mum , ficut rgeipfum, & inimicos meos propter

us o :

te; ne ftatuas illis vllum peccaturm.

ii

ACTVS POENITENTIAE.

y 4

. Tibi foli peccauí, Domme tibi fummo bo-

mmmMs

no, & malum coram te feci ; qmd vilius ! Quid

wndl 1 0

vltm debuifti facere, & non fecifti? At ego of-

Ti w

fendi te, dereliqui te Deum fa&orem & fümmum

m

ylitone

benefa&orem meum ! qud deteftabilius ? Pec-

caui, Domine; & fcio, quia nihil coinquinatum

mtrabït in regnum coelorum , non intres in iu-

gt

dicium cum feruo tuo, quia non iuftificabitur in

neque

Con(pe&tu tuo omnis viuens; fed fecundum mag-

wbenï-

nam mifericordiam tuam rmferere mei ; ab occui-

miaft

tis meis munda me Domine ; & ab alienis parce

Itj Da

feruo tuo.

Doleo Domme doleo vehemen-

li tolt,

ter, quod tibi foli peccaueum, quia bonus es

fl nll

Cc 5

tuü

)

422, PRAEPARATIO PROXIMA

tu, Olefü, mi Iefü! vae tempori illi, quo te

beor

offendi, Deus meus & omnia. . Exitus aquarum

Deus .

deducant oculi mei, quia non cuftodierunt legem

[

tuam, & quia millies mihimetipfi te crucifixi ,

t n

dulciffime Saluator mi!Nolo amplius peccare ;

qead

etiamfi oportuerit me millies mori,

Verum,

brüüs

mecum fit gratia tua; teneat me , deducat me

Torter

dextera tua , Domine, fortitudo mea; & ab ini-

- Vgl

micis meis faluus ero.

Quoma

ACTVS RESIGNA TIONIS,

Átt

O bone Iefu ! oblatus, quia ipfe voluifti, bi-

D& m

trilis:

bifti calicem paffionis & mortis; paffus es , re-

linguens mihi exemplum, vt fequar veftigiatua;

p

"

Ti qa

igitur, quemadmodum fecifti , ita & ego facere

volens, libenti animo dico: Poffum bibere cali-

Dorte,

Difi tu.

cem , quem mihi offers, &, te iuuante illum bi-

bam, lInterim, o Iefu mi! complaceo mihi prop-

ftey.

Wan

ter te in infirmitatibus meis, quia haec eft vo-

luntas tua, vt patiar fuper le&um doloris mei.

M r

Thilo

tu mihi viuere es, & mori lucrum; fiue viuam

fiue moriar, tuus fum.

iqu

Ihe jr

Paratum cor meum Deus, paratum cor meum,

l,

paratum viuere, vt anima mea viuens laudette,

Tieon

& confiteatur tibi, Domine ? vt tuae tibi confi-

QUam

xus cruci compatiar, & ftigmata tua in corpore

D

fteo portem,

De cetero nemo mihi moleíftus

fit 5 paratus fum , & in carcerem & in mortem ire.

Nonne, quae a te fünt , ordinata füunt? Nonne

Do

vita & mors funt ate? Si capillus de capite non

0U m

cadat, nifi te volente ; fi ventus & mare obe-

it o

diant tibi, nonne tibi fübieCta erit anima mea ?

f

Ergo, Domine Iefü! non mea voluntas, fed tua

Omp

fiat. Repleor confolatione, fuperabundo gau-

QUum

dio in omni tribulatione mea, quia dignus ha-

beor

dal

À

AD MORTEM,

403

QO t

beor pati & mori pro nomine tuo, o Iefu, &

quarum

Deus cordis mei !

tleper

Ecquid? tu rex gloriae,tu Fili Dei viui, mor-

|cifixi,

te turpiffima condemnatus , fuifti obediens us-

X ,

que ad mortem, morrem autem Crucis ; & ego

Venum,

feruus & peccator , dolores mortis , ipfamque

ücat m

mortem , reus mortis, recufarem ? Abfit.

T

lo

Volo ergo, quod vis; volo, quia vis, VO

4

quomodo vis; volo, quamdiu vis.

»

Attamen, memini ,. quia pridie, quam patere-

ris & morereris, coepifti pauere & taedere , &

jiti,

triftis vsque ad mortem fuifti; quis non paueat

ES, Ie

appropinquante morte, fi tu, fortitudo & viéto-

pia tl

ria martyrum, fic formidafti ? Quid , inftante

facere

re cili«

morte , fiet de me? Quomodo fuübfiftere potero,

nifi tu mecum fis, & pugnes pro me, qui labo-

um Di«

rantes & oneratos inuitas ad te, vt eos reficias,.

ao

Eia ergo Iefu, qui es refugium meum , patientia

du

& fortitudo mea , ne derelinquas me in tempore

r n

malo , ficut nec pater tuusdereliquit te $ mitte,

p n

inquam , & mihi fan&um Angelum tuum , qui

mein his anguftiis confortet & confirmet , do-

rl |

nec, peraéto agone, & de timore inimicorum

at

meorum liberatus, accipiam coronam vitae ,

j

quam promififti legitime certantibus &. vsque in

«

pore

finem perfeuerantibus,

mo]fflüs

ACTVS DESIDERII.

ib

em f'e:

NonY

É

Domine Iefu ! tu es gloria mea, corona mea,

«

tu exultans caput meum ; fi ergo inueni gratiam

p]t

asss LE

in confpe&u tuo, oftende mihi faciem tuam.

r

Qu

40

Vnam petii a te, Domine lefu, vt iuhabitemi in

domo tua omnibus diebus vitae meae; fatiabor,

(l

quum apparuerit gloria tua,ibiin fecula feculorum

l

0 gäü

p

laudabo te, Non mortui laudabunt te, Domi-

ne,

lat

"

404 PRAEPARATIO PROXIMA

ne, neque omnes, qui defg&ndunt in infernum,

Dts,

Quare , o Iefu, fecifti me, fi non debeo tibi effe

ur im

qrae

coniunctus ? S. Bonauent, 'Tuus fum ego, faluum

me fac, o falus mea ! Gratiam & gloriam dabis,

f i

Domine; haec fpes confolatur me in humilitate

f

D

mea & in hac lacrymarum valle,

TitUt !

Heu mihi ! quia incolatus meus prolongatuä

E

eft ! Ecquando tandem veniam & apparebo ante

0l

faciem tuam ? O Deus meus, mifericordia &

0 bon:

tranquillitas mea , irrequietum eft cor meum,

üm, q

donec requiefcat in te, in quem defiderant An-

quo og

geli profpicere,

;

t0n; d

GACOPAVS ABRENVNT»IATIONI(S.

fetior

Abrenuntio mundo , quitotus in maligno po-

d m

tibiyq

fitus eft; renuntio omnibus, quae poffideo ; odi

propter te patrem & matrem , odi & animam ;

lt f

hm w

omnia arbitror, vt ftercora, vt te lucrifaciam,

T'u es thefaurus meus, ibi eft cor meum ; nudus

Q1

PEUW

egreffus fum, nudus reuertar ad te ; fufcipe fer-

titür

uumtuum in bonum, afpice in me, ne forte, quum

Q

aliis praedicauerim rerum . omnium abdicatio-

nem, ipfe, cupiditate & amore feculi preffus , re-

*

-

-

E

probus efhbciar,

PETITIO VICTORIAE TENTATIONVM.,

D)

Militia eft vita hominis fupör terram. O fide-

lis Déus ! ne patiaris, praefertim in hora mor-

'Tunc

tis, me tentari fuper id, quod poffum.

aduerfarius meus , tanquam leo rugiens circuibic

].

Tmeacrius, vt deuoret me; fed fi tu es pro me,

lj

quis contra me? Et fi ambulauero in medio vm-

Nteft

brae mortis, non timebo mala , quoniam tu me-

Bl m

cum eris..

lam nunc renuntio omnibus diaboli

iuzgeflionibus ? vadat retro íatanas ; exurge

-dereh'

l'uma

: Deus ,

À

/AD MORTEM..

463

fermun.

Deus, & diffipentur omnes inimici mkei; itet me-

tbi ef

um impedire non audeant,

Si, dum anxiabitur

faluim

cor meum , O fpes mea, fis turris fortitudinis. a

- dabis,

facie inimici, inhabitabo in tabernaculo tuo iti

militatt

fecula , quia tunc anima mea,miferante te, mo-

rietur morte iuftorum.

onguti

PERSEVERANTIAE PETITIO,

ob0 dife

O Iefü ! tu fcis, quia feruus inutilis füm ; fed *

ordi &

o bone Iefu, tu, qui cognofcis figmentum me-

TO GUf

20 A.

um, qui es fpes mea in terra viuentium, & ex

quo omnis füfficientia mea e(t & gloriatio, co-

rona dona tua, corona me in mifericordia & mi-

NIS

ferationibus, & propter gloriam nominis tui ,

nop

da mihi coronam vitae, quam promittis diligen-

tibus aduentum tuum, & perfeuerantibus vsque

0; 0il

in finem.

Vtinam obdormiam in te, o Iefü mi!

imam y

&'&dm.

iam nunc in pace dormiam & requiefcam ; ipfa

caro mea requieícet in fpe.

Intrem tandem in

; U

gaudium tuum. . In manus tuas commendo fpi-

ritum meum

pl

ge,quum

cantabo,

, & mifericordias tuas in acternum

lt

»

o2

ET

!foS ! I ,A

'ME,DI;I*ATIO; s

o |

DE SENTENTIA, QVAE FERETFR CONs

TRA PRAVOS SACERDOTES

0fb

1N DIE IV DICII,

TT

.TW

Dijþedz'te a me, maleditti , ing ignem aeternum,

g

J ff

Difcedite a me, vos Sacerdotes, quos elegeram ,

vt effetis populus meus peculiaris, noti, & at«

ijo !U

geli mei ; vos feruiftis mammonae, & non Deo;

jUP

dereliquiftis Deum factorem , & zelatorem veft-

j dWl

eftis $

i u

rum, qui dedgrat vobis claues regni coel

diíce»

DeuS ,

XK'QA

4906 PRAEPARATIO PROXIMA

difcedite a me ; non eftis populus meus , nec

bilen

ero vefter. O feparatio tota gehenna grauior!

QtIt Y

Maleditti, Heu ! maledici ab ill O,à quo pro-

[iri

fluit. omnis benedictio dulcedinis ! O terribilis

phri

oena !

v

Maledi&i a me , quem inhonoraftis ; a Patre

dntiu

meo , quem contemfiftis;a fanguine meo, quem

T0 f

effudiftis & indigne blblttls a Matre mea, cuius

fericoi

praefidium defpexiftis ; ab ele&is , quos ha-

potef

buiftis aliquando in deritum ; & pufillis, quos fcan-

Prol.

daiizaítis; a INiniuitis , qui in praedlcatlonelonaf'

I

poenitentiam egerunt ; vos vero in terra fan-

Tutqi

é&orum iniqua geffiftis, dixiftis, & non feciftis,

Ti0,

.O malediétio fons omnis mali !

Quid times , 0

ontor

anima mea, fi hanc non timeas ?

0f T

Verum, o Domine lefuü, quo ibunt hi praeua-

T

ricatores mlmfm quos expellis & maledicis ?

bs f

vbi eft haec horrenda nimis habitatio ?

M [

Audite haec omnes gentes , audite Sacerdo-

1801

tes, & pauete.

Tihi

szcedzte in ignem ; crucietur in hac flamma cum

Daty

.quod vn&ione con-

diabolo corpus veftrum ,

Ü

fecratum, coinquinaftis & polluiftis menfa dae-

&m

.quod

moniorumi; iuftum eft, vt ipfum corpus,

thodo

participauit cum anima concuplfcentlae igni,

Ti ;

part1C1pet cum anima lgnels VII'ICUUS C]UlbüQ VoS

OCer

füb caligine referuaui,

O mlfcranda fors ! O

&que

jufte iudex vltionis, quam horrendum eft incide-

dlC&uC

re in manus tuas!

ERo

Sed, o Domine, dic mihi iterum: quuequo

Carz

perfeuex abit illud emhum, ignis ille ?

lt )

Iterum audite Sacerdotes, er udmum ad hanc

vocem, vos , qui iudicatis terram & difcite fer-

(uit g

f t

uire Dommo in t)more.

JDijcedite in zgnem aeternum ,in ignem inextingui-

tili g ]

bilem

ffmper

a

E

h

AD MORTEM,

407

*

,

bilem; chara&er facqrdotalis, quo i)ïgnati"efcis,

gratitr

erit vobis in aeternam ignominiam, in fempi-

UO prt

ternam anguftiam ; diícedite, nunquam videbitis

tetribii

gloriam meam , infernus erit in aeternum domus

veftra; ibi erit aeternus fletus, aeternus ftridor

aDan

dentium , ibi fempiternus horror ; vermis vefter

0, Qu

rnon morietur : noluiftis cantare in aeterpum mi-

£, lii

fericordias meas, difcedite , narrare in aeternum

Quos n

poteftatem irae meae;

perditig veftra ex vobis.

Juos fb

Proh defperatio !

onelong

Ecquid ego Sacerdos , quum fim in honore,

tera f

nunquam intelligam ? Ecquid , feparari a lefu

n fecil

meo, cuius minifter fum ! Hac fola recordatione

time ,

contürbatur cor meum , contremifcunt omnia

offa mea,

| praette

Heu ! quomodo habitare potero cum ardori-

jedícis?

bus fempiternis , ego, quiin deliciis fum? Quid

eít, cur non mifereor animae meae , ego , qui

Ser?

zelo meo aliorum mifereor ? Nonne bonum erat

mihi, fi in fan&uarium nunquam intraffem, & fi

; d

natus non fuiffem ?

Hone t

O piiffime Iefu ; miferere mei , dum tempus

s d

eft miferendi ; hic vre, hic feca, hic non parcas,

J quo

modo in aeternum parcas.

Volo faluare ani-

mam meam; quapropter paratus fum meipfum

i

gbust

docere omnia falutis media, quae alios doceo,

lfOfS!I |

eaque viriliter exequi, ne forte, quum aliis prae-

dicauerim, ipfe reprobus efficiar, adiutor meus

du*

efto , Domine, ne moreris.

Cari[Jime frater , per vifcera mifericordiae obfecramus

i

te*? Quodcumque potef]. manus tua , inflanter. operare ,

quia nec opus., mec vatio , nec fapientia erunt n inferno,

j y at

(cie M

quo tu properas,

Fuge praefertim illud peccatun , quod

tibi a lefu feparationem minatur , & flude , adbaerere

(emper Dowmino tuo per crebros & iguitos amoris a&us ,

ueXW"f'

vi

j

498 PRAEPARATIO PRO*(IMA

vt in te uiual in aeternum, quem tota mente per -vztam

690

dilexeris,

bilem

ALIA MEDITATIO

PHRON

Trime

DE SENTENTIA ERGA PROBOS ET

YOl

ELECTOS SAGERTOTES IN

Tedpr

DIE 1VDICH.

&gempl

enite beneditti Patris mei , po[fidete pavatum volis

iv

V:

petuas

regnum a conftitutione mundi,

Ga]

Venite,, vos , qui reliquiftis omnia , & fecuti

eftis me ; vos coadiutores & mmlftu mei, qui

opiof

digne ambulantes vocatione, qua vocati eftis,

torteny

,

paiïi eftis propter iuftitiam, & bibiftis calicem ,

quem ego bibi ; iam hyems tranfiit, furgite &

lacrymx-

!

m ri

venite ; vbi fum ego , ibi & vos miniftri mei

eritis,

U0f

. Suauis inuitatio ; defiderabilis luper aurum &

ls vet

Ws

lapidem pretiofum multum ! O Iefu , fpes fufpi-

rantis animae meae ! Quis mihi det, vttibi adeo

Qu

fidelis fim vsque ad mortem, vt cum Ele&is vo-

Qi

cari tandem poffim ?

Cordi

Benedii Patris mei, vos difcipuli mei , ab ho-

lam:

minibus paffi eftis maledi&tiones & perfequutlo-

Cr m

nes? putabant vitam veftram infaniam; tanquarm

aDlfma

purgamenta huius mundi fa&ti eftis , omnium

um

peripfema vsque adhuc, vos autem a Patre ele&ti

UP

& computati eftis inter fihos Dei benedi&ti , vos

UET

a Domino, qui fecit coelum & terram.

Q D

Felix benedx&xq O quam beatus ero, quum

ii

maledixerint mihi homines ! hanclaetus accipiam

01

benedictionem a Deo falutari meo; cum illa ve-

nient mihi pariter omnia bona,

COdtee

Po(fidete paratum vobis Regnum a 1 coffl itutione ii

Chrit

di, vos domeftici mei ; quia omnia feciftis, quae

cgo

Blorj

lA

AD MORTEM

409

t vt

|

ego praecepi vobis, percipite hanc immarcefci-

bilem. gloriae coronam ,

quam ego prmceps

Pa&orum promiti vobis; hanc percipite mini-

ftri mei, qui bene miniftrantes, bonum gradum

$ El

|

vobis acqummft:s VOS Presbyterl duphc1 hono-

ä

re digni, quia bene praefuiftis, & quia verbo &

exemplo dediftis ícientiam falutis plebi meae,

& vsque in finem perfeueraftis , ful Igebitis in per-

hum edd

petuas aeternitates.

& feoui

Gaudete & exultate * ecce enim merces Vef'cra

copiofa eft in coelis.

Ego ipfe fons vitae, &

nel, (

yi dl

torrens voluptatis , ero merces veftra magna

nimis, merces aeterna; feminaftis aliquamdiu in

"yicem,

]acrymls, plantaftis Eccleüac fanguine veftro ;

rgite te d

iam priora tranfierunt, guftate nunc & videte ,

(hri ml

quomodo hoc leue & momentaneum tribulatio-

nis veftrae, aeternum gloriae pondus operabi-

n

tur in vobis; ; gaudete, & iterum dico, gaudete,

p ul

gaudium veftrum nemo tollet a vobis,

ibi w

Quam bonus Ifrael Deus his, qui re&o fünt

ld

corde ! Fidelis fermo omni acceptione dignus !

lam ad haec audita inardefcit animus ; laetatur

l D) hO

cor meurm in his , quae dié&ta funt mihi 5 liquefit

leqllUUO'

anima mea, & deficit in atria tua ; o Iefu cen-

3nquam

trum animae meae ; iam cetera arbitror , vt fter-

meüm

eelpb

cora, vt te lücrifaciam Deum meum. & omnia 5

jam ardentcr cupio diffolui & effe tecum; quan-

dläh (

do ergo veniam & apparebo ante faciem tuam ?

Veni,

Domine Iefu ,

& noli tardare,

qlm

cc]plm

O anima mea, bonüm quidem eft, te ibi effe,

ia v

vbi defideras & iperas fine fine gaudere; verum

coerce tantifper defideria tua ; nonne oportuit

j

Chriftum, cuius minifter es, pau , &itaintrare in

gloriam fuam ? Stude & tu mortificari propter

]fm, qUïe

0

Dd

illum ;

"d

410 PRAEPARATIO PROXIMA

(

illanf , quoad vixeris, tota die; labora interdum

ficut bonus miles Chrifti, imple minifterium tu-

T0f (

fin,.

um, zelazelum legis eius& falutis tuae;, fpera

in eo, & fac bonitatem , incumbe puritati tuae;

vitt

ECC

quis enim afcenderet in montem Domini, aut

quis ftabit in loco fancto eius, nifi innocens ma-

(

fed f

nibus & mundo corde? Etquum tandem curfum

fnea !

confummaueris, fidem feruaueris , audies, pro-

0

itio Deo, iftud melliflu

um Verqu: Veni amica

prom

qea , veni , coronaberis,

Teden:

PIA ET EFFICAX AD CHRISTVM

(it ani

CRVCIFIXVM. CONSIDERATIO.

Of

A0 (

cce , o anima 1mea, ecce Saluator tuus !^ Fiducialiter

E

agas in eo, & me timeas,

Ecce Zdgnus Dei , qui

Ym

Auxiio

occifus eft , & qui tollit peccata smundi! Quare evgo tri-

tefam

ffis es amima mea , & quare conturbas me?? Infpice oul-

nera pendentis , fanguinem morientis , pretium vedimen-

Ts |

to

1

tis, caput inclinatum ad ofculandum, cor apertum ad di-

ligendum , hrachia extenfa ad amplettendum , totum cor-

Ti

Ü

E

pus extenfum ad vedimendum, — ZAccede ergo cum fiducia

ad Deum pro te crucifixum s. praebe. illi cor tuum , cor

li

i

Y

amore fl grans , cor contritum & bumiliatum , cor com-

patiens && cbediens vfque ad mortems fic cum illo loque-

füe

Y

ve ex abundartia. amoris , doloris , & fiduciae.

m

- Adoro te, IESV Chrifte! & benedico tibi,

l, 1

quia per fan&am crucem tuam redemifti mun-

1n hi

dum. Saluator mundi, falua me, qui per crucem-

Iieci

tuam redemifti me. O IESV , miferator & mife-

Tie3j

ricors! Anticipent me mifer

icordiae tuae, quia

O IESV ! Quid eft

l

pauper factus fum nimis.

W&

TESVS , nifi Saluator? Ergo, oIES V! propter

Te: :

gleriam nominis tui redime me , miferere mei,

pit j

falua me, dum noneft praeter te, qui redimat,

i

lUae

ncque qui faluum faciat,

| AD MORTEM,

4n

À

terdun

O TESV, Agne immaculate ! recordare, quod

um t

non corruptibilibus auro vel argento redemtus

fum, fed pretiofo fanguine tuo.

Verum, quae

; fet

1 tüaey

vtilitas mihi in fanguine tuo, fi defcendero in

aeternam corruptionem ?. Ecce redemifti me,

y, au

MIRBH

crucem paffus; tantus ergo labor non fit caffus,

|curfom

fed falua me, fons pietatis, & copiofa redemtio

mea !

$, DI

ii at

O IESV ! qui latroni poenitenti paradifum

promififti, & qui factus es mihi fan&ificatio &

redemtio , miferere mei, quoniam in te confi-

TVI

dit anima mea.

Ab. occultis meis munda me,

Domine , & ab alienis parce feruo tuo.

Ecce

00

adeo cum fiducia ad thronum gratiae tuae , vt

lt

)i, (ui

mifer!cordiam confequar, & gratiam inueniam in

auxilio opportuno,

Quid mihi nunc denegabis

g ffi

yt uul-

teítamenti noui Mediator IESV , fi iniquitates

vt

meas portans pro me mortuus es? Ecce afper-

fio fanguinis tui melius loquitur ,,qguam Abel.

um al d

gtunr d

Peccata quidem mea, o IESV mif clamant vin-

dictlam j at fanguis tuus veniam & mifericordiam,

j f

Horrendum quidem eft, incidere in manus

WTUP Y

Dei viuentis; fed , o amantifime IESV , quam

N

fuaue eft incidere in manus Dei morientis! Ergo

ii

inmanus tuas commendo fpiritum meum; rede-

mifti me Deus veritatis. In te, Domine, fpcra-

jo t

Y h

ui, non confundar in aeterbium. Vtinam audiam

in hora mortis hoc melifluum verbum: Hodie

j m

Y (

Jcet]

mecum erisin Paradifo. Repofita eft haec fpes

-

mea in finu meo, -

ju

f

Iudicia quidem tua , abyffus multa; terrores

lh qUH

tui & torrentés iniquitatum mearum conturbant

r

1e; fed haec vulnera tua, brachia extenfa, ca-

WW

put inclinatum , cor apertum , & mifericordiae

o funt , laeuficant animam

Iedlmatï

tuae , quae a Íecul

Dd2

ine-

412 PRA'EPARATIO PROXIMA

meam ; igitur propitius efto mihi peccatori, o

tofü

p

mifericordia mea ! INe in furore tuo arguás me,

& non intres in iudiciüm cum feruo tuo. Intra

d

3

vulnera tua abíconde me , donec pertranfeat

Ih.

furor tuus , & ne permittas fan&um tuum Vi—

.

dere corruptionem.

( m

O cor lancea militis perforatum! O cor,pe-

N

tra refugium herinacii ! lbi paffer inuenit fibi

domum, & turtur nidum fibi, vbi ponat pullos

fuos. O cor, refupgium meum in tempore malo!

Haec requies méa, hic habitabo , quoniam ele-

Ü

ei eam; bocin nidulo meo moriar, & ab inimi-

mome

cis meis faluus ero; fed interim , o cor IESV

te, VE

flagrans amore mei , jnfiamma cor meum amo-

(em,

re tui, illo igne, quem venifti mittere in terram.

iropi

- O IESV! confiteor, quia ego millies te mihi-

01

metipfi crucifixi ; ego vulneraui cor tuum; fed

recordare, IESV pie, quod non defpicias cor

Nien

contritum & humiliatum ; vere doleo, quia tibi

W (]e ]

foli peccaui , & quia paraui tibi Crucem Saluato-

T

rj meo; non dimittam te , dopnec benedixeris

Áf

mihi, & donec audiam in córde meo iftud fuaue

joitm

l

verbum:; Vade in pace , remittuntur tibi pecca-

i if

tatua. Diligo te , fortitudo mea & liberatot

T

meus! Paratus fum , & non fum turbatus, ani-

0i

mam meam ponere pro te, qui dilexifti me, &

Qüsm

Jauafti me in fanguine tuo; interim, o IESV mis

libus,

HOH Y

tibi conformis imago effe cupiens, ftigmata tua,

quoad vixero, in corpore meo portabo, vt ad-

TOgoc

impleas ea, quae defunt paflfionum tui, & tandem

fütira

in ara Crucis & in tuo amplexu ac ofculo mor-

Oil

tuus, dimittar in pace, & focius fim confolationis.

n

O IESV , mi IESV! qui dixifti: Quum exal-

elle t

tatus fuero a terra, omnia traham ad me ipfum;

U

ecce te exaltatum video in hoc patibulo! Eia er-

Ditas

89

f.

AD MORTEM,

45

toti, Q

go fufeipe me inter amorofa brachla tua, qu'le

UT

pro me in hac cruce extenfa cerno; trahe ad te

Intr

animam meam ; nec dirittas, dünec recipias eam

tratleit

in deterna tabcrnacul

Sufcipe me, dulciflime

um v

IESV , in mifericordia tua! Sufcipe in pace fpiri-

tum meum.

QOf

ASPIRATIONES AD FELICEM

enit 1

MORTEM POSTVLANDAM

it pui

*e m

bone IESV! Quum ftatutum fit omnibus

jam d

hominibus femel mori, & quum ex mortüs

ab 10ny

momento pcndec.t tota aeternitatis caufa, rogo

x IESV

te, vt béatae mortis curae viriliter & femper ftu-

deam, ne, heu!in aeternum peream pefïima &

T0 dmo

CerTam,

IT eparablh peccatorum morte.

e il

O bone IESV! qui dixifti: Vigilate, quia ne-

fcitis neque diem, neque horam , libera me a fu-

"

as at

bitanea & 1nprou1ia mortes quapropter rogo te,

vt de mortis aduentu incertus mature dom

s tb

Sa] am'

mese difponam, & moriar quotidie ,. exemplo

nediser

Apofcolorum vt ad mortem íemper paratus

poffim in prima, fecunda & tertia vigilia , ac fin-

i

f

(

gulis momentis mori, tepropitio, morte iufto-

/l

rum.

jberit

Üf

O bone IESV ! qui nobis praecipis , vt tan«

js, d

T

quam aduenae & peregrini abítineamus a. carna-

libus defideriis, & vt vtamur hoc mundo tanquam

£V

non vtentes, quia praeterit figura huius mundi;

mrä [

rogo te, vtnon habens hic manentem ciuitatem,

TE

futuram tanto ardentius inquiram, & vt, relictis

g

omnibus, faltem corde & animo, antequam ino-

ï'

Tij

Tr- l1ber1us & ardentiffime cup1 m diifoiui &

j

j

(

efï'c tecum, ac inebriari vbertate domus tuae.

j

j

i

O bone IEQV' O Deus veritas ! O Deus bo-

l

?

f

nitas & prote&or vitae meae! O charitas Deus,

J

ï

d 3

&

E

P

4144. PRAEPARATIO PROXIMA

TSV

& ignis confumens ! Da mihi, , praefcrtlm in ho-

ra mortis, fidei,

(m,

fpei & charitatis augmentum,

(am.:

vt fn*.mus credens fecurius fperans & ardenti-

l]

us amars merear propter nimiam charitatem tu-

am affequi, quod promittis.

Tiott

O bone IESV ! qui cor contritum & humi-

Q

ton f

liatum nunquam defpicis, & qui fanas contritos

ettam

corde, rogo te, vt per totam vitam & praecipue

in hom mortis recogitem tibi, & propter te, fum-

QUs

me bonum, omnes annos meos in amaritudine

D

animae meae; tunc acceptabis faænficmm iufti-

e[r, v

a

tiae, remittes mihi peccata multa, quoniam di-

lexero multum ; & quia praeftabilis eft bonitas

IDors

tua füper mai litia peccatoris, lauabis me , & fu-

metipí

per niuem dealbabor, quia mifericordia tua ple-

&

na eft tcrra; tunc mundus corde dimittar in pa-

tne,

ce, & te videbo in gloria; & interim dicam fem-

dolom

per: Confitemini Dommo » quoniam bonus,

Timam

quoniam in feculum mifericord'a eius.

yotm

Vbl

O bone [ESV ! qui inftituifti Sacramenta , vt

perilla omnis vera iuftitia vel incipiat, vel in-

i

cepta augeatur, vel anfiffa recuperetur,

conce-

Ti5 qos

de mihi fpatlum digne fufcipiendi in hora mortis

(5 qun

Sacramenta Poenitentiae, Euchariítiae & Extre-

Titer

j OC

mae Vnétionis, vt haurlens in gaudio de his fon-

tibus tuis aquam falientem in vitam aeternam,

Ti v

[te

guih,m in coelo illa gaudia plena, quorum pignus

in his Sacramentis nobls mifericors & miferator

(ie d

Dominus, reliquifti,

Ihortr

.Q bone IESV!

RR

qui poteftatem habens po-

nendi animam tuam ,

&iterum (ümendi eam,

Qul

Ym

factus tamen es obediens vfque ad mortem , mor-

tem autem Crucis , concede inini gratiam , vt af-

Ticre

picieas in te auutorem fidel ,

& coniummatorem

(

l-

ADM'ORTEM.

ALS

h

Wb

IESVM , qui propoüfo tibi gaüdi6;-;ülfcinuiïäiCru-.

cem , voluntarie facrificem tibi vitam meam, &

enDu,

dicam femper: Magnificeris in me, o IESV Chri-

T dent)

f2

1

*

fte! in corpore meo , fiue per vitam , fiue per

mortem; non mea voluntas ,fed tua femper fiat.

O bone IESV,, qui peftilentiam & morbos

x hum

oyntrtor

non folum ob peccata immittere confueuifti, fed

'teCpUe

etiam ad gloriam tuam manifeftandam , & qui ,

quos diligis, hos caftgas & flagellas ; rogo te,

te,für

ritudine

vt in dolore patientiam habeam; nonne aequum

eft, vt, ficut bona füfcipio de manu tua , ita l&

m iul

piam d

mala aequanimiter fuftineam ?

Nonne vita &

mors funt a te? Nonne vniuerfa propter te-

boniti

metipfüm operatus es? Eia ergo, mi IESV, qui

& l

"m

es patientia mea, & qui nobifcum es in. tribula-

tione, adiuua me , vt propter te & in vnione

in pt-

» eme

dolorum tuorum patiens, ac in patientia mea a-

nimam meam viriliter poffidens, audire tandem

DOnus,

poffim: iam hyems trantiit ; furge amica mea &

n

veni, Intra in gaudium Domini tui,

.

aT

O bone IESV , o fidelis Deus! qui non pate-

vd ij

ris nos tentari fupra id, quod poffumus , fed fa-

(

mor

cis cum tentatione prouentum, vt poffimus fü-

ftinere, ne inducas me, inftante morte , in tenta-

xte

tionem infidelitatis, praefümtionis, defperatio-

tis (07

nis vel triftitiae, taedii, moleftiae, vel impatien-

tafjdl

tiae, vel inordinati viuendi & falutis recuperan-

dàe defiderii; & fi ambulauero in medio vmbrae

j

mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum

eris; veni ergo tunc tanquam bellator fortis, vt

: o

poftquam legitime certauero, de manu inimico-

j

rum meorum liberatus , te miferante , coronari

merear.

I m0£'

T [4

mpi

..- O bone IESV ! qui confolaris nos,in o

j

4

tl'l-l?.:

)

—

416 'PIRAEPA/RATIO"PïROXIMA

tribulatione noftra, ne derelinquas me,quum de-

fecerit virtus mea, quum anxiabitur cor meum,

inpu

pauebit, taedebit, & conturbabitur anima mea,

t

attenuabitur fpiritus meus; praefertim quando

Tam

dolores mortis circumdabunt me torrentes ini-

t

quitatis meae & terrores tui conturbabunt me,

T£

ac pericula inferni me inuenient. Heu! vndique

tym.

mihitunc erunt anguítiae ; vbi ergo, vbi parebo,

Ácce

fi in hoc tempore malo difcefferis a m

ti fllu

falutis meae !

e o Deus

dc Jl

. O bone IESV, iudex viuorum & mortuoruni,l

(en

i

& qui ftatim poft mortem me manifeftari praeci-

pies ante tremendum tuum tribunal, fupplex oro,

H

Af

vt non intres in iudicium cum feruo tuo, neque

lotet

in furore tuo arguas me, nec facias mihi fecun-

uf

EU

dum peccata mea ; fed miferere mei ante diem

(f

rationis, & dum tempus eft miferendi ; confige

dUl

Dam

timore tuo carnes meas, vt me ipfe per vitam

diiudicans fte

t

:

m cum fiducia anteïtribunal iuftitiae

U f

tuae,.

45 1n

O bone IESV! qui nihil odifti horum , quae

fecifti, qui non vis mortem peccatoris, fed vt

SPI

magis copuertatur & viuat, & qui latroni poeni-

tenti paradifum promififti ; rogo te , vt fecun-

dum magnam mifericordiam tuam miferearis mei

in hora mortis meae, & vt edücas de cuftodia

animam meam , ad confitendum nomini tuo ; mi-

rificabis mifericordias tua

Que

s. Ergo, o IESV, mi

Ll l jm

IESV ! da

gloriam nomini tuo; falua me , fons

pietatis !

lt d

Ut

O bone IESV'! per illum zelum, quo languo-

Map:

res noftros tuo liuore fanafti, per anguftias cor-

Md

dis tui, quum te a Patre dereli&um clamafti ;

a-"m

per agonias, quas in hora mortis fuftinuifti, mi-

?n

ferere animae meae in egreffu füo , & perduc

"lty

eam in vitam aeternam.

t-

(

AD MORTEM

417

U.

Attamen fi iufto iudicio tuo ,. defcende:

' Ilf

in purgatorium , vt poenae peccatis meis debi-

1à m

tae plenius fatisfaciam , iam nunc tribulationem

quan

meam, quam ijn hoc exilio paffurus fum , ante

YXte$ In)

te pronuncio Deus; & quoniam tunc amore ve-

hementius ]anüuebo

& erunt mihi amariores la- .

Qt me,

vndiqu

crymae, dum. dicetur mihi: Vbieft Deus tuus? "

| parel

Accelera tunc, vt eruas & confoleris me; exci-

.00

ta fiaelium voluntates, vt per illorum fufhaom

de 1llo carcere edu&us te citius pofhdeam, O

äentrum animae meae!

CUorur)

i prat

O bone IESV ! rogo te per illum doloris

Jex 010

gladium, quo dulciflfimum Matris tuae cor in paf

j D6

fone tua transfixum fuit, ac per merita omnium

fec

Sanctorum, vt nec vita, nec mors, neque alia

e diet

creatura me a te feparare valeat, & vt anima

nfie

mea moriens morte iuftorum, & de terreflri do-

Bu

mo huius habitationis dliTo]uta, domum non má-

al

nu factam habeat in coelis , & mifíericordias tu-

as inaeternum eantet, Amen,

f

lt

SPIRITVALIS ADMINISTRATIO

l p0€111

EXTREMAE VNCTIONIS

fecun.

n f

ooloo!

uamuis tandem infirmeris ad mortem ,. cari[[ume

frater; tamen propter fubitaneam mortem , non

30

N

erit forfan tempus adducendi presbyteros Ecclefiae ,. t

j

te oleo ungant , te ovatione fidet alleuent , &2 «t te a pec-

catoruta reliquiis mundent,

Ecquid, fí in peccatis fis?

)f

Quapropter confultum eft ,

vt fanus é9 incolumis tibi

interdum , quaft iam morituro, admini[ives jmmualzter

g

yil

&2 in voto Extremam Vnt&tionem , fignando figno crucis

; 7

Dominicae , vel aqua. beneditta. fingulos [enfus , dicendo

vebementi animi dolore:

j

g]' u

D d

d

À

418 PRAEPARATIO PROXIMA

" dd Oculos,

Mifericors & miferator Domine! per tuam

Mi

piiflimam mifericor diam, & per merita Saluato-

ifima

ris mei IESV Chrifti 1ndulgc mihi , quaefo , quid-

p TE

quid peccaui per vifum, per hos Oculos ,

per

Qud pe

quos tanquam per feneftras prauae coo.tatlones,

uam [

ilicita defideria, ipfaque mors afcenderunt in a-

& osm

nimam meam

P1op1t1us efto mihi peccatori 5-

dantia

doleo, quia tibi foli peccaui (ummo bono & di-

Joqui

lecto; iam nolo amplius peccare ; volo autem

detradi

mortificare oculos meos , eos claudendo omni-

CCOT.

bus feculi vanitatibus. O lumen oculorum meo-

V& q

rum Deus! eos ipfe auerte , ne videant vanita-

tatem.

Adte, Domine, o pulchritudo antiqua,

At g

Wa

ad te fint femper oculi mei; perennes aquarum

Düm,

exitus deducant haec peccatorum inftrumenta,

CO m

in fpiritu fatisfaétionis ; quia non. cuftodierunt

itt N

legem tuam.

Tonn

"d Aures

fermm

Mifericors & miferator Domine! per tuam

Tante,

piiffimam mxfulcordlam & per merita Saluatoris

&t

mei IES V Chrifü ,

indulgeas mihi, quaefo,

quidquid peccaui per auditum ; lada aures meas

a colloquiis , quae contra diuinam maieftatem

Mil

Difm.

tuam , contra proximum & meipfum auide audie-

runt.

Ri ]E

Propitius efto mihi peccatori; doleo, quia

Qd ,

l Pec.

tibi foli peccaui fummo bono & dilecto; iam no-

lo amplius peccare , volo autem mortlfïcare au-

li bo

Volo s

Tes meas, eas fplms fepiendo , fiue in fpiritu hu-

militatis & fatisfattionis ,

üue vt non amplius

w

Tebo

audiam iniquorum rabulatlones , fiue, & quidem

&&e

praecipue , quo attentius, audiam , quid loquaris -

in me , Domme Deus!

Á

CEþg f

4id

Ontk

*

Ym

h

419

AD MORTEM.,

"d Os,

T [Uom

| Mif'ericdrs & mi

ferator Domine! per tuam

aluato-

iiffimam mifericordiam & per /merita Saluatoris

, Qui(-

mei IESV Chrifti, indulgeas mihi, quaefo , quid-

$, p

Qquid peccaui per guftum, crapulae hactenus tan-

ILOftes,

quam Deo feruientem. Heu mihi! hoc guttur

ntn ?

& os meum fuerunt fepulchrum patens, ex abun-

veatori»

dantia foetidi cordis mei loquens & ructans vani-

o & d.

loquia fcurrilia ; falfa , turpia mendaciorum &

) aULEIm

detractionum monftra.

Propitius efto mihi pec-

0 Ofnn-

catori; doleo, quia tibi foli peccaui fumme bo-

[ ma-

4

no & dilecto; iam nolo amplius peccare , volo

Vanit

autem mortificare & guftum meum, fobrie vi-

Dtiqui,

uens ac alimenta vt medicamenta fumens ; & os

juarun

meum, ei ponens cuftodiam , vt non declinet

gentt,

cor meum in verba malitiae, necin otiofa 5 quin-

jeruti

imo , quoad fas erit, feruabo filentium in fpiritu

humilitatis; fi autem loquar de regno tuo, &

fermones tuos duntaxat pro viribus, te infpi-

rante, loquar; in multiloquio enim vano non

er tudt

juiins

Ut

deeft peccatum: expertus loquor.

quaeFO,

d Nares,

Miferator & mifericors Domine! per tuam

at

piiffimam mifericordiam, & per merita Saluatoris

" aLIdIE'

mei IESV. Chrifti. indulge mihi. quaefo , quid-

Propitius efto mi-

quid peccaui per odoratum.

0

j

hi peccatori; doleo, quia tibi foli peccaui fum-

g

me bono & dile&to; iam nolo amplius peccare j

er 4l

volo autem mortificare propter te, ac in fpiritu

j

humilitatis & fatisfactionis odoratum meum , in

rebus etiam licitis, omnia huius mundi vt foeti-

da ftercora arbitrans & declinans; tu eris dein-

loqums

ceps fragrans odor meus: da, vt pariter fim ego

bonus odor tuus, dansin omni loco ficut balfa-

p

[

mum aromatizaus fuauitatem odoris,.

^w

ls

420 PRAEPARATIO fROXIMA«

v4dd Manus,

uifi

Miferator & mifericors Domine, per tuam

Cafe ;

tibi (

piiffimam mifericordiam & per merita Saluatoris

mei lefu Chrifti , indulge mihi , quaefo , quid-

K lo

tulitat

