Paraclete Spiritus, Jam cordis mei penetralibus potenti illabe-

s

re virtute, & tenebrofa quaque larís negleGi latibula, corufci

luminis fulgore habitator latifica , tuíque roris abundantiá

finr

d mi

longo ariditatis marcentia fquallore, vifitando faecunda, Sau-

T

cia interioris hominis arcana tui amoris jaculo, & torpentis

] tet

medullas jecoris, flammis Salutaribus penetrando fuccende,

ye

San&tíque fervoris igne illuftrando, intima mentis, & corpo-

qst

ris univería depafce,

Fortitudo mea Domine , Firmamen-

debet

tum meum, DEUS meus refugium meum, & liberator meus,

| C0f

doce me facere voluntatem tuam , fuggere, quid de te cogi-

irelis

df

tem, doce quibus te Sermonibus invocem, da, quibus ope-

ribus tibi placeam,

Veni SanGiffime Spiritus, veni & mife-

qui

rere mei, apta me tibi, & condefcénde propitius mihi, ut

;uan-

mea tua magnitudini exiguitas, roboríque tuo, méa imbe-

fubio

vtb

cillitas , fecundum multitudinem tuarum complaceat mife-

jodi

rationum.,

Per JESUM Chriftum Salvatorem meum , qui

orto-

cum Patre in tua unitate vivit, & regnat in feecula faeculo-

«ndit

rum, Amen.

aja!

etur SS. Sacramentum!

um

| Laud

In

Benedicite, DEUS!.

dhuc

j li

Roteftor contrà omnem tepiditatem, diftra&ionem , &

L

p

infpirationem tuarum negle&um. — Volo lucrari indul-

gu(a

gentias meditationi affignatas, falvis plenariis, Hac,.fi pla-

n

cet, anté m meditationem repetenda,

Or atio.

D-

x*

j1e

Medifatio. I Dieivï.

Oratio.

a

/Poü meditationem S. P. Auguftino àt-

t(;

tribui folita,

cum

f L

Domine DEUS novetim me , noverim te,

Nec aliquid cupiam , nisi te;

Ut odiam me, & amem te, quidquid agam,

i

Daoel

13

,Agam propter te.

Humiliera me, exaltem te,

ten

Nihil cogitem nisi te.

:

Wa

Mortificem me, & vivam in te,

p

uaecunque eveniant , accipiam à te,

tu

Perfequar me, fequar te,

E

Semper optem fequi tes5.

lu

Fugiam me, confugiam ad te,

QUi

Dignus fim defendi à te.

(HJ, f

Timeam mihi, timeam te,

t

Simque de Elettis à te,

[

(

Cill Y

Diffidam mihi, fidam in te,

Obedire velim propter te,

In nullo afficiar nisi in te,

hi

ET

Afpice me, ut diligam te;

l(

Voca me , ut videam te,

teleé

Et in aeternum potiar te, Amen.

fhoQ

fanr

Hoc folium , ideà ab aliis [ejntum eft , ut illud im promptu La

ii

Uh

beas ante, G poff (fmgulas meditationes , & cum eo ( ff pla-

(em

euerit ) notare poffis lo

2

fl

[

um , d quem ?n bis Soluloquiis pro«

WQ

gredieudo pefjv;ni

lus

Gpr

ü ü

llfum

Punüurg

Medit. I. Diei. I.

YY

Unctum I. Conflitue in conjpettu Spiritfs tui univerfam creaturc;m j uiq

faciebat S. P. Aug. 7. Confef. c. «. quidquid in ea ceraere potes , ficuti

P

eft terra, Q9 mare, 69 a£r , €9 Sydera, €9 arbores, 89 animalia, fiv-

vaamentum cali , infuper 6$. omues Augeli, quidquid ambulat , 89 vepit. ia

terra, quidquid natat in aqua, quidquid volat i aére, quidquid in celo cir-

cimagitur (inPf. 103. conc. 3. ) Singula babent. origines 9 caufas fuas ,

feminum vim , nafcendi ordinem , permanendi modum , inteveundi deceffum ;

currunt. volumina feculorum fiuà ulla perturbatione, Stelle volvuntur quod-

ammodo ab oriente in occidentem , peragunt cuvfus annorum , dimenjiones

menfium, diftenfiones borarum (in P. 99. ) Homo creatus ad imaginem Dei,

babet quiddam commune cum Angelis Dei , quod intelligat Deun, equita-

E

£em, iniquitatemqs difcernat (ibid, ) babet corpus Q9 animam , unum quod ve«.

gat , aliud quó regatur, vorpus ad fervieadum , aniimam ad imperandum (in

Pf.41.) in bac teta confideratione creature, interroget fe auima, quisfecit bec

omuia ? quis creauit bec ? quis te ipfam ? (inPf.99.) Undiq: tibi clamabit crea-

tura,Deus me fecit (inPf.26.) Totus muudus creatura Deieft (inPf.103.) fed

ut oculis ifla corpora, fic ille mente coufpicitur , corde attenditur , 99 vide-

tur. Beati mundo corde , quoviam ipfi Deum videbunt ; Audio , credo, fed

uis gloriabitur caftum fe babere cor, quis gloriabitur muudum fe effe Apec-

cato? ( inPf.99.) Si nondum es, geme , ut fis (in Pf. 103.) Creator uni-

verforum , laudent tecoli , 69 terra , mare , Q9 omuia veptilia in eis. — Be-

nedic auima mea Dowinum pro tautis beneficiis ejus , pro taum multisQ9 ma-

guis muneribus gratiarum ejus. (ibid )

H

IL. Deus qui

dem univerfa propter

femetipfum operatus eft , (Prov.6. )

fed hominem quadam alia altioriesi ratione fecit ad fe , ( 1.Conf. 1.) quia

ad imaginem , €9 fimilitudinem fuam, €Gen.c. 1.) Magnum aliquid imago

b«c (in Pf. 58. ) finé dubio , quia parvum divinitatis compendium.

In-

tellectus Patris eterni gignit verbum, & mens hominis cognofcit , & pro

modulo exprimit idem uerbum. — Voluntate Pater, & Filius Spirant fub-

ftantialem amorem, & voluntas humana facta eft ad Trinitatis amorem,

" ;i(,'

Infuper, fedes Dei cogniti , & amati memoria , toties fibi illum przien-

tem fiftere poteft, quoties affectat. Si nempé Deum contempletur pes

pla-

fidem , eidem uniatur per amorem , illumq; poffideat per memoriam,

! Frg'

Quod fi vivaciter penetraueris , dolebis de momento , quó potentias

tuas cum Deo non occupáfli , & his quafi lineamentis in te illum non

expreffifti, — Hoc ergo dicit Deus: non exigo participationem Sapientie mee

5

ab eis, que nou feci ad. ima

te

m meam , fed ubi feci , indé exigo , &j

,quos

ufum rel eius po[fqlo,quam aaui (in Pf, 103.) Cum à te exegerit

u

modi

32

Medit.. I. Diei 1.

crdi

:hedör(—fubüües? Sicut querit Cefat in nummo imaginem fuam , fic Deus

querit in bomine fuam. (in Jo. tract. 41.)

cona

. HLE. Ultrà adhuc progresfa diuina bonitas ,

ut fibi magis confor-

qu»cä

mem redderet hanc imaginem, filium Dei fecit filium hominis, ut filius

telïïe(

MH

bominis fieret filius Dei ( tr. 21.in Joan. ) dedit eis potefiatem filios Deifieri ,

ii

€Jo. 1.) quod fit toties , quoties homo Deo reconciliatur per poeniten-

tiam , & dein perfeverat in ftatu gratiz. . "Tantaeft hecdignatio, uteam

admirari non ceffet Auguftinus ( Soliloq. c. g. ) unde boc mibi Domine, u-

dé boc.mibi , ut poffim. effe filius Dei ? quere & tu toto cordis affectu

idem, fi tamen gratiz es filius, & infpice latebras confcientie : an. non

fubindé anima tua feda fit uitiorum fordibus ? quibus facteri tuo diffi-

milis non portes imaginem eius ut filius. Defle, corrige, ac convertere

ad Deum per fidem, fpem , & charitatem.

*

.

IV. Fecit nos Deus ad fe

, pratereà ut 1

lli ferviremus ; &ferviendo

falui fieremus.

Vult enim ommnes falvos fieri, €9. ad agnitionem veritatis

qenire. ( 1.ad Timot. 1. ) Vult Deus , & tu non vis , que malitia? hac

veritate nulla eft quodammodoó cettior.

Ad quid namg; triginta tribus

annis ipfe filius Dei quafivit ovem perditam , nifi ut eam ad ovile Patris

füi aggregaret? quare pretiofüm in ligno crucis profudit fanguinem, nifi

&

ut hoc quafi quodam litro nos fibi emeret , & ità tanquam fuos perpe-

i

cti

tuó poffideret? cur tantz efficacize Sacramenta € latere fuo fecit proflue-

re(tra&t 15. inJoan. ) nifiut contrà fragilitatem noftram haberemus

po

[

pharmaca immortalitatis? Si ab his non moveris ad quzrendam tuam fa-

lutem , fed inanimis quafi & infenfibilis es , qux hac eft ingratitudo?

t

Veré ergo anima mea finis tuus ultimus Deus eft , Coclum Patria, mer-

[

Ya

«es , falus eterna.

O finis quando tibi uniar, quando te apprehendam?

capio diffolvi G$c. fed modicum adverte: non onmis qui dicit mibi Domi-

[r

fit

ue, Domine , intrabit Regnum Colorum. Solüm fidelis fervus intrat ingau-

dium Domini fuüi- Anforté hujus mundi fervi ferventiores funtad exe-

W

i

quenda mandata Dominorum fuorum, quàm tu Dei, & Domini tui?

an cocleftis Pater familias tibi improperare non poterit illud: ferve se-

o

quam?. Difpice, quoties à titulo ferui Dei defeceris, & dic quomodó Deo

lu

tuo impofterum fervire velis?

Qu

y

Affec&tus conclufivus. -

L

ut

D te uidcnädm factus fum. Feci(ïi me DEUS ad te —, id firma fide

W

A

credo,,[&:d inquietn.ïm eft.cor meum , donec requiefcat. in

cordis-

Scrutin, T. Diei I.

rïg

Dois

cofdis mel,vxrtusammæ mez, compléat tua potä;ntrifiïma diänitas,þquod

conatur mea tepidiffima imbecillitas. Tu finis intentionis mez, da cor,

JQiof.

uod te cogitet, animum , qui te intelligat, mentem , quz te recolat, in-

*

f).ill)

telle&tum, qui te intelligat , rationem, qua tibi femper fummo delecta-

JlJ

tl

bili, fortiter adhzreat. Amen.

futen.

- [nvenitur in Manual c. 31. Confef.

iudotnr. $9X &r. Paf

IE Caffl

6

medir, Oratio S.P, Aug. femper adjungatur, ut fequitur,

PO?

&

vv

1 Qf

Scrutinium 1. Antemeridianum.

dl

p

ul

etem

De profectu, vel

defeéfu, à proximis Ex-

*

s

erctíts.

iiendo

itatir

Ofter P. Augüüinus Carvajalius , magni Nominis Theologus fue-

? hat

rum Alumnorum in Hifpania moderator , peragratà Indiá Occiden-

trbu

N

Pits

tali, evocatus authoritate fummi Pontificis, ad vifitandam Italiam,

u& veterem Difciplinam in Conventu Bononienfi Divi Jacobi

*, nl

& precip

egt-

reftituend

am, tantum opus aggreffus eft, ab indictis fibi menftruis exer-

citiis , fatebatur , in iis , fe viam recti , & veri inveniffe. ( Grobend, in

fue.

c. 21,6. $. ) & fin& dubio invenerit quid fequi, quid fa-

emus

proom. Sp. Polit.

cere oportea

t,cüm ab iis

ben& peractis tota ratio profe&tüs noftri fpiri-

"

eat, ficut & defectus à malé peractis oriuntur. Hinc De-

todo?

tualis depend

jubent: ut omnes femel , vel pluries et-

I

ereta Capit. Gener, An. 1685.

jam in anno, per octiduum , q

ualibet alia occupatione fepofita , in fpiri-

dan:

tualibus Exercitiis toti, ac propriz falutis, & zternorum cura,

feu medi-

Duti-

tatione , verfentur, ità ordinante Innoc. XI. proüt idem laudatiffimus mos

p

in ordine noftro perfeverat. Fecifti & tu , Religiofe mi, hujusmodi Ex-

|eyt-

T

eicitia, edic tibi ipfi

quó fruétu ? an etiam omni occupatione depofitá,

totus, atg; adeó

feri in illa incubuifti? quid h

ucufque ex iis in te boni

t t

? quid ab illo tempore. zizaniorum fuccrevit?

9140

perfeuerat? quid evanuit

quz inimicus homo, mal

ignum hic cum B. P. Aug. intelligo ( nisi for-

bfequentem notare oporteret, quod tibi refol-

té malignis ejus confiliis o

vendum ) fupe

ifeminavit.

En iterum £empus putationis advenit ( Cant..)

ut cedantur rami inuti

les , & fpuria vitulamina ( Sap. 4.. ) & quidquid in

fum eft, purgetur, quid quid veró recti eft; per-

arbore tua Religiofa vitio

Id

ufidt

arte fubfiftat? examinetur,

,

maneat quidem , ed tamen an ex omni p

i

optim&

83.

gordii

14

Propofita Examen Diei I

wbprämä fiet, fj propofita precederfter: facta rememoraveris , eaq; labefa-

tata confolidaveris , uel fortiora illis fuperaddid;ris.

Propofita. Religiofum interné reformantia ,

AC 4d fupererogatorium prþgïciendz' conatum condu-

Centi4,.

t

ttü

1. Pro beneficio Creationis Deo quotidig gratias agere, tamin inten-

d

tione matutina , quàm in vefpertino examine conftientie , agnofcende

T

fe Dei creaturam, & imaginem, ac orando Deum, ut eam in fe refor-

l

13j

mare velit, & confervare immaculatam.

Tani j

V

n

il

2. Titulum ferui Dei fuper omnes mundi honores aftimare , reve-

rà enim fpecialiter hzc denominatio competit Religiofo.

DL^

tQ

tam f

3. Ex illa obligatione, quá fervus tenetur parere Domino (uo, titu-

ló nemp? obedientiz exercere virtutes , fundere orationes , & à vitiisab-

[2

fünere , adjungendo huic divino mandato , etiam fpontaneam volunta-

plf 0

tem,

g

QU

C5

.. 4. Rectam & qua

ntüm faä eft, a&u-lexm', operibus fui-;, ad eorum

initia maximé przfigere intentionem

Tum iU

, & femper ex mgtivo fupernatura-

n

Mi

m

li, propter Deum nempé, operando.

D

rudis,

aurtoli

Examen pro extertiori reformationä.

dv

ts

Y.

uam punctualitatem fervet àd confuetos pulfuä , veluti figna

777

certi fervitii divini, üt in furre&tione ad chorum, celebratione Miffz,Ho-

$

tarum Canonicarum , filentii ?

Vnius |

defom

cóm

2. Quomodoó fe habeat in inceffu , flatu, habitu, & fuis motibus ,

l

pfallit, exit , vel i(n cella occupatur, num aliquid honeftati adver-

U ant

fetur?

Am v

3. Quomodo fe gerat erga imaginem DEI in proximo fuo fitam,

lo

an fcilicet eum vilipendat, fe exaltet , vel eundem perfequatur? .

fifíi

4« Qualis precipué fit in converfatione, cum confratribus , & ex-

p

traneis, num falfus, amarus, contentiofus

" vgl fcandalofus? dolendum

ürdey

tilis (

ag praterito, cavendum de futuro,

Vrber

- Lectio

tiag )

1f

. Le&t. Antemcr?&. Diei I.

i.

E Le&io Anteineridiana. :

i

De refbeéfu füiis per bonam intentionem.

[-

Ntentio eff quá facimus , quid quid facimus , qua fi munda fuerit , €$

re&a , 9 ilud afpiciens, quod afpiciendumeft , finem nempe legis , qui

v*mn

l

a

eft Cbriftus (Rom. 10. ) omnia opera noftva , que fecundàm eam opera-

W

da

mur , neceffe eft, bona fint ( S. P. Aug. de Serm.Dom. in monte lib. 2. c,

[

13.) ideó qui recté fecundüm legem vivere vult, bonz intentionis cu-

ram habere debet. . Hzc enim columbinus ille oculus eft, quó in finem

ultimum refpicimus , ut illum premiffis omnigenarum virtutum actibus ,

ceu tot mediis, aliquando affequamur.

Oculus inquam, quó vulnera-

titu

tum fe profitetur cceleftis fponfus ( Cant. 4. ) vulgeráfli cor meum foror

qea , fpoufa , in uno oculorum tuorum , qui fl fimplex fuerit , totum Cor-

I Zb

Wi

pus, operum nempe & exercitiorum virtuofosum feries, lucidum erit ; fi-

cut & contra, fi zequam fuerit, etiam totum corpus teaebrofum erit ( Mat.

Ortrt

c. 6.) Hac robufta illa radix eft, unde rami , & fructus bonorum ope-

rum fuccrefcunt, quia fi radix fanta, €$ rami ( Rom. 11.) Hac eftfuper-

(id

naturalis illa alchymia,quz opera noftra fua operatrice virtute tincta, etfi

fint,

rudia, ferrea , plumbea, autlignea

fi non deaurat, profectó coeleftibus

aureolis digna reddit , & illi aurez corong , quam ab objecto beatifico

derivant Beati, quasi tot carbunculos inferit , quot praemia actibus vir-

tuofis debita, procurat$ quód propterex alia fit lux folis , alia lune; alia

fgn

flellarum. ( 1. €01. 15.) feu SanGtarum animarum , putiori intentioni ,

u,H(]-

unius przalio vacantium, & indé premium majüs, vel minüs, in Coclo

defumentium.

Intentionem prz

bus ,

tereà habet pro arci æreo; B. P. Aug. V( inPÓ. 17.)

d-

& sin& dubio arcus eft, ex quo millenas a&tuum bonorum fagittas in'Coe--

lum vibrare poffumus , modó velimus , qui tunc folum zris firmitatem

itiff,

fortitur, càm non fatigatus ab exercitii a(liduitate, fervus Dei dicit: po-

faifti infatigabilem intentionem bonorum operum meorum (ibid.) charitate

T.

nempe arcunr attrahente, & omnes animz vires in Deum inflammante,

unde velut zs rube[cit intentio. — Hunc arcum expeditum , & fuis quo-

um

tidie fagittis ioflru&tum , habeat , oportet omnis Religiofus , n& aérem

verberet, & currat in incertum , ità admonente Apoftolo: 'oymia inglo-

p

ri?nï -Dei* f«cite ( 1. Cor. 10..). omne*-quodcunq;w facitis in verbo, aut in o

V£,,

16

Le&. Antemerid. Diei L.

ve, omuiain nomineDomini noffri T Efu Cbrifli facite (ad Colof. 3.) omnia ve--

mortt

fiva in charitate fiant. ( x.Cor.16. ) quxlicétquibusdam videantureffe con-

Tettact

filiiat precepti effe,non obfcuré innuunt modi imperativi verbaApoftolica,

um

It

& concludit Auguftinus : Pracipit Apoflolus diceus: omnia in cbaritate fiant

9

(de Cor. & Grat. c. 3. (& ) in P. 65. ) fi ideà facis,ut glorifieeris tu, boc pro-

Mif

bibui, [i ideó ut glorificetur Deus, boc juffi. Quid enim magis precipitur,

hat

quàm ut diligatur Deus ex toto corde? hoc autem eft, ut refpondet B.

n

V

Qre

P. Aug. ( lib. 1. de Do&t. Chrift. c. 22.) at omues cogitationes tuas Q9 o-

mnem vitam , €G omnem intellethum iu illum conferas, à quo. babes ea ipfa,

H,

qu& confers. ad. quod fin& relatione ad DEum adeoq; finé intentione ità

?

ntt

referente, perveniri non poteft? ideó praceptum cbaritatis bomo implere

äi

Dy.el

non poteft , uisiomnia veferantur in Deum ; inquit Divus Thom.(1. 2. g.«

19O. a. 10. ad 2. apud N. Girk, de AGt. hum. qu. 2. )

-—

W

Turbaris forté, & angeris, cum preceptam audis aCtionibus tuis bo-

Ti

us.

nam Intentionem , feu quod idem eft ad DEum relationem , quasi ad

fioni;

f

impoflibile redactus , cum ad infinitam propemodum occupationum

Ti

$4

multitudinem vigilare perfuaderis.

At quíd fingis laborem in precepto?

teriü

CPf, 93.) i illam requiem po[Jes cogitare, videres te uibil laborare ad com-

(Z:D'

penfationem (inPf. eund) quód omnis a&tus deliberatus de jure , & de

N

factó debeat referri in Deum, ità apud cit. Auth. fentit communis, imó

Ieit

Q

& melior pars Theologorum. . Demus veró in majori numero effe Au-

minm

thores fententiz oppofite, nonne tamen congruit , ut ficut nullum mo-

m

mentum eft, quó homo Dei beneficiis ejufque confervatione non utitur

ln

TE

Ui

(Solil. 18. ) ità nulla actio deliberata fit , quam per bonam intentionem

Cájs.

in Deum relatam non velit? Et nunquid ad unam vicem ages omnia?

I

N

Occupas te cum lectione , num eo ipfo fcribis? loqueris, deambulas re?

adDe

füccedit opus operi, cur non fuccedere poffit intentio intentioni ? Sepiüs

XG T

audifti, intentionem trifariam dividi , in actualem, virtualem , & habi-

In

tualem, cur ad unam ex his recurrere adeó difficilé videretur? funt qui

dicunt: quódfiin animo ità comparatus fis, ut interrogatus, curhac hora

v.g. vaces ftudio? refponderes: Studio in honorem, amore DEI, &c.

ul i

Tinda

hanc intentionem aliquatenus habitualem , licét tenuiffimé in opus influ-

AU

entem , reddere opus meritorium ; quod fi verum efl, quid diflicultatis

Q0d

adferet, femper ità fore intentionatum, licét altiüs eniti velim animum

& cor charitate divina repletum , que indubié Kimpc(rabit intentionem a-

€tualem, aut virtualem.

E

Eft autem intentio a&tualis , ipfe a&tus elicitus voluntatis , quó hic

Tadu

& nunc flatuo v. g. orare, celebrare, legere ; fcribere in Dei honorem &

Txm

amorente.

,

4

4 0

P«

amorem, intentio vero virtualis, eft continuatio actüs prateriti , non

« COf«

retraCtati , fed manenfis in aliquo elfe&tu imperato, in ferie nempe actio-

iolici

num ordinatarum ad certum objectum antehac intentum ; üt cüm Sa-

tfant

cerdos fa&tá intentione confecrandi, lavat manus, induit fe facris veftibus,

cpn-

Miffam exquirit, exitad altare, celebrat ac fin& nova reflexione confecrat,

pitur

hzc feries a&tionum imperatur, feu defcendit , à previa aQtuali intentione

j B

celebrandi, & confecrandi, undà & in illa ferie manere cenfetur , & fic

j

Sacerdos dicitur in intentione virtuali confecrare. idem eílcum eo, qui

ipft,

anté horam v.g. obtulit Deo ftudium fuum , fctipturam, aut picturam ,

* i

& intereà accipit librum hunc, vel alium ad manus, acuit fibi càalamum,

pl

puzparat chartam, terit colores , affondit oleum , etsi in medio , vel fine

4

aclionis fuz, non recordetur fuz intentionis actualis , permanet illa ni-

hilominüs in dictis a&tionibus virtualiter, & labor totius horz eft merita-

s bo-

rius. Habitualis dernum eft , quedam facilitas, enata ex pluribus inten-

j d

tionibus actualibus, inclinans in objectum , in quod multiplicatus prate -

Qnulti

ritis aélibus , quis tendere folebat ; fic qui frequenter heó , & nudius

epto7

tertiüs opera fua retulitin Deum, inclinat finé dubio ad ea etiam hodie, &

lat«

cras Deo offerenda ; fed quia talis inclinatio poteft effe etiam indormniben-

te, non exit ab illa actus humanus deliberatus , adeoq

; nec m«e,risqrius $

M

z

Ino

igiturin ufum vendicandz funt du priores intentiones.

I

uia ex intentione efficaci finis, eliguntur media , finem autem ul-

|moe

timum refpicit intentio, ità eliget media, feu actiones tales, quibus fem-

uttut

per DEO placeat

fervus Dei , velut palma exaltata in Cades ( Eccli. 24..)

onem

cujus pulcbritudo,

üt obfervat B. P. in P. or. eft i fine, E(t quidem Cha-

"nia!

ritas Regina virtutum, fed nonne comes ejus intentio , cxteras virtutes

y 1

ad Deum reducit ; cüm nempé facit orare , jejunaré, elemofynam dare

&c. propter Deum, quid dicam de infinita prop& multitudine actionuma

æpiüs

hibi-

indifferentium , quas intentio facit meritorias , & que fin& ea nullum

premium mererentur , ex quo colligitur r. preítantia Intentionis. 2.

ii qui

: hori

ejus necelfitas, quia tefte B. P. bonum opus intenrio facit CinPf. 31.) qui

,

igitur meritorum cumulum fibi vult aggregare , debet bonz intenrioni

n

ftudere, alioquinin vanum tranfiget dies , & annos &c. ferb deploraturus,

uod in ultimum finem , hoc puriori animeg oculo, vel nunquam , vel ra-

yuts

xius refpexit. 3. ejus utilitas : quia omuis creatura fubdita Creatori, verif-

jmum

(1ià»

fimo Domino , veriffimum debet famulatum (in PÉ, 115.) hunc autem, re--

ferendo opera fua in finem fupernaturalem Deo exhibet, cumd; indé fpe-

í li

randum habeat premium, confequens eft, quód in eam redundet urilitas

maxima ab intentione; imó adhuc in hac vita difponit hominem ad mi-

m

[o

tiüs

r

1*

Le&. Antrcmerid. Diei I.

p

tentio 1

tiüs judicium, fi enim de omni verbo otiofo , üt illud eft finé debit)a in-

morat

tentione prolatum , reddituri funt rationem homines in die judicii, quan-

im in

tüm hominem pium defendet bona intentio, quz otium , & ità maliti-

enmité

am exclufit à cogitationibus , profligavità verbis, exterminavit à factis,

fail

il

coni

& quod plüs eft, nec in ipfaanimi , vel corporis quiete , utpote Deo

i

r )

eblata, reperit otiofum:

f

"i

Hoc indubié voluit fignificare Pfaltes Regius , cum effusá latiti&

Q5.

gratulatus fibi fuit, de divina difciplina fe fe dirigente in finem, feu àt S.

a

P. exponit ( inPf. 17.) correptio tua me deviare non fineus , direxit , ut

Parom

e

quid quid ago, in eum finem veferam , quó coberetur tibi, — Difciplina hzc,

gu

u& deviare non finit, eft intentio, qui hanc bene addifcit , plàs addifcit,

þ

ner

uàm fi totius mundi difciplinas calleret; occupat enim fe circà ultimum

n

nem, qui aberrare non finit , illiqué cohxret in tempore, ut cohzxrere

piraic

quandoque poffit in ternitate5 ex quo magna in nobis intentionis de-

fangui

«

beret crefcere eítimatio, & ad eam exercendam diligentia , ut hortante

i

S.P. Aug. vel quis quis ille eft : Veniamus ad Deum ve&d intentione, intremus

u

ad eum diledione iguitá, incorporemur ei voluntate Deifica, ut nos nonfa-

ittjec

ciamus voluntatem noftram, fed volunt

E

atem Dei , 5 non ejiciet nos foras in

,

A

exilium tenebrarum , €8 ponarum,

al C

Intereft autem plurimüm noffe , qui intentione ultimo fini coha-

Áegiga

reamus. Theologi Myftici volunt eam effe vettam , fimplicem , €9. Dei-

poteati

formem. — Re&a eft , cüm unicé propter Deum fummé dile&dum opera-

NT

mur omnia, five illà per fe bona fint, fivé inditferentia.

Simplexe(t, quz

D !

ultra hzc involvit unionem conftantem cum Deo, in intelle&tu, & affe-

VC

€u. Beiformis eft, que praterquam quód. in omni opere , toto defide-

lu, f

rio affectus feratur in Deum , infüper illi placere ftudet , & voluntatem

Q di

exequi quirit , tam in profperis, quàm in adverfis , non propendendo plüs

ad unum, quàm aliud extremum. — P'rior eft vitx activz, poftrema con-

tlua,

"UM

templativee, media fapit naturam utriufque extremi; per omnes veró

lm i

fuo modo Deo cohxremus, idq; tanto fortiüs , quantó intentio noftra

ex S. P. mundior fuerit.

i. [e

Si enim per cognitionem, & dilectionem, qua-

si quibusdam pedibus accedimus ad Deum , hos pedes mundat intentio,

ajicg

cum ab omni inquinamento carnis, & Spiritüs, feu philautia, amore, vel

commodo ptoprio , munda , & vacua fuerit, ut hujus munditiei amore

Ui5 :

fiiat

ille&ti divini Spiritus admirentur animam :

uàm pulcbri funt gveffus tui in

itDu

calceamentis ffia Principis ? ( Cant. 7. ) quó

Á

olüm pertingunt excelfe San-

étorum animz.

Vana Í

Prxter rectam intentionem fpecies, qua in humilibus

di. il

etiam animabus m praxim deduci poffint, ftatuuntur fequentes, vi

tentio

lm npg

Lect. Antemerid. Diei I.

19

Mrtented

tbitin.

tentio infatigabilis , unitiva , legalis , 69 participativa. — Infatigabilem bo-

norum operum intentionem ex S. P. ( fup. cit, ) habet ille, qui non tan-

À qun-

tüm in veritate dicit,fed & facit illud Pf.3 5, initium ; Benedicam Dominum in

i Ialiti«

enmi tempore , femper lausejusin oremeo. — Servi Dei, qui illiaffidué placere

d.

contendunt, offerunt diem, nec contenti die, offerunt noCtem , nec con-

t Deo

tenti noéte offerunt horas , nec contenti horis offerunt minuta, & mo-

menta, nec folas aétiones generatim , fed & earum partes, & veluti ato-

4 letird

mos. Non tot in continuo Philofophi numerant divifibilia, quot Spiri-

Q Ut $,

tuales animz in unoaétu fubindé obfervant relationum in Deum claffes,

x , uf

Parum eft eis offerre , quod oculus videt , quod auris audit, quod lin-

Inà ha,

gua guftat , quod manus operatur , quó greffus collimat ; offerunt in-

idici

fuper fingulos literarum apices in lectione , fingulas vifiones in colorati

d

ohztert

reprzfentatione , fingulos motus in membrorum agitatione, fingulas re-

[pirationes in vite confervatione, fingulos cordis , & arteriarum leulfus ,in

)nis de-

nortante

fanguinis circulatione,

Plàs ultrà ipfas etiam potentiarum internarum operationes , cerebri,

TET

& earum-concurfum ad intelle&tionem , ipfam demum innumerabilem

pf«

intelle&tionum , & volitionum revolutionem per diem , animz. vitalita-

fuar

tem, & ad fingula influxum , ac denique illam etiam inadvertenter fa-

€tam ciborum digeftionem , & humorum , in diverfas corporis partes

( ol

fegregationem , ac nutütionem, Nunquam fatigati, etsi omnes eorum

$ Di-

potentiz reddant Creatori debitum homagium , per competentes fibi

opette

a&iones , imó ut reddant earum minutias , & dilpertitam virn,

d q

Deo finà ceffatione prafentant.

Quod. fi demum hujusmodi ope-

& aie-

rationes uniant Salvatoris fui , ejufque Matris , & SS: operationi-

defide-

bus , ficuti fuadetur, eó ipfo opera hzc alioquin exilia elevantur, magif-

gtate

que dignificantur , & hzc eft illa intentio uzitiva, qu& fervus Dei ope-

d pfüs

raíua, eá animi difpofitione offert Deo, quá obtulerunt fibi maximi ejus

34 Con-

fervi, in eorum virtute , merito , & condignitate; quod idem facien-

; vtrO

dum in precibus,, jejuniis, mortificationibus , aliifque omnibus vixtuti-

aof

bus, feu aCtibus infe bonis, ut Deo magis placeamus,

Et certé , non valdà atteudas quid bomo faciat , fed quid cim facit ,

$,

ntetióy

q;'piciat? Cin Pf. 31.) orat homo, jejunat , dat eleemofynam , pafhones

g v

fuas, amorem, & iram mortificat, non attendas quid faciat , éd quó fiue

ao

faciat? Clamor? ad Dominum, fi fonitu corporalis vocis fiat , non intento

y; iil

ia Deum corde, quis dubitet inaniter fieri?. (inPfal. 118. conc. 29.) unica

j

vana gleria, facit opera alioquin bona in fumum abire, quia fuperbia bo-

refpectu fuperioris, aut

qlious

j

,m'.js operibus iufidiatur (in Regula ) frequentare ex

2

. quia

«eito

20

äïdeä. 'Antemerï;d. Diei I.

:

Pt

bonis-o

Q E üc foles , ex habituali nempe éonfuetudine , c,h'or.umx, vix äl

iäuid

apud Deum meretur. — Obedientiam per hoc adimplere, equam quiderri

quodzr

elt, fed id ex motivo plurium, vel omnium virtutum agere, maximé me-

forutt,

ritorium efl. Fit aüima noftra quasi fponfa círcumamicta varietatibus ,

Necor!

eüm fe Deo, in meditatiorie, oratione vocali, facrificio, & aliis fuis fpi-

qui

ritualibus functionibus fiflit, ut hoc a&tu ipfum laudet , adoret , amet,

(f

gratias agat, mifericordiam fibi, & alii$ impetret, fe corar fhiprema Ma-

M

conflantie, patientiz , debitz fervitutis. rneritumi ad-

j ind

geftate humiliet ,

impleat, pro peccatis fatisfaciat, & plurirna talía, que maximé it orari

Latzet

tibus (

do, pfallendo, facrificando , fi quis folüm verbis atteridere velit occur-

runt, vel precipué fa&taintentione ad hos fines ab orante diriguntur. Et

bus 53

Curtic

fuxc eft illa intentio legalis, fic dicta, ad modutn juftitie legalis, quod fi-

eut fiec actus oriinium virtutum intendif, ut per illos lex totaliter im-

2ni

pleatur ( Gavard. de Jure, & Juft. q. 1.a. 1.) ità ifla opera fua particula-

a

zia peragit, ex motivo virtutum univerfarum , ut fic totalifate quadami

cupis

virtuofa; ergà Deum omni fervitio digniffirium , fe animüs femper ef-

becin

fundat, quemadmodum faciebat B. P, Aug. cujus orationes ad Deumad-

at

mirabilibus diverfarum virtutum actibus exornantur, jafi DEum laudat

tl elor

jn creaturis , jam eidem gratias agit, miágnificat potentiam, fapientiam,

hi

$]

juft

itiam , providentiam, modo totus in Deum abforberi cupit & amore

pm

h

"

confumi. üt videre licet in libris Confeffionum , & Meditationum. Uti-

M

nam mifericors Deus , ità fuper coleftem babitatiouem figat ! (inPal.17.)

*

(f

intentionem nofiram , ut impleamur in ommem pleuitudinem Dei , latitudi-

m e

[Suvt

nem nempé legalis Intentiónis affequendo, fed quia quisque adhuc con-

)Au"ï (

fiteri hutnillimé debet: Zmperfedum ineumi viderunt octli £ui ( Pal. 138. )

! i

ideo recurrendugp eft , ad fuppletoriurà frigidz noftrez intentioriis , Cor

Tatis, n

videlicet ] ES U Salvatoris noflri, Deo Patri, Fjufque Bmz. Matris otfe-

&

rendum, ut in illo fatisfiat, quod nobis defuit hac die, hachorá, inora-

11* «

tione, mieditatiorie , ac qualibet animi , & corporis virtüofa functione ,

p

uod numini gratifimuimn fore conflat ex revelàtis,

u

9

In corde igitur , & corde clainafiduis eff ( in P. 118. coic. $9.) Ef

m

E

autem clamor cordis , twagua cogitaiiis üitentio , que cum in oratione eft,

enm

nagnum exptimit defiderantis, && petentis affetum, — Arnor enim nutritur

Notuit

affectibus , tantó ditiot factus, quanitó fnagis iis abundat. — Plura fibi de-

Nn [r

effz vidit vir fecundüm cor DEL , qui in aliis admirabatur , folabatur fe

A

nihilominus & de bonis áliorum, ideó dicebat: Paiticeps ego fum omni-

Cras, :

um cuftodientium mandata tua ( Pfal. eod.) Hoc idem facere affolent feivi

f(h(*

Dei, lucto etiain alieno intenii ; ut illud fibi certo médó vendicent, ideo

E

[

bonis

Ledt. Antemerid. Diet I. X

$1

T mesiir

diqid

bonis 6peribus aliorum, fuum quoque concurfum attemperant, & eorum

Juderi

quodammodó perfonam induunt, juxtà illud (Pfal. 108.) in medio qmul-

lm«

forum, Íeu üt legit S, P. Aug. (ibid. ) i2 cordibus multorum laudabo eum.

itius,

Recogitant igitur, qux ip Conventu illo , in quo degunt , fiant Sacrificia,

ls i«

quz otationes, qua mortificationes, quz proximo impendantur fervitia?

and,

tranfeunt indé ad Provinciam , hincad univerfum fuum ordinem, ind$ ad

aM

alios , hinc ad totam Chriftianitatem ; in ictu oculi funt in toto mundo;

14d-

ibi includunt fe ad omnia Miffz facrificia ; & in iis Deo exhibent cultum

1ütfis

Latreuticum , propitiatorium , impetratorium, fatisfatorium, cum oran-

OCf

tibus orare volunt , cum fefe mortificantibus mortificare, cum patienti-

I H

bus pati , cum agentibus agere, faluti proximi, edificationi Ecclefiz, fuc-

d fj

currere intendunt , & fic omnia in fingulis pia quadam eoncaufálitate,

r

zmulari ipfó factó defiderant.

O quantüm ex hac affectuofa rcflexione

W

tícilàe

accrefcit metiti! quantüm laudis, adorationis divins , fatisfactionis pro

uadart

culpis fuis, & alienis &c. certé ex ferio Deo ferviendi affe&tu procedens

«b

hac intentio participativa , coelum dives ingreditur , premianda meritó

ftad-

2ternum duratura mercede, quz morali quodam infinito , Deum folita

hudat

eft glorificares fiquidem voluatas prona faciendi reputatur pro opere fa-

niam,

&i. S. P. Aug. ( dehoneft: mul.c. . ) €9 voluntas bon

a eft fb&[ams pau-

i

amore

erum ( in Pfal. 36. conc.2.)

Ut-

Supereft dicendum de individuo intentionis ; numnempe diurna

l7)

fufficiat, vel ad fingulz horz fonum , aut novam actionem diftinctam à

precedenti, fit renovanda? Diurnam negat fufficere N- Girken ( de Act.

C (T'ï"

hum. q. 2. dub. 3. curn aliis) eó quód intentio matutina generalis nequeat

a

12»]

virtualiter influere, & perdurare in omaibus operibus particularibus difpa-

(n

ratis, nullam iater fe connexionem habentibus.

Hzc enim uti praevifa,

LI

offe

& preintenta non fuerunt , ità nec fequi poffunt ex vi intentionis actua-

Jis, adeoque nec viillius in Deumreferri, — Ergo ad omne opus fimpliciter

QOFZ

A0]I

"

primum, & fpeciale, requiritur intentio, & relatio fpecialis. itàille, Quod

utique verum eft , fi homo diftendatur diverfis curis , quas nullo modo

J

mané pravidit, cürn pro tali non ftet intentio actualis , üt fuppono, hac

enim non erat ad liocopus in fpeciali, nec virtualis , que manere non

ï

i

h

j

trit

i

L2

potuit , nis) in ferie aCtionum ex actuali ordinatarum , que in prafenti

non fupponitur adeffe , utpote improvise eveniente effectu , de quo nec

0i -

j Mi

[

"

f

fomniavit quifpiarn.

