inuicta patientia, blanda charitate, amorofa af-

$3

fabilitate et manfuetudine , ac variis ingeniofis-

[ia ,

que illecebris ad catechifmum fuauiter aliicias,

1de,

Qu

. Opus eft, vt licet do&tor, magifter & fenex

J

fis, repuerafcas cum pueris, balbutias cum illis

i,

eofque quafi modo genitos infantes humeris por-

tes. S, Hhiieron,

Hoc eft: oportet, vt verba &

| pue-

Itqu

conceptus mentis ad eorum captum accommo-

des.

j

Quod vt affequaris , longa requiritur ex-

Ya

ercitatio praeuia ; crebrae & feruentes ad De-

ord

um, qui linguas infantium difertas facit , funden-

duf

dae funt preces,

Huiusce praeuiae & feriae ex-

B&iOI

ercitationis & ad Deum recurfus defectu plures

Cl

Clerici, imo & Parochi aliunde do&iffimi nihil,

aut fere nihil in catechizandis pueris proficiunt,

cofque & fe ab hac inftructione tandem faftidio-

u

t

ii

fi auertunt, .

3. Caue quorumdam catech

izantium meétho-

jf

dum & praxim, qui continuato, prolixo, & rapi-

i

an-

"H

do fermonep—ueros edOC?lït'g illud non eft inf.

tes

[sd

170

R-EGOV La

tes 1llumm'ue & erudire, fed excoecare & op-

primere Com p quisgr. ; promdeque tempus & la-

borum perdere meritum , & vanitati fomitem

interdum praebere.

At contra expcuenma com-

pertum eft, familiares & breues interrógationes

in catc,chw&u*a infitutione multo'vtiliores effe;

(

ac proinde pueros longe magis in eo difciplinae

genere proficere, fi fcche ,non quidem coacer-

uatim , fed figillatim & per paltes ac viciflim in-

terrogen tur

Hane tu, fi fidelis catechifta effe

cupias , regulam tene.

Eos tamen, quos acrio-

ri aduextems pollere ingenio primum interrogas,

|

exinde eadem ab iis, qui minus ingenio valent,

Ü

exquire, nec in iis faepé repetendis & inculcan-

dis fatigeris ;. ac praefertim: rudioribus & magis

li

hebetibus animum patienter adde , ita vt ad

vlteriorem articulum non tranfeas, nifi priorem

lh

perfe&e calleant.

Operae etiam pretium eft, vt

cun&i fciant & refponfienes fimul & interroga-

[à

H

tiones , Vt peracta catechiftica inftruGione fe

deinceps viciffm & alternatim interrogare , &

hinc, quod edidicerunt , altius retinere queant

li

f

D

4. Vbi autem rerum omnium, quas fcitu eis

necefífarias exiftimaueris , fimul & interrogatio

(

f

nes & refponfiones re&te didicerint ; opus eft,

vt non tantum verba, fed etiam fenfum illis ape-

Mi

rias;quod vt efficaciter & facile agas , neceffe eft

h

k

vt breues al liquas comparationes , pias hiftorias,

& familiaria: exempla interdum adhibeas; quas

repetere indecorum non erit , donec eos te in-

]

telligere, mutatis ad hoc verbis, ipfe .noveris.

Porro eis apprime fuade &

commenda, vt ea-

dem documenta & exempla tum domi, tum ali-

]

bi, parentibus , domefticis , fratribus, & fociis

Lar-

EE

—

CLEGI

171

FOP

narrcnt & fi id expediat , piis aliquibus münuf-

&h

t

culis ,

bo

[0)

1mag1mbus, rofariis, libellis. &c. ad

hanc aemulatlone,m & feruorem al ice & exmta

Uil

$, Ex inftructione catechiftica aliquem parti-

/[le

cularem pletatis fru&um colligere, & aliquam

Iftlde

tenere praxim, aut faltem vnam, tenellos eorum

CT

animos edoce , de qua 1cudcndam tibi poftea

n

f

effe rationem curabis, vt maxime a vitiis aetatt

| ff

illi tenerae affinibus , a mendacio fcilicet, ino-

K

bedientia, furto, verbis obfcoenis &c. mature

1s

E

v2

abíterreantur, & vt ad, quaedam chriftianae reli-

T

Je

gionis oflicia, praecipue ad vefpertüinam & ma-

Utl

C

tutinam orationem, & ad Miffam p1e audiendam

g

tms excitentur momtls

d

ii

His piis, quas adhibebis induftriis, Dominus

IESVS benedicet, eafque foecundabit.

Quum

Q9

enim mollia fint, & inftar cerae infantium inge-

nia; figillum, quod primo eis imprefferis, facile

e,fe

& qmdempxo reliquo vitae tempore, ipfo Domi-

7

v['

no IESV cooperante fimulque .confirmante,

fufcipient; & poftquam tu ipfe his pueris do&tri-

lN

nam chriftianam clare, & ad eorum captum ac-

|e

commodate, patienter & benigne, cum gaudio,

10

feruore , & pe1feuurant1& tradi deus, huneque

eft,

curfum, quamuis obfcurum & moleftum, con-

b

fummaueris, ipfe Dominus, qui iuftis mercedem

ee

laborum fuorum reddit,

deducet te in via mira-

Jf

bili, refrigerabit te, d'lblt quoque delicias ani-

qLäa

mae tuae, te de fructu oris tui replebit bonis;.

& tandem factus in medio paruulorum paruuius

i

& abfconditus, magnus vocaberis in regno coe-

u

lorum. & in aeterna eris memoria.

Amen.

I&h

W uI

U

M 2

ARTI-

fiif

172

IUEG V.EA

GC dR EH UE EY d LE L A e o i f D ERE

ARTICVLVS XXI

DILIGENS RVDIVM ET PAVPERVM

INSTRVCTIO

—— co o - .

f

uod de adolefcentibus in fuperiori articulo

diximus, de quibufdam rudioribus etiam

gemmm o m

intelligendum effe cenfemus ; hos inter paruu-

los iure merito 'ldfCI'lbImUS

Illis ergo , vtpote

folidioris cibi incapacibus , doGrinae panis fran-

gendus eft, imo mafticandus , imo & in faucibus

inferendus , & la&e, hoc eft, fimpliciffima in do-

étrinae rudimentis inftru&ione , pafcendi funt

£ t

Quid zelo nofiro dignius? |Nobiles & diuites ,

—

ceterique vrbium incolae perfaepe abundant pa-

mbus, pauperes vero & miferabiles perfonae in

——

r d

agris & fyluis commorantes, ab Ecclefiis remo-

tac aut ad eas abfque deccntl babitu, proinde-

que pudore affecii, inter alios difcipulos publi-

ce accedere non audentes, pecoribus interdum

pafcendis diuinorum etiam officiorum tempore

detenti perfaepe fame pereant, ideoque-do&iri-

nàe fidei incurii in tenebris fedent, coeca igno-

rantiae nocte delitefícunt, & in paupertatis. for

dibus, & vitiis paupertati affinibus haerent mi-

feri.

Quis ergo hos eodem IESV Chrifti fan-

guine aeque ac diuites redemtos in falutis via

inftruere follicita cura non fatagat ?

Ad hanc indefeflam & piam curam excitat

noe ipfius IESV Chrifti exemplum, de fe dicen-

: Spiritus Domini fuper me: propter quod wnxit me,

euangeltzme pauperibus. mifit me.. Luc, IV, 18

IIlm,

1

nullum , quantumlibet vilem & ablc&um 4 18

*

TC

[

"

CLERL

173

a

réiecit;. quin potius benigne accepit omnes;

quinimo, vel vnicam Samaritanam, licet extra-

neam, licet conditione vilem , licet conuerfa-

tione impuram catechizare , exhortari , & con-

uertere non dedignatus eit.

Cogitemus , inquit

S. Auguftinus , quid nobis praerogatum fit ab illo, qui

uo

demoflrauit mobis exemplum , vt fequamur ve[ligia eius,

m

Cogitemus , qua charitate, quo zelo Saluator il-

Ll

le hominum, in quo thefauri fapientiae & fcien-

tiae Dei erant abfconditi, circuibat pagos & vil-

Jot

t

las, ignarum & rudem populum, nunc in litto-

DUS

re, nunc in montibus, nunc in locis campeftri-

bus erudiens$? quomodo fe ad eorum , qui audie-

00

Int,

bant, captum demittebat, familiari loquendi mo-

do vtens, eadem faepius repetens & inculcans,

h

v

d

fimilitudines & parabolas vulgares' adhibens?

J

Qua patientia, quo amore, turbas comprimen-

tésfe fuftinebat? . Qua lenitate & manfuetudi-

W

lt

ne illorum , quos alloquebatur , tarditatem & ftu-

piditatem iuuabat, duritiem & contumaciam fe-

j

rebat, & omnia omnibus fiebat, vt omnes re-

Wi

dimeret & faluos faceret ? Quem non trahat

t

adeo eximium Dei fapientiae exemplum ? Quis

1l

u

in hunc non currat odorem & zelum? — Quis ad

rudes & pauperes fe demittere verecundabitur ?

of

Procul hinc tumida fuperbia, procul odibilis

ii

[

n

praefumtios nonne vtraque, hoc fatis confundi-

tur exemplo ?

V

Ad hunc praeterea erga rudes & pauperes

l

zelum inuitat & allicit exemplum Apoftolorum,

j

qui, quamuis eximia fapientia & Spiritus fancti

^

charifmatibus repleti, nihilominus cum rudibus

agebant, cum vilibus conuerfabantur, illisque

L

fe omnimode adaptabant, omnibus omnia facti,

vt

eu

M

94

vt omnes Chriftolucrifacerent, - D Petrus apud

Simeonem coriarium in loppe commóratus eft.

]

D. Paulus, licet do&tor gentium effet, & Ange-

lis fapientia aequalis, apud eos , qui fcenofacto-

riac artis'erant. hoc eft tabernaculorum & pel-

n4

lium artifices , ]ibeijter habitaui,t.

K

N

. His praeuiis excitati exemplis & ardenti ze-

]i

lati zelo, alii, quibus dignus non erat mundus,

W

Apoftolici viri, doctrina & fan&itate confpicui,

quamuis concionatores celeberrimi

hactenus

fuiffent, neglectis tamen vrbibus, & populofis

ciuitatibus, rudium et pauperum inftru&tionem

li

libenti et hilari animo fuüfceperunt.

inc prae-

rupta, inuia, folitaria, & horridaloca, quo non

b

conueniebant concionatores, alacriter ipfi inter

niues, grandines, & glacies properarunt, vt. ad

inacceffos, rudes, imo & barbaros populos per-

tingerent. In his ergo montuofis locis cum ru-

dibus rudes & bumiles ipfi facti, vulgaribus vten-

tes vocibus , verba & conceptus mentis ad eo-

rum captum deprimebant; fe inter eos exhibe-

bant non folum vt fpiritu patres, fed etiam vt

fatres & nutrices, vbera eis exhibentes verita-

tis, pietatis, & amoris plena, docentes quomo-

do.Ííé cruce fignarent, quomodo Orationem

ominicam , Salutationem Angelicam , fidei

Symbolum enunciarent, quomoódo mandata Dei

leruarent , Sacramentum Poenitentiae adirent ,

quomodo laborem diürnum, paupertatem, alias-

que corporis & animi aegritudines ad Dei glori-

am dirigerent & patienter ferrent &c.

Hac

mirifica catechizandi & inftruendi fimplicitate &

benignitate hos rudes & pauperes ad admirabile

idei lumen & pietatis ardorem fuauiter & for-

tit(;!* '

-

*

X

-CLF.RI'.'

175

pui

titer alliciebant, & IESV Chrifto lucrifaciebant,

eft

patientiae & amoris fpectaculum

)i

fa&i & Ang'e-

fe

lis & hominibus,

10-

In.hoc rudes & pauperes 'catechizandi & in-

yel.

ftruendi zelo fe praecipue commendarunt S. Ca-

rolus Borromeus, S,. Francifcus. Xauerius, S.

Norbertus, S,. Francifcus Salefius, - S. Vincen-

ls

tius a Paulo, S. Ioannes Francifcus Regis, & alii

IN )

innumeri, qui Spiritóm Chrifti babuerunt ; ad:

QUj

hanc familiarem & humilem tanto libentius in-

[

cubuerunf inftructionem , quo vberiores fru&tus

OU

ex ea colligi fciebant, & quo firmioribus ad hanc

(

impellebantur rationibus , quales funt fequentes :

dv

I. Quum rudes & pauperes in poftremis ha-

0f

beantur; hinc fit, vt quamuis inftructionis pa-

g

j

ne egeant, eumque auide petant ; his tamen

dereli&tis ab ecclefia interdum diftantibus, inter

pecora de&entis, nullus perfaepe eft, qui in tan-

l

ta neceflitate frangat eum, & fic in ignorantiae

tenebris iacent, ac mifere pereunt.

-

)

Il. Quia familiares illae exhortationes , com-

e

parationibus , parabolis, & vulgaribus exemplis

intertextae , quibus hos rudes imbuebant, ad

a-

inftruendum & perfüadendum efficaciores funt,

)

quam pompofae conciones füblimibus humanae

fapientiae verbis ornatae.

Reuera Apoftoli or-

d

bem conuerterunt, non eximiis concionibus ,

]

fed fimplici & catechiftico fermone, cum Spiri-

tus virtute,

Hoc patet in fan&to Petro, qüi in

"

die Pentecoftes fimplici exhortatione & cate-

chifino tria hominum millia ad poenitentiam

conuertit, & ad hunc numerum quinque millia

fequenti die adiecit.

Idem praeftitit Apoftolus

Paulus in medio rudium infirmorum & paruulo-

rum

M 4

p

176

.f'R'/E',G' VC

rum factus ipfe rudis, infirmus &-þäi*üli]ï;IS'. His

exemplis & experientia fua confortati illi ,- de

quibüs loquimur, Apoftolici viri ad hanc fim-

d

f

plicem erga rudes & pauper

es fe-libelïtiüilne de-

3mnittebant inflructionem.

J

pl

IIHI. Quia hos ruricolas, vtpote ümlp]ic,es ;

ln

Fudes, pauperes, & docibiliores corde, quam

p

ll

diuites & vrbanos facilius liberius, fiducialius ,

a

& cflicacius catechizari & inftrui certo fciebant,

P

IV, -!Quia ad hoc minifterium vtpote obfcu-

p

rum & moleftum, nihil aliud faepiffime allicit,

Y

quam purus Dei zelus,

Hinc tanto ardentius

0

huic hümili vacabant minifterio, quanto tutius

tl

humilitas, in exedris pompofis inter audientium

plaufus multum & perfaepe periclitans , hic fer-

uaátur illaefa; quanto etiam fecurius feruatur, &

ingens meritum, huic -minifterio annexum.

. Cariffime frater,fi ad haec audita &le&a non

inardefcat zelus tuus, cuius fpiritus fis, nefci-

mus,

Verum ecqu

ando fenties in te , quod &

in Chrifto IESV ?

Ecquando amorofa pietatis

crga rudes & pauperes, ficut eleéti , vifcera fol-

licitus indues2. Ecquando faltem -perfectioni &

faluti tuae hinc fecurius prouidere fatages? . Si

haec tandem fit mens tua, quid moraris? An

non vides effc

periculum in mora? Nonne ergo

tempus eft tam altum ,tam diuturnum, tamque

periculofuüm excutere teporem ?. Exere nunc

animum & ardorem; exere vires; zelum tuum

erga hos pauperes & rudes protinus depromas

Oportet; charitas Chrifti te nunc vehementius

vrget. Ne ergo te pipeat per vicos, per ag-

dePo P — 049 — A

TOS,fepes, fyluas, mapalia, agreftia, & defer-

anfire; aut faltem

ta loca, fi neceffe üt,, pertr

hos

LT

CLERI.

177

]

hos, quos in tua p"uoch]a , vel in villis huie a£-

,d

finibus

pauperes & rudes habes , affidue cate-

f

chiza &: ardenter inftrue, non folum in ecclefia,

Y

fed etiam domi tuae, fi illud exigat neceffitas, &

permittat prudentia ;. praefertim quando rudes,

,

iam adulti & aetate-provecti, fed multum ignari,

d

publicis ecclefiae conuentibus, propter fummam

T

ilam , qualaborant ignorantiam , intereffe non

ant

audent ne pudore & 'confüfione coram populo

Ji

atficiantur, Hos & illos benignus ample&ere , &

patienter fuftipe fimul & 1mbue .vt do&rinae

(

QUi

veritatem , gratiae lucem, pacis benedu?lonem

omnibus 1mpert111 tibi etiam thefauros in coehs

il

thefaurizare valeas.

ii

t

(Fide in fi zpmorz articulo þroflwatas fs" fzmdztus euer-

&

Jas tliufiones propfii amoris , «b boc , *otpote buimni-

li & moleflo mini[lerio , te auertere conantzs. li-

de etiatn in eodem avticulo, & in alio., obi de prae-

l

dicatione verbi diuini , regulas in boc minif2erio.,

proportione feruata , obferuandas.)

(

nl n

»Ll&

ARTICVLVS XXI.

ZELVS

ET MODVS ADMINISTRANDI

i

POENITENTIAE SACRAMEN TF M.

l

uum Sacramentum Poenitentiae lapfis poft

(

bapüf'i*num ad falutem neceffarium fit, vt

]

nondum fegeneratis ipfe Baptifmus, Trid, ; ideo-

j

que a fan&is Patribus vocetur fecunda poft nau-

fragium tabula; & quum per idem Sacramentum

non folum liberemur a peccatis, fed etiam ab

his praeferuemur, & infuper confcientiae pacem

ac ferenitatem cum vehementi fpiritus confola-

M $

tio-

ss

V

178

EGVLA

dit

tione percipiatmus Zdemn; mhllSacerdotum, &pra;—

fertim Parochorum. /eïo dlgmus . quam animas

tun

]U

ad hoc allicere Sacramentum , easque in illud

benigne acciperes gaudium enim maius eft fuper

N

vno pcccatore poenitentiam agente, quam fuper

ia

nonaginta nouem 1uftls qui non indigent poeni-

tentiá.

*

-

M

f

Attamen pudet dicere, fed necelfe ePc non

fm

tacere , plures Sacerdotes, quinimo Parochi,

VICa

adeo a Confeflionibus audiendis abhorrent, vt

tu c

poenitentes, quamuis bonae voluntatis, ab hoc

ter

Sácramento arceant, eosque tandem in laque-

Tien

um diaboli, 1n damnationis aeternae periculum

a

iniiciant

F:

i dolor! Vae illis tepidis

fafti-

TEX

Con

diolis, & mercenariis miniftris!. Vae illis Pafto-

rum coecorum idolis & fimulacris . qui ad pro-

lr

pria commoda , non ad labores. & follicitudines

-

hi

pro Dei gloria & animarum falute fibi v.dentm

W

VOCdtl.

N

h

"Tu vero, cariffime frater, fi quem .domus

Dei zelum habeas, libentiffime 1mpendas, & fuü-

Ut

pemmpendans ipfe pro peccatoribus eius legem

tü

derquubnt*bus , & füb peccati ac daemoms

[l

feruitute miferabiliter' gementibus; aut faltem ,

pro animabus curae tuae commiffis,

In hoc ap-

parebit benignitas tua & feruentior zelus tuus,

(e

Ie

fi Confeülonum audiendarum auidiffimus fis. Qua-

f

propter mifericordia motus , & accurrens cadas,

fi neceffe fit, fuper collum peccatorum, vt te

€

fuauiter & f01't1te1 trahente, adeant cum fiducia

n

ad thronum gratiae.

Quid enim prodeft, vt eos

Cl

X

pranflvcatlombus & exhortationibus tme ad con-

uerfjiónem & poemtenmam 1mpuler1s fi prae fa-

ftidio & negligentia eos poenitentes po&ea au-

-

Ire

—— .

CILXR

179

s

(pre

dire nolis, & fi eos, tanquam moleftos & impor-

Tm

tunos repellens mfemcord]ae ianuam ipfis prae-

B

cludas? Memineris, te ouibus tibi c0mmlüxs

[

Sacramenta adminiftrare teneri , qi 1ot1es indigent

lUpet

& rationabiliter illa petunt

0ctii

Caue etiam, ne huiusmodi poenitentes, in te,

tanquam Anania fidentes, & tibi grauem ob cau-

La

fam confitendi cupidos,

ad extraneos, imo &

(

Nonne

vicarios prae naufea & defidia remittas.

m

tu es paftor ouium? Nonne de iis tibi fpeciali-

b hi

ter commiffis tu praefertim redditurus es ratio-

filp

nem ? Bonus paftor cognofcit oues fuas, & fuae

eum pariter comofcunt, illa autem mutm COg-

m

fali

nitio.ad tutam.animae falutem adeo idonea . per

jlto

Confeffionem aptius exurgit.

Si ergo ad merce-

pro

narios , ineptos, & nondum exercitatos confef-

ne

fariós poemtentes prae ignauia & turpi quiete

Q

remiteris , non periclitaris ? Àn dignus es vocari

bonus Paftor? Numquid hi extranei, quorum

humeris totum onus tuum., non vero honorem

Q

& emolumenta imponis, te de manibus Dei vi-

kl

uentis liberabunt , aut tibi in inferno opitulabun-

gem

tur, fi minifterium, quod illis ignauus impofui-

0f

Íti, perfunctorie peragant? Minime.

e

Renoua ergo zelum tuum. , aut ab officio

u

defifte, vt minifterium tuum accipiat & dignius

u

repleat alter; fi vere refipifcete velis, & tuam

Vi

faluare animam, poenitentiae tribunal tanquam

J

centrum tuum deinceps habeas, neceffe eft. Ve-

tu

Ti

rum, quum id non fufüciat, ecce tibi & aliis fe-

cura huius Sacramenti digne adminiftrandi pra-

(

XI$S.

)j

i

eec

re

50 Iv

i

E

180

LREGVLA

4

lu

S'E

REGVLAE ANTE ADMINISTR ATIONEM

Pra

n

POENITENTIAE SACRAMENTI

Tal

a

Y

per

OBSERVAND&E,

NI

I N& te ingeras in hoc minifterium humeris

mb

Io !

Angelicis formidandum, praefertim fi ad illud

non acceperis talenta.

lNoli quaerere fieri judex,

(uo

med

yif! valeas virtute irrumpere iniquitates, dicit Domi-

nus EKccl. VIL 6. Vide, quid fáciass nn enim bo-

EC

[iuà

suinis exerces iudicium , fed Domini , & quodcumque iu-

dicabis , in te redundabit; 2. Paralip, XIX, 6... Quis

p

ad haec le&a non formidet?

Dum

Verum fi Dominus vocauerit te , tibique ta-

funt

f

lenta dederit, quid eft cur minifterium hoc fa-

tel

ftidis & horres? — An quia periclitaris ipfe ?. O

ln

homo modicae fidei! quare dubitas? Nonneidem

tb

Deus, qui vocat te , fpiritu intelligentiae te

Y

abunde replebit ?

Nonne tecum erit, vt te de

te

tot tantisque periculis eruat , & vt te faluum

pa

faciat & eos, quos confitentes audies? — An mi-

]à

nifterium hoc reformidas, &.accepta a Deo ta-

T

lenta,in terra, vcl füb:modio abfcondita habes,

quia Dominus aufterus eft iudex? O mifera de-

W

fenfio ! Nonne de ore tuo iudicaberis , feruus

li

piger & nequam? Cui enim multa data fünt ta-

lenta , ftriior ab eo exigetur eorumdem talen-

ii

torumratio. Dominus loquutus eft , numquid

b

eius verba praeteribunt?

Caue ergo, ne a fpi-

yitu Satanae ab.hoc minifterio te auertendi cu-

pidi te deinceps tentari finas, vt an

gtlüias- te

f

vndique vallantes fecurus euadas.

f

.L Quum fis aut fieri debeas iudex & medi-

&t

iuxta

Q

CU$, cminetns tibi neceffaria eft fcientia ;

illud:

CLERI

18r

illud: Erudimini , qui iudicatis terram. Pf[al, II, 10

Praeterea nunquid medicina curare poteft, quod

NI

ignorat? Minime. $, Ffieron, Ars artium eft regi-

rl

men animarum,

Quanta ergo temeritate ab im-

peritis fufcipitur minifterium paftorale ? .S, Greg.

$i enim coecus coeco ducatum praeftet, nonne

ymeti

ambo in fouéam cadunt ? Grande periculum !

dul

Eo formidabilius periculum ,. quo frequentius ?

jit

Quod vt euadas, cariffime frater, volue & co-

D'oni

mede volumina fcientiam ad hoc minifterium

n

neceffariam tibi infinuantia. ( Fjde difta, vbi de

J

u W

fiudio &^ [cientia)) ^ Porro

cafus referuatos in

Qm)

promptu habe, ita vt recte fcias, qui iure Cano-

num fummo Pontifici , qui Epifcopo referuati

Qe t

funt, Item cenfurarum rationem & vim reéte ij«

f

tellipas, & quibus criminibus annexae illae fint,

B

Praeterea,quum poenitentium medicus fis, collige

|dem

tibi poenitentias medicinales, documenta & re-

e fe

media vnicuique confentanea, vt ea oportuno

te d

tempore ad manum femper habeas ; haec eniim

J

particularia remedia mirifice profünt ad extir-

1 m

pandas vitiorum radices , quia

V«c.:ont'raria contra-

) u

riis curantur. 5. Greg,

D

Ill, Caue , ne eadem agas , quae iudicas;

T

in quo enim alterum iudicas, teipfum condem-

Yi

nas, G in te iacitur illud : Medice, cura te'ipfum,

t

Alioquin quomodo effugies iudicium Dei? ( Pj-

819: !

de ditta , obi de prauo exemplo , de bono exemplo, & de

M

]qLd

praedicatione verbi diuini.)

j

|

IV. Vis exiftimari vt verus Chrifti minifter s

fidelis inueniri huius Sacramenti difpenfator, &

j Id

fructum afferre? infta orationi, meditare in le-

ge Domini, fis prius internus homo & mortifi-

l

cationi addictus, (ide ditla infra , obi. de m«ditatio-

(d

fie ,

1

"

182

R'E(G V EBEA

ft.

ne, de praedicatione verbi dzumz

& alia pajzm buc

þe&antw )

5

t

V. Da operam, vt maxima in te reluccat

nj

Vatl

prudentia ; non quidem prudentia carnis ,. quae

yis|

mors eft ;

quae eíft vita,

fed prudentia fpiritus ,

Ife

Ne 1nmtarls prudentiae tuae.

Nc dubites ergo

Teli

in multitudine ftare Presbyterorum , & fapientiae

TR

illorum ex corde coniungi, vt ab illis iam pro-

Q

batis & peritis libenter erudiaris, & vt iam in

te habens fal fcias, quomodo interrogandi &

audiendi fint poenitentes, quando dbfolutxoncm

ger

dare, denegare aut differre debeas? qualis &

IN

ex

quanta iniungenda fit poeniténtia; quae 'adhi-

berida remedia; quomodo agendum fit fiue cum

tr

viris & mulieribus; fiue cum piis, timidis , & ve-

obf

recundis, aut fcrupulofis ; fiue cum pertmambus,

e

f

effrenaus & obduratis &c

À patre luminum

ls.

defcendit ifta coeleftis prudentia,

.Si ergo op-

.X

taueris fenfüum, dabitur tibi,

Inuoca & veniet

d

in te fpiritus fapïentlae ; venient tibi cum illo

pariter omnia bona, fed contende & tu hanc ex

Ti

fontibus Saluatoris haurn*e faplentlam

Qq

(

VI. His praemiffis d]['poütlombus praedltus,

nec non ab Epifcopo approbatus, & iurisdictio-

U

Ü

ne ordinaria aut delegata munitus , hunc iudicia-

]em actum grauiter & decenter exercere debes,

in habitu facerdotali, cum vefte talari & fuper-

]

ü

pelliceo . cui conueniens éffet fuperimponi fto-

Jam.

Caue imprimis, ne aliorum confcientias,

Ü

c

purgare & mundare intendens , proprnm negli-

gas.

Puritatem veroillius & munditiem praeci-

puo curare debes ftudio.

Quare , antequam in

if

tribunali poenitentiae fedeas , prius te 1pfum

diiudica, & vel facramentali abfolutione, fi opus

i

Eu

CIEETRS

183

W j

ll

fit, vel a&u contritionis praemiffo , humili pre-

H

ce opem diuinam tibi alisque, quibus aderis,

Tuco

implora; & abdicata prorfüs omni curiofitate,

vanitate, auaritia, fragilitate, aliifque daemo-

- Qu

Ut

L VId

nis fuggeftionibus inter audiendas "Confeffiones

X

irrepere folitis, puram intentionem dirige, &

Qu

f

zelum promouendae gloriae Dei, falutisque ani-

n »m

marum procurandae in te ipfo diligenter exfut-

14f 1

1

Cita, & iugitgr foue,

A

u

Porro caue, ne in priuatis aedibus ', nifi Vï'l

10nd

gentis neceffitatis caufa, Confeffiones fiue ma-

J

$

ris fiue foeminae, praeter

at

quam aegrotantium,

excipias Conc. Mediol.; fed in ecclefiis duntaxat,

e CU

& in confeffionalibus, quae in aperto & non in

s

obfcuro loco collocanda fünt Cenc, Zquens, Mu-

Ibüo,

lieres autem , nifi ex. causa neceflitatis, ante fo-

TIUTI.

lis ortum, vel poft eius occafum , quamuis in

) 0

ecclefia fint , "con

A

etid

diol,

ütcntcs non audias Conc, Mg-

n llj

Quinimo earumdem mulierum Confeüïonexs

J

d

non audies , nifi in fede poenitentiali , quae

crateribus ferreis vel ligneis fit munita , ex-

iUlS,

ceptis quibufdam feftiuis diebus , ii quibus oc-

jdo-

cafione concurfus populi plures adhibendi fue-

jici

rint confeffarii, quam in di&is ecclefiis fint poe-

ob

nitentiales fedes, . Eamdem cautelam ferua, dum

yr

ipfae aegrotant, cuiuscumque illae fuerint aeta-

tis.

e ergo eas confitentes audias oftio cubi-

1l

culi, vbi illae de

À

cumbunt , claufo , locoue ob-

J

Ícuro,

)

yd

- VII. Ad Confefüiones audiendas comparatus

iftas, vel alias effunde preces:

Iq/ü

Jf

Veni fantte. Spiritus , repleö)c!.

;US

Cor

if

]

184

R EG VILA

W

Cor mundum. crea in me Deus , & jþmtum vettum

innoua in vi[ceribus 1neis.

?

là

.INe preinicias sme a facze tua , &2 jbmtum jlmä"tum

iuum ne auferas a me,

lo:

]ie

Redde mibi. laetitiam falutaris tm & fpzrztu prin-

cipali confirma e.

r

Doccbo mzquos vias tuas , & impii ad i& conuerten-

iur.

Tiel

Libera me de fanguinibus, Deus, Deus /alutis

6

mea,e 659 exultabzt üingua mea iu[litiam tuam,

ORAT1IO.

li

jl

omine Deus omnipotens , propitius eflo tmibi percato-

D

ri , ot digne po[[un tibi gratias agere, qui me- in-

(0

dignum propter tuam magnam wifericordiam minifirum

V

fecifti oficii facerdotalis , &? me exiguum . bumilemque

V

smediatorem con[lituifli ad orandum 69 intercedendum

h

ad. Doninum noftrun. IESVM Chriflum. Filium tuim

Y

pro peccatoribus &j ad poemtentzam veuertentibus, ldeo-

que Dominator Dominus , qui omnes bomines vis faluos

fieri , & ad cognitionem verzzatzs venire, qui non vis

enortem peccatorum , fed vt conuertantur &j oiuant , fu[-

cipe orationem meam, quam fundo pro famulis & famu-

labus tuis, qui ad poenitentiam wvenerunt , «t des illis

fpiritum compuntlionis , ' vefipifcant a diaboli laqueis ,

quibus adflridi tenentur , ot ad te per dignam fatisfa-

&ionem reuertantur, Per eundem . Dammum 6590.

$ 1

REGVLAE INTER AVDIENDAS | CON.

FESSIONES OBSERVANDAE.

ede pro tribunali caput birreto OPertuq

"

vultumque praete feras placidum ac be-

nigna quadam grauitate temperatum ;

quem ,

qu1dqu1d tibiin Confeflione dicatur, nullatenus

im-

ï

CLE

RI

I85

E

immutabis, ne vel minimum figillo Confeffionis

Modeftiam autem fingu-

praeiudicium aíffera

[

larem in tota corporis compofitione ferua; ocu-

les.ne huc & illuc circumferas , inprimis in mu-

lierum poenitentium faciem , ne tu & illae pari-

pr;n.

ter tentemini.

N

r

Il, Memento non efle apud Deum accepuo-

nem perfonarum, nec effe diftin&ionem Iludei &

Ó

Graeci,

nam idem Dominus omnium.

Igitut,

f puram Dei gloriam quaefieris

Perfonarum di-

flin&tionem ininime facies ; 'onde paruum audies t mag-

wWi. mec accipies cuiusquam per[onam , quja iudicium

D

nc Y

Doa eft, Deuter. ]. 17

Attamen pauperum, rulfti-

corum, & agricolarum in fudore vultus pane

ifrum

Vefcentmm Confefliones libentius diebus fetti-

u

TU

uis audias , quam mulierum multo minus pet

bebdomadam occupatarum ; vel minimam hac in

U

re te illufuram proprii amoris illufionem caue.

[in

Séü quoniam ad Sacramentum Poenitentia

J

cum humilitate animi

& demiflione corporis

TEU

accedendum eft; ideo, quosuis nobiles & milites

/i

ml

armis praecin&tos accedentes , nifi depofitis prius

armis non admittas ; neque etiam mulieres va*

il

no cultu ornatas, fucatas, puluere pigmentario

quexs,

confperfas; eas tamen fuauiter & prauiter re

lij

prehenfas hortare

vt poenitentis Magdalenae

veftigia legant , & fra&o veluti alabaftro caput

Chrifti in pauperibu

& pedes odoribus vitae

(

aeternae perfundant, & velo capita, ex Apo-

ftoli praecepto, obumbrent. Cenc, Burdzgal

Ill. Memineris etiam poenitentes te in Con-

(

feffionis exordio vocare

patrem ; promdcquc

l

fl

corde & amore paterno ,pios excxpere & ampie-

&i debes, eorumque ignorantiam , tarditatem ,

IU

im.

t

m

^

186

REthA

imbecillitatem , aliasque .imperfe&iönes exem-

plo Chrifti, cuius perfonam geris , patienter fer-

«

re, "Tolerandus quidem non efít abuíus illo-

f

rum, qui, nifi a confeffario interrogati , nullum

Idf

unquam faterentur peccatum ; non obftat tamen,

li

f

quin, poftquam fefe vtcumque explicauerint ,

Qui

eos ipfe interrogationibus ad Confeffionem per-

ft

ficiendam iuuare poffis, & etiam interdum de-

pro

beas, quando fcilicet eorum accufíationem in-

feli

fufficientem iudicas ad Confeffionis integritatem.

Qul

Quando poenitentes feipfos accufant, licet

verbis interdum minus decentibus vtantur, vel

o

excufationes , narrationes inutiles ,$ aliaue fi-

p

milia Confeffioni immiíceant, eos patienter au-

l

W

lm

di, nec vllo modo interturba , fed poftea eos

benigne commoneas, qua ratione inpofterum

Ws

d

decenter magis ac fimpliciter peccata explicare

debeant. Interim defe&us illorum , fi quis fue-

fs

l

rit,interrogationibus füpplendus , charitati in-

h

cumbit tuae,

10

Eadem charitate & difcretione mu]iäres adiu-

te

ua in iis declarandis peccatis, quae pudorem af

le

ferunt, vt fcilicet neque retineant ea, quae ex-

plicanda funt, neque plus ab eis quaeras, quam

Q

T

neceffarium fit, ne illae doceantur, quod igno-

rant & ignorare debent, & ne ipfe in periculo-

oj

(

fas curiofitates, foedas tentationes, & in la-

queum diaboli te imprudens detrudas ; quod

li

auertat Deus,

Elimina prorfus hinc inutilia ,

& multo magis tenera nimis & adulatoria ver-

Qu

ba, quae tuum & illarum cor emollire, & ad ob-

PC

Ícoenas faltem cogitationes te & illas allicere

tü

poffent. Quid hac cautela neceffarium magis?

lu

^ ]llos

Qu

CLLERI.

187

£m

Illos autem, q/ui peccatis grauiffimis implicati

fet

confcientiae terroribus exagitantur, ac in de-

ll

lum

fperationem iamiam videntur prolapfuri, pecu-

liari charitate adiuua, confolare, & viriliter fua-

[

uiterque conforta , eorumque fpem in Deum ,

1t,

qui non vult mortem peccatoris, piis confide-

Xr-

rationibus, quas tibi fuggeret fpiritus vn&io ,

pro viribus exfufcita, vt ex illo horrendo & in-

"

felici ftatu emergere valeant.

lh

Quod fi poenitens meretricis frontem induens,

]i

nullo.neque pudore neque timore permotus vi-

vd

deatur, eum tunc acrioribus ftimulis, quos fem-

.

per ad manum habebis, varie & fortiter excita;

dl

caue tamen, ne acerbis & duris increpationibus

e0

euim exacerbes, & ad defperationem adigss. Cu-

lii

ius fpiritus effes ? Certe non lefu Chrifti, qui

r

Publicanos & peccatores non ira exaeftuans ,

W

fed in benignitatem erumpens excipiebat. Quid-

1

ni & tu hanc indues benignitatem ? Nonne ma-

jorem in te demonítrauit Dominus lIefus?

IV. Inter audiendas Confeffiones fis Deo in-

tl

tentus; oculos & mentem in coelum interdum

if

6

leua , vnde tibi congruum veniet auxilium.

Quapropter elice ac&us iaculatorios iuxta va-

iaf

rias, quae fefe offerunt occafiones & difficulta-

f0

tes, vt moleftias huic minifterio annexas forti-

Jlo

ter füperes, & vt tentationes agminatim infur-

Ü

i

i

gentes illaefus euadas.

m

O quanta tibi neceffaria eft patientia, vt lis,

qui ignorant & errant, compati & condolere

(ei

(

poflis ! Memineris te ideo mifericordiam affecu-

tum effe, vt inte primo oftenderet Chriftus Ie-

T

füs omne

j

P

atientiam , ad informationem eo-

i.

redituri funt in vitam aeternam.

0i

rum , quP

Na2

Hanc

189

REGVMLS

Hane patientiam poftula, & viriliter óftende ?

Ü

ita , vt nullam impatientiae fufpicionem poenie

t

entlbus praebeas ; patientia tua non peribit in

f

finem ; tuam ve reque poemtentlum anlml.m hae

fecure poflidebis patientia.

j

V, Ille eft vere poepitens , qui dignos f'xcxt

[/T

tj

poenitentiae fru&tus ; verum qui adhuc agit id,

quod poenitet, irrifor eft, & non poe mtws.

LA

Trid, Caue ergo & iterum caue , ne des fanétum

Wt

his canibus, qui toto affectu ad vomitum funum

M

reuertuntur , & quorum nouiffima fiunt femper

lel

*

peiora prlorlbus

2

quamuis tibi videantur con-

lu

triti, ne eis facile credas, praefertim, fi iampri-

(

dem pümxüïs non ftent , fi vim in illud non fa-

1

ciant , vt violentiae poemtena'z cedat confuetudo peccan-

pl

dlö w Al/(g

Si ergoemendationis media fibi iam

t

toties data adhibere non curauerint prudenter

judicare debes , eos tanquam pigrum illum,

de

quo Scriptura, velle & nolle, eosque promde

poenitentiam foediflime agentes , a defideriis fuis

breui occidendos effe,:

Quare'? quia obí emen-

15

datio nulla, poenitentia nece[Jario vona. Tert, & quia

fine vera poemwntxa omnes fim

liter peribunt,

f

affeuerat ipfa veritas.

A iM

autem tu curm xlhs

j

t

non occidaris, & in aeternum pereas, iftam eius-

dem veritatis renulam tene, fcilicet : 44 fru&ibus

h

eorum cogno/cetis eos. - Mat tb, V]l 16.

Eamdem , proportione feruata , regulam tene

circa quosdam , quos: D. Auguftmus falfos fal-

lentesque fanctos vocat; circa etiam mulrercu-

las quasdam, imo & mnonnullos Clericos , qui

