12A13039

N12c511595365 021

IIIIIMIIIINANEIIII

U8B Tobingen

.
.

TE, Oj
US:

M

Z.l.

RANSITIS PE

S
2
& S
—
—

O'WS OMNES
WIAM,

E

6

EST DOLOR

ICUTDOLOR

Enren, lan 1. V. 1Z.

—

OFFICIUM
HEERONAALDA

SANCTE

Secundum

MISSALE & BREVIARIUMI

ROMANUM,
PlII V. Pont. M. juſſu editum

CLEMENIIS VIII.
URBANI VIII.

Auctoritate recognitum,

EINSIDLE,

Per Franciſcum Xaverium Kälin.
Anno Chriſti MDCCLXX.,

DOMINICA'

IN PALMIS

Completa Tertia, & facta aſperſione
aquæ, more ſolito, Sacerdos indutus plu-
viali violaceo, vel ſine caſula, cum mini-
ſtris ſimiliter indutis procedit ad benedi-
Ccendum ramos palmarum, & olivarum⸗
ſive aliarum arborum, in medio ante Al-
tare, vel ad cornu Epiſtolæ poſitos. Et
primo cantatur à Choro Antiphona-

Oſànna fllio David : benecdl-
ctus qui venit in nômine Dé-
mini. O Rex IIfraél: Hoſânna
in excelſis. Deinde Sacerdos
ſtans in cornu Epiſtolæ, non vertens ſe
ad populum, dicit in tono Orationis Miſ=
ſæ ferialis. Dôminus vobiſcum. B. Et
cum ſpiritu tuo.
Orémus. Oratio.
eus, quem diligere, & amare, juſti-
Aitia eſt; ineffaâbilis grâtiæ tuæ in no-
bis dona multiplica: & qui feciſti nos in
morte Filii tui ſperâre, quæ crédimus; fac
nos eôdem refſurgente pervenire, quòô
téndimus. Qui tecum vivit & regnat in
unitäâte Spiritus ſancti Deus, per ômnia
ſécula ſeculérum. .. Amen.
Poſteà Subdiaconus in loco ſolito

Cantat ſequentem Ledionem in tono
A 3 Epiſto-

6 Dominica in Palmis.

Epiſtolæ, & in fine oſculatur manum Sa-
cerdotis.
L ctio libri Exodi. Cap. 15. d. & 16.
1I n diébus illis: Venérunt flilii Iſraël in
* Elim, ubi erant duéôdecim fontes aqua-
rum, & ſeptuaginta palmæ : & cCaſtra me-
täti ſunt juxta aquas. Profectique ſunt de
Elim, & venit omnis multitúdo filiérum
Iſraêl in deſértum Sin, quod eſt inter Elim
& Sinai; quintodécimo die menſis ſe-
cundi, poſtquam egréſſi ſunt de terra
Mgypti. Et murmuraâvit omnis congre-
gâtio filiõrum Iſraëêl contra Moôyſen &
Aaron in ſolitudine. Dixerüúntque fllii
Ilraél ad eos: Utinam môrtui eſſémus
per manum Dômini in terra Egypti,
quando ſedebâmus ſuper ollas cârnium,
& comedebâmus panem in ſaturitaâte:
cur duxiſtis nos in deſértum iſtud, ut oc-
ciderétis omnem multitdinem fame ?
Dixit autem Dôminus ad Môyſen: Ecce,
ego pluam vobis panes de coælo, egredi:
tur pôpulus, & clligat, quæ ſufficiunt per
singulos dies; ut tentem eum, utruùm âm-
bulet in lege mea, an non. Die autem
ſexto parent, quod inferant; & ſit duplum,
quàm colligere ſolébant per singulos
dies, Dixerintque Môyſes & Aaron ad
Omnes filios Iſraél: Veéſperè ſciétis, quòd
Dôminus eduxerit vos de terra Egypti
& mane vidébitis glöriam Dômini,
Dein-

10.
lnil
) agle
lrn me.
ſant c
fliörun
et Nn
lis ſe
e ten
ngre
ſen
1e li
lemns
,
ſum,
ite:
too.
ne!
e,
i.
er
n.
en
n,
6

Dominica in Palmis. 7
Deinde cantatur pro Graduali . G ol-
legérunt Pontifices & Phariſæi conci-
lium, & dixérunt: Quid fâcimus, quia hic
homo multa ſigna facit? Si dimittimus
eum ſic, omnes credent in eum: * Et
vénient Români, & tollent noſtrum lo-
cum, & gentem. V. Unus autem ex il-
lis, Câiphas némine, cùm eſſet Pôntifex
anni illius, prophetâvit dicens: Expedit
vobis, ut unus moriâtur homo pro pô-
pulo, & non tota gens péreat. Ab illo er-
go die cogitavérunt interficere eum, di-
céntes. Et veênient.
Vel aliud e=
EUn monte Olivéti orâvit ad Patrem: Pa-
ter, ſi fleri poteſt, trânſeat à me calix iſte.
Spiritus quidem promptus eſt, Garo au-
tem infirma: fiat volintas tua. . Vi-
gilâte, & orâte, ut non intrétis in tenta=
ténem. Spiritus quidem.
Interim dum cantatur . Diaconus po=
nit librum Evangeliorum ſuper Altare;
& Sacerdos, miniſtrante Diacono navicu-
lam, ponit incenſum in thuribulo. Dein-
de Diaconus dicit: Munda cor meum.

Accipit librum de Altari, & benedictionem

à Sacerdote, poſteà Subdiacono librum
tenente, medius inter duos Acolythos te-
nentes candelabra accenſa, ſignat librum
incenſat, & cantat Evangelium, ut infrà,

more conſueto: quo finito Subdiaconus

. 4 4 defext

7

8 Dominica in Palmis.

defert librum oſculandum Sacerdoti, qui
& incenſatur à Diacono.
S equéntia ſancti Evangélii ſecundum.
Matthæum. Cap. 21I.
I n illo témpore: Cùm appropinquÜſſet
Jeſus Jeroſôlymis, & veniſſet Bétpha-
ge ad montem Olivéti; tunc miſit duos
diſcipulos ſuos, dicens eis: Ite in caſtél-
lum, quod contra vos eſt, & ſtatim inve-
niétis aſinam alligàtam , & pullum cum
ea: ſölvite, & adducite mihi; & ſi quis
vobis âliquid dixerit, dicite, quia Dômi-
nus his opus habet, & conféſtim dimittet
eos. Hoc autem totum factum eſt, ut ad-
implerétur, quod dictum eſt per Prophé-
tam, dicéntem: Dicite filiæ Sion: Ecce Rex
tuus venit tihi manſuétus, ſedens ſuper
aſinam, & pullum, filium ſubjugalis. Eun-
tes autem diſcipuli, fecérunt, ſicut præcé
pit illis Jeſus. Et adduxérunt 4ſinam, &
pullum: & impoſuérunt ſuper eos veſti-
ménta ſua, & eum déſuper ſedére fecé-
runt. Plurima autem turba ſtravérunt ve-
ſtiménta ſua in via: âlii autem cædébant
ramos de arbôribus, & ſternébant in via:
turbæ autem, quæ præcedébant, & quæ
ſequebântur, clamâbant dicéntes: Holſân-
na filio David : benedictus, qui venit in
noômine Dômini,
Poſt hæc benedicuntur rami. Sacerdos
ſtans in eodem cornn Epiſtolæ, dicit
in

Lod

Dominica in Palmis 9.

in tono Orationis ferialis, Déminus v0
biſcum. &. Et cum ſpiritu tuo.
O rémus. Oratio⸗

Auge fidem in te ſperântium Deusgeé

& ſüůpplicum preces cleménter ex-
audi: véniat ſuper nos multiplex miſeri-
côrdia tua: bene † dicântur & hi paâlmi-
tes palmârum, ſeu olivârum: & ſicut in
figura Eccléſiæ multiplicâſti Noë egredi-
éntem de arca, & Môyſen exeuntem de
Egypto cum fliliis Iſraël: ita nos portaân-
tes palmas, & ramos olivarum „ bonis
actibus occurrâmus ôbviàm Chriſto: &
per ipſum in gâudium introeâmus ætér-
num. Qui tecum vivit, & regnat in unitaâ-
te Spiritus ſancti Deus, per ômnia ſécula
ſeculôrum. . Amen. V Déminus vo-⸗
biſcum. N. Et cum ſpiritu tuo. V. Sur-
ſum corda. „ Habémus ad Dôminum.
V. Gratias agâmus Dômino Deo noſtro.
R. Dignum & juſtum eſt. Verè dignum
& juſtum eſt, æquum & ſalutâre, nos tibi
ſemper, & ubique grãtias àgere: Dômi-
ne ſancte Pater omnſpotens, ætérne Deus-
Qui gloriaâris in consilio Sanctôrum tuô-
rum. Tibi enim ſérviunt creatúræ tuæ:
quia te ſolum Auctôrem, & Deum cognô-
ſcunt: & omnis factura tua te collâudat,
& benedicunt te Sancti tui. Quia illud
magnum Unigéniti tui nomen coram Ré-
gibus & poteſtâtibus hujus ſéculi, libera
A 5 voce

0 *

0 Dominica in Palmis.

.
Ftoc confiténtur, cui alsiſtunt Angeli &

Archngeli, Throni & Dominatiônes,
cumque omni militia coléſtis exércitus,
ymnum glôriæ tuæ côncinunt;, ſine fine
dicêntes.
Et cantatur & anctus à Chora;
S& anctus, ſonctus, ſanctus Dôminus Deus
Sabaoth. P leni ſunt cœli & terra gléria
tua, H oſânna in excélſis. B enedlictus
qui venit in némine Déômini. Hoſaânna
in excélſis. Sequitur Déminus vobll-
eum. Et cum ſpiritu tuo.
O rémus.
P ctimus, Démine ſancte Pater, omni-
potens, ætérne Deus: ut hanc creatů-
ram olivæ, quam ex ligni matéria prodi-
re juſsiſti, quamque columba rédiens ad
arcam préprio pértulit ore, bene † dice-
re, & ſancti ficre dignéris: ut quicún-
que ex ea recéperint, accipiant ſibi pro-
tectidnem ânimæ & coôrporis: fiatque,
Dômine, noſtræ ſalutis remédium, tuæ
grâtixæ ſacraméntum. Per Doôminum.
K.⸗ Amen.

OQrémus.
Dens ,„ qui diſpérſa cõôngregas, & con-
gregâta conſérvas : qui pépulis ob-
viàm Jeſu ramos portäntibus benedixiſti:
bene † dic étiam hos ramos palmæ &
olivæ, quos tui fàmuli ad honôrem nô⸗-
minis tui fidéliter ſuſcipiunt: ut in quem-
cunque

Dominica in Palmis.

11
nne . „ A* „.
d cnque locum introducti füerint, tuam
* benedictiénem habitatôres loci illius con-
AlCS,

in ſequäntur: & omni adverſitâte effugatâ,
Adeéxtera tua prôtegat, quos redémit Jeſus
u Chriſtus Filius tuus Dôminus noſter. Qui

9 tecum vivit⸗
in ba O rémus
nn gci ; . .
* D eus, qui miro diſpoſitiénis ôrdine;
n — ex rebus etiam inſenſibilibus diſpen-
iu n ſatiõnem noſtræ ſalutis oſténdere voluiſti:
da, quæſumus; ut devôta tuôrum corda
fidélium ſalũúbriter intélligant; quid my-
ſticè designet in facto, quòd hôdie cor-
m ſeſti lumine afflâta, Redemptôri bviam
ee procédens, palmârum atque olivârum
ramos veſtigiis ejus turba ſubſtrâvit. Pal-
Elen märum igitur rami de mortis principe
efd triümphos expéctant: ſurculi veròô oli-
e värum, ſpirituâlem unctiéônem advenilſle
tI quodämmodò clamant. Intelléxit enim
i, jam tunc illa hôminum beuta multitũdo

Im, praæfigurri; quia Redémptor noſter hu-
Inm manis côndolens miſériis, pro totius mun-
di vità cum mortis principe eſſet pugna-
türus, ac moriéêndo triumphatůúrus. Et
ideò tàlia obſequens adminiſtrâvit, quæ
in illo & triumphos victôriæ, & mileri-
cõôrdiæ pinguédinem declarârent. Quod nos
quoque plena fide, & factum & ſigni-
ficätum retinéntes, te Dômine ſancte Pa-
ter, omnipotens, ætérne Deus, Pe; eun-⸗
em

12 Dominica in Palmis.

dem Dôminum noſtrum Jeſum Chriſtum
ſuppliciter exorâmus; ut in ipſo, atque
per ipſum, cujus nos membra flieri volui-
ſti, de mortis império victôriam reportàn-
tes, ipsius gloriôſæ reſurrectiônis partici-
pes eſſe mereâmur. Qui tecum vivit.
Orémus
D eus, qui per olivæ ramum pacem ter-
ris columbam nuntiare julſsiſti: præ-
ſta quæſumus; ut hos olivæ, Cæterarum-
que àrborum ramos cœléſti bene † di-
Gtiône ſanctifices; ut cuncto pépulo tuo
proficiant ad ſalutem. Per Chriſtum Dé
minum noſtrum.
O rémus.
Bene † dic, quæſumus Dôémine, hos
palmâ⅛rum, ſeu olivârum ramos: &
Præſta, ut, quod pépulus tuus in tui vene-
ratiénem hodiérna die corporaliter agit,
hoc ſpirituâliter ſumma devotiône perki⸗-
ciat, de hoſte victôriam reportândo, &
opus miſericéôrdiæ ſummôpere diligéndo.
Per Dôminum-
Hic celebrans ponit incenſum in thu-
ribulum, deinde ter aſpergit ramos aqua
benedicta, dicendo Antiphonam, A ſper-
ges me. ſine cantu, & ſine Pſalmo; & terx
adolet incenſo. Poſteà dicit: Déminus
vobiſcum. . Et cum ſpiritu tuo-

O rémus-

Dominica in Palmis. 13

A.;
iſne O rêmus-
Uaun eus, qui Filium tuum Jeſum Chriſtum
llu Dôéminum noſtrum pro ſalute noſtra
Portin.

in hunc mundum misiſti, ut ſe humilia-
ide ret ad nos , & nos revocâret ad te: cui
, étiam, dum Jerũſalem veniret, ut adimplé-
ret Scriptúras, credéntium populérum tur-
nr. pa, fideliſſima devotiône veſtiménta ſua
u. cum ramis palmrum in via ſternébant:
præſta quæſumus, ut illi fidei viam præpa-
d rémus, de qua, remôto lâpide offenſiônis,
ubm & petra ſcândali, fréndeant apud te 6pera
ue noſtra juſtitiæ ramis, ut ejus veſtigia ſequi
mereâmur. Qui tecum vivit, & regnat in
unitate. .
mie,h Completa henedictione, dignior ex Clero
& accedit ad Altare, & dat ramum benedictum
ui Qelebranti, qui non genuflectit, nec oſcula-
tur manum dantis. Poſteà Celebrans ſtans

Xe

ramos, primùm digniori, à quo ipſe ac-
cepit, deinde Diacono & Subdiacono
paratis, & aliis Clericis ſingulatim per or-
“ dinem, ultimò laicis; omnibus genu-
Gm fectentibus, & ramum, ac manum Cele-
A“ brantis oſculantibus, exceptis Prælatis, ſi
m adſint. Et cùm inceperit diſtribuere, à
Duus Choro cantantur ſequentes Antiphonæ.
„ P ' ueri Hebræôrum portântes ramos oli-
vârum, obviavérunt Déômino, clamantes,
mn & dicéntes: Hoſânna in excelſis.
lia

ante Altare verſus ad populum, diſtribuit *†

84 Dominicça in Palmis.
Alia Antiphona. .
Pueri Hebræérum veſtiménta proſterné-
bant in via, & clamabant, dicéntes: Ho-
ſanna Filio David: Benedictus, qui venit
in némine Démini-
Quæ ſi non ſufficiant, repetantux quo⸗
uſque ramorum diſtributio finiatur. De⸗ Eu⸗
inde Sacerdos dicit y. Déminus vobiſcum n
B. Et cum ſpiritu tuo. lal
Orémus. kiin
Omnipoteft ſempitérne Deus, qui Dô- liien
minum noſtrum Jeſum Chriſtum ſu-
per pullum àſinæ ſedére feciſti, & turbas
populôrum veſtiménta;, vel ramos aârbo- I
rum in via ſtérnere, & Hoſânna decan-
târe in laudem ipsius docuiſti: da, quæſu-
mus; ut illérum innocéntiam imitâti poſ-
simus, & eôrum méritum cônſequi me-
reämur. Per eumdem Chriſtum Dômi-⸗
num noſtrum. v. Amen.
Poſteà fit Proceſſio. Et primò Celes inm
brans imponit incenſum in thuribulum;, Mymn,
& Diaconus vertens ſe ad populum dicit? ihas
Procedamus in pace. Et Chorus reſpondet: iii de
In némine Chriſti Amen.
Præcedit thuriferarius cum thuribulo erg
fumigante: deinde Subdiaconus paratus;, Init
deferens Crucem, medius inter duos Aco- gieſ
lIythos cum candelabris accenſis: ſequi- i een
tur Clerus per ordinem, ultimo Cele=- c
brans cum Diacono à finiſtris; omnes ieg
cum

1 lſe
3
1, ul0
lenn

Prehen
Eutes: N.
Gli e

utur en

eng, gui

Orikum!
,C turd
tamod ar
lumn deen
lich, d

intini

Grlegoi d

tum De

eS
Primo E—

r. D
dle

Dominica in Palmis. 4

eum ramis in manibus: & cantantur ſe⸗
quentes Antiphonæ, vel omnes, vel ali⸗=
quæ, quouſque durat Proceſſio-
Antiphona-
Cùm appropinquâret Dôminus Jeroſôly-
mam, miſit duos ex diſcipulis ſuis, di-
cens: Ite in caſtéllum, quod contra vos
eſt, & inveniétis pullum âàſinæ alligâtum,
fuper quem nullus héminum ſedit: ſôlvi-
te, & adducite mihi. Si quis vos interro-
gaverit, dicite: Opus Déômino eſt. Sol-
véntes adduxérunt ad Jeſum: & impoſué-
runt illi veſtiménta ſua, & ſedit ſuper eum:
alii expandébant veſtiménta (ſua in viâà : dlii
ramos de arbôribus ſternébant; & qui ſe-
quebântur, clamâbant: Hoſunna: benedi-
ctus qui venit in némine Domini: benedi-
ctum regnum patris noſtri David: Hoſânna
in excélſis: miſerére nobis fili David.
Alia Antiphona.
Sùm audiſſet pôpulus, quia Jeſus venit
Jeroſôlymam, accepérunt ramos Palmâ-
rum: & exiérunt ei bviàm, & clamé-
bant púeri, dicéntes: Hic eſt, qui ventuù-
rus eſt in ſalutem pépuli. Hic eſt ſalus no-
ſtra, & redémptio Iſraél. Quantus eſt iſte,
cui Throni & Dominatiônes occúrrunt?
Noli timére filia Sion: Ecce, Rex tuus ve-
nit tibi, ſedens ſuper pullum àſinæ: ſicut
ſcriptum eſt: Salve Rex fabricâtor mun-
di, qui veniſti redimere nos. A

16 Dominica in Palmis-
. Alia Antiphona-
A nte ſex dies ſolémnis Paſchæ, quando
venit Dôminus in civitâtem Jeruſalem,
occurrérunt ei pueri, & in mänibus por-
tabant ramos palmârum, & clamäbant
voce magna, dicéntes: Hoſânna in excél-
ſis: Benedictus qui veniſti in multitũdine
milſericôrdiæ tuæ: Hoſânna in excelſis.
Alia Antiphona.
O ccuúrrunt turbæ cum flôribus & palmis
Redemptôri bviàm: & victôri trium-
phânti digna dant obſéquia: Filium Dei
ore gentes prædicant, & in laudem Chri-
ſti voces tonant per nubila: Hoſänna in
excélſis.
Alia Antiphona-
Cum Angelis, & pueris fidéles invenia-
mur, triumphatéri mortis clamântes:
Hoſânna in excélſis.
Alia Antiphona-
Turba multa, quæ convénerat ad diem
feſtum , clamaâbat Dômino : Benedictus
qui venit in némine Dômini, Holanna
in excélſis.
§ In reverſione Proceſſionis duo vel
quatuor cantores intrant in Eccleſiam,

& clauſo oſtio ſtantes verſa facie ad Pro-
ceſſionem, incipiunt y. Gléria- laus.
& decantant duos primos verſus. Sacer-
dos verò cum aliis extra Eccleſiam repe-

tit eoſdem. Deinde ,„ qui ſunt intus, Ccan-
tant

Ci el
Nun
lts i
e
Mnr⸗

i,

Nens d.
A her

er

Dominica in Palmis. 17

Kant alios verſus ſequentes, vel omnes z
vel partem, prout videbitur: & qui ſunt
extra, ad quoslibet duos verſus reſpon-
dent: Gléria, laus. ſicut à principio.
Q FBria, laus, & honor, tibi ſit Rex Chris
ſte Redémptor: .
Cui puerile decus prompſit Hoſnna
pium.
aüai es tu Rex, Davidis & inclyta pro-
es:
Nomine qui in Dômini Rex benedicte
venis. . Glôria, laus.
Cœtus in excélſis, te laudet coœlicus om-
nis,
Et mortâlis homo, & cuncta creàta ſi-
mul. R. Glôria, laus-
Simen Plebs Hebræa tibi cum palmis ôbvia ve-
Chmtons nit: =
Cum prece, voto, hymnis, dſumus
ecce tibi. R⸗ Glôria, laus.
tAà. KHi tibi paſſuro ſolvébant munia laudis:
Nndn. Nos tibi regnânti pângimus ecce me-
lbu . los. R. Glôria, laus.
„AHi placuère tibi, pläceat devétio no-
6 o ſtra »
ein Rex bone, Rex clemens, cui bona cun-
Ne cta placent. . Glôria, laus-
,E Poſteùᷣ Subdiaconus haſtili Crucis per-
. Cutit portam; qua ſtatim aperta, Procel-
m e ſio intrat Eccleſiam, cantando N. In-
grediénte Dômino in ſanctam civitâtem
un B Hebræô.

18 BDominica in Palmis-
Hebræoôrum huͤeri reſurrectiénem vitæ pro-

nuntiantes, Cum ramis palmrum Ho-
ſanna clamabant in excélſis. 7.e Cùm au-
diſſet pépulus, quoòd Jeſus veniret Jero-
ſélymam, exiérunt obviàm ei. & um
ramis. Et non dicitur, Gloria Patri.
Deinde celebratur Miſſa, & rami tenen-
tur in manibus, dum cantatur Paſſio &

Evangelium tantùm.
Statio ad ſanctum gJoannem in Laterano.
Introitus.

émine, ne longè faâcias auxilium
D tuum à me, ad defenſiénem meam
àſpice: libera me de ore leônis, &
à Ccôrnibus unicérnium humilitàtem me-
am. Pſalmus. D eus, Deus meus, réſpice
in me, quare me dereliquiſti? longè à
ſalute mea verba delictôrum meôrum⸗
Démine, ne longè.

Oratio.

O mnipotens ſempitérne Deus, qui hu-
múno géneri ad imitândum humili-
tâtis exémplum, Salvatérem noſtrum car-
nem ſumere „ & crucem fubire feciſti:
concéde propitius; ut & patiéntiæ ipsius
habére documénta, & reſurrectiônis con-
ſértia mereâmur. Per eumdem Dôminum
noſtrum.

£

Et

n

8

uhh
4
Intatkn
nCr
ien
nem

na ſomnen
e Mon

III

Uiep.
on ko.
Cinm.

ten
.

ru Nart.
imi tenet⸗
1 M

Laen,

6 urin
Onem nent
e Leons,

hels, lebde
Im mrorn

dno=
IR

kus, (;
Cum Nun
voltunc
dbire kl
tenter
fecköns d⸗

n Doöuin

Dominica in Palmis. 19
Et hæc Oratio tantùm dicitur.
Léctio Epiſtolæ beâti Pauli Apéſtoli
ad Philippénſes. Cap. 2.
Ecettee⸗ Hoc enim ſentite in vobis, quod
E' & in Chriſto Jeſlu: qui, cùm in forma
Dei eſſet, non rapinam arbitrâtus eſt, eſſe
ſe æquàâlem Deo: ſed ſemetipſum exinani-
vit, formam ſervi accipiens, in ſimilitũdi-
nem héminum factus, & hâbitu invéntus
ùt homo. Humiliâvit ſemetipſum, factus
obeédiens uſque ad mortem, mortem autem
Crucis. Propter quod & Deus exaltavit il-
lum, & donâvit illi nomen, quod eſt ſuper
omne nomen z ut in néômine Jeſu ( Hie
enuflectitur) omne genuflectâtur, co-
eſtium, terréſtrium, & infernôrum; &
omnis lingua confiteâtur, quia Dôminus
Jeſus Chriſtus in gléria eſt Dei Patris.
Graduale. T enuiſti manum déxteram
meam : & in voluntaâte tua deduxiſti me:
& cum glôria afflumpsiſti me. *³eõ Quàm
bonus Iſraél Deus rectis corde? mei autem
Pænèê moti ſunt pedes, pænè effuſi ſunt
greſſus mei : quia zelaâvi in peceatéôribus,
pacem peccatôrum videns.
Tractus, D eus, Deus meus, réſpice in
me: quare me dereliquiſti? v. Longè &
ſalute mea verba delictôrum meôrum-
v. Deus meus clamâbo per diem, nec ex-
audies; in nocte, & non ad inſipiéntiam
mihi . Tu autem in ſancto hâbitas, laus
B 2 IIraél.

2⁰ Dominica in Palmis.

„
Iſraél. Y. In te ſperavérunt patres noſtri:
ſperavérunt, & liberaâſti eos- V. Ad te cla-
mavérunt, & ſalvi facti ſunt: in te ſperavé-
runt, & non ſunt confũſi. . Ego autem
ſum vermis, & non homo: opprôbrium
héminum, & abjéctio plebis. 7. Omnes;
qui vidébant me, aſpernabântur me: lo-
cuti ſunt lâbiis, & movérunt caput. T.⸗
Sperâvit in Dômino, eripiat eum ſalvum
fâciat eum, quéôniam vult eum. Y. Ipſfi
veròô conſideravérunt, & conſpexérunt me:
diviſérunt ſibi veſtiménta mea, & ſuper ve-
ſtem meam miſérunt ſortem. F. Libera
me de ore leônis, & à cornibus unicôr-
nium humilitâtem meam. ⸗ Qui timétis
Dôminum, laudâte eum: univérſum ſe-

men Jacob magnificâte eum. e⸗ Annun-

tiâbitur Dhmino Generâtio ventúra: & an-
nuntiâbunt coæli juſtitiam ejus. V. Pôpu-
lo qui naſcétur, quem fecit Dôminus.
Palhio Domini incipicur abſolutè, non
dicitur Munda cor meum. non petitut
benedictio, non deferuntur luminaria, nec
incenſum, non dicitur, Déminus vobil-⸗
cum. nec reſpondetur, Gloôria tibi Dé⸗
mine, & Celebrans, ſeu Diaconus, dum
Pronuntiat, Paſſio Dômini noſtri, non
ſignat librum, neque ſeipſum. Quod & in
aliis diebus ſervatur, quando legitur Paſſio,

PAS-

8bri:
Ar⸗
elheme.
g elen
Odron
Oone
1 me: l.
Cn.
:Grun
d hl
elelolt:
Aper
lben
s ndr.
imei
Veron le.
7 Amnun.
tün:Aar.
Mhr
Monions,

ns noll.

Utbi e

ſri,

fecúndum Matthæum. cap. 26.

◻
62

19

90
. WW
—.5—0 8

22 Dominica in Palmis,
In illo témpore: Dixit Jeſus diſcipulis
ſuis: † Scitis, quia poſt biduum Paſcha
fiet, & Filius héminis tradétur, ut crucifi-
gâtur, g& Tunc congregati ſunt principes
ſacerdôtum, & ſeniôres pépuli in âtrium
principis ſacerddétum, qui dicebâtur Cai-
pPhas: & Consilium fecérunt, ut Jeſum do-
lo tenérent, & occiderent. Dicébant au-
tem: s Non in die feſto, ne fortè tumul-
tus fieret in pépulo, Cùm autem Jeſus
eſſet in Bethânia in domo Simônis lepréô-
ſi, accéſſit ad eum mulier habens alaba-
ſtrum unguénti pretiôſi, & effudit ſuper
caput ipsius recumbéntis. Vidéntes au-
tem diſeipuli, indignâti ſunt, dicéntes:
½ Ut quid perditio hæc? Pôtuit enim
iſtud venûmdari multò, & dari paupéri-
bus. G Sciens autem Jeſus, ait illis: † Quid
moléſti eſtis huic mulieri? opus enim bo-
num operäta eſt in me; nam ſemper pâàu-
peres habétis vobiſcum: me autem non
ſemper habétis; mittens enim hæc un-
guéntum hoc in corpus meum, ad ſepe-
liéndum me fecit. Amen dico vobis, ubi-
cunque prædicâtum fůerit hoc evangé-
lium in toto mundo, dicétur, & quod bæc
fecit in memériam ejus. C Tunc Abiit
uhus de duôdecim, qui dicebâtur Judas
Ilcariôtes, ad principes ſacerdétum, &
ait illis: ½ Quid vultis mihi dare, & ego
vVobis eum tradam? & At iülli conſtitué-
runt

ches
Im bice
n ctueſi.
tpiini
drn
nr (4.
tſelomc⸗

itr n
ns kyr
bene Abu.
fückt hher
entes d.
, dicentes:
tnit enin
1i pen⸗
6:
8ebim do
lenpelar
Aten M

Paſſio ſecundùm Matthæum 23

runt ei triginta argénteos. Et exinde quæ-
rébat opportunitàtem, ut eum traàderet-
Prima autem die Azyméôrum acceſſérunt
diſcipuli ad Jeſum, dicéntes: 8 Ubi vis,
parémus tibi comédere Paſcha? At Je-
ſus dixit: † Ite in civitàtem ad quem-
dam, & dicite ei: Magiſter dicit: Tempus
meum propè eſt, apud te facio Paſcha cum
diſcipulis meis. & Et fecérunt diſcipuli-,
ſicut conſtituit illis Jeſus, & paravérunt
Paſcha. Véſpere autem facto, diſcumbé-
bat cum duédecim diſcipulis ſuis. Et
edéntibus illis dixit: ½ Amen dico vo-
bis, quia unus veſtrùm me traditurus eſt.
6$ Et contriſtâti valdè, coepérunt singuli
dicere: $ Numquid ego ſum Dômine?
* At ipſe reſpéndens ait: † Qui intin-
git mecum manum in parpſide, hic me
tradet. Filius quidem hôminis vadit,
ſicut ſcriptum eſt de illo: væ autem hô-
mini illi, per quem Filius héminis tradé-
tur: bonum erat ei, ſi natus non fuiſſet
homo ille. c Reſpôndens autem Judas;
qui trâdidit eum, dixit: s Numquid ego
ſum Rabbi? & Ait illi: † Tu dixiſti. C
Coœnäntibus autem eis, accépit Jeſus pa-
nem, & benedixit, ac fregit, deditque diſci-
pulis ſuis, & ait: Accipite, & comédite:
Hoc eſt corpus meum. Et accfpiens caâ-
licem, grâtias egit, & dedit illis, dicens:
*† Bibite ex hoc omnes; hic eſt enim ſan-
B 4 guis

24 Dominica in Palmis-

guis meus novi teſtaméênti, qui pro mul-
tis effundétur in remiſſiénem peccaté-
rum. Dico autem vobis: non bibam âmo-
dò de hoz genimine vitis uſque in diem
illum, cùm illud bibam vobiſcum novum
in regno Patris mei. & Et hymno dicto,
exiérunt in montem Olivéti. Tunc dicit
illis Jeſus: *½ Omnes vos ſcândalum pa-
tiémini in me, in iſta nocte. Scriptum eſt
enim: Percutiam paſtôrem, & diſpergén-
tur oves gregis. Poſtquam autem reſur-
Tréxero, præcédam vos in Galilæam, ⁶ Re-
ſpôndens autem Petrus, ait illi: ⁶ Et ſi
omnes ſcandalizâti fůerint in te, ego
nunquam ſcandalizâbor. & Ait illi Je.
ſus: I Amen dico tibi, quia in hac no-
cte, ântequam gallus cantet, ter me negâ-
bis. & Ait illi Petrus: & Etiam ſi opor-
tuerit me mori tecum, non te negabo.
E& Simjiliter & omnes diſcipuli dixérunt.
Tunc venit Jeſus cum illis in villam, quæ
dicitur Gethſémani, & dixit diſcipulis
ſuis: à Sedéte hic, donec vadam illuc,
& orem. £ Et aſfmpto Petro, & duébus
Hliis Zebedæi, cit cogtriſtâri, & moœ-
ſtus eſſe. Tunc ait illis: Triſtis eſt âni-
ma mea uſque ad mortem: ſuſtinéte hic,
& vigilâte mecum. E Et progréſſus pu-
sillum, préôcidit in fâciem ſuam, orans,
& dicens: † bater mi, ſi poſsibile eſt,
tranſeat à me calix iſte. Verumtamen
non

nent,d
ie
1 Wo

went en

do⸗ Il⸗
Deccnh.
umn imo⸗
ein den
n Dorum
nd (co,
Une dt
lm .

lih

1e 690
t il e
in ho wo.
1e neot⸗
n Hoper
te negebe⸗
ieruot
llam, gus
Apu
Gan Ue,
E dhn
& me.
s el an.
Uete nie,

lelus hd.

Dans,
Pie elt,
tien
No

Paſſio ſecundàm Matthæum. 25

non ſicut ego volo, ſed ficut tu. & Et ve-
nit ad diſcipulos ſuos, & invénit eos dor-

miséntes, & dicit Petro: † Sic non po-

tuiſtis una hora vigilâre mecum? Vigilâ-
te, & orâte, ut non intrétis in tentatié-
nem. Spiritus quidem promptus eſt, caro
autem infirma. & Iterùm ſecundô abiit,
& orâvit, dicens: Pater mi, ſi non po-
teſt hic calix transire, niſi bibam illum,
fiat voluntas tua. Et venit iterum, &
invénit eos dormiéntes: erant enim écu-
li eòrum gravaâti. Et relictis illis, iterum
abilt, & oraâvit tértiò, eumdem ſermônem
dicens. Tunc venit ad diſcipulos ſuos,
& dicit illis: Dormite jam, & requiél-
cite : ecce appropinquâvit hora, & Filius
hôminis tradétur in manus peccatôrum-
Surgite, eâmus: ecce appropinquâvit, qui
me tradet. & Adhuc eo loquénte, ecce
Judas unus de duéôdecim venit, & cum eo
turba multa cum glâdiis, & füuſtibus, miſſi
à principibus ſacerdétum, & ſeniôribus
pépuli. Qui autem trâdidit eum, dedit
illis ſignum, dicens: 2₰ Quemcúnque
oſculäâtus fuero, ipſe eſt, tenéte eum. &
Et conféſtim acoéôdens ad Jeſum, dicit:
Ave Rabbi. & Et oſculâtus eſt eum.
Dixitque illi Jeſus: ½ Amice, ad quid
veniſti? & Tunc acceſſérunt, & manus
injecérunt in Jeſum, & tenuérunt eum-
Et ecce unus ex his, qui erant cum Jeſu,
extẽn-

26 Dominica in Palmis.

exténdens manum, exémit glâdium ſuum,
& percutiens ſervum principis ſacerdé-
tum, amputavit auriculam ejus. Tunc ait
illi Jeſus: † Convérte glâdium tuum in
locum ſuum; omnes enim, qui accéperint
glâdium, glâdio peribunt. An putas, quia
non poſſum rogâre Patrem meum, & ex-
hibébit mihi modò plus quàm duôdecim
legiônes Angelérum ? Quômodo ergo
implebuntur Scriptúræ, quia ſic oportet
fieri? & In illa hora dixit Jeſus turbis:
* Tanquam ad latrônem exiſtis cum
glâdiis & füuſtibus comprehéndere me:
quotidie apud vos ſedéham docens in
templo, & non me tenuiſtis. & Hoc autem
totum factum eſt, ut adimpleréntur Scri-
ptúræ Prophetârum. Tunc diſcipuli om-
nes, relicto eo, fugérunt. At illi tenéntes
Jeſum, duxérunt ad Câipham principem
lucerdéôtum, ubi Scribeæ & Seniôres con-
vénerant. Petrus autem ſequebâtur eum
à longè, uſque in âtrium principis ſacer-
détum. Et ingréſſus intròô, ſedébat cum
miniſtris, ut vidéret finem. Principes au-
tem ſacerdétum , & omne concilium
quærébant falſum teſtimôniuim contra Je-
ſum, ut eum morti trâderent: & non in-
venérunt, cum multi falſi teſtes accelsiſ-
ſent. Noviſſimè autem venérunt duo falſi
teſtes, & dixérunt: ⁸ Hic dixit: Poſſum
deſtrûere templum Dei, & poſt triduum
re&ααd[

Mte

um Rn
fwzu 6
Vart
eics Mn
6s Vs

Ucen e⸗

. MrNin

Ceumm, d

lloe⸗
mon, d
nellus
Itt cun
t anm
Urn!
nt,
Alls

Humfum,
ps ado,
N. Toncit
in mon
i Neehenn
1 , gu
Neum, en
in dubceon
ndt en
i ſe oer
elss tud
cillt .un

Hendete m.
l Cocen
6 Hoeautet
pferirter

Ciſlehhnl or
t Ul teen

Im Drneh

ine (.

Genidtes .

Paſſio ſecundùm Matthæum, 27

reædific4re illud. Et furgens princeps
ſacerdõôtum, ait illi: s Nihil reſpôndes
ad ea, quæ iſti advérſum te teſtificântur?
G. Jeſus autem tacébat. Et princeps ſacer-
déôtum ait illi: 8 Adjúro te per Deum
vivum; ut dicas nobis, ſi tu es Chriſtus Fi-
lius Dei. & Dicit illi jeſus: † Tu dixi-
ſti. Verùmtamen dico vobis, âmodò vi-
débitis Filium héminis ſedéntem à dex-
tris virtútis Dei, & veniéntem in nũbibus
coli,. G Tunc princeps ſacerdétum ſcidit
veſtiménta ſua, dicens: 8 Blaſphemâvit:
quid adhuc egémus téſtibus? ecce nunc
audiſtis blaſphémiam : quid vobis vidé-
tur? & At illi reſpondéntes, dixérunt:
5O Reus eſt mortis. 6 Tunc exſpuérunt
in fâciem ejus, & côlaphis eum cecidé-
runt; âlii autem palmas in fâciem ejus
dedérunt, dicéntes: s Prophetiza nobis
Chriſte, quis eſt, qui te percuſſit? & Petrus
verô ſedébat foris in âtrio: & accéſſit ad
eum una ancilla, dicens: s Et tu cum Je-
ſu Galilæo eras. & At ille negâvit coram
ômnibus, dicens: s Néſcio, quid dicis.
Exeunte autem illo jänuam, vidit eum
alia ancilla, & ait his, qui erant ibi: 38 Et
hic erat cum Jeſu Nazaréno, & Et iterum
negâvit cum juraménto: Quia non novi
héminem. Et poſt pusillum acceſſérunt,
qui ſtabant, & dixérunt Petro: 38 Verè &
tu ex illis es; nam & loquéla tua mani-
feſtum

6

28 Dominica in Palmis.

féſtum te facit. & Tunc ceœpit deteſtari,
& jurre, quia non noviſſet hôminem. Et
continuò gallus cantâvit. Et recordâtus
eſt Petrus verbi Jeſu, quod dixerat: Priuſ-
quam gallus cantet, ter me negabis. Et
egreſſus foras, flevit amârè. Manè autem
facto consilium inierunt omnes princi-
pes ſacerdôtum, & ſeniôres pépuli advér-
ſus eſum, ut eum morti trâderent. Et
vinctum adduxérunt eum, & tradidérunt
Pôntio Pilâto præſidi. Tunc videns Ju-
das, qui eum traâdidit, quôd damnitus
eſlet; poœniténtia ductus „rétulit triginta
argénteos principibus ſacerddtum, & ſe-
niôribus, dicens: S Peccvi, tradens ſan-
guinem juſtum. &ι At illi dixérunt: & Quid
ad nos? Tu videris. & Et projéctis argén-
teis in templo, recéſſit, & àbiens, lâqueo
ſe ſuſpéndit. Principes autem ſacerdétum,
accéptis argénteis, dixérunt: 5 Non li-
cet eos mittere in côrbonam: quia pré-
tium ſänguinis eſt. & Consilio autem ini-
to, emérunt ex illis agrum figuli, in ſe-
pultúram peregrinérum. Propter hoc vo-
câtus eſt ager ile, Hacéldama, hoc eſt⸗
ager ſänguinis „ uſque in hodiérnum
diem. Tunc implétum eſt, quod dictum
eſt per Jeremiam ‚Prophétam „dicéntem:
Et accepérunt triginta argénteps, prétium
appretiâti, quem appretiavé érunt à flliis
Ilraët, & dedérunt eos in agrum figauli,
L ſiout

4 UO
1 M
Een ne

de

4

detiii
minem. N
Tecorcin
it: Euil.
degibs N
lint pen
mes penne
Mnlli Ken
idenent.
E icſten
Nes
NA Cmnit
tlt tigotn
tum, E
ndens n
ech ugen⸗
erotun
Mo!
1: Gon Ne

boe 10.

4
Pnil I
tet hoe

Paſſio ſecunduùm Matthæum, 29

ſicut conſtituit mihi Déôminus. Jeſus au-
tem ſtetit ante Præſidem; & interroga-
vit eum Præſes, dicens: 8 Tu es Rex Ju-
dæéôrum? & Dicit illi Jelus: ¾ Tu di-
cis. Et cum accuſarétur à principibus
ſacerdétum & ſeniõribus, nihil reſpén-
dit. Tunc dicit illi Pilatus: 8 Non audis,
quanta advérſum te dicunt teſtiméônia?
*& Et non relſpéôndit ei ad ullum verbum,
ita ut mirarétur Præſes veheménter. Per
diem autem ſolémnem conſuéverat Præ-
ſes péôpulo dimittere unum vinctum,
quem voluiſſent. Habébat autem tunc
vinctum insignem, qui dicebtur Barb-
bas. Congregatis ergo illis, dixit Pilâtus:
8 Quem vultis, dimittam vobis, Barâb-
bam, an Jelum, qui dicitur Chriſtus? 6G
Sciébat enim quòd per invidiam tradidiſ-
ſent eum. Sedénte autem illo pro tribu-
näâli miſit ad eum uxor ejus, dicens: 8
Nihil tibi, & juſto illi. Multa enim paſſa
ſum hôdie per viſum propter eum. &
Principes autem ſacerdéôtum, & ſeniôres
perſuaſérunt pépulis, ut petérent Barâb-
bam, Jeſum veroô perderent. Reſpéndens
autem Præſes, ait illis: 8 Quem vultis vo-
bis de duéòbus dimitti? e At illi dixérunt:
§ Barabbam. e Dicit illis Pilâtus: 8
Qnid igitur fâciam de Jeſu, qui dicitur
Chriſtus? e Dicunt omnes: Crucifi.
gätur. & Ait illis Præſes; s Quid enim
mali

. 30 Dominica in Palmis.
mali fecit? c At illi magis clamâbant,
dicéntes: s Crucifigäâtur. e£ Videns au-
tem Pilaâtus, quia nihil proficeret, ſed ma-
gis tumultus fieret: accépta aqua, lavit
manus coram pépulo, dicens: s Inno-
cens ego ſum à ſânguine juſti hujus: vos
vidéritis. Et reſpéndens univérſus péô-
pulus, dixit: s Sanguis ejus ſuper nos,
& ſuper filios noſtros. & Tunc dimiſit il-
lis Barâbbam: Jeſum autem flagellâtum
trâdidit eis, ut crucifigerétur. Tunc mili-
tes Præſidis ſuſcipiéntes Jelum in prætéô-
rium, congregavérunt ad eum univérſam
cohéôrtem: & exuéntes eum, chlâmyden
coccineam circumdedérunt ei; & ple-
ctêntes corônam de ſpinis, poſuérunt ſu⸗
per caput ejus, & arundinem in déxtera
ejus. Et genu flexo ante eum, illudébant
ei, dicéntes: s Ave rex Judæéôrum. & Et
exſpuéntes in eum, accepérunt arúndinem,
& percutiébant caput ejus. Et poſtquam
illuſérunt ei, exuérunt eum chlâmyde, &
induérunt eum veſtiméntis ejus, & duxé-
runt eum, ut crucifigerent. Exeuntes au-
tem, invenérunt hôminem Cyrenæum:
némine Siménem: hunc angariavérunt,
ut tôlleret crucem ejus. Et venérunt in lo-
cum, qui dicitur Gélgatha-; quod eſt Cal-
vâriæ locus. Et dedérunt ei vinum bibere
cum felle miſtum. Et cùm guſtaàſſet, néluit
bibere. Poſtquam autem crucifixérunt
eum⸗-

ſn
n
„ldre
Ug.
tenm,

5
E
tes⸗ 1W

l

Paſſio ſecundùm Matthæum. 31

eum, diviſérunt veſtiménta ejus, ſortem
mitténtes: ut implerétur, quod dictum eſt
per Prophétam dicéntem : Diviſérunt ſibi
veſtiménta mea, & fuper veſtem meam
miſérunt ſortem. Et ſedéntes, ſervâbant
eum. Et impoſuérunt ſuper caput ejus

cauſam ipsius ſcriptam: Hic eſt Jeſus Rex

Judæôrum. Tunc crucifixi ſunt cum eo
duo latréônes: unus à dextris, & unus à ſi-
niſtris. Prætereuntes autem blaſphemâ-
bant eum, movéntes câpita ſua, & dicén-
tes: 8 Vah qui déſtruis templum Dei, &
in triduo illud reædificas : ſalva teme-
tipſum. Si Filius Dei es, deſcénde de cruce.

Similiter & principes ſacerdétum il-

ludéntes cum Seribis & ſeniôribus, dicé-
