Quinimo , [eduttoves illi , mendacii parentis

Cipig

exemplo ac magiflerio edotti , pe[liferos libros fludiofe

füqui

nimis quaquauerfum di[Jeminant , ot nefarii erroris con-

tagium , [i fieri po[fit, Dertranfeat de gente in gentem ,

€9 de regno ad populum alterum, ^ Rogamus ergo, fra-

N

tres , ot fedulo obféruetis' bos, magiflros mendaces & in

deceptione illufores , qui di[Jenfiones &^ offendicula prae-

Wc

tev dottrinam , quam *vos didiciftis , faciunt , &* qui per

dulces [ermones &? beneditiones feducunt corda innoctn-

fit

20

tium $ bos femones , qui funt venenum a[pidum fub la-

biis eorum , deteftemini, eorumque confuetudinem quafi

h

atj

peltem fugite ; fcriptum e[t enim ; Cum peruerfo. peruer-

dae«

£eris.

1

His ergo monitis edo&tus kx*fugiq, quafi a facie

f

colubri, hos au&tores , qui errauerunt ab vtero,

l

qui infipientes corde loquuti fünt falfa, & qui

füb praeclara pietatis & veritatis fpecie, a veri-

Tie (

tate auditum auertunt impii, lethale venenum

Vir

Q

& ferpentinos errores longe lateque ditfemi-

nant.... Nonne hi fünt feductores & antichrifti,

m

q

quibus vel aue dicere prohibeor, ne communi-

cem erroribus & operibus eorum ?

led

t

Num-.

n

AD MORTEM.

$6;

m: t

Numquid autem eligo ,k & auide »lego au&o-

'Querim

res, qui Ecclefiae Romanae, Ecclefiarum matri-

& magiftrae fideliter adhaerentes, docent fem-

per , & profitentur verbo & opere, quae docent

ONVM

fanam do&rinam ? Si funt filii Dei, nonne his

ergo viam Dei in veritate docentibus adhaere-

re, in deliciis habere debeo? Imo, Domine, eo-

u at

rum folum do&rinam firmiter tenebo ; attamen

1 jin

rogo te, o fumme fcrutator rerum & cordium,

n

da mihi fcientiam difcernendi inter veros & fal-

Ro tf0)

fos catholicos , & educendi noxia zizaniorum

iro t

femina e medio tritici, ne infeliciter incautus de-

parente's

cipiar ; quod a meauertat illa fapientia tua , quae

f

j d

fuauiter ania difponit,

mm,

REFLEXIO XXIV,

D

EXTREMA OPINIONVM VITANDA.

u

ae, qui dicitis malum bonum, & bonum malum.

ilg p

V

ponentes tenebras lucem , €$^ lucem tenebras : po-

guiy

nentes amarum , in dulce, & dülce in amarum, If, V,

1 n

20, Cauenda e[l. confcientia nimis larga , es? mimis flritta ;

vjb )

nam prima generat praefumtionem , — fecunda defpe-

y u

vYationem : item prima /aepe dicit malum bonum , fecun-

j m

da e contra bonum malum : item prima faepe faluat dam-

nandum , fecunda e contra

j.c

niauent.

damnat faluandum, .S. Bo-

byteroy

$i ego indulgentior fim , quam par eft, non-

i

ne me & animas deduco per fpatiofam & latam

r

viam , quae ducit ad aeterpam perditionem ?

;nenum

Scriptum efít enim : Si coecus coecum ducat ,

ambo in foueam cadunt.

ifem

Et quare ? quia tunc

i

ex illis füm, quibus Dorainus indignatur & ma-

yoi

ledicit , quia con(uunt puluillos fib omni capi-

te, & faciunt ceruicalia füb capite vniuerfae

u

4Aa3

agta-

366 PRAEPARATIO PROXIMA

difft

aetatis; qüi dicunt videntibus : nolite v1dere'

& aipmenübüs : nolite afpicere nobis ea , quae

liter p

ífa&a fünt: loquimini nobis placentia, v1dete

Qui

n0b1« errores If, XXX, IO,

TeT0t

O quantam morum re]axatlonem & crimi:

iue P

ofüer

num, etiam atrociffimorum hcenmm peperit ,

& quotidie parit haec falforum pr0phetarum &

Weren

Onus (

popriae ionirentium prudentiae pertinax faGtio!

Quot animas blande & molliter fedu&tas ducit

bonts

ad perditionem, & in dies ducit haec faeua ni-

(ifpan

mis indulgentia ! Nonne haec opinionum por-

Ver

tenta Alexander VII, iure merito proferipfit &

Yüe j

anathematizauit ? An facile concipitur potuiffe

yediti

ea hominibus probari, quibus aliqua rationis &

peeaty

probitatis fcintilla fupereffet ? Cur ergo me &

tetery

alios inanibus verbis feduci üno'?Quousque tan-

Cf

dem, proprio abdicato feníu , communi bono-

lw

rum iudicio me conformare renuam ? O quam

vere di&ium eft, filios huius feculi prudentio-

s

pati|

res filiis lucis in generatione fua effe !

,« ante

deinc

Verum quid fentiam in bora mortis:

lo do

tremendum ludicis tribunal,

de hac laxmre in-

M D

dulgen:ia, & de his fabulis, 'ad quas me & alios

At Roj

conuerto, & quibus me & ahos vsque ad mferm

DHU

nouiffima proiicio?

X

E contra ,

fiin conícientiae rebus f'enmor

ln

Tiond

fim hommum imbecillitatis rationem minime

Ny

h'abens, nec confilia a praeceptis difcernens ,

dum illos ad nimis ardua compello ; viam falutis

M

Wf

Ü

aeternae, quam Chriftus illis aperuerat , rraeclu-

do; nonne faluandos damno? S, Benoy, Quare?

Tte

quia accidit,

vt miferi homines , hac audita fe-

Ohfe

ueriore do&rlm credant , aut dubltent ineffe

lr [j

m!ïmm

culpam mortalem,ïvbl nulla eft; fed tamen rei

di

-

N

MA

/

AD MORTEM,

367

] videreg

N

difficultate vi&i, ex erronea confcientia morta-

e, Qui

liter peccent & damnentur. Proh miferanda fors!

, Vi

Qua ergo temeritate alligo & impono in hu-

meros hominum onera grauia & importabilia ,

& crimi

quae Patres & DoGores iuxta cor Dei non im-

pofuerunt, & quae digito meo ipfe forfan mo-

pepetit,

tuum, d

uere nolo? Nonne iugum Domini fuaue eft, &

ax fatbo!

onus eius leue? Licetne mihi effe aufterus, vbi

has duot

bonus & benignus eft Dominus ? Nonne fidelis

difpenfator inueniri debeo ?

fnent

)j

num p

Verum fi prae nimia aufteritate homines pro-

feripli &

priae infirmitatis confcios ad defperationem &

r potui

perditionem adigam , nonne communico illorum

JCOLUS

peccatis ? Nonne illorum damnationis reus, in

( me &

aeternam foueam & perditionem, vna cum illis

que at

cafurus fum ? Proh dctefcanda feueritas mea!

y bono"

Domine Iefu, qui non vis mortem peccató.

Q qui

ris, da, vt difcam & fciam exemplo tuo com-

ul

pati & condolere hominum infirmitatibus. Hanc

deinceps ferui tui D. Gregorii Nazianzeni tene-

ïis , & 3[?!9

bo do&rinam : Noli iu/litiae rigidae & inflexibili , ne-

ayinre t

que prudentiae verfatili addi&us e[Jc

bus moderatío,

&

xe;ogtijfm ejï in omni-

ad ii

Da mihi fapientiäm , vt fciens räprobare ma-

i

lum & eligere bonum, ambulem coram te, mife-

ricordiam inter & veritatem.

. f

Soleo quidem ftatim reprobare, quäecumque

(eel v

non fapiunt extremam rigiditatem; fed in mere-

, f

uerfus, tuaeque benignitati in pofterum adhae-

präedu'

rere volens , hocíacri Canonis monitum fideliter

g

Obferuare conabor : /n bis vvero, bi ius non inuent-

v?

tur expre[Jum , procedas aequitate. [eruata. femper ,in. bu-

y

maniorem parr,tem declinand

o , fecundum quo perfonas &&

i

"u

a4

h

cay[as ;

368 PRAEPARATIO PROXIMA

auifas , loóa & vmpora videris poftulare

Haec erit

El

te duce, te adinuante, & dirigentibus bonis pa-

Qirini

ü011bus , Via, quam fequar , vt iuftitiam dili-

du

gens, ad pacem autem prudenter procliuior , fe.

TT

MU.

curus ad te perueniam ; & omnibus , quoad fas

erit, omnia fa&us , eos t1b1 in aeternum lucri-

Q

facmm

centru

eatho]

REFLEXIO XXV,

ha,

FIRMISSIMA ECCLESIAE ROMANAE,ET

fidei 4

SANAE DOCTRINAE ADHAESIO

Lrro;

endem

eatus es Simon . Baricna ! quiacaro & fanguis non

b

veuelauit tibi , fed pater meus , qui in coelis e[1 5 &

I a

]. CUÍ

ego dico tibi : quía tu es Petrus , 71 fuper banc petram

aedificabo Ecclefiam smeam , & portae inferi non praeua-

j ver

adre

lebunt aduer fus eam , & tibi dabo claues vegni coelorum ;

&? quodcumque !igauevis [uper terram , erit ligatum &

wf

b

in coelis , && quodcumque folueris fuper. terram , erit fo-

lutum 63" in coelis, . , . Paíce egnos meos, pafce oues

M t

Teas

Ego autem vogaui pro te , Petre, t non defi

(

ciat fides tua ; & tu aliquando conuevfus , confirma fra-

Thtt)

ives tuos

Ecclefia Romana omnium Écclefiarum ma-

li ]

ev e[t & magifira

Fna fides , us Dominus , nus

Ti j

li

Paflor,

Vna «f. fidelium vniuer(alis Excclefía ,. extra

hí

Wf

quam nullus omnino faluatur,| Quaenam ergo iufla prae-

féindendae onitatis cáufa e[Je potelt ? S, Lug. Qui ba-

Que f

flttüy

bet aures audiendi , audiat $ & qui potell. capere , capiat,

l

If

II, Nolite omni. fpiritui credere ; fed probate fpiri-

fimum

tus , fl ex Deo fint,

eniet illud tempns , quum fanam

argw

doärmam non faftinebunt ; ecce jam 'venit : multi enim

Q

Propbetae exierunt in. mundum. ,,, Qui nouit Deum ,

l

audit nos, .. . In boc cogno/cimus. fpiritum ocritatis 69

Q r

Jpiritum erroris, , .. Qui vos audit, me audit; qui vos

üel

Jbernit , me fpernit. . .. Nolz e[Je mcredulus, /ed fidelis ,

(lef

L

i

(A

469

AD MQRTEM(

Jaec ert

&2 loquere ex abundantia cordis, quae decent famam do-

Grinam ; Dominus loquutus efl 5 Ecclefia Romana , co-

Onis p

am d)

lumna & firmamentum veritatis , loquuta e[t : caufa fini-

ia efl, gitwr firmiter crede ,. bene

jior , fe

1

viue , €$ ïzihz'l ti-

uond fas

meas , faluus eris.

Ym lucri

Quum ergo Romapa feu Àpo

V&o]ica Sedes

centrum fit ac vinculum vnitatis & communionis

catholicae,jiuxta omnium Catholicorum doé&ri-

nam , num Catholicus haberi poffim, fi vnitate

n

fidei ac do&trinae cum ea coniun&tus non effem?

3l0,

Erro; quidquid aliud fuggerant fchifmatici , in

eadem fum damnationc.

Ecquid tandem audi-

ngii n

li g

rem ego , fegregatus ab vnitate Ecclefiae vifibi-

Jis, cuius caput extat Chriftus, nifi ifta formidabi-

"u

T.

lia verba: Recede a. me , putre membrum 5 . Ecclefíam

audire noluifli , etbnice & pagane iu[lan eff , ut ab ae-

a y

terna fidelium. communione in aeternum difcedas 5 te dia-

t &

bolo fpiritui erroris coniunxi[ti , flet in aeternum a. dex-

T

aü*! (

amis tuis ipfe diabolus.

P,

!

4

fu & a fidelium COm?

n d

Quid timeo, fi hanc a Te

munione feparationem non timeam ? furgeretne

f f

imum t

haec fcifmaticorum & haereticorum factio, vt

mihi in inferno opitularetur ?

j;, n

j, m

Infuper, fj Pater coeleftis reuelauit Petro eius-

una pW'

que füccefforibus,

quae mihi credenda propo-

u

fuerunt, fi Spiritus

fan&us in eis loquitur;fi ve-

;z,?"PW'

'ritatem dicunt mihi,

vt conitat tamquam certif-

fimum verae fidei ac purioris do&trinae fignum

"] Ilþln'

& argumentum,

quid eft, cur non crederem ?

,f

TL

quare dubitarem ? Fides eft quidem argumentum

non apparentium ;

nonne tamen beati funt illi,

D

diderunt ? Numquid por-

'itaszü(

qui non viderunt & cre

aduerfuüs Romanae Ec-

tae inferi praeualebunt

!

[ jliïw

clefiae fidem ? Nonne te

ftimonia, quibus illa

jl

ni-

Aa 5

-T

476 PRAEPARATIO PRÓXIMA

nititur, credibilia facta funt nim'is,'?kO infenfa-

thiti

te! quis me adeo fafcinaret, vt non obedirem

|- dere f

veritati, adhaererem autem tot fchifmaticis &

TR .

haereticis, qui praefumtione, temeritate, libi-

E

dine & malitia excoecati, ac in reprobum fen-

Doy

fum traditi, deprauant Scripturas ad fui perdi-

(li i

tionem, Ecclefiam Dei pertinaciter conturbant,

Verbis

Euangelium Chrifti conuertere volunt, ferpunt

li, qu

vbique vt cancer, vt in errorem inducant , fi

Vae m

fieri poteft, etiam electos, dicentes impii in cor-

de fuo, & publice : Nolite credere Ecclefiae

i j

ie

quid E

finitionibus , fequamini vias no(ftras ?

quidqu

O inconfiderate ! quid periclitor credendo de-

Wtoris

finitionibus Ecclefiae Romanae? Nihil, Quid

R feir

e contra incredulitate mea non periclitor ? In-

(re

numera periclitor mala $ nam etiamfi mirabilia

f te

magna facerem, & corpus meum in feruitutem

Credam

redigerem , quid mihi, fine fide, prodeffet ? Non-

dQ

ne per arCtam poenitentiae viam me in perditio-

eoder

nem ducerem ? Nonne iam iudicatus effem, &

Teris

in proprio iudicio condemnatus ? Quare ? quia

li

fine fide impoffibile eft placere Deo,

(tp.

Deploranda ergo fchifmaticorum rebellio !

i

Sed, o beata nimis fidelium obedientia ! Ifta

lh

enim eft tuta & breuis ad gratias fingulares & ad

prof

Vtin

falutem via, Quidni & ego Ecclefiae Romanae

fidelis effem usque ad mortem ?

Quin

Sed tandem coelum & terra transibunt; ver-

Quj

ld

ba autem Domini Iefu , qui eft ipfa veritas, &

hiosd

qui loquitur in Ecclefia & per Ecclefiam, non.

praeteribunt?tranfibo & ego, quantuümuis incre-

N

Itv

dulus effem; Domini autem triumphatrix veri-

tas in aeternum permanebit ; numquid damna-

Qtisi

o incredulitati meae debita praeteriret ? Heu

Ve

mini-

MA

371

) infenf

minime! In aeternum experirer, quod nunc cre-

Obedirer

dere nollem ; tunc, prae anguítia fpiritus ge-

naticis d

mens . dicerem femper & inuitus, fed heu!

i

frpftra '-:

tte, [

ergo erraui corde & graui corde,

hum fer.

Domine lefü, qui venifti a Deo magifter, &

(ii perdi

qui viam Dei in veritate doces, confirma me in

ttorbar,

Verbis tuis, & in fide Romanae Ecclefiae ; da mi-

t, foput

hi, quaefo, vt fim docilis corde, vt paruulus ;

dul

vae mihi ; fi aliquando deficeret fides mea; ad-

pii at

juua incredulitatem meam,

Approbo , quid-

clefe t

quid Ecclefia Romana approbat ; anathematizo,

quidquid illa anachematizat s abrenuncio fpiritui

dendo "

erroris, & angelo fatanae, qui faepe transfigu-

rat fein Angelum lucis, vt incautos decipiat ,

j Qu

tor? I

& incredulos feducat & obduret ; profiteor co-

ram te & omnibus viuentibus , quod firmiter

nirabilla

roitatem

credam, quidquid Remana Ecclefia ha&enus

docuit. & deinceps do&ura eft , & quidem, in

gT

j perdt

eodem fenfü, in quo illa, quam tu ipfa veritas

regis,

& reges vsque ad confummationem fecu- .

efin,!

yel tii

li, illud intelligit & inte

Je&ura eft.. Adauge fi-

dem meam ; paratus fum , & non fum turbatus ,

in carcerem & in mortem potius ire, quam ab

shelio:

illa vera & Apoftolica fide, quam ore & corde

yi li

profiteor, defle&ere. . Da mihi, fupplex oro ,

j

vt in hac fide fortis, vsque in finem perfeuerem,

m

Quinimo;

o Domine lefu, qui loqueris in nobis,

-

& qui ex ore in

fantium- & la&entium perfecifti

m; dami-

j vt

laudem, vt deftruas inimicum & vltore

od ,

hi os & fapientiam, cui non poflint refiftere om-

am, non

nes aduerfarii tui, & qua inobedientes, fi locus

gl

fit , viriliter redarguere valeam , eosq;ue in yeri-

-

j

tatis viam reducere.

|

quut

Verum o anima mea, viuis ex fide ficut iuftus?

enia

et? f

nit

7

s* PRAEPARATIO PROXIMA

10

Penfa & iterum pehfa, quod fides fine operibus

mortua fit; vae tibi, fi voce fatens Chriftum ,

fu.

eum fa&is neges! Nonne Regina Auftri, ipfi

difi

'

quii

conftantia, condemnantes te in die iudicii ? Ab-

ethnici & pagani furgent aduerfüs te in magna

t t

fht.

t

Igitur opere com

ple, quod fide tenes , ne

de ore tuo iudiceris.

li

NU

REFLEXIO XXVI.

HORAE CANONICAE.

No

que n

ecitare debes Hovas Camonicas dipne , attente, [lu-

Cendet

diofe , &* deuote. Conc, Later, IF.

tand

Spiritus quidem promtus eft, caro autem in-

Bere di

rma; fpiritus eft, vadens & non rediens, & caro

tr&

concupifcit aduerfüs fpiritum ; attamen , quo-

Q005 f

ties , dum pfallo in confpe&u Angelorum, va-

Qu fgi

gatur mens mea, aret cor meum, quia vim in il-

lud non facio, vt fim attentus & deuotus, quia

it pin

Q

dilexi verba praecipitationis, linguam dolofam, &

W w

quia dedi locum Diabolo, id eft , diftra&ioni ;

4 Tl

qua fronte me audiri poftulo a Deo , quum me

ipfe non audiam ? S, Cypr, Omiittere officium

fuur

libas

absque caufa, eft peccatum mortale; fed recita-

ll]gl' &

re illud cum diftra&tionibus , directe vel indire&e

j

&

voluntariis,

quid eft? Prophetiza anima mea,

fimul & time,

Cont

. Infüper quid redolet inordihatio,temporis &

glori

of

modi recitandi officium, nifi modicam fidem &

tond

amorem tepidum ? Nonne peccaui venialis ma-

cula me interdum coinquinat ?

l &

folito

REFLEXIO XXVII.

Dtehe

PIA IN CHORO RESIDENTIA, ET SCI-

endi

ENTIA. CANTVS.

Vanti

uisquis non a[fjlut Horis in cboro , non acquirit do-

tem t

e

minum

&i !

!;

MA

AD MORTEM

373

minum difiributionum ,. nifi excufetur. infirmitate , vel

Oper

Jhriftn

iu[la ég. vationabili corporis neze[]" tate , aut emdentz Et-

ii

clefiae vtilitate Tvid, Beneficium propter offciwn. Si

n m

quis non vult operari, nec manducet,

Praeterea graa

ii ? 4

uiter veprebenduntur Clerici tavde cborum ingredientes ,

h65 1

vel ante officium expletum exeuntes , vel ibi confabulan-

tes &c, Ius Can, Pfaliite Deo nofivo , pfallzze Japien-

ier, inquir propbeta,

deeemáÀ

-

Nonne tamen abfum interdum a choro abs$«

m

"

que rationabili caufa ? In verticem meum def^

atett, f

cendet fraus mea.

Nonne blandior mihi in can-

tandis horis ? Canomcus a canendo nomen acci-

utem !

pere dicitur,

Laudo Deum diftin&te , reueren-

. & at

ter & deuote ? Quoties forfan accepi fructus ,

d qllO

quos non debuiffem facere meos?. NonneDeus,

rüm, v

qui nouit abícondita cordis, & qui vulr adorari

vinit i

in fpiritu & veritate, requlret illos?

ws, qu

Quoties ob praecipitantiam & naufeam reci-

n Wx&

to verfum meum , nondum integre abfoluto nec

frmditi

a me audito foclorum verfu, nec in medio ver-..

TT

fuum fpirans ; quinimo abfcindens interdum fyl-*

» tf

labas? Quoties denique accidit , vt chorum non

(oret

ingrediar , nifi tarde; & vt hmc exeam ante ex-

j lt

pletum officium ? qud hoc fapit , nifi Canonum

ma mea'

contemtufm , 5mercenarloi'um morem ,

tepidum

gloriae Dei zelum , pufillorum fcandalum &c, ?

þemp

j

Nonne & ego reprehenderem operarium, quem

n Hdem

conduxiffem , quique in vineam meam non ni-

wl fit

fi tarde iret, & inde recederet nondum expleto

folito opere ? [ta fane;cur ergo me ipfe non re-

prehendo? Sed tandem Deus vltionis repre-

l

hendet me.

Praeterea fcio captum planum , vt

'T g

cantus & foni graues fint & pii , & vt ad pieta-

tem auditores excitentur ? O homö minodicae fi-

"

dei !

RE

yinut

474 PRAEPAR'ATIE—O;,PROXIMA

REFLEXIO XXVIiII.

MISSAE SACRIFICIV M.

1 sl

.ccipite , & comedite, — Prolet autem feipfum Igbmo,

&& füc de pane :llo edat , & de calice bibat ; qui

1]

enim manducat. £ hibit indigne , iudicium fibi manducat

S

ii ]

€9. bibit, .. . Oportet , «t non folum praepares te ad de-

vSmraï

uotionew ante Communionem 5 fad t etiam te follicite

Ho

(ellbus

cenferues po[l Sacramenti

perceptionem , vt gu[tare po[-

ia di

Jfis , qnam Juauis fit Dominus,

Àn mo

Verum quoties pfae falía hufinilitate, & quo

ày

liberius fecundum carnem viuam , me elongo ab

feren

altari & athrono gratiae? Quoties panem Ánge-

à fidi

lorum , tanquam leuiffimum cibum, faftidio?

Hilaer

Quid fapit illa protracta nimis Miffae celebra-

10 0m

tio, nifi contemtum , fcandalum, fterilitatem ani-

Doris C

mae & proximam mortem ? NNifi enim manduca-

ueritis, dicitbonus

ficam

Paftor, non habebitis vitamj

-

Tenii

fin«-vo»bis.

'Eïgo

Qua deuotione perago facfofan&um Miffae

eum

3* Sacrificium ? Nonne, quia curfim , & perfun&o-

glira

rie incumbo tum praeparationi ad Miffam , tum

celebrationi ipfius, tum gratiarum a&ioni, fa-

me pereo in ipfa menía Domini, aret cor meum,

um

& eft animá mea ficut terra fine aqua in ipfis fon-

tibus Saluatoris ? Nonne imbecillis & dormiens,

]

|

periclitor multum , ne reus corporis Domini tan-

dem fiam ? Horrenda cataftrophe! Terribilis exi-

in

tus , fj perceptio Corporis Chrifti proueniret mi-

hi in iudicium & . condemnationem ! Cur ergo

tits?

meipfum accuratius non probo, & in actualem

ïQ dj

animi deuotionem non incumbo 2-

1

lC[iQ

lQ q

Quo fine celebro ? An magnificandi Dominum?

(ecu

An turpis lucri & ref

leOs

þff&üs*hur/nani gratia? Rf::

qundeat cor meum.

MA

AD MORTEM,

375

!

REFLEXIO XXIX.

M

SANCTA MYSTERIORVM DEI DIS. -

PENSATIO,

Áim m

libat ; i

an&a Jan&ke trattanda funt, Si Dominus ego fuïm,:di-

ianemdudi

S

.cit Deus exercituum , obi ef? bonor meus? Zdd vos ,

. 0 Gacerdotes !

t a

Vi fl

-.. Hoc fateor. Sed qua deuotione diftribuo fi-

delibus fanctiffimum Chrifti Corpus, & traéto

p

alia diuina myfíteria, quorum ditpenfator füum?

An molefte? An hilariter ? An vfu? An affectu?

e, &

j

Àn pura intentione; an torpida? Anfande&

eoyo

feruenterj an tepide & perfunctorie? An vero;

em A?

an fido animo ? Nonne fidelem difpenfatorem,

faltii.

hilarem aut fincerum datorem diligit Deus, vt

celebrq-

-in omnibus honorificetur in aedificationem Cor-

ytefm at

anduct-

poris Chrifti * Quoties tamen hac mea rerum

facrarum indigna tra&atione inhonoro Deum,

ts vim

Ácandalizo pufillos , ipfosque paganos? ... Quid

ergo de me fentio, feruus nequam? An ignoro,

Wf Mlæf

eum maledictum vocari

j

gligenter ?

, Qui facit opus Dei ne«

efiUD

fam, L

REFLEXI

O XXX.

Bin, 1

REVERENTIA ECCLESIIS EXHIBENDA,

Qr

meurh

Mïsf

Q

Vemplum Domini fa'n&um ef $ domus Dei locus ora»

T

ii

M tonis, Santtuarium meum meiuite , ego. Dominus,

mmfm m,]'

., Qua ergo deuotione introeoin Domum Dei

j

Quo timore adoro eum ad templum fan&um

gt D

eius? Domingm benedicere iubeor ego, qui fto

(ür tf

inatriis & in domo Domini ; fed quomodo eum

u Ml

hichonoro? Ancorde,anlabiis tantum?.., Pa-

Uueo ad eius fan&tuarium iuxta eam, quae illud

n

decet, fanctitudinem ?.., Nonne fcandalizo pu-

lt

10 ii

gt

üllos.ö/c ipfos laicos ; eosquse garriens diftral

. hoc

46 PRAEPARATIO PROXIMA

hoc orationis loco? Vnde Ht,irt non diiudicem

domum Domini? Non poffum fic excufare ex-

cufationes: locus ifte fan&us eft, & ego nefcie-

! MIT

bam. Vnde ergoaccidit, vt tam parum paue-

am? Heu!nimirum, quia paulatim deficit fides

mea, & quia prae arida confuetudine & turpi

? ft

interdum lucro mihi in templum intranti vilefcit

T

terribilis ille locus.

Obftupefcite coeli fuper

drit Do

guriatur

hoc! Cur ipfe non obítupefco, ego reus? -

Chift

REFLEXIO XXXI,

W

RITVVM ET CANONVM OBSERVATIO.

Chril

ui timet Deum ,nibü negligit; lota onum aut nus

N

UE

Q

apex mom praeteribit a lege, donec ommia fiant,

Ws &

" Sum in modicisfidelis ? An ea fperno ? Ob-

Qtte i

feruo Ceremonias & Rubricas, fimul & Canones

li

If Vt

ac Statuta dioecefeos circa veftem clericalem,

NIUN

tonfuram, comam , modeftiam , frugalitatem &

]GN

alia huiusmodi fiue fugienda fiue obferuanda t

Quid mea mihi obiicit confcientia? Vae mihi!

D

fi ex transgreflione horum Rituum & Canonum,

rP Ti

IT

tant, oriantur contem-

qui vitae meae regula ex

fhpen,

tus, fcandalum &c. Non

ne adfunt? Nonne fal-

li,

ld

tem in modico iniquus ,

in maiori ferius ocyus

n

im

ft. Heu! Non-

iniquusero? Dominus loquutus e

Dud

ln

ne id &ego expertus fum. Quid

nunc facere Vo-

IOWH(

lia & ftatuta di-

lo? Si rem grandem mihi conci

&d t

dl

cerent, ecce facere

deberem ; fed guanto magisy

Q f

Sis in modico fidelis ; caput incli-

It

&

quum, dicitur mihi:

a

g , quotiec pronuntiatur nomen

IESV, Mariae,

b

N

tvoni Ecclefiae tuae , & San&ti, de quo fit. offic

ium €2c.

Wil

b

Kiandem fidelitatem objeysa circa alias. Rubricas ;

fiti

fac, & vius? IN

onne ergo inexcufabilis fum, fi

0 F

(i

üm?

his dþüm ?

RE-

IMA

AD MORTEM.

377

d

Cufare t

REFLEXIO XXXII.

T0 nelt

IMITATIO CH

RISTI, ET VITA SPIR'.I. |

'9m pats

TVALIS.

Mfcit fidt

i

e & tuni

z0 fum via , veritas , && vita. .. Qu'ï fequitur, me,

nti vilefot

E

non amibulat in tenebris, fed babebit lumen vitae ,

sodi fupt

dicit Dominus.

Fnde Apoflolus , imitator Chrifli, fic

teus?

gloriatur; liuoego; iam mon ego, viuit vero in me

Cbriflus,

,

VATA

Eequis debet effe magis conformis imapini

Chriíti, quam ego, qui eius magifter fum? Stu-

j at

deo ergo eius exemplo effe feruens, fanctus,

mia i

mitis & humilis corde, zelator animarum, profi-

102 0

cere fapientia & gratia ? In hoc autem pofitus

Canones

fum. vt femper fentiam in me, quod & in Chri-

xricalefts

fto IESV. Qua alacritate infpirationibus eius ad

jatem

perfectiora vocantis refpondeo ?

feromu

Vi n

Enim vero qualä eft cor meum erga exefcitia

Canonby

fpiritualia? An iucunda mihi fünt, an molefta?

Impendo libenter folitudini, orationi , meditatio-

j (

Yorpe i

ni, lectioni, examini, puritati confcientiae , cor-

dis & mentis? Cogito frequenter & pie deDeo?

j x

jl

Dele&or &gaudeoinIESV Deo & falutari meo?

Mortificor propter illum, non quidem tota die,

t

(uti ,

fed faltem interdum per diem? O quam libenter

boc facrificium iuftitiae , has oblationes, haec

MM

medullata holocaufta acceptaret! O quam admi-

gþm n

j *

rabiles afcenfiones difponeret in corde meo!

Heu!haec omnia exercitia, eorumque vné&tiones

j P

UE ,

faftidio, quia ufum non habeo, & quia non dili-

go IESVM Chriftum, Quid redolet illud fafti-

jj I |

dium? Quid vaticipatur ? lpíe viderim.

n

bb

RE-

,

4 PRAEPARATIO PROXIMA.

REFLEXIO XXXIIL

fiior

u

E

BONVM EXEMPLVM.

ibil eft , quod alios magis ad pietatem a[fidue inftru-

tesaf

N

N

at, quam eorum ita & exemplum , qui fe diuima

vuinifLerio dedicarunt &c. . Vnde lucere iubentur , t glo-

1b V

dma

vificetur Pater. coeleftis , & edificentur fideles,

k

Quae quum ita fint, nunquid fum bonus o-

dor Chrifti, & exemplum fidelium; an lapis of-

Qu

fenfionis & petra fcandali? Quid refpondet cor

&o |

meum? Nonne accidit, vt non modo non faci-

Yi ?

am modeítiam meam coram omnibus hominibus

Tün,

notam, fed econtra communicem peccatis alie-

li£ ].

nis fiue verbo, fiue geftu, fiue inceflu, & mille

Pf

aliis indecoris modis? Prohfcelus! Parumne eft,

f

quod iniquitates meae ficut onus graue grauatae

Ti

Iny

fint fuper me? Quid eft, quod alienis grauer ?

üs

O IESV! a peccatis alienis parce feruo tuo.

Tendys

Concede mihi, vt in fpiritu fan&ificationis fim

Y

deincegs coram te & homin

.ibus lucerna lucens

Ts

& ardens.

ante

REFLEXIO XXXIV..

T0f

Cini

MVNIA PASTORALIA.

dorm

nterroga maioves tuos , &P dicent tibi; — Retlorem te

bens

pete

pofuerunt 2.. INoli extolli, fed cum timore miniflerium

tuum bumeris ZIngelicis formidandum imple; vigila , in

flünc

emnibus labora , opus fac Euangeliftae, Duri[Jmum 1u-

lije

dicium bis , qui praefunt , fiet. — ZAnima pro anima , dens

Q

pro dente, - Quis eft ille paftor , qui audiens auditioneth

Domini iam non tineat 9.

Cüraq

pto

Quamuis folius Dei fit, fufcitare fibi Sacerdo-

dituu

tes fideles & paftores iuxta.cor fuum, qui facti

ii

j

forma gregis ex animo, ducant eum ad pafcua

[ate

vigae— aeternae,

Nonne tamen . mendicatione,

firi

fa-

MA

AD MORTEM

379;

I

fauore, finiftra refignatione, turpis lucri, quie

tis & vanitatis oratia, vel feductrici erga Paren-

tes affectu , effrenatus füfcepi animarum curam?

t tf

Nonne fcientia, Dei fpiritu , legis & animarum

f m

zelo vacuus ?

&

n g

O pauperes greges difperfi

i1po

iamiam a lupis vorandi! Qam m

iiv

edebitur vobis,

)

bonus 0

& mihi coeco pafcom?

lis 0

Quod ienorat medicina, non curat

|Satago

yndet ct

ergo fcu'e & callere munia, & onera minifterii

non f

mei? Ars artium eft regimen animarum. Ve-

jominibu

rum, licet in horum fcientiam incumbam, fum-

ne in haec fidelis?

catis al

( ml

Pafcere iubeor, qui in me eft, gregem Deis

mie ell

fed quo zelo mardefw erga animas mihi Lom-

T. auatic

miffas , pretiofo fanguine agui immaculati reden -

rauer?

tas, & quarum fanguis de manu mea eft rcqm-

rendus9 Sum paítor bonus, an mercenarius ,. &

yo 0.

jois D

idolum paftoris? Speculatorem dedit me Doin

nus domul lírael.

Sed*vigilo? Habeo. ocuios

j lu

ante & retro? Verum, fi pmefens fim corpore,

abfens f'um 2

nonne fpiri Ltu

Nunquid non fum

Y

Cäu»

mutus,

& coecus poculaþor, Vïd JS Wdllds

l

dormiens & amaps fomnia; fimulacrum 0s - ha-

i

Wl

bens, & non loquens,

:ulos, & non videns ,

pedeq & norrambulans? Vae mihi, f1 iuffus an-

n

n

nunciare inceífanter populis feelera eorum , ig-

Ui

,

naue tacuero!

il

u

,þ

yilts

dt

Curationem quidem Deus a me non exigit, fed

curam. Íncumbo cognofcere oues meas ? O*ïem

ii

pro his Miffae Sacr ificium fecundum menfuram re-

dituum meorum? Pafco eas, faltem diebus domi-

Sacetdü

j

nicis,verbi dlulm pra 1ed1catlonc,f cilitate & breui-

y!

tate fermonis ?

Catechizo affectu paterno, .& in

ad pe!*"

hcam:ï

Ífpiitu lenitatis-, iniantes & rudes ? - l'raedico

j

bb a

me

z2

1

310 PRAEPARATIQ PROXVIMIA'

me ipfüm, an IESVM Chriftum? An turpis lu-

m

cri gratia, an parandi Domino plebem perfeCtam?

An verbo & lingua tantum $ an opere, veritate

&

l

& exemplo? Vae mihi, fi adulterem. verbum

,

TE

v

Dei! Nonne illud adultero ?

fifi

. Adminiftro ouibus meis Sacramehta,u quotïes

Qordi

indigent, & rationabiliterilla petunt ? Sum fide-

Qu

lis difpenfator Sacramentorum , an diffipator,

confe

dando Sanétum canibus? . O quam multi mini-

hoc !

ftri facrilegiis cooperti gemunt & vlulant in in-

piant

ferno , ob proiectas ante porcos margaritas!

tur,

Vae mihi, fi hoc exemplo edo&tus, & iniqua mi-

Vi de

feratione adhuc commotus , Sacramenta a can

(i$,

bus conculcari fino!

f

j

diiur

Difcite a me, quia'mitis; fum corde, dicit

in Dot

Princeps Paftorum Chriftus, Verum habeo &

Quean

adhibeo illum fpiritum lenitatis, quo ipfe & pa-

um

ftores iuxta cor eius vfi fünt ad alliciendas & lu-

ï

crandas animas? — Paratis fum omnibus ouibus

per

omnia fieri, & pro eis, fi necefTe fit , animam

hos

meam ponere, vt omnes faluas faciam ? Eligo

dos

tempus , & momenta opportuna fimul et modum

nefl

falutatem, vt fru&tuoía fit corre&tio facienda?

E

Scio diffimulare, faltem ad tempus, minus pec-

Iu

catum, ad praecauendum maius? Quo fine cor-

D7

ripio delinquentes?. An in odium peccati, an in

p

odium ipforum delinquentium ? — Nonne facile

hip

credo füfurris, in populo difcordias & fchifma-

fb

ta diffeminare paratis? Si non habeam hunc fpi-

j

ritum lenitatis fluentem lac & mel, illamque Dei

N

fapientiam füauiter omnia difponentem , quonam

aufu puto & ego , quod fpiritum Dei habeam ?

Tieu

lilh

Vere nefcio, cuius fpiritus fim? Non in com-

fUm]

motiene Dominus, Patientia ergo mihi neceffa

Tià

j

TT

A

x

AD MORTEM

38r

ürpis )

ria eft, O fi haberem charitatem Dei , haberem

feCm

& patientiam! quia charitas patiens eft & benigna,

Veritate

Attamen fi ob delinquentis contumaciam, &

Verb

deliéi grauitatem ; virga opus fuerit , adhibeo

tunc cum manfuetudine rigorem , cum miferi-

Quote

cordia iudicium , cum feueritate lenitatem , vt

m f

cum afperitate difciplina falutaris & neceffaria

fipitir

conferuetur ?

Erro fane, fi non efficiam , vt

|ti m

hoc temperamento mlferlwrdla & veritas obue*

Dun m

niant fibi, & vt iuftitia & pax inuicem ofculen-

rgar d!

tur. Ecquld fi contra fideles mihi commiffos le-

ui de- caufa litigem? ego , qui fum Angelus pa-

iQuu n

à Cin)

cis, ego, qui fic quotidie oro:; Extingue flammas

litiuwm , ne litis boror infonet, Nonne debeo vincere

dicit

in bono malum ? Ita fane, vt quondam gloriari

beo &

queam: Cum bis, qui oderunt pacem , eram pacificus ;

quum loquebar illis , impugnabant me gratis,

&

s

Nunqüid pauperum aliorumque miferabilium

Qubi

perfonarum paternam curam gero? Impendo in

hos pauperes , praefertim aegrotos & verecun-

qpimot

. fii

gO

dos , vel in alios pios vfus partem fructuum ho-

IfÍ

neftae fuftentationi fuperfluam ?

Quid timeo,

od

U

"

fi non timeam ifta formidolofa verba, nimirum*

Efuriui , & non dediflis mibi manducare (c...Lac come-

i

j o«

debatis, C lanis operiebamini, gregem autem meum non

iné «

j

paícebatis &c, . Difcedite in ignem aeternum? | Nonne

hi pauperes , quos occidi, quia hos non paui,

(

f

Wi

(f

ftabunt in magna conítantia aduerfum me?

p

Vt autem multos lucrifaciam IESV Chrifto,

concilio mihi fuauiter & fortiter fiduciam & be-

T Ü

u()nam

neuolentiam animarum tanquam firmiffimum mi-

nifterii mei fundamentum,

efficaciorem con-

pom

j n

fummationem 2 Si in earum charitate radicitus

j

firmatus non fuero, aerem verberabo.

fà

Bb

Ploro

L

:$2 PRAEPARATIO PLROXIM»A

-Ploro idehtidem inter veftibulum & ältare

pedi

fro peccatoribus derelinquentibus legem Dei,

fenti

j

vtfiam in tempore iracundiae reconciliatio?

y

l

Nonne memini, me ex hominibus affumtum ef-

160 d

fe, vt offeram dona & facrificia pro me & pro

&toni

populo?

uidni ergo fatago fungi Sacerdotio,

fition

& habere laudem in nomine ipfius ?

t

Doceo obftetrices formam baptifmi? Diligo

Vete (

decorem domus Dei s facrarii, ornamentorum ,

wau

fontis baptifmalis, vaforum facrorum ? Renouo

dit [)

identidem fpecies Eu

munia mea,

n

chariftiae ? Hue fpe&ant

aliqui

nima

Nonne me piget , vifitare infirm.oswx & motri«

ambig

bundos? [ta fane.

Verum fíi prae ignauia mea

-

fünt (

—

pereat infirmus, propter quem Chriítus mortu-

QUi, q

us eft, nonne erit anima mea pro anima eius ?

luncis|

Interfum -collationi de cafibus confcientiae

j

fingulis menfibus iuxta ftatuta dioecefeos facien-

d»e ?

Ua

Qui Superiorem fpernit , ipfüm Deuxm*

Ípernit,

'

z

This

itci

Curo, vt funda

tiones & pia legata impleantuf;

Tüere

vt reditus fabricae & fodalitatnm non diffipen-

uod

tur , & vt ftatuta dioecefeos obferuentur? Quid

Cünfim

deterius, fi ego ipfe fündationes & legata te-

titem

