tus Auguftini filius , fis etiam filius Ancille Domini, Zoná prxcincte.

Ob hoc przcipuo devotionis vinculo adítrictus effe debes Magnz Matri.

rUft

Dedit illa Scapulare Carmelitis , non tamen in eo inceffit 5 authorizavit

Rofarium, & chordam Divis Dominico, & Francifco , neutrum tulit; at

tuo ordini dedit cingulum in Diva Monica , quo in terris olim ipfa fefe

pracinxit ( 'Torelli tom. 1. pag. 180.) & ità Zoná precincta comparuit.

wl

eidem S. Matri , fuadens & perfuadens in hoc genere fefe veftiendi, imi-

ryfdl/ify

tationem, — O gratiam fingularem ! O hxreditatem veré Sanctam , illam

| U &

deofculor, illam cordi meo connecto. Mater Dei, tibi hanc debeo, tibi

fcribert

in illa zeternàm vinculatus effe cupio , ut per totam cternitatem à te non

(ttijs

folvar, Denique przcinge meDomina Cingulo puritatis , ut filius tuus -

:equam

cum Auguftino , & tot San&tis Confratribus , dici merear?

vit COf

IIl Jam vero filii Matris Caleftis audite CinPf. 103. ) & quidem tu

É füius

precipue,qui heclegis. — Fa eft Maria. fcala caleftis , Deo peripfam ad

en

trgn

terras defcendente , ut. per eam . bowines mereantur afcendere ad. Corlos

ommune hoc beneficium invertitur potius in fi-

emus

( Fulg. de laud. Virg. ) c

nDi

liis Auguftini.

Ad eos p

otius hec Mater de Coelo defcendit.

Vis,pro-

(jbhut

bam? Patrem

la&tavit ab ubere, Monicam cinxit à pectore, D. Guilel-

Kk2

inum

(f

2

260

Medit.r Il. Diei VIII'.-.

Qus,

smun Aquitahicum; à Deemonibus verberatum vifitavit, oleo: perungi ac

Vil

fanari fecit. S. Nicolaum "Tolentinatem: egrotum pane à fe prafcripto:

curavit, & mundo fecit prodigiofum.. ( Hift. Ord. ) O benedicta promo-

ftia «

Oraun

venda, non poffumus conqueri , parvuli petierunt panem; & non erat,

di

qui frangeret eis , quia tu: frangis nobis panem medicum,, utillo in via

rv

ul

vitz laffi confortemur.

Defcendit finé: dubio Regina Cocli ,. quando

debe

*e

lac fugendum: delet V.. Jacobo.Lopez. Dum potum Sapientiz obtulit

üm [n

B. Hermanno de Hallis, quando: aureázoná lumbos: przcinxit Ven. Mel-

chiori de Arzil ( Arp. Diar.) quis plurima afferat hujusmodi. beneficia;

quibus fafti noftri funt pleni?: Certé non paucos , & in eis Ven. Joan.

Saldagna inftante morte: cum. B; P; Aug.. vifitavit, & fi non ad convivi-

um filii fui cum B. Ifaia-Bonartio. ( Arpe ) invitavit , faltém in illo agone;

Q

gratiz obtent: beneficio, mortalem fudorem deterfit ,in.illa.lu&ta fuga-

Q

vit inimicum ,. placavit Jadicem;, & obtinuit gratiam. finalem. Utinam

Ts

tibi quoque;; Mater Milericordie. dignus non funr, qui oculos ad te le-

Pert

AO

vem , qui in.hora. mortis vifiter; fac tamen mifericordiam- cum hac ani-

ma, & quando in illo agone terribili movere non potero linguam, ad te

UNS

invocandam , memento-hujus fufpirii, quod nunc elicio , hujus fpei

»

quam inte colloco.. Eja ergo Advocata mea, illos tuos.mifericordes o-

i

culos ad me converte &c..

IV. Genitrix Domini noflri falutem: intulit mundo. ( &ug. fer. 1. de

$5.) propter eum , quem peperit.. Ordini tuo fe ipfam intulit in prodi-

giofis primz claffis. imaginibus, qua in Ecclefiis Auguftinianis hinc inde

in orbeaffervantur, Alpbabetum.-integrum ex.iis: conficere: licet, fi nun-

cupationem à Devoto: populo- factam: attendas. ( Elíuis in. Encom.. Aug.

in princ; cujusv.. Alphab, lit;) Hic funtduz à S. Luca depictz, Rome ad

U

$. Aug; &9 de populo, tertia.Brune , hic eft illa. B. M. de Regula. dicta,

lu

quam S. P. Aug. in vita Hipponz veneratus eft. ( El[.lit. z.. Hic eft illa

1,n

imago prodigiis. clara, ab Angelis ex: Albania Genazzanum inlatis noftrz

debit

tertiarie B. Petruccie: prodigiosé allata, hodiedum ibi apud. noftros in

Mf

crufta muri pi&ta, & in:aere: pendula.. (vidi ipfe). Ad.S, Benignam in

Qb

Bohemia: vifibiliter apparens Fundatori in. Infula: monafterium. &dificari

ploi

juffit Maria, & in illud fervos fuos ( hac antomomafia indicans noftros )

induci petiit, quod & factum, ( Hagek. in Hifl, Boh, ad A. 1262. hz

k

funt revera grati: fingulares, Alphabetum Marianum habere, in quo eru-

diaris, Ordinem tenere; iv quo: fervus Marix: cenfearis, Sed an effe ftu-

des? Vellem ut te refle&teres , quas in te rationes ipfi devoté ferviendi

dalis

habeas ex memoria beneficiorum expertorum ? fuiüi in pueritia fo

ejus

Á

Medit.. Ii" Dier. VIIL.

261

giac

ejus, fudifti ad. eam quasdam preculas;, peregifti: communiones frigidas«

iplo

in illius feftivitatibus, ofculatus es imagines &c; Ecce quanto hzc mini-

(10.

ma compenfavit beneficiol vocationis gratiam impetravit , hucufque in

t,

ordine confervavit. Et quoties Numeniratum placavit? Cogi taquid grati-

1 Ya

tudinis.ei impofterum perfolvere velis. Ah per te vivo Domina mea, tibi.

I)

debeam etiam veram vitz converfionem; debeam felicem mortem, debe-

btuli

Md-

am falutem zternam; utfim: unus de.illis, quibus per t? patet Janua Caeli £.

;

ts

Affe&us Conclufivus,

[

"1

Yivi-

Beata Virgo: Maria t quis: tibi digne valeat jura' gratiarum ac laudune

ff

- preconia rependere? quas: tibi laudes fragilitas mea perfolvat? ac-

cipe has, quafcunque exiles, & meritis tuis: impares eratiarum actio-

IUgi-

inam

nes.

Culpas meas orando:excufa;,. quia tu: es fpes unica peccatorum,.

(cle-

Per te fpero veniam delictorum. ,. & in te Beatiffima meorum eft expe..

- df«

Clatio. premiorum.. Adorent.te fami

!*iæ gentium; glorificgnf teomnes Or-

dines Angelorum..

ng i

i,

Citato ferm..rg. de SS; & im Pfalmis Marianis;

sV

Oratio: S.P. Domine noverim 1me Q9c..

Le&io pro commoditate alicujus Hiftoriz de Bma;

Virg. vel ora:

j de

i«

quod habfstur., Medit. c. 40.ànum, g. -

cint

fiufe

Recolledio pro prandio & Coena;

hu

j i

Ub refg&ibhe: occurrat Chriftus invitans :: Venite ad' me bmne:,

quila-

i,

boratis , &9: egorreficiam: vos, ( Matt. 11.)) fi autem qu

i non vult opera-

t ia

ri , non debet: manducare: ( 2. Theffali 2..). cüm tu forté non labores pro

vilr

debito juxta tuanrvocationem; quo titulo: accedes ad refectionem ? eru-

befce propterea, &t cum' emendationis: propofito fume portionem tibi

os

fl j

oblatam, laudando: Patris bonitatem: ,. qui

bficar

plevit bonis , nec inopem dimifit inanem..

poft omnia te. efürientem .im*—-

àros )

,

aydeambulatio

b

Poft prandium Non

ritualis;

*

o etü«

Can;uä Spi-

flu

Orá 1ma prgeääs;; Recitaex Breviario Pfalmos d"e gratia; cu;n lectio--

viendi

'odälii

nibus, item Salvc chinaii,*..ä& lAv.44:'?;'1&';19;is Stella, Litaniás. Omniunr

qui

3

San.:

»

»

362

,/Lc&. Pomerid. Diei VIII

Sanctorum ; Pfalmos de nomine Bmz V. Magna. eft Domina, aut fi hos

ad manum non habes, imitare Ven, Orofco, & accipe f. pfalmos ex bre-

Viatio , quarum primus fit ab una &alius ab alia littera

deinceps, quibus adjunge preces ordinarias.

Mariana , & fic

ä

;

" Le&io Pomeridiana.

Mariophilo ad

Marz'ülqu'a pro

ejus cultum

excitando.

;fg

Hriflus D EUS , antequam per M A RI AM fuerit Homo, ipfe inPa-

C

triarchis , & Propbetis fuudavit eam, (lib. 17. de Civ. D.c. 16.) in

f

Patriarchis quidem, quod eorum filia fit, ut genealogicé deducitur

Matt. 1. ex defcendentia SSmi ejus.Sponfi Jofeph, qui fibi eam non de-

äl

fponfaffet, contra legem , fi ex eadem fecum tribu Originem non duxif-

fet. In Prophetis autem, dum eam multipliciter predixerunt. — Moyfes

l.

quidem Gen. 3. cum dixit : igimicitias ponaim inter te, €9 mulierem, ipfa

D

conteret caput tuum. — Quoniam hzc alia Mulier effe nonpotuit, nifi Vir-

U

o beatiflima , quz fola benedicta inter Mulieres de morfu ferpentis ne-

0

Ícivit, & hoc modo à culpa Originali & actuali przfervata, ipíi fuit ini-

tl

mica, ac ejus caput contrivit. lfaias demum clariffimis terminis , glo-

f

k

riofam hanc Virginem prophetavit, cum afferuit:. Ecce Virgo concipiet Q9

pariet filium ( €. 7. ) illius enim hzc fola przrogativa eft, effe Matrem, &

Virginem. — Inde cepit. Dignitas Virginum , illa famina Mater . effe potuit,

,

Mulier effe non potuit, quia Virgo non permanfiffet. :Dita eft autem AMulier

l

fecundum formineum fexum, non fecundim corruptionem integritatis. (tra&t.

Ti

16.) in Joa. ) Prout Eva nondum contacta à viro, mulier eft appellata,

(Gen. 2. ) ut enim folis radius tranfit vitrum, quin illud corrumpat , ità

Vaþ

Chriflus nafci potuit ex Virgine, quin laferit illius integritatem, ut exem-

w

plificat Auguftinus, Quod tanto magis perfuadetur ex alia Prophetia, E-

Qu

zechiel. c. 44. Mariam nempe proprietatem habere illius porte Orienta-.

fe

lis, Que claufa erit , uon aperietur, O vir non tranfibit per eam , quoniam

iz)

Dominus DEus Ifraelingreffus eft per. eaut.

Imó & deilla jam in mundo

exiftente Apocalypticus Propheta fen(um fuum aperuit, eratque illi mulier

Y D

llbn

ami&a fola (c. 13.) id eft intreprete. Aug. cooperiebatur foleipfo juffitie,

ord

quem non coguofcunt impii, qui Sap. . dicunt, fibi non luxiffe lumen jufti-

II] (

tiz, & folem ortum illis non fuiffe. — I//a veró Mulier

geba-

ejus luce prote

Ergo

I'F

tur, cujus carme go*avidabgtuïïff"(in Pf. 142.)

Le&. Pomerid, Diei VIIL

263

fihos

Ergo abfqüc dubio fundavit eam Chrifh;s in Prophetis ,'à quibus

xbre-

praterea in vellere Gedeonis , in horto conclufo, in puteo aquarum vi.

& li

ventium, i& palma exaltata in Cades, & tot centenis aliis Symbolis prz-

figurabatur. Dies me deficeret in iis recenfendis , fed cum Apocalypti-

cus Angelus in capite illius viderit coronam ftellarum duodecim , videtut

mibi periftum numerum, Univerfiratem. Auguflino fignificantem, prz-

rogauvarum Marianarum univerfitas, multitudo elogiorum , ac excellen-

tia gratiarum defignari. | Quis enim San&torum Patrum eft, qui pennam

jl

fuam in laudes Eximiz hujus Virginis non acuiffet? Auguftino eftforma

feu expreffio DEL Hieronymo Opus gratie. Bedz S. Sp

iritfs gurgite

plena, Petro Damiano tota AMajeflate à Spiritu $. inundata

1172

vinitatis pleuitudine:sfin? menfure difcretione perfufa. Boriaventutz tantd

TATU

gratiá abundaus, ut ipfa gratia quodaumodo dici poffit. Bernardo , tante

ducitut

ratie, quantum uni creature dare eft po[fibile.

Thomz Aquin. divine

on dt«

j

onitatis infiuita imago. Andrez Hierofol, $culpta à DEO i

ipfo flatua.

| duxf-

Chryfologo , tanta, ut quantus fit DEus nusq

uam meliüs quàm in ea infpici

Moyfes

pofit.

Damafceno , liber, cujus autor D E U $ Pater , Dotirina Verbum,

DEI fapientia , calamus Spiritus $. Sophronio, Hortus deliciarum,

", Jj

in quo

éVit-

confita funt omnia flerum genera, &9 odoramenta virtutum. — Idiotz

J

$an-

1tis t

Gorum omuium privilegia babens congefta, cui wemo equalis, nemo-

Wajor

jit ii«

vifi DEus. ( paflim Author. ) En duodecim elogia, quafi duodecim flel-

glo

10

lz primx Magnitudinis à P. obfervatz. Que eft iffa? querit Archi-Prz-

ref;

d tïïä

ful Valentinus? Zemplum Dei eft,

P

pondet, Spiritus 9. Sacrarium eff , fili

tem,

DEI tbalamus eft , trinitatis Domicilium efl, Mater Dei

€8 fponfa eft ! que

» pojtl

fili,

ef ifla? Regina Cali, columua mundi , paradifi janua , b

bec manma, bac arca teflamenti,

€c propitiatorium,

Mu

En duodecim iterum præmgativæ Ma-

tuth

ziang ( Conc. 2. in fefto Affumpt.

) *H

ddy

Sed alia adhuc. duodecim privilegia M A R L/E recenfet Pro-Przful

Valentinus, B. Jacobus de Valentia, ex

l, K

quibus Magnz Matri infignem

exem

pro more fuo texit coronam , dividend

o ila in duodecim dignitates ,

etia P*

quas fibi per gratiam meruit, & duodecim pariter premia in gloría con-

fecuta ef; — Eruditus igitur ifle interpres in Canticum Magnz Matris ità

Jrientt*

eas enumerat: ima dignitetas in

gonittt

quit, eft fingularis przdeítinatio , quod

fnunoo

Virgo fupra omnes creaturas puras poft Chriftum fuerit prdeftinata &

libro vitz adícripta. Sicut enim Chriftus

eft primus przdeftinatorum,

fjl

jujïifil ;

Ità ex confequenti omnes electi inado

ordine dignitatis , juxta illud , Pfal.39. im capite libri fcriptum eft de me.

ptionem filiorum perfectam, Eph.

" iu!ïi-

1. per Chriltum pradeftinati funt , interquos, ficut Bma V, eftdignior,

wggtM'

ip

utpote

264

Le&. Pomerid. Diei VIIL

utpote vocata, & applicata in tempore ad majores, & altiores dignitates,

hi

ità ab xterno fuit poft Chriftum prima predettinata , ad gratiam filiatio-

nis adoptivz, quz fupponi debuit ad gratiam Maternitatis,:uride '& prius

f

dicitur Chriftum concepiffe mente, quàm carne, confequenter etiam pri-

4!

ma fuit predeftinata ad gloriam. — Ethoc :eft,quod ipfi foli attribuit Ec-

g !

clefia, dum de illa canit illud ( Eccl.24. ) 44b initio £8 antesecula creata

i

fum , Et Dominus po[fidit me ininitio viarum fuarum , quod cum nulli al-

teri Sancto attribuat, fequitur, talem «excellentiam illi foli convenire, &

j

id de ipfa verificari, 2. Dignitas eft praviz Sanctificationis in fua conce-

ptione, & animz creatione, quod fcilicét, ficut prima fuit vocata , fic &

k

il

fuit fanctificata in rmo fuz creationis inftanti, & fui effe ; quatenus in

1

utero Matris anima cum gratia infufa fuit illi corpori, & non traxit Ori-

&

ginale peccatum , & ligato ac extincto fomite in omni bono erat con-

i

firmata. Quin imó nec culpam hanc contrahere potuit ex animatione

f

Corporis, ut fieri affolet in aliis fcetibus,.cum non repugnet,quin Spiritus

5. potuerit purgare illam infe&tionem carnis przventive, (icut oleum, etfi fit

[

res inanimata, & gratiz fanctificantis incapax , attamen adhuc exorciza-

n

tur, & confecratur in chrifma per virtutem Spiritüs S. expellentem o-

tii

mnem immunditiam ,:& potcftatem inimici, ab illo, & aqua

, quando

hzc benedicitur.

Quemodó etiam reconciliantur Ecclefiz pollute , &

t

Iu

coemeteria & altaria confecrantur, ac dedicantur , pro priori affertionis

parte adducit Aug . inferm. r. de Nativ. Quomodo gratia plena, nifi quia

&

Ti

totaliter evacuata eft à Culpa, & quosodo beneditla in sulieribus,

nifi quia

n

maleditio Eve in beneditlionem mutatur Marie 2 & in 3.

ferm. ejus feft.

ü

h

D

i unguam in ejus auima vel corpore locus potuit ámveuiri peccati ,

que

adinftar , coli continentis ouuia , templum Domixi eft effeda.

item de Nat.

(

£

& grat.c. 32. ContraPelagium difputans infignes alioquin San&tos , A-

da

bel, Enoch, &c. à peccatonon eximit, ipfam tamen Domini Matrem fi-

né peccato neceffe effe confiteri adve

j

rfario concedit , & cum 4e peccatis

&

agitur de $. P. Maria , nulaam provfus vult babere qu&ftiouem, patet autem

quaítionem effe zequ& de peccato originali, quod negabat Pelagius, 1l-

ln

lud vero peccatum locum in Maria nullatenus habere potuiffe , erudité

colligit ex modo, quod DEus fe habuit in feienda ad illud incurrendum

fententia. — Poftquam enim ferpenti feduétori maledixiffet, mox intulit,

in inimicitias pouam inter te Q9 Mulierem

» ipfà conteret caput tuum, & pa-

lr

flea primo zrumnas & dolores pradixi

t Evz , ac Adz labores in fudore

&

vultus fui, ( Gen. 3. ) qui funt illi effe&tus peccati Originalis, ex quibus

Q

fa

àpofteriori colligimus, dari peccatum Originale, Cüm igitur pofterior

fuerit

fh

Lea. äämeriä. Diei VIHI.

264

iites

fuerit condemnatio ad xrumnas provenientes à pcctato -Origihiligcom-

lat

10

lL

minatione, qua una mulier deberet conterere caput ferpentis, & hzcfit

prius

fecundum PP. fola Virgo Sanctiffima , (ignum eít quod eadem excepta

t pr

tF

à miferiis partus & incinerationis , exempta fuerit etiam à peccato Ori-

ginali, & morfu illo, quem intulit ferpens hurmano generi, conterendo

t

l

3llum , n& merderetur. Ktfienim peccatum in primis Parentibus predictans

Jl

d

contritionem przcefferit , attamen illud erat in ipfis peccatum perfona-

W,

le, propterea adhuc verum manet ante latam .de illo transfundendo,

once

IL&

quód à pofteriori ex miferiis humano genere communibus colligitur,

fententiam , non debuiffe Virginem illud incurrere , vel maxim? , quia

us I

álla erat unica, quz ferpentis caput erat contritura, & (icmorfum impe-

tOr-

ditura. 3tia Dignitas erat acceleratio ufus liberi arbitrii ad merendum

quu

uperomnes creaturas, tum ex diuturnitate temporis, tum ex dignitate

ationt

fuppofiti, cum enim nullus fanctitatis gradus fuerit collatus alicui San-

pintus

€to, qui collatus non fuiffet Virgini , propterea quod D. Hier. tefte, crterís

if

perpartes, Marie verà tota fimul infufa fuerit evatie pleuitudo , & lega-

Q«

mus aliquos in utero Matris ufum rationis habuiffe, ut Toannes babebat,,

17 9-

intelligendi fenfun , qui exultationis babebat affettum , ( Amibr.) imó Spi-

indo

ritum Propbetie intra vifcera Matris accepit ( S. Leo ) aliquos extra ute-

(

rum vix natos, üt erat D.Nicolaus Barenfis , qui in balneo ftetit erectus ,

SOniS

& ter intra hebdomadam, ab uberibus Matris abflinuit, cur id non dica-

[iqii

mus etiam de Matre Virgine, eara ufum rationis antevertiffe, tum in ute-

f u

ro, & tumex.utero meritorum augmentum fibi cumulaffe , prout trinu-

J5 f&R.

Jam DEO intemplo confecratam , adeó gradus templi alactiter aícendif-

n

Íc, habetur per traditionem. — 4. Dignitas erat obíervantia Virginitatis

: Mf

cum fide conjugali , fingulare enim illud conjugium , cum voto Virgini-

$, À

tatis utriusque conjugis celebratum , fimile fibi non babuit ; quod infu-

vfmri'

per prole excellentiffima benedictum, magnificandum, & extollendum

«ccatis

eft in generationes feculorum , nequaquam illi voto Virginitatis repug-

quiert

nante, tum quód.eo non obílante, bono prolis non caruerit ; tum quod

"

matrimonio hodie filiorum generatio accidat ex peccato primi Hominis

grud!ïc

& Angeli, fin& eo enim fpecies humana in duobus illis hominibus abfque

qm

morte confervari potuiffet, & finé illo opus non fuiffet reparare ruinas

intult

Angelorum.

«ta Dignitas erat feecunditas fin& viro , & partus abfque

T

dolore, libera namque Maria à morfu ferpentis per Originale , libera -

que fuit ab altero morfu zrumnarum in partu , & Dominus ei itàprzbuit

(udoft

quibus

fcecunditatem , & prolem , ut non abftulerit Virginitatem, inquit Aug.

corru-

jterot

ftupente naturà, quomodo mulier concipere pofüf finé viro ; finé

ptione

fuerl

266

Leéct. Pomerid. Diei. VIII.

—

tione Virginitatis,fin& dolore parere, & abfque adulterio , ac violatione

Angd

fidei maritalis; fed DEUS in hoc admirabili partu monftravit hzc fore

od

poffibilia , Spiritu 5. ex puriffimo fanguine B. V. formante corpus , &

]udæïc

membris organizatis, affumente filio D EInaturam humanam , & illafa

gnits

virginitate mentis & corporis nafcendo in mundum ; qui claufo & figil-

minil

6ta Dignitas fuit , Maternitas filii

Jdato fepulchro poftea erat exiturus.

at

Dei, fecundàm quam veré dici potuit Dei genitrix, & ille idem , qui eft

pott

flius Patris, dici quoque debebat, filius Mariz. — Hzc eft mens Concilio-

fütüm

rum , Scholafticorum, & totius Ecclefiz, & in hoc privilegio B. M. non

ttsD

folüm altitudinem Ormmnium Mortalium , fed & celfitudinem tranfcendit o-

fimo .

mnium Angelorum. ( Aug.in 2. ferm. denot. V. ) Eftque hzc dignitas mul-

fatt,

t5 altior precedenti , quia Spiritus S. poffet in utero foeminz formare

fu.

factum ex fanguine, abfque eo, quod corrumperetur, & abfque eo, quod

du

Verbum, velalia perfona Divina illud corpus affümeret , quo cafu illa

d

mulier Mater DEl non effet. Atlongé aliud eft in hac Virgine , cujus

Qu

Maternitas in tantum eft elevata, ut ille wmicus Patri confubftantialis filius,

qm

ille idem fit Bmz V. ütloquitur Anfelmus (1. deexcel. V.c. 3.) wnicus &6

Aile&iffimus, €$ naturalis filius, & idem ipfe, qui filius Deieft isunaperfo-

pnit

Mart

na, filius eft S. Matris, & qui filius S. M. idem filius eftDei. Quod fa-

volur

né tantz excellentiz eft, ut Diving quadam tenus Omnipotentiz pleni-

tudinem exhauriat, & qux majorem, vel alterum mundum facere poteft,

fitói

Ut p

smajorem tamen hac maternitate facere non poffit. Septima Dignitas

tand

Mariana eft intellectus purgatio , quatenus Spiritus S. eam obumbrando

effecit Prophetam, Virginem, & Evangeliftam , illuminatam fupra omnes

em

WA

Prophetas, & Evangeliftas. Sicut enim foI penetrando diaphanum, il-

lud fecundüm omnes partes illuminat , ità Spiritus S. ormnía penetrat ,

fm

oninia luftrat Q9 in animas Santas fe transfert , 08 eos Dei amicos 89 pro-

per

àut

pbetas conflituit. (Sap.7.) Quod maxime verificatur de gloriofa Virgi-

ne, non quidem quod Spiritüs S. in eam fuperveniendo, purgaffet ab ali-

figi

ualabe peccati, quod nefas eft afferere, (ed quod intelle&ctum ejus pur-

qua

Tr

gaverit ab omni ignorantia, infundendo illi veram fcripture intelligenti-

W

am, & patefaciendo illi arcana, qux non licet homini loqui. Aliquid enim

€irca myfterium Incarnationis Virginem ignoraffe conftat ex illa interro-

"E

atiene:

uomodo fiet ifiud? 'Unde hac purgatione,non obftante fua fan-

Dur.

wb

i

ificatione, egebat, & obumbrari neceffe erat , ut fcire & loqui poffet,

prout Spiritu $. obumbrati locuti funt $. Dei Homines, (2.Petr. 1. ) &

$1

E«

Magiftram agere Apoftolorum , & Evangeliftarum , à qua S. Lucas edo-

t

&us eft Myílerii Incarnationis feriem, ut eam cum hac energia, & verbis

p

Angcä

E

Le&. Pomerid. Diei VIH.

267

Kiofg

fort

Angeli & Virginis mundo poffet 'enarrare. Ipfä veró in Cantico Magnifi -

cat annuntiat in proximo effe Chrifti adventum , & difperfionem populi

5

O£&ava Di-

il

Judaici, atque ità fe probat Evangeliftam , & prophetam.

gnitas e(t familiaris , diuturna, & laboriofa ipfi Chrifto delata fervitus, &

fl

miniftratio, ex quo evafit pre cceteris Sanétis filii fui cubicularia , & fe-

s fl

cretaria. Primum patet , quia mox ab incunabulis Deo erat dedicata , &

ll eü

poftea in templo confecrata , ufque ad defponfationem. — Quantos vir-

dlio-

fon

tutum actus nonexercuit , ut prz csteris excellentior, in & ab utero Ma-

tris Dei ferva diceretur? Ufque dum pofthac ad incarnationem ei purif-

li o-

ncarnatum lackaret , lavaret, adultum alimen-

nul

fimo fanguine ferviret , & i

taret, & ad mortem ufque i

n cruce pendenti affifteret, imó & mortuum

TC

finu materno exciperet. 2dum veró conjicere licet ex eo : Si

Chriftus

quoG

dixit Apoftolis : jaut non dicam vos

fervos fed dixi amicos , quia quecunque

T

audivi à Patre meo nota feci vobis. ( Jo. 1y-) '

uid Marie non dixerit?

eujui

tiis fuis, & continua

Quz fecreta coeleftia non confiderit? cum illa fervi

j!iaf,

cum eo occupatione, longe

plus, quàm Apoftoli , meruerit? Nona Di-

Al

nitas e(t Jaureola Martyrii ,

excedens illam in Apoftolis & Martyribus,

ejo

fed interior illa pro Deo moriendi

Martyrem fiquidem noh facit , poena,

u(-&('

voluntas.& amoz, quo vitam etiam illi po

ftponit, at hic amor utique to -

Jtni-

filio , & cum filio voluerit ,

ties in Maria repetitus erat , quód mori pro

olis toleraffe nemo vertit in dubium.

Si

tll

-uti perfecutiones cum Apo

Yif

tandem de interiori dolore, timore & triflitia ,

quz magis ad formalita-

A

menfuram illius licet iterum ex amos

tem Martyrij pertinent, loquamur ,

mhFS

re colligere, quanto quis magis diligit-

rem , tanto magis dolet de ejus amif-

igebat veró

Virgo Dilectum filium fuum fu-

"

ione. ( 1. deCiv. ro.) Dil

dril,

er omnes alias totius raun

di creaturas, magis quàm Patrem , fratrem,

(

aut fororem. Igitur & maximé indo

luit de ejus amiffione, timendo cum

lus, cum eundem amiffum triduo

(irgi.

fugit, n& ab Herode occideretur parvu

p

uereret, & cum poftea crudeliter à Judxi

s occidi videret, & vulnera in

zmortuo confideraret; idque tanto magis, qua

transformata per charita-

:pu!-

dolebat, quàm fi flagel-

;enFi-

tem in amatum , dolebat in amato, imó magis

enifi

ia & mortem fenfiffet in corpor

e, ut dolor iíle gladio pertranfeunti ani-

& fic realiter Martyrem faceret in anima,

eró»

mam à Simeone affimilaretur,

ia

ubi realiter & formaliter eftdolor.: romaDi

gnitas confiftit in exceptione

tT

ab incineratione, cum aiï'umptam inc

celum cum arnima & corpore teneat

ff

iftum filium ejus ; ut Mater lecum

|

I)&

Ecclefia.

Et ità decebat facere Chr.

eadem Regiá gauderet , tum quia illa exempta

ab originali moríum fer-

eo

m quia Martyr jam erat

i

pentis experiri non debuit per incincrat.ionem,ïtu

2

[

ngck

$e

268

Le&t Antemerid. Diei VÍIT.

r

H

0piit

in anima, tum quia erat eadem caro Virginis, quz filii , atque ità illam ho-

norari decuit,quantum erat poflibile. 1 1maDignitas fuper omnes Ange-

fneni

fUU*l ï

lorum choros exaltatio , ut de ea canit ecclefia, ità effe exaltatam, digna

fané ,ut prima inter omnes creaturas federet filio proxima, quz prima erat

C05

poft ipfum ad gloriam predefünata, & Sané&tior univerfis; ac in me-

bes

rito excellentior, utpote, quz in ufu liberi arbitrii accelerato tunc jam

flom|

fneruit fuper omnes homines, in virginitate fuper omnes Virgines, caftior

dm !

Iu

univerfis. In fide conjugali fuperomnes conjuges, fuper omnes parturien-

tes, & lactantes fuper omnes Chrifti Miniftros, (üpra omnes Apoftolos, &

d!l

f,1

M.M, ut mox dictum eft, & tandem füper omnes viduas, quia vitam vi-

telet

Vilv

dualem , in Orationibus, jejuniis , contemplatione & paupertate, viteque

10)

integritate, quàm optimé traduxit. Meruit infuper fuper omnes activos

aol

& contemplativos ; & fuper omnes rnorientes, quia maxime cupiebat

mus,

diffolvi, & efíe cum Chrifto,.& cum maxima charitate deceffit.

12ma

vber

tandem Dignitas eft interceffionis ; per quam fola Virgo dicitur Mater

"

E

Mifericordiz, Advocata peccatorum , & Mediatrix inter DEum & homi-

df !

nes, inquo à Chrifto in fingulare nobis prafidium eft conftituta, Pec-

&Q

que

catores namque offendunt Deum Patrem perinobedientiam, pravarican-

lepol

do ejus przcepta, ideo merentur poenam zternam , à qualiberari non

lotv

poffunt , nifi mediatorem fe exhibente Chrifto. Sed quia etiam rei funt in-

hp

gratitudinis contra Chriftum, & peccando videntur defpicere paffionem

Arape

Chrifti, ideo non merentur, ut Chriftusillis placet Patrem zternum , un-

qiià:

de neceffe fuit Matrem przdilectam inter nos, & Chriftum, ut in fimili

I nor

occafione propter talem ingratitudinem intercedendo, mitiget Mater fili-

um ,ut placatus ejus precibus propitium reddat nobis Patrem,quo colli-

&&l

mat illud Bern. ficut filius pro nobis femper oftendit latus, 86 vulnera, ità Ma-

Dd D)

ter filio pe&us 9 ubeva.

Veré igitur in hac peregrinatione eft nofirmm

refugium, ad quod in noftris tribulationibus & anguftiis debemus con-

ürmgez

V dey

fugere, ibi tanto magis fecuri , & abfconditi, quanto filius Matri nihil

lat

poteft denegare, Amor enim & dilectio eft caufa impetrationis rei po-

inro

ftulatz, Chriftus autem prz czteris diligit Matrem, & ità nihil illi potett

W

hu

negare. Viciffim Virgo pre cateris diligit Chriftum , & ipfi adeó fe-

dC

dule , laboriosé , & amanter per vitam miniftravit, ergo iterum ei ne-

fhodo

gare non poteft vicem amoris , & retributionis in omni jufta petitione.

IT

Ità fubinde in terminis ,

fubinde in fenfu nofter Valentia , quibus

In lm

hic Doctor egregius prztulit facem , vel viam expolivit ple-

häl à

ríque ipfo poíterioribus Myfticis , vel Scholafticis , ab anno 1490.

glf)n;m

, quo floruit, funiiia adducentibus , vel traCtantibus , & tibi Lector Ma-

zriophile

Le& Pomerid. Diei VIIL.

xj

——

369

mhe.

äþgälelgäionem difpofuit, ut ex ea difcas Magnz Matrigratulari, deim-

Ànge-

men( illa gloria, & magnitudine gratiarum , quibus eam ornavit filius

ipna

fuus, imo tota Trimitas dignificavit. Et ut eandem Virginem gloriofam

1 rat

colas, venereris, & pro Matre mifericordie, Advocata & Mediatrice ha-

u

beas. Et quomodo poffes non habere eandem Matrem , qui ipfum Chri-

C jam

ftum habes Patrem ?-qui quamvis nos Patri adoptaverit in filios , & eun-

ciftior

dem Patrem nos voluerit babere per gratiam, qui ejus Pater eff pev naturam,

ütien-

tamen etiamipfe circa nos Pateraum affetium quodammodo demonfivat, cum

0s &

dicit, ten vos relinquam Orpbanos. 'Hinc eft quod etiam Sponfi filios ap-

mv-

pellet. ( Matt. g. ) Quis autem $ponfus nifi Dominus Cbrifius? (in Jo.tr.

10.) degener utique eft illefilius , qui eandem cum Chrifto Matrem non

itque

iv

agnofícit. Quomodo potes habere aliam Matrem, üt Auguftini Alum-

pebat

nus, qui aliam non agnovit Chrifto regeneratus, quàm Mariam , à cujus

m

ubere fe laCtatam dicebat: Quo me vertamefcio.. Hinc latfer à vulnere,binc

bere.

uomodo aliam Matrem affumere potes , quàm Ma-

Mitt

pafcor ab &

homi-

riam , que Dive Monice nigrum habitum portare perluafit cum filiabus,

-

eique dixit : Veffe nigra indutam , & corrigia wigra pellicea precindam

odl«

fe poft mortem filii fui, obitum ejus lugendo, inceffiffe, & ità fe velle ut

N

hoc veftimenti genere uterentur.

Quod genus indumenti etiam pofteà

Intifie

Auguftinus baptizatus affumpfit , üt plurimi Auth. affirmant ( apud Jord.

Jnenm

Arragon. tom. 1. fect. 1, pag. 344. ) tune aliam Matrem quzrere velles?

Uf

qui à vefte ejus portanda non abhorres ? à Cingulo deferendo te folve .

finii

re non potes? utique quzrere nec potes? nec debes.

Certé Ecclefia greca adeo cingulum Marianum venerata eft , ut illi

« fli

coli-

& fafciis Salvatoris magnificum templum Pulcheriz Augufte Arcadii fi-

liz impenfis , Conftantinopoli erexerit : Saudifime DElpare ; que fe ad-

| Mi*

ftrm

flringebat Zonam , pretiofiffmasque fafcias , ufque adeo Gracia venerata eft,

0f

ut templu

m im utriusque bonerem incredibilis formofitatis erexerit, ( noft.

Zacco inferm. 1. de Excell. Cinct. ) quz quidem Zona hodiedum Prati,

il

inProvincia Senenfi fuam habet Venerationem , prout illa B. Monicz, à

p

ol

Deipara, üt creditur defumpta, Romz ad S. Aug. devoté affervatur. Quid

facere tibi non convenit, qui nedum cingulum fed & habitum quoddam-

t

modo geflas Marianum? Sed templum materialeà te non petitur, Suffi-

&t

tiott

cit fi Magnz Matri in corde tuo altare erigas, aut altaribus fuperpofitam,

in imaginibus, in ftatuis , aut aliis ejufdem e&typis, tenero quodam &

luibüi

filiali affectu venereris.

Sufficit fi te (ervum ejus profitearis , omnia in

j P[g.

gloriam Dei & Virginis facias ac in

illa unicam fpem tuam poft DEum

f 490-

Li3

€ollo-

f M

g

4yo

Le&t. Pomerid. Diei VIII.

—

colloc&ä, fufficit? quid dico fufficit? Debes, obligaris, neceffe eft hono-

rj

rem illi deferre, Orationem períolvere , vitam & vires impendere, fi enima

ficti

Mater tua effe velit , auttu eam pro Matre, pro Domina, pro Advocata,

£oru,

du

pro Mediatrice affumere velis , hoc ipfo teneris ad honorem, amorem,

reverentiam, — Multó magis, fi id filius ejus ifà velit; at fic effe teftatur

&i

il$

L

ü

!rlï

melliflaus: Sic eft voluntas DET, qui totum nos voluit babere per Mariam,

fe ipfum , fuam incarnationem , fuam educationem, fuam filiationem,

NI

cum in Joanne de nobis etiam dixit : Mulier ecce filius tuus & Joanni ac

fiti:

nobis: Ecce Mater tua..— Sic eff voluntas IDei , qui totius boui plenitudi-

Coll

mem pofuit in Maria , hzc plenitudo equidem fita eft in gratia , nuncin

red:

tempore, &gloria infuturo , & hanc non vult habere nos nifi per Mari-

ejus |

am; fi enim gratiam quxrimus , pro hac gemma acquirenda fudamus,

(t,

hanc unicé, üt oportet , à Deo exoremus? ipfa, eft de qua dictum eft:

U.

Iwvenifli gratiam , ( Luc. 1.) unde peripfam , hanc habere oportet , fi

p

gloriam concupiícimus, ipfa iterum eft, qu ibi fuper omnes Angelorum

Aip,

choros exaltata, Cceli Regina eft, ideó ad hanc Regiam ingredi, ad hoc

lil

palatium introducere, ipfius poteftatis eft. . Utrumque ianuit Divus An-

|

Íeli. Orat. de Laud. V. apud Noft. Mag. Scalabonium in deductione

[//48

elogiorum feu decorum Mariz. .O felix Maria, ficut. ommís peccator à te

Adut

averfus && a te defpe&us neceffe eft ut interent (quia fcilicet pee Mariam

cuti,

non quaxfivit gratiam ( ítà omuis peccator ad te conver(us , €9 à te refpe-

quir

&us,impeffibile eft ut pereat, quia nempe Maria eftipfi Tamua Celi.

Dem,|

Ut proinde mirum non fit , quod dicit quidam Recentior , plan&

W e

amens eft eam. non amans , & parüm Chriftianus nullatenus veró Ca-

vity

tholicus cenfendus , qui non eft ex corde Marianus , ego.dico falutis in-

Vene

curius & gratie eft prodigus, minimé veró Religiofus. Quid enim? quia

la

Matrem Dei fingulariter non colit, non quaritgratiam $ igitur nec glori-

pudi

am, que finé gratia haberi non poteft. Kt quomodo Religiofus dici pot-

idqu

erit , qui oculos avertit à S8mo exemplari omnis omnino virtutis , caíti-

r

tatis precipue , obedientie , & paupertatis? Quomodo perfectioni ftu-

dere dicendus eft, qui amorem erga D EUM hàbere non poteft, nisi il-

&lum

tenrm

lum habeat zqué in Mariam, quz ficut imago quxdam Dei eft ad vivum

al

exículptum, artefactum, ità Patris zterni filia, Mater filii , fponfa Spiri-

.

