inimicitias indicat, €9 fiat inimicus verum dicentibus (in Pfal. 72.) jana

is obet.

pro

dibit iniquitas ex adipe ejus, quia Correctiones in ed fructificare noa

de vitio non dolebit, quia illud non agnofcet, veniam non pe-

edhypo-

poterunt ,

*

1, at

tet, quia pa

linodiam eanere detrectabit ; fuperiori non obediet, quia in

g u

entem vel non credet , vel non audiet , adeó ut ipfum

ipfo DEum loqu

ATTY

collocare nequea

s in via purgativa, quia purgatum fe credit à fordibus,

cum tamen fordefcat adhuc, non invia illuminativa ,

quia ille cum fupre-

imutt,ad

ipis illis intelligentiis, quaze inferiores illuminant , fe comparandum effe

wedid,

opinatu

r, chm tamen fit Idiota.

Sed neque in via unitiva , quia ille in-

] p«

feliciter

delufus, gratiz fe exiftimat filium , càm tamen alté retinere de-

qisype-

beret illud ( Eccl. 9. ) zefcit boso, utrum odio , vel amore diguus fit.Ex his

ftatum ejus infelicem dicente Aug. 7 bomini, cujus auriga eft fa-

ys p

conjice

;gmpomt.

perbia,

nece[e eft enim ut in preceps eat. (inep. Joan. tract. g.n. 9. )

$

it alius otio deditus , hzc eftillalarva, quam videns Evangelicus

reit ovl

arim. H

Pater-familias reprehendit illos Colonos, quid bic flatis tota. die otiofi?

( Matt.

20,) fat mali eftreprehenfionedignum fore. Hoc eftillud vitium,

QUUS Y

cum t«

quod DE

US primo homini in Paradifo interdixit, dum Creavit bominem, ut

eperaretur

83 cuftodiret illum,(Gen. 2.) Cum otio perditur tempus pre-

t (Ub!fl.'

agitotiofus Coelo dignum, prodigit Coelum, & cum

roprire

tiofum , & quia nihil

lk

€o totam eeternitatetn.

Cum non laborat n& fit vitiofus , fuaviter fe illi

jqu t

vitia infinuant, & mentem captivant.

Sed & fenfus inficiunt, qui januas

ii

d

eorum claudere non esollicitus. Quommodo illi de Coelo venient au-

La I

xilia, cum illenon elevet manus ad Coelum inter orandum ? quomodo

|qo

virtus ipfi pr

ona ruet in amplexus , cum ipfe pro ea affequenda nolit a-

fcendere ad montem Myrrbe,

uod

tuMïC [

£9 ad Coüem.tburi,s,, (Cant.4.) guid qc

^

um

dde

$78

Lect. Antemerid. Diei VI.

d

eum vrrginibus fatuis, ipfi quoque claudentur fores , ut non veniat ad

domu

agniNuptias? Quoniam flultus eft, quia. non declinat vitanda,ftultior , quia

tond

«on defiderat appetenda , frultiimus quia cumulat &9 tbefaurizat fibi eterua

Princy

fupplicia ( Hug. Card.) denique quia nunquam quis Civis Celorum erit , fi

r

etiofitatem amaverit (adPf. in Erem.) otium enim mon folàm pars mali-

m

tie eft, fed Caufa, €9 mala radix, omnem quippe malitiam docuit otium Cbry-

fonip

foft. bomil. 16. vide jam, an ifte non videat malum,& divinet Mendacium ?

Cujust

Sit quifpiam, quifub latva murmuratoris Ceetum intret Religiofo-

videre

I

zum diaboli ifte organum videtur, quod ille inflat ut domum Religio-

1

fam vertat fufquedéque , quod illefonat, ut fratres ad invicem concitet,

totel

quod ille movet, ut ille contra fuperiorem mequififfmam voluntatem re-

hoffis

rebendentem infurgat, & dicat: babitare venifli, & non legem dare, ( ferm.

Copit

44. de Verb. D. c. $. ) (quod olim Sodomitz ad Loth dixerunt) ut Cho-

nt

rum infectetur, uf non folum non fentiat , fed nec quevat uec defideret, ue-

lumb

que curet , imà neque credat , fed invideat , €9 perfequatur in aliis devotio-

difolt

yis gratiam , ( Bonav. ) cibum & potum vilipendat, veftem fibi datam a-

nem,

fpernetur. — Mifer ifte£, nefcit forté , quod vitio ifti immerfus fit , quod

hicg

DEum toties in Ifradlitis peregrinantibus provocavit adiram, falfus hic

centr

propheta , videt revera grande malum, propter quod terra deglutivit vi-

vos cum multa familia Datban €9 Abirou , ( Num. 16.) contra Moyfen,

f ltp

fetia

& Aaron murmurantes; omnesautem reliquos à 20.annis hujus iniqui-

Gof

tatis reos de populo , imó & ipfum Moyfen & Aaron à terra promiffa

exclufit. Demusautem, quod murmuranti Monacho auferre non poffit

pieni

fudeb

Paleftinam , timendum eít , né ei auferat Coeleftem Patriam, quoniam

ine

Ycriptum eft: zeque murmuraveritis , ficut quidam eorum murmuraverunt,

xe ll

€9 perierunt ab exterminatore. ( 1. Cor. 16.)

lum:

Proximi murmuratoribus inobedientes Monachi, quem locum ipfi

poffunt dare verz virtuti? quam fpem religiofitatis ? Votum enim obe-

giiN

Vite in

dientiz fe extendit ad atus proprios fini. Relicioris , ideó perfetliis eft ca-

terisvotis, ( 22.0. 186.a. 8.) quia imperat continentiam , & paupertatem

qubyf

xl

fecundàüm Regulam, & confequenter omnes alies a&tus, quos ex infti-

frluta

tuto fuo agit Religiofus. Inobediens igitur non vult uti mediisad hunc

finem fibi propofitis , confequenter deviat à fine, & ideo etiam àReligio-

Qter

(Iq,

me, quapropter evenit , ut legum Caimonumque contemtor , fit infenfatus ad

metum, inflexibilis ad pietatem. (Bern. ep. 119. adInnoc.) Unde quivo-

V

tàtium

luntatem fuam prxcepto obedientiz poflponit, ob fui vi£toriam multum

Ofntis

meretur, ille vero qui eam preponit , non folüm demeretur, fed quiale-

m alicui

oam

gem averfatur, gravi zw;?æ fefe exponit , quz quidem non folur

l

domu

d)

—

Le&. Antemerid. Diei Vf.

Ti ad

domui & familiz exlegi imminet, fed etiam integrz Reipublice , imó &

!, qi

mundo minatur exterminium , qui nifi Divinz providentie legibus, &&

f

Principum placitis regeretur , à malitia hominum certO certiüs everte-

i,j

retur. Ultra idveró inobediens nedum Coronam abobedientia fibi de-

^ T

bitam prodigit ,

fed & poenam certam habet! etfi enim eam fuperior

n n

non infligat, ipfum DEUM nomine ipfius vindicem expe

&et neceffe eft,

hcium?

cujus eft hzc vox: quivos /ersit me. fpernit. (Luc. 10.) an hoc non eft

ligioo-

videre malum? divinare mendacium? fcedifragum infuper effe in voto?

teligo-

Inobedienti poftea jungatur laxitatis Amicus , diffolutionis Cultor,

orcitet,

mode(tiz irrifor, levitatis Patronus. — Hic proprié apertus eft Religionis

j ft-

hoftis, qui rubore eam perfundit. Religio e(t gravis illa Matrona , que *

, (j

Capiti fpineam habet im

pofitam Coronam, oculis obje&tum aflignat ter-. -

w Cho-

ram, manibus inponit libellos precatorios ,

- dorfo appendit difciplinam, .

iil M

lumbis precingit cilicium , pedibus, ad currendum imponit calcaria; && ..

deulio-

diffolutus frater, ridet fitum, & horridam ait illam Matronz compofitio-

dhtam i«

nem. Potius preoptans coronari rofis , antequam marcefcant 5 oculis

,

U

huc & illuc per omnes formas , quafi eas depingere vellet, przfigens li-

(s fic

centiam , manibus extenfis ad contactum mollium, taceo ut dorfum ju-

nliyit Yi

go fupponat ,

(ed nec illud digito movere ftatuit.

Ad quid hxc inqui$

ad quid hc moleftz reftrictiones,fui ex-

Moyfery,

tetrica pcenitentiz inftrumenta?

siniqui«

carnificationes , floridz juvente oppre

ffiones ? Nuntius horrendz illi fa-

N.mi 4

idus ; ut quondam con

fobrinus Divo Nicolao noftre

pientie remitter

n pqïxx*«

fuadebat ( offic.

ord.) clementiüs vitz genus fe&tandum , nec labore ac

aonim

inedia corpori extremz feneCtutis laffit

udo imponenda, At diffolute , la-

Neícis Angelicum illud ad Nico-

H

p

xe, libertine, tu divinas mendacium,

laum: Pocatione, qua vocatus es , permane, in eaqs erit falus tua? Nonle-

ifti Nicolaum conclufiffe ad extremum ufque fpiritum nihil de afperitate

.

p ii

nim obt

vitz imminuere? & meritó, quia dolia, ut vinum retineant , circulis

uibufdam religanda funt, quidni Religiofus ut. Divinze gratiz vas aptum

"Ti

paut

exiftat, religandus erit leGtione, oratione, mortificatione? Alioquin dif-

folutus , ficut vas laxatum , humorem Divinum continere nonm poterit,

o f

jsadhute

Cor enim fatui quafi vas confratlum , V9 omnem Sapientiam non tenelit ,

(Eccl. 21. )

ut autem teneat, confentire debet religationi per Regule ob-

jRdigo-

a a

fervantiam,ftatutorum cu

ftodiam,& confuetudinem approbatarum volun-

tarium amplexum. Ergo laxitas nedum eft Religionis

everfiva, fed etiam

] eqUiVO'

) mullüm

omnis boni diflipativa, O quantum lic itecrum malum , & guäm pericu-

lofum mendacium ?

d ial

m glii

j

j

EKt cum jam de falfis iftis Divinatoribus agamus ,

2

: igtmnt Scena

i

quia-

4

$290

At

Lect. Antemegid, Diei VI.

ii

bv

quihque. Primus ingreditur, vifu amabilis, guftu a&'abil'is, labia aperit ad

pi

laxandam linguam in verba , non tamen Evangelii , non Prophetarum ,

[ot

&on Patrum.

46

Nihil illi occurrit difcurrere ex Sacro Deuteronomio , non

habet argumentum ad hominem in Capitulo, non vult exponere aut in-

Im

JJl

lia

i

flrui in Regula, fed nugas tractare , narrare , difcurrere , quid hodie in

foro , quid in urbe , acciderit? à te refcire; & fi dicas horum non

fj t

effe his competentem , fe , inquit, aliter. non poffe vincere tedium

Y

Cellz, inhumanum te fore, fi autem non prabeas , ad quatuor paffus per

iil

atrium, per dormitoriumi , per hortur.

Garrulus ifte blatero , & lo-

m

i

quaculus, quafirota Curri , €9 quafi axis verfatilis cogitatus illius, (Eccl.

J:n i

33.) nefit tacere, & ideo füam probat infipientiam , quoniam bomo fa-

piens tacebit ufque adtempus? Garrule frater, fi te putas religiofum , tibi

fáte v

ipfi divinas mendacium, fi quis putat , fe veligiofum effe, non vefrenans lin-

h

fam

guam fuam , bujus vana ef. Religio , ( Jac. 1.) quod fcilicét fibi de Reli-

Ini

!

£gionis habitu blandiri non debet , qui adhuc linguam fuam non didicit

m

religare. . Unde illud D. Hieron. Religio Sau&a non poteft effe in loquaci-

dus!

bus, & ( adF£, inEremo) filentium fratres inter. cetera vobis in Eremo

t

fiama?- neceffarium eft , quia qui non cuftodit linguam fuam , Afonacbus mou

nl

eff. . Auguftini certé Difcipulus non eft, quem de illa fententia in multi-

]]e

te

lo

quio non effugies peccatum fibi timuiffe conftat in iis , que fcripfit ,

lon

li

dixit & dictavit, q

u fi non falfa convincantur , faltém non nece[faria. (in

Qant.

praf. fup. lib. retract. )

10f

Nihil hic dico de difcurfibus famam alienam profcindentibus , aut

Qs

pias aures offendentibus, quia hzc in Clauftris nec nominari debent, fa-

doa

tis eft, quod nugz in orefecularium fiat blafphemiz in ore facerdotum,

Quid

fat grande Malum eft mentiri Matri Religieni, mentitus fom. Matri, 88

um

illi Mafri ( Conf. g. c. 8.) & quia lingua affüefcit mendaciis quod etiam

H

[

appareat Religiofus fuperiori füo. divinare mendaciurn , cum larva certi

u hlur

pratextüs puta fingendo fe infirmum , ut fpatiatum ire poffit , commi-

àt00

ll

niícendo dolorem Capitis, ut edormire, & À choro abeffe , aut dolorem

N

f

ftomachi incufando, ut à jejuriio difpenfari valeat. — Satis deplorabile eft,

quod pro nihilo ducat frater mendax, fratres decipere verbis, illudere fa-

Uaf(u

Watis

€tis, & cerebrum occupet cogitando, quomodo poflit illi fuccederehac,

Wun

velilla nequitia, ut pecuniam acquirat , affe&tur alteríus lucretur v. g.

fuperieris , ut coeteris anteferatur , alios fupplantet , libertatem & zfli-

notij

mationem acquirat, cum famen.nullo dignus fit , & hypocrita ifte fub

ttilio

vulpina pelle palliolo quodam contectus, lateat, quid de talidicam? qui

( m

m

Apfa facto fe prodit divinare mendacium? Dicife vulpi illi: quia ton co-

lu g

: Pit

D

4

Le£t. Antemerid, Diei VE

38 1

peritad

pit Propbetam perire extra Terufalem. ( Luc. 13.) hom capit fruflra. cum

m ,

Herode , infidiari cum dolis & technis , non jam vitz Chrifli , fed fup-

, of

dUL jl«

plantationi fuperioris, vel proximi, càm Prophetam , ficut Chriftus eft,

impoffibile fit occidi alibi, quàm extra Jerufa'em , bene veró quia ut filii

odie in

alieni saeutiià funt mibi ( Pf. 17. ) falfi prophete 7 ab Ferufalem arceantar ,

m noi

€9 in terrami Ifrael non ingredientur, ( Ezech. 13. ) Igitur hic falforum

tadium

affzcla prophetarum , majus malum trahit in collum fuum ; quandoqui-

(l per

dem non tantüni nocet proximo; quantum fibi ipfi , excludente ipfum

T

Chrifto à regno fuo ( Apoc. 22. ) foris Canes&gc. Q$. om

(Red,

acit mendacium,

x;is qui amat , €$

f

0118 ]f

J

Sed fubintret alius , qui habet Cellz odium, & amat abfque neceffi-

mm, t

tate per urbem'difcurrere , fi non. ei lieitum eft feire multas provincias ,

vt lt«

emper peregrinari , €9 diverfitate negotiorum Q nationmm, pafcere animum

lN-

(in Pfal. 136.) faltem ftatuit peramubulare Jericho, ibique fzpiüscompa-

! didicit

ret in foro, quàm Domi in Choro. Quod fi illi dicas, quod vagabun-

*

ligutci-

dus Monachus extra Cellam, & folitudinem fit morti proximus, üt pifcis

J

? Ertrmo

extra aquam, ridethoc antiquorum Patrum effatum , qui toties vivum ad

Áit tut

clauftrum fe rediiffe recordatur , at de vita Morali hic fermo eft, & non

! VAX&XXX-

ità felix fuit Magifter Kempenfis, qui de fe ingenué fatetur: quoties inter

fcipfts

bomines fui femper minor bomo vedii. Ergo vana videturhzc fiducia & ja-

Ctantia; Et certum tibi effe debet: Quod Spiritusacedize maxime foleat

fit, (in

Monachos infeftare, ut paulatim protractos e cella , a&tus fuz profeflio-

NU

nis facit oblivifci... Ceffantibus vigiliis, lectione, oratione, & devenien-

ent,le

doadjocofa cum fzcularibus colloquia , & tandem ad mores eorum,

rdotufl,

uid inde boni ominandum ? quid Confilii à Spiritu acediz ? horren-

tifi,

dum eftillud D. Thom, Villanov. ( Conc. 2. in Dom. r. quadr.). Reli-

yd etiam

giofum extra Canobium ducit Satban , ut fic per plateas vagantem libidine

ria r

inficiat, curiofitate fauciet, ambitione inflet , Caris fecularibus difturbet , g &

cortiti-

devotionis fervore. diftrabendo tepefaciat , &8 infrigidet. Cumque id hic

Joloret

S. Pralatus dicat de Religiofo fub Charitatis pretextu. exeunte ad pacem

jbie d

inter fratres componendum , ad folatium infirmis exbibendum , 88 tália pie-

tatis o

fre

exeunti ?

pera exercenda , quid. dicendum erit de alio ob fines vanos foràg

lerehats

Alius quidem habitat in: Clauftro , fed amat fciri in Civitate, captat

( V.g

notitiam per litteras, munera, amicitias, quzrendo Potentis favores

&t

,pro-

tectiones, ad parentelam fuam effufus eft totus.

Notitias , familiarita-

[ ifi )

tes, infinuationes iflas approbare nequeo , periculofe nimium fünt , &fta-

3. 9

q91 0U

tui noflro e diametro oppofitz,. divinant nen

dacium, præcipyä cum affiz-

3

muntus

ptf

1$2

Le&.- Antemerid. Diei VI.

—

'muntur ad vitandum tedium clauftri , ad captandum fälatium à (zculo,

eutt,

aut cum frater protegi cupit, n& loco moveatur , né pro debito caítige-

:mpor;;

t

tur , utfuperior potius ipfum , quàm ipfe füperiorem timere debeat, &

q'lift(

in hifce neceffitatibus Patronus falvet animam fuam. Que funt if necef-

feri.

fitates , unde bic falvam fieri vult animam fuam? quis bas digne exaggeret?

quis congrue vitandas fugiendasque commendet? (in P. 36,) fi inimici ho-

*

dis nX

x

liam,

minis funt domeflici ? quid non extranei? an D EUS, quando tevocav

non venit feparare à Patre, & Matre, à Carne & fanguine, & potiffimum

odim

M)

à mundo? fpem ponere in homine nonne D E O przjudicat ? De vani-

tate te redarguit Aug. ( inPfal.cit. ) fperas in bonore, €9 fublimitate aliqua —

I

poteflatis bumane ? obfervas vanitatem , fperas in aliquo amico potente?

füntu

Tnurm

obfervas vauitatem, in bominibus cum fperas, aut tu expiras , €9 ea bic di-

itiis, aut cum- vivis omnia pereunt

tu in fpe tua deficis. — Et in tan-

df

ao

tum deficis, quod de mundo te exiviffe non credam , & quia tuam hanc

amicitiam cum DEO componere non potes, & mediam illam ad fe & ad

enis

torul

mundum DEUS non admittit, confequens eft, ut mundo, & tandem dia-

bolo cor addicas, mundicola , nonné hoc eft videre malum $8 Divi-

UT

nare mendaciums utique ve duplici Corde, parteu faciunt D EO, €9 par-

Tiánta

£em faciunt Diabolo, iratus Deus,

quia fit ibi pars Diabelo, difcedit, G9 to-

fadj

tum Diabolus poffidet. (in Joan. tra&t. 7. )

ttil, :

Ultimus tandem occurrit ferius, vefte Religiofa amictus , moribus

alioquin compofitus, qui cenfuras incurtrere , vota violare , fuperiores

um q

contemnere non amat , at ubi agitur de modica tranfgreffione, Chori, vel

Wie

alterius obfervantie omiffione , id non curat , fed pro eo etiam tempore

Qu

ocis , lufibus, merendis &c. focium fe prabet.

Hunc ego tedipumap-

[ IQ

pello, at ab hypocritis, & falfis prophetis feparare non audeo , etfi enim ab

Wt

offenfa mortali fefe elonget, quia tamen venialem noxam amat , tantó

Don,

Majori medicina opus eum habere dico, quantó minus fentit fe zgrotum.

ftomy

Dicunt Magiftri Spiritüs , facilius ad falutarem converfionem ac perfe-

gt

€tionis faftigium accedere poffe hominem fecundàm (xculum carna-

Vitam

'

lem, aut gentilem , quàm qui femel profeffus Monachum , difceffit a»

tject

igne fpiritualis fervoris , quia ille immundum fentiens cogitatione Carna-

Adit

li, compungi poterit; ifté vero, veluti lenta quadam tabe affectus, infir-

t

mitatem fuam non fentit, atque adeó remedio fe opus habere non cre-

fliny

dit; ità veró fe habet Religiofus venialem exceffum non apprehendens,

luse

non tibi credit, fi infirmumafferas, & velut multa febre phreneticus in

fiso

medicum infanit. Multa febre ? ità, quia ad periculum mortis propin-

Pate

quat. Quosiam minuta plura peccata, fi negligautnr,occidunt, minute funt

d

gatte,

183

—

Le&t. Antemerid. Diei VI.

odo,

g/utte, quæfumina implent , minuta funt grana. avene , fed ]i»n-wlta arena

altge.

mnponatur, premit, atque opprimit. — Hocfacit fentina negletia, quod fluttus

au x

irruens. (tr. 13.in Jon.) Uade ficut navis, etfi ad portum appulerit, fi a-

ttaf.

qua non exhauriatur, mergit navim, fic etfitepidus fraterin portu Mona-

OLH

fterii ftetliber à mundi criminibus, fi tamen negligens fit in exhaurien-

tici ho-

.

dis noxis venialibus, ominanda eft ei merfio , & cafus fatalis ij fupere.

OCOV

biam, rebellionem, inobedientiam, murimurationem , fuvorem , detratlionem,

(bom

odium, invidiam , coutemptum, €9 alia enormia

P

peccata. ( Dacrian inBibl.

ee Vil

PUR

tilipta

Ecce quanta ma

la oríantur etíam ab iis, que pro nihilo hodi& du-

vtee?

cuntur à mundi favoribus , à Celle abfentia , à mendacio, garrulitate,

! hic d-

murmure &c. fuprapofitis, quod mirum mihi nonveniat Patres defcen-

j n«

diffe ad exprobranda Religiofis hzc vitia quodammodo minima , & non

m ha

accufare fratres tanquam proprietarios, Caftitatis violatores, voti obedi-

fe&ad

entiz tranfgreffores , aut non taxare velut ebriofos , gulofos , Sacramen-

m d-

torum profanatores, profeffionis fuz ignaros , aut defertores , quia fatis

) Di-

eft, quod in minoribus iftis involvantur, & acri reprzhenfione digni repe-

riantur 5 fariseft, quod hoc etiam modo otiofi , vagabundi, mundani &c,

g

$n

fanctis fuis fundatoribus ditformentur: Sic Maearins vixit, fic Bafilius do-

euit , (ic Antonius iuflituit? ( Bern.)

*

oribus

Tu ergo mi

Afcetacognofce

bene malum quod vident, & mendaci-

um quod divinant, non te crede eis , fed vel àlongà confortium evita,

ts

vori, V

Etfi enim fe dicant filios Auguftini , Dominici, Bernardi , quid inde?

emre

quando adhuc verum eft, uon omnis,qui dicit mibi Domine, Domine intrabit

um

in vegvum Colorum. — Etfi in nomine Patrum fuorum pradicent cingulum,

atf à

Rofarium, fcapulare&c. quid inde? quando adhuc non ille , qui Zicit

Domiue Domine, fed. qui facit voluntatem Patris, eft qui amat me. — Ftfi in

, unà

nomine Patris fui à mundo agniti fuerint , & aliqua gloriofa pro erdine

;mtum.

gefferint , quid inde? quandoetiam illi in somine Chrifli propbetarunt , &

petee

cama

vitam prophetis conformem non duxerunt, &9 im nowine ejus doemonia

eiecerunt, &9 in nomine ejusmultas virtutes fecerunt , adhuc in extremo die

st à

, Cama-

audituri funtab ipfo Chrifto, 2os ovivos, ( Matt.7. ) non novit Chriítus

€os, qui non fequuntur & exequuntur pracepta ejus, non novit Augu-

$ inir-

ftinus, qui non adimplent Regulam ejus, "Tu infuper Crucifixi difcipu-

on a

lus es, ergo doctrinam ejus fequi oportet , ut minimum apicem perfectio-

xendcn?,

nis obferves, & ità attendas ad minora, ficut ad majora. Tu dereliquifti

ficus m

Patrem, & Matrem, mundum & omnia, quz ejus funt, curiterum eo re-

ropit-

dire velles , ut perdas centuplum (übi appromiffum ? Tu non habeas

T fm

x

Celiz

gutt:.

134

Medit. II. Diei VI.

f;hl

Cellz odium, ut cum tempore & cella afcendas ad Coelum.

Tibi verita-

n

tis placeat ftudium, ut Chrifto, qui eft veritas,proximus adhereas. |Ofo-

Qu

àl

rem te monftres garrulitatis, ut in verbo nou-offendas, €9 perfettus [is vir.

CJac.3-) Tibiodio fit vita diffoluta, certoperfuafus, quod angufta fit vía,

20

quz ducit ad vitam. —Cibus tuus fit facere voluntatem fuperioris , ut fic

u

li

i

exequaris Dei volustatem, qua eft, cum obtemperatur preceptis ejus , ( de

ferm. D. in mon. c. 6.) fervias DEO , non in amaritudine murmurationis ,

Q

fed in pietate diletlionis ( in P. 99.) fuge otium, pro Coelo laborando,exe-

fu

tel

crare fuperbiam , humilitatem , qua exaltat, fectando ; fic certiffimé ctfu-

gies falíos prophetas in veftimentis ovium , & cum hypocritis partem aon

LE

habebis. (Matt. 24. )

z

fiüg

fem

W

f

MEDITATIO II DIEI SEXT.£.

il q

De voto Paupertatis.

fha

n

Vi

Oratio confueta: Nuuc adefto. &gc,

Wa

Und&um 1. Multi fiunt pauperes,non ueceffitate , fed voluntate , fe-

Tum

quentes DEUM, fperantes Regaum Coklorum. ( inPf. 136.) Hi pau-

peres voluntarii funt viri Religiofi , paupertatem Evangelicam fectan-

t

h

tes , qui uon dicunt aliquid proprium (Reg.) qui voverunt reliuquere

pet

oinia fua , Q9 ire in communew vitam , €9 focietatem Santtorum ( in Pfal.

75.) lecuti Confilium Chrifti , vis effe perfems , vende que babes, 88 da

LA

prr

pauperibus 69 veni &9 fequere me, ( Matt. 19. ) ut cilicet prius impedimen-

er

i

f

ta rejicerent , €9. expeditins ambularent. , €$ nullo onere pregraventur) in

Pfal. 136. ) Hanc lectionem tradit $, Paupertas, nudis manibus, nudum

dl

Qt

Chriftum fequi, non fperare in incerto divitiarum , fedin D EO vivo. (1.

v

'Tim.6.) poft aurum, argentum, €9. teta laqueata, nibil invenerunt viri di-

vitiarum in manibus fuis, quia mibil pofuerunt in snanu Cbrifli. (in Pf. 75.)

PU

Wa

pauper autem voluntarius totum pofuit inmanu Chrifti , unde ibi totum

li

inveniet, abundantia venit ex inopia, bic iuopes , ibi abundantes , ( in Vfal.

126.) Tu dicis egeítatem potius effe. At wefcis abundantiam Cordis iu

fliy

Deo divitis (in Pf. 1. ) quoniam verum eft, D E U M effe divitias paupe-

eum (inPf. 21.) O Beati pauperes Spiritu! quis mihi det divitias veftras

".

affequi, & ut decet, capere?

Tüc

fiet

Il. Populus DEI pauper effe debet ( in Pfal. 71.) etfi patiatur famem,

itim,

L

z

Medit. If. þDïei vVI.

I$f |

Lnun

fitim : tlribulationevs, perfecution&s, bella &c. hoceffe debet, quiä regntm

Ug

ejus non eft de boc mundo.

Verus pauper non defiderat à Deo, abundan-

tiam auri, epularum, famulorum, vult potiuspenuriam horum omnium.

V,

Sunt enim hz pompe folium volatice neque vere divitie , fed mendicitas,

ütic

CinPf. 127.) quia fi in bac vita in Cbriflo fperanzes fumus tantim, mifera-

m d

biliores fumus omnibus bomiuibus, ( 1.Cor.15. ) alia fperare docet in Chri-

Bonti ,

fto Sanctà Paupertas , bona quidem illa , que videas omuibus diehus vite,

va

tig , feu ut cum ipfis bonis vivasin eternum, ( in Pf. 78. ) quid dico fpera-

cell

s

re! cum illa certa habeat ex ore Chrifti: Beati pauperes fpiritu, quoni-

d &On

am ipforam eff Regnum Colorum ( Matth. g. Eft igitur pauper volunta-

rius jam Coeli Civis deftinatus, ^ Quid funt refpectu Cosli regna Mundi?

£erra promiffiouis nibil eft in comparatione Regri Celerum, ( in Pfal, 77. ).

5

ideo fin& dubio plus eff pauperi videre Coolum ftellatum , quam diviti te-

um inauratitm , (in P(. 178.). veluti nunc fuam poffeffionem , & poftea

in «ternum manfionem, quis autem prudens non eligat melius ?. &per-

manens pratranfitorio? ah anima Religiofa! Tu talia defidera bona, am-

plectendo paupertatis incommoda,per quz aterna commoda confequaris,

III. DEUS te ideà fecit pauperem , ut fufferendo brevem inopiam eter-

nam vitam acquireres ( fer. 7. de temp. ) hoc ipfo enim gibbo divitia-

jf

rum non tumes , ut tibi impoffibile fit intrare per anguftam portam, uti

i

fill«

N

divitibus Cameli inftar, per foramem acüs. Divites foliexcluduntur (in

c(ufl-

Píal.s.) fiillifoli, non igitur pauperes veri. — Dixi veri: quia multi pau-

l

ww

peres funt e

inon babentes pecuniam ,

tamen babentes avaritiam , alioquin

i

!

nec tibi pro

ft, fi eges facultate ,

- 89 ardes cupiditate, (ibid.) verus pau-

gu

pernon habet facultates, fed nec eas defiderat, alioquin defiderando pau-

,

futtlle

ertatern violat, qui uibil babent , 88 babeve. defiderant, inter veprobandos

n) i

divites computantur, (in Pí.83.) verus paupernon inhiat lucro , non va-

du

cat auro, non vocat proprium , contentatur cibo modico , humili. Cella,

) (II

vefte vili, refpectu ordinario &c. ideó condemnat te fi intereffe quzras,

ditidie

accumulare ftudeas, epulas exquiras, palatia cupias, mollibus veftiri ap-

Í

]

petas, adorationem defideres. Monftrum horrendum eft pauper delica-.

toturt

tus ( Reg. ) vide an hic titulus tibi competat? fi ità amore patrie tibi de-

i

ftinate , te illo exue, & infpice aliud éxemplar.

ydi i

IV. Chriftus , licét ut DEUS Dives fuerit , tamen pauper evat 2it bo-

t

e1o, ( in Pf. 40. ) nafcendo ex Matre paupercula , & nudus moriendo in

qditió

Cruce. Elegit fibi difcipulos fin& pera, & calceamentis , auditores , qui

fiec habebant, quod mauducarent ( Matth. 15.) unde deillo Propheta, Spi-

[amcm ,

-

enique

f

ritus Domini fuper me evangelizare pauperibus m;ft me, (Luc 4.) d

omuia

$6

Medit, IL Diei VI.

omuia ifla,que amant bomines, noluit babere Cbriftus , ut non babendo often-

deret e[fe contemnenda, (in Pf. 30. Conc, 3.) non habuit pretiofam fupel-

fo

Ie&ilem , non redditus annuos , non laboravit pro flipendio in przdican-

do Evangelio. . En admirandum in eo paupertatis exemplum. Chriflum

imitari debet pauper Religiofus pro poffe, & erubefcere , quod tam pro-

cul ab eo diftet, penfatu quxfo , inquo ei fis conformis, vel difformis ?

Timeo né in toto adverfus, qui paupernon es ii cella, necfort& dives in

VO

Confcientia (Ser, 212.) vi Sacre Regule magis debes de pauperim fra-

Áv

trum focietate aloriari.

"Tibi vilis videtureorum, autaliorum pauperum

f'l

«onditio, converfatio. Horres vel i

pfum nomen paupertatis , cum pro

forore velis abundantiam , fatietatem , commoditatem.

Nota: non eft

pauper, qui paupertatis non fentit incommoda , nec difcipulus Augu-

ftini, qui commuia magis nom. curat , quim propria, (Reg. ) cum pro-

prios labores quafi vendit Religioni, mercenarius , non filius, Vs fi ut

proprietarius cum Anania mentiatur non hominibus , fed Spiritui Sancto

occultando pecunias, vel de fubftantia Conventüs furripiendo, ut fibi

bene fit in diebus fuis. Infelix, qua parafti, cujus erunt ;

Affe&us conclufivus.

j

p to

id prodeftpauperem fieri, fi reguet in animo Cupiditas! Ecce D;J-

?.)t

:

TT

ine jacto in te Curam meam , & pauper cupio faturari de pretio

tue, inter illos, qui edunt, & faturantur, & landabunt DEum, qui requi-

(tito

zunt eum.

RU

Ego veró egenus & pauper fum, auxilium

quiro; femper

294

inflrmitatgm meam profiteor. ( 10. Con£. c. 45. & in Pf. 69.)

(clemy

Oratio S.P. Domine noverim me QSc.

bCLC

Legatur 6. Conf. c. 6. ubi S. P. defcribit mendicum ad fecuram las

!

Voto

M

titiam pervenientem , quo multi cum omnibus conatibus per-

bt

Y W

venire non poterant.

£1

fDmm

UX

Recolleé&tio pro prandio, & cana,

AE

i Na

lä æx N

E

quidem multz imperfe&tiones tuz , memorie obje&tz , füppedita-

bugt menti ad recogitandum fub corporali refe&tione verficulum il-

t

Jum: fuerunt mibi lacryme mee panes die ac uote. ( Pfal. 41. ) Sicut revera

pofto]

erait Dive Matri Monicz quarum vi, cum illa obrinuerit c

onverfionem

lC L

Ü

filii fui Auguftni, fufpira, ut tvuam quoque à DEO obtineat.

Poft

Tun f

1 e&. Pomerid. þiei V1

y-

ou

ipd-

licit-

Poft mcn—fäm Nona

deambulatio , Cäntüs Spi- |

illum

ritualis.

1jto-

Ora 1. preces , eecitentur tria Cantica , Magnificat Benedi&üs ; E

ris ?

H

Cantemus Domino gloriosé , pro admiflione erratorum in tribus

ioe i

votis ; fubjungatur hymnus Ambrofio - Auguftini. 'Te DEumlaudamus,

nftt-

recitetur Corona Bmz V. pro gratia adimplendi vota , & dicantur aliz

pï!üm

preces confueta.

T pro

o €

NU

- Le&io Pomeridiana.

p

gfut

&ndo

Verus Nowe legis Nazareus.

u fbi

Bfervaxt B. P. Aug. quzft. $2. in lib. Tudic. quód Nazarzi diceban-

tur in lege ad tempus, qui votum babebant fecundim ea , que fcriptura

O

per Mosfen praceperat. ( Num.6.) quamvis & illud votum aliquí

per totam vitam obfervaverint, precipué Sampfon, de quo eft illud ( Jud,

I13.) erit puer Nazareus DEI ab infautia fua ex utero Matris fue, usque a

'tDo-

diem mortis fue.

Hoc euim tota vita fua obfervavit Sampfou , quod illi,

yretio

qui vocati funt Nazareicertis, diebus obfervabant, voventes votumque red-

N-

H

dentes. — Quapropter Nazarzi dicebantur Deo fpecialiter confecrati, Na-

[emp

zarzus, id eji confecratus fum Deo ex utero Matrismez, (Jud. 17.) quibus

folemne erat vinum & ficeram , & omne, quod inebriare poteft, non bi-

bere, pilos non radere, nec fuper mortuum contaminari , quod quia ex

m Ig.

voto, per quod vir aut Mulier fauificabantur, aut ütHabreus textus ha-

bet, admirabilem fe preftiterunt , vovendo votum Nazari , ad feparandum

us pCf-

fe Domino ( Num. 6. ) proficifcebatur , erat quid 2dmirabile apud Hebreos

& à 70. Intrepret , egregium , atque à Philone dicitur Magntrm votum.

Nazareorum porró gloriam longé altiis evexitverbum incarnatum, quan-

do Nazarzus vocari voluit : quoniam Nazarus vocabitur , ( Matth. 6. )

id eft Santlus, prout eum Santhum futurum ounis fcriptura commemorat, &

)pcdita-

tandem, quando etiam in Nova lege CoetumNazarzorum inflituit in A-

j d

poftolis Sanctis, qui fuerunt veri, & perfecti Religiofi, ( Lez. infum. to.

u

I.C.I.) ac demumquando tot, & tam diverfos Monachorum , & men-

[[i(mcm

dicantium Ordines inftituit , qui juxta profeffionem à communi homi -

num forte feparati , & per tria folennia vota Domino confecrati , veram

ol

.Aa 4

ethy-

18 —

Le&, Pomerid, Diei VI.

fUH

tthymologiäm exprimunt Nazarzi ; Comdidieres mive , nitidiores latfe

Caftitatis, rubicundiores ebore antiquo jugis, & folidz obedientiz , & tan-

do

&em Sapbiro pulcbriores , ob paupertatem , cui cüm Coelum promittatur,

PUl

ideo Colore Coelefli adinflar Saphiri rutilare videtur, fpem fuam in Coe-

filU

icftibus defigendo divitiis.

liz

.Quando infüper San&lé vivunt , tunc veri funt Nazarzi , feu fantii

Ti

imitatores illius , cujus eft hec vox : Sandi eritis , quoniam ego. Santius

p?.x

fum, ( x.Pet.1.) adquosillud Augauftini dictum pertinet: zonfore melio-

if

res, quàm qui in Monafleriis profeceruut. (ep. 137.) De hac Santtitate

[n

hic fermo erit, pracipué prout à tribus votis oritur , & à fuo fine.effen-

tiali habetur, cum hi novz legis Nazarei voventes , votumque veddentes

D

funt, ut fupra dixit Aug. & ad paupertatem , continentiam , & obedienti-

pr

am voto obligentur, unde fit , quod fibi quendam ftatum eligant. Etfi

WU

enim hz virtutes finé voto etiam laudabiles fint , attamen quamdiu ali-

quis ad illas ex voto non obligatur, nondum Nazarzus eft, nec dicitur

&i

fibi ftatum elegiffe, eo quód ftatus libertatis , aut fervitutis fit, impor-

etir

tet aliquam firmitatem &flabilitatem , (üt etiam in humanis contraéctibus

füs.

videmus , qui de jure pro folennitate teftes habere debent ) cum qua-

ximi

dam folennitate inductam , que in Religione habetur ex folemni profeí-

Kai

fione in manibus ralati factà, vi cujus. profeffus fe perpetuó obligat ad

pug

ea, quz funt perfectionis & hzc vota ejus dicuntur folennia, & ftatum

Tent

illum quafi figillant , veluti ejus adzquatum conflitutivum, & diftin&ti-

N

vum. . Hoc docuit Magifter optimus Chriftus Dominus, cum ab arrepta

dü Tl

femel fui fequela retró refpici noluit: Nemo mittens manum ad aratrum ,

exu

&6 refpiciens retro, aptuseft Regno Dei ( Luc. 9. ) unde cum complures ex

£ene

flifcipulis ejus abirent , dixit adApoftolos: munquid €9 vos vultis abire?

& fo

refpondit autem Petrus : Domine ad quem ibimus ?. quapropter fubduttis

Torf

&d terram Navibus non tauquam Caufa vedeundi , fecuti funt eum, fed tau-

«f hg

quam jubentem, st fequerentur ( l. 2. de Conf. Ev. c. 17. ) notat. Augufti-

i vt

nus. Woluit igitur Chriftus in fui fequela immobilitatem & hanc quàm

um

'optimé à tribus votis fortitur ftatus Religiofus , obligantibus voventem

1

imi

uíq

ue ad mortem, & fervientibus eidem ad obtinendam perfectionem, &

puga

átà adfiridtam Chrifti fequelam,

&t

