minaprzcidas. Hoc medio ufi in Sanctos evaferunt ii omnes, quos coe-

a

lum cives hábet, Pervenerunt eó per fidem, fpem , & Charitatem, fi-

dln

des cordocuitad Deum referre omnia perbonam Intentionem ; Ípes pra-

'l

AV

miorum ad mortificationem perduxit ferifuum , ad frznationem paffio-

num; Charitas exclufa tepiditate, ad Spiritüs aecendit fervorem, permo-

gïhh

108

(|

vit ad propriz voluntatis abnegationem , venialium confequenter pecea-

v

torum vitationem, propofitorum dilectio factorum obfervationem , & ad

mortem ufque conftantiam. ' /Emulatores habere affectant, & illis Apo-

|

Da

xf

ftolicis verbis hortantur, ut deponeutes circumflaus nos péccatum , per pa-

tientiam. curramus ad propofitum nobis certamen. ( Hebr. 12.) Donec oc-

lu

curramus omnes in virum perfetum. ( Ephef. 4.) Refolve te ad hunc cur-

Q

TR

fum, & cum eis concurfum. , Deus Ifratl ipfe dabit virtutemt9. fortitudi-

aem plebi fa£ (Pf. 67. ) in, &, ex omnibus benediäus Deus !x-(lff. 67.).

Cho

. MEDITAT'IO II.

k

LM

Ya,

nenda malitia

fnfi

.De non contem

pecgati

mult

venialis.

h

Ài |

m

l

. Oratio præviä ex S. P. Nunc adefto &dc. ut fuprà,

p

Unctum 1. Eff 89 alia malitia diei ( viriSpiritualis ) que utinam foff-

ha«

ciat i, n& in deteriüs labatur 5 calamitates bt funt venialia; delicie

10

P

putantur, plagz , nugz; adincertum bilarefcit anima ( 30. Conf. c.

(Ni

21.) quzcontremiícere deberet,

Sat horroris eft, quod venialia Deo di-

las

fpliceant, anima inquinetur veluti per fcebiem , foetorem , cicatrices, for-

ittri

des. H&ct eft fagitta'volaus in die lucis 89 fantiitatis CPf. $0.5 leviter vo-

rf

. 1. Quad.) quidam ob leve pecca-

lnt,-;fead-non !eviger vulneraf (Vic.Dom

futm -

:

Medit. IKI. Diei 11,

79

d

"m

eliti

tum exczcati , alii

V.ob quandam contra feniorem commotioncm , avidio-

«qi-

rem aquz potationem, voluntariam diftra&tionem, à Doemone obfefl fuat.

n

!

]

Quod fi hac xtate permittéretur propter gravia felüm venialia, que à mor-

tali vix uno crine diftant , quantam energumenorum cepiam mundus

Ht

haberet! Ethzc fagittz iflius in hac vita vulnera, in alia viris alioqui San-

iffit«

&is fubinde delinquentibus , horrendz purgato

zji pæn? infliguntur, quid

Qt,

fiet cum libertinis , cum tepidis, quid tecum?

i^

1. Quid agis?

an non times minuta? projäcifiï molem, vide , n& are-

thibi-

) mi afceta jam apud te non reperitur bowicidium,

ul«

fiá obrnaris ( in Pf. 39.

5C-

fwrtum,mno

les peceatorum; min

uta non curas , arenam non attendis , &

en in clepfi

dra cenficit horam, in aére obnubilat coelum , in oculo impg-—'

tf

dit vifum , in via retar

dat greffum, in fundamento labefactat domum , in

i

Navi mergit Nauclerum! adhuc non trepidas? gutta fit , multiplicata, gi-

o

J*

nit torrentem, qui tranfaadari non poteft fiu? periculo mortis (Sim. de Cafs.

]. 8. devit. c. 43. ) levevul

nus fit, iteratum vel negle&tum, infert. etiam vi-

gCCCQ*

ventimortem (id.) parva contumelia fit, grandis tamen inj

uria eft, cum

n

Deus vilipe

nditur à creatura, Dominus à fervo irridetur. — Chriftus glo-

Àpe-

riofus jam in coelis , de novo confpuitur,

vellicatur, colaphizatur , flagel-

"p

U

latur, tantüm quód non occidatur, & hoc ab homine fanguine ejus re-

dempto, Chriftiano Religiofo,

O ingratitudinem , O barbariem! quo«

C Q

L

:

liluli-

mnodo fubfiftam?

IIL Timenda eft vuina. amultitudiuis, etfi won magnitudin

is fS. P de

;

idem (tract.

Chord. ) vis fcire quare?

quia multa levia faciunt unum grave

T. inepiít. Jo. ) miuuta plur

a peccata fi negligantur, occidumt ( tra&t. 12. in

levibus peccatis fieret unum grave , fed quód

0a. ) non quafi ex multis

fenfim ficut aqua aucta in nav

i,finon ejiclatur , facit eam mergi , fic

i

maulta venialia, f1 non vitentur ,

difponunt animam ad mortale , & eter-

Hoc

facit doemon cum integre vitz viris, quibus

nam damnationem.

fubmittit has vulpeculas per minuta.

obruere tentat, &j in wortalia praci-

6, Epiph. ) Horrenda comminatio eft

pit

at. ( N.legion apud Paol. Dom.

hzec

Chrifti- ad Petrum, fi tom laverotibi

pedes , non babebis partem mecum

UA

nim. exiremi affetbus à pu

lvere venialium,

ddicit

( jo. 13-) pedes lavandi funt a

( N. Alb. Patavin, Ser. $. inMaj,

hebd, ) quód nisi hi per poenitentiam ab-

oni G

beatitudinis cum

Chrifto homo habere non poffit. En

xo d

luantur, partem

iterum horror, & pavor? falut

istuz incurius es, fi venialia caverenon de-

^s f*

cernis.

t 0«

6.)

pg((ä*

* iV Parvuli Baþqunie funt safcentes 1mala k:tpidftates CinPf. 13

108

Ui

60

- Medit, I. Dd

hos vult B.:E: ut alidantur ad Petram, quamdiu Parvuli funt , fi nonu al-

liduntur, allidunt.. Quid minus effe potuit mufca? & tamen quia hane

incongreffu cum Manichzo fibi importunam negavit Catholicus effe Dei

creaturam, eó perductus eft, ut negaret etiam DEUM effe hominis , &

Angeli creatorem (traét. r. in Joan. ) recogita,an nonzqué te, parva ma-

li initia, ad graviorem transgreffionem aliquando perduxerint ? obferva

igitur, ut mox cum exorta fuerint, hze allidas ; Deploravit olim S. P. À.

li

l

inlib. Conf. relaxatas fibi ad ludeudum babenas , furtum pomorum, cu-

riefiorem obfervantiam ftellionis mufcas captantis , & plura minima, Ti-

bi majores navi fübinde nec fufpirium exterquent , minus pro confeffio-

me notantur, confundere , & cum dolore corrige ac allide

parvulos tuos

adpcg:&m Chriftum, n£ qum deliberate comittas.

—Affe&us Conclufivus.

Cce Domirie adverfarius Iäqueospofüi; in paupertate, laqueos teten-

E

dit incibo , in[potu, in voluptate , in fomno & vigilia, laqueos po-

(

4

fuit in verbo & in opere, & in omni via noflra, fedtu Domine liberá me

de laqueo venantium, . & à verbo áfpero , n& in me fludium proficiendi

Vr

ad omnia peccata prac

ïwcnda pigrcfcaæ [ Habcturf- Solil. c, 16. & 21. de

?a'gän

Civ, c. 27..

z

1pin

Oratio S.P, Domi

be noverim me

jiei

CU

Pro commoditate legendum ex a. Conf.c, 6. & g.

do,

p

Recolle&io pro prandio, & czna,

que

Scam Spiritualem fsc tbl ex €o, quod in interiori cordis fecreto au-

(Do

E

lia

direfibi vifus eft B. P. Aug. Cibus fum graudium , crefce, 88 manduca-

tttiy

bis me (.7. Conf. c. 10.) quod cüm ab eterna. Sapientia , que fe homini

tun]

ér piam Iectionem, meditationem, & fimilia exercitia quafi manducan-

ftt

dam offert dictum videatur, agaofce vilitatem tuam cibo hoc indignam ;

$.

fed quia ulterius inquit, aec tu me mutabis in te ficut cibum cariis tue, fed

1a mutaberis in me; pete intimo defiderio hujusmodi tranfmutationem ,

LT.

,

Dhonj

ut ejus amor cafliffimus te totum abforbeat , in fc transformet , ac in-

p

lY

ngri-etfa

lus Q

Poft

fi;

- et

Mil

P

Lea. Pomerid. Diei 11

d.

al

! Poft menfam Nozia,- deambulatio, Cantu

f Dei

ritualis,

$ Spi-

u k

Yatti-

$- Ora Ima Pfcccs, *. Pfalmi Poenitentiales Pf. Miferere per miftos do-

era

loris, & amoris gemitus ex Scriptura & P.P. prout circumfertur in

. DÀ

libello fpeciali, recitetur medius, dein Officium minus deS. P. Aug. cum

!, Q«

Litaniis , de S P. Officium S.M. Monicz ex Hymnodia ,Valcn;. &c

71. Ti'

fefio»

LeGio Pomeridiana.

3 0F

unis nece[fitate , Vfilz'tate, &5*

De Co

vlf

;

Qualitate.

m , decus redà viventium , & vetié fa&orum, eft B.

ftter-

Onfg[]ïo peecatovu

Y

P. N. Auguflino (

in Pfal. 102. ) qui quanti illam fecerit, toti mundo

AA

C

teftatus eft, cum eam non modó privatam, cum multis lacrymis , &

amariffima Contritione Deo depofuit , fed & omnibus , humillimus vir,

(ciendi

endam dederit in XIIl. libris fuarum Confefonum, — Undé &

10

jalàm leg

ipfius tem

pore , ità nota erat Confe[fio peccatorum , ut in quocumque Scri-

tuye loco audirent fideles

Confitemini Domino , exigerent manus ad pe-

Qus tundendum, (inPÍ.:37.) Etíané Divina mifericordia aptiori me-

dio fragilitati noftrz

fuccurrere non potuit , quàm exomologefi, in qua

ccator foro Chrifti

à Deo Patre commiffus , habet eundem Judicem,

!

uem habet Redemptorem, — Quis veró, quarit Archi-Praful Valentinus ,

( Dom. 3.

uad. ( i2 ceelo , vel in terta poterat inveuire Tudicem favorabi-

lo 4d-

liorem, quàm: Cbr

iftum , qui propter boc crucifixus. eft, n2 bomines damua-

rentur? Omnino, quamdiu DEUS non

fuit homo , non oportuit pecca-

ul

m

tum homini confiteri, fed poftquam filius Dei factus eft homo , jam Pa-

Áucaf

ter non ju

dicat quenquam , fed omne judicium dedit filio , quia filius bomiuis

dt. CJo- 5

uo in coelos afcendente, vicarius conftitutus eft(acerdos,

n

vt peccator acced

eret fibi fimilem hominem fragilem , qui cum ipfo aliud

7A

j

non faciet, quàm quo

d fecum fieri vellet, & ità hic novus iterum favor efk

oneft,

k*

peccatori, Ex quo evane

ni.

fcit totum, quodcontra arduitatem Confeílio-

nis opponunt Se

An vero hortere debemus indalge

utie portum ! & hzc eft poeniten-

Quid enim ageret mifer in

t?a , ad quamü peccator a-cced.ae' , fa ïvaït«gäï

3

intel-

of

-

M

2

62

Le&, Pomerid. Diei Tl.-

inteïleäü þcr ignorantiam faucius , & in voluntate per äali.tiumflæür,

stelio

ind

"

fi nou effet portas impunitatis?. (inPf. 101.) ceffiret omnis fpes, & atum

effet de homine, nisi Secunda poff naufragium tabula, €$ nece[farium. vela-

1

gl

ffis Sacramentum Pouitentie , eidem futfragaretur.

Velit, nolit, hunc

"t

,

portum, & hanc tabulam apprehendere debet, fi cupit obtinere remiffio-

Ío

ruwl

8101 f

nem peccatorum, quia eadem eff recouciliationis, que baptifmi caufa. (S. P.

A.1. 2. de adult. conj. c. 13.) quam expreflit Chriftus (Luc. 13. ) Sipe-

um

Dudo

pitentiam non egeritis, omues fimul peribitis. 'Unde non fiuà cavfa ditium.

€ff facerdotibus , que folveritis in tevva , foluta erunt in celo , uon fin? caufa

p«

&t0 tf

dat funt claves Rcclefie, (S.P. hom. 40. int. $0.) quod fi quis eas con-

fordid

tempferit, licet Sanctiffimé vivere videatur, &t illa filia Regis Anglis Hu-

goberti, aut ille Monachus Pelagius ( Abr. in gram. Rel, v. cor

Of

i. ) aut illa

v

vidua Monialium Antiftita ( ibid. ) zternum tamen damnabitur , üt illi

gm'm

damnati funt , quia tota vita certum peccatum confiteri erubuerunt, Ideb

66 vi

tram

hortatore Auguftino : Confitemini Domino, quoniam bonus , quid timetis

b

confiteri? bonus eft , ignofcit confitenti, — Time confiteri Judici bomini ,

4

$p

életii

forte confeffuns puniat, Deo noli, fac confitendo propitium , quem neganda

&0n facis nefcium. (in P 74.) quia mon eff egritudo, non eff peccatum adeó

fin p

bus f

grave , quod son ifio balneo diluatur. ( Vilan.fer. 6. p. D. 4. qu. )

- Hinc peenitentia eft forte illud lixivivm , quo omnes peccatorum

D. ïh:

faculz diluntur.

Un&iio falutavis , quz lepram animz tam fuaviter fa-

«ta,

vat. Theriaca potentiffima, qux omne virus cordis extinguit, Unguen-

diti

dum nardi pretiofi quo anima ungitur & fanatur & tota domus repletur

busfi

€x odore unguenti. (D. Thom. Dom. 4. quad. ( acenfa faeditatem tuam,

& D

accujaudo faditatem incipis confiteri , à coufefflone incipis decorari (in Pfal.

[ di('z'lt

103. ) ex quibus epithetis conjicere poffumus poenitentiz utilitatem, am-

partes

pliorem exhibent admirabiles fruétus ejus.

Hi apud D. Thom. mox ci-

Skfe

allia -

tatumfunt feptem. — Primuseft: Certitudo quedam coujeGuralis vite eter-

l

"W.

74, (eu pignus falutis. . Quamdiu peccator non confitetur in magno pe-

X t

y

ftit j

riculo eft damnationis, fed fi doluit, & cum firmo propofito non pec-

candi de: coetero ad confeffionem acceffit , jam fecit quod in fe eft , &

"d

facienti ,quod in fe eft, Deus non denegat gratiam. — Si ergó facerdotemac-

li, U

cefferit in futuro judicio, pro his, que in hoc foro dimiffà funt non con-

Meu,

demnabitur, & ità falvabitur. Seeundus fruétus eft facilitas venie , pos-

Uiftry

1

nitentiz enim acceleratio repufatur ad juftitiam, quod quidem fepties in

die cadat juftus, fed jufti adhuc nomen non meretür amittere, quoniam

ihie a:!

licet ità fragilis fuit, ut fepties in die.caderet; fic tamen diligens fuit, ut

lag y

i

$

m petit,

K

fepties in die tefurgeret, veïutg

D

k

llej qui fepius irafcitar , Säivenia

».

melior

&

--

$

4

P

-

"w

ic&ïxä "

i

Le&. Pomerid. Diei 1.

63

«snelior eo cenfetur, qui tardius irafcitur, & ad veniam pctendafn tardi$

N

AUL

inclinatur, ( S. P, inReg. )

tilj.

Tertius eft quies anime, quon

iam confeffio maxim& pa'cät j & extis-

hune

guit remoifum illum, ac vermem rodentem, confcientiam, qui fi modà

iffo-

fopitus non fuerit, poftea in ternum animam mordebit, Permis eorum

&

zon morietur. (5 66.) Quartus fructus eft Pona ad mortem preporatio ,

cui viam fternit cam dolere frequentata confeffio,

Quintum ponit B.

jj f

du

Do&tor antidotum peccatorum feu culparum evitationem , quia rnerita

pracedenter habita revivifcunt , confequenter gratia augetur, & ita pec-

qua

cor

cato refiflitur, ubi alioquin anima peccato fordidata , non veretur itexate

fordidari, timore Dei , velut antemurali adveríus peccatum non premu-

» F-

n IHJ

nita, Exquibus habetur fructus Sextus, & Septimus id eft meritoram, 89

vatie augmentum, —Probate obfecro , eft adhortatoria ejusdem Sanéti ,

üt il

[de

€g videbitis , quanta fit anime confolatio, quanta confcieutie fécuritas , &9

tranquillitas, quod levamen cordis , que perfone mutatio , quis profetius in

tin:erif

j, 8

Spirits pinguedine, in omnibus deniqs Spiritualibus bouis, que ceuferunt ad

éternam falutem. — Non videas paflim hzc in confitentibus , fucus eft,

7010

77

non poenitentiz, fed tepiditatis, quia non peragitur cum illis conditioni-

bus, feu qualitatibus , uti debet,

Ut igitur peragatur juxtà normam à

ortn

D. Thoma ubifup. preícriptam : Primó neceffarium eft Examen cohfei-

entix , cum invocatione Divini auxilii : Demine Deus, meus fi feci iflud , fi

« fi-

eft iniquitasiu mauibus aneis? ( P. 7. ) Et hoc peccatorum Scrutinium de-

;

ïgüäl'l-

"m

bet effe majus vel minüs, fecundüm tempus, ad quod dilata eft confeffio,

!

pl

MO

fintt,

& perfonz qualitatem, peccandi occefiones plures, vel pauciores; cum

eà diligentia, ficut facis in negotio arduo & momentofo; n& potiorem

nPld.

partem peccatorum omittas, quod fin& dubio novum effet peccatum, &

, Aff

Sacrilegium 5 . deinde dicenda omnia, ficut inveneris , nibil excu(a, nibil

) d-

4tt^

allia , aggrava potius €$ exagera, mmquam enim pro tmerito te accufabis.

:

N ergo dixeris, diabolus me decepit, circumventus [um à Satbana,graviffina

0pe

uit teutatio, intoleralilis impulfus , caruis mee paffto , fenfualitatis impetus

ll pet-

que : dejecit , fed accufatioitis c

idem verte in te dicendo : peccavi nf ma-

z

-

lus , 66 iniquus, &t ingratus,

impius, quia Dei amorem , 9 timorem non

m««

babeo, & nou fum diguus levare oculos meos in cerlum pre taultitudine pec-

T0

£ütorum meorum,.

4

;

q

2, Oportet , ut Con

fe,HïrJncm ipfam præcefï'crii dolor delictorum

jts i

ante abfolutionem faltém, fi jam non praceffit ante confeffionem, Do-

onj

lat peccator, quia peccaudo Deum offendit, doleat quoque, quid ex peccato

jt, Ut

fq-

g :fi'i,

gfþennæ penam incurri. — Attritio fcq Qolor, quód per peccatun? ami

N

xi$

gdt

N

-

[j

f.ect. Poiserd. bïeï"fi;

—

tis coelum,u&- ;aïcr-üus fis infernum fecundàüm communcrh Sentcnäam im

&wr

:

Sacramento fufficit ad Contritionem , nihilominus hortantur P.P. & libelli

mittà

precatorii obvii,unde eo conniti confultiffimum efl, ut vera contritio, que

ap

ex puro Dei amore fuper omnia concipitur, in nobis excitetur, cüm vism

tisi |

habeat multó majorem ad tollenda peccata, fru&tufq; in anima in explicabi-

em

liter uberiores producat, inquitquidam Recentior, quia fastus quandoque

!

Oxtc

0

feff effe dolorin contritione , ut omnem paenam purgatorii tellat ( Vid.

Qæs

b

om. paff. ) ficut contra : fi timore fele inferni aut. dolore. alicujus in-

Qu

commodi aut infamie , quam incurrifli , aut alio. fimili vefpettu plores, wox

qurit

babet aqaa iffa (anandi virtutems bené verb, quando amore Dei , d Spi-

ftodt

vitu Dei, de dolore offenfe prodeunt foutes 89 rivi lacbrymarum omuem le-

f

|

pram peccati mundant,. ( fer. 6. poft Dom. L. Quad, ) Nen quod lacrymz

Qoni

ad contrionem requirantur , fed quód ea debeat effe dolor perfectus ex

n'a

amore Dei luper omnia, tanquam ex motivo effentiali ortus, de fummo

(ni

bone offenfo, alioquin przfcindendo, à contritione debet doloreffe ve-

quim

rus , atiualis, & expre[Jus, non tantam exiftimatus , & virtualis , deeffet

enim una pars effentialiterad poenitentiam requifita, item debet effe effl-

&il

cax, qui nempe excludat omnem voluntatem feu affectum in peccatum,

tv

& univerfalis feu extenfus faltém virtualiter àd omnia peccata, etiam in

f

attritione, néullus prorfus maneat affectus ad aliquod peccatum mortale.

guit,

Porró ipfa Contritio eft'Theologis dolor auimi de fummo bono offen-

!thC

fo, ac deteflatio peccati , cum propofito confitendi , €8 iferum mon peccandi

&hic

üt adjicit D. Th. (ferm. de Dom. paff. ) & cujus paradigma habes in prz-

hii

amb. exercit. ut hic dolor perfe&tus & confummatus fit & confequenter

Thent

juftificativus ante actualem Sacramenti fufceptionem, debet habere quin-

WY

que conditiones ex eodem S. D. 1. debet effe purus non. mixtus cum

ditis

aliis re(pectibus proprii incommodi, quod per peccatum v. g. tibi imi-

quod

neant grandes posnz, fed quod puré ex amore Dei fuper omnia de pec«

[cend

cato doleas, illudqs detefteris, quia eó eft Deus fummé in fe bonus , of-

tür e

fenfuss «on quod malum fit dolere deinferno 88 perditione multorum bono-

mbllq1

vum per peccatum , imà boc eft valde bonum , fed bic dolor wuon debet . efe

Dii

principalis in contritione, fed. accefforius. . 2. debet effe maximus appre«

1j

tiativé feu in eftimatione , puta quod denullo alio malo ità doleas ac de

ftt

peccato, illudq? utpote füummum malum fuper otnia detefleris , ità u£

fj

lN

fi daretur optio, potius eligeres pati infernum , autannihilationem tuam,

depn

quàm peccares prout Cbriflianus Auguftini judicio , non debet peccare, eti-

Didus

amf neceffefif movi, quidquid Deus noneff. (ibid.) 3. debet effchicdo-

hdpn

aris,

Ed

lor exmnfus ad omnia peccata mortalia , quorum hic & nunc record

vir«

ii

Lect. Pomerid. Diei Il.

6s

*

Ym ia

M Lbell

& virtualiter äd ea, quz ignoras ( cüm unum peccatum mortale non re-

mittatur finé alio ) ex quo fequitur, quod hicdolor debeat effe actualis-&

10 que

um v

expreffus, neque fufficiat virtnalis in amore Dei fuper omnia contentus,

nisi fofté ad dolenda venialia, üt quibusdam videtur, qux ut quoque una

plcabi«

cum mortalibus deleantur , oportet ut actus contritionis etiam ad ea fe

Xoqut

extendat, alioquin fi erga ea. vigeat atfectus, nec per indulgentias plena-

K(Vd.

riaseorum poena relaxatur..— 4. debet effe pius non furiofus, quo fe qui-

Mju il«

dam diris devovent, & peccatis fuperaddunt blafphzemiam, ubi Deus re-

tts MOl

quirit folam humilem afllictionem, & piam triftitiam. . debet effefuo

d g

modo perpetuus, ut quoties occurritpeccatum commiffum, illud detefte-

t lt«

ris, non quidem nova contritione üt volunt quidam antiqui D. D. fup-

m

ponitur enim effe remiffum , fed nov& difplicentiá, quam facile fugge-

Ttis &

ret conceptum femel verum odium peccati, quia fi penetraremus malum,

(omo

quod perpetravimus , won poffemus à . lacr

ff t«

uàm calcari egeremus. ( Villanov.)

ymis temperare , Q9 potiiis fræn? *

deefet

His conditionibus (uppofitis vult S. D. contritionem effe perfe&tam

f njf.

& juftificativam ; (ed licét Amor Dei fuper omnia cenfeatur effe contri-

at

tio virtualis, quia nempe, qui veré amat DEum, etiam odit ac deteftatur

m

malum ipfi difplicens, üt eft peccatum , attamen adhuc contritio dici ne-

jrtales

quit , quia eft folüm motivum contritionis, non autem formaliter dolor,

inquo confiftit contritio. . Item ficét etiam contritio remittat peccatum ,

j mj"m-'

at

adhuc manet obligatio utrobiq; peccata fuo tempore , idque proximé ,

habita occafione, & copiá confeffarii. & nullo aliàs intercurrente impedi-

if pt&

qUCHFCf

mento, diítinété confitendi , quia Chriftus dedit claves Ecclefi, & ipfi

omnium peccatorum cognitionem refervavit , imó & leprofis à fe mun-

j qum-

ij qum

datis juffit adire facerdotes ( Matth. 8.) Circa propofitum emendationis,

pj ftt-

uod eft tertium requifitum, five ad contritionem, five ad abfolutionem *

h gtte

fciendum, illud adeó fore neceffarium, ut fin& eo totus poenitendi cona-

lj Of-

tus evadat invalidus, inanis eff pouitentia , quam fequens culpa. coinquinat,

jDott

uibilque profunt lamenta , fi replicentur peccata. ' S.P. A. cap. inanis 12.

Difl. 3. & cap. Penitentes wutate vitam. $i ergo poitet, cur facis,

quod

« J

! ;FPWN

male fecifti? fifeciffe parnitet, uoli facere , fi adbuc facis;certó. non es poxui-

tens, Invenias patfim homines, qui peccata fua cum omnibus circum-

u d

i ul

ftantiis fpeciem mutantibus , & aggravantibus numericé recenfent, at fi

de propofito emendationis examen inftituas , verbale eft, remiffum , te-

atuatt

1 ti-

pidum & examinatis omnibus in renullum , inde confeffio facrilega , ni-

hil prodeft, nisi ad novum peccatum , quod profectó Auditoribus fuis

ficdo-

);dm's.

Ecclefiaftz (xpiüs inculcare deberent, —:Hoc enim eft illud naufragium , in

quo

&i

Le&. P&merid. Diei. If.

66

—

uo ttulte amimé fubmerguntur, & zternum damnantur, ron propter reti-

fufate

centiam peccati

ex erubefcentia proficifcentem, fed ob defectum propo«

quotus

.

tamen.

fiti emendationi

$ , ad quod ut exa&tum fit , grandem tibi violentiam in-

ferve debes , quisq

uis peccati jugum , femel admiffum ab anime tue "cervice

levitet

re contexdis.

ferico

pelle

.

"

Cfer. 6. poftDom. 4. Quad. ) Id, quianon faciunt plu-

rumi

, iride tot recidivi, habituales, confuetudinarii , indigni abfolutione j

tur: [/

f

Lazarus, quem typum peccatoris volunt S.S. P.P. fignanterD. Aug.

fer. 44. de

E

verb. Dom.c. s. nonne non foliim fe in fepulchro erigere, fed

n

& inde exi

re debuit , deinde folvi & abire ( Jo. 11.) fic & peccatori non

initas

fufficiet linguam ad confitendum movere , manus elevare , fed ut abfol-

julicia

vatur, debebit foràs exire, à delinquendi propofito & occafione. — on

ovl

titeni

amplius peccabo,

pülchram. eloquium eft , fed vanum , cum complicis

contubezmium, ufus rei fibi peculiariter

, & quafi femper nocive non

Vs

evitatur. In illa Pentapolitana peccatorum per ignem deccclo decidu-

poítea

um caftigatione, non paffi funt Angeli Loth, neq; in Sodomis , neq; in

u

Suburbio, :eque in omni circavegione, ( Gen. 19. ) imó né quidem retro-

[2 ;',?

fpicere

admiferunt, in monte folàóm falvum conduéctum indulgentes. Ad

" j

quid h

oc? nisi ut cüm poenitens ultionem divinam evadere procurat,

riulp

exeat ab iniquorum confortio,

à peccati fuburbio, exeat à peccati regio-

Attoci

ne, id eít peccandi confuetudine, & peric

ulo proximo, neque poft ter-

puit,

commifforum refpiciat, fed ad virtutis culmen

gum peccatorum femel

( ts

- €um omni celeritate contendat.

Quia Deus placari vult vera & reali

Gs

morum converfione non veró folüm ficta , & apparenti. — Tunc Nini-

|

/vitarum poenitentia placavit Deum , quando vidit opera eorum

; quod

tanta

converfi fun

t de via fua mala ( Jon. 3. ) non ait , vidit gemitus , vidit la-

Y |

crymas , vi

dit faccos & cineres, fed quid vidit? opera eorum. ( Vil. fer.

India

4. poft Dom. ;.

Quad.) Vidit defertam lafciviam,

reftitutam mercedem,

Tiüme

ftabi-

redditum zs alienum, redintegratam famam, compofitaminjuriam,

Peruy

; litam reconciliationem , denique difruptam miferabiliter colligantem ca«

m

iHe, (!

tenam: :Qg

tufBoa oculus plorat , fi animus in crimine perfeverat (ibidem)

fift

nétu quoque

í

tuffra plores , follicité femperdi(quire, an verum & ferium.

6t

propofitum habeas emendationis ?

tur fatisfaclio , feu volanta-

]

4. Ad Integritatem poeni

tentiz requiri

o

fativa iujurie Deo per peccatum il-

addeh

vía fui ipfius puritio , aliqualiter compen

lat per ord

inem ad ipfum placandum ( Gav.

de poenit. q. £. a. 1. ) prout in-

Us Q

jungitur à Confeffario,

ui quidem peccata fua eleemofynis vedimit , qui

liis]

faccum 88 . cimerem flernit ,

qui bumiliat in jejumio animarm fuam , £9 ora-

ü

Ctüen

&or

ti?ne7n peo delitiis fupdit coram Aliiffimo , ipfeut ità dicam,xmuta: contr

[

AR

—

Lect. Pomerid. Diei 1l

67

! fl

am confequitur peccatorum veniam. ( lec, cit. ) Sed

p

fe fenteutiam , 86 plen

I i«

quotusquifq; ille eft!

paenitentia aufterior impofita crudelis videtur, cüm

tamen, qui barathro peccatorum conclufus eft, & ab

yffo iuiquitatis elifus, fi

H

ia

leviter clamat , quomodó vox ejus auditur ad veniam in cvlo? attamen mi-

t plie

fericordiffimus Deus mitiori etiam fatisfactione in Sacramento contenta-

n

tur , qui attendit plus quantitatem doloris, quàm rigoris, Hinc eft illud

g,

monitum D. Thomz Vil. ad Confeffarium : Nolo, ut ii poenitentiis injune

t Íd

endis plus equà feverior fs , fed fic rigorem permitentie temperato , uf neq;

1 non

]

£

vitas deli&ti contemptum, nec gravitas omittendi periculum creet. Hoc,mco

l-

judicio, ità perficies , f

facilem unam injunxeris , acriorem alteram peccatori

yn

confulueris , ità tamen , ut a

d omnem ejus voluntariam 89 (poutaueam pa-

yict

nitentiam Sacramenti applices efficaciam , nonnibil enim ex bac applicatioue

; n

illi accrefcit. Unde poenitenti fufficiet devot& abfolvereid , quod fibiime

xdidi-

ofitum fuerit in facro tribunali. Propterea tamennon prohibetur ad o-

«j in

pera fupe

rerogatoria pofteà defcendere , tum quia modicus dolor fponta-

fetro-

H

neus gvati

or eft gravi[fimo dolore coa&to , tum quia licét fatius fit, cum mo-

s A

dica ponitentiaad purgatorium animas wittere, quàm pornitentie rigore pe-

qunt,

viculo damnationis exponere ( ubifüp. ) attamen,qui poenarum iftarum

regxo-

atrocitatem novit, eliget hic potius fatisfacere quàm ibi : au£ pusis , aut

| tet

puuit.

Vis non puniat , puni tu.

Nam 89 illud fecifli , quod impuitum

jmen

CinPf. y8.) Juffitia de colo profpexit , quafi Deus dicat par«

effe non pof[Jit.

lt

camus buic, quia uou parcit fibi, igno[camus,

quia agnofcit. (inPÍ. go. )

Nne

. ]nde fin& dubio ad füpererogatoria opera contenderunt , & fpori-

0

taneas poenitentias affumpferunt S.S. P.P. noftri Nicolaus, Guilielmus, &

d-

Ven. Joan. à S. Guilielmo & plures alii.. De primis noftris Patribus ad

n fer

Indias occidentales in Regnum Peruanum Anno 15j 1. Calendis Junii in

eder,

numero duodenario ingreffis , mira proríus narrat N. Brul. (1. 4. Hift.

ib

Peruan. c. £, & 8. n. 1, ) exP. Bonav, de Salinas Ord. min. — Pifa, inquit

moe

ille, quam in primo fuo conventu vivebant Religiofi $. Auguflini, adeo ex-

ydut)

titit admirabilis , ut in poenitentiarum rigore, precumq; per dies & no-

enutt

&tes continuatione, noncederet, etiamfi cum illa comparetur quam pri-

fci in Eremo duxerunt Anachoretz.

Difciplinis fiquidem jejuniisque ,

j

afperrima cilicia, loricasque, arma ad debellandum doemonem aptiflima

uni-

addebant , atque ut carnem plenitfimé crucifigerent, graviffimis fe cruci-

bus onerantes, in iisad ingreffura chori Sacrifti, aut refectorii, pro de-

outit

m qu

liciis habebant, tranfeuntium pedibus conculcari, fe ipfos deinde publicé,

cruentéq; flagellantes.

B. Joannes Effacius unus ex iisdem PP. in me-

i art-

moriali bene&iciorum fibi à Deo exhibitorum, de fe ità loquitur ( ubifup.

quin j

2

(

l. f.c.3.)

»

u

e€8

Lest: Pomerid, Diei. T. —

F

03-;

l ,. €.

3.) pebcata "mea diw , atque amavé deflevi , tautó. autem. eorum

confundebar , ut ne recordari , Q9 borrore: obruebar, àt confi-

fiü

pondere

"

I$

teri non auderem , donec tandem particulari revelatione vox clara $ diffin-

S8a auribus meis infowaret : Confitege ea pamitens && tibi ignofcentur ; fa-

kq

jut

a cenfe[fione ,, tenaciff[jm tamem eorum wmibi borror adbejit egiq: gravestg

d

afperas pro eis. poemitentias. O Beati Poenitentes * quis mihi det vos fe-

DL'

qui, & affequi! utinam vel exemplo veftro poenitens evadam !

At quorfum hic prolixior de Sacramento poenitentiz difcurfus ? cer-

WV

D

t& non alio , nisl ut pius afceta hac occafione formet fibi hanc non va-

/

MI

t

nam quzítionem: quomodo fe habeat in hoc maximo falutis fuz nego-

D.10

tio? an partes paenitentiz impleat , üt dictum eft? quod finon , ut ad

normam hanc., fua emendet.

Alterum eft falutare confilium à D. Thom.

p

M

zi

Vid. ( Dom. 4. Quadr.) fuppeditatum : Propter. quod ad refarciendas ju-

(titd

ventutis ignorantias €$ plurimos defectus, qui in confe[Jione fiunt à juvenibus ,

deant

faluberrimum judico, in adulta etate, quando jam viget feujus, &5 intelligentia

qu &

bujus Sacramenti ,. aliquam facere generalem. Confejfionem ab exordio vite

(ue , cum debito ftudio && follicitudine. | Quod (1 fort& hujufmodi genera-

(2

n

A

lem totius vit confeffionem peregifli , ut Confilium pii Paftoris aliquid

obtineat, fieri poteít annua , ab exercitiis ultimis, & fic de anroinannum

qüx—m

bil

G IT

'alia & alia.

2

Eit hic pulcher m

odüs 1mo reparandi defectus, qui intraannum in

frodo

elt a

confeffione. vel in propofito emendationis accidere poterant , quod tem-

gus cüm adeó longum non fit, non erit labor difficilis , & memoriz fi-

fünt

2. Sicinit homo rationes vita

milia

né longa fatigatione occurrent onmia.

füz tempeflivé, & novo elicito dolore , ac fatisfactione praftita, purgatur

r

I

j

in hac vita, quod ei tantum non remaneat lues dum in altera.. 3. Cer-

tumeft,quod aliquando intercalari tempore, inter hzc & alia exercitia mo-

tent; [

ütab;

riturus fis, quàm«e igitur facilé pro illo ultimo agone parare poteris, cui

non reftabit nisk paucorum menfium;, fubinde unius folürr examen , &

nire

ita confeffio brevis. 4. Hoc medium eft efficaciffimum: obtinendi gra-

pear

tiam finalem, cui nom obftat impoenitentia , fed quam potius juvat fre-

pt

"

quens, quia quovis anno affumpta integra peenitentia.

f. Per hoc red-

tam le

ditur homo follicitus fibi attendendi, ut caveat peccandi occafiones ,. &

l

u

zecidivam quod. fecum fert propofituns emendationis. & Acquiritur il-

Con

it

J

Ia defiderabilis pax confcientie, & fecura mens , quafi juge convivium.

(Prov. 15.) quia ob purgatam debita exomologefr conícientiam, vermis

«

füm o

zodens non lrabet in anima locum, / 7. Solet Deus propter aliquod pec-

catum indebité expiatum, hominem: permittere labi.inaliud, prout im cir-

Q a

euitu impi

i ambulaut. ( Pf 1 1. ) cadentes ex una labe in aliam v. g. ex in-

obedien-

X

69

——

Lþc"c. Pomerid. Diei II. .—

- rl

obedientia erga fuperiorem ad Apoftafiam &c. . hoc autem hic impedi-

miífi antecedenter errores

[ of

tur, quia nova media adhibentur, quibus com

T

novis propofitis emendantur & catena , feu circulus vitiofus, difrumpitur.

ir; ft-

Et quamvis

aliqua ex his valeant etiam de ordinaria confeffione , nihilo-

ZT

minus $. non inftituitur illa cum tali

diligentia , ubi hic ad annuam ex-

vos -

aét? faciendam mens , per tot meditationes , le&tiones, interma lumina,

Deo ferviendi defideria, fpecialemqs affiftentiam Divini auxilii przparatur.

st

uidquid fit, mom audes te dicere, non effe peccatorem, difcute con-

Of Và-

fcentiam tuam, afcende tribunal mentis tue , noli tibi parcere, examina te,

t ntpo-

loquatur ti

bi medicus cordis , vide utrum audeas innocentiam profiteri? ( in

Pf 101.) quod fi

non, erifn& adeó defidiofus, ut unam horam nonim-

, utad

Faciant hoc fervi Dei de falute ani-

Thom,

endas annuz in vitam difquifitioni ?

m fuz folliciti , & quivis, fi fe 10n palpaverit, confitebitur. Cyuod fi fint

du u-

TU

quida

m, qui differunt Confe[fionem & fit in illis vox corvina, cras, cras, vi-

deant 1

lli, n& forté non revertantur in arcam, üt Corvus ; quia Deus norm

lipetit

jio v

uzrit dilationem im voce corvina , fed confe[Jionem in gemitu. columbino.

O fi fanandis amime pafhionibus eanr adhibere-

(l d-

( S. P. A: inPf. 102. ):

mus curam, quanmi c

urandis corporibus adhibemus * quid nen fuftinet,

iiquid

pro recuperanda falute? atroces ufliones, horri-

iannut

quid non patitur tgrotus;

biles incifiones, àmaras potiones, diuturnas inedias, faciles reputat, dum-

m i

modo concupitam recuperet fanitatem , fed fi animz languor curandus

eft; quidquid injungitur,

duriffimum eft; modico vino abítinere non fu-

tf

on patitur avarus, ad modicum hu-

af

füinet lubricus exiguolucro privari n

miliari non fuftinet ambitiofus. ( cit. fer. 6.

) Si nullanr aliam fatisfactio-

vs Vil

nem exigeret juftitia zecularis à reis, pro criminibus , nist ut cognofce-

;u[gZTU[

rent delicta , & fecretó confiterentur Judici, fe feciffe flagitium & dole-

^ Q

