exaltera, tam diótas partes fuper contractu

gpi v P

earundem Matrimoniali ,. quàm teítes per eas-

dem füper famato impedimento producendos

; COU&HUU'W

,dgmcmumf

examinari debere decrevimus - - Tibi vigore

prefentíium committimus, & mandamus qua-

]

fuper t

«t i

"i

tenus vocatis vocandis, tam partes principá-

les litem in hujusmodi negotio conteítaturas,

/

mccllal'iï

de calumnia vitanda ; quàam etiam teítes per

fvä

easdem coram te producendos de veritate di-

eutt.

cenda, füb forma Juris juratos more recipien-

—

niter recipias; Et quidem

l Cdimen?rw

dorum teftium folcn

D 3

Pll'-

P C"lï;

*2 a N

fri p

partes principales füuper contraCtu earundem

atrimonisli , de fpecifica ejusdem Contractus

e i prba

omoibus.

fortea aliisque a&tis & geftis earundem Matri-

monialibus, ac czter's ad caufam requifitis ,

mu, D

ne um .

potiffimum veró I. An partes Cenfuris, & aliis

poenis Ecclefiaficis à jure, vel ab homine

p ü

$, d

quavis occafione, vel caufa latis non innoda-

tx fint, isque per annum non inforducrint ?

meniti

P. An partes Matrimonium de futuro vel prz-

mlf/mm

fenti contraxerint, idque fub fre fic facilius

/Mlmmtz,

confequendi difpenfationem ? lL An partes

m

fefe carnaliter cognoverint, itidem füb fpe (ic

um

B r

faciliüs obtinendi difpenfationem ? IV, Utrum

psrtes vereé fint pauperes & Cairbolicz ? V,

Urrüm mulier non(trapta? Teítes veróquid

MIIL

ipfis de eodem impedimento intcer partes fa-

fnsto conílet? Incipiendo à ftipite, vel duo-

F tzimi

bus germanis & íic deícendendo (ingillatim

Qomen

usque ad perfonas partium principalium ; &

t ho

przcipué, an earundem partium, nec non in

Wriqyc e

utraque lineà aícendentium perfonas vidcerint,

&i Vs

noverint, aut converíati cum lisdem : fuerint,

*

viderintque, vel audiverint, quód ezdem per-

ittimm

fonz fefe pro talibus conjunc&tis habuerint ,

tidum

tenuerint, nominaverint, ac repurárint , at-

hoj f

que ab aliis fui notitiam habentibns tales ha-

f?l'entia |

bitz, tentz, nominstz & repu:atz fuerint ?

tationil

quos & füper aliis circumítantiis in preumiffis

ubfpc

neceflariis, & tibi expedire vifis diligenter ex-

Dcmum

amiges; irémque de partium contrahentium

hhcm Ü

flatu , qualitate, conditione maxime veró de

atj n

caufis, ob quas Contrabentes fecum difpen-

wuml

ar1t

äaäw Es o

"u emmla

fari petánt, exaQé inquiras, talésque

: caufas

m Comüs

à partibus legitim& verificari facias; in quibus

unden M

omnibus ac fingulis tuam conícientiam onera-

m rauiis

mus, Dicaporró, depofitiones ac atceftatio-

nestam partium príncipalium, quàm te(tium

enfuris, i di

vl ab hm

per te infcriptis fideliter juxtà & cdiftincté re-

dicta, & figillo tuo. exteriüs claufa hanc ta-

$ non itnii

ioforductit

men infcripcionem gerentia: Rei//4 exami-

zis partium (f telium incaufa matrimouiali im-

futaro v

[:e li fid

edimenti, cit.ebe. Partium N. N, Cancellaria

Offiialatüs pro aperturá per Procurasorem N.N,

Ill, Ào pit

dem ib j

prafentandum, Quamprimum una cum przíenti-

I»

busremittas, AGum Gonflantix die Menf(is

3 IV. 1

m;-.

r

abolia :

Anno

Indict,

Telesserüg

5.4 XIII. De Declaratione Claufürarum.

jnret patti

i;ke , .'1**."'.

N.examine eft exponendum Nomen & Cog-

!

nomen oratorum Dizcefíis originis: fi ora-

o lïngiï'lït;

tor fit hojus, oratrix veró alterius Dizcefis,

nopliim ;

Defiderium vel in-

2, DC ncnf

utraque eft. exprimenda.

onas ticd

eundi Matrimoninm , vel (i jam fit initum, in

eo remanendi, adeóque exprimi debet, an

isdem t

Matrimonium fit contrshendum, vel jam con-

bd dj

LiS hzzb:müf

tra&um: fijam contra&um , aperiri debet, an

bonà fide , faltem ex parte unius, vel cum

t uint,

fcientia impedimenti? item an przmiffis denun-

ribos u)

tiationibus, & juxta formam 'Tridentini ; vel

n

; ip m

;', l

füb fpe facilioris difpenfationis obtinendz,

Demum ; an fit confüummatum? fi mala fide ,

diict

faltem unius partís , feu cum fcientia impedi-

fnenti confüummatum fit? fi veró Matrimonium

ælm

X

gcum

ii

l

necdum (t conrra&üm, an non przcefferit

4

CcO-

-N

eopula? fi orstores fint con

fanguinei, vel af.

Diectfi Ce

fines, vcl fpiritusliter, aut leg iter cognati ,

. ii Dipen

aut publice honefistis impecimento laboran-

tes , inaximé an non coniigerit füb fpe faciliüs

timpet:

quligrica

Obtinendz difpenfationis ?

'Nami fi Matrimonium fit Ín' tum cum fcien-

N

faridum.

tia impedimenti, vel praemifsà eopulà, & ex

intentione facilitandi Difpenfationem , & hoc

eommes

Qp vid

non exprimatur

; Difpenfatio eft irrita, San.

form (t ;

Chez l; 8. Dæ 226 110 ;-8.

Quriar,

Mentio copulz, fi fit occulta, impedimen-

Attit Goh

tum aütem confanguinitatis publicum, non eft

neceíffe, ut fiat in fupplica ad Datzríam , uti

Ailbuy, 8

tin Ms

plures tenent AA, apud La Cicix n. 922.

Ratiorem effe ajunt , quia cüm refcriptum lo-

Writis u

AO —

quatur pro foro externo, clauíula intelligitue

nifi intervenerit copula pro foro externo, id

d, qua

(olent

e[t publicé nota,

$i fiat copula poft impetra-

ft Àcat

tam Difpenfationem ejüsque executionem cori-

tiom co

miffam Ordinario ; non vitiari reícriptum , te-

nent Gobat tract. 9, n. 630, & Navarrus, . Ex-

lbt e

COntrahe

ponendum etiam , an oratores cenfuris & aliis

E

poenis Ecclefisflicis &c, funt irreviti, maxime fi

Qb

'rimni

per annum inforduerint in illis,

Conformiter Tride^tino feff. 24, c. 7 Digm'

Difenf

son faunt , qui Ecclefia benignitatem facile expe«

Cuiief

periantur, cujus [alubria anouita teuere contem-

üeS tl g

Jerunt,

n p

Qui füb forma pauperum difperfari inten-

i [t o

dunt, eorum paupertas debet exponi, & pro-

MJ Hcit;

'

bari juxta infrà dicenda, né ub falfo pauper-

"bt

tatis pretextu Curiz Romanz Ofhciales, fpor-

Ttio m

Notandum hic in

gulis* fuis defraudentur,

Is

N r

*

-; ENDES-

ulnd, wl d

Dizcefi Conftsntien(i ex antiqua confuetudine

itar i,

L]

1onto bort

ad Difpenfationis in forma pauperum & gra-

lb tisimpetrandz effe&tumpauperes haberi omaes,

quiagriculturà, opifició, vel arte etiam libe-

jm um

rali, ut pictorum & pharmacopolarum fe &

n

d,i; familiam alunt, ut propterea miferabiles, five

onem, &b

commiferatione & pecuniaría compofitione

ü iïïitl. S !

digni videantur, non fufficit, ut unus fpon-

forum fit pauper , fed utriusque paupertas re-

, inpdtt

quiritur, "Corradus apud La Croix n. 860,

ylicom, ttt

Addit Gobat n. &&1, pro Helvetiis etiam no-

Datzriam ,

-bilibus, & fenateris dignitate claris Difpenfa.

Ciiz b gt

tionaes Matrimoniales in forma pauperum &

y eícriptun!

gratis concedi ex fpecisli Curiz . Apoftolicz

fila ii

favore,

Oratores debentetiam efífe. Catholis»

ci, quia neque Papa, neque Peenitentiaria

to r

folent cum Acatholi.is etfi una pars tantüm

hp nj

fit Acatholica difpenfare, ni(i ante: Matrimo-

veyriontm

nium convertatur.

La Croix , Oratrix non

veerptu

debet eífe r&pta ad cífectum Matrimonium

N

*

conttahendi,

at

ï[itil mmm

Quód(i delegatus repererit oratricem Ma.

trimonii contrahendi cauía ab oratore raptam ,

"

. Difpenfationis littere mandari nequeunt exe-

Z»C','

:l

cutioni, fed Papzx offerendx erunt nove pre-

7/] d(f/! ("V,;:

j

Jl

ces tali raptu e:preffo, Wieftcer, Exponen-

j

dum przcipué eft etiam genus impedimenti ,

an fit confanguinitas, velaffinitss orta ex co-

otrl

J

pulalicita , aut illicita , vel publica honeftas

x0 m)N

originem habens ex fponfalibus aut ex Matri-

falfo f

Jl

u

j

monío rato: in his impedimentis debet quo-

Hwalö,

n fit

nontm

N

que exprimi g/radus pfæ('c;tim primus, à

l]

gra»

-*

s25 f8

gradus fimplex vel mixtus v, g. adus & tet- ns, D'am

tius, non tantüm remotiot, fed & propin- emat ve

quior, uti & linea, an fit re&ta vel transvetha,

prgas( j

item an oratores non fint conjundti ex duplici

verba Gol

ditionls,

vinculo confanguinitatis tam ex parte Patris,

quàm ex parte Matris,

item an quis habue-

miter Dof

rit copulam cum pluribus confanguineis fpon-

Qu íti

fz, fifcribatur 4tus gradus pro tertio non va-

let Difpenfatio, -fi veró fcribatur 3. pro 4, Va-

Ünnl

let, Gobat :n, £23, Tambur. tract. z. C, IO,

ftni

ln impedimento Crizmizis addi debet, utrum

fetantim

provenerit ex conjugicidio cum promiffione

Ts f

Matrimonii, aut ex conjugicidio cum adulte-

[evtre

rio, velex folo adulterio cum promi(lione Ma-

tilrlus'

trimonii,

Pichler, Tandem poni debet cau-

fa finalis & moveas ad Difpenfationem : fi plu-

res fint, plures apponantur ; fi enim una non

Form

fufficienter movet, plures quarum fingulz non

fufficerent, fimul tumprg gratíam obtinere pof-

hr

funt juxta jam . dicta $, 10.

Et quia plerumq:e allegatur axguff ia loci prat-

j

tibtt,

W

ter dicta $. 10. adhuc notanda, quahabet Go-

bat n, 744. ut Difpenfario ob anguftiam loci

Gu

1 3)

fubfiftat, ait exigi, utin oppido, velloco ,

in quo Doinicilium habet fponfa, ( an allega-

li

b

lit,

tio anguítiz habeat etiam in . maículis locum,

vide Gobst n, 646. ) non repcriantur multi

* 4

j

conditionis ip[rus baris , quinon (int ei conjun-

Cügup,

&i cognatione , vel affinitateintra 4, gradum,

?

JNon reperiuutur autem multi , licét reperian-

"fs

du

tur duo vel tres, dicetur tamea non rept-

l

|

u

buri-

VT

riri virum pa:/; 507;dz'tionz's. Sanchez, Tam

nus ,

WX2 $9 53X

? d tt

nus, Diana, Filliucius spud przfatum Gobat

ld t p

tenent verificari illam claufuülam , modó ma-

veltmust

jor pars ( edicet. Leczor de.bac majorzemte,funt

ndi dl

verba Gobat ) oppidi Icu lod íit imparis con-

r partehus

ditionis, fcu fi poffit d:.i in eo loco commu-

h amshw

niter non reperiri aliquem paris conditionis

ingurci k

Quid fit imparís conditionis vide f. 1o.

tertio

ANNOTATIO,

1 po4t

Ad& h

C

Ommiffarii non eítin hoc neg::tio fententiam

fequi probabilem reli&a probsbiliori &c.

d.bq, um

fed tantüm referre, ut res fehabet cum circum-

um poniit

ftantiis fcis.

io cum tj

Reverendiffimi Officialis eft de his judicare ,

o ii

cui (tylus Romanz Curiz eít notus.

pum d

morem [

$. XIF. De depofitionibus partium.

i n u

Forma deferendi juramentum par-

Fufi n

tibus principalibus,

grm oDte

m foUt fctoóren einen 2tpb $u G Ott unb alle

.

Jtiligen , ec(ilicb, Dag ü)r &laubt, aud anbera

snuta n

nicté ,.bann paf ibt eine gerebte unb aufcicbtige

quæha

€Gacd babt.

P vt

;;

a. a fo offt ibr in S)*ecf)ten geftaat. toetbet ,

do, CHU

bie Z:Babrbeit aufricotig fagen, nb nidbt eecacbten

MNCL.

toollet.

"h ali h

3. &f ibt. euch in. bifee Ciad) Feinee. faffeen

Lflamur n

Oeugnuf, nod) SSrtveifung gvbcaud)en toollet,

(int & COUF

4. Sapibr Ecin unnotboàr(ftigen gefábrlidben

L

arld

jcét

uf

9tufidyub obet CBergug Dec Coadben. bamit aufus

baften fucben, nod) begebren ootíet.

n nof !

,Jd) toill eud) aucþ biunit ertnnerm , unb Die

]ez Tambu

cþwere

x..—.

6O

zi

d ,

(dytodte Citeaff bes qUeinapbs, unb faífd) Gjdtebr | i

ii

!

u

ten$ $u verbietten mit getecuem . (Sleig geoabtnet. e ninigid)

baben,

- [ li g

Syann z. SOerjenige, fo fatfcb fd)vootet , beraubt

MU

fi) burcb fein faffdes fcbroóren, unb butd) feint

untvabrbafite Cag, GX5tte8, pem nicts beim

fi(cbe8 vecborgen ift , allec feiner üf(f , Gnab unb

$.

SBobítbatet, Derermigen Gteub ub CoeefigEit ,

wdficm,

unb fübrctfeine CSeef i etvige Depn unb CGerbarfu

nuf, tvcichtg in 6a

fb

ber&igen i.

brbeit bod) unb mob( TET

z. Wft tweobf qu beobadofen , baf bie bt

J

Fa

C dimvór « Ginget bebeutren. bie. beifiafle Srepfals

tigFeit: SDie atocp. aubere abec Coef unb. $ib ,

d

pe(fen ber Gatjc) « (dpmórenbe folle , unb ronllt orty

Magt v

lurftíget fcbn.

(nomen[

3. Qorfünbige

£, unb eetareifftec fid) au fonttm

Sfeddhften , toiber ben ev oie lintoabrbeit faget , todb

tnifion q

dhe8 aucb ein aroffe &ilb ift, unb mit seitfider nb

rarfuf

emiger &troff oon Gort geftragt moitb.

WMitttji

3. Qerfinbiget fíd) ein. Galfdo fagenbet. it

AU

b

bem, baf ec buecb fein faffdbe Goag ben SXidbtet

BRT

betrügf, unb babin verleitbet, baB ec roiber Dit

Vi

SSillicbfeit eim falfcbes Vietbeil toiber ben Geredten

ia

fpticbt , o« ec vil bilticher fdüiten folft, umb ba8 ilf

Mu

vor & Ott bem 9tlmádotige abeemabt ein. bod

fitdgitictce Greued.

u

$. Qnergreifft unb verfünbiget. (idb eim. foldbet. ,

U i

bet bie tntoabrbeit, unb toiber ein Geroiffen reDt,

QTT

Panner madit ficb meinapbig, unb. fofber 9mein

4Wb l ngd*

9lpb bieibet nridbt verfcbroigen , bann feine &509

OU b

Vgl

toito Dem Qäesentf)eü eroffaet , unb fommet '33"

l

83 6 EE

WR

1

1

burd (rivfalfde ag an bes Q9 , bof tt btp

! Gj gtin

mánniglidben für treufoB , meinopoig^ unb abs

bmont s

fe:beutid) gebalten toitb , teorburc) cc fid) aller evs

babtec Gefelfibafft entaiebet.

1, ubtuli

- 9[pb.

M v

Siemit vorgcfefen iE voorben , Das

'Saöe teobí

: bü"ï/ QJW

bun 6X

i

"

l

eerflanber , uno il p«n alfe geteeutich

Nonut)

^

N

:

:

nadfommen , fo voabe mir &Ott bulfre ; unb atfe

feine Deiligen.

j ub ed

.&. XF. Dedepofitionibus Teffidm. :

n, NV

iaf

Forma Te(tibus deferendi juràimentum,.

IrL

38

&il ibt i Cadbeasc balteab entgtotftben 336

( nomina partium principaliurn) eon etfts

ii ul

gebacbt ^c. au Qeugen vorgefiblagem , uub on

(nomen Domini committentis ) i? Di&. Com«

ffb

miffion aufgettagen vootben , eud) übet. gerotife

1

vtl

i

tagfiucf unb Probatorial- Articol nad) Sornt

ecbtens abgubóren, unb bann euer 9tusfag von

f

Suncten qu *5Dunctet. getreulich gu protocollieten:

u

98 folle Diemit von obtragenben Commiffion

Gaq I

vocgen eud) allforberift erinneem , cafitbt cermóg

Det Sedte einen Górperticben 9lpo. ftdbveécen müfit

u od 0

àu Gtt unp allen Jrifigen ,. oaB. ibe nicbt efe

,a

f

vannaus Seepb , AaB , Grollen, 2Dipirillen

n

TU

gegen bee anberen SDaetbep , obet in. Gemartbung

l

eines seitlicen Germinnsd, óbe, anberen Saeora,

ub u '.D

fonbern gan& unpartbepfc Eeinem Q Deil rvocoet. $u

ip &t

$ib , nod) ju Zepb , mitbin einftig unb allein gu

C5teut Der puten ?Gabrbeit in aden Scugnug

Ü fW

1À

vt fi

geben toollet , unb follet :9iucb

jf

,

! à. 9

Qu EU.

E r

2 Cs ofit

br in Sxecbten. geftagt. toerbet , bie

tf

Babtbeit aufribtig fagen, uub nidbt setadte

LU

!

m

jtit

toolfet.

butt,teott

3. Syafi ibreud) inbifer G3ad) feinet anberen

Gtelit

falfcben SXtit « Oeyeugnuf acbraudben toollet.

Wt

ii

Cid) toill eud) aud) gans getreulicp erinnert , unb

til

|

'

w

umb bie f:bmoáre Gotraff beff. gar. nidbt boffenben

O

t

SXteinapo8, unb Galfdys (cbrosreng im allmeg 3u

J

?

[r

oerbüten mit móglicflem (Sleiff gemabrnet baben,

5

t

2'

?

r Syecjenige, todlcber falfch fbtoórt, beraubt

fiuidg

ä

ficb burd) [ein faffcbes f:bvooven , unb fein untvabre

dntg

baffte Gneugnup 66.tte8 , Deme nidbts beimlides

It ag

verborgen ift, aud) allec feinez Joülff, Gnab ub

ln

j

UM

cGobítbaten , «t etvigen Greub unb. GyeeligEett ,

TAT

'l

w

unbfübret. fein Gseel in. eroige. SDepn, unb. Q3ut

f

04

bammnuf, medes in €6a

brbeit bod) unb mob[

Ddf

"m

1u bebevbigen iff.

ia

2. Cerfünbiget, unbvergteifft fidb ein folcet

fanmii

« feinem Seádbften, toiper ben ep bie linmoabrbrit

ii

iguget, unb ausgibet, toefdhes audp eine gtoffe

A

Günb ift, unb mit jeitlid) unb ewigee Gotraff vort

li

^

GXtt gefitafft ourbet.

Vr

3. Goünbiget ein Salfdbzfagenber Qeug in bem ,

Wlng

baB er bued) feine Zeugnuf. Den. SXicbter. Dinfete

d&

$tbet, unp betrüigt, aud» babia verleitet, Dafi ex

MTRT

woioet. alle $Sillicbfeit ein falid) uab unrecbtes lite

D

tbeil voiber Den gerecbten

beil. fpricbt , toefcben et

OT.

od vil billicer (cbüeen , unb ibme bas Stedbt gus

Qu

m"äüh[:

/

ecfennen follt, tvelcbe8 oor 60 tt bem 9illmádtis

unbgeman

get abermabl ein bocb-fteáffficber Greucl.

4. Qaecgreifft , unb verfünbiget ficb ein foldet

&ug an ibme felbft, bann tv fanotet moiffentli) ,

t

CO -ä«al ää

t füemntlief) , umb unverantooertlidee Go mit 5v

tid netawtm,

gebung einer fdyeoeren S&'obfünp toiter ba& ad)teoe

boft,vorbutd) pet Crjoaier -Dimmef8 unb ber

i

Grpen bócbfid) befepbiger tieb, uro madt ficb nodb

! odl

barsu felbft meinapvig , uno jofder 9Xteinapo bleibt

j trimt i

l

nidbt eerfd)meigen , alteemaffen (eíne 2tusfag. bem

tidt

t

Ggentbeil erb(faet totcb , uno Fommt barbutd) feis

$t dj

ne falfcbe Beugnuf anben Sag, baB et6ep mánnige

ib

J

!]

fidben füt tteu» unb ebrtof, meinapbig, unb abs

t

b

1

|

J

fceulid) gebalten toitD, voorourd) ec. ficb allee ebtz

3 finurd

babree Gefellfbagt entyiebet. Ser bingegen eine ges

um

tteue Qeugnuf gibt , ugo einen. toabrbafften. 2Ipb

jjj, 6t

fcbroótet , vevvicbtit eine O Dtt roobIgefüllige &oadb,

» Gu

unb ift fo vif, al8 bittet, jacin ZIGcect Der SSatmbere

TE

figfeit gegen feinem 92 cfien ,. tosfcbes Der illete

bódfte nicbt unbelofnet Lafien toiro, ub fommtbet

"LL

eRicbter auf 0en tvabren. Gorunb bez. Coaden , umb

t ii

fan mithin ein &nb « Artbeil abfaffen, toelcber in Det

bie d

$5illid) ; unb GerechtigEcit aegtümbet , unbalfo vot

G Oytt , unb bet cbtbacen ZGeft befiebenTan: DIl

y) d p

y C

bifemnad) ein tvabrbafften 21pp , unb. getreue Go

giugnuf eon eud) verbotien ; oor einer teeu » ünp

J

u

apbtofen Gaffcbbeit bebüceuns CXÀOtE, Dann betgleie

d

"7-

|

den &yempel fepnb nut gar u vif , Daf bie gottl, Ju-

lu

M

u

ftizsu eiten folcbe falfcbe Geugt afeicb auf Der Gotetl

j*

a

?

'i

mitbem gdben &b acfirafft, unb ber Joollen suges

Wt

m

ii

d wl

fcbidtt, anpere aud) oct Scach « S88elt jum S5epfpibl

EM

ï

mit $vobl z fcwar

&en doroot aiäiägenen betaflet

"T

un? geftrafft bat,

T

M

j

kä(t)ö

T

li

M

x.—

l

2 & C«

l

äb;'

1 umdlite

g

Oje ttit botgeiefe

i ift tboro

a, baäbdbe' Wobf «

] dtinmdi

n

vetflanben , unb, toill Dem . alfo. getteulid)

x N

nadfcmmen,

KAdlnu

fó wabt mit G3ott bufe, unb au(e

fifntpa

fcine -peiligen.

ho

| $. XVL- De Examine.

Véulri

Àig

'Förma Examinis mutatis mutandis,

m

Rewerendi[feme Domine , &c.

Átite

l. ;

TN examinanda caufa mattimoniali mihi com-

* miffa-füper impedimento tertii. vel quatti

hutt n

confanguinitatis vel affinitatis gradüs zqualis,

b lu

&qui j

vel in£qualis mota inter N. N, de loco N,

Oratorem ex unà, & N, N, de eodem locó

Oratricem ex altera Partibus avifatis priüs

modoó fatis partibus, & teftibus de gravitate

juramenti, & poenis perjurii, nec non juratis

ac examinatis ío folilo

f

:

quio, in modumk,, ut (é-

quitur, depofuerunt.

Orator fuprà nomi

natus zratis fue ahhorum'

2&4s

r

ftatüs foluti ad interrogatorium primum:

3

n Partes cenjuris e? aiis penis Ecclefiaflicis À

jure , vel ab bomiz

26 quavis occaftone , vvel caus

latis non iunodata fipt, iísque per amuum t

Á

iaforduerint,

m Negative, vel affirmativé,

"

&rimotnitn

. Adinterrogatorium feeundum: /fz Partes AMas

de l'uturo vetpráfenti comtraxerint ,

ddque fub [be facilins confequendi difpenfationem,

f

&. Negativé, velaffirmativé,

Ad interrogatorium tertium : p partes féfe

€aT-

:

E. -272--

à

carnaliter cogumoverimt , itidem fuä fpe fec f'aeilins

M

obrinendi difpeufationem.

ET

x:, Negativé, vel affhirmativé,

i

dODP

|

Ad Interrogatorium quartum, 447 parie: ve-

ye fent paupeves && Cathbolica.

xy. Se effe Catholicas & pauperes, vivereex

n

induftria & labore. NB, Si hoc verum fuerir,

j

Eu

Ad interrogatorium quintum, Uraimulier

1702 fit rapta,

13 :

R. Negativé vcl affirmative.

Ad interrogatorium fextum,

j

I

jdli midt t

quo gmduäx

tj vi at

Partes [int iumvieem juucta f[auguine,

.

N

riis a

& ln tertio vel quarto gradu zquali & in

l':

V, de i

æqualiv juxta. Schema,

"Tb

s7iath j

Ti

nec non j

,

m00u,7

I

L

*

D ,

sfug at

dum jf

gf

*v

p i

p m

jpnt

d

j

fj

j

E

SCHE.

MWä

L -

C NI

Adinte

SC H BM A

TT

ituc al

Confanguinitatis,

y Dtt

r

Ài

u fim

'snptir)

Stipes.

j Cor

*snpeir)

quiti

1. Laurentius N,

Gernani

"Alpbon[us N. X

«tuntà

lncgmmt

líta

Onttit

ÀÀ i

I

primuy

2. Hic Pentat

Muariam ,2

Ád (ceu

$acobum

bac nupfit Mare

Ài terti

€o N,.

k

1

Qurt

Qunp

3. Hic $oan-

Et gentrit 3.

nem;

Jgatbam ;

À m

bec,

L

i

|

:]

Md fey

4 Hic

Petrszm

Mapdalenam

& Qj

Oratorem

Oratricem

Ua ERE REU prsemgpy Em

E

i

Ad

k T

E6 « 83

Ad interrogstorium feptimum, 4 Partium

eontrabendo. 7MAatrimonio impedimentum ob[let

Adbuc aliud,

l

z De nullo alio conftare, &effe, ut fequi-

Lossesndi 3

tur,

Ad interrogatórium oGtavum, O5 quas cau-

;

fas fécum difpenfari cupiat,

&. Conformiter caufis ad difpenfationem re-

CHMGERCAEA U:

qui(itis & fuprà recen(itisillàque caufa allegata

Ab

accuraté exprimenda cum fuis circum(tantiis,

blrgmzf

Et fic cum filentio dimiflus,

]

. Oratrix N, N, annorum zg.üatüs foluti,

-l-

Ad interrogatorium — &. Negativé.

primum.

MmM n

Ad fíecandum.

& UtOrator,

Ad tertíium, -

hao

m. Negativé vel affir-

mativé-

a

Ad quartum.

E, Sicut Orator,

À

Ad quintum,

E, Negative vel affit-

mative,

gt

4

Ad fextum.,

X In tertío vel quar-

m

to. Confanguinitatis

gradu zquali vel in-

zquali.

|

Ad fcptimum;

E. Negativé.

! MIFMM

Ád Odtavum,

EK. Ob anguftiam vel

loct vel abarn cau-

Qnirit

fam ex requifitis ad

difpeníationem,

n/'

B*z fic cum (ilentio dimiffa

[]

J

Á 3

"Teftis

&O cs XX$

- Teítis primus.

| M nf

Petrus N. annorum ,

Patris.

Vir

[Y, primun

M t

honeftus & fide dignus.

De veritate dicen-

z

ftcund

da denuo avifatus,

M dint

Ad interrogatorium — x, Negativé vel a

fir-

tertu

primum.

mativé,

Ad íecundum.,

x Sibi nihilconftare ,

nec poffc credere ,

Aum

niü forían de initis

(

Ád intt

fponfalibus fub con-

Qquotur

ditione, fi Papa di-

Ài intt

fpenfaverit.

(ertom

Ad tertium interroga- x

Negativé vel affür-

torium.

mativé.

Ad quartum,

E4 Sicut Orator,.

Ad quintum,

E. Negative vel affir-

Ài intt

mativé.

(etimu

Ad fextum,

[nter

À Conf:nguinitäte'ni

QUf

fe habere ficut in

fchemate , & con-

ia

jun&os noviffe,.

Ad feptimum.

*, Negativé vel afür-

mativé,

i

Ad ocavum,

E. Sicut

Orator &

NUfie

Oratrix,

m

ffus.

MUET

. Kt (ï& cum filentio dimi

ReVere

Te&is' fecundus.

Paulus N, annorun;, Patrià, Vir honeftus

& fide di

fatus,

gnus de veritate dicenda 4cnuö av1

Ad

E co X$

»

Ad

mterrogatonum &, Negatrive vel affir-

m Y

l

e

pumum.

mativé..

vtitatt d

Ad

interrogatorium

E. Ut primus teftis.

fecundum.

Ad

m w d

interrogatorium

E. Sibi nihil coríta-

;

tertium,

re vel fíe non cre-

Yil eont

dere,

Ad

interr ogatorium

&. Sicut Orator.

: u

quartum,

n de i

Ad

jbus füb d

mtcrrogatonum

& Negative vel affir-

MT

quintum,

mativé,

Ad

interrogatorium

E. Sicut teftis primus,

Cïlt.

fextum.

noritiam habens pro-

i dé

conían-

3

pinquitatis

Onttt,

guinez,

Ad

mtcrrogatorlum

&£, Negativé vel sffir-

t "

v

feptimum.

mativé

Ad

interrogatorium

E Ut Orator &Orz-

f

apgunti

o&avum,

trix,

ere lt

V

" m

Et fic cum Iïlenuo dimiffus.

s novi/

NI

Supplicant 1gltur Orator & Oratríx humihcer

j4

pro gratía difpenfacionis,

t ( !

Aéctum in zdíbus Parochialibus N. addatur

h

locus, annus, men(is & dxes,

Reverendiífimae Dommauoms

Vit hUHfF

L

Servus humillimüs

" du

N,

DÀ

E 5

Ad

-

VX9 o V9

- Ad extra fcribitur Remiffum Exsminis Par-

u

tíum & Teftium in caufa Matrimoniali impedi-

menti quarti confanguinitatis gradüs xqualis

'

n f

Psrtium N . N, de loco N, Cancellariz Officiala-

mos.

tüs pro apertura per Dominum

furarum

ïrProcuratoxem

N, præfentangum.

E

trimonio

vatum,

;entüriz.

$. XVII. De Tribunali S. Pazni

adiridur

Uxta dicta difpenfst S, Poenitentiaria folum fu-

tentatim

per omni impedimento occulto & quidem fu.

msiperi

per omni impedimento occulto juris Eccle-

tinibury

fiaftici etiam pro contrahendis Matrimoniis, ex-

tqod

ceptà folà Confanguinitate, nam quoad hanc

Ditentes

di/penfat tantüm in contractis, & quidem extra

murdbus

1mum & zdum gradum. Difpenfat autem etiam

p

in rmo affinitatis gradu , etiam ex copula licita,

Romzi

etiam pro contrahendis, Caufx autem , ob quas

t dir

Poenirentiaria difpenfat, funt, v. g periculum

tunt, g

fcandalorum , revelationis impedimenti , perfe-

fcients

verantia in peccato propter aliquam occafimem

tult, ob

difficulter amwvvibilem , proflitutionis mulieris ,

tozten

diff Amation s egusdem,periculum inimuitiarum,

aut alterius daimni fpiritualis,

le

Quando Matrimonium jam eft contra&tum ,

mamm,

peraliquem vél aliquos denuntietur impedi-

Cübtiger

Qd (

mentum , quod occulum permanfit, Parochinon

finrfaciles ad iilud publicandum per publicam

Düptnfät

Utultum

feparationem, fed filentio impofito denuncianti

feu denuntiantibus, & fa&à fecretà feparatione,

Ditto j

fi conjuges (int in mala fide, procurent difpen-

l'CrC'hu!1 '

fation

a traden-

TU Vjun

d Ri

em fuper impcdimento modo infr

$ XPIU.

Ti

-u

L -E28-.

&

us

- $. XVIH. Adbortatio ad Parocbos £5

tl i e

m .

Confe[Javtos,

Um fzpe fit experientià compertum , pluri-

ia (

mos utriusque fexüs Chriíti fideles, cen-

Drocumm

fürarum vinculis, votorum obligationibus, Ma-

trimoniorum impedimentis, nec non irregula-

ZT

riratum, & cafüum refervatorum ligaminibus

adítri&tos ad S. Sedem, ejüsque facram Poeni-

ria n

tentíariíam fpeGtantibus irrecitos in illis lachry-

&qülitl

mosé perfiftere & continuis conícientix agita-

furit L

tionibus perdurare;

uia bominem non babent ,

7

vimoniis, t

eó quód Parochi & alii, ad quos hujusmodi pce-

j quad hi

nitentes recurrere contingit, in pagis aut locis

quim d

ruralibus degunt & viam modümque recurren-

i t

di ad przfatam Poenitentiariam ignorant, nec

Romzaliquem agnofcunt, ad quem füpplicatio-

uteft, OW

nes dirigant , unde poenitentes perplexos dimit-

tunt, confilium poft hoculterius requirere ne-

vt

ml"m: h

fcientes, remedium defperant, & in prafatis vin-

eulís, obligzstionibus, impedimentis cum peri-

u i

TT

culoztetnz damnationis infordeícunt.

,';;;';)JWW

Qvare Parochi & Confeffarii pro falute ani-

marum, cüm tales poenitentes ad fe accedere

000"3& 1

'

,

Ü

coptiger't, cafüuum qualitates, & przfatorum

i !

! M

csiuum cizcumftantias con(iderent, caufasque

j )in

j

J

Diípenfationem exprimant , caveant, ne, quod

g

occultum publicum faciant, & fuper impedi-

denunmw

4e

1

IU

mento difpenfationem procurent, Si ipí: Pa-

il

r»

rochus, vel Confeffarius nolit (cribere Romam,

jrent

j

quia viam, modümque recurrendi ad $, Pce-

D

j

Pitemiarium ; ignorat ,

curet , ut,hoc charita-

4

tis

39377-&

tisobfequiam pemt à Reverendiff, Vicario Ge:

ü Matrim

nerali, autà Confilii Ecclefiaftici membro, vel

e lu ov

alio hac inreexperto. Religiofis, quia quzli-

gutut .

bet religio fnes Affiftentes, Procuratores , &Se-

etim ad

cretarios habet, occafio-non deefc mlfclhs iftis

quad m

fuccurrendi,

f msnt

Prafatos cafus poffunt: Parochl & Confeiï'a.

WpettQ

tii cum di&is circam(tantiis apud Poenitentia-

tus, v

riam exponere, five latino, five quocunque alió

idiomate propriz Regionis, nam facra Poeniten-

r

tiaria fuos ex quacunque Regione Poemtcnumos

habet fubordinatos,

V, G. Fa

$. X 1X. De Voti Caffttatis commutam-

ze SupltcA,

Junne

Emmcntn'ïimc ac Reverendiffime Do-

L

mine &c,.

Dicreto

E

Xponitur humiliter Eminentiz Veüræ pro

parte Oratoris Titii, quód predidus vo-

t.Do

tum Caftitstis inregrz & perpetuz emiferit ,

X parn

cüm autem fílimulis carnis ita agitetur , ut fe

Ontir

continenter vivere poffe diffidar, pro fuz con-

Netteft

fcientiz tranquillitate cupit per Sedem Apofto-

tet o

licam votum predictum ad.effectum contrahcn-

U2 Coní

di Matrimonium commutári,

Dlicam

Quare humiliter fupplicatur Eminentiz Ve—

tudeum

ftrz ; quatenus predictum votum in alia pieta-

f omm

tis poenitentiz opera difpenfando Apofítolica

lretio

authoritate commutare dignetur &c,

'" T

MuLoN. NG9: ub T 0.

1 Gonf

Olet facra poenitentiaria commutare votum

W le

Caftitatis ad cffectum duntaxat contrahen-

W o

,

X2 7; GOK

Vi

di Matrimonium ob ftimulos carnis, quendo fci«

wxmde Ncet vovens fivevir, five mulier itai:s flimulis

, quad

agitatur, ut continenter vivere non poffit, vel

àtores L

etiam ad confervandam nobilem familiam, &

quóad mulieres etiam, finon pariantur ftimulos,

QM&M

fed maneant in periculo amittenci pudicitiam,

hi d Chrf

utpotequiapauper, & pulchra, vel orbata paren-

gl Penite:

tibus, vel ob alías caufas.

honqui

hi ont

4XX. Refiriptum S. Panitentiaria. -

Peniteni?

us &c. Miferatione diviná

V. ,G' Fabriti

i

t

Tituli &c, &e,

Pauli Presbyter S.

]oa*r;mes*' &

Exdiüïme l

Cardinalis. .

Difcreto Viro Confe

tie V

in Domino.

ffori &c S'al*gltem

j a

vt t

XX parte Viri latoris Przfentium Nobis &e*.

ujcenn, a

^ continebat , quód ipfe aliàs (impliciter vo-

veritcaftitatem fervare, cüm autem dictus la-

u)

tor continenter vivere poffe diffidat, ideó pro

fuz confcientiz quiete cupit per Sedem Apo-

u eoni

ftolicam fibi votum przfatum ad effectum con-

Emmufüllïx

tradéndi Matrimonium in alia Poenitentiz ope-

i

r& commutari, quare fupplicavit &c, Nos &c.

n1i ii

Difcretioni tuz committimus , quatenus , fi eft

d!

d

G

ita, dictum latorem, audità priüs facramenta-

Ü

li Gonfeffione à tutatione propofiti abfol-

vas &c. Injun&à ei poenitentià falutari , fibi-

uta "t

ut Ma-

T

que yotam prefatum a

d holc antum ,

j

trimg-,

C 74 GXEK

mittgrzv.

trimonium lezitime contrabere, & in eo debi-

tüm conjugsle exigere, & reddere licité poffit

e , Ül p

com:vutes in facramentalem

bt p

difpenfando ,

Confeffionem femel quolibet menfe, & in alia

u [iten

pf

cenitentiz opera per te injungenda tamdiu

dur&'ura, quamd:u commurationi przfate lo-

in ala |

rium n

ceserit, Inrer quz (int aliqua pietatis opera ,

qu£ quotidie facere teneatur ad eum hnem ,

r d

ut ea adimplens meminiffe femper poffit obli.

ficitndum

gationis, quà hujusmodi voto adftringebatur,

Dilnosy

tout fecundüm DEum ipfius animz faluti expe-

efe dcben

dire judicaveris inforo confcientiz &c. alio

"NT

modo &c. ita quód, fimulieri , cui conjunge-

UL

(s Cor

tur, füpervixerit, caftitatem fervet , utpote

ii

eodem vwotó, ut prius obligatus: & fi extra

[QEJ;(, l

Matrimonium fornicatusfuerit, aut mortuà di-

7M

85 muliere, aliud Matrimonium contraxerit,

fAftm i

fciat fe contra votum hujusmodi facere, & de-

Qbariti ob

Thttun

bitum conjugale exigere non poffe, & ita il-

lum moneas.

Datum &c,

fenftum

(rt af

.. XXI. Declaratio Claufularum,

Conjugibus

treto Virà vide inf:à, Sibíque votum praf 4-

IT

DI

tum ad boc tantüm: hàc claufuülà . dacur in-

:

Itt t

i

telligi, commutatio voti fit tantüm ad effe-

&um contrahendi Matrimonium, — Difpenfando

t ltheat:

equentiam [AcramentAlis Confe[fo-

dtt/uig

cojiutes im fr

nis fémel quolibet menfe , itaque hoc onus men-

á

C atus

ftruz facramentaáiis conf: flionisConteffarius poe»

TOUett

nitenti imponat, probabil.üs tamen liciturm ciie

ttn t

cenfec Pichler locó menítruz Confeffionis bime-

V ip

ftrem,vcl trimeftzem injuagerc, i ob negotia v€

"n d

alias

5637:&64

alias gravcs caufas men(truaConfeffio effet nimis

te liil

difficilis poenitenti, Prafer:im (iclaufula fic ha-

at

beat: /zgulis men[ibus, vel quoties tibi videbitur,

sT GT

«ut fAltem,iin neaddatur. prout feczz4gz De-

geodi u

um ip[ius anima [AMutiexpedire judicaveris. . Et

oni premi

i Alia peuitentie opera N. g. medium Rofa-

leur

rium (ingulis hebdomatis recitandum, vel re-

d eun f

fpe&tu d;vitis eleemofynam quot. hebdomatis

r pl

fsciendam , Officiumparvum B. V, vel feptem

adlringde

Pfalmos poenitentiales, Iixcautem opera cüm

ima lt

effe debesnt plura , fufficiet, uc fint duo dunta-

jextia i d

xat, ne gravétur peenitens, 7aziu duratu.

, Cui cut

r4, id eítper mcrtem conjugis obligatio men-

ftruz Confeílionis, vel aliorum operum cef.

feniet , t

w Kic

fabit, & votum fervabitur, utpriós. J2 (quod

u monti

Jf uxori , cui comjungetur , ./i'tl'ver.'vixerit ) caffi-

ym eonii

£Atem fervet : hoc eft ; revivifcit poft mortem

mariti obligatio voti, .Ef f/ unquamextra Ma-

d r

JO&) & l

tiimonium fornicatus fuerit , hoc eft, (i extra di-

fpenfactum Matrimonium aliquid faciat, vel agat

cortra caítitatem cogitatione, verbo vcl opere

conjugibus non permiffum , etiam peecet

TA

od

contra votum vel graviter, velleviter pro qua-

lítate materiz , & confíequenter circumítan-

jl &

um i

tiam voti in materia gravi in confeflione ape-

riri teneator; au£ 7Matrimonium Aabsque novA

l ppm

"m

di(peu[atione contraxerit , id eft, ficonjux, cui

copulatus per difpenfationem mortua fuerit ,

yoc onit!

nequeat alteri nubere (ine nova difpenfatione ,

yleliri

fi tamen nuberet, faceret contra vorum ,

ac

lii

etiam in tali Matrimonio contra votum con-

jf

let,

gbae

tracto debitum cqnjugalcwexigcrc non pot

icé£

Ó

D E3--

Kazenberger in Su:

, Matri

lic& reddere teneretur,

