
andem

Get, & padat Vnde cathedrd pelhlentlae tum

djern

fibi, & aliis eft caüfa ruinae, Petr. Bief.. Proh

dolor!

B 4

His

AK

s

16

nPróWVvBDA

D

teri

His ergo , frater! animo recogitatis & alte

corde defixis, vide vocationem tuam ; nullus fi-

$]

bi fumit honorem, fed qui vocatur tanquam Aa-

fei.

ron; proba, quae fit voluntas Dei bona, bene-

i

placens & perfecta, ne. ex praefumtuosa te in-

TE

gerens temeritate, in tentationem, in laqueum

dtidi

diaboli & in aeternam damnationem te & alios

Dut

tandem. detrudas.

opem

Sed quaenam fünt, inquies, verae vocatio-

Ut

LU

nis indicia? Écce tibi haec indicia corde & animo

recogitanda.

I. Innocentia . vitae. 2. Idonci-

Tif

tas feu aptitudo ad munia ecclefiaftica. 3. Pro-

Àt

prii Épifcopi affumtio. 4. [Intentionis re&itu-

u

à

do ,id eft, non propter honores aut. otium , fed

Cms-

propter Dei cultum, animarum falutem , & mi-

nifterium Ecclefiae. s. Inculpatus ingreffus , id

CiS

eft, non ambitu aut fraude, non adulatione vel

Cati

obfequio, non pretio aut prece.

]

Vide nunc & iterum perpende, an his indi-

U

N

ciis voceris a Deo, an te ipfe non vocatus in-

geras.

É

Quaen

am autem funt media, iterum inierro-

Ye]

gabis, diuinae vocationis indagandae, agnofcen-

Vel

dae & exequendae?

I. Oratio, 9. Indifferen-

4

tia, 3. Confilium, non quidem petendum a pec-

t

catoribus, non a fecularibus aut iuuenibus, non

Ope

a domefticis, parentibus & mercenariis, fed a

Tie

fapientibus & piis, a fuperioribus & directoribus,

5i per fupradi&a indicia & media agnofcas

d

Dominum te intelligere & ponere fuper te fpiri-

r

tum fuum, ne dubites afcendere fuperius; Deus

li

enim, qua

e ftulta funt mundi, eligit, vt confun-

I

dat fapientes ; quapropter diuinae voluntati fic

10

manifcfïf'ïme Obedi. 1. Promte, id eft, fine vl-

lig

LE

CCLOE RUR

L dte

teriori confultatione, fmem dilatione vel minima,

us f

2. Humiliter, id eft, non pertinaciter recufans,

n Àa-

fed inuitus ad ordines afcendens.

3. Confiden-

berte-

ter dicendo cum S, Leone: Aefpiciens ad extgui-

te i.

tat!; meae tenuiiatem , €9 ad [ufcepti muneris magni-

yieum

tudinem , etiam ego Mlud propbevicum debeo proclamare z

X alios

Downine ! audisii auditum tuum (9 — timui,

Confideraui

opera tua &g expaui. Quid enim tam infolitum , tam pa-

ycatio-

uendum , quam labor fvagili , fublimitas bumili , dignitas

animno

non merenti? Et tamen non. de[pero , neque deficio , quia

xon de me, fed de illo praefumo , qui operatur in me.

Jona-

Pro

Attamen magis ac magis fatage , vt per bona o-

pera certam tuam vocationem &.electionem fa-

Htu-

CIJS. :

,fed

; i

Si vero per eadem indicia & media cognof-

s,id

càs carnem aut fanguinem banc tibi reuelare vo-

( ed

cationem; non vero Patrem coeleftem, recum-

be libenterin nouiffimo Ioco; hocin nidulo quie-

tus mane, & in eo quietus morere, vt faluti tuae

; d

fecurius prouideas,

ts i

Quod fi temere tibi iam fumferis» honorem,

intetto

vel fi intraueris non habens veftem nuptialem ,

vel fi fanctuarium Dei iniqua hereditate poftfide-

nolcun

as, ingemiíce , fac dignos poenitentiae fru&us.,

iffert

] 3p€('

& deinceps cum timore & tremorefalutem tuam

operari contende; Deus, qui neminem vult pe-

j;, nl

rire, faciet tecum mifericordiam.

, fl

toribus

Si vero in ouile ouium, non per oftium, fed

gnoltà

aliunde afcenderis, vel fi recolas conícientiam

tuam jam diétae promotionis obtentu fuiffe vel

te i^

in modico vulneratam, & periclitari; ad- aeter-

: Dois

contil-

nae falutis brauium in vanum te fatigas , nifi ho-

norem , in quo deliquifti, derelinquas. Sancta e-

at

fic "*

nim & falubris eft cogitatio, fa&à ceffione, pri-

lp

Bs

uatam

x8

EGWIAA

fom

uatam ducere vitam Pet, Blef., & fic faluare ani-

am tuam

hr

$1

Domine IESV, foiritaum ponderator, & cor-

dium (crutator, qui fuauiter omnia difponens, ad

]Us, I

n f

te femper vocafti ,

quos voluifti; & qui a fine

vfque ad finem for titer 'ædtm')cns, fuüfeitas tibi

pofi

Dem

Sacerdotes fideles & Paftores iuxta cor tuum ^

&

quaadoqmdem ex legitima & vera Clericorum

vocatione pendeat Cleri & populi fanctitas & fa-

fup

t

]us

aeterna, ne permittas intrare in fan&tuarium

an]

tuum & in ouile outum vocatos a carne & fan-

guin

rcenarios , latrones & lupos rapaces3

fed folum dignos & fideles a te miffos & electos,

pe

cwun üc a te vocati & electi fiducialiter dicere

Iong

FC&

: Dotnini eft. affumtio noftrra, & fan&i lfrael

(f

regis m/ärz Pf LXXXVIII, 19.

Hoc noftrum,

0be

hoc omnium piorum eft votum, cuifaue & coe-

(

litus adípira

tr (

-^

Zewt

9

N

I

o

$Y At s 9N i TA

*

Qääää&&m*ïï

fin

pol

ARTICVLVS Il

l'eql

PROBATIO ANTE ORDINES

uid funt Sacerdotes? Audi diuina oracula,

Pafü

Patmmque monimenta,

Sacerdotes funt

Q

miniftri Chrifti, dnpen(lttorcs myfteriorum Dci;

d

il

us 8(1 utores

& Ke

demtoris coadiutores; du-

lg,

ces & rettores gregis illius, mediatores inter

xaba

Den m & populum; fidei lumina & columnae;

mï

jánua. LïLllt'lUS

aeternae;

lux

mundi ;

fal terrae ;

in

forma gregiss angelici nommcs,mmorcs quidem

d

P)«o

mi hemm

e maiores.

In hanc diuinam for-

&2

tom vomtl funt,

huc fpe&tant munera eorum,

dig

& .0 Qd&lu inagnam infe continet dignitatem

ll

for-

MUU

CL'ERI.

I9

ate at

formidabile & admirabile Sacerdotium ! S. Fþbï.

Ingens haec, angelica , imo diuina eft dignitas,

S. Dionyf.

N

on mortalis quifquam , non Ange-

lus, non Archangelus, non alia quaeuis creatu-

)nens 41

W 2 fne

r3, fed ipfe Paracletus ordinem huiusmodi dif-

pofuit, S. Chryfoffl, Excedit intellectum & oratio-

cltas tb

nem donum altitudinis & dignitatis Sacerdotum ;

r tüüm ,

COU

& , ficut arbitror, hoc eft, quod Paulus quafi in

ftuporem mentis actus innuit, exclamans : O al-

jos

KObnartm

ttudo! S, Ephr.

Sed heu! quot onera humeris

o & f

angelicis formidanda! rid, Se[f. VI. de ref. c. 1.

rapice

Ergo neceffaria eft praeuia confideratio ob

eledos

periculum infelicis exitus, aut apoftafiae.

Frgo

or (iettt

longa requiritur probatio, id eft , confideratio

diuturna, & exactiffima difcuflio ; illa requiritur

'i I/WZ

oftrum,

ob excellentiam ftatus; requiritur longa, ne de-

( c0e-

trimentum patiantur populi; ne fcandalum patia-

tur Clerus ; longa, ne indiggus ordinetur , aut

Qv

ordinatus deficiat,

Ergo requiritur probata &

zM

il

firma virtus ; illud exipit ordinatio diuina; illud

poftulat perfe&tio in Cleri ftatu requifita : illud

requirit periculum cafus & damnationis aeternae,

b

Sed heu! obftupefeite coeli füper .hoc !

oracults

Paffim ad facros ordines & reuerenda ipfis quo-

y;

que fpiritibus angelicis minifteria homines ap-

prehendunt fine reuerentia, fine confideratio-

u Dt

yes;

ne. S. Bernard. F.cquid? Ipfi futores , fartores , &

res iü[eï

fabri &c, non affumuntur ad infimum officium ,

nifi praeuia & longa probatione; & nunc multi,

lum

] terrie

interdum inhabiles & indigni , vitiis adhuc foc-

dati, & fatanae dolis decepti, ad magnam & mu?-

; qudEin

tam, ad immenfam & infinitam ipfius Sacerdota

gam J

dignitatem , abfque vel minima meditatione an-

egrüs

4 te«

ypitite

helant &affumuntur. O quam praefumtuof

ines

! for

"

l

20

REGVLA

ineritas ! Tlle praeponitur ouili Dominico, qui

penn

nefcit adhuc dominari

ireil

fpirituifuo, Nicolaus Papa,

Stupenda inordinatio!

G.

bils

Heu! quot detrimenta & ícandala oriuntur

B

ex hac ftupenda & miferabili inconfideratione ?

Reuera, quot Clerici ante aetatem maturitatis,

Ir

ante tempus examinis , ante meritum laboris,

CQre

ante experientiam difciplinae facerdotalem ho-

quin

norem adepti, inira Dei affumuntur & in rui-

qum

nam populorum, fuique perditionem ad regale

pe

Sacerdotium exaltantur? O coeci promouen-

Q5

tes ! O infelices promoti! O miferabiles populi,

quibus Deus in furore fuo fufcitat paftores, qui

derelicta non vifitant, difperfum non quaerunt,

Q

contritum non fanant, & qui, quod ftat, non e-

pf

-mutriunt, & carnes pinguium comedunt! Zacbar,

U.

XI, 16.

Quis medebitur vobis! Nonne aduer-

[

Vá

i

fus vos fiet iftud verum: La

(em

queus mjnae populi mei,,

Sacerdotes mai ?

Ony

f

Ob fecramus vo$, nouellae plantationes Dei,

ht

O vos, quiad Sacerdotium ambülantes, nondum

exercitatos habetis fenfus ad difcretionem boni

& mali, nolite fequi cordis veftri iudicium , nec

(i

a

: abundare in fenfu veftro,ne adhuc neophyti in

fue/

!u

) ei

fuperbiam veftram, & in laqueum diaboli incida-

! fis,

Cauete, ne precibus , adulatione , obfequio;

W

A

W

fauore & importunitate. ordines intempeftiue

& nondum probati extorqueatis,

TU

INefcitis fae-

piffime, quid petatis, . Videte prius vocationem

qua

d)

veftram. Probate feria.& longa confideratione,

quae fit voluntas Dei beneplacens & perfe&ta ;

D

confiderate , vtrum Spiritum Chrifti habeatis ;

qui enim Spiritum eius non habet, hic non eft

QUa

.€ius. Adtendite, quomodo pulli auium, fi ante

67

P

2X

CLERIL

c0, t

pennarum perfe&ionem volare appetant, vnde

ireinalta cupiunt , inde in ima merguntur. 5.

uf Pyyi

Grag.

Sic & vos,fi pinaculüm templi adhuc de-

biles afcendere praefümatis, praecipiti & foedo

oruntur

ratione?

cafu in profundum barathrum ruituri eflis.

Loritati,

Imitemini hos ftru&tores, qui turrim ac'difï-

Tabori,

care volentes , prius fedentes computant furitus,

glem D

qui neceffarii-funt àd perficiendum , ne poftea-

& m n

quam pofuerunt fundamentum , & non potuerint

4d regit

perficére, omnes qui vident , incipiant illudere

Jimotter

eis. Lu, XIV , 28. & 29,

popul,

Vtinam magis turrim inchoaturi, fedentes

, qii

n

computetis, he forte fumtus non habeatis ad

perficiendum 5 vtinam vos, qui continere non va-

aT

| Jacr,

letis, perfe&ionem temerarie profiteri, aut coe-

libatui dare nomira.vereamini! Sumtuofa fiqui-

^ aduet

dem turris eft, & verbum grande, quod non

ii f5

omnes capere poffunt. S. Bern. Praecaucte hanc

formidolofam Domini fententiam :' Bonum erat 22

ionet D

fi natus non . fui[jet,

U, HOHJ!L

ii

Penfent & iterum penfent Epifco

pi , alte me-

hat 0f

ditentur illud Apoftoli: JNVemini cito wmanus iupo-

ym, «

fueris , neque commumecaueris peccatis. aliexis. 1. "Vim.

m

yty.

V,22. Quid eft illud cito? Non ex prima pro-

jiinole

batione, nec fecunda, nec tertiaj fed vbi con- .

ofemd

fideratio diuturnà praeceflit, tunc imponant ma-

empeihü

j

nus; neque enim ea res pcriculo caret, Ewrumn,

[eiis

quae iniufle con[ecratus peccauerit , illi quoque poenam

catione

dabunt , qui initium dederunt , etiam. praecedentitan deli-

eratio

&orutm.,. $. CryfuJP.

fei

Der v?'7

Meminerint & non obliuifeantur peccata ,

ibedt

quae Epifcopos, inftante morte & ante tribunal

jant

Chrifti acerbiís cruciant, & quae difkcilius re-

a

init-

pen

uEERR.,

22

LREG,,VVLA

33

mivttvuntür, effe ea , quae ex imprudenti & teme-

raria manuum i

]

mpofitione proueniunt, O Abyf-

fus !

.L(

r

]

Vtinam ergo, Apoftolorum exemplis edo&i,

quanta cura ac dele&tu manus impofitionem fieri

oporteat. Cenc, Celen, fedulo fatagant , vt non fin-

gulos ad ordines a[Jumant , fed dignos duntaxat , & guo-

L

rum probata virtus Jene&tus frt,

Trid, Se[f. XX1H. de

Ref. c. 129.. & vt nullum ordinent , qui [uo iudicie non

Jit. vtilis aut nece[Jarius. Ecclefüs fuis. Ibid. c. 16.. Sa-

sius enim eff , maxime in ordinatione Sacerdotum , pau-

cos bonos , quam multos malos riniflros babere,

Conc.

Later, 4.

Multiplicarent' quidem gentem , fed

l,a

d d

heu! non magnificarent laetitiam ; multiplicarent

PUUMET

potUus tanta mala, quae fentimus, & quae per

Bol

oftium impofitionis manuum intrarunt, & quoti-

Vg

die in Ecclefian

Colon.

:

1 Dei agminatim irrepunt, Conc.

DI

W

Domine IESV'! qui miniftros irreprehenfibi-

li,

les, & paftores iuxta cor tuum exigis, & fufcita-

fcin

ri iubes, emitte fpiritum tuum (uper Epifcopos

$

tuos, quos ille pofuit regere Écclefiam tuam,

( OF

quam acquifiuifti fan

d

ggine tuo; & renouabis fa-

ciem terraef

donf

UR

j m

o

j

al

n

e.

J*ääv;

);:

Tie

9^5

n

t

&«/

:

fica

häe(

0n

CAPVT

d

CELEERB

i

p r

BL

Z

. Ceme

3SdBata a D. ais

z

»

'

rÁl

Abyi

( CAPVT SECVNDVM.

edott,

em fren

FINIS STATVS CLERICALIS.

n f

ARTICVLVS PRIMVS. :

E un.

Mil à

5 mDOTIdS.

diio tm

uis dubitet, an Clerici, & praefertim Sacä-—l

, o

dotes, vtpote miniftri Chrifii & difpen-

Q

m

:

fatores mytteriorum Dei , eiusque Ange-

Cur.

li , conuerfatione & fermone Dei, populo prae-

, f

effe debeant, & indui fanCtitatem eximiam? Quis

jearett

hoc neget? Trid.Se[f. X1F. de Ref. c, x, . An illud

ye pet

prolixiori probatione indiget ? Nonne fufficit ,

[ quori-

vt memores fint eius, quod fcriptum eft: Soréti

ltn CGHCo

eflote , quia ego fanttus fum? Leu, XIX, 1. Et ifti-

us: Sacerdotes , qui accedunt. ad Dominum , Janttificen-

henfi

tur , ne percutiateos ? Exod, X1X, 22.

Hoc omnes

fciunt, hoc finguli fatentur.

&lcta

;pjfcopos

Sed heu! plures fünt Sacerdotes nomine, pau-

UE

€i opere: S, Cb»5f.

Multiplicatur quidem gens,

T

fed non magnificatur lactitia ; multiplicantur

monítruofa peccata, [fcandala & ruinae popu-

lorum; vox quidem vox lacob eft, fed manus

a manus funt Efau,

Vae his filiis irae! Nonpne

L]

Wbonum erat eis, fi in fancuarium nunquam in-

traffent, & fi nati nonfuiffent ! Aut faltem, non-

ne melius fuiffet illis fodere aut mendicare ? S.

Bernard, Honor füblimis, & vitu deformis ; dci-

fica profeffio, & illicita actio. $. z4mbr.

Vnude

haec monftra, quibus hodie dilatatur Ecclefia, &

Domini Sabaoth: demolitur vinea? .

lu

T

——

xe

24.

REGVLA

"Tu vero, cariffime frater , quum fis in hono-

A

jutu

re,intellize , ne fias fimilis iumentis infipienti-

p

bus; fcias non fufficere , quod. vocatus fueris,

Certe Saul electus fuerat a Domino & vocatus

p»rlm

fl

adregnum, ab illo vnétus. Nadab quoque &

Abiu defignati fuere & vocati a Domino ad Sa-

]

cetdotium.

ludas etiam ad Apoftolatum & Sa-

CR A d

inft

Y

dC VO*

qum.

cerdotium a Chrifto vocatus eft, fed t:

cationis & dignitatis immemores , . refpicientes

w

&

retro, claudicantes in duas partes, in vitia de-

adh

tracti, e coelo in profundum abyffi detracti funt.

fNonne & tu huic feculo te poft confecrationem

y

Qu

conformans , & te vitiis poft vocationem im.

fend

plicans, diuino ingratus beneficio,, ex-illis efies

QIt ac

per vitam ?

Nonne in eadem poít mortem fo-

dC

res damnatione ?* Profe&o: Dominus loquutus

efti Sicut patres tui, ita & tu,

Qum

tlios

Hoc barathrum effugere non contendas? O

ii

frulte! vere non eft timor Dei ante oculos tuos:

—

Jui

intellcétum det tibi idem, qui te vocauit Deus.

D

Refpice, carifiime in Chrifto frater, aperi o-

(

culos tuos, vt videas tibi imminens periculum.

$i nondum deliqueris, noli negligere grvatiasn , quae

3

in te efL , quae. data efl tibi cum impofitione manuum

Don .

Presbyterii,

Si vero excideris, admonemus te

Infeli;

cum Apoftolo, vt eamdem refuf/cites pratiaoms hanc

,

facro feruoris igne fufcitatam , ne pofítea finas

conuerfatione mundana, puluere terreno,. ci-

Y^

v

,

nere defidiae obduci,tepefcere, & extingui. At,

ficut ignis ligno & flabello eget , vt fufcitetur

& nutriatur,.ita & gratia coeleftis nouis alitur

defideriis; poftea vigilantia animi, piis & iugibus

conatibus , feruentibus precibus renouatur, in-

crementumque accipit eius flamma,

Nen

v

gaes

CLERI

25

INon te taerdeat , fmter "agna znczpere €&? incboata

f hono.

Benere ; per[euerantia mfarmat terita , coronat bona

fipienti

; füer

propofita , vemunerat, cuerentem , ducit ad. brauium e»

portum.

Haec e[l , qua laureantur Martyres ,. qua Vir-

Nocatus

iqe &

gmes coronantur , qua Sacerdotes fublimantur. S.. Bern,

0a 5

um X

Quo autem te feruentius ad digne ambulan-

dum ea, qua Vocatus es, vocatione GXCIEGS

fae«

at 0

pe cum D. Bernardo dlCltO tibi : Z4d quid vem/iz*2

fþ icens

vit &

Si hic tuae vocationis fcopus animo tuo alte

adhaereat, quo feruore rogabis Domipnum , vt

lc? li

FUU

per gratiam fuam eflloreat fuper te fanätlücauo?

Qua alacritate per angu('tam portam intrare con-

perr if

tendes ? Qua animi fortitudine viam , quae du-

od .

cit ad vitam, conftanter fequeris. ? ane ad id

ytem 9

acrius calcar ? Pone tibi ob oculos S, Francif-

joqout

cum Salefium, S. Carolum Borromaeum , &

alios, & dicito tibi ? INon potero, quod if11? Faderrz

u 0

infignitus carattere , eidem Domino feruiens , ad eandeim

jios oO

Jantiitatem (* gloriam vocatus , cur non aemulor eorum.

vl Des

cbarifmata meliora ? .V/quequo in. duas partes ignauus

Jl ape:

elaudicabo ?. /bi piger volens &* nolens tahdem parebo'*

ericuu

T RL

Si haec & alia te ad feruorem & fan&:tauem

non inflamment , te ipfe, quaefuümus, definias,

"RL

Infelix! nonne vides abyílum os fuum apemenq

Qens !

tem, vt deOIutlat te ?

tea 110

Mf lT tl A Pf

ts :

Pm UL t

ARTICVLVS lI

fufcitet?

PROGRESSVS IN VAAR TV TE,

vis i

; & 1ugu)h

1em ob finem, o Clerice ! plantarus es in

Qx

domo Domlm Edes üas in acms Dei tui?

yuatils d

E qu

Nl

fv

26

REG;VLA

Noän*e vt floreas & germïnes ficut Tilium, ac

mulüpliceris ficut cedrus Libani? Verum, num.

m

quid potes huic ftudere fini, nifi fitiens iufti-

(4nd

tiam , contendas ire de virtute in virtutem , cref-

mo

ceré de die in diem per omnia in illo , qui eft ca-

Du

put Chriftus, , & proficere fapientia & gratia &

l$;

coram Deo. & hominibus ?. Si huic progreffui

Ü

non adbaeferis fortiter, quid accidet tibi ? Heu!

IN

regredicris profecto, quia non progredi regredi

j

el!

S. Bern, & interdum de abyíTo ad abyífum

ruere; nonne illud experientia conftat ?

10

Merum dic, amabimus, behevöle Le&or, vn-

Ll

(

de óritir illud ; quod fentis rerum . diuinarum

p

faftidium ? Vnde profluunt tot in tuo intellectu

l

T

tenebrae ? Vnde tanta in corde tuo duritia ?

fs

Vnde illud foede cadendi, & non emergendi im-

minens periculum ? Vnde? Nonne es negligen-

Qd

DA

tiain virtute proficiendi ? Nonne ex contemtu

N

perfe&ionis tuo füblimi ftatui adeo congruae *

«

Nonne ex abufu tot adminiculorum ad iuges

p

progreffus adeo aptorum ? Non vis ergo profi-

cere? Non vis deficere? O ftulte! Haec efttua

hr

Tigi

mehis, tuumque propofitum ? Nefcis, quidloque-

Yàt

ris; Quare ? Quia boc vis , quod e[Je non pote[t ; quid

lt

enim flat im. feculo-? Certe de bomine fpecialiter diium

eft lob. XIV , 2, Fugit velut embra, & nunquam

in eodem [latu permamet, S. Berm.

Vnde eueniat

li

V

heccffe eft, vt fisaut omnino frigidus, aut om-

nino calidus, aut ompino malus, aut omnino

fei

bonus; vel faltem, vt iugiter contendas melior

foh

fieri; inter vtrumque diu confiftcre impoffibile

tj

eft, S. Dorotb. Ecce tibi, ante te vita & mors ;

f

quodf"unque yoïueris , dabitur tibi,

ädp

: Ite.

n ll

1

CLERI

27

, w

Ttetum dicimwus ,'Witerur'n & t1,1 adtende; non vis

1. um

progredi? & quod periculofius eft,modica fpernis?

ns juft

tandem certe decides; non quidem ftatim ( ne-

m,cret

mo enim fit repente malus)) fed paulatim, dicit

ude

Dominus , & quod peius eft, inopinans, & hu-

prat t

jus lapfus mortisque fecundae infcius.

Horren-

ropredi

da cataftrophe ! Sed heu! quid in Clero frequen-

j2 Beg!

tius? Nonne tuam ipfe fententiam legis ? Hanc

lii

a te auertere non fatagas ? O focordiam tuam !

'abyiïum

Vae tibi, cariffime frater, fi ad haec lecta

non emolliatur cor tüum ! Vae tibi, fi fcientiam

falutis & proficiendi viam callens, hanc alios do-

jr, VI-

cens, fi panem Angelorum manducans, & de

jnamum

plenitudine Chrifti accipiens , non muteris in ali-

xellea

dria "

um virum, in virum perfectum; fias econtra ip-

fis laicis deterior & damnabilior ! Dic age, quae

rendl' n

tua mens?. Vt quid fanctorum terram oceupas ?

eplige

Vide, vide , quomodo te hortante furgunt in-

yotemd

do&i & rapiunt coelum ; tu vero cum fcientiis &

gmae'

doGrinis tüis carne volutaris & fanguine; proh

i iugü

pudor! Ecquando incipies mifereri animae tuae,

0 prü

placens Deo? Nunc incipias neceffe eft ; eft pe-

ec eftüi

riculum in mora ; incipe nunc, iterum monemus ;

joge

vaetibi, fi ftimulante gratia differas de die in

ute(i;quia

diem !

W d

Qüapropter no]iï negligere grïafiam, quae data

' mmq!l:ïïl'.

eft tibi; fi fan&tus fis, modis, omnibus efficias,

u

j

vt fanctificeris adhuc; arduum quidem eft opus,

quuo

fed confortare, ecce adeft tibi Deus, auxiliator

t om

fortis; exere vires, tantum proficies, quantüm

1j mdiüï

tibi vim intuleris ; ipfe Deus admirabiles afcen-

fiones difponet in corde tuo,

& m ]

Verüm time, & iterum time, ne eius gratiarm

is.1n Vacuum recipiens, «

:-

gd perfectiora vocant

fte

VOiulkl-

d

g

£

REGVLA

28

voluntatem eius cognofcens & non faciens mul-

i

tis in hoc feculo & in altero vapulaueris ; non-

o

ne ipfi laici furgent in IUdlCiO condemnantes te ?

^s

T

Proh dolor !

M

-

lOP cNS wnvvm.ävræv*x 7-

i grus p

A

o ,

E/CNS

-"&.'JOX..

ecnwLITeo

n

N

tte,

ARTICVTLVS

ALE

]iter

JMI"HT;O CHRIS T

ET INTIMA CVM

J

TW

JLLC& VZVIO

tl

Jtr

yuos Ders praefciuit -& praedefanamt con-

]

& formes fieri mvguu Filii fui,

Ego füm

via ,. V€ l'ltas

& vita, inquit Magifter bonus :

tDj

ddoo

:s»mplum dedl vobis , vt, quémadmodum ego fe-

ci, ita & vos faciatis.

Haec & alia mnumera

n h

vt

lat

teftimonía omnibus. chriflianis infinuantur,

infpiciant, & fideliter faciant fecundum exem-

p

M

plar, quod cun&tis in monte monftratum ett ,

donec Chriftus formetur in eis, & vt illum fe-

Qu

quentes, non ambulent in tenebris; habeant ve-

Tit

ro lumen vitae, & in aeternum conglorificentur,

Clin

Sed quando magis Sacerdotes, qui, vt loqui-

tur S. Cyrillus, funt Chrifti Eoura expreff'aque

MT

ln

forma, debent effe bonus odor Chnftl,& in om-

nibus fentire in fe, quod & in Chrifto Iefu? Si

Quid

omni

qui dicit fe in Chrifto manere, debet, fi-

ll

cut ille ambulauit, ipfe ambulare , quanto ma-

"&

gis, qui pro eo manere fe dicunt ,

qui pro eo le-

Ioh

ganonefunguntur qmexmlmfïrart qui eum fe-

W

avuntur ? Si aliter fecerint,

nonnre inexcufabi-

feh

les funt? S. Bern, Et vero annon fciunt, & faepe

den

legunt baec imitationis Chrifti incitamenta, ni.

plur

mirum : ()uz mibi wantfirat , me [equatur 5 V/olo Pa-

Veli

ter,

-

CLERL

29

05, m

te* , ot, vobi ezo füim ,. illic fit && minifler. meus. &,

$5 DOl

NNon ergo diutius probandum Clericos praecipue

.nteste?

imitari debere Chriftums cuius perfonam gerunt,

S-ed videamus vtrum reuera Chriftum .ind'u;-mt,

o

Aperiamus ergo, cariffime frater, librum vi-

tae, fcilicet vitam Domini Ie

liter nobifcum age.

fu; gccede, fiducia-

-

Ipfe Dominus Iefüs, Filius Dei exinaniuit fe-

4 Cni

metipfum, & tu, cariffine Frater, qui non es

tui, fed Chrifti, altum in omnibus fapis

& fü-

perbis, quid refpondes ?

f CORf«

Ille numquam fecit fuam voluntatem , fed Pa-

Q (ünt

Q0S

triss tu vero voluntatis propriae, abhegationis

adeo comimendatae i»fuüm nomen ignoras, non-

t

ne hoc verum eft ? llle oblatus , quia ipfe vo-

Qp

luit, obediens fuit vfque ad mortem ; nonne tu

n r

" praepofitis tuis, & ecclefiafticis fan&tionibus ac

n at

gn &

Ecclefiae decretis in rebus facillimis obedire re-

nuis ? Refpondeat cor tuum ?

ilin f

Ille, quum diues effet, adeo propter nos egä-

begnt vt

fleentih

nus factus eft, vt non habuerit, vbi caput re-

clinarerj tu vero, fimilis ludae, loculis & diui-

[ lii

H

tisinhias; vanitatem in fupellectili, in veftitu,

ree

& inreliquo vitae genere petulanter oftentas ,

& inot

quid tua tibi hic obiicit confcientia ?

Jefi Y

Ille ieiunauit, efuriit, & fitiuit per vitam ; fel-

ebet, )

nto n

—

Ü

le & aceto , inftante morte, potatus eft ; tu ve-

j

,

"ro helluo & ciborum gurges , crapulam inter-

ro e0

dum ru&as, ventri tuo tanquam Deo effrenate

j em^

feruis; hoc plerique vident, hoc teftantur & ri-

axcüla !

dent. Hle adeo paffus eft, relinquens tibiexem-

m

plum, vt vere di&us fit vir dólorum ; tu vero

ntn,

lr

vel minimam Chrifti mortificationem in corpo-

re

70/0:

[

,

C.g

36

(REGVLA

re tuo cïrcumferr&: recufas;»quinïmo; corpüs

b

tuum omnibus voluptatum illecebris ac deliciis

E

fatiare ac farcire ftudiofius fatapis.

Nonne lo-

bus,

(

quela tua, ipfaque opera te manifeftum faciunt? .

Uiv

Ecquando te miniftrum Chrifti pudebit effe, füb

capite fpinato & vulneribus a planta pedis vf-

tos f

ttahi

que ad verticem fauciato delicatum membrum?

haet

Ille non fuam, fed Patris,ïgï-oriam indefeffus

M

quaefiuit; tu vero, inanis gloriae cupidus, te-

ipfum,non illum praedicas , eiusque verbum prae

tumore adulteras.

at

Nonne ex abundantia tumi-

di cordis os tuum loquitur ?

pill

Tlle in omnibus fuit mitis corde tanquam ouis;

left

Qui

tu vero, quamuis ipnfirmitate circumdatus , non

vis compati & condolere his, qui ignorant &

ftün

errant ; leui de caufa irafceris & peccas,

Vnde

patie

hoc monftrum laicis ipfis odibile ?

N

d

Ille proficiens aetate, proüciebat- gratiä & fa-

pientia coram Deo & hominibus; nonne tu in

T

dies deterior fis, & petra fcandali? Statue te .

' üml

contra faciem ruam , & narra, fi quid habes, vt

thil

iuftificeris; quin potius obmutefce

rer

ne confundaris.

,& cogfuüoy

deh |

Ille , quamuis ad 'ex.mnf;e]izääüm päupgribus

lm

fi

i

miffus fit, vitae tamen abíconditae per triginta

annos adhaefit; tu autem adhuc infans aut vix

lg ?

neophytus , ad exteriora effuüfus, fine virtute

bile

L experientia teipfum manifeftas mundo , fplen-

T

didas dignitates, ac honorificas cathedras ma-

u

turius ambis, numquid haec eft febris tua?

1

Ille tandem , Vt cetera omittamus , zelo zela- :

bus

tus pro Domino Deo exercituum, & pro oui-'

Dere

bus, quae perierant , praedicauit inceffanter reg-

Q0n

num

OT EREM

31

Corpus

hum Dei :

qumz*no laboribus ac fatifationibus

deliciis

exhauf'tus animam fuam pofuit pro iisdem oui-

»ne o

bus;tu vero in idem minifterium miffus prop«

Ywnt!

ter eos, qui hereditatem. capiunt falutis, quam-

vfe

uis vlnqae videas praeuaricantes , non tabefcis;

eos ficcis oculis & frigidiffimo corde in infet nnm

yedis t

mbrum!

trahi finis, nec. eos liberare properas ; nonne

haec eft vera tui imago ? Dominus loquutus eit

ye

Meffis quideim wulta 5 operarii autem pauci.

dus, t

ympri

O praeclarum Chrifti,

culus vices ger

1"'11-

4 fUm]»

tatorem ! Verius loquamur: omonf*cruo!am Ma-

giftrum inter & miniftram contradictionem ! Non-

ne reprehendit te cor tuum ,

cariffime frater ?

1 OU.

Quid refpondes membrum puäre & iam iam ree«

j 00

jran &

fecandum ? Vsquequo te difcipulum degenerem

patietur Dominus lefus ?

Yoà

Sed dic, amabimus , quonam aufu, o mendax,

dieis te diligere-Dominum lefüm, & te in illo

du

manere , interea dum renuis ambulare ,

ficut ille

jeu

Cratüt

ambulauit ? Qua fronte eius imagini adeo diffi

ITHHS

huic autem feculo. adeo conformis , te

ij f

predd*clmndum fare fperás 2: Erras3 nam, fi fi

qutül

deli imitatione, & intima cumillo vnione cum il

lo manere,nec illi tanquam membra capiti, &

ficut palmites viti , per vitam vniri nolis, non-

r o

ne poft morfem audies & fentiés hanc formida-

T

bilem feparationem: JDifcede a me , non es mei ?

; Vlft [

0, (p)äü'

Erubefce, cariffime frater , erubefce ; vide,

dras n

quomodo aulici fe in omnibus Principi co*ufor-

mant ,

"T

& feculi amatores fatuis feculi vanitati-

& vt mifere

ipfi

elo rl

bus, vt hominibüs placeant ,

pex*cant

Incipe ex nunc eH'e minifter Chrifti,

ro?

non folum caractere , habitu, verbo, & minifte-

][61' Ieg

C 4

rio

um

!

REGVLA

KE

rio tenus, fed opere & veritate; adeo exprelfe

f

indue Dominum lefum Chriftum, vt fiue viuens,

fiüe

TU

fue moriens,

illius fis, & vt in Domino gloria-

ri habeas : Viuo e20 . jam mon egos *oiuit oero in me

of

(fd

Chriftus,

Si manferis in illo, & ille in te , mul-

tum fructum tum tibi, tum aliis feres 5

randem

find

futurus es beres Dei, coheres autem Cthx.

dit;

Vide nunc, vide, quam magna glorza fit , équi

JDominum. Eecl XXIIL.

38

iy

dit

(&äväïïvrüïv*æv'üh HX HMEHALS UOEERMEC —ewiv)

fh

f

Tuf)

CAPVT TERTIVM

Dor

Dei

IMPEDIMENTA.SALV'TIS AVT SANCTI-

ml

TATIS CLERICORVM

Tiatl

qui

lla praecipua itnpedimenta [unt quodcunque peccatum ;

Jir

Jed praefertim fuperbia, ambitio, auaritia , cura ve

qui

LI

vum fecularium , luxuria , *vita otiofa , amor feculi,

taui

vita tepida , €9 fpatiofa via

prauum exemplum, falfa

fUp(;

con/cientia , & difficultas comuerfionis.

Haec omnia ün-

fuo.

tim

fedimenta breuiter bic pevflvingimus,

—

IU

u

ARTICVLVSI

?

i

tj

QVODCVNQVEPECCATVM..

94

mnis bomo, in quo ef immunditia, fi acce[ferit ad

O

ea quae confecrata [unt .

peribit coram Domíno.

Leu XXII, 3.

Nam peccata Sacerdotum funt

monftra, & quidem multo grauiora peccatis lai-

)!

mmm,gi'ue quia fmentes & volentes 'peccant ,

f

fiue

— J

X

53

errde

fiue quia maioribus gratiae donis locupletantur,

! Viten,

fiue quia eorum peccata maximum populo affe-

runt detrimentum , & grauem Ecclefiae praebent

) plorie

4f m

offenfonem ; vnde acerbiora merentur fuppli-

cia,

Hoc omnis Scriptura infinuat ; hoc omnes

ie,mul

andem

fan&i Patres proclamant, hoc ipía ratio perfua-

3

riti

det; quis ergo dubitet ?

!

/

Jt,

L

H

71

. Efgo, cariffime frater , quafi a facie colubri

fuge peccatum , fornicationem & omnem immun-

ditiam , aüt auaritiam, aut türpitudinem , aut

ftultiloquium , aut fcurrilitatem , nec nomines ,

WQ

ficut decet fan&tos, ^ Abfit, vt in terra. f2ncto-

Numquid videres gloriam

rum iniqua geras.

t

-Domini? Nequaquam.- Nonne tamen, dilectus

Dei , & in domo Dei, fecifti & adhuc facis fcelera

multa ? fi res ita fit, qua fronte fic quotidie glo-

UM

riaris ; Ego autem m innocentia mea ingre[Jus fum,

ego autem ambulaui i. innocentia cordis mei,és in eccle-

peccatumä

füis benedicam te, Domwe ? Nonne mentita eft ini-

quitas fibi? Nonne Deus exercituum, qui plan-

NU "

T mh'ïy

tauit te; & te elegit ex omni carne , loquetur

in, /il

fuper te malum , emigrabit de tabernaculo

fuo, & delebit nomen tuum de libro viuen-

| omnm i

tium ? O miferum te, fi hanc prompta & feria

poenitentia non praeuenias vltionem * Satage

exenunc ita innocenter viuere, vt proportione

dita, d'cere poffis cum Chrifto lefü: Quis ex

volis arguel me de peccato ?. loan, V HI, 46.

VM

T

AR TICVLVS II,

TL

N

SVPERBIA.

"

tufi

J

lu

nitium omnis peccati fuperbia ; quid mirum

CC

t

mD

did

jfli ,

fi odibilis fit cora

ïeol & hominibus? Q

mi-

pECC

i

C 5

—

REU WVILE

34

mirum, fi diffipet Dominus offa eorum ; qui ho-

minibus placent ? Si non patiatur habitare eum

in domo fua

qui facit fuperbiam ? Si proiece-

t de coelo Satanam ficut fulgur ad infernum,

in profundum laci

eum non amplius in coelo

affumturus

é

*

Quid. mirum

fi dominantes. in

0

Cleris

& inani fcientia inflatos & tumidos trá-

ü Pa

diderit Deus in peftiferos errores, in defideria

córdis eorum, in immunditiam ,

in paffiones ig-

file

fuge

nominiae, & in reprobum fenfum ? Quid mi-

rum fi dederit eos contemtibiles omnibus popu-

tte

fs l

lis : .fi tandem. humiliauerit cos vsque ad infer-

ni n*su:ihma ?

V

il

f!s

'Time

cariffime frater , qui altum fapis, ti«

Videmus

Ttptn

me,né haec ommnia eueniant fuper te,

in te contractionem.,

Hic faepe dicis: Eleriab-

Tüm y

icttus e[Je in domo. Dei mei : ibi auidus cupis ab ho-

N

minibus videri; vbique fuperbla tua aícendit

s

fempéer.; in corde & corde loqucris.

Numquid

p

Dceus irridetur ^ Nonne vult, vt fis humilis

lent

corde, & non labiis tantum?

ben

flor

Memineris te effe miniftrum Chrifti Iefu, qui

(le

exinaniuit femetipfum : quid ni ergo corde &

&t fo

animo abborreas ab omni fpecie fuperbiae, prae-

mot;

&t

fümtionis vanitatis ? Quid ni fataga$ magnis

tuis fletibus & laboribus hanc- tibi conciliare

abyff

humilitatem , quam femper refpexit Deus, & ex

TnOUe

l()ïbet

qua ipfam Dea Matrem beatam dicent omnes ge-

nerationes ? ( ide in meditationibus de bumzlttate

N

banc [uperbiam fuftus & acrius profügatuin, )

am

Of

(

105

fünt

ARTI-

CLERI

io»

qui ht

WWWQQQQQWQQQ

N

ATC eun

1

ARTIC

CVLVS IIL

proiece

!

Vernum,

A MbITTIG

N

]antes

onores fünt onera & frequens animae per-

dendae periculum ,

affirmant gramüïmï far-

jidos

defiden

éti Patres.

Hinc fit,. vt doctiffimi viri, vtpote

fide viuentes, & honomm pericula agnofcentes,

(onec

fugerent trep:d:, & fpeluncis laterenc , ne digni-

Qu

M oy-

tates ecclefiafticas fufcipere cogerentur.

$ popt

fes iam electus in ducem populi, leremias etiam

jd infer

vocatus a Domino, vt populum rebellem eru-

diat ,

humiliter fe excufant.

Ipfe Dominus [e-

fus, quum cognouiffet, qui venruri c,ll*ït, vt

A

raperent eum & facerent eum regem

