(atisfactionem Chrifti & Sancto-

candi fugias, &

faperomnia merita , &

L)

rum pro delictis offeras ,

ac'ex eorum thefauro per indulgentias plenari-

yüs,

ad quid te refolvis? quod. facis fac citiis,

xas, tibi pcenas futuras deleas,

qui

quiapofte

a tempus non erit amplins.

Ia

TIL. Pugaamus quo

tidie iu umo corde noftro,

unus bomo cum turba lu-

, Nof

Hatur.. Fizc turba, funt pa

ffiones effrenes appetitus concupifcibilis no-

eg r

bis poft originale reli

&z adagonem, &luctam. —Suggerit avaritia inor-

n d.

dinatum pecuniz de

fi

z

derium , boni alieni cupiditatem , recordatione vo-

inz i

concupifcentiam, car-

ti paupertatis reprimatur, — Suggerit libido creaturz

Tus d

nis immunditiam , recordátione voti caftitatis co&rceatur. Suggerit vora-

e(fitate

am, virtute temperantie moderetur, Sug-

citas cibi & potüs abundanti

.pecca-

erit letitiaifla popularis (in

Pí.99.) mundi gaudia, vagandi libertatem;

gt

converfationis delectabilitatem,

vitz diffolutionem , cohibeatur obdientize

füre amore, morum ad normam Re-

( fic)

rohibitione, folitudinis, filentii clau

m

ule compofitione, — Hzec funt veri poenit

entis arma, hx vi&torie , qui-

Hzc Mortifi

cationis fchola, qux teDifci-

; 10

bus mali radices preícindit.

fi aliquot an-

,Jr"g jr

pulum defiderat , fi

non jam

Magiftrum, pudor enim effet,

dó primó lectionem difcere velles.

Diíce tamen

norum Religiofus mo

alm

Gg 2

jol

V.

*36

Medit. IiI. Diei VIf.

faltém hunc,üt tentationem per gratiam DEI vincas. Audiat propofita

g Y

s&ua Deus, Angelus Cuftos, & audient, fitu te ipfum audieris.

IV. Irauon crefcat in odiupi , €9 trabem faciat de feftuca, nec animam

Howicidam (Reg. C. 9. ) licet plures fint paffiones appetitüs irafcibilis à

,,

fervo Dei mortificandz, przcipua tamen eft ira.— Crande dedecus in Dei

fervo, qui in ea imitatur diabolum , qui defcendit ad nos babens iram ma-

uam (Apoc. 12. ) iracundus eft bowicida fratris fui ( 1. Joan. 3. ) quid

deterius? at ira fumo fuo , ultrà juftitie folem Chriftum obnubilat;

quando inveterata, fit trabs feu odium.

Non occidat fol fuper iracundi-

m veltram, id eff non deferat Cbriftus mentem tuam, quia won vult babi-

tare Chriftus cum iracumdia tua,.— Videtmr enim ipfe & te occidere, cum tu

Til

ab ipfo occidas. (inPfal. 25.) Hxc fententia deberet effe fulmen, quod

Ü

in momento diffiparet bilem , rixas , iram inveteratam , pridianam , &

qu

eam fuadet Aug. quàm citiffÍmé finiri! an tibi quoque perfuadet? pudox

lr

effet, fi ultrà vindicantem te in proximo deprehenderet , fi ftringis mae

z)(

nus ad vindictam contrate firinge, vel alteri dimitte. Findicari vis non-

A

dum vindicatus eft Chrifus , am tu paffus es improbums €9 ille non paffus.eft ?

€ in Pfal. 30. ) O wos ultores videte, fl nom effis peccatores, vindicate invo-

[/4

Qu

Bis prius, quod merito vindicandum. ( inPfal. 102.) Damones 89 peccata

t

que te perdunt in gebennam, Caro ifta, quam tu tantum diligis, nutris, fo-

ves, maximus inimicus tuus eft , banc cafliga, banc doma 5 donec eaminjer-

3!l

,

1

Yui

vitutem ved

,

: ]

4$. Capehoc , & dimitte homini , quia son eff bic verus

hi

dnimicus ;.fe

j

prosimus. ( Villanov.

fer. 6. p.lin. )

( L

M

Affe&us Conclufivus.

ju

Eot

Dementiam nefcientem diligere homines humaniter ! O ftultura

Qu

O

hominem immoderaté humana patientem ! recordari volo potius

tior

éranfactas foeditates meas, & carnales corruptiones anime mez, non

fati

uod eas amem, fed ut amem te DEus meus. . Amore amoris tui facio

Ri

xtud, recolens vias meas nequiffimas in amaritudine recogitationis mese,

ni

Conf.1l. 2, c. 1. 4« C. 7.

A

Onratio S. P.

Donine Woverin me»

ti

foj

Regatur 10. Clgnfeaï €.3: & 4«

q

Tal

Ls

Scru-

ksl

Scrutin. II. Diei VIL

233

pofta

$g,

t

Scrutinium Il. Pomeridianum.

blisà

nDa

gnibus infefletur , €9 de ea-

D

114«

& Quibus tentati

rum remedio? .

qid

Jblt,

Res tentationes hominis etiam fidelis äommemofat $. P. Aug. i

Mdl

Pfal. ro6, 1ma eft Hominis mundiillecebris dediti, &9 mortiferis dele-

lili-

T

& famis, quia Deo ipfum interius illumi-

1 t

Gationibus fopiti , erroris,

derat invenire viam veritatis, id eft

nante, vult deferere errorem, & defi

quod

Chriftum fequi; incipit poftea confl

ere cum vitüs , & propter fuperbi-

TM

am videt fe fuperari, invenit ergo fe

f

$

atum difficultatibus cupiditatum €$

pudot

e&o, portis cla

ufis ,

uà evadat, ut redà

I5 fflda

tanquam 1

muro impo[Jibilitatis er

.

l

vivat n0n t

mvenit €$ hec eft 2. Tentatio difficu

tatis in bene 'opemndov. Ex-

T

clamat tandem ad Dominum, tumpit vincula. difficultatis, iucipit ei jam fa-

huj?

tentatione tedii cujufdam, ut ali-

Atb

eile e[fe abflinere à vitiis, fed excipitur tertia

Multas alias tentationes reci-

dT

guando eum

nec legere , nec orare deletlet.

tat idem S.

Do&: in fuis libris Confeffionum , przcipué l. 10. c. 30. &

i ft»

31. illas, quxipfi non parvu

m creabant faftidium, id eftgule , & Carnis,

jjjt-

Vivunt in memoria mea , inqu

it , talium rerum imagines , quas ibi confue-

[ ]

i

rilanti quidem , carentes viribus, is

tudo mea fixit , €d occirfant. mibi v

$

fomnis autem ufque ad

Confenfum , fa

umque fimilimum. | Adver(us iflam

uavitatem gule pugno ,

ne capiar , 89 quotidi

anum bellum gero in jejunis.

Kodem modo fe accufa

t, de voluptate aurium , oculorum illecebris , &

quas fuas humillimus ifte Pater fatetur tenta-

n ]

curiofitate cognofcendi ,

annos noétu diuque patiebatur ten-

of

tiones, Vener. Orofco quafi per 30,

n

tationes contra fidem , adeó ut malignus

non daret ipfi unquam pacem,

nifi cum confiteretur, & miflam diceret,

finita vero gratiarum actione ,

(! facio

s eum invaderet , non concedendo nec quidem bolum panis , aut

E meæi

rurfu:

aquz ftillam eidem fin& frupulo

degu

flare 5 prout ipfe de fe fatetur in

editis tribus libris fuarum Confeffi

onum, (1. 2. Con£. c. 12.) at ficut nec

fum, ità nec Alphonfum , quia utrum-

Auguftinur vicit ufque ad confen

His tentationibus quotidie comor

ue femper invenit fortiter refiftentemt.

$8 ad te refero efus

refiftere,

$3 invoco dexteram tuam ad falutem meam ,

ans adverfus ma-

qneos. (

ubi fup. ) AMulta ago in cogitatiouibus

imeis , pugn

abens conflittationem

$2

diurmam ,Q9 prope conti-

las figgoffiones vueas, 69 b

3UAT

L.

g3

(ue

238

'Scrutin. II.X Diei VII.

nuam vim cum tekta;ionibus inimici, me fubvertere volentis. Gemo ad De-

Yi

hi

um ininfirmitatemea, (inP[. 26.) Si viriifti Deo adeó uniti, ejasque ami-

«

ci, tentationes fuftinuerunt ; non credo te carere illis , quz vero fint?

cies quàm optimé ; an veró etiam cum fanctis fortiter, & in principio

D

immediaté parvulos hos allidis ad petram, & refiftis, Scriptumeft : ze«

gs

fifite Diabolo, 8 fugiet à vobis, (Jac. 4.) ignis non finit fe diu teneri

in finu , fed fi immediatenon ejiciatur, comburit, Ità Religiofus, inquit

d

li

Jordan. N. (1. 2. c. 19. ) debet effe ficut homo habens in finiftra ignem ,

&in dextera aquam fancte & purz Orationis, ut per implorationem di-

D;

vini auxilii , extinguat flammam irritantis concupifcentie, quod verum

eft, fi tentatio proveniat ab intra , fi verb fitab extra, oportet fugere,

occafiones, & perfonas vitare, ac fenfus cohibere. 1tem fi tentatio fit ab

intra hoc genus demoniorum non ejicitur meliàs quàm oratione , &

jejunio, ac carnis caftigatione, flagellis, urticis &c. non nocet armare fe

figno S. Crucis in fronte, aut in corde exarare SS. Nomina JESU & Ma-

rie, ac ad aliquem Sanctorum fefe convertere, v. g. Matrem Dei affidué

l

implorando pro dono S. Caftitatis , aut B. N. Joan. Bonum adversüs

infeftantem hujusmodi cogitationum catervam, quem nofti mirabilimodo

obtinuiffe vi£toriam, — Multis zequ& profuit infignis humiltas , qua fe ur-

3

gentehujusmodi cogitationum importunitate, in oculis Dei dignos agno-

verunt hac caftigatione, ut fic ille, quando volet , daret illis finem , &

h

indignos fe effe, quorum mens aliis SanCtioribus occupetur , & contrà

veró illi adeó nobili Spiritui tentatori, dedecus fore, quód ad fimilia fol-

1

uz ipfam dehoneflant. Denique Patientia Sancta in his opti-

ma, pu

llaminitaspeffima, —Cum me pulat aliqua turpis cogitatio , ve-

ïä

curro.ad vulnera Cbrifi. — $i avdor libidinis moveat suembra mea ,vecorda-

tione vulnerum Domini noffri extinguitur, ( Manual. c. 22.) confugias &

tu tentatus ad vulnera Chrifti...Si autem peccafti, refipifce, millies peccafti,

sillies vefipifce, Chryftoft. homil. so.

Propofita, Religiofum interné veformantia.

D!

1. Ad hoc follicité conari, ut nulla creatura cor ejus occupet , fed

totum illud. DEus habeat , illique foli ibi altare erigat, & per multiplica-

tos amoris actus , dietini facrificet, appretiando ipfum fuper omnia.

2. Humiliter de feipfo cogitare, & quod à fe nihil nisi vitium habeat

credere, DEum proinde orare pro amore excellenti , & dono divinz

grafentix in fe fentiendo , ut ità contra exercitatum hoftem Diabolum,

vires

Propofita, Examen, Diei VIT.

239

——

]Dt-

vires accipiat juxtà illud S. P. Iavocetur ommipotens adverfus exercita-

afhi-

tum boftem diabolum , babitet in te qui non poteft vinci , &9 fecuré vin-

fint?

ceseum , qui v

incere folet eosin quibus non babitat DEUS ( Ep. Jo. tr. 4.)

exercitium veró

divinz prefentiz, faciet DEum tibi inhabitantem ; & fu«

(ipio

Domini.

ib

gient peccatores à facie

teneri

3. Atfabilem fe omnibus reddere , & conari fervire omnibus , pra-

inqiit

cipu£ afflictis , aut defolatis, ut apud te falt&m folatium inveniant, ve«

luti ad David confugientes.

nem,

ico , fed iis patcere fic, ficut velles tibi &

m di«

4. Nullum habere pro inim

j2Uin

Deo peccata remitti , eosq

ue fpecialiter Deo commendare , folius proin-

de peccati odio in te utveri hoftis infiftere,

illudque perfequi , quia illud

gpert,

jb

eft maximus hoftis, & fummum malume

£5,8

u fe

Examen pro exteriori Reformatione. —

&M-

(lidue

z. An hominibus occafio fit ad Dei amorenr , aut eo;s' ad illàns hor

m

tetug

versus

cum fe fe offert occafio?

2610

2. An pauperes foleat durioribus verbis aggredi , abominari?

Vr

9.

uod ftudium faciat pro Concionibus, pro Jurisdictione & an fe ex-

4gn0-

ponat in Confeffionali ?

4. An vifitet & confoletur infirmos ?

a,

olutá

^

z0ntrà

Sequitur Coena, quà abf

E

£ni refiduum de oratione, antTectio-

alol-

ne diurna, vide quid occurrat meditandum in prima Vigilia, & deinceps,

Nota tefferam, Patronos ;. factoque examine, contritione, ac dictis litan,

; opi

p,1t

QO. SS. faluta ffm. communica fpiritualiter , 8: indormi in hac piä.

iürdt«

Igias&

. Gogitatione.

iaf

Ub Angeliï tutelaris cu

ftodiapofitüs, ut olim N. B. Oringa, Bïu)s pro-

S

tectionem hac nocte ,

& quavis alia petere difce , illumque roga, ut

tll

ro te DEUM interea laudet amet & adoret, quem tu etiam quidem per

;f

[omnumlaudarcdcfzderas,pon tamen laudare fufücisi,

iïipliü-

:ïgbeat

divin

DIES

bolum.

«t

h490

Dies O&tava.

lor

.DIES OCTAVA.

ni

a

50/

DEO glorificatori Sacra.

Dus

eu

Sub peculiari faoore omnium San&torum im

ta

Colo triumphantium.

It

Ch]

p !

Viilia Matutina.

TAl

Ecogita gloriofam Chrifti refurre&tionem valde mane fa&tam, con -

fid:

gaudeilli, fed & fufpira , ut tibi concedat à morte prave peccandi

i

fi

"r 2

R

confuetudinis refürgere , quatenus zqué de te dicere poífit tuus

Angelus Cuftos , furrexit ( de hac illa imperfectione ) won eft bic,

[v

p

& cum hoc propofito furgas.

Seguitur in Choro Adoratio SSmi, oblatio fui, poftulatio auxilii,

n

proteftatio contra deliberatum peccatum &c. àt prima die,

Ht

fib

Ele&io tefferae poterit effc fcquens.

Ti

Ve

Age Domine ( vel fi ad B. V. M. dirigas Domina ) &9 fac, excita , Q$

noi

revoca nos, accende 8 vape , flagra, dulcefce, jam amemus, Q9 cura-

DN

mus, ( 8. Conf.c. 4.)

fe;

Vel. Dulcts Cbrifte Bose J ESU! fac me amore tui

deponere ouus fer-

«

renarum concupifcentiarum. — Tribue mibi ut laudet te cor meum ,

lingua wmea, oumnia offa mea. Manual. c. j

gen

V£0

um

Quadrans Paffionis Dominica.

Ti

Ctüi

x Sufpiiium exD.P. Aug.. O Cbrifle, fili Dei, fentiam frutum paffiouis us !

Ine,

Qn

Vita &5 mors Chriffiin Cruce.

tit

Noune vita Cbriftus ? Q tamen in Cruce Cbrifius? Nome vita Cbri-

do

fftus? 89 tamen mortuus eft Cbriflus. Fratres , ut à peccato (anemur, Cbri-

Iu

pat

jfrum erucifixum intueamur. (in ]o. tr. 13.) Milites Cbriflum . liguo [Zgä

1

j

X

/

Dies VIII.- Qþaär. Paffionis.

241

borá fufþefz'derunt. Cin Jo. tr. 117.) Horá fertid crucifixus eff Dominus

.

CMarc, 15.) linguis Tudeorum, borá fextd: manibus mnil

3 ex qua bo.

Weupli (ciffum ,

raufque ad nonam , fole obfcurato , tenebras fattas , ve

terram motam. Mattb. 9 Lac, conteflatur autboritas, cum (cilicét 7 Efus

bora nona clamans emifit (piritum ( Matth. 27.) inde habetur , quod tri-

bus horis vivus in Cruce pependerit , quia bora fexta , feu de meridie

crucifixus, horá noná , feu noflrá tertia pomeridiana expiravit. — Mi-

U

!

randum certe quomodo adeó erudelier prius tractatus , & ad mor-

£em ufque affli£tus , hiis horis fupervivere potuerit auctis doloribus in

Cruce quafi in immenfum; fi enim caput reclinare voluit ad crucem,

D

3

elevare , redibant puncture; fi deprimere , vicinio-

pungebant fpinz , fi

rém fibi habuit, dolorofiffimam, & ad mortem afllictam Matrem, & alios

fideles compaffione ductes , etfihos non attenderet neceffirio occurre-

y Cf

xandi

bant blasphemantes, deridentes, & infultantes ex aliis corporis geftibus,

five molem corporis manibus , five fedibus fuftinendo, vel in aere quaft.

j fUUs

- portando, equé requiem nullam referre, fed potius plagas renovare, la-

Ü lit,

cerare , & fanguinern elicere poterat , ità quod veré dolor non fuerit fu-

pra dolorem in'cruce pendentis falvatoris; &fi quis noftrum Deus ipfius

((/X/?i,

fuiffet; ficut ille nofter eft, plus pro €o facere non potuiffst. .Non re-

.

ftabat aliud., nifi mortem oppetere, & hoc £ecit, ex amore erga homi-

nem mortus etiam eft , ut eum tantó magis i& fui accenderet amorem.

Verumtamen quid habet ab Homine? amorem? miaime , nihil enim

ii

novi eft; quod licét ipfum DEum fuum, & falvatorem credat, maxim&

$j itie

tamen oblivifcatur.eum redamare. Qu ingratitudo ? Etfi tu faltém ef^

fes, qui redamares? Non redamat, qui vitam non impendit, qui cru-

r t

cém àbhorret. Sed cum nemio fit, qui amorem Chrifti erga humanum

10

genus pro merito eftimare poffit: Ego te mi JESU amabiliffimà adoro,

ego p

roamore erga humanum genus , gratias ago , ego amorem me-

um ; licét

debilem conteftor , defidero habere intenfionem illius cum o-

:

cum o

mnibus Sanctis, O Crux facratiffima fejunge hunc

mnibus Angelis,

É

crucifixum à te

& da mihi illum.,'quem ego recipere volo in animam

aisl !

meam , aut fi id nonlicet, me tibi confige , ut vita & mors mea fit una

.

cum ip

fo , quis mihi dabit mori prote mi JESU. — Cur adhuc vivo, qui

.

deos cur adhuc fufpiro cug affligor, quando cre-

&£e pro me mortuum vi

doquo

d membrum in te non fuerit, quod pro me aflli

&umnon fuiffet. O

nifi me videas tibi in ferventiflamo amore , in

4 Ü

4 C

JXESU non moriar citius ,

F

; (

It

?atigntia, &in morf; ii'»)vr.o-p;tcr te correfpondentem?

7 ,'exfz

ht

Hh

Medi-

342

Medit. 1. Die VII.

fti

Mcäi aliones de Chriffo-, Bme V, & San&is.

&

u

faí

MEDITATIO I. DIEIL OCTAV £.

K

j

3

quem nobis DEus Pater pfof

p

Dþ ,Chrifcio

g

pofüit ad imitationem.

r

Oratio confueta. Nunc adefto.

U(

3

d

M

|Unétum L. Cbriftum affidué conmnendamus vobis ( inPf. 100. ) dice-

üt

bat Hipponenfis Antiftes fuis, & ego tibi hodie mi Afceta. Dominus

i

P

B — Chrifus Verbum eff DEL, per quod fatia funt omnia, boc Verbum, ut

(e

" redimeret mos caro fatium eff, Ingens eft hoc beneficium, pro quo ei

An facis? fac cum. fervore majori quo potes , uf

debetur gratitudo.

[

reconciliaret long? pofitos €$ conjungeret feparatos, ut vevocaret alienatos,.

P.u

&9 reduceret peregrinos, mediator c[Jet inter DEum €8 bomines, ad bocfa-

10

&us eff bomo, quam pretiofi fines! ergo ad illum recurrere debes,htlon-

ge à patria diflitus , ad illum, üt per peccatum alienatus ; ad illum, ut

Trà

li

in hac lacrymarum valle peregrinus, ad illunx üt plurinrum adverfus. Pa«

trem reus; Et quia hic curritur affectibus , non pedibus , monftra tuos

fit

illiaffe&us, — Deberet equidem cor prz teneritudine diffluere, & in vo-

ces erumpere : Domínus meus, €9 DEus meus! fy autem ille Dominus, es.

W

ne tu fervus illius? fed fervus fidelis, non piger, qui dedecus potius hu«

W

jüs Domini eft, quia gloriam ejus non quarit. . Si DEU tuuseft , esne

f«

tu creatura? verum tamen per ipfum facta , utique bona, virtutibus de-

dita, que in ipfo, per 1pfum, & ex ipfo vivit.

In ipfo velut primo mo-

D

tore, ad cujus voluntatem moveris , per ipfum velut in Sacramento in-

n

lC

clufum, dum eo nutriris, ex ipfo dum ftudes te illi reddere conformem,

di

'Timeo ne rubore fuffundaris ad fingula , quid dicis?

IL Chriftus fatus eft caput Ecclefie , habet Corpus , €9 membra ( in

NU

Pfal. ro0. ) iflius capitis zmembra fumus (inPf. 88.) quere membra ipfius,

non ea, de quibus ipfe dicit, mom zovi vos, in Regula mea vos non agnofco,

N

meinbra videlicet arida , cutn palea ad ignem deftinata, Ah! fed ea, in

quz influit gratiam per Sacramenta.

Cognofces mox,, quod fit ille mi-

r2

Sericors Samaritanus, qui in vulnera infundit vinum: & oleum, id eft ipfe

tt

[

Deminus, qui miferatus ejïu genus bumauum, ( inPÍ. 30.) cognofces, quó

if

LU

Medit. T. Diei VIII.

243

cus , quia magnus ín terra jacebat

fit ille magnus de coelo defcendens Afedi

&erotus, ( Aug. ) admira benignitatem,

quz proprio etiam fanguine fuc-

debitum folvendum in feipfum fufcepit.

Generofi-

currit , pietatem, qua

L.

tatem, qua pro nolis fa

&us eft Maleditium ( Galat. 3.) fuperant hecamo-

D

rem Regum in fubditos, Matrum1

n filios , amicorum ín focios, ac cumm

) audi plus ultra, hlc

fitd

itiffimus plus dare non pofuit (1rac 4. in Jo.

*

ditate tua fadavit fan-

[-

pro te

folo hoc fecit, ficut pro omnibus , pro tept

pro delicaté nutrita carne flagellatus eft, pro vanis &

guinemin horto,

fuperbis cogitationibus, fp

inis coronatus eft, pro excufandis excufationi-

bus in peccatis, nudusin cruce pepen

dit, ac pro illis expiandis mortuus

inclinato capite expectat,

eft, Ethucufque expanfis in cruce manibus ,

ict«

üt venias ad amplexum.

Hixfitas, & times adi

re ? adi, etfi filius prodi-

Qitis

gus fis, babet Paternam aut

boritatem , babet Maternum aje&um,'Pater,

, wi

€&g A7ater efl. (inPf. 101.

)

quo [1

III. Cbriftus natus eft

ex ancilla Matre €9 Virgine, magna humilitas,

i uoftram, nà divitias ejus ex-

5 , Uf

fed audi quare: ibi enim accepit paupertate

Al

avefceres,

€9 ad eum accedere. cum tua men

dicitate non auderes ( in Pfal.

porji-

& teneram con

fiderationem. Credimus fir-

101.) meretur hoc attentam,

yloie

ma fide Chriftum etiam DEum &

f(c, quà DEUS eft Majeftatis immenfz,

jn, u

Jücis inacceffibilis, ultionum Dominus,

& id horrorem incutit, ut vilis ter-

üs D

5

fe ufque ad folium Dei-

rz vermiculus loqui fibi audeat, pulvis & cinis

1 tuos

fatis erigat, quà homo, paupercu

lz Virginis fi

lius, humili conftitutio-

nv

ibet etiam mendicum facilé admittit.

ni noftrz (e attemperat , & queml

annon hoc totam animz noflre

i, e$

O ftupenda dignatio, im

6 depreffio!

jus hu

vim in eum converti mere

tur? O G hoc homines pro debito recogno-

; ené

fcerent, totus mundus facil

$ poft Chriftum obiret in amorem , & à terra

ys d

avellerentur ceca mortalium corda:

fi& tu, qui id legisfaltém hoc face-

icas , qua ege

flate pulfas, ut aperiatar tibi? (inPf.

yo (f10*

res, at quo defiderio mend

o 1

1c1.) ingratitudo effet , fi

cuipiam rei terrén p

lus quàm Chrifto ad-

yrtdfis

dictus, etiam paupertatem

Chrifti odio - haberes , imó veró non vivis ei

ilitatem non difcas.

O Doimine JESU pauper

conformis, fi ab illo humi

1(in

& humilis, ad quem ibimu

;2 verba vite eterne babes.

ibï

riftus fumus cuya capite noftro Cin Pfal. 10 1.)

1 lpfusi

IV. Chriftum induti, Cb

1f HUJIL f

novum hoc iterum amoris m

yfterium , quod. Chriftus etiam in nos fe

transformet, quid dico? quotidie patitur,

& moritur in nobis. Nam fi in

d& n

j

i

fi

te non moveretur,

nollet fibiparci à perfecutore, Sa

ule, Saule quid me perfe-

ueris? (inPf. 100;

) quz (unt hzc te(timonia pi

etatis? in te laborat , in

di

(ibid.) O Charitas ! O

'lq

te fitit , in te efurit, in te tribulatur, in te inoritur.

2

fi

pie-

544

- Medi L Dj VET

pi&tas'! qyis audivit falia , quis fuper tantz m»ifeïïcvc;väiæ vif&em non obj?u;,

Qux

EU

pefcat ? quis non miretur ? (Medit. c. 15.) fedut has infirmitates Chri-

hn

ftus velut fibi fa&tas imputet , opus eft, ut Chriftum induamusper fidenr,

fpem, & charitatem, :ut fati: membra ejus eum inritemur inpatientia;

Wi

t

paffione. , voluntatis Divinz exccutione. - Nimis verum eft declimat'àrte

t

Cbriffe, qui diffimilis eft tibi non te fequitur, non ümitatur (in P. 100.) Un-

de declinantis X fe poenalitates non affümit. Sed'tumi: Religiófe :Chriz.

"

ftum induifti, imitationem promififti, amoremà te illi quàm maximé de-

funx

t

beri agnofcis. — 4mas illum? Debes odiffe, quod odit. (inPí.96.) Diligis

Cbriffum ? inimicla eft ii avaritia, quate étfm: ea loqueris , non dico:loque-

den.

EUH

ris, quare illi fervis , inimica eft illi ira , quare' illifecvis ? inimita ace-

dia, quare illt fervis tales tibi fac' pro confeienti& notitia philippicas ; &

at

conclude cum emendationis'propofitó, gratitudine

&t

j4& tenero ad;(;km.

m

ftum amore, rasgmmend'a-nda illt ma,s,gfæfn?gs &c.

M

ddb

Affe&üs Conclufïvus.

Tit:

"WUs mifi det, ut inveniat te Klg;bfrtem tibera Matris: mex , &

1

K

leofculer te via, veritas ,' & vita' ; 'üt'comparem tobur,, quo finy

did

idoneus ad fruendum DE O. & amplectar Mediaterem Dei & homi-

m

sum Chriftum JESUM. , fcis tu lutmen cordis. mei ;; defiderium meum,

&il

O fi nomen Chrifti tai alté retinéam, ut'quod finá hoc nomine quam-

dica

Yyis literatum, a

C

"

tate

d exþöïittïm':';& v;sid;ïcuz?): üt,nm; mg wrum rapxat. :

r. Conf. C.f,f.f &19:3. d ff'. ;

;

ii

LeGlio effe poterit exc

D

T Medit. öräti'ov*iierö, Ekc. 1$.

t

li

g2

I

Qäm

» Scrutinium L Antemeridianum,

R

D

bt

Quomodo fis in Dioinam vohumatem re-

fignatus

?

Em."e'lf flabilito: eo qv;:md' dicit Aug.-in Pf. 3x.. Nec Diabolus iïþz ali-

9

quid facit , uisi ille permittat, qui defuper babet poteffatem , aut poenatin,

h

';4.

" aut ad. difciplinam, neceflarió infertur, ommeflagellum veferri ad D Eusn,

*& adorandam effe fanctiffimtm : ejus. yoluntatem ; quz. hoc. & illud di-

Ug

d

fpofuit, aut pértnifit , ut Ecret : Veruntamen due voluntaies. [tfl?at,.

quz

Scrütin, I Dïiei VI II«';

ao

us

T

J

j

lil

quz.vult vivere, & non vult fibi aliquid mali- accidere; &ältgt—;;,qnæ to-

s hr

*um oppofitum vult, prima eft noftra, fecunda eft D EL , dicemus.ne il-

fidem,

lam noítram effe fequendam? abfit.

Voluntas iua. corrigatur ad. volum-

tititiyy

tatem Dei, non voluntas Dei detorqueatur ad tuam s. prava enim eft tua, Regu-

vt

laeft illa, ftet Regula, 69 quod pravum eft ad regulam corrigatur. 'En mi aíce-

jU-

ta convincens argumenturn; ipfe Chriftusid executus eft, etfi voluntatem

- Chii-

habuerit inpeccabilem, Petiit quidem : Tranfeat à me calix ifle,(cd mox (ub-

n de-

junxit , verum tamen non quod ego volo, fed quod tuvis Pater ( Matth. 26.)

Dilgi

ad tantum exeniplum, quis audebit voluntatt fuz fidere! Nonnisi impru-

lgie

'dens certé ; quoniam fihac pravaeft, & altera recta, contra prudentiz re-

4«

gulas aget , fequendoillam erroneam. Mi Religiofe quocung; te vertas, fi-

5«

«€ut Lignuin diftortum fi pouasin pavimento: «quali femper nutat., non quia in-

id»Chs»ï;'

equale eft ubipofuifi, fed quia diflortum eff, quod pofuiffi,ità fi voluntatem tu-

am diftortam comparare velis rectitudini voluntatisDei,nunquam illi pote-

zit collineari, nisi ab illa rectificetur, & adhareat illi. ( Aug, ibid. ) Hoc in-

dubià fuit, quod movit B. Jacobuti de Cerqueto, ut graves & longas infir-

mitatés patienter faftineret, ac in illis Deum benedicerct, toties ipluzm cum

Sic multz

7z,&

4llis vifitantem , & ideo eas fuftinuit, quia fic DEus voluit.

g m

aliz Deo devotz animze de noflris Dei fervis, fuftinuerunt: eraviflimas

einulorum calumnias cum David. , attendentes in hoc Dei voluntatem,

homi-

Quf

àt ille circa femei, magis quàm zmulis contradixiffent, aut in illis fe.vin-

dicare voluiffent,

An etiam tu mi afceta in adverfitatibus,tuis Dei volun-

qzam»

ib

tatem, Dei gloriam potiüs, quàm tuum commodum attendas , dic tibi

ipfi ,. an ad illam rectitudinem femper-cor tuum dirigas ? Vis babere ve.

um cor? tu fac quod DEus vult, noli Deum facere, quod vis tu. ( in Pfal.

124.) Refüi emum illifunt , qui dirigunt cor. fecuudum volumtatem. TE r.

wawvis autem corde mortali privatim aliquid velint,

a2 fue interim cau-

j

i intellexerint aliud

f& . vel negotio , vel prafenti nece[fitat$ comveniant , u

DEUM velle p

rábonunt voluntatem melioris voluntati

5

jfue , golun(atem

"d

Dei, valam*a—ri' Hominis, (i&Pfal. 224 )

(*

Propofita , Religiofum internd veformantia.

ji d

I- In oratione Dominica, quz toties in die repetitur, dicere illud :

Fiat voluntas tua, cum plena in DEum refig

;an.u'm

natione , & fubjectione , &

Dffi,

uni petere , utilla te dirigat, gubernet , & fibi obedire faciat..

j

25 Non )amemari í

fi quid tibi finiftrum .q

.

i d-

H

| —Ll'

om'od

3

chnque,gcci;d;ai:

l

fedl

j D

qUZ

246

Propofita, Examen Diei VIII.

fed recipere illad tanquam à Dei manu proveniens , & Chrifto Crucifixo

fii

offerre, quoniam ipfe fcit , quare hoc vel illud immittat , prout multi

m/

lefi mox currunt ad Crucifixum , & ei offerunt datam fibi patiendi occa-

fionem.

Ms

3. ZEquanimiter recipere à Deo adver(a & profpera , imó magis

10

advería cum gratiarum actione, agnofcendo Crucis, (eu tribulationis vir-

fil$

tutem, quoniam illa eft,

W

cilé Dei oblivifcimur.

quz facit nos DEI recqrdari, ubi in profperis fa-

E

üj

4. San&to quodam defidetio peterefortitudinem ad fuftinenda plu.

",

13, hilari animo, ad fimilitudinem Chrifti , qui propofito fibi gaudio fufii-

qn

vuit crucem; quoniam fi hzc innocenter fuftines, erit crux Chrifti ,, cum.

quo eris crucifixus, fi veró jufte

"

Qi

erit crux boni latronis , nam igua faüir

IN

ref?lyies.

bi

I

D

Examen pro exteriori reformatione.

jl

1. Anquando tibi aliquid. trifte accidit clamoribus cieas domum , vel

impatientiam aliter publices, autnovis calumniis calumnias augeas ?

d

2. An blasphemes, vel Diabolo rumnas, & infortunia tua imputes?

1t

9. Àn ex infirmitatibus habitis profeceris , an ad habendas paratus fis ?

f

diz

4. An zítimes feliciores , qui ducunt in bonis dies fuos & nihil patiun-

fior

fur? -

tj,

Le&Gio Antcmeridiana.

Y

ne

D

Utz'äf[ma, de continentia, &5* fufInentia,

Tum

D oärz'm $. P. Augzg/lini.

hifi

Ontinentia &O fuftinentia. due virtutes fant. , que sundant. animam,

Dig

D

C

€9 capacem faciunt. Divinitatis. ( Aug. ferm. 3g.) ideó fummé ne-

ceffarize funt DEI fervis, utillis inftruantur, & reddantur toti Divini,

TJR

qua de caufa eas S. P. Aug. fibi, & fuo populo Hipponenfi à Deo petiit :

Donet nobis Dominus coutra illecebras, 859 minas inimici duas virtutes, con.

tem

tinere , €9 fuflinere ( ferm.21.) & fibi petere. debet anima Religiofa;

[/7/

It

multüm profe&tó habitura , i eas obtinuerit, quoniam adversüs infen-

fiffimos hoftes noftros, mundum, carnem, & Doemonem victrix evadet,

um

& fuper illos triumphabit:

li

Qn'

Quid

Le&t. Antemerid. Diei- VIIT.

247

—

df

Quid enim ? Omnes diletores mundi non babent aifi ifla tria , deþd;

rouli

riaüm carnis, oculorum, G9 ambitionem feculi, cum his tribus poflea Dz--

mon inexplicabiliter tentat, etiam aliquando Dei fervos. ( 1n Ep. Jo. tr. 2. )

QCCA-

€9 exercitaius ifle boffis , quot palmavum eft velator? (ibid. tr. 4.) Cum

defideriis carnis origiuem noftram. de paradifo ejecit per gulam , & mul-

105

lsVif«

tos ambitio & crapula perduxerunt adtartara. Sienim pro defideriis car-

nis accipiamus. omnia ea, ad quz carnalis animus follicitat, venit nomi-

t f-

ne illius etiam conmedere, bibere, numumos follicite querere , poffetliones

augere , veftiri, fplendide , ferviri fuperb& , & omzis terreua. profperitas

iplt.

cum faui fumus fecundum carnem , cum abundant ommia , quibus vivimus ,

| Mi.

cum iucolumitas noffra fervatur , cum frutkus larg? proveniunt , (in Pf. 32.)

- Cutti

quibus aliqui ità fe immergunt, ut in illis vim ponant , propterea DE O

J

ferviant, & fi quid horumdefit, murmurant, blasphemant, & fe mifera-

biliter perdunt, nisi à fancta continentia retrahantur , fub. defiderio ocu-

lorum comprehenditur Omziscuriofias. — Jam , quàu latà patet curiofitas

infpettaculis , in tbeatris , im facramentis Diaboli , in magicis artibus, in smale-

N

ficiis ipfa eft curiofitas ( cit. tr. 4. ) fed fihc non tangunt Monachos, pot-

eft efíe, quod implicentur faltém vanis obfervantiis , & quibusdam fuper-

a

ftitionibus , & (i Doemon non tentat fervos Dei, u£ veliut quafi miracula

ts

r

facere, quam tentationem curiofitati adfcribit hic Auguftinus ; quot funt

aliz ipforum curiofitates, dum fcire multa petunt, quz ad eorum ftatum

atiUfl«

non pertinent, & in Oratorio feu domo Dei nom agunt , ad quod fattum

eff, de Deo & cum Deo converfando, fed alias fibi converfationes in fecu-

Io quzrunt , de factis aliorum inquirendo , temeré judicando , leges po-

nendo , & vana tractando , gravi(limé interim à legibus Sanctz conti-

nentiz aberrantes.

ll;

Sub ambitione feculi,

-quæ' Fatst Aug. füperbia eff ( ibid. ) Venit höno-

rum appetentia , animi elatio , fui major appretiatio , proximi fupplan-

tatio, continuus quidam dominandi appetitus, dum quzruntur. officia,

Dignitates, gradus, perfonatus, in. officiis reeleCtiones, Confirmationes ,

at

primi accubitus per fas & nefas , Simoniam,. patronatüs fecularium &c,

me n

quz Religiones. cum evertere non poffunt , faltém graviter conturbant,

;l Dirinl

& communitati quidem irreparabile damnunz inferunt , perfonz au-

optit:

tem exterminium, etfi enim equum babeat, (dignitatem,) fortem, validum,

jij, 0

velocem, a

r1

« ft citó ii ipfum aliquid irruerit, poteff ipfum de periculo libera-

eligiO 4

rez attamen meudax . eft ad falutem. (in PÍ. 32.) Si continentia illi frz-

y init-

num non ducot. lu przdiétis enim tribus defideriis , id eft ia frenandis li-

f evada;

bidinibus , $ coerceudis voluptatibus , u feducat quod. mq!ä blanditur , €9

ener-

led

248

Le&. Antemerid. Diei VHf

—

qUA

'.enervevt, quod profperum dicitur , contineutid nobis opus ei (c.it-' férm. 38.)

à qua fan&tiffima & certiffima remedia przícribuntur. Audiamus.

f

ha

Chriftus zqu& inquit, per ifta tria tentatus eff 4 Diabolo, tentatus

enim erat defiderió carnis,quando illi dixit: Dic ut lapides ifti panes fiant,

rl

uando-efurivit pof jejunitm ;- fed quomodo repulit tentatorem? Non ia fo-

o pane vivit Homo , fed in omni verbo Dei. — 'Tentatus eftdefiderio ocu-

[

Jorum, quando monebatur de miraculo faciendo: Miftetedeorjum. At-

tende quid vefpondit? Redi poft me Satbanas, non tentabis Dominum DE:

iif

um tuum , ideft fi bocfecero , tentabo DEum, at quando tibi talis tentatio

ld

evenerit, dicas 68 (u, redipoft me Satbana, nou tentabo DRum. Noluit Chri-

3fa

Ü

ftus gaudere Difcipulos quod illis doemonia fübjicerentur, & mira ope-

li1

ra patrarent, fed gaudete, inquit , quouiam nomina veftra fcriPta (unt in ce-

lo (Luc. 10.) hoc folum verum eft gaudium , quia v4 tibi fi nomen tu-

am non eft fcriptum in Celo. ( ibid.)

t

Deambitione fzculi tentatus eft, quando elevato inmontem excelfum,

[/,

perfuadere voluit: Héc omnuia tibi dabo Q9c. quid ergo refpondit Diabolo,

Mi

zifi quod te docuit ut refpoudeas:: Scriptums eft Dom. D. adorabis €9 illi fo-

15j

lifervies, ( cit. - 4. ) Mentitur tibiequus , quaudo promimittit falutem, que

tl

Wi

;

tis ingredieris, ecce uontautum celfiorem , fed etiam tutiorem falfo putas,

ja

uomodo enim te dejiciat mefcis, tanto elifum gravitis , quantà fublimins fere-

tola

i

aris (in Pfal. 32.) Ergo continentia Chriftum tibi proponit, quem fiin

bül«

tribus iflis tentationibus refpexeris , certiffimé viétor evades? ita, inquit,

Aug. tenentes ifta, mon babebitis concupifcentiam mundi , wou vos fabjugabit

e'lX"

defiderium carais , ant oculorum , (ed nec ambitio feculi , 6 facietis locum

f

W

cbaritati venienti , ut fcilicét iniis, quz conformuater ad illa defideria ho-

H

i

neft& facere neceffe eft, DEum diligatis. ( tr.cit. )

p

[

