libus five validis, (ive invalidis extendebatur ad

ms o

quartum gradum ad coníapguineos inclufivé,

jure veró novo usque ad primum gradum tan-

yean, t

tüm,& non ultra in linea tam recta, quàm trans-

NUA

verfa ; Unde non poteft fponfus contrshere va-

orracam

lidum M:trimonium five vivente, five mortuá

jl modi j

fuà fponsà, cum ejusdem matre forore, & filia:

a, ia

Cum aliis veró Afcendentibus , five Defcender-

jpannuz

tibus, five Collateralibus poteít, & vice vería

hn tt*

nequit contrahere validé Mstrimonium fpoufa

j minüäff*'

cum Patre, Frat:e, aut Filio fui fponfi : Cum

r d

alíis veró illius confanguineis nullum ip(i impe-

jj r

dimentum íntercedit.

Si veró Sponfalia fuat

u p P

invalida ex quzcunque caufa , impedimentum

neque 1

[

iftud noa contrahitur.

Que omnia fatis ex

]s *

Trid, feff. 24. de Reform, Matrim. c. 3, colligi

poffunt, Ut tamen res magis pateat; -

ntia a i

Pono cafüm : Cajo duz erant filiz nubiles,

BBerta & Terentia ; Titius captus amore Bercz,

iul

cum eadem init Sponíilia, & quia pauló poít

puäl

Rertz oblata eft melior occafio nubendi , con-

f ,mpediï

fentiente Tiuio, diffoluta funtSzonfalia, & Berta

uxoro

e[ IOIIH

nupfit Sempronio , ne gutezi Tidius fine

-

foret,

0219

4 m

V? 156 CXX

foret, duceve ftatuit Terentiam fororem Berte

Notonc

prioris fponfz.

e g. Thde

Quzritur jam , an Titio non obftet impedi-

(stbus di

mentum dirimens , ortum ex Sponfalibus prece-

panti,

dentibus ?

mato: N

&. Haud dubié, ita , ut vi hujus non poffit

quod or

ducere Terentiam , neque ejus filiam, fi quam

hodieq

habet ex precedente Matrimonio , neque ma-

tür u

trem mortuó Cajó maritó. Et vice vería, ne-

Qu cumz

quit validé contrahere Matrimonium Terentia

Wort ant

cum fponfi füi fratre, patre, filio.

^

ft ls

Muto cafüm : Titius contraxitSponfalia cum

tuead

Berta , lzfus ab ea iniit alia Sponfalia cum Teren-

tantóno

tia Berte forore : poftmodum reconciliatus cum

confangu

Berta, refolvit Bertam ducere,

dum, [

Quaritur, an hoc fieri poffit, cüm Sponfàlia

contraxerit cum 'Terentia forore Bertz?

$AL

E. Quódita, quia Sponfalia inita cum Teren-

'art

jama

tia fuerunt nulla; nam perSponfália invalida non

contrahitur impedimentum juxta Trident. cit.

Qm una]

Ihiinonp

loc. ubi Sponfalia quacunque ratiome invalida

son erumt , $. Symodus prorfas tollit, Si vero

f(

Sponfália femel tuére valida, etfi ifta deiade mu-

ïnterro i

tuo confenfü fuerunt diffoluta, nihilominus per-

& qi

petuó perdurare, certa docetSententia.

Qüod fj

Bene tamen notandum eft, Sponfàlia, ut indu-

Q0 du

cant impedimentum , debere effe abfoluta , vel

RUs con

fi conditionata funt ( qualia hzc forent, e. g. f

n d

mille aureos in dotem dederis , fi parentes con-

Rtégrime

fenferint &c, ) tunc conditio debec adimpleta

tf

effe, quia nondum impleta conditione nequeunt

Cetini v

abíoluté vocari Sponfilia, Ita communiffima

Doim

Sententia.

Q^

um

d*uopmM

fermo

Notandum przterea, novumDecretum Con-

,

* eil. Trident. locum folummodo habere in Spon-

obte t

falibus de futuro , non item in Sponfalibus de

nl

prafenti , feu Matrimonio rato nondum confüm-

mato: Nam impedimentum publicz honeftatis,

jos n p

quod oritur ex Matrimonio rato , non min's

flam,í

|

li

Á

Ü

hodie quoque; ac olim ante Concilium extendi-

0 , fl

tur usque ad quartum gradum inclufivé , ita , ut,

vice vett

qui contraxit cum aliqua de prafenti , mortua

num Tet

uxore ante conjugii confummationem , non pof-

fit poftea ducere ullam ex ejus: con(anguineis

L'Sponfalizc

usque ad quartum gradum , & viciffim mortuó

Jia cum T

maritó non poteft uxor füperftes nubere ulli ex

oncdiamit

confanguineis fui conjugis intra

quartum grg-

dum, |ta Commun. Authorum,

I

6. XLXL .De izmpedimento ligaminis,

Jerte?

Uartó interrogandi funt Contra&uri, an non

ia um

Jainvaid

jamalió fint ligati Matrimonió : ftante enim

cum una Matrimonio aliud conjugium cum alia

3 Trider:

iniri non poteft, nifi prioris Matrimonii vinculum

j i?

folutum fit. Ita'Trid, feff. 24, Can.2. Etíi hzc

l)üi:o Sl L

interrogatio videatur inutilis , & non neceffaria,

fldents

hilominf

€ó quód de hoc impedimento ligaminis , per

quod fignificatur vinculum prioris Matrimonii ,

tentià

nl u

quo durante

pofterius eft irritum, omnibus, fiP-

gulis conftet,

ao

orenty"

V

n

Non defünt tamen vagi, mendicantes, milites,

peregrinantes , qui, fepofità omni conícientià ,

parc

g

djmp!i*

^

flante priore Matrimonio , adhibità etiam Tri-

yet 2

*

"

]

;l

dentini cautelà , ad fecundas nuptias convolare

oncnä?

z

;

EE

f

;

—

impiiffimé praefümunt,

o

]

-—

I ;

Sunt

j

p --

NX2 159 8X

l

Sunt & alii falsó ibl imaginantes, fi virum ab-

ä

; Mer

fentem per feptennium exfpec)tarunt,non habita e |, m a

de ejus morte certitudine,

alias nuptias celebra-

Va COn

re ipfis effe licitum. Confht. p. 1. tit. r6, de Ma-

48&

trim.

prumi

ancac

Quanta porro. notitia füfficiat, aut neceffarlæ

fit demorte conjugis ad hoc; ut ad aliud Matri-

hls

fpt æLnL

monium licitus fiat cranfitus , Judicis Ecclefiafti-

qum m

ci hoc nófle , eft, non vero Parochl.

lienta [

&.I. De requifita ad Matrimonium «tate.

Rztendit quintó Obf equlale noftrum fol, 312.

p

Contracturis; zruu

I

à Parozho; ut exquirat é

fint. in legitima atate conflituti?

[di

Nam inter impedimenta Matrimonium. diri-

lrit

mentia eft etiam defectus pubertaus ; 125 t fe-

[

p

egulariter invalidé contrahatur , nifi utraque pars

bu

contrahens pubertatem attigerit; id eft , mafcu-

ionent

lus annum decimum quartum, & famma duode-

verba d

cimum compleverit.

p

Requiritur autem pro: valore Matrlmonu m

Vemtque

d1&a vtas completa fit, nón tantüm moraliter,

petior

fed etiam phyficé , ita , ut contractus reddatur

m

irritus,fi vel unus dies def itj imó etiam dies ui-

qum

timus dc

et effe completus mathematicé de mo-

Paro(

mento ad momentum, utprobabilius tenent Àu-

Indütus

thores apud Kugler n. 148;.

Eüque hoc impe-

ilis p

dimentum mtrodu&um folo jure Ecclefiaftico;

ln Ob ivl

fübintelligendum tamen ,ni(i mahua fuppleat 2-

$

tatem, qua przcipue coqüfut.

M

1. In potentia generandi.

2. Nifüs ad copulam facit prafumeré poten-

tiam ad illam.

3.

en.

d

MES u» $O

es m

3. Menftruum in fomina füfficit ad proban-

Utmle dam aputudmem ad generationem , tunc enim

pu1 ul! an

valet concipere.

p,tt. ib

- 4. Si puer aptus fit ad efufionem fpmmls ,

prefumitur quoque aptus ad Matrimonium.

r ZI[LH«

Sanchez l. 7. difp. 104 n. 34-

tadalui :

'Sed etfi hzc ad(int, requiritur,. ut impuberes

dm IN

fnt atati proximi , & ad licité conc anmaum,

Ux.hlo

dum malitia fupplet etatem ; reqmwar adhuc

licentia Epifcopi,

n

JOLCTUITI ii

$. LI. De obféervandis in eicet fpon-

l JLF»H jä'

;

)

faliorum publicorum Contradin.

luimomh*

Initisinterrogationibós contra&turi celebrant

tl ) lü

L

Sponfalia coram Parocho , & duobus tcfti-

fill l.mïi

bus: .Cavere tamen debet Parochus , üt

r dC,L

monent Conflit. tit. 15 ne contrahentes per

wmmäü

verba de przfenti, fed de futuro tantüm juxta

pr&fcriptum noftri Sacerdotalis conjungat, con-

venitque illos ab eo admoneri , prafertim im-

Matrimo

T

Ü ny

peritiores , ne verum Matrimonialem contra-

wa&uafef

é&tum effe credant , & ipfis adhuc non licere,

Ü cnamö

quiase maritatis hcent.

Conftit. in cit. loc.

at

Parochus neque Superpelliceó , neque'Stolá

indutus fit, vefte camen Talari , neque .utatur

jjus

lu hOCT

alis peculiaribus ceremoniis, przeter eas qux

r Eude

in obiequlah præfcrlptæ funt.

d

sdhe .

&PGWI $ *i(O) L3-

A'O'

€Oä

pE

N *

(Sä)ä?

OW50

nj

fumöfcp

ï

—

PARS

d

qomEm.

]

e

—-w

140 EXX

ts dl

PARS III.

* 1! qià ml?'

1!

De obfervandis poftinitafolem-

nia Sponfalia,

E.his

$. I. De facienda inbibitione , ne. De-

Pofh

/

[poufati imuicem cobabitent,

|

Qntra.

Cj

Arochus celebratis Sponfàalibüs ftatim admo-

T

neat Defponfatos , s imvicem mom cobabi-

tent , nec in eadem domo [ímul maneant, nifi

7771

let: B

aliquibus propinquis , vel aliis prafentibus , mul-

to minus AÍL

2gui

agant , quod [por[is mom licet,

fitá a

Á

NG

Obfequiale fol, 70.

fitey)

Plané pluribus in locis , prz'fertim ruri , ufus

Ml E

obtinuit; five potius corruptela peffima , ut de-

fin tf

fponfati contra&tis publicis Sponfalibüs identi-

Cf nf

dem conveniant, cohabitent &c,

fwmdo Ü

Contra hanccorruptelam, ut fe

veriffimé pro;

Dl

cedat Parochus, pretendunt Statuta noftra Sy-

prtí v

nodalia tit. ry, de Sponf. Erqwia Spon(alia de

Mp

füturo comtrabentes mon conjuges [éd [ponfi [unt,

[uzs :xþä

iure Matrimoni nulló modó gaudere , vel imvi-

Wa

cem cobabitare , po[fant , proinde curent Parochi,

Detito

ut bujusmodi fcandalofas cobabitationes imvo-

mOmUm

cató etiam auxilió Brachi facularis e medió tol-

(itnd r

lazt,

Exinde , fi contingat, ut e. g. vidua in domo

J Socr:

tí f

fua habens à fervitiis fervum artiicem, ineat cum

UC fünc

eo Sponfália , € domo Servus ftatim feparetur,

lt

non obftantibus quibüscunque allatis motivis

Tündur

damni neflitatis in domo invicem permanendis

b

IUS, atqï

: ET

& visÓ tibi etiam nulló incontinentiz periculó ,

!

* quia tale rariffimé deeft.

e pramittenda Confe[fione , E9.

aof 5 I D

$. Synaxi aute Nuptias,

E his meminit'Trid. feff;24, derefor, matr, c. t,

D

y,u)

Poffremó $, $ymodus bortatur , ut autequam

copntrabant ,vel (altem triduo ante Matrimonii

fent,

con[ummationem faa peccata diligenter , confr-

sfhumis

» nnui

teanturet 5s, Evchariflia Sacramentum pié ac-

cedAzE, Conftit, veró noflre tit. r6. n. to. fic ha-

[manti;

ifentihu

bent: Ef,quia mom tantum , Syzodus Tridez-

zina conjuges bortatur , ut , antequam contra-

frmi

bant ,vel triduo aute Matrimonii con[umma-

Hontm peccata [ua. diligenter confiteautur , ef»

[timfüfiaï'

Ad $$, Evchariflia Sacvamentum accedant ,ve-

efimyt

rüum etium Ante bac tempora in Dieceff moffra

Conflantieni boc ipfum faciendi laudabilis con-

Fll'aübils i

Jietudo fuit,volumus, e$- [erió mandamus ,ut im-

ovl

gt nof.

poflerum movi conjuges im locis Catbolicis Epifto-

potüs nofiri nom introducautur , nift prins ad mi-

? s;onf»lu

nus per. Confeffionem Sacramentalem À

pecmtz':'

jipe

fuis expiatz fuerint,

n , 'L'!/ l]

Eft enim fententia valde probabilis, quód in

yum r

peccato mortali conftituti , contrahendó Matri-

at Y

monium peccent graviter non tantüm

; quia in-

j mb

digné recipiunt,

jus Sacramenti,

fed etianj » quia Miniftri fünt hu-

jdu n p

Etfi fententia contraria communior fit, nifa

em, Il

0

hóc fündamentó, quód folus ille minifter quá ta-

iff

f

lis peccet graviter,qui adSacramentum admini-

Jots 0

ftrandum fpecialiter eft deputatus, & confecra-

il

permïn"

tus, atqui nihil tale habetur de non Clericis, nec

in fponfis pro contrahendo requiritur fpecialis

[4

cons

-

£2 147 £X

confecratio, neque tanquam miniftri publici

6

, Ádm

conferendis Sacramentis deputati fünt : Ergo

24

níhil eft, unde moraliter peccent quà miniftri..

Kugler q.2. n. 36z. Quidquid autem (it de hac.

controveríia , San&a San&té tradanda funt,ut |

ipfa lex naturz di&ist ; 1deo Parochus fententi- —

xOïyem

am primam ample&i debet, conformiter Conftit,

4

tium

noftris & contracturos, nonperactaz2nte nuptias —

titioni

faltem confeffione , non conjungere,

Imó Go-

D d.

bat tr, 10. c&fü 14. n. $68. tenet, Conftantienfes

la hic]

delinquere mortalirez , non obfecendzntes huic

mandato: Cum) frt ferium, e de re gravt, Net

tidtfo

( ho

dubium quim delinquant letbaliter , ff confHituti

M;ld*

i2 [LAtu peccati mortalis fafcipiaut Sacramen-

tum Matvimona : E

$

puntian

gojure Divimo faltem jcï.-

Inpedig

zentur elicere contritionem.

EE

te-

tcmpm

Parochus igitur moneat Contra&turos, üt

flimonium peractz Con(effionis an:e nuptias,

prout ufus habet, ad ejus manus conügnc,nf.;

$. III..De confitiendis , ac. dandis httem

Ad Parochum alterius Parochia pro facitu- -

hT

- dWisimeA gtiam de*nwntmtimibw.

Ti u

à

m'm()n

I una pars ex ContraGuris fit alteri*üs Paro—

9 chiz, debet Parochus conficere ad illum Pa- :

Sa

rochum alterius Parochiz litteras pro faciendis

du Ó

etiam in illa denuntiationibus , de quibus infra,

Pa

Quia veró aliqui valdé inepté tales. litceras

fES lab

folent conficere ,forimam fübjicio : Littere au-

tein folent plerumque ub volante dari.

Ti

Admo-

OMES 145 C

u-

tb *

AdmodUm sReverf:ndo Domino

A

Y i n

gtem ii

N, Parocho in N.

ln i,

Salglt*em* in *Domiizo.

ochus f

*

^Olemnia coram me cbmraäï*ca«.'Q

rmite s

þon'&lïäþþ&

r-

i tnten

— tium juvenis Titii, e, g, Paroc

hiani Domi-

nationis Veftiz , & Virginis Ber!

x.P

€ . d

ts ^

chianz

, d.

Conftanti

mez ,ab eisdem die- - hujus in facie Eccle-

fig hic loci celebrandas nuptias figni&ico. Por-

sndantal

Fl;

LURE

roó defponíatos conformite

r Trid feff, 24, c, 1.

np

de Reform, Msatrim.

& Statut, Synod. tit. 1«,

tr, atj

f , ad effectum,

TL

Matrimonium celebrandi de-

nuntiare, & de fa

&is denuntiationibus , ac de

ul /MW?

impedimento, fi

forfan slíquod fübeffet , rmne in

Y

tenngyc edocere non gravetur, Datz N,

".

r

D

T

coníg

(LS.j

s

NAN.:

p fie

iorzilrtf!-

I;iæ: lit:teræ taliter fot;mandæ funt,

quàndo co-

ram uno, eodem

que Parocho Sponfalia, & Ma-

trimonium celeb

rsntur.

hus

TU

P

Si autem S

ponfália celebrentur ,cdrälm,þaroi-

cho fponfe,n

ü

jl

ptiz vero celebrandz finr coram

Parocho fponfi

5

& domicilii ( ür communior u-

i

fus habet noítrz

ul J

lii conjungat) (i

Dicecefis , ut Parochus domici-

[

miles

mutatis mutandis,

P oliï"unþ formari. lijtþöræ ,

! dmn

Admo.

M

-

03 144 £0

Admodum Reverendo Domino, &c. , MW I

at (upra,

p&a&ïf

nitacoram me publica Sponfália Juvenis Titii

Qu

e. g. Parochiani Dominationis Veftrz & Virgi-

tionibus.

nis Bertz Parochianz mez,nec non nuptias co-

procim

ram Dominatione Veftra tanquam Parocho Do-

Tüm Qot

micilii , concef$à etiam defuper ex parte mea cis

frequrr

affiftendi licentiá, notifico confuetas , & de jure

QU

intet Copt

requifitas denuntiationes absque ulteriore re-

quifitione faciam , & de factis Berta teftimonium

Dider s

feret. . Datz N.

amne

Quet m

CL.S.)

üly impen

TIOCentR

N';N-

Pïïafdno

tioftr de

ul Qnc

Quando Sponfi fint é diverfis Parochiis, Paro-

chum Sponíz, fi in ejus Parochia Matrimonium

- A yet

celebretur, non debere hanc celebrationem per-

At N

W m EQC

mittere, antequam habeat attefítationem à Paro-

cho. Sponfi, ab eodem (übfcriptam , & Ecclefiz

Qtm. Ma

It

Sigilló munitam de fa&tis ibidem denuntiationi-

bus , tenetBarbofa p. z. de Offic. & Poteft. Pa-

CQUS In

Rinenfi

rochic.21,n.28. Eftque hzc praxis Dicecefis

noftrz , quz, licét ab aliquibus non obferveturs

obfíervari tamen deberet : Ufus autem non ha-

ïf':/figam

bet, ut Ecclefiz figillum, fed Parochi tantüm ap-

: Cönfec

n

ponatur.

d

ts

g. IV

LCX

cepto faciendi

onmk , 5 : IV. "D? 52

E

| a':s*nztiz:,*i;?n':'a'3,i

Eractis jam his o

ifa hs

mnibus -Paro'cho- fïngulaus

-:

t

cura effe debet de faciendis rité Denuntia

Vr t s

tionibus, quz etiam vocari folent edi&ta Bánna,

00 uj

proclamationes, premittendz Matrimonio duo-

m Parodi

rum contrahentium in Ecclefia coram populo

p parte T

frequenti eum ia finem, ut, i quis aliquod impe-

as d

dimentum noyit, feu dirimens, feu impediens ,

i vltenot

inter cóntrahere volentes , in tempote illud ma-

r teluni

nifeftec Parocho , ut is rem meliüs ,. & ulteriüs

examinet, & copulationem differat , usque dum

conftet , nullum dari impedimentuüm, vel, fi de-

tur, impetretur defüper difpenfatio. - Eas olim

Innocentius III, in Concilio Lateranen' pre-e-

|

pit ; fed non determinavit, quoties ea Denuntia-

-

tio fieri deber

V.

atque adeó- colli

gii;u'r* ( fäds"

sDrodi?

fui(fe tunc, fi femel fieret, -

. At veró Concilium Trid. precipit poftmo-

ya Marii

dum, u: Matrimonium, antequam contrahatur ;

lebrationef

ter in Eccle(ia

rionen

promulgetur. Seff, 24. c. I. de re-

í

:

form: Matrim,

Elmy& T

j dcnunü'ïfl

Preter Denuntiationes tenetür adhuc Paro-

chus inquirere de impedimentis vi Concilii La-

i &POIFKL

tcranenfis cit. (* /p/? Presbyteri mibilominus 12-

us

veftiga

T d

E

Bb , utrim aliquod if)i/)fdimmnfm 4.06/1'-

*

bur,

u

Cenífeo a

gtenfi- Parochüm- obligäti-ofxi. füæ fa

;

odi d

tisfaéturum , (i tempore , quo Sponfilia publica

€o celebrantu: , examine: accuraté tum contra-

é&turos ; tum teftes juxta dicta $, j. p. 2

*

5,!

'-:æ 146 Am

$. V. ZInpreteptum bocobliget fubgravi; , .

Ti h

Demntiat

E

T6i denuntiationes non fint de fübftantia Ma-

dius Sacer

trimonii , atque adeó , ipsis etiam fine cau-

tum licent

fà jufta omiffis, id non invalidetur ; omiffionem

tliter nor

tamen absque juíta caufa effe mortaliter pecca-

nini

minofam , tenet communiílima , & certa fcn-

(Timoni o

tentia,

1. Quia dicta Concilia denuntiationes

gravibüs verbis precipiunt.

2, lpía materia

WL I

eft graviffima. 3. Ex tali omiffione Denuntia-

tionum graves poenz pro folis mortalibus infli«

gi folit , ftatutz funt, 4. Quia Matrimonium

non quidem fimpliciter, fed fecundüm quidfit

n

tf

clandeftinum; Matrimonia autem utroque mo-

10 ivl

do clandeftina contrahere prefumentium teme:

ritatem Ecclefia femper deteftata eft. Omisfio:

qundovd:

nem tamen unius ex tribus denuntiationibus

bongädecm

p

effe tantum venialiter peccaminofam , quando

Denuntiaüoj

moràliter certum efít nullum fübeffe impedi-

méntum, cenfet probabilius Sanchez 1. 3. Difp.

xddniddüiss

""Peätmam

AOnRS det

f.n.$. Barbofa de

"

t M'mm

n. 226. & plures alii: |

poteít. Epiícop. Kuglef

W &kedug

$. VI. Depanis Parochi a[frffentis negle-

2' ul

dís Deuuntiationibus,

Y

Tnter COn

Arocbus affiftens Matrimonio valdé-absque

P

!^ ItVice

Denuntiationibus culpabiliter omifsis, puni-

Waüo

m«

endus eft Sufpenfione triennali c. fin. de cland,

:

atmm

Dcfpons, Nontamen incurritur ipfo fa&to, fed.

eft ferenda per fententiam Judicis , praedicta au-

Qd t

lpf

Mp t

tem fuüfpenfio eft folüm ab Officio

5

, non ä-Bc.nc:-

i

dq

h) Ti P

ii

ficio. Sanchez|.3, Djfp. T

Po-

LE E- E

ii . - Piecà hie u

iennalis 'Sufpänüoni ob omiffas?

enuntiationes non folüm Parochus, fed etiam.

de ia

s etamit

alius Sacerdos, five fiecularis plectendus eft, qui

cum licentia proprii Parochi Matrimonio culpa-

tur; at

Toralty

biliter non denuntiato affiftit: idem eft de ipfo

Parocho Sacerdote, qui non prohibet talem Ma-

, nl

H

. Qenunta

trim.oqii cclcbrationem., dum facilé poteft,

1 hm

5. VII. .DePzza cantmbentium Matri- ;

Ttone Dex

mrtalboi

monium absque Denuutiationibus,

Ec à poenis immunes funt ipfi contrahentes :

j at

absque Denuntiationibus , illicité omifsis .

cundun g

ex cit. c, fin, . Nam, etfi aliàs Filii ex Matrimo-

em u

iomentunt

nió invalido geniti pro legitimis habeantur , :

quando vel uterque parens, vel faltem alteruter «

d. (s

demnta

bona fide contraxit publicé, ignorans, adeffe im-

pedimentum ; hic tamen, quando occulté fine :

inoläm. qïl(

fibefe 8

Denuntiationibus contra&um 'eft cum aliquo .

impedimento dirimente , quod per Denuntia-.

mchelïi-ï

tiones detegi potuiffet, " & cognofci, liberi ex

Pl C0 ,

tali Matrimonio manent illegitimi, non attentá

vel alterius , vel utrius

impedimenti,

que parentis ignorantiä

WJW

: 2, Qui cum fimili impcl*dimento etiam igno-

ranter contraxerunt , omiflis Denuntiationibüs

g' "

à fe invicem feparentur fine fpe obtinendz di-

f omlfSïï;Fï

Ífpeníàtionis,

Ita Trid. feff. 24, 6. s; de reform.

Matrim,

Quod tamen ita intelligendum eft,non quód

"i fglcïü,:

3 Præd!t'ïïf

difpen(ari non poflit, aut nanquam foleat in tali

cafu, fed quod Pontifex non facile difpenfaturus

, 0904

fic nifi adíit valde gravis, & urgens neceflitas,

|

K x

M $. VilL.

pf

u

" IT T-

s. VIIL. 4 i utraque Parochia, fi Con- ,

r

|üdtinpn

'daüon*SS.

tralfuri ffnt diver(e, Denuntiat

1

debeazt ?

;'dngsffgi 91

»

I quo

quosctat

Prbprio Parocho, vel ut ab alio cum

A

dàs efe T

licentia ( nec obeffet, fi laicum , v. g, &di--

noticam i

tuum ad id conftitierec , quod tamen conve-

pronius f

niens non effet ) faciendas effe Denuntiationes,'

ic pl

conftat ex 'Trid. c. idque docet nota praxis. —

t

vl cont

quidem in Parochia non unius tantüm; -

utriusque , fiad diverfàs fpe&tant, quód ita fa-

Jura ho

dLin opi

cilius. detegantur impedime

R

nta fexten»cnüa ex

, fedin

parte utriusque,

Parocia

Confuetudine

s

in tàimen ,' vi cujus a!icubi—Dc-

COntraro:

nuntiationes in ea folüm Parochia fiunt, inqua:

bilsloco!

nuptiz celebrantur, minimé damnandam efle,.

hat Matr

cenfent Laymann ]. f. tr, 10. p. 2. €, 4« D« 10

ürin pat

Gobat tr, 1o, caf; 1. n. $ 14, & Lohner, teftatüre

efi Conft;

ter Paroc

que cit, Gobat ita fa&itari in- Dioec

tote(eat

quando hon poffunt commode fieri utrobique,

J

^. Cohcedüntque hoc expreffé Conftit. noftre p«

, tit 1 6. n.8. d2 cogtrabeutes [it diver[arumPae :

m T;

vochiarum,im utraque [ cunodé fieri potefl ; (im mi--

gàás,im ea Parochia publicationes fiamt , imqua.

-^m

Btolibity

Matrimonium contmbc(e. f filemnuizare , Wt !

eobabitare volunt.

z

EPITFOPM

en eft ufüs übrüädälh :

Verün

Non tollerandus tam

Parochorum Dicecefis.nofire , qui fa&tis trinls

m

Denuntiationibüs in una ex Parochiis, in altera

Mag,

dein unam tantüm pro trinis faciunt, etiam . um

"O tifi

ho

in utraque Parochia trinz cofnodé fieri poffent;:

1

D

agunt enim expreff? contra Conflitutiones.

i

"at

Etfi Trident. requirat proprium Parochum.

Mi t

mep

: x,ï&ju:—cta explicationem fupra traditarþ , non taà

dicit

ä.ä 149 80

tlj .. dicit in pfopria

Parochia effe faciendas Pc-nun-

. *tiationes,

Mi

Ex quo meritó inferunt -plu'*res Authpres »

quos citat, & fequitur Kugler n. 232. ibi facien-

b diocei

das effe Denuntiationes , ubi faciliüs poteft in

icimt t

d tame t

notitiam impedimentorum deveniri, E, g. Sem-

pronius fponfus ex oppido A fit civis oppidi B.

:Denuntia;'»m

noa p

ac polt tres meníes commorationis in oppido B.

vult contrahere ibi cum Caja filia alicujus civis,

(s atf

ht il

Juxta hos Authores non folàüm denuntiandus

€ít in oppido B. (ive inloco moderns habitatio-

a ( t

nis,. fed infuper in oppido A. fcilicet in antiqua

Parochia longioris commorationis , nifi obftet

od

contraria confuetudo, . vel alia caufà e, g, nota-

dha fut,!

]

bilis locorum diítantia, fic, fi ftudiofus contra»

damrandt

[

hat Matrimonium , non eft neceffe, ut denuntic-

.2. CO*B

tur in patria: pariter , fi modica eft diftantia in-

[otne t

ter Parochias, ita ut; quod in una fit, facilé in-

1 DI,(FCCU':

notefcat in altera.

(

Tonu

$. IX, .Quo tempore ffer

i deäeant De-

Confti

LEUBLIAEIMES,

TU

Hni "Trid. dica

t, Denuntiationes fieri debe-

ariptt

-

re in diebus feflivis , idcirco aliqui putant

7 nl !

prohibitum effe, in dicbus ferialibus : imó nec

g[,,,;niwf»

Epifcopum di'pen(are pofle die non feíto.

Verüm contrarium Íeatunt rectiàs cum

Communiore Sanchez l. 3. diíp..g. n. :o. Laym.,

qu

hs

l. $. tr-16, p. :, C 4. n. ro. Gobat tr, :6. n. 17

Jth'ï! )

y

Pro noflra Diosceti ftat infuper confüuetudo, &

j &

0

nota praxis, quemadmodum Confítantiz in

jf

Collegiata Lccle(ia ad S. Stephanum fíoleant

.'

[5 fleri Denuntiationes Fcrià $.. Marchdoifhi

J

:JC,.T

3

, Ferià

63 o 09

Ferià &. & alibi aliis diebós , vidique id 'pra&i- * incdes:

9

cari Romz,, quando ex aliqua caufa folet effe.

s p

magnus concurfus populi , àt accidit,

ando

frzdigt

(äu

m

éxoonitur pro neceffitate aliqua Sandi

um;

a um

celebrantur Fefta Confraternitatum, Dedicatio-

d m

n's Ecclefiz , vel quando recolitur l'atrocini-

wer n

um: Item tempore publicarum Proceffionum,

chezs,

fe1 Supplicationum , fimiliümque Sacrarum

titi

áCtionum, dummodo concurfu populi celebres

l

fint, quod femper notandum; quia Lex Trid.

fatis duf

unicé eó tendit, ut Denuntiationes ad multorum

fifent,

notitiam perveniant, Poffüntque ez fieri vel

Denun

intra Miffarum folemnia, poít Concionem, vel

fintjneq

in Vefperis; attentenda tamen ett loci confüe-

tribus d

rudo, nec nonextra Ecclefiam in loco patente;

modo n

vel campo , quando pro Concione dicitur , ut

tum y

oblivifc

evenire folet in folemni Supplicationþ.

feoire

Ve int

$. X. J:Ouaenam requiratur intärpolatiaiü-

ter unam et aldteram Denuntiattonem? —

putanda

h f

^"Itatum Trid, jubet Denuntiationes fieri tri-

^** buscontinuis diebus fe(tivis, circaqug cer-

ftonim

tum eft ,non effe neceflarium, ut illa fefta imme-

poris f

diaté fint continua fine intervallo ferialium die-

puum u

Sed c

rum,üt patet ex praxi: alioquin toto anno De-

nuntciationes vix fieri poffent nifi in feftis Nata-

n lyc

libus, Pafchalibus, & Pentecoftalibus ; cüm aliàs

n

vix unquam tria fefta fit continua incidant.

tufa Qu

Poffe tamen fieri per dies tres feflivos imme-

tha CO[

diaté continuos Denuntiationes tenent probabi-

Wi

liter apud Kugler n, 229. Tamburinus, Gonza-

4 p

nt pe-r

ld

le; , Legnder, PonFius ; Hurtadus, Ut fia

E

duos

um

d

,2 : 29

iiqeiy

, duos dies feflivos continuos immediaté, habet

L Cada f

ufüs, & praxis Dioscefis noftrz.

CC GR

Intelligit ergo Trid, per fefta fic continua, ut

a um

tamen unum non fuccedat immediaté alteri, fed

anum D

debere intercedere intervallum duorum dierum

eoli hm

inter unam, & alteram Denuntiationem, San-

m Provítt

chez l. 5. difp.6. n.9. Laymann n. to, & alii plu-

:

T

3

mqe

rimL -

- Preplacet

mihi oþinio P. Gobat n, f 19. cen-

f popdict

T

fentis füfficere, fi unus diesinterjiciatur: Diec £

n ad m

fajicere , [f umus interjiciatur.

m ak

Denuntiationes nimiüm interpolande non

t Condout

fuünt, neque tamen mortalis culpaeft, fi non fiant

n elloy

tribus diebus feftivis continuis Juxta dicta, dum-

vinio p

modo inter unum & alteram non intercedat tan-

ciov d

tum fpatii, ut proclamationis prioris interim

atf

oblivifcantur, autin impedimentis denuntiandis

fegniores fiant , itaque unius ,alteriásve diei fe-

ia

ftiva interpofitio: permodum levis materiz re-

putanda eft. Kugler loc. cit,

Z

at

ions £

Poft fa&tam ultimam Denuntiationem Matri«

monium non ftatim celebretur, fed aliquo tem-

s draq

poris fpatio exfpeGtetur ; aliàs talis denuntiatio

cil f

parüm utilis foret, Ita Communis,

lo f

Sed circa hoc quoque dicit Gobat,in qüibus-

ntoo n

Ts

:dami locis confuetudinem ferre ;ut poft tertiam

denuntiationem factam eodem die conjungan-

jj

T2

tur, quod obfervari ceftatur in precipua Paro-

chia Conftantig ad S, Stephanum , ita , ut factà

fl

ultima Denuntiatione

N

goft concionem fini;äMif-

nei

fà copulentur.

g

li

!

Si ob cagfam unics tantum fiat Denuntiatio,

/

4

ita

p

*

E-m-.

i febelteniDi

fp..&. n. . cum Dicaftillo

aþild - J ariartt

Gobat, n. «23. ut-ne quidem poftridie

Badenua

illiusi.uni-,; 3

cx Denuntiationis fiat copulatio,

p

; Tandem notandum ,quod monet GoBa;t &if

uIX d

loco,. Parochos oportere efle generofos :circa

ütibus

Denunciationes , id eft, . ut importunis precibus

[

volentium contrahere iniisaccelerandis ; aut,

lu Dà

Bo

ut fiant diebus ferialibus poft Miffam absque fre-

quentia populi;' vel, ut locó

Maan

fie&i non finant,

: trium binz äantï

:

hu pafo

.Pari modo nequaqu

am v-;dvenur'ïclivabit exteros

100 peo;

Farochus,nifi eorum conditionem noverit legi-

A5 ante (

timó in 5criptis teítimonió, quód alium virum.

tenuret f

non habeant, & quód omni impedimento Cano-

fttty f c

piteimg

nico Matrimonii careant, Barbofa ibidem nw.6.g.:'.fif

cangü w

Notan

G. XL. a milites, durm agunt in prafidio,

v vVel bybernis vetiam ffnt denuntiandi? -

lbus ne

A

Lege Denuntiationum milites in Stativis

plinandi

. non excufantur, quamvis à fuis Officialibus

JUamen

afferant teftimonium, quód impedimento care-

fintdu

ant: Faciliüs tamen tum poffet effe cauía difpen-

ht d

fandi; aut etiam in neceffitate procedendi fine

Adlibem

x

Denuntiationibus, Ia Croix n. 475.

,pcri.cuk

-^ Pro praxi in hac materia ferviunt litter

| Cä-

ET

üt) dïbc

pellani cujusdam caítrenfis é Societate JEfu da-

tze ad P.Gobat legend: à n. 496. & fic fe habent:

Al

JQuamvu.setiamregutariter procedi mon poffet cum

l

m litibus,dum (unt im[lativis: um quia n

(j

uam ubitane us Iniperatusfit yotus qui iater-

[CTI

rumpat Denuntiationcs, Ubsde Parochas locidie

( Qq

propiescapellamus leziomis dce[l yuideturtuna Agt"

W

N

v

Y6,

L

E -EIS-.

il ]

: r'idebere;quodd&æ po[[ebile eff und taztusiodo fa-

tde d

* dfadenuntiatione inPArobia faa vel «tiam nalla:

"

zon eu:m coujaltume[t imcopulatos dimittere,adeó-

net n

uevix daripote[l certa regula,ordinaria de mi-

penenbs

ditibus.cum pro tempore ad deumuntiationes requi-

Ortunspre

Jféto prafümi mequeat. &jv cateroquim in certis eaff-

elrai,

bus Denuntiationes exc(rudantus,

ln d

.. Exinde approbat Gobat deciüionem Jacobi

jum g &

Marchantii in cit,.loco, dum hic in re'olutioni-

bus:paftoralibus tr. 8. c. 1. n. 2. pronuntiavit,

nciabit ett

non peccáffe Parochum , qui omifit denuntiatio-

m noveti

nes ante copulationem militis cüm ex una parte

)d alum v

nequiret facilé adiri Epifcopus, fponfi veró jura-

xdimento

rent,Ííe carere impedimento: ex altera veró

o ibden

parte imminerent velalia gravia mala,. vel pec-

candi periculum ex dilatione Matrimonii,

"

-- INotandum tandem, quód in talibus, & fimi-

st

libus neceffitatis cafibus fponfi (int accuraté exa-

[tes in 9d

minandi ,. qui infuper de carentia impedimenti

juramentum deponere debent, &,fi haberi pof-

(us Of

edimeo:

fünt, duos teftes juratos producere firmantes fo-

luti ftatus libertatem. - Quia omnis cauteía, quz

feculit

adhiberi poteft,in talibus

eiit. adhibenda propter

yocctt

periculum animz,

m

Si vero Epiicopus pro difpenfatione adiri pof-

ünt

[

^

fit; debet adiri, ut per fe patet.

us D

'$, XIl.. De modo denuntiandi, &$ obliga-

t íc

j

tione impedimentuim manfefl audi,

fequiale noftrum fol. 3 1 1, fequentem prz-

jj

Q

fcribit denuntiandi modum, 231 pum ii

"77 ,W,W

-get Gacrament oec €be baben fid) verjprocben N.

r

& cognomen; & ?a-

MW*;;

'.t.mo N, (utriusque nomeua

h

rochiam

-

[ -I751--

rochiam feu locum exprimendo) folet infüper . | woim

juxta contuetudinem Dicecefis noftrz exprimi:

&c

violari f

conditio ftat(is, an fponíus fit juvenis, vel viduus,

trimonn

diment

fponfa Virgo, vel vidua, & fi fponfus impregna-

vit fponfam , déque impragnatione publicé con-

hecoe

ftet ( aliàs non ) titulus?zvenis, fponfo non ad-

efum,

jicitur, cui etiam non competit: aliàs fequere-

pro

tur murmur, & rifus ,nec fponfze titulus: Pzge,

lllm

$Gamn bioregen jemanp fodre, Der ettoaó

ollpz

tvüfite, baf ein Jinberung, obee Syerung DI (t

quis ol

elt di

mefbten Joeifigen GSacraments ber &be fepn mód»

te, eé vodre XGort ober 2Bercf, Seeunbfdbafft Gxifl

fonfe

lich ober SGeitítb, bet moirb biemit ermabnet, ub

t

,

ibine gsbotten; folcbe& bep Geborfamb, fo et Det

Gimen

Vato 01

xitigen Gb

vifitich s Catbolifdben Stirdben qu »!*ei[iiea

fiulbig, auf$ báfoift anjuseigen.

prits t

Hic notandum venit, quód in pluribus Paro-

defiat

chiis verba |hzc omitti foleant, quod tamen fieri

tibni «

non deberet, praecipué in ultima Denuntiatio-

bonf

ne: Per hzc verba en-irp Auditores admonentur

& quieí

de obligatione , quam habent, revelandi impedi-

Natdüm

filier

mentum, fi de eo conftet: Eftque hzc obligatio

[94

L

raviffima, ftringit enim ad impedimentum re-

Wemet

vYc

Jandum, etfi illud fit occultum, & aliquis folus

QUi

fciret , ita ut probare non poffet, & quamvis

ütir a

illud accepiffet (üb fecreto naturali, aut Con-

QOtjund

feffionis non Sacramentalis , ut , fi quis illud

BUit

Ohoc

concredidiffet: extra Confeffionem : dicendo ;

paTOCht

l (or

quód illud fic concredat, tanquam fi ipfi confi-

teacur.

Cef

Aliud foret, fi illud füb , aut ex ipfo. Con-

dlmem

erto t£»

n4

eüïoms figillo 'accepi(?et; Nam pro c

nen um

fanda

L-EDME-.

) l

3

nendum eft, ut jam infinuavi füprà, non póffe

ol :

violari figillum Confe(fionis ad probandum Ma-

"s Yonts

trimonium fuifle validé contra&tum , aut impe-

nfis nv

dimentum , ne invalidé contrahatur: Eft enim

ne pl

hac perpetua Ecclefiz traditio, ob nullum vitze

fponfo w

cafum, ne pro tuenda totius orbis falute, aut

,

1is

ro ejus confervatione licitum effe , frangere

'titulus

d

(igillum, Kugler n. 254. item 269. Necceffat

n M tl'

obligatio , quamvis ad fecretum juramentó fe

n

quis obligáflet , ac, etfi impedimentum illud

(

effet diffamatorium , 5t, fi fponfüs cognoviffet

n

fponfe matrem , fororem, aliamve confangui-

i m

neam:- In hoctamen cafü volens revelare impe-

dimentum conjunctum cum infamia, debet fer-

fnb, t

VTE

