Ipfa zterna veritas: Chriftus hoc

ss Ti

ui.fe nunc eidem fübmittere nolunt,

qyentbts

dixit. Jo.23. 14

nc judicium eff "undi.

Quzrit D. P. Aug. quodnam fit il-

uli? & refpondat, qubd

-.g,ï()f & Z'P.

lud ;g-dicium, qui

d ergo expelaudum.eft im fine fæc

E

fáinale

d

Pubhcä

X«

ii

94

LeB. Pomerid. Diei. Ilf

i.

finale judicium , erit vivorum £ mortuorum

—

, premiorum , penavumque e-

1

ternarum ( tra&t, y2. in Jo.u. 6.) nunc aute

m dicit judicium effz non da-

UPCI';.' 1

imnationis , fed difcretiónis

H

» quo fcilicet juxta pfalm.

ii

Á

am meam de

dicentem: 7dica

me DEUS 9 difcerne cauj

gente non fanda (Pfalfua. ) per

)./,r:'.fï.» j

anguinem ejus millia credentium 4ifcer

nunt

1mo d

libus , ut poftea in nomine illius (alvi fiant.

nt, ab idololatris, & infide«

Hoc judicium diícretionis ;

lii

W d

mifericordia Divina facit ; n& fa

a

ht

60

:contra illos , qui modó nolunt m

ciat illud alterum condemnationis nifi

"n

alà vitá fnà difcerni de gente non fan-

a, nec attendere volunt.D EU

M vocantem ad f

dem , aut vocanti ad

[f

peenitentiam , nolunt dare manus.

Hos ergo expectat tremendum illud

Mipre

judicium condemnationis, de

n

£us, perfonet ab ore me

quo plura dicturus , Te dep

recor alme Spiri-

i

9 velut tuba eloquiu

m fuum , ut tinniant ambe ad-.

($,qg

ves audientium illad, qg

C

onvertantur ad te Domine , ué

qoiei

illa abforbeat eas furor 1

þcut vivenutes in die

u

uus. Villanov. cit.

[/i"

Hic Valentinus Ecclefia

V& Wi

tremam info

:

ftes, graviffimo fuo dicendi modó tubam ex-

nuit, per quatu

or Sermones de

judicio ad Auditores diétas,

ditio:

nec dubium eft, quin hoc

facto docuerit, qu

Yant

Vil

dationem fxpiüs de die ill

antum profit ad vitz emen-

o terribili loqui

» & cogitare. . Et quis dubitet,

LL

quando idem;in fe expertus eft Auguftin

füm j

mnes opiniones, & vitz laxitates, non

us , à cujus memoria, inter o-

receffit metüs mortis,

89 futuri ju-

0i

Al

dicii ,( 6. Conf. c. 16. ) adeó,

quód credendum fit ,

mifericordiam Di.

Qu

vinam hoc duplici medio, ufa

n

m fuiffe , ad illum conve

rtendum, |. Nofter

lUi

f

Ven. P; Francifcus à Caftro Verde Rex Predicatorum

nuncupatus à Phi-

prate

lippollI. Rege Hifpaniz ; habuit fibi revelatum CAr

pe Diar. 10. May)

p

ut in quavis concione inferni poenas Auditoribus fuis

yd d

fecit , cum folita fua-energia, & m

obiiceret , quod &

agnum per hoc in illis fru&tum retulit ;

a,

fed non minoris profectó & effic

aciz ad fructum mature converfionis

eliciendurn , frequentiàs recordari

éjut

tubze illius terrifice , quz quoniam ha-

1

bet hanc vim, ut & mortuis percu

1tn ]

poterit operari.

tiat agditum ; multó plus apud vivos

:

folei

|

Imaginare igitur tibi, mi Afceta

, illam hóc momentó ab Angelo in-

Qccg]

flari, & lugubrem in modum fonare

:

Surgite mortui, venite ad judicium,

38 r

44 judicium , quovishumanó judició e

xaétius, & ideo etiam feverius, 44

judicium, quóvis humano horribiliüs,

Qs

& ideo etiam maximé formidabile,

fols

A4d judicium, quóvis interra confuetó

judició ex parte judicis omnia cer-

lucis,

nentis firictiüs, & ideo cum majori t

remore fuftinendum. — Judex enim

Mtony

humanus plerumque judicat crimina

, injurias , ac violentias proximo re--

lbin

L

.?PE ilatas; Ad hoc judicium defer

mmiffa

p

gntur n?n folüm peccata co

-

opere,

m

]

—

r d

9f

Le&. que;id. Diei IIl

UT

i& 00 d.

opere, fed etiam cogitatione , difcermentur ibi non foliui exteriores atus ,

— fed etiam vadices intentionum in bonis operibus , ut vix ulla veperiatu

T pura

1: Julig

) pt

z

jufitia, que non auxilio gratie €9 wifericordie egeat roborari (Villan.)

[4

imo difcutientur ibi etiam omiffiones operum mifericordig, O res terri-

& infide

lr

K

teioni;

bilis, nou dicetur quod mala gefferit , fed quod bona non fecerit, Ut pro-

ttonis nifi

inde opus non fit. maló vixifle, fed ad. infelicem caufz exitum fufficiat, .

non (

propria non dediffe, Patethoc ex textu Evangelico ( Matth. 25. ) Efurivi,

£8 uon dediflis mibi manducare;: fitivi (9c. ite maledii in ignem aternum

^Ocanti ad

dum iud

ubi pro caufa damnationis allegatur, quod ifti aliena quidem non rapue-

runt, fed fua dare pauperibus Chrifti contempferunt, omiferunt. Tu di-

Ine $yiri-

4804 d

cis, quod hoc judicium fit ad fzculares, at erras, quia te quoque afficere

poteít, quando non exercuifti mifericordiam ad animam tuam , ut eam

"tl t di

falvares, quando omififti fuccurrere proximo , ut pereuntem adjuvares ,

vel illi non pepercifti, ut malo exemplo, aut feductione traheres in per-

tibam ex«

res dics,

ditionem. . Si tamen in his reus non fis , O quantum reperies farragi-

nem omiffionum, quz ftatumtuum Religiofum multó magis reddunt indi-

It emen.

gnum, quàm vitam hominis fzcularis operibusbonis non vacantis ! Quan-

k dulitet,

tum Judex fuprenrus dicere poterit de omiffionibus in Choro , inDivino

, Nex -

officio, in faerificio, in cultu modeftiz, obedientiz,actuum Religionis &c,

u jl«

quàmlongum examen inftituere poterit attingendo omiffionum rationes,

dam Di«

- Noftr

num ille revera fubfiftant? nam nihil novi eft amorem proprium falsà»

pratexere, te hodie non poffe. fervare jejunium Ordinis, te hodie non

Q l-

offe (urgere ad Chorum , tibi ob frigus non «effe poffibile audire,

16.Myy)

vel dicere Miffam &c. hzc.penfa, & emenda, ac verum.crede, quod di-

,qui &

cit S. P. ( 9. Conf, c, 13. ) P etiam lau

/

( retuli;

dijcutias eam.

dalilivite, fi remgfä- ngifericoi*digi

qyerfionus

An ver

o

*

, mifericordia Divina hic habebit locum " quandb:acuet du-

yniam «

vam iram in lanceam? (Sap. f.). quando fciutabitur ferufalem. im lucersis

pud vivos

fole ipfo clarioribus , & cognitione comprehenfiva confcientie noftre,

occulta queque producet ad lucem, ut nedum non lateant nos , fed eti-

n

gebin

am manifeftentur omnibus aliis hominibus , omnes cogitationes & atfe-

Iudicium.

&iones noftre, tota denique feries vitz hic acte? ut fcilicet ficut ix vadio

enius, 4

folis: atomi , qui prius non apparebant, oculis fiunt. noti, ità in vadio Divine

mmidabl

lucis , omnis illa congeries cogitatiowm, affe&liouum, & operum, veluti ato-

m ctt.

qorum, clare videatur ab o:mibus ? (Villan. Conc. 1. ) videtur enim ; quafi

der enm

ibi mifericordia locum ampliis non haberet , quia hzc potiüs eccultat.

ximore

peccata , quàm revelet , & dat "l"gatium peenitentie ; hic autem juratur

commil

pe: viventem in fcula fzculorum, quia £empus non erit amplids. (Apoc,

qui

^

*

*

*

&

P

199

-

96

f.e&, Pomerid. Diei IIf.

concurt

!Eo.) Quando mifericordia Chriftum -dedüxit* de C,avelo ad terram an-

um

h

&untiaverunt angeli pacem hominibusbonse voluntatis, inillo die non an-

ao

nuntiant nifi v2 , non premittunt aliud , nisi ignem , Divinz juftitiz

Ab AU

apparitorem , quoniam ievis anfe ipfum precedet , Q9 infammabit iu

pu': n

circuitu inimicus ejus (P(.96.) igwe pracedente in fecumdo Adventu ven-

fs

[ir?

r

turus ef. (lib. s. qq. Evang. q.20.) Veuerat primó. bumiliter, €9 occul-

p

m

tus; populi autem . fpernentes per fuperbiam bumilitatem Dei , crucifixe-

il

D

j

vunt Salvatorem fuum, Q9 fecerunt damuatorem fuum. (tract. 4. in Joan.)

f

Jdeó in fecundo Adventu veniet manifeflus, Q9 mon filebit , quia filuit

jiliciur

ut judicaretur , uon filebit cum coperit judicare.

Dabit voce fug vocem

gentia,

virtutis , ille , qui ficut Agnus coram tondente fe , fuit fiu& voce , ecce da-

& luy,

bit vocem fuam , uon vecem infirmitatis, tanquam judicandus , fed vocem vir-

feenibu

£utis, tanquam judicaturus.. ( in Pfal. 67. prope finem) Quis ex hac vo-

Tudicex

ce, vel potiüs rugitu leonis arguat mifericordiam? ubi omnes Circum-

V

Qos.

flantiz non perfuadent nisi vindictam , quz eft altera ratio feveritatis hu^

jus judicii, quoniam in illojuftitia vindicativa fola volet locum , & illum

ts (

teri

quidem abíque dubio occupabit, ut.ei, qui s07 fecit mifericordiam , judi-

jl

cium finé mifericordia fiat, ( Jac. 2.))

*

Eft & alia ratio feveritatis n

on mt

nor' primis duabus , quod . fcilicet

EUAETT

(Chrfl

nemo ftabit tunc ad protegendum peccatorem, — Nemo erit caufz Advo-

catus, quififtat iram Judicis fupremi, cum caufa perdita & defperata fit,

ft.qui

Thom

quam nemo volet defendere.

Nullus vobis interceffor affiffet , exclamat

hnoela

Valent. Antiftes. ( Conc.2. in Dom. r. Adven.) Qui pro vobis verbum

M«

Aoquatur, non B. Virgo, won Angelus, non Apoftolus, non Amicus, non etiant,

alfteti

ui te genuit Pater propitiabitur pereunti. — Nec quidem ipfi montes, quos

í

u

per fecafuros invocabunt damnati, ipfos operient, adeó, ut lafere erit

t a

atur (

impoffibile, apparere autem intolerabile. — Miraris hec, & dicis : quó de-

ett v

venerit illa Sanctorum benignitas, quz fe faciles ad vota precantium prz-

buerunt , perfzp& fuftinentes iram Dei , mundum deftruere volentis? at

df eru

fic fpcg :

hoc proveniet exeo, quam Sanécti habebunt mentis cum Deo conformi-

tate, volentis tunc exercere juftitiam vindicare , & non parcere , damna-

M

nennol

re, & non parcere, damnare, non liberares etsi enim Beatiffima Mater fit

apud Judicem peccatorum Advocata, in illa terribili hora eít etiam con-

ttpudi

Tdblls «

judex, qux in unam cum Filio confpirat fententiam ; ets1 Apoftoli prz-

ceptum habuerint , ut dimitterent non folüm fepties , fed & feptuagefies

xFrinccp

fepties: attamen pro tune non habebuntfacultatern abfolvendi , refervata

& Cont

flidem

fibi poteftate ipfo Chrifto capites etfi Angeli fuerint noftri Cuftodes, at-

tamen pertafi, quód illuminationibus illorum , & ad bonum Magifleriis

Tédn

abufi fuerimus, non afliftent ampliüs ad tutclam , fed fimul com DEO

con

P

Le&. Pomerid. Diei Iit.

97

—

m

concurrent ad condemnationem.

tetrám an.

Sic de amicis, fic de omni creatura ,

üienonqn.

quam Deus armabit ad ultiosem, quafi exprobrando per ipfam , & obiici-

n lt

endo beneficia à Sole, luna , elerientis , & hominibus habita, quód illis

Fmdit

abufus fit homo ad perditionem, Non eft hzc pia folàm meditatio, fed

pura veritas à S $. P.P. tradita, ut peccator poenam talionis fubeat ab ip-

jrati vtt-

; E ocd-

fis creaturis , quibus poftpofito Creatore fervivit; & dató , quód nulla

affumeretur ad ultionem,fufficit ignis ille, intimaanimz penetrans, quód

, (ricjat-

i,in Joun,)

ifte vindex fit, & ultor animz , quanquam immortalis , & immaterialis.

- "Tranfeo ad tría etiam puncta, qux horrendum reddent extremum

.qua f

Jui m

judicium ; & przfcindo à fignis in fcriptura predictis , üt funt bella in-

gentia, peftis, fames, odia, perfecutiones Antichrifli; it&m figna in fole

N

& luna, fonitus fluctuum maris , elementorum distemperationes , are-

!'ncem tit-

& hu-

fcentibus prz timore heminibus; ad horrorem fufficit, quàód peccator

udicem non folàm habebit Chriftum üt hominem, fed & omnes San-

s Circum-

eriatis lu

ctos. . Congregate illi Sautlos ejus inquit facer textus ( Pf. 49.) & fi que-

ras quare? refpondet:

uoniam Deus , judex eft, ex quo SS. PP. in illo

y, &ilun

terribili judicio colligunt przfentiam Sanctorum, — Weftitis, quia Angelos

lar, j

judicabimus ( 1.Cor. 6. ) ideo à fortiori homines , ipfe fe judicaturum di-

jd faliet

xit, non bomines tantàm , fed Q9 Angelos, ( inPfal.86,) Non enim folus

Chriftus ) veniet ad judicium, fed cum Senioribus populi fui, quibus prowi-

ufeAdvo-

fit. quàd fedebunt faper fedes judicaturi ( in Pfal. 67.) plus aliquid affert D.

perta fit

T homas Villan. ( Conc. r. Dom. 1. Adv.) nullus in. Coclo relinquetur

, extmat

Angelus, neque doemonin inferno , neque quisquam hominum ex quo

hi turm

Adam conditus eft, five in Coelo fit, five in inferno, five inlimbo, qui non

n

adftet ia hoc judicio , bonorum malorámque caufas cognofcat apertiffi-

ynfes, quos

mé, cum hoc folo difcrimine, quód mali judicandi fint, boni veró judi-

- hifero eat

caturi fint, ut nempe non defit aliqua portio confufionis,fi quispiam ab-

; quö e

effet, vel voto fuo etiam impios non eondemnaret. Undequod ifli no-

tium re-

ftri erunt Judices, qui deberent effe Advocati , hoc horrendum eft

a

Jents: at

fic fpes eff pracifa Divini, humanique adjutorii.

confof ffil"

Magis horrendum eft, quód ipfi Parentes noftri , aut filii, fervi &

] datni-

nonDomini erunt Judices & condemnatores, ut fic filius etiam P'atrem

;vaerft

repudiet à Coelo , votó etiam íuó detrudat ad carcerem inferni. Tole-

/iam COf

rabilis eft poena, quando eam infligit Tyrannus, aut Judex inimicus , aut

jioli prt*

Princeps fupremus. — Si veró etiam Pater pronuntiet adverfus Filium , aut

i

fugte

& contra, aut fervus adverfus Dominum, & fic extuat amorem Paternuni,

feriatà

filialem teverentiam, debitam fubjectionem, hoc intolerabile eft, & hor-

n

(lodt$, t

rendum cogitare , taceo ipsó facló experiri; hoc tamen confequens eft

ex

^

m

eo

t

$8

v

Le&t. Pomerid. Diei. IIT.

l

—

ex illo antecedenti ; quoniam cüm Parentes aliquando , & non filii, fervi,

Qus, .

& non Domini fübditi, & non fuperior , feffuri fint. Judices, neceffarió

db e0

evenit , quod ipfi omnis amorig, & pietatis obliti , maledicentfuos, quos

ntie !

bim

honorare deberent, & contra illos fubfcribent horribilem illam fententi-

w ad

am: /te maledidi. Hxc autem quando femel pronuntiabitur fixa mane-

funtit

bit in zternum, quod eft tertium maximi horroris argumentum.

Cüm

enim ab illa appellare non liceat , quidquid per eam femel definietur, fta-

fam,

bile permaneat neceffe eft, unde f lata fit pro &terno, zternüm duratu-

I

ram confequens eft , cüm non detur Judex alius fuperior , qui eam re-

Ya o

etad

fcindat, minuat, aut temperet.

Deinde fententiam ab homine latam o-

portet aliquando immutare, cüm ipfe vel in judicando erravit , vel cir-

Vilent

cumftantias aliquasnon przvidit, vel nefcivit. Hic autem locum non ha-

faites

bet error, non ignorantia; ideó fententia ftat, & fixa manetin zternum.

w po

Kt ità cendemnatus ad ignem , zternum arderedebebit , cendemnatus ad

fniü

eraticulas, crurifragia &c. zternüm crüciari debebit.

Sic dereliquis poe-

T

dem.

nis, quarum modus, &intenfio foli Deo cognitaeft. . Confufio illainquit

Aug. (tract, 4.in Joan.) zon eritunius diei , 89 tranfiet , quomodo folent

La

sonfundi, qui inveniuntur in aliqua culpa , €8 eis infultatur. ab bominibus,

!'/MS. i

Confufio illa traducet. confufos , ad. finifram ut audiant: ite in ignem «ter-

num , qui paratus eft diabolo, €$ Angelis ejus.

*

^

x

"

M

Ó

quam vere

h

ic pronuntiare oportet cum

D. Villan..(conc..r.cit.)

in bec judicio omnia me terrent , omnia me couturbaut , neque finé timo-

re nimio bujus tanti judicii valeo recordari.

Sic timet unus Thomas ;

fic timuit Ven. P. Hilarius de monte Ortone , qui etfi duxerit aufteram

poenitentiam , & per annos 22. folo pane , & aqua fe fuftentaverit , in

morte conftitutus, non parum expavit ad Divinum judicium. (Arpe 6. Ju-

lii) quid fiet tecum animaReligiofa, quz ficut longé impar es in virtute

huic Dei fervo, fic in multis rea es apud Divinum judicem ; Utinam nune

paveres, gemeres, & peccata caveres ! prece(ferunt voces, dixi iniquis: .$à

nondixi, paraexcufationem , pára defenfionem.

5i autem dixi , preoccu-

APE aip AGRRUSAMID .

a Confe[fioneu , ut non venias ad damnationem , quia tunc confejfjo SERA

inge

erit, €9. defenfie nulla erit. (inPfal,74. ) quomodo veró przoccupabis

Vi

Confeffionem? dicam tibi : Si nunc ad opera tua, intentiones, & omif-

o v

fiones feduló attendas, fi rigorofus tui criticus fueris, de przteritis te ex-

&t

amines , num quidpiam fit, quod in illo judicio tibi obeffe poffit, autin

puda

futuris, quz acturus es? num hxc taliter facta in judicio illo fubfiftere

juli

poterunt? pone incatafla confcientie animam tuam , torque te ipfam timo-

g

pe-

Te judiciix(in Pf. 96.) ac -deniquc: ut in agendis accuratus , circum

CQEIi |

US?

M

*

z

Ü

Le&t. Pomerid, Diei IIl

99

^ fli, f

étus, ac tenerz confcientiz fis, quz ad umbram peccati, vel mali paveat, &

, ectlbrio

ab eo fugiat peculialiter attende. — Aflequeris id, medio diligenti confci-

[uos, quos

entie examine , non folüm ante Confeflionem , fed etiam antequam cu-

(ententi-

bitum eas 5 ut fic doleas de preteritis, caveas de futaris , accedas autem

fiya mant

ut Judex, qui actiones tuas ipfe condemnes, contra te fententiam pro-

m n

nunties, tibimet poenitentiam itnponas, fic enim caufam tuam facies bo-

inietur, d-

nam.

i veró. caufam snalam non babueris, nullum. accufatorem pertime-

m duratt-

fies, nullum falfum teftem refelles, nullum veum requires. — Tu. tanthm bo-

3i em rt-

nam confcientiam affer, wt. pojfis dicere, quoniam iu te Domiue fperavi , tu

t htam o

exaudies vocem meam. (Aug. inP(.37.) fac denique, quod faadet Antiftes

t, widr.

Valent: preoccupemums manus ejus coudigud pormitentiá, jejuniis, flagellis, 8

moon h-

fententiam ejus fletibus leniamus. — Ploremus ante Dominum , qui fecit nos,

f tm,

uP perdat n0s. — Gemamus snodicum , n? femper gewamus, quouiam, qu5 di-

efanats d

firidior quisque fuerit in fe ipfum peccatorum vindex , eà mitior illi appare-

bit Judex.

Vis hoc ultimum ? elige quoque id primum ; quandoqui-

Jiguis p«

oilaingoit

dem in memoria eterua erit juftus, ab auditione mala in die illo non timebit.

He [unt boflie Deo gratiffime wifericordia, bumilitas , Coufe[fio, pax , Cha-

vbb falat

Pomdtibuss

titas, Has apportevmu;, €9 fecuri exgeäemus Adventum judicis. ( in Pfal. 95.)

DöWh ii-

onc.de)

.MEDITATIO IlI. DIEI TERTLAE.

fni timo-

"Tnoras ;

- Oratio ante 'M.editationem : Nunc adefto &9c.

i al

arerit ,

De Judicio LIniverfali.

Ar e . ll

Un&um 1. Veniet itaq; Dominus ad judicium , fomul. fecum babebit

;in virtutt

8g fantos, advocabit terram difcernere populum fuum ( Aug.in P.49.)

am nutt

à quibus nisi À waalis? quomodo difcernet. terram , ut. alios ponat. ad

jrquis: J

dextram, alios ad finiftraw.

Recogita hzc viva fide, ut etiam E-

grutcide

vangelio conformia. —Terre, pradeftinatione difcretz dicet : P'enite be-

TE

iM

neditli. "lerre reprobatz dicet: Ite maleditli, jam faciem meam ampliüs

o p

non vifuri , gratiam non recepturi , eternüm arfuri.

O fententiam fan-

, KOT

guineis lacrymis deplorandam ; Coram toto mundo à facie Domini re-

t(LlS li4 ü

pudiari, finé fpe omnis ulterioris in gratiam receptionis. — Verumtamen

ff arm

juftà, quia qui fuper fe noluerunt regnare Chriftum , meritó ab ejusdem

ii

ahiltee

Regno excluduntur ; qui eundem in contemptu terrenarum vanitatum

7!!"" Wle

m confortio beatifico arcentur ;

ucumfP

feq?i tergiverlabantur, optimé ab ejusde

N a2

quia

—

365

Medit. III. Diei III

qüia infuper paffionibus e

tur,

jus non compatiebantur , & fanguine effufo in

lif

perniciem füam abuteban

Antequam autem fuper hos infelices tu-

üfm

am quoque proferas fententiam, dic mihi fi fecurus es ab auditione ma-

Van

la? fi ja&tam habeas aleam pro terra difcreta ? An potiüs cumdemnandis

communicas in; quibusdam , obduratus, inobediens

Deo & fuperiori,

!

"

impoenitens, incurius tuz falutis? 44b Domine mi no.

" fuppetit , quid. di-

cam , uon occurrit, quód refpondeam.- ( Medit. c. 4.))

fit

e

uU

yod

Punctum IL. /te inignem etermum,ifle auditss malus , m

agnum gemi-

tum faciet (in P. 95.) quis dubitar? quande anima Cain

Yatgi

V. go f!)t ani-

002

norum millibus janr ardorem infernalem experta

, in reaffumpto corpo-

ze rurfum ad easdem flammas redire cogetur,

non ad tempus, fed in zter-

f

uf

num. O ferale adverbium ! quando ad

illud ite in i&tu oculi dividentur

jufti ab injuftis, hi ituri.ad gloriam

; iliadfupplicium. — O divifio dolo-

&,(i

rofitlima?

a

quando filii eó ipsó feparabuntur à Parentibus , amici ab ami-

da

cis, fervi à Dominis &c. & quando multi Religiofi dividentur à füis cor-

fut

religiofis , ad finiftram, utinam non tu! nen argue me exclamationishu-

177

jus falutaris eft recogitata.

De fa'ute tua non dubi

to, fed neque certus

fum.

S$tas quidem intra fepta le

j

8is Divine & Confiliorum Evangelico-

rum , at vide né inde excidas,

& nihil nisi nudum Nomen

reportes,

ft, i

Religio tua Domus Dei eft, & ideo tu Cocli Candidatus.

Videndumta-

inir

men, n6 dura illa moveatur quxftio : Quid eft quod. diletus meus ia domo

siea fecit fcelera multa? Jerem. 11.) Cavendum n feratur fententia: im

zerra Santtorum iniqua geffit , non videbit gloriam Doimini.

(If. 26.) Ah

non Ah non! Domine (ecundüm actum meum

noli me judicare , nihil

à

D&

dignum in confpectu tuo egi &c.

Punctum Ill Et cimajam intev[fim fevo illi difcrimini ov

Tot

quet meAcon-

fcientia, cruciant cordis arcana, ( Medit. 6. 4.) Ubi ftabo ?

quod horuimn

argu&

extremum me expeclat? Et en( Apoc., zo.) offertur tibi

liber. Alius liber

1

apertus eff , qui eft vite, 5 judicati funt mortui ex bis ,

qu& fcripta erant

Íce p

fecundim opera ipforum.,

Ett hic Augüuflino liber vite

pton,

, in quo quedam

Diviua vis aderit , quá fiet ut cuuda peccataad memoria

m revocenter. (26.

Írtico

de Civ. c. 14. ) peecata inquit , hxc & hxc N. N. il

la & illa , àtehic &

ibi commiffa. — Peccata Chriftiari, peccata Religiofi, utinani

per peeniten-

tiam expiata , utinam bonis operibus (atisfacta ! ig

itur fecundüm opera

tua ftabis, fi vixifti vitam Bonam cum paucis ,

flabis ad dextram cum

paucis, fecüs flabis à finiftris.

Talem te reperiet mundi moviffimus. dies ,

qualem vite ultimus dies (Ep. 80.) ovenm nean hedum?

tu Judex efto.

m, ideo

Cæterüm in poteflate tua eff ,

B*

quomodo exfeäes-*vïnmmm Judice

dz;feft

Medit. Il-'i. Diei IIl

1OY

M a ttatÀ:

t diuo n

differt venire ; ut cüm veuerit, non te damnet. — Differt Ad'i)'entum, tu noli

ïf'ciiccs ft-

differre Confilium poenitentie, (inPL.97.) que ex hzdo posi$eft facere o-

diione my-

demnandis

vem. Reíolve igitur te ad faciendos dignos fructus poenitentiz.

lupenori,

Pun&um JV. Praterea hic lil eft Confcientia fingulorum , ubi alter

alterum mira celeritate cernet , in quibus accufet , vel excufet fcientia con-

H qii d-

fcientiam, ( cit.lib. deciv. ) fiet id cum tanta reproborum erubefcentia,

quod dicent montibus: cadite fuper noss Q9 collibus: operite wos.. Sedin

Z ceri-

vanum , poft omnia nudabuntur eorum crimina, ambitiones, avaritie, lu-

g. t an-

xurig &c. Quarm ergo ftulti funt , qui ea modó revelare timent Con-

J corpo«

feffario volentes , qui poftea illa omnibus videbunt revelata nolentes !

felineter-

dividentur

tu fi fapis meliüs tibi confule. — 440dà tu fac, quod tibi minatur facere De-

us, (in Pf. g0.) minatur ille tunc revelaturum omnibus, tu nuric ea reve-

if dolo«

It 20 ami«

la Deo in Confeffione integra, exacta, plena, & firmo propofito emen-

dationis conflante, quoniam Tegentur iniquitates, que Deo &9. Confeffori

AMiis cor

fuerint revelatz, ( Villan. Conc. t. cit.) minatur ille impcenitentem fen-

natioishu-

tentiare cum terribilz ife; tu cum poenitentia exora amabile verite. Efló

t cetus

Fudex tuus, afcende tribunal mentis tue, torqueat te timor, erumpat Confef

yangelico-

fio , &9 dic Deo, quouiam iniq

uitatem meam ego cognofco (ip Pí.49.) non

? TEDOILCS,

intzesin. Judicium cumfervo tuo Domine &c.

dendurma-

lj Iïl .

(/Wffä

Affectus conclufivus,

0tia; w

p

)s

)EUS Deorum ! Ecce coram tot millibus populorum nudabuntur

at Ri

iniquitates mez, tot agminibus Angelorum patebunt fcelera mea,

Tot Judicibus inops adíftabo, quot me pracefferunt in opere bono. 'Tot

jl mt o

arguentibus confundar , quot mihi prabuerunt bene vivendi exemplar;

od horüit

Heu mihi Rex meus, & Deus meus! Ignofce, quia ego agnofco, lgno-

ET

fce per filium tuum unigenitum, per Spiritum San&tum Paraclitum, nor

vipta erdii

]u

pronuntia damnationis zternz fententiam.,

qui tremenstuam invoco mi-f

(/"l!l

6

fericordiam. Medit. c. 4.in Pf $o.

£N

u«

Oratio S.P, A. Domine n*ov'erim' 1;2e £3c.

N

peniten

Pro opportunitate legatur antedictum caput 4.Medit, S, P. A.

nfm OPCI'Fi

f curm

J)fj

h

un

ex efto.

ru

vj

N 3

Scru-

wfer

Yo2

;Gcrut'mium III. Pomeridianum.

m

&

)

Scfütinium 1 I. Pomeridianum.

busc

nisdftone badienis

á k

| Quak

virtuo[a?

pereg;ïz'z opera

;

Qd

"Tfivirtus per fe ipfam fit bona qualitas mentis , quá bene vivitur , 88

85

guä nemo malé utitur. (lib. 2. de lib. arb. c. 18.) Attamen multüm

d D

intereft , ut ità fiat, ut habeat rationem vere , & perfectz virtutis ;

quandoquidem perfepé vitietur à vana gloria, à fuperbia, quz bonis ope-

feci

vibus infidiatur ut pereant, ( Regulzc.2.) & multis aliis finibus externis,

quos Àmor proprius illi aliquando przftituit.

Nec opus eft, ut quis ne-

«ohi

quiter fe humiliet, aut ad fpeciem virtutis tompofitus agat hypocritam ,

aut fe ovina pelle contegat , cüm fit lupus.

Sufficit fi actioni alioquin

virtuofz addatur vefpectus humanus , cum v. g. frequentatur Chorus,

quia à fuperiore obfervaris; aut fupetiori obedis , ut tibi bene cedai ; aut

L

morum compofitioni ftudes , ut ab hominibus fanctus videaris; imó etfi

orationem fundas, non tamen ferventer, non reverenter; aut Sacramen-

5 N

tis utaris, non tamen cum eo fru&tu , quó oportet.

Hzc actus tuos

throno fublimis virtutis dejiciunt , & non modicum obfuícant. Audeo

N

dicere, quód magnum aliquando Divino TJudici przbebunt judicii argu-

i

mextum , qui jam in tempore minatur, fe juffitias judicaturum , ( P. 74.) ha

4IN

íunt nempe illzejuftitia judició dignz, quia non fiunt uti debent, purá,

rectá , & folà Deo placendi intentione. S. P. A. prout omnia fua ex cor-

de amore Dei pleno faciebat, ità obfervat , quód Chriftus non folüm o-

abfoI;

rationem , fed & modum orandi docuerit; »on enim boc monet ut ore-

lizn,

us , fed quomodo oremus. ( lib. z. deferm. D. in mont. 6.3. n. 11.) Ne-

Yàt h

que fupevius, ut faciamus eleemofynam , fed quó auimó eam faciamus , quoni-

am de corde mundando precipit , quod non mundat nisi una , 88 fimplex in-

tentio in eternam vitam. folo &6 puro amore fapientie.

Tu mi Religiofe !

difce ità cor mundare , & ad Deum preces fundere , üt folebat N. Ven.

O(

Virgo Maria Raimondi ( Arpe 10. Martii) que omni die feptem horis

continuis Deum precabatur cum tanto interno fervore , quem flammz ,

(t0ne

& lumina tunc caputejus circumftantia, fatis manifeftabant.

Sed tu forté

Of

nec unam in die horam attentze

| orationis numerare pck)-t'eris, propone me-

Qb

liora.

lil

Pra--

;)

Tropofita, Exam. Diei IIf.

19? Y

l,

Propofita, Rehgiofum mterné rqfarmantia.

1. Intendere. ferió uni & foli affechitioni verz virtutis in functioni-

bus clauftralibus , ut iis non affigat appendicem aliquam prop

m commo-

üfen

di, (ed folius finis ultimi.-

2, Cum particulari cura,

& induftria ihvigifarc , ut fedaló exami-

m fuam, circa defectus non folüm notabiles, fed etiam le-

net confcientia

viiu, &

ves, pracipué

in Sacramentorum adminiflratione activa, & paíliva.

en mulroa

3. Ut fu

per fe ipfum Judicem feverum agat, propterea quód cre-

t virtuliss

dat Deum cum ip

fo in Judicio ftrictius proceffurum, quàm cum aliquo

2 hriope-

fzeculari.

js eyterni,

Vereri maximé illad judicium , & hóc tanquam rcmycvdiö uti a;&

"

yt quis

sohibendas paíliones utriusque appetitüs.

ypocritat,

ani dioquit

- Examen j)ro exteriori Refbrmzztzon&.;

d Chorus,

An ad hominem judicia attendat , & propter ea à vitz perfe

cedis aut

l.

&ione

y; a d

fübinde recedat ?

2

lios, & fibi ipfi parcat, vel ckeg&tä&io-

Sacrammelta

An fit rigidus ad judicanduma

Ál 08

nes fuas?

x udto

3.

An p

racipitanter

feratur ad judicium aliquando etiam temþtarium?

"

ft: Nolite judicare , G non judicabimini.

ici ag

fcriptum e

v u)f

4

An profcindat famam

alterius , patefaciendo vitia , aut affigendo co-

gnomina, cüm tamen ipfe fimilia non libenter patiatur?

bent, pf

; i ex or-

Poft Coenam integrantur ea, quz de lectione aut oratione non funt

abfoluta , reflexio pro die craftina, seffera, Patroni, Examen, contritio,

y folum e-

gt ut 0f

litan. OO. SS. falutatio SSmi, Spiritüalis communio; fomnqs , Cui fer-

viat hxc pia.

:HI-)!

"

A

Gogitatio.

'

el

gm()(e

Ceurrat dormituro D. Nicolaus de Tolentino, qui multas no&tes du-

t N

a

O

cebat infomnes ; in quibus ad duriffimam ufq; doemonum flagella-

"'Iem hO[ls

tionem perfeverabat in oratione , ubi tu nec unam in devotione infumis,

f Hammï-

Offer Deo has illius S. Vigilias, & per eas pete, ut hác, & omnibus no-

gfor

Gibus te ab illufione maligni cuftodiat , fominumque tu

&dit Orte

'

um naturz repa-

10

oncme

randz neceffarium Deo offerat. i

N

DIES

p

104

Dies anrta;

DIES QUARTA.

ïq

ish

Deo Mifericordi Remiffori Sacra.

& 1f

tü

Sub cultu.S. Michaélis , Gabrielig à

Rapbaäl

de

n

lis €9 Angeli tui Cuflodis.

QU

1OUS ]

Fagilia Matutina.

fdm

Oc man& evigilanti occurrat. Filius prodigus (cujus perfonam

&Na

cave né reprafentes in diffipatione gratiz Dei , & vitz diffolutio-

Vuit

j ne) cum

pcenitentiá ductus dixit: Surgam 85 ibo ad Patrem meum.,

d

- GLuccty

ddide

corde dic: Pater,

) Refolve tu quoque reditum, furge ac compuncto

non

vezí

tua infinita mifericordi

fum dignus vocari fllius tuus ; verumtamen tu pro

a me in gratiam recipe , & miferere mei.

fiigno

In Choro Adoratio fanctiflimi , oblatio fui , poftulatio auxilii à San-

ipj,xgu.'

is Patronis &c, ad normam 1mm diei.

&d£0 C

Teffera: Deus meus mifericordia mea ! Q nomen

tim? |

fperandum. (inP. $8.)

,ab quo nemiui de-

tee, 8

obfecr

Vel: Hic ure, bic feca, ut in eternum parcas,

W t

Vel: Erue de boc immam

totum

(1. Con£. 6. 18. )

ifitiio | profundo querentem te. amimam,

D

fesini

Quadrans Paffionis Dominicae.

H

totui d

Sufpirium S.P. A. O Cbrifle » fili Dei vivi fentiam fru&um paffionis tue !

t &

V fefr

Chrifli Flagellatio.

19; hf)«

Quid feceruut Judei? tenuevunt , flagellas verunt,

CChriftum ) impias

la ("df(

manus Q9 cruentas de fanguine Chrifti portabant. ( in Pfal, 93.)

"d

xf

Pilatus juffit flagellari JEfum , ut emendatum dimitteret ; potuitne?

TOi

non nec ipfa manifefta Chrifli innocentia , nec inflantia Pilati , imó nec

ipfe diabolus per uxorem Prafidis impedire potuit, ut mortem nollent

ü

infli-

RPb

Mcfd.if. Pafïïoä. XDic;i' Iv.

10j

ir;fïi&am. Ecce quomodo propria voluntas homini noceat, pejüs', uim

quivis alius inimicus, dum paffione , odió , aut guftu peccati, fe avertit

àratione, & juftitia. Exuitur ergo Dominus tunicá inconfutili, & ficnu-

[d,

dus ftat ad colamnam , üt à S. Matre. fua proceffit , quód lic&t. puritati

fuz incredibile tormentum daret ; attamen n& verbo quidem contrária-

tur.

Expediuntur horribiles virgz, flagellatur ante & retró , à fucce-

h-

dentibus in locum fatigatorum , aliis recentibus , & rivi delnunt huc &

illuc facri cruoris.

Ceffate crudeles urfi & tigrides ; modus plagarum

quadraginta excedere non debet , & vos innocenti jam inflixiftis 6566.

ictus juxta veríorem .cofmputum ) vos jam non flagellaftis Dominum,

fed excoriaftis, fed femivivum reliquiftis..

Q crudelitas ! in latronibus

fervatur modus, & in innocente, leges etiam profanantur; quis explicet

geonata

diffolutio.

vulnerum livorem , quis inveftiget eorum profunditatem , ut ficut apis

de favo in favum contemplando eradiatur.

Hzc fcilicet eft hora, quá

Te meut

ompundo

defideratus dudum à Chrifto baptifmus, debet compleri, caro rampi, &

venz Ícaturire fanguinem ad noftram redemptionem , & quia peccata in

Va fU prO

1nagno numero funt , multum fanguinis debet exire , ut etiam laventur

épfi, qui ejus fauginem fuderunt , (inP(. cit, ) quod cor (at mirati poterit

Í(íà Sit-

adeó crudelem juftitiam, qux compenfatam velit tantá Charitate inju(li -

tiam? Ó unicum bonum animz mez! Pilatus te emendatum vult dimit-

u d-

tere, & quid in te emendatione dignum eft , puritas infinita? vertatur

obfecro gladius in me, qui aliud non furn, nisi ipfa iniquitas , ício amo-

xem tuum defiderare ligna ad comburendum, non habet regulam , quia

totum te vult incendere, & confumere , & impendere in meum ferviti-

NU

um, attamen in me fatis eft , qued exuratur.

O amor! Si tantum po-

tesin uno Dominatore fupremo , quare non confumis me? Super me

folum non habes robur? O JEfu te amo , tuis doloribus compatior , &

totus defidero confumi in amore tuo; proiicio me ad tuos cruentospe-

des, & ofculor terram. humectatam pretiofiffimo ifto fanguine. Si pe-

jois f*

de retrudis me, velut indignum, adhuc tamen tingis fanguine. Hocvo-

lo, hoc defidero. .Hüc plangam peccata mea ,quz taliter te tractárunt ;

hic difcam, quomodo tractare debeam corpus, ut Spiritui fubiiciatur. Hic

expectabo tuam mifericordiam , hie rogabo, ut abluas me , quoniam tu

y) inpit

1.9»)

dixifti: i non lavero te, non babebis partem mecum, dicitur (anguis pue-

rorum mundare à le

m

