quid peccaui per ta&tum manuum.

Heu mihi!

quot malaopera turpiter patrarunt manus iftae?

lc

Ecquid,fiin operibus manuum mearum depre-

Digne

Q

henfus fuüiffem ego peccator? Sed, o bone Iefu,

patienter erga me egifti ; igitur propitius efto

mihi peccatori ; doleo, quia tibi foli peccaui fum-

me bono & dilecto $ iam nolo amplius peccare,

f n

Et quoniam manus méeae iniquitatem fecerunt,

[

ng

mOrtis

iam deinceps diftillabunt, in fpiritu fatisfactionis,

[

myrrham poenitentiae.

Da, quod iubes , & iu-

poris

fruey,

bq » quod vis,

"d Pedes,

Dibus v

l

Miferator & mifericors Domine , per tuam

piiffimam mifericordiam, & per merita Saluato-

& im

ris mci lefu Chrifti, indulge mihi, quaefo, quid-

&aex.

quid peccaui per inceffum pedum; propitius efto

qua

mihi peccatori; doleo , quia tibi foli peccaui

la nil

fumme bono & dilecto ;iam nolo amplius pecca-

Qui es

re ; fed, o bone lefu, qui es via, perfice greffus

& illa

meos in femitis tuis, vt non moueantur veftigia

fem'per

mea,& vt non

QUe (

üm lapis offenfionis ac petra Ícane

daïi.

Eccle

"d Peftus,

*

-

Titatis

obedic

Miferator & mifericors Domine , per tuam

piiffimam mifericordiam , & per merita Saluatoris

Cfucis.

mei lefu Chrifti, indulge mihi , quaefo , quid-

Obeta:

NU

quid peccaui pcr prauas cogitationes cordis,

Heu ! de hoc corde exierunt omnia peccata mea,

lg

igitur, fcindatur dolore cor meum , propitius

mOrtu

ca:

efto mihi peccatori ; doleo, quia tibi foli pec

ul

V?Hm

MA

AD MORTEM

421

ui fumme bono & dilecto; iam nolo amplius pec-

r tum

care; volo te deinceps dlhgere ex toto corde ,

luato

tibi feruue & te adorare ex toto corde,

Acci-

pe hoc facrificium iuftitiae , quod in fpiritu hu-

quid

hi!

militatis tibi indignus offero; fed amplius laua

hoc cor meum ab 1mqmtate mea,

'Tunc be-

o ilue?

n ipre

nigne acceptabis hoc facrificium

Praebeo tibi

jne Ief

cor meum , omnia mea tua. funt

tius l)

PROTESTATIONES,

caui fum

n nomine Patris ,

& Filii, & Spiritus fan&x.

pGCCBIC.

ecerunt

Ego N, fciens me moriturum, nefciens autem

mortis diem neque horzm, mtegrxs tamen cor-

A Hons

TAU

poris animae vmbus, ac plena libertate adhuc

fruens, proteftor in confpectu Dei & coram om-

nibus viuentibus.

er Cuam.

l. Quod fine fide impoffibile fit placere Deo

& faluari? quapropter, volo mori in vera fan-

Suluato

f0 qmd

&ae, catholicae, & apoftolicae Ecclefiae fide, in

qua hactenus vixi.

Credo firmiter, qu1dqu1d il-

itis

la mihi credendum proponit, quia tu Domme,

| peCCWI

qui es ipfa veritas, illud reuelafti; omnia credo,

b ))Wæ

J 0]'61 1

& illa intelligo eodem praecife fenfu , quo illa

femper intellexit fanéta mater Ecclefia Romana,

r

j/'là

quae omnium Ecclefiarum mater eft & magiftra,

a

Ecclefia Dei viui, columpna & firmamentum ve-

ritatis, cui proteftor, me velle in omnibus effe

obedientem , fi necefï'c. fit.

vsque ad mortem

r tid

crucis.

Confiïma hoc propoütum Deus, quod

st

operaris in me, vt non deficiat üdes mea, con-

0, 0

firmem vero fratres fmeos,

cordlät

IL.Proteftor, quod, quum fides fine opeubus

um

mortua fit,

& vim patiatur regnum coelorum ,

vehm viriliter agere, laborare ficut bonus miles

j pfwä

Chrlü

i

Y

h-

40». PRAEPARATIO PR'OXIMA |

Chrifti , inceffanter operari bonum, dum tempus

iicia

habeo. Non tacebo die ac nocte laudare nomen

pott

Dei , vt per bonaopera mea certam mear voca-

faluu

tionem & ele&tionem faciam, & vt inde intrem

Dun

in gloriam Dei, in quam omnes San&i, & ipfe

eUntis

Dominus Iefüs non intrarunt , nifi laborando a

r pe

iuuentute íua, nili operando & patiendo vsque

f t

ad mortem.

-

,

vapul:

i.

|'

1apropter , proteftor, o altiffime Deus,

ferur

3

Cfb c

quod velim te'Deum meum adorare , tibi foli

feruire, & tibi benedicere in omni tempore; tu

düray

es Rex meus, Deus meus, & omnia t tibi ergo

dudicit

Regi feculorum immortali, foli Deoó, honor &

lenfih

gloria; tibi Domino & Deo meo fübieGta erit

Omin

anima mea, tibi femper facrificabit hoftiam lau-

(s em

dis pro omnibus, quae retribuifti mibi : omnis

Qs

terra adoret te, pfíallat, & benedicat tibi; hoc

füerim

eft, & erit rationabile & tempiternum obfequi-

teo f

um; & defiderium cordis mei , quae tibi nunc of-

us

fero pro omnibus agoniae momentis , quibus,

ti di

iufto

prae anguítia, haec medullata holocaufta offerre

non valebo ; nihil quidem fine te facere poffum,

&ccid

fed mihi diffidens & in te confortatus, omnia

Corde

poífum; & ficut gratia tua fum id , quod fum;

QUia ;

ita, gratia tua, ero , quod ero;rpgo te, vt gratia

QUaert

tuain me vacua non fit,

|/

IV. Domine lefu! in manibus tuis fortes

COelzm

meae; vitae, mortis poteftatem habes, mortifi-

fie für

cans & viuicans, deducens ad inferos & redu-

n?;mi

cens;tu enim mifereris, cuius mifereris; & non

eft volentis , neque currentis , fed tui, Deus me-

Il5 me

Iw

us,miferentis, |Ecquis tibi imputabit , fi perie-

bonit

rint rentes,quas tu fecifti? Quae quum a te bene

Te.

me fub-

ordinata fint, proteftor, qu—od me humilii

Ibero

' iiciam

1

t

l

AD MO RTEB([. :

425

empis

1011

iiciam fententiae, quam erga me vel contra me

poft iudicium feres , firmiffime credens, quod, fi

V0G

faluus faciendus fim , faluantistui futurum fit do-

ntrem

num ; & quod, fi periero & fuerim reprobus, per-

V ipfe

euntis mei futurum fit meritum , & dicam fem-

ndo 4

per perditio mea ex me; quapropter, merito

Tique

iram tuam in aeternum portabo, & multis iure

vapulabo , quia fciens voluntatem tuam, hanc,

Deis,

feruus nequam, facere nolui, & quia incircum-

Ibi fl

cifo corde Spiritui fancto femper refiftens, ob-

ore; t

duraui cor meum.

Iuftus es Domine, & rectum

iudicium tuum. O altitudo ! adoro incompre-

j erpo

nor &

henfibilia iudicia tua , tuasque inueftigabiles vias :

Dominus es; quod bonum eft in oculis tuis , fa-

a erit

-

] lat

cias femper. O Deus maieftatis, in cuius ditione

hi

cun&a funt pofita; fi tamen heu! adeo infelix

; hoc

fuerim vt maledictus, in aeternum a te. Deo

&EQXUQX'

meo feparandus fim, hanc, velim, mihi concede

incote

gratiam , vt per refiduum annorum meorum fis

tu dileé&tus meus mihi , & ego tibi; & quidquid,

offert

iufto & occulto iudicio tuo, mihi:poft mortem

)Ommh

acciderit, contendam interim diligere te ex toto

corde meo, o Deus cordis mei; tu fcis Domine,

o

x fürt;

quia amo te, & quidem propter te; nqn»enim

rggraüa

quaero , quae mea fuxï-t ; [ed.t6;

.. N, Non fum quidem dignus, nec oculos in

; fori

coelum leuare, quia iniquitates meae fupergref-

puti

fae funt caput meum ; fed quis intelliget, Domi-

T

ne, mifericordias tuas? Igitur, quamuis.occide-

& 001

ris me, licet merito dicere poflim; infernus do

mus mea eft; proteftor tamen , quod fperem in

1j 0

1 e

bonitate tua, quia praeítabilis eft fuper malitia

mea,

Iterum & fecure dico, in te, Domine,

l b

l

ar in aeternum ; anruntiabo

fpero, non confund

hoc

jum

4344 PRAEPARATIO PROXIMA

hoc in vniuerfa terra, & vbique omnia offa mea

Tatf

dicent : Domine

quis fimilis tibi in mifericor-

all

dia ? beatus homo qui fperat in te.

Sperare in

Ta n

Deo omnis congregatio populi, & facite bom-

tatert

tatem , ne Deum tentare videamini.

ballo

VI, Proteftor , quod diligam te extoto corde

quod

meo, quia bonus es tu

Quis mihi hoc tribuat

pere

vt charitatis incendiis, potius,' quam vi mortis

plius

obdormiam in te, o Deus cordis mei ? & quia

Tieur

amo.te , pleniflime accepto calicem morbi & mor-

beat

tis, in vnione paffionis & mortis tuae,

. Diligo

vt h:

& inimicos meos

etiam proxrnum meutm ,

(1068

ropter te.

VIEL Proteftor, quod doleam de peccams meis

propter te fumme dilectum ; iterum dico , &

quoad vixero , ex abundantia cordis dicam, quod

ad hunc animi dolorem non me moueat nec ge-

NC

hennae timor, nec.gloriae defiderium , fed fum-

ma bonitas tua , fumme amabilis ; & malo tibi

Üb

Vi

dile&to , mori , quam tibi offenfo , viuere

O

Duia

quando liberabor de corpore mortis huius, vt

jam non amplius peccem tlbl, & tu perfecte in

|

fecula feculorum laudem te ?

Ihort

VIH. Quoniam reddenda. omnibus deblfa prae-

pus e

cipis , proteftor , quod paratum fit cor meum ad

IUdlCt

redimenda, fiue in hac vita, fiue in purgatorio ,

Di

tot peccata, quae contra diuinam tuam maiefta-

tem commifl ;

Viüot

paratum infuüper ad fatisfacien-

Ditre

dum, antequam morior,

omnibus his, quos of

fendl&laeü verbo, fcandalo fraude &c, & ab illis

mort

Diém

omnibus veniam fupplex OrO , eorumque preci-

folun

bus me confidenter committo.

IX, Etiamfi oportuerit me millies mori, pro-

Qine

eu

Ul

tefítor, quod iam nolim amplius peccare.

Dili

tamen ! cum militia fit vita hominis fuper ter-

Tior

ram ,

À

AD M ORTEM.

425

ffa m

fam, protä&or, quod tua gratia adiutus nolim

fericor.

affentiri fuggeftionibus , quas fatanas nihi in ho-

rarei

ra mortis fuggeret contra fidem, fpem & chari.

tatem ; vt autem , inftante agone , fortis fim in

j bqni-

bello, & fidelis vsque ad mortem, proteftor ,

corde

quod Sacramenta Ecclefiae his in anguftiis reci-

TIbuat,

'

pere optem, & quod ardenter defiderem, fi am-

fYorus

plius loqui non potuerim , commendare fpiritum

&qui

meum in manus tuas, & me comittere praefidiis

&mr

beatae Mariae Virginis, & omnium Sanctorum,

Diigo

Vt has armatura: accipiens victor euadam , & ob-

$ Ino0$

tineam coronam vitae. Amen.

'iemeit

COMM'ENDATIOH

0, &7

ANIMAE.

,quod

ec ge

Crucifixi imaginem prouolutus , vel jeam prae ma-

Ad

nibus tenens , vecita deuoti[[jme animae Commen-

4

dationem , quae babetur in. Breuiario, &? quam tibi mo-

30 "ii

vienti nemo forían recitabit ; vel iftam

XN

e

pedierit. :

; : fí. üibi ita ex-

jius, V.

f fe&e il

Egredere, anima rnea, egredere de c'"orrpvcz)re

mortis huius ; Dominus adeft & vocat te$ tem-

i

—

pus eft, vt manifefteris ante tribunal eius ; vt

iudiceris, & recipias fecundum opera tua.

yeur d

atotit,

"

Dulciflime lefu ! fcio quidem, te effe iudicem

viuorum & mortuorum: fed etiam fcio, te effe

muielt

UM

patrem, & clementiffimum patrem, qui non vis

as

o5 0

mortem peccatoris, fed vt in aeternum viuat

nemo tam pater, quam tu, o bone Iefu ! non

T

folum enim formafti me ad imaginem & fimilitu-

dinem tuam ; non folum redemitti me & conier-

jn, p

uatti, non folum patienter erga me egifti, & me

millies ex infernosnfcriori liberafti; verum etiam

, lh

;pff l

mortuus es propter iuftificationem meam , vt

fif v

- Je

diui-

ass

PRAEPARA TIO PROXIN/IA

426

diuinae naturae tuae & gloriae confors fïerem ;

TUXt

grandis mifericordia ! Quis fimilistibi ?

füpe

Quoniam ergo, piiffime Tefu, opus manuum

fnaf)l

tuarum fum ego, & tui fanguinis pretium , coro-

moní

na me in mifericordia tua ; ne derelinquas ani-

fe a

mam meam in inferno ; in inférno enimquis con-

Qpe,

fitebitur tibi ? eam vero fuícipe in manus tuas,

Ti

quae fecerunt &redemeruntme; in manus tuas,

Qu

quas clauis pro me perforatas video

ufícipe me

COTX

lefü Chrifte, inter haec amorofa brachia, quae

tii,

in hac crüce extenfa fiducialiter ample&tor; co

0 pi

rona me nunc in mifericordia & miferationibus ;

peccaui quidem in coeium & coram te ; fed ecce

Domine lefü, ecce pono hanc crücem & mor-

Domn

tem tuam inter iudicium. tuum & miferam ani-

tufti

jiam meam; ecce vehementi animi dolo;e ar-

Qny

denti amore, ac tota fiducia dico , quod & tuus

Q1

Sufmpe fpiritum

protomartyr moriens dicebat :

W

meum , dulciflime plafmator & redemtor mi ; tu-

pet -

us füum ego, faluum me fac; in manus tuas com-

YO

mendo fpiritum meum, redemlfh me Deus veri-

admi

tatlb.

Aperi , Domme, aperi ; me expectant

ditat

iufti , donec retribuas mihi , vt vna cum illis

malo

confitear nomirni tuo.

Fui quidem femper fer-

&0n

uus inutilis, fpero tamen glor:am per mifericor-

Áre

diam tuam , quam mecum femper fecifti ; corona

£re(f

tunc mxferlcordlaä tuas, & in aeternum cantabo.

O

Pater aeterne , 'pater mifericordiarum ,

$u

refplce, füpplex oro , refpice in faciem Chrifti

&lü !

EUI

h&

ac per eum 1nd1gnatxonem tüuam auerte a

me, &recipemein dile&a tabernacula tua, in

0 fpe

quae ardentifime concupifcit & deficit anima

1 Br

mea ; in fecula fecuïorum Jaudabo te,

Maria Mater gratiae , Mater mlferlcordlae,

pen

quae doloris gladio percuffa, f1 io tuo morienti ,

P

luxta

M

AD MORTEM.

417

r

juxta crucem adttitifti, ,opem feras mihi, quaefo,

fuper le&tum doloris mei, mihique periclitanti,

TUUm

manuum tuarum , propitia , porrige dexteram;

f0

monítra, nunc praefertim , te effe matrem ;tu

afl

me ab hofte protege

COf]

Gipe.

2 me in hora mortis fut--

Ws

'Tu es refugium peccatorum: Eia ergo Aduo-

QUS,

cata mea , illos tuos mifericordes oculos ad me

pent

conuerte , & lefüm benedictum fructum ventris:

quie

tui; mihi poft hoc exilium oftende, o clemens ;

no

TibUs ;

o pia, o dulcis Virgo Maria.

] &t

O Archangele Michael , qui zelo zelatus pro

Domino Deo exercituum , militiae coeleftis me-

rf

^

g

ruifti principatum , defende me in praelio , vt

non peream in tremendo iudicio.

df*

Quus

. O vos Angeli, quibus Deus mandauit de me,

rau

vt cuftodiretis me in omnibus viis meis, qui fem-

at

per faciem patris in coelis videtis, qui fuper

; COT

vno peccatore poenitentiam agente gaudetis ; 0.

; ver

adminiftratorii fpiritus , qui capientibus here-

1€ääm

ditatem falutis, in minifterium miffi eftis, & qui

n ills

malos de medio iuftorum feparabitis 5 de ore

r er-

leonis, fortes in praelio, liberate me3 occurrite

TicOr

Angeli Domini, aperite mihi portas iuftitiae, in-

oroti

greffüs in eas confitebor vobifcum Domino.

San&e Iofeph , qui Mariae fponfus eligi , &

qUUE

Iefu pater putari meruifti; qui inter brachia Ie-

Cyri

fü & Mariae mortuus, in Domino obdormifti;

ertea

o fpecialis bonae mortis prote&tor ! impetra mi-

" j

hi pretiofam Sanctorum mortem.

jDic

- O San&i omnes , qui ludibria & verbera ex«

|

[

perti, & propter iuftitiam pafli, videtis nuncnon

rdiä? j

in aenigmate ,. fed facie ad faciem Dominum

p

Ee2

Deum

a

|

ais

4»8 PRAEPARATIO PROXIMA :

Deum veftrum , orate pro me , vt de laqueo ve-

]

nantium liberatus , Deum Deorum in fanéta Sion

in aeternum laudem, Amen.

D

ldl

CONCLV'SIO,

K

HVIVS AD MORTEM PRAEPARA-

tui

TIONIS.

Pt

]

: rah/iige refiduum buius. diei eadem. animni. tranquilli-

fE«

T

tare, quafi inter lefu brachia expira[[es , in aeter-

mum vitlurus ; &g claudens recollettionis diem , gratias

li

age Deo , qui te 1 folitudinem ducens , loquutus eft ad cor

If

suum eloguia igmtas exeas ex bac folitudine , ficut. /4po-

li

floli, fpirans. flammam ignis , fat&tus ipfi diabolo terri-

77

bilis ; ac mundo tibique snortuus , iam non tibi viuas ,

Jed Chrifto.

nai

Quapropter ifla fequere documenta. -

At

I. Offer Deo propofita tua, eum enixe roga,

vt eis benedicat eaque foecundet , confirmando,

quod operatus eft in te , difponendo afcenfio-

r

fiti

nes in corde tuo, & te confortando contra im-

petus inimicorum tuorum, vt non praeualeant

tj

b"'m

aduerfum te, & vt victor vsque in finem perfe-

ueres.

D q

Wij

II. Caue tamen,nä vagä. & peneralia fint pro-

pofita tua ; perfcrutare & aggredere illud tuum

Vnt

radicale vitium, a quo cetera pullulant, quod-

que tuam perfe&ionem retardat , & eft relap-

(ico

fuum origo.

T

Igitur oportet, vt per totum fe-

quentem menfem omnem curam impendas ad il-

fea]]

Tud eradicandum; adhibe ad hunc finem examen

f

particulare, vigilantiam , orationem, poeniten.

(

tiam medicinalem , actus contrarios, tui diffiden-

V

Á

tiam , in Deo fpem & Sanctorum praefidium. -

Y

110

III. Ne animo confidas , imo ne mireris, fi

la-

enm,

AD MORTEM.'.

429

N-

labaris, aut fi non tantum proficias, quantum

yiot

Optas; terra tua, fícilicet cor tuum ad malum

pronum , dabit fructum fuum, & germinabit tibi

identidem tribulos & fpinas peccatorum : 1gitur

Poenitentiae ; fi opus fit, renoua propolitum

tuum, legitime certa , quotidie incipe ; tantum

proficies , quantum tibi vim intuleris: 44uü. de

hnit, Cbr. lugis conatus ad

il

perfectionem , per-

fectio reputatur, S. Bern.

E

vatjat

IV. Quo feruentius his monitis pareas, in om-

nibus operibus tuis memorare nouiffima tu» , &

tj tf

in aeternum non peccabis,

h

Lj

Quapropter, fingu-

lis diei horis dicito tibi

e.

Tranfit wundus , tempus

t

Ilf

breue e[l , ventus efl oita mea , anni inei. ficut aranea

meditabuntur ; fed beu ! appropinquat aeiernitas , &9

3

aeternitas nunquam finienda,

UE

efïï:nde

V. Hora tertia pomeridiana hanc

n

orationem : O Domine lefu Cbrifle , vogo te per illam

f0

amaritudinem pa[[onis tuae , quam in bora mortis fufti-

1 iff*

nuifti ; maxime tunc , quando tua fanttiffina anima de

[eati

beneditto tuo corpore efl egre[Ja , miferere animae meae

»erfe-

in egre[[tu fuo de corpore 1neo , &2 perduc eam in vitam

aeternam. Zmen,

n

VI. Quando videbis Viaticum aut Extremam

uum

Vn&ionem ad infirmum & moribundum deferri,

qot

dico tibi : Tandem ego^pfe verfabor in infirmitate

d

mea , ficut ille nunc in. fua. ver(atur,

Quid iunc me

jfe

feciffe vellem ? .Evo tunc ad mortem paratus , fi nunc

jl l

fanus & incolumis mon aptem oleum bonorum operum?

jJmel

Quo feruore Satramenta in bora mortis recipiam , fi pev

jtety

vitam abutar bis fontibus Saluatoris *

ial

VII. Quando campanae te de alicuius morte

f

monebunt, haec tecum cogita : Zic mortuus eff ,

17 [i

Ee.3

iam

li

sss

4

430 PRAEPARATIO PROXIMA

iam iudicatus efl , vel in acternum inter. San&los compu-

pandus , vel in aetermum igmi cum diabelo deputandus,

teg

ldipfum de me dicetur. Eaedem , vel aliae cam-

panae populum de mea morte monebunt ; peri-

13

bit quidem memoria mea cum fonitu ; verum

vbi parebo, fi non moriar quotidie; fi mature

& ex nunc non difponam domui meac, & bea-

taemortis ftudio non incumbam? Et licet homines

Jl

ine poft morcem laudent,.

quid mihi proderit, fi

ad inferna defcendero ? .

VIIL Quando videbis defun&um ad tumu-

lum deferri, lege in eius vultu foede mutato ca-

ducitatem rerum humanaruri; cogita, illum te

V3

fic monere: Mibi beri , & tibi bodie, — Omnis cavo

foenum , & omnis gloria ews quafi flos agri ; exficca-

4 M

tum efl foenum , && cecidit flos, — Vanitas oanitatum ,

& omnia vanitas. Sead mortem praepavave, &ad mortem

Gub

Yi f

e[fe [emper paratum , baec efl vera && onica faptentia 5

,

cetera mugacitas , fafcinatio. intelletus 3. 'unde fit , «t

ter, i

infimtus fit flultorum numerus,

!

pieta

n nol

Sed heu ! vnde euenit illa nimis frequens ftul-

titia ? Audi , quid fcriptum fit, & quomodo fiat

ij

Dienfr

verum iftud: Defolatione defülata efl terva,quianullus eft

qui recogttet corde,

Haec foedida nimis fpectacula

vfu vilefcunt, vt iam monuimus ; aliorum tu-

mulum ofcitanter videmus , noftrum autem a

longe afpicimus ; & fic parum fatagimus , Vt per

bona opera certam noítram vocationem facia-

mus; & tamen in imagine pertranfit homo ; vn-

de, ficut pifces capiuntur homines in tempore

malo; & dum inducias petünt vsque mane, mo-

riuntur ; pulfant quidem , fed iam clauía eft ia-

nua , & eis terribiliter dicitur : JNefcio vos.

*

O:Hl].j

ERN

Ms

b

l

AD MORTEM

43

(f

O filii hominum, & praefertim nos Sacerdo-

Atl

, qui haec faepx*hme legimus & dicimus ; qui

- Càm

ita- faícinauit,

vt Íícientes & volentes, a

;; nos turpiter tentari finamus, & nobis , o

per

qum

imponamus *

Vsquequo

graui cmde

dUre

nus vánitatem, & quaeremus mendacium ?

L Dd

lm

20 , frattes canülml mifereamur animae

DO

wc þrodldentes mature ftudio beatae mor-

äx huic, quam tradidimus ad vitam viae, fe-

tit, f

inhaerentes.

QInU.

fereamur etiam periclitanti moribundorum

to C

e, eos in tam diflicili lucta fideliter adiu-

ufn t

, & ad felicem exitum dirigentes,

Com-

$ (

ad. hoc opportuna exercitia fuggerit ifta

Áitt*

f5 — 024 0

Jortem Praeparatio ; haec eligamus quae

fill ,

(,,Uï"ücï QO'C)mZäïECl aptxora nouerimus; quae ta-

Qrtu

men non temere & confertim; fed fenfim, leni-

01

Si huic

ter, & per interualla ingerenda funt.

ji, V

pve tatis officio defimus, quomodo charitas Dei

in nobis eft ? Qua fronte boni paftoris nomen

y fl

induimus ? Nonne , beu eadem menüxra, qua

of

menfl fuernnus ,remetietur nobis ?

H

j

tacui

B OIUN I S

9 u

tem d

u

U

s

ficit

225

Ts

0, VIt

J

yurt

Y

I

e[t I

INDEX

)f

X

43?

Eu qe

Ài

Án

ïNDEX

AR

Au

CAAPVT:PRIMKUIM.

ÁnT

lanua ad jlïatum Clerifalem.

AT

ART

I

AnT

eminarium,.

pag. t.

ii

ART. II Vocatio.

15

ART. llI. Probatio ante Ordines,

L

18

£

Àni

CAT YT SECVADNVM.

Àni

ÀN

Finis'l ]'iatusï Clericalis.

24

ht

AnT. I. Sanctitas.

ÁAN

ibid,

An'T. lT. Progreffus in virtute.

^

ÁnT

An. lll Imitatio Chrifti; & intima cum illo vnio, 23

M

fl

CAPVT TERTIVM,

Ual

Impedimenta San&itatis & faluizs Clericorum, | 92

f. ul

AnT. I; Quodcumque peccatum.

ibid.

Á

ART Il. Superbia,

33

Àn

AmnT. II Ambitio,

Anr

ART..IV. Auaritia.

35

thai

38

AnT. V. Cura rerum fecularium

& Negotiatio,

40

$L

AnT. VI. Luxuria.

42

(ta

ART VII. Vita otiofa,

45

$

AnT.VIIL, Amor feculi.

47

ln

Anr, IX. Vita tepida & fpatiofa via,

$ll

59

i

ART. X. Prauum exemplum,

54

AnT. XI. Falfa confcientia,

sjA

Z

ART. XII Difficultes conuerfionis Sacerdotum.'

63

JCAPVT OGNÀRTVYVM

Obligationes &5 Exercitia Clericis oumibus commu-

nig.

64

Á

AnT, l.. Zelus propriae faluris & perfectionis,

ibid

&

ART,

AnT. II. Perfectio proprii ftatus.

66

n

AnT. lIi. Horae canonicae.

67

ART. IV. Frequens celebratio Miffae.

70

tef

AgT. V, Exercitia ante Miffae celebrationem,

74

At

An7, Í,

ÁRT

—

IN D E X.

433

ART. VI Exercitia poft Miffam & Communionem, — 9z

AnT. VII, Alia breuior ad Miffam praeparatio.

106

AnT, VIII, Aliae breuiores poft Miffam gratiarum

actiones.

X

116

AnT. IX Studium & Scientia.'

123

ART. X. Bonum exemplum.

.124.

AnT XI. Canonum obferuatio,

I26

AnT. XII. Ritus, ceremoniae, & rubricae,

I28

[ I-

AnT X!IL, Veftis clericalis , tonfura, & coma con-

L

gruentes,

I30

Jj

AnR. XIV. Reuerentia in Ecclefiis,

132

AnT. XV, Ecclefiarum nitor.

,

133

ART. XVI. Eleemofyna

134

1j

AnT. XVI!. Animarum zelus,

2

136

AnT. XVIII. Signa puri gloriae diuinae zeli,

itit

159

5

AnT, 7 1. Praedicatio verbi diuini;

143

nv

&l

Regulae ante concionem obferuandae,,;

I

$. II. Regulae in ipfo praedic

uandae,

:

ationis ex;rcitio obfer-

I55.

$. IIl. Regulae poft concionem obferuandae.

157

)

AnT. XX. Studiofa puerorum carechizandorum cura. 163

i.

AnT. XXT. Diligens rudium & pauperum inítructio. 172

35

AnT. XXlI. Zelus & modus adminiftrandi poeniten-

tiae facramentum.

177

y

$. I. Regulae ante adminiftrationem poenitentiae fa.

)

cramenti obferuandae.

190

u

$. 1. Regulae inter audiendas confeffiones obfer-

5

uandae,

184.

4

$. IlI. Rezulae poft auditas confeffiones obferuandae. I9I

b

AnT. XXIII. Zelofa aegrotorum , & praefertim agoni-

M

zamium vitfitatio, & cuüra,

194

CAPVT OQVINTVM.

Obligationes particulaves,

199

ART.I Munia fyndicorum & praepoütorum&CapituIi

& communitatum Eccle(iafticorum.

ibid.

J

AnT, ll Munia paftoralia.

201

ibid,

$

AnT. IIL, Munia canonicorum & beneficiatorum circa

refidentiam in choro & fcientiam cantus,

2IO

Óf

AnT, IV. Modus canendi vel recitandi horas.

214

^0

)

ART. V. Exhortatio ad pfallentes.

215

u

Ctis.w

Ms

434

IN DY*

CATV T SERAXTVM

Qi

JMedia clericis omnibus vtilia ad perfettionem £. fa-

Ór

CIS

U

lutem aeternam confequendam,

AnT. I. Solitudinis amor.

1b1d

CART

. II Exercitium meditationis.

'ART. IIT. Exercitium praefentiae,.Dei,

220

ART. IV. Exercitium uiortificationis

n^

Áv

ART. V, Lectio librorum pietatis;

224

ÀN

AnT. VI. Pia trequentatio facramenti poenitentiae

226

AnT. Vil. Habere diredorem, & illi in omnibus obe-

dire

258

ART. VIII. Examen particulare.

032

Anr.1X. Recolle&io annua per octiduum , vel vnius

. diei ex fingulis menfibus.

233

235

$.. 1 Praeparatio ad recollec"tlonem

lu

$. II Ordo recolle&ionis.

237

$ HL Doeumenta ad conf'cxuandum recolle&xon S

Du

fruc&tum vtilia.

238

At

Anr. X. Collationes fxequentes habere de rebus ad

Á

u

pietatem & ad difciplinam ecclefiafticam pertinen-

tibus

239

Ant

An. XI. Vifitatio frequens & fanc&a Chrifti Domini

ÁnT

in Euchariftiac facramento

437

wa(

ADP Y SEPTIMVM

ti

L^Y

Vlud

Exercitia quotidiana,

254

Pne

Oratío matutina,

255

f

MrpiTATIO. De morte,

260

Mzp, De terribili malorum facerdotum morte

262

Reic

o66

Ek&r

Mr»p, De pretiofa bonorum facerdotum morte,

M g

Mkp. De [udicio particulari.

269

MEp. De Iudicio vniuerfali,

271

M d

Ália;

ME». De fententia erga. eie&os & reprobos.

278

Mrn. De Inferno.

274

Prae;

Mxp. De damnatorum lu&ibus.

277

Mele

lQ

Mkpn. De mercede multa nimis & aeterna bonis facer-

dotibus in coelis parata.

279

lg

283

lUx

Mxp, De humilitate.

-

Ax.m Mpn. Dehumilitate & timore,

285

n

lV:

Series exercitiorum tum proprii ftatus , tum pietatis« 298

Pucs

VA

Quae-

p

INDESX

43

X

Quaedam alia exercitia & afpirationes felectae pro

decurfu diei

i

293

/

Oratio vefpertina,

298

n

Refle&io & afpiratio pro crafhna commumone.

299

ibii,

CABHWE OCTAVVM

J

220

Exercitia menfirua

304

m

ART lLRecolleétio vnius . diei.

ibid,

'ij

ART. II, Reflexiones de ftatu confeientiae

306

.M

)

CAPVT NONVM

1

Exercitia annua.

312

i

j

)

lu$

CASPV.T DECTMVM

j

f

Modus peragendi bonum bone[te , fantte , & digne

ä

;

£0

315

AnT

L Feruor.

ibid

ART.-Í1I, Deuotio interna,

316

B

Anr: I

Puritas intentionis.

317

ART. iV, Ordo temporis & actionum.

318

29)

AnT

V Perfeuerantia in bonis actibus.

319

illl

Conrclufio huius Regulae, & ad Sacerdotes exhorta-

p

t10

320

[

PRAEPARATIO ptoxima'ad mortem

$*9

Viua ad Sacerdotes Exhortatio.

325

1

Praeparatio ad Recolle&ionem diei ex fingulis men

25

fibus.

328

200

Re&ectiones de Morte & de ejus mrcumü intiis,

329

— —

DI

Exercitia de ipía recolle&tionis die, & ordo diei,

332

ll

M nita falutis.

333

M diratio de pefïima prauorum facerdotum morte.

ibid.

Ój

t

Alia Meditatio de

iriéto in prauos SacerdoteSJudlcm. 336

)

Praeparatio ad co*)iefïïonem totius menfis praeteriti, 239

Reílexiones de

atu conícientiae.

ibid

L

ul

I, Generalis annorum recogitatio.

ibid

li Horror peccati mortalis, praefertim fuperbiae,

(

p

luxuriae & auaritiae-

340

0/

Iil. Intemperantia in vidu & Veihtu.

342

IV.

Detractio.

ibid.

fg1

V

ia fratiofa.

.343

ó 1

X?

Qut

il

436

IND E X

VI Familiaritas cixm laicis.

M:

344

VII. Peccatum veniale,

ibid

VIll Vita tepida.

346

T

IX. Otium,

347

Pi

X. Inordinatus erga parentes amor. -

348

Xl Charitas erza Deum & proximum,

349

Afj

XIL .Cura falutis.

350

fpir

AlIl Abufus gratiarum.

35!

Irot

Con

XV. Exaien . confcientiae,

XIV; Frequentario facramenti poenitentiae.

353

354

Con

XVI. Contritio.

]bldo

XVII Propofitum,

35

XVIIL Confeffio,

386

XIX, Satisfactio,

XX,. Vocatio & beneficia,

357

ibid

AXI. Perfe&io proprii ftatus,

361

XXII, Studium & fcientia,

362

XXIII 3ufpectorum librorum horror,

XXIV. Extrema opinionum vitanda.

364

365

XXV. Firmiffima Ecclefiae Romanae & fanae doctrina

,

€

adhae(io.

368

XXV] Horae Canonicae,

572

XXVILI. Refidentia in Choro, & fcientia Cantus,

ibido

XXVIll Miffae facrificium.

"

374

XXIX, Sancta myfteriorum Dei difpenfatio.

375

XXX, Reuerentia Ecclefiis exhibenda.

ibid,

XXXI. Rituum & Canonum Obferuatio,

376

XXXIL Imitatio Chrifti & vita fpiritualis,

377

XXXIlIIl. Bonum exemplum.

378

XXXIV. Munia paftoralia

ibid,

XXXV. Munia Syndicorum.

383

XXXVI Modus agendi bonum,

384

Neruofa confiderati

XXXVIL. Nouiffimorum recogitatio,

385

xo ad excitandum de peccatis do-

lorem.

387

Acceflus ad Confeffionem.

391

Celebratio Miffae.

ibid.

Difpofitio Teftamenti.

39^

Confideratio de angüftiis , quae Sacerdotes in hora

mortis torquere folent,

394

Acceptatio mortis.

395

Actus Religionis,

399

Medi-

p n

I'N D E X.

437

u

dUid

Meditatio de fententia , quae feretur contra pra-

uos Sacerdotes in die ludicii.

405

M

Alia Meditatio de fententia , quae feretur erga pro-

Ui

bos & electos Sacerdotes, in die Iudicii.

X

Pia & efficax ad Chriftum crucifixum confideratio,

410

M

Afpirationes ad felicem mortem poftulandam,

418

)

Spiritualis adminiftratio Extremae Vn&xoms.

ä

Proteftationes,

4U7

b

42t

»

€ommendatio animae

428

br

Conclufio huins 'praeparationis ad mortem,

lbldl

428

;

35

uf

»

bH

)bldl

Finis Indicis

i

)

á

J5

Id

Yi

o[4

It

z

& D

p 9 — —

EAC

"t

///

ss )

s

3»

S

y cestad

n

P u

ibl

ïf///// 7)

A

)

Y C

u

Em

1

l)lldp

3

"Pa

j

yi

TU

ä

j

o

)

i

^

M (l

Qi

li

6la

ft

of

il

N

o

H

hi

Ren

&

N

Sd

i

d

Ü

eit

25

u

$b müber, -

. Siengcidnii

melde

Binceng Qebestid .

fefoft verfeat Dat.-

—

—J-

friftiant, *eo YiTagLIántiftben Aanslere,, bei äh"x)! j

ober Giutac)ten über bie Stenftatte. 9lu8 bem Cytaliee

nifd)en uberfest. 8. 1783.

24 fr,

———————

Glaub6e , ter. wabre feliamadben?e , fz'n.feiner zbátig:

1782»

feit, burd) geifilic)e Steber vurbgetmgen. gt. 8-

36 frt.

Neuff, Franc. 4»t, , Religionis reuelatae contra diuerfos

ilius hoftes defenfio, ordine fchfylis apto difpofita.

8. mai, 1777.

LIH.

ffoppe, 2ileranbero , Grimtfáfe ber SXtoral, ober SSere

fud) über ben 9Xenfd)en ; aus bem Stalienifehen übere

fe8t. 8. 1783-

36 fr.

Regula Cleri, ex facris literis , Ss, Patrum monimentis ,

ecciefiafticisque fanctionibus exþccrpta. 8. mai.

1 fl.

Rieggeri , Paul. lof. principia iuris ecclefiaftici germaniae,

v

Schotti , 7oanz, diflertatio de legatis riatis. 4, 1778.15 kt.

Schrodtii, lof-. Frane, , fyftema . iuris pubiici vniuerfalis,

8 mai. 1780.

IK

u

-- eiufdem fyftema iuris gentium. 9. mai.

1 d.

12 ft.

Gi(tenleï);e füt bie Hugenb,. 8- 1783.

BRX GRERESR LEURESEIRN,

Ed

—

UW

s

m

a,

Mi u-

N

*

*

"u

"

2X

Md

m

o

N

- iM*

P

A

&

x

.

w

*

Ms

n

i

3

Ed n

ii

"s

2v

*

E

"u

2

i

s

s

1

5

*

[

[5

-

A

&

*X

&

RO

N

W.

i

n

Ü

d

Y

d

3&

ii

xl

S A

i

"

u

Z

- r

u ia av

E .*ä&

- —

*

LA

x3

W

Do—

«

AT

"D

E —

^

/

A l

R

[ 7

?z

S

]

"as

44

4

$

xx

d

$»

-

C

E i

»^

C z

b

*

.

" d

7

m

*

N

-

p

N

z

RE Q*

2

/fä

*

Jw

3*

s

L

u s

L2

s

Y

l

4114

M-

P.

a

y-. a

d

N

N

D

u

59-

NV.

-

L

n

k

$

V

äwä

EC

3

m

$

M/

Eu

ï/»..

z&æu-

ETS

3.

d

Q»rw

igæ

* d

E s

p

aR

um C an REU

&

z

REGVLA-

9

CLERI

9

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

EX SACRIS LITER?S

n

"

SS, PATRVM MONIMENTIS,

ä

ECCLESIASTICISQVE

SAN-

i

L

E

CTIONIBVS EXCERPTA

—

-

uä.

Studio & Opera

SIMONIS SatrAMO, ET MrrcHionms QGE- -

LaABiRT, PREsBYTERORVM , DocronvM ET

MrssioNAnR, DroEsckesis ÉLNENsIS

Accesfit in fine

12

—2

——

PRAEPARATIO PROXIMA

11

AD MORTEM

-

10

r'/

&

&

Nv 7

2

ïg

7

M cczreaeN

!

pvemdpacs

EL

TT—anHAWIT

Editio poft feptimam Auemanerþzm correttior

PERMISSV SVPERIORVM

(( E RPE

BAMBERG AE,

ä

SVMTIBVS VINCENTII DEDERICH BiBLIO-

Li

POLAE A CELSISSIMO SPECIALITER PRIs

VILEGIATI,

17 $3

2

5;]) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1