maxirào fundamento , etsi enim in. Ecclefia fin? aliqua dubitatione per-

$ OIC[

maneat Apoftolica Do&hrina, quam Graci, Latiniqs Pontifices indiJonabili

"

j pOü

femper teu

uére confenfu, attamen in ea Beatus Auguffinus indutus virtuteex

(04

alto, abun

dantiüs illis omnibus laboravit, ipfius enim mimifterió Dorinusu-

eno

beriorem

bujus reifidelibus inftruttionem prebuit ; tefte D. Fulg. ( de Vetit.

Prad. & grat.lib. 2. c. 18.") Ecce talis, ac tantus eft Pater tuus, nonne rue-

apfï

re deberes in amantiffimum ejus amplexum, & prz gaudio exclamare:

jl

Íuus !

$d

!fgter tf , Patef ini! (4. Reg. c 2.) :üat in me duplex Spiritus .

Qgis

$4

z

Hs

—

— Ee& Pomerid. T. Dief,

costm

:

potat «

Quis

, | felic'i

:

novus-

filus!

tatem» meam fat explicet , tuis ;cc:c-irifd:i;:.t'r*ïutügfhïs'",l'tuis

Lj6..

Sed progredieridurn etiam ad peculiaria Sacro Religionis, ejuíqs af-

dfecit

feclarum. Cemmunia profectó non funt Pontificum elogia, quód à fub-

tequ

tiliffimo Evangelii precone, €9 EXpofitoremagnifico, fidei ovtbodoxe illumina-

Meuti

tore clariffivio, inter Eclefie Do&ores precipuo plantatáta fit ( Sixtus IV. A.

3479. Dum attenté (ad omnipotentis D EÍ laudem, 88 facrofautam illu-

981 0

firaüdam Ecclefiam , Scbifmaticorum bevefes extirpandas , ad infidelium con-

dat

futaudos errores, Cbriffiane quoque Religionis propagationem , €$ Cbrifli fi-

t0di f

delium f(alvandas animas , &t loquitur Alexander (VÉ. à: 1496. Ad facrum)

&

|

flios

uod divina in-terris fit Familia , facunda Sanüovum Parens, uberes in Ec-

de ol

clefía Dei frudus producat. &$c. Communis rion eft Sacra Regulá, anti-

Condi

juitate, & difcretione przcipua, in qua zon ficut fervi fub lege , fed ficut

S

liberi fub gratia coadunamur, non in mari, fed in portu: quia

totum ,

hema

quod in Regala prefcribitur , firidum prefeferret preceptum , periculofius ef-

lt

et im Religione vivere , quàm in feculo degere ; Scripfit ille à Sanctitate

(

famofus Venerab. Alphonfus Orofco ( c. . expl. Reg.) nist communem

nofran

Mitian

velis, quód füb ea propé octuagirita Farfiliz Religiofe , & diver& Ordi.-

nes , ac Congregationes Militares Deo ferviant , quod tamen iterum ce-

undtio

dit in gloriam fpecialem, legem ferri pro hiobis , & coeteris placere. Com-

Motad

te fuer

inunis non eft Sacra Corrigia, Cingulum Marianum, à Matre Dei etiam

t&do«

eflatum, tot Privilegiis à Summis Pontificibus decoratum ; imó & mii-

ráculo, in principio fuze inftitutionis divuleatum , cüm B. Melania Ord.

füiit

gufne

noftri acceptam "Fagafte, à Divo P. Auguftino, vel Alipio Zonam; tiio-

ribundz pragnanti impofuit , que flatimi mortuumz cjecit, 69 peperit, && fubi-

|

o

tó ab oxeii dolore liberata eft. ( Metaphr. apud Sur. 31. Jan. ) Corhmunis

Cor $,

" u

sion eft duplex integer habitus, albus,' & niger, hic quidém in Protefta-

ID ]

£ionemi Immaculate Conceptioriis Sacerrimz Virginis MARIZE affum-

ptus, ille ir peenitentiz fignum, mundi contemptum, geftatus. - Com-

sunis non eft Ordinis jam*décimum quartum Szculum duratio, & ad

finem ufque mundi appromiffa perfeverantia , ad' vi&toriarut manubias

per nofiros de Antichrifto colligendas. — Prophetia Abb. foachim in c.14.

Apocal, fuper illud: Pidi, 89 ecce nubem candidam €$c. Rem ità effatur:

Surget ordo, qui videturmovas , Q9 non eft , indutus wigris veflibus , &9 de-

uper Zona. Hi crefcent, €9 fama eorum divulgabitur, €9. pradicabunt fidem,

Ew

nam & defeudent usque dd mundi confummationemn Spiritu Elie, Propbe-

fen(i

t4.Qui Ordo erit Eremitarum emulantium vitam Angelicam 6$c.Hos Eremi-

zvidere

4-26.) |

tàs habes infràcitatos ?igin-ti quing; in numero , quos in fpiritu pr

potuit

i

z

í

'Le&. Pomerid. 1. Diei,

3f

eeneiuep

))tms

potuit citatus Abbas mortuus An. I211. utl & Ordinem, qui videbatur

novus.in unione illa magna, facta poft mortem Joachimi annis 45, feu A,

1256. non tamen erat , quia germen ab Augulílino plantatum nunquam

g d-

defecit , licet ad parvum redactus fuerit numerum perfonarum.

Ideut

ifil-

dunitm-

quoque meworans Divus Henricus de Urimaria ( inquit Magifler N. Sylv.

LV. A

Meutius in Ep. ad Card. 7Egid. Viterb. ) 8 ipfe uoffre Religionis Dottor

egregius ,in tratk. deipfius Ordinis origine, adjecit : Et quia virtute vadicis, va-

n d-

1f COl

1 in altum 88 lengum naturaliter producuntur , ideó virtute iuflitutoris, ac

Fundatoris aliorum fuccefforum , qui fuerunt. SanGitatis eximie, ac bujus-

driji f-

modi primari fundatores , verifimiliter prefumendum eft, quàd fuper eorum

[icrim)

. filies €$ pofferos,per divinam clementiam beneditlio copiofa defcendet. Un-

ii E

l, at

de velit, nolit Pennotus , manifefta eff propbetia Ord. Erem. $, Auguftini,

concludit Bivar, Cifterc. in Apolog. contrà eundem.,

fed f

Nec intendo hic commune Sanctorum excutere , àt Stigmatizatio-

i fotifr,

nem animadveríam , & numeratam à Bagatta ( de Admir. Orbis Chrift,

hj d-

yeliate

(À. f. c. 1. . 3. ) in triginta quatuor Dei fervis , quibus adjicere potuiffet

friunem

noftram B. Angelam Panigarolam, Ven. Mariam de JEíu de Goa, Ven.

Mariam de Corduba, Ven. Agnetem de Cruce , Ven, Annam de 'Transfi-

t Qut-

guratione , & Ven. Catharinam de JEfu., que omnes Ordinis notlri auf

uti -

Monachz , aut 'Tertiarie , quing; Dominicis plagis vifibiliter ftigmatiza-

, Com.

t2 fuerunt , tefle M. Jofeph à S. Ant, in fuo flos $3. non inquam hic in-

ei etiam

tendo deprzdicare (tigmatizationem, in aéra levationem, mortuorum re-

j&iti-

fufcitationem , & caetera talia; fpecialia tibi afferam , & proprium Au-

qiz O.

m, fb

guftinenfium Sanctorum. . Contemplatoribus noftris Chriflus crucifixus

Ípeciale aliquid impretfit, quo charitatem fingularem in eos monftraret5

g

Cor S. P. Auguftini fuiffe plagis Domini realiter valneratum, (cribunt gra-

fürmunis

ves Authores , apud Ar

xotelli

Hinc Illi Verfus :

pe in Memor, Aug. pag. ';4.' ex Jord. dc.Saxgä

, d-

(orb-

Gentis Eremicole Pater Auguflnus, amore

io, i

yanubias

Divinó accenfus, Chriflum meditatus, 4b ilo.

j in ll

plagas , ex illo fonte fagittas.

, dfatur:

Fante capit

Chere p. 24pag. 8.

!

T.L2

Ex atdentiffima Paffionis Dominice meditatione pariter in corde

'nffifma

pb

fenfibile vulnus infli£tum eft, Venerabili Erthinodo de Gotha ( Nzv. pag.

sE

nflixit[pina, & corona Cruci-

(,26.)"]3. Ritz de Caffia atrocilfimum vulnus i

p

i

»

RR

potuit

D

A.

$6

. LeQ. Pomerid. I. Diei.

u

fixi infrcntcni prodigiofe delata. — Caput veró Spineá COrönä cinctum

tius,

coelitüs Beatz Chriftinz de Aquila, cüm in die Paraíceves Paffionem Chri-

olat

fti meditaretur, quz quidem tam immaniter impreffa erat, ut per fron-

faciem cruentarent ; fenfit infu-

Vero

tem guttz fanguinis difluerent , totamq;

54

ij

P

er plagam alapz militis illius Chrifto impacte , cüm gena ejusdem fini-

fus :

ftra fübnigro colore livefcere videretur. ( Nev.in Vit. utr. ) Unicum Cor

H

B.Clarz Montifalconig fingulare eft miraculorum Dominice Paffionis e-

anno:

in quo divina omnipotentia & carnofitate Virginei Cordis, nedum

&typon,

3 Paffionis inftrumenta ,

a

cun&

'fed & ipfum Crucifixum , pendentem in

(rtas

cruce, brachiis exporrectis, cervice in dextrum latus inclinata, & vulnere

K

fanguinante , miro artificio, & hucufque inaudito portento , elaboravit,

gl

(Nzv. inVit. )

Sanctos

fuos celeberrimos habent aliz Religiones, Patronos in pefte,

[f (

N

in febre, in fterilitate , in omnibus deniq; nature deliquiis , at in. ordine

bie.

noftro unicus Divus Nicolaus Tolentinus, veluti Panacea morbis, fic ille

]FH

Infirmitatum omuium ( Lit.) 7Medicus univerfo. Si miraculorum multitu-

C

i

dinem confideres , 'Thaumaturgum Gregorium non abs re defignabis ,

quem Vaticana penna pridem ità delineavit, ciim in Bulla Canonizatio-

fl

&

P

b

nis Eugenius IV. edixit : Nullus jam indé ab Apoffolorum evo vixit, qui

prodigiorum,

aut magnitudine , aut multitudine Nicolaum de Tolentino fu-

j

&pl

eráffet,

Hoc

Pontifex 6 Cathedra veritatis afferuit , quis inficiabitur?

G

Vent

Sed facerrima illius Brachia, jam Manna , jam fanguine manantia , Atlan-

tem Ecclefieprodunt, cum eidem profpera prefagiunt , & adverfa omi-

adm

Pt

Wantur, quó citiüs ira

ei placetur , adítipulante iterum tricoronató cal-

€uló Alexand. VII. ( in

[

"roceffu fuper fang. S. Nic. ) confitemur Ecclefiam

feu

Q9 fanguine B. Nicolai prote-

flor

Dei fanguise 7Efu Cbrifti fuiffe conftru&am,

Toni

Sam. . Quid dicam de aliis San&tis, quorum in or

dine Auguftiniano cen-

tum millia fapputat efuditus Tícinenfis? ( Abr. à S. Clarap. r. Jude pag.

147-) Dies deficeret. priusquam fingulorum decora, decorum Gingulari-

W

iatem enarrarem. — Deum fibi in iis fpecialiter complacuiffe, clarum eva-

Th:

& nullo ordini tam facilé conceffo ,

Bo

dit, chrm eosdem in magno numero,

iuc refur-

&t A.A. obfervant, incorruptionis dote , anté communem ag

fci

ze&ienem dotavit. Inter hoseft Divus Nicolaus Tolentini , B. Clara in

d

Monte Falco, facie albicante, & corpére gracili , ac flexili adeó, ut quo-

qu

vis ànnó à Monialibus veftiatur & reveftiatur. BB. Illuminata, & Claret-

Aug

taibidem. B. Rita cum corpore per totum candido, carneo; & odorife-

Til

ro Caílix, B. Chriftina de Vice Comitibus Spoleti, B. Joannes Bonus

Gh

fum,

fey

*

Mantus , B. Lucia Ameliz, quorum omnium fepulturam veneratus

cx

-

n

Le&. Pomerid. I. Diei:

[)4

dum

cüm inlItalia effem, ab Anno 1721. ufque ad An. 1'726. B. Joannes Guc-

Chri

cius, B. Joannes Tantucei, B. Petrus à Rofia vulgó plangens, & B. Ni-

[ton

colaus Marefcotti in Conventu Illicetano. —BB. Evangelifta & Peregrinus

inft.

Veronz, B. Hieronymus Gerarducci Recineti. B. Antonius Monteciani.

faj

B.alius Antonius Amandulz. B. Augftinus Novellus , & Joannes Chi-

Cor

fius Senis, B. Cherubinus Tefta Aviliani, ex cujus corde pridem fepul-

I$ -

ti, lilia germinaverunt. B. Hugolinus de Mantua , Cortonz, qui poft 7o.

(dum

annos translatus , inventus fuit cum corpore & habitu integro, & una

recentis fanguinis in Corde , quam vivens femper celavit. B. An-

i

plaga

H

|nere

dreas i

n Monte Reali , ubi Corpus ejus illefum fe vidiffe teftatur M. Ar-

AVl

pe (Pantheo

npag. 229.)cum manu-dextera elevata, quam nunquam de-

pofuit. A. 1691. terrz motu in Veflinis defzviente, coram omnibus ma-

vft,

nus erexit, pectus, caput, in modum orantis, & fama eft à terre mo-

tu tunc liberata fuiffe triginta fex vicina Caftella , interceflione haud du-

tünt

i ill

bié hujus Dei Servi.

An. 1717. videbatur iterum manum eleváffe. An.

[

1726. cum dextra elevavit etiam pectus ,. & movit pedes, quasi extrà

Cuffinum. B. Petrus Eugubii cantans inventus in tumba, quam pulíare

abis,

P

folet, dum aliquod malum Civibus imminet. D. Fr. Gràtia Venetiis. Nec

alibi defunt alíi Dei Servi. B. Thaddaus Caparienfis flat in Africa Soli ,

j quz

)j

6

& pluviz per tria, & ultrà Szcula, in aére aperto expofitus , & tamen

itor?

ex toto eftincorruptus, Vener..Didacus Bafalanque in Ecclefia Con-

ventüs Charenfis Provinci& Mechoacanenfis integer. prorsüs proftat cum

i

An*

admiratione. Sic Vener. Melchior de Arazil Valenttz , Ven. Alphonfus

Qfnt

T^

ab Orofco Madriti ; B. Joannes de Moga Vallifoleti , Vener. Petrus .de

Agurro in Zugbu in Infulis Philippinis. . Multos alios afferunt noftri Hi-

ijun

fü

f

ftoriographi , de nominatis Cvid. Torel. Nxv. Arpe &c. ) ac quere de No-

ceft-

mine,

Qu

àm veró hzc Religio Viris Deo acceptis abundaverit , accipe ex

"

ylar

wngue Leonem, quód eodem tempore, quo in vivis agebat Tolentinus

"'FThaumaturgus , ipfi cozvi fuerint viginti quinque noftri Fratres tituló

"

Beati in annalibus Ordinis decorati, & à Deo, üt pié credimus, coelo ad-

*«0 D

d

uf

fcripti. Dicit Mgr. Arpe, fe hos circà Divum Nicolaum in una imagine

depictos vidiffe, non tamen eos recitat. Mihi probabile eft, fuiffe illos,

j n

uo

quos anté, vel pauló poft unienem vixiffe refert Marquez in Orig. Er. $.

Aug. c. 18. $. 11. inter quos primus recenfetur B. Ambrofius Florenti-

a

nus. 2.B. Bartholomaus de Pallazolo. 3. B. Paulus Secundus. 4. B.

)nfc

onus

Ghefius de S. Miniato. $. B. Hugolinus de Mantua. 6.B. AngelusFur-

$. B. Clemens de Auximo.. 9. B. Au-

fom

feus. 7. B. Ant-onius Ravennas,

h

guftinus

qn

38

Le&. Pomerid. Diei L

gQi*tinus de Terano. to. B. Dörothcus de S. Germano. rr. B. Finus

de Pifa.;.12. B. Galganus Clufinus de Volaterra. . 1. B. Francifcus Ur-

fet

bevetanus. 14. B. Guido Romanus. 15. B.Lupus de Soriano. 16. B.

dias

Martinus Vercellenfis, 17. B. Philippus Parmenfis. 18. B. Erthinodusde

T

Gotta,. 19. B. Fridericus de Ratisbona. . 20. B. Theobaldus Veronenfis.

"n

21. B. Henricus de Vrimaria. 22. B. Angelus à Burgo S. Sepulchri, 22.

1n1

B. Vitus de Pannonia ( juxtà Torel, cent.2.c. 31. ) 24. B. Bandinus Se-

ul

nenfis, mortuusanno 1270. 2j. B. Lanfrancus Mediolanenfis, qui obiit

ff

An. 1264. poft magnam unionem, quam fi S. Nicolaus attigit, (icut cer-

Hot

tum eft vicinum ilh fuiffs, càm hec An. 1256. acciderit , & ille Anno

int

1276. miffus fuerit T'olentinum, ubi An. 130$. obiit , neceffarium eft,

ber

omnes fupranumeratos Dei Servos dicere cozvos , quia eodem feculo

vixerunt.

O feliciffimum fzculum! utinam ab eo etiam in noftra tem-

T

&l

pora fanctitatis radius diffunderetur! o Domine vifita vineam iflam , 9

Q

peifice eam , 8 àt Aug, ait inP, 79. zten aliam inflitue , fed iftam perfice ,

)

ipfum enim eft femen Abrabam , proles fcilicet Auguftini. Tua fiquidem pro-

i

videntia , àt inquit Bafil,

2.mihi pag. 35 7. )

priorem illi profperitatem dedit. ità Herr. ( tom.

&

ti

Nolo hic calculum inire Illuflrinm aliorum

;in omni pr&clara quali-

tate virorum , folus Sanctitatis fufficiat radius , qui illuminet , ad imitatio-

j

n

nem, & dirigat ad vocationis amorem, quia quicung; banc Regulam fe-

ila

cuti fuerint, paxfuper illos, €9 mifericordia Dei (Gal.6.) fpopondit Di-

vus P, Auguftinus S. Norberto : quód fi fub Regula ifta ben? militaveriut

U5

confratres ejus, Filii fui , fecuri adftabunt in. extremi terrore judicii ( Nzv.

ülgl

Vit. c. 12, ) Pertinet quoque illud ad nos, utpoté filios ejusdem Patris, &&

Yu

eó collimare videtur confueta, & quotidiana noftra Colleta, cujus patro-

n

u

cinió falvari, te auxiliante confidimus ; modó impleamus illud : $i bené.

Sit quorundam in ordine fuo perfeverantiz annexa Salvationis determi-

nata promiffio, zqué illa fupponit hanc conditionem : Sibenéà. Scire de-

xmp

LUr

bes velex ipfo aliàs veritatis hofte, coacto per Divum Dominicum vere

edicere: in inferno nullum detineri veré Religiofum. ( Bzov. t. 14. an-

li

T

nal. An. 1213.) Sis veré Religiofus, fis bonus Chrifti miles, & certó. cer-

tis venies ad Coelum, ut Auguftinianus.

s.

Quod fi occurant tibi complures in via virtutis tepidi, imó retrofpi-

Du

ia

cientes, zemittentes manum ab aratro, aut aper de Sylva excurrens in

perniciem animarum, nulla proptereà in ordinem redundat infamia, quia

n

tales (i fuiffent de nobis, wanfiffent utique noln'fcum"( I.]o.2.) pravis fuis

na-

saoribus oftenderunt s non effe denobis. . Jam Pl;idem humill.imus

2

fter

lu$

Leét. Pomerid. Diei .

3$

Iu

fïcf F»undator contrà obtrectatores fuam fibi fcripfit Apclogia:n (&p.78.

h B.

sde

aliàs 139.) Quapropter etsi contriftamur de aliquibus purgamentis , confola-

mur tamen etiam de multis ornamentis. — Nec inibi arrogare. audeo , ut do-

H[.a.

mus mea fit melior quàm Abrabe , in quaIfaac & Ifmaels aut domus Jfaac,

;I

in qua Efau, & Jacob; aut domus David, in qua Abfalon, & Salomon;

N

nut quàm cobabitatio Cbrifli , in qua undecim boni , pevfidum , 69 furem u-

m

of*

dam toleraverunt ; aut melior fit quàm. Coclum , undà. M4ngeli. ceciderunt,

Hoc unicum mí Religiofe notandum, né vitio tuo, fuperbiz v. 9. fias tu

o

in ea Lucifer, dignus, qui dehoc fpirituali coelo , per Apoflafiam ,. detur-

d

uo

beris; N& cum Iímaél filius Ancille evadas, & domoejiciaris. N$ cum

Efau fias fratris tui perfecutor, perdafque primogenituram, & à Deo o-

2

diohabearis. N fias protervus Abfolon, cervice contra fuperiores ere-

i

€ta, dicere audeas : Nom ferviam. — Vel ambitione perfuafus dominari

jt,

appetas, proprietatem fecteris, vota violes

)

ceis ad mortem configaris.

; ficque jure merito tribus lan-

,

Non admittetid , bt fpero, fervens amor, & folida zítimatio tuz vo-

««

cationis , que femel in cerde tuo radicata , eam in animo indefinenter

ingenerabit reflexionem: potuerunt hi & illi , ità vivere, cur non ego?

10«

eam generis clariffimi refricabit memoriam, Filii Sandorum fumus , vitam

f

Di

illam expedamus, quam promifit Deus diligentibus fe ( Tob. $. ) Pater me-

us adeó in Ecclefia Dei gloriofus, ergo ego indignus nomine filii, fi ve-

ra

ftigiis preffo pede non infifto. Regula hzc Apoftolica eft, utique ego

ævl

virtutibus, muneri paribus, precedere debeo, difcipulos feptuaginta.

D

Sanéti Eratres mei , ea , quz defunt paffionibus Cbriffi adimplent in corpore

tf

fuo ( Colof. 1. confequenter & ego Chriftum non crucifigam ampliüs,

'Mfa

ed illius , confixus manebo, cruci. Illatio fan& Religiofo digna, pro qua

Ti

implenda: ditare te velit Dominus largiffimo gratie fue dono , quo && vo-

de

i

eationi tue refpoudere , && paratam fervis fuis mercedem eternam fcilicet ,

beatiffimamque in corlis vitam promereri poffis; üt vovebat Reverendiff.

4

"Thadd. Perufinus Gener. ( in przfat. fup. Conftit. ) concludo deniq; pau-

i^

cis mutatis verbis (inPfal.88. ) Ego, & tu, & omnes, amemus Dominum

Deum noftrum, amemus Religionem ejus, illum ficut Patrem ,illam ficut Ma-

p

trem, ilum ficut Dominuin , illam ficut. Aucillam,

| quia &ncille ipfius filii fu-

mus/: 1

Ui

w

[ui

no-

fet

MEDI-

49

4 Medit, II Diei L

fan

uo;

- MEDITATIO III.-

fl

li, (

Tor.

De Mediis, ad Finis utriusque confccu-i

tionem.

rl

Oratio confueta: Nunc adefto &c.

yiet

Unctum L. Celum, 99 £erta , €9 omnia quein eis funt , undique milá

fs t

Tun

P

dicunt, ut amemte ( 10. Conf.c. 6.) Liber tibi fit. orbisterrarum , ut

-

bacvideas (inPf. 45. ) en üt in pulcherrimo infimorum ad fuprema

f

erdine explicat Dei fapientiam] in vaítiffima quam habet mole, magnifi-

d

an v

cat potentiam! in admirabili neceffariorum provifione , exaltat Providen-

com

tiam ! infinitam propà ubique bonitatem deícribit bis, qui retto funt cor-

de! Vis cogitare celum , librum DDei cogita (in Pf. 93. ) invitat te ad ejus

p

Quea

contemplationem , tot quasi litteris quot ftellis , figurá conftat ad Impe-

tomr

rium Dei mobili, quafi ad exa&tam przceptis divinis obedientiam przftan-

dam, te commonefaceret. Irrequieto motu fuo dux tibi eft, ut tu quo-

Cona

Mi

que fin& ceffatione decurras viam mandatorum Dei. Candore fuo indi-

ficati

cat Conditorem fuum , à te exigere confcientie munditiem. — Soliditate,

pro folide virtutis amore conclamat. —Pofitus ibi Sol in figna , €9 tempo-

Gu

ra innuit, ut ames effe filius lucis, & bené tranfigas dies & annos.. Tu

fede & computa, quos lucratus es , quos amififti ? per has fcalas afcen-

queäl

de in Deum, & ut poffis dicere: omníia mibi dicunt, ut amem te.

ho

II. Verte & aliud hujus libri folium, nempe terram, & quxre: pro

ti;.

&t

quo fint tam magna , €9 innumera beneficia , ab aére , terra , €9 mari, à

1

luce, 89 tenebris, à caloreQ8 umbra , rore Q9 imbre, ventis && pluviis, vo-

Y

x

if

lucribus , 88 pifcibus , beftiis 89 arboribus , berbis , €9 germinibus? (Sol.a1.)

Vul

cunta ben? cogitata , laudem pariunt , 99 impletur cor ad.erutandum by-

t

muum Creatori (inPfal. 68. con. 1. ) uti his oportet non frui , dominari

ditier

Qte

non fuübeffe; pudor effet, fi cordi tuo predominaretur quepiam creatu-

ra; examina, & extermina. Pracipuum in terra Magiftrum habere de-

hii

L

bes JEfum Chriftum. — Przceptum eft:: ipfum audite, quia exemplum de-

0fi

fäü&i

dit nobis ad fui fequelam. Non fequeris eumnisi fis puritatis, humilitatis ,

paupertatis , obedientiz , & patientiz fectator. Quid dicis? Sacramen-

Cend

ta inflituit, ut certa quedam media veniendi ad Coclum ; quá devotione,

ii

ltc

quó fructu, ca tibi in ufurn hactenüs vendicafti? Sanctorum pariter ge-

Medit. IIT.. Diei f.

4t

fta nobis exempla funt , falvus eorum conduétus , juvat nos ad coelum,

Quos in tuos habes adjutores? Avernalem afpidem tantüm conterit Ma-

ria, Religioforum Advocata. — T'ela hoftium folàüm exacuminare poffunt

hi, qui toties in pugna vicerunt, & nunc in protectione DEI coeli com-

[«

morantur. Tu fingulis tuis propenfionibus unum ; vel p!urcjs elige, ut

bené ambules in itinere tuo, & Dominusfit tecum.

Ill Anfé omnia diligatur Deus , deindé proximus, (Reg.) hoc effi-

caciffimum eft medium veniendi ad Coslum. Ineo confiflit lex, & Pro-

phetz, imó tota Regularis obfervantia , ad quam vi Religiofz Profeffio-.

lj

nis teneris, confummatur, Siquidem confiliorum cuftodia , à precepto-

proximi

iE L

, J

rum pendet obfervantia. ( Oroíc. in Reg.) Amot efficax Dei,

Ym

magna operatur , perfuadet paupertatem in Spiritu, caflitatem in Spirita

caftitatem incorpore, obedientiam in voluntate, & jubet SacraRegulas

pit.

jdn-

an veró finem fuum etiam obtinet apud te? Amor ille fuadet vitana

f a

communem, proprietatis extirpationem , fuperbig eradicationem , &

d u

exponit S. Regula, num cum guftu pro te? Amor idem, injungit fre-

quentem Orationem , córporis macerationem , humilitatis exercitium, &

(y-

commendat S. Regula, num bzc in ufü.apud te? Amor hic arcet cordis

dut-

quo-

concupifcentiam , oculorum curiofitatem , irz vindictam, vetatque Sacra

Regula: paréfne? Amor ifte inculcat fuperioris zftimationem, paris zdi-

lfd«

jtafe,

ficationem , honeftam oceupationem , fequerisne? dolendum de put;ritk

cavendum defutaris. ideó.

p

IV. Iince[fu, Statu, babitu,

€$ in omuibus motibus veftris , nibil fiat,

Tu

ALl

quod cujesdam offendat afpetium , fed quod vefiram deceat Sarditatem. Ef

hoc breviffimum perfectionis compendium , norma affequendz SanGlita-

tis. — Veftra Sanclitas fit, neceffe eft, perfectionis Evangelice Sectator, &

p

erit: Si motus fuos, né Deum aut homines offendat, fciverit compefce-

ul

re. Scandala dedecent Clauftralem Sanétitatem, & quà intrabunt, fi ni«

n

hil fiat, quod cujusquam offendat afpectum? Mores compofiti, exterior

l11.)

vultüs , ac habitüs modeftia, modefta gravitas, fpirant conícientie mun-

Y

ditiem, animi candorem, interiorem pacem , & veram Sanctitatem ; fi-

Yi

cut exulem profitentur , in inceffu petulantiori, in ftatu diffolutiori , in

etu-

habitu ad vanitatem ornatiori. Vide num hsc turrica fit filii tui? (Cen.37.)

12

O fi quotidie tecum difquireres, an hoc, quod acturus es deceat tuam

nd

fan&itatem? crede mihi ab hac feria difquifitione , veluti fülmine przfcin-

itts

denda malerum initia, & progreffus , qui non nis] ferro , & igne pofteà

a

eliminantur. "Teffera vite tuz fit: Hoc meum flatum non decet. — Dece-

ti0ffós

on de-

a'nt!contcntioncf , & rixe , inquietos homines , ftatum meum n

; eent,

1f

42

Scrutin. 1T. Diei L

i d

cent.

Liceäïïïcommeffationes , cubilia &c. mundicolis , ftatum -meum

non 1

nondecent. . Valete vanitates , Chrifto confixus fum eruci

, Yivo ,-?zon

p

un d

jam—cgn ; c(ivit veró in me Chriftus , vivit Auguftinus !

fà otar

Affe&us conclufivus.

LL

us Di

| Vita, cui omnia vivunt, vita vitalis, ubi te inveniam ,Utin me d-cfï-

n y

ciam , & inte fubfiftam! omnia mihi dicunt, ut amem te.

Amo te

v

amore magno , magifque amare cupio. Tene cor meum in manu tua

d

du

quia finé te ad altiora non rapitur.

Da mihi facramenta filii tui digné

fufcipere, & donorum tuorum beneficiis gaudere. Sancta, & immacu-

Mi

lata Virgo Dei Genitrix Maria, intervenire pro me digneris, apud illum,

eujus meruifti effici templum. — S. Augufline, qui te Patrem venerantur,

$e Du&ore, confequantur, vitam , in qua gloriantur Beatorum animz,

pori

Habetur Soliloqu. c. 1. Med. c. 37. 36. & in Sequentia Miffz S. P,

Oratio S. P. D. Noverim me üt (up.

qui i

pu!wi ;

Pro comgxoditatg Le&. ex Solil. c. 20. & 31.

&

gt

Scrutinium II. Pomeridianum.

Y

quoti

Menf

- Quam iduffriam adbibueris pro falute

anime 3

aïï:&ï

Uid prodeft bomini, fi mundum univerfinn lucretur , auime veró fue de-

quai

[

Q

trimentum patiatur ?. ( Matt. 16.) quotfunthomines in mundo, qui

annis 36. & pluribus , Regi, vel Principi fideliffimé ferviunt, & toti

dirii

eircà illam occupantur, qui tamen fi tertiam folum partem in . fervitium

locurt

Dei impenderent , effent filii eterna falutis. Stulti funt ex fententia ipfius

pon

Chrifti , ficutdictum eft illi diviti Luc. 11. qui confumpt? vitá , viribus,

hoji

ingenio , inter fuas occupationes negligunt ,. & perdunt animam inquit

N. V.Th. à JEfü ( zrum.) Recogita & tu mi Religiofe , num inter

&os nurmerari non poffis? quot quzfo annos exacti fervitii divini nu-

w&erare potes? utinam non hzreres in diebus! quis fcit an. non bre-

I N

vi vite tuz clepfydra effluet? 89 tempus nonerit amplius? Ven. P. Joanni

Reatino Ord. noftri , deliciofus hortus , excutiebat lachrymas , quód in

€o herbe, arbores, & aves voluntatem DEI impleant, non tamen idem

faciat homo ( Nav. pag; 207. ) num fi tibi obvius fuiffet, majori commi-

UE

&

feratione non ploráfft , penctzando in Spiritu , te non tantum omiffiv

non

&

48

:

Propofita, Examen Diei I.

Dyeun

non implere voluntatem divinam ,. fed & illi pofiti

vé contraire , propri-

R0f

Vult Deus ut creatu-

um affe&um fequendo, & ruendo in peccatum.

1á utaris, an tuo eam Creatori non przponis? qug mom ob aliud perricio-

fa. eft amatori, nis quia

praponitur Creatori ( in Pfal. 79.) quia intuitu il-

Vult Deus , ut animam tuam falves , qui etiam

v defts

lius Deum exacerbas.

vehit peccatores falvos facere

, tu verb non quzris falutem , que po

Amote

eccatum non acquiritur , nisi per poenitentiam, Poenitendum aut ar-

ID tUd

«

dendum!

digt

Imacu»

illum,

Propoftta, Religiofum interné reformantia.

nhur,

i. Z(imare fuam vocationem ad Religionem fuper omnmem tem-

rA

em , quia reverà hz eft thefaurus abfconditus., quema

25

poralem felicitat

ui invenit homo gaudere debet:

Queniam te elegit Dominus, ut fis ei pa-

palus peculiav

is, de cuntlis populis, qui funt fuper terram.

2. Deo

frequenter pro gratia vocationis gratias agere, offerendo in

orando rofarium , fimiliter pro perfeverantia

ratitudinem Sacrum , vel

lem intentionem Ecclefiz Horas Canonicas;

in illa offerre przter genera

uoties de SS. Ord. Nof

li pgrfolvuntur , precipué Commemorationene

j

Menítruam S, P. &c.

3. Ex hujus vocatio

nis amore , ofculari veftem Religiofam magno

alfe&ta, quoniam in ea e

ft Coeli Candidatus , precipu& Cingulum, fuper

qu

od habentur Indulgentiz.

i d-

. Non duci. poenitudine, quó

d privetur fzculi commodis , àt funt

jp, g

divitiz , honores , libertas, fed folitudo fit ipfi

beatitudo , quoniam fic

&toti

non immerfo ad fxcularia.

Unde nunquam

TU

locum dat Deo fuo , corde

poeniteat ipfum ingreffüs ,

fed potius dicat , fi nondum effem Relfgiofus,

ipfiut

iribuy

hodie fieri vellem,

i

Examen pro exteriori Reformatione. ..—

jtet

j nü

) bf

Bo

An fa&is fe probet Amatorem »Reljgiofæ obfervantiz ?

2. An zelet Ordinis fui honorem , promotionem , edi

ficationem ? fpe«

mnni

]

Jöd f

cialitez, quz bona ipfi velit per fe, vel per alios

L

Meditationem, Serotinam , Capitu

lum !ibcntcx; adeat?

j

3. Àn Chorum,

(mi-

4. Àn corre&tione

m five à Superiori, (ive à pari humiliter fufcipiat, & fa-

vf

fitas voluntarié & m

gritori?: fubeat?

fisfaätiones pro iis impo

2

Poi

fi0

44

Dies Secundz,

Poft cocriaml integratur illud, quod adhuc de lectione , vel oratione.

diurnaremanfi. — Dein reflexio , quid. cras meditandum occurrat ? quz

teffera? qui Patroni? demum examen confcientiz , actus contritionis ,

executio poenitentiz permodüm Satisfactionis pro culpis , Lit. OO. SS.

Salutatio Sanctiffimi, vultu verfo adlocum ubi refervatur. Spiritualis com-

$nunio permodüm viatici , Commendatio pro quiete nocturna, Soe

mnpus, quem praveniat pia hac

E

"Gogitatio.

( UÀm fuaviter decubuerit S. P. Auguftinus poft illam fibi fa&tam ap-

aritionem Chrifti, fub figura Peregrini , maxime prolatis his dul-

éiffimis, ad vetus Auguftini defiderium , aceommodis verbis : Hodie Fi-

ib

lium DEI videre meruifi. — Defidera & tu Chriftum.aliquando videre fal-

&f

t$&m in Coclis , nunc veró in corde tuo dormiat, & fi

ngulos ;ordis, &

tori

karteriarum motus in laudem fuam fufcipíat.

pu

ov

DIES SECUNDA.

T

ln

- DEO Redemptori Sacra.

fl

fis

&er

Sub. Affiffentia S. P. Auguflini, S. M. Mo-

*

55 4d quos peculiaris

N

"ice s G $5. Ordini

QVHEVIÉUF.

gþäus

Pit

l

i

p

Pt

Vigilia Matutina.

at

R

o hac in Spiritu inchoanda , occurrant Divi :

Petrus , 6d Toannes

hh

afcendentes in templum ad. Horam Orationis ,

& in primo fuo in-

U

P

L:

. . greffu confolidantes cfaudi bafes ,

& plantas ( ACt. 3.) Vocaris &

di;

tu per fignum Campanz ad Horam Orationis , ger,

languidus, &

Tne

claudus , quasi ex utero Matris :

: quia ad recté ambulandum in via Dei

lt

Rhucufqueineptus. Ingemifcein Corde, & elevato in Deum defiderio me-

Wfu

pun

Kozis yi;xf:;lln-Nomine.. JESU Chrifii yazarenif furge,x-ïg cgzmbglp

&

in

4j

Medit. De paffione.

4$

——

ntione

In Chroro , Adoratio SS. Oblatio fui , Commendatio ad S

.nos &c. üt I. die:

2

S. Pagro;

! que

tionis,

"Teffera: Quamdiu cras & cras, quare non modo , quare non bac borá

0.8$,

finis turpitudisis mee ?. (8. Con£ 12.)

IU

(

Quadrans Paffionis Dominicae fafpirium z

O Cbrifle filii Dei fentiam fru&unz paffionis tue !

Cbriftus, fiftitur quatuor fudicibus, && solapbizatur..

Perfecutores tradente Juda comprebenfum Dowinum ligaverunt, Eg,gdï

duxerunt ad Anuam Q$c. ( tra£t. 113. in Jo. Y :

a.

ls dj«

Chriftum utique figatanr tractum fuiffe per tribunalia, ex Evangelic

ylit F

habemus. Si amici judices fuiffent, mirum non effet, fed quód perfidi,

ec i

& lupremus ac innocens Dominus , ac ipfe judex 3 Sacrilegis & pecca-

rds

toribus judicari voluerit, hoc ftupendum eft, pejus, quod nocté de do-

mo in domum ligatus quafi latro conductus fuerit , & cum tantà flre-

pitu, ut tota civitas commoveretur , peffimé veró : quód apud Annam

ei impacta fit alapa. — $i cogitemus, quis acceperit alapaur , uome vellemus

eum, qui percuffit aut coclefltà igne coufumi , aut terra debifcente fovberi ? ju-

bereid Cbriffus potuiffet, vifi patientiam docerevoluiffet. (Aug. cit;) Replica-

t« funt alape apud Caiphamrper falfa teftimonia, blafphemiz, & reatüs mor-

tis, imputationem. Ab Herode pro ftulto habitus , a Pilato denique con-

demnatus fuit ad mortem. — Et quidad hec JEfus? tacet, neminem inve.

Mv

nit , qui fe defendat, fed potius dolorern concipit iniquis hifce judiciis ,

Patrem offendi. Cüm id itafit, quarito potiori ratiene ego ligari, ego

hifce judicibus tradi debeo, in quo tanta inveniunt meritó , jufté, & finé

peccato judicanda? quid enim? nefziverunt illi, quid facereat, quia te O«

amor animix mez, non cognoverunt , at ego te cognofco , & tamem

amore proprio ductus, legens tuam transgredior, voluntatem Contemno,

Ah fcelus* te traho & circumduco per tot manfiones , tot malos judi-

fomts

ees, quot funr mei effrenes appetitus. Mifericordia Domine, Mifericor-

fio t*

r

dia! ego tibi impegi alapas, cgo tetacere feci , ut liberius vacare poffem,

1meis perverfis paffionibus.

O' bonitas infinita, quando finem habebit

, &

hzcmea perverfitas! O JEfu mi, caftigetur hac hora hzxc mea temeritas,

via Dei

ut ultionem de me omnes creaturz accipiant, & in fuo quavis iniquitatemy

riomte

uniat tribunali; 'Tu verb daà, & doce me patientiam , & qui onus pec-

Mifericordia..

eatOrUD meorum portafti, me judica cum

MEDI.

E' $

Medit. I. Diei.

46

nirg.n

p u

MED»ITAT[O* L. SECONDAE DIEI

horr

Pra

De facientibus nos deviare ab ultimo fine

teu

inter qua potiffimum eft Peccatum mor-

D

tale,

ff

-

ititt

O;atio-ante Medit. Nunc adefto , ütfuprà.

ipaa

p

Un&um I. Caufa triflitie tu , ex temporali videlicet, & &terna mi-

Vant

feria provenientis, peccatum efl. Cin Pf. 41.) O! homol id excedit

Citil

p

eloquii noftri facultatem, fi bene peufetur. ( Vil, Dom.4. Quad. ) Dia-

fite!

bolum ducem fequitur peccator, quia bicab initio peccat ( 1.]o.3.) imà

i

uuusqtisque , peccando animam fuam diabolo vendit ( dolendum de litro ,

quo à Chrifto redempta eft ( accepto tanquam pretio dulcedine temporalis

'pbl:

noj

voluptátis. ( S. P. in expefit. ep.ad Rom. prap. 42.) D«monacus eó ipsó

i corde; & doemonis mancipium , imó alter infernus auima impii, ( Vil.

a

t

J

Dom. 2. qu.fer. 2.) ubi fempiternus horror, ignis zterni materia, tene-

n

brx /Egytiacis denfiores.

