
fapto-

propter rationes morales & argumenta inter-

piri,

dum adhibe, quae.vel ex proprii ingenii medi-

VO]en

tatione, vel ex fanétorum: Doctorum lectione

D0no

peti poffunt 5 nec non exempla & hiftorias quas-

Ime;'

dam felectas, & ad mouendum vel ad perfuaden-

e pill

dum debite applicatas; eas praefertim , quae in

(tepe

facris Scripturis , & in aéctis San&torum legun-

N

tur. Non te pigeat etiam quasdam ipterferere

ümjem

fimilitudines ex naturalibus rebus depromtas , in

o

quibus mirificus eft D, Chrytoftomus & ad imi-

tl

[.

tandum copiofiffimus & aptiflimus , vt in eius

Homiliis & Orationibus videri poteft.

ii

logi,

. Ecquid ? Ipfe Dominus lefus , infpirator Pro-

feci-

phetarum & Euangeliftarum do&or , fine para-

bolis non loquebatur; an te pudebit feruum ;

mpl*

'nger-

iisdem vti exemplis, easdemque adhibere com-

parationes ? Numquid perfuadendi rationes me-

met

» bre

liuscalles, quam ille; in quo funt omnes the-

0s d

fauri fcientiae & fapientiae Dei ?. Verius dica-

mus : nonne hac diuina fapientia deuoratur tua

q, n

-

Jpria

carnalis fapientia, qui elaboratae declamationis

pompa, & fermonis immenfitate populos rudes

ÀApo

potius obruis, quam inftruis ? Conc. Zíquisgr.

Mf

Nonne hoc eft teipfum praedicare , adulterare

jt 9tl«

verbum Dei, euacuare Chrifti Crucem , & ftri-

Qu:

vulitl

&iffimo iudicio, ac feueriflimae vitionis te expo-

"n

nere periculo ?

Á

Verum fübiiciet ille proprius , quo excoeca-

j Aviff'

ris , amor : Nonne concionator, etiam delectet

t

auditores ,oportet ? Si delectationem intelligas

eam, quae procedit ex cognitione veritatis &

gg//i'ä

amore virtutis, concedimus; fi vero aliam, quae

Wmo

ex mundana quadam & feculari eloquentia fer-

gt

ad

Q!Jä'

monumque artificiofa concionatione , quae

*

Qs

»

1op

ng

REGVLA,

demulcendas -wx es , ad veritatum Tuangeln vim

tll

efieruandam & San&tionum eeclefialticarum per-

Y

pl

fp*cwt'z*c i obumbr

cj.i

1dam folummo do apta eft,

ü

tia omnis à concionitore

abfit haec vaniloquen

(f

chriftiano, qm Chriftum crucifisum praedicatu-

[ua

tus eft ; quique /e&tari debel non lenocinia verborum,

d

feu viriutes þzf::afomm P "Ocul a facris exedris eius-

It

(l

qmodi magiflri auribus . pvurientes,

Sane finita ora-

l

b

tione non expedit audire : O quam difertus ovator !

Yni

. quam dotus ! quam copiofus ! Audiatur potius: O

ii

quam pmeclam virtus ! quam nece[Jaría poenitentia !

f

quam 1agnus ég ivemendus Deus | quam bonus &

Q

fi non au-

amabilis * Caue tibi , cariffime frater

pl

diantur illa! Quare? Quia aures demulmh cor

bol

autem non mouifti,

-Auditorum lacrymae tuae

tibi

launles effe debent. S. Hier, Reuera dic , amabi-

e

mus, quisnam eft finis artis. oratoriae ? ? Nonne

ln

iuxta ommes eít perfüadere dicendo ? Tta fane,

lie (

Sed quemodo perfüadebis, fi auribus prurien-

(etm

&ü

tia dicens cor non moueas ; imo non intelliga-

ris ? Et quomodo a populis intelligendus es, fi

pli

pnmpofa & parerga , illuforio eos ad concionem

Ch

allic

ndi praetextu , bm,cas crepltahtxbus loqua-

WO

ris J konne perfcicuitas eft prima oratoris dos?

Annon ergo melius eít, vt nes reprehendant

N

-graromatici , Qquam vt non inte hg'mt populi ,

fü

inquit D; Auguftinus ? Quid ad haec refpondet

Ti

tuls JUe, quo illuderis , amor?

M

Att

men luxta variletatem materiae vel per-

CG]

Q

fonae Piv um fermonis variare debes; ait enim

Apoftolus :

cientiam loquitur inter perfe&tos ; inter

la

vos autem mibi] iudicaui me [cire , nift Chriflum , &&

eX

bunc Crueifixum.,

Et üerum : non potui vobis loquz

quaft [g)zmualallus, jrd guafz camalzbus; tanquam par«

uulis

M

*

p

x

CLERI

153

1 Wt

uulis in Chriffo lac oobis potum dc(!z, n0on efcam.

ba-

hp

plentlbus quoque & perf feCtis ait veritas increa-

ael

ta: PFobis datum ejt no[fe my,z'erm regni Dei.. E. con-

MUU

tra infirmis & rudibus ait : Multa babeo volis di-

Catu

cere , fed mon poteftis poriare modo,

Hinc ipfa pn

Q,

denter iniungit :

INolite f[anttum dare canibus ,. nac

ID

sargarias wüttatis ante porcos ;

fed mundis anima-

L Oft

libus eftote (imiles , quae ruminant pariter ,

&

n

vngulam findunt.,

Sic debes &

tu, eiusdem Do-

i 0

mini concionator habere vinum & oleum, vir-

Al

gam & manna, ignem & aquam fingula füo loco

Ilf d

congrue ploferenda Innoc. Papa 1]1

id .eft, fa.

f du

pias' oportet cum fapientibus , balbuuas cum

,üt

balbutientibus, rudis fis cum rudibus, &c. An

LUd6

tibi vile nimis , & abie&tum videri poteft , quod

abi

ipfe Dominus Iefus docuit, & egit. ? Stupenda

ynné

fuperbiatua !. Hinc tandem dlfce omnibus fi-

(une

ue doctis,

fiue rudibus praedlcare, graui qui-

Iriet

dem & ignito zelo,iuxta vniuscuiusque captum

la

& ftatum. pracientem fed perfpicua etiam, & fim-

,l

plici methodo,

Ecce tibi conformius Splrxcux

Chrifti eiusque, Euangelio praedicandi genus ,

nen

-^

proindeque aptiflimus perfuadend: modus,

qu

lor!

Optimus praeparandae concionis modus effet

at

praemiffo . aliquo ftudio , ea, quae aliis dicenda

yi

funt, coram Deo attente perpendere, & deuote

»dt

meditari.

Quod quiaem , fi coram fan£tiffimo

Saeramento ; aut coram facra Ie(u Chrifti e Cru.

ce pendentls imagine fiat , vix dici poteft , quan.

"

2

ta, quamque admirabilis virtus & efficacia inde

hauridtur. D. Thomae & D. Bonauenruzae 1d

!;///

expertis crede,

!]

r]'l!

ATX Poft elaboratam & memoriae mandatam

concxonem te coniicias velimus in fuauiflimum

J

-^

Tl

L

lefu

[

154.

VREGVLA

lefu Chrifti cor ; hauri ex hoc faluberrimo fon-

[

te facram illius vnétionem animas conuerten- ,

Jt

tem, & piam aliquam orationem funde : *. g. .

pi

]Munda cor meum , & labia wea , omnipotens Deus , qui-

f&

li

labia lfaiae €9c. V'emi [antle. Spiritus , reple — &9'c.

Sub tuum praefidiun confugimus fantta Dei Genitrix

Tüi

é&gc.

&

Ceterum co

f

'nfultiüïmum' effet tibi, nunquam :

ad pöpulum edocendum exedram conífcendere,

t

9

nifi poft fan&tiffimum Miffae facrificium celebra-

tum, aut cum intentione celebrandi :; dici enim.

liO

vix poteft , quantum daemones perhorrefcant

os illud, quod fan&iffimum Chrifti corpus fut-

D

cepit.

'Tunc fiquidem cum "Apoftolo dicere.

CUr

potes: 44n experimentum quaeritis eius ,' qui in m€

fen

loquitur Cbriftus ?

hi

X. Exedram afcenfürus da operam, vt mo-

Wi

Cit

deítia in veftibus , in totius corporis compofi-

tione, & ceteris aliis reluceat, & vt hinc emi-

l

cet interior tui morum honeftas. Nihil ergo in

te reperire fit, quod faftum, pompam fecula-

rem, & nouitatem fpiret; abfint a te crines cir-

rati, calamiítrati, & odorifero puluere refperfi;

abigantur rugofae, denticülatae, & tumidae mant-

cellae, fplendidi annuli , collaria pretiofiora &

vana ; eliminetur omnis affe&tatio , & artificiofa

ter

z

$A

dele&atio, omnis inepta gefticulatio , adulatoria

Tür

fermocinatio , ridicula hiftrionum forma, quid- |

et

quid tandem mundanum, & aulicum redolet 5 haec

Qu

enim omnia, vtpote a vero concionatore Chri-

Wi

frum pauperem & humilem praedicaturo pror-

ü

fus aliena rident, dolent, & horrent auditores,

Y|

Omnia quidem, 3uae praete fers ,liberafint opor-

le

ed na-

tet, nobilia , generofa? fortia & grauia; f

.curas

Ms m

z

OOO E RL

855

n

turalia etiam , fimplicia , modefta, mdderata, &

te]

religione plena ; fecundum ea, quae a Deo acce-

,gl

pifti , talenta nihil magis ad aedificationem con-

[

fert , quam haec in omnibus fimplicitas, & inge-

u

nuitas candida,

Porro, quamuis a concionato-

x

rum veftitu, & habitu eliminandae fint vanita-

tes, incuriae, & fordes; aliqualis tamén in his

u

Al

Auditorum beneuolen-

lu

neglectus non dedecet.

brt,

tiam & docilitatem tibi cupientibus crede.

Ad

1

lr

omnimodam ergo fimplicitatem ante praedica-

2

tionem te exerceas, optamus , & fuademus. --

il

XI. Tandem poft renouatam puram placendi

fil

Deo intentionem proteftare, quod banc per

j2In

cuncta praedicationis momenta ratam & prae-

[/4

fentem habere velis , & quod nullum verbum

nifi ex praeuia illa intentione proloqui defideres.

)

Huius bonae voluntatis fcuto, & Domini exer-

ol

cituum auxilio armatus exedram afcende, bel-

lum humani generis hofti illaturus,

xml

Qp

$.

II.

d

ü

REGFVLAE IN IPSO PRAEDICATIONIS

Tfï,

j

EXERCITIO OBSERVANDAE,

T.

[ Siíte tibi Chriftum praöfentem, eumqueï,ir'i

iof

terris praedicantem reuerearis

?

*

nam ficut ve-

ofd

rum eft : Licet Pecrus baptizet , tamen Chriftus

T

eft, qui proprie baptizat; fic ipfe eft non folum,

u

qui praedicat, fed.& qui in nobis praedicat , &

xhrl

interius afficit animam & praedicantis & audien-

Ü

tis

Ex hoc intuitu loquentes Apoftoli magna

[2

virtute teftimonium reddebant refürrectionis

ld

lefu Chrifti.

Ex eodem intuitu loquerc & tu.

L

Quo zelo, qua reuerentia & eflicacia loqueris ?

CL $

IT.

4

156

REGVLA

L

II Peccatores libere, & importune argue, &

increpa , fed opportune etiam obfecra ; opus |

quidem eft, vt fis prudens ficut ferpens , fed fim«

|

plex etiam vt columba fis, oportet. Erucans

füauitatis abundantiam inftrue in fpiritu lenita-

l

lh

tis, & in omni patientia; quod fi interdum tabef-

cere te faciat zelus tuus, & neceffe fit , vt ira- --

H

caris, caue, ne pecces;imitare S. Francifcum Sa-

t

lefium, & alios magnos Sacerdotes , quos Deus.

in fide, & lenitate ipforum fanctos fecit.

Scias

p

Vi

ergo adimplere .charitatem Chrifti ; hinc difces-

[

aüditorum infirmitatibus compati, & condolere,

ne & tu tehteris,

Nonne erga te patienter egit .

W

miferator Dominus ? Ita fane. Quid eft ergo,

)

P

quum fratri tuo nimium irafcaris, quafi velles ,

vt ignis defcendens de coelo confumeret eum ?

K

(

Cuius es fpiritus? Iefü Chrifti ? Minime. Quare?

Quia Filius hominis.non venit perdere, fed fal-

q

d

uare.

Nonne oportet te fratris tui mifereri, fi-

cut bonus Dominus tui mifertus eít, & a Domi-

no lefü difcere, quia mitis eft & hümilis corde ?

l

Hanc deinceps difciplinam tene, quum plusagat -

beneuolentia quam aufteritas; plus exhortatio ,

Q

quam comminatio; plüs charitas , quam poteftas, -

b

bt

Trid, Quod fi rigore opus fuerit, hunc manfue-

tudine ftátim temperes oportet, vt veritate &

fir

gl

mifericordia, iuftitia & pacefibi obuiantibus ,

& mirifice ofculantibus inuicem fulgura in plu-

d

uiam facias

Quid ad peccatores Chrifto

q

faciendo efficacius ?

&

llucri-

L

Iil. Sermo tuus fit fale conditus ; vnde caue,

ne peccatum particulare, & fecretum fiat tua im-

OKT

prudentia publicum ; quinimo , quamuis vnius

auditoris peccatum fit publicüm, raro accidit.,

vt

m

A

»

uT

Aj

vt in illud inf'urgae-prüdenter pofis ; nonne

)pUs

'hinc confunditur, & vehementius interdum in- -

hm

ardefcit ira ipfe peccator ? Scias, quia eadem

P

charitas, quae benigua eft & patiens, diffimula-

re etiam fcit fimul & obferuare tempus , & mo-

dum fru&uofae correCtioni confentanea. INonne

f

t

tamen in his omnibus faepe peccafti ? Habuifti-

-

N

ne charitatem & fpriritum Dei? 'Te ipfum fcru-

teris, velimus, & coercere amoris proprii &im-

JeUs

C

prudentiae tuae rapidos flu&us,

(te

vt fufurris facile credas, & vt ex eis audita im-

prudenter palaní referas.

Nullum pariter tibi

;eh,

e

inter praedicandum irrepat verbum , quod aut

popularem adulationem , aut tui laudem , aut-

505

adüerfus inimicos tuos vindi&ctam , aut in ipfum

"

id

?

peccatorem odium redoleat, Quid vilius? Qu

)

deteftabilius ? Eliminentur a cathedra euangeli-

1

ca hae omnes foetidáe nimis puerilitates , impru-

dentiae, &c. quae te hoc diuino minifterio in-

f

digpum omnino praeberent. .

*

m

IV. In fine conciónis da

O

i

)peram, vt feruor

& affe&us tuus auditoribus tuis ardentius patef-

Ü

hi

cat, eosque fimul vehementius afficiat. Qua-

RU

lu

3 L

propter praeftat breuem veluti recapitulatio-

nem proponere eorum, quae audientium animis:

[ue

et

firmius haerere debent ; poítque illam paucis

aliquot verbis & documentis fpiritu & feruore

UY

animatis totam concludere orationem , omnes-

pli

que auditores in pace dimittere , eosque inter

jdl

amorofa Cbrifti brachia commendare.

[]

ITI.

jU^

OST CONCION.

n

| REGVLAE P

EM OBSER-

il

VANDAE.

I

ratiae

..L Contcionem tuam Deo , eïusque 9

l,

^

4

3

€om» :

u

"Amrm.,

158

REGVLA,

-

commenda ; eumque enixe roga; vt ei incremen-

tü

rum dare dignetur, fimul & confirm

are, q;uod'

4

fin

inte, & in auditoribus Operatus eft,

Taf

lT. Si vanitatis ftimulo pungaris, quod reéte

jl

fuccefferit, vel confufiónis, quia non re&e ; fta-

d

tim Domino Iefü , quidquid boni fuerit, refer ;

fte

quidquid vero incongrui, cum humiliatione ani-

mi tribue tibi,

qui

Et vero an tuum eft , quidquid

Qic

in concione pii re&ique exprefferis? A quo def-

Àd

cendit peccatorum conuerfio ? Nonne a Patre lu-

x

te t

minum, qui dat verbum euangelizantibus virtu-

alli

te multa? Qua ergo fronte, feruus inutilis

, ng-'

riam dabis tibi

tiüir

,& nonnomini Domini, cuius ma-

Ws

nus fecit haec o

alteri dabit ?

mnia? Numquid glorigm fuam

Qu

]s

Inter has pröprü amoris fitillafïönes & illece-

pO

bras, fic fuadente D. Xauerio, dicito tibi : Quot

ff

concionatores apud inferos cruciantur , qui plus babuerunt

vel copiae , vel leporis in dicendo , quam ego., pluresque a

lus

Jcelerata *oita ad piam boneflamque traduxerunt ?. Sed

ti ]

beu ! Quoniam elatione & arogantia infolentés diuina do-

na non Deo vetulerunt accepta , fed vindicarunt fiti , in

UA

llf

epprobrium & exitium fempiternum praecipites ruerunt?

Quid eis tunc. fuperbia prodeft 2 . INomme — idem 6 mibi

peïfü

"at

&loriam meam quaerenti imminet opprobrium ,- &

qui

idem exitium ?. Quid, mibi tunc proderit. iatlavtia ? His

& aliis reflexionibus infanae gloriae defiderium

f

l7

coercere, & exipnanire contende. Quid aptius ?

R

Verum iugiter vigila, &ora , vt non intres in

vanitatis: tentationem.

Quapropter ,

labo-

bl

rem tuum Deo eiusque gloriae ftatim poft con-

du

cionem offer, vt venientibus latronibus dicere

N

queas ; Jam Deo , cui. foli debetur bonor && gloria , da-

"t

tum eft totum ; «ade. retro , Satanas recedite fures,

ii

. Atta-

PO

L

CLER r

159

ilb

Attamen tuam iampridem fragilitatem eä'per.

]uod

tus caue , ne de concione tua gloriofe , aut fini-

ftre vnquam loquaris,, nec de €a, praefertim co-

eQt

ram te, verba fieri.cupias ; has elimina occafio-

nes, Ne fcifciteris , vtrum auditoribus placuerit,

f

aut eos commouerit. concio tua ; illud enim eft

q

u)

foedos mendicare plaufus. Quinimo fcire nolis ,

quid de illa fentiant; illud eft etiam vanitatis in-

qui

d

dicium, aut proditorium ad eam incitamentum.

Adulatorum plaufibus, & daemonum illecebris

eli

te ad vanam gloriam fraudulenter & multifariam

Id

allicientium , proindeque te depraedari cupien-

tin

tium aures obtura. Nimiam praeterea fatigatio-

Id

nis affe&ationem diligenter vites , fuademus.

Jaffl

Quid redoleret puerilis illa affectatio ? Quo te

duceret? Facile eft illud intelligere, nifi tibi im-

od

ponere velis.

Si folius Dei gioriam quaeras ,

tidi

fufficit, vt illi foli innotefcant fatigationes tuae.

n

Porro ad hanc indefeffam vigilantiam adde

T

has aut alias feruentes & afliduas preces : Domi-

$i

ne Iefu, qui es principium &2 finis , auerte oculos meos ,

dl

ne videant vanitatem s non nobis , Domine, non nobis ,

v,m

qui nibil fumus , fed tibi, a quo defcendit omne donum

"n

no[tva fujficientia ef1 , da glo-

perfettum , & in quo omris

7)

Yiam : adbaereat lingua mea

faucibus meis , fi tui. folius-

que gloriae tuae mon memineyo , & diuua me Deus

Hs

falutaris meus s fi enim a me difce[Jeris , te gloria tua de-

um

fraudabo , quod abfit.

s

1'['10116 *tirbi

II

uod fi ex auditorum conue

j

blandiri non debeas : nec cetiàm propter eorum

uU

duritiem a praedicationi

s officio defiftere decet ;

J

tiamfi non per[uafe-

t

Nam ficut snalignus [uafor peccati , e

vit, merito poenam deceptionis in

currit ; ita

fidelis iufti-

bus vefpuatur , ab[it ,

tiae praedicator , etiamft ab bowini

4.

"Ut

n

! 1 60'

R. EGV L"A;

vt rzþucþ Deum fui officii mercede mon fruatür, S, ïgäug,-

fo

t

Nibilergo de merito decedit ,fed pax , quam in-

dignis apprecaris,, ad te reuertitur. fac quod tuum

fi

eft : nam Deus , quod [uumeft , curabit, Planta , riga, &

(ij

tuas fmpleuifli partes ; fane incrementum . 'Ubi voluerit ,

"

dabit Deus ; ebi forte noluerit , tibi deperit nibil, Medi-

&i eff medicamenta adbibere; non. eft in medico famper , vt

M

releuetur aeger...En plaga tibi incumbit , curam exigens,

Do

non curationem, S, Bem.

Tidt

Igitur, quamuis xtibir.videkantur» auditores dflfä

ef

ceruice, & incircumcifis cordibus Spiritui San&o

tüm

refiftere , abfit, vt dicas : INon loquar ,. non seminabo

Teté

momen Domini. . Vere a Satana , qui nihil aliud,

Qüac

quam vt a praedicatione defiftas, ardentius ex-

üera

Optat, te tentari finis,

Si apricola protinus ab

tf

agricultura refiliret, quod femel atquei1terum, aut

Tf

faepius acciderit aeris inaequalitas, breui fame

0

periremus omnes,

idem de ceteris artibus di-

Petn

cendum eft, Verum, 61 opifices & mercatores,

qu

licet femel atque iterum, aut faepius fruftati fue-

fx

M

rint optato negotiorum, in quibus verfantur ,exi-

for

tu, ab opere non defiftant, fed denuo pari cum

Qui

alacritate ad idem opus redeant ; fi illi tantam

delf

adhibeánt curam ftudiumque circa.res ad prae-

fentis vfum vitae pertinentes, licet exitus fit in-

t

certus; tu, fi loquens non auditus fueris , illico

Q

defines? Et quam obtinebis veniam ? Quid ex-

Ch

"ufationis afferes ? D. Chryfofl,

tfl

Praeterea vix fieri poteft, vt fermo omni fru-

li

Gu vacet ; nam illi i

pft, qui ad peccatumredeunt,

d

cum aliquo timore, & non cum tanta libertate

lite

idfaciunt. | Viterius fi non prodeft fermo malis,

!t

bonos tamen in bonis confirmat propofitis, De

nique fi fecunda, vel tertia vice non perfuades,

Uf

Or.

48

CLERI

a6rt

n

forfitan quarta , aut quinta id facies? S? percu[fifJes

11

terram quinquies , aut fexies , aut fepties , dicebat Kli-

UI

faeus ad Regem Tfrael, percuj/ffes Syriam usque ad

'aä

confumtionem 5 munc. auiem tribus vvicibus percuties eam,

M

4. Reg. XIII , 19.-

ii

/

Fac tu fimiliter pro exterminando peccato &

.U

L

peccatore faluando. Noíü eft abbreuiata manus

"m

Domini; tuum non eft noffe tempora , vel mo-

menta , quae Pater pofuit in fua poteftate tuunm

d

Un

eft clamare & non ceflare, Licet pifcator per to-

J

1l

tum pene diem in vacuum laborauit, nihil per

l!

]

rete attrahens ; quandoque füb noctem pifcem

lid,

quaefitum muolmt.

Venator pariter diu.perfe-.

uerat

[»t

& tandem praedam capit

quae faepius

D

effugerat. D. Chryfof]. Argue & tu pifcator Bomi-

du

num, &animarum venator, obfecra , increpa in

omni patientia & doe&irina ; & ficut Apoftolus

(i

Petrus fe ad lefum non conuercit poft primum,

&

aüt fecundum galli cantum

fed poft tertium ;

füe

fic& tu, Deo adiuuante, tandem fratrem tuum

[

forfan lucraturus es,

los imitare medicos,

CUf

qui conuicia & ineptias phrenetici toLeran nec

r

de aegritudine defperant.

tl

Interim omnem charitatis benignitatem , &

n

compaflionem erga peccatores. affe&tu paterno

fico

demohfítra, fic eos interdum alloquens cum D

r

Chryfoftomo: Vellem, fi fieri poffet

veliris oculis

oflendere , quam in xos babeo charitatem,

INibil e[1 mi«

bi vobis iucundius j &j defiderabilius , mec baec ipfa qui-

fti

i

4

dem lux

Millies enim optavem , ipfe coecus , ft per boc

liceret. veflvas animas conuertere ; implete defideriwum

I

i

meuwmn , anithas woeftras faluare conando 'g'c.

J^

Vis autem , fvater , efficacius corvigere ?. Lacrimare

Á

ora Deum ex corde,

Chryfofi, Sic fe gerebant ve-

h

^

E

S

Yi

d

165

REGVLA

ri Patres & Paftores ; vbi erant mutües fermo-

n

nes , ibi fufpiria edebant, orationes fundebant,

Hill

& lacrymas , diris fe cruentabant flagellis ,. vt

dic

Deus peccatores benigno fuo vültu illuítrare, &

20

reducere dignaretur,

O veros Dei homines!

Pdu]

O quam magni faciebant,vel vnam conuertere

Qii.

animam , & faluare ! Vbi eft nunc zelus eorum?

Vae nobis idolis, & fimulacris ! Hanc ingenio-

fam charitatem pro noftrà falute non habemus;

quid mirüm, fi hanc pro aliena non habeamus ?

INam , qui f]bl nequam, cui bonus erit ? O igna

uos & indignos Euangelii praecones ! Miferea-

j

tur noftri Deus, mlfereatul noftri, & nos flam-

aqmam. ignis facere di gnetur,

It

' IV, Quod verbis praedicafti, hoc factis con-

firmare cortendæ, vt te primum faluum facias ,

& eos

qui te.audierint. Quaprogrær mhaereant

Hdea

animo haec diuina oracula

: Tandem ego , imo ipfe

ech

eoncionator marmr; poft ifla , quze nunc obeo, magi[Leria

TR

tlor

smanifeftandus fum ante tribunal. Chrifli , ftrittam villi-

cationis meae ei vatiomem vedditurus,

Ecquzd proderit

(0 :

mibi, fl on?uerfum mundum lucrer ,animae eero meae de-

pro

irimentum patiar 2 Quam [lultus, quam pro anima mea

fic

commutationem dabo ? Quam multt concionátores eximir,

Tiori

en

praeclare. quidlem dicentes , féd non facientes. detratti

Jfünt & catbedra euangelica in profundum tartari ? Quid

hll

fam

mon[iro fimilius , quam quod , quum plurimis faluti fue-

vint , ipfi miferrime perierint? Prob pudor ! Prob dolor!

Vtg

Prob defpera'io ! INonne- tamen f cut patres tnei , ita 69'

Que

ego fieri periclitor ?

Si his, & aliis tantillum meuearis , carlfïime

leí

frater, nonne placens Deo mifereberis animae

abl

tuae 9 Quo feruore caftigabis corpus tuum?

de

Qua animi alacritate laborabis , dum tempus

hat

habes,

f,:&

"

/

CLERL

163

2tlU

habes, ficut bönus'mi,les Chrifti, & operabis bo-

bapy

num vsque ad mortem;ne forte quum aliis prae-

y

dicaueris , ipfe reprobus efficiaris ? Sic fe gerebat,

&t

ex propriae damnationis periculo, Apoftolus

nes!

Paulus, quamuis vas electionis effet; nos vero,

t

e

a?

qui glicgr agimus , quid fumus ? Quid erimus ?

Y)

W

005

Ti

ARTICVLVS XX.

)

du

.STVDIOSA4 PARVVLORVM .CATECHT-

fun

—

. ZANDORFM CVRA.

U

iraeter äximium illud concionandi munus eft

ilt,

— & aliud, quod quidem, licet paulo demiffius

At

videatur, nonideo tamen negligendum eft, ca-

j

techizandi fcilicet officium, & prima fidei rudi-

menta paruulis affidue-tradendi ; imo tanto po-

i

tiori ftudio & affe&u ei incumbendum eft, quan-

gl

4dn

to vberiores vt plurimum fructus animarumque

prouentus.colligi poffunt; ex hac enim catechi-

T

t^

ftica puerorum inftructione pendet omnis pofte:

rioris aetatis fru&tus, ficut meffis a emine. Quis

iil

h

vidi

ergo pietatis & diuini timoris femen in his te-

nellis cordibus feminare, illudque frequenti &

Qui

familiari exhortationis rore rigare non curabit,

h

vt germinans germinet & fructum afferat , eum-

Ilf

ud

que fuo tempore videat & laetanter guftet ?

! , Vide, cariffime frater,vide, quómodo Dominus

Tefüs , in quo thefauri fapientiae, & fcientiae Dei

jf

f

abfconditi erant ,paruulos ad fe venientes blan-

de excipere, & erudire folebat : Sinite , inquie-

"eniYe s

J

bat, gatuulos , & nolite eos probibere ad me «

talium

^T

l

——

64

REGCVGLXK

£alium efl enim vegnum, coelorum Matib. XIX, Y4.

Vi

Qfferebant. illi paruulos ,

vt tangeret: illos ; dyczpulz

COl

autem comminabantur ojerentzbus.

Quos , quum vi-

tf

deret lefus , indigne tult. 5 (2 ait illis . Sinite paruu-

Qrin

Jos venire ad me , €g ne probibueritis eos ; talium eft

Qra)

enim regnuin coelorum. Marc, X , 33, 44.. Ex eo-

01

dem erga pueros zelo dixit Simoni Petro : Si-

Q0td

qion Joannis , diligis sne plus bis 9. dicit ei; -Etiam, Do-

0

"

3n1n6 ,

tu. fcis ,

quia amo te

Dicit ei; Pa[ce agnos

t

smeos Io:mn. XX 15

pitu

coll

Imtur fi ipfa aeterni Pams fapxcntm in terram

(el

1j

def:endlt

vtin carnis noítrae humilitate coe-

leítis vitae praecepta nobis traderet ; quem non

Ti

compellat charitas Chrifti , vt paruulus fiat in

d

J

qedio fratrum füorum , & tanquam nutrix fo-

«

uenps filios fuos ?. Catecb. Cenc, Tvid

l

O piiffime Tefu ! exclamabat do&us & pius

Q

Gerfon, quis vltra poft te verecundabitur effe

N

humilis ad paruulos ? Quis tumefcens, & elatus

UI

de fua vel magnitudine, vel fcientia paruitatem

It

deinceps paruulorum , eorum ignorantiam vel

uj

imbecillitatem audebit afpernarl, quando tug

niu

qui es Deus benedi&us in faecula, in quo funt

€0s

omnes thefauri fapientiae Dei abfconditi, usque

duri

ad caítiffiupos paruulorum amplexus beata bra-

&(m

chia manfuetus

inclinas atque circumligas ?

Cadt

Procul ergo » procul ex'binc omnis elatio; feor-

fum fit omnis indignabunda quaehbec p'u*uulo-

ts

rum effugatio.

Tiu:

fo

Deinde fermonem ad paruulos conuertens

eos fic amorofe allicit : Vsquequo paruuh diligi-

din

tis infantiam ?: Vt quid diligitis vanitatem &

bü

quaeritis

nmendacium ? Venite fidenter ,

nullae

t

Varia-

"—

—

ia

CLERI

165

]1

viarum mf'dlae , nullus latet angws in herba?

] OU

IU

communicabimus mutuo bona fpiritualia, qum

temporalia veftra nulla requiro : ego vobis do-

um

&rinam, vos mihi orationem 1mpendet1s; imo

!l t

Or abxmus pro inuicem,

vt faluemur ;

fic Ange-

i00

los noftros viciffim laotwüc abimus ; flC m:fert-

$

cordiam inueniemus : pudP"*ætrf,m noftrum, dum

i. D

obediemus voci fuae in acceflir noftro ad eum ,

1001j

ego prouocando, vos exequendo . qui fpiritu

paruuh efle debetis ; ; inuitat ipfe Iefus fpirituali

ETU

co loquunone, & affatu iugiter infpirans , & di-

cens : Sinite paruulos venire ad me

eq

1 D0n

Hinc non obftantibus ampliffimis honoribus

jt il

do&tiffimus ille vir paruulorum gregem ad fe in

xfü

eccleam aduocare, & er udire, fcriptisque, &

exemplo alios ad idem inuitare folebat,

p

Qua'ergo fronte eosdem paruulos infiruere

: ell

dedxgnabems , faftidiofe frater ? Gemebundos

EU

eorum, aut faltem matris Ecclefiae audi clamo-

j

«

res .-Paruulz petunt panem, & non ef? , qui frangat-

"-

eis Tbren, IV 4,

Écce clamant poft te , vbe-

ribuste iampridem lacrimis fuftinent; quousque

:

h

ï

eos graui corde ieiunos dimittes ? Nonne pra

;

s

duritia tua.deficient in via ? Annon absque du-

bry

&ore pofiti in via lubricà & tenebrofa ex fac;h

pas

cadent ? Ger/on,

feüt

Verum, dic, amabimus, quae tua mens ? Quae

Qul

tua EXCdeth ? Andices te neceffariis ad id mu-

nus carere- dotibus ? Mifera & peftifera defen-

fo! Numquid eximia eges fcientia, vt fidéi ru-

r

dimenta Deique mandata pueros mterrogacxom—

[j

bus doceas? Verius dicas te omm prorfus care-

j

re zelo.

ht

Qccu-

f

166

REGVLA

Occupatio mea , fübiicies forfan ,

1h maiori-

*

n

ribus efle debet

de fibi hoc vulc nifi : Zqui-

tme.

la non capit mufcas

E

.

]^l

Certe nec Deus te iuper-

bum. Etvero, nonne hinc patet ,

fOetet &

tel

1ái

ferpit :profunda , infolens ,

& contumax llla i

quae te tenet füperbia, & quae ex Angelo dia-

(àt,

, hDon-

iftn

bolum fecit ? Nonne praefumtuofe nimis

ne.vidifti ipfum Dominum lIefüm hanc Deo &

peri

hominibus odibilem tuam profligare & confun-

iler

dere fuperbiam ? An illo fapientior es, aut ad

id |

fublimiora vocatus ? Quid maius eífe poteft

u

quam paruulorum animas plantare , rigare, eas-

tei

que ad virtutem pro reliquo vitae tempore di-

[

DI

rigere? Nonne fcriptum eft: Zdolefcens iuxta viam

fuam ,. etiam quum fenuerit

non recedat ab ea ?

Wf

li

Sublime quidem eft, his rationibus conuictus

N

T

inquies , & zelo meo dignum, pueros catechi-

zandi, & inftruendi munus ; verum nonne ifta

[rat

Dom

publicis praedicationibus meis magnificentius &

fom

efficacius praeftare poffum ? Nos vero refpon-

No

demus , id quidem forte. pompofius ; fed noftro

judicio non adeo efficaeiter & fru&tuofe.

peri

Qua-

£e? Quia huiusmodi praedicationes puerorum

captum füperant,inftru&iones vero catechifti-

Tiüs

cae mterrogamombus & familiaribus exemplis

C

ac parabolis intermixtae, imbutae, & conditae,

Que

promdeque eorum Cüptül magls accommodatae

rite

imbecilli eorum memoriae, & tenello animo fa-

Qul

cillius , & altius inculcantur

Praeterea cate-

vt;

chizandi fefrequentius, quam concionandi offert

ef

occafio , fiue quia àd catechizandum non requi-

Q

riturtanta praeparatio praeuia ,fiue quia par-

uulos vbique inuenis , & imbuendos habes ; hos

r

enim non folum in ecclefia , fed donn etiam ,

W

in

AE

a

/

CLER'L

167

Quoy.

'inïvicis, in agris, in fyluis, in tuguriis, ima

hi

Tmedias inter eorum occupationes, medias in-

füpt

ter deambulationes & animi relaxationes erudi-

N

re facile potes. Si ergo propter praedicatio-

il

nes etiam pro ipfis erudiendis pueris elaboran-

0 d

das, hanc familiarem, & fefe vbique offerentem

one

inftru&ionem faftidias , aut certe negligenter ,

jeo (

perfun&torie, & obiter peragas

b)

L]

quinimo fi

QnfQ]-

idem munus quafi vile & abiectum refpuas ; vt

au d

ad fplendida & honorifica, pueris tamen fere

poud

omnino inutilia officia libentius incumbas, vere

te ipfum , non Deum quaeris , & variis cor tu-

; ! n

ore d

"um illufionibus imples, .]NNonne vides quantum

a g

inexedris inter audientium plaufus plerumque pe-

riclitetur humilitas ? Quot praeclari conciona-

iCLus

tores, poftquam pompofe prophetauerunt , ta-

men totlaboribus propter vanam gloriam fru-

echi

ftraexhauftis audierunt miferi, & ad aeternam ig-

el

nominiam luam experti funt, & fentiunt iftam

Ws d

formidabilem Domini fententiam : Nefcio. vos ?

t

INonne

uoffm

& tu fuperbia t'umgn; ,& ebrius *,idipwfüm,

periclitaris *

Qui

orum

Abfit , vt te a praedicatione auertere veli-

hi

mus.

Verum , fi Dei gloriam pure quaeris ,

certe has nouellas puerorum plantationes abs-

mpli

ditt

que praedicationis praeiudicio affidue , & hila-

riter rigabis , id'eft : in medio paruulorum par-

(htae

o

uulus , tanquam fi nutrix foueat filios fuüos, his

vtpote in Chrifto paruulis lac potum dabis,non

a

Yferi

efcam ; nondum enim hanc füftinere poflent.

"

Quod illam efcam adultis iam validis , robuftis ,

& viris , proindeque hanc fuftinere valentibus ,

par

praedicatione tua fuüppedites , hoc concedi-

T0

mus, &in hoc laudamus te ? verum , quod his

LW)

n

Jl

]

168

REGVLA'

in Chrifto paruulis lacillud ïnclxementer deneges,

f

hocrefpuimus & in hoc non laudamus te, Ifto qui-

/

dem molefto, & obfcuro exercitio non fplendef-

(d

cit coram hominibus gloria tua; verum quidtua

h

intereft,imodo fplendefcat. coram Deo , cui fe-

j

curius places , & cui, Angelisque eius fpe&a-

culum fis? Idcirco huic inítru&tioni , quam ple-

rique nequidem attendunt, eo libentius vacare

ef

debes, quo magis id fieri fcis absque humilita-

ie

tis difnendio, & cum ingenti.ac tutiffimo meri-

À

to. Sileat ergo &abfterreatur proprius ille , qui

te hucusque fafcinauit, amor; incipies ex nune

fieri paruulus, imo & ftultus propter Chriftum ,

erudiens infantes, & illos a pueritia ftudiofe fi-

ne taedio curans ; eisque , praefertim fi Paro-

ID

fib

chus fis , ad ,ecclefiam conuocatis fidei initia ,

Q

fingulis Dominicis & aliis diebus follicitus trade.

Conc. Meutol,

Et quum per nouae legis Sacra-

menta omnis vera iuftitia vel incipiat , vel in-

fs.

cepta augeatur, vel amiffa recuperetur. Trid, ,

e0

nihil zélo tuo tuaque cura dignius , quam pue-

(e

ros fidei rudimentis iam imbutos docere, eisque

COJ

explicare vim Sacramentorum , fimul & difpo-

(e

fitiones ad ea rite & fru&uoferecipienda ; prae-

e

fertim, guando ad primam inftruuntur & ordi-

Dl

dinantur Communionem,quum ex ea interdum

d

pendeat totius vitae pia ad falutem . directio.

e

Quapropter inhaereat animo iftud eius

dem Can

(

cilii decretum Sef. XXIF. cap.7.

àU

W

Vt fidelis þapuulus ad fufcipienda Sacrämmta maiori

um veueventia , atque animi demiffione accedat , praeci-

1

u fantta Synodus Epifcopis omnibus , «t non folum ,

quum baec per feipfos erunt Populo adminiflranda , prius

d

t;

d

. Mlorum vim, 65* vfuth , pro Jüfiipientium captu, exg/itgen

6

p

[

i

N

LOCLERE

169

féd etiam idem a. fingulis Pavocbis pie prudenterque , eti-

0

p

£

-

am. lingua vernacula fi opus fit , & commode fievi. po[-

0 qU«

fit , Jeruare fludeant. iuxta. formam a fan&a Synode. in

£

ndet

catecbeft. fingulis ; Sacramentis prae[cribendum 5 quaim

du

Q f&

Epifcopi in vulgarem linguam fideliter i, aique a

e(

Parocbis omnibus populo exponi curabunt.

1ple-

Verum, vt haec omnia officia acatechiftica

aC

efficacius peragas , hoc praefertim tibi propone-

Tillt

re debes, vt éo animo eadem exequaris, quo

mel

Apoftolici viri imo quo ipfemet Chriftus Do-

£,

minus ea praeftitit ; vnde haec fequere :doc11f

Qu

y

menta 1

lm,

I. Oportet, vt pueros perfecta humiïlitaïe.,

ff

P

