absque teftibus , graviter peccat; quia fit gravis

irreverentia Sacramento , cüm fiat irritum, &

5 c()t!ftüsE

poená arbitrarià Ordinarii, ficuti & contrahentes

ld hocxlf"

absque teftibus, nec non teítes, qui fine Paro-

LÀ

fqolt!

cho ínterfuerunt hu

]

usmodi Contra&

m

gi , puni-

endi funct, T Fid. feff, 24. c. 1.

d

$. XLX. De Benedictione nuptiali.

at

Sthzc conferenda à propr o contrahentium

T

" Paárocho, vel alio de ejus licentia, ex Trid,

de

Ü

Es

T

X5 176 GXX

depoenaBenedice

ntis nuptias absque lícentia pros

st

prii Parochi , de quanec R eligiofi immunesfünt,

his vert

yoterit videri Trid. quod fic habetSeff, 24, dere-

for, Mat. c. 1. .Quàd fr quis Parochus vel alius $a«

fífun

cerdos feve Regularis , [fve Secutaris [H, etiam id

du

fibi ex privilegio vel iemoriali confaetudine lice-

diedu,

grwirer

re costeudat, alterius Parochia Sponfos ffne illorü

Parochi licentia Matrimonio conjungere, aut be-

ftd [

i

zedicere au[us fuerit,ipfó jure tamdiu fufpenfus

tonpi

maneat,quamdiu ab Ordinario ejus Parochi, qui

um

D]

Matr imoniointere|fe debebat, féu À quobenedictio

[ TT

fufcipienda erat, abfofuatur.

tammHnJ

Impertienda eft hzc Benedi&tio in Ecclefia fi-

mmgm

nitó Sacro, & peracta copulatione. Conftit. tit,

erdor

I6. p. 1. nec non Rit. Rom, fol, 252.

Vitt

Mat.imoniumin Ecclef(ia maximé celebrari de-

cet, fed, (idomi celebratum fuerit przefente Paro-

terdos

Qrite

cho, & teftibus, Sponfi veniant ad Ecclefiam, Be-

nedictionemaccepturi,& tunc caveat Sacerdos,

Queti

Sq t

ne iterum à contrahentibus confenfum exigat ,

fed tantum Benedictionem illis conferat , cele-

fpon(us,

rupti,g

bratà Mifsà.

N

Sedhzc decongruentíatantüm? nam etiam

hi

in domo privatadari folece teftatur Bellarminus,

üt i

& Pirrhing apud Kugler n, 1085.

J Non tamen eft de füubftantia , fed tantüm de

o

I dl

Matrinionii folemnitate; quia Matrimonii con-

tractum füpponit,

tUl', i[l

Matrimonium con

fümmareante acceptam Be-

uert|

nedictionem, feclusó fcandaló & contemptu ,

lasnu

fuplur

Culpa vacat, Sanchez n, 13. Laymann |], j t*

10.C. 4, n, 12. Gobat tr. r n. f

62, & j 68.

T

eííéque

Secundis tamen nug:iis non detur,

Qoba:

pecca-

-

"

D

"u

3 1777 gO

i

dittoys

peccatum grave ,

nf

tenet Obfequiále noftt;um

1

e u dn

his v;rbisï

tl

$i funt frihd nuptia , benedicat eas [ubfequenti Bene-

tf t

dicione , ff vero funt [ectunda nuptia, nullomodo fent Lenes

Mtim i

dicenda, €9Y' Sacerdes benedicens nuptias, quas non debet ,

tf f

graviter peccat , Q eff puniendus. c. x. defecundis

N

nuptim

ed ffatim porrigitur [ponfo €7' [Don[z Liber deofculandus ,

Yfet u

C a[perguntur eum populo agta benedic£a, Item ff ungs ex

Vi J

[

conjpgibus frue vir [rve mulier fuit alias benedicius in alio

i at

Matrimonie, non debet benediétio repeti , imo debet omuie

gxobtm[;

no omitti , quiaunus [rne alio non debet benedici , ut neta-

tur in C. Fir autem eff i, 69* per Hoflien. in[umma. Dicit

]

t4men Hoffien. qtód dzo bigami contrabentes [ecundo, qui

nl

nunquam fuerunt benedicli, po[fent benedici. Quód Sa-

cerdos benediceps fecundas nuptias peccet gra-

jeïelcbwf:f

viter, patet abundé ex poena , quam incurrit Sa-

cerdos, tales benedicens ex prafato capite; in-

j æfcmcä'uj'

cdein?

currit enim fufpenfionem ab Officio;& beneficio,

quz tamen non eít latz fententiz, fed ferendz,

ZA

Yun tj

Sed tantüm impertiri debet, quando uterque

fponfus príma vice contraxit, quamvis aliàs cor-

dfetit, o

rupti, modó nullus ex utroque fuerit conjuga«

tus.

fuff !Fï'

E1 fiunusex conjugibus five vir, five mulier :

Bul

fuit in priori Matrímonio benedi&tus, Benedi-

&io repeti non debet, juxta Obfeq. noftrum :

:d Hmüä

in aliis tamen Dixcefibus contrarium obferva-

rinuio

tur, ita, ut Benedictio detur, (i Sponfanunquam

fuerit benedicia, Ex confustudinetamen (ecun-

g"

uui

das nuptias benedici poffe, dummodo alter con-

onte!

jugium (ive vir, five mulier non fuerit benedi-

f jl

&us, doce. Laymann], 7, tr, 10.

P.2. C, 4«TI. 134

11

"

"m

ïGobac h. 494, & feqq.

.

In

ld

s

4X2 172 &X

In hac tàmen Materia fervetur confuetudo

(o,atit

cujuslibet Dicecefis,

(tamab

Sicontrahentes fint. Acatholici ( etfi eorum

berta:

contractui Matrimoniali Parochus catholicus af-

xübus

tonnes

fi(tere valeat , Laymann c. 2, n. 7.) benedicinon

debent, poffunt autem , fi alteruter tantüm fit

Virith

acatholicus, La Croixn. £o9.

fiiétin

Omittere Benedictionem ex contemptu, id eft

econc

tanquam res vanss, & inutiles, e(t peccatum gra-

eoldt

vc5 omitteré autem ex negligentia, eft peccatum

buzd

venialetantüm. Tamburinusl, 8. tr, 6. c. 44 $.1*

Queade

.

n, 3.

bo fl

quat

— Forma Benedidlionis Nuptiarum.

X

od

OREMuUS,

]Hum

D

Eus, qui poteftate virtutis tuz, de nihilo

rtgr

cuncta creáíti : qui difpofitis univerfitatis

tifem

; exordiis hominiad imaginem Dei fa&o , ideó in-

feparabile Mulieris adjutorium conculifti, ut foe-

Lf

mineo corpori devirilicarne dares principium,

j

1

docens, quod ex uno placuiífet inftitui, nun-

t

uam licere disjungi: Deus, qui tam excellen-

ls

timyfterio conjugalem copulam coníecráfti5 ut

tl

Chrifti & Eccle(iz Sacramentum przfignares in

BEm

foedere nuptiali: Deus per quam mulier conjun-

t

- gitur vi c, & focietas principaliter ordinata , €a

Wsj

benedictione donataf, quz fola nec per origina-

p

lis peccati poenam, nec per diluvii cít ablata fen-

cumlu

tentlam : reipice propitius fuper hanc famulam

TCj

tuam, quz maritali jungenda contortio, tua fe

expetit protectione muniri: (icin ea jugum di-

lu

lectionis & pacis; fidelis & caíta nubat in Chri-

0 ,

x

A

3 175 G.

eonftet) |

üd', imitatrix fàn

Garum permaneat fceminarum z

fit amabilis viro fuo , ut Rachel: fapiens ut Re-

M um

boltun.

becca: Longzva& fidelis ut Sara : nihil in eaex

actibus füis ille author

benetiin:

prevaricationis ufürpet:

T tunn

connexa fidei, mandatisque Dei permaneant :

"Virithoro jun&a, contactus illicitus fugiat: mu-

niat infirmitatem fuar robore difciplinz : fit ve-

«

recundia gravis, pudore venerabilis , do&rinis

icatnp

cocleftibus erudita, fit foccunda in fobole ; (it pro-

cüpeccaiy.:

bata & innocens , ut ad Bestorum: requiem, at-

f.6 CO 4*:

que ad coeleftia regna perveniat: & videant am-

bo filios filiorum fuorum usque in tert/am &

quartam progeniem , & ad optatam proveniant

TT

fene&tutem.

Per eundem Dominum ncftrum

JEfum Chriftum Filium tuum, qui tecum vivit

4, dtrJJ

& regnat in unitate S

piritüs fancti Deus , der om-

orum, &, Amen,

i

nia .fæcula fzcul

À

,&o,ic*eöm

A d

OREMUS,

Hæf'umus O

ul "

mnipotens fempiterne Deus, in.

xtinto

E

ft

ituta providentiz tuz pio favore pro(e.

liri!

quere: ut quos legitima focietàte connectis ,

m o

longzva pacecuftodiss per Chriftum Domínum

yeci

noitrum, &R. Amen.

.

zi

B

Enedicat t vos Pater, & 1

Filius, & £ Spi-

hr a

ritus fan&us , qui trinus eft in perfonís, &

[ dlmü; f«

ünus in effentia. Ille mwultiplicer femen vcftrum,

"m

& augeat incrementa frugum juflitiz veftrz, ue

m

cum juftis, & Deumtim éntibus 'ecuriaftare me-

T

reaminiin die Domini: qvi vivit & regnat Deus

Üo

in fzcula fzculorum, &, Asen,

y/

Eus Patér, Deus Filius, Deus Spirítus fan-

n

Ü

D

1!

&us , qui eft trinus & unus

? fit vobiscum ;

j

M 3

&

TP

; &

;

9 19o GX

clebtt

& ipfe conjunga

«

t vos, impleátque benedi&io-

tüt &*

nem T fuamin vo

bis; crefcite, & multiplicami-

ni, & replete terram.

Et Benedictio Dei Pa-

Tanne

moded

tris 1 & Filii & $

piritüs fan&i defcendat fupclr

cntc

vos, & maneat femper. &. Amen,

ftà

m

Poflea Sacerdos porrigat [po

nf[o , &* fPonfz

A^

lilrum d:af-'

tudet

enediélá cum ])cp((lo,

cglandzzm, C a[pergat eos aqua b

aover

— g. XX. De Tempore feriato.

WtUl

Empus feriatum

eít ab adventu Domiíni us-

ütrur

I

que in diem Epiph

aniz, & àferia 4, Cine-

Dloust

rum usquein Octavum

Pafchatis inclufivé, Trid,

feff. 24, c. 10 incipitque

dictum tempus à media

&is

dventüs, & horà duo-

OR

no&e primz Dominicz À

decimA no&is ante Gineres, Gobat tr, 9, n 70,

hi

ni(i ufas aliter obtinuerit, Notandu

Wi

non prohiberi i

pfüm Matrimonii contra

&um, fi

di&io folemnis ( qux fub gravi

Qw

nuptialis Bene

rtiri prohibetur. Kug-

Vise

peccato recipi, autimpe

Ordi

ler cum Communin. 10j

6, ) & folemnis Spon-

Qu

fz traductio cum fignis

lztitio: intermictatur,

ub

Laymann|], j. tra&t, 10. p, 4. , 14« QU& pariter

fub mortali prohibetur,

tiony

P

Exinde monet Cavalcanus apud

Kugler

ECCI«

n, 106t, quód animadver

tere debeat Parochus ,

p

quando talibus tempori

bus deíponfat in facie

Ecclefiz, utnon permittat a

deíTe mu titudinem

g

m magna

perfonarum,

nec Sponfam venire cu

f

mulierum cauda ;

ec cum cymbalis bene fo-

nantibus , fed folüm cum Sponío, & duobusve

tribus teftibus , & Notario,

TR

Sed qugad ifta fpectanda eft loci confuctudc; ;

D*

$*

E-I.

lt

Sol&bim ego

concedere, ut Sponfos comitaren-

tur 6, vel 8. perfonz,

Eftqueprobabile, otait

il

dio Du

Tannerus apud Gobat n. 72, feclusó fcandaló ,

tl

modeítam tradudtionem Sponfíe unacum de-

centi convivio , vacare culpà lethali , imó & ve-

T

niali juxta Perez, atque Hurtadum, nif(i confue-

tudorepugnet,

77 ylplo,

His obfervatís non zsget Parochus quidquam

Mil

adversüs Synodum Trid, f( tempore Adventüs,

Domb

aut Quadrage(imz affi(tat Matrimonio , feu vi-

duarum, feu etíam Virginum, quó ( Benedictio-

tU

Yvl

nibüs in aliud tempus dilatis) Sponía juxta di-

wsit

&a deducatur cum exigua pompa, & moderato

convivio.. Gobat n. 7r. tr. 9.

&holi

Habettamen confuetudo , ait Laymann in cit,

loco, in his partibus non permitti, ut omiffis,

" umml

u

velin aliud tempus dilatis Benedi&tionibüs , in-

eaturMátrimonium,nif(i neceflitas urgeat, quam-

» t

fbent.l

vis etiam hoc cafu mos fit, ut, fi fieri poffit, ab

Ordinario licentia petatur,

ii

Quem morem pariter noftra Dizcefis habet,

;ermi!!iï

ut Parochus non affiftattemporeferiatoNuptiis,

quæ pæ';

non obtentá priüs ab Ordinpario licentia,

Parochus folemnibus Nuptiis , temporibus ab

ul fj

Ecclefia prohibitis s(liftens , poteft ab Epifcopo

od

puniri poerá a:bitrarià, Ita decifum effe à Con-

f

greg. tenet La Croixn. 472. l, 6, c, 3. deMatrim,

yit

l

13'?1

$. XXI.. De libro matrimonialh, f obliga-

um U

j I k',

tione Conjuges in[cribendi.

ii

T

Ridentinum fe(f, 24, de refor,

vMacrim. C. I3*

ita dgccmi; :

M 53

Ha-

gfumdï

»

d

e

AK$ 182 GOK

Habeat Parothus librum, in quo conjugum, e&

eittpd

geflHiumuomina, diémque, e locum contrActi Ma-

(r qii

bro m

grimonii defcribat, quem dilgenter apud fe cu[To-

diat, Hisce verbis przcipiunt Conítit. no(trz

tit, 16 n,9, infertionem nominum Con

jugum ,

& teítium in librum aliquem,

Quzftio jam oritur

anhoc Tridentini D/vclcre-

tum obliget feb gravi?

á

. Itafentit Avería q, &, S. 7. $, ultimo aptid La

ett

Croix n. 991, deMatrim, Parochumad hoc ob-

.

D

ligari füb gravi, cüm inde fuo tempote edoceri

debezntplurima, quz maximi momenti funt,

Marchantius veró in Refol, Paítor, tr. 9. de Ma

trim. cenfet, non effe peccatum grave;ex vi fo-

lius Trid, Coacilii, aic, non videtur colligi poífe

TEm

lii

adcó grave: nulló enim rigorosó verbó utitur ,

quapropter non facilé condemnarem peccati

] m

mortalis , inquit in locis, ubi ha&tenus non eft

N

confuüetum, nec ullaE

pifcopalis acceffit cqynfü-

tliol

tutio rigorofa ea de re.

:

*

pb

o

Quia veró in Dicece(i noftra vi

gci 66nfu£tud

N

talislibri : Conftitutio veró etfinon adeó rigo-

(irln

rofa, feriotamenà Decanis obíervari jubetur in

) n

vifitationibus Decanalibus, ita, ut librum Matri-

| ml

monizlem cujuscunque Parcchiz diligenter in-

.1' L fo P«

fpiciant, zn nomina, & cognomina omnoiumcon-:

Nme

trahentium, acteftium accuratéà Parocho infere

ftend

ta fint, negligentes in hoc deferant, quique

Quod

etiam poená arbitrarià ab Ordinario puniti. fo-

UT

ent. Hinc,(imagna intercefferit in hoc negotio

Pltfpr.

negligentia,

Paroehumgraviter delinquere non

Q1j

dubito,

ma

precipue ex hoc capite, non folà

ERY

evi-

[

93 15 25

db

evitandum in alïciuibus Sacramenti itérationem,

müdi J

fed, quia, üt bené advertit Avería, res ex tali,lig—

WT

AU

qutt ol

—l—)ro mgximi momenti edoceri potfunt,

C

p D

PARSIV. .

i

malloct

De tribus impedimentis dirimenti-

bus Conf(anguinitatis , affinitatis

" u

u i

& Criminis,

[T :

je

$. 4..De Can/mgz;inimie.

Errent non paucos Parochos T'yrones in mu-

g

T

o

nere paítorali obventurz difficultates circa

gradus Confanguinitatis , & Afbnitatis.

n

t HCU?

Notitíam porro ineorum cominodum , & ne

3lios libros confulere cogantur , inhocopufculo

«itoi

i

prebiturus fum,

eoníut

Sciendum áutem eft primó, Confanguinitatem

J

ficfolere definiri: ipcudum, [rve propinquitas per-

fonarum Ab eodem [l ipite, eóque propinquo per car-

14

m M!F

nalemcopulam deftendentium. Laymann tr, 10.

l, £. p« 4« €. 4 h, 1, Seu eft propinquitas perfona-

]i

rum ex co proveniens, quód aliquz períonz de-

noiut^

odl

fcendant per generationem carnalem ab uno

quodam progenitore, five patre, fivematre, qui

Jf qu.iü'j

v

ftipes appellatur,vel radix; & origo, Dicitur: 577-

pitepropinquo , ne aliàs , quiaab Adamo vel Noé

d

ceu ftipite omnes defcendimus, omnes dicendi

g

ur.4

folit

l

(imus Confanguinei : càm tamen experiam

Ó

:

4

pro

ää 184 XX

Alise

pro Confapguineis, & cognatis paffim rion am.

plius reputari, qui inter (ediftant remotiüs v, g.

fendent

füm de

10. gradibüs, fed fo'üm eos, qui fe propinquius

UUR

conunguntita, ut in iis detur quxdarm quafi uni-

tas Sanguinis, $5[utg ; Q3ervanbtnuf , $Slutss

(( ind

& neptt

Greunvpcbafft.

Dicitur viscuwm, quó períonz quadam na-

t

turali nexu ejusdem (anguinis junguntur.

C

ter J At

Sciendum z. gradum non aliad cíIe,quàm cer-

tam diftantiam uníss perfonz ab altera in eadem

Wdil

lineaCon(anguinitatis : inguntur enim gradushi

lu

411 5

ad fimilitudinem fcalarum, quà ab uno gradu ad

alterum (eu afcendicur , feu defcenditur.

peï u

Sciendum 3, lineam effe ordinatam feriem ,

yer r

vcl colleGtionem perfonarum ab uno ftipite de-

, .z 1]

fcendentíum - per varias generationes , diveríos

W,F'«E'M

continentem gradus.

(j

168

Eftque triplex hzclinea, una afcendens vel

Afcendentium, feu fuperior, in qua continentur

f, Pater & Mater, CSatter, SQuttet, 2, Avus &

Avia. 9Inbert/9lofrau, obet GirofiCBattet Orof

Sutter, 3, Proavus, & Proavia, lltanbete, t

anftau. 4, Abavus

,Abgvia. umns-æattet,urf

qné » Sutter,

Hoc eft: Jffe períene geuerantes , à quibus

Alig aucunt origttem: "vocatur autem bec liuea

ideo Afcendens , vel Afcendentium , quia à geth-

1i5 ad progenitores recta furfnm progredimur , il-

forun [Hpitem quarendo, dum nempe rectá. a[-

cendimus à períoma generata ad. perfonam gent-

rantem , ut à filioet filia ad Patrem,ct» Matrem:

inde ad Avum c» Aviam, Promvum , ProsviAim

Abawum, e Abaviam,

. Alia

d

MES 105 EH

nias

Alia eftinferior, vulgó deícendens , feu De-

Qotus n

fcendentium, quia à progenitoribus recta deor-

g

fum de'cendimus, utà patre vel matre, Catter

Tomo

pbet SQtuttet , adfilium & filiar, &obn unb 2 od

TAT

ftt, indead nepotem, Gndle, obet Giobns C»obn,

& neptem , Gndlin, &obn Sodter, ober Qod)e

tet8 S&'oditet, pronepotem, litencffe , Gnefefgs

quatats

IOUE,

j n

ftt, Abnepotem, &

N

ndeó €ndtd, Abneptem ,

tmnat

Cndedgs Cnclin.

1imgradus:

Hac duplex lizea re ipfa efl eadem, ita, u

o p

unam ab Altera difliuguat fola ratio: icut enim

jinr,

per eandem [calam afeenfis fit , e- defcenfus , 97

tun r

er eandem lineam Confanguinitatis af enfas fit

y lgt

ad [lipites , f Ab bis defcenfus ad proles. — Foca-

ys, t

tírque bac dublex lineadiveéta , vel re£ta , quia

continet direcfos gradus , per quos ad progenito-

fenbet

res afcenditur juxtaà diéia, ei- aAd neutrum

contit

latus defteciitur , ut videre licet

,2 M

.ex,aæ(jeö'fo scbemate,

htit)

t

"

y

cNS

757

»

, "]

VA

s

L

h

qw

j

« 94

?

—

, W(

SE

-X

[]

, r

l

!

nl

*)

"

I^

Ms

SCHE | |

P

]

2 196 CXX

SC BOEM H

Tetti

NI

Duphas Lineg Afcendentmm &

*Dtüt

Defcendentium,

riq

vAbavus

4«

*

v"Abavia

Lobis,i

|

lircnéoatter

litansemutfer,

|

ID

tüunt)

|[|

Proavzs

E

Proavia

cefcer

|

litatbezr.

Wranfrau.

Imma

CO

?

;A'U!!S.

&

hia

fütti

9Inbertr

SInftau

Ut pitd

.'l,—.

T

U

Pater.

AMater

Wa

$Rattet

Sutter.

Brat

|

flant

'g

Vtoru

Ia bac cellula ua-

cua colocetur Per»

fittu

fona de cujus cop-

|

|

natione dubitatur.

lbpnq

u

ioror

.lews.

Filia

faterà

€»obtt.

GZodtet.

|

av

t

ANepos.

NePtIS.

€ncle.

€rdit.

,O

Pronebos.

Proneptis,

lir- €ndle

lit - €ndlin.

[

H-

vALbnepos

4.

-/1600 f15

€nd«elà: €rncle

Cndeléiendiim.

&

33 107 £X

Tertialinea vocatur coll:teralis , vel transver-

num l .

fa , aut transveríalis, vel obliqua, in.qua conti-

n*ntur perfonz ex Istere, & ex transverfo jun-

&, à quibus non ducimus originem , nec ipfz -

T

tuflt

robis, & ramenab eodem (tipite, & fanguine de-

nmpczà UEIT,

fcendimus : fic, duo fratres , diz forores confti-

——

tuuntinter fe collateralem, quia unus frater non

l:t!l

l

defcendit, aut genitus eft ab aitero, fed ambo

E.

immedisté proveniuntab ipfo velutab uno (tipite

communique finguine, Sic duo patrueles: (5v

——

jn

fteifitige Sinbtt, proveniunt ab eodem Avo,

ut patebit infrà ex fchemate.

f-mm

—

Hzc linea collateralis, fen transver(a dividitur

ia

inzqualem, & inzqualem: in prima continentur

4Nf.

l

gradus Ccnfanguineorum zqualiter à ftipite di-

m")

—

Ítantium, uti funt duo fratres, aut Sorores, vel

iftorum filii & filiz, &c. Siautem unus alteró di-

2711

ftet uno, vel altero gradu remotiüs à communi

7177

ftipite, dicuntur effeinlinea inzquali. Sic frater

à fororis, aut fratris filia diftat inzqualiter: quia

p» m

t

m

frater à communi flipite diftat uno gradu , fratris

autem velfororis filia duobus gradibus, Vi.

.

de (chema pro linca ingquali,

— ""

9nnii,

——

s

mfä(ä

v

A

5

€:

z

27

ERN

K-

-

u

|

;

N

li

$T d

-

7

?

a

I(/(va

sfb

$CHE.

€K3 188 GOK

S.GH EM : H

Lineae obliqua zequalis.

| Pater

Macer, |

1

Stipes.

ä

..ä

z

:

I.

Cayts

Fratres,

Titius

I.

L Ài

bic

f5rübet

bic

|

|

gCI

|

—

o. pensuit Zeren-

Patrueles

genmt $

l |

[Anti m

4e12m

bic

SSruberg: inber

bic

|

.:.

E

C

——

|

Liberi Patrzeliis 1.

| Petrucium 3

z i.

SBruberg

SUubszStiaber

bic

3. u

7l

! 3. Sempranzum

!

fv

t

E i

Morandam

PatrucliumNepos

€7 Neptis.

46

Oruberé Snbéz

I Paulum

^

—

z

Ufgm

Spon[am

|

€ndle, unb

Dite

l

Sinh$. Cnrfle,

Cdyvefleré:

Sfonfum.

2

. odl

-

£ 129 CX

SOMTE M H

J

— Bagzs

Linez obliquae inzequalis.

— - m

| Pater,

Njc". ? l

li

f

"E [11

Stipes.

E dlesd

F|

— À áaaa(atiti UNUSSENÉGNISSUEPESUNUS

-......gi[

Ti

I

Lwretm

$orores,

Sibilla,

I

li

«c

genmt

C«dteecfteem.

genmt

NEE

auapil 57

|

ERIGEIM)

v

"Conjobrini

ím

feu Sororum

Morandam s

li

2. Berfa4m l

11582'2.

Ó

bec

|

Goóndfter.

Spon[am

E

!

$inber

|

ULL

Con[obrini

3. Gorgonium

INefos

C dytoefier

Sponfum,

$inbs z $iub

li

|

|

T

Ecce Moranda Sponfa diftat mæquahter à

Gorgorio ejus Sponfo diftat enim à communi

mpxtc duobus gradlbus ; Gorgonius tribüs,

W

;'

SCHE-

Y

3 150

S G HAE M

U

9t 0t

h

Aliud Linez obliqua aqualis

Afccndcntium.

(loac

Cug

Projmtf A2 5,

Pv muzmculm. Proma-

m vd

Proamit4,

l

£ertera,

um ha

3»eff lltanberrit.

S»er Uranfrauen -

Sruber. - Gd toeffer,

Qï*ezf'ær örbm ftev

tD

-

MPCUONURDEN:

Ej

um

|

Prtra

Ib

Magnm Patrzas.

Mapnus ./ïwmczflus

JMMapna JAmit4

Mapona JAvuucula,

ls

SDcB 2Inferga

3

Syer 2infrauen Bruber

dhqu

r

S5yuber Sdtoefler.

€ dmcfier

mm;

|

lo d

insdbidsaihs

|

4Vüm

Patrzzus,

vtounculus Matertera

ter, j

"Lmit4

Syer Suttet —

jur

3ycf 9Batterd

4 tuor

SSriber; Gidymeflet

Btuber &d)mefter.

ibAb

)

Don

Pater

JMater,

us p

Tote

Stipit

l

&nju

Sec

N

] hij

Si

Qterá

' Filius. Filia, 1

lo h

dl . MP "

T

$. II

ID

äääm*äüä

S. HI. De Regula cognoftendi Confangui-

7eos, quotogradudi[Feut inter fe inlinearecia

Tl

tam jA[cendentium , quam Defcendentium.

Uoad hanc lineam vix difficultas eífe poteft ,

. cum feré quisqué de füis parentibus, aut

J!;s. Pnrm-f

avis, vel etiam proavis, przfertim, fivivant, no-

fl

titiam habeat, aut habere poffit, quemadmodum

T

&i

& de Defcendentibus, Re

A

gulz pro hac linea af-

i. ]

figaantur duz,

— A mÓÀ

Prima, To/ fzmt gradus, quot funt peïfökæ;

Jl

ProPraxiinfpice Schema hnjus linez, & in

t

ccllula vacua pone v. g. filium fcire cupientem,

a

t

inquogradu cumfuo Abavo (it conjunQus: nu-

MC vrerr

mera pcríonas , incipiendo à filio usque ad Ab-

avum inclufivé:; Prima perfona eft filius, 2, Pa-

t M

|

ter, 3, Avus, 4. Proavus, $. Abavus,

lt

m deme unam, patrem ícilicet, reftant ,q.t'lää,x

äa)mefa.w

tuor perfonz, in quarto ergo gradu diftat filius

ab ÀAbavo , & fic delinea Defcendentium,

—ÀàÓ

Poneincellula vacua patrem, numera perfb-

Hh

nas: Prima eft Pater. 2, Filius. 3. Nepos 4.

Pronepos, $, Abnepos, Deme patrem tanquam

Stipitem, reftant qustuor perfonz, eft ergo filius

conjunc&tus cum Abnepote in quarto gradu, -

Ó

SecundaRegula, Tor fuzt gradus , quot gene-

TALiones intercedunt.,

Si hzc arridet, applica eam fequenti modoxg

inter ilium & patrem intercedit una generatio ;

inter patrem , & Avum az. inter Avum & Prea-

vum 3. inter Proavum, & Abavum4, Et fic deli-

nea Defcendentium; inter Patrem & filium eft

j

ura

g 192 EK

una generatio , inter filium & nepotem z. inter

| At

nepotem , & pronepotem eft 3. inter pronepo-

| ttucum

tem , & abnepotem eft, 4, eft ergo filius conjun-

d parte

&us in linea Afcéndentíum cum Abavoin 4. gra-

COl

du in línea Defcendentium cum Abnepote iti-

Spona,

demin 4, gradu; quia intercedunt ín uttaque li-

Iren

nea quatuor generationes,.

10

todtem:

; $. IlL Be Regula prolinea transver/ä æqäali.'

Mi

Egula refpe&u linez transverf aequalis hac

eít

K

. Quo gradu diftant perfonz ( de quarum Con-

d

fanguinitate quxritur ) à communi ftipite, €o-

fipite

dem diítant inter

fe v. g, cüm duo fratres in li-

ut

nea collaterali ,

& à communi ftipite, à quo

qui eft pater, finguli diftent uno gra-

Wtþ

procedunt,

Iro

du, etiamuno diftant inter fe,

& cüm patrueles ,

Sponfa

feufratrueles , hoceft, duorum

fratrum liberi ;

lg

-

diftent ab eodem commüni ftipite, qui refpectu

ipforum eft Avus , finguli duobüs gra

dibus, Lpa'

gpnius

riterinter fe diftant duobus &c,

UIHSSþæ

Udeis

Pro praxifacunumSchema confor

miter adje-

od

&o. 2.Schemati: quó fa&Ó, applica reg

ulamlinez

p4, v. g,1ü

h

rcGte : Tor front gradus, quot junt pevfo

prumi

adjecto fchemate incipe

numerare àSp

onfoPaulo

usque ad ftipitem, & fim

iliter à Sponfa Moranda:

Co

Qf

ftipitem deme , & invenies

quatuor períonas.

ETE

li

TU

Prima eft Sponfus Paulus. 2.

Petrucius. 3. Sejus

Pa

Hf

4. litius, Vel applicaalteram regulam linez re-

PA

il

&z: Tutfant gradus; quit g

enerationes 15I€r«-

*

cedunt: & invenies quatuorgenerati

ones. Prima

& Filum Titium.

H()w

generatío eft inter Patrem

W

; .2, n

Cendi

CY

3 1955 -

t g

2, Inter Titium, &Sejum. 3. Inter Sejum & Pe-

trucium. 4, Inter Petrucium & Paulum ; & fic

[ a

TUT.

ex parte Sponfie : diftat ergo l'aulus Sponfus à

comm

uni flipite. quatuor gradibus , totidem

b

Sponía,

u

Invento igitur, quonam gradu diftent partes

à communi ftipite totuslabor eft confe&

E

5

us;nam

li aqu;i

toditem diítant inter fe S

onfüs & Sponfía.

æqu'alis:z

$. IV. De Regula pro

inea transuer[ain-

&gunli.

mb

H

Ac eft : quando nimirum dus ille perfona,

de quibus quzritur , ab eodem communi

j &ipi?l

fsl |

ftipite, in quo conveniunt, diftant inzqualiter z

JQuot gradibés perfona. qua vemotior et 4 commu-

,

]

[ 74

[

iptte difl at totidemgradibus diflamt inter fe.

lu

Pro praxi infpice Schema , & videbis , quód

npit

Sponfa Moranda juxta datas r

yruni

egulas linez re&z

diftetà communi ftipite duob

us gradibus: Gor-

qu "n

gonius Sponíus veró tribus : càm ergo Gorgo-

jb

nius Sponfus diftet tribusà communi flipite , to-

tidem etiam diftat Moranda Sponía ; quia

mitt

oyt

gradus remotior trahit ad fe propinquiorem,

In petitione autem Difpenfationis debet ex-

TAT

primi gradus , tum remotior , tum propinquior.

p

/'XH

Confanguinitas ha&enus explicata,, five ex li-

waM

du

cita, five ex illicita propagatione oriatur , impe-

f hl

dimentum eftdirimens Matrimonium faltem jure

lus»i's

ff hü"z[

Ecclefiaftico , & quidem olim impedimentum

l

illud extendebatur usque ad feptimüm gradum

W; !

inutraque linea.

Qu

Hodie tota vis dirimendi reducta eft ad quar-

"n

1/

tumgradum inclufivé , & u

M

tendicur,

^

ltra eum jam nor, ex-

Cæ..

-

436 i»4 $e3

nj

- Ceterüm pradicta computatio graduum pro-

'proþibj

cedit in Jure Canonico in ordine ad dirimendum

Matrimonium , in reliquis autem contractibus

patts

-propril

cenfet Kónig de Confang. n. 14. fervandam effe

debet

computationem juris civilis, ' Econtra Gonza-

virde

lez apud Kugler n. 1296. tenet computationem

a

éanonicam effe obfervandam in nuptis ; in Be-

[Volt

neficiis Ecclefiaticis , Capellaniis collativis, &

ao

aliis fimilibus rebus Eccleíiafticis, confequenter

& in collatione ftipendiorvm.

mj

(uti Q

- [n hzreditatibus veró , fidei commiffis. ce-

Prin

térisque aliis Succeffionibus, nec non contra-

fhonio

&ibus comput

"

atiöne?tïx civilem effe obfervan-

dain,

T

$1

&. V. De Affinitate.

f Cun

À

Ffinitas eft propinquitas perfonarum ex có-

4 1

pula carnali proveniens, Oritur vero hac

-emem

Affinitas non folüm ex copula conjugali ; five

m

concübitu legitimo , Íed 'etiam fornicario extra

Matrimonium habito , vel alio illicito v, g, adul-

lw

(Qm'xm

terino: éftque perinde five carnalis copula ex-

COnt?

érceatür cum volente,five cum invita, metuve

Qtra

àut vi coácta , vel oppreffa, five cum dormiente;

aut ebria, vel infana, five cum fciente & adver-

hti l

0i

tente (excipe , fi fiat cum mortua) five denique

QU

illa copula fit occulta, vel publica , Sanchez l.T.

—

(fima,

Woted

difp. &4. à. 16 cum Communi

koo

— Affinitas defcripta durat po

ft mortem ejus ,

ui Affinitatis contractz cauía fuit, ficut & con-

Tl

fialiq

anguinitas,

Unde eft impedimentum perpe-

ttotn

tuufb, nec diffolvitut, dum alter conjugu

m mo-

ritür

llS, S;

Ll 'xrafs' E

um

4itur , ita ut al

ter füperftes nequeat inter gradus

jrado

prohibitos inire Matrimonium cum cognatis

o

partis defunctz. | Ut verÓ contrahatur Affinitas

vund

proprié dicta, & qui& inducit impedimentumi ;

g n

debet ea provenire ex copula perfeQa, in qua

upuuüone:

viile iemen intra vas foemineum recipiatur,

l

que; nifi aliunde vir, aut foemina fterilis fit, fuffi-

r

r inäfï

ol

ceret ad prolis generationem, ^ Ratio eft, quia

alioquin nifi recipiatur ,. & retineatur ibidem fe-

i

men,impoffibilis erit generatio , ideóque pecca-

tum contra naturam,

"

m i

P

rimo er

M

nor

go non confürgit aanitas'egi Matri-

monio rato,

fe d

2. Non ex tadtibusq uantumvis impudicis , &

.PO

llutionibus quibusvis fa&tis extra vas. -

3. Non ex co

ra cum fceminis,

pula Sodomitica; jel- prepofte-

at

^4. Non ex congreffu Spadonum, qui verum

t v

femen non emittunt, fed quid (imile,

;ugall; !

f. Nonconfurgit tandem hzc affinitas ex fo-

ao

la penetratione vafis foeminei absque emiffione

)*

feminis : feu ex ipíà copula inchoata, & non

(

continuata , fed abrupta cum effufione feminis

t

extra vas,

dor

luti Juvenes.

prouc,»fyequentiflïmä faciunt diffo-

*

1

Confurgeret aute

m afünitas , fi femen eH'uf'um

ve

extra vas attrahatur à matrice , uti contingere

H

li d

poteít in balneó ,fi vir in eo paffus pollutionem,

& poftea illi infideat mulier aliqua , tali modo

g

t

mulierem poffe impregnari, habet Sanchez , aut

i &ccr'

fi aliqua alia arte femen virile in vas fceminz in-

ul

H

tromittatur,. Quamvis minifterio etiam Domo-

Mis, Sanchez n, 1 f,

N a

Po-

p

n

AE 1»c 9ER

Pofitó etiam , quód parum femiinis non fuffi-

eíont

ciens tamen ad prolis generationem remarieret

nedí

in vaíe mulieris , nondum tamen contráheretur

*

ileniton

erhoc Affinitas : Pono cafüim. Titius diffolutus

fib

ibfeq

Juvenis habuit copulam cum Bertha; ne auterm

|

mf

ertha fieret gravida ; refiliit feménqué extra

at

vas muliebre difperfit ante refilitionem, tamen

U

defluxit parum defemine, & remanfit intra vas

diec

muliebre: ex poft Titiuspromifit M atrimonium

pü

Berthe forori, Proximé nuptias celebraturus;

(

ut fecuriüs procederét , rem a

peruit Paroche

l

Á

n

füb figillo confeflionis.

Qus 1

. Parochus advertens omnino párum de femi-

ne intra vas muliebre defluxiffe, quod femen

fo

I

non erat aptum, nec füfficiens ad prolis gene-

tenti

ràtionem, declaravit Titium affinitatis impedi-

Qum

mentum non contraxiíIe,

pomi

: Qlæfïtum an bené? Refponf'um " quod. ita

Incur

quia remanentia parum feminis illius quafi pro

ceft

li

nihilo reputari oportebat : Neque eft tánta;

tur (;

quz apta fit generationi; ad contrahendam au-

Bs

cem affinitatem juxta dicta copula carnalis debet

Ab

efTe perfe&ta, qu& fit apta generationi . Plura

qi d

de hac materia vide $; 3 1; Partis II.

l,

Quoad pueros docent Gobat n. 594, Reut«

linger $. 4. de Affinit, n. 1; (iannorum 12, vel 13

Ugaw

l

fint, regulariter non prefumi debere copulari

h

[aii

Vil

perfedtam ; & impedimentum affinitatis indus

uram.;

»

)

w

jum

. Non folütm aüteth ex licita; feu marital

1

" ,vöi-f

j

Ht M

rüm etíam ex illicita copula Jure Canonico affte

ü

nitatem. contrahi cüm perfonis .eonfanguineis

pere

r

i

3 :»7 5

t i

L ndna

perfons cegnitz, infinuatum jam eft, " Hazcta-

ts

men difparitas eft interaffinitatem ex legitima &

wülrlzi

illegitima copula ortam,quód illa Matrimonium

lj t

fübfequens dirimat usque ad quartum gradum

r

inclufivé, hzc ve

i

Ó Jure novo Tridentiniusque

hqm

ad fecundum inclufive.

m ü

Vit m

Unde, qui fornicatur cum aliqua, poteft ho-

[urmouc

die contrahere Ma rimonium cum ejus confan-

guineain tertio vel quarto gradu,

vt

.. Cognatus committens inceftüm .. cum con-

ATU

fanguinea conjugis ( vel viciflim ) ideóque fa-

nnità

&us affinis conjugis intra.2, gradam tantum

incurrit impedimentum petendi debitum füb

qui

mortali , quamvis innocenti parti debitum pe-

iþmlk;:ïä

tenti reddere poffit, & teneatur, Sporern. 85.

j t

cum Communiffima. Solásque nocens hanc

poenam ac impedimentum petendi debitum

, qüüdä

incurrit , qui fcilicet vel ipfe voluntarium in-

i5 g

ceftum commifit , vel ut ab altera committes

T:1

tur fponte coníenfit ;. tunc enim. neque hzxc ,

hendar.

neque coníentiens debitum petere poterit,

d4

:

,mgliä

/

Ab hac tamen pona & im

pedimento peten-

oni ^

di debitum immunes funt:

I.

ui nec commifit , nec (;o,nfcnfïc ex con-

m-F

jugatis.

TA

2. Si uxor à füi mariti co

nfgnguineq vi op-

'e t

Pmï

preífa fit,

"

j5

3. Si ex metu gravi fivevir, five muliercg«

gatur talem inceftum committere

anmhy

f

Viter peccaret

, etfi tuncgra-

od

.4. Quando adeft ignorantia'( dummodo

hp

non affedata ad liberius peceandum ) five Ju-

l

nns

02:5: 200

ris, fivé fa&i iftius; poenz. — Sporer. loc. cit;

cum pluribus . & gravibus AA,

Iiltimó tan-

dem notandum , íecundüm probabiliorem

fententiam Kugler.n. 132:. pacnz illi, quà

inceftuofuüs conjux Jure debiti privatur, non

fuübjici eum, qui affinem in tertio vel quarta

Y

gradu cognovit. &c.

$. VI. De Linea reHa À zäitatis.

Ttenditur in Affinitate , ficut in. Confan-

A

guinitate linea tam re&da , quàm trans-

vería, & quemadmodum inter Coní(anguineos

alii (unt Afcendentes, alii Defcendentes , ita

& hic.

In linea a['cändehtc reca fuünt, & quid

$

b

in gr'adu :

Minn

Socer ( Uxoris vel mariti

pater) Gäd)mäf)et ,

*

d

óbet. Ciodber « CBGattet.

*

Socrus ( uxoris vel mariti mate

r) gd)m:g*et,

pber Gdowiger z Sutter.

Vitricus ( vir matris ) Gxtief « Cattet.

Noverca (uxor y

atris) Citieff» 9Quttet.

z [ectemdo

Profocer ( Soceri

pater ) Gito

£» &mdgrt,

obtt. Grof.Gidmágrrs QDatter.

ä

Profocrus ( vel focrus magna, focrus mater)

&tofsCtoigr, ober Grof« Gdmiget:

In tertto -

À

?)lpt;e;.

ä

-Pf:oþa"Vus , Proa

N

via mariti & üxoris,

k

Inm quarto

1 Aniepic b

E!

vus mariti & uxor;sgr

Q«

|

|

:

emæscmmwwwm u D u u uA uD $

R

T

j

t

Arbor Aanitatigli

Rs

195

QO

d

€———— $—

cAe

Chionm

J&tt'zlll:

il g

../154'01'4.

——

./*fhvif.—

Yin, g

L. nmmnne J

|

um

)vlqum

»

Proa9zus,

3.

Produus

3-

&git'd Ber-

Proavia,

Proauia.

- t'o it4 Titi-

"ml

t£bam szxerem

zm AMaritum

E

Titü effe mor-

