Hoc eft illud peccati flipendium , vexatio aii-

m&àdomone (ibid.) mors ante mortem , tenebrz ante vitz occafum ,

uoniam borrendá pror[us arrogantiá ( 2. Conf. 7. ) fe peccator, ab illove-

(Co

tioni

vo lumine, quodiluminat omuem bominem, avertit, Hinc uibil fiunt bomi-

lt

tie5 , um peccant. (tr, r.in Jo.) Tantum auime fue nocet peccator ! ( in Pt.

lr

10.) ah hominum dementiam ! & majorem tuam , fi ad hac non con-

tremifcis.

If?uf

Ilb

uis bellat adverfus Deum ?. terribilis prefumptio (iniquitds. Cin

(He

dtje

Pfal. 45.) quia offenfa Deieft. — Prepofitum non vult babere Deum pecca-

TWier

tor ( in Pf. 112. ) ideó creaturam, ei adhzrendo per peccatum, Deo pr&-

ponit. Terribilis eft contemptus cum formica de terva , audet rebellare con-

)

&i

tra fuum creatoremi transgrediendo legem , quam "Augeli & omuis creatura

do;

cuftodit. ( Vil. fer. 6. p. D. 1. qu. ) Sic veró rebellat peccator, quia Deum

ipfum abnegat, cum fatis negat (Tim. r.) ei bonitatem , inhzrendo

am;

malitiz, omnifcentiam , & juftitiam, cum putat Deum ignorantem, &

mpotentem ( Paol. Dom. Trin.) fed etfi millies afferat

peccata vindicarei

fe fequi Chriftum, adhuc Antichriftus eft , intus fis , foris fis , Anticbrifus es

( Trac. 3. in ep. Joan. ) quisquis falis negat Chriflum, Anticbriftus eft (ibid.)

quia quo Chri(tus vadif , nempe ad vitam, ille, ut in anima mortuus,

ve-

aire

Medit. I. Diei II.

27

uire uon poteft ( Joan. 11.

) reus femper hujus fententiz : contempfit Judeus

in lz'gn

o pendentem, contemnis tu in celo fedentem (in

Pf. 48. ) an non hzc

;

horren

da? Deicidam, rebellem, Atheum , Antichriftum cenferi? 3 ES'U

Preceptor miferere mei , n& peccato unquam fuccumbam. — Doleo quod

te unquam offenderim.

Y

€

Enc

HIL Nula major

fE. imors , quàm ubi uon moritur mors ( 16. de Civ.

Deic. 14.) in peccato autem non moritur , quia seternis plectitur fup-

immortali alioquin animz mortem infert, quia gratiáque eft, vita

pliciis,

auime ( tract. 47. & 49.in Jo.) eandem privat peccatum.

proh! dolor.

ipfaalias ad

falutem. conducentia bona opera mortificat, utpote eorum

d folatiofius eft Divino Spiritu animam inhabi-

Aff«

eftis , & venenum , qui

j ict

tante! hunc peccatum fugat; quid optabilius tutela Angelica? hanc pec-

catum enervat; quid arnabilius quàm innocentix vefte opetiri , chari-

Di«

| im)

tate Deo uniri? his peccatum fpoliat , quid felicius , quàm hzredem coeli

inftitui?. peccatum exhxredat , coelum claudit , aperit infernum, — Rom-

tro,

bea bisacuta, que Deum ab.homine dividit , Virga deniq; ferrea , quae

0

nos infinitis miferiis in hac lachrymarum valle ad eumulum pone (de gen.

yipso

adlit.1.3.) condémnat. — genti peccatrici, filiis fceleratis. ( 1. 1.) Deus

CV

te

meus if

ifericordia qmea ; noq tangat me hoc va, qui deteftor & execror

omne peccatum &c.

? 4li-

IV. Et hoc eft

illud inter grandia mala unicum , fummum mklum

fa'

( Conf. 4. v. 15.) Magnum malum eft privari fenfibus , majus judició ra-

tionis, maximum libera voluntate, peccatum prodigit hzc omnia, & ul-

buml-

tra adhuc animam pretiofo Chrifti fanguine redemptam fuo Redempto-

n

[

zi furatur.

Onus eft nulla zternitate deponendum , quod tot Prophetz

| Cort

lfrail exaggerabant , fed nunquam fatis. Immane, imó omme pondus

( Hebr. 12. ) eft, quod nec ccrli foliditas in Angelis fufferre potuit , inde

;(f

deje&tis ; nec terrz denfitas in Dathan & Abiron , quos adeó cito, quia nec

ecca

interclufo vite Spiritu ( defcenderunt enim in. infermum . viventes (Num,

pre

16.) in abyffüm detraxit. — Hoc interminabilis Divini odii unicum obje-

u

€tum, quód femper perfequitur, deftruendo in poenitentibus, & punien-

Z

do aternum in damnatis, Né te quoque pondus opprimat, deftrue illud

at

amara contritione, & firmo propofito nunquam amplius pcccandj.

d

x

**

f],

H

Affcttüs Conclufivus.

jf

IW li

| Omine meus, Deus meus! Scio, nonh effe vituperatione dignum nis

(1b] )

7-^sivitium, — Pecunia, villa , creatura , propter qua fubindé pecco,

ic

u

"

D

4$

Scrutin. 1. Diei T1,

—

fiic dfmittcnda funt, & ipfum peccatum, quod committo , mecum porto,

horor :

ut me comburat in omnem zternitatem, — O nimis inimica amicitia , &

&igl:

feductio mentis inveftigabilis! quarenon hac hora finis turpitudinis mea?

tui up!

Habetur apud S. P. 2. Conf.

- $. Conf, 12.

,

7. homil. 42. inter jo, 2. Conf, c.9. &

Pj

Oratio S, P. Domine Deus ut fup.

li, 8

yopra

""-*Scrutinium Primum ,Antcmcridianum.

I6, Qf

QU

dhibere velis ad oitandum

Que æedz'zz ",

;I

peccatum?

o

P. N. Auguflinus ufus eft potiffimum duobus mediis , ferventi vi-

pnal,

i

4 , delicet Oratione , & magna in Deum fiducia , Deo prius expone-

ntlut

" battertuofitates, & tentationes fuas, & tandem fpem in infinita e-

jus mifericordia , de dando fibi adjutorio , collocabat.

Hoc erat iftius

poenitentis , coelum penetrans fufpirium ( 16. Conf. c. 29. 30. & 31.)

azunquid mou potens eft sjauus £ua. Domine. fanare omnes languores meos?

1. U

Kripe me Domine ab omzsi tentatione. — Tota (peswmea nonaifi inmagna val-

8e müfericordia tua; contiuentiam jubes , .da quod. jubes, €9 jube quod vis,

N. Ven. P. Luifius Alvarez de Toledo , meditabatur fe velut ex chorda

à Uin

fufpenfum, & fub eo pateum inferualem, in quem ad. primam offenfam

effet precipitandus, Qua meditatione id affecutus eft, ut perpetuam vir-

! hnj

ginitatem fervaverit, & corpus demortui multis annis incorruptum , &

4 n

quafi vividum manferit , manfiffétque ha&tenus , nifi pofito in eandem

€ryptam , in qua jacuerat, cadavere foeminz alioquin honefte , offa car-

ne nudata fuiffent, ut etiam mortuus fugerit id , quod tantopere vivus

d- ri&n

borrebat (Brul. Hiftor. Geram. l. 14. c. 2«.) eflicacia hec profectó media

funt, oratio ad Deum, & meditatio noviffimorum , quia fcriptum eft,

petite & accipietis ( Joan. 16.) Q9 memorare noviffima tua Q9 in eternum

son peccabis. Certare tamen oportet quotidi& adver(us pravas inclina-

Hinc videndz funt in-

]

tiones , ut easdem càm adjutorio DEI «

nate quasi propenfiones ad hoc vitium potius quam alíud, in quod nem-

p? frequentius labaris? & quia tentationes circà illud crebrefcunt ,. con-

tra illud arma ftringenda, virtus contraria elicienda fugiende occafiones

horror

QU

Diei W. Propohta.

!

horror concipiendus ex iis, quibus pgivät, & in que devolvit &c. vide,

!

& vigila, czde ut hoftis cedat, fi earo incaufa eft, mortificetur, fi Spiri-

li?

tus fuperbiz , humilietur , fi paffiones, dgmcmur.

T

Propofita , Religiofum interné Wförwantia.f

I. Statuere apud fe, mortem potiüs fübire , quàm peccare letha-

liter, & id fpecialiter repetere poft communionem , & Deum rogare

pro przfervatione.

*

,

2. Ad laxitatem ten

dentia , vel fuadentia , àt funt fententiz lvax'iof-

tes, omnimodé vitare, quoniam laxitas nunquam procul diftat a gravi pec-

Cato,

3. Pugnare maximé contra habitualem quandam tcpiditätem , nà

proptereà à Deo deferatur , cadere permittatur , & foxté carni , & (an-

guini ,

fervorem fpiritüs futfocanti, relinquatur. .

1vl

. Vivere (inà fcandalo ià Religione , n& eam hypoerifi fua deho-

0nt.

16

neftet, vel fxculum fcandalizet,

Ms

M)

Examen pro exteriori rgfomatioize.

!

il

t. Utrum illa przcisé cavcaf, qus ipfi fub mortali prohibentur, coetera pa-

rum curet ?

3

Y

0f

2. Utrum ità vixerit, üt eiici mereretur? quia nempé proprii judicii eft,

lfl

voluptatis, & fecularium amicus, vel aliàs graviter impegit?

3. Anipfe fit aliisoccafio mali, quos vel follicitando feducit, vel illi pra-

Wif

vo fuo exemplo feducuntur, vel ipsé fe feduci permittat?

,N

aliquid obftinat& appetat contra fuperioris voluntatem , cellam ,

jenü

4. Àn

ar

officium, commoditatem, cons(crfationcm cum hoc fratre , vel illa

06

perfona fzculari ?

eli

Le&io Antemeridiana.

[

ind

L

De Caufis ordinarüs lapsás, &9' relapsüs.

Uis ità ambulat , àt nufquam labatur? CinP(al. g p.) fi San&los etiam

g

on

Q

bomines interrogare poffemus , utruva. effent (iné peccato ? moan o-

onti

mus quia

Jtof

mnes excepfa $5ma Virgine uua voce clamálJent , fi dixeri

| pecea-

Le&., Antemerid, Dsei 1. -

$o

qi

peccatum non lbabemus ipfi tos feducimus ?. (S. P. A. de Nat. & Grat. c.36.)

p

?

"h

cujus rationem affignat idemS, Doctor: quód mon ceffent inimici noftri, dia-

bolus, 89 Angeli ejus infurgere fuper nos quotidie , €ó iludere velle fragili-

füga

pme.

tati noflre , deceptionibus, fuggeftionibus , tentationibus, €$ quibufcunq; la-

deft

queis irretire, cim in terra adbuc vivimus (in Pf. $9.) Ex altera parte, ca-

*o corruptelz illecebra concupifcit adverjus Spiritum , €9. deprimit fenfum

fuat

&lu l

multa cogitantem (Gal. . Sap. ) quod homo nefciat, at odio , vel amore

&An

dignus fit, (Eccl. 9. ) & ideó etiam falutem fuam cum timore, & tremo-

re operari debet, Hoc tamen nonobftante, qui beue eruditur , cito videt

hi

boflem füum, 86 aggreditur , €$ luatur 69 viucit (inPf.37.) idcircó ad

hoftem illup: videndum & vincendum, danda eft quedam eruditio, quá

|

omn

erceptá caufam totuplicis malí fragilitas humana obfervet, & fugiat; Et

fv

uanquam fcaturigines mali fint propemodum infinitz , & laquei pofiti

(ftt

in profperitate €$ adverfitate ( 10. Conf. c. 28.) in vigiliis & jejuniis in

bum

€ibo, & potu, in vita fzculari, & Religiofa , ad ordinarios tamen detegen-

igitu

dos defcendemus.

Inte:

Radix quidem & fons omnium eft non radicatus in nobis Deiamor,

Dur

& timor, przfentiz Dei oblivio, & exigua virtutis zftimatio, Daaman-

[ p

tl

tem, da-toto corde Deum defiderantem , quid illeamore Dei non fa-

ciet? Exempla millena funt in Martyribus, quos perducere ad Apoftafiam,

vato

atque adeó à fide & charitate avellere non . poterant carceres, ferz, vir-

vatiy

bon:

g2 , catafítz, compedes, eníes, cruces, & ignes. "Timor Dei, quot eo-

run . in pleno malz vitz curíu , nedum cohibuit, fed & illi finem impo-

Q dj

fuit? ipfe B. P N. defe fatetur, metum mortis €$ futuri judicii eum revo-

Yient

eáffe à profundiori gurgite fuarum. cupiditatum ( 6. Con£. 6,) Ad prz-

fentiam Dei efficaciter recogitatam , ficut cera & facie ignis , fic pereunt

qu t

peccatores à facie Dei (Pfal. 67.) quia una hxc cogitatio : vivit Deus, in

Tius ;

h (

eujus confpetu fro. ( 3. R. 17.) reducit hominera ad tantam morum come

pofitionem , actionum honeflatem , attentionem , circumfpectionem ,

f

ut meliori modo vix faciliüs, & certiüs reduci queat, Quis enim pec-

Unicu

care przfumet, apprehenía firma fide prafentiá fui judicis & vindicis? n&

du

dicam quod peccatum quà tale fit averfio à fummo & incommutabili bo-

alis|

&io ( ZEgid. Rom. in 2.Sent. ) atque adeó converfio ad Deum. in recogi-

tata Dei przfentia, ipfi & diametro oppofita, reddat evidenter hominem

fiifet

que|

pro eó inftantt impeccabilem. — Hinc illud (Pfal. 118.) fervavi mandata

laborf

rua 9 teflimonia tüa, quia omnes vie mee in confpetu tuo. ngdsi cum

Santlo Santhus evis ( P(al. 17.) haud dubi& verus virtutis amator, & cu-

em-

iienri;

adveq

ftos,vnonnisï virtuofe a&xom infudabit , ficqué 'bonum facieado , f

per

Le&. Antemerid, Digi Ian

;i

t de)

&46.)

per à malo .dc&linabit. Ex quo ab oppofito arguendo, p;xfct : cum fin-

ii du-

ula hzc nobis valde cooperentur in bonum , quód neglectus eorum fit

frmil-

fuga à bono , & confequenter converfio facilis ad malum , quod non

uia veró hzc adhuc generalia

ij li«

poteít nisi vitiofam gignere actionem.

TC, M'

defectuum principia funt, libet defcendere ad feptem cau(as fpeciales &

funt., 1. defectus bonz Intentionis. 2. Malum tepiditatis. 3. negle-

fajm

fmore

&us venialium. 4. inconftantia in propofitis. s. nulla fenfuum cuftodia

tremo»

6. Amor proprius. 7. indomitz paíliones; de fingulisaliquid dicendum.

o^j

Certé , fi quidquid agunt homines , Intentio judicat omnes , defe-

1 ad

étum bonz & Sancte Intentionis dixerim effe caput morale , & originem.

0, d

omnis vitiof operationis. Unde quafo funt tot actiones otiofz , vanz,

at t

frivolz,, nisi [poliatz bona intentione? Omne verbum otioftm , quod loca-

i poiti

ti fuerint bomines reddent de eb vationem in die judicii. (Mat. 12.) Ver-

ais i

büm autem otiofum eft qued caret debito fine, quem refpicit intentio,

m peccatorum, faltém venialium caufa, eft omiffio rectz

gt

igitur multoru

Intentionis.

Vivitur in dies finé relatione actionum inditferentium ia

4110

Deum,quidquid fit de debito, ad minüs enim meritoriz non funt. Actio-

Varnafie

nes alioquin ex fe Deo placentes peraguntur ex tepida quadam confue-

tudine, quia fic folemus, ideó femper aliquid demerito decebit quz pri-

ynfa

?ämm;

vatio meriti nequit effe nisi demeritum , cüm illud folüm merito pri-

vativé opponatur, Quot ftellz incoelo, quot arenz in littore maris, tot

A:

jot o

bona opera aggregat fervus Dei fludiofus bonz intentionis, igitur totlu-

cra deperdit negligens, & an tanta omiffio poteft effe fin& peccato?

n

Notant Afcetz, quód diftra&x orationi plurimüm fuffragetur, bona

$1500

intentio , juxtà illud (B. P.Solil. c, 14.) quoniam £uquidem in omibus,

d pra

yereuft

u£ agimus finem . intentionis confideras , quam a&um operatiouis attendis,

yu, i

Ex q

uo fequitur diftractionem tunc non imputari in peccatum. Pona-

mus igitur quód alius fimilem intentionem non przmittat ,

& oret di-

| Cofti

yndm,

ftracté, quot ille peccatorum reus non erit in fola oratione ? quanquam

unicum remedium contra diftractiones fit bona intentio, quz quàm diu

j pc'C:

durat , tam diu lingua incaffum non laborat.

Né dicam quidquam de

$lW

aliis laboribus, fudoribus , moleftiis fuperatis , officiis adminiflratis , per

ylibo-

«

quz plurimi magnam in ccelo mercedem fperandam haberent, fi accef-

fiffet bona intentio , ubi aliquando in vanum conquerentur ; Tofa soüe

mndn

laborantes, nibil capimus.

qill

Eft& alteranon minima malorum caufa ( Apoc.2.) annotata: & pa-

g m

tientiam babes, 9 fuffinuifli propter nomen meum, & non defeciffi, fed babeo

& o

f

ifli, Quidefthocquod

)

g?vm;[üm tequod charitatem tuam primam derelii;q

2

adhuc

PGï

p

Yaf

Le&. Anäcmcriä. Diei f1.

$2

adhuc culpatu'þin*Angelo patiente , non quidem quomodocunque , fed

pror

propter Deum ? in Angelo qui hucufq; non defecit ? Eft idem ac illud

dete

CApoc. 3.) quia tepidus es, 9. nec frigidus, nec calidus, incipiam te evomere

f:mi

e€x ore meo.

uia charitatem primam reliquit , calidus effe non poterat ;

van

quia non defecit , frigiditatis culpari non poterat , ideb ad teporem de-

i

clinare debuit, naufeam provocante Divinz fapientiz , qux os Dei eft,

D

3

per quod Paterloquitur Verbum mundo. — Preterquàm quód id horren-

dum fit , ciere vomitum Enti indefectibili , & eó ipfo malorum radix,

Md

n

attamen malitiam hujus vitii : nemo capiet, nifi coeperit , quód fit

gratie Divinz exinanitio & profanatio.

Alia vitia afvefcunt fe fe oc-

4li

cupáre cum rebus à Deo prohibitis , tepiditas cum opere bono , quód

in illó, feu etiam bene agendo pecces , quodfi jam pr&terea malé egifti,

f

& in opere bono acediofum , & tepidum te exhibes , en continuum in

po

utraque tua aCtione peccatum! Videntur quidem tepidi non ufque adeó

lon

effe mali , fed ribil eis prodeff , quód fint mediocriter mali (1n Pf. 42.) in-

v

uód

dé enim provenit debilitas ad omnia bona. ( Vid. Dom. Sexag. )

(

quafi femper tepidus fiat inimicis fuis preda eff namd; tentatio inimico-

]^

äCCC:

rum fortis, €$ apud ipfum refftentia nulla. expreffa (1f. 1. ) Erit opusveftrum,

quafi fcintilla , €$ fortitudo veffra, quafi favilla, €9 accendetur utrumque fi-

od

siul, C mon erit , qui extinguat..— Cum enim concupifcentiz ignis inva-

gdi

luerit, tepidus non invenit, unde extinguat: quianoz irrovatur imbre il-

qui

lo Spirit/is , infipida fiquidem eft ei oratio , &9 lettio, finé qua aret cor 89 a-

lm

xima fatta eft icat terra firà aqua. — Et cüm fit languidus cordead cogitan-

Qd

dum,ore ad laudandwum, manibus ad operandum, etfi fit juxtà pifcinam (pro-

tül

baticam, feu tot media Sanitatis) nunquaim fanatur , quia non defcendit in

qu

eam (idem ) valt namque 88 son vult piger (P10v. 10.) aucto infuper

vp!u

calore concupifcentie , confumitur , paulatim omnis humor, & vigor

Y

Spiritüs , deficcatur anima, fitque homo magis carnalis, & ità definit ef-

m

fe fpiritualis, qua eft altera caufa tepiditatis, ex D. Thom. ( ibid.) quod-

Tr

fi jam nen permanebit Spiritus Dei in bomine, quia caro eft (Gen.6.) &

i

finé ejus Numine nihil eft in homine, quantum caufabit una acediain ho-

mine detrimentum!

R,

p

^Poft vulnus à tepiditäte infli&tum plurimorum zqué ruina eft negle-

P

étus venialium.

Sunt quidam callidi infe&atores, aucupes Verborum , di

f

numeratores peue Syllabavum , €9 prevaricatores preceptorum (in Pfal. s g.)

nus:

quibus pro nihilo eft, piorum vexa, filentii odium, otii fomentum, gar-

Vac

ritionis amor, contentionis clamor, inter fratres fufurratio , frequentiora

d

(in Pf. 96. ) joci , petulantiz , levitates , de-

goudia calicis,ï gaudia mefa ,

prope-

i

Lect. Antemerid. Diei II |

y3

properata oratio , decurtatio, perfunctoria abfolutie, &c. in laudem ce-

icilud

dere putantur. Hi nimirum peccato gravi viciniffimi , velut Pbrenetici in-

Volfitt t

feniunt in medicum ( in P. 63. ) in fuperiorem Zelofum , fimilia eis aggra-

olttt;

vantem, prohibentem, impedientem, fed peffimé : quia memo repente fót

m de-

malus, N.V. P. Alvarez de Toledo dicere folebat : Scitote aullum effe in

vid,

Regulari difciplina magis, quàm tolerare exiguum errorem (Brul. l. 14.c.2.)

otet-

addit idem Author ( l. 4. c. 8. ) Dico fidenter, quàd fi exigua parvi pendat

tàdix,

Religiofus, deficit, fenfimque fi fübditus eft in deplorandam d;clïnat rui-

od fit

nam; fi Przlatus, eo fecum Religionem trahit.

fe ot-

H funtfemite , que viam ad Ceclum ar

&am dilatare volunt, ideb

alio ducerenon poffunt, nisi in przceps, quod precipitium tantüm ani-

od

g,

ma videt, cüm fubinde repentinus ei imminet. interitus, vel poft cafurri,

m

primo percipit, caufam fui lapfüs ortam fuiffe ex levium neglectu, ma-

t ad;ö

jorum initiorum contemptu, notitia nempé fariliariori, curiofitate , corr-

)

n

verfatione; Quis dixiffet quod feptem crines rafi, in comparatione reliquae

ub

comz , Sampíonem: fua fortitudine privabunt, & tamen factum eft ( jud.

fitico-

16.) Quis crederet, quod faturitas panis & abuudantia & otium , facem

d.

accendiffent in. exterminium Sodomorum? & tamen b«c fuit iniquitas

nij-

Sodom2, Sororis tue, ( Ezech.6.). Hoc timuerunt illi primi noftri Evan-

Ts

gelici in Peruvia przcones , Minimarum etiam Regularum obfervatores,

hre il-

quibus elevare inter praces oculum , fine confenfu , blanda etiam voce

loqui, manus folutas habere, meum & £uwm dicere , ac mille fimilia pia-

Is

ogi:an-

culum erat, ( ibid. ) & cert& nec umum jota vel apicest Chriftus prterire

voluit À lege; tu n transgreffor legis fias, obedi, & cave defectus quan-

du

'auam minimos.

at

Aliud fe iterunz offert peccatorum vehiculum , rotz

volubili fimillimum & vocatur inconftantia. Unde tibi 'Theophile totnz-

inpet

vi? tutamen in Novitiatu fuifti humilitatis fpeculum, fervoris ara, primus

[ "gOt

jit -

in chori obfequiis, obedientiz muniis, quafi alter Gloriofus Novitius D.

quoo-

Joannes Sahagunt ( Nv. vit. c. 4. ) & nunc , fi non ofor omnium , fal-

f]&

tém non Jonadabes Domini Spontaueus , (in Pf. 70.) 'Tu (acerdotio initia-

tus, aram divina charitate plenus accedere coníuevifti, vix non palmam

inho

przripere geftiens B. N. Henrico de Vrimaria , in Miffa inflar Seraphini

radiare folito (Nav. ibid. ) & nunc inter filios Heli rejectus , admitti po-

negk-]

,

flulas ad unam partem devotionis Sacerdotalem ( 1. Reg. 3. ) quafi alie-

nus? Vah fortem intolerabilem! quis te ad hanc deduxit? Virtutis no-

Falu f ;')

verca, mutabilitatis Mater, inconflantia.- -Audivit Coelum propofita tua,

nE

fed erant aérea bulla, & fic vento difflata tentationis evanuerunt , & re-

gntion

in qua olim àt pzzclarus

n d

ipfa erant. nulla. Dcfegyjüia ftationem tuam ,

X

[

G 3

miles

pnpe

»

Vs

Leét. Antemerid. Diei II.

$4

um

a

miles éxcubabas, ad hanc redeundum, né alioquin üt defertor profcriba-

ü

"

f

ris. Percutiendus eít ifte Edom feu homo terrenus inconftans , &t quid enim

c

viveret terrenus, qui coeleffis debet vivere? (in Pf. y9.) portans imaginem

am.

ejus, qui'in coelis eft, immutabilis,incorruptibilis , qui non moritur am-

fuzi

pliüs.

p

"Tenax verborum Divina Sapientia, pafctum quoddam init cum ho-

liq

mine conftanti : quomiam fervaffi vexbum 9 ego fervabo te ab bora ten-

p

tationis, unde & ulterius ad permanentiam hortando monet : Tene quod

qu

—

babes , üt neo accipiat corouam tuam , ( Apoc.3. ) inconftantem verà

yacu

averfatur : Effufus esficut aqua , non crefcas ( Gen.49. ) qui quia verbum

Deo promiffum non fervat, nec in hora tentationis fervatur , & ità cadit.

n

pái

cumq; fit foedifragus , perízpe privatur perfeverantia finali , que maxi-

mum Dei Donum eft, & arrha vitz eterng. Deus utl charitas , ità &

Tium

fuur

veritas eft, & quo fin& veritate deveniri poteft, nisi in mendacium, adeo-

que in peccatum? B, P. Aug. ( in PÉ 31. enar. 2.) comparat Gentem Ju-

diur

1

daicam ficui folia habenti , & £rüctu carenti, quoniam verba babebant, fa-

&a non babebants Homo in fuis propofitisinconftans , habet utique fuffi-

futj

Jrutt

cientia folia, quia verba , fed fru&tum nullum, qui ob ejus inconftantiam,

eam

nunquam pervenit ad maturitatem , quia veró Deus in arbore fua Reli-

fitugi

iofa quzrit fructum, timeat, n& non inveniendo, idem ei accidat, quod

COf

illi ficui infructuofz. — Quinta ordine lapfuum caufa , adducit in examen

quinque fen(us in quinario numero quinqueprudentum Virginum, intel-

perti

f

ligitur continentia quinq; fenfuum carnis , interprete B. P. ( inPf. 49.) &

hzc finà dubio bona eft, fed quia multis venit corraptio per oculum , mul-

pu«e

hd

tis per auem , waultis per olfathum, multis per uefarium gufum , multis. per

adulterinum anplexum , videntur fimiles virginibus fatuis & effe januz

quan

&i

corruptionis. Sicq; cum illis arceri plurimos à nuptiis Sponfi cceleftis ,

quod grande malum effe nemo negabit. Divo Thom. Villanov. ( Fer. 6.

Voln

poft Dom. I. quad. ) Sunt quinque porticus, in quibus olim jacebat mal-

Licf

intig

titudo languidorum ( Jo. . ) Ifti fünt ait quinque . fenfus corpovales,in qui-

bus egrotat omnis multitudo peccatorumn. Quzris quomodo? refpondet:

&t i

Tinf

in porticu vifüs, jacet magna multitudo fuperborum, cupidorum, curio-

forum, mundanorum. In porticu guftüs jacet multitudo guloforum,

Vdlre

Ti

ebrioforum, & delicatorum. . In porticu tactüs, jacet ingens multitudo

lubricorum , voluptuoforum, carnalium ; In porticu auditüs jacet multi-

220

fürum

tudo illorum, qui dele&tantur nugis, & detractionibus, & cantilcnisf En

vitiorum Cathalogum, à S. Prefule detectum.

Profi

eorunm

üt ij

Non credes jam , quód fua libertas .;f,:pübg

:

s relicta , exigua

à

Y

cuíto-

Lec&t. An.: ^^rid. Diei II

$3

—

Qribi-

cuftodia, pracipitabit in peccatum etiam Religiofum , quz occafio fuit,

] atin

cafüs tot millibus Szcularium? idem manens idem femper aptum eftfa-

cere idem , & ignis, qui unam domum exuflit , capax eft exurendi ali-

Hnemt

II dfl]

am. Plus adhuc ait S, Doctor , quód omnis feré xgrotus agritudinis

fuz ortum fenfibus adícribere debeat, non modó phyficé proftratus per

Jho

exceffum in fenfu, ut facilé incidet, fed & moraliter in anima priüs de-

[01

linquendo per fenfus. Hac enim mors intrat, 69 omnis virulentia, que aui-

^ qui

man inficit«.. Haec eft illa ancilla offiavia , caro noftva. fenfualitati relicta,

| VeIO

que animam facit negare Cbriffum. . Ad quid non follicitat oculus lividum,

ermutt

iracundum , libidinofum ? ad quid guítus incontinentem ? quandoque

aif,

nec Deus, nec infernus , nec falus animz cohibeteffrenem fenfuum cu-

fnagi«

piditatem, — Hinc viri Spirituales magnam babent fenfuum cuftodiam , quo-

Tl

n

niam in ea falus , €9 pax anima confiffit. (ibidem ) Sit hec caufalis fen-

fuum frenum ,.& e

4deo-

dium. *

*

rit adverfus infinitos anima hoftes fecurum prafi-

m

Periculofior his omnibus Amor proprius, feu proprís voluntas,quan-

1; fi-

of

tum;ifta homini non nocet ? bec eff pena bomini inobedienti reddita iu

1120

emetipfo , ut ei viciffim: mom obediatur à femetipfo ( attribuitur S. P. ) lu-

étam illam, quam homo in feexperitur cum vacandum eft operibus Spi-

iM

ritualibus, fcito aliunde non effe, quam à propria voluntate, bono arduo

quod

communiter refiftente , & exponente : orationi tamdiu vacare fore fu-

amen

irtel

perfluum, abítinere à ludicris fore tetricüm , à converfatione abeffe , dici

melancholicum , animadvertere in corpus , fore Tyrannicum ; fed tem-

»J

rii)

pus otio impendere, genio indulgere , omittere pleraque ad obfervantiam

[pectantia, effe ftatás noftri licita folatia ; quidquid libet , licere putatur,

ji t

du

quamquam moneat Spiritus Sanctus : poff cencnpifcentias tuas nom eas ,

&$ à voluntate tua avertere. ( Eccl. 18. ) Sed audi male morate licenti !

jells,

Voluntas propria perdidit primos Parentes, quid fi & te perdat? quia

«et,

Lucifer & Angeli ejus amori proprio adhzferunt , € coelo deje&ti funt

t

intartarum. Tragoedia, qua ir coelo ]ufa eft num reproduci non pot-

erit in terra? Sed inde alío nom caditur, nisi inavernum. . Ardere dicung

j

in inferno propriam voluntatem, quz (i nort effet , nemo proríus eo de-

curi.

gruffiy

volveretur, non enim effet transgreffor Divinz, aut humanz legis, quo-

niam peccatum non eft nisi. voluntarium , c ontra vel preter legem ( lib.

titodo

22. contr. fauft. c. 27.) & fi peceatum excft, eó ipsó inferni carcer tor-

multl

torum fzvitia, poenarum immanitas profcribuntur. . Quodfi tantum quis

js E

proficiet, quantam fibi vim intulerit , amor proprius nullam fibi admit-

m 'iqfexjri- vim , ideó principium omnium defectuum nominari deb

et;

eorurt

kt

al

$6

Le&t. Antemcrid. Diei II.

Et quia Regn

um Colorum vim patitur ( Matth. 11. ) ideb. cum.eo nun-

quam collimatur in ccelum.

ui Cbrifi. funt, carnem. (uam cracifixerunt

)ATI

ab Amore proprio delicaté enutri-

ftd:

cun vitiis, $ concupifcentiis (Gal. 5.)

/ta caro, horret crucem , üt anguem i

deó cultores fuos facit Chrifti non

fed

tu

effe; Et quomodo Chriftieffent, qui non fecit voluntatem fuam , fed

Patris? ab hoc Magiftro difcas velim proprie voluntatis abnegationen,

fur

& omne peccatum vitare didicifti.

K

.Individui propriz voluntatis

Comites indomitz paffiones funt qux-

dam furiz, quz animam exagitant , & in mille affectus difcerpunt: non

q

fum

ità alteratur aér, quàm humanum cor , quód centenis commorionibus

intra unam fubindé horam agitatur, Vix amat, jam iterum odit , quod

udn

fubitam concepit,

defideravit nunc, pauló poft abominatur, de quo letitiam

a

j

am de eo triftatur, Et hz funt fex appetitüs concupifcibilis paffiones, amor,

[o)

fort

dium , defiderium , abominatio , dele&tatio , & triftitia. . (Fund. D. de

Regim. Princ. c. 1.) Sex infirmitatis humane viz , quibus perfzp& rece-

l

I!

dit à Deo.

Quid aliz fex appetitüs irafcibilis ? videl. (pes , defperatio

T

timor, audacia , ira, manfuetudo ? vide tra&t. 6. Compend. ) hz funt

ao

quandoq; Sex lancez , que cenfodiunt, Sex venti ,

qui cient tempe(ta-

pum

5

tem, & animz navim ad naufragium perducunt. E

rgo fratres ignem ma-.

0fja

le coscupifcentie ( qui nemp

e à paffionum zftu. fuccenditur ) timete , fi

dem

a5

&g perire à facie Dei. (in Pf. &7.) Horren-

uon vultis liquefievi ficut cer

li5 vi

da fententia , (ed vera , qua

mvis enim homo in hac vita finé paflionibus

u

w

eífe non poffit , fi tamen eas frzno rationis non gubernet , ad interitum.

uan-

properat, & perdi

tionem , quia in grave (epiüs cadit peccatum,

£bii

do paífio re&tz rationi confo

rmatur , eít bona, quando difformatur, eft

lios

mala, fed ars artium eft fieri

in hoc Magiftrum paffiones moderare (ci-

ttet |

entem, concupifcere namq; fin& pravo atfectu hzc b

ona, odiffe finé tur-

üta

rationi difformibus finé impatientia,

H

batione perverfa, triftari de malis :

(rjo

aggrédi fortia , quz malum virtuti

minantur finé vindicta, iraíci poeni-

Dom

tenti,ut melior evadat fin$ exceffu

Cubifup. ) timere futurum m.alum fi-

Qrt

nà pufillanimitate quàm paucorum indoles eft?

Qun

Rara avis fuit B. Mater Monica, qu& man

fuetudine fua iram fero-

10 d

eis mariti , effrenem licentiam filii , Socrüs fue malevolentiam vicit , pa-

n

cis ipfa ftudiofa, & mira diffidentium pacificatri

x fa&a jure optimo, quz

in vit. c. 2.) Rarior Cyg-

Ptto,

à paífionum impetu bellum non fenfit. ((Nzv.

Tny

nus, & propé Phoenix B. Clara Montefalconia ,

quz erat tam. plene (ui

operibus ejus

obfervaretur ir-

Wigli

Domina , iit nunquam aliquid i verbis , aut

f p

.) Communiter corrigimus

gafionale, & ex paffione profetium. ( idem c. 2

clamo-

Vitcg

x

x

Le& Antemerid, Diei I'I,

;7

n

—clzmmbfä voce A, exafperato vultu, pedibus tumultuantibus . hzc

n

jam eft ira«. Obfervationem inducere volümus, in licentiofos invehiemur,

hi

fed amicis inter eos pátimus , hzc eft jam vindicta, triftamur de peccatis,

àon

fed nulla fragilitatis habita compaffione infurias , inimprecationes agi-

d

mur, & hzc jam eft impatientia. — Odio habemus perverfa , fed quia id

2

Con-«

rugata fronte , accenfa facie fit, eft hxc jam mentis perturbatio

cupifcímus bona alioquin licita, fed cum aviditate aliqua, prepofftre, laste

Ut

&c. lüc jam eft in & ordinatus affectus,& univerfim manipuli zizaniorum

Qn

quz tantó magis fuccrefcunt, quantó minus eradicantur à mancipio fua-

bus

rum paffionum,

Et num hxc peccata non funt? myriades utique nun-

md

quam (atis füpputandz , quzad plenam fui victoriam Heroés ad pugnam

2

expoícunt.

ts

— Hucu

fque de caufís potioribus lapfüs a&um eft , qu5d verb iidem

d

fontes relapfüs fint, facilé declaratur. — Recidiva quidem femper eft pe-

«t

jor in zgrotis, at nonne ex iisdem malis protuberat , ex quibus primà

fattQ.

orta eft febris.

Patiens fanatus femel à medico prohibito fibi cibo ite-

f

int

rató vefcitur, & in febrem cadit.

Sic iisdem malis, quibus pervenit in

a

ui hodie im

primum peccatum, decidit in fecundum, & fic in tertium,

ml«

bona intentione deficit, & actiones otiofas multiplicat, multiplicabit eas-

tf

dem «ras , & poftridic ex eodem capite femper. — Qui repetito tepidita-

(Alhd

tis vitio maculatur , fecundam e«que ac tertiam fuam devotionem infi-

ibus

ciet, carendo fervore & fic faftidium ardentiffimo Divino Cordi genera-

du

bit. "Negligas hodie venialia quatuor , cras facilé defcendesad tot, quot

uatt

tibi inobfervanti fuppeditabit occafio levis converfationis, liberioris excur-

m

fionis, vanz letitiz &c. "Tenacitas fervati propofitirepagulum eft, né in-

(

1

tret vitiorum unum, eó retractó aperta eft janua, & illicó intrare poterunt

; (Uf:

plura. Libertatem fenfuum co&cere nollein Ecclefia, ad eandem vanam

UT

curiofitatem repetendam eft ponere femen, ut cadas etiam in platea, in

er

Domo, in Corpore proprio, & alieno, Sic ab amore proprio perfuafus ad.

nfe

horrorem mortificationis , pertractus ad delicatam curam corporis ,,in

quantum non recides imperfectionum numerüm] Pauciores eruntin an-

feto»

no dies quàm fuerint defectus accumulati ex predominio paffionum,

p*

Non credat hac, qui Spiritualem profectum fibi effe cerdi non finit, pro-

; quæ

prio difcet experimento, quantó his caufis non prepeditis peccatorum

numero fe exponet; B. P. Aug. przdicit idipfum in Pfal. y8. & corrigit

(f

n fut

negligentem folüm frenare appetitum concupifcentiz : ipfonon vitto, qua-

ut

v& provo

cas catervas coucupifcentiarum ? dicitqs poftea , fi eum contemnat

*

(

viacere ; quo

d auctum dificulter fuperet , 69 adversis fe ipfum div

i i(s, igue

luto"

; Pro-

[1

Le&. Ant;merid. Diei II

proþrio concremetur. Quid ergb cum eo fiet, qui ultra adhuc.fappctifui

fum !

irafcibili, amori proprio , fenfuum obleGtamentis laxat habenas? equi-

IY

dem timendum habet, quod igne proprio, cuiin'fe tantum pabulum in-

Qu

iquitatis fubminiftrat , long& magis uretur, & utinam non exuratur!

fait 1

'Tecum veró nolo effe ità, mi afceta : Pox noftra vigilet ad Deum,

hi

€8 clamet. ( inPÉ $8.) . Erue me de inimicis meis Deus meus , & ab infur-

i

fitt

gcntibu's'*a*tn "n liberame! vis üt credo , bonus ad minus effe Religiofus ,

bonitas hxc exigit à te fidem, ut eidem pia ad profectum Spirituali affe-

étione junéta, cauías mali tollas'pro poffe. ^ En radicem tibi hic jexhibi-

"

L

tam! oportet, ut fecurimad radicem, ut ajunt, ponas , & Spuria vitula-

L

[

