tribuam eis. Pater noſter. ſecretòô.

Ex Trackâtu ſancdti Auguſtini Epiſcopi
. ſuper Pfſalmos.

In Pſalm. 63. verſ. 7. Lectio Iv.
ccédet homo ad cor altum, & ex-
altâbitur Deus. Illi dixérunt: Quis
nos vidébit? Defecérunt ſcrutântes
ſcrutatiônes, consilia mala. Accéſſit
homo ad ipſa consilia, paſſus eſt ſe tenéri ut
homo-

s Cnnhn 1
ſilelen, Ull
Det hono,
(elt bomo
CNeve,
Dinem, elt
umm D,1
Oterens Mun⸗

Celle

e, Ad cbſusi

n le

Nlet peimnn
Noltls, G lel
de
El,K N
& l.

C
s

146

Etam mor
Koces o
Tönt emmn
Pellibatur
lolitun
Tuntur ſe
Kor Ule

ad Matutinums 229

homo. Non enim teneréêtur niſi homo,
aut viderétur niſi homo, aut cæderétur
nili homo, aut crucifigerétur, aut more-
rétur niſi homo. Accéſſit ergo homo ad
illas omnes paſſiénes, quæ in illo nihil
valérent, niſi eſſet homo. Sed ſi ille non
eſſet homo, non liberarétur honto. Ac-
céſlit homo ad cor altum, id eſt, cor ſe-
crétum, objiciens aſpéctibus humúnis hô-
minem, ſervans intus Deum: celans for-
mam Dei, in qua æquâlis eſt Patri, &
ôfferens formam ſervi, qua minor elt Pa-
tre.
. Recéſſit paſtor noſter, fons aquæ vi-
væ, ad cujus trnſitum ſol obſcurâtus eſt: *
Nam & ille captus eſt, qui captivum te-
nébat primum héôminem : hôdie portas
mortis, & ſeras pâriter Salvâtor noſter diſ-
rüpit. Y. Deſtruxit quidem clauſtra in-
feêrni, & ſubvértit poténtias diâboli. Nam

E ille. .
Lectio v.

Qua perduxérunt illas ſcrutatiônes ſuas,
Wquas pertcrutäntes defecécunt, ut
étiam môrtuo Démino & ſepúlto, cu-
ſtôdes pénerent ad ſepúlchrum?. Dixé-
runt enim Pilâto: Seductor ille. Hoc ap-
pellabâtur némine Dôminus Jeſus Chriſtus,
ad (olâtium ſervôrum ſuérum, quando
dicuntur ſeductôres. Ergo illi Pilato: Se-

duüctor ille, inquiunt, dixit adhuc vi-=
P

3 vens:

236 Sabbato ſancto.

vens: Poſt tres dies reſúrgam. Jube iſtaque
cuſtodiri ſepúlchrum uſque in diem tér-
tium, ne forte véniant diſcipuli ejus, &
furéêntur eum, & dicant plebi: Surréxit
à môrtuis; & erit noviſſimus error pejor
priére. Ait illis Pilâtus: Habétis cuſtô-
diam, ite, cuſtodite, ſicut ſcitis. Illi autem
abeuntes, muniérunt ſepúlchrum, ſignan-
tes lâpidem cum cuſtôdibus.
. O vos omnes, qui transitis per viam,
atténdite, & vidéte. * Si eſt dolor similis
ſicut dolor meus. V. Atténdite univérſi põ-
puli, & vidéte dolôrem meum. Si eſt dolor.
Lectio vj.
P Anérunt cuſtôdes milites ad ſepul-
chrum. Concuſsâ terrà Déminus re-
ſurréxit: mirâcula facta ſunt talia circa
ſepulchrum, ut & ipfſi milites, qui cuſté-
des advénerant, teſtes fierent, ſi vellent
vera nuntiaâre. Sed avaritia illa, quæ cap-
tivâvit diſcipulum cômitem Chriſti, ca-
ptivâvit & militem cuſtôdem ſepulchri.
Damus, inquiunt, vobis pecuniam, & di-
cite: quia vobis dormiéêntibus venérunt
diſcipuli ejus, & abſtulérunt eum. Verè
defecérunt ſcrutântes ſcrutatiénes- Quid
eſt, quod dixiſti, infélix aſtutia? Tan-
tumne déſeris lucem consllii pietâtis, &
in profuúnda verſütiæ demeérgeris, ut hoc
dicas: Dicite, quia vobis dormiénti-
bus venérunt diſcipuli ejus, & abſtulé-
runt

1
etn he C
ecli
. aelguin
5 chren
nemo Chſin
cs et illn
la ein V.
ene ſe n
Dum: Ce an
. Rarh
Ito
DE Abnet
nnine ne

ed in
Gin wut

Dens eind
rege ebi
Omnn de
me, A lore
E non oope
(tum ſounn
cce eim
ſulct
Averte ml
ſte nun l
olunterie
0r noömint
eſt,
Uniam e

ad Matutinum. 231

runt eum? Dormiéntes teſtes adhibes:
veré tu ipſe obdormiſti, qui ſcrutândo taâ-
lia defeciſti.
N. Ecce! quô⁴modo moôritur juſtus, & ne-
mo pércipit corde: & viri juſti tolluntur,
& nemo considerat: à faâcie iniquitâtis ſub-
lâtus eſt juſtus: * Et erit in pace memô-
ria ejus. . Tamquam agnus coram ton-
dénte ſe obmũútuit, & non apéruit os
ſuum: de anguſtia, & de judicio ſublâtus
eſt. Et erit in pace. Ecce quémodo.
In tertio Nockurno, Antiphona-
Deus âdjuvat me, & Dôéminus ſuſcéptor
eſt ânimæ meæ.-
Pſalmus 53.
LD in némine tuo ſalvum me fac: *
& in virtuúte tua júdica me.
Deus exâudi oratiénem meam: * àäuribus
pércipe verba oris mei.
Quôniam aliéni inſurrexérunt advérſum
me, & fortes quæſiérunt änimam meam: *
& non propoſuérunt Deum ante conſpé-
ctum ſuum.
Ecce enim Deus âdjuvat me: *“ & Dômi-
nus ſuſcéptor eſt ànimæ meæ.
Avérte mala inimicis meis: * & in veri-
tâte tua diſpérde illos.
Voluntariè ſacrificabo tibi, * & confité-
bor nômini tuo Dômine, quôniam boô-
num eſt.
(puéôniam ex omni tribulatiône eripuiſti
P 4 me: X

232 Sdabbato ſancto⸗

me: * & fſuper inimicos meos deſpéxit
ôculus meus.
Antiphona. Deus àâdjuvat me, & Dômi-
nus ſuſcéptor eſt ànimæ meæ.
Antiphona. In pace factus eſt locus ejus,
& in Sion habitatio ejus.
Pſalmus 57.
N otus in Judæa Deus: * in Iraëél ma-
Shum nomen ejus.
Et factus eſt in pace locus ejus: * & ha-
bitâtio ejus in Sion.
Tbi confrégit poténtias àrcuum, * ſcutum,
ladium, & bellum. .
lluminans tu mirabiliter à môntibus
ætérnis: * turbâti ſunt omnes inſipiéntes
çorde.
Dormiérunt ſomnum ſuum: * & pihil
invenérunt omnes viri divitiärum in mâni-
bus ſuis. 1.
Ab increpatiône ina Deus Jacob, * dor-
mitavérunt, qui aſcendérunt equos.
Tu terribilis es, & quis resiſtet tibi? * ex
tünc ira tua.
De cœlo auditum feciſti judicium: * ter-
ra trémuit, & quiévit.
Cùm exürgeret in judicium Deus: * ut
ſalvos fâceret omnes manſuétos terræ.
Ononiam Cogitâtio hôminis confitébitur
tibi: * & reliquiæ cogitatiônis diem feſtum
agent tibi.
Vovéte, & réddite Dômino Deo veſtro: *
omues

a g. ge e
ſettlol E

hm,l

Pigton
in Jon
Mnüphonu.
28inoro i⸗

Cmine
Qummn.

Intrr i n

(u kepett
e men oſe
PKünürns
Eu: Rad
Do, iter
Gumrom non
de mon dn
olucrunt
Hebrols,
uper ne .
Olmnes iuik
onge kel
Unt me a
1icitus
1i lanoven
nivi ad
A a te

ad Matutinum- 33
Ehe omnes, qui in circuitu ejus affértis müu-
nera.
Uu erribili & ei, qui aufert ſpiritum prin-
cCipum, * terribili apud reges terræ.
Antiphona. Ia pace factus eſt locus ejus,
& in Sion habitaâtio ejus.
Antiphona.,. Factus ſum ſicut homo ſine
n adjautôrio inter môrtuos liber.
Pſalmus 30.
Nu D omine Deus ſalũtis meæ, * in die
à clamâvi, & nocte coram te.
u ntret in conſpéctu tuo orâtio mea: * in-
clina aurem tuam ad precem meam:
Quia repléta eſt malis ànima mea: * &
vita mea inférno appropinquavit.
E ſtimâtus ſum cum deſcendéntibus in
lacum: * factus ſum ſicut homo ſine adju-
tôtio, inter môrtuos liber.
Kicut vulnerâti dormiéntes in ſepúlchris,
quorum non es memor àâmplius: * & ipſi
de manu tua repulſi ſunt. .
Doſuérunt me in lacu inferiôri: * in te-
nebrôſs, & in umbra mortis.
n.“ Super me confirmdtus eſt furor tuus: * &
“ omnes fluctus tuos induxiſti ſuper me.
r Longéè feciſti notos meos à me: * poſué-
runt me abominatiônem ſibi.
—TTF raâditus ſum, & non egrediébar: * culi
mei languérunt præ inéôpia.
Elamäavi ad te Dômine totâ die: * ex-
pândi ad te manus means.-
P S Num-

234 Sabbato ſancto.
Numquid moôrtuis fâcies mirabilla: * aut
médici ſuſcitàbunt, & confitebúntur tibi?
Numquid narrâbit àliquis in ſepuúlchro
miſericôrdiam tuam, * & veritâtem tuam
in perditiéne?
Numquid cognoſcéntur in ténebris mi-
rabilia tua, * & juſtitia tua in terra ob-
liviéônis?
Et ego ad te Dômine clamâvi: * & manè
orâtio mea prævéniet te.
Ut quid Démine repéllis oratiénem me-
am: * avértis fâciem tuam à me?
Bauper ſum ego, & in labôribus à juven-
túte mea: * exaltâtus autem, humiliâtus
ſum, & conturbatus.

In me tranſiérunt iræ tux: * & terrôres

tui conturbavérunt me.
Circumdedérunt me ſicut aqua totàâ die: *
circumdedérunt me ſimul.
Elongâſti à me amicum, & prôximum: *
& notos meos à miſéria.
Antiphona. Factus ſum ſicut homo ſine
adjutéôrio, inter môrtuos liber.
V. In pace factus eſt locus ejus. gé. Et in
Sion habitâtio ejus. Pater noſter. ſecretôs
De Epiſtola beâti Pauli Apôſtoli
ad Hebræos.
Lectio vij. Cap. . c.
hriftus aſsiſtens Pôntifex futuréô-
rum bonéôrum, per âmplius & per-
ſéctius tabernâculum non manu fa-
ctum,

n Ml⸗
ena. N dnin
Grum, Cun
1O Eochton
Auund nigd
Dum ſnck
Meuletam e
Noſran dd op
Guon o e
, Arerunt
Ufenetant in
Wum, &
Qune he
Tltiti ſont

Un.

1 ded
woe
Onem tirn
Hunt Ib n
em acchin
ktecitdis.
lors, helel
Mentum
n eſt!
it, qui tt
en ſine
ting

ad Matutinum. 23 5

ctum, id eſt, non hujus creatiônis: neque
per ſnguinem hircôrum, aut vitulôrum,
ſed per peôprium ſaânguinem introlfvit ſe-
mel in Sancta, ætérnâ redemptiône in-
vénta. Si enim ſanguis hircôrum, & tau-
rôrum, & cinis vitulæ aſpérſus inquinâ-
tos ſanctificat ad emundatiônem carnis:
quantò magis ſanguis Chriſti. qui per
Spiritum ſanctum ſemetipſum ôbtulit im-
maculâtum Deo, emundâbit conſciéntiam
noſtram ab opéribus môrtuis, ad ſervién-
dum Deo vivénti?
R. Aſtitérunt reges terræ, & principes
convenérunt in unum. * Advérſus Doô-
minum, & advérſus Chriſtum ejus.
V. Quare fremuérunt Gentes, & pôpuli
meditâti ſunt inânia? Advérius Dômi-

num.
Lectio viij.
t ideo novi teſtaménti meditor eſt:
„ut morte intercedénte, in redemp-
tiônem edrum prævaricatidnum, quæ
erant ſub priéôri Teſtaménto, repromiſſiô-
nem accipiant, qui vocaâti ſunt, ætérnæ
hæreditätis. Ubi enim teſtaméntum eſt,
mors, necéſſe eſt, intercédat teſtatôris. Te-
ſtaméntum enim in môrtuis confirmâ-
tum eſt: aliôquin nondum valet, dum
vivit, qui teſtâtus eſt. Unde nec primum
quidem ſine ſanguine dedicâtum eft.
R. ſtimâtus ſum cum deſcendéntibus
in

2¹6 Sabbato ſancto-

in lacum: * Facétus ſum ſicut homo ſinè
adjutôrio, inter môrtuce; liber. y. Po-
ſuérunt me in lacu inferiôri, in tenebrôſis,
& in umbra mortis. Factus ſum.
Lectio ix⸗
L ecto enim omni mandato legis à
Möôyſe univérſo pépulo accipiens ſân-
guinem vitulôrum & hircôrum, cum aqua
& lana coccinea & hyfléôpo: ipſum quo-
que librum, & omnem pôpulum alſpérfſit,
dicens: Hic ſanguis teſtaménti, quod man-
dâvit ad vos Deus. Etiam tabernâculum,
& ômnia vaſa miniſtérii ſäânguine ſimtliter
aſpérſit. Et omnia pænè in ſanguine ſecun-
dúm legem mandúântur: & ſine ſaânguinis
effuſiône non fit remiſſio.
B. Sepulto Dômino, ſignäâtum eſt monu-
méntum, volvéntes lâpidem ad ôſtium
monuménti: * Ponéntes milites, qui cu-
ſtodirent illum Y. Accedéntes princi-
pes ſacerdéôtum ad Pilâtum, petiérunt il-
lum. Ponéntes. Sepuúlto Déômino.

A D IL. A U D E S,
Antiphona-
Omors ero mors tua, morſus tuus
Arero inférne. Plalmus. Milſerére mei
Deus. 101.
Antiphona, Plangent eum quaſi unigeni-
tum, quia innocens Déôminus occilus

eſt. .—
Flal⸗

lat we in
otne vvcen
D uge
e edune
en ſodumn
St inmnoh i0

leifer inent
re conturda
ſen in o
1eAloriure
Uihtot,
om, quin

„Hrchane
& Wdr dol
ülmnn Dee⸗
Uutiphon.
imam ne⸗
Cnmtieum
G
)vadem
Urgiri res
In Firent

ad Laudes. 237

Pſalmus 42.
udica me Deus, & diſcérne cauſam
meam de gente non ſancta, * ab hô-
mine iniquo, & doléôſo érue me.
Quia tu es Deus fortitüdo mea: * quare
me repuliſti? & quare triſtis incédo, dum
affligit me inimicus?
E mitte lucem tuam, & veritâtem tuam: *
ipſa me deduxérunt, & adduxécunt in mon-
tem ſanctum tuum, & in tabernâcula tua-
Et introibo ad altâre Dei: *ad Deum, qui
lætificat juventútem meam.
C onfitébor tibi in cithara Deus Deus
meus: * quare triſtis es änima mea? &
quare contúrbas me?
& pera in Deo, quôniam adhuc confitébor
illi : * ſalutâre vultus mei, & Deus meus.
Antiphona, Plangent eum quaſi unigé-
nitum, quia innocens Dôminus occiſus
eſt.
Antiphona. Atténdite univérſi pépuli,
& vidéte doléôrem meum.
Pſalmus. Deus Deus meus. 104.
Antiphona. A porta inferi érue Dômine
ànimam meam.
Canticum Ezechiæ, Iſaiæ 38. h.
E. go dixi: In dimidio diérum meôrum *
vadam ad portas inferi.
Guaain residuum annôrum meéôrum: *
Ixi: Non vidébo Dé⁴minum Deum in
terra vivéntium.

N on

238 Sabbato ſancto.
Non aſpiciam béminem ultrà, * & habi-
tatôrem quiétis.
Generâtio mea ablâta eſt, & convoluta
eſt à me, * quaſi tabernâculum paſtôrum
Præciſa eſt velut à texénte, vita mea
dum adhuc ordirer, ſuccidit me: * de ma-
nè uſque ad véſperam finies me.
Sperâbam uſque ad manè, * quaſi leo ſic
contrivit omnia oſſa mea.
De manè uſque ad véſperam finies me: *
ſicut pullus hirũndinis ſic clamâbo, me-
ditâbor ut columba:
A ttenuati ſunt bculi mei; * ſuſpiciéntes in
excélſum:
Démine vim pútior, reſpônde pro me. *
Quid dicam, aut quid reſpondébit mihi;
Cúùm ipfe fecerit?
Recogitâbo tibi omnes annos meos * in
amaritúdine äanimæ meæ.
Dômine, ſi ſic vivitur, & in tàlibus vita ſpi-
ritus mei, corripies me, & vivificabis me. *
Ecce in pace amaritúdo mea amariſſima:
Tu autem eruiſti änimam meam, ut non
periret, * projeciſti poſt tergum tuum
ômnia peccäta mea-
Quia non inférnus confitébitur tibi, ne-
que mors laudâbit te: * non expectâbunt,
ui deſcéndunt in lacum, veritàtem tuam.
Virens vivens ipſe confitébitur tibi, ſicut
& ego hédie: * pater filiis notam faciet
veritàtem tuam.

Démi-

4

sontimn
1Conolön
ſtiicns d
ſioam menn
Porphonn
her Tiam a
Pont Color
Piin Lane
„ (ro nn
on Cebs,n
en
ben
ilere ſecent
eror, fent
(iltus h
ad vorn
Unter gvoc
A Il pomm
men, Latet
lrite me

Sce,
une ſn
In NNlet
Mänibn ri
vormemnumn
lt ſe de
Dids h.
It in 0

*RK

ad Laudes 239

Démine ſalvum me fac, * & pſalmos no-
ſtros cantâbimus cunctis diébus vitæ noſtræ
in domo Dômini.
Antiphonag. A porta inferi érue Dômine
àânimam meam.
Antiphona. O vos omnes, qui transttis
per viam, atténdite, & vidéte, ſi eſt dolor
ſicut dolor meus.
Pſalm. Laudâte Dôminum de ccelis. 108.
V. Caro mea requiéſcet in ſpe. &. Et
non dabis ſanctum tuum vidére corruptié-

nem,
Ad Benedictus, Antiphona,
Mulieres ſedéntes ad monuméntum lamen-
tabântur, flentes Déôminum.
V. Chriſtus factus eſt pro nobis obédiens
uſque ad mortem, mortem autem crucis:
propter quod & Deus exaltâvit illum, &
dedit illi nomen, quod eſt ſuper omne
nomen. Pater noſter. ſecretô. Pſalmus.
Milerére mei Deus. 101.
Oratio,
éſpice, quæſumus Dômine, ſuper
hanc familiam tuam, pro quàâ Dômi⸗
nus noſter Jeſus Chriſtus non dubitaâvit
mânibus tradi nocéntium, & crucis ſubire
torméntum. Qui tecum vivit, & regnat.
Et ſic dicitur uſque ad Nonam-.
Dictis Horis ut ſuprà. II3. dicitur Miſ-
ſa, ut in Ordinario.

Statio

240⁰ Sabbato ſancto.

Scatio ad S. Joannem in Laterano.

orà competenti cooperiuntur Altaria,
IL& dicuntur Horæ, candelis Altaris ex-
tinctis uſque ad principium Miſſæ Interim
Excutitur ignis de lapide extra Eccleſiam, &
ex eo accenduntur carbones. Dictà Nondâ,
Sacerdos indutus amictu, albà, cingulo,
ſtola, & pluviali violaceo, vel ſine caſula,
aſtantibus ſibi miniſtris cum Cruce, aquà
benedictà, & incenſo, ante portam Eccle-
ſiæ, ſi commodè poteſt, vel in ipſo aditu
Eccleſiæ benedicit novum ignem, dicens
F. Déminus vobiſcum. xz. Et cum ſpi-
ritu tuo.
Orémus. Oratio⸗
De „ qui per Filium tuum, angulà-
Wrem fſcilicet lâpidem, claritâtis tuæ
ignem fidélibus contuliſti: prodúctum è
silice, noſtris profuturum ſibus, novum
hunc ignem ſan † ctifica: & concéde
nobis, ita per hæc feſta Paſchaâlia cœlé-
ſtibus deſidériis inflammari; ut ad perpé-
tuæ Claritâtis, puris méntibus, valeâmus
feſta pertingere. Per eumdem Chriſtum
Déminum noſtrum. . Amen.
Orémus.
LDonine Deus, Pater omnipotens lu-
men indeficiens, qui es cônditor
ômnium luminum: béne & dic hoc lu-
men, quod à te ſanctificatum, atque bene-
dictum

altomnsun
un, A Mer
Uu. be 1

nen

Di 1
ne Din

gnen
rX
tls fun
ld M
Pike gmt
An eöben
Deu,
N Wen.
Mnle der
podenti h
Oratorene

Viit
per h

1e † (
Uum ſpene
CCe:
r nocke
Unrtione
Wey Uun
1 füerit

votan bed

N ſ

nm, is
kanßt

nl,

101 l M

Benedictio ignis. 241
didum eſt, qui iſſuminàſti omnem mun-
dum: ut ab eo lúmine accendâmur, atque
illuminémur igne claritâtis tuæ: & ſicut
illuminâſti Môyſen exeuntem de Egypto,
ita illũmines corda, & ſenſus noſtros: ut ad
vitam, & lucem ætérnam pervenire mereâ-
mur. Per Chriſtum Déminum noſtrum.
R. Amen.
Orémus.
LDémine ſancte Pater, omnipotens ætér-
ne Deus, benedicéntibus nobis hunc
ignem in némioe tuo, & unigéniti Filii
tui Dei, ac Döômini noſtri Jeſu Chriſti,
& Spiritús ſancti, cooperâri dignéris: &
àdjuva nos contra ignita tela inimici, &
illuſtra grâtiâà coléſti. Qui vivis, & regnas
cum eôdem Unigénito tuo, & Spfrito ſan-
cto, Deus, per mnia ſecula ſeculéôrum.
B. Amen. .
Deinde benedicit quinque grana incenſi
onenda in Cereo, dicens ablolutéè hanc
Orationem.
Veniat⸗ quæſumus, omnſpotens Deus
ſuper hoc incénſum larga tuæ be-
ne † dictiônis infúſio: & hunc noctur-
num ſplendérem invisibilis regeneraâtor
accénde: ut non ſolùm ſacrificium, quod

hac nocte litâtum eſt, arcânâ lũúminis tui

admixtiône refülgeat: ſed in quocũúnque
loco ex hujus ſanctificatiônis myſtério aàli-
quid fuerit deportàtum, expulsâ diabé-
licæ

242 Sabbato ſancto.

licæ fraudis nequitiâà, virtus tuæ majeſttis
aſsiſtat. Per Chriſtum Déminum noſtrum,
R. Amen.
um benedicit
„Far aſſumens de
ponit in thuribulo
ſupradictà, Sac navicula ponit
incenſum in thuribulo, benedicens illud
more ſolité: deinde pre a grana in-⸗
cenſi, & ignem ter aſpergit qu4 benedi-
Ctà, dicens, AſiZ erge⸗ me ſine cantu, &
ſine Pſalmo Abere dolet incenſo., Interim
omnia lumina
ut de igne benedie
dantur. Tum Diacom tus dalma-
ticà albi coloris, accipit arundinem cum
tribus Candelis in ſumm tate illius trian-
gulo diſtinctis. Præcedit thuriferarius cum
Acolytho deferente in vaſe quinque gra-
na incenſi : ſequitur dubchaconus

◻

a incenſi Aco-
nibus benedictis

Cruce, & Clerus per ordiiem: dein
Diaconus cum arundine, poſt eum Ce
lebrans. Cùm Diaconus ingreſſus eit Ec-
Cleſiam, inclinat arundinem, & Acoly-
thus deferens candelam accenſam de novo
igne, accendit unam ex illis tribus can-
delis deſuper poſitis: & Diaconus ele-
vans arundinem, genu flectit, ſimiliter &
Omnes alii cum eo, præter Subdiaconum
Crucem ferentem: & cantat ſolus, Lu-

men Chriſti. . Deo gratias.

Oratione

etins uuntur,
m nodum accen-

r nen
mnuſnn

0

Sabbato ſancto. 243

Et procedens ad medium Eccleſiæ, ibt
accenditur alia candela: & iteràùm genu
flexus, ut ſuprà, altius cantat Lumen
Chriſti. p?. Deo grtias.
Tertiò procedit ante Altare, ubi accen-
ditur tertia candela: & rurſus genu flexus
ut ſuprà adhuc altiùs dicit, Lumen Chri-
ſti. . Deo gratias.
Deinde Sbrans aſcendit ad Altars in
cornu Epiſtolæ, & Diaconus d
dinem uni Acolytho: & aco
brum, petit à Celebrante benedictionem:
ut fit ad Evangelium, Sacerdote dicente:
Poöminus ſit in corde tuo, & in labiis
tuis: ut digné, & competénter annün-
ties ſuum Baſchale præcônium: In nô-
mine Patris, & Filii, † & Spiritus ſancti,
Amen.
Poſteà vadit ad pulpitum, & ponit ſu-
per eo librum, & incenſat.
A dextris Diaconi ſtent Subdiaconus
cum Cruce, & thuriferarins: à ſiniſtris;,
duo Acolythi, ille, qui tenet arundinem;
& alius tenens in vaſe quinque grana in-
cenſi benedicti figenda in Cereo. Tunc
ſurgentibus omnibus, & ſtantibus, ut fit
ad Evangelium, Diaconus cantat.
E aultet jam angélica turba cœlôrum:
exultent divina myſtéria : & pro tanti
Regis victéôrias, tuba inſonet ſalutaris.
Gaâudeat & tellus tantis irradiâta fulgéôri-
Q 2 bus:

244 Sabbato ſancto.

Pus, & ætérni Regis ſplendoôre illuſtr-
ta, totius orbis ſe ſéntiat amisiſſe Caligi-
nem. Lætétur & mater Eccléſia tanti lu-
minis adornâta fulgôribus „ & magnis
populôrum voôcibus hæc aula relültet.
Quaprpter adſtântes vos, fratres Chariſſi-
mi, ad tam miram hujus ſancti lúminis
claritàtem unà mecum, quæſo, Dei om-
nipoténtis miſericôrdiam invocàâte. Ut qui
me non meis méritis intra Levitârum

nũmerum dignäatus eſt aggregâ⅛re, Iumi-

nis ſui claritâtem infêndens, Cérei hujus

laudem implére perficiat. Per Dôminum

noſtrum Jeſum Chriſtum Filium ſuum?:
qui cum eo vivit, & regnat in unitate
Spiritus ſancti Deus, per Omnia ſécula
ſeculôrum. . Amen. V. Dôminus vo-
biſcum. N. Et cum ſpfritu tuo. Y. Sur-
ſum corda. N. Habémus ad Déminum.
V. Gratias agémus Dômino Deo noſtro.
R. Dignum, & juſtum eſt. Verè dignum
& juſtum eſt, invisibilem Deum Patrem
omnipoténtem, Filiumque ejus unigéni-
tum, Döminum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum, toto cordis, ac mentis afféctu, &
vocis miniſtério perfſonâre. Qui pro no-
bis ætérno Patri Adæ débitum ſolvit: &

véteris piâculi cautiéönem pio cruôre de-

térſit. Hæc ſunt enim feſta Paſchalia;, in
quibus verus ille Agnus occiditur, cujus
ſànguine poſtes fidélium conſecraântur.
. Hæc

en

tor et,
lre Mhum
theng
t er
Pir Nn
RK lee

tadicti 0
Ctum, goo
OEir oun
un bee
nor, nl
am,in gn
At Her
Ut nor le
Humintto
gitar lnc
Ns lart,
elis let
Wat, E
Ni
bene
i ſi

Benedictio Cerei. 245

Hæc nox eſt, in qua primum patres no-
ſtros filios Iſraël edũctos de Egypto
Mare rubrum ſicco veſtigio transire fe-
Ciſti. Hæc igitur nox eſt, quæ peccatôrum
ténebras, columnæ illuminatiéône pur-
gâvit. Hæc nox eſt, quæ hôdie per uni-
vérſum mundum, in Chriſto credéntes,
à vitiis ſéculi, & câligine peccatôrum ſe-
gregâtos, reddit grâtiæ; ſôciat ſanctitàti.
Hæc nox eſt, in qua deſtrũctis vinculis
mortis, Chriſtus ab inferis victor aſcén-
dit. Nihil enim nobis naſci prôfuit, niſi
rédimi profuifſet.“ O mira circa nos tuæ
pietâtis dignâtio! O inæſtimâbilis diléctio
Charitâtis! ut ſervum redimeres, Filium
tradidiſti. O certè neceſſârium Adæ pec-
câtum, quod Chriſti morte delétum eſt!
O felix culpa, quæ talem, ac tantum mé-
ruit habére Redemptôrem! O verè beÜâta
nox, quæ ſola méruit ſcire tempus & ho-
ram, in qua Chriſtus ab inferis reſurré-
Xit! Hæc nox eſt, de qua ſcriptum eſt:
Et nox ſicut dies illuminâbitur, & nox
illuminâtio mea in deliciis meis. Hujus
igitur ſanctificâtio noctis fugat ſcélera, cul-
pas lavat, & reddit innocéntiam lapſis, &
mœſtis lætitiam. Fugat dia, concôrdiam
parat, & curvat impéria.
(Hic Diaconus infigit quinque grana in-
cenſi benedicti in Cereo in modum Crucis⸗.)
In hujus igitur noctis gratia, ſſcipe Gnds

246 Sabbato ſancto-
Pater, incénſi hujus facrificium veſperti-
num: quod tibi hac Cérei oblatiéône ſo-
lémni per miniſtrérum manus de opéri-
bus apum, ſacroſâncta reddit Eccléſia.
Sed jam colúmnæ hujus præcônia nôyi-
mus, quam in honérem Dei rutilans ignis
accéndit. ( Hic Diaconus accendit Cereum
cum una ex tribus candelis in arundine
poſitis.) Qnui licèt ſit diviſus in partes mu⸗
tuâti tamen luminis detriménta non novit.
Alitur enim liquäntibus ceris, quas in ſub-
ſtàântiam pretiéſæ hujus lâmpadis, apis
mater eduxit. ( Hic accenduntur lampa-
des.) O verè beâta nox, quæ expoliavit
Egyptios, ditâvit Hebræos! Nox, in qua
terrénis coeléſtia, humânis divina jungun-
tur. Orâmus ergo te Déômine: ut Céreus
iſte in honôrem tui nôminis conſecrâtus,
ad noctis hujus caliginem deſtruéndam,
indeficiens perſevéret. Et in odérem ſus-
vitâtis accéptus, ſupérnis luminâribus mi-
ſceâtur. Flammas ejus lúcifer matutinus
invéniat. Ille, inquam, lucifer, qui ne-
ſcit occâſum. Ille, qui regréſſus ab infe-
ris, humâno géneri ſerénus illuxit. Precaâ-
mur ergo te Dômine: ut nos fâmulos
tuos, omnémque clerum, & devotiſſimum
pépulum, unaà cum beatiſſimo Papa noſtro
N. & Antiſtite noſtro N. quiéte témpo-
rum concéſsà, in his Paſchâlibus gâudiis,
aisiduà protectiéône régere, gubernaâre,

mlerccrth
ort enp
Phene
ſen ſiot
n eunen-
Srſton
C/ E
Da, 6

Ofan et

„
6 Coe

Gum Nuort
echizen e
Prepatent:

Hopten

1 prirt
Inm. Tr
enebre
ins Dej

Benedictio Cerei, 247
e. &e conſer vâre dignéris. Réſpice étiam ad
ie h. devotiſſimum (Si non eſt coronatus,
dicatur, eléctum Imperatérem) Impe-
rat’rem noſtrum. N. cujus tu Deus deſi-
dérii vota prænôſcens ineffabili pietâtis
& milſericôrdiæ tuæ muünere, tranquillum
perpétuæ pacis accmmoda, & ccelé-
tem victôtiam cum omni pôpulo ſuo-
em Per eumdem Déôminum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum: qui tecum vi-
vit, & regnat in unitaâte Spirits ſancti
Deus, per ômnia ſécula ſeculôrum,
§S Completàâ benedicti
conus, de poſitis albis 3, 11
xamenta , & vadit ad
eKuitu r pluviali, & Raie
Lalule im violacei D1t
Popheli= Une ti & Celebrans legit
eas ſubmiſsà voce ad Altare in cornu Epi⸗
ſtolæ. In fin e brop- hetiarum dicuntur Ora-
tiones modo lubieri Ante, vel interim
dum Propheti r
techizent catec
præparent ad' baptiſmum.

8
1

n

⸗ :
Cerei 3 Dla⸗

W

&*

Prophetia prima- Geneſ. I. & 2.
n principio creâvit Deus coœlum, E& ter-
Inch Terra autem erat inânis, & Naeu⸗
& ténebræ erant ſuper fâciem abyſli :
Spiritus Dei ferebâtur ſuper aquas. Det
4 que

248 Sabbato ſancto.

que Deus: Fiat Ilux. Et facte eſt lux. Et vi-
dit Deus lucem, quòd eſſet bona: & divi-
ſit lucem à ténebris Appellavitque lucem
Diem, & ténebras Noctem: factumque eſt
véſperè, & manè, dies unus. Dixit quoque
Deus: Fiat firmaméntum in médio aquâ-
rum: & dividat aquas ab aquis. Et fecit
Deus firmaméntum: divisitque aquas, quæ
erant ſub firmaménto, ab his, quæ erant
ſuper firmaméntum. Et factum eſt ita.
Vocavitque Deus firmaméntum, cœlum:
& factum eſt véſperè, & manéè, dies ſecun-
dus. Dixit verò Deus: Congregéntur aquæ,
quæ ſub cœlo ſunt, in locum unum:
& appaâreat ârida. Et factum eſt ita. Et vo-
Câvit Deus âridam, terram, congregatio-
néſque aquârum appellâvit Mäaria. Et vi-
dit Deus, quòcheſſet bonum. Et ait: Gér-
minet terra herbam viréntem, & facién-
tem ſemen, & lignum pomiferum fciens
fructum juxta genus ſuum, cujus ſemen in
ſemetipſo ſit ſuper terram Et factum eſt
ita. Et prôtulit terra herbam viréntem,
& facientem ſemen juxta genus ſuum, li-
gnumque ſâciens fructum, & habens unum-
quodque ſeméntem ſecundum ſpéciem ſu-
am. Et vidit Deus, quod eſſet bonnm. Et
factum eſt véſperè, & mané, dies tértius.
Dixit antem Deus : Fiant luminaria in fir-
mameénto cœli, & dividant diem, ac no-
tem, & ſint in ſigna, & témpora, & dies, &
annos:

Tivare waſes,
Unae e

ire ninnd,

Er Nut s

NCck, in
itt Dens,
Nrer
t eſpere,
tam Da:

=

teſtnn

S= :

c
lcit
ſo, unene

6

arr,

n
1

Eclncin
Et keet .
n, E n
Ehere ſvo.
Imn, & Nt
ſnen
ſbus

Prophetia Prima. 249
annos: ut lúceant in firmaménto cœli, &
illüminent terram. Et factum eſt ita. Fe-
citque Deus duo luminâria magna : lu-
minâre majus, ut præéſſet diéi: & lumi-
nâre minus, ut præéſſet nocti: & ſtellas.
Et péſuit eas in firmaménto coœli, ut lucé-
rent ſuper terram, & præéſſent diéi, ac
nocti, & dividerent lucem, ac ténebras. Et
vidit Deus, quòd eſſet bonum. Et factum
eſt véſperè, & manè, dies quartus. Dixit
étiam Deus: Producant aquæ réptile âni-
mæ vivéntis, & volâtile ſuper terram ſub
firmaménto cœli. Creavitque Deus Cete
grândia, & omnem Animam vivéntem
atque motâàbilem, quam produxerant aquæ
in ſpécies ſuas, & omne volatile ſecun-
dùm genus ſuum. Et vidit Deus, quòôd
efſet bonum. Benedixitque eis, dicens:
Créſcite, & multiplicàmini, & repléte
aquas maris: avéſque multiplicéntur ſuper
terram. Et factum eſt véipere, & mane,
dies quintus. Dixit quoque Deus: Pro-
dcat terra ànimam vivêntem in génere
ſuo, juménta, & reptilia, & béſtias terræ
ſecundùm ſpécies ſuas. Factuúmque eſt ita-
Et fecit Deus béſtias terræ juxta ſpécies
luas, & juménta, & omne réptile terræ in
genere ſuo. Et vidit Deus, quòd eſſet bo-
num, & ait: Faciamus Hôminem ad im-
âginem & ſimilitúdinem noſtram: & præſit
piſcibus maris, & volatilibus coeli „& bé⸗

Q S ſtiis,

250 Sabbato ſancto,

ſtiis, univerſæque terræ, omnique réptili,
quod movétur in terra. Et creâvit Deus ho-
minem ad imâginem ſuam: ad imâginem
Dei creâvit illum, mâſculum, & fœminam
creâvit eos. Benedixitque illis Deus, &
ait: Créſcite, & multiplicâmini „& replé-
te terram, & ſubjicite eam, & dominâmini
pilſcibus maris, volatilibus coli, & uni-
vérſis animantibus ‚ quæ movéntur ſuper
terram. Dixitque Deus: Ecce dedi vobis
omnem herbam afferéntem ſemen ſuper
terram, & univérſa ligna, quæ habent in
ſemetipſis ſeméntem generis ſui, ut ſint vo-
bis in eſcam, & cunctis animântibus terræ,
omnique vôlucri cœli, & univérſis „quæ
movéntur in terra, & in quibus eſt ànima
vivens, ut hâbeant ad veſcéndum. Et fa-

ctum eſt ita. Viditque Deus cuncta, quæ fé-

cerat: & erant valdé bona. Et factum eſt
véſperé, & manéè, dies ſextus. Igitur per-
fécti ſunt cœli, & terra; & omnis ornaâtus
eôrum. Complevitque Deus die ſéptimo
opus ſuum, quod fécerat: & requiévit die
ſéptimo ab uni verſo pere, quod pattràrat.
Quàâ completà, Sacerdos dicit. rémus
Diaconus. ler, ar génua. & Subgia⸗
conus. Levâte.
Oratio.
eus, qui mirabiliter Creaͤti hôminem,
& mirabilius redemiſti : da nobis,
quæſumus, contra oblectaménta peccâti
men-

1 tir

is 1
Ea gul

0 Crun

NS led
Nünn
. Cnn
i ſon
u i⸗
us 41 0

CNlO W
uot nu
na, Cann
ſet nu
dum ,lt
kacus drdd
ult, de
elræ, a
eptli
dn e
uen ſ

Prophetia ſecunda. 251

mentis ratiéne persiſtere; ut mereâmur

ad ætérna gâudia pervenire. Per Dôminum
noſtrum.

Prophetia ſecunda. Geneſ. 5. d. 6 & 8.

Nos veròô cùm quingentérum eſſet an-
nérum, génuit Sem, Cham, & Ja-
pheth. Cumque copiſſent hômines mul-
tiplicâri ſuper terram, & flilias procreâl-
ſent, vidéntes filii Dei filias héôminum,
quôd eſſent pulchræ, accepérunt ſibi
uxôres ex mnibus, quas elégerant. Di-
Xitque Deus : Non permanébit ſpiritus
meus in hémine in ætérnum, quia caro
eſt: eruntque dies illius centum viginti
annôrum. Gigäântes autem erant ſuper ter-
ram in diébus illis. Poſtquàm enim in-
gréſſi ſunt filii Dei ad filias höminum, il-
læque genuérunt, iſti ſunt poténtes à ſé⸗
culo viri faméôſi. Videns autem Deus,
quôd multa malitia héminum eſlet in ter-
ra, & Ccuncta cogitâtio cordis inténta eſ-
ſet ad malum omni témpore, poœnſtuit
eum, quôd héôminem fecifet in terra. Et
tactus dolôre cordis intrinſecus: Delébo,
inquit, höminem, quem creâvi, à fũcie
terræ, ab hômine, uſque ad animÜntia,
à réptili, uſque ad vôlucres cœli. Poœnitet
enim me feciſſe eos. Noë veròô invénit
grâtiam coram Dômino. Hæ ſunt genera-
tiénes Noë; Noé vir juſtus atque perfé-
ctus

252 Sabbato ſancto.

us fuit in generatiônibus ſuis, cum Deo
ambulâvit. Et génuit tres filios, Sem,
Cham, & Japhet. Corrpta eſt autem terra
coram Deo, & repléta eſt iniquitâte. Cum-
que vidiſſet Deus terram eſſle corrûptam
(omnis quippe caro corrũperat viam ſuam
ſuper terram dixit ad Noë: Finis univérſæ
carnis venit coram me, repléta eſt terra
iniquitâte à fâcie eérum, & ego diſpér-
dam eos cum terra. Fac tibi arcam de
lignis lævigâtis: manſiũnculas in arca fâ-
cies, & bitüũmine linies intrinſecùs, &
extrinſecuús. Et ſic fàcies eam: Trecenté-
rum cubitôrum erit longitudo arcæ, quin-
quaginta cubitôrum latitudo ,» & triginta
cubitéôrum altitũ⁴do illius. Fenéſtram in
arca faâcies, & in cübito conſummúbis
ſummitâtem ejus: ôſtium autem arcæ po-
nes ex lâtere: deôrſlum, cœnacula, & tri-
ſtega facies in eâ. Ecce ego adducam aquas
diluvii ſuper terram, ut interficiam om-
nem carnem, in qua ſpiritus vitæ eſt ſub-
ter cœlum. Univerſa, quæ in terra ſunt,
conſummẽéntur. Ponâmque fœdus meum te-
cum: & ingrediéris arcam tu, & fllii tui,
uxor tua, & puxôres filiérum tuérum te-
cum. Et ex cunctis animântibus univérſæ
carnis bina induces in âàrcam, ut vivant
tecum: maſculini ſexus, & fæminini. De
volucribus juxta genus ſuum, & de ju-
méntis in génere ſuo, & ex omni réptili

, Ols Vun
ne wond e
e: eun n
ſeeit himn
UiDen h
unn⸗ Cin
tnm. Nun
ugne, El
ch et nn

A
ium: ,
Uim gens
Eenele ſo0, 4

Cmnes nhn
uinkein

montes

Prophetia ſecundæ. 253

terræ ſecundúm genus ſuum: bina de m-
nibus ingrediéntur tecum, ut poſſint vive-
re. Tolles igitur tecum ex ômnibus eſcis,
quæ mandi poſſunt, & comportaàbis apud
te: & erunt tam tibi, quàm illis in cibum.
Fecit igitur Noë mnia, quæ præcéperat
illi Deus. Erâtque ſexcentôrum annérum,
quando diluvii aquæ inundavérunt ſuper
terram. Rupti ſunt omnes fontes abyſſi
magnæ, & cataraâctæ coœli apértæ ſunt: &
facta eſt pluvia ſuper terram quadraginta
diébus, & quadraginta nôctibus. In arti-
culo diéi illius ingréſſus eſt Noë, & Sem,
& Cham, & Japheth, filii ejus; uxor il-
lius, & tres uxôres filioörum ejus cum eis,
in arcam: ipſi, & omne ânimal ſecun-
dùm genus ſuum, univérſaque juménta in
gnere ſuo, & omne, quod movétur ſu-
per terram in génere ſuo, cunctúmque
volâtile ſecundum genus ſuum. Porro arca
terebâtur ſuper aquas. Et aquæ prævalué-
runt nimis ſuper terram: opertique ſunt
omnes montes excélſi ſub univérſo cœlo.
Quindecim cübitis dltior fuit aqua ſuper
montes, quos operúerat. Conſumptâque
eſt omnis caro, quæ movebatur ſuper ter-
ram, vôlucrum, animântium, beſtiârum,
omniúmque reptilium, quæ reptant ſuper
terram. Remúnſit autem ſolus Noë, & qui
cum eo erant in arca. Obtinuerũntque

aquæ terram centum quinquaginta diébus-

60-

254 Sabbato ſancto.

Recordâtus autem Deus Noë, cunctorúm-
que animântium, & omnium jumentôrum,
quæ erant cum eo in arca, adduxit ſpiri-
tum ſuper terram, & imminutæ ſunt aquæ.
Et clauſi ſunt fontes abyſſi, & catarâctæ
coœli: & prohibitæ ſunt pluviæ de cœlo.
Reverſæque ſunt aquæ de terra eúntes, &
redeuntes: & Copérunt minui poſt cen-
tum quinquaginta dies. Cumque transil-
ſent quadraginta dies, apériens Noë fené-
ſtram arcæ, quam fécerat, dimiſit corvum:
qui egrediébatur, & non revertebatur,
donec ſiccaréntur aquæ ſuper terram.
Emiſit quoque colúmbam poſt eum, ut
vidéret, ſi jam ceſsàſſent aquæ ſuper fa-
ciem terræ. Quæ cùm non inveniſſet, ubi
requiéſceret pes ejus, revérſa eſt ad eum
in arcam: aquæ enim erant ſuper uni-
vérſam terram: extenditque manum, &
apprehénſam intulit in arcam. Expectàtis
autem ultrà ſeptem diébus àliis, rurſum
dimiſit columbam ex arca. At illa venit
ad eum ad véſperam, portans ramum olivæ
viréntibus fôliis in ore ſuo. Intelléxit ergo
Noë, quòôd celsâſſent aquæ ſuper terram.
Expectavitque nihi'ôminùs ſeptem àlios
dies: & emiſit columbam, quæ non eſt
