Statuamus enim , quód hzc Sanctla fequela confiflat in eo, quod ve-

um

rüs Nazarcus ex toto corde ferri debeat in DEum, per amorem, neceffe

rb

eft, ut à fe amoliatur ea omnia , per quz impediretur ad tendendum im

tüa Ec

DEUM. Etficliganda erit cupiditas exteriorutn bonorum per votum

Quod

flimz

?auper(atis ; ;oncupifccntia fcnübüium.d'elc&ationum » qux forti

dio QXJ

funt

M

Le&. Pomerid. Diei VI.

386

üt

funt veti&reæ, frenandz per votum Continentiz, & inordinatio voluntatis

6

domanda per votum.obedientiz.

Si demum flatus Religiofus ipfi debet

afferre à Curis exterioribus quietem : Cum animus inquietetur potiffi-

n

A

müm per diflributionem horum temporalium. per Gubernationem fami-

li ex fe genite, & per difpofitionem propriorum actuum, Tunc à pri-

at

ma follicitudine liberabitur per votum paupertatis , .à fecunda - eximetur

TT

ervotum Caftitatis, & à tertiaper votum obedientiz, quz illum alte

rius

die-

difpofitioni committit, | Si tandem ftatus Religiofus fit quoddam holo-

l

itale

cauftum, quo totum fe Nazareus DEO confecrat, quodhabet, quod vi-

fent

vit , quod fapit, tunc tria potiffimum bona fibi propria, id eft exteriorà

ete

.

Deo offert per votum paupertatis , bona proprii Corporis illi refignat

entt-

pervotum continentie , & bonum animz, quod eft propria veluntas, do-

W

nat per votum obedientiz,

T

Et hic quidem proprius mo

dus eft perveniendi ad Chiifli fequelam,

& ínten(um Dei, & proximi amorem, qui tamen bono Nazarzo abundé

icitut

lpv

nofe

etiam in hacvita compenfatur , liberaliffimus enim DEUS non conten-

tuslibera Creature donatione , difpenfat ità voventi duo Privilegia ma-

Qibus

! 7(/;7'

ximi momenti.

1mo facit, ut votorum nuncupatio in die Profeffionis,

Nazarzo, totius poenz peccatis inSeculo commiffis , & tunc confeffis in

od«

gt J

purgatorio debitze, condonationem opereretur. Non quidem titulo Sacra-

menti, cüm Profeílio Sacramentum non fit , nec in peccato facta revivifcat,

a

indi.

Nequeüt actus contritionis, cum fub eo nominenon veniat, nec per moe

dum indulgentiz, quam ex meritis Chrifti participaret , fed potius ex vi

a

TUR

excellentiffimz iftius dedicationis fui ipfius Deo fatte , per quam adeó

generosé, & heroicé renunciatar proprie voluntati,, ac bonis Corporis ,.

us

alitt

& fortune, que fuperat omne genus fatisfatiouis per eleeuofynas , jejunia,

anortificationesQOc. etiam publice penitentie , 33. q. c. admonemus, es ji-

as

il tit-

cut bolocauftum ( quod totum crematur ) excedit facrificium. Unde legitue

in vitis P.P. quod eandem gratiam confequantur Religionem intrantes,

pl

quam confequuntur baptizati, 2.2. q. 189. a. 3. ad 3. adeó , quódfi pofta-

TU

&um illum profeffus moreretur, haud dubié in Coclum evolaret abfque-

ventert

purgatorio , cujus rationem dat N. M. lupus (in lib. 4. fup. Concil.novae .

nets

editionis Venetz , mihipag. 273.) quód Monaflica profeffio fit quafi

fecundum baptifmá , ideoque omnes non folüm culpas, fed & his in futu-

jv

ra vita debitas poenas remittat, feu pro ipfis fatisfaciat, eft certa ac perpe-

gv

tua Ecclefiz Do&trina, & fubdit hujus exemplum ex vita S. Anton. Abb,

um i*

uod cum doemones voluiffent rationes vitz Antonii à Nativitatis exor-

eyot

dio expofcere, Sancti Angeli ipfos prohibuerunt , quod omnes priores

!

if*

a2

. lapfus

fj

190

Le&. Pomerid. Diei VI.

—

lapfus à Natali die ufque ad profeilionem, hzc profeflio pleniffimé dil-

hifïqria*

uiffet, ideó ab illa folüm licuit doemonibus primordium exigendi capere.

H?

4f

Et clariffimé habetur hzc affertio apud Balfamonem ibid. Dico

grelie

audader , quod qui propter. izexarrabilem Dei Mifericordiam divino , d

ce

y

li

4Angelico babitu digni funt babiti , ii ab omni peccato8 omni macula , que

fía

ante tonfuram illisinu[la eft, libevantur,

€b quod divini baptifmi vires babeat

dici &

bac perfetlio. Item, toufu

ra Monachalis inquit , fecundus baptifinus exifli-

jsaft

matur, Accedit S. Petr. Damian, qui Monafticam veftem intitulat fe-

qUC

rk

cunda vegenerationis babitum , €9 flola

vll

'^ , quoniam ia regeneratione prima

diabolo, in 2da diabolo fimul €9 fecul

o renuutiamus, in prima autem rege-

T priv

!

neratione baptizatis remittitur culpa & poena, ergo & in hac2da. Gratia

E

;;J

hac revera infignis eft, qua DEUS przmiat voventem remiffione hujus

ffus,

aliàs feveriffime poznz, quod quidem nos tanto magis in amorem ejus,

lu

& vocationis eílimationem , rapere deberet, An autem id etiam fiat , fi

formit

quis vota fubinde in anno renovet? negativé refolvunt plures , at tu non

Ri

r

defifte proptereà frequentilis ea renovare, cum intenfioni illius actus non

fundete

pofhit nifi aliquod proemium correfpondere, & quia id examore in DE-

fifis, d

UM fit , non video , cur huic actui Charitatis non poflit correfpondere

denerii

etiam remiffio faltém negligentiarum in vocatione commiffarum, quam-

J,

Dért)

vis confentiam , quód primus actus defponfationis animz, veluti Caufa

hris at

£oeterorum , p

lus obtineat , & abundantiorem fe cocleftis fponfus exhi-

yis1

beat in die defponfationis.

titelon

Pro 2. privilegio non tibi exponam fafcem integrum Privilegio-

t

rum v,g. quód Profeffio Religiofa diffolvat fponfalia & Matrimonium

Ttn p

ratum quod Profeífio tribuat Privilegium — Canonis & fori , quod

ficlem.

illegitimos etiam habilitet ad (acros ordines , aut quod vota quze-

b

libet in feculo fa&ta , in illa Religionis commutentur. Verum ett

TAT2US 1

& hzc à Sacris Canonibus defcendere in favorem iftius actus. Heroici :

progred

attamen his pr&termiffis , aliud eft long& excellentius privilegium bonz

Sio ef

mortis, quam absque dubio fperandam habet, qui profeffionis Monafti-

i anim

cz fuit diligens obíervator.

Vita & mors reciprocantur, principium &

'mni) Hs

finis fibi correfpondent, at in defpon(atione fzu profeffione liberalis De-

Qs ls

us condonat fponfe poenas purgatorii , igitur etiam in & pro articulo:

iArEm]

mortis donat ei gratiam finalem & confequenter. bonam morteni , qua

Quam;|

fe dignam reddidit Chrifto ufquead mortem fideliter ferviendo. Cert&

Divo Bernardo fuus Concellita

ïCmamg

Gerardus revelavit , quod nullus fui ordi-

elteuat

nis peribit, fi ordinem amaverit

» fed eos qui vegulam . obfervantiasque dile-

xerumt, in ordinem

didif

4poflolorum , Martsrim , aut Confeforum fortem fore

SUUNT

vecipiendos,

Idem eft de aliis, ait Lez ( de reform. c. y. ) referens hanc

Qyis

hi Q-

Ledt. Pomerïd.. Diei VI.

19y

hiftoriam , & 'Gnä dubio prorfus . idem , nam via quá dile&ius Domini Be-

put,

neditius ad Celum afcendit, judicio S. Greg. M. eft ordo, ab ejus cella e-

Dia

grediens, & confequenter, quivis alius à fede Apoftolica approbatus, quí

D

cenfetur effe via falutis , & in eo velut in portu fe collocant ejus alumni,

,

jtà ut fi ftatutis illius feduló intendant , fecuri adftare fperent in die ju-

jetl

dicii, nonunquam etiam abíque purgatorio Coelum petituri. 'Feftem hu-

Atijfi-

jus afferti dico divam Therefiam, quz cujuídam fui ordinis Religiofi ab-

& f«

Íque purgatorio in Coelum tranftum cognovit , & dixit, hoc pri-

O Privilegium prio-

pïim

vilegium , effe exactz regularis obfervantia.

rege

riprivilegio novo . augmento- excellentius! utinam pro illo affequen-

yatia

do ab hodie prefhiüs veftigiis regularibus infiftendi animum affümere-

tojui

mus, ut ita Margaritz illius pretium caperemus, . Ob eam Vener. N.

| us

Ludovicus de Montoifa Lufitanus, triginta quinque annis. apud fuos Re-

jar, f

formationis opus profecutus eft, ipfe pietatis fpeculum , & obfervantize

( non

Regularis norma, adeó, ut illam quoque in nafcentem focietatem trans-

jg not

funderet, Divo Ignatioamiciffimus , & mortem obiret feliciffimam, me-

aDE-

ritis, doctrina, & miraculis clarus.

Nec minori zelo illam Gemmam

f

niet

deperiit Beatus Franicifcus de Zampana, Calaber, qui in integram Calabriz

yate

Provinciam, internoftros novam induxit obfervantiam , ipfe vitz Regu-

Caa

laris exemplar, fignorum & virtutum Divi Francifci de Paula fui Conci-

: cylii

vis imitator, altari ac Cultu publico in Ecclefia noftra foverati , ufque ho-

di£ gl oriofus. ( ex Crufen. & Herrera) Hi erant ifti veri Nazarzi, qui non

| '»WäO'

tantum voverunt, & reddiderunt, fad etiam aliis ut voverent & redde-

Oniut

rent , perfuaferunt, viam perfectionis ipfis premonflrando, applanando, &

Ea

quo

facilem reddendo.

Eft enim in ea calcanda totus no

fter conatus collocandus , & Na-

] quæ-

m

zarzus non debet fequi viam laxam libertatis, fed' Crucis, atque niti &

iCïOiCi !

progredi ad perfe&tionem , idque füb gravi, ütajunt, peccato , quia obli-

1 0nd

gatio eft de re graviffima , fundata in tribus Religionis votis, vi quorum

yufli-

ità anima fe DEO confecrat, ut inunum amorem ipfius velut fui fummi

boni, relictis cupiditatibus Carnis , mundi, & amoris proprii, prz omni-

m X

jis D*

bus aliis promrittat tendere , in fignun cujus, regulam & habitum pecu-

liaremeligit; ac hanc promiffionem fuam in. manibus füperieris ponit,

yticulo

i, 0

uam illeacceptat, & obfervanti firmiter promittit ex parte Dei vitam z-

ternans ( Confift, ord. z. p. c. 2. num. 4. ) quz reveragravia funt, & non

(c1t

iij orile

eltqua tergiverfationeeludantur, "Tunediceres illum(e totum Deo tra-

didiffe, & Deum illum in füum acceptaffe , cui liceret prolibitu Caftra de-

4 dlk

qu t

ferere, & nulla, nifi levi obligatione ad ftudium perfectionis addici;

quamvis Magiflez dicat; Effote perfelli, ficut Pater veterCueleflis perfetius eft

y hi

. Matte

tiflo-

£

t92

EXb boreidi Dd v -

——

(Matf. ;; ) apage cum hác nznia, dicere hoc effe confilii; filiberum fuit

huci

buet

vovere , reddere eft neceffarium : ovetur enim aliquid DEO, €$. ditium

€ft : voveteS9 reddite Domino Deo vefiro, | Meliis eft autem nou vovere

rur,

£9 reddere , quam vovere €9 non reddere, fed debet ejfe impiger animas , ut

nj

£5 voveat

reddat, n& cum fe minus idoneum putat ad. reddendum, piger

atf

fit ad vovendum , planó nunquam veddet, (i de f0 putaverit vedditurum ,

10.)

( in Pf 132.) do tibi verba Theologi Fundatiffimi à N. Bafil. ( Pontio in

le&

NNatis ad folil. italicé traducta pag. 133.) fic dicti Vener. Alphonfi ab O-

feri

roíco, qui circa rem prefentem ità fenfum fuum aperit : Gravis eff obli-

maí

nl

gatio, qua 1ie oneravi, quando dedicando me ve[ivo fervitio Domine uuncu-

pavi bac iria vota, paupertatem , Caflitatem , & obedientiam , in quibus

|

eft bafis perfetlionis Religionum. — Cum his inftrumentis veluti mediis, ac-

«

uirifur perfe&ta. Charitas , ad cujus confecutionem eniti debet Religio-

quií

í

u

s taliter, quod non profiteatur perfectionem , fi ad eam procurandam

&pe

Sanctis hifce mediis., fe obligari non credit.

Inde refultat, quod non

pofta

peccabit mortaliter, fi non fuerit perfeétus , bene veró peccabit graviter ,

pott

non ftudendo perfectionis affecutioni. Ita ille ( foliloq. 1.2. c, 8. ex D.

Toili

l

7

Thom. 22. q. 186.art. 2. ) & etiam 9. (fupperaddit cit. Bafil. & effe pecca-

$us mortale inquit , fi negligat Religiofus tendere ad perfectionem,

Cs ext

quamvis fi perfectus reapfe non (it, nec Doct. Angel. illum condemnet,

lum

quiá Religio eft Schola , & exercitium perfe&lionis , in Schola veró funt

hum

difcipuli, non Magiftri, & ibidem xqué (unt aliqui incipientes, alii pro-

,

ficientes, tum quia adhuc ille miles laude dignus eft, qui etfihoftem non

Vem

vicerit, attamen pugnavit, & nihil ad victorie confecutionem omifit ne-

qui

ceffarium. — Cum ambulantes fumus, alius tardins ambulat , alius celerins ,

eenr

tamen ambulant ; via ifla noftra perfe&ionis ambulautes querit, ( Aug. de

f&5 r

Cant. novo c.4. ) ideo flantes fibi blandiri non debent, prout Apoftolus

jübet

cürrentem fe dixit ; fequentem fe dixit, non retró refpexit. O mclum retrà

L'r

[

refpicere. (ibid.) Celeritatem autem ejus ut imitaremur, ait ,ünitatores mei

li o

eftote, ficut €9 ego Cbrifii.

.

l. )

Occafione hujus conveni

t fcire, prod tria vota Nazarei non fint per-

li

fe&io, (ed (olum media ( Orofc. fup.) efficaciffima, infallibilia, & proxi-

ll l

maad illam affequendam. — Ea eft conftans veterum Patrum fententia

P ls

quibus jejunia, vigilie, weditatio fcripturarum , nuditas , ac privatio omni-

&i

um facultatum , uon perfettio , fed perfediouis inftrumenta funt, non enim im

I

illis confiftit difcipline illius finis, fed per ila quafi quibusdam gradibus per-

Hhr.

venitur in finem feu perfetlionem , cbaritatis , ( collat. B.P.lib. r. c.7.) hinc

ad-

0 dif

LT

etfi Chriü/us dixerit Vade veude ounia que babes €9 da pauperibus ,

uc

Le/t. Pomerid, Diei- Vl

19j

MÜ$ÀÀ

m üit

huc fubjunxit : &9 fequere se , ( Matt. 19.) quod fatisnon fit fua d'tf'tri;

Áim

linquere omnia, quod multi etiam Gentiles fece-

buere paupetibus, & re

, quis

d

runt,, fed fequi oporteat Chriftum , ipfum diligendo fuper omnia

M Ui

non fufficit tautum relinquere , ideo Petrus jungit quod perfe&um eft , &9 fe-

Jige

euti fumus te.

( Hierin Matt. ) quapropter cum ille legisperitus, (Luc.

ii

10. ) interrogaffet Chriftum , quid fa

ciendo vitam eternam po[idebo? Di-

.

Iio n

le&ionem DEI ex toto corde, & proxi

mi ad modum fui ipfius , illi prz-

Evangelicam perfectio-

0.

Ícripfit. — Hoc fac €9 vives, ut fcilicet in ea tetam

P ol

nem fitam effe doceret, in qua dixit etiam confift

ere legem, &prpphe-

iCl

tas.

us

Perfe&io ergo illa, ad quam per tria vota tendere obligaturReligiofus,

i C

eft Charitas DEL& proximi, patet id ex doctrina ipfius Chrifti mox allata,

Dei & proximi przícripfit pro confecutione vitz cternz,

dj

qui Charitatem

andam

& per hancadimpleri legem & Propheta

s.edixit, que duo competerenon

yd nof

poffunt nifi

magas ejus perfectioni.

Unde & Apott. (ad Coloff. 3. )

deles exhortatus fuiffet ad mifericordiam , benignitatem , hu-

MT

poftquam fi

«

militatem , patientiam &c.

pro colophone fubjungit: fuper omuia. autem

MAF

bec Charitatem babete, quo

d eft vinculum perfetionis & multis aliis in lo-

charitas,, tria bec, major autem

yem,

cis extollit unam Charitatem: Fides, fpes,

emftet,

borum e[t Cbaritas, €9 fi babuero o

mnei fcie.

utiam , omuem fidem , diftri-

buero omnesfacultates pauperibus ,

€g tradidero Corpus meum , ità ut ar-

rb funt

ij pIO«

deam, Charitatem autem nou babuero,

nibil mibi prodeft (1.Cor.13.) quod

m

idem dixiffet de aliis virtutibus Caftitatis ,

obedientiz orationis &c. ex

ofitum effe in Charitate,

atque adeó perfectionem

ylt -

quo patet plurimüm p

g,

effentialem in ea confift

ere, & ad eam tanquam ad finem coeteras virtu-

tes ordinari; Eam in rem e

ft facra noftra Regula, que mox in principio

Aug.dc

iubet: 4ate omnia fratres Cbariffimi dilicatur DEuss

deinde proximus. Pri-

oftolus

ft) ut fit vo-

n

auum propter quod in uuum eft

is congregati ( (eu finis vefter e

bis anima una &9 cor unum ia

Deo, deindere&to tramite tranfit ad tría vo-

u md

& fic dereliquis &c. Ex quo patet SS5m.

ta. Nondicatis aliquid proprium,

legislatorem mox in principio

nobi

s obligationem noftram expofuiffe ,

j p

item patet: quod ftatus Religio

(us per ordinem adfinem principalem, &

L prox"

tatem cum Deo €9 proxime,

entà

ad perfe&tionem effentialem fit uxio per cbari

acquirenda per triuim votorum obfervantiam confo

rmiter ad flatuta Religionis.

T

Utrumque in fe nobis exemplificat S. P.

N. Augu

ftinus epift. 89. ad

um il

inus locutus eff , quan-

Hilar.. Ego, qui bec fcribo, pe

edionem, dequa Dom

u p*

do ait Diviti adolefcenti ; Va

j

e vende omnia €6 da p

auperibus , veni &9 fe-

;) üife

, fed gratia ejus adju-

.

quere me, vebementer adamavi , Q9 uon meis viribus

vante

li,

,

"

»Le&. fomerid. Diei. VI.

194

vante fic feci, €9 multis boc per minifterium mewm perfuafum eff, anntuin

i,

fai

Ü

autemin bac perfetionis via profecerim, magis quidem novi ego , quam quis

Ia

uàm alius bomo, fed magis DEUS, quàm ego.

Siné dubio enim magis

tur, :

EUS novit quantum in Charitate profecerit erga DE UM Auguftinus,

ftud

qui folus novit menfurare extaticum illud ipfius dictum, fiego effem DE-

fo

L

us, €G tu Auguflinus , vellem fieri Auguffinus, ut tueffes DEUS, & erga

proximum cum dicere folitus erat: Wolo effe falvus fine vobis, porro per-

proc

fe&tioni divini amoris mediis votis Auguftinum ftuduiffe conftans eft

i

"4

plurium affertio ( Crufen p. 1. c. 3. ) cum conjeétis oculisi

n primum Ca-

pitulumlegit: noz in comwe[fationibus &$c. non in cubilibus

&

$i

j

impudicitis ,

Qüm

won in Contentione €$ emulatione 88c. ad trium votorum obfervantiam à

Deofuit vocatus, & gratia ejus adjuvante fic fecit. Convertifli ità me ad

V«

£e, ut nec uxorem quareretm , nec ali

quam fpem faculi bujus (8.Conf.c.12.)

g

€x quibus verbis fatis conftat, quomodo cor ejus omnia terrena fpreve-

ann

I

rit, feipfum abnegaverit, & ità

;

'fe quam optimé difpofuerit, ut totus in

amorem Dei raperetur.

IPJS

iK

Explicato jam fic precipuo noftro fine , fapereft aliquid de mediis

dicendum, feu de tribus votis, in Nazarxo noftro abíque dubio DEO

tüli

fummé placet paupertas voluntaria, quia in ea imitatur Chriftum in terris

n,t

converfantem , & opes refpuentem, placet item eontinentia perpetua,

ii

quia cafti & continentes Angelis equales jam funt in Celo , qui a&tu exe-

Jnri

quuntur illud: Nen mabent , weque nubentur , quod nos poff refurrettio-

ftm í

mgem erimus ( Matt. 20. & 22.) attamen votum obedientiz - praplacet

tioni

ecteris..— Non dico hoc, ut non vacetur & reliquis , fed quod pof-

Qd

fidendo perfectam obedientiam etiam ad duo reliqua animum compa-

án

rabis.

Totum enim in eo fitum eft, ut finceré velis ampleóti pauper-

tuid

tatis incommoda , ut omni nifu velis frenare appetitus carnis, & ecce

Büts

obedientia fuppeditat tibi hujusmodi velle, Eft enim fpontaneum , vo-

!

luntarium , €8 rationabile proprie. voluntatis facrificium , unde difponit

lyem

quam optime voluntatern, ut velit fervare ea, que DEO promifit, &

àm

xeddere quod vovit, cumque non fit peccatum , rifi fit voluztarium. ex

(f

P. Aug. voluntas bene inftru£ta obedientiá, non permittet voluntatem labi

Wt

)

l3

in peccatum ; atque adeó manuducet, ut votanontransgrediaris, |Habet

i

item hoc fibi proprium obedientia, quód coeteris votis ac virtutibus Re-

Intj

ligiofi imperet, easque ad DEI amorem reducat, adeó , quód nec DEO

acceptum dicatur jejunium à propria aliquando defcendens voluntate:

ditn

Ecce in diebus jejunii veftri imvenitur voluntasveftva , ( M. $9. ) quod fila-

0bl

«tera

f

bor manualis, mendicitas,lbencfa&orum acquifitio, cqnfcwa.zfo, &c

*

talia,

Le& Pomegïd. QDisi VL

u

—— À

at

| — falia, quibus Religiofi ad victum acauirendum feu (aftentationem procu«

107 o

randam occupantur, ordinentur ad paupertatem , vigiliz , jejunia, carnis

1 moos

macerationes, afperitas habits ad Corpus fubjiciendum fpiritui affuman-

uftinus,

tur, & ordinenturad continentiam , lectiones , orationes, pradicationes,

ftudia, miffiones &c. dirigantur ad Dei & proximi amorem , omnia iíta

mDH-

ag

fibi unica copulat obedientia, ut nedum ad illam referantur, fed & ab ea

procedant, & certa eorum menfura , modus & quaniitas ftatuatur , üt

mptr.

s d

per fe patet.

um C-

Felix anima,, quz fancto ifti exercitio inhzret , ut dicatur perfecté

Viiciti,

abediens, nam illa fin& dubio infinitas naumerabit victorias, quando uni-

ntiam

cum animz noflrz inimicum , propriam fcilicet voluntatem tactando

"TT

vincet, & ad nutum fibi habebit óbedientem. — Magna illa Spiritüs Ma-

Íc12)

giftra, Seraphica Virgo S. Catharina Senenfis, in una littera ad B. N. Jo-

annem tertium Tantucci, Eremitam Illicetanum , data (in magno enim

[prere

totus i

in pretio, ille, & alii ibidem Dei fervi, apud illam habebantur, eofque epi-

ftolis, alloquio, & incolatu fubinde dignabatur) habet fequentia ex fta-

enelii

lico fincerà traducta: Sanguis Chriftilavat, fubmevgit, €9 occidit propriam

voluntatem , €$ vermem peccati, quamdia autem eft amor proprius in ani-

'DEO

U

sma, vermis peccati munquam moritur, wec. tollitur lepra à facie anima , €8

idcircó quamdia vafculum cordis repletum eft amore proprio corporali aut

epetua,

ftn eye

fpirituali, non poteft illud implere amor Divinus , nec communicare virtu-

qdio-

tem fanguinis. Ob quod ulterius fuadet , ut Dei fervus ftudeat evacua-

tioni hujus amoris , quam quidem optim? exequetur , ubi voluntatem

myutt

Obedientiz alterius perfecté fubjecerit , quo cafu vermen iilum in fe fen-

od pov

fim occidet, & fanguis Chrifti vim fuam exercere poterit. Felici even-

compe

.tuid expertus eft B. N. Fridericus Ratisbonenfis, laicus quidem, fed ma-

papt-

gnus Dei fervus, cujus loco etiam Angeli , dum ipfe obedientia duce ali-

&ect

]. 0

bi occupabatur , infirmis affiftebant , & altaria ornabant, flores equé in

hyeme apponendo. Hicinquam advermem propriz voluntatis occiden-

iiont

dum, miré ufus obedienti, cum ad Communionem Eucharifticam , actu

Jf s &

fe(e difpofuiffet, avocatusà fuperiore ad fecandaligna, fin& moraeo fe con-

s. &X

tulit, quo obedientia deftinabat. At ecce occifo ità verme proprie voluri-

atet lii

tatis, fanguis Chrifti vim fuam exhibere voluit, lignile tunc verfum fuit

Bit

in tabernaculum , invenit ibi Angelum fe cum Sacra hoftia expe&tantem,

us ^

& paftus hoc Coelefti pane, monftravit omnibus, quo przmio facra obe-

DO

dientia compenfetur ( Curt.in vita ) aut potius docuit omnes , quomodo

ountatt

Obedientiam prompt? reddantin quovis tempore , & loco, jubenti fupe-

pifile

tiori? & quomodo vermem propriz voluntatis in fe debeant occidere?

&

Bb2

Eli*-

105

496

vLeä. Pomerid. Diei, VI.

Exiftimo entm potiffima ab hoc verme adveríus p—erfeö'tionerg, ad

quam ità rigorose tendere obligatur Nazarzus fufcitari mala. Amor enim

proprius infpirat commoditatem peculii , adhzc, & illa , Creaturarum

g

confortium bonum effe adhzc & illa, ingenerat quandam. fuperbiam,

quod tua opinio fit rectior opinione fuperioris hac, vel illa, & ecce vo-

e

torum violatio! Chori faftidium, clauftri tzdium ingerit, filentii morofi-

$

tatem, jejuniorum mediam , minimorum obfervantiam accufat , extollit

g

fK

amicitias fzculi, perfuadet converfationem dulcem cum cognatis, & no-

tis; non tantum fore , omittere hodie, & cras orationem , lectionem ,

f

Confeffionem , & infinita talia, & ecce inerdinatio, obfervantie Religiofz

ii

perturbatio, & quis fcit, quz alia fcandala domi, forifque ? Huc igitur

lat

manus & teta Spiritüs intenfio applicanda. — Veri DEI fervi & Nazarzi

unicé in id incumbunt, ut omnia faciant ex una, & fola obedientia , per

quod 1mo occid

?

unt illum vermem , quod nihil operentur ex propria vo-

W

luntate.

N

Nofler Vener. Guilielmus Illicetanus, homo magnz Sanétitatis &

p

folitudinis, cujus alius exitus ex fuo eremitorio non €rat , nifi ad Eccle-

r

fiam, & de Ecclefia ad

fylvam ( ütibidem in notis Epiff. D. Catb. mibi pag.

fen

724-) quem San&ta antefata , & ipfe eam prius ex Spiritunovit, quam fe

ul

viderint: voluiffet potius in Eremo infiftere le&tioni, & contemplationi ;

"

at per litteram particularem 128. exhortatus fuit à Seraphica Senenfi in

Qu

nomine Chrifti, ut non tantum aliquoties in feptimana, cum Prior yo-

gi

let, dicat Miffam in Conventu, fed volo inquit, ut fi videritis ejus volun-

Tf

totem , omni die illam dicatis , quamvis exim perdatis vefiram. confolatio-

ns

nem, uon tamen perdetis (latum gvatie, imó banc acquiretis , perdendo ve-

Häx

firam voluntatem.

Lili)

2. Uniformitatem quandam in fuis diurnis , menftruis, & annuis

tüm

occupationibus fpiritualibus multorum annorum fpatio continuant, ut S.

Quo

Abraham Eremita , qui per quinquaginta anuorum fpatium regslam femel

Cng

arreptam uumquam mutavit.V ener. Jofephus Ramos,toto vitz fuz Religio-

NI

& tempore, miré orationi addictus erat, & fxpiüs Angeli cum ipfo reci-

af

tarunt heras Canonicas, reliquum temporis impendit lectioni , pradica-

tieni, & inftru&tioni ignorantium ruricolarum. Vener. Ant. de Roa vaca-

Q

vit poenitentiz operibus ( Arpe Diar. ) & fempercilicium in nudo corpo-

k.nyi

re geflavit, quo affecutus eft perfe&tam corporis ad [piritum obedientiam,

iU

Tfs

quod etiam füper nudos caibones ambulando , ardorem nen fenferit.

nun;

Continuatione hujufmodi Exercitii multum mortificatur propria volun-

8612(3

ta$, quoniam ad alia deflectere. extra ufum folitum, illi non conceditur.

3. Idem

Le& . lomerid, Diei. VI,

197

Riueuum

X

3- -Idcm eft ipfis attendere ad id, quod eft magnum in Rel'igione,

'enifa

uam quod eft minimum, unde fiveipfis precipiatur cum, five finé culpa,

Faru

prorfus

idem eft, & fufficit folàm quomodocunque id velle fuperiorem.

Orituri

d ex eo quod fibi firmiter perfuadeant quod quidquid in ordine,

bum,

( V0-

eti minimum , ftatutum eft, fit Dei voluntas & proveniat ex dictamine

uti & quod zemo repente fiat malus. — Sed Religiones & Reli-

orofi-

Spiritüs S.

»xtollt

- giofi perean

t ex eo, quód in minoribus deficiendo, perveniant ad laxita-

tem, &tandem fpernendo modica, ruani

in przceps, ad modum Samp-

& n*

neti,

fonis, qui parvipendens feptem crines refpectu totius Comz , amifit to»

tam fuam Herculeam fortitudinem.

igioft

cum Nazareus effet, unus bapillus »?c4

igitut

Erravit graviter Sampíon, qui

n

lut propugnaculum ipfi erat cuftodiendus. Sed non erranr fuperiores

fninimorum obfcrvationem exigentes, & eorum transgreffionem, fever&

ia, p

punientes, Primi noftri Peruviz Miffionarii , erant minimarum etiam

pria yo

Reeularum, aut Coeremoniarum obfervatores, feverique eas transgredi-

ii

entium Caftigatores, quo fiebat , ( utor verbis Brulii noflrifupra 2. die

allatis Hiftor. Peru.l, 4. c. 8.) ut elevaffe extra preces oculum, finé Con-

jEcdt-

- fenfu fuiffe locutum, manus extra fcapulare inadvertenter projeciffe, me-

(

am veftem, aut librum, pro noftrum dixiffe, & mille fimilia inter Crimi-

Quam k

ma haberentur. Extra horam prandii coenzeve , aut collationis quidquam

latiofiy

guftaffe piacu

*

"

lum erat, quod tanta feveritate caftigabant, ut illius Cafti-

','P«.ïflü in

ationis recor

datio , potis effet froenare appetitum etiam maximé efu-

n vO-

rientis adolefcentis. Eadem feveritas fervabatur, fi quis extraeasdem ho-

j; t

ras paululim frigidz forbuiffet, nec in his cujufquam fenio parcebatur.

*

jj

Hac ille , quo qui

dem genere obfervantiz id affecuti funt, ut Santticom-

j V*

muniter acclamarentur,

& pro Rex Peruviae Ant. de Mendoza, Conven-

n quo Peruvix contra

tum illum Peruanum armamentarium appellaret, i

f anmus

$8

uofcunque hoftes effet robur conclufum , & apotbecam , in qua Medi-

fit, Q or

bantur, tot animabus profuture ibid. (n. 23.) adjicio ego, a-

cing para

im j

moriproprio vitam erepturz , qui hoc obfervantie genere conftrictus,

Migo

m emoriatur neceffe eft, etiam in minimis perfecutus.

fïenfi

',l (0 reae

4. Ab hoc exemplo, exceffus confimiles in fe , vel in aliis rigidiüs ,

d

cum charitate tamen , folent caftigare B. N. Clara Montefalconia cum fi-

jor i

lentium femel Matris alloquendz gratia fregiffet , in poenam adriffi er-

jo t

roris Centies precationem. Dominicam recitavit (off. ord. ) & quidem

of

nudipes in nivibussambulando , quo medio voluntatem propriam à fran-

y al

i

;endo filentio, veluti pracipua Religionis cuftodia, defuefecit.

vm Volun'

al

j

"Bbg

jte,

j

)

198

Le&. Pomerid. Diei- VE.

.jto, Denique hac tria , ad vermem illum mortificandum in Reli-

gione, & ad Nazarzi perfectionem valdà neceffaria, Auguftiniano Spiri-

tu fuadet Kempenfis aíceta ( in valle lib.c. 17. ) DEO 89 "Ingelis accepta,

fcil. laborare mauu contra otium , amave le&iouis fludium contra cordis te-

dium , €$ contimuare Orationuis ufum , coutra diaboli dolum,

Labor deti-

net vermem né illicita fuadere, le&tio pafcit mentem , n& terrenis inhia-

re, & oratio fuppeditat arma , quibus illum exanimare poffis , nam ex

mente Noftri Sapientiffimi Coriolani Comment. £o. in Regul. Aug. per

Oratiouem mundamur, per le&iouem inftruimur , per operationem beatifica-

mur, in hoc genere virum feexhibuit Vener. N. Alphon. Orofco. heme

multz lectionis, & orationis, & ut etiam effet multi labotis,, juffus fuità

|

DEI Matre, ut fcriberet libros ( folil.1, c.) prout poftea plura erudita e-

laboravit opera. O quantum iíte Dei fervus vermefi: voluntatis pro-

totg

priz mortificavit, cum per 26. annos inAula Regum Hifpanie Caroli V.

fm

& Philippi IL. Przdicator, habitare debuit, fed hx voces erant iftius Agni

p

sanfuetiffimi , fiid deberet fuccedere ad meum genium, dicerem cum 3. Hier,

tf

Civitas mibi eft carcer , folitudo

quiu

in bac cruce, ( Conf.l 2.c. 10.

garadi us, Sauda obedientia , me confixit

verbo

O Nazareum D E O gratiffimum ! O victorem propriz voluntatis

Venit

admirabilem! Utinam ego , & tu cum eo vincamus , vota noftra redda-

Tume

mus & perfectienis (emitam teramus.

Vixit hic Dei fervus 9o. annis , &

F

fcripfit fuas Confefliones, in quibus ne quidem deliberatum veniale re-

furt (

peries. Nos in paucioribus annis , quantis imperfectionibus , numera-

DT

snus annos profeffionis ? quot quxío converfionis? Ah ! DEUS non

d.

interrogabit quamdiu? fed quam bene! incipiamus tandem bene, ut no-

(J'/)fz.

bis fit lemper bene. riabominum ceuera odit DEUS , remanentem, ve-

Ihody

trocedentem, & aberrastem. — Excitandiergo funt remanentes , retrocedeu-

atden.

£es revocandi , errautes in viam ducendi , ( de Cant. nov. c. 4. ) in quo ge-

U g

nere fis tu mi Afceta, fcies quàm optimé. Nota tamen pro meníura tui

Corf,

profectüs ille quinon proficit ? vemanfit in via, quis eft, qui non proficit ? qui

l

dixerit fufficit mibi quod fum , qui non attenderit ad eum , qui dicit , que ve-

quia 1

tró oblitus in ea, que ante funt extentus , fecundum intentionem

fequor ad

Quoqy

d

palinam 90cqffoni: DEI in Cbrifto JE $U. (Ibid./Aqg.)

0n

tf o

flfog

Sd

qio]

MEDI-

s

Medit, II Diei VI.

199

[

$i

4t)fd,

]i

MEDITATIO Ill. DIEI SEXTE. -

[ delie

Inhide

- Devoto Cafttatis.

am ex

Oratio confueta. Num adefto.

|

o

g

)

"

Unctum L. Sunt vota propria fingulorums alii vovent costinentiam,

ifido

horma

alii virginitatem , 8 ifti vovent plurimim , (inPf,7g.) una eft Ca-

s ht

ftitas , fed plares habet gradus indiverfis heminum ftatibus, prout

ditt

etiam diveríum fructum confert, alium trigefimum , ut continentia

s pno-

«onjugalis , alium fexagefimum , üt continentia vidualis , alium cente-

aol V.

fimum, ut integritas virginalis, ( Matt. 13.) & ideo iffi voverunt plari-

mum, Felix ille, qui integer rente & carne hanc virtutem plené poffi-

s Agi

$ Ht

det, felicior, qui in ea immaculatus purum Deo przbet cor, felicifimus,

arjat

qui ufque ad finem vitz fuz in nullo adverfus eam offendit , cogitatione,

verbo, opere, nitecum examen, an teconfcientia in quopiam non con-

NU

veniat, an prout vovifti, ità reddidifti : Vivere in Carne

& Carne pauco-

T

rum eft, quia mortificatio continua paucis amica eft, hiric occafio trans-

greflionis, Heroes folüm eo pertingunt , cum infer oummia. Chriftiano-

yis, &

jile rt«

rum Certamina duriora fiut prelia Caflitatis ( Aug. fer. 249. detemp. ) in

um«

quibus difficilis pugna, vara vidoria. — Attamen Rehigiofus qui vovit, viétor

effe debet, non victus. — J/Jud attendat, ut quod voverit reddat , unum fit

J5 n

; UL 10-

ex profe[fione tua, alterum ex adjutorio DEI perficietur (inP.75.) quo-

ju, 1

modo hoc adjutorio hactenus ufus es ? quomodo certafli pro victoria?

ardens erat illud Converfi Auguftini defiderium, quo vicit, Cbaritas DE-

tl

US meus , accende me ad p

]UO M

ugiudti , co,ntinentiam jubes , da quqd jubes. ( 10.

Con£, c.29.)

Yon i

IL Gloriofum inter cceteras virtutes Caffitas locumtenet. (ferm. 249.)

d2 9

, u

quia th'oso Divino adftat viciniffima. Comites illz, qux fequuntur agnum

quocunque ierit, Virgines funt, imó & ipfa, que Chrifto in utero locum

,'gqu()f j

dedit Virgo eft, & prima illa obflricta voto caftitatis. ( Gavard. de Mat, )

O Virgines qualem babetis Magiffram ! ( Villanov.) vis plura? Cor caffum

eft vas mundum Divinis impre(fionibus aptum bic numen. paudit arcana 88

abfcoudita myfleria revelat , quia bic inbabitat. (idem apud N« Genuen. )

Si charitas unit cum D E O animam, caílitas purum füperaddit oculum

quo DEus videatur. Beati mundo corde, quoniam ipfi D K UM videbunt,

D.

(Matt.

*

200

Medit, III. Diei VI.

fisteen

CMatt. j.) fi gratia communicat naturam Diviriam , caílitas confert fua-

venir

j

ve commercium cum D E O, quia dilettus ifte pafcitur inter lilia caftitatis.

füri

x

Si fides Chrifto defponfat Ecclefiam , caftitas ipfi in fponfam adornat a-

