
bus,

verbum, (juxtafup. cit, Aug. ) & fideles ad ill

ud audiendum, fic & jufti-

lis,|

» prudentiam ad moderanda vitia,

tiazo adminifuraridam, quia DEO pfacct

quia

t

L

Left. Antemerid. Diei VII.

2:$

of

quia DEO difplicent , fortitudinem ad pugnandum contrà hofles fidei,

f(

quia id Deo placet, & tempmmtianä ad froenandas libidines, quia Deo di-

i

Íplicent, fic de omnibus aliis virtutibus, quarum Regina eft, omnes illas

J

ordinat ad unum folum DEum fibi tencrrimé dileétum , in quo veluti

1àbi

centro fuo, & fine ultimo fiftit, & ad ilium cetera omnia ordinat, utin-

»Ü

de eruere liceat, qui faciem iftam charitatis fic extenfz habct? magnim tbe-

aurzm habere neceffarió debeat.

h]

Et anne fub thefauri nomine unam folüm. intelligamus gemmam?

ylem

Unum annulum ? Unum denarium? minim& : quando charitas non fa-

Atf

tiazur oculo folo, quo immobiliter refpiciatin Deum & proximum, quan-

OE

do non contentatur.manu fola., qua eundem DEum omnibus omnino

wit,

hominibus monflret , & ad eum manuducat, quando non quiefcit in folis

bt

pedibus , quo ipfa currit & invitat ad currendum àr odorem unguentorum

r

fponfi

& infuper patiems eff, benigna eff, nou emulatür, non inflatur 8dc.. o-

JDitie

mmnia credit, oumia fperat, omnia fuftinet,

& facic in Deum erecta , illum

juitt

nonfolàm faudat, adorat, benedicit, fedab omnibus laudari adorari vult,

s

& bemedici, — Latitudo enim mandati eft cbaritas , Q9 ubi illa. eff,uon. fuut

a

angujt

ie. ( inEp. Jo.tr. 10.) In ipfa latitudiue erat Apoftolus cüm . diceret :

d vos 6 Corintbii, cor noftrum dilatatum eft , & infuper

ts

Q: noftrum patet.a

a Wt

ciim diceret: Onmibusomnia fa&tus fum, ut. ommes facerem falvos, (1.Cor.

TrODdE

9.) latitudo mandatieft, cüm & ipfa fe ad totam legem implendam di-

hat

latat, & eít finis przcepti, latitudo mandati eft, cüm ex amore impleri

imr-

illud facit, juxtà illud: Ommia po(fum in eo, qui me confortat, & quoniam

"

ille, qui ami2t,nonlaborat, latitudo denique mandati eft, cum omnes crea-

It,Ut-

turas comprehendit, & DEO debitum obfequium reddere ftimulat , &

exhortatur. Specialiter tamen latitudinem Cordis operatur in quibusdam

Ua

qut,

Dei fervis, qua illi animati non fentiunt fibi anguüiagi vafa carnis , ut di-

latentur fpatia charitatis.

Jo

$n

V. P. Melchiorde Arzil Ord. noflri intimoardebat amore , erga JE-

AUL &

SUM & Mariam, ac paucierant dies, in quibuscum illisnon converfare-

n

tur, unde à Virgine meruit cingulum aureurn ad motus fenfualitatis co-

ot 905

facdefft

ercendos , & à Chrifto obtinuit vulnus lateris , ad Ííe eidem conforman-

dum. Quis dicat. qua latitudine cordis ferebatur ille ergahos dilectos,

)indt

mon u

cert& adeó erant ferventes ejus orationes , ut noctu à pectore projiceret

lucem meridianz £milem , & albam quafi nivem, & veré factus eft omni«

ultufl,

bus omnia, oculus Coecis, pes claudis, Medicina infirmis & reparatio ege-

vm DE

nis, ( Stellart. in Auguftinomach. lib. 2. ) ó fi ab illo mutuemus fervo-

l ]ufh'

j ib

PEDI

rem, al illo adeó bene nutritum amorem !

3

$ed

qUH

ii

Le&. Antemerid. Diei VIf.

Sed quia fponfus coeleffis ( Cant. 2. ) petit à fponfa: Sonet. vox tua

in auribus «eis, vox enim tua dulcis , hoc eít, üt volunt interpretes , vox:

W

predica/ionis , Confe[fionis , laudis; fignum eft amorem nutriri fuavi de

dilecto colloquio.

Novimus dulcem amicorum focietatem, non tant

tar

h

firmari prafentia, quàm nutriri converfatione , interdicas fuave alloqui-

um amici cum amico, vitam illi eripuifti.

Fatetur id Aug. de quodam

lr

á.

amico fuo, cujus converlatione cum per mortem illius privatus fuiffet , -

qu

fixabam inquit (4. Conf, 6.). fufpirabam, flebam, turbabar, uec vequies evat,

K

mtec confilium , portabam confcif[am Q9 cruentam: auimam. weam &Oc.. Nam

ego fenfi animam meam &9 auimam illius unamfuiffe animam in duobus cor-

poribus..— Nimium fané ad tantam devenire animorum unionem , & de-

[

Jd

menriam nefcientem diligere bomines bumaniter , &t ipfe fatetur. Augufti-

nus. Attamen Deo ità affici, ut anima unum fiatcum Deo, & cum eo liben-

Af«

p

ter fefe occupet, & de eo loquatür, non eft dementia , fed fumma fapi-

entia, . Bearus, quiamat te, &6 amicum in te; 69 inimicum propter fe , fie

ii

H

enim nullum charum amittit, cui omnes in ilo cbari (unt , qui nen. amittiture

(ibid.c.9.) Errant homines , quód dilisaut moviturum , ac non morita-

[

fiot

fum, & cumillius converfationem ambiunt, quafi ftabilem & permanen- .

tem, at non errant. cum deDeo & cum Deoconverfantur.

Thà

&

! Nam finis, ob quem dulcis efthumana Converfatio, eftcol/oqui , 69

eorridere, €$ viciffim beuevole obfequi, firaul legere libros dulciloquos , fimul

n

suügari €9 fimul boueflari , diffentire intevim fite odio tanquam ipfe Homo fe-

eum docere aliquid invicem , aut difere aliquid ab imvicem , defidevave ab-

v

Yw

fentes um moleftia , fufcipere veuientes cum latitia , atque bujusmodi figuisà

éorde amantiurt , 99 red umantium procedentibus , per os, per linguam, per

Ti

r

oculos, €8 per m le motus eratiffrmbs - quafi fomitibus amimos conflave , &9

ex plüribus uuvm facere / c. 8.) longé pofiori ratione dulcior effe debet

e

converfatio de Deo, & cum DEO , quix ultrà eftcum non morituro, fed

Qt

perpetuó duraturo. Teaemo amtrit, mf qui dimütit ( c. 9. ) e'tque ad ob-

ftüi

je&tum, quo non datur excellentius: A quemibünus? Verba vite eterne

o |

babés. ( Jo.c.6.) & in jucunditate, Letomini n Domino, €9 exvltate ju-

f i

ffi, CP. 31, ) atqueob(equio, quod cum Deo praftatur, illud in infinitunt

f

compeníar. Quodfi cum du:ciloqua le&tione res agenda eft , benefici-

P

N

um ingeüs percipit Creatura , quia dum legit,, losuitur illi DEus ,üt dice-

ii

Md

n

"

bat Aug. ( inPf. 85. ) & infuper. fi (cripruram Divinam. manuverfat , ad

A^f

fontem vitz os applicat , & aures ad veritatem infalliblem accomodat,

-

—

4!

Quid quod munus docendi tribuit? cujus Difcipbna crefcit cum parvu-

£ Bx

£

UET

lis, quibus foium hæc$ ejuä my(leria enodantur, eom compería fuperbis ,

*

P

;

IN

r

Lect Antenyaerild. Diei V. -

erg

Y0,

dt

mec nudata pueris', mira eloquiorum Divinorum prqfunäita: , (2. Conf. s.)

&

tanto excellentior cam Deo converfatio, quanto ipfe intimior intimo no-

firo non poteft abfens defiderari cum moleftia , quem vel memoria facit

yi«

lr

prafentem , vel dilectio ab eo nunquam elongatur , quia DEUS Charitas

Aæ'

eft , &9 qui mauet in Cbaritate, in Deo manet, && Deus in eo, unde non eft

avgf'

quomodo veniens fufcipiatur cum latiria, nifi.velis , abundantiori gratia

replendo animam, magis fe íe eidem infinuare. Quedfi demum ex his

Va

(Bf«

veluti ex quibufdam fignis in humana converfatione animi uniantur, ma-

jor.certé unio habetur , per chariatem, que eft Dei in Deo , & qua in-

dt-

f

tratur ia ipfum Deum, juxtà illud : Intra in gaudium Domini tui, ( Matt,

u

2;.) & illud Aug. sanet in te D Eus uf te contineat, manes in Deo nà ca-

das,. quoniam cbaritas nunquam cadit. . Quomodo cadit. quem continet DE-

j

3.

us, ( tr.9.in Ep.Jo. ) viciffim in fe babitant , qui continet €9 qui continetur,

ii

Ihy

Habitas in Deo , fed ut contineavis babitat in te DEUS, fed ut te contineat,

'iit«

né cadas, ( tra&t. 8. ibid. ) unde vides. omnem humanz Converfationis

notam, ob quam. €a redditur defiderabilis , long& meliüs inveniri, fi ani-

)

dv

ma DEum amans nihil carius habeat, quàm de Deo loqui, cum eo agere,

dc illo audire, illumque fibi femper preíentem habere aflvefcat.

h

ml

At forté hec nota: Diffeutire interim fin£-odio tauquamipfe bomo fe-

€um , hic non aderit ? ubi intimus amor diffenflionem non patitur, nec

Vi*

d

divifus eft, adversüs fe ipfum, qui facit Deum cum anima amante unum ?

Imó quia Pater hic filium, quem amat, caftieat , diffenfionem reperio, ad

(L)

modum illum , quo diffentit homo fecum babens fubinde adverfum fe

Tj

contrarietatem , cum famen fe amare convincatur.

Ità prorfus immittit

U

debet

Deus homini Deum diligenti, cruces, infirmitates, tribulationes, perfe-

cutiones &c. videtur eum odiffe, cum tamen amet, qui flagellat Pater eff,

(d

sou fevit, fed fevire videtur, amor fevit, Charitas fevit , fevit quodaunne-

10

do fiue felle , more columbino , mnon corvino (tract.7. n. 11.) Unde hoc

IH

W

fcimus? inde quod anima Deum amans exurgat in laudes Dei fefe ca-

i

K

ftigantis, & tanto plus ipfum amet , etíi fibi afperum , ac rigidum Ex-

od

aCtorem in erumuis, inlabovibus, in vulneribus, in egeftate conflituti jufli ,

vede

laudaverunt Deum , non euim difplicuit nec torquens.

dit^

Hoc eft eratis ama-

ve (in PC 134. ) non difplicuit nec torquens Dominus, N. V. Patri Antonio

[, ?

P'afquali Valentino,qui per. &o. annos afHixit jejuniis,vigiliis, & ciliciis fuum

mdat.

alias infirmitatibus obnoxium corpus, at defiderando plus & plus à Deo

u

dilecto cafligari, clamabat frequenter: 4mplius Domine , Amplius ; idem

P()*Mh

fecit V. P. Hilarius de monte Ortone, qu: poftquam, per 22. annos non

y

aliud gufiáffet, nifi panem & aquam , & hanc ad menfuram , attamen

ultime

216

Le&t. Antemerid, Diei VII /

&tl

f

vltimo äup!äcavu aff impras auftenit:tes , & DEum .fogavit frequentius,

t

ut ipfi fuppeditaret occafionem plus pro ejus amore patiendi. Sic quod

p

« ffenfio iíla fit fin& odio, & Dei fervi cum patientia fuum probent erga

[/

LbEum amorem. Non crédis ? Quid Martsres, qui ad beftias pugnave-

h

Tunt , &5 feravim morfibuslacerati funt? Aa illi amorem faum hoc figne

Ut

palam non confitebuntur ? 1mó veró Martyrium a&us eft excellentiffi-

m2 charitatis.— Martyres etfi propter Chriftum fuppliciis afficiebantur,

te

Wi

adbuc illum ufque ad extremum 5piritum intim& dülexerunt, in tantum,

)

«uod ex poenis majoribus major amor cteverit, & in eo roboratio, qua-

fi novum amori nutrimentum accefhiffet : Nolite putare eos e(Je wiferos,

li

mulg

er; aris, nefcieutes, quid iutus babeant , provfus nolite putare , babent intus

quo gaudeant ( inPf. 30.) fic & veri DEum amantes, ut amorem nutri-

ng

in

ant , debent in acverfis etiam generosé exclamare cum Apoftolo. Quis

D

&os feparabit à chaitate Cbrifti, tribulaiio, aw anguftia? €9c.

Nec facit qucd alii, five Deifervi, five etiam impii, minora, vel nul-

Íeut

la mala patianrur , fatis illis eft velle Divinum , ejufque immitffio & per-

gat

miílo. £tf aliià Deo liberentur non illi, fatis eft ordinem hunc effe di-

[2

vinz providentiz , inquiunt illi fibi objicientibus cum Auguftino: zf

p

eraut jervi Dei tres viri, £9 non erant fervi Dei Macbabei? 4gnovit iguis

tt p

Qf

fervos Dei tres viros. quos non uffit , quorum nec veflimenta corrupit . g

uon agnovit Macbabsos? Agnovit Macbaheos, agnovit

ratres &6 ipfos,

tif

1

fed opus erat. quodam flagello permittente Domino , qui dixit flagellat e-

mií

amem filium quemrecipit, — Irà fcilicét,ramet(i DEus non liberaverit nos vi-

Jot

fibiliter inquirunt illi , fpiritualiter tamen non deferuit , & confequenter

ità liberavit; ideo quosdat eripuit , t putes illum aon . potui[fe eripere. Te-

Dà

tant)

flimouium dedit., quia poteft , at ubi non facit, fecretiorem ántelligas voluu-

*

&atem, non fu[piceris d fficultatem, (inEp. Jo. tr- g. num.7. ) Aurea certé

ditm

fententia , & laudabilitlima refponfio fecundàm quam certum eft grande

&m

amori nutrimenturm accetliffe, 3tà ut de tali DET fervoverum fit alterum

Wt

extremum Apoftolicz fententiz , quod sllum, mequemors , reque vita, ve-

fv

que creatura aliafeparabit à charitate Dei ,que eft in Chriflo f E $U D. N.

( At

Inde confequitur tertium nutr:mentum , videlicét gaudium ex eo,

Tj

'«uod hujusmodi Deum amans anima videat vel audiat Deo tribui debi-

0i

tum cultum, ejuíque fidem , aut gloriam promoveri, dilatori, crefcere;

ln

prout econtra fummé dolebit fi audiat. vel videat ipfum otfendi gravitli-

feque

mis peccatis, feditionibus , injuriis , pauperem oppref&onihus &c, cüme

tranf(

enim ex primo nutrimento amor d:étet omnma in DFum effe referenda,

,Päf,g

& DEO tribuenda, habebit ex augmento gloriz D EI per converfionens

Y

1

anima«

n

Le&. Antefmerid. Diei '&II."

219

animarum v.-g. ingentém occafionem gaudendi, & voto etiam fuo refe-

n

rendi ad DEum ejufmodi fa&tum : prout A&t. 11.. Cim multus numerus

IN

ol

credentium converfus effet ad Dominum , novella Jerofolymorut Ecclefia

hrg:

».la

gavifa fuit , & mox mifit Barnabam ufque ad Antiochiam , qui chim per-

4

venilfet 9 vidiffet gratiam Dei, gavifusefl, G9 bortabatur omues in propo-

pne

fito cordis permanere. K Caufalem tanti gaudii refundit fcriptura , quia erat

j

f-

vir bouus & plenus Spiritu 9. €9 fide , atque adeb fides viva per charita-

füt,

tem diffufam in eo àSpiritu S. illud in eo gaudium excitavit, à fecundo

autem fupradicto nutrimento incredibili dolore tangetur, & in colloquio

lm,

?dl'

fuo exclamare debebit cum Regio Propheta : Vidi prevaricantes , €8 ta-

LA

befcebam , quia eloquia tua. s0n cuftodierunt, & quidem amore ad hoc fti-

i

]

mulante, eosiffe videbat, €9 tabefcebat , quia. diligebat (in P(al. 118. ferm,

20.) zelus euim ille bonus eft de amore veniens, non de livore; de amore

Uffle

inquam,quia poíteà mox fubjungit : Vide quoniam mandata fua dilexi

Qui

Domine , poterat autem dicere : Vide quoniam mandata tua non negavi

f

ficut Martyres, qui ideó affligebantur, ut mandata divinafive legem ne-

garent, fed boc dicit , ubi frutlus. eft ouuium paffionum; nam etfi. Corpus

x

meum tradidero, ità ut ardeam , charitateum autemmon. babeam , nibil mibi

73

Ài

prodeft , ( ibid. Aug. ) & quis dubitet, hofce motus ab una & fola charita-

te provenire, que on gaudet fuper iniquitate , fed congaudet veritati, (1.

m

Cor. 13.) Mater cbaritas confcindit quodammodo verbis ubera. fua , plo-

-[M'

vat filios, quos videt efferri , vepellit ab amore fuo, ut Chriftus ametur, nolo

snei fifis, ommnes illius fumus, qui pro nobis mortuus €9. crucifixus eft. (in Epe

iv

Jo. tract. 2. ]

0Vl

yentd

Tranfeo ad quartum charitatis nutrimentum , quod ex frequenti

Dei recordatione habetur: & quidem ejus exercendi occafio eft, non

; ft-

lu«

tantüm in choro, in Miffa, in Orationibus, fed etiam , cüm (xpiüs per

ctte

diem renovamus a&tualem intentionem pro operibus noftris, quod ea hic

& nunc obire velimus ad Dei amorem & honorem , ipfique per ea pla-

mn(k

cere, ac illum glorificare.

terum

Item impendendo przcipué exerercitia fidei,

fpei & charitatis, momenta quafi temporum , dum in choro v. g. expe-

, tt-

étamus officii inchoationem, aut in refectorio fuperiorem , aut aliàs ad

aA

x 00,

modicum differtur, quod fieri debet pauló poft, precipuà verb SSmum

hoc exercitium eft, fe DEO prafentem , illumque fibi przfentem fiftere,

d&

Infinuat hoc pluribus in locis non obfcuré Auguflinus, illuflris locus eft

fcertg

fequens: Dicant jam infultatores viei , dicant adbuc, ubi eft D EUS tuus?

eutlite

tranfcendendo hac vifibilia , effudi fuper me animam meam, &9 jam non re-

«ue

rtnä] [

flat, quem tangam uisi DEUM meum , fuper animam meam babitat , inde

"ec

jonem

Le&t; Antemerid. Diei VIL.

218

:

76 gubernat » inde wmib

i conjulit, inde me:excitat , inde me vbcat«-, z'.'fuäe "e-

j

dirigit, inde we ducit , inde me perdncit, (inPfal.41. ) Hocfirma fide ap-

quo

rehendere non: eft jam fingere , fed veritatem fidei attingere, in corde-

&or

cogitare quandam. jubftantiaumvivam , perpetuamy omnipotentem, infinitat ,.

ubique prfeutem , ubique totam , nusquam incláfawi:, (tr, 1.18j6.) quan--

cre

en

dam lucem, que illuminat. omnem Hominem , & quz-non videtur: nisi:

oculis mundis; .quia:eam tenebre:son. comprebenderunt ,. & quandam fa—

quo

f0f

2

4

ientiam, que.prafens efe ceco etianr ( ficut ife-fol materialis ) licét oculus:

D

us abjens fit , non quia ipfa illi abfens ef , fed quia ipfe- ab ila: abfens eft.

k

Citraét. 1; cit; ) fi nempe oculum non parat; quo.illa videatur. — Amanti!

Uny

porró abfens effe non poteft, non quidém quód xharitas pro coneapifcen--

35,

tia oculorum. cogitet DEum, & faciat fibi ex-Deo aliquem quasi venerabi--

Vr

lis formefenem, | Nihil horum :cogitat , fed quod ipfa .concipi nequeat:

1

finé intima ;Dei prafentia... Diledio enim-ex:Deo eft, £9. Diletlio D EU S!

fan

eft, utrumquebabes in Epiffola foannis.. Fx Deo eft; cüm.diffünditur pez:

pu

Spiritum $; DEUS veró eft;chay inteligimus in. diletlione Spiritum:S. ef--

Ql

f& quiDEus:eft, (in To. ep; tx, 7. ) ille diliait ,in quo-babitat Spiritus; erge*

«n

siletlio DDEus eft, fed: Deus , quia ex.Deo.-

al

Ex quo:confentaneunr eft; quod , quo" magis quis -DEum przfens-

Àn;

tein fibi proponere velit ; eó magis amori ftudere: debeat; & quó magis*

illiftaduerit; tantó magis illum fibi: credereporerit prefentem. - Difigen--

bet

do fiquidem.maaet in Deo, £9 Deus ineo, & quidem non tantüm.fub ali--

tit

qua generali ratione manet DEus in amante, ao in-hoc univerfo fecunz

(

düm effentiam , prafentiam , & potentiam, ht loquuntur 'Theologi, fed::

altioriquadam ratione;:& quast jure proprietatis ; juxtà illüd ( apud Aug; -

W

dlr

tra&t. 7: cit. ) Ipfe eft enim Spiritus $; quem mon poffimt- aceipere auali , ipfe:

ejt ille fons, de quo dicit feriptaras fons aque ts fit tibi proprius , -9 nemo:

lo

Ttra

aliemus coummumcet tibi, boc ef ergóproprium donum; ipfeeft fingulavisfons,

Felix:anima ; quz:os fuumcontinuóapplicat ad bibendum ex hoc fontez

ln

fict enim illi-fons aqua falientis in:vitam eternam;' De hoc fontequotidie«

PIM

bibebat; V: Alphi:ab/ Orofcoy hoc donum fibi proprium poffédit;Deum:

[

t5

femper fibi prafentem'habendo ; erga cujus-prefentiam-tantá ferebatur

severentià,.quod fivein choro; fivein ceHa (táns videbarar, prout :nos;

Wi

Ji

cüm quendam magni nominis viram' nobis przféntenr habemus , eidenv

affurgimus:, ac coram'illo (edere. nolumus:; ( Arpe:diar-). Magna fateor-

Seif

pto

reverentia .etiàm exterior, que tamen: ininfinitum: compenttur à tanto:

hofpite , qui animam-quoddammodo /Deificat , & in 'tantam perdücit:

tori

uod

bet

modciïiz»m,.&dcvo;wncm*,- moruin integgitatem;.ac vita fanctitatem,q

liti

t t

"Lect. Antemerid. Diei VII,

BI

1

;*þfohcond—igno explicarr non .poffit, quia-peccato : locum non relinquit,

u-

n

: quod committi poffet in oculis infpeétoris tantz puritatis ac fanctitatis.

Videas hujusniodi animas in eam devenire attentionem , càm re-

h,

:&ordantur illius : - Fivit.D E U: $,in cujus confpedu fto , ut Angelos in'terra

u-

:Credere poffis, qui tota mente adorationem exhibent Deo fuo. 'Videas

"n

.&vadere in Seraphinos cum amorofa Dei recordatio facit 1n illis extafin,

nfi-

:quod opus aliud non fit , nisi audire illud nomen: DEus, ut'fe amplius

yuliit

:mon fentiant prz interno jubilo,'& dulcedine, quàm inde hauriunt, fi in-

TT

terroges: Quid fa&um ef in corde tuo ciim audiffes DEus? (in]Jo. tr. 1. Y

nanti

«unum Auguftinum, enum "Thomam Villanovanum, unum Dominicume

(t«

jl

àS. Maria , unum Alphonfum laicum, unum Petrum de Villavitiofa, u-

;nam Helenam "Utinenfem ,-&c.. (Arpe Diar. ) extaticos omnes & DE O

queat:

BIN

4ntim? unitos,nefcient;quid aliuti dicant, nisi magma 9 fumma quedam [ub-

"flantia cogitata eft , que traufcendat omnem mutabilem. creaturam , (ibid.)

n

prafentiam fcilicet divinz boniatis eos poftte traxiffe;eleváffe;& inebriáffe.

JQuodíi te mi Afceta ad eam perfectionem venire üiffidis, egote anima-

"g

:te non céffo ad:Dei amorem , Dilige, 88 .fac quod vis. "Radix fit intus

diletlionis, non poteft de illa vadice nist bouum exiflere. Ctra&t. 7.in ep.Jo.)

slets

i&mando DEum Dei:recordaberis, & ipfe tui, tu Deo unieris, & ipfe:tibi

ups

'beatá fui prafentiá, ad quam fequetur faliém: murtatio tui in virum alium,

lgt-

In quálem putas? ego nollem ut inprophetam , quia Pabere propbe-

b al

diam & malus 'poreft , babere autem caritatem 9 malus effe non poteff.

.

&.CL

l(]'»'c

( Aug.tr. 7. ) '"Vellem igitur, ut mutareris in virum magna audentem,,

!

[

) w

:

;per magnam & inten(am charitatem , -quz tantó excellentiorem fe'pro-

jAupe

.dit, cüm magna audet in Domino , :quia amor 'autritur exceffibus. ( S,

ij

"Dion. Areop. ) D.:P. Aug. comparat charitatem Duci Imperatoris,& cce-

gt

4eras virtutes vult efíe exercitum hujus'Imperatoris:;: Quasi exercitus eft

jfime

Amperatoris, qiomodo. enim Imperator per exercitum futin agit quodcunque

fonter

glacet, fic D. N. 7. C. incipiens babitare in interiori Homime noffro , id eff

ytidit

An wente.per fidem , utitur iffis virtutibusquasi 7Minifiris fuis , per has virtu-

Deutt

:tes dicit moveri membra v. g. pedes ad ambulandum , feZ guó? -quo qmo-

eDatut

verit voluntas bona , que militat bono Imperatori? manus ad operandunt,

jnos

J

ed quid? quod jufferit cbaritas , que infpirata eft intus à Spiritu S. (tract,

cideri

S.imEp.cit.) Dux Militie verb tantó 'eft preclarior , quo majorem 'fe

fateot

probat Heroem, ità & voluntas bona tanto gratiiis militat bono Impera-

fnto

sori, quanto generofiores ipfi affert vi&torias, & charitas placet , cüm ju-

ela,* xle

:bet ea, ad quz excellentiores folüm pertingunt animz. -Heroice chari-

I

quod

tatis. nefc?lutioncs funt,, pati uel mori , pa

ti non imori, pati abíque-requie ,

PLO

va" e2

pati

220

Le&, Antemerid. Diei VII.

pati cum defiderio plus patiendi, pati innocenter abfque murmure & ob-

loquio. . Heroici charitatis actus funt vindictam non fumere cüm poffis,

N

deprecart cum non teneris, inimicum premiare cum tibi adverfatur, de-

M.

fendere cum calumniatur, obmutefcere cum percutit, przbere percuti-

enti alteram maxillam.

p

Heroem talem habet noftra Italia in B. Joanne deLama, qui nedum

f

pacató animó fuftinuit atroces calumnias laudando Dominurm , fed et-

1am colaphizatus ab homine fzculari, fe illi ad calcandum , & percutien-

dum genuflexus obtulit , quamdiu voluiffet , nullatenus injuriam ulci-

Íícendo, fed offenfam, ftante pede, remittendo. — Alterum habet in B. Jo-

anne Bono, acutos fibi (ub ungues infigente calamos , ut tentationem

carnis profligaret. Alium in S. Guilelmo perpetuam in loricaferrea, poz-

nitentiam agente, alium in tenero alioquin fexu, fel in memoriam Chrifti

qu

paffionis bibente, aut pedem clavo íibi perforante, aut dolores patientis

Qui

Domini fentiendos, vulnerari poftulante & potiffimüm in Heroica illa Au-

LA

guftini erga DEum amoris conteflatione, de qua Torelli Tom. 1. p. j91.)

jreh

Dowise ego ità amo te , ut fi per impoffibile ego-e(fem DEus , €9 tu Zugu-

telo

flinus, ego eligerem effe Auguflinus, ut tu fieres DEtSS.. Quaaudita Coclum

n

ypfum ab ulteriori indagine ceffavit, velutt admiratione fufpenfum.

füatur

Sic ifte animz beatz, gloriosé per Heroicam Charitatem militárunt

tone

bono Imperatori Chriffo. Quid nosinertes, qui nefcio quantum nos

usf

profeciffe putamus, fi quendam amoris Divini igniculum in nobis quan-

efet,

doque fentiamus, — Ah vires illius augendz funt, ut de die in diem in il-

denta

lo proficiamus, ut ex charitate parva fiat major, & tandem perfecta, quae

Tiatur

fovas mittit timorem , G qui folus facit, ut ad Heroicum amorem non

&

Y

N

erveniamus, Non enim charitas Àit imox nafcitur perfeta eff , Notabene

V t

ut perficiatur nafcitur, cium fuerit nata , nutvitur, m fuerit nutrita robora-

fanj)

tur, hw fuerit roborata perficitur, cum ad perfettionem venerit, quid dicit ?

fipu

mibi vivere Chriffus eff, 68 mori lucrum.

Sed quomodo nutrienda fit, in-

tati

ftruit etiam Auguflinus.

Hanc fi verbo Dei , €9 fpe future vite nutriaris

Vocdi

( trat. g. & 6. in Ep. Jo. ). fi fervorofz Orationi & bonz intentioni ftu-

Vente

dueris, fi frequenti deDeo colloquio te aflvefeceris, fi de augmento glo-

ner

rix Dei gavifus fueris , & viciffim de olfenfis ipfi factis intim& indolue-

ris, fi przfentiam illius in te adorare volueris, fi denique Heroicis refolu-

Eumï

tionibus iplum tibi deviceris, perveuies ad illam perfeionem, qua exit di-

17)

minutio cupiditatis, 6$ mutvimentum cbaritatis,

(uia x

Hj

Qj

MEDI-

22*

0b

Medit. II. Digi VH.'

um

[

MEDITATIO II. DIEI SEPTIME

5

(e

Atl

Dealiis Virtutibus Glauftralibus, Oratio-

I

ne, Humilitate, fraterna concordía, & com-

r

munitate ex Regula Augufiiniana,

ff

id

Unctum I.. Orationibus inflate Doris , &6 temporibus conft

itutis C6y4;

p

Reg.) Munus precipuum Religiofi eft Oratio ( Orofco

m

P

quam fe in flatu fao. firmat , & confervat.

C, 2.) per

Ipfa Oratio: cor uoftrum

i

ferenat ,. 9. purgat , capaciusque efficit ad exc

L

p

bienda Divina TRUHOYA ,

i

qu& fpiritualiter nobis infunduntur (1, 2. de (erm.

D. in Mon. c.3. n.

4. )

entts

ui nefcit orare fit hoftium anime przda, quia ubi definit orare

AMosj-

JAu-

fes, vincit 4malec ( Exod. 17. ) cum veró levat manus ,vincit [frazl, Ap.

prehende àzc vivafide; quoniam Oriátio eft canalis, per quem nobis de

31)

coelo defcendunt auxilia i Opportuzitatibus ( Pf.

^.

9: ) eft coeli clavis , quse

27

januam ejufdem.aperit. EftthymiamaDeo

gratiffimum. Eftdenique ar-

matura fortium, quz vincit invincibilem , ligat Omnipotentem. | Et fi hoc

Arns

non effet, fufficeret, quod per eam cumDeo loquamur(in Pf. g

f-) quane

nos

tus favor! loquar ad. Dominum. meum dicebat Abraham ( Gen.

18.

) fads

Jdrt«

effet , quodfit contra tentationes (cutum. — F'igilate €$. Orate, nà int

retis im

N

teutationem (Matr. 26. ) quanta Dei miferatio ! fed his praragativis or-

qu

natur fofüm cum fervens eft, cum de puro corde eft

)

» cum humilis eft,

| fioft

& . id quod profertur ore, verfatur etiam in corde , ( Re

gul. ) cum fit boris

ent

$9 temporibus con[Hitutis , cum communitate , quon

iam plurium preces,

[

tantó citius penetrant Coelum, & Spiritus S. venit,

quando omnes Di«

u

Ícipuli erant pariter in eodem loco. . Nollem mi Reli

j

Orationem anteponeres communi,

giofe , fi tu privatam

1 Il«

.vocali tantüm afficereris, non mentali,

tuas preculas , precibus Ecclefize

; Quf

irüril

Strge &$ invoca DEum tuum fer.

if

venter, humili;g;, cum puro corde,

& emenda quidquid hactenus in j pfo

) g!o-

genere deliquifti,

lL Non erigat cervicem ( c. ?. Reg.) fervus DEI,

quód fit filius Au-'

lute

uftini ; fed attendar potiüs, quód fit difcipulus Chri

fti,

dolüe

;

u

militatis, €9. capat uofirum ejfe voluit docendo bumilitate

qui eft Do&ior

11 [

": . difcite à me,

quia mitis fum &9. bumilis corde, vis venire ad Chriftum,

ftude Hiunmilitati,

Humnilitatem doceo, ad me venire non poteff , nist bumilis

*

Et finé dubio,

dedit Pater facit humilitas,

l

-

Dl

qgia ut Chriftus nonperdat ex eo, quod ipfi

€3

Ipfe

tli

d2

[

Medit, T. Dier VIf.

;illidatus eft , qui þrvat Hunülitatem bunc accipit , qui non fevrvat—bumilitat-enäg

ongeeft à Magiftro bumilitatis. Nou eff voluntas in confpedu Patris, ut peveat

(;

,anus de pufillis,de tuzzentibus poteft perire ? de pufillis nibil perit,quia nic fueri-

AtOT

"iis ficut pufillus ife, non intrabitis-in vegnum Calorum. ldeó fignum:pre-

t

us

deflinationis eft humilitas , quia foras non mnittit nis fuperbia, quomodo enim

m

-exitforas,quiferuat bumilitatem, €$ non labltur à-veritate? (1n Jo.tr.2 g. )

il

I

t'Unde etiam priguum, &9 magnum munus Spiritfs,eft Humilitas (in ep. ad Gal.

Jant

. y.) quia Dei fedes , fuper quem vequiefcet Spiritus meus, nisi fuper bumileut

Vi

g

£9 quieium? (inPf..91.) Anima veré humilis'facile fervabit paupertatem,

«&ontenta.viliffimis, .Obedientiam prompté exequetur,nata parere alte-

inter

aius voluntati, caftitatem denique confervabit;utpote femper pavida illius,

g

qui flat videat , nà cadat , imó & legem San&te obfervabit:: quia ille pie

[2

AAttendit legi Dei ,-eujus animum inclinat -Dumilitas , non cujus erigit cervi-

&u

.cem fuperbia, quod enim infunditur, coscavo bumilitatis vecipitur , eminen-

fil,.

Aid verà tumoris expellitur , ( in Píal. 77.)) hoc concavum-mi Religiofe ti-

thati

:bi omninifu.comparare ftude & crede, quód.ad perfectionem affequen-

fti

;dam via.prima-fit bumilitas. 3. bumilitas. 3. bumilitas , fi pudet. imitati

rz!»

umnilem bominem , faltem imitare.bumilem DEum. (in]o.-ubi fup.)

(ibi

[

d

H Propter quod in unum effis congregati eff corumum $ anima una.

eitl

;( Reg. c..1. ) :Non-locus, non veftis,non menfa, fed concors-vita. Con-

Con

,cors vezo dicendus eft, qui corda jungit , &t ergo concordes fimus, jungamus

n

ánvicem corda, €9.cor um furjum babeamus. «Cyuamdiu «cerda fratrum

[iof

non junguntur, pax-mou poteji eJe vera, ubi non eff vera:concordia , quia di-

Ti

juucta funt. corda, (in:jo.tr. 77.) ubi veró-junguntur , jam Chritus eis

ifto

.dicit : Pa »vobis. Paces relinquovolis , pacem «neam do-«vobis ( Yo. 34.)

cum illa.pace adverfavium concorditer vincimus , & jus habemus.defide-

Noí,

randi illam pacem, ubi adverfariwm aon -bdbebimus (ibid. ) quia hzcmu-

(tua animi tranquillitas, pignus eft pacis illius, qua in ceelo -gaudentBeati.

Cc

O. fi caperes, quantum boni sedundet in fratres concordes ! Concordia

eft promiffio divine commanfionis, ubi duo funt vel tves consregati inuo-

fpiritä

mine meo, ibi.ego:fum 4a 1edio eorum ( Niatt. 18.) eft aemedium-divinze

fior

;Ultionis , quoniam decem jufti in juftitia concordes potuiffent liberare

&

L

'*Pentapolim ab-igne devorante ,.eft adverfus peceata antidotum , nam

.qui in dile&ione fraterna conflitutus-eft , cevta funt peccata , que non poteft

du

aduittere, ut illud né oderit fratrem , & adversus ália-dat fecuritatem

Script. .charitasopesit mulfitudiaem peccatorum (in ep. o.-tt. g. ) hic fa-

m merentur;ut te refolvas.ad cultivandam cum fratribus eoncordiam,at-

:que,utinam & difcordes reunire fluderes, fi tameg tuipfe, forté nan fei

u-

das difcordias.

AM.

a

Xiedit. 1 Diei VIE

23$,

:

ff

IV /'.Non dzcatzs aliquid pra;;riu?n-, feä fiat 'v'o-bi; o;nn'ia coämuiiæä

T

!u

(Reg. c 1. ) Grammaticam Réligiofam 'in his verbis inftituit Divus legis«-

lator, imó artem benedicendi, qua in modo loquendi utamur, Vel po«

pia

tius: communitatem: erexit ,.fancté- vivendi , figurando imagiuem quam--

[

dam primitive Ecclefie , in qua: erant: omnia: comimnunia ( Orof. hic) Erat

)

illiscommunis gratia ,. per. quam: loquebantur'variis linguis , propheta--

[^

bant; fánabant: zgrotos, ; vincebant: tyrannos; fed erat etiam-communis:

then

victus , veffitus, cohabitatio, pecunia.. Ah ubi funt hxc beatatempota,.

AUA

ut ad Religiones redeart, & utinani per'te aliquandoj qüi hzc meditaris, .

diue

interim exeat hinc etiam nunc neício quis przvaricator Ananias , qui:

liu$,

il

partem fubftantiz deponit ad pedes Religionis, & partem . occultat proprie--

T

tàrius, caveát-n& illi dicatur: pecumnia £tta fit tecumin. perditionem (ACt.g.y

w

& merito , nam qui proprium: retinere vuls:,. maguum peccatum commit--

t

tit ,& tam grave-quod.now: Religiofis , .fed Judas in ordine. deleret. exifi-

t

le

mari , ( Qrofc. hic ) cum quo-loculos haberet, & fur.effet appropriando:

'qUCH-

fibi, quod debetur comracnitati, Prout D oBor nofter eum, qui fine Prela--

nikoid

ti licentia aliquid aecipit bic furem appellat ; furti judicio condemnetur..

)

(ibid/) Nunc, fi für.eft, qui fibi-refervat'aliquid ab extra datum , quid

" Mu

erit largitor munerarm , cliens-ludorum , diffipatornummorum , .raptor:

Cbl

Conventus proventaum &c. 'Tu ipfum condemna, fi tamen ipfe. inno--

«gamus

cens es; fcito hisverbis: fimt. vobis omnia.communia pxecipi, ut nihil in-

t

fcio fuperiore habeatur;. vel recipiatar , minüs extra ordinem fervetur ,.

it 4j

minim$.cor'ad aliquid apponatur,: Ità propone, & ferva ,. nec te pallio:

lus t$

ifto tegas, quod fuperior-difpenfet , quia-votum paupertatis- eft juris di--

).*14-)

vini., in-quod fuperior non peteft. ( Orof. hic. ;

ddide

Aïe&üs»(ïöndufïws;—

zc fU

rfeiti.

" Oncede Domine:mihi £ragililimo Beatorum Monacherüm Patrum:

xordit

'meorum imitari veftigia s. dona, ut: obíervem .hee omnia tanquam:

[in

fpiritualis pulchritudinis amator, & bone Chrifti odore-de bona conver--

diunt

fátione fragrans, gemitus meus:teflis eft difpliceré me mihi., tu refulges-

lpete

& places, &t amaris & defideraris, ut erübefcam de me , .& abjiciam -me-

n

atque eligam té.& néc mihi, neéc tibi placeam , nisi de te.

j po!ef

Ex:Speculo fcur Manali S..P. 8 Régula, ac10. Gonf. c; 2;-

ia

Oratio S,P. Domistenoverim me 85c;-

o

dlämwm

NORAR bepeplacito legantur g. prima capita ek S: Kegula; abf 5, Conf,

o

C 1à. de vita communi , quam ut fxcularis etiam adamavir Au-

i

gaítinus;

",

Recol:

224.

Le&. Pömerïd. Diei VII.

Af

Recolle&io pro prandio, & czna,

O

-

Blatis DEO fingulis ferculis ,I cum temperanti manducatione, reco-

i

gitabis te quidem participare de eadem menía , & victu charorum

di

confratrum, cüm autem alii fint longé te meliores, & perfectiores,con-

l/

