12A13288
author: Salamó, SimonandGelabert, Melchior

L /

x

f

/-

P

.W«wQE

^

od

2950

-

—

Vi

* a

P d

MM

awïü

N

. y "Ua

-.

:

wa

1

N

b

"

ja

p ss

£ 2]

s

u- m

»zwg

»

m

:

ä«

d

Se

w

--

*

Ww

"-

o

À

*,

P .

^s

N

M

Mbas ass J

t

*

Eu

:

zi

—

2

&-

)

i

4

H

N

-

X'J

ä&

LO

Aïxxüt

A

.

N

Ia

K

AC

i

p

LC

NPY

ul

w

ze4 0

«

»

P —

od

3

H

"

A

vf

-u

«

:

WM

u

w *

»

d

ïäæ

ww

*» —X

o

þ

^

—

"-

a

*j

;

$k

7 .

m

23

as

*

,

ss

4

u

w

T ——

X

r

" Mpcc p

n Ia -

r ass df*

as

ptane

2

7

—

s

p

z

E

WA

Y

p

DA

T

r

&

$

Dv

p

"

33

s

P

»

*

M i

"-

3

J2

n

v

"

N

2

$

w

Á

"

d

jà

hs

nb

t

*

mx

W

"-

[

*

M

al

]

uaeame

04

:

Jm

z

3x- UER

as

PA

r

b

m

P

j

i

|

PA

r

i a Ea

—

a ia o a I — —

—

—

" m

— — BáÓ ÀÓ

—— ——

L

3

REGVLA

CLERKRI

EX SACRIS LITERES

S$, PATRVM MONIMENTIS,

ECCLESIASTICISQVE SAN-

CTIONIBVS EXCERPTA

Studio & Opera

SruMoNiS SaraMo, ET Mrrcuionms GE-

LaBinT, PREsBYTERORVM , DocronvM ET

MrssioNAR, DroEscEesis ÉLNENsIS

Accesfit in fine

PRAEPARATIO PROXIMA

AD. MORTEM

s

j

)

p

":/

poven p

4

P

E -«....nm:'.;:,

AE o

Editio poft feptimam Auenionenfem corvettior

PERMISSV SVPERIORVM.:

f—æææææïææ«ææwwææï

BAMBERGAE,

SvMTIBVs ViNcENTII DEDERICH, DIBLIO-

POLAE A CELSsISSIMO SPECIALITER IRI*

VILEGIATI

17 $3

P.

P

Quicupqu'e "liänc Regulam fequuti fue-

rint, paic fupe: illos & mifericordig.

- Ad Galat. V1, 16,

L

Blö(

JUnixÓ

um

;* M |

&Fä

IESV. CHRISTO

SACERDOTVM ET PASTORVM

PHRINCIPI

rïIBI, o Pontifex futurorum bonorum !'quix

es principium & finis , & Pater luminum , a quo

omne datum optimum & omne donum perfe&um

defcendit; tibi, in quo viuimus, mouemur, &

fumus, & cui, vtpote Regi feculorum immorta-

li foli Deo, honor & gloria; tibi, inquam, Regi

dicamus opus noftrum, "Tu üquidem, o Alcifüi-

zne fuper omnem terram! dignus es accipere

gloriam & honorem , quia tu creafti omnia, &

propter voluntatem tuam creata funt.

Adtamen tu fcis, Domine! quia. non fumus

fufficientes cogitarc aliquid a nobis quafi ex no-

bis, fed fufficientia noftra ex te eft.

i

Tiï ergc; , fcientiarum Domine , qui i

llumi-

nas omnem hominem venientem in hunc mun-

dum, qui linguas infantium facis difertas , qui

intelle&um das paruulis, & qui verba vitae aeter-

nae habes, da nobis os & fapientiam, vt cum

fimplicitate cordis noftri loquamug qtliae decent

*

A2

fapam

uma,

EXSCHÉRERWUEUTHNSETISIMUE,

IV

fanam do&rinäm, þemitte Srpliritwn tuum ,&re-

nouabis faciem terrae.

.Et vero, quum fides fine operibus mortua fit,

rogamus te humillime , o fümme Sacerdos ! vt

Sacerdotes tui hoc opus legentes intelligant 5

vt comedentes hoc volumen feruent ea , quae

in eo fcripta funt ; ac fic induentes iuftitiam , &

digiíe ambulantes vocatione ; qua vocati funt,

,

femetipfos faluos faciant , & omnes , qui eos au-

dierint; & vt tandem , quum tu Princeps Sa-

cerdotum & Paftorum apparueris , omnes fimul

percipiant immarceffibilem gloriae coronam,

L

& in fecula feculorum laudent te.

R

^

E

AD

4

eat Ea vt

V

(ængwæavwä«æzæwv «sz-;—&aszv«ä v-äuv«wv)

AD VN IVERSVM

ECCLESIASTICVM ORDINEM

L]

i

-

PROLOGVS

uum fimus miniftri Chrifti, difpenfatores

(4

Myfteriorum DEI, & infuper Nazaraei

id eft, Domino confecrati, in minifterium miffi

propter eos , qui hereditatem capiunt falutis ,

aequum eft , vt fan&i fimus, quia ille fan&us eft

acproinde vt iam non amplius conformantes

huic feculo nequam , conformes vero imagini

Chrifti, in Gmnlbus exhibeamus nos ficut Del

miniftros.

Hanc viam arCtam, quae dueit ad vitam, ex-

hibuit prior, quamuis compendiofae, informis,

maioreque fui parte truncatae Regulae Cleri editio:

eandem vero viam hàec fecunda prolixius , fir-

mius, & ordinatius exhibebit; pro qua ftabili-

enda haufimus ex libro vitae4 ex monumentis

Conciliorum ac Patrum ,

quae ad noftram do-

&rinam fcripta funt.

Vnde fatis indignum effet,

vt ait Iulius Pontifex , quemque, vel Pontlücum,

vel Ordinum fubfequentium , hanc regulam

refellere, quam beati Petri Sedem & fequi videat

& docere

A 3

Nemo

VI

PROLOGUS

Nemo ergo fibi nos proprm tradidiffe putet ,

nec tanquam noftra fufmplat, vt loquamur cum

D, Berpardo; Deus fcientiarum Dominus , qui

linguas infantium facit dïfertas, & qui infirma

mundi eligit, vt fortia quaeque confundat, vt

non glorietur omnis caro in confpe&u eius,

ipfe Dominus Altiffimus dedit vocem fuam; fe-

mel loquutus eft; aperuit os afinae, & loquuta

eft; vnde fuadentibus iuxta COF Del Paüombvs

hon abfcondemus Sacramenta Dei, fed pone-

mus in lucem fcientiam illius; ; etenim Sacramen-

tum Regls abícondere bonum eft ; Opera auütem

Dei reuelare & conüterl honorlficum eft, vt nt

nomen ipfius benedictum & glorificatum coram

omnibus viuentibus & in fecu

Verum,loquemur vobis placentia & auribus

prurientia? Abfit, vt adulteremus verbum Dei

LA

Vnde exemplo Chrifti , qui nos a iuuentute do-

cuit, & quifine parabolis non loquebatur, lo-

quemur pariter & nos (licet do&tos alloquuturi)

cum fimplicitate cordis noftri; viuus eft enim

Sermo Dei & efficax, & penetrabilior omni gla-

dio anc1p1t1, & pertingens víque ad diuifionem

od

animae. '/Sermo meus & praedicatio mea, inquit

I

A poftoius,

non in perfuafibilibus humanae fa-

pientiae verbis, fed in oftenfione fpiritus & ve-

ritatis, Nos autem, fübiungit, praedicamus IE-

SVM Chriftum, & hun(. crucihxum. Et reuera

cum

r d

PROLOGOGVS

VII

cum fimplicibus fermocinatio eius, & arcana coe-

leftia, quae abfcondit faplentlbus " reuelat: par-

it

uulis,

Accipite ergo, Fratres cauiïïrm in fimplici-

tate cordis veftri hoc opus, quod nos vobis in

1

fimplicitate cordis noftri offerimus ; efficiamini

ficut paruuli, quibus Deus dat intelle&um. Ve-

rum, quum illi, qui fine repula viuunt, inordi-

nate ambulent, obfecramus vOs , Fratres ca-

rilimi! per vifcera mifericordiae Dei noftri, qui

nos de praefenti feculo nequam ereptos, & ex

hominibus in fortem fuam fimul affumfit, vt in,

ac Regula. Cleri tanquam in fplendidiffimo fpe-

culo vos fedulo mfplclatls , vt facilius agnofcere

poü'ms vtrum quisque veftrum regulariter vi-

$

. uat, vtrum .proficiat, an deficiat , vtrum Deo

d

placeat, an difpliceat.

Sed cauete, ne fitis fimiles viro confide-

ranti vultum natiuitatis fuae in fpeculo; con-

fiderauit enim fe, & abii

& ftatim oblitus eft

Vos vero, vtpote gens fan&a,

qualis fuerit,

,'vos vero homines Dei, quos decet effe in om-

nibus bonae voluntatis homines , fic vos im boc

fpeculo vefpicite , t foeda quaeque corrigatis , el pulcbra

It

plus ornetis, S. Aug.

Non enim ignoratis ; quod

[i

fcriptum eft: ANon auditores legis iufti funt apud De-

um fed faä'tores legis iuflificabuntur. Rom.I1l, 13:

QWPïGPter fcuto bonae voluntauk armati

À 4

gu-

s

VIHI .

PROLOGVS.

guftate, & videte haec verba vitae, conferen,

tes haec in corde veftro, vt inde exardefcente

in meditatione veftra igne illo, quem Chriftus

Dominus venit mittere in terram, poffiti

s in

omnibus perfe&i ftare, & in qua vocation

e vo-

cáti eflis, in ea permanere ; & vt luceat lux ve-

ftra coram hominibus, qui videntes Oper

a veftra

bona glorificent Patrem, qui in coelis eft,

Memineritis, o genüs ele&um, regale

Sa-

cetdotium , gens f"anäkab & populus adquiütio;

nis, memineritis iftius, quod fcriptum eft: Q

23

cunque banc Regulam fequuti fuevint, pax fuper illos &

mifericordia, leitur hoc facite, & viuetis,

Porro, quamuis haec vobis » confacerdotibus

aeroes

4:

charitatis intuitu praerogemus , abfit, vt pr

gatiuam nobis fcientiae vindicemus , aut vitae

perfectae nos effe fateamur , quum de vita per.

fecta vos monemus, fed potius, vt

» quum haec

ad vos loqui audemus ; fimul vobi

fcum , quae

loquemur, áudiamus. S. Zwbr, Quare, ne fermo,

quem loquuti fumus , ipfe iudicet nos in nouiffi-

mo die. & ne forte , quum aliis praedicauerimus,

£5 g.

ipfi reprobi efficiamur , quaefümus cum diuo

— .

$—$

Gregorio : Pz, quifquis vellrum baec legerit , apud

diftrittum Iudicem . folatium nobis fuae orationis inpen-

D

—« «72

dat ; & qui per nos. oerba accipit , pro nobis lacrymas

reddat , vt peccatorum nöftrorum veniam & ex.

piationem affequuti mifericordias Domini in

aeternum cantemus. Amen,

ss

N

E

m

aV /IQA

B

EUAT

h

A

.

zl

E

LA

SS

?

A

:

fs

KE

h

I

rl

/

LA

A

E

.(. -

N

X ^

PA R]

zj

NY

D»

il

N

$

R

W

&

N

N5

NT

3

LE

/

!

t5

3

2

NV

3

N

EO RA

--

T

N

K

lo

REG

VLA

UL U RA

)u

UCAPVT PRIMVM.

JANVA AD STATVM CLERICALEM,

ARTICVLVS PRIMVS..

uï'

SEMINARIV M,

j

PL

d

)

l"

iA

o

þun adolefcentium aetas , nifi recte

—— Ó

Qu

Ó

Es

inflituatur, prona fit ad mundi vo-

-

m

. 7

3

luptates fequendas , nifi.a teneris

l

annis 'ad—-f)'i—etatem & religionem informetur : &

5

quum Seminariorum fundatio eo tendat , vt Cle-

)

rici ad pietatem , religionem , ecclefiafticam dif-

ul

ciplinam, bonos mores & literas erudiantur: ni-

7l

hil hac fundatione vtilius ad Cleri difciplinam in

j

fingulis Ecclefiis propagandam ,. animarumque

Ij

faiutem procurandam. Concilia pa[Jan,

:X'.

Vnde tamen fit, vt plerique ad facros ordi-

$, puluere adhuc ter-

nes promoueri cupiente

5

rena

—

Meei as

y

2

RREGVLAK

reno foedati, & vitiis fcatentes, extorqueant

difpenfationes , infimulando pauperiem vel infir-

mitatem , aliasque fraudulentas cauías allegando,

vt Seminarii iugum a fe proiiciant , quafi in ter-

ram habitatores fuos deuorantem intrarent? Pa-

rumne eft, quod lubricae aetatis annos inter

vanitates & infanias falfas egerint?

Vae illis ,

fi antequam ad regale Sacerdotium exaltentur,

inter ecclefiafticas difciplinas aliquamdiu non de-

gerint, probatiffimo fuperiori deputati, quem

magiftrum regularis obferuantiae & teftem ar-

&ioris vitae habuerint!

V illis,fi vagos, ef-

frenatos, fuperbosque animos fuos feueriori re-

guia coercere , eiusdem magiítri dirigentibus

monitis & corroborantibus exemplis renouare

(

recu(íantes , obtinuerint fübreptitias difpenfatio-

U

nes , ifque vtantur! Annon,excuffo fraudulen-

^

0

ter iugo, & reiecta frontose difciplina & poft ha-

bitis ad formidanda minifteria exercitationibus,

(

tota vita poftea torpeícentes, ac in deteriora

ruentes, erunt fibi & aliis petra fcandali, idola

paftorum , Dei hominumque aboiinatio? 'Scri-

d

ptum eft enim: dolefcens iuxta viam fuam , etiam

a

cum fenuerit , non vecedet ab ea, Prou. XXII, 6, -

Tij

(

Alii quidam Seminaria adcunt, fed aegre pror-

(j

fuüs & inuiti, quafi in terram alienigenarum gen-

T0

f«

tium pertranfirent, aut in exilium pellerentur,

quafi in teterrimum detruderentur carcerem,

NI

autad triremes damnarentur ; hinc Seminarii fta-

tuta paflim violant, pietatem nepgligunt, Deo

h

obedire tanquam obedientiae filii vix fciunt;

l

praepofitis vices Dei gerentibus fübiacere re-

nuunt; eorum quidem voluntati fe tandem füb-

Ü

qua-

K

ïiciunt.? "w H'J;z"cipi.orum inftar obediunt ;

-

re?

-

?

CLEN!

nt

re? quia humilitatis víum non habent, & quo-

If

niam fuerunt femper filii Belial.

Quap1 Opter

0.

fuperiores & praefectos immoderatae feueritatis

Ar.

accufant & damnant. Hinc tacitis faltem cogita»

n

tionibus aduerfüs eos mur murant, eorum defe-

r

&us aperiunt & amphäcant

j

Societatem cum pmterms Ineunt, externo-

I

rum colloquiis dele&antur , proximo fuo & fe-

t

creto & palam detrahunt; ipfi iam peruerfi alios

W

prauis exemplis peruertunt

fuos erores, licet

ar

Ob eorum vtilitatem id fiat, deferri molefte fe-

ef

runt, confilia negligunt , increpationes .oderunt

&1'ehnquunt corripienti irafcuntur ,

mentiri,

I$

aut fua errata inficiari, aut excufare folent adeo

("

difcoli& morofi funt, vt nec aliis, nec fibi con-

ueniant; in deteftabile fufurrium laxant proca-

xn.

ces linguas; vnde difcordias feminant, odia ex-

""

citant & fouent, vane, fcurriliter , ironice, pro-

US 3

caciter & 1mpud1ce ]oquuntur aut refpondcnt -

'ora

aut ad fummum, de beneficiis, dignitatibus, or-

(0

VCf

dinibus & v« mtfxtlbus feculi , qmbus auidi inhi-

ant, verba faciüunt; raro autem de diuinis

Quid

f

mirum? Quamuis in terraSan&torum verfentur,

de terra fürt, idcirco de terrà loquuntur ; inde-

core & buecis cr epitantibus rident, huc & illue

0f«

er

rotant oculos, incompofito corpore ambulan&",

fedent & iacent, electorum modeftiam vix no-

Uf,

runt,

xm,

(

Per cubicula, ipfo ftudii, recolle&tionis & fi-

)

lentii tempore vagantuï' qumlmo ad exte 1'101'&

femper effufi, facultatem extra Seminarium ex-

flb

I

eundi & per domos curfitandi , neccffitatis prae-

j

textis f'tepms aequo , extorquent; otio , qmcua

omno , ignauiae, confabulationibus & nugis ni«

i

mium

e4

m

ais

J

4

RKEGNYAA

mium per diem indulgentes, vix ad Theologiae,

facrae Scripturae, Rituum, Rubriearum, Cere-

moniarum & Can*cüs Myfteria 1'1te & fancte ob-

eunda fe exercent,

Quot videas, qui ventri, tanquam Deo ferui-

unt? Hinc, quamuis fat faturati , murmurant ;

ad fecularium epulas, quoad fieri poteft, ftimu-

lante gula; non fame, conuolant quafi helluones

P dpa UER Q TL E RY

& ciborum gurgites; & ni id fufficiat, cibos fibi

clam afferri curant; cibariis in ipfo conclaui non

carent, quo faepius gulae indulgere valeant

Sunt alii, qui partiales amicitias contrahunt

adeo fingulares funt, vt ambulent, conueniant

& fedeant feorfim a ceteris : . fingulariter . fum

I

ego, proclamare vidéntur, non füm ficut cete-

Y

ri, Scientia tumidi, & in Clm is dominari , acin

H

cathedra feniorum maturius federe cupientes,

(

ad honorifica Opera, verius dicamus »ad vanam

Y

g]omm affidue nimis fe exercent, vix ad pieta-

ü

tem ,& ad fui abne ezationem ; conciones fibi co-

t

aceruant, non Vn'tutcs &udent prius effe cana-

T

lis, quam concha; prius docere, quam facere;

lie

prius magiftri effe, quam dlfmpuh ; totum Semi-

lr

narii tempus dant actioni, nihil contemplationi;

&0

difcunt quldem fed ad fc1ent1am veritatis num-

exeunt fri-

Tal

quatr peruenlunt 1ntra1'unt tepldl

gidi.

M

Vnde fiunt poftea arbores autumnales*, vbera

Y

arentia, nubes fine aqua, aes fonans & cymba-

]um tinniens ;

balbutiunt velut infantes , reci-

tantlabris & pfittaccn um inftar ea, quae nec cor.

fentit, nec intelligit ,

quia nondum didicerunt

Hinc

eà opere complere , imo nec meditari,

Ht

P ensss

B

CLERL

j

fit, vt fibi non profint, & aliis obfint; & vero,

"Ü

b

qui fibi nequam, cui bonus erit?

Debent quidem fe ad fcientiam, ad Catechi-

zandum & ad Euangelizandum exercere ; fed

i

multo accuratius ad fcientiam Sané&torum , id eft,

L

ad fpoliandum veterem hominem cum aéibus

^

ll«

fuüis, & ad induendum nóuum, qui fecundum

05

Deum creatus eft in iuftitia & fanctitate verita-

]i

tis.

Hinc, quanto potentiores breui tempore

of

O vtinam D. Tho-

fierent in opere &fermone!

mae , D. Bonaventurae, D. Bernardo, & aliis id

,

expertis crederent, & fideliter adhaererent!

,

Adtamen adeo funt fua tumidi fuperbia, adeo

inanis gloriae cupidi ac proprio addi&ti iudicio ,

vtillud nec intelligere, nec audire velint.' Vfque

adeo proprio fedfu hacin re interdum abun-

4

dant, vt paftores fanctos & expertes aliter fua-

M

dentes , quafi delirantes & fomniatores reputent,

j

& vt ceteros condifcipulos , qui vtpote fapien-

(0

tiores (quamuis fcientiam non negligant) refor-

n

mationi & vitae fpirituali fedule ftudent ,. afper-

re';

nentur, eos ícrupuli aut defidiae, aut fimulatio-

iil

nis accufent, eorüm fimplicitatem derideant ,

[i:

eorumque confortia aufugiant , aut molefie fe-

ff

rant,

Infelix coecitas!

ffi

Illi quidem interfunt meditationi, examint,

collationibus de diuinis aliisque exercitiis. fpiri-

xtà

tualibus, fed coaéte, perfunctorie, & vt videan-

b

tur a fuperioribus orantes, & ar&tiori vitae ad-

!

ed

dicti; regularitatem , Fharifaeorum inftar , om-

eu

ni ornatu & candore exteriore profitentur 5 exi-

7

miae pietatis fpeciem habent , eius autem veri-

l

tgtem abnegant : funt faifi & fallentes Santi.

[

p m

6

R EGWVILA

S. Zfuenfi, Sunt fepulchra dealbata, intus au-

tem mortuorum oflüibus plena.

Hinc Seminaria

L M v

vulgo dicuntur hypocritarum fodalitia.,

Et vero, quot fünt qui dum in Seminario ver-

hi

fantur , Confeflioni quidem, Communioni, aliis-

que piis exercitiis vacant, abfentes vero haec

if

omnia fafüdiunt & negligunt? — Adtamen feria-

i

y

rum tranfacto tempore , teftimonia de regulari

vita fraudulenter extorta , ad füperiores fcri-

1

pto deferunt, vt illis fibique imponant, Ecce

tibl formofos & conformes nimis hiítrionu

p

|

imitatores.

Iü

Hac tamen fucata humidlitate, fimulata pieta-

fo

te , fallaci adulatione, ftudiofiori obfequio . exi-

fe

guae & inanis fcientiae oftentationi inflati ac

freti a coelefti autem alieni , füperiorum fauo-

rem captant, viam fibi ad ordines & ad beneficia

parant; hos enim, vtpote cupidos, elatos, li-

bertatis& fui amatores,, adurit ordinationum

cupiditas , earumdem fecundum Canones dila-

ä

tio cruciat, & ad defperationem adigit.

Hinc

patet, ferpit vt cancet, fimul &-foetet grande

Ü

eorum propriae voluntatis malum, voluntat? di-

unae & £

f

pifcoporum iudicio contradicentis.

I

Hinc ordinum tanto minus funt digni, quanto

auidius ad eos anhelant, eofque callidis ma-

chinationibus intempeftiue & nondum probati,

"

?X'COI' quere conantur.

Suntne hi homines: pretiofa S:emi-narii Ornae

j

menta? Minime: eius füunt potius fimulachr

d5

idoia, fcandala, & opprobria, ex hi

s fodalitiis,

Ej

potius expellenda , quam ad ordines , ad benefi-

en-

&

cia, & praefertim ad a;aim—arum curam affum

da

i

CLERI

^E

da & exaltanda.

Tali poena mul&ari praecipit

du

a

Concilium Trid. hos difcolos & mcoxr*mbües

malmum morum femmatores

[7i

Adtamen, quoquo modo mdnnbuv initiati

lrl

hi & fcientiae & pietatis fimulatorcs, laetaptur

dC

in exitu de Seminario quafi in exitu de Aegyp-

TId

to & de populo barbaro ; & quoniam fucata &

violenta virtus non durat, iam excuffo reoula-

hr

C

ris obferuantiae iugo. quód aegre portabant ;

vanitatém, aliaque vitia, quae non ruperant,

cCC

H

fed folum interruperant, vt recte loquitur S.

Auguftinus, prae fe ferunt, ad grauiora etiam

ruunt; iam haec. fepu]chla tandem referata ;

a-

foetidum coram Deo, Angelis & hominibus odo-

d

fem exhalant & fpargunt.

:H

(*

Ecce quomodo hi filüi Ephbrem intendentes

& mittentes in Seminariorum gymnafiis arcum,

Qu

conuertuntur in die belli, cum diabolo & fecu-

,l

lo, infenfifffmis animae hoftibus, pacem breui

um

& 1gnaue inituri.

dil

[

n

O infaufta & deploranda fors !

Hinc quot

nde

detrimenta. his. ipnauis C]er1c1s, Ecclefiae & po-

lia

puloó immin entia!

O vtinam hi ftulti aliquando

QUs

fapnnt, vt tot tantaque pericula a fe, & ab ali-

is auertere fatagant folliciti!.

WUU

fhà

Tu vero, cariffime Frater! le&us & audms

batd,

his defeähbus & vitiis, quae in ordinandos irre-

pere folent, egredere quamprimum poteris de

terratua & de cognatione tua , ingreffurus in

orme

terram fluentem lac & mel; quafi modo infans

ch,

genitus ,

hoc lac fine dolo concupifce ; quam

]

11

bonum tibi erit,fi iugum Domini portaueris ab

j

adolefcentia tua

*

'

It;erum fuademus furge ve-

n

lo-

ü

M

9

R EG'VSIDA

lociter, ingredere lubens, & hilaris Seminarium,

vel aliud Clericorum fodalitium ; ibi dicetur ti-

g

fa

bi quid te oporteat facere , vt duce Anania,

innocentiam tuam a vitiorum & feculi illece-

bris tutam praeftes , ad Angelicam vitam animum

z

udi

tuum a teneris annis dirigas, ac inter pias exer-

Of

citationes dignus euadas, qui, quamuis puer,

al

eligaris a Domino , & füper quem ponat iile fpi-

ritum fuum. Et quamuis facultates tibi defint ,

Deum time, in illo confide ; numquid vidifti

)

iuftum dereli&tum, & femen elius quaerens pa-

Q

nem? Num ergo, timens Deum, deficies omni

Tdr

at

bono? Ecce Dominus, qui dat efcam efurienti-

n

bus, adeft, & vocat te; ille regit te, & nihil ti-

bi deent' veni, propera, gufta, &Vlde quam

V

BI

bonum & iucundum fit habltare fratres in vna

& fociali vita ; ibi enim homo in virtute proba-

iC

tur & exercetur ; ibi ad perfectiora verbo & ex-

W

emplo trahitur ; ibi fuam imperfectionem confi-

derare & lugere compellitur ; ibi alterius feruore

t

excitatur, alterius humlhtate docetur ;5 iftius pa-

tientia, 1lhus obedientia mouetur; ibi alterius

correctio fit ipfius admonitio; ibi alienum peri-

ï[ll

culum, proprium efficitur fpeculum 5 ibi' vnius

UI

vigilantia alterius eft cuftodia; ibi homo portat

fi

& portatur; ibi multa audit & videt, vnde do-

i

cetur

ibi boni commendantur , vt meliores

l

fiants "jbi negligentes arguuntur, vt referuef-

cant. &c.

I

Haec enim Angehcae viae aemula-

trix ePr 4 Kempis.

At contra, vae foh

Vnde, vt iam vidifti,

melius eft duos effe fimul, quam vnum 5 habent

;

enim emolumentum focietatis fuae.

Quis ergo

(

non properet in Seminario velin alio Llemcorum

Q

Ve-

fodalitio vitam agere ?

CLERT

m

Verum , carifiime frater , vt Seminarium

t tü

aut aliud Clericorum fodalitium tibi profit, haec

fià,

feauere documenta,

lece

I) Seminarium ingreffus , recomta in amari-

TUIT)

tudine animae tuae peccata iuuentutis tuae, &

Xel

omnes annos tuos, tuamque conícientiam gene-

kf,

rali confeflione , & vberibus lacrymis emunda

fj

it.

) Seculi infanias, amicorum & veterum fo-

ciorum illecebras, ac Patris domum oblitus, fre-

i

j

quenter & córam Deo dicito tibi cum D. Ber-

p

Haud dubie venifti,

fDri

nardo: N. ad quzd ventli? -

aut faltem venire debuiíti, vt animam tuam Cm-

na

n

Gifices, eamque crurhtzone & pietate ad facrum*

$1 haec fuit

atf

cclefae minifterium praepare

mens tua

quam maxime contende vitam,

&T

V

t

j

D2

Clericum decet, toto Seminarii tcmpore infti-

6

tuere. Quapropter memineris iftius fententiae

D. Bernardo dignae: ZNVon locus bomines , fed bomi-

u

nes locum fan&tificant.

Wote

p

3) Praepofitis tuisque moderatoribus.prompto

(oylid

& hilari animo in omnibus obedire , eifque te

N

tanquam Deo fubiacere in deliciis babeas ; obe-

Vuus

dientia enim eft tuta ad gratias particulares & ad

Qrtit

falutem aeternam via ; at contra omnem ordi-

necelfe eft, Con-

TU

nem fine obedientia perturbari

)

otes

uent, Melod. , adeo , vt non effet in

ormus,i

1 ceffa-

!

enue

rct propria Voïuntas S. Bernard.

ul

4) Erga eofdem re&ores & füperiores ea fis

animi afrc&lone , qua filii erga Parentes; ab iis,

fiquid praeter volunt Lacem imponitur aut nega-

1dlfU;

tur, id exiftima ad vtil

tdtcm tuam r CITIS pl O

1

f;o

cecrto habens füperiores ad id multis duci caufis,

U»

jum

quae adolefcentes pierumque lateant, 4dd. Ezcl.

7Mediol,

Ve

rb

1o

REG V.LJÀ

JMediol. Eorim monita libenter accipe; imo & il-

lorum increpationes aequo animo tolem, quam

Q

bu

bonum tibi erit, fi identidem humilient te! Iu-

tus eft accufator fui: noli ergo excufare excu-

(

Qd

fationes in peccatis , praeft I!.'"ï], fi ab eis petens

GCOTI

ordinationem mpuïfun tuleris,

cáue, ne de eo-

rum "*LQ'"DGI ratione QUCI aris , licet peftüüdl um

dcceptionem tibi videantur facere ; fed potius

verl

tacitui & libens adquiefce, & in te *"eueïfm hu-

hon

iilia te , ac orgdinibus propter pecéata tua te in-

vt

&

dignum cuimm ; expe&ans placide expecta,

li

interim cor tuutm adcuratius proba & prae-

I

pará; humilis fis corde & inuenies requiem ani-

fCN"I

iae tleC

ïra

(lo;

4285) Kifdem f e&oribus & fuperioribus fmfus

tole

uos libere expone,

vtillos, prout ópus fue-

V1

"u

fit , confulas , quum nihil fit dificilius adoleéf-

cum, quam imnioderatis animi alfectionibus

t()ï*q

Yon

per

mOQt'l ari,

]

il

6) $

tuta Seminarii fideliter obferua, eaque

Cen

fingulis mentibus lege ., haec enim funt vitae

$ 1

tuae regula, & qui regula viuit, Deo viuit, Gre-

t

gor, Afyü

(ent

7) Modefliam in omhibus & vbique ferua:

elad

Aft Eccl, . Med,

Quapropter caue , ne oculos

huc illuc circumferas ; ne altius loquaris, nec

N

ftrepitum excites , nec nimis feftinanter incedas

pon

fed potius nihil, vel in minimis corporis motïbus,

if

nifi graue &religione plenum praete feras. Trid,

M

8) Quum filentium permultum ad pacis pie-

Tie

tatisque confwua&mncm, ad ftudia ; ad multas

perturbationes, eu1tqndas conferat , numquam

On

colloquatis, nifü de rebus neceffatiis , praeter

dDim

UC e

quam-

Vl

C—LXER I.

il

Yil

qtiam relaxationis tempore, quo de sebos vtili

lam

bus fermonem habere , fine tumultu tamen , li-

lu-

Cu-

cebit. J4&. Eccl. Mediel. Praefertim inania & fa-

cetaicolloquia , verba minus honefta & detra-

-s

&oria pro viribus euita.

QO.

üm

9) In omnibus aätfonibus,motu corporis &

nus

verbis elationem & fuperbiam fuge , quum ea

| N

homines Deo inimicos , & eeteris odiofos red-

xx

dat; & quoniam fcientia inflat & excoecat, no-

j &

li in collationibus contendere verbis prae tumo-

prac-

re & nimio aeftu, nec altum fapere , nec prae

al

Ícientia & praefumtione inter fodales tuos do-

minarij & multo minus eos, quamuis minus do-

Cos, contemnere aut copfundere; id enim in-

nfus

füe

tolerabilem füperbiam redolet; da ergo operam,

vt flagrans charitas & humilis modeftia decerta-

ole*

tiones tuas aedificent$ aemulare charifmata me-

ibus

liora.

Quapropter humilitatis & manfuetudinis

ftudiofus, omnes IESV' Chrifto & tibi lucrifa-

cere incumbe.

'eaque

Si paruulus in medio eorum, fi-

as vt infans; Deus tibi, vtpote humili

cabit

riie

(

gratiam, & fecreta coeleftia, quae abícondit pru-

dentibus & fapientibus inani fcientia

(tumidis ,re-

uelabit,

TU

*ulos

ro) In omnibus fuge fingularitatis notam,

Iv

$. Bernard, Caue ergo,neipfo relaxationis tem-

,edaS',

pore ambules feparatim ab aliis, riec vnquam

nifi tres faltem aut

(bUS

Mediol.

quatuor, f;le;'int. "&t Eccl,

fril,

11) Mutuam charitatem , concordiam ac be-

h pï&

D]

neuolentiam amplectere. Ibidj QOmnes fodales

il

J

honore praeuenias; fs cum illis cor vnum &

M'l

nq

anima vna, fne acceptatione perfonarum; ne-

J

etet

$.

Íícit enim noftra Relipgio perfo:

las accipere.

quünï

D 2

E

I2)

JDBernard.

r

d

Ü

i2

REGYVEA'"

p

Iz) Neminem irrideas, nec verbis ofïendaq,

factionem & fufurrium, vtpote dilcordiarum fo-

qu

Yi

iniem, a tuo corde & ore ehmma

fta

I3) À priuatis amicitiis nimiaque familiaritate

Prluatac amicitiae ini-

U

abftineas. /fft. Eccl, Mediol.

micifmae füunt. $, Bernard. Attamen omnium

NUI

fodalium infifmitatibus fcias compati & condo-

n

lere, vt charitatem Chrifti iam adimplere inci-

las,

L

du

u)

14) Nullius cubiculum intres abfque fuperio-

lii

ris aut prae;cm facultate, Conuent. Melod,

(

15) Quas in aliis virtutes refpexeris, easin

Iub

te ipfo exprimere contende; vitia vero, fi quae

forte in aliis videris, quafi peüem fuge; ne fis

adeo impius, vt daemonis oflicio fungens, alios

Wt

pie aliquid agentes vituperare audeas, eosque

1e

ab opeubus virtutum abducere coneris. a

[aep

«Eccl. Mediol.

Iu

16) Si crimen tuum aliquod defelrl contin-

hi

gat, auctorem non quaeras ; refciens autem ,

lil

nullam male erga- illum affe&i animi ügmhc:a-

fin

tionem des;

conare potius melior in. pofterum

fu

fieri, neque ea admittere , propter quae merito

K

qt

accufarl poffis. Jbidem.

T0

17) Sobrius efíto; quapropter ne comedas

extra Semiparium, nifi apud tuos parentes vel

»0n"v,

It

propinquos,idque raro & cum facultate.

Melod.

Nibil extra refectionis tempus. come-

D

das; hoc enim ingluuiem fapit ; alimenta autem

ls.

in cocnaculo tanquam 1imedicamenta fume.

$.

ad(

4ugufi.. Eaque altiori ad facram le&ionem ad-

ld

tentione condire

fatagas.

d

te )

18) Ad Theologiae fcientiam viriliter incum-

be; fimul ad facrae Scripturae intelligentiam , vt

po

'CLERL

13

potens fias exhortari in. do&trina fana , & cos,

a55

Ío»

- qui contradicunt, arguere. Affiduo etiam Ss. Ca-

nonum, Rituum, Rubricarum, & Cantus ftudio

te ad pietatem & ad fanc&ta fancte: tracanda ex-

ate

us

erce: in hoc pofitus es.

urm

19) Quo plenius pretiofum Seminarii tempus

conteras, ne col

loquaris etiam cum externis,

0do-

id

nii cum moderatoris licentia Conv. Melod. , &

dumtaxat propter neceflitatem , vtilitatem , &

chriftianam vrbanitatem ; exeundi facultatem

eri

numquam/, nifi propter fimiles caufas petieris.

Q uid

Gibi cum fecularibus? Quoties cum homi-

s in

nibus'eris, minorhomo redibis. Zud.

de Imit, Cbrift,

112'16

[i$

20)' Meditationi, examini fenfuum, &.ani-

103

mae recollectioni & mortificationi fedulus adhae-

u

re fimul, & vitae fpirituali.

Frequenta, quam

ia

faepiffime poteris, Sacramenta Poenitentiae &

Euchariftiae; ambula coram Deo , eiusque fua-

uiffimam praefentiam a&ibus iaculatoriis & ig-

Y

t

nitis omnibus in locis foue ; quaere illum in

Vlici-

fimplicitate cordis tui, & illum inuenies; Chri-

— ftum Dominum in Euchariftia frequenter & pie,

beruffl

yerito

quoad fas erit, vifita3 hauri ex eius ardentiffi-

*

mo corde fcientiam Sanctorüm;

qedi

Tandem quamdiu in Seminario verfaberis ,

$$ v

incipe quotidie exhibere te idoneum & dignum

, ün.

Dei miniftrum. n omnibus vel minimis ftatu-

coe

tis, Canonum regulis, & moderatorum monitis

Eu

adeo fidelis fis, vt horum vfum 1am radicatum

»

ne-

habeas, & ab his nunquam deflec&as.

Nulli fo-

em «

dali fis lapis offenfionis; in omnibus vero iam

te ipfum praebe exemplum bonorum operum.

incüm'

Attamen caue & iterum caue , ne exercitiis

a

. fpi-

M

g.

m

Rs

I4

REGVLA

Qxirïtualïers ineumbas , vt a fuperioribus & a fo-

E

dalibus tuis videaris, & vt fauores, beneficia, &

ordinationes tibi concilies; fed duntaxat ad ma-

iorem Dei gloriam , & ad tuae animae , fidelium-

que tibi poftea commifforum profe&um ; ama

& opta fecretum; fis. aeque. feruens , humilis ,

manfuetus & modeftus in fodalitio & in cubicu-

N

lo quam extra; cor taum coram Deo feruentius

e

1

T

inde, quam coram hominibus.: San&itatis in-

V

ternae fis magis auidus, quam exterioris; humi-

litadis magis cupidus , quam ordinationis; efto in

ä

Seminario, ficut Apoftoli in folitaria domo, per-

feuerans in Oratione, & expeótans cum fiducia

^

& tota animi quiete aduentum Spiritus fan&i;

U0

hinc tandem exibis, ficut illi, ignem fpirans, &

amore diuino

quafi ebrius, factus ipfi diabolo

u

terribilis.

Tij

f

Iterum monämus. cariffime ffater? contende

W

effe fan&us & viuere de Spiritu Chrifti, in cuius

y

fortem iamiam vocandus es; eius diuinae pro-

uidentiae te totum commtitte , illa non tibi dee-

tr

rit; quin potius onnia felicius cadent tibi fecun-

li

l

dum beneplacitum eius :

bibe interim , bibe

aquam de cifterna tua, & fluenta putei tui , vt

Qu

poftea deriuentur fontes tui foras, & in plateis

oig

aquas tuas diuidas, Dominus, qui cuftodiuit in-

troitum tuum , cuftodiet exitum tuum , te füb

lu

vmbra alarum fuarum protegens, tibi dans for-

qm

d

titudinem, vt difciplinam, quam tibi maiores &

moderatores tui tradiderunt, & quam cepifti te-

W

0

nere,non deferas; verum potius crefcas de die

in diem , perfeueres vfque in finem , & tandem

te ipfum faluum facias

Q

Amen..

; & eos, qui te audierintï.

fib

(o)

A R-

CI E Gl

Ij

Yat

ao

Pajackde «;:-—er:—«*H- r

CR WM»-— evededtoejewjs J?*'sr—*sä-—'r(-,'»öwlf-)

12, 0

| ma

ART ICVLVS I!

um

EoCA4TI

dffd

:

eata gens , cuius eft Dominus Deus eius, po-

"ilis,

b

itin hereditatem fibi

Bene-

bicu

pulus quem el

dictus , qui venit in, nomine Domini! Malediétus

IWIUUS

I

Ve6rO, QLll Velllt in nomine pïupxïu) tu ]pl*- ]ucri

& otiigratia, ex appetitu laudis & dignitatis?

Bu

Quid reftat , nifi vt defcendat viuus in infernum,

f0 1

ficut Core, Dathan & Abiron? .

pet

]ucia

Quare füperbi illi Leuuae conaemnatl funt?

(

Vt pofc Tis daretur exemplum, ne quis praefum-

tione fuperbi fpiritus non fibi a Deo datum mu-

,&

lgitur vae

yolo

nus Pontificatüs inuaderet. S. 4dug.

filii defertores, dicit Dommus, vt faceï etis con-

filium, & non ex me,&ordiremini telam, & non

T

per fpiritum meum, vt adderetis peccatum fuper

WE

peccatum, & os meum non interrogaftis. J/aiae

9t

AX );(X 2.

Trahe me, ait fponfa; nunc autem

(ee

uG

trahit fua quemque voluptas; & odorem turpis

fecutt

lucri fectantes

quaeftum aeftimant pietatem,

D

be

quorum certa eft damnatio, S. Bern

l v

Attamen, fi haec damnatio folos indigne am-

)

J

bientes maneret, certe minus deploranda effet ;

t

banc fuperbi illi ture merentur poenam;

fed

t

uod fanguineas ex corde clicit lacrymas, illud

Q5 fo!

eft, quod multa mala per Sa7erdotes non voca-

jore :

tos Lcclehae prouennnt* nam qui non intrat per

jifti t

oftium in ouile- ouium, fed aliunde, ille fur eft

qe (i

& latro; fur non venit, nifi vt furetur, & ma-
