vato ordine charitatis, & correctionis fraternee,

prius monere obnoxium illi impedimento , ut

ob

de(iftat à cogitato Matrimonio : huic admoni-

od m

tioni etiam repetitz coram uno bono viro, vel

bona foemina, maximé coram parentibus, fi non

a Denni

s admoti

acquieícat ille reus, . vel reà , tunc omnino fer-

vandum erit preceptum Chrifti : Dzc &cc/effe,

du i

dac oj

fcilicec Parocho. Sporer n.380.

Denique &

ipfemet fponfüs vel fpon(a fcienter laborans ali-

dimetto

quó impedimentó, etiamíi non interrogetur ,te-

& di

quü

It,

&

netur aut manifeftare füum impedimentum, eífto

(

conjun&um cum infamia , aut defiflere à pro-

äh j

71

lii

pofito contrahendi, maximé, fí interrogetur à

i

Parocho, dum coram eo Sponíalia celebrantur.

m n

d

Ita Communiílima cum Sporer n, 38t,

"o

Ceffabit auütem O

þligacio denuntiandi impe-

n

dimentum.

I. Si ex revelatione :

ii

prævidea

ntur giavia

pro (

"

Ícandala,

2. Vel

f

EIT.

z. Velfi grave incommodum ex denuntiatio- . | ipclm

muom n

ne immineret ipfi denuntianti , five aliunde; üvc

ex fe, v. g. in deli&o complicis,-

ompia j

l certi fcïen.—

3. Si illud audivit à períona nihi

brandos,

te, vel non digna fide, vel fi non fciat,à quo au-

dendi vi

*

tur al

diverit.

.4. Quando imm

iilöt grave damnum ah:eri iu;

femn

dum Jy

nocenti in honore , fama, fortuna, vel vita.

Sporer cit. n. Kugler n. 25 7. & feq.

poti a

f relolre

. Quando timetur grave fcandalum exrevee

latione.

"

um il

6, Tandem fic limitat Pirrhing

apud Kugler,

C dam

nifi quis, vel nihil fe profuturum , vel bona fide

vium (b

contrahentibus obfuturum , jaut fca

s

ndalum l'ef

&Q 1!

cuturum exiítimet,

cefficas

Parocho incumbit , ut, dum annua

tim: binä

tipoffe

vice ex prafcripto Statutorum Synodalium pu-

$101

blicare debet ex cancellis impedimenta dirimen-

Atrim

tia, & impedientia, etiam mentionem faciat.de

1 $i

*

obligatione; ea manifeftandi.

Icarir

Non nifi expertus fcit, quàm perve

rfa in plebe

Tépotef

fit de impedimentis opinio, ea &occi pendente;

Oihqn Y

& fubridente tantüm : Ídi

tet de

pfum* poterit pra-ftari

?

fubindein Catechefi.

V n ]

; dum ff

Og

S. XIIL. ,Quid zgendum Parotbo

uitis Denuntiationibás iplf [fve in fFue extra Co-

ittm ,

Tay

f'fffouem revelatur impedimentum dirimens ot-

cultumef meptia ex urgentiffima pece[fitate dif-

Epifcop

&F Te

errimnmom-valemt,doncc impetretur :

difpeg(atio Pontificia ?

ib Àuh

Afüm ponit Sanchez, & alii: Accedit mu-

Nm.luQ

ur habens

VR o

;;

Xiie*r mané confeílura , . & reperit

"

, impe

l,. p

-

N

Wa

ez d

impedimentum dirimens , cujus dete&tio iàfa«

vedinbs

miam notabilem ;produceret ; interea autena

omnia jam fünt parata ad nuptias vefpere cele-

jhil o a

brandas, &tentatis omnibüs mediis nulla eva-

(cati u

dendi via aperitur, fed füfpicio vehemens orie-

tur alicujus criminis detecti in confeflione , fi

mnum jte:

foemina abftinere velit à nuptiis , auc differre,

[una, VClm

dum Pontificia difpenfatio obtinetur, certé illa

f

potius ad nuptias irritas, facrilegas, & inceftas

yxlalun r

fe refolvet , quám ut ab iis abftinendo perpe-

tuam infamiám tum faam, tum familiz, & peri-

pl

cula damnorum, : & incommodorum

x

vium fubeat. -

:

tam gra-

P Vd honaf

Y a

E. I. Ín his, & fimili

bus 6xtraördina'rüs ne-

ceflitatis cafibus vix remedium melius excogita-

p anma:

ri pofle , quàm difpenfatio Epifcopi juxta di&ta

$. 10. p. 2. five-

Matrimonió

jun initó , five necdum initö.l

jnaud

gonen d

2, Si abíit Epifcopus, poteft

fieri .recur.f'us ad

Vicarium Generalem, qui tunc etiam difpenía-

re poteft, non quidem per fe ,. & ratione ipfius

eeit

agl

officii Vicariatüs, fed,íi Epifcopus ipfi fpeciali-

ter deleget, five in particulari cafus aliquos; (i-

Poten'thï

ve in genere dicendo ; Do tibi in mea abíentia

omnem poteftatem, Gobat, Ku

777 "

g-leþn. 2140.

item z,59.

ïqu

" ä'if!m; »,x

Graviflima fe prodit - diff

ycultyas ; fi nezue ad

Epiícopum , neque ad Ejus Vicarium Generalem

Mi il

detur recuríüs : media enim , & confilia paffim

jl

ab Authoribus tradita in praxi difficilia fünt ple-

rumque, preíertim moderno tempore; funt au-

tem fequentia,

J

:

1

»crifo*,"ï

1, : Pontius apud

KL'L

g

»

ler n, zSo.lfüäd'ez : dum'

ex

$

LCERE-.

ex Confeffione aliquod impedimentum innote-

pultiont

teConfe

fcit, & contrahentes fine magno fcandalo defifte-

at (ne a

re nequeunt, ut ex communi confenfu interim

puegrin

contrahant füb conditione, fi Papa difpenfave-

rit,animó interim cohabitandi in domo; fed non

fiatim al

tuum h

in thoro, usque dum adveniat difpenfatio: nam

conditionata Matrimonia, ut dicit, licét non fint

al ind

w redi

facilé permittenda nihilominus, dum caufagra-

dipeni

vis urget, improbanda non funt,

prafertim ;üm

nullibi fint pofitivé prohibita,

; hi

pofet n

^. £&. Boffius apud Kugler in cit, loco putat,

dongcim

quod in tali cafü fponfus, aut fponfa impedimen-

t conícia mox eliciat votum Caflitatis ad tem-

tet fien :

pus, intra quod difpenfatio venire poffet: ideó-

Nupler,

morbus

que excufet fe à contrahendo Matrimonio , do-

nec difpenfetur, non tamen fe prodat ,quód vo-

& Si

affnitat

tum temporale fit quia aliàs

poKet ineo Epi(ï:oi

Copulin

pus facilé difpenfare,

a

Hujus opinionis eft pari

ter Sporer n. 4;4;;

Tiis, q

puell,a

4i mora defit, jnduc, ut ex tempore voveat, Deo

fervare caflitatem. aut primo triduo juxta mutti-

ptert j

[

tum Archangeli Rapbaétis Tobia jumiovi datit, au£

in raro cafi primis uovem diebis im homovem no-

pualat

vem men(rum, quibüs DeiparaVirgo gravis fuit.

M

Confilium hoc circa votum caílitatis , ait

füppetit

tïlm()[m

Kugler n. 2140. temporanez, etiam ante Matri-

monii contractum fepe prodefle pocerit fine

R

&

.periculo infamiw, aut füfpicionis contracte af-

finitatis per illicitam copulam. — Illüdque appro-

Mf a

bat Gobattr.9. n. $92. in cafü potito: Cajus

Ti w

pridie nuptiarum confitetur f& carnaliter pec-

eco-

tl

cafle cum con.anguinea iþonfæ ; nec poff

.

pula--

" P

- pulationem differri fine ingenti fuo malo, Qua-

dl d

re Confeffartus dicat ipfi: Celebra ergo nuptias,

nlenfi rtez

at fine animo confummandi ; imó fac votum

vTi

peregrinationis pro felici: aufpicio fufcipiendse

jomo t

ftatim altero , tertióve die poft copulationem,

enfo:

tuum hoc votum indica fponfe , quam ífa-

lii

cilé induces, ut fervet caítitatem usque ad tu-

jum at

um reditum, ego interim petam, impetrabóque

difpenfationem.

veferim c

ffi

3. Putat Bo

1US ; quä)d. in tali. cafü etiam

poffet fingere ad aliquod tempus infirmitatem ,

; lo t

donec impetretur difpenfatio, fed hoc difficul-

f imyd

ter fieri poffe absque mendacio bené advertit

lintsad

Kugler, nec facilé per cantum tempus fimulati

of

morbus Poffit, quin fimulatio adverteretur,

trini!

4. Si impedimentum proveniat ex. contracta

0d3[ ,qum

il

affinitate ex eo, quód fponfus babuerit illicitam

copulam cum coníanguinea fponfz. — Confeffa-

rius, quanta poterit cum honeflate querat ex

portr i

puella, an ipfa quoque emiferit (zemen? Si non;

poterit judicare , eam non contraxifle affinita-

ml

tem, confequenter nec egere difpen(atione, &

T m

preflat in praxi fequi hanc doGrinam (de qua

, hn

p.4, S. j, ) dum melior modus fuccurrendi non

) (f n

fuppetit, quàm permittere, ut foemina ineat Ma-

li

m an[C

37'

trimonium invalidum fine animo coqfummandi:

Gobat tr, 9. n. 265. Kugler n. 2140,

j. Si Confeffarius adverteret , ait Sporer

conmt

D, 45 j. paenitentem láborare errore, veligno-

gf

j::

rantià prxfertim invincibili, iterum taceat, diffi-

oiit: V

U

"

mulet, & bona potiüs fide,. quàm confcientiá

jilit

j

f

M

l"

eoníternatà aserefinat. De quo vide $, 10. p. 2.

l

J

"

.

REV

F

i

93 : 800

w,fen

bjnatit

$. XIV..- n Parochus difpenfare vualeat -

PT

"

Juper Denuntiationibus? .

turnupt

p

Ropria authoritate Parochus difpenfare non

fificere

valet,neque Decanus Kuralis: exinde fru-

185 t

flrà Capitulares mittunt ad eum in hac caufa

35

contra&uros; poteft tamen in certis cafibus Pa-

tudle d

rochus procedere absque Denuntiationibus, non.

N

quidem difpenfando , fed inurgente neceffitate ,

tE0 ]1

quando adire nequit Epifcopus , per Epikiam in-

Qrdimri

terpretando, & declarando , legem ; quae Denun-

Ql

tiationes przfcribit ,

hic & nunc non obligare,

EO

Laymann, l. f. tr. 10, p. . C. 4. n« E. Veluti fi:

t fnpw

in articulo mortis concubinarius velit contrahe-

Confümm

re Matrimonium:cum concubina ad fatisfaciens

t t

dum famg, aut filios legitimos relinquendum,

Wniite

Barbofà de off, & poteft. Parochi. p, 2. € 2 1, n«

Surle

25. vel, fialiunde Matrimonium moram non ie»

Attotrer

H

rat, v. g. fimiles debet ftatim proficiíci , nec ex-

fpectare p

offit juxta dida $. ri.p.3.-

matiene;

Dummodo Parochus in tali cafü

fit mora

litef

Tue

certus, nullum fübeffe impedimentum, Quam-

ts W

obrem confülrum , ut jam di&um , ut à Sponfis

plendas

juramentum exigatur, quöd nullum fubfit lm-

Bflg]m

Ui

pedimentum.

CUT

Si tam citó hab

eri qn(')n þofïit dqifpe.nfatioäfu:-:

UI

€

r Denuniiationibus , putat Hauchius apu

KUQ "d

L

ohner in converf, Apolt, de obfervandis erga

Sponfos q. $, fafficere, unam tantum fieri in his

Quis

s

cafibus, & pottea reliquas fupplendas poft cori-;;

At

t'actum Matrimonium. .

À

ä

RSP

u

1. Si multum pudeat Sponf

os ob mæq'ii:aïiqï?-;

tenm,

tem , fenium, Vel'-ïnfamiam

1

; Íi faerint, coneu«

ïimledt

bi-narïi.*

!

2S$

i prpxifnuriïüc tcmpus , | quo prohiben-

Wre u

turnuptiz; & hanc vicinitatem teimnporis claufi

fufficere dic

A

- exnie r

àSS. Congregatione decifum,

it Hurtadus Difp, 4, diff, 20,-D. 69

i ha

3. Si damnum notabile

: fpiri

js alb

tuale aliàs nafceretur.

j gemporalc, vel

*

JORi Dd

—

Sed hzc & (imilia ad füummum pro foroin-

necefa:

terno valerepoterunt : plerumque contradicunt

| Epikiam

Ordinarii, La Croixn,469, uti & Lohnet loco

quæDcnra-

cit,

on ol

Si contrahenfes ante difpenfationem , &

T Vdt

non füppletis denuntiationibus Matrimonium

Jitcont

confumment, Lede(íma apudLa Croix ait, (i cer-

d at

ti fint, abeífeim

venialiter,

pedimentum,peccaturos tancf;?m

;linqueuda

,Zo c'"'l'

. Sanchez

füummarent,

, petcaturos gyävitcr, qudäes con.

yram To

1

Henriquez autém, in pfima tantüm

Jc,onfum-,-

matione peccaturos mortaliter,

i?

ï'ït moe

-

Patet ergó , Denuntiationes, fi ante nu

þtias

, QU

factz nonfuerunt, anteconfummationem com-

ucà

u

plendas, nifi aliter confüetudo fe habest , quz in

3 lii

T

Belgicis provinciis e(t, ut poft Matrimonit con-

tractum coram Parocho & teítibus femrel | cele-

entatio

bratos , non fiant ampliüs Denuntiationes,

x

y P

Kugler n. 245.

t

vl

. Quia forté nimis dificile in praxi videbitur,

üt bené advertitLohner,novos Conjugesad tam

f p

diuturnam abít;rencizm adigere, ideó Epifco-

pus pro difpenfatione adeundus,.

p

Si

[

XX3 162 G

$i probabilis fufpicio fuerit, Matrimonium

t, De

malitiosé impediri pcíffe, tunc vel una tantum

& vlf

fiat deruntiatio, vel coram Parocho , & teftibus

Obít

duobus vcl tribus fine Denuntiationibus Matri-

ia

moniumcontrahatur , quz tamen Denuntiatio-

techoad

nes omiífz poftea in Ecclefia ante Matrimonii

Ciendam

confummstionem fieri debent, Conftit, p. 1.

16.D. f,

vtit.

t |

(tc, bj

0, quó Mairimonis h

) j

S. XT.. De lx

brari debeat ?

T.

anm

"^ Tíi adhibità Tridentini csutelà. Matrimoni-

j

um validum fit, quocunqueloco, aut tem-

ie w

pore, mané, aut vefperecoram Parocho & tefti-

contfbt

buscontrahatur, cuümfubítantialia omnía fer-

) Àu

ventur, nihilominus eft antiquiffimi, & probi

moris, utofferatur Miffz Sacrificium in Matri-

ügletr

ltibus,

monii confoaederatione,

Hinc Obfequiale noftrüm fol, 3 12. jubet Ma-

Ut y

&t df

trimoniumin Ecclefía, & nullo alio in loco abs-

iIl Cit. 104

que O:dinarii licentia in fcriptís conceffa, cele-

brare.

Pariter Conf(tit. tit, 1j, n, 1. vetant

ünen

m'xtm

extra Eccle(iam celebrare Matrimonium, Idque

prohibitum effe ín pluribus locis affirmat Gobat

s

K pen

tr, Io. n, for, Anveró prohibitio hzc Ordinarii

LUE E

liget fub peccatogravi, variant Authores, pro-

Müant.

babiliüs cum pluribus afhirmat Kugler n. 3 26,

'memä !

$. XFI. De conféz[u im contrabentibus vequifíto.

Yütdur

C

Onrractus Matrimonii ita coníenfum mu-

tuum requirit,acinvolvit, ut fine hoc non

fub(ftat.

1 n

Puré tamen internus non fufficit, fed

extcriüs debet exprimi , aut

E

N pb

m

- BIIB-

QB UNI

1. Petverbav, g, accipio ze i2 »mtam tixorem '

As

viciflim: egoaccipio ££ i2 meum virum.

nibu M

Obfequiale noftrum fol, 5 t 9. pro exprimen-

Jemia

o éxterno confenfu hanc interrcgationem à Da.

Marer

rccho ad contrahentes, & primó ad Sponfüm fa-

ciendam

prefcribit : d) frage eucb , ob e8nun euet

ii

ftepet, u

ngegtoungener, unb ungettungener SGilI

febe , bife gegentedrtige N.

nad) G ttes £yronung

Mi

uno Cinfe&ung

men.

füc euec

vbedides SOeib anguneme

Matin

Deinde interrogat Sponfam, fingulis ad quz-

tionem refpondentibus: ita Dom

ine( SaJyert)

adeó ut forma hujus Sacrame

nti & contractüs

yxnodt

confiftat in his duobus verbis : 9jq rrr,

) !

. à4, Aut per nutum,

miy &Fr"

ut Communior habet apud

nb

Kugler n. t49,

etiam in non mutis & loqui va-

lentibus, Etfi non mutis illicitum (it, contrahere

absque verbis formalibus, nifiid caufa jufta ex-

l ]'llbäxui

inloeé

cufet , éftque faltem peccatum veniale,

.Kuglcr

in cit, loco.

!(Cfïih L

Monendi fünt propterea Parochi, ne id per-

h "

ym, l

mittant,, &, (i contipgat, ( prout fepiüs accidere

folet) ut contrahentes fint valde tunc confufi "

qt

cOri

eud) 2 ita, utprztimoreac verecundia

ac perterriti ad interrogationem ; 9j frage

ors P

capite

renuant, moneat Parochus cum modeftia, &

1 j

fuübmiffa voce, utannuant

ita Domine: Sja.Derr.

, imó & refpondeant:;

T.

Surdum (imul , & mutum Matrimoniicontra-

n

hendi capacem effz, tenetSan hezl, 1. Dif

8.

D, 3, cum Communi , dummodo talis intellecta

j

]fE&",r

[|

ka perípicacipolleat, ut quid Matrimonium fit,

$

.. fignis

s

E

n

43 r EOR

fntde p

form M

(ïgnïs edoceri :

& fuum coníenfum indicgrg V2«

leat,

r Aut!

3, Aut per

'[ïgna, üti (unt 1. Tradu&io folem-

m $

nis Sponíz ad domum Sponfi.'2. Traditio, &

D.

immiífio .annuli in digitum Sponfíx in Ecclefia

Paro

con(en

coram Parocho , &teftibus, 3 Porrectio manu-

uni invicem in ordine ad *ontrahendum Matri-

eftam

ahundt

monium in przfatis circumftantiis. 4. Quande

contrahitur per Epiftolam, $. Aliaetiam figaa,

n

przfectim,ubi przceffit tra&atus deMatrimoaio,

La

velSponfalia, velaliz circumftantiz, ex quibus

Quepro

thontat

fufficienter conítet per figna coníeofum, &.con-

tractum matrimonialem (ignificari, Kugler n. í3.

pelic

De ob

fervandis 4 Parotbo in acfuati 4]]1"-

Ut d

5. XFÍL

flentia Contractas Matrimonialis..

Q

(TOn faüfficit in hoc actu fola przfentia phyfi-

Tilu

4'^' ca Parochi, fed requiritur moralis, ut in-

pAml

telligat;quid agatur,nec fufficit attentio virtualis,

HIT

quodiidem eít de te(tibus. Laymanl. g. tr. 10 p.

,

U

2. C. 4. Sporer de Matrimonio n, 246. Virtualem

nj

autem atcentionem dicitur habere ille, qui accef-

M fnej

fit cumanimo , & intentione aíTiítendi &atten-

LT

dendi: inactuali autem affi(tentja ita diftrahitur,

(N)ct0

ut nihil attendat, necadvertat , quid agatur,

j

! Verbaconjunctionisà Parocho prolata, quz

Iü:,l

fic fonant in Obfeq. fol, 111. ZMazrizmopii inter

t

vvos costr GL um ($c. noffe oportet, non effede

"d

eflentia Matrimonii , cüm nec fint materia, nec

li cim

forma, nec Parochus (it Minifter , fed ipfi contra-

LEU

hentes, Hinc valere Matrimonium, eríi Paro-

4ihi

chus preíens nullum verbum proferàt; peccare

ca

1 lirig

þämcn illum, fi przdicta verba omittat, cum

nt

m

M x!6r CO

s

fint de precepto Tridentini fe(T. 24, c, r, de

at

form. Matrim, Culpam mortalem ad(truunt plu-

res Authores, Contrarium fentiunt non páucío-

Waofol

res, Sanchez l.5. Difp,

[nàto, d

:

38. n. 6, & 3. Spgrer

!

n..242. & alii.

zib

Parochustenetur interrogare contráhe

ntes de

'ediomt

coníen(u, necfufficit confenfus unius , fed debet

xdum W

cífe amborum, & quidem fub gravi ni(i deeo jam

« Q

aliundeconftet, Sanchez l. 3. Difp. 38, 0. 9.

ttmyy

.. Parocho quoqueincumbitceremo ;jas in Ob-

Matrim:

fequiali przícriptas diligenter oblervare , verba,

t a i

quz proferenda funt, claré, diftincté, cum au-

fim Lt

thoritate, & modefítia proferat , indatus Super-

gt

pelliceó, & Sto!à, vel prout communior ufus ha-

TT

bet, depofitá Cafulà, & Mani

ii

cró copulationem peragat.

puló, Hnitöqqcyäa-

t

Ritus celebrandi Matrimonii Sacramentum,

y4rochus Matrimon um celebraturus publicas

yli,

viovit

| tionibus fadlis tvibus diebus fef's. ut dictum

| -t

eff, f nullum wb[let leg timum umpedimentum. poft-

, Virul

quam Jponfus e» [jon[a amte Sacvum. cui ab initio

j quir

d finem usque intererunt , à [uis paventibus vel

:ndi&'l(ï

propinquis àd. Eccleffam fülemniter deduéhi, [ub

a

offhici

T

o divino, feu Milfa his praeunte adituo. [rmel

i

f«b Kyrie. detnde fub Offertori» , Altare eude or-

)fdü"ræ4

dime , quo ad templum venerunt , circumeuntes

',*;;;M;zi

n

oblationem fecerint, et- finitá tota Miísd ad. Alta-

re dedutti fuerint , ipfe depofrt4 Cajulá f.u Plane-

g d

gt

tá cum Manipuló , Alba. vel [altem Superpelliteo,

|

aut ve[te chorali, && $tola Albi coloris indutus ,

ial

eil

f

adbibite aliquo Clevico , vel adituo. Superpelliceo

Al

Yum Dunmc, Qr vAs 4dqua

ínm

poriter induto , qwui Lib

£^

j

i ijj

93 16 25

benedicfa eum afjer[orio deferat , coram duobus,

um d |

aut tribus , velpluribus teflibus im fupremo .Al-

riam eja

taris gradu fabltflems , & fé ad [poufum nut pon-

fAm vertens , legit fupev eos fequens Evangelium,

numgr

licet 14m fuerit ditum in fine Mifja, aicen-

;D.

Y. Dominus vobiscum,

r

. Er cum Spiritu tuo,

.

óignando librum , ci fe in fvonte,ore , e

Sfuft

pectore fanéía cruce.

finny

Initium fàn&i Evangelii fecundüm

Joannem.

jn, u

Ej, Gloria tibi Domine,

MC

TN vrincipió erat verbum , & verbumeratapud

Qitum

* . Deum, &Decs erat verbum,

Hoc erat in

Ut

priacipio apud Deum,

Omniía per ipfum facta

$u$

funt: & fineipfo factum eft nihil, quod fa&tum

u

e(t,

In ipfo vita erat; & vitaerat Lux hominum:

uj

& Lux in tenebris lucet, & tenebrz eam non

( w

comprehenderunt, Fuit homo miflusà Deo, cui

Shtbt

nomen erat Joannes, Hic venitin teftimonium,

tni lil

ut teftímonium perhiberet de Lumine , ut

TT

omnes crederent per illum. Non erat ille Lux,

vt

fed ut teftimonium perhibe:et de Lumine, Erat

N

ux vcra, que illuminatomnem hominem vení-

M

.' entem in hunc mundum. In mundo erat, & mun-

fT

, dus per ipfüm factus eft, & mundus eum non

Cbm/l

cognovit. In propriavenit, & fui eum non ré-

N

H

ceperunt, Quotquot autem receperunt cum,

dedit eis poteítatem filios Dei fieri, his, qui cre-

wmpa

dunt in nomine ejus; qui non ex fanguin:bus,

neque ex voluntate carnis, neque ex voluntate

binä

viri, fed ex Qeo natifünt, Et Vcrbum Ca

ro fa-

IN

ctum

j

É

" duübw

3 :c z

um j

&um eft, & habitavitin nobis: & vidimus glo-

n u.

riam ejus , gloriam, qua(i unigeniti à Patre ple-

num gratiz & veritatis,

Bu

Mij d

Quo finito fíc alloquatur adffautes ;

SQbadtigein Cbriflo bem J Gttm , bemnad bt

9l

fc voe) gegenvodttige 9Derfobnen , nemfid 5Yt.

mitsX. mit tooblbebachtem eemütb umb seitigert

d

SRtatb entfibloffen , bie Beit ibred ebens cbelich ben»

einanDer, nad) Gbrifi(ioer Ovbonung, su oerfchliefs

IQ o

fen, unb aud) battüber offentlich , toiebrdudblic) ab

ber Can&e oerfünot, uno fein JinbernuB, fo ibt

bumtaty

Gütnenmen mécote voenben , ecfunben iff veocben ,

Hot «

ub nunaud) ie&unbbie in 9[ngeficbt bee Guriftlis

eeai Sirden, nad altee Gatbelifdber Orbnung iü

riun

ba8 fóblid) umb ebrroürbige Coaccament bet. brilis

quod j

i ho

gen €be 6egebrenb. beftdttiget su. voerben, fo. tvill

r u

ib nut , nad) Grforberung. meineg. ttagenbet

UIUSäDwv!'

O9imbts , in euct aller GegentodrtigEeit, baffelbig ,

tefumoit

toie billicb, oerridten ; ift abee nadbmahla jananos

uminc "

bie gegentodrtig oorbanben, bet toad oi(fe, bag od

j ll

feo ein Joinberung obet Syerung b«f eemeloten Joeif.

imint, V

GSacraments Det Gbe, e8 fey 9Bort obec 2 Gerd,

Giteunbfcbafft Geiftlid) ober SIBeftlic) , bem gebietb

xipin t

ra r

ic) bep bem Geborfamber beifigen Goviftlidhen Svics

Ji cumf!]

du baf ec oa offenbabre, gum erften, gum anbte

m o*

ten , toieaud) sumDritten mabf.

20l Mu

Hic paulifher ex[pectet , am quis

*

boc nomfne

js, qi

compa,rere 471

, Deiude pergat aicendo, .

-

ingub»

Syieroei( bann niemanb8 eorbanben , bet. einige

o

Jjinberung vef brilige Coacraments oer Cbe toij»

et

TL

M

l)

ft , nod) angeige , (o bge!iïen mit vollbringen

æläää&

£etd bet beiligen SBarmber&igFeitoumb O O bt

p

9ilimádptigen bemütbiglid) anruffen, ub bitten/baf

( 6t

et Difen gegenrodrtigen angebenben. &be« geutben

. tj

fcin góttlidbe &nab oerfepben unb mittbeilen tvólle ,

àu cinem aüten ?Infang, befferen 9Xtittef, unb fecligen

ï)h'm.

k

Gnb. Unb bafi fíe in Dem eiligen , Ióbficben unb

r

Gbrroürbigen Goacrament ber. €be, nad). feinem

fmmin ]

Góttlicben 2Gillen alfo ibz feben vollfüfren, pamit

ST&O

fíenacb biftm secgdnglicben, befiten mógen bas etois

b 'es' :

Qe( &'þeno

'S»ifes ibnen von bem.Silmadtigen

ttrga

G Dttju ertverben, roóllen tvir fptedhen ein anbád)

0i

fige8 QSattetunftt unb Cnglifcben Gtuf.

$68

Hic fleitat Sacerdos cum adflantibus genua,

( dicat oratiozem Dominicam, cum (aiutatios

N

[//7

ue Augelicá. — Quibusvite peracfis fargat , at-

cedat [ponfuza, ci (poufam 12 iunfimo Altarisgra-

æo

du genu fiecfentes , interrog

Qt t

M

4m., /i 00462 nek,z'a

.

étque ; pri(nö Jpot-

&

i

20iet beifit ibr?

£, dicemi $s

4 Onm

Q'to refpondente N, dícat:

.

*

&

$Xt.. 9$e frage eudy an ftatt be

B SlTmádotigen

Ánh

G5 5ttes , ob ibreiniges Cielüibb Der Seufdbbeit gt

] hi

fban , ober fonft femanbs bit &be verfprodben, obet

TAtore

eucb mit jemanbs anberem oermdblet babe, ——

7

Quo refpcndente;

$fán Jert.

hg

at

ldém

petat äSþoniä:

Mi

äi?ie beift

ibt?

Qtdine

-.. Quà refpondente N. -

etat etiam :»æbïïp-fäo'

u qu

bcm

3. Qb fragt eud n fmtt o«f mádrgen

LT

MWrie

rE

äää TE

Qthr

GOttt , 05 ibt einiges Gelübb ber Seufcbbeit at

Vitin

!

D

]

tban, ocet femanbs bie &be verfpro

TT

M

08 anpetem vermáblet?

oden, ,obeceuþþ

Mint

!

mit jeman

Quà fimiliter rcfponden:tc':

;

j Wi

|

Sfteitt.

Lf

$ic pergat, &* petat

ab utmque; perfona 60?2]?72;-

1j i

1

m im Matrimonium, e£ primum à Spon[o.

!

$5. Syd» ftage eud) aucb iberum, woie qupor.,

j

u

i

;i

)

0b e8 nun eterfreper, uagegmungener unp unges

T

ttungenet 2l fepe, Dife aegentodrtige S0. nad)

| M qneh

Gttes Dubnung , uno Gin

d 29b amunemmen ?

fe&ung füt. euet el)'*elif

U

II

v A pqædmt dpon[us :

Sja ottt.

p ii

27Mox Sacer

dós iäzterioge? etidm Sþm/äm *

g,t

$0. 9db frag eud) aud) toiberum , ob «8. nut

Al

euet freper, ungegtoungener, unb ungetrungenae

p

?OGill fep , bifet gegentodrtíaen 9. nad) G5Stteg

Orbnung für eueren cbeli

cen 999aun anjunemmen ?

Qua frmiliter ve[poudeat :

€ia Sxett.

Qd

Ambobus itaque [je expr

þefs'ä vel verbis, vel al;—

Vi

quo alio [jgmo fen[ibili , [eve per fe , [rve per Procu-

36

ratorem conjentientibus ( mec emim fufficit com-

M

fenjus unius tantum ) jubeat Sacerdos €o$. invi-

cem jungere dexteras,ac matrimotiialite

, fo's C0f -

Jungat verbis fabfequentitus,

Matrimonium per vos contractum fecundüm

ordinemSanctz Matris Ecclefiz ego Authorita-

3

h flg

te , qua in hac parte fungor, ratifico , con

;

a

& benedico, in Nomine Patris &e,-

' His expletis Sacerdos $pom(oSp

y

on[am fecrete OH

Ly

8

endes Verbis fequentibus,

3 17 £X

J

Dfmd.

$9v. 916b befibf cudp au8 pem SSefebf Def 9(lTimádoe

tl :

figen, paB ibr cifet. S&. euetet. ebelicben -Daufie

ftauen geteeufid) oorfteben, unb fie, al8 eueren ei

genen Zeib eendbren, unb oertoabren , ibe aud) eber

"t1

[iche &veu , uno Gaubenbaften, unb rie Goriftus

BE

fein fitd) gefiebet, aucb fie lieben tvollet, alfobaf

dit

eud) beppe nid)t8 anbeca. (depoe, oanm allein bet

dila

0D.

Abmbæ

0b tuy

Poflea comverfas ad [pon[am, ffc ii fpomum

:

C0mIsietzaet :

ln

$e. 9$db befibl eud) aug berm. Soefebl G0.tEe8

fit d

baf ibr oifem 5Yc. eueram ebefidben Stanm mit do

ftati

fidbec &reu , Gfauber unb Sieb'untertbánig fepn,

hn tg

Antr,

ibme Geborfam , ülf unb €br ecgeigen. tvallit

gleichtoieoie Sird) Cbrifto ibrem Jaupt untertbas

nig ift, alfo af eud)

n

bann alfein bet Soot.

6epoe nid)t8 anbet8 fd)epbe(,

)

!

Benedi&io Annuli.

Itj

nityi

Y. Adjutorium noflrum im momine Domini,

htj

Bu Qui fecit calum C& terram, y. Domineexa

Audi orAtioZem meam,

h. Etclagur meus ad

ftttjt

un kg

ze veniat. y. Dominus vobiseum, . w, Etcum

m

.Spirz'm' fu0,

um

OREMU S.

lenoj

nediíc , quefumus Domine,anmulum iflum,

lsy^

UE 05-i 190 nomine bencdicimus T , ut

n t

ua cum portaverit , im tua pace ei- voluntale

hij

Minllm

permaneat , atque in mutua cbaritate femper

vivat , e& multiplicetur in longitudine dierum

M

Per Chriffum Domiutun no[tvum , dmen.

DrR

Si fint duo anmuli benedicendi, pracedens oratio

Drin

Dein-

dicitur ia numeropíarali,

$ 171 2

nl

VOR

Deizde Sacerdos a[verg

at annulum Aquá be-

u r

uedicía im modum Crucis mibil aitens.

di we;b

lat

!

[

|

Benedi&io Arrhze.

t

"i

à

B

Enedic t Domine bas arrbas , quA$ bodie tra-

|

t di

D

:

dit famulus tuus ip manum ag

t d

j

ä

l

;

C2l ius. o

dilecfa fhonfa

fua, quemadmodum &enedixi[flz

"Abrabam cum $ara,

cob cum Rachel, dona

JfAae cum Rebecca , Ja-

| f/anfw

füper eos gratiam tu&

beneditfionis , abunda

atiam rerum, eé cov[Lam-

( 6

HAm operum , florefca

2t fitut rofà im Tericho

um i

plantata, cób te Domin

um "ofirum 7 Efam Chri-

lii t

um fUHCABL, Cf Adorent , in

nE

,

jacula jaculortum ,

4

g t

OREMUS.

r

i

D

Omine Deus , omnipotens Pater ,

qui in frmi-

litudinem fAndli commubii ,

lfaac cum . Re-

l

ecca per interce[fionem Arrbarum. Abraha fa-

muli tui.coputare ju[frfi i ,

/n W

!

ut oblatione munerum,

numerofrtas cre(ceret fü

Jorum , qua[umtus omnípa-

D

)7

fentiam tuumn, ut barum oblatione arrbavum

p i

quAs bodie bic famulus tuts diletfa J

on[t fud of: j

»/

erre. proturat , Saucfificator . acc

€dAs, eósque

cum [uis muneribus bemedicas ,

Qquatezus tua

beneditfione Y protedli , & vinculi

tue liberatio. .

i

0i$ COMBEXI ,

gaudeant [é feliciter cum tuis fide-

17 j/

hibus perenni

Zer mancipari, Per Chriffum Da-

T d

minum soflrum, .Amen.

al [mv

"T

7Mox Sacerdos arrbam a[p

ergAt Aquá ben

a in modum Crucis nibil dicems,

gdi-

2

/h

if

jti '71

- Deinde [pon[us am?it arrbá de manusSacerdot

&

VY2 172 GEX

-

e twdit faonfa, vel aüulum;, quem impoirit digito

Mitri

aasaxttlori frnifl ra manus jpon[a,Sacevdote dicente:

ia

. In nomine Pa:ris T, & Filii, & Spiritus fandi,

1. &t

Qumqu

Amen. JMox feljungit , y. Confirmahoc Deus,

(hacf

quod operatus es in nobis, & À templo fan&o

( valt

tuo, quod eftin Terufalem, . Kyrie cleifon,

triqion

Chrifte eleifon, Pater nofter, &c, y, Et nenos

inducas in tent^tionem, E. Sedliberanos à ma-

difent

141

lo, y, Salvos fac fervos tuos, x Deus meus

L

m

fperantes inte. y. Mitte eis Domine avxilium

fiumi

defan&o. xw, Et de Sion tuére eos, y. Efto.eis

Domineturiisfortitudinis, E. A facie inimici,

Ciito

tüetm

y. Domineexaudi orationem meam. E. Et cla-

mor meus ad te veaiát.y, Dominus vobiscum g,

f

^

Et cum Spiritu tuo.

$

utqut

-

totíenf

OR Eu

^

ftonur

Efpice , quzfarrus Domine, foperh

0s famu-

quU

los tuos, & inftitutis tuis, quibus propaga-

condi

tionem humani generis ordinàtti, benignus al

y, ]

fifte, ut qui te auctore junguntur, te auxiliznte

fcere;

ferventur, Per Chriftum D*bminum : no&fum;,

:

intinc

Amen,

x W

f&nbæ

. XVII, Guomodo Matrimonium reva-

Íonte

dum, f defeétus [it ex parte conenstis ,

, 'lidan

U$ V.

G , erronee velcoatie prafliti.

&

.

t«

Cafum : Terentianus impraguavi

T390no

jam , quam tamen ducere in uxorem recu-

Qu

Vonler

fat. Cajaimplorat Judicem Ecclefiafticum, qui

tnt (

'Terentiano minstur Excommunicstionem, nit

Cajam ducar: cenfura ut evitet T'erentianus

&umz

[uwn(

celebrat in facie Ecclefig nuptias cum Caja;

ü

&-

Vrb

t;lmen.

pnt d

æmä&

i

J

Matrimoniumhocrullum effe,confist ex $. 1 6;

hit

5

ts hn»

3. eteaimíoloconfenfu contrahxmrvahdä fi-

&i

fxlþCCD J

ümque Matrimonium idém proprié loquendo,

m ld

eít; ac (imulatum, quando fcilicét quis fimulat ,

f h

feu vult videri przítare confenfum verum in Ma-

trimonium, & tamenre ipfa non confentit , fed

y,

eriton

diífentit, & abhorret,

Gobat tr, 10. caf, 11,

n, 410,

Deus n

;e uY

Jam quzritur, an ad revalidandum Matnmo-

Y

nium fufficiat, fi T'erentianus, qui folis ficté cum

Vcie H

Caïa cohtraxit, confenfum fuum renovet, an ve-

?. !;EE

ró etiam Caja debezt renovare confenfum , quz

tamen ve.écontraxit cum Tercntlano & (ic in

OO

utraque parte defe&tus füppleri novo, ac libero

confenfu? Idem intelligendum , qüando Matri-

moniumfuitoullum ex metu injufto extortum,

hia

ibus t

aut ex errore circa fübftantiam, vel qualitatem

conditionis,

b

g, Kequiri utrlusque confenfum neque fuf-

du

ficere ; i unustantüm exiis, cujus. confenfus ab

n x

initio defult, eundem repe:at , feurenovet, Go-

bat lococit. & pluresaliicontra Laymapn, Bu-

fenbaum, Sporer, Kugler, &alios multos, cen-

Y f

]

fentes, lufhccre, fi unus fi&é confenfit , fi hlc fo-

quih

/J

lus v. g. in pofito cafu Terentianus, po&ea eli-

?W.

ciat confenfum novum ac verum.

ædulW

Quando vero utraque pars. fidté. contraxit.

fortil l4

coníenfu Gmulato, velerronee, velmctxculosö

Af

tunc certum eft, debere ab utraque parte defe-

tiont

Qum hunc fupplcrmcvo libero, ac vero cenfen-

a

fu , non tantum interno, fed'eriám.externo per

1

vcrba, velfigna de prxfenti, expreffo, Sanchez

IY T

-—

XX2 174 &X

t

l. 2. de2, Matrim. d. 32. n, 15, Sporer num,

Prihofoli

447«

tio; edi

Ratio eft; cüm enim confenfus utriusque

nullusfuerit, & neex parte quidem Matrimoni-

hetyof

um inchoatum, neceffarió requiritur utriusque

novus, & verus coníenfus externus, fenfibilis, ut

Matrimonii contractus, &Sacramentum conva-

TC

"i

lefcat, Sporer loc; cit.

Ó

Quzritur fecundó, an confenfus in pofito ca-

trestel

form, i

fu Terentiani debeat effe excternus , & fenfibiliter

exprimiper verba , vel figna deprzfenti, velan

Tunturt

Iqit Q

fufficiat internus ?

&. Cum communiori opinione apud Kugler;

füficjun

ts fe

füfficere folam internam conífenfüs renovatio-

(hodun

nem , &hanc fententiam eífe S, Thomz , acin

praxi tutam dicit Gobat.

Ie p

Notanter dixi: 7z po/rto cafe , hoceft, quando

üübüs, J

mdem

una pars tantüm ficté, erroneé , vel coadié con-

fenfit, non veró, fi utraque pars; nam quando

Deshom

T'àtt, $

utraque pars fidé &c, contraxit, non füfhicit con-

fenfus internus , fed debet effe externus , & fen-

Due

i

fibilis, juxta dicta,

Tandem notandum, five defeCtus confensüs

Wtv

pen;

fucrit ex parteunius, fiveutriusque, ad hoc, ut

novo,libzro, ac voluntario confenfu, fepofita fci-

49Qut

o fnt

licet fidione, metu, vel errore Matrimonium

convaleícat, neceffarium effe, ut de novo con-

| endl fm

fentiens, feu ratificans fciat, prius Matrimonium

fuiffe nullum, aut de eo dubitárit, aut certé con-

j.

tl

fenfum deprzfenti adhibeat, quó velic fimplici-

ES

ter contrshere

u

; li prior contractus Mgtrimonii

fui(ïc; nullus, -

Quan-

E -BuE- N

t t

Quando Matrimonium fait invalidum éx de.f

f*&u folius confenfus, nulla requiritur difpenfa4

tio ; fed ipfi contrahentes novo coníenfu contra«

Iu

;l

Manmor

herepoffunt, & depofita fictione ecizin debent,

uritiqt

COT

$. XVIII. De Teffibus.

CU CU

Rater Parochum, vel sb €o Subítitutum pro

b

valore Matrimonii, infuper requiri duos vel

tres teítes , con(ítst ex Trid. feff. 24, c, r, de re-

i polta

V enfie

form, Matrim, Proaffiftendo tamen nonrequi-

i, Wi

runtur teítesrogati , aut fpecialiter ad id vocati,

neque omni exceptione majores. nde etiam

fufficiunt foeminz,neque requiritur determinata

xl

2etas, fed fufficit eos nauuraliter effe habilesad te-

; Ten0n

xumz, t

flandum: admittuntur etíam pro teítibus ip(i.

met parentes, & confanguinei, exceptís certís

cafibüs, in quibus de £de fufpecti habentur; ac

fceü» qmä

tandem pro teftibusidoneis reputandi funtom-

| coidto

nim "m

nes homines , quos jus naturalenon arcc

mann, Sporer, Kugler,

t Lay-

fificte

[U$, &M

Parochus aífiftens contra&ui Matrimoniali

