erat. Ibi ergo propter Paraſcévem Judæoô-
rum, quia juxtà erat monuméntum, po-
ſuérunt Jeſum.
Deinde Sacerdos ſtans in cornu Epiſto-
Iæ, incipit abſolutè junctis manibus:

7

Oré-

e
/ 4
☛
nins we
iten 4
nn Eegeln
eann,
Cwbdincorns
Oeto an
rink
ote
n tu

1. 5
luen tun
I

S

i eſet
lyum i
X ue
4
inctum !
Demus,

0 mnio
judle

Cplts
1 Antl

Feria vj. in Paraſceve- 201
rémus, dilectiſſimi nobis, pro Ec-
O cléſia ſancta Dei: ut eam Deus &
Déôminus noſter pacificare, adunâre, &
cuſtodire dignétur toto orbe terrârum:
ſubjiciens ei principâtus, & poteſtaâtes:
detque nobis, quiétam, & tranquillam vi-
tam degéntibus, glorificäre Deum Pa-
trem omnipoteéntem.
Orémus, Diaconus Flectâmus génua.
Subdiaconus . Levdàte.
Oratio cantatur in tono feriali Oratio-
nis Miſſæ extenſis manibus. Et hic modus
ſervatur in ſequentibus.
O mnipotens ſempitérne Deus, qui gléô-
riam tuam ômnibus in Chriſto génti-
bus revelâſti: cuſtéôdi pera miſericôr-
diæ tuæ; ut Eccléſia tua toto orbe dif-
fuſan, ſtâbili fide in confeſſiône tui némi-
nis perievéret. Per eumdem Déminum.
BN. Amen.
rémus & pro beatiſſimo Papa noſtro
N. ut Deus & LQôminus noſter,
qui elégit eum in ôrdine Epiſcopâtus,
ſalvum atque incôlumem cuſtôdiat Ecclé-
ſiæ fuæ ſanctæ, ad regéndum péôpulum
ſanctum Dei.
Orémus, Flectâmus génua. . Levte.
mnipotens ſempitérne Deus, cujus
O juditio univérſa fundântur: réſpice
propitius ad preces noſtras, & eléctum
nobis Antiſtitem tua pietâte conſérva; ut
N 5 Chri-

202 Peria vj. in Paraſceve.

Chriſtiäna plebs, quæ te gubernâtur au-
Gtôre, ſub tanto Pontifice, credulitatis
ſuæ meritis augeâtur. Per Dôminum.
B. Amen.
O mus & pro ômnibus Epiſcopis,
Presbyteris Diacônibus, Subdiacô-
nibus , acôlythis, exorciſtis, lectôribus,
oſtiâriis, confeſſôribus, virginibus, viduis;
& pro omni pépulo ſancto Dei.
Orémus. Flectàmus génua. N. Lev4te.
O nipoten ſempitérne Deus, cujus
ſpiritu totum corpus Eccléſiæ ſan-
ctificàtur, & régitur: exâudi nos, pro uni-
vérſis Ordinibus ſupplicântes; z ut gratiæ
tue müúnere, ab ômnibus tibi gradibus
fidéliter ſerviätur. Per Déminum.
N. Amen.
O emus & pro Chriſtianiſſimo ( Si
non eſt Goronatus⸗ dicatur, d
Imperatére) Imperatéôre noſtro N.
Deus & Dôminus noſter fſuübditas illi
ciat omnes baârbaras natiônes, ad noſtram
perpétuam pacem.
Orémus. Flectâàmus génua. . Levate.
QOmaivorens ſempitérne Deus, in cu-
jus manu ſunt omnium poteltdtes
& ômoium jura regnôrum: réſpice ad
Romanum benignus Impérium; ut gen-
, quæ in ſua feritâte confidunt, potén-
i tuæ déxterâà comprimântur. Per Dô-
minum noſtrum. . Amen.
Oré-

Ne
ly9
e es zrs
“ Er
I lo n
Oten NI !
Ome
Celan

codts a⸗

1o, Nti.
Dooicumn n
De L
gen

Cun , Ule

Oren
Ou
Iun
60: Per
Gue trid
lbi in
un ge
um.

Oen
tcis

ir l.
,,
lläti⸗

E

)

Feria vj. in Paraſceve. 203

O rémus & pro catechũúmenis noſtris:
ut Deus & Dôminus noſter adapé-
riat aures præcordiérum ipſérùm, ja-
nuâmque miſericôrdiæ; ut per lavâcrum
regeneratiônis accéptà remiſſiéne ôm-
nium peccatôrum, & ipſi inveniântur in
Chriſto Jeſu Dômino noſtro.
O rémus. Flectâmus génua. N. Levdte.
O mnipotens ſempitérne Deus, qui Ec-
cléſiam tuam novâà ſemper prole foe-
cúndas: auge fidem, & intelléctum cate-
chúmenis noſtris; ut renaâti fonte baptiſma-
tis, adoptiônis tuæ filiis aggregéntur. Per
Dôminum noſtrum. Amen
O rémus, dilectiſſimi nobis, Deum Pa-
trem omnipoténtem, ut cunctis mun-
dum purget errôribus: morbos àuferat,
famem depéllat, apériat càârceres, vincula
diſſôlvat: peregrinântibus réditum, infir-
mäntibus fanitàtem, navigântibus portum
ſalutis indulgeat.
Orémus. Flectâmus génua. N. Levte-
O mnuipoten⸗ ſempitérne Deus, mœſtoé-
rum conlſolàâtio, laborântium fortitũ-
do: pervéniant ad te preces de quacum-
que tribulatiéõne clamântium; ut omnes
ſibi in neceſſitâtibus ſuis miſericôrdiam
tuam gâudeant adfuiſſe. Per Dôminum no-
ſtrum. . Amen.
Oemnz & pro hæréticis & ſchiſmaâ-
ticis: ut Deus & Dôminus noſter
Eruat

204 Feria vj. in Paraſceyve.

„ 2:. . 7„
éruat eos ab erréribus univérſis; & ad
ianctam matrem Eccléſiam cathéôlicam at-
que Apoſtélicam revocaâre dignétur.
O rémus. Flectàmus génua. E. Levate.
O mnipotens ſempitérne Deus, qui fſal-
vas omnes, & néminem vis perire:
réſpice ad ânimas diabéôlicà fraude decép-
tas; ut omni hæreticâ pravitâte depôſitâà,
errântium corda reſipiſcant, & ad veritâ-
tis tuæ rédeant unitâtem. Per Dôminum
noſtrum. . Amen.
rémus & pro pérfidis Judæis: ut Deus
& Dôminus noſter auferat vela-
men de côrdibus eôrum; ut & ipſi ag-
néôſcant Jeſum Chriſtum Dôminum no-
ſtrum. Non reſpondetur Amen. ſed ſta-
tim dicitur-
Imnipotens ſempitérne Deus, qui
étiam Judâicam perfidiam à tua mi-
ſericôrdia non repéllis: exâudi preces
noſtras, quas pro illius pépuli obcæca-
tihne deférimus; ut, agnitàâ veritatis
tuæ luce, quæ Chriſtus eſt, à ſuis téne-
bris eruântur. Per eumdem Déôminum.
NR. Amen.
QOrémus & pro pagânis: ut Deus om-
nipotens àuferat iniquitàtem à côr-
dibus eôrum: ut, relictis idélis ſuis, con-
vertântur ad Deum vivum & verum, &
niçcum Filium ejus Jeſum Chriſtum Deum
& Döminum noſtrum. Ors
ré-

an l

hgen
ar G
1 e n
täcen
un cimn
de A
0. N U
bim
Eepoſtl el
Act
Deyrum:
6hens ſols
Cncn. le⸗
ANtn à m
rn. (he
Aenr
(darate
temm annn
llcoohen
Beranſe
Nind,
Ais cant
Deinde
ars:
1, at
ee lon
Koran

Feria vj. in Paraſcevve. 205

Orémus. Flectâmus génua. . Levate.
mnipotens ſempitérne Deus, qui
non mortem peccatôrum, ſed vi-
tam ſemper inquiris: : füſcipe propitius
oratiénem noſtram : & libera eos ab ido-
lérum cultura : & àggrega Eccléſiæ tuæ
ſancæ, & laudem & glô⅛riam nõminis
tui. Per Dôminum noſtrum. . Amen.
§ Lompfetis Orationibus , Sacerdos
depoſità caſula accedit ad cornu Epiſto=
læ, & ibi in poſteriori parte anguli Altaris
accipit à Diacono Crucem jam in Altari
præparatam: quam versâ facie ad popu-2

2=

Ium;, à ſummitate parùm diſcooperit, in- *

cipiens ſolus Antiphonam, Ecce lignum
Crucis. Ac deinceps in reliquis juyvatur in
cantu à miniſtris uſque ad Venite ado-
rémus. Choro autem cantante; Venite
adoreémus. omnes ſe proſternunt, excepto
Celebrante.
Deinde procedit ad anteriorem par-
tem anguli ejuſdem cornu Epiſtolæ: &
diſcooperiens brachium dextrum Crucis,
elevanſque eam pauliſper, altius quàm
primò, incipit, Eece lignum Crucis.
aliis cantantibus, & adorantibus ut ſuprà.
Deinde Sacerdos procedit ad medium
Altaris: & diſcooperiens Crucem totali-
ter; ac clevans eam tertiò altiùs incipit,
Ecce lignum Crucis, aliis cantantibus»
& adorantibus, ut ſuprà, Ecce lignum
Crucis,

.

.

206 Feria vj. in Paraſceve⸗

Crucis, in quo ſalus mundi pepéndit.
Chorus N. Venite adorémus.
Poſteà Sacerdos ſolus portat Crucem
ad locum ante Altare præparatum, & genu
flexus ibidem eam locat: mox depoſi-
tis calceamentis, accedit ad adorandam
Crucem, ter genu flectens, antequam
eam deoſtuletur. Hoc facko revertitur⸗
& aucipit calceamenta à & Qalulam. Poſt-
modum miniſtri Aſtaris, deinde alii cle-
rici & laici, bini & bini, ter genibus fle-
Xis, ut dictum eſt, Crucem adorant. Inte-
rim dum fit adoratio Crucis, cantantur

2 X Improperia, & alia, quæ ſequuntur, vel

omnia, vel pars eorum, prout multitudo
adorantium, vel paucitas requirit, hoc
modo.
Duo cantores in medio chori cantant
y. Pôpule meus, uſque ad Agios Theôs.
V. Pôpule meus, quid feci tibi? aut in quo
contriſtâvi te? reſpénde mihi.
V. Quia eduxi te de terra Egypti: paraſti
crucem Salvatôri tuo.
Unus chorus cantat, Agios &O Theôs.
Alius chorus reſpondet. Sanctus Deus.
Primus chorus. Agios iſchyros.
Secundus chorus. Sanctus fortis.
Primus chorus. Agios athânatos eléi-
ſon imas-
Secundus chorus. Sanctus immortlis
milſerére nobis. J
Poſteà

5,9 ſi⸗
eni 1.

s o

t ei .

G
ei 6

* al

vori
nc, i
an cned, t Nn
0
6 loo
kuir
eei! A au
tu
ins s amden:
i: &
N tuo.
len chon
d Tec⸗
4 Verſos
Cnotldus
Ge ne
Abet walun
ia elusi
Drode
Jopter te
nogentis
ſtlli.
(horus
i ati

Doo Ge

Feria vj. in Paraſceve 207

Poſteà duo de ſecundo choro cantant
vV. Quia eduxi te per deſértum quadra-
ginta annis; & mannàâ cibâvi te, & in-
troduxi te in terram ſatis bonam, paralſti
crucem Salvatôri tuo.
Chori reſpondent alternatim, Agios
Theòôs, &c. Sanctus Deus; Ec. ita
tamen, ut primus chorus ſemper repetat;
Agios.
Deinde duo de primo choro cantant
V. Quid ultrà débui fâcere tibi, & non
feci? Ego quidem plantâvi te vineam
meam ſpeciosiſſimam : & tu facta es mihr
nimis amâra: acéto namque ſitim meam
potâàſti: & lâncea perforàſti latus Salva-
tôri tuo.
Item chori alternatim reſpondent
Agios & Theôs. Sanctus Deus, &c.
& Verſus ſequentis Improperii à duo-
bus cantoribus alternatim cantantur utro-
que choro ſimul repetente poſt quem-
lhibet verſum. Pôpule meus. uſque ad
Quia eduxi te de terra Egypti-
uo de ſecundo choro cantant . Ego
propter te flagellàvi Egyptum cum pri-
mogéntis ſuis: & tu me flagellâtum tra-
didiſti.
Chorus repetit. Pépule meus, quid feci
tibi? aut in quo contriſtâvi te? reſpônde
mihi.
Duo de primo choro, . Ego eduxi te
de

208 Feria vj. in Paraſceve.

de Egypto demérſo Pharaône in Mare
rubrum: & tu me tradidiſti principibus
ſacerdôtum.
Chorus. Péôpule meus, quid feci tibi?
aut in quo contriſtâvi te? reipéônde mihi.
Duo de ſecundo choro. Ego ante
te apérui mare : & tu aperuiſti lànceâà la-
tus meum.
Chorus. Pôpule meus, quid feci tibi?
aut in quo contriſtâvi te? reſpénde mihi.
Duo de primo choro. V. Ego ante te
præivi in columna nubis: & tu me duxi-
ſti ad prætôrium Pilati.
Chorus. Pôpule meus, quid feci tibi?
aut in quo contriſtàvi te? reſpônde mihi.
Duo de ſecundo choro. Y. Ego te pavi
mannàâ per deſértum: & tu me cæcidiſti
alapis, & flageéllis.
Chorus. Pôpule meus; quid feci tibi?
aut in quo contriſtâvi te? reſpénde mihi.
Duo de primo choro. V. Ego te potavi
aquà ſalũtis de petra: & tu me potaſti fel-
le & acéto.
Chorus. Pépule meus, quid feci tibi?
aut in quo contriſtâvi te? reſpéônde mihi-
Duo de ſecundo choro. v. Ego pro-
pter te Chananæéôrum reges percuúſſi : & tu
percuſsiſti arundine caput meum.
Chorus. Pôpule meus, quid feci tibi?
aut in quo contriſtâvi te? reſpônde mihi.
Duo de primo choro. F. Ego dedi tibi
ſceptrum

Cons
ndo
o leſe
Hüim
1 Etn
Conne
Iin d
Deinde d
Ctucenn tun
Qum telned
Obyfenms:
ent giucdiun
Dllmm, D
trdlet n
er M, 5
E Npeit
Cchen tunn
Wor
Hyomo.
guecnlbert
ices
lo inſctin
CrGN N
bls: nol
e, gen
s, Alulee
Hymnne.
un certi
eo die

Feria vj. in Paraſceve 209
ſceptrum regâle; & tu dediſti câpiti meo
ſpineam corônam.
Chorus, Pôpule meus, quid feci tibi?
aut in quo contriſtâvi te? reipônde mihi.
Duo de ſecundo choro, V. Ego te ex-
altâvi magnâ virtute: & tu me ſuſpendiſti
in patibulo crucis.
horus. Pépule meus, quid feci tibi?
aut in quo contriſtàvi te? reſpénde mihi.
Deinde cantatur communiter Antiph,
Crucem tuam adorâmus Démine: & ſan-
ctam reſurrectihnem tuam laudâmus, &
glorificũmus: ecce enim propter lignum
venit gâudium in univérſo mundo.
Pſalmus. Deus miſereâtur noſtri, &
benedicat nobis: illuminet vultum ſuum
ſuper nos, & miſereâtur noſtri.
t repetitur immediate Antiphona.
Crucem tuam.
Poſteà cantatur v. Crux fidélis, cum
Hymno. Pange lingua gloriôfſi. & poſt
quemlibet ejus verſum repetitur, Crux
fidélis. vel, Dulce lignum. eo modo;
quo inférius notatur.
Crux fidélis, inter omnes arbor una nô-
bilis: nulla filva talem profert, fronde,
flore, gérmine. Dulce lignum, dulces cla-
vos, dulce pondus fuſtinet.
Hymnus- Pange lingua glorioôſi lâu-
ream certâminis, & ſuper Crucis tro-
phæo dic triüumphum noôbilem: qualiter
Redemp-

21⁰ Feria vj. in Paralſceve-
Redémptor orbis immolâtus vicerit.
Repetitur, Crux fidélis, inter omnes
arbor una nôbilis: nulla ſilva talem pro-
fert, fronde, flore, gérmine.
y. De paréntis protoplâſti fraude Fa-
ctor cô⁴ndolens, quando pomi noxialis
in necem morſu ruit: ipſe lignum tunc
notâvit, damna ligni ut ſolveret.
Repetitur, Dulce lignum, dulces cla-
vos, dulce pondus fuſtinet.
y. Hoc opus noſtræ ſalútis ordo de-
popôſcerat; multifôrmis proditéris ars ut
artem fälleret: & medélam ferret inde,
hoſtis unde læſerat.
Repetitur, Crux fidélis, inter omnes
arbor una noôbilis: nulla ſilva talem pro-
fert, fronde, flore, gérmine.
. Quando venit ergo ſacri plenitudo
témporis, miſſus eſt ab arce Patris Natus
orbis Cénditor: atque ventre virginali car-
ne amictus prôdiit.
Repetitur; Dulce lignum, dulces cla-
vos, dulce pondus fuſtinet-
V. Vagit infans inter arcta cônditus
præſépia: membra pannis involũta virgo
Mater àlligat: & Dei manus, pedéſque
ſtrictà cingit fâſcià.
Repetitur, Crux fidélis, inter omnes
arbor una nôbilis: nulla ſilva talem pro-
fert, fronde, flore, gérmine.
. Luſtra ſex qui jam perégit, tempus
implens

Nepeitun
Abot uni
ſet, fo
. eck⸗
leen, & l
Gtlins: &l
Nii Hhpie,
Pepettun
Culee
1. K
Goom; a
Iunto mun
Uindit, iun
Repeitn
bor un
Eert, ond
V. E
Ii, Aqu
Alto, un
altas,
Repettn
Vr, Cole

Feria vj. in Paraſceve. 2II
implens cörporis, ſponte liberà Redémp-
tor paſſidni déditus, Agnus in Crucis le-
vâtur immolândus ſtipite.
Repetitur, Dulce lignum, dulces cla-
vos, dulce pondus ſuſtinet.
V. Felle potus ecce lànguet, ſpina, cla-
vi, lnces mite corpus perforârunt, unda
manat, & cruor: terra, pontus, aſtra, mun-
dus, quo lavântur flmine!
Repetitur. Crux fidélis, inter omnes
arbor una noôbilis: nulla ſilva talem pro-
fert, fronde- flore gérmine.
V. Flecte ramos arbor alta, tenſa laxa
viſcera, & rigor lentéſcat ille, quem dedit
nativitas: & ſupérni membra Regis tende
miti ſtipite.
Repetitur: Dulce lignum, dulces cla-
vos, dulce pondus ſuͤſtinet.
Y. Sola digna tu fuiſti ferre mundi vi-
ctimam; atque portum præparâre arca
mundo nâufrago, quam ſacer cruor per-
unxit, fuſus Agni côrpore.
Repetitur. Crux fidélis, inter omnes
arbor una nôbilis: nulla ſilva talem pro-
fert, fronde, flore, gérmine.
V. Sempitérna ſit beâtæ Trinitaâti gloô-
ria, æ&qua Patri, Filiéque, par decus Parâ-
clito: unius, trinique nomen laudet uni-
vérſitas, Amen.
Repetitur. Dulce lignum, dulces cla-
vos, dulce pondus ſuſtinet.
2 § Cit⸗

2 a.⅓

212 Feria vj. in Paraſceve.
§S Circa finem adorationis Crucis 362
Eenduntur candelæ ſuper altare, & Dia⸗
conus accipiens burſam corporalium, ex-
tendit corporale more ſolito; & juxta il-
lud ponit Purificatorium: & finità ado-
ratione, Crucem reverenter accipit, &
reportat ad Altare. Poſteà ordiflatur Pro-
ceſſio ad locum, ubi pridie Sacramentum
repoſitum fuerat. Præcedit Subdiaconus
cum Cruce inter duos Acolythos defe-
rentes candelabra cum cereis accenſis,
& clerus per ordinem, ultimus Sacerdos
cum Miniſtris. Cum perventum fuerit
ad locum Sacramenti, accenduntur in-
torticia, quæ non extinguuntur niſi poſt
Aumptionem. Sacramenti: & Sacerdos ge-
nu flectit ante Sacramentum, orat ali⸗
quantulum: Diaconus interim aperit cap-
lulam, in qua reconditum eſt Corpus Do-
mini: poſteà Sacerdos ſurgens, abſque
benedictione imponit incenſum in duo-
bus thuribulis, Diacono naviculam mi-
niſtrante, & genuflexus incenſat Sacra-
mentum: tum Diaconus extrahens Cali=
cem cum Sacramento de capfſula, dat ad
manus Sacerdotis: & tegit extremitati-
bus veli, quod humeros illius circumdat:
& procedunt ordine, quo venerunt: de-
fertur baldachinum ſuper Sacramentum?
& duo Acolythi cum thuribulis continuè
Sacramentuiaz incenſant: interim cantatur.
. Hym-

Ngore d
U os
Dlandrit u
mlen in⸗
Dnd te
Nes: lo
tit
Utor decit,⸗
Ormin Neg
Dece d
Imm ſanche
ſein, Cujus
Nl ſepe,
Denah
Drehmn
0 CN,„
Hoc
Auge oi
Relre
l Hmmmn
Colliuce
Qos
Nlias,
Ulm pen
er i

Feria vj in Paraſceve- 213

, Hymnus-
exilla Regis prôdeunt,

Fulget Crucis myſtérium,
Quo carne carnis Cônditor
Suſpénſus eſt patibulo.
uo vulnerâtus inſuper,
Mucréône diro laànceæ,
Ut nos lavaâret crimine,
Manaâvit undà, & ſânguine.
mpléta ſunt, quæ côncinit
David fidéli cärmine:
Dicens: In natiénibus
Regnàvit à ligno Deus.
Arbor decôra, & fulgida,
Ornata Regis puúrpuràâ,
Elécta digno ſtipite,
Tam ſancta membra tangere.
Beâta, cujus braâchiis
Secli pepéndit prétium,
Statéra facta côrporis,
Prædâmque tulit tartari.
O Crux, ave ſpes ünica,
Hoc Paſſiônis témpore:
Auge piis juſtitiam,
Reſique dona véniam.
Te ſumma Deus Trinitas,
Collaàudet omnis ſpiritus:
Quos per Crucis myſtérium
Salvas, rege per ſécula, Amen.
Cùm venerit Sacerdos ad Altare, po⸗
ſito ſuper illud Calice, genuflexus rur⸗
0 3 ſug

214 Feria vj. in Paraſceve-

um incenſat, & accedens deponit Ho-=
ſtiam ex Calicec ſuper patenam, quam
Diaconus tenet: & accipiens patenam de
manu Diaconi, Hoſtiam ſacram ponit
ſuper corporale, nihil dicens, Si tetigerit
Sacramentum, digitos abluat in aliquo
vaſe. Interim Diagonus imganit vinum in
Calicem, & Subdiaconus aduam., quam
Sacerdos non benedicit, nec dicit ſuper
eam Orationem conſuetam : ſed scci-
piens Calicem à Diacono „ ponit ſuper
Altare, nihil diens: & Diaconus illum
cooperit pallà: deinde impanit incenſum

in thuribulo abſque benedictione, & in-
cenſat oblata, & Altare more ſolitò, genu-
flectens antée, & poſt, & quandocunque
tranſit ante Sacramentum.
Cùm incenſat oblata, dicit⸗
ncénſum iſtud à te benedictum, aſcén-
dat ad te Dômine, & deſcéndat ſuper
nos miſericérdia tua.
Cùm incenſat Altare, dicit:
Dirigatur Démine orâtio mea, ſicut
incénſum in conſpéctu tuo: elevatio
mänuum meaârum ſacrificium veſpertinum.
Pone Dômine cuſtôdiam ori meo, & éſtium
circumſtântiæ lâbiis meis : ut non decli-
net cor meum in verba malitiæ, ad ex-
cuſandas excuſatiônes in peccaâtis.

Quando reddit thuribulum Diacono „

A ecén-

in

ſot hantenn
Pite, N
ſpine Fel

Daunde⸗

wanelt G
dnged A

0
Coritieno
Mhem ommi
N

S: Jnd
Niät kegnt
(aut in co
Potictünn
bis Gebi
s Gebite
u.

RZL
n

3

dnh

Feria vj. in Paraſceve. 215

ASnelat in nobis Déôminus ignem ſui
améôris , & flammam ætérnæ charitâ⸗
tis, Amen.
Et ipſe non incenſatur.
Poſteà aliquantum extra Altare in cor⸗
nu Epiſtole lavat 'manus: nihil dicens:
deinde in medio Altaris inclinatus junctis
manibus dicit- G
n ſpiritu humilitâtis, & in ânimo con-
Iirno ſuſcipiämur à te, Dômine: & ſic
fiat ſacrificium noſtrum in conſpéctu tuo
hödie, ut plâceat tibi, Démine Deus.
Deinde verſus ad populum in cornu

PEvangelii dicit more ſolitô.

QOrte fratres, ut meum, ac veſtrum
ſacrificium acceptabile fiat apud Deum
Patrem omnipoténtem.
Et per eandem viam revertitur, non per-
ficiens circulum, & conſequenter, omiſſis
aliis dicit. L

QO'rémus. Præcéptis ſalutâribus moͤniti,

& divinà inſtitutiéne formâti, audé⸗
mus dicere. Pater noſter, qui es in cœ-
lis : Sanctificétur nomen tuum: Advé-
niat regnum tuum: Fiat voluntas tua,
ſicut in cœlo, & in terra. Panem noſtrum
quotidiänum da nobis hôdie : Et dimitte
nobis débita noſtra, ſicut & nos dimitti-
mus debitéôribus noſtris. Et ne nos indu-
cas in tentatiénem. N. Sed libera nos

. „
à malo.

04 Sacer⸗

216 Feria vj. in Baraſceve-

Sacerdos, ſub ſilentio dicto Amen
eàdem voce, quâ dixit;: Pater noſter.
abſolutè ſine Orémus. in tono Orationis
Milſſæ ferialis dicit.
L ibera nos, quæſumus Dômine, ab m-
nibus malis, prætéritis, præſéntibus,
& futũris: & intercedénte beâtâ, & gloriô-
saä ſemper virgine Dei genitrice Mariâ,
cum bedâtis Apôſtolis tuis Petro, & Paulo,
atque Andréâ, & mnibus Sanctis, da pro-
pitius pacem in diébus noſtris: ut ope mi-
ſericôrdiæ tuæ adjuti, & à peccâto ſimus
ſemper liberi,-& ab omni perturbatiôné
ſecuri. Per eumdem Dôminum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tuum: Qui tecum
vivit , & regnat in unitäte Spiritus ſan-
cti Deus, per ômnia ſécula ſeculôrum.
N. Amen.
§S Tunc Celebrans, factâ reverentiâ
uſque ad terram, ſupponit patenam Sacra-
mento, quod in dextera accipiens, ele-

at ut videri poſſit à populo: & ſtatim

pfa (alicem diudit in tteè ittcs qua-
rum ultimam mittit in Calicem more ſo-
lito, nihil dicens. Pax Dômini. non di-
citur, nec Agnus Dei. neque pacis oſcu-
lum datur. Poſtmodum prætermilſlis dua-
bus primis Orationibus, dicit tantùm ſe-
quentem-
P ercéptio Côrporis tui, Démine Jelu
Chriſte, quod ego indignus ſúmere
pee 4-

io—
er Nol
N
nire dn
ols kalhn
Tne Kun
Cun Corpon
ate, A le
tenn tpin
o⸗
arutit pe
orine non
etum weonn
sbitar suin
(orpns Don
in Wümunn

Tenter unn
Pckt ab
itcatione
Unibins in
, Don
mlnere
n ſemp

NCiO N
hy
ons

e

Feria vj. in Paraſceve- 217

præſumo, non mihi provéniat in judi-
cium , & condemnationem: ſed pro tua
pietâte proſit mihi ad tutaméentum men-
tis, & côrporis, & ad medélam percipién-
dam. Qui vivis, & regnas cum Deo bPatre
in unitâte Spiritus ſancti Deus, per omnia
ſécula ſeculõôrum, Amen.
Tunc genuflectit, & accipit patenam
cum Corpore Chriſti: & maximà humi-
litate, ac reverentiâ dicit: Panem cœlé-
ſtem accipiam, & nomen Déômini invo-
câbo.
Percutit pectus ſuum, ter dicens?
Démine non fum dignus, ut intres ſub
tectum meum: ſed tantùm dic verbo, &
ſanäbitur ànima mea.
Poſteà ſignat ſe Sacramento, dicens:
Oorpus Dômini noſtri Jeſu Chriſti cuſtéô-
diat ànimam meam in vitam ætérnam,
Amen.
Et ſumit Corpus reverenter-
Deinde, omiſſis omnibus, quæ dici ſo-
lent ante ſumptionem Sanguinis, imme-
diatè particulam Hoſtiæ cum vino reve-
renter ſumit de Calice. Et, more ſolito,
factàâ ablutione digitorum, & ſumptàâ pu-
rificatione, in medio Altaris inclinatus,
manibus junctis dicit. Quod ore ſumpfi-
mus, Dômine, purâ mente capiâmus: &
de muũnere temporali fiat nobis remé-
dium ſempitérnum.

5 Non

21¹⁸ Feria vj. in Paraſceve-
Non dicitur, Corpus tuum Démine,
nec Poſtcommunio, nec Placeat tibi, nec
datur benedictio: ſed, factâ reverentiàâ
Altari, Sacerdos cum miniſtris diſcedit: &
dicuntur Veſperæ ſine cantu: & denuda-
tur Altare.
Ad Veſperas, Antiphonæ, & Plalmi
Ppræteriti diei dicuntur ſine cantu. 139.
Ad Magnificat, Antiphona.
Cùuͤm accepiſſet acétum, dixit: Conſum-
maâtum eſt : & inclinâto câpite emiſit ſpi-
ritum. *. Chriſtus factus eſt pro nobis
obédiens uſque ad mortem, mortem au-
tem crucis. Pater noſter. ſecretô. Pſalm.
Miſerére mei. 101.
Oratio.
éſpice, quæſumus Dômine, ſuper hane
familiam tuam, pro quà Dôminus no-
ſter Jeſus Chriſtus non dubitâvit maânibus
ttadi nocéntium, & crucis ſubire tormén-
tum. ſed Qui tecum vivit, & regnat
dicitur ſub ſilentio.
Ad Completotium, ut ſuprà in Coenz
Domini. 153⸗ In fine &. Chriſtus factus
eſt. & alia ut ſuprà ad Veſperas.

1ſ neien
a w—
UP

Pyccennip

Cn ime
lttir
Eki mim.
Mliſereme,
Pionvon
1 id l
Micun!
l ode, g
Ndum Wuun
Un chmdre
DCmni, &
Cis ncci
ſtis onone
Fherfcte
n Donin.
lobis daom
Lignitun
Ominen
Rtduf
Plcitint
pace in
an,
Uniim n
Anitin

Conſtituiſti me.

219

SABBATLO SANCTIO

Ad Matutinum.
In primo Nocturno, Antiphona.
In pace in idipſum dòrmiam, & requiéſcam.
Pſalmus 4.
Cuin invocaàrem, exaudivit me Deus
juſtitiz? meæ : * in tribulatiéòne dila-
tàâſti mihi.
Miſerére mei, * & exâudi oratidnem meam.
Filii héminum uſquequò gravi corde? *
ut quid diligitis vanitatem, & quæritis
mendàâcium?
Et ſcitôte, quôniam mirifieâvit Dôminus
ſanctum ſuum: * Dôminus exâudiet me,
cum clamâvero ad eum.
Traſcimini, & nolite peccâre: * quæ di-
citis in côrdibus veſtris, in cubilibus ve-
ſtris compungimini.
Sacrificate ſacrificium juſtitiæ, & ſperate
in Dômino. * Multi dicunt: Quis oſténdit
nobis bona?
Signâtum eſt ſuper nos lumen vultus tui
Dômine: * dediſti lætitiam in corde meo.
A fructu fruménti, vini, & ôlei ſui * mul-
tiplicati ſunt. .
In pace in idipſum * dé⁰érmiam, & requi-
éſcam.
Quòniam tu Démine ſingulariter in ſpe *

Anti⸗

220⁰ Sabbato ſancto.
Antiphona. In pace in idipſum, dérmiam,
& requiéſcam.
Antiphona. Habitâbit in tabernâculo tuo,
requiéſcet in monte ſancto tuo.
Pſalmus 1 4¼
D bmine, quis habitâbit in tabernâculo
tuo? * aut, quis requiéſcet in monte
ſancto tuo?
Qui ingréditur ſine mâcula, * & opera-
tur juſtitiam:
Qui léquitur veritâtem in corde ſuo, *
qui non egit dolum in lingua ſua:
N ec fecit préôximo ſuo malum, * & op-
prébrium non accépit advérſus prôximos
ſuos:
Ad nihilum deductus eſt in conſpéctu ejus
malignus; * timéntes autem Déôminum
glorificat:
Qui jurat prôximo ſuo, & non décipit: *
qui pecûniam ſuam non dedit ad uſfüram,
& muúnera ſuper innocéntem non accépit.
Quui facit hæc, * non movébitur in ætér-
num.
Antiphona. Habitaàbit in tabernâculo tuo,
requiéſcet in monte ſancto tuo.
Antiphona. Caro mea requiéſcet in ſpe.
Pſalmus 15.
Cnerv me Démine, quéniam ſpe-
râvi in te. * Dixi Déômino: Deus
meus es tu, quéôniam bonérum meòôrum
non eges.
§ an-

Pgnlubn
uum etl
oinns
ei:t
Vemm mnhi⸗
ones el
Kenin keet
Deyetom
gelechum:
meperuct
ordedamn
nper. *g
Ommoenr.
Net o
eWert Nr
men kdil
Qudrum
ninkeno
tere conn
otas
ne letii
1 Gexter
In Pa
leleam

6

ian,

lot o

enle

Kn W

lu Hr
1 1 1 E 6

ad Matutinum- 221

S anctis, qui ſunt in terra ejus, * mirifica-
vit omnes voluntates meaꝛs in eis.
M ultiplicâtæ ſunt infirmitâtes eôrum: *
ôſteà acceleravérunt.
on congregâbo conventicula eôrum de
ſanguinibus: * nec memor ero né⁴minum
eôrum per lâbia mea.
minus pars hæreditâtis meæ, & cdlicis
mei: * tu es, qui reſtitues hæreditâtem
meam mihi.
F unes cecidérunt mihi in præclris: *
étenim hæréditas mea præclâra eſt mihi.
B enedicam Dôminum, qui tribuit mihi
intelléctum: * inſuper & uſque ad noctem
increpuérunt me renes mei.-
P rovidébam Déminum in conſpéctu meo
ſemper: * quéôniam à dextris eſt mihi, ne
commôvear.

P ropter hoc lætâtum eſt cor meum, &

exultâvit lingua mea: * inſuper & caro
mea requiéſcet in ſpe.
Quôniam non derelinques ànimam meam
in inférno: * nec dabis ſanctum tuum vi-
dére corruptiéônem.
N otas mihi feciſti vias vitæ: adimplébis
me lætitia cum vultu tuo: * delectatiônes
in déxtera tua uſque in finem.
Antiphona. Caro mea requiéſcet in ſpe-
V. In pace in idipſum. E. Döôrmiam, &
requiéſcam. P ater noſter. ſecretò-

222 Sabbato ſancto.
De Lamentatiéne Jeremiæ Prophétæ.
Lectio . Cap. 3. c. Hetl
M iſericõrdiæ Dômini, quia non lumus
confumpti: quia non defecérunt
mileratiônes ejus.
Peth. Novi dilúculo, multa eſt fides tua.
Heth. Pars mea Dôminus, dixit àânima
mea: proptéreà expectaàbo eum.
Teth. Bonus eſt Dôminus ſperantibus in
eum, ânimæ quærénti illum.
Teth. Bonum eſt præſtoläâri cum ſiléntio
ſalutàre Dei.
Teth, Bonum eſt viro, cùm portaverit
jugum ab adoleſcéntia ſua.
ad. Sedébit ſolitârius, & tacébit: quia
evâvit ſuper ſe.
od Ponet in púùlvere os ſuum, ſi fortè
it ſpes.
Jod. Dabit percutiénti ſe maxillam, ſatu-
râbitur opprôbriis.
Jeruſalem, Jeruſalem, convértere ad Dô-
minum Deum tuum.
. Sicut ovis ad occiſiénem ductus eſt,
dum malè tractarétur, non apéruit os
ſuum: trâditus eſt ad mortem. =£ Ut vi-
vificäret pôpulum ſuum. ?. Tradidit in
mortem ànimam ſuam, & inter ſcelera-
tos reputaâtus eſt. Ut vivificaâret.
Leétio iij. Cap. 4. .
uòmodo obſcurâtum eat alaern 2
—◻, mutatus eſt color ptimus, diſpérſi
ſunt

.°

Dein u
ſtun ei!
Nen, &
n. Qe
ienne in l
66, mwer
teli nei
ts elt in
a munds
Minum Den
. Flldh
ſcunuicdi
Qia nn
1. Decne
Gjem, A
Leuli tui.
Mpit
le
Neete
b/ in

ad Matutinum- 223
ſunt lâàpides ſanctuârii in câpite mnium
plateârum?
Beth. Filii Sion inclyti, & amicti auro
primo : qué⁴modo reputâti ſunt in vaſa
téſtea, opus mânuum figuli?
Chimel. Sed & làâmiæ nudavérunt mam-
mam, lactavérunt câtulos ſuos: filia pé-
puli mei crudélis, quaſi ſtruthio in de-
ſerto.
Haleth, Adhæſit lingua lacténtis ad pa-
âtum ejus in ſiti: paärvuli petiérunt pa-
nem, & non erat, qui frângeret eis-
He. Qui veſcebântur voluptuéſe, inte-
riérunt in viis: qui nutricbântur in crô-
ceis, amplexaâti ſunt ſtércora.
Vau. Et major effécta eſt iniquitas filiæ
pépuli mei peccàto Sodomorum, quæ ſub-
vérſa eſt in moménto: & non cœpérunt
in ea manus.
Jeruſalem, Jerúſalem, convértere ad Dô-
minum Deum tuum.
Jeruſalem ſurge, & éxue te véſtibus
jucunditâàtis: induere cinere, & cilicio, *,
Quia in te occiſus eſt Salvâtor Iſrael-
é. Deduc quaſi torréntem lâcrymas per
diem, & noctem, & non tâceat pupilla
6culi tui. Quia.
Incipit Orâtio Jeremiæ Prophétæ.
Lectio iij. Cap. 5.
ecordâre Démine, quid acciderit no-
bis? intuére, & réſpice oppréôbrium

224 Sabbato ſancto.

noſtrum. Hæréditas noſtra verſa eſt ad
aliénos; domus noſtræ ad extrâneos. Pu-
pilli facti ſumus abſque patre, matres no-
ſtræ quaſi viduæ. Aquam noſtram pecu-
niâ bibimus: ligna noſtra prétio compara-
vimus. Cervicibus noſtris minabâmur, lalſ-
ſis non dabaâtur réquies. EÆgypto dédimus
manum, & Afſſyriis, ut ſaturarémur pane.
Patres noſtri peccavérunt, & non ſunt: &
nos iniquitâtes eôörum portâvimus. Servi
dominaâti ſunt noſtri: non fuit, qui redi-
meret de manu eôrum. In animabus no-
ſtris afferebämus panem nobis, à fcie glâ-
dii in deſerto. Pellis noſtra, quaſi cliba-
nus, exuſta eſt à fâcie tempeſtâtum famis.
Mulieres in Sion humiliavérunt , & Virgi-
nes in civitâtibus Juda. Jerũſalem, Jeruſa-
lem, convértere ad Dôminum Deum tuum.
Re Plange quaſi virgo plebs mea: ululâte
paſtéres in cinere, & cilicio: * Quia ve-
nit dies Dômini magna, & amiúra valdè.
F. Accingite vos ſacerdôtes, & plangite
* minſtri altâris, aſpérgite vos cinere. Quia,
P lange-
In ſecundo Nocturno, Antiphona.
Elevâmini portæ æternâles, & introlbit
Rex gléôriæ.

Pſalmus 23⸗
ômini eſt terra, & plenitúdo ejus;
D orbis terräârum, & univérſi, qui habi-
tant in eo.

*

22 uia

n NeNn
Nict in n
Kic ch)
E nlercocn
ec el N
erebtinn i
tolerpnas
Ni vone Lien

ol.

Ius E ſel
5, & orens,
DB
tolte porte
Unn done ete
Gir.
Ois ſeh
Utun inec
Uutiomn
Utrolbi er
Aetipbhon

erra wifentn

Denn
NMea,7
7

Unnos
otbo

ad Matutinum 225
Quia ipſe ſuper maâria fundavit eum: * &
ſuper flũmina præparâvit eum,
uis aſcéndet in montem Déômini? * aut
quis ſtabit in loco ſancto ejus.
Innocens mânibus, & mundo corde: * qui
non accépit in vano danimam ſuam, nec
jurâvit in dolo pi ximo ſuo.
Hic accipiet benedictiônem à Déômino: *
& miſlericôtdiam à Deo ſalutari ſuo.
Heæc eſt generâtio quæréntium eum, *
uæréntium fâciem Dei Jacob.
ttéllite portas principes veſtras, & elevàâ-
mini portæ æternâles: * & introibit Rex
gloôriæ.
Quis eſt iſte Rex glôriæ?* Dôminus for-
tis, & potens, Dôminus potens in præ-
lio.
A ttéllite portas principes veſtras, & elev-
mini portæ æternâles: * & introibit Rex
glõriæ.
uis eſt iſte Rex glôriæx? * Dôminus vir-
tútum ipſe eſt Rex glôriæ.
Antiphona- Elevâmini portæ æternales, &
introibit Rex glôriæ.
Antiphona. Credo vidére bona Dômini in
terra vivéntium.
Plalmus 26.
Doérim illuminatio mea, & ſalus
mea, * quem timéto?
Déminus protéctor vitæ mex, * à quo
trepidaâbo?
P Dum

226 Sabbato ſancto.

Dum apprôépiant ſuper me nocéntes, * ut
edant carnes meas.
Qui tribulant me inimici mei, * ipfi in-
firmâti ſunt, & cecidérunt.
Si consiſtant advérſum me caſtra, * non
timébit cor meum,
Si exurgat advérſum me prælium, * in
hoc ego ſperaâbo.
Unam pétii à Dômino, hanc requiram, *
ut inhâbitem in domo Dômini ômnibus
diébus vitæ meæ:
Ut videam voluptâtem Déômini, * & viſi-
tem templum ejus. .
Quéniam abſcôndit me in tabernâculo
ſuo: * in die malôrum protéxit me in ab-
ſcôndito tabernâculi ſui.

In petra exaltâvit me: * & nunc exaltâ-

vit caput meum ſuper inimicos meos.
Circuivi, & immolâvi in tabernâculo ejus
héſtiam vociferatiônis: * Cantâbo, & pfſal-
mum dicam Dômino.
Exaudi Déômine vocem meam, quà cla-
mavi ad te: * miſerére mei, & exâudi me,
T ibi dixit cor meum, exquisivit te fâcies
mea: * fâciem tuam Dômine requiram.
Ne avértas fâciem tuam à me, * ne de-
Clines in ira à ſervo tuo.
A djtor meus eſto: * ne derelinquas me,
neque deſpicias me Deus ſalutaris meus.

Quôniam pater meus & mater mea dereli-

quérunt me: * Dominus autem aſfumpſit me.
Legem

34 ½ Nohan

1eG0 Mele
erri.
Pypelr Don
COtortetur .
Nudn
in na entl
Nplon
Uünan mexm.

Arcdl 1
ine:*
Ge .
Ubrine Dens
ſariliwe.

NIni newon
Quönin
fit in roln
14 Ueſpen
Omitutinn
00 autemm
worebe

ad Matutinum 22
Cegem pone mihi Dômine in via tua: *
& dirige me in ſémitam rectam propter
inimicos meos.
Ne tradideris me in ânimas tribulântium
me: * quôniam inſurrexérunt in me te-
ſtes iniqui, & menttta eſt iniquitas ſibi.
Credo vidére bona Déômini * in terra
vivéntium.
Expécta Dôminum, viriliter age: * &
confortétur cor tuum, & füſtine Dômi-
num.
Antiph'na. Credo vidére bona Dômini
in terra vivéntium.
Ant'phona- Dômine abſtraxiſti ab inferis
dânimam meam.
Pſalmus 29.
xXaltâbo te Dômine, quôniam ſuſcepi-
ſti me: nec delectaſti inimicos meos
ſuper me.
Dômine Deus meus clamaâvi ad te, * &
ſanàſti me.
Dômine eduxiſti ab inférno ânimam me-
am: * ſalvàſti me à deſcendéntibus in lacum-
P ſällite Dömino ſancti ejus: * & confité-
mini memôriæ ſanctitâtis ejus.
Quéniam ira in indignatiéône ejus: * &
vita in voluntâte ejus.
Ad véſperum demorbitur fletus: * &
ad matutinum lætitia.
Ego autem dixi in abundntia mea: *
Non movébor in ætérnum.
P 2 Domi-

22 Sabbato ſancto.
ômine in voluntâte tua,; * praſtittſti
decéôri meo virtutem.
Aettin fâciem tuam à me, * & factus
um conturbÜâtus.
Ad te Dômine clamâbo: * & ad Deum
meum deprecabor.
uæ utilitas in ſnguine meo, * dum
RRendo in corruptiônem?
Numquid confitébitur tibi pulvis, * aut
annuntiâbit veritàtem tuam?
Audivit Dôminus, & miſértus eſt mei: *
Dôminus factus eſt adjútor meus.
C onvertiſti plancum meum in gâudium
mihi: * conſcidiſti ſaccum meum, & cir-
cumdediſti me lætitiâ:
Ut cantet tibi glôria mea; & non compun-
gar: * Dômine Deus meus in ætérnum
confitébor tibi.
Antiphona. Déômine abſtraxiſti ab inferis
äânimam meam. y. Tu autem Dômine
miſerére mei. F. Et reſuſcita me, & re-
