faepe, fed femper quafi poft Confeü"onem mo-

[/777]

giturus

Da ergo operam, vt ex fructibus tuis

Qub

cognoícaris vere poenitens, & homo bonae vo-

& fol

luntatis ; quam ferena pax dabitur tibi ! Qua-

bert

propter quam diligentifime poteris, ad verum

gl

dolorem, & ad amariflfimam animae tuae amari-

Vnde

tudinem te excita. Infuper adhibe omnia emen-

ll

dationis media, quae tu ipfe poenitentibus fug-

geris, & fic medice cura te xpfum -pe de ore

I

VLX

tuo mdicei is.

tur,

Vtere femper quoad poteris, eodem Confef-

gant

fario, qui animae tuae vulnera experientia fua

2,

cognofcens , his efhicacius medebitur.

Quod

3gnorat miedicina , non curat, S. FHier, Attamen,

(l0ne

minil

£1 commode feri pote& ne eligas, neque affu-

qnas in Confeffarium tuum , vel in ducem illum

Dd ;

Sacerdotem' ,

cuius tu audls Confeffiones, vel

3.

quem dirigis, vt illete libere corrlgere & diri-

tema

fm

gere poffit.

Pra

gbmmmmmmmwmwzmmo

fius

W

ARJIC

VLVS VIL

Quni

HABERE DIRECTOREM, ET ILLI IN

y

OMNIBVS OBEDIRE

Sac

pf

tinera infipientium re&a funt in confpe&u eo-

Con

I

rum, fed a Domino reprobantur, Sunt viae,

bt

quae VIdentur homini re&ae, & nouiflima ea-

N

rum ducunt ad mortem.

Quomam naturaliter

quisque fe ipfum amat, & quia in fe ipfum quis-

|

€0

Que propenfus, ideo in veritatis iudicio fallitur.

6, Bafil. Vnde fic de fe loquitur

Bernardus:

Mi

4dinor

Qür

CLERI

229

Iqu

JAmor priuatus , quem. exga me ipfum babeo , aufert

em T

mibi verum iudicium de we ipfo

idcirco barum wibi

bus Qu

credo de meipfo , 'otpote bomini mendaci

Vnde vnus

Qa€ )

. Qu

& folus error latet in via;, fcilicet fui ipfius gu-

bernatio, quum quisque fibi idoneus ad fe re-

| Verlt

e amart

gendum & moderandum videtür. S. loan. Clim

Vnde confiliariis omnes opus habent. S. Chry-

i at

jo]ï

hus

e uf

'Tirones , vt doceantur , quae 1gnorant,

vt exexceantur in operibus virtutum; cuftodian-

tur, ne in peccatum labantur ; & vt lapfi corri-

C

gantur. S. DBonauent,

At l

2. Clerici & Sacerdotes , ne incidant in t;ma-

(ut

f2

tionem, &in laqueum dnboh , & ne infru&tuofe

minifterium fuum exerceant, neque honorem

je al

iil

Dei zelent imprudentes.

Y vd

3. Ipfi Magiftri & Praelati, quia Angelus Sa-

& d

tanae, qui nemini parcit, fe uansfigurat faepit-

fime in Angelum lucis , vt ipfos Magiftros &

Praelatos, aliunde doGiffimos viros, perieulo-

wb

fius feducat.

Vnde ad illos etiam fpeCtat moni-

tum iftud : Fili; fine confilio nibil facias , &9 poft fa-

Gum non poenitebis, Eccl. XXXII , 24.

1

Vnde prudenter iudicamus cum D. Bemardo

Sacerdotale onus, Epifcopale onus, curamque

paftoralem digne non poffe admiriftrari fme

confilio.

Hanc viam tenuere omnes SanGi,

j

[

breuiter, omnes qui perfe&ionem attlgerunt

S Vinc. Ferr.

m u

yid

Huie legi Deus do&iffimos & fan&iffimos ad

j

eorum humiliationem fübdidit,

Illud exemplo

:

J

4l

Moyfis, lob , & Cornelii manifefte comproba-

j

tur; & quldem manifeftius exemplo Pauli; Chri-

i

ftus

——

—

230

REGVLA(

ifus enim eum þer femetipfüm vocans & a]ld-

ref

&i

quens, quum poffet ei perfectionis viam refe-

rare confeftim, 'dirigere ad Ananiam mauult,

dos

& ab eo iubet viam veritatis agnofícere , dicens:

Surge , & ingredere ciuitatem , & ibi tibi dicetur,

dirj

fd

l

quid te oporteat facere, Caffian.

vit

Vaeergo illi, qui hanc legem feruare nolens

mill

incedit ! nam leuiter incidit in venatorum la-

D

enIX

queos , & quum inciderit, non habet fubleuan-

dod

tem. Hincfit,vt plures Clerici, Sacerdotes ,

teri

animarum paítores, & Praelati

tota vita te-

hu

peícant , defectibus fordeant , in errores la.

ili.

bantur, & vt tandem illufione diabolica a fum-

cia

Tpis ad ima deie&ti, & incorrigibiles faCti , mo-

Qlna

riantur fua praefümtioné excoecati in pecca-

tis fuis.

IN

a

Sed & tu, cariflime frater', quid fecifti mifer,

p

quando te tibi magiftrum conftituifti ? Stulto

NU

te difcipulum tradidifti, S. Bera, Quid infuper fe-

al

cifti, quando tibi Dux fa&us es ? Heu! quum

tibi daemon faétus fueris, iam non indiges dae-

'

th

mone tentante, S, Joan, Clim, Quid es fine Dué&to-

T0

re? nauigium reGtore carens , ventorum flati-

die

bus commiffüm, & ad fcopulos allidendum ; es

Qt

éoecus fine duce, grex fine paftore , infans fine

de|

patre , & aegrotus fine medico. .S. Joan. Clim.,

n

Es dux in praeceps. S. Zug, Verum quo te du-

nf

&ura eft illa prudentia , cui firmiter inniteris ?

re|

Quo ? ad illufionum abyffum, ad foedos lap

ts

fus, ad coecitatem fpiritus , ad duritiam ; abyf-

fus fiquidem abyffum inuocat.

Vide nunc, vi-

H

de barathrum tibi imminens, Ecquando ergo

für

cauebis tui iudicii füperbiflimas & periculofiffi-

em

lio,

l9g

mas tentatrionesk ? S. ztug. Qupusgue cand

re-

231

ïQLERL

& ul

ref'pues dire&ionis legem plro ipfis eruditiffimis

m reli

& fan&iffimis viris conditam ? -

D

yauyt,

Huic legi ex nunc acquiefce , quamuis Sacer-

r

dICens:

dos fis, potens in opere & fermone , aliosque

icetur

dirigere optime valens, quum aliunde fis homo

fi&ilis, & ad tibi adulandum pronus ; elige tibi

tolety

vitae ducem; elige, fi fieri poteft, vnum ex

nm l

millibus , vt fuadet S. Therefia a Iefu ; Deum

lag

enixe roga , vt oftendat tibi hunc Ananiam

rdots,

doctum , fanum in fide, irreprehenfibilem , in-

teriorem, maturum , & peritum.

$imul ac

viti t*

ores ]

inueneris hunc ducem iuxta cor Dei , aperi

ili candide & ingenue finus & latebras con-

a [ün.

fcientiae tuae , tuique cordis vel minimas in-

|, 10

clinationes ; & tuae prorfus voluntati renun-

petco

tians, eius te gubernationi omnino committe ;

tu autem fis ei in omnibus docibilis corde, vt

miier,

paruulus,

Profe&o ill'a Deo illuminatus &

Stuito

confortatus diriget pedes tuos in viam pacis ,

pet [2

ad animae requiem temporalem & aeterpam.

[ qui

O felix folatium vitae ! S. 4mbr, Optanda

,res däl."

tranquillitas animae ! O beata feruitus , imo glo-

Dudto-

riofa libertas! S; Bonauent. O regia via, obe-

) Hati-

dientiae via! quia homines inoffenfo pede du-

mi$

cit ad fummitatem, S. Pinc. Ferr, O certum prae-

ys 1

deftinationis indicium , habere directorem fan-

, CM

&um & peritum, eique in omnibus obedire ! Ca-

yte d

rifime frater , S. Francifco Salefio, & S. The-

refiae a Iefu id fortiter aff:

yteni*

euerantxibus & exper-

o

:

tis crede,

; ab)",l

Nonnead haec audica inardefcit anim&us" tuus ?

009 u

Hoc nos quidem credimus ; fed heu mihi! for-

L

fan anxius refpondebis nobis : Zominem non ba-

,laüfïï

beo, , INon turbetur cor tuum , cariffime frater,

non eft aabbreuigta.manus Domini; habeas bo«

r

pam

*

232

REGVLA

W

nam voluntatem ; &(i'dexln Dominus , qui Cor-

nelium Petro tradidit imbuendum , & Paulum

li

lr

Ananiae , prouidebit & tibi vitae ducem ; tu ve-

1o , /i quaeris , quaerg," Haec eít via , qgge ducit

)

&

ad vitam,

äääggägääääääQSäääk

ARTICVLVS VIII.

M

EXAMEN PARTICVLARE, .

is, cariflime frater, defe&us tuos tuaque vi-

V

tia plenius cognofcere, eaque ad, fundamen-

tum vsqueexinanire? Vtere quotidiano exami-

HIPAI

ne particulari, Ipfe Dominus exercituum dans

Mi

tibi fortitudinem: confumet nationes basin con-

Qion

fpe&u tuo paulatim atque per partes; non enim

fush

tu poffes eas delere pariter.

yu

uot Clerici tamdiu in tenebris non federeht,

dy

ft

& poft multas Confeffiones ad vomitum non re-

uerterentur, nec peiores fierent, fi hoc exerci-

Tl

tium non negligerent, aut parui penderent ? Tu

t0

vero , cariffime frater , fapientior fis ; aegredere

illu

illud vitium ,ad quod magis pronus es, & a quo:

l

D)

cetera pullulant.

Adhibe aliquam mortificatio-

ple

nem , contraria contrariis curare contendens,

Do

e. c, fi fuperbus fis, humilia te omnibus ; fj aua-

i

li

rus, vberiores eleemofynas conclude in finu

än

hü

pauperis ; fi luxuriofus, humilia in. oratione &

jeiunio animam tuam; fi iracundus , filentium

ferua , vt irafcens non pecccs , fis

: vero mitis

f

corde &c,

Si his clypeis & fcutis bonae voluntatis muni-

di

certa-

tus aduerihs hunc Amalecitam legitime:

l

ueris- ;

CLERI

L

233

i r

ueris, -Deus dabit tibi vi&oriam per Iefum Chri-

Pauli

ftum ;

inuenies requiem animae tuae, &coro.

[

naber:s

Ex nunc ergo incipe.

N

e duci

QQ&QQSQQWGQSQMQQ

3619

ARTICVLVS IX.

RECOLLECTIO ANNV.A PERBCHDWM,

VEL VNIVS DIEI EX SINGFLIS

)

^

MENSIBVS

que'

nam fructuofa fit haec mentis folitudo ac

d,UTen

(

exam

recollectio ad totius vitae directionem ,

nounifi experti intelligere valent,

Vnde non

7 Qals

eít mirum, quod, vt ad facram illam recolle

1 COl

&ionem nos "dhcumt fummi Pontifices, copxo-

etifft

fas huic vacantibus impertiantur mduloenms &

praecipue Benedi&us XIV.,. vt conüat ex eius

etet

diplomate dato die r6, Decembris 1746. Chri-

QOf

ftus ipfe.elegit recolle&iones & adamauit illa-

rum nobis relinquens exemplum, fiue in defer-

egeti

1

to per quadraginta dies commorans a Spiritu S,

illuc duétus , iue in montibus perno&ans in ora-

&iete

10

uone.

Hanc adamarunt Apoftoli , & in ea re-

pleti fünt Spiritu S.

Hanc elegerunt S. Carolus

eao

nett

Borromaeus , S. Francifcus Salefius, & alíi mag-

ni Sacerdotes ac paftores iuxta cor Del. In illa

(j

mfxü

fpoliati veteri homine induerunt nouum , &facti

funt lucerna lucens & ardens,

ia

Yiffl

Hanc elige & adama, cariffime frater.

de

il

facis in turba? S. Hier, Veni in defertum locum,

& acquiefce pufillum ; aut faltem fac tibi folitu-

il

dinem in conclaui tuo,

ac pii$ exercitationibus

per aliquod tempus in hoc fecetffu animum ex-

v

u

cole,

d

L

REGVLA

234 :

cole; ibi aer eft purior, liber fcilicet a pbc(:atö-

Ü

rum lue , a tentationum contagio ; a fecuii ille-

V

cebris, a daemonum halitu peftilenti 5 ibi coe-

lum eftapertius; ibi familiarior Deus facilius in-

[

venitur ; ibi omne bonum in fuo fonte guftatur$

Tür

jbi tandem anima femetipfam cognofcit, remif-

t

fum feruorem refarcit, quae fit voluntas Dei, per-

ceí

fpicit , ad Clericalis virtutis apicem peruenit,

fat

Veni ergo, propera, fede folitarius & tace, &

| leuabis te füpra te.

-

y

"

. Vos praecipue ,/.R&'&m—es änimamni , fummi

pu

Paftoris Chrifti veftigia imitemini; interdum de-

li

clinate tumultum fragoremque exteriorum actio-

Il

bis

num , quae procul dubio animum diftrahunt ,

eumque per diuerfa rapiunt; redite vero ad

Tec

| VOs , Orate in monte , aut in aliquo feceffu vel

Q

coenobio , & fpirituali confolatione percepta

ad minifterium veftrum reuertentes eritis in la-

'bore alacriores , in adminiftratione follicitiores,

- & in omni veftra exercitatione deuotiores. No-

lite excufare excufationes: omnia tempus ha-

bent. Quod/fiin veftro conclaui non poffitis

ft

huic diuino vacare operi, non vos pigeat exire

f

de Parochia, in aliquod. fodalitium feceffuri ,

ationes & va-

Il

.quandoquidem ex ea propter recre

na negotia exire non dubitatis.

Si bonam vo-

luntatem habueritis , non deerit vobis fidelis

Jj

e

mipi&er, qugm in locum V(?PCI'UUI fubftituatis.

h

L

Depöütis ergo omnibus excufationibus, eli-

t

minatis daemonum vos feducentium dolis, ac-

-cedite & illuminamini; guítate & videte; ipfe

Dominus, qui vocat & ducit vos in folitudinem,

gen.

vt logua&þur ad cor veftrum , fpiritu intelli

tiae

i

-

L

CL.ERX

035

CO

i il

tiae replebit vos ; renouabzmm fpritu mentls

veftrae, & mutabimini in alios viros.

600

1811

Et vero finis huius recolle&ionis eü* inuefti-

'CLF,

gatio , cognitio, ac emendatio defe&uum, eo-

mf

rumque extnpamo , efficax renouatio mentis ,

j

& feruoris , abfoluta totius vitae ad vnum ne-

It

ceffarium dire&io, & feria ad mortem praepa-

n

ratio.

Habetis in hoc hbelïo , & in praeparatione

proxima ad mortemí 'varia, quae meditemini ,

UIf

punéta , aut fi ita expedierit VOb]S, eligite alios.

? 0

libros deuotioni veftrae magis congruos.

Ope-

o

rae tamén pretium ducimus hic fuppeditare vo-

l,

bis ahquot documenta, tum praeparationi ad

E

recollectionem, tum ipfi recolle&tioni, tum eius.

vel

conclufioni apzata.

hpta.

2

nl

$. I

Qre

PRAEPARATIO AD RECOLLEC TIONEM

N

s hi

]. Neceffarium eft ab omnibus obieCtis men-

Jl

tem & cor dlfïasahere ; &acuris etiam licitis fe

yIte

fegregare

uid enim prodeffet folitudo corpo-

fon

ris, fi dccffct cordis folitudo & mentis. S. Greg,

&

1 VÜ

lL. Attamen iuuat locum folitarium eligere,

Ril

ibi & claudere oftium oculorum, oris, aliorum

fenfuum, vt cum folo Iefu in fn]entm conuer-

AU.

fans auchre & gulftare pofïïs » Quid loquatur in

di

te Dominus Deus,

)

V

III. Experht vt inftituas pugnam fpemalem

iT

contra quaschm inclinationes, quae funt origo

D

m

aharum imperfecuonum & vitiorum.

u

Q 2

IV,

236

EGWMVUXAX

de

IV. Cogxta falutem & uerfe&mnem effe opus

f

Dei miferentis; quare diffidens tibi , & fidens in

Deo , fine quo nihil potes, & in quo ommnia po«

tes, pofwla enixe eius auxilium ; inuoca etiam

San&orum patrocinia, praefertim B. Virginis Ma-

riae, Angeli cuftodis, vt eorum praefidiis om-

nem metum vel taedn, vel moleftiae & difficul-

tatis expellas; vifita etiam in eum finem Chri-

ftum Dominum in Euchariftia, eique commen-

i

da fructum huius recolle&xoms & coniice te in

finum beatae Virginis.

The

N Memmerxs neceffarium efle , vt habeas

defiderium efficax tuae perfe&homs, dicens ex

di

[j

abundantia cordis: JDomüne, quid me vis facere ?

Y

at

KEcce ego, quia vocafti me.

Loquere Domine, quia

audit feruus 1uus ; paratum cor meum , 'ot. faciam voa-

U

Hoc defiderium abfolutum & (in-

luntaiem iuam.

cerum eft neceffarium , vt obtineas gratiam , &

N

felicem recolle&tionis exitum.

$i non habueris

hoc verum & efficax defiderium, in vanum labo-

Tas,

quamuis tibi aedifices folitudines.

Qui te

feczt fine te , non te faluabit fine te. S. Augufl. Stude

ergo,

vt ex fructibus cognofcafüis velle fmcere

tuam perfectionem,

VI. Fideliter obferua omnia huius recolle&io-

nis exercitia, eorumque methodum & ordinem;

nec reputes leue , quod ad tuam perfn&wnem

conducere poteft,

VII. Propone.tibi aliquem finem partu.ula-

rem , fcilicet,

hunc defectum corrigendum ,.vel

hanc Vlrtutem acquirendam.

ä

VIII. .Quo feruentius huic recolle&wm in-

(

cumbas, cogita, hanc óccafionem,. quam Deus

tibi offert, elle fortaffe poüremam ^ quare €o-

em

CLERI

237

opi

dem feruore & animo eidem mcu'nbe ac fi fuüb

$ 1

fnem illius diei moriendurm tibi effet,

1 po-

$.

-

II

e

»

Va

Ma

ORDO RECOLLECTIONIS

of

Qie

/

Hora 5, Sur ges

Cri

men

Sesquiquinta, Oratio matutina, Medxtatlo j

Prima & Ter*:a

n

Hora 7. Praepaæatlo ad Confeffionem totius

abel

menfis praeteriti, fi recollectio fit tantum vnius

]$ X

diei; fi vero fit fex vel o&o dierum, expedit ,

vt in decurfürecolle&ionis recogites omnia pec-

qn

cata totius anni, eaque vitimo die confitearis.

fuia

Poft Confeffionem autem Miffa aut Communio,

E

fin

Hora! 9. Meditatio , Seita, Nona, Lecio ,

":

Prandium & Recreatlo

Qetis

Hora r, Poft meridiem, Examen partxculare,

1bo

Rofarium, & Conüderatlo

u t

Hora ». Vefperae , Completormm, ahqua

Td

Oratio pro defun&is, & confideratio ad imagi-

nem Crucifixi ,( vt babetur in Praeparatione proxüna

ia

ad Mortem, )

Hora 3. Meditatio, Matutinum Officium pro

2

cráftina dle.

peft.

Hora 4

Afpirationes ad petendam beatam

onet

mortem , Acceptatlo mortis ,. Actus agcnlzan-

tium, Prote(*catloneæ fi recolle&io fit vnius diei ;

j

fi autem plurium dierum, praeüge vitimae diei

haec. mortis exercitia , quae tibi

füppedita-

1,V8

mus in libro Praeparationis proxmae ad mor-

tem.

y 1

]u

Ante coenam Vifitatio fan&iffimi Saeramenti,

Poft

nfo

Q 3

i

Em

8

238

REGVLA

Poft coenam & recreationem , Scriptio fru-

&us recolle&ionis, & le&io documentorum pro

h

co conferuando.,

0

"Tandem reliqua exercitia

,

J

pro üngulis dic?bus in-

$

]U

ferius Aaflïgnata.

[l

UR M.

n

pol

DOCVMENTA A4D CONSEREY ANDYM RE.

ll;

COLLECT]ONIS FRVCTVM VTILIA,

lo

]in

Cl';mdens recollectionis diem gratizs age Deo,

Tif

]i

qui te'in folitudinem ducens , loquutus eft ad

cor tuum eloquia ignita ; exeas ex hac folitudi-

:

ne ficut Apoftoli, fpirans flammam ignis, & fa-

&us ipfi diabolo terribilis ; fequere tamen ifta

dócumenta,

(

L Offer Deo pi'opofïta tua; eum enixe roga,

vt eis benedicat, eaque foecundet confirmando,

quod operatus eft in te, difponendo afcenfio-

nes in corde tuo, & te confortando contra im-

petus inimicorum, vt non praeualeant adueríus

te, & vt vi&or usque in finem perfeueres,

.IL Caue tamen , ne vaga & generalia fint

propofita tua, perfcrutare & aggredere illud tu-

Tif

um radicale vitium , a quo cetera pullulant ,

d

quodque tuam perfectionem retardat, & eft re.

e

lapfuum origo,

Igitur oportet, vt continuo

h

per totum fequentem menfem omnem curam

Y

impendas ad illud eradicandum. Adhibe ad hunc

1

finem examen particulare, vigilantiam, oratio-

nem, poenitentiam medicinalem, a&tus contra-

j

rios, tui diffidentiam, in Deo fpem, & San&o-

rum praefidium.

ü

I!T.

'*c LERIL

239

10 fri

III. Ne animo concidas ,-imo ne rhirerïs E

m pn

Jabaris , aut fi non tantum proficias, quantum

optas; terra tua, fcilicet cor tuum ad malum

JUS 1

t

ibi

pronum dabit fru&um fuum , & germinabigy

identidem tribulos. & fpinas peccatorum. 'Igi-

tur ( lapfüs fis, redeas cum fiducia ad Sacra-

mentum Poenitenti4e; fl opus fit, renoua pro-

Va

pofitum tuum; legitime certa ; quotidie incipe;

Tantum proficies , quantum tibi vim intuleris, . Hier.

ll

lusis conatus ad perfettionem perfettio veputatur, S.

Berm. (

Q

^W

; D(Jou

uinimo ipfa e[t. perfettio bowiis , z'nugm'[]"e fé

noni e[fe perfe&tum.,

eft al

Ttodi

æææææwæoææææwæææ

&ha

il

ARTICVLVS X,

COLLATIONES FREQVENTES HABERE

p

o,

DEREBVS AD PIETATEM,ET AD DIS-

onfio

CIPLINAM ECCLESIAS TICAM -

Ut

EER TiINENTIBVS,

j

Ü

uiusmodi Collationes conducunt ad gloriam

. fet

Dei; ftans enim in fynagoga Deorum,glo-

d t

rificatur in concilio San&orum. . Hinc, vbi funt

4l

T

duo, vel tres congregati in nomine eius, ibi

Conferunt etiam ad pro.

f

eft in medio eorum,

tifio

fe&um Clericorum; inter illas fiquidem auditur

urat

vox alarum animalium percutientium alteram ad

j

ul

alteram; ibi mutuo. ardens fit differentium cor ,

1

ll

dum fibi fcripturas aperiunt; & ficut lapis , licet

ia

frigidus , faepe ad lapidem concuffus fcintillas

o

exilire facit, fic animae, quae mutuo ä;tergn-

tur, igne Spiritus concalefcunt.

J

Pr.ge-

Q4.

iaf

/

240

AEÉGYVLA

-Pra'et:?e'rea! quamuis vtilis fit ad inftruendum

lectio, adhibita tamen Collatione, maiorem ir-

Y

telligentiam praebet,

Vnpde moelius eft confer-

&

re,guam 1

egere ; Collatio fiquidem docibilitatem

hi

j

Tü

facit; nam propofitis interrogationibus cun&a-

tio rerum excluditur, & faepe obie&ionibus

(le

ü

[(

latens approbatur veritas ; quod enim obfcu-

rum & dubium eft,

con.f('—zrencvlo cito perfpicitur.

S, Ifid. Hifp.

Tig

fhd

Hinc Chriftus cum .Aþoü*ö]ïs congregatis de

regno Dei differens , Collationem dici poteft

lie

li

cum illis habuiffe, Mattb. XIIL. XVI, Item A.

tl

fin

4., 3. Collationes habuerunt Apoftoli inter fe?

. illi enim & feniores conueneront videre de ver-

(iti

t0f

bo hoc Z&. XV, 6. Hinc gratiffima erat fratri-

bus . Ajüriochenis Pauli & Barnabae praefentia

Tion

corporalis, quorum Collatione firmabantur in

fmy

fide. Caffod, Has qnoque fecum hàbuerunt viri

MUN

fan&i, vt patet ex Regula S, Pacbom, ex S, Atban. "

Qu

ex Caffian., & Honor,

W

(e

Hinc varia Concilia praecïpiünt Clericis, &

tit

praefertim Parochis, vt crebras habeant Colla-

tiones de cafibus confcientiae, de muniis pafto-

]

ralibus, & de ceteris rebus ad pietatem & difci-

(

plinam ecclefiafticam pertinentibus

bu

ces poenis acribus addicunt.

: cgntumva«

C

CQ

4

Hine Collationes daemonibus fünt ix']*uif'ae ;v

Licinius enim , hoftis piae rel

i

igionis. quum vi-

hi

diffet in eccl

ü

efiafticis conuentionibus fumma effe

pofita praefidia ad tuendam ornandamque reli-

Ul

gionem , daemonis impulfu lege prohibuit, ne

ad

Antiftites vllos conuentus, »ut Concilia , aut

deliberationes de vtilibus rebus inftituerent,

fe

UJe€U.

Qu

Hinc,

CLERI

241

'Sdom

Hinc, quum

nullà pene res dïfclplmae mo-

f n

res ab Eeclefia Chrifti magis depulerit , quam

Onfer

Sacerdotum. negligentia , qui contemtis Cano-

Latem

nibus ad corrigendos ecclefiafticos mores Sy-

n

nodum facere neohvunt :

Í

idem fraudulentus

nibus

daemon ^Oomnia molitur

vt Clericos & Paro-

bíeu

chos ab his Collationibus auertat;quum pleros-

lClU.lf.

que hac in re inueniat docibiliores , iam pri Cle-

rici & Parochi ,

diabolica fraude 11 lufi.,

has fa-

ftidiunt Collatlonec

t de

Quare ? quia a pxetate

yorel

alieni, & aliqua fcientia praediti ,

vel potius

4

inani do&trina tumidi fibi perfuadenc quod pof-

r f

fint Collatione alterius non egere, & fi iu-

Ver

diciorum eorum diabolica non fallat illufio

$ ela'

tibnis tamen & fuperbiae grauiores laqueos

Atnt

n

non euadent

Quinimo derident procaciter

fimplicitatem Paftorum iuxta cor Dei, qui mu-

r

tuis fe inuicem fermonibus confolantur , qui-

Vitl

hii

que vicaria de diuinis Collatione ad fcientiam ,

ad cultum diuinum , ad pietatem, & ad effica-

cem fui & animarum falutem fe fuauiter & for-

.f

titef inflammant

ol

lt

jfto

Il!i autem torpidi , faftidiofi , elati , & animales

Clerici & Parochi, fi interdüm conueniant, qui-

tfet

Wita

bus de rebus conferunt inter fe? De pretio ef-

carum, & denumero panum, S, Rern. De aleis , de

commefï'amombus de luxu, de otiofis fabuhs *

if

n

hiftrionum more, dlfferunt

conuenticula fa-

)

ciunt , vt buccis creplcantlbus detrahant & in-

T

uicem mordeant, indecore rideant & rideantur,

rel

ad fuüi & audientium fubuerfionem.

O praecla-

l

rae & fumtuofae Collationes, quas habent inter

J

fe hi diaboli fautores , ac fpiritualium collatio-

^f

num impugnatores & irrifores acerrimi ! Bea-

tus

i pdss

f

242

REGVLA

tus vir, qui non abiit in concilio huius generis

Clericorum, & in.via eorum non ftetit, & in

H

&«

hac peftilentiae cathedra non fedit!

bat

Judica nos. Deus ,. && difcerne caufam noflram de

li

TE

hac gente nomine [an&ta, fad opere mon fanttag erue nos

&Cfe

de congregatione (9 de manu borum miniflrorum alie-

avi

norum , quorum os loquitur vanitatem ; däxterq eorum

H

dexiera iniquitatis.

WTO

Hane orationem, cariffime frater, ffequenter

I$

effunde, & ex nunc hos torpidos & otiofos Cle-

dut|

ricos, ac ftultas eorum & fine difciplina quae-

p

ftiohes deuitans, in multitudine Presbyterorum

Dt

prudentum Ííta, & fapientiae illorum. ex corde

coniungere, vt omnem narrationem Dei poflis

o

audire , & vt prouerbia laudis non effugiant a te.

Fccl, VL, 35.

Quapropter non folum interfis Collationibus

j

fingulis menfibus iuxta ftatuta Dioecefeos fa-

ciendis ; verum etiam frequenta Clericos , qui

fint boni teftimonii viri , & Chrifti bonus odor ,

qnibuscum differas de cafibus conífcientiae , de

obferuandis & fugiendis circa animarum curam,

tQ

& de adminiculis acquirendae San&orum fcien-

tiae. Noli tamen inter has Collationes con-

Tüs

tendere verbis 5 altercationes inanes & pueriles

Tit:

non patitur fimplicitas , & arrogans vincendi

P

defiderium reprobat ingenua humilitas,

Sis er-

abf

go velox & attentus ad audiendum, tardus au-

Tüs

tem ad loquendum, femper paratus ad refiften-

n

dum proprio iudicio, ad fequendam faniorem

l

doCtrinam & falubriora confilia, & ad agendum

eu

in omnibus ordinate & modefte , fecundum be-

Ye

neplacitum Chrifti, & aedificationem fratrum ,

der

u

& ad fidelium tuique profe&um.

Infu-

i

!

CLERL

243

Fentt

-Infuper, memineris iftius: Zmico ]?Jeli nulla

t?&in

eft comparatio auri & argenti, Eccl, VI,'15. Elige

[4

& concilia tibi hunc fidelem, licet rarum , pro-

fum à

batae & firmae virtutis amicum, qui te fiducia-

(f

liter in eo agentem fuauiter & fortiter corripiat,

lMi d

acte docibilem corde monitis fuis & exemplis

11 0U

ad virtutem inflammet.

Nonne cum hoc fideli

& fahéto focio & amico fan&us eris ? Amicos

vero, mercenarios , morofos, vagos , adulato-

Quatt

res, fattidiofos , in viis fuis inconftantes, ac ve-

s

lut luna mutabiles , & ab ecclefiaftica difcipli-

| que

na abhorrentes quafi peftem fuge. Annon cum

XOTUT

,. *

$?

corde

peruerfis peruerteri

UVCACE

polls

3 07

:2

ARTICVLVS XI.

Ts

| VISITATIO FREQVENS ET SANCTA.

1

Qs T

CHRISTI DOMINI IN EVCHA.-

;, QU

RISTLAE SACRAMENTO,

: odot,

g, Ü

f( Voriftus Dominus , quum dilexiffet fuos , in fi-

nem dilexit eos;ita, vt iam eis reconcilia-

jl fa.

(ciet

tio factus, & ad Patrem ex hoc mundo difceffu-

$ (

rus , noluerit eos relinquere orphanos ; volue-

rit vero effe cum illis in hoc Sacramento vsque

us

incetid

ad confummationem feculi; & quamuis lateat

abfconditus fub fpecie panis, eft tamen idem ve-

gis d

jjs 4

rus Deus, idem filius Dei viui, qui vifitauit nos

in falutari fuo , diues in omnes, qui illum vifi-

efllet

tant & inuocant,

nioret

O quam fuauis eft Spiritus

cius ! Quapropter diuitias füi'erga nos amoris

[endllm

velut effundere & omnibus affluenter dare art-

ij

denter defiderans, amanter & iugiter ad fuum

Iriff

Sanéctuarium his nos mgllifäuis verbis i

nuitat ?

i.

Feniie

iil

l

g

REGVLA

244

Venite ad me omnes., qui laboratis & oneratz efizs 659

nau

ego reficiam vos,

Venite , properate ,

baurietis aquas

VIat

in gaudio de fontibus Saluaths

Venite , effundite, co-

pu

vam me corda veflras ficut jïuzt cera a facve ignis , fic

Die

liquefiet cor vefirum amoris igne ante ardentem cordis

f d

wei fornacem. |.Venite mecutn conuer/aturi; fczetzs, quam

Q

ij

vebementer ignitum fit eloquium meum,

Hhc iam con-

&t

uer[atio. velira in coelis fapidius evit ; bic praeguftabi-

tit, (

d5 borventem , quo ex qmea þrae/emza inebriantur Deati

lem

in patria,

Venite ,. filii ei , venite ; an nefcitis quia

iqui

deliciae meae [unt , QUZB cum filiis bominum ?. Quid ergo

coní

sh0ramini *

tem.

Sed inprimis , o vos Sacerdotes, quos elegi

$51

vt ftetis coram me velut amici ? Vos miniftri

N

mex

vultis etiam abire ? O tardi corde ad cre-

Quor

dendum ? Va hora non poteftis vigilare me-

&on

cum ? O tardi ad amandum ! O'! fi fcu-etls do-

vel

num Dei, & quis fit ille, qui vos ad San&uarium

qi

fuauiter inuitat, nonne pennas columbae pete-

TO

retis$,

vt volantes requïefceretls in me, & cete-

l

ros ad me attraheretis ? Sed heu ! vos ipfimet

H

ininiítri mei,

quos ad regale Sacerdotium exal-

li

taui, & quos quotidiano COI'pOI'lS & Sanguinis

bus

mei pabulo enutrio, non recogitatis corde tan-

tf

tum pietatis meae Sacramentum hinc me fper-

10

nitis ; hine poft expleta curfim & rurpis lucri

Tij

gratia oflicia , & poft celebratüm ofcitanter Mif-

Id

l]

füe bacrmuum, vos,me relicto , omnes , ficut

difcipuli ,

turmatim '& ore biante fugitis, non

hd

amplius reuelfum nifi propter vtilitatem ve-

ftram !

Yi

Hinc ftatis tota die otiofi, laicos a San&ua-

Qu

Qu

rio meo veftra negligentia, veftroque faftidio:

T

ü*'CBUS.

Sto medius veftrum; vos vero prae

te

naufea

CLETEqT

243

(fi.g

naufea, & prae arido vfu nefcitis me,

Ipfae

li n

viae Sion lugent, eo quod non veniatis ad tem-

india d

plum fanctum meum, nifi coaéte & perfunéto-

onit, ff

rie ; ad fecularia confortia libenter conuolatis 5

T eordi

me autem obliuioni datis tanquam mortuur a

1 Qu

corde.

Heu vobis ! inter vanas, detra&torias j

100 C0

& turpes conferuationes me in mulfls offendi-

iil

tis, & pufillos fcandalizatis ; ibi faciti$ vobis ci-

d

üernas diffipatas, quae continere non valent

ii i

fmeam.autem conuerfíationem animas

aquas ;

Zuzd

confolantem & fan&ificantem faftiditis; me fon-

tem aquarum viuentium derelmqums.

O cocci-

tas veítra !

eleg

ni(ti

Nonne a feculi amatoribus nimium derelin-

d cre

quor ? Quid eft, cur vos, qui eftis ciues San-

e fIe

&orum & domeihm mei , feftinatis in domum

s d

veíitram, dum: domus mea eft deferta ? Laici

r

qmdem fecuh curis, prolis educationi, merci-

pete

moniae addi&ti, & erga alia plurima turbati fa-

r

cilius excufantur; vos vero, qui fegregati eftis

pfme

in opus ;

ad quod affumfi vos, vt militetis mi-

j ex

hi, Jdeoque non implicemini negotiis feculari-

lgmms

bus , quam excufationem habetis ? Quod libidi-

à (

nofi, & inimici homines me derelinquant, fufti-

fper

neo vtique ; vos vero noti mei, dulcem Corpo-

; lu

ris mei cibum capientes, o quam acerbe vulnee«

i

ratis cor meum !

fiti

- -Videte, miniftri faftidiofi,

hommes modicae

!

non

fidei, videte , quam affiduo & humili obfequio

jv

vifitentur Reges terrae ! Ego veto , Rex re-

licet

gum, qui vltra, quod debui facere , feci ,

j

nullus bonorum egeam , ego Dominus donu-

fír

naptium , fa&us fum ücut paffer . fohtarms i

ce&o

prae

Proh

T

.

Ubf

246

R E G'V&À A

4

Proh pudor ! Ad vos, o Sacerdotes, qui de-

«

r

fpicitis San&tuarium meum ; qui vix ad altare

meum introiretis, & ad.thronum gratiae,

fi

f

neceffitas vos huc cogeret , nifi alliceret mos

mercenariorum foetidus, Ecquando pigebit vos

p

fungi ,

tanquam .hilares datores ,

Sacerdotio

Q

meo, & adolere mihi orationum &obfequwrum

mun

lncenfum ?

CUf

O corda duriora faxis, fi his luf'cls & fuauibus

Ti

Chrifti Domini querimoniis non moueamur ; fi

&t

ad vifitandum Dominum gloriae, in quem defi-

t

derant Angeli profpicere, & quem ipfi proni &

ii

trementes in hoc.Sacramento adorant, non in-

]i

fammemur, & alios ad idem obfequium exem-

LT

1

pli noftri funiculis non trahamus ! Procul a no.

Il

bis excüfationes : nullam habemus

du

Excuífo ergo tepore faftidium noftrum inge-

T

nerante venite, fratres, venite, adoremus, pro-

m

cidamus ante Deum, qui vifitauit nos oriens ex

ho:

alto ; ploremus pro nobis & pro peccatoribus

t

[/77

dcæehnquentlbus legem Domini; in hoc. pofiti

fumus, vt inter veftibulum & altare plorantes,

f

fiamus reconciliatio,

Veniamus ergo, fiducia-

lub

liter agamus in lefu Deo noftro, pauca loquen-

tl

tes, & multa meditantes cum ümp icitate cor-

(Ml

s,ad amicum loqui:

h

dis noftri , ficut folet amic

"

eum, vtpote magni conf/ii Angelum, familia-

ij

qiter con fulamus.

Habemus pariter hic Deum

(di

totius confolationis ; tribulationem ergo noftram

!u

ante ipfum pronunciemus folliciti & fidentes.

€

lij

lIbi tandem firmiter credamus , adoremus re-

-

fecure fperemus , ar-

di

uerenter, enixe petamus ,

denter amemus , vehementer doleamus ,

& ab

[

altarx non nifi molefte & inuiti 1ecedamus. Sed

L

ecce

CLERI

247

Qu d

ecce breuem huius vifitationis praxin, quam

| dl

raulti etiam rufítici ad confufionem noftram.

E , nl

fequuntur,

€t mo

Í. Veniin San&uarium Dei, quando eftma. -

yit VOj

tdotio

gis defertum , & adoratoribus vacuum , & pto

certo habens ecclefiam effe domum Dei & do-

Qoruta

mum Oorationis , reuerenter ingredere , dicens

cum Pfíalmifta : JDomine lefu, introibe in domum

VE

tuam , adorabó ad templum fanttum tzüm in timore iu0,

Tur; (

€? cum fiducia confitebor nomini tuo, — IMunda . cor me-

m dl

um ab omnibus «anis , peruerfis , & alienis cogitatio-

yrond

nibus , intelletum illumina , affctum . inflainma , vt in

10n

Jpiritu. & veritate te adorare valeam , & t iucundum -

exet

fit. tibi vationabile o/ij"equium meun.

| 10

Il. Accede ad Dominum Iefüm eadem Edä &

deuotione, qua Paftores & Magi ad eum recens

natum feftinantes venerunt ; & procidens ante

itge

g5pï0'

eum, in cuius nomine-omne genu fle&itur , in

-

hos affe&us erumpe,

fens l

O Ilefu, quamuis in boc Sa-

torii

cramento muiium maieflatis tuae fplendorem oculis vi-

; poüü

deain , attaen credo firmiter , quia tu es vere Deus ab-.

at

fconditus , Deus. Saluator. , Chriftus Pilius. Dei. viui ,

dduci

Judex oiuorum (9 mortuorum 5 boc credo , quia tu ipfa

Md

gquew

veritas dixifli : Hoc efl corpu$ mewm,

"ddiuua incre-

duülitatem meam,

Tu es Dominus meus , Deus imneus ,

te Q

Jl

Rex vegum, & Dominus dominantium 5 tu. folus l-

Famit

tffmus , & fubflantia 1nea tanquam nibilum ante te ; -

poit

adoro te ot primum principium &$ wltinum finem , t

odl

Dominatorem . coeli & terrae , g ot- Dominum «vitae

€9 mortis,

O Iefu, mi lefu, quam magnus & lauda-

yte

bilis es ! Nonne tibi fubiea iugiter erit anima snea ?.

qu

dignum && iuftum efl, — O fantki Zngeli , qui bunc Re-

I

gem in praefepio iacentem cum flupore adoraftis , &2 iam

(

Sel

quim

»

retgnanti in coelo /ad minifterium Jemper a[fflitis »

P

eiiam

«

»

M a

REGVLA

248

etiam ipfum ältare frequentes. & venerabündi*cingitis;

h

D/]

o Znpeli Dei, adorate pro we lefum meum , quoniam —

tanto muneri impar nimis fum ego , & ille imaior omni
