zqué fuit in agiifione veritaris inter Apoftolos Chrifti , & tamen periit,

n

V

quia non permanfit.

Centum alii hanc veritatem exemplo fuo: confir-

mnant. Necigitur tibi Religiofe proderit illud tranfitoriumfuiffe in bono,.

«

Qu

ni pereas, fi hucufque non es, aut non ftudeas , ut ad pracedens rever-

taris. Audeo dicere: fuiffe peccatorem, & nunc non effe amplius, non

Ydem

Y

pl

fantum noce

t, quantum fuiffé antehac bonum, & nunc non effe.. Addit

«f

hoc ultimum. majorem ingratitudinem , & malitiam. Ingratitudinem ,

lt

quia. gratiz primitüs recepta: contemptum ; Malitiam extremam, cogno-

e

viffe DEUM finem faumultimum, &ab eo receffiffe. — Anima Religiofa

cw

vv

noli effe inter hos ingratos & extrem& malos. Si retró refpexifti, redi

bai,

ad ftationem tuam, & te. libera.à perditione.

| Ecce ego Domine , quia vo-

foti

cáffi me ggc.

Vit

D

?

Affe&tus Conclufivus.

Qd

Quoc

Paterluminum; fcio, & firmafide credo ;hagmlm'- hoc perfeveran-

f

Afl

Qui

tixz donum non effe nifr à te, aquo'omnedatum optimum , & omne

donum perfe&tum eft, & qui illud nom. das nifi eis , qui non peribunt 5

fe,

Tieni

quique Petro.illud exorafti cum diceres, rogavi pro te Petre, né deficiat

fidestua, — Tibi'foli nota eft firmitas & infirmitas mea, illam ferva,, iftam

B

libe:

'fana, fac me in Mandatis tuis perfeverare usque in finem; Vut!falvus. fiame

Q9

De

Scrutin. 'If. Dïei. V.

x6yg

C

j

De Corrept. &grat. c. 6. & 9. & in Orat. illa; Anteoculos tuosDo-

idi

at

tt

mine S. P. Auguftino à noftris attributa.

COA

Oratio S, P. Domine noverim qme..

udi à

j, Hs

Legatur Confeff. g. c. 12. detotali, & perfeverante Auguflini in De-

um converfione.

I e

&

Àt

Netto

quens

minetenus , füs Sacerdos &5*

H

non

n ve ipfa , velno

rou,

Religiofus ?

T

P. Auguflinus in Pf. 44. obfervat, quod hoc Nomen fäcercfos .X

gols,

Sanclitate ortum fit , unde dicitar Cbriftus facerdos à fauttificaudo

maribtte

»

n0s, ficut dicitur, Rex àregendo nos, & adjungit illud Pf, 17. cumr

s

Sautto san&us eris €c.. quafi dicere vellet, quód facerdos cum Chrifto

! pcri/'!,

€an&tus effe debeat, fan&tificare , & xdificare alios non facerdotes, Ad

t

eum modum, quo. Magnus ajebat Gregor. uf quisquis facerdoti jugitur

t boro,

quafi ex falis contatiu etern

& vite fapore condiatar hom. z. inLuc. 10 J

[eit-

idem dixiffet de religiofo.

Hinc etiam debet providere ut. cundum po-

s, of

lum vistute præced'at , inquit Hieron. ( inc.2. ad Tit. ) quouiam magna

, Mit

confufio eff, quando. L

aici fideliores €9 juffiores invemuntur ,. quoniam effe e-

Uäïm D

walesnon parva: co

n

D

füfio.eft ,. (abinfert Chryfoft. (hom.30.) Ecce iffa

Ecclefie Doctorum, qua illi declarant , quales effe

, Copno-

eft mens S.S, quatuor

g

,

debeant Domini facerdotes, ut in illis fulgeat vita Angelica , mores illi-

fm, re

bati, nihil habeant de mundi vanitatibus, de paffionibus inordinatis ,. fed:

qui.wd*

£oti quodammode cocleftes fint', & Divini, nec fe permittant à laicis in

virtute fiüperari, n& fcilicét habeantnomen inane; & crimenimmane (idem

eft de Religiofo.) Ad hanc normam: examina vitam, & mores compone,

quodfi eandem nondum expreflifti, ab hodiefiat, De Cruce Domini ve-

feimur, quia Covp

us ejus manducamus (in P. 100. ) facerdotes potiffimuta

vt

quotidié , & Religiofi fzpe in menfe.

Ab hàc Divina Crucifixi menfa di-

fÍce, ut imitator fis Crucifii, prout te veftimenta facerdotalia hujus admo-

ü onite

enbunto

nent, üt pauló ante legifti, Illa te doceat, ut puritatem vitw fecteris,.

e ao

pec unquam in ftatu peccati lethalis accedas , fed neque cum affectu de-

'

!

(

TET f

liberato ad veniale, quod odit ille quem tracfas. — Memor femper illius z

yos ff

animum: tali 'fä?xiü.cio- fruentem?

, quo:

gbgg non oportet puriorem. effe

3

folari

I

166

Propofita, Examen Diei V.

ifäïari radio non fplendidiorem manum Carnem hanc dividentnm:? Ex-

l

emplo tibi funt tot in erdine Sancti facerdotes, recentior quidem, & cae-

teris admirabilior eft Ven, Jacobus Lopez, qui ad puritatem Cordis ha-

bendam, vidit à Seraphinis fibi cingi lumbos, & non fenfit amplius Mo-

tus concupifcentie, ütDoctor Angelicus. Non erat jam ille fed. Chri-

ftus, qui in ipfo vivebat, quia fpecies Sacramentales apud eundem dura-

P

bant de una. Communione ad aliam ( Jacob. Jordan. in Hift. Aragon. )

die!

hinc fepe ex fe Coeleftem fpirabat odorem. 1fte fin& dubio Deo obtulit

S8

Hoftiam in odorem fuavit

a

c lli

fupple defectum noflrum!

ts , qujd nos in comparatione illius? ah Jefu

--

Propofita , Religiofüm interné veformantia.

1. Ad hoc niti, ut facrificium fuum, officium Divinum, & alia de-

N

votionis opera femper perfecté peragat , idque femel pro femper non

&ij

ditferendo fcilicet ad fefta majora, cogitando, quod femper fit obligatio

eit

DEO exactum fervitium przíltandi, & quoniam hodie effs devotum,non

Cras , eftinconílantia DE O odibilis,

2, Apprehendere viva fide, quod

f

ht facerdos Chriftum imitari debeat , atque adeó morum compofitioni,

lons

1odeftiz exteriori , & gravitati ac animarum faluti per Doctrinam Fvan-

Án

gelicam, aut Miffiones, ftudere, 3. Cum labia facerdotis cuftodire debe-

ant fcientiam , determinare fe oportet, ad ftudium Sacrarum litterarum,

"Theologiz fpeculativz, aut moralis & przdicationis Verbi Dei, ut aliquid

ex hishabeat, quo prodeffe poffit Ecclefiz Chrifti pro modulo.

4. Credat firmiter fibi neceffarium fore utriufque Orationis prafi-

dium, poenitentiz exercitium, períuadendo fibi

quod DEUS ab ipfo

M

p!tls requirat, quàm ab obvio bomine Chrifliano.

[/

Examen pro exteriori reformatione.

x. An in Miffa dicenda habeat aliquem ritum exoticum, in quo differt à

Cómmuni ordinato ab Ecclefia modo celebrandi , & in eo carpi-

tur?

&. Anin Miffa celebranda conformetur oidimi facriftiz

,an fuo private

genio cum contentione, & xmulatione?

3. An obligationibus Conventüs debité (atisfaciat , & quomodo

fe ha;

beat in anniverfariis defunctorum flatutis ab ordine, uti & officio

.

4. Àn

dicgndo pro defundtis?

Dies Sexta.

167

bt

4. An Conviviis libenter interfit? quz ordinarié depravant, vel à (zculo

W M

A ere

- minüs zftimatos reddunt Domini facerdotes. S.P. Aug. fuos Re-

(l5 14

ligiofos Hipponenfes prandium aut Coenam extra fumere non per--

d »iO

iA

mittebat. Serm. 356. num. r3.

Chri

- Poít Coenam abfolvitur refiduum de Oratione, aut lectionediurna,

1 t

igfpicitur quod cras meditandum occurrit in prima vigilia, & poftea in

"D

il

)

die Teffera notatur, Patroni, Examen, Contritio. Lit. OO. SS. falutatio

obtuli

h J

SSmi & eodem tempore Communio fpiritualis. Somnus pro. quo con-

«iliando valebit fequens bona

;

1

7Il

Cogitatiüa . |

lia de-

N Octurnis tenebris lucem afferat , vel admoneat mentem. fpecus

'Divi Guilielmi Conf. in. quo ille fibi ledum audam terram, .Cérvi-.

&t non

cal faxum elegerat ( off. ord. ) ubi tibi fort& culcitra tua n

on fatis mollis

Jipitio

eft. Lauda DEUM in paenitentia hujus Sancti & fic chame

i

? velhu-

1mnon

micubationes fufferre nonvales; patienter fuffer flrati incommoda, Ca-

qz/üd

Sioni,

loris moleflias , aut frigotis afperitat

N

em, Muf;æ, vel altegius infecti mos-

t

fum aculeatum.

d

'AfUf,

DIES SEXTA.

ii

Deo Confil'iorumxlnfpiratori Sacra.

qui-

j i

Sub Aufpiciis Sancfi, cujus eff Ecclefia Con-

ventus à teinbalitati, aut Sanclorum ilidem , vel alias

in Regulari olfervantiainfignum.

ifetà

j a

Fagilia Matutina.

yOmmno difcuffo , iäïagïxï'are' te àS.5. Patronis fuis, ficut quondam

ptivaïo

l, Jonas dormiens à riautis excitari :

Q,

Quid tu fi

9

pore deprimeris ? furoe

D)

t9 invoca DEUM tumn, ( J

f h?'

V

j

Ona I. ) qb"edi [ubito & dic: D£us DE-

us £U$ ad te de luce z'z'inglöa--'

M

—

I

168

Mcä'i?. Paiïïohïs.

In Choro: Adoratio SSmi, oblatio fui, poftulatio aüxiiii , a SS. Pa-

tronis, proteftatio contra deliberatum peccatum &c. ut prima die.

amp

hnvu

Ele&io Tefferze.

petc

Ctlie|

Tu Sagittaeleda , que Scutum bumani Cordis tua poenetrave potentia

*vales, comfige Cor meum jaculo tui amoris , ut dicat tibi anima

Dant

- mea : Cbaritate tua vuluerata fum. Medit. c. 37.

tdil,

Vel: Nonin Commeffationibus , cubilibus , 6 impudicitiis, fed induimini

geti

D.3.C. per que veiba tria vota infpiravit DEUS Auguftino

| e

tl

Crufen. & alii Noftri.

H

[l

i

Quadrans Paffionis Dominicae.

t

4qué

Sufpirium exS. P. Aug. O Cbrifle, fili Dei, fent*iamjï*u&um pa[fionis fuee ]

fende

lu

Obrifius ]äm*entiatur ad morten.

n

p

Pilatus dixit in eum feuteutiam , 89 vos .O Tudei occidiftis , percuffiftis ,

( D,

quaudo clamaftis crucifige, crucifige. S.P. Aug.in Pf.63.

Qu

Qtie

U qUw

Quinque bic notanda funt : 1mo quód Judzi , habentes notam

Jit

Uï (

vecordiam Pilati, quod ad Clamores ipforum Chriftum flagellari , & fpi-

fime /

nis coronari jufferit, eo ipfo fpem conceperint fententiam mortis contra

ts t

Chriftum habituros, unde dicenti, fe 102 invenire Caufam in Chrifto, non

[

fip;

cefferunt , fed ultrà objecerunt, quód fe fecerit filium DEI & ideo debeat

qom

mori. Quia veró nec hoc juvit, ideo 2do recurrerunt ad affertionem

Corp

prioris Criminis, quod fe dixerit Chriflum Regem effe , & fi hunc dimiferit

atl

Pilatus, zonfit auicus Cefaris, 'Unde clamanti populo tolle, Crucifige ,

ceffit, proteftando tamen , quod innocens fit à fanguine jufti hujus, &

hoceft sium atum eit illud Scripturz, tradidit. 3 Efum voluntati eorum Q9

gtum fanguis ejus fuper mos , &6 fuper filios noflros. 1mum explicat im-

placabile odium contra Chriftum Gentis illius, quanquam- ab ipfo tanto-

pere beneficate ,utpote qui curavit omues ommes languidos eorum -ut dicit

Aug. 2dum infinuat, quod fuave jugum Chrifti excutere & fe fubiicere

voluerint, perpetuz peccati fervituti. stium tangit mundi & principium

Clientes, quod propter illum cui amice fervire volunt, fe perdant. 4tum

extremz malitiz actum denotat , tradere juftum voluntati fuorum inimi-

corum , & $tum grandem obcoecationem importat , cui nihil videtur,

fanguinem innecentem effundere.

Maxi«

(

Medit. Paffionis.

169

—

$ -

Maximum fine dubio hac Salvatori noftro -dabaht dolorem, quoni-

m (die,

am per ifta omnia majores fiebant peccatores , & gratia ejus, ac pretio

fanguinis fe reddebant indignos , & an illi (oli? quid fi te convincerem

peccata equé tua Salvatorem odio proíecuta fuifle ad mortem , & evi-

?j

a

ciffz mortis fententiam? & id certó erat , quia peccata noftra accufarunt.

- (0003

'Chriftam ante Pilatum, fingula reprzfentabantur Patri sterno, & pete-

bant juftitiam adverlus Chriltum, qui eafolveret. Unde qui peccata ite-

jl

zant, hábet ilios pro crucifixoribus Apoftolus Hebr. 6. rurfus fibi crucifi-

(UA

gentes filium Dei, peccatorumergo tuorum. '"Vox eft tolle ,tolle, crucifige

eum, & illa ftrictiori Jure, quàm Pilatus , contra Chriftum Mortis pro-

nuntiavit fententiam , & hujus indolis eft, quod imocens effe velit à fan-

guine jufti bujus;cum culpamzrefundit in doemonium , in Carnis fragilita-

tem & tentationis vim.

Ah quo devenifti infelix aftutia , que JE(uma

d du

zqué tradidifti voluntati tuse peffimz , & parum tibi videtur ipfum of-

fendere. "Unde tamen provenit certa mors, & fempiternus interitus. O

JE(u mi, quomodo hzc fin& rubore commemorare , quomodo Coclum

antplius intueri potero, qui in te evici, imó dixi mortis fententiam mea

culpa, tnea Maxima Culpa, Doleo mi JEfu, doleo toties ex toto Corde,

(

quoties commifi malum, quod Caufa erat condemnationis iflius.

Dol-

eo quód me focietati mifcuerim impiorum iftorum , Juftitiam, imó in-

qotarm

juftitiam contratepetierim, qui ipfe condemnari debui, Sed tu dulcif-

&

fime Amor meus, vadem te pro me Patri eternoexhibuifti; tu pro pec-

con

"

catis meis fatisfeciíti, nemo te tollat à me, nemo «apiat, fed me tibi cru-

jo, 00f

cifigat, quomodo fuftinebo quod tu tradaris voluntati perverforum , &

lebeit

ego me non tradam totaliter tue SSmz voluntati? 'O Cor terrenum , O

rtonet

(f

Cor pufillanime cur adhucnutas? ab hac hora DEUS nolo, ut alia fit raei

It Em

ratio, quäm tua voluntas.

Wu/*oel

juS;

De Tribus votis Religionis. :

'[MW&)

h.ï m.

MEDITATIO L. DIBI SEXT E.

0 tnto

u[ dk [t

De voto obedientiz.

[ubiiceïe

Oratio confueta, Nunc adeffo.

É aUndum L. Obedientia magna virtus eft, ( 13. de Civ.c. 10. ) pro-

j 4

g n

. pterea quod voluntatem hominis fibi fübjiciat. Alio frzeno eam non

A

P

m hac

vioeun

c"*öägccs, ut ad nutum DE O in fuperiore obediat, praterqua

victu-

Mi*

Medit. T Diei VE

176

L

virtute. 'Da mihi perfe&& obedientem , & dedifti hominem propria vo-

hil perniciofiüs in homine reperitur, ità ni«.

li.

luntate fpaliatum, quá ficut ni

Patves

uT

hil meliüs offertur, quàm quan

do DEO per Votum facrificatur.

enuerunt ordinem in obedientia ( lib. 6. contre

mofivi, qui

Deo placuerant , t

Fauft, c. 9.

) & revera per obedientiam ftat potiffimum Rel

*

igio, quz finé .

hac evertituz, dum qui

sque querit , que fua funt , non que J E SU Cbrifi.

af

4ut

Hinc eft illud Patris noftri:: Prepofito tanquam Patri obediatur, hoc tribu-

tum à nobis exigit noftra Profetfio , quoniam fic debitum folvimus cu-

n

ram noftri habenti fuperiori; duplex tamen lucrum acquirimus , unum,

lo

p

interra pacificam $ qaietam vitam ducendo, aliud, quod à Cura fupernos

lii

ipfos eximimur transferendo onus in aliam ; longé majus preemium ha-

bituri in Ceelo, ob vilorias, qmas per admirabilem obedientie virtutem ve-

9

«

t

ortamus , ( OroKo in Reg. ) victoria hac habetur ad intra cum fubinde

contza genium regimur, & ad extra, cumm nihil nos perturbat, quomodo

P

*

n

eunque regamur volentes fic regi.

Felix anima , quz fe ad has difponit

viétorias, pacem undique habitura! ad pugnam tamen etiam te Religios&

D

Qic

invitat, quid dicis ?

II Nibil fic DEO placet iu Religiofo,

quanr obedientig ( S. P. A. ferm.

pi

de obed.) quia eum e;

a Ceclitum collegà eft, quorum beatitudo perenni-

ter ftat in-ina cum Deo propriz voluntatis conformitate.

Huic Idez fe

Chr

^v

conformat Religiofus, quando voluntatem fuam cum fuperioze. , qui illi

LO

Deilocoeft uniformat. — bmó novus Chriftus, Dei filius, evadit, quoniam

imp

illam Patri ufque ad morterm obedientenrin fe delineat , vovendo obe-

p

dire faperioriusque ad mortem. Hinc conjice quantum Deo placebit

liis

Dico ego placiturum pre omnibus aliis virtuofis, prout filii magis obedi-

xQ'd

entes. prsplacent Patsi,

Placet quidem Deo in Religiofo fervor ad fpiri-

Ij

Nunquid enim vult. [»etts bo«

tualia, przplacet tamen coeca obedientia.

vitü

locaufla , €$ vittimas , 89 non potius ut obediatur voci Domini? (1. R. C.

lacet Deo.snoódietliapraeplacet tamen impigra obedientia, quia per

*l

ry.)FP

t

illam px

dori quidem. boneflo comparatar gu&oritas (lib..83.qq. . at per

puof

'cui obtemperatur, dun*Prolato paretur, ( Orofco ) placet

hanc«ipfi Deo,

T

JDEO in religiofo continentia, at preplacet vera obedientia , Zajus fiqui-

deny bonum eft obgctentie quàm Contiseutie ( de Civ. lib. Y 4. c. v2.) Piacet

itte

ij

mortificatio: Carnis, fed przplacet amabilis obedientia, nàm perillam pro-

ET

ubi per priorem folum Corpus caftigatur, Hzc

ria voluntas mactatur ,

10j,

tibi eligiofe perfaadeant, ut charam lrabeas obedientiam ; &

*

obedäfre]ï&

aihi amabile, refiflere execrabile (Med. c.7. )

:

bedientie Mater quodam. wiodo eff. , Cuftosque sistutaus

(LLI;,, Kirtus o

(14.de

dá

—

Medit; 1. Diéi VT.

171

u

rv

12.) Mater eít, quz quvod parturit etiam fovet, & cufto-

( 14. de Civ. c.

ità nl

dit, etfi perderev

ideatur, ut Abraham , qui obediendo voci Domini fili-

Duttet

um péerdere

videbatur,

at Pater multarum gentiun , eo iplo przconizatus

"

CORIT,

e(t. Ità hecMater vt

rtutum. Nam ibi funt. Regna felicia, ubi omuium oon-

uf

fenfa Regibus obeditar (27 de

Civ. c. 14.) Undein fubditos refultant plu-

Jaftitia , publica tranquillitas , £9 non vivi-

Chrii,

rimzvirtutes, pax,, Charitas

Ctriu-

tur male advezfus tria , &9 feptem, pfa

lterium Cbordarum , Decalogum tu-

$.) invigilante fuperiore,

n2 malé vivatur,

us Q«

um DEUS altiffime, 3. Cont. c.

unum,

& ut fuübditus incedat per

viam virtutis ,

fic evenit in uno bene regulato

erfect& obedit. Oret dum eft orandum , labo-

ernos

Monafterio, ubi quisque p

let dum filendum, & fic alia facit dum eft fa-

am hi«

rat dumi eítlaborandum, fi

ciendum. En omnes ifte virtutes a

b-una Matre obedientia proficifcun-

lu

vacando operi, à Regula

f'dbindï

t£ur. . Rima noneft, quà intret aliquod vitium ,

ordinatos. :O fi omnes

yortodo

przcepto, €

umhxc przcipere habeat folos actus

bum hoc, non viderentur defe&tus in Choro, inforo , non

dipont

caperent ver

ininceffu, ftatu, habitu &c. q

uia his omnibus modum rectitudinis if«

eligos

culcat Mater obedientia*

O filii au

dite precepta Mattis,, &9 obedite pre-

, fe,

poJitis veftris , & tu primus

,qui hac contemplaris.

li tanquam fervi ( S.P. de agon.

enie

1V. Alii obediunt tanquam filii , a

cdenfe

Chr.c.7. intere(t igitur multü

m,quomo

do quis obediat? an timorepce-

obedientia eft fervorum , fecunda filiorum,

"

nz, anamore juftitiz? prima

suoniam

imperfeéta prior, qu

ia coacta,

& ob poenam , quam à füperiore renitens

fectap

offerior , quia facrificium voluntarium eft à Fi-

lo d-

timet, extorta5 per

dhancteexhortor, Re-

ficebit

lis, quiliberi fun

[

H

ub gratia confrituti-oblatum. A

cordare quod fa

ct

endó profeffionem, voveris obedientiam Deo ommipo-

j od

fisoluntarium facrificium , ergo illud ei redde. Vo-

ré

( ipr

teitti , illi acceptum €

De

Ino

vifti eam B. Marie femper Virg

ini illius obedientie promptitudo eft fiat

& ver

bum tuumfit obedire fponté, alacri-

7221

quibi fecumdim verbum tuum , vt

ter , hilariter.

Novifti quoqu

e obedientiam S. P.-Auguftino ( formula

d

1014[:66

llius in terravices gerenti.

Ille Patereft, tu fili-

1/

N?A

yt

,

prof. Aug. ) & fuperiorii

Huic dediflà manum, ut te ducat,

*'xhe('

us, ergo filialem ei debes

obedientiam,

H

um

Jup

ertorem

Ctibiintimet Deus quid fit agendsm ( Jord.

teregat, &$ per ipfi

d vis illo meliüs fapere? obedi incunctanter &

d

invit. P.P. 12. €. 2. )

qui

.

renova votüm obedientiz

fpontanee, eique omni anno cum aliis votis re-

llldmpro

novande propofitum concipe.

tUf

uuit)

Y2

Affe-

Ai

140

475

Squtim L Diei Vf.

ä* entt

| Affe&tus Conclufivus.

horum

tünt, |

I

V

ide Domine, & patienter üt vides , Vide,. quomodo diligenter obfer-

tr

li

vent filii hominum pacta litterarum, & fyllabarum accepta à priori-

le,

bus locutoribus, & ego accepta à te pacta perpetue falutis, qux voven-

n

do diftinxerunt labia mea , negligo, & vix obfervo. — Alr quomodo fub-

riet

fiftam, cüm à mepromiflorum fidem exe

geris? nunc demum füave ju-

um obedientiz filialiter amplectar ,.

Íciens quod tibi Patri in fuperiore

Dä

obediam, & me à Cura mei exima

z

f

faciam. 1. Conf. c. 18.

m, öc ficut mandatum: dabit Pater fic

E

1 n0t

Oratio S, P. Don;zïne,noverikr U

fta

::]

PU

Pro beneplacito legatur $. Conf. c, g. ubi Aug. n

T0

olens obedire M';—

D

tris voluntati , febre correptus fatis indoluit,

&.

p

AMKS

Scrutinium L. Antemeridianum.

W

(equen

Quomodo occafiames obedientie im Religione

frury

Bsr

.

curare, 46 irz eis proficere velit impoflerum.

P. Aug, (lib. 2. de Con£ Evang. 17.) obfervat, quod Petrus Q9 Aa-

P?O

S.

*

dreas fubdutiis ad terram navibus , mom tanquaw. Caufa: redeundi fecuti

;

funt. Cbriffum, fed' tanquam jubentem: ut fe

quereutur. In quo absque

dubio voci Domini vocantis obedierunt;

Feuite poft me , ab hoc exem-

Wi

plo occafionem habet Religiofus navem füam

J

,

& merces in ea adterram,,

90 j

ftmar

feu portum: beatum reducendi ,. ut fequatur in vice Dei jubentem fu

p

riorem. 'Tunm quiz AMonacborum vita fubjetiionis babet verbuu , &g d

ifci-

ulatis ( hoc nequags 7. q. 1. ) tum . quia obedientiam profitemur ,

n&

ferae

confidamus nobismetipfis, fed committimus nos faperiori, ut nos ducat

fiac d

De"

erviam Dei. Hinc quo Duétor nofler nos ire jubet;,. ffatim debemus.

ire, funt verba B. lord. de fax..

(in.vit. P. P..lib. 2.c.2.) & quidem flatim

ità, ut fi pigritemus,

multum de merito deperdamus, furti infuper fpiri-

[l

tualis rei, finoftram voluntatem: faciamus

Qm

idem Doctor fuadet, ut inferior ità fit ad

»quia id fit invite Domino. Hinc

Chor

obediendum : difpofitus , ut di-

cat cum Chrifto: Pater imi non ficut ego v

elo; fed ficuttu, Non fic dicunt,

abfen

; qui faciunt horum voluntates,

nec faciunt, qui malunt hgbe.c;: PE?I?tOS-

Ul

d.icmg

Propofíta, Examen, Diei VI

173

cficentcs faltem in corde fuo, Pater, non ficut tu;, fed ficut ego ( Jord. )

horum imitatorem te nolo mi Religtofe , quia hi fenfum Chrifti perver-

tunt, tibi proderit Chriftum imitari, quimaluit vitam perdere, quam Pa-

yer obfre

tri cterno non obedire (Or. inReg.) inde tibi procurabisThefauros in Coe-

1iprii

Y Voven.

le, non ficut tu vis peragendo munia Religionis., fed ficut jubet füperior:

Itá ut Chorum , Orationems Miffanz, le&tonem; fludium, fomnum &c.

10do fb«

adeas, quia ità jubet fuperior. Minitn& veriy prxtextum quzres , te ab.

Áv ju-

horis obedientiz fubtrahendi , ut ille frater; de quo B. Jord. cit. hifloriany

füptrire

profequitur, ad cujus imperiunr Doemon ab energumeno exire noluit,,

t Bu

quia fcilicet ipfe nunquanr ver& obedivit. Nam bujufimodi pratextus, li-

cét nonfint extrem£ obedientie oppofiti, feu inobedientia, wultzm tamen de-

trabusi vere obedientie.... 'Tumt Religiofe nori unum , fed multos Doe-

edirtMie

mones expelles 3 propria voluntate, quando eam, quztibi pejus Doemo-

ne nocet, obedientiz fuperiofgis fubjeceris. Proba & videbis, fpecimen

perfe&tz obedientiz tibi prxbent tot Sancti tui confratres , Nicolaus , Jo-

annesSahaguntinus , Thomras Villanovanus, qui etianr honorem Epifco-

l.

patus riifi obedientia compulfus acceptare renuit- Siviros imitari piget,,

Íequere foeminas. D. Claram de:Monte Falco: , & Kitanr de Giília quae

zruncum Antiffite juffa irrigare nou dubitavit, ( offic.)) quid potuit effe ma-

gis repugnans, quàárthiic actus ? velinde difdc*,.ufnulliman'dato-rcppgncs;«

ïzgimc

1 ft-

Propofita, Religiofim interné veformantia.

uj fri

1. Menti füz flabiliter imprimt&e , quàd füperior fibi loco Dei fit,,

j dsque

& ipff non obedire fit Deo nom obedire, quo collimat illud. Chrifti, qu£:

(c extti-

vos audit me audit , qui vos fperuit me fpernit, Luc. 10« ordinatunz ad.cog-

d terrafi,

firmandum obedientes , € terrendum imobedientes.. Orolco;.

tem pte

2. Omnem'Conatuni füum exerere ad bonunr conmune; nec ali-

m

ter acceptare officia, gradus , Honores , Aularum notitiam , nifi ut per

r , n

hxc Religioni fuz profit; non fugiendo etianr difficultates, ubi juvar

e v;i—ï

105 QUCaL

exaltare eanr potuetit,

)

debemus

3. In pretio & gu

flu habere domefticani dïfäiplïn?anï, modum ve-

jefm Miïfl

fliendi, cibandi, furgendi, &c. ità ut tzdium concipias, fi aliter fiat te-

yptr fit

cunz alibi. Unde fequitur magui xftimare horas ab ordine flatutas pro

minO.Hiï?f

Choro , Miffa, filentio; prandio , Coena; ut

Á

te: ab illis, nift neceffe fit nogä

I/f, u at

abfentes..

flC dicuüf;

4. Affvefcere omnia faciendi ex una , & fola obedientia, vel' erga:

gluntaté

BEUM*, vel füperiorem, vel proximum

, imó & rei irrationalis vel in--

dictv

* 3

-

ammm

Le&. Antemerid. Diei V.

174

animatz , aut Cafu accidentis, ut (ic te omnimodé propria voluntate fpo-

x

lies.

;

Examen pro exteriri Refomatiane.

3. Qualem faperiari exhibeat reverentiam? an eum eo difceptet &c.

2, An magis curet propria, quàm communia?

3. An laudem exteriorem in fe derivari cupiat , & fic odio , invidia, ver-

bis profcindat alios confratres ?

. An feg

nis fit in obedientiis adimp;cndis, quia hzc , vel illa non prz-

cipitur fub peocato?

[

lat

Y

r

. Leüio Antemeridiana.

M.

M

n

g, & Hypocrite, in'vef

*izl

FizM Propbet

?mentis avium.

btt,

o

O-r.;ore concutior, quando lego illa Verba Divi P.N. ep. 137. ex

| quo Deo fervire capi, non fum exp

ertus pejores, quàm quiin Monalfe-

il

riis ceciderunt , quafi veró locus ille, qui alioquin eft pa

]eftra virtu-

chr

Id

£um , effet nonnullis petra fcandali, & lapis offenfienis , ad quem mifer-

b

rimé alliderentur, & reprobationem fuam gonfummarent, in portu nau-

fragium paffuri, Auget

verb horrorem cum Patrum contra quosdam

7

picas, & terribiles inve&tivas: //2va-

L

indifciplinatos religiofos lego Philip

p

gis , €9 diffolutis Mouacbis,

felo Noui

ne €8 babitu Religiofis?. qui Crucem

5

uam cum murmure portant ,

Qj imvità obediunt , cellam al

? cuftodiunt ,

dJE"

igunt, orationes breviant , fabu-

-

IN

filentium frangunt, labores fugiunt, otia dil

€

Litis

las prolongaut, ad exteriora proui , aà int:

riora pigri , ad cogitandum bo-

za torpidi , ad penfandum mala. proclives ,

ad edendum , €9 bibendum ala-

udd

cres, ad jejunandum trifles, ad bonores cupidi ,

ad bumilia verecundi, à ri-

NT

vaper inclinati , (Repp.

B D. i. . )

hll

gore difcipline averfi €9 ad laxiora fe

& fifcire vis, in quo apudipfum hujufm

odi Monachi pretio (int , excla-

?

las

wmat. O quàm long? funt iffi à fumm

o bouo, à

femitis juflorum , à fandita-

L

lii Patres unanim

iter detenant contra quosdam fuper-

Dris

£e Religioforum ! A

bià agitatos , Praela

tis inobedientes, rebelles lumini fempiterno , quia ter-

qi

reni , frigidi, vani , capitofi , animales ,

gloriofi in oculis propriis, qui

bïüf

fortio egrefli , corporaliter

LUf

leq corpore de m undanorum hominurm con

fedent

"

N

Y7$

Ledt. Antemcrfd. E;ieï' VE

— À

fedent in Coeäobip, , & in. mentis occupationibus verfantur in mundo ;

ts pe-

Contra Pralatos murmurantes , ventri , otio, & fomno plus nimió in-

dulgentes , delectati mundanorum confabulationibus , amant fciri per

b

fcripta, per munufcula , per falutationes, ac hoc modo fecularium mer-

cantur notitias, favores, proteCtiones &c. Regule deflru&tores , vani-

t c,

tatum, & füperfluitatum amatores, nugaces , ridiculi, & verborum in

vanum prolatores, delicati, voluptuofi, vagi, tepidi &c. ( Carthuf.Bern,

Idia, Vtf-

Villanov. ) Et ipfe DivusP. Aug. in Regula ftylum disigit contra pauperes

delicatos ! quorum. anima. fuperbior efficitur divitias contemnendo: , quàm

100 t

uoruim fauces fumunt cibum , 6$ aures non efurimt DEI

fuerat poffidendos q

verbum. Qgiinoiunæ minds egere,

fed plus babere, quibus adhzret abomi-

zech. 20. ) qui nolunt emendatoriam fubire vindi-

aatio defigens oculum ( Ea

Sam , uec petere veniam ;

qui denique Prepofito, nox tanquam Patri obe-

diuut,nec obediendo ipfius miferentur.. Quid dicam ad hac, dum ità à

P.P. audio-notari lapides fan&tuarii, exprobrari Dei fer

zi

v & gentem clc-.

€tam accufari ?

"

At , ni fallor

, Sanclam hanc Patrum. intentionemr mirari nento de-

bet, qua proviforia eft , & mu'tàm tibi.mi afceta poterit conducere,

Non eslabs ve, omnene profeffionem in Ecelefía babere fictos. (in P. 100 y

u

, NM&X t

Tam funt. Monacbi falfi , quam 89 Clerici falfi, €9 fidelesfalfi (inPK 133.

etiam invenis. Santlimoniales indifciplinatas , unnquid. ideo Santlimonium

/?rA ngm'

m aet-

reprebendendum eft 2 .(in Pf.100.) minim& ownia ifla genera fratres mei

1

ba

lent bonos fuos, €8 malos fuos, (criptura.e(t clara, Lucze 17. erunt duo:

Q qW-

i quosdat

jnleilo uno, umus afJumetur., $ alter velinquetur 5 due eruut molentes ip u-

sum, una afumetu , €9. altera relinqueturs duo in agro:, us affumetur.

d

y m

86c.. per duos inagro intelligit B. P. (inPÍ. 132.) Rectores Ecclefiz, per

duas in molendino, exponit plebes, quz in mundoifto , qui quomodo mg--

T

Ío.vertitur, verfantur, & v& iis, qui ab ea conterutux, per duos in lecto

Al ; f(ll'".l'

intelligit, quietis amateres, mon fe wifcentes turbis , in ofio ferviemtes DEO,

quium v

j

id eftfratres in Monafterio , & tamen unus. affumetur , quis ille? vetus ab-

fque dubio D& fervus , & alter relinquetur . quis ille?. i£tus indubié, &

ji, 4^

falusMonachus. Prxdixit ergo Cliriftus fictos, falfos, & malos in omni

fer.1

ftatu , fed & preemonuit : attendite vobis à falfis propbetis:. atteudite né ju-

j

" exCh

itiam veftram faciatis coram. bominibus , us videamint db eis, ficut bypo-

j J

1f

erit falfi, illi eque in. orationibus, jejuniis, & juftitiis fuis (Mat;6, & 7,y

j pf

qui (ua faciunt, ur apparcant , & de quibus.eft illud Matti . ypocrite;

qu i

Jene ptophetavit de vobis lfaias. . Populus bic labüs-me bonorat; cor autem

gpïlls, fïll

«eoruin Longe eff à.me» 'mvexmiïïrt etïi;m. P,P; & fpirituales Magiftii m fra

ora

$res

gdenl

376

TLe&. Antemerid. Diei V1,

tres difcolos, quafiin falfos prophetas,

quafi in hypocritas ; & in popu-

ä,;CBM

lum labiis folis, vel vefte externa DEI cc

iltam profitentem , unde tibi et-

óqui

jam lectionem dare voluerunt, ut tibi attendas à falfis hifce prophetis &

ciom!

JUi

hypoctitis, quod ut tanto meliüs facias, defcribam tibi unam eorum de-

cadem, quatenus.cognita eorum malitiá flatuas , non folüm vitare ilio-

torg

rum .confortium , fed etiam caveas per temetipfum

populi hujus auge-

fauo

renumerum. Ad intentummeum fervitid

, quodSpiritus S. dixit per E-

fonm

zechielem Prophetam (:c. 13.?) falfos Prophetas viderevaza , & divinare

ïlþ'v

mendacium , ac propterea inquit in confilio populi mei non erunt , €$. in

Dot

Jcriptura Domus Ifraél non fcribentur , amec in terram

Jfrael. ingredientur.

)

Nam & fal(i Religiofi fequendo di&tamina modo viv

endi Regulari con-

j

1

r

traria, revera vident malum, divinant mendacium , & ideo íunt indigni,

nge

qui inter(int Confilio populi electi, cum eo fcribantut ,

"

Sanctorum ingrediantur,

& Ad Patriam

Hoc facile

fi

*fï(

t oftendere,

quandoquidem in illo Regularis obfer-

vantiz Theatro , falfi Religiofi debitam períonam non agant , fed hypo-

k:

p

d

critam reprefentent in veftimentis ovium , feu bonorum fratrum , atque

ttt;Q

adeo fucum faciant fub larvà boni , cum tamen intus (int à vera virtute

vacui, & confe

T

!

mendacium.

quenter alios ludant, & ..illud-ant,, videut vanum , .- vinaní

l

«

qmt

Sunt, qui illud Ecclef. .. Ne fueris bgpocrita in confpettu bominum, ad

i d

textum Gracum attendentes, legunt: Ne fis atler tragedie, vel Comadie,

ne fis bifrio, nec mimus ad ora bominum. — 'Et appofité revera ad przfen-

Opita

felcit

t&em Materiam, quando quidem bene conveniat officium hiftrionis hypo-

bere

crite, uti nomen hypocrite, malo Religiofo. Sicutenim mimus perífo-

mamaliam gerit exteriüs , alidm interiüs , fic & hypocrita, ità (ecomponit,

COfyjt

]ot

ut,appareat bomiuibus, ( Matt. 6. ) orans, vel jejunans; ut appareat ovis,

f

cum tamen fit lupus , & Angelus lucis , cüm fit Filius tenebrarum. Et

Pater:

viciffim falfus , & ementito nomine Religiofus , vera virtute vacuus, ve-

(Mat

lit , nolit, veftitus habitu Monachali , apparet virtutis fe&ator , cum ta-

men fa&is ofor ejus fit, apparet San&tus ,cum ipfe fe à Sanctitate fubtra-

Quod

ïþ«rar

hat, apparet hujus vel illius Patríarchz filius, cum tamen vix pro privi-

Uohq

no agnofcatur. Tam muítos b

ypocritas fub babitu Monacbali ufque quàe

que difperfit callidiffimus bofiis

(0 g

, qui petust fimulate pretium Sautlitatis ( de

"itia]

oper. Monach. c. 28. ) ficut autem non una eademque larva eft, quá (e

Mimi veftiunt ad ludendam comocediam,

itànon unum vitium efl, quo hy-

&otur

Al

pocrifim reprzfentat, & illudit ordini fa

lfus Religiofus , decem hic vitia

noto, & juftam contra ea Patrum invectisisam femper effe , & fuiffe hic

thus

d

defen-

wid

M t

Lect. Antemerid, Diei VI

i popt

defendo. Sit Religiofus , qui fuperbiz fpiritui locum det in cbrdd fuo,

je tibi et-

helis

ó quam infelix hxc larvaeft! quantum videt malum , & divinat menda-

Qrum de.

cium! Sienim fuperbia bonis operibus iufidiatur, ut pereant & uifi bumili-

£as omnia, que bene

acimus pracedat , comitetur €9 fubfequatur totum ex«

tate illo.

.

torquet de mauu füperbia CEpifc. Diofc.) jam neceffarió confequitur, ut

us ag

orationes hujus Religiofi evanefcant in fumum , le&tiones fiant velut as

titer -

aniens, fin& fpiritu humilitatis , &

diitar

fonans, operationes velut Cymbalum tir

ipfe currat, quafiin iucertum, & (ic pugnet

*

quafi a£rem verberans. (1.Cor.9.)

n

us operibus , quz fuperbia

femper inficit , & qui

trlinlut,

Deo difplicentibus ej

fuperbis vefiftit.

Sed nec Charitatem cum proximo tenere poterit , qui

Jl con-

neminem fibi parem agnofcit,

; Ad Dei amicitiam. aut Sanctorum , nom

: ináigi,

junget uspiam; f

C

imus enim Luciferum à DEO exofum ob fuperbiam,

] Pattürt

& 6 Coclo deturb

atum. -Quod fi infuper preceptoribus &9. correptoribus

füis

