non nifi peccata venialia,/quae velut aquam bi-

bunt, ex arido vfü, absque vero dolore & fin-

Cero mopohm confitentes , in falidüconfaen-

tiaiü

EN

a

t

CT ER E

189

N

h,

tiam & in faerilegia prolabi imþrudenter perieli-'

0Cf

tantur.

Vt autem hac in re cautior euadas,

J

tn

qmemento & ne obliüifearis iftorum , nimirum ;

ht

Vae , qui confuunt puluillos fub omni cubito wnantus : €$?

faciunt ceruicalia fub. capite oniuerfae aetatis ad capien-

i

. dasaninas, Ezech. XIII, 18.

Ciaues Sacerdotum non.

tij,

ad füjuendum duntaxat, .fed ad lhgandum conce[[as ,

acili-

LeDj,

etiam antiqui . Patres. credunt. & docetit, Trid,

ü

um

.1as «eniae incentiuum tribuit delinquenti, S,. A4mbr.,

fU

Quf

Nonne idipfum experientia conftat ? Vnde non

n

éffet tanta. facilitas peccandi ; fi non effet tanta. facili-

C0ft

tas abfoluendi, Bellarm. Dimittuntur quidem in pa-*

]pr

ce plüres poenitentes; fed quoniam non eft pax

"o

.jn terra, nifi hominibus bonae voluntatis 5 fae»

(l

piffime irrita & falfa pax eff , periculofa dantibus, €9

E

yiübil accipientibus proyutura, S. Cypr,

|tet

-

d

Obfecramus te , cariffime frater, per vifcera

N

mifericordiae Dei noftri, vt tuae poenitentium-

que animae , quam Chriftüs redernit & lauit in

[ü

Caue ergo, ne prae-

tl

fanguine füo, miferearis,

cipitanter & indulgentius agens, te & poeniten-

(u

j

tes interimere velis,

Nullum , quantumuis im-

JI,

il

D

portunum, abfoluas, de cuius vera poeniten-

tia non fis moraliter certus, Copfortare, pufil-

BU

lanimis, confortare; noli timere eos , qui occi-

t

dunt corpus; fed.potius eum time ,. qui poteft

corpus & animam perdere in gehennam ; hunc

te0t

time ; & ille tune erit tanquam bellator fortis ,

vt confortet te, nequando dicat inimicus tuus:

tl

Praeualui aduerfus eum.

jl

il

( Circá baec &? alia buc [pettantia , vide morales C5

fpirituales auftoves , vt te ad maiorem deinceps caute»

:

*

d

lam excitare valeas ; eamque viriliter promas, )

af

N 3

: Quod-

190

REGVLA

Quod fi poenitentem ad percipiendam abfo-

lutionem idoneum iudices; tunc pera&ta Con-

feffione ad veram de peccatis contritionem con-

p

cipiendam, fi'ita expediat, piis aliquibus moti-

j

uis excita; ac tandem falutarem & conuenien-

(

tem, pro qualitate criminum & ipfius poeniten-

«

tis facultate , quantum fpiritus & prudentia fug.

K

(

gefferit, iniunge poenitentiam; ne, fi forte pec-

catis conniueas , & indulgentius cum poenitente

H

agas, leuiffima quaedam opera pro grauiffimis

f

deli&is iniungerido,,

alienorum peccatorum par-

l

ticeps efïïciaris. Trid.

[i

Poenitentias infüper medicinales adhibere

p

)

follicitus fis : Procul dubio enim magnopere a peccato

Ü

veuocant , &^ quafí f*eno quodam coercent. bae fatisfa&to-

d

viae poenae , cautioresque 69 vigilantiores in futurum

oenitentes efficiunt s medentur quoque. peccatorum veli-

quiis , &? vitiefos babitus male viuendo comparatos con-

Trariis virtutum attionibus tollunt, ldem Concil,. Hinc

fapientis medici inftar ages , fi, vt habetur in

Rituali Romano , auaris eleemofynas iniungas,

libidinofis ieiunia, vel alias carnis afflictiones ,

fuperbis bumilitatis officia, defidiofis deuotio-

nis ftudia, &c. Illud tamen praecipuo ftudio

cauere debes ; ne tales imponas poenitentias ,

ex quibus alii, v. g. maritus,' parentes, vel do-

meftici in fufpicionem peccati alicuius in Con-

femo*ne declarati venire poflint.

Vt autem non folum crimine, fed ipfa crimi-

nis fufcipione careas, nihil vnquam in Confef-

fione , aut Confeffionis occafione petas a poeni-

tente, etian

"

praetextu,

1 charitatis aut pii alicuius operis

Elee.

CLETEÉ

I9I

ab

Eleemofynas pariter poe'nitentibu's iniun&tas ,

Con

neque tibi, neque tuae Ecclefiae applices; fed

COf

poenitentis arbitrio fiue Ecclefiis , fiue piis locis

noti

applicandas relinque; quinimo Miffarum ftipen-

iU

dia etiam vltro oblata in ipfa poenitentiae fede

Itefi

Iniuncta tandem & a

accipere non expedit.

fip

poenitente acceptata poenitentia , quae ad prae-

w

teritorum peccatorum vindictam & caftigatio-

tnte

nem, necnon ad nouae vitae cuftodiam & in-

fhmi

firmitatis medicamentum conferre poffit , abfo-

|pit

jutionem illi cum debita intentione & reuerentia

confer; & poft illam, vel ante, prout magis ex-

pedire videbitur, pia aliqua & falutaria monita

befe

fl

ipf poenitenti fuggeres ; tum ad vitae emen-

dationem , tum ad profe&um in virtute facien»

(lte

lil

dum? & fic ill?m in pace dimittes.

d

I!

(0ft-

$.

jinc

r

REGVLAE POST AVDITAS CONFEssIoQ'

NES OBSERVANDAE.

Jl5,

$,

I Gratiasage Deo, quod te, licet inürn;um

10

& inutilem feruum , eligere voluerit , vt tam

]0

fublimi minifterio vacares.

Eum enixe roga ,

$

vt defe&ctus, aut culpas, quas pro tua fragilita-

(

te in hoc formidabili minifterio contraxifti, tibi

Jl

dimittere dignetur.

Ipfi Deo &gratiae eius, qui

potens eft aedificare & copfirmare in finem fine

crimine, comnienda , praefertim in facrificio Mif-

Jl

fae, quos audiuifti poenitentes, vt pariter quod

)

inte & in eis operatus eft ,. confirmare , ac te

J

& eos fub vmbra alarum fuarum vsque ad mor-

j

tem protegere dignetur.

Virginis etiam Mariae

ter

& Anugeli Cuftodis praefidiis eos & te fiden

"

4

d

,comm;cte.

192

RE GVdq[A

IT Caue, ne verbo, vel figno, vel alio quo-

]

uis modo peccatorem prodas ; quin potius om-

[

nia peccata, quae in confeffione audiuifti

9t

. per-

petuo '& rel

igiofo filentio comprehenfa teneas 4

n

juamuis iuramento vel cenfura aut

aliqua 'alia

T

violentia manifeftare iubearis.

Quod fi quan-

dul

doque, abfolut

a confeffione neceffarium erit de

(f

realiqua ad ipfum pertinente poenitentem admos

g

nere, id absque eius facultate & obtenta licen-

bt

tia non exequaris,

Caue etiam, ne publice vel

X

privatim de defe&tibus poenitentium , de quibus

f

extra Confeflionem notitiam habes, aliquo mo-

do loquaris 5 plebs enim rudis, ignorans, quali-

ill

terícias,quae refers, facile decipietur , exifti-

mans, te Confeflionem reuelare, & exinde fcandali

u

occafionem fümet,

;

Qu

(

Schedulae autem, quas a te exigunt poenïten-

hi

tes, quos vcl abfolueris , vel non, vniformes

Y

effe debent ; vnde, fi te priores abfoluiffe, po-

f

eriores vero confitentes duntaxat audiuiffe

alfirmares, nonne inaequalem horum poeniten-

fï

tium difpofitionem

proindeque figillum hoc

1bïaeaäa;!aa'x.zm difcrimine reuelares ? Annon etiam

hi

hicinnotefceret

profunda, qua laborares ignoran-

tia, aut deploranda illa, qua ex

füumtio ?

coecareris , prae-

II Circa mulieres w Hs 'COnfii;jcntcs audis ,

quasue dirigis,

opus eft, vt fis quidem fimplex

ficut columb

2 , fed maiorem da operam, vt fis

prudens ficut ferpens; ne illae fint tibi :

& tu il-

lis exitii & ruinae caufa,

ä

Quamuis enim mulie-

T6s praeclaro deuoti fexus nomine ab Ecclefia

:

donentur ; ex eo tame

n,quod nimia fragilitate

&. procliuitate füa plac

ere & demulceri na

tura-

liter

CEERI-

195

0 Qu

liter cupiant, laqueus venatorum , ipforumque

15 Of

confeflariorum & directorum interdum funt, fa-

; Pa

gena eft earum cor ; venenum afpidum earum

D1eas

]abia & oculi, earum fcilicet blanditiae , fufy;-

1 2

ria, fletus & lacrymae ; manus illarum vincula

Quaft

funt imprudentium & incautorum cor turpiter

nt de

tandem trahentia fimul & emollientia.

Iilis er-

dmt

go iugiter fortiterque diffidas ; fcriptum eft enim :

]ien.

Dreuis omnis maltia [uper maliiam. mulieris, Eccl,

tevd

XXF,26. ofafiquidem ef? voce f/yren , vifu bafiif-

D

€us ; wtroque perdit €9. necat, Corn, a. Lap

0mo

Nec refert, quod fan&ae fint : Quamtis fanttae

qudl

Jint , nom nimus cauendae funt ; quo emim fantiiores

xill

funt , eo wagis alliciunt, S. Augu/i ; ex mutuis fi-

1dl

qmdem colloquiis ,

ex afhiduis,

familiaribus re-

ciprocisque V,ütauombus, & ex vicaria epifto.

(ell

larum relatione, erumperent tandem in eas &

m

in te abommatïones pefimae , aut faltem aífe-

é&us humani a vera pietate alieni

Vnde caute

p

iif

fancitum eft, ne quisquam confeffarius absque

fpeciali licentia mulieres confitentes audiat, nifi

jten

hot

quadragefimum annum attigerit, ne incautus &

ii

nondum probatus in laqueum & in foveam,

[at

quam fibi faceret, infeliciter incidat.

Q

Quamuis eas tu, cariffime frater, tandem di-

rxgas , caue, ne cum illis famil jariter etiam de-

(is,

uotionis praecextu agas, nec permiferis , vt te

extra fedem poenitentiae adeant ,

, & alloquan-

o

li

tur, nifi vrgente caufa; quae fi vera- adfit , tunc

breuis & rigidus cum illis fermo efd babendus, S. 4dmbr.

ul

j

'Tu quoque eas, nifi neceffitatis caufa, non ade-

Wi

3s, magna etiam tunc cautela vtaris , neceffe eit,

Ca—le praeterea, ne illas in aliquod t1b1

fiue be-

Af

f1

neualenti, fiue aegrotanti

i neceffarium aut vtile

N 5

&

opus

ref

m

194

*REGV'LA

opus affumas; irnde enim ingenerari facile pof-

fent periculofi affe&us , quibusnon Deo, fed tibi

placere ftuderent, ac fe & te feducere quaere-

r

rent, Siquem, etfi leuem , cuiusquam erga te

Qu

affe&um aduerteris; hunc protinus quafi peftem

f

eradicare & exterminare coneris, vt huic letha-

Tüf

li principio monftra parituro viriliter obítes,

e

Quod fi, non obftantibus monitis & increpatio-

ha

nibus tuis , videris talem perfeuerare affectum,

bea

quinimo in dies crefcere, eam ad alium confef-

lo

farium & dire&torem doctum & pium ftatim &

lt

fortiter remitte , eamdemque poenitentem ab

ipfo animo tuo eliminare contende, vt eam a

pe

peftiferis illufionibus tutam

praeftes, & te aþ

f

jmminenti lue vindices,

YU

'Tandem, hanc Conc. Mechlin. fan&tionem at-

dl

tende.

INemo aliquem ad perpetuo fibi foli confitendum

T

obliget ; eiusmodi promifionem , etiam wuratam, tanquam

ln

irrationabilem €9. indifcretam haec Synodus irritam e[e

i

declarat , & quatenus opus e[., irvitat,

]i

ü

1559 59)6:90509:6:16:9 9966

de

ARTICVLVS XXIIL.

Q

ZELOSA4 AEGROTORVM , PRAESERTIM

]it

AGONIZAN TIVM FISI TATIO ET CVR A.

Hl

afce oues meas , dixit Simoni Petro eiusque

(e

. fuccefforibus Dominus Iefüs.

Oues autem

de

I

eo praefertim temporis articulo pafcendae funt ,

quo de fumma rei decertandum eft , & ex quo to-

It

q

tius pendet aeternitatis caufa. O res plena dif-

(

criminis ^ Ecquid, fi aeger in arenam íolus def-

cendat, congruis deftitutus auxiliis ?

Ü

x

Vnde

p

£

195

lw

Vnde meminiffe debet Parochus non pofcre-

P d

mas effe fui muneris partes, aegrotantium curam

lit

habere. Aitual. Rom. Nonne ergo Paftor ille,

gt

qui videns lupum venientem , periclitantes di-

effem

mittit oues & fugit, fuo deeft officio & merce-

letlha.

narius eft? INon eft dubium , quin in tam diffi-

bles.

cililu&a defcendat ad eas Diabolus , magnam

patio

habens iram , fciens, quod modicum tempus ha-

beat.

His in anguftiis aduerfarius ille, tanquam

Qnfa

leo rugiens, eas tunc acrius circuit vt eas crude-

tn t

liter deuoret,

Quis hoc ignorat ?

i

m d

Quid prodeft, cariffime frater, vt oues tuas

zi

per vitam affidue pafcas, & fuperimpendaris ip-

te d)

fe pro animabus earum, fi, vrgente fummo pe-

riculo , id eft, fi, quando eas.mortis circumdant

14b

dolores, fi, dum eas inueniunt inferni pericula,

du

fi , dum infeftior morbus , caput debile , corpus

quam

languidum , ratio nop perinde lucida, crebrae &

T

feriores tentationum procellae , facilem &

liberum non dant poenitentiae agendae, virtu-

tum & falubrium exercendorum operum , nec

de Deo cogitandi locum , frigeat zelus tuus 5 eás-

que in tempore malo dure nimis deferas?

Quid de exercitus Praefe&o diceres, qui mi-

TIM

lites toto pacis tempore ad pugnam exerceret

M

affiduus $ fed, inftante bello , ignaue fugeret, &

derelicttum exercitum boftibus trucidandum tra-

su

deret ? Nonne hunc defertorem acriter depre-

j

henderes , eumque graui fupplicio dignum puta-

U.

res ? Quid pariter de gregum cuftode cenferes,

00

qui oues, capellas, &c. dum fanae funt & pro-

gdl(

cul a lupo, follicite pafceret , earumque dili-

il

gentem curam haberet; fed aegrotas non fana-

iente

j

rgt, confractas non alligaret , easque, ven

lupo

"395

*EGVLA

lupo , «*derelinduerfvert , & ab eo vorari fineret !

3

J

NNumquid eum fidelem gregum cuftodem repu-

tares? Minime profecto ?. Nonne tamen es tu

Ü

dl

ilie vir, & quidem tanto magis illo ignauo Prae-

[i

fe&o & ifto mercenario gregum cuftode repre-

bendendus & damnabilis, quanto prae ceteris

//

l,

Ti

jmundi rebus praeíta

ntior eft periclitans aegro-

P

n

tantium anima ?

J

Quoties tamen contingit, vt prae taedio, otio,

(ile

j

ä Á

$54*

[z

ina , commeffationibus ,

confabulationi-

bus, & prae nimio quietis amore manum peri-

h

clitanti porrigere nolis, quamuis tota die ge-

«

mebundus clamet : . Miferemini - mei , müiferemini

Ío]

nei, [aitem vos. amici C paflores mei : quoniam tri-

1]f

bulatio proxima e[l, 69 non efl. qui- adiguet ? Quo-

ties auxilium pro morituro obfecrantes afpere

vf

I

dimififti, imo & fcandalizafti, ita, vt te dein-

ceps vocare dubitent , & minime audeant ?

Q

Quoties perfonarum acceptionem fecifíti , vifi-

l

tando quidem nobiles , diuites, & notos; rufti-

cos vero & inopes faítidiofus deferens ? Me-

j

»

miueris, quod Dei Filius ad filium Reguli cor-

It

poralter ire noluerit ; ad falutem vero ferui

venire paratus fuerit,

O idolum zeli tui ! non-

ne pretiofo Agni immaculati fanguine redem-

A

tus eft pauper, ficut & diues? Bonus paftor ani-

:mam fuam, fi neceffe it, pro ouibus fuis po-

nere debet ;; verum numquid pro illis tuam pa-

neres animam , dum in fummo periculo verfan-

tibus, opituland

"

igfatia ; àb aedibus tuis exire

yrenuis ?

Verum haec trenienda Dei oracüla trepidus*

pudi, attentus meditare : Cu/fodi virum iflum ,

ia ius,

quia . ft. iafus fz;er,z',t? erii qnima 1ya. pro ani

;

- R.

CLERI

197

fiett.

85 ng. ij g)g

Siigitur prae ignauja tua ipfe

MY

| fept

in iniquitate fua moriatur , nonne fanguis e

ii

k

| 6t

de manü tua requiretur ? In illis efto, & in iítis

Pre

attende : Quod infirmum fuit , non confalzdü[izs,

VX

bga

fepre

quod aegrozum .1on fanaflis., & qued eonfra&um ,

'e[ef.

non alligaftis. Execb. X XXIE, 4. Oculum pra oculo ,

dentem pro dente vef[litues. leuzt

XXIF, 20.

In

i

qua anenfura menfi fueritis , vemetietur z)abzs. Maifb,

VlL:3$.

Infirmus eram , ( non vifitaflis &

difra-

), OfIf

dite a me maledii in ignem aeternum, Ibid, XXV.

ition

1

Quibus haec imminet poena ? Nonne his

Parochis , qui poftquam infirmis facramenta

die]

eram

adminiftrarunt, eos inter inimicorum impotus ,

folos & periclitantes deferunt? Nonne his etian

1 It

imminet Clericis , quos tota die otiofos infirmos

Quo

vifitare piget * Quomodo charitas Dei manet

pere

in eis ? Nonne manent m morte ? Profe&o.

dein-

Quare ? Quia non diligunt.:

In quo charitatem

a

Dei erga nos cognouimus ? In hoc quoniam il-

vt

le animam fuam pro nobis pofuit

Nonne &

Til

illi, vt charitatem dighofcantur habere, animas

l

pro fratribus, quamuis paftores non fmt, pone.

[i cot

1

re pdratl ef

fTe debent , praefertim , qþando inítat

fetül

periculum , & non adefc proprius paonr ? In

! pot

hoc etiam pofiti ipfi funt.

Sed heu !

dlhgum:

edert

-verbo & L,-gua , non opere & veritate.

Hli*m

yt d)

quantus gemitus ! quantae quorumdam blafphes

j

miae de miniftorum tepidorum abíentia ! Ec.

nj

quando tandem fratrum fuorum zelum zelan-

tes,

Tf

illisfacere feruenter properabunt, quod fi-

aj

bl, praefuum in hora mortis, fieri volent ?

Si illud fincere velint , ( idem & tu, carifhime

:ïdU;

frater, toto mentis & cordis affe&u concupif.

I

cas, hoc fa&tis, & praecipue iftorum documen-

l,l!llï.

torum praxi, protinus oftende.

i*. Vly:

MP

R EV LA

198

1*. Vlula paftor, fimul & Clericus, & de tuo

[

ia

frigido zelo poenitentiam age.

2?. Ne te inpofterum pigeat wütalemfïrmos,

t0,

fii,

ex hoc in charitate firmaberis.

Vnde, fi dili-

isí

gas proximum tuum ficut te ipfum, ecce, quem

ii

(

amas, mürmatur ecce nunc oppor tunius chari-

tatem tuam in eum demonítrandi tempus,

AU

EwW

2*, Hoc fentias in te, quod & in Chrifto Ie-

viai

fu, qui vifitauit infrmos, & qui aegrotationes

nofh'as ipfc portauit,

D1u1 Pauli imitator fis,

fuji

tili t

ficut & ille Chrifti.

Quis , inquit , infirmatur

inter vos, & ego non infirmor ? Indue te, ficut

ele&i Dei , San&i, & dilecti, vifcera mifericor-

diae 5 imprimis ficut D. Carolus , qui graíTante

peíte nihil verebatur, nec faciebat animam fuam

OBL

pretiofiorem, quam fe , omnibus omnia factus,

vt omnes faceret faluos.

L^T

49. Vifita praefertim pauperes, & in nofo-

comiis agonizantes ; ifti fiquidem interdum ma-

gis deferuntur ;in hoc enim purum prae te fe-

J

res zelum,. . Quod fi, propter infirmitatem , &c.

in haec per te non poffis incumbere ofïïc;a ro-

ga alium mifericordiae virum , cuius pietas ago-

mzantl non defit,

. Siin charitate maneas, haec fuggcret tl-

l

bi Verba bona, verba confolatona

Memento

Tüür

tamen haec apud infirmos , non temere & con-

em;

fertim ,

fed fenfim, leniter , & per interualla

E

fuogerenda efTe; multum hac in re peccant apud

dur

aegros illi, qu:, nimium legendo & alloquendo,

in-

&

faepe etiam parerga & quae minus ad rem,

if

gerendo caput eis obtundunt.

( Fide ad boc lzbros

Spiritu Dei &^ coelefli onttione vefertos ; fed praefertimn

ge]

DC

con[ule librum vitae., fcilicet lefum crucifixum. )

Jgitur

m

CHEERET

199

dQ

OIr-

Igi'k;urk, cariffime frater, per vifcera miferic

diae Dei noftri, qui vifitauit nos oriens ex al-

Ttmyos,

to, vifita infrmos fecundum beneplacitum Chri-

f dil

fti, cuius vn&io loquetur inte; vt in hora mor-

tis fiducialiter, & Deo, non tibi dans gloriam ,

Quem

chari

dicere poflis: Domine, quum effem cum eis , eso fer-

uabam eos in nomine iuo ; quos dedifti mibi c

tifLoditii ,

.üoI -

9 nemo ex eis perüt. loan. XVII, 12. & vt tuü

viciffim laetanter audias : Infirmus eram ,' 62 *i-

ICODe

Jitafli me ; veni benedi&e Patvis mei , po[fide paratum

orls,

Thgut

tibi regnum a conftitutione mundi,

f

ritor.

Tante

]

.CAPVT QVINTVM.

fum

1us,

OBLIGA'TIONE—Z»S PARTICVLARES.

wu»g

33 €»

qot

1 me

ARTICVLVSL

tefe

MVNIA SYNDICORVM ET PRAEPOSITO.

g,&C.

RVM CAPITVLI ET COMMENITA.

o

TIVM ECCLESIASTICARVM,

agO':

et t

Syndicus aut praepofitus Capituli vel Com-

Si

munitatis Ecclefiafticae , memento tui effe

yen20

muneris, praeeffe in follicitudine verbis & ex-

(oIt

emplo , ac dare operam, vt regularis difciplina

nl

ac ftatuta obferuentur, vt omnia honefte fecun-

u

nlo,

dum ordinem fiant, vt fan&ta fan&e tra&tentur,

& vt fidelesad pietatem & ad Dei cultum affidue

j

l

inftruantur.

Non licet tibi erubefcere Euan-

jin

gelium , nec quaerere hominibus placere; qua-

/i

propter argue, increpa in omni fapientia deline

quen-

;itur

»

200

RE GV(L A

cjuentes. Quod fi virga opus 'fuerit; tünc re-

belles & morofos ad difciplinam ecclefiafticam

Vt

mulé&is pecuniariis iuxta poteftatem tibi a fum-

Ud

mis Pontificibus traditam coerce.

Caue, ne fa-

10

cias aeceptionem perfonarum ; non eft apud De-

att

um talis acceptio,

Á

Cogita & iterum cogita, te communicate þec-

æ./l

catis.alienis, (i prae ignauia , tepore, re(pectu.

humano, vana abfentia , ac prauo exemplo re-

gularis obferuantia deftruatur , ac fi inde irre

pant fcandala. Nonne Deus requiret ifta? Pro-

fe&to, & quidem ftrictiffime. Etadhuc accuratius

Su

non vigilas ? Officii tui honori & vtilirati ma-

YU

gis confülis, quam obligationibus illi apnexis &

rationi de illo reddendae ? Grande periculum!

loqi

Doo

Quis tuam intelligat coecitatem ? .

prol

- Teneris infuper defendere & tueri iura , red-

f

ditus, & emolumenta Capituli vel communita-

Íey

tis, cui praees , fi eorum cura in te incumbat,

Ü

Menmineris, te forfan iuramento teneri ad dif-

t

ciplinam ecclefiafticam tuendam , & ad alia mu-

i

nia praeftanda.

.üs ;

l

Igitur fi fis coecus fpeculator & canis mut

[

fi blafphemans , quodcumque ignoras , fis fimula-

crum habens os & non loquens , oculos habens

& non videns , aures & non audiens ; fi proptet

t

te fideles fcandalizentur in lege, & opus Dei

iat hegligenter;ír propter incuriam tuam peri-

clitentur ac pereant iura & redditus Capituli &

Ó

Communitatis ac fidelium legata & fundationes,

nonne periurus es ? nonne peccata aliena , &

al

T

forfan facrilegia ac iniquitates quafi aquam ha-

G&enus bibifli?

Ti

ldip-

li

CLEREZ

20l

AC

. Idipfum ferio clbgit-a:, appende te in ftatera.

dlticua

Vtinam falutari timore percuffus confitearis ad-

àfun.

^

uerfüm te iniuftitias tuas Domino, facias dig-

Dj

nos poenitentiae fructus , & diligentius deinceps

d De

attendas tibi & aliis, quibus praees! In his efto,

fi velis in tuto tuam ponere falutem.

R

p if nl o n Nl mf n N

I LUC N IN a AAA

T

eipe

phre

ARTICVLVS 1l

m

MVNIA PAS TORALIA,

YU

ufcepiftine animarum curam? O quam grauem

Jrati

m

S

& periculofam tibi impofuifti farcinam ! O

eyis l

vtinam faltem onus hoc humeris Angelicis , vt

!

loquitur Tridentina Synodus , formidandum , a

ilui

!

Deo vocatus & ele&tus, ac a tuis Praepofitis diu

probatus, ad maiorem Dei gloriam & animarum

v

falutem nonnifi inuitus fufceperis !

Memineris

Qu

femper te ad fortia mififfe manum; & te in alti-

tibat,

tudinem maris veniffe ; caue, ne tempeftas de--

mergat te; nam. hoc eft maximum periculum,

d

a Q

te de factis alterius reddere rationem , qui pro

tuis non fufficis S. Tbom, ^ Vnde fit verum iftud:

Interdum dominatur bomo bomini in malum fuum, Eccle-

tb y

,

fiafles V11I, 9.

l.

ymul

J Quapropter in omnibus labora , ficut bonus

ybei

miles Chrifti.

Penfa, & iterum penía , praecep-

qpe

to diuino mandatum effe omnibus, quibus ani-

s u

marum cura commifla eft, oues fuas agnofce-

1 pefl

re, pro his Sacrificium offerre, verbique diuini

ul

praedicatione, Sacramentorum adminiftratione ,

1'00511

ac bonorum operum exemplo pafcere, paupe-

h"

rum aliarumque miferabilium perfonarum pater-

T

nam curam gerere, & in cetera munera paftora-

lia incumbere. Zrid, Sialiter agas, quid es? Ido-

J

^

lum

202

R.EG V LJIA

1

lum paftoris, laqueus i in ruinam multorum pofi-

tus, Quid eris? Ipfe videris,

jl

Adimplere autem tuum minifterium te ne-

Qu

quaquam poffe fcias, fi gregem tibi commiffum

Vk

Tmnecr cenariorum more GCfLI'&

ouiumque tuarum,

uarum fanguis de tuis eft rmmbus a fupremo

fü

Iudice reqmunäus, cuftodiae minime incumbas ;

fhát

quum certiffimum Bt ;

non admitti paftoris ex-

&

cufationem, fi Iupmf Oues comedat

& paítor

füe

neíciat lrlem Concil

O paftor vagus! Intellexi-

fer

fti haec omnia?

ht

In te ergo reuerfus, attende tibi & uniuerfo

l

gregi, in quo te Spiritus fanctus pofuit regere

foli

Ecc lefiam Dei , quam. acqufiuit fanguine fuo.

Laf

Grauiffinum his , qui praefunt, iudicium flet.

f

Formidabile iudicium! Anima pro anima

Ter-

M

ribilis fententia ! Haec ferio meditare, cariffime

T

frater , vt accuratius deinceps peruigilans , quafi

W

rationem pro animabus tibi commiflis redditurus,

&«

dc faétus forma gregis ex animo, fias Paftor iux-

ta cor Dei, & in domo eius non feruus inutilis,

d

fomno

luxui, quieti, iocis, auaritiae & epulis

deditus ; non fimulacrum & phantafma , fed oli-

!

ua fructifera

lucerna lucens & ardens, in glori-

j

am Dei & animarum falutem confumenda, ne

*V

in te vertatur iftud: Pt quid terram SanGorum , fibi

&& aliis nequam , occupat ? Fiant. dies. cius paucz, &

Epifcopatum eius accipiat - alter.

Error, cui non refifütur , approbatur; & ve-

Ü

ritas, quum non defenfatur , opprimitur. Jus.

Can. difi. 85.

Vnde, fi non annuntlauens, vt

[f

auertatur impius a. via fua impia, ipfe impius in

iniquitate fua morietur; fanguinem autem eius

de màanu tua requiret iuítus ludex.

Q

V

Cre-

——

CLERI.

2z0

m

Cr edls hoc? Si illud credas, quid eft, cur po-

pulo fcelera eorum inceffanter non annunties?

en

Quamdiu eris canis mutus latrare non valens ?

!t U

Vae tibi, quia taces!

um

Delinquentes vero in mifericordia ficut iu-

180

ftus corripe & increpa ; füperueniente enim

ibis;

manfuetudine omnes corripientur,

N

Q uodfi vir-

23 opus fuerit,datunc operam, vt rigor a man-

DA

fuetudine nunquam feparetur, nec iuftitia a mi-

Ti

fericordia ; & quamuis ex vtraque faciendum

fit temperamentum , vt neque mult:a afperitate

Vuerit

exulcerentur fubdm, neque nimia benignitate

erat

foluantur,

vt loquitur D. Gregorlus . expuht

füg.

tamen, Vt 4d lenitatem procliuior üs, quam ad

fiet

icuerltatem, plures enim melle capiuntur nmf

[e

Cae, quam aceto, Talis erat $. Franciíci Su

me

melliflua reguh & praxis.

Et vero, eftne verus

paítor, qui ouium infirmitatibus condolere &

j

u

compati nefcit?

r

Difcordantium & periclitantium pedes in vi-

ll N

am pacis & falutis dirigere contende3 ac proin-

li

de habeas oculos ante & retro,

Quare ? Quia

jl

fpeculatorem dedit te Dominus domui lfrael.

U

lgitur vae tibi, fi fis coecus fpeculator vidcns

li

g vana, & amans fomnia!

; J

Circa ftudiofam puerorum catechizandorum

"u

curam, vide fupra dicta. Hoc munus ad te prae-

cipue fpe(:tat

& eidem, tanquam falutis ouium

s

. tuarum fundamento accuratiffime vacare debes

Ji,

Verum, (ufficitne ftudiofa illa puerorum ca-

)

techizandorum cura?

Minime; iam enim vidi-

Tpl

füipraecepto diuino mandatum effe omnibus ,

g

quibus animarum cura commiffa eft, oves fuas

verbi diuini praedicatione pa!cere. Trid. Se[J. F.

A

de

b

ia

REGVILJZA

^04.

de Ref. c. 2. Igitur per þz vel per alios idoneos, 'fi

legitime impediti fuerint , diebus faltem . Dominicis. &

U

Fe[flis folemnibus , plebes fibi commi[Jas , pvo-fua & ea-

um capacitate , pa[cant falutaribus verbis docendo , quae

f

fcire omnibus nece[Jaria funt. ad. falutem ;; annuntiando-

bl

que eis cum breuitate & facilitate. fermonis vitia, quae

PRN

Til

eos declinare , && virtutes quas feGtari oporteat , vot. poe-

nam aeternam euadere C& coeleflem loriam con[equi

Ve

valeant,

ld vero fi quis eorum praeflare negligat ,. per

&

cenfuras ecclefiaflicas ,. feu alias ed Epifcopi arbitrium

ic

cogatur $ ita vt , fi ei expedire oifum fuerit , ex benefi-

ciorum fru&ibus alteri, qui id prae[les , bone[la aliqua

(£

merces perfoluatur , donec principalis

(is

ipfe refipifcens of

cium fuum impleat.,

cat

Reuera haec eft vita aeterna, vt cögnofcant

Patrem , & quem mifit, IESVM Chriftum. | Sed

W

quomodo cognofcent Patrem & Filium? Quo-

d

modo mandata feruabunt, nifi audiant? Et quo-

W

modo audient fine praedicante ? Quid ad haec

[

refpondes coecus fpeculator, paftor te ipfum,

non oues pafcens; paftor tuae vtilitati, non oui-

t

um faluti confulens, idolum paftoris, fimulacrum

f

OS habens, & non loquens? Nonne audis par-

lu

uulos & adductos poft te clamantes, panemque

q

auide petentes ?

Quid eft, cur fame pereunti-

bus non frangas eis?. Quoufque tandem eos ie-

Y

iunos immifericors dimittes ?. INonne in via mi-

feri deficient? Annon & tu prae duritia tua pa-

riter deficies, & in aeternum peribis?

Verum, dic, amabimus , quarä talentum in

ä

fudario repofitum habes ? An quia Dominus eft

aufterus Iudex ?

O infelix !

ldeo praecife a

populum tibi commiffum inftruendum te alacri-

us impellere debes , ne de ore tuo iudiceris fer-

S

uus inutilis & nequam,

n

CLERL

20j

, |

An inftru&ionem faftidis, & hanc populo de-

r g

negas, quia non eft talis inftruendi confuetudo?

(r u-

O peftifera defenfio!

Numquid ignoras, con-

. fut

fuetudinem fine veritate vetuftatem erroris ef-

tf

fe ? S. Cyprian. An tepor & neglizentia aliorum

qui

Parochorum aduerfus Euangeliun , & Concilii

Lpe

'TTrid. fanctionem praeualere vnquam poterunt?

aj

Verius dicamus, nonne cum his otiofi$, tepidis,

& mercenariis paftoribus in eadem es damnatio-

m

jirint

ne? Profecto, Dominus loquutus eft,

l

Iterum quaerimus , quare hanc populis. ne-

lil

[

ceífariam inftru&tionem néeligis ?

AÀn quia cre-

I 0

dis te huic officio fufficienter fatisfacere pueros

catechizando? Erras,

(can

Quomodo enim adulti feruabunt mandata ,

Sed

& Sacramenta digne fufcipient? Quomodo vitia

Juo

declinabunt, & virtutes fe&abuntur, fi haec om-

qio

nia, vt praecipit 7rid. loc. cit. , facilitate. & breui-

o

tate fermonis eis familiariter non expendas , ma-

piut

fi

ftices, & inculces? . Si catechizes infantes, op-

[ Qu

time facis, & in hoc laudamus te; fi vero adul»

iCrurm

tum & rudem populum non inftruas, certe in il-

j pat

lufionum & peccatorum alienorum .foueam ,

quam tibi imprudens facis , breui cafurus es.

Qu

:un l

rj

Abfitergo, vt tein hoc jaudemus, ^ Àn igno-

rans adultos catechifmum interdum faftidire, &

a

ab eo fete femper abeffe , praefertim fi poft ex-

j

j p

pleta officia ille fiat ?

Quare? quia iidem adulti

fibi facile perfuadent, fe hoc catechifmo nogge-

gere; ideoque illum ad folos pueros remittunt.

m n

Nonne illud tibi experientia compertum eft ?

usflz

Forfan non habes talentum , vt fis paftor,

T

O infipiens!

[

quum inftruendi dotibus careas.

Si res ita fit , cur paftoris fufcepifti nomen &

J

3

onus ?

hi

206

^OREGUEA

onus? Cur in nouidimo ouium loco non recu.

buifti, vt grex aptiori demandatus paftori fal-

ii

uaretur, & vt te quoque, ouis nomine & loco

fi

contentus, fecurius faluum faceres?

ff

(eftj

Erubefte ergo , cariffime frater, erubefce

excufare excufationes in peccatis; hae omnes &

juti

aliae excufütiones, quibus te illudit. diabol

us ,

pr

L

& te ipfe fafcinas;

]ist

Dominum ituum acrius exa-

Ccerbabunt ;

^

quinimo omnes oues, quas occidi-

&

fti, quas non pauifti, ftabunt in magna conítan-

(ot

*tia aduerfus te,

IT

Proh defperatio ! Tunc fuüb-

fuiffe & fodiffe

?

quam praefuifTe fine dubio mal-

les, fed fruftra.

Tn

Has vt iuftiffimas —euadere pottis vindi&as &

Vij

]&

defperationes, vlula paftor mutus & inutilis, ac

Tün

poenitentiam age; le&ioni impofterum accura-

f

L

tius attende.

Ut in do&rina potens fis exhor-

t

qi

tari, & oues tuas verbi diuini praedicatione pat-

cere , inftru&iones familiares & breues infra heb-

domadam infütue. Crede nobis, fi fpiritum &

A

lo annun-

zzlum.Dei habeas, has parare, & popu

tiare facile poteris , quamuis modicis talentis

g

praeditus fis.. Numquid eximiis eges talentis,

Vt p

dias.

opulum imprirüs rudem & [auperem eru-

J

f

Attamen Deus, cui omne cor patet, & om-

&

nis voluntas loquitur, fupplebit, quidquid eius

gratia adiutus facere potuifti. Quodfi id per te

P

i

gft:.-n'e nullo mo«

j

lo poffis, tunc idoneum co-

a

D

torem fumtibus tuis adhibe tibi, aut oneri

& honori cedas, vt Deus paftorem iuxta cor fu-

um populo fuo periclitanti det,

K

X

|

('ide dicta , obi de praedicatione verbi diuini ; iteim de

diligenti rudium & pauperum in[truttione, )

Quu m

CI RE

207

Bd

Quum Sacramenta fint fontes Saluatoris, &

ori fj

inftrumenta gratiae, ad eorum frequentem vfum

fideles tibi commiffos, iuxta vniuscuiusque fta-

[ .Ioco

tum, modis omnibus aMice; ea tu quoque , prae-

Ibefet

fertim rationabiliter petentibus prompto, & hi-

es &

lari 2ffectu miniftra.

Vae tibi,fi eos ab hoc vfu

O

bolus,

prae faftidio & otio arce

C

!

Attamen efto fide-

$ 0

lis minifter Chrifti, & prudens myfteriorum Dei,

QCtid

& praecipue Sacramenti Poenitentiae difpenfa-

onb

tor. (Vide di&a, wbi de zelo &9^ modo,

tum: adminiflrandi,

à

hoc Sacramen-*'

c [

0 mj

Quum praeceptum fumendi Euchariftiam ob-

liget adultos in quouis

jObabili mortis periculo,

u

vide,num pueri, qui nühquam eam ante fumfe-

$a

runt, fed qui in hoc mertis periculo verfantur,

fat difcretionis habeant, vt ad illam fumendam

'üra-

hot-

tunc obligentur, ne tua culpa tantum transgre-

.

a

diantur praeceptum.

Plora identidem inter Veftibuhun & altare ,

heh-

m &

vt fias in tempore iracundiae reconciliatio; ap-

[Inur-

prehende difciplinam, ne quando in te iraícatur

[entis

Dominus, pereas ipfe de via iufta, & reprobus

nUS,

efficiaris,

eu

Quid eft parochus fine oratione? Eft. miles

fine armis; eft animalis homo, non percipiens

ft

ea, quae Spiritus Dei funt. Infta ergo, cariffi-

lll

me frater, infta orationi, & fies idoneus & po-

r te

tens inftare minifterio verbi; hauri ex fontibus

Saluatoris; & praecipue ex eius fuauiffimo cor-

| CO:

de lumina flammantia, & facram illius vn&io-

d

nem animas conuertentem.

r»ür-

Beneuolentiam & fiduciam ahimarum tibi mo-

T

dis omnibus concilia.

Quapropter curam habe

de bono nomine, ne agas familiarius cum laicis,

4

N

ne-

l)

o8

EEE

nec apud illos comedas; fed praefertim opus eft,

fs

vt nuptiarum euites conuiuium. Conc. Zgat, Ne

fl

li

