ardent , qui per te non. lucent!. S« aduguft

f

A R-

54

RÉGVLA

Y

äæ—æææwwww»äæwzæwææwææä

Bau!

ARTICVLVS X.

eyper

PRAVVM EXEMPLVM.

e d

inm,

udite hoe, Sacerdotes! Quoniam vos rerceþ:f-

petraí

A

fiftis devia, fcandalizaftis plurimos in lege,

WiDe

laqueus fa&ti eftis fpeculationi , & rete fparfum

ulce

fuper Thabor, & viéctimas declinaftis.

Vnde fit

verum iftud lerem. XXIII, 15. 24 Propbetis leru-

falem: egve[[a ff pollutio fuper omnem terram.

Proh

Sa"ef

fcelus! ipfemet Propheta,

qui alios aedifi-

Quia

cáre debet, daemonis officium

gerit, fa-

T

Cus eft laqueus ruinae in domo Domini ! O pro-

fjf

fundum & malitiae & poenae barathrum!

Quis

minis [

hoc credat ?

Heu tamen! quod omnes vident,

1l Ver

hoc gemebundi teftantur. Hinc acerbe queri-

hn

tur Deus; Ruinae populi mei , Sacerdotes mali. Hinc

fs

fic re&e concludit D. Greg. INullum , puto , maius

W

praeiudicium tolerat. Deus ,, quam quando eos , quos. ad

lt

aliorum corre&onem pofuit , dare exempla prauitatis cer-

Iang1

nit , quando ipfi peccauimus , qui. cowpe[cere peccata de-

Qüan

buimus. Reuera Sacerdos, qui vn&us eft, fi

Üiatu

peccauerit, delinquere fáciat populum Dei,

aj

Leuit, IV ,. 3.

Quinimo ad quandam peccati ne-

AD«

ceflitatem eundem populum impellet: nam tunc

hü]u

populus libere dicett ecquid? Ipfe Sacerdos, qui

lelv

Angelus Domini eft, fciens bonum & malum,

Dum

eadem, quae corripit, perpetrat.

Certe quan-

QUam

tumuis increpet; eadem & nos perpetrare poflu-

mus , quum ipfe aeque ftricte ac nos Dei mandata

Dràe

' ia

feruare tenetur* — Hinc prauo Clericorum ex-

TD0ne

emplo corroboratus ipfe populus, fed ad foeda

dliis l

peccata frondofe abiiciet , eaque velut aquam

habet, Nonne id ipfum experientia conftat ?

Pa

ae

x-

—

»CLERKI.-

5$

ANWAN

AV

Vae homini iliij per quem fcaüdqiüm venit!

Heu!fi ei, qui fcandaJizauerit vpum de pufillis,

expedit, vt füfpendatur mola afinaria in collo

eius , & demergatur in profundum gmaris quid

M,

erit de Sacerdote, qui pofitus füper candela-

brum, vt luceat, factus eft lapis offenfionis &

ag recd

petrafcandali? Ipfe eft fal terrae; fed,.fi fal e-

s n Jeges

uanuerit, ad quid valet? ad nihilum

ts fordun

,nifr vt con-

culcetur ab hominibus,

. Veie t

pl ln

Quid plura ?

Ipfe. impius , quem tu, o

t

]

! PT?

]

Sacerdos , fcandalizaueris , ille quidem in ini-

lios ii

quitate fua morietur; fanguinei autem eius de

h

gent, i

manu tua reguiret Deus ;5 arima tua erit pro ani-

n 0

ma illius. Quid hoc eft mirum? Venit filius lho-

Q

u

minis quaerere & faluum facere, quod perierat ;

I2j Videft,

tu vero fcandalum praebens, homicida es ; An-

o qu

tichriftus es factus; & fic tua culpa perit infir-

yii, BY

xnus, propter quem Chriftus mortuus eft, & pro

quo tu ipfe, vt bonus paftor, animam tuam po-

n q j

nere debueras.

Stupendum crimen ! Si vox

ruiti t

fanguinis. Abel clamauerit vindictam de terra ;

" pemta 4

f

quanto magis clamat anima fratris tui , qui mali-

Qu &

'

l

tia tua in aeternum periit, & cuius animam fal-

uam facere debueras?

i eccaü n

. Angeli colligent de regno Dei omnia fcanda-

la,quanto magis fcandala tua ?

uid fupereft ,

1Cel'dOS: Üj

nifi vt ex hoc regno eie&us detraharis in infer-

& al

num, ficut Lucifer, propter hàec fcandala? O

t T

quam vere dictum eft , effe quorundam peccata

g p

praecedentiaad iudicium! Nonne haec funt pec-

j gun

catatua? Reuera quoties habitu, inccffu, fer-

Ü

mone, confilio, negligentia, ignorantia, & niille

jcorm

"i

"

aliis indecoris modis caufa fuifi, cur mult fub

qur

Um

f

pecgato Venm-ïciaci» dei"cdndexrunt in infern

Vl*

0

at

-

P ERN

/

£6

REGYVLA

viuentes? O Hagitiuïm flagitiofiffimum! Parum-

[2

ne eft, quod ipfe pecces, & te in tartarum de-

trüdas? ' Quid eft, cur fideles in eadem peccata,

& in eandem damnationem inuoluas?

Nonne

.bonum effet, fi natus non fuiffes?

. Quoties tamen contigit, vt ea fcandala nec

confeffus es, imo nec aduertifti ? NNonne ergo

[

in falfam confcientiam & in facrilegiorum abyf-

dis

ï

fum defcendifti? O peccata aliena, o periculofa

Cuni

peccata! O proditoria fcelera! O abyffus multa?

1l

Nonne Deus ftrictifime requiret ifta ? Quid ta-

f

men in Clero frequentius ? Quis non paueat,

i

quis non fleat? quis in cinere & cilicio poeni-

Ü

ftj

/tentiam non agat?.

Qu

[|

Hoc tamen non fufficit , cariffime frater;

Quem.

nam ficut tua praua exempla ferpferunt ficut

betoq

cancer, da nunc operam, vt fluant ficut ros elo-

I

quia diuina ex ore tua, & odorifera exempla ex

fol

operibus tuis, . INoli ergo erubefcere Luangeli-

eCC

um, quidquid dixerunt tepidi Sacerdotes. Eu-

funt

ge ferue bone! fequere coram populo viam ar-

temtu

Gam, vtimpii vias Domini tuo exemplo edodi

Vterd

a3d Deum conuertantur , & vt tu conuerfus

"t te

confirmes fratres tuos, quos fcandalizafti. Ma-

&e.animo, abiice opera tenebrarum , indue ar-

Qu

i WT

Ta lucis ; fic in die honefte ambula, & non no-

tht

&e, ficut Nicodemus, vt illi, quos delinquere

Yf

fecifti, iam ex operibus tuis te confiderantes

glorificent Deu

meu

m Vae tibi! fi id alacriter non

rj

fiat.

1

li Q

3v

8 Yer

p

V* :

QU[ a

136', I

' ARTI-

,.

—

l

/

CLERXT

57

m! Pa

i n

NONTG

ARTICVLVS Xl

m pect

gj N

FALSA CONSCIEN T14.

cuda Dec

"w uid falfa confcientia periculofius? Quid ta-

men illa inter Clericos frequentius ? Re-

None epà

uera, quot funt, qui tranfeuntes in affe&tum cor»

;iorumäwg(-

dis, & omnia appendentes in ftatera dolofa , di»

o p

cunt maium bonum , & bonum malum, ponen-

vffüsmi

- tes tenebras lucem, & lucem terebras 5 ponen-

1 Quit

tes amarum in dulce, & dulce in amarum ?

Quodcunque voluht , bonum

ilico p

gl ; cj' quodcunque eis plae

€tt , fanttum eft, S. Iug.

Quot funt, qui fua fcientia tumidi & innifi 5

ime at

quemquam confulere & intelligere nolunt, vt

t f

bene aganit ; qui e contrá, pracfumtione & rna

u at

litia excoecati, ac in propria caufa iudices, noa

gen

folum refpuunt vt meros fcrupulos quaedam

« Dunge

peccata, quae iuxta pondus Sanétuarii máxima

dores.

funt, fiue propter feandalum , fiue propteft con:

ilo vt

temtum, & alià adiun&a ; fed etiam arbitrantur

ao &

interdum fe obfequium

tae tenebrae !

praeftare Deo? O quaqä

ii

od

f

uj

Quot funt, qui quidem proprio non innitune

l

u Ü

tur iudicio , qui taren , vt remordentés cons

p

fcientias Apoftolica delinire licentia poffint, &

h

ii

eltf

vt fuüis cupiditatibus effrenate & tuto feruire

'omldeï&n E

valeant, coaceruant fibi & fequuntur magiftros

aci

auribus prurientes ? Puluillos ponentes füb om^

ni Capite, errantes ab vtero, loquentes falfa ,

a veritate auertentes , jn deceptione illufores

aut ad fummuim minimae probabilitatis fcintil:

lae, reli&ta fem

dhae:

rentes ?

per probabiþliori fententia a

^

Quot

uU

58

REGMLA

Quot fünt , qui peccatum alienum , non vt

&

opprobrium, fed vt exemplum fumentes, & huic

t

feculo fe in omnibus conformantes, irri'a ía-

pir

ciunt mandata Dei proptéer nefariam traditio-

foe

nem ? /NVos autem talem con/uetudimem non babemus ,

Ini,

nec Ecclefia Dei, y, Cor. XI, 16. Quare ? Quia con-

p

füetudo fine veritate vetuflas erroris efl. 3. Cypr,

ürc

1Xumqwd Fuangeho praeualere debet, vel pri-

p

uilegium. nationum ,

vel patrocinium perfona-

mu

rum ? Minime. [ertul Numquid ergo- hi fecta-

tores confuetudinum ad vitia laenocinantium

cum multitudine faluabuntur ? Nequaquam ; fed

110

potius, quum teftes & patronos dormientes ad-

fjj

hibeant,

vere cum illis obdormiunt, & tandem

r

timorc hombm turbati dicent cum multltudx-

r

ne: Ergo errauimus ? bap F,6.

pl

t

-Reuera, quot funt, qui nefcientes in hoc mi-

fero f'catu, quod ab exs recefferit Dominus, ini-

n

Ms

quitatem & facrilegia quafi aquam bibunt infcii,

& viam falutis aeternae fibi fecure mmlc prae-

n

(di

cludunt inconfiderati ? Nefanda fecuritas!

Quo-

f

modo ergo refipifcent ? Heu ! fibi infaufte di-

fla

cunt: Pax , pax ; attamen eis terribiliter dicitur :

thi

ÀNon eft pax ; nomen quidem h(.bent, quod viuant,

fed mortui funt.

per

Periculofa vita ! proditoria

NU

amórs! Quare ? Qma videntur thefaurizare blan-

Yel

de fibi iram Dei per vitam, & tàndem mori certa

Q

& pefüima peccatorum mm*tu

Deploranda

Te

fors! O conícientia falía abyffus multa! $, Bern.

Nonne & tu, cariffime frater, ex illis es, vel

pu

non obedïendo veritati & dchmtrombus Eccle-

der

fiae Romanae vel non loquendo , quae decent

I

fanam do&rmam vel diüemmando libros fut-

h

pectos & peülferos vel cito imponendo manus$,

Dore

p

d

CLERI'.

52

fon v

& hu

& niondum probatos ad regaleSacerdotium exal-

tando, vel abfoluendo indignos, nec non com-

ti'a fe

raditjo.

partem & complicem in materia luxuriae, & fic,

fouendo impudicitiarum & abominationum mon-

bibemut,

ftra, vel reputando in eadem materia tanquam

Qui u

parum, quod non eft parum, vel habendo te

$ ,

circa venerea mere negatiue, vel verfando in

vl p

proxima eiusdem peccati occafione, & pufillos

per(ov-,a-

hi d

multifariam fcgndalizando?

Nonne ex illis es ,fnon inftruendo populum ,

inantif

Udfs f

non eum de peccato arguendo; vel confef(lionis

entes a(

figillum , faltem indire&te, violando; vel non re-

L tandent

citando officium , & non cantando miffas, anni-

vltitud

uerfaria, &c. attente & deuote; vel poffidendo

plura beneficia, vel ea ind'gnis conferendo, re-

ie&is dignis, aut ea nequiter & fimoniace re-

hoc f

fignando; vel fundationes & legata pia adim-

aus,'xxix:

plere negligendo; vel non celebrando. pro po-

iil

pulo iuxta menfüram reddituum tuorum ; vel

Ts pïae'

differendo ad longius tempus miffarum celebra-

as u

tionem, vel accipiendo pro vna miffa plura iu-

fl

fta ftipendia, & his pluribus acceptis per vnam

:

1 Ü

miífam fatisfaciendo ; vel accepto pinguiori fti-

x i

pendio facra per alios exfoluendo , dans illis

r

confüetum ftipendium, & reliquum retinendo ;

vel non incumbendo reparationibus faciendis

" u

domui presbyterali, aut agris tuo beneficio an-.

eplorit

nexis; quid hic tua tibi obiicit confcientia?

1 c

Nonne ex illis es, Miffam nonnifi rariffime

prae falfa humilitate celebrando ; vel non re(i-

li, ^

JUs Ü

dendo per fraudem, in choro, in Parochia, & in

lae decm

Ecclefia tua; aut refidendo perfun&orie & velut

phantafma; vel non notando abfentes, aut cor-

ibros "

jo !

a^

pore tantum praefentgs

, eisque diftributiones

2

elar-

Wi

óo

REGVLA

elargiendo , vel diffipando luxu, ludo comeffa-

n

d

tionibus , & nimio erga parentes affe&u res ee-

clefiafticas, quae Dei & pauperum funt ; vel fa:

(

tim

ciendo domum Dei domum negotiationis ?

Nonne ex illis es, hon faciendo fruétus dig.

omp

1tios poenitentiae 5 viuendo e contra tepide, mol-

liter, & fecundum carnem ; quin imo ieiunium

feit

leui de caufa frangendo j aut non ieciunando

ii

N

juxta regulas ab Ecclefia ftatutas ? Nonne mo-

f

dica fpernendo paulatim decidifti, & in profun-

li

dum peccatorum tandem veniíli ?

Quoties

pmpter inuidiam, odia, difcordias , fchifmata ;

jl

/

rixas, detra&mnes, contumelias ; calumnias &

lites , factus es Deo odibilis & hominum abomi-

f (

natio ? Nonne propter otiofitatem , ignoran-

ti

tiam , focordiam, omifliones, comxrumcafu im-

U

prudens peccatis alienis ? Nonne. propter neg-

fcier

Ws

ligentiam reparandi honorem proximi. vel refti-

tuendi fructus , quos quibusdam in cafibus non

Qu

tür

debuiffes facere tuos, lethaliter lapfuses? Non-

$

ne propter auaritiam Dommum prodldxftx ficut

as

perfidus ludas , & pauperum necator fmfh, fi-

cut diues ?

T

i

Quotles peccati imortalis quamuis occulti

confcius , nec illud confeffüs es, nec illud tan-

i

tilum tua culpa percepifti ; & tamen absque

ht

praeuia confeffione ad facrum altare introifti ,

lj

& fic iudicium tibi manducafti & bibifti? Nonne

f

ergO coecus a natiuitate & vfque ad mortem

IY]

coecus facrilegia füper facrilegia àd mortem vf-

I

queappones? Quoties operando cum confcien-

Hl

tia pra&tice dubia, mortaliter peccafti ? Quare ?

Quia omne ,. quod. non eft ex fide , peccatum efl ; Kom.

0m

XIPV, 25. Quld enim per fidem ibi intelligitur ,

nif

,

E

d

61

CLERlï..XP

'omeff

nifi ce;rta de bonitate a&us perfuafio ? 'Qïïof:ies

Tes 06

defe&tu füfficientis examinis, veri doloris , fin-

vlf

ceri ac firmi propofiti, foedam egifti

tiam ?

*poeniten—

j:?

1

i&us d

Quid ad haee refpondes ? Nihil times , vbi

omnia fünt formidinis plena ? Ecquid ? Nemo

(e,.mol

jelutum

fcit, an amore, an odio fit dignus; omnes, vel

ipfi San&i, de propitiato peccato timere debent,

uf

Apottolus Paulus, vas electionis , nihil fibi con-

ine m

fcius erat ; attamén non fe credebat omnino iu-

proiüy

ftificatum ; tu vero , cariffime frater , qui tibi

Quoties

ipfi imponens , feculi viam fpatiofam fequeris ;

ilfnati

tu, qui habes confcientiam adeo fauciatam , &

mnias d

reptilibus, quorum non eft numerus, corrofam ,

; abori

tu, qui inter mille labyrintos intricatus , non

Jgnorat-

cogitas corde, quin potius timoratorum con-

pafti -

a u

fcientiam fcrupuli accufas ; tu, inquam non ti-

mes? Quin imo fecure viuis ? Illuforia tran-

d-

quillitas! Credisne, quod ex hac vita fecure exi-

hs non

turus fi$, & quod poft mortem vifurus fis Deum

gl NP

Saluatorem tuum,illo in aeternum fruiturus ? Er-

TU

ras.

Quare? Quia illi foli videbunt Deum, qui

- fjl

mundo corde, confcientia bona, & Fide de non

N

fi&a feruiunt illi,

js at

Verum baec quia loquuti fumus tibi, trifti-

il 9

tia forfan impleuit cor tuum ? Attamen , etfi

haecomnia contriftauerint te,non nos poenitet ;

p d

t

l]

imo vere gaudemus, non quia contriftatus es,

!U

j N0

ífed quia ad poenitentiam iamiam contriftatus

es, Ad hanc poenitentiam excitare te voluimus,

d n

yof

non vero ad fcrupulos, anxietates; multo mi-

(rit

nus ad infaniam , aut defperationem te adigere.

| con

? Qui

Quapropter , rediad cor,cariffime frater; haec

li

1

(s

omnia figillatim & ferio expende coram Chriíto

3

iudi-

tl

fl

62

REGVLA

judice, quippe haec & alia ducunt Clericos in

of

falfam confcientiam.

Nonne & te in laqueum

diaboli inopinantem detrüferunt ? Statuete con-

tra faciem tuam, confcientiae finus & latebras

Jl

diftrictius explora ; haec tua confcientia te in

confpectu iudicis accufabit fimul & condemna-

]

bit , fi tibi blanditus fueris.

Quamuis autem in his omnibus non ofFende-

ris, quid prodeft tibi ? Nonne, qui offendit in

Y

vno , fá&us e(t omnium reus? Caue ergo, ne lu-

Qu

men,quod in te eít, tenebrae (int , fcito quia Do-

minus intuetur cor, & quod in eo tenebrae non

p

C0]

fint vllae.

Fode parietem huius cordis tui; ibi

£0f

videbis forfan abominationes peffimas ; accipe

£0j

Jucernam in manibus tuis. Surge ergo qui dor-

fü

le

mis, & illuminabit te Chriftus; furge velociter ,

Lort

& te ipfe fcrutatus, age poenitentiam füper tot

ef

peccatis, nec recogitatis ,imo nec notatis , in the-

tun

fauris tamen Dei fignatis & conditis, Roga eni-

Tat

xe ipfum Deum, vt te ab occultis mundet ; fed

hj

& tu gratia eius adiutus, re&tas facito vias, &

£

fequere deinceps viam re&am, quae ducit ad il-

li

]»m pacem, quae exfuperat omnem fenfüm, &

UIf

inde ad vitam aeternam. Cave & iterüm cave,

?h

ne tibi nimium blandiaris, nec innitaris pruden-

TU

tiae tuae. fed habe paftorem & ducem iuxtacor

"ii

Dei; cui docibilis fis corde; da & tu operam, vt

ante omnia opera tua serbum verax praecedat te; És an-

te omnem attum confilium flabile, Eccl, XX XVIl, 20.

Q

D

Quapropter nihil agas, quod confcientiae re&o-

di

que Dei :udicio non fit confentaneum , quod-

que iamiam moriturus feciffe nolles,

Haec erit

Qu

gloria tua ,

teftimon

h

ium bonae cOnfcienFiäe.

fl

K

Quic? optabiligs ?

ARTI-

8

P

ii

CLERI

63

TICOS

oX90693655( 65505 05 0506 959 0 69€5/€X0

laqueum

eecon

ARTICVLVS XII

latebra

DIFFICVLTAS CONFVERSIONIS . S ACER-

q te t

DOTVM,

ET SVMMFM EORVM DAM-

ydemnt

NATIONIS PERICVLV M.

vandis dignitas. Sacerdotum ,. fed grandis . vuina eo-

of

G

rum , fi peccest,. S. Hier,

Quum fint Angeli

ffend n

Dom'in!

IITDICI Dei, fcientes bonum & malum,

'0, It

quoda*nmodo Dii & vere filii excelfi omnes,ac

quiDe

gratiarum vbertate inebriati , quando ipfi pec-

brae not

cant, inexcufabiles funt.

Hinc fit,

vt eorum

; tüi;i

conuerfio fit admodum difficilis , üue quia tenet

' afclpt

eos füperbia, adeo vt omne confilium refpuant;

qui d

fiue quia deliciis affluentes, vitae afperioris la-

[ociter ,

bores perhorre(cunt ; fed, ficut fcriptum eft , in-

per t

craffati & dilatati recalcitrant; fiue quia in Scrip-

ine

turis exercitati ad. nullum Dominicae commi-

)

OQ,'& en

nationis tonitru expergiícuntur

INibil evgo ün-

t

.

polioilius , inquit D, Chryfoftomus , quam corrigere

Q vids,

eum , qui omnia fcit ;mam , quidquid terribile «[1 in Scrip-

l

turig

víu. vilefcit ; proptereae Clericus , fi coepevit eas

uct

U

enfum !

contemnere , numquam excitatur , *ot. illas timeat.

Oms

m v

vnquam vidit Clericum cito poenitentem ?. Latci delin-

pyuden

quentes facile emendantur : Clerici autem , fi Á inali fue-

iuxta t

vint, incorrigibiles funt.

lel'amaw

Heu, cariffime frater ! nonne & tu id ipfum

experiris ? Et vero frangitne cor tuum illa vox

yr1Lt

jl

Domini confringentis cedros Libani? Emollitne

duritiam tuam mors peccatosum peffima? Num-

quid te mouent alia tremenda nimis Dei oracu-

j, 0

paect

j

la, quae ipfe legis ac praedicas, & quaelaicos ac

rudes ad poenitentiam excitant ? Quomodo er-

go ad Deum conuerteris? quomodo effugies a iu-

dxcxo

L

4

64

REGYLRA

dicio gehennae ? Audi, audi D. Chryfoft, fic re-

]aud

&e concludentem: JVon temiere dico , vt affettus fum

d

ac [intios non arbitror inter. Sacerdotes multos e[fe , qui

attul

folui fiant , [ed multos e[fe , qui pereant, — Sic fentit de

D

cunétis Sacerdotibus.

Ecce nunc quid de Paro-

licta

chis fentiat idem S. Do&or.

Ziror..an fieri po[fit ,

n?

vt alquis ex. ReGoribus: fit [aluus, .A talibus verbis

h)

l

non formidat cor tuum? Hoc barathrum tibi im-

l

minens non effugies? Non contendes magnistuis

fti

fletibus & laboribus ad vitae nouitatem & inte-

NI

gritatem renouari? Non curabis poft acceptam

0

iuftitiam dignis & affiduis poenitentiae fruétibus

fci

in ea perfeuerare, vt nulla tibi deinceps domine-

V

tur irniiquitas, & ne quid deterius contingat tibi?

O ftupiditatem tuarn , damnationis aeter

lon

«

N

naeþrivae-

Nhi

nuntiam !

Ün

æg&ægagsgsgäagagag

n

u

CAPVT QVARTVM.

)

ünt

CBLIGATIONES SEV MVNIA ET EXER-

ten

CITIA CLERICIS OMNIBVS COM-

i

der

5 MVNIA,

Tüs

yit

COARTICVLVS ..

Tely

ZELVS PROPRIAE SALVTIS ET

l

f

PERFECTIONIS,

Y WRaec medicare, in his efto; baec meditare

b

W die ac nocte: num efl. nece[Jarium 5 boc eft

H

p

onpnis bomo.

Quapropter a te incipiat. confi-

C

devatto tia , ad te veuacaueris eam cum falutis fru&u; tu

Q

Wb fis primus, tu tibi vitimus , noimo tibi

germanior ,

[f

enico tnatris tuae. S, Bern,

Di

K.ia ergo, cariffime frater, fi multüm des a&tio-

Vt

.

ET

,inhoc non

d

9i, laudo te; fi confiderationi þihil

laudo.

d

CLERI

65

fl fien

ïhudo Idem. Nam , quamuis pracdxcauens Euan-

ftu n

gelium omni creaturae, quaimuis ieris & fru&tum

TAT

attuleris, quid prodeft tibi

fentit de

fi ipfe reprobus effi-

ciaris ? Qu'd prodett tibi, fi vniuerfum mundum

de ao

]uclem, animae vero tuae detrimentum patia-

t

ris ? Quam pro anima,tüa commutatior

yus Vertus

dabis ?

hi

Attamen , heu ! licet in vineis te pofuerint cu-

| gPN

ftodem, vineam tuam non cufítodis, tu te ipfe

n&n

negas, Jdem. Nonne animam tuam in vanum ac-

accoptan

cepifle videris ? Semper quidem dicis, fed ad

frü

fcientiam veritatis nunquam peruenis, O ftulte!

: domine

Verum, fi linguis hominum loquaris & Ange-

gat t

lorum , charitatem autem non habeas , quid es?

Daeprae

Nihil. Quid tandem audies, o ferue tibi inutilis

& nequam ? Quid audies? Audies & fentiesifto-

v

rum tonitru verborum, nimirum : Di/rede a me

operarie iniquitatis ; dtxz]iz &9 non . feci[ti ;

difcede , ex

l

ore tuo te 1udico, Qu]d poft tam formldabxlcm fen-

L

tentiam füpererit tibi? Quid? Fletus, & ftridor

CON

dent:lum timor hOl'l'lblllS vermis non moritu-

ignis aeternus

fem-

rus, ignis inextinguibilis,

piterna defperatio.

O coecitas lacrymis fangui-

neis deploranda ! O inconfideratio defolatione

defolans ipfam San&orum terram,

l

J

Dic , amabimus , cariffime frater, intellexifti

haec omnia ? Verum,fi haec intelligas , cur non

qeditat

primum mifíereris animae tuae , placens Deo?

TM : t

Cur animam tuam faluare non contendis ? Vf.

r:plü [au

quequo claudicabis in duas partes ? chuando

fmdll

tandem dices: Dixi, nunc cepi ?. Ex nunc ergo ad

:erm;nl

pietatem te ipfum exerce; pietas enim ad omnia

vtilis eft , promifionem habens vitae, quaenune

d i

eft, & futurae,

Es

Scia3

laufü

66

REG.VNMA

fan

Scias ideirco, quid tibi defit; & dum tempus

pet

habes, operare bonum; noli neghgere gratiam,

CI05 Y

quae data eíft tibi cum lmpoütxone manuum; ne

J,?

conformeris huic feculo; cum timore & tremo-

re falutem tuam operare; fequere ar&tam viam ;

T

tuum omni cura guftod: caftiga etiam cor-

fempe

d

Dis à)

tuum, ne forte, cum aliis praedicaueris , ipfe

reprobus efïïcmns; quaenam fatis magna fecuri-

p

tas, vbi pericliratur aeternitas.

f

Memento 'proinde. reddere teipfum tibi ; mec femper

vt

&f

dare attioni , fed confi demn(mz, aliquid tibi & cordis &

temporis feque[lrare S. Bern,

Vnde ad meditatio-

li

Thort

nem & lectionem , ad confcientiae examen, ad

animi recolle&ionem, ad cetera pietatis oHïc:a,

lein

& ad iugem in virtute progrefïum viriliter in-

erga f

cumbe.

flei

Tandem vide minifterium , quod accepifti a

ltüs

u

Domino, vt illud mplews fed prius adipifcaris

fcientiam San&torum 1tr31um tnonemus j vim in

Q

ET

illud facias , quia vim patitur regnum coelorum,

& violenti rapiunt illud,

Ad mortem efto fem-

digne

per paratus ; 5 nam fi Domino feruiasin fanctitate

fértje

tens

& iuítitia coram ipfo omnibus diebus tuis , tunc

aliis efficacius proderxs & fic teipfum faluum fe-

Q ft

Vtinam

curius facies, & eos , qui te audierint.

W (

haec omnia mtelhgere vellent Clerici ! Sed heu'

Lj

-

Haec omnià vfa vilefcunt.

ïel()f

fàCE

4y 6w

fl

ARTICVLVS 11

Qj

0«

PERFECTIO PROPRII STATVS

igä

uid a te, cariffime frater, exigit Deus, vt

illum vere diligere 2gnofcaris , vt ille in te

übx bene complaceat , & det tibi immarcefcibi-

lem g

loriae coronam ? qud ? Wt ferues eius

mat-

I

P

- d

CLERT

67

mandata,

Quid infuper a. te poftulat ?. Vt fis

ni temt

pratian,

perfe&tus , ficut ille perfectus eft. — Quid? Vt fa-

cias voluntatem eius, ficut ille defcendit de eoe-

1UUIP, T

& tremo.

lo, Patris fui voluntatem fa&urus, & illam fe-

cit : ideo miffus eft.

1 viam;

Vis ergo voluntatem eius

otam qor

femper & fecure. facere, ac fummum perfe&io-

iors il

nis apicem adipifci ? Minifterium tuum imple,

perfe&iori,quo poteris modo , in hoc confiftit

N fecur.

C *

fan&ificatio tua.

Haec meditar

,

in his efto ,

a n

vt profe&us tuus fit omnibus fecure manifeftus,

& fecurius coram Deo, Quid amplius exoptes ?

V artd

meditati

Iterum monemus, & idem monitum vfque ad

amen, ?

mortem , fi neceffe fit, infinuabimus tibi: incum-

be in minutiffima tui ftatüs munia; ne turberis

l OM'*»

rltet i

erga plurima, cariffime frater , anhclent alii ad

fplendida minifteria ; tu vero intra limites tui

ftatus, licet obfcuri

epiti4

erit regnum Dei.

, libenter quiefce ; ir;tra te

ipicris

Caue & iterum caue , ne Angelus Satanae

: m

yoelort

transfiguret fe in Angelum lucis, vt te feducat ;

of

digne ambula vocatione, qua vocatus es; euge

ferue bone; fis in haec pauca fidelis; haec enim

yig, £UR

agens , in his fidelis víque ad mortem, quae pla-.

cita funt Deo, facies femper ; morieris plenus die-

lum v

Vrnat

rum & diuitiarum , ac a vanitate tutus.. O quam

laete morieris ! Supra multa te conftituet mife-

Se]het

rator & mifericors Dominus,

Quam bonus If-

—

rael Deus his, qui illum quaerunt in fimplicitate

cordis füi !

OZ -

CU t a N

TL

n g n

A pes T

NS o ER

N

d o

NI

wA-

MM

TAACAWLTL

--

(TIS

ARTICVLVSJII

ï

Deus, j/

TU

HORAE CANONICAR,

am fcis , cariffime frater facrig 'in':'fïnte, tead ho:

grodt

!

ras canonicás quotidie recitandas füub peccato

;j ?l

mor-

f

68

REGVLA

mortali teneri ; infüper ad illas recitandas digne,

»e J

attente ; & deuote.

Caue ergo , ne opus tanti

nen !

momenti omittas, aut perfun&orie peragas, Me-

cun T

mineris multos Sacerdotes damnatos, non qui-

t ver

dem duntaxat propter omiífum Officium , fed

terori

. propter male recitatum.

Time, ne, ficut Pa-ï

yofie

tres tui, ita & tu.

L

tlloq

it:

Quapropte: ante hanc diuinamïorationem

praepara animam tuam , fcope fpiritum tuum, ac

u5j

ftude recolle&ione animi interna diuinum prae-

Ts

uenire Officium, ne fis quafi homo, qui tentat

tlb

Deum.

li

Píalle Deo tuo; & vt iucundum fit ei eloqui-

integr

- um tuum , p(alle in confpectu Angelorum , pfalle

1äcan(

fapienter , pfalle fpiritu & mente; fi ores lingua,

flin

item

mens tua fine fru&u eít, & de te bene propheta-

tur: Populus bic labiis me bonorat, cor autem eius lon-

niü W

Qs i

ge eff a me,

Caue, ne oratio tua fiat in pecca-

tum.

Recollige interdum mentem , & renoua

fanr

faepe attentionem ; vim in illud facias, vt fis at-

pot

tentus : recitare enim Officium cum diftra&io-

HOQ ;

nibus dire&te vel indire&e voluvtariis , eft ad-

Mc

Amodum periculofum ; quid loquimur ? Eft pecca-

äün,

tum mortale.

Quare? Quia oratio fine atten-

[

&

l

- tione non eft oratio, fed orationis fimulatio.

Ti

- Quoties tamen hoc adiifti periculum , recitan-

hæm

da lioras poft ferias feculi follicitudines non

tm

depofitas, &. hinc continuo reuiuifcentes, vel

l

inter confortia vana & rifus facetos, vel inter

pra

externas occupationes animo femper & cordi de:

Mer

. fixas , vel inter alternas confabulationes, vel

pün

propter nimiam praecipitationem & naufeam ,

0f

vel propter taedium & ofcitationém, vel ob ne-

Doen

iaf

: 2is

on-

älwäm

ropulfandi animi diuagationes ?N

ne

llss |

ln D

"

pl

CLERL

69

fidas dj

ne baec omnia impediunt interdum. attentio-

Opus a

nem ! Ecquid ? Ipfi fan&iffimi viri orantes foli

tapas, Me

cum Deo foólo vix a diftra&ionibus liberi funt ,

. D0n i

tu vero homuncio, tu, qui vel ipfum vitae in-

oum, f

terioris nomen ignoras, füperbe praefumis, te

, lt

poffe digne horas perfoluere inter tumultuaria

colloquia, confortia, negotia, & fomnia? Veré

a Satana te tentari finis ; vere ipfum Deum ten-

- Ondtonm

fn tum, t

tas 5 Vere peccati mortalis & aeternae damnatio-

iium p*

nis periculum incurris, — Et deinceps non caueas

"t

w

tibi ? O excors!

qui fel

Infüper recita Officium diftin&e, continue ,

t eielon

integre, & ordinate.

Diftin&e, ne verbum ma-

Y

a

fticando, vel exiliter proferendo , vel nimium

tüm, pfa!;

yes lg

feftinando dicenda confundas.

Continue , vt

interruptiones in eo non facias interloquendo ,

] pïophffä'

m t

nifi vrgente neceffitate.

Integre, vt de dicen-

dis pihil omittas.

j n þem'

Ordinate denique , in fub-

ftantia , tempore, & modo exequi ftudeas ; poft-

i & o

ULL

pofitiones , implicationes, variationes facile

non admittas ? S, Bonauent,

j di(lra&fq'

iïiis ! eü u

Modeftam quoque totius corporis compofitio-

pf

nem, quam rubricae, & Dei tremenda , quami

alloqueris ; Maieftas exigit , prae te ferre fatage,

ümümol

Haec omnia funt imagines fidei ac pietatis , &

fhgnacula religionis, 7»id4. Hinc S. Carolus to-

tum Officium flexis genibus recitabat,

d no?

'Tandem tempus congruuim ferua; nec facile

ïfcenïeäg V':'

praeter neceffitatem horas peruerte S, Bonavent,

Memento S. Seuerinum referri in purgatorio

a?

punitum , propter anticipatum ob negotia aulae

tont« "

horarum tempus,. Heu ! quanta tibi imminet

' naul'ö'im!

pr

poena propter hanc & alias foedas inordinatio-

] VCI

fr

IN

nes ! Vae tibi! fi praeterita non lugeas, & futura

[

non praecaueas,

AR'TI,

—

-

N

7o

REGYLA

æææææææoæææææw

ton

ARTICVLVS IV.

C0l

)

FREQVENS MISSAE CELEBRATIO..

ftt

J

uare nos fumus Sacerdotes in aeternum fe-

(4

cundum ordinem Melchifedech ? Nonpne,

file ]

vt offeramus panem & vinum, & vt , fungentes

D

tudn

Sacerdotio,habeamus laudem in nomine ipfius?

tritsd

Haec eft mens Concilii Trdentini Seff. XXIIL,

ao

C. I4. , Vbi dicit.: Curet Epifcopus, vt Sacerdutes

Jfaltem diebus Dominicis ac fefiis folemmibus MiJas ce-

qu

lebrent, Huc fpe&ant illa Conc, Mediol. verba?

fii;]

[2 u

Qui Sacerdotes. eflis,.

:mz;[]äe facrificium facite fantte ac

üu,fg

veligiofe.

LT

Quare? Quia Sacerdos non legitime impedi-

üll! gl

tus celebrare omittens, quantum in fe eft, pri-

ust fan&am Trinitatem laude & gloria , Angelos

ET

d()mx

laetitia, peccatores venia, iuftos fubfidio & gra-

T'ünt

tia, in purgatorio exiflentes refrigerio , Eccle-

fanà

fiam fpirituali Chrifti beneficio, & teipfum medi-

cina & remedio contra quotidiana peccata &in-

Fo

firmitates, Beda.

hi

.Quot tamen füunt Sacerr.iotes,'rqui pingue be-

Vgad(

neficium poffidentes , raro celebrant Miffam , non

d*gnu

quidem prae humilitate, at potius prae naufea ,

btïeg

Iw,ïe

& quo liberius conformentur huic feculo ? Sed

heu! nonne illa diu protra&ta Mifíae celehratio

aliquem illius contemtum denotat ? Nonne gra-

lag

ue detrimentum infert animae ipfius Sacerdotis?

UT

Nonne maiorem inducit peccandi licentiam ?

Then

Nonne interdum pufillos fcandalizat ? Inde tan:

Áüp

dem accidit, vt diu elongantes fe ab altari, non

tf

Wt n

habeanc vitam in fe, & tander pereant.

Quot

um

ii

CLERX

.71

VAV

(juot funt :etiam Cl,erfci, qui folius indigentes

tonfürae, vel ordinis Sübdiaconatus aut Diaco-

conatus, vt augeantur beneficiis, non curant ,

m

imo refpuunt afcendere ad Sacerdotium, quo ef-

frenatius fecundum carnem viuant; & qui tamen

um fe

prae ignauia, prae faftidio, & prac falfa humili-

tate rarifime accedunt ad facram Communio-

! Nonne,

nem,vt non arceantur a praua viuendi confuee

fungents

ie hr

tudine? Ecquando aberit a loco fan&o illa abo-

minatio defolationis? aberit & illud feminarium

[ XNII,

Surdtt

malorum,

Mjue

j verti

Si optarit. facrofantta Tridentina — f'ynodus , ot in ftn-

jefmit

guls Miffs. fideles adflantes , non. folum fpwrituali affe-

Qu , fed Sacramentali Eucharifliae perceptione / com-

emunicarent, quo ad eos fanti:[]mi buius Sacrificii fru-

; impedi-

us vberior proueniret. Se[f. X X1I. c. 6.5 quando ma-

eft, vt

gis optare videtur, vt hi, qui ftant affidue in atriis

h guo

domus Dei fui, & qui fe eius obíequio mancipae

W X gn.

runt, faepe communicent, vt de Deo faginati ,

f'ïo j ECC)?

fanécti in dies fint, quoniam ipfe fanétus eft?

füm T

g

Forfan, dicet aliquis Sacerdos aut Clericus,

baecomnia vera funt , fed heu! non fum dignus,

vt adeo tremendum tractem myfterium? NNon es

rdd

dignus ? Quis dubitet ? Ecquis eft dignus? Si ba-

Ai[fämaf'on

beres ZIngelicam puritatem , & éam fan&i. loannis Bap-

tiflae , non effes dignus boc. Sacramentum Jufcipere , nec

eculü? C

tra&ave ; non enim boc debetur meritis bominum , quod

eet

bomo:confecret , & trattet. Cbrifti Sacramentum , C5 fü-

Va f*

wat in. cibum panem adgelorum, 44 Kempis. ^ Atta-

o

men vult interim Dominus, qui fua benignitate

Iicentiäm J

fupplet, quod ex nobis deeft , vt fincero cordis

affectu & reuerentia , non ex arida confuetudine

qn

jltall

aut neceflitate , tantae actioni pletatem praepa-

i

remus,

QU

Jl

1*

REGVLA

remus , & vt deinde adeamus cum fiducig'ad thro-

Dor

dul

num gratiaej; hocrvult? & praecipit Dominus

Tefus.

dem.

Á

Xi

'Tu autem, cariffime fr

ater, prae humilitate

f

]

|!

accedere non vis ? & interim Chrifti praeceptum

tbi

(

de obferuantia huius Sacramenti contemnis ? I«

Qd

terim has eius minas parui pendis: ANifi manduca-

ueritis carnem. Fiii bominis &7c.? Interim fic viueré

tim,

eub

non fatagis, vt quotidie merearis accipere? Quin

imo inordinate viuis? Praeclara humilitas ! Imo

Qu

gil

potius

deteitanda & odibilis coram Deo & ho-

HU

muinibus

hypgcrif?s ! O monftruofa humilitas !

(01]

Accedere quidem indigne horrendum eft iudi-

ln

TIGaCE

cium ; fed non accedere ex falfa humilitate, vel

A

notabili negligentia , vel contemtu , damnaþilisx

eft culpa. Beda,

ldl

as

Abüt etiam, vt probemus temeritatém peri«

d

U

culofam plurium Sacerdotum ,

qui ipnterno cor.

Um

poris

animique languore voluntarie laborantes,

dom

& variarum i

lecebris voluptatum libenter fer-

TP

]

:

rifti febrientemanu attingunt,

