Quia fecit mihi magna, qui potens eſt: *
& ſanctum nomen ejus.
Et miſericôrdia ejus à progénie in progé-
nies * timéntibus eum.
Fecit poténtiam in brâchio ſuo: * diſpér-
ſit ſupérbos mente cordis ſui.
Depòluit poténtes de ſede, * § exaltavit
humiles.
E ſuriéntes implévit bonis: * & Kites di-
miſit inaânes.
Suſcépit Iſraël púerum ſuum: * recordà-
tus miſericôrdiæ ſuæ.
Sicut locútus eſt ad patres noſtros, * Ab-
raham, & ſémini ejus in ſécula.
Antiphona.- Coœnaântibus autem illis, ac-

cépit Jeſus panem, & benedixit, ac fre-

git, deditque diſcipulis ſuis.
Deinde dicitur flexis genibus V-
Chriſtus factus eſt pro nobis obédiens
uſque ad mortem. & dicitur ſecretô ,
Pater noſter. Poſteà Pſalmus. Miſerére-
101. aliquantulùm altiùs: quo finito ſine
Oremus dicitur ſimili voce.

Oratio.

eſpice, quæſumus Démine, ſuper
hanc familiam tuam, pro quà Dômi-
nus noſter Jeſus Chriſtus non dubita-
vit

Mbs
omen
S
i Uen
el e tCos
,

Vetien

iikunn

eisl
le ll

III ani
IUd alltern

And

in ia eg

Vmncbi

cs
Iilunt
Deravie
n Khcint
oriam
ſez
Ee po
Ultris

e.5
Wom.

le &

ad Veſperas. 145

vit mânibus tradi nocéntium, & Crucis
ſubire torméntum. ſed Qui tecum dafci⸗
Kur ſub ſilentiui.
Sacerdos cum Miniſtris denudet Alta⸗
ria, legendo Antiphonam. Diviſérunt
ſibi veſtiménta mea; & ſuper veſtem meam
miſérunt ſortem. —
V Pfſalmus 21.
LDes Deus meus, réſpice in me: qua-
re me dereliquiſti? * longè à ſalũte
mea verba delictôrum meoôrum.
Deus meus clamâbo per diem, & non
exãudies: "* & nocte, & non ad inſipién-
tiam mihi.
T'u autem in ſancto hâbitas, * Laus II-
raòl.
In te ſperavérunt patres noſtri: ſpera-
vérunt, & liberâſti eos.
Ad te clamavérunt, & ſalvi facti ſunt: *
in te ſperavérunt, & non ſunt confuſi-
Ego autem ſum vermis, & non homo: *
opprobrium hôminum, & abjéctio plebis.
maes vidéntes me, deriſérunt me: * lo-

Ccuti ſunt lâbiis, & movérunt caput.

Sperävit in Dômino, eripiat eum: * ſal-
vum fäciat eum, quéniam vult eum.
Quôniam tu es, qui extraxiſti me de ven-
tre: * ſpes mea ab ubéribus matris meæ.
In te projéctus ſum ex utéro, * De ven-
tre matris meæ Deus meus es tu, ne diſcéſ-
ſeris à me.

146 Feria v. in Cœna Domini.
Q uòniam tribulâùtio préxima eſt: * quô-
niam non eſt, qui âdjuvet.
Circumdedérunt me vituli multi: * tauri
pingues obſedérunt me.
peruérunt ſuper me os ſuum, * ſicut
leo râpiens & rúgiens.
Sicut aqua effůſus ſum: * & diſpérſa ſunt
ômnia oſſa mea-
Factum eſt cor meum tamquam cera li-
uéſcens * in médio ventris mei.-
Aran tamquam teſta virtus mea, & lin-
gua mea adhæſit fäaucibus meis: * & in pul-
verem mortis deduxiſti me.
Quôniam circumdedérunt me canes mul-
ti: * concilium malignântium obſédit
me.
F odérunt manus meas & pedes meos: *
dinumeravérunt ômnia oſſa mea-
Ipſr verò conſideravérunt & inſpexérunt
me: * diviſérunt ſibi veſtiménta mea, &
ſuper veſtem meam miſérunt ſortem.
P u autem Démine ne elongaâveris auxi-
lium tuum à me: * ad defenſiônem meam
cénſpice.
rue à frâmea Deus ânimam meam: * &
de manu canis unicam meam.
S alva me ex ore leônis: * & à côrnibus
unicôrnium humilitâtem meam.
Narrâbo nomen tuum fratribus meis:
in médio Eccléſiæ laudâbo te.
Qni

*

ſeis
D ſen
n aun
bon
7Cren hin
ſee eit
Grcen il
Moc e .

.
ſorn nen l

Nn
Pcent ven
Cibue M⸗

ſjen anc⸗

ſennnict

nmn u
adortbn
anlie 0
Nonam 0

n

les nt:
Nes, t
St inm
ſrviet i
.
Uynuotit
rd:
s pOpr
ninue.
ſtph. S
lher

Folt

„N
N5
Adll n

ad Veſperas. 149

Qui timétis Dôminum, laudâte eum: *
univérſum ſemen Jacob glorificâte eum.
Timeat eum omne ſemen Iſraél: * quéô-
niam non ſprevit, neque deſpéxit depre-
catidhnem paâuperis.
Nec avértit faciem ſuam à me: * & cuùm
clamârem ad eum, exaudivit me-
A pud te laus mea in Eccléſia magna: *
vota mea reddam in conſpéctu timéntium
eum.
dent pâuperes & ſaturabuntur: * & lau-
däâbunt Dôminum, qui requirunt eum: *
vivent corda eôrum in ſéculum ſéculi.
Reminiſcéntur & converténtur ad Dô-
minum * univérſi fines terræ,
t adoraâbunt in conſpéctu ejus * univér-
ſæ familiæ Géntium.
Quôniam Dômini eſt regnum: * & ipſe
dominibitur Gentium.
anducavérunt & adorâverunt omnes pin-
gues terræ: * in conſpéctu ejus cadent om-
nes, qui deſcéêndunt in terram.
BEt àânima mea illi vivet: * & ſemen meum
ſérviet ipfi.
A nnuntiâbitur Démino genertio ven-
tuúra: * & annuntiäâbunt cœli juſtitiam
ejus pôpulo, qui naſcétur, quem fecit
Dôminus.
Antiph. Diviſérunt ſibi veſtiménta mea:
& ſuper veſtem meam miſérunt ſortem,
§ Poſt denudationem Altarium hoôra
K 2 compe-

148 Feria v. in Cœna Dominj.

Competenti facto ſigno cum tabula, conz
veniunt Clerici ad faciendum mandatum.
Prælatus, ſeun Superior ſuper amictu & alba
indauitur ſtola, & pluviali violaceis, & in loco
ad id deputato; miniſtrante Diacono (qui
paratus cum Subdiacono, ut in Miſſa , Para-
mentis albis, ei aſſiſtit) imponit incenſum
in thuribulo: deinde Diaconus librum Evan-
geliorum ante pectus tenens, genu flexus
ante Superiorem, petit benedictionem: quàâ
acceptâà, aſtantibus duobus Acolythis cum
Candelabris accenſis, & Subdiacono librum
tenente, ſignat librum, & incenſat, & can⸗
tat, ut moris eſt Evangelium.

S equéntia ſancti Evangélii ſecndùm
Joânnem. Cap. 13.

A nte diem feſtum Paſchæ, ſciens Jeſus,
quia venit hora ejus, ut tranſeat ex
hoc mundo ad Patrem: cùm dilexiſſet
ſuos, qui erant in mundo, in finem dilé-
xit eos. Et cœnà factâ, cùm diâbolus jam
misiſſet in cor, ut trâderet eum Judas Si-
mônis Iſcariôtæ: ſciens, quia mnia de-
dit ei Pater in manus, & quia à Deo exi-
vit, & ad Deum vadit: ſurgit à coœna, &
ponit veſtiménta ſua: & cùm accepil-
ſet linteum, præcinxit ſe. Deinde mittit
aquam in pelvim, & Cœpit lavâre pedes
diſcipulöõrum, & extérgere linteo, quo
erat præcinctus. Venit ergo ad Siménem

Petrum.

⸗
Mais
i .
5 en
s
lin⸗
umm
Doanne
46 ans,
s chnn
e wndl
GLem omn
t 1
n els n
t eces ei
achmteel
ſ 1 e
Noc ke⸗
lgſer,G
n Kn.
nos,Dorn
Uets A
Ium eumn
n ego
(o
Pertumn .
uus eun
i exll

=
= –

balae
crecine
NnO &
A

ad lotionem pedum- 149

Petrum. Et dicit ei Petrus: Dômine, tu
mihi lavas pedes? Reſpéndit Jeſus, & di-
xit ei: Quod ego fâcio, tu neſcis modòͤ,
ſcies autem péſteà. Dicit ei Petrus: Non
lavâbis mihi pedes in ætérnum. Reſpôn-
dit ei Jeſus: Si non làvero te, non habé-
bis partem mecum. Dicit ei Simon Pe-
trus: Dômine, non tantùm pedes meos,
ſed & manus, & caput. Dicit ei Jeſus: Qui
lotus eſt, non indiget, niſi ut pedes lavet,
ſed eſt mundus totus. Et vos mundi eſtis
ſed non omnes. Sciébat enim, quiſnam
eſſet, qui trâderet eum, proptéreà dixit:
Non eſtis mundi omnes. Poſtquàm ergò
lavit pedes eôrum, & accépit veſtiménta
ſua, cùm recubuiſſet iterùm, dixit eis: Sci-
tis, quid fécerim vobis? Vos vocdatis me
Magiſter, & Démine: & benè dicitis:
ſum étenim. Si ergo ego lavi pedes ve-
ſtros, Dôminus, & Magiſter: & vos de-
bétis alter altérius lavâre pedes. Exém-
plum enim dedi vobis, ut quemâdmo-
dum ego feci vobis, ita & vos faciatis.
Quo finito, Subdiaconus portat librum
apertum oſculandum Superiori, & Dia-
conus eum de more incenſat. Poſteà Su-⸗
perior exuitur pluviali, & per Diaconum
& Subdiaconum præcingitur linteo, &
ſic præcinctus, aſſiſtentibus ſibi iiſdem
Diacono. & Subdiacono, accedit ad lo=
tionem pedum; & per ordinem diſpoſi;
K 2 tis

155% Peria v. in Coœna Domint.
tis iis, qui lavandi funt, Clerfcis pelvim, &

aquam miniſtrantibus, Subdiacono ſingu-
lorum pedem dextrum tenente, genufle-
Gtens ſingulis, illorum pedem lavat, ex-
tergit, & oſculatur,- Diacono præbente
linteum ad abſtergendum. Et interim hæc
ſubſcripta cantantur.
Aneigh. Mandâtum novum do vobis:
ut diligâtis invicem, ſicut diléxi vos, di-
cit Déôminus.
Pſalmus. Beâti immaculâti in via: qui
âmbulant in lege Dômini.
Et repetitur immediate Antiphona.
Mandâtum novum do vobis: ut diligatis
invicem, ſicut diléxi vos, dicit Dôminus.
Et ſic ali? Antiphonæ, quæ habent Pfſal⸗
mos, vel Verſ. repetuntur. Et de quolibet
Pfſalmo dicitur tantum primus Verlſus.
Antiphona. Poſtquàm ſurréxit Dôminus
à cœna, miſit aquam in pelvim, & cit
lavâre pedes dilcipulérum ſuorum : hoc
exémplum reliquit eis.
Pfalm. M agnus Dôminus, & laudabilis
nimis, in civitàte Dei noſtri, in monte
ſancto ejus.
Antiphona. Déminus Jeſus, poſtquàm
cœnavit cum diſcipulis ſuis, lavit pedes
eôrum, & ait illis: Scitis, quid fécerim
vobis ego Dôminus, & Magilſter? Exém-
plum dedi vobis: ut & vos ita faciâtis.
Pſalm. B encdixiſti Domine terram
nam: –

. Qnt
Aen Mle
Io ten
ilhns he
ta I
6ds Narten
.Keo
s hel
E eiu!
Ibun
Autonn
guis ſcn
Uuerits n

Nun
, tri

ad lotionem pedum. 151

tuam : avertiſti captivitâtem Jacob.
Antiph. Démine, tu mihi lavas pedes 2
reſpêndit Jeſus, & dixit ei: Si non làvero
tibi pedes, non habébis partem mecum.
V. Venit ergé ad Simônem Petrum, &
dixit ei Petrus.
Et repetitur Antiph. Dômine, tu mihi
lavas pedes? reſpéòndit Jeſus, & dixit ei:
Si non lâvero tibi pedes, non habébis par-
tem mecum.
V. Quod ego faâcio, tu neſcis modò: ſcies
autem pôſteà.
Tertio repetitur Antiph, Déômine, tu
mihi lavas pedes? reſpéndit Jeſus, & di-
Xxit ei: Si non laàvero tibi pedes, non ha-
bébis partem mecum.
V. Si ego Déminus & Magiſter veſter la-
vi vobis pedes: quantôò magis debétis al-
ter altérius lavâre pedes?
Plalm. Audite hæc omnes Gentes: àu-
ribus percipite qui habitâtis orbem.
Antiphona, In hoc cognôſcent omnes,
quia diſcipuli mei eſtis, ſi dilectiõnem ha-
buéritis ad invicem.
v. Dixit Jeſus diſcipulis ſuis.
Antiphonaàa., Mäneant in vobis fides, ſpes,
Chritas, tria hec: major autem horum
eſt Charitas-
y. Nunc autem manent fides, ſpes, cha-
ritas, tria hæc: major horum eſt Châritas.
Antiph. Benedicta fit ſancta Trinitas,
. K 4 atque

152 Feria v. in Cœna Domini.

atque indiviſa únitas: confitébimur ei,
quia fecit nobiſcum miſericéôrdiam ſuam.
V. Benedicâmus Patrem, & Filium, cum
ſancto Spiritu.
Pſalm. (Quàâm dilécta tabernâcula tua;
Dômine virtutum! concupiſcit, & déſicit
anima mea in tria Dômini.
Atiph. Ubi Châritas & amor, Deus ibi
eſt.

V. Congregavit nos in unum Chriſti amor-
V. Exultémus, & in ipſo jucundémur.
V- Timeâmus, & amémus Deum vivum.
V. Et ex corde diligâmus nos ſincéro.
Et repetirur Antipk. Ubi chäaritas &
amor, Deus ibi eſt.
V. Simul ergòô cùm in unum congregâmur.
V. Ne nos mente dividâmur, caveâmus.
V. Ceſſent júrgia maligna, ceſſent lites.
V. Et in meédio noſtri ſit, Chriſtus Deus.
Et repetitur Antiph. Ubi charitas &
amor, Deus ibi eſt.
V. Simul quoque cum beatis videâmus:
V. Gloriânter vultum tuum, Chriſte Deus.
V. CGâudium, quod eſt imménſum, atque
probum y. Secula per infinita ſeculé-
rum, Amen.
Poſt lotionem Superior, vel qui aliis
abluit pedes, lavat manus, & abſtergit
alio linteo: deinde rediens ad locum ubi
priùs fuerat, accipit pluviale, & ſtans ca-
Pite detecto dicit, Pater noſter. ſecret⸗
V.

Mvo⸗ .
ns d.

Cvencn. P.

nmn
nn

Seln,
Akrus
s ſecte
cis Cern
Enttnencet
, 6 1
ſunenn:l

e Mentn

Mon
Peyis, we⸗
Domminic
Uone!

Oumn
ſlckte
uli⸗

ad Completorium⸗ 153

, v., Et ne nos inducas in tentatiônem.
n E. Sed libera nos à malo. y. Tu mandâ-
m ſti mandâta tua, Dômine. pz. Cuſtodiri

nimis. y. Tu lavaſti pedes diſcipuléôrum
tuérum. p. Opera mânuum tuârum ne
deſpicias. , Dôémine exâudi oratiônem

meam. p. Et clamor meus ad te véniat.
N Dôminus vobiſcum. 5. Et cum ſpiri-
tu tuo.

Orémus. Oratio.
déſto, Dômine quæſumus, officio
ſervitutis noſtræ: & quia tu diſcipu-
lis tuis pedes lavâre dignâtus es, ne de-
ſpicias pera mânuum tuârum, quæ no-
bis retinénda mandaſti, ut ſicut hic no-
bis, & à nobis exteriôra abluuntur inqui-
naménta: ſic à te mnium noſtrům inte-
riéra lavéntur peccâta. Quod ipſe præ-
ſtâre dignéris, qui vivis, & regnas Deus,
per ômnia ſécula ſeculérum. g, Amen.

A D C O MPLETORIU M,

Non dicitur, Jube domne, nec Lectio
revis, nec Adjutérium, neque Oratio
Dominica; ſed facta Confeſlione & Ab-
ſolutione incipitur à Plalmo.
Pſalmus 4.
17 Cum invocârem, exaudivit me Deus
. juſtitiæ meæ: * in tribulatiône dilatâ-
ſti mihi.
S K § M iſeré-

154 Feria v. in Cosna Domini.
M iſerére mei: * & exàudi oratiônem
meam.
Filii hôminum uſquequò gravi corde? *
ut quid diligitis vanitätem, & quæritis
mendâcium?
Et ſcitôte, quéniam mirificâvit Déôminus
ſanctum ſuum: * Dôminus exàâudiet me,
cuùm clamaâvero ad eum.
Traſcimini, & nolite peccâre: * quæ di-
citis in côrdibus veſtris, in cubilibus ve-
ſtris compungimini.
Sacrificâte ſacrificium juſtitiæ,, & ſperate
in Déômino. * Multi dicunt: Quis oſténdit
nobis bona?
gignâtum eſt ſuper nos lumen vultus tui
Dômine: * dedlſti lætitiam in corde meo.
A fructu fruméênti, vini, & ôlei ſui * mul-
tiplicâti ſunt.
In pace in idipſum * déôrmiam, & re-
quiéſcam;
uéniam tu Démine ſingulaâriter in ſpe*
Conſtituiſti me.

Pſalmus 30.
n te Démine ſperâvi, non confúndar in
ætérnum: * in juſtitia tua libera me.-
Inclina ad me aurem tuam, * accélera, ut
éruas me.
Sſto mihi in Deum protectôrem, & in
omum refũgii, * ut ſalvum me fdcias.
Quôòniam fortitůdo mea, & refũgium
meum

1

el

(ER

es

nomgt

Etenlti

uh
Pon
Der
leſtgun
cu.
önan
Schols
ſenat en

Cenmmrn
ier
aiE
Mopn
eruate
Lternbe

ad Completorium. 15 5

meum es tu, * & propter nomen tuum
deduúces me, & enutries me.
E duúces me de lâqueo hoc, quem abſcon-
dérunt mihi: * quôniam tu es protéctor
meus.
In manus tuas comméndo ſpiritum meum: *
redemiſti me Dômine Deus veritatis.
Pſalmus 90.
ui hâbitat in adjutéôrio Altiſſimi, * in
protectiône Dei cœli commorabitur.
Dicet Dômino: Suſcéptor meus es tu, &
refúgium meum: * Deus meus ſperabo in
eum.
uôniam ipſe liberâvit me de lâqueo ve-
nàntium, * & à verbo dâſpero.
§capulis ſuis obumbrabit tibi: * & ſub
pennis ejus ſperàbis.
cuto circumdabit te véritas ejus: * non
timébis à timôre noctuúrno.
A ſagitta volânte in die, à negôtio ber⸗
ambulänte in ténebris: * ab incurſu,
dæmônio meridiaâno.
Cadent à ltere tuo mille, & decem mil-
lia à dextris tuis: * ad te autem non ap-
propinquabit.
Verúmtamen ôculis tuis conſiderâbis:
& retributiônem peccatéôrum vidébis.
uéôniam tu es Déômine ſpes mea: * al-
tiſſimum poſuiſti refgium tuum.
Non accédet ad te malum: * & flagellum
non appropinquâbit tabernâculo tuo.

Qué⸗

156 FPeria v. in Cœna Domini⸗

Quöôniam Angelis ſuis mandâvit de te: *
ut cuſtdiant te in émnibus viis tuis.
In múnibus portâbunt te: * ne fortè of-
féndas ad lâpidem pedem tuum.
& uper àſpidem & baſiliſcum ambulabis: *
& conculcâbis leônem & dracéônem.
Quòôniam in me ſperaâvit, liberâbo eum: *
prötegam eum, quéôniam cognévit no-
men meum.
Clamúbit ad me, & ego exâudiam eum: *
cum ipſo ſum in tribulatiéne: eripiam
eum, & glorificaho eum.

Longitúdine diérum replébo eum: * &

oſténdam illi ſalutàre meum.
Pſalmus 133.
Ecee nunc benedicite Dôminum, * om-
— nes ſervi Dômini:
Qui ſtatis in domo Dômini, * in àtriis
domus Dei noſtri.
In nôctibus extôllite manus veſtras in
ſancta, * & benedicite Dôminum.
Benedicat te Déminus ex Sion, * qui fe-
cit cœlum & terram. ²
Canticum Simeonis. Luc. 2. e.
Nuns dimittis ſervum tuum Dômine, *
ſecundum verbum tuum in pace.
Quia vidérunt culi mei * ſalutâre tuum.
Quod paraàſti * ante fâciem bmnium po-
ulôrum; .
Tunin ad revelatiénem Géntium, * &
glôriam plebis tuæ Ilraél.

Deinde

tuun
1 cllut

D
n
Pinns vol
t munt
luble fnn
Oelo
Ee tern
6lno, vi

1¹0

Antpon

(ppez con

pimum,

Uare
Me
4 „
titerun
terunt
Richerl,
tumpin
U

ad Completorium. 157

Deinde dicitur flexis genibus V. Chri-
ſtus factus eſt pro nobis obédiens uſque
ad mortem. & dicitur ſecretò, P ater no-
ſter. Poſteà Pſalmus M iſerére. 101. ali⸗
quantulùm altiùs: quo finito ſine Ore-
mus dicitur ſimili voce.
Oratio.
Relbiee „ quæſumus Dômine, ſuper
hanc familiam tuuam, pro quâ Doô-
minus noſter Jeſus Chriſtus non dubitâ-
vit múnibus tradi nocéntium, & Crucis
ſubire torméentum. ſed Qui tecum. di⸗=
citur ſub ſilentio.
Sic terminantur omnes Horæ in hoc
triduo, uſque ad Veſperas Sabbati ſancti⸗

FERIA SEXT'A.
in Paraſceve.

A D M AIUTITINU M.
In primo Nocturno-
Antiphona. Aſtitérunt reges terræ, & prin-
cipes convenérunt in unum, advérſus Dô-
minum, & advérſus Chriſtum ejus.
Plſalmus. 2.
uare fremuérunt Gentes, * & péôpuli
Q meditâàti ſunt inânia? *
A ſtitécunt reges terræ, & principes con-
venérunt in unum, * advérſus Dôminum,
& advérſus Chriſtum ejus.
D irumpâmus vincula eôrum: * & proji-
ciâmus à nobis jugum ipſérum.

Qui

158 Feria vj. in Paraſceve-

Qui hbitat in coœlis, irridébit eos: * &
Dôminus ſubſannaâbit eos.
Tunc loquétur ad eos in ira ſua, * & in
furéôre ſuo conturbbit eos.
Ego autem conſtitútus ſum Rex ab eo
ſuper Sion montem ſanctum ejus, * præ-
dicans præcéptum ejus.
Déminus dixit ad me: * Filius meus es
tu, ego hôdie génui te-
P ôſtula à me, & dabo tibi Gentes hæredi-
tâtem tuam, * & poſſeſſihnem tuam tér-
minos terræ.
R eges eos in virga férrea, * & tamquam
vas figuli confringes eos.
t nunc reges intelligite: * erudimini,
ui judicãtis terram.
Tervite Dômino in timôre: * & exultaâte
ei cum tremôre.
A pprehéndite diſciplinam, ne quando iraſcâ-
tur Dôminus, * & pereàâtis de via juſta.
Qum exarferit in brevi ira ejus, * beaͤti
omnes qui confidunt in eo.
Antiph. Aſtitérunt reges terræ, & prin-
cipes convenérunt in unum, advér ſus Dô-
minum & advérſus Chriſtum ejus.
Antiphona. Diviſérunt ſibi veſtiménta mea:
& ſuper veſtem meam miſérunt ſortem.
Pſalmus 21.
LDas Deus meus, réſpice in me: qua-
re me dereliquiſti? * longè à ſalute
mea verba delictrum meôrum.
Deus

Iurnn
ite ein
ſunt, 4
94 16 dan
t Deli
10 Auten

Cppr hrioc
Innes 1
Pochti h

Cogem
le:d ſye
lnte poe
te Mtris
s me.
Cunnam
Wan don
C fuNte
fi pinone
Abeen
eo nepe
ien
Olnnia o
Packom
geſcen
Iutt tan
nn Mei

Elerem

ad Matutinum- 159

4. D eus meus clamâbo per diem, & non exâu-
dies: * & nocte, & non ad inſipiéntiam mihi.
EI T u autem in ſancto hâbitas, „ Laus IIraél-

In te ſperavérunt patres noſtri: * ſpera-
vérunt, & liberâſti eos.
A d te clamavérunt, & ſalvi facti ſunt: *
in te ſperavérunt, & non ſunt confuſi.
E go autem ſum vermis, & non homo: *
opprébrium héôminum, & abjéctio plebis.
Fnes vidéntes me, deriſérunt me: *

Ne. locuti ſunt labiis, & movérunt caput-
S perâvit in Déômino, éripiat eum: * ſal-
Mun vum fciat eum, quéniam vult eum.

Quôniam tu es, qui extraxiſti me de ven-
li, tre: * ſpes mea ab ubéribus matris meæ.
In te projéctus ſum ex utero, * de ven-
tre matris meæ Deus meus es tu, ne diſcéſ-
ſeris à me.
Quôniam tribulâtio préôxima eſt: * quoô-
niam non eſt, qui àâdjuvet. ,
C ircumdedérunt me vituli multi: * tau-
ri pingues obſedérunt me.
A peruérunt ſuper me os ſuum, * ſicut
leo râpiens & rügiens-
Sicut aqua effêſus ſum: * & diſpérſa ſunt
R ômnia oſſa mea.
Factum eſt cor meum tamquam cera li-
uéſcens * in médio ventris mei.
Arui tamquam teſta virtus mea, & lin-
ate⸗ gua mea adhæſit fäucibus meis; * & in
puúlverem mortis deduxiſti me.
N Qus.

160 Feria vj. in Paraſceve⸗

Quôniam circumdedérunt me canes mul-
ti: * concilium malignântium obſédit
me.
Fodérunt manus meas & pedes meos: *
dinumeravérunt mnia oſſa mea-
Ipſi vero conſideravérunt, & inſpexérunt
me: * diviſérunt ſibi veſtiménta mea, &
ſuper veſtem meam miſérunt ſortem.
Tu autem Döômine ne elongâveris auxi-
lium tuum à me: * ad defenſiénem meam
Cônſpice.
Erue à frâmea Deus ànimam meam: * &
de manu canis únicam meam.
Salva me ex ore leéônis: * & à Côrnibus
unicôrnium humilitàtem meam.
Warrâbo nomen tuum frütribus meis: g
in médio Eccléſiæ laudâbo te.
Qui timétis Déminum, laudâte eum: *
univérſum ſemen Jacob glorificâte eum.
Timeat eum omne ſemen IIraél: * quôniam
non ſprevit, neque deſpéxit depresatiéô-
nem pauperis.
ec avértit ſâciem ſuam à me: * & cùm
clamârem ad eum, exaudivit me-
Apud te laus mea in eccléſia magna: *
vota mea reddam in conſpéctu timéntium

um.
Paont pâuperes, & ſaturabuntur: & lau-
dâbunt Dôminum, qui requirunt eum: *
vivent corda eôrum in ſéculum ſéculi.
Remi⸗-

nre

u
ſvA 1
1Metelt

e

1

Cnrbn,n

inbien
len Cucarenn
0Mdes, a
üune n
Elniet hh

Ner⸗
Müidan
GKmn

Du
Glen
Mins
tpicibo
um opn
1ebont e
iaoe
WMütl ſunt
Ccopetitan
nt cor

l.
lct

ad Matutinuni⸗ 161

R eminiſcéntur, & converténtur ad Dô-
vmninum * univérſi fines terræ.
Et adorâbunt in conſpéctu ejus * univérſi
familiæ Géntium.
Quôniam Dômini eſt regnum: * & ipſe
dominâbitur Géntium.
Manducavérunt, & adoravérunt omnes
pingues terræ: * in conſpéctu ejus cadent
omnes, qui deſcéndunt in terram.
Et ànima mea illi vivet: * & ſemen meum
ſẽ rviet ipſi.
Annuntiäâbitur Döômino generâtio ventu-=
ra: * & annuntiäbunt coli juſtitiam ejus
péôpulo, qui naſcétur, quem fecit Dô-
minus.
Antiphona. Diviſérunt ſibi veſtiménta
mea: & ſuper veſtem meam miſérunt
ſortem.
Antiphona., Inſurrexérunt in me teſtes ini-
qui, & mentita eſt iniquitas ſibi.
Pſalmus 26.
Dninns illuminâtio mea, & ſalus mea, *
quem timébo?
Dôminus protéctor vitæ meæx, * à quo
trepidâbo ?
Dum apprôpiant ſuper me nocéntes, *
ut edant carnes meas:
Qui tribulant me inimici mei, * ipſi in-
firmâti ſunt, & cecidérunt.
Si consiſtant advérſum me caſtra, * non

I. 8

timébit cor meum.

162 Feria vj. in Paraſcevé.
Si exuúrgat advérſum me prælium, * in
hoc ego ſperabo. „
Unam pétii à Démino, hanc requiram,
ut inhäâbitem in domo Démini oômnibus
diébus vitæ meæ:
Ut videam voluptâtem Déômini, * & vi-
ſitem templum ejus. .
Quôniam abſcôndit me in tabernâculo
ſuo: * in die malérum protéxit me in
abſcôndito tabernâculi ſui.
In petra exaltâvit me: * & nunc exalt4-
vit caput meum ſuper inimicos meos.
Circuivi, & immolavi in tabernâculo ejus
héſtiam vociferatiônis: * cantâbo, & pfſal-
mum dicam Démino.
Exâudi Déômine vocem meam, quà clamavi
ad te: * miſerére mei, & exaâudi me.
T'ibi dixit cor meum, exquisivit te facies
mea: * faâciem tuam Dômine requiram.
Ne avértas fâciem tuam à me, * ne de-
clines in ira à ſervo tuo
Adjutor meus eſfo: * ne derelinquas
me, neque deſpicias me, Deus ſalutaris
meus.- .
Quéniam pater meus, & mater mea de-
reliquérunt me: * Dôminus autem alſ-
ſumſit me.
Legem pone mihi Doômine in via tua
& dirige me in ſémitam rectam propter
inimicos meos-
Ne tradideris me in ânimas tribulantium
me:

60 e
.
gchei⸗
gnnenn
Pinhdn.
i,E
. Daoſe
, E
en. Einr
De Lanen
lecioj
ſorſurt
fle F
Rwon mert
Utene an
hrnd et
ehe D
Perciäk,
s, A
iſt lex, A
(oen
ſl. ded
1g flie
an la,
1letum
gt. D.
1, (ont
Wett in

lune .
e
Nico es

A 6
. nn
W. & Pla,

mar:
fuckmart

e
Al.

ad Matutinum- 163

me: * quéniam inſurrexérunt in me te-
ſtes iniqui, & mentita eſt iniquitas ſibi.
Credo vidére bona Dômini * in terra
vivéntium.
Expécta Dôminum;, & viriliter age: * &
confortétur cor tuum, & fũuſtine Démi⸗
num.
Antiphona- Inſurrexérunt in me teſtes ini=
qui, & mentita eſt iniquitas ſibi.
Y Diviſérunt ſibi veſtiménta mea.
p Et ſuper veſtem meam miſérunt ſor=
tem. Pater noſter. ſecretô.
De Lamentatione Jeremiæ Prophétæ
Lectio j. Cap. 2. c. Heth.
ogitâvit Déôminus diſſipare murum
filiæ Sion: teténdit funiculum ſuum,
& non avértit manum ſuam à perditiône:
luxitque antemurâle, & murus pariter
diſſipatus eſt-
Teth. Defixæ ſunt in terra portæ ejus:
pérdidit, & contrivit vectes ejus: regem
ejus, & principes ejus in Géntibus: non
eſt lex, & prophétæ ejus non invenérunt
viſidnem à Dômino.
Jod. Sedérunt in terra, conticuérunt ſe-
nes filiæ Sion: conſperſérunt cinere caâ-
pita ſua, accincti ſunt cilicijs: abjecérunt
in terram câpita ſua virgines Jeruſalem.
Caph. Defecérunt præ lâcrymis ôculi
mei, conturhata ſunt viſcera mea: effü-
ſum eſt in terra jecur meum ſuper con-
L 2 triti-

164 Feria vj. in Paraſceve.

tritiéne fili? péôpuli mei, cuùm defliceret
4Arvulus, & lactens in platéis ppidi.
Ferüſalem ‚Jerũúſalem, convértere ad Déô-
minum Deum tuum.
e. Omnes amici mei dereliquérunt me,
& prævaluérunt inſidiântes mihi: trâdi-
dit me, quem diligébam: & Et terribili-
bus ulis, plagaâ crudéli percutiéntes, acé-
to potâbant me. V. Inter iniquos pro-
jecérunt me, & non pepercérunt ânimæ
meæ. Et terribilibus.
Lectio ij. Lamed.
Katribus ſuis dixérunt: UÜbi eſt tri-
ticum, & vinum? cùm defticerent
quaſi vulnerâti in platéis civitâtis: cum
exhalârent ânimas ſuas in ſinu matrum
ſuaârum.
Mem. Cui comparâbo te? vel cui aſſimi-
labo te, filia Jerûſalem? cui exæquabo te,
& conſolâbor te, virgo fillia Sion? ma-
gna eſt enim velut mare contritio tua:
quis medébitur tui? .
Nun. Prophétæ tui vidérunt tibi falſa, &
ſtulta, nec aperiébant iniquitàtem tuam,
ut te ad pœniténtiam provocârent: vi⸗
dérunt autem tibi afflumptiénes falſlas, &
ejectiônes.
Samech. Plauſérunt ſuper te maânibus
omnes tranſeuntes per viam, fibilavé-
runt, & movérunt caput ſuum ſuper filiam
Jerulalem: Hæccine eſt urbs, dicéntes
perfécti

Akae
en .
un enn
elnmtd
n Venil
ens: Me
Eis in l
,mo
6 colponn
regetnt

Pr
in
et Ne
16 , von
o In
mmn
P Vein
unen men
Deh. N
Ueth. I
ortuos
Climel
negetl

1

Glimel.
1, exe
kmel.
ns, ſ
Ulden
UuInum!

ad Matutinum. 16 5

perfêcti decôris, gàudium univérſæ terræ?
Jeruſalem, Jerũſalem, convértere ad Dô-
minum Deum tuum.
. Velum templi ſciſſum eſt, * Et omnis
terra trémuit: latro de cruce clamabat,
dicens: Meménto mei Dômine, dum vé-
neris in regnum tuum. Y. betræ fſciſſæ
ſunt; & monuméênta apérta ſunt, & mul-
ta côrpora ſancrum, qui dormierant,
ſurrexérunt. Et omnis.
ectio ij. Cap. 3. Aleph.
Eso vir videns paupertâtem meam in
irga indignatiônis ejus.
Aleph. Me minaévit, & adduúxit in téne-
bras; & non in lucem.
Aleph. Tantùm in me vertit, & convér-
tit manum ſuam totà die.
Beth. Vetuſtam fecit pellem meam, &
carnem meam, contrivit oſſa mea.
Beth. Edificavit in gyro meo, & cir-
cumdedit me felle, & labôre.
Beth. In tenebroſis collocâvit me „ quaſi
môrtuos ſempitérnos.
himel. Circumædificâvit advérſum me, ut
non egrédiar: aggravãv it cêmpedem meum.
himel. Sed & cùm clamaâvero, & rogâ-
vero, excläſit oratidnem meam.
ghimel. Concluúſit vias meas lapidibus
nadris, ſémitas meas ſubvértit.
gerſalem , Jeruũſalem, convértere ad
Déminum Deum tuum.

1. 3 Wr.

166 Peria vj. in Paraſceve.

E. Vinea mea elécta, ego te plantâvi:
Quémodo convérſa es in amaritudinem,
ut me crucçifigeres „& Barrâbbam dimitte-
res? Y. depivi te, & lâpides elégi ex te, &
ædificavi turrim. Quémodo. Vinea mea.
In ſecundo Nocturno, Antiphona-
Vim faciébant, qui quærébant ânimam
meam.
Pſalmus 37.
ômine, ne in furéôre tuo ârguas me, *
D „neque in ira tua corripias me.
uéniam ſagittæ tuæ infixæ ſunt mihi: *
E& confirmdͤſti ſuper me manum tuam.
Non eſt ſäânitas in carne mea à facie iræ
tuæ : * non eſt pax ôfſibus meis à facie
peccatorum meôrum.
Quéniam iniquitâtes meæ ſupergréſſæ ſunt
caput meum: * & ſicut onus grave gra-
vatæ ſunt ſuper me.
P utruérunt, & corrúptæ ſunt cicatrices
meæ, * à facie inſipiéntiæ meæ.
M iler factus ſum, & curvâtus ſum uſque
in finem: æ tota die contriſt 4tus ingre-
diébar:
Quaniam lumbi mei impléti funt illuſié-
nibus: * & non eſt ſanitas in carne mea.
A fflictus ſum, & humiliâtus ſum nimis: *
rugiébam à gémitu cordis mei-
Domine, ante te omne deſiderium meum: *
& gémitus meus à te non eſt abfcônditus.
Cor meum eonturbtum eſt, dereliquit
me

nr G 1
Pnt ſunl i
Gbantur.
ban:

t ſlsn
nan bdde
Oonan in
le ne
n i
C uni
tar N s l
ſunt
oin-
& Color
Quorim

0: 461

Unimtci n
Unt uuper
0erunt n
jemtb
mt mihi

ne cieatne
Cc

ad Matutinum. 167

me virtus mea? * & lumen oculôrum
meéôrum, & ipſum non eſt mecum.
A mici mei, & préôximi mei * advérſum
me appropinquavérunt, & ſtetérunt.
Et qui juxta me erant, de longè ſteté-
runt: * & vim faciébant, qui quærébant
ànimam meam.
Et qui inquirébant mala mihi, locuti
ſunt vanitâtes: * & dolos totâà die medi-
tabãntur.
Ego autem tamquam ſurdus non audié-
bam : * & ſicut mutus non apériens os
ſuum.
Et factus ſum, ſicut homo non âudiens: *
& non habens in ore ſuo redargutiônes.
Quôniam in te Dômine ſperâvi: * tu ex-
àudies me Dômine Deus meus.
uia dixi: Ne quando ſupergâudeant,
mihi inimici mei: * & dum commovén-
tur pedes mei, ſuper me magna locuti
ſunt.
Quéniam ego in flagélla paräâtus ſum: *
& dolor meus in conſpéctu meo ſemper.
Quôniam iniquitatem meam annuntia⸗
bo: * & Ccogitâbo pro peccâto meo.
Inimici autem mei vivunt, & confirmati
fſunt ſuper me: * & multiplicâti ſunt, qui
od érunt me iniquè.
Qui retribuunt mala pro bonis, detrahé-
bant mihi: * quéniam ſequébar bonitaâ-
tem.
1. 4 Ae

168 Feria vj. in Paraſceve.

Ne dereliquas me Dômine Deus me-
us: * ne diſcéſſeris à me.
Inténde in adjutéôrium meum, * Dômine
Deus ſalũtis meæ.
Antiphona. Vim faciébant, qui quæré-
bant ânimam meam.
Antiphona Confundântur & revereàân-
tur, qui quærunt änimam meam, ut àu-
ferant eam.
Pſalmus 39⸗
E chane expectâvi Dôminum, * &
◻ inténdit mihi.
Et exaudivit preces meas: * & eduxit me
de lacu miſériæ, & de luto fœcis.
Et ſtâtuit ſuper petram pedes meos: * &
diréxit greſſus meos.
Et immiſit in os meum cäúnticum no-
vum, * carmen Deo noſtro.
Vidébunt multi, & timébunt: * & ſpera-
bunt in Démino.
B eâtus vir, cujus eſt nomen Déômini ſpes
ejus: * & non reſpéxit in vanitâtes, & in-
ſanias falſas.
Multa feciſti tu Dômine Deus meus mira-
bilia tua: * & cogitatiônibus tuis non
eſt, qui similis ſit tibi.
Annuntiâvi, & locutus ſum: * multipli-
câti ſunt ſuper númerum.
Sacrificium, & oblatiénem noluſſti: x* au-
res autem perfeciſti mihi.
Holocauſtum, & pro peccâto non po-
ſtulaſti:

ael

keen
MuNtic

tihes tus
Conum

Complte

Dömnne,.

erunt
vonyertirt
R volont
rint con
cunt
llent,

k;

ad Matutinum- 169

ſtulaſti: * tunc dixi: Ecce venio.
In capite libri ſcriptum eſt de me, ut fâce-
rem voluntâtem tuam : * Deus meus véô-
lui, & legem tuam in médio cordis mei.
An nuntiavi juſtitiam tuam in Eccléſia ma-
gna,„ * ecce läâbia mea non prohibébo:
Démine tu fſcilti.
Juſtitimm tuam non abſcôndi in corde
meo: * veritâtem tuam, & ſalutâre tuum
dixi.
Non abſcéôndi milericôrdiam tuam, &
veritâtem tuam, * à concilio multé.
Tu autem, Dômine, ne longè facias miſe-
ratiônes tuas à me: * miſericérdia tua, &
véritas tua ſemper ſuſcepérunt me.
Quôniam circumdedérunt me mala, quo-
rum non eſt numerus: * comprehendé-
runt me iniquitâtes meæ, & non pôtui, ut
vidérem.
Multiplicâtæ ſunt ſuper capillos cpitis
mei: * & cor meum dereliquit me.
Complaceat tibi, Démine, ut éruas me *
Mômine, ad adjuvândum me réſpice.
Confundântur, & revereântur ſimul, qui
Perunt animam meam, * ut âuferant eam.
onvertântur retrôêrſum, & revereântur, *
ui volunt mihi mala.
Verom conféſtim confuſiénem ſuam, *
gui dicunt mihi: Euge, euge.
Prnütent „& læténtur ſuper te omnes quæ-
réêntes te; * & dicant ſemper: Magnifi-
L è5 cétur

170 Feria vj. in Paraſceve-

cétur Dôminus, qui diligunt ſalutâre tuum,
go autem mendicus ſum, & pauper: *
Dôminus ſolicitus eſt mei.
Adjútor meus, & protéctor meus tu es: *
Deus meus ne tardaveris.
Antiphona- Confundântur, & revereàân-
tur, qui quærunt dnimam meam, ut àu-
ferant eam.
Antiphona. Aliéni infurrexérunt in me,;
& fortes quæſiérunt änimam meam. .
4 Pſalmus 53.
D&* in némine tuo ſalvum me fac: *
& in virtute tua judica me.
Deus exâudi oratiénem meam: * auri-
bus pércipe verba oris mei-
Quôniam aliéni inſurrexérunt advérſum
me, & fortes quæſiérunt ànimam me-
am: * & non propoſuérunt Deum ante
conſpéctum ſuum.
E cce enim Deus âdjuvat me: * & Dômi-
nus ſuſcéptor eſt änimæ meæ.
A vérte mala inimicis meis: * & in veri-
tâte tua diſpérde illos.
Voluntarie ſacrificàbo tibi, * & confité-
bor néômini tuo, Dômine;, quôniam bo-
num eſt.
uéniam ex omni tribulatiéône eripuiſti
me: * & ſuper inimicos meos deſpéxit
culus meus.
Antiphona. Aliéni inſurrexérunt in me,
& fortes quæſiérunt ànimam meam.

4

( ven

e. Ee

Uecl⸗

Nh
I1)

tey
Cin
tn
Nol⸗
lln
1 ht
N, oc
mrndin
ele Deo,
io, & lo
G honminis
De,,woge
Proget n
Eite one
dum. Qi
Oocideront
unt. Inte
inum ko⸗
Müret ezen
lumon
ſdis, &
Nottie
0n, &
n dlot

tutn,

1815
ig.

ad Matutinum, 171
F. Inſurrexérunt in me teſtes infqui.

y. Et mentita eſt iniquitas ſibi. Bater

noſter. ſecretò.
Ex Trackâtu ſancti Auguſtini Epiſcopi
ſuper Pſalmos.
In Pfſalm. 63;. ad verſum 2.
Lectio iv.
rotexiſti me Deus à convéntu mali-
gnântium, à multitúdine operan-
tium iniquittem. Jam ipſum caput
noſtrum intueâmur. Multi Maärtyres
tàlia paſſi ſunt, ſed nihil ſic elùcet, quômo-
do caput Märtyrum: ibi méliùs intué-
mur, quod illi expérti ſunt. Protéctus eſt
à multitúdine malignäntium, protegén-
te ſe Deo, protegénte carnem ſuam ipſo
Filio, & héômine, quem gerébat: quia fi-
lius hôminis eſt, & Filius Dei eſt. Filius
Dei, propter formam Dei: filius hôminis,
propter formam ſervi, habens in pote-
ſtàte péônere ânimam ſuam, & recipere
eam. Quid ei potuérunt fâcere inimici?-
Occidérunt corpus, àânimam non occidé-
runt. Inténdite. Parùm ergò erat, Dô-
minum hortari Martyres verbo, niſi fir-
mäúret exémplo.
N⸗ Tamquam ad latrô⁴nem exiſtis cum
gladiis, & fuſtibus comprehéndere me:
Quotidie apud vos eram in templo do-
cens, & non me tenuiſtis: * ecce flagel-
lâtum ducitis ad crucifigéengum. *- Cům-
que

—

172 Feria vj. in Paraſceve.

que injeciſſent manus in Jeſum, & tenuif-
ient eum, dixit ad eos. Quotidie.
Lectio v.
N oſtis, qui convéntus erat malignãn-
tium Judæôrum, & quæ multitudo
erat operàntium iniquitàtem. Quam ini-
quitâtem 7 Quia voluérunt occidere Dô-
minum Jeſum Chriſtum. Tanta ôpera
bona, inquit, oſténdi vobis : propter
quod horum me vultis occidere? Pértu-
lit omnes infirmos eôrum, curâvit omnes
languidos eôrum, prædicâvit regnum coe-
