plem. Sporer, Navar, in praxin Poenirentiariz, *

;; l M:Mll

Ut y

His przmiffis & peractis pcft folitam äbqu

impudimet

lutionem à cenfuris & peccatis.

kdtja f

Dicat Confeffarius: E£ autboritate Apo[lolica

yiirint

mibi fpecialiter delegata tibi votum cAaflitatis ,

Vr a.

quod emifrfH. ad effectum , ut Matrimonium con-

£ralere . e& debitum coujugale veddere ef» exigere

cnidu

ægw/i al

licite po[fis, && valeas, imopera tibi prafcripta di-

pim

fpen(ando commuto, Yn nomine Patris, & Filii, &

Spiritüs Sandi, Amen, Paífio Domini &c,

ii ii

i. Wü

ANNOTATIO,

ttitdt

fa

YUando litterz à S, Poenitentiaría infcribun.

[

3-

ftta *

turfio: Difcreto Víro Confe[fori , & non ad-

liuitem

ditur Magiftroin Theologia, vel Decretorum

faní fng

Doctori , nonrequiritur, utille, qui vult exe-

Wájori ct

qui prefatas litteras, fit Magifter aut DoGtor

difen at

Theologiz , autSs, Canon. cüm hoc in litteris

u TP

S. Poenitentiariz taliter non defideretur.

Mapitnd,

Filra v

$. XXII, Forma petendi difpm/?;tz'onem pro Con-

fanguineis vel affinibus , qui igmovantes gvadum

pun

iprobibitum, Matrimonium comfraxerunt

Pu&lg'ca-

j

à

tionibus in Ecclefra f atfis.

:

AMirdjjs

Eminentiffime & Reverendiffime'

tllmfmm

LA

Domine.

Xponitur bumilter Eminentie Veffre pro

uT

E

parte Oratorum Titii e& Bertbe Diate[is

Con[Lantienfis ,^ quàd ipff aliàs igmrantes Ali-

wod impedimentum iuter eos exiffere , quö

inüs po[cfæt inviceim matvimonialiter copu

/q-

Ti

3 77 93

"be 7. 7Mafrumeomium inter fé per verba de prafen.

Deimpe £. adbibitis ommibus [olemuitatibus adbiberi

(ühmy JORis , mullnue deteW/ó, meque demumtiató

impedimento contraxerint ,

Miüdque im facie

;ritat!A ;

li

Ecclefía folemuifarint , €& carnali €opulá com.

fim (j

|

wmárint , [u|ceptá etiam . prole,

Pofimoduna

At

"Verü Ad eorum pervenit notitiam invicem e[fe

At t

coyunidlos im tertio gradu confanguinitatis

«quali collaterali , e& nibilominus im eadem co«

hiifrini

i, EU

psta maá fide per/literunt. per. tres amuos. (uf.

mini d

ceptá iterum exinde prole, cüm autemy, ff ex

10

una parte divortium fieret

» iZ"ter. eos grAviA

exinde fcandala . "verifimilit

vario i

er exorirentur, ex

Altera vero juff. À Confeffarin cobabitare ad

firi, t

eyvicem ut frater & foror , id confideratá bu-

v D

maná fragilitate fervare mon

Valeant, hinc pro

l qul nit

;aAjori coz

Ü

,

C

lentia [&a quwte bumíllme petunt

fl

difpeujationem füper. boc impedimentá adbuc

j hoc t

occultó 5 ut etiam

"

proles tam fufcepta , quam

derttd

fufcipienda legitime

fur : dz'gmmr Eminentia

Fellra vefcribere ad

me ", g. foannem Geor-

jem !

eamiti D

gium . Speng

ler Parochum i2 oppido Marck.

dor

, Diece

efis. ConfLamtienf[rs

en p

AMarckdor

per Ifprueg À

; €* air

igere.

Breve ffve

TA«

Biam fimpliei Confeffario ,

;'endiffw

quem Oratores elege-

vint , five mibi

Theolgie AMagiflro , me

g

nitentes circumire corantur

pro executione gra»

44 4 Penitentiavia ^ Pro bac &mtz'a etc.

!zr!f/l d

LA

Emin.entiæ Veltrae -

Ex;&"l h

Servorum infimus,

7 Ll

Ad

e

|

93 7 £0

Ad exttra feu foris fic fcribatur :

ul

Eminéntiffimo & Reverendiff. Domino * T«

íom,

Cardinali Majori Poenitentiario.

ANNOTATIO,

peiyiG

diferfati

Irca banc fapplisam motaudum , 1mo, vera

hn quibus

C

Oratorum nomina debere reticeri , && fidla

berilbs

apponi. », NecefJario debere exprimi , an fcien-

Onterá

ter , vel ignoranter cum impedimento?: 3. n

lm Corft

emilLis demuntiationibus comtraxerint, idque con-

Ttlt, mod

fumárint boná velmalá fide?. « Am impedimen-

Ithoc(tdi

pum utiique parti notum? $, An proles exinde

fituít, $

baleatur ? 6, Tempus contrAGLi Matrimonii,7,ih

A0 qu

uo gradu Oratores conjunci i ? namjuxta ditfa

Qorert

Tenitentiaria difpen[at im contracfo, mom in

Vr«

contrabendo, ef fülüm im tertio C quarto gra-

Fl

du ; item in quo gradu (imt. affmes ? 9. In fup-

creto

plica pro verbis : invicem conjundti , f funt af-

fines && mon con[anguinei filent. poni verba: fe

gia

attinent, 9. Scribezs ad Cardinalem Paniten-

itii) ()

iorum n

ziarie pro difpenfatione urbem illam, ad quam

ve[p.nfitn dirigi cupit, mon vocet Civitatem,

tt&bit, e

ibi mon . fit Refidentia Fpifcopi , fed oppidum, 9.

ln Ecclq

Q dcnumj

JQuid im litteris [uis ad euudem Cardinalem

feriptis exprimere debent , fe mon effe Docforem

t fnter-

Theologia , vel $s. Cam, ueque privilegio aperien-

M)HC& in :

di litteras Apoffolicas aliunde munmitum , ff reut-

W (0n

ratalis nonfet , ci tamen velit aperire litteras

dilpenfAt:onís.

rz, Non eft opus exprimt-

t efe

petitæ

ve Diace[im'vel locumorigimis, 1 2, Littera mon fiant

//'

N Copu

V tdtm

eum wräarum abbrevatione,

$. XXIII.

Vr

79 492

$. XXIII. De R?ïr

ipto S. Paenitentiaria.

if w*

'Ransmiísà fupplicà Romam ad Poenitentia-

niian

ríam , tuncab ea remittuntur lirterg . infcri-

[ 0,

ptz ipi Conf-ffirio, velilli , qui pro Oratoribus

difpenfationem retlit. Acceptis itaque litteris,

m 10

.H

in quibus continetur mandatum difpen(andi,de-

^tien, (l

bet illas adhuc claufas confignari Oratrici , vel

rini, m j

Oratori dicendo nunc effe in ipfius arbitrio, qua-

imeno! Vi

lem Confeffarium pro executione gratiz eligere

Aurinf, tdqw::a

velit, modó is ab Ordipnario approbstus ( & nifi

h imyea'm

in hoc fit difrenfatum ) Do&or vel aliàs Privile-

b girta

giatus fit, Site eligat ad executionem illarum,&

Matrinm;.

habeas qualitates przfatas , poteris aperire, &

,a ]N 4(*;',:

exponere poenitenti omnes claufulas, Tenor li-

s

terarum eít fubfequens,-

TE LU

Fabritius &c.

n!!?ï-b'*

ii f""'"

reto Viro Confeffori Magiftro in Thec;foi

Tl

D

ía vel Decretorum Do&ori ex appro-

batisab Ordinario pro parte viri vel mulieris

sam D

4 , 'Wä

latorum przfentium nobis oblata petitio con-

tinébat, quod ipfi aliàs factis proclamationi-

TL

bus in Ecclefia fieri folitis, & nulló derectó

-

"m

»

"I

feu denuntiato impedimento, quo minüs pof-

fent inter fe Matríimonium contrahere, illud

n (J( DW

publicé in facie Ecclefiz contraxerunt, & fuc-

'ivzltgiü M

ceffivé confamárunt , deinde fecreté reícive-

mif""" n

p W

runt, fe tertio confanguinitatis feu affinitatis

gradu eífe conjun&Gos, feu fe attinere, &in

f

carnali copula perfeverárunt, Cüm autem , (i-

j

cut cadem petitio fubjungebat, di&i latores

hu*

f Jj

oþ impedimentum ex prafato tertio gradu

jus"

*

|

L]

] ecommi

jus

modi proveniens

.

LA

, quod occultum remanet ,

jn di&o Matrimont

o absque Sedis Apoftolicz ,

' ngaris j É

eremanere nequeant ; ideó ad evi-

Yutti, 1

di(penfation

Duum &t

tanda Ícandala, quz íi di

vortium feret inter

eos , Vcrifimiliter exorirentur, ac pro fug con-

DX

fcientiz quiete cupiunt latores à przmiffis, de

auibus plurimum dolert, abfolvi, fecümque

N a

jun,

defüper difpenfar

Í.

Quare fupplicárunt &c,

difcretioni tuz commirtimus,

w

Nos igitur &c.

audità

ha d

uatenus, fi ita eít,

di&tos latores ,

D

ríüs. eorum facramen

cili Confeffione à qui-

fit, at

tt& & foq

busvis fententiis, cen

furis, & poenis Eccleíia-

ram

iffaguomodolibet in-

um ,

fticis, quas propterp

Concefion

currerunt, inceítu,

& exceílibus hujusmodi

abfolvas hac vice in

forma Ecclefiz coníueta,

qui aperi

vd Privi

injun&iá pro modo c

ulpz poenitentià falutari ,

fuerint injungenda, . De-

& non b

& aliis, quz de jure

mum, dummodo im

pedimentum ex przfato

proveniens occultum

&OF, Piil

tertio graedu hujusmodi

fic, & feparatio

inter eos

feri non pollit abs-

qulitas D)

liüdque non obítet, cum eis.

H

que fcandalo, a

4

nti-

dem latoribus,

quod pramiílis non obfta

ïOiX l

bus, Matrimonium inter fe, de novo fecr

eté

hlnarin

ad eviranda fcandala contrahere, &in eo polt-

icà tl

dum remanere licité valeant, mifericordi-

pf:b[?t cm

:

ter difpenfes prolem fufceptatn, fi qua fit, &

U0 ff Q

fufcipiendam exinde lcgitimam decernendo in

Ui

foro confcientiz &c. ita quód , hujusmodi ab-

td

folntio & difpenfatio in foro judiciario nulla-

bt n

' 1

lh

tenus fuffragencur, nullis íuper his teftibus ad-

Q ekämll

hibitís, aut litteris dacis, feu proceffibus con-

oeqja.

ex*

M

fe'ö:ïs, fed prafentibüs laceratís, quas fub p

43 91 GXX

l

uwmy éxcomunicationis latz fententim lacerare te-

ishdp, nearis, neque eas latori reftituas , quod fi re--

uinjs fütueris , nihil ei prafe

*

m fewt j

atum &c.

ntes littcx*æ futfragentur.

icpro la

$. XXIV.. Declaratio Claufülarum.

i pranis,

i, ftcim

I

N executione hujus grati: notandum 177s,

illum , qui vult aperire & exequi litteras ,

:pplicir[mtü

: commici

juxta jam dicta debere effe Do&torem in Theo-

- logia vel Jure. Can.

Kor , dU

quia Licentiatus non fuf-

yiefon à4

ficit, aut Privilegiatus , quales funt plures Pa-

yai D

'

tres é Societate JEfü . & ex Ordinibus Mendi-

amodolt

cantium , aut debet effe aliquis , qui fpeciali

conceíflione munitus fit.

u hp

Mortaliter peccat,

sdeie u

qui aperit has litteras fine qualitate Doctoris ,

j D

vel Privilegio. Quamvis aliquis non Do&or,

'

& non bhabens poteftatem , fi aperiat refcri-

]

ucgmd*- !

n u

ptum, non ideó careret effe&u , dummodo Do-

&or , aut alius defignatus illud expediat, nam

njass 8

I

qualitas Doctoris non requiritur in aperiente,

fed in exequente.

Bonac. Gobat. apud la

bler, a

non o

Croix n. 955.

240. Debet effe approbatus ab

; novo l

Ordinario illius Dizcefis , in qua fit executio -

licét nullas adhuc Confeffiones audiverit. — 37io

^ &incoïi

f ni

f

Debet effe cle&tus ab oratore vel ab oratrice ,

—

^

ideo fi orator unum elegerit , qui cum ipío

,l i

Ü

dectntt

j

]

difpenfet, & ille poftea fit ei nimis rigidus ;

m

|

poteft hoc relicto eligere alium benigniorem.

huj

;diCilfi

Tj

Obat n. i97, . 47£0. Executor debet poeniten-

j

tem examinare, & videré, an preces veritate

j; i

,J

nitantur, v. g. an

atrimopium jam fit contra- "

mccfübü

l

qui i

|

!

]

Qum ? an impP.dimentu-fn fit occuk

« dcam- /

EE l

2 2 £5

fcandala verofimiliter fint timenda ? & an nar-

ts opus

rata íint vera? pro quibus facra Poenitentia-

9] i, gt

ria movetur ad difpenfandum ; hzc denotant

quiyenit

verba refcripti.

i ita eff.

j. Ab executore

moknt,

non dandam abfolutionem nifi previa Sacra-

sigofi

mentali Confeff'one , hocinfinuat fufficienter

)

ungenda.

claufula au4it4 prius ejus Sacramentali ConfeJ-

terasre

ffoue. — 6. À quibusuis Sententiis , Cenjuris , &

titetsdfe

penis Eccelefraflicis , intellige propterea quo-

duf

modolibet incurfis, id eft, ab Excommunica-

Á t o

tionis fententia, quam incurrunt incaftuofi ,

trftoc

qui in gradibus prohibitis Matrimonium con-

t u

trahunt &c. 7. Injungere debet Executor five

Vinpediy

Confeffarius Poenitentiam conformiter claufuü-

tonditioi

de; imjunéfá pro modo culpe penitentia, Circa

fparatin

poenitentias injungendas notandum , quod fi u-

. Drate

mus oratorum tantum fuit confcius impedimen-

0 f

ti, vel unus tantüm deliquit, ipfi foli fint injun-

enara

2do. Si

gende: ambobus autem , fi ambo.

I'are f

deliquens jam priüs alteri fuz libidinis pecca-

P (ipe

'tum commiflum confeffus eft, tunc opus non

ls ad j

'eft novam illi poenitentiam propterea injunge-

eferin

.xe, excepta menftrua Confeífione, quam fub-

inde przícribere folec, & determinare facra

titm deis

' Peenitentiaria.

Quodfi facra Pcenitentiaria vo-

MVT

luit, tantüm injungi poenitentiam falutarem

Tl t "

ut in prafenti refcripto, poenitentia injungen-

iPen(&ïiO l

.. da relinquitur arbitrio Confeflarii , & difcre-

l

Nater

tioni, poffet tamen jejunium per fex menfíes fe-

! ff/e'iil li

mel qualibet feptimaná , recitatio 3tig partis

v if

.Rofarii per tres menfes tribus diebus qualibet

Nübie q

pie-

* ts

hebdomadà , eleemofyna vel kaliquod aliud

tatis

m

L-EIE- E

d w

n Dot

tatis opus imponi confideratá qualitate, ftatüs

Z9 fexu, state poenitentis. attendendo - femper ,

hat dnnz

*

Tif

quód poenitentia ita fit prudenter impofita,

&

Àb a

A

moderata , ut nusquam poenitentiz delictum de-

presa

tegi poffit. -8. E£ a///s, qua de jure f'uerint in-

t fufrcat

jungenda, Hxc claufula refpicjc etiam alias ma-

ml

terias circa alia peccata poenitentis. v. g. fi pos-

iJ. ! Cln,/!lïfl ...

nitens effet confeffus furtum, effet ei injungen-

proptera g

da reftitutio de jure.

9. Dummodo impedimen-

Fxcomur

Im ex prafato 3tio gradu bujusmodi proveni-

at incaltt

ens [frt o cultum.

Per iftam claufülam denota-

monmm t

tur, quód Confeffarius'debeat examinare an ve-

«t Erecutor

ré impedimentum dici poffit occultuim , nam eft

[ormiter chï

conditio fine quà non juxta jam dicta.

IO E

F'/l.*lfml'j«!

feparatio inter eos freri non poffit absque feanda-

Im,

qU

)

j

9. Pratendit hzc claufula, ut fi absque fcanda-

(s imp

D

lo feparari poffint putativi conjuges, vel fàltem

C

!

Yi ol

l

fi feparati nequeunt, ut frater vclforor coha-

mbo.

[2

j

bitare fine periculo incontinentiz valeant, ne-

fibidini )

gata difpenfatione Confeflarios putativos con-

juges ad id inducat, fi veró fecundum utrum-

tunc 0f

pterea if

que fieri nequeant , cum ipfis difpenfet. — rr.]Et

s qwf

£2 eo remanere (icite valeazt : id eft Matrimo-

nium deinde confümmare & impollerum debi-

eminr

j

tum conjugale exigere & reddere.

enitent

Til

(i

gam f

I

i

que non ob[fet , fcilicet impedimentum, quia di-

D

fpenfatio non nifi fuper petito datur , confe-

genta f

quenter alium non expreffum minimé tollit. 13.

f;rii, &*

Prolem fafceptam ; ff quz fit & fufcipiendam ex-

-02

inde legitimam deceraenao im foro confcieutis,

yio 1* P

Nota hic quando faltem unus bonáó fide contra-

didu 9

Xit, putans Matrimonium efle validum , vel fi

Uquod äjiudä

Fa

ipfi

Q n 409

ipfi non indicetur impedimentum , quando re-.

f sbfolti

vaslidator Mitrimonium, five hoc taceatur boná

five malà fide proles, cenferi debent legitimé pro

f ! pceultum

duvar pr

utraque foro, Gobat n, 247. Quamvisnulla in

qui huj

rcízripto adderetur claufula de legitimatione,

guiciali

quia legitimatio non eft neceffaria in hoc cafu,

lus , t

Si proles fuit concepta ante Difpen(ationem, &

gubicum

Matrimonio malá fideex pzrte utriusque con-

hujormo

tracto legitimatur vi didz claufulz in foro con-

fuottr,.

fcientix tantüm quoad omnes effectus tam tem-

dm

porales, v. g. fucceffionem in hzreditate, quàm

t ltten

fpirituales, eó quód tunc Pontifex cerfeatur di-

fpenfare in ra4ice Matrimozii , in radice autem

fl vt

C lls

Matrimonii difpenfatum cenfetur non tantüm

ts telr

per hanc claufülam ut ex zzzc vel utper príás,

Orttnus

vel legitizmamus. 7MaAtrimonium & prolem , fed

M rtar

etiam juxtà a!iqvos, ut z Mazr/gromio prins mul-

fvl

liter contraécfo permanere, vel ilfad de movo con-

tili; l

zrahere valeant , vl prolem fufceptam , fi qua

]

litera, j

fít , & fafcipiendam exinde legitimam decer-

QOmburat

nendo. Pichler, Si poft difpenfaticnem ex Ma-

t orodi

trimonio rnalà fide utriusque partis invalidé

ggïïter Ü

contracto , nunc autem revalidato naícatur pro-

übters

Tes, legitima cenfetur per fe quoad omnes effe-

lUS Yz]o

G&vs , debet tamen ifta legitimatio fieri in ipfo

Aceratio

actu Confeffionis.

Tandem fi rroles concepta

tlter. c

& nata fuit ante Marrimonium invalidé con-

tOte f

tractum, & ex fornicatione erism pro foro in-

hr di(p

terno legitimstur, fed tantüm ad effeCtus fpiri-

Qrtm d

tusles, ut ad ordines &c,. 15. I foro confeien-

tto. (

Ji& tantüm nam cüm hujusmodi abfolutio &

difpeníatio dari tantüm poHïnc in Sacramenta-

Vi

[ XETES -

N

: t )

li abfolutione , nec aliàs füffragentur, cümque

'* occultum impedimentum refpiciant , conce-

nt legitim&

duntur pro foro conícientiz tantüm,

I4. Ita

amingr

quód hujusmodi a&fo/utio & di/fenfatio in foro

degiivi

ria n hd

juaiciali mullatenus [uffragetur, d eft (i detur

cafus , quód impedimentum ex occalto fieret

pet'itione)

publicum, & in judicinm, deduceretur : gratia

uriurqe t

hujusmodi difpenfationis-in foro fori non fuf-

folein fores

fragetur, fed tunc ad Datariam effet recurren-

Teus m

dum,

Ij,. Nulis fuper bis teflibus adbibitis

zttte qi

p

aut litteris datis , feu proce[fibus coufec is ; clau-

j

-

v fenurt

fula vult, ut pro d'fpenfatione facienda vci fa-

at

Ca nullus teftis adhibeatur, vel de ea facta lít«

t non at

teras teftimonisles det Confeffarius , ne ipíe

vdotgepn

oretenus defüper teftetur,

Gobat n, 265. te-

; & nl

nét, fi tamen adhiberentur teítes , non ideo ef.

177 y«iwæ

fe invalidam difpenfationem,

16, Sed pralen-

il d

zibüs laceratís,

Przcipitur hic, ut lacerentur

litterz, id e(t, refcriptum illud laceretur , vel

Mf

eritiram j

comburatur , vel ita corrumpatür, ut non pof-

iicoem t)

fit produci in foro externo, fic enim dici:ur le.

y

varti 1

galiter d:ftrui, unde füfficiet detrahere figillm,

po na(attt

dilacerare per medium &c; fic e«im peribit il-

o;d omt

lius valor pro foro externo.

Quod fi talís di-

atio &t

laceratio negligeretur, peccaretur quidem mor-

[ mlcs 4

taliter, cüm id przcipiatur füb excommunica-

TL

tione latz féntentix, non tamen ideo invalida-

rerur difpenfatio , quia non eft conditio ad va-

jm D

f

j

j

lorem , fed cautela ne vroducatur in foro ex-

]

]

terno, Gobat apudlaCroixos6, r17. lu

jy fini

earum nullum exemblum exiflit , intellige au-

4 i

d

thenticun? íceu ejusmodi, quo in foro externo

3

p

ss

X/

O 96 EXX

p nfïït probari, d

atam efle Difpenfationem, un.

| Burito

de nihil peccas,fi exemplar illius pro tedefcri- e)imücet

bas, illi enim tuz defcriptionis nulia fides: de-

iun dfe,

betar , Gobat n, 273,

18. ANeque eas latori re-

vim Datris

f'ituas , in:ellige integras , quz pro foro exter-

.

no fervire poflunt : f* tamen redderet integras,

Mmmä

dicitur , quód litterz non fuffragabuntur, ibi

|

&l

intellige iterum pro foro externo ; nam fecuta

tht

lezitimáà executione gratiz abfolutionis, & di-

(l rv

fpenficionis in foro con(cientiz , femper valide

Doen d

remanent in eodem foro confcientiz , quamvis

trimonium

in foro fori fuffragari non poffiat, | Grazis «bi-

Q V0 at

que hzc à tergo infcribi folicita, fignificat, quód

mulls vi

nec Officiales Poenitentíariz , nec Executores

itwott

litterarum illius poffint aliquid exigere, velac-

temeyie

ceptare ctiam fponte oblatum , etiam füb prz.

cuvqu (

textulaboris. Poít factam difpenfationem Exe-

attimo

cutor ejusdem aliquid gratis oblatum accipere

N

( minimé vero przteadere

fchum

poteít, Gorbrakt. , la

Croix apud Kazenberger.

fnteti,

His conf(ideratis & ponderatis forma difpen-

lntocenti

fationis poft datam abfolutionem à cen

1

Cntrend

peccatis folita erit,

^

furis & if.

Wt

. Infüper authoritate Apof/olica mibi fDecialiter

(qu J

delegata difpen[o tecum fuper impedimento ter-

Y

tii gradüs confanguinitatis , ut in illo non ob-

4 Wi

ftante cum 44 putata conjuge , pravia reno-

il conm

vatione priorzs coz[ezsts Matrimonium fecreté

Q pæn

inter te & zp/az conjugem contrahere & con-

Qüttzhe

fummsre, ac debitum comjugale ex gere & red-

hi

dere valeas licité. | In nomine Patris, & Filii,

&

& SpiritüsSancti, Amen.

t

Et

*Qäfi*z&ää

em - Et pariter ea

dem autboritate Apoflolica pro-

u titre

lem fufceptam,(i que /zt , e$ fafciprendam legi-

s nl Mi

timam efíe, & fore Decerzo «f Declaro, In No-

T tl lt

imine Patris, & Filit, & SpiritasSandi, Amen

i

: pro f

a. N UNCO vioA. 0.

eddenrint

fa-

y Mpetrata difpenfacione, per quam perfonz

irgabut,

&a funt habiles ad contrahendum, neceffe eft,

10 ; nanlts

utadhibeatur novus confensüs conformiter clzu-

folationis, d

fulz previa removatioge confensüs (in quo nec

t p

Pontifex difpenfare poteft ) cüm implice: Ma-

trimonium validum effe , ac pofie fub(ftere fi-

Ventiz, qut

i, . Gniti

ne vero ac valido confeníu , priüs autem erat

vt

nullius valoris. Et quidem renóvari debet is

,trc Drrott

de novo €x parteutriusque conjugis, Poteítau-

ii

tem confeníus ifte declarari vel facto, feu quo-

cunque fgno declarante mutuum confeníum

, t b

"

: cnfa:ioucmvï

Matrimonti, Sporer n. 449.

Jblatum «t

. .Neceft neceffaríiumrursus adhiberi

deb&re P3-

0(580 GO :

rochum &teftes ; eftprobabilis & in praxituta

fententia, non obftante propofitione damnata ab

; orm

Innocentio XI. non e//e licitum i2 Sacrameniis.

Ti

eonferendis [equi opimionem probabilem velict a pro-

babiliore de valore $acramezti relicta tuticre

ml /þezüi'

(quz prima fronte poffet terrere meticulofos)

Laym, l $. traQt, 10, p. 4. . 14, 1. 4« Sporer n

1pcdim€nwï

in illo n

464. W 'ex in Aríad, Kugler , la Croix, & plures

1

alii contra non paucos, Securius tameo eíTer in

L

;oniumt

cafu Poenitentiariz , fi Matrimonium de ncvo

contraheretur coram ipfo Confeffario , uti con-

ribert

gI&

trahitur coram Parocho, feu absque tc(libus,

engr

j

j

ä

& fecreté ( ne poenitentes (e prodant ) pronun-

at i

|

tiante Gonfeffario folíta verba po(t receptum

[

4

noe

j

Va RRUS.,

|CEIE-.

novum cónfenfum. Ef ego vos comjtimgo im Ma.:

cgnitum !

£rumonium in nomine Patris &c,

Vel faltem

* ! worcitur :

Confeffarius moneat poeniteptes, ne confen.

tiant in copulam, nifi priüs renovetur przfatus

$uj

confeníus.

Ex'rá cafum Poenitentiariz sutem

monent Tambur. & Sporer, (i fieri poffit, &

i

: ïä.m'ug

nulla incommoda timeantur in revalidatione

ontrdo

Matrimóbiorum debere rurfus sdhiberi prafeu-

ti«m Parochi & te(tium, vel certé curet Confe(

Eminen

farius obtinere à Parocho licentiam a(fitendi,

quà obtentá adhibitis dein fidiffimis duobus te-

: EXponicu

ftibus in fecreto cubiculo Matrimonium

fitte o

datur,.

rcvalg-'

tonjum j

Objicies , cur in cafi Paenitentiariz non re-

väczgnh

-| fitumm

qviratur licentia Parochi pro affiftentia Matri-

trimoniy

monii, econtra extra cafum Pcenitentiarig re-

tüt prod

quiratur. R. In cafu Pcenirentiariz Papam da-

pratis of

re licentiam Confeffori executori affiftendi Ma-

-

trimonio.

| monio y

Dütrimüm

Qvando vero Matrimonium fuit invalidum

^

I0to copfe

tx defectu ipfius folemnitatis , quia videlicet

Ipetime

clandeftiné (iné Parocho & teftibus contracum

in locis, ubi Trident, receptum eft, poítea de-

tre ab utro

que conjuge renovato confenfü re-

Btà &

validari cer

am Parocho & teftibus certum

d

riter, quando im

pedimentum fuit publicum

,*

*&d forum conten

tiofüum deductum

Dïfcrcto

, vel quando

d De

periculum eft, né in foro externo

, vel in fscie

j

Ecclefz impe

dimentum aliquando innoteícat,

Ordmm

3

i

lltcm ln

vel faltem dui

bus teflibus probari poffit: Quía

impcdimentun

1 adhuc cenfetur occultum , efto

A N

Wal

L

tres. vel quauor perfo

na ex relatione alterius

hts

cogn-i-

X 902 QW —

i

cognitum hisbeant, quia tota illorum authoritas

L

& Ws

reducitur ad relationem u«ius , v, &. conjugis,

, Q fs

vt fs

. S. XXV. Supplica ad Paznitentiariam.

tntanz m

Qtri wf

S

Uper impedimento primi gradüs ex copula il-

licita proveniente ad reianendum feu de

t revalidt

contracto,

dhiberi r

? curet Con

Eminentiff ac Rcvcfendüïïme Domine,

o af

nils duobut

E

Xponitur humiliter Eminentiz Veftrz

rO

parte oratoris Caji, quód ipfe aliàs Matri-

onium nv

monium in facie Eccle(ig contraxerit, & fuccef-

fivé cognito fibi foli impedimento contummave-

n

(ilens Vi

rit cum muliere, enjus matrem ante initum Ma-

trimonium carnaliter cognoverat,

Supplicat igi-

voitenturit:

tur pro difpenfationis remedio fu

per hoc primi

iriz D

gradüs affinitatis ímpedimento i

n dido Mat:i-

ri nl

monio remanendi, & à premiffis ',

de quibus

plurímüm dolet abfolvi,, & fafzeptas

proles pro

fuft ivl

foro confcientiz legitimas decernen

de,

Cüm

qii vl

impedimentum fit occultum , & i divortiu

m fie-

us eon

ret, graviffima exorirentur fcandala,

L

d p

gratia &c,

! Prov qua

t6 Conieti!

x

us ctrtut'

$. XXVI. Fabricius £gc.

It publi(.'lïmæf

D!fcrctoVito Confeffori Magiftro in ITheol,

vel Decret

2, V

,

orum Do&tori ex Approbatis ab

? «diii

ab Ordinario

per latore

falutem in Domino,

m przfentium eligendo

jo inmot

Ex parte viri latoris prz-

fentium Nobis oblata

petitio cont

ebat, quod

npomf. ]

ipfe aliàs Matrimoniu

yecultu

m publicéin

cie Ecclefiz

j

costraxit, & fucceffivé confummavit cum mu-

"

$

liere,

m

E————

V2 20 GXX

liere, cvjus n:atrem anteacarnaliter cognoverat,

t ul

Cüm autem ficut eadem petitio fubjangebat, di-

* Matrimop

irer fe d

&uslator ob impedímentum ex przmillis provee

niens , cuod occultum eft, in didto Matrimonio

premifs

remanere nequeat absque Sedis Apoftolicz di-

peltmod

fpenfatione, ad evitanda fcandala , quz, fi divor-

üitet dj

tium fierecinter fe, & di&tam mulierem, exori-

& fles

rentur , ac pro faz confcientiz quiete cupit à

fotocoií

Confdfr

przmi(fis. de quibus plurimüm dolet, abíolvi,

fecümque defuper difpenfari,, Quare fupplicavit

medo; In

humiliter , ut (ibi faper his de opportuno reme-

frio info

dio providere dignaremur, Nosigitur, qui P

tulis f

nitentiariz Domini P.P. curam gerimus, hujus-

proceftb

modi füpplicathonibus inclinati, authoricate À-

Qu fb:

tielscers

poftolica fpecialiter Nobis concefsà difcretioni

tuz committirmus , quatenus fi eft ica , dictum l-

lm

torem audira priüs ejus Sacramentsli Confe(fio-

Tefituer

n€ , ac füblata occaíione ampliüs peccandi cum

turo Di

didz mulieris Matre , à quibusvis Senteatiis,

cenfuris, & poenis Ecclefiafticis , quas proptet

»

przmiffa quomodolibet incurfis , inceftu , & ex-

Mm

ceffibus hujusmodi abfolvas hac vice in forma

(ieft!

Ecclefie confueta, injun&ta ei pro tam enormis

jttand;

libidinis exceffu gravi poenitentiá falutari, ac

lm

Confeflione Sacramenrali femel quolibet menfe

d difre

per tempus arbitrió tuó ftatuendum, & aliis in-

Deceandi

jun&is , qux de jure fuerint injungenda,. De-

Ittt(frr

mum dummodo impedimentum prazfatum oc-

rA

cultum fit, & feparatio inter latorem & dictam

mulierem fieri non poffit absque fcandalo, aliüd-

CNdg

Itj ov

quenon obítet,cum eodem latore & dictamulie-

um D

fed ita

re denullitate prioris coqfensüs certiorata,

caute,

393 »: EX

ütet tv

yibuywtrie

eaut? , ut latoris delictum nusquam detegatur,

Matrimorium cum ezdem muliere, & uterque

Lptamin

lidho Marint

inter fe de novo fecreté ad evitanda fcandala

przmitfis non obftantibus contrahere , & in eo

àt Apolhia

:

poftmoduim remanere licité valeat, mifericor-

la, que,Lin

diter difpenfes. ^ Prolem fufceptam , fi quz fit,

mulierem, t

& fufcipiendam exinde legitimam decernendo in

z quiele i

foro confcientiz, & in ipío actu Sacramentalis

; dolet, at

Confeflionis tantüm , & nón aliter , nec ullo alio

Qu pl

modo: Ita quod hujusmodiabfolutio, & difpen-

opportur

fatio in foro judiciario nullatenus fuffragentur

oslgir i

nullis fuper his teftibus , feu litteris datis , feu

n perimuti

proceffibus confeGis, fed prafentibus laceratis,

jj at

quas fub poena excommunicationis latz fenten-

nedid at

tiz laceraretenearis, ita ut nullum illarum exem-

j in t

plum extet, neque as latori reftituas ; quodfi

st

refticueris, nihil eis przfent

fTuN

"

es litterz (u&'rageg-

jus o

Datum &c,

$. XXVII. JDeclaratio clauütlarz)m.:"

, qui r

Res reftant adhuc declarandz claufule . &

?is,ince l,

fie fe habent:

yc vt

$ublata occa[fome non amplins

»ro t d

pecmndi,

exria us

Infinuatur Confeffario non debere abfolvere

g

vel difpenfare, ni(i priüs pcenitens oecafionem

| qudlo

1düm»&w

peccandi avferar, przcipué voluntaríam , quoad

1Jung*

nia

neceífariam debet przícribere modos, quos nrz-

fü fæa

"

fcribuntA,A.in fimilibus ocea(ionibus neceffariis,

torem u^

Secunda claufula eft zjzunéfa ei pro tam emormi [i-

dJW

Lidinis exce[fa gravi penitentia [alutari ; juxta

(Íein

"

(j

ftylum Poenitentiariz venit illa, qug ita premit

:

delinquen:é, ut fentiat gravitatem cofniffi crimi-

at

Ü

[

nis

ER

L0

MY2 o2 GE

! lgTiius

nis , relinquiturautem ejus qualitas & quantitas

arbitrio Confeffarii , poteft tamen effe j-jsnium

e ! iíetum]

fum ul

per fex menfes femel qualibe: f*ptimana , reci-

tatio tertiz partis Rofarii per tres menfes tribus

(b

fermu

diebus qualibe: hebdomada. largitio ecleemofy-

nz. Te'tía claufula eft , ur 472 mulierde nul.

riüs did

hat d

litate prioris confen[us certiorata, fed itaeaute,

ut latoris delicium nusquam. detegatur , quo

huj i

ghumim

cafü executio prefatz claufule, (ive poenitens fit

vir (ive mulier , magoam habet difficultatem ,

n

nam cum Matrimonium jam contraétum fit nul-

Íeuttqut

jum, & requitatur novus confenfus, valdé ti-

Simiem

tim, n

mendum eft, ne pars infcia impedimenti,cim

certior fiat de hujusmodi nullitate , recedere

lrt ideor

velit à Matrimonio, & gaudere de fua libertate

Quoti

recufando novum confenfum praítare , ideo in

dedum.

hac caufa cum magna cautela procedendum,

Sitamt

pracipué cüm variz de hac re fint fententiz &

Luerttia

Itfaia,

opiniones D.D. Prima fentenria & cteris prz-

fe:enda eft Sanch. l, a. de Matrim, d. 36, n. 7

tulitate ]

teren

quód conícius impedimenti dicat fe à principio

invalidé confenfam przítitiffe, & propterea ex

tipriore

confilio Confeffarii oportére, ut pro fecuritate

dl nf

conícientiz ambo invicem confenfum renovent,

m no,

Quapropter ipfe quidem iterum libentiffimeé

IIHO mOdi

con(entiat, accipere eam in uxorem , & optet,

Qul

ut & ipfa etiam confentiat de novo habere eum

Otineor:

Íín maritum , & tunc , fiea quoque fuum confen-

P'que o«

füm renovet, erit factum matrimonium. De

LIETY

o

cztero hzc ipía fententia in praxi valde pericu-

i. ^i ]

lofa effe poteft,

hi gl

ddi

ul

l

LIT]

Altera ft?ntedtïa eft, ut generatim vel füb

bio

'Wo,g

"

X2 »; EX

litas&muä; bioTitius v.g. i

mpedimenti confcíus fignificet

ude defeCtum Matrimonii, non neceffarió ipfam cau«

fetimai,

fam nullitatis velimpedimentum in fpecie, Bu«

"s menits

fenbaum,Sporer cum communi & tuta fententis,

Irgo g

Formulam indicandi Matrimonii juxta füpe:

Tumdtri

riüs dicta tradunt Laymann c. 14. n. f. Spcrer

3707

n.4$8. & alil, Jufpicor ex caufa aliqua mon as

detpilin

luiffe imter mos Matrimonium, ideo rogo te ad

fie penitr

placandam eon[cientiam meam ,ut denuo, quates

t dftcult

nus opus ef , in Matvumonium &o

nfentiamus : Ec

yeadam ftx

fic uterque confentiat,

fexfas, vl

Similem habet Bufenbaum l. &, p. 3, de Ma^-

welinatic

trim, dug

or ferupulis de Matrimonii uoflvi VA-

ore , ideoquerenovemus confenfüm,

line, nl

e del lr

'. Quodfifiat, fufficere, a

affectu maritali copula.

jt; prafertim fifequagu;n

palare,

| procdei

Si tamen conícius nullitatis Matrimonii T:tius

Lucretiam finegraviífimo incommodo, periculo

( fentett

Mu

infamiz , divortii , Ícandali, alteriusvis mali, de

nulitate Matrimcnii prafato mcdo certiorem

,'n'm, dc ;60?

redderenon poteít, poterit fequi fententiam be-

r ftà prit

j proptti

nigniorem,quam tenet Laym. l. c.n. j, & plures

alii, cenfentes requiri omniró utriusqueconfen-

ol

afumret

fum novum expreíse, fed non effe neceffe , ut

ullo modo parti ignoranti indicetur Matrimonii

ym lt

Watih &O,M

nullitas ; (ed fufficere, ut confcius, Titius ícilicet,

'Obtineat à Lucretia , utde novo confentiat , ca-

vo bt

e lum

ptáque occafione dicat Lucretiain fignum amo-

ris: lra ze diligo, ut, f necdum e[fem COHÍME a

,'monfum- 'þ*

TT

TU$ , Aut Matrimonium inter te ,e$- me effer nut-

lum ob aliquam cam/am , ut aliquando cvenit ,

Vellem tamen te baberein comjugem, € ex nunc

n

m;ut

$€ Vilo, (f aceipio. | Titius rogct Lucretia

idig-

3 »4 9XX

idipfum in fignum mutui amoris dicat, & fen-

.| ulitatt p

eliu fril

tiat. Laymann, Sporer, Reüttlinger. Si veró Ti-

tius hác uteretur formulà erga Lucretiam : $;

nunqum t

fiür, Ut COT

féirem , Matrimonium uoflvum e[fe mullam z et» in-

vAlidum , vellem de movo tecum contrahere etc,

Confeffar

fitatem d

vel denuo contr Aberem , non füfficeret; per hoc

NUW

enim nonhabetur confeníus aCtualis, & neceffa-

rius: Nam confenfus de priefenti dici debet per

mip2 t

demortn

verba: Jolo, contrabo eóc.

'

M:

At fiuxor nullitatis confcia h

abeat virum aiiäs

1 h ff, (

aftutum, perípicacem , do&tum, refpectu cujus

Confefiari

eft periculum , ne fzmina per fimiles modos lo-

Ut oj

quendi fe plurimüm faciat fufpectam , eó quód

nefhriz

is noverit per tales modos loquendi indicari im-

onen Y

edimentum latens ; tunc omifsá nullitatis reve-

Conferun

l

;

atione curandum , ut novus obtineatur confen-

conringc;

füs ab ignorante,qui etiam cenferi poteft;poni &

W contr:

fatis exprimi per hoc, quód maritali affe&u petat,

HiS prs

vel reddat debitum conjugale, pars vero nulli-

dULLUT-.

tatis confcia fublató impedimentó expref$é con-

[

fentiat de novo vel verbo , vel fa&o, putama-

THID

