revérſa ultrà ad eum. Locutus eſt autem
Deus ad Noë, dicens: Egrédere de arca
tu, & uxor tua, filii tui, & uxôres fi-
liérum tué⁴rum tecum. Cuncta animantia,
. gquæ

.

t in
altp,
fecum,
cte n
Ugels 4
Konia3
e leye⸗
slun,
ten No
Cnc er⸗
re ek l
Dtenne!

6 els
tern

g koden
Kul
Cüdes
tllanen
jechi ti
plum
ſumpzee
Eun
Cumn Fi

quæ ſunt apud te, ex omni carne, tam
volatilibus, quàm in béſtiis, & univérſis
reptilibus, quæ reptant ſuper terram, educ
tecum, & ingredimini ſuper terram:
créſcite; & multiplicamint ſuper eam.
Egréſſus eſt ergo Noë, & filii ejus; uxor

illius, & uxôres filiérum ejus cum eo. Sed

& mnia animúntia, juménta, & reptilia,
quæ reptant ſuper terram ſecúndùm ge-
nus ſuum, egréſſa ſunt de arca. Edificâvit
autem Noë altâre Déômino: & tollens de
cunctis pecéôribus, & volũcribus mundis,
ôbtulit holocâuſta ſuper altâre. Odora-
tuſque eſt Dôminus odérem ſuavitàtis.
Orémus. Fectâmus génua. . Levate.
Dz; incommutbilis virtus, & lumen
ætérnum: réſpice propitius ad to-
tius Eccléſiæ tuæ miraâbile ſacraméntum,
& opus ſalutis humânæ, perpétuæ diſpo-
ſitiénis efféctu tranquillius operâre: to-
tſque mundus experiâtur, & videat de-
jécta érigi, inveterâta renovâri, & per
ipſum redire omnia in integrum, à quo
ſumpsère principium, Dôminum noſtrum
Jeſlum Chriſtum Filium tuum: qui te-
cum vivit.

Prophetia tertia. Geneſ. 22.

n diébus illis: Tentâvit Deus Abra-
ham, & dixit ad eum: Abraham, Abra-
ham.

256 Sabbato ſancto-

ham. At ille reſpôndit: Adſum. Ait illi:
Tolle filium tuum unigénitume, quem
diligis, llaag: & vade in terram viſiônis:
atque ibi ôfferes eum in holocâuſtum ſu-
per unum môntium, quem monſtrâvero
tibi. Igitur Abraham de nocte conſür-
gens, ſtravit àſinum ſuum: ducens ſecum
duos júvenes, & Iſaac filium ſuum. Cum-
que concidifſet ligna in holocâuſtum,
Abiit ad locum, quem præcéperat ei Deus-
Die autem tértio, elevâtis culis, vidit
locum procul; dixitque ad pueros ſuos:
Exſpectâte hic cum àâfino; ego, & puer
illuc uſque properâutes, poſtquàm adora-
vérimus, revertémur ad vos. Tulit quoque
ligna holocâuſti, & impélſuit ſuper Iſaac
filium ſuumn: ipſe veroò portâbat in maâni-
bus ignem, & glädium. Cumque duo pér-
gerent ſimul, dixit Iſaac patri ſuo: Pater
mi. At ille reſpéndit: Quid vis fili? Ecce,
inquit, ignis & ligna : ubi eſt victima
holocâuſti? Dixit autem Abraham: Deus
providébit ſibi victimam holocàuſti, fili
mi. Pergébant ergò pariter: & venérunt
ad locum, quem oſténderat ei Deus, in
quo ædificâvit altàre, & déſuper ligna
compôſuit : cumque alligâſſet Iſaac fi-
lium ſaum, pôlſuit eum in altare fuper
ſtruem lignérum. Extenditque manum,
& arripuit glâdium, ut immolaret filium
ſfuum. Ecce Angelus Dômini de cœlo
clamaâ-

ehont
Cenls M
le iß
,ldl un
nigento 1
Udraumn .
guln Iltten
Uls, ⸗
un po
ios, Wn
cie Mm:
Tnnt ate
ſulneo de
un eg
CNiano re
Ungento
l mlile⸗
WlN
Gnns N
micorua
mmine o
Cilti woen
Pueros io
& hubic
Oremn.

8 elb,
UVtoto
le f
4 pe

Prophetia tertia⸗ 2⁵7
clamâvit, dicens: Abraham, Abraham.
Qui reſpôndit: Adſum. Dixitque ei: Non
exténdas manum tuam fuper puúerum,
neque fâcias illi quidquam: nunc cognô-
vi, quôd times Deum, & non peperciſti
unigénito filio tuo propter me. Levavit
Abraham ôculos ſuos, viditque poſt ter-
gum arietem inter vepres hæréntem côr-
nibus, quem affümens ôbtulit holocâu-
ſtum pro filio. Appellavitque nomen loci
illius, Dôminus videt. Unde uſque hô-
die dicitur: In monte Déminus vidébit.
Vocâvit autem Angelus Déômini Abraham
ſecendò de coelo, dicens: Per memet-
ipfum jurâvi, dicit Dôminus: quia fe-
ciſti hanc rem, & non peperciſti filio tuo
unigénito propter me: benedicam tibi,
& multiplicàbo ſemen tuum, ſicut ſtellas
Coli, & velut arénam, quæ eſt in littore
maris: poſſidébit ſemen tuum portas ini-
micôrum ſuéôrum, & benedicéntur in ſé-
mine tuo omnes gentes terræ, quia obe-
diſti voci meæ. Revérſus eſt Abraham ad
puúeros ſuos, abieruntque Berſabéë ſimul,
& hahitâvit ibi. .
O rémus. Flectämus génua. g. Levte.
Oratio. .
eus, fidélium Pater ſumme, qui in
toto orbe terrârum promiſſiônis tuæ
filios diffsà adoptiônis grâtiâà multipli-
cas: & per paſchâle ſacraméntum, Abra-
R ham

258 Sabbato ſancto.

ham puúerum tuum univerſàrum, ſicut
jurâſti, géntium éfficis patrem: da poô-
pulis tuis dignè ad grâtiam tuæ vocatiônis

introire. Per Dôminum noſtrum.

Prophetia quarta. Exod. I4. F. & I5.
n diébus illis: Factum eſt in vigllia
matutina, & ecce reſpiciens Déôminus
ſuper caſtra Egyptioôrum per columnam
ignis, & nubis, interfécit exércitum eòô-
rum: & ſubvértit rotas curruum, fere-
banturque in profündum. Dixérunt ergo
Egyptii: Fugiâmus IIraélem; Dôminus
enim pugnat pro eis contra nos. Et ait
Dôminus ad Môyſen : Exténde manum
tuam ſuper mare, ut revertântur aquæ ad
Egyptios ſuper currus, & équites eôrum-
Cumque extendiſſet Môyſes manum con-
tra mare, revérſum eſt primo diluculo
ad priétem locum: fugientibuſque Ægyp-
tiis occurrérunt aquæ, & invélvit eos Dô-
minus in médiis fluctibus. Reverſæque ſunt
aquæ, & operuérunt currus, & équites
cuncti exércituùs Pharaônis, qui ſequén-
tes ingréſſi fůerant mare: nec unus qui-
dem iupeérfuit ex eis. Filii autem IIraél
perrexérunt per médium ſicci maris, &
aquæ eis erant quaſi pro muro à dextris,
& à fſiniſtris : liberavitque Dôminus in
die illa IHraël de manu Egyptiôrum. Et
vidérunt Egyptios môrtuos ſuper littus
maris,

V

, M
Cn ot
Gilhaden
Uig⸗
ELeoim hon
ſen proſe
hr kad
Dens mens
Uers ,
(Ortern be
ens le

el,
Dus
nm No
Loynruci
End conn
Dr non
ſtleit n
digtden
tdo⸗ er

Propte
Ne
E
Doninns
qi n
1 1 ni
Upe 1

Prophetia quarta, 25⁵9
maris, & manum magnam, quam exercue-
rat Dôminus contra eos: timuitque pépu-
lus Dôminum, & credidérunt Dômino, &
Môyſi ſervo ejus. Tunc cécinit Môyſes, &
filii Iſraẽl carmen hoc Dômino, & dixérunt-
Tractus. Cantémus Dômino, gloriô-
8& enim honorificâtus eſt: equum, & aſcen-
ſôrem projécit in mare: adjutor, & pro-
téctor factus eſt mihi in ſalutem. y, Hic
Deus meus , & honorificàbo eum: Deus
patris mei, & exaltâbo eum. y. Dôminus
cCônterens bella: Dôminus nomen eſt illi.
Orémus. Flectâmus génua. pz. Levate-
. Cratio: „ ,
eus, cujus antiqua mirâcula étiam
Doltzis ſéculis coruſcâre ſentimus:
dum quod uni péôpulo, à perſecutiône
Egyptiacà liberândo, déxteræ tuæ po-
téntiâ contuliſti, id in ſalutem Géntium
per aquam regeneratiônis operâris: præ-
ſta, ut in Abrabæ filios, & in Iſfraéliticam
dignitâtem, totius mundi tränſeat pleni-
túdo. Per Dôminum noſtrum.

Prophetia quinta. Maiæ 5§4. g: & 55.
æc eſt hæréditas ſervérum Démini,
& juſtitia eéhrum, apud me, dicit
Dôminus. Omnes ſitiéntes venite ad aquas:
& qui non habétis argéntum, propera-
te, émite, & comédite: venite, émite
abſque argénto, & abſque ulla commu-
tatione,

260 Sabbato ſanct.

tatiéne vinum, & lac. Quare appéenditis
argéntum non in panibus, & laboôrem
veſtrum non in ſaturitâte? Audite audién-
tes me, & comédite bonum, & delectâbi-
tur in craſſitêdine ânima veſtra. Inclind-
te aurem veſtram, & venite ad me: audi-
te, & vivet ânima veſtra, & fériam vobiſ-
cum pactum ſempitérnum, miſericôrdias
David fidéles. Ecce, teſtem pôpulis dedi
eum ducem, ac præceptôrem Géentibus.
Ecce Gentem, quam neſciébas, vocabis:
& Gentes, quæ te non cognovérunt, ad
te current propter Dôminum Deum tuum,
& ſanctum Iſraël, quia glorificâvit te-
Quærite Dôminum, dum inveniri poteſt:
invocâte eum, dum propè eſt. Derelin-
quat impius viam ſuam , & vir iniquus
Cogitatiônes ſuas, & revertâtur ad Dômi-
num, & milerébitur ejus, & ad Deum
noſtrum; quéôniam multus eſt ad igno-
ſcéndum. Non enim cogitatiônes meæ,
cogitatiônes veſtræ: neque viæ veſtræ, viæ
meæ, dicit Déminus. Quia ſicut exaltàn-
tur coeli à terra, ſic exaltâtæ ſunt viæ
meæ à viis veſtris, & cogitatiônes meæ à
cogitatiônibus veſtris. Et quômodo deſcén-
dit imber, & nix de coœlo, & illuc ultrà
non revértitur, ſed inébriat terram, & in-
fündit eam, & germinâre eam facit, &
dat ſemen ſerénti, & panem comedénti:
ſic erit verbum meum, quod egteigti.
6

e ſe
n,

Uigiün
1ot Donn
Oenes

On
Nlain

Ytum ice
os lacli⸗
1e ncl
ela u n
peun.
Cigocn
nne
A In
e,1
d, ao⸗
Netealti in
Cum mdrtn
Genrbos n
ſtpienre
habiteles
Abi ſt n
intellechs
tunnit
0cOrun
s/ &
biſunt
Miotur
N/ 4

—2

Prophetia ſexta 261

de ore meo: non revertétur ad me va-
cuum, ſed fàâciet, quæcunque véôlui, &
proſperâbitur in his, ad quæ miſi illud:
dicit Déôminus omnipotens.
Orémus. Flect4mus génua. B- Levte-
Oratio.
Oinnipotens ſempitérne Deus, multſ-
plica in honérem nôminis tui, quod
patrum fidei ſpopondiſti: & promiſſiônis
filios ſacrâ adoptiône dilàta: ut quod priô-
res ſancti non dubitavérunt futúrum, Ece-
cléſia tua magnâ jam ex parte cognôſcat
implétum. Per Déôminum noſtrum Jelum
Chriſtum.
Prophetia ſexta. Baruch. 3. b.
Audi Iſraél mandta vitæ : duribus pér-
4 Mipe, ut ſcias prudéntiam. Quid eſt
Iſraël, quôd in terra inimicôrum es? In-
veterâſti in terra aliéna;, coinquinâtus es
cum moôrtuis: deputâtus es cum deſcen-
déntibus in inférnum. Dereliquiſti fontem
ſapiéntiæ. Nam ſi in via Dei ambulaſſes,
habitàâſſes utique in pace ſempitérnâ. Diſce,
ubi ſit prudéntia, ubi ſit virtus, ubi ſit
intelléctus: ut ſcias ſimul, ubi ſit longi-
turnitas vitæ, & victuüs, ubi ſit lumen
oculérum » & pax. Quis invénit lumen
ejus? & quis intraâvit in theſâuros ejus?
Ubi ſunt principes Géntium, & qui do-
minântur ſuper béſtias, quæ ſunt fuper
terram? qui in âvibus coœli ludunt, qui ar-
K 3 gentum

262 Sabbato ſancto.

géntum theſaurizant, & aurum, in quo
confidunt hômines „& non eſt finis ac-
quiſitiénis eôrum: qui argéntum fabri⸗
cant, & ſoliciti ſunt, nec eſt invéntio
perum illérum? exterminâti ſunt, & ad
inferos deſcendérunt, & alii loco eôrum
ſurrexérunt. Juvenes vidérunt lumen, &
habitavérunt ſuper terram : viam autem
diſciplinæ ignoravérunt, neque intellexé.
rfunt ſémitas ejus, neque filii eôrum ſu-
ſcepérunt eam, à fâcie ipſôrum longè fa-
cta eſt: non eſt audita in terra Chânaan,
neque viſa eſt in Theman. Filii quoque
Agar, qui exquirunt prudéntiam, quæ de
terra eſt, negotiatôres Merrhæ, & The-
man, & fabuſatéres „ 6r exquiſitores pru:
déntiæ, & intelligéntiæ: viam autem ſa-
piéntiæ neſciérunt, neque commemoraati
ſunt ſémitas ejus. O Iſraël, quàm magna
eſt domus Dei, & ingens locus poſſeſſiô-
nis ejus! Magnus eſt, & non habet finem:
excélſus, & hnmenſus. Ibi fuérunt gigân-
tes nomindÜti „illi, qui ab initio fuérunt,
ſtaturâ magnàâ, ſciéntes bellum. Non hos
elégit Dôminus, neque viam diſciplinæ
invenérunt: proptéreà periérunt. Et quo-
niam non habuérunt ſapiéntiam, interis-
tunt propter ſuam inſipiéntiam. Quis aſcên-
dit in Clum, & accépit eam, & eduxit
eam de nubibus? Quis transfretâvit mare,
& invénit illam? & aàttulit illam ſuper au-
rum

Wett
1 e 4
Pn nt
Uerd o⸗
n Ens
feſſalvs tl
Cenn.

R 1

Proti
lus, o
minom!
tuün:

l.

Dönini
Il erat

Prophetia ſexta 263

rum eléctum? Non eſt, qui poſſit ſcire
vias ejus, neque qui exquirat ſémitas ejus:
ſed qui ſcit univérſa, novit eim, & adin-
vénit eam prudéntià ſuâ, qui præparavit
terram in ætérno témpore, & replévit eam
pecúdibus, & quadrupédibus: qui emittit
lumen, & vadit: & vocaâvit illud, & obé-
dit illi in treméôre. Stellæ autem dedérunt
lumen in cuſtôdiis ſuis, & lætâtæ ſunt:
vocâtæ ſunt, & dixérunt: Adſumus: &
luxérunt ei cum jucunditâte, qui fecit il-
las. Hic eſt Deus noſter, & non æſtimâ-
bitur âlius advérsùs eum. Hic adinvénit om-
nem viam diſciplinæ, & trâdidit illam Jacob
puero ſuo, & Iſraél dilécto fuo. Poſt hæc
in terris viſus eſt, & cum hominibus con-
verſâtus eſt.
Orémus. Flectâmus génua. N. Levàte.
Oratio.
Deus ‚qui Eccléſiam tuam ſemper Gén-
tium vocatiône multiplicas: concéde
propitius; ut quos aquàâ baptiſmatis àb-
luis, continuâ protectiône tueaâris. Per Dô-
minum noſtrum Jeſlum Chriſtum Filium
tuum: qui tecum vivit, & regnat.

Prophetia ſeptima. Exech. 37.

I diébus illis: Facta eft ſuper me ma-
nus Déômini, & eduxit me in ſpiritu
Démini: & dimiſit me in médio campi -
qui erat plenus ôſſibus: & circumduxit
R 4 me

264 Sabbato ſancto.

me per ea in gyro: erant autem multa
valdé ſuper fâciem campi, ſiccâque vehe-
ménter. Et dixit ad me: Fili hôminis, pu-
tâſne, vivent oſſa iſta? Et dixi: Démine
Deus, tu nôſti. Et dixit ad me: Vaticinâre
de ôſſibus iſtis, & dices eis: Oſſa arida
audite verbum Dômini. Hæc dicit Dôminus
Deus ôfſibus his: Ecce ego intromittam in
vos ſpiritum, & vivétis. Et dabo ſuper vos
nervos, & ſuccréſcere fâciam ſuper vos
carnes, & ſuperexténdam in vobis cutem:
& dabo vobis ſpiritum, & vivétis, & ſcié-
tis, quia ego Dôminus. Et prophetâvi,
ſicut præcéperat mihi: factus eſt autem
ſönitus prophetänte me, & ecce com-
mòôtio: & acceſſérunt oſſa ad oſſa, unum-
quôdque ad junctram ſuam. Et vidi, &
ecce ſuper ea nervi, & carnes aſcendé-
runt: & extenta eſt in eis cutis déſuper,
& ſpiritum non habébant. Et dixit ad me:
Vaticinâre ad ſpiritum, vaticinâre fili hé-
minis, & dices ad ſpiritum: Hæc dicit Dô-
minus Deus: A quâtuor ventis veni ſpi-
ritus, & inſúffla ſuper interféctos iſtos, &
reviviſcant. Et prophetâvi, ſicut præcé-
perat mihi: & ingréſſus eſt in ea ſpiritus,
& vixérunt: ſteteruntque ſuper pedes ſuos,
exércitus grandis nimis valdè. Et dixit
ad me: Fili hôminis, oſla heæc univér-
ſa domus Iſraël eſt; ipſi dicunt: Aruérunt
oſſa noſtra, & périit ſpes noſtra, Fice“
Ciſſi

Jvin t —
ſeten,A
ſopue⸗
i s .
ſciamn t
ious on

Orene

elze
Den
Gnns idtr
rMan

uen nune
rom. b

Cundon!

Cperienn
uum n
1 Ge i
ehtiz,
Gen
l E.

D
uc
n d

ſey „.
n l

e ehe.

Prophetia ſeptima. 265

ſeiſſi ſumus. Proptéreùà vaticinâre, & dices
ad eos: Hæc dicit Dôminus Deus: Ecce
ego apériam túmulos veſtros, & eduúcam
vos'de ſepúlchris veſtris, péôpulus meus:
& indúcam vos in terram Iſraél. Et ſciétis,
quia ego Dôminus, cùm aperũero ſepulchra
veſtra, & edúxero vos de túmulis veſtris,
pôpule meus, & dédero ſpiritum meum
in vobis, & vixéritis: & re quiéſcere vos
faciam ſuper humum veſtram: dicit Dô-
minus omnſpotens.
Orémus. Flectâmus génua. R. Levte.
Oratio.
5 qui nos ad celebrândum Paſchale
ſacraméntum utriuſque teſtaménti paâ-
ginis inſtruis: da nobis intelligere miſeri-
côrdiam tuam; ut ex perceptiéône præſén-
tium muúnerum, firma ſit expeckaâtio futu-
rôrum. Per Döminum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.

Prophetia octava, INaiæ 4.

pprehéndent ſeptem mulieres virum
½unum in die illa, dicéntes: Panem no-
ſtrum comedémus, & veſtiméntis noſtris
operiémur: tantummodòô invocétur nomen
tuum ſuper nos, aufer opprébrium noſtrum.
In die illa, erit germen Dômini in magni-
ficéntia, & glôria, & fructus terræ ſubli-
mis, & exultâtio kis, qui ſalvâti fuerint de
Iſraél. Et erit: Omnis, qui relictus fuerit in
. 5 Sion,

266 Sabbato ſancto.
Sion, & residuus in Jerũſalem, ſanctus vo-
câbitur, omnis, qui ſcriptus eſt in vita in
Jerũſalem. Si abluerit Dômimus ſordes filia-
rum Sion, & ſäânguinem Jeruſalem laverit
de médio ejus, in ſpiritu judicii, & ſpiritu
ardéôris. Et creâbit Déminus ſuper omnem
locum montis Sion, & ubi invocàâtus eſt,
nubem per diem, & fumum, & ſplendô-
rem ignis fla mmũúntis in nocte: ſuper om-
nem enim glôriam protéctio. Et tabernâ-
culum erit in umbraâculum diéi ab Eſtu,
& in ſecuritàtem, & abſconſiônem à tür-
bine, & à pluvia.

Tractus. Vinea facta eſt dilécto in cor-

nu, in loco ũberi. . Et macériam cir-
cúmdedit, & circumfôdit: & plantaâvit vi-
neam Sorec, & æ&dificâvit turrim in médio
ejus. V. Et torcülar fodit in eàâ: vinea
enim Dômini Sabbaoth, domus Iſraël eſt.
Qrémus. Flectamus génua. . Levate-
Oratio.
eus, qui in ômnibus Eccléſiæ tuæ
—–◻ filiis, ſanctrum Prophetârum voce
manifeſtâſti, in omni loco dominatiônis
tuæ, ſatôrem te bonôrum ſéminum, &
electôrum palmitum eſſe cultôrem tri⸗-
bue pépulis tuis, qui & vineârum apud te
némine cenſéntur, & ſégetum: ut, ſpinaâ.
rum, & tribulôrum ſqual re reſecâto, dignàâ
efficintur fruge fœcündi. Per Döminum
noſtrum Jeſium Chriſtum. p
10-

Moye
ſ Gebs
n)
ſe,
k n
uim
s :De
as. din

ſer 00

Mun at
kunl unn
Wenmn
Den

rlin

Nis vo
eo uſa
bne
IN
Uintz

il o.

Prophetia nona 267
Prophetia nona. Exodi, 12.
n diébus illis: Dixit Dôminus ad Môy-
ſen;: & Aaron in terra Egypti: Menſis
iſte, vobis principium ménſium: primus
erit in ménſibus anni. Loquimini ad uni-
vérſum cœtum filiérum Iſraél, & dicite
eis : Décimàâ die menſis hujus tollat unuſ-
quiſque agnum per familias, & domos
ſuas. Sin autem minor eſt nmerus;, ut ſuf-
ficere poſſit ad veſcéndum agnum, afſu-
met vicinum ſuum, qui junctus eſt do-
mui ſuæ, juxta numerum animârum, quæ
ſufficere poſſunt ad eſum agni. Erit autem
agnus abſque mâcula, maſculus, annicu-
lus: juxta quem ritum tollétis & hodum-
Et ſervâbitis eum uſque ad quartam déci-
mam diem ménſis hujus: immolabitque
eum univérſa multitúdo filiérum Iraël ad
véſperam. Et ſument de ſanguine ejus, ac
ponent ſuper utrmque poſtem, & in
ſuperliminâribus domôrum, in quibus cé-
medent illum. Et edent carnes nocte illaà
aſſas igni, & àepmos panes, cum lactucis
agréſtibus. Non comedétis ex eo crudum
quid, nec coctum aquàâ, ſed tantùm aſſum
igni: caput cum pédibus ejus, & inteſti-
nis vorâbitis. Nec remanébit quidquam ex
eo uſque manèé. Si quid residuum füerit,
igne comburétis. Sic autem comedétis il-
lum : Renes veſtros accingétis, & calcea-
ménta habébitis in pédibus, tenéntes ba-
culos

268 Sabbato ſancto.

culos in manibus, & comedétis feſtinanter:
eſt enim Phaſe (id eſt trânſitus) Dômini.
Orémus. Flectâmus génua. . Levate.
Oratio.
Omnipaten⸗ ſempitérne Deus, qui in
ômnium ôperum tuéôrum diſpenſatiô-
ne mirabilis es: intélligant redémpti tui,
non fuiſſe excelléntius „ quòd initio factus
eſt mundus, quàm quòd in fine ſeculéô-
rum Paſcha noſtrum immolatus eſt Chri-
ſtus. Qui tecum vivit.

Prophetia decima. onæ 3.

In diébus illis: Factum eſt verbum Dô-
mini ad Jonam Prophétam ſecúndòô, di-
cens: Surge, & vade in Niniven civitâtem
magnam: & prædica in ea prædicatiénem,
quam ego loquor ad te. Et ſurréxit Jonas,
& àbiit in Niniven juxta verbum Dômini.
Et Ninive erat civitas magna itinere dié-
rum trium. Et coœpit Jonas introire in
civitâtem itinere diéé unfus; & clamaâvit,
& dixit: Adhuc quadraginta dies, & Ni-
nive luhvertetur. Et credidérunt viri Nini-
vitæ in Deum: & prædicavérunt jejunium,
& veſtiti ſunt acc is à ma)re uſque ad mi-
nérem. Et pervénit verbum ad regem Ni-
nive: & ſurréxit de ſôlio ſuo, & abjécit ve-
ſtiméntum ſuum à ſe, & induútus eſt ſacco,
& ſedit in cinere. Et clamaâvit, & dixit in
Ninive ex ore regis, & principum ejus,
di-

Py
e r
e
Cnn, tr
mne I
Ien tu
ſe turur
raue
hamferi
uri
RwW
1 n

Gonoo
lan. 1

Das .
Cobfe
nvbi, E
Ir N u⸗

Dounum

Moote

I e
lcum,

Dn
foltire,
Glless hl
ctts
ſci⸗
ümge

Iis,

Prophetia undecima 269
dicens: Hômines, & juménta, & boves,
& pécora non guſtent quidquam, nec pa-
ſcântur, & aquam non bibant. Et operiaân-
tur ſaccis hmines, & juménta, & cla-
ment ad Dôminum in fortitúdine, & con-
vertâtur vir à via ſua mala, & ab iniqui-
tâte, quæ eſt in mànibus eôrum. Quis ſcit,
ſi convertâtur, & ignéſcat Deus: & rever-
tâtur à furôre iræ ſuæ, & non peribimus?
Et vidit Deus bpera eôrum, quia convér-
ſi ſunt de via ſua mala: & miſértus eſt
9 pulo ſuo, Dôminus Deus noſter.
Prétnus. Flectàmus génua. R. Levate-
Oratio.
LDeas „ qui diverſitätem Géntium in
confeſſiõne tui néôminis adunaâſti: da
nobis, & velle, & poſſe, quæ præcipis:
ut pé½pulo ad æternitäâtem vocâto, una ſit
fides méntium, & pietas actionum. Per
Dôminum.

Prophetia undecima. Deut. 3 1I. f.
I2 diébus illis: Scripſit Môyſes canti-
cum, & déôcuit filios IGraël. Præcepit-
que Dôminus Jéſue filio Nun, & ait: Con-
fortâre, & eſto robuúſtus: tu enim intro-
duces filios Iſfraél in terram, quam pol-
4 licitus ſum, & ego ero tecum. Poſtquàm
86 ergô ſcripfit Môyſes verba legis hujus in
in volúmine, atque complévit : præcépit
h, Levitis, qui portâbant arcam foœderis
Dêmi-

270 Sabbato ſancto⸗
Déômini, dicens: Tôllite librum iſtum.
& pédnite eum in latere arcæ fœderis Doô-
mini Dei veſtri: ut ſit ibi contra te in te-
ſtimoénium. Ego enim ſcio contentiôénem
tuam, & cervicem tuam duriſſimam. Ad-
huc vivénte me, & ingrediénte vobiſcum,
ſemper contentiésè egiſtis contra Déômi-
num : quantò magis cum mortuus fue-
ro ? Congregute ad me omnes majéôres
natu per tribus veſtras, atque doctôres, &
loquar audiéntibus eis ſermônes iſtos, &
invocâbo contra eos colum, & terram.
Novi enim, quôd poſt mortem meam ini-
què agétis ,„ & declinabitis citò de via,
quam præcépi vobis : & occúrrent vobis
mala in extrémo témpore, quando fecé-
ritis malum in conſpéctu Démini, ut irri-
tétis eum per pera mäânuum veſtrârum.
Locutus eſt ergo Môyſes, audiénte uni-
vérſo cœtu Iraéle, verba cârminis hujus,
& ad finem uſque complévit.
Tractus. Atténde colum, & loquar:
& àudiat terra verba ex ore meo. y. Ex-
ſpectétur ſicut pluvia elôquium meum: &
deſcéndant ſicut ros verba mea. Y. Sicut
imber ſuper gramen, & ſicut nix ſuper
fœnum: quia nomen Dômini invocâbo.
F. Date magnitúdinem Deo noſtro: Deus,
vera ôpera ejus, & omnes viæ ejus ju-
dicia. y. Deus fidélis, in quo non eſt
iniquitas: juſtus, & ſanctus Déminus.
O rémus.

Nim

0 on
in üun
toutn hen
Polti, d
polri n⸗
on 6
um,
teln N
leiͤ/
, hu
Auen
opu

1 deb
Iert ſ
ron le
R, K
Nnek
ſot Nen
mgſeri
100,
ooun
ſune

Rex

Allritn

Eopti
Onltu
I,

Prophetia duodecim⸗ 271

O rémus. Flectämus génua. g. Levate.
Oratio⸗
eus celſitůdo humilium, & fortitü-
do rectôrum: qui per ſanctum Môy-
ſen puerum tuum, ita erudire pôpulum
tuum ſacri cârminis tui decantatiône vo-
luiſti, ut illa legis iterâtio, fieret étiam
noſtra diréctio: éxcita in omnem juſtifica-
tärum Geêntium plenitúdinem poténtiam
tuam, & da lætitiam mitigâ⅛ndo terrô-
rem : ut omnium peccàtis tuà remiſſione
delétis, quod denuntiäâtum eſt in ultiéô-
nem, trânſeat in ſahutem. Per Dôminum
noſtrum Jelum Chriſtum.

Prophetia duodecima. Dan. 3.
n diébus illis: Nabuchodéònoſor Rex
fecit ſtàtuam âuream, altitúdine cubi-
tôrum ſexaginta, latitúdine cubitrum
ſex, & ſtâtuit eam in campo Dura pro-
vinciæ Babylônis. Itaque Nabuchodéôno-
ſor Rex miſit ad congregândos ſãtrapas,
magiſtrâtus, & júdices, duces, & tyrãân-
nos, & præféctos, omnéſque principes re-
giôënum, ut convenirent ad dedicatiônem
ſtàtuæ, quam erexerat Nabuchodônoſor
Rex. Tunc congregaâti ſunt ſàtrapzę, ma-
giſträtus, & judices, duces, & tyrânni,
& optimâtes, qui erant in poteſtâtibus
conſtitůti, & univérſi principes regiô-
num, ut convenirent ad dedicatiônem
ſtatuæ:

272 Sabbato ſancto.

ſtâtuæ, quam eréxerat Nabuchodénoſor
Rex. Stabant autem in conſpéctu ſtâtuæ,
quam poſderat Nabuchodônoſor Rex
& præco clambat valénter: Vohis dici-
tur pépulis, tribubus, & liguis: In hora-
quàâ audiéritis ſõnitum tubæ, & fiſtulæ, &
citharæ, ſambucæ, & plſaltérii, & ſym-
phoniæ, & univérſi géneris muſicôrum,
cadéntes adorâte ſtâtuam âuream, quam
conſtituit Nabuchodéaoſor Rex. Si quis
autem non proſtrâtus adorâverit, eâdem
horà mittétur in fornäcem ignis ardén-
tis. Poſt hæc igitur ſtatim, ut audiérunt
omnes pépuli ſônitum tubæ, fiſtulæ, &
Citharæ, iambuúcæ, & pſaltérii, & ſym-
phoniæ, & omnis géneris muſicôrum:
cadéntes omnes pépuli, tribus, & linguæ
adoravérunt ſtâtnuam âuream, quam con-
ſtitůerat Nabuchodòônoſor Rex. Statim-
que in ipſo témpore accedéntes viri Chal-
dæi accuſavérunt Judæos, dixéruntque
Nabuchodéönoſor Regi: Rex in ætérnum
vive: tu Rex poſuiſti decrétum, ut om-
nis homo, qui audlierit ſônitum tubæ,
fiſtulæ, & citharæ, ſambcæ, & pfſaltérii,
& ſymphoniæ, univérſi géneris muſicoô-
rum, proſtérnat ſe, & adéret ſtâtuam àu-
ream: ſi quis autem non prôcidens ado-
rverit, mittâtur in fornâcem ignis ar-
déntis. Sunt ergo viri Judæi, quos con-
ſtituiſti ſuper pera regiéônis Babylônis,
Sidrach,

l
wemhen
N tl
un
Uocnotone
lt, 1
Colhect
Ctocddnon
Cach,
non CN
ſütni nn
, cn
i Ehr
Ccoum,
tuim, Mra
, Alen
Gnden
PerW
drich, N
Nncho
io ke
Noſter,
Ge mnin
this, 0
tNHN
limng
l, non
r lep
Kllo⸗

Prophetia duodecima: 273
Sidrach, Miſach,; & Abdénago: viri iſti
contempſérunt, Rex, decrétum tuum,
deos tuos non colunc, & ſtâtuam âuream,
quam erexiſti, non adérant. Tunc Na-
buchodénoſor in furôre, & in iràâ præcé-
pit, ut adduceréntur Sidrach, Miſach, &
Abdénago: qui conféſtim adduúcti ſunt in
conſpéctu regis. Pronuntiânſque Nabu-
chodénoſor Rex, ait eis: Verène Si-=
drach, Miſach, & Abdénago, deos meos
non Côlitis, & ſtâtuam âuream, quam con-
ſtitui, non adorâtis? Nunc ergo ſi eſtis pa-
râti, quacũúnque horaà audiéritis ſônitum
tubæ, fiſtulæ, citharæ, ſambucæ, & pfſalté-
rii, & ſymphoniæ, omniſque géneris mu-
ſicõrum, proſtérnite vos, & adorte ſtâ-
tuam, quam feci: quòd ſi non adoravéri-
tis, eâdem horâ mittémini in fornâcem
ignis ardéntis: & quis eſt Deus, qui eri-
piet vos de manu mea? Reſpondeêntes Si-
drach, Miſach, & Abdénago, dixérunt regi
Nabuchodônoſor: Non opoôrtet nos de
hâàc re reſpondére tibi. Ecce enim Deus
noſter, quem côlimus, poteſt eripere nos
de camino ignis ardéntis: & de mnibus
tuis, 6 Rex liberâre. Quôd ſi noluũerit,
notum ſit tibi, Rex, quia deos tuos non
céôlimus, & ſtâtuam âàuream, quam erexi-
ſti, non adorâmus. Tunc Nabuchodé-
noſor replétus eſt furôre: & aſpéctus fa-
ciéi illius immutâtus eſt ſuper Sidrach,
2T Miſach,

274 Sabbato ſancto.
Miſach, & Abdénago, & præcépit, ut ſuc-
cenderétur fornax ſéptuplum, quàm ſuc-
céndi conſuéverat. Et viris fortifſimis de
exércitu ſuo juſſit, ut ligâtis pédibus Si-
drach, Miſach, & Abdénago, mitterent
eos in fornäcem ignis ardéntis. Et confé-
ſtim viri illi vincti, cum braccis ſuis, &
tiâris, & calceamêntis „& veéſtibus miſſi
ſunt in médium fornaâcis ignis ardéntis:
nam juſſio regis urgébat: fornax autem
ſuccénſa erat nimis. Porròô viros illos,
qui miſerant Sidrach, Miſach, & Abdéna-
go, interfécit flamma ignis. Viri autem
hi tres, id eſt, Sidrach, Miſach, & Abdé-
nago, cecidérunt in médio camino ignis
ardéntis, colligati. Et ambulâbant in mé-
dio flammæ laudântes Deum, & benedi-
céntes Dômino.
Hic non dicitur. Fledàâmus génua.
ſed tantum. O rémus. Oratio
Q mnnipoten⸗ ſempitérne Deus, ſpes
unica mundi, qui Prophetârum tuô-
rum præcéônio, præſéntium témporum
declarâſti myſtéria: auge pépuli tui vota
placâtus: quia in nullo fidélium, niſi ex
tuâ inſpiratiédne, provéniunt quarũmli-
bet increménta virtutum. Per Dôminum
noſtrum.
His expletis, ſi Eccleſia habuerit fon-
tem Baptiſmalem, Sacerdos benedicturus
fontem, accipit pluviale violaceum „ &
J — Præce-

5
venne
ſr belt
eo, E
ecim Cn

on de

Imkince
Nlnt,
Ooneo
De! .
8 de,
tſ D

e2

I n.
lN. N

HWH
le gl
Werts

tuaruen i
Pltiazut

erio anin

Domivun
oſe
fidhen,
Cunn hu

Dpun
V magn

dumenti
, 00

Benedictio fontis. 27
Gri præcedente Cruce, cum candelabris &
. OCereo benedicto accenſo, deſcendit cum
Clero, & miniſtris paratis ad fontem: &
interim cantatur lequens Tractus.
Sicut cervus desidérat ad fontes aquâ-
rum: ita desidcrat ànima mea ad te,; Deus.
V. Sitivit ànima mea ad Deum vivum:
quando véniam, & apparébo ante faâciem
Dei? Y⸗ Fuérunt mihi läcrymæ meæ pa-
nes die, ac nocte, dum dicitur mihi per
singulos dies: Ubi eſt Deus tuus?
Heinde Sacerdos antequàm intret ad
benedictionem fontis, dicit hanc Oratio⸗
nem juxta fontem. y. Dôminus voblilſ⸗
cum. . Et cum ſpiritu tuo:
O rémus. Oratio⸗
OOmdipoieni ſempitérne Deus, réſpi⸗
ce propitius ad devotiônem pôpuli
renaſcéntis, qui ſicut cervus, aquârum
tuârum éxpetit fontem: & concéde pro-
pitius; ut fidei ipsius ſitis baptiſmatis my-
ſtério àänimam, corpuſque ſanctificet. Per
Déminum noſtrum. . Amen.
Poſteà procedit ad benedictionem fons
tis dicens, v. Déminus vobiſſcum. E. Et
cum ſpiritu tuo.
O rémus. Oratio⸗
mnipotens ſempitérne Deus, adéſto
magnæ pietâtis tuæ myſtériis, adéſto
ſacraméntis: & ad recreândos novos poô-
, pulos, quos tibi fons baptiſmatis parturit;
ſ 8⁸ 2 Spiri⸗

276 Sabbato ſancto.

Spiritum adoptiônis emitte: ut, quod no-
ſtræ humilitâtis geréndum eſt miniſtério,
vVirtutis tuæ impleâtur efféctu. Per Démi-
num noſtrum Jeſum Chriſtum Filium tuum:
qui tecum vivit, & regnat in unitate ejuſ-
dem Spiritus ſancti Deus-

Elevans vocem in modum Præfationis

proſequitur.
er ômnia ſécula ſeculérum. p?. Amen.
y. Dôminus vobiſlcum. p. Et cum
ſpiritu tuo. Yy. Surſum corda. ꝑ. Habé-
mus ad Dôminum. F. Gratias agâmus
Démino Deo noſtro. . Dignum, &
juſtum eſt. Verè dignum & juſtum eſt,
*quum & ſalutâre, nos tibi ſemper &
ubique grâtias àägere, Dômine lſancte Pa-
ter, omnipotens ætérne Deus. Qui in-
visibili poténtiâ, ſacramentôérum tuôrum
mirabiliter operâris efféctum : Et licèt
nos tantis myſtériis exequéndis ſimus in-
digni: tu tamen grâtiæ tuæ dona non
déſerens, étiam ad noſtras preces, au-
res tuæ pietaâtis inclinas. Deus, cujus ſpi-
ritus ſuper aquas inter ipſa mundi pri-
môrdia ferebâtur: ut jam tunc virttem
ſanctificatiõnis aquârum natúra concipe-
ret. Deus, qui nocéntis mundi crimina
per aquas âbluens, regeneratiônis ſpé-
eciem in ipſa diluvii effuſiône ſignaâſti: ut
uniſus, ejuſdémque eleménti myſtério, &
finis eſſet vitiis , & origo virtutibus. Ré-
ſpice

1
xtlan
e ke
dem I
Ghes n
Orans:
nt Vuge
GoI
tacbam
n kunel
Cnn
Iünm,4
ſeutte
immolad
In nnin
ſi ereg
oe at
Its in un
Gan Hooa
ine
Gatpo
G Wl
tirie i
O ctcun
Dn i
Mtngt
Ceno clei
Ors inen
ſcelle
pur
Ulero

Benedictio fontis? 277

ſpice Déômine in fâciem Eccléſiæ tuæ, &
multiplica in ea regeneratiônes tuas, qui
gràtiæ tuæ affluéntis impetu lætificas Cci-
vitàtem tuam : fontémque baptiſmatis
4peris toto orbe terrârum Géntibus in-
novândis: ut tuæ majeſtâtis império, ſu-
mat Unigéniti tui grâtiam de Spiritu ſan-
cto. ( EHic Sacerdos manu extensâ divi=
dit aquam in modum crucis?; & cam ſtas
tim linteo extergit diçens. 5 Qui hanc
aquam regenerândis hôminibus præpa-
râtam, arcânàâà ſui nüminis admixtiône
fœcundet: ut ſanctificatiéne concéptàâà, ab
immaculâtô divini fontis uteròô, in no-
vam renúâta creaturam, progénies cœlé-
ſtis emérgat: Et quos aut ſexus in coôr-
pore, aut ætas diſcérnit in témpore, om-
nes in unam pariat grâtia mater infäân-
tiam Procul ergò hinc, jubénte te Dô-
mine, omnis ſpiritus immũúndus abſcé-
dat: procul tota nequitia diabéôlicæ frau-
dis absiſtat. Nihil hic loci hâbeat con-
trâriæ virtútis admixtio : non inſidiaân-
do circumvolet: non laténdo ſubrépat:
non inficiéndo corrúmpat. ( Aquam ma-
nu tangit,.) Sit hæc ſancta, & inno-
cens creatúra lbera ab omni impugna-
tôris incurſu, & totius nequitiæ purgaâta
diſcéſſu. Sit fons vivus, aqua regénerans,
unda purificans: ut omnes hoc lavâcro
ſalutifero diluéndi operaânte in eis Spiritu
3 ſan⸗

278 Sabbato ſancto.

ſancto, perféctæ purgatiônis indulgeén-
tiam conſequàântur, (Facit tres cruçes
opis fontem, dicens.) Unde benedico
e creatura aquæ, per Deum † vivum,
per Deum verum, per Deum † ſan-
ctum: per Deum, qui te in principio, ver-
bo ſeparàvit ab rida: cujus ſpiritus ſu-
per te ferebatur. ( Hic manu aquam di-
vidit, & effundit eam verſus quatuor
mundi partes, dicens- ) Qui te de para-
diſi fonte manâre fecit, & in quàtuor flu-
minibus totam terram rigare præcépit.
Qui te in deſérto amâram, ſuavitâte in-
dità fecit eſſe potâbilem, & ſitiénti pépu-
lo de petra produxit. Be † nedico te &
per Jeſum Chriſtum Filium ejus unicum
Déminum noſtrum: qui te in Cana Ga-
lilææ ſigno admiräbili „ſuàâ poténtià con-
vértit in vinum. Qui pédibus ſuper te
ambulâvit: & à Joaânne in Jordane in te
baptizâtus eft. Qui te unà cum ſänguine
de làtere ſuo prodxit: & di ſcipulis ſuis
juſſit, ut credéntes baptizaréntur in te,
dicens: Ite, docéte omnes Gentes, bapti-
Zântes eos in nômine Patris, & Filli, &
Spiritus ſancti.
Mutat vocem, & proſequitur in
tono Lectionis
æc nobis præcépta ſervântibus, tu
Deus omnipotens, clemens adéſto;
tu benignus adipira. Halat ter in aquam
in

is⸗ ,Ci:
Uen n⸗
D Ende

n . i
Il is
Citum
Aimß
Uemn Iul
llttti l
ſintim

er De
lum tn
Puen

Benedictio fontis. 279

in modum crucis, dicens. Tu has simpli⸗
ces aquas tuo ore benedicito: ut præter
naturâlem emundatiônem, dai
poſſunt adhibére corpéôribus, ſint étiam
purificândis méntibus efficâces. .
Hic Sacerdos paululùm dimittit Cereum * *
in aquam: & reſumens tonum Præfatigs n
nis, dicit: Deſcéndat in hanc plenitudi-
nem fontis virtus Spiritũs ſancti.
Deinde extractum Cereum de aquâ
iterum profundius mergit, aliquantôò al⸗
tiùs repetens. Deſcéndat in hanc. Poſteg.
Cereum rurſùs de aquà extractum, tertiò
immergens uſque ad fundum, altiori ad-=
huc voce repetit. D eſcéndat. ut ſuprà. Et
deinde ſufflans ter in aquam, ſecundùm
hanc figuram 1, proſequitux. Totâmque
hujus aquæ fubftântiam, regenerandi foe-
cundet efféctu. ( Hic tollitur Cereus de
aquàâ, & proſequitur.) Hic émnium pec-
catérum maúculæ deleântur: hic natuúra
ad imâginem tuam côndita, & ad honô-
rem ſui reformâta principii, cunctis ve-
tuſtâtis ſqualôribus emundétur: ut omnis
Ihomo ſacraméntum hoc regeneratioônis
ingréſſus, in veræ innocéntiæ novam in-
fntiam renaſcaâtur.
Sequentia dicit legendo.
R Déminum noſtrum Jeſum Chriſtum
ilium tuum: qui ventúrus eſt judicaâre
vivos, & môêrtuos, & ſéculum per ignem.
R. Amen. 8 4 De⸗

280 Sabbato ſancto-
Krr.
.— Deinde per aſſiſtentes Sacerdoteg ſpar=

Zr- de ipsà aquaà benedictà ſuꝑerx
r. E n unus ex miniſkeſ Eccle-
eh- ſiæ accipit in vaſe aliquo de eâdem aquâ,
„ ad aſpergendum in domibus, & aliis lo-
