hoc tremendum Sacri-

1

fïuum digene ce cbrare, te in hoc Sacramento

fancte recipere, & te tandetm facie ad faciem in

!

coelo videre valeam.

t

Qirj

Doleo, Domlne, quia peccaui, doleo prop-

f

ter te, 0 fumme dilectus & amabilis; nolo am-

tone

plius peccare; malo tibi dile&o mori , quam

NI

tibi offenfo viuere,

Adiuua me Dcus falutis

d

meae, & ab inimicis meis faluus ero.

Qutiy

" Aüus Cbaritatis.

(itil

r

O amantiffime Iefu !

deliciae tuae funt effe

40 5j

cum filiis hominum. Corporls & Sanguinis tui

quam

menfam nobis in dulcedine tua paraíti, vt in

tis f

aeterpnum viueremus,

O amor! 1neffab1hs amor!

DI

quis non diligat te,

[e, tOth amor ?

Moriatur

Titll

cor meum., fj non vmat amore tul.

Vae mihi

itr

fi mahducans te non viuerem propter te!

77

tj

Diligo te, o dile&e mi, diligo te ex toto cor-

de meo, & qmdem propter te; ecce Voluntarle

Vg

facr 1F1c0

& praebeo tibi cor meum : fis tu in

1

aet&rnum dileéctus meus mihi

& ego tibi

Vti-

nam adeo intime tecum hoc facramento vniar,

aqu

Vt neque vita neque mors feparent me a te,nec

te a me,

Quid mihi hac mutua chdrltate ca-

i

le

rius ? Quid mihi fuauius ?

U

Et quoniam Sacramentum hoc inftituifti tan-

il

quam fybolum charitatis. ( Trid ), proteftor, quod

Ine

diligam proximum meum & .inimicos meos. 1-

YNo

cut meipfüm propter te.

Radica, quaefo, !

(it

corae

o

tà

OCLVOETGA

113

U0 0.

corde meo hanc charitatem , vtpote Vinculurfï

oplius 1

perfe&ionis meae, & plenitudinem legis.

em dei.

1m Sacr.

"us De]ïderiz'.

Tament

faciem i

FEf boc Sacramentum cibus animae mon minus ci ne-

ce[Jarius & *otilis , quam fuus corpori : € ficut. cibus

corporis proteft , nuiritque plurimum, fi cum appetitu 9.

Jleo prop

fame fumatur ,. &2 alioquim inierdum. | moceat ; pari va-

nolo at .

tone aonimae cibus , id efl , Sacramentum | Corporis (

ori,qui

Sanguimis Chrifli. — Si evgo. abfit jlla fames, bunc qui-

ys fit

dewi coeleflewn. cibusn. fumes ,. fed. gu[lum . illius. perext-

guum babebis,

Heu iamen Y quam [aepe abefl a Sacer-

dotibus buius cibi fames 5 ita t , fi mon . e[fet aliunde

celebrandi obligatio , fi nom affulgeret. lucri [pes ,. quam

funt el

cito naufcaret omnino. arima. eorum fuper . cibo tfto tan-

quam leuifJano V Quid mirum , fi non guflent , quam fua-

;uim's (üi

!

uis fit Dominus in boc caelefli. cibo ; qui, etfi contineat

lis amot

omnem (aporis fuauitatem , tamen non nifi animam ina-

Moriati

nem &2 efurientem [atiat bonis ! Tu vero, caii[Jme fra-

Vae il

teY , da operam, *ot pis. meditationibus [cias boc excel-

lenti[/jomum donum .Dei,

O quanto buius cibi coeleftis

erte

duidior fies , & ad. illusn cum . fru&u (2 augmento . fu-

x tl

j at

Id

mendum aptior Y d banc ergo famem. ie bis. aut aliis

1

ohon

a[pirationibus 1gnitis excites optamus.

' übfu J

i, V

Quemadmodum defiderat ceruus ad fontes

o Vnit

aquarum, ita defiderat ad te , & in te fitit ani-

od )

ma mea, o defideratus cunctis gentibus! In te,

?

t d

Rex meus & Deus meus, in te exultant cor me-

um & caro mea,

Ecquid mihi eft in, coelo, &

u

ate quid volui füper terram ,, o Deus cordis

itift

j

mei, thefaurus meus, & centrum animae meae?

ftor, d

61

Nouerim te, quo ardentius te defiderem, aui-

m

dius me vrgeam, citius te inueniam & te arétius

qUä

o

5

tene-

(ur

——

REGVLA

Yld

0

teneam, quem di lth anima-mea, & in quem de-

ü&arant ipfi Anüeh profplcex &.

(lo

vife

Parce , Domine Iefu, parce frigido cordi meo.

uirg

Trahe ergo me funiculis charitatis tuae ad fan-

MT

&uarium tuum; veni,

'& -noli tardme, defen-

libeg

Deus

at

for vitae meae ; dulcis hofpes animae,

u

meus & omnia.

Qui fieri poteft, vt remhm-

ficie

tum thefaurum frigide cupiam, interea dum . ad

caducas diuitias infatiabili corde anhelant avari?

demu

1005 :

O animalis homo! quam parum percipio quae

tua fupt ! Nunquamne hoc donum omnium do-

hofpi

Cm

norum pretaonülmum fciam ? Suppleas, quaefo,

mi lefü, modicae fidei meae ; exurge , adiuua

me, vt eo ardentius efuriam , quo faepius edam

D

te.

Petitio gratiae ad digne celebrandum £2 communican-

dum

?

O Pater aeternae , per merita Filii tui conce-

l

de mihi gratiam digne celebrandi Miffam , & re-

non folum Sacramentum , fed etiam

lüm

cipiendi

rem & virtutem Sacramenti,

Offero tibi humi-

II

litatém & fan&itatem B. Virginis Mariae , fer-

tus]i

uorem, & deuotionem omnium San&orum , vt

h

illorum merita fuppleant, quidquid mea non Và-

Jet mumntas.

if

Domine Iefu propïtmq efto mihi peccatori,

Cleüag

& concede mihi pie celebrandi & communican-

VI

d! gratiam, vt viuam in te, per te, & propter

te, qui es vita animae meae.

fione

Y

?

Veni San&e Spiritus, & dignum Chrx?co Tefü

Con

in me praepara habitaculum, ücu* fecifti in bea-

ta Vn gine Maria.

Vl

O bea-

ere

um

CLEREL

115

Quemi

O beatiffima Virgo Maria! quae' Spiritu fan-

C&o cooperante Deum & hominem puriffimis

vifceribus concipere & portare meruifti , impe-

ordi meo.

je ad t

tra mihi gratiara, vt & ego eum digne in hoc

Sacramento accipere, & portare valeam, & vt

e, ddn

habeam fpiritum liuius dile&i Filii tui.

ie, Dui

: te f

O vos San&i omnes ! per eum vos rogo, quem

facie a faciem, nos autem hic per fpeculum vi-

s dum d

ancamt!

demus, & velatum in hoc Sacramento fufcipi-

mus : fuccurrite mihi, quaefo, Domino noftro

cipio u

hofpitium cordis mei congruenter adornate, vt

ynium d*

s, quieh

eum iam hoc in exilio poffidere valeam,

e, qdiil

yius edit

"ii od

Em t

od

MEMENTO FIVORV M.

m

ei, parentum,..fratrum, fororum , con-

"M

fanguineorum , & amicorum meorum.

ca

ny con

It Onmnium , quibus fui

;m, t

[

lum, & occafio peccandi,

grauamen , fcanda-

at

III,. Omnium benefa&toru

ii

7

xheorum m fpiria

We !

W

tualibus & temporalibus.

ïorum 1

lV. Omnium mihi commifforum in genere &

in fpecie.

"TL

V. Omnium Sacerdotum & miniftrorum Ec-

clefiae Dei catholicae.

peccat(]i'i1

VL Omnium

inimicorum meorum , ad dimif«

& pmprer

fionem.

VII. Omnium haereticorum & infidelium, ad

conuerfionem.,

yitol

ia*

VII!, Omnium

bere oraie,

aPrO quibus vis, & fcis me de-

Memen-

Q

E

116

REG'NWVIDA

Memento etiam Mortuorum

qui f

T. Animarum parentum, fratrum, fororum

lia

eyfzm//a

confanguineorum, & amicorum meorum.

II, Animarum , quae occafione mei purgan—

r a

dliting

tur in purgatorio.

IIL Animarum omnium benefactorum meo-

fi, at

0 at

rum in fpiritualibus & temporalibus.

IV. Animarumomnium mihi commiffarum in

qum

genere & in fpecie.

tudjca

poran

V. Animarum omnium Sacerdotum & mini-

ftrorum Ecclefiae Dei catholicae

vita j

(l

VL Animarum morte nngromf'a corporibus

exutarum,

Ti

VITI. Ammqrum, qmrum non eft fpecialis me-

ftm

mor!

quidun

Vl'[ Animarum miferrime exiftentium 1h

QWa

purgatorio, & omnium , pro quxbus V1s, & fcis me

debere orare.

QUs

Praefige tibi onum fimem particularem ,. [cilicet tl

extirbationem buius : tü N., qu^ laboras , & quod alio-

vum eft orizo ; vel a[fequutionem buius 'virtutis IN, , cu-

qus praecipue eges.

4

Indue facra paramenta , qua/' moriturus & cum eis

Qi

febeliendus.

Accode. ad . altare. tanquam ad. caluariet

locuin , ad crucifigendum veterem bominem cum attibus

(

hunc

Juis ,

is hoa IN, praefertim tibi dominans vitium ; & ad te

Crucis [e

Tis f

facrzäcmzdum Domino Iefu , qui pro te in ara

Che

eruentev. obtulit,

uog

— 90 Ó

ieu

ARTICVLVS VIII

CatQ

ALIAE BREVIORES POST MlSSdM

Y

(5 a

GRATIARVM ACTIONES.

dj

, (

"id fre quentius praua confuetudine Sacerdotum ,

(3

qui

T —

ag

CLERI

117

qui flatim po/l Miffam &? Communioném ad inania col-

foror

loquia (2 ludibria f& conuertunt

, €9 ad exteriora nimis

eff unduntur , non. cuvantes cum dulci[[sno. bofpite. pau-

üm,

hfper conueríari 9. Quid efl boc , ntfi bunc. 'oilipendere ,

j purga

delicias eius re[puere , & [candalizare pule[fs ? Fnde

um mo

fit *ot non diiudicent. Corpus Domini a cibo terreno , &

vt amici &2 praepotentis viri vifitationem pluris facmm,

quam Regis vegum ? ex arido celebrandi vfu,

& ex

mlira'"*u l

modica f;de,

Hinc Jït vt in ipía mena Domini fame

pereant , in ipfis' Saluatoris fontibus areant, C9 «t tota

m o

vita tepe[cant snbecilles ,. & infirmi , me quid peius. di-

catur,

Qorpat

I

Tu vero, cari[[me frater ,. fruere. n frlentio , & in

yecitlis 0

fenfuum tuorum-recollettione [uciuz[f imo boipite tuo, ex

fquidem audies arcana , " quae mon chet bowini loqui,

ontium !

Gu[la && vide.

& (s

IU OT P EC ETE MOTV ETUTEX MV EX PT YT, r

MEDITATIONES

.W

t

POST MISSAM

!

[

tlt W

Gms eft ille, qui venit ad me? &c, vt /upra,

"us Iaculatom.

) Ea

TT nIuaH

-

O Iefu, dulcis hofpes ! profpere procefferis ad

hunc pauperculum & humilem feruum; intraue-

i 5

ris faufte füb hoc aneguftifümum & vile tetctum.

Benedictus & fuper exaltatus , qui venifti in cor

ineum oriens ex alto.

O Rex pacifice! fuga ex animo, & corde meo

I

cateruas vanarum cogitationum, vt te folum pa-

s

cis au&torem contemplari, & dlhgere queat ani-

ma mca,

Ecquid praeter te, o pax , tranquilli-

tas, & dulcedo cordis mei, quaerat & guítet ani-

*

ia

4'.

ROEQG VOR A

118

r7]a mea ?

Silete er go

reaturae omnes, ecce

ia

Rex meus vemt mahl manfuetus,

Abite, hunc

100

Abite -ergo fi-

folum volo regnare füper me.

Ü

niteme audire Resem, Dominum, & Maglürum

fan

meum, & me in illo bene compiaccze

lr (

Hic parum loquere, & multum merlzt;zwe, vt totus

(ipi

in lefa4 wuo ab[orbearis,

& fer

lilo fruens cetera exercitia

libere omitte 5 iam enim babes, quod defideras.

fit

Inueni, quem diligit anima mea; teneo eum

qum

te

nec dimittam.

dema

O Iefu ! nunc.dimittis fernum tuum in pace,

Teant

quia viderunt oculi mei, & guítauit cor meum fa-

tüo c

lutare tuux»

Quid mihi nunc reftat, nifi vt in

Vanjl

amplexu tüo moriar ? Claudantur interim om-

] ad

nes fenfus mei omnibus rebus creatis, vt pro te

fi

folo viuant, & te folo delectentur.

füeri

O Iefu, fan&e Iefu! tu venifti ad me Quam

eluris

admirabile eft nomen tuum ! Quam 'rrandls mi-

þ&üþ

Íericordia tua !

Q

Dominus meus , & Deus meus ! Quis fimilis

per

tibi? Adoro te.

O vos Angeli & Sanéti omnes,

UO

Cüa

adorate pro me Dominum & lefum meum , quo-

niam magnus eft, & laudabilis nimis.

degr

t

Domine Iefu ! quid retribuam tibi pro omni-

füm

bus, quae hodie retribuifti mihi ? Magnificat

em

anima mea Dominum, & omnia, quae intra me

Ine

funt, benedicite nomini fancto eius,

Laudate

re

Deum meum omnes gentes, quoniam confirma-

Ua,l

ta eft hodie fuper me mifericordia eius.

Q Pater aeterne hunc dilectum Filium tuutm,

I

quem hodie cibum ded:&; mihi, offero tibi, &

burg

Wldin

cum eo cor meum pro his, quae hodie retri-

buifli mihi; tibi in illo bene complaceas

Gra-

t

tiar um

CLERE

1ig

w

tiarum acioni me imparäm fateor ,. quoniam

ite, hur

^

inops. & pauper ego fum,

"

00;)

O Iefu! Quid te ad me pxaupärcu]um traxit,ni-

Vagitnt

fi amor ?* Quid a me exoptas, nifi amorem ? Igi-

tur diligo te propter te , qu

id iuftius ? Quid

! t Tif

dignius ? Offero ime totum tibi in rationabile

]

& fempiternum obfequium,

";' Q

Numquid feculi

ms-

vanitatibus rurfüs aperieptur oculi mei , poft-

tonto at

quam te falutare Dei viderunt ? Abfit.

Ad

te, o pulehritudo antiqua, ad te 'erunt femper

deinceps oculi mei; alioquin obfcurentur & pe-

? n p

reant oculi mei. Numquid os meum corpore

- meun

tuo confecratum , tuoque purpuratum fanguine

| nifi vl

vaniloquia & fcurrilia, falfa , detractoria , & tur-

terim d!

pia adhuc loquetur? Abfit/ Si enim loquuta-

yt pI'O !

rum fit, fermones tapntur tuos loquetur; fi quid

efuerit & fitierit, te folum Angelorum panem

efuriet, te folem vitae fontem fitict , 1olamque

gl Qui

;tandis n

propter te iuftiiam efuüriet , & fitiet ex abun-.

dantia cordis os meum ; alioquin obftruatur &

pereat os meum. — Numquid iftud cor meum , in

g ni

^

quo propter nimiam charitatem tuam tibi fan-

mfliomes

Cuarium paraíti, vt iam te in hoc exilio pofli-

YeUff , qe

deam , aliud praeter te, aüt nifi propter te ama-

]

ret ? Abfit, mi lefü , abfit,

Te folum, vtpote

i oro Qmüi'

T

fumme amabilem, diliget cor' meum. Pereat

Mani

ergo cor meum, fi non amet te propter te fum-

j intr?ï

me dile&um. Indica mihi, quid me velis face-

. [u*

re, Vt placeam tibi omnibus diebus vitae meae;

)u

';.

da,quod iubes, & Viubs ,Qquod vis,

JUs

W "]

Hic audi , qi:z'd loquatur in te. Dominus lefus, quj

lium U

i

bunc tibi aperiet defe&ium , & fuauiter exprobrabit ,

0 U

enediaque, ad eius, exterminationem cffiuenter fv8geret ,

hojt

m-,

poflulabitque pariter a te iale facripiium AN. , el ta-

N

ien

u

j

——

[20

REGVEA

leim mortificationem IN. per diem exercemiam. Si Do-

Til

mnimum lefum tota menie dilexerie, qua fronte baec fa-

erificia denegabis illi , qui femetipfum tibi totum tradi-

fpiri

l

dit 9. Vel potius qua animi. alacritate. 67 fidelitate baec

ATT

adimplebis facrificia ? — Prob

atio ehüm amoris exbibitio

Y

eft operis, S, Gregor. Confultiffmum etiam e[E, veno-

mod

uare bic identidem caflitatis votum , in. edorem fuauita-

tS4

s.

Amna , & fac quod vis. S,. duguft.

103

uid mihi nunc denegabis , poftquam temet--

T

ipfu

m tradidifti mihi in cibum, in potum, & in

deg

futurae gloriae ? O quanta erit fiducia

j

pignus

mea, cu

i cognita eft tanta pietas tua!

Áb

e

intr

Igitur miferere mei fecundum magnam mift

.—x

ricordiam tuam ; nouerim te , nouerim me , vt

m,

exaltem te & humiliem me ; vt oderim me, &

l,

Val

amem te; vt perfequar me & fequar te, & nihil

cogitem nifi te, vt mortificem me, & viuam in

N

e, ac in aeternum potiar te.

d

Difeam a te eífe mitis & humilis corde, &in

Ya

patientia mea poflüdere animam meam ; doce

€nt

me facere voluntatem meam , & quaecunque

fl

eueniant, accipere a te.

fani

Inclina cor meum in teftimonia tua. in pau-

fieri

Nonnetu

pertatem tuam,

& non in auaritiam,

FT

es thefíaurus meus

? In te vnicq fixum fit cor

0s

meur.

PUR

&

O fefü ! puritatis amator , vre renes meos

ER

[lo

cor meum, vt tibi cafto corpo

-

re er'-rulam, &

mundo corde placeam.

4

tq

Da, vt fobrius fim, & vt'alimenta tanqua

medicamenta

füumam , donec de neceffitatibus ,

Quà

Meus cibus fit facere

meis me eruere digneris,

eo meo.

voluntatem tuam, & adhaerere tibi D

QUge

Accende.

d

CLERI

12

Ób

? bt

Accende me hodie igne ill

, quem venifti

mittere in terram , vt tibi Do'mno meo feruiens,

tUf 1

'fpiritu fervens flm , & omnia agam in gloriam

htale h

u

tuam, eamque pro viribus promoueam,

[., t

Vide, Domine , afflictioném meam , & quo-

modo multiplicati fint, qui tribulant me ; fpiri-

mfmum

- tu$.meus promtuseft, &.ad malum pronus, ca-

ro autem infirma.

m tem]

Exurge ergo in adiutorium

;neum, & ne inducas me in tentationem, vt lau-

tn, t

dem dicam tibi, quia non eft alius, qui pugnet

rit Bl

pro nobis & noblfc.um , nifi tu Deus nofter.

|

Abfíconde me intra vulnera tua , & praecipue

at W.

intra cor tuum ; ibi eft tutiffimum refugmm me-

m "

um , ibi reqmes mea ;

hoc in nidulo viuere vo-

lo, & mori deft ielo.

mme,.x

Quem hac fortitudine

& fi li

Valhtus & cuftoditus timebo ?

vmam il

Sed quoniam faepiffime nefcio , quid petam,,

da mihi,quod mibi magis expedne fcis ad glo.

Dïöea

riam tuam , da mihi fc1entxamoan€rorum fci-

)am d

.entiam falutxs & fcutum bonae voluntatls Cu-

1uaecwqu

ftodi inter tot pericula andimam meam ; da, vt

1

fanCtus fim, quia tu farictus es ; fac me dienum

facris altaribus tuis miniftrum, & paftorem iux-

"m

Non

ta cor tuum

Quum fim Nazaraeus , & Sacer-

um ( al

dos fecundum ordinem Melchifedech , in null

afficiar nifi in te; perdere fciam in hoc mundo

animmam meam , vt eam in vitam aeternam cu-

g n

ftodiam

"

(roti

Sed quid peto ? Amorem tui folum cum gra-

tia tua mihi dones , & diues fum fatis , nec quid-

C qhx

1

ao

quam vltra pofcam

xl

O vnum neceffarium! Hoc vnum volo , vnum

176

s (

quaero, Deum meum & omnia,

eo [[le»

!

Heu

AZWHW

—

22

REG-VLA

Heu mihi! Illud vitium IN. quo laboro, tibi

"

multum difplicet , & mihi maxime nocet ; jilla

fpir

virtus IN, quae mihi deeft, tibi multum placet,

9/l

& mihi admodum neceffaria eft. . Da mihi er-

pm'z/

go gratiam, vt hunc defe&um vincam, & hanc

Mif,

affequar virtutem ; hanc a'te fpero victoriam,

tthi

Ego quoque contendam , hoc exterminare vi-

Iui

tium, & iftam acquirere virtutem ; quapropter

LT

exercebo per diem hanc mortificationem N.,

lii

eliciam hunc actum NN. huic vitio contrarium $

fugiam hanc occafionem N. — Haec ormnia etiam

$;

praeftare propono, in gratiarum actionem pro

beneficio Sacrificii & Communionis hodiernae,

Da, vt fidelis fim in propofito meo, & vt tan-

dem vi&or, acde manu inimicorum meorum li-

beratus moriar morte iuftorum , & coroner in

patria.

N«

Et quoniam diues es in omnes, qui inuocant

Wt

te, & pro quibus te oramus; & quum te nunc

poffideam eratiarum fontem, illumina , quaefo,

t

infideles te ignorantes; reuoca haereticos &

In

fchifinaticos; conuerte miferos peccatores; in-

due Sacerdotes fan&itate tua, vt fan&i ipfi po-

piu

Famulum tuum Papam no-

06

pulos fanétificent.

firum N., Antiftitem noftrum N. ab omni ad-

tüa

i

uerfitate cuftodi, Adefto parentibus , propin-

quis , benefa&toribus, & inimicis meis , ac ouibus

mihi commiflis.

Miferere omnium, pro quibus

mag

orare debeo , & turogari vis. Da viuis veniam,

u

gratiam, & perfeuerentiam finalem, da fidelibus

TT

requiem , lucemque fempiternam. Amen,

C

Memento per diem. buius iwmenfae cbaritatis , prop-

Ino

Cl

ter quam Dominus lefus wifitauit ie,

Quapropter

Ti

elice interdum actus iaculatorios Sacrificio & Communz'a,f

nt

J

d

CDESROES

I23

10, t

ni congruentes , bos praefertim , qzzä;' /iiggjerät vntito

et s l

placit,

Jpiritus.

Caue avidum [acrificandi. & communicandi

vfum ; vilefceret tandem in te boc maxtinum opus, — Sed

nibi e

& hant

potius ex fantitate tua in dies crefcente cognofcant. om-

nes, qui te viderint , && quibuscum conuer[aris , te ac»

doriam,

Were V

cepi[Je , & quotidie accipere ipfum fan&litatis fontem,

Ecquid ?. Cum fontito fanttum non e[fe ?. O monftrusfa

ipryt

ves ? O res plena periculi | Cuius eff tinag

0 baec ? Qui

nen X

legit, intelligat, & fibi caueat.

tranim.

pia enut

ynem ]

Odiend,

AR'TICVLVS IX. .

vt u

orum )

STVDIVM ET SCIEN T14,

roner i

ullus praefümat ad Clericatus ordinem illi-

N

teratos promouere ,

quia literis carens

mooe

non poteft effe aptus myfteriis, Gelaf. P.

4 Qu

Attamen , cariffime frater, fi iam fis facris ini.

i quaefoy

Datus, memineris te effe Apngelum. Domini in

reticos.&'

minifterium propter eos, qui hereditátem ca-

( J

piunt falutis, miffum , & te débere illuminare

m

hos, qui in tenebris fedent ; vnde debent labia

"s

tua cuftodire fcientiam , vt potens fis exhortari

m Y*

r

Win do&rina fana , &'eos, qui contradicunt, arguere,

n ouiti

Quis hoc neget ? In magna ergo temeritate

TU qUibuS

magifterium ab imperitis füfcipitur, quia ars ar-

tium eít regimen animarum. S. Greg, Si coecüs

Vena

fddl

coeco ducatum praeftet, nonne ambo in foueam

[1

cadunt? O quam multa malorum & haerefum

li

monftra orta funt ex Clericorum imperitia in Ec-

fill5y þ' 07

cleha Dei ! ignorantia fiquidem cun&orum eft

( il

tl

mater errorum, Conc. Zolet. IV,

h

(yimi

l123

Dices

RE

3VLA

124

Dices forfan, te non egere ftudio & fcientia,

l

lii

eo quod animarum curam non fufceperis? Er-

ras. Scias te non exigua egere fcientia, vtea,

f

[j]

quae ftatum facerdotalem concernupt, cahere

& adimplere poffis, -

NNonne tamen noua, curio-

ij

fa, vana, faceta auide legis , diferte narras ; fa-

Qu

lutma aucem neceffaria faftidis ,

& ignoras ?

in f

O praeclarum mmxftrum form maudm depututmn

(inj

myfteriis ! Verius . loquamur :

Vnde profluunt

6tj

tot Clericorum fcandala, nifi quia velut homi-

Ti

nes animales non permplunt ea, quae fpiritus

(

Dei funt, & quia, nolunt inte hgere : vt bene

Jrà

agant,

&

NT

Quousque tandem & tu ipfe marcebis igna-

Qu

uia, & hac laborabis ignorantia ? Nonne igno-

temt

rans ignoraberis ? Annon fcientiam repellens

ind

repelleris ipfe, ne Sacerdotio fungaris Deo

f «

tuo? Tolle ergo ex nunc, tolle & lege hos li-

Ti

bros, quos tibi tuoque ftatui magis congruere

qu

houeris ; haec volumina comede,

Studium ta-

Ue

fnen 01atmne condire fatagas maxime expedit ,

e[f

& Ícientiam charitate aedificare contendas.

Hl

Quare? quia tam vita, quam' do&rina clarere

Qüc

debet eccl lefiafticus do&ov ; nàm do&rina fine

Ql

vita arrogantem reddit ; vita fine do&rina inu-

Tat

tilem facit, S. Jfid. Hifpal-

-

for

Dw&&æ&æwk&æ&ma"g&mmme

Yel

lus

ARTICVLVS X

Yej

BONVM EXEMPLVM,

D«

er

q2ec meditare , in his efto : vt profe&us tuus

ec

üt, omnibus mamfeüusæ

Cur

Nxbzl

—

y

CLERUE

125

Cjthit

- Nibil eff, 'quad alios mag'z'f ad pietatem & Dei cul-

? D

um affidue infiruat , quam. eorum *vita & exemplum ,

Vtet,

qui e diuino miniflerio dedicarunt ; quum emim Clerici in

Callere

altiorem fablati locum con[piciantur , in eos , tanquam

,Cürio.

in fpeculum , veliqui oculos coniiciunt , 'ot ex 1is fumant,

15; f

quod imitentur,

Quapropter fic decet. omnino: Clericos

noras 1

in fortem Domini vocatos vitam wioresque fuos ita

putitum

componere , ot babitu , ge[tu , ince[fu , ferimone. alüisque

tORuUO

emnibus , nibil nifi graue , moderatum , ac religtone pie«

num prae fe ferant. Trid, Se[J. X XII, de Ref, c. 1.

jt hr

[pitt

O nimis beatus populus , qui hoc fpeculum

vt bet

prae oculis femper habet ! Salus enim populorum ,

Sacerdotes. boni,

Quapropter , cariffime frater,

quum fis lux mundi, & fal terrae, in omnibus

b t

ne igno

temetipfum praebe exemplum bonorum operum,

in do&rina, in integritate ; modeftia tua nota

pl

13

j Deo

fit omnib

Ut

shominibus ; iam omnes , qui vide-

rint opera tua , glorificabunt patrem tuum ,

hos ]

quiin coelis eft. Quare ? quia approbata con-

mgsuere

yum t

uerfatio , & irreprehenfibilis vita- praedieatio

efficaciífima efTe cenfenda eít. S, Laur. luft. Quin-

eptdis

Offenoth

imo bonum exemplum eft veluti perpetuum

quoddam praedicandi genus. 7rid, Huic profee

à dnet

&o praedicationi vix refiftere

.pofï*'unt ipfi effre-

yin

nati populi,

lriti infl'

E contra, fi exemplo non üfrriaueris , quod

fermone praedicas , aerem verberabis ,! & fiet

verum iftud t' Sicut t Sacerdos nequam es , fic popu-

lus nequam erit. Vnde fidicis, &non facis ,te ne

verba quidem facere gonuenit, fiue quia vix

proficis , fiue quia te ridiculum praebes, & li-

Ü

Et vero,; dumin

teras mortis tuae portas.

ecclefia loqueris , tacitus quilibet refpondet :

:

? $.

Cur ergo haec, quae dicis ,

3 »

?Pfe; non fàácis

Hier.,

li

126

REGVLA

Hier. An decet auaruml&,latrohem obiurgare

bt

alium auarum & latronem ? Sed heu ! audi ip-

Ü

fum Deum te his verbis acrius increpantem :

titj)

Quare tu. enarvas iuflirias ieas, & a[fumis teftamen-

(l í

Lumn per os tuums interea dum i

M

!

p/e odis di[;iplinam ?

Ex ore tuo te iudico , ferue nequatn,

p

[

li,

Hanc vt effugias diuinam vltionem , dau ope-

ram, vt fis irreprehenfibilis, lucerna lucens &

fünt

ardens, bonus odor Chrifti in omni loco, for-

ma gregis ex animo, & exemplum fidelium, vt

m

is, qui ex aduerfo eft, vereatur, nihil habens

fie

malum dicere de te.

Praeterea oonus paftor ,

L

quum proprias oues emiferit, ante eas vadit,

Quf

& oues illum fequüntur, quia fciuntvocem eius.

0f

Ttr

Si fueris paftor iuxta cor Dei , eris quidem po-

tens in fermone , fed potentior in opere; nam

quid

fi in Domino glorians vere dicere poffis: /n

m

plateis ficut. cinnamonum — & balfamun arom-t zans "

NU

qïiq/ï myrrba ele&a , dedi fuauitatem odoris ,tunc quam-

T

us parum praedicaueris, erit

/

populus fan&'us $

Qu

quia tu Sacerdos fan&tus es.

Bu

-Attamen modis omnibus efficias , vt vita tua

ler

Wt

abícondita fit cum Chrifto in Deo , & vt coram

illo fan&ior fis, quam coram hominibus. Qua-

I«

propter fit opus tuum in publico, quatenus in-

lpfi

tentio maneat in occulto, vt & de bono opere

Diec

proximis praebeas exemplum, & tamen per in-

tentionem, qua Deo foli placere quaeris, fem-

hu

per optes fecretum, S. Greg

Qu

0

oQQQQQQQQQ&QSQäQ&&O

ARTICVLVS XL.

mil

CANONFVM OBSERVATIO,

&'aj

mni-

K

Scäan; viiuerft facratiffimos Canones exa;ïe, ab 0

bus

—

CLERL

127

biorg

| bus, '&? qu'aad eius fieri päterz't , indiftintte oäkruandas.

Ui

Quod fi vrgens iuflaque cau[a , &9 mator quandoque

Daten.

viilitas poflulauerit , cum | aliquibus difpenfandum e[fe ,

fifrana,

id- caufa cognita , ac fumma maturitate , i atque. ratis

lum

a quibuscumque , ad quos di/pen/atio perinebit , erit

prae[Landum ;

aliter. fa&ta difpenfatio fubreptitia cenfea-

Haec ad noftram do&rinam fcripta

o

tur, Tvid.

funt , ad aliorum aedificationem.

Vr t

j

jo0, t

Quot tamen fünt Clerici , qui Canones non

um vt

modo nunquam lJegerunt, fed etiam , qui neque,

yil habet

fi exiftant canones , audierunt ? Quot funt, qui

s pili

vtfilii Belial, id eft, absque iugo , non erubef-

cunt dicere in corde füo , & interdum palam

N

$ vidi,

Cerm al

omnibus : Proiiciamus a nobis iugum ipforum : fequa-

idem p

mur viam [patiofam ?. O. froptofa temeritas ! Ec-

res D

quid ? Ipfe Dominus Iefus non venit foluere le-

offs: l

gem, fed adimplere ; numquid erit füpra Magi-

TP

ftrum feruus ? Num erit impunitus Canonum &

Quare ?

C quam-

fatutorum transgreffor ? Minime.

quia Canones & ftatuta funt vitae noftrae re-

! fs

gula, & quia ex illorum transgreffione, & prae-

fertim ex illo contemtu naífcuntur tandem abo-

tv

minationes,ícandala , vitia horrenda nimis in

vt o

Ecclefia Dei.

Haec vitioruüm monítra vident

s Qu

ipfi laici, & dolent ; Clerici vero nec ea dolent,

tenus 1

nec aduertunt,

O periculofa caligo !

p p

Diuinorum Canonum fpraeuaricator,, time

np?

hanc defolationem , hancque abomirationem ,

ris,

quae a minimis incipit, S. Bern.

Sic cenfebis in

hora mortis ? Tunc heu! prae anguítia gemes

695

& vlulabis.

Eritne tunc lugendi tempus ? 1nge-

mifce nunc, & lege hos Canones , qui ad te fpe-

&ant,eosque accurate obferua fimul & ftatuta

[

Dioecefeos , quia obligant in confcientia.

Fui:

4

l

T

I)

Q

128 -

RE GVLA

fti aliquando tenebrae , nunc fis lux in

V

l,

Do'mino;

Vtinam id protinus fiat?

uefe

N

?

Tit,

(M«ä*?iä«f—ää*?ä*'&ägääw-? ITR

,;

X

w«.'sæg«;-&æ(—esäfæ)

d

ny?

Altiud

- AR TICVLVS XIL

Qu

RITVS, CEREMONIAE , ET RVBRICAE,

(icenr

quide

Audite, Sacerdotes, verbum Dei!

didus

ufTodi praecepta. && ceremonias , atque iudicia, quae

Deus

C

ego mando tibi bodie, vt facias, Deuter, VIT, Lt

lr

Quod i nolueris audire vocem -Domini. Dei tui , vt cue

(itrm,

Jiodias. & facias mandata eius ,. & ceremonias , quag

Tif |

€g0 praecipio tibi bodie, venient fuber te omnes maledi-

Tün

Giones , & apprebendent. te. [bid.

Hae maledictio-

J

Confpi

nes venerunt fuper Nadab & Abiu, filios Aaron,

RTM

eosque apprehenderunt ; nam arreptis thuribu-

Q d

lis pofüerunt ignem & incenfüm defuper , offe-

D

rentes coram Domino ignem alienum, quod eis

&

praeceptum non erat; egreffusque ignis-a Do-

QUE

10jno , deuorauit eos, & mortui funt coram Do-

mino, Zeu.

findl

X. Haec in figuris contigerunt illis.

Quid fiet de Sacerdotibus nouae legis ?

&

fecun,

Si quis dixerit ; veceptos ég? approbatos Ecclefíae Dei

aedif

catbolicae rítus in folemmi Sacramentorum admini[tva-

Og

tione adbiberi confuetos. aut contemni , aut fine peccato a

minifiris pro libitu omitti , aut in nouos alios

, per queim-

V

de l

cumque ecclefrarum paftorem mutari

Trid. Se[]| VIL, can, 1 21

-

po[je , atiatbema [it,

tu&

batis

Qui legit, intelligat & paueatv; praefertim, f

ex rituum trans

greffione Noriat;ur Ccontemtus ,

fcandalum, &c.

^

Vide-

CLERI

129

Donin

Videte, fratres modicae fidei, videte, qva re-

uerentia & magnificentia feruiatur Regibus ter-

— —

rae,

$i pater ega ftm , dicit. Dominus exercituum , vobi

D

-——/

efl. bonor meus ?

Et fi Dominus ego fum , *obi eft tmor

weus ? ad vos ,oSacerdotes , qui de[picitis nomen meum,

Mal::cb Lo6,

Quo vsque tandem anfam dabimus gentibus

NCAE

dicendi :

Vbi eft. Deus eorum ?. Inhonora

YO

Ail

us fi-

quidem Deum lpüfmct noftris obfequiis.

Mádle-

!l

dictus tamen , qui facit opus Dei negligenter :

Deus non irridetur.

iitit,

r Vllt

Praeterea fides eft argumentum non apparen

tur, U

tium,

Si ergo nos Sacerdotes non demus ope-

ynut, d

ram, vtinuifibilia Dei per rituum, ceremonia«

TARU

rum , & rubricarum obferuatlonem intellecta

aledicto

onfpmantur quomodo fideles docebuntur res

Astot,

diuinas ? Quomodo ad earum amorem, & ad

: hod

eas d:gne tractandas excitabuntur iermdx ?

rOfï

Eia ergo , ftudeamus rubricis & ceremoniis ,

quod u

easque adeo fideliter cuftodiamus , vt iota vnum,

gmsa p»

aut vnus apex non praetereat a lege.

Luceant

Con mDO'

fan&imonia & magnificentia in fan&ificatione

Dei noftri

Sanéta Sancte.

Omnia honefte &

/

fecundum ordinem fiant in glouam Dei & in

vt in omnibus

vt i

aedifica&ionem Corporis Chrifti ,

hononücemr Deus per lefüm Chrxüum.

vinil

Verum fatagamus , vt, dum ritibus & rubricis

l pECC("

pf' "

fideliter inhaeremus i adoremus Patrem in fpiri-

tu & veritate, ne fimus fimiles fepulchms deal-

batis,

fertih

fteni

15

ARTI«

fi

Ea

139

REGYVPIA

Chr

omghwmæmwa&mæ&æ&æo

tüdin

ARTICVLVS XIII,

loear

VESTIS CLERICALIS, TONSVRA, ET

füe

T&f

--

COMA CONGRV'EN TES.

(Ua C

d.

tü habitus non faciat monachum , oportet

tamen Clericos veftes proprio congruentes

(CDs,

ordini femper deferre, vt per decentiam habitus

[nte

extrinfeci morum honeftatem intrinfecam often-

dant.

befCent

Trid. ( l/ide ibidem

poenas transgrefJoribus im-

duie f&

sninentes. )

Y renu

'Totus . clericalis veftitus oftentationem ,

Iranerej

luxum, & quidquid nouum , inane, exquifitum,

Dudo

fumtuofum eft , nefciat. Conc, Nucer, Non pan-

X o

nofi, fordidi, aut laceri veftibus incedant. S, Hier.

: Yani

& Conc.. Mediol, 1n omni veftitu color niger ad-

TIhgre

hibeatur. Conc. Mediol. & alia pa[fim. Habitu ca-

COmpofl

lari tum domi , .tum foris vtantur. . Conc, Me-

Vos XQQ

diol. Vndique claufa defuper deferant veftimen-

ta tam retro , quam a lateribus , & ante. Conc.

Y

JLater. IV.. . Comam & tonfuram, patentibus au-

laer

ribus , habeant congruentem, Conc. pa[Jm. — Cri-

Tlon jn(

nes calamifítratos & retortos non habeant. Conc.

Oftm

Bitur,

Comam ne ftudiofe nutriant, capillis

t

fimplicem cultum adhibeant. Conc, Mediol,

CT

.Ecce, quomodo Concilia & Statuta decen-

bo/iiae 1

17

tiam & fimplicitatem euangelicam tibi commen-

dant & praecipiunt! Quid eft ergo, cur eorum,

N Qg]e

Itltiie

documenta, & iuffa paruipendis ? Forfan quia

contraria confuetudo iam multum viget? Mife-

ra & peftifera defenfio ! Commentitium vanita-

pompa

tis tuae firmamentum ! Àn idcirco confuetudini

titte

Quare ? Quia

li, q

adhagrendum eft ? Minime,

Chri-

u

pE

CL*€RAI

131

CO

Chriftus feveritatem dixit , non vero confue-

tudinem. 7 Si ergo falutem tuam in tuto col-

locare velis ,. certam veritatem omnino inqui-

rere debes, & non refpicere, quid multi; hoc

4, El

tempore dicapnt ,autfaciant. Bellarm, Quare ?

quia confuetudo fine veritate vetuftas erroris

eft , S, Cypr, , & fpa

, t

cens.

7

tiofa via ad perditionem du-

Dpruea

m habit

Intelligite etiam haec , vos omnes, qui eru-

Amolto

befcentes Euangelium non timetis conformari

firbu

huic feculo, cui in baptifmate & in facra vnétio-

ne renuntiaftis. . Nonne fatius effet in feculo

atiomtt,

manere, quam in ipfo fanctuario, & fub paupere

qllmeïUy

ac nudo Chrifto fatuum vanarum mulierum lu-

Von ptt

xum oftentare, hifirionum perfonam gerere ,

$ r

& vanitatem publicam ac oftentationem con-

jgr ul

firmare-& fouere ? Nonne publicum fübeuntes ,

j d

compofiti & cireumornati, vt fimilitudo templi,

Crr, V

vos ipfos rudi populo ridiculos praebetis?

veltid

nb (

Verum, o infenfati , quis vos fafcinauit ad-

haerere vanitati $ veritati autem noh obedire

yipus d

i, Vi

non induendo modeftiam ele&orum Dei , & pa-

mtl C(mc.

ftorum iuxta cor eius? Nonne exfpoliaftis vos

tunica veftra ? Quomodo adhuc induimini ea ?

| capillii

uüto

Verum audite oraculum Dei : £t erit : in die

bofliae vifitabo uper omnes , qui induti funt we[ie pe-

"

regrina, Sopb. 1,9.

Super quem vifitabit? füper

eomtte

aé&ualem le&torem , fi le&is & auditis his eccle-

fiafticis San&tionibus , fatuas veftium pompas

'[un ng

adhuc feCtari temerarius velit.

Numquid has

j

ntqb

pompas poft mortem fecum fümet ? Heu ! mi-

Wnna

Vae

nime ; eas alienis, aut tineae relinquet.

[

] O[M

