V

—« MORTE.

pl

vnfidera huiz—ü füauis. & pretiofae moriis fundamen-

t

ta,

(q

]. Pii & boni Sacerdotes non torquentur in

U

hora mortis, ficut tepidi & mali Sacerdotes , a

d

facie peccatorum fuorum , fiue quia faltem gra-

uia miferante Deo non commiferint, fiue quia

ea eodem propitio Deo dignis poenitentiae fru-

C

]s T6-

&ibus déleuerint , eaque laboriofis operibt

Q

eme-

L

CLERIT

267

L. V)

demerint, teftimonium illis reddente confcien-

D

tia, quod ünt fi ii Dei.

Suauae bone conícien-

C

tiae teihmomum !

! COl«

u Quum in. hoc mundo fe tanquam pere-

grinos & exules habuerint , & quum velut Apo-

| af

ftolus quotidie mortui fueri int,

non formidant

ïwm 3

in hora mortis feparationem ab omnibus rebus

tücil

creatis , fiue quia illis cor nunquam appofue-

. Dor

runt, iisque tanquam non vtentes vfi fuerunt ,

rh

fiue quia iis propter Deum vt hilares dutores

» tl

voluntarie & libenter tunc valedicunt.

O Bea-

5 T

ti Nazaraei, qui in:vanitates & infanias falías

L OE

nunquam refpexerunt! O quam laete moriuntur!

Ut

IIT, Multa alia funt ,

quae tranquillam, fua-

tiofà

f

uem, & placidam. effc:unt piorum Sacerdotum

mortem ; ; nam frequens & pia Miffae celebra-

am

tio,

n

tot feruentes Communiones , quibus in

Chmfto tanquam palmites in vite manferunt ;

imago lefü Chrifti e cruce pendentis , cuius

mortificationem in corpore fuo iugiter cir-

TC

cumtulerunt, & cui omnibus fe conformarunt ;

zelus domus Dei, quo multifariam adufti mul-

tos lefu Chrifto lucrifecerunt

tot.alia bona

T

opera fe tunc offerentia , non quidem tanquam

vanitatis & praefumtionis motiua, fed vt tot ad

profundiorem humilitatem & ad firmiorem in

n

Deo fiduciam incitamenta 5

amarae & fuaues la-

crymae, quibus & flratum

ftuum, & pedes. cru-

cifixi Domini rigant folliciti ;

frequentiffima

tur !

amoris iacula , quae in cor dilecti vibrarnnt, &

ltes, 1

j

l)

"

nunc ardentius vibrant; facrum & optatiff: mum

Vntxcum ,quo

ad bedtam mortem arimantur

js

; ;fll

coritra acriores hofiis rugientis impetus ; extre-

ma vnüio tepidis

Sacerdotibus moleíta , fed

Ij i

o x

illis

j

ia

268

REGWLÁA

i

illis vtpote piis & poehitentibus dehderabïlis;

internae Spiritus fancti confolationes ; pax ,

f

quae exuperat omnem fenfuüm ; beatiflimae Vir-

T

ginis: patrocinium ; Angelorum protectio; San-

(

&torum praefidia3 piorum virorum , quos zelo

i

fuo Chrifto lucrifecerunt orationes ; ardens glo-

MUA

riae defiderium ; praeguítatio. eiusdem gloriae

deliciarum ; feria & continua ad mortem prae-

]i

f

«

paratio; tandem gratiae multae, quas a Deo

&

recipiunt, mortis doleres leniunt , iudicii timo-

tii

rem excutiunt , aut faltem minuunt , augent eo-

rum fpem , inflammant charitatem & defiderium

poffidendi Deum; & quidem eo ardentius, quo

propius ad ipfum accedunt, eosque ad excla-

Wiu;

mandum füauiter impellunt, Jeni Domine lefu,

e

qui dixifli : Vi fum ego , illic & minifler meus erit ; non

(il

fui- quidem. fidelis feruus & sninifTer tuus 5 quinimo fui

feruus inutilis, verum,o lefü mi ! fuppleat mifericordia tua,

quidquid deefl infirmitati meae : [cio enim , quia , quan-

do coronas merita noffra , coronas dona tua ? evgo coro-

na we in mifericordia &? .miferatienibus , && veni; cu-

pio diffolui & e[fe tecum 5 educ de cufLodia animam

meam ad confitendum nomini tuo ; *oeni && noli tardare;

amore tui & defiderio gloriae tuae iamdudum langueo ;

ecce tne ex[pe&tant iu[ti, ot , vna cum illis , wifericor-

dias 't;uns in aeternum canteim.

Q

"Tandem pii voti compos factus Edeïi*s' ille

f

Chrifti minifter moritur potius amoris vi & in-

cendio, quam dolore mortis; nioritur in finu

"Chrifti in aeternum victurus.

ä

O beata mors ! O fuauis fomnus ! O fecura

quies ! O feliciffimus tranfitus! O quam vere di-

&um eft: Zimenti Deum bene erit in extremis ! bea-

Ü

CLERI

269

ihii

ti, Qquz' in Domino moriuntur Y: Quis. mibi det, vt

i,

moriatur anima mea morte fratrum meorum 1u-

e Vi

ftorum, Martini , Gregorii &c, , & fiant nouiffima

Sat

mea bhorum fimilia ? Sed vae mihi ! quid prodeft

lo

defiderare mori pretiofa eorum morte , fi non

s glo.

induam eorum fan&titatem , &c.. Quid eft, cur

li

t

non ago, quod ipfi egerunt , & qued, appro-

p

piuquante morte,egiffe vellem ego ignauus Sa-

Du

cerdos, qui haec confolatoria verba faepe lego

o

& praedico z Beatus ille feruus , quem ,. quum vent-

j 4

] «

rii Dowinus y inuenerit vigilantem?

erum

Dixi, nunc coepi; volo ex nunc vigilare.

qu

Domine lefu, qui banc wmibi oigilantiam faepe fae-

»xclte

pius infimuas , adiuua me 5 offero tibi a&bum contritionts

l,

& amoris , tanquam meae bonae voluntatis arrbam ,

j

*

ni

do(eo, Domine , ö*'c amo te , 9.

uf

il

*

u MU

O

28

ll

quan

0 (0

MEDITATIO.

m

DE IVDICIO PAR TICV LARI.:

VOT

Vdfs

atim poft mortem in ictu oculir,iudicïum

I. St:

ngueo j

fiet, & quidem iudicium fine mifericordia.

[ericur-

Omne verbum otiofüm, quod loquuti fuerimus,

de eo reddemus rationem. Ecquis fuftinebit ,

fi iniquitates obferuauerit iuftus Iudex , qui fcru-

ji

tatur renes & corda, & qui in Angelis reperit

,&m-

]

prauitatem ? Quis viuens in confpectu eius iu-

) in

ftificabitur ?

bebo,

Quam & ego alloquutionem lxa-

(it

]I. Reddemus rationem villicationis noftrae.

t

Heu ! Quot ignorantiae ? Quot negligentiae &

;!be

emiffiones? Quid tunc fentiam de minifterio

33

Ineo

270

RE,GVLA

0

meo humeris Angelicäs formidando ? Qtïiä de

tot animabus culpa mea perditis, & in magna

4

; :

adiu::ri"um me iïantiþus coníftantia.

IlT. Multüm nobis datu'm eft , multum ergo

quaeretur a. nobis

,

*

quum enim augentur dona;

rationes etiam crefcunt donorum; plus ceteris

1-1

quidem in hoc mundo accepiffe cernimur ; fed

Tl

beu !. Quanto grauius inde iudicabimur ! Quot

X

gratiae in. vacuum rece

ort

terra abfcondita, &c.

ptae ? Quot tajenta in

-

Hl

ha

IV. Ipfaemet iuftitiae iudicabuntur, Heu!

ti,

Quot paleae ad comburendum igni ? Quoties

enim , inquit D, Gregorius , fordet in confpe&u

Judicis , quod fplendefcit in confoe&tu Operantis?

(f

Vae ergo laudabili vitae, fi remota mifericor-

fin

dia difcutiatur? S, /uz, Quanto terribilius tunc

(

n

fentiam ego ifta formidolofa verba , quae nunc

ofcitans le

i

h

go: Maledittus , qui facit opus Dei ngg-

ligenter.

Quae , quum ita fint T ciuis poterit cogitare

[

diem aduentus eius ? & quis ftabit ad videndum

p

eum ? Refponde fimul & vide, quomodo opor-

ü

teat de ambulare, vt mifericordiam inuenias,

[

i

& cum fiducia ftes ante tremendum eius tri-

bvnal.

Hoc ipfum aliis fuades ; nonne huius

moniti ipfe indiges ? Cur erro non mifereris

animae tuae, placens Deo ? Curans alios , te

u

ipfe non curares ? O medice infipiens! Nonne

Juremerito de ore tuo iudicaberis, ferue ne-

quam ?

E

ee

[

MEDI-

L

271

-cbpun

j

Juid d

oWb*&»m&uw*&:x&?a&wk»üxsww'i?kJ&WJ.aO

mg

MEDITA TIO.

) m

DEIVDICIO FNIFERSALL .

d0na,

runt figna in fole & luna & fte!li's, : arma-

Ceteris

LE

buntur creaturae & omnes ad vltionem

r fl

inimicorum ; vnde arefcent homines prae rinto-

l!

(Quot

re & expe&atione , quae fuperuenient uniuerfo

nta n

orbi : erit enim tunctribulatio, qualis non fuit ab

initio mundi vsque modo, neque fiet, | Propter

haec figna fic inclamat Iocl : Magnus dies Domi-

Ho '

t

vi ; & quis poterit fufLinere illum ?

pettu

IL. Parebit fignum Filit hominis in coelo ;

ntis?

Lj

tunc videbunt impii, in quem transfixerünt ;

jCof

fanguis Iefu Chrifti exquiretur, & vehementius

Ve-

tunc

clamabit vindictam, quam fanguis Abel.

rum, fi crux terreat , quis confolabitur ? Si

f

N

fanguis eius contra nos vociferetur, quis pro

d

nobis clamabit ? Vae. ergo mihi Sacerdoti , fi

nunc non crucifigam carnem cum vitiis & con-

gitt

cupifcentiis ! vae mihi,, fi nunc bibens indigne

mdum

polluam fanguinem teítamenti! Nonne hic fan-

Qpor*

guis erit füuper me? Nonne me ipfía cru

(n105,

demnabit ?

X- con-

j u

" III. Audi & meditare hanc horrendam tubae

I)

h

& tonitrui vo

(

efel

cem : Sgæjgite mortui, venite ad iudi-

cium.

Quis non horreat ? Iam ïhaec'cogitantem ti-

(oft

p

mor & tremor veniunt fuper me ; fürgent laici

& indo&i; fed meritis pleni ; furgam & ego Sa-

cerdos, fürgam ego paftor ; fed heu ! Laicis de-

terior; fürgam ego dile&us Dei, ego, qui non

domo oliua fructifera , ve-

modo non fuiin eius-

rum

p

94

PLS

2

REGVLA

rum potius feci in eadem domo ('c*eï'e'rka multaf

«

C quam bonum mihi tunc effet , fi natus non

fuiffem, aut falt

^

:

Di

em fi tuxjc montes caderent fi)l-

per me!V

(

(

IV. ExibuhtïAngeH U feparabunt malos de

Ti

medio iuftorum, &-tunc confümmabitur illud ;

KErunt duo im agvo $ onus a[fumetur , €9 alter. relin-

UI

&l

quetur,.— Mirabilis mutatio & lu&us, dum , qui

jn mundo primi fuerunt, ibi erunt nouiflimi! Se-

die

parabor;forte ego paftor ab ouibus, quas duce-

bam , factus ipfe. reprobus.

Proh

pudor! Sed

;

heu ! Proh dolor ! Proh defperatio !

üt

V. 'Tunc videbunt Filium hom;inis venieh-

GU

tem in nubibus coeli cum virtute & maieftate,

In primo aduentu apparuit manfuetus, in fecun-

do autem terribilis apparebit.

Grandis & hor-

renda mutatio ! Si ifta melliflua vox huius Agni

iamiam ad occifionem ducendi nimirum : Ego

Jum , proftrauit milites : quaptam formidinem

.i(

iniiciet , quando ab eodem lefü Iudice, & in leo-

N

nem de tribu Iuda mutato proferetur? &c.

Tunc accipiens tempus fuum; & incipiens iu-

dicium a domo fua manifeftabit confilia cordium;

nibiL opertum , quod non fciatur, & nihil occul-

lj

tum, quod non rcuel

$

etur, tunc implebit illud :

f'cuelabo pudenda twa in. faciem tuam , oflendam genti-

hus nuditatem tuam , & vegnis nuditatem tuam ; tunc

q

K

videbo reptilia , quorum non eft numerus, vi-

d

debo & abominationes peflimas , quas in loco

fan&o patraui, & quas parui feci, ac quafi mi-

Y

nutula reputaui; data quidem fuit mihi poteftas

ligandi atque. foluendi ; fed heu ! Ipfa iudicia

mesa inítatera appenfa iudicabuntur ; ecquid fi

copndemnentur ? Vae, vae mihi, fi condemner

ego

CLERI

273

1

ego infidelis di fþenfat:()r & dæ[*'pator pefï"mus ?

ü$ f0

Hoc tamen periclitor, & adhuc non vereor om-

entí

nia opera mea; & adhuc non fum bumilior at-

que ad feruiendum Deo promtior ? O vana fi-

los d

des mea! Nonne tandem incidam in manus Dei

illüd:

viuentis ? Quis haec meditans non feipfe ftatuet

contra faciem fuam , feipfe diiudicans, & omnia

.Til

, (l

deliéta confeffario cmïmta faciens , vt non Iu«

dicetur nec confundatur in nouiffimo die ?

M:

i dU

Dowine lefu 9 Quis mibi boc tribuat, vt in inferno

r5

jrotegas me, donec. pertranfeat. furor. tuus , €9 confli-

'tuas mibi tempus in quo recorderis mei?

An

enud]

c.,vä — ./L.U,Jo AW rn—v/x——x y- ELATv a-

.A.-U-—M-M

lo

ol

'ecUf

MEDITATIO

hor«

Apn

DESENTENTIA ERGA ELECTOS

ET REPROBOS,

n

diner

enite benedii Patris wei, po[fidete paratum *o-

ne

"V

his regnum a con[litutione suundi

Melliflua verba , affectione & exultatione ple-

s u

a! O anima mea., haee omnia figillatim medi-

df

tare, habent enim fingula pondus fuum 5 laetare

occal

jn his, quae diéta funt ; feftina accipere hanc a

ild

Domino benedictionem

3

*

venient tibi pariter

l

] "W

D

cum illa omnia bona ; feftina ingredi in illam

tUHC

requiem ; fpera in Deo, & fac bonitatem, au-

IQ Vi

dies tandem eo propitio dulcifonam Patris tui

00

vocem., & ibis in domum Domini ; inebriaberis

[ n

ab vbertate domus illius,

li

1. Difcedite a me maleditti $n ignem aeternum.

gilel

O difceffio! O maledi&io! O ignis ! O formi-

md !

danda aeternitas ! Heu omnia terrore & luétu

1mFC

adeo

t

$5

Eu

D

274

REUGNWILEL

adeo funt plena, vt tribularer, nifi fcirem mife-

in

ricordiam Domini.

Quis mihi det ; Vt liberer a

lu

verbo malo ? Égo vero dixi: JNunc coepi, baec

wutatin dexterae Excelfi,

ün

J

"Sed & tu, cariffime frater, hic fite & medlta-

Qu

re no&te cum corde tuo haec verborum fulmi-

(«

Mi

na, & tonitrua cedros Libani conf:*xmentla &

fl

ufqae ad diuifionem animae pertingent

ia; difce

jl

per haec conuerti ad Deum in toto w"de tuo ,

tuo,

feruire Domino in. timore, facere vberes, affi-

tor

duos, & dignos poenitentiae fructus

& perfe-

du

uerare usque in finem ; ab auditione mala non

adi

timebis.

Iterüm monemus, intellige haec,

qui

ü

ij

obliuifceris Deum tuum & animam tuam.

An-

0s |

&

teuerte hanc fententiam , nequsndo rapiat ;

It

non fit, qui eripiat.

Si autein haec

c audiens &

fni

medxtans non furgas de fomno , non dormis ,

fed mortuus es,

S. dug.

Quia, fivix iuftus fal:

anmn?

o

uabitur , vbi parcbh : lmpxus & p:

w

ator? Quid

q

tamen hac cordis duritia inter Clericos fr equen-

u

tius ? Nam quamuis hlaec tremenda Dei oracu-

]

lalegant & fciant; attamen adeo alto demergun-

fü

tur obliuionis fomno, vt ad nullum Dominicae

comminationis tonitru e*(u«.rmfcantur & vt vel

Q

h

ipfum fuum periculum non expauefcant

Non-

ne & tu ex illis es.,

beneuole leétor ? Quid tua

il

tibi vaticinatur duritia ? Interroga Pharaones j

li

Iudaeos & ipfum ludam.

O UEX €x

QWQ*Q XX äääg$3$3

ti

e

MEDITA TIO

l

DE INFERNO,

(te gradum vmcor audi attente Ifaiam fic in-

Y

S,

Corrc

ógantem: Qus poterit babitare de oobis cum.

i

zgne

ge

CLERL

275

t r

igne deuovante ?. Quis. babitabit ex

4

Iberert

bus fewpiternis ?

vobis cizmv ardorí-

i, bt

Refponde , delicáte bomo , qui vermis þuli-

D

cisue infeftationem ferre non potes , die mihi ,

medita

quaefo, infenfate, quomodo ergo hunc ignem

folai.

deuorantem, quomodo hos ardores fempiternos

]o, t

fuftinere poteris ? lterum refponde, numquid

3 dif

illud poteris? Heu tamen ! ducens in bonis dies

(de ,

tuos, nonne ad haec inferna, ad hunc tormen-

, il

torum locum in puncto defcendes ! INNonne iam-

t pb

dudum in hoc inferno habitaret anima tua, nifi

h m

adiuuiffet te ? Nonne pericula ipferni te iam in-

£, Q

ueniunt? Nonne infernus iam aperit & dilatat

d

os fuum, vt te in hoc profundum abforbeat ?

i, &

]ta fane; & non reco

n5 &

finias.

gitas corde ? Te ipfe de-

rme 7'

Verum memineris intolerabilius malis Sacer-

y f

dotibus paratum effe in inferis fupplicium, fiue

Qu

quia prae aliis fuperno lumine colluftrantur , fi-

equat

ue quia ad altiorem gradum prouehuntur , fiue

oraci

quia maioribus gratiae donis ditantur , fiue quia

ergut

fuis & alienis peccatis onerantur, ac proinde,

ynitae

quia profundius prae laicis peccant,

Hinc pro-

vted

fundius eadunt in inferpum , quam aliquis alius.

Not:

Hinc difce, quam pauci fint Sacerdotes , qui

jj tii

falui fiant, vt loquitur D. Chryfoftomus. Hu-

1OILCS

jus grauioris fupplicii terror , huius aeternae

damnationis tibi imminens periculum animum

95

tibi affidue non concutit ? Quid cenfes de coe-

citate intellectus

ritia

2

L

: tui ? Quid. dg Ccórdis tui du-

Sed faltem defcende ipfe in 'A'in*fe;'num viuens,

vt non defcendas moriens ? Sifte; inconfidera-

fci

j i

te, fifte; cogita ferio digs*antiquos ,, & annos

j

xaeter-

T

R;E-GoV DA

976

&eternos in mente habe; vide, quam horren-

$*

dum fit Sacerdoti mcxda.re ex Angelorum men-

fa, ex cathedra euangehca ex medio plebis ,

ex culmine honorum &dlvmarum in manus Dei

]i

viuentis , detrudi cum diabolo in infernum, vo-

lutari cum fceleratis inter Hammas, & potari

Udl

fclle draconum

veneno infanal

jili.

'Terribile

l

difcrimen ! Difce hac iugi medltatzone ícopere,

vt Plopneta monet, fpiritum tuum, & agere in

p

his diebus falutis poemteutwüm falutarem, ne in

qüte

his flammis in aeternum & fruttra. crücieris.

füt:

Quid infipiens corde, quid de die in diem dif.

tulit

fers ? Nonne iam hora eft de iomno fürgere ?

Ymb

Penf'a & iterum penfa , quod ex momento pen-

qui

f

deat aeternitas,

Sic cenfet, fic vlulat, (ic expe-

QUli

ritur in inferno infinitus üilltOï!lm numerus,

Numquid idipfum , o infenfate, experiri velles ?

Eo tamen fefe fert effrenata imprudentia tua

tf

'

Et vero refpondeat cor taum, & dicet tibi ; 7n-

IN

fernus domus tua efl , f ex nunc falutem tuam . cum 'ti-

&

sore (e tremore nomn opereris,

Ine;

Quapropter inbaereant animo haec grauiffi-

GU

ma verba : Quzfl prodeft . bomini fl oniuer[um mun-

dTd

dum lucretur , animae uero fuae detrimentum patiatur ?

Interroga malores tuos in inferno fepultos,

&

fits

dicant t;bi : O infenfati ! Quid nobis profuit fuperbia?

&gc. Iam non po[fwenus binc tranfinutare.

Vae nobis !

a

Sed vae vobis , fi mature non [apiatis.

Haec medita-

di

(

re, o anima mea, die ac nocte,

Ecquid ? Tu

ahos doces quaerere primum regnum Dei,

&

f&

d

illud teipfüm non doceres ? Non ordmares in

Ti

x

te cþdrif*a em? Abfit.

lüc

Uj

MEDI

Mä

[

CLERE

277

hornp

(€X99:9:6:9:6:5:6:6)6:9:6:6:9:6:9 91

] f

plebis,

MEDITATIO. .

nus De

im, YO

DE DAMNATORFM LVCTIBVS,.

: potan

udi damnatos fIe in inferno prae angu[tia fpiritus ge-

Lerrible

À

mentes &5 viulantes :

(oper,

O infenfati ! Laffati fumus in via iniqui&tis,'

u

& perditionis ; ambulauimus vias difficiles; vias

?i

autem Domini ignorauimus.

Quid nobis pro-

Y'üctn

fuit fuperbia , aut diuitiarum ia&tantia ? quid con-

jem d

tulit nobis ? Tranfierunt illa omnia. tanquam.

gert

vmbra & praecurrens nuntius; nos vero in ini-

Xto pel

quitate noftra confumti, igneis & aeternis vine

Cepe

culis fub ifta caligine referuati fumus!

ferus,

Vae nobis ! Propter multitudinem iniquitatis

'lles ?

noftrae in inferno pofiti fümus , in hoc tormen-

] W.

torum loco, vbi vmbra mortis, & nullus ordo,

MU

fed fempiternus horor inhabitat , vbi eft fletus,

; u d

& ftridor dentium , fupplicium aeternum ighis

inextinguibilis, nulla redemtio ; hi funt iniqui-

rutil

tatüm noftrarum , in quibus nunc erubefcimus ,

amariílim:; fructus.

jn n

atir'

Vae nobis quia peccauimus ! Heu ,heu, quis

l

0

jl

nos fafcinauit non obedire veritati , non fequi

[](!)Zïbidï

|

arCtam viam? Potuimusin vitam aeternam ipgre-

"TU

[

di, & quidem facile ; quid enim vltra debuit fa-

qedtt

cere pro noftra falucte Dominus Deus, quod non

1Ti

fecerit ? Sed heu ! Quia noluimus obedire man-

Dei,&

datis eius, venit fübito fuper nos mors fecunda;

u

mors aeterna, & fepulti fumusin inferno, Vere

ex nobis perditio noftra; exquirimus hic affiduis

lacrymis faiutaris poenitentiae locum , & non in-

10-

ueninims; defideramus mori, & mors fugit !

rEDI

bis

*

m

r d

278

REGMVEA

bis ;kpropter haec omnia in defperationem a&i,

rabie & timore horribili turbati, dicemus femper

E

intra nos : Ergo erauimus 5 noluimus benedittionem , &?

JlG

ecce elongatur a nobis ; & quia dileximus maledi&tionem ,

D

idcirco venit fuper mos maleditio, verit maledittio aeterna,

lii

O miferum me, vlulat. Ecclefiae paftor ! In

I

ld

fortem Domini vocatus, fciens bonum & malum,

contendebam parare Domino plebem perfectam,

& dare plebi fcientiam falutis , omnibus omnia

aet

factus,

Reuera cooperante Domino alios fal-

aT

uos faciebam; fed proh pudor! potui ego pariter

&

e

faluus fieri,/^ Sciebam fàlutis & perfe&tionis me-

p

dia; habebam vbertim gratias falutares , ipfum

Qu

gratiarum auctorem & fontem fere quotidie re-

T

cipiebam , & tamen me ipfum faluum facere no-

ER

]ui.

Vocabat me affe&u paterno Dominus Ie-

Doi

Sed

fus; at ego femper renui ; in croceis enutritus,

amplexatus fum ftercora; quum in honore effem,

non intellexi ;iumentis infipientibus fimilis factus

fum. Quotlaici computati funt zelo meo inter fi-

lios Dei? Atego.dicens & non faciens,at ego infe-

lix minifter , atego monftruofum paftoris idolum,

quia fciens & perüinaciter volens, fequutus füum

viam fpatiofam, quam verbo tenus expugnabam,

du&us tandem in perditionem crucior nunc & in

aeternum cruciabor in hac flamma, Habens prae

te

manibus clauesregni coelorum illud aliis aperui ;

mihi vero ftultus claufi, O ftupiditatem meam!

fo

Hi

Quae me dementia fafcinabat ? Pereat ergo dies,

in qua natus fum & facris initiatus ; maledicta ,

TC

quae ambii beneficia ; maledicta ambitio ; male-

di&a vanitas & fuperbia mea ; maledi&tae crea-

b

turae; maledictus ego , quia nolui benedictionem,

(

quam aliis toties elargitus fum ; fed heu ! inutiles

X

qe

gemitus ! Proh Qgïperatio !

Talia

p

/

,CLERL

279

m «t

- Talia dixerunt , & dicunt in .inferno ii«.,v-q.ui

emye

peccauerun P.

Sic rabidi vlulant Clerici latro-

m g

nes , qui ad Sacerdotium accefferunt non vocati a

n

Deo;hi Clerici mundani, qui quamuis a Deo adil-

deltrmi

L

lud vocati,gratiam vocatiopis neglexerunt j hi pa-

or!h

ftores mercenarii, qui incuria, negligentia, & aliis

malt,

indecoris modis communicarunt peccatis alienis.

tfedan

—

Nonne & ego fecundum carnem viuens, fic in

$ m

E-c3

aeternum vlulabo? Quid mibi vaticinatur vita

lios d

animalis praeterita? Quid poenitentia foede ba-

ptrt

&enus acta ? Quid tot gratiarum abufus ? Quid

Jnis n

praefens mea vita tepida ? Prophetiza anima mea.

, t

Quidvi nunc recogito in falutari amaritudine ani-

jdie t

mae meae & apnnos meos & hos damnatorum

ore D

amaros plan&us ? Quidni hos praeuenio luctus?

nus Je

Domine lefü ! quis nouit poteftatem irae

Sed quis nouit dementiam meam?

-tuacxa [4

trILUS,

eft,

NGG5 :5:5951505:66:

us

terl

MEDITATIO,

:goinf ,

DE MERCEDE MFLTA NIMIS , ET AE-

idoltrm

TERNA BONIS SACERDOTIBVS

j ff

IN COELIS P ARATA, -

;n'abam;

u

idelis feruus & prudens, quem conftituit Do-

L

j pl'æ

minus fuper familiam fuam, & qui haétenus

terribili oraculorum tonitru perterritus es,con-

aperui;

meam!

folare nunc his mellifluis Iefu Chrifti promiffio-

nibus, quibus Apoftolos ad pugnam , & ad labo-

go dies,

res excitabat , & quibus teipfum ad contemtum

gdlm !

mundi, ad certamina , & ad gloriae defiderium

; maïe'

adhuc inflammat,

g Cm'

1004f

Vos qui reliquiftis omnia, & feauuti äüis thes

centuplum accipietis, & vitam aeternam poffi-

jgufi]fi

debitis, Nec owculus vidit ,*nec, auris audi

uit J

nec

Ti

Mi

REGVLA

ago

nec in cor homlms afcendit, quae vobis in coe-

ent

lo a conftitutione mundi praeparo,

[

Fidelis (ermo, & omni acceptione dignus: Vf-

Q]

quequo anima mea,-diliges vanitatem , & quae-

(

res mendacium ? 0uousque habebis pro nihilo

tiof

terram defiderabilem ?

&l

Beati eftis, quum maledixerint vobis hommes,

Ti

& perfequuti vos fuerint propter me; vos enim

benedicemini

Domino, qui fecit coe]um & ter-

ram ; iam omnes, qui viderint vos , cognoícent,

tofi

quia eftis vos femen , cui benedixit Dominus.

ftci

Feftinate hanc a Domino àaccipere benedictio-

Toni

nem; venient vobis cum illa pariter omnia bona

vobi

Gaudete & exultate , miniflri mei, & fideles

vefi

difpenfatores myíteriorum Dei, qui digue am-

forta

bulantes vocatione , qua vocati eftis, multum

Tite

laboraftis, & ex! ubmüls corpora animosque ve-

ftros hoftiam viuentem , fanctam , Deo placen-

tem, rationablile obfequium veftrum, Scitote,

W

quia labor vefter non erit inanis apud me ; erit

qu

fiquidem merces veftra copiofa in coelis, quan-

q

Tuc-

do quidem ipfe ero merces veftra in coehs

bi

quis uueï]e&us hanc intelligere valeat ?

ibi

Gaudete, quia vt veri hommes an, & boni

««

milites melgfortes in fide, iegmme cert.at:]s, fe-

a

debitis in throno, quia vincitis j percipietis co-

eu

ronam iuftitiae , quia zelo zelati non facitis ani-

BU

mas veftras pxemof;ores ,quam vos : dummodo

Ua

curfum veftrum confümmetis, & fidem feruetis,

T

fedebitis (uper fedes duodemm , diiudicates duo-

Ut

decim tribus Ifrael, quia fequentes me & deal-

W

bantes , ftolas veftras in fanguine 1neo , plantatis

bi

Eccleham meamni fannume veítro,

n

Gaudete Angeli & coadiutores mei , qui in

g

opere & fermone potentes dams plebi meae fci-

&

entiam

D ERNE TU OT TESNS

P

CLERI

281

It ox

entiam falutis; fulgebitis ficut ftellae in perpe-

tuas aeternitates , quia eruditis multos ad iufti-

us V

tiam , eosque mihi luc*ifacitis ; tanto copiotior

( (uae

& eminentior erit merces veftra, quanto pre-

nihilo

tiofior eft anima fanguine meo redemta 3 macti

eftote, &in minifterio, ad quod affumfi vos ,

mines

víque in finem perfeuerate

08 QDQ

n &te

Gaudete, difcipuli mei, qui mecum in tenta-

yocen

tionibus permanetis , & qui patimini propter iu-

OUU

ftitiam; percipietis immarcefcibilem gloriae co-

editit

ronam, quam ego, Princeps Paftorum, promitto

bof

Vobis 5 fcitote, quia ego potens fum depofitum

fideles

veftrum feruarein illum diem,iuftus Iudex ; con-

Je aif

fortamini interim , fortes eitote in bello & pug.

ultürit

nate cum antiquo ferpente

je ve

lacen

Gaudete & exultate focii paffionis meae , qui

j

nunc lugetis, quoniam confolabimini; gaudete,

g, i

quia nunc abnegantes vofmetipfos , ac tollentes

u

crucem vettram , bibitis laeti calicem , quem ego

lbL

bibi; cohaeredes mei eriti

hyems tandem trans-

ibit; & vix dedero vobis electis meis fomnum:

X bont

ecce hereditas mea,

Gaudete , iterum dico,

gaudete, intrabitis in gaudium meum ; abfter-

tir, !

etis t

gam lacrymas ab oculis veftris; iam non erit

Itl 4

amplius neque luctus, neque clamor ;

priora

tranfibunt; metetis in aeterna exultaüone, quod

mH'M

Ji [e"):

nunc in hcrymls feminatis; inebriamini ab vber-

tate domus meae , & torrente voluptatis meae

[ (

I

&

potabimini; gaudium veftrum nemo tollet a vo-

bis; ecce, o amici, ecce quomodo momenta-

t

neutmn hoc & leue tribulationis veiítrae aeternum

qb

gloriae pondus operabitur in vobis; guftabitis

& videbitis, quam fua uis fit Domznub, & quaim,

71 (i

qu

um

d

REGVILA

282

bonus his, qui reCto funt corde, & qui pro eius

f

gloria laborant, ac propter iuftitiam patiuntur,

q

Quis ad haec audita non inardefcat? |Con-

Til

uertere anima mea, conuertere in requiem tu-

Hl

am:.vide, quid fit inter iuftum & impium, inter

-

p

feruientem Deo, & non feruientem ; inter fide-

NU

les Chrifti miniftros, & inter tepidos ac malos,

ief

Iam vidifti , nibil efJe apud Deum difficilius , laboriofi-

V

us , periculoftus & damnabilius officio Epifcopi 65? presby-

i,

teri, fi perfun&orie agatur ; fed nunc vides nibil e[fe apud

I«

ipfum Deum beatius , fi eoder. modo militatur , quo Im-

q

perator nofler iubet, S. Aug.

T0f

lir

Quidni ergo fatagas effe in omnlbus fidelis

minifter Chrifti? Nonne fcis, regnum coelorum

lh.

vim pati, & folos violentos rapere illud? Non-

ne iam meditatus es, paucos effe Sacerdotes ,

qui falui fiant: S. Chryf. Quare , fiue quia non

ambulant digne vocatione , qua vocati funt, bo-

T

num non operantur, nec fecundum menfuram

fupernorum luminum , quibus illuftrantur, nec

lt

fecundum altiorem gradum ,

ad quem pro-

Ti

ve&Gi funt,

néc fecundum maiora egratiarum

Die

dona, quibus ditantur; fue quia fere om-

!)

nes impinguati, dilatati, in labore hominum

e

nopnfunt, & cum hominibus non flagellantur ;

lg

viuunt vero fecundum carnem , & parum f(unt

de fua & ahorum falute folhcm

Nonne & tu

anima méa ex illis es? Qua fronte fperas te in-

te[

a

traturam effe in hanc gloriam , in quam Apofto-

li & ipfe Chriftus non intrarunt niüi patiendo,

f

Mi

laborando, & animam pro ouibus fuis ponendo*

Vis ergo donau corona vitae? Minifterium tu-

pr

bi

um perfectiffimo, quo poterls modo , imple; efto

de-

(

m

oCLkEÉESNRN

283

TO ell

fidelis vfque ad mortem , & Chriftus Domihvus

Ut

erit tibi in promiflis fideliffimus.

Cor

Quis ergo, o IESV mi! quis mihi det, vt

mundo, vbi nihil eft, nifi vanitas & affii&io fpi-

m Q

ritus , renuntiem j vt te Deum meum & omnia

,inbt

pofüiideam? Quis mihi det , vt propter te,

er f

: ii

quoad vixero, mortificer tota die, vt compa-

tiens conglorificer?

Quis mihi hoc tribuat,

.Jaborwi-

i

vt zelans zelum legis & animatum, ficut Eli-

as, Apoftoli, & alii paftores iuxta cor tuum,

i

recipiar ficut illi in coelum, & te facie ad faci-

quie

em videam? Hoc quidem volo, fed petficere

non inuenio,

O IESV, fortitudo mea, da mi-

hi gratiam, vt deinde des mihi gloriam.

fidli

e

]

-Jorumi

"i

Non-

MEDITATIO

Jotes

ja of

DE HVMILITATE,

mt 3 bO'

quem refpiciam, dicit Domipus , nifi ad

enfürit

L Ad

pauperculum corde? Quiarefpexit humi-

yr,

litatem ancillae füae, decantat beata Virgo Ma-

m p

ria, ex hoc beatam me dicent omnes generatio-

nes.

atjantt

Ecce quomodo humilia refpicit Dominus

re o

IESVS verae humilitatis exemplar & praemium,

ormout

ecce quomodo humilibus dat gratiam , & humi

»

Jfantuf !

les fpiritu faluabit,

um fu.

- Sed econtra alta a longe cognofcit , fuperbis

j 61

refiftit, & feipfos exaltantes humiliabit vfque ad

jl

paffionem ignominiae , & ad inferni nouiífimas

Ap!

fcriptum eft enim : 4Vifi efficiamini ficut paruuli, non

intrabitis in regnum aüllorum ; & euidentiffimum re-

xiand

n

proborum fignum, tefte D. Gregorio, eft fuper:

n

bia, quia initium omnis peccati fuperbia eft. In-

j 00

deliquet, quam placens fit Deo humilitas , &

fie

quam

284

REGVLA

a

quam odibilis fit coram ipfo Deo & hominibus

fül

fuperbia.

Nunquid Deus gloriam tuam alteri

Tid

dabit ?

f

-1I. Si quaeras, inquit D, Auguftinus , quae fit

[mb

via ad obtinendam veritatem , quidque primum

fit inreligione & difciplina Chrifti? Retpondebo:

lex

prirum, humilitas, Quid fecundum ? Humilitas,

j

Quid tertium ? Humilita$. Et quoties interroga-

gra

bis, toties refpondebo, toties dicam : Humili-

Wi

tas; Quod Demofthenes in fchola eioquentiae

f

pronuntiationi dedit , ego dabo humilitati in

f

fchola Chrifti,

Qui ergo fine humilitate virtu-

W

tes congregat , inquit D. Gregorius, quafi in ven-

huj

tum puluerem portat, mercedes congregat , fed

pel

mittit eas in facculum pertufum , feminat mul-

ye

tum, fed parum infert.

Hinc fit, vt praeclari

Ts

concionatores , fapientiae fuae fidentes , perfua-

fibilibus humanae fapientiae verbis fe oblectan-

tes, feipfos praedicantes , & hominibus placere

cupientes .. fint velut aes fonans, cymbalum tin-

niens, nubes finc aqua, arbores autumnales, &

frucum non afferant ; ita , vt adulterantibus

verbum Dei contingat illis in poenam iftud O-

feae: Daillis Deomine : Quid dabis ei? Da illis oul-

uam [ine liberis , && vbera arentia.-

li

d

Grandis dignitas mea! Sed' grandis ruina mea,

fialtum fapiam. Vidit Dominus fatanam ficut

el

fulgur de coelo cadentem 5 nonne & ego fuper-

be fapiens & glorians , füblimia aliunde loquendo

& agendo cadam e pinnaculo templi ad foedio-

rem lapfüm ? demergar if

in prefundum ig-

T(;

nominiae & tartari; fcriptum eft enim: Qui ft ex-

altat , bumiliabitur, Non babitahit $n domo mea, qui facit

Etlicet nunc vir diuitiarum appare-

jïäyerlïvia:iz.

am;

D

C L'E RE

28ï

ünibus

am; cupiens t'amen videri ab homin,ibuä,x dor-

miens tandem fomnum meum , nihil inueniam in

alter

manibus meis: & dum fic ftulte gloriabor: Dives

3te fit

fum ; terribiliter refpondebitur mihi: : Mifer $ mi-

ferabilis es.-

imum

Cariffime frater

!re&orem te þofu;erunt? No-

debo:

li extolli; efto in illis quafi vnus ex ipfis; quan-

Tilitas

to maior es, tanto magis te in omnibus humilia;

TO

grauiffimum iudicium his, qui praetunt, fiet; &

Tumi

potentes potenter tormenta fuftinebunt. Chri-

Jentae

ftus Dominus, cuius minifter es, exinaniuit femet-

lat m

ipfum, non quaefiuit gloriam fuam, fed Patris.

Vittl

Éftne feruus füper magiftrum ? Nonne ergo eris

[ Vet

humilis in oculis tuis, fiue veftitu, vidtu & fu-

t, fel

pelle&ili, fue fermone, praefertim corde & o-

ml

pere? Vnde hoc monitrum ? Vbifugefbus. pare-

oclari

bis? Tu videris.

Yfud-

n

ALIA MEDITATIO.

|acere

m t

DE HVMILITATE ET TIMORE.

le, d

Qtibus

uper ïïaec verbai' Humiliatio, tua in mcdio tui,

S

u 0

Accipe lucernam , && fic teipfe fcrutave.

L Quidfui? Heu! De limo terrae formatus,

j

in iniquitatibus conceptus fum, & ad malum ab

adoleicentia mea pronus , pronior ad illud indi-

2md

es factus fum.

Praeterea abipfis incunabulis im-.

ï f]CU[

molaui animam meam daemoniis & non Deo.

f

Quid feci? Obftupefcite coeli füper hoc! Quin-

u j

imo infelix ego homo, appofui iniquitatem fuper

iniquitatem, & hanc quafi aquam bibi ; delicta

'oedg'o-

il

j

Ü

iuuentutis meae füpergreffa tunt caput. meum;

u/m

offa mea adhuc implentur vitiis adolefcentiae

m

eccatorum conitrictus, &

meae, ita vt funibus p

in

7P5f C'.

$ .

Mfljs

!

$86

RE G VLA

in profundum peccatorum veniens 'non fenfi;

J

100

& quod peius eft, contemfi, Frons meretricis

facta eft mihi.

Haec fuit ha&tenus nefanda vita

if

mea; quid vilius?

*

—

qui

-]um leuare audeo?

Quid eft, cur oculos ig "oe-

/

at

fils

II, Quid fum? Homuncio, puluis, vermisï,

fperma foedidum, va

por ad modicum- parens,

Quid fum? Inftabilis

homo, arundo ventis agi-

fcio,

tie f

tata, fpiritus vadens & non rediens. Ecquis po-

