lôrum, non tacuit vitia ebrum, ut iplſa
pôtiùs eis diſplicérent, non médicus, à
quo ſanabântur. His omnibus curatiôni-
bus ejus ingräâti tamquam multà febre
phreneétici, inſaniéntes in médicum, qui
vénerat curâre eos, excogitavérunt con-
silium perdéndi eum: tamquam ibi vo-
léntes probâre, utrùm veré homo ſit, qui
mori poſſit, an aliquid ſuper héômines ſit;
& mori ſe non permittat. Verbum ipſoô-
rum agnôſcimus in Sapiéntia Salomô-
nis: Morte turpiſſim, inquiunt, con-
demnémus eum. Interrogémus eum: erit
enim reſpécus in ſermônibus illius. Si
enim verè Filius Dei eſt, liberet eum.
12. Ténebræ factæ ſunt, dum crucifixiſ-
ſent Jeſum Judæi : & circa horam nonam
exclamâvit Jeſus voce magni: Deus meus,
ut quid me dereliquiſti? * Et incli-
nt

6 li
ebect l

(ocd kect⸗
An onn
nocennor.
tlr;u Un
1et: un
It Md eN
Phgeliht,
en n;
erent
icerent.
Erunt, 1
le, gu
Ee 1 no
I, Iis
iqui ce

ad Matutinuum. . 173
nâto câpite emiſit ſpiritum. g. Exclâ-
mans Jelus, voce magnàâ, ait: Pater, in
manus tuas comméndo ſpiritum meum.
Et inclinâto.
Lectio vj.
Xxacuérunt, tamquam glaâdium, linguas
ſuas. Non dicant Judæi: Non oc-
cidimus Chriſtum. Etenim proptéreà eum
dedérunt judici Pilâto, ut quaſi ipfi
morte ejus videréntur immunes. Nam
cùm dixiſſet eis Pilâtus: Vos eum occi-
dite; reſpondérunt: Nobis non licet oc-
cidere quemquam. Iniquitâtem facino-
ris ſui in jůdicem héminem refúndere
volébant : ſed numquid Deum juúdicem
fallébant? Quod fecit Piläâtus, in eo ipſo,
quod fecit, aliquântum paârticeps fuit:
ſed in compatatiône illõörum multô iple
innocéntior. Inſtitit enim, quantùm pô-
tuit; ut illum ex eôrum manibus libera-
ret: nam proptéreà flagelläatum produ-
xit ad eos. Non perſequéndo Dôminum
flagellavit, ſed eôrum furôri ſatislacere
volens; ut vel ſic jam mitéſcerent, & de-
sinerent velle occidere, cùm flagellâtum
vidérent. Fecit & hoc. At ubi perſevera-
vérunt, nôſtis illum laviſſe manus, & di-
Xiſſe, quod ipſe non feciſſet, mundum ſe
eſſe à morte illius. Fecit tamen. Sed ſI
reus, quia fecit vel invitus: illi innocén-
tes; ui coëgérunt, ut fâceret? Nullo mo-
do.

7 Feria vj. in Paraſceve-

do. Sed ille dixit in eum ſenténtiam, &
juſſit eum cricifigi, & quaſi ipſe occidit:
& vos 6 Judæi occidiſtis. Unde occidi-
ſtis? Glâdio linguæ: acuiſtis enim lin-
guas veſtras. Et quando percuſsiſtis, niſi
quando clamaſtis: Crucitige, crucifige?
. Animam meam diléctam tradidi in
manus iniquòôrum, & facta eſt mihi hæré-
ditas mea, ſicut leo in ſilva: dedit contra
me voces adverſärius, dicens: Congre-
gâmini, & properâte ad devorändum il-
lum: poſuérunt me in deſérto ſolitũúdinis,
& luxit ſuper me omnis terra: * Quia
non eſt invéntus, qui me agnôſceret, &
faceret benè. F, Inſurrexérunt in me viri
abſque miſericôrdia, & non pepercérunt
ànime mex. Quia non eſt. Animam
meam. .
In tertio Nocturno, Antiphona.
Ab inſurgéntibus in me libera me Dômi-
ne, quia occupavérunt àänimam meam.
Pſalmus 58.
tipe me de inimicis meis Deus meus: *
„ & ab inſurgéntibus in me libera me-
Pripe me de operantibus iniquitàâtem: *
& de viris ſanguinum ſalva me.
Quia ecce copérunt ànimam meam: *
irruérunt in mie fortes.
Neque iniquitas mea, neque peccâtum
meum Döômine: * ſine iniquitâte cucür-
ri; & diréxi.
EXur-

ſbis edtun
Et n,
lun keng
Pntiiren,
Ni Dkuſl
Pleiccrci
ens Ckeni
Ee ccli
1r Pol n
Ghege
N e n
D cum
tunn Pr
ſuperin
Et de an
fabuntor
COnfummmm
Pt ſcient,
E finium
onrerten
Ptentur,

ad Matutinum. 175
xuúùrge in occurſum meum, & vide: * &
tu Dômine Deus virtútum, Deus IIraél.
Inténde ad viſitàndas omnes Gentes: *
non miſereâris omnibus, qui operäntur
iniquitâtem.
onverténtur ad véſperam; & famem
patiéntur ut canes: * & circuibunt civi-
taàtem.
Pcce loquéntur in ore ſuo, & glâdius in
lâbiis ebhrum: * quôniam quis audivit?
Et tu, Démine, deridébis eos: * ad nihi-
lum deduces omnes Gentes.
Fortitůdinem meam ad te cuſtédiam,
quia Deus ſuſcéptor meus es: * Deus meus
miſericôrdia ejus prævéniet me.
D eus oſténdet mihi ſuper inimicos meos,
ne occidas eos: * nequândo oblivilſcàn-
tur pépuli mei.
D iſperge illos in virtute tua: * & depoô-
ne eos protéctor meus Dômine.-
D elictum oris eôrum, ſermônem labiô-
rum ipſôrum: * & comprehendäntur in
ſupérbia ſua.
Et de cxecratiéöne & mendcio annun-
tiabuntur in conſummatiéne: * in ira
conſummatiéônis, & non erunt.
Et ſcient, quia Deus dominâbitur Jacob: æ
& finium terræ.
Gonverténtur ad véſperam, & famem
patiéntur, ut canes: * & circuibunt civita-
tem.
pli

176 Feria vj. in Paraſceve.

Ipſi diſpergentur ad manducândum: =
ſi verò non füerint ſaturâti, & murmur-
bunt.
Bgo autem cantaâbo fortitdinem tuam: *
& exultâbo manè milſericôrdiam tuuam.
Quia factus es ſuſcéptor meus, * & refu-
gium meum, in die tribulatiônis meæ.
Adjutor meus, tibi pſallam, quia Deus
ſuſcẽptor meus es: * Deus meus miſeri-
côrdia mea.
Antiphona- Ab inſurgéntibus in me II-
bera Hie Déômine, quia occupavérunt aàni-
mam meam.
Antiphona. Longè feciſti notos meos à
me: traâditus ſum, & non egrediébar.
Plalmus 87.
omine Deus ſalutis meæ, * in die cla-
Dri „& nocte coram te.-
Intret in conſpéctu tuo oratio mea: * in-
clina aurem tuam ad precem meam.
Quia repléta eſt malis ànima mea: * &
vita mea inférno appropinquavit.
Eſtimâtus ſum cum deſcendéntibus in
lacum: * factus ſum, ſicut homo, ſine ad-
jutério, inter môrtuos liber.
Sicut vulnerâti dormiéntes in ſepulchris:
quorum non es memor àâmpliùs: * & ipfſi
de manu tua repullſi ſunt.
Poſuérunt me in lacu inferiôri: * in te⸗
nebrôſis, & in umbra mortis.
Kuper me confirmâtus eſt furor thnè: *

r i⸗
n
Sns n
Nel lugen
Owuni ü
Dclid ken⸗
Puemiün
Necſel n
Pummucd n
Nlerchti in⸗
1 Nelitme!
Vunn ui l⸗
zlutn,¹1
s!
en At
Ntio mea pr
Itcud Don
: ens
Dunpeont
Ute pel:
um, & con
Inn metmi
0l contudn
Orcumced
tonmdece
giti
Tnotos m
Utpbona
1 lieit
onn,

ad Matutinum- 177

im.⸗ &e oinnes fluctus tuos ine luxiſti ſuper me.
m. Longe feciſti notos meos à me: * poſué-
runt me abominatiônem ſibi.
Traâditus ſum, & non egrediébar : * Gcu-
li mei languérunt præ inõpia.
Clamâvi ad te Dômine totâ die: * ex-
àndi ad te manus meas-
Numdwuid moôrtuis fâcies mirabilia: * aut
médici ſuſcitàbunt, & contitebúntur tibi?
Numquid narrabit âliquis in ſepulchro
INE miſericôrdiam tuam, * & veritâtem tuam
Nenm à in perditiône?
Numquid cognoſcéntur in ténebris mi⸗=
rabilia tua, * & juſtitia tua in tèrra obli⸗
vionis?
Et ego ad te Déômine clamâvi: * & manè
lech. Ortio mea prævéniet te.
It quid Dômine repéllis oratiénem me-
. am: * avértis fêciem tuam à me?
len. Pauper ſum ego, & in labôribus à juven-
e tüte mea: * exaltâtus autem humiliâtus
lum, & conturbatus.
In me tranſiérunt iræ tuæ: * & terrôres
tui conturbavérunt me.
L ircumdedérunt me ſicut aqua totâ die: *
cCircumdedérunt me ſimul.
E longúſti à me amicum, & préximum: *
& notos meos à miſéria.
3 Antiphona. Longè feciſti notos meos à
mmae :: trâditus ſum, & non egrediébar.
Antiphona, Capt;Punn in ànimam zaltl⸗

178 Feria vj. in Paraſceve-
& ſanguinem innocéntem condemnabunt.
Pſalmus 93.

LDes ultinum Dôminus: * Deus ul-

tihnum liberè egit.
Exaltâre, qui júdicas terram: * redde re-
tributiénem ſupérbis.
Uſquequò peccatôres Déômine, * uſque-
quò peccatôres gloriabuntur.
E ffabúntur, & loquéntur iniquitâtem: *
loquéntur omnes, qui operàntur injuſti-
tiam?
Pôpulum tuum Dômine humiliavérunt: *
& hæreditâtem tuam vexavérunt.
Viduam, & âàdvenam interfecérunt: * &
upillos occidérunt.
t dixérunt: Non vidébit Déôminus, * nec
intélliget Deus Jacob.
Entelligite inſipiéntes in pôpulo: * & ſtul⸗
ti aliquàndo ſapite.
Qui plantâvit aurem, non àudiet? * aut
qui finxit oculum, non considerat?
Ci céôrripit gentes, non àrguet: * qui
ocet hé⁴minem ſciéntiam?
Dôminus Iſcit cogitatiénes hôminum, *
quéôniam vanæ ſunt.
B eâtus homo, quem tu erudieris Dômi⸗=
ne: * & de lege tua docueris eum.
Ut mitiges ei 4 diébus malis: * donec
fodiâtur peccatéôri fôvea.
Quia non repéllet Dôminus plebem ſuam: *
& hæreditâtem ſuam non derelinquet.
Quoad-

nre ügl
zis hhl
dcen:
icortin t
ſecundum mn
mivce
,fenknmt
nguc te
mnas hbon
UItbon n
n ndeene
Ss em
Dem wen
1 ilntin
et iloron
ſinonnen
ocii
Punt ne,
er nolter.

ad Matutinum⸗ 179
Quoaduſque juſtitia eonvertâtur in judi-
cium: * & qui juxtà illam omnes qui re-
cto ſunt corde.
Quis coniurget mihi advérſus malignân-
tes? * aut quis ſtabit mecum advérſus
operântes iniquitâtem?
Niſi quia Dôminus adjúvit me: * paulòô
minus habitâſſet in inférno änima mea.
Si dicéham: Motus eſt pes meus: * mi-
ſericôrdia tua Dômine adjuvâbat me.
Secuúnduùm multitúdingem dolôrum meô-
rum in corde meo, * conſolatioônes tuæ
lætificavérunt ànimam meam.
Numquid adhæret tibi ſedes iniquitâtis: *
qui fingis labôrem in præcépto?
Captaâbunt in ânimam juſti: * & ſangui-
nem innocéntem condemnabunt.
Et factus eſt mihi Déminus in refũgium: *
& Deus meus in adjutéôrium ſpei meæ.
Et reddet illis iniquittem ipſfôrum: &
in malitia eôrum diſpérdet eos: * diſpér-
det illos Dôminus Deus noſter-
Antiphona. Captaäbunt in ähimam juſti,
& ſanguinem innocéntem condemnúbunt.
V. Locuti ſunt advérſum me linguâ do-
losâ. R. Et ſermônibus ôdii circumde-
dérunt me, & expugnavérunt me gratis-
Pater noſter. ſecretô.

M 2 De

180 Peria vj. in Paraſceve.
De Epiſtola beâti Pauli Apéſtoli ad
H Hebræos-
Lectio vij. Cap. 4. c. &. F.
Deſtinémus ingrédi in illam réquiem:
ut ne in idipſum quis incidat incre-
dulitâtis exémplum. Vivus eſt enim
ſermo Dei, & éfficax, & penetrabilior omni
glâdio ancipiti: & pertingens uſque ad di-
viſiõnem ânimæ, ac ſpirituús, compâgum
quoque, ac medullrum, & diſcrétor cogi-
tatihnum, & intentiõônum cordis. Et non
eſt ulla creatura invisibilis in conſpéctu
ejus: mnia autem nuda, & apérta ſunt cu-
lis ejus, ad quem nobis ſermo. Habéntes ergoòͤ
Pontificem magnum, qui penetravit cos-
los, Jeſum Filium Dei: teneâmus conf eſſiô-
nem. Non enim habémus Pontificem, qui
non poſſit céômpati infirmitatibus noſtris;
tentâtum autem per ômnia pro ſimilitũdine
abſque peccâto.
. Tradidérunt me in manus impiéôrum,
& inter iniquos projecérunt me, & non pe-
percérunt àânimæ meæ : congregaâti ſunt
advérſum me fortes: * Et ſicut gigântes
ſtetérunt contra me. 7. Aliéni inſurrexé-
runt advérſum me, & fortes quæſiérunt
änimam meam. Et ſicut gigântes ſtetérunt
Ccontra me.
Lectio viij.
deâmus ergôò cum fidúcia ad thronum
grtiæ: ut miſericérdiam Cconſequimur .

X Ggn

elchlecec
n fälrun
1lns ere

1 Dei,

4

ad Matutinum. 181

& grâtiam inveniâmus in auxilio oppor-
túno. Omnis namque Poôntifex, ex homini-
bus aſſuũmptus, pro hominibus conſtituitur
in iis, quæ ſunt ad Deum, ut éfferat dona,

& ſacrificia pro peccàtis: qui condolére poſ-

ſit iis, qui ignorant „& errant: quéniam
& ipſe circum datus eſt infirmitâte: & pro-
ptéreà debet, quemâdmodum pro pépulo,
ita étiam & pro ſemetipſo offérre pro pec-
Càtis.
R. Jeſum traàdidit impius ſummis principi-
bus ſacerdôtum, & ſeniôribus péôpuli:
Petrus autem ſequebâtur eum à longè, ut
vidéret nem. Y. Adduxérunt autem eum
ad Câipham principem ſacerdôtum, ubi
Scribeæ, & Phariſæi convénerant. Petrus
autem.
Nee quiſquam ſumit ſibi honérem, ſed
qui vocâtur à Deo, tanquam Aaron.
Sic & Chriſtus non ſemetipſum clarificâvit,
ut Pôntifex fieret: ſed qui locutus eſt ad
eum: Filius meus es tu, ego héôdie génui te.
Quemadmodum & in âlio loco dicit: Tu es
ſacérdos in ætérnum ſecndùúm ôrdinem
Melchiſedech. Qui in diébus carnis ſuæ pre-
ces, ſupplicationeéſque ad eum, qui pofſit
illum ſalvum fâcere à morte, cum clamôre
vlido, & lacrymis fferens, exauditus eſt
pro ſua reveréntia. Et qui idem cuùm elſet
Filius Dei, didicit ex iis, quæ paſſus eſt
M 3 obe-

182² Feria vj. in Paraſceve.

obediéntiam: & conſummaͤtus, factus eſt
ômnibus obtemperantibus ſibi, cauſa ſalutis
ætérnæ, appellâtus à Deo Poôntifex juxta
ôrdinem Melchiſedech.
R. Caligavérunt culi mei à fletu meo:
quia elongâtus eſt à me, qui conſolabatur
me. Vidéte omnes pôpuli, * Si eſt dolor
similis ſicut dolor meus. V. O vos om-
nes, qui transitis per viam, atténdite, &
vidéte. Si eſt dolor. O aligavérunt.

A D LAUDES,
Antiphona-

Proprio Filio ſuo non pepércit Deus,
ſed pro nobis ômnibus trâdidit illum
Pülmus. M iſerére mei Deus. IOI.
Ant'phona. Anxiâtus eſt ſuper me ſpfritus
meus, in me turbatum eſt cor meum.
D ômine exâudi oratiénem meam, àuri-
bus percipe obſecratiénem meam in
veritâte tua: * exâudi me in tua juſtſtia.
Et non intres in judicium cum ſervo tuo: *
quia non juſtificâbitur in conſpéctu tuo
omnis vivens.
Quia perſecutus eſt inimicus ânimam me-
am: * humiliavit in terra vitam meam.
Collocâvit me in obſcuris ſicut mêrtuos
ſéculi: * & anxidtus eſt ſuper me ſpiritus
meus: in me turbatum eſt cor meum.
M emor fui diétum antiquérum, medi-
tatus

ſtccbs de,
l

acs e
Kin Me
edd
Et eikm
Negmnet nn
Nes, Uude d

1..1
Antiphona .
IU PAll 1

iem dan
Ic ſet!
letb in ken

Erb Cun

e 4

ad Laudes. 183

tâtus ſum in mnibus opéribus tuis: * in
factis mànuum tuârum meditabar.
E xpandi manus meas ad te: * ânima mea
ſicut terra ſine aqua tibi.
V elôciter exâudi me Dômine, * defécit
ſpiritus meus.
Non avértas fâciem tuam à me: * & A-
milis ero deſcendéntibus in lacum.
A uditam fac mihi manè miſericôòrdiam
tuam: * quia in te ſperaàvi.
Notam fac mihi viam, in qua âmbulem: *
quia ad te levâvi änimam meam.
ripe me de inimicis meis Dômine, ad te
confúgi: * doce me fâcere voluntâtem
tuam, quia Deus meus es tu.
Spiritus tuus bonus deducet me in terram
rectam : * propter nomen tuum Dômine
Vivificâbis me, in æquitâte tua.
E duúces de tribulatiéne änimam meam: *
& in miſericéôrdia tua diſpérdas inimicos
meos.
Et petdes omnes, qui tribulant ânimam
meam: * quôniam ego ſervus tuus ſum.
Antiph. Anxiâtus eſt ſuper me ſpiritus
meus, in me turbatum eſt cor meum-
Antiphona., Ait latro ad latréönem: Nos
quidem digna factis recipimus, hic autem
quid fecit ? Meménto mei Dômine, dum
véneris in regnum tuum.
Pſalm. Deus Deus meus.
Antiph. Cùm conturbâta füerit àânima
M 4 mea

184 FPeria vj. in Paraſceve-

mea Démine, milericôrdiæ memor eris.
Canticum Habacuc- Cap. 3.
D émine audivi auditiénem tuam : æ
& timui.
D ômine opus tuum * in médio annérum
Vivifica illud.
IEn médio annéôrum notum faâcies: * cum
irâtus fũeris, miſericôrdiæ recordberis.
D eus ab Auſtro véniet, * & ſanctus de
monte Pharan.
Opéruit cœlos glôria ejus: * & laudis
ejus plena eſt terra.
S plendor ejus ut lux erit: * côrnua in
manibus ejus.
L bi abſcôndita eſt fortitdo ejus: * ante
fâciem ejus ibit mors.
Et egrediétur diàbolus ante pedes ejus: *
ſtetit, & menſus eſt terram,
A ſpéxit, & diſſélvit Gentes: * & contriti
ſunt montes fſéculi.
Lncurvati ſunt colles mundi, * ab itiné-
ribus æternitaâtis ejus-
Pro iniquitâte vidi tentôria Ethiéôpiæ: *
turbabuntur pelles terræ Madian.
Numquid in fluminibus irâtus es Démi-
ne? * aut in fluminibus furor tuus? vel
in mari indignaâtio tua?
Qi aſcéndes ſuper equos tuos: * & qua-
drigæ tuœæ ſalvatio.
§ uſcitans ſuſcitâbis arcum tuum: * jua-
ramenta tribubus, quæ locutus es.
Fluvios

10 Penn
röre onp
Pgelns

N

ſlen anm

ediriti

Dohaen ,
Pim kali
bärum n
Aucliel,
1oce nn
lngrecüin.
1 lubter n
lt reqel
Kepcamn
n.
aßs enin
en in

r ers
,5.

n,

ad Laudes- 18

F lúvios ſcindes terræ: vidérunt te, &
doluérunt montes: * gurges aquârum
tran ſijt.
Dedit abyſſos vocem ſuam: * altitudo
manus ſuas levavit.
S ol, & luna ftetérunt in habitâculo ſuo, *
in luce ſagittârum tuârum, ibunt in ſplen-
dére fulgurantis haſtæ tuæ.
In frémitu conculcâbis terram: * & in
furôre obſtupefcies Gentes.
Egrélſus es in ſalutem pépuli tui, * in
ſalutem cum Chriſto tuo.
Perculsiſti caput de domo impij: * denu-
dâàſti fundaméntum ejus uſque ad col-
lum.
Maledixiſti ſceptris ejus, câpiti bellaté-
rum ejus,* veniéntibus ut turbo ad di-
ſpergéndum me.
Exultàtio eòrum * ſicut ejus, qui dévorat
päuperem in abſcéndito.
Viam feciſti in mari equis tuis, *in luto
aquaârum multaârum.
Audivi, & conturbâtus eſt venter meus: *
à voce contremuérunt lâbia mea.
I ngrediaâtur putrédo in ôfſibus meis: *
& ſubter me ſcdàteat.
Ut requiéſcam in die tribulatiônis: * ut
aſcéndam ad pépulum accinctum no-
ſtrum.
Ficus enim non florébit: * & non erit
germen in vineis-
M 5 Mentié-

„

186 Feria vj. in Paraſceve.
M entiétur opus olivæ: „ & arva non
àfferent cibum.
A blcindétur de ovili pecus: * & non erit
arméntum in præſépibus.
Ego autem in Dômino gaudébo: * & ex-
ultàbo in Deo Jeſu meo.
Deus Dôminus fortitüdo mea: * & po-
net pedes meos quaſi cervôrum.
Et fuper excélſa mea dedúcet me vi-
ctor * in pſalmis canéntem.
Antiphona: Cùm conturbata füͤerit àni-
ma mea Däüe, miſericôrdiæ memor eris.
Antiphona. Meménto mei Dômine, dum
véneris in regnum tuum.
Pſalm. L audaâte Dôminum de cœlis. 108.
V. Collocâvit me in obſcuris.
. Sicut môrtuos ſéculi.
Ad Benedictus, Antiphona.
Poſuérunt ſuper caput ejus cauſam ip-
sius ſcriptam: Jeſus Nazarénus Rex Ju-
dæôrum.
Deinde dicitur flexis genibus v. Chri-
ſtus factus eſt pro nobis obédiens uſque
ad mortem, mortem autem crucis. & di-
citur ſecretô. Pater noſter. Poſteà Pfſal-
mus. Miſerére IOI. aliquantulùm al⸗-
tius: quo finito ſine Oremus dicitur ſimi=

.
Iocs
1 vOCe.

b

Oratio.
7 . . „
Relpice „ quæſumus Dômine, fuper
hanc familiam tuam, pro qua Dômi-
nus

n

luilecee
onribit
Grin de
con

ad Laudes. 187

nus noſter Jeſus Chriſtus non dubitavit
mânibus tradi nocéntium, & crucis iubi-
re torméntum, ſed Qui tecum. dicitur
ſub ſilentio.
Ad Primam, Tertiam, Sextam, & No-
nam, ut ſuprà Feria v. in Cœna Do-
mini. II3. ſed in fine v. Chriſtus factus
eſt pro nobis obédiens uſque ad mortem
additur, mortem autem crucis.

SItatio ad Crucem in geruſalem.

Finit Nonâ, Sacerdos & Miniſtri in-
duti paramentis nigri colgris, ſine lu-
minaribus & incenlô procedunt ad Altare:
& ante illud proſtrati aliguamdiu orant.
Interim Acolythi unam tantùm tobaleam
extendunt ſuper Altare. Sacerdos cum Mi-
niſtris factâà oratione aſcendit ad Altare, &
Cſcçulatur illud in medio; deinde Lector
accedit ad legendam Prôphetiam in loco,
übi legitur Epiſtola, & incipit eam ſine
titulo: quam etiam Sacerdos legit ſub-
milsâ voce apud Altare in cornu Epiſtolæ.
Oſee 6.
xc dicit Dôminus: In tribulatiéône
ſua manè conſũúrgent ad me: Veni-
te, & revertmur ad Dôminum:
quia ipſe cœpit, & ſauâbit nos: percutiet,
& curâbit nos. Vivificâbit nos poſt duos
dies: in die tértia ſuſcitâbit nos, & vivé-
mus in conſpéctu ejus. Sciémus: ſeque-
murque,

188 Feria vj. in Paraſceve.
murque, ut cognoſcâmus Dôminum: quaſi
diluculum præparâtus eſt egréſfus ejus,
& véniet quaſi imber nobis temporâneus,
& ſerôtinus terræ. Quid faciam tibi Ephraim?
Quid faciam tibi Juda? Milericôrdia veſtra
quaſi nubes matutina, & quaſi ros manè
pertrânſiens. Propter hoc dolâvi in Pro-
phétis, & occidi eos in verbis oris mei:
& judicia tua quaſi lux egrediéntur. Quia
miſericôrdiam vôlui, & non ſacrificium,
& ſciéntiam Dei plùs quàm holocaâuſta.
Tractus. Dômine, audivi auditum tu-
um, & timni: Cconſiderâvi pera tua, &
expâvi. Y, In médio duérum animaâlium
innoteſcéris : dum appropinquâverint an-
ni, cognoſcéris: dum advénerit tempus,
oſtendéris. v. In eo, dum conturbata
fũerit ànima mea: in ira, miſericôrdiæ
memor eris. V. Deus à Libano véniet,
& ſanctus de monte umbrôſo, & condénſo-
V. Opéruit coœlos majéſtas ejus: & laudis
ejus plena eſt terra.
Finito Tractu Sacerdos in cornu Epiſto⸗
læ dicit, Orémus. Diaconus, Flectàmus
génua. & Subdiaconus, Levate.

Oratio.
ens: à quo & Judas reaâtůs ſui pœ-
nam, & conkfeſſiônis ſuæ latro præ-
mium ſumpſit: concéde nobis tuæ pro-
pitiatiénis effédum : ut, ſicut in paſſiéône
ſua

1 Un thl
Eem

1 Een
en /
i i meni
tun obtun
6. Decimad

Ccne gnn

tehn
ntcdlu
& hudhn.
Nvartumcet
Nolbiege
Um Iail
Donine e,
e polten
Mum 1
a care

Feria vj. in Paraſceve- 189
ſua Jeſus Cbriſtus Déminus noſter divér-
ſa utriſque intulit ſtipéndia meritôrum;
ita nobis, ablâto vetuſtâtis errôre, reſur-
rectinis ſuæ grâtiam largiâtur. Qui tecum
vivit, & regnat.
Subdiaconus in tono Epiſtolæ ſimili⸗
der ſine titulo cantat ſequentem Lectio-

nem. .
Exodi 12.

n diébus illis: Dixit Déôminus ad Môy-
ſen & Aaron in terra Egypti: Menlſis
iſte, vobis principium ménſium, primus
erit in ménſibus anni. Loquimini ad uni-
vérſum cœtum filiérum Ifraél, & dicite
eis: Décimàâ die menſis hujus tollat unulſ-
quiſque agnum per familias, & domos
ſuas. Sin autem minor eſt nümerus, ut
ſufficere polſit ad veſcéndum agnum’,
aſſümet vicinum ſuum, qui junctus eſt
démui ſuæ, juxta nmerum animarum
quæ ſufficere poſſunt ad eſum agni. Erit
autem agnus abſque múcula, malculus,
anniculus : juxta quem ritum tollétis
& hodum. Et ſerväâbitis eum uſque ad
quartamdécimam diem menſis hujus: im-
molabitque eum univérſa multitúdo filiô-
rum Iſraël ad véſperam. Et ſument de
ſanguine ejus, ac ponent ſuper utrúm-
que poſtem, & in ſuperliminâribus do-
méôrum, in quibus cômedent illum. Et
edent carnes nocte illa aflas igni, &
azy-

190 Feria vj. in Paraſceve.

àzymos panes cum lactúcis agréſtibus.
Non comedétis ex eo crudum quid, nec
coctum aquâà, ſed tantùm afſſum igni:
caput cum pédibus ejus, & inteſtinis
voraâbitis. Nec remanébit quidquam ex
eo uſque manè. Si quid residuum füerit,
igne comburétis. Sic autem comedétis
illum: Renes veſtros accingétis, & cal-
ceaménta habébitis in pédibus, tenéntes
bâculos in mânibus, & comecktis feſti-
nânter: eſt enim Phaſe (id eſt trânſitus)
Dômini.
Tractus. Eripe me Döômine ab hô-
mine malo : à viro iniquo libera me.
F. Qui cogitavérunt malitias in corde:
totâ die conſtituébant prælia. 7. Acué-
runt linguas ſuas ſicut ſerpentis : vené-
num aſpidum ſub lâbiis eérum. 7⸗ Cu-
ſtôdi me Dômine de manu peccatéris: &
ab hominibus iniquis libera me. 7⸗ Qui
cogitavérunt ſupplantâre greſſus meos:
ablcondérunt ſupérbi làqueum mihi.
F. Et funes extendérunt in lâqueum pé-
dibus meis: juxta iter ſcândalum poſué-
runt mihi. y. Dixi Dômino, Deus
meus es tu: exâudi Dômine vocem ora-
tiônis meæ. F. Démine, Démine virtus
ſalutis meæ, obúmbra caput meum in
die belli. F. Ne tradas me à deſidério
meo peccatôri : cogitavérunt advérſus
me:

z 1

Peria vj. in Paraſceve.- 191

me: ne derelinquas me, ne unquam
exalténtur. 7. Caput circuitus eôrum:
bor labiôrum ipſôrum opériet eos-
F. Verúmtamen juſti confitebuntur nô-
mini tuo: & habitâbunt recti cum vultu
tuo-
Finito Tractu, dicitur Paſſio ſuper nu-
dum pulpitum: quam Celebrans ſubmiſla
voce legit in cornu Epiſtolæ.

PAsS-

—

R2

192 PASSIO

ſecundàm Joânnem. Cap. 22.

1

oltes, N
iu, Eimn
n, ſeht

0 lihovctn
e Del
bet me
I, Cunn
1, Tkrun
1tnnn I⸗
Cn g⸗
N: d an
It n
o men
Dplerenm
1oS cedltl
lemqunm
ſciumn ett
18 ſerrum
Meram
n Dirt
Aom ton
Celtn

Paſſio ſecundùm Joannem. 193

n illo témpore: Egréſſus eſt Jeſus cum
Tdiccipulis ſuis trans torténtem Cedron,
ubi erat hortus, in quem introlfvit ipſe,
& diſcipuli ejus. Sciébat autem & Ju-
das, qui tradébhat eum, locum: quia fre-
quénter Jeſus convénerat illùc cum diſci-
ulis ſuis. Judas ergo cum accepilſlſet co-
hortem, & à Pontificibus, & Phariſæis
miniſtros, venit illuc cum latérnis, & faâ-
cibus, & armis. Jeſus itaque ſciens om-
nia, quæ ventura erant ſuper eum, pro-
céſſit, & dixit eis: Quem quæritis?
c Reſpondérunt ei: s Jeſum Nazaré-
num. Cc Dicit eis Jeſus: ¼ Ego ſum.
c Stabat autem & Judas, qui tradébat
eum, cum ipfſis. Ut ergô dixit eis: Ego
ſum, abiérunt retrôrſum, & cecidérunt
in terram. Iterùm ergô interrogâvit eos:
Quem quæritis? C IIli autem dixé-
runt: s Jeſum Nazarénum. Cc Reſpôn-
dit Jeſus: ¼ Dixi vobis, quia ego ſum: ſi
ergò me quæritis, sinite hos abhire. Ut
implerétur ſermo, quem dixit: Quia
quos dediſti mihi, non pèrdidi ex eis
quemquam. Simon ergò Petrus habens

glâdium eduúxit eum, & percuſſit Ponti-

ficis ſervum, & abſcidit auriculam ejus
déxteram. Erat autem nomen ſervo Mal-
chus. Dixit ergéò Jeſus Petro: † Mitte
glâdium tuum in vaginam. Calicem,
quem dedit mihi Pater, non bibam unm?
0-

7194 Feria vj. in Paraſceve.
6 Cohors ergò, & tribúnus, & miniſtri
Judæôrum comprehendérunt Jeſum, &
ligavérunt eum, & adduxérunt eum ad
Annam primùm; erat enim ſocer Cai-
phæ, qui erat Pôntifex anni illius. Erat
autem Câiphas, qui consilium déderat
Judæis: Quia éxpedit, unum hôminem
mori pro pépulo. Sequebâtur autem Je-
ſum Simon Petrus, & lius diſcipulus.
Diſcipulus autem ille erat notus Pontifi-
ci, & introivit cum Jeſu in âtrium Ponti-
ficis. Petrus autem ſtabat ad ôſtium foris.
Exivit ergo diſcipgalus âlius, qui erat no-
tus Pontifici, & dixit oſtiâriæ, & intro-
duxit Petrum. Dicit ergò Petro ancilla
oſtiâria: s Numquid & tu ex diſcipulis
es hôminis iſtius? & Dicit ille: s Non
ſum. Cc Stabant autem ſervi, & miniſtri
ad prunas, quia frigus erat, & calefacié-
bant ſe: erat autem cum eis & Petrus
ſtans, & calefâciens ſe. Pôntifex ergoô in-
terrogâvit Jeſum de diſcipulis ſuis, & de
doctrina ejus. Reſpéndit ei Jeſus: † Ego
palàm locuútus ſum mundo: ego ſemper
décui in ſynagéôga, & in templo, quòô
omnes Judæi convéniunt: & in occulto
locutus ſum nihil. Quid me intérrogas?
intérroga eos, qui audiérunt, quid locu-
tus ſim ipſis: ecce hi ſciunt, quid dixerim
ego. C Hæc autem cùm dixiſſet, unus al-
siltens, miniſtrôrum dedit âlapam Jeſu,
dicens:

1 Ans in
0 Lit Men

cn. ut in
moeunt in ,
mminmn, ſi
iterro i
n Men
Non tint
68Plin.
m kuen
Tkffere gn
kretn,
Ute eſſt
ln in pr
le N

inſe

AKhuls

Paſſio ſecundùm Joannem., 195

dicens: s Sic reſpéndes Pontifici? &
Reſpéôndit ei Jeſus: † Si malè locutus
ſum, teſtimônium péthibe de malo: ſi
autem benè, quid me 2 Et miſit
eum Annas ligätum ad Câipham Ponti-
ficem. Erat autem Simon Petrus ſtans, &
calefaciens ſe. Dixérunt ergo ei: s Num-
quid & tu ex diſcipulis ejus es? C Negaâvit
ille, & dixit: 8 Non ſum c Dixit ei unus
ex ſervis Pontificis, cognâtus ejus, cujus
abſcidit Petrus auriculam: s Nonne ego
te vidi in horto cum illo? c Iterúm ergò
negàvit Petrus, & ſtatim gallus cantaâvit.
Adducunt ergò Jeſum ²¾ Caipha in præ-
tôrium. Erat autem manè: & ipſi non
introiérunt in prætéôrium, ut non conta-
minaréntur, ſed ut manducârent paſcha-
Exivit ergò Pilâtus ad eos foras, & dixit:
s Quam accuſatiônem affértis advérſus
hôminem hunc? c Reſpondérunt, & di-
Xérunt ei: s Si non eſſet hic malefâctor,
non tibi tradidiſſémus eum. e Oixit ergo
eis Pilätus: s Accipite eum vos, & lecun-
dùm legem veſtram judicâte eum. Di-
xXérunt ergò ei Judæi: s Nobis non licet
interficere quemquam. Ut ſermo Jeſu
implerétur, quem dixit, ſignificans, quà
morte eſſet moritúrus. Introivit ergoô-
iterùm in prætérium Pilàtus, & vocavit
Jeſum, & dixit ei: s Tu es Rex Judæô-⸗
rum? c Reſpéndit Jjeſus: ¼ Atemetipſo
N 2 hoc

196 Feria vj. in Paraſceve-

hoc dicis, an lii dixérunt tibi de me?
⁸ Reſpôndit Pilàtus: s Numquid ego
Judæus ſum? Gens tua, & Pontifices tra-
didérunt te mihi: quid feciſti? Reſpôn-
dit Jeſus: † Regnum meum non eſt de
hoc mundo. Si ex hoc mundo eſſet reg-
num meum, miniſtri mei ütique decerta-
rent, ut non trâderer Judæis: nunc autem
regnum meum non eſt hinc. C Dixit ita-
que ei Pilätus: s Ergô Rex es tu? Re-
ſpéndit Jeſus: ¼ Tu dicis, quia Rex ſum
Ego. Ego in hoc natus ſum, & ad hoc
veni in mundum, ut teſtiménium perhi-
beam veritâti: omnis, qui eſt ex veritâùte,
audit vocem meam. Dicit ei Pilaâtus:
8 Quid eſt véritas? & Et cum hoc dixiſſet,
iterum exivit ad Judæos, & dicit eis: s
Ego nullam invénio in eo cauſam. Eſt
autem conſuetúdo vobis, ut unum dimit-
tam vobis in Paſcha: vultis ergoò, dimit-
tam vobis Regem Judædrum? Clama-
vérunt ergò rurſus omnes, dicéntes: 8
Non hunc, ſed Barrâbbam. & Erat autem
Barrâbbas latro. Tunc ergo apprehéndit
Pilàtus Jelum, & flagellâvit. Et mlilites
plecténtes corô⁴nam de ſpinis impoſué-
runt câpiti ejus: & veſte purpureâ cir-
cumdedérunt eum. Et veniébant ad eum,
& dicébant: 8 Ave Rex Judæôrum. Et
dabant ei Aapas Exivit ergò iterùm Pi-
latus foras, & dicit eis: s Ecce adduco
Vobis

Mol

min
1 tone
6 Wil n
tun
aronn
nikes,
5 .(n
NMn.
efe
alſmn e
Uu ln ,i
1gs ann let
is inun
un, Edi
ln iut
Uit ezoe
1urls,
N E, A
tel d W
hotelien:
Aatumn eſtt
icict ii,
Ainde an
dei aten
ne di
ynss eni
t (xlit
los ſern
t pro t
roros

Paſſio ſecundùm Joannem. 197

vobis eum foras, ut cognoſcâtis, quia nul-
lam invénio in eo cauſam. c (Exivit er-
gòô Jeſus portans corônam ſpineam, &
purpureum veſtiméntum ) Et dicit eis:
s Ecce homo. Cc Cum ergò vidiſſent eum
Pontifices, & miniſtri clamâbant, dicén-
tes: s Crucifige, crucifige eum. & Dicit
eis Pilâtus: s Accipite eum vos, & cru-
cifigite: ego enim non invénio in eo
cauſam c Reſpondérunt ei Judæi: e Nos
legem habémus, & ſecúndùm legem de-
bet mori, quia Filium Dei ſe fecit: c Cùͤm
ergé audiſſet Pilàtus hunc ſerméônem,
magis timuit. Et ingréſſus eſt prætôrium
iterum, & dixit ad elum: s Unde es tu?
Jeſus autem reſpônſum non dedit ei.
Dicit ergo ei Pilâtus: 2 Mihi non lôque-
ries? neſcis, quia poteſtâtem hâbeo crucifi-
gere te, & poteſtâtem haâbeo dimittere
te? c Refpôndit Jeſus: † Non habéres
poteſtàtem advérſum me ullam, niſi tibi
datum eſſet déſuper. Proptéreà, qui me
trãdidit tibi, majus peccàtum habet. C Et
exinde quærébat Pilâtus dimittere eum-
Judæi autem clamâbant, dicéntes: s Si
hunc dimittis, non es amicus Cæſaris.
Omnis enim, qui ſe regem facit, contra-
in⸗ dicit Cæſari. C Pilâtus autem, cùm audilſ-
ſet hos ſermônes, addũxit foras Jeſum, &
Lio ſedit pro tribupaâli, in loco qui dicitur
RM Lithôſtrotos, Hebrâicè autem Gabbatha.

N.
ſe,

198’ Feria vj. in Paraſce ve.
Erat autem Paraſcéve Paſchæ, hora quaſi
ſexta, & dicit udæis: s Ecce Rex velter.
6 IIIi autem clamâbant: s Tolle, tolle,
crucifige eum. C Dicit eis Pilatus: s Re-
gem veſtrum crucifigam? c Reſpondé-
runt Pontifices: s-Non habémus regem,
niſi Cæſarem. Tunc ergòô traâdidit eis
illum, ut crucifigerétur. Suſcepérunt au-
tem Jeſum, & eduxérunt. Et bajulans
ſibi crucem, exivit in eum, qui dicitur
Calvâriæ, locum, Hebrâicè autem Goôl-
gotha: ubi crucifixérunt eum, & cum eo
alios duos, hinc & hine, médium autem
Jeſum. Scripſit autem & titulum Pilâtus,
& pélſuit ſuper crucem. Erat autem ſcrip-
tum: Jelus Nazarénus, Rex Judæoôrum.
Hunc ergôò titulum multi Judæôrum le-
gérunt: quia propè civitâtem erat locus,
ubi crucifixus eſt Jeſus. Et erat ſcriptum
Hebrâicè, Græceè, & Latinè. Dicébant
ergô Pilâto Pontifices Judæôrum: s No-
li ſcribere, Rex Judæôrum: ſed quia ipſe
dixit: Rex ſum Judæôrum. Cc Reſpoôndit
Pilätus: s Quod /ſcripſi, ſcripſi. C Mili-
tes ergò, cùm crucifixiſſent eum, accepérunt
veſtiménta ejus (& fecérunt quaâtuor par-
tes; unicuique militi partem) & tunicam.
Erat autem tunica inconſutilis, déſuper
contéxta per totum. Dixérunt ergò ad in-
vicem: g Non ſcindâmus eam, ſed ſortiaâ-
mur de illa, cujus ſit. & Ut Scriptura im-
plére

,AN!
M n
Nuemmen,
Cleenr d
eceftig in
ed
Cht en
Ar, ANn
cnlunmaet,
e W

uN. D an

Plto cere
s. Cun t
Kt: 4 (.

10 (cnte
garerun
utn cruni
Ulites:
aAleri
1 elom
Unt etn
(rura

n Digeme
Elaue,

nn.

Paſſio ſecundùm Joannem. 199
plerétur, dicens: Partiti ſunt veſtiménta
mea ſibi : & in veſtem meam miſérunt
ſortem. Et milites quidem hæc fecérunt.
Stabant autem juxta crucem Jeſu mater
ejus, & ſoror matris ejus Maria Cléophæ,
& Maria Magdaléne. Cùͤm vidiſſet ergò
Jeſus matrem, & diſcipulum ſtantem, quem
diligébat, dicit matri ſuæ : † Mulier,
ecce filius tuus. Deinde dicit diſcipulo:
† Ecce mater tua. Cc Et ex illa hora ac-
cépit eam diſcipulus in ſua. Pôſteà ſciens
Jeſus, quia omnia conſummaâta ſunt, ut
conſummarétur Scriptúra, dixit: † Si-
tio. C Vas ergo erat péſitum acéto ple-
num. Illi autem ſpéôngiam plenam acéto,
hyſſôpo circumponéntes, obtulérunt ori
ejus. Cùm ergo accepiſſet Jeſus acétum,
dixit: † Conſummaâtum eſt. c Et incli-
nâto capite trâdidit ſpiritum. ( Hic genu
ſlectitur, & pauſatur aliquantulum. ) Ju-
dæi ergò (quôniam Paraſcéve erat) ut
non remanérent in cruce côrpora ſäbba-
to (erat enim magnus dies ille ſâbbati)
rogavérunt bPilâtum, ut frangeréntur eô-
rum crura, & tolleréntur. Venérunt ergo
milites: primi quidem fregérunt crura,
& altérius, qui crucifixus eſt cum eo.
Ad Jeſum autem cùm veniſſent, ut vidé-
runt eum jam môrtuum, non fregérunt
ejus crura: ſed unus militum lânceàâ la-
tus ejus apéruit, & continuò exivit ſan⸗
N 4 guis:

200 Feria vj. in Paraſceve-
guis, & aqua. Et qui vidit, teſtiméônium
perhibuit: & verum eſt teſtimônium ejus.
Et ille ſcit, quia vera dicit, ut & vos cre-
dâtis. Facta ſunt enim hæc, ut Scriptüra
implerétur: Os non comminuétis ex eo.
Et iterùm alia Scriptũra dicit: Vidébunt,
in quem transfixérunt.
Quod ſequitur, legitur in tono Evan-
gelii, & dicitur, Munda cor meum. ſed
non petitur benedictio, & non deferun-
tur luminaria, neque incenſum, & Cele-
brans in fine non oſculatur librum.
P ôſt hæc autem rogâvit Pilâtum Jo-
ſeph ab Arimathæa (eòô quòd eſſet di-
ſcipulus Jeſu, occultus autem propter me-
tum Judæôrum) ut tôlleret corpus Jeſu.
Et permilit Pilâtus. Venit ergo, & tulit
corpus Jeſu. Venit autem & Nicodémus,
qui vénerat ad Jetum nocte primum, fe-
rens mixtüram myrrhæ & 4loës, quaſi li-
bras centum. Accepérunt ergò corpus
Jeſu, & ligavérunt illud linteis cum aro-
matibus, ſiqut mos eſt Judæis ſepelire.
Erat autem in loco, uübi crucifiæus eſt,
hortus; & in horto monuméntum no-
vum in quo nondum quiſquam péſitus
