ili , fi virtuttüm ornamenta ante tribunal Chri-

1

r

(

F")"P

RBREGUVILEA

fti feceum non portet ? de fua fibi tunc pro-

d t

derit fatultas ? Hoc ferio fecum cogltet

pati

t10n)

Qä»ääääääää&ää&gääæ

uerfi

ld

ARTICVLVS XIV.

$ed

RFVERENTIA IN ECCLESIIS

dmpiit

fibilis

an&uarium meum metuite , dicit Dominus,

Pauete

llug t

v

ad Santtuarium meum,

Dignum & iuftum eft;

tet ter

quippe terribilis eft locus ifte; non eft hic aliud,

ld C0I

nifi domus Dei , domus oratloms , & porta coe-

li.

Locus ifte fan&us eft, in quo orat Sacerdos

Tüs

Qmi,

pro deli&is & peccatis popuh.

Nonne ergo de-

cet hanc Dei domum fanctitudo in longitudi-

titettia

ha Op

nem dierum ? Quis ambigat ? Verum, quis Deo

fandi)

ecclefiis reuerentiam praecipienti non obediat?

N

Haec & alia faepelegunt, & proclamantipfimet

At

Sacerdotes ; nonne & tu, cariffime frater , ea-

DA

dem legis & proclamas? Nonnelaicos in eccle-

Diüts

fia garrientes molefte interdum fers & acriter

Ordt

obiurgas ?' Profecto,

Qua ergo temeritate do«

CUT

mum Dpl ipfe facis domum negotiatloms, &

fpeluncam latmnum, ac fcandalizas in Dei tui

i

San&uario eosdem laicos ? Quodnam füpra illos

jbi garriendi priuilegium habes? Nullum.

Si

ergo garrire velis, numqmd non habes domos

ad confabulandum ? Quid eft, cur ipfe Dei di-

le&us ecclefiam elusdem Del contemnis ? Pa-

rumne eft, quod alibi pecces in Dominum De-

lhg«

li

um tuum, & delinquere facias populum eius?

Uimer

Verum qua fronte fic interdum pfallis : /n-

mteal

tvoibo , Domine, in domum iuam ; adorabo ad tem-

«6 f

piumn fantum t

tV

uu

in in timore mo ? Nonne reprehen-

it

H

Bieta

»

Pl

CLERE

133

n

dit te cor tüum ? Deus, cui irridere videris,

^

patienter nunc agit ; fed veniet tandem dies vl-

tionis;ipfius San&uarii lapides clamabunt ad-

X

$95

uerfus te.

Ecquando ergo aberit a loco fancto

illa defolationis abominatio ?

f

- Sed vnde &t , vt Sanctuarium Dei jam non

IN

amplius diiudices , & vt tandem vilefcat tibi ter-

fibilis ille locus? Vnde? Nonne hinc, quia in

y, Putl

illud non intras ,nifi ex arido vfu, aut nifi prop-

uun d

ter temporal

hic d

e lucrum ? Iþa fane, Id experien-

tia coníftat,

porta u

t Suctrt

Tuam ergo excita fidem.

Si mediteris haec

omnia, cariffime frater, nonne tunc ages poe-

e erp

ïl..

nitentiam , & fiesijn animo contrito

reconci-

fongiti

liatio pro te, & pro aliis, quos in templo Dei

quis UA

fcandalizafti ? Nonne in poíterum pauebis ad

| obediat'

San&uarium Dei, vbi tremunt. Angelieae pote-

qcipm

'ftates ? Annon modeftia tua nota erit omnibus

u , u

hominibus , maxime in Ecclefia, vt ceteri etiam

yin d

paueant, & glorificent Deum in hoc praefertim

u

orationis loco ? Imo ad haec

: Ofnnia te viua

g d

du&'üra eft fides.

ationi, s

QA*WV&HHVVQV*W&V— $, JL

a

RE R

V PAN

äv

od

TVV

in p

[ipra !

ARTICVLVS XV.

jlum. :

[7] dom?

ECCLESIARV:M NITOR.

[e .D

Ü

cï.v

Qs

!l

ilige de'&'orem domus Dei, Quapropter fol-

D

ymunt

licitus fis, vt niteat altare ; parietes & pa-

uimenta purgentur ; vafa luceant ; facrarium ,

ym

linteamina fatra

s.

fontes baptismales , & ve-

Yalis: ^

Ítes facerdotales fint munda & decora, S, Hier,

"NUA

Haec enim funt imagines fidei, & incitamenta

o

[

pietatis, Zrid,

-

g.

134

REGVLA

Interdum accidit, vt pnuata domus Parocho-

|

rum & aliorum Llerlcoxum , eorumque veftes

Qu

reluceant, interea dum domus Dei, purificato-

clud

füer

ria, & alia linteamina facra ac veftes,, quae Sa-

cnücxo diuino inferuiunt, fint pannofa, lacerata,

]ibent

tlite

& fordefcant incuria eorumdem Parochorum &

aliorum Presbyterorum,

Proh pudor! Quid

[hdeg

beant

fapit illa neghnentm ? Quid redolet ille contem--

tus? Tu deerxs.

figui

O cariffime frater ! fi fidem haber es, üDeum

$, |

bue

timeres 5 nihil certe negligeres,

lgxtur refipit- .

lC5

|

ce, & da operam , vt. tota. Ecclefia, veftes fa-

cerdot'xles & alia omnia ad cultum Dei tantil-

lufibus

lum ípeétantia, perluceant,

Quantum, poteris ,

Yode (

tantum aude.

ilisin

Quid hac cura diligentiaque dxg-

Aternac

nius ?

Memi

wAogB

33*

foferob

& Tri

ARTICVLWVS5 XVI

Qd la

ELEEMOSTNA

Inens |

WUO (

uid funt Ecclefiae reditus ? Quid? Vota

Tppa

fidelium , pretia peccatorüm & patrimo-

A

nium pauperum,

Concilia pa[Jnn.

Quis hoc ig-

V t

norat? Nemo. Hoc omnes proclamant Clerici.

COttyr

Nonne ergo fciunt,

fe mortaliter peccare, fal«

COg] ]

tem contra chantatem & contra religionem, fi

partem fructuum honefcae fuftentationi fuperflu-

hdj

Wlergyy

am in pauperes, vel inalios pios vfus nonimpen-

dant? Hoc equidem fciunt ; attamen quot in-

86,, f

allttte

ter illos f'unt, qui illufionibus impleti, & qui aliis

fibique imponentes , fe illius peccati" mortalis

Hür

conífcios nunquam credunt ? Quamuis illisetiam

lOne |

fpecialiter dicatur

Tibi derelittus ef? pauper , ovpba-

no iu eris adiutor

—XÀ

CLERLE

135

Jnotd

Has , tu cariffime frater, illufiones caue,

le vella

Quapropter eleemofynam in finu pauperis con-

rific

clude ;

& haec orabit pro te.

Si multum tibi

quae 3

fuerit, abundanter tribue; fi exiguum , & illud

lat

hbenter impertire,

Caue , ne ex redltlbus ec-

»orum 4

clefiae confanguineos , familiaresue tuos augere

t Qui

ftudeas, quum & Apoftolorum Canones prohi-

e QT

beant, ne res ecclefiafticas , quae Dei füunt,con-

fangumels dones, nec eas eorum caufa dlüipes.

Sed, fi pauperes fint, eis'vt pauperibus diftri-

Den

bue. 7*id. Abfit enim, ne easdem res ecclefia-

ur refp

fticas luxu, comeflationibu

aleis, choreis, &

vilts l

lufibus diffipes; hoc tibi omnino interdicitur,

Jei tunt

Vnde quot Clerici periclitantur? Caue, necum

pO

ilisin.falfam conícientiam ; & in damnacioms

ag dj

aeternae periculum prolabarls

Memineris,tuum effe pauperum aliarumque

m V )

miferabilium perfonarum paternam curam gere-

re.

Trid. Vae tibi,

fi videns iacentes in ianua

!

tua Lazaros VlfCE]& mifericordiae ab eis incle-

mens clauferis ! Nonne hi egeni & pauperes ;

quos occidis, quia hos non pafc1s, ftabunt in

j ol

ma;na conftantia aduerfus te, qui eos anguftia-

uifti ?

Dx? m(]

.Nonne ftabit pro eis Pater orphanorum

jis h0C 1g

& iudex viduarum ? Nonne te confringent &

t (1ehc

contuürbabunt haec formidolofa verba, quae in-

a,

cogitanter legis, nimirum:; Quamdiu non fciftis

jone

vni de bis minimis , nec mibi feciftis 5 difcedite in ignem

aeternum ; e/urzuz enim, €9'6.

T

de cogitas? Quid

agis, fi hanc capiti tuo imminentem fententiam

o

n quo"ï"

auertere pon fatagas?

&i j

Hanc vt euadas vltjonem, declara in Confef.

l moqx

fione tuam bonorum ecclefiae dilapidationem ,

Ti seuam

tuamque in pauperes crudelitatem

Sis dein-

ceps

WW m

136

REGVLAX

ceps vetus pater pauperum. Aufer, aufer fu-

f

perflua, & nulli deerunt neceffaria, S; Bern, Du-

folt

ritiam tuam praeteritam , & alia peccata elee-

anin

mofíynis redime ; eleémofynas tuas enarrabit

meri

ecelefia Sanctorum; & de te vere dicetur : Di-

Vnd

perfit , dedit pauperibus ; iuftitia eius manet in feculum

Tun |

Q verba bona! O verba confolatoria! O

LR

feculi,

nimis beatus , qui intelligit. fuper egenum &

XV

pauperem]

alil Y

Deo

ter e

faciel

ARTICVLVS XVILS

dümm

-ANIMARFM ZELVS.

Diotgr

pieher

uid fublimius eorum Vocatïönge,, /qui ad fa-

ls f

jutem vel vnius animae procurandam feli-

Cümbi

citer.deítinantur? Quid enim eít anima , quam

dttsi

Deus ad imaginem & fimilitudinem fuam crea-

iv

uit, & quam Chriftus Dominus ex ardentiífimo

Tünt

amoris fui zelo fanguine fuo emit, defponfauit

& abluit, Quid eft gratia Dei , in qua falus ani-

Aeru

Teden

mae hac in vita confiftit ? Quid fempiterna fe-

Qu

licitas, in qua poft hanc vitam confummata

falus fita eft ? Quid vero ex alia parte eft offenfa

Ielg |

quri d

Dei& peccatum ? Quid poena fenfus ? Quid poe-

na damni ? Quis haec omnia perfe&e intelligat?

t fz

Qd

Ergone ignem deuorantem & ardores fempiter-

nos ab anima auertere, eique perfectam & in-

d hr

lity?

terminabilem Dei fruitionem procurare, exigul

: qui

Ve

poteít effe momenti ? Verius dicamus

boc opere nobilius ? Quid Deo carius ? Quid

Ts (

tantae fatisfa&tionis tantique meriti ? Si mag.

Om

fiam illi mercedem percipiunt, qui operibus mi-

Übera

uanto

fericordiae corporalis fe impendunt: q

maio:

1Ubllei

À

CLER:I

137

mufer [

maiorem,. qui admopendo & docendo in viam

jert, D

falutis aeternae alios perducunt.

Quanto enim

N

anima corpore pra ieftantior eft ,

tanto maxorls

narabt

meriti eft auxilium , quod an 3mae impenditur.

a. Dj

Vnde re&te afferit D, Dionyfius : Omnium diuino-

ip frum

vum eft diuinijmum , ' Deo cooperari in fclute animae

iora! O

Yu.

MM

Vnde admmx(ïratorn Spiritus

Apoi*oh R i

alii veri homines Dei , zelo zelati pro Domino

Deo exercituum , & in minifterium miffi prop-

ter eos, qui hereditatem capiunt falutis , non

faciebant animam füam pretiofiorem, quam fe.,

,

dummodo confummarent minifterium fuum, re-

Á

nouarent faciem terrae, & pararent Domino

plebem perfectam,

Vae mihi ! inquit, Apofto-

qm E

"ths.

lus, fi non euangelizauero : neceflitas mihi in»

cumbit.

um f

Vnde incitabatur fpiritus in ipfo, vi-

la qunm

dens idololatriae deditam ciuitatem,

u'am MA

Tandem quicumque fpiritum Chrifti habue-

vdentit

runt, animas in Chrifto magna charitate dile-

j

xerunt, & pro eisdem , vtpote fanguine Chritti

y fil d!

rcdcmtm :

fancrumem füuum viltro fuderunt,

j m It

Quale anihi damnum , dicebat ex ardenti animarum

Om ü*mom

zelo S. Thérefia, quale mihi damnum , aut cur con«

?ofïenï

queri deheo ,

licet. 'osque ad-diem iudicii poenas puvga»

uld

torii [u/imerc wübi operleat , modo illud con[équar ,

quod anima «na jaluetur , quanto ergo magis , fi agatur

temp*'e

de plurium animarum lucro , id vereri nequaquam de»

Qu e^ U

berem ?

" Ckl 1

. Verum quonam fato refrigefcit in. nobia cha-

MM

ritas & zelus Patrum noftrorum , quos zelus

?0

domus Dei comedebat ? Meflis quxdem inulta ,

qs]wf]:

Operarii autem p'mc*x ; cadit afina , & eft , qui

pe"

fubleuet ; cadit anima , & non eft , qui 1eputcno

quälï

K

[2

2

"

b"

138

REGVLA

S. Bern, Perit iuftus , & non eft, qui recogltet in

corde fuo ' Proh dolox

Tu vero , cauiïime frater vide &mtelhge,

M

quanti valeat anima pretlofo Agni immaculati

fancuine redermta.

Nonne tunc zelans. zelum

Dei.erues eos, qui ducuntur ad mortem? Num

"

eos 2 qui trahuntur ad infernum , liberare ceffa-

fü

bis ?

Quanta alacritate quaeres fratres tuos ,

qui

& oves, quae perierunt ? Quo feruore docebis

lunt

iniquos vias Dei, catechizabis infantes & rudes?

tas ?

Qua fimplicitate, quo candore paruulus fies in

medio eorum , tanquam nutrix fouens filios fu-

Tifer

os? Quanta benignitate , patientia, & do&ri-

ll

na argues, obfecrabis, & increpabis ipfos lumi-

Then

ni rebelles ? Quam fuauiter & fortlter omm-

m

bus omnn factus ?.

fione

Tnt

Dormne qui amas animas

da mihi amorem

d (

tui, vt poftea feruenter dicam, Da mibi animas ;

um

ceteva. tolle tibi,

Excita infuper torpefcentes ía-

cerdotes ad te fincero cordis affe&u amandum ;

d

fi enim amauerint te ; nonne animas a te ita di-

l

(em

lectas, & in amorofis tuis vifceribus pretiofas ,

ardenter amabunt ? Nonne . hunc praeuium ha-

Vpa

bentes amorem illorum conuerfioni ,

fan&ifica-

fone

tioni & faluti totis viribus' vacabunr ? Omnia

UQQQ

fiquidem .vincit amor; nefcit molimina. amor.

n

Vtinam ergo tuo excitati amore, & adufti ago-

!

nizemur omnes pro iuftitia tua, confüumamut

fie

certatim pro gloria tua, pro noftra ommumque

(ito

falute, Amen.

Com

uj

a

Com

fore

ARTI-

"——

——

du2

CLERE

159

*itetv i

SY6 GXSerecosecexeveceevedecexexex

AR TICVLVS XVIIIL

il

acuhtd

SIGNA PVRI GLORIAE DILVINAEV-ZELI-

Telur

j Num

iin minifterium verbi te ipfe non ingeras;

N

vno verbo, fi nihil ni. vocanre Deo, &

eufn-

fuadente directoretuo fufcipias, aut agas. Quid-

U

quid enim ex propria fit electione,propriam vo-

docdi

luntatem redolet.

Quo ducit propria volun-

il

tas? Adillufionum abyffum ; & hinc quo? Ad

: f

infernum , tefte D, Berna:do.

t

dloi

; doli

I. Si pueris , rudibus , & pauperibus aeque

0s un?

libenter euangelizes , ac fenioribus , doctis, &

- If

eximiis viris. Item fi horum omnium Confef-

fiones audiendi , omnesque infirmos & agoni-

Zantes tuis adhortationibus & precibus adiuuan-

di aequaliter auidus fis.

r

Reuera eftne apud De-

um perfonarum acceptio ? Nonne tanto emtus

i ani»nafä

Ytei i

eft pretio pauper , quanto diues ?

andut;

III. Si ob audientium paucitatem , aut duri-

e ital

etiOfäS 7

tiem animo non cadas; praefertim quando ex

vna parte egifti, quidquid ad iftorum conuer-

um be

fionem neceffarium exiftimafti.

Numquid cura-

neiftt

tionem a te exigit Deus ? Minime,

Cur ergo

Omn:

cura tua.contentus non effes ?

g m

IV. Sizelus tuus fit pacificus, quietus, man-

ufti t

fuetudine ac compaflione plenus;fi vero in au-

umari

ditores acriter infurgas ; fi.eorum infirmitatibus

x

compati & condolere nefcias, numquid. Dei fpi-

ritum habes ? Minime.

Quare? Quia non in

commotione Dominus,

Quid illo erga pecca-

tores manfuetius fuit? Quid benignius * -

K2

V.

r

E]

QEG'V

A

140

[

V. SiDeo placere quaexas, & non hommï-

NI

bus ;fi lefüum Chriftum crumüwmx praedicare.

p

intendens, & non teipfüm , te auditorum captui,

J

omnibus omnia. fa&us , accommodes , quidquid.

Ü

dixerint magifiri) aunbus puriéntes ; quidquid

exigat a

udzroxes lenociniis dele&arl & demul-

)

bii

ceri cüpientes.

m

V.. Si aeque libenter praedlcauerls i quendo

Qu

tibi datur retributio & Pnpencmm quam quan-

f :

do non datur.

Et vero quidni tibi fufficiat De-

Pa

us,pro cuius glorialaboras ? INonne fatis ho-

porificum tibi eft , eldem procurandae gloriae

fit,

f

li

vacare.

fifo

VH, Si animae tuae faluti & perfectioni , pri-

Jere

usquam alienae , prouideas.

Vnde, fi propter

Ti

inftituendas,

edifcendas, & práedicandas con-

Ti

ciones, te ipfum , fenfuum ac CUplleatum tua-

Qn

i ob camdem

rum mortificationem. negligas

lum

caufam exercitia fpiritualia ,

fcientiam-cafuum

Ó

conícientiae , rubricarum d«c. faftidias nonne

K

claudicat , male olet ,

& fufpe&us eft zelus tu«-

Qu

us t Debes quidem dxhoere proximum tuum fi-

f0

cut teipfum , fed non magis quam teipfum. Prior

fi0r

ejg vepula , quam veg ulatum.

Praeterea quid pro-

übp

D

deft homml

ü&c

"lU

VIIL Si in ouium tibi commiffarum curam

pl'();

Vnde

li

«

feruentms, quam alienarum incumbas.

fi pro faluandis extraneis populum tibi deman-

datum derelinquas & negligas, nonne deploran-

Yis.

-dus eft zelus tuus ? Memineris parochiam eiie

bu

vilicationem ilam, de qua, & non de aliis ,

db

ftrietifhmam rati onem reddes,

Quid ergo ad te

pri

de his , qui foris funt, in tuorum detrimentum

mdmue ?

G

IX.

p

L;

I4I

CLERL

: IX..Si aliorum concionibus non interfis ob

J

curiofitatem, vel eos in fermone capiendi , te

licgte

ipfis praeferendi, eosque afpernandi caufa ; fed

t

in fimplicitate & humilitat

jouid

e/:paruu!iv, te aedifican-

4

di gratia.

dquid

emul«

X. Si laeteris , quod foeii in minifterium ver-

biiungantur tecum ; praefertim, fi ob aliorum

z

eminentiorem eloquentiam , & vberiórem fru-

u

E' contra

&um inuidiae liuore non tabefcas,

1quit

fi exemplo Moyfis,. Praecurforis , & Apoftoli

i De

Pauli dé his omnibus fimiliter, & plus fi opus

tis ht

entis, & de

fit, gaudeas, quafi de datis tibi tal

gloriae

fru&tibus, quos iisdem talentis ipfe affers. Item

fi fortiter & fincere alTeueres, te nihil aliud cu-

TU

pere ,nifi vt omnes prophetent, & vt inde qua-

ropad

licumque modo cognofcatur, ametur, & hono-

; 0l

rificetur Deus; & fi ob eam caufam teftificeris

Q Wi

coram Deo & hominibus, te efle femper para-

sder

tum, ad media confratribus tuis exhibenda, vt

cafüum

gloriam Dei promoueant ; ita-vt haec:media

. qony

petentibus hilari & aperto corde fuppedites ,

quamuis id non nifi cum gloriae tuae detrimen-

du t

mun

to fieri certo fclas.

Durus eft hic fermo, du-

; I

rior praxis; fed quibus ? Illis, qui euangelicae

abnegationis excellentiam & meritum ignorant ,

jl p*

O infanum gloriae

eiusque vfum non habent.

propriae defiderium ? Quot Clericos & concio-

| eurat

»

natores illudis, fafcinas, & perdis *

al

T

XI. Si confratrum tuorum confilia , concio-

n

nes,aliaque opera, vtpote rationi & re&o pro-

eplüfaï"ï'

borum Deique iudicio confentanea, & vt talia

m &^

ab illis approbata permagni tu etiam, vt pro-

h a]ifïa

pria facias , plurimumque, f fe dederit occafio ,

q i

fl

ra defe&ibus referta exi-

imel]ffi

exaltes ; tua Verq ope

E

1-

J

—

142

REGVLA

ftimans p'arui facias , aut faltem ea filentio prae-

tereas, eaque abfcondita effe defideres, ne fcan-

Q

ii

dalum pariant, & vt te feruum inutilem, ore $

corde, & animo omnes reputent, ac in minimis

glor

YOj

habeant. E contra fi confratrum confilia, opé-

ra &c, , quamuis a maiori & faniori parte lauda-

ta , liuidis & toruis oculis refpiciens improbes ,

aQ

eaque clam & palam afperneris ; tua autem dun-

Cliot

taxat, quamuis forfan deformia ad fydera us

que exaltes

X

nonne petulans Pharifaei tibi do-

minatur arrogantia ? Annon ferpentina Cain &

Tipe

quar

non moritura conftri&um te teuet inuidia?

h

XIL Si propter infirmitatem, Obedientiam ,

aut ob alia impedimenta ab honorifico minifte-

bere

Ommt)

rio laetanter defiftas, vt fuper doloris le&o pa-

Wt

tiaris multa, vel vt infirma minifteria obeas,

quamuis hinc obliuioni dandus fis ,tanquam mior-

tuus a corde ; quinimo quamuis, fi ita loqui li-

Qte

ä

ceat , faciendus poftea fis opprobrium hominum

Vi

& abie&io plebis, feliciter ratus tuam perfe-

E

&ionem , omnesque cordis tui delicias confifte-

nj

re in adimplenda iuxta beneplacitum Chrifti vo-

De|

luntate Dei , quoquo modo id ficri debeat.

dfel

Tits 1

XIIL, Si vel vanitatis, vel confufionis ftimu-

lo , eoquod bene aut male fuccefferit, non

Jn N

tüur

pungaris, nec benedictione mouearis , nec male-

dictione, Quod fi propter plaufus tibi blandia-

ris, & ad prdedicationem anheles auidius ; aut

fi propter aliquam , quam paftus es, humiliatio-

nem, praedicationem faftidias, &.ab ea defifte-

I€ cures; vere te ipfüm, non Deum quaeris,

- XIV, Si omnibus ,confi

liis, propofitis , &

actibus tuis be

neplacitum Dci magis intendas

quam felicgm exitum.

Enimvero fi illud Dei

Tet

. be-

—

/):QFK

m dl

[j

CL ER (I.

43

ops

beneþlacitum quaefieris , quid tua intereft, vt

Yé fean

confilia tua infeliciter ceciderint ? Nonne Deus

tua contentus voluntate

hoc infaufto exitu

, Oft,

Tünimis

glorificari vult ? 'Nonne tutius eft tibi bonae

ia, OPE'

volüntatis homini, de faufto decidere exitu?

: lauda-

.XV, Si ea, quae ex obedientia fugienda funt,

obes ,

em qute

aeque hilariter exequaris, ac ea, quae ex ele-

&ione fiunt.

i

jdeta u

XVI. Si munia & exercitia tu

1 non minus dixr-

tibi d*

| Can d

ligenter & fan&e coram Deo folo adimpleas,

quam.coram hominibus.

i

idis'

XVIH. Si, quamuis bonum exemp

lum prab-

ientiazp,

bere debeas, fecreturi tamen optans modis

qnibiit

omnpibus efficias, vt foli Deo innotefcant opera

Jedto t

tua, & molefte feras, quod populo nota fiant.

0D625,

immor

Vide nunc, cariffime frater, vtrum Deo pla*

oqii l

cere hucusque fategeris, an tibi & homimbus ;

vtrum thefauros tibi in coelis thefaurizaueris ,

Qu

an paleas tibi coáceruaueris ad comburendum

n

igni in inferno , aut faltem in purgatorio.

Non-

conilt

ne fuper ipfis bonis operibus tuis poenitentiam

hr

agere forfan teneris ?: Si res ita fit, hanc proti-

[

nus poenitentiam age, & femitas tuas rectiores

js f

in pofterum facito. Quid quaeris praeter Deum

jt, nl

tuum, & animae tuae perfectionem & falutem ?

bl

qnd

VVA VAOÉAA AVAV SA

us ,

ARTICVLVSXIX..

militt

j dl

PRAEDICATIO VERBI DIVINI.

$

gl

;!

uam fpeciofi pedes euangelizantium pacerm,

ii

(3

euangelizantium bona ! Quis non prope-

ntenis

iavtm

ret praedicare verbum omni creaturae

jj J*

K 4

Deum,

3144

»REGVLK/A

Deum, ipfo Domino COOpeJ'ante, imlpio—s con-

b

uertat, ad iuftitiam multos erudiat , & vt ipfe

[

!t

poft confirmatos fratres, ficut ftellae, in per-

petuas aeternitates fulgeat ? O vtinam in om-

mem terram exiret Chrifti miniftrorum fonus

E

y

& in fines orbis terrae verba eorum ? Quom

Q-

1

n

do enim audient populi fine praedicante ? Ve-

u

rum poft enucleata & inculcata , (vbi de anima-

n

rum zelo ), ad hanc verbi diuini praedicationem

Tur

incitamenta, quid nunc fupereít, nifi vt pie &

m

fru&uofe pracy—ï:dicaNndi, exhibeamus pra:f:i/m)?

Vr

É

f

TT

$ L

ii

7 CONC

od

. REGVLAE ANT

/

IONEM OBSER-

t

VANDARE,

hN

L Quum ad þ.raeciicationem FZuangelii exiga-

(I

tur induflria perfonarum pollentium aetate, gra-

l

Uuitate morum , vitae fanctitate ,.&.Ífermone

a

. 3uxta Conc, Rauennat,, & quum periculofum fit

i2

neopbytis, & nondum in fan&a Religione for-

h,

. matis,in publicum exire, & perfectorum officia

DT

víurpare, vt loquitut Petrus Blefenfis $ caue,

NT

cariflime frater , ne ad praedicationis minifterium

ca?n

admittaris, fi trigefimum non attingas annum.

ii

Conc, Rauenn, lllud infinuat' Apoftolus, qui Ti-

motheum inftruens, qualem in minifterium ver-

U

bi Dei eligere deberet, dicit : Aon neopbytum , ne

fo

elatus in - fuperbimn incidat , & in laqueum -- diaboli,

d

Id ipfum confirmat exemplo fuo Redemtor no-

jter, qui, quum in coelis fit conditov » & oflenfione fuae

ce;

potentiae [emiper. dotlor ngelorum , ante. irigefünum

QU

N;

fh

aetatis fuae anmum in terra imag:fTer noluit fieri bomi-

di

hu J [74 videlicez,j)iaecgoiza;z's v Jaluberruni timoris .

W

inf un-

—

CLERLH

145

Q

infunseret ,' quum ipfe etiam ,. qui lafæz' non po[Jet , per-

ipl

fe&lae vitae gratian, nonn:f

pe

vet. S. Greg, Pepa.

7 perfe&a aetate prqezfiga-

"

on.

Quid ad haec refpondes, praefuäntuofg &

praemature nimis concionator! qui multo ve-

m

Y

rius, quam leremias dicere teneris: 7/,a, a, Doe-

mine Deus , ecce nefcio loqui , quia. puer. ego fum ? 'Tu

Jf

praefertim , qui e peftilentiae cathedra ad fenio-

lil

J

rum cathedram, ftimulante fuperbia, effrenate

t

protinus conuolas ? Nonne hoc exemplo de-

uoratur fapientia tua ? Nonne hunc intemipe-

ftiuum & voracem praedicandi zelum aegre fer-

re & dolere coguntur faltem interiores viri ?

Sed heu! Quum te teneat fuperbia , iudicio tua

Proh coecitas ! Nonne

pertinaciter adhaeres.

haec te paruulum ad petram allidet praefumtio?

m

CFide di&ta , vbi de feminario. )

f

IL. Quamuis iam competentem habeas aeta-

|ont

tem , caue, ne in minifterium verbi te ipíe iu-

j

geras. Quapropter, audi attente diuina oracue

fot.

id

Pauperibus euangelizare mifit me, Luc. IV, 18.

j(ii

Ego elegi vos , vt eatis. & fru&wn afferatis ; && fra-

,

&us vefler maneat. Ioanm. XV, 16,. Quomodo praedt-

i

cabunt , nifí mittantur * Rom. X, 15... Iinnumera

If

alia huc fpectantia teftimonia omittimus.

Ti

J Quaergo fronte praedices , nifi miffus fueris?

[:1

Qua temeritate legem pro Apoftolis & pro ip-

f

fo Dei Filio conditam transgrediaris ? Numquid

ii

ad animarum falutem illo aptior es ? Si non ac-

10

ceperis Apoftolatum & gratiam a Iefu Chrifto ,

7)

qui hos ad fe vocat, quos vult ; econtra fi fti-

mulante defiderio teipfum mundum manifeítan-

W

l

di, lucrandi, & loculos babendi, praedices É-

j

as te multüm allaturum efie

yz-

uangcligm , an fper

SSES

Id

fru&tum?

,

d

46

R EGWVIX

i

fru&tum? Erras, praefümtuofe erras,

Reuera

Vet

clama, ne ceffes ad rauim usque vociferare ,eris

ViT

velut aes fonans, aut cymbalum tinniens 5 plan-

refi

Cf t

ta, & riga, quod volueris; Deus, qui te non vo-

cauit , non dabit incrementum ; praedicationes

(em.

& fatigationes tuae cadent in fterilitatem t& con-

1 te

fuüonefn animae tuae, & in populorum detri-

tDl

mentu'n

Ne credi icm ida nobis gratis aífe-

T

ri ; ipfe Dominus fic loq üditur : Prupbeme fuerunt

NU

in ventum loquzm IEr, V, 13. Quare? Quia, quum

terdc

ego non iifi[Jem e0s, mec manda[Jan eis , mibil. profue-

Pop

vunt pobulo buic, dícit Dominus, Ibid. XX 11]5 33,

Tumi

Infuper, Nifí Dominus aedificauerit: domum , in va-

f?ijjl

[

num iaborauerunt , qui aedificant eam, Pf. C XXVI, 1

Quja

Vnde , fi non accepifti a Iefü Chrifto Apofto-

DT

latum ,

in vanum & tu- laborabis,

Quare ?

|

. Quia non accipies ab illo gratiam ad conuerfio-

Ti

DEOa(

nem & falutem plebis adeo neceffariam, Haec

äo, (

omnia luce clariora funt , qu1bus fi non adhae-

fer:s certe amore tul omnino excoecaris,

— MÉ

iteyh

tadic

O ! fi bumilitatem haberes, quanto verius &

(erte

fortius fic te cum Moyfe excufares ? Quis fum ego,

this

vt vadam ad Pbaraonem , & educam f jis lfrael de

"t

"egypto ? Obfecvo , Domme mitte quem mzfurus e5 5

W.

non [um eloquens ab beri 65" nudiuftertius , & ex quo

lequutus es ad [eruum tuum, zmpedmorzs ég tardzarzs

þl&

bOng

linguae [um, Exod, HI. &2 IF.

Cere;

Igitur intra te placidus fede & quiefce, donec

fet|

Dominus eligat te, & ponat fuper te fpiritum

fac

fuum, ac te vel fms infpirationibus , velper fuos

gely

vicarios in vineam füam vocet; & interim ad

pietatem, & ad huniilitatem te 'zlacrlter exerce ,

tinp

pete

vt deinde te efficacius faluum facias, & eos, qui

te audient.

«t

Quare ? Quia tunc Deus ipfe dabit-

verba

—

lgt

H

CLERT

147

w

verba füa: in ore tuo , voci tuae vocem dabit

&

virtutis, dabit & fapientiam , cui non poterunt

plat

refiftere omnes aduerfarii tui ; non timebis a fa-

n V)

cie corum, qwa tecum erit, Vt; eruat te.

lan.

WUM

dem in nomine eius facies mirabilia magna , &

Y COf

in templo eius omnes d1cent glouam.

Quid

detri

amplius exoptes ?

ilfe

III. Quis dubitet, an ignorantia cun&torum

TY

errorum fit mater ? Wopnc ergo maxime in $a-

qui

cerdotibus vitanáa eft, qui docendi officium in

prij

populo fu:ccperunt? Conc. Tolet, 4. Vnde , quan-

[],*i

TAU

tumuis irreprebenfililis fit. Sacerdos , definat. locum do-

cendi füftipere , i docere mefziat 9 S. lfid. Quare ?

Il

Quia fi coecus coeco ducatum p1aeftet , ambo

yofto

in foueam cadunt.

u

ariffime frater, verbi minifterium diene

erfo

Vis,

Deo adimplere ? Attende prius le&ioni & ftu-

Wt

dio ; cufte

nt fcientiam labia tua , vt potens

hat

fis exhortari in do&trina fana, & eos, qui con-

D

tradicunt, arguere ; fi vero fcientiam repellas ,

rius

certe perlchtams , & auditores tecum in exitium

jt ^

trahis,

Hoc auertat Deus

Quidni & tu haec

^l ii

exitia auertere fatagas?

T

.IV, Antequam verbum praedices , telpfum ad

x qu

pietatem exerce, vt teipfum p1acbeas exemplum

r

bonerum operum.

Coepit Iefus facere, & do-

cere; quidni & tu fimiliter facies, vt fic te exifti-

i

otti

met homo vt miniftrum Chrlfh? Si dicis, & non

rti

facis, quamuis linguis hominum loquarls & An-

gelorum , quid eris ? Aes fonans, & cymbalum

tinniens.

Praeterea, qua ]1bertate laicos corri-

]m 3d

efpe J

pere poteris., quum ip(i refpondeant taciti, ea-

n

dem te admittere , quae corripis? Trid,

hit-

Qua

DA

34

;fR EGvsÓbA

| ng*ergo fronte enarras iuftitias Dei ,jqijum

coor

ipfe oderis difciplinam * Eiice , hypocrita, eiice

fring

primum trabem de oculo tuo, & tunc videbis

19

eiicere feftucam fratris tui.

Sis quidem potens

[cient

in férmone, fed in opere potentior ; validior eft

MM

Ta,

enim vox operis, quam vox oris. $. Bern. Quin.

^

pj

imo. bor

4

um exemplum eft veiuti 'perpetuum

Q]

quoddam, praedicandi genus. Trid, Hinc quam

-

Eu

mltos verbo veritatis efficaciter & facile gignes?

VI.

"Tandem, ficut qui fecerit & docuerit, hic. mag-

nus vocabitur in regno coelorum ; ità e contra

m v

qui docuerit & non fecerit, hic minimus voca-

Darüf

QO

bitur in regno coelorum. Quid loquimur? Non-

-

ne feruus nequam de ore fuo iudicabitur fimul,

s

Oa

& condemnabitur ? Hoc te in fpeculo infpicias

a,

fi

velimus , carifime frater,

fraedi

V. Adpraedicationis officium e«»xigitür.—gufta-

d

tio fpiritus per contemplationemgillioquin qua

w

fronte ad' aeternorum defideria caeteros accen-

ii n ia

qum.

dere praefuümferis, fi frigidus in te totus & al-

gT

gidus remanferis ? loann, Ger[on.

Quapropter

«l

infta orationi, vt audias ex oreDei Verbum, &

Qd

ex eo annunties populis. Ezecb. III, 17. Non

eftis vos, qui loquimini;fed Spiritus Patris ve-

V]

D |

ftri, qui loquitur in vobis, dicit Magiffer bonus;

ferie

ueque qui plantát, neque qui rigat, eft aliquid;

fed qui incrementum dat Deus.

Abündantius

latrgw

tüm

omnibus laboraui, inquit Apoftolus , non ego,

fed gratia Dei mecum.

Quapropter ora , fine

Carif

pltce

!

intermilfione ora; fis homo internus; & quam-

DT

uis'non fis füfficiens aliquid cogitare ex te ; li-

ia

tede

cet puer fis, infirmus mundi, & feruus inutilis;

fcrip

fperans tamen in Domino , maütabis fortitudi-

Domino

Pry

nem; in Deo facies virtutem ; iam

coope-

i

P

s d

149

CLERL

l Qu

cooperante & (ermones tuos confïfnante cones

1, tll

Viddti

fringes cedros Libani. Gufta, & videbis, quan-

to aptior fit ad verbi diuini efficax miniflerium

potas

diorel

fcientia fufficiens, vitae interioris indiuifa co-

mes,quam eximia fcientia vitae fpiritualis ex-

Quia

pers5 nonne id in rudibus vifumeft ? Vnde ex-

CUU

clamare licet : Confiteor tibi , Pater, Domine ,»co'el;i,u

um

&j terrae , &gc.

ome

VI. Habeas puram intentionem , ita vt nul^.

icng.

: COR

lum verbum, nifi ad gloriam Dei & falutem ani-

$ Y

márum referas, Oportet itaque , vt praeuia

N0

oratione offeras Domino Iefu, eiusque fpiritui

imil,

omnia dicenda; omnia illi fubiicias, vt dirigat,

fj

amet, applicet iuxta. beneplacitum voluntatis

füae, Et quamuis aequum fic, vt Euangelium

praedicans de Euangelio viuas ; iftorum inter-

gt

dum memineris : Quamdiu feciftis vni tx bis fratribus

n qu

meis minimis , mibi feci[Lis,

Beatius eft magis dare ,

A

quatm - accipere,

Gratis accepiflis , gratis date. Lccé

p &i

wierces veflra copiofa efL im coelis.

Gaudete: ergo &$*

propter

exultate, £9c. Quid ad perfuadendum efficacius ,

lüm, &

quam iftud : JNon quaero , quae ve[ira funt , fed vos ?

Non

VIL Sit, turpis lucri gratia praedicatio-

ris Ve

2

nonne tibi occurrit & alius

nem non intenda

d)

JOQUS)

periculofior fcopulus? Adeft & aliüs crudelior

,

ii

Jatro , füperbia fcilicet & iactantia ? Héu! quan-

hunco

tum hinc periclitantur concionatores ! Vae tibi,

f egO;

cariffime frater, fi videri ab hominibus , eisque

» fjf

placere, & te ipfum glorificare cupias ! Quid

r

eft tunc gloria tua ? Nibil. Quam accipies mer-

t

cedem ? Nullam. Parum eft illud ; audias quod

u

fcriptum eft: Zbominatio Domini efl. omnis arrogans,

tut

Prou. XV/I, s.Quid mirum ,fi Dominus iufto iudi-

gino

Q

!]

: cig diffipet oüg eoru-m, qui hominibus placent :

150

REGOGONMVUXM

m

fi fpernat & confundat hos gloriae fuae rapto-

dum

res? Igitur vae tibi ! fi fuperblae inflatus fpiritu,

-

fati0!

& quantum fcias , auditoribus notificare volens

laudes eorum concupifcas ! Verum fi fermones

La

d

Dei loquuturs fis, cur quafi de propriis tumes?

S. Gregor. Papa.

Nefcis infane, nefcis

te nihil

a.

ftris

habere, quod non acceperis ? Si autem accepe-

ris$, quxd glorxarls, quafi non acceperis ? Non-

TU

frili

ne praeftaret ,

te in lecto aegrum & humilem

jacere, quam fuper cathedram. fuperbum afcen-

quibu

andu

dere, & hinc foediori lapfu ad inferos detrahi?

Hom

VIH, Quum pro Chrifto legatione fungaris ,

I

propone tibi in compofitione concionis, loqm,

quae'decent fanam doctrinam , & docere fecun-

Yetr

dum beneplacitum eius, & in cordls tui ümph-

Ms |

citate, non fuübtiliora, non curiofa , non incer-

T

Barat

ta, Trid. , fed quae fcire omnibus neceffarium eft

E

ad falutem annuntiareque fidelibus , cum bre-

lls u

u-

Á (

uitate & fac1 itate fermonis, vitia, quae eos de-

clinare, & virtutes, quas fe&arl oporteat, vt

DU$ 4

türma

poenam aeternam euadere, & coeleftem gloriam

confequi valeant. Zdem: Conczl Talis erat Apo-

JOmp

ftoli fcopus, fimul & praedicandi modus. Mifit

Dotu,

qme Cbriftus euangelizaré, inquit, mon in fapientia ver-

t

bi, vt non euacuetur crux Chri[Hi. 1. Cor. I, 17. Qua-

Verbu

ln

propter veni non in /i;blzmzzate f[ermonis 69" fapientiae ;

vnde férmo meus &2 praedicatio mea non in perfuafibi-

Dere

libus bumanae | fapientiae verbis , fed in oflenftone Aozrz-

V

ius 9^ virtutis, x. Cm

I4.

M

Ecce quomodo Apofï;olus ic. , qui Spmtum

Qudit

Del habebat ,

Cat

praedicauit in omni euangelica

fimplicitate Iefum Chriftum , & hunc crucifixum,

itno

»Xn

Numquid tu es do&tior, peritior, aut fapientior

illo ? Lamdem & tu fequere formam Qua-

tion

prop-

p

Ts

X

C L—E RE

* 351
