12A13360
author: Augustinus, Aurelius

N

""

ib

AUA

d)

m

p

p5 7302 R ERMU u

——

s

E

*

-

E

Uen

m

x

r5s

s

AE

E

N

r

db

E

nE

2

A

s

j

A

v2

Qt.

D ee

W

j

M:

ol

d

EE

z

j3

u

du

3

s

R

e5.

.

x

Ri

i

TE

s

3

A

N

*

m

a

AT

U

R

d

*

E

:5

d

(

C

E

d

-s

EM

i

i

5*

T

R

n

v

x

s

:

s

25

s

dem

E.

TU

A.

p

W

m

i

u

u

Dd

h-

J

i

2

us

AUs

i

2l

s

s

u

at

Ea

:

DN

A

PC

TT

*

ia

s

"ER

X

As

i^.

m

At

Ro

CANS

rE

zM

d-

45

x

a

3

T

d

s

OR

D

z

A

A

2

3

|

TEEN.

s

Es

du

s

2

«

x

us

a

rl

EuE

126

E5

as

Va

d

P

35

j

s.

Is

1

E

X

a

ww

Es

$s

4

v

u

h

X

o

E

E

.

DAR

P

E

$

W.

T

2

Ms

CES)

d

2

j

Rs

EM

E

2

i

a

n

d

E

.

C

s

r

p

m

l

*

v

j

zi

H

x

:

s

»

*

3

i

i

d

3

E

2

P

.

AC

x

-

$

E

T

J

que

A

t

?

z

s

i

3

A

*

m

*

AAE

.

L

rl

m

AA

2

$

N

z

s

de

i

s

d

aw

T

E.

(( 8

*

s

2j

us

u

X

M

m

YR

ERE

Mors

n

ER

w.&

-

2

$

p

z

a

dl

i

i.

P

259

LR

*

M

^

m

d

J

*

o

-2

x

n

J

g

2

-

3

X

$ Lt

A

w

v

3

od

m

e

m

RCEDUN

s

2

*s

Ms

2

x

A

m

a

n

a

Mu

u

us

E

£4

:

p

o

al

—

^

NT

u

t

:

m

E

m

L.

D

2

r

2

As

s

x

x

i

d

EE

s

p

2

-

2

us

n

m

j n s

Va

vt

r

*

d

EAU

u

23

(usge d

dl

utoe

-

m

o

E

P

s

«

?

A

u

2

L.

PA

s

E

É

VE

3

u

p

o

m

u

i

E

2

n

a

s

i

d

d

3

j

M

A

A

n

-

U

a

N

a

p

M

Q

v aiei

ia N

L f

ss

r

PA

A

VOT

ER

-

^

D

i

p

"À

p

A

x*

2

A

z*

n

L.

SY

A

U

d

4

od

*

i

A

[

2

v

"d

A

i.

x

ag

$ 2

5

$ x

d

3

i

MA

*

[

iA

:

:

p

2

*

$s

TA

Fs

E r

d

2

g

*

D

ii

T

g

)

X

z

n

E

H

i

^

d

[f

4

F

P odl

36

3

E

N

d

i

A

KA

ey

b

E

3

n

N1

c

«511

5

57688 021

d

*;

[*

N

Es

Ut

EX

*

"

j

!

s

i

i

f

x

DELEEL UH FTTT

$

^

Va

UB Tübingen

AC

d

1

x

2

i

r

w

EX

m

i

É

H

.

*

A

N

RE

R.

Ms

s

:

u

w

i.

$3.

"

A

a.

M

idgl

Í

SEN

s

m

Es

A

"

d

db s

5

L

x

.

E

E

o

-

A

.

"d

23

r

A

d

2

A

Gu

VAE

dR

ru.

bv

E

Y

ROE

VEU

31

x

EW

3

—

—

"-

M

—

——

—

—

—

x

x

:

EE

Ev

d

ss

$n n

»-

sss

-

EE

AA

)

La

27

S

n

l,

:

E

m

fy

A

T

A

ä

2-

"

,

Z

,

E

7

N

p , , 17

?

À

[,l

,

,

,

,

ä

«

b

Al

*

N

i

E

j

M

i

^1

H

H

lt

9]

24

wb

;

)4

!

"

j

*

4

/.

E

,

rS.

SN

N-

SSunn

dN anzer

)

7

N

SSNN

SSN

N

PJuytz'nus ad celum. evolans ex hac vita, z'.us

Juit in nube

/edens JonHficalibus mfignitus, cufus. oculi. quasi folis radi totam

; Ceelefiam. zlluminablant e^ odor abso vinius axhalabas Donsde nasalibus Ibed J29

?

SOLILOQUIA

AUGUSTINIANA

Pro Octiduo Afcefis Auguftinenfis,

& corum omnium utilitate , qui in via falutis

ä S-p-ivritu Auguft

ini manuduci defiderant,

e€X Codem-

L

S. P.AUGUSTINO -

Excerpta ejusdémaue Ordinis Eremitarum ,

Virorum iluftrium Dotirinis , €. exempli ; cóm- —

probata , €9 concinnata.

E

P. M. BENI

G

erTUM lS ICH.

ROW'SKY füpradi&i Ordinis , Pro-

J otnaq u-

vincia Bohemize Alumnum.

5 uberf£

4;',;:;9:., ,izj, 3 /,i

NNO M.D.CC. XXVIIIL ts

7

Cum Facultate Superiorum,

Lt la,

m****************æä***********m*w*am

Noritüberae ,

Typis , & Sumptibus fgännis Georgii .Locl-merf

M

as

g

tï

J Cubilibus eoffris compungimini.

alemus 8 nos cnlile mofirum , quare mon illud intra-

mus? quare mon in filentio agimus ?. quare mon SPr-

ritum nofrum perfirutamur? quare anzos eternos

—— -

"on cogitgmuf? S. P AUguPc?nus in Pfal.76.

E

f

Z SY

A9. A ^A33 60

SanGtiffimo Patri

BENEDICTO XIII.

Ecclefiam Sanc&tam feliciter

Gubernanti,

ac in caSplendorem Sanctorum

augenti:

Altaris Minifterio, Templorum

confecratione ,

San&orum Canonizatione ,

Corporum elevatione..

Cu us infallibili oraculo ,

Corpus, A

. I695. Papiz , in 'T'emplo D.

Petri in Coelo aureo , ab Eremitanis,

repertum ,

Augultino adjudicatum,

& aris, üt decebat, fub hoc Nomine

reftitutum ;

xpfc quoque Auguftinus ea in caufa agnitus,

A

quod reverà fit:

(2 Clar ;lyïmum Ecclefue lumen ,

Eximius Doétor ,

In profrtenda

Predicatorum R

In Jbeolo

egula Parens,

ä

ico Curriculo Dux

In Paflorali minifferio,

j

| Cunäïisque Vite Rationibus

atronus.

tit ^ perpötuam hujus PontiHCaliS

beneficii memoriam

Auguftinus, é füis monumentis nonnihil

retribuat ,

1

Hzc Augu/Hini Soliloguia

. €odem tempore przlo data;

Poft Sacrorum pedum ofcula

!

humillimé D. D. D. -

Iy

lt

3

( SS. D N.;Bened. XIIH.

awi

in lit. per modum . Bre-

Ma

vis ad Ep. Pap. die 23

Jan. 172-8', data,

Autþbf .,

Provincialis Bobemie Ord,

| FACUL:

$3 )o( £9

- s5 H H $

H H H H H H i

$,

i H

t

$ H H

H

$*

Fi

E H

$ H í $

--:-—

K

:1

[5

--.

$ U J [J

d

C

:3

x

um

&nkh

CA5 cA23

(2

æc*f

Fi

*

F

F

?

[

g

3

.ä-

?

2 . F

L

3

FACULTAS

Zdmodum . Reverendi , 'z,zc Eximü Partis

s

TET

Magiftri Provincialis Bobemis.

(

5

N

iber , fub "T'itulo : So//oguia Zu-

ORj

Z

AC

gufliniana pro ottiduo &9c, a noftris revi-

3njgs

127

fus, cum multa ad perfe&ionem Reli-

i

v*

giofam conducentia doceat, benefició

Tpi PJDD

ublicum prodire poterit , ubi Licentia

Reverendiílimi Pragenfis Archi - Epifcopalis Officii

accefferit.. Datum in Conventu Stockenfi die g.

Menfis Dcccmþris Ànno 1727.

Magifter Frater Michaöl Marefchl

Ord. FF. Erem. $. P. Auguítini,

Provinci& Bohemis F'rovincialis,

X 3

CEN-

« 2oC 89

CENSURA

ape

'Reverendi[[zmi Pr

nfis Arc/oi—EpyZ'aJ

pals

äjlcii.

Ibrutm So/oquia zugufliniana , pro o£tiduo Afceffs Auguflinien-

ff intitulatum, & à P. M, Benigao Sichrowski Eremi-

[

4 ta Auguftiniano concinnatum revidi , infiftendo autem

S.S D. N. Papaze Urbani VIIL, Decreto , & Ejusdem Confirma-

tioni, & Declarationi, ea qua in libro hoc referuntur, non

Y

alio modó, quàm fecundüm pradi&um Decretum, Confir-

inationem , & Declarationem intelligenda effe declaro, at-

que ità intelle&a, ad viam perfe&ionis Religiofae facilius adi-

pifcendam , utiliter , ac fru&tuose typis mandari poffe cen-

fco. Datum Prage 1, O&obris Annó 1727,

Don Antonius Obiteczki de

|

Obitecz C.R. Theat. SS. Theol,

& Can. Prof. Reverendiff. Offic.

«

Archi-Epifcop. Affeffor.

y(

(

FACULTAS

s

Á

Ejgusdem Reverendiffimi Officii.

!f

Onceditur facultas imprimendiità, ut duo impreffa Exem-

lt

C

plaria in Reverendiffimo Officio deponantur.

TC

,

DANIEL JOSEPHUS de MAYERN , Epifcopus Tiberiadi

"

Sacre Metropolitane Ecclefie Pragenfis Prepofitus, Vicarius

D

Qf:xcralis , & Officialis.

pti

Pio

$$ )o( 09

z

H

2 $; H

m

3t2H1H1HUHHHDOUH[IBUHBOO!HBHBOU/HHO/UOHBUOU O/OE

PRIPPERETHQTEREEHEERER

N

m

en

ïPio Le&ori falutem.-

m

fiofl

u uf'cinïät;lus füm, fi proind& 5. 1.

J

N (

2

i

dt

N x(/

w».

F&

*2

d

Auguftini veftigia premam , Profef-

di

j

fionis meae partes adminiftro. Vidi,

(5f

M

:f

h

& trivi Libellos Exercitiorum , Pro-

N

)

i

batos, & Egregios; fed & ii Autho-

de

NS-

rum fuorum Religionem fapiunt, res

T

eias 3

Viros illuftres dometticos allegant , iis-

fiic

ue materias difcurfuum füorum , ad rem appofi-

té exornant. Cur & Auguftiniano idem non li-

ceat? praefertim cüm alienó etiam teftimonió com-

pertum fit : i Auguftini fcriptis fingularem , ac plane

divinum Spiritum elucere, quó ad boni a[Jenfumn Lettorem

intelligentem cogit, €9 4d affetkum vvalide impellit ; ut me-

2

liorem fídei , virtutisque Magiflrum pofl feripturas [acras ,

nec ipfe reperire pof[rn , nec alteri Juadere. Vangner. in

praf. ad lib. Confeff. utpot? à quo differtum eft ( de-

"

raedicante Divo Hier. ep. 2 s. int. Aug. ) quidquid dici

potuit , & füblimi ingeuio de fcripturarum Jacrarum bau-

fp

XX

n

$9 )o( £9

riri fontibus, non pro fola fpeculatione, fed &afcefi.

(trt

Summus namque Contem

plator erat Auguftinus,

ex

ui

rofunda meditatione

, increatam lucem ( ut

k

:

e

é

f

€ 1o. Confeff. c. 4o. fatetur) 4e opmilus confule-

bat , an. effent , quid. effent ,

C5 quamti pendenda ejfeut?

Jle

Stimulatus ad hoc fuperno lumine, Zocezre, €9 ju-

Do

&ente , ut interno colloquio Deum frequentius adi-

Àu

ret, & de mirabilibus füis fcifcitaret ;

& fepe ifiud in-

if

quit faciebzm. "Tam fepé q

uidem , quód horas

d

Vi

al

Y

iis occupationibus liberas, deliciis contemplatio-

nis impenderit, ut iterum effatur : Hoc zne deleclat ,

6f

€89 ab omnibus atliontbus uecelFtatis ; guantz'zm relaxari

l

polfum , ad iflam "voluptatem confugro.

Ix

Indé finé du-

io in Doctorem Theodida&um evafit, &in iis, quze

fs

fibi Deus in le&ione, & meditatione revelavit, oves

p

fibi concreditas fideliter inftruxit , dign

ral

& fc&atores fuos viam falutis edoceat

L

us fane, qui

tat

h

Felices tanto Patre Filii, felicior ego,

qui né qui-

t

dem Tyro in hac Palaeftra dicendus füm

» quód di-

u

vinum hunc DocGorem nancifcar, qui é Cathedra

fru

veritatis nova Soliloquia pro oc&iduana Afcefi ex-

m

ponat, per aliquod inftrumentum inanime , veluti

tin

per Concham, in qua ex hoc fonte, aqua fáliens in

f4i

vitam eeternam, hauriatur, nullo prorfus difpen-

i

dio : quia ficut vox Dei quolibet organo [onaus , t4en

7)j

[///

vox Dei eft, (in Pfal. o9.) ità & Auguflini. — Excipz

(

interim Afccta Auguftinianus rorem celerum, fitienti

Yà

ierre

y

$3 )o( 89

Íi,

terre pluant cali , €à germinet , per Do&rinam Patris

w5

excipiens plurviam, germina bona, opera bona ! ( 3n P(al.88. )

ü

Adjungentur illi majori ex parte A

uguftinianm Scri-

Jr-

ores, & Do&ores, ex quorum afiertis ftabilientur

H

M

editationum punda, vel difcurfuum materiae , ut

ll«

Domeftici habeantur Vitze Spiritualis Magiftri, & qui

ü

Auguftini haeredes erant inSpiritu, illum diffundant

[1-

in tanti Patris Filios. Prae cceteris frequentius au-

d

dietur Divus Thomas Villanovanus, & Venerab.P.

l«

'Thomas à Jefa, ut in ore iftorum Teftium ftet

I y

omne verbum, & przclarus uterque S. Patris Difci-

4ff

pulus, & Al

umnus , mentem ejus magis declaret.

(*

Ex primo defümentur ignita eloquia, & pondero-

lts

fze quaedam fententiz , quas ille, ut divinó Spiritu

$

enus Ecclefiaftes, Hifpaniee fuae , non fine admi-

pl

VUI

rabi

li Zclo, & fru&u, declamabat; Ex altero , Medi-

tationes Dominicae Paffionis ,. quas ille in carcere

'Tyranni Marobuti, Chrifti Patientis tunc verus imi-

l-

tator, compilavit. Contrà morem quidem, quia

1-

pro quavis die Éxercitiorum ; at intuitu majoris

fruc&tus, & ad grati& divinze adjutorium pro vitae

emendatione , hoc adminiculó tantó certiüs ob-

K-

t

tinendum.

Quandoquidem : sl 1tà im anima ope-

lf

ratur unrver[alem Jfanckificationem, ficut AMeditatio Paffro-

]-

vis Chrifi , (S. Bonavent.) cujus fimplex recordatio plus

/1

"valet , quàm [I quis per amum jejunaret in pane, C aqua.

il

B. Albert. Mag. tract. de Sacrific. ) quid igitur non

ti

valebit feria , & devota ejusdem reiiniícentia?

[i

Inaàxi-

*

49 jo( $9

i

maximä: cüm eadem Paffio fit noftrum Szcrificium

Vefpertinum (3n Pfal. 140.) €9 tota bumilttatis Chriftane

$

edicima, (3n Pfal. 118. conc.9.)

Aquà Pifcinz: Proba-

ï

ticae efficacior : Zz bazc enim Pa/fronem credit. laneui-

j

e5

dus,tanquam in aquám turlbatam defcendens, C [znatur ; qui

50n [anabatur lege , fanatur gratiá , per Pafftouis fidem,

Domrini noftri 3Efu Chrifli ; quia Chriflus de Sangtune fuo

enedicamentusm fecit egrotis. (1n Pfal. $8.) quod ut cui-

que pié affe&to profit: O Chrjffe Fili DEL, offende no-

bis fruttum Paffonis tue

Pfal: 2 1.

Protector nofler

afpice Deus,€à refpice in faciem Chrifli tui, notus ftt ozmi-

bus Chriflus tuus,ut po[fgmus ire à virtutibus in virtutem ,

€9 poffit [uperabundare gratia , uli faperabundavit pecca-

^fum. (inP(al.83.) Vale, & pro maximo peccatore

ecum exora.

Ruminando interim dictum S. P.

al:qa

pro

Aug. de mend. c. 1. Sane quis quis legis nibil repreben-

f

das , nifi cum totum perlegeris , atque ttà forte mimus re-

qu

lite

prebendes,

hi

Q

N

&i

Qu

bt

je

t

ff

$li

d

Qu

DoGrina

L

"

DO&?ïna- Preathbuls.

X

4

ö.ä

iikkt

H

Diif4

sE

:

i

HHHUR

d

Rene

:

m

AE

)0d

PH

THEHPREUPEERR

8

THRHE

21l

u

DoGtrina Praeambula.

/l,

7

)/0

Pridie O&iduani Soliloquii recolenda;

CU

!

if«

& exequenda.

*'o"*i

if

t

)c

xcx

tIam mira. fuavitas Amoris Tui, quó perfraantur illi ,

(///)

uibil preter Te diligunt , nibil querunt , nibü etiam cogi-

^

i

33*

- tare concupifcunt ! Felices illi , quibus Tu folus fpes es; 08j

(l

U

d. 60

a A*

d

omue opus eorum oratio ! Beatus, qui fedet foliïarias, e

1

»

*

A R.

C)

P facet, &6 flat fuper cuftodiam fuam jugiter , die, ac notie

H

r

ut adbuc in boc fragili corpufculo pofitus , prelibare valeat

r

aliqua

ten

dulce

dinem tuam. (Medit. 37. $. 11.) Hifce tenerrimis, ac

J

propé extaticis verbis , raptus à dulcedine Divinz contemplationis, prz-

fatur S. P. Auguftinus, blandé invitans ad arcanum Soliloquium, ejüs-

lal

f«

que prima manu delineans rudimenta, à fuavitate , dulcedine , & felici-

tate. His fiquidem omnibus pollent , pre cteris devotionibus , Sacra

Exercitia,in quibus anima pia, nihil aliud quzrit , nihil cogitat, nihil con-

cupifcit , nifi Deum , & cujus omne opus eft Oratio , in beata folitudi-

ne, &filentio. Intendis & tu mi Religiofe comparere inter invitatos,

& decantatam à S. P. Auguftino , dulcedinem aliquantum delibare ? Se-

quere non modó laudatorem, fed & hortatorem ; Fuge paululim occu-

pationes tuas ,& abfconde te modicum à tumultuofis cogitationibus tuis, ab-

jice nunc onerofas curas , poftpone laboriofas diffenfiones , vaca aliquantulum

Deo , &Ó paululàm vequiefce u eo. — Exclude omaia, preter Deum , 8 clau-

f ojtió queve eum. — (Manual, c. 30.)

Sacerrimum & primum hec eft monitum, ut Religiofus &d facruns

Soliloquium fecedens, feponat omnes curas, fi quas habet ratione offi--

cii (ui, & unicum ejus ftudium fit vacare Deo , & faluti animze fuz : quid

enim prodeft bomini , fi mundum univerfum lucretur , anime verà fue detri-

anentim patigtar ? (Matth, 16.) ^ Igitur pridie Exercitiorum valedicendum.

1flà

a

2

Do&trina Preambula.

—

ad tempus ordinatiis occupationibus , & chariffimis Fratribus, petenda

ntd.

licentia, & benedictio à Superiore, factáque fui in preces commenda-

6a

tione, & apptomiffá reciprocà memoriá , anté pulfum pro filentio da-

tum ingredienda Cella, & à pun&to fonantis horz o&tavz v. g. Salu-

num,

tandum Sanétiffimum, vultu verfo ad partem illam , ubi refervatur , pe-

rumg

|

tenda:gratia pro- felici facceffu Exercitiorum neceffaria , & offerendi

actualiter ab illo inftanti omnes o&o dies, ufque ad finem fui , eó ite-

fura

ti,in

süm inftanti terminandi, cum plena refolutione, & magno animo faci-

endi omnia, que Deus infpirabit. "Tunc etiam vel antequam Te collo-

ftho

i

m Í

ces , videndum quis pro craftino fit Patronus ? quz teffera primz diei ?

us recollectio pro vigilia matutina? üt libellus fuppeditabit.

qu

Cur

l. Eligendus Confcientiz Arbiter, cujus directioni te totum com-

mittes, qGique te conformiter ad bic defcriptam exercitiorum normam

( t

&y

adjuvabit , prius ea fibi communia faciendo. . P'ericulosé enim hzc vía

eni

finà perito Duce aditur , maximé à Junioribus , quorum Zelofus Supes

rior miferebitur , fícut & omnium eorum , quos viderit opus habere ;

Dur

UT

affignando eis Virum prudentem , ut munus fuum ben$ & cum exten-

fo ad Religionem fructu perfolvant. — Si tamen id ex alia ratione obti-

Land;

Stoy

neri.non poffet, qui ferium fui pzofectum defiderat , fingulari devotione

Spiritüs Sancti affiftentiam imploret : qnid enine ego mibi fum finé te , nifi

W

p

dux in preceps ?. aut quid fum , citm mibi. beué eft , mifi fugens lac tuum ,

DiQ

aut frueus te cibo, qui mon corrumpitur ? ( 4. Conf. c. 1. ) uti & fuum

Cuftodem Angelum invocet, cum pia ad eum fiducia, ut fe fe illumi-

tüt bo

hd

gare velit in agendis , & -absque dubio plüs illuminabit, quàm quilibet

eptimus Afceta , modo ferium proficiendi defiderium animadverterit 5

gt?das

ideb nou timeant imperfetii , tautum . proficiant , quantim in ipfis efl , quo-

C

Qn

illu

tidie addant , quotidie accedant : (in Pfal. 139.) Deus Ifrael ipfe dabit

virtutem.

2

Ts

fünr

]HI. Expurganda con

fcicntiä , fi quid labis fuerit, & confeffio pera-

getur anté , vel poft horas ; juxtà monitum : ( Jerem. 3. ) nolite ferere

tU

$n

fuper fpinas , ac tandem propofitum fiet non otfendendi Deum morta«

liter, imó nec deliberaté venialiter, fingulis. iftis diebus.

IV. Quia funt quedam delicie fande , 8 bone iu libris : (in Pfal. 38.)

fibue

opus erit habere ad manum, precipué meditationes , foliloquia, & ma«

g

nuale S, P. Auguftini.

Enarrationes ejus in Pfalmos , & Tractatus iv

diä*ï&

loannem , ut ex ijs legas id, quod poft Meditationem aflignatur. Pro

d

alia Leétione, vel tempore menfz , vel aliàs, cüm licuerit, fervire pote-

n

[y

i

&

zunt Sermones Diw Thoma de Vülanova, xrumnz Chiifti Domini Ve-

nee

k

——

enda

j bo&rina Pfæambüla.'

3

d«

nerab. Thomz à JEfu, R. P. Eder alter mundus hiftoricus, & R. P. Bartho-

) d.

lomzi Faber Dialogi eruditi, vel alius Ordinis Author, quem habes ad ma-

yill-

num, ut ficut ordinarié teneró amore ferimur in domefticos, fic & eo-

7Pe'

rum Spiritum confervemus, & quodammodó hzreditemus.

emii

V. Prater Breviarium ad manum, ex quo hymni, vel orationes, de-

ift«

fumend:z pro SS. Patronorum veneratione, procurandi alii libelli precato-

ci-

rii, in quibus funt diverfa officia de Spiritu Sancto , B. V. MARIA, S. Jo-

llo.

fepho, Angelo Cuftode &c. item de S$. Ordinis noftri, pro quo non pa-

i?

rüm ferviet Hymnodia Metro - Rhytmica, N. P. Valentini N/eydner, ex

qua infrà affignantur opportunz .devotiones. Multi etiam afficiuntur

off-

Cantibus Spiritualibus, quos decantare folent poft menfam, ut illud quo-

tam

que tempus recreatione devota impendant, fic, mediocri mufhitatione,

a

& prafixà melodia pro libitu , cani poterit, hymnusille: 7Efz dulcis me-

u

enoria QOc, Omni die dic Marie &$c. 4ve Maris Stella €9c.. Stabat Mater

t

3Dolerofa &$c.. 4d perenuis vite fontem ex Medit. S.P. A. c. 26. Cur mun-

dus militat ? Virgo clamat , Deum amat , apud D. Teref in Vita, Te Deum

Wt

i

Laudamus SS. Ambrof. & Aug. &c. imó & cujusvis Hymni, aut Officii

Qng

Strophulz.

r

VI. Ut ad Spirituale Archivum aliquid reponatur, oportebit fibi feli-

J ,

gere aliquot phileras charte, in quarum una fcribantur Lumina , fibi &

DEO tempore meditationis, vel LeCtionis obvenientia. In alia fcriban-

Jl

flll»

tur bona propofita, cum motivo vel caufa, quz ad ea facienda perduxit.

N

In alia ponantur radices mali nunc depreheníz, cum mediis ad eas evel-

lendas.

In alia annotentur quzdam fententiz ex S. P. Aug. aut alia le-

[i5

Cione excerptz. . Omnia quantüm fieri poteft breviter , & quidem in

p

illum finem , ut aliquando ferviant diebus Dominicis, & Feftis , ad mi-

jl

nüs , pro aliqua recollectione , cujus ope deprehendere poffis animz tuz

[à^

ftatum , profectum nempe, vel defectum. — In alia denique charta fcri-

batur, fi placet, Confeffio Generalis annua, quam, à quovis fieri optarem ,

"t

r

ex rationibus II. Die affignandis.

VII. Meditatio fieti poterit,

üando,-fedehdo,vel genuflectendo , uti

libuerit, modó fit in eo fitu, per quem fomnus non acceleretur ; & cüm

:

in quatuor Puncta quzvis dividatur, dandus erit cuivis puncto unus qua-

drans , & fic facilé hora decurret. Prelegere quidem fuadent ordinarió,

sn

pro

fed quia vix tertia pars, maximé& apud incipientes, hzret, poterit libellus

infpici, & revolvi mentaliter, ac memoriz prafentari , una alteríve linea,

)

& fic fub(ifti; ut eam perpendat intellectus, & voluntati exponat ; Tan-

fe

$em fegui debet voluntatis motus, & affcct

us ad boni profecutionem ,

no

vel

Az,

4

ï?q&:ina Præambula-.

ti0n

vyel mali4 fügam ,- ujt häbeas fructum meditationis, & in ilfa exärdefkdt

fitu

ignis, qui & duro

filice cordis eliciendus eft, ut rapiatur in Dei amorerti,

at

rerum terrenarum con

temptum, virtutum ftudium , mortificationis exet-

citium. — Huc fpectant a

éus fidei, fpei , charitatis, adorationis, humilitde

H

u

tiS.,

defiderii , gaudii , gratitudinis , cornpaflionis, imitationis, contritionis$ ;

li

i

""T

eonfufionis, &c. q

ui pro exigentia materi meditatz, per modum affe-

lii

&tuum intermifcendi funt.

ii

VIH. Prater hunc

fructum , qui ex omni meditatione reportari de«

bet, eft adhuc alt

er, eui affequendo inhiandum erit hoc octiduo : ut

Op

ddifcas ordinaria tua opera recté peragendi. Eft enim

n

nempé fnodum a

Wt

vita Religiofa plena occ

afione exercendi opera virtuofa , & per ea fola, üt

dere poteft omnis Religiofus. — Nec opus eft plura

n

decet, facta, Sanctus eva

a

de re notiffima dicere. ( lib. 1. de mor.

Eccl. c. 31. ) Infpicienda igitur erit

feries a£tionum tuarum ,

& exatninandum à prima; puta: quá intentio-

bin

ané excitatus? quomodó te ha-

Qu

ne, & quó ani

.

mó furgas ad Laudern DEI m

huj

beas in horis

Canonicis, in Confeffione , Communione, Sacrificio , quo-

n

modo in converfatione , fludio, officio , functione, prandio , cztia, quie-

Exi

te nocturna? &c. ut fi anté fui(ti tepidus in furrectióne, diftractus in ora-

tione, neg

ligens in Confeffione , frigidus in Communione , indigrius iri

hi

(candalofus in. converfatione &c. jam longé alius fis , & in in-

SRCfiECiO E

Cej]ü P ]ï'üïu,

babitu , && omxibus motibus tuis , nibil fiat , quod cujusquam

P

um , fed quod tuam deceat Sanitatem (Regul. c.6,) quod

offendat afpe

C

fi tecum ex o

&iduano Soliloquio efferas,fcopum attigifi. — His peractis,

viam ad perfe

&ionis apicem monfltrabunt hic pofita fcrutinia, Propofita;

TW

li, f

& cxamina pro

obfervantia Religiofa.

jx. Eit &

adhuc alius pr&ftans fructus proprius Exercitantibus Ple-

4, quas peractis, üt decet, facris Exercitüs , lucrari

Vg

navie videlicet Indulgenti

o'eris, Non quidem i

las Pauli V. in Bulla Romanus Poatifex data$ Claue

ftralibus, Anno 1600. quia hz funt

ad decendium, fed alias Alexandri VII,

pto.

Firmiffimé

conceffas Anno 1657. facientibus Exercitia per octiduum.

enim mihi perfuadeo , has ultimas participare poffe ,

& a& participare

Ordines, habentes communicationem Privilegiorum.

Pra-

þræï

nos , & alios

?

fertim cüm ormniain B

ulla Alexandrina pofita impleamus, & Innocent. XI.

Capitu

li Getietalis Àntio 168 f. ) ordinaverit, ut octiduana

( juxtà Decteta

fed domi noftr& faceremus. — Infuper exindülto Cle-

Exercitia nori alibi ,

N

mentis X. Anrio 1671. vacantibus oratiorii mehtali

per unum quadrantem

bore centum dies , per

duos quadrantes continuatos feptem anni indulgentie

Yil

(Propr. Ord. ) coficeduntut,

c inten-

Q

Undé & pr» hiä cþnfcqucndis fa

tionefs,

-

| Do&rina Preambula,

y

—

Wal

tionem, Meditationem fioc queque fine affumendo, ut hujus quoque fpi-

tii,

ritualis thefauri particeps fias

: de qua intentione dietim renovanda fit

3de

fermo in fequentibus.

llitds

X. 'Tandem fuadet B. P. Aug. Deputentur tempora, diftribuantur bo-

Qnié

v4 pro falute anim4 (lib. 6. Conf. c. 11.) ideó temporis przcipua hic ra-

(

tio habenda , ut fua quzvis hora, & mora, certz functioni flatuatur, &

acuratiffimé, ac punctualiter obfervetur. Ità tamen ordinari debent omnia,

fd?r

ut ftatutis aliàs obedientiis choralibus, vel clauftralibus, non prejudicent.

uf

Optarem enim, ut exercitans adiret ordinarias horas Canonicas , eísque

um

cum Fratribus perfolveret , ficque modo devoté eas perfolvendi affusfce-

ret, ac fanctz hujus obfervantiz amorem, & amabilem frequentationem,

dæü

"

in fe radicaret ; decet enim minifterium noftrum, n& dicam , quàód à fa-

ul

cra fede przcipiatur , & Benefactorum ea voluntas fuerit, cultum Deo de-

nio

bitum, fingulis diebus, clará voce deferre. Porró hzc diftributio fiat fe-

cha-

cundüm cujusvis opportunitatem , modó tres horz in die & nocle den-

tur Meditationi ordinariz, & extraordinariz de Paffione Domini unus qua-

quo»

drans , reliquum tempus defignetur choro, Sacrificio, Lectioni Spirituali ,

quit«

Examinibus, Confeffioni generali, & notatis, Per modüm exempli pono

u-

x n

hoc Paradigma.

I i

Horá 4. Surre

&io , indutio , preces miatutinz, irtentio, Meditatio de

Pafhone Chrifti, anté horas.Canonicas peragenda.

j

"

i

i

Horá . Chorus, ibi vifitatio Sanctiffhimi, ele&tio Patroni, & Horz

m

a

n

lonicz curn Fratribus, quee fi ultrà fextam, üt fep? affolet protractz fue-

(is,

POFWI

rint, poft eas certum ternpus v. g. mediá feptimá, fit fixa pro oratiorie men-

tali, & fiat ind& ufque ad medium oCtavz meditatio horaria.

ple

Pofteà brevis rneditatorum recapiw?a-tio, & Lectio antemeridiana

crari

ufque ad octavam.

Ab octava ufq

ue ad nonam Scrutinium cum propofitis, & examine

Jb

EVIL

to externa obfervantia,

praparatio pro generali Confeflione.

Horá 9. Áuditio, vel celebratio Miffz, cui dentur 3. quadrantes, cum

fimt

præparatiqne,&gratiaiüm a&ionei 3 pgü Lhanc annotatio brevis lumin»u-m,

put

& propofitorut.

r

Horá 16. Meditatio,

j

Horá 11. Recollectio meditatorum deambulando , dein prandium,

uand

oft quod nona, & cantus Spiritualis,

C

"n

Horá 12. Ad pul

(umn Salutatio Angelica, u & San&tiffimi adoratio,,

vultu ad eam partém verfo, ubi recluditur in Ciborio, & alia quz infrà fuo

"ib

yef

loco ponuntur Jn hujus hora decuríu legi poterunt aliquz hiftoriz ,

3

y

n

6

Do&trina Przambula.

gir

wel fi Confeffarius es, legenda moralia, ut & in hoc te perficias ad fervitium

dl

f

utile proximo praftandum.

Ab hora 1. u(que ad 2. oratio vocalis

lhor.aria, nisi aliud quod à matu-

Ext

rum

tino tempore completum non erat , fuaderet dimidiationem.

Par

Horá 2. Vefperz, redux indé ordireL

Cionem pomeridianam ufque

ad tertiam continuando.

Tu noli prefenti

Il

us vebus fic teneri, 89 impediri,

$

"

"

1t dicas: n vacat mibi legere , monet.

S. P. Aug. in Pfal. 66.

Horá 3. Meditatio tertia.

Horá 4. Recollectio Meditatorum , Scrutinium

pomeridianuth , &c.

pia notata , lectio affi

gnatorum ex S. P. Aug. vel praparatio pro Con-

?HOI

feflione.

tm

Horá j. Chorus.

Media feptimá Czna , vel Collatio , deambulatio, Cantus Spiritualis.

Ab hora 7. ufque ad 8. continuatio precum diurnarum, lectionis aut

annotationis , fi quz remanfit, a praterito tempore , non quia neglexifti,

fed quód mora non fuffecerit. . Item revifio, quid craftiná die fit medi-

Ó

tandum , quz teffera , qui Patroni eligendi ? Ultimó examen confcientiz,

actus contritionis , litanis OO. SS.

beneficiis,

in .gratiarum a&tionem pro diurnis

& divino auxilio impetrando.

Salutatio San&tiffimi, vultu ver-

0, ad locum, ubi refervatur, Spiritualis Communio permodüm Viatici,

& commendatio pro quiete nocturna.

"Tandem fomnus, pro eo intentio opportuna,

& pia cogitatio, in qua

indormiendum,

[

Ad hanc methodum d;fponendus erit ordo diurnus, qualitercunque

demum fiat, & hic eft illeDecalogus, quem ficut penficulat? pridie Exer-

Wi

Iu

citiorum perleges, ità & accuratiffime fervabis , punctualiffimé exequen-

Mat

do opera przfcripta; proàt & Lectionem, fcrutinia, examina, &c. ità ag-

debe

gredieris , ut fübinde eis inferas opportunas afpirationes , pia propofita,

lis |

conformiter ad divinam illuftrationem , proptereà graviori deliberatione,

& attentione egebunt.

i

Ac&us Contritionis.

t

T

DEUS ! amo te amore magno , magí(que amare cupio ; amo te fu-

M

petomnia, quia fummum bonum es, ex toto corde meo, ex tota

mente, ex omnibus viribus,& ex tota anima mea.

hi

Et quia, fic te amo,

tum

doleo, & ex hoc amore iterum millies doleo , quód ego viliffimus ver-

miculus , te fummum bonum, omni amore digniffimum offenderim tot

hüdu

p'ectcatis-,- tot hnpcvfeäioniäus', mihi notis, & quot ignotig? Of

te l)OR

&

eften-

£

Doétrina Preambula,

"Á

R

offendiffem! deteftor & execror omne peccatum , quia przcisé contra te

eft (uimmum , & infinitum bonum meum, quod amo ruríus fuper omnia,

d-

Ex hoc amore firmiffimé propono cum gratia tua vitare peccata, & eo-

rum occafiones, ac in amaritudine animz mez confiteri, & panitere.

fqyt

Parce mifericordiffime DEUS peccatis meis per Patfionem JEfu Chrifti

tiri

Filii tui, Redemptoris mei, & merita Beatiffimz Matris Virginis Mariz, ac

Sanctorum tuorum, quz tibi ex nunc offero in fatisfactionem.

vel breviffimé ex SS. Conftit. dic poft Confeffionem :

C

De his , & de omnibus peccatis meis ex puro Dei fuper omnia dilecti

A

amore doleo, eáque deteflor, emenda

«

tíam , & abfolutionem.

tionem promitto, & peto paniten-

Qs

DIES PRIMA.

; du

Deo Creatori facra,

e

ilti,

edi

tiz,

Sub Protecfione Beatif]me Matris ,

ejüisque

n

Sponfi $. fofeph.

W

f

Viglia Matutina.

T primum momentum evigifantïsxfït' Deo dicatum , eccupabis

qül

mentem tuam piá confideratione Chrifti Salvatoris, eó tempore;

u

quó naturz fuz fomnum indulgere potuiffet , orantis, & quidem

19

ufque ad Sudorem Sanguineum ; ubi intereà Apoftoli indormiverunt, &

x

né uná quidem borá vigilare potuerunt, quos & excitavit: Surgite eamus.

zi

Matth. 26. Confundere tu, quód eo tempore , quó Saluti tux invigilare

15

deberes, dormites ; Sequere.igitur monitum Chrifti: Surge, & comitare

i,

his Exercitiis Chriftum te vocantem , dicens : amodó Sequar te Domine

AT

quocunque ieris. Luc. 9. Dirige in confpetu tuo: viam meam. Vfal. g.

In Choro adoratio SS. Sacramenti , per illa verba : Laudetur $$. Sa5.

eramentum , & oblatio fui ipfius.ad Sanctifhmum Dei beneplacitum , &

manuductionem. |Commendatio ad.SS. Patronos. diei, .. Santia Maria

)

65 omues Santi , precipue N. N. intercedite pro me ad Dominum,ut ab eo

toti

tum mortale ,

bodi?, 69 femper merear adjuvari,, & falvaris .. Proteftatio contrà pecca-

"n

vt

hodie:

& deliberatum chialc.: " EIC&W fciferæ 2 "QUæï-e-ffclrï ppïteriï

jtol

Fecifti me Domine ad te.

; 64 ütuiehti of Cür muie;

donec requujïat?

mof

:,:'u it. l. 1. Conf, c. 1.

iid)

Ht

$

Dies I Quadrans Paffionis.

Hec, »vcl'fi alianoccüþrrit melior, rcp&ti d&'bct frci;u.cn'ti'ü.sþ in dic, & ma-

ximé, cüm momentum aliquod vel mora temporis vacat, puta cbm vá-

M

dis ad chorum, vel alió pet viam,

.. Quadrans Paffionis Domïnicæ.,

U

9

fpirium ex S. P. Auguftino: O Cbriffe Fili Dei,

nis tue, in Pfal. 21,

f

fentiam frq&um Pa[jie--

- :

"

Zoona Chriffi in Horto.

tis,

Ya

UIm oravit , globi Sanguinis de toto ejus corpore diftillabant. in P(al. 2v.

" Sudat Chriftus ! Sudat virtus Dei, per quam fatigati recreantur ( S. P.

Iu

£ta&. 1. in Joan. ) Sudat in omnibus membris , adeó, ut fatias fit fudor

ejus ficut gutte Sanguinis decurrentis in terram. ( Luc. 22. ) Et quid mi-

lon

eu

rum? quia nonaginta feptem millium , trecentarum, & quinquaginta gut-

tarum numerus, rigare terram potuit ad fufficientiam. — Sed ad quid ter-

bl

ram ? rigare poteít potius & animam tuam.

O fi fic riget ad falutem!

Sn

Q pori facerrimi! ficcine vos eftis primi canales exuberantis in hominem

nj

amoris? & ità vos faluto. Siccine januz eftis, per quas exire debet

tüm

amoris ardor in genus humanum? & ità vos adoro. O fiariditatem cor-

dis mei ex nunc humectaretis ? O fi rore hoc diviniffimo fzcundaretis

[

animam meam, & rigaretis ad fru&tus faiutis proferendos ! non fruflra

primum hoc amoris torcular vocavit Evangelifta ( ubif.) agonism ; quia

tibu

fe

propofita in eo inftanti omnium inftantium cruciatuum feries , in quan-

to & quali ; humanitatem Chrifli £anta atfecit triftitia , ut absque dubio

Ime

defeciffet , nisi hoc veluti mortuali fudore compensáffet. — Auxit ver

Gilli

hic Sanguineus ros, non extinxit, amoris incendium , quia ufus modó

fati

extraordinarió Chriftus, ad naturam fuam affligendam , quem nec torto-

Qm

res crudeliffimi in Sanguinis expreffione adinyenire potuerunt ; oftendit

Tüm

amorem effe Authorem fuz paffionis, Quis audivit unquam talia?

pauló poft à flagrorum immanitate , quafi excoriari debet, Virgineum

corpus ; & fuccum facri cruoris in anteceffum fponté protrudit,

Im-

sninent brevi membrorum excarnificationes , & amor voluntarius adhuc

fi tortor eft... Balneum imminet Sanguineum, & tamen premittitur fu-

dor lethalis.:-: Anima, redama fic. te amantem , condole fudanti, & fu-

PR

d»rem hunc pro agoniz tue confortatione conferva. Adora fingulas

-

isfaCtionem.

gi;t"t,aä pro te .cä:greiüs, & offer Dco Patri ïn tüi teporis fat

t

&

^

" MEDI-

"

k Meliaoodbist.d

Y fd«

MEDITATIO I.

Q W.

— Doe fine noftrz Creationis.

Oratio.

Uw*u

| s

Un« adefto mihi DEUS meus, quem q'uæro, quem diligo,

N

quem corde, & ore confiteor, &, quá valeo, virtute laudo,

atque adoro, .Jam o divini amor Numinis, Patris omnipoten-

tis, Prolísque beatiffimae San&acommunicatio, Omnipotens,

21

