
(

laude , quamuis imbecillis fim puer , dicam femper : Tan»

u

L

tum ergo Sacramentum veneremur cernui C9c.

D)

IIL. Accede, ficut Publicanus , animo contri-

l

to & confufione fauciato , prae dolore fingul-

(n

tiens, & pe&us prae amaritudine percutiendo

du

dicens : Peccaui, Domine peccaui; fiio,quod ita fit,

W,w

O deteflabile monfivum !

ldeo non fum dignus mec

oculos in coelum leuare ! Verum , o lefu mi, o lefu mi-

D

bf

fer icordia mea , o lefa diues in mifericordia, o Iefu prat.

lii

fülabilis fuper wmalitia mea , propitius ef20 mibi. peccatori

[

& quoniam nefandilJnnus peccator um ego &5 peccatorum

4n)

primus , fupplex oro ,vt ifzrearis mei fecundum mag-

nam mifericordiam tuam 5 doleo propter te fumme dile»

qui

&um , doleo quod tibi foli peccauerim 5 tots vita. deficiat

Hoc facrificio fpiri-

án gemütibus anima mea és'c.

g

tus tui contribulati , ac cordis tui contriti & hu-

*

miliati mirifice dele&atus Dominus Iefus , te

"

iuftificatum in pace dimittet.

W

IV. Centurionis humilitatem indue, fic ex

[/7

ilb

abundantia cordis proclamans : Domine lefu ,

[iti

quamuis ego ie frequenter recipiam , confiteor tamen ,

quod non fim . dignus , t intres füb te&kum. meum ; féd

EU

(ite

jfaltem. permittas , quaefo , «t faepius bic effundam cor

mewmn eoram te , qui facis ZAngelos tuos fpiritus ,& mi-

hi

niflvos tuos flammam ignis ;

accipe mea adorationum obfé-

(

quia in fupplementum defeüuum in frequenti M [Jae cele-

]

D

bratione commi[forum. — O nimis felix ,fi tibi Zltifmo

JDeo vota mea reddendi [ludiofus , dignus. tuis altaribus

eninifler gvatia tua efficiar ?

lic

£V. Hunc diuinum fponfuüm & animarum Ze-

lotem velut Magdalena contempleris , plurimum

QUi

iuuat.

v

XCLERIQ

249

digii

iuuat, O JDeus cordis mei, Rex meus , &» Deus

(uotin

meus! beati , qui babitant in dowo tuá !^ — Melior eft

Jir

": a

dies vna in atris tuis fuper millia, — Heu vagis illis ,

qui elongant fe a te , annon peribunt ?. Ego vero boc pe-

m

viculum euadendi cupidus wenio ad te , 0. fpon[e virgi-

eontri

um && refupium meum ; bic fecurius babitabos bic re-

fingul

quies mea multa nimis. — Conuolent alii ad smundanas

itiendo

conuer(ationes ; ego auteu coram te , quoad vixero , a[Ji-

TA

duus && laetus a[fi/Tam.

Ecquid mibi e[l in coelo , &? a

te, 0 lefu dilette i, quid volui fuper terram ?. Vnus

T t

Jj

ergo fit dolor weus a te feparari , o centrum animae meae?!

J prü

a te, inquam , quem. ex toto corde meo diligo.

Quis mi-

TM

bi det, «t te ardentius diligam , o Deus cbaritas! o tetus

efmtortt

amabilis ! Ex corde tuo erumpat in cor meum perennis

amor ; tu fiquidem venifti ig

j n

nem anittere z'n terram ; &

Ü /7'!!6-

quid vis , nifl vt accendatur ?

def,cmlt

VI. Adeas cum fiducia, vt coecus, vt leprofi,

y ii

& alii aegri, & quamuis velut importuhus incre-

T

peris, multo magis clama; Domine, Fili Dauid,

(u5,?

wiferere mei 5 ecce , quem amas , infirmatur , ille, prep-

ter quem bemo jattus es , ille, quem pretiofó fanguine rel

fra

demifli , ille pro cuius amore iugiter in boc altari vefides,

j Mh

ille quem tuo facro corpore in boc: Sacramento quotidie

ITULUD

Jatias; ecce me peccatorum lepra foedatum ; ipfe vides ,

i "

quomodo teneat & angat me febris fuperbiae, iracuns

diae (?c, Sed, fi vis, potes me mundare,

Ergo, o

g i

pie Medice! qui languores noftros tuo liuore fana[ti , &

"4 *"

qui es [alus mea, fana animam meam , quia peccaui tibi ;

Wm OM'

ii

n

h

da Dowine, vt videam , q

l:

me difpliceat & defit mibi,

uatenus detegam , unid tibi in

j

Hic aperi illi tuas infirmitates fpiritüales; fci-

j

licet, hanc fuperbiam , hunc teporem &c.

n

Vll. Expedit etiam, vt inftar adolefcentis ,

qui monita falutis a Domino Iefü petebat, fe-

f

j

VK

deas

b

250

BEGALA-

;

deas fecus pedes eius, vt pariter/audïias loq

gen

Í

tis intus veritatem. & documenta,

gw

O Igfu, qui veniftá a Deo Magifler , & qui viam

Dei in veritate doces , doce me facere voluntatem tuam:

/

n

&gc. Beatus boimo , quem tu erudieris €9c, Da mibi fer-

uotuo cor docile, «t non tantum auditor fim verbi tui,

i

:

li

fed libentius fattor . &g.

-

Hicattentus audi , &d

ocibilig corde cuftodiré con-

d

i

tende, quidquid loquaturinte Praeceptorbonus.

VIII. Multum proderit, vc inftante tentatio-

ii

num procella ad eum cum Apoftolis trepidus

confugias,

r

a

Domine, falua me , ecce pereo 5 impera ventis && ma-

ri, €9 fiet tranquillitas magnas teneat &j deducat me

l

BI

dextera tua , t de tot tantisque periculis erutus , ad por-

tuti. felicitatis fecurius perueniam. — O. falutaris Ho-

fl

ftia, quae caeli pandis oftium &c.

lt

IX.. Sed praefertim accede & feftina , oraturus

.

fidenter cum. Chananaea.

Tu fcis. Domine , quia

!

nefcio faepif|nne

, quid petam s eia ergo , lefu mi , doceme

5

orares vecordare , Iefu pie,

iftius dulci[f/ai verbi tui :

D

Petite & accipietis. —.Da mibi faltem micas men[ae

tuae , fcilicet , cor paupertatis && bumilitatis amans, CY

H

Hic auide pete, quod Dominus Iefus tibi ma-

I

gis expedire fcit ad fuam gloriam & tui falutem.

dj

X, Recogitans in amaritudine animae tuae ,

quari iufte iram Patris aeterni, eiusque flagella

D

propter nimia peocata tua fnerueris , offer illi

l

dile&um Filium in propitiationem delidorum ,

& in plenam cum illo reconciliationem.

O Pater aeterne , peccaul 5 iniquitates teae , quibus

iram iuam merui, clamant de terra ad te vindi-

Gam ; /ed fanguis Fiü tui effcacius mnifericor-

Pecaui ! [ed ecce 4dgnus Dei,

ä

äz'am | proclamat,

qui

254

CL E, /R' ,-I.

oquen-

qui tollit. beccata" mundi,

Peccaui! fed ecce. Filius

tuus dileus , in quo tibi bene complacuifli, —Refpice er-

TEU

8o in faciem Chrifti tui, qui fattus pro. me reconciliatio ,

! hn

Je in ara crucis obtulit , quia ipfe voluit , & fe quotidie

ii fr-

in boc altari offert in remi[fionem peccatorum totius mun-

li tzl(,

di; per bunc , fapplex oro , Filium tuum, indignationem

puam auerte a me , &5 concede mibi gratias , quibus in-

'e COf«

digeo , vt placeam tibi omnibus diebus vitae meae, Quid

JOnis,

mibi in nomine Pilii.tui petenti denegabis ?

Yratio-

XI. Eccetibi ingentis meriti (tisfaCtio , cui

epidus

feria V, cuiuslibet hebdomadae incumbere ope-

rae pretium erit,

Ad genua ergo pronus ante

?n.

altaris Sacramentum , & reconciliatio pro te. &

pr

O

i v

mífícens ora veniam.,

o populo faciendus, fic animo contrito ilïg?e

*

] Juf*

Ho.

O IESV ! quande ex vna parte recogito corde banc

tuorum mirabilium , quam fecifli , memoriam ;. & ex al-

tera abominationem defolationis flantem in loco fantto tuo,

Qs

€& banc [Iupendam & adeo. abundantem iniquitatem tot

, qi

ingvatorum bowinum , & praefertim. tot Clericorum &5

dct

Sacerdotum , fio mibimetipfi grauis , confundor , obftu-

Ji ts

pefco . fremo. in memetipfo,

gj

Ferum, o IESV mi, qui baec improperia in borto

i

vecogitans fattus 'es prae dolore in. agonia , reple cor me-

j m

um amavitudine amari[[ma , ot vero & amaro contritug

jtemm.

dolore po[[m tibi ieffabiliter offenfo fatisfacere,.

tüd

. O. IESV ! tabefcere me fecit zelus meus., quia. tot

h

)

infideles && baeretici boc diuinum Sacramentum vel no-

fot il

-lunt pertinaciter credere , vel illud feruire faciunt iniqui-

griüry

tatibus &j abominationibus fuis pe[fmis. | Prob dolor !

Tabe/co , quia, o Rex'excelfe prae omnibus vegibus ter-

[

hi

Yae,es in boc Sacramento ab. ipfis fidelibus tuis dereli-

,tä

. Ud'l'ndll

Gus , obliuioni datus tanquam mortuus a corde; doleo ,

jnir

quia in templis pauperibus babitas , interea dum priuatae

fs

iuo

domus fblendide ornantur ; at plango, quia filio

2

qui

| ibi

E

242

REGVLA

ibi praefente , facrofantto Miffae Sacrificio monnift irre-

uerenter. a[fiftunt , faciendo domum tuam domum negatia-

L

tinis & fpeluncam latronum s triflis efl' anima wea ,

quia iidem ingvati füü [acrum bec conuiuium tanquam

(

ll

leu:[fmwtmn cibum faftidientes, ad degypti conuertuntur

/

li

caepas , && filiquis porcorumn deletantur 5 exitus aquarum

deducant. oculi mei , quod plerique , velut. proditor Iudas ,

p

u

manducent & bibant indigne , fiant vei Corporis tui , &2

u

fic iudicium fibi manducent. &$ bibant,

1.

Sed beu! quanto vebementius doleo C5 dolere cogor,

Ti

quia ipfi miniftri &? noti tui, adeo exaltati €7', quotidie

W

enutriti, magnificent fuper te fupplantationem , [pernant

i

te, Rex meus 69 Deus meus , celebrando Mi[[ae Sacri-

ficium curfin , ofcitanter. & turpis lucri gratid ; vten-

do veflibus pannofis & fordidis , non diiudicando corpus

faï

tuums faciendo. in. domo tua facrilegia multa,

h

Verum , o Domine IESV , quod acerbius vrit. &

excruciat. cor. meum , illud efl , quia ego fum vnus €9. pri-

Ü

emus ex bis ingratis bominibus & winifiris tuis 5 eg0,

ego fum , qui peccaui , & nefandius prae ceteris peccaui

2

in te &$. coram te , & coram bic congregata plebe tua,

Vertatur , obfecro , manus tua contra ine , qui prae omni-

bus fui nequam , quia tu bonus . fuifHi.

h

Zittamen , quod me bis in angu[tiis conþlamr, ilud

ejt , quod nunquam defpicias cor contritum & bumiliatum,

ég quod mifericordia tua praejlabilis fit fuper tnalitia mea.

(

: Jpitur de tua pietate confifus , lacrymis perfufus , fa-

ciei weae coopertus confufione, &9' contritus corde oro

«

fubplex veniam.,

Parce, Domine , parce populo tuo;

vbi fuperabundauit. deli&tum , ibi fuperabundet €s' gratia;

ne memineris iniquitatum moftrarum antiquarum in tu-

um Sacramentum. commi[Jarum 5 — anticipent nos miferi-

cordiae 1Zuaeï , "ifericors &j miferator LES V

Sed

C L ER

253

jfim

Sed zmþrzmzs propitius eflo mibi peccaton 699 mdzg-

Vetit

ni[ftno miniflro tuo non babenti fiduciam , mf in tua

! W.

magna mz/erzcordm poenitet me pecca[Je s maxime doleo,

Mu

Cg. quidem in 'onione illius doloris, quo dulciffmum cov

DA

tuum m recogitatione abominationum snearum anxiatum

Atitt

*

fuit , &

vfque ad morteum m/'ie' propono non ampltu:

lults,

peccare tibi

:quin etiam plena 69 immobili fide, fpe vi-

i, g

Uua . cbavztate feruida boc magnum wy[lerium enerari ,

emsque deuotienem ceteris feruenter , iugiterque infinua-

vVe

Da, st buius Sacramenti fides , deuotio &9 reue-

((00hy

Qu

Yentia mdzes crefcat , ac proficiat in anima nofiva , donec

te facie ad faciein videamus , C torrente voluptatis tuae

Atrfifi

i

I

potemur in patria,

(

XIL Dominus IESVS orationes fuas, dicta,

777

fa&ta, & fe ipfum Deo Patri, iugiter offerebat.

Fac tu fimiliter in vnione eius intentionis.

LE

O 1ESV , qui es principium & fimis , offero tihi co-

m

gitationes meas , eloquia , opera mea , & totum me ipfum

Q

in bofliam viuentem ,

rationabile 699 fempiternumn . obfe-

quium meum C c.

Et quidem in *onione illius diuinae in-

pemuz

"

tentionis , qua Filius tuus in terris operatus eft.

»a"

XIIT. Tandem ab altari nonmü aegre difceffu-

rus, pofce ab illo benedi&ionem, ficut Iacob ab

ii

Angelo popofcit.

Domine IE SV nece[Jitas mibi

igth

incumbit, ot tuam faäurus voluntatem recedam donec

(

cum A'ngulzs tuis ante fédem tuam im aeternum Jtem.

Vtinam benedittionem accipiam a t& Domine , qui fecif i

l

coelum €y terram ; venient iibi cum illa pariter omnia

i

bona

T

:

Yilll

g , um

i

j

CA-

o

R 4

254

'REGVLXA-

&Y um

?

ür

du

CAPVT SEPTIMVM.

(

EXERCITIA QVOTIDIANA AD TOTAM

tj

CTE PERAGENDAM

plEM SAN

| :

V'TILISSIMA,

Mi

t recte pieque diem tranficas , pïürïmum

ial

l

refert, bene coepiffe; male & infeliciter

tibi nullus ibit dies, quem Deo aufpice

u

coeperis; a fonte enim boni quid, niíi bonum?

[

,Sed quoniam ordo ducit ad Deum (S. 4ug.) or-

Ti

dinem fequere$ quoad eius fieri poterit , toto

ali

diei decurfü, ac modis omnibus efficias, vt pars

ticula boni diel non

pit

praetcyæt te.

Ecce w—tibi

f

praxim.

TK

I. E fomno excitatus praebe cor tuum Deo

I

ficut iuftus, qui cor fuum tradit ad vigilandum

h

diluculo ad Dominum, qui fecit illum ; fic etiam

A

ftatim immola Deo hoc facrificium laudis & iu-

4

füitiae, ac fpera in eo.

Deus, Deus meus, ad te de luce vigilo, praebeo

tor meum tibi , o LESV dilette mi! omnia mea tua funt ;

Quus füm ezo5 . iam mane oratio mea praeueniat te; in

matutinis meditabor in te , quia fuifli adiutor. 1neus ; re-

pleatur os mevam laude, t cantem. gloriam - tuam ,. tota

die magnitudinein tuam,

IL. Surge circa horam quin

'ta-m . quoad fieri

—

poteft; fed-furge velociter, vt iam diluculo di-

P

cere poflis: Domine IESV! propter te mortificabor

dota die ; iam bora efl de fommo furgere; ego dor-

wilui 9^ fomnum cepi; fed ecce nunc furgo propter te,

quoniam tu, Domine, fufcepifti me.

O lux vera! abiicio opera tenebrarum ; iam induor

arma [ucis, 'ot iam in die bonefte ambulem.

Vtinam

di-

d

CLER!

255

—

zhrzgantur bodie viae meae ad cujïadzendas zu/i:fïcatzones

iuas,

IIT. Induens veftes fic ora: Domme IESF'!in-

due me , ficut elettos tuos , vifcera mz/krzcordme, benig-

TAÀM

vitatem , todef2iam & patientiam . &&c.

j

IV., Ante orationem matutinam :

O IESV!

Magifler bone, doce me orare , ot iam mane audias vocem

TUf

sneam , g auditam snibi wane facias sifericordiam tuam,

elicit

Verum cariffime frater ,ante orationem prae-

aifit

para animam tuam, ne fis qmü homo , qui ten-

TU

tat Deum, & ne oratio tua fiat in peccatum.

)u

'Tu autem , quum oraueris, intra in- cubiculum

tl

animae tuae, & claufo fenfuum & vanarum co-

t par

gitationum oftio, ora Patrem tuum; fi ores lin-

o [])

guá, mens tua fine fructu eft;

ora fpiritu &

Tnente, ora reuerenter & deuote animo contri-

Deo

to, & in fpiritu bumilitatis , vt pubhcanus, qui

ylum

longe ftans nolebat nec oculos ad- coelum leua-

etam

re, fed percutiebat pe&us fuum, dicens: Propi-

&

tius efto mihi peccatori,

Sed & tu pauper & in-

Ops, tu puluis, cinis , & homo peccator , lo-

j

quens ad Dominum, fac fimiliter. Ecce Domi-

jf

nus , ad cuius confpe&tum ftas, & quem tremunt

i n

Potef:ates refpicit in omtlonem humilium , cis-

l

n

que dat gr atlam poftula in fide, nihil haeütans,

li

Ora fine inter-

)

omnia poffibilia funt credenti,

miffione, ora oppertune , obfecra importune ;

o

vt Chananaea ; quodcunque petieris ,. dabitur

rJ

(

tibi, & fides tua te faluum faciet,

f

ORATIO MATVTINA

; f

ef W,

Veni fan&e Spiritus. 9.

Aé&us Fidei.

jl

Credo, Domme te ej& bic &2 -ubzque pr aefentem,

1l

j

R 4

(l

l

"]

256

'äEGVLA

ég? [srum?i profunda cordis mei, . Eadem fï'r:sqitatei cree

do ceteras veritates , quas. Ecclefía Zpoftolica ,& Roma-

a mibi proponit credendas , quia tu ipfe, tu ipía veritas

JDeus , eas veu

j

^

elaj?z';l da, vt opere campleam,;quod fide

1

zenEO.

fii

A&us Adorationis,

fin

ii

!

O Deus maieflatis , Domine! obfequenti[fma , qua

po[Jum , fubmiffione adoro. te ot. primum principium &

Md

vltimun finem,

Confiteor coram te & coram omnibus

viuentibus , te e[Je Dominatorem coeli: &&? terrae, Domi-

num 'vitae €9' mortis , ac in ditione tua cuntta e[fe pofita.

"j

A&us amoris erga Deum & Proximum.

,O Deus charitatis , dilizo te fuper omnia, & toto

lili

corde meo , quia es fumme bonus & fumme amabilis ;

gj

AUA

dilizo etiam proximum meum ficut me ipfum £? inimicos

if

!

meos propter te,

E

Actus Spei.

- Deus meus, . mifericordia mea , in te fpero , non coh-

fundar in aeternum; . veniam vero , gratiam &? gloriam,

vt confido, dabis wibi, quia tu mifericors. & mifevator

Dominus ,

i

gmibi,

!

ac in promwïs tuis fidelijanus þa.& promififti

p

' Gratiarüm ACtio,

Largitor omnium bohorum, Deus , quid retribuam

tibi pro omnibus , quae retribuifti mibi? Pauper & in-

Q

€ps fum ego . Quapropter in unione Filii tui , pgratias ex

ü

intimis cordis mei vifceribus agotibi, quia me ad imagi-

K

nem tuam creafti

, pretiofo Filii tui fanguine me redemi-

iM

Jü,

ad admírabile fidei lumen , & ad dignitatem Sacer-

dotalem tne indignum voc

afHi$ fed && praewr alia in-

ti

numera beneficia bucu

[que tam clementer con[erua[ti tne ,

1

€9 bac no&te,

(bac die,) a periculis &? malis ime cu/to-

fel

dliens , ad buitis díei init

ium, Cfinem, ) incolume

"m perdu-

!

Xi/7i,

| AGus

d

CLERIT

257

Ut w

A&us Oblationis;

EH

) Junt

1 Q1

- Ecce Domire , totum libens. offero tibi , a quo pra-

jïluxzt omne , quad babeo , corpus, animawm, *vtriusque

T

vires, &g' omnes buius diei vogitationes , verba & opera,

ad maiorem mominis. tui gloriam pure &? plane refem,

fdque in. vnione perfettil[imae cbaritatis Filii tui, in quo

Q

tibi bene complacui,

vt ex abundantia buius clwarztatzs

Y 8

tmea tuuetur mfz'rmztas & meus fuppleatur defetus,

Qmnit

le'cufïïo confcientiae,

D

O /fcrutator renum &99 cordium Deus ! motum fac

h

mibi. quidquid bac noüe (bac die) cogitatione j

verbo

|

ml

€9 opere peccauerim ; da , ot. owmia baec plene recogitem

Ü

üibhi in amavitudine ammae meae, ego "vero dignos poe-

mþ "m

witentiae fru&us. facere contendam; iu quoque , fi me

fUR

ipfum ditudicauerim , pavces peccatis meis, 659 ab occul-

Vi5 me, "vt confido , mundabis.

AGus Contritionis poft confcientiae

Q t

difcuffionem

Qu A

O Pater mifericordiarum , propitius eflo mibi pecca-

h.f "i

tori; doleo de peccatis , propter te [umme bonum & fum-

Yi

"me dzleötum, propono, tua gratia adiutus non. amplius

peccare , &? omnia peccandi pericula. fugere.

Propofita nimis generalia funt interdum infru-

&uofa.

th

Igitur particulatim expende vitium ,

quod tibi dommatur & aliorum eft origo ;

ad-

&

n d

uerfus hoc vitium 1nf'c1tuere fpecialem & acrio-

rem pugnam, neceffe eft, vt illud pro te & te-

jj

cum pugnante Domino Deo exercituum exter-

rl

| S(]m d

finare queas.

Adhibe & tu aliquam mortifica-

tionem huic exterminationi congruam, Quod-

jii !

fi per diem relabaris, caue, ne animo concidas ;

[

7

fed furge, pugnam alacrius perage , & vinces,

Propone tibi pariter hanc virtutem N.identidem

"d

Rs

jb

p C

R

REGVLA

253

per diem colendam , vtpote tibi admodum ne-

fita

ceffariam ; incipe d1e1 curfum quafi vefpere mo-

l

Titurus,

O fi haec mortis propinquitas in tuum

alte defcenderet animum; qua alacritate & fan-

NT

Gitate omnia perageres? . Sed heu , ipfimet Cle-

Coeh

rici hoc non recogitant corde' O coec1tas anti-

p

qua, fimul & damnofa!

v

/

Tela

EXNWBACITIVM

p

itiq

Ingentis meriti & effcaciae , feu as beroicus & pattum

bon

* ewmn Deo ineundum mane , vel ante, vel poft Sacrum.

Ql l

Cariffime frater! Deum indefinenter laudare,

lui

& modico labore plurimum mereri cupis ? hu-

QU

iusmodi pactum cum Deo inire potes, nempe

16,]

i

- quod ad certa quaedam figna, v. g. fonitum cam-

[

. panae, afpe&um coeli, tunfionem peétoris, in-

Omitt

clinationem capitis , genuflexionem , &c. velis

& gratum habeas quoduis opus bonum & Deo

pe

Pa

. gratum , quod vnquam factum eft, feu hodie fit,

f

aut vnquam futurum eft, aut fieri poffet; item

&

toties teipfum velle Deo offerre , dolere de pec-

bus

catis, renouare propofita & vota, Deum adora-

|re,

laudare &c.

UA

Item quodfi propter fterilitatem cordis, an-

f

guítias animae, diuagationes mentis , follicitudi-

nes minifterii tui, & morbos corporis &c. non

poffis orare, cogitare de Deo & operari, quan-

tum optas & quanto optas feruore; tunc velis

hi

offerre Deo adorationes , orationes, facrificia

j

&c. quae affidue offerünt viri pii, & quae illilob-

J

. tulerunt San&i, &ipfe Dominus IESVS.

Pt

Item, quod inter tentationes contra fidem,

lu

fpem,

humilitatem , caftitatem &c, velis ratos

ll

R3

& gratos habc1e omnes actus fidei, fpei, humi-

lita-

CLERI

259

T

litatis, & caftitatis ab initio mundi ha&enus eli-

dC

citos, & quod de illis fummopere gaudeas

10 COUn

T

Vim & valorem a contrario colligere licet.

Siquis ftatueret fecum , quoties audit campamm,

met Cle

coelum refpicit &c.

toties fe- velle ratum &

A5 t

gratum babere , quidquid vnquam mali actum

vel agendum eft, optaretque fe eius effe parti-

cipem, quantae is fe culpae obftringeret?. Hoc

itaque fi in malo tam efficax eft , quidni idem

7 n

bono applicatum immenfae virtutis & meriti erit?

T

Quid tamen hoc exercitio facilius? Non ad il-

qudare,

lud ineundum 1equultur prolixitas temporis ,

$? hu

quum fola & vnica mentis direCtione feu reflexio-

Tiemp

ne, inter ipfa minifteria fieri poffit

] Cafr

Formulam. buiusmodi pa&i

hic - confulto

115, 11l

omittimus; intelligentibus fiquidem, & praeci-

veli

pue bonae voluntatis Clericis pauca fufliciunt,

k Deo

Porro huius exercitii praxis paruulis reuelatur ,

yle

fapientibus autem & prudentibus huius feculi,

t 1

& omne, quodcumque lgnorant blafphemanti-.

bus abfíconditur,

(*

yadtrt

De praeftantia & vi huiusmodi exercitii ple

nius confulendi funt humiles corde in Deo ab*

lbq af

fconditi, & quibus dignus non eft mundus.

jcitd

AGus petitionis,

, 0i

Domine Deus, diues in omnes , qui inuocant te,

quan

( Vd

fubplex oro te, t mibi largiaris gratias , quas tu fcis

T

e[Je mibi magis mece[Jarias ad maiorem tui gloriam , ad

ii

Jalutem animae meae , & ad profeium mibi commzj?;-

Ó

vum fidelium $ fzd praefertim da , *tt anima mea moria-

tur morte zu/iorum é9 vt mz]ärzcordzas tuas 'ona cum

f

ilis in aeternum cantem.,

.f

m

I'u quoque ,.o [anäd]?na Mater Dei, Virgo, quam

ele-

If

Va

^6o

R EJGV L'A

elegi & itevum eligo in patronam ieam fingularem , im-

petra mibi Spiritum Filii tui dileti, &9 pretzo/am San-

qui

äarum mortem.

YU

QO

- Tuque fantte /Inpele cu/los mei, me tibi commz[um

Pbodie illumina , cuflodi , vege & guberna.

r

Qua

TICUR

Et vos , Patroni ei. dile&ti,, clientem veftrum diri-

o

gite bodie ve[iris precibus &^ meritis in viam falutis , vt

n

volifcum viuam , gaudeam, Deumque laudem in aeter-

puna

mtate "men,

Tien

Pater, due, Credo, Salue Regina ,

Litaniae SS

Im

JNominis IESV , ZAngelus Domini | &2c,

]

^AT OÍIL Oratlonem Matutmam attende ali-

quantulum orationi mentali, cuius hem ante cu-

Don

bitum legeris pun&a.

tepii

ünt

Ceterum quamuis habeas paffim in hoc opuf-

culo varia, quae mediteris puncta; hic tamen ti-

Dif

bi lbenter inftituimus breues -meditationes de

lipe

hominis nouiffimis; quoniam fi aíffidua & feria

N

Wt

recogitatione animo tuo alte haereant, erunt ti-

bi efficax ad poenitcntiam & ad feruorem incita-

L

r

sentum , iuxta illud Eccl. VIHI, 40. Memorare no-

uiffma tua , & in aeternum non peccabis, Vtinam & tu

li

f

huic recogltatlom incumbere Vehs ! Idipfum ex-

periri licebit.

?»QMQWQ od

fer

Iu

MEDITATIO

mi

DE MORTE.

to

Ti

emento Cs me obliuifcaris borum Dommz oraculo-

le.

M

Tutmn,

[//]

I. Statutum eft omnibus femel mori ; ; poft

te

hoc autem mdicmm

10

In quocumque loco fuerit

lguum, ibi erit. Nonne tamen viuo quafi nun-

pen

quam morxtul Us ?

.

*

CLEmE

16r

n, n

IT. Qlïa hora non putatis, Filius hominis tan-.

-

TET

quam fur veniet,

Ecce venio cito, dicit ludex

viuorum & mortuorum; ecceiam pulfat; at ego

nondum feftino praedari ?

O .coecitas mea ?

M' 1

Quae nugacitatis fafcinatio obfcurat intellectum

meum? Nonne cum morte pactum feciffe vide-

w dii-

or? Nonne faltem his fimilis fum, qui iam inftan-

lii ,

te morte fibi dicebant : Edamus; & biiamus ; cras

n at

enim tnoriemur ? Quinimo nonne fimilis fum iu-

mentis infipientibus , quibus non eft intellectus 2

p &

Imo haec eft vera meiimago, haec ftupiditas mea,

III. Beatus ille feruus , quem, quum venerit

yde d!

L CU

Dominus,inuenerit vigilantem ; fed econtra vae

tepidis & fomno deditis, qui per vitam nec fapi-

unt, nec feftinant mature nouiffima prouidere?

p

en t

Differentes enim de die in diem, venit fubito

füper illos mors, venit & ira Dei, ac in tempo-

x de

fen

re vindi&ae difperditillos; & moriuntur impro-

uifa morte peccatorum peflima.

Quid frequen-

lii

l

tius? Nonne & ego ex illis füum, quamuis haec

TC

!

j n

oracula faepiffime legam ,. aliisque praedicem ?

]ta fane, effrenata negligentia mea me manife-

ii

Ítum facit.

O excors!

p o

Cariffime frater! Si haec nouiffima faepe &

VA

ferio in omnibus operibus tuis memorareris ,

numquid peccares? An diuitiis & tot fafcinatio-

nibus cor apponeres ? Nonne inftar moribundi

totum mundum faftidires ? Si vefpere, mane, &

meridie tibi, quafi iamiam morituro diceres: Stui-

mcuw-

ze! cras , bodie , bac no&le , pof? boc opus , animam me-

am repetent a. me : qua animi alacritate redimeres

tempus & malos dies; thefaurizares tibi thefau-

polï

f

ros incoelis? Quo feruore omnia opera tua

mo-

ï Hun'

p erageres ? ]nhis tandem totus eftos quid

H-

MR

g

262

R E:G/VEA

qu

raris? Vfquequo claudicabis in duas-partes?

.O quam vere di&um eft : Defolatzone de[olqta eft

| p

terra , quia nullus eft, quz recogitet corde!

k - d MMW M'

AE d- CT TTE EE d Dd $

]

nil

r

J

MEDITATIO

al

DE TERRIBILI MALORVM SACFRDO

allen

&t

TVM. MORTE.

l0

agzta te iam ver[ari fuper. le&o dolorum moms,

C

Ton

medicis dereli&tum , ex boc mundo iam profe&urum,

,

.ante tribunal Chrifi mamfe/landum & in beatam aut

ij

. infelicem aeternitatem mox cafurum, — Quo te verteris,

vwndique tibi erunt anguf[liae,

fd

Intus erit confcientia accufans & rens ; a. dextm

erit mundus, quem dilexifli & fcandalizafli, & a quo

Qui

te feparabit amara mors 5 a finifivis erunt. infinita dae-

Ts

monia ad iudicium &$ ad fupplicia te trabentia ; fuperi-

us erit Iudex iratus;

inferius evit . borrendum cbaos,

Wc

E

Quo fugies, cari[fme, fic deprebenfus? S. Aug. n

guantam imaris altztudznem deuenies 2 INonne amaritu-

:

dinum amari(fimarum tempeflas demerget ?*

I Tunc recogitabis in crudeli amaritudine

ltt

4l

Trj,

animae tuae, non fo lum coaceruatim , fed figil-

qu

latim dehöh iuuentutis tuae, millia peccata pro-

C0

pria & occulta, peccata. aa&enus excufata, pro

od

nihilo reputata, & vix notata ; ac praefertim,

li

falfam , qua excoecatus es,confcientiam.

Haec

autem peccata rcputabuntur, non tanquam mi-

nutula, fed ut monftra.

Heu mihi! tunc dices,

accufaüone confcientiae tuae conuiétus, & timo-

K

re horribili turbatus : [Nunc remini/cor malorum, quae

Ut

fecis mumc comprebendunt we iniquitates meae; mon

Tà

tu

polJum , quin illas inuitus videam ; non efl pax o] ibus

mais a facie peccatorum teorum , quzbus iram merui. In

W

quan-

UCCL. ER

265

parte?

N qudntam tribulationem deueni ?

lt i

peccatorum funibus confirittus ?

Quid fcxzcz'qumkz'/'eïiæ,, xtot

IL Aderit faeuiens in te defe&uofa vocatio,

iM

L

finiftra beneficiorum refignatio , fraudulemta ad

ordines, ad beneficia ; & ad animarum curam

affumtio & afcenfio; ftabunt aduerfus te peccata

ADO.

aliena , quibus in ftatu tu

f

o communicaftti , negli-

gentia, ignorantia, fcandalo, & refpectu huma-

i, 1

n0, vel non arguendo populum de peccato , vel

non pafcendo oues tuas verbi diuini praedicatio-

tf

iam d

ne, vel cito imponendo manus , vel conferendo

indignis beneficia, abfolutionem . &c.

yriti

. Crudelis animae tuae carnificina ! acerbum,

däxm's

fed veridicum conícientiae tuae teftimonium !

4 f

Quid narrabis, vt iuftificeris ?

| Nogne iniquitas

"N

tua oppilabit os tuum?

Verum, fiquid loquaris, haec prae anguftia-

fipri-

cbatt,

ti cordis tui timore clamabis: eu mibi! morior ?

Ego Sacerdos? Ego paflor animarum ?. Ego Epifcopus ?

g. l

2

aj

Ego peccatorum meorum & alienorum farcina oneraius?

O graui[Jimum && formidandum onus! O. quanta. tribu-

It

latio terret C5 torquet. cor Yneum ! O. quam clare. nunc

itd

i fl

intelligo iflam [ententiam D. duguftino dignam, &

quam toties legi; Kpifcopi aut Presbyteri , aut Dia-

p

coni officio, fi perfunctiorie & adulatorie res a-

n

"m

gatur, nihil apud Deum miferabilius, nihil tri-

[er[lm,

B

ftius & damnabilius ? Nonne fodi[Je praeftitiffet mibi ?

HI. Quid refpondebis , quando confcientia

3

T

tua tübi inftante morte objiciet iacturam tem-

(it

U

(

poris & tot dierum falutis, dilapidationem pro-

uentuum ecclefiafticorum , negle&um tot infpi-

"

p

l

D nM

rationum te ad perfectiora vocantium , contem-

tum tot mediorum ad fanctitatem & falutem tu-

| [ xhü

m ha.

Jl !

am adeo congr'u.entium? Quam praeferti

(pt(m

-

bgbis

P.

R E:GOV L2AÀ

264.

bebis allociuutlonem, quando tibi exprobrabit

L

abufum Sacramenti Poenitentiae, tot Miffarum

& Communionum, illam ftupendam negligentiam

ii

fatisfaciendi Deo pro tot peccatis contra ipfum

li

Deum, contra proximum & teipfum commiflis ;

&h

illam diuturnam ftupiditatem , qua in ipfa San-

Va

&orum terra vixifti

Quid ad haec & alia-re-

f

fpondebis, nifi iftud: Seio , quod ita fit ? Quid de

Tüs

te dices? Quae in telpfum indignatio ? Quanta

Qr

te vallabit anrrufcla?

IV. Infuper magnus erit velut mare moeror

tib

tuus, quando tibi tandem inuito dicetur: Prof-

le

te

cifcere de boc mundo , quem , non obftantibus Dei

oraculis & Conciliorum prohibitionibus adeo ar-

fs

denter dilexifti

hae diuitiae, haec fupellectilia,

Do

& alia vanitatis monumenta , quae parafti ,

CU

n

jus erunt ? Ecce tibi extranei, ecce amici, imo

m

W

& parentes tui, quafi latrones & lupi rapaces

haec omnia inuafuri funt, & iam inuadunt, non

t

PHICBDtCS greal tuo, nec animae tuae, tlbl Vet

Jj

ro folum füpererit fepulchrum. Quam amara

tunc erit tibi mortis memoria? tibi, inquam, qui

lio

habueras pacem in fübftantiis tuis ?

Qu

lt

V. Quantus t1mor, quantusque tremor veniet

i

fuper te, quando iamiam rapiendus es ante tri-

bunal Chrïfu

redditurus ei ftrictiffimam. totius

i

vitae tuae & f01 midandi minifterii tui rationem?

(e

Si Hilariones, Hieronymi, Gregorii, & alii vi-

df

ta

eilantiflimi pqüores inftante illa difcuffione ti-

mu»ermt valde, in quantam timoris abyffum de-

T

snergeris tu idolum paítoris, tu Sacerdos , qm

b

Q

äncxtucablhbus peccatis, propriis & alienis im-

plicatus , iamiam cogendus es ante thronum

(e

li

huius [udicis feueriffimi & fan&iflimi ,qui in An-

gelis reperit prauitatem ?

L

CLERL

25$

Jbrat

VI, Praeíto erit diabolus tanquam leo tunc

(f'arun

acrius rugiens, vt tibi peccatorum monítra ob-

ntiam

iiciat , quae tibi antea quafi minutula illufor infu-

furrabat ; ftabit , vt te ad defperationem adigat,

ipfüm

niffs;

& animam tuam deuoret , poftquam ver vitam,

NT

vana & praefumtuofa in Deum fiducia,te in viam

IUO

fpatiofam, & in vitiorum barathrum-fraudulén-

od de

tus proiecit ; quomodo ftabis ante tot accuía-

tores, tefítes & inimicos ?

(

quit

VII, Seruire nunc facis Deum tuum iniquita-

0001

tibus tuis , eum in ipfo fanCtuario exacerbas; il-

Jui-

le quoque in interitu tuo ridebit & fubfannabit

: Dii

te ; tunc inuocabis eum , & non exaudiet ; tunc

0 di*

Ícies , quia malum & amarum eft , reliquifle te

Dominum Deum tuum.

li

Proh dolor ! Quis

Cü-

prae anguftia gementi medebitur tibi ? O fi teim-»

imo

pus haberes ! fed heu ! tempus non erit ampli-

us : eundum erit in diem aeternitatis, vbi erurt

J

non

tibi amarifmae lacrymae , du

)

s

m dicetur tibi M

j ve

Vhi efi. Deus tuus ?

E

VIIIL. Quanto acerbius fenties tandem , quam

um

horrendum fit, incidere in manus Dei viuentis,

quum pericula inferni iam imminentis inuenient

venitt

te? Quantus lu&tus! quando videbis infernum ia

aperientem & dilatantem os fuum, vtterapiat &

je t

te inignem inextinguibilem, ac in ardores fempi-

wtiug

jneb

ternos abforbeat ? O anguftia morte amarior ! O

anguítia defperationis & damnationis anticipa-

1 u Vl-

tae proxima ! O-mors peccatorum , mors pelli-

"

ma! O mors maljorum Sacerdotum , mors terri-

fi

j

bilis ! O mors tanto terribilior , quanto fre-

:

J

quentior ? Quot praeterea funt ipter Sacerdo-

s

tes tepidos & malos, qui occulto, fed iufto Dei

;

J

COQs

] An

iudicio moriuntur , -,v'l ;t Iudas , àeque ex

2

Caci

V

R EO MWL A

P

266

cati & obdurati , ac vixerunt ? Securi füunt , vbi

d

omnia funt terribilium periculorum plena. Le-

fi

lr

thalis tranquillitas ! luftus es , Domine , & re&um

"

iudicium tuum !

Cariffime frater , qui te in hoc fpecu

lo 605-

p

f

templatus es, quique in mortis confli&tum tan-

dem deuenies , redi ad cor tuum obduratum ;

t

vide, & quidem ferio & coram Chrifto crucifi-

(

xo', num tu futurus fis ille Sacerdos, cuius hor-

n

rendám mortem forían obiter & ofcitanter legi-

Mi

Vae tibi!

VC

fti; quafi haec tibi non immineret.

fi hos non praeuenias luctus amaros, huijus me-

[

ditationis recordatio torquebit & laniàbit cor

Hl

tuum, .Si habeas bonam voluntatem hanc ter-

ribilem euadendi mortem , & moriendi pretiofa

W

San&orum rmorte , adhibebis millia ad hoc falu-

I

taria media in hoc libro paffim fparfa, Noli am-

lg

plius obdurare

cor tuum. ,Qualis vita, fmis ita.

(

S, Bern.

,

T

I ET NT

TO

(?dc»mäb-w&a: DI n D o )X sie DP s.

LOT ID MA —M ——

! OR

Q

I

MEDITATIO.

W

DE PRETIOSA BONORVM SACERDOTEM

