Sed nondum ftat completa Victoria , altera fupereft tentatio mole-

Qt.

fiffima, qux non jam à profperis venit, fed ab adverfis. Hxc murmura

tl

ciet adversüs DEum , ut credant homines, & Dei fervi, iniqué fe pati, o-

mnia qux patiuntur; aut quia Deo non audenr. dare iniquitatem , auferunt

fun

pe

ei gubernationem, — Cin enim iniquum fit , ut pejores ne letentur , && ego

l

atiar, iniquum DEus facere non potef, ergo uon

ubernat ves bumanas,

À

"

nec cuva illi eft de bominibus. — Magnaimpietas ( in

f. 31.) quis eam tol-

Qu

let, quis diftortum illud cor corriget? Advocare iterum oportebit fanctam

tri)

fuftinentiam , quz fola potis eft dirimere , hanc litem, quia ficut contine-

lu

ve libidiwes, n profpera capiaut eft continentiz , ità fuffinere borreres, fu-

ftinentia, neceffe eft, ut conturbato huic animo perfuadeat, Deum reve-

Dy

tüte

ra mundum gubernare, Gubernat omnino , & quidem juxta pactum ,

Thit;

quod

r

"

249

Le&t. Antemerid. Diei V. -

h3

]

quod tecum

& cum omni homine inivit, " Quomodo? per fcripturam,

feu Dei verbum inquo tibi in hac vita

non promifit aliud , nifi cruces, tri-

fifatus

unt fcripture in boc feculo

bulationes, miferias , pr

effaras. Nomn nobis prowitt

rf

uras, angufrias,

augienta dolorum , abundantiam ten-

LO

vifi tribulationes, pre]

tationum (inP[.38 )

&iterum: fota

Chrifliaui bomiris vita , fifecundum E-

i

: ef atque Martyrium. Accipe igitur quod tuumeft &

y. A

vangelium vivat, Crua

vade; Sieumvolo ma

nere donec veniam , redditurus , gaudentibus in de-

1 DE

fideriis fuis xterna fupplicia, quid ad

te? tupatere, Premium Regni Cce-

^nbattg

leftis futurum eft, damnatio

futura eft, ig medio q

zgz'.d? tribulationes in vita

t Chii«

? utappare

at animus coleus Deum ,quantum colat DEum,

prafenti, Quare

|ope

ut videat, utrum gratis colat euti,

"

a quo falutem gratis accepit. CinPf. 43.)

w«

uaretribulationes? quia P

acitur a

d vitam fempiternam , adeo , quód qui

T

erdidit tolerantiam , cecidit

de Celo (inPf.93.) quare hic tribulationes?

erhas electi difcernuntur à reprobis, qui

paucas vel nullas, juftiautem

quiap

enient a

d tribulationem fempiter-

diom,

snultas

babent tribulatioues, & ideó ii v

inbolo,

are hic tribulationes, ideo buic vit

& male dulci mifcuit tribulatio-

nam. Qu

requiratur,

Cin Pfal, 43.) quare bic

ilif-

nes, ut alia, q

ue falubriter dulcis: eff ;

tribulationes ?

quia arda

89 angufia eft via,

qu& ducit ad.regnum. $ pauci

, /n

uci?

qui tolerant tribulationes , qui

] þ&Mh

unt, qui ambulant eam.

Qui fuxt ii pa

tolerant tentationes , qui

in iftis omuibus

molejtüs aon deficiunt , qui non ad

(Jffïf'

"

buuntiniquitatem.

mítn

boram gaudent.. (1

bid.) quiDeo non tri

"

Ergo DEUS opt

imé gu

bernat hunc

mundum , juftiffimé tibi infligit

(

te vult ducere per

has anguftias ad fuam gloriam , quia

H)mg Yi

adverfitates, quia

u

ftatus hujus mun

di debet effe tali

s. Hicergo quz'd?l

abor, preffura, tribu-

(inP(. 48.) Morbi, dolores , damna, op-

tii 10*

latio, tentatio , ti

bil aliud. fperes.

veffiones, orbitates,

communuis bec o

mnium materies lacrymarum. (ferm. 38.

d à Deo prztendit ,

vult fe à communi miferiarum

Mi

mole-

cit. ) unde qui aliu

Oftendit fe habere diffor-

armutá

forte eximere, contr

a divinam difpofitionem.

bmurmurat contra juftiffimam , propter originale

pati, 0-

tumcor, quod Deo o

folummodo cor re&um eft il-

tribulationis mmiffionem : quia

wj(erani

p'eccatum,

tionis , mororis,

laboris , bumiliationis , not

Em

lud , quod

quidquid patitur affli

tribuit nifi vo

luntati Dei jufte, 1

on illi dansinfipientiam , quod quafi nefciat,

T BLLT

llat 88 talibus pa

rcit. (inPf. 31.) Cor re&um in

m t0i*

?

uid agat , quitalem flage

tribulatione dicit , ficut Domino

placuit ,

ità fatium eff , fit nomen Domini

m&am

it, cui abftulit, quando abftulit , fit nomen

cottinte

beneditum, qui abftulit, quod abftul

m fan&tas & utiles le&tiones dant iftz vir-

Domini beneditium (ibid. ) O qua

gt5 »

teftne aliquid re&tiüs dici pro aquani-

q

tutes continentia & luftinentia! po

€o

mitate in adverfis tolerandis? aut fec

uriüs recenferi, n& in profperis à D

Pg&ümy

À

d

qUO

anirmyum avertamus.

2g0

Le&t. Antemerid. Diei VIIÉ..

Sed fua habent magiftralia documenta inparticularibus. quoque ma-

pïfï

teriis, audire libeat unam iterum prius. , & poftea:aliam , prius veró u-

fit,

tramque fimul.

Abundant tentatioues in mundo..

Proptereà timendum:

qum

non effe; monet fan&la continentia, quia major eff q

ui fecit mundum, — A-

btt,

bundant tentationes. infracto

jubet. effe: animo- fan&ta fuftinentia, mon de-

p

r

^j

ficit enim, qui in illo ( DEO ) fpem ponit , in

tem

quo deféttus wullus eft.. ( in Joan;.

tr..41. ) Circuit Diabolus die ac nocte,

quarens quem. devoret, fed ge-

fi

nerofitatem addit continentia; ut non fügiamus;

fir

Invocetur omnipotens in-

quit,. contra: exercitatum: Diabolum, babitet: im te., qui now potefi viaci, &9:

(to

ecurus. vinces eum:, qui vincere

folet. (inEp. Jo.tr. 4.) Sed: quos?: ig. qui--

t

bus non babitat D EUS..

Excitat ad: maledicentiam; & impatientiam, (ed fu--

qu

flinentia. coliibet utramque; quia quid' blasphemantes. faciunt Deo: gter--

dni

no? fi pugnum in. columnam ferias , tu lederis ,

€9 putas, quod. tua: blas-

f

pbemia DEU M. percutias?. CinPf 91.) cogitan

dum. dicit,, aliter effe non:

tif

poffe, nifi.ut patienter fuffera

s; tranquilliora Q6 meliora. tempora: nolite.

d

fperave fratves, fallitis vos., q

uod: volis. Evang:

elium: nom promittit , nolite

h

vos promittere,, DEUS enim promifit non.bic letitiam,, fed in fe,

(inPf.96.);

n

Verumtamen: cum: fentationes periculofe

» in: quas inferri peruiciofum:

(J

eff, aut: profperis rebus , aut adverfis oriantur: ,

uemo fraugitur adverfarum

f

zoleflia, qui profperorum deleGatione non:capit

ur. (de ferm; D. inmon.1

e

2« C 9: a.24. ): adeO-quodà profperis. nobis

magjs.metuere debeamus; &

al

vigilare; quia. periculofior: eff ves profpera. au

imo:

» quàm: adverfa corpori.,

COT

( praf. inPf.po.). Videturid provenire ex eo', q

uód profperitas, blandi-

endo, prxtendat fub: pallio: honeftatis eam: effe lici

u

tam, & fic incautum de-

am

cipiat; Deusea, quein mundo funt, fécit,

qaareer gomon amem qu& Deus fe-

li

*

cit? (inEp. Jo: tr. 2. Nünquid quia terreaa;

ideà Dei, nonfünt ? (inPf. 3 2,36

inf

Nunquid quia creatura.funt, eo.ipfo rejicien

da.fünt? ad quid illa Deus fecit,,

f

fi intantum vitari debent; fi venenum fünt

mortiferum ? an forté prohibe-.

&t

bis comedere. & bibere, an voles homines-laceros; & nudos incedere ; aus

hi

xum &argentum non tangere; fua:omnia pauperibus difltribuere? Modi-

$

lethominesirretire..

cum * hzrationes funtfophismata diaboli; quibus prztextu neceffitatis (o--

Satbanasi

d

di

folet dicere lene-vobis fit. increatura DEL,,.

K

guare ia fecit: nifi ut: Den? fit vo

bis ? Vide:jam quid fequatur: ab his in--

Q

ebriantur €$ pereunt, &9. obliv

ifcuntur Creatorem: (uum, dum non temperan-

ter,. fed: cupidé utuntur creatis

, Creator: contemnit ur

. Coluerunt &9 fervie--

Q

vunt: creatave potirs. quam: Deo. Rom. .. (tr.

2.cit-) DEUS dedit utique:

tl

iffa ad noftram neceffitatem:, fü(tentatione

m vi&um;. amictum, fed ut

ames: illum; qui:dedit; plus enim: eff;,

b

quod tibi vuli dave, id eft. fe ipfum, qui.

lcg

iffa fecit, uf: nonmanducetis; nan bibat

is, non. boc dicitur, féd fit modus pro-

ptee

Lect. Antemerid, Diei VIIE.

2fX

"

at

Vemt-

ipter Creatorem , ut non vos illigent ifta diledione , uà ad fmendüm boc ame-

Vero Qj

tis, quod ad utendum babere debetis.

Examinare debet Dei fervus : an

lendum

cüm hxc habet, aliquo modo in iis non ponat finem ultimum, cum ea ha-

m A.

bet,-credat , fe habere fatisfactionem, & finon habet, "hzc inordinaté ap-

Mi dt-

petat, propterea turbet.domum, vilipendat ftatum ,-exprobret pauperta-

njom,

tem , monfítret vitz Religiofe tedium? Hoc prohibet San&ta Continen-

ld ge-

tia, modum certum in iis praícribit, ut frugaliter fumantur cum haben-

Vtasin-

tur, in iis & «ex iis DEUS Jaudetur, cum non habentur ad amuffim

Pecunia veró .&

$n

(totaliter enim nunquam :deerunt ) diffimuletur.

it qii-

Aummus fit infwumentum peregrinatiouis , mon irritamentum cupiditatis,,

vi»-'j fïla

quo utaris ad neceffitatem ., non quo fruaris ad dele&ationem ,juxta Augu-

0 -

j$tini Confilium , utere uumuo , quomodo viator in flabulo utitur anen-

u Hs-

f& , calice,-urceo , letulo, dimiffurus, non permanfurus, (in Jo.tr. 41.) mor-

efe non

:tificando nummi defiderium , preícindendo lucri appetitum , fed haben-

t tlilt

.do alimenta, & quibus tegamur , his coutenti (imus ( 1.ad'Tim.6.) ad ex-

emplum N. Ven. Thomz Bofci, Doctoris Valentini, qui amplos cathe-

!, miltt

ia6)

drz proventus , non fibi refervavit , fed integros pauperibus diftribuit

al

« Jord.inHiff.Arag. ) &hac.quoadvitam animalem, qua defiderium car-

(;

s

at

Anis perízpe xequirit, & in his impingit.

mon.l

«Curiofitasoculorum;quz in mundo eft, hábet aliam prolperitatem in

mus &

-addifcendis fcientiis , in qua.quia perfzpe exorbitatur , modum imponit

continentia, ut quz honeflé & ftatui-noftro competentia addifcere pof-

«pttís

, QUX'AWK s

fumus, vel tradere,.addi[camus., vel tradamusiin Dei honorem, proximi

li iil de'

amorem ,.& Religionis.emolumentum.

Alii fines omnes ábominandi

Dus ft-

funt, precipue fi exfcientia xítimationem queramus , inflemur , & in fic

inflati alios fpernamus , non cognofcentes plurimüm nobis deeffe , quia

I(32)

us t

fcientiam fin& virtute poffidemus. Quz quidem fine illa eftdens in ore

apri, & gladius inmanu füriofi. Autfi tenacesfumus eamfratribus com-

prafïibe-

krc,

municandi , queddam genus.eft hoc invidis , & contra illud quod dicit

Spiritus S. quod fiz? fitttone didici, finé invidia comimunico, (Sap. 7.) quid

: Motl^

dicam de :éjusdem infufficienfi peritia , vel communicatione in fuo mu-

tatis f0«

nere, & officio? quod grande peccatum eft , cüm juventus Moderatori

i DEL,

commiffa,non imbuitur t debet, vel temporibus illis.quibus debet , üt

b hisit

plurimüm przceptore à le&tione abíente vel in ea difpenfante, vel aliis

anptril-

cum ftudio incompatibilibus , indulgente. Sicut & contra cum juventus

í onite

talentum fibi conceffum prodigit , & diligentiz Moderatoris non corre-

jrotiqie

fpondet. . Hts peccatis damnabiliter exponit licita alioquin curiofitas , fi

l, d Uf,

leges continentiz non fequatur.

PUl qm

Sed longe plus timenda fzculi ambitio, honorum , & officiorum

li2

ut

oun t

Ji

TM

Z

2$

Lect. Poterid. lf:ïgi VTII.

ut jam fuprà infinuatum ell, culmen, periculofa utiquevpr&peritas, (äuam

S. Nofter Antiftes Villanovanus, continenter abíque dubio perfpexit, no-

lens Prafulatum acceptare , cum fuiffes a&tu Provincialis , quia neminenr

[2

in Provinciachabuit, qui ad eum acceptandum illum:compuliffet, &non-

À

nifi per obedientiam d

emum acceptans Valentinum Archi -- Epifcopatum

i

LE

(in'vita) fimiliter excellens tanti Magiflri imitator per ipfum ad Religio-

nemaffumptus, Vener. Orofco inter

gratias à Bma Dei Matre acceptas

eam reputavit fingularem , fe ad mitram promotüm non fuiffe ; qua hu-

2

militer recufata N. B. Andreas de monte Regali , chariores fibi fore di-

£

cebat tractatus B. P. Noflri in Joannem, ( Arpe diar. ) fi ifti in omni vir«

$

tute maturi viri, horrebant ad nomen dignitatum, extra ordinem

:

xi

',» quis:

eas quzrere audebit? Horrendum. eft illud infelicis anime- dict

um , fi

ÜQyoO p u —

es

nonfuiffem.de numero Przlatorum;, non fuiffem.in numero: da

tnnato-

-

I

rum. . Nec facit quod profperitates dignitatum extra. ordinem nec tu

c»

ambias, imó fcias rariorem fore ad fimiles gradus. regularium promo-

F-ug

tionem, fatis eft fi te tentat fumus Prodlaturarum in ordine, zquéliz cul-

f2

smen funt, ex quo tanto quis eliditur graviüs ,. quantó fublimiüs fereba-

05

tur. Debent effe Prolati inordine & füperiores, fed & -vocati fint , feii-

ciores illi, quàm quife ipfos ingerunt, aut zftu., Prelaturas habendi ab-

"i

ripiuntur, ignorantes , vel non confiderantes quod periculofior fit cafus

g'*w

exalto. Dejecifli eos dum elevarentur , non quod. aliud. fit tempus eleva-

fio

tionis, aliud. 4

ejeäionis? fed.in eo ipfo, in. quo- extollebantur, dejiciebantur.

9

(inbf.93.).

uti

-cLatetur Religiofus, qui vitam privatam dueit ,. & licét dignus fit, ad:

D

Candclabrum non ponitur 5. quoniam fic vivendo, non habet timendunr

ut cadat.

Faveat felicitatem iftam- his

Ini

; qui eam amant, nefcientes-quid

Di

miferiarum ipfis immineat in futuram? "Fu non es fortunz filius, quid

Wi

tum? Cum tibi Deus fervet felicitatem fempiternam ;; tu tenon coronas

fen

rofis , que marcefcunt, quia tibi- paratur alia: nunquam: interitura;: tu

nunquam fupponis. dorfum huic farcine levi filiorum hominum:

P

at

QPCI

bii

longé melius eft, quod illam fub pedibus habeas cum filio Dei :

cujus

Regnum Yion-erat. de boc imundo,

Sic te confolare cam S; continentia,

f

T

Y

alius autem.in:dignitate pofitus ab

ea: difcat, ut cum timore , & tremore

Diy

gradiatur, Quod quidem univerfim in profperitatum affluentia obfervan-

lr

dum, ut femper füfpecte int, tum . quia facilà illaqueant',

. fum quia fa-

ciunt nos Dei.oblivifci, aut ad eum:non recurrere,

Püjw

4i ceffaret. DEUS;

hi

€9 ann. vifceret. amaritudines felicitatibus feculi,

oblivifceremur eum , quis

Wt

enim facila vecovdatur DEum, qui: femper felix

efl ? (in PL 92.) & contra,

fm

tribu-

Leþä;?. Antetaerid, Diei VIII.

Z2e

j

" s

dam

ribulatione velut medio utitur DEus , ut ad illum recurramus , & illius

fiQ.

ï

cordemur, iuxta illud P(al. 82.. Imple facies eorum ignominia, €9 que-

nf

rent nomen tuum Domine , tribulationem , €9 dolorem inveni , 89 nomen

'1011ll

Domini invocavi, Pfal. 49. Ex quo vides, quomodo ifte duz virtutes fi-

Itüt

bi dent miutuas manus, & tunc hominem bene flare , fi profperitati mi-

gI0«

fceatur tribulatio, & continentix jungatur fuftinentia.

i

us

Hzc equidem veluti Comes Salvatoris noftri in Cruce pendentis,

hus

& Crux Cbrifti morientis, eft ejus Catbedra: Docentis.

Difcipulos agno-

: di-

fcit Lazaros ulceratos, excarnificatos, egentes , anguf*tiatos,alfï*ïi&os: per-

A

fecutionibus obnoxios ,'& ad mortem ufque decertantes , ità tamen , ut

Lazarus recipiatur in finum Abrahe; & excarnificati , recenfeantur inter

quis

t

gloriofos Martyres, ac poftremó predicentur Beati, qui perfecutionem pa.

Xtt0-

tiuntur ( Matth. . ) Sed propterea non te vult mi Religiofe fuftinentia

C [U

condemnare ad lectum, fententiare ad erga(tulum, ad tormenta, ad equu-

)mo-

ljeum ; eft enim infeparàbilis charitatis foror , quia ex radice charitatis

»cul-

defcendit, & ficut chariftas non optat effe miferos , ut poffit exercere

e-

opera Mifericordie, aut non optat diffenfiones, ut componat lites , nec

fil-

defiderat mortem, ut fepelire poflit mortuos, veluti gulofi dicust fe ama-

ide

re tardos ad occidendum , ad manducandum ( tr. g. in Ep. Jo.) fic fu-

afus

ftinentia non optat ,-ut tibi imponantur Cruces, multiplicentur tribula-

Wt

tiones, creentur faflidia, odia, morbi &c. fed quando per femetipía hc

71

occutrent , vultut ejusdem non oblivifcaris: tolerautia, que dicitur, pati-

entia, qu& dicitur, fuftinentia ,que dicitur, longanimitas que dicitur, mon eft

ft.ad

uifi in malis, (in Pfal. 31.) qux Divina providentia homini immittit pro

nduftt

inícrutabilibus fuis judiciis , & docet ea ad DEum referre ; prorfus ad.

DEUM tuum veferas flagellum , ut tribulatio patientiam operetur , patien-.

; qüid

tiaprobationem , probatio fpenr , 9. [pes won confundat , propter Charita-

,qii

tem Dei diffufam in cordibus noffris, (Rom. g.) alioquin fi pcenam folum

[Oidó

operetur, non eft hoc ex tentatione facere proventum, fed etiamrepro-

"

;

bis commune.

1; 1

Et quidem tanta eft fuftinenti neceffitas, ut ad ejus exercitium þcr'—

qjus

yentide

fuadendum, non folum oporteret tuba canere, fed & SpiritrApoftolico

Divi Pauli preditum effe. Quidenim? in hoc mundo quamdiu fumus,de-

^tnort

bemus pre modulo: nofiro', 69 pro poffe virium noflvarum folvete canonem

a«

palfionis, CPfal. 61.) tota vero vis in eo confiftit , ut eum fponte folva-

i

mus., quis jam hoc nobis perfuadebit? quis erit adeo efficax Orator?

)ELU,

uttot mala in nos ingruentia zquanimiter feramus ? Certo fi fuflinen-

: qui;

em & meritum perdemus,

tïgm pro Magiftra non habuerimus, & canon

Ii 3

nec

00"37

x[.bu

25

, Tï;eö'c. Antemerid. ïDieä VTIT.

nec tamen à tribulatione (eu canonesfolvendo, immunes erimus. Erge

D

doceat nos benedicta fuftinentia, ut DEum, nos jufté punientem agno-

fcamus, & hoc bene capiamus , ob peccatum nihil ncbis .deberi, nifiaf-

fli&iones, dolores, & miferias; abinde, velut à medio efficaciffimo cef-

i

fabunt murmura, lamenta , impatientiz. Suffines, quia peccafli? .propter te

fuffines, ( inPfal. 68.) non propter DEUM. — Dicit B. P. cum Apoft. Pe-

tro ( 1.ep.c.2.) Que gloria vobis eft , fi peccantes puuimini? €9 fuffertis?

il

lf«

Quodfi quis v.g. fuftineat poenam propter furtum aut homicidium,

quod commifit, tali cafu fibi debeat imputare poenam , & obmurmurare

non poffit; fic ergo etiam .cum nemo finé peccato fitin mundo, debet

ï

Ü

agnofcere fibi poenam deberi. 'Unde fubjungit : Nibil magnum eft quod

1

dicitur fuftinui, fed quod dicitur propter te fuftiuui : ( in P(al. cit: ) -Oppro-

tj

brium. . Unde cum cruces & tribulationes fint peccati ftipendia , uti &

V

mors , quid magni erit fi in patientia te flrenue exercueris ? O homo,

h

quod fuftines, propter, te fuftines , id eft propter tua peccata. Humilia

(ü

itaque te fub potenti manu Domini, ut ex necefhtate Íaltém facias virtu-

^

pe

tem.

h

"Doceat nosprzetereafuflinentia, ut Chriftum velut caput noftrum re-

&t

fpiciamus, in Chrifto non eft nifi ulnus, livor &9 plaga tumens, (WM. 1.

m

ille venit:ut tibi preberet exemplum 5 .quid igitur.mirum,, fi membrum

ei reddatur confimile! imó veró,, quafi gratis boc fecerit, fi u non proficis,

T

[*

?

(inPf. 68. ) ideo ille prior fuffinuit , ut nos fuftinere difceremus ( ibid. ) ad

tief

boc pajfus eft, ut doceret pati (in Pfal. & 6.) ex quo neceffaria confequentia

deducitur. ;$i putas te non babere tribulationes , nondum copifli effe Cbri-

qu

flianus (in PL 5. ) Ipfe euim eft Cbriftianus, qui vultviam Cbri

ffi fequi, per

tiic

paffiones ipfius.

Dura' videtur bac via , fed ipfa eff tuta.

Et viam ejus

er

*volet, quid porro fit velle:wiam Chrifti? Refpondet Aug. in Pf. 36. Coa-

M

fuí

tingat illi, ut aliquam tribulationem patiatur, aliquam exbonorationem, ali-

fet

quam contumeliam, aliquam afflitionem, aliqua damua , €$ cetera quecun-

hj

que abundant in vita ifla:generi bumano , propouit fibi Dominum , quanta

I

genera teutationum paffus eft ? & non conturbabitur.cum ceciderit (in vatias

tribulationes )

m

Cibid. )

quia Dominus xconþrmaf ananum ejus , quia prior paffus eff.

[

ü

Non.conturbabitur , fi infultetur ei à maledicentibus & detrahenti-

bus, qui ubicunque te invenerint folent, infultare , exagitare, irridere, vo-

U!

4)

care bebetem, infulfum, nulliuscordis, nullius peritie, & infinita talia ( in Pf

34. ) quia Cbriftus docuit nos ferre infultantes , docuit adverfus linguas bo-

tem

n

minum e[Je patieutes, "Trepidas? n trepidargs bibere calicem amaritu

dinis ,

prior

N

Le&t. vA'nt*c-meridl Diei VIII.

apy

g

grior bibit eun Dominus.. (inPf..48.). Quodfibibere recufas, noveris, Vbecl

no

daf

ipfum'quad'non'inveni confolantes, boc ipfum quod non inveni, quifimul con-

triffaretur , boc fuit fel meum , boc mibi amarum, boc acetum fuit; (ibid, y

o

t

Vis plares hujusmodi fuftinentiz aphorifmos ? habes aliquem incommu-

nitate; quem pati-non. potes:? Ecce Chriftus. Duodecim fuis mifcuit unum

I

!s

quempateretur. — Habes.inimicum , offenfum füperiorem ? inimicum for-

infecus pateris, quos non paffus fum ? (inPfal.54.) Omnia tibi. finiftr ce-

um,

dunt, & tefcopum credis,in quem omnes fa

ittz vibrantur? Zttende quid

Ia

D

pertulerim (ibid. ). qui quare perferrem non

abebam: (inPf.. 36.) &long&

ebtt

adhuc abeffe credas, ut tanta fuftineas que ego , quantumcuuque patiaris,,.

quod

non perveuies. ad ilas infultationes , ad illa flagella , ad illam ignominiofam

P

veftem; ad: illam fpineau coronam, ad! illauepoftreuo crucem non pervenies,.

J«

M

( inPf 36. conc. 2.): Quo te vertis, invenis offendiculum; & tibi foli cos-

Jio,

]um eft turbidum quidem, fed non pluit confolationes ? Cogita omnes:

iffl

44

uipi& volunt vivere in.Chrifto, pe

recutionemr paffuros. — Nom vis pati

VIrti

perfecutionem?' non vis pi vivere in Cbriffo, (in P 54.) obrueris dolori-

bus, vexaris infirmitatibus , non tibi reftat nifi pati, & non mori? pati-

u-

entia!! En Divus Confrater tuus Fulgentius, ingravi' fua: infirmitate nom

D

petit liberari, fed folüm rogat: Domine da patieutiam, 88 poftea indulgen-

u

tiam, (offic. Ord.) fed:exterius te affligunt confpicua ulcera, deturpant

/oja:,

faciem, oculos hominum figunt,, ut prz admiratione ora aperiant ? Pa-

)d

tientiam difce ab illa anima Sancta Chrifto conformi B. Rita de Caífia,

M

Qd

quz vulnus à fpina Chrifti i fronte marcidum: , nom execrabatur, ( off.

(

l

ord.) fed interiorum dolorunr, & fpasmorum: congeries te in fümmo

yi, od

moleftant? Uno menfe: ,. uno: anno ? patientianr admira , & imitare B,

ft us

Henrici de Vrimaria ,. qui triennio acutiffimos veficz , & calculi dolores

Qot

fuftinuit purgati: volens, fi quid forté in: his partibus aliquando peccavif-

(fy [

fet ( Gandolfus ) quid:dixi ? ut hos imitareris? Verum eft, infirmitates

at

paffi funt: PP: noftri ,. fed €8 ipfe Dominus non. babuit dies bouos in Seculo ,

vt

tanta mala: patiebatur', mom ergo: Chriffisnus murmuret: , videat cujus vefti-

Varits

gia fequatur. CinPf 33.). Chriffo im carue paffos, 88 vos eadem. cogitatione

Ils h

armamini.. Némo autem vetríu patiatur u£ Bomicida, aut fur , aut maledi-

cus, aut alienorum appetitor , fi. autens ut. Chriffianus ( ut membrum capiti

hen

conforme ) nom erubefcat, glorificez autem DEUM in ifto nomine. ( 1. Pet,

4.) Monet hic Apoftolus;, ut armemur hujusmodi in Chriftum patien-

1, 1

i^

tem refle&tione;: ad boc enim ipfe paffus eff, ut doceret nos pati , üt füpri

ex Auguftino.

Et fin& dübio: meliora arma ad' vincendum habere: non

ys D

TE

poffümus, quàm à DoGore patientie ( in Pf 40.) & à Victore, & trium-

phatore:

Prior

2(6

Lect. Antemerid. biöi VIII.

—

phatore mortis, & Diaboli.

Attendendum vero eft, né propter peccata

fíonis

noftra caftigemurà Judice, quia Martsrem non facit poua. fed caufa ( ferm.

Poda

100. de SS. ) bt fcilicet dicere poffit propter te mortificamur , propter te,

nág

u fu imvenias te, && eratias agas ei, qui fecit fe, (in P(al. 43.) quod fi ad

videt

em (

hoc perveneris, ut giorieris , & gaudeas in tribulatione, hoc ipfum eftad

Í

ul Y

quod pervenire ftudendum eft: Nam nog eft maguum gloriari in gaudiis,

gloriari in letitüs , retlum cor etiam in tribulatione gloriatur. ( in P(al. 31.)

judic

tuse

X

ob magnam,qua in DEum fertur charitatem , quz equidem in eo operatur

b

illud, quod habet Aug. fer. 15. deverb. D. $i n tefuerit cbaritas commu-

g

aicabis paffiouibus Cbrifli, & verus Martsr eris.

ib

Eft & alia tribulatio fervi Dei, qux non parvam creat moleftiam, &

ais Y

provenit à tentationibus impuris. — Dat etiam magnis quibusdam Deus fli-

ju d

mulum caruis , à quo colapbizautur, (inPf. 89.) & (xpius in tantum red-

dunturpufillanimes, ut juvare fenefciant, putantes perdita fore omnia, &

Q

pue

Deum non habere curam ipforum. — Abfitautemvid cogitare, fecum tur-

fentgi

ant. concupifcentie male, perfuafiones mala , fintus funt , tranquillabuntur.

Il n

Si recurras ad eum , qui imperavit ventis Q9 mari ; quomodo illa navis

cum fluGuaret excitatus eft Cbriftus à flu& uantibus, G9 dicentibus , Domine

fj.)

fentafi

falva nos perimus. — Survexit ille, imperavit fluttibus , ceffavit pericalum,fa-

fderi

a eft tranquillitas. (inPf.93. ) Orandus eft DEUS cum gemitu, & ma-

gna humilitate :. Nul/um melius negotium eft in omni quidem tribulatioue,

1110

cupidi

Íed przcipue in ifta, quàm ire in interiora mentis Secretaria, €9 illius cubi-

culi oftium claudere , bumiliave fe ipfum in confeffione peccati. (in Pf. 34.)

m

gl

Humilitas hzc repellet fuperbum diabolum , & qui dat poteffatem tenta-

fori, ipfe tentato prebet mifericordiam (inPf.61.) juvat etiam inimico caput

gt

Guf

conterere, initium male fuggeflionis comprimere, quando incipit mala fug-

gerere, tuncrepelle , autequam furgat deledatio , €9 fequatur confenfus, &8

pric

Tarrat

tunc conteres caput ejus, &$) ille non apprebendet calcaneum tuum (in PC48. )

petent

fed adhuc importun? te moleftat , & non ceffat redire per annos etiam

complures,

Non recede ab humili fuftinentia , & oratione 5 videtur hic

D

Q al

effe Canon paffionis tuz, quem te DEus vult folvete, cavene contradicas.

Latet te caufa?. fafficit quod DEus ità velit, qui injuff? nibilfacit, €9 quid-

ïïOE*an

prou

quid fecerit juftum eftl. — Reflecte ad pactum quod tecuminivit: Fili acce-

deus ad. fervitutem Dei fla in juffitia, 86 timore , €9 prepara auimam tu-

fenfg

am ad tentationem. (Eccl.2.) Vetushomo non exuitur, nec novus in-

€)':?».or

duitur finé certamine, boc totum non fit , nifi de preffara. ( in PÉ. 83.)

quij;:

Non tantum tibi crefcit meritum ex humili [uftinentia , fed ultra o-

Tintil

€to utilitates eveniunt, ( Jord, lib. 2. V. PP. c. 19. ) 1ma utilitas collucta-

Wund

$4

: tionis

Le&. Antemerid. Diei VIH.

25y

Qti

3

tionis adverfus has tentationes eft: quod ipfa tentatio fit quidam feverus

! lt

Pzdagogus, qui non permittit te totum foràs exire in Converfationibus,

in dapibus , in fomno; flagellis enim incentivorum fubito cafligat , cum

.

ld

videt deviare. .2. Superbiam co&rcet, nétuis viribus adícribas caftita-

tem ( 2. Conf.c. 7.) contra quam offendere fuperbis continentibus utile

li,

|L)

judicat Auguftinus, uthumilientur in eo, in quo fe extollunt, prout exper-

tus eft quidam incredulus frater (ibid. Joan. ) qui cum ipfe tentationi-

UE

iil

bus caruiffet , explofit alios ità tentatos, poftea verb DEO fic difponente

graviter tentatus, ingemuit. Unde 3. nos noftrz fragilitatis admonet ac

T

imbecillitatis. — Scivi quoniam aliter non poffim effe continens (àvenere &

0

alüs vitiis connexis ) aifi DEUS det, 89 boc ipfum erat :Sapientie cire,cu-

jus effet boc donum; .adii Domimnn 89 deprecatus fum illum , (Sap.8.)

rtà

pro illo videlicet dono. .4. Adexercitium virtutum defervit, fiquidem

u«

profectus noíter habetur à tentatione , nec fibi quisque innotefcit , nisi

Ál

QA,

tentatus, nec poteft coronari, nifi vicerit , nec poteftvincere, nisl certave-

rit, nec poteft certare , míi inimicum , & tentationes habuerit. (inPf,

hat

J

$9.) s. Punit plerumque ftimulus carnis noftros defeCtus , & afperitate

tentationis valde purgat à poenis, quas pro illis luere:deberemus. 6. De-

f

Id*

fiderium czleftis Patriz accendit, juxta illud:: Quis me liberabit deCorpo-

re imortis bujus? 89 dulcedo promifJorum faciet te contemptorem iuiquarum

Wt r

cupiditatum. (in Pí.93.) 7. Bené certantes ad majorem promovet glo-

tlje

riam , qu& majorutique certamini majori & merito correfpondet. $. Vi-

4.)

gilantiam adverfus Diabolum perfuadet, quemadmodum ille plüs vigilat,

iib

qui furem novit prefentem , quz 'quidem ratio majoris attentionis eft

apt

caufa, quod Diabolus plus tentet Religiofos , & putat victoriam fuam

s

gloriofiorem, fi poft triginta annos etiam tantüm femel vincat, üt ibid.

5

narrat Jord, & vel ideo tanto magis illi refiftendum , & à Deo auxilium

n

petendum , ut Chriftus in tentato palmam habeat , & vincat tentatorem

Diabolum.

-Eiam

Ex quibus omnibus habes , quód fuftinentia te non fru-

t hiC

ftra animent ad ferendam xquanimiter , hanc etiam graviflimam tenta-

5

ïicg

tionem, quz aliquando debet habere finem , quandocunque illud fit,

iij

prout omnes aliz noftre miferiz , & preffürz, — Novit ille non finere nos

gttt

tentari fupra quam po[fumus ferre. (inPÉ. 49. ) Hinc dicit Div. P. Aug.

j i

exhortans ad patientiam , ut cogitemus , quod triftitia noftra babet quafí,

; if

quafi trifles, gaudium autem, quod fperamus, non habet quafi, quia labo-

rantibus merces in fpe certa efl ; femper autem. gaudentes. — Ubi écontra

m

ip' OT

mundi Clientura profperitatis guaþ ipforum trangtþ,. Q9 venit verum :

ude

TU

ioris

Le&. Antemerid. Diei VII.

258

—

fietit

a;um, üt patuit inEpulone, qui cum capit ardere apud inferos , tunc inven-

tum eft male, quod put

abatur bene. (in Pf. 48.

qud

Eja ergo anima

Chriftiana, Religiofa , Chrifto fidelis, audi fuftinen-

unic

tiam, & imprime tibi ben& hoc: Quod pateris tranfit , finitur, quod acce-

nem

turus es, finem non babebit. — Attendis te bic babere laborem? fed atten-

turit

de quale

m requiem pollicetur. — Noli piger effe in labore breviter , €$ gaude-

fic

bis inceff:

abiliter. ZEternam vitam tibi daturus eff DEUS, . Cogita quando

duco:

labore emen

dafit? (in PÍ. 93.) leve tribulationis noftrz , eternum glorie

Ím)

ondus operatur in nobis. (1. Cor. 13.) Erras graviter , fi quando parco

fion c

cantas

laudas, quando caftigo muvinuras , quafi quando pavco, fim D Eus

|

tuus, 6G quando cafligo , non [im DEus tuus. — Ego quos aimo , arguo €$ ca-

quii

ftig

o. CinPf.49.) Non te igitur frangat adverfitas; fed nec te corrum-

Nobi

pat

felicitas , quia poft paucas vel nullas tribulationes , venitur ad tribu-

W.

lationem fempiternam.

Poft multas veró tribulationes venitur ad pa-

vníun

cem fempiternam ; quia fic tranfitur per ignem &9 aquam , in refrigerium,

lia

Res profpere, €9 abundantia feculi, aqua eff ; Res urentes ignis fuut. Vide

())

ergo, ne teignis exurat, 89 aqua corrumpat. (inPf.65.) Non exuret au-

C

hrj

tem Duce fuftinentiá, nec corrumpet comitante continentia.

Vener

44)

MEDITATIO II. DIEI OGTAVJE.

tianty

tü5 À

DEI Matre Religioforum

051

De Beatiffima

A

Des

- Advocata.

M

uo

-

Oratio Confueta. Nunc adefto, in cujus fine dicatur. 4ve Maria.

r

U.

Jn&tum l. Spiritus 9. de Maria Firgine Cbriftum bominem figuravit,

Gider

tatio

in quo DEUS ad. reparationem Howinis babitaret. ( Aug. fer. 13. de

deof

E s

temp.) Prxcipuum Incarnationis myfterium debemus adícribere

iil

Mariz, Ipfa prius Cbriftum concepit mente, & poftea ventre ( tract.

yo. in Jo.) id eft dignum prius in fe habitaculum preparavit , antequam

o

n

conciperet, Spiritus S. pofteà ex puriffimo illius fanguine formavit cor-

us, & tandem naturz humanz unitura fuit Verbum , factusque filius

Virginis, filius Dei; quem ipfa ut Mater laCtavit, educavit, & per trigin-

prec

£a tres annos omni obfequio fovit,

Quantum ei pro his non debemus

ttm

amorem, gratitudinem , agnitionem ? fed & deferentibus Chriftum Di--

(Eu

lis A

ícipulis in palione, ipfa non deferuit, fecuta eft ufque ad crucem, fub hac

1

h

n

x

1

ftetit,

—

l

Medit. ]. Diei VIII

2f

ia

ftetit, & Iilortuum infinu recepit. O amores, o dolores! Undc eiquo-

finen

que debemus fuo modo paffionis beneficium ; quz ficut Chrifto dedit

d actt»

unica corpus paffibile , fic prima teneram pro nobis exhibuit compaffio-

nem.

Si alia ratio Matrem Dei amandi non effet, hzc fola fufficeret, igi-

Lalftis

tur itàconfitere, & ama. Sed ubi funt continua & innumera alia bene-

ggude-

ficia, quz ab illa in genus humanum defcendunt. Unum prz coeteris ad-

guauh

duco: Celum 9 terra jam dudumruiffent, propter totfiplicem Dei offen-

] glorix

-

fam ) Fulg. l. 4. Mythol.) fi Maria precibus non fuftentajfet. Admirare, &

y

non ceffa gratias agere, pracipue, finon parum ad offenfam concurrifli.

! Dl

IL Eftquidem Dominus Ancille filius , cujus Ancie ?. cui nafciturus

»eäca-

9mum-

quando nuntiatus eft, refpondit €9 ait: Ecce Ancilla Dowaini, (in Pfal. 85. )

Nobiliffimus hic Virginis filius, alios ei fecit adoptivos: JMulier ecce filius

] tv

tuus. ( Jo. 19. ) Joannes nempe, loco filii Dei, filius Zebedxi. — At poft

^

adpe

sofum tot filii ei adoptantur, quot Sancti, — Umusquisque Santtorum eft ff-

igerium.

lius ancille ejus (ibid. ) plaué eff Mater membrorum ejus. ( de Virginis c.

, Vi

6.) Magna przrogativa Sanctorum, qubd eandem Matrem habeant cum

t que

Chrifto, Quodfi &tu ad illam filiationem afpiras, Magnam hanc Matrem

venerare. Mater illa paritura duos filios manum cinxit primogeniti ( Gen,

24.) & Maria xqué eft, quz te Zoná precinxit. Habes Cingulum Ma-

ríanum, tot gratiis ab ipfa, & fede Apoftolica privilegiatum , ut in Aura-

E

