tüs S. relationem continuam ad Trinitatem dicit, ut impoffibile fit amo-

& &

rem Trinitatis ab ea feparari , quz vi relativorum cum illa eft fimul natu-

!t

ra & cognitione. Aut quomodo faltem Chriftum diligere poterit, qui

980,i

odit Matrem tantopere fibi conjun&tam , adeó quidem , quod fi Cbriffus

Tüleri

fol fit, Maria Colum, fi Chrifus gemma , Maria arca , fi Cbriftus fol, AMa-

Ti

l

Lect. 'omerid. Di;i. VIII.

27t

o

ria planetaexiftat, (Hefich. orat. 2.) Credam ne DEI Matrem dediífe

TU

facris Religionum fundateribus Spiritum , & abfolviffe filios, & nepotes

il

eorum, ab omni obligatione erga fe? Credamne dediffe quibusdam mo-

o

btut

dum habitüs, quibusdam fcapulare, quibusdam Rofarium , & corrigiam ,

& jam iftos penitüs nihil debere Donatrici? Credamne quotquotin Ca-

n

lis triumphantes funt Religionum Sancti , omnes quidem illam fcalare

fert,

NEM

cocli refpexiffe, & per illam in Paradifum conícendiffe , & temporibus no-

flris non amplius nec fcalam , nec januam Coeli , effe curandam , ut ad

ihui

Coclum perveniatur? Vah infipientiam! quam nullo motivo adducar ut

inc n

credam , con(ulam potius cum Marix Difcipulo. Auguftino ,. .omnibus

M

a

ejus filiis, fí volumus Chrifto $$ Marie ejus Matri Dilediffime fummé pla-

mus,

cere, totum eiuoffrum offeramus Corpus, €& animam, interiora , 868 exterio-

ndt

ra, tam quia hoc Magnz Matri gratiffhimum fore revelavit B. Alano ( a.

tl

pud Torelli tom« 1. pag. 609. ) tum quia ità vult hzc Sancta Magiflra, ut.

Joru

Aug. audiamus. Judi 4

[j

$

uftinum Difcipulum 1eun loquentem üt /'ugrä,

d hoc

bac ille in quodam fermone de me.

s A

Exhortàbor potius omnes , cum Seraphino Mariano :

',Reli iefi o-

22)3

mnes bonorateilam, quia ipfa eft adjutrix 89 veftra fingularis Advocata:

d

Adjutrix in Novitiatu, adjutrix in Profeffione, & reliquo vite Religiofz de-

/

aram

curfu. .Advocata, ut à Daemone non decipiamini , non vincamini , at-

rj

que in ftatu veftro non cadatis. An non Adjutrix? quz B. Jord. Saxo-

nem, bis à fubmerfione evidenti liberavit , & femel à latronibus. fpolia-

tum equis & comitatu, omnia rurfus recuperare fecit, àt ipíe narrat in

j

vit. PP. lib. 2. c. 20.

i

(à

An non Advocata? que electa fub hoc titulo à

gtis !f

Vener. Catharína de

Efu (üum illi promifit patrocinium, femperque il-

lud experta eft, &ip

:

mt

qllll

duce tranfivit aquas fluminis noctu , ficque evafit

C g!on

pudicitiz fuz perfecutorem. — Ifta adjutrice profecit Jacobus Valentinus,

adquem à ventre Matris devotus , plus illuftrabatur Mariam Magiftram

j pot*

j

cau

exorando, quàm fludio fefe impendendo. . Ab hac Adjutrice ad mira-

j f

culum factus przco Evangelicus N. B. Albertus Patavinus, qui Mariam

tenerrimé femper veneratus, ei publicé detulit, ante omnem fermonem

qis d

j

falutationem Angelicam, ac morem hunc coeteris predicatoribus perfua-

f, Spite

fit. Ipsá Advocatá feliciffimé in Affumptionis Marianz die vitam finivit,

& coelo adícriptus fuit S.'Thomas de Villanova, cujus dum viveret, amo-

i amor

pl n

re languebat, ( off. ord. & diar, Arpe ) felices & nos futuri Mariophili , .fi

ego, & tu illam toto corde venerati fuerimus , & ipfius curz nos.com-

Cm) qm

miíerimus.

j bet lj

!, Ma-

Ità inquit Ven, Orofco.

O zegina Celi , quantum tibi fumus 6bligqti

f

ri

"9s

372

Le&. Pomerid. Diei VIII.

cutít

Tos flii Ade! O Regina mundi, quantum tibi debemüs nos bomines! O Ma-

Mig

ter Mifericordie , quantum (emper te laudare deberemus , tibique. fervire.

[131

O Mater DEI , quantum tibi (umus obligati nos Chriftiani , Q6 maxime nos

Religiofi, plus quam . ali! (ferm. 30. de obl. erga M. D.) & finé dubio

qui

fitüdi

plusquam alii, quia ficut tibi debemus vocationis noftrz ad ftatum Reli-

fiz

giofutn exordia, fic & hodiernam perfeverantiam. Si enim DEus omnia

per manus tuas nos haberevoluit, utique voluit, & hoc, ut in hoc fancto

&t

gil

habitu albo, effemus tuz immaculatz Conceptionis Profeffores, voluit

& hoc, ut à Pfalmis de grati

a ( off. ord.) tui effsmus Gratiani, à Cingu-

qin

lo tuo, tui cincturati, à profeffione tibi quoque poft Deum fa&ta, tui vo-

Á

lunt,

diani

tivi clientes perfanctorum votorum obfervantiam , ac demum poft vitam

hanc bené transactam , per te à filio tuo unigenito premium recipere-

ceeh

mus,

EI)

[

Hoc indubié cum fua exclamatione nobis Religiofis indicare voluit

ifte Vener. DEI fervus,, cujus nomen feu quomodo nafciturus, nomi-

f

nari deberet, fuit revelatum Matri fuz à Virgine ( Conf. c. 6.) quam ille

Veit

ger j

dilexit, üt Matrem , & plurima ab ea in vita recepit beneficia ( in lib. 3.

Conf. c.9.) vice quadam illi Madriti , in. Conventu noflro dormienti

p

uid vis?

u

comparuit, cum vultu bilari & Angelico, interrogando eum :

uafi libertatem dando, ut ei exponeret, quidquid opportunum judicaffet.

WK

Ille prz dulcedine hujus vifionis abftractus, & in contemplatione iítius

vitat

fttir

Angelici vultüs defixus , nefcivit quid refpondere deberet? Evigilans au-

tem, cum magno cordis jubilo exclamavit: O Domina Mundi, unam pe-

al

tii à te, ut inbabitem in domo Domini ia longitudinem dierum, ( Píal. 26.)

Qu

pro hoc favore te peto Advocatam, utin coelo cum omnibus Sanétis, &

Erg

tecum, DEum in zternum amare, & cum eo habitare valeam, ità ille. Si

ii

K

tibi Mariophile optio daretur, quid tuà Virgine peteres? Ah inquis, gra-

tiáiftà dignus non fum. — Sed Maria, invocantibus fe, prefto eft, & pro-

lci

na ad exaudiendum, quid ab illà vis? quid defideras? dic libere, dic ci-

du

to, ut tanta Domina audiat & exaudiat , fcientiam infufam petis à Ma-

lidj

're Sapientiz? parum eft.' Amorem DEI perfe&tiffimum ? parum eft.

f

Vitam immaculatam? & hoc parum eft , quia hzc temporanea funt, &

7!

amitti poffunt. Ergo petis aliquid, quod tecum ufque ad mortem ma-

fm

.meat , & quod perdere non poffis in zternum ? jam capio : petis , uf

nj

"Mater DEI te in filium ,' & perpetuam protectionem füícipiat , tibique

n

'Sanctam ac felicem impetret mortem.

Da

Sanétiffima utique petitio , quam noctu diuque repetere debes, &

? &

Ml

';*M; tri Dei xrepræfcntareg cum omni humilitate , cum omni inftantia

m

cum

Le&. Pomerid. Dici VL

$73

Mi

cum omni fervore. .Sed audi me, hzc haberinon poffunt fin& vita ban:;.

VC

Religiofa & perfecta, ergo huic praprimis ftudere debes, ut favorem hu-

:

jus Reginz

merearis. Multifunt, qui credunt, quód Mariz fodales fint,

m, aut Scapulare, geflent, jam fe falutis credunt habere cer-

ub

lg

quod cingulu

M

Al

titudinem, feq

ue infallibiliter putant hujus Matris filios , quianemo Ma-

H

rie cliens xternum peri

bit, quia nemo in cingulo, aut fcapulari moriens,

dium; atfi bona vita huic figno non unitur, lon-

nio

zternum patietur incen

oltt

g& à fcopo aberrant.

Etiam de fumentibus Euchariftiam dictum eít,

qui manducat buuc panem;

vivet ia etermum; & tamen quot , & quanti

ngue

1 vo

funt, quibus hic panis eft in judicium. Atinquis: ego precibus quoti-

df

dianis Virginem colo , ego jejuniis fabbathinis infifto , ego vigilias ejus

celebro, ego in feftivitatibus ejus communico; Ergo jure favores fpera-

u

re poffum fempiternos. :Dico tibi, tecum fum,fi vitam in melius mu-

Ut

tas. Ab(que dubio foror D. Patris noftri . Bafilica, centies in die pra-

V0

ftrata, adoravit Virginem , & peream obtinuit vitam «ternam, fed'infu-

Qormi

? ilt

per vitam duxit

faz monaftice Profeffioni conformem. Nonnego, quód

Vener. Catharina Medicea, etíi

feculi- natalibus clariffima, attamen ad

h.

yent

complacendum huic Reginz Caeli , fe ut tenerrima Virguncula ei dedi-

] hii

caverít in rmancipium , & propterea in brachio tulit femper catenam fer-

ream , & nunquara negavit gratiam, ab illa in nomine Mariz petitam, at

df

ilius

vitam duxit paucis imitabilem., & ideo fin& dubio meruità Virgine prz-

miari.. Scio B. Joan. de Eftremoz multos à Maria favores obtinuiffe, &

Q5 U^

ad Religionem no(tram vocatum fuiffe; at amore illius debuit fponfa

m,

p

!

|44.)

cui nubere volebat deferere, ut (ponfus dici mereretur Mariz ( Arpe Diar. )

Ergo preculg, jejuni

a, eleemofynz &c. finé bona vita non funt amatz

ds, &

4$,

volo dicere occafiones peccandi, aut alia, que amo-

ile, 5

à Virgine , fi fponf:

rem noftrum attra

hunt, & per hoc DEum offendunt , non deferamus,

iy g"

hoc enim eft cantare bene , 9. vivere malé ( in Pf. 94. ) loquituribi Aug.

(

dic *

de uno, qui quoddam vetligal fibi iudixerat , fibique dicebat , fargam quo-

tidie , pergam ad Ecclefiam , di

cam unum-bymuum Matutiauum , alium Ve-

säW

, tertium aut-quartum ín domo mea; quotidie facrifico facrificium

uf Cü.

fpertisum

laudis, 8$

immolo D&0 meo0,at quid de illo.fentisPater S. dic nobis! Beme

facis qu

idem, fi boc facis, fed vide-fi jam fecurus fis.. Et nunquid hzc o-

n m2

inia ía

né&ta funt & bona, cur ergonon debeo effe fecurus? ità, fed vi-

Sfis ) u

de, x lingita

tua DEwm benedicat , 6$ vita tua Deo maledicat, fin& dubio

qipiqi

Deus tibi impera: : Juzmola facrifi

cium laudis, &9. vedde altiffimo preces tu-

Cin Pfal. cit.) Ejusdem proríus

s *

as, fed vide ne,vivas male &6 cantei bene,

genii eft Maria, cujus eft Deus ,

quz zque vult, ut & cantes bene & vivas

mïill

MIm

bene;

Ü

274

Lect. Pomerid. Diei VIII.

bene; ut deferas illi quotidie coronam , officium , facrificium &c. fed

p

ut fimul coneris ad bonum, ad ultimum finem , ad vitam boni Religiofi,

K

& tunc te illius poteris dicere filium , tunc fperare adjutricem, && Advo-

Q

catam, filii enim Mariz funt fratres Chrifti.

Docet hoc claré D. P. Aug.

fi

Cbriftus babet Matrem , babet fratres; inde fratres unde Matrem , verum

i

eft vi fanguinis omnes Coufauguinei Marie erant fratres Chrifli , prout

t

Confobrini in fcriptura, vocantur fratres Patrui, & avunculi , fed difcipuli

magis erant fratres , quia &9 illi cognati fratres non effent , fi Difcipuli non

effent, €9 finé caufa fratves, fi Magiftrum non agnofcerent fratrem. . Ex quo

quaío ? ex Regula illa,quam attulit Chriftus (Matt.12.) qui fecerit volunta-

tem Patris mei, ille mibifrater, €9 fovor eft. Ecce frater Chrifti debet volun-

tatem Patris àdimplere, quod idem eft, ac fecundüm Dei precepta vivere,

Ergo Maria Mater , quia fecit voluntatem Patris. ( tract. 10. in Jo.) Er-

£0 & Mariz filius eft, qui facit voluntatem Patris, quia eft Chrifti frater,

qui eft Mariz filius , & hic eft tantum ille ,

: qui exequitur, & adimplet

3mandata Patris.

Ut igitur preces & jejunia ac omnes ali devotiones Magnz Ma-

f

tri placeant, attende, ut folidz prius virtuti vaces; ut tui Maternam cu-

fit

ram habeat , invigila charitati, bonis opetibus , legis Divinz obfervantiz,

lt

paffionum mortificationi, & vite puritati. . Ut finalem tibi impetret gra«

"

jam , & felicem mortem. Stude imitari Mariam, quia hic Mariam mul-

fel

tum amat, qui eam imitatur, & & contra non amat prorfus , qui nullo

zmodo conatur imitari.

Lj

Nec occurrat, quod cum bona vita fic hzc ob-

D

zs

tinere valeas, nam nifi illa adjutrice nunquam bene incipies, fed nec per-

i*

feverabis. — Non tantum non decurres pugnam, fed vinceris.

An nefcis

p

Ecclefiam illi applicare id Eccl. 24..

Jnme fpes omnis vite €$ virtutis,

tranfite ad e omnes, 6O à generationibus meis implemini! quomodo igitur

le

gratiz vitam , virtutis plenitudinem obtinere te fperas, fi ad hanc Virgi-

li

nem non fufpiras? quomodo fuavitate Divinx gloriz impleri appetis, qui

h

generationes tot Sanétorüm per eam in progreffü virtutis adjutorum,

M

k

non attendis? Eftne vel unus vetus Dei fervus , qui Mariz Cliens non

lo

fuiffet? imó per illam fibi Deum propitium reddere folebant, ciüm rectif-

fima (it hec via, per Matrem filio porrigere preces , & filium per Ma-

[

trem largiri beneficia, ficut DEus Pater per filium creavit univería. Sed

D

illa Ecclefie quoque confenfü ais iterum eft refugium peccatorum , & ità

lir

non videtur tam ftricté exigere, morum emendationem, & valet etiam

fuffragari peccatoribus. Utique fuffragabitur, fed remedia poenitentiz ar-

M

4l

ripere volentibus alioquin ficut peccatores non exaudit D E US, id eftin

li

pec-

Medit. IH, Diei VITI.

M

—

. hl

Ut igitur refugium tuum fit i fuge.

peccato perfeverantes , ità nec ipfa.

ut Advocatam fentias, nom

piofi

peccatum, ut Mater tibi fit , gere te üt filium,

lo

committe, q

uo indignum te defenfione reddas,

& ut hanc falfam opinio-

Aug.

nem mutes

dicdevote: O Domina, Monftra te eJe Matrem , finnat per

erutm

£e preces, qui pro nobis natus tulit effe tuus , vitam prefta, pur

am iser p,.arq

prout

£utum, ui videutes TEfum femper colletemur.

Á

fl

li 01

MEDITATIO IlI. DIEI OCT

AVAE.

X quo

liil«

olun«

De Gloría Ccelefti fervorum Dei.

wetts

Un&um l. Beati, qui babitan

t i. domo Domini, bi funt iüi;ï'antorcs

jE

fratthy

' boni , filii laudis,

€9 clorie femp

iterae, CinPÉ. 110.) DElin fpiritu &

implt

veritate Adoratores. Eleva ocu

los taos anima in ampliffimum quà

r

laté patetempyreum;

Hazc eft domus populi electi, hoc templum

fervorum Dei , hoc premium exan

tlatz fervitutis; Ibi poft fuperatos ago-

xMe

Denarius ille éft iis debitus , quia in vi-

n a-

nes coronaturillorum patientia.

Qs

nea Domini ftrenué laborarunt, lapidati, fe

Gi , i occifione gladii mortui,

affii, ( Hebr. 11.) & tales obtinuerunt 1llam zeternae

tl gree

egeutes, anguftiati,

? tales, licét à mundo defpecti :- quia. Dextera Do-

mul-

felicitatis mercedem

ltavit buuiles , Deificavit wsortales.

(in Pfal. 117.)

.nulo

iuini fecit virtutem,exa

|

j o

Dignus illis non erat mundus,

non erat dignus , ità Mundus il

i

is deftinavit

carceres & illi , prout ani

m nu

lii peccati fclavitati fubje&te , erant digni

ep-

Mun

dus illis coacervávit contemptus, & opprobria,

j nes

erpetua libertate.

*,'l"lltfsï

& illi tanquam Chr

ifti affecle , merebantur etermos honores, — Mirabilis

hec viciffitudo enigmati fimilis, folafide appr

ehenditur. Crede, &9 majus

ii

pigitt

bis videbis. ( Jo.7.) DEus fic pt

wrniat patientes ,

fic exaltat humiles: Si

g

ffe eft; ut conditionem zqué iftam cum

(is, Qul

hanc exaltationem defideras, nece

iorufti,

Dei fervis eligas, & quare non? càm id quo

d eft in prafenti leve tribula-

tionis, eternum glori& pondus operetur. . ( 2.

Cor. €. 4« )

j nof

T. Unde beati, quid babituri , quid: aur

i? Habituri Hierufa

lem þcæle-k

T

?

uanta latitudo ? fin€

fem . fine anguftia , quia tanta

eft longitudo eius

4

peer-

preffava : quia ga

udium erit

fin& faftidio ; fir? diverfitate 9 divifione

j*

limitum, quia [mgu

li babent totam. CinPf.83.) Quida

Curi? vitam im-

1 &in

endent in facris hymnis & canticis,

(otum negotium eorum

eft (ine defetiu

feculorum , etfi tam longa, ta-

Alleluja, ideft DEum laudare. —Hét cura

ntia 4

nt laudare,

queim femper pot-

ld emn

smen abíque laffitudine: Aoli .timm"ä, nà po,)[ä

ma

erunt

Li

LA

276

Medit.: HI. Diei VIII.

erunt amare, ( ibid. ) utpote bonum infinit amabile. Hoc habituri ,hoc

X

ii

a&uriin fempiternum, . Undeveró Beati? Non, quód à Deo amplius fe-

parari non poterunt, nam id quoddam confequens beatitudinem eft. Non,

Ut 6

[lto

quód gaudium eorum nunquam finietur, nam hac quedam proprietas

beatitudinis eft, Non, quod non efuffent, nec fitient amplius: Nam hzc

j

flatus illius przrogativaeft; Non quód amplius à mundo, carne, & doe-

p

hab

mone non infeftabuntur : nam hoc victoriz privilegium eft, fed quod

DEum videbunt, & amabunt in aternum.

Premium virtutis erit ipfe, qui

Q

virtutem dedit, (22. Civ. c. 36.) vifio & fruitio erit tota-merces , ( folil.

[

c. 36. ) tota, inunione beatifica, per intelle&um, & voluntatem, prome-

T

ria per fidem , fufpirata per fpem , & poffeffa per amorem. — Sed

fm

m

uis illac afceudet ? quomodo volabo? quomodo perveniam ? Difce? me-

xo ibi babitat , mifi per opera. fua, . Homo quafi. Pater, opera quafí filii. Si

n

vis

at

balitare , premitte fotus, quos fequavis (in Pf. 101.) premitte Hdem

Bn

vivam, fpem firmam, charitatem perfectam.

II Pidewmus mmc per fpeculum in enigm

ate, quid coslum fit? quia

Tum

TR

duid fit ille locus quis explicet? Colliseft, ubi ver perpetuum , mons efl, in

uo Deo beneplacitum eft babitare in eo , terra eff , quam populus electus

tanft

ancolit. Pratum e[l, in quo flores immarcefcibiles vifum, & odoratum re-

tf

Iéf0

«reant, prope omnia dittus eft: locusifte,non quod fit per proprietatem fedper

frailit

udinem ( in Pf. 83.) fi proprietatem noffe velis., non licet bomigi /o-

non

qui;

& quis exponat, quod ztec Oculas vidit , nec auris audivit &$c.. Cium

&a

amalur

DEus,non amatus candor lucis ifis amicus oculis ,non. dulces. melodie

hntc

eantilenarum, non florum-£$ arómatum;füave olentia , nom manna €d mel-

u

lz; 6d tamem amatur quedumn lux;. quedam vox., quidam-candor , quidam

cibus, lux, quefülget: anime, vox , que fonat finé.aere, odor, qui olet fine

flatu, fapor

,quem nonaminit edacitas, ( 10. Conf. c,6.) Sednonne & hzc

Itant , quàm explicent illam gloriam? hoc certum tibifit, effe

inagis occu

p

4udium omhia humana excedens.

Eíffe. premium omnia terrena

Obfe

tranfcedens, effe denarium, aurum, gemmas , &.mundi thefauros fupe-

i Q

rans, duratione, pulchritudine, pretio ;. quo non folüm uti, fed & frui li-

d

cet. Hoc firmafide apprehendere, fatis eft, ut tibi non videatur diu pa-

EU

3h

ti, diuvigilare, & certare in hac vita, ut femelattingas iftud felicitatis bra-

O fi in illud hoc momento abforptus. exclames !

uam. dile&ía

Volel

vium.

ltor

taberuacula tua Domine, concupifcit, Q9 deficit anima wea in afria Domii,

fE. concupifcit, 8 deficit, quia:bic fofpivatur, ibi gaudetur, bic gemi-

)lk

porum e

tur, ibi e

xultatur, Cin Pf 83.) & cum fic & aliter effe non poffit, refolu-

1us effe debes; uthie fufp

ires,hic gemas. . Quid dicis: Ah ingzediatar

pe-

m.

iredo ia offibus mneis &c. utafcendam ad populum accin&um nofvu

*

iV. H4«c

M-dit. III. Diei. VIII,

2772

—

n

IV. H&c eft vita beata, gaudere ad DEum,, velut obje&tum , de DEO

hat

isfe-

veluti gaudii materia, & propter DEUM, velut finem, ( 10. Con£.c. 22.)

L

Not,

ut autemt

ftud gaudium fit plenum, opus eft, ut & nos pro modulo no-

db

firo concursamus. . Intentio Beatorum in hac vita eft, ad cultum, Dei va-

ha

pet

e onmes , ad.ejus adorationem., & contemplationem inflammare, ( in

Pf.

de.

96.) in coelo autem exiflentium votum eft , ut fuos nos: aliquando

habeant concives, fin

& nobis coetus. ipforum nondum eít confummatus.

guod

;

rdantur à beatu

dine, quando nos vident in ea procuranda fe-

T

Quafi reta

[oll,

gniores.

Quid dicent, fi prorfus nec

quidem, ad. curfum nos . prepare-

Jme-

mus? fiquis in eos poffet cadere dolor,

effet ifte, quód majori ftudio bea-

tam illam mercedem non curaverint acquirere; & nos maximé dolen-

[

uas

! q-

dum non dolemus, quód veftigia ipforum, adeó frigidé , imó vix f

mur: Gaudij fui augmentum ex falute tua. vult. habe

re quivis tuus

c

on-

ii

(de

frater Sanctus ; injuria eft, fi tu illud non exequaris. Sacrmille in hoc

mundo reliétz exuviz , funt tot quafi linguz, quibus ad confortium ed-

qu

rum invitaris, admoneris ;; pudor eft, finon correfpondeas per imitatio-

nem.. Siheroum filii ex imaginibus ante natorum ad facta heroica exci-

]

ofa fratrum tuorum non movent ad premenda

]

tantur ; cur tegefta glori

i

eorum veftigia? Melius e

ffet de hacflirpe non cenferi, quàm non gefta-

re togam, in qua inter ipfos

decenter queas comparere.

Nomen porró

t

Da igitur gloriam Deo, auge illam Sanélis,

d

non fufficit, fi facta defint.

& ad íedulam Dei fervitutem

eorum exemplo hac hora terefolvas, Nunc

Qu

amicus Deo fio ( Confeff. Aug.

) certus , quia DEUS zoa privabit. bonos;

dlit

nà

qui ambulant n innocentia,

jidam

Affe&us Conclufivus.

iij

n

Elices SanQi DEI, qui jam pertranfi

[tis hujus-Mbrtalit;tis pelagus, &

i het

tis, fecuritatis, & pacis.

[Ji4

pervenire meruiftis

ad portum perpetuz quie

Obfecro vos perveftram c

haritatem, folliciti eftote de nobis,

utpoffimus

(t&na

ffit fuperabundare gratia, ubi fuperabun-

fupt

ire de virtute in virtutem , & po

TUL ]

davit peccatum. — Defiderat, & defi

cit anima mea in atria Domini. Quis

ümat Spiritus meus pennas nt aquilz,

.

*

jupe

dabit mihi pennas üt Columbs? À

sb

volet & non deficiat, volet & perveniat

üfque ad decorem demus tuz &

thronum gloriz tuz.

uis deducet me ufque inIdumxam?

Quis? Ah!

n

iomami

'fu Chrifte Redemptor, tü Maria, Regina Cacli.

Medit. 24. Manual c. 4. & Scriptura.

grï/l

ol

Qi

Oratio S.P. Domine noverim me.

-Le&gio

^ Pu*

Mml 3

H

278

. Scrutin. II. Diei VIII.

Lectio pro opportunitate c. 26. Medit. Hymnus ex dictis B.?. compila-

H

tus de gloria Coelefti, quo finito revolve illud Auguftini. O bona Do-

u

mini, Dulcia, immortalia, incom

?

parabilia

fempiterua , 68 immutabilia,

PL'

€9 quando vos videbo? (inP(.26.) O

fi Cor effet qualitercunque fu-

L

fpiraus in illam ineffabilem gloriam.! O

fi peregrinationem noftram in

gemitu fentiremus €8 feculum , non amavemus , €8 ad eum, qui n0$ 9-

Q

Y

a.

cavit, pia mente perpetuó pulfaremus ! in Jo.tract. 40. n. 19.

xh

Scrutinium Il. Pomeridianum.

ti

ài

4

Quomodo propofita in bis exercitüs fa&ta in

&

executionem redigere velis?

tig

Xbortamur vos ut propofitum. veftrum cuftodiatis , 68 ufque in finem

lu

E

perfeveretis. Hifce verbis ufus eft olim D. P. Aug. fcribendo ad Abb.

p

Inf. Caprarie Eudoxium ejusque Monachos , & in illis fermonem

ii

quoque ad te direxit Afceta.

Non eft abs re , in his facris exercitiis co-

i'[

gnovifli,

quid à te exigat DEus , quid tua vocatio ? invenifti radices mali

fed & did

lj

icifti modos illud extirpandi, ac fugiendi , totumque quod ad

Tot

vitz tuz emendationem , virtutis exerciti

um , & animz falutem prodeffe

Mf

poffet , confpexifti, approbafti ,

& Deo fervire flatuifti ; & àt fuppono,

lent

lumina tibià Deo conceffa , pro futurs vitz directione diligenter anno-

Mil

tafti. Neceffarium eft, ut illa jam exequaris. Hic labor, hoc opus eft,

lr

unde totus exercitiorum fructus provenit, ut opere monftrando , omnes

do

dicant , fe revera S. exercitia feciffe , non vifis tuis ordinariis defectibus

Ditfr

ampliüs. Noffe enim legem, & non facere,

quid prodeft? Quia fcitis bo-

C

num, &5 maluim quid vobis prodeft,

Ji mou faciatis ? uonne ipfa fcientia puni-

Pot

£ur confcientia?

(Aug. ferm. 249.) Utique magis eft ad judicium ver-

bumauditum,

& non factum,

Htj

quàm ignoratum , nofcendo enim legem

tl

fimus prevaricatores , cum id a

0n

facimus , quod faciendum jam effe novi-

ol

vus, vel facimus , quod non faciend

ume[Je jam-fcimus. (Enchiz. c. 8

O.) Pro

mali hujus remedio rogandus eft il

Vilt

le, cui dicitur in pfalmo , Dominus illu-

ind

winalio mea, 8& f(alus mea;

ut. iluminatio detrabat ignovantiam , falus in-

Mit

fÉrmitatem, €9 deletatio juft

itie vincat innobis ea,

per qua jam fcienter pec-

camus. Cibid. ) Né igitur fcienter pecces vi

dendum eft , quomodo fcita

KT

in executionem redigas.

Wol[

Modus fequens mihi videtur opportunus,

D

1mo ut hoc inflanti genufle

xus , fupra fingula te breviter reflectas, & re-

noves propofitum,

Deo pofthac fecundüm przmonftratam tibi viam fer-

b

viendi , cum firmai

det f

neumfpe, & magna humilitate, exorando, ut confir-

Wlo

met

Scrutin. IIL. Diei VIIL

279

xpll&

met) hoc, qüod operatus eft, concedendo fuam gratiam, urpremat&r;'u-

Do

cunda juggeftio, &9 perimatur ilicita dele&atio : Unde etfi habiturus fis op-

m

pugnatorem , habebis & adjutorem , qui fublevat laborantem , fed fi inve-

t f

L|

'wiat in fe fperantem, odit enim fuperbientem. ( erm. 145. ) 2. ut lumina,

i u

& propofita facta frequenter revideas , & quidem omni Dominica ali-

00

quod punétum, & fic deinceps unum poftaliud , & fecundüm illa vitam

inftituas, & cum omnia legendo finiveris , redeas iterum ad principium,

vel faltem ex Meditationibus, aut difcurfibus hic pofitis , le&tionem atten-

tam facias unius puncti, vel paragraphi. 3. ut fi profectum poft tempus

aliquod non advertas, non ideo ceffes, fed admonenti te Magno Spiritüs

Magiflro D. Thoma Villanov. obedias, Expe&a Dominum viriliter age,

n

&d confortetur cor tuum ; non ut aliquipre nimia pufillanimitate,69 impatien-

tia,fi eodem menfe , vel ammo , quo viam Religionis arripiunt , aut quo vo-

n

lunt perfetlionis aut devotionis non attiugant , labafcuut , Q à S. vite pro-

Ab

pofito pueriliter defiftunt. PerfeCtionis via non volanda , (ed perambulan-

onem

da eft, multa patientiá & longanimitate opus eft, ut pervenias, Ergoper.

; C0

uiciofe fuggeftioni fervidus Religiofus , 9 conflans , ingenuà refpondens ait:

al

In Domino confido , quomodo dicitis auime mee tranfmigra ? tranfimigrave

ul

non po[fum, fufficit áre. ( Conc. in feft. Vifit.) Nec Sancli brevi tempore

affecuti funt perfe&tionem, fcis jam quod Ven. Orofco 30. annis contra

udít

0fl0,

tentationes maligniSpiritus pugnare debuerit,ufque dum ipfum impugnare

10

ceffaffet. Sic alii Dei fervi in uno vitio corrigendo annos infumpferunt,nul-

jd

lum affero, fed te ipfum pro tefte & exemplo volo , ut probes & aliquan-

yrnes

do dicas, quanto tibi fudore conftiterit. — 4. Alloquentem facultates a-

nime tux , & quafi in compendio totam materiaam exercitiorum

us

fiho

comprehendentem Auguftinum , fepe tibi reprzfenta , & exequi ftude:

Potentix mez , cum aliquid ftrenué atque alacriter agitis, && impigré ope-

Wl!-

1 vet

ramini, five in Ovatiouibus, five in jejunis , five in eleemofsuis ; vel tribuitis

ecem

aliquid indigentibus, vel donantes injurias, ficut €9 DEUSin Cbrifto donavit

vobis, five domantes perniciofas confuetudines, caftigantesque corpus , 8 fer-

107

)

Pro

vituti fubjicientes, five fufferentes tribulationem, €9 ante omnia vofiet ipfos

li

in dilettione ( quid enim fufferat , qui fratrem non fuffert 2). five profpicientes

"

juflitiam, atque i

nfidias tentatoris, €9 fcuto fidei jacula ejus ignita repellentes,

J

Ij tl

zrp?C

&j extinguentes, five cantantes €9 pfallentes in cordibus veftvis Domino , vel

cltà

vocibus à corde non diffouis, omnia in gloriam Dei facite, &$ D EU $ pacis

erit volifcum, ( epift; 4g.ütfup.) Denique, in inceffu, ftatu , babitu, &d in

at

omuibus motibus veftris aibil fiat , quod cujufquam , ive Dei, qui omnia vi-

det, five Matiz, quz Mater noftra eft, five Angeli, qui tuus cuftos etl, 6 .

j (Cf

confïf

)vc'hqminum , five confratrum tuorum offendat afpedum. (Reg.)

n

*

Pro-.

[

280

Prapofita,läxamen Diei VIIT.

Propofita , Religiofum interue reformantia.

1. Cultui DEI Matris ftudere , illumque in officiis Ecclefiafticis, cho-

1o, Miffa , Concionibus promovere , & íe cultorem profiteri , ac erga

eandem tenero quodam affetu ferri, habendo in eapoft DEUM princi-

palem Advocatam, ac illi commendare hanc fuam Religionem & fratres.

2. Erga Sanctos pariter duci Veneratione, ac habere fuos Patronos

Menftruos, item diurnos , illos, de quibus illa die officium recitat ( qui-

À

bus in feria Menftruos fübroget ( exorando in eo prater intentionem Ec-

Aur

clefiz , ut eorum veftigia fequi, & affequi liceat fub eorum protectione.

3. Imitari eosifta die inaliquavirtute, quz in illis eluxit, üt conftabit

dei

Àhr

ex vita, ac afvefcere cum iisiaterne loqui, cum urget tentatio , vel alia ne-

ceffitas, fimulque offerre illis hunc laborem, cui fe accingit , cum reflexa

Qui

intentione , & motivo fupernaturali, quibus vellem, ut potitfimüm vacaret.

hy

4. Tpfis quotidie aliquam mortificationem offerre , in cibo , & potu,

uti

vel patientia inadverfis, velalia (uivi&toria, Hze Vi&torizfacient, ut eorum

Da

interceffione vincat etiam Diabolum, & cum eis affequatur triumphum.

bj

Examen pro exteriori Reformatione

jn

z, An &quoties in meníe om

[ T

culpabiliter ?

;t.tat preces promiffas B. Mairi, & Sanclis

Qu

2. Quam ftudiosé colat S. Angelum fuum Cuftodem?

3. An loquatur aliquid, quod in San&torum (it depreffhionem , vel loqui

lf,

t

permittat? docendo vel difcendo przcipué ?

4. AnChrifli Vicario , ejusque Conftitutiónibus fit obediens , ac feníura

petius illius fequatar q

uàm fuum? quia gui non ftatin hac Petra ,

nec DEO, nec Sanctis placebit.

Abfolutis jam omnibus, qug Beri, & legi debebant in die, in gratiarum a&tionem dicat

Jdevotiffimé Hymnum Ambrofio- Auguftinianum Te DEwm Laudamus , cum Oratione gra-

tiarum a&toria,cui fübjungat 24ve Mzrzs Srella & Orationem S. Matia & omnes Sandti in-

tercedant pro me ad Dominum, ut ab eo merear adjuvari & falvari. Amen.

Sequitur Ccena ; poftquam in folito ante fomnum examine conícientiz fe redectat,

quanam futura t prima occafio interrumpendi fua propofita , quod facile ex converíatione

fua, aut indoledivinabit ; contra hanc fe noviter pugaare refolvat , nà cà fibi poftea oblat4;

Epox cadat; & fic in fumum propofita evanefcant

Hoc facto, falutato SSmo & contritione clicita, ac di&e pro culpis in his exerciriis

Zferere, indormire ftudeat in hac pia

eommillis pfalmcf M;

-*

Copitatione,

Eginam Cali hodie invocare, & amare didicifti, fit igitur nox hodierna fub ejus pro-

tedhione, ut facere (olent omnes noftri cingulo Mariano noctu przcintti, Cogitate

ad pedes illius jacentem, utpote Domine tantum vile mancipium, dignum quidem, quod

pedibus ejus cenculcetur, quia tamen Mifericors eft,

peie ab a ao&gu quieram;

& fnem perfectum.

Pro-

&2 (0)99 -

—

, d

T

Proteftatio Authoris.

Yrinci«

Hatres,

Ulta in his AUGUSTINI Soliloquüs dicuntur de

0008

Miraculis, vita, a&ione & Morte fervorum DEI, qu:-

(qie

M

bus tamen non debetur alia fides nifi hiftorica , utt

f Ec-

liont,

Author proteftatur , & omnia fubiicit infallibili judicio Ec-

flabit

Cleie, conformiter ad decretum Urbani V1I1. publicatum

Anno 1625. 15. Martii, & confirmatum An, 16,4. s. Julii,

ine-

elerd

Quia veró omnia hic di&a do&rinz potiffimum S. P. N,

dC

Auguftini, veluti bafi innituntur , licét non pari Spiritu,

t DolU,

ut & ad(it autborizas, quod docentem linguam "vita comitetur. 1deo

eorufil

Bme Pater ( dico verbis filii & (uccefforis tui Hipponenfis

phurm,

Epi(copi Eraclii ferm. ult. init. Fp. Aug. ) Quidquid ib in no-

ffro fermoue placuerit agnofce , quia tuumeft , ac fic parcas Homini,

n ls

uon errori , donec paulatim totuso, quod nen & te plantatue efh, relin-

HALUY.

Filii porró Augu(tini , quacz.

uque à Patre mofiro. audi-

1

|foqui

s

ffis » accep

iflis, €9 didiciflis , bac cogitate ; æf Agite, & DELUS;pacis

erit volifeum. . (ibid ) |

f

Detrá,

us dcit

. Cui Omnis Honor & Gloria

t g

jndi itt

fgï*.äaih

er'ationt

à Dbhü)

gtl

qui r

Go

jo, P

r

Nn

Biblio-

I

d

— d

li

N

Dïf

l:

Bibliopclialïh-ilomuf'c; "

M

In Officina Lochneriana Norimbergze , & Pragae, proftant

À

iufto pretio venalia IV. Volumina Theolcgiz Schola-

fticee /Egidio -Auguftinianae, ejusdem Authoris. , Opus

|r

alioquin completum, & à fententiarum varietate come

gnendabile, quod tibi hac occafione infi

g

puare , €quum

yidcbayuæc Vale,

Y

Me

Cr

Pt

lt

Me

i

Is

INDEX.

Index Txtulorum hu;us Sohloqun.

Auguftiniani.

Dottrina Preambula.

pag.

DIES PRIMA

ilia matutina, & quadrans Patfionis Dominice , Agonm

yse

Chriffi in Horto.

P3E.7

Meditatio 1. De fue nofira Creationis.

Scrutinium 1. Antemeridianum, De prg/äät'u, vel dejz»äu à pro-

. XImnis exercititt,

Pp.eu3

Propoüta , Exameti,

pl

Le&io Antemerid, De refþe&u fms per. bonam Irztmtm;:m

P.us

Meditatio IÍ. De ffze moffra vocationis.

7

P.24

Recolle&tio pro.Prandio , & Coena,

p.26

(^

Le&io Pomeridiana 5 De Amore Jïnzs per -wc;moyg .g/;*;m;ztæ-

p.27

u$

420

Medit. III. De medus ad finis utriusque confecvuoncm p.49

(

Scrutin. 1 L Pomerid. anm indu[iriam adbihueris pro Jalute ani-

n

ma?

p.42

Pxopoüca, Examen, Pia prono&e cngrtatno.

P43

DIES SECUNDA. .

'qux ía matunna , & quadrans Paffion, Dom, Cbrzjt'us fþmr

awztuorjudzczbm, & colaphizatur.

P.44

Medit. l. Dé facientibus devíare ab ultimo fine, mten qua eft

Peccatum mortalz

p:46

Scrutin. I. 9« media adbilere velis ad wtzmdzm pemztum? Pa48

Propofita, Examen.

p-49

Le&tio Antemerid. Deceufr ordzmrzzs lapstis, 65' relapsia, . ;p-ibid.

Medit. IL. Dezoz conte muenda malitia peccatà wnm/z.r

p.58

Recolle&io pro prandio, & Coena.-

60

Le&. Pomerid, be Cosfeffonis nece[[etate , ut;lzmte ? t'f qzm/zta-

p.6t

£e,

an

Medit,

INDEX.

l

Medicatio Ill, De propria particularà inch

?natz'me Ad quadam pecca-'

$

74

pag. 70

Scruti ri. II, Pomerid, Quali f[atisfattione delitlaexpiare ve

lis?p.72

]

; dormituri cogitatio,

P.73

Propofita, Exgmen

DIES TERTIA.

Vigilia matutina, & Quadr, Paff. Dom, Aox Praambula ad pa[-

ffonem.

P. 74

D

De effe&ibuspeccati in omnes,

$ däin

. jedicimm, ideo

quorum prïmus eü- D72

M

"

M
