fundere, & ad intra erubefce dicendo : Domine non fum Dignus.

i

li

*

i

Poít menfam Nona deambulatio,

DI

'ritualis,

o^ Spi- -

eí

)

H

Ora 1183 preces: Recita ex Breviario pfalmos illos, qui funtin cbm;z

bt

muni Apoftolorum diftributi pro S. fide in mundo augenda, & con-

fervanda. — His adjunge Orationes, feu collectas generales, vel fpeciales:

10

il

SS, Patronorum pro hac die. Recita coronam B. V.

pro tua Religione ,.

tu

& füperioribus nin €a, ac preces quotidianas ad eande

m intentionem.

fte

"

H

tj

. Le&io Pomeridiana.

nl

Con

Potiora Charitatis erga proximum Munera.

tl

Onfequeus eft , ut qui ex toto corde , ex tota anima , €$ tota wiente

vt

li

C

D EU.M iligit diligat €$ proximum tanquam fe ipfum, quia boc jubet

ij

ille, quem ex toto Corde, ex tota auima, ex totamente diligit adeo qui-

ll

dem, ut umun borum commemorare plerumque fufficiat, cum avitur, de ope-

vibus juflitie , fed opportunins illud de amore proximi , de quo quisque faci-

D)

liis convincitur, (S.P. A. expofit. in Ep. ad Gal. c. f.) vultdicere B. Do-

0j

&tor ex Charitate proximi agnofci poffe, utrüm in nobis fit charitasDei ?

Qu

us

quod eft affertum fcripturz ;

Tit

ui enim mou diligit fratrem, quemvidet ;

lt

DEum quem 20n videt, quomodo poteft diligere? ( 1. Jo.4.) Mentieban-

IN

tur etenim quidam diledionem Dei fe babere, &9 de odio fraterno eam non

(

babere convincebantur,

Unde experimentum velle capere, quantum in

amore Dei profeceris , optimé id efficies , fi amorem, quo erga proxi-

mum ferves, ad flateram appenderis , quz ratio eft : quód D. Joannes

EPlü«

in Epiftola fua prima , nihil aliud, nifi dilectionem proximi inculcet, uf

Af

lm

eredamus in Chriftum , €8 diligamus alterutrum, ut diligamus wos imvicem ,

Tore

quia

a

p

Le& Pernerd. Diei VII.

3ay

«guia DEa; dilexit nos, €$ s debeamus alterutrum diligere, & Jiligamu;

dnvicem Deum in nobis manere,, 89 cbaritatem éjus in nobis effe pevfeham (c.3.

AUE

$& 4.) quoniam fi boc fiat fufficit ; & exinde apert& declaretur, adeffe ia

inobis etiam dilectionem Dei,ficut € contrario, fi quis dixerit , quoniae

fOruft

diligo DEum &6 fratrem fuum oderit , mendax eft.. Quamodo mentiris., &

j n

dicas dilige DEmm, quundo non diligis fratrem. — -Sic Yaleris, quaudo. dicis

"H

diligo fratrem, fi putes, quia won i

igis DEwm, Neceffe eft qui diligis fra-

dtrem , diligas ipfam dilettionem, Ailettio autem.D Eus eff, neceffe eft ergo , ut

P

3DEum diligat , quisquis Ailigit fratrem. ( trac.9. ind. epift.) 'Hoc fyllo-

gifmo evincit Auguítinus dile&tionem proximi non feparari, à dile&tione

Dei, quia DEUS cbaritas ff , & coníequenter qui habet charitatem ha-

WUng

bereetiam Dei ipfius amorem , quz in ipfam veluti fontem sedit , & ia

&con.

ipfo veluti centro quiefcit , quomodo veró mendacii convincatur affer-

vecialts

tor DEI amoris, & ofor fratris , pulchré :ulteriàs explicat : 0 Homicida

gont,

«quomodo diligis DEUM? .non aullifti fuperius in ifta &Epiftola , qui odit fra-

2

&rem füum Howicida eft. ;Prorfus mon diligis DEUAT, fiodis fratrem, 4pfe

t

dixit , dedit mobis preceptum, ut diligamus imvicem,

omode diligis eum ,

«eujus odifti preceptum ? :Quodfi adhuc pertinaciter a

f

rmare velit fe reve-

xà DEum diligere , «quia.tot hàbet rationes :odiendi proximum , affurgit -

«contra ipfum fic: «Quiseff qui dicat diliyo Tmperatorem , fed odileges ejus?

"

d boc intelligit imperator , i diligis eum , fi obferventur leges ejus per Pro-

«incias, Lex Imperatoris ( Chrifti) que eft? 7Mandatum novum do vo-

1f

pis, ut vosinvicem diligatis. . dDicis ergo te diligere Cbriftum , ferva man-

u jubet

datum ejus , €$ fratrem dilige , fi autem fratrem mon diligis,, quomodo eum

lii

diligis, cujus mandatum contemnis? (ttact. o. fup..cit. Ep.) Nulla autem

d

penitüs ratio fübfiftere poteft, ut odio habeas proximum, dico nulla, quia

j fit-

quomodocunque tibi infenfus fit , :poft omnia eft frater:tuus in Chrifto,

p.Do-

ejusdem Ecclefie membrum , filius ejasdem Religionis. 'Sed inimicus

qneus eftinquis , & expertus fum ilum adverfantem , fevientem , morden-

uD

goidti

tem verbis , exafperantem contumeliis , infedantem odiis (inEp. Jo. tr. 8. )

j

inimicus? neutiquam , corrige Jinguam , frater eft, frater in Chrifto, fra- .

um m

terin Auguftino,

Pulchram movet quxftionem Aug. tract. mox cit. quód Joannes in

ntum i.n

Epiftola fua prima non dicit, uf inirmicos diligamus , fed ut fratres diliga-

um

aus, Dominus autew dicit., uon nobis fufficere ut fratres diligamus, fed de-

bere. nos exteudere ipfam .diledionem usque ad. inimicos. An ergo minüs

lt V

j

3moneat Joannes , & plus Dominus? Refpondet autem, st 2070 boc di-

quia

dile&tio, Quando enim a-

estj quia una eademque dilectio, eft fratris

Ff

inor

^26

Le&t. Pomerid. Diei VH.

mor inimici ordinatus eft, optas illi ut inimicus non fit, ut non arï:þlia&-

4lí,

Tl

noceat, nom perfequatur , prout Chriftus pro: inimicis orando , optavit

ut.non remanerent perfecutores.:: Pater ignofce illis, quia nefciunt. quid fa-

)

eiuxt , atque adeó diligendoimimicum , ontas illi , ut. fit frater tuus , & ità

T

bxm

eun eum diligisfratrem diligis, (ibid.) prout æquc.äïhsifï-us,þ quibus voluit

ofci, mutari illosvoluit , quos voluit. mutari ,. ex inimicis fratres faceve:

D7

natus eft, 89 verz fíc fecit. — Duo namque funt, qiz charitas obfervat:

N

u

in eo, qui factis feprobat inimicum , auum quod 4 Dto fa&um eft , & eft.

[

homo, qui àDeo factus eft, aliud quod edit , quod invidet, & Bocab Ho--

id

mine factum eft ; Ef quid dicis in animo tuo? . Domine propitius illi.efto;,.

p

dimitte illi peccata , incute illi terrorem , muta illum.

Nen amas in ille

qu

guod eff, fed. quoz[ vis at fit , ergo cum iaimicum amas, fratremvamas, . Ex

i

k'ï i

quo fequitur: quód: perfecta. dilectio fit inimici dile&tio , quam com-

mendatam habemus in dilectione fraterna ab Apoftolo Joanne , ut jam-

C

non.inimicum , fed fratrens difigamus. — Apage ergo odiefamhocinimi-

U.

ci nomen, ut aliquando ex ore Religiofi audiatur, ifte vel ille. eft meus

&q

inimicus. . Si enim putas tuum veré effeinimicum, odis ito;r diligis ; fiodi-

fr]

fti lum €9 tu (propter has vel illas rationes , qus apud te vim faciune )

eontra veddis malum pro1malo; quia odium pro odio , quid facit reddere.

turí

analum. pro-:alo ? Utum €$ egrotum flebam, qui te odexat, jam duos plas-

ben

0, i (S. t odiffi ( cit. tr- 8.) ergo né & tu plangendus.fis, corzige fen-

€05

'Tentiam , muta opinionem, & diftingue bene., quid te odiffe, quid ama-

fUCU

re. oporteat? Noli in Homine amare errorem, fed bominem , bominem Dens:

Ta

fecit , evrovem: ipfe. borao fecit (tract. 7.) quod maximé obfervandum eft,.

Qroy

eum errcr corrigendus eft, ut correctio-fiat cam amore,

tar

A

. Ex hac Auguflini explicatione habemus, hiominem diligendum: effe:

(to

àt fratrem, fed infuper diligendus eft.ad menfuram. propriz dilectionis, ut:

LU

quod.tibi vis-fieri , velis & proximo:, & quod tibi non fieri nolis , etiamy

Ailge

eidem, vis v. g. tibi bonam veftem , bopum cibum, bonum lectum, bo-

qmj

eni

num füperiorem velis & lizc tuo confratri, & viciffim cum nolis perfequi;.

Y

eontemni; decipi, infirmari &c.. non utique faveas lixc alteri tuo coalu-

A

mno. Necmeliorem hác libellápotuit dare Chriftus, cüim enim itiríatus fit:

»u

lix

nobisamor erga nosmetipfos, facilé cognofcere poterimus, quidproximo:

of

debeamus , & quantuar in fraterna dilectione profecerimus , veldefece.

Wte

ricsus.. Qui diligit. alterum legum implevit.. ( Rom. 13.). Nam mn adulte—

2

*

1UR

vabtris; non occi

des, ron furtum facies Q8c. im boc. fermone: vecapitulatur :-

i

[/

Vl

Diliges proximum tuum. tan

P

uam teipfum. Im tril

^us ( praceptis tabula ).

[

;

Tégn

charitas Dii, ii Jeptem aliis

Hüg'

fen

aritasproximi. — Ne facias alii, quofi pati

L

——

"Leff: Poterid. Diei VIL.-

Avry

I

«is, non occides, quia €9 occidi non vis, son. fareris , quia. furtum páti tu

ptait

102 vis,:& fic de aliis difcurrit; ( in P. 32.) Diletlio preximi malum. noi

ll fü-

-operatur ;fcilic&t proximo, nonpermittit aliquod malum irrogari , quia etfi

&it

-de diletlione Dei poffint sientiri bominesquia variores tentationes eam pro-

ol

JDbant.; attamen i2 dileioue proximi facilins convincuntur eam mon. babere,

fuctte

dlum iniqué eum bominibus agunt.- (in expof.Ep.Gal..c. y.:num. 45.) Sed

Yent

:quia non folüm oportet declinare à malo., fed.etiam facere.bonum , ideo

tl

Opera & officia cbaritatis pro loco , tezmpore, & necethtate exbibeantur.

bEo-

(tract, 8. in Ep. Jo.) Omui petenti te da, jubetPrzceptornofter CMatt.s.)

Left,

pracipué cüm:habes & dare potes , aut debes. « Cui verb juflé negaveris

a lgä

quod petit, indicanda eft ipfa juflitia, ut nou eum inanem dimittass itaomni

2

geteuti te dabis,quamvisuon femper id, quod petit, dabis , 9 aliquando me-

Q

Jihis aliquid dabis , cum petentem iijufta.cotrexeris, ( deferm. D. in.

nt.

ut jatt

«c, 1. L. 1. ( quodfi uon fit quod praftemus, fola benevolentia fufficit amanti,

iini

quamvis femper dare paratus fit, cui plenum eft peuscharitatis ( in P(.36.)

X

[feus

& quandoque Deo plus ex corde conpaífio pla

c;g'big?, guäm ex/ burfa de-

| fzodi-

inarius.

t

Ad hoc'preceptu

m dandi quoä-neceïürïüyha 'eft, præcipü?: obligan-

:"./l/.'ï('j

gt

1ur' fuperiores , & Miniftri, ut neceffitatem patientibus Religiofis ferviant

libenter & dent cum amore , & pro facultate monaflerii,

Non finant

pur-

.f

€os venire bis vel ter pro habitu , pro calceis fed mox ut àudierint

J a

fuccurrant, promittant , vel tempus aflignent, quod & maximé in repa-

1Due

sationibus veftimentorum fiat , quamvis prevenire neceffitates fratrum

propriá induftriá, vel certum tempus eis prefigendo , & fin& eo quod pe-

jf &5

tantur porrigere, valde laudabile (it , &t hortatur D. 'Thomas Villanov.

( con.2. de S. Mart. ) Hilari auimio priis fuccurrite, quam rubor . petitioris

Iffr effe

jiis, Ut

"wécedat. Noliteexpe&lare, ut roget ut inflet , ut erubefcat, fed vos ejus in-

eaara

Higentiam prins intelligite , 9 preveniendo fuccurrite, — Negare autem ali-

, 00

quid, vel diminuere, vel conqueri multüm ad neceffitates communesini-

pendi, &rexire , & ideó tergiver(ari , fpecies crudelitatis efts tali ego vel-

ï[*quia'

Jem ad auriculam dicere : Vitrice fuperior, non Pater, tu nédas extuo? an

cogtue

fhzc Patrimoniutm pauperum non funt ? an tu. redituum Dominus es as

itus li

rf

potiüs Adminiflrator? anhac fratres non merentur? An dum tibi provi-

dere debes, mvdltum exit, multum impenditur? vel ex te ipfo difcas mo-

;;d:(i:((n

dum charitatis , quamvis clar& fatis illum tibi przfcribar S. Regula c. 9.

V'effimenta vero, &6 calceamenta, quando indigentibus fueriut necejJaria, da-

j

2j

Te non differant , fub quorum Cuffodia funt.que pofcuntur , fin£ murmure

e torques priusquam te

j i

J'erviant fratvibus f(xis. Non differant dicit: & tu t

P^

ad

D

—

Lect. Pomeri&. Diei. VII.

258

ad danduü äefolvasi Sine mutrmure dicit : & tu centum priüs. convitiis:

M

&

impetis fratres, quàm petentibus femel confentias? Vah abufum fi alicu-

bi irrepfit , quem Provinciales in.vifitationibus pracipué corrigere,& poe«-

f

ná depofitionis ab:officio punire deberent: Tales enimv credunt fe Do--

Qu

fninos redituum, cum: fint Adminiftratores: ,. & idtircó» officio: indignii

£

ili

funt, quod' ufürpant; nor: veró: legitimé: fuftinent: — Nam.veri fuperiores:

ebfervant. illud D; Thomz fupra fati ; Beneditlus: DEUS ,.qui dedit nobis,.

ta

at: aliis füccurramus..

Teitur ex communi penut,. & squaliter Religiofis:

i

tam fanis, quàm infirmis: provideant: fuperiores de. neceffariis ad vitam;.

L

habita ratione: ftatüs;, valetudinis:, ac laborumr, quia fuperior eft difpen-

810

fator bonorum Conventüs juxta: cujuslibet: indigentianr, & largam ma-

p

num: debet: liaBere: cuns neceffitateny patientibus:,. & dum curat alienane:

fti

in

tam; fuanrcredere:debet, ex cap. Fratrenz noflrum dift. 82.. Confili--

um. eft N.P.. OQüav, tit; 180; intes 1683« qqi-

g

Ad pofitivé quoque adimplendum przceptunr cliaritatis: tenentur ij

:

fit.

fratres , quibus ex. obedientia incumbit.docere alios, ut.iisdem opera mi--

«

féricordi» exhibeane, patienter tolezando:ipforum tarditatemr , aut: igno--

a

rantiam; modó füpina: non: fit. negligentia ;: üt fecit olim: Moyfes cunm

populo Ifraél:, aut: €liriftus cum Difcipulis vel D; P. Auguftinus: cunm

füis Hipponenfibus , quorum captui füum alioquin: przcelfum ftylum de--

6

mifit , & aptavit.... Item ad hoc prceptum: tenentur precipué illiy qui--

Bus incumbit, diftribuere; victum:fratribus , aut: Eleemofynam pauperi-

lg

L:

bus ad januam, vel' refiduum; de; fratrunr portionibus 5: Üt: quoad: pri-

mum ,. melíora quz poffint, acquirant, & non:quid pro:quo à. Vendito--

[

N

ribus-accipiant; ut: intereffe.in/ eo: non: quzrant ,. íed' communitati: priüs:

quàm fibi: provideant; ut portiones non minuant, non. deftruant; à parte:

qu

M

per jentacula aut: mzrendas: non: confümant', paratas: prout' unicuique:

lo

convenit; appoxtent; ac fiquid' alicuideeffer, fervitores menfz feduló: ob-

fervent; & provideant:.

uoad' fecundum: veró; ut:Sanctam Eleemofy-

(

Ü

nam confcientiose; & cum:amore pauperum, non'eos redarguendo; non:

D

repellendo; ne forté cui domum:clauferis ipfé fit: DEUS-.. -Non vilipenden--

p

Y

M

i

do, aut alios contriftando, diftribuant, memores-illius D. P: in Pfal. 42.-

Si panem: dederis triflis:, && panem: 85 mevitum: perdidifi.. Quoniam etfi

4d

ind

pauperes ipfimet fimus', attamen femper: debet aliquid fuperior pro pof-

fe Conventus affignare:pauperibus, idque:quotidie, five de pecunia, five

W

d&.reftanti poft: menfam: fratrum: offa: ( queim: omni! quomodocunque:

ï'ur

modico;Conventu; remaaebit',. fi:à:parte: diffipatornon fit; aut:alius qui:

&

inde:

/"e& Pomerid, Diei. VIt.

ásy

——

Vitüg

inde alatur impertinens eam non abripiat , & peü"umdät) ut per hünca--

I

&um charitatis in pauperem; affectum fuum:extendat, & benedictioneny

M

fuo Conventui mereatur.. Juxta illud Chrittr, da:e 69 dabitur volis. — At-

Do.

que ut banc benedictionem: nancifcatur ,. debet ipfe frequentiüis- videre;,.

dipt

quomodo in:fioc negotio pauperum, fubordinatus fuus fe habeat? & an.

Tores

illud pro: debito» exerceat?' obfervando' illud & fzpe inculcando t $i po-

Ils

tes dare da, fi now potes , affübilem te fac, coronat. DEUS'intus bonitatem

nf

uli non: invenit facultatemz — Nemo dicat,, non babee:, cbaritas: ex^ facculo

Ia.

non eregatur (in P. 103 quiz femper babct quod det ,. cui plenum eft pe:-

t«

us cbaritatis. (inPfal;.36-) Idem quoque videat; quomodo' Janitor adi

13

portam: Conventüs fzculares: intrantes: tractet, excipiat; quo ftudió com-

jarto

miffà fibi exequatur? vocando: hiunc vel illum ex fratribus, aut in abfen-

onfil

tiareli&ix: fibi ad' expediendunr expediai; vel im fimilibus expediendis ne«

gligens fit? multaeninr ex his. nom obfervatis: üt pareft: , fcandala &

peccata; contra: charitaterm oriurtur; & neceffe: eft, ut Janitor Monafterii

nfur.iþ

fit homo virtuofüs; attentus; circumfpeclus; prudens; utpote qui primus:

1 li

eccurrit: intrantibus ,. &

qïkui».Mbnjaifcerium: notabilitez conr« veldifconr-

v)azwnf

grendare poteft.

j Qu

$ Curt

"Tenentur itemad'hocpreceptunr implenduntPriores; '&:e*orum füb--

máee

ordinati erga infirmos; ZEgrotantium cura uni alicui debet injungiinquit Sacra!

! qm;

Regulas: & famulo Dei dicenti quod fibi doleat, fia? dubitatione credatur.Me-

t

dicusconfulatur .c.9; & Conftitutio quoad hoc 2;p.c.Y4. dat exactam inftru-

jl pri*

&ionem, ut nifiil opus fitaddere fed id folüm exequi : ac exoptare, five

editoe

n Apoftoli:dicentis : Quis infirmatur, 89j

füperiori, five. infirmario:charitate:

j pris

$

o nom infirmor?: quia.fifübdito infirmante; & ipfe'infirmetur per com-

ipute

ffionenr,. turrc segrotanti nihil deerit de Medicinis, de cibo, de fervi-

pa

*

icuque

110

& de: quavis.alia neceffitate s üt bene monet; Ven. Orofco;. ( hoclo-

Q:Q Ob'

co) Pracipué veró: on deerit: infirmarius;, & fuberdinati', meliis atten-

emolj^

dere; quando (cient fuperiorem obfervare-illud. Eccli 7. v.39; Nom te pi-

p

geat vifita

L

re infirmos , ex boc eniur ür diletlione: fi'maberis, quód nempe

mnim-

ille vifitet:

fzpius egrotos,. G videat; quid, & quomodo cum illis agatur ?

r

ad quod quidem» tenetur ex: officio, & reliqui confodales, ut adeant fub-

jam e

indeinfitmos; & confolentur.. Secüs enirr; fi nec fuperiorcure eorum

'tü pO 1

^

vigilet; nec diligentian adhibeat.ut invigiletut",. & eis pro'debito fervia-

3 *

tUr; tunc:in: Martyrio ( üt vocat Orofco'cit) eorum, ipfe agit earnificem

rsvis & viceverfa infirmi ec

L

yunq

& miniftri, tortorum fübeuntimunus: ,. qua

tem- -

j

4

qUï

l

f

f

d

$39

"Le&t; Pomerid, Diei VIt.

æcmporc'däbeant offeudere Conver(ationem fuam ,n& ipfi impatientia füä,

F, (

aut nimia importunitate exigendi, quod vel non habetur, vel haberi non

ioi!

poteíl, evadant tortores fibi infervientium. Semper tamen fani, citiüs ce-

i

:«dere debent eoram importunitati propter vim morbi , & perturbatam

u

Aonnihil mentem, à timore hortis , vel aliunde, cum eum ipfi non pa-

r

tiantur; uti & egroti confiderare debent, fe.ut pauperes propter JESU

4

Chrifti amorem , five (anos , five infirmos , neceffitatem aliquam pati o-

m

portere,.ut plus mereantur & inhac vita dolores patienter fu(linendo , fi-

gn

bideleant purgatorium; fic enim fibi dabunt mutuas fanus , & alter al-

«terius onera portando, adimplebunt legem charitatis.

i

f

Denique ad. charitatena in clauftro fervandam fan&titfimum medium

i

&ft, quod pra(cripfit S. Liegislator Aug. Lites aut-aullas babeatis aut quàm

ps

cellerim? fiiatis , n2 ira crefcat in odium: , 9$. animam. faciat bomicidam.

Vf

Qui maledito, qui comvitio aut aliter aliquem leferit , meninerit fatisfaio-

uf

uantocyus curare, quoa fecit, G9 ex ipfo ore proferre medicameuta unde

lia

fa

d

a

À

funt vuluera , 8 ille, qui lefus eft, finà difceptatione. dimittere , aut f

t

Anvicem fe-leferiut, ivvicem fibidebita velaxare , ac deprecari debeant o£-

fenfam, his enim obfervatis, erit Monafterium domus pacis , & com-

àd

munitas offcina charitatis , pracipus fi id fiat quantocyns , & fin$ difce-

i

alione ; hec modo namque poft turbidum , ex fragilitate linguz , vel

aliunde caufatum, redibit ferenum, — Sicut econtra, ex horum dilatione

g

Qüte

fiet ira inveterata , qu& animos magis exafperabit , & totam cemmunita-

i

fem perturbabit, — Unde fuperior aut alius moderator deberet diffentien-

Á

tes immediaté difponere ad ariionem, & principiis obftare , vel ipforum

&i

difcordantium unus fe humiliare, & cum fratre reconciliationem petere,

Àn

Hujusmedi. pacificatorem & litium gloriofum extirpatorem, haburt ordo

LL

nofler in S. Joanne Sahaguntino, cui cordi erat diflidentes pacificare &

p

xeunire, felici prorfus eventu: quod Salmanticenfium difcordias ipfe fo-

iU

lus compofuerit , quas tres Caflilie Reges non poterant componere. Al

terum in infirmorum fervitio indefeffum Samaritanum habuitin B. Henrico

z

Mo

de Vrimaria,, qui omni die gratiarum a&tione poít Miffam finita, infir-

Th

inos, qui inloco erant, vifitabat , & dulci alloquio confortabat , folitus

FUS

;etiam pulfum tangere, & de medicinis ex peculio fibi conceffo provide-

1 , nec.non cibos , quosforté infirmus:abhorrebat, prxvi& deguflare , ut

nw'

redderet annimofiorem; uti id memoriz confignavit B. N. Tordan. 1. 2.

invit, PP. c. rx. qui & ipfe in hocactu charitatis indefeffus, occurrit, lo-

Qui

Kx*v

&juendo de'B. Hermanno de Hallis, quem ad lectionem verborum illoruma

a

i paffione fecundim Marcum : JE.SU.$ emiffa voce magna. expiravit,

n

I

-.qu(z-

-

*

imemrax

ii

Lg&,- Pemc;rji,;i-.- Di'cii VIT

23

li,

8

woque expiráffe ait: fui fer

vgto*r gju"s in tota in)ïrmirdte illa. Tex*tium* ini.

( n0R

follicitudine pro. pauperibus Bàbuit B. Valerium Spannochium, Illiceta-

lst

num; qui Prior multorum Monafteriorum , tenerrimo erga pauperes

at

affe&tu ferebatur, iisque factus eft omnibus omnia, pro quibus Ven. Ma-

Y i«

rianus pofcebat eleemofynas;, Vener. Orofco-debita contrahebat, & Ver;

50

Paíchalis fubindé fuos calceos , aut tunicam, aut panem ad victum pro-

ati 0

prium: neceffarium. largiebatur. ( Arpe diar. ) Quartum , in. eruditione

h, fi-

ignorantium cum patientia fuprà jam habes.

4

H

terde

Quintun 1

n litium evitatione obfirmat

i animi. B. Sim'onem' Tuderz

tinum:, qui-ets Provincialis & Prior fuiffet. fpiüs., attamen femel Gene-

diurg

rali calumniosé delatus, & multa ea propter incommoda, paffus attamen

u

memor illius Lucezi n patientia veftra po[fid. &c. cancta fibi illatà gza-

2

ddatt,

vamina propter eutm,

E

r

jui pro nobis contümelias paffus eff', patienter,

fuftinuit ( Jord. l: 2. e.

$

) veritus, ne provinciam: cómmoveret, & humi-

jidio-

s udt

litati, patientia, ac fraterne Concordig per hoc obeffet , tant poft obi-

tum gloriofior, ebrBononie mortuus & per multos. díes infepultus r5 ;

Atj

at of

miracula approbata, operatuseft. . Sexturm, qui fratrem in quovis etiang

d

delinquenteagnovit,, habet Religio B. Toan. Bapt. de Moja, qui de nemi-

N

2

Si

ne malunr audire potuit, ità bene erga omnes affeCtus::: fratrum defectue-

j d

genuflexus corrigere folebat, adeb cum charitate humilis: quas ejus vig-

110f

tutes & in Provincia Mexicana Apoftolicam Evangelii przdicationem ,

TT

(«

DEUS fübinde miraculis, & poft mortem. incorruptione , & odore füa-

AE

viffimo Vallifoleu-confirmavit. ( Arpe-Diar. ). Nihil hic dico de Ven: Jo-

Ma)

At

fl

anne de Almaraz, cujus- donum particulare erat condonare inimicis. (indé

Pïtïf i^

Arpecit.). Quia aliam nobis Scenam vel. potiits:charitatis Meffem abun--

iordo

dantiffimam-aperiunt gloriofi Indiarum Miffionarii, vel.fi mavis dicere A-:

ac

poftoli, Venerabiles , Martinus deBerea, & Antonius de Roa in Mexico,,.

Ye o-

Didacus:.de O:tis, Joannes de Saldana in Peruvia , Bartholom. Güttie-

rez, Petrus de Zuniga, Martyr in Japonia, Andzeas de Ürdanete in Infulie:

, N

Moluccis, Nicolaus deMello & alter de Parca,,. i infulis Philippinis , B.

joca

. Wl

"Thaddeus indInfulis Canarüis , Ven: Cormelius de Bie, vit revera Apoftoli-

(olius

eus, qui centena idololatrarum.millia multarum-linguarum predicatio-:

rovfdï"

ne; G Miffe pluriesin die celebratione convertit, & baptizavit, praerupta:

riontium fcandendo , & in;iis animas barbarorum inveftigando:; & per-

j

nl

quirendo.,. continuis: annis viginti;. ac infätiga,bilifsj,;wEvmgem Pieco Vi

Nicolaus de: W/itte in- diverfis per viginti.duos. ánnos Indiatum . locis;

git o

iloori

"Tandemque circa An: 1600. Alexius Menefius: Archi. Epifcópus:Guanus ,.

Pim)its

& Primas ,ae Pxo- Rex,lhdiarum,f qui folus gcr;nqycm,.-menfes plus oge-

q

x*ä'tus

p

.

*

332

Ledt. ïPgmgriä. 'Diei "VIL

ratus eft, quàm omnes Miffionarii à S.'Tlïäm:;]hpoftolö ufque hodie.

a

fí

Hi inquam, & centum alii (.dequibus in fuccin&to Arpe & alii noftrihi-

vt

ftorici videndi fufibs ) feris illis gentibus inter.mille incommoda,.& mor-

tes mille prefentaneas, Evangelium «Chrifti indefefsà & heroice predica-

Its

k

runt, & ipfo faéto docuerunt charitatem erga proximum , quam de Spi-

ritu Auguftini hxreditarunt , ac veros ejus , & Ecclefiz filios fe fe proba-

verunt, in quem finem putas mi LeCtor ? in hunc , ut tibi charitatis erga

er

proximum praberent exemplum , & ipfo facto edocerent , Augufliniani

inftituti effe, difcere prius, & poftea docere, przdicare, catechizare, Con-

(

fefliones audir

«is?

€, & Sacramentorum adminiftrationi incumbere, ;Non cre-

p

"Convincam te prinio in generdli , dicente Lez (tom. z. p. 1. fums-

g

mz Reg. c. 1. n. 13. & . 2, C. 1. 1. 10.). Prxter obligationem commu-

$

,

nem omnium Regularium itendendi ad perfectionem , Mendicantes,fpe-

€ialiter tenent

ur &x iprxcepto charitatis proximi, faluti proximorum fub-

d

venire fcil, (Confeffionibus, :pradicationibus , le&tionibus &c. Ratio eftz

f

quia finis predicatorum «ft falus animarum , tum quia funt Coadjutores

t

Epifcoporum, quorum proprium eft'hoc munus , àt habetur in .Concil.

b

Meld.cap. 3, Robbomag. lib. 1.:c.98. in.Clement. dudum S$.Coterum de

of

fepult, €8 in Extravag. Guper Catbedra. "Tum quia finis Regularium men-

dicantium , t eft ordo nofler, prout , condiftinguitur à Monachis, ad

&

&ontemplationem, :& folitudinem inftitutis, eft profiteri ftatum vitze mi-

Q

Xte ex vita a&tiva, & contemplativa , pro.quo citat graves Auth, & fu-

Thr

peraddit, probabile fore , quód vi voti obedientiz ,quod vovetur fupe-

riori, & prout Papa primus & imediatus fuperior eft omnium Religio-

&

num, poffe eundem imendicantes obligare , .ad przdicandum infidelibus

ln

Evangelium,

D

Conyincam te 2. in fpeciali , ex B. 'N. Jordano, dicente : tempore

do

B. Auguftini ante Ordinis difperfionem , fratres fui , ferviverunt populo

&

predicando , & Confeffiones audiendo , ficut patet in quodam ferm. B.

lu

Auguftini 14. ad Ff. inEr, Bene uoflis Fvatres,& ideo habemus intentum

u

ex ipfomet B. P. fi fermones hhi illius funt , àt probant multi AA. apud N.

821

Crufen. & prafatum Jordanumillos confeciffe inoredibile eft , qui toties

&

in vitis PP, à fe editis illos citatfub aomine S. Aug. quod fané non pof-

It

fet, fiille idemmet Author effet, alioquin cadere ád in tantum virumne-

D

quit, ut quod ille malé cenfarcinaffet, füb nomine Auguflini vendidiffet.

u

Idem ordinavit (profequitur ulterius) Alex. IV. cum voluit nos

]to

&ransferri ad civitates, & in eis loca recipere , ac verbo doctrine, predi-

J

cationis,

*

Le&. Potnerid. Diei VII.

235

tEasecee

hodie,

catiohis,

& exemplo Sanétz Converfationis, ac a&tu audi-endi Confeffio-

c.

friki-

fíes, in DEI populo fructificar

.

Unde quod fratres noftri ex eremis ad ci-

Lttur-

vitates vocati funt, non parvi

praconii locum habet : quia potius majo-

& convenit eis ex inflituto S. R.

ii

ris perfectionis ftatum acquifiverunt ,

Ecclefiz, exercere opera Prxlatorum ;

quz funt purgare, illuminare, &

l-

tficere,

N

prob«

5 ergt

Afferit poftea c.

19. Ecclefiam fpecialiter fe extendiffe ad nos, per

ulz traditionem, modiprofitendi defignationem,

fniani

ordinis unionem, Reg

B

Con-

conftitutionum authenti

cationem , habitus fpecificationem, tituli datio-

fl cIe*

netn , officii divini affignatione

m , ad predicationis & confeífionis de-

ftino defcendentiz declarationem ; ut ità

putationem , & verz ab Augu

At

gloriofa dicer

et, dum propagatum a

b Auguflino ordinem affereret , &

.

us ampliatione Matrem exhiberet.

hn

gloriofiora, dum fe eidem in nova €j

m proximi

st

Confequenter à

primo ad ultimum , negare non potes , €a

Confeffie-

Charitatem tibi incumbere ,

quz à verbi Dei predicatione ,

f lub

dminiflratione habetur,

j d

num auditione , & aliorum Sacramentorum à

quare ut in

ifto munere fis Minifter idoneus

, ad ftudium littera-

yutores

conver&, ut non degener Doctoris Ecclefiz filius fis, &

(j

rum oportet te

n urbes te evocanteti,

u u

officium tuum f

e& impleas ad Matrem Ecclefiam i

Difpesfabo tecum tame

n à longinquo ad alterum mundum itine-

1fne

ffem multam invenies , & intra ipfana

js, d

ge , quia & in Europa me

Chriflianitatem , occafionem

nancifceris fructuosé verbum DEI fe-

2 fi-

minandi , peccatores convertendi,

rudes inflruendi , & ad bonum o-

&l

te non ftet , ut Meffis in Conventa

fnes exhortandi.

'Tantum per

rpé-

£uo fit multa, & operarii pauci; Conci

ones rare-, Confeffionalia vacua,

digio-

&

pauciffimi

qui ferviant altari.

Alioquia

jelibtó

plurimi qui vivunt ab altari ,

& Pater Sanctus tibi aliquan-

non cenfebo te inter veros

Auguttini filios,

do fegnitiem tuam exprobrabit,

& DEUS ipfe caftigabit, quia potuifli,

qpot

t te ab errore liberem , nolo charitatem

&rnoluifti, Ultimo denique , u

opulo

tuam erga proximum quadam tuaufuetud

iue , imó nou manfuetudine lan-

(, 2

uentem. Ferveat cbaritas ad corrigendum,

ad emendandum peccata, duna

entti

fi (üunt boni mores

agis ut Confeffarius,

t Predicator, üt paftor gregis;

pudN.

delectent, fi funt mal

i emendentur & corrigantur.Non putes tunc te ama-

qotie$

is, aut filium , quando ei nog

re fervum tuum , quando eum non ced

npo

das difciplinam , aut vicinum , quan

do e

um non corripis , non eft ifta

me

tr. 8.)

fcire debes: quod vinditla nos

charitas , fed languor, ( in Ep. Jo.

erende non eff

idifts

probibetur, que ad corretion

em v

let , fed buic vindide iu

j 10

fólent flagrare vindicantes , dilétionis

magriá-

rüe

ádoneus , nist qui odium, quo

éudine

7)

234

Medit. III. Diei VILE.

tudine faperaverit.. (1. x. deferm. D. in mon, c. 20. n;62.

) Utere igitur

hoc breviufculo przcepto : Dilige, €9 fac quod vis, five t

aceas, dilettione

I

taceas; five clames diletione clames frve emendes , dilettione eusend

es, five

(

parcas , dileioneparcas . Radix fit intus dile&ionis,

"on poteft de ifla vadi-

ce ni(i bouum exurgere , (incit. Ep. Jo.). illa eft un

T

uotidie redditur , fem

& ( Charitas) que etfi

per debetur ( in. PQ 36.) O þ[c amareumus ficut. Cbri-

flusuos! (inPf. 90. )

ü

Í

MEDITATIO!III. DIEI SEPTIMLE.

[

V

De Ponitentia, & Mortificatione A

Ppe-

F

titüs.

X

i

Unctum 1. Dïefeat* J'e'þræterifti'sf H

caveat de futuris. (Reg. c. 13.)

'"'oenitentia eft virtus deteftativa p

eccati commiffi , & ità dolor de

D

P

| praterito; quia tamen. includit verum , & firmum emendationis

d

propofitum, ideo etiam debet cavere de futuris.

hi

opus non habeat poenitentiá ? omni animz

Et quis eft, qui

fu

nive, fubvertaturin malo, edificetur

in Bouo ZE

przdicat Jonas, ut veluti Ni-

gid. tom. 1. Comp. pag.

Tis

x03. cuivis loquitur Baptifta: facite diguos fru

&us poritentie. ( Joan. 1. )

r

Omni fuggerit S. Regula: Doleat , quid eni

m Religiofus voluptuofus ,

tur

fecularizans , delicatus? vah monftum !

norr hoc. vult faccus ifte, quem

Tàs

induifti, Corona, quá attonfus es, Cingu

lum , quo pracin&tus. es, figna

'qX

funt hec poenitentiz , habitus Hominis P

langentis, mandomortui, Non

credis hoc? profeflio tua te convinci

t, qua cum Chriftó confixus es cru-

du

ci, hinc gloriari te oportet in Cruce

D. N. J. C. nec defünt votorum cla-

bis

vi, quibus affigeris , adempta libert.

as per claufuram

, corona fpinea in

din

eapite ad obedientiam compun&to, paflio in fufferent

ia, cum duéctus al-

.

terius fequendus , quo non vis

tiy

virtutem, — Alia funt lamenta

( Joan. 21.) fed in his fac ex neceffitate

fs

poenitentize voluntariz füfceptz pro pecca«

di

£is, ad quz hortantur Sancli.

Pofrulet à Domino: Religiofus , €$ lacrsmis

M

expofrulet, ut fibi dimittat prop

rios defeBus, quos commifit ( Orofc. hic y

€0|

ante Religionem, in Religione,

ximum.

Quanta non occurren

contraDEum , regulam, fe ipfum,

& pro-

1

y

finé timorevivat

t fed etfinihil de novo occurrer

e€t5 zonm

u

» quoniam/criptum eft, de propitiato peccato noli

; effe fin&

bu.

?ietu. ï(;ibidf. )

pl

Tor

II. Quid

.

Medit. IIL. Diei VII.

|23g

Jtm

impunitum remanebit? etfi DEUS àt mife-

1L. Quid jergo peccatum

jont

ricors dimittat peccata ut ipfi velut jufto fatisfiat, juffitia eff, ut puniat pec-

Ju

catum ( inPf. go.

) aut igitur tu. punire illud debes , aut ipfe puniet. An

1tli-

non potius refp

ondebis cum David , ut mifericordiam merearis ficat Da-

d

vid, non Domine , non erit impunitum peccatum weumn , fe

d ideo nolo uf

meum punio, ideo peto, ut ignofcas , quiaego

Chri-

me punias, quia ego peccatum :

agitofco,

(ibid.) fed quomodoa

gnofcis? utinam ficut bonus latro, qui erat

ortior in cruce, quamiu

fauce. "Tufortéfiftis in agnitione frigidz alicujus

fortitudo eft. O incredibilisinfania ? (ibid.) non co-

Confeffionis? hzctua:

äb

gitare,

nonadniti;ut malefacta przfentia, fa&tis bonis expienturinhac adhuc

iis non diceretillum fatnum, qui cum tranfire poffitin refrigerium

vita. Qu

eraquam, vu

It tranfire per ignem; cum diluere poflit culpam lacrymis,

"

dam Scorpionibus, cu

m poffit temporaliter fatisfacere, vultfati

vult expian

pati pe

rtotama

ternitatem. Si opus effet crines evellere cumM6aggdalena,la-

pide pe

&us tundere cum Hieronymo , loricatum incedere cum Guilel-

14)

DEus contentus eít difcipliná , cilició , jejunio , mortificatione in

t

mo, at

cibo & potu, infirmitatum

& adverfitatum tibi obvenientium tolerantia ,

ii

& vero' cor

dis dolore, quoties peccata commiffa occur-

GK

humili gemitu ,

runt, ut ea dete

fleris, DEum pro eorum remiilione continuà deprece-

u N-

ris, frequenter atus amoris Dei elici

as, vitam emendes, occafiones pec-

ib

