uientes Corpus Cl

hos Sacerdotes , qui

S. Znbr. Profe&to dolemus

non diiudican

tes corpus Domini fere quotidie

i

pter nummum , turpi po-

und

celebrant, non tam pro

tius vfü, quam amore

& fpiritu diuino ; & qui

N

Jam praecedentis diel ru-

lu

:

adhuc cibos, vel crapu

&antes, orimo diluculo confurgunt ,

& altari fe

1g

prü

fitunt, vix le&tis matutinis horis, fiue praeuia

[

aliqua oratione; ficque celeriter, curfim, pet«

fünétorie omnia peragunt, ne diftributione ca-

Qua

ld

reant, Vtinam hi tepidi & mercenarii Sacerdotes

DUIIT

hoc &Apoftoli praeceptum

diligentius obferua-

£0j j

NNefiat eis menfa

D

4]

rent: Probet autem Jeipfuin bomo, &9 6,

Domi-

At

d

CLERI

(3

TOU

Domini in laqueum, in 1"etributiones,*'& in fcan-

D'omini

dalum; & ne tamdiu imbecilles, iudicium tan-

dem fibi manducent & bibant infcii,

Verum, cariffime frater! fi., Deo

ymilitate

propitio ,

ecepturm

nihil tibi confcius fis;. fi cupiditates vel minimas

wis ? It

tibi dominantes refrenare-contendas, quare eua-

cuas diuium cultum & latriam Creatori debi-

inndte

(eviuete

tam, ingratus de beneficiis? quare te priuas fru-

r Qun

Gibus ex facra communione prouenientibus 4

uae funt peceatorum remiílio, fomitis COUCU.

jeas. ]i

jeo & bt

pilcentiae mitigatio , mentis illuminatio 3 lnbes

il

rior refectio, Chrifti & corporis eius myftici in-

corporatio, virtutum roboratio, contra diabo.

1 e il

lum armatio , fidei feruitudo , fpei eleuatio, cha.

1408 [

ritatis exercitatio , deuotionis augmentàátio, &

amrabli

Angelorum convitatio? 8, Bonauent, Quure pr

qe

falfa tua humilitate fideles a facra communione

arces, quos tuo exemplo compellere ad intran.

m peï'l-

dum deberes, vt faepe & feruenter celebranti.

em C

um vel communicantium multitudi

ue impleatur

jportt

domus Domini, & fint- filii eius fi

cut

noueii.ag

p

oliuarum in circuiäu.menfae coelefcis?

at

A

00

M

An credis Deum magis tua humilita;e g]bri-

ficari ; tuamque ac fidelium animam maiori pin.

p quOUm»

tutpi f

guedine repleri , quam. hoc diuino Sacrificio &

Saàcramento ?

01

Ü

?sne humilior, quam S. Apofto.

lus Andreas, qui tamen Ágnum immaculatum

jg did

& al

in altari quotidie immolabat ? Esne humilior -

prudentior, quam $. Ambrofius, quam S. Tho-

T

mas Aquinas , quam P. Laurentius luftinianus, &

(f pfï

ytioa

quam innumeri alii, qui nullo'die facrificium Deo

offerre neglexerunt ; non quidem arido vfu,

torpida intentione, & perfunctorio modo , fed

T

ex impulfy diuini amoris & diligenti praeparatio-

Lteis m(*ü?

ne?2

fyott

R,E-d4G V LUA ;

74

ne? Nonne his exemplis & aliis rationibus al- .

[

latis deuoratur fapientia tua ? Verius dicamus:

tll

nonne propter transgreffionem Dominici prae-

t

cepti, propter fcandalum & fterilitatem animae

D

tuae, in peccati & mortis barathrum , falfa hu-

Mu

—

militate excoecatus te praeceps detrudis ?

Id

Vae illi! qui fuo fenfu hac in re""pärtinaciter

T

abundat, & qui non manducans, manducantem

bit

iudicat & fpernit,

Nonne audiet & fentiet pon-

dus iftorum verborum $ Siquis mundus eft , &5 ta-

W

men non fecit pbafe , exterminabitur anima illa de popu-

[

lis fuis, quia facrificium mon obtulit. Domino tempore

p

fuo. Num. IX.13. Etiftorum: Dico wobis, quod

l

neno virorum illorum , qui vocati. funt , & qui ceperunt

al

fimul. omnes excufare , guftabit coenam meam, — Lucae

&

XIV, 24. . Qui legit, intelligat, & timeat.

Idi

N

FENO N LIAN) TN UI IN E

1

?E..M..M.—QLMG.JX.JQ— ^

AE e e e- s

Q

ARTICVLVS V.

(r

tj

EXERCITLA ANTE MISSAE CELE-

BRATIONEM.

(hq

MowrTA SarvrTrs,

(ti

Qu

aratur nobis menfa -Domini , in qua fecit memoriam

D

fuorum mirabilium , obi diuitias diuini fui evga bo-

"

mines aworis velut effudit , & in qua ipfe fa: &itatis au-

]i

Gor fumitur tanquam antidotum , quo liberemur a culpis

(

quotidianis , &5 a peccatis mortalibus praeferuamur. d r

1

dent. erum vnde fit , vt mos , qui diuma my[leria to-

!

ties frequentamus ,. fomus infirmi , imbecilles, &g dor-

Ü

wientes wulti? Pndefit, vt nos, qui panem ZAngelorum

!

toties manducamus , dele&temur filiquis porcerum , fiamus

forfan propter peccata occulta & aliena. vei coxporis

!

ieta-

Janguinis Civifli, & vt hqbgnzes quidem fpeciem p

Qu

Lis ,

»-

s

!

-

"

3.

dl

CLERWEL

7

Ybus 2«

iig, veritatem autem eius abnegantes , iudicium tandem

Tcamus.

nobis inanducemus & bibamus?

Heu ! nimirum , quia

i pne

| animie

obiter & funttorie opus. grande gerimus , fu. potius &

turpis lucri gratia, quam affeu ducimur , mon diudican-

fala hy

?

tes corpus Domini.

Caueaimts , carilJima fratres ,ne lu-

j

$

men , quod in nobis eft , tenebrae fint ,

mus baec graui[ma verba,

quapropter cogite-

[

tinaciter

cantem

Grande opus, neque homini praeþaratur ha-

Yi

bitatio, fed Deo;

Pauete ad Sanctuarium me-

e/i 1 8 l

um.

Maledictus, qui facit opus Dei negligen-

ter.

IT

Sacerdotes fanéti erunt Deo fuo, & non

polluent nomen eius; incenfum enim & panes

j la

Dei tui offerunt, & ideo fanéti erunt

*

Probet

ij a

autem fe ipfum homo, & fic de pane illo edat,

, L

& de calice bibat ; qui enim manducat & bibit:

jl

indigne, iudicium fibi manducat & bibit,

Á

3

Memores. etiam iflius , quod ad.mos fpe&tst : Mun-

damini, qui fertis vafa Domini; ita, vt nullus fibi

confcius peccati mortalis, quamuis fibi contritus videatur,

lELE'

abíque praemi[fa fJacramentali conf«ffione , ad facram Eu-

charifliam accedere debeat. Conc, Tvid,

uin imo pec-

cata venialia , quae contrifLant. Spiritum | fan&um , &

quae *beriorem: buius Sacramenti fru&um praepediunt ,

TU

lugeamus , & ea , tanquam a facie colubri , fugeve co-

nemur.

M grgd l

FHoc Chriflus Dominus. docuit , quum dif/cipu-

Wa

dorum pedes lauit , antequat veciperent & manducarent

corpus eius,

Denique quamuis adeuntes cum fiducia ad

TAU

tbronum gratiae, babeamus veflem muptialem ; attamen

operae pretium , «t atiualem aniti deuotiouem omni cura

t

j

excitemus , ot gu[zare && videre po[[mus ,

j 5 L

quam : f[uauis

A

fit Dominus,

TY

1]

Proderit etiam weditari. fapienter : Quis üf, qui

ii

(0

a

in Sacramento venit; ad quos veniat 5 quare;

quomodo;quoties veniat? — Effundamus coratm il-

uil

W'

lh

2

lo

26

R E GV I/A

1u

lo corda noflra : cum fimplicibus fermocinatio eius, .Eum

ergo quaeramus in fimplcitate cordis noflri; $ quum va-

R&

Ti

rietag avceat f(l/hd um ex crebra vnius. é9. eiusdem prae-

parationis vepetitione oriri folitum , adbibeamus , [i [piri-

t0c

tus Jpiret , breues fed ignitas a[pirationes , velui diierfa

j

(&de

fercula in eadem menfa fcd corde potius, quam ore pro-

ferendas,

His ignitis afpzrat,ombus identidem per. diem

&j medias inter. occupationes elicitis , faepe magis condi-

iur pielatis opus , &g. ardentius inardefcit animus , quam

pu !

jrolixis ovationibus €2^ exercitiis.

Da amantem

,6€

fer

Jentit quod dico; da defiderautem 5 da efurientem ; (la in

hun

bac [olitudine þeacförm(mtem atque f itientem , &j fonteim.

p

aeternae vitae fufpirantem 3. da talem , & fcit quid dicam

VL t

Jf autem frigido loquor ; nejcit , quid loquov.. S, Auguft,

Óf |

Excutiamus , fratres carif/mi, puluerem terrenum , &

Wre

fpiritu femente; P corde & animo paruuli, ifiam jequa-

n

snur metbodum & praxin,

l. Intentio rectificanda.

II. Chrifti Paffio memoranda.

IlI, Amor excitandus.

U

IV. Humilitas concipienda.

Ti

V. Affiftentia San&orum h'ic'ltanda.

Qu

T0

Aitus iaculatorii €s' igniti , quos de corde expedit eli-

cere mane ante MifJam , inter 1pfa. megotia , inter confe-

W

T

fiones audzendas, e9 mter ceteras tniniflerii. funGtiones

implendas.

Cogita , Zfngelum cu[lodem te fic alloqui & moneve,

Ecce! Magifter adeft , & vocat te: feftinans

ni

[

defcende, quia hodie in domo tua oportet illum

inanere,

fi

Haec eft dies, quam fecit tibi, exul-

tes & laeteris in ea, Ecce S»onfus venit, exi

Nc

be.

obuiam ei: veni & properas mirabitur & dllata-

bitur cor tuum, Ecce! Rex tuus venit tibi man-

110j

fuetus ; holocaufta medulla ta offeras illi, vt do-

mum

sE

CL ERN

, Em

mum tuam fcopis mundatam inueniens, hanc be-

nedictionibus dulcedinis repleat

Q fifcires do-

quumot

m jr

num Dei , & quis fit ille, qui venit ad te! quan-

.Ifir-

to celerius properare$? quanto feruentius prae-

parares cor tuum in aduentu illius?. Verum ac-

i uerjt

cede

& iluminar

j d pn'f

mpedm

Excita fidem

Ed

ngi a.

O IESV! tuip(a veritas dixifti : F/oc eff cor-

Iuj um

Credo , Domine , vere tu es Deus ab-

pns meum,

(Qnon G,

Íconditus; tu es Clmfïus Blius Dei viui, qui in

ins i

hunc mundum venifti, & quer paftores & Reges

& n

procidentes adorauerunt, Adauge fidem meam,

yud Qj

vt te cognofcens IEKSVM Chriftum , praeparem

$ AJ lul

cor meum, acea, qua potero, te recipiam re-

Wlmm )U

uerentia & humiilitate ; pr aeftet fides fupplemen-

in r

tum fenfuum defe&ui

Deum | adova,

Rex regum & Dominus dominantium ! Do-

minus Deus & Deus meus! Rex meus & Deus

meus/ 'Tu folus altiffimus, & fübftantia mea tan-

quam nihilum ante te.

lelRegl feculorum im-

|

)

mortali, foli Deo honor & gloria.

Adorote vt

l Jïlo!fi l

principium & finem; omnis terra adoret te &

itr o

pfallat tibi. Adorate eum omnes Anpeli eius, &c.

j j'w:ïheneä

"Admirare

Magnus Dominus & laudabilis mmls, qui pa-

?nm

rafti in dulcedme tua pauperi, Deus! Quam fua-

» ] f mf"

uis eft Spiritus tuus! Caro tua vere eft cibus, &

'Ortet m

fanguis tuus vere eft potus.

O res mlmblhs !

tibis W

Reuera non eft alia natio tam grandis, quae ha-

vent, ?

beat deos appropinquantes fibi, ficut tu. Deus

T (l*

nofter ades nobis.

*

t

O dulciffine IESV! vnde hoc mihi , vt tu

HIO

Q-

il

F3

gU

"

N

78

REGVLA

Dominus meus venias ad me? Quis ego—fum, Do.

o

mine Deus, & quae domus mea? Si enim coe-

E.

m

VIL

lum & coeli coelorum te capere non poffunt,

0r

quanto minus domus haec* Quid eft homo, quia

f

magnificas eum?aut filius hominis , quoniam vi-

neli

fitas eum? aut quid apponis erga eum cor tuum ?

nitt

Quam bonus 1Ifraél Deus! -

Gm

n [piritu bumilitatis accede ad Deum, qui bumilibus

indig

dat gratiam.

Ti

Tu Rex coeli & terrae, San&us , Svn&us,'

M

San&us,in cuius nomine omne genu fle&tatur,

]

tu ad me venis , qui puluis füm ,& cinis? Tu me

p

inuitas pauperem , feruum, & humilem? Quis

audiuit vnquam tale?

ff (j

(f

Tu candor lucis aeternäe, tu ad me venis?.

D

ad me, qui apponens iniquitatem fuper iniquita-

qu j

tem, millies te mihimet ipfi crucifixi? Confufio .

faciei'tuae cooperit me.

pais

d |

Exi a me, Domine, quia peccator fum ; vere

p

non fum dignus, vtintres fub te&um meum;

t

1jj

quin imo non fum dignus vocari filius tuus , quia

la

peccauiin coelum & coram te, gratiam tuam,.

Wt

tuumque Sacramentum in vacuum recipiens, &

lii

ii

feruire te faciens iniquitatibus meis..

*

])0 r

Exi ergo a me, Domine! Verum fi propter

LE

nimiam charitatem tuam , defiderio defideres in-

trare in cor meum, tu Domine, qui ornafti coe-

qu

los, faccor meum immaculatum, vt non con-

Thr

fundar; afpice in me, & miferere mei, o Deus

i

mifericordia mea !

"Iccede ad Dominumn cum tremore.

fim

. Hortaris nos, o IESV,, vt frequenter come-

damus panem, & bibamus vinum, quod mifcuifti

lete

no-

EE

CLEWN:

79

fum, D.

nobis; fed /Viciiïïm tuae feueritatis exempla me

nim coe

abíterrent.

Nonne metuere debeo, ne cum

poiïunt,

Oza & Bethzamitis peream ad contactum & con-

00 QUi

fpe&tum arcae fanctiffimi tui Corporis? Timeo,

Voniam Y

nehabeam veftem nuptialem, & ne ea exutus

oor tuum

mittar in tenebras exteriores. EÉcquid ergo fa:

ciam mifer? Si me elongauerim a te,. peribo i

hst

indigne manducauerim & biberim , iudicium mihi

manducabo & bibam; quid faciam? Vndique mi-

hi funt anguítiae , & quid eligam , ignoro.

| Sus

fletntr

! Curiffime in Chriflo frater ! [pera in Deo, gaude in

lESV tuo, qui non venit vocave iu[Tos., fed peccatores ;

i? Tom

vocauit. ad coenam agnam pauperes ac . debiles , coecos

a? QU

ac claudos $ bos compulit intrare; ille et 1ESVS. .Mo-

dicae fidei, quare dubitas? INonne bonitas eius. prae[la-

e Tefii

bilis eft- f4per. malitia tua? . Surge igitur. &2 veni, tu,

juiquie

qui laboras && oneratus es ,. idle reficiet. te,

Ecce tibi

Confulio

panis coeli aduer(us omnes , qui tribulant te5. vere trepi-

das timore, obi non e[l timor ; accede cum fiducia 5 cul-

pae quotidianae, quas ille permittit ,ot. fis feruens & bu-

yt. veti

Y menm.'

wilis corde , mon debent te ab[lerrere , praefertim fi-ab-

Suvge veloci-

t

fit affetts , & adfit; uincendi conatus,

ter; evandis enim tibi veflat via ; comede, vt in forti-

jm i

tudine cibi illius ambules ofqgue ad montem Dei 3. bot ci-

Cipieüïs '

bo confortatus , ab inimicis faluus eris, & viues in ae-

ternum,

O vwerba bona! O verba cenf[olatoria !

j prOPFïf

Laetatus fum in his, quae di&ta funt mihi:

(ideres ?

ndft t

quare triftis es anima mea, & quare conturbas

me? MNonne audifti vocem dilecti tui pulfantis ?

200 CQ

Annon te ad fe fuauiter trahit ? . Quid times ?

o 19

O IESV'! quisintelligit mifericordias tuas? Quis

fimilis tibi ?

7

Nunc fcio, quia areret cof meum, & praeua-

(er

at

leret inimicus meus aduerfus me, fi obliuifcerer

dïl

CO-

jj

E 4

!

Í

540

GRZOEG4GCOVOIAA

comederepanem meumt: igitur introibo ad alta

h

re tüum,

fà

Ícius ero.

quoties, te propitio, nibil 'mihi cqnæ

iE

l

O IESV , refugium meuml.' ad quem irem?

Tu folus verba vitae aeternae habes, tu folus

confolaris nos in omnitribulatione noftra. Vnus

ergo fit dolor meus, hac efca priuari, S. Chryfoff.

Fiducialiter agam in te, & non timebo, o

U?U

ii

saluator mi! TTu es fpes mea, tu os vita animae

fe

meae 5 beatus bomo, qui fperat in te!

4

W

Accede ad Dominum animo contrito,

Q

ii

Tnfelix ego homo! Tibi foli peccaui, Quid

T

vilius? Quinimo iniquitates meae multiplicatae

funt fuper capillos capitis mei, Vae mihi! quum

Ul

i

effem notus tuus, dulces tecum capiens cibos 5

Q

magnificaui fuper te fupplantationes., nec cog-

jioui tempus vifitationis meae; ego nequam fui,

quia tu bonus, Quid deteftabilius ? : Quis ergo

Ut

dabit capiti mco aquam, & oculis meis fontem

lacrymarum, & plorabo die ac no&te? ;

Ej

Doleo, Domine, quia peccaui nimis in vita

li

mea; doleo de peccatis , quia bonus es tu, &

li

IU

quia non Deus volens iniquitatem tu es; doleo

propter te, o dileGe mi; fed quia parum doleo,

)

maxime doleo$ doleam vehementius, Miferere

q

mei, Deus, quoniam in te confidit anima mea;

)

ab occultis meis munda me , Domine, & ab alie-

nis parce ferno tuo ; & quamuis , ut confido,

M

jam mundatus füm , amplius laua me ab iniqui-

m!

tate mea , vt introire identidem poffim ad altare

tuum, vbi, vt confido, renouabis iuuentutem

incam: ne confundas me ab expe&atione mea.

5Xl

erit

&

Nolo amplius peccare , etiamfi oportu

me

CLETMs

81

ad a

me millies mori. Deducat me, ac teneat dexte-

nihi coh

ra tua, Domine IESV ; diffidam mihi, & fidam ia

te, qui cognofcens ügmentum no&rum das for-

r ireg

ütudinem plcbl tuae.

folu

Dilige Dominum I ESV M.

i Vnus

O dulciffime IESV ! deliciae tuae funt efle

$ Oj

cum filüs hominum.

Sacramentum hoc inftitui-

tf0e00, 0

füi , vt cum illis effes vfque ad confummationem

£a at

feculi

O IESV! tu me amanter inuitas ad tu-

|

um Sacramentum, vt manducans hunc panem,

l

'

qui confirmat cor hominis , & bibens illud vi-

num Oermmans VIIGIDCS maneam in te $ & tu

ui, Qu

in ITI»., ac viuam in aeternum.

Dulcis amor !

fid

f quut

quis non diligat te, O totus defiderabilis ? Ana-

themailli, qui non amat te, o totus dmOr, o

ns 0051

totus amabilis !

nec C0f

O ignis, qui femper ardes

& nunquam ex-

quamï h

Jus «

tingueris , accende cor meum ! O amor! da, vt

anima mea liquefiat tni amoris igne

Q IESV

!s fon&ï

?

amof mi! pone me vt fignaculum füper cor tu-

um, vt fignaculum fuper brachium tuum, quiàfor-

mjuUE

tis eft vt mors dilectio. Diligo te, o dilecte mi, ex

| 0 d

toto corde meo , ex tota anima mea , & ex totis

6 $ D dQXPO

viribus meis; diligo te, o fortitudo mea, o IESV f

il dO Ü

quia es totus amabilis, & quia prior dilexifti me.

Mifertt

Moriatur cor meum , f non viuat amore tui

if me"'

Ecce , voluntarie facrifico tibi

& praebeo

&bi*

cor meum; omnia mea tua funt; fis tu dile&tus

wnfmw

meus mihi, & ego tibi.

Quid mihi hac mutuá

qb mïq»

dile&ione carius ? quid tuihi fuauius ?

j u1

Juentw

O Deus charitas! o vita animae meaef dili-

gam te, non verbo tantum & lmaua fed opere

one ?

il

l

& veritate, Idcirco paratus fum & non fum

d

tüt-

QPOI' M

n

(

1*5

RECV LA

turbatus, vt cufítodiam iudicia iuftitiae tuae, &

l

anunam meam ponam pro te.

fi

O amantiffime IESV ! Vtinam nec vita. nec

T

mors feparent me a charitate tua!

Diligo etiam

conl

proximum meum ficut me ipfum : diligo & ini-

micos meos proptel te ;

ne Ratuas ilis vllum

gud

peccatum

L

p

dem

"rdenter de,zdera, quem diligit anima tua,

que

&e

Quam dile&a tabernacula tua , Domine vir-

tutum! Concupifcit & deficit anima mea in atria

fie,

tua; in te, Rex meus & Deus meus, in te exul-

del

tant cor meum & caro mea.

O panis Angelo-

Bü

rum ! quo faepius edo te, eo ardentius efürio

pana

Quemadmodum defiderat ceruus ad fontes aqua-

QUi

rum, ita defiderat anima mea ad te , Deus ! ita

ho

fitit in te anima mea, o defideratus cunctis gen-

&q

tibus!

qu

Quid mihi eft in coe]o & a te quid volm fu-

per terram? o Deus COI'dlS mei, o centrum ani-

114e meae! Quam bonum eft adhaerere tibi Deo

Veni

meo! cetera vanitas & afllictio fpiritus.

ergo, & noli tardàre, 0 requies mea, & dulcis

hofþcs animae meïc' anima mea ücut terra fine

aqua tibi; fed apud te eft fons vitae ? veni, o

IESV, vthauriens ego in gaudio de fontibus

Dor

tuis aquam falientem in vitam aeternam, non

fitiam in aeternum.

Tur

V

O IESV,, fru&us benedictus ventris Virgints

Mariae! in toto corde meo exquifiui te

Veni,

pei

W

veni, dile&e mi , veni, & iam me nemo defpiciat

lU

O IESV, Pater orphanorum, lIudex vidua-

rum, & defenfor vitae meae! vide afflidionem

9]

incam, quoniam

ireumdederunt me mala, quo-

fef

rutm

"s

—

EE

CIL/E G

83

tüde, t

rum non eft numerus.

Veni, Domine IESV !

falua de ore leonis & de neceffitatibus animam

12, Det

meam ; fi tu Deus pro me, quis contra me ?

00 etamm

Ecquando confolaberis me, o Deus totius

confolationis , & conuertes plancótum meum in

50& n

lus vium

gaudium mihi? Si moram feceris, expe&tans ex-

pe&abo te quidem Dominum meum ; fed tan-

dem vrgebo me ipfe, vt te inueniam & teneam,

(l

quem diligit anima mea; tunc plenius gaudebo

& exultabo in te IESV meo, Exurge ergo Chri-

fRife Y

1104

fte, adiuua me; anima mea exultabit in tej &

[ fe ex)

delectabitur fuper te falutari meo 5 plenum erit

gaudium meum. Veni refugium meum, veni:

AnUFm

s efif

paratum cor meum, Deus, aut faltem, o IESV ,

[e5 aqut

qui fan&ificafti tabernaculum tuum ,praepara ip-

[

fe cor meum$ praeparationem cordis mei audi-

U$

(f £a

etauris tua , & mirificabis m1fencordns tuas ,

quae a feculo funt,

«

3O0z3 a E 3 Dez ao a Seyt. fö*'w:z!&:fæ

m ab

CONSIDERATIONES V'TILES

Ó tle€0

DiEe DowrNICA

Confidera. Cbriflum vt Repem.

&auu

Rex 0entlum & defideratus earum!

Tu

terraW

folus es dignus accipere diuinitatem & ho-

: qu, (

norem

foroi

O Rex meus & Deus meus! bonorum meo-

i, ^

rum non indiges, & tamen defiderio defideras,

vt Pafcha nouum manducem.

Eia ergo, o Rex

s Vi

pacifice, procede & regna; dominare i m medio

" Va

inimicorum tuorum. Adueniat regnum tuum , o

ii

Princeps pacis!

Nonne tibi fübie&a erit anima mea ? Imo ,

ex V]d

o Rex regum , obediens ero tibi vfque ad mor-

ridios

[3134 qü

tem; da,quod iubes, & iube, quod vis

f

F E-

94

REGVLA

F.re-mr &XE

ati

Cus

Con/z'dem Cbrz'/ium vt Patrem,

(

O Abba, pater! Tu vides , quomodo mife-

reatur pater filiorum fuorum, Nemo tam Pater;

|

quam tu ; manus tuae fecerunt & pla(mauerunt

jriü

me; redemifti me in fanguine tuo , & cibas me ex

Q

nim

adipe frumenti , nempe corpore & fanguine tuo.

Grandis mifericordia !

fita

O Pater mifericordiarum , qui non vis mor-

tion

tem peccatoris, fed vt magis conuertatur & vi-

uat: veni, fed veniat tecum füper me miferi-

1f

cordia tua , vt repletus adipe & pinguedine Cor-

poris tui, electorum frumenti,te.Patrem meum

f vj

honorificare, & tanquam filius fapiens te laetifi-

Vie

;arc'po»üïm. Quid amplius a filio Pater exoptet?

0

F EGUI A IH,'

u

Con/ïdsm Cbriflum t Magiflrum,

egg

O IESV,, via, . veritas, & vita! o IESV ve-

B

ni incor meums; bonitatem, & ditciplinam, &

Un

fcientiam doce me: loquere ad cor meum, quum

fit ;

intraueris fub te&tum meum? audiam, quid lo-

Ti

quaris in me Dominus meus;

eloquia tua elo-

quia caíta ; ignitum eloquium tuum vehemen-

m

ter; quidni feruus tuus diligat illud ?

Non-

lt

ne illud eft fuper mel ori meo? Interim, o Prae-

NI

ceptor! ecce,íto fecus pedes tuos, audiens ver-

bum tuum ; da feruo tuo cor docile , vt cufto-

Q

diam fermones tuos &c.

lj

Vi

ROE Ra IV

T

Confidera Cbrillum ot. Medicum,

O IESV' ! vere languores noftros tuo liuore

Ííanafi; ego fum infirmus ille, ad quem fanan-

duin de ceelq cïefcelldiiï:i;: ecce languet te

pida

ani-

P .

*

?Q

CTI.ER

85

anima mea, ecce iacet in domo mea paralyti-

cus animus meus; fana an

am meam, quia pec-

aui tibk

do mií

m Pater,

Ecce, quem amas, in nfirmatur : defcende,

QeTUn

priusquam moriar; non eft opus valentibus me-

as me at

dicus, fed male habentibus; veni ergo , & dic

TUitie LUf

animae meae: falus tua ego fum.

O pie Sama-

ritane! infunde Vulnenbus meis vinum covm-

- VISTOE

tionis, & oleum mifericordiae!

;tur &

O lux vera, quae illuminas omnem homi-

e nf

nem, miferere mei3 fac Domine, vt videam

line o

m m

O IESV, falus mea! ecce me leprofum; fed

fi vis, potes me mundare : dic ergo: Mundave ;

te [aeti

viuet anima mea & laudabit te.

exOpte»

O IESV! fi folummodo pertrarfiens curabas

omnes; fi vmbra Petri curabat infirmos; nonne

ego confidere debeo, quia intrante te fub tectum

DC

meum , & in me inhabitante cum plenitudine di-

jmom.

uinitatis, fanabor ab infirmitate mea, quamuis

fit ad mortem? . Adauge fidem meam, vt fides

m,qu

mea me faluum faciat.

qui

Veni ergo, Deus falutis meae! iam imperante

ia u

te m01bls meis

, derelinquet me febris fupcrbmc,

vehena

^ M

iraeundiae , teporis; exultabit cor meum in te

Salutari meo.

oPri

Verum , nequid deterius contmgat mihi ,

jens ve

da, vt, pottquam fanus factus fuero ,non c.mph-

us peccem. Vae mihi ! quam vilis f](.rem iterans

vias meas ?

Heu! heu! hoc periclitor ; operi

manuum tuarum porrige dexteram.

ExRIA V

wO j

l

Confidera Chriftum vt Paflorem,

g 1

O IESV, Paftor bone, qui cognofcis oues

nt EPd

tu

86

REGVLA

r

tuas, & pro illis animam tuam pofüifti, easque

in gremio cordis tui pinguedine tua reples, quae-

de

YN

reeruum tuum; erraui ficut ouis, quae periit;

video lupum Vementcm, & iamiam me rapien-

Mi

tem.

Eia ergo , veni defenfor vitae meae,

lang

.

rege me, & nihil mihi deerit in

IEUI

propera

?

loco pafcuae, in circuitu menfae tuae , vbi

lt

Tüb

me collocafti.

Salua a cornibus vnicornium

f

humilitatem meam 5 . cuftodi me, Domine, vt

pupillam oculi; dulciffime prote&or mi! o IE-

fl

fi

SV , tu es refugium meum in hae terra deferta,

inuia & inaquofa.

lacto fuper te omnem cu-

ram meam; contendo ego femper fequi viam

arctam & bonam, per quam ambulem; & tu, dux

meus,propter nomen tuum dcduces me & e-

Q

nutries me, fub tegmine alarum tuarum fpera-

bo, donec adducas me ad pafcua vitae aeternae.

A

BFERIX

VI

Confidera. Cbriflum vt Redemptorem,

]9

l

O IESV, Redemptor piiffime! dilexifti me,

l

Vre

tradidifti te prum pro me, & lauifti me in fan-

guine tuo , vt me redimeres ab omni iniquitate.

(eTe

erdbl is mifcucordm'

O Agne immaculate ! non folum redemifti

&U

T

me pretiofo fanguine tuo; fed etiam hunc fan-

guinem tradidifü mihi bibendum , vt amplius la-

lt

uarer ab iniquitatibus mels , & vt fuper niuem

li

dealbatus, iam in hoc deferto, torrente Voluptatls

potarer, & mundus corde te viderem in coelo,

Qür

O maymm pietatis Sacramentum !

aim';

O Redemptor clementiffime! redime me, &

Qu

i

miferere mei: vides, quia non eft, qui redimat,

neque qui faluum faciat; fed apud te , Domune

jui

; t

t

C;L ER

97

IFSV

P

mifericordia, apud te eft copiofa re-

demptio; proba.me, & fcito cor meum

les, qui

àe per

via iniquitatis in me eft,

laua me in 1arg,1.me

€ r'apict

tuo; antequam accedam ad altare tuum, ne bi-

bens indigne fanguinem tuum bibam iudicium

je medt,

deerit J

meum.

ïXcrmaum fcelus

! bonum mlhlefïct f

huae

J

natus non fuiflem, O IESV dile&e, candwc,

! OTRU m

rubicunde, admitte me propitius intrantém in

Oruge, V.

fancta fanctorum per fanguinem tuum; calicem

falutaris accipiam;3 nomen tuum 1nuocabo &

mi! ol

T2 deit

faluus ero,

»mnem ,

SABBATO

equi vt

Mia

Confidera. Cbrifftum t Sponfum.

& t0, i

ame&

O Sponfe Virginum! fponfa me tibi hodie

in mifericordia & miferationibus.

um [pere

O IESV , amator fpeciofe prae filiis homi-

Tota a

num! trahe me poftte funiculis charitatis tuae.

O IESV , Zelater animarum ! Deus Ineus,

,

ignis confumens , qui facis Angelos tuos fpiri-

tUb, & miniftros tuós ignem vrentem ;

veni,

eitiat

vrercnes meos & cor meum; ignem Vemfh mit-

mendd

tere in terram, & quid vis, mh ut accendatur ?

jpiqus

Veni, o Sponfc mi, veni, quia amore ]an-

gueo; ecce,aret cor meum , refrigefcit charitas

redem

méa; 1dc1rco ecce, venio obuiam t]bl, vt veni-

hunc a

cnte te, o dile&e mi, ardens fit cor meum , &

3pu*

thIeHat tui amoris igne.

per DU^

Veni, Domine IESV , & ficuti igne examina-

] VO]upuL

21 n LOF-

tur & probatur argentum , lta amoris tui 10ne ex-

amina cor meum, vt non inueniatur jn me ini-

quitas.

Amo te,mi.lESV,

& fi adiuueris me;

ifne j

Deus falutaris meus ,aquae multae non poterunz

j

extm o?uere ch'ultatem.

Dgïmfa

Con-

f

88

REGVLA

Y

)

Coæzfiderä fines , ad quos vi inflitutionis facrificium,

tii,

adeoque Sacramentum offerri. debet.,

Ver

^L Ef latreuticum, feu bolocau[Tum offerendum 'Deo

0mf

in agnitionem fapremi eiis dominii , & tanquam fum-

D

enus cultus fupremae eius maie[Lati. debitus.

Qigca

.Q Pater aeterne! ex quo, per quem, in quo

M

funt omnia, & cuius Filius, non propriam quae-

gnü

rens gloriam , tradidit femetipfum Oblationem &

qu

hoítiam tibi, in odorem fuauitatis; ego quoque,

[

lle fecit, ita& ipfe faciens ; immo-

quemadmodumi

?e&.

lotibi ho dic Íacr

ificium laudis, & reddo tibi altiffi-

'Tu es Dominus altiffimus füper

CUf

110 VOla mea.

omnem terram; vitae & mortis poteftatem ha-

J

bes; in te viuo, moueor, & fum ;. praebeo ti-

lii

bi cor meum in fempiternum & ratiopabile ob*

fequium. Sernus tuus fum eg 5 eligo te hodie

Il

in hoc Sacrificio in Regem &(Deum meum, qui

Q

facis mirabilia magna folus; in manus tuas com-

fum

mendo fpiritum meum; quod bonum in oculis

atj

tuis eft, facias femper.

fio,

T. Ef euchariflicum, feu pacificum, offerendum Dto

peat

án gratiarum aGionem pro inumeris. eus benefictis.

Dum

(bf

Deus mifericors & patiens , fic dilexifti mun-

H

dum, vt Filium tuum vnigenitum dares; proprio

Filio tuo non pepercifti ;cum illo omnia nobis

q baw

Y

donafti; donafti fiquidem Filium, qui non rapi-

nam arbitratus eft, effe fe aequalem Deo; for-

b

qmam ferui accipiens , femetipfum exinaniuit , fa-

11

€&us pro me obediens víque ad mortem, mor-

",mh

tem autem crucis ; & qui pridie , quam patere-

(

tur, dedit mihi Corpus & Sanguinem, vt heres

ij

quidem tui , coheres illius effem, — Mirabilis De-

us! Benedi&us in donis vfuis Pater mifericordia-

rumt

GU

J

Be-

m

d

CLERI

89

Benedic ergo anima mea Dominüm , & om-

hr

nia,'quae intra me funt, nomini fanäto eius.-

mdum D

Verum, o Pater aeterne , qmd retribuam tibi pro

iquam i

omnibus , quae retribuifti mihi ? Quid ?. Ecce

calicem falutaris accipiam

LE

&

nomep tuum in-

uocabo

Dedifti mihi vnigenitum Filium tuum,

ml qu

m

; cum eo omnia mihi donafti: ego quoque in

^

gratiarum actionem pro omnibus beneficiis tuis

ao

creationis, redemtionis ,

VOCaLlOnlS$,

conferua-

tionis, gubernatæoms &c. offeram tibi hunc di-

]s , m

le&um Filium, in quo tibi bene complaces, & ^

tibi 4

cum illo cor meum.

mbS (l.lrer

atem 1

IT Ef propztzatarzum oferendum Deo in propz«

raebe0 d

vüationem [)600(1!07247".

äbJI )

O Pater m1fgr1cordxarum' tibi foli peccaui !

hod

Heu mihi! iniquitates meae fupergreüïae funt

caput meum ; fed habeo. apud te Aduocatum Ie-

jas o

fum Chriftum , qui fa&us eft propitiatio pro pec-

i Q

catis meis; reconciliauit me tibi in Sanguine

fuo

Refpice ergo in faciem Chrifti tuu, qm

, njm DH

peccata mea portauitin corpore fuo fuper hg-

num, quamuis iratus fueris, mifericordiae recor-

,f

daberis, & propitius eris mihi peccatori.

Qua-

gl m*m

m offero tibi.

propter comoüm eius redemtio

pï()

inhac Miffa, in qua idem Chf

"us inceruenter.

HHA nml

immolatur, qui in ara crucis femel feipfum cru-

non fe f

enter obtulit, 7rid

Deoa

n

IV, Ef impetratorium ,' offerendum Deo ad impe-

" mor

iranda bona animae £$ corporis , && auevtenda quaecuin-

que müla ; idque pro nobismetipfis , amicis && inünicis ,

Vl; hE

iu/iis €9 peccatoribus , viuis es? defunttis.

ii

O Pater amantiffime ! cuius voluntas fanctifi-

d

Ccatio mea; memento huius, quod fuggerit Fi-

lius

l

t

REGVM LX

090

lius tuus : Si quid petieritis Patrem in nomine meo ,

j

dabit oobis ; ecce nomen €1Uo, Iefm, QU! pr OpOü"

u

to fibi gaudlo fuftinuit crucem 5 ecce nomen

l

in quo oportet me faluum fieri, hic eft filius tu-

dhti

us dilectus ; igitur propter glorlam nominis'eius,

lit,|

propter eius merita infiniti valoris, damihi cor

T

contritum & humiliatum;da mihi hanc chantatem,

Qu C

quae operit multitadinem peccatorum ; concede

mihi, vt fim Paftor iuxta cor tuum , fidelis dif-

fac

peunfator myfteriorum tuorum, vt fim mitis &

humilis, & quae placita fünt t:b; faciam femper,

dem

vt cum timore & tremore falutem meam operer,

Ts

vt mhabït:em in domo tua ommbus diebus vitae

apui

meae , &c

pofi

fjeci

Hzc operae pretzum eft , vt 'tibi praefgas onum jïnem

partzcularem Jcilicet el extirpationem illius vitit , quo

Ti

us

laboras , & quod aliorum eft origos *vel a]eautzonem il-

lius virtutis , cuius praecipue eges,.

m

m

V. .Quia boc mg/ierzum inflitutum efl a Cbrz]'o in

qui|

memoriam pa[]ionis

uae, perutile oft , Deoque grati[fi-

Cord

um , perzalz direttione intentionis zllu o[f erre 1n me-

Cxult

moriam 6 venerationem pa[fionis Dominicae.

0,

Tünte

Denique , quig

yinis nofira diligentia & ommis pvae-

pavatio ,. minor

quam *t. tantis, my[lerüis fufficiens

Vif

e[Je queat ; merito o;,em a Deo , a Beata l'irginé , Zin-

h Q

t

gelo tutelari , SS. Patronis fs'*' Caelztibus omnibus

fubfidiumque poft tula,

Thenr

i

l. ftaque roga Deum per merita Dlzz ,€ omniutn

du

Santorum , vt gratiam tibi prae/let digue -celebrandi

TUn

Mi Uam

C9 fufcipiendi bec Sacramentum.

0b

]l Repraefentatis Chriflo peccatis , zmperfe&zombus,

-mnoV

omnibusque nece[fitatibus 4uis j. per mertta. po[fioris &&

i OtQ;

L

ane

GQLEMI

9I

Tb h,

Sanguinis eius , pete veniam , & pze celebrandi ac com-

Dropof

municandi gratiam.

0mal

IIl d Spivitum fan&um bumiliter con*vertere

vt

llU

D CIUS

donis fuis Cbriflo [efu dighum in te praeparet babztam-

lum , ficut fecit in Virgine. Deipara,

hi cor

VIV. duplora opem. Santtorum , t tibi gratzam fan-

dtem,

coticede

&ae Communionis impetrent,

ais d

O San&i Dei omnes, per eum vos rogo quem

mios d

facie ad faciem , nos autem liic per fpeculum vi-

demus, & velatum in hóc Sacramento fufcipi-

enpt

| oj

mus, füccurrite mihi, quaefo, veftris precibus

apud Deum, vt fic illum nunc in Sacramento

bus & up

poftim rec:pere , vt aliquando eum in propria

fpecie.vobifcum merear videre.

t f

"

Tu praecipue, o beatiffirua Virgo Maria, cu-

ius illam humilitatem refpexitDeus, ex qua bea-

himan d

tam te dicent omnes generationes, & fecit tibi

magna qui potens eít; difcam a te & a Filio tuo,

qui humilibus dat gratiam , effe mitis & humilis

( nf' n

corde, vt magmfxcet anima mea Dominum , &

TR nij

exultet fpiritus meus in Deo falutari meo.

t n

O Maria Virgo, quae Spiritu Sancto coope-

?

rante, gratia plena, Deum & hominem puriflimis

i r

vifceribus concipere & portare meruifti, impe-

j rll lälïm

tra mihi , quaefo ; gratiam Spiritus fancti per amo-

UgW j

rem Fxln tui, vt & ego eum digne in hoc Sacra-

NI

mento excipere & portare valeam:

Adfis, o Angele cuftos, & clientem tuum pio

at

ductu dmge vt panem illum Angelorum, Do-

