GEGDIWDDSRDIURGOSIMENENER Crumucelr

efe mertu-

r

qun m

tuam , boc po-

"Ls

v T)9ss

um , bocpofr-

-/l'tg* 5007 Pü-

tó non pete

Onty

tef Titiusdu-

JAvia.

[1JJi4,

Bertba duce-

us

cere aliam u-

re alium vi-

Xorem ex

H €X CÓHe

n

«on Vf fs Vf uf mwwmmmmwg

con[anguineis

I.

I.

fAnguiness

Ti

Pater

Pater.

Bertba juxta

Schema ex

AMMater.

Mater,

jcbema ex

Titi? juxta

"HEejA S2utgy stioxp] reumZusjuo^

u

'SOX] s2ugy nue] rsumSusjuo^)

porte finifra;

]

perte dextra,

6f

H

"

d

mapmare pq yussstmsDauENUDA

I

Zitius

Berf4

I.

,

&

Frater

C

v

à

Serer.

Frater,

.-.

Soror,

N

Maritus,

——

ngr

t

;1

"

|

SEWGULINCENNUGNETA)

t

E |

ut

xb

Bl Bl l9

nf

Filü

Filiü zfi'l'ne

Filis.

Nepotes

d

Ne[io fes.

i Filia,

d

p odb

Neptes

]

l

Nejites

| Uxoris,

5 104

i Marit.

GDEOKERUGETGECREREOUI)

i.

|

UNUNSUtO ÉDf MURUDTWONNUT r

—

j

2.

|

l/

M

1

Nefotes

Nepotes

nuáÀ—

g.

DN

ANeptes.

Nep

2

Nepetes

—

| Tés,

|

Nefotes

|

j

——

l

——

Neptes

Neptes

^m

Pronepotes

s f?'M ; ofes

Pronepotes

Id

vAbnepotes|

Prme/;otes

Prm'eprgs

Uxor:s.

GÜSBEVREESRRGNSIRORUENUT)

AMaritz.

Proneptes,

Praneyte:;

|

1 seumy nuepy reum3usjuo^

EDTSEDMA PEERETENSIRURD

!

|

—Ó

[

L

2

4

Jiän:þates

vALne. ; otes

Pronepotes

e

Pran;potes l

N

vAbneptes.

Proneptes

*$8iOX

Proneptes

'/M'?"Pt"'.., /

v"Abnepotes

vábnepotes

'nuejg s2ugiy suox]p rumSsurjuo^)

vAbneptes

v"Asbneptes

Uxeris.

Mariti.

fs Mf« MP* JJ2 P UPf u uD us o u T. um f uv uzn

$

T

$

*

€A A C CA o G w c 9 vA UA CAX WA C C C v C UX U X C C t e€ t 0 o* ! w 1v wwv uX

j A Se w mvou:äb,.ex * C CA € v €3 f5 C X* * t vt c t5 t^

m

"

|

Notati

scmina 1

E

potrint

l

| (efcendi

h ln

| gali

|

|

Ctre

bJi

"n

il

Aus |

f

"

"

a

'ï-'yivïgn:

L

Q"xv

PM'

Qt d)æh

3

[5

WA

"f

W

i Mgnä

?xmq

Abwe

&

LIn

[

qui

a

(

LL

i

Ul

——

4*

p

Ü

MY2 155 83

Notandum , quód reliqui Afhnes fpecialia

nomina non habeant, fed nomine Affinium ,

vel per Confanguineorum mariti aut uxoris

nomina exprimi foleant.

Idem eft de lmea

defcendente & obhqua.

Ín linea dcfcendqnte funt ,

& qmdcm in

gradu

. Primo

Gener: (Ehæ vir, feu marrtu&) ?Dötm

emann.

Nurus (filize uxor) Cdur, obet 605"6'

äuïl'b

Privignus (filius eX alio con)ugc)öfteü'l

Cobnr.

Privigna (filia ex alio con)uge) Gtieæ

&odter.

n /äcum:lo

Nepotes & neptes , item prmgnus. Ctifr

Cnefel.

Privigna ( €tief; ndin ) mariti &UXQI'I&..

In £ertio

Pronepotes & proneptes. marmöcuxbm.—

I2 auar£o

Abncpotes ; & Abneptes mariti uxoris, .

$. VIL. De Linea obliqua..

LI

n€a obliqua continet fequentes pcrfonas ;«

quidem fünt in gradu

Prz220

.Levir (mariti frater ). öcbwagw , 9t

eOtanaa ; ærubet

Glos ( mariti Soror)) Dt$ Wamw , SCDMWI?»;

4

UXO-

evu Gefdron.

: ü A460. æ :

fcden

Uxorius ( uxoris frater ) Def 9Beib8 : SStubet,

Fratria ( fratris uxor ) be$ $5ruber8. 9Guib,

Acemi

* 'Sororius

t

Cfororis maritus ) bet Scbmmr:

eann.

eontat

Congeneri ( duo

Mto

rum Sororum maritï) jtecy

m

Gidtefter 9Otánnet.

Janitrces ( duorum

4

Qung

fratrum uxor,eg ) $ocprt

$5rüber CbeStGeiber.

punt

Im fecumdo

alert.

'

tes mariti & uxoris

(4T

,FN',expothjs, & nep

In £ertio

Bo

. Pronepotes , & proneptes mariti &

quo gt

In quarto

: uxor;s.

p

. Abnepotes , & Abneptes mariti, & uxoris.

Sorgr

Ànity

"080 p

:

radlico di

ent Li

6. VIIIï De

N

"Aflinitatem.

gnofcenai

ment

l

Mprimis ante

ocul^s habepnda eft communis

[

pro Affinitate flatüta regula hzc : Vir &

prelen

Maritus folus fit affinis cum confanguineis mu-

41 non

lieris vel uxoris carnaliter cognitz , ac viciífim

Qu

hiconfanguinei viro , & quidem in eo gradu,

n

in quo fünt confanguinei mulieri vel uxori: Et

Sempr

viciffim mulier vel uxor fola fitaffinis eum con-

Batite

D

anguineis viri, ac viciffim hi confanguinei mu-

tm

)

lieri vel uxori, & qu

'dem in eo gradu, in quo

Yi $

fünt confanguinei

viro. Jam pono cafum : Com-

ïügu [

parent Saturnus e,

.g. & Lucretia'coram Parocho

N

celebraturí p

ublica S

de impedimento A

ffinitatis,

ponfalia, dubitatur autem

f |

T

^. Inhoc cafü debec b

orochus imprimis quzrere

ld

ä : Saþurno

;an Iïþ ftatüs folu;i', vel non ? Si dicat,

€

t'xs, 3

L]

OM £«G

i

fe effe viduum, & fuiffe copulatum v

on

u W

f UTO

: c&im

d

Artemifia , tuncnófle debet Parochus

; & mente

[

tenere , Saturnum jum nullam poffe

ducere ex

confanguineis Artemifix , defun&a fi

:* uxoris,

Duri) N

Ratio eít, quia confanguinei uxo

ris juxta fu

pra

datam regulam fiunt aflines mari

ti.

dum porro,an Artemifia non fi

z

Incagant

r

lerit Confían.

guineaLucretige ? Si dicatur

» quód non , nulla

aderit Affinitas, - Si dicatur

» QuOd ita , confi-

Ofs

ciatur Schema Con(íi

vi

nguinitatis ex parte co.

gnationis Artemifiz j

uxta datam praxin , & in

a as

quo gradu Artemifia

deprehendetur effe Con.

Álanguinea Lucretix

(

?

8. in primo , (i ejus

hn

Soror, mater, filià , v

€ iníecundo, f fi

Amita Martertera. Nepti

je

erit Lucretia Affinis Satu

8) in eodem gradu

rno

» & aderit impe-

dimentum dirimens Matrimo

nium.

qu

. Quodíi demum ex part

?

Saturni nulla dà.

x W

prehenderetur Affinitas , exa

minandum reftat,

;uineis n

an non intercedat Aflfinitas

ex parte Lucretiz.,

y vt

Quzrat ergo Parochus

pariter , cujus ffatüs

& gïäüu

fit? 5i dicat, fe effe

; viduam & fuiffe nuptam

|usotti

Sempronio , recole

dicta de Saturno ; & fic

Til

pariter mente tenere

dcbet Parochus, ( ncre.

a

tiam jam non poffe n

ubereulli ex Con

ncis Sempronii viri

fui defundi :

fangui-

ïdu J n ;.D

quia Con-

m i

fang

2u nei mariti fiunt Affines uxoris

*

p

Quxre ergo ulterius , an Sem

j 4

füerit confanguineus Saturni ?

pr?nius "ndn

5i dicatur , quód non, nulla a

derit APänitas :

fidicatur , quód ita, fac Schem

jqu

a confanguinita-

d

" Sempronius füit confan-

3;;

us, & in quov grad

À

j

guineus

V2 20: £R

uineus Saturni, in eodem gradu eft affinis

n fr

Lucretiz.

h

j

$i autem Saturnus & Lucretia

(int Gatüs folu-

Ticc

ä

ti, & virgines, ita, ut copulam carnalem nun-

m

invicem, nec cum aliis exer:

u

quam nec fecur

*

cuerint, tunc n

ofle debet Parochus, inter eos

Affinitatem : quia implicat vera

non poffe eífe

Affinitas inter perfonas

duas virgines: Nam Af-

finitas fundatur in exercita copu

la carnali , juxta

r

l

regulam fupra datam,

Saturnus & Lticretia : fint

u

Pofitó veró , quód

liundé Parocho de

lp

flatüs foluti, conítet veró a

a&u luxuricío commi

ffo à Lucretia. cum Con-

Utj

n

fanguin

co Saturni, & propterea fit anxius, an

ven

non for

(àn füb(it impedimentum Affinitatis cx

ver

parte Lucretiz,

In hoc cafü quzrat à Lucre-

N

it cum C onfangui-

tia, an non copu'am exercuer

non

eo Saturni? Siaffüirmet, quarat denuo, quo

e(

uineus fit fanguine junctus

gradu ille Confang

utri

Saturno ? Si dicat in primo;, vel fecundo, non

( (

veró jun&us fuerit

poterit nubere Saturno ; fi

fnes

in ulteriaribus gradibus e. g. in tertio

vel quar-

pu

to, pote

rit nubere Saturno: quia jure novo

ul

"L rid. contracta Afhinitas ex copu

la fornicaria di-

l,

rimit Matrimonium folàüm usque a

d fecundum

«te

radum inclufivé.

cxercuiiï'eg

:

Pofità autem , quód Saturnus

b

copulam fornicariam cum aliqua Con

fangui-

)

nca Lucretiz in primo vel fecundo gradu, turio

iterum inter eos im

lt

P?dimcntum Affinitatis in-

tercederet, -

T

Lit autem impedimentum Affinitatis

ex co-

pua

as

492 203 QX

d

pula fcrhicaria eó faciliàs detegatur Inter-éon:

ua

£f

V

(ï

t

(

hts

uios , plurimum juvabit pradle

3

ere imp;:di.".

menta Matrimonii juxta dicla $. y, p. 2.

um

HLlS i

$.IX. .De Affinitate indireg

N

" 5* :mpra.

L

.f't*" v

p6 dicía,

y

H Nmïj'

I

Gnorantia hujus, do&rine

perglures P*arog

ches inducit in errores,

vinm

Ad diícernendam igitur Affinitatem dire

dam

t i

& proprié dictam ab indire&ta, & impropria, di-

ligentiflimé advertendum eft,

uód ille dunta-

ao

ant

xat,qui cognofcit carnaliter aliquam, co&trahat

Afhnitatem cum Confíanguineis cogn

r

1

t

("gs

e-

. Don

v5

veró frater non alius Confanguineus : ac vice

(inibi.

Vg

verfa, quód illa tantum , qux cognofcitur à Vi-

[a[ ai.i»-r

ro,cum hujus Confanguineis efficiatur Affinis,

(

non veró illius mater, foror, aut alia, vel alius

N

ex Confanguineis,.

Unde licét Confànguinei

j

utriusque partis carnaliter copulatze, communi-

mdo, | h

ter « ocare fe foleant Affines , revera cimen AÉ

tsl

fines non funt, & ifte modus loquendi eit po-

) « ( ,

pularis tantum , & improprius,

Kem de-cïaranr;

ii

Authores fequentibüs exemplis,

ia

I, Poflunt duo fratres ex una cognatione dib-'

l

cere duas forores ex cognatione altera.

2. Poteft Pater ducere viduam

u

ejusdem viduz duas filias,

, & duq filii

o

3. Fotelít quis fucceflivé ducere

—dua»s viduas,

-a.du ]fï:

quarum matiti germani fratres erant ( quod

p

bené notandum ) e, g. Anna & DBarbara nupfe-

runt.duobus fratribus, poterit Petrus ducere

T

,

Aunam viduam fa&am , càque mortuá acciper:

in

AB$2o4 EM -

in uxorem alteram viduam nem

IT ld

pe Barbaram.

li

fe

Sporer de Matrim n, 78.

4. Saturnus potet ducere Lucretiamviduam

Julii, qui Julius prius duxerat. Artemifiam fo-

lá

o

roremSaturni , eà autem mortuá nupferat Lu-

cretig, Sporer l. c,

ea

f. Si Caja habeat.

fratrem .Scmprbnium , cui

Vi T

nupta eft Placidia , Titus veró ducat Cajam , tunc

contrahit Titius Affinitatem proprié ac per fe

3

17

cum Sempronio: Per accidens veró cum Placi.

dia, unde mortua Cajà , & Sempronio poffet

ducere Placidiam, Laynann lib, £, tr. 10. p. 4

.C. Slo Il. 40

&. Poteft pater fp

ao

onfi ducere matrem , vel

Cation

filiam fponfz. Kugler n,1317.

L

L

..7, Duo. comprivigui ,

feu

liberi conjugum ex

Qomm

alio thoro füfcepti , quod contingit , fi viduus &

u

vidua, uterque jam habens liberos ex alio Ma-

tefet

trimonio , copulentur : Sya$ ift : gufammen gt

lat;

bradte Sinper fónaen cinanbet beucatben.

Qtem

$. Et fic poteft quis ducere privignam vel

*;m.ü

nevercam(. Citief » Sodtet, Gotieff « Stutter)

u

füz uxoris defuncte; quia cft tantum Aftinitas

j

fecundi generis,- Engel de Coníang. $. z. n. €.

It,

9. Cajus e. g. poteft ducere vitrici fui ma-

V

crem, Pichler l, 4. tit. 14. de Confang. & Affinit.

. yo. Frater vitrici

nam. Pichler 1, c.

poteít ducere hujgs P;ivig.

NC

11. Validé, & licité contrahant Matrimo-

nium jnter f& fratris & fororis fuperftites con-

P

di

juges, quia nempe inter confanguineos ipfos,

Ti

copulam exercentium , non intercedit Aftini-

tas,

ü

3:0; £9i

du

tas , Íed tantà

m inter virum cum- cöhfänguiQ

neis fceminz,

onvidur

ciffim.

quacum habetur copula; &: vi«

.

team

12. Nifi àliud genus impedimenti obítet ;

Wil

f

oteft Cajus viduus Bertam viduam ducere $

*

ceth&c priüs nu

Ia

vie. Kugler n, cit,

ptà fuerit Ti;io fr*a.tri' Mæs

'

i

"

l

g

:

6. X. Ouam pæw intürrvat fienter.

0 P

;

"]

H

.ï

tontrAbens cuns iupedimento dirimente Con--

"d

*

Janguinitatis ef» Affiittatis ?

u

F. El 10. P.v

E

I ; qui fcienter contrahit in gradibus Cor:

z

fangninitatis & Affinitatis Conftitutioné

m

Canonica interdi&tis ; ipfo fadto Excomrmunis

cationem incurrére, dictum eft $. & p. 2, [Ex-

i

communicatio tamen 'illa non eít refervata ,

,f

ideóque à quolibet Confeffario abfolvi poffe

T

tenet Bufénbàaum , Sporer, La Croix, Peená

Jf

hzc ad ália impedimenta priter. Confanguini:

M

tatem, & Aflinitàtern, àc Votum folemne exe

U

It

/l

tendi nequit, Neque EXxcommuünicatione af-

n

fieitur is,. qui vincul, Cognationis fpiritualis

n

1

vel legalis obftridtus , Matrimoniüm contra-

j

xit, ta Sporer n. 441, citans Pontium &c,

m

241

&. XL. Deimpedimento Criminis in gene-

us

.re, jure EcclefrafTico introduéto,

jj

ff

N

Omine Ctiminis non intelligitur quod-

cunque crimen , etiam atrociífimum, fed

k

ad impedimeéntum criminis ; Matrimonium

Wi

u

dirimens , heceffe eft , intervenire vel adulte-

01

plm

rium , velconju

j

gicidium; velutrumque cum cer-

on-

9

us tàmén adjunctis;

LO 2-

i

toftimi

Contrahitur hoc impedimentum modà qua.

druplici.

hüncv

1. Per adu!

terium cum pronifïïöna facuri

U

f

Matrimonii p

In) &

ce ineundi. -

oíl mortem conjugis cam vcox-nvpli-

us*

; 2, Peradulterium cz

m prö;ni (fione Mï-atrimoi

A.

nii de przfenti, feu cum v'atrimonio a&ualiter

pulum

intentato (

*

mulie

utique invalidé ) cum complice, dum

Q

prior conjux adhuc eft in vivis,

3. Per adulterium cum conjugicidio.

)l

4» Per conjugicidium in mortem (ut vocant

t t

conjugis, effe&u fecuto ex mutua confpiratio-

p

ne, eáque intentione, ut duo illi in mortem con-

1

jugis machinati Matrimonium ineant, .

3

L)

ol

Ge

. .Duos ultimos cafus , cum in

a non

Dij, li

E

facilé ac;idanc, non tangam,.

;

B

diyg

Ml

S. 'XH; ,De primo Crimine , quod e

f

? a.

d

slterimn

Jolum cum promiffrone AMatri-

thifo

smopii de futuro,

Matrir

R

Rimen p:zdi&tum confiftit in hoc, quando

ts d

C

* adulter & adultera (ive ante', five poft ad-

Bet

ulterium .commiffum. (quod bene notandum)

But,

promittunt, & fidem dant de Matrimonio poft

K

LJ

mortem conjugis contra

hendo, 'Siporer n ,196..

te

«um Communiffima.

.

ia

Requiruntur autem fequentes conditi

ones,

. 91

ut hoc crimen fit dirimens.

ff

Vb

1. Adulterium debet e

e formale, hoc eh:,

h

W

uterque debet fcire , alteram partem effe con-

Vg

jugatam.

Non ergo incurritur hoe impedi-

plus

iac fe

Jnentum ; fi neutþa, vél gl;cïa pars neíc

com-

LOI

: m0d0 Wl

committere adulterium , ut, fi puella nefciat ;

hunc virum effe Matrimonio ligatum , aut igno«

(s z

ret, uxorem ejus adhuc vivere, Ita Oimnes.

C Qu

Imó etfíi ignorantia (it craffa, Sporer n 110. ci*

h

tans Sanchez, C oninck, Laymann, Perez &c,

m

2. Requiritur adulterium perfe&tum per co«

o Qu

ulam perfectam, & immiffionem feminis in vas

Yi

muliebre juxta dicta de Affinit, Kugler h. :351.

cum communiftima.

Yio.

3. Ut & adulterium & pï*o*mifi?o, fiat vivene

n uv

te legitimo conjuge: imó fi per confcientiam

T

erroneam Titius & Berta pütent, conjugem al-

motat

terius adhuc vivere ;

cüm tamen réverà jam

obietit, non contrahunt impedimentum crimi-

h,

ICIW M[L

nis, perpetrató licét putatitíó adulterió, & fa.

&a promiffione de futuro Matrimonio. Sporer

n, 1083

jl

4. Non fatis eft folüm adulterium fine pro-

Mu

miffione, vel fola promiffio fine adulterio futuri

Matrimonii poft mortem conjugis, veluti, i Ti«

"

M*

tius dicat Gatharine : Ducam te, fi moriatur

;

i püfh*

Berta uxor mea, cüm jura hzc cogjun&im exi-

.

u

gant, c. fin, de eo, qui duxit,

[j

Promiffiones veró de futuro Maàtrimonio ,

ol

"a

ftante priore etiam àbsque adulterio fünt irritze,

& graviter peccaminofz.

Superaddit Gobat,

ma]UOEC*J

tr. 9. num, a11, omni modo diífüadendum con-

jugibus, ne unquam promittant Matrimonium

h

five Virgini, five conjugatz poft mortem con-

jugis , " quia tales promiffiones funt malorum

e m

plurium incitamenta,

^

Exinde meritó.

Parochi ejusmódi promillio-

p

(

nem ;

03 200 EC

u

nem factam audientes , fafpicentur , & inquis

Sancht

rant de ulteriori malo. Sporern. 1046.

Si viduus eoram Parocho Sponfália folemnia

M:

atdte

cclebraturus cum fua ancilla ; mortua fua con«

juge. vetula. compareat , declaret partibus

(j i

hoc impédimentum Criminis , absque fufpi-

þu?&'ü

cione tamen alicujus niali: qwibez prafemitar

fon (

.

bonus , donec probetur malus

.

experientia tas

hact

men docet , quód fübinde ià fimilibus ca&bus

meyl

detecta fuerint adulteria , cum promiffionefu.

fam

turi Matrimonii , vivente adhuc legitima con.

TIAmt

*

juge

137 L]

B

P"romiüïo Matrimonii debät; cäfï'e vera ; &

T

feria, feu utrinque ferio , & ex animo facla,

Crini

z. Non revocante ante patratum adulterium,

ttahen

3. Aliquo figno externo manifeftata, 4«. Ab

altera parte acceptata, $. Etiam abfoluta. Sed

VX

quid , fi altera pars taceat ,- cenfebitürne con-

Milt

fentire , & acceptare, ficque impedimentum

5

contrahi ;

N

Cur

babiliter Sanchez, & Sporet

al

ANegant pro

.h-. "1 G?o

m

&. Si promiífio

at conditionaté , conditio-

Wa |

ne.ante mortem conjugis non impleta , ut ;

Cü, (

ttadu

li dicas adulterz : promitto , £e ducere , (i pater

gmeus profecius [uerit , & ante mortem conjugis

fenti

pater non profifcatur , non oritut' impeditnene

Bu

tum, Laymann , Sporer fo9. Kugler n. 1396.

Q |

7. Probabiliter requititur ultra promiffio-

Ü m

ftem acceptatam , & abfíolutam etiam repros

OC

miíiio viciffim fa&ta ab altera parte , fcu pro»

V.

Laymann nut, 4. Spórer n.

g

n*zi(ücä mutua, .

Geit,

MES 209 &X

:3 &D"lil

cCit, Probabiliusx' 'tamen ne

j

Sanchez Difp. 79. n. 16.

gat. cgm ipluribt;s

-5

la Cl

8. Requiritur, ut Matrimoninm ,

in quo

t fs

adulter ex adulteris conftitutus eft, walidum

t pl

fit; & verum, non puré exiftimatum ,. vel

st i

putatitium ; qnia tale Matrimonium . irritum

nj

non confílitueret. veré' conjuges ,. idcirco im.

xnati:

hac materia odiofa, in qua termini ftricte fu-

us (

mendifunt, nonincurriturhoc impedimentum

vilfior

fi non intercefferit verum Matrimonium, | Lay-

mannnum, r,$

um o

porer 110, Kuglexj cum Pluribus

1379. & 1383.

þm hoc

4 i

Tandem . notandum , impedimentu

atimo ii

Criminis tantüm dirimere Matrimonium con«-

y al

F;ahendum inter ipfosmcti Criminofös.

n uU

l

ib s

$. XIII.. De /äcuhda Crimine y quod ef£

Aicint t

adulterium plz)m cum alio Matrimonio contracfo,

paoins

Ncurritur hoc impedimentum Griminis per

I

s

adulterium fimul: & Matrimonium attenta-

tum, dum nimirum duo alii, quorum faitem

j d

una pars in legitimo Matrimonio conftituta

€ft, contrahunt, vel potiüs ( cüm talis con-

pl

tractus irritus fit) contrahere attentat de prz-

:tre,:"f""f

fenti Matrimonium,

Ex cit, c. fin, &c.

Si

m

;

"

enim impedimentum Criminis incurrunt adul-

i

& f U, |

ceri, contrahentes Sponfàlia de futuro, quan-

tó magis, fi ea contrahant de préfenti , cüm

! Pramvh

m i

hoc multó turpius fia, & gravius, :

(ar

. Cieterüm , utillud impedimentum incurraturs

5porer

Cri-

exdemfere conditiones r.equi;*unmï: qusin

minc

"

ETE

míne adulterii, promiffioni de futuro conjunaz,

volunta

*

& in przced, Paragraph, explicatze fuerunt,

lit t

at

inip

$. XIV. De Impedimento Erroris,

Uplex eft Error ; unus eft perfonz , cüm

bicodit

D

tt noll

una perfona pro alia füpponitur e. g.

10 no

Fingamus ,

me velle ducere filiam Franciíci,

fed audivi effe unicam

hac t

uam nunquam vidi ;

tàns d

bonx fame, & formz : adducitur autem mi-

drid

hi aliaejusdem quidem famz , & forma: fed

:ux non eft filia Francifci, fingitur tameneffe;

Ittt

tunc, fi cum illa contraham , declarabitur

tll

vitiy

contradus nullus ex jure naturz, Ita Com-

munis apud Laymann l f. tr. 10. p. 4. Cap.

QU Co

4. Wie(lner num, 201. Rugler num.1105. —

Excipl

Alter error eft circa qualitatem perfone e.

.

Sdhe

£

, dum quis credit fe contrahere cum Titia

WE

Ni

rgine nobili , & legitimo. thoro nata ; inte-

xim illa eft corrupta ; plebeja , & ex adulte-

zio concepta , aliàve dote deftituca , quà ill*aga

Quo

V u

praftare contrahens falsó exiftimavit.

Error ifte circa qualitatem . folam re

gulari-

tahen

zer non dirimit Matrimonium , et(i alterius

dium :

contrahentis dolo provenerit : nam , ut bene

dm,.

notat Wieflner n, a1j.

Si talis errormatri-

x

r

lurima Matri-

Onbng

monislem confenfum tolleret ,. p

monia magno prolium ; maximoque. reipubli-

ii

n

€x damno , & publico fcandalo diffolverentur.

F xcipe tamen primó , nifi ipfa qualitas. per-

i qi

fonz in contra&tu apponatur tanquam condi-

mmm

vio fine qua non, ut , fiquis dicat : copmtrAlzo f€-

n

judl

eum , ji djves es : [ virgo es: aliter nou 5 &

vO-

m

E *m r

us

voluntas! a&u , vel virtute duret, Dixi virs

VU

Puté , qu&, etfi non a&u in ipfo contra&tu ha»

beatur , tamen antea habita, & non YeVOCae

Prtr

tain ipfo contradu virtualiter, aut. (altem ha«

(ug, u

bitualiter perfeverat , ut ,.

fi antea declarafti ,

Yili :|

te nolle ducere Cajam, nifi

m fs

VIrgO fit ,. & ani-

mo non revocato , & neque actu cogitans de

efe u

r u

hac mea voluntate , contraho cum Caja , pu-

tans effe virginem , cüm talis n

on fit ampliüs ,

form:

invalidum erit Matrimonium

; quia illà prioe

: um

intentio , cüm non fit revoca

fa, & adhuc vir«

deciri

tualiter ; vel faltem habituali

valet intentioni,

ter duret , eequis.

À Iü'l Ü

&conditionivirtuali, S

i 42

eum cummuni nut. é.

ml

Excipe fecundó , nifi error qualitatis indu-

] p&döüf?-

cat, five fimul involvat errorem perfonz,.

a

i

.'

V

a TM

Sanchez n. z1, & n, 23. Sporer n,

num, 1096, & n. 1098.

T

er d

l,qdäb

Quod tunc contingit , cüm qualitas aliqua

i

eít unicus finis Matrimonii cum aliqua con-

m

trahendi , ità, ut unice eli

gatur tanquam me«.

di d

dium ad finem , feu qualitatem illam obtinen-

dam, quà przdita effe judicatur illa

erfona ,

j

]

eui

quacum Matrimonium initur , e. g,

juvenis

j

Opibus przpollens , fed non nobilis ad fami-

v

)

liam aliunde adícito fplendore ornandam; attol-

o

o

lendámque , afüinitatem cum Illuftribus fami«.

liis quzrat , & unicé eo fine inducatur àd Ma. -

M

j

j i

trimonium cum puella ineundum , quia fe illu-

MW;W !

firi fanguine procreatam jactitabat, Quare fi

"T

paellg €a nobilitate infignita non fit; cenf

et.r

l

&

efle

i æ 2lz GOK

effe error pérfonz , & dirimens tal

2

e Matri-

mionium. .W/ieftner n. 12, 14.

ceptïo :

m habet

m

— Alium cafum non fictum , fed , fa&tu

Qma

P.Reutlinger. Carnifex quidam caftrenfis ex-

hibitis falis teftimoniis, & teftibus fimulans

Ü

fc'upum- effe ex Officialicus bellicis , contra-

xerat Matrimonium cum perhoneíta ac opu-

COr

lenta virgine Hermilla. Doló apertó , ad in-

Tont

antiam Hermilc

:

fuit nullum,

, Matrimonium dfgclafarum

^

du

us Q

- Ex di&is fit 1. Inducentem dolo, ac men-

titem

daciis puellam ad promittendum , debere ab-

tl

ftinere à Matrimonio, vel dolumíeu fimulatio-

xcf

nem aperire, Laymann. l; 3. tr. 4. c, $. ( 6

M

2 Er(i pars alterà indücta non fuerit, fi ta-

Ti

Ny

men defectus occultus , in fponfo gravis, &

K W

perhnitiofus eft, & viciffim , ut morbus galli-

,

cus, lepra, epilepíia &c,| indicandus eft, vel à

Citür

Matrimonio abftinendum, | Kugler num. 1106

: $, Puellam , aut ejus parentes peccare gra-

Vénur

Qrans

viter contra charitatem , & in certis cafibus

etiam contra juíflitiam , fi tacito virginitatis

otg

pert

defe&tu aliquem in nuptias inducant , fi pro-

(

p

babiliter , aut. certó pravideant, maritum 1n.

notitiam venturum defedtüs, &

Ont

.ægefti'imä la-

lf,

turum. Kugler l, cit.

^4. Si fponfa mentiatur , fe virginem effe,

M

cüm fit corrupta , dummodo non: fit pericu-

lum, ne reíciat maritus, effe duntaxat pec-

]

catum veniale, Perez apud Gobat tr. 9. n. 18.

U

^ $, In fimilibus deceptionibus tunc effe pec-

C

catum grave, tenet Gobat l, cit, quando de-

ceptio

q,

o

L ENE- B

Q r

ceptio eft circa rem |gravem , & notabilem;

w

M babf

ut ; fipuella fefingateffe divitem , nobilem!&a,

iil

3

cüm non fit; venialiter veró , fi fit de re levi.

s i

$. XV. De impedimento Conditionis. '

ds, t

ht

C

Onditio fervilis ignorata ex C. 2. 3; &

9 ii

ulti, de conjug. fervorum impedit Matri-

monium , & quidem jure Ecclefiaftico juxta

dedia

aliquos, juxta alios jure Naturz, Unde, fi

UE

quis contraxit liber.cum ancilla, cujus fervi-

dde

tutem ignorabat ,. vel:viciffim , & poftquam

i

vt

intellexit / conditionem ipfius , nec . verbos

nec-facto confenfit in eandem , nullum. eft

my

| fuer«- 1

Matrimonium, & cum alia contrahere poterit,

Nomine autem conditionis fervilis - debet

o g

hic intelligi fervitus proprié, & rigorose di-

o s

hs di

&a, qualis eft ea, per quam aliquis ita fübji-

rnum,l'

citur dominio alterius, ut poffit etiam ab eo

venumdari; fíed quia in his partibus nulla

peccaIC

ts C

praxis, non immoror, cüm talis fervitus ri«

gorofa non datur, ideo valere Matrimonium

p

perfonz liberx cum fervis originariis. vel ad-

"M

myns

)»

Ícriptitiis, quales funt plurimiinBohemia, Po-

lonia, Suevia, ajunt Laymann n. $. Gobatca-

um

fu $. n. 131 Sporer. n, 12, Reutlinger n. 7.

gt

$. XVI. De impedimento Vis, /äüMetu;.r

1

j

s, & Mctus gravis injuflé incuffus ad

Hwä Pf»

VI

!

Matrimonium extorquendum, irritat Ma-

D'fnul

trimonium, etfi illud fit juratum, Sporer n, 13.

c d

cum Communiffima ,. & quidem utroque jure,

Iuafldo

Per £o, g'njuþä, intelligunt Gobatde voto n. 1344

a

3

93 114 8

z

wideo

Sporer n, 18. Kugler, fi fcilicet fit incuffus à

v oon

tali;, qui nullam habet poteftatem incutiendi,

£5,n

Secus eft , fi metus juíté incuteretur, v. g.

D g

à Judice przecipiente ftupratori Virginis , ut

tis d

eam duceret füb poena excommunicationis , &

amif

óic.erit validum Matrimonium initum à juve-

n«

»e cum puella , quacum ipfi, in flagitio de-

dian

»rehenfo , decepte parens , fi eam.non ducat,

T

sccufationen minitatus eft, WVieftner num,

la

223. Sporet loc. cit, cum Communi.

Ts ,

Pariter erit validum Matrimonium , fi me-

hm n

tus proveniat à caufis naturalibus , aut for-

petio

tuitis ( quem A, A, vocare folent metum in-

liís,

trinfecum ) v. g. fi quis contrahat cum con-

p

Cl'äqw

cubina metu mortis , ex morbo , nauftagio , ti-

pote

more inferni Bufenbaum , Kugler, Reutlin

;

»

Ü

cum Communi,

Tandem , ut metus irritet Matrimonium,

R'd;

ml

requiritut , ut fit per fe dire&é incuffus ad ex-

a

torquendum ipfum Matrimonii confenfum , &

Yi

non ad alium finem,

feen

Hinc, fi Titius ex odio tibi intentet mor-

C ni

tem , tu ob hunc metum mortis fpondeas du-

T

cere ejus filiam , valebit Matrimonium ; quia

l!

tu fponte Matrimonium eligis , ut redimas ve-

Mu

xam', La Cl'OiX l- 6- Pq 30 dc Matrimo ne 6;1'

qu

SQ«

$. XVIL Qualis metus effe debeat , ut

Thtn

Matrimonium dirimat ?

Ti

Uplex Metus , gravis , & levis. Gravis

D

dicitur , quando timetur grave malum

rfonz

f

iafcrcndum ; aut ipíi metuenti , aut. pe

valdé

392 :1; &

d

l-

t iil

valdé conjunctze , ut patri , uxori, fratri, alii&

t

ve confanguineis. Cujusmodi eft metus mor-

tl

tis, mutilationis , cruciatüs , vel verberatio-

nis gravis ; & atrocis fervitutis , exilii ,. carce-

T0 1

ia

ris diuturni , gravis infamiz , violenti ftupri

amiífionis ftatüs , vel officii ad: fuftentationema

tumi

hii

neceffarii , majoris partis bonorum , exhzre-

ditationis , excommunicationis injufté ,. qu£

.non

[net t

metus cadens in virum conftantem dícitur,

Metus gravis cenfetur etiam metus refpe&i-

Yuni

um,ü

vus , quo fcilicet timetur malum grave , fo-

lum refpectu apprehenfionis , vel conditionis

TL

períong: nam pueris ,- foeminis , viris meticu-

j t

du

lofis , vel aliunde affli&is valde gravia accidunt

pleraque , quz vix curant homines fortes

ul

Sporer n. 15,

du

Dummodo non vané tantüm , levitérque ,

hm

fed probabiliter ac prudenter credatur illud

malum fibi imminere' , vel perfonis conjun&tis

ais i

fenfün

juxta dicta. Kugler n. 98, Reutlinger.

Matrimonium ex metu gravi initum , five

penttt

fecundüm fe , five refpe&tivé gravis fit, irritum,

'

ac nullum eft in utro

pOüdeöï'

T. T; & Canonift,

que foro, Ita Communis

)u *

Illum , qui metum injufté incuffit , & ficinivit

reli"

Matrimonium , non poffe refilire ; docent plures

i

apud Bufenbaum.

. Sedalterum innocentem etiam quoad Matrí-

monium pofle propria füa authoritate refilire

»te-

W.W

nent alii cum Sanchez,

u

(

Si omnibus diligenter confideratis , dubium

yc n

u

fitutrüm metus injuftéad Matrimoniu:n contra-

" efm

4

hendum

L Vük

'æ 216 æ

hendum incuffus, gravis cenfendus fit, necne?

tore;

cenfet Laymann, n, 4. de Matr, coadto ,. pzo Va-

VATA

lore Matrimonii ftandum effe,

moi,

Porrofigna, unde famuntur con;e&uræ, quod

m

interveneritmetus gravis , funt

00,1

1. Pallor vultüs , & vox fübmiffa , quà fponfa

Thanr

aliquoties interrogata à Parocho , tandem con-

N

fenfum -expreffit,

dig

2. Multa feftinatio in contrahcndo.

.

EXI

$. Antecedens animi averfio, & repugnantxa

Lm

4

nubendi,

prds

4. Proteftationes antecedentes de non volen-

verbe

do maritum talem ; fi poftea etiam concurrant

QO

aliunde prefumptiones.

fünt,

f. Si nulli confanguinei illius , qui metum

tsv

paffus eft , intervenerint.

fütaf

€. Si clam , & noGu initus |fit contra&us.

u

7. Si metum inferens voluerit celari Matri-

qu

monium, La Croix l, 6 peide- de Matrim.

(

Usn

n. 662.

I

Mctus levis dicitur quandc timetur leve tan-

üu

tuüm malumv, g. incuffio colaphi, levis verbera-

tio, reprehen(io verbalis , fubtractio ciborum,

nl

.Metum levem Matrimonium non irritare, te«

juxt

net Commnnis, Laym. n. 1. cit , levem metum

Y

jura non «ftimare , fimiliter Sporer n. 16«

fint

Tn

&. XVIIL. 2fz zmetus rerverentmlts etiam

Ti

irritet MAtrimnoniunm .

ln

M

Etus veré reverentialis ( quó nimirum ju-

venis , vel puella tantüm ideó confentitin

Matnmonmm propofitum à paue, e, g. vel tu-

—

tore;

-- m M

iL tl

tore; quia timet, ne contradicendo a

3

0 PïO l

É

gat'con.

tra reverentiam debitam

parenti, ideoque ejus-

modi , qui folüm rubor

€m, ac verecundiam in

&xz,äm&

metuente caufat

)feclufo omni alio: incommo-

do , veldamno non irritat Matrimonium, | Lav.

T

mann nufm, 5, Sporer n. ié,

Kugler n. €3o.

ATa

Reutlinger.

Quiafolus metus reverentialis non

eft gravis , aut cadens in conftantem virum,

y

Excipe, nifi duz impulfiones concurrant ai£

rgpugr;

Laymann 3. hoc eft, quando metus non dicit

przeisé verecundiam, fedfimul adjuncla fünt ve]

DOn:

CONU

verbera, velgraves minz, quarum meritó exe-

cutio timeatur futura, vel quando quidem ab-

fünt , accedat tamen gravisira ,

& indignatio pa-

qui n

cris vel alterius , àquo quis depe

ndet , quz dura-

turafit, & ex quametuatur mal

a tractatio, con-

qu

tinua af»eritas vultus,

exprobatio inobedientiz ,

r lt

que identide

m

,

n fiat durioribus verbis , aliáve

k M

ejusmodi incommoda &c.

In talibus cafibus doc^t Reutlingerkc,um hï;

i

ribus aliis , qugs citat , Matrimonium irritari. ,

du

Imó fuüfficiunt etiam preces valde imporrunz /

dborun

inftantiflimz , fiepius repetitz ,

fi fantà perfonis

ritut

juxta,dicta, quibus debetur re

verentia, Juxta

àll n

Laymann num, 3. àfortiori, quando conjunctz

y Ib

fünt minz, háncque fententiam effe maeis com-

munem tenet Leffius a

pud Kugler n, 679, Spo-

".

rer n. 17, in praxi locu

m habere poffe, aitReuc-

ingerf

"

J

us

p

m

O ;

$. "xllx.

M9$ u9 EUK

$. XIX. Deimpedimento Raptus mulieris.

"

ww

Ulier , quamdiu in poteftate raptoris man-

feme

yan

ferit , non

poteft validé eidem Matrimo-

nio copulari,

,

$!

moi

Quodíi veró

rapta à rap't:ore feparata , & inlo-

o tuto, & libero conftituta, illum in virum ha-

Dor

bere confenferit , eámque raptor viciffiminuxo-

Imo

rem petat, validé contrahent, quamvisnihilomi-

"

nus raptor ipfe , ac omnes illi, confilium , auxili-

li

um , & favorem,przbentes , fint ipfo jure excom-

municati, ac perpetuó infames , omniümquedi-

gnitatum incapaces , & fi Clerici fuerint de pro-

VJ

'prïo gradu decidant , & przeterearaptor teneatur

mulierem raptam , five eam in uxorem duxerit,

i,

five non , decenter, arbitrió judicis, dotare, Ita

p«

exprefsé Trid, feff, 24, de reform, Matrim.l C. 6,

HH

$. XX. De impotentia in genere.

dl

Dir

I

Mpotentia , de qua hicfermo eft, eft vitium na-

turale aut accidentale impediens coitum ;

L

Sanchezl, 7. d. 92.n. 1.

Sive, eft defectus cor-

poris , qui impedit copulam conjugalem, Gobat

tr. 9, n. 413. Quz impotentia impedit , ac diri-

mit Mattimonium jure non folum Ecclefiaftico,

fcd ctiam naturali, Impotentia veró ad genera-

S

tionem valori Matrimonii non obftat, quz fteri-

litas. vocatur; unde validum eft Matrimonium

initum

lN

W

1. ASenibus, Excipe, nifiita fint decrepiti,

& exhaufti , utfint impotentes ad copulam ha-

]

uvari

'3

bendam, necjudicio medicorum ulla artej

(

LT

Wil

poffunt. - At ; finon fint , ita exhaufti ,Afed verunj—i

Wurs s

femen adhuc emittere poffint, etiam decrepiti

.'P.Nh[nmg

Matrimonium inire poffunt,

2. A. flerilibus.

3. A fcminis non valentibus parere absque

db

mortis periculo, 4. A foeminis, qux foaetum

Wa

non nifi mortuum edunt. , À confítitutis in

dimno.

mortis articulo.

&. Poteft contrahere uxor

Vistiin

vicina partui ,

quamvis fine effeQtu nova prolis.

n

Ita Communis,

Rs

hii

$. XXL De impotentia drvi[ione,

n

riaac multiplex effe poteft impotentia :

d itsiei

VA

nam.non quscunque impotentia co&un-

1

m

di , hocinducitimpedimentum ,. ac dirimit fem-

