J fugit 1te-

Vide

rum in montem ipfe folus

T

Nunc tamen heu ! homines. cupidi

elati, fe-

IN ab hO'

proe., non Deum & animas amantes, ac pro-

; dfnd

Xumqul

priae imbecillitati & inidoneitati parum. confu-

lentes, ambiunt foede,

& mendicant tm*nat:m

(s huj

beneficia & bonores; fufceptum . vero curae pa-

ftoralis officium miniftrare digne tanto magis ne-

queunt, quanto ad huius humihtmq magifterium

W,

ex fola elatione peruenerunt S, Greg. Vae iilis!

00

emoti, ficut cbrius , afcenderunt vsque ad coelos,

ite, r*

& tandem eiecti & confufi , defcendunt vsque ad

( magmb

J

abyffos

Quot enim paupertas ad coelum pro-

qorolt

mouet

tot cum dienitatibus fuis inferni

ab-

a, U

forbet. Pet. Blef,

O.gens absque confilio & fine

omneöo

prudentia ! O ambltm ! peftis generalis! ambitio

n

J

; ul

ambientium crux, quomodo omnes torquens

omnibus places ? S. Berm, Seruum Dei oportet

non litigare , inquit Apoüolus.

Adtamen quot

funt Clmm, qui, videntibus & dolentibus lai-

Cis ,

i

nhECZWVIIA

36

CIS ,

lites ad multos annos protrahunt, vt fibi

falter

vt fibi

donec

benehcmm pinguius parent, vel potius,

grauius onus imponant ?. l/nde baec bella ,

.&9. bae

ct

lu

in eis thes ? INemne binc, ex concupz/cenms eorwn"

lac. IV,

UUN

Sed tandem, quot funt inter hos cupidos ela-

(itt,

tofque Clericos, qui nunc in inferno pofiti, aut

Qu

fodiffe aut. panem oítiatim mendicaffe mallent

Deh

quam ad beneficiorum & honorum culmina af-

UR

ib Q

cendiffe per vitam, atque ita animam fuam fecu-

rius faluafle

? ? Et vero, quid eis profwt hono-

Vett

rum 1a&autla

(eri

Q

Quando fapientius egit B, Gaudefredus cae-

(tdo

nobii Clarauallenfis Prior,qui, vt eplfcopatu*n

Tornacenfem acceptaret, "nullis potuit vnquam

Tdfgn.

Adeo ti-

benef

precibus aut importunitatibus induci.

timebat iudicium. duriffimum , quod bis, qui praeþmt

lim (

un

fiet, Sap. V T, 6..

N

Similiter & tu, cariffime frater, fi fapis, no-

Don

uiffima haec mafurlus prouide ;

hiac difces nol-

(ify

le dominari, vt non dommetur tui omnis ini-

finf

Inhaereant animo haec Chrifti

quitas, S.. Bern.

Va

Dominui verba : Quicumque voluerit. inter 0s maior

tüum

fieri , fit: vefler minifler 5 & qui voluerit. inter. vos pn-

te

"us ej/?' erit vefler minifler.

His & aliis alteinani-

be [

& non

Tver

mo defixis, ne.te immitas in populum,

allig abis duplicia peccata. Eccl, P11, 7, 8. Elon-

In H ]

JfPem

ga vero, fügiens; ama nefciri ; tutius enim eft

latere , & fümare füb modio . quam afcendere

Q

fuper candelabrum. Petr. Bief. Iterum fuademus,

RU

CCre

vt maneas in folicudine;.ibi expecta eum, qui te

faluum faciet a pufillanimitate foiritus & tempe-

guinj

ftate, ibi multiplica, ficut palma, dies tuos : /n

Of]r

boc nidulo tuo quietus marere. Iob. XJ&IX 18. Aut

Toi

(l

1altem

CLERIL

37

tl

faltem tecumbe , & fta -Ermiis:in. nouiffimo loco,

, VE

donec Dominus , fuperiorum minifterio tibi di-

V8 b

cat inuito: J/cende fuperius , meam faturus volunta-

; u

tem ; ne timeas , ego tecum fom , vt fis. Paflor iuxta cor

meum , C t te

jidos al

dient.,

Vifvjiun Jaluum .facias, ts* eos qui i& au-

ofiti i

. Quinimo, quufn periculofüm üt'fan&uafium

al

Dei hereditate poftdcre, pecunia fcilicet, vel mu-

qmini t

nere a manu, vel muncre a lingua , vel munere

)am f&

ab obfequio 5 & quum ecciefafticus ordo per-

uertatur, quando vnus plurium officia occupat

:ft hono:

Clericorum , vt loquitur Zrid. Seff. XXIV.c.17. ,

caue, ne ambitione hereditaria auidus fis pof[i-

du ctt-

dendorum beneficiorum, & eadem ambitione

iytum

tynqoitt

refignandi parenti beneficium tuum;; pluralitas

beneficiorüm certum continet animarum pericu-

Adeo t

lum. Conc, Later, 3. & refignatio efficit aliquoties

pmeþmü !

refignatorem reum peccatorum alienorum ; caro

& fanguis faepiflfime reuelat has refignationes, &

api, *

non Pater coeleftis, Caue, ne nimium innitaris

diceo

difpenfationi , vel ad poflidendum hereditate

UA

fanctuarium , vel ad plura poffidenda beneficia,

vel ad refigpandum indigno parenti beneficium

tuum ; fi enim baec difpenfatio obreptitia fit, vel

Q i F"ï'

fübreptitia, non mentiris hominibus fed Deo, &

al

in verticem tuum iniquitas defcendet tua, Poffes

ire in infernum fine licentia:certe nu

j, U

nc ibis cum

4 f

/difpenfatione. Zlbert, M,

iil

Jv

i&

Quot collatores beneficiorum vlulant, & prae

anguítia gemunt in inferno, quia hominibus pla-

ia

UT

cere volentes, & non Deo , quique carni autfan-

i, U

n

guini acquiefcentes indignos dignis praetulerunt ?

MU

Nonne ouium fanguinem de ipforum manu requi-

tü0

(j0

j

fiuit Deus? Hoc nos quidem breuiter obiterque

A:

«

per-

fi

— Ó

u

RA

39

REGVL A

per/ringimus; fed vlulatus iniquorum collato:

uïtï:

etc

rüm. 3eternus$ erit; femipiternus paritcr erit lu-

&us hcrum latronum , qui in ouile intrarunt non

plen

hiänfw

per oftiim , fed aliunde, vt maé&tent & perdant,

hml

Hocin fpeculo infpice te, beneutole le&or.

C P r

QUs |

—

i

RVMT

Wesit. (afme

Ro

biles

v

Dier

ARTICVLVS V.

m

ii

IAVARI,TIA.

uid auarb fcele]iizls ? m'.bil.. Eccl, X ; .9. Cupi-

ht

Ij

ditas enim , eft radjx omnium malorum 5

fiat

quam quidam appetentes errant a fide, inferue-

H

runt fe multis doloribus, inciderunt in tentatio-

i

Qs

nem & in laqueum diaboli, ac fepulti funt in in-

Of

t

feriio , ficut Iudae a

i

uaro, & inde proditori -mi—l

(

fere accidit.

lm

W

Quot heu! fünt Clericï; 'quvï in f'avn&uäl'-ïïum

r/7

Dei prae auaritia intrarunt ; qui vel facras fun-

lii

&iones non obeunr, nifi turpis lucri gratia; qui

QUi

Mammonae feruiunt , non Deo 5 qui auaritiae

adeo tenaciter ftudent & adhaerent, vt ad bene-

lg

Qunt

ficia & primarus anhelent infipientes, & fe ne-

fola (

gotiis fecularibus foede implicent ? Quot fünt,

EUY

qui quamuis diuites, paupertatem tamen vbique

DN

infmulaptes , debita inclementer exigunt 5 ne-

ceflaria ad victum & veftitum, tum fibi, tum

D&

lm |

egenis inhumani recufant, mifere viuunt , ac

füi pauperumque funt. veluti necatores ? Quo

fine? Quo ? Vt congregent, & congregata fer-

]lbu

uent. Verius loquamur , vt thefaurizent fibi

um

L

iram

€ei. Sed tandem mortui inueniurtur(curn-

E

ri di-

&f

&is ftupentibus fimul & execrantibus ) vi

uitia«

CLERI

39

co]late

uitiarum , quibus conglutinatus füit femper &

r ent li

tUX DOl

eft cor eorum ; moriuntur pleni diuitiarum , fed,

pleniores maledictionum. .. Hi thefauri,quos in-

V perda

hiantes parauerunt, cuius tandem funt ? Latro-

Clot.

num ; quod enim non capit Chriftus, rapit Fif-

cus, $. Zug. Verum quo deuenerunt hi infatia-

odj

biles corde? Ausro Iudae fideliter per viam ad-

haerentes , in eadem cum illo fuerunt damnatio-

ne; hine, poft mortem, cum illo, & diuite in

inferno fepulti fünt, Deploranda fors !

Quid times, cariffime frater , fi. hanc idolo-

þ, : (upi

latriam & hanc defolationem vfque ad confum-

yuorm ;

matíonem & finem perfeueraturam , non timeas?

, inirue

Hafc ergo cupiditatem, quae eft idolorum fer-

p tentat.

uitus, ex corde tuo eradicare coneris ; ne haec

funtinit

orátio, quam quotidie effundis, fcilicet ? Inclina

ditori t

cor meum Deus in teflimonia tua , & non in auari-

tiam , fiat tibi in

peccatum. . Habens alimenta,

&

viurit

quibus tegaris, his contentus fis ; quod bis abun-

dantws eft , a maio eft, Matth. V, 37. Quid intu-

ficus

lifti in hunc. mundum ? Nihil,

Quid fumes,

ni

quum interieris ? Nihi],

Nudus ingreffus es ,

nudus egredieris, Iterum dicimus , non defcen-

y

&*

dunt tecum diuitiae tuae; eas alienis relinques;

fola opera tua fequentur te. Verum, quo ibit

uot

ln]

anima tua , tü videris.

bt

Vbi thefaurus tuus nunc

jen Y

eft , ibi cor tuum forfan in aeterpum erit : quia

munt i )

pecunia tua, nif! refipifeas, erit tecum in aeter-

fibi, U

nam.perditionem.

h

rjuufi

Es

200

O feruum Mammonne ! nonne fe pudet fide

J

libus praedicare, v

t fint folliciti in craftinum ;

rem

] u

j

dum tu pecuniae ig

ne exardefcens , nunquam di-

yrire

Il

cis ? fufficit ,

fuficiti fed dicis femper cum fan-

e

guifugae inf

? Tu, qui

rs) gj

rnalis filia : Afer; ajfer

i

u

ob

Bs

X

I

49

REGVLA

ob inopiae timorem, juftitiam & äoelümdeä*ä—" :

cu

ris ? tu qui propter auaritiam cun&is notam ,

dj

fa&tus es petra fcandali, opp

*

ybbrium hominum,

don

& abiectio. plebis ?

]

O miferum te ! fi recogitans

Hvyias tuas. non

h

conuertas pedes tuos in paupcertatem Chrifti

tepQ

Tefu, cuius minifter es; aut faltem in pauperta-

imp

tem fpiritus & cordis, in fubfidium pauperum;

Qu

& inde in viam pacis & in requiem animae tuae!

N

Nos vero fuademus tibi : fic tranfeas per bona

a

temporalia vt non a

T

miþtcas/aexccrng.- Quidni &

tu chtendes. r

L

D

9

-

lu

Acm

4

liC

Q

ARTICYLVS V.

T

li,

CVRA RERVM SECVLARIVM,

Ül

ET NEGOTIATIO. .

qu

emo militans Deo implicat fe negotiis fe-

te

cularibus, vt placeat ei,

cui fe probauit.

N

Ven

QCuapropter non erit vitra mercator

in doimno Domini,

De

Zacb. XIV, 21.

Vtt

ariffime frater , Farcis dorfumi

: Quid eft, 'ciJr,., C

aw;

atris tui domum n

egotiationis ? Nunquid mit-

o

df

N

tens manum adaratrum, & refpiciens retro, aptus

erisregno Dei , orationi, & minifterio tuo hume-

Yl

ufüu monere

lil

ris Angelicis formidando ? Quonam a

poteris laicos ne folliciti fintin craftinu

m,tui pfe;

T&

videntibus illis, turpium occupationes lacrorum

appetas, & fecularium domos difeurrens, litxc-

e

nam geras*:

gioforum & procuratorum perfo

la

Qusmuis veritatem dixeris ei, cre

dentne tibi?

Ío

Dic , amabimus, operarieiniquitatis ,an expeu5

Do

funi-

vt Dominus iterum faciat Hggell'aïm de

dür

Cü ;s,

;sm,

d

CLERI.

4r

Inm det

Dotan,

culis, & eiiciatte de templo fan&o füo? Quid

ergo turbaris erga plurima? T a diuinis impru-

(QImiDUg,

dens auertis , fcandalum

praebes , & fvätupel*ari

finis minifterium tuum ?

tss , ot

1 Cbf

Abdica tandem , Nazaraee , fecularia negotia;

repudia procurationes & lites, vt his omnibus

pauptte

impedimentis fepofitis, leCtioni, orationi, tuo-

Xaupeti

que minifterio feruentius & fructuofius inítes,

mae t

Ne commiferis, vt quis e vita difcedens, te ad

per o

tutelas, curas , & follicitudines vocet. Ad fübli-

Quiduixü

mioraiam vocatus es: quaere primum regnum

Dei & iuftitiam eius, & haec omnia, quae vili-

— À

bus occupationibus aucuparis anxius, copiofe

adiicientur tibi.

Quinimo , negotiatorem Cleri-

cum , & ex inope diuitem, & ex ignobili glorio-

TVM,

fum, quafi peftem fuge. Conc. Calced.

Si vero diues effe cupis, veras diuitias ama ;

quapropter, nobiliori & foeeundiori negotiationi

te des, velimus. NNegotiare ergo, dum cito

venit iudex, cuilibet, prout geffit , redditurus;

ii Domlüi-

negotiare, dum tempus habes, pro anima tua,

vt thefauros tibi in coelis thefaurizes ; centuplum

(s

' aem

accipies, & vitam aeternam poflidebis, Felix ne-

gouum! Hinc fideles inodorem tuum currentes,

? Uld p

j0, U

difcent perituras calcare diuitias, aut faltem iis

vti, tanquam non vtantur; difcent negotiatio-

fumore

nibus non vacare, nifi propter infirmitatem &

u

p,U

neceffitatem, tanquam iis non vacent,

, at

Si tamen neceffe fit, vt rerum tuarum fatagäs,

rFl'lS,K

caue,neiis cor apponas; facito femper , vt inter

lil

"

haec negotia, quibus te inuitus & gemens in ip-

fotuo ftatu implicatum vides, ambules coram

Qd

Qs

leP

Domino; in coelum femper intentus, ità vt,

i

13

dum fecundum b'eneplacitqm Chrifti fatagis cir-

u

-

ea

—

E

R E-G4V E

A

42

ca frequens minifterium , ficut. Martha, fedeas

li

fpiritu, vt.Maria, fecus pedes Domini , audiens

verbum illius & orationi addi&us. Omnis popu-

(

]us dicet : Fiat , fiat..

Verum, fi id ron fiat , quid

ld

«

detefiet? .

u

qu

EE m

[eC

"ARTICVLVS Vi, -

LLPXVIILL,

T

nter omhia Chrifhanorum certamina, afferit $.

M

b

AugufL, , fola funt caftitatis praelia, vbi quoti-

j

diana pugna, vbi rara victória, Vnde, fubdit D.

i

Gregor.. boc maxiine vitio periclitatur genus bumanum.

(

Sed quanto magis periclitantur Clerici illi, qui

&

poftquam caftitatis votum emiferunt, fplendide

t

epulantur quotidie, fomno , quieti, & otio in-

Vid

dulgent torpide, familiaritati & confortio mulie-

d

rum aflidue & libere nimis adhaerent impruden-

W

tes, & fic carnis illecebris fomitem praebent, &

colaphizanti angelo fatanae dantlocum? Fidi,

afürmat gemebundus S, Auguftinus, vidi cedros

b

LLibani turpiter corrui[Je , de quorum fanttitate ,non ta-

ql

gis, quam zfmbrofüi && Hieronymi dulita[Jem.

TUl

Quomodo ergo ftabunt arundines, id eft , in-

firmi & fragiles Clerici, mortificationis & pieta-

Üit

tis nequidem. fpeciem habentes? Infaufta prae-

T

fumtio!

Ils

.. Vae illis Clericis, qui hoc -foädito vitio labo-

f

rantes, quique ad Miffae celebrationem obligati,

i

nec tamen ab illa, prae fcandalo aut lucro abfti-

b

nentes, a fpiritu immundo fe coinquinari & pofli-

lü

deri finunt !

VC

Nonne füb peccato venundati, & defperan-

)?;

tes , fe tradunt impudicitiae, & in opérationem

ini-

n

At

"

CODORESME

43

feden

inllmunditiae omnis? Nonne ffr'Onþtem meretri-

lüdiens

cis fibi facientes, & 1udices in propria cauía fe

; popu-

conftituentes , aggerant facrilegia, induunt ma-

t,quid

ledictionem ficut veftimentum , incidunt in la-

queum diaboli & in foueam aeternam , quam fibi

fecerunt ?:

AA

Tu vero;, cariffime frater! fi tm'pif:er corrue-

ris, redi ad cor; & in te reueríus, dic, amabimus:

quem fructum habes in illis, in quibus nunc eru-

(fenit

befcere debes, & quorum finis eft mors ? Heu

quoti

tibi!in croceis, & pane Angelorum enutritus;

dit D.

& de Deo faginatus , amplexatus es ftercora; fa-

nanum:

Ctus es fimilis iumentis infipientibus, quibus non

uQ

eft intellectus, Proh pudor! . Sed quanto vilior

endide

fattus es, iterans poft millia propofita, peffimas

odo il

vias tuas? Agnofce dignitatem tuam, & ne tàr-

Q mule

des exire ex hoc volutabro,

F'ac dignos poeni-

a

J

prud

tertiae fru&us ; noli amplius peccare & hoc te

,

fterquilinio iterum foedare, ne quid deterius

contingattibi; & ficut baGtenus exhibuifti mem-

ji d

bratua feruire immunditiae & iniquitati ad ini-

j fl

quitatem, ita nunc exhibe membra tua feruire

|

iuftitiae ad fanctificationem. Si autem hoc vitio

f €R , il

inquinatus non fueris , gratias age Deo, qui de-

dit tibi viétoriam per IESVM Chriftum. Atta-

y p

men ne confidas in caftitate praeterita, vt mo-

fa p

net S, Hieronymus ; fed vigila, & omni cura cu-

ftodi cor tuum.

Otium, vtpote luxuriae fomi-

tio )

|

tem, fuge, & da operam, vt diaboius te inueni-

0

icto

at femper occupatum. ldem,

Odi vel minimam

jv

od

luxüriae fpeciem & illecebram ; elimina illius

ii

vcl leuifimam occafionem. - Qui amat periculum ,

peribit in ilo,. Eccl. II1, 27.

d e fþe','f.ïl'

Sed praei'crtim in

medio mulierum noli com-

)

Mi*

Da

moe

——

44

REGVLA

f

morari? De veftimentis procedittinea (&amu-

6

liere iniquitas viri, Mulier laqueus eft venato-

(

rum, & fagena cor eius, vincula funt manus il-

Y

]ius.

Adolefcentiores viduas deuita , monet À-

, quamuis fan-

üt:

poftolus; fimul & virgines, quae

n

&ae fint, non minus funt cauendae, Quo fan-

tit

&iores funt , eo magis alliciunt , ait S, 4uguf.

T

Quodfi cum illis abfque neceflitate , etiam prae-

i

textu deuotionis familiariter conuerfaris , tibi

eV

accidet, vt, quum fpiritu coeperis, carne tan-

M

dem confummandus fis.

Hoc dicunt tibi fue in-

l

felici experientia quidem maiores tui, & quidem

li

te multo do&iores & fanctiores,

Quidni his ex-

emplis edoctus cautior eris? Ergo, quum pau-

hii

ca, quae funt ad falutem neceffaria , alloquutus

fueris, ftatim auola.

Nemini hac in parte des

m

vel minimam offenfionem ; nam fi mirabantur

hd

Apoftoli, quia cum muliere loquebatur Chriftus,

N

nonne tu virginibus & viduis affuetus, malae

e

fufpicionis de te praebebis materiam , vitamque

C

tuam finiftrae opinionis infamabis? Numquid

k

patieris vituperari minifterium tuum ?

Et quamuis fenex fis, timye. Attehde , quid

de rege Salomone dicatur: Quum iam efJet fenex ,

deprauatum e[l cor.eius per mulieres , vt fequevetur Deos

alienos, Vnde tu füperbis? Vnde de te praefu-

mis? Nunquid es Dauide fan&tior, aut Salomo-

ne fapientior? S. Hieren,

Cogita & iterum cogi-

ta, quod libidinis tentatio fqgicndo fuperetur.

S. Zduguft, — Ne affümasin minifterium tuum mu-

.lierem , quae annum quadragefimum quintum

d

ion attigerit,

iocinomnium fere Dioecefium

(

ftatutis prudenter edicitur.

Quodfi illufionibus

Y

illufus & impletus, Praepofitum tuum in hoc

fper-

E T

d

CLERI

45

C àmU

4pernas; f'cïto, quia Deus non iliridxetur, & in

verticem tuum defcendet iniquitas & praefumtio

'enato

anus 1l

tua, Quinimo pangas foedus cum oculis tuis,

omet A

vt ne cogites quidem de virgine ; mors afcen-

dit per feneftras.

Sepi aures tuas fpinis. Et

Ws um

quoniam nemo poteft effe continens, nifi dede-

Ju0 f

rit Deus , poftula enixe continentiam. Verum

Y

mortifica membra tua, quae funt fuper terram;

am pï*ä?"

hoc enim genus daemoniorum in nullo poteft

r ,

exire , nifi in oratione & ieiunio, Quamuis Sa-

Tfe Ea2

cerdos fis$ circumdatus es infirmitate, & ad mà-

X füein

lum ab adolefcentia pronus. Nonne id ipfqm ti-

quidem

ilis

bi experientia compertum eft? -

m

Tandem noli altum fapere; fed timens hu-

milia te in omnibus.

Deus enim occultam fu-

Joquits

are o

perbiam punit aperta luxuria, afferit D. Zfuguf!.

eabantit

Et fcriptum eft: qui fe exaltat, humiliabitur , &

^hrilbuis

uidem víque ad paffiones ignominiae; at, qui

*

vt

fe humiliat, exaltabitur ante tribunal Agni imma-

i

culati.

Elige !

x

s

]u

NS

Vurn]i

?FA:*MQW-—J*&W * X-VAAWAAW; S

ARTICVLVS VI.

ndEQ qm

FITA OTIOS A.

ii [

go vos elegi, vt eatis, & fructum afferatis.

I

Quos alloquitur Dominus IE(us?. Apofto-

o rac

Sdlomo

los alloquitur, & eorum fucceffores,

- Verum , poffuntne fru&um afferre, fi Apo-

h

ftolorum exemplo non fint in vigiliis, in labori-

J

perew

cuum D

bus plurimis & in fatigatione? "Vnde intelligere

(

debent Clerici, fe non ad propria commoda, fed

i?

Oeceil

[

ad Dei labores, & follicitudines pro Dei gloria

XXF. de Ref. c. 1.

Sed

duf

vocatos effe. Trid, SCJ-

3

heu!

m

o

n

BÉE G vim

46

heu! Quinam funt hodie, qui in labore homi.

le C

num non fünt, & qui cum hominibus non flagel-

dieu

lantur, nifi Clerici ? Hinc profluit illud quo-

tori

rundam dictum: Quid eff Sacerdotium , vifi. otium?

C

Ipfi fiquidem poft recitatas curfim horas.cano;

lema

nicas, & poft celebratum perfün&orie Miffae

jm à;

facrificium ftant tota die otiofi; fere omnes tum

p

fibi. tum populis inutiles funt: non eft, qui fa-

mott.

ciat bonum, non eft vfque ad vnum ; ducunt in

g

bonis dies fuos, & in pun&o ad inferna. defcen-

Qm

dunt; fcriptum eft enim: Omimis arbor, quae mon

ha

facit frudwum . bonum , excidetur , &? in ignem mittetur,

l

m

Terribiiis Sacerdotum exitüsg

Praeterea multam malitiam docuit otiofitas;

vnde fit verum iftud : Sicut. populus , fic Sacerdos,

Quinimo quid mirum, fi Clerici otio torpentes,

fiant interdum ipfis laicis deteriores? Quod vi-

dimus, teftamur,

-

- Quoufque tandem & tu , cariffime frater,

Qn

marcebis igpauia ?

Nonneadlaborem natus es,

füyc

tum

ficut auisad volatum? Quomodo torpens otio,

noJj

declinabis a malo, facies bonum , & minifteri-

um tuum digne implebis? Nunquid fperas, te

ïe, F

fibu

percepturum hanc immarcefcibilem gloriae co-

W

ronam legitime & conftanter certantibus para-

tam? O illuforia & vana fpes tua! Noli errare,

Qd

Ti

quae feminaueris , haec & metes.

Verius lo-

t

quamur: nonne feruus inutilis proiiciendus es

u

in tenebras exteriores ? Nonne tot ouium tibi

thy

commiffarum, & tua ignauia perditarum fanguis

a te requirendus eft? Ita fane.

e'u(

Vae tibi, fi ho-

die vocem Dominiaudiens, non feftinaueris prae-

d

H

dari,ac tempus tuosque dies malos praeteritos

fj

redimere, & laborare deinceps ficut bonus mi-

les

(lfgh'

CL EX,R—'VT.

4"?

- homi.

les Chrifti! .O quam ftr'£am rationem de tot

| Hageï-

diebus falutis perditis r

C

enu

diturus e$!. Hoc ferio

d quo.

cogita; feruentior ha&tenus fis; fecularibus imo

. ttium?

& Clericis te ad inutilia vocantibus fic cum INe-

$ CRDO',

hemia refponde: Opus grande ego facio , &2 mon pof-

: Miffe

um defcendere , ne forte negligatur, Efdr.VI, 3. Ne

D65 CUf]

poft vitam tuam inutilem, . & tempus inftante

QU £

morte petenti tibi acerbe dicatur : Tempus non

n

erit amplius 5 intra in diem aeternitatis , &? inillam no-

Ü

[

QQ1

l

l

&em, in qua nemo pote[t operari. — "T'erribilis , fed iu-

( n

fta Sententia Clericis otiofis imminens!

TM

O

Q

-

tiofíts;

. ARTICVLVS VIII,

gncrdit,

AMOR SECVLI,

pente,

:

jod

mne, quod eft in mundo, concupff&entia

O

carnis-eft, & concupifcentia oculorum, &

&atet

fuperbia vitae;

Si ergo, cariflime frater ! fpiri-

stf

tum extinguere & vocationem tuam praefocare

g 0U

nolis ; fi Dominum fine impedimento obfecra-

minffïCff'

re, proficere in fapientia, & exhibere tein om-

nibus ficut Dei miniftrum cupias; noli diligere

ona «

mundum , neque ea, quac in mundo funt, Nun-

us pot

quid potes 'duobus dominis feruire ? Iterum

Ji ertat

monemus , noli conformari huic feculo,: quod

'erius ?

totum in maligno pofitum eft. Obferua fideliter

endis 8

ea., quae.a facris. Conciliis de- luxu , comme[Jationibus ,

cboreis , aleis , & lufibus copiofe &2 falubriter fancita fu-

j fanguïs

erunt, non obflantibus confuetudinibus, Trid. Se(]J. X XII.

j D

de Ref. c, 1.

Modefta fupelle&tili & menfa , ac fru-

gali oi&iu mon folum contentus fis ,. oerum etiam i velt-

erispre

stf

quo "vitae genere ac tota tua domo nibil appareat , quo

ofus 9'-'

a fantto z:n/lz'tuto fit alienum , quodque mon ]ïmplz?'z'mter

n ,

l

4

ei

"as

48

$ OREGVLA

Dei äelwn :

ac vanitatum contemtum qrae fe fevat,

cup

Jdem- Conc,

grat

at

.. Quapropter memineris diei illius , in dua e-

Toni

greflus de Aegypto & de domo feruitutis dixi-

COtOft

fti: Do»dfnus. pars bereiitatis tneae , C& calicis meis tu

e5 , qui v.fhitues beveditatem meam mibí,

Quidni tibi

1 du

f te

fufficiat? Quid cum illo tibi deerit ?

ÍIam non

mode

es de hoc mundo: vtere ergo mundo ,tanquam

bus?

non vtens; dimitte mortuos fepelire mortuos;

quoties inter homines eris, minor homo redibis:

de terra fünt, de terra loquuntur; quid reuera

toty

narrant, nifi terrena, vana, curiofa , fabulatio-

of

nes, ne quid deterius dicamus? Ecquid mirum!

ffj

ex abundantia cordis os loquitur.

Memini[Je de-

bene

:

(b d

bes, von aliunde Clericalis ordinis dignitatem fuiJe gra-

uius offenfam , quam ninia. laicorum - familiaritate, &2

long

Jrequentiori. cum ; illis conuiuio

. ludo 6 Jjpe&aculo,

Thorti

Conc, Zquil. lgitur, quam maximum poteris ca-

t

os inter te & inter laicos firma, fi eorum mores

COnt

induere & minifterium tuum vituperari nolis.

&i

Praeterea, quum fis Sacerdos fecundum ordi-

nem Melchifedech , Nazaraeus , & Domino con-

Tefþe

fecratus, caue, ne acquiefcas carni aut fangui-

Qs t

ni; quinimo omnem affe&tum paternum , malo-

PT

rum feminarium in Ecclefia Dei extantem peni-

g

tus depone. 7vYid,

Obliuifcere domum patris

Q

i

tui, & vocationem tuam certiorem facies. (Vi-

de ditla in praeparatione ad mortem. ) — Abftineas a

f

venatione, fal

itiy

tem clamorófa & frequenti, Conc,

pajmm. — Efau evat venator , quia peccator erat ; &5 pe-

tiol

nitus non inuenimus in Scr

bo]

ipturis fanttis aliquem fanttum

"

venatorem, S. Hieron,

B

Dus

Attamen, fi adeo ardenter.& crebro venari

Inàci

Ccu-

CL ER

409

f fe.

cupias; cogita effe & aliam venationem Deo

gratiorem, & tibi vtiliorem.

Sis.ergo venater

animarum , & quidem eodem zelo, quo Chriftus

1 quà e

Qs dxie

Dominus voluit & conftituit Apoftolos fieri pif-

catores hominum. Haec venatio non diftrahit

irmi 1l

aidni t

a diuinis, nec pufillos fcandalizat , ficut altera;

fed te & ipfos aedificat.

Tooot

Quidni in hanc ,. poft

moderatas & fan&

as animi recreationes , incutn-

, Fangu

bas ?

fhortuoi

0 fedilis:

Tandem cctera omnia , quae in mundo funt,

)d reuent

totumque mundum, animae tuae infenfiffimum

Fabulatio

boftem, faftidire, contemnere, & vfque ad mor-

] mirun.

tem proflipare non definas,

Anhelent alii ad

iij

beneficia & Praelaturas; inhient infipiéntes cor-

fujt p

de ad diuitias, ad delicias & feculi pompas, ad

fitt,

4

henores & fauores; tu vero ad pauperiem &

Miactit,

mortificationem , ad cruces & perfecutiones, ad

ens C

tui odium & abnegationem; ita, vt abdicatis &

Q r

contemtis omnibus feculi illecebris poffis tuto

i 9l

& libere dicere: Regnum meum non eft de bgc mundo,

yunao

O nimis felix , cariffime frater! fi Vnu*rlxq"uam

refpexiffes in vanitates & infanias falfas; fi mun-

ynno (

dus tibi crucifixus fuiffet, & tu mundo; fj Do-

ai g

minum fequutus fuiffes, certe non ambulaffes in

Uf « maü,'

tenebris, & millia peccatorum monftra euafif-

xen p

fes. . Vfquequo ergo graui corde diliges vanita-

um 4

tem, & quaeres mendacium? Memineris iftius,

Vs V

l

fcilicet: Quicunque voluerit e[fe amicus. buius feculi ,

s

inimicus Dei con[lituitur.

"t vero, quüae conuen-

jenti, V

tio Chrifti ad Belial? Quid tibi cum pompis dia-

g

boli, quibus in baptifmate, & facra vné&ione re-

m

i

nuntiafti, vt vni Deo adhaereres? Nonne tem-

pus eft fugiendi de medio Dabylonís, vt te im-

ulo cuftodias, & falues ani-

maculatum a,b hoc fec

D s

mam

u

Ais

so

REGOUVILM

nord

mam tuam ? I'*(pc&a'ä*ïe dum durus nuntius tibi,

inftante morte , dicat:

nt t

Proficifcere de boc mundo?

!(OSp

MLC o

qreciie M gnecidem ab meccdee

Que qt

Cüftm)

ARTICVLVS IX

0f

100, t

VITA TEPIDA ET SPATIOSA VIA.

gülis r

Q?L

noftolus mon ez: vt fimus follicitudine noti

À

füne

pigri, fpll*ltJ. fementþs, Domino feruien-

tes.

Ipfe Dominus ,. qui facit miniftros fuos fi-

Cï

cut flammam ignis; praecipit, vt Sacerdotes fub-

&C 1

LUE

iiciant ligna mane , per fingulos dies , & alant

perpetuum animi ardorem erga diuina , zelum-

Te i

que eloriae Dei, & falutis propriae ac animarum,

IO Jl'

tanquam ignem facrum ad facras actiones necef

li tEllï

farium.

üfi

Q P

Sed heu! quamuis Sacerdotium ftatus feruo-

prae (

ris, & obferuantioris vitae ftudium expofcat;

quot tamen funt

qui effrenate dicunt , fe ad

l

tantam non teneri perfectionem? Sufficit iuxta

I'Um

illos, quod horas canonicas non omittant;

; quod

I den

rogati Sacramenta adminiftrent ; quod Mïfï'as,

Kem

obligationis tempore, celebïcnt, quod fcanda-

jum publicum non praebeant ; quod tonícien-

Qef dla

tiam peccatis mortalibus oneratam non fentiant;

Ri

ad religiofos dictitant, fpectat perfectio.

Igitur

TT

quot ['unt, qui ]1berc procldmant ;

fe ad pec-

s

cata venialia vitanda non teneri, nec ad ea n

I'elS

coafeffione declaranda, vtpote rati, fe ad maio-

fe am

rem perfectionem non obhgau?

ïamt

(er U

Quid plun? quot funt, qui peccata Vemaha,

quibus eneruiter & frontofe affuefcunt, nihili fa-

qi

Cciunt, c ]dllïïm() contemnunt ? RGCICZI'G ochmm

hmä]

in-

P4

CLERJS

51

ntius t

inordinatim, indecore & irreuerenter , medias

mtindn ?

inter turbas & alternas confabulationes 4 lU0xta

illos parum eft; omittere multos ritus , plures-

d

que ceremonias parum cft;

celebrare Miflam

curfim, tepide, cum veftimentis fordidis , pan-

nofis, & laceratis parum eft ; detrahere proxi-

| 71

mO , indecora proferre, & in mill

e aliis, & fin-

gulis momentis offendere , parum & minutulum

Füne non

eft; quinimo, fi ipfis credatur , nihilum. |.Ab-

o f

fünere fc, vt monet Apoftolus, ab omni fpe-

'os füo:

cie mala, & timoratam babere confcientiam ,

dotes

ac altioris pietatis ftudium, eft merus Ícrupulus,

, & d

quo Sacerdotes angl dedecet. Lucere , & arde-

4 221

re fuper candelabrum & coram hominibus facro

iiarinm

illo igne, quem Chriftus Dominus venit mittere

Vi DeCo*

in terram ; conuerfàri in folitudine cum illo füa-

uiffino Sponfo, qui in illa folitudine Joquitur ad

cor fponfae, efth

ys feruo:

prae fe ferre.

ypocritarum morem & fucüm

Y

^

n ia

v

(

Hinc fit, vt . derideant fïmp]icitatemx 1'11&6-

ii

rum , & feruentiorum fratru

m, eofque habeant

ts t

in derifum, & in fimilitudin

em improperiis ipfi

autem, haec omnia exempla & ferüoris incita-

od a

7

menta refpuentes

defi

. puluere terreno excoecati,

d

dia obruti, & proprio fenfü. abundantes, huic

fect

l

g ia

lo in omnibus fe conformant; ventri, fom-

. 1

no & otio indulgent

; pretiofis fe comunt vefti-

j*

bus; fplendide epu]

antur quotidie ; ludis , cho-

reis, aleis interfünt

"T ;

affidui; negotiis fecularibus

fe auidi implicant ; c

ongerendis pecuniis ftudent;

vanitati , ambitioni

& praefumtioni interius ex-

teriusque

midi,

dediti cernuntur ;. inani fcientia tu-

A

& inter ceteros dominatum hábentes pro:

t

d

clam

antur; huc & illuc vagantes & nimis effufi,

It

ad

/äffi

)

NB

l

$2

REGVLA

ad plateas, ad mercatorum officinas, ad luden-

l

tium focietates , ad immoderatas deambulatio-

vomiti

nes & vanas recreationes, ad compotantium &

d per

epulantium contubernia currunt ; inter mulie-

Yibl €

rum contortia confabulantes & ridentes pretio-

k

-

4

|

fum tempus conterunt,

b

Tandem tota vita. otiofi, ignauia*marcentäs,

int, (

fbi

in licentioris vitae luto fubmerfi, mundani, ani-

males, libertasis fectatores fimul & amatores,

N&

üt, :

huius feculi chimerae , vix quidquam temporis

verfi

lectioni, confcientiae examini, & rerum facra-

EUA

rum meditationi infümunt ; cordis puritati nun-

uerfis

quam ftudent; languide & perfun&orie, fine

D

UM

Ípiritu , fine zelo diuina obeunt minifteria, om-

CXCOEO

niaque Dei opera negligenter faciunt, vfü po-

D

)

tius quam affe&u, vt marfüpium pecunia im-

pleant , non vero vt animam adipe & pingue-

Il te Il

ib omi

dine coelefti repleant,

Sic totum vitae tempus

pidtat

in negligentiis & vitiis ordinariis mifere tranfi-

tui fl

gunt.

QUere

. Et quia ca

ï'ïginä & puluere mundano obtufos

ïitU m

gerunt oculos, vulnera animae füae, egeftatem

V eon

cordis,. & proximam vtriusque mortem non per-

Rm,(

cipiunt; in modico iniqui, iam in maiori iniqui

tetdpt

fiunt; modica fpernentes , paulatim decidunt ;

[ )

'per totam vitam tepidi. ex ore Dei euomuntur5

du

& dum nomen habent, quod viuant, mortui funt;

Yi

curationum vtilitas vix in eis eft, fiue quia vel

[UNTT

vtliffima remedia vfu vilefcunt,

Quid tandem

reftat, nifi vt occulto & iufto Dei iudicio fua-

Biti

Cr]

que malitia excoecati, de abyffo ad abyffum, de

xeftu

facrilegio in facrilegium. ruentes , eiiciantur ,

m

fiant Deo abominabiles, & in peccato fuo infcii

Woyi

moriantur ?

Haec

( ery )

CLERI

53

; ad l

Haec eft vita tepida, quae Dei naufeam &

ambtlt

vomitum prouocat; haec eft fpatiofa via , quae

tantium 6

ad perditionem ducit,

Grande periculum ! ter-

er muli

ribilis exitus! Quid tamen in Clero frequentius !

Qs retio

Et vero, annon haec eft vera & germana

plurium Sacerdotum efligies?

Qui legit, intel-

ligat , & fe hoc in fpeculo contemplatus ,

dicat

1 marcen'ea,

fibi: Cuius eft imago baec? INonne mea ?

mnüdu

X amitrs,

Verum, carifime frater , fi ubi blandiri nolis ,

dic $ amablmus

nonne in hoc periculofo ftatu

n t

rerum i

verfatus es, & adhuc verfaris? An illud negare

audeas? Audi, audi; quam veridicum de te & ad-

Ua mu

uerfi us te teftimoniu

l'perhibeat , & quidem for-

(lorie, d

titer, confcientia

pifteri, o

d2 1f nondum effrenata te

excoecet malitia.

Vide ergo, vnde excideris,

pt, i p

& age poenitentiam. Deuita leuia deli&ta, quae

JecUn j m

in te maxima effent, vt affürmat Conc, drid., &

& pigie

ab omni fpecie mala te abftinere contende; cu-

x temo

piditati dominanti infta ; fis in modico fidelis,

jfere tDl

tui ftatus munia prompto & alacri animo exe-

quere; nefcit molimina amor ; facta carnis fpi-

dano 03*&0:

ritu mortifica, & viues; eme tibi aurum ignitum,

Xt coricaleat cor tuum intra tes fequere viam ar-

&am , quae ducit ad vitam; & quamuis tepidi Sa-

th

muioi

cerdotes detrahant tibi, quoniam fequeris boni-

qed dllu '

tatem , conftanter perfeuera, & dabitur tibi co-

uomüü

rona vitae; fcito, quia omnes, qui pie volunt

mort [hü-

viuere in hoc feculo, perfequuuonem patientur ;

tuum animi feradaorem nunquam intermori & fo-

iU qu

Uld &"U

piri permittas; quapropter accede frequenter ad

cor IESV , ad hanc fornacem amoris igne ex-

[ïumq

aef*cuantem hoc facro igne accendetur cor tu-

161311 ^

um, Hdmmefcet igne charitas, accendet ardor

proximos,

O ignis fan&ie! vae illis , qui ex te non

t 0 fuo HAL

