bant: S Alios ſalvos fecit, ſeipſum non
poteſt ſalvum fâcere: ſi Rex ilfraël eſt;
deſcéndat nunc de cruce, & crédimus ei:
confidit in Deo: liberet nunc, ſi vult, eum:
dixit enim: Quia Filius Dei ſum. & Id-
iplum autem & latrônes, qui cruciffxi
erant cum eo, improperabant ei. A ſexta
autem hora ténebræ factæ ſunt ſuper uni-
vérſam terram uſque ad horam nonam.
Et circa horam nonam clamâvit Jeſus
voce magna, dicens: † Eli, Eli, lam-
ma ſabacthâni? Hoc eſt: ¼ Deus meus,
Deus meus, ut quid dereliquiſti me ?
e£ Quidam autem illic ſtantes, & audién-
tes diceébant: s Eliam vocat iſte, & Et
conti;

32 Dominica in Palmis
continuò currens unus ex eis, accéptam
ſpéngiam implévit acéto, & impéſuit
arundini, & dabat ei bibere. Cæteri verô
dicébant: s Sine, videâmus, an véniat
Elias, Iiberans eum. c Jeſus autem iterùm
clamans voce magna, emlſit ſpiritum.
(Hic genuflectitur, & pauſatur aliquan-
Rulùm. 5 Et ecce velum templi ſciſſum
eſt in duas partes à ſummo uſque deôr-
ſum, & terra mota eſt, & petræ ſciſſæ
ſunt, & monuménta apérta ſunt: & mul-
ta côrpora ſanctôrum, qui dormierant,
ſurrexérunt. Et exentes de monumén-
tis poſt reſurrectiénem ejaus, venérunt
in ſanctam civitàtem ; & apparuérunt
multis. Centúrio autem, & qui cum eo
erant, cuſtodiéntes Jeſum, viſo terræméô-
tu, & his, quæ fiébant, timuérunt val-
dè, dicéntes: s& Verè Filius Dei erat iſte.
& Erant autem ibi mulieres multæ à lon-
gè, quæ ſecútæ erant Jeſum à Galilæa,
miniſtrântes ei: inter quas erat Maria
Magdaléne, & Maria Jacéôbi, & Joſeph
mater, & mater filiõrum Zebedæi. Cùm
autem ſerò factum eſſet, venit quidam
homo dives ab Arimathæa, némine Jo-
ſeph, qui & ipſe diſcipulus erat Jeſu. Hic
accéſſit ad Pilatum, & pétiit corpus Jeſu.
Tunc Pilaâtus juſſit reddi corpus. Et accépto
côrpore, Joſeph invôlvit illud in sin-
done munda; & pôſuit illud in monu-
ménto

aeonys 1
Daconos .

len
lſeſen,

n, E

th in
MEenen

ireigtin
inpcli
CEten ve

Il.

Grmnerut
WMonumet.
„ Venmeront
Apperverue
Gli cun er

nute a
n Clle
ent Nn
i,&

bellee n
6

ltceto
u in
non.
Nento

, 33
ménto ſuo novo: quod exciderat in pe-
tra. Et advéôlvit ſaxum magnum ad ôſtium
monuménti, & àbüit. Erat autem ibi Ma-
ria Magdaléne, & àltera Maria, ſedéntes
contra ſepulchrum.
Hic dicitur, Munda cor meum. peti⸗=
tur benedictio, defertur incenſum ſine lu-
Buaakibs ,& incenſatur liber: non dicitur,
ôminus vobiſcum. & Celebrans, aut
Diaconus non ſignat librum, neque ſe-
ipſum: & quod ſequitur, cantatur in tono
Evangelii: in cujus fine Celebrans oſculatur
librum, & incenſatur. Quæ omnia & in
aliis Paſſionibus ſervantur, præterquam
Feria ſexta in Paraſceve.
Alters autem die;, quæ eſt poſt Paras
ſcéven, convenérunt principes ſacer-
dò⁰tum, & Phariſæi ad Pilatum, dicén-
tes: Dômine, recordâti ſumus, quia ſedu-
Ctor ille dixit adhuc vivens: Poſt tres dies
refũrgam. Jube ergo cuſtodiri ſepúlchrum
uſque in diem tértium; ne fortè véniant
diſcipuli ejus, & furéntur eum, & dicant
plebi: Surréxit à môrtuis: & erit no-
viſſimus error pejor priéôre. Ait illis Pila-

tus : Habétis cuſtôdiam, ite, cuſtodite,

ſicut ſcitis. Illi autem abeúntes, munié-
runt ſepulchrum, ſignântes làpidem, cum
cuſtdibus. .
C redo in unum Deum, Patrem omni-
poténtem, facté⁴rem coxli, & terræ;
viſi-

34 Dominica in Palmis

viſibilium mnium, & invifibilium. Et in
unum Dôminum eſum Chriſtum Filium
Dei unigénitum. Et ex Patre natum an-
te mnia ſécula. Deum de Deo, lumen
de lêùmine, Deum verum de Deo vero.
énitum, non factum, Conſubſtantiâlem
Patri; per quem omnia facta ſunt. Qui
propter nos hômines, & propter noſtram
alutem deſgçéndit de coœælis. ( Hic genu
etitur) Et incarnaâtus eſt de Spiritu
ſancto ex Maria Virgine: Et homo factus
eſt. rucifixus étiam pro nobis, ſuab
Péntio Piléto paſſus, & ſepultus eſt. E t
reſurréxit tértia die, ſecêndum Scriptu-
ras. Et aſcéndit in cœlum; ſedet ad déx-
teram Patris. E t iterùm ventuúrus eſt cum
gléria judicâre vivos, & môrtuos: cujus
regni non erit finis. Et in Spiritum ſan-
ctum, Déôminum & vivificäntem; qui ex
Patre, Filiéque procédit. Q ui cum Patre
& Filio ſimul adorâtur, & conglorificâ-
tur: qui locutus eſt per Propbétas. Et
unam ſanctam cathélicam, & Apoſtéli-
cam Eccléſiam. & onfitéor unum baptil-
ma, in remiſſiénem peccatôrum. t ex-
pécto reſurrectiénem mortuôrum. Et vi-
tam ventüri ſéculi, Amen.
ffertorium. I mpropérium expectavit
cor meum, & miſériam: & luſtinui,
qui ſimul mecum contriſtarétur, & non
fuit: conſoläntem me quæsivi, & non
in-

4 Cec
N e
in

Vunon n

ad Miſſamm. 35
invéni: & dedêrunt in eſdam meam fel,
n &e in ſiti mea potavérunt me acéto.
Secreta,
C oncéde; quæſumus Démine, ut ôcu-
lis tuæ majeſtâtis munus oblâtum &
grâtiam nobis devotiônis obtineat; & ef-
féctum beâtæ perennitâtis acquirat. Per
n Dôminum noſtrum Jeſum Chriſtum Filium
in tuum: qui tecum Vivit & regnat-

Oer uen

K hA Præfatio de Crucé,
⸗ er mnia ſécula ſeculérum. &. Amen.
lb, Ve Dôminus vobiſcum. R. Et cum

elt.

ſpiritu tuo. V. Surſum corda. . Habé-
mus ad Dôminum. V. Gratias agâmus
Dômino Deo noſtro. £. Dignum & ju-
ſtum eſt. erè dignum & juſtum eſt,
en e Eeqgnem E& ſalutäâre, nos tibi ſemper, &
Dlum ubique grtias àägere, Démine ſancte, Pa-
un i ter omnipotens, ætérne Deus. Qui ſalü-
ui aun tem humúni géneris in ligno Crucis con-
gen ſtitaiſti; ut unde mors oriebâtur, inde
otes! vita reſurgeret, & qui in ligno vincé-
bat, in ligno quoque vincerétur: per
Mn e Chriſtum Dôminum noſtrum. Per quem
uum-Ets majeſtatem tuam laudant Angeli, adé-
Gu I rant Dominatiônes, tremunt Poteſttes.
Cœli, cœlorúmque virtútes, ac beâta Sé-
n aehe raphim, ſôcia exultatiône concélebrant.
Cum quibus & noſtras voces ut admitti
En jubeas deprecâmur, fſüpplici confeſſioône
H dicéntes.
ir C 2 S an-⸗

lun Nupt

36 Feria ij. majoris Hebd.

& anctus, ſanctus, ſanctus, Dôminus
Deus Sâbaoth. P leni ſunt cœli, & terra
glõria tua, H oſaânna in excélſis. B ene-
dictus qui venit in néômine Dômini,
H oſanna in excélſis.
Communio. Pater; ſi non poteſt hic
calix transire, niſi bibam illum: fiat vo-
luntas tua.
Poſtcommunio.
er hujus, Dômine, operatiônem my-
ſtérii, & vitia noſtra purgéntur, & ju-
ſta deſidéria compleântur. Per Dôminum
noſtrum.
In Miſſis privatis legitur in fine Evan-
gelium, Cùm appropinqudaſſet. t fuprà
in benedictione palmarum. fol.
F E'R I A rem Kol , 4A.
majoris Hebdomadæ.
Statio ad S. Praxedem. Introitus.
udica Démine nocéntes me, expũgna
impugnântes me: apprehénde arma &
ſcutum, & exurge in cintar inm
meum, Dômine virtus ſalutis me
Pſalmus. Effünde frâmeam, & conch-
de advérſus eos, qui perſequũntur me: dic
ânimæ meæ: Salus tua ego ſum. J udica
Démine-
Oratio.
D'⸗ quæſumus omnipotens Deus, ut
qui in tot advérſis ex noſtra infirmi-
täte deficimus; intercedénte unigéniti Filii
tut

( ni
DDs wen dm

di
.
1, on
en
e
lt

.
1Dnnn
ſer

Kl

On potelt H
lun: int e

0
Nnttoen
Geyur i

in dwe b
ſe. ube
60,6.
ND 4
ie.
Dotun
Ne, eiht⸗
heole unn
Abert
lets her
hotor we
u, u

ad Miſſam. 37

tui paſſiéne reſpirémus. Qui tecum vivit
& regnat.
Altera Oratio, vel contra perſecu-
tores Eccleſiæ,
E ccléſiæ tuæ, quæſumus Dômine, pre-
Ces placatus admitte: ut deſtruüctis
adverſitâtibus & errôribus univérſis ſecu-
ra tibi ſérviat libertâte. Per Dôminum
noſtrum.
Vel pro Papa. Oratio-
eus ômnium fidélium Paſtor & re-
ctor, famulum tuum N. quem pa-
ſtúrem Eccléſiæ tuæ præéſſe voluiſti, pro-
pitius réſpice: da ei, quæſumus, verbo,
& exémplo, quibus præeſt, proficere; ut
ad vitam, unà cum grege ſibi crédito,
pervéniat ſempitérnam. Per Dôminum
noſtrum.
Non dicitur tertia Oratio-
Léctio Iſaiæ Prophétæ. Cap. 50. b.
Ir diebus illis: Dixit Iſaias: Dôminus
Deus apéruit mihi aurem, ego autem
non contradico : retrôrſum non bii.
Corpus meum dedi percutiéntibus, & ge-
nas meas velléntibus: fäàciem meam non
avérti ab increpântibus, & conſpuénti-
bus in me. Dôminus Deus auxiliâtor
meus, ideò non ſum confůúſus: ideò péô-
ſui fagiem meam ut petram duriſſimam,
E& ſcio, quòniam non confundar. Juxtà
eſt, qui juſtificat me, quis contradicet
C 3 mihiꝰ

38 Feria ij. majoris Hebd.
mihi? Stemus ſimul, quis efſt adverſarius
meus? Accédat ad me. Ecce Dôminus Deus
auxiliâtor meus: quis eſt, qui condémnet
me? Ecce omnes quaſi veſtiméntum con-
teréntur- tinea cômedet eos. Quis ex vo-
bis timens Dôminum, àudiens vocem
ſervi ſui? qui ambulvit in ténebris, &
non eſt lumen ei, ſperet in né⁴mine Dô-
mini, & innitâtur ſuper Deum ſuum.
Graduale. E xürge Dômine, & intén-
de judicio meo, Deus meus, & Dôminus
meus in cauſam meam. Y. Effünde fra-
meam, & conclúde advérſus eos, qui me
perſequuũntur.
Tractus. D émine, non ſecúndùm pec-
câta noſtra, quæ fécimus nos: neque ſe-
cundùm iniquitâtes noſtras retribuas nobis.
F. Dômine, ne memineris iniquitâtum
noſtrârum antiquârum; citô anticipent
nos miſericôrdiæ tuæ, quia paâuperes fa-

cti ſumus nimis. ( Hic genuflectitur.) (mmmn

„ Adjuva nos Deus ſalutâris noſter: &
pfopter gléôriam néôminis tui Démine li-
bera nos: & propitius eſto peccaâtis no-
ſtris propter nomen tuum. S
S equêntia ſancti Evangélii ſecúndùm.
Joânnem. Cap. 12.
nte ſex dies Paſchæ venit Jeſus Be-
Adhiniam „ ubi Lâzarus fuerat môr-
tuus, quem ſuſcitâvit Jeſus. Fecérunt au-
tem ei conam ibi, & Martha wmilite⸗
at,

6 l,
Cit vee
6lDt

ledd

el Arte

Döminle
vii conten
menmme
feng
n tenehr,
Nöine
Rum ſunn
e, & i
U,& Denn
Afie
eot glin

ſeolngim
: ege!
Fetrtbns wod
6 iicter
it mtae
1 Nene
nnkecin
Pi olr
Ui Domte

ecctit

ſecuncun.
t. H

ad Miſſam-⸗ 39

bat, Lâzarus verò unus erat ex diſcum-
béntibus cum eo. Maria ergo accépit li-
bram unguénti nardi piſtici pretiôſi, &
unxit pedes Jeſu, & extférſit pedes ejus
Capillis ſuis: & domus impléta eſt ex odéô-
re unguénti. Dixit ergo unus ex dilci-
pulis ejus, Judas Iſcariôtes, qui erat eum
traditêrus: Quare hoc unguéntum non
væniit trecéntis denâriis, & datum eſt egé-
nis? Dixit autem hoc, non quia de egénis
pertinébat ad eum, ſed quia fur erat, &
lôculos habens, ea, quæ mittebântur, por-⸗
tâbat. Dixit ergo Jeſus: Sinite illam, ut in
diem ſepultræ meæ ſervet illud. Pâu-
peres enim ſemper habétis vobiſcum:
me autem non ſemper habétis. Cognôvit
ergo turba multa ex Judæis, quia illic eſt:
& venérunt, non propter Jeſum tantùm,
ſed ut Lâzarum vidérent, quem fuſcitàâvit
à moôrtuis.
Offertorium. E ripe me de inimicis meis
Démine: ad te confúgi, doce me fü-
cere voluntâtem tuam: quia Deus meus
es tu.
Secreta.
&ι° ſacrificia nos, omnipotens Deus,
poténti virtüte mundâtos, ad ſuum
fâciant puriéôres venire principium. Per
Dôminum.
Altera Secreta, vel contra perſecutores

Rccleſiæ. ,.
4 P rote=⸗

49 Feria ij. majoris Hebd.
rôtege nos Déômine tuis myſtériis ſer-
P viéntes: ut divinis rebus inhæréntes,
& Coôrpore tibi famulémur, & mente.
Per Dôminum.
Vel pro Papa.
blatis, quæſumus Dmine, placre
munéribus: & fâmulum tuum N.
quem Paſtôrem Eccléſiæ tuæ præéſſe vo-
Iuiſti, aſsidua protectiéne gubérna. Per
Dôminum.
Præfatio de Cruce.
erè dignum & juſtum eſt, æquum &
ſalutàre, nos tibi ſemper, & ubique
grâtias àgere, Dômine ſancte, Pater om-
nipotens, ætérne Deus- u ſalutem hu-
mani géneris in ligno Crucis conſtitui-
ſti, ut unde mors oriebâtur, inde vita
reſurgeret: & qui in ligno vincébat, in
ligno quoque vincerétur: per Chriſtum
Déminum noſtrum. Per quem majeſtâ-

tem tuam laudant Angeli, adérant Do-

minatiônes, tremunt Poteſtâtes. Coœli,
cœlorumque virtũtes, ac beâta Séraphim
ſécia exultatiéne concélebrant. Cum qui-
bus & noſtras voces, ut admitti júbeas,
deprecâmur, ſũpplici confeſſiéne dicéntes:
S& anctus, ſanctus, ſanctus, Dôminus
Deus Sâbaoth. Pleni ſunt coœæli & terra
glôria tua, Hoſänna in excélſis. Bene-
dictus, qui venit in nomine Démini, Ho⸗-
ſänna in exceéllſis, B
Com⸗

Nhent d
nt
Kid
Dnnnm
Uen N

ad Miſſam- 41

* e Communio. E rubéſcant, & revereân-
tur ſimul, qui gratulântur malis meis, in-

um duäntur pudéôre & reveréntia, qui mali-
gna loquuntur advérſus me.
Poſtcommunio.
e, Phn

inn P ræbeant nobis, Dô⅛mine, divinum

rckn tua ſancta fervôrem : quo eôrum pa-
Nen N riter & actu delectémur, & fructu. Per
N 4 LDominum.
4 Altera Poſtcommunio, vel contra per-

ſecutores Eccleſiæ.

ſ vgnnm
etiee⸗ uæſumus Démine Deus noſter: ut
Mae quos divina tribuis participatiéne
en gaudére, humanis non ſinas ſubjacére
ei ei periculis. Per Dôminum noſtrum.
18 (ohltd..

Vel pro Papa-

r, ce
ilet, * nos, quæſumus Démine, divini
E (i ſacraménti percéptio prétegat: &
En fàmulum tuum N. quem paſtô⅛rem Ec-
N Cléſiæ tuæ præéſſe voluiſti, unaà cum com-
e millo ſibi grege ſalvet ſemper, & muniat:
„0 Per Dôminum. G

Super populum- O rémus-
Humiliaâte câpita veſtra Deo.
Oratio-

A djuva nos Deus ſalutâris noſter: &
ad beneficia recolénda, quibus nos
inſtaurâre dignâtus es, tribue venire gau-
déntes. Per Déôminum.

C FERIA

42 Feria iij. majoris Hebd.
F ERIA TERTI A.
Statio ad ſanctam Priſcam.

Introitus.
os autem gloriâri opéôrtet in Cru-
ce Dômini noſtri Jeſu Chriſti: in
quo eſt ſalus, vita, & reſurréctio
noſtra, per quem ſalvâti & liberâti ſumus.
Plſalmus. D eus miſereâtur noſtri: & bene-
dicat nobis: illuminet vultum ſuum ſuper
nos, & miſereâtur noſtri: N os autem.
Oratio
O munbotens ſempitérne Deus, da no-
bis ita Dominicæ paſſiônis ſacramén-
ta perâgere; ut indulgéntiam percipere
mereâmur. Per eumdem Dôminum.
Altera Oratio, vel contra perſecutores
Eccleſiæ.
ccléſiæ tuæ, quæſumus Dômine, pre-
Ces placâtus admitte; ut deſtrũúctis ad-
Verſitâtibus & errôribus unvérſis, ſecçura
tibi ſérviat libertâte- Per Dôminum noſtrum.

Vel pro Papa. Oratio.
eus ômnium fidélium Paſtor & Re-
Dor, fàmulum tuum N. quem Paſtô-
em Eccléſiæ tuæ præéſſe voluiſti, propi-
tius réſpice: da ei, quæſumus, verbo, &
exémplo, quibus præeſt, proficere; ut ad
vitam, unà cum grege ſibi crédito, pervé-
niat ſempitérnam. Per Déôminum.
Non

6eneln
u M
A

et M 1

Vunm n

le tein
Nenoet

In,

d ad. Miſſam. 43

II) Non dicitur tertia Oratio.
lan⸗ Léctio Jeremiæ Prophétæ. Cap. II. d.
n diébus illis: Dixit Jeremias: Dômi-
Get inn ne demonſtràſti mihi, & cognôvi: tung

oſtendiſti mihi ſtúdia eôrum. Et ego quaſi
agnus manſuétus, qui portâtur ad victi-
mam: & non cognôvi, quia cogitavérunt
ſuper me consilia, dicéêéntes: Mittâmus
lignum in panem ejus, & eradâmus eum
de terra vivéntium, & nomen ejus non
memorétur amplius. Tu autem Démine
Sâbaoth, qui judicas juſté, & probas re-
nes & corda „ videam ultiénem tuam ex
; tibi enim revelâvi cauſam meam, Dô-
rincken zmine Deus meus.
n pelunn Graduale. E go autem, dum mihi mo-
léſti eſſent, induébam me cilicio, & hu-
miliäbam in jejúnio ânimam meam: &
ôratio mea in ſinn meo convertétut.
V. Judica Déômine nocéntes me, expu⸗
gna impugnântes me: apprehénde
arma, & ſcutum, & exuürge in
t. adjutôrium mihi.

DNnne,

20
·SS

.
—◻

WèW PAS.

ſecundùm Marcum. Cap. 14.

As feet
1oen
Ecndet
Drom un
ndo
In
tes in in
itſetio
Nt enin n
Uoginte
tle e
encxt:
A!N.
ſenmt mun
Sn w
Ct: NMk
Dot, ker
6Drumin
Uun kuln
üher,
1 Ma!
n
Reumn i
nm
lic

–

Paſſio ſecundùm Marcum. 45

In illo tempore: Erat Paſcha & Azy-
ma poſt biduum: & quærébant ſummi
ſacerdôtes, & ſcribæ, quéômodo Jeſum
dolo tenérent, & occiderent. Dicébant
autem: « Non in die feſto, ne fortè tu-
mültus fieret in péôpulo. & Et cùm eſſet
Jeſus Bethâniæ in domo Simônis lepréôſi,
& recúmberet: venit mulier habens ala-
bâſtrum unguénti nardi ſpicaâti pretiôſi;
& fracto alabâſtro, effúdit ſuper caput
ejus. Erant autem quidam indignè ferén-
tes intra ſemetipſos „& dicéntes: s Ut
quid perditio iſta unguénti facta eſt? Pô-
terat enim unguêntum iſtud venumdari
plus quàm trecéntis denriis, & dari pau-
péribus. & Et fremébant in eam. Jeſus
autem dixit: † Sinite eam, quid illi mo-
léſti eſtis? Bonum opus operata eſt in me;
ſemper enim pauperes habétis vobiſcum;
& cùm voluéritis, potéſtis illis benefa-
cere: me autem non ſemper habétis. Quod
hâbuit, hæc fecit: prævénit ungere cor-
pus meum in ſepulturam. Amen dico vo-
bis: Ubicumque prædicäâtum füuerit Evan-
gélium iſtud in univérſo mundo, & quod
tecit hæc, narrabitur in memòôriam ejus-
& Et Judas Iſcariôtes unus de duôdecim
biit ad ſummos ſacerdétes, ut prô-
deret eum illis. Qui audiéntes, graviſi
ſunt: & promiſérunt ei pecuniam ſe da-
turos. Et quærébat, quomodo illum op-
portunè

46 Feria iij. majoris Hebd.

portúnè trâderet. Et primo die Azyméô-
rum, quando Paſcha immolâbant, di-
cunt ei diſcipuli: s Quòô vis, eâmus, &
parémus tibi, ut manduces Paſcha? e& Et
mittit duos ex diſcipulis ſuis, & dicit eis:
Ite in civitàtem : & occürret vobis
homo lagénam aquæ baâjulans, ſequimi-
ni eum: & quocúnque introſerit, dicite
démino domuús, quia magiſter dicit: Ubi
eſt reféctio mea, ubi Paſcha cum diſcipu-
lis meis mandúcem? Et ipſe vobis de-
monſtrâbit conâculum grande, ſtratum:
& illic parâte nobis. Et abiérunt di-
ſcipuli ejus, & venérunt in civitâtem: &

invenérunt, ſicut dixerat illis, & paravé-

runt Paſcha. Véſpere autem facto, venit
cum duôdecim. Et diſcumbéêntibus eis,
& manducúntibus, ait Jeſus: † Amen
dico vobis, quia unus ex vobis tradet me,
qui mandúcat mecum. & At illi cœéε;
runt contriſtâri, & dicere ei ſingulâtim:
s Numquid ego? & Qui ait illis: † Unus
ex duédecim, qui intingit mecum ma-
num in catino. Et Filius quidem hômi-
nis vadit, ſicut ſcriptum eſt de eo. Væ
autem hémini illi, per quem Filius héô-
minis tradétur. Bonum erat ei, ſi non eſ-
ſet natus homo ille. & Et manducaântibus
illis, accépit Jeſus panem: & benedicens
fregit, & dedit eis, & ait: † Suúmite, hoc
eſt corpus meum. & Et accépto calice,
gratias

de
IDbin
n on

Noe

ne ſo
CMIes

00 g0,

Valll d

,eimns,

lcn er

.
NCurret

nd, E

t erun

Paſſio ſecundàùm Marcum, 47

grâtias agens dedit eis? & bibérunt ex il-
lo omnes. Et ait illis: † Hic eſt ſanguis
meus novi teſtaménti, qui pro multis ef-
fundétur. Amen dico vobis, quia jam
non bibam de hoc genimine vitis uſque
in diem illum, cùm illud bibam novum
in regno Oci. & Et hymno dicto, exié-
runt in montem Olivârum. Et ait eis Je-
ſus: ¾ Omnes ſcandalizabimini in me
in nocte iſta; quia ſcriptum eſt : Percu-
tiam paſtôrem, & diſpergéntur oves. Sed
poſtquam reſurréxero, præcédam vos in
Galilæam. & Petrus autem ait illi: 8 Et
ſi omnes ſcandalizâti fuerint in te, ſed
non ego. 6⁶ Et ait illi Jeſus: 1 Amen
dico tibi, quia tu hoôdie in nocte hac,
priuſquàm gallus vocem bis déderit, ter
me es negatúrus. & At ille àmpliùs loque-
bâtur: 8 Et ſi oportuúerit me ſimul côm-
mori tibi, non te negâ⅛bo. & Similiter au-

tem & 'omnes dicçébant. Et véaiunt in

prædium, cui nomen Gethſémani. Et ait
diſcipulis ſuis: “„ Sedéte hic, donec
orem. Et aſſúmit Petrum, & Jacôbum,
& Joânnem ſecum: & ccepit pavére, &
tædére. Et ait illis: *“ Triſtis eſt ànima
mea uſque ad mortem: fſuſtinéte hic, &
vigiläte. Et cum proceſsiſſet paâulu-

Inm, prôcidit ſuper terram, & orâbat, ut,

ſi fieri poſſet, transiret ab eo hora: & di-
Xit: † Abba, Pater, ômnia tibi poſſibi-
lia

48 Feria iij. majoris Hebd.⸗
lia ſunt: transfer câlicem hune à me: ſed
non quod ego volo, ſed quod tu. & Et
venit, & invénit eos dormiéntes. Et ait
Petro: † Simon dormis? Non potuiſti
una hora vigilâre? Vigiläate, & orâte:
ut non intrétis in tentatiénem. Spiritus
quidem promptus eſt, caro verô infirma.
& Et iterùm abiens orvit eúmdem ſer-
mônem dicens. Et revérſus, dénuò invé-
nit eos dormiéntes (erant enim ôculi eô-
rum gravâti) & ignorâbant, quid re-
ſpondérent ei. Et venit tértio, & ait il-
lis: † Dormite jam, & requiéſcite. Suf-
ficit: venit hora: ecce, Filius héminis tra-
détur in manus peccatôrum. Süúrgite, eâ-
mus. Ecce, qui me tradet, propè eſt. & Et,
adhuc eo loquénte, venit Judas Iſcariôtes
unus de duôdecim, & cum eo turba mul-
ta cum glâdiis & lignis, à ſummis Sacer-

détibus, & Scribis, & ſeniôribus. Déderat

autem trâditor ejus ſignum eis, dicens:
*Ü Quemcúnque oſculatus fuero;, ipſe eſt,
tenéte eum; & duũcite cautè. Et cùm ve-
niſſet, ſtatim accédens ad eum, ait: s Ave
Rabbi. Et oſculâtus eſt eum. At illi
manus injecérunt in eum, & tenuérunt
eum. Unus autem quidam de circum-
ſtântibus edũcens glâdium, percuſſit ſer-
vum ſummi ſacerdôtis: & amputavit illi
auriculam. Et reſpéndens Jeſus, ait illis:
† Tamquam ad latrônem exiſtis cum
glâdiis

Aie
te can
1,
wpei,
Wtl
4 7 R
Mlent 4

s Wern

n
1 en
n An

eſ.
.ardeie
RcerC

ſe
Un e
ts
Non pon
ol
Uen. Pt
eid itrn
eünden
Rll

s Horie
eo ttam
onms N
Nbie Dege
d e6, A
fieroihet
Nit: 1
eun 1

E tenau

Paſſio ſecundum Marcum. 49
glâdiis & lignis comprehéêndere me ?
Quotidie eram apud vos in templo do-
cens, & non me tenuiſtis. Sed ut imple-
äntur Scriptreę. & Tunc diſcipuli ejus
relinquéntes eum, omnes fugérunt. Ado-
léſcens autem quidam ſequebâtur eum
amictus sindone ſuper nudo, & tenué-
runt eum. At ille rejécta sindone, nu-
dus profugit ab eis. Et adduxérunt Je-
ſum ad ſummum ſacerdétem; & con-
venérunt omnes ſacerdôtes, & Scribæ-
& ſeniôres. Petrus autem à longè ſecu-
tus eſt eum uſque intrò in ätrium ſum-
mi ſacerdôtis; & ſedébat cum miniſtris
ad ignem, & calefaciébat ſe. Summi ve-
ròô ſacerdôtes, & omne consilium quæ-
rébant advérſus Jeſum teſtimoônium, ut
eum morti trâderent, nec inveniébant.
Multi enim teſtimônium fallum dicébant
advérſus eum; & conveniéntia teſtiméô-
nia non erant. Et quidam ſurgéntes, fal-
ſum teſtiméônium ferébant advérſus eum,
dicéntes: s Quôniam nos audivimus
eum dicéntem : Ego diſſéôlvam templum
hoc manufâctum, & per triduum Aàliud
non manufâctum ædificäabo. $ Et non
erat convéniens teſtimônium illérum. Et
exurgens ſummus ſacérdos in médium,
interrogâvit Jeſum, dicens: ⁸ Non re-
ſpéôndes quidquam ad ea, quæ tibi ob-
jiciuntur ab his? IIle autem tatebat⸗

50 Feria iij. majoris Hebd.

& nihil reſpôndit. Rurſum ſummus ſa-
cérdos interrogâbat eum, & dixit ei:
s Tu es Chriſtus Filius Dei benedicti?
& Jeſus autem dixit illi: ¼ Ego fſum,
& vidébitis Filium héminis ſedéntem à
dextris virtêtis Dei, & veniéntem cum
nũúbibus cœli. & Summus autem ſacér-
dos ſcindens veſtiménta ſua, ait: s Quid
adhuc deſiderâmus teſtes? Audlſtis blaſ-
phémiam: quid vobis vidétur? c Qui
omnes condemnavérunt eum eſſe reum
mortis. Et cœpérunt quidam conſpúere
eum, & velàâre fàciem ejus , & côlaphis
eum cædere, & dicere ei: s Prophetiza.
e& Et miniſtri àlapis eum cædébant. Et
cùm eſſet Petrus in âtrio deôrſum, venit
una ex ancillis ſummi ſacerdétis: & cùm
vidiſſet Petrum calefaciéntem ſe, aſpiciens
illum, ait: s Et tu cum Jeſu Nazaré-
no eras. & At ille negâvit, dicens: s Ne-
que ſcio, neque novi, quid dicas. & Et
éxiit foras ante âtrium, & gallus can-
täâvit. Rurſus autem cùm vidiſſet illum
ancilla, coepit dicere circumſtântibus:
Quia hic ex illis eſt. At ille iterùm ne-
gâvit. Et poſt pusillum rurſus, qui aſtâ-
bant, dicébant Petro? s Verè ex illis es:
nam & Galilæus es. & IIle autem cœpit
anathematizâre, & jurâre: Quia néſcio
hôminem iſtum, quem dicitis. Et ſtatim
gallus iterùm cantaâvit. Et recordatus eſt
Petrus

1
ont
R l
lis?
iWt an,
lun )
Is ue

llloe e

ah
Klh⸗

unnm ,
A dirt
berit

Uoo l

8 ſeibnten

—

Paſſio ſecundum Marcum: 51

Petrus verbi, quod dixerat ei Jeſus: Priuſ-
quàm gallus cantet bis, ter me negabis.
Et cœpit flere. Et conféſtim, manè con-
silium faciéntes ſfummi ſacerdòtes cum
ſeniôribus „& Scribis, & univérſo conci
lio, vinciéutes Jeſum, duxérunt, & tra-
didérunt Pilâto. Et interrogâvit eum Pi-
latus: s Taua es Rex Jadæôrum? C At
ille reſpéndens „ ait ill: † Tua dicis-
& Et accuſàâbant eum ſummi ſacerdétes
in multis. Pilätus autem rursum interro-
gvit eum . dicens: & Non reſpéndes
quidquam ? vide; in quantis te accuſant.
Jeſus autem âmpliuùs nihil reſpéndit,
ità, ut mirarétur Pilâtus. Per diem autem
feſtum ſolébat dimittere illis unum ex
vinctis, quemcunque petiſſent. Erat au-
tem, qui dicebâtur Barâbbas, qui cum ſe-
ditiôſis erat vinctus, qui in ſeditiône fé-
cerat homicidium. Et cùm aſfcendliſſet
turba, cœpit rogâre, ſicut ſemper faciébat
illis. Pilaätus autem reſpéôndit eis, & di-
Xit. s Vultis dimittam vobis Regem Ju-
dæôrum? & Sciébat enim, quòd per invi⸗
diam tradidiſſent eum ſummi ſacerdétes.
Pontifices autem concitavérunt turbam,
ut magis Barâbbam dimitteret eis. Pilâ-
tus autem iterùm reſpôndens, ait illis:
*½ Quid ergo vultis, fâciam Regi Judæô-
rum? & At illi iterùm clamavérunt :
*£ Crucifige eum. & Pilatus verô dicébat
D 2 Ilis:

Sd2 Peria iij. majoris Hebd-
illis: s Quid enim mali fecit? c At illi
magis clamâbant: s Crucifige eum. c Pi-
lâtus autem volens pépulo ſatisfâcere;
dimiſit illis Baràbbam; & traâdidit Jeſum
flagéllis cæſum, ut crucifigerétur. Mi-
lites autem duxérunt eum in âtrium præ-
tôrii, & cônvocant totam cohôrtem, &
induunt eum púrpura, & impônunt ei
plecténtes ſpineam corônam. Et cœpé-
runt ſalutâre eum: Ave Rex Judæoôrum.
Et percutiébant caput ejus arundine, &
conſpuébant eum, & ponéntes génua,
adorâbant eum. Et poſtquam illuſérunt
ei, exuérunt illum puúrpura, & induérunt
eum veſtiméntis ſuis: & edúcunt illum,
ut crucifigerent eum. Et angariavérunt
prætereuntem quémpiam, Simônem Cy⸗
renæum veniéntem de villa, patrem Alex-
andri & Rufi, ut toôlleret crucem ejus.
Et perdúcunt illum in Gôlgotha locum:
quod eſt interpretâtum Calvâriæ locus-
Et dabant ei bibere mirrhâtum vinum,
& non accépit. Et crucifigéntes eum, di-
viſérunt veſtiménta ejus, mitténtes ſor-
tem ſuper eis, quis quid télleret. Erat au-
tem hora tértia: & Crucifixérunt eum. Et
erat titulus cauſæ ejus inſcriptus: Rex
Judæéôrum. Et cum eo crucifigunt duos
latrônes; unum à dextris, & àlium à ſini-
ſtris ejus. Et impléta eſt Scriptúra, quæ
dicit: Et cum iniquis reputâtus eſt. Et
præter-

idegeom,
0 Celii
A M E
Nn tenam

hehe

A m

10 fatile
trcicit

1, indenn

Paſſio ſecunduùm Marcum. 53

prætereuntes blaſphemâbant eum, mo⸗
véntes câpita ſua, & dicéntes: & Vah qui
déſtruis templum Dei, & in tribus diébus
reædificas: ſalvum fac temetipſum deſcén-
dens de cruce. c Simjiliter & ſummi ſa-
cerdétes illudéntes, ad altérutrum cum
Scribis dicébant: 2 Alios ſalvos fecit,
ſeipſum non poteſt ſalvum fâcere. Chri-
ſtus Rex Iſraël deſcéndat nunc de cruce,
ut videamus, & credâmus. & Et qui cum
eo crucifixi erant, convitiabântur ei. Et
facta hora ſexta, ténebræ factæ ſunt per
totam terram, uſque in horam nonam.
Et hora nona exclamaâvit Jeſus voce ma-⸗
gna, dicens: † Eloi, Eloi, lamma ſa-
bacthäàni? c Quod eſt interpretâtum:
† Deus meus, Deus meus, ut quid dere-
liquiſti me? & Et quidam de circumſtân-
tibus audiéntes, dicébant: s Ecce, Eliam
vocat. C Currens autem unus, & implens
ſpéngiam acéto, circumponénſque cÜla-
mo, potum dabat ei, dicens; s Sinite, vi-=
deämus, ſi véniat Ellas ad deponéndum
eum. e& Jeſus autem emiſſa voce magna
expirävit. (Hic genu flectitur, & pauſa-
aur aliquantulum.) Et velum templi ſciſ-
ſum eſt in duo, à ſummo uſque deôrſum.
Videns autem Centurio, qui ex advérſo
ſtabat, quia ſic clamans expirâſſet, ait?
8 Verè hic homo Filius Dei erat. C Erant
autem & mulieres de longè aſpiciéntes:
3 inter

54 Feria iij. majoris Hebd.

inter quas erat Maria Magdaléne, & Ma-
ria Jacôbi minôris, & Joſeph mater, &
Salôme: & cum elſſet in Galilæa;, ſeque-
bântur eum, & miniſtâbant ei, & àliæ
multæ, quæ ſimul cum eo alcénderant
Jeroſôlymam.
Quuod ſequitur, cantatur in tono Evan-
gelii: & alia fiunt ut fupra.
t cùͤm jam ſerô eſſet factum (quia
E erat Paraſcéve, quod eſt ante ſâbba-
tum) venit Joſeph ab Arimathæa noôbi-
lis decurio, qui & ipſe erat expéctans re-
gnum Dei, & audâcéter introivit ad Pilâ-
tum, & pétiit corpus Jeſu. Pilâtus autem
mirabâtur, ſi jam obüſſet. Et accersito
centuriône, interrogâvit eum, ſi jam
môrtuus eſſet. Et cùm cognoviſſet à cen-
turidhne, donâvit corpus Joſeph. Joſeph
autem mercâtus sindonem, & depônens
eum invôölvit sindone, & péſuit eum in
monuménto, quod erat extiſum de pe-
tra, & advôlvit lâpidem ad bſtium monu-
ménti.
Offertorium. Cuſtúdi me Déômine de
manu peccatôris: & ab hominibus ini-
quis éripe me.

Secreta-
S nllie nos, quæſumus Démine pro-
O₰ pénſiùs iſta reitâurent: quæ medici-
palibus ſunt inſtitũta jejunijs. Per Déômi-
um noſtrum,

Altera

Ues,
Pone
en A
n

1 4,
ele d⸗

Hen
dl Ad Miſſam. 55
dh Altera Secreta, vel contra perſecutores
1 Ecoleſæ
ſ . ‧9. :. . „ . .
eiri P réôtege nos Dômine tuis myſtérijs ſer-
1, viéntes: ut divinis rebus inhæréntes,
& côrpore tibi famulémur & mente. Per
Dôminum.

30 eneer

rntonole
6
8n Edrn /3

eſt znts ſe
1 elt mne S

Vel pro Papa.
blâtis, quæſumus Dô⅛mine, placare
munéribus: & fâmulum tuum N.
quem Paſtôrem Eccléſiæ tuæ præéſſe vo-
Nimtzn luiſti, aſsidua protectiéne gubérna. Per
nim Döminum noſtrum Jeſum Chriſtum.
muſt N Præfatio de Cruce.
im me Ve dignum & juſtum eſt, æquum
& ſalutâre, nos tibi ſemper, & ubi-
que grâtias ägere, Déômine ſancte, Pater
omnipotens, ætérne Deus. Qui ſalu-
tem humani géneris in ligno Crucis
conſtituiſti: ut unde mors oriebâtur, in-
de vita reſúrgeret: & qui in ligno vincé-
bat, in ligno quoque vincerétur: per
Chriſtum Déôminum noſtrum. Per quem
majeſtätem tuam laudant Angeli, adô-
Dne rant Dominatiônes, tremunt Poteſtàâtes.
4Cobceli, Cœlorúmque virtũtes, ac beâta Sé-
raphim, ſoôcia exultatiéne concélebrant.-
Cum quibus & noſtras voces, ut admitti
júbeas deprecäâmur, füpplici confeſſiône
dicéntes.
Sanctus, ſanctus, ſanctus, Dôminus
Deus Sâàbaoth. Pleni ſunt cœli & terra
len D 4 gloria

56 Feria iij. majoris Hebd.
glôria tua. H oſânna in excélfis. B ene-
dictus qui venit in némine Démini, Ho-
ſanna in excélſis.
Communio. A dvérſum me exerce=⸗
bântur, qui ſedébant in porta: & in me
pfallébant, qui bibébant vinum: ego ve-
r0 oratiénem meam ad te Dômine: tem-
pus beneplâciti Deus in multitúdine mi⸗
ſericôrdiæ tuæ.
Poſtcommunio.
S anctificatiônibus tuis, omnipotens Deus,
vitia noſtra curéntur: & remédia nobis
ſempitérna provéniant. Per Déôminum.
Altera Poſtcommunio, vel contra per-
ſecutores Eccleſi?z.
uæſumus Dömine Deus noſter; ut
quos divina tribuis participatiône gau⸗
deérè, humanis non ſinas ſubjacére pericu-
lis. Per Déminum.
Vel pro Papa-
æ nos, quæſumus Dômine, divini
Lſacraménti percéptio prôtegat: &
fämulum tuum N. quem Paſtérem Ec-
cléſiæ tuæ præéſſe voluiſti, unà cum com-
millo ſibi grege ſalvet ſemper, & muniat.
Per Dôminum noſtrum.

Super populum. Orémus.
Humiliâte câpita veſtra Deo.
Oratio.

Tu⸗ nos miſericôrdia, Deus, & ab omni
L ſubreptiône vetuſtâtis expurget: E& car
Paees

ad Miflam. 57

pâces ſanctæ novitâtis efficiat. Per Dômi⸗
num noſtrum Jeſum Chriſtum Filium tuum.-

FER I) A QUARFT A.
Statio ad ſantctam Mariam majorem.
Introitus.

n néômine Jeſu omne genu flectâtur
cœlſtium, terréſtrium, & infernô-
rum: quia Dôminus factus eſt obédiens
uſque ad mortem, mortem autem crucis:
ideò Dôminus Jeſus Chriſtus in gléôria eſt
Dei Patris. Plalmus. Déômine exâudi
oratiénem meam: & clamor meus ad te
véniat. Iͤn nômine,

Polſt K yrie eléyſon, dicitur O rémus,
Flectâmus génua. . Levate.

Oratio.

Preſta quæſumus, omnipotens Deus:
ut qui noſtris excéſſibus inceſſânter
affligimur, per unigéniti Filii tui paſſiô-
nem liberémur. Qui tecum vivit & reg-

nat.
L éctio Iſaiæ Prophétæ.
Cap. 62. d. & 63.
H *c dicit Dôminus Deus: Dicite filiæ

Sion: Ecce Salvâtor tuus venit; ecce
merces ejus cum eo. Quis eſt iſte, qui
venit de Edom, tinctis véſtibus de
D 5 Boſra?

58 Feria iv. majoris Hebd.

Boſra? iſte formôſus in ſtola ſua, gràdiens
in multitúdine fortitůdinis ſuæ. Ego qui
loquor juſtitiam, & propugniútor ſum ad
ſalvůùndum. Quare ergo rubrum eſt indu-
méntum tuum, & veſtiménta tua ſicut
Calcântium in torculâri 2 Torcular calcâ-
vi ſolus, & de Géêntibus non eſt vir me-
cum: calcâvi eos in furére meo, & con-
culcavi eos in ira mea: & aſpérſus eſt ſan-
guis eôrum ſuper veſtiménta mea & om-
nia indumenta mea inquinâvi. Dies enim
ultiénis in corde meo, annus redemptiô-
nis meæ venit. Circumſpéxi, & non erat
auxiliator: quæsivi, & non fuit, qui ad-
juvâret : & ſalvâvit mihi braâc hium me-
um, & indignâtio mea ipſa auxiliâta eſt
mihi. Et conculcâvi pépulos in furore
meo, & inebriavi eos in indignatiône
mea, & detrâxi in terram virtútem eô-
rum. Mileratiéhnum Dômini record4-
bor, laudem Dômini ſuper ômnibus,
quæ réddidit nobis Dôminus Deus no-
ſter.
Pradualeę. Ne avértas fâciem tuam à
puúero tuo, quéniam tribulor: velôciter
exâudi me. y. Salvum me fac Deus, quô-
niam intravérunt aquæ uſque ad ânimam
meam: infixus ſum in limo profündi, &
non eſt ſubſtantia.
Hic dicitur, Dôminus vobiſcum. fine
Flectâmus génua.
Ora-⸗

4

T .
P Nhn

i ſun

i e
N n

ece!
. (en
ge
n D
e ſon
cen

leit ad Mifſam. 59
n Oratio.
iint Der⸗ qui Pro nobi Filium tuum cru-
ſnic ſnu cis patibulum ſubire voluiſti, ut ini-
umntn mici à nobis expélleres poteſtâtem; con-
en nh céde nobis fâmulis tuis; ut reſurrectiénis
grätiam conſequâmur. Per eumdem Dô-
minum noſtrum Jeſum Chriſtum Filium
tuum.
Altera Oratio, vel contra perſecutores
Eccleſiæ,
G tuæx, quæſumus Dômine,
preces placâtus admitte; ut deſtru-
Ctis adverſitàtibus & erréôribus univérſis,
ſecuúra tibi ſérviat libertàte. Per Dôminum
noſtrum.
Vel Pro Pa 3. Oratio-
eus mnium fidélium Paſtor & re-
ctor, fäamulum tuum N. quem Pa-
ſtôrem Eccléſiæ tuæ præéſſe voluiſti, pro-
pitius réſpice: da ei, quæſumus, verbo &
exémplo, quibus præeſt, proficere; ut ad
vitam, unà cum grege ſibi crédito, per-
véniat ſempitérnam. Per Déminum no-
