pore, ignauia, & refpectu humano negligerem;

Q t

fi MViffarum mihi commiffarum celebrationem ad

longius tewpus praetcr rationabilem fidelium

NO]] (

voluntatem protraherem, fi dioeceícos ftatuta

Tefri

frondofa temeritate tran

&t

fsrederer ? Nonne De-

Us.requiret ifta?

n

|

Inuigilo, vt praeceptor fuo fungatur officio?

l

.

Adimpleo onera beneficio meo annexa , fcilicet

vel celebrandi Miffas talibus anni diebus, & in

üp-

quibu fdam ftaþutis ecclefiis & altaribus, vel í

*

Qa

Pef

h

^ AD MORTEM.

383

MPIe

peditandi ornamenta & alia huiufmodi? : Nonne

n De,

fentiens commodum, & onus fentire debeo?

iliatio!

Vtor vt bonus paterfamilias agris beneficio

tum ef

meo annexis, an vt diffipator? Incumbo repa-

& pro

rationibus, quibus indigent ? Curo pariter repa-

Td0t0,

rationes modicas domui presbyterali faciendas ?

Heu! Quot munia! Quot pericula!. .O quam

Diig

vere dictum eft: Interdum dominatur bomo bomini in

toram,

malum fuum | Ecclefíaft, V1II, 9. Vnde &c conclu-

enouo

dit D, Chryfoftomus: Miror, an fieri poffit, vt

aliquis ex re&toribus fit faluus, Vnde ergo fit, vt

petant

animarum formidandum regimen adeo ardenter

^ qor

ambiatur, tam foede mendicetur turmatim ? Vbi

4 m«

funt Gregorii , Martini, & alii fan&tiflimi .viri;

nortue

qui, quamuis a Deo vocati, fugiebant, & in fpe-

ius?

luncis latebant, ne onus & honorem fufciperent?

ente

' Domine IESV! da mihi intellectum $; fció,

faciet-

quia puer ego fum, nefciens loqui; infirmus ni-

Deun

mis & imbecillis fum, vt loquar ad Pharaones &

incircumci(os cordet Igitur ne permittas, vt te-

eantufy

mere mihi fummam honorem.

Sciens tamen,

ifipet

quod infirma mundi eligas, vt fortia quaeque

(uit

confundas, oro te , vt doceas me facere volun-

!

q v

tatem tuam; fi vocaueris me, refpondebo tibi?

geïem;

ecce ego,adfum , mitte me; & quoniam dixifti:

wnd

Non eftis vos, qui loquimini, fed fpiritus Patris

(l

veftri, qui loquitur in vobis; da mihi os & fapi-

at

entiam, vt fim paftor iuxta cor tuum , & exem-

h De

pló tuo libentiffime impendam , & füperimpendar

ipfe pro animabus mihi commiflis vel committen-

*

ls.

$o

REFLEXIO XXXV.

d

T

MVNIA SYNDICORVM,

]

ui bene praeunt Presbyteri, duplici bonore digni

e

4.

unt ;

l

384 PRAEPARATIO PROXIMA

Li

Junt 5 fed vae fpeculatoribus coecis , & qyaecumjue g-

en

novant, blafpbemantibus

tün

j vae illis praepofitis , — per quos

Jcandalum & abominati

0. defolationis veniunt in locum

qui

Janttum ,. & in eo. lant!

Wi

Quatenus ergo Syndicus fum, aut praepofi-

hn

tus communitatis ecclefiaftic

2e, vel Capituli,

m

do operam, vt fan&a fante t

raCctentur? Eftne

quia

apud me acceptio perfonarum? Praefumne ver-

ia

bo & exemplo ,fi videns praeuaricantes , erubef:

m

co dicere: Non licet $ eos

que corripere; fi ipfe

1 (

ego petra fcandali delin

quere faciam Clericos,

Vete(

quos aedificare debeo , quid fum ?

f

praeuaricator.

N efgndus

pun

Nunquid tueor iüra(& emolumenta commu-

D

nitatis? Si ad haec omnia iuramento

teneor,

am,[

quid füm, fi his defim? Periurus;

Sed o quan-

tam malorum vim in caput meum ftruo?

Verita

putan

REFLEXIO XXXVI.

n

lus

MODVS AGENDI BONVM,

etiq

und iuflum eft, iufle per lequere ,. &&

Te0

Q

Fgo iuflitias iudicabo, dicit Dominus

.

dlg ne Deoo

(pg

Verum perago omnia opera mea, praefertim

corj)

proprii ftatus, in gleriam Dei, cum feruore , in

flum

fpiritu & veritate ; in vnione intentionum & me-

ritorum Chrifti? Facio alacriter

promto animo

J'ïdelis.

conftante

fliii

r omnia honefte fecundum ordinem,

locum & m

Regis, teft

odum ? In hoc confiftit gloria filiae

ïüfma

imonium bonae confcientiae , meri-

tum aciionum mearum , fanctificatio mea, coro-

namea.

Quid ergo füntópera mea his adiun&tis

N

defüituta ? Paleae ad comburendum igni. Quid

inueniam in manibus meis ? Nihil ; poftquam e-

nim ieiunauero , prophetauero , m

irabilia mag-

[ito

nafecero, & daempnia 'eiecer

0, Deus haec fa-

Cri-

lafeg

AD MORTEM

385

"i

crificia nonafpiciet; poftquam feminauero mul-

ftt qui

tum, nihil aut parum inferam. Quid tandem

fj

audiam, nifi ifta terribilia verba : r tunc confite-

bor 7llzs, quia non noui vos; ve[lris enim obfequiis os

ep0l

inbenorafTis me : iam mercedem accepiftis, O /Zultz diui-

ipitl

tiarum viri, non inuenio opera ve[tra plena coram me s

Ff

quia ergo nudz, coeci miJert &j miferabiles eflis , difcedi-

Ine v

te a me; tbefauriza[lis vobis non tbefauros in coelzs.,[ed

erube.

iram meam in hoc moui[]mmo die,

INefcio vos, in aeter-

f a

nun difcedite,

O horrendum ! Quare ergo non

Jeticos

vereor omnia opera mea? Quid eft, cur non

efandi

fatago operari fecundum beneplacmum & exem-

plum Chrifti, qui bene omnia fecit ?

u

Domine IESV ! da mihi intellectum, vt fci-

oneof ,

am , omnia facere in gloriam tuam, in fpiritu &

Q

veritate, honefte, ordinatim & conftanter; harnc

puram intentionem tibi placendi, tibique in fpi-

ritu honefte & ordinatim feruiendi omnibus die-

bus meis reuocabo non folum diluculo, verum

N

etiam in principio & decurfu omnium operum

[j Dea;

meorum. Confirma me inhoc propofito, quod

operaris in me, o Magifter bone, vt per miferi-

fertif

cordiam tuam audire quondam poffxm hoc melli-

ye, n

fluum verbum: Euge ferue bone! Quia in pauca fuifti

&

fidelis , quia concientia bona, fide non fiäa, ac in fim-

,l

qpim)

plzcztate cordis tui ambula[li coram me cunttis diebus. 9i-

quntffy

iae iuae : 1ntra in gaudium Domini tui

flite

REFLEXIO XXXVII

met.

fon

NOVISSIMORYM RECOGITATIO

nmä

gitationes bominum vanae funt ; populi meditantur

Q

É

inama s ipftus fantinarii lapides difperfi /wunt in ca-

yn'

pite omnium platearum , &? quoniam diminutae funt eri-

5

"L

lates a jäms boiinum , & nollus eff , qui recogitet. cor-

5

d

(

486 PRAEPARATIO PROXIMA

H

de ; binc fit , ot defoletur terra ac d

[2

ficiat fan&us in ipþ'

D

4

fanctuario , in ipfa. fanorum terra,

Nonne ipfe erraui, ficut ouis, quae periit,

Sni

39

Qtiht d

quid ad cor nunquam redeo, & quia abhorreo ab

illa folitudine, in quam Deus vocat & ducit homi-

g

nes bonae voluntatis, vt loquatur ad cor eorum

fih, q

eloquia ignita, eosque repleat fpiritu fané&tol-

(rfi;

Hinc mifere accidit , vt non deguftem , quin po-

fih viti

(itot d

tius refpuam veritates venturi feculi ; vt nun-

quam fapiens, nec nouiffima prouidens, totam

lr d

vitam tepide tranfigam , quafi nunquam moritu-

iij €

rus ; hinc accidit, vt non intelligam , comparatus

N

iumentis infipientibus , quibus non eft. intelle&-

& atin

us; & vt, licet fim in honore, fciens bonum

(l duj

& malum, femper tamen vagans, vadens, & non

rediens, vanisque diftra&tus curis , pericliter quo-

N

tidie'.

Proh coecitas mea! O fi memorarer no-

4b |

uiffima mea , an peccarem ? O fi vita mea effet

abícondita in Chrifto cum Deo, quam parum fa-

perem, quae fünt fuper terram! quam feruens

t

effem fpiritu!. IN

Y

df

onne efï'em ad mortem femper

r

paratus?

E

Ehe]

Sed faltem prouideointerdum nouiffima mea?

Tit ii

Reuerfus identideni in me diiudico ftri&te me ip-

Y

fum? Habeo in mente annos aeternos , an ina-

&t

nia & fabulationes ?. Defcendo in infernum vi-

Ts

uens, vt non defcendam moriens? Curo habere

m

femper lucernas ardentes in manibus meis? Heu

]

mihi! Id parum fatago. Si ergo animam meam

minü.;

nunc repeterent a me, vbi parerem? Quo

MT

jirem ?

O infipiens!

Haec & alia nunquam,

nqu ]

Eftne cura falutis & ti-

aut vix recogito corde.

ü Imq

mor Domini ante oculos meos? Verum fi ftupi-

COf

ditatem meam nunc cogrofcens feruentius de-

deLenr

inceps non vigilem, quid fum?' Quid ero?

D

E

——

j

À

AD MORTEM

387

Hs & aliis animo . recogitatis , fi cognofcas te pro-

inij

feci[fe , gratias age Deo, qui dedit tibi «ictoriam per IE-

per

SLM Chriflum ; ft vero fentias , te defeczj?z caue , ne

f0 2

animo concidas ; vide , in. quo peccaueris ,. &g erube/cens

homi

age poenitentiam , refipi[cere fdude , & remedium adbibe;

Corum

fcito, quid defit tibi, alacrius labora *ot bonus wüles

findo]

Chrifli ; perfequere fortius inimicos ; aggredere praefer-

in p

tim vitium illud , ad quod procliuior es , nec. conuertaris ,

donec deficiat 5 confide in. Domino , qui docebit, manus

t Qu

totaft

luas ad praelzum, quapropter jeua faepe in eoelum oculos

iuo5 , vnde veniet. auxilium tibi , veniet. & vittoria,

TT

Sed interim praepara animam tuatn ad Confe[Jionem,

Dd i

HC&

C& anitni dolorem, Fidelis efd Deus , t vemittat tibi pec-

YOr1UfI

cáta tua.

Y noin

QUo

N ERVOSA CONSIDERATIO

t n()l

.dD EXCITANDVM DE PECCATIS DO-

T

LOREM.

wf

erueni

criptum eft: Nullus eft, qui agat poenitenti.

.

kmpe

am füper peccato fuo dicens: Quid feci?

Hac horrenda nimis defolatione defolatur, & pe-

$

m

rit anima mea; quia non cognom corde.

Verum in te nunc reuería anima mea , vide

1e 1

& recogita corde & in amaritudine tua, quam

j If

m

malum & amarum fit, dereliquiffe te Dominum

Deum tuum!

ypctt

! Het

I. Quid feci, infelix ego homo? PeccauiDo-

mino; peccaui Deo fan&to, Altiffimo fuper om-

neat

nem terram ; peccaui Domino, qui folus eft bo-

i

tlf

nus, Regi feculorum immortali, eum feruire fe-

t

ci lmqmtatlbus meis.

Proh fcelus! malum feci

coramillo, qui eft fol iuftitiae & candor lucis

(j

EM CUP

aeternae j propter pugillum hordei offendi Re-

/

j

gem regum , cuius maieftate repleta eft terra;

huic

[l

288 PRAEPAARATIO PROXIMA

huic nolui 'feruire, frontofe dicens: Non ferui-

d

fetro

am; Dominum meum poftpofui viliffimae volup-

fa

tati, & ipfi Satanae, . Proh abominatio!

Cit t

O magne Domine & laudabilis nimis! Quam

parum te amo ! Quam parum te cognofco , o

qt in(

i&

pulchritudo & bonitas tam antiqua! Nouerim

te, dile&e mi, vt inde cognofcens abominatio-

f

n

äis

nem peccatorum meorum, dicam femper ex a-

W,

bundantia cordis mei : Quis dabit oculis meis

peccat

fontem lacrymarum, & plorabo die ac no&e ! O

Tm Q

JESV' ! qui conuertis rupes in fontes aquarum,

AD9U

da, vt peccatrix anima mea triftis fit vfque ad

mulls

mortem, propter te fümme amabilem.

,

füceret,

IL. Quid feci ? Deum, qui me genuit, dere-

Ind

Jiqui; oblitus fum Creatoris mei; dereliqui fon-

Opof

tem aquarum viuentium Dominum, vt foderem

Qubus

mihi cifternas diffipatas, quae continere non va-

T

lent aquas; Deum, qui me vt filium enutriuit

lt

& exaltauit, fpreui; ego difpenfator myfterio-

t Q

xYum eius, ego dux eius, notus & amicus eius

f nj

magnificaui fuper eum füupplantationem, — Obftu-

Tpetr

pefcite coeli fuper hoc! O monftrofa ingratitu-

y,

do mea! Quis mihi hoc tribuat, ut magna fit

velut mare contritio mea3 ? Eia, fletum dedu-

vt fUpE

otim

cite oculi mei, liquefce anima mea amoris- igne,

prae dolore deficias, propter Deum , qui dilexit

Wret

lr ,

te & benefecit tibi, & quem, heu! tu praeua-

ricatrix adeo grauiter offendifti,

J Tpfe

ht lI] [

III. Quid feci ? Perfequutus fum Dominum

IN

IESVM, ego minifter & angelus eius; ego Do-

R, ol

3ninum gloriae crucifixi in monte Caluariae; quid

Rl

vilius! Ego, millies poftea, rurfüs mihimet ipfi

&X fj

crucifixi Filium Dei, quid crudelius? Et adhuc

q

8

COFr

viuo? & adhuc doloris gladio non fcindljtur

& fzïe

l

-

ine-

m

l

- AD MORTEM,

389

f

m

? cor meum, non cor! O cor faxis &

Volip

ferï*o*,

durius!

:

Sed dic anima , m

ifera anima mea! Q*'uid fe-

cit tibi Dominus IESVS? Quid moleftus fuit ,

Quam

aut in quo contriftauit te, vt eum tu contrifta-

90

Jef't

res & crudeliter crucifigeres ?. Quidni faltem

plan

at

FO C

mea

äis, quafi virgo planctu amaro , o anima

$ me

IV, Chriftus fa&us eft pro me maledi&umg

0

peccata mea portauit in corpore fuo; füper lig-

num oportuit illum pati, vt me Deo Patri in

dnm,

fanguine füo reconciliaret, quia praeter eum

quei

nullus erat,

:

faceret,

qgi redimeret, neque qui faluum.

(ere

Inde cognofco , o IESV pro me Crucifixe!

! fot

Cognofco, quam grauia fint vulhera mea , pro

erem

quibus neceíle erat, te Dominum Chriftum vul-

Q w

nerari S. Bermard, Sed heu! fiin viridi ligno

yrilt

haec faciunt, in arido quid fiet? O Angeli pa-

fierio

cis, qui ad hoc fpectaculum amare fleuiftis , ama-

j eill.

fe nunc flete, quia ego füper meipfo non fleo;

Qub -

impetrate mihi hanc aquam.

n

V. Dotminus IESVS videns ciuitatem,

'fiea

Ij fi '

uit fuper illam , praeuidens fcelera ingratorum

dedi

hominum, quorum primus ego füm , coepit pa-

: igneu |

uere& taedere in horto; fa&us eft in eo füdor,

dile.

ficut guttae fanguinis decurrentis in terram.

paeue

Proplieta regius vix crimen agnofcit, ftatim labo-

rat in gemitu fuo, le&um & ftratum fuum lacry-

Imnis per fingulas noctes rigat ; Maria Magdale-

minun

; Dv |

na, olim peccatrix , fed in fe reuerfa , dilipit

multum, lacrymis prae dolore pedes Domini ri-

jl

gat follicita; Apoftolus Petrus tota vita amare

"

j

flet; & ego, qui eundem Domiftium nefandiüs

Q

& faepius offendi, non xecogito peccata mea ia

f

aina*

490 PRAEPARATIO PROXIMA

XI$ (

amaritudine animae meae! & ego ridel , dili ad

fummum vix doleo !

Vnde hoc mon&rum?

facit

&ocri

Quouíque me patietur Dominus , & me fuihne-

bit terra?

At

quir

VI. Peccaui, & dixi müplem in corde reo:

p

uid mihi accidit trifte 2 Vae mihi! Quid acci-

Qft, |

dit? Millia infortunia, tenebrae intellectus, du-

(etg

ritia cordis , conícientia lubrica ,. effrenatior

Qus;

peccandi libido, frequentiores. lapfus in vitia,

qdo]eo

gratlae ia&ura, perlculum imminens & peffimae

qui d

inortis, & perditionis aeternae. Hic eft fru&tus,

fat 1

infelix fru&us ,quem habeo in illis, in quibus

feny

nunc erubefcere debeo; finis ergo 1llorum eít

mor$, & fecunda mors.

plüs |

peto, .

Videnunc anima mea, vide, quid accidit &

CU d

accidet! Enimuero nonne fecundum impoeni

Teri, (

tens cor tuum thefaurizas tibi jram Dei in die^

lum d

iudicii? Nonne merito contra te iam exardef-

cet ficut ignis ira eius? Nonne ducens in bonis

dies tuos, nec vnquam poenitens corde , in pun-

&o ad inferna defcendes? INonne in aeternümin

lu

hac flamma cruciaberis? Agnofce, quam graue

fit peccatum , quando quidem Dominus, cuius

Wito

mifericordiae a feculo funt, aeterno igne vnum

Difce inde redire ad

t !

peccatum mortale punit?.

cor, confundi, dolere, conteri, & plorare. die

lam,x

f

ac no&e ,ne prae anguítia in aeternum & frü-

ftra in inferno gemas.

(s

lm

Abfit a me tanta coecitas, tantaque durltra,

ls

4

& quoniam iniquitatem meam nunc melius ego

tlnoa

cognofco, dixi: Nunc coepi.

Ut t

Quapropter, o bone IESV , o dile&e &ama-

bilis IESV ! his omnibus animo meo recogita-

tis , & cordi meo aite per tuam gratiam deft-

Dlh:

xis$ y

m

')AD;MORT'EM.

391

d

i

xis confiteor, quia tibi foli peccaui. Quid hunc

ftrum!

faciam tibi? o cuftos hominum! Quid faciam ?

uftine

Sacrificium iuftitiae, Igitur offero tibi cor con-

tritum & humiliatum, quod tibi fümme placet,

emeo:

quodque nunquam defpicis.

Vere doleo , quod

peccauerim ; doleo non propter gehennae me-

( acci

tum, non propter gloriae defiderium , fed prop-

us du

ter te, qui es totus amabilis, fumme bonus & fan-

enati

w

&us; & quia parum doleo propter te , maxime-

| viti

doleo; iam nolo amplius peccare propter te ,

vfime

qui idem ipfe femper es, bonus & amabilis; füf-

TC

ficit mihi gratia & amicitia tüa; & modo, vt te

Qu

femper diligam, o dile&e mi! modo, vt non am-

un d

plius peccem tibi, o bonitas infinita! nihil aliud

peto. Da mihi amorem tui, & diues íum fatis,

idit &

Deus auxilii mei adiuua me! Domine, ne mo-

poeni

Teris, quia pauper & inops fum ego , & ad ma-

n d

Ium ab adoleícentia Vehementiüimg pr'onus.'

s

i boni

. AD CONFESSIONEM

ACCESSVS,

x

ii

ccede ad Sacramentum Poenitentiae cum'ü.k

ii gfällf?,

X duciain fpiritu humilitatis & in animo con-

, cilui

trito, confitere in amaritudine animae tuae fal-

o oU

tem péccata totius menfis praeteriti; da ope-

At ü

fincerum

ram, vt propofitum tuum *fit magis

n d

&

rmius 3

quapropter vigila & ora,

diffi-

n&fm'

denstibi, in Deo fperans, qui dat fortitudi-

.

nem plebi tuae,

Noli amplius peccare

b

fed fi

i

ftas , Vide, ne eadas, ne quid deterius tibi con-

i d

tingat, & ne tandem de ore Dei euomaris , fer-

Uue nequam,

(

CELEBRATIO MISSAE,

TA

iligentius ipfe probatus, vt praecipit Apofto-

del j

D

lus ,

j

PRAEPARATIO PROXIMA

392

$

Jus,

vefte nuptiali indutus, & ferueptiori deuo-

tione aéctuali ornatus, accede ad facram. M .iTaám

il

ud

&t

l

& Communionem; fed cogita, miniftrum tibi

fuper le&um doloris communicanti, dicere: -

t

vipe Fvater oiaticum, Corporis Domini noflvi leju Cbrifhi

h

(IAde in Regula. Cleri afpirationes ignitas tum praepa-

li

ed

vationi , tum gratiarum a&tywni aptatas, )

Um

10 f

DISPOSITIO TESTAMENTTI

Tam m

Auguftinus teftamentum nullum fecit , qu12,

V bes

je vnde faceret pauper Chrifti, non habüit. V *i-

UCar

nem de te, fic paupere moriente, iure dici poff-t,

W&

quod de S Francifco , de S. Thoma de Villano-

ütmoi

ua, & de aliis pxaedlcatur : Pauper hie & modi-

Titure

.cus coelum diues ingreditur , hymnis coeiefribus

honoratur ; difperfit, dedit pauperibus ,

iuftitia

u

eius manet in feculum feculi.

Nonne & tu pau-

fets

peres fempcr tecum habes ? Cur ergo non facis

YT

tibi amicos , vt , quum defeceris , recipiant te in

ä&e&x

aeterna tabernacula

n

Tus,

Fortaffe difpones in hora mortis largae elee-

thofynas , in finu pauperum poft mortem conclu-

bxlmq

dendas; dotabls ecclefias &c. Etinterim videns

QJh t

quotldle & vbique mendicos Lazaros in xanu1s

Rn

Wf

iacentes, ab iis vifcera tua inclemens claudis ?

fen l

Vere a fatana te tentari finis ; vere diuitiis afflu-

imo po-

il t

entibus cor apponis.

O praecliarum

]

tius deteftandum faepiflime facrificium ! ! iam nune

HU ai

neceffitate coactus, dabis, quod tuum non erit ;

I

dabis. quod tunc auferetur, & quo diutius frui

pon poteris,

O mifer! qUId te ita fafcinauit, Vt

dlfperg

Wij

hanc vanitatem Deo & bominibus odibilem

tmd

non videas? O quam metuendum eit, ne pecunia

h

tua tecum fit in perditionemt

um

393

-AD MORTEM.

deüo-

É

Si 'äutcm neceífe fit teftamentum facere , fac

df

illud coram Chrifto iudice, interea dum fanus es,

m t

'& tuus 5 in infirmitate blanditiis & minis du-

e J u

ceris, quo tu non vis. S. Zfug. Cur ergo-d:&'ers?

Chrill

Praeterea nonne ipfis laicis fuades , vt ma-

jrapr

ture difponant domui fuae, id eft, vt teftamene

tum condant , dum (ana mens eft in corpore ía-

no? Ita fane ; & quare? quia illa difpofitio in ho-

TI

ram mortis dilata diftrahit a Deo,a curaanimae

t,qt

& beatae mortis, eft difcordiarum & litium.fe-

minarium , & quia infirmitatis tempus nim!s bre-

poll

ue & pretiofum eft, quam vt totum ftudio bea-

"(llono-

tae mortis non impendatur,

Quare ergo tu ipf:

ol

)

fribus

mature non fapis ? O coecitas tua !

iftitia

Caue etiam, ne, fi imprudenter de die in diem

differas, tempus illud condendi , vt faepius mi-

|pat-

| fs

fere accidit, non habeas, . Memineris iterum ,

rl

affe&um paternum , malorum feminarium exta«

re in Ecclefia Dei, & te debere, vt iam monui-

mus, pauperum aliarumque perfonarum mifera*

g o

bilium paternam curam gerere ; caue ergo, n&

'Onale

quis te feducat inanibus verbis , & ne donans

videns

confanguineis diuitjbus res ecclefiafticas, quae

n

Dei funt, in aeternum pereas, Surgerentne hi pa-

j

rentes, vt tibi opitularentur in inferno. & vt de

m

illo te liberarent ? Nequaquam : quia in inferno

j p*

nulla eft redemtio.

pni

pe

Tandem 5.quamuïs Jfä.nu's« teftamentufn feceris,

difperge adhue viuens, & vt hilaris dator , quid-

I fni

ulb v

quid poteris pauperibus, fis per teipfum miferie

cordiae vir , & eleemofynas tuas ena;'rabit eccle»

jnid

g

fia Santïgrqma

CON-

N

:

334 PRAEPARATIO PROXIMA .

CONSIDERATI!O. -

certe

li,

DE ANGVSTIIS, QVAE SACERDOTES. IN

quant

HOR 4 MORTIS TORQVERE SOLENT.

ttnpe

]. D e

i&a iuuentutis meae, peccata & aliena,

feQir

quibus communicaui, vel cito imponen-

"

do manus, vel conferendo indignis beneficia ,

( nor

abfolutionem &c, vel non arguendo populum

Tl ,

de peccato, vel fcandalizando pufillos ; infuper

Te 1

vinei

peccata excufata & pro nihilo reputata, vita te-

pida , inutilis & animalis ; fed praefertim falfa

dor !

conícientia,

O cogitatio , faeua animae imeae

ilit,

carnificina ! Tribulatio & anguftia iam inueniunt

fentur

me !

VII

.Il. Abufus tot dierum falutis, tot gratiarum»,

frent

& praefertim diuinae Euchariftiae ; tot Miffarum

fetuvt

& Communionum ; quantus timor & tremor!

Chrifi

Quortfacrilegia fub praeclara pietatis fpecie ! Vae

fim1

mihi,fia me fanguis Iefu Chrifti exquiratur ! Infu-

per dilapidatio rerum ecclefiafticarum , quae Dei

YVI

m

fünt. Heu! quot pauperes ftabunt aduerfüs me?

bitl

. M. Defe&us diligentis examinis, finceri do-

J

loris, veri firmique propofiti & integritatis in

Confeflionibus praeteritis,

O quantum timeo,

UE

7

ne mortaliter lapfüs, hac fecunda poft naufra-

gium tabula, propter poenitentiam foede actam,

(in,

abufus fim !

& fn

IV. Non fatisfeciffe Deo pro tot

þeccatis x

proximo, ac Ecclefiae, pro tot damnis verbo,

opere, fcandalo , cooperatione , fraudulenta a

il

Choro abfentia, praua officii recitatione &c. il-

1

latis. Nonue debui reddere Deo, quae Dei funt,

Vit n

& quae fünt Caefaris, Caefari?

Titts

V. Sufcepiffe curam animarum non vocatum,

T'ü(us

aut capacitate carentem : infuper ignorafle

, aut

IX

certe

p

LA

AD MOR'TEM.

395

certe neglexiffe munia mea , praefertim paftora-

T IN

lia.

Heu! quanta amaritudinum abyffus ! In

quantum profundi limum iam me haec demergit

ENT.

tempeftas ! Quot ouium fanguis de manu mea

alient,

requiretur !

jponen

VI. Non incubuiffe perfe&ioni meae ; dixiffe

nefcit,

& non feciffe,

Quid eft, cur me ipfum non cu-

yopult

raui, medicus infipiens ? INonne iam ore meo

me iudicare teneor ? Pofuerunt me cuftodem in

if

jvita t

vineis, & vineam meam non cuftodiui! Proh pu-

m &il

dor! O ftupiditatem meam ! Nonne fimilis fum

1e a

j

ilis, qui poft fabricatam Noe arcam, vt falua-

prenittt

rentur, ipfi in aquis periere * Proh dolor?

VIL, Nonfecifífe omniain gloriam Dei , fancte,

tjarttt,

feruenter, & conftanter ; in fpiritu & veritate ,

ilrum

fecundum ordinem , & iuxta beneplacitum

Chrifti.

'emor!

Quid ergo iuuat fic gloriari ? diues

lVa

füm ? dum Dominus dicit : miferabilis es?

nl

VIIL Non vigilaffe , & de matura ad mor-

u T

tem praeparatione non curafle.

Quis mihi da-

TT

bit lacrymas , vt tantam plorem imprudentiam ?

yeri d

i

'

Vide nunc , cari[fme frater , coram Deo mifericorde,

Ttatls 11

vwum bi confcientiae fHimuli te àn. bora mortis exagita-

tirmeo,

rent. .O mimis felix , quod bis praeuenire po[Js 5 reme-

pauttt

dium , nobis crede , protinus adbibe , ne bis , Deq vindice

o al

& frufiva , crucieris in noui[fima die,

tlf

st

1

ACCEPTATIO MORTIS.

Ve['ho,

eatus ille feruus, quem , quum venerit Domi-

nenta

[ett

D

&c i

nus, inuenerit vigilantem, Forfan bac no-

&e animam meam repetent a me,

Deus, Deus

Je

fin

meus, vigilem ergo femper ad te, vt femper pa-

ratus fim, quia, qua hora non puto, tu venies.

Qd

J

!2l

mature fapere, ac nouiffi-

Jj

Dxxi nunc coepi; volo

c 23

ma

ent

396 PRAEPARATIO PKROXIMA :

1na próuidere ; idcirco iam

1

hodie i'mnzolo Fibi

Ut

facrificium laudis.

dolor

. L Voluntarie facrifico t1b1 ahimam meam,

N

quia in gloriam tuam creafti eam,

M

m

II. Statutum eft omnibus hominibus femel

V

mori,quia vitae & mortis poteítatem , vt Deus,

habts,

Ergo, in puluerem reuertatur corpus

Áiptr

meum ; non mea voluntas, fed tua fiat ; ita Pa-

p

ter, quoniam fic fuit placitum ante te.

ülicet

HI. lu fcis, Domine

5

ferüus

quia amo te, & ideo

ttplii

animam meam pono pro te,

Quam

IV. O Iefu! quid retribuam tibi pro omhnibus,

( peti

quae retribuifti mihi,

O pie pelicane ! in hoc

Qüam p

cognofco charitatem tuam , quoniam animam

,Uam pro me pofuifti.

Quid retribuam tibi, o

Tel ;

bone lefu ? animam meam,

Maiorem hac fiqui-

Tulg,

dem dilectionem nemo habet , vt animam fuam

Ws

ïüddah

ponat quis pro amicis fuis.

VIlide

V. Peccaui !- Iniquitates meae fupergreffae

funt caput meum ; exhibui omnia membra mea

Vitit

d

feruire immunditiae & iniquitati ; & licet mini-

d

fter tuus fim ,& difpenfator myfteriorum Dei ,te

Wor (

tamen feruire feci iniquitatibus meis. lgitur,

Püïefla

exurge Deus, iudica caufam tuam ; cadat ifte ar-

matus & inimicus homo & feruus peccati ; reus

. !Udicfu;

Pt

eft mortis; crucifigatur, crucifigatur ; quafi pu-

tredo confümatur, & qua(i veítimentum quod

Mn

tdur

comeditur a tinea, -

(l ho

. Superbiui , terra & cinis ; reuertar ergo ad ter-

COs Qu

ram tenebrofam. Obliuioni deris ,tanquam mor-

Viu()5

tuus à Corde, in fpiritu humilicatis, conttitio-

iulci

nis & fatisfa&ionis; fübter corpus meum, quod

Ug 1

aggrauat animz«zm«, fternatur tinea ,& ope

rimen-

(Org £

j dum

-

À

AD MORTEM.

397

lo t

tum meum fint vermes ; interim circumdent me

dolores mortis; merito haec patiar ; dilexi mun-

Tiaf

dum, & ea, quae in mundo fünt : a mundo fe-

paret me amara mors; iuftuses , Domine, &

femd

re&tum iudicium tuum.

: Deut

VI. Vae mihi !

appono quotidie qumratem

corpi

fuper iniquitatem ; in terra fanétorum iniqua -

ia

gero, lapis offenfionis füm ac petra fcandali ;

& licet plantatus in domo Domini, fum tamen

feruus inutilis

veniat mors fuper me , vt non

&ilo

amplius peccem tibi; malo tibi dilecto mori ,

quam tibi offenfo viuere, o le(u mi! Idcirco, a

7pb

te peto, vt moriar; neque enim ínelior fum ,

lii hot

quam patres mei,

/af

Hei mihi !

ibi,

tua quidem md:cza funt abyffus

multa, terribilis es in confiliis fuper filios homi-

fiqui

v t

num ; iudicabis iuftitias ; de omni verbo otiofo

reédam rationem ; quafi pannus menftruatae

vniueríae iuftitiae meae, in Angelis reperis pra-

quli

vitatem, non parcis delmquentl : horrendum

y n

eft mcxdere in manus tuas.

Vix mI'cus faluabi-

o m

tui

vbi parebo ego impius & peccator ? Ti-

Das

mor & tremor veniunt füper me ; ecquis nouit.

]giti

poteftatem irae tuae ? Vere, Domine , re&um

ilei

iudicium tuum., Torrentcs iniquitatis meae & -

MUU

pericula inferni conturbant me; ecquis poteft

u p

cogitare diem aduentus tui ?

Quis ftabit ad vi:

!À

dendum te ? Idcirco ex vna parte moritimeo,

qui non fum paratus; & ex alia viuere erubef-

qu

CO, quia parum proümo & quia, quo diutius

mmüf

viuo, eo magis mihi thefauræzo iram tuam in die -

1ud1cn

Malo tamen morl, & mifericordiae

u

tuae me committere , quia benignus & miferi-

; 0

cors es, quam de mea mala conuerfatione fcan-

7 meü

[i]

dalum

df

X-c

*

*

49 PRAEPARATIO PROXIMA

dalum facere.

4DIITat

Quis ergo liberabit me de cor-

oore.inortis huius ?

Qconf

dntC 1

VII O Iefu laus mea, Iefü cordis mei ! tae-

det animam meam vitae meae , quia non diligo

quea

mnis [

te fortitudo mea, & vita animae meae ; opus

tuum facio negllaenter ideo, amor mi, expe&o,

L p

donec veniat immutatio mea : vt quid terram

occupo ? Vocabis me , & ego refpondeho tibi.

HU

O vtinam iamiam habitem in domo tua, vt ln

fecula feculorum laudem te !

VIII. O ignis iugiter ardens! continuus eft

dolor cordi meo, tabefco , & triftis eft anima

fedo

mea vsque ad mortem , quia vbique video prae-

&

uaricantes & polluentes templum fanctum tu-

[HJWOI

um ; tolle ergo animam meam , expedit mihi ma-

mxme

gis mori, quam viuere

Qüme;

IX. O Iefu , qui, quum dilexiffes nos,in finem

IN

dilexifti nos, & pro omnibus mortuus es , obla-

Tmo|

Then v

tus, quia mfe voluifti , exemplum dedifti m:hl,

vt quemadmodum tu fecifti, ita & ego faciam $

Cr

Verbo

nonne aequum eft, vt conformis fiam imago tui?

INon eft feruus maior Domino fuo , infüper tuus

C!'e(

minifter fum & vbi tu es , illic ,

imperas, vt mi-

Iv| Ec

nifter. cuus üt volo: morl, vt fac.am fecundum

odj

exemplar, quod mihi in monte monftratum eft,

HO

hT

X. O Iefu, portio mea in terra viuentium ! O

torrens voluptatls' O Iefu fons vitae ! cupio

WWf ve

diffolui & effe tecum ; tu mihi viuere fux(h non-

a

PA

ne mori mihi lucrum erit ? Veniar mors füper

li hac

bits

me, inftat tempus refolutionis meae ; fatiabor ,

dgi

quum apparuer:t glor:a tua, Veni Domine Iefut

Vi

Fuerunt

veni fponfe mi, quia amore langueo.

mihi lacrymae meae die ac nocte, dum dicitur

fig

Ádg]i

mihi quotidie : vb1 eft Deus tuus? Veni, o vita

ani

)

l

AD MORTEM,

399

Je eot.

animae meae, educ de cuftodia animam meam

ad confitendum nomini tuo: me expeGtant jufti,

donec retribuas mihi,

|! tae

O quando haec erunt ?

quae enim nunc expectatio mea? Nonne tu Do-

diligo

: Opts

mmus Deus!

ipe,

QOW

:3 C2

Ctrat

CTVS RELIGIONIS.

b0 tl

PER VIT4M. ET PRAECIPVE IN HORA

j Vil

MORTIS. ELICIENDI,

us d

ACTVS FIDET

anim

redo in Deuä, qui me creauit ad imaginem

) prüe

; & fimilitudinem füuam ; & in Iefum Chriftum

mü -

faluatorem meum , qui dilexit me, lauit, & rede-

1l fd«

mit me fanguine füo; & in Spiritum fandumil,

qui me in Bapti(mo fan&ificauit.

finet

Credo , quod redem:or meus viuit, &innouif-

fimo die de terra f(ürrecturus fum , & in carne

u

; nl

mea videbo Deum Saluatorem meum.

fneit

Credo, quidquid dixit Dei filius ; nihil hoc

verbo veritatis verius,

xgotll'l'-

Credo , quidquid fan&a, catholica, & apo

üol-

ertu

t

lica Ecclefia, a Chrifto & Apoftolis hucusque

credidit, & mihi credendum propofuit.

undur

uti eüo

Hic recita Symbolum Zpoftolorum Credo ; cui fubiunge :

Haec omnia credo, quia tu Domine, qui es

In hac fide natus &

i

ipfa veritas , ea reuelafti.

a

baptizatus fum; in hac per gratiam tuam vixi,

,non-

in hac volo mori,

Paratus füum & non fum tur-

fj

batus, in carcerem & in mortem ire pro hac fi-

jots

dei veritate tuenda: adauge fidem meam.

Te pariter obfecro , vt omnibus hominibus

n

fan&um iftud lumen fidei augere velis, & in in-

j

fidelibus illud accendere, vt eo magis te omnes

3 (l

64

2gno-

AE

"d

X

400 PRAEPARATIO PROXIMA

agnofcant, confiteantur, & adorent,. O;'vti-

3b eb

ThUs 1f

nam confiteantur tibi populi Deus , confitean-

tur tibi populi omnes? Vtinam omnis terra ado-

Pilii ei

rette & pfallat tibi in hac vita, vt tandem in

DUs in

Wenite

fecula fcculorum laudent te omnes!

H

ferar

ACTVS SPEI.

li,

In tä, Domine, fperaui, non confündar ili

aeternum ; vitam vero aeternam poflidebo, quia

00

non vis mortem peccatoris, fed vt magis con-

uertatur & viuat, O lefu,faluator mi, gratiam

terpus

& gloriam, vt corfido, dabis mihi, quia mortuus

tiqua!

es propter iuftificationem noftram , & quia in

Ttr atde

promiffis tuis fideliffimus es,

Quantumuis ergo

OT

Htf

tu iuftus fis, & ego homo peccator fim, & pecca-

torum primus; attamen, o Iefu mifcrator & mi-

Tem tyi

t 0

fericors , mifericordiae tuae magnae laetificant

animam meam; haec tria audiui, nimirum quod

UA

TW

tibi eft poteftas, mifericordia, & fidelitas; ho-

^

,

yum memor fui, & dele&tatus fum,

.f

Iterum & fecure dico: Laetatus fum in his, quae

dicta funt mihi, in domum Domini ibimus.

Ad-

uenjat ergo regnum tuum ; regnum , inquam ,

Tih

quod parafti ele&is a conftitutione mundi ; fo-

N

net in auribus meis haec melliflua vox : Hodie me-

Vr

cum evis im. Paradifo,

Repofita eft haec fpes mea

.fendï t

infinu meo; haec me confolatur in tribulatione

TQenefs

& humilitate mea,

caui, 1

Audite haec omnes gentes , vt non contrifte-

ittrg

mini ; confolamini inuicem in verbis iftis, neque

ititm

dicatis, ficut & ceteri , qui fpem non habent:

C()nfpe.

Maior eít iniquitas noftra ; quam vt veniam &

gloriam obtinere poffimus : nonne bonitas Dei.

Ü me

praeffabilis eft füper malitia veftra ? Scitote ,

&o

ii

quia nullum deferit Pater Qifericogdi.arum, n

ab

", (

P m

l

AD MORTEM

401

0v

i

ab eo ipfe prius deferatur ; fi enim , quum effe-

nfitean

mus inimici , reconciliati fumus Deo per mortem

T22

Filii eius, quanto magis reconmhatx, falui eri-

dem i

;mus in vita ipfius ? Conuertimini exgo agite

poenitentiam , contendite usque ad finem per-

feuerare , & confædxte, fides veftra vos faiuos

laciet,

dat i

ACTVS CHARITATIQ

b0, QUi

O Deus charitas ! auam fero te amaui ! pereat

Qs (00

mititl

tempus, in quo non te amaui, o pulchritudo an-

tiqua! O ignis confümens

Deus ? o ignis iugi-

mmortüu

Quia à

ter ardens & nunauam deficiens; vre renes meos

& cor meum, vt anima mea amore langueat, &

T

Eiquefiat tui amoris igne, O amor!da mihi amo-

pete

Tem tut,

& m*

.O bonitas infinita l diligo te propter

ificant

te.

O totus amabilis ! vtinam nec ipfa mors fe-

nl

paret me a charitate tua ! Diligo etiam proxi-

