tuus fuit, ftatimt evolavit ad Coelum , ff vero malé , de[cendit in infer-

ytis d

num, proutroque autem fruítrà oratur. Unde poflquam hxc hzrefis

condemnata fuiffet in Concilio Romano, & Africano, dicit fupra nomi-

rpitt-

10. 1*

natus expofitor, Ecclefiam Romanam ordinaffe przces , quz fiunt in pri-

ma propter perfidiant Pelagianorum , ubi poft Credo' fiunt fil»pplïcatio-f

vt de-

d not

nes pro Divino auxilio, Ef ezo ad te Domiaue clamavi, cum confiteor , Q5

digzare Dom. die ifto &c. quibus fubjungitur illa fele&tiffima oratio :

pl

Domine DEUS omnipotens, quiad principium bujus diei €9c. ubi manife(t&

n& incidamusin tentationem , fédfemper im-

yjufvis fhore

petimus auxilium Divinur,

pleamus & faciamus Dei pracepta.

Idem potuiffet dicere de fuffragiis

g gorim

Ü

jam .

Sanctorum; quorurn. interceflione nobis cx'pefinïus Dei mifericord

UM iïï

3

&m/

LeG&, Antemerid. Diei IV.

-

& in opportunitatibus adjutorium.' Similiter ad eliminandum alterum

n

errorem, S.P. Augufítinum , ait durante illa hrefi ccepiffe ordinare plu-

ra officia in fuaEcclefia Hipponenfi, ut illud de Nativitate Virginis Mariz

la

ac alia, quorum Author, cum antiquiffima fint, ignoratur, Itemofficium

defunctorum divifum pertres No&turnos cum fuis laudibus, quod poftea

dul

fufcepit Ecclefia Africana , & tandem reliquz per totum orbem, cui ad-

Jj

junxit Miffam pro defunctis à fe compofitam , adeó quód ab Augu-

tior

ftinohabeámus arma, quibus decertavit contra hanc hzrefim Ecclefia , &

f

uíque nunc fpeciale meritum fidei habere poffimus, dum Divinum offi-

a

cium ea intentione perfolvimus , & veritatem utramque profitemur , ab

f0f

Ecclefia & Auguflino edo&ti , qui quidem ultra , primus fecit refponfa,

b

qua cantarentur poft pfalmos in quolibet NoGturno , quibus fubjungi juf-

d;va

fit S. 'Gelafius 1. Papa Auguftinianus Te DEum laudamus. ita ille.

tà,

Pulcherrimus profecto hic modus ftare in choro , & contraHzrefes

qu

decertare, nifi forté magis proficuum fit, pfallendo, etiam hoftes animz

profligare, qui nihil magis timent ,quam piorum oratiónes in choro uni«

pü];

tas, quando (cilicet ille, cam Fide, & charitate fludios? €9 devot?, àt pre-

T

cipit Ecclefia , funduntur, intereft veró plurimüm , ut artem hanc bene

[

addifcamus, que quidem fine infigni noftro conatunon addifcitur. — Ma-

lii

gna illa contemplatrix, & ab Angelo Ecclefie Romanz ritu horarias pre-

bis

ces legere, imó ab ipfo Chrifto pfalterium edocta, noftra B. Veronica de

into

Binafco ( off. ord.) in una apparitione ab eodem Íponfo fuo mandatum

Dur

accepit, ut fororibus pfallentibus nomine fuo fi

gnificaret, qued be , que

f

D

officiis decantandis additte funt, defides nimiim exiflant , atque adeb ut vocem

qn

unaqueque audentiis promat., & inimicitias oblivioni ponat: ac cum in

[

Cantico, Beuedicite omnia opera &8c, paufam in medio verfus protraxe-

f

rint, ut memorentur, fenomen Chrifti laudare, & benedicere, ejufdem

tion

quoque in decantandis aliis pfalmis, & paufis reminiscantur. Cui cum re-

ir)

fpondiffet Veronica fragilia pectora. nihilo ab alto donari , nifi tu ipfe prz-

WT

ftiteris, fübjunxit Chriftus: vera quidem fateris, 'O filiamea, fed ut fibi

fürf

vim inferant, neceffe eft. ( deIfolan. lib.6. vit. eju(dem San&tz c.2.p.89. )

Vity

Ecce Chriftus Magifter optimus, thic docet , modum bene orandi,,

& ita per orationem przfidium adverfüs hoftes animz impetrandi, jubet

ïOqu

|ur

autem vim in pfallendo inferri, non quidem, ut nos evifceremus claman-

IT

do, fed ut , tepiditatem, qug orationis eft venenum , excutiamus , & ei

&d

quodoramus, intenti fimus. — Vocem audenter promamus, & in paufa ver-

Celi

ficuli ad nos ipfos redeamus, quod hic& nunc DEum laudemus, & be-

DtC

nedicamus. DEum inquam omni amore, honore , & fervitio Digniffi-

nus

mum,

X

. LeC Antemerid. Diei V.

143

TUfl

mum;, cui nos & omnia nofira debemus.

uafi intervallum illud, quod:

pla

Auguftino diapfalma eft, 9 interpofitum quoddam in pfalmo filentium ( Pfal.

ling

A. ) meditatio quzdam fit,qua ad internum noftrum revocari, & redire de-

CIUTTI

bemus, & officii noftri admonemur.

uodfi debité faciamus , tunc fin&

oflea

dubio munus noftrum: optim& adimplemus, & malignos Spiritusà nobis.

iad-

abigimus.

Si quidem oratio- vocalis (in& mentali , td eft , interna atten-

"

Ugte

tione., Nomen orati

onis nec mereatur, quoniam ex Aug. (inPf. 85.) O-

L«

ratio eft locutioad DEum , quando legis, D E U S tibiloquitur, quaudo: oras ,

oft-

-cum Deo loqueris..

Si auten alió cogitationem. divertas ,. jam cum Deo

non loqueris, cum ifta locutio non fit in.Deum elevatio',

uti effe debet

0

nfi,

emnis-oratio; feu cum: Deo-locutio ,. non tantum: enim inter orandum.

divagari ad.cogitandas zes: moxias perverfas, €9 inimicas DEO ( utadulte-

r

ria, homicidia &c.) Sed etiam füperflnas cogitare , injuria: eft ejus . cumy

vs

quo loqui ceperas (

ibid..) injuria veró oratio non eft..

Á

Ad'hane porró interiorem recollectionem: pluri

mütm conducet; ü

fina.

) Ufl

pfallehs attenderit ad certa nomina, & pronomina fpiffimé in palmis:

repetita, videlicetz Deus Dominus,fpes mea., falus mea',prote&ar "eus, ve-

r

bent

fugium meum,

& univerfim. ad; hec pronomina meus;. mea, meuu, Euus ,.

w

tua, tuumi , ejus, illius , Ego,. tu, me , te, qua im

pfalmis: centenis: vici-

& vix veríüs eft, ubi fimile quid noninveniretur, Duny

jpre-

bus reperiuntur,

4 de

intonamus horas D E U$ in adjutorium meum intende,

& refpondemus:

AtUtTa

Domine ad adjuvandum me feftina. Dominus illuminatio mea 8 falus mea,

fpes mea.tu es;

portio: mea &c.. Prote&or noffer afpice DEUS, Tu es refu-

u

DEUS, DEUS meus ad. te de luce vigilo. Exaudi voceny

t000f

gium: meunz ,.

in: ipfo fperavit: cor ream..

m i

meam , exaudivit vocem: deprecationis- se4 ,

Suus lum ego, falvumme fac, tua: eít potentia, faum eft Regnum, juftifica-

trxi

tiones tuas non fum oblitus.. Juftificationes tuas doce me, Ego autem

Jdem

im Domino fperabo, . Factus eít mibi in falutem. — Judicia oris ejus &c..

mf«

r

Tu esipfe Rex:meus €9. DEUS. meus, imte inimicos. noftros. ventilabimus:

cornu; falvum me fecit&c. hxc veró nomina, & pronomina funt hujus.

g ii

virtutis, quod tibi DEunv femper fiftant przfentem, vel teDeo; curmquo

189)

loqueris,

fic cum dicis. DEUS, DEUS meus , moveris iniamoris erga DE-

»Iändls

um affect

um, & cum inquis, DEUS innominetao falvum me fac, predi-

i 1ub€t

ft

l, fe qui pulvis es.

cas. ejus Majeftatem , que te à malo liberare potens e

amane

& cinis,, te qui plenus miiferiis intüs & extra &c. du

m

: cantas. Züum eft

&a

Coclum , tua; eft terra; magnificas DEE potentiam, & te, & Creaturas ipfi:

f vet

DEO fubjicis, fic de aliis, in quibus attenté verfando , diverfos virtutunx

git

a&tas. exaltationis DEI, humilitatis propriz deüdbrii patriz cælcü'i;sy,, .

le-

[gmiü

FALÀ

uf

144.

. Le&t. Antemerid. Diei V.

——

gis Divinz adimpletionis, & quidquid tibi ad falutem neceffarium erit,

Deus,

iis

quàm optimé his particulis infiftendo, elicere poteris. — Conare folüm pie-

tatis affeiu tibi commune reddere hoc exercitium , & proprio diíces ex-

m

but

IQf

perimento, convenientiffimum bene orandi , & pfallendi modum tibi

—

"

fuiffe fuppeditatum.

[e

uodfi hoc non obftante adhuc tibi fubrepit alia cogitatio oranti ,

(ufra

& interrumpit orationem & attentionem hanc tuam , ut vix ftet Cor ad

COUK

Deum fuum, &9 quodammodo fugit à fe, uec invenit. Cancellos , quibus fe

€0

confiringat, aut obices quosdam, quibus retineat avolationues fuas, 68 vagos

imu

quosdam motus (inPÍ.85.) atque adeó cum Pfalte Regio conquereris:

QUi 4

Cor meum dereliquit me ( Vf. 39. ) continua alacriter orationem, cum in-

al

tenfo bene orandi defiderio, & meritum non amittes , quía (i boc vel dole-

pE

us ,jam orauus lib. 1.ad fimpl.q. 2.. DEus noffer fuavis 69 mitiseftl. Mi-

tis, quia patitur ifta noflra, inquit Aug. (inPf. 85.) &9 expeHat à nobis

tnt 2

orationem, ut pevficiat nos , 89 quaudo illi eam dederimus, accipit grate , 9

ld

exaudit , nec memiuit tantas , quas incondite fuadimus, 9 accipit. unam,

p

Lal

uam vix invenimus, . Ner& bonus, veré mifericors , quis enim fratres me

;

upCf |

0180,, CU quo fi caeperit amicus ejus loqui Q& noluerit ille refpoudere collo-

&

dir

cutioni ejus, G€ viderit eum averti à fe ,€9 aliud loqui ad alium quis boc fe-

vat? €9 tamen tolerat DEus tot Corda precantium, (ibid. ) tenuiter , exili-

ggl n

i ve

ter, infirmiter, quod fepe labia moventur ad Cantum,cogitatio autem nefcio

ia

per que defideria volat, (in Pf. 145. ) tolerat;inquam, ex amabili & infini-

& 0j

ta fua benignitate, quomiam ipfe novit fiementum noflrum, novit, quod ter-

ts

rena habitatio deprimat fenfum multa cogitantem , & f1 mens quafi ad fe

Jtos]

ipfam conver(a alloquatur auimam : Lauda anima mea Dominum , quid eft

*

Qd

quoàd de alis rebus fatagis? fta mecum, lauda Domiuum

*

Ipfi refpondeat

laudabo Dominum in vita mea, laudabo quantum poffum , tenuiter , exili-

Chon

Mutia

ter , infirmiter , inperfetià quidem laudabo in bac vita Dominum, quia aliter

ADtr,

802 po(fum , quoniam fpes mea tues bic dicimus, portio autem. mea non bic ,

M

ed in terra viventium, (inP(. 145.) hec inquam omnia novit, & bono

noftro defiderio devoté orandi contentus eft, modo voluntarié non di-

fponit

V, (

vagemur, aut operam non demus, rebus, cum oratione non compatibili-

bus, quia fi boc vel dolemus, jam oramus. —

liw

Jvis

J

Atque adeo, non fuffragatur hzc do&lrina fine omni intentione prx-

via chorum ex quadam coníuetudine accedentibus , quia hi tentatores

lil

Dei funt, & fcriptam eft ( Ecclef. 18.) ante orationem prepara auimam tu-

Y

fitum

am. MNon prodeft hoc gyrovagis, & ad quelibet objecta inter pfallen-

ad te

atj

dum oculos convertentibus , quoniam hi non levant oculos fuos

Deus,

i n

Lect. Antemerid. Diei V.

14f

&

Deus, non fervit przcipitanter pfallentibus, quia ifti non difïingüimtkl'a-

hii

li

t

biis fuis Sacra Cantica , & Deo abominabilia funt verba precipitationis

l)

CPf. g 1.) nec adjuvat ofcitanter, pigré, & medio quafi ore pfalmos bal-

- AU

butientes, quia hi faciunt opus Domini fraudulenter, juxta illud ( Jer. 48.)

maledi&us, qui facit opus DEt fraudulenter, feu pigre, ut alii legunt. Neque

AftL,

Q 4d

fütfragatur iis , qui tempore le&tionum aut inter pfallendum ad focium

colloquuntur: quia Rane ifte /Egyptie etiam penetralia Regis zterni

u j€

coaxatione fua profanant. Multó minus adftipulatur iis, qui vanis, ob-

wgll

Ícenis, perverfis, vindicativis cogitationibus inter orandum detinentur ,

[

qui potius ex Choro , ex Ecclefia expellendi funt, magis quàm olim Hz-

) lfl«

brxi, non jam victimas pro facrificiis vendentes , üt illi , fed. cum rebus

dil

prorfus illicitis nundinan'es.

M.

Non hic difcurro de iis, qui erdinem horarum Canonicarum perver-

1is

tunt ad feram ufque noctem differunt , aut eas plane omittunt, quia ta-

I,ä

les raro inveniuntur , & pauci funt qui blafphement hoc modó lingud

yn,

plures forte qui vitd. — Explicat hoc Myflerium D. P. Aug. ( inPfal.62. )

m

fuper illud quoniam melior eff wuifericordia tua fuper vitas, G ait: multas

7

& diverías effe hominum vitas, quandoquidem alias fibi eligat vitam ne-

N v«'

otiandi, alius vitam ruflicandi, alius vitam militandi , €9. fic de aliis. ' No-

exli

ftra vero vita Monaftica non eít alia quàm Choro addicta & defítinatas

7

in oratorio nemo aliquid agat, vifi ad quod fatum eft , pfalmis €9 bymuis

WE

cum oratis DEum boc verfetur iu Corde , quod profertmrin ore €9c. Sed vi-

u

ta iftanon videturomnium , vel fe inde abfentantium , vel fe inde exem-

uj

P

tos putantium. — Delicie noffre debenteffe Divina Cantica, ubi fietus fin2

1l

j

audio mon eftl. (inPfal. 145.) Sed proh dolor! modernis temporibus

ndeit

Chorus quibusdam pondus infupportabile , tedium , & jugum grave eft.

exil

Multi ad illum vocati fed pauci electi, qui conveniant, & ibidem reperi-

! aliwt

antur. Hic revera opus effet, ut de novo Propheta Regius, non jam u-

TU

num , id eft 87. Pfalmum , fed omnes infigniret Titulo : Pro Cboro ad re-

pono

ondendum ( Aug.ibid.) ut hoc attento ego , tu, & omnes recordare-

j d-

mur, quomodo pro Choro neglecto Deo aliquando refponfuri fumus?

yiili

illi vel maxim? , qui tempus Choro deftinatum , confabulatione inani,

jocis , curfitationibus , converfatione cum fxcularibus , & negotiis inde-

)9

XCPW'

bitis, non in Dei gloriam, aut Conventüs commodum, impendunt.

utor

In hoc fervum DEI redire ad fevelim, & firmum concipere propo-

j [l

fitum oportet , adeundi diligenter Chorum, ipfamque affidué frequen-

tandi , & fuo ad hoc exemplo alios inducendi. Horis Canonicis Religio-

p[a]len-

icujus

fus fc,m?gr intereffe debet, pifx inHrm?tas, aut obedientia propter al

offici

pui,

w

-

146

. Le& Antemerïd. Diei- V.

—

officii implicationem ipfum impediat ( Ven. Orofco fuper Reg.) (ubjun-

d at

git amplius; Religiofus qui citm pofjit inteze[fe fe eximit à communi oratio-

lin, ï

ne Cbori, magnas DEI delicias propter fuam incuriam €9 negligentiam amit-

tif, quodtantó faciliüs credi poteít , quantó certum eft , quód commu-

Curtan

nes ad DEum fufe orationes plüs impetrent , quàm fi privatimr perfol-

pera

vantur , prout conftat veniffe Spiritum S. quando Apoftoli erant omnes

1011

pariter in eodem loco, preces fundentes.

quint

Ad hoc fin& dubio refpexit S. S. D. N. Clem. VIII. &Urb. VIII. dum

I

4

m

n

ad officii Divini in Choro, perfolutionem hortati fant omnes : Nullus o-

&i0s

mnino pretextu cujuscunque Privilegii vel fuperioritatis etiam Generalatus

Edf

à fervitiis Cbori cenfeatur immunis, nifi pro tempore , quo quis in proprii

Vofte

officii munere actu fuerit occupatus, ( Conft.26.) Munerai(la funt le&toris,

beed

Pradicatoris Corifeffarii, infirmarii, fuperioris, autaliter ad opera charitatis

fique.

five corporalis five fpiritualis obligati,quodfi his non vacaverint,non eft un-

fiety

de eximantur, fed potius, àt negligentes & inobedientesà fuperiore cot-

li, 1

riganter, alimenti etiam , fi opus fuerit fubtratlione ait Conft. Apoft. quid

tdu,

decreviffet de quibusdam, qui tempus Chori nimium indifcreta pracipi-

fititnd

tatione decurtare volunt; & DEO gloriam diutiüs vel invident, vel dare

fitent

detrectant , quafi vero occupatio alia, vel melior, vel ntilior foret, cum

d a'eþþ

operaà alia, iftum non adzquent.

Chorus $. P. Auguftino ( in Pfal. 87.)

hn a

Concordiam figaificat, qux in Charitate confiftit, unde eft confenfio Can-

ptiliu

tantium, habens precentorem, qui vocem premittit in Cantu, 8$ fuccento-

&6 rf

vem , qui fubfequenter canendo vefyondet. Quisquis voce difcrepaverit offendit

7

auditum ,5 perturbat Cborum. (inPf. 149.) O fuperiores vos fitis infe-

a

rioribus veftris precentores , & fiveexemplo veftlro , five hortatu facite, ut

properatione Deo odiofa Chorus non perturbetur , non abbrevietur; ut

horz, que Deo debentur nonabripiantur, aut decurtatione peceaminofa,

N

quafi rapiná facrilegà Deo non extorqueantur.

Horas illas , quas Anteceffores noftri determinarunt , DEUS acce-

De

ptavi' in fui laudem & honorem, confequenter, qui eas abbreviare vult,

DEum defraudat, Deum privat honore fibi debito ,.& parte adorationis

fpoliat, quomodo filii Heli, qui Carnes Sanétas prius manducando , vi-

€timz partem poft partem hodie, & cras facrileg? ufürpabant, quia & ifti

n

de cultu Deo debito partem furantur, & time

um habent, né ab altari

H

fuo, üt illi, repellantur.

uemadmodum li , quiad Ecclefiam venien-

h

tes coguut Prasbyterum , ut. abbreviet Miffam , 69 ad. eorum libitum can-

lipifo.

tet, lt notat B. P. Aug. ( fer. 157. de temp. ) volentes fcilicet, uf unus pun-

;

TY

&us Diei, ad DI officium , Q9 reliquum diurnum fpatum cum note , F

ml

À prax

"

[

IN

Lect. Antemerid. Diei V,

14Yy

dOR

ad eorum deputetur valaptates, peffimà veró fibionfulunt, quia 102 fe-

làm, qui bec faciunt , fed etiam qui confemiunt facientibus , pereunt.

;,

Non fic nos Religiofe animz , agamus cum Divino officio illud de-

imu.

curtando, difpenfando, deproperando , ne eodem malo involvamur, &

pelol. -

pereamus inviajufta. — enite potius, veuite exaltemus Domiuo, in Cho-

omna

ro, in pfalterio jubilemus ei , officium Divinum pariter & nocturnum,

quantum DEUS dederit, fludiose , celebremus pariter €9 devote ( Innoc.

I (jp

I1I. in Cap. dolentesde celebr. Miff.) Hoc à nobis exigit DÉus, ut ftu-

TAE O

diosé laudetur, qui infinita laude digniffimus eft.

Hoc à nobis exigit

IT

Ecclefia, quz officia Divina tantá prudentiá & San&titate compofuit , àit de-

yropti

voté ea(iné dubio celebremus.Hocà nobis Religio exigit,quz totamà Deo

étvris,

benedictionem à debita Chori perfolutione fperat, & expectat. Hocde-

qentatts

nique exigit San&iffimus nofter legislater, qui de fe ( 10. Con£. c.30.)

efLon-

fatetur: Cum pfalmi liquida voce, €$ convenientiffima modulatione cantan-

Jrt COl*

tur , magnam inflituti bujus utilitatem agnofco, commoveor non Cantu, fed

fl quid

rebus, qua cantantur , & iterum: magis adducor approbare confuetudinem:

yetp-

canendi ín Ecclefia , t per objeta aurium infirimior auimus in affedum pieta-

l'f/, (if*-*:

tisexurgat, — Affurgamus cum eo ad Caatica amantium , &5 quodam $aa-

t, Q

Go defiderio flagrantium , ut cor noftrum ardeis inveniatur in moribus , in

.57.)

bona converfatioue, in operibus jecuudum precepta DET, in contemptu tem-

4f-

E

:

poralium , in Charitate eteruorum (in Pb 126. ) quód fané eft Cautare ore,

Mo-

&9 pfallere operibus (inPfal.91.) quoniam illi D E U.M laudant, qui bene

T

"l

W

vivunt. (inPfal. 47.) Mixtum fit ex tali etiam laude pfalterium noftrum,

ts ilv

ut DEum aliquando laudare pofl"gnus cum Sanctis in Sion.

ficite;ut

qu; ü

MEDITATIO II DIEI QUINT £,

aminom

Jo at

ac nl

Df: obligatione bene vivendi inReligione.

*

L:

Oratio confueta , Ni

ü

yrnqon

4 t

T

j E

Unctum I. De vera Religione librum fcripfit Auguftinus, interpre-

tatur ibi ejus Etymon ( c. ult.) & dicit eam effe per quam uni omni-

p dui

P

j veitt-

« potenti Deo veligamur. « Hoc fatis edocet obligationem in ftatu Re-

ligiofo bene vivendi Titulo baptifmi ligatus es ad fezvanda Divina Man-.

ii d

data, & titulo Religionis religatus es ad facienda quoque fupererogatoria.

T d

hic Confiliis evangelicis adílrictus, — Noffe oportet, quód

j;, J

äbi præcgptis,

dT z

triplex

^

348

ü Medi£. II. Diei V.

lo

tfiplex votorum funicull te ar&tis Deo liget , adeo , Qt folvere te am-

V

pliüs haud poflis. - Profeffio tua tibi femper inculcat: Redde quod debes,

( Matt. 26.) hec ad probam vitamte obligat , quia vivendo licentiosé &

(

Non folàm agnolcere hoc oportet,

f

iv

diffoluté non te religas , fed folvis.

K

fed& fequi. Scito veram Religionem , zor à terrena aliqua Civitate in-

flitutam, fed plane Caleftem ipfam infituiffe Civitatems ( lib. 6. de Civ. c. 3. ).

T

quafi tot in ea Colites effe debeant , quot Cives, tot Sancti, quot inha-

Tbe

QUi

bitatores. Eam veró infpirat, €9 docet verus DEUS dator vit eterna ve-

ris Cultoribus fuis (ibid. ) veris dicit veris, &t ità, qui ver& , & ex animo

in

DEUM colere convenerunt.

Procul hinc fi&i,, falfi , & nominetenus

hia

folüm Religiofi. Nam quivocantur €9 non funt, quid illis prodeft nomen,

dorm

t

uli res non eft ? ( tract. 4. in ep. Joan.) Idolum Religiofi eft habitus fine

interna virtute, fed idola execratur vera Religio, qux verb DEO verum

Yon

Cultum dari exigit. 1tá, ità. mi DEUS exulent hinc fpuria vitulamina, 9

Ftüt

sialé infiti oleaftri ( Rom. 11.) amputentur, evellantur, ut quid fruftra oc-

oti

cupant locum hypocrytz , fepulcbra dealbata. — Vide tamen prius, n6 &

Dii

.

j

te ejiciant in tenebras exteriores , mores hypocritici, virtus fimulata.

Inif

Hl. n Nomine Danielis (ideft cum Ezech. 14. dicitur. — Cum miferit

Dominus gladium in terram , fi fuevint in medio eorum Noe, Daniel, €$ Job,

M

20n liberabunt filios , fed ipfi foli falei erunt ) qui etiam vir. defiderierum

Ti

(

appellatus eft , utique Caftorum & Sanctorum , fignificantur fervi Dei,

tari|

id eft Religiofi, dequibus dicitur : Eccequàm bonum babitare fratves in u-

ld

aum ( in Pf, 132.) figura igitur Religioforum eft hic Magnus Dei fervus

W

Daniel Prepheta.

Conjice jam, quale debeat effe figuratum, ut fit con-

B

forme fuz figure. Non eft abs re , quód vera Religiofi appellatio non

pna

fitalia, quam fervi DEL — Hinc Auguftini Regula nobis data titulum pra-

Ren

vade

fert ad fervos DE1 , ("Torel.lib. r.pag. 131.) quosibidem famulos DE1

nuncupat, famulo Dei dicenti, quod fibi doleat €9c. quafi verus Religiofus

bt

mon fit, qui nog eftfervus Dei, vir defideriorum, Caftorum, & Sancto-

um

rum , non hujus mundi ipfi foli falvi erunt, qui voverunt & reddiderunt,

N

foli inquam ipfi falvi exunt,

i virtute infigni prediti funt & non-libera-

diuv

bunt alios difcolos, laxos,

h

rregulares Religiofos , indignos ultrà hoc

b

nomine,velutrabortivos. Audishwc: quid tibi videtur? an aliquod ex

his epithetis eft tibi proprium, vel forte pejus ? erubefce , & corde ad

emendationem difp

ofito exclama : O Domine, quia ego. fervus t""i?c'

& filius ancille tue, Matris mez Religionis!

HI. Propofitum veftrum tam bomam, tam Santlum eft , qu

od',iä&Cbr.i-

e ( deop.

21' Nomine cupimus ficut pef alias ferras , fic per Afrieam pullular

Monacb |

C,q

Medit. I Diei V.

—À

149

Ia.

Monach.c. 28.) dicebat olitn ad fui inftituti Monachos Auguftinus, cum

dibet,

illud quidam ementito Nomine Monachifecerunt blafphemare. Igiturin-

o &

dignos hac appellatione judicat , qui in eo propofito non funt boni &

porti,

fanéti. Ad quid veró id requireret, fi propofitum iftud fecum id non fer-

ift t«

ret.

Et fané fert, quia qui ad illud te vocavit, Sanctus eft.. Altiorem bo-

4)

nz vite gradum à te anima religiofa requirit ftatus tuus , quàm fit cujus-

t Id

libet boni Chriftiani, qui à te edificari debet, non tu ab ipfo , altiorem

TM Ut

quàm boni Clerici , qui fi in Minifterio fuo perfectus fit , te condemnat

4nifno

imperfectum.

Altiorem quàm ftrenui militis, qui fiad juftam defenfio-

KLeDUS

nemarma tractat, te vincit, qui ad excubias Religiofas non vigilas , fed

st

dormitas. Etdato quód, comparatio hzc non fieret , fufficit qubd S. Pa-

us fine

ter tuus velit propofitum tuum e(fe bonum Q9 Santium. Vudor ett, fi tu nec

vem

bonus, nec Sanétus es, nec conaris ad perfeCtionem, Alté proinde infe-

yin

ratur cordi fequens exhortatio Auguftini : Offeudite bominibus , non vos in

(irnot-

otio facili vicum , fed per anguftam, 69 avdam viam bujus propofiti, Regnum

x

Deiquerere, Cibid.) Monftra igitur te fequi hanc ar&am viam , & fias

4

inimicus laxitatis corde , verbo, opere.

w;li (til

IV. Religionis fumma eft imitari quem colis ( g. de Civ. c. $7. ) quisque

iU

Religiofus in fuo inftituto primó DEum colit, unde Deicolam non imme-

jinm

rito dixerim, propter Chorum, Miffam , & diurnas devotiones. At iini-

viDe,

tari DEÉum pro modulo oportet amando bonum , odiendo malum , &

illud non faciendo, an veró itàtecumeft? Colit praterea fuum Sanctum

vt d

j jv

Fundatorem , unde dicitur Dominicanus , Auguftinianus &c. illum

igitur imitari neceffe eft.. Noli dicere, filius fum David , ( Auguftini) fi de-

(it cofe

atio 09

generas (in Pf. 123.) filiatio Auguftini te obligat ad virtutes Patris expri-

menuas.

Has tibiprzfcribit inRegula, quam folam fi ferves, Sanctus e-

um pre-

vades. .Meritum quidem filiis , Pareutes faciunt, (ibid.) at filii non de-

j D EL

vligious

bent ab excel(is Patris cogitationibus degenerare , ut ipfi augeant meri-

tum. Videnum &tu hactenus auxeris meritum? an potius oneri, quàm

Sunetoe

dids

honoriReligionis fueris? quem cultam Patriaschz tuo prafliteris? quam-

r lia

diu vittutem non fectaris , Ícientià non polles , non dicam te metam as-

:

tigiffe, emulare ergo Cbarifimata meliora.

j t

n

!

god &

iil

J

Affe&us Conclu-fivus,

cor

177

Domine, ego fervus tuus, ego fervus tuus & Hliusancillæ taz, Lau-

- det te cor meum, & lingua mea, & ormnia offà mea dicant , Domi-

j d

56, quis fimilis tibi? fubdidi cervicem leni jugo tuo, & humeros leni far-

deop

3

cinsg

of

ijo

.. Le&t, Pomerid, Diei V.

e

€ine tue. — Chrifte JESU adjutor meus, & Redemptor meus. "Tibi hu-

milem ac fimplicem famulatum debeo in pufillo grege tuo. Pufilius grex

-

E

£uus ecce fumus, tu nos poffide.

Prztende alas tuas, & fugiamus füb

E

eas. Gloria noftra

É

tur in nobis.

^

tu efto, propter te amemus, & verbum tuum radices

' 9. Con£. c, 1. 10. 35. 36.

k

Oratio S.P. Domine noverim me €$c.

— . wb -

32e

£

Leclio exlib. 10. Conf, c. 40. de lucta contra vitia.

- —

.

Fz4

n*

. und

i

. Recolle&io pro prandio, & cna,

À

e

te

H

Ac die pafcat mentem Convivium Simonis Chrifto proparatum, & in

p

I

«

co Magdalenam lacrymis pedes Chrifti rigantem contemplare. Co-

ram hoc Diviniffimo Convivio & tu in Corde procide , & ferii doloris

fufpirio conde cibum tuum , petendo humiliter, ut poft iftum lacryma-

19"—-(

cZ

rum panem—aþudire merearis illud :- Remittuntur tibi peccata.. ( Matt. 9. )

i.

E

kxdcambula'tio , Cantus Spi-

10

,PoPg m;nfam Nona

ritualis.

Ora prima Preces, recitentur 7. Hymni Ecclefiaftici ex feptem ho;

&i

H

r

is Canonicis defumendi pro libitu, in penfum pro gratia vocationis.

Subjungantur litani S.P. Auguftini & 5. Nicolai de Tolentino ob eun-

hr

dem finem, & fatisfactionem defectuum, — Recitentur demum ordina-

li

D

r orationcs, quibus affvetus es , in honqrem SS. iflius diei Patronorum,

[

lo

Le&io Pomeridiana.

(

lu

Ti

DäMWZB?Sacryf&ïo , €5' Communtone

h

Is orationem tuam volare ad D EU M ?. quarit Auguftinus ( in Pfal.

C

Y

V

42.) & fuadet: fac illi duas. alas , jejunium 88 eleemofynam. — Duo

alia tibi hodie fuppedito; duas alias alas per celebratum velauditum

n

Miffe Sacrificium, & devotam Comimunionem. — Haille ale funt, que

dn;

nedum orationem tuam, fed & omnia opera fublevabunt in altum , ut

la

acin

Qu

Deo fiant accepta, per illum, qui in Miffa eft facerdos & victima ,

com-

Lect. Pornerid, Diei V

rpu

h.

TIbi u«

communione cibus tuus. . Etfienim omue opus, quod agitur, atlsanïfæSo«

grex

cietate inbereamus Deo ( 10. de Civ. c. 6.). fit Sacrificium , àt Sacrificium

nus [ub

Deo Spiritas contvibulatus , Sacrificium, juflitie €9c.. nihilominus longé al-

tidite

tius elevatum eft illud altarisSacrificium quod in memoriam illius Cruen-

ti quotidie in Ecclefia Catholica immolant facerdotes , quia una eademque

boflia, idem nunc. offerens facerdotum AMiuiflerio , qui fe ipfum tuuc in Cru-

ee obtulit , fola offerendi vatione diverfa, ("Trid. feff. 22. €.2. ) propterea

docent Patres, quód quando dicitur Miffa, àperiantur Coeli , & inde de-

fcendant Angeli ad atliftendam , & adorandam Euchariftiam, cum . reve-

rentia illi debita.

Docent item , quod in hoc facrificio invenitur omnis

i

fructus, & utilitas , quam Chriflus in die Parafceves operatus eft in Cru-

ce. Docentprzterea, quod profit Chrifti fidelibus in tantum, ut fi jufti

g, i

fint in via re&titudinis conferventur , fi peccatores fint, ad poenitentiam

& Co-

excitentur, fi poenitentes fint, veniam confequantur , fi in periculo fint

dolotis

peccandi, ab eo praferventur, imó n& eternum moriantur, ope facrificii

crym-

7Miffz liberantur , per victimam illam , que nos à morte zterna redemit.

j9)

Docent ulterius, precipu$ D. Hieron. ( in fine Miffal. def. ) purgantes per-

fepé animas ad Coclum tranfmitti, dum pro iis Miffa offertur, aut fi ad id

j«

non pertingant, aliquz faltém pro eo tem

nent, dum pro illis Miffa celebratur.

pore nullum tormentum fuü&f

f ho;

Nec dubium de his effe poteft , quando qüidem Miff» Sacrificium

eft memoriale facrificii cruenti, confequenter ficut illud hec, & multà

",ä-.ü"tij-

p eut-

majora nobis przítitit , ità Sacrificium incruentum, dum per actus con-

venientes fidei, fpei, Charitatis, & poenitentix difpofiti fumus praattae

orditt-

€tos effectus operari pofhit, in quo Trid. ( feff. 12.c. 5. ) tefle, ilumeun-

morutt

dem DEum effe prefentem credimus , quem Pater. eternus introduceus in oy-

bem terrarnm dicit, Et adorent eum oumnes Angeli ejus , 88 im quo idem ille

€briftus continetur , 08 incruentà immolatar, qui in 4ra. Crucis

fe ipfum ob-

tulit , 89 ut offerretur , ufque in finem-feculi facrificium iflud i

L

[

Jituit, inve-

miffionem eorum , que à nobis quotidie conmmitiuntur peccatorum.. . Confiz-

T

mat vcró idem clarius (feff. 22.€, 2. ) Per facrificium fieri, ut fi cum vero

Corde, & recta fide, cum metu, & reverentia contriti , ac peenitentes ad

iM Pfal

DEum accedamus mifericordiam confequamur , & graiiam inveniamus

, puo

in auxilio opportuno. —Hujus quippe oblatione placatus DEus gratiam g

;uditllm

ts qfuz

donum peuitentie coucedens crimina, Q8 peccata etiam ingentia dimittit, in

hac vita quidem, quia locus eft remiffionis peccatorum, & in altera abs--

Umau

que dubio , quia Ecclefia vult offerri pro peccatis mortuorum

a,gcill

2

n gratia

cot

S?cj:iäcium, juflà. &S religiose de vefurretHioue cogitaus.

Unde

-

£.ect, Pomerid. Diei V.

1ji

Unde deduco, veriffimum effe, quod (cripfit olim celeberrimus Ger-

prin

manix Ecclefiaftes Nofter Gotfchalcus Hollen, ( in Conc, de dedic. Eccl.)

ii

fol atomis , firmamentum

dgn

Miffim abundare tot gratiis , quof. mare gattis ,

flellis, Empsreum Angelis,

nam fi id de principali offerente in

Miffa intelli-

Dsrg

iti valoris, dubitari non poteft, in infinitum

LUH

gamus, cujus merita funt infin

Mi

quoque fefe extendere, & nos

beare poffe, dummodo in nobis congrua

reperiatur difpofitio , aut faltem fervens defid

erium panis illius Cceleftis,

v

J

qui in Miffa offertur.

P

O fi nobis id cemprobare vellet S. P. N. Augufti-

nus, qualibus cor ej

us fub Miffà replebatur amoris incendiis , quibus ab

.

bei,

is? quando quotidie manducavit , bibit t9 er-

inC

altari cumulatus fuerat grati

LOT

rogavit , Q9 pauper cupi

ebat faturari ex eodtter illos qui edunt. €8) faturaa-

tur ( ro. Conf. c. 43.

aut B. Mater Monica, qua defideraverat , fieri wme-

po:

TU

anoviam ad Altare, cui nu

llius diei pretermiffone fervierat, fieri, uude fciebat

difpenfari vittimam San&am,

qua deletum eft Cbyragrapbum, quod evat con-

r i

12.8t 13. ) Unde (in$ dubio procedebat illad

trarium nobis. ( 9. Con£. c.

extaticum ipfius dictum poft communio

nem: Chrifliani volemus in Coe-

qui

lum, Nzviusin vita S. M. aut B. Henricus

de Vrimaria, qui ficut quotidié

ff ;

N

f

act

x il

devotiffimé celebrabat , ità

ies ejus intra Miffam velut igniti Serapbim

vubefcebat, 69 ardebat , ac ex de

votioiis dulcedine gen ejus ubertim lacry-

h)

267.) Certé Beati illi facerdotes, Nico-

fhüvc

imis vigabantur. ( Gandolf pag.

Taus 'Tolentinas, & Joannes Sahaguntinus Seraphici

s colliqueícebant ardo-

fefi

ribus, quando Chri

(tum in Miffa (ub fpecie amabilis pueruli videbant, &

(

loquebantur cum eo,

ficut loqui folet bomo ad amicum fuum. ( oflic. ord. )

a

Sedcurp

robam defideramus ab his Dei fervis? probet fe ipfum homo &9

Cont.

c de pane i

lu

llo edat, &8 de Calice bibat, ut dignus quoque fiat cumulari

confimilibus favoribus , & experiatur in fe,quod devote animz usque

ho

fitur

hodié experiuntur.

Solent veró ille probare fe,

cum quasdam difpofitiones pro celebra-

o

tione, aut communione afferunt, quibus mediantibus pofte

ain fe fentiunt

fhort

uchariftiz effe&tus, 1. Afferunt con-

mirabiles facrificii, & Sacramenti E

(iur

fcientiz puritatem , nolentes epulari

in fermento veteri malitie €9 nequitie,

Usär

uod eft illud ab Apoftolo mox adductum,

inquit B. ZEgid. Rom. ( ia

dul

tra&t. de Corp. Chr. puncto 6.

) ut homo fe ipfum probet, priusquam ad

mdïd

Sacramentum acce

dat, probet inquam Cordis contritione, ori

s confeffione,

Tüun

dolendo in amaritudine animz pofteà confitea-

3 operis fatisfadioue, ut

Véttn

tnur facerdoti peccata no(tra,

ut ea non iteremus, juxta illud. Joan. g.

vt

& tandem ità fatisfaciamus , 'wt pre male-

Vade 8 noli amplius peccare ;

ti fufce -

Quod

facis, bonis operibus abundemus,

fic , ait, digue ad bujus Sacramen

Quon

gti*o?zem

Y

r

Le&. Pomerid. Diei V.

151

$ GCI

ptionem accedere peterimus. 2. Offerunt profunäam humilitatem, quá fe

d)

indignos confitentur accedere ad hoc myfterium , nec quidquam habere

Hl

L

[

-dignum tanto hofpite, unde & cum Evangelico Centurione ingeminant

ntel

Domime non fum dignusGác. 3. Videndo adhuc imperfectionem & in-

i

n

dignitatem fuam , gratiá Diviná repleri defiderant, quatenus ipfe DEUS

Iu

Majeftati fuze aptum preparet babitaculum. — 4. Inter elicitos actus vi-

MM

olalt

