
muni&tutiilima íenrentia,

porer cum com;

"

a

Formulam indicandi Matrimonii juxta füperiüs

nmf'?ü

dicta tradunt Laymsnnc :4.n r.Sporern.458.

j

Wüwr

&alii, 5z/ficor ex cam[a nliqua mon valuiffe inter

ld j

nos Aatrimonium, ideo rogo 1e Ad pacandum con-

fcientiameam,ut denuoquatenus opus eff us Ma-

2[11

erimonium confentiamus : & fic uterq; confentiat,

j

'00

i

Similem hiber Bofenbaem L6.p. $, deMatr. 42-

gor [irupulis de AMatrimomii noflri valore, ideoque

Ti

reno-

H

499 240 E

.),,

5

venovemus con[enfam, | Quodü fiat, fufficerealt

(X

præfertimf fifequatur affe&tu mgritali copula,

n

p

Sitamen confcius nullitatís Matrimonii Titius

é

v, g. Lucretiam fine graviffimo incommodo , pe«

riculo infamig , divortii , fcandali, alterhisve

u

mali, de nullitate Mácrimonii przfató modo

n

certiorem reddere non potéít , po:erit fequi

w

lods,

fententiam benignior:m, quamtenetL ymann

loc, cit. n, £. & pluresalii, cen entes requiri qui-

beea

dem omnino utriusque coníenfam novum ex-

terd

preísé; fed non effeneceífe, ut ullo modo parti

P

ignoranti indicetur Matrimonii nullitas ; fed

an&

fufficere, utconfcius, Titius fcilicet obrineat à

quaio

Lucretia, utdenovo confentiat, captáque oc-

ia

ca(ione dicat Lucretiz in (iznamamo:is:; Jf22e

tv

diligo , ut ,. ff necdum effem conjugatus , aut

Matrimonium inter te ,. j meeffet nullumob ali-

D p

Q

uamtau[am . ut A'iquando evenit . vellemta-

s

men te babere im conjugem. . && ex nunc te valo,

Qut

&f Accipio.

Titius rogct Lucretiam , utidiplum

s

&ientiat, Lay-

in (ignum mutui amoris dicat,

Q

N

maun , Sporgr, Reutlinger,-

$0r

|Siveró Tir.i;as hac uteretur formula erga Lu-

fed

cretiam : 5i /£irem , Matrimonium motrum eJje

d

pullum , C invaliaum , vellem de movo tecum

contrabere , veldenuo comtraterem , non f.th-

D

du

Ceret ; per hoc enim non habetur confeníus

ln

a&ualis, & neceffarius; nam ccnfe»fus de pr-

N

fch elici debet per verba : /elo, eontrabo, G

jxxxlt

L LE N

, w

$. XXXIL. Uirum Mavimonium cum

hi

Jmpedimento dirimente occulto celebratum.

uxta dicta debeat rurfascoram Parotho,

Ts

TuW

et teflibus celebrari, utre validetw? |

Ji, d

Uando Matrimonium fuit invalidum ex de-

atl

.. fectu ipfius folemnitatis, quia fcilicet clan-

peti

de(tiné (ine Parocho, & teftibus contra&tumin.

t g

locis , ubi Tridentinum receptum eft , poftea de-

tsttqi

m nonti

bere abutroque conjuge , renovato cornífenfü ,

revalidaricoram Parocho, & teftibus, certum eft,

lo mir

Pariter, quando impedimentum fuüit

ubli-

pulitt;

cum, & ad forum contentiof:m dedu&um, vel

cet ob

quando periculum eft, nein foro externo velin

ag

facie Ecclefiz: impedimentum aliquando innote-

ml

fcat, velíaltem duobus teftibus probari poffit.

j M)

Dixi probari poffzt : quia impedimentum adhuc

m

cenfetur occultum, eíto tres vel quantorperfo-

r u

nz ex relatione alterias cognitum habeant :

p [

quia tota illorum authoritas reducitur ad rela-

, utid

tonem unius, v. g. conjugis,

at i

Quzítio ergo eft in cafu, quo Matrimonium

contra&tum femel fuit cum debita folemnitate

eoram Parocho , & teftibus, fedinvalidé ob de-

j p

fedum confensüs , vel obaliud impedimentum

m/lfuäif

dirimens quodcumque, impetratà poftea di-

wwv'if-'f

fpenfatione, an rurfus adhiberi debeant Pa-o.-

! 07";,*2'7

chus , & teftes, & coram

qui

eisdemrenovari con-

fenfus ?

f d

l

jl

xy, Cum probabili , & in praxi tuta fententia ,

non obílante damnata propofitione ab Innocen-

nio Xl,Non efe illieitum in Sacramentis conferen.

n

$

. "dis

LD-ETTE--

dis. ,jE-Qui, opiniom

em probabiiem de valore Sacra-

menti,reliédatutioe, ( Quz prima fronte me-

g,

futs;

ticulofos terrere poffet ) neceffe non effe Paroch-

"um& teftes itetum adhibere, fed fufficere ad Ma.

t

t

trimonium revalidandum; ut ipíi conjuges fecre-

tóinter fe folos confenfum renovent. Laymannl,

frit,

;(

$-tr. I0, p.4. C. I4. Sporer n.4&4. W/exinAriad.

n

Kugler, La Croix,& plures alii contra non pauci-

lx

ores,

Monenttamen Tamburinus, & Sporer, fifieri

dquis

TU

poffit, & nulla incofhoda timeantur in revalidati-

)

one Matrimoniorum debere ruríus adhiberi pra-

fentiam Parochí,& teftium : vel certe curet Con-

qiq

Qd

feffarius obtinere à Parocho licentiam affiftendi

fülto

quá obtentà, adhibitis dein duobus fidiffimis tefti-

businfecreto cubiculoMatrimoniumrevalidetur,

itpe

fcrupt

$. XXXIII. Quomodo intel/igenda Con-

m l

JH itutio Syndals probibens (ub. Excommuuicati-

Tittu

one omnem exteram caujarum Matrimonialium,

)

|O€b fponfatiorum trallationem juxta. didia

iges ,

2. Paragr. 7.

(

q3Er caufas 7atrimoniales controverfas intel-

r

^. liguntur omnes illz , dequibus seu quarum

thor

occafione veljam eft mota, vel etiam moveri po-

fente

«teft lis, fivé non folüm illz caufie, de quibus jam

CAQWU

a&u litigatur, fed etiam , quz funt in proxima

(

potentia controverfz, vel litigiofze, quia Confti-

Vil

tutio loquitur indiftindté, Gobat tr. ro, n. 363.

i Y

Quzrftio ergo eft circa modum fe immifcendi,

)

;

fut poenam quis incurrat.

D

&. Non quamlibet immixtionem . prohiberi,

wh,

non

fed folüm illam qux fit authoritate publica,

imp]

pri-

rl

E - T ää

ity

privata, hoceft, fiv. g.-quis Paröbhöt*umllittï»*?

eDu

gantes incaufis Z/atrimonialibus, qua(i ad fe ci-

ul

^

tet, eximeninflitutat, ac inftar Judicis authorita-

!

;I',M'

3

|

te publica fententiam

j '-«5»

ferat, Hinc fit

quafi definitivam dicat, ac.

ab

V'eqni:

1. Confeffariosin & extra confeffionem, nec

Ti

non & alios Sacerdotes eruditos oftendendó

hanc, aut illam caufam effe füfficientem refcin-

o

dendis fponfalibus , aut pa&tis Matrimonialibus;

nreni

minimé contracturos poenz reatum, Gobat c. cit,

2, NequeDecanum, autalterum Parochum,

adhity

?

qui co

tectt

tur fuper impedimento Confangui-

m d

nitatis, vel Affinitatis, nonut Judex, fedut Con-

ifziz

fultor, & evidenter cognitó nullumintercedere

impedimentum , dicit partes poffe conjungi fine

m

fcrupulo & fifa&o examine hzreat dubius, feu

7

non evidenter certus, partes remittat ad Ordi-

Aumi

narium, velejus Officialem, Gobar.l. cit.

-m;;

3. NequeParochum, qui fponfis-ob exortas

"

lites, diflenfiones, velprzvifum infauftamMa-

trimonium füadet amicabilem compofitionem;

veri?

&uthocfequatur, operam dans, módó non au-

i

$

|

thoriate publica ut Judex , juxta fuperiüs dicta

o

fententiam definitivam ferat, ac partem ream ad

nwb

l

certam pecuniarum fümmam condemmet, fa.

.

&a amicabili cnmpofitione , licentià à'non fer:

nf

u

vatis fponfàlibus juxta dicta Par

agr. 27« & a8. p.

2. procuranda,

r0) 53

n

4. Neque Parochum , quife immifcet caufze

non proprie controveríz,

Rem declaro exem-

plo. Titius contraxit fponfaliacum Caja , poftea

prohf«

imprzgnavit Lucretiam ,'' & initiscumea priva-

hi

2

tis

E - 344)ä€f

tisfponfalibüs celebrat in przfentia Parochi pu-

Dioiot

blica fponfalia , eáque fua authoritate, & pra:íen-

dl

tiaratiticatParochus,advertens tamen ex circum.

h

ftantiis, ex parte prioris fponfz(Caja fcilicet)nul-

moni

lam omnino timeri litem, intali, vel fimili cafu

fümm

non incurrit Parochus. Excommunicationem ;

(0tj

quia caufa proprie non eft controverfa, Confti-

tüm

tutio autem loquens de caufis controverfis debet

but

autct

absque dubio intelligi proprié, adeóque de illis

caufis, quz füuncaQu,velin proxima potentia con-

T

troverfz, feu ltigiofz, Gobat c.cit. In dido

f

autem caíü caufa non eft proprié cofgroverf".,

d

quia Caja non contradicit , nec timor contradi-

f&

"

ceudi, uti fupponitur,

üx

do

$.XXXIV. Demodo impetranai difpen-

pun

V

fa(iov/zem ab

Epifcapo figper impedimento oc-

ceulto dirtmente,

de

den

Gum eft Paragr. 1r. & 12. p. 2.. Item Pa-

(i

D

ragr. 29. p. 4. quód Epifcopus tam £ate,

n

uàm inito jam Matrimonió ex urgentibus

Yor

X

caufis in foro Conícientie fuperimpedimen-

to occulto dirimente difpenfare poffit.

p

Subjupgo jam praxin petendi difpenfatio-

b

nem à Parocho vel Confeflarió, cui poenitens

nullitatem Matrimonii aperuit.

Forma fupplicae eft übfequens:

Reverendifs. ac Celfifs, Princeps Domine

Domine Clementiffiae &c.

".

Xponitur humiliter Celfitudini Suz Re

verendiffime pro parte Oratoris Titii,

$

! äüä 245 ER

r

Dicece(is: Conftantien(is , quod ipfe. ignards

A

impedimenti pramiílis denuntiationibus in fa-

ins

cie Ecclefie bona fide ante 6, annos Matri-

zíirn

monium contraxerit , illádque fuücceffive con-

w

Qd

fummaverit, fufceptà exinde etiam prole à

conjuge Luctetia, cum cujus forore ante ini-

rl

tum Matrimonium commercium carnale ha-

Torerhi

buit per copulam carnalem perfectam.. Cüm

CUT

autem dictus Orator ob Affinitatis impedi-

1poænu::

mentum ex praedi&is proveniens ( quod oc-

at at

cultum) ineo Matrimonio remanere non poí-

(

j

fit absque difpenfatione : & (i divortium fie-

at

ret , gravia exinde orirentur fcandala. . Cupit

ergo fuper impedimento ad remanendum in di-

&o Matrimonio difpenfari , ac prolem fuíce-

nij

ptam legitimari. Quare Cel(tudini Sux Re.-

7 d )

verendiflimz humillimé fupplicat, ut füper his

de opportuno remedio clementiffimé provi-

» l

dere dignetur, eó quód absque periculo in-

[5 Carf

continentiz , vel gravis infamiw diípen(atio

ignetur Sua.

i

Komà exípedari non poffit. D

Keverendiffima Celfitudo gratiofum refcri-

i

m

ol

ptum dirigeré ad me infrà fcriptum,

-

d

bam &c.

J p

! Revcrendifïïmæ Celfïtüdihl;s |

requfj

Servorum infimus,

"s

Ponatur nom&n, »cognomen, ítatus, Dice-

| N

væeüs ; & chus ;inquo, degit,

r ï

;

i

Q .5

d

L ET.

e

"d gxfra féribitur titulus Epiftopi,

(sl

Rcvmcndifïimo; ac Celfiffimo S. R.

cit

Principi, Domino Domino N.N. Epifco*

g

vile

po Conftantienfi, Domino Augiz Magj-

Mo

oris, & Ocningz, &c.Domino mco

gratiofiffimo, &c.

/

Nota quoad iftas litteras r. Si uüterque

conjux confcius fit impedimenti, ut in cafu

DU

pofito, uterque exprimendus per nomen fi-

&um, fiuni tantum conftet, ille folus expri-

um

matur. z. Nomen Parochie , conjugum addi

P

non debet, ut crimen omni poffibili modó

jl

maneat occultum , addi veró debet Dicecefis;

Bu

quia cum Oratore alieng Dioecefis Epifcopus

f

difpenfare nequit, 3. Etfineceffe nonfit, ut

(

addatur tempus invalidi hujus Matrimonii ,

n

quoad difpenfationem Epifcopi, requiritur fal-

Wn

tem in recur(íu ad S. Poenitentiariam,

4 EK

f

fi proles ex Matrimonio illo invalido füfce-

p

pta addatur etiam.

ü

- [n abfentia Epifcopi fiat recurfus ad' Vica-

G

rium Generalem juxta. dicta Paragr. 13. p. 3»

Ec quemadmodum in cafu urgentis necel-

U

fitatis etiam Epifcopus juxta dicta Paragr. 17.

p. z. ante contra&tum Matrimonium poffit di-

fpenfare in voto fimplici caftitatis perpetu

P

ac proinde refervatz Pontifici, poteft fuppli-

di

ca formari mutatis mutandis,

]m«

Cum

L ETUE- 1

if

Cum iis, qui.ante Matrimonium fe votó

Caftitatis perpetuz obftrinxerunr, ac ideo ía-

i

'A

crilegé contraxerunt, poffunt Confeffarii Re-

X bin

gulares ad petendum debitum vi fuorum pri-

ip li

vilegiorum difpenfare. Sporer tom. r, Theol.

Mogal.tra&. 8. C, 3.n. $4.

nino t

$. XXXV. De modoprocurandi Difpen-

Jationem [uper impedimentis Matrimonii à

$ um

Sede Apoffolicas

u

r N

D

[Iplexa datur Rome 'Tribunäl, ad quod

pro impetrandis Difpenfationibus recur-

fol

n

ri poteft; 1. pro foro interno, & vocatur $.

QU

í

M

"

Peenitentiaria : folet autem hzc difpenfare ex

juíta caufa juxta dicta $. 10, p. z. fuper omni

etDies

impedimentoocculto juris tantum Ecclefa-

L

ftici juxta dicta Paragr. 9. p. z. etiam pro

nonit

contrahendis Matrimoniis exeepta fola Con-

fl

t

i

fanguinitate; nam quó ad banc difpenfat tan-

tüm in contractis, & quidem extra primum &

h /

fecundum gradum: unde difpenfat etiam in

jo E

primo gradu Affinitatis, etiam ex copula lici-

ta, etiam pro:contrahendis, Reiffenftuhl, La-

"L

Croix : neque hic eft opus ullis fümtibüs.

m,

Pro praxi procurandi tales difpen(ationes

"T

ipu

confuli poffunt" Gobat, Reiffenftuhl, W/ ieftner,

M

La-Croix, Pichler, Kazenberger in fupplem,

y

Sporer,

jad

Parochi & Confeffarii, ad duos hujusmo-

l fap'

di poenitentes recurrere contingit, & viam,

modümque recurrendi ad $, Peonitentiariam

igno-

Cv«

ä&ia 1 æ

Mi

L

18

norant, cürent, ut hoc Charitatis obfequi-

$

um peta

nt à Reverendiffimo Vicario Gene-

rali, aut à Confilii Ecclefiaftici Membro ; vel

alio hac in re perito.

*

$ÀN

libet Religio fuos Pro-

. Religiofis, quia quz

curatorés, vel Secretarios Roma exiítentes

habet, occafio non deeft mifellis iftis füccur-

$

rendi , qui.- fubin

de cum zternx damnationis

ericulo- cum impedimento dirimente (

^

bominem non babent)

infordefcunt.

pué juvare po

ffunt P. P.

]

.. In hac cauía przci

& P. P. Mendicantes vi

Societatis JESU ,.

A

Privilegiorum $. $. Ordinum &c.

'Tribunal a/tersm vocatur Dataria, & eftpro

foro externo ;

adeóque fi impedimentum fit

d

neceffe eft di(penfatio-

notum; & publicum,

fed non absque expen-

nem ab ea poftulare,

Clerici Dizxcefis hujus;

fis

Gaveant tamen

ne fe tunc immi

Íceant, quia graviffime ex par-

te Officialatüs prohibitum, peccántque t

Conítit, Synod. tit. 16, n. 30, & h. 45.

Hijf

C

e

f

n

em inipano operi, quod unict, t

»

]o.

öh—

4d Maj(frem DE I quriam,

, " .

(

*

&

-

"

*

m

s

—

-

b u

m

:

m

"o

L

N L d

ET

;

i. u u

3.

L

a r

————Ó

x

u

SNS

K

o

I UP

X

E.

ass ese r E N

z

—

-

v

TM

s

s

-

M

at

&

^ e a

d

N

U

js

8

Vs

zi5

-

S

FEN

r

at

A

3

E.

NSNM

-

d

2

NY

E

^

*

m

f

j

7

$56 a

z

N

N

S

VAyN

"

at

Es

P

n

-a

T

x

FA

Eu

£

n

N

m

.

:

*

u

-

o

Pj

rA

Db

j

Í

COR

M

Y

s CR

EM

3

g

84

"i

»i

d

Ed

j

PA

2 A

&

N

a

E

CM

5

N

(CEA

*

P

P.

^

i

a

»

T a

x

«-æ

Aiphs

D

ul

*

"

i

m

VA

S

«

"s

Ma.

ä./

jv

t

J

g

M

E

TA;

»M

Mu

056 ]

$:

P.

x

E^

s.

$p

s

»»

*

( h)

1

j i

at

u

nl

J

16

x

o

E

$x

M

H

N

I$

x

:

x

M

wa.

s

"

X

Ws a r

-

d

wx»m

s

5

2

N

N

,.i-u

5

A

$

d,.ar

s

[

b

"E

A

p

25

É sE

u

Qx

N

E

r

Y

N SMEE

Y

T

E

A.

z.

r

waawx

:

R

T

a

Y

*

^

J

t

Bo

w

at

"p

P.

E

*

-

$

u/h

NG

AT

Nb

TE

i

Ms

K

L PL

.M.W;.

d

d

WW.&

T

v

m

r

DO

N.

i

A*

j

M.

$:

ín

*

v

L

*

$

ha

M:

v

;

?

CA

n

n

o

hag

«l

j

av

53

i

3

z

"W

i

.H«

o

a..w.,.,

Tbus

P

$5

T

m:

Brr

*

AE

[*

$

.H.

æ

Is d- ARU ITu D

Ts

p r

3

u

x* cd

i

*

w

d

i

CR

d

j

)

j

A

»

d

:

3

H.M

AE

J

j

d

».

s

ERN

1y

us

ys

l

3b d

nl

OE

C

i

i

)5

i

m

u-

b

MW.

j

t

XX

S

d

CT

z

p

3

5

^

A

z

2

T$

A

z

d

A.

]

d

SAER I

$uN

E

"

E

Ti

i

C

UY

Ls

w

L

d

N

"

499 .H

-

a?

-

:

i

É

CM

5

s

A

ys

j

A

D

ag

x

j

(bf

.

E

*

g A

$,

AÉ

g

-D

o

u

^L

£

M.

H

"a

N

»

4

:2

n

d

TA

H

«

E

£

r

n

s

D

as

n

"

E

*2

m

»

»t.

X r

Wm.

as

o

T

X

od

$

5

s

d

YV.

22

M

r

e

p

E

3

T

-

h.

tD

*

E

i g

kbl

o

4

$s

ER

s

UET IU

L

L ]

P

-

b

9

$52

M

dz

£5«

A v

c

$3

v

*

»

as

JONMG E

3

n

s

m

*

:

ÉN

d

2

t

E

s

33

MO E

w

»

N

f t«

A

a

AL d

j btl

"

a

&

EU

*

:«.w

T.

A

E d

dN

s

"d

.

m

s

Es

*

"o

NH

$r

TTE

E.

SaUN

.

N

r

x

2

n

v

-

v

m

Y

AC

PT

dy

v

:

ven

o

YV^

nwnuw

H

u

MX

s

5

od

AT Wt

m d

$;

J

"

X

2

Y

*

"w

D

x

L

a.

z

£

&

d

P

rA

r

j

21

»

hr

$

2

L.

a

..M,

AT

3

a

N

TA

É

La

.

t

"

,

E

w.v»

"

u

M r

R

JJ

Va

p

Va

a

^i

W eeg

p

D. fs

gbg

Tsv

A

Es

a

;

m

£*

F^

[2 Ms

3

s.

H

N

:

w

.ä. p r

PTRY

5

N

1

A

s

E

As

6

"d

*

-

^f

n g

$ o

TAT

$s

Pt

-

W.

H.

Vpr

i.

*

"

PU

iDecy

A

r

"d

r

W

fs.

k

"N

EO

E

r

MT

g

x

*

"..

e

hd.

T

u

dectd

x

.U.

*

g

x

2

gU

H

dec

$

-

NI

LO

rurt

d

M

5

x

£

P

N

ts

b

F

»

2

Fa

M OE

us

.

g^

L

.w

d

g

[ -

V.

E.

*

x

)

d

m

25

-u

E

..H.

E

A

A

Ea

o

E.

h

DN

2

-

,

5

6

h..

d

ts

A

$RA

ho

r U

a h-

3

s

M

u

v at

ia

m

$p

2

d

"i

87

*

p

As

^

ag

9s

3

E

:

*

*

^

d

&

r

wltx

z

m

E

£

$

"M

N

*

LE

Vr

a

F

w

t

E.

k

$

P. w

FOM

E

$

J

sf

"

^

E

* s

A

2*

$

s

E

s

u

"x

m

r

due

E od

i

x

TN

2

g

$,

^

T

;

H

at

]

z

$x

AE

*

L ia

A d

z5

"

RUA

"r

40v d

É

x5

d

*

E

5

24

u

m

pem

T

*

N

V

hr

AUA

x

"iC

E

ii

z

AK

UEDN

N

Pt

A

E

3

*

H

A

N

"

"

k:

M

*

ww.»

[5

z

E

SPNS

L

a...

j

2

21

e

-

RE

j

T

£.

sR

AE

S

R

19

18

INSTRUCTIO

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

17

PAROCHI

O Baiance Q

16

PRO ASSISTENTIA

S.SS. CON TRACTUU

M.

Focus

NH

SOLEMNIUM

N

SPONSALIUM

e

| 10

Il W

MATRIMONII

-

fj ADJECTO EXAMINE/

g

-PRO

CONTRACTURI RH

I

/1 ^^5 In ufum & commodum ^

ER-

VENERAB. CLERI

Praectpué

DIOECES IS CONSTANTIENSIS-

6

THORE

5

JOANNE GEORGIO SPENGLER:

Ss., Th.Do&. V.C, Rural. p. t, Decano

4

ac Parocho Marckdorf-Hl

EO ITIO QSUINT..

3

Gum permiffu Superiorum.

L

2

Aug. Vind, & Monachii impentis Matth, Rleae

Blblzopolæ Sechaufenfis , Antio 1744.

E

,.y Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1