exigas debita nimis afpere; ergapauperes & egro-

tos, praefertim verecundos , indue vifcera mi-

fericordiae. (Jide ditta, vwbi de Eleemofyna. )

d

Quum e duobus malis minus

fit eligen-

q

l

dum, neceffé eft interdum tolerar

e aut diffi-

fit

mulare , faltem ad tempus, aliquid mali ad prae-

cauendum grauius, . Qui diffimulare nefcit, prae-

Vií

efle neícit,

Caue,ne atténdens exhortationi

fck

prolixior fis , ne ingeneres faftidium, et vt audi-

bu:

tores fint femper ad te audiendum parati, Caue

fs

etiam, ne cum. fidelibu

tibi commiffis litiges ,

faltem quoad eius fieri

*

oterit;'nihil eft , quod

a fiducia magis auertat; & fubl

at

ata fiducia nihil

prodes,

U.IT-!

Doce obftetrices modum'*admini&raüdi Bap-

tifimi Sacramentum; ex hoc pendet interdum ae-

t'm

terna infantium falus.

N

gentia dignius ?.

Quid ergo hag tua dili-

C

Species Euchariftiae identidem renoua ; & (ae-

(

pius per aeftatem. | Huc fpe&tant munia tua.

!

Inuigila, vt praeceptor fuo fungatur officio.

L/

Ileu! quot quantaque mala ex negligentia, ig-

norantia, & prauo exemplo paedagogorum ori-

untur in Republica & in Ecclefia Dei? Tuum eft

ii

haec praeuenire mala,

iC

Q

e te pigeat vifitare infirmos , vt per yerba

bona, per verba confolatoria percipiant immar-

M

cefcibilem gloriae coronam. —Vae tibi, fi in tam

dificili lu&a , & in hoc tempore malo , ex quo

pendet tota aeternitatis caufa ,illos deferueris!

[

Iterum monemus, & obfecramus te per miferi-

i

cordiae vifcera, vt agonizantes dirigas in viam

!

fa-

4

A

CI-ETE

209

us dt

falutis aeternae

; hinc tu ipfe in charitate Chu-

d. N

fti & fidelium üxmabeus (Fide di&a, vbi de vifita-

EUII

tione (3 cura aegrotorum & agomzantzum)

T Tl

Vide , ne redditus Fabricae & Sodalitatum

diffipentur.

Exige quot annis rationem ab his,

diren

qui eorum adminiftrationem habent , praefertlm

t a

fi ita praecipiat Epifcopus.

( prae

Da operam, vt ftatuta Dioecefeos & decreta

um

VifitaGionis obferuentur; obli gant enim in.con-

u

fcientia.

Interfis ipfe col lationi fingulis menfi-

t at

bus fieri folitae; haec enim eft Clericis defidio-

(

fis & ignaris Pcudendl incitamentum,

((106

Defende iura tui bencücu, & fidelium fun-

(

iil

dationes,

Cura pariter, vt pia legata 1mp1ean-

tur.

Tandem, fi Deum timueris . Cetera, quan-

Dyp

N

tumuis leun munia non negliges ; in his efto;

in his flqmdem fita eft fan&lücatw tua.

d

Quaproptcr inhaereant animo haec verba

confolatignis plena: Qui bene praefumt Presbyteri ,

&he

duplici bonore digni funt.

Qui. bene miniflrauerint , bo-

Al

num gradum fibi acquirent, 65'* multam fiduciam, quae eft

in Chriflo IESF,

fic,

n

Igitur viriliter agc & confortetur cor tuum;

T

& licet populi, quos erudies ad iuftitiam, dura

ceruice & incircumcifis cordibus Spmtm fan&o

il eü

refiftant, nec obediant veritati » Percipies tamen

coronam iuftitiae; Deus enim a te non exigit

yerit

Tif

curationem , fed curam.

i Bernard

n

Beatus populus qui talem habet, qualem hic

defcripfimus, paftorem! Nam ficut Sacerdotes

qUO

€fl

& paftores mali fünt laqueus ruinae Populi Dei,

j

lta e contrario paftores boni, ardenti zelo zela-

jl

fmma gxems ex animo, & omnibus ouibus

Oom-

f

$

210

(RIEZIÉ VL*L,A

omnia fa&i, eiusdem pvopuli funt efficaciffima fa-

1us, inquiunt paflim SS. Patres & Concilia, &ip-

p.fal

fa confirmat experientia.

Ten

Vtinam ergo de his

juxta cor Dei paftoribus cun&ae accuratius pro-

dl

bot

uiderentur Ecclefiae Dei! Certe tot tantaque

3»ala , quae per finiftrae promotionis oftium in-

A -"f(ïh

n

trarunt, & quotidie in Ecclefiam Dei agminatim

irrepunt, non fentiremus. Conc, Colon,

Videant

at

blan

huiusmodi beneficiorum collatores dicta, vbi de

jns

Probatione ante Ordines, & de Ambitione..

verl

sE Ces O D Bs PestesCa

Cite

]i p

ARTICVLVS ÍIL.-

bit;.

ditef

MVNIA CANONICORVM. ET BENEFICIA-

tioni

TORV.M CIRCA RESIDENTLAM IN CHO-

Vetü

RO ET SCIENTIAM CANTVS.

etr

ciant vniuerfi ex conftitutione Bohifacii VIII,

que

T

V

& ex Concilio Tridentino Se[f. X2

7. de Ref.

tur

€. 12, illos , qui non affiftunt horis Canonicis in

choro, non.acquirere dominium diftributionum,

€e

D. a w

*

pec

ceptis illis, quos infirmitas, feu iufta & ratio-

It

n.bilis corporis neceffitas, aut euidens Ecclefiae

aC !

vtilitas excufat.

Verum fi hae cäufae non adfint, fiqua in-

dat

terueniat fraus, qua fronte fru&tus facis tuos?

JNumquid fraus & dolus debent alicui patrocina-

T0

ri? Minimé. Jnnoc. 1. , Quare? quia qui facit

Ca]

in fraudem legis, contra ipfam legem videtur

D

facere.

Vnde non obftante quauis remiffione

ln

& collufione, his fructibus carere debes. Conc.

l0.

drident,

0814

debes.

Quodfi eo.s* 'acceperis? hos reftituere

r

H

];n-

£

CLERI/

2I1

ümaf-

Infüper, quum tenemus omnes id chor(g äd

, ln

pfallendum iníitituto , hymnis & canticis reue-

de i

renter & diftin&e deuoteque laudare Deum, 7ri-

is pre

dent. , & quum cantus & foni graues & pii effe de-

HCHQUQ

beant, vt ad pietatem auditores excitentur, Conc,

Nl

JV/ediol, , nonne facile contingere poteft, vt te-

at

nearis ad reftitutionem , fi officium irreuerenter

ideax

perfoluas, ac fi in cantandis horis tibi nimium

Va

blandiaris ; fi huc illuc rotans oculos & confabu-

el

lans, vel prae taedio dormitans , vel diligens

verba praecipitationis & voces inordinatas, re-

$

cites aut cantes horas Canonicas, & affiftas. Mif-

fis pro defun&tis & aliis fanctionibus abfque de-

bita attentione ? An tibi latet orationem abfque

attentione non effe veram orationem, fed ora-

C

tionis fimulationem, ficut homo pi&tus non eft

"

verus homo, fed hominis fimulacrum? Quoties

etiam contingit, vt Punétator, qui abfentes abf-

que caufa a choro, aut perfun&torie praefentes

WIT,

non notat, periclitetur ipfe mul

A(tum , & tenea-

iM

tur ipfe ad reftitutionem ?

jcisit

Redi ad cor , cariffime frater ! Haec omnia

früly

peccata diftrictius fcrutare , & fincerius confite-

ritio

re, caque reftitu&ionibus & eleemofynis redime,

hat

ac remedium adhibe; iudicia Dei abyffus multa,

n i

Quid fentis de praua confuetudine quorum-

dam Clericorum, qui definente campanarum fo-

Qs

Yif

no ad ecclefiam -accurrunt, & inftar: venatorii

ii

canis hiante ore fpiritum trahunt? Qui gloria

Dei nullatenus alle&i, fed potius, vt loquitur

jetit

[ont

lfaias, diligentes munera, & fequentes retribu-

tionem, in chorum non intrant, nifi inchoato

[

officio , nifi curfim, irreligiofe , mente vaga , nec

g

tantillum ad (?rationem praeparata anima, quafi

in

212

RiE;GU.V-E A

in coenaculum intrarent, aut ad circulos con-

!

uolarent? Quid de his fentis?

TU

Quid de his, qui inter pfallendum faepe fae-

cefi

pius exeunt e choro, non neceffitate, fed animi

|

leuitate, & rerum dmlnalum faftidio ? Quid de

QU

his , qui ex eodem choro & ex ecclefia feftinan-

t£n)

eccle

ter ewrcdluntur nondum perfolutis horis? Non-

ne ipfo tuo iudicio illud eft tepidi,

fafüdiofi,

fübm

negligentis, otiofique animi indicium ? , Annon

Cont

hoc eft auari, mercenarii & irreligiofi perfonam

C

prae fe ferre, fcandalum & rifum' mouere? . Ita

TC 1

íane

Titer

Reuera haec omnia vident & dolent ipfi

laici, fimul & horrent & blafphemant; fuper his

por

obttupefcunt coeli, & irafcitur Deus ; numquid

aL

impune irrideri poteft ?

Nonne tamen ex illis

N

es, qui ipfo tuo iudicio reprehendendi & vitupe-

des,

randi funt ?

Vide, num opera tua te manife-

long

ftum faciant, nec ne.

Ti

Icitur, cariffime frater, ab hac praua confüe-

as

tudine abhorreas , velimus.

Quum itaque hora

diuini officii celebrandl aderitj cum omni alacri-

per

tàte primus in excubDiis Domml inueniri ftudeas.

Qe

d

Ecclefiam ingredieus frontem aqua benedicta af-

aed

perge, et te figno crucis deuote muni, Conc. Bi-

1uric, , & adorato Deo praepara animam tuam

T0

ad orationem.

i

0fq

Ne vnquam chorum ingrediari

nifi chori ve-

ftibus indutus , non quidem fordidis & laceratis,

TIs

aut vanitatem redolentlbus, fed mundis, deco-

ris & modeftis. :

Ota

Cet

Dum füperpelliceum induis , cogita, quam

al

perfonam fuftineas ,

nempe a fOldlbUö labeque

U0

puram, qualem veftibus illis indicas, Conc, Me-

h

diol.

t

Ne

CLERL

213

los t

Ne properanter in chorum , quafi diftribu-

tionum queftu incitatus, accedas , fed graui in-

j

p

f

ceífu. Idem.

ed anim

|.Quum in.choro fueris , grauitatem ,ferua,w

Quid d

quam locus & officium expofcit, Cenc, Senon. Pro

e(hinan

temporis & officii ratione , ex inftituto & more

1No

ecclefiae fede, fta, fle&e genua, caput aperi,.

(tiol

fubmitte , ceteraque huius generis adhibeas.

Anno

Conc. Mediol.

erfontm

Caue, ne confabuleris, nec rideas in choro,

ei D

nec ibi fis fomnolentus , nec vageris oculis, nec

)

L]

ne incom-

len

literas, libros, aliaue fcripta legas

?

pofito fitu ftes aut fedeas, ne huc illuc moue-

p d

(

amtul

aris. Conc, Jquenf.

ex illi

Ne horas Canonicas priuatim abfoluere au-

TtUpe

deas, fed concinne, ac vna cum fratribus Deum

anife-

honorifica; contrarium faciens tanquam abfens

habendus es. Conc. Treuir.

Pfallens Deo tuo , ante cuius confpedum

vonfae

ye hot

ftas, pfalle fapienter, id eft: non curfim, non

perturbate, non ofcitanter, fed leniter, diftin-

iaact

Tudeas

&e ac ftudiofe; non ad vanam gloriam & popu-

larem adulationem, fed ad gloriam Dei & populi

ii di

aedificationem; canta Domino, canta canticum

y; D

. tudr

nouum, id eft, pie , grauiter, ftrenue & religio-

fe ; in omnibus honorificetur Deus, ac dirigatur

oratio tua ficut incenfum-in confpe&u eius,

p

'

Caue, ne ex choro exeas, nifi perfolutis ho-

enti

ris, & in genua ante Dominum pronus eum ad-

(et

ora, ac enixe roga, vt animi tui diuagationes

ceterásque culpas tibi ignofcere dignetur; & vt

qUäHï

ad orationem te deinceps alacriorem & feruen-

tiorem efficere velit. Etemplo egrediens'imbu-

þgqile

M

la coram Deo; da operam, vt fis homo vbique

internus, ad orationem femper paratus.

N

ani-

R EO V LA

214

"fandem, quum ad cantum pium & grauem

te!

tenearis, neceffe eft, vt ad illum te affidue ex-

Curl

erceas.

Ipü futoms ad artem füam, quamuis

]l

infimam, non admittuntur , nifi ad illam fe diu

exercuerint, & nifi illius poft probationem pe-

gl

4

iti agnofcantur; tu autem. qui Angelico mini-

fianara)

fterio te mancipafti, ecclefiafticum cantum ftu-

—

diofe addifcere negligeres ? Proh pudor! Annon

choro eliminandus & diftributionibus priuan-

dus eífes ? Iure merito

Quare? quia cantus

infcius, & inordinato cantandi modo Deum in-

honoras . populo taedium affers, eumque a di-

uinis HUEI'US

Proh fcelus!

Q1

Da te ergo viro, qui pfallendi. füt fciens ; fcias &

ff

tu cantum, cariffime frater.

Si habueris fidem,

illum quotidie adibis, illumque tandem, quantum

j

tüm

talenta permiferint, callebis, vt virili fonitu &

affe&tu voces fancti Spiritus depromens, ad flam-

!

mam pietatis animos ardentius mouens , fuaui-

fa

tate leCtionis ac melodiae doctos demulcens,

& minus doctos erudiens, & vt ipfe conuenien-

aur

tifüma modulatione commotus & liquefattus in

hac vita, canticum nouum ante fedem Agm can-

tare poüïs.

Kþ*-ä«-äfä* ais atiioecde

r

Mi

ARTICVLVS

IV

MODFS CANENDI VEL RECITANDI

HORAS . CANONICAS

Ex PsarTER. Row.

ufa mentis eleuatione, id. eff 4 mtelle&uah-

p

ter, quia ftas in confpectu ludicis, Angeli

cuftodis, & inimici tui perfequentis.

W.

L

CLERT

213

p

II, Plena cordis attentione, id eft, affe&ua-

Vdue 6t

liter, defiderando, vt Deus laudetur, cocleftis

curia laetetur, totus mundus iuuetur.

QUamui

| fe d

III.. Perfe&a oris pronuntiatione, id eft, in'ce-;

m pe

graliter, vt nihil praetermittas dicendum , füper-

Q mipi

addas, inordinatum hinc inde tranfponas.

m -

í;- "

!Àmnon

pri

MARTICVLVS V.

EXHORTATIO AD PSALLENTES.

L CUA

Ex EoD. Psarr.

eun d*

t d

uum Domino

p

pfalles , pfallendo haec omnia

e

ferues:

Dirige cor furfüm , bene profer, | percipe

[cias V

fenfum.

fiden,

Antum

Spires in medio, pede iun&to, deprime vul-

tum.

jitu &

Verfus pofterior videat finem änteriöris.

La

Non vox

, fed votum, non confona mufica,

]

| füqy

fed cor.

Ulcen,

Uf

aurecs.

iNon clamor , fed amor , Domini vpertingit ad

A

fs

pi lp

(ewx'-:«æ;æa-eäaa&æwæw;xqz-f—äwä&x&æwaæwmx&)

CAPVT SEXTVM,

d

MEDIA CLERICIS OMNIBVS PERVTILIA

AD PERFECTIONEM ET SALVTEM

R—

AETERNAM CONSEVQVENDAM.

VDI

5

ARTICVLVS I,

SOLITVDINIS AMOR.,

äuüff:

on in commotione Dominus; quapropter,

N quando ad cor fponfae loqui dignatur, eam

g

inífolitudinem ducit, vt ipfa claudens au-

j

"n QIBI

216

IREGVLAf

rem ad vocem foris fonantem , audiat veritatem

]is1

€ür

eius intus docentem, & vt claufis oculis ad exte-

riora , coeleftia penetret & interiora.

In mon-

funt

tem faepe afcendens IESVS difcipulos fuos in

pE['Ca

qui

hac folitudine docebat, : Hinc Propheta regius

elongans fe manebat in folitudines ibi fiebat fi-

M

cut paífer folitarius in te&o. Hinc 1ob & alii fan-

a«f

C

&illimi Viri tum veteris, tum noui leftamenti

( |

faciebant fibi folitudines , vbi gaudia futura prae-

fod

guítabant.

lt

Ilv

f

Eia ergo Sacerdotes, qui orationi & minifte-

Tei

rio verbi inftantes effe debetis , fugite de me-

fh

it

dio Babylonis, faluamini a generatione ifta pra-

pn

ua, excutite puluerem pedum veftrorum, ve-

fitre

nite in folitudinem, & ibi audite, quid loquatur

Dor

in vobis Dominus Deus; audietis fiquidem arca-

vt

na verba, quae non licet homini loqui. Veni-

o

te, gens fansta , vt repleamini Spiritu fan&o , fi-

«

cut difcipuli Domini , & renouemini fpiritu men-

tis veftrae; vos praefertim mortui eftis, & vita

] v

üs

veftra abfcondita eft cum Chrifto in Dgo.

po.

Sed heu ! quidquid loquamur, difperfi fünt

0p

Qu

lapides fanctuarii in capite omnium platearum,

bin

id eft: ipfimet Sacerdotes huc & illuc. vagantur;

vt

ád confortia laicorum , imo & mulierum faepe

vbi ad nihil aliud vacant, nifi,

ibi

conuolant ,

aut dicere, aut audire aliquid noui ; ibi narrant

Qu

fabulationes , fed non vt lex Dei ; ibi dant offen-

fionem, & vituperari finunt minifterium fuum.

Quamuis ergo minifterio verbi inftantes fint,

Quid hoc

quid ipfi füunt ? Cymbalum tinniens.

eft mirum , fi a folitudine & a femetipfis ab-

fentes orationem faftidiant ? fi in multis fing

'L]:-

lis

CLERI

517

TCC

]Jis momentis offendant? Si pereant fame? Si cor

J ex

eorum areat ficut terra fine aqua ? Quoniam

] Imon

funt quafi fydera errantia , ideo non cognofcunt

fuos i

peccata , quibus contriftantSpiritum fanttum, ne

quid deterius dicamus,

Tepi

bat Í

- Sed (altem , quia ficut aqua eP"uü funt, non

qii fam

crefcunt ; nam ex conuerfatione feculi frequen-

j

ter puluere terreno contingit eciam pla corda

Tà p

fordefcere, & fpiritum fopiri.

Iterum admonemus vos , cariffimi fratres

vt

muile

refüfcitetis gratiam, quae data eft vobis, Huic

renouationi confert, multum vita folitaria : gu-

de nt

/ ftate & videte.

Attamen, fi charitas Chï'?ül VI-

fap

geat vos

vt exeatis de fohtudme

vt fbc con-

), V

firmetis fratres veftros

non vos plgpalt GX3TC ;

qUatr

Dominus enim & Magifter adeft, & vocat vos ,

p

vt faciatis eius voluntatem.

Prouxdcbe tamen

Ven

dO,ï

Dominum in co»fpe&u Veiïro femper ; regnum

eius intra vos eft,

jmo

(

Eia, mi lefu , qm fuglfh in montem 1pf'e Fo-

lus , & perrottafh in oratione Dei, trahe nos

n

poft te curremus in odorem tuum.

Sit nohls

oppidum carcer , folitudo Paradifus.

S. Her.

f fürt

-

Quis dabit nobis pennas ficut columbae ; vola-

a.

bimus & requiefcemus. -

Abfit tamen, rm Teiu.-

ianth

vt in ipfa folitudine abfentes fimus fp ritu , aut

j fqepe

ibi ignauia marceamus : fed potius fanctum ctlum

I]]fx ]

quaerat amor veritatis. S. Zug.

MIHF i

60665:9:9:::9:),)9:)6:19 99 99

offen

AR TICVLV

!

um

; f

EXERCITIVM MEDITATIONIS.

iif

nde fit, vt deficiat Sanctus? Quoniam dimi-

Ó )

V

nutae funt ventates a filiis hommum. Quor-

u

uim

N

eIB

REGON.LEnx

fum defolatione defolata eft tefrak? Vnde &at,

fe,

& in dies ferpit abominpatio defolationis in loco

fl

fan&o ? Vnde? Quia nullus eft, qui recogitet

0

corde.

O inconfideratio , defectuum & vitio-

Iis

rum , quibus fcate

Con

parens !

E

nt Cl'er.ici ü foecunda nimium

Ils

O fi feria meditatione recogitare vellent, quam

quia

horrendum fit incidere in manus Dei viuentis ;

(em

& quam durum futurum fit iudicium his , qui

tlbi.

praefunt, nonne femetipfos diftri&ius diiudica-

fide

de

rent , & effent ficut Angeli in coelo feruentes?

Que

Sed quoniam mera vecordia meditationem fafti-

a

Vitil

diunt & negligunt, non percipiunt tanquam mu-

ti & coeci animales ea, quae Spiritus Dei funt ;

(ue

v d

quamuis enim venturi feculi veritates fape le-

gant, easque íciant, ac aliis praedicent, eas ta-

firin

men non intelligunt , fed in his corrumpuntur,

19,

Vae illis! quia in via Cain abierunt , & abeunt,

At contra beatus vir, & praeferti;n Clericus,

qui in lege Domini meditatur die ac no&te ; fit

Iaj

tanquam lignum , quod plantatum fecus decur-

D

fus aquarum dat fru&um in tempore füo ; con-

us

calet cor eius intra fe, & in meditatione ex-

tet

ardefcit ignis, ita vt refufcitans gratiam , quae

Tior

data eftipfi per manuum impofitionem , iam in

füo

fide inueniatur ftabilis, & in opere efficax , 1am

Ihg

De

potensfit, multos Chrifto lucrifacere, Tu er-

f

r

0 , cariflime frater, qui inter fublimia myfteria

ab

quotidie verfaris, fcito, quia illa vix digne tra-

Tie

&are vàles, neque muneri tuo digne fatisface-

t

re, nifi per frequens facrae meditationis ftu-

E

Hi

dium.

T]

Quapropter da opäram, vt meditatio tua fit

fpe-.

n

in confpectu Domini quqtidie, mane, & ve

re,

Wi

i

CLERTÍ,

',21.9

l üat,

re, aut faltem diluculo.

in]oQ

Vt autem tibi fit fru-

&uofa meditatio , abítrahe cor tuum a rebus

Cogità

VItIO

omnibus; lege ante cubitum pun&a meditatia-

nis; haec recole diluculo, & in praefentia Dei

imium

confítitutus praemitte aétus fidei & contritio-

nis; pete gratiam & cor docile ad diuina elo-

um

quias recogita attente, ferio,' & corde verita-

Jentis,

tem aut virtutem, quam in exordio meditationis

l, Q

tibi propofuifti.

Caue , ne fis fimilis viro con-

iiudiy

fideranti vultam natiuitatis fuae in fpeculo ; qui-

jentes?

que abiens ftatim oblitus eft, qualis fuerit, Ex-

n hit

1l

Cità piis affe&ibus voluntatem ad odium huius

m

vitii , quo laboras, & amorem huius virtutis ,

fünt;

quae tibi neceffaria eft ; propone, pauca tamen,

pelt

ac diffidens tibi, & in. Deo fperans ; propofita

05

ftrenue exequere; viriliter a

ges ule fis quafi þo«

QUE

mo, qui'tentat Deum,

Jeut

. Praeter orationem mentalem füademus 'tibi

AU

& vocalem,

Militia eft.vita hominis fuper ter-

du

ram ; ipfe circumdatus es infirmitate ; in fortem

decit

Domini vocatus es, & ad onera periculofa na-

, (0n

tus; vnde & pro temetipfo, & pro populo opor-

eu

tet te femper orare , & nunquam deficere , vt

quae

non intres in tentationem , & vt Deus populo

am

fuo per te benedicat in pace; vnde ad. coelum

Tif

manus, oculos , & mentem leuabat Moyfes,

pu

Deum placaturus . vnde S. Martinus inui&um

7&61'13

ab oratione fpiritum non relaxabat , nec in vita

e t

nec in florte,

Falleris profecto, cariffime fra-

j

i

ter, B grande minifterium tuum absque oratio-

nis pabulo & praefidio , prout decet, confume.

; l

mare te putes.. S, Laur. lu[lin.

ul

Quid ergo fentis de his Clericis , & praefere

refpe

tim paftoribus, qui poft recitatas Coa&e , cur-

2

fb

i flm,

..... m

250

'R,E GVILA-

i

fim, & inordinate 'hþras Canonieas , nullum

&

temporis momentum orationi deftinant, & qui

D

nunquarmi orarent, fi ad horas fub mortali non

b

tenerentur ? Quid de te fentis, fi vna cum illis

]

orationem faftidias ? Quid redolet illorum neg-

le&us ? Quid vobis minatur ? Sterilitatem ani-

tiht

màe veftrae, & populi illiusque animae perden-

qini

dae pevï.icu(lum. O periculofa negligential

j

d irratie

OE

f

Oä;g;.

us ; lrx";*-.xf,. ewUEA v.fx*/:*- ;;'J;JQ'ZEIJ:M

ü

ARTICVLVS IlI.

on|

fui

EXERCITIVM PRAESENTIAE DEI

tio.r

h:

raefentiae Dei exercitium eft pia ad Deum

h

p

praefentem attentio; haec eft ad perfectio-

U

nem tüta & bréuis via iuxta illud z Zmbula cow

Ío

ram me , (2 eflo perfe&tus. - Porro ambulare cum

"d

Deo intus, & nulla ré ceneri foris ftatus eft ho-

minis perfecti Zfuü&tor de Iiit. Chrift.

O -minifter Chrifti, qui ad perfe&ionem in-

$fA5 e—

ceffanter-anhelare deberes, quaere Dominum,

vt confirmeris; quaere faciem eius femper , non

m

a

longe '*eft a te.

Inde continuam Dei memo-

—— um

riám fouenti dicerelicebit cum Pfalmifta: Prouide:

bam. Dóminum ini con[pettu. meo femper 5 oculi mei fem-

er ad Dominum ; apud m oratio Deo *itae tntat.

b— J - EE EE

Apud de illa debet adeffe, tanquam omnium

E

funä.ionum tuarum focia & comes indiutfa.

Hac derereligiofum inftruens Thomas a Kem-

igi-

pis fic ait : Surgat tecum oratio notte de lettulo 5

let & cantet tecum pfalmos de. pfaltevio s. quiefcat tecum

in dorinitorio 5 praecedat & [equatur te. in charo 5 fedeat

fumnto 5

lecum inm refeilorio ; gratias agat , cibo .fobrie

sranfeat

-

/

CLEäL

22I

Yü/ lUt

ivan[eat . tecum in agrum in labo*rec diurno ; plantet te-

cum fepes in borto ; redeat tecum & adfit in cubiculo 5

& qui

1 non

wundet tecum pedes a luto verborum ; lauet tecum na-

) illi

nur a forde operum ; comitetur tecwmn in omi loco pri-

uato 4 aperto 5 babitet tecum in filentio,.

1

D

| af

- 4Haec autem oratio non eft, nifi quaeda

m

j cdïï

-

prügn.

tinus in Deum reflexio ; haec eft vrbs fe;*ti;g

dinis noftrae..

à

Huic animi recolle&ioni intende , car

1[T1me

D

U- J

frater; haec enim externa alia opera aut fun-

&iones non impedit , fed dirigit; hinc femper

orabis, & nunquam deficies, Quapropter foli-

tudini, filentio , fenfüuumque omnium modera-

)

tioni follicite incumbe, caueasque a curis fuper-

fluis; a negotiis fecularibus, & ab iniquorum

Jeurt

(tio-

fabulationibus : ftudeas puritati confcientiae &

cordis;

Haec funt murus & antemurale in vrbe

( (

fortitudinis noflrae ponenda, fcilicet recollere

C

colle&ionis animae,

,

Y

t he

Huius recolle&ionis adminieulo in Deum fa-

cile affurges , eique corde puro & inflammato

f ]

adhaerebis, vibrando haec & alia in cor dile&i

fi

jacula : Quam bonus Ifrael Deus O totus amabilis !

m s

, non

Quis mibi det, vt diligam te ex toto corde meo , o. di-

emo

O

le&e wi ?. O pulcbritudo antiqua Y fero de amaui.

iil

Deus cordis mei | O. Deus. cbaritas ! quis me [eparabit

j

acbaritate tua , o Rex meus &? Deus meus ? Vtinam

gb

nunquam pecca[Jem t:bi! Quando veniam 69 apparebo

j

anie faciem tuam , o requies animae ieae , C9c,

El

Ecce tibi compendiofa methodus femper oran-

f

di, & nunquam deficiendi,

His crebris & igni-

; r;'»!,"-

M

tis s&ibus magis feruet , exurgit , & conditur

ul

perfe&ionis opus, quam multis corporis mace-

f'gäzat

refiae a Iefu credendum fit,

iil

rationibus , fi $. 'The

p

^

m

: hi-

01;I€

(

N

-Ó

22

RE G»»V/L A

O nimium felix , cariflime frater', fi hanc fa.

Cul

cram animi recolle&ionem expertus exclamare

tUe

poflis : Propter boc laetatum

$

eft o meu?n » €8 exfül-

tauit. lingua mea. Pf, XV, 9.

q

ls

Notandum tamen, bas & alias afpirationes $

bern

. corde potius , quam oreemittendas effe; & fatius

frit

effe, fi Spiritus fpiret, vni tantum acquieícere,

fide

vt in corde altius fi

deu:otio interna,

gatur, & magis lcondiatur

qeft

T0l

oæämgæäsgsæææ

--

pan

L

&

ARTICVLVS IV.

qe

nof

EXERCITIVM MORTIFICA TIO,NHIS;

Y

O

portuit pati Chriftum, & ita intrare in glo-

riam fuam

&Uf

» qQuapropter pofito fibi gaudio

9d

fuftinuit cruce

m , paffus eft nobis relinquens

Wt

exemplum, vt nos praefertim Sacerdotes fequa-

Y

mur veftigia eius,

Vbi fum. ego , inquit , illic

1

& minifter meus eri

t, Eftne feruus fupra Ma-

giftrum ? Numqui

! praedeftinandi füpt illi, qui

imagini Filii Dei c

onformes fieri renuunt ? Mi-

It

nime, Rom, VIII,

39.

Hinc D; Panlus, fidelis imitator Chrifti, non

ju

dicauit fe fcire inter fratres, nifi Iefüm Chri-

ftum , & hunc crucifixum. Hinc illius ftigmata

l

in corpore fuo portans , füuumque corpus cafti-

gans, illud in feruit

utem redegit.

Hinc ceteri

[

Apoftoli ibant gau

dentes a confpe&tu concilii ,

quoniam digni habiti erant , pro nomine lefu

contumeliam pati, & plantauerunt Ecclefiam

fanguine fuo.

A

Hinc S, Carolus Borromaeus

moruificationem Iefu in corp*ore fuo femper cir-.

C^ t3 ( r--—

cum-

Ncuso

CLERIL

229 E;

ife fs

cumferens ádeo fobrius ervat:k, vt vere dici po-

Amar

tuerit znon manducans neque. bibens,

^ tiji

Sed & nos non poterimus bibere'lcalicem,x

quem ipfe Dominus bibit, quem & Apoftoli bi-

berunt? In hoc tamen pofiti füumus. Numquid

nes,

fatius

fratres noftri ibunt ad pugnam, & nos ignaue

ts

fedebimus ? Proh pudor!

(igt

Praeterea fijpfi non adimpleamus ea, quae

defunt paffionum Chrifti in carne noftra , qua

fronte adhortari valemus populos , vt crucifi-

$$

gant carnem fuam cum vitiis & concupifcentiis ,

& vt faciant fru&us dignos poenitentiae ? An

credent nobis ? Annon potius adhortationes

noftras irridebunt ? Praeterea, quomodo fiemus

Aï]S.

in tempore iraeundiae reconciliatio ? Quonam

glo

aufu, inimici erucis Chrifti, gloriamur nos dili-

idio

gere lefum Chriftum crucifixum ? Qua temeri-

It

tate eius delicias & vitam fpiritualem ftatui no-

Qu

ftro adeo congruam fperamus ? Quid mirum,

A

fi a mortificatione abhorrentes viuamus velut

Mi

animalés ?

,(

Refipifcamus , fratres cariffimi , afpicïamüs

IMI

in au&torem fidei& confummatorem Iefum ; cha-

ritas eius & exemplum vrgent nos.

Aeftimati

Qion

ergo ficut oues occifionis mortificemur propter

eum tota die ; ac in flagella parati, in cinere, ei-

J

-

licio, & ieiunio poenitentiam agamus ; praefer-

natp

tim fiita fuadeat vitae noftrae Dux,

Sed fal-

rl

tem fobrie, & iufte, & pie viuamus 5' vtamur

tet

ilü j

parcius verbis , cibis , potibus, fomno, & iocis,

Propheta Dauid multum extollitur , quod aquam

[di

f

de cifterna Bethleem fibi allatam , in ardentiífi-

ma fiti nolens bibere , libauerit eam Domino,

1

t

Similes occafiones nobis faepiffime offert Deus ;

NT

4

I

has

Wiuasane

224

REGVLA.

has nos , i.ftpote Sacerdotes tepidi & ignaui ,

v

[/

elabi finimus, — Proh focordia! Nos foli fumus,

f

qui cum . hominibus non flagellamur, nec cum

if

Apofto

?

nos!

lis, nec cum ipfo Dej'Filio. O mife;;os

Ti

5l

Bellum al'iquando fandem inferamus corþori

' noftro , tanquam infenfiffimo hofti , & abítinea-

inus nos a carnalibus defideriis, quae militant

aduerfus animam :

$

Y

praefertim abnegemus nos-

ds

metipfos, & propriae quotidie refiftamus vo-

qu

luntati, Denique licet ab hominibus colaphi-

W

zemur, füfferamus patienter fuftinentes

?

L]

per

nl

multas tribulationes oportet nos intrare in reg-

dur

num coelorum, Non eftalia ad vitam via.

Verum fi criori egeamus calcari, adhaereant

ftol

animo haec omnia grauiffima verba: Sí fpiritu

lis

3

- fatta carnis mortificaueritis , viuctis. — Si compatimur ,

i

cone lorificabimur ; fi. evo. fecundum. carnem vixeritis ,

Q

moriemini, ^ Qui inuenit animam fuam. in boc mundo ,

li

. qerdà eam, — Recordare quia accepilli bona in vita; ideo

H

]:

eruciaris, — Quantwum

fuit in deliciis , tantum date illi

T:

Lormentutm, Nunpc eligamus.

"À

fle

R2

lpl

GU II P a P AR AE E n set

ARTICVLVS V.

lib

f

LECTIO LIBRORYM PIETA TIS.

CQ

uis de facrorum librorum *läftion'e fru&um

fatis explicare queat ?. Etenim verum eft,

qhod

de illis 'Phomas a Kempis dicit: Docent ig-

fü

yaros, arguunt otiofo$ , excitant. torpentes , [limulant

d

dorinientes , corrigunt errantes ,evisunt. corruentes , ter-

Q

ytht rz'dentes j canþ[mturx Jugentes , laudant. bumiles ,

Q

v;'zz,æ-

l

CrLEtEI

255

onh

vituperant . fuperbientes , confortant, debiles , vepramunt

Um

praefumentes , mitigant turbatos , laetzfcam: trifles ,

C CUf

juflificant pios'y damnant peruerfos.

iferos

Quot tamen funt Clerici, qui curiofa, fecula-

ria, & faceta legunt avidi

vtilia vero & faluta-

ria leaere faüldlunt ?

Ypori

n

"Tu vero , cariffime fr ater cur non illa tem-

ilitatt

pora, quibus ab ecclefia vacas, lectioni impen-

$ 10

dis, vt Chriftum audias? lllum alloquimur,

us vo

quum oramus ; illum 'md;mus

quóm diuina le-

n

m*v us oracula.

Quid nobis cum fabulis ? Mi-

4

mücrmm altari Chrifti, non hominibus deferen-

nte

dum accepimus. S, zmbr

d,

Attende le&ioni, iterum monemus cum Apo-

e2nt

ftolo, & praefertim ilorum librorum , qui de

fljli

his, quae ad Sacerdotále-munus fpe&tant, & te

ur

Scrutare

inftruere poffunt

Scripturam fa-

Y

cram, quae, vtpote diuinitus inípirata, ad om-

uf

nia vtilis eft, '"Tolle hos Libros , & lege; hu-

1.

iusmodi le&iones multos Chrifto pepererunt

J

n

ii

"T eftis eft S, Ignamus teftis S. Columbanus ; te-

Óftes Aulici illi.

Id-

, de quibus S. Auguftinus.

ipfum experire.

Optime vteris lectione dmma fi tibi eam ad-

hibeas fpecu li vVice, vt ibi, Velut ad imaginem

fuam , anima refpiciat , & vel foeda quaeque

IN

corrigat, vel pulehra plus ornet..S. /4ug,

Quapropter r. Pete gratiam a Patre luminum.

of

d

2. Certa fit & ordinata lecio; vagam & de-

fultoriam fuge.

Faftidiofi Pcomachi eft multa

5

deguftare, nulli certo ferculo acqmefcere' fic in-

um

llla ta-

l

quinatur magis corpus, quam fanatur.

men, quae te magls concernunt, & affecus mo-

It y

res-

j

ixpe

I d

226

REGVLA

resque tuos pfopius attmgunt, releaere mhrl

qu

vetat,

A

re

t10f

3. Pauca lege, le&a. recole bon quidem cur-

fim , perfunctorie , vel iï:udn vel recreationis

lom

pR

caufa , vel curiofe agens , vt quidam, &mh110pe—

yans fed tractim , femo attente, & animo dif-

V

cendi, & probandi ,

quae fit voluntas Dei bona,

mt

beneplacens, & perfe&a & cuftodiendi verbum

fos f

illius, vt mlmüeuum 1mplere & te lpfum aedi-

19 |

ficare poffis,

QUO

. Pios affe&us le&ioni congruentes elicere

ipfe

fcude vt fructum det in tempore fuo ; alias ina-

nih

ben

nis erit le&io , quae quidem mtelleccum lllu-

minat, fed affe&tum non inflammat,

tufy,

ftd

5. Eloquia Dei abfconde in corde tuo, & pa-

ra fagittas in pbaretra, vt per diem fagittes &

elicias, quum opus fuerit , actus iaculatorios.

d

fs

6. Claude le&ionem breui afpiratione in De-

Ti

um, vt femen in terram bonam cordis tui 1a&am

feruet ac foecundFt

Tüis

fad

ï:'c:

9)

-—

(

)!

Ym

ARTICVLVS NI

lite

PlIA4A FREQVENTATIO SACRAMENTI

lo

x

We

POENITENTIAE.

E

md magis ad perfe&tionem confert , quam

frequentare faepe & pie Sacramentum Poe-

nitentiae ? Hac frequentatione non folum libe-

fed

Go

ramur; a peccatis, fed etiam ab his praeferua-

mur;infüper confcientiae pacem ac ferenita-

&|

tem cum vehementi fpiritus confolatione perci-

pzmus & quamuis peccata venialia,in quae fre-,

te

quen-

*

V CLERIS

227

! g

quentius lælx-bi.murv, taceri citra Eülpam poffint,

re&te tamen & vtiliter citraque omnem praefuni-

Tl Cür.

tionem in Confeffione dicuntur , quod piorum

hominum vífus demonftrat. 7rid. Hinc confcien-

Clonis

tiam teneram & delicatam fibi parant.

lope

o dif

Vnde tamen fit, vt tot Clerici hunc thronum

bont,

gratiae non nifi raro adeant ? Vnde? Quia fe ip-

erun

fos feducentes fibi, &aliis libere dicunt : Peccatum

s

0non babeo,

Eftnein eis veritas? Heu ! in multis

quotidie offendimus omnes ; fepties in die cadit

elicert

ipfe iuftus ; ipfi autem , quamuis tepidi & effufi,

3 1

nihil fibi per totum menfem conícii fünt ! O

1 1l

beati viri! Si illis Deus nullum imputaret pecca-

tum, nullumi

que in eorum fpiritu & corde vide-

ret dolum !

v p

ej d

O !fi onera füa humeriä Angelicis fomidanä

DS.

da diligentius excutere vellent, & confcientiae

nDe

füae finus & latebras explorare , vt praecipit

Trid., viderent reptilia , quorum non eft nume-

ao

-

ru$, viderent forfan abominationes pefífimas

?

—

fed quoniam extra fe errant, nec cogitant cor-

de, fe ipfos libenter excoecant, & multa peccata

vt meros fcrupulos deponunt, imo & refpuunt ;

hinc ad altare fecuri nimis conuolant. O peri-

culofa coecitas ! O fallax fecuritas ! Nonne &

Wi

tu es ille vir

ad cor..

,ate&a daemong illufus ?ï Redi

quam

Alii quidem hoc Sacramentum freduentant;

1P00'

fed heu ! arida confuetudine , curfim, & perfun-

[ibe

&orie, absque vero dolore , & firmo propofito.

ent

O quam metuendum eft, ne foede poenitentes,

enffä'

& hac fecunda poft naufragium tabula abuten-

.

perci-

tes mifere in aeternum pereant! -

H

Tu/

u

a

REGVLA

225

Tu vero, cariffime frater, conüterc quidem

Ant

