Viam juſtificatidnum tuarum inſtrue me:
& exercébor in mirabilibus tuis.
Dormitâvit ànima mea præ tædio: * con-
firma me in verbis tuis.
Viam iniquitàtis move à me: * & de le-
ge tua miſerére mei.
Viam veritâtis elégi: * judicia tua non
ſum obllitus.

*

II6 Feria v. in Coena Domini
A dhæſi teſtimôniis tuis Dômine: * noli

me confuúndere. ,
Viam mandatéôrum tuôrum cucurri,

cùm dilatâſti cor meum.

Deinde dicitur flexis genibus.
V. Chriſtus factus eſt pro nobis obédiens
Biaue ad mortem. & poſteà ſecretô 35
ater noſter. Poſteà Pſalmus. M iſerére,
I0O1. aliquantulùm altiâs: quo finito ſine
Oremus dicitur ſimili voce.
D Oratio.
éſpice, quæſumus Démine, ſuper
hanc familiam tuam, pro quàâ Dômi-
nus noſter Jeſus Chriſtus non dubitaâvit
múnibus tradi nocéntium, & crucis ſu-
bire torméntum. ſed Qui tecum. dici-
tur ſub ſilentio. .
In hoc triduo non annuntiatur aliquid
de Martyrologio. nec dicitur Pretiéôſa.
ALDTITERIIA M.
Dictis ſecretò, Pater noſter. A ve Ma-
ria. abſolutè inchoatur à Pſalmis conſuetis
. Pſalmus-
L egem pone mihi Démine viam juſtifica-
tihnum tuârum: * & exquiram eam
ſemper.
Da mihi intelléctum, & ſcrutâbor legem tu-
am: * & cuſtôdiam illam in toto corde meo-
educ me in ſémitam mandatôrum tuô-
rum: * quia ipſam véôlui.
Inclina cor meum in teſtiméônia tua: * &
non in avaritiam. A vérte

It Wiithl
une: 3 a
glion tunn
P rhonth
ne? ga
r ilkens
6s Altegigt
Upetoelar,.
aulocum
olun, & i
R amddun
Cin dn enn
Et Wntr.
Eu regon.“
lt mectänn
lt lerari n
r dlexi
ns tuis,
Menr D
NI
r me con
lquun

Ne

ad Tertiam. 117

Avérte culos meos, ne videant vanit-⸗
tem: * in via tua vivifica me.
Stâtue ſervo tuo elôquium tuum, * in ti-
môre tuo.
Amputa opprôbrium meum, quod ſuſpi-
câtus ſum: * quia judicia tua jucunda.
Ecce concupivi mandàâta tua: * in æqui=
tâte tua vivifica me.
Et véniat ſuper me miſericôrdia tua Dô-
mine: * ſalutâre tuum ſecúndùm eloô-
quium tuum.
Et reſpondébo exprobraântibus mihi ver-
bum: * quia ſperâvi in ſermônibus tuis.
Et ne àufferas de ore meo verbum veritâ-
tis uſquequâque: * quia in judiciis tuis
ſuperſperavi.
Et cuſtédiam legem tuam ſemper: * in
ſéculum, & in ſéculum ſéculi.
Et ambulabam in latitúdine: * quia man-
dâta tua exquisivi.
Et loquébar de teſtimôniis tuis in conſpé-
ctu regum: * & non confundébar.
Et meditâbar in mandatis tuis, 7 quæ di-
léxi.
Et levâvi manus meas ad mandta tua,
quæ diléxi: * & exercébar in juſtificatiô-
nibus tuis.
Memor eſto verbi tui ſervo tuo, * in
quo mihi ſpem dedlſti.
Hæc me conſolata eſt in humilitâte mea: *
quia elôéquium tuumi vivificâvit me.
II 3 Supséchi

118 Feria v. in Cœna Domini.

7 . . 7 . 4 . *½
Kupérbi iniquè agébant uſquequâque:

à lege autem tua non declinavi.
Memor fui judiciôrum tuéôrum à ſéculo
Démine: * & conlſolaâtus ſum.
D eféctio ténuit me, * pro peccatoribus
derelinquéntibus legem tuam.
C antabiles mihi erant juſtificatiônes
tuæ, X in loco peregrinatiônis meæ.
M emor fui nocte nôminis tui Dômine: *
& cuſtodivi legem tuam.
H æc facta eſt mihi: * quia juſtificationes
tuas exquisivi.
P ôrtio mea Démine, * dixi cuſtodire le-
gem tuam.
D eprecâtus ſum fâciem tuam in toto
corde meo: * miſerére mei ſecúndùm
elôquium tuum.
Cogitâvi vias meas: * & convérti pedes
meos in teſtimònia tua.

P arâtus ſum, & non ſum turbâtus: * ut

cuſtôdiam mandata tua.
unes peccatéôrum circumpléxi ſunt me: *
& legem tuam non ſum obllitus.
MLédia nocte ſurgébam ad confiténdum
tibi, * ſuper judicia juſtificatiònis tuæ.
P irticeps ego ſum oômnium timéntium
te, * & cuſtodiéêntium mandata tua-
Miſerie ördia tua Dômine plena eſt ter-
Tra: * juſtificatihnes tuas doce me.
B onitâtem feciſti cum ſervo tuo Doô-
mine, * ſecundúùm verbum tuum

oni:

Auipicl tel
e U:
ſrmdot
orgnin
ego⸗ ſelo
Zonen
dlan ult
onumn n Di
AlA
Temns lue
1
Iuteer
cen
tr: n
ta: 76
Pint mlen
Eeuncum
Feniant

onferten
ſetunt

2

ante⸗ .
ANl.

ad Tertiam⸗ 113

onitâtem, & diſciplinam, & ſciéntiam
doce me: * quia mandatis tuis crédidi.
P riũſquam humiliarer ego, deliqui, * pro-
ptérea elôquium tuum cuſtodivi.
B onus es tu: * & in bonitâàte tua doce
me juſtificatiônes tuas.
M ultiplicâta eſt ſuper me iniquitas ſuper-
béôrum: * ego autem in toto corde meo
ſcrutàbor mandata tua.
C oagulâtum eſt ſicut lac cor eôrum: *
ego verô legem tuam meditâtus ſum.
B onum mihi, quia humiliaſti me: * ut
diſcam juſtificatiônes tuas.
B onum mihi lex oris tui, * ſuper millia
auri & argênti.
M anus tuæ fecérunt me, & plaſmavérunt
me: * da mihi intelléctum, & diſcam
mandata tua.
Qui timent te, vidébunt me, & lætabun-
tur: * quia in verba tua ſuperſpéravi.
Cognévi Dômine, quia æquitas judicia
tua: * & in veritâte tua humiliâſti me.
Fiat miſericôrdia tua ut conſolétur me, *
ſecundum elôquium tuum ſervo tuo.
Véniant mihi miſeratiénes tuæ, & vi-
vam: * quia lex tua meditâtio mea eſt.
Confundântur ſupérbi, quia injuſtè ini-
quitâtem fecérunt in me: * ego autem
exercébor in mandatis tuis.
Convertaântur mihi timéntes te: * & qui
novérunt teſtiméônia tua.
H 4 E iat

„ 1

120 ad Sextam.
Fiat cor meum immaculâtum in juſtifi-
Catiônibus tuis, * ut non confuúndar.
Deinde dicitur flexis genibus 7. Chri-
ſtus factus eſt pro nobis obédiens uſque
ad mortem. & poſteà ſecretò, Pater no-
ſter. Poſteà Plalmus. M iſerére. 101. ali-
quantulum altius: quo finito ſine Ore=
mus dicitur ſimili voce.
. Oratio.
eſpice, quæſumus Dômine, ſuper
hanc familiam tuam, pro quà Dô-
minus noſter Jeſus Chriſtus non dubitaâ-
vit maânibus tradi nocéntium, & crucis
ſubire tormentum. ſed Qui. tecum dici=

tur ſub ſilentio⸗
A D SEXTA M.
Dictis ſecretò, P ater noſter. A ve Ma-
ria. ablolutè inchoatur à Pſalmis conſuetis.
Pſalmus.
D efécit in ſalutäare tuum ànima mea: *
& in verbum tuum fſuperſperavi.
efecérunt ôculi mei in elôquium tuum, *
dicéntes: Quando conſolâàberis me?
uia factus ſum ſicut uter in pruina: *
Pniſcationes tuas non ſum oblitus.
uot ſunt dies ſervi tui: * quando fa-
ciés de perſequéntibus me judicium?
Narravérunt mihi iniqui fabulatiônes: *
ſed non ut lex tua.
Omnia mandâta tua véritas: * iniquè
Periecuti ſunt me, âdjuva me.
Pauloò

„.Fll

umanet
ln geen
4 :
S
Otciorton
Plm onni
M N.
e ſote
In Zeroun
1e tts:
Tum ſme
Akoriones
e anei
Oomson
Cn onnc

00
1e/

Paper in⸗
mnn
uli et.
er Om
teltnng
Iperſenes

ni . N
M In .
Non Chnit
Eaun dei⸗

1
1 1M.

T 6
ucoletl

ad Sextam- 121

Paulé minůúùs conſummavérunt me in
terra: * ego autem non dereliqui mandâ-
ta tua.
Secúndàùm miſericôrdiam tuam vivifica
me: * & cuſtéôdiam teſtimônia oris tui.
In ætérnum Dômine, * verbum tuum
pérmanet in cœlo.
n generatiõnem & generatiéônem véri-
tas tua: * fundaſti terram, & pérma-
net.
Ordinatiône tua perſevérat dies: * quô-
niam ômnia ſéêrviunt tibi.
Niſi quod lex tua meditâtio mea eſt: *
tunc fortè periiſſem in humilitâte mea.
In ætérnum non obliviſcar juſtificatiô-
nes tuas: * quia in ipſis vivificàſti me.
Tuus ſum ego, ſalvum me fac: * quôniam
juſtificatiénes tuas exquisivi.
Me expectavérunt peccatôres, ut pérde-
rent me: * teſtimônia tua intelléxi.
Omnis conſummatiéônis vidi finem: * la-
tum mandâtum tuum nimis.
udémodo diléxi legem tuam Dômi-
Qrse * tota die meditâtio mea eſt.
Super inimicos meos prudéntem me fe-
ciſti mandâto tuo: * quia in ætérnum
mihi eſt.
Super omnes docéntes me intelléxi: *
quia teſtimônia tua meditâtio mea eſt.
S uper ſenes intelléxi: * quia mandâta tua

quæsivi-
H S Ab

122 Feria v. in Coœna Domini.
Ab omni via mala prohibui pedes me-
Os: * ut cuſtôdiam verba tua.
A judiciis tuis non declinâvi: * quia tu le-
gem poſuiſti mihi.

Quàm dulcia fäâucibus meis elôquia tua, *

ſuper mel ori meo!
A mandatis tuis intelléxi: * proptéreâà
odivi omnem viam iniquittis.
L ucérna pédibus meis verbum tuum: *
& lumen ſémitis meis.
Jurâvi, & ſtâtui * cuſtodire judicia juſti-
tiæ tuæ. .
II umiliâtus ſum uſquequâque Démine: *
vivifica me ſecnduùm verbum tuum.
V oluntâria oris mei beneplâcita fac Dé-⸗
mine: * & Judicia tua doce me.
A nima mea in múnibus meis ſemper: *
& legem tuam non ſum oblſtus.
Dofſuérunt peccatéôres laqueum mihi: *
& de mandatis tuis non erravi-
Hæreditâte acquisivi teſtimoônia tua in
ætérnum: * quia exultàâtio cordis mei ſunt-
Inclinâvi cor meum ad faciéndas juſtifi-
Catiônes tuas in ætérnum, * propter retri-
butiônem.
niquos ôdio hâbui: * & legem tuam
diléxi:
A djutor & ſuſcéptor meus es tu: * & in
verbum tuum ſuperſperavi.
Declinâte à me maligni: *“ & ſcrutâàbor
mandata Dei mei.
Suſcipe

18: gni
Uirarcun
Cdolge in
Ccis en
Pes i
N

.be kl

Clumnientur
Doll meid
Cun k⸗
Hernnzn
Gmn,1

Uoopezon
Poptrei
U om
e
notten,

Nehn e,„.
Mkrei
unW. *

Minir,7

in hedo⸗

ad Sextam 123
uſcipe me ſecundùm elòquium tuum,
4 vivam: * & non confũúndas me ab ex-
ſpectatione mea.
A djuva me, & ſalvus ero: 7 & meditaàbor
in juſtificatiônibus tuis ſemper.
Spreviſti omnes diſcedéntes à judiciis
tuis: * quia injuſta cogitãàtio eôrum.
P̈ rævaricantes reputâvi omnes peccatô-⸗
res terræ : * ideò diléxi teſtimônia tua.
Ceonfige timéôre tuo carnes meas: * à ju-
diciis enim tuis timui. .
eci judicium & juſtitiam: * non tradas
me calumniântibus me.
Suüſcipe fervum tuum in bonum: * non
calumniéntur me ſuperbi.
Heculi mei defecérunt in ſalutâre tuum: *
in eléôquium juſtitiæ tuæ.
ac cum ſervo tuo ſecundùm miſericôr-
diam tuam: * & juſtificatiénes tuas doce
me.
Actens tuus ſum ego. * da mihi intellé-
um, ut ſciam teſtimônia tua.
Tempus faciéndi Dômine: * diſſipavé-
runt legem tuam.
e4 diléxi mandâta tua, * ſuper aurum
topâzion.
Rerapterc ad ômnia mandata tua dirigé-
var: * omnem viam iniquam ôdio habui.
de digitur flexis genibus V. Chri-
ſtus Potie ſt pro nobis obédiens uſque

ad mortem. & dicitur (eoretò, Pater no-
. ſter.

12 4½ Feria v. in Coena Dômini.

fter. Poſteà Pſalmus. Miſerére. 101. ali⸗
quantulùm altius: quo finito ſine Ore⸗
mus dicitur ſimili voce.
Oratio-
éſpice, quæſumus Déômine, ſuper
hanc familiam tuam, pro quâà Dômi-
nus noſter Jeſus Chriſtus non dubitavit
mnibus tradi nocéêntium, & crucis ſu-
bire torméntum. ſed Qui tecum. dici=

tur ſub ſilentio.
* ADNON AM.
Dictis ſecretò, Pater noſter. Ave Ma-
ria. abſolutè inchoatur à Pſalmis conſuetis
Pſalmus.
M irabiſia teſtimônia tua: * ideò ſcru-
tâta eſt ea ànima mea.
Declarâtio ſermônum tuôrum illuminat: *
& intelléctum dat parvulis.
Os meum apérui, & attrâxi ſpiritum: *
quia mandata tua deſiderâbam.
Aſpice in me, & miſerére mei, * ſecũn-
dum judicium diligéntium nomen tuum.
Greſſus meos dirige ſecundùm elôquium
tuum: * & non dominétur mei omnis
injuſtitia.
Rédime me à caléúmniis hô⁴minum: ut
cuſtôdiam mandata tua.
Faâciem tuam illumina ſuper ſervum tu-
um: * & doce me juſtificatiéônes tuas-
Exitus aquârum deduxérunt ôculi mei: *
quia non cuſtodiérunt legem tuam.
Juſtus

6 5
.
eläi
den ton
ſteler 1
nr ſen
glnm
lerros to
delceot
ulti tn,
0n ſier
Ttolto,
udats tul
antsttl
Uecun d
nes
ne Don

1

r.
ChrR
ſtodan n
Przren
n vetba
rxvenen
1 Welli
ocemn
mn tvam
Um toum
opnnea
Ui: t
ees
N

ad Nonam 125

Juſtus es Déômine: * & rectum judicium
tuum.
M andaſti juſtitiam teſtimônia tua: * &
veritâtem tuam nimis.
T abéſcere me fecit zelus meus: * quia ob-
liti ſunt verba tua inimici mei.
Ignitum eléôquium tuum veheménter: *
& ſervus tuus diléxit illifd.
A doleſcéntulus ſum ego, & contémp-
tus: * juſtificatidnes tuas non ſum oblitus.
Julſiitia tua, juſtitia in ætérnum: * & lex
tua véritas.
T ribulâtio, & angúſtia invenérunt me: *
mandaàta tua meditâàtio mea eſt.
EG quitas teſtiméônia tua in ætérnum: * in-
tellèctum da mihi, & vivam. .
Jlamâvi in toto corde meo, exâudi
me Dômine: * juſtificatiônes tuas re-
quiram.
lamâvi ad te, ſalvum me fac : * ut cu-
ſtò⅛ diam mandata tua.
P rævéni in maturitàte; & clamâvi: * quia
in verba tua ſuperſperâvi.
P rævenérunt oôculi mei ad te diluculo: *
ut meditârer eléôquia tua.
ocem meam audi ſecúnduúm milericôr-
diam tuam Dômine: * & ſecúndùm judi-
cium tuum vivifica me.
ppropinquavérunt perſequéntes me ini-
uitâti: * à lege autem tua longè facti ſunt.
H es tu Dõmine? * & omnes viæ tuæ
Vvéritas. I nitio

126 Feria v. in Cona Domint.
Initio cognévi de teſtimôniis tuis: * quia
in ætérnum fundaſti ea.
Vide humilitàtem meam, & éripe me: *
uia legem tuam non lam oblitus.
Pcen judicium meum, & rédime me: *
ropter eloquium taun m vivifica me.
ongè à peccatôgibus ſalus: * quia juſti-
ficatiònes tuas non exquiſiérunt

Milericordiæ tuæ multæ Dômine: * ſe-

cundùm jaudicium tuum vivifica me.
Multi qui perſequuntur me, & tribulant
me: * à teſtimôniis tuis non declinavi.
Vidi prævaricântes, & tabeſcébam: * quia
elôquia tua non cu ſtodiérunt.
Vide, quòfiam mandta tua diléxi Démi-
ne: * in miſericéôrdia tua vivifica me.
Principium verbôrum tuérum, véritas: *
in ætérnum ômnia judicia juſtitiæ tuæ.
Principes perſecuti ſunt me gratis: * &
à verbis tuis formidâvit cor meum.
Lætâbor ego ſuper eléquia tua: * ſicut
ui invénit ſpolin multa.
i mdite eim bdio hâbui, & abominäútus
ſum : * legem autem tuam diléxi.
Sépties in die laudem dixi tibi, * ſuper
judicia juſtitæ& tuæ.
Pax multa di igentibus legem tuam: * &
non eſt illis ſcândalum.
EKxſpectâbam ſalutàre tuum Dôémine:* &
mandta tua diléxi.
Guſtodivit ânima mea teſtiméônia tua: *
& diléxit ea veheménter.

Gimn
oe
ſpoy nn
61 1
m

iet Un
. locd n e

uca Gdbort

e⸗ inzn I
fonn

ſan

T 1.
Cea toa z
im. ſen
Urci heot
rom won

ſ n e Ils tl
Norteln
tlum dein
r ſundi

Epiee,
unlon

Utr ſells

tac 1

e

lle ad Nonam. 127

Servvi mandta tua, & teſtimônia tua: *
quia omnes viæ meæ in conſpéctu tuo.
e—E Aà ppropinquet deprecâtio mea in con-
ſpéctu tuo Dômine: * juxta eléquium
tuum da mihi intelléctum.
Intret poſtulâtio mea in conſpéctu tuo: *
ſecúndàùm elôquium tuum éripe me.
E ructâbunt lâbia mea hymnum, * cum
docueris me juſtificatiénes tuas.
Pronuntiaâbit lingua mea elôquium tuum: *
uia omnia mandaâta tua æquitas.
At manus tua, ut ſalvet me: * quôniam
mandata tua elégi.
Goncupivi ſalutàre tuum Dômine: * &
lex tua meditàâtio mea eſt.
V ivet ânima mea, & laudaâbit te: * & ju-
dicia tua adjuvâbunt me.
rraâvi ſicut ovis, quæ périit: * quære
ſervum tuum, quia mandata tua non ſum
oblitus.
Deinde dicitur flexis genibus y. Chriſtus
factus eſt pro nobis obédiens ulique ad
mortem. & dicitur ſecretôò, Pater noſter-
Proſteà Pſalmus. Miſerére., 101. aliquan-
r tulum altius: quo finito ſine Oremus dici=
tur ſimili voce.

Oratio-.
éſpice, quæſumus Dômine, ſuper hanc

E familiam tuam „ pro quà Doôminus
noſter Jeſus Chriſtus non dubitâvit mani-
u: * bus tradi nocéntium, & crucis ſubire

Ee tor-

128 Feria v. in Coena Domini.
torméntum. ſed Qui tecum. dicitur ſub
ſilentio. .

A D MISSA M.

Statio ad S. Joannem in Laterano.

Introitus-

os autem gloriâri opôrtet in Cru-
ce Dômini noſtri Jeſu Chriſti:
in quo eſt ſalus, vita, & reſur
réctio noſtra: per quem fſalvati,
& liberâti ſumus. Pſalmus. Deus milereâ-
tur noſtri, & benedicat nobis: illùminet
vultum ſuum ſuper nos, & milereàâtur
noſtri. Nos autem.

Dicitur G lôria in excélſis. & tunc pul-
ſantur campanæ, & deinceps non ampliùs
uſque ad Sabbatum ſanctum.

Alôria in excélſis Deo. Et in terra
pax hominibus bonæ voluntaâtis. Lau-
dâmus te, Benedicimus te, A dorâmus
te, Glorificũmus te. Grâtias âgimus tibi
propter magnam glôriam tuam. Démine
Deus Rex cœléſtis, Deus Pater omnipotens.
Dômine Fili unigénite Jeſu Chriſte. Dô-
mine Deus, agnus Dei, Filius Patris. Qui
tollis peccâta mundi, miſerére nobis. Qui
tollis peccâta mundi, ſũúſcipe deprecatiô-
nem noſtram. Ji ſedes ad déxteram Pa-
tris, miſerére nobis, Quôniam tu ſolus

S =h got 3 ſan-
ℳ: ₰ ₰. * 2* ͤ 2—.
õ

ei 33
D 4
pun luon
zitonse
1¹ elus 6
4 urlare
anons, 4
gons eg
iin& lept
Rhe
eo yck
Corn

n 10
WNn

Aucte n
Prelunk
Gem clt
Uid donn
n & h

Metnnit

bent/
toe pon
, q
Unims
iht Pon
It: 4

ad Miſſam⸗ 129

ſanctus. Tu ſolus,; Dòminus, Tu ſo-
Ius altiſſimus, Jeſu Chriſte, Cum ſancto
Spiritu in glôria Dei Patris, Amen.
Oratio.
Dend à quo & Judas reâtus ſui poe-
nam, & confeſliônis ſuæ latro præ-
minum ſumpſit: concéde nobis tuæ pro-
pitiatiônis efféctuam: ut, ſicut in paſſiône
ſua Jeſus Chriſtus Dôminus noſter divér-
ſa utriſque intulit ſtipéndia meritôrum;
ita nobis, ablato vetuſtâtis errôre, reſutre-
ctiônis ſuæ grâtiam largiâtur. Qui tecum
vivit, & regnat.
Et hæc Oratio tantùm dicitur.
Léctio Epiſtolæ beati Pauli Apôſtoli ad
Corinthios. I. Cor. 1I. d.
EKratres „Conveniéntibus vobis in unum,
jam non eſt Dominicam cœnam man-
ducâre. Unuſquiique enim ſuam coœnam
præſùmit ad manducândum. Et alius qui-
dem éſurit: âlius autem ébrius eſt. Num-
quid domos non habétis ad manducân-
dum & bibéndum? aut Eccléſiam Dei
contémnitis, & confunditis eos, qui non
habent? Quid dicam vobis? Laudo vos?
in hoc non laudo. Ego enim accépi à Dôͤ-
mino, quod & trâdidi vobis, quôniam
Déôminus Jeſus, in qua nocdte tradebtur,
accépit panem, & gratias agens fregit,
& dixit: Atelpnte „& manducâte: ſioo
c

130 Peria v. in Cœna Domini,

eſt corpus meum, quod pro vobis tradé-
tur: hoc fâcite in meam commemoratiô-
nem. Similiter & câlicem, poſtquam coœ-
nâvit, dicens: Hic caliæx novum teſtamén-
tum eſt in meo ſânguine. Hoc facite, quo-
tieſcunque bibétis, in meam commemo-
ratiénem. Quotieſcunque enim manducaâ-
bitis panem hunc, & Ccalicem bibétis:
mortem Démini annuntiabitis, donec vé-
niat. Itaque quicunque manducaâverit pa-
nem Hunc, vel biberit câlicem Dômini in-
dignè: reus erit côrporis, & ſanguinis
Démini. Probet autem ſeipſum homo: &
ſic de pane illo edat, & de cCalice bibat.
Qui enim manduúcat, & bibit indignè, ju-
dicium ſibi manducat, & bibit: non diju-
dicans corpus Dômini. Ideò inter vos mul-
ti infirmi, & imbecilles, & dérmiunt multi.
Quòd ſi noſmetipſos dijudicarémus, non
ütique judicarémur. Dum judicaâmur au-
tem, à Démino corripimur, ut non cum
hoc mundo damnémur.
Graduale. Chriſtus factus eſt pro nobis
obédiens uſque ad mortem, mortem au-
tem crucis. F. Propter quod & Deus ex-
altâvit illum , & dedit illi nomen, quod
eſt ſuper omne nomen.
S equéntia ſancti Evangélii ſecúndùm
Joânnem. Cap. 13.
A nte diem feſtum Paſchæ, ſciens Jeſus
quia venit hora ejus, ut ttaͤn ke ex
hoc

ſod d we
led m

kRuat ſad
AAyet, ked

olnam o
IIITN

1e Cllt,

GnNeron
WC.
Nm 1oo

ad Miſſam. 131

hoc mundo ad Patrem: cûm dilexiſſet
ſuos, qui erant in mundo, in finem dilé-
Xit eos. Et Ccœndâ factà, cum diâbolus jam
misiſſet in cor, ut trâderet eum Judas Si-
moônis Iſcariôtæ: ſciens, quia maia de-
dit ei Pater in manus, & quia à Deo exi-
vit, & ad Deum vadit: furgit à cœna, &
ponit veſtiménta ſua: & cuûm accepiſ-
ſet linteum, præcinxit ſe. Deinde mittit
aquam in pelvim, & Coœpit lavâre pedes
dilcipulérum, & extérgere linteo, quo
erat præcinctus. Venit ergo ad Siméônem
Petrum. Et dicit, ei betrus: LDoômine, tu
mihi lavas pedes? Reſpôndit Jeſus, &
dixit ei: Quod ego fâcio, tu neſcis modò:
ſcies autem péſtea. Dicit ei Petrus: Non
lavâbis mihi pedes in ætérnum. Reſpoôn-
dit ei eſus: Si non làvero te, non babé-
bis partem mecum. Dicit ei Simon be-
trus: Démine, non tantùm pedes meos,
ſed & manus, & caput. Dicit ei Jeſus:
Qui lotus eſt, non indiget, niſi ut pedes
lavet, ſed eſt mundus totus. Et vos mun-
di eſtis, ſed non omnes. Sciébat enim
quiſnam eſſet, qui trâderet eum: propté-
reà dixit: Non eſtis mundi omnes. Poſt-
quam ergo lavit pedes eôrum, & accépit
vefſtiménta ſua, cum recubufſſet iterum,
dixit eis: Scitis, quid fécerim vobis? Vos
vocâtis me Magiſter, & Dômine: & benèé
dicitis: ſum étenim. Si ergo ego lavi pe-
1 2 des

132 Ferxria v. in Cona Domini.

des veſtros, Dôminus, & Magiſter: &
vos debétis alter altérius lavâre pedes.

Exémplum enim dedi vobis, ut, que-

múdmodum ego feci vobis, ita & vos
faciatis.
Cρredo in unum Deum, Patrem omni-
poténtem, factôrem coæli, & terræ, vi-
ſibilium mnium, & inviſibilium. Et in
unum Déminum Jeſum Chriſtum, Filium
Dei unigénitum. Et-ex Patre natum ante
ômnia ſécula. Deum de Deo, lamen
de lumine, Deum verum de Deo vero.
G énitum, non factum, conſubſtantiâlem
Patri: per quem ômnia facta ſunt. Qui
propter nos hô⁴mines, & propter noſtram
dalutem deſcéndit de cœlis, ( Hic genu
dectitur) Et incarnâtus eſt de Sprritu
ſancto ex Maria virgine: Et homo factus
eſt. Crucifixus étiam pro nobis: ſub Péôn-
tio Pilato paſſus, & ſepuùltus eſt. Et reſur-
réxit tértia die, ſecundum Scriptúras. Et
aſcéndit in cœlum : ſedet ad déxteram
Patris. Et iterum ventuúrus eſt cum glô-
ria, judicâre vivos & moôrtuos: cujus re-
gni non erit finis. Et in Spiritum ſan-
ctum, Déôminum & vivificântem: qui ex
Patre, Filiéque procédit. Qui cum batre
& Filio ſimul adorâtur, & conglorificâ-
tur: qui locuútus eſt per Prophétas. Et
unam ſanctam, cathéôlicam, & Apoſtéli-
cam Eccléſiam. onfiteor unum baptil-

ma

Ne
k Cn

Cn mn
ſhuſs ,s
ſe boclen⸗
Critus An
un Edt,

Ni genas
Unde won
t: E
oqge i
un nol
Udent 4
temunt
ttteg,
le Cn
Rſoces,
i con

ad Miſſam. 132

ma in remiſſiônem peccatérum. Et ex-
ſpécto reſurrectidnem mortuéôrum. Et vi⸗
tam ventuůri ſéculi, Amen.
Offertorium. Déxtera Démini fecit vir-
tuͤtem, déxtera Démini exaltâvit me: non
môriar, ſed vivam, & narrâbo épera Dô-
mini.
Secreta.
Ipe tibi, quæſumus Dômine ſancte Pa-
ter omnipotens, æterne Deus, ſacrifi-
cium noſtrum reddat accéptum, qui di-
ſcipulis ſuis in ſui commemoratidnem hoc
fieri hodiérna traditiône monſtrâvit, Jeſus
Chriſtus Filius tuus Dôminus noſter: Qui
tecum vivit, & regnat.
Præſatio de Cruce.
Ves dignum, & juſtum eſt, æquum, &
ſalutâre, nos tibi ſemper, & ubique
grâtias àgere, Démine ſancte Pater omni-
potens, ætérne Deus. Qui ſalutem humaâ-
ni géneris in ligno Crucis conſtituiſti: ut
unde mors oriebâtur, inde vita reſúrge-
ret: & qui in ligno vincébat, in ligno
quoque vincerétur: per Chriſtum Démi-
num noſtrum. Per quem majeſtâtem tuam
laudant Angeli, adérant Dominatiônes:
tremunt Poteſtâtes. Cœli, coœlorumque
virtútes, ac beâta Séraphim, ſôcia exulta-
tiéne concélebrant. Cum quibus & no-
ſtras voces, ut admitti jûbeas, deprecâmur
ſpplici confeſſiòne dicéntes: M
E

—

134 Feria v. in Ceena Domini.

Sanétgs, ſfanctus, ſanctus Déminus
Deus Saâbbaoth. Pleni ſunt cœli, & terra
glérià tuà, H oſânna in excélſis. B ene-
dictus qui venit in némine Dômini,
I oſnna in excélſis. S
Infra actionem.
C,Ꝙ ennmmunigantes „ & diem ſacratiſſi-
☛ mum celebrúntes, quo Déôminus no-
ſter Jeſus Chriſtus pro nobis eſt trâditus:
ſed & memériam venerântes, in primis
gloriôſæ ſemper virginis Mariæ, genitri-
cis ejuſdem Dei & Domini noſtri Jeſu
Chriſti: ſed & beatôrum Apoſtolérum, ac
mäartyrum tuôrum, Petri & Pauli, An-
dréæ, Jacobi, Joânnis, Thomæ, Jacoôbi,
Philippi, Bartholomæi, Matthæi, Simônis
& Thaddæi: Lini, Cleti, Cleméntis, Xyſti,
Cornélii, Cypriâni, Lauréntü, Chryſôgoni,
Joânnis & Pauli, Coſmæ & Damini, &
ômnium ſancdtôrum tuérum: quorum mé-
ritis, precibuſque concédas, ut in ômni-
bus protectiônis tuæ muniâmur auxilio.
Per eumdem Chriſtum Déôminum noſtrum,
Amen.
Sequitur. .
anc igitur oblatiônem ſervitutis no-
Lſtræ, ſed & cunctæ familiæ tuæ, quam
tibi offérimus ob diem, in qua Déminus
noſter Jelus Chriſtus trâdidit diſcipulis ſuis
côrporis & ſânguinis ſui myſtéria cele-
brànda, quæſumus Dômine, ut placâtus
ac-

flms:
& ate
Kam
Daon⸗
ſer i
s col⸗
cnpet
e,

ad Miſſam. 135

accipias: diéſque noſtros in tua pace di-
ſpônas: atque ab ætérna damnatiône nos
éripi, & in electôrum tuérum jubeas gre-
ge numerari. Per eümdem Chriſtum Doé-
minum noſtrom, Amen.
uam oblatiénem tu Deus in ômni-
bus, quæſamus, bene † dictam, ad-
K ptam, raam, † rationâbilem, ac-
ceptabilémque facere dignéris: ut nobis
Cor † pus, & Sân † guis fiat dilectiſſimi
Filii tui Déômini noſtri Jeſu Chriſti.
ui pridie, quàm pro noſtra, omnim-
que ſalúte paterétur, hoc eſt, hô-
die: accépit panem. & reliqua ut in
LCanone⸗
Agnus Dei, dicitur de more, ſed pax
non datur. Dicuntur tamen tres conſuetæ
Orationes ante Communionem. liess
Hodie Sacerdos conſecrat duas Hoſtias,
quarum unam ſumit, alteram reſervat pro
die ſequenti, in quo non conficitur Sa-
cramentum: reſervat etiam aliquas parti-=
culas conlſecratas, ſi opus fuerit pro in-
firmis: Sanguinem verò totum ſumit?
& ante ablutionem digitorum ponit Ho-
ſtiam reſervatam in alio Calice, quem
Diaconus palla & patena cooperit, & de=
ſuper velum expandit, & in medio Alta-
ris collocat. Deinde fit Communio, &
completur Miſſa. Sacerdos autem gena
ſectit, quandocunque accedit, vel ree
14½ cedit

136 Feria v. in Cona Domini

cedit à medio Altaris, vel tranſit ante
Sacramentum in Calice, reſervatum: &
cum dicere debet, Dôminus vobiſcum,
non vertit ſe ad populum in medio Alta-⸗
Tis, ne terga vertat Sacramento, ſed à la⸗

tere Evangelii: & in fine ibidſem dat bene- Wuili
dictionem, & non perficit/circulum. 4, dotl
Communio. D ôminus Jeſus, poſt- QAl il
duam cQenâvit cum dicipulis ſuis, lavit u, 8 N
pedes eôrum, &E ait illis: Scitis, quid féce- WUINO/0

rim vobis ego Dôminus, & Magiſter? uimn 1
exémplum dedi vobis, ut & vos ita fa-
Ciatis.

Poſtcommunio.

Ri vitalibus aliméntis, quæſumus
Dômine Deus noſter: ut quod tém- .
pore noſtræ mortalitàtis exéquimur, im- ihen

mortalitâtis tuz munere 4 mnginia
Per Dôminum noſtrum. onſequimur. Cenn
Et dicitur, I te miſſa eſt. & datur bene- Nun
dictio, & legitur Evangelium ſancti Joan- Ntkn
nis, in cujus initio Sacerdos non ſignat Vobs n
Altare, ſed ſeipſum tantùm. lxine
„H. Hodie paretur locus aptus in aliqua Et in
Cappella Eccleſiæ, vel Altari, & decenter, Rero
quoad fieri poteſt, ornetur cum velis & i mon
luminibus, ubi Calix cum Hoſtia ut ſuprà liro c
reſervata, reponatur. Finita autem Miſſa, lpren
accenduntur intorticia, & fit proceſſio ſeunbe
more ſolito, alio tamen Subdiacono pa-⸗ enitt
rato Crucem ferente. Celebrans indutus Rin!

Pluviali

Pluviali albo, ſtans ante Altare, imponit
incenſum in duobus thuribulis abſque bene-
dictione, deinde in medio genu flexus
cum altero incenſat ter Sacramentum: &
accepto Calice cum Sacramento de manu
Diaconi ſtantis; & cooperto extremitatibus
veli, quo ejus humeri teguntur, procedę
medius inter eumdem Diaconum à dex
tris, & Subdiaconum à ſiniſtris ſub bal-
dachino, duobus Acolythis Sacramentum
Continuò incenſantibus uſque ad locum
præparatum; ubi pro craſtino ſervandum
Eſt. Intereà dum fit proceſſio, cantatur.

Hymnus.
P ange lingua gloriôſi
Coôrporis myſtérium,
Sanguiniſque pretiéſi;
Quem in mundi prétium
Fructus ventris generôſi,
Rex effudit géntium.
Nobis datus, nobis natus
Ex intâcta Virgine,
Et in mundo converſtus,
Sparſo verbi ſémine,
Sui moras incolâtus
Miro clauſit érdine.
In ſuprémæ nocte cœnæ
Recúmbens cum fratribus,
Obrlſervita lege plenè,
Cibis in legalibus,

4
6,
le⸗

138 Peria v. in Cœna Dominé.
Cibum turbæ duodénæ
Se dat ſuis mânibus.-
Verbum caro, panem verum

*

Verbo carnem éfficit: G83
Fitque ſanguis Chriſti merum, o ie
Et ſi ſenſus déficit: o Gn
Ad firmândum cor ſincérum. Neni
Sola fides ſufficit. Cttrn
Tantum ergò Sacraméntum en Een
Venerémur cérnui: üen en
Et antiquum documéntum Dommmin
Novo cedat ritui: Fum.
Præſtet fides ſuppleméntum enb tin
Sénſuum deféctui. n non
Genitôri, Genitôque 0Dorir.

Laus & jubilaâtio,
Salus, honor, virtus quoque
Sit & benedicéctio:
Procedénti ab utrôque 1
Compar ſit laudàâtio, Amen. Cons
Cùm autem ventum fuerit ad locum pa- mihh
ratum, Diaconus genu flexus à Sacerdote ntyne
ſtante accipit Calicem cum Sacramento, nmen
& ponit illum primò ſuper Altare, ubi à ſin (
Sacerdote genu flexo incenſatur, ut ſuprà? lſns
deinde reponit in capſula. Poſteà in Cchoro m e
Acumur Veſperæ.
ALD VESPERAS. 41
ſperæ, dicto ſecretò, Pater noſter. 4
are aria. inchoantur ablolutè à peima ine
Antiphona;, ſine cantu.

Antiph.

Mt⸗

Gina

h.

ad Veſperas 139

Antiph. Calicem ſalutris accipiam, &
nomen Dômini invocâbo.
Pſalmus 1I15.
C rédidi, propter quod locuútus ſum: *
ego autem humiliâtus ſum nimis.
Ego dixi in excéſſu meo: * omnis ho-
mo mendax.
Quid retribuam Dômino: * pro ômnibus,
quæ retribuit mihi?
Calicem ſalutâris accipiam: *“ & nomen
Démini invocaâbo.
Vota mea Dômino reddam coram omni
pépulo ejus: * pretiéôſa in conſpéctu Dô-
mini mors ſanctôrum ejus.
ODômine, quia ego ſervus tuus: * ego
ſervus tuus, & fflius ancillæ tuæ.
Dirupiſti vincula mea: * tibi ſacrificâbo hé-
ſtiam laudis: & nomen Démini invocaâbo.
Vota mea Dômino reddam in conſpéctu
omnis pépuli ejus: * in triis domus Dô-
mini, in médio tui Jeruũſalem.
Antiph. Calicem ſalutâris accipiam, &
nomen Dômini invocaàbo.
Añia. Cum his, qui odérunt pacem, eram
pacificus: dum loquébar illis, impugnâ-
bant me gratis.
Pſalmus 119.
d Dôminum cùm tribulrer, clamâ-
vi: * & exaudivit me.
Dômine libera ànimam meam à labiis ini-
quis, * & à lingua doloôſa.
Quid

149 Feria v. in Cona Domini.
Quid detur tibi, aut quid appondtur ti-
bi * ad linguam doléôſam?
Sagittæ poténtis acutæ, * cum carbôni-
bus deſolatériis.
Heu mihi, quia incolâtus meus prolong4-
tus eſt: habitâvi cum habitântibus Cedar: *
multùm incola fuit ànima mea-
Oum his, qui odérunt pacem, eram paci-
ficus: * cùm loquébar illis, impugnabant
me gratis.
Antiphona, Cum his, qui odérunt pa-
cem, eram pacificus: dum loquébar illis,
impugnibant me gratis.
Antiphona. Ab hominibus iniquis libera
me Dômine-
Pſalmus I 3.
E ripe me Démine ab héômine malo: *
à viro iniquo éripe me.
ui Ccogitavérunt iniquitâtes in corde: &
tota die conſtituébant prælia.
A cuérunt linguas ſuas ſicut ſerpéntis: *
venénum ſpidum ſub lâbiis eôrum.
Cuſtôdi me Démine de manu peccatéô-
ris: * & ab hominibus iniquis éripe me.
Qui cogitavérunt ſupplantâre greſſus
meos: * abſcondérunt ſupérbi lâqueum
mihi.
Et funes extendérunt in lâqueum: * jux-
ta iter ſcândalum poſuérunt mihi.
ri Déômino: Deus meus es tu: * exàâlu-
Dômine vocem deprecatiéônis meæ.
HDoômi⸗

ts
elngle n
mn nin
n Pun
Uiten p
Gjtszen

rogoon

m ionltn⸗
oonN/,
pe,
etumtamen

h

Müpkona
„ Donine.
hhon

Pwwerort

orir
intenc

Ete,
Utiottor
m ſooriſie
r Dön

Uum cleen

I Cecline

ikculäng⸗

ehe

Ad Veſperas. 141
Dômine, Dômine virtus ſalũtis meæ * ob-
umbräſti ſuper caput meum in die helli.

Ne tradas me Déômine à deſidério meo
peccatéri: cogitavérunt contra me, * ne

derelinquas me, ne fortè exalténtur.

C aput circuitus eôrum: * labor labiô⸗
rum ipſérum opériet eos.
Cadent ſuper eos carbéônes, in ignem
dejicies eos: * in miſériis non ſubsiſtent-
V ir linguéſus non dirigétur in terra: * vi-
rum injúſtum mala câpient in intéritu.
C ognoôvi, quia ſâciet Dôminus judicium
inopis, * & vindictam pâuperum.
V erumtamen juſti confitebuntur nômini
tuo: * & habitâbunt recti cum vultu tuo.
Antiphona. Ab hominibus iniquis libera
me Dômine.
Antiphona- Cuſtédi me à lâqueo, quem
ſtatuérunt mihi, & à ſcândalis operântium
iniquitâtem.
Pſalmus 140.
omine clamâvi ad te: exâudi me: *
inténde voci meæ, cùm clamaâvero
ad te.
D irigâtur orâtio mea ſicut incénſum in
conſpéctu tuo: * elevâtio mânuum meâ-
rum ſacrificium veſpertinum.
one Dômine cuſtôdiam ori meo: & &
ôſtium circumſtântiæ lâbiis meis.
on declines cor meum in verba malitiæ, *
ad excuſandas exculatiônes in peccatis-
um

142 peria v. in Coena Domini

um hominibus operaântibus iniquitâtem, *
& non communicâbo cum eléctis eéôrum.
Corripiet me juſtus in milericôrdia, &
increpàbit me: * ôleum autem peccatô-
ris non impinguet caput meum.
nöôniam adhuc & orätio mea in bene-
placitis eérum: * abſôrpti ſunt juncti pe-
træ judices eôrum.
A udient verba mea, quéniam potuérunt: *
ſicut craſſitůdo terræ erũpta eſt ſuper
terram.
Diſſipâta ſunt oſſa noſtra ſecus inférnum: *

quia ad te Dômine Démine oôculi mei: in

te ſperâvi, non âuferas ànimam meam.
Cuſtôdi me à lâqueo, quem ſtatuérunt
mihi: * & à ſcandalis operântium iniqui-
tatem.
adent in retiâculo ejus peccatéres: * ſin-
ulaâriter ſum ego, donec trânſeam.
Antiphona- Cuſtôdi me à làqueo, quem
ſtatuérunt mihi, & à ſcaândalis operântium
iniquitâtem.
Antiphona- Conſiderâbam ad déxteram,
& vidébam, & non erat, qui cognoôſce-
ret me.

Pſalmus 141.
Vode mea ad Dôminum clamâvi: * vo-
ce mea ad Dôminum deprecaâtus ſum:
Effundo in conſpéctu ejus oratiénem me-
am, y & tribulatiõnem meam ante ipſum
pronuüntio.

In

zeebgeraven⸗
nlcean

on end
lait bon
T inan
Vdxi ad

l

Nel ,
nentfſt

ur N W
Cenlnth
lem,
lapols

n

on

Uari me

ad Veſperas. 143

in deficiéndo ex me ſpiritum meum, * &
tu cognoviſti ſémitas meas.
In via hac, quà ambulàâbam, * abſcondé-
runt lâqueum mihi.
Gonſiderâbam ad déxteram, & ridébam: *
& non erat qui cognôſceret me.
Périit fuga à me, * & non eſt, qui requi-
rat àänimam meam.
C lamaâvi ad te Dômine, * dixi: Tu es ſpes
mea, portio mea in terra vivéntium.
Intendegi deprecatiõnem meam, * quia
humiliâtas ſum nimis.
Libera me à perſequéntibus me: * quia
confortati ſunt ſuper me.
E duc de cuſtôdia ânimam meam ad con-
fiténdum nômini tuo: * me exſpéctant juſti,
donec retribuas mihi.
Antiph. Conſiderâbam ad déxteram, &
vidébam, & non erat, qui coguòôſceret me.
Capitulum, Hymnus, & v. non dicuns
tur in hoc triduo.

Ad Magnificat, Antiphona.
Coœnäntibus autem illis, accépit Jeſus pa-
nem, & benedixit;, ac fregit, deditque
diſcipulis ſuis.
Canticum B. Mariæ Virginis-
Lur I. c.
agnificat * änima mea Dôminum:
Et exultavit ſpiritus meus * in Deo
ſalutàri meo.
Quia

14 peria v. in Cona Domini.

Quia reſpéxit humilitâtem ancillæ ſuæ: *
ecce enim ex hoc beâtam me dicent om-
nes generatiônes.
