pra, Oquz lepr& undique eft in me, 'mqnda me igi-

]mO ncc

tku- &c.

Ll

Ü

fakil

*

O

MEDI-

xo6

Medit. I. Diei IV.

[l

UT

MEDITATIO L. QUART Z DIEI.

|

ices anif

n»

fi

peccati effe&ibus, feu pcenis, üt

qam f

De aliis

damni ,

eft infernus & Purgatorium.

det at

slieni rt

Meditatio de inferno.

Credis !

Oratio confueta ante Meditationem. Nuvnc Zdej?o &dc. btfupra.

fnís j

mam if

Un&um 1 72 ve! quibus gradibus dedutius fum in pvofunda inferui ?

N

(3. Conf. s. c.) O nomen horribile inferuus ! quafi intus. furnis o

&)yui

nigredineum ( Argent. in 4. dift. 45. a. 2.) quod folum recogitatum

faes

fufficit ad lacrymas, & horrorem illius barathri, iy quo . fempiternus

borror inbabitat.

Coronam mifericordiz nec oculus vidit, nec in cor

eum ad

hominis afcendit, ità & paenam juftiiz. — Quod credimus infligere , eft

dogud

j

gara

*

ignis, quem videmus ; at 1on eff. ifle ignis , ficat focus taus (im bf. 49. )

quando

quia tamen miuanti tibi cum igne boc elementari, quem nofti, omnia faci-

es ( ibid. ) recogita per me licet, ignem in Divino furore fuccenfum , ar-

téran

Vir pun

dentem a:que ad infermi noviffma montium. fundamenta comburentem ,

(Cant.Moyf.) adhuc parum cogitáfli ; nam ignis inferni urit etiam fpiri-

tes fed.

pecati,

tus, & nunquam comburtt.

Concipiatur üt fletus €9 firidor dentium; at

bzc oculorum & aurium afflictio eft , & centum aliorum membrorum

pucas,

!l

pec refertur cruciatus , in fartagine ignita, in plumbo liquefa&to &c. Di-

catur: Stagnum fulpburis , grando procellarum furentium ( Apoc. 10. & PL

foamy

[7] D

10.) hzc umbra folüm eft, quia pars tantüm calicis eorum eft. Sit ulti-

zum potentiz , & Tyranniz crudelis, quam infernales tortores exercent

pe

in animam, adhüe videre reftat, quomodo ibi orbis terrarum pugnet con-

ïrcmun

a m

trainfenfatos? (Sap. ;.) ut ezdem creaturz , quibus abu(i funt, inferant

poenam, augeant mileriam ; etiam deemones , quibus obfequebantur.

fatdiu,

Hanc mercedem dat mundus amatoribus fuis; hanc caro nutritoribus

ülis g

fuis; hanc doemonclientibus fuis... Vah mortalium cacitatem, fed ma-

Itin t

jorem tuam, fi & hoc agnofcens, creaturis adhvrendo, lignum ad focum

lm dj

comportas; pave & cave, ac vide, num aliqua creatura ( non folüm ca-

iicis

ro, & fanguis, fed etiam efca & potus, pecunia, primi accubitüs , exem-

fitudo!

ptiones privi'egia ) tu ipfe, vel tui mores int, propter quos times damna-

inftmu]

fimlus

tienem? & corrige.

II. So/la

fefüpor

Medit. I Diei IV.

107

IL. Sola feparatio ab illa dulcedine vultís D ET , ?;(?þcit ad plän&um.

hzc veró in inferno eft, & eritin xternum. Nunquaminfe-

3

l

(inPf. 49.)

E

lices anim2 1

n igneillo, qui urit, & non lucet, eó quód totaliter fumo

! videbunt folem , fed'nec un-

fulphureo fit obtenebratus ( Argento cit.

)

i

g

uam fpem habebunt videndi verum juftitiz folem. — Hzc eft illa poena

.

damni , quam verrmi

: mordacifimus , qui 205 worietur, (la. 66. ) red-

det acutiorem, continuó aggerendo: tam facilé, una bona confeflione,

alieni reftitutione, inimicitiz remiffione &c. Salvari potuifti & noluifti.

Credis hoc anima ? fac igitur juxta id, quod credis. Sed fupereft poena

s inextinguibilis , ( 20. de civ. c. 22. ) (upra animam, infra ani-

"

fenfus igni

,

yfimi?

mam in omn

i latere, ficut inbalneo aqua. Ego vellem inde nunc defu-

mititionem ardentem,qui przlatus nunc admoneret ad peccatorum fugam,

a od

& boni fequelam. Nec porto in fcenam ignitos compedes, crurifragia, di-

jrtum

fmembrationes, difcerptiones, fcorpionum morfus &c. ut miferiarum lo-

;

r

m o

cum advivum delineem , non hzc defumit juítitia Divina à nobis, quan-

doq

uidem ibi damnati ineffabiles luant pornas ( in P(.-10.) relinquo te co-

i, d

itar

e, minimam moleftiam , moríum, cicatricem, dolorem, quem ali-

£4$)

quan

do expertus es , hac moleftia recogitata v.g. dolore dentium , fa-

gglzd-

an fi in zternum duraret , fat magnus non effet infernus? & tamen

teare,

im, 4

vix pun

&um illius affli&tionis zternz attingit, ubi non folüm dolent den-

fMÍAIf ,

tes, fed

& uruntur aures, fic oculi, fic lingua, fic vifcera, fic totum corpus

piri-

peccati.

O quis non timebit te Deus ultionum? Dic ure. Pic feca , bic nom

"

parc

as, ut in etevaum parcas.

jrorum

II Infernus non eft fabula, ( in P. 145. ) quia cum poenis in vanum

j Di-

ducatur temporaliter apud fuperos, eternum male dige-

jocamur, quod man

o &T

ritur apud. inferos ,

CinPf, 48. ) ifti boli indigeftibiles in eternum , funt

Siull

fficit.

Committat illud lingua , hzc in

peccata mortalia, imó unum fu

yercet

zternum habebit, quod digerat, fic fenfus ,

fic intelle&tus, fic voluntas ,

i O

ficearo. Momentaneam delectationem compenfabit cum zterno luctu,

inferant

tamdiu, quamdiu De

us erit Deus,, pati oportebit.

O miferia! majorens

antuf»

8$ bol«fericis dives apparebit in igne, qualis vifus fu-

audis mon in byffinis

tonpus

it in terra; nonin epulis ad

men(am, qualis erat in palatio. — Sitiet &6 fHil-

[ed hi

rabit, & non dabitur ei in eteynum, (ibid.) fubfidium quaret ab

lam defide

|focuft

amicis, à famulis, & non dabitur ei in zternum.

Heu, heu, quz vicif-

lm C

fitudo! ingratz creaturz! va illi, qui vobis corapponit,. qui propter vos

, ee

infernum mercatur, Animamca! quid prodeft bomiui, fi mundum univer-

dumni-

Matt, 16.) Vis ne tu propter aliquod

H

im lucretur, anime veró fue &$c. (

citiam , avaritiam , ambitionem &c.

tgmgoralc bonum, voluptatem , ami

O2

ayderc

[í.90

10$

Mcd:it. D Diet PV.

ardere æte'rhüm? fint ità dementes filii hominum, imó non fint nïc.c illf;

R

necego, ut hunc locum tormentorum evadamus. — JEfu dülciffime , nor

pereat in nobis tuus pretiofus fanguis, non fit fru(tra effufus, libera nos

propter nomen tuum, cui omue genu flelitur, caeleftium, terreftrium, 68 in-

ferorum.

O anima! converteread Dominum Deum tuum.

:

. VE Non dico: Que paraffi, cujuserunt ? fed fecundim quod vixifli

Q,

ulieris? (inPf. x01.) Utiliffimé movetar quzftiohzc. — Referat quidem

infernum, fed facit n& puteus infernalis claudat fuper animam os fuum.

Vidit ibi fuum zbi Diva Terefia, quid repugnat hortari ad videndum , ibt

malorum Religioforum ubi , qui flammarum vortices ibi illis fint parati?

& quod mali Relgiofi non procul abfint àfundo inferni? quia quz in ore

l

fzcularium funt nugz, apadhos funtblasphemie. — Atpro te mi Religio-

q

fe noneft infernus , fed Coelum , fequentibus fe à Chrifto promiffum.

Move tibi hanc faltém quaflionem, an pro rata vitz hactenus ductecum

[

WX

fundamento poffis fperare Coclum? nota veró, quód ad eam non refpon-

deatur voce, fed fide, non linguá , fed vitá (inPf. 101.) vitam bonam vult

"'1

[/!l

[

hec fpes, né degeneret in prefumptionem, fic folüm folvis quxftionem ,

fecüs totó Cocló aberras.

Sit vero etiam , àt fuppono, tenon effe ex-

Dru(

vt

tremé malum , adhuc cum tremore interroga: Secundüm quod vixiy ubi

ero ? Sufficit ad infernum effe malum, de quo, qui non vult poenitere;vult

W

iu

zternüm ardere.

m

Quis veró ità infaniet? non ego mi JE(u, poeniten-

fiam agam, poenitentiam promitto, ut me judices fecundum mifericordi-

Qite

am.

Vi

Amicus Dei ecce gunc fio, ut juftitim Dei fatisfaciam, 89 Pboc ex bae

Cath

bora aggredior , te Corpus , fi piget imitari, uoli adver(ari, ( 8.Con£. c. 6. )

ERN

Affectus Conclufivus.

g

MU

jUi plasmafti me, miferere mei! parce Domine, parce trementi ad ju-

(titiam tuam, verumtamen fi commifi, per quod me damnare potes,.

n

or

pa]

tü nonamififli, unde falvate foles. — Non avertas faciem tuam à me ,qui

pro me redimendo : non avertifli faciem'iuam ab increpantibus. & con-

fictoy

Ípuentibus te. . Fateor, quia confcientia mea meretur damnationem, fed.

Qd

certüm eft, quód mifericordia tua fuperat omnem offenfionem, ( Medit..

debe

€.39.) jam,jam de hoc profundiflimo barathro erue querentem te ani-

quà

u

mamr', n$ de ardose cupiditatis tranfeat ad flammas gehennarum. (im

ht

Pfal. 41.)

&üt q

i

Oratio: S[. P. A, Domine noverim me C$c;.

Curj

Legatur pro commod

('isfm

itate temporis g. Con£. c. 7. cum deüd

ero&

QObfervatione eventüs ibi expofitii

x

Wun

Scru-

109

asss

; Scrgtïn*.-A'nt'emcrïd. Diei IV.

t i,

$&,

1 ,nort

X2 f05

Scrutinium ]. Antemeridiánum. -

1 eit-

uomodo fe babeat in illis mateïz'z's*, 77 qui—x

j vinifi

R M UE enfam mortalem , €9 per con-

quidum

s füom,

fequeus d4mn4fzanem 3

dum, bt

Ortem carnis omnis bowmo ti;äæet, mg?tjem anime feu peccataä báuct.

t at

a inore

M

conqueritur Aug. Tract. 49. in Joan. & hortatur, ut faltém eó modó

- * 2 laboremus, ueincurramus mortem anine , quomoedo laboramus, ne in-

Nljgo-

ormiftum,

eurramus mortem corporis,. .. Quid non facit bomo fub mortis periculo conffi-

ydecm

tutus ? , Quid'igitur non debet facere homo,. n& mortis eferna periculum -

incurrat per peccatum? Gladio impendente bomimibus , prodiderunt bomi-

mepot-

am vult

nes-quidquid fibi unde viverent refervabast. — Si tamen occafio peccandi

offeratur, mori potiüs debet homo, quàm Deum offendere, — Propozitur

flionett,

opiio, at facienda iniquitatis, aut fubeund pa[fionis, prapone voluntatitue

il x«

eiri; ii

voluntatém Dei. ("Tract, «2.in Joan. ). Hoc eft, & fempet erat exerciti»

um Sanctorum horrere peccatum, magis quàm mortem, & obfervare o-

jrere vt

mnes motusfuos, n& culpa lethali occiderent animas fuas , & fammam

;ccnitc'n»

otfenderent Majeflatem. . Noftra Ven. Virgo Agnes de Cruce, przmuni-

jeitotdi«

vit fe votó,, ut voluntari$ , & deliberaté, nec quidem culpam venialem

u o t

committeret, Verm. Marina deSan&tó Simeone vovit fe ; facturam femper

akc6J

id, quod videret effe majoris perfcctionis uti D. Therefia, & quod' magis

ad gloriam Dei conduüceret, quid tu facis, ut evites peccatum ?^ Xdmo-

neo te hodie,ut faltém ad trutinam revoces ea, que in flatu tuó, tibi fub.

etiad -

mortali prohibentur. Materiam hujus reflexionis fuppeditabunt przce-

at p

pta Decalogi, & Ecclefie ; quia duobus modis bomo peccat , fi aut fe nom

jme, qu

accounnodet ad praceptum accipiendum , aut con acceperit ilud, nor ebfer--

; ( COD-

vet. (delib.arb. c.24.). Regula quoque ett fpeculum, in quod infpicere

oneft, fcd

debes, ut videas ; quid tibi per tria vota precipiatur, quid prohibeastur ?

, (ä&ediy..

quid it&m per conftitutiones in virtute Spiritüs Sanéli, vel in merito fa-

am f

lutaris obedientiz. przcipiatur , vel prohibeatur fub Excommunicatione

n (m'

aut aliqua cenfura? Videndum igitur, quomodo te circa hzc habeas, &.

corrigendum;quidquid inveneris correctione dignum; Penfa,quod quog..

vis'mortale füfficiat ad damnationem , & ideó: fugiendum fit non lolüm

vficios

'—anluifxïi*ï,;.fcäfömncr 'Si tamen adhué vivere.non :poffis ábsque 'pecedtis

3

H

UA

rro

Propofita, Examen, Diei IV. J

—

vel minuta fint, vel levia fint , fed ipfa levia, vel minuta non condemauantur

:

Dii?

$.E

( Iib. ;o. homil. 424 C. ^H

dta a

Mntanm

Propofita ; Religiofum interné veformantia.

jli: h

1. Erumpere in gratiarum actionem, quàód . Deus ipfum hucusque

ET

mifericorditer ab inferno prefervaverit , quem tamen eó detrudere po-

fponde

üiffet,

lur, j

ufit.

propter tot transgrclüones, quó glios tot, ob unam f(ubinde dcï

T

:

il at

2. Eapropter fe offerre Deo ad patiendum & fatisfaciendum hic

pro peccatis, & zelum affumere animarum ad eas convertendas , nà in

hi,

hunclocum tormentorum veníant.

pauco;

' 8. Attendere,ut impofterüm ità vitam

fuam inflituat , n& (emel ab

TW

prami

inferno przíervatus , eó fe fpontane& mittat per vitam malam , laxam,

fcandalofam.

—

fanpe

füs n

:4. Recogitare an illi, qui femel victima inferni fuit , debcanfur ho-

nores, Confolationes , commodidates; an non potiüs confufio, penuria

V

in viétu, & veftitu, dura tractatio à fuperioribus , contemptus ab omni-

Wt (l

c«ntur,

bus? äin'de facilé concludet, guid fibitribuendum.

Wunt, a

Examen pro exteriori reformatione.

loc ng

ng.

h Ad dclic'at;*a nutrlri, veftiri

Wti, (

lieione?

x,habita(c, tractari velit, fibique ferviri in Re-

QUs 7j

hr

2. An fe intolerabilem reddat fuperioribus , aut fibi paribus , utpote cui

-

dicholi

nemo quidquam ad guftum facere poffit?

3. An lamentetur de vita Religiofa, vel de aliqui

bus fibi denegatis ?

pv t

4. An caufas fzcularium fibi cordi ducat , & iis plus gqhö infiftat, quz-

LAj

rendo in hoc fui appetitüs commoditatem?

a mj

poni p

Le&io Antemeridiana.

B

K i

bus, $

De paucitate [aloandorum.

mifeficordiam ;

Uj

Uid? ifle populus; qui in medio populi D El fufcipit

inférna

uantum aumerum babet ?. illisuae contentus evit. Deus

€9 perdet tan-

Ttom a

O

j

- iam multitudinem ? - quot enim [unt illi, qui videntur fervare pre

cepta

Tatoru)

Deï?

JIY

Lect. Antemerid. Diei I1I.

TMFW

Dei? vix inveniuntur unds, vel duo, vel pa

uciffimi ; ipfos folos liberaturus

eft, && cateros damnaturus ? abfit in

qm'.sz

quidam increduli, quibus pau-

citas falvandorum videtur. fabula ;

dicunt igitur , cim venerir &$. videbit

bitur , €$ dabit indulgentiam. — Ità

lil

tantam multitudinem ad finiftram, mifere

illi: hinc non credunt, fi ma

l& vivamus, fi mundi buju

s deliciis perfruamur,

(in Pf. 47.) Sed re-

tüsqut

fi noftris libidini

bus ferviamus, perditurum nos Deum.

Íípondet ad han

c illufonem Aug. (ibid.) dicunt boc ,

qui fibi promittunt

're po-

dierunt.

Hoc plane etiam ferpens ille

boc, quod à Deo promittente non au

( dc

promifit primo bomini , n

am winatus

erat Deus mortem, fi guffaret pomum,

5on morte moriemini.

Et his dixit veritas incar-

m hi

ille autem , abfit inquit :

nata , Multi vocati , pauci eledi. (Matt. 20.

) Eftergo veritas innegabilis :

*

T

llam multitudinem reprobo-

paucos effe falvandos, & Deum maximam i

, & virtus in paucis

emd 3

rüm non cura.irum , ut vitium in multis puniatur

praemietut.

Quoniam a

utem multó plures funt, qui ambulant viam la-

lm ,

tam perditionis, quam ii,

qui Chriftum fequuntur , neceffc eft, ut nume-

rus przfcitorum fit major, quàm predeftinatorum.

r ho

Veritatem hanc eliciemus ex illo textu. ( Apoft. ad Philip. 2.) O-

penun'a

non que JEfu Cbrifli, Ytà ut ad finiftram collo-

'rnti«

mnes qu [ua [unt, querunt,

centur, qui fua quarunt, n

on quz JEfu Chrifti, & & contra, qui ea quz-

antur 5

hi ad multos , illi ad paucos. Dux in

runt , ad dexteram repon

]

hoc nobis przeat

Auguft

inus, juxta quem ( in Tract. 45. & 46. in Joan.

[

12. 3. & 4.

) Ovile Chrifti eft Catbolica Ecclefia ;

Ovesipfi Predefti-

n.f.&

$. Cüm enim Chriftus fit veritas,

nati, O

flium. Cbriflus , Ofliarius Spiritus

ninM-

ipfe aperit, of

ium , qui docet omnem veritatem.

;

: Paftor it&ém bonus eft

enarius autem eft paftor iniquus; qui videt lupum , feu

Chriftus, merc

yit Cüji

diabolum venientem, & fugit. In Summa : in bonis offium eft , oftiarius,

in malis veró. fures, latrones, lupi, mercenarii ( tract. 46. n.

Sl

P

affer £$ oves ;

l.

& g. ideft, juxta

expofitionem S. P. ad bonam partem accipi priora,

jzat., qu-

ad malam pofteriora , & ut oftendetur, ad p

aucitatem falvandorum ex

:

poni poffe prima, ad multitudinem pereuntium fecunda.

Bone Deus! quot enim veri Paftores . & quam pauce oves? quot,

& quàm mülti fures, latrones, lupi, & mercenarii ? omiífis autem furi-

bus ,

& latronibus , qui haretici funt, multi utique per orbem terrarum,

& jam judicati ( quia, qui

*

non credit, jam judicatus eft ) omiffis etiam lupis

1

H

ibus, maneamus1

n fola perfona Mercenarii. — Proh dolor! quan-

'jcordf»m,

inferna

tum numerus augetur repr

oborum , & diminuitur numerus przdefti-

i t

-

u

natorum! 5i enim mercenarius il

leeft ex Apoftolo, & Aug. qui fua quï

it,

"

pe

$112

Le&. Antemerid. ü-ie«i IV.

rit, non qu£ JESU Cbriffi, in hunc numerum intrant infniti feculares, in-

finiti Religiofi, Przlati, & fübditi, Principes , & Valalli.

Jf

Vis namque (cire , quid fit fua querentes?. Refpondet tibi cit. Au

Inus

ton Cbriftum gratis diligentes, non Deum propter Deum querentes , tempo-

ralia. commoda fethautes , lucris inbiantes, bonores «b bominibus appetentes

(num. y.) vis fcire, qui.non quzrunt, quz funt JEfu Chriti? qui videut.

ate

lupum veaientem & fugiunt. . Quomodo? qui nempe peccantem liberé 202

audeut arguere. — Ecce neício quis peccavit , graviter peccavit , increpandus

&ft, excommunicandus eft, fed excowmuuicatus inimicus erit , infidiabitur ,

aocebit cinn poterit, — Sam ille, qui fua quarit, non que J &fu Cbrifli, n& per-

E;

dat quod fe&atur, bumane amicitie commoditatem, 69 inimicitiarum buma-

n(j

narum incurrat moleffias, tacet , non corvipit... An vero illa omiffio cor-

un

reptionis adeó mala eft? an fuga illain tantum reprehendenda? Siné du-

Vsl

bio: Cinquit Aug.) Etfi enim talis dicat: Pic fum, non fgi , fugifii, quia

nem

facuifti; fuga animi timor eft, corpore ftetifli,

fpiritu fugifii.

Sed plus di-

tur(

cit Chriftas, (Matt. 6.) Zmen dico vobis,

receperunt mercedem fuam , in

WE

(

commodo, aut lucro temporali, inhonore & amicitia , quam ex illa fu-

a, & non corre&tione adhibita retulefunt; cum qua tamen mercede

idi F

ii

non ftat merces fempiterna, quz datur iis folüm ; qui 3 DEO petunt re-

Ang

munerat, O profugi infelices! O mercenarii culpabiles, qui per fugara

CCnar

veftram non folüm amififtis oves, fed & vos ipfos à Ccelo exclufiftis !

uomodo hoc? cüm ità grave non videatur finem ftatuereinicom-

Corri

henft

modo temporali, & fubinde hi mercenarii doceant bona , przdicent (a-

lutaria; hortentur adlegis obfervantiam &

Ó

C

c, Efto. Attamen adhuc Augu-

es

für;

ftinus ion vult eos recenfere inter bonós Páftores , neque reponere in

fs

numero filiorum. — Hec quando amantur à Prepofito , 86 propter bec fer-

tridi

vitur Deo, quisquis eft talis, mercenarius eft , inter filios fe uon computet ,

Toris

& ideo neque inter Paftores, quia Prepofiti , qui filii funt , Paftores funt.

Denique suercenarius aton bic bonam perfonám agit; quia licbt oves. du-

rw, fu

Qrur

cat, fabinde ad bona pafcua per Doctrinam, attamen dum debet eas de«

fendere à lupo infernali per Paternam correptionem , ut defiftant à ma-

o

lefactis, eó fe non extendit , & fic caufa eft perditionis ovium ; propte-

reà etiam Chriftus talem inter Scribas , & Pharifxos reponit ; 'Scribé in-

ïolus

UM

quit , &6 Pharifei, Catbedram Mosfi fedent , que dicunt facite , que autem

faciunt, facere uolite, botrum carpe, fpinam cave. (num. €. cit. tra&t.) Bo-

hr

flf"

trus eft Do&rina Evangelica, fpina mores perditi przdicatoris, Regentis,

Paftoris; jam veró, fi fpinz veniunt ad comburendum, quorfum fpinofi

odie

Crtur

if mcrccgrii fpcö?fcntf fas clarum evadit,

Et

"of

n

——

Lect. Antemerid. Diei IV.

1I$

ls in.

Et quanti quanti funt hujusmodi in mundo Mercenarii? Si intre-

mus tribunalia , fi aulas , fi Rectores Ecclefiarum ad ftateram - pona-

ct. hur,

mus, fi Monafteriorum Archi- mandritas excutiamus; imo fi familiam

i fupo-

unius Patris, & unam folüm domum confideremus ; debet Pater caftigare

i

Tiios

[

£ilium, debet proles educare in timore Domini,debet familiz fue moribus

attendere, famulorum vitam infpicere , & quantz hic diffimulationes,

10l

quantz correctionis orniffiones ? tante fan&, quantos in dies videmus

ft; a

juvenes fceleratos , fervos immorigeratos, filios & filias à teneris con-

Dtfllf

cupifcentie deditos , G- adolescentiam pronam in malum ; dum ille

L

timorem reverentialem non habent ad Patrem , dum iftz in luxu, & va-

1 DLTA

nitate fequuntur Matrem, dum clerum defpiciunt , Magiftris non obedi-

iffio at

unt, & demum à teneris pietati per bonam educationem, nonaftvefcunt.

7 Srfxädu.-

'Unde non folüm fibi Parentes, fed etiam filiis fternunt viam ad perditio-

i

;

h

n

qlllw

uibus demum jungun-

j

nem, de peccato quoque alieno participantes.

ipbsd-

tur Confeffarii , & Pradicatores, quando non corrigunt Patres, & filios,

um ,

autEvangelicó zeló non invehuntur in hujusmodi delinquentes.

-

eullfo.

. Dracoifte, quem vidit Apocalyptica Aquila;trahentem tertiam partem

-mercedt

flellarum, eft quibusdam P. P. Lucifer, qui fecum

Éxit tertiam partem.

«fam w

Angelorum inabyffum. At hác mundiatate, ille draco eft Re&tor Mer-

perfogi

cenarius , Judex Mercenarius , Prelatus Mercenarius , dum videlicet non

hufitis!

corrigit, quod debet, & prout debet , & demum ubi non timetur repre-

emeorite

henfor,, iniquitas licentiüs perpetratur. Et que oculó licét vigilante non

sl -

ceffaret, clausó tamen, aufum fumit & incrementum , ut centies repeta-

*

hucAoo

tur; quz feveriori vig

B

ente difciplina remaneret in herba , laxató tamen

»onete Wt

froeno excreícit i

n arborem adeo denfam, & latam, ut vix igne & ferró

p hu ft-

eradicari poffit; queque demum latebras quzreret , n& videretur fuüpe-

compilth

rioris nihilominus conniventiá , apert& practicatur in publica converfatio-

d f

ne, fin& erubefcentia, & horrore, quis videat, audiat & interfit? Ex qua:

- gyes 0U

horum Mercenatiorum indole non poteft aliud fequi , nisi magnus nu-

um.

"EO2

merus pereuntium animarum , & ità paucitas Elector

t i ft-

Suo jam tempore conqueftus erat Apoftolus: Nemirem babeo, qui de

) ex gravi illa ratione : otues e--

n ropte-

volis germané follicitus fit, ( ad Philip. 2.

| fe -

nim , que fua funt, querust , non que JEfu

Chrifli, inter. Mercenarios Pa-

J

Chrifli, €8 cir-

T

flor ingemuit , quafivit aliquem, qui fincere diligeret gregem

qii)

ca fe in eis, qui cum illo eo tempore fuerunt, moninvemt. An hoc idem

hodie Respublice, & communitates conqueri non deberent: nefcio. Hoc

; M vflli$y

íum p

certum eft, populum Ifra&l, & Juda, apud fuos Monarchas olim non in-

veniffe, qui pro illis germane follicitus fuiffet , przter paucos.

— Gens il-

B

btinuit.

Habuit

lanon gqntcnta gübernio Judicum , petiit fibi dàri Regetn & o

S

114

Lect. Antemerid. Diei 1V.

Habuit Ifra£l Reges viginti tres, & per tempus quingcntonim & [eptc;—n

fi

annorum, tribus Juda habuit Reges viginti duos, Quot putamus in illis

[-

cum virtute rexiffe ? vix inter illos feptem invenies; potiffimi mortui

li

in peccatis Patrum fuorum, peccare quoque fecerunt populum, ac ad ido-

à

la defluere.

Quid dicam de Monarchiis aliarum Gentium? ubi primz- .

[

j

vi omnes erant idololatrz , & poftremi fceptró non nifi per fanguinem ,

quia à Regibus progeniti, digni agnofcebaniur majori ex parte, atque adeó

hr

& in his verum eflmulti vocatiad Regnum,& gubernium, pauci veró ele-

h

&i Etquia qualis Rex, talis erex , & circa illum magna ex parte Mini-

)

ftri mediati & immediati funt quàm plurimi , fiille bonus non fit, ordina-

fis

rié neque ille,

Quantam hinc iterum Electorum paucitatem colligere

&

debemus ; cüm in hoc rerum ftatu homines , aut Regentes , aut fubditi

9

fint, aut regant aut regantur, & confequenter vitam, mores, & finem gu-

C

bernantis íequantur , & ideo etiam cum ipfo ad inferos pracipitantur,

41

fuo quoque infelici cafu confirmantes ele&orum paucitatem.

q

Sed relictá mifericordie Divinz etiam hac Mercenariorum in officio,

u

aut dignitate conflitutorum Claffe, quz aliquando poenitentiam agen-

5

tibus aliquibus propítiatur , defcendamu

ad illos Mercenarios , qui fua

[/:!

quzrunt, non quz JE(u Chrifti, qui fcilicet Deum zon propter Deum que-

À

fui

runt, [ed temporalibus lucris , commodis Q9 benoribus inbiant , t eos de-

for

Ícribit Auguflinus; nam infinita propemodum multitude fimilium replet

f0f

infernum.Non hic adduco innumeramGentium, Paganorum, Hebreorum

De

& coeterorum ipfidelium multitudinem, quz absq; dubio propterDeum

E

non operatur; & Afiam,Africam,& magna ex parteAmericam,& Eurepam

qu-

replet, & victima inferni eft , quia vel Deum non cognofcit , vel Deum

at

ficut Deum non glorificat , vel de eo falfa fibi confingit. Reftringamus

hu

difcurfum ad folos. Catholicos, ah! quàm pauci inter illos funt, qui fin-

f

«cré quxrunt ea, quz funt JEfu Chrifti, juxtamox datam idzam. — Videas

tur

unius Civitatis Cives, aneos proprium intereffe totos non tangat? an vi-

ln

res omnes ad tempo:alia non extendant? an per totam hebdomadam

Dri

aliud, quàm lucra, divitias , honores, exaltationes proprias , & aliorum

b

fuppreffiones per fas & nefasnon querant? Credamne hos quarere,qua

at

YEfu Chrifli funt , qui dies feftos profanant , profanis converfationibus,

Ecclefias non nisi precepto adacti frequentant , facerdotes execrantur,

Qu

i,

pauperes abominantur, nihil minüs , quàm de contemptu smundi, fuga

T

voluptatum , via ar£ta, quam Chriflus predicavit, recogitant? dicéíne

ftar

illos quzrere, quz JE(u Chrifti funt, quos zelus Domus Dei , profectas

Àm

fidei Catholice, bona prolium educatie , Ghriftiana Charitas, & pietas

n

ROR

—

Lect. Antemerid, Diel I V,

11f

frptem

s m jls

non tahgit? & quid quxfo in mundo communius, quàm negligi Div

iná,

levipendi facrificia , irrideri virtutes, execrari poenitentiam, defluere in vi-

morti

Adido.

tiaà? Unde cum horum mundanorum major pars fit, & inter Filios San-

€orum computari non poffit, novus accrefcit numerus reproborum

prima-

adeó, quod electi inter illos rettent

pauciffimi , quasi racemi poft fa&am

unem,

vindemiam.,

yeadto

Accedamus propiiis, & ftatum noflrum , Religiofos homines examine-

iTb tl

mus, an inter hos quoquenon reperiantur reprobandi Mercenarii, quàm-

'e Mini

plurimi, & confequenter pauci electi, oves & filii? non hic tango quie-

ordirta-

tis, &t commodi proprii fe&tatores, à quibus, àt inquit Ven. Thom. Kemp.

oligere

de Imit, Chr. ) pro modica prebenda longa via curritur , 68 pro gloria Dei

t fübdit

vix pes à terra levatur.. Non ago de illis, quibus omnis difciplinz rigor

nemgu«

«exofus eft, & hóc tituló decorari poffunt , pauperes delicati, Non ago de

pitttut,

ambitu dignitatum , perfonz oítentatione , privilegiorum affe&tatione ,

quibus confeeutis, quandog; ifti receperunt mercedem fuam; pono folüm

in of

parallelam Sanctorum Patrum noftrorum , ut videamus, num eisdem ve-

m u-

ré in fpiritu Religiofo , ut lizres & pofleri conformemur? inde enim

, qu a

perbellé conjicere licebit ele&torum paucitatem.

Nec dubium eft, illos

m m

fuiffe veros Paftores, & Dei fervos, qui fudoribus fuis plantaverunt re-

t e0s dt-

formationes , exemplis confirmaverunt commilitones ; exhortationibus

m replet

«onverterunt transgreffores ; virtute confervárunt Religiones; Spiritw

breorum

Dei obiverunt miffiones , ut domeftica afferam exempla, patienter me

jesu

audi , quia hic locus dicendi eft depofitis ad dexteram, qui ea quafierunt,

tEorepam

guz funt JEfu Chrifti,

vd Deorn

Auguflinus Pater nofter Beatiffimus, per le&ionem Apoftoli totus

fringams

in Deum converfus , totum fe Deo devovit , non quereus ampligs ullam

feculi fpem, adeó, ut ipfa Sancta Mater ejus prope mortem fuam teftare-

, um

, Vide

tur: Cumulatins fibi à Deo praffitum , ut eum uon tantim . Cbriffianum 9

bonum Catbolicum; fed etiam contemptá felicitate terrená, videret fervum

g n

D

piofid

da

Dei, (9. Conf£. c. 10.) in gradu fcilicet excellenti, qui àt Paftor bonus

& diorui

numeraret inter oves Alipium, Evodium, Nebridium , Poffidium , Adeo-

st 0*

datum, Bafilicam , Perpetuam, & tot centenos alios Dei fervos , capax-

(arionbus

ue effet, novam inflituendi in Africa non vifam , Eremitarum Coloni-

exe;mntur.

am. Poft ipfum, belló lict Vandalicó totam Africam vaftante, illa San-

ndl) 0g

€ta propago Auguftini non omninó extincta fuit , fed in aliquibus bonis

U

Ín

fratribus, in quadam Sancta fimplicitate viventibus perduravit üfque ad

f

[*

Annum 1212. fub Innocent. I1I. cüm fuiffet celebratum — Concil. Late-

profed*"

as

6.) quia veram ejus curam

h &plem

ran, (]qrd. de Saxo. in vitis Ff. lib. 1. c. 1

QR

P z,

poftea

Lef. Antemerid. Diei IV.

116

)á

poftea affumpfit P. Guilicl

imus, olim Dux Aquitaniz, fub quoin Hetrurizin

li

uxerunt , ac in Galliá, & Germania mitificé pro-

:

Eremis vitam Religiofam d

lg

pagati fuerunt circa

Annum

11j3. quousque iterum à B. Joanne Bono in

lia

(I.

& in Eremis per San&tas meditationes, & poenitentias

numero augerentur,

donec Alexander IV. hos & illos univiffet , ac

W

in Sanctitate proficerent ,

ffet, & in civitates nos

jïllm

in unum Religionis Auguftinianz corpus redeg;

TT

induxiffet, ut verbo Dotirine, 08 predi

caiiozis , &9 exempló Santia , Con-

^

ili

di Confeffioues,

^

in Dei populo fru&ificaremus. (Jord.

verfationis ac attu audieu

'ml

ubifüp.) Ecce finem no

biliffamum hujus introductionis! fed. ficut ante

nf

unionem.in Lufitania & Hifpania mirificà Ordo floruit,

introductus.eo

p

lil

Vi

er San&tum Profuturum, & Donatum, ac Beatos Paulum , & Ambrofi-

i

um feculó. quartó ("Torel. Tom. 1. pag. 416. & 421.) ità poftea: przci-

Ajlo

!

D

pué initalia adeó fa

nCtatis radicem fixit, quód vix Conventus -fuerit,

d

ubi non reperiretur unus vel akter in

(ignis DEI fervus , preter Sanctum

[ü

aque

Guilelmum, &B. Joannem Bonum , ibi erat B. Ambrofius -Florentinus

dictus homo Dei. . B. Bartholomus de Pallazuolo appellatus terBeatus.

B. Paulus

Os1If

B. Hugo

linus de Mantua, Cicatrice lateris. Chrifti infignitus.

ji

.fecuridus, primi nempe illius Erimitarum

Magiftri Imitator Gloriofus , &

n

fedecim alii magni Dei

fervi, quos recitat Marquez in Orig, Ff. Eremit. c,

Jropt

18. $, 11 üt fuprà die 11ma diximus. Ut nihil jam dicam. de S.

Nicolao

la(

tf

Tolentinate, qui numerum illum Sanctorum, velut ftella primw Magnitue

«inis,mirumin modum illuftravit.

Tiij:

ibus fzeculum XIII. in B. Joanne Guc-

Buj

Omnes hi, & centenialü, qu

tio, & B. Simone, & Rita de Caffia &c. — Ac feculum XIV. in B. Andrea

L

henf,

4le Monte Regali. B. Antonio de Amandula ; B. Ifaia Bonartio. S. Joanne

Sahaguntino, &c.. illuflre reddebatur ( Arpe Panth, Ceel. ) Confecrárunt

&t n

fptem

Conventus, inquibus habitárunts fanétificaverunt Urbes, in. quibus pre-

dicabant ; illuftrárunt templa, in. quibus incorrupti cultum recipiebant j

Qunt p

ltt, co

zeliquerunt. memorias, in. quibus veftigia fanctitatis pro fuis Sequacibus

àmprimebant. . Sed eheu? quot hodie habent fequaces, quot veftigia pre-

Wogt

tend

mentes, vel à longe? O quàm iterum hic exclamare cogor: 7Multi voca-

ii, pauci eletli, — Vocati, ut inSpiritu Religiofo eos imiten

tur, Religionem

lpitst

mea; Q

promoveant ; Sandlitatem inducant , &'ni fallor nil mínüs , quàm hoc.

I

exequut

á

tur, àmundo exempti. , & cum mundo intereffati; 4 mundo.

Qtren

& tamen fu-

hi Oi

rejecti, & cum vanitatibus mundi irretiti j mundo mortul,

1

.

"

pra mundum: Polit

*

ci, fin& Sancla fimplicitate in Verbis , fin& veritate in fa-

DT

&is, fin& perfe&tione in habitu, (in obedientia in Clauftro, fin? anima in.

Ts ij

an potiüs €

u Cmfg

äpärim kgiigiofa«,, Hacne Paxallcä.avPatrumamiqumqm eft?

digme-

Le&. Antemerid, Diei IV.

117

m

ATU

;'*-;h

id ul

diametro oppofita , linea malorum Mercenariorum eft, qui Deum pro-

fcepro-

pter Deum non quzrunt, nec proximum zdificant? Dicat & detonet Va-

Bonoin

lent. Ecclefiaftes.

übinunc in Religionibus illa puritas, ia innocentia, il-

nitentias

la Santlitas, ubi ille devotionis fervor, ille ponitentie vigor , ubi folitudo il-

ifet, ac

la, abflinentia ila?. modeftia illa , veffis negle&us , mundi contempzus , ju-

65 105

flitie zelus? P nobis, quia nemen folim vacuum Religionis, tonfuram, Q9

j t«

babitum geffamus , deliciofi , delicati, fuperbi, voluptuofl, inquicti, vagi , te-

Jidi, fin£ Spiritu, fiue devotione , Negotiatores , detratiores, deambulatores ,

n (jord.

cut ante

fati fumus ficut populus, non tamen ficut populus judicandi. (in ferm. de S.

us eb

JBapt.) Jam triflitia eft, inquit à San&is illuftxis revelationibus ( D. Birgit-

mbrofie

talib. 4. Revel. c. 33.) Religioforum Regalas cernere imutatas in deteffabiles

abufiones , && minimé? teneri

3

icut Auguflinus, Domiuicus , Francifcus , ex in-

jpx

"

s füent,

fpiratione Spiritus Sandi dilárunt. |Et ideo nequit effe pax & mifericor-

Sandum

dia fuperillos, qui cum tot contra regulam abufibus, fe reddunt indignos,

jrentiut

atque adeó electorum numerum notanter diminuunt.

rBeatuss

Nec per hoc dicere intendo Ordinibus Religiofis deeffe viros devo-

tos timoratz confcientiz, omni virtute confpicuos , non hoc dico , cer-

) Daplus

yfüs, &

tàm apud me eít, refponderi poffe , cuivis Religionis, mez , vel alterius

propter fupra allatacontemptori ( cum Aug. in lib, de Unit, Ecclef. ) cümn

"n G

Neoan

Klias fe folàm Dei fervam in Ifrael exiftimáfíet , ac dixiffet: Reli&us fum

ego folus, blanda objurgatioue à Domino reprebenfum legimus , dicente Do-

f

minó: reliqui mibi feptem millia Virorum , qui non curvaverunt genua ante

iT

uv

