ſtrum Jeſum Chriſtum Filium tuum.
Non dicitur tertia Oratio.
Léctio Iſalæ Prophétæ. Cap. 53.
In diébus illis; Dixit Iſaias: Démine:
quis orédidit auditui noſtro? & bra-
chium Dômini cui revelâtum eſt? Et al-
„„ cCéndet ſicut virgúltum coram eo, & ſicut
radix de terra ſitiénti: non eſt ſpécies ei,
M neque

60 Feria iv. majoris Hebd.

neque decor: & vidimus eum, & non erat
aſpéctus, & deſideràvimus eum : Deſpé-
ctum, & noviſſimum virôrum, virum do-⸗
Iôrum, & ſciéntem infirmitàtem: & qua-
ſi abſconditus vultus ejus & deſpéctus,
unde nec reputâvimus eum. Verè lan-
guôres noſtros ipſe tulit, & doléres no-
ſtros ipſe portâvit: & nos putâvimus eum
quaſi leprôſum, & percúſlum à Deo, &
humiliâtum. Ipſe autem vulnerâtus eſt
propter iniquitâtes noſtras, attritus eſt
propter ſcoélera noſtra : diſciplina pacis
noſtræ ſuper eum, & livôre ejus ſanÜti ſu-
mus. Omnes nos quaſi oves errâvimus,
unuſquiſque in viam ſuam declinâvit: &
péluit Dôminus in eo iniquitàtem ôm-
nium noſtrúm. Oblatus eſt, quia ipſe vé-
luit, & non apéruit os ſuum: ſicut ovis
ad occiſiénem ducétur, & quaſi agnus
coram tondénte ſe obmutéſcet, & non
apériet os ſuum. De angúſtia, & de judi-
cio ſublâtus eſt : generatiônem ejus quis
enarräbit ? quia abſciſſus eſt de terra vi-
véntium: propter ſcelus pépuli mei per-
cúſſi eum. Et dabit impios pro ſepultura,
& divitem pro morte ſua: eò quòd ini-
quitâtem non fécerit, neque dolus fuerit
in ore ejus. Et Döminus vôluit contérere
eum in infirmitâte: ſi poſerit pro peccaâ-
to dnimam ſuam, vidébit ſemen longæ-
vum, & voluntas Déômini in manu ejus
dirigé-

e o
Atns
Tud
meam,
. Nad
e le
A tu
Ao te e
Kotuunt
Swerf
RotlY
MenN
DMEnM
Dlerebers
Rencd ⸗

1

4

Ceclnarit

ben ein

ſi, cen

ad Miſſam- 61
dirigétur. Pro eo quòd laborâvit ânima
ejus, vidébit, & ſaturaâbitur: in ſciéntia ſua
juſtificäbit ipſe juſtus ſervus meus mal-
tos, & iniquitâtes eôrum ipſe portaͤbit.
Ideòô diſpértiam ei plúrimos : & fôrtium
dividet ſpôlia, pro eo, quòd trâdidit in
mortem ànimam ſuam, & cum ſceleratis
reputâtus eſt: & ipſe peccâta multôrum
tulit, & pro tranſgreſſôribus rogavit.
Tractus. D ômine exâudi oratiéônem
meam, & clamor meus ad te véniat.
Y. Ne avértas fâciem tuam à me: in qua-
cúnque die tribulor, inclina ad me au⸗
rem tuam. 7. In quacúnque die invocâ-
vero te, veléciter exâudi me. Y. Quia
defecérunt ſicut fumus dies mei: &
oſſa mea ſicut in frixéôrio confrixa ſunt-
V. Percuúfſus ſum ſicut fonum, & aruit
cor meum: quia oblitus ſum manducâre
panem meum. Y. Tu exuúrgens Dômine
miſeréberis Sion;: quia venit tempus mi-
ſeréndi ejus.

Sda T à 5 81 G

7 „
ſecúndùm Lucam. Cap.
dtes,
pccs
1,
n kdet⸗
n Non
Cettt
Nnhre t
Sam ,n
r Nolt
Pnte
Menmne .
Nons .
Udochn
N Wa
rn
an inn
IMr Dei
fium, w
nducen!
Modn n
Umntes
Er

4

on,

Paſſio ſecundum Lucam. 63

In illo témpore: Appropinquâbat dies
feſtus Azymôrum, qui dicitur Paſcha:
& quærébant principes ſacerdôtum, &
Scribeæ, quéômodo Jeſum interficerent:
timébant veròô plebem. Intrâvit autem
ſatanas in Judam, qui cognominabaâtur
Ilcariôtes, unum de duéôdecim. Et 4biit,
& locútus eſt cum principibus ſaçerdéô-
tum , & magiſtrâtibus, quemâdmodum
illum trâderet eis. Et gaviſi ſunt, & pacti
ſunt pecúniam illi dare. Et ſpopondit-
Et quærébat opportunitâtem, ut trâderet
illum ſine turbis. Venit autem dies Azy-
môrum, in qua neceéſſe erat occidi pa-
ſcha. Et miſit Petrum & Joânnem, dicens:
† Euüntes parâte nobis paſcha, ut man-
ducémus. & At illi dixérunt: 38 UÜbi vis
parémus? & Et dixit ad eos: † Ecce in-
troêuntibus vobis in civitàtem, occür-
ret vobis homo quidam âmphoram aquæ
portans: ſequimini eum in domum, in
quam intrat, & dicétis patrifamilias do-
mus: Dicit tibi Magiſter: Ubi eſt diver-
ſôrium, ubi paſcha cum diſcipulis meis
mandúcem? Et ipſe oſténdet vobis co-
nâculum magnum ſtratum, & ibi parâte.
& Euúntes autem invenérunt, ſicut dixit
illis, & paravérunt paſcha. Et cùm facta
eſſet hora, diſcúbuit, & duôdecim Apé-
ſtoli cum eo. Et ait illis: † Deſidério
deſiderâvi hoc paſcha manducâre vobil-
cum,

64 Feria iv. majoris Hebd.
cum, aântequam patiar. Dico enim vobis,
quia ex hoc non manducàbo illud, donec
impleâtur in regno Dei. & Et accépto caâ-
lice, grâtias egit, & dixit: Accipite,
& dividite inter vos. Dico enim vobis,
quod non bibam de generatiéône vitis,
donec regnum Dei véniat. C Et accépto
pane graâtias egit, & fregit, & dedit eis;
dicens: † Hoc eſt corpus meum, quod
pro vobis datur: hoc fâcite in meam
commemoratiénem. c Similiter & cdli=
cem, poſtquam coenâvit, dicens: † Hie
eſt calix novum teſtaméntum in ſangui⸗
ne meo, qui pro vobis fundétur. Verûm-
tamen ecce manus tradéntis me mecum
eſt in menſa. Et quidem Filius héôminis-
ſecndùm quod definitum eſt, vadit; ve-
rúmtamen væ hémini illi, per quem tra-
détur. & Et ipſi copérunt quærere inter
ſe, quis eſſet ex eis, qui hoc facturus eſſet-
Facta eſt autem & conténtio inter eos-
quis eòôrum viderétur eſfſe major. Dixit
autem eis: † Reges géotium dominan-
tur eé'rum : & qui poteſtâtenm habent ſu-
per eos, benéfici vocaäntur. Vos autem
non ſic: ſed qui major eſt in vobis, fiat
ſicut minor; & qui præcéſſor eſt, ſicut
miniſtrâtor; nam quis major eſt, qui re-
cúmbit, an qui miniſtrat? nônne qui re-
cúmbit? Ego autem in médio veſtrùm
ſum, ſicut qui miniſtrat: vos autem eftis,
qui

M
gtnil
ronh
Edi
DuroEl
e Cee
1 Dönnes
Gel
Pom ep
ſoönt Als
Nlcg, C
t e,
ite t De⸗
le glu,
lr Ct e
o,A
IAidt

Un ſoos,
1pton tt,
2 lunt e
lefunt :
A!
II d
Mtem
6 ei⸗

1

1 Hohi.
Mod Ann
bo lu e

lt Nrihli

tentio Itck a

e ni

Paſſio ſecundum Lucam. 65
qui permansiſtis mecum in tentatiôni-
bus meis. Et ego diſpéno vobis, ſicut di-
ſpôſuit mihi Pater meus regnum, ut ed-
tis, & bibâtis ſuper menſam meam in re-
gno meo, & ſedeatis ſuper thronos, judi-
cântes duôdecim tribus Iſraẽl c Ait au⸗
tem Döôminus: † Simon, Simon, ecce
ſatanas expetivit vos, ut cribrâret ſicut
triticum: ego autem rogâvi pro te, ut non
deficiat fides tua: & tu aliquândo con-
vérſus, confirtha fratres tuos. Qui di-
Xit ei: 8s Dômine tecum parâtus ſum &
in cârcerem, & in mortem ire. & At ille
dixit: † Dico tibi Petre: Non cantabit
hôdie gallus, donec ter âbneges noſſe me.
Et dixit eis: † Quando miſi vos ſine
facculo „& pera, & calceaméntis, num-
quid âliquid défuit vobis? & At illi dixé-
runt: s Nihil. & Dixit ergo eis: † Sed
nunc, qui habet ſâcculum, tollat; ſimili-
ter & peram: & qui non habet, vendat
tnicam ſuam, & emat glâdium; dico
enim vobis, quéôniam adhuc hoc, quod
ſcriptum eſt, opéôrtet impléri in me: Et
cum iniquis deputâtus eſt. Etenim ea,
quæ ſunt de me, finem habent. & At illi
dixérunt: s Déômine: ecce duo gladij
hic. c At ille dixit eis: † Satis eſt. Et
egréſſus ibat ſecundùm conſuetúdinem
in montem Olivârum. Secuti ſunt autem
illum & dilcipuli. E cùm Perveniler
a

66 Feria iv. majoris Hebd.

ad locum, dixit illis: † Orate, ne intré-
tis in tentatidnem. g Et ipſe avulſus eſt
ab eis, quantum jactus eft lapidis: & péſi-
tis génibus orâbat, dicens: † Pater ſi vis,
transfer câlicem iſtum à me: verũúmta-
men non mea voluntas, ſed tua fiat. c Ap-
pruit autem illi Angelus de cœlo, con-
fôrtans eum. Et factus in agonia proli-
Xius orâbat. Et factus eſt ſudor ejus, ſicut
guttæ ſânguinis decurréntis in terrâàm.
Et cùm ſurrexiſſet ab oratiéne, & veniſlet
ad diſcipulos ſuos, invénit eos dormién-
tes præ triſtitia. Et ait illis: † Quid dor-
mitis? Sürgite, orâte, ne intrétis in ten-
tatidnem. c Adhuc eo loquénte, ecce
turha: & qui vocabâtur Judas, unus de
duôdecim, antecedébat eos: & appro-
pinquâvit Jeſu, ut oſcularétur eum. Jeſus
autem dixit illi: ¼ Juda, ôſculo Filium
héôminis tradis? ec Vidéntes autem hi,
qui circa ipſum erant, quod futúrum erat,
dixérunt ei: s Démine, ſi percuútimus
in glàdio? c Et percuſſit unus ex illis
ſervum principis ſacerdétum, & ampu-
tàâvit auriculam ejus déxteram. Reſpôn-
dens autem Jeſus, ait: Sinite uſque
hùc. & Et cuùm tetigiſſet auriculam ejus,
ſanâvit eum. Dixit autem Jelus ad eos,
qui vénerant ad ſe, principes ſacerdé-
tum „ & magiſtrâtus templi, & ſeniôres:
*½ Quaſi ad latrénem exiſtis cum 8lacijs

Alſt e

iin!
nen
Ahe
Ztrnun
, Clen
GNtur:
eelo
Gcnole
lio eor
Ircaen
it intunt,
r o i
ens euan,
ekn ft
le men

Pegt ber
Etl Donn
Tls ton
keyebunt
lt ſel
es
e!
nen

Paſſio ſecundùm Lucam. 6y

& fuſtibus? Cùm quotidie vobiſcum füùe⸗
rim in templo, non extendiſtis manus in
me: ſed hæc eſt hora veſtra, & potéſtas
tenebrrum * Comprehendéntes autem
eum, duxérunt ad domum principis ſa-
cerdétum: Petrus vero ſequebâtur à lon-
gè. Accénſo autem igne in médio àtrij;
& circumſedéntibus illis, erat Petrus in
médio eôrum. Quem cùm vigdiſſet ancilla
quædam ſedéntem ad lumen, & eum fuilſ-
ſet intuita, dixit: & Et hic cum illo erat.
At ille negâvit eum, dicens: ⁸ Mulier,
non novi illum. & Et poſt pusillum alius
videns eum, dixit: ⁸ Et tu de ülis es-
$ Petrus veròô ait: 8 O bhomo, non ſum.
* Et intervallo facto quaſi horæ unius;
àlius quidam affirmâbat, dicens: ⁸ Verè
& hic cum illo erat: nam & Galilæus eſt-
* Et ait Petrus: ⁸ Homo néſcio, quid di-
cis. Et continué adhuc illo loquénte
cantävit gallus. Et convérſus Dôminus
reſpéxit Petrum. Et recordâtus eſt Petrus
verbi Déômini, ſicut dixerat: quia priuſ-
quam gallus cantet, ter me negâbis. Et
egréſſus foras Petrus flevit amaârè. Et viri,
qui tenébant illum, illudébant ei, cœdén-
tes. Et velavérunt eum, & percutiébant
fàâciem ejus: & interrogâbant eum, di-
céntes: 8 Prophetiza, quis eſt, qui te per-
cuſſit? & Et alia multa blaſphemúntes di-
cébant in eum. Et ut factus eſt dies, con-
E 2 vené⸗

68 Feria iv. majoris Hebd.

venérunt ſeniôres plebis, & principes
ſacerdôétum, & Scribæ, & duxérunt illum
in concilium ſuum, dicéntes: & Si tu es
Chriſtus, dic nobis. Et ait illis: 5 Si
vobis dixero, non credétis mihi: ſi autem
& interrogâvero, non reſpondébitis mi-
hi, neque dimittétis. Ex hoc autem erit
Filius hôminis ſedens à dextris virtuütis
Dei. 6 Dixérunt autem omnes: s Tu
ergo es Filius Dei? & Qui ait: † Vos
Liciis; quia ego ſum. & At illi dixérunt:
Quid adhuc deſiderâmus teſtimônium?
Ipſi enim audivimus de ore ejus. G Et
ſurgens omnis multitudo eôrum, duxé-
runt illum ad Pilâtum. Coœpérunt autem
illum accusâre, dicéntes: 38 Hunc invéni-
mus ſubverténtem gentem noſtram, &
prohibéntem tribúta dare Cæſari, & di-
céntem, ſe Chriſtum Regem eſſe. & Pilâ-
tus autem interrogâvit eum, dicens:
Tu es Rex Judæéôrum? & At ille re-
ſpéndens, ait: ¼ Tu dicis. & Ait autem
Pilâtus ad principes ſacerdétum, & turbas:
⁸ Nihil invénio cauſæ in hoc héômine.
At illi invaleſcébant, dicéntes: s Cém-
movet pôpulum, docens per univérſam
Judæam, incipiens à Galilæa uſque huùc.
S Pilâtus autem âudiens Galilæam, in-
terrogâvit, ſi homo Galilæus eſſet. Et ut
cognôvit, quòôd de Herôdis poteſtâte eſ-
ſet, remiſit eum ad Herôdem, 32 ipſe
exoſoô-

be co⸗
ſt umten

ſo:

ltN.

Ultere
Unlrit
n ane
Udtomn
Altne

*

Paſſio ſecundùm Lucam. 69

Jeroſôlymis erat illis diébus. Herôdes
autem viſo Jeſu, gaviſus eſt valdè. Erat
enim cůpiens ex multo témpore vidére
eum, eò quòd audierat multa de eo: &
ſperâbat ſignum àliquod vidére ab eo fie-
ri. Interrogâbat autem eum multis ſer-
mônibus. At ipſe nihil illi reſpondébat.
Stabant autem principes ſacerdôtum, &
Scribæ conſtânter accuſântes eum. Spre-
vit autem illum Herô⅛des cum exércitu
ſuo: & illũſit indutum veſte alba, & re-
miſit ad Pilatum. Et facti ſunt amici Hle-
rôdes & Pilâtus in ipſa die: nam ânteà
inimici erant ad invicem. Pilâtus autem
convocâtis principibus ſacerdétum, &
magiſträtibus, & plebe, dixit ad illos:
* Obtuliſtis mihi hunc hô⅛minem, quaſi
averténtem péópulum; & ecce! ego coram
vobis intérrogans, nullam cauſam invé-
ni in hômine iſto ex his, in quibus eum
accusâtis. Sed neque Herôdes; nam re-
miſi vos ad illum, & ecce nihbil dignum
morte actum eſt ei. Emendatum ergo il-
lum dimittam. G Necéſſe autem habébat
dimittere eis per diem feſtum unum. Ex-
clamâvit autem ſimul univérſa turba, di-
cens: s Tolle hunc, & dimitte nobis
Barâbbam. & Qui erat propter ſeditiô-
nem quandam factam in civitàte & ho-
micidum miſſus in cârcerem. Iterùm au-
tem bPilâtus locútus eſt ad eos; volens di=
E 3 mittere

7⁰ Feria iv. majoris Hebd.

mittere Jeſum. At illi ſucelamâbant, dicéên-
tes: s Crucifige, crucifige eum. c II-
le autem tértio dixit ad illos: s Quid
enim mali fecit iſte? nullam cauſam mor-
tis invénio in eo; corripiam ergo illum,
& dimittam. & At illi inſtâbant vécibus
magnis poſtuläntes, ut crucifigerétur: &
invaleſcébant voces eôrum. Et Piltus
adjudicâvit fieri petitihnem eôrum. Di-
miſit autem illis eum, qui propter homi-
cidium, & ſeditiénem miſſus füerat in
câàrcerem, quem petébant: Jeſum veròô
träâdidit voluntâti eérum. Et cùm duce-
rent eum, apprehendérunt Simonem
quemdam Cyrenénſem veniéntem de
villa: & impoſuérunt illi crucem por-
târe poſt Jeſum. Sequebâtur autem illum
multa turba pépuli, & mulierum: quæ
plangébant, & lamentabântur eum. Con-
vérſus autem ad illas Jeſus, dixit: † Fi-
liæ Jeruſalem, nolite flere ſuper me, ſed
ſuper vos ipſas flete, & ſuper flilios ve-
ſtros. Quéôniam ecce vénient dies, in
quibus dicent: Beàâtæ ſtériles, & ventres,
qui non genuérunt, & ůbera, quæ non la-
ctavérunt. Tunc incipient dicere mônti-
bus: Câdite ſuper nos; & côllibus: Ope-
rite nos. Quia ſi in viridi ligno hæc faâ-
ciunt; in àrido quid fiet? & Ducebantur
autem & àlij duo nequam cum eo, ut in-
terficeréntur. Et poſtquam venérunt in
locum,

4

4Nns
nched
ect,
ube
ltesei
,th
un t ſr⸗
ſo leiha-
IN,
munn Vn
r knont
ent 8.
welcen,
Tter porg
tins D⸗
idhe l
h nee
1eh
Mentone
. E!
tbi:
Unt ate
r lnt
n one
In ol

Ueb

ndbent e

Paſſio ſecunduùm Lucam. y»r

locum, qui vocâtur Calvâriæ, ibi cruci-
ixérunt eum; & latrônes, unum à dextris,
& àlterum à ſiniſtris. Jeſus autem dicé-
bat: Pater, dimitte illis: non enim
ſciunt, quid fâciunt. & Dividéntes verò
veſtiménta ejus, miſérunt ſortes. Et ſta-
bat pépulus ſpectans, & deridébant eum
principes cum eis, dicéntes: & Alios ſal-
vos fecit, ſe ſalvum faâciat, ſi hic eſt Chri-
ſtus Dei eléctus. & IUludébant autem ei &
milites accedéntes, & acétum offeréntes
ei, & dicéntes: ⁸ Si tu es Rex Judæéôrum,
ſalvum te fac. FErat autem & ſuperfcri-
ptio ſcripta ſuper eum literis Græcis, &
Latinis, & Hebrâicis: Hic eſt Rex Ju-
dæérum. Unus autem de his, qui pendé-
bant;, latréônibus, blaſphemâbat eum, di-
cens: ⁸ Si tu es Chriſtus, ſalvum fac te-
metipſum, & nos. ⁶ Reſpôndens autem
alter increpâbat eum, dicens: *⁹ Neque
tn times Deum „ quôd in eâdem damna-
tiéne es. Et nos quidem juſté; nam digna
facta recipimus: hic verô nihil mali geſ-
ſit. & Et dicébat ad Jeſum: ⁸8 Dômine,
meménto mei, cuͤm véneris in regnüm
tuum. & Et dixit illi Jeſus: Amen
dico tibi: Hôdie mecum eris in paradiſo.
*& Erat autem ferè hora ſexta, & ténebræ
factæ ſunt in univérſam terram uſque in
horam nonam. Et obſcurâtus eſt ſol: &
velum templi ſciſſum eſt médium. Et cla=
P 4 mans

Men t

“

72 Feria iv. majoris Hebd.

mans voce magna Jeſus, ait: † Pater, in
manus tuas comméndo ſpiritum meum
& Et hæc dicens, exſpirâvit. ( Hic geno
lectitur, & pauſatur aliquantulum. ) Vit
dens autem Centũrio, quòd factum fuerat,
glorificavit Deum, dicens: s Vereè hic
homo juſtus erat. C Et omnis turba eô-.
rum, qui ſimul âderant ad ſpectâculum
iſtud, & vidébant, quæ fiébant, percutién.
tes péctora ſua revertebântur. Stabant au-
tem omnes noti ejus à longè, & mulieres
quæ ſecutæ eum erant à Galilæa; hæc vi-
déntes.
Quod ſequitur, legitur in tono Evan-
gelii, & alia fiunt ut ſuprà in Dominica.
E t ecce vir néômine Joſeph, qui erat
—◻ decurio, vir bonus & juſtus: hic non
conſénſerat consilio, & aàctibus eòrum,
ab Arimathæa civitâte Judææ, qui expe-
ctàbat & ipſe regnum Dei. Hic accéſſit
ad Pilatum, & pétiit corpus Jeſu: & de-
péſitum invélvit sindone, & péſuit eum
in monuménto exciſo, in quo nondum
quiſquam pſitus füerat.
Offertorium. D ômine exaudi oratiô⸗
nem meam, & clamor meus ad te pervé-
Niat: ne avértas fàciem tuam à me-
Secreta.
S uſcipe, quæſumus Dômine, munus
OQ oblâtum, & dignânter operäâre; ut
quod paſſiônis Filii tui Dömini noſtri
myſté-

ege
nene
Doun

11
DNtk
Nne
,
IKl, Ait
Dolvwan
.
ſe

tde

1t Ulce
Ugertt,
obe i
Noltn
Mhnt i
munt Po
,
e conce
ſces

1) pl

r

blttum de
8
muhun.
aann ſie
ſun ſr⸗
N Tert 1
Mnns trhre,
Nedialn

Cile, ker

.
n ton ln

.

& a
1 orin
exid l

c Ate e
1s Ad te .

ie, MN

nDoniia

ad Miſſam- 73
myſtério gérimus, piis afféctibus conſequâ-
mur- Per eumdem Dôminum noſtrum.

Altera Poſtcommunio, vel contra per-
ſecutores Eccleſiæ.

rôtege nos Démine tuis myſtériis
ſerviéntes: ut, divinis rebus inhærén-
tes, & côrpore tibi famulémur, & mente.
Per Déôminum.
Vel pro Papa.
O blitis „quæſumus Dômine, placare
☛Vmunéribus : & fâmualum tuum N.
quem Paſtôrem Eccléſiæ tuæ præéſſe vo-
luiſti, aſsidua protectiéne gubérna. Per
Dôminum.
Præfatio de Cruce.
Veré dignum & juſtum eſt, æquum &
ſalutâre, nos tibi ſemper, & ubique
grâtias àgere, Dômine ſancte, Pater omni-
potens, ætérne Deus. Qui ſalútem humaâ-
ni géneris, in ligno Crucis conſtituiſti:
ut unde mors oriebâtur, inde vita re-
fúrgeret: & qui in ligno vincébat, in ligno
quoque vincerétur: per Chriſtum Démi-
num noſtrum. Per quem majeſtâtem tuam
laudant Angeli, adéôrant Dominatiônes,
tremunt Poteſtâtes. Cœli, cœlorumque vir-
tútes, ac beâta Séraphim, ſôcia exulta-
tiéne concélebrant. Cum quibus & no-
ſtras voces, ut admitti jũúbeas, deprecâ-
mur; ſupplicçi confeſſiéne dicéntes.
—E f Ran⸗

74 Feria iv. majoris Hebd.
Sanctus, ſanctus, ſanctus, Dôminus
Deus Sâbbaoth. B leni ſunt cœli & terra
gléria tua, H oſânna in excéllis. B ene-
dictus, qui venit in némine Dômini,
H oſanna in excélſis.
Communio. Potum meum cum ſletu
temperâbam : quia élevans allisiſti me:
& ego ſicut fœnum ârui: tu autem Dômi⸗-
ne in ætérnum pérmanes: tu exurgens
miſeréberis Sion, quia venit tempus mi-
ſeréndi ejus,
R= Poſtcommunio. ,
argire ſénſibus noſtris omnipotens
—◻ Deus; ut per temporlem Filii tui

mortem, quam myſtéria venerânda teſtàn⸗-

tur, vitam nobis dediſſe perpétuam con-
fidâmus. Per eumdem.
Altera Poſtcommunio, vel contra per-
ſecutores Eccleſiæ.
uæſumus Déômine Deus noſter: ut
quos divina tribuis participatiône gau-
dére, humanis non ſinas ſubjacére periculis.
Per Dôminum.
Vel pro Papa.
æ& nos, quæſumus Déômine, divini
ſacraménti percéptio préôtegat: & fa-⸗
mulum tuum N. quem paſtéôrem Ecclé-
ſiæ tuæ præéſſe voluiſti, unà cum com-
miſſo ſibi grege, ſalvet ſemper & mu-
niat. Per Dôminum.
, Sper populum rémus.
Humiliâte caâpita veſtra Deo- Ora⸗

In, 4 1
1Vos is .
CDeun,
Aunpton

tn N
,

Dnon enn

101
4 1n
INn gon
Ure en

I

7

m
Uinade

lt .
ad Miſſam. 75

Oratio.
éſpice, quæſumus Démine, ſuper hanc
familiam tuam, pro qua Dôminus no-
ſter Jeſus Chriſtus non dubitâvit mânibus
tradi nocéntium, & crucis ſubire tormén-
tum. Qui tecum vivit & regnat.
Tribus ſequentibus diebus, dicto ſecretò
Pater noſter, Ave Maria, & ad Matuti-
num, & in principio Primæ, C redo, om-
nibus aliis prætermiſſis, abſolutè incipitur
Officium, ad Matutinum & Veſperas ab
Antiphona primi Pſalmi: & Antiphonæ
duplicantur ſicut in feſto Duplici.
In fine Pſalmorum non dicitur G lôria
Patri, per omnes Horas, nec in Reſpon-
ſoriis: & in fine cujuslibet Pſalmi ad Ma-
tutinum extinguitur una ex quindecim
Aumg Ccandelis, poſitis in candelabro triangularꝗ
ante Altare. zn

FERIA Q' U R T A,
in Coœna Domini⸗

A D MATUTIN U M.
In primo Nocturno, Afa.
Zelus doms tuæ comédit me, & op-

prôbria exprobrântium tibi cecidérunt ſu=
per me.

Pſalmus 63.
8 alyum me fac Deus: y quôniam intra-
verunt aquæ uſque ad àanimam meam.

An

76 Feria v. in Cœna Domini.

Infixus ſum in limo profúndi: * & non
eſt ſubſtântia

WV eni in altitudinem maris: * & tempé-

ſtas deméêrſit me.

L aborâvi clamans, rucæ factæ ſunt fau-

ces meæx: * defecérunt culi mei, dum
ſpero in Deum meum.
M ultiplicâti ſunt ſuper capillos cdpitis
mei: * qui odérunt me gratis.
C onfortaâti ſunt, qui perſecúti ſunt me
inimici mei injuſté: * quæ non rapui;,
tunc exolvébam.
. eus, tu ſcis inſipiéntiam meam: * & de-
icta mea à te non ſunt abſcôndita.
N on erubéſcant in me, qui expéctant te
Démine, * Dômine virtútum.
Non confundaàntur ſuper me, * qui quæ-
runt te Deus IIraél.
Q◻uôniam propter te ſuſtinui opprôbri⸗
um: * opéruit confůúſio fàciem meam.
E Xtrâneus factus ſum fräâtribus meis, *
& peregrinus filiis matris meæ.
Quôniam zZelus domuũs tuæ comédit me: *
& opprôbria exprobrântium tibi cecidé-
runt fuper me.
Et opérui in jejänio 4énimam meam: *
& factum eſt in opprébrium mihi.

Et pôlſui veſtiméntum meum cilicium: *

& factus fſum illis in parâbolam.
A dvérſum me loquebâùntur, qui ſed ébant
in porta: * & in me pfallébant, qui bibé-
bant vinum.

lethii,
ls Mlä
00 e Gen
Woe

gen ihhet
Vudi Ne

t Men
Men Mle

1 e Ren

ſenn
„ co
me. *
Num, E
lltlen,
n ſit:
cecunt
n pon
1 menſa
n,1

.

Dni ad Matutinum. 77
iet νgo verô oratiénem meam ad te Déômi-
8 ne: * tempus beneplaciti Deus.
In eIn multitúdine miſericéôrdiæ tuæ exaudi
me, * in veritâàte ſalutis tuæ.
Eripe me de luto, ut non infigar: * Hbe-
ra me ab iis, qui odérunt me, & de pro-
fundis aquârum.
Non me demérgat tempéſtas aquæ, ne-
que abſôrbeat me profündum: * neque
urgeat ſuper me puúteus os ſuum.
EXâudi me Dômine, quôniam benigna
eſt miſericôrdia tua : * ſecundùm multi-
túdinem miſeratiöénum tuaârum réſpice in
me.
Wee Et ne avértas fâciem tuam à púero tuo: *
unn. quéôniam tribulor, veléôciter exâudi me.
eie, Anténde ànime meæx, & libera eam: *
propter inimicos meos éripe me.
Tu ſcis impropérium meum, & confu-
ſiénem meam, * & reveréntiam meam.
In conſpectu tuo ſunt omanes, qui tribu-
lant me: * impropérium expectâvit cor
meum, & miſériam.
Ht ſuſtinui, qui ſimul contriſtarétur, &
non fuit: * & qui conſolarétur, & non
invéni.
Et dedérunt in eſcam meam fel: * & in
ſiti mea potavérunt me acéto.
Fiat menſa eôrum coram ipfis in l-
queum, * & in retributiônes, & in ſcaâàn-
dalum.

O blcurén- .

78 Feria v. in Cœna Domini.

Obſcuréntur culi eòôrum; ne videant: *
& dorſum eôrum ſemper incuúrva.

Effüunde ſuper eos irzm tuam: * & furor.

iræ tuæ comprenéndat eos.
Fiat habitâtio eôrum deſérta: * & in ta-
bernâculis eérum non ſit, qui inhâbitet.
Quôniam quem tu percuſslſti, perſecçuti
ſunt: * & ſuper doléôrem vuúlnerum meô-
rum addidérunt.
Appône iniquitâtem ſuper iniquitâtem
eôrum: * & non intrent in juſtitiam
tuam.
Deleântur de Libro vivéntium: * & cum
juſtis non ſcribantar.
Ego ſum pauper & dolens: * ſalus tua
Deus ſuſcépit me.
Laudâbo nomen Dei cum caântico: * &
magniticâbo eum in laude.
Et placébit Deo ſuper vitulum novél-
lum, * côrnua producéntem & ungulas.
V ideant pâuperes, & læténtur: * quærite
Deum, & vivet ânima veſtra.
Quôniam exaudivit pâuperes Dôminus: *
& vinctos ſuos non deſpéxit.
Laudent illum cœli & terra, * mare, &
ômnia reptilia in eis.

Quéôniam Deus ſalvam fâciet Sion: * &

ædificabntur civitates Juda.
Et inhabitâbunt ibi, * & bæredit⁴te ac-
uirent eam.
A ſemen ſervôrum ejus poſſidébit eam 3 SS

els in

onn
4Ontuncen

ennt

1 ClOt
fetktour
t oi..
Met

N te, 6

Stor
Dmine n
phora
belcant,

olls,

pes,

Donit ad Matutinum. 79
ee e qui diligunt nomen ejus, habitâbunt
ee in ea-
Antiphona Zelus domuús tuæ comédit
me, & opprôbria exprobrantium tibi ce-
cidérunt ſuper me.
Antiph. Avertantur retréôrſum, & eru-
béſcant, qui côgitant mihi mala.
Pſalmus 69.
eus in adjutérium meum inténde: *
Dômine ad adjuvândum me feſtina.
C onfundântur, & reveréantur qui
quærunt ânimam meam.
in-„ A vertäntur retrôrſum, & erubéſcant, *
N qui volunt mihi mala.
4A vertaäntur ſtatim erubeſcéntes, * qui di-
cunt mihi: Euge, euge.
rI Xultent & læténtur in te omnes, qui quæ-
e runt te, * & dicant ſemper: Magnificétur
Dôminus; qui diligunt ſalutäâre tuum.
"go verôò egénus, & pauper ſum: * Deus
àdjuva me.
djutor meus, & liberâtor meus es tu: *
Dômine ne moreéris.
Antiphona. Avertântur retrô²rſum, &
erubéſcant, qui côgitant mihi mala.
Afia, Deus meus éripe me de manu pec-
Catôris. H

Plſalmus 70.
In te Dômine ſperâvi, non confüúndat
in ætérnum: * in juſtitia tua libera
me, & éripe me.
Inclina

80 Feria vV. in Cozna Domini.
Lnclina ad me aurem tuam, * & ſalva
me.
E ſto mihi in Deum protectôrem, & in
locum munitum: * ut fſalvum me facias.
GG uôniam firmaméntum meum, * & re-
fuͤgium meum es tu.
D eus meus éripe me de manu peccatéô-
ris, * & de manu contra legem agéntis,
& iniqui.
QQO uôniam tu es patiéntia mea Dômine: X
Dômine ſpes mea à juventute mea.
I n te confrmàtus ſum ex utero: * de ven-
tre matris meæ tu es protéctor meus.
IEn te cantatio mea ſemper: * tamquam
prodigium factus ſum multis: & tu adju-⸗
tor fortis.
epleâtur os meum laude, ut cantem
glôriam tuam; * tota die magnitúdinem
tuam.
N e projicias me in témpore ſenectuútis: *
cùm defgcerit virtus mea, ne derelinquas
me.
uia dixérunt inimici mei mihi: * &
qui cuſtodiébant ànimam meam, consi-
lium fecérunt in unum.
D icéntes: Deus dereliquit eum, perſe-
quimini, & comprehéndite eum: * quia
non eſt, qui eripiat.
D eus ne elongéris à me: * Deus meus in
auxilium meum réſpice.
onfundantur „& deficiant detrahéntes
ànimæ

e, 1
10 en
. rm
1 e Al
Mrn l—
Dbo in
enoribot
els oen
e mun
Et e
Mee emon
Ntoni on
itnin

Urerlos
m &e
ieritie
lathan,
Utibont

Donin;
n

Adren, K ir
un M ct
um, *

nnl ſeccl
kemigen

ceſ
pet: s tungon

0le E

1, le Cdlen,

nei ndi.
Meim, d

it eun, ,
f.

V, dͤ
te ,

e e 4
pen

ad Matutinum. 81r
4nimæ meæ: * periântur confuſiéne &
udôre, qui quærunt mala mihi.
Ego autem ſemper ſperâbo: * & adjiciam
ſuper omnem laudem tuam.
Os meum annuntiabit juſtitiam tuam: *
tota die ſalutâre tuum.
Quôniam non cognévi litteratram, in-
troibo in poténtias Déômini: * Dômine
memorabor juſtitiæ tuæ ſolius.
Deus docuiſti me à juventute mea: * &
uſque nunc pronuntiâbo mirabilia tua.
Et uſque in ſenéctam & ſénium: * Deus
ne derelinquas me-
Donec annüntiem brâchium tuum * ge-
neratiéni omni, quæ ventura eſt.
boténtiam tuam, & juſtitiam tuam Deus
uſque in altiſſima, quæ feciſti, magnâlia: *
Deus quis similis tibi?
Quantas oſtendiſti mihi tribulatidnes mul-
tas, & malas: & convérſus vivificaâſti me: *
& de abyſſis terræ iterùm reduxiſti me.
M ultiplicàſti magnificéntiam tuam: * &
converſus conſolâtus es me.
Nam & ego cConfitébor tibi in vaſis pſal-
mi veritâtem tuam: * Deus pfſallam tibi
in cithara, ſanctus IIraél.
Exultâbunt lâbia mea, cum cantâvero ti-
bi: * & ânima mea, quam redemiſti.
S ed & lingua mea tota die meditâbitur
juſtitiam tuam; * cùm confuùſi, & revériti
fuerint, qui quærunt mala mihi.
F Anti⸗

82 Feria v. in Coœzna Domini

Antiphona. Deus meus éripe me de
manu peccatéris. .
X. Avertantur retrôrſum, & erubéſcant.
N. Qui côgitant mihi mala.
Hoc triduo poſt Verſiculum Noctur.
dicitur ſecreto, Pater noſter. nec pro-
nuntiatur, Et ne nos. nec dicitur Abſo-
lIutio, neque dantur Benedictiones ante
Lectiones. In fine Lectionum non dicitur
Tu autem. ſed primæ tres Lectiones Je⸗-
remiæ terminantur ut infeà-
Incipit Lamentâtio Jeremiæ Prophétæ.
ectio j. Cap. 1. Aleph
uémodo ſedet ſola civitas plena p-
Q pulo? facta eſt quaſi vidua démina
Géntium : princeps provinciârum
facta eſt ſub tribuͤto.
Beth. Plorans plorvit in nocte, & là-

chrymæ ejus in maxillis ejus: non eſt, qui

conſolétur eam ex oômnibus charis ejus:
omnes amici ejus ſprevérunt eam, & fa-
cti ſunt ei inimici.
Ghimel. Migravit Judas propter afflictiéô-
nem & multitudinem ſervitutis: habitavit
inter Gentes, nec invénit réquiem: omnes
perſecutores ejus apprehendérunt eam in-
ter anguſtias-
Dalethi: Viæ Sion lugent, eò quod non
ſint, qui véniant ad ſolemnitâtem: omnes
portæ ejus deſtrũctæ, ſacerdétes ejus ge-
méntes, virgines ejus 'ſqulidæ, & ipſa op-
préſſa amaritudine. He-

t! I

n o
nell Ni

an Deun
Eetenit
nidns wo
1. Iu' won

ad Matutinuum. 933
He. Facti ſunt hoſtes ejus in c4pite, ini-
mici ejus locupletäâti ſunt : quia Déômi-
nus loctus eſt ſuper eam propter malti-
tüdinem iniquitàâtam ejus : parvuli ejus
ducti funt in captivitâtem, ante fäciem
tribulantis.
Jeruúlalem, Jeruſalem, convértere ad Déô-
minum Deum tuum.
Sic terminantur Lectiones de Lamenta
tionibus hoc triduo.
p. In monte Olivéti orâvit ad Patrem:
Pater, ſi fleri poteſt, tränſeat à me calix
iſte: * Spfritus quidem promptus eſt,
caro autem infirma. V. Vigilâte, & oraâ-
te, ut non intrétis in tentatiéonem. Spi-

ritus.
Lectio ij. Vau⸗
t egréſſus eſt à filia Sion onminis de-
cor ejus: facti ſunt principes ejus
velut arietes non inveniéntes pâlcua, &
abiérunt abſque fortitudine ante fâciem
ſubſequéntis.
ain. Recordâta eſt Jerũſalem diérum
afflictiénis ſuæ „ & prævaricatiénis, m-
nium deſiderabilium ſuorum, quæ ha-
buerat à diébus antiquis, cùm câderet pô-
pulus ejus in manu hoſtili, & non eſſet
auxiliätor: vidérunt eam hoſtes, & deri-
ſérunt ſäbbata ejus. .
Heth. Peccâtum peccaâvit Jeruſalem,
proptérea inſtabilis facta eſt: omnes, qui
F 2 gléri-

34 Feria v. in Coœna Domini.

glorificàbant eam, ſprevérunt illam, quia
vidérunt ignominiam ejus: ipſa autem
gemens convérſa eſt retréôrſum.
Teth. Sordes ejus in pédibus ejus, nec
recordta eſt finis ſui: depéſita eſt vehe-
ménter, non habens conſolatôrem: vide
Démine afflicti6nem meam, quéôniam eré-
ctus eſt inimicus.
eruſalem, Jeruũſalem, convértere ad Déô.
minum Deum tuum.
. Triſtis eſt inima mea uſque ad mor-
tem : ſuſtinéte hic, & vigilàâte mecum:
nunc vidébitis turbam, quæ circúmdabit
me: * Vos fugam capiétis, & ego vadam
immolari pro vobis. y. Ecce appropin-
quat hora, & Filius hôminis tradétur in
manus peccatôrum. Vos fugam capiétis;
& ego vadam immolari pro vobis.
Lectio iij. Jod.
anum ſuam miſit hoſtis ad ômnia
deſiderabilia ejus: quia vidit Gen-
tes ingréſſas Sanctuarium ſuum, de qui-
bus præcéperas, ne intrârent in Eccléſiam
tuam.
Caph. Omnis pôpulus ejus gemens, &
quærens panem : dedérunt pretiôſa quæ-
que pro cibo ad refocillͤndam ânimam.
Vide Dô⁴mine, & considera, quéôniam
facta ſum vilis.
Lamed. O vos omnes, qui transitis per
viam, atténdite, & vidéte, ſi eſt Gdolor ſiout
dolor

A
st
n e
z,lan
ors
i ne de
olem.
. W
Im in n
wolre
ͦ aatt
Mn
felien,
Nömrund⸗
loe
ſeaen, Ne
100 Nn
Cisl
Cles ndl
nin Ne
ſinn⸗

leririt
togen,
ens o
em
Ulire e
Pres tvo

l i
. Wem
l.
u en
ln l en

Gnnd Dem: 1
1, nian ee

Clenene

Gun ic
in,t e

1s Enen,
ſt end
6ocam umn
en, Mone

ad Matutinum, 8

dolor meus: quôniam vindemiâvit me, ut
locũútus eſt Dôminus in die iræ furôris ſui.
Mem. De excélſo miſit ignem in ôſſibus
meis, & erudivit me: expândit rete Pedi-
bus meis, convértit me retrôrſum: po-
ſuit me deſolâtam, tota die moœrôre
conféctam.
Nun. Vigilâvit jugum iniquitàâtum meâ-
rum: in manu ejus convolútæ ſunt, &
impéſitæ collo meo: infirmâta eſt virtus
mea: dedit me Dôminus in manum, de
qua non pòtero ſurgere.
Maenn „Jerũúſalem, convértere ad
minum Deum tuůum.
. Ecce vidimus eum non habéntem
péciem, neque decôrem;, aſpéctus ejus
in eo non eſt: hic peccâta noſtra porta-
vit, & pro nobis dolet: ipſe autem vul-
nerâtus eſt propter iniquitàtes noſtras. &
Cujus livôre ſanâti ſumus: Y. Verè lan-

guôres noſtros ipſe tulit, & dolôres no-

ſtros ipſe portâvit. Cujus livôre. Ecce
vidimus.
In ſecundo Nocturno, Afias
Libervit Déminus pâuperem à poténte,
& inopem, cui non erat adjutor.
Pſalmus 71.
eus judicium tuum regi da: * & ju⸗
ſtitiam tuam filio regis:
Sudicare pôpulum emuen in juſtitia, † &
uperes tuos in judicio.

Ss FPeria v. in Cosna Domini.

§ uſcipiant montes pacem pépulo, * &
Colles juſtitiam.
IJ. udicabit pâuperes bopul i, & lalvos ſa-
Ciet filios pänperum: * & humiliâbit ca-
lumniatôrem.
Et permanébit cum ſole, & ante lunam, *
in generatiône & generatiônem-
D eſcéêndet ſicut pluvia in vellus: * & ſicut
ſtillicidia ſtillantia ſuper terram.
Oriétur in diébus ejus juſtitia, & abun-
dântia pacis: * donec aufferâtur luna-
Et dominaâbitur à mari uſque ad mare; *
& à flumine uſque ad términos orbis ter-
räârum.
Qoram illo préôcident Ethiopes, * &
inimici ejus terram lingent.
Reges Tharſis, & inſulæ mũúnera éffe-
rent: * reges Arabum & Saba dona ad-
ducent-
Et adorâbunt eum omnes reges terræ: *
omnes Gentes ſérvient ei
uia liberâbit päuperem à poténte: * &
pPâuperem, cui non erat adjutor.
Parcet päuperi & inopi: * & ânimas
pàuperum ſalvas faciet.
Ex ufüris & iniquitâte rédimet ânimas
eôrum: * & honorâbile nomen eôrum
Coram illo.
Et vivet, & daâbitur ei de auro Arâbiæ, &
adorâbunt de iplo ſemper: * tota die be-
nedicent Eei⸗
4
t

ennoon: 0

vns hr
Aitton,
in
4 to

NWer.
Ue on

Celo W

Mun e
(oo n
Cclauten
Zelir
Korum muea
ui Mon
emament
lböre l

Mns

onini

Ngenl
Mrlg, 64

Mubnilzee,
llaon

En⸗
e lumm,

ad Matutinum⸗ 187

Et erit firmaméntum in terra in ſummis
môntium;, fſuperextollétur ſuper Lba-
num fructus ejus; * & florébunt de civi-
tâte ſicut foœënum terræ. .
Sit nomen ejus benedictum in ſécula: *
ante ſolem pérmanet nomen ejus. .
Et benedicéntur in ipſo omnes tribus
terræ: * omnes Gentes magnificàbunt
eum.
Penediaus Dôminus Deus Iſraëél, * qui
acit mirabilia ſolus:
Et benedictum nomen majeſtâtis ejus in
Etérnum: * & replébitur majeſtâte ejus
omnis terra: fiat, fiat-
Antiphona, Liberâvit Déôminus paâupe-
rem à poténte, & inopem, cui non erat
adjutor.
Antiphona. Cogitavérunt impii, & lo-
