Wa (

Celfiffime ac ReverendifTime S.'VR."

2 L Princkps.

f Vot

Arthà Dizcefis C On&antienüsk emifit votüm

( Voh

M

fimplex caftitstis perpetuz , agitatur V€'

Totitritu

citnis flimulis, cümillud jam fit transgrelia, &

V qum

iterum transg*ediendi periculum in mora it ,

Vityis v

fupplicstíibi votumin alia pia opera commuta-

Vlase(

ri ad effectum Matrimonium concrshendi, £ri

qua gratia &c,

&

B

ANNO

" t

-EIIE-OE

. f

A4NNOTATI1IO,

Qu ni) *

t lenttid

C

Ommutatio voti in alia pia opera poterit fieri

juxta ftylum Pocnitentiariz, Poft folitam ab

det uV

uri. t

folutionem dicat Confeffarius.. Et 247 poritaze

D iE

Epi[copali mibi ffecialiter deleg atá tibi votum ca-

fFitatis, quod emifiHi , ad effedlum , ut Matrimo-

Qon C?

giuth coztrabere c& debitu

fed pracii

m conjug Ale reddere eí

exigere Licite po[fis , & valeas iz

opera tibi pra-

t, lum v

feripta. difpez[ando commuto.

In Nomize Patris,

enfandi t

il at

é F 6 spiritüs Samcli, Amen, Paffo cic,

, n veà

9" XXXVII. An Epiftopus jure ordinario

a, M

ecen d

"difpen[are po[fet [uper omnibus Votis,

qua 905

fént perpetua Caflitatis?

gonditt

eip t

" Votanon perpetuz Caftitatis funt:

untaet

l. VOtum

Caftitatis limitatum ad certum tem-

:i"ml qm

pus,

five annos.

2., Votum non nubendi,

»

3. Votum permanendi in flatu vi

duitätis."

m

4. Votum emiffam, non fe obli

mortali , fed fub veniali tantüm.

ga'ndi;'", füb

ffime:

t

. $- Votum non fornicandi,

.6. Votumnon committendi mollitiem,

M[Wt

1*

sV

otum Virginitatis tantüm, quo przcísé

agttatllf*

promittitur abítinentía ab illo actuvenereo ,

per quem violatur clauftrum Virginitatis ;

E]

g

d

uamvis voveates Virginitatem, plerumque,

"

vel fzpe faltem foleant intendere, fe obligare

ad Caftitatem integram, & abíolutam.

mhgndl.

8. Votum non petendi debitum conjugale ,

güo cmiffumfueri: ex licentia alterius conjugis,

i

£

3. YO-

$ n6 EXX

9, Votum affumendi Ss, Ordines: q

uiánon 555

*

D acorfas 26

eft votum caftitatis,

i1o0, Votum emiffum cum a

w

dvcrtentï'a'l, & de-

Á Abre

liberatione imperfecta,

Vl m M

1I. Siquis voveat, vovere ca

(litatem perfe-

&am, vel füfcipere Ss, Ordines,

$X

12, Si dubium (it, an füb gravi, vel levi quis

volidi

fe obligare intenderit ad caítitatem : quamvis

oiri

tuncprzfumatur intentio fub gravi,

Tilor:

13, Vota conditionata : e. g. fi quis voveat

Ntemt

cáftitatem , fi convaluero : fi & naufragio falvus

laob

evsfero, nonfolüm ante, fed etíam poft imple-

' l, Vehell

tam conditionem ; quamvis aliqui quoad hoc

tl

ultimum contrarium fentiant,

Quttum

14. Si alternativé voveatur caítitas , aut elc—e-l

l Max'l

mofyna,

$Qu

Ij4 V

otum eaftitatis conjugalis: quia non

^ (inen

eft votum integrz caftitatis.-

4, Met

fit abfoluträ emiffum:

16. In dubio, an vorum

h VOH

Hazc enumerata vota communiter pro l-

CSn

fervatis non habentur; có quód materix r€

"

W magp

fervatae tantüm pars aliqua promittatur : neque

h

NE

alIlt po

etiam refervatz fint circumftantiz materiz ad-

jun&z, adeóque non folüm Epifcopus jure ,

go SIC

?. Qu

& poteflate ordinaria refpectu fuorum fubdt«

torum, fed etiam omnes Prxlati , iuri*sdi&iq-

V ton |

nem quifi Epifcopalem in foro externo orci-

nariam habentes füper iis poteítatem dilpen-

lo, Sl [

fandi habent : pariter & fuper jurarentis, lmo

itoch

o

& Confeffarii Religioforum Mendicantium Vi

COntr.af

wconunq

privilegïgmm in ordine ad effectum

hendi,

3 7 99

Iw hendi, difpenfare valent, licet pateret facilis

erecurfüs ad Papam, modoó ratíonabilis caufa ( de

m d qua infrà)adüt, ^ W/iellner l.5.tr,34. n. 71, &

feqq, Abrev. l, 10, fe&t, f. n.

aljmy. P« f* n: 44. Pichler &c,

f534 La Croigl. 3.

!

ii vl

$. XXXVIII. De caufis. fuper. predisfis

"volis dilffenfandi [fve ea [rmt vefervata, (Fvà nom,

tam: qr

Equiri caufam rationabilem ad difpenfarionis

,

R

valorem, unanimis & certa doctrina eft. Ju-

ligit

fia autem cau(a, & notorià Cutiz Apoftolicx pra-

parago d

xi approbata caufa eft,

xian ts

I, Vehementia paffionum ex nimia carnis fra-

digi qui

gilitate proveniens, & pro

babile pericqlum fre-

quentium transgreffionum,

m&im, ul

-2; Maxima difficultas voti adimplendi, -

3. Quando votum leviter , &, ut à puerís fo-

let, finematura deliberatione editum,

1gzli$ï Ü

4. Metu extortum.

,

-

Molto ts

$. Votum ad idemittendum coa&tus,

unitet f

6. Si votumcedst in damnum familiz, aut

ejus mageum bonum , vel reipublice impediat,

g mutt

ia

"]* Si inejus executione appareat gravís, &

anté non przviía diffi-ultas,

ig m

8, Si ceffat cau'à impu!fiva ad vovendum,

Epifcopus í

9. Quando füpervenit dubium, an mistería

füot !

jj "

voti non fit interea fa&ainutilis , mala, aut ma-

joris boni impeditivas,

) eXICfUauf

Io. Si dubia (it intentio voventis,

[C&Wm I'ä

Parochus vel Confeffarius , (i advertatin con-

Jramendf';

tracturo, votócaftitatisligató, valde magnum

mb

inconginenciæ periculum , non folüm ei di

fpen-

3

fatio

n ïw

j

Q3 112 8X

fationém füadeat, fed ope & confilió illum ad-

juvet,necum periculo zternz falutis cogatur in-

e i (Vis !

emifcere cum infirmo Jo, $. H

.

;

[

0.

nfi)zem 2on ha«

f;?a(ï

Juodu

Si votum fit notorium, expedit, ut difpcnfatio

8 0Al

procuretur ex Curia Epifco

pali, ne. credantur

M x

nuptiz fcandalosé celebrindz,

i

jurii d)

Si ve:ó fit occultum, vel d«ficiantm

ediá, prfo;

Matrin

curari debet difpenfatio ex Poenitentiaria Rom,

$. XXXIX. De Sponfaliorum deffvitione.

l,

T

Ertió Parcchus exigat à Contracturis, an

abtut

non alteri Matrimonium premiferint de fu-

turo, feu ( quod idem eft

fb diga

)aunnon Sponfalia cum

pmites

alio cortraxerint,

M f

Definiuntur autem Sponfalís : Promi/fio accepas

£a,'voluntaria, feria, deliberata, ac libera , mu-

bucat

drotrit

1ua, figuóque [enfibili expreffa, futuri Matrimo-

damyn

niiinter perfomnas determinatas , ac jure habilen,

hf

WNV'ex Ariad, p. j, tr, 2. deSponf. f. 2,

Matrim

$. XL. Explicatur Spon[aliorum d.

,

f Wi V.

romiffio acceptata.

eyïn,itia..

ntoug

Er has vvoces. intelligitur , mon. (ufficere pro-

pofítum ad contr at um Spon[Alitium , etiamf.

efficax fit ; Spon[Alia emim inducunt obligatio-

N

u

nem ; at "veró propofitum mondum inducit obliga-

;

fi 4'1/[3

tionem,

Infuaper , wt promil[zo o)'ylz'get, - zeceffarium

eþ,i

promäa

Hin,

ut ea acceptetur ; babet euim

&

( in[itam ifam ca?ti

l/ Af itl

ditiontm: Sialter eam acceptet,

^ KEá porro de

Á

$

fi

ium md

vj düu[

ciente , promi[fzo .Span/älz'a

Wijg,

lam obligationem parit,

Vo!z;)i'-

MY2 119 fä&

ont n

d

Voluntaris.

lu:igcogatur;

Ti v

Uia Sponfalia derivantur À fpondendo, qmod

É

B.

ejf , Íponté promittere, i£2, 4 7z£ /pontanea

frve voluutaria — Confénfam igitur requirunt ,

It t

[ n en

zon qualemtunque , [ed vere |pontaneum, buncs

que exigunt tum ipfA Spon[2lirum matura, tum

*

dantmedi

J

uris difpofftio ; cüm [int via

'

$ 4€ præpamtialad

Matrimonium,

nientana

Seria.

n ii

Eu vera, nonfiía , folo tautum ore' prolata

n

S

absque animo , C intentione promittendi , e

'emienin d

fefé obigandi, quia fittà , (smulatà, aut joc.sé

onooí

promiztentis puele . Matrimonium, Spon[atia

snulla faut,

rvf

"7171

Peccat tamen talis gmfuiter , vel leviter pro'

diverfitate circum[lantiarum , && , ft fecutum

wyri t

damnum , tenetur illum refavcire..

[,M]W j

Inforo exteruo prefumitur vere promi

fiffe

D[: 9: h

AMatrimonium , qui im [poudendo verbis. ufus

nl

fuit, veram ac [immceram

cAntibus,

promiffouem : ffenift-

lo[: li

Dclibcratä.

3/!! th j

!

N

Empe plena deliberatione, qua fuffuit ad

um

peccatum mortale ; quemadmodum (j in vo-

kis difcurrunt. Autbores: Hinc valet. repentina

1770

p

omilfio; quia mone[t opus longa qentï:c AgitA-

£102z€,

d

1 d

Pariter é& [poufAlia inita in calore iracundie ,

vel e[lu libidimis, ff mens quidem perturbetzur , féd

2 [ft.

i

"on im,k ut eo cafu peccatimortAlis capax mo

Li-

l

4

x

$ o EK

"Libcra;

ET 7!

£ /

OntvaTus enim $torfalierum tHp naturs (ud, * w

" o dIum.ex jurts. di[tofftione magnam im pro«

n ita

mittendo animi lihertatem , a1que [pontaneum

tilyat ;

confenfum requirit : H nc , fí interveniat ervor,

ntur tf

dolus , feu deceprio, gravis metus , injuffe in.

fmulcat

mortali

eu[Jus., Spou[alia nula [unt ; "vel certe per actia«

zem , vel per exceptionem d«l (

nifr

liur,

zdalu; fft me-

r&-«qwcawww) ,

efcindi po[Junt,

Mutua.

fi /w

Romiffto menute comcipitur, — . Alteri parti

if ii

:?op

ZT

infimuatur, 3. Abeadem acceptari debet,

4« Fit repromilfio, Sponfalia emim votantur vt«

filto imy

pl

promiffo , adeoque certó utriusque eonfen(um

eoptineut : Nam "verus contratius Speu[alium

D7 PT

femper imvolvit tacitam banc conditionem : P

Arjals

as

mitto, fi tu promittis.

piiza

Hine , f£ Titius animécontra

hbendi Spon[Alia þ,

promittit nuptias futuras Caja, e& bac fadiam

ffhi promiffionem Aaccehtat , [ed ita , us Caja mm

HOc eI; ;

— lt

viciffom ullam promilfionem faciat Titio, tume

jvite

ápon/Aiia mulla (unt.

Excipe kamen , nifi Títius omnino liberaliter,

uäuru;;

m

^c gratuitó, e ab[olute [eu independenter at

Alterius partis vepromi|floue promittat. Caja, f

Ü v,

é nþ/aä;

auélurum ip[am , c bhec promi[fintim acceptet ,

L

,

""iü.f /pg

sgom tamen rccifrgc& promittens,

lfiouafa

Signóque fenfibili exprefía, :

hi

C

Um hromi/fio bomini fatfa , nifé vevbis aut

Alis fignis exprimatar , [afficienter negz;-

- BON —

A? Alteri innoteféere, aut ab eo acceptari, deleg

e

Mij

proim nece[Jarió , & univerfrm covtraéius bunas

lgm l [

nus itainfttui, ut unus contrabens Alterum in-

LL

tell'igat ; nam intentio mente retenta , nibil ope-

V

ratur in bumanis Adlbus: unde, quia[urdus efe

"NT

fimulcacus talis (gmi perezpiendi incapax eff ,

smovtAliser [o

eti ;M?:

gumdo, etiam incapax erit Spon[ae

[ium,

fiääd«! h

'

. Futuri Matrimonii.

T dflinguatur à Spon[alibus deprefenti, boc

s, J

v eff, á Matrimonio , cui Sponfalia vegulariter,

mpwidm

( ex dcceutia premittuntur, ne idud ex incon-

i "at

fulto impetu . e fine fufficiente iuquifrtione im-

!

u m

pedimentorum celebretur, : dtdque faciliüs obti-

nenda ex pracepto Ecclefia araviter ol igaute

71

d-

&poz[alia per termas denuntiationes in

Eeclefin

promulgari folent,

j o

Inter Perfonas determinatas.

é uf

Oc eff , ut.Spon[Alia fiant inter perfonas de-

T

H

ferminatas, nempe duas: Himc, li. Tutius

Sf Tittü» !

promitteret tribus filiabus Caij , fe unam ex - iliis

duciurum , € ha acceptarent promifffonem ,: ac

"7

qualibet repromitterez , (c nupturam Titi», ele-

gt

énuro v, g, unam pra aliis ,nondumeffent vera,

jat U

& abfoluta Sponfalia contracià, [ed daretur al-

terius [peciei contradius , & quafi Spou[alia con-

j (f

ditionatA , qua pofita dein elecfioue certa filia ,

*

prz

,

.rcffa.

ríA,

»ám redderentur pura , ef: abloluté Aoä!igata-

71 WW

j

j t

L

,;

H;

Ac-

"t

X—

V 122 GGN

Ac jure habiles.

à

A

Er hzc verba indicatur, Sponfalia non

pofíe e| . 1.

p

contrahi ab iis, quiad ipfum Matrimonium

2 Vi

j, Prt

faleemaliquando tam validé, quàmlicité contra-

hendum, & confequenter hic & nunc adillud de

$i um

futuro fponde»dum , undescunque tandem fünt

mox a

fid; d

inhabilesjure feu naturali, feu pofi'ivo, . Inter

Sponíd

Perfonas jure inhaviles potiffimüm reputantur

deftitui xtate à jurerequí(ita, quód pro Sponfa-

firis d

libus regulstiter fepteanium completum requi-

Áont düb

ts qui

rit, Sporer W/ez, in cit. l, & Kugler.

ftdocenta

. XLI. De verébiscertis , &9 dubiis Spon-

- falia fignificantibus ; mec mon de fígnis,

I

Verba certa.-

1. fl

JI,

Pfomz'tto ,meduciurumte.

"

14 Du[-

.

tili.

Promitto tibi Matrixnium , && ego

À D!fp

3.

Do fidem meam , (ub fide mea te ducam,

4 Drg

4

Obligo me , te dutturum,

Á Nük

j.

Simnequam , fim imfidus , nift te ducam,

j d

lttum,

6, Accipiam te , coutrabam tecum Matrim-

.

pium.

4

!

Nam , licét

hzc & fimilia verba füturi tempo-

C

Condit

ris expreísé non fignificent promiffionem potiüs

& t,

quàm propofitum: Attamen (ignificant promil-

fionem implicité ex ufü communiffimo loquendi,

Sporer p. 4 c. r.f, 2, de S

Pon[; Reutd. Po I« 0

,o PO

1, de cend. Sponf. q. $.

P

dicat Ó

Opinortamen, talia verba prolata à Dodtis ,

WEl

& perfpicacibus non niQ propofita effe.

er-

df?l.f jig

d

$O 12 103

Verba dubia,

fl e

I, Meuserit: AMea eris.

? Marimo

z, Folo te babere uxorem,

ml

g. Promitto tibi amorem e5 fidelitatem er

nunc at

Si tamen his & fimilibus formulisaccederet,

qe unitii

mox traditio arrhz , aut fecuta effet copula, &

yotrtyo, l

facta effet mertio de Matrimonio , cenfentur

Qu reuta

Sponíalia, ficuti & in aliis (imilibus verbis, &

d o

fignis dubiis. Sporer n. 186.' Si verba & figna

mleum x

funt dubia, ftandum eft pro libertate Marrimo-

nii; quia in dubio in retam ardua non eft facilé

'.ugler.

TU

inducenda obligatio,

d fr

Verba fponfalia non efficientia.

1. Tibi nubam , ff Deo placuerit,.

2,

Dwucam te ,

Deus it2 difpofuerit,

3

Defpon[ab

0 7€,

A

,,,, äega:ä

757

4

Promitto , quód velim te äle/'pmþzre.

dfo

IN aliam. vift te etrc,

j

Non contrabam cum alia À te,

MI!W

fecum,

$

! Vel : Niff

m M

Hsc & (imilia non efficiuntS

P

ais Aibuie-

cumítantiz aliud perfuadeant ; quia fünt tantóüm

af

ifionta

conditionata , nempe; fi aliquam duxero, du-

cam te, Sanchez, 1, x, difp, 19.

Sifcant n

(fino!

I

Signa Sponfalium funt: -

O

PU

Ü

l

I, Porreé?io mauuum , féd nom bsque verbis,

2. 4 juvenis apprebendat manum puela , e

dicat; .Accipio te in meam fpon[am: illa autem

ht 500&3

nec vetraétet manum, nec contradicaz , e[f juffi-

at

(

ciens figuum reprom'i[z'onz's. óporer 3. 184.

3 5j

-

MX 124 3

LE

Si juvenis dicat: Habes meam mauum in

y,Pet

tamen velis ,

e ! fils eran

äg 9744 .

quàd [fm te ducturus , [i

forent Spon[a-

^ puella vici[im daret manum ,

& Pa

lia , etft mibil diceret ; quia datio mandás e[l [uffi.

f Sponf

ciens ffamunveciproci con[émstis. La Croix e, l.

n hat

recfio amnuli ,

Sunt ef Alia figna, fcilicet por

tum, vi

eimque i

ndigitum ipmitteudo ; Mittendo, &&

fs ntz

Accept an

do munera juxta morem Spon[orum, [ed

confenfi

nou absque pravia mentione de futuris muptiis :

yutíer

veltra

:

2atioue de Matrimonto,

4. Si Pater , &t Mater pro filio, aut

fflia pm;

) D

non contradicegte (du

mmodo metus ab-

fente , &

p

?t (contrA

hat , valida erunt Spon[Alia, quiata-

h

eituraitas babetur pro frgmo con[ensás, Ita Con,

!Cd 1 (ukq

& dtfü&«

Signa Sponfalia non cfficientia,

Cajus propimans Titie dicat: propimo titi

Profeft

Sl

Matrimonium, e& Titia amuuens vefpondeat:

liari, &

üem fi

pDeus tibi benedicat , communiter cenferi uon

debent Spon(Aalia , m[lex circeum[lamtiis aliter fe-

nf

4 D

vet judicandum v. g. ff puella diceret : fEe bleibt

rf

barbey: fÉe giltoaranf bín.

2, Sipue

lla (urripiat thecam tabaci juveni ,

ls

vellibellum, aut [lrophiolum efc. && teneat, is ve-

A etní

Wcet

yà dicat : YOer mít oíe CobacP Z»ücbs bat, oet

tuf mído aucb baben.

Compm

Qualiacunque enim verba , aut. rgma ndbibee

V unt

antur , Spon[Alia irrita funt , ff probari poffit vel

M

e* defeciu notitia , vel ex alia cau[a confen[um

a ul €,

Ptoni|

um ini

kfzzlium.

h8

- $. XLII. De diffolutione Spo

C

Ommuni Authorum judicio diffelvuntur

Sponfalia ex fequentibus caufis ;

I«

P.

. V2 nf GU

^

!

TULTTM

1, Per non impletzm con

[ M

ditioncm j fi Sponf

i

falia erant conditionata,

fs

.2. Per mutuum & libecum confenfüm, etiam-

LU

A Qnixi ,

fi Sponfalia effent jurata,

In hac tamen Dicecefi ob

ftat pöculiärel Statu.

o um

tum, vi cujus fponfi diffolvere contracta Spon-

Mittnd

falia nequeunt, etíi convenist mutuus utriusque

r gj

confenfus : Q

iurit mf

uia talis diflolutio eft cafus Epifco-

po reíervatus,

nnt fiuy

. $. Per Profeffionem Religiofam , vel fufce-

moda m

ptesSs, Ordines ; ipfo tamen ingreffu R eligionis

vfila, n

non folvuntur Sponfalia ex parte ingredientis,

niir,

fed , fialterSponfus, vel Sponfa exfpeCtare velit,

zcienti

& defacto exfpeGtet, & ingreffus, non fecuta

Profeffione egrediatur , non eft dubium, eum ob-

h ;ropm !

ligari, & cogendum effe , ut Sponfalium antea

n nt yonaü

datam fidem fervet, . Sporer p. 4. €, 1. f 2, de

r n

Sponf,

m

vt W

4. Per votum ingrediendi Religionem, et(i

Sponfalia fuerint jurata. Votum veró fimplex ca-

ftitatis, vel coelibatüs, vel füfcipiendi Ss,.Ordines

ii j

fine confenfu Sponfz emiffum, neclicitum eft ,

T

necemittentem à Sponíalibus liberst, dat tamen

r

compartijus refiliendi à Sponfo, Kugler n, 9.

[j

AM'

Si unus'Sponforum ingrediatur Novitiatum ,

P

folvuntur Sponfalia ex párte remanentis, ut is

opn)

f

d

4 tl W

à promiffione liber, fi velic, aliud Matrimo-

nium inire poffir, Sporer in cit, l. cum Comm,

0;2 W

$. Si Sponíalia inita (int cum conditione;

j

certo tempore contrahendi Matrimonium, li.

be.

!

d

[Telï""ff

3 126 &

beratur ab obligatione is, per quem non ftetit ,

Givero d

Bufenbaum cum

9 ! atus f

quó minüs fit contractum.

,

Communi, Dub. 5, de Sponf,

f atb

Si veró nullus terminus przfixus eft nuptiis ,

fporfamf

nimia earum diffolutio, feu protractio , videtur

t Sify

eciam caufa fuffi- iens diffolvendi Sponfalia ; quia

tiustm

non przfümitur altera pars, fe obligáffe ad nimis

menvite

longam exípectationem, Hic camen Judicis fen-

Coszlteri

fenburm;|

tentía requirenda eft, ut ipfe ftatuat, an dilatio fit

nimis, vel terminum finiendi obligationem po-

DET:

nat, Illfung tract, &. Difp, 9. n. 27.

tir; detz

lTib

&, Si fponfus finelicentia alterius proficifcatur

in terram longinquam: Quia ceníetur renun-

,Qhoties W

ciare juri fuo, vel in aliam terram domici-

qui qui

jium mutaturus fe transferat fine licentiafponfz,

CY

""?a qm

C;Ommo AA.

iil ol

! 7.1 Solvuntur Sponfalia ex pärte innoccntïs

tijet o

per fornicationem fpiritualem , uti hzrefin; five

LE

per corporalem tam fponfi, quàm fponfz poft

Af f

Sponíslia, & refpecu fponfe etiam ante illa

iCger

quidem perpetratam , fed & fponfo ignoratam ,

W-RCW

licét per vim oppreffa effet, — Si ramen aperté

P'trds

Uhaut oo

Cconftaret, eam oppreffionem absque omni ejus

culpaaccidiffe, v. g. in (omno przfertim medi-

à el[or,c]

cate , cenfent probabiliter Sanchez & Laymann,

iu'rfsaut f

fponfum refilire non poffe.

Imó in cafu , quo

"t

pita

f

adeít fola preíumptio patratz fornicationis

à fponfá , uti, fi fola frequenter domum illius ,

IT

cum quo Ícit fponfus, eam peccá(fe anteSpon-

falia, cenet Menochius a

as f

pud, Gobat cafu. : D

329. fponfüm poflc reflire.

Si

letottm

l SU

æ YE- 3

emate

Siveró uterq

ue fponfus poft Sponfalia fornica-

lciut * eatus fuerit, non compenfatur delictum deli&tó,

fed adhuc fponfus fornicarius repudiare poteft

w d

fponfam fornicariam. Sporer n. 72 r,

3016 , vt

$. Sifponfa poft Sponlalia amplexus, ofcula, &

Spenflt

tatus impudicos ab altero viro admittat, nonta-

iif du

men vice verfa, ob fola ofcula & tactus impudi-

hen ul

cos alterius fceminz diffolvun

:

tur-SponfaIia.ABu-

at n d

fenbaum 1, c,:

9. Si notabilís accidat mutatio , vel detega-

ljgiontr

I'IO

i

tur ; detali mutatione tradít regulam genera-

lem Tambur, tr, 5.1. j. $, 8.n. r.

3 poitia

cenietur Ya

Suoties pofl comtracda Sponfalia (uperakcidit Ali-

eram d

uid quodeorum executtonem [cilicet Matrimonii

lial

contracfum e& ufum reddit motabiliter difficilio-

rem,quodque, fé initio fuillet cordatum bominem

frimilis cozditionis merità Ab ilis Spon[Alibus arver,

TRUE

zifet.ef abflerruiffet,toties ceffat obl gAtio illia,

r barelt

ut i$ etiam nolente etiam altera parte vefize

ympont

Juffé poffit, cui matrimonium redditur 4 ffheilins,

Ex hac generali regüla fit,

16 Refilite poffe fponfam. fi pon(us fiar, áut de-

; gt

uml

prehendatur cífe moribus afper, & fzvus,cbrietà-

| ue omü]u

ti,aut fcorrationi ded'tus,vagabund us,prodigus,

fertim

aleator,criminibus notatus, przíertim infamiam

jurisaut factiparientibuss qualiafunt; Crimen

zL

Ix'z Maje !atis , vencfici

;

TL

utn,adultcri.um, faliunjg

rapina , furtum,

forit

1 t. Si exoriartur graves diffenfiones, & ini-

miciriz, ive(int przíentes, (ivefuturz, non ex

Jit WW

Van s fu. damentis przviíz ,

fi

j

ive inter fponfos,

j d!

five corum párentes, & cogn

atos,

|

12. Si fponíafit fpuria, & ob hoc fponfus non

GÉ 122 92

fit admittendus ad tribum, pérdat officinàm , J M

proles habeantur pro illegitimis,

e rgilz T

tits , adh

13. Si unus fponforum incipíat, & etiíam

invitus pergat ita abhorrere ab alteró , ut ferió,

jnp, $

& ex judicio confcientiz dicat , fe malle quod-

fit fpeci

lutio nor

libet pati, quàm inire Matrimonium, Gobat

n. 337. fed magá hic cautelà opus eft , ne detur

fcopumd

cuivis occafio, tale quid apprehendendi , vl

ML

confingendi,

14« Sifponfus, vel fponfaincidatin morburti

sfonfzää

Ti tent

gravem, paralysin, lepram , morbum gallicum,

epilepfiam, aliümve morbum incurabilem, Imó

d'; quic

vehemens fufpicio morbi gallici , ( idem eíto dé

g a

is, incu«

tuiscontra

fufpicione cujuscunque intirmitatis grav

rabilis ) fufficit ad difTolvenda Sponfalia, Sporets

fredeinde

D. 231, Item orísgraveolentia, cui artemedicá

QramDor

fubveniri nequeat. Gobat addit herniam, fi ea

t mod

impediat à laboribus confüetis, & pro vitz fu«

glerg,lg,

ftentatione necefferiis.

Inc i

Sed opinor , fihernia fitenormis,, et

fi non ime

Wetzinin

pediat à confuetis laboribus, cauíam dffolutio-

Viusimo

nis efle,

fUPïä.mfm

15. Si fponfas vel fponfa in paupertatem in-

«t m

cidat, licebit parti non mutatz reíilire, vel,

DCf

uterque

parentes zre alieno graventur , vel, (i

fponfus ita fiant , ut deprehendantur eile

inopes,

C COran

ut vlaldc,diHiculte'r fe fu&entac.uri fint, Kuglet

Itodo SP(

h, 26.

*

ïä,qwm

Hz & fimiles caufz, (i re ipfa jam exti

terung;

ünfeant

tempore Sponfalium, fed latebant , aut invinct-

Ontr.

biliter ignorabantur ab aitera pa:te cortrahen-

tümo

te, ita, ut, fi cognitz fuiffent, nequa

quam

alcer

i at

Qu

VXS 129 GXX

44x sker Matrimonium fpopondiffet, conformiter

,

e regulz Tamburini füprà tradite, iis poftea cog-

piat, t

nitis ; adhuc eft jus diffolvendi Sponíalia etiam

ltero, f

jurata.

Sporer cum Communi n. 283. nifi ob-

517

ftet fpeciale Statutum Dicecefis , vel cujus diffo-

ynium, Gd

lutio non permittatur , nifi causá priüs ad Epi-

d n

Ícopum delatà.

bendeadi ,

$. XLIIL De obligatione Sponfaliun.

dutin od

'Po

nfalia inita obligare per f& füb peccato gra-

N

bun ii

- ;

vi,tenet communiífima Authorum.

Ratio

xciblltm

eft ; quia omnis contractus onerofus in materia

,(iiendt

gravi, & ex juítitia obligat : atqui Sponfàlia fünt

talis contractus : ergo &c. Parüm autem refert,

s !

;oufali:,Spce'

five deindeSponfália celebrata fuerint folemniter

coram Parocho, & duobus teftibus , five priva-

, auiat

x henan

tim, modó habeant requifitas conditiones, Ku-

gler n. 19.

& poW

Hinc inaliquibus locis decernuntur graves

jj títt

poenz in injufté refilientes pro folis peccatis gra-

Imó in Dicecefi noftra, ut jam

o d

vibusirrogandz,

fuprà infinuatum elt, diffolutio Sponfalium, eti-

am mutuó coníenfü facta, eft cafus refervatus,

U ett

reilirt, "

nifi caufa jure definita. fub(it , & cafüs fit publi-

cus , ac notorius, five deinSponíàlia fint contra-

yl, f

&ta coram Parocho , & duobus teftibus, five non,

modoó Sponfália fint abfoluta & non conditiona-

| (i 1

ta , quamvis bzc. adimpleta conditione etiam

tranfeant in abfoluta.

J'm) C!lif

[ i

l[l'

Contractis Sponfalibüs tenentur fponfi inire

j

Matrimonium tempore ab ipíis prefcripto ; nili

TA

h qu

y/

una pars liberaliter admittat dilagenem aut ju-

j

fta cau(a excuíet.-

Quod-

"

MES 150 GXXC

Quodíi nullum tempus contraheüdis nuptiis

vet du d

prafixerunt, tenebitur quivis fub mortali con-

* "hedz, a

trahere, quando altet confideratís circumftsntiis

ex tri

idrationabiliter exigit. Sanchez l, r, difp. 28, —

Cumd

D

i d

S. XLIV, ,Qgæmzm requiratur notorietas

tümSync

nd vef£rvationem pradict i, cb reliquorum ca-

Cetí^o, n

- faum ín Diece[i uoflva reférrvatorum, ..

tionis qu

H

Aunoldus tr. 2, C. $, Contr, f, n. f44, ut de-

li&um dicatur publicum, generalem hanc

&ALY

regulam tradit : 5740f bomizes , c&: tAlis condi-

At

zionis [ciant delicium , ut etiam , ff ulterior di-

ümer(

vulgatio e[fet probibita , parum tamen ea prohi-

[

fevaro

bitione impediretur ,quà miuis ulterins evulga-

retur , [ive id proveniret ex talium honinum

at

froptat

jncon[iderantia , [Fve ex nimia loquacitate , tum

cen[eri detictum e[fe fufficiemtev publicum, —

d At

DIUM.

Pra&ticé ita (tatuunt Molina & Laymann: $i

communitas conftet octo perfonís, fufficit, fi co-

Wrertta

Ht mort;

nofcant deli&um quatuor perfonz : Si conftet

ln

viginti , fufficit, fi cognofcant feptem: Si conftet

Q

centum, füfficiunt quíndecim, vel viginti ex di-

ïu'QO

verfis domibus : Et denique fi civiras conftet

Dein

quinque millibüs , fufficit, fi triginta fciant fem-

lititjn

per autem fubintelligendum, monet in c.], Hau-

t $

noldus , fi fciant notitià non per injuriam acqui-

r

à

m

fità,

Gobst tr, 7. cafu 8, n, 399. tenet, tunc habe-

fl iblquc

? "30

rj delictum pro publico, quando peccatum €

commiífum coram majore parte alicujus Com:

Qate

i ) di[f()b

munitatis etiam Ímperfectz, ut coram majote

t nO-

Q9 tj

parte vcl ali?p-ïus domüs, quam incolun

vem,

tj j

33 : 26

dhedi

»mmis , Vem.

áut dece

m perfonz , vel alicujus pgi , ur-

s cirut

* beculz , aut urbis, non autem , quando folüm

coram tribus , aut quatuor perfonis.

ludba

Cüm diffolutio Sponfalium mutuó confenfu

hr t

fa&a , nullo fit jure prohibita , fed Statuto tan-.

tümSynodali, ideo refervationem hujus ca«üs

fel.juarum:;-

cenf?o , non adeo ftridtz dcbere effe interpreta--

'-L'zto;"w»z.

tionis quoad notorietatem.

"

,fb

enerita?

5.,XLV. QOuale peccatum [it al'i/þ!zttia,—

é ul

Spon[adium fAcfa mutuo confenfu ?.

, [ ht

Um ex Conftit: tit. 15. de Sponf, tum ex re.

fana t

T

fervatdione, tum ex tenore "datz licenriz

st t

partis refilientis abíolvendz, fatis patet, haberi

T

n

pro peccato gravi, Nihilominus confentio do-

&rinz P. Gobat tr. 10, n. z62. cenfentis , pau-

"77

Cos effe , qui graviter peccent ; quia plerique

& Lomit

£

non exiftimant, fe à Sponfalibus r

j i

care mortaliter,

;cgdændo, pþ;—

g: 5

. Rem ita fe habere, ex longzva praxi cxper/.y

m ii

tusíum, Imó funt perplures, qui f de hoc ca-

À vigint!

fu in Confeffione non accuíant omnino,

at

Delinquere tamen venialiter, qui absque om-

p fcin

ni rátionabili cau(a remittunt fibi mutuó jus Sa-

getinc j

crum Sponfalium eümque videri communem.

ïgjurizm D

fenfum hominum, culpam aliquam timentium,

fi absque caufa rationabili refiliant , tenet cit,

q,urd

Gobat, confentitqueSporer n. 23 $, de Sponf:

j ptcitl

" Quare, quando nulla adeft rationabilis cau-

alicuiust.ä

fa, diffolvendi Sponíalia ( przícindendo àS:a-

conit

tuto noftro Synodali ) prafectim jurzta, & ma-

ió firmata, eam di(-

;kincolllll; !

ximé jura'rgcntö execrator

la

olus

qu'

LW

*

/

V2 132 GX«

y. Àd

folutionem fponfis omnino diffuadeant Parochi,. qidí

& Confeffarii,

lim, 0b (

P enm

.XLVI. Ulterior declaratio Cafus ve-

Qencolt) t

férvati ob mon férvata Spon[alia.

trtinetn

1

X do&rina precedentis S. non levis exoritur

dbis,&

difficultas : nam pofitó, quod diffolutio Spon-

i hi

falium mutuó confenfu fa&a, plerumque fit pec-

tes ol

catum veniale tantüm , non videtur , quomodo

cun al

poffit effe cafus refervatus : nam ad refervatio-

prires u

nem requiritur grave , vel juxta objectionem

AMIT.

fübjun&tam veniale tale.

*

fl inom

Objicitur l, Peccatum veni

ale ad hoc,ut re-

Qit,com

fervari poffit, debet habere circumítantiam, ve

4 Sire

finem gravem propter fcandalum, v. g. exigente

froficit

id bono publico Spirituali, atqui in diffolutione

levitaü(

Sponfíalium mutuo confenfu facta non adeft talis

trihendis

circumftantia , vel finis gravis, neque fcandalum,

mä).lml n

neque id exigit'bonum publicum Spirituale : €r-

y, Àd.

O &c.

ód peccatum veniale

Qrnarig,

Objicitur M. Pofitó, qu

ilbom

juxta dicta poffit refervari , non tamen folet re-

( prags:

fervari : ergo &c.

Obat

His rationibüs motus,

cenfet Gobat in cit. 10.?

Af5 tem

co paucos effe, qui hoc agendo in cafüm refer-

. vatum incidunt ; & proinde poffe abfolvi ple-

l itionen

rumque per quemcunque Confeffarium in foro

i

teplei

interno.

Sed his non obftantibüs , ftandum eft pr

O COH-

RCCatum

ftitutionibus noftris, quz ab antiquiffimis tempo-

ribus pro cafü refervato tenuerunt contradia ie-

D in

gitimé Spon(àlia, fed non obfervata , mutuo eti« | "t ls

am confenfudiffoluta. Hine

Dd

E

MyS :5 GN

^

À

W. Ád prima

Obje&tionem neg. min, quó

d

vdeant ag

e on adíit gravis circumftantia, finis , vel fcanda-

lum ,. ob quod peccatum hoc poffit refervari.

Primó enim juvenes diffoluti , prfertim hoc li-

f inn

p

centiofo tempore cum facro hoc fcedere jocan-

n levs r

tzr, ineundó Sponfàlia diftin&is , & repetitis vi-

cibüs , & initis iterum renuntiandó.

difohroy

2. Exinde fümunt occafionem diffoluti juve-

runqel

nes folutis prioribüs, & cum aliis de novo initis;

r , quot

n ad relent

cum talibus noviter peccandi carnaliter fponfas:

priores jam pertz(i, & naufeantes,

a o

3. Ob diffoluta etiam mutuó confenfu Spon-

ead hocyl

falia innumerz fe produnt lites ex pgrte 'Paren-

»

tum, cognatorum , «c,

mfintan

4. Si refervatio hujus casüs bene obfervetur :

m, v. g' exig'

profpicitur aliquó modó nimig precipitantiz ,

Q in dots

levitati (quz noftro tempore fümma eft) in con-

11 non 2d€l

trahendis Sponfalibus , re de fe tam ardua , &

!

eut [onj

maximi momenti.

p

x. Ad z. Obj. Diftg. A. non folet refervari

ordinarié, C. exttaordinarié , exigente fcilicet

ccatum *

id bono publico Spirituali , N, prout docet no-

camen !

ta praxis prefertim Itali , &c.

ftratus S"æcu-

Probatur ulteriüs, Poteft Magi

Go

laris tempore , quó committuntur plura homi-

jin al

D

cidia , graviffimé punire eum , qui contra pro-

ffe abfolv'-ï;ï

hibitionem gladium portat,imö jubere , ut ca-

dirin?

pite ple&atur, etfi portare gladium ex bono fine

peccatum nullum fit, exigente id bono publico.

md

imó obambulantem per unicam horam cum

[uifümiswïi

eladio in his circumftantiis peccare graviter te-

"d

nent Bonacina, & Caftro-Palao apud la Croix

1'0 Xæ

1 j mll[W)"

l3

!

r

z ia

ERSENS

ïeämïää

1. r. deL.L.n.é69. , Ergo multó magis poteft. | ii d

Epifcopus ftatuere in fua Diocecefi aliquid , vel , T

fub cenfüra aut refervatione aliquid prohibere,

ejsSoro

exigente id bono publico Spirituali, etfi trans-

dimentul

greífio fit folüm veniale peccatum: atqui bonum

velis

Spirituale publicum talem prohibitionem exigit,

(iaflico !

üt jam dictum eft: ergo &c. 'Taxa pro licentia

foonfz

abfolvendi utriusque partis 2. fl. 4o. X.

fmn, &

fut:

- $.XLVIL D

BTFCQ/

/[/2 unius tantim 4

SpozAlibus.

[husfr

SQI,et

frequenter accidere , ut unus Sponforum

D

Quram|

V. g. focmina cupiat fibi fidem fervari , fed al-

jv

am&m

ter omnibüs modis renuat, cupiátq; Sponfalium

remiílionem fieri, eó quód abhorreat à muliere

m Un

lm M;

Caja v. g. fibi defponfata5 & nulló modó induci

poflit, ut przftitam fidem fervet, vel quód una

fifpons

Cum d

pars diflolutionis Sponfalium culpamnullam ha-

beat , & neclevitas, nec inconftantia intercefle-

ts, (

Decui (

rit: neque per ipfam fteterit, quó minüs nuptiz

*

fequantur, vel quód ex caufa

j

ure definita rei-

um D

alis ver

licrit. Conftit. 1. de fponf, Talis parsinnocens

cafüm refervatum non incurrit, ut per fc patet;

ümem

Avl

quia peccatum nullum habet, neque veniale

iüUd 1

neque rnortale, adeóque übi nullum peccatum,

Tri f

ibinon datur refervatio, Pro parte ergo temeré

Woflunt.

refiliente tantüm petenda eftlicentia abf'ohfrendif

Taxa pro una parte r.fl, 20. X.

Done

Bu &

$.

XLVIIL. De impedimento publica bone-

ALis,

[

Qüt x

m

Wt

C

Um ex Sponfálibus foleat oriri i

pedimen-

tum publicz honeítatis , habet proin Paro-

Phritm

Qpf s

chus, ut adid attendat, — Non raró autemacci-

m

æmääl

) myps w

i

dit, ut diffoluti juvenes initis prius cum puella,

119 & Berta v, g. Sponfalibus renuntient , & novacum

qui o

ejusSorore contrabant. Dcfinitur autem impe-

uli, di

dimentum publice honeftatis: Propizquitas ex

n:atgul:

verbis $pon[órum, Eft introdu&um Jure Eccle-

bitoneic

fiaftico inter fponfem ex una ; & confanguineas

a pl

fponfa ex altera, & viciffim ex una inter fpon-

40X

fam, & confanguineos fpon(i ex altera parte.

3717

ure antiquo ift.:d impedimentur ex Sponfa-

