Si veró eodem modó fe quis habeat , hodie , &

cras, noh videtur, cur ex tali intentione man& fa£ta: tibi ferviat , quod

p

;

a

feribo, lego, 88 mumero ( 1. Conf. 15.) amore. amoris tui facio iffud ( 2.

j

: tb

il

V-Conf. £.1«J

quid quid dicimus , €9 diximus, finem son babet vifi cbaritatem

3

pon

(m

22

Le&t. Antemerid. Diei ,

Cin Pf. 103.) quid quid loquar, cogitabo , agam, patiar, amabo te Deus

a

in omnibus ; cur inquam non effent fuz actiones meritoriz , modó per

Matt

grave peccatum Deus non offendatur , quo fuppoügo intentio pracedens

proríüs evanefcit.

&

.

ne v

Quamvis nemo negaveri

t,longé meliorem , & fru&tuofiorem effe

if

intentionem horariam , renovatam dictis formulis Auguftinianis, fub ho-

f

rz fonitu , aut ad quodvis opus fimpliciter primum & fpeciale, quàm

D

fuerit antecedens ; propter novum amoris ftimulum, & mentem in De-

Vitaiit

um elevatam , quod etiam fuadeo, videbitq; fervus Dei , magnam ex eo

&h

n

utilitatem provenire , tum propter fpecialem D EI concurfum , ad hanc

nl&

a&tionem, ob prafentix divinz memoriam, tum ob affuefactionem vigi-

DT

landi fuper opera fua, ut bené fiant. — Ufus veró tribuet facilitatem , &

rectam adeffe intentionem , probabit fequens examen,

ü

1. Tranquillé opus aggredi & exequi. * 2. Operibus vocationi fux

fuur

confentaneis.alacriter incumbere , nec ea aliis fufceptis , prefertim, quz

Tü

funt majora viribus, negligere.

3. Non efferri profpero fucceffu, nec ad-

verfo deprimi. 4. Opus fuum cum Chrifto in Deo abfcondere. . Nul-

iL t

la uri inuidiá , fi quis alius feliciüs , & recliüs operetur. .6. Amplecti

li QU

aquanimiter uilia, füblimia, ardua, levia, jucunda, molefta, proüt oc-

[fu )

cafio glori$D EI magis promovendz popofcerit. ( idem ubi fup.) Sic

Que w

veritati commenda, quid quid tibi eft à veritate , &9 mon perdes aliquid, €ó

&

u

fiuxa tua reformabuntur , fabunt tecum , & permauebuni, ad femper ftan-

Tifi

tem, Qd permanentem Deum. ( 4. Conf. c. 11.)

tuo 3

Coronidis ergó, fit pra&tica hxcintentio. Amabiliffime Deus , amo

Qu

Idl

Te ex toto corde meo, amo te eo amore , quó te amant omnes Angeli,

& omnes Sancti, amote fuper omnia, & quia fic te amo , ponitet me,

fa, i

Oi

& toto mentis mex affectu doleo, de te íummo bono offenío, deteftor,

& execror omne peccatum , à me quovis modo commiffum , & malo

t p

gulor

millies mori, quàm hodié te deliberaté offendere. O quàm vellem le-

0r

gem tuam à me in omnibus adimpletam! Scio te unicum meum effe fi-

Q

nem ultimum, & credo; En vita cordis mei! tu finis intentionis mez ,

tüm

L

te adoro, in tecredo, in te fpero, te amo, tibi gratias ago, teJaudo, be-

Tarur

nedico, & glorifico ; atque ut totum tibi cedat , quod fum , tibi offero

b

corpus, animam & cor meum , memoriam , intelle&tum , & voluntatem,

) !

& omnes fenfus meos , & per hec , exequenda bona opera , prafertim

b

U0

Q

vitam meam religiofam , paupertatem , caftitatem , obedientiam, oratio-

nes , mortificationes, & omnem virtutem, cujus exercende hodie mihi

05111

Veíi

&rit occafio, in unione orationum , virtutum , meritorumque tuorum ;

quid

Vong

Le&. Antemerid. Diei I

23

——

Deus

quid quid verb mihi deeft fuppletu tu JESU divino corde tuo, & SSnjæ

b per

Matris.

*

Nolo Deus meus vivere nisi

äd laudem & gloriam tuam ; ädciräö

ff

nà vel momentum decedat , offero tibi fingulas diei horas , quadrantes,

minuta, & in illis tibi confecro omnia opera indifferentia , omnium po-

bho-

qum

tentiarum , in &-externarum , fun&liones naturales , & induftriales; vitae

mez refpirationes , cordis arteriarumque pulíus , cerebri ac animz mez

| De-

a

vitalitatem , ipfam etiam inadvertenter factam digeftionem, nutritionem,

& humorum in diverfas partes fegregationem , fingulos literarum apices

| ha

in le&tione, oculorum motus in vifione , verba & Syllabas in locutione,

Vigi-

pedum greffus in deambulatione, fingulos bolos in comeftione, guttas in

10

fitis alleviatione , vigiliam , fomnum, ftudium, conatus, labores , occupa-

tiones , honeftas diftraliones , fanitatem, infirmitatem, vivacitatem fen-

(j

Que

fuum, aut debilitatem , & univerfim omnia, qu& ago aut patior , actu-

rus, aut paffurus fum , quz prorfus omnia volo, ut tibi in obfequium ce-

&

dant, & te authorem & creatorem füum glorificent, in unione operum

Nu

a

filii tui, SSmz Matris ejus, & Omnium Sanctorum. . O fi actiones meas,

?

Viv

j

NI

illà purá, rectá, fimplici, Deiformi, & infatigabili intentione elicere pof-

fem , quá elicuerunt Sancti tui, qui tibi maximé placuerunt, aut hucuf-

Sic

que ia Coelo eliciunt,. cum quibus te inceffanter laudatum; benedictum,

1

& adoratum volo, ac pro przfenti , & futuro, laudo , benedico , & glo-

ha

rifico, cum ea fingularum virtutum univerfitate , quz à divino intellectu

tuo affignari poteít , eoque fe extendere , ità ut aQtus mez fidei , fpei,

at

charitatis fit quoque ex motivo virtutum omnium elicitus, fic obedien-

qg

l

tia, fic oratio, fic omnia.

Deus meus , refugium meum , particeps fim

du

omnium timentium te, fervientium tibi in ccelo, & in terra, fpecialiter à

J

0f,

te peto, ut mihi profint nunc, & in hora mortis, & poft hanc vitam, fin-

10

gulorum Confratrum meorum hujus Conventüs, hujus mex Provinciz,

ml

Ordinis , nec non aliorum quorumcunque Ordinum , & Confraternita-

(fe f

tum ,. imó & totius Chriftianitatis , in toto univerfo , facrificia , oratio-

fféd y

nes, bona opera , Indulgentiz & merita , fingulariter ille continuus ho-

bt

rarum decurfus , quó in omni loco , offertur tibi oblatio munda , citiuis

erfonam

)äero

hic, ferius in orbe novo , à piis ubique animabus , quarum

aem,

induo, & cum iis tibi in omni prorsüs, in omni bono opere

É

rvio, &

ertif

cum eádem intenfione, & intenfionis vel operis fpecie fervire volo , ad

fatio

obtinendam in bono -perfeverantiam, gratiam finalem, peccatorum con-

O fi omnia corda

hi

verfionem, fatisfactionem, mei & aliorum falutem.

n

eorum haberem, ad te amandum, eorum linguas , ad te laudandum, eo-

rum

,

24.

Medit. TI. Diei L

^

——

Hiooit

rum vires, & vitam , ad debitum tibi cültum, & fervitium exhibendugs!

com.

omnipotentia divina virtutis infinite , fupple imperfectum defiderium

cor f

meum, qui me in facratiffima vulnera JESU mei, ejufque paffionis va-

lorem infinitum immergo, & hanc meam intentionem à divino ejus cor«

[/PI

aoj

de perficiendam includo.

MA

-. Qui noluerit quotidie hanc intentionem 'fibi familiarem reddere,

eit

eliciat eam in hebdomada frequentiüs , ut pro beneplacito fzpius in die

mentaliter eam. confirmare poffit , & ratificare; fufficiet etiam horarié

puur

[cdat

dicere: credo, auo , fpero, offero , unio. extendo, participationem defidero,

fcent

Quibus interim uti oportet in via , ufque dum intenfio noftra fiat tentio

Com

inPatria, — Neque enin: ficut in ifta vita fomni requies nos reparat ad a&io-

1j

/

uem, fed atiio bona perducit ad femper vigilautem quietem. ( inP[al. 114.)

*

"

"

QicQ

Verb

MEDITATIO II.

Pa

| "Ds Hne noüi*æ vocationis,

fm;

(iceb

[

Oratio previa ex S.P. Nu(zc ddejïe £Sc. htfuprà.

qui

Un&um L — Primum, prepter .zjubd'-in unum eftis cc;ngregnti, ut uná-

form

"nimes babitetisin domo, €9 fit vobis anima una , €9 cor unum in Deo.

poc

(Reg. c. 1. ) audi bene hoc primum , & audifti vocationis , & infti-

Y

Unus debet effe animus omnibus Regulz hujus Se&ta-

tuti tui finem.

por

toribus , habendi cor unum in Deo, non difperfum ad vanitates , & infa-

Omnes debemus

p

nias falífas, habesne tu illud Cor? alioquin excors es.

er(n

Deo fervire,, & faluti animz noftre vacare , credis hoc , an etiam facis?

T

.Magn

3

um , ac fublimis dignitatis, eft quodlibet Monafterium., fiquidem vo-

qui

catur

domus orationis, locus cum Deo fermocinationis, €9 aula cum: Ange-

tum

lorum Creatore collocutionis ( Orofco in Reg. c. 2.) Inhac aula , cum Prin-

ivl

cipe non converfari , quanta injuria! an tibi non improperanda ? in hec

Tam

Ioco cordis , fui fecreta cum Deo non conferre , quantus defpectus eft

an non tuz pervicaciz aufus eft ? in hac domo, orationi, & contempla-

ton

E

tioni non vacare, quanta profanatio eft! an Tàc otium tuum, & tepor ex-

fte

preffus non eft? petenda in tempore erratorum venia. Pater mi, pecca-

t

viiu celum, €9 coram te! Vravaricator redi ad cor , ut iterum vivas.

t

lL Ommes ergo wnanimiter , $ concorditer vivite ('Weg. ibid.) n

que

eflis geuere indnamur.

Religionem uou ideó. vocati fümus , uf wmo folitim ,

Habi-

i

Medit. II. Diei l.

:

aj

R;

Habitus non facit Monachurh. ,Tln una men[a comedamus , 'ctiam Judas

m

comedit de buccella Dominica, in uno cboro ad orandum congregemur , a

$và

cor nonorat, in vanum lingua laborat, 89 in exterioribus omnibus aduue-

TU

mur, cum poffint in veftimentis ovium effe lupi rapaces , non ife finis eff

noffre Religionis ( Orofio ibid. ) fed ut. corde , €8 (ptritu unum fimus , invi-

det,

cem nos in Domíno diligentes. — Poft charitatem nempe ergà Deum , e

ndie

charitas ergà proximum, ifte funt due ale ( inPÉ. 42. ) quibus nos przce-

Tari

ptor noftervultin coelum volare; per charitatem exgaDeum facimus nobis

l,

fcalam in Coelum , & per charitatem proximi juvamus nos , ut eo con-

tenio

fcendamus. Eft n& tua etiam hzc fcala, & ala? Sicadificatur Religiofa

12/0-

communitas, quia Frater, quiadjuvatur à Fratre, quas civitas firma (Pxov.

)

18.) Tu forté deftruis parietem , pér odium fraternum , feminationem

difcordiarum, — 'empus eft, ut purges ab hac fcoría cor, cogitationem ,

verba, opera. Vide igitur, n& in hoc fine corrumpas.

AIL . Nulli prodeffe impium , €9 crudele (in P. 99.) non eft dignus S.

P.vbcari filius , qui pro modulo fuo, erudiendo populo, ac moribus re-

formandis , non fert fuppetias ( Nev. in Eremo Aug. ) Seraphim nofler

dicebat; Molo effe faluus fine vobis. ( Serm. 17. ) Scribebat libros , docebat

indottos ( Propr. Ord. ) & filius ejus in zelo animarum fanguebit? Ad

quid fe&tamur Regulam Apoftolicam , fi evangelizare nolumus , docere

Ifb

formidamus? Ad quid in medium urbium translati füumus ex Eremo, fi

pro capacitatenon ftudemus eruditi effe , & erudire? quid ad hec Cor tu-

"

um Religiofe? AMajus damnum in utius anime ami[fione eft, quàm mille cor-

orum (S.P. Aug. €. fi babet 24.9-3.) & tot animarum millia quotidie

l

f

pereunt, tenon compatiente, neque fuccurrente cum tenearis, & poffis ;

ef1Us

erifie adeb impius, & crudelis? puto tangi tua precordia. "Times ta-

1

d

men né cüm aliis predicaveris, ipfe reprobus efficiaris , ideó difce priüs,

T

uàm doceas. ^Propone deinceps te media ad hunc finem apprehenfu-

Atfi

rum; funt autem : cura animarum , Concio , Confeffio , ftudium, his

hii

vaca, felix futurus, fi vel unam animam in Coclum perduxeris, O uti-

]^

" no

nam!

IV. Pater

i

'-no(ler ïiübet, ut bonoremus in uobis invicem Deum, (Reg.)

"

h

confiftit quidem hoc in charitativa quadam zítimatione ad pares, vel ma-

d

Ji

«

jores, quia omnes Confratres fumus , fed ampliàs extendi debet Chagïi-

"i (f*

tas.. Dicam propter boc bomiuem effe creatuvam. diguiffrmam , quia ver-

P

bum caro fatiumeft ( Solil.c. 8.) Magnus honor , fed major follicitudo ,

ux filium Det fecit affumere carnem, ut compati poffet noftris miferiis,

)N

vll

circumdatus eadem infirmitate. — /bi dicetur- tibi, quid te oporteat facere.

)

[

(AGtor,

E

26

]

M;d'it. IT. Diei T.

i A&or. 9. ) Ecce Deus ità follicitus erat pro horhine,*efn& & tu? quo-

K

Xnodo Cordi tuo fixa eft Apoftolica fententia : Orate pro invicem, uf

falvemini? (]Jac. g.) timeo tibi excidere tribulationes plebium , pericula

populorum, infidelium cecitatem , Ecclefiz neceffitatem &c. & tamen in

his gemit creatura Dei , & parturit ufque adbuc ( Rom. 8. ) longé adhuc

à fine tuoes, fi incenfum orationum, .& facrificiorum tuorum pro ma-

lis à populo Dei avertendis , Deo quotidie non offers. O mifericordia

fetiit

qu i

ánfinita! Sit mihi ab hodie pulla veftis mea Signtm plantifis (Nav. fup. c.)

ad deflendas, & arcendas humanas miferias; Tu preces fuggere, quas

üij

üm

ipfe propitius audire, & exaudire delecteris,

IW" J

Áffe&us Conclaufivus.

*F

À mihi Dofnine cor, quod te timeat, mentem, q'kuæ tc-diligats pre-

fta mihi Domine, ut fraternam femper tenere valeam charitatem , &

mala mea non oblivifcar , alieria plangam. — Oro Domine pro univería

Kcclefia Catholica, cunétifque, qui pro amore tui Sanctolaborant. Prz-

fta Domine lugeritibus confolationem , pauperibus proteCtionem &c.

a mihi indefeffum animarum Zelum , precibus & rmeritis gloriofe V.

Mariz , Domin mez, & omnium Sanctorum, Amen.

N

- Habetur Medit. c. 40. & 36. c. 400um. 5

:

chieF pro fgüori oratione,

tilate

filibet.

über

J Oratio S. P. Dorine Deus noverim me. àt fup.

(

Pro commoditate lectio ex Medit. c, 15. & Manual. C

Wn,

I v

Cord

Recolle&io pro prandio, & czna,

e5,|

uïtim;

Ratet Spiritualem aliquam , fin& ulla fatigatione , tempore renfa le-

p

&ionem , lulra coenaculüm Chrifti cum Diícipulis fuis ccenantibus ,

inten

jn quo haud dübià plures ex Apoftolis eum coguoverunt in fra&tione parris,

A fj

ut Dominum & Magiftrum fuum j pete & tu ab ipfo hunc pànem vitz,

fis,

«t fic eundem cognofcere , & amate liceat , non ad negationem, üt Ju-

Wa 1

hiC

dss';,þ fcd ;Qïfeiqgciam : üt fidelis difcipu?uæ

Dnqu,

E

Vivq

Poft

27

Lc& IP.o-merid. I. Diei.

QO

A

APOQ Mänfam Nona

, deambulatio, Can

:

tUl

ritualis,

tus Sp;--

"n

dhuc

Ora Ta, Przces: Officium Majus Beatiflimx V. Bofarium offic. Im-

fd«

maculate Concept. Officium de S. Jofepho cum Litaniis , & alía

ordi

quz devotio fuggeret, admonente Bmo P. (inPf, 96.) Homines Santtos at-

.C)

fendite , qui funt fimiles Angelis Dei , illius gloriam querunt , quem diligunt,

qui

ad ejus cultum , ad ejus orationem , ad. ejus. contemplationem ouues, quos

diligunt , r.

L

[unt. Angeli,

pere, 88 imflammare ffudent , ipfim iliz'; aununtiaat uon fef quie

Le&io Pomeridiana.f

p

n,d

. JDe amore fenis per *vocationis g]limatte-

TT

/

4Zems

D

&t

H Vt

Agna ves eft amer , inquit in Schola Amoris, infignis Paleftrita Aw-

M

guftinus ( Manual, c.20.) Siquzras quare ? refpondet: quia pe£

illum anima Deo conftanter inhzret. — Siquidem amor dat familia-

[orté,

vitatem, familiaritas aufüm , aufus guffum ,

uflus famem, adeó , ut qui vult

babere notitiam Dei , brevicompendio a

1

eam pervenire poffit, fi ame£

Cibid.) Etcert& anima amans fertur votis, trabitur defideriis ad em ama-

tam , quàd totum hominem lucratus fis, filucreris amorem. — Idem fit

in via virtutis, quam in tantum decurrimus, in quantum illius amorem ín

corde nutrimus, Hinc ille in piis animabus abítinentiz, hinc juges pre-

ces , hinc in fervitio Dei conftantiz , & vita exempláris , ex amore finis

ultimi , ad quem per folam virtutis viam pervenitur , quia ex efficaci

L

intentione , feu amore finis eliguntur media virtuofa , quibus pervenitur

jus,

ad finem , quod fieri nequit áin& amore mediorum ; nam cui placet fi-

fl

nis , debent etiam placere media , cüm hzc fint via ad finem : Quod fi

yild,

una quzvis Religio à Sacra Sede approbata fit via ad Codlum , qui ama-

uje

bit Coclum , five falutem fuam, neceffe eft, ut etiam amet (nam Religio-

nem, ad quam eft à Deo vocatus , & in ea profeffus, ut (ecundüm ejus

vivendi methodum fibi fcalas faciat in coelum,

[|

It/ä affici folent fuz xocationi Scrvi Dei, ut

eam inter primas à Deo

2

ob-

ptt

28

'Lc-:&.. Pomerid. I. Diei.

—

ent )

obtentas gratias, reponant ; & qvandoque à Deo ad illam rocntur; ut

ad'noftram Religionemr vocati: funt prodigiose& BB. PP.' Evangelifta ; &

Km g

Peregrinus , & B. Chriftina de Aquila; B. Rita de Caffia per SS. Joan-

pïofe

nem Bapt. S. P. Auguftinum , & S. Nicolaum de Tolentino , plané in

vinà.

Monafteríium claufis januis introducta fuit ( Nzv. in Eremo Auguft. pag.

vera

"

à96. 386 419.) quandoq; nutantes confirmentur, dicaturque eis à Deo

»

[

quemadmodüim dictum elt Divo Nicolao Tolentinati : Pocatiose , quá

I5

vocatus es, perinaue ( Propr. Ord. ) Cüm B. N. Joannes Gucius, Sodaliti-

jj, V

l m

£^

um Eremiticum deferere ftatuiffet , jam jam difcedenti Chriftus obuius,

ia

AV

facrum latus fugendum dedit, & in Religione perfiftere fecir, (idem pag.

pat1

294-) alium adolefcentem-deferendi infüituti confilium ineuntem , redu-

qun

xit B; Joannes Bonus Mantuanus , cüm nudis pedibus fuper prunas ar-

nl

L.

dentes illzfus deambuláffet ; & titionem ex foco arreptum , terreque in-

qua

fixum, virentem in momento effeciffet , dicens : Similia preflare Deum

ii

iis , qui im ejus cultu atq: obfequio permauerent, ( Propr. Ord; & Nv. pag.

Àugi

285.) Et fané gratiarum maxima fit vocatio ad Religionem, & in ea per-

ad ni

m

manentia, quia Deus, quos prafcivit , €9 predeflinavit, conformes fieri ima-

p

ii

à

ginis Filii fui , feu quos voluit effe imitatores Chrifti JEfu , illos vocavit

[[0777

( Rom.8. ) qui veró funt magis Chrifti imitatores, quàm Religiofi? qui-

bus incumbit catnem fuam crucifigere cum vitiis , & concupifcentiis , ià

ln

1ütes

utcum Apoftolo repetant illud:

Vivo non jatm ego, vivit verà in me Chri-

IU

r

fius ( Galat. 2.)

ju St

Hinc inter no

biliffimos predeftinationis effectus ponunt Thwlogi

€X at

vocationem, ( Gav. q. 17.a. 16.) quod fi vocari ad fidem , & Sacramenta

.

fidei adícribi debeat , przdeftinationi divinz , quantum ex parte fua eft

Cs

intendentis vocatum perducere ad gloríam, modó ille cooperetur, quan-

rem i

tó magis ad Religionem Deo prxdeftinanti, feu volenti dare gloriam , ad-

C

fcribi debebit, qui fic vocato, innumerabilibus gratiis,prz coeteris füccurrit?

athC

Habeat fzcularis gratias tres, Religiofus habet earum centum, & plures, quiá

Qo

uotidiana,irno momentanea auxilia,ad contemplationem mortificationem,

M

obedientiam,paupertatem,poenitentiam, humiliationem,charitatem, & alias

£01)

t

virtutes, quarum occafio ipfi femper datur, adeó ut $. P. Aug. jure meri-

ti!

to pronuntiaverit (ep. 137. ) Se iis, qui in Monaflerio profecerunt , non vi-

ï* Cmï

diffe meliores ; & cum admiratione luftratis Mediolani , & Romz Mona-

Bu u

fteriis, propter regularem obfervantiam , in Chrifliana cbaritate, Sanlita-

fb

1e, obedientia ininferioribus, doctrina exemplari in fuperioribus, ea non

dubitavit afferere: Diverforia Sandorum ( l. 1. de Mor«Eccl. c. 35.

jua

fy

Pluribus in eam rem conveniunt titulis 5S. PP. cüm Religiofos vo-

N

cant.

&

. Le&t. Pomerid. I Diei.

29

m

cant Angelos terreftres, Cives Sanéctorum , & Domefticos Dei, nobilio-

H &

rem gregis Dominici portionem , florem Chriftianitatis ; à divo Spiritu

Qal»

profecto edo&li, fimilia przdicata eis cum veritate competere, quos di-

E

vina mifericordia ad füblimiorem pre coeteris Statum vocavit.

Primus

pb

verz fidei Prdicator, & totius mundi miffionarius, Chriftus ]Efus, duo-

decim fibi elegit cooperatores , SS. Apoftolos , undé univeríum orbem

DeoA,

Qui

reformaret , fed prius eofdem ad fequenda Evangelica confilia informa-

vit, ut primos eos Religionem profeffos , votis etiam arctioribus Deo

?lïri-

lus,

liga

tos exiftiment Theologi , & affirmat (N. Crufeniusin Mon. Auguft.

n

par. I,C.2

.) quod fi SS. Apoftoli,

Orbis terrarum gloria , ipfi celi, qui

AU«

enarrant g

loriam Dei , ipfi tontes excelfi, ipfi Tube Evangelice (S.P. Aug.

ru

paffi

min.P

(.) ipfi deniq; Legati Dei , vitam amplexi funt. Religiofam,

eie

uantüm inde honoris derivatur in Religiofum, cum horum Principum

Jrtt

agit

Collegam, & Sectatorem? Et veró id re ipfa habere voluit D. P. N,

D5

Augu

ftinus, cüm fuos Alumnos fub Regulam collegit Apoftolicam , ut

d«

ad normam

Apoftolorum nobis effent omnia communia, cor unum &

Itj

anima una in Deo, cemmune autem in paupertate e[fet magnum, €9 uber-

jil

rimum predium ipfe

Deus (ferm. 1. devit. com. )

em 1

Qu

Sunt quid

in quovis hominurn Statu, in Ecclefia Dei ViriSancti,

1l

plures veró incomparabiliter Reli

giofi ," quód Sácros eorum Coetus vo-

Quantus honor hic effe membrum hu-

!i-

care poffis Pantheon Sanctorum.

jus Statüs, coelico

larum fratrem, Sanctorum Alumnum? Non eft ordo

larium S. P. Auguftini, S.Benedicti,

nl

ex antiquioribus, Canonicorum Regu

ena

S. Dominici, S. Franciíci , uti & nofter, qui eorum mulia millia nion

cenfeat. Ex poflerioribus , quifque ad minüs Sanctum fuum Fundato-

aiei"t

lal*

rem habet Sanctum , quod fzculares Familiz , de fuis Conditoribus di-

Hac abíq; dubio de caufa : quia Religiofi in. terra

i

cere non poffunt.

uH

adhuc, oéto beatitudinibus ditati, coelum habent pro termino, ideo re-

cto ordine adepta hic beatitudine, ibi fan&tificantur. — Quidenim? non-

quà

£,

ne Religiofi

vi füze Profefhionis obligantur, ut fint pauperes Spiritu? ideó

eó ipsó beati, quorum e

ft Regnum coelorum. An non mites, & manfue-

Jias

ti? ideó rurfus jus habent , ut poffideant terram promiffionis. An non

cri.-

qui lachrymarum imbre fua & aliena deflent peccata , ideó di-

i

lugentes ?

ni ut confolentur.

Certé efuriunt & fitiunt juftitiam, qui magnis pas-

;na-

fibus tendunt ad perfe

&ionem , dicti vel ideo jufti , ut pane coeli , efcá

lil*

fi0f

juftorum,

facientur.

Mifericordes dixeris, à fuccurfu, quem praftant,

bus, five fpirituali annoná deficientibus fidelibus, quibus diur,

five pauperi

yo

noctuque fer

& ipfi mifericordiam

viunt in lucro animarum; Cur igitur

3

nl

88

Le&. Pomerid. 1. Diei.

aliquando non &onfequantut? Mundicordibus appromisfa eft Dei vifio,

T.

pacificis filiatio, perfecutionem patientibus, Regni coeleftis poffeffio, Hzc

sorjeri

przdicata funt vite Religiofz , cui Cordis, propter fervatam caftitatem,

(i5d.

Gebetur mundities , propter vitam folitariam, & fraternam charitatem con-

fam

venit pax, propter mundi contemptum, poftpofitio, vilipenfio, depreffie

?

irrogatur; confequenter & beatitudinis pr»mium competit, ut inter vi-

thitis,

dentes Deum, filios Dei, & poffeffores Patriz coeleftis connumerentue

factm

in terra, adepturi eam certiüs in coelo , cüm in finem ufque perfeverárint.

f

An hi non funt fufficientes amoris ergà Religionem ftimuli? an noa

gm

:

itit (

magna motiva , quz ingentem vocationis zftimationem debent perfu4-

jatat

dere? generalia tamen (unt. « Specialem rationem zftimandi fuam voca-

tt,]

tionem habet quivis ozdo Religiofus, fi penfet inftituti fui finem , viven-

Pontí

di modum, ftatutorum conditiones, affeclarum qualitates , totius myftici

60f

4

corporis perfectionem ; modó ametur illa pulcbritudo , que cordis oculos

tum *

querit , illa pulcbritudo, que laudatur ( Conc. 1. ia Pfal. 32. ) à quovis infti-

htere

tuti fui profeffore, ipfo etiam aliquid ad decorem , & laudem conferen-

te. Nechic volo diverfos Inftitutorum fines, quibus relucet Ecclefia, ve-

ípei

vodus

lut fponfa amicta varietatibus, examinare . zítimo fingulas Religiones,

Venus

fingulis voveo: Bjorefe flores, quasi lilium , €9 date odorem , 89 fron-

tentur

deie in gratiam 88 quafi Rofa plantata fuper rivos aquarum , frui-

hus

ficate. (Eccdef. 39.) Ex Eremo venio , Eremum fapere neceffe eft.

Quid vitii argui poteft , fi filius de Matre loquatur? non panegyricum

d et

tondj

fcribendo, fed ejusdem przrogativas , ab eadem defcendentibus , ad te-

neriorem amorem , ex annalibus eruendo , ob ocules ponat? Scriptum

pote

Ette

eft: If g z. ) atteudite ad petram , unde excifi eftis , 68 ad cavernam laci, de

ticed

qua pracifi effis. — Attendite ad Abrabam Patrem ve[ftrum, 69 ad Saram,que

n

p

poperi

t vos, quia unum vocavieum , 89 benedixi ei , €9 multiplicavi eum

X

( V. I.

& 2.)) hoc prafentis difcurfüs motivum eft.

Fugit enim quedam ZMulier, tefte Angelo Apocalyptico ( c. 12.) isw

terim

LT

folitudinem, ubi babebat locum paratum à Deo, Quód filocushic folitudo

fd i

"Tagaftenfis (it, Mater noflra Religio eft, ubi maternus finus, & Paternum

receptaculum. — Indé illi Sancti Fratres noftri, in folitadinibus errantes , i

tin,

Pine

suontibus , €$ cavernis, & fpeluncis terre , quibus dignus non erat mundus,

Deó pofteà pro nobis meliss aliquid. providente , ut non fin& nobis , ccetera

m

telt

" Sacrz Religiones, confummarentur. ( Hebr. 11. v. 38. & 40.) attende ad

LE

Petram, & Patrem, adSaram & Matrem. — Multain utroque confideran-

üres enim

tom,

-a fung; fed quia fiasularitas tenetur in Sanis, (inPÉ. 4.) fingul

I0n

Y

; leïm-

j [

Le&. Pomerid. 1. Diei

3

ifio,

Tizc

[o] jïmþlices , id eff (ecreti à multitudine , ac turba nafcentium verum , ac

i(d

snorientium effe debemus, fi uni Deo, €8 Domino noftro cupiamus inberere

,

eon

Cibid. ) fingularia utriufq

ue folum adducam ; Iu pondera, & intgwnerri-

*

efo

$nam prorumpe dilectionem.

*

Pofuit quidem divina provi

dentia Matrem noftram in Eremö pri-

IY

VTLUE

mitüs, quas! in ipfis mundi arigulis relictam , latere voluiffet , fed non

faCtum id finé fingulari divino confilio, & favore. 5i quis enim vult ma-

II

nos

gnam fabricam conftruere celfitudiuis y de fundamento prisis cogitat bumili-

fatis ( ferm. 10. de verb. Dom.) in magnam affurgere debuit fabricam,

(uf-

plantata ab Auguftino Religio. — Prodire indé debebant Evangelici Praco-

[U€

Ven

nes , Ecclefíam tueri excellentes DoCtores , Sanétitate ornare gloriofi

Pontifices , & Confeffores, fanguine purpurare fortiffimi Martyres,, liliis

](hd

&oronare caíte Sanctimoniales , ideoó ponendum erat priüs fundamen-

as

tum humilitatis, in folitudine , ad Chrifti Salvatoris exemplum , qui diu

inft»

latere elegit, quàm fulgeres priüs in Eremo, ad modum Joannis Baptiftae

oyol

I

Ws

agenda poenitentia , quàm populo dandí exemplares Przlati , Alipius, E-

vodius , Poffidius, Heraclius , Fulgentius , Profuturus , Fortunatus , Se-

,

verus. Urbanus , & Peregrinus. Ah id fingulare divine dextere por-

wh

tentum non eft, quód Auguftinus , qui fugiebat Civitates illas , inqui-

7

bus non erat Epifcopus , nedum in Przfulem Hipponenfem , elevatus fit,

e.

fed etiam in Ecclefie Doctorem inauguratus ? quis hujus viri merita pro

Ufn.

condigno deícribat ? Quis Auguftinus fuerit ? cogitari poteft, dici non

Y

YUf

oteft. . E(t quibufdam Sanéctitatis miraculum, fcripturarum oraculum,

Ecclefie Lingua, Lumen , & Volumen.

Omnes poft Apoftolos videtur

l, i

excedere, Q9 3t Sol ad Sydera comparari, vir intelledu , Q9 Sapientid

"

prop? divinus (S.'Thom. Vil. Conc. 1.deS. P. ) Cherubin per fcientiam ,

a

Seraphim peramorem. Er4t uon[olkm eruditus fcriba in Regno Celorum,

verüm etiam ex iis, ad quos fcriptum eft, fic loquimini, €9 fic facite 5 &9 de

j

quibus Salvator dicit, qui fecerit €9 docuerit , bic magnus vocabitur ( Pof-

ul

fid. ii vit. c. 31. ) Si hzc fingularia non funt , (i id non , amum vocavi

1f

eum, & benedixi ei ( fuprà ) certé fingulare eft , quód poft Apoftolorum

"

Principem Secundus , Ecclefiam fibi habuerit commendatam, Petro di-

Id"o

&um: pafce ovesmneas , Aaguftino: Tibi commendo Ecclefiam meam ( To-

[ot

gelli tom. 1. pag. 282. i. 19. ) Petrus interrogatus à Chrifto : Petre amas

X

wie? Augufünus coclefti voce percontatus : /ugufline amas me? (idem

n

tom. 1. pag. f91.n.28. ) ter uterque conteftari debuit amorem, quis ve-

'nifh

ró intenflorem? Solus omnifcius Deus. eft arbiter , utpote utriuíqs cor-

| þm-

dis Ícrutator, — Singulare eft, quód in fignum proteftativum excellentis

amoris

$4

Le&. Pomerid. I, Diei.

L

amoris geítet cor ardens , nobiliflimum inter membra corp(;ris , utpote

f

primum vivens., & ultimum moriens.

Quód illud idem Cor, per tot

",

ficula incorruptum , fpeciali tutelá Angelicáà confervatum , & ad facrum

(lib.

Trifagion, in vafe cryflallino, Lugdunum delatum fubfilierit, & quasi vi-

Aupi

tá preditum, amorem exprefferit in Deum. — Habetur incorrupta lingua

fidui

S. Antonii Paduani, S, Joannis Nepomuceni, manus S. Eduardi, brachia

enois

S. Nicolai, Sanguis S. Januarii, Cor folum, faltém fub fpeciali tutela Ange-

hi

lica confervatum, & cum motu vitali, aut intelle&tuali, nullius , quàm

fitt

Auguflini. Accipe rei feriem r. ex Lud. de Ang.lib. 6. Vite S. P. Aug.

Aig,.

c. j. deindà confirmationem audi ex B. N. Jordano de Saxonia.

Cüm

um

igitur Cor Divi P. crudum; & recens in cryftallo allatum fuiffet Sigisber-

vj

to Lugdunenfi Epifcopo , ità cocleftis allator peroravit; Ego fum Ange-

[7//;

lus, qui B. Auguftino, quondam Hpponenfi Epifcopo ad cuftodiam fue-

Stniu

ram deputatus. Cüm autem exhoc feculo migráflet , pracipiente altif-

fant |

fimo, Cor ejus accepi, & incorruptum fervavi , przícivit enim Deus, cui

endi,

dare difpo(uerat, nec corrumpi debuit, quod tam dulciter , fubtiliter actam

Au

alté de Trinitate fenfit, Surge ergo & tolle eximium TFhefaurum totius Tri-

Ed

nitatis, clenodium pretiofiffimum $, Ecclefie , fortalitium omnium tri-

Ácium

bulatorum, tibi Sigisberte à Deo deftinatum, conferva nobile depofitum

illoto

tui SanCti tibi traditum, — His dictis Epifcopus evigilavit, Cor crudum , ac

Przfa

recens , fuper altare in cryftallo reperiit , cüm autem Te Deum laudamus

L

cani faceret, ad verficulum Santius, Cor in cryftallo fe movere caepit, &

Íoix

quasi os ad laudem Dei aperuit,

&i

.Non eft bzxc fabulaad fpeci

em excogitata, fed fecundim prol)*ätijimo-

bros:

rum virorum autloritatem , inquit Jord. ferm. 249. i« tota Ecclefia fide di-

ttey

gaa traditio , quód Cor iftius inclyti Do&toris in cryftallo inclufum, quo-

&i

ties SS. 'Trinitas coram eo nominabatur , vel liber ejus de Trinitate ex-

«6

pandebatur , Cor ipfum quasi vitaliter vel intelle&ctualiter exultabat, cu-

ves l

jus fimile de nullo Sancto dicitur,vellegitur.Bené legitur, quódoffa Elifzi

O

poft mortem ejus mortuum fufcitaverint, & quód poft mortem Ignatii in

ejus Corde Literz aurez apparuerint pertotum,qua nomen JEfu infcifluris

tufiig

Tif

omnibus rcpræfcnt.averunt, & quód offa Nicolai, & Catharinz rivos olei

Tune;

emanaverint , fed his omnibus videtur mirabiliàs, quód Cor Augvftini poft

Jtta

mortem habuit motus vitales , imó quasi intellectuales , exultando ad

&t Q

enuntiationem SS. Trinitatis, vel de ea fcriptorum.

Super quo ftupendo

miraculo cadit quzftio: utrum talis motus caufaretur immediaté , àprz-

trior

ted

fentia divina , vel per aliquam fubjectam creaturam ?. & rchlvit: quódil-

It deb

la motio cordis fuerit à Deo immediaté.

Sed

hag

. Le&. Porhetid. l. Diei.

gt

3$

Dott

Sed quia

T

j

fe Dotor Eximius B. Auguflinus , Debellator baretico-

tot

iil

gum, Defenfor fidelium,

;

€9 famoforum palma certaminum, eft Catfiodoro

mum Ecclefiam coeteris abundantiüs

1Vl

'lib. de Div. le&t. c. 22. ) videamus

Auguftinus non locupletaverit? equi

dem fi explicata, prebata , ac defenfa

1gut

fidei dogmata , fi Theologie fundamenta , fi

pradeftinationis & gratize

WH

enodationem, fi librorum copiam fpe&tes, invenietur nemo,

qui plura de

0ge

Ut

proprio fcripferit , quàm Auguftinus.

Namq; voluminibus anille , Augu-

ftine véfulges, inquit Theodul. Ep. Taurin.

Capud. Paol. conc. de S.P.

lU£,

Aug. )

ui librum illum fcriptum intüs & foris ,

fcripturam nempe fa-

ürnt

(feftiv. pag. 334.). Intis propter feufus

j

eram , üt explicat Pra:ful Valent.

196

anyfticos, foris propter literalem , fignata

m figillis feptem aperiret , nemo in-

ventuse

j,

, teque in Colo, ue

que in £erra.

(Apoc. f.) nisi Agnus in medio

Y

Seniorum, & Auguflinus i

n medio Doctorum ( Paol. ubis.) adeó ut di-

d

cant PP. Deum Auguftino dediffe claves folvendi librum hunc, ac aperi-

$, 00

Ctaffl

endi, & Volufian. ep. 115.) diferté pronuntiaverit: Legi Dei deeffe, quod

Auguflinus ignor

areí. — Ab hoc S. Patre habet Ecclefia Hymnum illum, quà

T

Ecclefiaftica quotidie templa relonant: Te D

EUAM laudamus. Ab illo of-

tl

ficium majus B. V. ordinatum ( Cherle in Er, Thaum. 1. 2. pag. 42. ) Ab

l

illo colle&os feptem Pfalmos Poenitentiales (in vita) Ab illoProfam, feu

Prafationem de Fefto SS. Trinitatis. ( Gavard de Trin. q. 4.a.4. ) Ab illo

m

fs

Lectiones in Breviario Romano, & ordinis noftri. 196. Sermones diver-

tX

0$, ad populum 394.

Polemicorum adverfus Manichzos , riícillianiftas,

^

& Arianos, libros 65, contrà

Donátiflas libros 21. contrà Pelagianos l-

i

bros 33. contrà recentiores Hzreticos , delibero arbitrio prxcipué, libros

l à

tresj& alios de moribus Ecclefix Catholicz , de vera Rel'ig'ionc, de Do-

qUO

&rina Chriftiana libros feptem , univerfim , eodem tefte (lib, 2. Retract.

? X

€.67. ) Opera uonaginta tria, in libris ducentis tviginta duobus,. O quàm

a

veré hic ufurpare poffum illud Martini V. ( ferm. de Translat. S, Matris)

n

Oraculum: Tanta A4uguftini extant erga omnem. Catholicam Ecclefiam be-

mieypke

li

1 1f

neficia, ut nulli pen? San&orum majora dehita-debeamus. Etcid quidem cum

(loris

