ritali copula, vel diuturca cohabitatione. San-

WO ttgt

chez, Diana. Refero verba p.4. tit. 4. R& 49.

QUP

Quando timetur [candalum aut grave dammnum,

t N

conjux neque ex aliquibus verbis generaliter po-

gt $

kefl À marito coufénjum extorauere , tunc [ujfcit

confcrum

copula procedeus ex æyfcäzt maritAli,

Forfan

Unde in his caGbus cenfetur S. Poenitentiaria

Vidtliæ

& Sancta Sedes relaxare ,, & meliori , quo po-

teft modo providere de remedio, quod colligi

* N

poteft ex verbis ipfiusmet difpenfauonis, dum

Bs ;

jere de

dicit: Cw» ipfis lafsribm difpenfes y ul

At (

.?Ht j*

$X* o; wx9

5 det l

uullitate prioris conjenfüs cevtioratá, fed ita cau:

p Sine

1à.ut ft illa adbuc ignava (ft. latoris. delicdi,

W

uuuquam detezatur, Hoc namque non poni-

tur, ut conditio neceffaria, fed ad iníftructionem

femlm.éi

TT

Confeffarii, quia fxpe contingic noa poffe nul-

fcere; i

litatem detegi absque periculo: detegendi deli-

vals, &ntd

&um , maxime fi impedime»tum ex parte fz-

ti dici dekt

minz,ut multoties contigiffe ipía experientia

demonfítrat, Nav. in praxi poenitent,

beat viram:

Keclamat Reiffenftuehl apud Pichler 1. 4, tit.

yreeua

16, D. f f. & alium fuggerit modum ; (i nempe

iiles modts

Confeffarius ( vel 'alius) in fe füfcipiat negoti-

ydhn, e)

l

um,& conjugi nulli:atis ignarz exaggeret, quàm

neceffariz & utiles fint gratiz Sacramentales ad

jendi d

onera Matrimonii portanda , qux tamen non

s nolins

xinextir t

conferuntur , (i Matrimonium, uti facilé poteft

contingere, ob occultum im

eripolge

ter contrahatur.

pedimentum nuliif

ialafer

His przmitfis fuadeat conjugibus, ut inter fe

us 0s

de novo contrshant füb conditione , uno

MET

vjepres

d cente : ,

(-

( ex aliqua cau[ Matrimouium mo-

^

fido, p

lum mon e[fet validum, vofo tecum ex munc de

Jbiatione :

novo coptrabere , altera autem refpondente, vo.

Ll-c [i[l -l' R'

lo pariter &5 ego tecum contrabere, Quod fi fa-

ciant , Matrimonii Sacramentum perficitur, &

gratiz Sacramentales conjugibus adeó falubres

conferuntur,

W; [WII-'M"

//Mflw

Forfan apud aliquos ifte quadrabit modus,

, it

fi videlicez pars confcía impedimenii enarret

efiofiæ un*;

altcra parti moderno tempore przclaté geíta

P. P. Miffionariorum, & quód ipíi fümmopere

, qi Ci[ï

efanons "

placeat , quód tam ferventer inculcent , in-

fient , cominodent auditoribus zmnaritatis iu

;/;';ff;:'

COn«

m

WX2 96 QUF

concionibus & catechefi conjugalem amorem ,

ex quo tam multa bona tam fpiritualia quàm ,J i, V

temporalia redundent in ipfos conjuges, & quod

jl

iil

fibi videatur perfepe ex occulto impedimento

Matrimonii, quod conjuges in continuis diícor-

oel

diis & rixis vivant, & fic captà occafione dicat

S

ri0n

pars confcia impedimenti, fi ex aliqua cauía Ma-

trimonium noftrum non effet validum, "vo/o ze.

mpedie

cum ex munc de movo contrahere , & tecum

fe ae )

fatea

a&tualiter contraho , altera autem refpondente,

£ Gob

& ego tecum aGualiter contraho.

"

Punr:

4 NNOdÀTIG

tidumpy

Onfeffaius executor füper hoc delicato

C

Itv

negotio invocato Divino Lumine & exami-

Detfrs,

natis poenitentium geniis, moribus, affectibus ,

beltio-

& conditionibus, tales in praxi, & in individuo

peaur :

adhibeat modos, quos viderit magis in Domino

D

tatüram:

expedire.

Deceffta

Dein C

onfeffarius poft abfolutionem folicam

&t pote

'& confüetam à cenfüris & peccatis proferat'for-

D emn :

mam difpenfationis.

X Mi

Et inluper autbori

tate Apoflolica mibi fpecia-

tecum [uper impedimento

Chü h()c

liter delegata adifpenfo

l tre

primi affinitatis eradás

ex coputa illictta , quam

eum [orore matris tua putata coujugis antea na-

Cl de

& f

builli , ut illo mom ob[Laute removato com[enfa cum

trimonium cum illa contra-

P(*.Tä CC]«

prafata conjuge M2

-

,

ere , coz[umare , &

in eo remaneve licità vA-

In Nomine Patris €$c,

Qens Ort

leas , Cb poffis,

Pariter eadem authoritate p

offolica prolem

»

UA

MTM

quam AccepifH , i fufceperis legitimam fore de-

cerszo , có: declaro, Im momite Pasris Grc.

3 DO

$.

IIl

-

;

XX$ 97 ää

xlem a

lþirllmli; W. 3. Pa

Vill. Hiz eliam LEpiftopus difjoärg/ä-

Onputss a

re pofft. [aper impedimento dirimente mondu;a

1b inyi

inito Matrimonio (eu de contrabendo,

contnis

Loccafon i

gEcura fententia eft, quando grävifïïmæ urgent

ziiqua cui

-- rationes, Epifcopum in foro confcientiz, dum

didn, t

impedimentum eft occultum , difpen(àre pof-

hr , &t

Íe ante Matrimonium contra&um.

Pro hac

m reoit

fententia flant Sanchez, Leílius, Tambur. Pe-

"

L

rcz, Gobat , & plures alii apud Kugler n. 2134.

1'1'0.

Probatur : Épifcopus poteft difpen(are poft con-

g hx d

tractum publicé Matrimonium, fiimpedimentum

fit occultum, ratio eft : quia potett effe füumma

a :

rius, T

neceliitas , & grande periculum in mora , fi di-

Ípenfatio Romá vel ex Nuntiatura Apoftolica

j ii

petatur , aut fi ipfe aditus Romam vel ad Nun-

mygs us

tiaturam przclufus fit ; atqui aliquando eadem

neceffitas, periculum , praclufio aditüs contin-

ho

gere poteft ante Matrimonium contra&tum ; er-

1b p.rofen:v

80 etiam in tali cafü poteft Epifcopus difpenfa-

'

re. .Minorem, in qua tota vis eft ; probat San-

"L.

þi J,;'/

chez hoc cafü,

Accedit mulier mane confeffu-

y /WPf K

ra, &repetitur habens impedimentum dirimens,

Aili

i

agrir

cujus defectio infamiam notabilem produce-

/

;

(h

ret, & funt omnia jam parata ad nuptias ve-

j i

J

r

l

/

fperé. celebrandas , & tentatis omnibus mediis

j il

Í

«

]

,

nulla via evadendi aperittr , fed füfpicio vehe-

j n

mens oritur alicujus criminis dete&ti in confefz

(f

fione, (i £emina abftinere velit àN uptiis, aut dif-

htl

il

ferre, dum Pontificia difpenfatio obtinetur, certé

inm&m

:

fü"u

illa potius ad nuptias irritas , facrilegas , & ince-

l

ptas

?

ääähääüä«

ptas fe refolvet, quàm, ut ab iis abftinendo, per-

)

Onit

"

ivcel

petuam infamiam, tum füam tum familiz, & pe-

ricula damnorum & incommodorum tam gra-

quodTi

vium fübeat.

Minorem probatalio cafu Tam-

Qogove

burinus & alii $. Fac enim , aliquem morti proxi-

eum C2

mum urgeri ad Matrimonium contrahendum

ts i

cum aliqna puella , ut fic legitimetur proles an-

tb certi

tea fufcepta, vel ut refarciatur honor di&tz puel.

Quns a

lz , vel ut fic fedentur graves difcordiz. ^ Tan-

tulo Vi

dem probat Minorem Gobat cafü impedimenti

Tentyr ff

ex affinitate orti.

Magdalena celebravit cum

DOtam nb

Morando fponfalia , fa& funt denunciationes,

Uenri ;

atque intra biduum tradenda folemniter , & in

( AMefr

facie Ecclefiz Magdalena Morando. Interea ape-

ïpenfaredig

rit in tribunali Confeffionis , fe biennio antea

EU

carnaliter peccáffe cum Morandi confanguineo

At

1

in 2do gradu. Addit fe non pofie refilire à Nup-

]

ij

tiis, tum propter ingentem infamiam ,tum pro-

ltt dele

pteriram parentis zgré laturi hoc familie fug

fhfritar

probrum, ut certó fit ipfam gladio confoffurus,

It g

fi refciverit caufam dilftarum Nuptiarum.

Ériber i

Solüm notant A.A. qui pro hac fententia

Jimesg

ftant , difficilits hanc neceffitatem occurrere

THifert v

Tif t

contracto.

poflein Matrimonio 4e cotrahendo quàm 4é

fjj hu

Ifey

Supplica ad Epifcopum pro obtimenda di-

Wt j

Jpenjatiouis gratia [uper impedimento affinita-

lW 6

ii5 de Matrimonio contrabendo,

CelfiffimeacR everendiff. S. R. I, Princeps

Jl

m

Domine Dominc Clementiffime.

Cndgm :

Xa

N2 »» EXX

UM

ïponitur pro

.parte oratorum Titii & Cajs

ninispe

dormtms

Dizcefis Conftantienfis Celfitudini Veftra ,

quódTitius, poftquam ante biennium carnaliter

talio efilz

cognoverat confanguineamin 2do gradu Cajx ,

em o

etiam Cajam jam impregnaverit ; jam veró Ti-

| Contrded

tius improvisó lethali febri correptus , cüm cer-

Yetür proe:

tó certiüs vix unum vel alterum diem füpervi-

onor didng

&urus credatur , fupplicant oratores, ut Celfi-

fícordin, 1

tudo Veftra pro foro confcientiz, cüm impedi-

fv inpel

mentum fit omnino occultum ( ad evitandam

celebravt

notaminfamiz & prolis legitimationem in hac

denonciatit

urgentifIima neceffitate fuper dicto impedimen-

Jemiz, d

to. Ad effectum Matrimo

i

nium contrahendi di-

do, lrerar

Ipenfàre dignetur &c.

(e biennio z

Poft confuetam Abfolutione

s

m dicat Confef-

ndi conng

làrius:

(ferellrez

E

T enfuper autboritate Epifcopnli mibi [feciali-

mjan t

ter delegata difpeufo tecum fuper impedimen-

hoc m

£o AffinitAtis adi gradás ex eopula illicita à te

jio confü

abita eum con[anguinea mulieris ,cum qua com-

|u dürum,

£rabere intendis, provenieute , ut prafate ime«

v hac fat

pedimento non obflante Matrimonium cum dicta

atem 07

epuliere publice , fervata formá Comilii Triden-

£ini contralere , coufummare, ac ineoremanere

hendo qui

licite poffis , &f valeas im Nomine PAtris ebc..

Infüper eadem authoritate Epifcopali prolem ,

altinti

quam ex Matrimonio fufceperis ,legitimam fore

nutncio, C declaro, Ia INomine Patris cjc,

TL j

MMO

M ANNOTAZITO

Uamvis Epifcopo , vel ejus Vicario Gene-

PU

rali nulla certa forma;, vel ftylus ad expe-

diendam difpenfationem pro foro interno fit

a.

2

pet

CUR

:

93 100 &X

reefcriptus , imo €tiam oretenus concedere

effit av

valeat, longé meliàs tamen , ac fccuriüs , men«

9] Epicopis

tique Pontificis conformiüs acturum, fi in fcri-

vdqus

tis , & imitando ftylum Curix Romanz ex-

f fit u

pediat.

| Et quamvvis difpenfatio pro foro inter-

tam cenf

no apu

d Épifcopum follicitari, atque procurari

facilé co

voffit oretenus, etiam confultiüs ut bene animad-

inforoe

vertit Pichler l. 4. tit. 16. n.47. item n, 49, agere

Sanchenr

Epifcopum vel Vicarium Generalem, fi follicita-

adhüc 00

tiones oretenus factas non fufcipiat, fed jubeat

AMemoriale (eu füpplicationem fcriptam expreffis

AU Quatü

v di

neceffarió exprimendis (ibi offerri; quiain Sup.

licatione verbali contingit, ut non omnia de-

QOnjorma

ysdipen

b

itó, & fufficienter proponantur , aut non om-

Pomifexp

nia bene perpendantur,

friut

$. XXIX.. p Epiftopus

difbenfare þq]]ït

lotat ay

juper impeaimento dirimente in Matrimnto

tittes (

jam contr acto,

temerita

Pifcopum difpen(are poffe pro foro confcien-

slb cur

E

tiz tantüm in Matrimonio jam contracto fa«

À ( lre

ciliàs, quàm in Matrimonio ad contrahendum,

d

& nondum contra&o ex benigna interpretatio-

w

nelegis &

mentis Pontificiz comunis eft do&ctri

Md

na, fub histamen conditionibus: z. $i

ad[it gra-

vis uere[fitas. 2. Siea fit urgear, ut mon fét tem-

Supp]x

us Adeunai Pontificem, velejus. Nuntium, 3. 5

( di fl

impedimentum [it occultum. — q. 3i adfit bona fi-

:

des , quando contrackum eff Matyimonium , 1

Cttf

efl , adfuit inculpata ignorautia impedimeutt,

Comm, apud Haunold tr, proem. c. é.

Of

Explicatto Condittonum.

&cunque urgens gravis neceffi

tas fat Cü,

ia

QH

alió tmodó

H

dummodo fit urgens ; nec

poic

4X ror EX

DS Qd

^

peffit auxilium ferri , niíi per difpenfationem

: lecünis

e

turum, tf

Epifcopi , quia aditus non datur ad Pontifcem,

i Ms

vel ejus Nuntium , utfupponitur. U£Zmpedzmez-

) pro foroit

tum fft oecultiim : Porro impedimentum occul-

tum cenfétur, quando non publicé conítat, nec

itque p

yut beneam

facilé conftare poteft , periculümque non eft, ut

in foro externo detegatur. Krimer n, 248. cum

tcma.494

Sanchezn. r2. Gobat n. ;7&. & cum eo Sporer

lem, fi ol

adhuc oceultum effe cenfet, quod forté tribus

pat,edé

Tiptampt

aut quatuor, non tamen majori parti viciniz

notum eft. $i adfuir bona fides , nam (i uterque

UM quiainyS';

conjux mala fide proceffit, non poterit Epiíco-

t non orni

pus difpenfare, quia in hoc cafü non przefuümitur

yr, at lt

Pontifex poteftatem Epifcopo concedere, Con-

firmatur ex 'Trident, Seff. 22. c. $. de Reform,

ifwri

Notat autem Pontius apud. Tambur, qui folem-

i Murm

nitates denuntiationum ex praefümptione, &

)

temeritate omifit, mala fide contraxiffe , atque

onas

adeó cum hoc non poffe difpenfare Epifcopum.

am cont

At fi faltem alter bona fide proceffit, concedunt

contilt

Sanchez, Berez , Tambur. & pluresalii, peffit

u ineré

Epifcopum, ne fcilicet alterius. peccatum akteri

fnunise

I/

noceat , difpenfare..

jl IIW 'i

Supplica ad Epifcopumproimpetrandagra-

; M

zia difpenfationis [uper impedimento affinitatis

T.2

i« Matrimonio 4am. cantrAac£o,

j

Jtum

CelfiffimeacReverendiff. S. R. I, Princeps

jj n

Domine Domine Clementiffime.

" C g'

u

X

ponitur humiliter Celfitudini Sug Reve-

f/

E

rendiffimx pro parte oratoris Titüi Dioe

Ccc-

i

fis

"T

PH

t

wee 102 GN !

fis Conftantienfis , quód ipfe ignarus impedimen-

primendus

ti przmiffis denuntiationibüs in facie Ecclefie

yimatur,

,.'

w debet

bona fide ante &. anpos Matrimon'um contraxe-

rit, illüdque fücceffivé confummaverit , fufcep-

4 OCCO

tium COl

ta exinde etiam prole à conjuge Lucretia ; cum

cujus forore ante initum Matrimonium commer-

(cin b

dimentur

ciur carnale habuit per copulam carnalem per-

feQdiam. Cüm autem dictus orator ob affinitatis

]is odf

impedimentum ex pradictis proveniens ( quod

*.Siprde

eft occultum ) in eo Matrimonio remanere non

al

poffit absque difpenfatione , & fi divortium fie-

tenpusim

ret , gravia exinde exorirentur fcandala, cupit

dl adla

ergo fuper impedimento ad remanendum in di-

fpusint

&to Matrimonio difpen(àri,ac prolem fuüfceptam

tb5, q

legitimari.

Quare Celfitudini Suz Reverendif-

üipenfare

fimz humillimé fupplicat, ut fuper his de oppor-

Pott d

telt Con

tuno remedio Clementiffimé providere digne-

tur, có quód absque periculo incontinentiz, vel

fübjunpe

gravis infamic difpenfatio Romá, vel ex Nuntia-

lial

tura exfpectari non poffit. . DigneturSua Reve-

tintnft

rendiffima Celfitudo gratiofüm Refcriptum diri-

(, t

gere ad me infrà fpriptum. Dabam &c.

Antta b

Mftn/u |

Iu A

Reverendiff Celfitudinis -

PWittrt,

Servorum vg/ïmll:.

hi f

i lg

4JNNOAATIO

eü,ü m

I.I

N füpplica addi debet Dicecefis ; quia Epi-

lfCOpl |

as

Ícopus cum oratore aliene Dicecefis di-

R et

fpenfare nequit. ' 2. Si uterque conjux confcius

Nnem

ex-

Qt impedimenti, uterque per nomen fi&tum

pri-

| MK2 103 GN

T5 myie

primendus, fi uni tantüm conftet , ille folus'ex-

1 hi e.

primatur, 3. Nomen Parochiz conjugum addi

Ym o

non debet , ut crimen omni pofífibili modó ma-

muyert if

neatoccultum. — 4, Exprimendum, an Matrimo-

t Lurig

nium contradum premiffis denunciationibus ,

VODIUID CO

& in facie Ecclefiz.

j. Exprimi debet, an impe-

m anday

dimentum fit publicum, vel occultum. :6. Qua-

tor obf

lis neceffitas pro petenda difpenfatione urgeat.

r (a

*. Si proles ex Matrimonio illo invalido füfcepta

o rematet

addatur.

9. Etfi necefle non fit , ut addatur

i divormi

tempus invalidi hujus Matrimonii, melius tamen

fcanih,

eft, (i addatur. 9. Cafüs debet ita poni , ut Epi-

manendun d

Ícopus intelligat , in eo concurrere illas condi-

tiones , quz requiruntur ad hoc , ut Epifcopus

volen o

$u Vi

difpeníare valeat pro foro interno.

eisitug

Poft abfolutionem à cenfuris & peccatis.po-

teft Confeffarius hanc. formulam difpenfationis

yoridet &

o

fubjungere : Im/uper Autboritate Epifcopati mi-

4

bi fpecialiter delegata difpenfó tecum [uper impe-

4

eleNo

dimento affinitatis primi gradás ex copula ii-

netr us

eitA , cum firore tue conjugis putativa , quam

Qerptin

antea babuifli, ut illo zom obflante , renovato

abam &t

eon[enft cum prefata conjuge Matrimonium con-

trabere , cou[ummare ,ef» in eo licité valeas re-

(itudnt

2naAere,

] Nomine Patris, ebc, Prolem vero

inde [ufceptam declaro legitimam,

runm MWI

Sed hzc legitimatio in foro externo nihil pro-

deft, i impedimentum fieret publicum.

Dein

r0.

Epifcopi poteftas , quando legitimat pro foro

j;;

etiam externo, folummodo fe extendit ad fuíce-

! Diæce&f

ptionem minorum Ordinum, & beneficii fimpli-

o o

fdu'

cis acquifitionem. -

Gon-

"i

[

,,

Ix

4

[

&

V2 104 GK

Confenfus quomodo debeat renovari à con-

(orjapatu:

jugibus vide G. 27.

e iore Lu

Quzri hicpoteft , an etiam Epifcopus in dubio

yriedd ,

fuperimpedimentisMatrimcnii difpenfarepoffit?

Matrmon

E Si exhibitis diligentiis moralibus dubium. fit

Tici.cony

negativum,an veré impedimentum adíit, difpén-

Q n

fatione nac Epifcopi nec Pontificis indigeri , &

machinag

absque illa piocedi poffe ad Matrimonium, quia

füen,

tunc pofleffio ftat pro libertate.

ThOnm Q

At veró fi certum fit impedimentum,

fed du-

Áoplcr

bia caufà , feu dubium fit , an fit tanta neceffitas,

Epifcopus difpenfare non poteft, Tambur. l. cit,

pilbim

tierfe

$. XXX. n Epiftopus po[fit difpen[are

mdmte

lgtümam

Juper impedimento criminis ?

Oftnino (

€

Um Epifcopus difpenfare poffit juxta di&a

Wito,

füper impedimentis dirimencbus ( quando

& &

impedimentum difpenfabile eft ) fic poteít etiam

foearc

difpenfare füper impedimento criminis , in quo

( Pro

non intervenit machinatio in mortem , & ur-

i of

geat neceflitas valde gravis , fubjungo propte-

Wandf

pm'i tb

rea etiam formam fupplicæ.

Pef I'I])Pt

Supplica.

777

kCcl,f-iHï acRever

lrtats

endiffime S.R.I.Prif;CCps,

mm, d(

Domine Dom. Clementiffime, &c.

Xponitur humiliter Celfitudini Veftrz pro

E

filty t

parte oratorum Titij, & Caje Dicecefis

W( N

Conftantienfis , quód Matrimonium ad invi-

r

cem. contrahere intendunt, íed. quia Titius

cone

L ]

. MK2 10f 83X

ténov

conjugatus Cajam , vivente adhuc propria

« uxore Lucreta , carnaliter cognovit copulàá

Vcoysndi

perfedà , fibique fidem invicem dederunt de

lipeuw

Matrimonio inter fe contrahendo , fi Lucretia

Lous dibyni

Titii conjux przmoreretur, quà modó przmor-

madit i

tuà, neutra tamen oratorum in ejus mortem

ho indgn.

machinante , cüm autem ex pramiffis impedi-

trinnu

mentum, criminis exortum, & exinde Matri-

monium contrahere neclicité nec validé queant,

votum, f

nn od

füpplicant oratores pro gratia difpenfationis fü-

per ifto impedimento criminis , quo non obftan-

j Tbl

te inter fe publicé , fervatà formá Concilii Tri-

dentini, Matrimonium contrahere , & in eo poft-

TP

modum remanere liberé & licité valeant prolem

m

legitimam decernendo ; quia impedimentum

omnino occultum , & urgeat períeverantia in

vfft jum

peccato, imó & fcandalum grave , fi Nuptie dif-

xcbu (

ferri, & Romá vel ex Nunciatura difpenfàtio ex-

)fcpode

fpectari deberet, cüm ad nuptias omnia parata

crinini ?

&c, Proquagratia&c, &c, Poftabfolutionem

nortem , *

à cenfuris & peccatis proferat Confeffarius for-

bjungo

mam difpenfàtionis, Infüperauthoritate Epiffo-

pali mibi [becialiter delegata. difpen[à tecum fu-

per impedimento criminis ex adulterio, ut il nom

obf Ante cum muliere Caja Matrimonium publice,

(ervataforma Tridentinicontrabere,ct confum-

M

mare , debittémque coujugale exigere ct- reddere

if

lictte poffis & valeas, In Nomine Patris et-e, Pa-

j Vett

riter eádem autboritate Epiftopali prolem fufte-

Qajg D*

ptam ( non tamen in adulterio conceptam ) e£

yiun 1

yJcipiendam , legitimam fore prouuntio c de-

clAr0,

In INomine Patris ctc,

? quia c

G

$, XXXl

OM

P.

£2 106 EXX

;

conícia n

6 XXXI.

[ n

Ouid agendum , dum in predi-

elinm qu

&is extraordinariis Cafibus ad . Epifcopum

exuet f

pro difpenjatione mon detur

dipfet

recurfus

ttmpota

$i abfit Epifcopus, poteft fieri recurfus ad

facle di

R

* Vicarium Generalem, qui tunc etiam poteít

Spotert

difpenfare , non quidem per fe, & ratione ipfius

pOï d

Officii Vicariatüs , fed , fi Epi(copus ipfi fpecia-

frili

licer deleget, five in particulari aliquos cafus,

lijnir

five in genere dicendo : Do £;bi in mea abféntia

tht i

omnem. potefl atem.,

hura Tig

d

item 2139.

Gobat , Kugler Bo

Confi

Graviffima fe prodit difficultas , fj neque ad

uVI

Epifcopum, neque ad ejus Vicarium Generalem

Contrad

recurfus : media enim & confilia paffim ab Au-

Tfamie

thoribus tradita in praxi difficilia funt. plerum-

ilicitam

que , .præfertim hoc tempore , funt autem Íe-

191j

quentia.

Cj

Pontius apud Kugler n.28o. fuadet , dum ex

llerren

confeffione aliquod impedimentum innotefcit,

k copil

& contrahentes fine magno fcandalo defiftere

Quae(

nequeunt, ut ex communi confenfu interim cone

tïas ya

trahant füb conditione , fi Papa ai[penfaverit ,

tum Pel

animo interim cohabitandi in domo , fed non in

& (igg

thoro; ufque dum adveniat difpenfatio*: nam

Ym :g

conditionata Matrimonia , üt dicit, licét non

Clkä indu

ted

fint facile permittenda , nihilominus , dum cau-

m

fa gravis urget,improbandanon funt , pra-fertim

D

Raf

cüm nullibi fin: pofitivé prohibita.

L

*Boffius apud Kugler in cit. loco putat, quod

Buler g

m tgli cafü fponfüs aut |fponía impedimentt

con-

DT

XX 107 æ

confcia mox eliciat votum Caftitatis ad tempus,

dlmin t

intra quod difpenfatio venire poffet : ideóque

Ai Bo

kiy

excufet fe à contrahendo Matrimonio , donec

difpenfetur , non tamen fe prodat , quód votum

temporale fit , quia aliàs poffet in eo Epifcopus

freri reqi

facilé difpenfare. ^ Hujus opinionis eft pariter

V um

Sporern.4$4, imora defft , induc , ut ex tem-

Krroni

pore wvvveat Deo fervare Caflitatem , aut primé

ops pl

triduó juxta monitum Archangeli Micbaelis To-

t diquos d

ja juntori datum,aut inraroca[u primis xovem

un m m

diebus im bomorem novem menftum quibus Dei-

fagir z

para Virgo gravis fait,

Confilium hoc circa votum Caftitatis, ait Kug-

lts, f Y

ler n.2140. temporanez, etiam ante Matrimonii

xrium Gd

contractum fiepe prodeffe poterit fine periculo

ja n2

infamiz , aut fufpicionis contra&tz affinitatis per

d vt V

illicitam copulam, illüd

que approbac» Gobat 9.

n. j92. in cafuü pofito.

, funr 8

Cajus pridie nuptiarum confitetur, fe carna-

liter reccáffe cum confanguinea Sponfz, nec pof-

idet, E

rum inf

fc copulationem differri fine ingenti fuo malo.

ayilo 6d

Quare Conteffarius dicat ipfi : celebra ergo Nup-

ofüinttn

tias , at fine ahimo confümmandi : imó fac vo-

j di,tunf*'"*'f

tum peregrinationis pro felici aufpicio füfcipien-

JmOa(e ncf

cx flatim altero , tertióve die poft copulatio-

lt

nem : tuum hoc votum indica fponfie, quam fa-

cilé inducis, ut fervet Caftitatem usque ad tuum

did[, hCïf r'

Wi

jnus ,

"

reditum, ego interim petam , impetrabóque di-

fpenfationem.

[unt, ]^

j. Putat Boffius , quód in tali cafu etiam

)

poffet fingere ad aliquod tempus infirmitatefh ,

cop

mt; d

donec impetretur difpenfatio , (ed hoc: difficul-

"R

W:

ter

MES 109 EK

ter fieri poffe absque mendacio bene advertit

imorant

! tit) GOba

Kugler , nec facilé per tantum tempus fimu-

trmonit 1

lai morbus poflit, quin fimulatio advertere-

4

tur.

demüm 3

4. Si impedimentum proveniat ex contra-

r df

ntet eos

Qa affinitate ex eo , quód fponfüs habuerit

interceda

illicicam. copulam cum confànguinea Sponfe ,

Confeffarius , quanta poterit cum honeftate; ex

vil, qi

t m

puella querat, an ipía quoque emiferit femen.

Atque ex mente Dicaft. Dift. 7. dub. 34. n.357.

finda

fu

z

( wore

ciet folüm quarere: an magnam . fenferit

delectationem & voluptatem tempore coitüs?

tunþ (e

fi enim nullam vel leviflfimam fen(it , fignum erit

non decidiffe femen. . Si refpondeat quod non;

poterit judicare eam non contraxifle affnita-

tem, & coníequenter nec egere difpenfatione.

Lenyd

Etpra'ftat in praxi fequi hanc do&rinam. — Go-

fyon

bat.

^

falicet,

Nam non oriri tu

nc afhinitatem docent'kgra»-

Solent

viflimi A. A. apud Sporer ,. có quód ex Hipo-

iculof

cratis & Medicorum communt fenfu cenfeant

Ws

etiam femen feemineum efle neceffarium ad ge-

nerationem ; quando ergo non adeft, vir &

Sïerl

mulier non poterunt fieri unum principium ge-

erifim

nerationis, quód eft radix affinitatis. — Confe-

Drocarar

. Sed. meo

quenter nec ipía affinitas orietur.

kür, fe

judicio prafumendum eft f(emper foeminam ip-

Ofthino |

fam femináffe, nifi for(an foemina fuerit frigi-

mön,ü Y

dior.

Qd aj

ANNOTATIO,

ATU

PR

o cafibus , quibus conjugii fui valori ob-

It (b

uidem

ln d

&aps impedimentum |conjuges q

igno-

$2 10» $&

) evalie

ignorant, fubeffe autem Confeffarius. adver-

titj Gobat.

|tmsre

Quin, tract. j. c. 37. n 28. Ma-

ao d

trimonii nullitatem illis non temerd, fed tum

demum aperiendam monet , cüm eos in conju-

at er

gio effe concordes animadvertit.

Contrà (fi

lþonfus 'm'stï

inter eos malé conveniat, & frequenter rixce

yunta d

intercedant , in bona fide eos potiüs relinqui

m hod

vult, quàm impedimento, non fàtis cauté de«

emiritie

te&o, graviffimis incommodis & fcandalis an-

' dïlb. ;;' n';,

fam dari. — Si veró Poenitens dubius interroget

magnam h

de valore füi Matrimonii, vel fit in mala fide,

tempor

cunc debet ei Confeffarius aperire veritatem.

vfic, n

lat ii

$. XXXII. De voto Caffitatis.

ntalie £

re dipal:

Ecunda interrogatio vi Ritualis noftri ad de-

S

dodrina. !

fpon(andos facienda, & non negligenda eft,

fcilicet, an non votum caftitatis emiferit ?

cem doctt

Solent enim non raró juvenes & puellx in

ii a

periculofis morbis , tempore nauffragii , aliísque

t enfi t

periculis emittere vota caftitatis.

cefanumz

n adeü;) !

Si ergo una pars ex contracturis tale votum

emiffum à fe effe fateatur, Parochus eam de

y r

procuranda defuüper difpenfatione non adhor-

ytats |

b

tetur, fed potiüs ei proponat, tale votum effe

uf

omnino fervandum, efféque atrox facrilegii cri-

er fs

jna i^

men, fi votum violetur; nec faciat mentionem,

quód validé non tamen licité, voto non obftante,

pars contractura poffit contrahere: Aliàs cona»

10,

bitur füb ementito prztextu votum invalidare;

j fw W[Op

Íolüm dicat , fe ad nuptias eam non admiffurum,

n

u

Qgid

IT

ærloæ

Quidlautem agendum fit Parocho, fi adyertat | ntenio!

periculum incontinentiz , dicerur infrh,

e omnimod

pb ac

plot intt

$. XXXIIL De zzzzero-votorum Cqþ*itati;.

p votu

M

adruplex éft ejusmodi votum , cum quo

tetm,

Q

atrimonium licité contrahi non poteft,

üpenlac

benetamen validé.

ti,

I. Eft votum perpetuz Caftitauis ( quó quis

€o promittit abflinere ab omni a&tione & de-

m

ectatione venerea tam licita, quz concediturin

Matrimonio, quàmillicita, &'quidem in perpe-

(Urà

trimo

tuum ) vocatürque votum fimplex ad diftin&io-

nem votorum folemnium Ss, Ordinum , ac Re-

od

igionis , quod pofterius emittiturin Profeffione

(tum eor

Keligiofa: Alterum veró Ss,Ordinibus annexum

redderep

cit, dirimitque utrumque Matrimonium , exce-

Vote

ti,vel$,

ptis Ordinibüs minoribüs , quibus non eft alli-

gatum! votum.continentiz, nec perillos fübfe.

ttrimo

trapromj

quens 'Matrimonium dirimitur ; imó feclusó

fcandaló etiam licitum eft..

t f

2. Eft votum Religionis ingrediendz , & pro-

g( !Cddüc

fitenda.

*Pïacgïüta

3. Coelibatüs, non ducendi uxorem , non nu-

tum,mq

bendi,

:

SOIUtO iT

Notandum àutem hic, qu-öd , licét à plebeis

Obl

"lcloni

& indo&tis per votum caftitatis fepiffime aliud

non intelligatur , quàm promiífio vel propofi-

"Itped

tum non nubendi, aut certé nemini faciendipo-

Vlttr.

BC

teftatem corporis fui , fübinde tamen, & non

raró etiam fub hocipfo votonon nubendi folet

N

iu

n fhe :

latere votum continentiz ; Examinanda proin

cít in;cntio voventis, an ftatum cceli

bem pro-

fl ii )

*

mittendo

$2 : $8

à»idm mittendo (impliciter , idem voïucrït, ac vovere

wif, eomnimodam caítitatem : Siquidem in hominibus

plebeis ac indo&is facilé effe poteft, quódhoc

rumCaj)iM:i'

plané intenderint, Quodfi ergo deprehendatur ,

per votum non nubeadi volui(fe vovere conti-

um , at

nentiam, talevotuminomnibus , etiam quoad

ii n g

di

f

penfationem zquivalet voto fimplici caftita-

tis,

janis ( qui

ni adjoteli

$. XXXIV. De oblisatione þrædiälo-

rum UVotorum.

z concetiz

Ontrahens cum voto fimplici caftitatis Ma-

videminy:

C

trimonium non tantüm

lrzad d

peccat graviter

yrünum, :

ipfo fa&tó,

fed ctiam toties poftea , quoties de-

ia D

birum conjugale exigit; quamvis

ài

alteri petenti

finibus n

reddere poffit, ac teneatur,

Vovens veró Religionem min

imonium,t

gredi,& profite.

ri, velS. Ordinem füfcipere , fi

talis contrahat

ibus not i

Matrimonium,tunc quidem peccat graviter con-

x pcrillp

1

!

tra promiffionem Deo fa&am , non tamen poftea

p i E

peccat , fed licité debitum con

jugale & petere,

'Cdicndz ! &(r

& reddere po:eft ?

quia non habet votum de

ipfa caítitate , fed tantüm votum affumendi [ta-

uorem:m

tum , in cujus a(fumptione ipfa vovetur caftitas,

Solutó veró Matrimonió voto füo (j

mpliciter

obligatus manet ,

fictà

,

fi tamen adhuc fit idoneus

Religioni, autSs. Ordinibus, S

Y

pliH A

deimped, Matrim, cum Com

m ,

porer p'.qq.. fect. r,

if VGI ow

. Pariter,qui vovit ccelibatum , five,)nondacere

jni at

mmcns

uxorem, peccat quidem g'aviter contrahendo ,

b i

"

poteft tamen poftea & pete:e, & reddere debi-

n nu

tum (ine culpa. Ratioeít, quia votum non con-

at J

trahendi Matrimonium ez natura fua non zqui-

) æholm r

I

pollet

Mx9 i2 X

pollet voto caftitatis: Atque adeo folummodo

n

contractum Matrimonii vetat , & ea, qug ad

UET

contraCdtum ordinantur , uti funt Sponfalia:

Tenetur tamen mortua conjuge deinceps ab-

ftinere à nuptiis ; cum abfoluté voverit, non

fnq.

tiqu

contrahere Matrimonium, & tunc adhuc poffit

(biBont

votum fervare. Ita Communis.

vit d

fptcsil

$. XXXV, Dere

quifti; ad pradi?a Kata,

1. El

ut obligent.

)b

V

Ota praedicta

, cüm obligent , impediant ,

E

illicita reddant Matrimonia, debent habe-

bli

re omnes conditiones validi , & obligatorii vo-

4, Per

ti , fcilicet:

h Tlï

I. Ut non fe habeat tantüm per modum

Nihil

propofiti, vel absque intentione fe obligandi.

üm Mu

2. Ut votum non tantüm Ííit dubium, fed

dm jur

certum.

fpenfare

3. Ut fit abfolutum ; nam fi tantüm condi-

Curtunt;

tionatum fit , non obligabit, nifi ad exfpectan-

L Grä

dam conditionis impletionem.

Bttituy

4. Ut fit emiffum deliberaté cum vera adver-

A Cm

tentia , fufficiente ad peccatam mortale feclufo

RT

errore & ignoranria circa fübftantiam per fe in-

D

tentam, aut aliam;

j

träwrm

non voluiffet.

quam fi przefciviflet; Voiverc;

$, Vot,

$. Ut fit liberum absque terrore ment

ædipu

h.

perturbante , & absque metu, injufté incuffo

D

H

uantumvis levi,

Gobat tr. 10. n. 8. Spor

ïl(mz '

de Matr;m. D. 41 Kugler n. Io7o.

E xcll

6. XXXVI.

*

deo hm

33 15 d

$. XXXVI. n non folimm Pontifex [aper

&j

lo

[int r

vote cajiitati: perpetue, fédetiam Epifcopus

i

difpenfare valeat: .

n .

It VOT !

Uinque vota non quidem jure fcripto, fed an«

tiquiffimo Curix Romanz ftylo refervavit

x aluy

fibi Pontifex, ita, utprzter eum fuper iis nemo

!

valeat difpenfare, eáque fine Sedis Apoftolicas

fpeciali licentia relaxaates excommunicantur,

padioil

1, Eft Religionis intrándz,

2

eregrinationis in terram Sanctam,

at , It

— *. Vi(itandi limina A

poftolorum Ss. Peþrï &

1, d

auïf- ;

x obligrr

" 4, Pet

€

rinationis ad D, Jacobtim Cornpoft,

$. lan

s

e€

m votum caítitatis perpetuz,

um r

Níhilominus tamen in ordine ad tcontrahens

ae e doiga

dum Matrimonium cum fuis fübditis, non ais

(ic dubiu,

dem jure ordinario, fed peraccidens tsraen di-

fpenfare poteít Epifcopus

Y

( untum t

currunt ?

;quando kfcqut'nt-iz cots

i. Gravis caufa v,

j ad l

. mygnum lincjom'inemiæ

periculum ex mora,

2. Gravis fcandalíi,

um verid

morat

3. Vel magni damni tertiz perfonz, -

m r

Difficilis recurfus ad Pápam' vel ad Nune

tiaturam ob diftantíiam loci, vel paupertatem

iv f

&c, votoadft-icti,

Sanchez cum Cqmm'un»i' l

ertort mmü

il

n

— Dixi velad Nuntiaturam, Natn quamvisHen.

yi

riquez' velit Epifcopum dilperfare poffe, li-

(

po»

o

cet facilis pateret acceffus ad Nuutium A

oii*

3

$21485

ftclicum , fpeciali conceffione, & facultate di-

e

fpenfandi in impedimentis inftru&tum, nihilo-

Ommu!

minus longe probabilior,, & tutior fententia eft

jurtaf

docentium, eo cafu recurri debere ad Nun-

frlutioner

tium, Ita Sanchez, Perez, Tamburin, Sporer ,

Bll

Gobat &pluresalii apud Kugler n, 2126,

/limtis.qu

Ratio eft. Qoia Epifcopo non competit

T0 Conf

otcftss ordínaria difpenfandi , fed pracisé ex

txignli

neceffitste, quz tali cafu ceffat , dum accedi

joteft Nuntius , f;culrate difpenfandi. inftru-

777 ///p

6l

étus,

Idcó Pontifex Nuntíis fpeciales concedit

facultates , ut ad eos recurratur, non veró ad

H

Epifcopos; quod fi autem conftarct,

Nuntio

non effe conceffam facultatem fpecialem difpen-

Áf

fa-diin impedimentis, eo cafu non effet recur-

reread Nuntium, fed difpeníare in neceflit:te

Votut

poffet Epifcopus , quia Nuntius non haberet ma-

iorem poteftatem, fed folum tacitam, quam ha-

I-VOtut

pus

et Epif:opus,

À VOH

* Votu

Süpþlim þra Difpeufatione /zipkr voto Ca/fimti:;

& Vtty

