rent, & abíoluti abirent , quis reus ad horam mrneret in carcere? Ft

a ff*

ut ab xterno incendio liberemur,. duruni erit, rron dico carnes flagris la-

ij i

niare,

aut tota vita in pane & aqua jejanare , vel in folitudine vivere , fed

e,

eccata fua facerdoti exponere ,. & ab co modicam: pcenitentiam acce-

di g

tare ? O duritiem ! O perverfitatem ! O infernum juítiffimum his, qui

4 (t«

tam levem fatisfaCtionem: Deo facere renuunt pro peccatis* ( Dom. 3.

y ed-

uadr, ) Hoc eft fratres , quod nimis cruciat damnatos , & furere facit

T

contra fe ipfos cum recordantur , quod uno fufpirio & una lachryma &

riut l«

brevi confeffione peccatorum füorum totam illam poenam zternam eva-

pivitth

Pf p$.) falvi fieri potuerunt, & neglexerunt ( ibid. )

vermi,

dere, & pro nibilo (

tum quia debitam fà

tisfactionem Deus pro nobis acceptat in filio , tum

d pcc-

& confiteri, teeffe, quod es,

gui'a., agnofcere peccatum id odio habere ,.

[ il (if*

I3

ver&

p [

i

70

Mcdit. IIL Diei II

5oug

vere nihil ;*:v;x—ö"rhenroü eft , quod tamen fufcipit Divina juftitia & reum

abfolvit, Perlege attente. hanc Divi Thomz Parznefim, & non abibis

tna

10

finé fru&u. — Quomodo veró practic& movendus fit ad dolorem de pec-

it, d

catis animus, fuggerit meditationem idem S. Ecclefiaftes ferm, de Dom.

"

&rel

paff. in fine,

t

MEDITATIO III.

[

I!

'De propria particulari inclinatione ad

L

M.

qmd

quaedam peccata.

e

$

Oratio ordinaria: Nutnc Adefto.

nMn,

U

n&um T. Confiituebas me ante faciem meam ,ut viderem, quàm tur-

4no

t83

pis fim, quàm diftortus, fordidus , maculofus, €8 ulcerofus (8.Con£.7.)

P

quod divina Mifericerdia egit eum Auguftino , utinam id hoc in-

dii

ftanti tecum ageret, teque ipfum tibi fifteret , quid putas: quantum

tibi turpis , diftortus, fordidus , maculofus & ulcerofus appareres? &

g2

[

jit

tamen talis es, qualem te tranfacta hactenus vita oculis tuis exponit. Nu-

meras annos profeífionis , quot funt converfienis? Si ad huc vetus ho-

fit,

mo in te perfeverat, quz h&c converfio ? Si caro nondum fubjecta Spi-

ehor

ritui, quz ifthec reformatio? Si fzculares adhuc mores, paífiones effrz-

11)

nes, fenfus immortificati, qu hzxc religioeft? timeo, n& idolum religio-

gunu

fi hominis deprehendas, & abominationem ftantem in loco fan&to. — Tu

(V

ipíe fis accufator , Judex & teftis infelicitatem tuam defle & corrige.

T

Nunc tempus acceptabile , nunc dies [alutis. . Ah 'T'u Deus fecifti cum Pa-

0pus

tre meo mifericordiam, fac illam & mecum?!

B

IL Confideravi languores peccatorum meorum im cupiditate triplici

NN

Conf. 10. c. 41. ) ideft in concupifcentia carmis , concupifcentia. oculorum ,

qux

& fuperbia vite ( 1.Jo. 2.) hz radices peccatorum funt, an apud tequo-

C

Vny

que non fixe? Sed tempus eft nunc eas evellendi, ut apud teloeum non

inveniant illicitz voluptates, allicientes creaturz , honores fumei , appe-

&il

titus inordinatus alüis przeminendi, Grandis adhuc reftat Catalogus in-

uifitorius , de fervatis confiliis Evangelicis , quid ad hec? de acquifita

perfe&tione Religiofa, ubi hzc? qui funt apud te habitus , vel actus di-

ftractionis , loquacitatis , iraeundiz , intemperantiz , tepiditatis, &c. faf

wagnun malum tepiditas, etfi nou adfint tsulta gravia peccata.

(Vid.Dom.

, .Sexag.)

Medit. III, Diei. iI.

71

te examina vitiis.

Dic deniq; quis ega

f

Sexag. ) fic de aliis tibi propriis

dibis

£9 qualis

ego-?. quid non malie

o? aut fatta mea , aut fi non fadia , dida

qea, aut

fi non dida ,

voluntas

mea ? Pater peccavi in calum &9 coraim

jus

Dott;

te, doleo de fummo b

ono per me unquam offenfo ! jam nunc fuggam

& redibo ad Patrem meum.

II Suni , qui cum veteri cupidi

tate rixantur, (inP(.156.) num &

tu vitio alicui immerfus , hzres in luto?

ifte eft. funiculus triplex male

violente occafionis ,

qui difficile rumpi-

inclinationis , prave con qerudinis :

tur ( Vid.fer, 6. p

.Dom. 4. Quadr. )

quis teliberabit de corpore mortis bu-

V2 bis, qui trabunt peccata . fua fi

cut veftem longam. (1.

"|

jus? (Rom. ".

ahunt confuetudinarii , recidivi , -

habitualiftz, infer jam,

f.) hanc veró tr

uid eis imminea

t ? nonne interitus fempiternus ? nonne infernus eos

at? fi inter eos es, pra

(cinde filum , elige medium, fuge occafio-

expect

ndum malum deducit.

Die Deo, dic tuo confef-

nem, quz tead horre

li.

fario , quomodo te im

pofterum fervare velis, . Si verb nones, Deo gra-

tias age , fatis eft, fi

aliquan

do fuif, vel f faltém Deum graviter otfen-

n5

am in hunc infelicitatis latum devolvaris.

0C Il«

difii, fed & vide, n& unqu

*

;ntur

IV. Cogita ergo a

nma

mea omnia peccata tua. (inP(. 102. ) fed co-

ita ad peeniten

tiam :

nibil enim juflius, quam ut. fuis quisque peccatis iva-

$u

Peenitendum , aut ardendum 5 ecce sodo fiat. ;« xodo

" NU ,

fcatur (inPÉ 4.)

s ho-

fiat ,

uamdiu cras

&d cras, quare non bac bora finis turpitudinis mea. Di-

cebam bac 88 fiebam amari

iffima comtritione cordis mei. (8. Conf. c. 11. &

19

vera converfione retrahunt , funt nuge nu-

d-

12.) Utinam & tu, qu te à

ürum, van

itates vanitatum,

mendicat& guttulc conjolationis à creaturis

æ]igio;x

( Vid. fer.

6.

Dom.3. Quadr. ) qu4 f

ccutiunt vefteus tuam carneam 9 fub-

)

murmurant

* dimittisnenos? ( 8.Con

f.ubifup. ) Generofo folum refponfó

Og

Hoc fac & vives. Quodfi dicere videntur

m p

opus eft : ut dicas, Dimitto.

eg à

momento iflo non erimus t

ecum , à momento iflo non licebit tibi boc

N.N

eg illud ultrà in etermum, (3

bid. ) non liceat , quod Deus prohibet,

trpit

ratur , & Deus punit.

Quid ad me fervum

uod ftatus Religiofus exec

HIUWW;

Chrifti caro, mundus & doe

mon? Coranite o JESU procido, hac hora

equo-

converfionem fpondeo

, tecum faedus ineo.

Male mori, quàm faedari

q non

& àte mi JEfu feparari.

- Deus propitius efto mihi peccatori!

a

yusfe

Aífe&tus conclufivus.

lcqllifiu

"ts di

DEU S -infpcrfc&um meum viderunt oculi tui. Ecce vulnera mea

g f

O

*

erravi devius , Medicus es,

-

j oft

- fon abfcqndo , Heu mibi, defluxi abs te,

. fana

$25)

72

Scrutinium II;w Pomeridianum.

fana me, da velle fortiter bonum, non femifauciam hac atque hac verfa-

«t

gcm'a

re voluntatem

, hac parte affurgentem cum alia parte cadente lactan-

tem!

piatio

prant

Habetur 2, Conf, c,3, & to. Conf.c.28.

IOW

-ratio S.P. Domine noverim 1e.

dul

" Tro 5pportunitatciegatur &x Medit.c, 39. & 8. Con£ c. t r.

u

scrutinium II. Pomeridianum.

i

Qual Sdzi;sfa4äli0ne dehtfa expiare velis2. |

Wt

D -poefïitentïam agendam hortatur nos Precutfor Chrifti , cum in-

exter

A

quit ( To. r.) facitefruus dignos pomnitentie; & Chriftus ipfe, cum

Luc. 15. affeverat, gaudium futurum in coelo , fuper uno peccatore

Ya

pouitentiam agente, — Vis & tu illud gaudium coelicolis facere? en invi-

f

taris ad poenitentiam! Voles illam agere in xtate grandiori , in infirmita-

preyri

tegravi, cum de prolongatione vitz fuerit defperatum? Sed S. P, Augu-

fere v

flinu$ Paenitentia fera raró vera, & an non hzcfíera, quz dies illos po-

$

ftremos refpicit? Tunc forte erit tempus , in quo peccator volet poe-

nitere; & non poterit , quia quando potuit, beneanus noluit, Q9 propter

fbusy

Ut re

malini nolle perdidit bonum poffe. ( Ser. ; 8. detemp.) jure merito à Deo

non exaudiendus in morte, qui eum totá vitá audire noluit hortantem

Xitné

,ad converfionem. ^ Ponamus autem , quod vis morbi non ingravefcat in

Titem

tantum, ut privetur fenfibus , & pceniteat in extrema nece(fitate graviter

de ejus juftificatione dubitat Auguftinus , (homiz41. int. o. ) non qui-

dem dicendo darmnabitur, fcd nec dicendo liberabitur , vis ergo à dubio

liberari, tene certum, dimitte incertum, age poenitentiam, dum fanus es.

Noli dicere, wmifericordia Dei magndfe]ï, quaudo me convertero,dimittet mi-

l,

1

bi omuia, V2 à defperatione , wg. à perverfa fpe, non tardes comverti ad Do-

aninum.. Noli dicere, cras me convertam,cras Deo placebo , quia Deus cou-

1

verfioni tue iudulgeutiam promifit, fed dilatioui tue craftinum diem nou pro-

^ ani(it ( inPf. 144. ) nomine veró converfionis & poenitentiz hic intelli-

:

«

go fatisfactionem, ut D&o tuo dicas facta confeffione, qualiter impo-

fterum expiare delicta velis? Amarofa eorum contritio, deteftatio, lacry-

^^$nz multum delent depoena. — At nofti adhuc,, quibus' operibus pietatis

!

" Vaces in die, qua facrificia legas , vel' audias, quas- mortificationes ex-

€rceas

lt d

Propofíta, Examen Diei TI.

78

—

C ver-

erceas, quz fupererogatoria peragas, hac ferio propofito firmanda, au-

ld-

genda, & per merita Chrifüi. ejufq; S. Matris Deo quotidieofferenda in ex-

piationem peccatorum, Vener. P. Joan. a $. Guilíel;zo in ordine noflra

grandem egit poenitentiam, geflando loricam , cilicium , Bagellando [e, &

toto pené anno jejunando. ( Nzv pag. 138. ) Tunicam, quam femel in-

duit, nunquam exuit , in nuda tabula fomaum capiebat ; utinam tu ia

fomno ad minus tibi temperares , jejuma. ordinaria ferventer obfervares,

adverfa (epe occurrentia patienter tolerares!

Propofita, Religioftm interné rg;/ö7*ma7v£tid.

'

I

l

)

1. Conari ad moram fuorum emendationem, ut veré alius appareae

quàm fueris ante, refolutus mutare , quidquid in actionibus internis vel

curt i«

externis mali inveneris , precipué circa quod eft remorfus conícientiz,

Áe, cum

2, Confeffionem tum generalem , tum particularem inftituere, ae

XCCALUIS

ad verum & ferium emendaionis propofitum attendere , ut eo conftet

e ii«

& non reddatur nulla, in ea vitium majoris momenti primo detegere, ac

umita«

preprimis ia Examine quotidiano pro defectibus paenitentiam fibi impe-

-

nere v. g. Pf. Miferere,

/os p0-

3. Specialiter dies jejuniorum, Adventüs, & Quadragefimz inope-

lt p-

ribus pietatis , Chori frequentatione , exteri

ori mortxiücationc , & fenfa-

proptut

uni refrenatione, infumere.

91Dto

4- Mifericordiam Dei exorare fibi , & aliis peccatoribus in Miffa, ma-

yrantem

ximé in oblatione Sacrz Hoftie, in Rofario &c.. exhibendo fe peconum &

vt

mitem in iis juvandis verbo , opere,

gravir;r

yori qu'*

a dubo

Examen pro exteriori ",Reformatian&.

finus &«

1, Quomodo te habeas in illo S. Regule : Carnem veftram domate jeja-

jltat i

nis Q9 abflinentia efce &5 potusquantum valetudo permittit? idee

ju]0-

quot intra menfam mortificationes facias?

u al

2. Qualiter in eo: extra boram prandii wemo aliquid alimeutorum fuumat?

" pro.

5

ul in eo: at fibi dimittat, cui fe feciffe agnofcit injuriam ?

C intdh-

*l

ua rationeig oculo non figendo , in probibendis , iudicandis judicandi-

r imo-

fque peccatis? an fcilicet cum dilectione hominum & odio vitio-

*

p,aty

rum ?

pieits

Poft coenam integratur , quod nondum completum in die &c. ut

qes

: 1fna die, dein Somnus, quem przveniat piahzc Cogitatio,

ecel

Quie-

74

Dies Tertia,

)uietem Dive Matris Monice interturbatam fzpé füifïe moaerore de

malo flatufilii fui, — Utinam tu quoque malam fortem animz tuz & vitia

commiffà defleres.

Vide ut cum intenfo faltéin lacrymarum defiderio

N

indormias.

TW

l40

DIES TERTIA.

Deo Judici ac V.indici Sacra.

[

|(" Iq

— Sub Tutelis 55 Patronorum , quos imvocas

ARy

i morte. V.8. S. AMarie AMagdalene, S. Catba- «

[/i

— ogro felic

rine , V A. S. Barbara. V. At Cóc.

(VX

)É

f

Figilia Matutina.

q-.hd.

D excutiendas p-ecrcati tenebras , te excitari cogita .illïs Apoftofi

quo

verbis: Surge, qui dormis , €9 exurge à mortuis, €9 illuminabit te

kqu

À

: A Chriftus, (Epheí.. ) Mox recogita: an forté non idem de te affir-

qui

lude

mari poffit , quod defe ad eam fententiam fcribit S. P. Aug. ( 8. Conf c.

lic g

$.) Non erat omuino quod refponderem veritate convithus , nisi tantàm ver-

, balenta , 9 fomnolenta , modó ecce imodóà fine paululum ! Sufpira igitur

qu

cum eodem. — Miferum me , quis me liberabit de Corpore mortis bujus?

156

& cum fiduciarefponde: gratia tua, JEfu Chrifle, ac fic furge alacriter.

Dox

In Chroro , Adoratio SS. Oblatio fui , Poftulatio auxilii à SS. Patro-

nis &c. ad normam primz diei.

dij

Teffera: O tu pregrandis mifericordia mea, Deus meus , vefugium me-

It f

um ( 3. Conf. c,3. ) aute diem rationis , donum fac remiffionis !

fam

vel:zonjudicio contendo tecum : quia fi iniquitates obfervaveris Do-

Uebv

mine , Domine quis fuflinebit ? Moriar , ne moriar at te videam !

[

' €1. Conf. g.)

Mw*

Quadrans Paffionis Domiínicee.

Vi H*

ger

Sufpitium ex S.P.. O Cbrifle, fili Dei fentiafn fru&um paffiouis t»uce;'

t

Ri

JVox

h!

Medit. Paff. Diei 11I.

75

ye de

[ Viti

Nox Preambula ad Päo;zem

(derio

Ox—»i[?atimpz'orum, uox ifta eorim , quibus in fiue dicetug : ite male-diäi

N

in Jo.tr. 44.) Congrué foex ifta de nocte operata eft, opera tenebra-

rum feu peccata ( in PÍ. 7. ).& tanta quidem, ut ludibria , vexas , fubfanna-

tiones, illa nocte Chrifto factas, inter majores serumnas reponant aliqui

Patres, quas cüm Scriptura non referat, fidei, & amori videtur eas reli-

quiffe recogitandas.

Poftquam enim.judzi duas horas confumpfiffent

inter convitia apud Annam; & Petrum negare feciffent Dominum; Ali-

as duas horas apud Caipham dederunt ignominiis , falfis teftimoniis, &

(f

reliquis fcutrilitatibus , veluti cüm expaentes in faciem ejus ( proh dolor!)

alapis czedebant, & palmis, ac velatis oculis, prophetizari fibi volebant,

lu-

quis effet , qui eum percuffiffet? (Matth. 26.) O quanti defpectus ! ubi

funt infiniti alii? Credibile eft, quod Judxi poft hzc cubitum recedendo,

TESUM carceri incluferint , & fune ad collum , & corpus . immif-

fo, columnz, n& fugere poffet , alligantes jufferint milites vigilare , qui

uidem omnia clamoribus replentes , quatuor circiter horas ad mane

ufque refiduas, Clifto non induiferuntut dormiendo , pro paffione diei

poftl

fequentis corpus roborare potuiffet; fed difoccupata Judicis domo, quid-

jlii tt

quid ibi fzcis erat, de rabulis, lixis , ancillis, pueris, intromiferunt, ut il-

: dfüt-

luderet quifq; prout vellet, aut poffet. Cujus faxeum cor non emolliat

of G

hic modus procedendi ? Chriftus cum compedibus & fune in collo, ille

in at

qui falvit compeditos (Pf. 44. ) nunc ipfe compeditus ? ille qui alios fal-

j igil

vo: fecit, nunc defertus ab omnibus , ludibriis fcurrarum expofitus eft? fi

| bujus?

nox eft data animalibus etiam , ad quietem , cur creatori debetur info-

fitel.

mnis ? Video Domine totum id Amoris tui effe opus , totum id fieri

Patto

causá mei. Ego ille fum, qui te carcerare feci , fune ligavi,ludibrio tra-

didi, confpui, gratie tuz prefentiam vefptendo, colaphizavi, bonorem we-

um tuo preferendo, palmis affeci, adeó excecatus , quod te vix cogno-

um mte

Ícam, & prophetis quafi de tuo adventu opus habeam , qui illum adeó

':')jï!?llff !

debiliter credo, quia fa&tis nego ( Aug.lib. 1-qq. Ev. q. 44. ) accufo hu-

riDo-

jus linguz petulantíam , adeo in omne , quod nocet animzs expeditz,

um

Accufo fenfuum licentiam, qui me tantum feparant à te meo unico Re-

demptore. Accufo voluntatis iftius libertatem , quá abutor contra SS.

legem tuam ; abíque dubio me ligare, me injuriare , confpuere & defpi-

cereoportet, & non te Agne innocentiffime. Exercein me pietatem hane

, & dolore meo diluam

j W"

mi Salvator , ut juffu tuo liger ab his li&oribgs

2

inif

H

26

A»Mf:dit. 1. Diei II

ÀT

iniquitates. .O fi nemo fe videret liberum ad malum! O fi

Vcaptum pro-

[

^

pter te, quàm liberum, & feparatumi à te* &c.

[/

a

Va

- MEDITATIO I. TERTLE DIEI

h31

utbe

De effe&ibus Peccati in omnes,

quorum

ub

d

primus eft Mors Corporalis

, hgnc [e-

Tion

quitur judicium,

pofí

Oratio confueta ante Medit. Nunc adeffe àt fuprà.

vatt

Vr

. De Morte,

"

m

Un&um 1. Mortalem te convenio de puncto mbrtis, nonne verum

f

eft. quia-à Jie vero peccando declinafti , accepifti dies declinantes,

P

CS. P. A, in P. o1. ) itaque dies illi funt prognoftici tuz mortis.

(us,

AA

Quandoquidem nec eos Sol etiam oriens, quàm declinando in um-

pud

bra horologii, aliter defignat, qui tamen poterant emanente peccato effe

luus

&on declinantes.

Ah infelix culpa, ob quam dies noftri, ficut umbra de-

ideo

slinaverunt ( ibid.) imó defecerunt ficut fumus, cum quo & nos inauram

cits

evanefcimus. O dies, fi dies? ubi enim dies auditur, lux intelligitur, (ibid.)

cerdo

fic umbra, hic fumus, hic funalia funeri deftinata.

Tales tamen dies di-

fitrey

uus fuit accigere fuperbus 4dam , & ta forté affecla ejus fuperbiz, veriüs

ES

uàm humilits ut tumor degeneraret in tumulum , in Sandapilam pila

Qb

Anflata, & utrumq; conduceret ad feriam mortis meditationem. — Fruftra

hp

veró id £it, fi in bac umbra non agnofcatur dies,gratie neumpe ad paeuitentias

Ieitur

invitantis.O fi tuiditaagnofceres! fruftra, fiin hac umbra non videtur lux,

ho (

uz illuminat oculos animz, dum tempus eft; né poenitentia procraftinata

V.gg

fit infru&uofà , €9 fera (ibid.) O fi tu fic illuminareris ! jam, jam bomo

(ttre

difpone domni tue, quia morieris. Quid adhuc hzres? dies declinantes te

hanc.

admonent, ut declines à malo. €9 facias bonum. — Dies fuwi, ut recogites in.

ltmoy

cinere & cilicio tuum pulverem , quia palvis es, 68 in pulverem reverteris,

dO T

!

. iL Sufpiras fort$ cum Aug.. ExpeBa Domine, fuffiue Domine, pati-

ln

ens efo, non irruat ventus, €$ auferat bunc pulverem à facie terre (in P(al.

Tüun;

101. attamen velis, nolis, veniet ultima hora , poftquam fempas non erit

t

ïa'mpl'ius. (Apoc. 10.) Veniet Nox,in qua non poteris claufis lethaliter o-

Divina mi-

ln c

eulis amplius videre , guid agendum fii? nec inducias dabit

[77

fericordia

Medit. l. Diei IIT.

77

mpro.

fericordia ufque mane. — Quando voluero , quando dixero migra , obedien-

dum, 9 migrandum eft, quid igitur confilii ? nt exeas binc, paratum te in-

veniat,

É

s

inPf. 148.) mandatum Domini, | Ne bomo de fpe venie pejusvi-

veret , fecit Deus diem mortis incertum. (inP(al.101.) Vult igitur cum

]

hac incertitudine, temelius vivere , vult dum fanus es , ferió recogitare,

ut ben& moriaris, per te veró ftat , ut mors tua fit bona, quia flat perte,

FUf

ut bene opereris cum gratia Dei, ad quod fequiturmors bona. — Stultus

eft: qui cum folem fibi prz(cit occafurum , hofpitium fecurum antea

non quzrit ne ego ex ore tuo te judicem! fatuus eft, qui cum ingredi

poffit oftium domüs, permittit illud claudi , & manet foris hoftibus in

predam, hoc veró facient, quos dies ille ultimus invenit imparatos ; an et-

iamnum & te? Nofti, quod folum virgines parate intraverint ad Nuptias

Agni, imparatis claufa eft janua , audiverunt terribilem inve&tivam : Ne..

Verumt

uodíi hzc fit parabola, quxfo in te non fit hiftoria.

fcio vos.

TTR

- HI. Et nonne malé moritimes ? ( de difcipl. Chrift.c.12.) utique in-

riortis

quis, malé mori timeo, quia femel malé mori eft xternum perire, animam

Inutt-

perdere, & à Deo feparari in ztermum. — Avertat id ille à me , qui mor-

atodft

tuus eft pro me! timeo illum, timeo mortem peccatorum, peffimam vel

n t

ideo, quia oderunt juftum, i eff Chriffum , quem perfeverando in pec-

duram

catis finaliter nolunt habere reconciliatorem , ( in Pf. 23.) hic veró eft fa.

(lià)

c«erdos nreus , fanctificator meus, & Remiffor meus, Ità, ità male mori

ls di-

times, €9 male vivere nou timés? ( cit. cap. ) hoc ipfum eft. male vivere,

,weits

ad iter zternitatis fe nolle difponere, hoc ipfum eft perdité agere, peri-

m p'lh

culo malé moriendi fe exponere , id autem fit, fi viam illam ingredi vis

imparatus, quam tamen adhuc cum timore fuübeunt etiam parati. Aut

Fuftra

tontint

igitur hic timor mentem tuam occupet , aut te malam mortem timere,

t lts

non dicas. — Quodfi verb eam veré timeas, modo difpice, propter quod

flinzà

v. g. €am timeas, modó vera confefliene deleas , quod eam malam pof-

o

fet reddere, modó hoc vitium emendes, modó hanc occafionem fugias,

U

hanc creaturam relinquas, hoc negotium abrumpas, ob quod poffes ma-

gis f

jémori, Bic, O JESU pro me agorrizans memento agonix tuz,comen-

do mortem meam, tu qui bonus es, fac eam quoque bonam &c.

ii

IV. Et en folatium in illo horribili punctot mon poteft malé mori , qui

bene vixerit ( de Difepl. ubi füp.) hoc confirmant omnes jufti ab initio

? püf"r

i^

n

l

mundi hucufq; bene mortui; Tu proponis modó bene vivere, fervapro-

nf

pofitum, & non poteris malé mort, — Hec eff mors optima, ut in cupidita-

y t

Jiter 0*

tum cobibitioue à terrenis in fpe caleffis bereditatis bowro ufque in ftuemper--

feverans , diem vita bujus ultimum ciaudat , nonne & tu toto corde hanc

j mi'

K 3

(cord

clau-

— $

-

z

78

Medit. I, Scrutin, Antemer. Diei . IIf.

—

claufulam defideras? O mortem optimam , O felicem! modó etiam cu-

hr

fufn

piditatibus mundi, falfis lenociniis, viz latz valedicas.

Modo verus, bo-

nus, & pius fis Religiofus. Expectant haec tuamrefolutionem. Etecce

delp

r

Undequaq; mors pio bona eff , (inPal. 148. ) bona eft, quia pugne vitz

fiant

hujus finis , perfeverantie corona , meritorum confummatio. Coeleftis

Glorix inchoatio. Undequag; bona, quia cum Patfionis Chrifti effica-

ho

€ia, San&torum confortio , Angelorum prafentia , Dei amicitia confola-

lii

ta.

O fi tibi eam benigniffimus Deus det , O fi tibi det continuare vi-

tib,

tam jufíterum uíque ad mortem, ut ab ea anima tranfeat ad Confortium

Qf

beatorum. Domini, Domiui Exitus mortis, det mihi vitam bonam, JE-

Jiint

fu Salvatoris mei mors , faciat exitum meum bonum.

tibi h

petia

as

«

Affe&us Conclufivus. .

Di

Omine DEUS meus,novi, & firmiter credo , qubd cüjus animus

nt

"7 nonmoritur huic Szculo in graviorem mortem morte Corporis

Ti

trahitur, averte à me huncamorem fzculi, da mori mundo , ut fempitez-

lj

d

n

:

nam mortem evadam, SS.DEI omnes, orate piiffimi , orate omnia

I

p

agmina Senctorum , ut veftris

VTIA.

am vitam meam.

precibus "meritifque adjutus feliciter &þi-

Yi fn

lib. . de Do&hr. Ciuriüi c. 14. partim Medit. c. 24.-

lm Q

Habctu: partim

tren

Oratio S.P. Domine noverim.

hm,

L&ga-tur ex Lib. Conf, 9. €.11. de Morte S. Matris Monica.

irit i

8

j

i

— Scrutinium I. Antemeridianum.

BH

!

(.10)

enaciter detineant

',Qyæ : fmt, quee tet

-.z"n þac,

Vita?

]u

-

On omnes , efto alioquin columbz reiigiofæ ; habent alas ad volan-

dum, przcipuéex hac vita. Audies complures , qui etfi virtuti ad-

Ttodo

N

dicti fint, attamenmollent adhuc hinc difcedere,

Mors eftillis durus

fit,

nuntius, eum differri volunt, etizm qui poff mortem fe beatius credunt vitiu-

1

t05. Refugit anima ad tempus etiam ab infirmitate carnis. difcedere , etfi

Pïivij

adHo-

Ione

fciat, eam in þ;jä Jine infirmitate in eternun vecepturam. ( Ep. 140.

|

nor.)

Qeatur

üore;

79

——

Scrutin. Antgmerid. Diei II

|efam qu-

nor.) Hinc fi morbo aïiquo vifitentur veluti figno diffolutionis » fnife-

yerus, bo.

rum in modum fe torquent , quafi velox adhuc. effet tabernaculi eorum

1. Etecee

defpofitio. Proh pudor! Religiofus, Dei fervus , anima Deum amans , &

gna vitz

refugit Deo Domino, & Amatori fuo uniri nisi egré admodüm? Exami-

: Coleltis

nandz igitur funt caufz , unde hoc veniat? Auguflin. loco mox citato

rit efict-

hoc refundit in carnís & anime dulce confortiurn.

Sed fi radicem mora-

4 con(ol-

lem inveftigemus, provenit hoc diffolutionis tedium plerumque ab oc-

DInuare Yi«

culto, fed radicato amore terrenorum, erga honores, officia, amicitias,

onfortium

commoditates tempozales &c.. plerumque ità ligantur , ut avolare non

tiam, JE-

polfint, fortà enim non ligantur vifco fed officio (inPf.g4.) mi Religiofe,, fi

tibi hoc accidit, expedi teab hoc vifco,ut avolare poffis poft dilectum ex-

pedité, Fumi enim funt hi , qui oculos obícurant, inanes gerre, qua te

incantant, nugz temporanez , quz te detinent. Audi & horre , izimici

ei omnes amatores mundi , omnes inquifitores nugavum.. (inPf. 91.) Tu

ls anim&s

ne propter nugas vis Deo fieri inimicus ? funt franfitorie quedam clari-

tudiges, (in P. 93.) 'Tu né propter tranfitoria vis dilata fempiterna, cen-

; Corpors

tuplo meliora, ad quz mors januam pandit ? attende, quid melius tibí

fanpitt-

l

poft mortem promittatur, honor, dignitas, amici fempiterni, fide folüm

& Qmqcii

Jeier ii«

firma hic opus eft, & defiderio illius Patrie , quoniam nec panis dulcis effet,

nis fames precederet. ( in Pfal.68. Con. 2.) At inquis : ea, quz diffici-

lem ex hac vita nigrationem reddunt, eft futarorum incertitudo. — Dic

C

4!

tamen mihi, quam certitudinem nancifcaris ex hac vita diuturniori? fi nul-

lam, cur imitari piget Divum Nicolaum Tolentnatem , qui celeffis Pa-

q

trie defiderio flagraus, illud Apoffoli idenidem nfurpabat, cupio diffolvi g

€9 effe cum Chriffo! ( Offic. ord.) Die igitur cum Sancla Matre Moni-

C€a:

uantum ad ie attinet, nulla re jam dele&or, in bac vita; quid bic fa-

]

cio? Nonne boc eflintra in gaudium Domini tui ! 8 iffud quando ? (9.Cón£,

€.10.) Domine rz»mriar,.r ut te videam.

li

hat

Propoftta , Rehgiofum internd fefoä*manläa;

1. Afvefcere perfe&tz indifferentiz ad moriendum quando, & quo-

modo Deus voluerit, ab illius manu mor

:

3& VO]m'

j

s

tem expeéctare, eamque defide-

vittuti 40*

rare, minime vero timere.

2. In nulla eflimatione habere P

lis o

ræl'ätums : titulo*:; exemptiones ,

gdant UWH'

privilegia, Cathedras, neque illa procurare cum quodam conatu, vel am-

bitione, & fic fenfim his mori, ut viam faciant ad moriendum ceeterig

jit f í

creaturis, n& in articulo mortis quepiam fit, quz reddat tranfitum diffi-

h

fof.

ciliorem.

2 Tot-

$o

/Propoüta; Exam. Diei ITI.

3. Totam vim in eo ponere, nunc adjuttandi fatum animz fux,

fiotem

fitf

und

ran

& difpicere , n& hora mortis obruatur cogitatione , exactam v. g. con-

feífionem faciendi , aut de peccatis poenitendi , fiquidem ftatus Religio-

et

fus debeat ipfum affecurare de fpe bonz mortis praventivé.

4. Refolutum fore, ut deferat, quidquid in fe de facto Deo difplice-

te viderit, vel vocationt

ni Religiofi contrarium invenerit, in quo pa-

o

v

[

04

[

tiüïmttm confiftit bona ad mortem praparatio.

t""']i

Il

Examen pro exteriori ï?fb?"?iï(l[iüüä.

K

0m

fuum

rl

1. An aliquz vanitates ipfi adhzreant de hoc mundo , ut quod fit dedi-

tus lufui, comeffationibus &c.

hact

COnven

a. An Confcientia ipfum accufet, de mal& impenfo tempore hactenus

in Religione, puta quia non impendit talentum ad ftudia, honeftas

Comta

occupationes, & mores veré Religiofos affequendos.

qu j

3. Ancum annis Religionis pluribus , plus de perfectione, vel imperfe-

bene

i

dé.

ione acquifiverit ?

4 An fc

e€

H

putet filium falutis futurum, fi (ic perrexerit vivere, üt hactenus

Hont]

vixit?

u

h

Ti

!

l,

Le&io Antemeridiana.

Q

f

Mu

Methbodus bene moriendi. —

i

A

W

Ibil aliud eft tempus bujus vite , nis cuvfas ad mortem (1. v3. de Ci-

110j

N

Vit c. 3. ) velocior in uno, tardior in altero , unus tamen idemque

z&".

* * proomnibus, quia omnes currunt ad puné&tum mortis, Et quamvis

n

defactó, quot capita, tot fint diverfz hominum fententiz, attamen quo-

efüty

1

ad articulum mortis confentiunt omnes : quocung; te verteris, incerta o-

j

Ti m

mnia, fperas filios, incertum efl,an wafcantur? mati funt? imcertum eff, aw

üc

vivant? vivunt: incertum efl, an proficiant , au deficiant? fic de aliis, fo-

la mors eft certa (inPÉ. 38. ) fed in boc ipfo, quia morscerta efl , dies mor-

&

ltum cavetur, que nullo mo-

tis incertus efl, bora mortis incerta, €9. fola mu

pr

do devitatur. — Cuapro

pter obfervat ulterius eó loci Auguftin

us, quodin

QQ

hoc mundo fimus iuqui

lini, & ubi dicturus eft Dowinus migra, neceffarió

Don

nobis migrandum fit, nec repugnare

poffimus , nec offendi debeamus ,

tUt

d certum tempus , nec. aliam nobis

eN

quia fcilicez acceffimus certa penfione ,&

n?cr

Cau-

At

,

Ó —

Le&. Antemerid, Diel III.

$1

ime (u

L

tionem dedit Dominus , aec alie placito fe obftrinxit: Proinde cüm dixerit,

, Cn-

migrandum eífe ex hoc corporeo tabernaculo, migrandum neceffario

ikilfgto.

erit; quia tamen quando boc didurus eft seféis , Ecce confilium Augufti-

ni: paratus eflos EÓ conniti debet totus nofter labor, ut parati fimus ad

diplice-

migrationem, quando Deo placuerit nos ex hoc inquilinatu avocare.

Qu p

Sed quo migrandum efl ex boc iuquilinatu? Refpondet : quód ad do-

"um non manufadam eternam in colis. Ex domo lutea ad palatium Re-

gium, ex exilio ad Patriam , ex hac lacrymarum valle ad montem Do-

h

mini, & ad locum Sanctum ejus. Quando filii Ifraél debebant ex /Egy-

pto migrare ad terram promiffionis , parati effe jubebantur , ut ducem

i deii-

fuum fequerentur veftiti, & calceati; fie etiam , quando anima nofltra ex

hac terra laboris migrare debet ad perpetuam quietem , paratam effe

taens

convenit, ut ad iter zternitatis inftructa fit neceffario bonorum operum

onelhs

commeatu, firma fide, robufta fpe, & intenfa charitate. Solz Virgines,

que parate erant,intraverunt ad Agni nuptias , & foli Religiofi , qui

inped

bene parati funt ad diem extremum, habent fpem perveniendi ad domum

illam non manufactam in coelis. Quid enim? Etfi ifta mors non fit nisi

uddenus

relifio corporis , depofitio farcine gravis, migratio quedam (Tra&t. 43. in

Jo.) imó fomnus dulcis , juxtà illud ( Jo. 11.) Lazarus awicus uoffer dor-

üif, eamus-&9 à fomno excitemuseum; attamen hoc non eft nisi prepara-

tis, habentibus jam gratie veftem Nuptialem , & Oleum in vafis fuis,

cum lampadibus.

Alioquin imparatis , & peccatoribus, terribilium o-

mnium terribiliffimum eft, quia eft mors peccatorum peffma (Pf. 33.)

Mori quidem abfoluté ínfelicitas non eft, fed malé mori; nec pec-

cata habere condemnat, fed in iis mori. Tota infelicitas Judeorum ipfa evat,

'3.chF

non peccatum babere, fed in peccatis mori, — Infeliciffima couditio, mifera fors

idemque

iflorum, qui de ove veridico audierunt,in peccatis veftris moriemini. ('Tract. 3.

quimvis

in Joan. ) audite adhoram mortis imparati , peccata peccatis accumulantes,

fiet qUO'

emendationem vitz, reconciliationem cum Deo differentes, in peccatis ve-

ia t

flris moriemini! Et boc eff, quod fugere debet omnis Chrifianus,non mortem

J (!l, f

utcunque, quia hzc inevitabiliseft , fed mortem cum farcina peccatorum,

iif*

quz animam ipfius gravando, perducant ad morfem fecundam , mortem

jjcs I0!*

eternam, mortem damnationis cum Diabelo €$ Angelis ejus ( ibid. ) hoc eft,

nuuo 11)-

pro quo Deum rogare debet homo, z fuga ejus feu exitus de hocmun-

do fiat it byeme feu gelicidio peccati finalis impoenitentiz. ( S. Thom. Vil,

nc[C[Tlfiö

Dom. 24. poft Pent. ) poft preces autem , ut per mifericordiam Dei libe-

retur, debet fervus Dei declinare à malo, & facere bonum, debet ftude-

ebcgmus.l

jan i li

re peccatorum expiationi , merit

:

orum accumulatjdni ,ut poffit bon

us ,

a

bené mori.

.Et

L]

Le&: Antemerid. Diei !II

$2

)

lh

Et quidem veram & propriam difpofitionem ad bonam mortem ali-

quo!

am non effe nisi vitam bonam, vitam religiofam, vitam exemplarem , &

fequt

irreprehenfibilem extra omne dubium eft. Ipfe Chri

ftus hoc afferuit cum

rit ad

dixit (Matth. 7.) qui fecerit voluntatem Patris mei , qui in calis eft , ipf*

f ,

intrabit ia Reguum celorum.

Et iterum, ex frudibus eorum. cognofcetii

"7

eos , fiquide

m arbor boua nou poteft fruttus malos facere , fed iBi fuut fru-

Mots

cujus facienda fe ipfux exem-

&us , facere voluntatem Patris, qui eft in caeiis,

YO

lum prebere dignatus ef. (de ferm. Dom. in Monte Lib. 2. n. 82.) 4r-

[üf,

j

ipfa anima ; frudus veró opera bominis; bona utique, utp

ote

or quippe ef

Qurcs

provenientia ab arbore bona, j

am veró folàm arbor mala excindetur , Q9

[2

&

|

-

in ignem mittetur Matth. 7. ) igitur atbor bona confervabitur, quia nihil

tit, a

excifione dignum commifit,

Sic fe habet homo, qui conatur fructus

foxte :

uos bonos facere, & ideo malé habere non poterit in dienoviffimo, hinc

pron

2on oportet contradicere legi , €8 fcripture divine , u nos tradat Judici,

£

ef

€

d ei oportet confentire , citó , uon enim quifque novit, quando de bac vita,

exeat. (lib. citato nam. 32.) Nam fi quis contradicat pravaricando le- "

hu!x;;:

gem naturz, aut decalogum , aut legem Evangelicam , eo ipfo incidit in

t ]

:.

ividuum mortis infelicis, per Auguft. ( tract. 49. num. 12.) igiturfolum il-

Uy,

le, qui facit voluntatem Patris, non eft obnoxius malz morti , confequen-

fictrd

ter pro

ducendo fruétus bonos fe optimé difponit ad bonam mortem.

.

Compro

bant hanc veritatem omnes jufli, legis Diving exacti ob-

FH

ervatores ,'qui ben$ & feliciter mortui funr, quia fcilicet bene vixerunt,

dm,

& alia ratio reddi non poteft, quare v. g. Divus Nicolaus Tolentinas in

Mariz, & Auguftini mortuus fit , nisi quia illis in vita

