12A13369_1
author: Spengler, Johann Georg

—

REX

E

p

m

—— M

€——ÓRÓÓ

—

j

o wipkaerTECE n

$

NE.

DAR n

U

d

ii

*

3R

Ms

F

c

-M

T

p

K

Ut

od

:

n

ET

»

a

$

d.

NI

W

z

$.

2 TAE

"

js

*

EU

As

^

z

"

n

-

PA

A

P

A

z

a

Ls

A

A

VW

* FUi

24

A

fs

d

E

4

*

$

^

E

Á

"x

-H

"

LT A

v

)

..:m, y»

4.?

?^

X CC

2

3

E

3

»

j

L.

AT

MU

Iw

"

P

s

x

T$

Qu

:

d

»

[

"

d

EC

od

i

w

dfisc

n

d

..W.

Y

"

p

d

Ü

j

gxains

9.

D

W

"t

X

:

X

gt

N

Wy

at

n 5

vt

Pr 1

i

E.

iE

r

us

4

£«

du Cl

d

$

n

^s

A

Ó

Eu

E

g

Par«

..w

a

-

*

«

A

w

3R

*

d

:

m

d

Ms

o ii

A

V

15

"

a

Ó5

T

i

Wt

poM Ut

2

a

$

--

"

du

LA

SUU

Y

"

3

*

m

d

-

s ab

"

D.

A

r

4x

a

d

a

r

M..*

*

[

3 g

NT

GE .

x

k

EY

m

*

A

u

P«

z

d

v

RRM

i

Á

.Mf d

st

És

-

$

$

*s

Dd

d*

i

D

ET

E

$M

B

EO

"

s

n

*

x s

t

d ii

o

DA

i

*

s

R

hus

d

p

s

edi

3

351

N

d

E

É

F.

EY

p Ea

25

$

E

g

hi.

Ü

»

B

v

»g

h

w

C ATALAR

l«

P2

m

n

a

$«

ACRTS

.

P

H

d

A

s

b

x.,.u

hi

..,H

s

EUA

: d

KERIS

T

hi g *

i

EOK

r

$

N

z

A

uT

IV .

i

ar

i*

d i

P.

AÉ

ML.-.S«

sj

f

V d

X

TA

v

3

hs

W

a

D

a

E

s

X

d

E

AE

pus

.MH

as

C N

*

i

P

b

x

J gb

t

TX

$

s

P

^T

E

s

Y

A

*

s

r

*

x

"

P

»

d

d

20

h

u

Wi

ALEv

W

dMar

AO

4.-

I*

r t

j

p

L

UT

i

ha

MA

aÉ

*

MY

n

m

3.

d

W

2

Mf

*

"

$

T

TU N

5

r

m—.v

2

E

M

i

Ws

Y2

«

iA d

aE

:

f

*

wm

E

hs

2

AE

LOT

N

VEP

r

ET

H

*

f

.r.m

a

5

"s

UET

*

Ms

p

d

E

p

26 d

Pa

itat

-

pE

EW

M

A

o*

ii

p

D

3

»

j

n

g

o

AH

AE

:

d

"

d

E

9d

sB

E

m

h

,wr

2«

at

*

És

E

(s

sT

2

A^

r

T

od

:

m

.

T

x -s

»b

r

$

d

21

Goke

SUES.

d

$

t

—

:

'5

$

M

UMT

e

As e ss

Xv

$3

137

d

*

[

Em

w

t

d*

o w

W

WE

u

b

n

"

$

t

E

*

$

s

us

us

TE

h

fs

2

p

E

n

:

inene st

G

"S

-

—

p

i

— Ó

s

r

us ïu

s

R

us

E

"ais gt

————! —

—

—

As

-

m

S

*

--

xup

E.

RH

,N

z

ais

-

-s

3

f

d an.

"

Jäxa,aäänmt

-X

5(* j

N124511562486 021

VE LNEA

UB Tübingen

E

—

ET

A

e

——

——

euceacpOaec h

hs

"Ww

INSTRUCTIO

PAR.CHI

PRO ASSISTENTI A

SS. CONTRACTUUM

SOLEMNIUM

SPONSALIUM

MATRIMONII

li ADJECT

O EXAMINE /4?»4.

-PRO

CONTRACTURIS

F^5 In ufum ó: commodum --«

VENERAB. CLERI,

Practpue

DIOECES IS CONSTANTIENSIS

THORE

JOANNE GEORGIO SPENGLER ,

Ss, Th.Do&. V.C. Rural. p.t, Decano

ac Parocho Marckdoerl

EWITIO ÀUWIXTA.

Gum permiffu Superiorum.

Aug, Vind, & Monachii impenfis Matth, Rie er,,

Blblzopolæ Sechaufenfis , Antio 1744«

asl

l

IQ)

1b

L

PX

j

G

29v .v

Ul

TU

pNI8O

|

vSm :

S

. g

F Fyu

* f*w

3

i d

/I

w

1

|

Wl

äää?—'*ä

ää*ä*ä*ä&*æ

xfa

NT

ä*ä&ä&*æ*ä&

&cöbäfgæää(ää*äöy :x:,æ;»

xPm

a*(tiæïï (73)5

3(*72:»

TODAS ?æ??ä?äïää?

PRPEFATIO

Admodum Reverendos

PAROCHOS

. pracipué -

TVRONES

Nter omnia alia SS. Sacwamenta

nullum magis fübjacet nullitati ,

quàm Matrimonii , ita , ut non

immeritó perplures Parochi fub

ingreffum Sacri Paftoralis Officii ,

quafi in Cretenfem labyrinthum

cum "Thefeo ingrefli , conquetti

Áint,exiftentibüs cotinflexis viarum

X a

Ma3:cean-

*

[ IT

Mæandris,

& eluGandt ex hoc pet

pluribüs difficultatibüs, Sed macte

animis! Filum vobis cüm amante

Ariadne porrigo , id eft, Opufcu-

lumintitulatum : lw//ruciio Paro-

entia Contraliuum $o-

chi

pro Af

à

/

ämmum*dþün A

lium ,€9. Matrimo-

l

nq,

£$'t. omrino Vobis commodil-

(i

fimum.

S1 hoc familiare, exiguo

(

labore obventuras difficultates cir-

lw

caà Sacramentum Matrimonii fu-

u

perabitis , & egreffum ex Sacro

- .hoc Labyrintho 1nvenietis

É

i Éd faCinllmäa

-

,

-

:

Q

» -

)

^GEN-

;'ääoæ*

d-

W

;

ii

CENSURA

t

ORDINARII.

T

Ls

nb

P

Rafens ln&ru&ib Parochi huc-

D

usque Lectori magnám attulit

j

facilitatem tute in praxi refolvendi

nod

difficultates circa Contractus Ma-

u

&

trimoniales , modó autem magis

extenfa, & in multis adaucta, ter-

(ill

tia vice publicis typis in lucem edi

Sgcro

i

meretur. lta cenfet —Co-niï:antiæ;i

6. O&tobr. 17 3 j

Fr. Ign. fnfelin , Ss. Thcol..

Licent. & Ss. Can, Cand,

Celfiff. &c. &c. Princ. &

Epifc, Conftant. & Aug.

&c. Confiliar. Ecclefiaft.

Infign. Colleg. Ecclef. ad

S. Joan. Paroch. & Can.

. Cenfor Libr, yOrd.

n

X$ SYNO-

SYNOP si*s

&i

T

TOTIUS OPUSCULIL

"AT.R

De obfervandis 4 Parocho , antequam

Contratciuri Admittantur ad ades Parochia-

Mes pro celebrandis publicis SponfAlibus,

$. 1. De obfervandis ingenere à Parocho volen-

Y

tium centrahere Matrimenium,

$. 2. De confílitutione Parochi,

gl

$. 5. De proprio contrahentium Parocho,

$. 4. Quantum temporis requiratur, üt in alie-

na Parochia Parochianus quis efficiatur ?

|

ä

$. $. Devagis, & qui nomine vagorum veníant?

. €. Quisnam fit Parochus tefpectu vagorum?

J

$. ?. Ut affiftaturlicité vagorum nuptiis , requi-

ritur licentia ab Ordinario,

f

$.8. An valeat Matrimonium vagorum Catho-

J

licorum coram Przcone acatholico jn

W/irtenbergia contractum ?

$. 9. Quid obfervandum Parocho , fi Catholi-

cus xum acatholica ; vel viciffim velit

contrahere , vel, fi Fidelis cum infideli ?

$. 10. Quisnam fitproprius Parochus, fiveSacer-

|

dos militis volentis contrahere in caftris?

5

f. r 1. De proprio militis Parocho , dum eft in

prafidio , vel hybernis,

$, 12, Parochus non afliftat, fi volentes contra-

here fint alterius Parochis.

|

$, 13. De Ponnis Parochi affiftentis Matrimonio

alienorum Parochianorum,

;l

f. 14. De licentia requifita affiftendi Mat

rimo«-

ä

M

:

RIO,

$. 1fe

$, 15. De forma dandi facu'tatem affiftendi Ma-

trimonio i

criptis generalem,

f.16. Quid agendum Parocho,íi unà tantüm

perfona ex fponfis tit fuz Parochiz, al-

tera .vcrö' alterius?

u

puss i « p A R

X

l

De obfervandis ante celebrationem

TU

Sponíalium. fofemp»ium,

$. r. Sponfália convenit celebrari in edibusDPae

rochiajibus,

0

2, DeExamine Catechiftico,

3. Forma Examinis Catechiftici,

u

4. De premittendo Examine circa

ciat!

N

ufum Ma«-

trimonii,

nj

4. Forma hujus Examinis,

M.

$. €6. De examine circa impedimenta dirimen«

j requi-

tia in lingua vulgari,

j

$. 7. Parochus neque cau(is Matrim

Onïor.um E

-neque Sponfaliorum fe immifceat.

C

$. g.

Jico J

Parochus dete&tó impedimentó non fta.

tim fuadeat Di

ff

$. 9. De poteftate difpen(andi,

penfationem füper illö.,

:a[hOü-

$

p d

» 16, De caufis juftis difpenfandi.

K

$. 11. De modo impetrandi Difpenfationes,

. 12, Detenore Commiflionis.

gt

jfti

$. 13. De declaratione Claufülarum,

$; 14. orma deferendi

principalibus,

Juramentum. part;ibge :

oncti

f. 15. Forma Teftibus deferendi Juramentung

: I6, Forma Examinis mutatis mutandis,

t

$. 17. De Tribunali S, Pcenitentiariz,

nonio

$. 18. Adhortatio ad Parochos & Gonfeffariggg

riro

$. 13 De VotiCaftitatis commutatione füpplicas

90 lf'

| $ &Oo'

as

3!

$. 20, Refcriptum S, Pcenitentiariz,

4(

$ £t

Declaratio Glaufularum.

ä

etendi difpenfationem pro Con.

fanguineis vel affinibus , qui ignorantes gra-

dum prohibitum, Matrimonium CÓntraxe«

runt publicationibus in Ecclefia fadtis,

:

3;

$, 23. De Refcripto S. Poenitentiarig,

$. 24. Declaratio Claufularum,

$. 25. Supplica ad Poenitentiariam,

$. 26. Fabritius &c.

T

$. 27. Declaratio Claufülarum,

$. 48. An etiam Epifcopus difpenfare poffit fu

l4

- , Matrimonio feu de contrahendo ?

per impedimento dirimente nondum initg

$. 29. AnEpifcopus difpen'are poffit füper im«

pedimentum dirimente in M

£

atrim?näc jam

E

-contracto?

E

ä

|

$, 3o. An Epifcopus poffit difpgnfam füper im-

. pedimento criminis ?

$.3r-

Quid agendum, dumin predictis extraor«.

di

nariis Cafibus ad Epifcopum pro difpen-

- fatione non detur recurfus?

32, De Voto Cattitatis,

*

33. De numero Votorum Caftitatis,

34. De obligatione prxdictorum Votorum,

m

ä

357 De requifitis ad przdicta Vota,ut obligent,

51

:

3€. An non folüm Pontifex fuper Voto Cafti-

n

tatis perpetuz , fed etiam Epifcopus difpen-

^

l

fare valeat,

T

$ov

An Epifcopus jure ordinario difpenfare

offit fuper omnibus Votis, quz non funt

erpetug Caftitatis ? -- .

j

$, De caufis fuper przdi&is Votis difpen-

5' h

$.5

fandi , five ea fint refervata ; five non,

$.394

39. DeSponfálium definitione,

40. Fxplicatur Sponfaliorum definitio,

IU

i

41, De Verbis certis, & dubiis S

ponfália fïgpi-

cha

"

ficantibus : nec non de fignis,

42, De diffolutione Sponfalium,

ïPïHXG-

j

43-

i

KE

€ obligatione Sponfalium,

$. 44. Quanam requiratur. notorietas ad refer-

vationem pr&di&i, & reliquorum cafuum

in Dicecefi noftrà refervatorum,

$. 4f. Quale peccatum fit diffolutio Sponfalium

acta mutuo confenfü ?

p t

ofítft

$. 46

, Ult

ierior declaratio Casüs refervati ob

0m n

non fervataSponfalia,

$. 47. De receffu unius tantàm à Spon(alibus,

p

m

$. 48. De impedimento publice honeftatis,

jono d

. 49. De impedimento ligaminis,

$. ;o. De requifita ad Matri

monium zetate,

st

$.5 1. Deobfervandis actuali S

fi

ponfälidrum pub.

Viésdus:

licorum Contra&uf

j

sidotenslds

m epiden

; üj

u

"PARS Ill

- De obfervandis pofe. inita Sponfalia,

D

'ct

qrit

$. 1. De facienda inhibitione

; ne defponfáti in-

obl

gen

Vicem cohabitent,

u

. 2, De premittenda Confe

^

ffione, ac Sacra Sy-

j üie

naxi anté ntlptiás,

$.3. De conficiendis , ac

dandis litt"eris ad Pa-

f gt

rochurm alterius Parochiz,

i

"

ea etiam Denuntiationibus,

pro facieqdis in

: 4. De precepto faciendi Denunptiationes, '

dipe

$. . An praceptum hoc obliget (üb gravi,

of

j

$. 6

$. &, De poenis Parochi affiftentis negledis De-

j

nuntiationibüs, -

$. 7. De poena Contrahentium Matrimonium

l

absque Denunciationibus,

$.8. Aninutraque Parochia, fi Contra&uri fint

fa

diverfze , denuntiationes fieri debeant?

m

$. 9. Quotempore fieri debeant Denuntiationes?

$. 10. - Qusnam' requiratur interpolatio inter

unam , & alteram Denuntiationem,

.

—

—

s

$. 11. An milites, dum agunt in przeidio , vel

u

m

hybernis , etiam fint denuntiandi ?

L

—

——

e

$, r2 De modo denuntiandi , & obligatione

TEU MA W

2

impedimentum manifeftandi,

—

-

-

$. 13. Quid agendum Parocho, dum

finitis Del

u-

hd. c—.2r

E

nuntiationibüs five in-five extra: Confef-

b—— ——

-

M

-

fionem revelatur impedimentum dirimens

——

—

occultum , & nuptiz ex urgentiífima ne-

ceffitate differri non valent, donec impe-

tretur difpenfatio Pantifica.

u

$. 14. An Parochus difpenfare va

leat fuper De-

nuntiationibus ?

f

$. 1f. Deloco, quo Matrimonium celebrari de-

beat ?

$. 16, De confenfu in contrahentibus requifito,

h

$. 17. De obfervandis à Parocho in a&uali aíh-

ftentia contractüs matrimonialis,

l

$. 18. Quomodo Matrimenium revalidandum ;

fi defectus fit ex parte confensüs; fi&$; er-

Jj!

[

roneé;, vel coacté prartiti ?

Bc h

II

19, De Teftibus,

20, De Benedictione nuptiali,-

A

S

21, DeTempore feriato,

Säï

1

22 De libro Matrimoniali , & obligatione

ï

d

d

conjuge infcribendi,

PARS

Mi

isDe

PARS IV

(Onion

De tribus : impedimentis: dirimentibus ,

Con[Anguinitatis , Affimitatis, C Criminis,

?mr? (int

$. 1. De Confanguinitate,

M

L

atio?

54 a, De Regul

a cognofcendi

Cohfänguiheos. "

*

quoto gradu diftent inter fe in linea recta

10 n

Ü

tani Áfcendentium , quàm Defcendentium,

$. 3. De Regula pro linea transverfa zquali,

li, d

4. De Regula pro linea transvería inzquali,

f. De Affinitate,

»h

ganone

;

€, De linea recta Affinitatis,

$. 7. Delinea obliqua,

j

initisDé

$. 8. De tnodo pradlico dignofcendi Affinitatem,

. Con

[

Ü

$. 9. De Affinitate indirecta & improprié di&ta,

$. 10 Quam poenam incurrat fcienter contra-

if t

. hens cum impedimento diri

t nj

d

guinitatis & Affinitatis?

mente Gon(an-

-

*

50 II, Deim

p

edimento Criminis in

:

a

Ecclefiaftico introducto,

generg, jure

$. 12. De primo Crimine , quod eft adulterium

j

folüm cum promiffione Matrimonii de fa.

turo,

K

qutfm«

$. 13. De fecundo Grimine , quod eft adulteri-

l

u

m

$. 14. De Impedimento Erroris,

n folüm cum alio Matrimonio contra&g.

jipdi

$.15. De Impedimento Conditionis,

fdà

v

: I6, DeImpedimento Viís, feu Metüs.

$. 17. Qualis metus effe debeat , ut Matrimc-

nium dirimag.

$.18. An metus reverentialis etiam irtítet Ma-

trimonium,

,gatwf*c

: 12, De impedimento raptüs mulieris,

: 20, De Impotentia in genere,

pip

$. 21. De impotentia divifione,

5'. ZÀ.

-

"m

$,22.De impotentia antecedente & confequente

$. 23. De impotentia naturali & accidentali,

$. 24. De impotentia perpetua & temporali,

|

BC

s

S. 25. De impotentia abfoluta & refpedtiva.-

PC

m

»

j. 26. DeScientiaParocho neceffaria in genere

Soee

E

fuper occulto impedimento impotentie

antecedente,

$. 27. DeScientia neceffaria fuper impedimene

to impotentiz dubio , antecedente,

De

$.28. DeScientia neceffaria Parocho fuper imt»

(

^. pedimento impotentie Matrimonio fuper«

veniente, certo & dubio,

$. 29. Compendium Decreti Matrimonialis bis

in anno publicandum ex Cancellis,

M

$.30, Quid agendum conjugibus putatitiis pto

(/70)

. revalidatione , qui cum imp

"

tnenté conttaxerunt?

;dimento dilji-æ

F

|

$. 31. Quomodo Matrimonium revalidandum,

,

" fiuni tantüm ex conjugibus conftet de nul-

jüXä J

l

!

n

licate Matrimonii , alteri veró non?

$. 32. Utrüm Matrimonium cum Impedimento

tï?ubug

d Ibug |

dirimente occulto celebratum juxta dicta

'debeat rurfüs coram Parocho, & teftibus

r

celebrari, ut revalidetur?

ij f]m

$.33. Quomodo intelligenda Conftitutio Syno-

4n fuæ:

l

dalis prohibens fub Excommunicatione

i

*y qi

Qulys

omnem exteram caufarum Matrimoniali«

um, &Sponfíaliorum tractationem juxtá

Q

dicta p. 2. Paragt, 7.

$«34.. De modo impetran

di difp&nfationem ab

DP

.* Epifcopofuüper impeding-ent—o occultp diri«

lx

mente,

$.5f. De modo procumhdi Difpenfationem

s 4

füper impedimentis Matrimohnii à Sede A-

4j Eplfc

peftolica,

AR?

E

equett

intali

o

-

2sci

TE

Q$

ä

g

j

x

*

'ï;i-.i?»* sä PA

d

Xv

GU

U i

"

ER i

[AS E

4, 6510;-)

denet

E -

:

:

"T lo

x

MR

eY

e '

:

;

-

npo&mtiæ

p

PARSL

Ü

De obfervandis à Parocho , ante-

(s f

quam Contracturi acrritrantur ad

tiofiy

&des Parochiales pro celebrandis pub-

licis Sponfälibus.

mmahs h

Is

ts

$.L De oLferand;s in genereäPaio—

,

€bo Voleztium contrabere Matrimonium.,

mato d

"Pärocïïus admonitus de aliquo. Matrimonio

in fua l arochia contrahendo , antequam

Vs

jux

fier o

a antiquifmam Dixcefis hujus confuetu-

n

dinem contrahendis Sponíalibus cum duobus

teftibus conformiter

editti

Conítitutionibus Syno-

dalibus tit. . de Spon

f. afli(tat , primum cog-

u

nofcat ex his, ad qu

OS pertinet , qui & qua-

gl

les fint , qui Matrimo

nium contrahere volunt,

an fuz , vel alterius Parochiz, n

e aut invali-

gt

dé , aut illicité eorum xiatrimonio affiftat : De

giaot

mmOHi ,

- quibus omnibus

mo erit.

pro prima Opu culi parte fexf-

Ym juS'

$. II. De Conflitutione Parocbi,

ionem'ï!'

"AD Parochixe Conüitutionem- requiritur I,

glto Ü

Locus certis limitibus conclufus, 2,. Po-

pulus alicui Eccle(c deputatus, 3. Authori-

fl

opulum,

Gedc

'tas— Epifc'gpi ,.qui lin;ites 'delignet ,«&p

»

M

4». Pres-

—

- PES G

4, Presbytercertus & unicus , qui Parochus

vdu

Bo

ReGor , vel Plebanus apellatur poteftate prz-

ditus adminiftrandi populo illi Sacramenta ;

Éay

ali&que fpiritualia. Per populum intelhgitur

dum

Tic

i

aliqua pluralitas hominum , & ad minimum

diftin&dz 1:0. Familie, Barbofa de off. & po-

Tatus

teftate Parochi p. 1. c. 1, n. 19. Qui in tali

Cort

diftridu vel Ecclefia Domicilium habent , vel

tuli

If

quafi Domicilium , ut funt ftudiofi , milites ,

ln

prafidiarii, negotiorum geftores, famuli &c.

tb

Parochiani dicuntur.

4 vt

QCs

Í

G. III. Deproprio Contrabentium Parocha.

h]

Ro valida in Matrimonio affiftentia requiri

ln

li

P

tinfn

Parochum proprium , patet ex Trident.

Proprius autem eft non modo Parochus lrbis ,

(ll N

i

Ti qyy

Oppidi, aut Pagi , in quo Contrahentes ha-

ij

bent Domicilium aut quafi Dornicilium , fed

etiam proprius cenfetur loci Ordinarius &

h()npo

itm

Epifcopus in füa Discefi, — z. Capitulum Sede

u&ma

vacante. 3. Vicarius Generalis etiam Sede

Baïbg

vacante, 4. Abbates (exclufis tamen à Tam-

burino iis , qui Abbatiam puré babent in

la

10

Pt

Commendam ) & Majores Przlati Ecclefiz nul-

ul

l

li alteri Ordinario fubjeda , five Jurisdidtio-

nem quafi Epifcopalem habentes.

litjo (

Pralati omnes recenfiti poffunt loco fui de-

OHgo |

legare jus affiftendi alicui Sacerdoti , quamvis

Parochus proprius effet invitus & infcius,

E

Predictum jus nop competit Decanis fora-

at

neis refpe&tu non fübditorum fuz Parochiz;

(j

ti »

q

pifi alicubi fpecialiter ad hoc effent deputa

ve

le

rchts

'vel'nifi confuetudo hoc jus olim habitum con-

du p

ferváffet, . Utpatet ex Trident, &praxi. .Nof-

Tarentd ,

fc autern oportet duplicem poffe dari Paro-

Intógtt

chum, originis unum , alterum domicilii e.

c

mj

TTitius

b.

celebraturus M

atrimonii contractum

Yf &QOT

natus eft Marifpur

8l , ibique educatus, expoft

Qu i Ü

contulit fe, Coníta

ntiam , animo ibi perpetuó

at , Y

habitandi,

, nl

- Jam quzritur, quis e

k iftisduobus Parochis,

m d

an Parochus originis , videlicet Marifpurgenfis ,

an veró Parochus , domicilii , fcilicet Conftan-

tienfis debeat aífiftere Matrimonio Titii?

T

R, Pro valore Matrimonii neceffarió debere

lii

nta re

afliftere parochum domicilii, (cilicec Conftan-

!

tenfem, in cujus Parochia Contrahens domi-

X Tn (]

hus ]i

cilium habet ; vel cui principaliter incumbit cu-

!

ra animarum inloco domicilii,

Alterum ve-

1hetts

sf H

ró Parochum originis , fcilicet Ma

rifpurgenfem

non poffe affiflere : & (i aífiteret, non valeret

din

IW

;

tum *

uba

Matrimonium

; neque pofle dare alteri licen-

Z

tiam affiftendi,

Sanchez l.

j

3. difp. 23. n, 7.

Barbofa de off. Parochi

P. 2. C.'2I. h. 34.

Ratio eft ,

t !

quia Tridentinum requiril pro-

f

prium Parochum , atqui Parochus originis re-

caemm

duv

Bulariter non venit nomine proprii Secunda

D

ratio eft ; quia Parochianum confítituit non

yo li b

origo , fed habitatio,

quamïb

S.IV. Quantum temporis requiratur, ut in

ol5

alieza. Parocbia Parochianus quis efficiatur.

!l

5 an

Otitia hec . fervit ad tollendas plureslites,

j t

eu

lj

N

quz inter Parochos hoc in cafu oriri fo-

f

leat,

À 2

M*

1&?;, 4 $

micii

$. Cum Sanchiez. dift, 23. 0. 14.. Wieftner

(dis,

de clandeft, defponf. n. 44.

habitationem

;

d

quamcunque etiam breviflimam

( feilicet) fi

Dom

horám tantüm habitaverit , fufbcere in co-

per

(iem

qui .d

omicilii figendi , & in co ftabiliter per-

qu

mánendi a

[or

d locum e. g. Parochie .4, adv

at

nit : cüm talis loci Parochianus ftatim fiat , &

Q

ipío faco , quo habitationis figenda animo ad

fs

locum fe confert , Domicilium acquirat.-

ec

(f

ópus eft detuliffe res

faas cum familia, vel pof-

- Df

poffidere,

Si-

feffiones ibi emiffe , vel domum

m [

militer Domicilium aliud non re

quirit qui ha-

let d

bens Domicilium firmum inten

dit ex eo dif-

t

Cedere ; quia foló animó fine difceffu Domi-

"

l

!

M

l

1

L

cilium non müutatur , nec novum acquiritur

liv

fine a&uali habitatione. Laymann l $, tract

uD

é.C. Io, . . Si autem in uno loco habitatio

ftius

effet notabiliter diuturnior ,

in illo folo cen-

Ms

feretur habitans Domicilium

&xifle, Ideo Go*

battract, rc. n. $o8. docet non valuiffe ma-

M

timonium cujusdam Principiflz , quod cohn»

in quo an-

traxerat coram . Parocho dominii

fidere fole«

]A

nis fingulis per quinque menfes re

Itorum Domini ;

i

bat, & Principes locorum mu

loci, in quo ordinarie

Q x

fübje&i fünt Parocho

[Hmï

refident.

Cenfetur etiam Parochus loci pro

in quo contrahens

lide

affilentia in Matrimon!io ;

b!

d l

habet quafi Domicilium. Porroó

quaiï Domi-

gotia ex-

dü[ne

cilium dicitur acquirere ille, qui ad ne

Qd

edienda majore anni tempore ibi moraturus

R1

li

:alió fe confert.

Sanchez l. 3. dift, 23. n. 12-

tract, €, c, 10, & fic quafi Do-

"U

— Laymann l j.

micilium

82:f0

Wieltr

micilium aequirunt fcholaftici , milites in prz-

fidiis, famuli & famule , opifices , mercato-

itionem

dliet) f

res &c,. Sufficit autem pro acquirendo quafi

Domicilio habitatio inchoata , etiam per unum

enad.

diem , dummodo quis fine fuco , vel fallacia

ltt*

4 i

cum animo habitandi longiori anni tempore

accefferit,

hat t

wimo d

Quód autem pro Matrimonii contractu etiam

fufficiat qua(i Domicilium , probat praxis &

n N

confuetudo recepta.

Communis Authoritas

" « FCf

du *

contra paucos ; quamvis de vigore juris ve-

rum Domicilium requireretur,

Si quis ha-

.'i[ j qui lül'

beat duo Domicilia in diverís Varochiis , ita

go?

ut in uno habitet. tempore hyemis , & in alio

"

per-aíftatem , tunc contrahere poteft coram il-

acquiri.';w

lius, vel alterius loci Parocho , cum utrius-

| P

que Parochiw incola fit; Sanchez difp. 24.

co l

0 f()IO u

diutius relegatus aut incarceratus Parochum

hàbet in loco relegationis aut incarcerationisa

o or

af

$. V. De Vagis , &$ qui nomine Vago-

-

uod Qu

Yum VEesiA»! ?

?

f

Agi funt ; qui certam , ac Con&anteng fe-

(idett f

l

V

dem. habitationis nullibi habent,

Item 5

Domïm'

qui poft reli&um corpore , animóque domici-

Ü

lium iter faciunt, quaxrentes ubi fe collocent.

s p

Unde , qui reli&to priori domicilio canfert f&

ontra n

ad locum, ubi decrevit figere | domicilium ;

yi D

Ü

dum eft in via, caret domicilio , quod habair,

quia deferuit illud animo & fa&to : deinde ca-

t

mor

ret illà , ad quod cendit ; quia non compara-

4

pI

tur folà animoQ , niíi ac

Dv

edat faöturmv;- praterea

E

[

À 3

nou

giol

ceRÁ

nonhabet quafi domicilium Parochie ; perquam

rusl

-

ptaxit

tranfit , quia hofpes brevis temporis ne qui-

ETE

dem quafi domicilium contrahit , aonfequen-

[[«h

u

ter eft Vagus; Previf[zne ; Vagabundus dicitur;

qui nullibi domicilium habens verfatur in loco

Y

fine animo permanendi, Peregrinus autem ;

qui alibi domicilium habens in loco moratur

*

ánimo non permanendi.

D

.

Tim

lää. .SVrIo- gSä?

uisnam [it Parochus vesp

eiiu |

Vagorum ? :

Mi

N

V

Agorum Matrimoniis quilibet Parochus ;

ad quem veniunt , validé , & licité cum

T

Et Communiflima.

locfa

licentia Ordinarii affiftit,

Ratio eft ; quia etiam Vagi indigent alicujus

Mm

us

Parochiaffiftentia , cüm autem proprio domici-

lio aut qua(i domicilio careant , neceffe eft

diz*er]?.«

.

ut eum habeant , ad cu

]

us Parochiam veniunt;

m

velin cujus Parochia ejusmodi Vagi pro tunc

Witf,

hofpitantur , ficut tales Va

o

oi alia Sacramenta

o

percipiunt à Parocho loci , in quo funt , &

ftcg»'m

ilius loci judice. propter delida etiam alibi

Ut

ttrla

commifla puniuntur.

Non leve tamen dubium eft,an Vagis quilibet

Jj

f

Parochus , non modoó in füa, fed etiam in aliena

Parohia affiflere , aut alteri licentiam affiftendi

ld

l de

dare poffit, ut vult Sanchez. Ratio eft, cümnon

fitdeuno Parocho major ratio ,

f

quàm de al;ero,

dwzcz

fufficitque alterum effe Vagum.

Utraque fententia eft probabilis ac tuta , tutior

nllpo

tamen fententia docens affiftere debereMatrimo-

[//1/

nioVagorum eumParochum;in cujus tunc Paro-

Ül

mbu-

Suf

chiaVagi hofpitantur, (;Llaln fententiam Ta

rinus

E2 7 EX

um

rinusl. 8. v. 6. C. 2. f f.n. 12.ait effe tutiorem;& in

e qie

praxi tenendam. ' W/agnereck effe convenien-

Yque

tem, Laymann fpectandam eífe ordinationem

Is üuftty

aut confuetudinem cujufcunque Dizcefis.

r

S. VIL, Ut zfffffatur licité Vagorum nup-

| Qu ,

tüs , requvitur licentia ab Ordinario,

fnoratd

ochum peccare mortaliter , fi talibus nu-

Par

P

tiis affiftat abfque licentia, & read Ordina-

rium delata , docet

Sanchez lib 3. difp. 25. de

esþeäu

Matrim. n. 17. Laymannlib. f.tr, 10. p.2.C. 4*

n. 35, cum Gommuniífima : Quia Tridentinum

arochus,

cité Qu

feff, 24.de retorm Matrimon. c. 7. prgcipit , ne

vunilim:

hoc fiat: AMulti funt, qui vagantur,e vicertas

: alicuy

habent fedes ei improbi (unt ingenii, prima uxore

p doni

velió1a. aliam. e& plerumque plures, illauvvente,

aeceüe Ü

divevfis inlocis ducunt,Cui morbo cupiens $ $ymo-

velu

dus occurreve , omnes , ad quos fpecfat, paterne

t pro (

monet, ue bocgenus hominumVagantium ad Ma-

Sacama

Erinonium facile accipiant, . Magiflratus etiam

faculares bortatur ,ut eos [évere coérceant, Paro-

din d

chis autem pracipit , ne illorum Matrimonijs in-

ter[rat , nift prins diligentem inquifttionem [ece.-

rint , €& ve ad Ordinarium delata , ab o licen-

gIS

qwhbf

tiam id. faciendi obtinuerint,

m

j

Idemprzcipiunt Conftit. noftrz Synodales tit.

MO

16.de impedimentis Matrim. /gzofiex aliqua re-

. cimmot

j

gióne Vagabundi , e li, quicertam fedem , e?

deito

domicilium mon habent , facilé nonconjungantur,

nifipolt diligentem inquifftionem, e$* re ad Nos ,

(2 tit

vel Ficarium mofrum delatá licentia 4 Nobis vel

Marim

Ab Fo, tales conjungendi fuevit impetrata.

j

Sufficit autem unam partem efle

a

yagen.

Á 4

]

L-EN-.-

ramentum eff

ET Vagis. ju

Wfe exigend;im . de

muin

earentia impedimenti, tenent Authores , & pra-

| nteai

Xis Curiarum Ecclefiaflicarum,

Nor

In hac caufa nihil concedere aut difpenfare

Y

01

poflunt Decani rurales, nifi obtentà defuper fa-

Comi

cultate Ordinarii. Caveant Parochi, ne preci-

& d)

büs importunis, vel. minis Vagabundorum ad

Q

v

eorum nuptiis afliftendum fleti fe finant.

|

'E

$. VIIL. 242 valeat Matrimonium Vago-

Tiori

oi

"4 CA bolicorum coram Pracone Acatbolico im .

-

( lt

VFirtembergiacontracdam ?

Con

d

C

A/tholicorum— Vagorum nuptiis dum affifte-

re renui , refponderunt, fe ergo abiturosin

l

LU

Wirtenbergiam ,. & coram Precone acatholico

Zïi

Ur

contra&turos , efféque plures ex catholicis , qui

Cul

illic f& conferant, ac publicé Matrimonia cele-

J

brent: perfuafi, Matrimonium contractumin lo-

co , ubi Tridentinum receptum non fit , valere.

hi

Ttti

Queritur jam , an Matrimonium caliter con-

tractum , fuppofitó , quód Tridentinum in W'it-

lin,

pit

tenbergiareceptum non fit , valeat?

l [

Valere Matrimoniumà Catholicis contractum

L^

in terris hzreticorum v, 9

[]

. in Saxonia coram

g I)

Predicante , ubi Tridentinum receptum acpro-

mulgatum nunquam fuit , tenet Laymann lib. r.

J

tr. 0. p. 2. €. 4, & 7.imÓ ,. et/zz al1qua civitate

decretum promu gatum fuerit , modo tamen ex-

»,

pulfis Sacerdotibus catbolicismom adftmt proprüi

Pa[loves . ualide coram Pradicante Matrimonia

:

contrabi poterumt : ciim enim his lotis talirerum

Ü

: jam Deäret:(m Trident.fervariuon po

o[fst- exifli-

It ad

mnamaum

!aä 9 COR

enm d

maudum non e[f

&

; libertatem Matiinonü 'U'elil;ll«

eontrabendi impeditam effe.

- i

Non valere autem Matrimonium Conträ&urp

deit

Vagorum Catholicorum in cafü pofito , tenent

Communiffima apud Kugler n. 9o«, quia fraus ,

) r

ndonim

& dolus alicui patrocinari non debet c,/£4 ex 1 A

pant.

de Refcript, atqui hzc effet fraus przcisé alió ire

ad clandeftiné contrahendum : facilé enim eft à

Vagis obtinenda Ordinarii licentia , & Matrimo-

unTu

niorum coramPaftore catholico conformiterTri-

zthalicg i

dentino contrahendum ; debet er

r

o aGus juxta

Conftit. p.1, tit, 16. n. 42. refcindi,

y

i'um d

abituro:

Et, nbi propriieorum Parochi talia Matrimas

cathol

uiaintroutJAre , ac beuedicere mluerint . ad Alia

loca ignota , aut , que ab unitate Ecctefía noftra

holics/

o d

Catbilice digrelfe [wut , fe conferaut , ibiaémaue

publice ea celebrent , ci» folemaizemt , atque deim.

v

de putantes , omnia vata e[fe , ci ferma , domum

TL

redeunt in nom miodicum tot.ug Ecclefra offendicu-

lia

lum, Cui zmalo , quantum in Noäi;ä , 00 U£AFE Clá»

uV

|

pieutes , omnibus , cb (Vagulis Parochis , c* Gura-

Fs noflris mandamus,ut monobllaute t li Afferta

m

KUf

Jilemuizatione hujusmodi praten[»s Conjuges cum

gravitate adborseutur ut ab invicem difcedant,

xunaq

mann[ :[l

S.IX.

uid obferuandurm P avocbo, [f Cao

4

£holicus cuin Acatbolica ,vel vicifs sn velit cota-

T

trabere , vel , ff Fideliscan Ipfidehi ?

o p

Aliter Contracturis Parochus eorum Ma-

fatrm

lI

trimonio aífiftere non debet , nifi priüs

j

*

vetant enim talia

TA

]r.'e ad Ordinarium delata

*

A j

Mae

T d

X2 10 GD

V

Matrimonia Conftit, noflre p.r. tit. té, n. I

6

4 .x".!

j

du

Cat bolicos zoflrosvebementer obte[lamur , ne com-

1(-

modum tenporale animarum fAaluti preferentes

ml

tum bareticis Matrimouiumimeamnt méve parentes

(

füios aut filias [uas ad loca baretica im Matrimos

eq

jetuth collocent.qua in ve catoblicum Magiflratum

cerdot

bjficio fito miuime defuturum fperamus, 'T'alia enim

fm4

Matrimonia; qux Catholici contrahunt cum Ha-

ntrat

reticis ; etfi valida fint, funt tamen illicita, Lay-

gnamm

tnann cumCormunilib.?,tr.1o p.4. n.2. gravitér-

T10r1 C0

b

jta.

que prohi

Pariter funt irrita, & illicita pa&ä,

not pt

Qquz in iftis conjugiis quandoque ineuntur, ut é

Doftt

liberis inde nafcituris ali catholice fidei , aliii

nimd

vero herefi adhzereant , püta mafculi patrem fide-

ordinar

lem , faemellzautem matrem hzreticam fequan-

Q n

tur, Sanchez cum Comuni lib, cit, n, 1 &,

cefin

5

Siveró Catholicus duceret Infidelem , Ju-

N«

dxam , Mahometanam , vel fidié tantüm bapti-

Dioce

Tione j

Zatam , vel quz putat fe effe baptizatam, cüm

non fit.

Gobat traC&, 9. n. 1r4, Prout con-

Q g

Qitone

tingere poffet inter quosdam hareticos, apud

uos in folemni Baptifmo Miniftellorum unus

cunqus

baptizat , feulavat, & alter formulam j Ergo 7e

D"aher |

baptizo efc, pronuntiat: vel, fi quis (celeratus

Dremi

Miniftler , prout alibi accidit, in nomine dz-

p

monis baptizaret : vel denique ineptam mate-

riam aut formam adhiberet , vel requifitam in-

uI

tentionem omitteret, aut excluderet Matrimo-

nium eílet irritum absque difpenfatione Poz-

L ificiA , £fférque impedimentum Cultus diparis.

p

æm)t

d. |

-

2509

l

:l [Gl nb l?l

$. X. O uisnam [it proprius Pavochus, [rve

n E Gf

Sacerdos Militis volentis contrabere ia cafiris? .

irtt

Ufylïüllö

SI

miles degat in caftris , & füb papilionibus ,

; Mi

eAque legio , fub qua militat , habeat , Sa-

Wi/fmuw

cerdotem proprium , five Capellanum caítren-

, Tafacnt

fem Apoftolica , aut Ordinaria Authorftate pro

um

Sacramentorum adminiftratione legioni afü-

[cin o

gnatum, debet miles coram eo contrahere, &

,z.gmvirär-

non coram.alio , ut per f? pa:cet , docétque

[icita paüa,

nota praxis.

X

t

Pofitó vero

, quód Capellanus caftrenfis fit

fidei i

inflru&us folummodo privilegio , & poteftate

atrem f

ordinaria, ac Epifcopali , poteft miles coram

eo contrahere

amleque

'in Diece(i fed non extra Diz-

(

cefin,

.

n

idmo,)

Nec poteft Capellanus validé afliftere extra

Dizcefin| Si veró miles proprio ejusmodi Cu-

yim P

atam, t

rione in caflris careat ; tunc vagis adnumera-

tur, etiam dum eftin tranfitu , vel in expe-

Proit a?

i 17

ditione aliqua bellica , adeóque coram quo-

r d

cunque loci ParochoMatrimonium validé con-

( lnl

trahere poteft , Parochüsque validé affiftere,

ii

(

celt

premifsà tamen cautelà à Tridentino przfcri-

pta.

Wieftner de clandeft. de(ponf. n. 2$2.

n

$. XL. .De proprio Militis Parocbo , dum

yifitam !

11

Matzm

eff im prafidio , vel bybernis.

El miles eft addi&tus jprefidio al

icui fla-

o P

V

biliter, vel faltem per majorem anni par-

Wri!.

tem , tunc debet contrahere coram loci Paro-

beat

H

cho- ; füppofitó , quód prafidium non ha

pro-

-

X2 1 £O

roprium Sacerdotem inflrructum privilegió ad-

lenii

1

iminiftrandi Sacramenta.

enits

Si veró miles non fit addi&us prafidio fta-

|

eíis

biliter , aut (altem per notabilem anni partem ,

fiendi

fed pendeat à nutu Ducis , ipfum ad exerci-

reloc

tum, vel expeditionem , aut aliud prafidium

hT

evocantis , adnumerari debet Vagis; ita , ut

TIOntt

hujusmodi milite quocunque loco coram ejus

fütno

1

Parocho Matrimonium celebrari poffit , Prz-

&

(

113

hag

mi(jÀ tamen , ut jam in

.&Li-

uavi., Tridentini

poft

Wiclt-

cautelà. Gobat exper, tract. 9. n. 406.

qusí

ner de clanedeft, defponf. n. 2 t.

Paroch

Interim non raró accidit ; ut.

legio quz-

Màü

dam militum , é caftris evocetur à Duce ad

3. db

re(üdium , quz legio habeat quidem Capcl.

rl

j

a

num cafirenfem inftru&um Privilegio admi-

dém

niftrandiSacramentain caftris,

Caflre

Quaritur , an etiarn vi illius privi

legii ,in quo

itan

non fitdeadminiftratione Sacra-

'Aex'preffa mentio

n

