Sap, VI, 6. Zrguam te &2 [latumn contra facem tu-

ortt

om. Pf. XLIX, Quum accepero tempus , ego iuflitias

Botet

iudicabo lbid, 20...INibil efl opertum ,. quod non. veuela-

. (00

bitur , 62 occultum , quod non. fcietur. Mattb, X, 26.

Vnélus

Si iuftus vix [aluabitur , impius &g' peccator obi pare-.

bunt 9. 1, Pet, IV , 18.. drefc

m

:

ent bomines prae timq-

m te

ve, Luc. XXI, 26,

fofum-

]s

r

Harum clangore tubarum, & tot tan

&

—

que oraculorum tonitru excitatus & territus, te-

j

4l

ipfum ante iudicium interroga , & ín con[pettu. Dei in-

fatiü

uenies propitiationem, Eccl, XVIIL, 20, INam fi temet-

yorti

ipfum iudicaueris , non tique iudicaberis, 1. Cor, XI,

21. Igitur, dum tempus eft miferendi , in te tan- -

quam feuerifimus iudex íaeuiens, /Zatue tibi [pe-

ytl

culum, pone tibi amaritudines , dirigecor tuumin via v etta

ii

re ad

Ier, XXXI, 21. Scrutare vias tuas , C reuerte

10

M

omi-

fí

NusigasP

306

RE GOL

&o!

Dominum, Thren. IIl, 46. (Ipwfe Dominus mifera-

10

tor & mifericors , qui non vult mortem pecca-

Qu

toris, & qui facienti, quod eft in fe, vi prioris

fl i

gratiae non denegat , vlteriores, vberiores &

N

validiores

[o,

gratias , faciet tecum mifericor-

D

diam. C

p

modi difeuffionis praxin,

nfolare in verbis illis, Ecce tibi þuius.

nm ?

&

äæaäaäääaaäägägäag

IU

AR TICVL VS.IL

(

REFLEXIONES DE STATV CONSCIEN-

R

ll

X

TIAE FREQVENTER PER VITAM AVT

SALTEM SINGFLIS MENSIRBVS

Coru)

FACIEND AE,

Ofni

N'

ünj

anétuarium Dei poffideo , minifter Chrifti fum,

)

i

.

.& myfteriorum Dei difpenfator &c. Honor

tb

fublimis! Sed heu ! formidandum onus! Sum

&t

Sacerdos in aeterpum, hoc verum eít ; verum

qu

chara&er hic indelebilis , quo infignitus fum , erit

mihiin aeternam gloriam, an in fempiternam

ignominiam ? Ín hanc tamen, vel illam cadam

u

l

hi

neceffe eft, , O quantum periclitor !

Qu

Quis me vocauit ? An Pater. caeleftis ? An

caro & fanguis ?

s

fion

N

Quomodo intraui? Anper verum oftium ? &c.

An vefte nuptiali indutus ? An vitiis foedatus?

À

tàn

&c. Quo fine intraui ? O inícrutabile cor me-

por

um! O in felix ego homo! Timor & tremor

t

veniunt füper me,

N

Tot abhinc annis, quibus San&orum terram

oceupo, quomodo vixi ? Heu ! Confufio faciei

0p

füg

meae cooperit me,

Quomodo . viuo ? Vae!

WT

feruus inutilis fum.

Vae ! vae! In terra fan-

&orum

L

CLERT

307

$ fs

&orurh iniqua gero; millia fan&itatis mediä

f1 pett

quotidie elabi fino; non modo non progredior,

fl prior

fed ip dies, ipfis laicis deterior fio. Proh pudor!

lOres (

Yfericor

Numquid fum ad mortem paratus ? Heu mi-

hi! Qui effem ad mortem paratus, fi ad hoc

j þuius-

grande opus me ferio exercere nondum didice-

rim ? Moriar tandem ;5 dies mei numerati füunt ,

À

Y

$99

& praeteriri non poffünt ; fed, fi qualis vita , fi-

nis ita , vbi parebo ?. Refpondeat cor meum,

RC

Quale eft cor meum contra peccatum morta-

le, praefertim eontra fuperbiam ,. auaritiam , &

luxuriam , contra hos tres infenfifrmos Cleri-

4 AVT

/5

corum hoftes ? Qui offendit in vno , factus eít

omnium reus,

Nonne alicuius, in vno faltem

pun&o, me confcium fentio ? Annon in falfam,

ti fotn,

imprudens cecidi confcientiam ? O quantae te-

Tonot

! Sum

nebrae ! Quoties lux inter tot tenebras luxit,

& tenebrae eam non comprehenderunt ? O in

, VerUO

[

quam profundum me demergam abyffum!

jum, !

- Quale eít cor meum erga peccatum veniale ?

temut

Num adhuc adhaereo huic vitio, quo tamdiu

) i

laboraui, & quo contriftaui Spiritum fan&tum ?

Quem conatum adhibui, ex praeterita Confef:

! À

fione, vt illud ex corde meo extirparem ? Heu!

Nullum, Hoc mea mihi obiicit confcientia,

t

Nonrie proprio abundans fenfu reputo adhuc

!

i

yeiti

tanquam leuia delidia , quae in Clericis iuxta

cr t

pondus San&uarii & Trid, maxima funt?. O pe-

i

tf

riculofa caecitas mea !

Contendo conciliare confciäntiae meaekhanc

optatiffimam pacem, quae exuperat omnem fen-

terin

j 02

fum ? Hoc quidem velle videor, fed nolo pi-

» u

ger. Vnde, infelix, hanc non habeo jpacem ?

il

Quare

(orut

Bd

ROE G VLSA

308

Quäre ?quia noneft pax in terra, nifi hominibus

bonae voluntatis.

An femper dies meos inter

De,

jitt

velleitates & daemonum dolos agam? O effrons

(i

focordia mea! Quo fe feret ? Quo me du&ura

eft ? Diuina me terrent oracula ; fed heu! quam

fit,

m

parum me ad teporem excutiendum , & ad fru-

COUR

étus fan&titatis dignos excitant ? Nonne ergo de-

D

fideria mea , quibus illudor , me tandemïoccident?

Acquiefco carniaut fanguini ? Diftraho prop-

Q

ter confanguineos res ecclefiafticas , quae Dei

n.

funt? Si mei non fuerint dominati, & pauperes

10,

fint, tunc immaculatus ero; fi vero diuites, pe-

coní

;

fcien

riclitor.

Tleni

MilitansMD'co , &in fortem Domini vocatus

implico me negotiis fecularibus * Num auoca-

&b b

la

uit me a diuinis , & dedit me populis contemti-

bilem haec foeda

1

blit

follicitudo , aut turpis —allfqua

negotiatio ?

- Cuinam conformor ? An huic feculo? An

u

imagini Filii Dei viui? Si mundo , certe cum

T

fe

hoc mundo damnabor? Si Chrifto , praedefti-

nandus fum: eligere meum eft. . Ecquid ? Re-

nuntiaffe mundo, & diligere mundum , & ea,

h

quae in mundo funt ? Induiffe Chrifti chara&e-

Ti

rem , & non induere eius humilitatem , manfuetu-

In

dinem , paupertatem &c. O monftruofa res!ocer-

exc

tum reprobationis fignum! Quae mea mens ?

Stu

lun

Quale eft cor meum erga munia & onera mi-

nifterii mei ? O quam ftri&iam de his reddam

de

ht

rationem ? Àn hoc recogito corde ?

(

Quomodo . pfallo in confpe&tu Angelorum ,

ad

& tracto diuina myfteria, quorum difpenfator

pi

fum? .An vfu, an.affe&u ? An pura intentio-

lo

ne,

CLERI

399

m

eQs m

ne, an torpida? An fan&t; & feruenter, än te-

pide & perfun&torie? Ap vero , an fidio animo?

) effroy

du&m

Quomodo me gero ante celebrationem Mif-

fae, in ipfa celebratione , & poltt celebratio-

ul quat

rad f

nem ? Quomodo in choro ? Abfüm ab eo iufta

cauía, an fraudulenta? Paueo ad fanctuarium

epo d

vecident

Dei, iuxta eam , quae illud decet fan&titudinem.

uomodo tempus adeo pr;etiofum contero ?

ho prt

Ua

)u

|

An ludis, aleis , choreis, comeffationibus, fom-

no, confortiis, fabulationibus, nugis &c. illud

paupir

Jl

(5 0

confumo ? An íftudio & ícientia cafüum con-

fcientiae , Canopum, Rubricarum, & aliis mini-

VOCOUM

fterii mei muniis ? Sunt omnes dies mei mali,

an boni ? Quem fru&um haurio ex fontibus

qUoCt

ntemti

Saluatoris, ex diebus falutis, & ex hoc accepta-

bili tempore ?

d

.aliqua

/»

Nonne otio & ignauia

rharceo , ac ignoran-'

! À

tia laboro ? Quis fuit ? Quis eft illias otii, ig-

nauiae, & ignorantiae effectus ? Illum Deus

vte CU

Ícrutabitur, & forían ad. meam confufionem.--

yaedil

! V

Incumbo ftrenue & viriliter perfe&tioni meae?

Reuera quale eft cor meum circa exercitia fpi-

j, 0

ehaatt

ritualia ? An iucunda mihi funt, an moleíta ?

Impendo me libenter meditationi , le&tioni &

nanfllem'

i

« o

€

xamini ? Delector facra animi recolle&tione ?

Studeo mortificationi fenfuum , & propriae vo-

g

luntatis abnegationi ? Cogito frequenter & pie

p d

de Deo ? Complaceo mihi in lefü, Deo & fa-

S reddam

lutari meo , ac inter boni teftimonii viros &

Clericos ? Qua alacritate intpirationibus Dei

elorufh

ad perfe&tiora vocantis refpondeo ? Nonne haec

peni

pia exercitia eorumque vn&iones faftidio, quia

j

horum víum non habeo ? Quid redolet illud

I

X

. fafti-

310

kEGVLA

faftidium ! Haec pia opera ad Religiofos ,'äd

!

ftan

Ddf

Moniales & ad deuotum foemineum fexum fa-

ftidiofus remitto,

Tenl

uafi ego fanctus non effem,

fue

quafi his ego adminiculis, medias inter mundi

Ti

ilecebras, & fragilis homo , non egerem. O

L

"

vita tepida! O periculofa febris !. O

lues po-

&

.1

pulo infefta ! Nonne tamen fum ego ille vir

(

tepidus ab ore Dei iam iam euomendus ? Ope-

e0s i

ra mea me manifeftum faciunt. Quid tandem fa-

Qum

cere volo ?2

pieta

0 ti

Quo zelo inardefco: erga animas mihi com-

miffas, pretiofo fanguine Agni immaculati re-

anim

peria

demtas, & quarum fanguis de manu mea eft re-

quirendus * Sum paftor bonus, an mercena-

Sti

rius ? Nonne idolum paftoris füum ? Vae mihi!

| fti,

Si res ita fit, bonum mihi erat , fi natus non

It

fuiffem.

l

Cont

Et vero quo feruore' inffruo & corripio po-

N

pulum ? Qua benignitate rudes & infantes ca-

Wt

techizo ? Conuolo libenter ad tribunal poeni-

füm

tentiae , quotiescumque faltem defideror ? Quo-

hon

modo me gero inter audiendas Confeffiones

?

"

pof

Sum feuerior, an indulgentior? O deteftan-

dum monítrum ! fi occafione Confeffionis ad

Ucnt

venerea me & poenitentem allicerem ! O lupe

)

ipfüy

rapacifime, fi compartem & complicem ad pe-

des meos abfoluendam cogerem!

Cend

Anüdecevt haec

inter Sanéctos nominare ?

[L]

femþ

Qu

. Quos in vfus impendo 'palftem fru&uum Be-

tem

neficii honeftae füftentationi fuperfluam ? An

in pauperes , & in alios pios vífus* Anin lu-

Vi

xum, ludum, commeffationem , in parentes di-

uites &c.? Heu mihi, fi pauperes , quos occide-

Ptinl

W.

TO , quia hos non pauero, ftent in magna con-

ftantia

CLEREL)/

31I

os, d

ftantia aduerfüum me' Nonne ftabunt condem-

!

um f

nantes me ? Quoties tamen contigit, vt hanc

rerum Dei dilapidationem nec quidem confeffus

n effan,

* mupi

fuerim ? Super quem defcendet haec tremenda

i

nimis fententia; Dij

em, (

cedité a me maleditti ;1 g'uriui ,

es po-

&, Ipfe viderim.

Tle vt

Qta anitni alacritate apnonizantes adeo, vt

1 Ops

eos in hoc tempore malo adiuuem , & ad por-

ndem f

tum falutis aeternae dirigam ? Quoties huius

pietatis officii minifterio meo annexi me taeduit?

hi cor

O fimulacrum paftoris |. Numquid ergo darem

ulati re

animam meam pro ouibus meis , fi in fummo

a eltre

periculo verfantibus pedem vnum dare nolim?

Jercente

Studeo in vifceribus Chrifti omnibus omnia

mbl

fieri , vt omnes faluos faciam? s

$ Dof]

Incumbo in cetera mini

f

Conc. Trid, fan&iones?

fterii mei munia juxta

o

Si fim Syndicus , aut Praepofitus - Capituli ,

InLes C

aut alicuius cormmunitatis ecclefiafticae ; prae-

J poeni-

fum verbo & exemplo ? Curo, vt omnia fiant

r

honefte & fecundum ordinem ? In hóc tamen

füm;es 9

pofitus fum,. Do operam, vt iura omnia fer-

etel

uentur ? &c, Nonne fui forfan periurus? &c,

onis u

Denique prouideo nouifima ? Diiudico me-

0l

ipfum ? Habeo in mente annos aeternos ? Def.

ij

cendo in inferhum viuens ? Vigilo? Habeo

TAT

femper lucernas ardentes in manibus meis ? Si

nunc animam meam repeterent a me, vbi pare-

yn De

rem ? Quo irem? ..

)

Heu tibi| cari[fame frater , tünor 695 iremor non

5 J

veniunt fuper te, bi Hilariones &^ Hieronymi timue-

en[e» li

M

runt valde ? Vere timor Domini non efL ante oculos

TL

luos,

t (0h

His

f

Ui

| RE GVLA

512

His & alüs amimo vecogitatis , /z' EOgmyäas ie bro-

at

feciffe, B"

atias age Deo, a quo defcendit. omne donum

optimum ,

&? qui dedit tib: vittoriam per. lefum Chri-

&

ue,ne aniwo con-

t

flum. — Si vero fentias te defeci[Je , ca

cidas ; vide , in quo peccaueris ; [cito, quid defit tibi ,

f

l

a

& erubefcens. poenitentiam age , reJipifcere fvude , ve-

sedium adbibe , .alacrius labora.ficut bonus miles. Cbri-

fifi

4DnU

fli s perfequere. fortius inimicos tuos, neque conuertaris ,

donee deficiant ; auidius negotiare , dum wenit iudex ;

N

fantlius ac plenius. tranfig

e tempus , dum tempus babes.

fefli

Vae tibi , cari[[me. frater ,

Ji. bodie- audiens. -vocen'? Do-

de

Jit

mmz 7 obdures Cor tuqm !

V,

30«

UuVZoP

Yitin

d

ii lo

CAPVT NONVM.

COfije

EXERCITIA ANNVA..

tütem

qu

I;'/

taeter recolle&idnem menftruam : vnius

T

per

. diei expedit ,|vt annuam fex vel octo die-

ruminftituas ; quo tentuti feculi veritates in ani-

Y

mum altius defcendant tuum , & quo efficacius

Ti

i

ad puritatem confcientiae , ad vnum neceffa-

px

rium, & ad pretiofam San&orum mortem in-

dem

tendas, Pro qua recolle&tione eligere potes ex

jj

ifto libro, vel ex aliis documenta & exercitia ,

BI m

quae ftatui tuo , tuaeque deuotioni magis con-

lpe

gruent.

| anni

lioty

.]I. Confülimus tibi generalem totius

UE

confeflionem, in qua recogitans in amaritudine

Then

animae tuae omnia peccata omnesque defe&us

Qui

fecurius nouiffima prouidebis ; gaudium in coe-

Tiam

jo, & tuae conícientiae pacem ac ferenitatem

&ifb

paries.

4

IlI.

ER

—

CLERÉ

E

"TTR x

TIL, Vitimà anni die recita in fpiritu humili:

t du

tatis & animo contrito Pfaltnos Poenitentiales ;

Áun (

& fa&tus pro te, & pro populis reconciliatió

VTR

exerce aliquam mortificationem viribus. tüis ;

ii li

ftatui tuo; & confeffarii confilio congruentem ;

Quj , 1*

in expiationem tuorum & alienorum peccato-

us Cl

rum, & ad benorum operum feruentiorém pet

yurint,

annum fequentem efficaciam affequendam:

jt d

1V -In principi'o anni elige vnuth ex *tuä"p'ï'öi!

p

fe

flione San&um; quem Patronum & Ducei &:

j v

deliter fingulis anni diebus adhibebis.

- , V. Praefigé tibi vnum particulare & radicalà

—

vitium, éui, vtpote infenfiffimo tuaé perfe&io-

nis hofti bellüm per totum annüm inferes, nec

conuertaris ; donec deficiat ; eodem feruore vir--

tutem huic vitio contrariam alacriter . exercé:

[

Verum fortitudinem lefu Chrifti, qui vicit

u

mundum, q

d V

uique noua omnia fe(;"it.; àd te fem:

g

per follicitus cuftodi;

i ] d

s !

VI. in anniuerfarió Báptifmi renouà tuam

eHj[HUUJ

iundo renuntiationem ; fidei profeffionem , &

quil

pa&a; quaé fpopondiiti Domino lefu; cui in eoz

yem i

dem Daptifmo confepultus es;

qud

VII. In anniuerfarió tuae& àd Sacerdótium

ogatth

| promotionis refufcita gratiam ; quae data eft ti-

[l

p g

bi per impofitionem manuum Presbyterii

:

re:

noua pariter votum öaü;ita;iä; tuamque

D

ed

( ?

j !

confecrationei ; da operam , vt renoueris fpirità

El

u

tentis tuae ; & vt crefcas de die in diem in illo;

o

(t

qui eft càput Chriftus ; qui quidem videns ba:

j q

ham voluntatem tuam; admirabiles afcenfioneéé

:

à

rcnlüf

d

cifpénet in corde tuo;

X

J

N od

4

314

REGVLTA.

VIIL Lege quotannis Ritus & Rubricas , fi-

mul & Canones ac Statuta, quae adte fpe&ant.

IX leüeua lefu Chrifti & beatae Virginis

M

Mariae, ac fefta San&torum per annum occur

rentia celebrare contende iuxta intentionem, &

in vnione fan&tae Ecclefiae, & piorum hominum

praxin.

Eamdem deuotlonem fi locus üt cete-

ris fuggerere decet.

Vol

Chr

X, Elige vnum pecuharem (hem quo largio-

res e,eexrofyms in;finu pauperum concludes,

rabi

& de his pmefemm verecundis, catalogum in-

tf

ftitues, vt eos in neceflitate vel per te, vel per

cift

alios mlf'encox diae viros pr otegere, eisque opi-

ipfiy

tulari poffis.

]bi

4

du

- Si fis animarum paftor, inftitue fingulis annis,

aut faltem altero quoque aritio alium catalogum

i

eorum , qui iuxta tuam prudentiain inftruendi

funt ad primam Communionem , quos tota ani-

mi attentione totoque cordis aífe&u ad hoc

grande opus , ex quo interdum pendet totius

vitaerecta dlre&zo exercebis.

Quid ftatui tuo

congruentius ?: de Deo iucundius agere vales?

Ti

r

Omitcimus bic confulto alia pia exercitia lum tibi,

ium aliis ad feruorem augendum C? fouendum viili[;ma,

hc

t

& quae per anni curfum adbibere licet,

hna Deum ,

€9 fac quod vis $ eius Spiritus vn&zo tibi plura jugge-

los

tm

YU , Quam Qunnes übri,

o

Do

"r

ten

off

r

CAPVT

CLERL

313

,

[ æmwmo&ymawmämmmo

eCt,

CAPVT DECIMVM.

'irgits

Ut

MODVS PERAGENDI BONVMHONESTE,

nem, d

SANCTE, ET DIGNE DEVO.

TU

uid prodeft hanc regulam fequi ?, & quod-

u,cet ,

(2

cumque agere bonum, fi id non fiat iuxtà

voluntatem Dei, & fecundum beneplaeitum

lugo

Chrifti? Vnde quam multi erunt , qui poft mi-

iddts,

rabilia fa&ta dicent : Quare ieiunauimus & non

afpexifti ? Humiliauimus animas noftras, & nef-

fum ]

vl pt

cifti ? Ne/cio vos , eis terribiliter refpondebitur j

(je oj

ipfismet obfequiis veftris inhonoraflis me. Caue

tibi , cariffime frater.

x-

Quapropter , fequentià

adiuncta, cum omnibus oPeribus tuis coniunge,

annig,

logum

wäæäxmææääææäääææ

i

N

ABTICVEVS L

Qu d

j N

- FERVOR,

: totU

"CWomino feruiens da operam , vt fpirïtu fet.

jtüi EO

D

uens fis, in vnione illius feruoris, quo Do-

ul

minus lefus exultauit vt pigas ad currendam

g 1

viam, Siinterdum cor tuum derelinquat te, de«

ficiat fpiritus tuüs, & dormitare videatur animma

sf

tua prae taedio & naufea, his in apguftiis, ocu-

l ]

los coniice in Iefum , qui fa&us in agonia viétor

i

tamen füi, oblatus eft, quia ipfe voluit. Hoe

exemplo confortetur cor tuüum, & dele&are i

Domino, qui hilarem datorem diligit; aüt fal:

tem fcuto bonae voluntatis munitus, hanc illl

Offer anguftiam in vnione eius anguítiae ; & haee

E

orabit & operabitur pro te,

X 2

J

Vig

Em

ii

416

REGUWVI

Vis, cariffime frater4 omnem ahimi excutere

j

teporem ? Cogita te Regi regum, & Domino

(f

dominantium feruire ; maledi&um eüum appel-

n

lari , qui facit opus Dei negligenter; fic intende

t

operi, quod hic & nunc faciendum eft, quafi

&

nihil aliud faciendum incumberet ; attende illud

Jl

íj

antiquum monitum : Zge quod' agis ; Omnia tem-

qui

iif

püs babent, fufficit diei malitia fua j fic in par-

ticulari opus tuüm perage, quafi vitae tuae vl-

!

timum effet, vnde illud Bernardi monitum : /n

it0

oUne

opere dicat fibi ; .fi modo imoriturus. e[Jes , fac'e;fes

(lit

ifiud ?

i |

Jiii

Oü—m&«&&&ææummgmmnm DN

Mi i

*

ipat

ARTICVLVS Il,

qui

AdEPFOTIO IN TE-RNA.-,

Ti

^X eus fpi'ritïïs e(t? omnis gloria filiae Regis b

Y

D

intus. lgitur hoBora Dominurii non labiis

q

tantum , Verba , & lingua , fed corde ; adora

of

eum in fpiritu & veritate , vt fis verus adora:

;

tór,& des fráGtum in ómni tempore,

0rg

. Abfit tàmen, vt negligas ceremonias & mor-

tord

tificationes exteriores ; his enim. Deus colitur

Iu

& placatur, eleuatur mens , & aedificantur fide-

Ten

Jes, quia inuifibilia Dei per ea, quae fata fünt

lo

intelle&a confpiciuntur.

Praeterea anima &

» corpore conítas, nonne aequum eft, vt haec

-

& iftud obfequium Deo praeftent ?

Vt autem, in omnibus feruias Domïno in

iuftitia & veritate, ftude recolle&tioni internae ;

euacua a rebus omnibus mentem tuam , maxi-

i;äum

me ante orationem , & qu»odcuquue exerc

fpiri-

Q

fä

C L'ERW,

317

Cüter

fpirituale. Quapropter San&ti ante orationem

Omino

conabantur exuere fe ab omni cogitatione re-

ppel

tende

rUm externarum, foliusque Dei memoriam cor-

de gerere,

Sic de S, Francifeo traditur, quum

quaf

ecciefiam oraturus ingrederetur , folicum dicere:

3

Manete. bic cogitatioues wieae , donec egrediar ; &? vbi

at

opus Dei impleuero

Inptr

ajfumam,

Y mdzgean? vobis , iterum 0s

n vt

Eodem modo fe hortabatur $. /Bemar-d,its', an-

n:d

te orationem dicens : Jntentiones , cogitationes affe-

jutt

üienes , &9 omnia interiora wiea, venite , afcendamus

ad moniem , obi Dominus videt (2 videtur ; curae &g

dbl

Jollicitudines , anxietates , poenae , feruitutes , expettate

wie cum afino ifio corpare , donec ego cum puero , intel-

hgentia [cilicet &^ oratione usque illuc properantes , poft-

quam adorauerimus , Teuertainur,

. Si inter facras a&tiones d,i-fcraharïs, piacide

menter recollige, adama folitudinem deuotic-

FE

abl

ni internae congruentem ; idque exemplo Chrifti,

l

qui dimiffa turba afcendit in montem folus

adi

orare; vefpere autem facto folus erat ibi.. Quod

400tt

fi medios inter labores , medias inter turbas ,

rare & adorare debeas, fac tibi folitudinem in

fnol

corde tuo , vt S. Catharina Senenfis, & vt S,

noh

ii

Franciícus Xauerius ; & da operum , vt dum

f fide

mens attendit exercitiis fpiritualibus , cor re-

ii

pleatur deuotionis pinguedine & frg&u*

iil

faet

eä*'*r*&*? m ia o i C -.:-::5» O

ARTICVLV'S III.

n

PVRITAS INTENTIONIS,

2l

gu

mne quodcumque aut in verbo,aut in ope-

n

re facis, omnia in. Gloriam Dei fac, non

quae-

p"

Xa3

m

us

M

318

REGVLA

tüt

quaerens placere hominibus , fed Deo, qui/efï;

principium & finis

Hanc puram intentionem

fe.

rel

placendi Domino renouare opus eft vefpere,

mane, meridie, in principio & decurfü cuiusli-

n

bet operis. Si oculus tuus fit femper fimplex,

totum corpus femper lucidum erit, fine inter-

ii

miflione orabis ac confummatus in breui. exple-

bis tempora multa ; & quamuis fis in pauca fi-

delis, thefaurizabis tibi thefauros in coelo , ma-

TE

xime fi omnia opera facias in vnione intentio-

pum & meriterum Chrifti lefu, a quo omnis

noftra fufficientia & gloriatio,

Quod fi cupiens

l

videri ab hominibus , quaeras gloriam tuam,

fl

quantumuis vir diuitiarum, quum dormies fom-

f

J

num tuum , in manibus tuis nihilinuenies , etiam-

tem,

fi ieiunaueris , daemonia eieceris, acin mundo

Q

mirabilia raagna feceris ; audies procul dubio il-

(ifie

lud formidabile verbum : .Ni

e/cio te, iam mercedem

)

accepifti, Elige.

Ts

Pd

iszl

if

«

of

(ie

ARTIC:.V.LVS IV.

Iem

ORDO TEMPORIS ET ACTIONVM,

Quià

I

uaea Deo funt , Ordinata fünt. Deus om-

Cl

(2

nia fecit in pondere, in numero, & men-

W jn

fura. Omnia fecundum ordinem fiant ; ordo

dCb

ducit ad Deum S, Zug. Igitur ordinem fequere,

ET

quoad eius fieri poterit, toto vitae tempore ;

C

obferua tempus cuilibet a&tioni deftinatum fimal.

& confentaneum ; obferua pariter locum aptio-

p

H

yetn , fecundum beneplacitum Chrifti; hac enim

temporis, loci ., & modi obferuatione Deus , qui

f

le&ta-

d

bonorum nQ-i.tmmm non indiget, magis de

tür,

CUFKBE

Ws

Qu d

tur,quam ipfaa&tione. Fidelis fermo acceptio-

tionem

ne dignus ! Quis placere Deo , quis thefauriza-

fpert,

ré fibi in coelo thefauros fingulis momentis non

"Ufusl

properet ?

Dplex,

r t r i

?

T

z

Siee—e

! [ftet

pcue —

ayle

AR TICVLVS V.

w f

J0, t

PERSEVERANTIA IN BONIS ACTIBVS,

ntenti?

- Omni

ominus ,cui feruis , idem ipfe eft, & non mu-

D

tatur.

Chriftus & heri, & hodie ipfe & in

cujic

futmy

fecula.

Qui perfeuerauerit vsque in finem, hic

faluus erit. Quapropter fidelis fis vsque ad mor-

s f

etiaff

tem, Etquoniam militia eft vita hominis fuper

terram , neceffe eft vt infurgentibus vndique

Yündo

bio 1

difficultatibus iugiter & fortiter refiftas,

od

Igitur hoc ferio confiderandum eft , perfe&io-

nem tuam in hoc confiftere, vt, quod iuftum eft,

iufte perfequaris, & vt , aCtiones , praefertim ex

officio & ex vocatione tibi incumbentes , perfe-

&e & conftanter obeas, Si rem grandem dice-

remus tibi, certe facere deberes; quanto magis,

V M.

quia nunc dicimus tibi: /n pauca tui muneris fidelis

fis ?-Si in hoc modico iniquus fis, nonne inex-

us of

cufabilis es? Arduum quidem opus eft, fed De-

r m

us impoffibilia non iubet; fed iubendo monet &

facere, quod poffis, & petere, quod non poffis,

: OFdO

]Wi

& adiuuat, vt poffis. Trid.

ïPOre )

Contende, cariífime frater , adeo honeíte &

ml

perfecte omnia opera tua facere, vt proportio-

apl'ir)'

ne feruata de te dicatur quod & de Chrifto fe-

t

fu: Bene omnia fecit, Si omnia vel minutiffima

;,(i

digne Deo , fan&te, ordinatim , & conftanter ope-

i

4

Es

reris

p

.

320

REGVEA

reris, particula boni diei non

praeteribit te ,

yn

dies pleni inue

Dientur in te , morieris plenus

E

dierum , erit m

Ors tu

;

m

a pretiofa in confpectu Do-

at

mini, poteris tande

fic i

D

ó

n Domino gloriari :

Ti

Domine

. quinque talenta tradi

[efl

difi iibi , ecce afzfa quin-

que fupe

rlucratus fum,

It

V0g

Hoc eft omnis homo;

cetera vanitas & affli-

&io fpiritus.

Dic e

M

atf

r£0 $ INunc copi, baec muta-

tio dexterae. Excelfi,

M

Que

TXUSSSSc—95 —— 16 -s t

Tite

CONCLVSIO.

tür

tty

VLAE, ET AD $4

F

M

HVIVS REG

CERDOTES

7U

EXHORTATIO,

prod

i

T. Genus electum

E

» regale Sacerdotium ,

t

L4 Gens fan&a,

& Populus acquifitionis , en

Q

Regula Cleri, & ad

vitam via, Iterum dicimus:

M

uicunque banc Reg

$/los Cs* mifericordia,

Mom. fequti fuerit, pox fur

D

j

Comedite ergo iftud v

olumen , hoc confered-

tes in corde, vt abn

egantes impietatem & fecu-

laria defideria, fobri

e

M

; & iufte, & pie viuatis in

hioc feculo , expe&tan

tes beatam fpem, & aduen-

tum gloriae

fu Chrifti.

magni Dei , & Saluatoris noftri Ie-

Haec omn

D

ia facientes & vosmetip-

MU

fos faluos fa

cietis, & eos qui vos audient.

Ón

n

Pax, quae ex

kfüperat omnem fenfüm

. (leff()f

di

at intelligentias veftras

» & corda veftra in

f

Clirifto Iefu,ita vt in cha

!

ritate radicati , & in fi-

de Qovfxrqmci abundetis

& crefcatis pc:romnjz'

in

.

CLERL.

$21

ibit t

in illo ; qui eft caput , Chriftus, Si Iai'c:i—i-mq.

? pleni

& fratres veftri detrahant vobis, quoniam boni-

xtu D

tatem & viam arétam fequimini, veftramque de-

lorian:

rideant fimplicitatem , viriliter agite & confor-

ii u

tetur cor veftrum ; hi enim quaecumque igno-

rant , blafphemant.

Date operam , vt nemo

vos feducat inanibus verbis

5 d.

, quin etiam , q,ui

fan&us eft, fanctificetur adhuc ,

QU t

Memi-nerri;tis eos tantum f'*al-uös fieri, qui vs-

quein finem perfeueraturi fünt, Sic ergo cur-

—

rite, vt comprehendatis , ne iure in vos iacia-

tur iftud : Hüc bomo coepit. aedificare , && mom potuit

confumtare s. bic eft filius. Ephrem , qui intendens &2

Dor

autens arcum conuevfus efl in. die. belli.

Quid Iudae

proditori bene incepiffe profuit? Difcite hoc

exemplo fideles effe vsque ad, mortem, & dabi-

jtium .

tur. vobis corona vitae. Nos vero confidimus

onis,

quidem hoc ipfüm , quia qui incepit opus bo-

dicimi

num, perficiet vsque in diem Chrifti lefu. Sed

u

& vos cauete , ne vobis ipfis fapientes gratiam,

Dei in vacuum recipiatis ; efficiamini vero ficut

paruuli, vt vos exaltet in tempore vifitationis ;

onferet

& quum ille apparuerit Princeps Paftorum, per-

& o

cipietis hanc immarce

fcibilem glorise coronam,

O nimis beati f

ts

(adut

Vtinam , fratres earimmir, .fu&ing*at»is. modi-

vtl

D

umeti

ó

cum quid infipientiae noftrae ; non vt confun-

damus vos , haec fcripfimus ? monuimus tan-

j

tum, vt, quum fitis miniftri Chrifti, fiatis con-

formes imagini eius; & vt , ficut ille ambulauit ,

, l

ita & vos ambuletis.

veüflä':f'*

m

X &

Eia,

] Of"":ü

20

REGVLAÀ C LEWHR IX.N'

Eia ergo benedicite inceffanter Dominum

Oomnes vos, qui ftatis in domo eius, vt ipfimet

laici in veftrum odorem bonum currentes , lau-

dent pariter & benedicant Dominum in omni

tempore.

Attamen, quum feceriitis omnia , quae prake'-

cepta funt vobis, dicite: Serui inutiles fumus ;

quod debuinus facere , fecimus ; non nobis , Domine

0n nobis , fed nomini tuo da gloriam ; quando enim

ipfe Deus coronabit merita noftra, dona fua ,

t

vt re&e loquitur D. Auguftinus, coronabit.

]

Quis non humiliet fe ? quis non det gloriam

Deo, vt'eius mifericordiam in aeternum canta.

H

; Df

re poffit ?

lt |

Dominus no/ïef lefus Chriftus , qui eft. fons omnium

bonovum , tales

Dv Thom.

faciat Sacerdotes , ?unles defcripti funt.,

'Bx

h

D

TUbl

o

;7

d

,

^

€ f

N7

2

o

hr

d

S

8

S-

at

€ P

".

EL

d

—39?* (

2

if

N v

M

tah)

4

4

| fP?cui

pOUj

PRAE.

l

ä&

Sce

3A

*

323

rniut

ipim:

PRAEPARATIO

$. ]

PROXIMA

n

AD MORTEM

AD VSVM CLERICORVM

V

x funt

POPVLO ETIAM PERVTILIS

Dui

CUU

a d

(do enit

nt (

REGVLAE CLERI ADDITA, VTSANC-

yrnaot

TAM VITAM SEQVATVFR FT CORO-

glonam

NET PRETIOSA MORS.

] Can.

Eflote parati,, quia , qua bora non putatis , fz'lzus bomi-

nis veniet, Luc. MI, 40«

u

j

BEATAE MARIAE VIRGINI

PRETIOSAE MORTIS EXEMPLO ET

PATRONAE

jf dicatam Chrifto. Iefu Regum Regis , & Mitiffimi

filio, regulam cleri, aequum e[L , o beneditka inter

L

eves, Regina coelz, ac Mater pulcbrae dile&tionis

& fanttae [pei, vt tibi, de qua natus ef1. Tefus , dicemus

banc ad mortem praeparationem , quia. && fanätae vitae ,

&$ pretiofae mortis. es tuti[fimum. praefidium , &g^ perfe-

&iffmum exemplar.

Mirabilis Deus in fanttis. fuis * fad qmmto in te 1ni-

vabilior, o Regina fanttorum ?

"ue exgo Mater. Dei, pulcbra vt lumz, ele&a t fol,

Jpeculum fi finie macula , pulcbrztudo ju[litiae, bortus con-

clufus, fons fignatus , gratia omnis viae ä virtutis ,

gioria

t E

EM

L

434 PRAEPARATIO PROXIMA

gloria Terufalem, lactitia

lþael, magni/ïcmtiq. papixli,

d tuos pedes prouoluti,,

6& [upplices && fidentev. voga-

mus , vt boc [acrificium iu[litiae , quod tibi in rationabi-

le obféquium nofirum offerimus , acceptare digneris. Tu

L

L

es gvatia plena ; ecquid smirum 2 Dominus tecum , &&

]

fectt tibi magna , qui poters efl ; ex tua obedientia &g bu-

snilitate beat

am ie dicent omnes generationes, — Tu terri-

bilis es boffi, in bora mortis noflvae , vt cafIrarum acies

ordinata , vt leoni rugienti

fortes in fide rg[ijlamus, e»

vt lepitime certantes corone

Ti4

mur in gloria.

Eia ergo vdduocata noftva , opus manuum no/immm

A

dirige fecundum beneplacitum diletki filii tui s impetra no-

bis eius [piritum , vt ipfo fcientiarum Demino cooperan-

? , loquamur. in fünplicitate cordis. noffri verja vitae

Vo

—

UT

aeternae , eloquia ignita ad fretiofam fanttorum mortem

plebem parantia,

Interueni pro clero , ad-quem banc

pUcam

beatae sportis metbodum dirigsmus , ot. ipfi filii tui mini-

m

ftri difcant vigilare , lucernas. ardentes in eius aduentu

lo t

Zenere , Cg^ vt fatli forma gregis ex animo, ad mortem

ïomix.

Tel d

vna cuin commi[Jo fibi grege femper parati , moviantur

gorte iuftorum , & fimul accipiant coronam vitae,

dett

Sed praefertim ad bos feruos ( clientes tuos ,te ama-

Gl

DOIm

ye, te a fuuentute. exquirere. defiderantes , &? boc opus

in fonwm fui erga te amoris offerentes — mifericafiles

lUbü

-

Qlebu.

eculos, conterte 5 memento buius , quod filius tuus in

hilin

eruce pendens fuege[fit s. Exce mater tua!. Eia ergo Ma-

t6r. iiféricordiaes accipe nos in füios tuos, «t obfertan-

tofr

Tüm 1

865 ia5 £u2$, C te in boc. exilio inuenientes — inuenia-

5yus vitam in bora mortis ,

bauriamus po[t mortem fa«

Tibf

Dvter & Domino , & geflemus in coelis. dalciffmum &

D

b neditium fru&um ventris iui-lefum , eiusque miferi

Tháty

cordias in aeternum cantemus, — Haec funt vvota nefira ,

e&,']

Brae

£oe. eft [Des in finu pauperum fevuorum tgarum/ repofita.

Dreti

RE-

&æ

A& .;.f./j' 4

MA

J AD MORTEM,

325

m

Wt vj

Ti

M EROLLEGTRLO.

neris, 1

WVNIVS, EX SINGVLIS MENSIBVS. DIEÍ

li, d

!

PRAEPARATIONI AD MORTEM

nig t

Tun;

i

TA

—

jl

"

VIWA AD SACERTOTES EXHOR THTIO;

L fUJAUR

VSQVE .4D DIVISIONEM A4NIMAE

z'v;petra )

PERTINGERE V ALENS.

p (

ln v

À oriemur 'ta.nde*m';fratres cariffimi 5 fed heu !

! feme] duntaxat moriemur : qua hora nor

p tortd

putamus , filius hominis veniet 5 poft hoc au-

um um

tem iudicium fine mifericordia.

tui ii«

In quocumqué

ig t duttd

lóco ceciderit lignum, ibi in aeternum erit.

O

formidabile momentum mortis, quo de fumma

g m

rei decertandum eft! momentum, de quo pen-

r

dettotius aeternitatis caufa ! O res plena peri-

iU

culi! Ecquid, fratres cariffimi , fi, reuertente

Domino , non habearus lucernas ardentes in ma-

?

nibus noftris ? Ecquid

f pulfante iudice, fi

ij

diebus falutis & acceptabili tempore abufi , ni-

j r

hil in hoc tempore malo inueniamus in inanibus

Tl

hoftris ? '"'unc quidem inuocabimus Deuin; ve«

T

tum, exaudiet nos ? Nonne potius nos meritó

um

fubfannabit.

TU fa'

Eftote parati, nos fa?epi(ïime ,mönuit..; fed f&

iV

inature non fapiamus , nec nouiffima, dum dies

Ü v

eft, prouideamus ; quomodo in tam difficili luctá

"T

praeparabimus corda noftra ad nuptias ; & ad

quam a

] g

pretiofam Sa/n&orum mortem? lInilla,in

forás

W

446 PRAEPARATIO PROXIMA

hora, vbi infeftior morbus, caput debile, cor-

fe

pus languidum , ratio non proinde lucida , &

0(

dolores mortis non dabunt poenitentiae & (alu-

brium operum locum; in illa hora, qua tot dies

fhüj

mali praeteriti, tot gratiae & falutis media in

vácuum recepta, tot iniquitatis propriae & alie-

j

ld

nae torrentes, tot conícientiae ftimuli contur-

s

babunt intelle&&um ; in illa tandem hora, vbi

fümy

Doqu

multa iudiciorum Dei abyffus imminens , & pe-

ricula inferni

qui h

nos ipuenientia, torguebunt COr

facim

noítrum ?

TUCDUE

Heu nobis !f Hilarfones & Hiero'unymi, quan-

ERE

tumuis poenitentes & ad mortem femper parati ,

fünt

timuerint valde in hoc tribulationis tempore;

quid fiet de nobis, qui occupati erga plurima

Qu Q

lo

per vitam, negligimus vnum neceffarium , prae-

parationem neceffariam , praeparationem fcili-

futis

tem

cet ad mortem, & viuimus fimiles iumentis infi-

pientibus , quibus non eft intelle&us , viuimus

Y

N

quafi numquam morituri?

4

Con

" Frequentiffime quidem legimüs & praedica

Vt

