cuti Junt nequitiam: iniquitàtem in ex-
célſo locuti ſunt. .
Pſalmus 72.
uàm bonus Iſraël Deus * his, qui re-
cto funt corde!
Mei autem pænè moti ſunt pedes: * pæ-
nè effũſi ſunt greſſus mei.
Quia zelâvi ſuper iniquos, * pacem pec-
catéôrum videns.
Quia non eſt reſpéctus morti eôrum: *
& firmaméntum in plaga eôrum.
In labéôre hôminum non ſunt, * & cum
hôminibus non fagellabuntur.
F 4 deò

88 Feria v. in Coœzna Domini.

Ideòô ténuit eos ſupérbia, * opérti ſunt
iniquitàte & impietaâàte ſua.
P rédijt quaſi ex âdipe iniquitas eérum: *
tranſiérunt in afféctum cordis.

Cogitavérunt, & locuti ſunt nequitiã: *

iniquitâtem in excélſo locuͤti ſunt.
P oſuérunt in cœlum os ſuum: * & lingua
eôrum transivit in terra.
ILdeò convertétur pé⁴pulus meus hic: * &
dies pleni inveniéntur in eis.
Et dixérunt: Qué²modo ſcit Deus, * &
ſi eſt ſcientia in excélſo?
Ecce ipſi peccatéôres, & abundantes in
ſéculo, * obtinuérunt divitias.
Et dixi: Ergo ſine cauſa juſtificâvi cor
meum, * & lavi inter innocéntes manus
meas-
Et fui flagellâtus tota die, x & caſtigâtio
mea in matutinis.
S i dicébam: Narrâbo ſic: * ecce natiô-
nem filiérum tuéôrum reprobâvi.
E xiſtimâbam, ut cognéſcerem hoc, * la-
bor eſt ante me.
Donec intrem in ſanctuârium Dei: * &
intélligam in noviſſimis eôrum.
V erumtamen propter dolos poſuiſti eis: *
dejeciſti eos, dum allevaréntur.
Qudeiodo facti ſunt in deſolatiénem,
ſubitò defecérunt: * periérunt propter
iniquitâtem ſuam.
Velut ſémnium ſurgéntium Démine, *
in

cittr
n ete
aibfun
Sin
1 pnenn
6vkenper
Clnttre t
ra wuo
ucd en
acn co
nesmei,
ncceer
ckkion
tieuten
mein.
Uumunte
nponnin
Altptorn
i n
o loete
pphorn
Mun wen

it
Tes
tne
or eſto
Eli db.

Pi
1 ..
Oherti ſon

itas run⸗ .
in.
in mennli:
fln.
ngl

ein lie:
eis.
l Dens,

Doncintes

i

noCetes Mnn

3 ele N
Cbari⸗
lenn hoe,“

un Dei
poltiti⸗

ſll, 5
e,

I

ad Matutinun- 89
in civitàte tua imâginem ipſôrum ad ni-
hilum rédiges.
Quia inflammâtum eſt cor meum, & re-
nes mei commutati ſunt: * & ego ad nihi-
lum redâctus ſum, & neſcivi.
Ut juméntum factus ſum apud te: * &
ego ſemper tecum.
Tenuiſti manum déxteram meam: & in
voluntâte tua deduxiſti me, * & cum
glõria ſuſcepiſti me?
Quid enim mihi eſt in coœlo; * & à te
quid vôlui ſuper terram.
Defécit caro mea, & cor meum; * Deus
cordis mei, & pars mea Deus in ætérnum.
Quia ecce, qui elôngant ſe à te, peribunt: *
erdidiſti omnes, qui fornicântur abs te.
Mihi autem adhærére Deo bonum eſt: *
pônere in Dômino Deo ſpem meam.
Ut annuüntiem omnes prædicatiénes tuas, *
in portis filiæ Sion.
Antiphona. Cogitavérunt impij, & lo-
cüti ſunt nequitiam: iniquitâtem in ex-
célſo locuùti ſunt.
Antiphona. Exuúrge Démine, & judica
cauſam meam.
Pialmus 73.⸗
O: quid Deus repuliſti in finem: *
iràtus eſt furor tuus ſuper oves pal-
cuæ tux?
Memor eſto congregatiénis tuæ, * quam

poſſediſti ab intio-

F § Redemi-

9% FPeria v. in Cozna Domini.
Redemiſti virga hæreditâtis tuæ: * mons
Sion, in quo habitaſti in eo.
L eva manus tuas in ſupérbias eôrum in
finem: * quanta malignâtus eſt inimicus
in ſancto?
Et gloriaâti ſunt, qui odérunt te, * in mé-
dio ſolemnitatis tuæ.-
Pofſuérunt ſigna ſua, ſigna: * & non cog-
novérunt ſicut in éxitu Aluper ſummum.
(Auaſi in ſilva lignôrum ſecuúribus exci-
dérunt jäânuas ejus in idipſum: * in ſecuri
& älcia dejecérunt eam.
Incendérunt igni Sanctuârium tuum: *
in terra polluérunt tabernâculum nômi-
nis tui.
Ptrunt in corde ſuo, cogntio eôrum
imul: * Quiéſcere faciämus omnes dies
feſtos Dei à terra.
Signa noſtra non vidimus, jam non eſt
prophéta: * & nos non cognôſcet aͤm-

tirt U
Ne n
74

lorsin

plius. Memor tit
Uſquequò Deus improperabit inimli- In ae!
cus: * irritat adverſârius nomen tuum in ſ i
finem? . h
Ut quid avértis manum tuam, & déxte- ſenlt ſt

ram tuam, * de médio ſimi tuo in finem.? iohon,
Deus autem Rex noſter ante ſécula: 7 Un me

Operâtus eſt ſalutem in médie terræ. Dens
Tu confirmâſti in virtute tna mare: * & p.
centribulàſti câpita dracoônum in aquis. Einige

Ju

iti
e e
.
nd eOnn 1
n el inirte

ie,*
er

ad Matutinum. 91

Tu confregiſti câpita dracéônis: * dedlſti
eum eſcam pépulis Ethiopum.
Tu dirupiſti fontes, & torréntes: * tu
ſiccâſti flũvios Ethan.
Tuus eſt dies, & tua eſt nox: * tu fabri-
cätus es aurôram & ſolem.
Tu feciſti omnes términos terræ: * æſta-
tem & ver tu plaſmdÜſti ea.
Memor eſto hujus, inimicus improperâ-
vit Dômino: * & pépulus insipiens inci-
tävit nomen tuum.
Ne tradas béſtijs ânimas confiténtes ti-
bi, * & änimas pâuperum tuérum ne ob-
liviſcâris in finem.
Réſpice in teſtaméntum tuum, * quia
repléti ſunt, qui obſcuraâti ſunt, terræ dé-
mibus iniquitâtum.
Ne avertâtur hůmilis factus confuſus: *
auper & inops laudâbunt nomen tuum.
Peltene Deus, jdica cauſam tuam: *
memor eſto improperiôrum tùéram, eô-
rum quæ ab inſipiénte ſunt tota die.
Ne ohliviſcâris vocem inimicôrum tuéô-
rum: * ſuperbia eôrum, qui te odérunt,
aſcéêndit ſemper.
Antiphona: Exurge Dômine, & judica
cauſam meam.
V. Deus meus éripe me de manu pecca-
tôris. . Et de manu contra legem agén⸗
tis, & iniqui. Pater noſter. Lecret.

Ex 1

92 Feria v. in Coena Domini.
Ex Tractâtu ſancti Auguſtini Epiſcopi
ſuper Pſalmos.
In Pſalm. 54. ad I. verſ-

, . Lecdlio iv,
Xxâudi Deus oratiénem meam, & ne

deſpéxeris deprecatidnem meam:

inténde mihi, & exâudi me. Sata-
gntis, ſoliciti, in tribulatiõne péſiti, ver-
ba ſunt iſta. Orat multa paâtiens, de malo
liberâri desiderans. Supereſt, ut videâmus,
in quo malo ſit: & cùm dicere cœperit,
agnoſcâmus ibi nos eſſe; ut communicata
tribulatidne, conjungàmus oratiônem.
Contriſtâtus ſum, inquit, in exercitatiéône
mea, & conturbatus ſum. Ubi contriſtâ-
tus? ubi conturbâtus? In exercitatiéne mea,
inquit. Hômines malos, quos ptitur,
commemoraàtus eſt: eamdémque paſſiônem
maléôrum héôminum, exercitatiõnem ſuam
dixit. Ne putétis, gratis eſſe mialos in hoc
mundo, & nihil boni de illis àgere Deum.
Omnis malus aut idee vivit, ut Ccorriga-
tur: aut ideò vivit, ut per illum bonus
exerceâtur.
. Amicus meus ôſculi me tradidit ſig-
no: quem oſculâtus fũero, ipſe eſt, tené-
te eum: hoc malum fecit ſignum, qui per
ôſculum adimplévit homicidium. * In-
félix prætermifit prétium fànguinis, & in
fine làqueo ſe ſuſpéndit. 7. Bonum erat
ei, ſi natus non fuiſſet homo ille. Infélix.
Lectio

Cſeti
1 te
It, M1
A mis
ten pe
Nerimqn
Lonan, Kin
,Cinge
eetaihn
vcr N 4
wunuck
16 Ccollen
Wt
6 coludt
Pren: il
ſctls

Wäes,

DuIn. Ne
Untelleng
ten.
I,mun
cirit,
1Cit, 4
Weum
Idi
Voinun
t uce
oChri
nt,ſn

Men . 4 1
e ein

H .
Aund e. N

Mine Ml,

1der ee
mmun
Iu Catcnen

ele nad n
Uisigeel
t, Nt ns

e Duon bon

ad Matutinuunm 23
Lectio v.
tinam ergo, qui nossmodo exércent,
convertântur, & nobiſcum exerceân-
tur: tamen quâmdiu ita ſunt , ut exér-
ceant, non eos odérimus: quia in ceo,
quòôd malus eſt quis eôrum;, utrùm uſque
in finem perſeveratrus ſit, ignorâmus.
Et plerümque cùm tibi vidéris odiſſe ini-
micum, fratrem odiſti, & neſcis. Diâbo-
lIus, & ângeli ejus in Scriptúris ſanctis ma-
nifeſtäâti ſunt nobis, quòôd ad ignem ætér-
num ſint deſtinâti. Ipſôrum tantùm de-
ſperânda eſt corréctio; contra quos habé-
mus occültam luctam: ad quam luctam
nos armat Apôſtolus, dicens: Non eſt no-
bis colluctâtio advérſus carnem & ſan-
guinem: id eſt, non advérſus héômines,
quos vidétis: ſed advérſus principes, &
poteſtâtes, & rectôres mundi, tenebrârum
harum. Ne fortè cùm dixiſſet, mundi;
intelligeres, deæmones eſſe rectôres cœli
& terræ. Mundi dixit, tenebrârum ha-
rum: mundi dixit, amatôrum mundi: mun-
di dixit, impiérum & iniquéôrum: mun-
di dixit, de quo dicit Evangélium: Et mun-
dus eum non cognévit.
R. Judas mercâtor péſſimus ôſculo petiit
Déôminum: ille ut âgnus innéôcens non ne-
gâvit Judæ ſculum: * Denariéôrum nú-
mero Chriſtum Judæis trâdidit. y. Melius
illi erat, ſi natus non fuiſſet, Denariôrum,
Lectio

94 Peria v. in Cœna Domini,
Lectio. vj.
uoniam vidi iniquitàtem, & contra-
dictidhnem in civitâte. Atténde gléô-
riam crucis ipsius. Jam in fronte regum
crux illa fixa eſt, cui inimici inſultavé-
runt. Efféctus probâvit virtutem: déômuit
orbem non ferro, ſed ligno. Ligmum cru-
cis contuméliis dignum viſum eſt inimi-
cis, & ante ipſum lignmum ſtantes caput
agitâbant, & dicébant: Si Filius Dei eſt,
deſcéndat de cruce. Extendébat ille ma-
nus ſuas ad péô⁴pulum non credéntem, &
contradicéntem. Si enim juſtus eſt, qui
ex fide vivit, iniquus eſt, qui non babet
fidem. Quod ergo hic ait, iniquitâtem;
perfidiam intéllige. Vidébat ergo Démi-
nus in civitâte iniquitàtew, & contradi-
ctihnem, & extendébat manus ſuas ad
pé⁶pulum non credéntem. & contradicén-
tem: & tamen & ipfos exſpéctans dicé-
bat: Pater, ignoôſce illis, quia néſciunt,
quid faciunt.
„ Unus ex diſcipulis meis tradet me hé-
R. Væ illi per quem tradar ego: * Mé-
lius illi erat, ſi natus non fuillet. y. Qui
intingit mecum manum in parépſide, hic
me traditrus eſt in manus peecatôrum.
Mélius illi. Unus ex.
In tertio Nocturno, Antiphona:

Dixi iniquis: Nolite loqui advérſus Deum

.

iniquitâtem-
4 Pſal-

1
Tunc hudn
RKI Wnn

e, Aptr

tipo D
t Con
:*
Uipbor,
le Denn

Ulgeret i

Ctgiin

Puum

huin ad Matutinum. 95
Pſalmus 74⸗
Qonttebinun tibi Deus: * confitébi-
mur, & invocâbimus nomen tuum.
Narrâbimus mirabilia tua: * cum accé-
ero tempus, ego juſtitias judicâbo.
Liqucfäcla eſt terra, & omnes, qui hâbitant
in ea: * ego confirmâvi columnas ejus.
Dixi iniquis: Nolite iniquè âgere: * &
delinquéntibus: Nolite exaltâre cornu:
N olite extôllere in altum cornu veſtrum: *
e, nolite loqui advérſus Deum iniquitâtem.
IGetee uia neque ab Oriénte, neque ab Occi-
1. dente, neque à deſértis moôntibus: * quòô-
niam Deus judex eſt.
H unc humiliat, & kunc exaltat: * quia
calix in manu Dômini, vini meri plenus
mixto.
Et inclinâvit ex hoc in hoc: verũúmta-
men fæx ejus non eſt exinanita: * bibent
omnes peccatôres terræ.
E go antem annuntiâbo in ſéculum: *
A m cant4bo Deo Jacob.
Et ômnia côrnua peccatôrum confrin-
gam: * & exaltabũúntur côrnuna juſti.
Antiphona- Dixi iniquis: Nolite loqui ad-
vérſus Deum iniquitâtem.
Antiph. Terra trémuit & quiévit, dum
exurgeret in judicio Deus.
Pſalmus 75.
Nornein Judæa Deus: * in Iſfraél ma-
»Ignum nomen ejus. .

Et

96 Peria v. in Cœna Domini⸗
Et factus eſt in pace locus ejus: * & habi-
tâtio ejus in Sion.
Ibi confrégit poténtias àrcuum, * ſcu-
tum, glâdium, & bellum.
Illùminans tu mirabiliter à môntibus ætér-
nis : * turbäti ſunt omnes inſipiéntes
corde.
Dormiérunt ſomnum ſuum: * & nihil
invenérunt omnes viri divitiärum in maâ-
nibus ſuis.
A b increpatiéne tua Deus Jacob, * dor-
mitavérunt, qui aſlcendérunt equos.
Tu terrtibilis es, & quis resiſtet tibi? * ex
tunc ira tua.
De colo auditum feciſti judicium: * terra
trémuit, & quiévit.
Cùm exuürgeret in judicium Deus: * ut
ſalvos fâceret omnes manſuétos terræ.
Quôniam cogitàâtio hôminis confitébitur
tibi : * & reliquiæ cogitatiônis diem fe-
ſtum agent tibi.
ovéte, & réddite Dômino Deo veſtro, *
omnes, qui in circúitu ejus affértis mu-
nera.
Terribili & ei, qui aufert ſpiritum prin-
cipum, * terribili apud reges terræ.
Antiphona. Terra trémuit, & quiévit.,
dum exurgeret in judicio Deus.
Antiphona. In die tribulatiénis meæ
Deum exquisivi mânibus meis.

Pfſal-

e hen
We

M N .
1ge ubun
Cbrs mes
, Eecepts
iton
Dei, E

e d ſei⸗
n

Inmamd in
Wdd n

nue!
n n
Gcet,
n!
mintbi i
1t diej: N.
1e Lxcal

mor ui

1 eo b
nectbo⸗
1inren

1oDonh
t biunn
ten?
lelte⸗

ad Matutinum- 97
Pſalmus 76.
Voe mea ad Dôminum clamävi: *
voce mea ad Deum, & inténdit
mihi.
In die tribulatiônis meæ Deum exquisivi;
mânibus meis nocte contra eum: & non
ſum decéptus.
Rénuit conſolâri ânima mea „ * memor
fui Dei, & delectaâtus ſum, & exercitâtus
ſum : & defécit ſpiritus meus.
A nticipavérunt vigilias oculi mei : * tur-
bâtus ſum, & non ſum locutus.
Cogitâvi dies antiquos: * & annos ætér-
nos in mente haâbui.
Et meditaâtus ſum nocte cum corde meo, *
& exercitâbar, & ſcopébam ſpiritum

eum.
Numquid in ætérnum projiciet Deus: *
aut non appéônet, ut complacitior ſit ad-
huc?
Aut in finem milſericéôrdiam ſuam ab-
ſcindet, * à generatiône in generatioô-
nem? .
A ut obliviſcétur miſeréri Deus? * aut
continébit in ira ſua milſericôrdias ſuas?
Rt dixi: Nunc cœpi: * hæc mutâtio déx-
teræ Excélſi.
M emor fui ôperum Démini: * quia me-
mor ero ab initio mirabilium tuéôrum.
t meditâbor in mnibus opéribus tuis: *
& in adinventiéônibus tuis exercébor.
G eus

58 Feria v. in Cozna Domint.

D eus in ſancto via tua: quis Deus magnus,
ſicut Deus noſter? * tu es Deus, qui facis
mirabilia.
Notam feciſti in pépulis virtutem tuam: *
redemiſti in brâchio tuo pôpulum tuum,
filios Jacob, & Joſeph.
idérunt te aquæ Deus, vidérunt te
aquæ: * & timuérunt, & turbaâtæ ſunt
abyſli.
M'ultitůdo ſonitus aquârum: * vocem
dedérunt nubes.-

E tenim ſagittæ tuæ trânſeunt: * vox to-

nitrui tui in rota.
I Iuxérunt coruſcatiônes tuæ orbi terræ: *
commôta eſt, & contrémuit terra.
En mari via tua, & ſémitæ tuæ in aquis
multis: * & veſtigia tua non cognoſcén-
tur.
D eduxiſti ſicut oves pépulum tuum, * in
manu Moyſi, & Aaroun.
Antiph. In die tribulatiénis meæ Deum
exquisivi mânibus meis.
V. Exurge Démine. . Et judica cauſam
meam. Pater noſter. ſecretô.
De Epiſtola prima beaâti Pauli Apoôſtoli
ad Corinthios.
Lectio vij. Cap. 1I1. d.
oc autem præcipio: non laudans,
quòd non in mélius, ſed in detérius
1. Lconvenitis. Primùm quidem conve-
niéntibus vobis in Eccléſiam, audio ſcil=
ſuras

“D“
h.

ui ſt
vetbntn
Mlane
1N n
Ut, di
woS nN

is, A

ad Matutinum. 99
eld nnon, . .
n ſüras eſſe inter vos, & ex parte credo-⸗
d Nam opôrtet & hæreſes eſſe, ut & qui
nim iun: probâti ſunt „ maniféſti fiant in vobis.

Conveniéntibus ergo vobis in unum, jam
non eſt Dominicam cœnam manducare.
Unuſquiſque enim ſuam cœnam præſuů-
mit ad manducândum. Et àlius quidem
éſurit, àlius autem ébrius eſt Numquid
domos non habétis ad manducândum, &
bibéndum? aut Eccléſiam Dei contém-
nitis, & confnditis eos, qui non habent?
Quid dicam vobis? Laudo vos? in hoc
on laudo.
*Eram quaſi agnus innocens: ductus
ſum ad immolândum, & neſciébam: con-
silium fecérunt inimici mei advérſum me,
dicéntes: *ᷓ Venite, mittâmus lignum in
panem ejus, & eradâmus eum de terra
vivéntium. §5. Omnes inimici mei advér-
ſum me cogitâbant mala mihi : verbum
iniquum mandavérunt advérſum me, di-
centes. Venite. .
Lectio viij.
go enim accépi à Dô⁴mino, quod &
trädidi vobis, quêniam Déminus Je-
ſus, in qua nocte tradebâtur, accépit pa-
nem, & gratias agens fregit, & dixit:
Accipite, & manducâte: hoc eſt corpus
meum, quod pro vobis tradétur: hoc fa-
cite in meam commemoratiénem. Simi-
liter & câlicem, poſtquam coenâvit, di-
. G 2 cens:

Möpllue tuunn

1e0 Feria v. in Cœna Domini-
Cens: Hic calix novum' teſtaméntum eſt
in meo ſäânguine. Hoc fâcite, quotieſcun-
que bibétis, in meam commemoratiéônem.
Quotieſcúnque enim manducaâbitis panem
hunc, & caâlicem bibétis: mortem Dô-
mini annuntibitis, donec véniat.
x. Una hora non potuiſtis vigilâre mecum,
qui exhortabâmini mori pro me? & Vel
Judam non vidétis, quémodo non dor-
mit, ſed feſtinat trâdere me Judæis ?
y. Quid dormitis? ſurgite, & orâte, ne
intrétis in tentatiõnem. Vel Judam.
„ Lectio ixg,z
I puc quicunque manducâverit panem
hunc, vel biberit câlicem Démini in-
dignè: reus erit côrporis, & ſanguinis
Dômini. Probet autem ſeipſum homo:
& ſic de pane illo edat, & de caâlice bibat.
Qui enim manducat, & bibit indignè, ju-
dicium ſibi mandũcat, & bibit, non diju-
dicans corpus Dômini. Ideò inter vos
multi infirmi & imbecilles, & dérmiunt
multi. Quòôd ſi noſmetipſos dijudicaré-
mus; non utique judicarémur. Dum ju-
dicämur autem, à Dômino corripimur,
ut non cum hoc mundo damnémur. Ita-
que fratres mei, cum convenitis ad man-
ducândum, invicem expectâte. Si quis
éſurit, domi manducet: ut non in judi-
cium conveniâtis. Cætera autem, cùm
vénero, diſpéônam.

P. Se-

(ör
nd.
„⸗
OUudnen
Ulel
ſenes⸗
en

Ptcnone
Nönlbg tn

N ſate
Seuunctn
Mm,
lonlis
ſeccne
Donem
.
Abnne
Tn-
u
ſincas, d
cce en
m: 74
Uleq,
ace en
4 6 06
Ihi
elges
bis me

ad Laudes. 101

F. Seniôres pépuli consilium fecérunt, *
t Jeſum dolo tenérent, & occiderent:
cum glâdijs & füũſtibus exiérunt tamquam
ad latréönem. V. Collegérunt Pontifices
& Phariſæi concilium. Ut Jeſum dolo.
S eniores.
ADLAUDES,
Antiphona. Juſtificéris Dômine in ſer-
mônibus tuis, & vincas, cum judicaris.
Pſalmus 700.
Miſcrére mei Deus, * ſecúndùm ma-
gnam miſericôrdiam tuam.
Et ſecundùm multitúdinem miſeratiônum
tuârum, * dele iniquitàtem meam.
Ampliùs lava me ab iniquitâte mea: *
& à peccâto meo munda me.
Quôniam iniquittem meam ego co-
gnôſco: * & peccâtum meum contra me
eſt ſemper.
Tibi ſoli peccâvi, & malum coram te fe-
ci: * ut juſtificéris in ſermônibus tuis, &
vincas, cum judicaris.
Ecce enim in iniquitâtibus concéptus
ſum: * & in peccaâtis concépit me mater
mea.
Ecce enim veritâtem dilexiſti: * incér-
ta, & occulta ſapiéntiæ tuæ manifeſtàſti
mihi.
Aſpérges me hyſſôpo, & mundbor; *
lavâbis me, & ſuper nivem dealbabor.

1 6 3 Audi-

102 Feria v. in Cœna Domini.

A uditui meo dabis gâudium & lætitiä: *
& exultâbunt ofla humiliaâta.
A vérte Jâciem tuam à peccatis meis: * &
omnes iniquitâtes meas dele.
Cor mundum crea in me Deus: * & ſpi-
ritum rectum innova in viſcéribus meis.
Ne projicias me à fâcie tua: * & ſpiritum
ſanctum tuum, ne àâuferas à me.
Redde mihi lætitiam ſalutâris tui: * &
ſpiritu principâli confirma me.
Docébo iniquos vias tuas: * & impii ad
te converténtur.
Libera me de ſanguinibus Deus, Deus
ſalutis meæ: * & exultâbit lingua mea ju-
ſtitiam tuam.
D émine, lâbia mea apéries: * & os meum
annuntiâbit laudem tuam.
Quôniam ſi voluiſſes ſacrificium, dedliſ-
ſein utique: * holocâuſtis non delectaâbe-
ris.
Sacrificium Deo ſpiritus contribulaâtus: *
cor contritum, & humiliâtum Deus non
deſpicies.
Benignè fac Dômine in bona voluntte
tua Sion: * ut ædificéntur muri Jerula-
lem.
Punc acceptâbis ſacrificium juſtitiæ, ob-
latiônes, & holocaâuſta: * tunc impônent
ſuper altâre tuum vitulos.
Antiph. Juſtificéris Dômine in ſermôni-
bus tuis, & vincas, cum judicaris. Antt

ſe Rerc
önki

wonum 1
n 6

1C
ſbenmur,el
Pre hon

nſef“
Etuanlen:

.

Vultüs tl
Ooni
Unt:
uni po
Ces aune
Gnta an
Kaltem
1
Canen
Undnen

Wn,

1bett

e

n lan, Da

t lnaner

1
A Ne

ad Laudes. 105

atiphong. Déôminus tamquam ovis ad
victimam ductus eſt, & non apéruit os ſuum-
Pſalmus e⸗
omine refúgium factus es nobis, *
De generatiône in generatioônem.
Priúſquam montes fierent, aut formaré-
tur terra, & orbis: * à ſéculo, & ulſque
in ſéculum tu es Deus-
e avértas hé²minem in humilitâtem: *
E& dixiſti: Convertimini filii héminum.
uéniam mille anni ante culos tuos, *
tämquam dies heſtérna, quæ præterijt-
Et cuſtéôdia in nocte, * quæ pro nihilo
habéntur, eôrum anni erunt.
Manè ſicut herba träânſeat, manè fléreat,
& trânſeat: * véſpere décidat, induret, &
aré ſcat. .
uia defécimus in ira tua, * & in furôre
tuo turbâti ſumus.
Poſuiſti iniquitâtes noſtras in conſpéctu
tuo: * ſéculum noſtrum in illuminatiône
vultus tui.
uôniam omnes dies noſtri defecé-
rúnt: * & in ira tua defécimus.
Anni noſtri ſicut aränea meditabuntur: *
dies annérum noſtrérum in ipfis, ſeptua-
ginta anni.
Si autem in potentaâtibus, octoginta an-
ni: * & âmplius eôrum, labor & dolor.
uôniam ſupervénit manſuetudo: * &

Coôrripiémur. .
G6G 4 Quis

g04 Feria v. in Cœna Domini⸗
Quis novit poteſtâtem iræ tux? * & præ
timoôre tuo iram tuam dinumerâre?
D Exteram tuam ſic notam fac: * & eru-
ditos corde in ſapiéntia.
Convértere Dômine uſquequò? * & de-
precabilis eſto ſuper ſervos tuos. .
R epléti ſumus manè miſericérdia tua: *

& exultâvimus, & dele ctâti ſumus mni-

bus diébus noſtris.
L ætti ſumus pro diébus, quibus nos hu-
Miliaſti: * annis, quibus vidimus mala.
R éſpice in ſervos tuos, & in pera tua: *
& dirige filios eôrum.
Et ſit ſplendor Démini Dei noſtri ſuper
nos, & ôpera mânuum noſtrârum dirige
ſuper nos: * & opus mânuum noſtrârum
Udirige.
Antiphona. Dôminus tamquam ovis ad
victimam ductus eſt, & non apéruit Os
uum.
Antiphona- Contritum eſt cor meum in
médio mei, contremuérunt ômnia oſſa
mea.
Pſalmus 62.
Neus Deus meus * ad te de luce vigi-
Ilo.
Hitivit in te àénima mea, * quàm multi-
Pliciter tibi caro mea.
n terra deſérta, & invia, & inaquéla: *
ic in ſancto apparui tibi, ut vidérem vir-

tüten
4
Qué.

eim tuam, & glérism tuam.

4

en
6 eucn.
menot
Mututtas
ttor ne
St in
do . Phelt

non
Ienm,inn.
hur in
.unt.

Nav!
Un

A

Gon

D B
Do

Uer nos,
(Con
Romnd
Contei
Eunnn
ſetntnr,
End
(i

: .

End)

Wo.

ad Laudes- 105
uôniam męelior eſt miſericéôrdia tua ſu⸗
per vitas: * lâbia mea laudabunt te.
Sic benedicam te in vita mea: * & in né-
mine tuo levâbo manus meanas.
icut àdipe, & pinguédine repleâtur 4ni-
ma mea: * & laâbiis exultatiônis laudâbit
os meum.
Si memor fui tui ſuper ſtratum meum, in
matutinis meditâhor in te: * quia fuiſti

adjutor meus.

Et in velamento alärum tuârum exult-
bo, adhæſit àänima mea poſt te: * me ſuſ-
cépit déxtera tua.
Ipſi verò in vanum quæſiérunt 4ànimam

meam, introibunt in inferiôra terræ: * tra-

déntur in manus glâdii, partes vũúlpium
erunt-
R ex verô lætaâbitur in Deo, laudabuntur
omnes, qui jurant in eo: * quia obſtrũ-
ctum eſt os loquéntium iniqua.
Paalrnus 66. SZ
Den miſereâtur noſtri, & benedicat
nobis: * illũminet vultum ſuum ſu-
per nos, & miſereâtur noſtri.
Ut cognoſcâmus in terra viam tuuam: *
in mnibus geêntibus ſalutâre tuum.
Confiteântur tibi péôpuli Deus: * confi-
teântur tibi pôpuli omnes.
Hæténtur, & exultent Gentes: * quniam
judicas pôpulos in æquitâte, & Gentes in
terra dirigis. .
G 5 Confi-

106 Feria v. in Cœna Domini:
onfiteântur tibi pépuli Deus: confite-
antur tibi péúpuli omnes: * terra dedit
fructum ſuum.
Eenedicat nos Deus, Deus noſter, bene-
icat nos Deus, 7 & méêtuant eum omnes
e terræ.
ntiphong. Contritum eſt cor meum in
In 6 mei: ,Contremuérunt ômnia oſſa mea.
ntipho a Exhortàâtus es in virtũúte tua,
refeciione ſancta tua Dômine.
Canticum Moxſi Proοadi IvJ.
antémus Dômino: gloriôsè enim
Æagnicrtus eſt, * equum, & aſcen-
ſérem dejécit in mare.
Fortitůdo mea, & laus mea Dôminus, *
& factus eſt mihi in ſalutem.
ſte Deus meus, & glorificäabo eum: *
eus patris mei, & exaltâbo eum.
Dôminus. quaſi vir pugnâtor, omnipo-
tens nomen ejus. * Currus Pharaéônis, &
exéêrcitum ejus projécit in mare.
lécti principes ejus ſubmérſi (unt in
lari rubro. * Abyſſi operuérunt eos, de-
ſcendérunt in profùndum quaſi lapis.
extera tua, Déômine, magnificâàta eſt in
ôrtitdine: déxtera tua, Dômine, per-
cüſſit inimicum. * Et in multitúdine gléô-
riæ tuæ depoſuiſti adverſârios tuos:
isilti iram tuam, quæ devoraâvit eos
icut ſtipulam. * Et in ſpiritu furôris tui
congregâtæ ſunt aquæ:

Ste⸗

ſ
ſi⸗ 1 t
Nr Mmmn
5 7
dam!
in
6 R wns
utlyrn
bwenh
heent
Quin I
s
tls. 4

U
Uni

as terr⸗

0s tellt.?

les Cn
Tune a .
Vbulos
Clerunt
ruit ln
gnitut
ünt in
Ueit
ntolea
Noches

vnin
u:onft
tenn (ec

nd eum onne

kor enmi
Onnoline
Udde tn
Don.
unti,
iie enit
Uumn, A

1n Dömmn,
.
labo en.
en
inrOoni
Pharaons,
ne,
merſi ſnt

eknt eos,d
l lulil 1 1

Wnifkcnn ei t

Domir, N

Eroant c0
Ms tli

e⸗

ad Laudes. 107
SSttetit unda fluens, * congregàâtæ ſunt
abyſſi in médio mari.
Dixit inimicus: Pérſequar, & compre-
héndam: * dividam ſpéôlia, implébitur
dhima mea.
E vaginâbo glâdium meum, * interficiet
eos manus mea.
P lavit ſpiritus tuus, & opéruit eos mare: *
ſubmérſi ſunt, quaſi plumbum in aquis
veheméntibus.
Quis similis tui in förtibus Dômine? *

quis similis tui, magnificus in ſanctitâte,

terribilis, atque laudaâbilis, fâciens mira-
bilia?
xtendiſti manum tuam, & devordvit
eoôs terra. * Dux fuiſti in miſericôrdia tua
péôpulo, quem redemiſti:
Et portäſti eum in fortitdine tua, * ad
habitâculum ſanctum tuum.
A ſcendérunt pépuli, & irâti ſunt: * dolò-
res obtinuérunt habitatôres Philiſthiim.
Tunc conturbâti ſunt principes Edom:
robúſtos Moab obtinuit tremor: * obri⸗-
guérunt omnes habitatôres Chânaan.
Hrruat ſuper eos formido, & pavor;, * in
magnitũúdine brachii tui.
Fiant immôbiles quaſi lapis, donec per-
trânſeat pépulus tuus Dômine; * donec
pertrânſeat pôpulus tuus iſte, quem poſ-
ſediſti-
Introduces eos, & plantâbis in monte
hæredi-

108 Feria v. in Coena Domini

hæreditâtis tuæ * firmiſſimo habitâculo
tuo, quod operâtus es Dômine:
S anctuàrium tuum Dômine, quod firma-
vérunt manus tuæ: * Dôminus regnúbit
in ætérnum, & ultrà.
Ingréſſus eſt enim eques Phârao cum cur-
ribus, & equitibus ejus in mare: * &
reduxit ſuper eos Dôminus aquas maris:
F flü autem IHraél ambulavérunt per ſic-
cum * in mêdio ejus.
Antiph. Exhortâtus eſt in virtúte tua,
& in refectiône ſancta tua Dômine.
Antiph: Oblatus eſt, quia ipſe võéluit, &
peccàta noſtra ipſe portavit.
Pſalmus 148.
I. uaͤit Déminum de coœlis: * laudate
eum in exceélſis.
L audte eum omnes Angeli ejus: * laudte
eum omnes virtútes ejus.
Laudte eum ſol & luna: * laudâte eum
omnes ſtellæ & lumen.
Laudaâte eum cœli coœlôrum, * & aquæ
omnes, quæ ſuper coœlos ſunt, laudent no-
men Démini.
Quia ipſe dixit, & facta ſunt: * ipſe man-
vit, & creâta ſunt.
Stätuit ea in ætérnum, & in ſéculum ſé-
culi: * præcéptum péſuit, & non præ-
teribit.
Laudate Déôminum de terra: * dracônes,
& omnes abyfſi: .

Ignis=

a, Gomm

CNed,

e El

ele,

(llores
lee⸗ telte
56, Om
beres,
1 ludent
ſrocn

atlhei
cil a tce
un S Un
nil, Moho

ntle
Olun eſns
Ken
don
auken n
1o N
un ben
lo ſo.
ſen.
Utäbun
in cubt
atione
enct
cence
Entöce

nn

0 Ubtkert
e-:.

Iuoc irn.

inls onts

rao cu e.
me: N
ns mats:
etunt per

Nitit n
Uenre.
e wlut, 6

1

s: N luet
igthuuter
Hudite n
,*
t, hudenenr

Mem

7

ſne
ENr Ne.,

1ltns,

i⸗

ad Laudes- 109
gnis, grando, nix, glâcies, ſpiritus pro-
cellärum: * quæ fäciunt verbum ejus.
M ontes, & omnes colles: * ligna fructi-
fera, & omnes cedri.
B éſtiæ, & univérſa pécora: * ſerpéntes,
& vôlucres pennâtæ:
Reges terræ, & omnes pépuli: * princi-
es, & omnes juúdices terræ.
ihene⸗ „& virgines: ſenes cum juniéôri-
us laudent nomen Démini: * quia ex-
altätum eſt nomen ejus ſolius.
C onféſſio ejus ſuper colum & terram: *
& exaltâvit cornu péôpuli ſui.
Hymnus ômnibus ſanctis ejus : * flliis
Iſraél, péôpulo appropinquaânti ſibi.
Pſalmus 149.
antâte Démino cânticum novum: *
Rlaus ejus in Eccléſia ſanctôrum.
L ætétur Ifraéêl in eo, qui fecit eum: * &
filii Sion exúltent in rege ſuo.
Laudent nomen ejus in choro: *in tym-
pano & plſaltério piallant ei.
Quia beneplàâcitum eſt Dômino in pô-
pulo ſuo: * & exaltâbit manſuétos in ſa-
lutem.
E xultâbunt ſancti in glôria: * lætabun-
tur in cubſlibus ſuis.
E xaltatiônes Dei in güůtture eorum: * &
gladii ancipites in mânibus eéôrum.
A d faciéndam vindictam in natiônibus: *
increpatiônes in pépulis.

A 4

1I0 FPeria v. in Cœna Domini

Ad alligândos reges eôrum in compédi-
bus: * & nôbiles eôrum in mänicis feér-
reis.
Ut fâciant in eis judicium conſceriptum: *
gléria hæc eſt mnibus ſanctis ejus.
Pſalmus 150.
Leaudite Déminum in ſanctis ejus: *
4laudâte eum in firmaménto virtutis
ejus.
aud⁴te eum in virtůútibus ejus: * lau-
dâte eum ſecundùm multitúdinem magni-
tudinis ejus.
Laudâte eum in ſono tubæ: * laudate
eum in plaltério, & cithara.
Laudâte eum in tympano, & choro: *
laudâte eum in chordis, & ôrgano.
audâte eum in cymbalis beneſonaânti-
bus : laudâte eum in cymbalis jubila-
tiénis : * omnis ſpiritus laudet Déômi-
num.
Antiph. Oblätus eſt, quia ipſe vôluit, &
peccâta noſtra ipſe portaâvit.
Capitulum & Hymnus non dicuntur.
V. Homo pacis meæ, in quo ſper4vi.
R. Qui edébat panes meos, ampliavit ad-
vérſum me ſupplantatiénes.
Ad Benedictus, Antiphona-
Trâàditor autem dedit eis ſignum, dicens:
Quem ofſculatus fůero, ipſe eſt, tenéte

eum.

Canti⸗

NM:

(toun
ſentl!
Pſittct,
gert o
Did on
ſcntlocums
Eecllo lunt
iten en
1Onoium,
keienen

II
,lockiate

ſons Etbos

1

temnon
er Fle
Ubus viſt
umindre
1 Worti
ros in
Ufhon,
um, die
ſik ten

ad Laudes. 111

Canticum Zachariæ. Lucæ I. g.
enedictus Dôminus Deus Iſraél: * quia
viſitàvit, & fecit redemptiéônem plebis

uæ.
ſu⸗ eréxit cornu ſalutis nobis, * in domo
David pueri ſui.
SR icut locutus eſt per os ſanctôrum, * qui
à ſæculo ſunt, prophetârum ejus.
§ alutem ex inimicis noſtris, 7 & de ma-
A omnium, qui odérunt nos.
d faciéndam miſericôrdiam cum paàtribus
noſtris: * & memorari teſtaménti ſui ſancti.
usjurândum, quod jurâvit ad Abraham
datrem noſtrum, * datúrum ſe nobis:
t ſine timôre, de manu inimicôrum no-
ſtrô⁴rum liberâti, * ſerviâmus illi;
In ſanctitâte, & juſtitia coram ipſo, * m-
nibus diébus noſtris.
Et tu puer, Prophéta Altiſſimi vocaâbe-
ris; * præibis enim ante fâciem Déômini
arâre vias ejus:
d dandam ſciéntiam ſalútis plebi ejus: *
in remiſſiéõnem peccatôrum eôrum:
Per vilſcera miſericérdiæ Dei noſtri: * in
quibus viſitàâvit nos, ôriens ex alto:
T'lluminúâre his, qui in ténebris, & in um-
bra mortis ſedent: * ad dirigéndos pedes
noſtros in viam pacis.
Antiphona. Traditor autem dedit eis
ſignum, dicens: Quem ofculâtus fero,

ipſe eſt, tenéte eum. P
Interim

1I12 Feria v. in Cœna Dominl.
Interim dum dicitur Canticum Bene-
dictus, extinctis prius omnibus candelis
in candelabro triangulari præter ünam,
quæ poſita eſt in ſummitate candelabri,
Cùm dicitur . Ut ſine timôre &c. extin-
guuntur paulatim ſex candelæ poſitæ à
Pprincipio ſupra Altare, ita, ut in ultimò
verſu extinguatur ultima candela à latere
Epiſtolæ: fimiliter extinguuntur lampades,
& luminaria per Eccleſiam. Cùm repctitur
Antiphona, Trâditor, accipitur fupre=
ma candela ex candelabré, & abſcondi-
tur ſub Altari in cornuù Epiſtolæę. Repe=
tita Antiphona poſt B enedictus, dicitur
V. Chriſtus factus eſt pro nobis obédiens
uſque ad mortem. Secunda nocte addi-
tur, Mortem autem crucis. Tertia nocte
additur; Propter quod & Deus exaltavit
illum, & dedit illi nomen, quod eſt ſuper
omne nomen.
Et ſic dicitur per omnes Horas diei.
Cùm incipitur 7. Chriſtus factus eſt.
mnes genua flectunt, & eo finito dicitur
Pater noſter. totum ſub ſilentio?: poſteà
Pſalm. Miſerére mei. 101. aliquantuluùm
altius: quo finito ſine Oremus dicitur ſimili
Voce-
Oratio.
Rebe⸗ „ quæſumus Doômine, ſuper
hanc familiam tuam, pro qua Dômi-
nus noſter Jeſus Chriſtus non dubitaâ-
vit

Fnine
nnr
e te in
reoto
4!
Ds
Nlr.
MInson

Duen
Kin i
Gens exiutl

epe ſerd
Mnem 3
1e K tes
N
onm won.
Ce erinn
lale
ſerte mni
e tui di
Nlontirie
1 nömin
n ett.
Müm t
16
Ins weys

ad Primam. 113

vit mänibus tradi nogéntium, & crucis
ſubire torméntum. ſed Qui tecum. di=
Citur ſub ſilentio.
Winita Oratione fit fragor, & ſtrepitus
aliquantulum: mox profertur candela ac-
cenſa de ſub Altari, & omnes ſurgunt, &
um ſilentio diſcedunt.

A D PRI M A M.

Dictis ſecreté, Pater noſter. A ve
Maria. & Credo. ablſolutè inchoatur à
Pſalmis conſuetis, qui ſunt, ut in Feſtis.
. ppPſalmus 53.
eus in néômine tuo ſalvum me fac: *
& in virtůte tua júdica me.
Deus exâudi oratidnem meam, * Aäuribus
pércipe verba oris mei.
Quôniam aliéni inſurrexérunt advérſum
me, & fortes quæſiérunt änimam meam: *
& non propoſuérunt Deum ante conſpé-
ctum fuum.
E cce enim Deus âdjuvat me: * & Démi-
nus ſuſcéptor eſt ânimæ meæ.
A vérte mala inimicis meis: * & in veri-
tâte tua diſpérde illos.
Voluntâriè ſacrificâbo tibi, * & confité-
bor nômini tuo Dômine, quéniam bo-
num eſt.
Quôniam ex omni tribulatiéône eripuſſti
me: * & ſfuper inimicos meos deſpéxit
6culus meus.

H Plal-

114 Peria v. in Cœna Domini.
Pſalmus 1I14.

Beiti immaculti in via: * qui ambu-
lant in lege Dômini.
B eati qui ſcrutântur teſtiménia ejus: *in
toto corde exquirunt eum.
Non enim qui operäntur iniquitâtem, X
in viis ejus ambulavérunt.
Tu mandaſti * mandta tua cuſtodiri ni-
mis.
Utinam dirigântur viæz meæ, * ad cuſto-
diéndas juſtificatiénes tuas.
Tunc non confúndar, * cùm perſpéxero
in mnibus mandatis tuis.
Confitébor tibi in directiône cordis: *
in eo quòôd didici judicia juſtitiæ tuæ.
aleeariene⸗ tuas cuſtdiam: * non me
erelinquas uſquequque.
In quo coôrrigit adoleſcéntior viam ſu-
am? * in cuſtodiéndo ſermônes tuos.
In toto corde meo exquisivi te: „ ne re-
péllas me à mandatis tuis.
In corde meo abſcôndi eléôquia tua: * ut
non peccem tibi.
B enedictus es Dômine: * doce me juſti-
ficatiéônes tuas.
In laâbiis meis, * pronuntiâvi bmnia judi-
cia oris tui.
In via teſtimoniôrum tuôrum delectâtus
fum. * ſicut in mnibus divlſtiis.
In mandatis tuis exercébor: * & conſi⸗
Berabo vias tuas.
In

ſun reri,
Woblins

AWNoda
„(⸗

ad Primam., 1IIS
In juſtificatiônibus tuis meditâbor: * non
obliviſcar ſermônes tuos.
Rerribut ſervo tuo, vivifica me: * &
cuſtdiam ſermônes tuos.
Revéla culos meos: * & conſiderâbo
mirabilia de lege tua.
Incola ego ſum in terra: * non abſcôn-
das à me mandàta tua.
Concupivit ânima mea deſiderare juſtifi-
catiénes tuas, * in omni témpore.
Increpàâſti ſupécbos: * maledicti qui de-
Clinant à mandatis tuis.
Auffer à me oppréôbrium & contémp-
tum: * quia teſtiménia tua exquisivi.
E tenim ſedérunt princ cipes, & advérſum
me loquebantur: : * ſervus autem tuus ex-
ercebâtur in juſtif cationibus tuis.
N am & teſtimônia tua meditâàtio mea eſt: *
& consilium meum juſtificatiônes tuæ.
A dhæſit paviménto dnima mea: * vivifica
me ſecundum verbum tuum.
Vias meas enuntiâvi, & exaudiſti me: *
doce me juſtificatiônes tuas-
