minum coeli & terrae decenter excipiam,

T

O Patroni mei, aulici Dei, fuccurrlte, & Do-

!

)

mino veftro hofpitium COI'dlS iffiei congruentet

d

adornate,

V.

p[ / I.IS IV

G a2

E

REGVE A

91

—N. Offer Regi

iuo ven'enti. busnilitatem 659 fmäit&-

-'nefz':

dl

iem. B. Virginis matris - Mariae , feruorem. G. deuotio-

0fm

nem omnium Santarum., vt illovum merita fupplea

ht,

quidquid bumana tua non valet infirmitas, -

t

Z [cende ad altare , tanqmm ad Caluariae locum , obi

ln

lefu Chrifli confixus cruci crucifigas carnem tuam cum

l j

vitiis & concupifcentiis 5 & fic euus moriem eficacius am-

ia

nuntiabis , donec veniat,

Omnem curam & diigentiam

Va

in eo ponas , ot quam maxima fieri pote[1 , cordis undie

(

tia , atque exteriori pietatis: fpecie , boc facrificium pera-

satur , ot monet. Trid. , ita ot, qui viderint, te Mini

t

firum altaris , Dominum ipfum . venerentur. S.. Zdmtr.

m/A

n

&& ad rerum quae in facrificio latent. contemplationem

excitentur. Trid. Memineris evgo iflius , quod [criptum

1n i

d qy

eft : Jgnis in altari. femper ardebit ,' quem mutriet. Sa*

imh'/px

cerdos , fubiiciens ligna mane per figules dies. Leuit.

VI, Ya. lgnis ille non eft alius , nifi ille quem Cirt

Aisü(

flus fecundum ordinem. Melchnfedecb venit mittere in ter-

Q

LU

vam. Sit perpetuus ifle igmis in covde tuo , (9" quem

nutries. piis ac crebris affeibus,

Erumpat in ad[tan-

þrae

tes diuinus ille ignis , vt'omnes amore Cbri[li inflam-

f

mentiur,

Cogita., quo. avimi feruore S.. Martinus, S.

litat

' Philippus (Nerius , S. ignatius & alii diuina. trattabant

(Itij

s yfleria; time, ne diuin

iffmmum boc opus czdeo[neglägemgf

faciens maledicaris, ——

3

ha

h

dï&i !

65555 9.

iMy

gä&äää&ä

Jtn

ARTICVLVS VI.

ldb

POST MISSAM ET COM-

li,

| EXER CITI À

MVNIONEM,

Dy

Monita falutis.

L

J

e?afït;: Miffa & . Communione caue , ne tanto bofpiti ,

(l!jj;

p

qui oifilauit te oriens ex alto , tmóx tevguim oboer-

mor be-

M.

tas ad ludibria , €g' inania te conuertens , imme

neficii ,

EOE

—4

l

x

COLOESON R

93

?fm&itdl

-ne/ï-cz*z' , non curans cum eo þaz:lz'/þer)conuerfczri. Qtiid

efl bor ? mfi vilipendere bofpitem ,. imo etiam grauiter

&* dtui

Juphai,

offendere , delicias eius. refpuere, & frandalizare pufil-

los.

INonne . [acrilegium eft, linguam tuam tremendis

tradantem my[leriis , toli fanguine. purpuratam ,. fa-

lum ol

&am aureum gladium , ad fcurrilia transferre ? S, Cbryf,

t Cu

4dc proinde , nonne boc efl. buius diuini bofpitis fe indig-

fuun a

num praebere deliciis 9. Ingratitudo enim . e[d. 'ventus

[

vrens , gratiarum fóntem exficcans. S. Bern, -

pl m

Oportet , ot non folum praepares te ad deuotionem

fim p

j t

ante. Commuvionem , fed t etiam te follicite conferues in

ea pofl Sacramenti perceptionem ; nec tninor cufTodia

$, A

poll exigitur , quam deuota praeparatio: prius ; nam bo-

lat

na pofimodum cu[lodia , optima iterum efl praeparatio

wd /2)' iplï('n

ad maiorem gratiam ; ex.eo quippe redditur quis vvalde

mirii X

ji, Lt

indi/pofitus , i flotim fuerit. ad exteri

ora nimis q?ufuf.

u (

'Az;äor de Imit, Chrifl..

E

w

Qd ergo fic properas ?. Quid quaeris. praetev Deum

tuumn 9. Pius. ille te docebit ,- quam omnes amici : plura

5 ö* N

1

"TA

praeflabit. commoda ,. quam omnes. mundi avtes , opes ,

fcientiae , &e,. Ex illo fiquidem audies arcana , quae nont

yfi

licet bowini loqui.

firis o

redito.

Santiae Tierefiae a. Jefa id expertae

TO

g

lgitur ,.ne defvauderis a. die bbno, & particula boni

diei non praetereat te; due tantum bofpitem in cubiculum

M

interius , id ef?. cor tuum : caue a multiloquio; mane bic

995

Jecreto , & fruere fuauiffimo. hofpite tuo ; ipfum enim

babes quem totus) wundus tibi aufferre mon poteft, — De-

m

leare tunc in Domino ; vaca , & vide quoniam e/t

Dominus ; exalta magnitudinem eius , gufta faporis

eius dulcedinem €$ licet puluis fís & cinis, loquere

Dominum tuums loqueve fiducialiter ad eum, ficut. foLet

jf

amicus ad amieum loqui: fruere [ine flrepitu loquentis

u

/

ri-

yg i

infus veritatis , forbearis in iila /ileiftiO. $. ;Aug.

j

Ó

| ula-

;;zjm;

u

24.

N

RiEGVLA.

bulationem. tuam ante ipfum pronuntia , & effunde co-

yam illo cor tuum 5 pete C acczpzes : bauri tunc-ex Da-

[

,6

DeC

minico.fonte aquam /alzemem in witam aeternam

Jeientiam. faluffs, ac gloriam illi dans , indue nouum bo-

TT

minem , fmmm m te,

quod in' Chriflo Iefu & tan-

N

quám lea ignem [pzmns db bac enja.vecede , faö'tus dia-

D

bolo teriibilis. S

C/:WJI[

lutor

ten

O ngæ n R m»&mæ&guggæmæma

det

n

MEDITATIONES

POST

MISSAM

I Qum eft ille qui venit ad me ?

p

Ad quem venit ?

fisd

III Cur venit ?

quux

IV. Quomodo venit? '

qui

V. Quid a me tantus hofpes requirit ?

v

VI Quid ha&enus propter eius amorem fem?

VIE Quid nunc volo facere ?

L

LI

"VIII-Wolo illud

fncere ?

IX. Quid facere debeo, vt promiffis ftem?

13

"hÀ:liae,

fer

l Amplexus,

Diit

II. Beneficium ponde:andum.

tia

II L Admirari,

et

IV. Gratiarum a&ionis imparem fe fateu.

le

V, Patri Filium pro gratiis offere, & fe vcrlque.

ini

" VI. Gratiam eius petere,

' VII. Neceffitates aperire.

VIII. Proponere.

IX. Media propofito efficaci congrua mqulrere,

fu;

d&

& ftrenue exequi, vt inde vera & fincera cog-

nofcatur voluntas.

ET

n-

C EL

925

"Anplexus. .

ii s |

wint x D

fhuenit, quem diligit anima mea ; tenui eum ,

"m ,C

nec dimittam, vt fiducialiter dicere queam: vi-

motitit )

uo ego, iam non ego; viuit vero inme Chriftus,

fus (s

Nunc, o Iefu requies mea, nunc dimittis fer-

ib

uum tuum in pace, quia viderunt oculi mei fa-

lutare tuum : in te nunc deficit anima mea; in

te nunc exultat cor meum.

Verum, quis mihi

T ILTLe

hh

det, o Deus cordis mei, vt in amplexu tuo, &

j

in ofculo pacis lactus moriar ?

]

Y

A(?:æïirare.

O Iefü ! o fan&te, innocens, impollute , a

peccatoribus fegregate, coelisexcelfior !tu veni-

ftiad me,in me maleuolam animam intrafti? Quis

loquetur potentiam & mifericordiam tuam? Ec-

quid tibi, Domine, rex gloriae! cum hoc faeti-

do, fterquilinio ? Gerfon.

em i

/ O Tefa ! Quam admirabile eft nomen iuum in

vniuería terra !

M

x

" Venite, audite omnes , qui timetis Deum , &

fem)

narrabo , quanta fecit animae meae; fufcepi mi-

fericordiam. Dei mei in medio templi eius ; qui-

nimo ipfum Angelorum Dominum ipfumque gra-

tiarum fontem in medio cordis mei fufcepi.

Stupendum beneficium! Annuntiate hoc in vni-

uerfa terra, vt omnis fpiritus laudet Dominqm

"

at

ineum.

m

P

.ädä*ra.

Dominus meus & Deus meus ! O Altiffime

fuper omnem terram, mortificans & viuificans;

ingif^

deducens ad inferos & reducens ! Adoro te; tu

p

ipere virtutem , & di-

enim folus es dignus axcc

4

, uini-

Á

96

REGVLA

uinitatem , & fortitudinem, & honorem & glo-

fic(

riam & benf-d &ionem ;vnde omnia oH'a med di-

fe6.

cent : Domine, quis fimilis tibi ?

don.

bi be

Nagn us Dominus & laudabilis mtms ! Adora-

te eum ormnes Anoell eius , &c,

M

Quae

Gratias age,

ter n

Quid retribuam tibi,

Domine Tefu, pro om-

pE

nibus, quae 1etr1bmfh mihi,

& praefertlm ho:

Y

die? Sollicitus mei, dedifti mnl Corpus tuum

Ts

in cibum, & Sanguinem tuum in potum, &

T

O facrum

Vtrumqum in pignus futurae gloriae,

Qu

conuiuium !

(

Iam mifericordia tua fub('equetur me omnibus

ln

diebus vitae meae, vt inhabitem in domo tua in

It

longitudinem dlerum

Ideo exultabunt labia

g

miea, quum cantauero tibi, & anima mea, quam

Of

red

[5 Ym

iil

1fii,

Sed & lingua mea tota die meditabi-

V0px

tur iuftitiam tuam , quum confufi & reueriti

p

e

fuerit, qui quaerunt mala mihi.

Rep]eatm OS

meum laude, vt cantem tota die gloriam tuam,

Magmücat anima mea DOmmum "& exultet

[j

je

fpiritus meus in Deo falutari meo.

Vere

Benedic anima mea Domino, & omnia quae

ff

jhtra me funt nomini fan&o eius.

Noli anima

W

1mjea , noli ubhmf'c; omnes retributiones eius ,

Bs

qui vifitauit te , & fecit tibi redemtionem, fa-

I

nans infirmitates tuas.

Laudate Deum meum

omres gentes, quoniam confirmata eft fuper me

mxferxcordla eius,

Laudate eum omnes Angeli

Qte

&c

Bs

eius ,

X

Ofer Deo Patri lezum.

bon

O Pater. aeterne ! ! Pater mlfencordlarum qui

1C

d

CL ER IA

97

m, &t

fic dilexifti me, vt Vnigenitum' tuum mihi da-

famet

- res in pretium & in cibum ; cum -eo omnia mihi

donafti ; refpice in faciem Chrifti tui, in quo ti-

st Adot

bi bene complacuifti.

Hunc ego dilectum Fili-

um,G& cum eo cor meum retribuo tibi pro his,

quae hodie retribuifti mihi : complaceas tibi Pa-

ter hodie in illo ; ac per eum , indignationem

tuam auerte a me

], Vt0 0ff

forüm ho

Ecce mediator Dei & hominum, Chriftus Te-

)rpus tuut

fus , Aduocatus & Pontifex, qui interpellat pro

u

me.

Hunc ego offero tibi; ipfum

inquani ,

0 u

qui peccatum non fecit, fed tulit:peccata mun-

di, & languores noftros fuo liuore fanauit.

ye ompty

Igltur fufcipe, o fan&te. Pater, fanétam hanc

omo tüdd

& immaculatam hoftiam Filii tui ; in laudem &

hunt Jb

gloriam nominis tui , in gratiarum actionem pro

omnibus beneficiis tuis in me collatis, in expia-

[ qm

mei WD*

tionem quoque peccatorum meorum, & in füp«

pleméntum omnium defectuum meorum,

x murt

Dilige le[um

qui prior dilexit te.

xlert

rim !

Deus mifericors , patiens , & multae mifericor-

(esulte

diae & verax , qui das efcam timentibus te; iam

&

vere diligo te, fortitudo mea , quem inueni,

teneo,

Quis mihi hoc tribuat, vt iugiter dili-

fia qU

(olj anifi

gam te, qui vltra quam facere debuems fecifti *

Pereat cor meum, fi definat amare te, qui fem-

nes &0

per & meffablhter amaíti me.

onem

um J

O Domine Iefü ! o dile&e mi! quid.me vis fa-

( fupef f

cere, vt placeam tibi omnibus diebus vitae

ne Af

meae ? Doce me facere voluntatem tuam. ab-

negare meipfum, & adhaerere tibi -

O quam

bonum mihi zllud erit!

O Iefü ! o amor mi ! da vt dlhgam te in toto

j

q

corde

Á

Gs

REGVLA

93

corde meö : nihil. aliud po[f:o ; fcio enïah,«quo'ni-

am diligentibus te omnia cooperantur inbonum,

Tiinel

& licet pauper fim &inops, laudabo nomen tu-

um, & tanquam nihil habens omnia poffidebo;

fiam,

tu es Deus meus & omnia.

De, Y

01

if1o, qzli þzxiibi tam'mïmmer ofeïre

Ofer tlez';fum) Chri

ipur

dignatus e[t,

Q

Sufcipe, Domine, vniuerfam libertatem me-

am; accipe memoriam , intelle&um , atque vo-

lo

finis

luntatem. omnem ; quidquid habeo , vel poffi

Tunc

deo, mihi largitus es; id tibi totum reftituo, ac

tuae prorfus voluntati trado gubernandum ; amo-

rem tui folum cum gratia tua mihi dones, & di-

ftm,.

ues fum fatis, nec

Tif

quicquam vltra pd(lafcam. S. Ignat,

L.

Q

Dens

Spera in Deo falutari fuo : thefaurum z'n;ïnïtum optum

coeletium , €9 ipfum gratiae fontem bic babes , avide pe-

d.

ie. quantum vis; pete "veniam peccatorum , ac "virtutes

chriffiano bowine €9 tua poti[/onum vocatione dignas ;

tel

confide , & fides tua t& faluum faciet..

Tun

O- clementiffime Saluator ! Quid (mihi nunc

um

denegabis, poítquam teipfum tradidifti mihi in

n

cibum & potum, & in pignus futurae gloriae ?

f

O quanta'erit fiducia mea, cui cognita eft tanta

ditq

pietas tua ! [gitur miferere mei -fecundum mag-

Tl

nam mifericordiam tuam; fi iniquitates obferua-

fiey

ueris Domine , Domine, quis fuítinebit! quis

Ti

accedere ad altare tuum audebit ? Ab occultis

du

meis munda me, Domine; ab alienis parce fer--

tum

uo tuo, & ignorantias meas ne memineris, par»

The

ce mihi, fi ea, qua par erat , praeparatione & ani-

Qu

mi deuotione non tra&aui hoc

mylterium ipfis

Angelis timendum,

OIe-

&tj

as

CIDSESRGI

99

Yim, quo:

O Tefu, lux vera, quae illuminas omnem ho-

t inbonut

minem venientem in hunc mundum, da Domi-

) [Ommen t

ne, vt videam, o lumen oculorum meorum , vt

(lide

fciam, quid defit mihi

Nouerim te, nouerim

me, vt exaltem te & humiliem me,

Wt

O Iefu, qui, quum in forma Dei effes , temet-

ipfum exinaniuifti, formam ferui accipiens; &

qui in hoc facramento enutriens & exaltans fi-

at T

, ütqie

lios, te fperni a multis, & conculcari a canibus

üms difcam.a te effe humxhs corde, da vt abo-

vel p

ininer vel minima fuperblae figna.

efb tüo,

JU

O Iefu, qui fa&us es . obediens ufque ad mor-

ones, (

tem, & qui in hoc facramento obedifti voci ho-

TP

minis, da vt cibus meus fit , facere voluntatem

tuam, & obedire praepofitis meis propter te.

fnitm

Deus meus, volui, legem tuam in medio cordis

" i

mei, da, quod iubes, & iube, quod vis.

g W

O Iefu , rex régum, qui cum diues elfes , prop.

i rP

ter me egenus fatctus es, non habens diuerfo-

rium, nec vbi caput reclinares

O Iefu

qui

ii D

cum plenitudine diuinitatis habitas in templis

;fü H]Im i

paupenbus , tanquam mortuus a corde.

O Ie-

ii

fu! qui pauperum defiderium exaudire foles , in-

ï

Q

He

d Mif

clina cor meum in teftimonia tua & non in aua-

ritiam, vt dele&ter in via teftimoniorum tuorum,

j 904

ficut in omnibus diuitiis,

O Iefu! tu thefaurus

, 0UO

ll * | q

meus es; in te vnico fixum fit cor meum; nec

diuitias, nec paupertatem dederis mihi, fed tan-

AbO

tum. v1&u1 meo tribue neceffaria, vt habens ali-

l pä

menta, & quibus tegar, his contentus fim.

]]nefï

Pa

4)*

lÍ-

Quid amplius exoptet anima mea?

o

[terlllm'u

O Agne fine macula! o Tefu, fili Mariae Vit-

ginis, qui pafceris inter lilia , qui mihi dedifti .

(/

Teaort

hodie

us

Troo

REGVLA

hodie illud vinum germinans virgines, cor mut-

fum,

um crea in me, tu fcis quia non pofï'um effe

hane

continens, nifi tu Deus dederis mihi.

Verum,

1is, (

quamuis Angeluq fatanae me. colaphizet , füffi-

01

cit mihi m'atla tua.

Da ergo vt fim, ficut An-

tam |

geli tui in coelo, follicitus tantum de lis quae

(i ati

Domini mei funt vt anima mea,tota pulchra,

Qs

fÜne macula & Wga audire tandem mereatur :

b

Veni . veni de Libano, forer wea [pon[a; veni, coro-

Üv

naberis,

n,

O Iefu, qui f';t ens,felle & aceto potatus es,

fa lu

& qui omnis faporis füauitatem in hac menía

ti,

parafti mihi,

aufer a me ventris concupifcen-

E

tias

;da, vt .3b1 foli

feruiam, non ventri aut vo-

Eumftx ,üim vero fobrius, ne vnquam graue-

Tiarr

tur cor meum crapula & ebnetate.

z

UUR

O Iefu ,

I

qui in horto cum fudore fanguinis

prolixius orafti , & qui ipfa no&e, qua trade-

g

'n

baris, parafti mihi hanc menfam , oro te, vt ti-

bi Dommo feruiens fpiritu feruens fim; accende

me hodie illo igne, quem veni(ti mittere in ter-

Tam

3

*

renouabor , vt confido , fpiritu mentis

meae; iam curram viam mandatorum tuorum

Ia

quum dllatauerzs cor meum.

f

lu

O Ie(u, vide afffi &ionem meam; patientia

mihi neceffaria eft,

vt reportem repromiffio-

(*rg

D

nem, T es patientia mea; difcam a te effe mi-

ful

tis corde; Aequum, eft, vt qui calicem falutaris

toties a "Clmo

bxbam paüïgnxs calicem , quem

W

tu bibifti.

M

O Tefu, qui pro inimicis tuis orafti : & qui in-

fituifti hoc Sacramentum tanquam fymbolum

charitatis, Trid. diligam proximum ficut me ip-

um .

o

^CLERL

IOEX

crm

fum ,- benefaciam his, qui oderunt me, da mihi

offum &j

hanc charitatem , quae eft. vinculum

perfc&iow

Verun,

nis, & fine qua nihil fum.

O Iefu ! da mihi fcientiam Sap&orum, f(;'ien-

ficat At

tiam falutis, & fcutum bonae voluntatis; cufto-

ts qui

di animam meam , vt pupillam oculi, da vt fan-

a pulcit

&üs fim ego, quia tu fanctus es, ac feruiam ti-

Ms

bi in fanétitate & iuftitia omnibus diebus meis,

M

u

O vnum neceffarium ! vnum volo, vnum quae-

ro, vnum defidero, vnum mihi eft neceffarium;

OCRU d

faluum me fac, Saluator mi, da mihi amorem

hac nt

!

tui, contemptum murndi, odium mei, &.zelum

animarutm,

ncupit

Si ergo inueni gratiam in oculis

tri at

tuis, o Rex, & fi placet tibi, dona mihianimam

jum fri

meam, pro qua rogo, & pop

ulum meum, pro

quo obfecro;cetera tolle tibi,

fingunt

. Poteris etiam bic vur[us. confiderare. Cbriftum. t ve-

gem., vt patrem ,ot magifirum , t medicum

A tl

7 pajï'a-i

j

vem , vt vedenpiorem ä vt f/ponfum.

; g

I Ft Regem,-

w

4 n

O Rex meus, & Deus meus! venifti ad me

m u

manfuetus ! ORex feculorum, dominare* per re-

fiduum. annorum, dominare in medio inimico-

TUum tuoru

Y

& in medio/ cordis mei.

Viuas

pz len"i

ergo Res if

*

leternum ; tuum, Domine, cft reg-

tormo

num; non mea voluntas, fed tua femper fuit ,

te e[Te p

ficeut in coelo & in terra.

Verum, o mi Rex ,

j [Q]Uw

vnde veniet auxilium mihi, nifi a te, qui fecifti

g, 0

b

coelum & terram ; Adiuua me , ne mO?eris.

]^

Il. Pt Patrem,

&

Ijf

O Pater mifericordiarum ! ego fum infelix iïle

fyn*

( f W

T

Áin

prodigus, qui inique egeram; fed tu longanimis

AR

102

RE

GVLA.

& multum mxfer:cms , fufcepifti me, delecta(ti

fo:

& fatiafti me hodie, non hircorum

Carmi ,.

fuper me,

fanguine, non folum de rore coeli , de pingue-

num,

dme terrae, & de vitulo faginato, fed pretiofo

Mij

corpore & fanguine tuo, & córonafti me in mi-

li li

fericordia,

Sed quoniam mifertus es mei, quo-

lii

modo m;feretur pater filiorum , ne remlmfcarls

qus i

deli&a mea, fed reminifcere mxfernüonum tua-

U

.Rogo te , vt obe-

rum, quae a feculo funt.

dlenb fim tibi vfque ad Mortem.

Ita, Pater,

h

quod placitum erit tibi , faciam femper

Uerfi

IH. Pt Magifirum.

0 P4

O Magifter fapientiffme ,

qui dOCUlPCl mea

pofii

juuentute mea , loquere nunc ad cor meum; pa-

ii el,

ratus cuiï:odlrc fermones tuos , in corde meo

fii ld«

abfcondam eloquia tua , vt non peccem tibi;con-

flicu

feruabo omnia verba tua conferens in corde

EY

meo; ignitum eloquium tuum vehementer, &

N

feruus tuus diliget illud,

Béatus homo, quem

OCU

f

tu erudieris j Domme ! da feruo tuo cor docile.

1146,

Q anima chriftiana , velut Magdalena [lans vetro fe-

cus pedes Domini , ff audiens verbum. illius , audias

NT

pariter in filentio ,

& cu[lodire coneris. quid: loquatur

& me

m te Dominus lefus. Eloquza eius in corde tuo abfcon-

lm

dere fatage.

fu.

m

IV

Vi Med:cum.

*

Qul

USm

O Tefu, pie Medice, qui hodie defcendifti, prius-

tulag

quam morerer , & qui non folum impofuifti mi-

OR

hi manum, fed etiam voluifti languores meos tuo

dem

ipfo liuore fanare, fana animam , qui peccatu

tibi.

Ingreffus aliquando Zachaei domum dixi-

ífti:

Hodie buic domui falus fatta eff.

Ingreffus jam

es, o Chrifte, domum animae meae; dic el, quae-

läma

o:

h|om

CLPRE

103

deleci

ifo: Salus tua ego fums; ab omni fpecie mala fana

hitcoru

eam ; da illi integram fanitatem in confpec&tu om-

: pingue

nium, & exiliens laudabo te & dicam femper:

preciol

Magnificetur Dominus , qui bené omnia fecz't., & mu-

mein mi

£os loqui , & [urdos audire , &z'c.

l, qUo

Hic reuela Domino viam tuam , &? infirmitates tuas :

qpinid at

quas ipfe portauit ; ora eum , vt te fanet ab illo languo-

)num D

re, quo tepidus es , C7c,

1

n Qu

; V. Ft 'Pa/ïarem.

1

l,

Erraueram ficut ouis, quae periit; fed con-

uerfüs.fum ad te Paftorem animae meae , & tu,

o Paftor bone, qui pafcis me a iuuentute , im-

jfty n

pofuifti me in humeros tuos, & in loco paícuae,

meurt; j

id eft, Corporis tui me hodie collocafti, Quid

orde 12

mihi deinceps deerit ? lam fuper afpidem & ba-

bj aol

filifcum ambulabo

n cor

draconem.

; & conculcabo leonem &

u t

. Ne diícefferis a me; cuftodi me vt puþi]fam

Q quem

oculi, donec perducas me ad pafcua vitae aeter-

9t

d

lle«

nae,

i

in j

VI, Pt Redemptorem.

Redemifti me, Redemptor meus, & mifertus

ul

es mei ; foluifti vincula colli mei ; iam excuflus

j

TT

fum de puluere ; ego, lefu Chrifte, vint&tus tui

fum,feruus tuus fum ego,.& filiusancillae t

uae;

cuítodi animam meam , vt iterum iugo fer

uitu-

tis non continear.

Tuus fuum ego, in manus

dlüh

pïld

tuas commendo fpiritum meum; redemifti moe,

Domine, Deus veritatis in fan

)ofm[ïl n

guine tuo, ac eo-

dem hodie laetificafti cor meum,

VIL. Pt Sponfum,

O Iefu ! tanquam fponfus procedens de tha-

rP

-

lamo fuo fponíafti me tibi hodie in fempiter-

i

qua

num ;

f

tss

REGVLA

104

h

num: ego viciflim fponi'o me txbx . pone me vt

Ial

ügmcu um füper te, quem recepi hodie, & ele-

i vt etffes mihi Deus. Deficiat in te amma mea;

o fefu vita mea ; liquefiat amore tui, mihi v1-

Pd'eä

Uere, Chrz"te fis, & mori lucrum.

lr

Qui per feuerauerit ufgue in fmem, bic faluus erit,

Vi

tl

P. ergo o Corpus. Domini noftri Iefa. Chrifti cu/lo—

diat animam tuam in. voitam aeternam,

Y

Tat

O Iefu ! tu vere dixifti : Qui manducat panem

Ezunc viuet in aeternum,

Hodie manducaui hunc

bus

panem ; fit ille mihi pignus gloriae perpetuae ;

da vt anima mea moriatur morte iufítorum.

Ony

li

O Iefu, corona mea! quis me feparabit a cha-

I

ritate tua ? An tribulatio ? An. gladms" Haec

fum,

omnia fuperabo propter te , qui dilexifti me,

I

Pono te Deum adiutorem meum, te, inquam,

n

fine quo nihil poffum facere, & in quo confor

Q

tatus omnia poffum,

fiof

Dmäï—tææ& äæwääagsæsææw EAC r )

d

l

PACTA

füit

ET.PROPOSIT A PIA.

hon

Theu

on quidem [ünul & coaceruatim , fed fivillatim per

&R

bebdomadas ineunda, C fingulis diebus alterna-

zzm exercenda,

Propono.

m

-

ud

Ope

I. Omnia facere ad gloriam tüam.

U

]1Il. Non conformari huic feculo

ILI. Etfe mitis corde, vt poffim compati infit-

N

Xefic

mitatibus proximi, & condolere iis, qui errant;

ac inde poffidere terram, ac in patlentla poüï e

aDo

QUati

re ammam mealn.

IV,

"-

4'4.1/( ^

CL,IERIQ

.105

fie mev

IV. Excutere omnem teporem, & effe fer-

uens fpiritu.

e, &d.

ima mey

. V. Manere in. folitudine, quoad fas erit ; fe«

, fb vi

pire aures meas fpinis ; pangere foedus cum ocu-

lis meis,

VI. Sobrius effe, & mortificari propter te in

x fthus i

rl aj

tali occafione 'N, , talimodo N. &c.

VII. Ambulare coram te, Offero tibi ado-

rationes San&orum pro omnibus momentis , qui-

Vg t

1201 bt

bus cogitabo;de te,

erpetit

VIII. Promouere gloriam tüam, & omnibus

yrum,

omnia fleri, vt omnes faciam faluos.

«bitit

[X. Emendare illud vitium, ad quod pronus

.

ine? f

fum,

leyill]

Expende quodnam . fit

xillud vitium , &* illud in grcif

, IUam,

tiarum. atonem , &$ Iefu , quem . po[fides , cooperante

Q corit,

extirpare contende,

Adhibe & tu aliquam mortifica-

tioném buic vi&toriae congruentem , & quam , oferenäs

fe pev diem occaftone , exercebis,

t

Denique iuro & ftatuo cuftodire iudicia iu-

ftitiae tuae.

Adhaereat lingua faucibus meis, fi

non meminero tui.

Adiuua me Deus falutaris

j

meus, & propter gloriam nominis tui libera me,

& falua me.

T

O Iefu ! mane mecum Domine, quoniam

xad-

idus d

uefperafcit 5 venit nóx , in qua nemo poteft

operari ; mane mecum , o Iefu,

4ne me tenebrae

comprehendant.

Sed faltem non dimittam te, donec benedi-

1 "i inüf'

xeris mihi.

O vtinam accipiam benediétiónem

aDomino, & mifericordiam a Deo falutari meo,

qu

j r

ta7

"

quatenqs' eam de virt

ute in virtutem , donec a-

»

H

eie

I

106

REGVIEM

cie ad faczem te videam Deum Deorum in Szon,

0i

quem velatum inSacramento, & per- fpeculum,

ij

in aenigmate video.

päll

Per manus & merita beatif/mae Virginis Mariae &

t

M

emnium Sanüorum commenda Dea Sacvificium, aut

ii

Comwmunionem tuam ,& eorum ope. & interce[fone. pete

(f

ab ille fru&tum ezusdem Sacrificii & (,mm.wzm,zs ac

tui propofiti efficaciam,

Pete quoque gratias pro proxrms tuis viuls && de-

bt

pu

funtis, pro bis praejertim , quos babes jZi gulariter com-

anendatos.,

b

Yi

Vade in pace , o C]?H/ïïfme 0 Sacerdos : defcende iam

J!

fl

iu[Tificatus poenitentia , & pane. Angelorum - confirina-

tu5 5 iam non tibi viuas , fed Chriflo ;ne obli

7u-

Ul

caris Do-.

C

mini Dei tui ,

elice per diem a&tus iaculatorios Sacrifi-,

Jl

jj

LIL

cio & (.una;wmznm congruetites, eos prae[ertim, quos fig--

Vitus.,

geret. ontlio Szi

Cogita identi dcm, quali fis infignitus bonore, quali

menfa fruaris.

S. Ciryf.

l

Et vero fi. cum fantto fanttus e[fe facile quis pote[l ;

1

quidni fan&us eris , coriffane frater , tu, inquam , qui

panem coeli fe

ere quotidie manducas , in quo babitat cor-

lJ

poraliter plenitudo. diuinitatis , & [anttitatis , Heucbi!

[/

quot ad [alutem siae ?. Sed vae tili L d nsbzl borum te

Qu

4 walis auertat , & fi manens in

Chriflo, non viuas

propter Cbriflum , & non fis conformis amagini. eius!

wwææwwwowæäwwï*www

ARTICVLVSVII

4AL1A4 BREVIOR .4D MISSAM PRAL'

l

PARATIO,

)

Monita falutis,

J

cipite & comedite, dicit M fagifter bonus , Hac eft

A

corpus uieum,

"Accedainus ergo frequenter ad boc

aitaris

- i

CLERI

107

in Sio

xeuln,

altaris Sacwmermm, quo Zzbemmur a culpis quotidia-

nis,-&& a peccatis wortalibus pme/erumnur

Hic eff

hr &

panis, qui de coelo defcendit ,

& qui manducat bunc pa-

tien , *UL/IEZ

n aefemnm

RUT

O facrum conuiuium ! quis

ad illud non properet . nus ergo fit dolor mofer , bac

B' n p

efoa priuari, $. Cbryf.

of

!

"Afit tamen , ot. accedawius. ad altare naufia , *zr/lg

ïzü! E( Wv

perfunttorio moda turpis lucrigratia, cum f![/reöm ai

peccata. venialia , &;9 prae,e tim cum conf.ientia peccato

'mM a

emortali grauata 5 qui. enim manducat. & bibit indizne ,

Prob avom-

,[CH,IH!

fit veus Lurporzs & Sanguinis Duoinini.

vatio Y iudicium fibi imanducat & bibit , non. diiudicang

qujnt

Corpus e:us,

Stupenda de/olatzo ! Quis ergo. feipfum

fari D

uSS/f Ti

som probet , antequam de pane illo édat

. €$ de calice

inbaz ?

qtlllf r

Infuper , quum .[an&a fmt [anfte traChanda , £&?

quum ipfe Dominus. lefus mundis. corde &2 feruentibus

l TT

[piritu. afluentius det , accedamus ad *b; onum gratiae

d p

maxima , qua poterimus , reuerentia, fide firma, fiducia

Jecura, bumilitate profunda , ardemz defide erio, flaun-

q-l/H j l

alitil

manti cbaritate , vebementi dolere , & integva diuinag

oluntati veftgnation

I']g'( il

Inde guflabimus 699 videbimüs ,

]

u

quain fuauis f ! Do.nmus.

gj u

ERN Y3

sct

o

—

-

—5

TRU

"

V^

BREVES MEDITATIONES

I

uodnam eft illud opus, quod iamiam per-

d

acturüs fum ? Grande opus, omnium

praecellentiffimum opus ; non enim homiri prae-

paratur habitatio, fed Deo.

H'c

!

1

IT. Quis eft 1lle, qui venit ad me ?

E

TL i W

III. Quis fum ego, ad quem ille vemt9

2

27

E.

REGVLA

108

IV Quotlee venit ?

t

fii

V. Quomodo venit ?

V I Cur venit ?

V1I. Quo fine ad eum ego venio ?

In

VIII. Quomodo ad eum venio?

t

IX. Accedo ad eum, quafi ante tremendum

fi

5$

elus tribunal ftatim poft facrum manifeftandus.

fe

tio

QIw-

IM/LTAML

N

X./'..JüLU m C tne KJ./'X.W

v

2 o

AC

-

AE TARO

N

LC

22 P r d v

a

-

[j

DIRECTIO INTENTIONIS

W

t

o volo celebrare Miffam & conficere Cor-

Eg

pus & Sanguinem Domini noftri Iefu Chri-

&

fti iuxta ritum fanctae Romanae Ecclefiae,

&

]. Ad laudem omnipotentis Dei, in agnitio-

nem füpremi eius dominii, & tanquam fummum

I

cultum fupremae eius Maieftat debitum.

ü

Y

Vi eiusdem intentionis , offer Deo Patri, in unione

intentionis (9 meritorum Chrifli,, copitationes tuds ,

confilia , erba , operaque tua , labores &v anxietates $

vUno -verbo vniuer[am libertatem tuem nempe memoriam,

zmelle&um (g voluntatem 5 ei totum da , a quo omnta

]

pendent , ac eius. pror[us voluntati zegubernandum trade,

lI In gratiarum a&ionem pro beneficiis crea-

tionis, redemtionis ,

vocationis , conferuatio-

E———9 —

nis , gubematxom

& aliis innumeris beneüc"ns,

ac praecipue hmua facrofancti beneficii & ex-

«6$

cellentiflimi Sacramenti.

IlI. In propitiationem & expiationem 1Innu-

merabilium peccatorum & negligentiarum mea-.

rum, & in fatisfactionem opprobriorum, quae

Dominus Iefus perpeffus eft; fiue a Iudaeis in

paffione & morte fua, fiue ab infidelibus, haere-

ticis ,

-

CLETOL

109

ticis, & malis chriftianis in hoc amoris Sacra-

mento,..

IV. Ad impetranda Bona"animae & cäofpo-

ris ; idque pro meipfo, pro parentibus , amicis ,

yendom

& inimicis, pro ouibus mihi commiflis, pro iu-

ftis & peccatoribus , viuis & defun&iis ; fed prae-

('endus,

fertim ad haerefüm extirpationem , ad exalta-

tionem fan&ae Romanse Ecclefiae militantis ,

fs

:'*ö

ad pacem & concordiam inter Principes chriftia-

nos; tandem, ad falutem. omnium eorum , pro

M

quibus Deus vult & fcit me debere orare,

ere Q

l!

V. In memoriam & venerationem Paffionis

n C

n

& mortis lefu. Chrifti , quam annuntiare volo ,

& defidero , donec veniat.

lael

| 3gni[f0-

Hinc. Domino. Iefu gratiffmum erit, & tibi vtiliff-

fummum

mum, fi ante. Mi[um. mum pa[fonis && mortis pun-

J

fi hanc meditatio-

"

lum quotidie mediteris 3 praefertim .

nem aliqua , quamuis leui mortificatione condias;

i

VI. In honorem beatae Mariae Virginis , cui

qnis 1

UE

me deuoueo, & cuius me tutelae committo,

curiae trium-

at

V]fÍ. In. venerationem totius

"TL

1

]

phantis, ad cuius praefidium fidens confugio.

yun r

h

Porro baec intentionis divc£lio. in fingulos bebdoma-

IT

dae dies fvo cuiuslibet opp

l4

ortunitate ég. deuotione dzjtrz-

joruiit

bui pteft.

beneftl

jie

ACTVS RELIGIONIS,

ye 1

j

m

us Fz'dei.fx

un, V

Iefu! Quamuis te in hoc Sacramento nog

a

[udat5

videam, credo tamen te effe ibi v

[

--

re,rea-

liter,

m

3

tU

"

H

REGVLA

liter, & fubf*can'tiäliter,praefentem , eumdem

Filium Dei, qui in'hunc mundum venifti , &

quem Paftores & Magi procidentes adoraue-

lC

runt; eumdem Deum & hominem , qui fedes ad

Til

dexteram Patris.: hoc firmiter credo, quia tu ip-

fiit

fa veritas dixifti:

Tejt

fidem meam.

Hoc efl. corpus meum, Adauge

J

IN

Aüusg 'adorati:z72i;.

-

fo

Qe

Firmiter credens te effe in altaris Sacramen-

ber

to praefentem , ibi te adoro vt Regem Regum,

N

Dominum meum & Deu;m meum, .Adoro te

val

ea, qua poffum animi & corporis reuerentia,

vt primum principium & vltimum finem ; tu fo-

fide

lus Alüffimus; & fübftantia mea tanquam nihi-

um

lita

lum ante te ; & quoniam agnofco cun&a in di-

tione tua cff? pofita ? proteftor quod tibi fem-

]

per.& in omnibus fübie&a futura fit anima mea.

Offero tibi adórationes Paftorum , Magorum ,

r

omnium SanCctorum, & Angelorum, in vnione

hu

earum , quas tu. Deo Patri in terris obtulifti,

u

*

"dtus admirationis , bumilitatis & timoris.

fin

ht

l

O dulciffime Iefü, tu ad hoc Sacramentum

tïbj

nos amanter inuitas ? Quam fuauis eft fpiritus

tuus! Sed quid eft bomo, quia magnificas eum,

il

T

H

aut filius hominis, quoniam vifitas eum ?. Prae-

Q

fertim, vnde hoc mihi, vt tu Dominus venias

ad me? Quam bonus Ifrael Deus ! Exia me,

f

Domine, quia homuncio & peccator fum ; tu

vero Rex coeli & terrae, Sané&tus,. Sunctus ,

Safétus, . Heu mihi ! Timeo , ne habeam ve-

i

ftem nuptialem , & ne ea exutus , reus fiam

fe

Corporis tui, & iudiclum mihi manducem &

bibam.

df

Bonum mihi effet

i natus non fuiffem.

r

Quid ergo faciam mifer ?.

ez'g

«; OTe-

C'L ERE

Y1IIÍ

Imdet

O Iefu! Sum quidem ego puluis, cinis, & pec-

u t

cator, fed tu es Pater mifericordiarum & Deus

Oraut-

totius confolationis,

Quis vnqua

intellexit

(es a

)

mifericordias tuas

? Nonne laborantes & one-

*

j

ratos vocás ad te, vt eos reficiás ? Nonne tu es

Aduge

refugium meum ? Ad quem ergo irem? Tu fo-

ljus verba vitae aeternae habes; tu folus con-

folaris me in omni tribulatione mea,

Sum qui-

dem aeger ; fed tu es falus mea ; non eft opus

erdmat

bene valentibus medico , fed male habentibus,

Negun,

Si folummodo pertranfiens curabas omnes; fi

doro t

vmbra Petri curabat infirmos;5 nonne ego con-

xrent

l

,

fidere debeo, quia intrante te füb tectum me-

ul

'

'

um,&& in me inhabitante cum ple

r

ni

tudine diui-

[f fl

l

k

D

nitatis (anabor ad infirmitatibus meis ?

E

. Igitur, quum hihilte propitio mihi conícius

j fe-

1 m

fim, furgo & eo zd te Patrem, Medicum & Re-

fugium meum, & fpéro,quod haec Communio

)OWM !

futura fit mihi fidei, fpei & charitatis augmen*

vmyott

Uhmo

tum? contra infidias inimicorum meorum firmif-

fima tuitio ; turpium cogitationum effugatio 5

QU

..,

huius defe&tus & vitii N. exterminatio; cperum

jey

tibi placentium , & praefertim huius virtutis N.

[pità

falubris efficacia, & tandem pignus futurae glo-

) euff

riae.

Repofita eft haec fpes mea in (inu meo,

? Pe

quia miferator & mifericors es, ac in , promiflis

fideliffimus,

RUT

us poenitäntiae.

om;

Vae mihi ! Peccaui in caelum & coram te ;

a5

quin imo te in multis quotidie offendo ; con-

enfn Y*

feffus quidem füum adueríum me iniuftitiam me-

y; ff

am ; mihi videor, miferante te, iuftificatus : ad-

TM

tamen heu ! infcrutabile eft cor meum. | Tu

| fuifïem'

cultis

ergo, qui fcrutaris renes & corda, ab oc

meis

4

(

Muesat

1l

RE.V.L/A

;

|

meis munda me, & ab alienis parce feruo tuo;

Cor

& licet, vt confido , mundatus fim, amplius ]a-

p

ua me ab iniquitate mea , vt füper niuem deal-

batus ,

& mundus corde,

