tum duratione quoque fuperat hzc poena noflras! Cogita hec cum pia

compaffione, Emendatori

| quisve-

-

us ifte iguis dicitur (inP[l. 57. ) emendet mores

Z

recogitatus, -

I

IV. Iflaergo, que bic funt mala pæna?'uv;., 1ultó faciliora funt, £9 ta-

af t

men vide , quemadmodum ea bomines wà patiantur, quidquid jufferis, faciunt !

CPf. cit. ) nà occidatur latro, mavult dare pecuniam &c. quantó melius

m Unorm

Deus amicis etiam

quapee

faciast, quod jubet Deus, nà illa graviora patiantur.

diffimulare non vult, O quanta coecitas,fi adhuc lubet, cum poenis joca-

Q eXe«

Tl

Si purgatorium taxaretur folàm lubricis , fi folis avaris aut gulofis ,

1 DC al«

poffet quis fecurus dormitare 5 at decernitur etiam verbis otiofis , afpe-

luit, ear

€tibus curiofis, bolis delicatis, difcurfibus jócofis , cogitationibus ambi-

n Spiri?u

tiofis , motibus impatientiz , diftractis precibus &c. quantó melius foret

t proi«

etiam ab his cavere? hzc veró funt, quz etiam ibi manus Domini feve-

fs pat

in fe r

16 caftigat, nisi hic expientur. Credishoc? Si credis, cur de fatisfactio-

ne adeó leviter penfas? verum eft per Orationem Dowinicam ex S.P. A.

Buf

C in Pf. 143. afperfionem aquz benedi&tez, Benedictionem fummi Ponti-

M. SX)SX'X*M

ficis, Vifionem corporis Chrifti ( /Egid. cit. punct.9. ) dimitti venialia,

c torme-

atrequirunt devotum etiam fufpirium, & opus operantis. Delentur , cim

jm dij-

ex vero corde, $ plena fiducia dicimusilli, dimitte nobis debita noftra , ficut

ejmanus,

& nosQSc. ( Aug.) Contritio frequentata idem praftat, juvamen anima-

x yetas

rum purgatotii per Orationes, eleemofynas , facrificia, plarimüm condu-

jolri ïW

cit ad purgatorii remiffionem, uti indulgentiz , & tribulationes patienter

qunfeit.

tolerate. Sed tu forté fuper hzc raró

ab animabus iflis aliquando penferis.

penfas? penfa jan'f ,ut jïæ Deo, &

fyc ii

.dt.) Ve

Aífe&us conclüfwus.,

inüiguntur

Yiones &t

Omine, né in furore tuo arguasme, neque in ira tua emendes me,

vl'[, gon t*

fed in hac vita purga me & talem me reddas , cui jam emendatorio

j ld*

igne opus non fit, ( inPf. 37.) Da vivis veniam , & gratiam; fidelibus

gb at

defun&tis requiem fempiternam.

0U5 Cd

Oratio S. P, Domine noverim me &$c.

;iCHfC-QI,JZ,.

Divina j

Pro commoditate lf/:gatur €x lib, 3. Con£ c. g. & 9.

Jmï quam-

gt häi;;

R

Scru-

H

S'cfutim Pc;meriä. Diei IV.

o

fii,

&à,

mt

Scrutinium 1I. Pomeridianum.

r

gm

ationis , 65 veprobatio-

-

ls.

(63

| De finis Pradeffm

Jr

Ovit Dominus , qui'v fant. ejus,

ipfe funt oves ; a!äquaädb fe ipfe nefci-

»

um ad

unt, fed paftor wovit eas fecun

düm iftam predeflinationem , fecundum

ff j

N

eletlionem oviums ante couffitutionem: mundi.

Ctra&k. 46. in Joan. )

p

m d

Oves mee fequuntur me, 69 vocem ueam au

diunt , €9 ego uitam eternam do

invitat

eis, inquit Paftor bonus ( Joan. ro. ) fed al

iquibus dixit ibidem: uen effis

eritum pradeftinatos ,

YWir f

ex ovibus meis; quia videb

at eos ad fempiternum int

etam i

non advitam eternam fui fanguiuis pretió compar

atos , (tra&t. 49.) ipfiigitur

&orum , & reproborum , no

bis vero

L

foli certó cognitus eft numerus Ele

non; funt tamen aliquafigna, ex quibus conjettur

alitey habetur, qui fmt

- 89 multi lupi intus in

P n

oves , qui hedi? quia hucusque mzlt4 oves foris ,

funt de boc Ovili.

;

Ecclefia Catholica, & Chriftus adduces oves, que non

(tract. 46. 8(47. ) a

tque adeó certa quoad nos, horum,, & iftorum non.

:

b:

I

adducit ifta Mag. Gauardi (in Comp.q.18.

otefteffenotitia. Signa porró

pro po'f

a.8.) 1mum

1

gnum przdeftinationis eft nafci in fide vera; & reproba-

:

fecta aut Genti

litate.

2. Przdeftinati cenfentur voventes

hortaii(

*

tionis naíci in

Religionem, qui reliquerit dorz

wnz, fratres &dc.. vitam eternans poffidebit s

ts

ligionis defertores , mundi fequaces. 3. P

rxdeftinati

Degue

reprobi écontra Re

libenter audiunt verbum DEI,

reprobi illud blasphemant , negligunt.

3

. Hi perfecutiones patienter tolerant ,

& ióeo Beati fünt mites, miferi-

tm a

Octo beatitudines habent. ac fimul magnam humilitatem 5

-cordes &$c,

qm,t

illi vindictam querunt , in defperationem declin

ant, crudeles funt, & im-

i habitare ( Pf.

h5

?:

mifericordes, itém fuperbi, & ideo incapaces in Domo De

110.) jtum: Hiquadam interna pace ,

nitore, & putitate cenlcientize

fünm]

d peenitentiam, intensé Deum

gaudent, ac fi labi contingat, accelerant a

l bIas;

amant, & fpem firmam aternz beatitudinis habent.

Illi turbatam gerunt

conícientiam , confufa omnia , poenitentiam procx

aftinant, odió. Deum

IN , ac

habent, &proximum, & virtutum exexcitiu

defperantes femetipfos

tradiderunt inimico (Ephef. 4. ) Hi denique

tenezo, & infigni amore fe-

L Àn

t , inveniet vitam , €$ bauriet

P

runtur in Matrem Virginem, quam qui inveri

le

falutem à Domino, (Proverb. 8.) ilti autem: neque illi

us recordantur, &

3 hn

v e.-

& A

mulla ergacam dcvoïiong feruntur , rei illius fententix , qui in me pecca

Ti

[

-

A

WY

Z

151

'Prgp-(ïgtaa Examm,. Diei IV.

rit, ledet auimam fuam. (ibid.) Omnium autem certiffimum przdefli-

!

nationis fignum eftin bono usquead exrremum vitz fpiritum perfevera-

re, aut falutem fuam revelatam habere, vel ad coeluminvitari. S. Hilarius

Epifcopus Arelstenfis affecuratus fuit de fua przdeftinatione ab uno An-

latit-

gelo. Venerab. Jacobus de Lopez ab ipfo Chrifto; uti & Ven. Joanna

de S. Nicolao.

Huc numerandi omnes illi , qui mortem fuam fanétam

longà ante predixerunt, àt B. Margarita de Clavis, qux fuum tranfitum

dpfewfi

przdixit tribus annis ante5 B. Maedalena Ulifliponenfis fcivit natalem fu-

, joumdim

um ad gloriam ; fimiliter & Ven. Monica deAquila. ( Arpe fub hoc No-

ín Jut.)

mine) & multi alii fervi DEI , quorum longum effet formare Catalo-

gum, diem obitüs fui przdixerunt, aut ad illum per cantum Angelicum

ttenmam dg

J

LA

invitati (unt , àt mox dicta Ven. Monica, & D. Nicolaus Tolentinas.

pf

Hóc fignó illi predeftinati credebantur.

Qualitu? non tantum vide, fed

1tu

i

etiam illi teconformare ftude.

4d boc enim debet unicuique prode]Je be-

r;orbisz

Ü

nà vivere, ut detur illi femper bene vivere. ( Tract. 4.in Joan. )

Uf qUi fnt

,

jj iil m

Propofita, Religiofum internd. reformantia.

hoc Otil

lorum no

- 1. Ità animarumpurgantium recordari , ut non oblivifcaris adjuvare

pro poffe animaspeccantium, verbó, exempló ,opere, confeffionibus, ad-

0141

, rproba-

hortationibus, oratione, fi non poffis in quovis, poteris in aliquo,

X vOttes

2. Non cedere in hoc genere illis , qui omni arte 1tudent feducere

; pf

animas , fed conari lucrari vel unam, quidquid fudoris conftet , quoniam

oradeftiat

neque Chriftus pepercitlaboribus, ut lucraretur animas noflras.

3. Si advertas quempiam mala focietate feduci , videre omni nifu, ut

nPgïigUn?

D

j

eum ab hac converfatione deducas, per munufcula , converfationem te-

cum , & admiflionem familiarem.

gmi!lfätem;

yr, &il

4. Aflvefcere zelo animarum cum aliqua expreffio

'ne heroica V. g. il-

la S.P. Auguftini: olo effe falvus fin2 vobig; aut aliorum Sancterum ; &

gt (P

a ientie

famm& fibi cordi ducere , quod iis infernus repleatur, G ibi Deum finé fi-

he blasphement.

j Dom

gt

( peum

Examen pro exteriori Reformationä.'

;j

u

r, An de ruinaalicujus five corporali, five fpirituali gratuletur ?

4more

À

2. An inimicitias foveat cum aliquo , & ideo ipfum períequatur?

te hg

lii

3. An maledicat alicui, vel malum aeternum imprecetur?

iy, *

iW

4. An compatiatur cadentibus, vel fe vindicet; item an graviter fentiat,

(Mi

w

a

quando Deus offenditur ?

R2

Poft

135

Dies Quinta.

D

Poft Cbenam integrantur ea, quz de lectione, aut Ora&one reman-

Y

ferant ; fit reflexio pro die- craftina, teffera, Patroni , Examen, contritio;

Litaniz OO. Sanctorum. — Salutatio fanctiffimi , fpiritualis cemmunio ,

fomnus, pro quo fervire poterit fequeng,pia

5«

Gogitatio.

Odie ituro cubitum prxeat pauperrimus quiïdxem ;fed in Cfxrifïo di-

H

tiffimus Antiftes D, Fhomas Villan. in alieno lecto decedens , cujus

$

ufum ad mortem usque fibi impetravit, volendo fic cum Chrifto nihilfi-

& fom

biretinente mori, "Tu vix unquam recogitas, lectum & omnia, qux in

eo funt, effe aliena, tibique ad folum ufum conceffa, ideo fuper hac pau-

dignus

frtcies

pertate gavifus , Chrifto gratias age, quód ei afhimileris , & profitere te

Bo

ità pauperem velle mori , ac Chriftus, &

D. Thomas; atguæ in ea mcdi-

ftimo

tatione indormi. '

türpe

WU ;e*

DIES QUINT A.

pedit

Qui cr

[

d.

5

tcafm

Deo vocanti Sacra.

u qi

fub

và uti |

wereh

ontai!

Cu/Todia SS. Patronorum , quorum nomen

füs, x

quan

4;cqzijii i Baptifmo, Confiematione, €) Religione.

Vinits

Tno, &

Vigilia Matutina.

Gyrils

pïüs P

Vigjlans te refle&te ob tepiditatem in his Sacris exercitiis increpari,

Euj

& cum Elia oblatione novz gratiz tanquam Coeleftis pabuli ad am-

Rex n

A

bulandum, in via Dei animari,

furgg, corzede., grandis enim tibi ve-

C

flat via. C 3. Regum 19.)

twí

In Choro: Adoratio fanctiffimi ;. oblatio fui ,. poftwlatio- auxilii , &

thtesf

reliqua, prout prima die.

Cender

Teffera: 0. Domiue ego fervus tuus, 68 filius aucile tua tibi facrificabo:

Diuper

bofliam laudis. apud A-ug.,w.( lib 9. Conf, c. 1.)

L

e

W te]

Nel

Medit. Paüïon.-Di'e'i Ms

I55

-

Á—

Tnan-

Vel: O quiim mira, quam pulchbra , quàm acceptabilia funt Domfs tue

Onfrito,

babitacula! ( Medit. 37.

-

nuio,

Quadrans Paffionis Dominicae.

Sufpirium S.P. O Cbrife, fili Déi, fentiam frudum paffiouis tu& ?

rifto di

Chrifli [pimis Coronatio.

C

Sic illud gramum feminabatur berribili contumelia ( Aug. tract, 116.

n

n

in Joan. de Spin. Coron.) ut mirabilt pullularet in gloria, Compaffione

Qu i

dignus erat Chriftus, itxà flagellis excarnificatus, ut non effet ei , neque

lac pat-

fpecies, neque decor, ateam apud gentem fuamnoninvenit. Excogita-

Jitere (6

verunt horribilem, & inauditam contumeliam, ut quia fal(ó ipforum te-

& n

ftimonió , fe dicebat Regem effe, fpinis coronaretur. Hzc enim eft na-

tura peccati, ut commifsó unó:habeat famer alterius, & quaz fe ad no-

vum refolvit volens fatiari, tantó miferabilius cadatin plura , quia anima

perditá grati vires non habet ad refiftendum. — Sic erat cum hoc populo,

qui crudeli flagellationi fuperaddere voluit aliud crudele facinus, & per

farcaífmum Chriftum. fpinis coronari , addità etiam purpurá, fed rejeéti-

tij, quam forté fervi Pilati ad pulveres detergendos adhibebant, quia ao-

vá uti noluiffent , n& macularetur.,

Illa veró corena pilei magni formam

1eferebat, & quia ftrictiffima era capiti violenter impacta, neceffarió ex

omni latere pungere, carnem, & cutem lacerare, ac ità fanguis per ocu-

T0

los, per aures & genas defluere debebat. cum. intolerabili dolore ,. nus-

quam nifi cum morte finitos & impoffibile fuiffet vivere, nisl tunc Di«

Iie

vinitas humanitatem fuftinuiffet , ut in. Cruce moreretur.

Qis» eft ho-

mo, qui non fleret Chriftum fuum fi videret in tanto. fupplicio? ità la-

erymis & tenerrima compaffione digna eft hzc Scena. — Sed ( Chriftum

plüs pungit & affligit fuperbia noftra , nónne & hac ingratitudo noftra

incrto

fanguineis lacrymis venit deploranda. Utique & illam accufo coram te:

Rex meus, & Deus meus!

jl AUE

Ofi cum his. tuis fpinis comp:

ungeres cormeuni, ut tuis fanctis le-

m lii t

gibus fe humiliter fabjiceret! O fi ex illo fanctiffimo capite exirent bulli-

entes fanguine , & inflammata amore , ut fne quoque inflammarent, ac-

gyiii,

cenderent, p totum im fe converterent, qui totus /fum frigidus, totus

pauper & miferabilis, amieus mei, & ofor tui, Rex meus, & Deus me-

| erijcaäö

us; te noluerunt Regem, qui tamen es ltetius

mundi Dominus, Ahego

R.3

te

qd

*

uinte..

124

Mcdï:. l. Diei

—

t G

te adoro Regem meum, quamvi's' plagatum , quamvis fanguine rubrica-

tum. Nonattendo, quód corona hzc tua, non fit Regia, fatis eft, quód

Pt

fii,

fub illa exeant rivi cruoris, quibus juvare vis miferam iftam animam , &

tot malis illius mederi, Unum eft , quod te Rex meus oro , ut parcas

j

fuperbie mezx, erubefco enim videndoillud, quó tu coronaris , càm ta-

men non erubefcam facere, per quod pungeris. Quomodo poffum eí-

r tl

a m

fe membrum illius capitis pleni Ípinis , chm fim precipuus amicus volu-

ptatis, & vanitatis? quoties propono tui imitationem, & veniente quávis

Ditact

n

iVIii

occafione me monftro infidelem , tu qui omnia melius mecognofcis, re-

Ípice in me, eradica ex illo corde quidquid tibi difplicet fecundàm ma-

i

il

gnam mifericordiam tuam. — Rex meus; dominare tu folus illi animz,

s fs

quam folus redemifli, fpes mea,accepta hoc defiderium, & operare in me

Qitur

*

fs

perfectam tui imitationem,

ii

[2

ib

MEDITATIO 1. QUINTAE DIEI.

cc ne

pl

WL

. De ftatás Religiofi Excellentia.

D

1

Oratio anteMedit. Nunc adefto &9c.

[

m

Unctum I. Ecclefia devefle Domini peperit monafferia (inPÉ. 132.5

quando Ungzuentum , feu gratia Spifitüs Sti. vocantis, ex capite Cbrifto

[

4

Ó

defcendit inoram veflimenti ejus, quod eft Ecclefia fin& ruga, & ma-

lf

cula ( ibid. ) AgnofceReligiofe, caput, adoraungentem, lauda vefti-

aC

mentum.

"

Tunc ceperunt babitare in unum habentes omnia communia

K

A

l

Sancli Apoftoli, primi Religiofi, in quos, veluti Ecclefiz primicerios, illud

tdi,

unguentum dilatatum eft. — Ipfis ità unétis, quis ungi, quis imitari nolit?

tte ad

Ecce quàm bonum babitare fratres in unum ! ifta. fuavis melodia , mona-

pa

fteria peperit,

Ad bunc. fonum excitatifunt fratres, qui babitare in unum

jarti

concupierunt ifle verfus fait tuba ipforum. ( Aug.ibid.) O tuba Angelica

Pitri

Religio, quz noncanis aliud nifi bonum, non fuades nifi habitare ia unum,

dtíte

non convocas, nifi Fratres.

Dulceverbum bonum, dulciüs Fratres, dul-

infob

ciffimum babitare in unum, & jam in terra preguftare vitam illam, quam

fion j

inunum concordes ducunt Beati. — Nom omnes capiunt, verbum boc , fed

itt

quibus datum eft, ( Matt. 19. ) oratu DEUM, ut veluti unus ex his fratri-

poni

bus idcapias. Capies veró, fi tux vocationis felicitatem fciveris eftima-

beie

re. Vocatus es ad Donum , vocatus inter fratres, & ad habitandem in u-

lts

r

"um

^

Medit. 1. Diéi V,

155

—

UrICa

num cum fodalibus Auguftini. Gratias age Deo, qui fi-bi dedit de pau-

id

gloriari poffe ( Regula) certé bonum mili lex oris

)

perum fratrum focietate

man,

iui, Auguftine Pater San

&e, fuper millia auri €9 argeuti.

*

Il. A Chriffo ros Hermon, eff gratia DEI interprete

Aug. Cirtbf.cit.)

Qum n

fed hic ros ipfi vifus eft cadere fuper monalleria. Hec voluit inteüigiFra«

!

u

ires mei, g*ratiam DEF effe,

qua fratres babitant in unum ex illius gratia, fi-

cut ros deCelo. Quat: D

ivinz gratiz receptacula funt Monachorum ha-

"us »01

vis

bitacula pro omnibus , propriá folüm malitiá accidit, fi quisplam de illis

Is tt

nolit fe facere Concham aptam ad recipiendum, Etíiné dubio gratiarum

'Efzmvïm-

Divinarum pluvis voluntaria (P(. 67.) datur Religioni, in qua adeó ube-

res fructus. quotidie naícuntur irrorata à Divino fpiritu certiffim cre-

nz,

areinmt

ditur , quz tot Sanctitatis gemmas producit. Coclo non impar, quod"

fimile cenfetur bomini negotiatori, querenti bonas Margaritas, qui inventa

etiofa comparavit eame.

Et tu mi Religiofe, negotiatus es hanc

una pr

gemm

am terreflris cujusdam Coeli , curm tibi Keligionem unam prz o-

IHl

mnibus elegifti, — Vide, n& pretium ejus apud te,

tuá incuriá, vilefcat. Vi-

de, n& ros cadat inPetram, — Tu, & tui fimiles, optate roremr ifum, com-

pluimin

i inde , fed ut terra bona , alioquin nou. poteritis tenere, quod profite-

qmini.

Et n& furdo canat Pater, efíto tetra bora, terra apta ad rorem gra-

tim recipiendum, — Dic cum toto cordis affeQtu: Unam petii à Domino,

banc requiram , ut inbabitem im domo Domini.

o

IH Ouoniaur ibi mandavit Dominus beneditlionem , ubi mandavit?

m

itu

j

h

in fratribus, qui babitant in unum ( in P(al, cit.) En novum ad Religionem

zítimandam motivum , mi Religiofe ! benediétio eftin ea pro te à Patre

g,öma

U

dvedi

zterno, qui eam tibi deftinavit, benedictio à filio , qui in ea te imitato-

motia

rem fui voluit in Cruce, benediétio à Spiritu S. qui in ea tria vota faci-

om

Pro affequenda benedictione debuit Jacob à Ma-

110$, ii

enda, tibi infpiravit.

at

tre adjuvari. . 'Tibi eam Mater hxc fponte dat , nec timendum, ut quis- .

e Doh

privatur, quía

;, f1011à

piam Efau illam tibi przripiat , quando nec ille eà fubinde

( A

articeps eft falt&m omnium timentium D EUM, (Pf. 118«) 5i beueditlio

Patris firmat Domos filiorum, CEcclef.3.) jam nova fuper te benedictio

Ji

qaC[lCa

: u

defcendat neceffe eft, qui filius es Benedicti inter Patriarchas Auguftini ,

infobole per totum mundum dilatata, an tamen id zftirnas? an te fort&

jjrar, OU

m, ?

non poenitet hzc caftra fecetum ?..quod nollem , potius dic tibi ipfi, an

d

in ea benedictus Jacob es? an potius Efau?. qui ni refugiasad planctum

büf j

poenitentiz, benedictionem fpezare non potes, bt ille. Mallem tamen te

fis ff

benedictum Jacob, qui Deo pro vocatione gratias agat, qui Religionera

"T

dia ;

du p

benedicat, qui fccuti fuerint bans/ïveguïam, pax fuper illos 85 mifcricor.

n

T

!

136

'Medït.— '-'I. bici V.

qui te benedixerit (S. Religio fit ille beneditlus! & ut DEUS tibi mandet

1

benediclionemi, propone vivere cum fratribusin fancta unitate.

IV. Sed qui funt, qui babitant imunum? illi , de quibus didum eft : Et

erat illis auima una , && cor uman ia DEUM ( Pfal, 132.) Religio multi-

tudinem identificat in una effentia , in uno animo DEO ferviendi in uno

.!

Corde pacificé conveniendi,adeó, quod imago quedam Divinz Trinita-

fis & unitatis exiftat,

Soli quafi Religiofi funt veri adorateres D EI in

fpiritu ( Joan. 4. ) vel ab ipfo nomine fibi fpecialiter à Religione attributo.

f

j

^

I

Religio eft, quz DEO, ut primo rerum principio,fupremum defert Cul-

À

tum, ab illa Religiofi Cultores DEI antonomafticé dicuntur ( 2. 3. q.186.

tihilo

a. I.) utpote qui ad hoc inflituti funt, ut continuó in choro, & templo,

lqude

DEum colant, adeó, quod hzc magna vi:tus in Religiofis quafi in Prin-

Qatet,

cipali fubjecto locum fibi vendicet. " Donet fxcularis Deo, orando indie

u

lm

unam horam ; Religiofus dabit quatuor, & quinque ; offerat hic bonafor-

tunz , ille confecrat propriam voluntatem &c. ità quidem, ut cum fxcu-

tenc

laris offert victimam, Religiofus immolat holocauftum , quo mediante,

&df

non per partes facrificat, fed fe ipfum totum facit cremari , lento tamen

(tile

Martyrio. Eft & aliud hujus unitatis beneficium, quoa in imperfectum

ln j

etiam animum redundat, cujus culpa fi fit levis, quafi abforbetur à mul-

100.)

tis aliorum bonorum bonis operibus; fi veró mortalis , facilius refurgere

fityer

fperatur ( D. Th.ibid. art. 10. ) xftimashzc? fed nofce: Communionem

Q

m (

A&l Y

illam prodeffe magis illis, qui ferib fe ad D EUM convertunt. — Unitatis

a Une

hujusbonum redundare potiffimum in eos , qui fe totos Deo addicunt.

Cone

DEus propri? eorum eft, qui ei fervismt, qui libentev fub ipfo funt ( PÍ-139.)

Ton v

vide & tu, an libenter füb Deofis , & unitatis privilegiis gaudere valeas ?

Smperi

US f

? 2

Affe&us Conclufivus.

A hs

U autem Domine delectatus odore Sancti templi tui , miferere mei

din j

fecundüm magnam mifericordiam tuam, propter Nomen tüuum , &

M€ding

nequaquam defere coepta tua, confumma imperfecta mea. — Hi funt fer-

gintza

vi tui fratres mei, quos filios tuos effe voluifti , Dominos meos, quibus

&

juffifti ut ferviam, fijvolo tecum , dete vivere. — Indicabo me talibus, re-

pudi

fpirent in bonis meis, fufpirent in malis meis. Et Hymnus & fletus afcen-

I o

dant in confpectum tuum de £raternis Cordibus Thuribulis tuis. ( Conf.

am'mu;

ïG. C. 40 j

J

Oratio S. P. Domineaoverim qme.

|

, qta

Legatur pro opportunitate lib. 8. c. 6. à n. 4. fermo devolutus ad

monafteriorum greges, & ubera defgrta Eremi.

À

Säru;

*

Serutin. I. Diei -V.

137

nl

fandu

$a.

&

/

Seratinium 1

mcridiapüm.

d

) fulti

|inuno

Inni-

L

Quomodo obferves Sacram Regulam ?

DELM

St verum, «on ficut fervi fub lege , fed ficut liberi fub gvatia conflitu-

tinbuto.

E

t funt filii Auguflimi , attamen libellum Regule vocat Auguftinus

ert Cul-

fpeculum , ut in eo velut in fpeculo fe poffiut infpicere. Hocfpeculum

0196

tibi hodie przfento Religiofa anima, ut in eo videas,, an illi conformeris ?

templo,

Equidem ípeculum habethunc modum, quod cujfisfinà fuco faciem de-

in u-

claret, & veftem. — Idem facit SacraRegula, quz infuper mores, & vitam,

lo ndie

À

utin fe eft,depingit.

Vide igitur, quidtibi divinet? dicuntur pulli aqui-

yonatote

larum probari ex confpectuSolis. Pater nofter probat filios fuos oppo-

m [zcie

nendo eis Regulam , hos, qui eidem correfpondent veros, illos veró, qui

vediante,

ei difformantur, velut fpurios, rejicit

Non rovi vos, dicit cum Chrifto,

0 a

uid eft won novivos? in Regula mea vos uon agnofco. . Novi euim Regu-

erfeQutt

la juffitie mea , don illi congruitis , declinaftis ab illa, diftorti eftis , (inbf.

,ämu.

100.) difpice, num & tibi id non improperare jure poffit? impropera-

dugut

bit veró, fiin Dei & proximi amore te non exerces, fi magis cures propria,

quàm communia, fi pauper fis inflatus, fi carnem non domas jejuniis , &

Jn;oneta

Vaitati

abítinentia , quantum valetudo permittit.

Si extra horam prandii pro

yoicunta

confueto habes gentare, merendare? Si oculos figas in objectaillicita , fs

non vivis concorditer, fi injurias non remittis , fed vindictam cogites, fi

fo9)

« idta

Superiori ütPatri non obedis, fi denique in inceffu, ftatu, habitu & mori-

bus tuis non curas dare fcandalum , neque SanClitatem fectaris.

uid

ad hzc refpondes? Si te reum invenis , dolendum de prateritis , caven-

stte n

dum defuturis.

Sequendus vir fecundüm Cor Dei Ven. P. Francifcus de

Medina, quem tibi in exemplum propono. Hic DEI fervus vixit nona-

jutt ,

furtite

ginta annis, & nunquam inventus eft reus contra vota , Regulam , & le-

ges Religionis ( Jacob. Jord.in Hift. Arragon. ) O fi faltem te ad com-

punctionem cordis moveat, quod nedum contra Regulam deliquifti , fed

lius, f

nec contra eam delinquere tibi cordi duxiíti.

Nota: Debet effe impiger

animus , ut voveat, €9 reddat (inPfal, 132.) alioquin melius eft 10n vove-

1

( Conl

re ,quàm poff votum mon reddere. . Propone deinceps meliora,

ouutus 2d.

S

Pro-

Squ

j drs

138

Propofita, Examen: Fïïi' V

*

trad

?'CDFJ

Propüjim » Keheiofum z'?afemä veformantia.

inC

flme

1.. Ex fpeculo Religionis difpicere, hinc mundum:, ejus vanitatemy

& caducitatem: rerum: confiderando ;; hinc ftatum Religiofum ejusque fi-

turur

nem, DEFI gloriam,animarum falutem, Deo: ferviendi commoditatem, &

&m

inde mundi concipere: odium, & Monaítice vite amorem.

quoti

2. In pretio habere' omnes. Religiofas communitates. zqualiter ac

DT

fuam, nec de una, nec de altera. malé loqui, fed DEum pro earum exal-

Centt

tatione & augmente:

Tüur i

V.

;ä: fpiritu. exorare ,. przcipué: in feftisSS. Fundato--

tum d

rum.e

3. Siquz bona de: illis audiat , exultare, fi mala accidant, compati;,

pea

& Deum pro remedio exorare , quoniam bona quidem redundant etiam:

quy

fntt;

in aliam. familiam, mala. veró plangenda funt , né Deus puniat uniyerüta.—

f£em

*

lauda

4. Amore commtuni' profequi nationem; quecunque: illa fit, ex qua:

Qo,

'fü:l;

Corpus Rcligjon?s componitur; quoniam: idem. Dominus. omnium.,

qumt

df

Examen pro exteriri veformatione.

nyl

*. Am dele&tetur converfatione cum religiofis, av potius cum.feculo ?

gaudi

lorm

2.. An apud fzculares defectus; fratrum. [uorum : , vel. aliorum religiofo--

rum detegat ?

Chox

3. Andefeétus. à fzcularibus narratos de Religiofis familiis.in: bonampar-

dee£

tem interpretetur; an potius adjuvet taxare?

ftot

i

4» An.odium in Corde foveat, erga aliquemordinem, illum profequen--

do, vel aliter invidia. exagitando , hzc mala eradicando:

; qpcniaxm

1 Ve

gocent communitatibus. Religiofis quàmplurimüm..

lrm

V

fttsi

Irem,

Le&Gio Antemeridfiana;.,'

(

huic

De P/[alnodia.

Jte

$aliniifti;, quos cantamus: ,. 3piiitu-DEI'di&ante' ditli €9' confcripti funt,,

Ut x

^ inquit facer: enarrator Auguítinus in Pfal. 62.. & quia infuper. totam.

DEU

P

QUs f

— facram fcripturam, utriusque Teftamentiin verfu continent ( Davidis.

*ii] (

enim. intentio. fuit , üt obíervat Noft. Jacob. de Val. in prol. fuper: pfalm.

tra&T

li

ILect. Antemerid. Diei v.

139

ii r

tra&hi T-ex 'fcripturiä weteris Teftamenti prophetice inferre myfteria ad-

ii

ventus Chrifti, incarnationem , paffionem, Refurrectionem , Afcenfionem

in Coelum, Ecclefiz & Sacramentorum inflitutionem, in geftis veteris Te-

vanitatem

ftamenti figurata ) & confequenter per pfalmos annuntiatur, quidquid fu-

turum erat temporibus noftris, ideó (in& dubio in magno prétio habendi

uique f-

daren, &

& recitandi funt, cum per illos fidei naftrz articulos profiteamur , &

quotidi& decantemus. Denique fi ordinem pfalmorum obfervemus, pfal-

qualier at

mus quinquagefimus eft de poniteutia, centefimus de Mifericordia G$judicio

um exd-

Centefimus quinquagefimus de laude Dei in fantlis fuis: ut inde inftrua-

Fondato-

mur, inquit Auguftin. ( in P. 150. ) eo nobis univerfe vite Chriftianzfta-

tum defignari, fic enim ad etermam beatamque tendimus vitam , primitns

b COT

peccata noftra damnando , dein bene vivendo ., ut peft condemnatam vitam

qdant etm

malam geflamque bonam mereamur eternam. — 'Hinc pomitentie vox Mi-

vniveritae

ferereg: Juftitie vox mifericordiam €9 judicium cantabo Q$c. vite eternevox,

laudate Dom. de Colis. Adfunt & omnia fonorum genera, vox eft in Cbo-

O0 , flatus in Tuba, pulfus in Cytbara , ut mens, spiritus , &9 Corpus DEUM

[i, ex qua

Ill«

fe totis laudare velint&8 adorare. — Ex quibusfequitur , Pfalterium Davidi-

cum effe quandam £alam, per quam Filius Dei deCoelo ad nos defcen-

diffe monfiratur , & nos iterum ad 'eum afcendere perignita fufpiria &

T

myfteriorum raminationes facilé valemus , quoad ufque liceat intrare in

alo?

gaudiumDomini. Etquidemin'hacfcalaftantemvideo Dominum Ange-

lorum , & ipfos beatiflimos Spiritus , à quibus non folüm modus in

rigfo-

Choro verficulos alternatim canendi in Ecclefia receptus eft, fed etiam

defectus pfallentium fubinde compenfatus. "Tres prorfus in ordine no-

jonar pite

ftro fe efferunt viri Sanctitate eximii, cum quibus Angeli horas Canoni-

Primus eft Ven. Gundifalvus de Barahona.

«as in choro perfolverunt.

*.4*

vofequet-

2. Ven. fofeph deRoemos, & 3. Ven.T'etrus à Flerentia, qui in Ange-

, qpom

lorum confortio horas Canonicas abfolviffe reperti funt, cüm alii confra-

tres iplorum , cafu fortuito ad matutinum non excitarentur ( Cherle in

Erem. Aug. pag. 113. 114.179. )

Quid de aliis dicam viris in omni Religione Sanctitate illuftribus

huic Scake innixis, quos citius à vita dimoviffes , quàm ad deferendum

falterium Davidicumperfuafiffes. Steterunt inea cum tanta conftantia,

ut fzculis forent admirationi, ipfe B. P. Aug. de fe fatetur, prima Vere in

DEUM converfionis incrementa fibi pfalmos "Davidicos fuppeditaffe,

e [Oüm

uas tili DEUS meus voces dedi ( 9.'Conf. c. 4. ) cumlegerem pfatinos Da-

vid, Cantica fidelia, && fonos pietatis, excludentes turgidum Spiritum ? quas

(B

3vldl$

jn

€9 quomodo inte in-

p )

[à

tibi voces dabanf Catecbumenus in villa in pfalmis ilis,

Jiamma-

346

Le&t, Antemerid, Diei V.

L

^

:jïzmmabar ex eis; Q9 accendebar eos vecitare, fi. poffem, toto terrarum orbe,

G

adverfus typbum . generis bumani ?. Si alia vis exempla domeftica, dábo ,

f

ene

il

til

prout Pater Sanétus erat fuave fonantis Ecclefie vocibus vebementer affe-

tus ( ubifup.c.-6.) ità —feq-uaces habuit Filios & filias , integrum quoti-

fü

€ià pfalterium dixit S. Felicitas, foror Auguftini. B. Chriftina feu Oringa

&i

folem ítitit, né occideret , quoufque íorores fuz , alib forte lumi-

i.x

ne orbx , horas Canonicas terminarent, in Choro videbatur a

ffiduus

J

)d

Ven. P. Melendez, & Francifcus de Medina , etiam dum ea die przdica-

[

']/

bat, egrotantes quoque & ipía die mortis BB. Hermannus de Hallis, &

tene

Bartholomzus de Pallazolo Breviarium dicebant, nec B. Arnaldus citibs

-Spiritum Deo reddere. voluit, nifi penfum officii Ecclefiaftici abfolviffet.

»

jid

CDiarium P, Arpe quoad figulos. )

gj

Mirabilis prorfus erat ad pfallendum amor B. noftri Antonii de A-

j

mandula, qui poft mortem in choro pfallere, & campanulam pro matu-

tino fonare videbatur.

JEterna dignus memoria B

-

-GuJielmus Cremo-

T

H

nenfis Generalis perannos fedecim, verba

funt Jord. de Saxón, ( in vit.

M

P.P. lib. 1. cap. 13.) à Clem. V. fattus Epifcopus Novarienfis , nolens

(

. propter Epifcopatum fratrum fuorum Communionem deferere, duode-

[v

n

- «im fratres [ecum in domo Epifcopali habebat, cam quibus ipfe in Ca-

füm

* pellaEpifcopali Divinüm ófficium, diurnum paritez, & nocturnum, ficut

fie

* antea in ordine confueverat, omni nocte fargens ad matutinum, cumno-

m

- taperfolvebat, Sic ifti Venerabiles Pfalterii Cultores , exemplo fuo no»

Ul

bis praiverunt, ut ab illis difceremus Píalmodiz imitationem, & zítima-

i

&ionem, extra dubium enim eft, illos Sinctz iftius recitationis intimam

v

[2!;

medullam infpexiffe, quz quidem ineo eft fita, ut p(all

amus fapienter, feu

(ty

àt legit Aug.zutelligenter (inPf. 30. ferm.

3. quoniam ille , cui pfallitue

p

Deus efl, fi orat pfalius, orate, [i

geuit, gemite , fi gratulatur , gaudete , fi

Tieci

fperat, fperate, fi timet , timete. Hoc eft : 'ut fuus verfum fequatur affectus,

füus

quod quia prob& fciverunt benedictz illz animz , ideo ad mentis eleva-

i

d

tionem pfalmodia utebantur , felici prorfus eventu, quod toti rapieban-

Q

tur in Deum, & horum inferiorum obliti, fiebant Extatici, cum D. Tho-

Diti

ana Villanovano , cujus extafim in Antiphona Nonz ij/is videntibus ele--

W

vatus eft, audita per duodecim horarum fpatium , ex vita ejusdem novi-

D

mnus.

N

2

d

Admirabiles enim ad mentis elev

ajtionacm' funt fententiz , quas pfal-

8ni fuggerunt , dum f(cilicet, vel D:

DUI

ei adjutorium in initio cujufvis horz

pet

petimus, vel fidem vivam , pem, aut amorem elicimus ,

dum glorianz

Patri, filio, & fpiritui Sancto dando,

eum adoramus, & jam DEUM, janx

j

u

*

! Crea-

Leéct. Antemerid. Diei V.

I4Y

0l

U

h

Creatorem, jam Redemptorem, jam Glorificatorem &c. fervi, Creaturz,

G400;

redempti & falvati confitemur.

uid, quod ad evertendas hzrefes Pfal-

Mil

J

mi quam optim? condacant ? Autnor elt Auguftinus,is pfalmum quar-

Im quofi«

tum: Cum invocarem, adconvincendos Manichzos diligentes vatitatem ,.

u Oa

& querentes mendacium aptiffimum judicavit , ut vel'hoc folo recogitato

t lumi-

fani effe potuiffent , & agnofcerent Dominum , qui jam magnificaverat

-afiduus

Sanctam fuum, ideft Chriftam , fufcitans eumà mortuis , & collocans

spradica-

ad dexteram fuam , & eo ipfo diícerent irafci fibi , & non alicui Genti

Falis, &

tenebrarum in eis peccanti, ut ipfi de coetero non peccarent , moxque

lu citis

fabjungerent: Quisoffendit 20bis bona? Et clamabam in confequenti ver-

palviffet

fa. clamore alio Cordis mei; O in pace, O inidipfum, O qui dixit obdormiam,

€9 fomnum capiam! legebam 89 ardebam uec inveniebam , quid facerem

i de A

fardis imortuis , 6 fuper fcripture bujus inimicos tabefcebam, (9.Conf.c.4.)

0 fatü-

Eam in rem faciunt, quz Ven. nofter Jacobus de Valentia refert. hic*

s Cremo-

cum ad inftantiam Canonicorum Ecclefie Valentinz, cujus Pro- Przful, feu

j (in vi

Gubernator per 16. annos erat pfalmos Davidicos mira eruditione, & ftylo

citra faftidium fluente expofuiffet, & applaufum univer(alem retuliffet ( fa-

;, nolens

». duode-

cilé fan& cujus cerebrum quafi vivi hominisrecens adhuc A. ré11. inven-

:in -

tum fuit, cum tamen ille An. 7496. Valentiz decetfiffet) rogatus expo-

WY

WR

&oxt

riere Cantica Prophetarum , & officii Ecclefia(fici, inter coetera etiam adi

! cumno-

)

hymnum Ambrofio - Auguftinianum exponendum fe fe accinxit. Ibi in-

9 luo n0»

quit: Officium Canonicum comipofitum , & recitatum fuiffe in hunc

Cuüm

&alime

finem ,. u* hzrefi Pelagianz fe Sacro-Sancta opponeret Ecclefia.

s intirtam

enim perverfus hic hereticus docuerit, hominem: ex fuis naturalibus pof-

st

fe peccata vitare , confequenter non teneri orare pro Divino auxilio, u£

prafervetur à peccato futuro, quia,fi in illud'incidat, eft maliti» ejus.. Sed

s pflltt

"

audit,

nec defunétis prodeffe fuffragia afferebat, quia fi quis ben? vixit, & mor-

31' &f&&usr

