mus tremenda Dei oracula de periculis fubita-

Tün

neae & improuifae mortis ; videmus vbique

T

aegrotos & moribundos fuper lectum doloris,

quos agonizantes adhortamur, & adiuuamus ad

felicem mortem : videmus defunctos in feretro ,

ftq

tre

quos ofcitanter comitamur ad tumulum ;fed heu!

haec omnia vfu vilefcunt, & ex his parum cura-

illg

P

mus mori quotidie , & fumere nobifcum oleum

cum lampadibus in aduentu fponfi ; & tandem

Titui

differentes de die in diem, venit mors füper nos,

tanquam fur; venit fübito ira Dei, & in tempore

Bl

vindi&tae difperdit nos; & morientes morte pec-

&Vx

oftro,

catorum peflima , monientes in peccato n

tdi

fepe-

N

(A

»AD MORTEM.

[ gap

l, qr.

fepelimur in inferno, O Socordiam noftram!

Id

O Coecitatem lacrymis fanguineis deplorandam!

e& i

tot dis

Eia ergo , fratres cariffimi, qui alios docea-

mus fummam artem morieündi morte iuftorum;

media 1

o & al

quapropter fubinde moriamur , dum viuimus ,

id eft, moribundi quodammodo perfonam af-

COntut

fumamus , dum adhuc integrae funt corpori ani-

, v

moque vires : voluntarie facrificemus Domino ,

S,&pe'

bunt e

qui hilarem datorem diligit; agamus nunc, quae

facimus , aut fa&ta volemus iam morituri, quia

nimirum facile occurrunt morienti, quae viuens

3 QUi

amauit & libens exercuit ; at non facile praefto.

r pinti

funt, & fapida remedia, quorum per vitam exie

omppott

gua eura fuit vel memoria,

phm'ma

Nos vero, gens fan&a , guftemus , dum fani

, prae

m feili

fumus & incolumes, exercitia ad beatam mor-

tem perutilia, iisque , fingulis menfibus femel

s il

incumbamus libenter.

Omnia tempus habent,

vitimi

Nonne fufficit tot annos ad nugas , & ad fabulas

conuertiffe? O Stulti! quis nos adeo fafcinat ;

praedm-

vt excufantes excufationes hoc breue anno-

j ub

rum refiduum Deo animaeque noftrae recufe-

D

LY

i

mus ?

Qoloti

Heu, inüþïentes corde! fi veritates Venjttifi

gomus

:

feculi coram Chrifto Iefuü mifericorde. recogi-

| fel' ettf,

tare ,& haec exercitia falutaria guítare nolimus;

pl

J

illass, & haec fpiritu gementes, & defperatione

j a

a&i in aeternum recogitabimus in crudeli ama:

; Oi

ritudine animae noftrae, quod auertat Deus.

at

Mifereamur ergo animae noftrae ; iam hora

Lpefïw

eft, nos de fomno fürgere; ecce Dominus adett

od

o

& vocat nos, ducit nos in iítam formofam foli-

tudinem , vt loquatur ad cor noltrum , vt ibi

Áj

fpiritu

aR

ais

338 ERAEE ARA'TTIO P»ROXIMA

fpiriti intelligentiae nos repleat ; renouet tros

fpiritu mentis noftrae;, mütet in alios viros ;

Ti

$

& vt ad beatam mortem & viam pacis pedes

Tiec

noftros diripat.

l'eftinemus ingredi ih illam

cond

requiem, audituti & doéibiles fa&uri, quid

puuri

loquetur ih nobis Deus. Mors noftra poterit

D

duidem effe repentina; i

dul

erit improuifa.

pfo tamien propitiq,—non

bis,

offe

PRAEPARATIO

eod.

füb|

AD RECOLLECTIONEM ENIVS. EX 8IN:

GVLIS MENSIBVS DIEL

!

(

l

eceffarium eft ab omnibus obie&is iéri-

jropt

tem & cor diftrahere; & acuris etiam li-

CU

eitis fe fegregare.

4

0i

lts

i. fuuat locurh folitarium eligee , mortis

NX I

imaginem prae octülis habere ; eorumque , &

aliorum fenfüum feculi vanitatibus oftium clau-

r

defe; vt cum folo Iefu, in filentio conuerfans ;

:

audiré & guítare po

'

pe

minus Deus.

flis ; quid ioäuattlf in teDo-

k:

Quaáínuis þräääi'p'uus huiüs fdöoïlääibnïs ftu:

Cus fit feria ad mortem praepatatio ; expedit

tamén, vtinflituas pugnam contra quasdam in-

clinationes ; quae fünt origo aliarum imperfe-

i

cüonum & vitiorum.

t

4. Memninetis neceffatium effe, vt habeas defi-

derium efficax tuae perfe&tionis, dicens ex abün-

]

pts

dantia cordis: ZLequere Domine; guià audit feruus

tür

twus, Stude & tu, vt fru&tibus tuis cognofcaris

mor-

el

lincere velle tuam perfe&ionem & beatam

em

sF

Dar

e*

ll

uB

À

AD 'VIORTEM

319

t D

r Fldehter obferua omnia thm recollectio-

Yitos,

nis exercitia, eorumque methodum & ordinems

pel

| Jllum

nec reputes leue, quod ad tuam pertc&lomm

conducere poteft. Verum, quamuis hic quam-

, QUi

plurlma tibi praehigamus exercitia, ea tamen eli-

oten

ge, quae tuo ftatui, tuae deuouom, & diuinae

10,ff0l

iluftraüoni magis congruent.

6. Quo feruentius huic 1ecollc€t1on1 incum-

bas, copita hanc occafionem , quam Deus tibi

p

offert . eíle fortaffe poftremam 5 quapropter

eodem feruore & animo eidem incumbe , ac fl

fub finem illius diei moriendum tibi effet,

TslW

7. Cogita beatam mortem, falutem & perfe-

&ionem tuam ,

effe opus Dei miferentis ; ; qua-

propter enixe pofcula eius auxilium ,

vifita in

s fnet

um l

eum finem. Chriftum Dominum in Euchanfha,

inuocá'etiam San&orum Patrocinia, praefertim

Beatae Virginis, Angeli Cuftodis, S. Iofephi &c. ,

fhort

vt eorum praefidiis animam tuam ad haec falu-

Cluesö'

taria exercitia & beatam mortem praepares.

m

Tandem peruigilio recolle&ionis , &poft vef-

erfi)

J

pCl tinam orationem haec tecum animo I'CC()"HZ"&

ijv t apiioediaem ariioncdide

yis f

REFLEXIONES

Wd

am ïnl

DE MORTE, ET DE EIVS CIRCVM-

[mpH

STANTIIS.

I

dhuc viuo; fed tandem moriar: hoc ftatu-

135 deü

tum eft.

Paucitas dierum meorum , qui

*ï ab"

practeriri non poffunt , finietur breui,

Vno tan-

"

1£ (ifl !

tum gradu ego morsque diftamus ;

quid enim

UM

eft vita mea, nifi ventus & vapor ad modicum

gmer

parens? De me ergo brem dicitur, quod de aliisz

n

MMortuus eft

Quig

3310 PRAEPARATIO PROXIMA

Quid fentiam in hora mortis de concupifcen-

tia carnis, de concupifcentia oculorum , de fu-

| g

hi

perbia vitae, de hac fafcinatione nugac1tatls, quae

obfcurat intelle&um, & quae ducit ad perditie-

hu

nem? Heu! in illa die peribunt cogitationes

fcffid

meae. Quid fentiam tunc de fimplicitate iufto-

1 eo

rum,& de via arcta, quae ducit ad v1tam" Nun-

qmd eam derldebo?

,

TO

IL . Quandonam moriar? Nefc1o ; morlar,

redd

qua horanon puto ;

ergo uocari & mori pof-

(e 0

fum.in dimidio dlerum meorum,cras, hac no&te.

tite

Attamen meum no» eft, noffe tempora vel

Thorn

momenta, quae Pater pofuit in fua poteftate, La-

em

tet mihi vltimus dies, vt omnes obferuem dies.

fon

Meum ergo eft, redimere tempus, quia dies ma-

Y

li funt; & laborare, dum dies eft, quia venit nox,

in qua non potero operal l

Meum eft vigilare,

prou

Tl

attendere, & omni hora effe paratum ; verum,

fumne.modo paratus? Heu mihi! Smunc animam

u

W

meam repeterent a me, vbi parerem? Quo irem?

Timor.& tremor veniunt fuper me, & contur-

Cu

bata funt omnia offa mea.

]l

nil

III. Cun&tis diebus, qurbus nunc

)tO , ex-

pecto, donec veniat immutatio mea

m fpiri-

COg

di

tus meus attenuatur, dies mei breuiantur., & fo-

lum mihi fupereft fepulchrum; ero, quafi non

effem,de vtero translatus ad tumulum., haec do-

Ia

mus mea eritj ibi pater meus, mater mea, &

tüs

proximi mei derelinquent me. Ecquid, fi Domi-

pa

nus aniniam meam non affumferit? Ibi ero intu-

Quo

entibus horror, vermium c^rrodentium efca;

ton

ibi pelli meae, confümtis carnibus, adhaerebit

tjae

os meum ; illic tandem in puluerem reuerfus ,

'tm

ebliuioni dabor tanquam mortuus a corde.

þl'()]

ul

À

.AD MORTEM. :

331

Ipfees

Cui tamen hucufque feruiui? Ah! Domine

,de['

fESV! Non tibi, fed huic ventri ; quafi Deo;

Is, Q

huic mortis corpori, quod aggrauat animam;

erditie

huic foedido ftercori, huic infenfiflimo hofti ae-

atione

ternam mihi mortem minanti ; fcriptum eft enim;

e Yufto-

fi fecundum carnem vixeritis, moriemini,

Y Nu.

IV. Statim poft mortem , in i&u oculi , me,

manifeftari oportet ante tribunal iufti ludicis,

morg,

]

redditurus rationem villicationis meae,rationem

Qri p

n

de omni verbo otiofo, rationem ipfiusmet iufti-

iC 0

tiae & fanctitatis meae 5 iudex ile viuorum &

yrg vd

mortuorum , qui fcrutatur renes & corda, ftatu-

jte, L

et me contra faciem meam: numquid potero re-

m diel,

Ípondere ei vnum pro mille?

fe$ It

V. Poft iudicium ftri&e factum , .recipiam,

[ D0Yy

prout geffi in corpore meo, fiue bonum, fiue

Lgilare,

malum. Numquidrecipiar in aeterna tabernacu-

Vent,

la? An deletus de libro viuentium defcendam.

apimu

in infernum , habitaturus cum igne deuorante,

jirtt

cum ardoribus fempiternis? In hanc tamen, vel.

iil

ilam aeternitatem cadam , neceffe eft. . In ma-

nibus Dei fortes meae, Heu, heu! haec animo.

jnd

cogitans tribularer, nifi recogitarem mifericor-

n f

dias Domini.

pbl

i d

VI. Attamen quamuis ex pr&ibfa& ex þefïï-

ma mórte pendeat vel beata vel infelix aeterni-

huc o

LÀ

tas, quid ha&enus feci, vt ad mortem effem fem-

rmea,F*

per paratus? ,..

O fi Deus Tudae preditori ali-

m

quot falutis dies concederet, vt ex hoc tormen-

)

torum loco liberaretur, quos fructus poeniten-

lm eh

tiaé dignos faceret ? Nonne hoc acceptabile

J*

Deus

Ü

*empus plenifime tranfigeret ?

Ipfe

eui^

mihi,

,rde

propter nimiam charitatem fuam concedit

2

(j

, licet

334 PRAEPARATIO PROXIMA

licet indigno, hos falutis dies$ fed heu! ingratus

& inutilis homo nondum cognoui tempus vifi-

r

tationis meae.

Quadragmta annis, quibus pro-

ximus mihi fuit, vocauit me ad poenitentiam, ad

U0l

ls à

fcientiam San&orum ; ; fed infefix ego homo,

(l0

femper renui, femper erraui corde; fi nunc ergo

peccatorum grauitate onuftus, & meritis vacu-

&01T

us morcrer, nonne me in aeternum PTOIICCI'GC

Deuæ ? Quoufque diuitias bonitatis eius contem-

doQ

n :HTI

.. Si, dum tempus habeo, & dum dies

eíft, bonum non operor, nonne tandem vindi-

ce Deo, veniet nox, in qua nihil operari pote-

ro? Sed in me reuerfus dico , ficut homo bo-

Q

nae voluntatis

nunc coepl, haec mutatio dex-

terae Excelfi.

DP

His animo ferio recogztatzs , €&$ in corde alte fixis ,

Jlit

fomnum aduoca.

fitila

FXERCITIA

Ts

PRO IPSA RECOL LFC TIONIS. DIE

&i

ORDoO DIEI.

I—] ora fta furges.

' Semiquinta, oratio, med:tauo, Prima & Tertia,

Hora 7. Praeparatio ad Confeffionem totius

menfis praeterm & ad Miffam aut Communio-

nem.

Uld

Hora 9. Difpofitio teftamenti , Sexta & NO-

fil

4

na,prandium & recreatio.

Hora 1. Poft meridiem, examen partlculare,

f

Yofarium, & confideratio de angufcus in hora

ler

mortis.

UC

Hora2. Vefperae, Completorium, acccpta-

0

tio mortis , aCtus religionis, & aquua pro detun-

€üs oratio.

bj

Ho-

AD MORTEM

[

333

Hora 3. MCdltaClO Matutinum Officium pro

Yif

craftina die.

)u vir

Hora 4.: Confideratio ad Clumüxum afpi pira-'

$ p

]arm, al

tiones ad felicem mortem poftulandam, fpm ua-

lis adminiftratio Extremae V n&ionis j & vifita-

homo,

Ya

tio Sanctiffimi Sacramenti

Poft coenam & recreationem commendatio

15 Vi

FOniCC

animae, fcriptio fruétus recolleGtionis, & lectio

CoQtct

documentorum pro. eo conferuando.

um d&

ALOUWNITA SALVWV-TELIS

]. Vil

bi primum experpi[ceris , cogita. Zingelum percutien-

i po

Dif-

ymo

tem , iubente Deo, te fic alloqui & monere

pone domui tuae, morieris tu; hac nocte ani-

o (

iram tuam repetent a te 5 tempus non erit am-

plius, ecce venit cito ludex, iam pulfat.

t fitit

Hoc feruoris flimulo excitatus , da operam , vt par-

ticula buius boni diei , quam fecit tzln mifericors Domi-

"us non te praetereat ; ita t iniens ve[peri ledtum , /' is

DI

ad mortem paratus. .

MEDITATIO

DE PESSIMA PRAVORVM SACERDO-

TVM. MORTE.

:

x Tertt

uid frequentius, quam videre per vitam , Sa-

OU

(4

cerdotes parum fapere, nec nouiffima pro-

,mmun

uidere . apponentes quotidie lmqmtatem, aut

faltem repentes humi; Sacerdotes vix curantes

[

ad cor mtcrdum redire, & thefaurizare fibi the-

fauros in cóelo; Sacerdotes opus Dei negligen-

iU

ter facientes, & iuftorum fimplicitatem , 1pfum-

j ho

que Deum deridentes?

Sed.heu! vbi primum inftat tempus refolu-

a

tionis ; vix intonantur ifta formidolofa verba :

wIO ( üm

Difpone domui tuae, marzerzs tus proficifcere de boc mun-

ET

dn-

3

lo

/

134 TRAEPARAITIO PROXIMA

fhe,

do; tunc. prae anguftia fpiritus gementes , di-

cunt in corde füo, timore horribiii turbati: O

heu!

'

fimie

quam durus nuntius ad me hodie miffus eft! Heu

früus

mihi! Nunc reminiftor malorum , quae feci;

nunc millia peccatà occulta & aliena ,. quibus

T

communicaui , milliamonftra, quae fouebam in fi-

tri

qu

ti

nu fmeo.infurgunt intra me, cor meum torquen-

4*

[52 ]

nunc video hoc mare magnum & fpatiofum

u t

j

manibus ; illic reptilia . quorum non eít nume-

üipi

D

rus. Vaemihi! meipfe decipiens dicebam: pax,

t

T

]

]

pax;nunc heu! non eft pax offibus meis a facie

Tit,i

peccatorum meorum! O miferum me! nunc vn-

tande

dique mihi funt anguftiae ; nomen habui, quod

yn

N

vixerim: nunc autem video , quia mortuus fui

coram oculis Domini.,..

Q inferfaüte! ergo er-

Wt t

raui; quae fafcinatio obfcurabat intellecium 2

Tij (

Quae me malitia excoecabat ?

QUi

bunt i

O fi in pauca fidelis fuiffem! O fi diuina my-

fteria fan&ius tra&auiffem ! O fi vanitatem graui

E

quar

corde non dilexiffem , & mendacium non qvaefi-

uiffem!,., O fi zelans zelum Dei & animarum

Q1

Dor

diligentius attendiflem mihi & vniuerfo pregi!

Séd proh pudor! proh dolor! Plantatus in domo

Domini terram fanctorum fruftra occupaui! IE-

Un.

üm

SV Chrifti fanguis , cuius reus fa&us fum , nunc

füe .

exquiritur & clamat vindictam ; eius mifericor-

diam feruire feci iniquitatibus meis; nunc heu/

aDte

m |

defperationis turbine me iactatum fentio.

T

O fi ex hac infirmitate recrearer! O fi adhuc

haberem dies falutis & acceptabile tempus, quam

pre

Quie

alacriter & peccata & dies malos redimerem !

dies

Sed vae mili! Periit defiderium meum, quia tem-

pus non eft, Ecce ego morior , iam incido in ma-

Velle

nus Dei viuentis, iam pericula inferni inueniunt

me.

Y x

Tite

À

AD MORTEM

395

$.0

me, O in quantam tribulationem deueni!

Heu ,.

i

(

heu! fi fanctiffimi viri & paftores iuxta cor Dei

! Ht

timuerint valdé in his anguftiis, vbi par ebo ego

fec

feruus nequam ?

ilbUs

Haec & alia recogitant praui Sacerdotes in in-

nf

teritu, fuo, in quo rldentur & fübfannantur a Deo,

Nquel

qucm:in fanctuario eius exacerbauerunt per vi-

&ofüm

tam; tunc irafcuntur , fremunt, tabefcunt ; iu-

Durne

dici pulfantl aperire, de corp01e exire trepidant,

& videre eum, quem contemfiffe fe memine-

n pt

firi

rint, iudicem formldant. fed heu ! moriuntut

tandem inuiti ,

& fortaffe morte peccatorum

nc vt

, Qu9

peffima.

us Jl

Sed & ego, qux haec meditatus fum, quid egi

per totam vitam ? ;

. Quid ago?....

Nonne

gO a.

iUm ?

mihi thefaurizo has amarltudmes & anguftias ,

quae, Deo vindice, in hora mortis conturba-

bunt me?... Eequando tandem mature fapiam,

à m*

ac nouiffima prouidebo, faciendo omnia bona,

j gram

quae facere poffum? ..,

Si velim pretiofa San-

'tef

C&orum morte mori, cur, dum tempus habeo,

WT i

non fequar viam iuftorum ?

greäl

O IESV mi! hoc eft ante te'omne deüdem-

Qomo

um

um meum; fed o bone IESV , o IESV refugi-

i lE

um meum! patientiam habe: in me; ne reuoces

,U Y

me in dimidio dierum meorum: dimitte ergo me,

ormcor

antequam vadam ad terram tenebrofam, & oper-

( heu'

tam mortis caligine, vt plangam paululum dolo-

rem meum , vt redxmens peccata & dies malos

praeteritos, praeueniam tribulationes cordis mei,

yiut

e

s

quae in hora mortis multlphcdrentm fuper me;

n

en

dies plenos amaritudine , & omnia reddam tibi,

u

O IESV auxilii mei, qui operaris in nobis

m

velle & perficere pro bona voluntate, adiuua me,

vt perfeuerans víque in finem, accipiam coronam

p

In

jM

Vitae

4

4

436 PRAEPAR ATIL,O-PR»OXIMA :

In bis eflos carzj?ïme frater! Et quohiiam. bodie au-

G

dis vocem Domini , qui fpatium Qerae poenitentiae && [ae-

|ogin

toe mortis tibi concedit ,noli obdurare cor tuum : in breui

fco.

enim exardejcerét :ra eius , & im. furore. fuo. conturbaret

TU

te [cito, quia in bora mórtis gloria tua. baec erit, tefli-

hici

moniuin bonae con[cientiae.

, quod m finplicitate cordis &

Áoriy

/i

nceritate Dei, ( non in. fapientia. carnali conuer[atus

COj

J'ueris in boc mumdo 3. banc er

J

go bonam con[cientiam übi,

1modis omnibus , cenciia,

qiit

ALIA MEDITATIO

bunt

DE STRICTO IN PRAVOS SACERDO TES

Quo

/

T

DEI IV DICIO.

D

pac

ix anima de corpore egreffa eft, iam in i&

|

LV

oculi, eam marnifeftari oportet ante tribunal

inie

iuftitiae diuinae; ille Dominus Iefus, qui confti-

parte

tutus eft a Deo iudex viuorum & mortuorum ,

Doy

qui ferutatur renes & corda, & qui in Angclis

i,

reperit prauitatem , fcrutabitur lerufalem in lu-

futo

cernis, manifeftabit confilia cordis noftri, fodiet

m

parietem; oftendet abominationes peffimas, gra.

No

uifima peccata occulta, & aliena, tanquam mi-

nutula per vitam reputata, quinimo omne ver-

(f

bum otiofum, quod loquuti fuerimu

get rationem in die iudicii,

»

$, de eo exi.-

QUi

Credo hoc, credo quidem: & tamen heu! non

€lls

folum de peccatis praeteritis poenitentiam age-

tem

Te, eaque redimere recufo; verum etiam mul-

13]

tiplico iniquitates füper c

apillos capitis mei?

lls

Monftruofa delicta nihili facio , thefaurizo imihi.

iram Dei! O vana fides mea! O daemonum fi-

des!

E

P

T. Praeterea -dx,lrifïimum I;ïs, qui praefunf, iu-

Q

dicium fiet; anima pro anima exigerur? Quis eft

Imi

ille paftor, qui refiftat vultui meo, Dominus ex-

t

ercituum ?

Gran-

A

AD/MORTEM.

EM

bt t

Grande periculum! Ecquid ego de fa&is alie-

t -

nis reddam rationem? ego, qui pro meis non fuf-

-a r

ficio. S. Z bom.

Ouium fanguis de manu. requi-

titirhurt

rctur mea? Certum hoc ício , veritas atteftatur;

i, tfi

hoc fcio. & accuratius non vigilo? O idolum pa-

ais

ftoris! O coecus fpeculator ! Q

uid ergo mifer-

mrtur

cogito ?.

i t

IH Qui

d plura? quum accepero tempus , in-

quit iuftus iudex , iuítitias iudicabo ; examina-

buntur enim bena opera, qua intentione fa&ia,

quo feruore, quomodo? Vnde fit, vt Iob vere-

0T

retur omnia opera fua , fciens, quod Deus non

parcat. delinquenti,

in Xl

Heu mihi! Iam me ipfe in ftatera appendens,

ribun

inuenior minus habens , mifer & miferabilis; im-

perfectum.operum meorum vident. oculi tui ,

confle —

OTUTI .

Domine IESV , & illud in libro tuo fcribis; vn-

wodis

de, quamuis vir diuitiarum appaream , tunc in

furore tuo confiteberis mihi: Non moui te ; hoc

j lt

| od

mihi minaris. & adhuc non vereor opera mea ?

Non ftudeo effe feruens fpiritu, & adhuc viuo ?

ys, p

IV. Tandem, cui multum datum efc , mul-

Jafi )

g v

tum quaeretur ab eo.

Quid ergo refpondebo ego facerdos, qui a-

. e0 exi-

quas-Saluatoris faepiffime haurio , de plenitudine

egnol

eius accipio,ipfumque Dominum, gratiarum fon-

tem, quotidie manduco? Scio infüper bonum &

1 4

malum, omnia, quae accepit a Patre Dominus

p m

; n

IESVS , mihi nota fecit.

.

Heu tamen ! quot bona torp!

de omiffa , quo[t'*

rol

j

1»

gratiae in vacuum receptae , quot talenta in ter-

um J

ra abícondita ?

Quid refpondebo per totam vi-

tam inuulis , quando tot zratiae, faneuinis Agn-

yl J

immaculati pretium, exquirentur, & vehemeni

Q d

]

Jamabunt vindi&am, quam fanguis Abel?

jl

U

tü us G

MX 5

Quid

(

Eu

-:

43$ PRAEPARATIO PROXIMA.

Quid vero audiam , nifi haec tremenda nimis

Dii

verba? Difcede a me,, ferua inutilis , operarie iniquita-

ul

dis y in terra Santorum iniqua ge[fifli ; non videbis glori-

um Domini , difcede a me in ignem aeternum.

l)

. O anima mea! fi haec audiens & meditans,

non fürgas de fomno, non dormis ; fed mortua

€s, vbi te abícondes mifera, a vultu irae eius?

Quae eft tamen nunc expectatio tua, nifi iudici-

um fine mifericordia? Quam tunc habebis allo-

DO

quutionem ? Refponde !

", Domine IESV ! fcio vere, quod ita fit , &

fl

quod homo compofitus Deo, fi voluerit conten-

dere cum illo, non potens fit ei refpondere vnum

Tif

il

pro mille. Quifi habuero quidpiam iuftum , non

Mj

refpondebo, fed iudicem meum deprecabor, quia

[

ll

quafi pannus menfítruatae vniuerfae iuftitiae

d

meae; vae laudabili vitae , f( remota mifericor-

gt

dia difcütiatur! S. /4ug

. Eia ergo, Domine IE-

V t

SV

; Don intres in iudicium cum feruo tuo:

confige timore tuo cárnes meas: volo nunc

6t

tuum praeuenire iudicium ; quapropter contra

meipfüm armabor, & ero, prae ceteris, crude-

lor mihi & feueriffimus iudex ; & hoc. faciens

P/

per fingulos dies, ftabo cum fiducia ante tremen-

dum tuum Tribu

f

'

nal : a'di-uua me Deus falutis

hi

meae.

Flanc tene difciplinam , cafiäz'me frater ! Initium fa-

(

pientiae timor. Domini,

O niinis beatus , fí. femper es pa-

f

uidus! In omnibus confiliis,, propofitis & operibus tuis

Yrr

dicito tibi: Si modo moriturus e[fem., & manifeflari me

Ilsr

oporteret ante Tribunal fupremi Iudicis , facerem illud?

um

-*« Quid ille fentiret de boc opere? ..

lirem ?

ee?o

Quid ego ipfe [en-

par

Ergo ante omnia opera t

ua verbum werax

Cf

Fraeredat te, & nibil ogas , quod con[cientiae rettoque

ten

[24

.*

À

AD MORTEM,

339

BU

Dei. iudicio non fit confentaneum.

Quae fatzs "magna fc-

DT

curitas , vbi periclttatur aeternitas ? $

tgln

PRAEPARATIO'

AD CONFESSIONEM TOTIVS MENSIS

itàns,

o

'PRAETERITI.

' euj?

dUdt

REFLEXIONES

Is 40

DE STATV CONSCIENTIAE,. ET PRAE-

CIPVE DE MVNIIS PROPRII STATVS,

M

otandum, bas Reflexiones figilatim fumntas po[Je fup-

VIel

peditare Clericis materiam alzquantulum aneditandi

Va

jmgnlzs ienfis diebus , 695 toto anni decur/'u

paftoribus

,10n

iuxta cor Dei id expertzs crede , cari[[ime frater r

Sed

1

faltem in bac vecolle&tionis die wieditare puntta , quae ma-

ilic

gis ad te fpettare noueris ; in bis eflos [latue te contra

(ot

faciem tuam ,. düudicans te ipfum , t feuerz[ imus iudex 5

3U

vt non iudiceris in neui([imo. die,

tU

REFLEXIO lL

f

GT'NTERALIS ANNORVM RECOGITATIO

Qntti

rüde

antatus fum in domo Domini , vt jloream ficut lülwm ,

elt

Pl

multiplicer ficut cedrus Lzbam ; in forteimn eius voca-

fre

tus fum , vt fim fanttus , quia ipfe fanttus ef1 , & ot ad-

QU

buc indies [anctificer , quamuis Jantius fan.

Attamen tot abhinc annis ,Qquibus terram fan-

i

&am occupo , quommodo V1x1?

. Quos fru&tus

fan&itatis feci? Quomodo viuo?.... Contendo

f;pd

1

viriliter efTe perfectus, ficut Pater coeleftis, cu-

rl

ius myfteriorum difpenfator fum, perfectus efk?

Im

Sum ad pretiofam in cenfpe&u Domini mortem

J

paratus?.

. Econtra nonne cum Do&rinis meis

carne volutor & fanguine?..

Nonne de die in

u

.

Mui

dlem ipfis laicis deterior fio ?

Proh pudor,

)

quan.

340 PRAEPARATIO PROXIMA.

quantus gemituum abyiï'us, quantus mortis fecun-

|

|

li,

dae timor/ Confufio faciei meae cooperit me.

ter'os

Domine IESV! quid me vis facere, vt pla-

cenfün

ceam tibiin regione viuorum. Notam fac mihi

Slle

viàm , in qua ambulem, quia ad te leuaui animam

T0

Ipeam;tu es via & vita ariimae meae, tu es au-

Yoine

xiliator meus , auxiliator- fortis,

Yonnt

& pe

REFLEXIO II

a,

HORROR PECCATI MORTALIS , PRAE-

find

SERT-IIM SVPERBIAE, LVXVRIAE ET AVARSTIAE.

lol

i me

lerici , otpote miniflri ChrifHi , & difpenfatores myft-

"

C

eriorum, Dei , debent. quafí a. facie colubri fugere

q0?

peccatum ; ipfi. fiquidem fciunt bonum & malum ; funt

It

(0me

quodammodo . Dii , & vere filii excelfi omnes , de pleni-

1udine Chrifti accipiunt, Vos autem , de Sacerdotibus que-

Tihit

yüur Dowminus , vos autem irritum fecifHis pattum meum,

putans

Tin,

X5i inimicus meus maledix:[Jet wibi , fuflinuifJem otiques

1u vero bomo nan:mis, dux meus, & motus meus , qui

Chat

iond

Janul mecum dulces capiebas cibos ! — Prob . abominatio!

cognofcis voluntatem meam ; bauc tamen non facis , fer-

E

Qu

ue nequam , quin imo polluis janctuari:em meumn, O quam

Que

muliis in bac && altera vita vapulabis ! Prob defolatioY

Verum quale eft cor meum contra peccatum

mortale, praefertim contra fuperbiam, luxuriam,

m

& auaritiam ?.

Tigi

Propter haec tria peccata itat

h

abominatio defolationis in loco fan&to,

Tie

Quanto maior fum , tanioxmagis me in omni-

N

bus humiliare debeo. Quid habeo, quod non ac-

Nos

ceperim ?. Si autem accepi, quid glorior , quafi

luda

ion acceperim? Heu! ex eo, quod multum mihi

Q

datum fit, multum quaeretur a.me ; non habeo

Q

de me, nifi peccatum & mendacium, Cenc. Zrauf,

üieg

Nonne tamen cogitatione, verbo & opere füper-

3

bio,

li

x

Jf

/.AD MORTEM,

341

js f

bio, ferrap& cinis?... Nonne prae tumore ce-

TIL me,

teros interdum afpernor?,..

Si laetor ad af-

vt p

cenfum, cur non timeo ad foediorem lapfum? .,

ac ml

Sed heu! nonne, quamuis elegerim abiectus effe

animam

in domo Dei mei , horrendius humiliabor? ,..,

16 27

Norine potentior potentius tormenta patiar? ,,,

Nonne hominibus placere quaerens, confundar

& fperpar a Deo ? Abfit, Ecquando ergo dif-

cam, effe humilis corde? Ecquando amabo ne-

PL

fciri & pro nihilo reputari ?

Ad hanc internarg

sTIAL,

humilitatem me impellit humiliatio mea, quae eft

rj al

-:

in medio mei; quid epim fui? quid fum? quid

ero ?

ri figet

Praeterea, no

; fut

nne imprudens a fpiritu immun-

do me coinquinari, & ab Angelo Satanae me co-

/] p/mi-

hus qu-

laphizari & poflideri fino, dans ei locum, & re-

putans vt paruni, quod non eft parum?... Hoc

l t

vitio, paruitatem materiae non admittente, peri-

tulitl

clitàtur genus humanum S. Greg.

Nonne hoc

m ,

foedido vitio periclitor ipfe quotidie? Ecquando

ol

a dextris & finiftris armatus, contendam eile fan-

at I

g

&us corpore & fpiritu, & fequi Agnum , quocun.

:

!

Atl

que ierit?

:

J

|

Tandem, n

onne ftudens ,aua»ritiäe-,' incidi in

UM

((

d

|

laqueum diaboli? Quo fine impleo minifterium

le*am, |

meum? congrego & congregata conferuo ?.,,,

a li

g l

Accipere temporale praecife pro aliqua functio-

ne Ípirituali , fpecies Simoniae eft S, Tbom.

Nomnne fic oculos habens fur & latro füm?..,

f Omm

j*

1

Nonne vt mercator peflimus clamare videor eum

qhi

Iuda: Quid vultis wibi dare , C? egoeum vobis tradam ?

Quoties faltem ob inopiae timorem iuftitiam de-

27

;

j)

fero, & quafi egentium necator füum? .., Quo-

Al

ties propter auaritiam implicui me negotiis fecu-

M

iv

laribus, litigioforum & procuratoium períonam

j

gelii,

blOs

-

i PRAEPARATIO PROXIMA

geffi, quamuis haec omnia militantibus Deo pro-

Q

hibeantur!,.. Quomodo mammonae feruiens, li-

mih

bere feruirem Deo meo? Nonne vbi thefaurus

fcelo

meus eft , ibi eft & cor meum?

MELEI

Verum . o

adhuc

ftulte! quae paraui & paro, cuius erunt?.,, Non-

HOUEI

ne hàe pecuniae, quibus inhio, erunt mihi in per-

uung

ditionem?,.,,

O quam amara mihi erit mortis

ibl

memoria pacem habenti in fübftantiis! Nonne

tem fe

tandem mortuus diues, fepeliar in inferno? -

IIUIO

Sed infelix auidus ego homo! Si Dominus

du

eft pars haereditatis meae , quidni mihi fufficit?

UT

Nonne tanquam nihil habens , omnia pofliderem ?

TnCam

QUem;

O quam liber & laetus morerer!

REFLEXIO .III.

do linj

Nonn

INTEMPERANTIA IN VICTV ET

VESTITV,

obrius efto , monet. Zpoftolus , babens. alimenta , &2

S

quibus tegaris , Ms contentus fis.

Nonne tamen grauari fino cor meum crapula

& ebrietate?... Quinimo , nonne Deus meus

Q

venter eft?.. . Nonne vanitatem in veftitu , fup-

(

pellectili, & in reliquo vitae genere prae me fe-

li,

ro2?... Ita fane; hoc ad verecundiam meam &

14l

flens dico.

Scio, quia Chriftus Dominus, cuius

QU

minifter fum , quum diues effet, propter me ege-

N

nus factus eft, non babuit diuerforium, nec vbi

fotti

caput reclinaret; fitiuit, ieiunauit, efüriit, felle

fnitio

& aceto potatus eit, hoc fcio, hoc praedico ;

18

ini eius adeo d

Chrif

quo ergo iure ima

o

jüïmilis ; 108

r

praedeftinandum fpero ?

E

REFLEXIO IV,.

DETRACTIO,

l

ïal?de

Tn

etrattores Deo odibiles, — Abominatio bominum De-

u

D

Qiin

tra&tio, INolite ergo detrabere alterutrum.

Quo-

—

i

À

AD MORTEM'.

343

leoprt

Quoties tamen ex e0 , Qigod Sacerdos fim,

Tieny

mihi ius vindico, detrshendi fratribus meis ? Proh

Vefaurui

üm . 0

fcelus !.. .. Quoties lingua mea fanguine Chrifti

adhuc rubefcens , dolos concinnauit aduerfus fra-

. Non

trem meum ? Proh pudor ! Quoties erubefcens

|in per

Euangelium, &hominibus placere quaerens , non

; Tmorti

habui redargutiones in ore meo, nec detrahen-

Nonne

tem fecreto proximo fuo, hunc perfequutus fum ?

ero?

.. O idolum charitatis meae ! Quare ? quia ve-

Jornipus

racharitas operit multitudinem peccatorum ; non-

ifuffct

ne ergo vana eít mea religio ? Ecquando linguam

jdetem

meam , hünc ignem, hunc gladium acutum , hanc-

que malorum vniuerfitatein refraenabo ? Ecquan-

do linguam detrahentium domare contendam ?

ET

Nonne quod mihi facere volo , aliis facere debeo?

REFLEXIO V.

"MO

VIA SPATIOSA

r

pl

éruare debeo ea, quae a fanttis P(mtzfïcibuä QG

us me

Ob

a [acris Conciliis , de venatione clamorofa & fre-

jn,lip

quenti; de luxu , commefJationibus , Cboreis , aleis , lufi-

Bll2 f€'

bus , ac quibuscumque criminibus , necnon de fecularibus

qet

negotiis fugiendis , copiofe ac falubriter [ancita funt, non

CUlUS

ob[rantibus confuetudinibus Trid, Sef, X X1I. de Ref.c.1.

)

n

Sed.,, fi haec non obferuem : ergo fequor viam

ne

J

fpatiofam, Verum, quo me du&ura eít haec

l

J]

t feHe

fpatiofa via? ad perditionem, — Haec füunt verba

jj

u

!

Chrifti: Coelum & terra transibunt, verba áutem

n Ti

eius non praeteribunt, Si Dominus eft,cur eut

non audio? cur eum non fequor?.... Nonne me

tandem pudebit huic feculo, cui in Baptifmate,

& in facra Vnétione renuntiaui , conformari ?

Heu! hodie Catechumenus, hodie Sacerdos ; lie-

",

Hin cireo , mane in altari $, Zier, Vrde hoc

mon-

(

PRAEPARATIO PROXIMA

344

i

monftrum?,,.. 1'Nurnqu;d refpiciens retro , aptus

ero miniíterio verbi, & regno Dei?

qui'

(u

N

REFLEXIO VI

g

FAMILIARITAS

VM LAICIS

tànfi

bftinere iubeor a nimia Laicorum familiaritate , &

(iem

Á

N

ab eorum frequentiori conuiuio , quia valde hone[t-

volu)

atem dedecet clericalem , zpforumque Clericorum facit

t 2

wzlejcere autboritatem.

Te]!.

Quid eft ergo? Cur minifterium meum turpz-

Sater

ter vituperari fino?.;.. Cur non frequento pa-

Ut n

Ítores iuxta corDei, & Clericos, boni teftimonii

tidha

viros, & qu1 potentes in opere & fermone tra-

OU

hunt poft fe 2....Cur in odorem illorum virtu-

tum non curro?-Nonne eas faftidio?....iNonne

quo]

fitle «

tamen ex hoc odore, effloreret fuper me fancti-

propt

ficatio Dei mei?.,. , Scriptum eft enim: Cum

Ws f

fancto fanéctus eris

. Sed, quamuis cum hominibus conuerfer, eft-

ïmm

Qu

ne tune in coelis conuerfatio? Numquid in con-

ueríatione mea.

qri

. fanétus fum? .... Nonne po-

QUi

tius, vt iniqui, narro fabulationes,

fed non vt

« )

lex Dei ?,, , Verum decetne - fanctoe 'ftultilo-

quium, aut fcurrilitas? Deettne in multxloquxo

l [

Q

peccatum ?

kf

REFLFXIO VII.

ln

PECC

CATVM. VENIAL E.

ln

ïHOp

eccótum «eniale contviftat Spiritum. fanttum ; quia

Hrma

d

nimirum , fi diligentes Dominum oderint boc malum ,

Qor

leuia delita, quae in latcis leuia funt, in Clericis funt

pit

maxima ; t, mugae in ore daici fumt in ore Sacerdotis

blafpbeiae $. Bern. Praeterea ,

li

j

qui wodica Jpermt .

pauzazzm decidet , Cg. qui in mad.co iniquus e/i in inaiori

ini-

ia

AD MORTEM.

H

343

éniquus erit.

Hoc ipfa veritas pronuntiat y nos auZem,

gt

quod oidimus , tefamur,

^

Quale eft ergo. cor meum contra peccata ve-

nialia? Nonne vitio adhaereoó huic adhuc, quo.

/15,

tamdiu laboraui , & quod quafi aquam bibi ?

t 9

Quem conatum adhibui ex praeterita confeflio-

TTR

Wf2

ne, vt illud ex corde meo extirparem! .,.. Heut

u fad

volui & nolui piger, O fi Deurn diligerem , non-

ne ab omni fpecie mala pro viribus me abítine-

licet

rem?.... Ad malum quidem pronus fum 5

uB

Sacerdos fim, circumdor tamen mnrmltate fep».

YO p

ties in die cádit ipfe iuftus, Sed qUot peceata ve-.

(Himoni

nialia ex deliberata fcientia, & plena voluntate

Jlle t

committo ? ,,

. Quoties teputo tanquam jeue,

virt

quod quidem veniale eít plebi, fed quod crimi-

Vonne

pale eft Sacerdoti? .,..

uoties culpae ineae

fanci

pl'OpCST Ccontemtum, aut

1

candalum &c. de par-

Cuft

uis magnae faé&ae funt? Abyffus fiquidem abyf-

fum muoc*u:

Quoties heu! malitia mea excoe-

n e&

catus , & in falfam confcientiam 1mpruöen*sïapfu-:«,

J u

dixi in corde meo: pàx

,pax ? Dominus àutem ,

finc pO-

qui iptuetur cor, & qui fecas iudicat , dixit; non

00f

eft pax? O quantae tenebrae ! De i&ta qul—s in-

tulrh

telllglt 2

joq)

O fümme fcrutator eordium! paueo , tabefco,,

& fremo in memeupio ab oecultis meis munda

me, Domine: cor mundum erea in me Deus ; ma-

lo mori, quam foedare animarm meam vel mini-

mo peécáto ; fed & tu , qui es fortitudo mea &

firmamentüm ineum ,

cuftodi animam meam ,

j

Wihm,

quoniam fanctus fum. Viriliter agam ego,

vt

