idi )rmi

fpiritum non amplius contriftem; tu fcis ngïz

,N'u

ne,quia amo te plus, quam ine.

W/»

dt "

r^

RE-

ii

EM

E

-

346 PRAEPARATIO*P!ROXIMA

REFLEXIO VIIL .

(

VITA TEPIDA.

eí

lm o

abeo aduevfum te , quod charitatem tuam frimam

H

tentr

reliquifei , dicit. Dominus; memor efto itaque , on-

vur]

de excideris , &? age poenitentiam 5 fin autem , venio , &&

finji

mouebo candelabrum tuum de loco fuo , nifi. poenitentiam

lm

. egeris, Zpoc, 1I, 4, s. Scio opera tua : nomen babes ,

quod viuas , & mortuus ess eflo vigilans , & confirma

if

immr

cetera ». quia moritura funt: mon enim inuenio opera

TUrm j

1ua plena coram me, — Ín mente ergo babe , qualiter ac-

Quoma

. ceperis &9 audieris , & ferua &? age poenitentim. — Si

ergo non vipilaueris , "veniam ad te tanquam fur , &

01

ü

n e

noties , qua bora veniam ad te, — tinam frigidus e[Jes

aut calidus s fed quia tepidus es, &P nec frigidus, nec

ftin

li

calidus , incipiam te euomere ex ore tneo, dpoc, III.

N l

Ad quem , o Domine Iefü, ad queni fpectant

t

haec formidolofa verba?. Cui imminet haec tre.

tl

menda nimis fententia ? Ad vos, o Sacerdotes ;

ivl

qui defpicitis nomen meum , dicit Dominus exer-

Til

cituum, Quilegit, intelligat. Sed & ego Sa-

E

diftà

cerdos , qui huic feculo conformor , qui vix

operor bonum , qui opus Dei perfun&orie &

life

negligenter facio, qui peccata venialia quafi

U

aquam bibo,'quique exercitia fpiritualia ftatui

Ven

meo congruentia faftidio, nonne

hanc iure me-

NE

rito timere debeo fententiam ?

Theur

- Infuper , tepidi Sacerdotes dz'ü'cz'le— corriguntürg fue

ltds

quia gratia [peciali, propter anim teporem atque ingra-

feuerg

titudinem relitto fufficienti auxilio , deflituuntur ; fiue

li

quia bunc languidum [latum miferi ignorant ; fiue quia

o0mnia 9vel

vtilif//ma remedia vfa vilefcunt, . N;bil im-

pollibilius , quam corrigere. eum , qui omnia fcit S.

Chryf. Pefima ergo eorum

þlaga ,€9 curationum ïgtili-

fit]

las in eis non e[t.

|

li

| Cu)ius

v

/.AD MORTEM.

347

Ctiius eft imago haec ? nonne mea ? Reuera

ego fum ille vir tepidus, & inutilis feruus, iam-

iam ex ore Dei euomendus, & in tenebras ex-

TRU

teriores proiiciendus,

Heu mihi! Praepotens

i, 0

vox Domini confringentis cedros Libani, non

i,

btitt

frangit , nec emollit duritiam cordis mei, nec

ipfa mors peccatorum peffima, nec iudicia Dei

Vldit,

infmi

abyílus multa , nec ipía inferni pericula mihi

imminentia , nec ipfi Saluatoris fontes ; nihil ho-

j n

rum me mouet, nihil ad poenitentiam excitat j

Vi d

quomodo ergo effugiam a iudicio gehennae?

TM

fW)ä

O infenfate ! Domino feruiens , inceperam

olim effe feruens fpiritu ; quomodo ergo ob

L.j

li t

L2

?

fcuratum eft aurum, mutatus eft color optimus

/,

Sed quid nunc faciam mifer? In me reueríus

/

dunt

emam mihi aurum ignitum , contraria contrae

ris curabo; ponens mihi ob oculos paftores

; U

Qte;

iuxta cor Dei, & aemulans eorum charifmata

meliora, dicam femper : non poteris , quod ifti?

U

00f

Sic violentus ad eorum me vrgebo feruorem j

difcam inde laborare vt bonus miles Chrifti , fer-

j vt

uire Deo in fan&itate & iuftitia omnibus die^

yie t

bus meis, & effe fidelis vsque ad mortem.

qui

fati

Verum, o Domine Iefu , qui facis miniftros

tuos ignem vrentem , Vre renes meos & cor

ene

meum igne illo, quem venifti mittere in terram

indue me nouum hominem vsque in finem per.

f fft/t

feuerantem, ^ Tu es adiutor meus, bella»torr £or-

mgm-

tis,

J

REFLE XIO IX.

/ qm'a

OTIVM.

d

UP

Tputelligant: Clerici , fe non ad propria commo

da , f&d ad

[

gleria , vocatos

labores €9* follicitudines

:

p h

era

. £ro Dez

As

I

-

448 PRAEPARATIO PROXIMA .

e[Je Trid, Sic ergo vigilare &g lal;brare d-ebent,x vt in

l

|

f

bora mortis fiducialiter dicere. po[fint : Diunottuqueaeftu

Mgj

vrebar ( gelu ; fugiebat fomnus ab oculis meis , ficque ,

fingi

per viginti annos , in domo tua feruiui Genef,. XXXI.

Verum, licet ad laborem natus fim , ficut auis

000

Yonn

ad volatum; nonne tamen ignauia marceo?

* 960

fiens

Nonne poft recitatas perfunctorie horas, & ce-

llorq

lebratum curfim & ofcitanter Miffae facrificium,

figns

fto tota die otiofus?, .,. O quantam malitiam

u

docuit me otiofitas ! Expertus loquor , quanta

proit

mala inuexit in Ecclefiam & in oues mihi com-

miífas haec torpens, & otiofa vita mea ? Quot

I

ne,

fcandala peperit ? .... Quousque tandem panem

W

& pátrimonium Crucifixi otiofus comedain , in-

ütrte

terea dum Dominus Iefus, eiusque Difcipuli fue-

Diert

runt in laboribus a iuuentute fua?.... Vaé mi-

It

hi!iamiam venit nox,in qua nemo poteft ope-

m

rarl Quidni ergo recogito omnes annos meos

in ama'ri;udine animae meae?

*

, Quidni con-

li

ts

tendo redimére dies malos praeteritos? Heu mi-

hi! licet bonum haétenus non fecerim , licet

f

D

meritis vacuus fim, & fortaffe morti proximus,

Q]

nihil aliud vaco , nifi aut dicere aut audire ali-

quid noui. Nonnetandem hora eíft de fomno

Jui

(ets

furgere , & negotiari , dum venit cito iudex ?

Domine Iefuü! ne teuoces me in dimidio die.

O

ER

rum meorum; patientiam habe in me , particula

boni diei me non arhplius praeteribit, vt dies

Quæ

DT

pleni inueniantur in me ; inde gratia tua confi-

fus omnia reddam tibi.

J

Qufe

REFLEXIO X,

V$ ERGA PAR

INQRDINAT

AMOR.

E

CH

acerdos Melchifedech. fine: Patve

, fine. Matre , fine

[

Genealogia ad Hebr. VII. 3.

^ j

4

AD MORTEM.

349

t, tl

Egb pariter Sacerdos füm fecundum ordinem

Mif

Melchifedech ; nonne tamen acquiefco carni aut

fiqu,

XXXL

fanguini * Nonne diftraho , propter confangui-

Ut quif

neos, res ecclefiafticas , quae Dei funt ? ....

:0 )

Nonne ab his lupis rapacibus, me & pauperes,

fciens & volens fpoliari fino ?..,. Nonne fatago

ficiu,

illorum rerum temporalium? .... Nonne dere-

fignando indigno nepoti beneficio iam delibera-

yalitm

u?.,,

quua

O in quantum malorum feminarium

proiecit multos Clericos affe&tus Paternus?

$4259*

^

ii coff

! Qu

T'd, Nonne & ego ex illis füum? Heu ! loquela

mea,ipfaque opera me manifeftum faciunt, Re-

panon

if 1l

uera quoties ipfimet confanguinei me a diuinis

auerterunt ? Quoties fuis terrenis me coinqui-

jl füe-

46 f»

nauerunt moribus ? Ouoties me tota die moe-

rore confecerunt? Quoties pofüerunt meabo-

Lope

minationem fibi ?

*

Quoties concinnantes do-

meos

los dederunt me populis contemtibilem? Quo-

j t

ties eorum vitia ceciderunt füper me , & prae-

u m

ftiterunt me opprobrium hominum & . abieGio-

: ficd

nem plebis ? O quantum periclitor, ne ego Sa-

V

—

cerdos fiam ficut confanguinei & ficut ipfe po-

fe d

pulus! Nonne ergo tempus eít egrediendi de

K

terra mea & de cognatione mea , obliuifcendi

d

domum patris mei, & deponendi penitus omnem

p d

affe&um paternum ? Longe a parentibus falus,

rini

Quandonam tandem gratiam re(üfcitare enitar ,

t d

quae data eft mihi per impofitionem manuum,

(

& quam affe&u Paterno -

i

praeuocaui , & iniqua

miferatione vacuaui,

REFLEXIO XI.

TE

CHARITAS ERGA DEVM ET PROXIMVM.

fit

r

n Lege quid fcviptum eft ?. Quamodo. legis?. Diliges

Dominum tuum ex toto corde tuo , && proximum tu-

I

At«

"m ficut leig/üm, Pienitudo Legis dile&io.

£

450 PRA)F;P-AR'VATIOX PRöXIM À

* deof

Attamen, diligo ex toto corde meo Do,rniriUm

Iefüm cuius minifter fum ?.... In fignum mei er-

fotti

£a eum amoris feruo eius mandata ? 'Ambulo

T0f .

ficut ille ambulauit ? Facio in omnibus, fiue

ywd

magnis, fiue modicis, eius voluntatem ? Paratus

(rfdc

fum proillo pati,animam meam ponere,promoue-

U

re fincere gloriam eius &c, ? Probatio amoris

od

exhibitio eft operis S, Gregor. Ergo anathema

tm

mihi, fi non amen Iefum Chriftum opere & veri-

Tien:

tate.

0 fh

Diligo fratres meos ficut mei

pfüm, & chc

eym

Chriftus Dominus dilexit me?

Sum cum illis cor

In

vnum & anima vna? Nonne inuidiae & fchif-

Trütn

matum liuore tabefco?,,.. Heu mihi? Quid füm

Qr.

fine charitate ? aes fonans, nihil, ^ Quid fum,fi

tfemo

dicens mediligere Deum, odero fratrem meum?

bongs

Mendax ; fed irriderur Deus ? Nonne perdet

IN

omnes , qui loquuntur mendacinm ?

N

REFLEXIO XII,

WR

CVRA SALVTIS.

intd

alua animam tuam ; boc efl omiic bomo : quaere hri-

S

fitm

mum vegnum Deis quid enim prodef? bomini, ff &mi-

uerfum mundum lucretur , animae vero fuae detrimentum

Qu

Atd

patiatur ?. Pae , vae nobis ! fpiritu. gemens vlulat. in

inferno infinitus flultorum. numerus , .quid nobis pro-

firin

Qne

fuit fuperbia , aut. diuitiarum iattantia qvid contulit mo-

b

M

is? O infenfati ! erzo errauimus,

Sed beu ! jam mon

D

V.

po[fumus. binc transmeave , nec amplius datur. nobis poe-

gitentiae falutaris locus,

Prob defperatio!

lgtis

Sed & ego, qui haee meditor, incumbo ftre-

nue & alacriter ad vnum neceffarium , fcilicet ad

falutem animae meac?

L]

..* O infipiens. corde!

ffe vi-

nonne gnimam meam in vanum accepi

deor?

z

A

ATD MORTEM

351

Oi

deor? Quid profuxt Iudae produ:orl Apofiolatum

1merd.

fortitum effe ? Nonne bonum erat ei , fi natus

Ambul)

non fuiffet ? .... Vae, vae! quid mihi pariter

s. füt

prodeft , fi,quum. vnrueriummundum Chrifto lu-

Parttüs

crlfecenm , ipfe reprobus efficiar ? . .' R Quam

Qmoue

commutationem dabo pro anima mea?,.., Quid

) amorty

tandem fupererit mihi, nifi fletus, ftridor den-

nathtm

tium , fempiternum dedecus,. vermis non mo-

e&wr

riens, ignis inextinguibilis , aeterna defperatio?

O ftupxdnatem meam! o üultmam meam ]la-

& fat

crymis fanguineis deplorandam !

Ts CO

Intellexihaec omnia? Sed fiintelligam,cur pm-

t fe

mum non mifereor animae meae, placens Deo £....

u:d fum

Cur faiutem meam ante omnia cum timore &

fum, f

tremore non operor?.,..Si mihi nequam, cui

yeum ?

bonus ero? Si animae meae praeeffe neício,

perdi

quomodo Ecclefiae Dei diligentiam habebo?,,..

Sed in me reuerfus dixi : nunc coepi, haec mu-

tatio dexterae Excelfi.

Domine Iefu, illumina oculos meos ; d"a mihi

intelle&um , & fedium tuarum affiftricem fapien-

i

tiam; notum fac mihi finem meum , vt fciam ,

freti

quid defit mihi: tuus fum ego, faluum me fac.

iéntult

us

Ar&am viam , quae ducit ad vitam , viriliter

lat t

gratia tua adiutus iugiter fequar, vt factus

r

concha, deinde canalis, efficacius & meipfum

l"

aE t

primum faluum faciam,& dein eos,qui me audient,

Hoc fpiritu principali confirma me , o Dc.us fa-

lutis meae.

j

UA

REFLEXIO XIII

) (re

ne[ 1

ABVSVS GRATIARVM

!

Í

Qrtt

"id vltra debuit facere Dominus lefus minifIris

j

Juis, & non fecit.? INon folum eduxit «os de tera

4

"l tgypti,

j

1

j PRAEPARATIO PROXIMA

l

.gä.'egyptz"," eosque de rore coeli. & de pinguedine terrae fa«

ften

VHawit, t liberius [uae, alienaeque [aluti , vacaxent

mi

fed etiam.bos elegit ex omni cayne , bos exaltauit ad re-

erit

gale , Sacerdotium, bos amicos "fuos. & Zingelos fecit ,

tien

giues Sontborum 6 aomeflicos. Dei , eiusque myfleriorum

(uii

difpen[atores, — Quid fublimius ?. INumquid. fecit taliter

fe.

eini nationi ( principibus terrae ?. INonne iure tmerito

&il

WUs T

expettare debet , t faciant uas , non autem labrufcas?

Verum quantam praefertim mecum fecit! mi-

Tudic

fericordiam magifter bonus ? Profe&o nifi ad-

Tum

juuiffet me , paulominus habitaffet in inferno ani-

pat

ia mea,

Attamen. flle patiens, & multae mi-

füt

ericordiae Pa'er concedit mihi tempus accep-

Qu

tabile & dies falutis, vocat & vrget me , vt de

plenitudine eius accipiens gratias vberes & fa-

Jutares , digne ambulem vocatione , qua voca-

"r

tus fum, fim perfe&tus , ficu ille perfeétus eft, vt

fim in eius domo oliua fru&ifera, & illius in aeter-

num fecurus cohaeres,

Enim. vero ne follici-

J

tus effem, quid manducabo, aut quid hibam,

Ue

aut duo operiar, & ne fapiam, quae funt füper

]i

terram , fuppeditat mihi alimenta & quibus te-

Jinin

Dfi!g

gar. Scio baec omnia pretiofa dona Dei, ea-

que aliis praedico.

N

Sed cognofco tempus vifitationis meae? Quot

N

gratias in vacuum recipio , & falutis media elabi

t

fino?.... Quem fru&um ha&enus haufi ex fon-

li

tibus Saluatoris,id eft, Sacramentis ? Nonne

Ts

omnes dies mei mali füunt ?., , . Siin Tyro &

h'a,

Sydone fa&a fuiffet pars virtutum, quae facta

k

funt in me, in cinere & cilicio poenitentiam egif-

N

fent; ego vero, proh pudor ! ab vbertate do-

n

us Dei inebriatus , gratiarum torrente potatus,

€0n

& de ipfo Deo faginatus iniqua gero , duracer-

neg

Oni$,

Qu

vice .obduf'o cor meum , retribuo mala prob

fteri-

!

A

! : 355

.IAD MORTEM,

ftit

fterilitatem animae meae. : Haeccine reddo Do-

AOV

mino, ftultus & infipiens ?Nonne merito ex me

ii ain.

erit perditio mea * Nonneinterim a me auferentur

it ftt,

talenta, & genti facienti frué&tuüm dabuntur * ....

Teriort

Quid reftat : ni& vt Deum meum iniquitatibus

at talitur

meis feruire faciens proiiciar tandem occulto

ro meri

& iufto eius iudicio in tenebras exteriores , fer-

nijar

uus nequam & inutilis 2.... lam forfan fecurisad

fecit m)

radicem pofita eft; vsquequo ergo terram in Va-

nifi at

num occupabo ? vsquequo claudicabo in duas

ormo i

partes ?

. Ecquando incipiam facere fructus

jltoe m

falutis. dignos , &

ire dc virtute in virtutem ?

$a

*N

Quid moror ?

,T

;

REFLEXIO XIV.

. V0oCR-

FREQVENTATiIO SACRAMENTI

eft, vt

"POENITENTIAE..

t

jeuota. buius. Sacvamenti frequentatione ion folum

fold:

J diberamur a peccatis , fedetiam ab bis praeferuamur,

hibem,

Trid. & ad perfettionem viam nobis tuti paraimus , prae-

pt f

jibus t

--

Jertim — ff babentes d nianiam , &* vita

$

e ducem iuxta 5013-

JDei , ei fimus docibiles corde.

4

)dj, t

Sed quo zelo frequento hoc Sacramentum?

a?QUOE

Nonne potius me elongo athrono gratiae , quia

fo o

ipfe me feducens dico : peccatum non habeo ?

ey füh

Eftne veritas in me? Dominus eft , qui iudicat.

None

me; & quamuis non habeam, nifi peccata venia-

N

nk

lia, nonne piorum hominum vfuüs demonftrat,

ea reéte & vtiliter in Confeffione dici * Qua con-

: hd

n

Ícientiae pace & ferenitate, qua vehementi fpi-

ritus confolatione & fortitudine me priuo hac

ate (

t

confitendi negligentia & naufea ? Quid fapit illz

negligentia , nifi perfe&ionis meae faftidium ?

t

,

QB

Quid .mlhi minatur ?

J

^

5

RE-

feti

"d

Á

44 PRAEPARATIO PROXIMA

REFLEXIO XV,

D

meh

EXAMEN CONSCIENTIAE,

ij

"Nonfe[fo. non. eff. quidem con/cientiarum carnificina ;

H

C

alnweén examen con[cientiae. debet e[Je diligens

u

J

aeo vt, fi nosmetipfus non ditdicauerimus , a Domino oti-

ft

«

que iudicandi (imu

*

$j engfz's viueng z'rz confpeu eius iu/i-

U

ificabitur ?

tiac

Verum difc'utid.*me; diligentius?.. ;. Exploro.

talur

finum & latebras huius conícientiae meae, &

Wt

Q

onera mea humeris Ángelicis formidanda? Heu

C0 h

mihi !Deus tandem,quum acceperit tempus;often-

froli

det gentibus nuditatem meam, reptilia

^

, peccata

T0f

occulta & aliena, quorum n

h

É

on eft numerus.

Quid eft, cur mihi blandior?

REFLEXIO XVI.

H

CONTRITIO,

l

D

U

^ Willo.

ontritio, eft. animi dolor , ac deteflatio. de peccato. com-

Fude illud. Ioelis Propbetae ; Scinditecorda

&i

vefira, £g

lii

non ve[iimenta vefira , ait Dominus omni-

potens,

)

Recogito annos meos in amaritudine animae

(ine

meae*.... Doleo de peccatis vere & fincere?...,

Wi

(Tea

De corde exeunt peccata ; igitur cormeum debet.

effe tanto. prius ad. poenam , quanto principalius

Ts |

fuit ad culpam. Teriul. Nonnetamen ex illis fum

Quo,

de quibus dicitur: Non eft in ore eorum veritas,

ln

cor autem eorum vanum eft? Ét vero femper

À

agentem, quod poenitet , S. /idor, illudque aman-

1 fit

tem, nonne reprehendit me cormeum? Vae mi-

Ài

bi l confiteor , non vero dolore, fed arida con-

titm

fuetudine; mentior hominibus & non Deo. Ec-

Ü

quando redibo ad cor, Iïra'euar-icator!

m |

Do-

L

[

MA

AD MORTEM,

333

D.oleq de peccatis, quia peccaui Domino fum-

s

me bono & dile&o? Aut faltem propter gloriae

AE

delderium , aut gehennae metum ? quid profuit

mf&m;

Efau & Saul rugiiffe & doluiffe, turpis lucri &

dilgni;

dignitatis gratia? Quid mihi pariter prodeft ama-

ial

re flere, (inon fleam motiuo aliquo fupernaturali?

TOA

Omnem viam iniquitatis odio habere debeo,

quia qui offendit in vno, factus eft omnium reus:

Em

malum enim ex quocumque defedu, Sed con-

fe,

uertor ad Deum in toto corde meo ? Nonné par-

ndui D

cO huic lethali Amalecitae?

.. 9ires ita fit ;

s,oltn

fruftra. rogabo Dominum , a quo non ero mife-

ricordiam confequuturus.

, peccats

YUmmert

REFLEXIO XVII,

PROPOSITVM,

eclavat fan&æ Synodus Trid, , contritionem | cefJa-.

D

tionem a peccato. £ vitae nouae propofitum 9* in-

Cboationem contineve ; onde illa Cbrifli praecepta x Vade.,

iif t

alitani

& iam noli amplius peccare, Facite fru&us. dignos poe-

P

nitentiae,

i ii

Propofitum meum non peccandi

| de cetero ,

eftne fincerum, firmum & conftans? ,,, , Con-

qniftd

J

tendo facere mihi cor nouum, vt efficiar noua

creatura ?.,.. Cognofcor vere poenitens ex dig-

Jn

i

a

x

!

nis poenitentiae fru&ibus ?. .. , Siadhuc ago id,

quod poenitet, irrifor füum & non poenitens. S.

l

J Áuf

Jfidor. O monftruofa mea emendationis velleitas !

"e 1[55,

Reuera nonne adhuc amo periculum ? Si res

(emp&'

T

ita fit, nonne amans periculum in illo. peribo?

( 1

Adhibeo emendationis media , fcilicet poeniten-

tiam medicinalem , examen particulare &c. *

l

1l

0 *

Enitor exinanire vsquead fündamentum pecca-

tum illud , quod mihi dominatur , quodque a;io-

TUIà

p

Mäb

56 PRAEMRATIO PROXIMA

rum eft origo?... , Incumbo viriliter eurare COn-

2

traria contrariis

* e4520

Facio pro curandis animae

Fasis

morbis, quod pro falutecorporis ?

O. Heugihit

äii;/

id parum curo, Quid mirum, fi

ftatim poít Confef-

[

fionem ad vomitum reuertar

S

, li nouiffima mea

fiijtdi

fiant peiora prioribus, ac fi fe

mper peccanti , ali-

Ptce

quid mihi deterius minetur &

contingat ? Quare?

m

Quia fcriptum eft : Defi

deria occidunt pigrurm,

Áttm

Nonne & me

Deum quodammodo tentantem

DN

occident? Dim

ittor quidem in pace poft abfolu-

tionem ; fed he

u! non eft pax in terra, nifi ho-

düper

precib

minibus bonae voluntatis,

Quousque ergo de-

voluntate mea ?

tequ

ünebor Vhac ferrea peccandi

Tüento

—

fetüte

REFLEXIO XVII. -

EM

erhibu

CONFESSIO.

tEm?h

ü

mnilmk bofL baptifmum ]

Critior

O

Conf

J

5 iure diuino nece[Jaria exiftit.

pfis. integra pec-eat&rwjä

libeq

Sed declaro in Confeffione peccata occultiffima,

V w

nm

quae nonnunquam animum grauiuz fauciant, &

i

pericülofiora funt iis, quae manifefte admittun-

r

Bropt

tur? Quot peccata vt meros fcrüpulos.depono,

quae tamen in me maxima fünt?

*

,,, Q miferum

BI

(t

me? Quoniam tacui & taceo; inueterauerunt offà

ii

mea, inueterauit effrenatior peccandi licentia ,

Ch()ro5

inueterauit fortaffe facrilegiorum cumulus. De

1 Qp«

declarato & propitiato peccato non debeo effe

Sites

fine metu ; cur ergo non anxiatur fpiritus meus ,

quae 1

& non conturbatur cor meum füper tot pecca-

tür j

tis & tot circumflantiis Eeclefiae clauibus non.

fübie&is, in thefauris tam

fe

en Dei conditis, ftylo

Vot,

rreo fignatis, ac'in die vltionis reuelandis ?

OR

Edipfum' Parum recog

ito corde; o excors!

li

l

)

RE-

ho

AD 'M«ORTE.M. |

(À

357

i

REFLEXIO XIX.

$ anim

*

SATISFACTIO,

leugil

: Conkt

q ;tisfa&z'o populo Chriftiano fuit perpeiuo iempoye (üfft«

S

mendaia,

Grande

1

Jcelus grandem babet necg]/ïrzriagl

m ma

fatisfa&ionem, S. tmbr,

anti, u

Peccata mea grandia nimis funt coram Doimi-

3Q

no: grandis ergo debet efífe poenitentia mea,

t pigut,

aE

Attamen proh pudor ! viam fpatiofam fequi ,

otio, comeffationibus , aleis, fomno torpide in-

Yb dbfOlt

, Dl

dulgere non formido , ego, qui peccata populi

precibus & füffragiis redimere debetem!. .., Non-

0 b

ne quantum fui in deliciis ; tantum patiar tor-

ne!

mentoruim?.,..Ecquando exhibebo corpus meum

feruire iuftitiae ad fan&ificationem , ficut illud

exhibui immunditiae & iniquitati ad iniquita-

tem?,,.. Ecquando peccata méa eleemofynis ,

RR um

orationibus , aliisque piis operibus, dum tempus

habeo, redimére conabor ? Si illud velim, qua-

ré non modo ? Numquid expe&o, dum incide-

:ultifüm&

rim in manus Dei viuentis ? Horrendum!

X

Jcint,

gmittu

Praeterea fum forían obnoxius reftitutioni ,

propter damnum quomodocumque illatuin, vel

depont,

mi(erutt

propter male recitata & ofcitanter cantata officia

& Miffas, vel propter vanam & fraudulentam à

runt o

fcants

choro, & a paraecia abfentiam, vel propter omif-

fa onera mei beneficii ex iuftitia adimplenda,

jx J

Si res ita fit, quid eft , cur Caefari non reddo,

l

"D

5605

quae Caefaris fünt? An me latet: Non remitti:

tur peccatuin, nifi reftituatur ablatum ?.

i

J f0

REFLEXIO XX.

VOCATIO , ET AD BENEFICIA ET AD

2

p]zndl

»

ORDINES ASCENSIO AC ASSVMTIO.

J idete , fratres , vecationem "veflram, monet :dpofto-

u

V

. lu$ 5 quomodo buc intrafti , acerbe queriur Dowt

HU5 .

W

i

!

48 PRAEPARATIO PROXIMA i

|

QU«

nus? In nouiffmis diebus , inflabunt tempora. periculo-

fa, erunt. bomines feipfos amantes , cupidi &&? elati, De

pac

tsf

quibus loqui videtur. pentium. Dotlor ?. INonne. de. bis

fimori

Clericis , qui exemplo. Iudae. proditoris, & Simonis ma-

D

gi, pecuniis && beneficiis inbiantes , $am munc fevpunt

vt cancer in ipfa Dei dono , quam faciunt. fpeluncam la-

t N

tronum , mamtmonae potius , quam Deo feruientes ? INon

tl ,

alb

Jinguli ad Ordines a[Jumi debent , fed digni duntaxat ,£9 —

quorum probata virtus fene&us fit,

Quique , vtpote

jer of

Hleumi

boni teflimonii viri, iudicio fui Epifcopi fint vtiles aut

nece[Jarii fuis ecclefüis,

Satius enim eft , maxime íin

l

ordinatione Sacerdotum , paucos bonos , quam multos

tttü

i

malos babere miniflros,

Multiplicaretur. quidem gens ,

totte h

;

fed beu ! non magnificavetur laetiia ; Unde baec formi-

yliiy

dolofa /pofloli verba : Manus cito neminiimpofue-

tttem l

E

ris Jneque communpicaueris peccatis alienis. Non-

Ti ]

ne idem iudicium , eademque poena imminent ii5 , qui

iuxe

W0 W

Leneficia mon. diflvibuunt. iuxta pondus fanttuarti

-

ia iwentem 6 decreta facrofanttà ! Concilii Tridentini,

Quj

4dt fecundum . ordinem cbaritatis &2 iuflitiae ?. 1ta fane.

ts )

Qüis ergo non caueat a ferie tot peccatorum alienorum ,

Tnné

quorum non e[d numerus , &? quorum tamen collatores

Ordinum ( beneficiorum f& confeios imprudenter &

Qu

Pofïldeb

quidem facile praeflare po[Junt ? Quis nom quaerat in-

SN

tev difpenfatores , ot. fideliis &g. dignior quis inueniatur ?

M

- Quis mihi hanc vocationem reuelauit ? Àn

VE[URHS

Pater coeleftis , an caro & fanguis ? , Si Pater

Mi

cceleftis elegerit & affumferit me, beatus , inha-

D d

bitabo confidenter in atriis eius; fj vero caro &

d Tatan;

fanguis, infelix ; quotidie periclitabor.

Prüpof

um Dei? Anze-

Quo fine intraui in fanc&tuari

tj (

lo zelatus pro Domino Deo exercituum, pro

mea & aliorum falute ? An turpis lucri gratia ,

lr qui

ex appetitu laudis , dignitatis & quietis, ac pro»

Mij

[

ditorio &'fedu&:i(:i amore parentelae?

Eïgo m

uoO-

(

AD MORTEM,

359

puind

.. Quomodo intraui? Nonne fauOfeauïüm"]am

ltti, D

capacitate, turpi mendicatione, iniqua heredi-

n à: li

tate, finifira refignatione, peffima confcientiae

TOE V

fimonia; muneribus a lingua vel a manu vel ab

t Jerun

obfequio , obreptitia vel fübreptitia difpenfatio-

ynam J

ne? Nonne aliquod ex his monftruofis admini-

u ? M

culis , meipfüm non Deum decipiens , forían

n

adhibui?.... Verum fi non intrauerim in ouile

l, v:pute

per oftium; fed aliunde, nonnefur &latro füm?

- etihr i

Heu mihi ! non morietur vermis meus,

natint d

Et quamuis pluralitas beneficiorum contineat.

y i

céttum animarum periculum , Conc, Later. I11,

im gt

nonne haec auidus ambii, falfaque fecuritate

u farmi-

poffideo?..,. An puto fufficere propriam vtili.

mpofue-

tatem ad plura poflidenda beneficia? Erro ,affit-

i, M

mat D. Bernardus : requiritur communis j nonné

um g

ergo peruerto ecclefiafticum ordinem ?

j W

. Siauter: difpenfationem filbfeptitiam k'ha'bïeäiü,

vidtti

quó ibo cum difpenfatione mea

hii

? in infernum ,

tefte Alberto magno

; €ui enim mentitus fum ?

fl

nonneipfi Deo?

al

init

Quod fi, aliotum exemplo, moueor ad plura

ul J

potlidenda beneficia, nonne in eadem damnatio-

/

T

ne fum ? quare ? quia confüetudo fine vetitate

vetuftas erroris eft , vt loquitut $, Cyprianus.

S A

futt!

Atmbii, & poffideo plura beneficia, vt eleemofy-

nas dare queam ? O proditoria calliditas! Vere

)

j

"

a fatana me tentari fino; non enim fufficit hoe

propofitum , nifi Ecclefiae neceffitas aut vtilitas

h?

aliud poftulet, Vere iihi viam ad luxum & ame

bitionem paro; fi multum mihi fuerit , abundan-

]y W

ter quidem tribuere debeo ; fi autem exiguum ,

n

li

fufficit, vt & illud libenter impertiar, Nonne

um

ergo meipfum , non Deum decipio? Nonne frau»

9

Qp

r

d

360 PRAEPARATIO PROXIMA.

hen.

do fundatorum intentionem, vt re&e loquitur

D. Thomas?

Turm

Forfan aàmbio , aüt certe pofïïdäo duo bene«

Qu

fom

ficia, quia fum Canonicus, & nobili genere na-

d

tus, vel quia meus Canonicatus non fuppetit,

Qlt

If

vnde viuam honefte fecundum meum (ítatum,

pa!

Haec caufa valet quidem iuxta Concilium Tri-

03

dentinum : fed, o quam metuendum eft, nemen-

UE

tiatur iniquitas fibi! Quot Canonici & Parochi,

Jr

& quidem me nobiliores & meritis praettantiores

funt, qui aequali beneficioe non folum honeite

Ti a

ed

viuunt, fed etiam habent, vnde pauperibus dif-

pergere pofiint? Vnde fit, vt meum beneficium,

Dilor]

quamuis fat pingue, non fufficiat iüterdum fum-

dee

tibus meis? Vnde fit? quia aleis, comeffationi-

Tont.

bus nimiuim indulgeo , quia me como veftibus

TeqUit

& imunditiis corporis nimis pretiofis , quamuis

digoy

haec omnia , non obftantibus confuetudinibus ,

at

uY

prohibeantur, Quam fecus , inftante morte ,

& coram Chriíto iudice, fentiam de hac fedué&tti-

ci mea illufione ?

"

. O! fi illam fimplicitatem, quam adeo commen-

dat Tridentina Synodus, in menfa , in füppellec-

ïn

tili; in veftitu, & in reliquo vitae genere praé

Jui

meferrem , numquid neceffe effet, vt beneficia

tili

beneficiis , praebendas minores maioribus, pen-

fu

fiones penfionibus aggregarem, ecclefiasque eé*

li

icleiüis-. $. FPern,

fmii

Sed tandein moriar, äuþi*dus & elatus ego ho*

hs

mo; hàec, quae paro & congrego beneficia , cu-

ius erunt ? Haec mecum non fumam , ea alienis

]zm y

'oiris

relinquam; . mihi vero folum - fupererit fepul-

chrum. Ecquid ?.(fi damnauo ambitioni

meae

4

fa D

debita me fequatur ? INumquid illa praeteri

d

eu

i

[4,

AD-MORTEM.

861

dogiti

heu! minime, Quid mihi tunc proderit diuitia-

rum iactantia?

Quamuis multis nunc augear

| beneficiis, af-

l0 bene

fluam diuitiis & honoribus ; fepultus tandem in

efe n

inferno, in aeternum vlulabo; aquae guttulam

fippttit

m faturm,

obtinere nunquam potero, Horrendum difcri—

men!

;

lum Tri

O ambitio am

bientium crux ! Quomodo ergo

D

omnes torquens omnibus places ? 5, Bern.

Parodi,

Denique, fi quem indignum, carni aut fangui-

tànton

| hondd

ni, aut refpectui humano acquiefcere volens, in

ecclefiam , aut in beneficium intrufi reiectis dig-

tribur d

mefic,

nioribus ; nonne fpiritu in aeternum gemens , &

defperatione a&us, vorabo carnem brachii mei*

dum füte

([ation

nonne tot ouium perditarum fanguis de manu

vellibus

requiretur mea ? Numquid hi miniflri, quos in-

dignos ad regale facerdotium exaltaui, & ad ani-

quamuis

jibtt

marum curam promoui, furgentg vt mihi in in-

ferno opitulentur ?

i

:

| motïe's

»

fedudt

EFLEXIO XXI.

PERFECTIO PROPRII STATVS.

cnporma

iniflerium tuum implä, mones Zdpo[lolus , quia am-

Q

J el

bulans vocatione , qua "vocatus es , quae placita

p prac

junz Deo , femper , && quidem fecure facies : baec eft

eneflc

villicatio , in qua praecipue confiftit. fantificatio. tua ,

J pflï

quam Deus vult ; villicatio, de qua flrittam reddes va-

D

"T

tionem in die iudicit, — Cetera interdum «anitas C* prae-

fomtio (piritus , fafcinatio nugacitatis , illufionum aby[-

Eul hi

us , &? animae perdendae periculum, — Sic merito cen-

jent , qui non ex voluntate carmis , meque ex voluntate

(cld Ü

N

,U

viri , fed ex Deo nati funt.

f

i

Quale eft ergo

cor meum erga munia & one-

j

ra mei flatus, inquo , vt confido,

me Spiritus

Yi

à

íanQus

J

jo

——

462 PRAEPA-RATI,SPROXIM.AX

fan&us pofüit regere Ecc]eüamDei ,me & alios

[

()

, faluos facere

e* 2

. Quot ignorantiis, quot ne-

füoum

gligentiis , quot -omiflionibus thefaurizo mihi

Carüm

iram Dei in nouiffimis diebus ? Heu! haec ani-

Á alia

IDO recogitanu iam vndique mihi funt angu-

UET

/ftiae? Quamuis enim mirabilia magna fecerim

apar

aliunde , quid mihi proderit, fi voluntati Dei

igno

contradicens, & erga plurima aliena turbatus ,

tmqu

defuerim muniis proprii ftatus , vel ea fecundum

(05, e

beneplacitum Chrifti, & digne Deo non imple-

il

uerim ?.... Quousque ergo a Satana me tentari

ficit j

finam ? Quousque errabo , ambulans difficiles &

Dbinum

fallentes vias ? Domine Iefu! cogitaui vias me-

Vcru

aslecce nunc conuerto pedes meos in teftimo-

Veipt

J

niatua,in tuum exemplum, in femitam Virgi-

f

d!

nis matris tuae, & omnium San&orum : in his

Wiis ho

totus ero , vt profectus meus fit coram te &

Ut qy

omnibus manifeftus , & vt fecurus ad te veniam,

NI

qui minifterium & curfum fuum digne & con-

ftanter confümmantibus , reponis coronam iu-

i

MM

Tin|

fütiae. Paratum eít cor meum, in te, Domine,

fperare ; confirrnatum eft cor meum ; non com-

t

quii

1

mouebor, donec defpiciam inimicos meos,a

:quibus ha&tenus illufus füm; tu es defenfor vi-

u

Qu

f

tae, per

z

ectionis , & falutis meae : a quo trepi-

]i

J

dabo ?

U

(um

REFLEXIO XXII,.-

uf

«

STVDIVM ET SCIENTIA.

D

vaeceptum fempiternum e[t in generationes *ve[tras ,

p

vt babeatis [cientiam difcernendi inter fanttum &

du

Wi (

Brofanum. Leuit, 1X, Quia. vepulifti fcientiam , repel-

lam te, ne facerdotio fungaris mibi Ofee Il/, 6, Si quis

D

Chir

ignorat , ignorabitur, 1. Cor, XIV , s8.. Erudimini er-

fiém|

go , qui iudicatis terram, Pf, II, 10,.

t Q

. Qua-

[j

[

AD MORTEM.

363

TET

Quapropter attendo ftudio & fcientiae, ca-

QUOL ne

fuum confcientiae, Carionum , Rituum, Rubri-

70 mh

carum , & Scripturae facrae, huius libri vitae,

Yaec an

3

& aliarum. obligationum mearum

«* *5*? 6

Nonne

u

ignorantia laboro , quia nolo intelligere, vt be-

fecerit

ne agam?2.... Quis fuit, quis efl illius ignauiae

tati Dd

& ignorantiae effe&us? Deus illum fcrutabitur,

ürbatus,

eumque in furore fuo manifeftabit,

Quot coe-

ecundut

CO$S, ego coecus , in-foueam mecum praecipita-

n nj

ui ? Quoties prae ignorantia mea fa&us fum

e tentyi

ficut populus, ego facerdos, & opprobrium ho-

ificiled

minum? Proh pudor!

í

Vias m*

Verum, quamuis ftudeam, quo fine ftudeo ?

teflimo.

Scriptum eft : Scientia inflat, . Do operam, vt

) Vig

fcientiam meam charitas aedificet ? Heu ! fi lin-

: ID f

guis hominum loquar & Angelorum, charita.

nte&

tem autem non habuero , quid mihi prodeít?

renit,

Siergo fcientiam San&orum acquirere ne-

& eo

glexero, femper quidem difcere potero ;fedin va-

9 1

um laborabo, & ad fcientiam veritatis, teftan-

Donis

te Apoftolo , numquam perueniam, Et quare ?

f0 con.

quia Pater , & Dominus coeli & terrae , qui haec

(f005,

paruulis*?teuelat, abfcondit ea a fapientibus &

bt Yi

prudentibus feculari doétrina inebriatis , infla-

i t

tis & ingurgitatis , vt loquitur D. Bernardus,

Cum fimplicibus. fermocinatio eius , »& intelle«

&um dat paruulis,

IA'

Domine Iefü , qui linguas infantium difertas.

J W/mf ;

facis , & qui infirma mundi eligis, vt fortia quaee

n

que confundas , ne glorietur omnis caro in con.

Ill y "p d'

fpe&u tuo, da mihi füpereminentem fcientiae

charitatem tui, vt impleerin omnem plenitudi.

T

ylinitl

nem Dei$ qvapropter, da mihi fpiritum tuum ,

vt quaerens te in fimplicitate cordis mei, te

Aa 2

euim ,

Qü&'

364 PRAEPARATIO PROXIMA

Deum ,'& fcientiarum D ominum inueniam: ho&

N

eít ante te omne defiderium meum. . Nouerim

f65,|

te, nouerim me , & doctus fum fatis.

k

REFLEXIO XXIII.

Es

m

SCHISMATICORVM,ET SVSPECTORVM

LIBRORVM HORROR,

EH

fe,it

ttendite a. falfis. propbetis , qui eniunt ad vos in

pum |

À

ve[timentis ouium 5 intrinfecus autem funt. lupi va-

Yofo

paces. Mattb, VII, 15. Molliti funt fermones eorum fu-

dm

per oleum, fed ipfi [unt iacula , &^ quidem intento avcu

fos Q

ita ad nocendum parata, *vt fagittent in ob/curo vettos

femi

corde.

