Baal. Aut prout refpondit ipfe Aug. (Pf. 47. ab initio cit. ) mom audia-

u G

) Andrá

mus tales voces, nec putemus paucos e[fe iffos , vnulti funt , fed inter. plures

lateut, Sicut multa grana continentur in area, etfi, qui maffam fimul vi-

4 ]oanne

det, putare poflit, quod palea folafit. Dico igitur folüm, quódficut hac

(ecritund

feptem millia virorum comparativé ad centena idololatrarum millia fa-

jos p

ciunt paucitatem , ità veri Dei fervi veré pauci in Religionibus reperian-

;piebantä

a

AC

us

tur, comparative ad libertinos, & ftatutorum transgreffores, & ità multi

vocati fant ad nuptias, pauci tamen habentveflem nuptialem, de quibus

u5

j

iLuous

timendum, n& S. eorum Fundator eos recognofcens, vice Dei jubeat, ut

ligatis manibus & pedibus projiciantur in tenebras exteriores. . Affertio

1gu «

jm Q0e

mea, non eítalia, quàm principiis Auguflini innixa , qui mercenarios

uxrentes, qua fua funt, non quz JEfu Chrifli, aut ad imitationem JE-

j m

)d

f Chrifti inftitutz vitz Chriftianz & pracipueé Religiofe , dicit gerere per-

m !

fonam malam, non numerari inter. Filiosaut oves, fequentes vocem Pafto-

P

Ü

L ]HH

I15,

- unde fi illi multitudinem numerofam faciunt, Et ifti comp

pu

"

arativé p;ïua

l

pauci eleti,

lT

n

]

ti gcnfenmr,.multi absque dubio erunt vocati , fed

3

Dato

üne

s

18

Medit. I!. Diei IV,

—

Dato autem, uquöd inhoc errarem, tumi Afceta non errabis, fi omni

attribat

nifu ftudueris te referre inter eos, quos dixi paucos, inter Filios , inter o-

qnni f0

ves, quz vocem Paftoris audiunt.

Viscire, quz fitifta vox? eft (refpon-

vdat i

det Aug. tract. 45. cit.

ueriit

) qui perfeverauerit usque in finem , fic falvus erit.

Boua vox, Fratres, vera paftoralis ipfa eft vox falutis in tabernaculis jufto-

kàDa

ll

tum. Sibene in Novitiatu coepifti , perfevera; fi bene in Clericatu; per-

fevera ; Si bene in facerdotio operatus es, usque in finem perfevera. — Irà

defa&ä

eris ovis, vocem Paftoris audiens cum EleGtis; perfeverare enim in fiaem ,

r du

boc eff ovitm vocem Paforis audientium , audi utraque aure S$andi tui Pa-

10.)d

ftoris, & Legislatoris vocem:

Ante omnia. diligatur Deus , deinde proxi-

vileret

mus ; Cbaritas ef,

quz nor e&cidit,(ed nobi[cum in Patria perfeveratin ster-

10)!

num, Si tamen aberrafti cum multis, redi ad Charitatem,quz operit mul-

*

pb

titadinem peccatorum ; amplectere

vitam bonam & redi, ut audias vo-

Curam

cem Paftoris perfeveranter, & fic falvus fias ; perfeverantia ifta faciet te

dit zter

ele&cum inter paucos , qua alioquin neglecta, referret inter multos, . Si

tis; C

fcire vis, an ex Electi

s fis , attende ad perfeverantiam in bono us

vfemn

que ad

mortem , quoniam, qai perfeveraverit , bic falvus erit.

lis, nól

Videex

lm

MEDITATIO II. DIEI QUART.E..

tüm?

lim cx

De zternitate Dei, animz, gloriz, &

P Ifä t

poenae.

RY

|

051

Orätio ante Medit. Nunc adefto €dc,

-

4Lot 2

ll

Untum 1. Quid funt auni eterni ?

magnua cogitaiio. ( in Pfal. 76. )

M

quá David, quando fcopebat Spiri

tum fuum, perfuafum fuit vitze

P

bonzpropofitum: Dixi mmc copi (ibid. ) & (in& dubio feria zter-

In fide

las

nitatis cogitatio , felix illa , aut infelix fit debet convertere cor obdura-

imitibu

tum. Hóc malleó percutit DEU S corda peccatorum , ut recurrant ad

QU m

lamenta poenitentiz, &t cor juftorum, ut non excidant à gratia. — Credis

iet Pa

hoc? Utinam vivá fide, quam exigit etermus Pater , etermus Filius, eternus

lm tj

Spiritus Sanus, — Crede in ejus effentiam, quz ex eo : quod femper eft,

limif

wternaeft. — Adora bonitatem interminabilem , & vim quandam latitudi-

nis , longitudinis , & profunditatis infinitz , quz fin& quantitate menfurat

AIfaria

Crdis r

omnia, & à nullo menfurabilis eft.« Non capis hoc ? Crede fübílantiam

Uior

if'l Deo omnis termini expertem, fic fapientiam, fic petentiam, fic omnia

attri-

'ml', ,

Ed

Medit. I Diei IV, -

. 119

——

» ü Otni

attributa; juvat hzec fides ad cognofcendum noftrum nihilum, quoniam

y Intet g.

anni noftri exigua gutta funt comparata eternitati Dei ( in Pfal. IOI.)quz

(repon.

velut immenfum mare eft, qucd cim non capias, illa te capiat, azzi Dei,

lt erf,

&ternitas Dei eff. (ibid.) Hos annos pro falute tuaacquirenda cogita, & pe-

ii n

te à Deo gratiam ad hoc neceffariam, quoniam in eteraum mifericordia ejus.

4tü, per-

II. Hacigitur eternitas vocavit nos in admirabile lumen fuum , fidei

r [

defactó, poftealumen glorie ; meretur id aternam gratiarum actionem.

n foen,

Ex eternitate erupit verbum , vocars temporales , faciens eternos ( in Pfal.

d tui -

10I.) dedit nobis animam immortalem zternüm duraturam, ut tamdiu

l p

viveret , quammdiu Deus eft Deus. — O anima erige te, tanti vales! (in Pf.

ii 2ete

102.) Nonne hzc aternitas eft admirabilis , quis ejus particeps fiat? quis

xrit i.

apprebendat ?: quis anbelet? noli defperare bumana fragilitas, ( in P(, 101. )

s vo-

Curam habe zternorum, quz fola ftant, fe&are virturem, quz fola te red-

1 faciet te

dit zternüm felicem, — Submitte humeros fuavi jugo Chrifti, & Religio-

ultes, .5

nis; Chriflus , quem fequeris , manet in eteruum, ( Joan. 12. ) O fi illi

zternam promittas non folüm, fed & ftatuas fervitutem! Anima mea ve-

wque al

lis, nolis, manebis ztterna , cur tua tota intentio non dirigitur ad zterna?

Vide ex quo capite fit ille defectus : qui creavit te, ztternus. eft, amando

folüm zterna pro debito illi correfpondes. An veró reddis hoc debi-

[£

tum ? quitibi premium promifi

ternus przmiator eft, fugiendo fo-

lüm caducas voluptaies, tempor

mundi honores, ad illud te difponis ;

an ità tecum eft? qui tead Religionem vocavit, xternus vult effe amicus,

A

erpetuo folum amore confirmas amicitiam , o fi cum veritate dicas

; Di-

/

us meus mihi, & ego illi in xtern

amor zterne!

um, Etcur non Qicam, amor, ah

TII. ZEternitas illa, que ex omnibus Genevationibus colligitur in una gene.

Pm' 76')

ratione, eft fllierum.filiorum lucis, quibus eterna wmanfioeft in ceelis. (in PL/101.

fuit vitt

En fidelitati tue zternum incolatum Deus prefigit! Circulus ille meri-

eria at*

dianus, qui beatam illam meridiem verfus protenditur, nullis coarctatur

limitibus, gaudium illud licét confummatum , nun

: ghdura-

quam confummatur ,

gnant d

quia nunquam torres voluptatis exficcatur. Eftigi

tur omni labore digna

hzc Patria. — Sed jam in eam inamoratus Spiritus differri tam diu bea.

. Qdis

d

tam ejus requiem, zgré patitur, fifte Viator!

fufficit ad virtutis progref-

gt

fum à fola fpe iftius zternz mercedis fufpendi. Hac fpes perfüadetvo-

p litodl-

luntariam paupertatem, quia ibi Beati

auperes Spiritu , continentiam , &

cordis munditiam , quia ibi Beati tmun

!

0 corde , poenitentiam , & in tri

meofirit

ybftnatt

bulatione patientiam, quia ibi: Beati qui lugent , Q6

erfecutionem pati-

v, (conmi

ufætur, secogitaid ferio, & vide, quomodo reducas

6 praxim ? quid ve-

a

tat

130

Medit. I1. Dié IV.

tat, ut adlaborem heroicum pro illo xterno denario te refolvas, & dicas:

p

sza

m dileta tabernaculatua Dowiue, concupifcit €$ deficit 89c.

eo

IV. Tuvis effe longanimis,&9 jungis te eternitatiDei, (in o ) funt alii

Cf

mundiClientes,qui id nolunt, Deus tamen omuia ifta mala, que videt à malis

M

fieritolerat, quafe ?. quia eternus eft, 88 videt quid illis fervei? (ibid. ) quid

efthoc? eftabyffus Coclo é diametro oppofita , miferiarum omnium pela-

gus,impiis inzternum preparatum. — Mifericordiain Coelo prxmiat zter-

nüm; juítitia in inferno punit zternhm; quis in hoc mundo carceratus

tamdiu gemitin compedibus? & damnatis poft milleaftorum milliones;nec

palmus decurrit zternitatis, fciuntfupra feeffetorrentem voluptatis; &iis

fiti inexplicabili maceratis , non datur uma gutta ad eam extinguendam. No-

fcunt fuprafe in hymnis & Canticis celebrari perpetuum feftum , & apud

N

eos fin& ceffatione funt lamentationes, carmen , 09 ve. (Ezech. 2.) Ibi

folatium ex confortio, hic incendium ex accumulatis titionibus; ibifocie-

4

|

tas Angelorum, hic terror torquentium daemonum &c. & quamdiu hzc?

[

in zternum. Difce tu exaliene malo zterno , tuum benetemporale. Di-

lm

xit Abraham (Luc. 16.) fruftra rediturum damnatum ad vivos, ut con-

tüif

ilam

vertantur , fed non fruftra fore feriam infelicis zternitatis meditationem,

pii

tuà proba exempló; qui eó defc»endit vivus , non defcendit mortuus.

fire

Affe&us Conclufivus.

Qui;

V

mine nà in furore tuo arguas me, nonfim inter eos, quibus dicturus .

DQ

es,

ite inignem eternum (1nPf. 37.) quis non bibat tribulationis te

Qd

[

poralis poculum metuens ignem Gehennarum? quis non contemnat dul-

Di

cedinem fzculi, inhians illi dulcedini vitz zternz? (inPf68.) JE(utume

Qt|

redemifti , crucem paffus tantas labor non fit caffus, da per hec tempo-

W

ralia ità per tranfire, ut non amittam zterna, — Ecclef.

(Tr

Poft medit. Oratio S. P. Domine noverüm me

&5c. Pïo opportuni-

fte

tate legelib. rr, Conf, c, 10, & 1 1.

hij

ede

q

Recolle&io pro prandio, & cxnà,

It

ünc

V

Idens pan&.m tuum quotidianum tibi opeBenefa&ömm fuppeditatum,

optaillis retributionem zternam. — Magis tamen fufpira ad menfam

EIJO

Coclefter, ubi funt illi Beati, qui manducant panem in Regno Dei (Luc.14.)

V

quod fi plus ha&tenus addictus fuifti refe&tioni Corporali, quàm fpirituali,

lie 1

habebis motivum erubefcentiz, & occafionem emendationis.

Poft

X

121

——

—Le&. Pomerid. Diei IV.

A dios:

Poft menfam 702a; deambulatio , Cantus . Spiritualis. Horä rn&

preces, Officium integrum defun&ctorum pro animabus fidelibus illius

confraternitatis ,in quam infcriptuses, — Officium San&torum Angelorum

YMontal

ht a al

Cuftodum ex Breviario Romano cum aliquibus pfalmis pro libitu , gum

id.) quid

conclu!ïoncthymni, & Collectz, de ijsdem.

ium p«

frat 2ter.

CITCCEALUS

Le&io Pomeridiana.

fonts,net

it5 &i

Lanm mifericordiam timere , quam aimare

im, No-

debeamus

1, Kapd

51b

Nncgäbile eft, fpinas ad igtem crefcere , non ad borreum. Mifericordia

autem D E1 permittit defactó crefcere, & fpinas, & lilium inter fpinas,

: iblfoci

I

dj hac!

permittit habitare populum bonum, in medio populi mali; granum & pa-

leam in una tolerat area, — Et licét in medio populi iftius aliqui recipiant

vrdt, D

mifericordiam , attamen alii eam non recipiunt, quia ad mifericordiam

, UFCOTM

tattetett,

illam non pertinent. . JEnigma hoc folvit Auguftinus : Nunc quippe po-

Vortus,

uli Dei cenfentur omnes , qui portant Sacramenta ejus , fed non omnes per-

tinent ad. mifericordiam ejus. (in Pf. 47. Si rationem petas, affignat eam:

uia omnes baptizati Cbrifliani vocantur , fed mou. omnes digni illó Sacra-

wientó vivunt. Et fi fcire velis , qui fint illi , mox fuggerit : Sunt enim

y &t

quidam , de quibus dicit Apoftolus babentes formam pietatis , virtutem

jonis fert

autem ejus abnegantes , tamen propter ipfam fpeciem pietatis in popu-

emnat du«

o Dei nominantur. Dicuntur Catholici, Chriftiani , Religiofi, Monachi,

(turt

hoc tamen adhuc non fufficit, ut propterea mifericordiam fint confecuti,

yc tenpo-

nau qui vocantur , €9 non funt , quid illis prodeff nomen, ubi ves non eft?

( Tra&t. g.in Joan. ep. ) unde fi gloriantur de ifto nomine , & arbitrantur

Íe eó ipsó mifericordiam confecutos , falluntur, & errant, quoniam ad-

)pgortuni-

huc ipfis reftat vita vocationi conformis, quá habitá folüm cum veritate

L

credere poterunt, fe ad mifericordiam Dei pertinere, Sicut Judzi , dum

de altitudine Originis gloriabantur , quód effent filii Abrabe, ( Joan. g.)

P

refpondet illis Chriftus : 5i Filii Abrabe eftis, opera Abraba facite. Non

fatis judicans ad hoc carnis originem , fed requirens vite fimilitudinem.

ch

Aituft,

Et Joannes vocavit eos genimina viperarum, ( Matt. 3.). ston faltém bomi-

)

4 m m

num, quia ben& veneuum , quod intus latebat , agnovit , à quo evacuari a-

(Duc14.

liter non poterant , nisi dignos poenitentiz fructus feciffent, — $i frutius

j (piritu j

í

. dignos

pol

122

Lect. omerid. Diei N

oten's;

d

nitentie non feceritis , nolite vobis de illa. jïif'pe blandiri

B

fft Deus, Qä

vos damnare , €9 Abrabam fiiis won fraydare. (inJ , tract,

qut

12. 15 $. )

Pari paffu inquit Augu

ftinus '( in Pfal. 44. ) nemo ä'.mulmm de mi-

L

Virga diretlionis cfl. Sedquz diligit juffitiam,

ericordia Dei blaudiatur,

€g odit iuiquitatem ( Pf cit. ) n

) ergo putet quis mifericordiam fe confe-

ao

cutum , fi adhuc diligat pra ju

f

la iniquitatem, etfi in populo Dei fit , &

Dontà

toleretur, veluti zizaniá inter triticum , nec ab illa virga feriatur, ac non

[ u

gnittatur ad comburendum. Eít quidem rifericordia, que parcit pecca-

gud

s ad fe , nou curat praterita, ( ibid.) Si

toribus, 69 que in omuibus converfi

lus ]

tamen converfio ei jun&ta non fit , dico mi

fericordiam omni irá feverio-

puata

rem effe, dum parcit, ubi & contra mifericordia eft, quz feveré caftigatin

ferícot

hac vita delinquentes ,

dum non parcit. ZEnigma hoc affert fcriptura,

(1(.26.) Mifereamur impio , £8 non difcet. jufliti-

Yjt:

dum de prima loquitur

fagii

àm , id eft, fi mifericor

diam cum impio fecerit Deus ( üt explicant Inter-

bitut,

reteshujus loci) eum non cà

ftigando quibusdam flagellis , ut advertat,

ni

"

Quod

tur q

& excitetur ad poe

tentiam , non difcet juítitiam, ut bené agat.

judiao

x fignum effe indicatur. ( Píal.9.) Exacerbavit Do-

cily

quidem ire Divin

minum peccatof ,

fecundim multitudinem ire fu& non. quevet. , DEUS

(Ta

fcilicet ab ipfo, quare ade

b fe ab ipfo elongaverit? multum enim irafcitur

P

dum non exquiri

t, dum quasi oblivifcitur , &$ nou attendit pecca-

Dominus,

Di

vid

ta. ( Aug

. ibid. )

Et defecunda, dum Pf. 98. dicitur: Deus , tu propitius

l Qu

ulcifcens in omnes adinventiones eorum Mosfis,

uifli eis , €9

id eft Aaronk, &

quibu

Samuel, de quibus in ve

rfu precedenti fermocinabatur.

£io v

Paradoxum reverà

hoc grande, & contra Genium humanum, quod

quando non caftigat peccantes, & tune

L Ü

fibi tunc putat Deum propitium,

TT

mifericordem , quando cum rigo

re non inquirit in vias noftras pravase

& ab eo velut ab omnis mali fonte ca-

" p

Errorem hunc.corrigere oportet,

m,&

vere fibi debet verus Dei fervus,

Dignofcérc oportet inter eam miferi-

mari; & inter eam, quz timeri meritó debet.

D. Thom.

Comp.

«ordiam, quz a

bzïms, 5

Villan. ( de pro

cef. Epidem.) ponderans fupra fatum textum : AMiferea-

mur impio, €$ nou difcet juffitiam,

proteflatur cum D. Bernardo : Nolo fa-

dl,quo

! fi talem mifericordiam non vis, forté

tt v

lem wifericordiam. — Pater Sancte

t tan

voles iram?- ità inquit, malo iram

f

u

er omnem euim iram miferatio iflas

l

ent etiam 4ngel/, non difcet (ub hac

10 cafl

fepien

s anibi viam juflitie; quia refpon

Ttx q

Ícilicet mi

fericordia mifer peccator juflitiam.

O non diftet juflitiam !

imo lacrymis, & rugitu di-

QU

Scd quid hoc adeo exclamatione dignum

|

juliio

gnum,

lat

srcamems

Le&. Pomerid, Diei IV.

i

12$

il

tti,

mifericordià, qux premiat in eternum, — Nam moi

J

nd,

num , quia þrivat illà

videbit gloriam Domini,

quisquis mifericordiá if ut juftitiam non difcat,

31

in hac vita punietur, eó quód folus jufius , qui à juftitia dicitur ,

s

Í palm;

! ii«

5

florcbit ante D

ominum,.

juiti,

Hinc toties nrife

ricordiam , €9 judicium

fimul judgit Pfaltes Regius ,

fe conít«

cantabo tibi

precipué (P

. 100. ) intonando : Mifericordiam , & judicium

i, &

Domiue ,ut nemo

fibiad impunitatem blandiatur de

mifericordia Dei , quia

, Acnon

uemo in vielius commutatus exborreat j

udicium Dei, quia

eft judicium ; &6

jl t«

récedit mifericordia Dei Cin

P. 100.) Cum hac íua expofitione eó col-

ibio.) 3

d eafit

decantanda mifericordia, quz judició tem-

limat Auguftinus, quó

ererio-

peratur , ficut & contra jud

icium laudandum venit , dum temperatur mi-

PAU

homo compelletur ad amandam juftitiam., &

fericordiá, à judicio enim

ïiI:QWM

legis obedientiam, à m

ifericordia autem fortietur veniam , f1 ex humana

t juil-

m aliquando labi contingat.

Judicio, quasi frzno contine-

fragilitate eu

mifericordia protege-

ant [ntete

bitur, né am

bulet per viam fzculi latam , ficuti à

:

t adyett

tur, quando

non cum €o

fervore , cum quo deberet , opera fua peraget,

mifericordia , fortietur

; Qg()d

judicio expo

fcetur ad poenam , & quia precedit

hi De-

faciliüs veniam,

juxta illud : CAàm iratus fueris , m

ifericerdie recordaberis.

, W

(Tob.3.).

n ij t

Porró funt quidam ,. quoru

m non recordatur ipfa rhïfericordia à

Á itttu

mor ampliis,oblivione fcilicet peffima,

David defignati, quorim n0n es we

T

qua cujuspiam oblivi

fcitur DEUS

per fuam mifericordiam , uti Job. 24*

EAiïWn)&"

ur, quorum eft usque ad inferos peccatum. Hi inme-

quibusdam imprecat

dio vitiorum ità quiefcunt,

ac fiinter plumas jacerent, qui exultant in re-

1f qUOd

bus peffimis, & ti

mor Dei nohn eft ante ocu

los eorum , quos commenfa-

fler Perufinus in Traét. de convivio c.

s & tU

les diabolici convi&tsls appellat No

2. pag. 46. ) qui uullam beni , vel

mali babent confcientiam, €$ bonum ma-

3

àt ait Perfius, uigrum in candida vertuxt,

; fontea-

lum , €9 alum bonum dicunt,

Compaffione digni , quód fint

finé paffione ,. n erat peccatum infana-

torem non effe

arbitrabar. ( s. Conf. c. 10. ) plangen-

p.Tiofte

bilius, quó me pecca

licét mifericordiam recipe-

Atj

u

di, quoniamipfi non p

langunt, commiferandi,

xoo if

re videantur.

Dixi videantur ;

fiquidem vera illa mifericordia non fit,

d miferis parcat , quos meri-

n Yi,

forti

fed tantum per quandam analogiam, quó

) Iml

tb caftigare deberet, ac phrafi

Ifaie Prophetz,

quam doCtiffimé explicat

ihtdi

Perfonz Divinz inter fe difcurrerent,

;

jud

f

mox citatus "Thad. Perufinus , quafi

L

i

j

communicando Con[ilium fuum Beatis

animabus , mifereamur. impio ,

quó

L

il

:udiciorum Dei , €9 fumm2 illius boni

tatis confcii reddantur ; cuiillirefpon-

; g

deut , fi tu Dowine ( hóc modó ) miferearis impio , n

E

ibil efficies, quia non

gnum:

|

1

&

2

difcet

à

ï

u-

Lect, Pomerid. Diei. IV.

154.

um

dlase

difcet facere juftitiam , quia munquam fcelerum fuorum pornitebit. . Nam,üt

inquit quidam modernus, funt quidam, qui fi libertate fruantur mali , fi

umj

em

ferviant,boni funt, prout invenies in hominibus hzreticis, barbaris , & ag-

u

greftibus, quod lenitate exafperentur, & afperitate leniantur, ac domen-

fur.

fdia

Sed quantum hzc oblivio Divine mifericordiz , timenda veniat, fads

iij

?QC(OI

fuperque conftabit ex dicendis, Primó : quia hoc derelictionis Divinse

ctá

manifeflum fignum eft, fiquidem non fit influxus Dei per eratias actua-

les, non quod omnem omnino gratiam his infelicibus, fin& motu &fen-

|

feico

fu, etiam fufficientem ad refurgendum deneget Deus : nam hanc para-

tam habent , & etiam fubindealiqua precepta implent, qus fin? gratiaim-

qua

Pin

plere non poffent, fed quód eam illis neget, quà actu refurgerent, atque

oculos aperirent, viderentque fibi precipitium inferni imminere, qua ta-

n

llora

men eít ea mentis cacitas , quam przviis eorum demeritis juft& reddit

Deus, juxta illud Aug. ( 3. delib. arb. c.18. ) iffa efft peccati paeua juftiffima,

TU f

Telf,

«t qui reti facere cim poffet, noluit , amittat poffe , cimm velit. — 1tem epl.

107.ad Vital. Scimus evatiaw Dei non ommibus bominibus dari , fed eis,

fu.

quibus non datur, jufló Dei judició non dari. Secundó , quia nen appa-

(rymi

devian

ret, quá exeat mifer homo ex hoc infelici lethargo , cüm flagellum fo-

lum fuperfit, & illud acre ac vehemens ut evigilet, illó autem Deus non

(iebat

fefior

velit percutere peccatorem in prazfenti providentia, ad quod fequitur fo-

por tantus , qui non finitur per totam zternitatem. T'rtió , quia fibi

Lt

putat bene effe in tanta animi quiete , absque eo , quod crucietur à re-

& on

morfu confcientiz , quó ftimularetur ad ineundam fecum rationem , &

as

videndum, quàm profundé hzreat in limo, & luto vitiorum. Unde qui-

Ü De

dem continua nafcitur mentis hilaritas , fedqux in morte horribili fcena,

Thus,t

actragoedia terminatur.

Nolo talem mifericordiam , dicat omnis aninia

üt,q

fidelis cum Ecclefiafle Valentino , nolo talem hilaritatem , aut foporem.

Wl ob

O Deus Pic ure , Lic feca, ut evigilem, & ad te convertar.

[

Cüm igitur hzc talis qualis mifericordia appetenda non fit, videa-

iord

mus: quznarm fit illa à bono Chriftiano, & vero Religiofo expofcenda?

UT

Et hic quidem non nego , juflé amari à nobis hanc mifericordiam , quá

b

Deus nos naíci fecit ex Parentibus Catholicis, perduxit ad baptifmum, ad

i D.

Religionem , ac conformiter ad legem vivere dedit, & maximé, cum de-

&u

dit finaliter bene mori , & perduxit ad vitam xternam; inculco hic

COrm«

quandam mifericordiam, quam pauci ( üt eequum eft) percipiunts & elt

durif

illa : quá dicitur Deus propitius , quando in hac vita ultor eft peccati ;

Qumq,

quoquó demum modó id fiat, five per peftem, famem, bellum, five per

tcmpo

,alias

N

ïz;'

MÓ

Led. Pornerid. Diei IV.

Nimit

alias Cruceä, tribulationes ,infirmitates, perfecutiones, privationes nobi$

ul d

immiffas. Hoc fecum trahit altera pars fuperiüs propofiti /Enigmatis &

t ag

eam in rem bene ponderat citataPfalmifte verba Aug. inPf.98.) DEUS

doften

uando dat veniam, dicitur propitius, ideo donando peccata , erat propitius,

A

ed tamen propitius fuerat , €& vindicando. — Deus tu propitius fuifli eis €9

niat, lts

ulcifcens

:

c. quomodo hoc? Quia cuiver? propitius eff , non folum donat

eccata, nà noceant ad

is Dine

futurum fæculqm,k Jed etiam cafligat, u? femper pec-

3 acut-

care dele&et ( ibid. )

Notanda funt hzc verba S. P. A.

u &ían-

cui Deus ver? propitius , feu mi-

nc patae

fericors eft, quód non folàm remitfat peccata , fed illa quoque caftiget ;

guaim

uasi veré propitiüs non effet, fi peccantem non corrigeret ; & fic effe

affirmat Auguftinus: ii DEUS irafcitur , quem peccantem non flagellat.

nt, diqué

, Q

Cibid. ) Putasne Parentes, qui filios fuos non caftigant, dum exorbitant,

f reddit

illosamare? nequaquam ; Crudeles tyranni funt, qui filios, quos genue-

runt eó modó ad interitum educant , quos fi virga correptionis flagella-

( jü)'ï&"ïmdi

rent, denuó ad vitam parturirent.

De B. Matre Monica legitur ; filium

leme

fuum Auguftinum bisgenuiffe , nunc monitis, nunc precibus, nunc la-

^ /;J fit,

crymis ejus errores inconfolabiliter deflendo.

AÀn non Mater erat, dum

o 2000*

deviantem corrigebat ? vel potiüs tunc Mater dici debebat, dum illiblan-

lum -

Jeus of

diebatur? dicatipíe Auguftinus; equidem in omnibus libris (uarum Con-

feffionum non eam aliter vocat, quàm Matrem , & meritó ; nam & Pa-

ytur lov

ter cum filium caftigat, Pater effe non ceffat,

Et cum blanditur, Pater eff,

, ii i

€8 cum cedit, Pater ef ; dulcedine blanditur, ut alliciat, virgá minatur, né

ietur 11

erdats ideo blanditur,ne deficiat,ideo cadit,ne perdat. Yà quoque mifericor-

onem , «

dia Dei,Patris & Matris officium gerit erganos, dum blanditur, né deficia-

Undc qu

ii (f

mus, & cum czdit, né pereamus, quamvis adhuc, dum c&dit, minus cz-

dat, quàm mereamur, & ideo duplici titulo mifericordiz m

A

nis anmà

unus e?ce-rcet;

vel ob hoc adoranda, & amanda.

fopofcml

Denique Deum Cafligantem , effe Deum veré propitium, & mife-

ricordem, probant paífim feripturz.

Adam de Paradifo ejicitur , Mogf

fy, ridet-

uegatur ingre[fus ad terram prowiffionis, | Ozias leprá percutiturs: Heli cer-

polcenta

vicibus truncatur; Ezechias infivmitate percutitur. ( Villan. cit.) Et quo-

j

qua

ties Deus revocare voluit Ifraélitas ab idololatria , toties mifit ineos Re-

iftmof

ges, ut cladibus , captivitate, & duró'exilió affligerentur, ac tandem ad

6

cumoe

corredirent. Mec citius ad terram promiflionis ire permifir , nisi prius

acolco hi

duriffima ZEgypti fervitute premerentur, imó per quadraginta annos cir-

unt;

cumduxit eos in deferto, ut ulcisceretur iniquitates eorum , morte potiüs

( ecaitly

a placent, dabo: quis

temporali, quäm aterná. 'Si exempla domeftic

f I p

3

€rat

J

x

126

Le&. Pomerid. Diei 1V.

"

Vui

erat D. Guilelmus? Dux Aquitaniz, Princeps fecundàm fzeculum þotens,

fecundàm carnem Gigas & Heros ; at hic nunquam , aut non tam facilé

fl

t

àlfchismate , quod in Ecclefia fovit, receffiffet, nisi à D. Bernardo exhor-

tatus, & increpatus, velutalter Saulus ad terram proftratus fuiffet , & ad

a«

H

f"

meliorem frugem , & tot inauditos poenitentiz actus fe refolviffet. B.

Joannem Bonum periculofa infirmitas, quá in medio vanitatum mundi

li

Dj, «

tam,

conftitutus à Deo vifitatus fuit, à vanitate hiftrioniz avertit, & eidem vi-

tam Eremiticam perfvafit ( Propr. Ord. Noft. ) plures alios noftro tempo-

VIVà «

i

re ad fodalitium Eremiticum , aut infirmitas , aut grave periculum vo-

cavit, quibus adacti votum Religionis voverunt, & opitulante Diviná mife-

folim

ricordiá etiam illud adimpleverunt.

Plus adhuc obfervat D. P. Auguftinus erga Sanétos alioquin notz

L

[

l)

infignis, ità fe mifericordiam Divinam geffiffe, ut eos corriperet; & velut

tll

aurum à fcoria tali quali purgaret. — Ifti antiqui , Mosfes , &9 4aron , &6

1

Samuel, fervi Dei magni apud antiquos , & tamen Deus erat vindicans in

j

eumnnes affetiones, & minimas quasque noxas eorum. — Siné querela , con-

Qp

(f

verfabantur arte homines velut. Angeli im medio plebis Dei, attamen Deus

propitius , invenit etiam in illis , quod caftigaret, Utique eas affetio-

hii

ii

ves dicens eorum , quas Dominus noverat , in cordibus eorum , quas bomines

nox noveraunt, quia quod perfetum videtur bominibus , illius perfeüioni ad-

buc imperfetum eft. (inPf.98.) O quid nos imperfecti, & nullius notz

M

inter fervos Dei dicere debebimus, fi Deum erga nos propitium , vindi-

cem tamen fentiamus , & plagis impofitis duram, mifericordem tamen

ejus manum experiamur ! videmus enim, quam fit juftum , quod de nobis

exigat Deus in quanta adbuc impevfeGione jaceamus , & fit in nobis , quod

ditlum eft , qui apponit fententiam, apponit dolorem. (ibid.)

Difce vel inde mi Afceta, humiliare te fub potentimanu Domini, qui

probé videt imperfectum tuum , fed adhuc non caftigat fecundàüm meri-

tum. Agnolíce mifericordiam , quz licét imponat poenam, attamen et-

iam adjuvat, ut portare poffis, & facias cum tentatione proventum. Cor-

rige errorem. fi in illo verfatus es , volendo tibi femper DEUM bonum,

d h'r;

dies bonos, fanitatem nulla egritudine turbatam, pacem domi, & foris,

R

fortunam denique innubem , quoniam hzc mifericordia potiüs timenda

Biften

0!:

eft, quàmamanda, üàt fuprà diximus. — Super omniaautem cave, né inter

eos, quorum oblita eftipfa mifericordia, unquam recenfearis, — Elige po-

?H; 1

tiüs & exora mifericordiam Divinam te flagellis à tepore in Dei fervitio

tit q

excitantem, quóniam fic veré Deum tibi habebis propitium.

Si tamen

d

adhuc illam timeas , accipe doctrinam ex B.P. Cin PÍ.A7.)

quz eft hzc:

IiOS ]

Fivit

Le&. Pomerid. Diei n

127

——

potent,

Vivit dienus mifericordid Dei , qui audit , 9 tenet, V9 facit , quod ait /Apo—

n facilt

flolus, precipientes ergo rogamus , ne in vacuum gratiam Dei recipiatis , qui

exor-

ergo non in vacuum gratiar(n Dei fufcipit , ipfe tam Sacramentum ( baptifmi

, &

fcilicet, quó Ecclefie annumeratur) quàm etiam mifericordiam Dei fufci -

« B

pit. Sipetas, quid hoc fit gratiam Dei noninvacuum recipere ? dicam

mundi

tibi, eft conformiter ad illam à Deo in quavis occafione boni tibi obla-

dem vi-

tam, & cum illa bonum operari , quoniam fides fine operibus mortua eft ;

tempi-

viva autemrredditur, cüm per dilc&ioncm olaeraturid;' quod przceptum

Jf VO«

eft.

Audi hanc lectionem, & non folum audi , led etiam terie, & non

ime.

foliim tene, fed etiam fac , ut mifericordiam fufcipias in medio populi

Domini, feu fervorum Dei. Non poterit de te poíleà dici: Mifereamur

( notg

& vet

impio,

fed tu ipfe potiüs dices : mifericordias Domini in eternum cantabo,

^

Q quan

do hoc? quare non hác horá hoc? .O Domite mediator , Deus

n

ficans i

fupr

anos, bomo propter nos, agnofco mifericordiam tuam , fed qui multos ia

corpore tuo , qui

fue iufirmitatis uece[fitate turbantur , nà defperando pere-

|j, (0f

2. in Joan. ) fac mecum idem , & riif.

n D

ant,confolaris (tract. g

erere i, fg-

f

euþdüm magnam nifericordiam tuamr.

Yottitti

Til 4d-

; nota

MEDITATIO ILI. DIEI QUART.E.

,

-

Oratio ante Medit. Nunc adefto €9c,

1 t4mA

donddis

De Purgatorio.

jr, 1l

Unctum I. ?/eniant in mentem torcularia €9 area; inquibus nonjam

nini qu

purgantur. fruttus ab integumentis, (inPf.g.) fed animz corpora exu-

m met«

L

tz, à paleis , fcoria , facibus peccatorum purgantur, fed vehementi

fmen d«

admodum preffura; qui «dificat fuper fundamentum;quod Chriftus

f Cot-

eft ligna, (eu peccata mortalia n

ondum perfecté expiata , & comminuta

ho ,

per contritionem , fanum , venialia quotidiana orta ex carnalibus concu-

& fori$y

pifceniiis, flipulam, venialia fpiritualia (/Egid. Rom. fup. Orat. Dom. pun-

timeà

€to 10. ) falvus erit, quafi per ignem. ( 1. ad Cor. 3.). Ef quia dicitur,fal-

: ne nf

vus erit , contemnitur ille ignis. "CinPf. 37.) Ta noli contemuere; idem ig-

flge p

uis qui damuatos cruciat in inferno, juflos in purgatorio purgat. D.'Thom. q.

a eritd

de Purg, a. 3. ) at in inferno fuccenfuseft in furore , igitur & in purgato-

g tame

liter vin-

1io 5 ibi eft fagnum fu,lpburi:-, inftrumentum Divine qujtiætexribi

*

dicantis,

yai

128

. Medit. III. Diei fv.

dicantis, igitur & hic. — Et quomodó non vindicet acerrimé, cüm pene-

p

tret ipfam quoque animam , & offium medullam , nedum torqueat fen-

animi.

fus , (ed intelle&tum, & voluntatem.

Quomodo non inferat vim into-

IyM (

lerabilem, cum totam potentiz obedientialis virtutem exerat, nec dimit«

Comp

ia (

tat pauperculam animam , nisi reddat noviffimum quadrantem! quis ve-

E

"

ró hac parvi pendat? an potiüs perterritus dicat? Co

nfi

ideravi , €9 expa-.

vi fciens , quód non parcas delinquenti. At oftendam tibi plura.

[ A

II. Illeignis purgatorii gravior erit, quàm quidquid bomo poteft in bae-

Yc

vita , ( inPf. 37.) paíliones noftrz afficiunt üt plurimüm carnem, unum

f

vel duoipfius membra, at ibi omnia fimul & femel affliguntur, quz pec-

dl

cato famulabantur. Deus concedendo Job ulcere peffimo percuti, exe-

Hl

mit animam , verumtamem auimam ipfius ferva. ( Job. 2,) At ibi nec ani-

n/wjm(

mam eximit, imó ut & pro fenfibus ,velut peccatorum organis luat, eam

&i

condemnat.

Hinc oritur ille intenfiffimus dolor , cum totus in Spiritu

1011

indivifibili concentratur; non üt incarne, quz violenter vulnerata pro il-

€tn

lo inftanti vulneris acerbitatem non fentit , aut illum in. diverfas partes

5 LAG

diftribuit , at anima indivifibilis , totam vim inflictivam fimulin fe reci-

tad

pit, unde chm ignis purgatorii agat in effeutia anime immediaté , €9 ea fit

n

Jimplex, tota acerbiffime patitur fecundmm totam , virtute Divine juflitie

10$,

punientis ( /Egid. ubifup.) Et hz funt illz lachrymabiles in hoc tormen-

dtequ

torum loco voces : manus Domini tetigit me, ( Job. 19.) non jam digi-

tus, qui fignificat divifiones operationis afflictive ( in Pf. 143. ) (ed manus,

1377

Ü t

qui exhibet radicem unitatis ; unde fe totam extendit fimul, ut poenas

fumat ab anima pro offenfis Deo illatis.

Vere non eft fimilis dolori meo!

um

üt d

exclamat anima afflicta ; tenuit me defolatam , tota die mo-rore confe&am.

toeny

Compatere, & exurge in adjutorium illi per fuffragia.

danj

II Infuper Cruciatus illeerit durior , quàm quidquid in boc feculo

pomarum videre, au cogitare quis poteft. Aug. apud D. Thom. cit.) Ve-

ritatem hanc facilé capiet pia fides.

uzcunque poenz hic infliguntur

malefactoribus, quid funt? crurifragia; combuftiones, diffe&tiones &c.

anima horum capax non eft , quz uri quidem quomodo poffit, non ta-

D

men comburi , non capimus; Ieitur ut concipiatur cruciari , ficut eft al-

tior corpore fpiritus , fic afflictiva illius oportet concipere folitó majora,

lilto

& altiora. Ampliüs, poenz ifte corporales durant ad breve tempus, fed &

dtfin)

infirmitates cum intenfz funt, non prolongantur, naturá deficiente.Qux-

re durationem poenarum purgatorii, folüm ei limitem przfigit Divina jufti-

l

tia; quamdiu quispiam bonus Danielfedere debet in lacuLeonum?. quam-

diu pueri Dei in. Camino ignis ardentis ? ipfe folus novit arbiter hujus

x

d

L

d

Medit. III. Diei IV.

123

im pae-

t f«

poenz, qui nihilcoinquinatum admittitad coelum. | Ponamus igitur,quód

anima poft annos jo. aut plures adhuc maneat coinquinata; O quan-

Vif into«

K« dlmit'

