nimam, Si fpes firmat fideles ut mala prxfentia illes à Chrifto nonfepa-

frii

&t

rent; Caflitas fuperaddit fuave vinculum, quo Chriftus ipfe cordi aliga-

hii

tur,ut àfe feparari nos non permittat, adeó uf nec bonum opus aliquod fit finé

aliari

caftitate ( S. Greg.hom. 13.) credo ideo , quia puritatem , quam habe-

ficp

te debet, ut Deo puriffimo placeat aliunde fortirinequit , quàm à Cafti-

fliai

tate, cujus eft ftudere puritati, quomodo cibi alioquin pretiófi in difco

im puro prefentati difplicent, fic opera noftra etfi bona, fi à corde puro

non proveniant , valorem fibi debitum non attingunt.

O igitur: Cor

Inundum crea in me DEUS, 89 Spiritum rettum innova iu vifceribus meqs.

Iil.

ui in Caflitate vivuut , Angelicam babent. in terris converfatio-.

uem. (fer.249.) Angeli enim nihil habent cum carne, fic & cafti Reli-

I

&

giofi Dicamus ergo caftitatem virtutem Angelicam, fequitur caftos ef-

T

fe illos Angelos, qui proximà D EO affiftunt. Nam quomodo diflant,

qui Spiritum Sanctum in fe habent inhabitantem.

Gaflitas enim cum bu-

&t an

quilitate Spiritus S. meretur inbabitatiouem , (ibidem ) inde eft quod fu-

perior acceptans tuam profeílionem tibi dixerit : Circa Cafritatem tene-

beris non folim fervare munditiam Corporis, fed etiam cordis,ut vivasin ter-

ta ficut Angelus Dei. ( Conftit. Ord. ) O przclarum Angeli nomen,quod

caftus homo fortitur, quia ficut Angelus naturá &piritils eft ( in Pf, 103.)

ita homo caftus de Spiritu non de carne vivit. — Utinam hanc vitam in

te fentias, & non potius cum Apoftololamenteris: Dafuseft mibi ftimu-

h

lus carsis.. Recordare illius qued fequitur, faffcit tibi gratia mea (2.Cor.

12.) gratia fola ab hoc liberat, ideo imploranda ferventer cum Aug. Po-

tens eft manus tua Doine fanare languor

es mieos , €9 qbundautiore gratia

li

fanare motus lafcivos. ( 10. Conf.c. 30. )

IV. Omuibus Caflitas pernece(faria eft , fed maxime miuiftris altaris,

f

WI,FQU

(ferm. 249.) Agnovit ejus neceffitatem Auguftinus etiam cum nondum

635[

converfus effet ad DEUM. — Da mibicontinentiam €9 . caflitatem , fed noli

Offen

120do , ( 8. Conf. c.7.) hoc ultimum cum lacrymis Deo confeffus. Agno-

tu f

vit & Mater Ecclefia , qux ordinatis vitam coelibem & caftam prakcripfit,

Tif

& meritó , fi enim Mini(lri Altaris funt Miniftrri Chrifti: Cbriftus eft 44a-

lr

gifter Caflitatis , &5 ideb, qui caffitatem nom babet, Chriftum portare ióu po-

(

teft. (ferm. 17. detemp.) Notate verba facerdotes, Miniftrialtaris, nefas

Tifig «

eft Virginalem carnem contrectare manibus inquinatis, nefas fumere cor-

fuper-

ï'/ m

€e impuro, antequam Chri(tus in Virgine conciperetur, Spiritus $

venire

Ui

M enaericil

ett lt«

Scrutia, TI. Diei Vr

$or

ifitatin

venire 'deb.uit inMatrem , ut in manibus miniftro

rum reproducatur in l-

It 2

tari, zquum eft , ut

prius in puro corde refideat Spiritus S. & tanti ho-

mftpi-

fpitis przveniat adven

tum.

Nec hoc folüm fumptio ipía defiderat , fed

& profetfio, character requi

nt.

qui eft cum voto caftitatis,

didipe

kud à vobis DEUS, recogitate q

Exiget il-

dft j

uid refpondere poteritis ; Kt tu Minifter

n hie-

altaris actu, vel potentia, ad re

fponfum te para.

Nunc tibi profpice &

3 Cf

fac propofita ad hoc oppoztuna,

in difo

itatis,

Boni Reïigioü renovant fepé votum ca-

i, puro

u Qor

/ A&'e&us Conclufivus..

TA

turjtio«

f Ubes certé Domine , ut contin

eam à concupifcentia carnis, con&upi-.»"

(ii Ml

Ícentia oculorum , & ambition

e fzculi.

Juffifti vovere & reddere;

& quoniam dedifti, fa&tum eft.

Sed adhuc vivunt in memoria vetita-

4[los d-

dilant,

rum mihi rerum imagines. Auge Domine magisquein rpe munera tua,

um n

ut anima mea fequatur te concupifcentiz vifco expedita, 1o.Con£.c.39,

od (i

Oratio S,P, Domine noverim xe,

m .

Pro oppqi'tuniratc legatur totum Caput mox citaturm,

vt

, quo

(105.)

Scrutinium Il Pomeridianum.

viam i

ih

W

jim-

In quo pretio apud ipfum fet S. Paupertas?

T 2 Cot.

, P

uperes pertinere ad D EU M afferit D.P. Aug. in

u M 73 Mendicus

P

tuus fathus eft, pauper, tuus fatus

1 gran's

x

funts propterea dixitPfalmifta:

eff , furvios tuos fitit, quia fui ficcati

pauper£$ inops laudabunt nomen tu-

1 almïïo

i, quoniam z01 Ze temporalibus ta

rgidi , & in fuperbiaw elati, fed bumi-

n(mdüm

les 9 quieti, faciliàs in laudem

DEI affurgunt , & fitiunt indeficientem

fontem aquarum , non fedentes

ad flumina Bab

ylouis , feu ad divitias,

, 7 ul

que bic amautur €8 tranfeunt ( in P136.) hoc

eft unum

, Agt?*

paupertatis be-

at

neficium ; alterum eft, quod paupertas fappeditet alas

; quibus volare in

Lt

cclum poffis poft Chrillum; Magza q

uedam penua paupertatis,

per

u

quam citó volatur in Regnum Calorum

» ( Bern. ferm. 4. de Adv.)

qua

ratio effe videtur, quod paupertati depr

&€

fenti promittatur Caelum,

(Ma ttc i

lfi5, d

$:) quoniam ipforum eft regum collorum

D

u C

4

Ubi coeteris virtutibus expo-

$p

uitur in futuro, bereditabunt , 8g confolabuut.

Y &9c, fed non fatis eft, mul-

v

€

$a

V 'WPropeüfa, Ex:tnen Diei VI.

802

ineatur, uti Elias pallium quo-

""

ta reliquiffe,

fi aliquod licet vilifiimum det

fundum , utt

NU

in terra ( 4. Reg. 2. ) alioq

uin

& hoc trahit ad

que reliquit

fraelitz , ambul

averunt per ficcum, ubi Petrus

AEgypti fp

olia portantes I

du

zelinquens onmia,

ambulabat fuper aquas,

in hoc eft vis , ut relinquantue

(olüm , fed nec imagini nec

omnia, & cor non adhareat, nec nummo

& veftitu fummam ferva-

HiQ

vefti. IN

oftri PP. Peruviani in paupere cella ,

etiofiorem ex H

ifpania eo allatum ;

bant modeftiam, adeó ut habitum pr

pro anathem

ate combufferint feniores,

Religiofis ad miraculum fum-

atem fe&tantibus in illis regionibus , qu aur

i copia, &tot

smam paupert.

lib. 4. c. 8. n.

23«)

".

concupiícentiz irritam

entis abundant ( Brul. hift. Per.

.

cob. de Valentia Epifcopus Chri

ftopolit. quidqui

d acquifivit pau-

B.N. a

nullum fecit ,

'quia unde faceret paue

$. ]

eribus diftribuit, & teftamentum

rifti non habuit. N. V.P. À

ntonius Pasqual paupertat

is rigidifii-

per Ch

ofum , qui

abet

mus vi

ndex dicere folebat , wo obolo non valere. Religi

San&tam habere

obolum , ( Jord.inhift. Arag. ) ab his

difce paupertatem

.

proj

icis ad fuperioris pedes , fi pre-

&

inpretio, fi proinde omnia tua non

ffe&tas , fi honores ambias, t

tiofz vefti afficeris , fi exquifitos cibos a

manfiones ornatas defideres,

fi de parentum

fervitia ampullata quzras, fi

i vis, fi dicis quidpiam pro-

Divitum dignitate gloriaris, fi

delicat& tractar

D

rium.

Dico te paup

ertatem nullo in pret

io habere, & idcircó quod

4in

Promitte ab hodie meliora, ne cor tuum terrenis

vovifti non reddere.

ronr

inhiando,in morte

tanto difficilius

ab his avellatür, —Quia son relinqui-

SO

d cum delediatione poffidetur. ( de ferm. D. in mone

tur fime dolore , quo

Lhme32»

Propofcta, Religiofum imerné veformantia.

uftrat Religio fuos alumnos , & afficit be-

4

1. Multis qualitatibus il

u illius obvent-

neficiis in veftitu,

victu, honor

ibus, domi & extra, intuit

Vite (

ftis non uti in ambitionis argumen

tum ,

fed modeft? ,

&tüti

entibus.

Igitur i

B. P. Aug. (ubi

fiuealiter, & humiliter, qu

oniam Beati paupeves Spiritu

ttam

1. C 1. n. 3. ( fünt b

wmiles 20n babentes iuflantem Spiritum.

tos

fup. lib,

fficia lucrativa, neque laborare amo-

2.

Non quazrere in Religione o

ifitioni ftude

re, fedcor omnimod? ab eaabftra-

gepecuniz, autejus acqu

here, & fancto odio profe

qui, ac de ejusdem defe&tu,vel alterius rei nut-

onqueri, fed vilior

bus contentum effe.

quam c

deuno conventu a

d a?ium

9.

Avérfari omnimodé, n2 ciftas plenas

lii ibi ad ufum conceffi pro

'mnsfcxas, Ui & cavere expofitionem pecu

reuf

N

—

-

: Proþoüta, Fxamen, Diei VI.

203

iquo-

U

m

rebus -varüs, ludicris, & ad ftatum fuum impertinenti

bus, qüpnianä hæ&

Petrus

contrà voluntatem fundationis Monafterii expenduntu

*

4. Demittere fe ad opera magis abjecta, & humilia, ad fervien-

Uantut

d mc

dum infirmis, perfonis plebeis, vel humilibus, in confefhone, inftruclio-

,

ne, eosque zqué libenter confolari, invifere , adjuvare , ac

fetvae

quosvis hona-

ratos.

htU ,

; fürt

&tot

E

1

E xamen pro exteriori Ræfamzzz*zbne. |

aj

r. An fuars annuam exptopriationem coram fupetiore faciat cenformi-

1 pau-

ter ad SS, conítitutiones?

a p

2. An teneat multiplicem veílem mutatariarin,&tenax fit

pro aburdantis

fimilium ?

j hd

$. An in cella, vel cifta habeat aliquid vani ,

habett

vel cor ad cjuodpiam pro-

pendeat, quod illud non libenter fibi à

füperiore rapi vellet?

4. An donaria faciat vel aliquid fit quod refervat huic fzculari , velet-

| (ï' pv*(

iam confratri quando erit vicinus morti?

rf.-".flü'lïï

mpo-

Hzc tria quàm maximé averfatur Paupertas Religiofa. Poft coe-

sam terimina re(iduum de oratione aut Lectione diurna , revide cras me-

0 qD

aitandum, in prima evigilatione, & demum in die.

Nota tefferam Pa-

ferre

tronos, & factó examine , & contritione , dic Lit. OQ. SS, faluta £fim,

dinti-

sommunica fpiritualiter & i cubitum cum hac pia

ïx-x m?.x

Gogitatione,

j

Uguftinus fub ficu- proftratus , audivit vocem ceelitàs factam tolle

* *lrge, tolle lege & ftatim ad meliorem frugem converfus, DEO fer-

&i

vire decrevit, quid tu decernis ad vocem Domini toties in his facris ex«

0 b ch.-

nOdCRä ,

ercitiis auditam ? agnafcendo igitur. cum humili confeffione focordiam

tuam, exclama ; Quaremou bac borá fuis turpitudinis mee? & fic in-

fl

i*lg' (

€&ormi,

cl

m

; r

m

r

,

Ce 1

DIES

2041

Dies Septïm'a';

'DIES SEPTIMA. -

Deo , Domino virtutum, facrata.

l

Sub imvocatione S. Joannis Baptifle SS. A-

po[lolerum Petri €9 Pauli ,& S. Toaunis Evangelifle,

vel [i placet. QO. SS. Apofiolorum.

Gä

Figila Matutina.

IN

z

!

Vigilanti primó occurrat anima DEUM q'uærens; quem cum in Ie-

D

&ulo non inveniffet, refolvit fe & dixit: Surgam 9 circuibo civi-

)

. fatem , queram quem diligit Auima mea ( Cant. 3.) cum eadem rze-

l

E

—^ (olutione tu quoque furge incunctanter ad quarendum Dominum

[/i

in his facris exercitiis, & pete, ut tibi obveniat idem, quod ibi dicit fa-

sn pertranfiffema inveni quem diligit anima mea. -

la

«er textus : Paululim c

fz

L

Seq

uitur in Choro adoratio SSmi, oblatio fui, poftulatio auxilii , à

lx

DEO, & SS. Patronis, proteftatio contrà deliberatum pecca-

catum &c. üt prima die.

L]

KleGio teffere que poterit effe fequens: Domise DEUS meus, fpes

po

f

mea, virtus mea, foriitudo mea. confolatio mea. Solilo c. 6. vel

p

DEUSmeus, quem bouorabo , Pater meus quem amabo fponfus

b

queus , cui me fervabo. Solil.c.4. . Nom dubia fed certa confcientia

dic

amote. 10. Conf. c. 6, ideft non linguá, non verbó, - fed opere

Qu

& veritate- 1. Jo, 3.

Q

(

Ti

Quadrans Paffionis Dominicae.

lb

Sufpisium exS. P. Aug. O Chrifte, fiti Dei, fentiam frutium paffouls tad?

n

?ur

be

Chriffus bajulat Crucem.

k)wl

Ibat ergo ad locun, ubi fucron Crucifigendus, portans crücem fuam JE-

[S

pe

SU.,. Cin Jo. tr. 117.J

Gran 'it

M;dit. I. Diei VII,

2e,

Grande foe&aculum . videre IE—;[—I M cruce onuüflum , & non duos

illos 'atrones, cum eo comdemnatos. . Sed fi fpedet im»ietas grande ladi-

bism: quo magls genti (uz odiofum redderent,& majori ignomiaia Chri-

11 afficerent, habità fententiá, mox crucem Principes portari fecerunt

25. palmorum altitudinis & decem latitudinis ad domum Pilati, cum cla-

vis & omnibus neceffaris, n& forté in. defeCtu alicujus ex his , mors re-

tardaretur,

$i fpetlat impietas grande ignomtnie documentum , ut veloti

)

viliónius homuncio tra&taretur , prout crucis füpplicium folàm dabarug

!

genti fortis infimz, fed f fpedet. pieiawef! boc graude fidei munimentuam,

Quia Chriftus tunc propria iterum vefte indutus , voluit cognoíci abo-

mnibus , omnino illum effe qui portat crucem; illum effe antefignanum

omnium pro eo crucifixorum, aut carnem fuam crucifigentium, & cru-

cem effe vexillum triumphi. titulum glorie , ducem electorum fuorum,

quos tamquam generofus fignifer antecedit cum Cruce, & fub ea pri-

i äg«

mum locum dat Matri fuz, ut inde quisque coliigat, qui-crucemnon ha«

0 cute

bet, aut odio habet, quàm procul diftet ab ifto utroque Lumine coele-

e t

fti, & quàm coecus fis, fi cum illis pati non defideret. — 5i fvetlet impie-

9inum

tas, videt Regem pro Virga Regni lignum [ui portare fupplicil, quod neque

o

Latrones portare folebant 5. 8j pietas, videt Regem bajulan:em lignum . ad

f

femetipfum figendum quod fixurus fuerat etiam in frontibus Regum. ( Aug.

ji,à

loc.cit.) cum quanto pofteà animo & affe&tu illam amplexatus fuerit ,

?G(Cä'

& humeris impofuerit, licét debillimus , & portare , üt ex cafu fuüb ipfa

potuit. infufficens; poteftfibi imaginari anima devotas quia dudum de-

us p

fiderabat in ea mori pro nobis, & ideó admifit Cyrenzi adjutorium , ut

; [

pro refidua parte itineris fortior redderetur, & tandem in cruce mori

offet. Grandis amor, grandeexemplutm tuum, O! miJESU, quid

forjt

yami

dicam, qui tantum fugio omnem crucem? Ego fum de illa impiagente

quz putat illam effs ludibrium , flulitiamn , qui illius me monflco inimi-

u 0P€i!

cum. Medice coeleftis fana hanc animam, conforta hanc. carnem ;4M

Crucem portando dolores tuos minuam, alter Cyrenzus fim, qui lacry-

mis faltém id à te obtineam, quod ille fecit pretio conductus.

Crux fa-

luberrima te adoro, vexillum Ducis mei, te adoro protectio, & defenfio

militum fuorum, te exalto Ó fignum omnium fi'iorum fuorum

H

!

in quo-

"1

zum fronte ipfe nolvit ftellam e[(e fienum, fed crucem fuam, cin Jo. tr. 3. ) te

benedico fapientia abfcondita, lux mundi, ab eo non cognita, honor il-

lorum , qui te fequuntur, fecuritas

qu! te portant, Corona qui te am-

Tere-

p'exantur, premium qui te amant, falus qui fe tibi committunt.

pmmjï'

cipio i^ meum iefugium, in meum Ducem, & hujus exilii portum ap-

z

quit

Ceca

pello,

$06

Medit. L' Diei V1f

pello, Ó dulcis crüciüxe, crucifige me iniffa cruce, cenügc,lin illa timore

khu 4

uos

fuo carnem meam; quamvis debilitas mea crucem refugiat , quamvis

illi adverfetur; illamque fugiat, quam enim viam inire poflum fecureé £inà

ukf

ii

illa, quam focietatem tenere finé te:& MARIA. — Ach JESU nunc cocle-

fti luce iliumina hanc animam , ut bene cvapiat hanc fapientiam , & in z-

W x

nem,

ternum ab ea non deflectat.

exd

|!!

fi

MEDITATIO ]. DIEi SEPTIMAE.

Ls

: De Amore DEIT..

£oitUc!

Oratio Fcnfüetææ Nunuc adefto. 88c.

P

Un&um L. 4mte omria diligatur D EU 9 eft principium regulz no-

(0

trz, finis.eft compendium legis ac prophetarom , ac perfectio ad

Ut

I

quam fumus Religiofi certé nihil convenientiüs eft , quàm ut Crea-

tura amet creatorem ; redemptus redemptorem , fanhificatus fan-

a

étificatorem; Nazarxus , voti infpiratorem.

Qui propter has faltem

conditiones DEUM non amat , meretur ut novus pro ipfo fiat infernus,

attamen, D«us babet adbuc quod det. Stolam immortalitatis wunquid ac-

eepifti?

(inPf. 144,) à fervo DEI autem amore filiali gratis amandus eft

LT

DEUS (

inPf.72.) & unicé, quia eft infe fummum & verum Bonum.

GHM

Eft Celum bouum. Augelus bonus €9c. Ad DEUM autem càm me refero ,

n

snelins nibil dicere pofjum , quàm Bonum. (in Píal. 124. Conc. 2.) imó ín

DEI

comparatione illius nihil eft bonums quia memo boss nifi folus D E US,

as |

CMarci 10. ) quia igitur D E U$ rebus omnibus major && melior inveritur,

[

lii D)

plus omuibus., diligendus eft (in P. 77.) hoc faciunt Animz fanate, dii-

itáoi

&unt DEuwm propter DEum (inPf. 120.) ex toto corde , ex totá anima ,

ex omnibus viribus fuis.

Huic exercitio vacant ante omnia , rati perdi-

Bof

0í

sum fore quidquid amore ejus non fecerint. Sufpirant cum Aug. DEus

Wt

quid tibi fum ut amari te jubeas à me , $ uifi faciam mineris ingentes vdi-

itt

ferias?. parva né eft ipfa fi non amem te? ( 1. Con£. c. ;.) Eftue tuum

etiam hoc defiderium? an tu quoque amori Dei vacas ante omuia? üt vi

pan

1

segule teneris, Ifte eft , qui tibi praftitit omnia ifle qui fecit. ut effes , quid

&t

«j

quod iibi fervat , nifi fe. CinPf. 32. )

tivus

11. Amor eft quedam vita duo aliqua copulans, amantem (cil. & ama-

Hac vita vivi£

quim

fum, (lib. g. de Trinit. c. 10.) Cor nempe & DEum.

e&DEO

um

€or, quod perpetuo amoris incendio «tuat, & foio afeGu tuber

V

Qb

-

B

£e2

—

Me&ic. L Diei ynï.

0tt

&Ii'b. 1. de Doét, Chr. c. 22.) quod fit tunc ,

qu*;wiio per omnes motus

vii

fuos tendit in DEum, & in eo quiefcit , velutlapis itt eentro,. Nec. hic fi-

1

ftunt excellentes in amore animz , renuntiant totaliter amori fui ipfius,

Xele-

ut non vivant ille, [ed vivat in illis Chriftus. . N:

g

on qusrunt ii ullo fu-

Hettam fui abnegatio-

n2

um beneplacitum , fed Dei ;

ut perveniant ad pe

nem,

Exeunt quadantenus extra fe,

utinveniant dilectum forisjipfum-

«ue de

ofculentur ( de dilig. Deo to. 9. ) oblivifcuntuz fui, ut oranes co-

gitatus fu

os cum Deo occupent, vix fenfibus utuntur , nifi ad operapie-

^

tatis,. Ifti

(unt Seraphini coeleftes in terris , quid nos frigidi ad illos ? pu-

E

tamus nos fatis amare D

Eum cum illum pro objecto omnium actionum

noftrarum defigimus , ubi interim c

or adhuc terrenis afficitur , & nom

convertümur operibus prenuntiantibus

Clib. 4. defymb.c. 1. ) vah focordi-

am ,amor divinus

non attendit Linguam,

fed fatia 89 cor. gitur nectu

:f

.

ntrà affectum, fed copulare etiam facta. — Vide qui-

continere te debes 1

0 dd

bus factis te non probas Dei a

matorem,.

rP

d«

d DEUS diligendus fit ex toto Corde fed

Hl Non eft abs re, quo

Idl*

càm ait toto corde &Sc.

Nullam vit

& noffre partem reliquit , que vacare

i

eft

ut alia re velit frui , fed. quidquid. aliud. dili-

debeat, €9. quafi locum dare,

1s,

eendum venerit. in animum , iE

uc rapiatur quo totus dilediouis impetus cur-

'/fic

. C« 22. )TA

c eft Regula Dileiionis diviuiiiis confli-

vit. ( lib. 1. deDoCt. Chr

ii

tuta, adeb , quàd fi timore

pane, vel aliqua intentione carnali non veferatu

Vfthy

adillam Cbaritatem , nen

dum fit quemadmodum fieri, oporteat , quamvis

j

m

fitri videatur. (

Enchir, c.

120.) Felle debemus, ut omues nobifcum diligant

10 18

pEum ( deDoGt. c.

49.) omnes potentiz , Memoria , intellectus volun-

E

uo triodo ad nos pertinent. -5j ama-

EU

5

tas, (enfus, Omnes Homines qui alià

1.

"

tis Deum , rapite omnes

ad amorem DREI ,

qui vobis junguntur , €9. qui fuut

dli-

in douno veftra, vapitequ

os poteflis bortando , portando , rogando rapite ad

14 ,

amorem, (inPfal. 33.

)

O fi & tu ità rapereris, & raperes ad amorem?

ffes.cum Aug. Ex quo didici te, on fum oblitus tui ,

rdi

O fi dicere faltém po

ER

manes in wemoria mea , €9 illic £e invenio ct.

im remi nifcor tui, 68 delettor

" /]js

inte, ( 10. Conf. c. 24.) defidera idintimà & eo connitere, ut prafcri-

FJW

pam

Dilectionis regulam impleas.

IV. SiDEUS onmni bomine ampl

its diligendus eft , amplius quisquam

u

q!

415

debet eumn diligere, quam fe ipfum

( de D. c. 27. ) hoc vult amor appretia-

tivus quem D E O debemus,

Nihil quidem eft homini connaturalius ,

n nihil facilius, quàm ut proptereaDe-

m

quàm ut

e ipfum diligat , fed etiar

Divini amoris ve-

vv

um minus diligat ,

facillime fubintrat amor proprius ,

) hinc amor non amatur, quia homo fibi perfze-

piü

uenum (1. 83. qq. q- 16.

jde

pe fe

$g

- Medit. 1. Píei VII.

pe fe refcrvat; &

Ls

propter fe (ibi bene vult, non propter DEum amatunt

Corrigenda efth

&c perverfitas ad hanc regulem Aug. aliquod velle pro-

(At

prium difficile

€

f, ut tibi non eontingat

» fed flatim cogita , quod. [it fupra te

fpo

(DEus amatus ) illum Creatorem, te c

Et corrigeus te,

reaturam, illum Dominum te fervum.

f

fubjungeusque voluntati ejus,

AC dicens verum mon quod ege.

quO

volo, fc

quod tu vis Pater, (in Pfal. 32.

) Hac refignatione ad Dei amo-

pl

rem reditur, hac cantela idolo amoris P

roprii, adoratio veri D E E fubfti-*

juti

tuitur , & fenfim pervenitur in caftiffi

mos Sponfiamplexus. Hoscune

ii

magna follicitudine quere , obferva ve

rÓ etiam illud :

ui amat , «on fa-

fos,

eif quod difplicet amaati ( (er. de V. Ap. c.

9.) propone id firmiffimt , &

fi

iq

]

Conclude cum Affe&u.

lc.)

vin

Cce, Cor meum DEUS m

eus , ecce Cor meum ? nunquid aliquan-

10

do injuftum eft diligere te

€x foto corde, ex tota anima, ex tota men-

Mp

te? non dubia , fed certá con

Ícientiá amo te.

'Te,te! minüàs enim te

Qu

amat, qui tecuns aliquid amat, quod non propter teamat. Amo teamo-

«;

re magno , magisque amare cupio. Age Domine & fac, excita & rene-

Upy

vVà nos accende & rape , flagra & dulce(ce jam amemus & curramus,

t

2. Conf. c.4. 3. c. . I0. c. 6.. item 29. folil. c. 19.

&o

dejs

Oratio S.P. poftMedit. Domine toverim.

Plures affe&tus excitabuntur ex Ledlione c. 1. foliloquiorum $. P.

ali

d

&

WOW

Scrutinium l. Antemcridianum;x

fj

?:muä

fpitu

Qualter decertaveris pro S. Caffitate.

Vtg

1j0,

Inis precepti eft cbaritas de corde puro , 88 Confcientia bona, ait S. P.

F

Aug, cum Apoft. (Enchir, c. 120.) cum hoc mané egerimus de amo-

re , feu charitate Dei, non incongruit, ut agamus de Caftitate, utfic

P

de puro corde exeat. Sicut autem vigilanti verbo ufum Evangeliftam di-

xit Aug. cum x0n dixit latus ejus percu[Jit, fed aperuit ( in Jo- tr. 1 I9.) iià

quid

videtur eodem Vigilanti verbo utendum effe , càm agitur de Caftitate,

füg [

ut non dicatur inflitui examen de obfervantia fed de certamine pro Ca-

ne

T

flitate, quandoquidem confervari non poffit (in& pugna, fin& certami

fuen

ánter ownia enim Cbrifliaporum certamina duïio,ra funt prelia C

aftitatis,

lüeta

( Àug.

tüm

- Scrutin. T. Diei VIL.—

206

ff

n

( -Aug füp. ) eft quidem hxc virtus , qux animam Chr/lo exornat im

ntt

fponíam, & multiplicat amores illius, qui pafcitur inter lilia, atramen quia

UE

fponfuüs affimilat pon(am Jilio inter fpinas , (Cant. 2.) non mirabezs,

im

quód caítis amplexibus inhzrere volens , circumdata fit fpinaram mani-

iffiQ

pulis , ciliciis, difciplinis, unde & PP. ei non przfcrbunt nifi vigilias , je-

bt

junia, abftinentias, duros labores, & poft hos panem cum aqua, & ipfam

Cuti

aquam adhuc ad menfuram. Noncredis? convincet te N. B. Joann. Chi-

J

fius, qui adfereandam caffitatem illibatam , pluries fe fe volutavit in (pi-

tis, & prater ufititam in victu parfimoniam , integris no&ibus vigilabat,

d

fi quando dormire neceffe erat , faper eruncum dormiebat. ( Landuc. Il-

lic. ) docebit B. Exthinodus deGotta Civ. Thuringiz , quem ad mortem

ufque candorem virginalem conferváffe perhibent noftri Annales , fed ia

rigore aufterz posnitentix, Orationis . jejunii, & flagellorum. Perfuade-

qi-

bit B. N. Gratia de Catharo,, quem illibatam fervaffe puritatem novimus,

ma

um te

quia fe ferro & cilicio veftivit ad nudam carnem, carnes non manducans.

€tíi grotaret, & fomnum non capiens, nisl in nuda tabula, pro cervicali

10

N

fupponendo duos lapides ( Hiero. Rom. ) multos alios fervos Augüfti-

nianos tibi producere poffem, fed nullum , qui fin& egregio certamine,

llés

& continua lucta, ad caftitatem perveaiffet.

Ergo confequentia eft evi-

dess, quod nec tu Caftitatiseris alumnus, fi certamenrefugias. Quinon

«aftigat cotpus fuum jejuniis, & multe non incumbit Orationi , & Me-

M

ditationi, non fibi rofam hanc defponfat, pro ea eft illud Aug. Reg. Car-

nem veftram domate jéjuuiis €8 abflinentid efce €9 potíls, non folüm con-

fiii, fed precepti, fi votum , quod reddendum. eft fpeQes. — Et quidem

tantó magis , fi inimicus negotium tibi faceffit , (Orof.inh. p. ) ftatue

igitur certaminis ordinem, & modum, üt fcquitur, fuge Occafiones , non

j*

werecund«m fit tibi

fugere, fi caflitatis palmam defideras obtinere, (fekrm,

150. detemp. )

fS Pl

» 100

Propofita , Religiofüm 1nterné veformantia.

2 wf

di

1. Interne afficihuic admirandz virtuti , & ideó odio habere, quid-

hr

$)

K

quid puritatem Izdere poteft , nec pati, ut in przfentia fua aliquid impu-

rum dicatur, traCletur . vel fiat.

gü)'ä 0

?. Occafiones converfationum, przcipue fexus alterius vitare, nec

p

æm;f'i [

favere, ut ad monafterium invitentur , & veniant foeminz, etiam ad loca

libera, aut conventicula fiant , femperenim habet hoc fibi Mulier anne-

j (W!isl

xum, quod hominem expellat $ Paradifo.

(Mf

D

d

tüü

2yv6

Propofitiö, Exämcnr Diei VT.

diti

3. Sollicité fenfüs fuos cuftodire , przcipu oculos, néfigantur in

p

P

ullam, àt faciunt boni DEI fervi, qui non levaut oculos ad aliena meenia,

&d aliena folaria , quoniam

Vetfi mulier fit longé, libido ef prope , ( praf. in

gt

Pfal. $0.)

p

Mon

4. Addi

&drfm effe , & fe applicare.ad Orationem mentalem , fugere

otium, & inniti Sanctz humilitati , veluti bafi, quam Virginibus recom-

uij

mendat P. Aug. lib. de S. Vir

ii

g. C f I. qu?o's Virginitatis cbaritas , locus

du

Autem bujus Cuflodis bumilitas,

q

il

Examen pro exteriori reformatione.

lu

!.

An dif&iplim & cilicium ( fin& quibus quidem nullus Religiofus debez

$«

ret inveniri ) péndeant ad tuum Oratorium, folàm ad ornatum?

*z'

qrce

An corpori nimium. de fomno, cibo & potu indulgeas? -

ET

An nudus dormias , &

L

exuis & veflis?

quàm modefl ac circumípecté agas, cum tþ

á

&i

Lb

.

An foleas facägm, aut manaum alteri

us nudam tangere?

LUr

Le&io Antemeridiana,

qu

$i

gt

De peculiaribus AMOïix.Divizai mutrümens.

Lt

ÁÍen

y Ntendat Cbaritas veftrd , fimilitudinibus poteffis ïnlläzzï (in ep. Joän;ktr;

«

l

|2,nUfl. £X,

) Diledio DEI debet effe ficut flumen, quod nullum à fe ri-

dl

"vulum: duci ad extra patiatur , cujus derivatione minuatur ( lib. 1. de D.

Chr. c. 22. ) debet effe ficut oleum, quod à nullo bumore premitur, fed o-

tvid

miibas füpereminet , fic 69 Charitas won poteft preui in ima, nece[feeft, ut ad

fit.:

fuperaa ewizeüt , dicente de ea Apofl. fupereminentiorem viam vobis de-

CQ

mostfiro. (in Jo.tract. 6/n. 20. ) Debet effe ficut panis; . panis intellieitur

i

Chatitas, ut fineilla vetera nibil fint, ficut finé paue Menfa inops ( de ferm.

fat

D. in monte l 2. q. 224 ) debet effe ficut Lux, indigitata in Epift. r. Joan.

tita

i

quz per edium fraternum, pez quod ofor in tenebris ef ( c. 2.) creberrimé

fi

extingwitur. Peífimé tamen, quiaextingui non debet , fed potiüs lucere

Vit,

& ardere. | Rationem hujus facilé dare poffumus , quoniam non extin-

h

gueretur, fi nutrimentum ei accederet.. Charitas, quz per Spiriturn S, dif-.

L

funditur in cordibus , eft ejus domum ( fap.Ep. ad Rom. prop. 26. ) &

non incongrue à PP. per ignem defignatur, Novimus autem ignem nu -

frfïi

Le8. Aätemerïd-qvtbieï NTE

àri

nento à fe

tnri debere, ut non extin

guatur ,& quamvis ignis egeat nutrit

fibi ipfi eftoleum , qu

o. nutritur; fibi ipfi eft.

teeate

diftin&to, €

haritas tamen

fibi ipfi eft fluvius, quo

iiür i

anis, quo

(atiatur ; fibi ipfi eftlux, quaaugetur,

Intereft autem plurimüm , quomo

do ab hoc fluvio nullus

mtri

aiffundizur. '

hac luce illuminentur omnia , ab hoc

pf n

ad extrà rivulus defcendat , & ab

amuffim vitz noftrz ,

ab hoc oleo ungatur Cor.

'

p.ane.prqvideamr ad.

eg deJidiofam ve-

"fügtrt

Non eríim debemus cred

ere, Charitatem e[fe abjeam ,

tCCO(f«

fervari. .

Non fic fervatur. tique cu

m nataeft nu-

suiffione 89 neg ligeniia,

trimentis ad. peyfeCionem propriam per-

NT

irienda eff. , && quibus

dam. fuis.nu

ducenda , veluti charitas proximi

( quod eft exemplum Aug. ) cüm quis

egenti de fuis faculta

tibus tribuit, €

t jam fecundüm fui. exordium, at ff

erbó DEL, 89 fpe f.

uture vite nutrieris , pevvenies ad il-

illam ità ceptam .v

lam perfetionem,

Sic & charitas Dei,

de qua hicloquimur, poftquam jans

ro€c

ft, nutrienda eft, ut ad fuam

perveniat perfectionem, &

x hbt

in corde noft

:

track. 6.totum. )

:

tum?

exce

llentiam ,

, quam debet habere (in ep. Jo.

- Nutriatur ia te dilettio,que fola perducii &

d vitaw, (ibid.n.3.) que-

fequentibus Auguftinus ,

£nodó aut

em nutriri debear, dicetnobis i& con

cüm ille dictat

[

& dicemus ex eo

cbaritatem Dei nutriri

»

amoris fervore,

fus uni

c& ob Deum amatum facienda,

emnia, & fe dilatat ad omnia pror

t. 2.fre-

puia videlickt ipfi placent , & omittenda ,

quia ipfi difplicen

eris & i adverfis, imoó ma-

i'uenti-

de Deo dilecte colloeutione.in proip

is in adverfis , eum etiam caftigantem

ben

edicendo , & pro beneficiis

ic&, 3. gaudio quodam te-

ratias redhibendo , tum privatim, tum publ

utj & dolore , dum ille of-

mero, dum multa in gloriam ejus fie

ri audis,

J

datione, ubi & exercitio prefentiz

fenditur.

4. frequenti ejusdem recor

»

Ioan. Iü

ejus affvefcere. — j. AGionibus

Heroicis ,

quia amor mutritur exce[Jibu ,

l

. erit fermo nofler in przíenti-

jufre

d his $ nutrimentis peculiaribus

, Etqui

dem t. fervorém in €

haritate ad ejus nutrimentum defideran

m

hm enim charitas ex DEO eft , & DEUS i

enis confumens

-

jf

evidens clt. €

(umere poffit n

fit, neceifarium ett. ut

& Charitas ardeat, ferveat, ut con

g,!/M

corde amorem fzculi, ejufque cupiditatem

dicente Aug. (83. q

d q.36.)

WHS dä-

upiditatis,

id eft, ut cupiditas decre-

Nuiriment

um charitatis eft duminuiio C

lgu'z if

fcat & charitas crefcat ,

fiatque robufior , & ità fe

i

rventior.

Hinc tepi-

defem

diminuunt fervorem char!

tatis, amori DEI

ditas & peccata venialia, qua

fervor illum rurfus ele-

" ]08:7:

firuunt infidias , ut ille fenfi

m pereat,

atque adeó

-

re:"f?l

"tl

uapropter in illa apparitione c:

j;jlum-

wat, &ad fuum ftatum perducit.

,Qu

y i*

bz (uper Dominum , & lingae fuper

Difcipulos fimplicitatem & fervo-

Yi extf

bic fervor

quódfi ra-

Y efreudisur ,

n5f

xem denotat Spiritus $, ibi J?'?Pl?F"?*.*f-:

2

" tienem

15j

iMl

m

nu

(ca

218

Lect. Antemerid. Diei VII.

—

tionem inveftiges , quare divería utriusque. figna fint ? 'Iiefp. Aug'.ï $unuf

quïz l

qui

enim, qui vocantut fimplices, 6 pieri funt, vocantur fimplices

funt autemfeg-

mes; ergo nà Spiritu fan&ificati dolum babeant , in columba

$

]

H

fignificatum eft ;

flice

aé fimplici

tas fr

l,.

ida remaueat , in igue demonffratum eft ,

(tr. 6. inEp. o

orditi

1.3.) veri Deifervi non folüm co

[

umbina fimplicitate fe reddunt amabi-

«t

les, fed etiam ignem fpirare videntur, àt Elias,qui f

x

deen

Verbusi illius quafi facula avdebat, (Eecl.48.) —^

! urrexit, quafi igris, $

B

jzm

Videtur feriptura Divina alludere non folüm ad hoc, quód ïgncm:

E

quater de coclo fecerit defcendere

Cibidem) fed etiam , quia terribilem

Vr

illam invectivam populo Ifrael fecit :

Ufquequo claudicatis in duas partes,

tiiur

& clar& deysonftravit nom Baál, fed Dosminum fequendum effe $ fervor

n

charitatis in DEum, ipfum , ad exprobrandum perfidiam populo movit ,

lomir

ficut quondam Divum Stephanum , qui fimplex erat, quia uemimi ocebat,

yelib

fed taxien fervens erat , quia impios arguebat traG. 6. cit.

) iflis verbis pá-

b

ta: Vos femper vefiftitis Spiritui S.8$c. ( AGt. 7-) non patitur enim Divis

[///4

mus ille fervor, fi videat legem DEI non obfervari , fi certus fit adamorem

nf

illius non currere fenes, non edu

:

cari Juvenes, non ftimulari fervos, "&

&be

ancillas, & precipué populitn ele&tum; à Deo tot beneficiis prxventumi

mj

partes fuas non adimplere, fervor enim Amoris, àt füprà diximus, omneg

(rm

ad amorem Dei rapere, trahere, hortari, & portare ftudet.

Pulchra hae

qm.

digreffione probát amantiffimus DEI AUGUSTINUS

» interroeat

(inEp. Jo.tr.7.) qualem faciem babet. Diletlio?

qualem formam babet?

3)1

ualem flatuaw babet ? quales pedes babet ?

htit,

quales manus babet. — Ad mi-

illad

rabilem iftam quaftionem quis refp

ondebit? & certé ipfomet fatente, id

Yt,

aemo poteff dicere.

Habet tamen pedes , nam

ipfi ducunt ad Ecclefiam, ba-

bet manus, namipfi pauperi porrigunt, baber oc

tun;

ulos, naim inde intelligitur il-

&io

le, qui eget, Beatus qui inteligit

Juper egenum. €$ pauperem s babet aures,

Df

de quibus dicit Dominus, qui b

abet aures audiendi audiat.' Ecce oculos in

charitate invenit, de quibus tamen non quafivit ,

laï:ng

procul dubio igitur &

faciem, & formam , & flatuam habebit ,

quam nobis non indicavit, fed

UI

folüm füb verbis myíteriofis expretfit.

Dulciusilla uibil eff , exbortor vos

tur,

ad maguum tbefaurum. (ibid. num. ro. )

inde autem ego colli

go faciem

p

& vocem charitatis, vox tua dulcis 9 facies tua decora ( Can

t. 2. ) inde

dum

formam & figuram cum protenfis manibus , fe fe fatigantem

, ut non ue

terfe

nam. fed omnes virtutes reducat in DEum , Religionem ad

Dei cultum,

eleemofynam ad inopis füblevationem , Prxdicatores ad d

icendum DEI

üct
