Cis. His peractis, Sacerdos, qui benedicit
a 1l ,‚ infundit de oleo Catechumeno-
rum in aquam in modum erucis, intelli=
gibili voce dicens-
anctificétur? & fœcundétur fons iſte
leo ſalutis rehaletncihn⸗ ex eo, in vitam
ætérnam. .
Deinde infunle e ge Chriſtnate, modo

quo ſuprà, dicens-
Infũſio Chriſmatis Démini noſtri Jeſu Chri-
ſti, & Spiritus ſancti Parâcliti, fiat in nô-
mine ſanctæ Trinitâtis. &. Ame

olei ſancti & Chriſmatis, & de utroque
fimul in modum crucis infundendo, dicit-

Commixtio Chriſmatis ſanctificatiònis, &
ôlei unctiéônis „& aquæ Poptlſinatis 5 pi⸗
riter E⸗ in némine Pa i tris, & Fi

lii Spir trites ſancti. &. Amen-
1 SP cet ipſum oleum cum aquâ⸗

& ſpargit manu ſuà per omnem fontem-
Si aderunt baptizandi, eos baptizat more
conſuetô. Deinde revertentibus Sacerdo-
te, & miniſtris ad Altare, cantantur Li=
taniæ à duobus Clericis, & Chorus idem
ſimul repetit, ut dicitur infrà.
§ UÜbi

Poſteà accipit ambas atupuſtas dicti

CWde
Dine
BiiN.
Udb
Opnirn
3 N
Kana⸗
Fance
Ranchi
anche
Nche
Ucke

Benedictio fontis. 281

Ubi veròô non ect fons Baptiſmatis
finità ultimà Prophetià cum ſuâ Oratio⸗
ne, Celebrans caſulam deponit „& cum
miniſtris ante Altare procumbit, & aliis
omnibus genuflexis, Ccantantur Litaniæ
in medio Chori à duobus cantoribus, utro-
que Choro idem ſimul reſpondente. Cùm
autem perventum fuerit ad Y. Peccatéres
te rogâmus, Sacerdos, & miniſtri fur-
gunt, & accedentes ad Sacriſtiam, indu-
untur paramentis albi coloris pro Mils4
ſolemniter celebranda: & interim accen-
duntur luminaria in Altari. In fine Lita-
niarum cantantur ſolemniter, Kyrie elé-
Ton & repetuntur, ut in Mifla moris

K Vie eléiſon. Chriſte eléiſon.
yrie eléiſon. Chriſte audi nos.
hriſteé exaudi nos.
Pater de coœlis Deus, Miſerére nobis.
Fili Redémptor mundi Deus, Miſerére
nobis.
Spiritus ſancte Deus, Miſerére nobis.
8 ana Trinitas unus Deus, Milerére no-
is.

S ancta Maria, Ora pro nobis.
S ancta Dei génitrix, ora.
S ancta Virgo virginum, ora.
S ancte Michaél, ora.
S ancte Gaâbriél, ora.
S ancte Rphaéël, ora-

8 5 O innes

282 Sabbato ſancto.
Omnes ſancti Angeli, & Archângeli, Orate

pro nobis.
Omnes ſancti beatéôrum ſpirituum ordi-
nes, orate.
S ancte Joânnes Baptiſta, ora.
Omnes ſancti Patriârchæ, & Prophétæ,
orate pro nobis.

S§ ancte Petre, ora.
Sancte Paule, ora.
S ancte Andréa; ora.
Sancte Joânnes, Ora.

Omnes ſancti Apòôſtoli, & Evangeliſtæ,
orâte pro nobis.
O mnes ſancti Diſcipuli Déômini, orate,

S ancte Stéphane, . Oora.
8 ancte Laurénti, ora⸗
ancte Vincéênti, ora.
Omnes ſancti Maàrtyres, oràâte pro nobis.
Sancte Silvéſter, ora.
S ancte Gregòri . ora.
Sancte Auguſtine, Oora.

Omnes ſancti Pontifices, & Confeſſéres,
orâte pro nobis.

Omnes ſandti Doctôres, Ordte.
Sancte Antôni, ora.
Sancte Benedicte, ora.
S ancte Dominice, ora.
Sancte Franciſce, ora.
Omnes ſancti Sacerdétes, & Levitæ, orâte
pro nobis.

Omnes ſancti Mônachi, & Eremitæ, orate
pro, nohis. Sancta

Gnn —
Ganen )
Zenen!
Omes
000
Omwes
o
Mo
d lop 4
Abor
bann
Rort
er w
lber
Der Al
er e
Ner d
Per c
Der -
Perſs
ber
no
er
be
In
Pecca

t po

Litaniæ. 283

S ancta Maria Magdaléna. ora.
S ancta Agnes, ora.
Sancta Cæcilia, ora.
Sancta Agatha;, ora.
S ancta Anaſtâſia, Ora.

O mnes ſanctæ Virgines- & Viduæ, orate
pro nobis.
O mnes Sancti, & Sanctæ Dei, Intercédite

pro nobis.
Propitius eſto, Parce nobis Dômine.
Propitius eſto, Exâudi nos Dômine.
Ab omni malo, Libera nos Dômine.
Ab omni peccato. libera.
A morte perpétua, libera.

Per myſtérium ſanctæ incarnatiônis tuæ,
libera.
Der advéntum tuum, libera.
Per nativitàtem tuam, libera.
Per baptilmum „ & ſanctum jejúnium
tuum, libera nos Dômine.
Per crucem, & paſſinem tuam, bera.
Per mortem, & ſepultúram tuam, libera.
P er ſanctam reſurrectiénem tuam, libera.
Per admiraâbilem aſcenſiônem tuam, libera
nos Dômine. .
Per advéntum Spiritûs ſancti Parclyti,
libera nos Déômine.

In die judicii, libera nos Démine.
Peccatôres; Te rogâmus audi nos-
Ut nobis parcas, te rogâmus.

Ut Eccléſiam tuam ſanctam régere, &
conſer-

284 Sabbato ſancto-
conſervâùre dignéêris, te rogâmus.
Ut domnum Apoſtôlicum, & omnes Ec-
cleſiaſticos ordines in ſanctà Religiône

conſervâre dignéris, te rogâmus.
Ut inimicos ſanctæ Eccléſiæ humiliaâre
dignéris, te rogâmus.

Ut Régibus, & Principibus cChriſtiânis pa-
cem, & veram concôrdiam donaâre
dignéris, te rogâmus.
Ut noſmetipſos in tuo ſancto ſervitio con-
fortâre, & conſervâre dignéris, te
rogâmus.
Ut ômnibus benefactéôribus noſtris ſem-
pitérna bona retribuas, te rogâmus.
Ut fructus terræ dare, & conſervâre dig-
nséris, te rogâmus.
Ut ômnibus fidélibus defũúnctis réquiem
ætérnam donare dignéris, te rogâmus.
Ut nos exaudire dignéris, te rogâmus
audi nos.
A gnus Dei, qui tollis peccâta mundi,
Parce nobis Dômine.
A gnus Dei, qui tollis peccâta mundi,
Exâudi nos Dômine.
A gnus Dei, dui tollis peccâta mundi,
Milſerére nobis.
Chriſte audi nos-

Chriſte exâudi nos. .

Hic cantores ſolemniter incipiunt:
Kyrie eléiſon. Chriſte eléiſon. Kyris
eléiſon. & ter ſingula repetuntur. Inte-
rim

Ccerd
o, tä
Corlveto
tate,
(Moro
Cnprc
d von

,

sto⸗
ſe A
1r hr
6ierl
Dominn
Wutus
ece

P Iit
en
n
More
ſcon
ſiis
iPpare

ia.

ad Miſſam. 285

rim Sacerdos cum miniſtris in paramen-
tis albis accedit ad Altare, & dicto Plſal-

mO, Juúdica me Deus. cum Glôria Patri.

facit Confeſſionem, ut moris eſt, in loco
Cconſueto: deinde aſcendens, oſculatur Al-
tare, incenſat more ſolité, & finitis à
Choro, K yrie eléiſon. incipit ſolemni-
ter, Gléria in exceélſis. 128. & pulſantur
campanæ, Poſteà Sacerdos digit. Dômi-
nus vobiſcum. à. Et cum ſpiritu tuo.
O rêmus. Oratio.
Dee qui hanc ſacratiſſimam noctem
gléôria Dominicæ reſurrectiônis illu-
ſtras: conſérva in novà familiæ tuæ progé-
nie adoptiònis Spiritum, quem dediſti;
ut côrpore, & mente renovaâti, puram
tibi exhibeant ſervitůtem. Per eumdem
Dôminum noſtrum. in unitàte ejúſdem
Spiritus ſancti Deus, per omnia.
Léctio Epiſtolæ beâti Pauli Apôſtoli ad
Coloſſénſes. Cap. 3.
F ratres: Si conſurrexiſtis cum Chriſto,
quæ ſurſum ſunt, quærite, ubi Chri-
ſtus eſt in déxtera Dei ſedens, quæ ſur-
ſum ſunt, ſäâpite, non quæ ſuper terram.
Möôrtui enim eſtis, & vita veſtra eſt ab-
ſcôndita cum Chriſto in Deo. Cùm Chri-
ſtus apparúerit, vita veſtra: tunc & vos
apparébitis cum ipſo in glôria.
Einità Epiſtolà Celebrans incipit, Al-
lelũja. .
Et

286 Sabbato ſancto⸗
Et totum decantat ter, elevando vocef ſee,
Eradatim: & Chorus poſt quamlibet vi= Dmm.
Sem, in codem tono repetit illud idems ebed

Poſteà Chorus proſequitur Y. C onfitéëmini 1 Cle
Démino; quôniam bonus: quéniam in DWi W
ſéculum milericôrdia ejus. e
Deinde dicitur Tractus. gelo
Laudâte Dõôminum omnes Gentes: & col I!
laud4âte eum omnes pépuli. froriun
F. Quôniam confirmäta eſt ſuper nos mi- Nti
ſericôrdia ejus: & véritas Dômini manet
in ætérnum. i⸗
Agd Evangelium non portantur lumina-
tia, ſed tantüm incenſum: petitur bene- IN
dictio, & alia fiunt de more Awr
Sequéntia ſancti Evangélii ſecundùm e rol
Matthæum. Cap. 28. lul

V éſperé autem ſabbati, quæ lucéſcit
in primà ſäbbati, venit Maria Mag- N
daléne, & altera Maria vidére ſepul-

chrum. Et ecce! terræmôtus factus eſt ma- tenpe
gnus. Angelus enim Dômini deſcéndit Noret
de colo : & accédens revôlvit làpidem, rum
& ſedébat ſuper eum: erat autem aſpéctus ſerose
sejus ſicut fulgur: & veſtiméntum ejus ſi-
cut nix. Præ timôre autem ejus extérriti fiui
ſunt cuſtôdes, & facti ſunt velut moôrtui. Uttte
Relpéndens autem Angelus , dixit mu- Iu
liéribus: Nolite timére vos: ſcio enim, Onmi
quòêd Jeſum, qui crucifixus eſt, quæritis: ir
non eſt hic: ſurréxit enim, ſicut dixit. ches,

Venite

U
.

.
A

ad Miſſam. 287
Venite, & vidéte locum, ubi péôſitus erat
Déminus. Et citôò euntes, dicite diſcipu-
lis ejus: quia ſurréxèt: & ecce præcédit vos
in Galilæam: ibi eum vidébitis: Ecce præ-
dixi vobis-
Non dicitur, & redo. ſed finito Evans
gelio Sacerdos dicit? Dôminus vobiſ-
cum. Poſteà, Orémus. Non dicitur Ol⸗
fertorium. Ad L avâbo, dicitur, G loria
Patri.
Secreta.
SSͤkipe „ quæſumus Démine, preces
pépuli tui, cum oblatiéônibus hoſtia-
rum : ut bPaſchâlibus initiâta myſtériis,
ad æternitâtis nobis medélam, te operan-
te proficiant. Per Dôminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum.
Præfatio.
erè dignum, & juſtum eſt, æquum, &
ſalutůre, Te quidem Dômine omni
témpore, ſed in hac potiſſimum nocte
gloriôſiùs prædicäre, cuùm Paſcha no-
ſtrum immolatus eſt Chriſtus. Ipſe enim
verus eſt Agnus, qui âbſtulit peccâta mun-
di. Qui mortem noſtram moriéndo de-
ſtruxit, & vitam reſurgéndo reparàvit.
Et ideo cum Angelis, & Archângelis, cum
Thronis, & Dominatiônibus, cumque
omni militia cœléſtis exércitùs, hymnum
lôriæ tuæ cânimus, ſine fine dicéntes:
E auetus, ſanctus, ſanctus, Hominn Deus
àba-

288 Sabbatò ſancto.

Sâbaoth-. Pleni ſunt coœli, & terra glôrià
tuâ, Hoſânna in excélſis. Benedictus, qui
venit in némine Démini, Hoſânna in
excélſis.
Infra actionem,
ommunicântes, & noctem ſacratiſſi-
zmam celebrântes Reſurrectiônis Dô-
mini noſtri Jeſu Chriſti ſecundùm car-
nem; ſed & memôriam venerântes, in
primis gloriôſæ ſemper virginis Mariæ,
genitricis ejuſdem Dei, & Dômini noſtri
Jeſu Chriſti. E&c,
Tanc igitur oblatiônem ſervitútis no-
Hire, ſed & cunctæ familiæ tuæ,
quam tibi offérimus pro his quoque, quos
regenerâre dignâtus es ex aqua, & Spiritu
ſancto, tribuens eis remiſſiédnem mnium
peccatôrum, quælumus Dômine, ut pla-
câtus accipias, &c.
Dicitur, Pax Dômini ſit ſemper vo-
biſcum. ſed pacis oſculum non datur.
Agnus Dei. non dicitur, nec Poſtcom-
munio; dicuntur tamen tres conſuetæ
Orationes ante communionem.
Poſt ſumptionem Sacramenti, pro Ve-=
ſperis, in Choro cantzatur Antiphona.
A llelúja, allelúja, allelúja. & Pſalm. 116.
ILtne Déminum omnes Gentes: *
laudâte eum omnes pépuli:
Quôniam confirmàta eſt ſuper nos mi-
ſericor-

Gr Etei
in bin
Ountoat,
cior Ann
epre
(horc.
it N
eke ſe

G ſuncun
Ut aler
genſes
ketpo
Alperd
Dey
Pll
Huinles
1 nent
. ä6
Unlit 17
eepit
lcr

ad Miſſam- 289
ſericôrdia ejus: 7* & véritas Démini ma-
net in ætérnum.
Glôria Patri, & Filio. Sicut erat
Antiphona. Allcluja, alleluja, alleluja.
Capitulum, Hymnus, & Verlſus non di⸗=
Cuntur, ſed ſtatim Celebrans in cantu in⸗
cipit Antiphonam ad Magnificat.
Véſpere autem ſâbbati. Et proſequitur
Chorus,. Quæ lucéſcit in primâà ſaâbbati,
venit Maria Magdaléne, & altera Maria
vidére ſepúlchrum, alleluja.
Deinde cantatur
Canticum B. Mariæ Virg. Lucæ 1. c.
agnificat * ànima mea Dôminum:
Et exultàâvit ſpiritus meus * in Deo
alutàri meo:
Quia reſpéxit humilitâtem ancillæ ſuæx : *
ecce enim ex hoc beâtam me dicent om-
nes generatiônes.
Quia fecit mihi magna, qui potens eſt: *
& ſanctum nomen ejus.
Et milericoôrdia ejus à progénie, in pro-
génies * timéntibus eum.
Fecit poténtiam in brâchio ſuo: * diſpér-
ſit ſupérbos mente cordis ſui.
D epôluit poténtes de ſede, * & exaltvit
huùmiles. .
E furiéntes implévit bonis: * & divites
dimiſit inânes.
S uſcéêpit Iſraël puerum ſuum, * recordâtus
miſericôrdiæ ſuæ.
T S icut

290⁰ Sabbato ſancto.

Sicut locútus eſt ad patres noſtros, *
Abraham, & ſémini ejus in ſécula.
G léria Patri, & Filio.
Fit incenſatio, ut aliàs in Veſperis.
Repetita Antiphon ,Celebrans, dicit 2²
Dôminus vobiſcum. . Et cum ſpiritu tuo.
Orémus.
Ipirinn nobis, Déômine, tuæ charitàtis
infunde: ut quos ſacraméntis Paſcha-
libus ſatiâſti, tuâ fâcias pietàâte concôrdes.
Per Déminum. in unitâte ejuſdem Spiri-
tus ſancti Deus-
Deinde dicit: Déminus vobiſcum.
Et Diaconus vertens ſe ad populum,
cantat. Lte miſſa eſt, Alleluja, alleluja-
B. Deo gratias, Alleluja, alleluja.
Et Sacerdos dicto, P lâceat tibi ſancta
Trinitas. dat benedictionem more ſolito-
Extra Chorum, dicto P ater noſter. &
A ve Maria. Veſperæ inchoantur abſolutè
ab Antiphona. Alleluja, alleluja, alleluja.
. Pſalmus 1162
audâte Dôminum omnes Gentes
laudâte eum omnes pôpuli:
Quôniam confirmâta eſt ſuper, nos mi⸗-
ſericérdia ejus: * & véritas Dômini ma-
net in ætérnum.
Gléria Patri, & Filio. Sicut erat.

*„ x

Antiphona. Alleluja, alleluja, alleluja.

Capitulum, Hymnus, & Y. non dicunæ
ture⸗
Ad

N
innd
Crnen
a Pini

n
od
lit,
Mace

At,

unm
Cnnip

l
Pen
0r

ſeo

,

ad Completorium. 291

Ad Magnificat, Antiphona.
Véſpere autem faâbbati, quæ lucéſcit in
primâà ſaâbbati, venit Maria Magdaléne,
& àâltera Maria, vidére ſepúlchrum, allelũja-
Canticum. M agnificat. 289. cum Glô-
ria Patri. Et repetitur Antiphona. Vé-
ſpere autem ſabbati.
Deinde. Déôminus vobiſcum.
Orémus. Oratio.
piritum nobis, Dmine, tuæ charitâ-
tis infùnde, ut quos ſacraméntis Pa-
ſchâlibus ſatiâſti, tuâ faâcias pietâte con-
côrdes. Per Dôminum. in unitäte ejũſdem
Spiritús ſancti Deus.
Deinde. Dôminus vobiſcum. N. Et
cum ſpiritu tuo. Y. Benedicâmus Déômi-⸗
no, allelúja, alleluja. N. Deo gratias, al⸗
leluja, alleluja.
Meiie additur Pater noſter. & nihit
aliud.

AD COMPLETORIUM,

Lector incipit y. Jube domne benedi-
cere. Benedictio. Noctem quiétam, &
finem perféctum concédat nobis Déôminus
omnipotens. . Amen.

Lectio brevis. I. Petri 5. c.
ratres: Sébrii eſtôte, & vigilâte: quia
adverſârius veſter diâbolus tamquam
lee rũgiens circuit quærens, quem dé-
T 2 voret:

292 Sabbato ſancto.
voret: cui resiſtite fortes in fide. Tu au- an
tem Dômine milſerére nohis. . Deo i
Ari . Pj 3 . . 7 ſzodalche
grâtias. v. Adjutôrium noſtrum in né- hall
mine Dômini. B. Qui fecit cœlum , & (Wun,

terram. P ater noſter. dicitur totum ſes 1 Dun
cretòô. Itn t⸗
. „ .
Deinde fit Confeſſiſo communis alter-=

natim.
Et facta Abſolutione dicitur v.
C.◻ onvérte nos Deus ſalutris noſter.
BR. lt avérte iram tuam à nobis.
V. Deus in adjutéôrium meum inténde-.
R. Dömine ad adjnvândum me feſtina.
G lôria Patri. S icut erat.
Et amplius non dicitur, Laus tibi Dô-
mine, Rex ætérnæ gléôriæ., ſed ejus loco
deinceps dicitur, Alleluja.
Deinde ſine Antiphona dicuntur Pſalmi
conſueti. 153.
Capitulum, v. & Hymnus non dicuntur=
Antiphona. Véſpere autem ſabbati.

Cantiçcum Simeonis. Lucæ I. c.

unc dimittis ſervum tuum Démine, *
ſecundum verbum tuum in pace.
Quia vidérunt ôculi mei * ſalutâre tuum,
Quod paraàſti * ante fâciem omnium po-

pulôrum; au
Lumen ad revelatiénem Géntium, * G.α N
glôriam plebis tuæ Itraél. boare
Gloôria Patri, & Filio. rcti

Anti⸗

ad Completorium. 293

Antiphona. Véſpere autem ſabbati, quæ
lucéfcit in primà ſâbbati, venit Maria
Magdaléne, & àltera Maria; vidére ſepul-
chrum, alleluja.
V. Dôminus vobiſcum. . Et cum ſpi-
ritu tuo
O réêmus. Oratio.
V Iſita, quæſumns Dômine, habitatié-
V nem iſtam, & omnes insidias inimici
ab eà longè repélle: Angeli tui fancti hà-
bitent in eà, qui nos in pace cuſtéôdiant:
& benedictio tua ſit ſuper nos ſemper. Per
Déminum.
V. Dôminus vobiſcum. N, Et cum ſpli-
ritu tuo. . Benedicâmus Démino.
HF. Deo grâtias. Benedictio. Benedicat,
& cuſtôdiat nos omnipotens, & miſéricors
Dôminus, Pater. & Filius, & Spiritus ſan-
ctus. p. Amen.
Antiphona. ²⁹
R egina cœli lætare, alleluja,
WQnia, quem meruilſti portâre, alleluja,
Reſurréxit, ſicut dixit, alleluja,
Ora pro nobis Deum, alleluja.
V. Gaude, & lætâte virgo Maria, alleluja.
6. Quia ſurréxit Déminus verè, alleluja.
Oratio.
eus, qui per reſurrectiénem Flilii tui
Dômini noſtri Jeſu Chriſti mundum
lætificâre dignâtus es: præſta, quæſumus;
ut per ejus genitricem virginem Mariam,
3 . Per- 9

294 Sabbato ſancto ad Complet.
perpétuæ capiâmus gaâudia vitæ. Per eum-
dem Chriſtum Déminum noſtrum.
„Amen. Y. Divinum auxilium mäneat
Riber nobiſcum. . Amen.
Deinde dicitur ſecreté Pater noſter.
A vé Maria. & Credo. .
Et non flectuntur genua toto tempore

Paſchali.
FINIS.

————=—D

16

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

15

DOMINICA

14

TTNNNNNNNNN
13

11 12

10

Oſaànna flilio David : ben E
aus qui venit in némine E
mini. O Rex Iſraél: Hoſà ☛–- ι
UH in excélſis.

8

Dòminus vobiſcum.
cum ſpiritu tuo.
rémus.
eus, quem diligere, amaͤre, j
tia eſt; ineffabilis grãatiæ tuæ in
bis dona multiplica: & qui feciſti noeE
morte Filii tui ſperâre, quæ crédimus; =
nos eôdem refſurgénte pervenire, S
téndimus. Qui tecum vivit & regna d
unitäte Spiritus ſancti Deus, per on
ſécula ſeculôrum. Amen. —

7

8

TTTTTE
6

4

Fnmnk

1 nnrr

NNNNNN
2 3 5 6 7 8

2

S
5
£
S
⏑
E
G
5
5
=
E
=—
5
E
5
5
S„
◻

1