Beichtigers Franciſci Seraphici /
die Erſte Veſper.
Alles, wie von denen heiligen Beichtigern insgemein, in der
Erſten Veſper, oben an dem 126, und 127. Blatt.
tatione terrena deſpice
re / et Caleſtium Dono⸗
rum ſemper participa⸗
tione gaudere. Per Do⸗
minum noſtrum IJE⸗
SuM ChHriſtum Fi⸗
lium tumum.,.

Oremus.

DE S/aui Eecleſiam
tuam Beati Fran⸗
ciſci meritis foetu nova
prolis amplificas: Tri⸗
bue nobis / ex ejus Imi⸗

An

222
An dem Feſt deß heiligen Beichtigers
Franciſci Sergphie⸗ die Anderte

Alles, wie von denen heiligen Beichtigern insgemein in der
Anderten Veſper, oben an dem 127. Blatt.

Folat die Gedaͤchtnus Oremus.
deß heiligen Martyrers Deu/ qui nos con⸗
Vcedis Sanctorum

Placidi, und deſſen
Geſellen. Martyrum tuorum Pla⸗
Antiph. Iſtorum eſt cidi et Sociorum ejus
enim Regnum / ꝛc. Natalitia colere: Da no⸗
Wie oben am 122. Blatt. bis in eterna Beatitudi⸗
v. Latamini in Do⸗ne de eorum Sotietate
mino / et exultate Juſti. gaudere. Per Domi⸗
. Et gloriamini om⸗ num noſtrum JE SM
nes recti corde.

a dtt

Hriſtum/ c..

Den 3. Octobris.
Am Voꝛ Abend und Feſt deß heiligen
Syymberti / Biſchoffs / und Augſpurge⸗
riſchen Stadt⸗Patronens / die Erſte
und Anderte Veſper.

Erſten und Anderten Veſper oben am 123.bis 126. Blatt.
BHremus., Da nobis ejus Patroci⸗
DeuS gui nobis nio Salutem mentis et
Beati Symberti / corporis; ut ipſius exem⸗

Alles, wie von denen heiligen Biſchoͤffen insgemein, in der

Confeſſoris tui atque
Pontificis / glorioſa meri⸗
ta Virtutibus et Mira⸗

plis ſequentes / a malis
omnibus liberatt / ad te fe⸗
liciter pervenire merea⸗

culis evidenter declaraſti:

mur. Per Dominum.
Den

ſtmube
ODopn.

egcer
. M

— — — .

— 3 1 e. 223
ere Den 18. Octobris. =
An Vor⸗Abend und Feſt deß heiligen
Eyvangeliſten Lucce/ die Erſte und
Anderte Veſper.
Alles, wie von denen heiligen Apoſtlen insgemein, in der Er
und Anderten Veſper,oben Ra nu bis . i ce en
Oremus. cis Mortificationem jugi⸗

ttin FNtervemar pro nobis ter in ſuo Corpore / pro

quoſumus / Domi⸗ tui Nominis honore por⸗
ne / ſanctus tuus Lucas tavit. Per Dominum
Eovangeliſta: Qui Cru⸗ noſttum.

. Den 21. Octobris.
Am Vor⸗Abend und Feſt der heiligen
Jungfrauen / und Martyrin Urſula/
und deren Geſellſchafft / die Erſte
und Anderte Veſper.
Alles, wie von denen heiligen Jungfrauen und Martyrinen
insgemein in beyden Veſpern, vom 128. bis 13 1. Blatt.
YV. Adducentur Regi Oremus.
Virgines poſteam. De nobis / quoſumus
pe.. Proxima ejus af⸗ “ Domine DEu S

ferentur tibi. noſter/ ſanetanm Riſe,
tyrum tuarum / Uxſulae/
Zu dem Magnificat/ ei Sociarum ejus / Pal⸗

Antiphong. mas inceſſabili Devotio⸗
Prudentes Virgi⸗ ne venerari: Ut quas dig⸗

e nes aptate veſtras Lam⸗ na mente non poſſumus
pades: Ecce Sponſus celebrare / humilibus ſal⸗

venit / exite — frequentemus obſe⸗
quiis. Per Dominum.
Den

22²4

1 Ler.

Am Vor⸗Abend / und Feſt der heiligen

Apoſteln Simonis und Judee / die
Erſte / und Anderte Veſper.
Alles, wie von denen heiligen Apoſtlen insgemein in der Erſten
und Anderten Veſper, oben vom 109. bis 114. Blatt.

Oremus
Deu/ qui nos per
OQBeatos Apoſtolos
tuos Simonem et Ju⸗
dam ad agnitionem No⸗
minis venire tribuiſti:

Da nobis eorum glo⸗
riam ſempiternam et pro⸗
ſeindo celebrare / et cele⸗
rando proficere. Per
Dominum noſtrum IE⸗
SuW CHriſtum / ꝛc.

Den 1. Novembriss
Am Vor⸗Abend deß Feſts Aller Lieben
Heiligen GOttes / die Erſte Veſper.

Die vier Sonntaͤgliche Pſalmen, oben vom 20. bis 23. Blatt

Der Letſte aber: Landate Dominum, ꝛc. iſt am 27. Blatt;
Die Antiphonen aber ſeynd folgende:

Antiph. Vidi turbam
magnam / quam dinume⸗
rare nemo poterat / ex om⸗
nibus Gentibus / ſtanti⸗
bus ante Thronum.
Antiphon. Et omnes
Angeli ſtabant in Circui⸗
tu Throni / et ceciderunt

in Conſpectu Throni inſte Dr omnes E⸗
as / et adorave⸗ lecti ejus / agite diem La⸗

Facies ſu
runt DEuM.

ſti nos Domine DEUlS
in Sanguine tuo ex om⸗

Populo / et Natione / et
feciſti nos DEO noſtro
Regnuum.
Antiphon. Benedici⸗
te Dominum omnes E⸗

titio / et confitemini illi.
Antiph.

Antiphon Redimi⸗

ni Tribu / et Lingua / er

=
=
S

.

— —
=
= =— =
— ==ee—ʒ
=

S

S ☛
2
2
=ͤ æn

ſede

kkile⸗
onaiht
tiand
etk
Perben
Krs. N

23 † L82- 22 G
Antiph Hymnus om⸗ Et vos Beata / per no⸗
H Sanctis ejus / Fi⸗ vem
liis Iſrael / populo appro⸗ Diſtineta gyros / Ag⸗
pinguanti ſibi: Gloria mina;
hac eſt omnibus Sanc⸗ Antiqua cum preeſen⸗
tis eſus. fibus/
Das g Capleei⸗ Juktug damna pelli⸗
Apoca —NF8

ECe⸗ ege Joannes
vidi alterum Ange⸗
lum aſcendentem ab
Ortu Solis / habentem
Signum DEJ vivi: Et
clamavit voce magna
quatuor Angelis / quibus
datum eſt nocere kerrae/
et mari / dicens: Nolite
nocere terrer / et mari / ne⸗
que arboribus / quoad⸗
usque ſignemus Servos

DE J noſtri in fronti⸗

bus eorum.
. DEO gratias.
Der Hymnus.
Peacaretchriſte Ser
vulis /
Quibus Patris Cle⸗
mentiam
Tuce Tribunalgra⸗
tice
Patrona Virgo po⸗
ſtulat.

Apoſiet , cum Vatti⸗

Apuor ſerum Iudi⸗
rroe/
Beris reorum fleti⸗

Expoſette Indulgen⸗
tiam.
Vos purpurati Marty⸗
2 res/
Vos Candidati pra⸗
mio
Conſeſſionis / Exu⸗

Vorate⸗ nos in Pa⸗
trim.
Chorea caſta Virgi⸗
num/
Et gudes Eremus In⸗

Aranonſtt Aſtris
Caelitum
Locate nos in Sedi⸗
dbus. ⸗
P Aufer⸗ .

1

226

Auferte Gentem perfi⸗
dam
bpnus;
Ut unus omnes uni⸗

cum J
Ovile nos Paſtor re⸗

gat.
DEO Patri / ſit Glo⸗

ria/
Natoque Patris Uni⸗
cCco⸗/
Sancto ſimul Para⸗
clito %

In ſempiterna Sa⸗

cula / Amen.
y. Lotamini in Do⸗
mino / et exultate Juſti.
Nye. Et gloriamini om⸗
nes recti corde.
Zu dem Magnificat /
Anmntiphona.
Arn⸗ngeli / Arch⸗Angeli/
Throni / et Domina⸗
tiones / Principatus / et

Poteſtates / Virtutes
Calorum / Cherubim/
et Seraphim / Patriar⸗
cha / et Propheta / ſancti

tyres / ſancti Confeſſo⸗
res /

Anachoritae / Sanctique

nobis.

Zu dem Magnificat /
Antiphona.

terne DEUS/ qui
nos omuium Sancto⸗
rum tuorum merita ſub
una tribuiſti celebritate

tiam multiplicatis In⸗
terceſſoribus largiaris.

ee
e

Legis Doctores / Apoſto⸗
li / omnes CHriſti Mar⸗

Virgines Domini /

omnes intercedite pro
Mnipotens ſempi⸗

venerari: Quaſumus/
ut deſideratam nobis tu g
propitiationis abundan⸗

Per Dominum noſtrum.

ſnge
ſo

ſtn
.
lichn
iſe.

Ofnte
or /

=☛ ⸗

2

=

W

=

RKZ
htinnus
ligiet.,
ſein ien

An dem Feſt All

O quam gloris ſum eſt
Regnum / in quo eum

3 † 217
er Lieben Heiligen
ttes / die Anderte Veſper.
Die Vier geſtrige Pfalmen; Der Letſte aber iſt; Credidi⸗
propler quod loeutus, ꝛc. diſen ſuche am 27. Blatt;
Die Antiphonen, Capitel, und Hymnus,
auch wie geſtern.
y. Exultabunt Sanc⸗
ti in glorig.
. Ltabuntur in Cu⸗
Zu dem Magnificat /
Antiphona.

CHriſto gaudent omnes
Sancti / amicti Stolis
albis ſequuntur Agnum/
quocumque jerit.
ODremus.
OMnipotens
terne DEu
6 65 3. 6. 65:9,:8.: 2,435 3. 6,: 55: 5 95:8.: 5 6.:8.9523.:6,6
Den 1I1. NMovembris.

ſempi⸗
/2c.

Anm Vor⸗Abend deß Feſts deß heiligen

Biſchoffs Martini / die Erſte Veſper.
Alles, wie von denen heiligen Biſchoͤffen insgemein die Erſte
Veſper, oben von dem 123, bis 125. Blatt; Die Anti⸗
Ppphhonen aber ſeynd folgende:
Antiphon. Dixerunt neceſſarius / non recuſes
Diſcipuli ad Beatum Laborem / fiat Voluntas

Invadunt enim Gregem
tuum Lupi rapaces.

Martinum: Cur nos tua.

Pater deſeris / aut cui
nos deſolatos relinquis?

Antiph. Domine / ſi

Antiphon O Virum
ineffabilem / nec labore
vietum / nec morte vin⸗
cendum / qui nec mori
timuit / nec vivere recu⸗

adhue Populo tuo ſum

ſavit. S
P 2 Antiph

22 ⁸

Antiphon. Oculis ac
Manibus in Calum ſem⸗
per intentus / invietum ab
Oratione Spiritum non
relaxabat / Alleluſa.
Antiphon. Martinus
Abraha Sinu latus ex⸗
cipitur: Martinus hic
pauper et modicus Ca⸗
lum dives ingreditur /
Hymnis Caleſtibus ho⸗
noratur.
v. Amavit eum Do⸗
minus / et ornavit eum.
pe. Stolam gloriae in⸗
Zu dem Magnificat/
Antiphona.
O Beatum Virum!

cujus Anima Paradiſum

poſſidet: Unde exultant
ingeli / latantur Arch⸗
Angeli / Chorus Sancto⸗
rum proclamat / Turba
Virginum invitat / mane
nobiſcum in aternum.
HPHhremus.

Virtute ſubſiſtimus:

Concede propitius; Ut

Interceſſione beati Mar⸗

tini Confeſſoris / atque
Pontificis / contra omnia

Dominum noſtrum.
Folgt die Gedaͤchtnus

deß heiligen Martyrers
Mennac.
Antiph. Iſte Sanc⸗
tus pro Lege DE/ ꝛc.
Wie am 117. Blatt.
y. Gloria / et Hono⸗

GOGremus. WVI
Paſta ‚gquſumus e
Omnipotens DEus; g
Ut qui Beati Menna⸗

eolimus / Interceſſione
ejus in tui Nominis
Amore roboremur. Per
Dominum noſtrum IE⸗

quia ex nulla noſtra

An

adverſa muniamur. Prr

re coronaſti eum Domi⸗ ace

v. Et conſtituiſti eaum n
ſuper opera manuum ee

Martyris tui Natalitia Miut

.
ſuſe,4
“
ugtin
buim
n. V. Juſtum deduxit Do⸗
ink minus per vias rectas.
n e. Et oſtendit illi
r Regnum DEZJ.
eZu dem Magnificat/
lag. „Antiphona.
nde O Beatum Pantif⸗
cem! qui totis Viſceri⸗
bnmga bus diligebat CHriſtum
mum Regem / et non formida⸗
bgat imperii Principa⸗
han kum: O Sanctiſſima
s Anima! quam etſi gla⸗

ut qui / ꝛc.

229

An dem Feſt deß heiligen Biſchoffs

Martini / die Anderte Veſper.
Alles: wie in der geſtrigen Veſper; Der Letſte Pſalm aber:
Memento Domine David, ꝛc. iſt oben dem

dius Perſecutoris non
abſtulit / Palmam tamen

Martyrü non amiſit.

Omnipotens DEus:
Wie geſtern.

8. . .
„* 7 * .. . „ .
. . 3

Blatt.

Folge die Gedaͤchtnus
deß heiligen Pabſts, und
Martyrers Mar⸗
Antiph. Iſte Sanc⸗

tus pro Lege DE J ſui⸗ꝛc.

Suche am 117. Blatt.
v. Gloria et honore
coronaſti eum Domine.
p.. Et onſtituiſti eum
ſuper opera manuum
Oremus.
DeSeguinos Beali
tui atque Pontificis An⸗
nua Solemnitate lati⸗

– flicas; Concede propi⸗
PVaſia/ qua ſumus

tius: Ut cujns Natalitia
colimus / de ejusdem etiam

Brecketenegenruam.

er Dominum noſtrum.

P 2 Den

1 .
2
2
22 2 . 4
— .

Den 21. Novembris.

23e

Am Vor⸗Abend deß Feſts der Troſt ⸗

reichen Aufopfferung der Allerſeeligiſten
Jungfrauen M AR J V im Tempel /
dDie Erſte Weſp˖enr.
Alles, wie von der Allerſeeligiſten Jungfrauen, und GOttes⸗
Gebaͤhrerin M AR J AE insgemein, oben an dem

13 8. Und 139. Blatt.

2. Dignare me lauda⸗ Oremus.
re te Virgo ſacrata. EuS/ qui Beatam

yÿ. Da mihi virtutem
contra hoſtes tuos.
Zu dem Magnificat/
Antiphona. h
Beata DE Genitrix praſentari voluiſti: Pro⸗
MARJA / Virgo per⸗ ſta quoſumus: Ut ejus
petua Demplum Domi⸗ Dreekeeſtone⸗/ in Templo
ni / Sacrarium Spiritus Gloria tua praſentari

per Virginem / Spiritus
Sancti Habitaculum /

MARJAM ſem⸗

hodierna die in Templo

Sancti / ſola ſine Exem⸗
plo placuiſti Domino no⸗
ſtro JEſu CHriſio/ Allel.

mereamur. Per Domi⸗

te ejusdem Spiritus / ꝛc.

num noſtrum. In Unita⸗

Am Feſtde; Tꝛoſtreichen Aufopffenmng
der Allerſeeligiſten Jungfrauen MA⸗
RJVim Tempel / die Anderte Veſper.
AUUlles, wie geſtern in der Erſten Veſprr.
Folgt die Gedaͤchtnus Valeriane / quod tibi vo⸗
der heiligen Jungfranen lo dicere: Angelum DE J
und Martyrin Cek⸗ habeo Amatoren / qui ni⸗
alic⸗· mio zelo cuſtodit Corpus
Antiph. Eſt ſeeretum meum.
D= F. Spe⸗

mnh
ensoen
0ectetet/

=

—

=
=

=
= ==
= =- =Sr

S
— =

=
= B.

S

B

Specie tua/ et pul⸗

procede / et regna.

23 1

chritudine tua.
e. Intende / proſpere

Oremus.

—

Virginis et Martyris
tuoꝛ Solemnitate latifi⸗
cas: Da / ut quam vene⸗

ramur Officio / etiam piae

mur Exemplo. Per

De / qui nos An⸗
nua Beata Cacilio

Converſationis ſea⸗
Do⸗

minum noſtrum.

Den 22. Novembris.

Am Feſt der heiligen Jungfranen

Martyrin Cocilice/

und
die Anderte Veſper.

Die Pſalmen, Capitel, und Hymnus, wie von denen heiligen

Jungfrauen und Martyrinen insgemein, oben von
dem 128. bis 13 1. Blatt; Die Antiphonen
aber ſeynd folgende:

Antiph. Cantantibus

Organis Cacilia Domi⸗
no decantabat / dicens:
Fiat Cor meum imacula⸗

tun ut non confundar.

Antiph. Valerianus in

Cubiculo Caciliam cum
Angelo orantem invenit.

ntiphon. Caeilia
Famula tua / Domine/
quaſi apis tibi argumen⸗

toſa deſervit.

Auntiphon. Benedico
te Pater Domini mei
JESu CHriſti / quia

per Filium tuum ignis ex⸗
tinctus eſt a Latere meo.

untiph. Triduanas
a Domino popoſci indu⸗
cias / ut Domum meam
Eccleſiam conſecrarem.
V. Diffuſa eſt gratia
in labiis tuis.
N Pro terea benedixit
te DEUS in aternum.
Zu dem Magnificat/
atbfa fem
irgo glorioſa ſemper
Evangetum C Hriſti
gerebat in pectore ſuo /
et non diebus / neque noe⸗
tibus a Colloquiis Di⸗
vinis / et Oratione ceſſa⸗
bat.
P 4

23 f .

—

ODremus.

Deue qui nos An⸗

nua Beata / ꝛc.
Wie geſter.
Folgt die Gedaͤchtnus
deß heiligen Pabſts und Mar⸗
tyyrers Elementis.
Antiphon. Oremus
omnes ad Dominum IJE⸗
SuM CHriſtum / ut
Confeſſoribus ſuis ve⸗
nam aperiat.
7y. Gloria / et Honore
coronaſti eum Domine.
p. Et conſtituiſti eum
ſuper operq mannum
tugrum.
Oremus.
DEUES/ qui nos An⸗
Onua Beati Clemen⸗
tis / Martyris tui atque
Pontificis Solemnitate

colimus / Virtutem quo⸗

que Paſſionis imitemur.
Per Dominum noſtrum.

Hernach die Gedaͤcht⸗
nus der heiligen Martyrin
Felicitatis.
Antiphon. Simile eſt
Regnum Calorum/ ꝛc.
Wie gm 135. Blatt.
Y. Specie tua / et pul⸗
chritudine tua.
. Intende / proſpere
procede / et regna.
HOremus.
Paſta gquaſumus
Omnipotens DEus:
Ut Beata Geietatis
Martyris tui Solemnia
recenſentes / meꝛitis ipſius

der Dominum noſtrum

loetificas: Concede propi⸗

ESuMCHꝛiſtum ꝛc.

BDen 23. Movembris.
AmFeſt deß heiligen Pabſts und Maꝛ⸗
tyrers Clementis / die Anderte Veſper.
Die Pſalmen, Capitel, und Hymnus, wie von einem heiligen

Martyrer insgemein, die Anderte Veſper, am 118. Blatt;

Die Antiphonen aber ſeynd folgende:

Antiph. Orante ſanc⸗
to Clemente 6 apparuit ei

Antiphon. Non meis
meritis ad vos me miſit
Domi⸗

(

protegamur/ et precibus.

W Can
ſCrr
fuir!
1Gbar
Ulinickin
Perhppn
luthon
Wn
fuin hen

ſonirczre

nis participem fieri.
Antiphon. Vidi ſu⸗
pra montem Agnum ſtan⸗

i pede fons vivus emanat /
fluuminis impetus lattifi⸗
RKl lat Civitatem DEJ.

Clementi in Mari / in mo⸗

t .r.

233

Dominus / veſtris Coro⸗

tem / de ſub cujus pede

ſons vivus emanat.

Alintiph. De ſub eujus

Antiph. Oinnes Gen⸗
tes per gyrum ecredide⸗
runt CHriſto Domino.
v. Juſtus / ut Palma
fiorebtit.

. Sicut Cedrus Li⸗ ſu

bani multiplieabitur.
Zu dem Magnificat/
Antiphona.
Dediſti Domine habi⸗
taculum Martyri tuo

dum Templi marmorei /

populo terra / ut enarrent
mirabilia tua.
Oremus.
Deue, qui nos An⸗
nua Beati/ ꝛc.
Wie geſter.

Folgt die Gedaͤchtnus

deß heiligen Martyrers

Ahryſogoni.

Anrh N Sanctus

pro Lege BEJ ſui / ꝛc.
y. Gloria / et Honore
eoronaſti eum Domine.
be. Et conſtituiſti eum
ſuper oper a manuum
tuarum. Oremus.
ADeſto Domine Sup⸗
plicationibus noſtris:
Ut qui ex iniquitate no⸗
ſtra reos nos eſſe cogno⸗
ſcimus; Beati Chryſo⸗
goni Martyris tui In⸗

Angelices manibus pra⸗

terceſſione liberemur. Per

paratum: Iter prabens Dominum noſtrum.

„Den 2f. ViovembrMis.
Am Vor⸗Abend deß Feſts der heiligen

4 Jungfrauen und Marthrin Catharinc

eſper.

Alles, wie von denen heiligen Jungfrauen, und Martyrinen
insgemein, oben von dem 128. bis 13 1. Blatt.

Oremus.

2;141

Gremus. .
DEuS gui dediſti
Legem Moyſi in
Summitate Montis Si⸗
nai / et in oodem loco Cor⸗
us Beatae Catharinae
Birginis et Martyris

tuae mirabiliter colloca⸗

ſti: Praſta / qua ſumus;
Ut ejus meꝛitis / et In⸗
terceſſione ad Montem/
qui CHriſtus eſt / perve⸗
nire valeamus. Qui te⸗
cum vivit / ꝛ c.

Am Feſt der heiligen Jungfrauen und

Martyrin Catharine / die Anderte Veſper.

Die Pſalmen, und Antiphonen, wie geſtern.

Hernach von dem hei⸗
ligen Biſchoff Conrado;
Das Capitel.
Eee Sacerdos mag⸗
☛ nus/ .
Wie oben am 124. Blatt.
Deer Hymnus.
St Confeſſor Domi⸗
₰ r mini/ c. =
Suche auch allda.

tate deſerimus: Et qui
tibi digne meruit famu⸗

lari / eus intercedentibus
meritis ab omnibus nos

abſolve peccatis. Per
Dominum noſtrum.

Folgt die Gedaͤchtnus

von der heiligen Jungfrauen
und Martyrin Catharince.

Zu dem Magnificat/
Antiphong.
Sacerdos / et Pontifex /
et Virtutum Opifex / Pa⸗
ſtor bone in Populo / ora

pro nobis Dominum.

Hremus.

— Domine preces no⸗
ſtras / quas in Beati Con⸗

radi Confeſſoris tui / at⸗

gue Pontificis Solemni⸗

Anioh. Veni Sponſa
Chriſti / accipe Coronam /
quam tibi Dominus pra⸗
paravit in eternum.
y. Diffuſa eſt gratia
in labiis tuis.
.e. Proptexrea benedixit

VBremus te DEUS in aternum.
ETaudi quœſumus

Oremus.
DEuS/ auidediſti de⸗
— gem / ꝛc. H
Zu

Mamde
ſoſtn
an e

N

—

rptliftn.

lcgltnr
tOrs
h

Dtict

Sru.

Pegente
Rn

ene
ee

Gu.

,

—

Zu letſt die Gedaͤchtnus
von dem heiligen Biſchoff

und Martyrer Petro.
Auntiph. Iſte Sanctus
pro Lege DEJ ſui / ꝛc.
Wie am 117. Blatt.
coronaſti eum Domine.
be. (Et conſtituiſti eum

ſuper opera manuum
tuarum. .

Se5. B6 680-:s. 6680. 66 5 B6e

y. Gloria / et Honore

e e ee. 34

HDremus.

J Niemilaten noſtram

reſpice Omnipotens
DEu ESet quia pondus
Benric⸗ actionis gravat
Beati Petri Martyris
tui atque Pontificis In⸗
terceſſio glorioſa nos pro⸗
tegat. Per Dominum
noſtrum JEſum CHri⸗
ſtum / ꝛc.

Vauretaniſche Litaney
Von der

Himmels⸗Koͤnigin MAR JA.

us/ mKrer⸗ nobis.
Sancta Trinitas unus
DEus /miſerere nobis.
Sancta MARJA/ ora
pro nobis.

w rie eleiſon. Sancta DEg Genitrix⸗/
NR CHriſte eleiſon / ora pro KRS
MWAKyrie eleiſon. Sancta Virgo Vir⸗
CHriſte audi nos. ginum/
CHriſte exaudi nos. Mater C Hriſti /
Pater de Calis DEus / Mater Divina Gra⸗
miſerere nobis. tic/ S
Fili Redemptor Mundi Mater puriſſima / Z
DEus / miſerere nobis / Mater caſtiſſima / S
Spiritus Sancte DE⸗ Mater inviolata / 8
Mater intemerata /

Mater amabilis
Mater admixabilis /
Mater Creatoris,
Mater Salvatoris/
Virge

Birgo veneranda /

Virgo prodicanda /

Virge potens /
Virgo elemens /
Virgo fidelis /

Speculum Juſtitio /

Sedes Sapientia/

Cauſa noſtꝛ o Latitig/

Vas Spirituale/
Vas Honorabile /
Vas inſigne Devo⸗
tionis,// öG
Roſa Myſtica /
Turris Davidica /
Turris Eburnea /
Domus Aurea /
deris Areca /
anua Cali/
tella Matutina /
Seins Infmmorum,

Refugium Peccato⸗

rum/
Conſolatrir Afflicto⸗

Auxlium Chriſtiano⸗

rum/

Regina Angelorunn /
Regina Patriarcha⸗

rum/

Regina rophatc,
rum/ H

Vugo go pꝛudentiſſim maſſ

Regina Martyrum/
Reging Confeſſo⸗

Regina Virginum/
Regina Sanctorum

S

— — —

Apoſtolo⸗
rum / 4

2
28
=
5
rum/ ſS
8
S
☚
r

omnium/

3
Agnus DE / quitollis

peccata mundi / parce
nobis Domine.
Agnus DE/ quitollis
peccata mundi / exaudi
nos Domine.
Agnus DE/ qui tollis
peccata mundi / miſe⸗
rere nobis.

Eheſt audi nos.
CHri.

e exaudi nos.
Kyrie eleiſon.

CHriſte eleiſon.

Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
Y. Et ne nos inducas

in tentationem.

pe. Sed libera nos a
J. Diffuſa eſt gratia

malo.
in Gbis tuis.

. Propterea bene⸗
dixit te De USin ater⸗
num.
Oremus.

n
N gnder
Vanta

ehrd

Plen

ee
.
V H

e
ſcrne
ſntn
1
Ehtu
6 Di
u

ang
n

COncede nos Famulos

nitate gaudere: Et glo⸗

SGancta Trinitas unus

OODra pro nobis.
Sancta Virgo Virgi⸗

—

tuos queſumus Do⸗
mine DEl E/ perpetua
mentis et Corporis Sa⸗

rioſa Beata MA⸗

237
RJV ſemper Virgi⸗
nis Interceſſione a pra⸗
ſenti liberari Triſtitia /
et aterna perfrui Lati⸗
tig. Per CHriſtum
Dominum noſtrum /

s S B ce E G G Gd Er Ee ge ge g E Se⸗
Zu allen Lieben Heiligen GOttes.

e C Hriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
CHriſte audi nos.
CHriſte exaudi nos.
Pater de Calis DEUS/
Miſerere nobiis.
Fili Redemptor Mundi
DEUS/ Miſerere
Spiritus Sancte DE⸗

Sancte Michael / Ora
pro nobis.
Sancte Gabriel / Ora

Sancte Raphael / Ora

pro nobiis8s.
Omnes ſancti Angeli / et
Arch⸗Angeli / Orate
pro nobis.
Omnes Sancti Beato⸗
rum Spirituum Or⸗

UE / Miſerere nobis.
DEus / Miſerere nobis.

Sancta MARJA/

bis.
Sancte Joannes Bapti⸗
ſta / Ora pro nobis.

dines / Orate pro no⸗

Drapro nobis. Sancte Joſeph / Ora
Sancta DEGenitrix // pro nobis.
Omnes ſancti Patriar⸗
cha et Peopheta / Ora⸗
te pro nobis.
Z Sancle

num / Ora pro nobis.

288 2 1 e
Sancte Pemi EESancti Coſma et Dami⸗
Sancte Paule / ane / Orate pro nobis.
Sancte Andree / Sancti Gervaſi et Pro⸗
Gancte Jacob e / thaſi/ Oꝛate pꝛo nobis.
Sancte Joannes / Omnes ſancti Marty⸗
Sanete Thoma / res / Orate pro nobis.
Sancte Jacobe / Sancte Sylveſter,)
Sancte Philippe / Sancte Gregori /
Sanctte Bartholo⸗ DιSancte Ambroſi /
me/ E Sancte Auguſtine /
Sancte Matthae / Sancte Hieronyme / 2
Sanrte Simon, Gancte Martine/ Z.
Sancte Thaddaee / Sancte Nicolae /)
Sancte Mathia/ Omnes ſancti Pontifices
Sancte Barnaba/ et Confeſſores / Orate
Sancte Luca/ pro nobtiis.
Sancte Marce / Oimnes ſancti Docto⸗

Omnes ſancti Diſcipu⸗
li Domini / Orate pro
Aobis.
Omnes ſancti Innocen⸗
tes / Orate pro nobis.
Sanete Stephane / Ora
Sancte Laurenti /
pro nobis.
Sanete Vincenti / Ora
pro nobis.

Sancti Fabiane et Seba⸗
ſtiane / Orate pro nobis.
Sancti Joannes et Pau⸗

E/ Orate pro nobis.

bis.
Sancte Benedicte /

—

Sancte Franciſce /)
Omnes ſancti V
tes / et Levite / Orate
pro nobis.
Omnes ſancti Monachi/

nobis.

lena / Ora pro nobis.
Sancta

res / Orate pro no⸗
Sancte Anton / O

Gancte Bernarde /
GSanete Dominiee / 2 L

acerdo⸗

et Eremitee / Orate pro

Pptius

s Donin
onmni no.
e Danne
hn
tonai

oe

Poſprde
Pfakc
fnſantn
ſſetnſe
D
e
Hel
ekee
zpen

S=
.

=
=

“

iern
6 u

“
6
ge

inte

—

—

ligione

N

22 1 ESSr⸗ 239
Sancta Agatha / DPer Adventum tuum/
Sancta Lucia/ Per Nativitatemf
Sancta Agnes / S tuam/ “
HSancta Cocilig / 5 Per Baptismum / et
Sancta Catharina / ſanctum Jejunium
Saneta Anaſtaſia/ tuum/ 2
Omnes ſanctæ Virgi⸗ Per Crucem / et Paſ⸗ S
nes / et Viduc / Orate ſionem tuan / S
pro nobis. Per Mortem / et Se⸗ Z
Omnes Sancti/ et Sanc⸗ pulturam tuam/ r
to DEDB/Intercedite Per ſanctam Reſur⸗
pro nobis. rectionem tuam / S.
Propitius eſto / Parce Per admirabilem Aſ⸗
nobis Domine. cenſionem tuam /
Prropitius eſto / Eraudie Per Adventum Spi⸗
nos Domine. ritus Sancti e
Ab omni malo / Libera racliti/
Aate Domine. In die Judici /
Ira tua/ e de
Aihtane et unpro⸗ audi nos.
Aſ ſamorte,,/ Ut nobis parcas /)
Ab Inſidiis Diaboli/ Ut nobis indulgeas / „
Ab ira/ et odid / et om⸗ = ut ad veram Pani⸗
ni mala voluntate / = tentiam nos per⸗ S
A ſhiritul fornicatio⸗ S ducere digneris, Z
Ut Eecleſiam tuã ſanc⸗ S
A Fulgure/et Tanpe⸗ tam regere / et con⸗ S
ſtate / 2. ſervare digneris,
A morte perpetuga / Ut domnum Apoſto⸗ S
Per Myſterſum ſanc⸗ licum / et omnes =
inayncarnationis Eecleſiaſticos Or⸗ F
tna/ 21 dines in ſancta Re⸗

240
igione conſervareſ

digneris /
Ut Inimicos ſancta

Eleleſios humiliare

digneri Ü üℳ8;
Ut Regibus / et Prin⸗

cipibus Chriſtianis

Pacem / et veram

Concordiam do⸗

nare digneris /
Ut cuncto Populo
Chriſtiano Pacem
erUntatein largiri
digneris /
Ut nosmetipſos in;
tuo ſancto ſervitio
confortare / et con⸗
ſervare digneris /
Ut mentes noſtras
ad caleſtia deſide⸗
ria erigas /
Ut omnibus Bene⸗
factoribus noſtris
ſempiterna bong
retribuas/

Ut Animas noſtras /

Fratrum / Propin⸗

orun vrn⸗

actorum noſtro⸗
rum ab aterna

ineuenn Tarra da⸗ .

es .

en Gns,. Enud

Damnatione eri⸗

vias/

Fili DEs / Te rogatmus /

re / et coͤnſervare
digneris /
ut omnibus Fideli⸗
bus Defunctis
Requiem ater⸗
nam donaͤre digne⸗
ris/
Ut nos eraudire dig⸗
neris /

or 2

—

aon und Znch

audi nos /
Agnus DEs / qui tollis
peccata mundi / Parce
nobis Domine.
Agnus DE)/ quitollis

di nos Domine.
Agnus DE/ qui tollis
hettata⸗ mundi/ Miſe⸗
C rere nobis.
EPrine audi nos.
CHriſte exaudi nos.
Thri⸗ eleiſon.
EDriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.

Pater noſter.

7. Et nenos inducas
in tentationem.
7. Sed libera nos

malo.
pſai

peccata mundi / Exau⸗ (iae

Confundantur et re⸗
vereantur: qui quaerunt

Animam meam.

Avertantur retrorſum

et erubeſcant: *Qui vo⸗
lunt mihi mala.
Avertantur atim eru⸗
ui dicunt
mihi: Euge! euge! R
(Erxultent et latentur tifice noſtro N
in te omnes / qui quckrunt

beſcentes: *

D Pfal. 69. 7. Eſo nodis Donnfs
Deub in Abjutorium Turris Fortitudinis.
meum intende: . A facie Inimici.
Doymine ad adſuvandum Y. Nihil) roficiat Ini⸗
me feſtina. “U micus in nobis.

. Et Filius iniquitatis
nõ apponat nocere nobis.
8 V. eaarn noſti⸗ ſeeun⸗
um peccata noſtra fa⸗
cias nobis. ſ
d. Neque ſecundum
nianitateß noſtras retri⸗
buas nobis.
V. Oremus pro Pon⸗

Dominus conſervet

te / et dicant ſeinder⸗ eum/ et viviſicet eum / et

Magniftetur omi⸗
mnus / qui diligunt Salu⸗
tare tuum.

Egs vero egenus / et

„pauper ſum; *DEu S
ſodjuva me.

Adjutor meus / et Libe⸗

rator meus es ktu:* Do⸗
mine ne moreris.

Glria Patri / et Fi⸗
io/
7. Salvos fae Ser⸗ l

vos tuos.

B. DEu S meus ſpe⸗

rantes in te.

ßeatu imn faciet eum in Ter⸗
ra/et non tꝛadat eumin A⸗
nimam Immicoꝛum ejus.
v. Oremus pPro Bene⸗
fartoribus noſtris.
de. Retribuere dignare
Domine omnibus nobis
boͤna facientibus propter
Nomen tuum Vitam
ternam / Amen.
v. Oremus pro Fide⸗
libus Defunctis.
v. Requiem ternam
dong eis Domine: Et
Lux perpetua luceat eis.
Re⸗

244 2
7. Requieſcant in pace.

B. Amen.
Y. Pro Fratribus no⸗
ſtris a Entbus⸗
. Salvos fac Ser⸗
vos tuos / DEUS meus /
ſperantes in te.
v. Mitte eis Domine
Auyxilium de Sancto.
be. Et de Sion tuere
ecos.
. Domine exaudi ora⸗
tionem meam.
N. Et clamor meus ad
te veniat.
V. Dominus vobiſcum.
ꝑ. Et cum Spiritu tuo.
ODremus.
DeuS/ cui proprium
eſt miſerere ſemper/
et parcere: Suſcipe De⸗
precationem noſtram / ut

„653 † L82.

nos / et omnes Famulos
tuos / quos delictorum
catena conſtringit / miſe⸗
ratio tua pietatis elemen⸗
ter abſolvat.

Eaudi guaſutnus

Domine / ſupplicum
preces / et confitentium
tibi parce peccatis: Ut
variter nobis Indulgen⸗

tiam tribuas benignus er
pacem.

Noffabilem

oſtende: Ut ſimul nos et a
peccatis omnibus exuas /
et a penis / quas pro his
meremur / eripias.

DeuS/ qui culpa of⸗ g
fenderis / ponitentia
placaris / preces populi
tui ſupplicantis pꝛopitius ſf
reſpice: Et flagella tuo
iracundia / quae pro pec⸗ et
catis noſtris meremur / l

averte.
O Venipotens empi⸗

terne DEUS/ mi⸗

ſerere Famulo tuo Pon⸗
tifici noſtroͤ N. et dirige
eum ſecundum tuam Cle⸗
mentiam in Viam Sa⸗
lutis oeternoe: Ut te do⸗
nante tibi placita cupiat /
et tota virtute perficiat.

DeuS/ a quo ſancta
Deſideria / recta g

Conſilia / et juſta ſunt
Opera / da Servis tuis
illam / quam mundus da⸗
re non poteſt Pacem Ut
e

nobis /
J Domine / Miſericor⸗
diam tuam clementer

pora ſint tua protectione

tranquilla.

et Cor noſtrum / Domi⸗
ne: Ut tibi caſto Corpore

teigne Sancti Spi⸗
ritus renes noſtros /

ſerviamus / et mundo
Corde placeamus.
Fdelium DEl Som⸗
O nium Conditor et Re⸗

demptor / Animabus Fa⸗

mulorum Famularum⸗
que tuarum Remiſſionem
cunctorum tribue pecca⸗
torum; Ut Indulgen⸗
tiam / quam ſemper opta⸗

verunt / pits ſupplicatio⸗

nibus conſequantur.
ACtiones noſtras / qua⸗
V ſumus Domine / aſpi⸗
rando praveni / et adju⸗

vando proſequere: Ut

cuncta noſtra Oratio / et
Operatio a te ſemper in⸗

cipiat / et per te cepta finia⸗

CWMnipotens ſempi⸗
terne DEUES/ qui

et corda noſira mandatis vivorum dominaris ſi⸗
tuis dedita / et hoſtium mul et mortuorum/ om /
ſublata formidine / tem⸗

niumque miſereris / quos
tuos Fide et opere futu⸗
ros eſſe pronoſcis: Te
ſupplites exoramus; Ut
pro quibus effundere pre⸗
ces decrevimus / quosque
vel praſens Saculum
adhuc in Carne retinet /
vel futurum jam exutos
corpore ſuſcepit / inter⸗
cedentibus omnibus
Sanctis tuis / pietatis
tuo Clementia / omnium
delictorum ſuorum ve⸗
niam conſequantur. Per
Dominum noſtrum IE⸗
SuM ChHriſtum Fi⸗
lium tuum.
Y. Dominus vobiſcum.
. Et cum Spiritu tuo.
Y. Exaudiat nos om⸗
nipotens et miſericors
Dominus.
y. Et Fidelium Ani⸗
ma per Miſericordiam
DE J requieſcant in
Pace.
. Amen.

Q 2 Kur⸗

244 „233 k r
Sctacta: Aa cTecTacftactoctazcdect,cta Hacact cMa: ckaciact

PET:cYeEocYYDFDY:eAcY c2 C(Y c7 -ci Y,e

Kurtzer Ahnterricht
FJur einen

Kirchen. Meſneroder Schul. Meiſter /

Heilige Sacramenta / und andere Kirchen⸗
Diienſt mithelffen zu bedienen.
Von dem heiligen Tauff.
U diſem ſoll der Meſner einen Tiſch / wan
nicht bey dem Tauff⸗Stein ſchon ſelbſt Platz genug
iſt, zubereiten, mit einem Teppich, oder Leinwad
—berzogen, darauf ſtellt er ein Crucifixz wiſchen zwey
Leuchter / mit brennenden Kertzen verſehen: Alsdan empfan⸗
ge er von dem Herꝛn Pfarrer die heilige Oel⸗ und Chryſam⸗
Buͤchſen, und ſetze es auf den Tiſch/ ſambt dem Geſchir⸗, oder
Geſfaͤß, in welchem das Saltz iſt, ſo man zur Kinds⸗Tauff
beſonder weyhet, welches Saltz, wan man das Kind unter

dem Kirch⸗Thor empfanget, er mit ſich nemmet. Ferner⸗
ſetzt er auf den Tiſch/ oder Orth, wo man tauffet, eine Mu⸗
ſchel, oder anderes Gefaͤß/ in Form eines Loͤffels, oder Mu⸗
ſchel, welches der Prieſter braucht, das Waſſer dem Kind
aufzuſchuͤtten: Neben diſen weiters ein groſſes Becken, oder
Lavor, das von dem Haubt deß Kinds ablauffende Waſſer
aufzufaſſen, wan man das Waſſer nicht gleich in das Sa⸗
crarium flieſſen laſſet. Uber diß bereitet er zwey Woll⸗ Kuͤ⸗
gelein, darmit der Her: Pfarrer die geſalbte Orth abwiſchet,
wie auch ein Saltz, umb die mit Oel beruͤhrte Finger abzu⸗
reiben, und ein Geſchirꝛ mit Waſſer, die Haͤnd abzuwaſchen;
Dan zwey Stolen, eine blaue, und eine weiſſe, ſo man, wie
nachfolget, aͤnderet; Letſtlich, wan es die Hebam nicht mit⸗
bringet, das weiſſe Kleyd, oder Weſter, Hembdlein, und
Kertzlein fuͤr das Kind.
Nachdem

Se Uudwnn
iddes
die Wer
tongdh
1. YPen
.. Perte
1. E un

—

5 ſiteſten

ſt:.
N. Nuen
Ueonhnh
fnehende
duten
lnuchet:
N. Amen.
Wor ge
PHntinn
P. u.
hn, l

illentn

Eiſagt, en
nalirfe

Per CHriſtum Do⸗ Nach der Orgtion deß
lhe⸗ minum noſtrum. Exorcismi, zu End:
Ee, Amen. dn Et ſarnum verignem.
iugen Per omnia Soecula Nach den Worten, mit wel⸗
Saculorum. een der Prieſter das Kind
I h.. Azmen. mit dem Oel ſalbet:
N nenn s . Amen.
ln Siign undwan zer Pner Darauf nimmt er von dem
zulan dem Kind das Saltz gegeben, Prieſter die blaue Stol, und
geeln und die Wort geſprochen/ raicht ihm daꝛgegen die weiſſe.
nim antwortet der Meſner: „Nach den Worten deß hei⸗
ng ge. Amen. ligen Tauffs:
ax tecum Richder egratton, we.
woſßnr F. e (Sazr;= Nach der Oration, in wel⸗
nghir . Et um Spiritu cher der Prieſter das Kind
uie kuo. mit dem Chryſam ſalbet:
liti wide rtt: F. Parx tibi.
lilein Be. Amen. Worten, M. Et cum Spiritu tuo.
d Wie auch nach den Worten, Nach den Worten, mit wel⸗
eſeeee mit welchen der Prieſter dem ⸗ Worren, ud wel⸗
unſee Hi de er dein chen der Prieſter dem Kind
Kind des reuß auf die Stir. das Weſter⸗ Hemdlein anleget⸗
Fitgteb Ee⸗ Amen. B Und mit welchen dem Kind
ſt , d der zu End der folgen⸗ die Kertzen geraichet wird:
Rhrln wri Wider nach den Worten:
u. Alsdan, wan der Prieſter Per Ul .
le, den Glauben, und Vatter Un⸗ Vade in pace / et Do⸗
ehn ſer anfanget bettet der Meſ⸗ minus ſit tecum.
geer mit lauter Stimm mit. . Amen.
5 OMR3 Darauf

RNachdem gehet der Meſner, ſambt dem Prieſter, der tauf⸗
fet, mit brinnenden Liechtern in der Hand zu dem Kirch⸗Thor,
vder wo man das Kind zum erſten empfanget, und antwortet
dem Prieſter nach der erſten Oration bey dem Beſchluß:.

246 „653 † L2

Darauf gibt der Meſner dem Prieſter, wan er ſolches

nicht ſelbſten nimmet, das Saltz, die Finger darmit abzu⸗
reiben. Alsdan gieſſet er Ihm das Hand⸗Waſſer auf, und
raichet Ihme das Hand⸗Tuch, wie auch denen Gevatter⸗

Leuth en, ſo das Kind auß dem Tauff gehoͤbt haben. Nach

diſem ſchuͤttet er alsbald das gebrauchte Tauff⸗Waſſer,
ſambt der Wollen, in das Sacrarium, und richtet alles An⸗
dere wider an ſein gehoͤriges Orth. Ubrigens ſoll er nicht
zulaſſen, daß die gemelte heilige Geſchirꝛ, und andere zu dem
Tauff gebrauchte Sachen, von denen Kindern, oder andern
Leuthen in den Haͤnden umbgezogen werden, auch daß alle
Gegenwaͤrtige, Groſſe und Kleine, ohne Geſchwaͤtz, oder Ge⸗
draͤng, ſondern mit Andacht beypwohnen. Wan das Kind

ſchon Noth getaufft worden, und in der Kirchen nur die

Ceremonien erſetzet werden, hat der Meſner eben das Obige
zu verrichten, auſſer was das Tauff⸗Waſſer anbelangt, es
geſchehe dan wider Bedingnus⸗weis.

Bey Einfuͤhrung der Weibs⸗Perſonen
in die Kirchen nach der Geburt.

*Kirchen⸗Thuͤr ſich anmelden laſſet, ſo begleitet der
Meſner den Prieſter, ſo ſelbe herfuͤr ſeegnet, mit dem Weyh⸗
Brunnen. und Weyh⸗Wadel, nachdem er vorher dem Weib,
die mit ſich bringende Kertzen angezundet, und antwortet

dem Prieſter auf Folgendes:

oder ohne daſſelbe, (wan es geſtorben,) vor der

1. Adjutorium noſtrum Yv. Salvam fac An⸗

in Nomine Domini. cillam tuam Domine.
B. Qui fecit Colum et ge. DEUS meus ſpe⸗
erram. rantem in te.
. Et ne nos inducas Y. Mitte ei Domine
in tentationen. Auxilium de Sancto.
ve. Sed liberg nos a v. Et de Sion tuere
malo. eeam.

An das Weib nach der Kind⸗Beth mit dem Kind,

fe
Geite.
ziie
ſhereti
ſͤſer
ſrei
Ounen

.
174

anean.

Cnn
ict.
Donine
Ctonmd

N

Ceecde
Ar,u
ner
ckn
tru
he
s 87
Wn oniu

Girne
uiinnnn,

=

=

2
= = =

E

=

=
. =
=
=

Pt.

lt aſſtki
Nunek
fut nen

etnit
mnedet

Den.
ten .

ret

77

lumxee

Turris Fortitudinis.

— =

V. Nihil proficiat ini⸗ Nach der Oration, und deſ⸗
micus in ea. ſen Schluß:

Be. Et filius iniquitalis Per omnia Sacula

non apponat nocere ei. Sarculorum.

Be. A facie inimici. Darauf raicht der Meſner

Domine exaudi ora⸗ dem Prieſter den Weyh⸗
tionm aream Laugkor Wadel, und zuleiſt bex dem
z. Et clamor meus ad YluXke .
te veniat. Per CHriſtum Domi⸗

v. Dominus vobiſcum. num noſtrum.
z. Et cum Spiritu tuo. v. Amen.
aE: eedeSeSAeRer E Erde
Bey Abwaſchung der Firmung⸗

Bente der Meſner ein wenig Saltz in einem zinnenen
Teller, und antwortet auf Folgendes;

