t

prafentia Chrifti,

fervivit; dignus propterea, qui, ità dicendo , in manibus ipforum mo-

Jftatg

reretur. — Necfcriptura affert nisi unicum exemplum Latronis, malé alio-

df [

&45,

uin vitam fuam traducentis , nà detur peccatoribus anía defperan-

ilis. d

di, finulius prorfus mali DEUS mifertus fuiffet ; non tamen

nde prafumat quifque, fecum ità DEUM acturum , cum infinita alia

i f

entium , & confequenter malé mor-

üm «

exempla fint peccatorum malé viv

Dotius

tuorum. Prafumptio eft temeraria valde, fi quis uni ifti exemplo velit

Qum

Rl

falutem fuam committere, & ideo eó ipfo indignus eft, cujus Deus ex-

traordinarié mifereatur, cüm ille defa&ctó medium ordinarium poeniten-

MTR

T h

tie non arripiat. ocavi 89 renuiflis, ego quoque in interitu vefiro ridebo,

dicit Spiritus Sanctus,

3ni1n:c

d

Matüm

Non fic tecum aget Deus, mi Religiofe , ficut cum Latrone , cui tot

in vita dedit gratias bene vivendi, qui te collocavit in medio Sanctorum,

lum d

(las?|

non te attendet fi fueris poft omnia in numero malorum, |Exgo fi ma-

lus

o

-

.Le&. Antetmerid, Diei TI1T.

85

——

—

Ortem 4l

lus h:&cnus fuiffi poenitendum cum bono Latrone , qui nec eo inftanti,

naw],&

quo bene mortuus eft, finé poenitentia obivit. Si autem bonus es, pre-

fequendum itez, & inftanter bonum operandum. — Mors bona viam ape-

"

!fruit ü

]

fhi

rit ad Codlum , & illuc nihil intrat coinquinatum. — Mors bona eft ja-

2H

j

nua, per quam anima intrat ad unionem beatam , & confummatam.

Deus autem puriffimus eft Spiritus, qui vult cor mundum, cui uniatur.

a

Mors bona eít finis confummatienis, vel tendentia ad ultimum finem hic

04

veró folüm per media ad illum conducentia, quz virtutes funt , attingi-

^i

E

Ytpote

tur. Ergo toto coelo aberras, fi bene mori velis, & vitam bonam non

;fllf,

ci

.ures, Medium igitur primum & principale ad bonam mortem , hodie

elige, & flude bene vivere. — Ecce sunc tempas acceptabile,

nunc dies falu-

CQ

tis , abjiciamus ergo opera teuebrarum, €6 iuduamur arma lucis. — . Nunc, n

fortà repentinus procraftinanti fuperveniat interitus : Nam [zpe talem

o hinc

procraftinationem pravenit iratus Deus, & prefcindit verticem capilli, id

lt ulii,

eít, finem vite ( explicante D2 'Thoma Vil. coric. in fer. 4. cin. ) peram-

& bacti

recordettr.

bulantium in delidis fuis , ut talis repentino cafu fublatus, fui non

scindo le-

EE

vincidi i

Inde fequitur, ut confcientiam tuam nunc examines, qualiter hacte-

-nus DEO fervivifti, quibus nzvis animam maculáfti , quid contra bE-

[olum d

UM, proximum, te ipfum, contra vota, & leges Religionis aut ftatum

n

onlegutn-

facerdotalem, curam animarum deliquifti; an omnia j

am. debita exo-

jottefm.

molegefi purgafti? an aliquid adhuclateat, quod conícientiam remorde-

at ob

^at? hoc in his exercitiis curandum , annotandum, confitendum , expian-

t i,

dum, & vita propofitis fan&tis & eorum executione emendanda. Siau-

Jent

i'nasfm

E

tem nihil tale invenires, O quàm bene tecum! fed tamen adhuc de Pro-

j

n

pitiato peccato noli effe fimà snetu.. Peccaffe

femel, & graviter Deum offen-

rum mo

- diffe fufficit ad malam mortem.

Nolim tamen,ut ideo defperes , fed

qnileaio-

fleas, clames ad Dominum pro remiflione, nec fu ppono te effe unum ex

defpt-

illis, de quibus Eccl, 8.dicitur: Sunt impii. qui ita fecuri Jant , quafi jufto-

o m

rum fatia babeant. Quod extrcmz effet , malitie , non fentire remor-

nfinita n

fum con(cientiz, alioquin peffimz ; credere fe Angelum lucis, càm filius

s nv

potius effes tenebrarum; quz confcientix peffima transquillitas , nun-

gj v8l

1

iam ulli debet prognoflicare bonam mortem. Unde fuper hoc in-

Deur t

flitues hodie particulare examen. — Cui proximum eft , inquirere prate-

d

rea, num ad reftitutionem famz , vel bonorum fortunz tenearis? num

y petitte

jr filtih

inimicitiam foveas & cuipiam reconciliari debeas? num obligationi Mif-

farum , vel ftipendiorum fatisfeceris? num debita alicubi contraxeris?

ge, t

tum depofitum fecularibus confideris, num Cenfurá aliquá innodatus ex-

SJG&n;Umx

.

iftas? his immediaté. providere oportet, nam in morte hzc & fimilia

14*

, imó rmortem ipfo infer-

Lrgö fï

| nondum compofita, dolores inferni fufcitant

1

no

lu

152

"

.

$4

Le&. Anz;mæd. Diei TIL.

t

ipk

no graviorem reddunt. — Et tune ille es , qui res maximi momenti & it

quibus eterna animaz ruina confiftit , ad horribile hoc punctum mortis

filtent

Dotti

vis relinquere? & tunc primc ordinare & componere; quando verum

eftillud: qua bora non putatis, filius bominis veniet. O timoris plenum

cu

du a

effatum, quá borá non putatis! quis audeat , qui hoc vera fide apprchen-

dit, ad illud inftans vel unicum negotium alicujus confiderationis differ-

quij

fe, qui non novit inquali morbi, vel fenfuum difpofitione , velit eum

o

g.]

ex hac vita Deus avocare ? O ftulti & infenfati filii hominum , qui nune

Officiorum fuorum momentis , né rei à Principe deprehendantur, aut

nfo

qnfit

coram mundo confundantur, exacté attendunt, & computus cum Deo

faciendi, rationes confcientiz ineundi , ad horam penitus incertam re-

m rcä

mittunt. Tu mi Religiofe noli effe cum illis, n& infenfatus dicaris cum

illis, ímó verius, né malam mortem fubeas cum illis.

€ordi

indffe

Hoc maximi momenti Negotio expedito , ut jam nihil fit ex ante

dictis, quod in mortis agone componi debeat , ante mortem corporis

dtber

Ícien!

tnundo moriendum eft, ante claufos oculos carnis , claudendi oculi ani-

Thor

mz, neterrenis inhzreat , nàm non bené moritur, mis qui ab bac vita

quodamimodo moriatur. Exemplum dat Auguft, lib. 12. de Gen. ad lit. c.

fimi

27. qued illi, qui exfavore fpeciali fublimantur ad videnda divina , üt

junga

funt extatici , ità averfi &8 alienati funt à fenfibus , ut merite mefciant , fi-

it m

cut Apoffolus ait, utràm in covpore, an extracorpus fint? prout S. Petrus li-

Ed

beratus à vinculis per Angelum , credebat fe vifum videre; quod tamen

Dd

vere fiebat per Angelum, ità etiam, qui pott hanc vitam , mediante bona

derit,

:horte Deum videre defiderant , debent alienari quodammodoó à fenfibus,

r c

feu fenfualitate, non inhzrere his temporalibus , uti iis fanguam non utau-

hn Olt

£ur, & quomodo mammó vel Scgpbó, meufd, le&uló utitur viatorin diver-

at

forio, dimiffaras, nou permanferus ( tra&t. 41.in. Jo.) ut honores, divitiz,

tday

voluptates , attendantur, tanquam vanitates, umbra , & fumus , ut crea-

3/

türa nulla cor rapiat, fed Deus folus ipfi dominetur, ut fervus DEI de-

litur,

rique utatur creaturis, non fruatur , habeatque eas pur? ad neceffitatem

r

non ad voluptatem; qui fic difpofitus eft, non zgre feparatur ab hoc

[.'

roundo , fecis autem, fi creaturis tenaciter adhzreat, quia zton velinqui-

tur fin? dolore, quod ctm dele&atiene vetinetur ( de ferm. D. in mon. lib.r.

Dittp

€.3. ) ab hoc vifco alas tuas expedire debes columba Religiofa, ut moriaris

A. Q

ante mortem. Eíto enim, plures mortes praveniant mortem Corporis,

|

nulla tamen tnagis conducens eft, quàm ifta, pro te. Nam üt obfervat

ftmi

&. Jordan. deSaxon. (fer. 2. de Innocent. ) quidam moriuntur fizé Do-

tümm

Deum,

qnino, & hi funtin morte culpz, quorum iniquitates diviferunt inter

la

&ipfos

$$

m

Le5 Antemeridïk Dïei ut.

entt &i

& ipfos(lf. $9. ) quidam extra Dominum, ut peccatores n-unquäm pe-

T? frortis

mitentes; ali pro Domino , üt funt San&ti Martyres , alii moriuntur íg

do venm

Domnino, qui propteripfum mortificantur tota die ; alii denique moriuntur

s plenm

cum Domino, & hi fantzeortui mundo; veri Reliciofi, qui dicunt, mibimun-

ppreben-

dus crucifixus eft, 89 ego mundo; egodico: hi funt expediti ad mortem,

3s differe

quia jam feparati à carne, & à mundo, qui cum Apoftolo cupiunt dif-

velit eunt

folvi €$ effe cum Cbrifro, quorum eft ignitum illud defiderium noftri Ve-

qui nunt

ner. Alphonfiab Orofco. ( in declamat. 2. Dom. t, Adv.). Bone fefu, Rex

1tür, at

wofler, veni citó, At polliceris, educ de carcere corporis animam meam , ut

um Deo

confiteatur Noini

ni Sandio tuq 4men, & cui defiderio afvcfcer; debet ho-

t f

mo religiofus,

n cunt

Poftquam ad hunc contemptum rerum terrenarum perveneris ,- ut

cordi tuo nulla creaturá pertinaciter adhzreat, facile erit devenire ad eam

j exant

indifferentiam moriendi , quando & qualiter Deus volet , quàm habere

coron

debent omnes morituri, - Cur enim noluit fequi difpofitionem optimé

Yculi ant

fcientis Divinz providentie , quid nobis conducat? Expectabis igitur

hat vt

mortem conformiter ad fanctum ipfius beneplacitum , conflans in fide,

firmus in fpe füturorum bonorum , & fixus in charifate , qua Deo con-

Jd /f'; *

jin , u

jungaris, volo dicere, aívefces exercitio virtutum Theologicarum, ut eas

(at, -

in morte facilé elicias , finé quibus nemo ex hac vita debet decedere.

«tno l-

Fructum enim ferunt maximum, quia fria bec funt , quibus €9 fcientia o-

j tamet

nnis 89 propbetia wilitat , fides, fpes, cbaritas; nam fi à fide quisque ceci-

s a

derit, à cbaritate etiay neceffe eft cadat, nou enim peteft diligere, quod effe

(Cfiüö'ïb:

uon credit : porro fi && credit , R& diligit bene agendo Q9 preceptis bouo-

gt

vum operum obtemperando, efficit, ut etiam fperet, fe ad id, quod diligit effe

jn divet^

venturum, "Tum quia c?

m quisque ad 4terna pervenerit ,

duobus iflis de-

cedeutibus , cavitas auGitor,

:

certior permanebit, (lib. 1.De Doctr.Chrift,

]

divifity

ut a

€.57.& 39. ) imó mediantibus his virtutibus anima Virgo Dco prafen-

pE de-

tatur. Qu emim eft virginitas mentis 2 Integra fides, folida. (pes , fincera

caritas (in Joan. tract. 13. num. 12« ) bec deleri nunquam debent de cordi-

ï

(fitatert

bus vejtris. ( traCt. 17.n.8.)

p«

- [nde progredieris ad ea, quz moriens fa

la ftliifc voles : Indicendo

vdingi-

nempe tibi 1mó Magnum 9- generale jejunium , quod . eft abftinere à vi-

f hb-l'

"

tiis, quia huic repromi[JA eff merces, de qua ait Apoft. Expetantes beatam

W

oriafis

fpem 88 manifeftationem Glorie Dei ( tract. 17.in Joan. n. 4. ) volo dicere,

orooris,

firmiter cum gratia Dei flatues , te non velle comittere unquam pecca-

OL['CIW

tum mortale , ac vigilare, né unquam in prateritas peccandi occafioneg

i D**

efuturis, Dolor hic de-

biabaxis. 2 Dolgndym de preteritis, cavendum d

3

bet

g

*

$6

: -Lää*c. At)mitemerid.r Diet TT.

90 !

bet effe in vita frequens , quo elicias actum Contritionis de fummo bg-

no, eheu toties offenfo? quem comitabitur oblatio fui ad fufferendas d-

fiÁe

jY

verfitates, & quxcunque dura de manu Dei venerint, ad ea patienter to-

leranda, in fatisfactionem pro peccatis. Atque ut hzc fatisfactio effica-

Bina

Bo

. cior reddatur ,unies illam, ac offeres Deo Patri, intenfiffimos paffionis

Chrifti dolores, quosipfe pro peccatis noftris fuftinuit, & pereos petes

Y

fl

,veniam peccatorum ; quoniam fanguine paffionis Chriffi indulgentia pec-

catorum datur (1. 1. qq. Evang. 9. 20.) Item offeres omnes deteítationis

fs(a

i^

iL 1

T4

affectus , quos unquam veré poenitentes elieuerunt, ut per eorum parti-

cipationem etiam tibipeccata remittantur,

Condonabis demum omnes

Cn

r

em4

adverfum te commiffas injurias , ut dimittat tibi Deus , ficut tu tuis debi-

toribus dimittis. : Unies denique quotidie, mane, & Vefperi momen-

100

YO

tum Agoniz tux momento agonis Chrifti, & Bmz» Matris cum B. laia,

Bonart. ord. noftri dicendo: Immaaus tuas D. J. C. fili Dei, €9 Marie Vir-

dita

Ti$

ginis comendo Spiritum meum. ('Torel. centur. 4. c. 2. ) atque utinam in

contemplatione horum verborum Spiritum emittas , uti accidit B. Joamnui

Cojí

Bd

Cbifio ( centur. 3. c. 1. )

. JUt autem defiderium bone mortis €

fficax fiat per preces Sancto-

a

rum, in his.exercitiis tibi eliges Divos, quos pro felici hora mortis co-

r

les àtPatronos,, funt enim in hac lucta nofti. Advocati. — B. Joannes de

&0g

003

Rieti, cum femel ad altare devoté miniílraffet ^, vidit fplendorem quen-

m

- dam fuperaltare, & in eo Mariam Virginem fuam Advocatam, à qua fuit

QCat

monitus , ut fe prxpararet ad mortem , quod & fecit , ac fufceptis Ec-

iJi

"u

clefiz Sacramentis difceffit ad paradifum. ( Jord. de Sax, in Vit. P.P,) Mi

pro

aíceta, te quoque admonet Dei Mater, ut te prepares àd mortem, quam

q

K

Sed

bene id exequeris , fi & eam in hoc agone habueris Advocatam.

fem

[10

prius rogari vult. Quid igitur ipfi vis in honorem facere, ut advocatiam

peca

merearis? tanta funt, jejunium vefpertinum Sabbatho, miflà votiva in Re-

Jroc

od

ligione noftra de ea Sabbatho cantari folita, Corona Mariana, Officium

Tafto.

2l

majus vel minus illius , horarium Sufpirium S. Mar. M. D. ora pro no-

[*

bis peceatoribus nunc & in hora &c. quod placet, elige; Inter Divos

fs.

potens interceffor agonizantium eft Divus Jofeph: Cujus extremam vigi-

len

les ad boram, Cbrifius €9 Firgo fimul aftiterunt, — Item S. Arch-Angelus

d'.äm

Michasl, debellator malorum Spirituum , quem ob hanc defenfionem

Ws

pracipué colunt plurimi,

Alii pro finali gratia obtinenda eligunt fibi S,

tibi d

-. Mar. Magdalenam, alii D. Barbaram & Catharinam, alii S. Urfulam cum

XI. millibus V.V. Religiofi verb etiam ultra affumunt Sanctum fui Or-

ptof

dinis ?atriarcham, 'ac Sanctos fugs confratres v.

g. Nicolaum de Tolenti-

bt

- no,

x

Le&.ïAntemerid; Die? IIf.

87

Ui r

n

.

|

üm

Mil

ob

no, 'i'homafn Villanovan. Joannem Sahagunt. Digni qui ab ipfis poftea

rendasád.

in morte vifitentur , fic Vener. P. Joannem Saldagna vifitavit in morte

atienterto.

B. Virgo cum S. P. Auguftino ( Arpe diarium 24. Jan. ) B. Veronica de

xlioefftg-

Binafco vidit Gloriam S.S. precipué fuorum Advocatorum ( 28. Jan.) Ve-

9s paffons

ner. ConíalMus de Vliffpone, quia in vita devotus fuit Angelis, in morte

160 ptits

vifibllem eorum habuit affiftentiam ( f.Jan.) B. Elena de Utino fuit in« .

ngnfjal pt-

morte vifitata à JESU Cl ri to, Maria, Auguftino & Nicolao fuis Advoca-

etellationis

tis ( 22. April.) Jofepham de S. Agnete in morte confortabat B. V. S. Jo-

rum pati-

eph, & S. Agnes , cui erat devota, (2y.April.) V. P, Francifco à Cru-

u Ormnes

ce in fuo tranfitu aftitit S. Urfula cum Sociis. ( idem 12. Julii) Confimi-

; tuis debi«

lem affiftentiam , et(i non vifibilem, fperare poteft devotus, Sanctus Re-

1 momen-

ligiofus, fi prius eos devoté coluerit, & invocaverit.

Confiflit hec de-

votio irt aliquo pietatis actu quotidie, ut v. g. quotidianam in Miffa au-

m B.ïïa"m,

u

Vit

dita, vel lecta agonizantium memoriam offerre D. Jofeph. Omnesamo-

ariln

m n

ris totius vitz actus S. Angelis Cuftodibus, & S. P. Auguflino, omnes

t

Confeffiones,quas facies D. Magdalene, omnes Communiones S. Cathar,

li

P. Jomi

Barbarz, Urfulz & fic de reliquis, que quia femper fiunt , tantó facilius

; andlo-

elici poterant, quamvis anime magis devotz non deerunt plura, quz in

morti

TMH

[

I$ C0-

honorem horum , vel aliorum Sanctorum facere voluerit , ut perfuper-

pannes d

erogatori4, etiam favorem particularem mereatur. — Hzc devotio vel ma--

ximé prodeft ad arcendum timorem mortis , quidnamque fub tot Ad-

m quen-

vocatis timeamus ? etfi enim fcriptura fubinde dicat : ire Divina refifti

I

u füit

I E.C'

non poffe, etfi ffeterint Mosfes , €8 Samuel coram eo , & Jer.c. 1. & 1 1,

l

i

PI

)M

rohibitum fuerit ; n& oraret , pro populo , nec obfiftere DE O , ne-

que affumeret pro eis laudem &9 orationem , quia mom exaudiam in

effl quatt

ái

tempore clamoris eorum ad se..— Hoc tamen eft intelligendum , quando:

ocafam

peccata eorum clamant ad Deum , interpretante D. Th. Vil. ( conc.in

proceffione temp. peftis ) pro vindiéta nempe, aut quaudo fe divina indig-

HJJF:Rv

ficrurtt

natio, ut ità dicam , medullitàs movet, banc oppofitio bumana. noa retiaet.

o 10

'Tu autem, üt fuppono, confcientiam tuam expiafti, & quamvis peccatoc

piyos

fis, vitam emendafti, & pro modulo panitentiam egifti , neque ad prz-

j

terita relapfuses; igitur non eft ratio, ob quam Sancli pro te non exau«

mit.t

)

direntut,

hvangC

]us

Infta folüm & illorum pro te deprecationem exora : Vult

Deus per preces eorum te falvandum, adeoqu

fenfiontm

tibi dare bonam mortem.

€

* & per preces illorum vult

u b

*

Sed tibi adhuc inhzret defiderium potius diu vivendi, ut in melius

proficere poffis, adverte : Auguílinus hnjusmodi defidezium aon pro-.

g u üt

iant, cum ipfe pra

yToknta

. at Frufra dicunt quidam , ideo fe nolle mori , ut profic

f0

-

fenus

]

!]

1

M

$$

te&. Antefnerid, Dä Ht

fetus ?omm in eo profetu fit, ut wn0ri velint; fi ergo verum loqui»velinta nom

t

dicant, ideo mori s0lo , ut proficiam , fed ideo smori nolo, quia parum pro-

hi

feci, itaque mori nolle , fidelibus non confilium eft, ut proficiant , fed judici-

eu

tmi, quód parum profecerint , ( qq. in Matth. q. 17. in fine ) ut autem huic

D

tuz imperfectioni medezris, nota quod fequitur : Proinde quodimolunt ut

p

perfeià fint, welint, 88 perfedli funt. —Velis ícilicet mori, quiaità DEO

pl

placet, ut hodie & hachora moriaris, Adora divinorum decretorum im-

u

mutabilitatem, & illis te fubjice. Nam noffe debes, mortem homini-

Àtt

bus accidere ad exercitationen fidei & agonem prefentis luGationis , inquo,

To

&à Martyres certaverumt. Ep. 157.ad Hilar. ) Unde fubeunda eft magno

& invictoanimo, ut habeatur meritum obedientie, quia Deus fic voluit,

ftat

ut modico tempore hic duraremus , przmium autem, quod expectamus,

nullo 2vo terminaretur. — Nibil efert, quouodo de vitaexeatis, inquit Vil-

Wi

[

lan ( conc. in Dom. 24. p.Pent. ) ifa duo cavete, peccatum , && otium:

lu

nam peccatum damuat in eteruum; otium, etfi non damnet in eternum, pri-

&tj

vat eterio bouo, idefl augmento glorie; fin& tibi hoc dictum, cave à pec-

Mu

catis, & bonum inflanter operare.

Scire namque debes ex mifericordia

fl

Dei provenire, quia uefcit bovio, quando imoriatur , ideo enim latet ulrimus

üt

dies ,ut obferventur omnes dies , (lerm. 39. in Matt. n. 1.) ut femper fte-

1nus attenti, non convertamur ad vanitates & infanias falfas , fed bonis

operibus ftudeamus , parati refpondere Domino , nos ex hac vita vocare

volenti, qui quidem veniet 89 quando nefcis , 88 fi paratum te invenerit ,

uibil tibi obeft, quia nefcis. ( in Pfal. 9$.) Caterüm fi notificaffet omnibus

diem extremum, faceret abundare peccata de fecuritate , mmc auteim ma-

ue mifericordie eft , quod diem vite tibi incertum fecit , ut nefcias, quando

:

inc emigrabis 69 cum quotidie fperas te migrare , aliquando . convertaris.

(inP£ 144.) Quia igitur, quà hord non putatis , filius hominis veniet,

de illa ultima profeione, que mors vocatur, &6 de illa fola , ver? eft cogi-

£andum. ( Ep, 10. adNebrid. n, 2.) Cogitandum cum caffa & fideli vita,

ut fic mors:t malorum temporalium finis, & non fit opus poft mortem

fentire graviores miferias, que impios expectant, ( Ep. 104. ad Nectar.n. 2.)

stte

QO

hinc fi illud primum zondum amas, vel boc (ecundum time, f'tract. 31 in

Ep. Joan.n. 11.) ut timor iíte tibi fit initium Sapientiz.

esl D

T

uodftpoft omnia timor mortis te occupet, fcio. paucis datum, uf

anortem non folim expeGarent fortiter , fed. alacriter. etiam defiderareut,

Rätüs

(

( Ep. 10. ad Nebr. n. 2. ) Sed fitibi id datumnon fit, Chriftum debes in-

tueri, hortante Auguítino (tract. 6o.in Jo.n. f.) Cbrifius docuit turba-

pedi

Titen

tusin Spiritu aute morteu, ut & qui feorum adbut weorte inuineute turban-

tur

r

Medit. 11. Diei IIf

89

Af 10

tur in $piritu , ipfum intueantur,

n boc ipfo fe putantes veprobos , peijori de-

I

fperationis movte forbeautur. Intuere

ergo oculis fidei Chriftum, & cune

l

at

]i

Dic devoté hanc orationem z

M

lv

ejus timore agoniam tuam confortari pete.

H

Domise JESU

Chrifte ,

per ilam amáritudi

uem , quam fuflinuifli in Cruce

r»aluä; r1

beueditla anima tua egreffa eft de Corpore tuo , miferere a-

jDEO

pendess, quando -

uime me in egreffu fuo.

Amen. - Mqmento agomie tug, nuuc QO femper

.

Qm i

Deni

que cordi tuo profundé

infere Divi Honorati

homitia

Amio agonem weum,

ni noftro adícribunt, ( àt

Arelatenfis Epifcopi (quem quidam etiam Ordi

s, ingu,

Torel.tom. 1. pag. 705.) mrorlentis , auream a

d fratres fuos Lerinenfes

: agno

exhortationem. — Sic vitam agite, n vit& extrema timeatis.

Hoc quod

: voluit,

mortem apellamu

s quafi co

miuigrationem expetletis.

Dura eft caruis ani-

e&g 3

d maltó durius iw gebenne fuawumis erit. carnis animeque

"

".U

Y

l

maque divifio , fe

confortium, nisi in. ovani vita generoJitaten ft

am Spiritus vecognofcens bel-

ii

i.h;m. ]

lum corpori 88 corporalibus

vitiis indixerit ;

Nullus nimium imundi bujus

TUf

I

ut voluntate faftidias , quo te vides neceffitate

amore feneatur, optimui eff

d

carituram. Hoc monitum fequere,

& exequere in Domino JESU'Chri-

orild

L

fto, veluti certiffimum beatz mortis principium , & abfque dubio morie-

,

: uliítt

zis morte juftorum.

yerlit-

ad bonis

MEDITATIO II. DIEI TERTLE.

; vocart

gotttril ,

onius

De Judicio Particulari. -

uten f

Oratio confveta : Nunc adefto,

»

a, n

pmatat

j; venit

n die iflo quisque moritur , talis judicabitur , ('ep.

'Un&um Í. 'Qalis i

Ti s

$0. ad Hefych. ) ima

ginate tibi in extremo illo fudore jam morte

fddioiit

P

luctantem animam,

(nam hoc inflans eft Judicii particularis ) fubitb

Hic eft ille feverus exactor talenti

à gorttfl

ante fe videre tremendum Judicem.

conceffi , nunc reftituendum eft;. quid fi tu illud prodegifti? Chriftianus

L5 j

es, uores volo, inquit , 01 voces, Cfer, r 15. de diverf. c. 4. ) ubi eft in te

viva fides cum operibus? Religiofus es , mores vult-uon voces , ubi eft tui

$at

um lu

ftatüs perfectio ?

uautus tremor eft. futurus, quando judex eft venturus,

P

i,fid:??f?þ'

cuntia frigid

& difcuffurus.

Cuntia , non operadolum , teftimonium de eis

Ü ó

lebe [

perhibente con

fcientia, non verba duntaxat , fi quis verbum finalis impoe-

Santum , ( Matth. 12. ) fed etiam cogitationes

N [ j

nitentiz dixerif in Spiritum

(

] nl

srea, &

)' prouas ad nalum db adolefcentia. Infelix nnim;, ü in his omnibu

impoz-

$6

Medit. 1J. Diei I11.

impoenitens przfentetur ]udici; cui anguis Chrifti non prod;arit, quo abu-

Tob,

faeft; Coelites non affiítent, quibus vitam non duxit conformem ; ho-

Dd

mines non fuffragabuntur , qui pro moribundo refpondere non poffunt,

Pro

fed nec ipfe pro fe, quia tempus non erit amplius, Denique qualis morie-

dete

tur, talis judicabitur. . Sic illes qualiter tu ? reus forté cogitatione, ver-,

n

bo & opere; qui Nomen babes, quüd vivas wortuus. es. ( Apoc. 3. ) Nunc

Wv d

I

refurgendum efl, nunc exorandus jrdex, at ante diem ultionis, donum det

4

yw

reuiffiouis.

pot

.H. F2 mi

bi mifere , cum de üe dicetur z

&UrCs

Ecce bomo Q9 opera ejus

( medit. c.39.) Homo , qui deferuit Deum fà

Corem fuum , opera qua

Diüs2

merentur poenam & vindictam. . Ad poenam reum expofcet Divina Sa-

af0Y

jientia, & meritó, quia Sanctis ejus infpirationibus non paruit. Accu-

Quod

fabit illum Divina fanctitas , & condigné: quia Sacramenta illius , quibus

'?M')f

San&tus effc debuit, pollutis labiis fufcepit , & manibus coinquinatis (a-

em

«rilegus tra&tavit. Conveniet divina veritas , & juflé : quia vitam ad

fpeciem folhm externanr hypocrita duxit Religiofam. Redarguet omni-

potentia, & bene: quia filiorum D EI fortem augere potuit , & noluit

defidiofus. Convincet mifezicordia , & non abs re , quia tot occafiones

ad bonum excuífit , & beneficia Divina contempfit ingratus.

Conde-

innabit denique juflitia, & jure optimo:

uia imiquitatem magis. dilexit

TCat Y

uam equitatem.

Utinam nullum ex his asitributis in illo Tribunali tunc

*

fm )

contra te deponat! Mihi cogitanti flere macis lubet , quàmí a

liquid dicere,

Quitat

Sed etfi hzc attributa ceffent redareuere;

ficon

HL. Tunc ipfe erit 3udex Caufe tue , qui eff teffis vite tue. (dedecem

M

E

edi

chord. c..2.). Tefiis, quando eum , proh dolor! creature ( quoties , &

quando?) poftpofuifti. "T'eftis, quando ei reconciliari noluifti. "Teftis,

quando vitam, pafliones effrenes, mutare non fluduifti, . Nihil fuffra-

gabitur ad defenfionem , ubi ceeperit accufare confcientia, && cev[cientie arbi-

ter judicare , ( ep. 203. ) ad infelicem tunc caufze exitum fufficit , quod

confcientia accufabit ; quis enim eft qui accufet advesfus elelos? ( Rom. $8.)

ad reprobos vero nemo quàm confcientia, quia quaudo DEUS

judex erit

alius tefis, quàm coufcientia non erif.. (inPÉ.37.) 'Tu modo difpi

ce, in qui-

h

bus contra te tefletur , & in quantis te accufet ? Sed neque di

abolus alia

afferre poterit, quàm confcientiz teftimonia, queret vera, que dicat, ( $.

homil.homil. 38.) & quanta de te dicere poterit vera in hac & illa ma-

M:

teria? ad hoc ipfe tibi refponde, argue, increpa, Deum pro remiffione ob-

fecra , n& redárguat aliquando teftis nunc non redar

gutys.

n. in

Tiüs Pl

IV. In jusicio fera eriït ^

e9 infruduofa pænitgnæz (annotatio:

Iloro

^

Job.

LT

m

s

—

Melit. L Diei TTE

9t

33

AL

10 dbu-

; ho.

]ob Cap. 37. ) nihil tunc proderit optativum O G 1Ou

tinam! exparte

Dei fufficit vocavi, fi tu fequi renuiffi , fatis eft ut tuo ri

deat in interitu,

pollunt,

( Proverb, 1. Inilla hora fraftranez velleitales funt, uti

nam vixiffem üt

j fürits

Yit, vet»,

decetReligiofum! O fihzc & illa peccata non comififfem! fi in ea ,non

reinadiffemn , fi peenitentiam pro iis lacrymabilem perfolviffem! fed ne-

) Nutc

um d

que ultimz bene vivendi voluntates tunc feriz & efficaces fperari poffunt.

Seró veniet lacrymabunda pupilla oculi', quando palpebrz vix moveri

poterunt, Seró precabitur lingua quando fauces areícent 5 Seró eriget

p u

Seró extendatur ma-

aures caput exfuccum , quando auditum perdit.

pet qu

nus ad deprecandum judicem , aut cor tundendum , quando in mortuali

ivina u«

paroxifmo jam jam flaccefcent.

Ergo Sacrifi

huic veritati jam , &

, k

quod fa&um voles poftea amodó flatue , quisquis- futurum judicem times ,

$, qubui

prefentem confcientiam corrige (inPf. 147. ) modó geme , modo vitama

uitais

viam al

;cmgnda, & fac propofita ad hoc opportuna.

uet orte

& nohit

. Affedtus Con;lufivus. Vx

cafiones

R

Ogo te fpes mea per omnes pietates tuas ,

þu't propitieris impietati-

Condt.

bus meis ,

per me merui paoenam, fed per fatisfactionem filii tui me«

gi dini

rear veniam; Amplectere ferenus Paftorem , & refpice mifericors alla-

Gmïi tunc

tam propriis humerisovem. — Si me pro mea, ut dignum eftdefpicis ini-

j li,

quitate, relpice me faltém mifericors Judex pro dilectz fobolis charitate,

fi commifi, unde me da

:

(dedecem

mnare potes , tu non amififti , unde falvarel foles.

moties, &

Oratio S. P. Domiue navärïm.

( Tdiis

Attents legatur

libri 9. Conf. c. 15. & applicetur ad propriam per-

vt ffre

onam, utinde addifcatur illud lachrymarum genus, quod manat

dmtid hu

at , qui

df concuffo Spiritu , pro ub ferviet recitare Caput 6. Mgdit.

01:7

87

(

!0 066

ent

»nqü

randio &k Cgiena Diei; ï

ertiae.

du

Recc;lie&io proT

.

ifþ t:(y

(

0

M

Enti obfervetur hicji textus: Gratiá pabætur Cor , wton efcis. ( Hebr

v &i me

m1ü10n80

I3.) ad quod bene ruminatum fequatur interior confufio, te hacte.

nus plus addictum fuiffe refectioni corporali, quàm fpirituali.

Difcequo-

modo hanc prz illa zftimare

otuon. l

dcbea; & dic ; lequere Domine ,

quia audit

-—

Fot

férvui t/uus., ( 1. Reg. 3. )

»

-

*

$2

Le&. Pomerid, Diei IIl

a d

)

E

:

; chaxfc'xmcnfam Nona

*

deambulatio, Cantus Spi-

[i ]

ritualis,

Dd

Ora 1ma preces , Pfalmi graduales pro Benefactoribus Rcligïonïs

bee

Vit,

* noflrz vivis & defunctis, - Orationes particulares ad Sanctos Patro-

lr

Á

nos pro felici morte.

Pacturn San&ti Caroli Borromzi ad Angelum Cu-

flodem pro ea impetranda &c. Recitetur altera Medietas pfalmi miferere,

fl n

qua heri remanfit in honorem S. S. Patronorum hujus Diei.

m

p

H

Lq&io Pomcridiana.

Dorr

ic

n

n

;Iäationem, eeritatem , €9' borrorem Ex-

C

Tnus

tremi Judicit exponit.

U

Vi

P

Un j'uiex vivorum , &9 mortuorum expeBatur e iælo, maguan ti-

J

morem incutit negligentibus, ut fe ad diligentiam converiant , eumque

Anga

C

QU

mhagis bene agendo defiderent, quüm malà agendo formident. (lib. 1. &e

PT

Do£tr, Chrift. c. 15.) his verbis attingit unam ex. caufis extremi judicii;

^

Auguftinus ut mediante timore ftrictithmi

hujus examinis , quafi dormi-

utilis

Lal

entes à fopore, & torpore, feu acedia excitentur, — Prout egit Pfaltes Re-

; gius,

-

qui adverfus peccatores & pracipué Tyrannos pro libitu crudelita-

Wi

:em !

n homines exercentes , ruliá alià ufus eft 'Tubá , nullo validiori im-

n

fim,

- petu, qüàm rememorando illis Deum Judicem , dixi ini

quis , Nolite iniqué

agere, 68 delinquentibus nolite exaltave cornu, quoniam Deus judex

, Chf.

C

W

:

p

74. ) ut Ícilicet recordatio illius judicis licentiofe ipforum vitz freenum.

[/17

imponeret, & tantam in quxvis peffima proruentem libertatem reftringe-

get, eó quod zationem redüituri fint Deo judici, etfr homo non adeffet,

li n

: f

E 13

ui eos ad judicium citaret. — Quoniam Deusjudex eft, iniquitatum tuarum

jadex Deus eff,

9 fi Deus &f , utique prefeus ef , quo te auferes ab sculis

tl

Dei, at in payte aliquo lequaris, quod iDe nom andizt ? (in.

P. citat. ? Deus

l

t

4

!u

jJ:

^"

A H

o

dex quid facit , buuc bumiliat, (€ buac exaltat ; bumiliat fuperbum Pba-

um , €8 exaltat bumilem Publicanum pro veuia eum exorantem.

EE

D

Eít & alia hujus jadicif eaufa principalis, quam affert Divus Thomas

Aünc

Villanovanus ( Conc. 1. Dom. 1. Advent ) ut nimirum bene viventibus &

qi f

virtutem colentibus, coram toto univerfo reddatur publicus honor & ap-

dixit

entibus,

glaufus, & contza veró malé v.i.vemib;us,f & legem Dei transgredi

d Ju

publica

i

^

- Left. Antemerid. Diei Eiï.

93

a —À—À

confufio & vituperium,

Solus enim

public

areddatur pariter ignominia,

homo & Ange

lus huic judicio fubjacet,

eft-autem uterque à Deo predi-

5Spi-

mediante quo fapergreditur beftias , & eligere poteft

tus libero arbitrio,

ignem vebaquam,

bonum ve

| malum, per confequens equum eft, ut fili-

llo premietur , ant fiad malum fe determina-

Mligionis

beré elegerit bonum pro i

dos Patro-

vit, pro illo puniatur , qu

e enim wajor effet deordinatio in boc mundo , fi

liceret principi

bus bujus mundi impun? tudulgere genio , in-

geum Cu-

per fas & nefas,

foco

feflare armis pro

libitu, fpoliave vi

t&, bonis t hoc veró eveniret, fi à Deo

non decerneretur judicium,

in quo ad rationem reddenda

m obligarentur,

fcant fuperiorem , qui illam in hoc

cum defactó fuper fe non recognoi

mundo exigeret.

Sic zqué fruftra quifpiam in

hacvita obfervaret legem

dicium & juftitiam omni tempore, fi non effet, qui

Domini , & faceret ju

aliquando recognofceret,

& premiaret virtutem. Unde ficutex hoc agno-

flitatem , ità eam exaltare & magnificare debe-

x

LEX

fcimus Judicii Divini nece

mus, quód revera fit, qui

atus bominum qu&rat ,

89 judicet , qui puuiat

Letentur eo

li& tevra, quoniam judicas populos in. equitate.

€9 viudicet.

Xillan. cit.

Efto enimjudicium iftud importet vindi&tam , & pofttans

mupum f

entiam cum peccantibus totam quafi Dei iram im unum ac-

j', at

Jongam pati

cumulet ,. ni

hil tamen inordinati importat , nam & patientiz Dei quibus-

as

dam utilis eft ad pomitenduts,

byidam iuutilis, non tamen per fe ipfam in-

eni /Ud[(j! h

, quod fibi thefaurizat irawm in die ire &&

uiilis e[f, fe

d fecundum cor malt

sfi dormi»

vevelationis jufti judicii Dei,

qui reddet un

icuique fecundiym opera ejus. (Aug.

Ws V

lt dicere Beatus Doctor, quod malitia huma-

.jn Exod. lib. 2.c:24.) vü

y quicitie

na faciat fib durum judicem , &

judicium feverum, quodalioquin mitif-

viidior i

lud malitia fua non exafperaret.

Prout Apoftolus dixit.

fimum effet, fi il

yolieaiqut

Cbrifti bonus.

odor f&

mus inomni loco 99 i eis , qui falvi fiunt, Q6 in eis, qui

171 f,'qy :

ereunt nou d

ixit Cbrifli bonum fe odorem effe in 3is,

qui falvi fiust , malum

Illi veró ta-

i froonom

autem in iis , qui pereuut

,fed tantum bouum odorem fe dixit.

ii C(mngc'

dore pereant fecumdmm

cordis fui qualitatem , ( tract. $6.

yn adel

les funt u& bono o

ter dies judicii Divini in fe laudandus eft, quiabonus

in o. 0. 6. ) ità pari

dun i

efiad finem rationa

bilem, & honefliffimum inftitutus , at malus fit fo-

fui qualitatem. malura illum volunt, & no-

TT li

jum iis , qui fecundüm cordis

qt.

ypeut

/)

junt modó fugere à facie ire venturg.

*

Mifericordia fiquidem divina, nunc j

am cum eo. nobis minatur ,

r n

nunc exercet judicium

, ut illud poftea non exerceat, nifr conitra illos ,

