vx fidei de hoc Myfterio, fpei & Charitatis, unicé eó collimant , utnullus

affectus in corde adfit, ad aliquam creaturam , que locum in corde ha-

beat, fed totum cor occupet amor illius, qui totus pro nobis fixus fuit

Ó g

in Cruce, & totum fe inclufit fub fpeciebus Euchariflicis; hinc ille fer-

Mi

vor inMiffa,compofitio, & attentio in communione. $. Quibufdam Cor-

d Tida

N

poris mortificationibus, àt abflinentiz, cilicio, difciplinz &c. pridie com-

! 1?)*

munionis ftudent ,

quatenus fic coeleftes favores abundgn/tiüs merean-

j (

tur, àtquibufdam Sanctis novimus eveniffe.

b!

)II'J'JJ

.'Totum ver

Ó po

fitum eítin bona animz ,

& corporis difpoütior'lcf9

inCe

quia, ut obfervat B. Doctor ZEgid. ad effe&us hujus Sacramenti difponi-

yoridià

mur per gratiam DEI nobis infufam, quam adultus voluntarià recipit, ju-

xta illud Aug, qui creavitte fiu? te,nonjuflificat te, fir? te, (fer.1 g. de Verb,

mgä;'m

n«

Ap.) confequenter debet fe ad illam przparare , & habere confcientiam

mundam , n& benum malé, cum Juda accipiat , hinc pro ratione illius di-

, N-

rardo-

fpefitionis majorem, vel minorem audientes Miffam , aut communican-

t &

tes recipiunt, in fumptioneveró Euchariflis in peccato vel cum affectu

;,Q&.)

ad peccatum grave nedum gratiam non recipiunt, fed & novo facrilegio f&

contaminant. Numquid enim carnes fanie nuferentà te malitias tuas, in qui-

omo ;5

m

bus gloriata es, ( Jererá. 11. ) ut proinde certum fignum fit , quod ille, qui

] Usquc

poft frequentem communionem femper tepidus , femper à Divinarum

rerum guftu & fludio indies remotior , proprii amoris tenacior , fzculo

edebrie

& voluptatibus inhiantior recedit, pravam vitiofamque animi peccato

mortui habitudinem , Divinum illum fontem & gratiarum fluenta ob-

fentiont

yit o*

ftruere, & nà eos anima recipiat prohibere, quod mifericordiffimus DE-

usà nobis avertat. . Quapropter quzrere, quare ab illa menfa non rece-

æq*llltife,

offh (m

damus doemonibus terribiles , & omni ex parte fpirituales? & quare

multi facerdotes quotidie celebrantes, aut Religiofi fepiüs in menfe com-

TE

af 10f

municantes, adhuc difcoli immodefti, malà habituati vel flagitiofi perfe-

verent, facile ad id refpondetur, id provenire ab aliquo peccato. aCtuali

vel habituali, etfi non femper mortali, cum quoad Altare accedunt, & per

9df 8.

quod indignos fe reddunt, ut

Euchariftia in eis mirabilia fua operetur,

y n

n eft in

j f"fæ'

quoniam idoneitas noftra ad Chriftum in nos recipiendum no

-

Carne,

?tiüï"vf?'

«

VRR

k

114

! Leét, þometid. Diei. V

.

com

Carne, fed in fpi:iiu, non in ventre, fed in mente, unde fi mens affz&la non

I

fitüt debet & Chriftum non attingat per cognitionem , & amorem , per

fidem & Charitatem, quod fané fit cum defideria communicantium non

!

funt pura, fed mixta cum amore inordinato ad Creaturas; aut cum ex qua-

fc

qä

dam confuetudine , & cum ordinaria tepiditate altare frequentatur , aut

mox poft communionem ad folitas imperfectiones relabimur, mirum ef-

nif.

fe non debet, quód Chriftus cor non immutet, aut mores; cujus con-

l

velti

ditio eft ex Aug. (tract. 27. in Joan. ) fi mauet , 88 maaetur , fi babitat $

f

inbabitatur , fl beret, ut non deferatur, . Et quamquam inde plenímque

:

homo non immutatur in melius,invenio tamen , aliam hujus mali radi«

fíc

Pf

cem, & dico ad eam evellendam, conatum omnem adhiberi debere. Pro-

venire mihi videtur etiam ex eo, defectus non relucentis in moribus Eu-

quo.

W.

chariflicz operationis , quod mens hujusmodi hominum non pafcatur

hi,

ia quadam cogitatione, dum hzc myfteria aguntur , fed intra ipfa ani-

sus alio dilabitur, quod ideó fe reddant indignos, ut cum ipfi faciem à

qu

clo

IDDEO avertant , quod & ipfe ad illos non convertatur , fi enim tali ad

myfteria attentione uterentur , nonvidetur, quomodo eratie Divinz re-

Cf

t

fifterent, càm potius oftium aperirent, quà intrare poffet ignis ille Di-

vinus, & motus paífionum , ac concupifcentiz fenfim exurere, & tandem

flo p

hominem penitüs immutare.

( &

Hoc voluit innuere Chri

dot;

ftus, cum C Jo..6. ) Capharnaitas circa My-

fterium Eucharifticum malé verfatos increpavit, & dixit: Verba, qué ego

Chri

p

locutus fim, Spiritus €9 vita funt , quid eft Spiritus &9 vita fust? Quzrit

Kug. ( tract.277. in Jo,) & refpondet, fpiritualiter intellizenda funt : fpiritua-

prot

liter intellexifti Spiritus 69 vita funt , qui porró pia atteutioue verfatur in-

Quum

der preces Ecclefte V.G.in MilJa , aut devotas orationes pro Comsmunione

l&

»s mentem. fuam mutrit affeibus, jam won parat dentem Q9 ventvem , (cd

magn

dum

fidem, & ità fpiritualiter rsyfterium intelligit, & con(equenter ei Spiritus

€g9 vita fit, ac mirabiles poftea producit effectus, dum realis manducatio

deíid

Corporis & fanguinis accedit. Prout antiqui P.P. Moyfes & Aaron, Au-

üum

guftino tefte ( tradl. 26. in Jo.) ideo dicuntus eundem cibum fpizitua-

lem manducaffe nobifcum, quia vifibilem cibum (id eft manna) fpiritua-

]

liter intellexerunt. , fpiritualiter efurierunt , fpiritualiter guftaverunt , quee

dem;

fpiritualis intellectio ir» tantum ipfis profuit, quod mortem aternam non

dlina

eppetiverint,

Ità pariter, qui przvia actuali Coeremoniarum , Oratio-

Sind

num , & functionum Ecclefiz meditatione , intelligit , efurit , guftat fpi-

tür, :

gitualiter cibum Eucharifticum, non guftabit mortem, fed fentietin fe p

bl

szitum & vitam , volo dic—ech, s:fgcsi-czur in anima adgpurabiles illos-

dignà

d

CGQ-

»*

Le&. Pomeric;. Diei V.

,Ifj

|

hnon

commuaicantium eifectus , c

redundabunt, & hominem fanctificabunt,

jui fenfim in exteriores yetiam operationes

3

d p

vide-

D non

Hac de caufa non erit abs re Ceremonias Mifiz infpicere , &

re, quem intelle&tum fpiritualem fubminiftrare poffint, utin illo mens pa-

X Ua

E

fci, &ad fructus Menfz caclcftis percipiendos fe melius przparare valeat.,

und.

Facta igitur oratione przparatoria, confefhone, aut contritione prz-

miffa; facerdos, peccati falt&m gravis fibi non confcius , fe facris induit

5 CO*

itat

veftibus pro celebrando.

Chriftum fibi prz oculis fiftat oportet, & mif-

fam audiens Chriftum fibi in facerdote imaginetur. Hinc eft quod My-

ünqt

j d

ftici Theologi, ex quibus hzc defumpfimus , paramenta facerdotalia à

Paffione Chrifti defumant.

Amitlus fiquidem , velum illud reprafentat,

« Dro»

Y

u

sU*

quo facies Chrifti velata fuit'à Judzis , dum percutientes eum , Propheti-

am defiderabant.

ilba, veftem illam, qua ab Herode illufus, 9. Cingu-

xl

lus , fanes, ac lora, quibus in horto ligatus , ac poflea flagellatus fuit,

pf ati-

jcem à

quamvis manipulus vincula Sanctarum manuum przcipue, & ffola funes

collo inje&tos , aut trabem Crucis Humeris fuperpofitam defignet, prout

TT

Ving It«

Cafula purpuram illam, qua ut Regi fi&to illudebatur indigitat. Adqux

recogitata fequi debent diverfi amoris compaffionis & defidecii pro Chri-

[f Di-

fto patiendi atfectus. — Devoti igitur facerdotes cum Miffa debité exqui-

unida

fita & notata ex facriftiá exeunt , Caput Cruci inclinantes hoc humilis

adorationis figno , profitentur fe celebratione indignos , unde & opem

t My-

Chrifti vel Sanctorum implorant , ut meritis fuis indignitatem hanc fup-

u g

plere dignentur. Iter profequendo Chriftum, cruce onuítum ante. (e

Quat

irilte

procedere imaginantur, eámque cum magna gravitate, & humilitate infe-

j

quuntur. Tum altare accedentes , Coelum aperiri credunt, unde Ange-

j i

li, & San&li refpiciant functioni facrificii intendentes , quod neceffarió

ais

magnam conciliare debetreverentiam, quoufque Miffale aperiatur, quod

i,

dum fit, cum illius agni memoria , qui Zignus inventus eft aperire librum,

pititt

defiderant inferi libro predeftinationis, & fidem Chrifti per totum mun-

gd*JCRflO

dum propagari.

g, Mv

Intentione demum, oblatione, & applicatione facrificii faCta,defcen-

(einitute

dendo ad Gradum Altaris , defcenfionem Chrifti ad opus noftre Re-

fy:rt!tlk

demptionis fibi imaginantur, & adoratione illi fa&ta , cum nova fui in-

j 0

clinatione , & projectione in fui nihilum , cum íin Nomine Patris dicunt,

San&liffimz Trinitatis prefentiam fibi figurant, & fidem in eam proteftan-

Orntlo"

tur, reddendo id, qued per incredulos huic Myfterio furripitur, — Introi-

Jhit fpt

bo ad altare DEI fuggerit illis minifterium facerdotis , magnum quidem,

rf lp

fed à viliffirao terrz vermiculo cxerc-itum , unde fupplicant , ut

DEUS

2

; g

rgnovet

d

*

-

Ledt. Pomerid. Diei. V,

ä;ö

[0u7.

renovet juveututem avima, feu fervorem fpiritualem, qua przítent id, quod

TOV«

debent, judica we DEws ingerit quidem judicii Divini horrorem erga

imparatos accedentes ad tantum facrificium , fed fimul humiliter petitur,

DEU

Ui

ut difcernaris à gente non fanta , & fic fin$ reatu Judicii accedere liceat,

quia tu es D El $ fortitudo mea , oftendit quem invocare oporteat, né

flio

triftiti abripiatur anima imbecillis , dum affligere & tentare conatur inie

os;

flom

micus. Ad cujus aftus cognofcendos, petunt lumen à DEO per alium

verficulum: Emitte lucem tuam, fed &5 veritatem, quà vana contemnant,

hont

uatenus fic deducantur ad. tontem Santium,

uieft DEus, qui iz altis

abitat. Etipfi confiteri defiderant in Cgtbara

í

eu letitiá fempiterna , &

un

ità admonent animam, quare adhuc triffis fit , & illos conturbet , ideo

afio

f

elevant illam in f[pem remiffionis peccatorum dicentes : fperain DEO , qui

j*

eft (alutare nofthum, 89 DEUS zofler. Hinc iterugm dant cum toto cor-

N a

dis affectu gloriam Patri €9 Filio €$ Spiritui Santio , volentes tantó ma-

p

gis intrare ad altare DEI , ad dandam ei infinitam laudem, & gloriam,

Tan

300

à quo mox adjutorium in nomine ejus petunt, tum pre vitze zterna con-

fecutione, tum pro eo impetrando, ad quod deftinatur eorum intentio.

Sequitur Confeffio Generalis, in qua culpam fuam dicunt DEO o-

Pny

Tü

mipotenti, quem offendiffe ex toto corde dolent, & Sanctos pro impe-

tranda remiffione exorant , maximé veró cum ingenti compunclione

LUX

q

D

proferunt illud: mea culpa. — Et fimiliter deprecantem pro fe miniftrum

per miferatur tui , utpote fübinde innocentem , exaudiri à Deo petunt,

Ynt

prout ex eadem commiferatione, pro remiffione delictorum populi, De-

n

um deprecantur. Ad quod optimé quadrat verficulus fub(equens : Deu

T

t converfus vivificabis nes , peccata remittendo , & tandem letabimur in

WX

?e.. Sic de reliquis ut Deus oftendat nobis viifericordiam fuam , & adju-

(

torium fuum tribuat, ut neque nos; neque alii nobifcum in peccata incida-

qui

mus. Sicifti pii facerdotes in Introitu Miffe dirigunt mentem fuam ad

of

DEum, veraciter adaptando cogitationes fuas ad verba , quz enuntiant,

[

fin& magna fatigatione, aut Miffe prolongatione quz mediam horam or-

dinari? excedere non debet, & pro qua vitz fpiritualis Magiflri horam fuf-

Mi

ficere dicunt, cum preparatione, confeffione, & gratiarum actione. Sed

fid

quia jar de iftisl piis cogitationibus difcurrimus & fcire juvat, quidin reli-

tj

quaparte Miffz ad effectum conducere poffit.

Jüs

Docebo te cum Myfticis ut ad introitum Miffz ex Miffili recitatum,

H

qui ordinari& ex fcriptura defumitur , attendas , & recogites te verba à

(

DEO prolata recitare , pro quibus Ecclefiz conceffis , dabis gloriam Pa-

iam, &

ï!qx

tii Filio, )& Spiritui S, defiderando, ut det tibi fcriptus intelligent

omuee

N

1eét. Poäerfd. Dieï V.

m

omnes eam in verb femfu fequantur. — Ad quod fubjunges Kyrie eleifom

neg

novies cum Novem Angelorum Choris orationem tuam jungendo , ut

Vi

DEUS tui, & omnium incredulorum Dei verbo , mifereatur. — Gloria im

lictat,

eft plenum ad affectus fidei, laudis adorationis, gratiarum

excelfis DEO,

t Y

actionis, confe

ffionis glorie DEI, filii & Spiritus S. Majeftatis, excitan-

i jfle

dos; proferendum ergo erit cum

üisdem affeclibus , precipué ad Chri-

t ajum

ftum, quoniam tu folus Sandius &&c. qui es à nobis velüti perte redemptis

rofiant,

honorandus , quod

etiam €o tempore intim& defiderandum,

ít dlli

Ofculum altari infigi debet pro femper , ut Ca

ut inclinando illud

th; &

«um actu amoris pro fideenfi exponendum Deo offeras, & Martyrii oc-

; ideo

cafionem defideres : Sic 89 Dominus vobifemn dicendum cum intimo de-

, qu

fiderio, ut DEUS adftantibus, & Ecclefiz fuz affiflat, ac donet, quod il-

ft neceffarium; quod idem in dicta Collecta

0 r

jis ad ftatum, & falutem €

tb n

prote & aliis exorabis.

Ad Claufulam veró illam per Dominum opti-

mum eft Agni iftius merita Deo

Patri reprzfentare , ut perillum nos ex-

Joriam,

audiat, & quidquid Ecclefiz

precibus petimus, largiri dignetur.

& Cofl»

ttto,

Epiflolam,

A

Evangelium,

& Symbolum Apoftolorum ità tractabis, üt

Ü t

Prophetaru

ma

DEO illuminatorum , vel Apoftolorum , aut Evangelifta-

rüm verba,

itémque fidei articulos ab Ecclefia ad credendum propofi-

y at

n&iont

tos effe credas , ex quo magnam ad ea attenté legenda, audienda, & di-

vfirum

cenda devotionem concipies, excipiendo illa, quafi de ore ipfornm exi-

rent, & volendo ea fectari pro modulo , ac adimplere, Prout id fignift»

gctunt,

ia

cant manus impofi

tx libro in Epiftolz leCtione propter operationem,

: DN

Graduale infaper tib

iperfuadere debet afcenfum ad Chriftianam perfectio-

te facta , manuducet , ut Chrifti cru-

Jimr i

,. nem, Crux initio Evangelii in fron

in ore ut illudannunties, in pectore,

&ud-

cem & Evangelium non erübefcas,

quatenusin Cor

de conferves, eique inte ipfo locum des. Ettandem cum.

dncidoe

ofculum Evange

lio imprimis , amorem erga Evangelium teftaris , nolens

(uim 4

yitant,

effe pur& auditor verbi, fed fa&tor operis,.

In Symbolo Apoftolorum ad Unitatern, Trinitatem. Virginitatem &

at ot»

Maternitatem Deipare, incarnationem , Paffionem, Refurreétionem &c.

af i*

pt, 9t

fidei actus diriges, prxcipu

& verb cum raagna teneritudine proferes; Ef

in Spiritum 5. qui ex Patre filio

ue procedit , confitendo , & adorando e-

dinrde

endo id, quod multi hucásque Hzretici

jus Divinitatem , & fic ei red

Et vitam venturi feculi, di-

blafphemé derogant ,

uti Claufulam illam 5

citm

ces eupiens , difjolvi 88

effe cum Chrifto.

Huc usque fe extendebat an-

Tur

tiquitus Miffa Catechumenorum,

jam P

& exire foras jubebantur, quod chui,

ntizm,

t'ur- dicebatur Miffa fideliums

^

U 3

ET

od

158

Lect. Pomerid. Diei V.

/)(

Hixc incipit ab offertorio , & ofculo Altaris cum affectu , üt fuprà

& cum offerenda (it Patri eterno amoris, Hoftia , convertit fe facerdos

[.31 A

ad populum precando illi Dominus vobifcum , ut Charitati DEI jungat

Kttà

Charitatem proximi, contra neminem habens odium, quia hec hoítia

(ità

offerri debet pravia reconciliatione, fi opus fit, inde eft quod dicat: Ore-

Dro

iU5 , ut fimul cum ipío orent adítantes , quatenus hoftiam immaculatarma

fhufn

digné offerre poffit , & quod ipi deeft, aliorum meritis fuppleatuz. Ad

,

oblationem Hoftiz fuper eandem patenam, Cor fuum ponet & Cordao-

mnium fidelium, defiderando ut DEUS & illa cum hoftia Filii fui fufci-

(f

05

piat, ut in ipfum convertantur , quemadmodum

pauló poít panis ifte

convertetur, Idem fiat in oblatione Calicis , & cum aquam in Calicem

hi

Atin

mittis, convertendam prius in vinum, defidera, te quoque inabyffum me-

ritorum Chrifti immergi, ut fic eidem intim& uniaris.

Qua quidem u-

qu

Íis

traque oblatio fieri debet cum intentione ad omnes fines, pre quibus

Chriftus & Ecclefía voluit offerri hoc Sacrificium, qui cum maximi mo-

mentifint, ità attendes huic oblationi

LU

, ac fi tu folus in mundo effes , &

& te bonum commune Chri(tianitatis dependeret.

pet

d

p

i

!

Y

D

In Spirita bumilitatis , €9 in animo contrito po(tea defidera, ut tibi de-

Tdiu

tur d

onum utriusque Charitatis , & veníat Spiritus S. qui myfterio tri-

buat,quod ex parte tua decít, & compleat ipfius benignitas; quod cona-

lgio

lve

tur tua tepidiffima imbzecillitas. Sic ad lotionem manuum mundari pete ab

inquinamentis tuis Chrifti fanguine, fic ad. orationem : Sufcipe $. Tfini-

vt

tas affectibus in ea expretfis attendes, rogando Sanctos, quas ibi nomi-

fena

nas, ut incenfum imperfectz orationis tuz Trinitati preíentent, . Idem

ti a

2un

cogitandum, cum te vertis ad populum , admonendo , ut pro te orent.

Congrui pofteaSecretz. orationi jungendi affe&lus üt fonat , quod cla-

tütg

ra voce dicitur per omnuia Secula , innuit te cultum publicum defiderare

&on

Deo pro femper, non autem te ampliüs ad populum vertis dicendo : Do-

minus vobifcun, qua(i jam à terrenis abftra&tus, in Coclo verferis. Eapro-

[ccraæ

pter hortaris, ut corda furfum elevent, & gratias agant tecum Domino

Iney

Deo tuo, à quo multa beneficia receperunt. — Idqueveré dignum & ju-

j

ftum effe affirmas, quia digniflimus eft , cujus in nos omni momento

hdT

derivata beneficia recognofcamus.

Advocantur poflea Angelici Spiri-

dler

tül

tus, tum , ut illi pro nobis DEUM glorificent, & nofltram imbecillita-

tem fuppleant, tum ut imminenti Myfterio confecrationis animum prz-

Ü

t;

parent; Zrifagion illud cum eis pronuntiando atque utinam cum eo quo

ipfi ad DEUM affectu pronuncies etiam fequentia. . Admonere interim

ne,;

verfari ,

debet facer ille hymnus , te in conïge&u, vel medio. Angelorum

qur

& 52:14-

E

—À

Left. Pomerid. Diei V.

159

m

tdog

& Sancta San&oruni ingredi. adeo ut augeas fervorem , reverentiam , &

circumfpectionem. — Ab hinc Canonem aufpicaberis, cujus quidem lis-

wnoit

tera tibi affectus füfficientes fuggeret, — Nota tamen , cum illum fecretb

hod

: Otte

dicas, ut inde gravitatem rei agnofcas, quz in filentio traftationem cum

Deo exigat , quxque pariter velit quietum à quavis alia Cogitatione ani-

hm

.M

mum, ad remnon pertinente. Hinc elevatio oculorum, extenfio manu-

um, fiat cum grandi affectu & animoin D EUM ab ferpto, attendendo

10-

Pracipus tunc Beatam Matrem & San-

fulci-

cii, dequo & ad quem loquaris.

$1

.

£&tos , quos in Communicantes , recitas invocando , eisdemque cultura

exhibendo, qui quidem veluti fingulares Advocati pro tota vita eligantur,

Jicem

f o«

ad impetrandum fructum hujus Sacramenti pro falute zterna, cum illos

quotidie nomines, & tam Sancta oblationé €olas , cujus bene memines

1 Ue

fis,

jubus

AMemento, fiat ante Miffim , in quo piofäo , pro quo Miffa cþlcbraA

j f10-

5, K

mur primó, mox pro te Chrfto fupplica, ut per fanctiffimam paffionem &

pretiu

m füum tibi concedat, ut digné facerdotio fangaris. Deinpro Ec-

clefie neceffitatibus, fummi Pontificis, Antiftitum & Principum tempos

j d

jSe

ralium directione, juftorum perfeverantia, peccatorurn converfione , Re«

licionum , Parentum , ac Amicorum , & benefaCtorum confervatione ,

Coni»

hzreticorum, & infidelium converfione; & pro quibus DEUS fcii, &

At qb

vult te exorare, precaberis quod, in uno fufpirio in Miffa

repetes, adjun-

fiiti

quorum tibi fides cognita eff $c.. curn ad i

la

la verba perve«

S.th

gendo devoté ,

nis, utab eterna damnatione 105 eripiat, & in ele£torum füorum gregem

jie

numerare dignetur, elevetur affectus in Patrem Mifericordiarum , ut in-

oret.

tuitu meritorum Chrifti, & hofliz,qua offertur id ipfum tibi concedat,&

y di-

donet finalem in bono perfeverantiam.

derare

Lt uobis Corpus &9 fanguis fiat, fuggerata&tualem, & exprefíam con-

) D

Cum

fecrandi intenticnem.

verba confecrationis appropinquas , non

apr0-

jnepté occurret, quod Chriftus hoc momento reverà tradatur tni manus

omino

eccatoris, Fumiliando igitür te, & agnofcendo nibilum tüum, in fola

&j

fpe Div

inz Mifericordiz, profequere confecrationem , & cum verba pro-

enio

üvleris,

dirige adorationem 2d Chriftum przfentem , penetrando fidei o-

Spit-

colis, quem geftes in manibus? nempe, quod hic fit Dominus tuus , &c

lia*

3DEUS fuus, quem cum profundo amoris actu adorabis , etíam in Calicis

2 p

elevatione, offerendo fanguinem xterno Patri , pro peccatorum remiffio--

0 qX

fe , petendo etiam, ut inpoflerum in te fructificet, & concedat. Caliceya

renm

xarumcunque paífionum bibere patienter.

.

d

ye flri ,

&iac , quoliescumque feceritis,

(

à

icas cum. pemoria Chrifli pamg'm'g

g

8ev819

"

?

x6o

Le&. Pomerid" Diet V.

lu

revera te Myfteiium itud obire , ut fructum ejus adipifcaris, in reliquis

coi

orationibus accomoda mentem fen(ui, quem przfeferunt , plenum aliun-

hedt

de affectibus, przprimis veró, ut omni beneditlioue Colefli vepleatts ad re-

u

UP

cipienda ea dona, quibus ipfi placere poffis, licet quidem peccator fis, ut

confiteris : in Nobis quoque peccatoribus, attamen per ipfum Chriftum fcili-

alq

Iice

cét Trinitati detur omnis bonor & gloria , de quo gratulare, quod ille fit

Caput tuum

-

um,

Zum.-

; qui acceptabilis DEO eft hoftia, per omnia fzcula fzculo-

tam

lus

Demum ad Communionem fit praparatio, inchoando ab m;atione

Dominica.

Patrem etecemum invocando cum defiderio , ut fis filius, &

15

fic ab eo petendoomnia, qux fecum fert hzc brevis , fed gravida oratio.

Quam fequitur alia quoquepiiffima & ad fragilitatem noflram accomoda,

AV

Tüon

ut DEUS nos liberet à malis preteritis, prefentibus, 69 faturis , que fant

Voté

praterita commiffa, pro quibus deprecamur, ut nobis remittantur; pra-

fentia, que quotidiana funt fragilitatis noftre, & futura,inter que etiam

Tian

IQ

graves tentationes funt, utab iis, opitulante Divino adjutorio liberemur,

ad quod, quia fpeciale adjutorium requiritur, monendus es, ut cum in-

IteE

tenfo defiderio id

&dde

petas, etiam,p:r preces Sanctorum, qui ibidem recen-

-

Tt

fentur.

AL

Fractio hofliz in tres partes, ejusque unius miffio in. Calicem , te

hAPC

unionis cure Deo defiderii admoneat, eo modo , quo humorem , hzc

particula 4 fanguine imbibit ad intra, apprecando pacem Ecclefi Sanctz

hiber

IU

& populo cum DEO, fe ipfo, & proximo.

Dicendo Agnus DEI, ab eo qui tollit peccata mundi petes remiffio-

tonic

nem peccatorum tuorum, & mifericordiam petes. 1. Ut vitiofos habitus,

)

BEN

Yeat

tepiditatem infuo fervitio, & inconftantiam in. propofitis in te , extin-

guat, & mori faciat. 2. Ut te a malis quibusvis temporalibus, & infortu-

[cnto

Tutt :

niis prefervet, 3. tandem ut pacem donet, qua à bona conícientia , &

dominio fupra Creaturas, & paffiones provenit.

0$ Q

Petitionem eandem i, oratio ante Communionem confirmat &

m

dus reliquz (unt affectuofiffimz, quamvis timorem unà ingetat, ut man-

Qnas

ducatio panis illius tibi non proveniat injudicium. — Hinc fola fpead De-

Dut(

um concepta, Pawem coleftem accipies genu flexus adorabis , & cum te-

hïbfnc

nerrimo amoris affe&tu ( qui quidem toties elici debet , quoties hoftia

dem[

Sacra attingitur ) in abyffum nihili tui te reducendo dices.

Domine, q0n

hebd

um dignus, uti ver& dignus non fis, nifi DEUS dicat verbum, & fanet in-

Qu |

ordinatas paffiones animz tux, quod cum magno defiderio in te fieri pe-

Unt a

ftiam

teà

[

tas — Dein indignitatem tuam noviter agnofccnflo , lume S.S. ho

velut

Le&. Pomerid. Diei V.

16r

d

velut hodie moriturus, per modum viatici, fic & fanguinis fumptionem

liqii

ilun-

continua, cum amorofo affectu , quod novam fpeciem amoris tibi exhi-

( te-

beat DEUS, dando etiam fanguinem, qui tamen corpore ejus eras omni-

is, üt

no indignus. Hinc meritó exclamas , qaid retribuam Domino? Et quia

;elle

aliqua mora intercedit, dum Calix purgatur, & ornatur , €lice tunc actus

ile (

fidei , fpei & Charitatis, adorationis , gratiarum actionis , petitionis eo-

xulo«

rum, quz tibi vides neceffaria , quod quidem jam in fumptione fecifti, non

tamen nocet ut repetas, quoniam omnipotens eft, à quo petis, omripo -

"ob

tens dixit pete quodvis (inPfal.34. ) in quo tibi poff communionis Oratio-

, d

nes Ecclefie, magnam fuppeditabunt materiam , modó attenté dicantur,

yratios

Ite MilJa eff , dicit hoftiam per Sacrificium Miffe jam fuiffe miffam

adPatrem, & populus refpondet DEO gratias , qua voce te rurfum ad-

vmoda,

? lutt

monet gratiarum actionis pro tanto beneficio, in quem finem recita de-

voté Evangelium S. Joannis, profitendo in eo verbi Divinitatem & hu-

MC

o ln

manitatem affumptam, à quo habemus, quod dedit nobis filios Dei fie-

ri, quod etiamab illo inftantiffim& petas, ut verbum Caro fadum in te ha-

feftiuf,

J lll«

bitet, & aliquando videas ejus gloriam inter Ccetus Beatorum. Cum hac

eadem cogitatione redi in facriftiam , & tuam perfice gratiarum actionem,

(

memor, né illico infutilia & inutilia te immifceas , aut mox in antiquas

É

imperfeQiones relabaris.

n, t

Mox diétum qu

idem S.Joannis Evangelium magno in pretio

, hac

anda

habendum refert Auguflinus, quod aureis litteris confcribendum & per

omnes Ecclefias in loco eminenti collocandum peroptabat quidarn Pla-

if

tonicus Phil. ( 10.de Civ.29.) prout in primitiva Ecclefia illud fideles col-

lo appenfum portaffe, fert traditio, & usque hodie contra Doemonum

nabit,

vexationem adhibent Exorciftz.

Attamen pro Coronide non tibi prz-

,ai

fento hoc Evangelium , fed Indiculum animarum in purgatorio detenta-

ipfortt

rum, ut San&ctum facerdotem Nicolaum de Tolentino imitatus , fis facer-

(id y

dos addictus, & devotusiis liberandis, prout ille per feptem dies Heb-

domadz offerendo miffas, in magno numero omnis xtatis & fexus per-

m &

fonas in Eremo Vallimanente, prope Pifaurum , € purgatorii flammis eri-

j m

puit ( offic. ord. ) fic & tu , fi Miffarum obligationes pro Conventu non

u De

habeas, eas pro animabus purgantibus more Divi Nicolai offeras & qui-

qm t

dem feptem funt quafi ftatus iftarum animarum , quz cuivis, dier in

s ol

hebdomada correfpondent , numero alioquin etiam ab Ecclefia facrato,

gills n

quz feptimum. depofitionis diem commemorare confuevit.

imi flatus

f

funt animz in purgatorio diutiüs prz coeteris detente. 2. Magis remo-

fen g

t À futfragiüs particularibus. 3. Novitie in purgatorio. 4. Quarum pur-

poftant

gatorium,

«du

,

--

36

—l

^

Left. ;'"ome'rïcï. Diei V. .

(

T

gatorium, pro futuro eft longitl&imum. $. Magis Sanctez & DEO placen-

tes, 6. Magisvicinz ad liberationem. 7. Ill quibus vel titulo amicitize,vel

t

beneficii, vel eleemofynz, feu ftipendii, vel alio quocunque obligamur.

Ho

El

Blarum liberatiorni per hanc devotionem meritis etiam prafati San&i , uti

& Divi Laurentii M. & B. Clarz noftrz deMontefalco unitam, ftude , ut

p

Colum his animabus citiüs procures , & te mediatorem pro illis exhi-

f

dit

beas, quz reflexio poterit fervire pro A44emento defunctorum, in quo et-

iam precaberis pro animabus tibi in peccatis finrlibus , aut propter te pa-

j

f

dientibus tuisque olim Confeffariis. Huic (uffragio ftudendo & premif-

t

fis San&tis meditationibus inhzrendo fpem concipio, te dignum facerdo-

gon

tem evafurum, nifi altiffimo aliter videatur probare tuam humilitatem, &

pem

io i

patientiam donorum, que alias piis animabus dat fubtractiorrem, quo nori

obflante à fervore defiftendum rom eft, — Quod fi quis facrum cum his

li

reflexionibus diu protractum iri credat, non eft mez intentionis , ut diu

C

illis inhzreat. Ipfo tamen exercitio fibi illas coramunes reddendo celeri-

tatem cum facilitate acquiret. — Alioquin hic infertz funt folüm pro ani-

Quod

1nabus profectui fpirituali inhiantibus , quibus nihil difficile veniet occu-

j

)j

pari laboriofiüs, ut favores Divinos lucrentur. Denique finio hunc di-

QIJ

fcurfum verbis S. Parentis Aug. (tra&t.26.inJoan.) O Sacramentum pietatis !

pelr

O Signum Unitatis! O Vinculum Cbaritatis, qui vult vivere, babet ubi vivat,

titar

babet unde vivat. 4ccedat, credat, incorporetur ut vivificetur. Accedat piis

paur

mentem occupando cogitationibus , credat Menfam Eucharifticam poffe

tonfl

eonfortare, & fanare animam fuam , incorporetur illi per devotam fum-

mo (

tionem , ut unus cum Chrifto efficiatur.

Hic interim ità vivat, ut Eu-

Xix

abarifliam quotidie diguus fit accipere. ( Aug. deEccl. Dogm. c. $3. )

prox

n

Rn

MEDITATIO ilL DIEI QUINT E.

Ti ib

«f

rantía in bono, Homini Reli-

Vr

Ds Perfeve

- giofo perneceffaria.

ï

Oratio Confueta. . Nunc adeflo &Gc, N

(«

guot

Unétum f. Perfeverantia in bono magnum eft DEI munus ( de cor.

H

& gr.c. 6.) & quidem tale quo folo filii D EI di(cernuntur à filiis

fion (

perditionis. — Si fuiffemt Ànquit ex mobis , permanfiffent utique nobiscum :

filiorum D EI vox efl , qua infe&antur Apoftatas refpicientes retro ,

i

bja

adsö-,juc non perícverate in bono idem fit ; ac exire de numero fili

üt (Q

.

i

D

Medit. HI. Die V. -

d

163

l«cen

Q.:Iid dico exire? etfi non exeas , fi in bono non perfeveras usque in ia

tied

nem,non esexnumero filiorum , etfifis ia fide aut Religione filiorum,

m

Horrendum eftquod fuübdit idem S. P. non erunt filii etiam quando erant

Qi, wt

4n profeffione,, €9 uomine filiorum (.c. 9. ubifup. ) quare? an quia erant hy-

de, ut

; tl

pocritz? non. Nom quia juffitiam fimulaveruut, fed quia in ea non perman-

ferunt. . Ergo anima Religiofa noli tibi blandire deprofeffione, quam ho-

1uo et-

]

die , & cras tenes, fi eam ufque ad ultimum vitz tuz halitum non per-

u pd:

ducis. Mon te decipiat ípeciofum filii DEI nomen, quo te in domo Dei

rzmil

infignitum credis , fi à fequela Chrifli aliquando te avellas. Etfi in Reli-

cerdo

£ione-non agas hypocritam , fufficit ad perditionem ín vera juflitia non

m &

permanfiffe, — Ah fcrutator Cordium quid fiet de me velut arundine ven-

U0 Aff

to inconftantiz agitata. Tu fuppone manum tuam & confirma, quod :

um his

v

hactenus operatus es in me.

, Ut Qu

I Appellamus Cbrifti Difcipu

los, bonos Re*ligiofosv, quos pie vivere

j celr-

cermimus , D E1 filios. .O fpeciofum Nomen Appellativum! fed audi

10 4fii

quod íequitur : tunc vere funt quod appellaetur , fi manferint in.eo ,

propter quod fic appellantur , fi autem perfeverantiam non. babent, fru-

LO

At lo

fira fic appellantur, (cap.9.cit.) tota ergo vis illus Sanctz Ap-

vtfi?

pellationis dependet à perfeverantia in bono , finé illa Nemen babes quod

vivas €d mortuuses. Apoac. 3.) an veró forté nec Nomen meretis , qui

Y t um

eratpit

parum aut nihil filiorum Dei appellatione dignum operaris? Apoftolus

conftantiam illam ele£torum in bono attribuit propofito DEI vocatis, fir-

(l pOV

M&m-

mo, ftabili& inconcuffo. Talis etiam debeteffe noftra fequela, ut cor-

j tBe

refpondeat Deo vocanti , firma in obfervantia religiofa , ftabilis in bonis

propofitis , inconcaffa in fpe ztermorum. Alioquin à quotidiana incon-

flantia expofiti fumus periculo damnationis , fiquidem certam non faci-

mus noftram vocationem, & eleCtionem. Propterea timeo mi Religiofe,

in"*

né tibi exprobret quispiam de tuis, nom es ex mobis, etfi fis nobifcum. Si enim

eífes exnobis, permaneres nobifcum in oratione, in poenitentia, pia con-

Rdl-

verfatione &c. Confundere, & emenda in quo te reum deprehendis.

Ill Quisin eternam vitam potuit ordinari nifi perfeverantie dono?

(€.6.lib.cit.) Et qui magis in vitam ztermám ordinantur , quàm Reli-

giofi? igitur donum Sanctzperfeverantiz eft iis perneceffarium. — Si ani-

1ma Religiofa eft in hac valle lacrymarum velut in. Carcere inclufa , inde

&ar

y H fl

non deducet eam ad patriam cocleflem, nifi filium perfeverantie non in-

terruptum. Pedes, & alas ipfi fola addet perfeverantia inbono , quia qui

lii

perfevevaverit ufque in finem bic falvus erit. — Hacc veritas adeà certa eft,

jorarf

finihil coinquinatum aptum eft

[

ut 'cvontr; eam opponi non poffit. Nam

"* a

regno

364

Medit. III Diei V.

&egno Dei, Charitas, que mom excidit , (1. Cor. 13. )—permanerc debet

inhomine , ut eadem continuetur in'Coclo; at hoc eft manere in Charita-

te ( 1.]0.3. ) & DEum in homine, permanenter fe diligente. Sacrifica

ii Religiofe. huic veritati quotidie , ut faciunf boni fideles inflructi à

Chrifto, in oratione Dominica cum dicunt : fanZificetur nomen tuum. His

Verbis pete perfeverantiam, ut ineo quod fatium eft inte per lavacrumge-

nerationis , per(everet in regeneratione per Profeflionemreligiofam. . At-

tende,né per focordiam tuanr rumpas tibi per(eve,ran-tiæ flum. Nemo

accipiat Coronam tuam. ( Apoc.3. )

L

*

IV.

feveranu

Á

uoniau. que non per

t, peribunt ( c.9.)) hoc confequens

eft, ut cum perfeverantes habeant fibi promiffam zternam falutem, non

perfeverantes eó ipso elongentur à falute, & fic pereant. — Nihil prodeft,

fuit ibi., 88 non permanfit ( cit. cap. ) fuit in Novitiatu bona anima, quan-

doin Clericatu poftea fit malus , aut fuit in Clericatu bonus Religiofus,

equando. factus facerdos , fit diffolutus. — Etiam diabolus fuit inveritate

( c. 6. ) fed nihilipfi profuit, propterea perüt, quianon permanfit. Judas

j

