nes,
Quia fecit mihi mag⸗
na qui potens eſt: Et

Nſanctum nomen ejus.

Et miſericordia eius a
progenie in progenies
timentibus eum.
Fecit potentiam in

ſit ſuperbos mente cordis

Depoſuit Potentes de

ſede: * Et exaltavit hu⸗

rum ſuum / recordatus
miſericordie ſue.
Sicut locutus eſt ad

ham et ſemini ejus in ſa⸗
cula. .
Gloria Patri / et Fi⸗
lio / ꝛc.
Hernach wird die Antipho⸗
na widerhollet, die Oratio a⸗
ber iſt bey denen unten nach

gen zu finden.
Darauf folgen die andere
Commemorationes und Ge⸗
daͤchtnuſſen von den Heili⸗
gen, wie ſie hernach geſetzt
werden: Auſſer die Zeit lieſſe
ſolche nit zu, wie jedes Orth
Pfarꝛ⸗Herꝛ mahnen wird.
Die Antiphon: Suſcepit
Iſrael, ꝛc. iſt in der Sambs⸗
tags⸗Veſper nach der heili⸗
gen Drey Koͤnig Octav, bis
auf den Sonntag Septuage⸗
ſima; Andere Antiphonen
ſeynd zu unterſchidlichen Zei⸗
ten an ihrem Orth geſetzet.
Der v. Veſpertina, ꝛc. mit
ſeinem . Et deſcendat, ꝛc.

miles.
Eſurientes implevit
bonis: * Et divites di⸗
miſit inanes.
Suſcepit Iſrael pue⸗

und der Hymnus: Jam Sol
recedit, Ec. ſeynd vom Sambs⸗
tag nach der Heiligen Drey⸗
König Octav bis den Sambs⸗
tag vor dem erſten Sonntag
A 4 in

Patres noſtros / Abra⸗

der Zeit benannten Sountaͤ⸗

*

8

in der Faſten: Item vom erſten
Sambstag nach Pfingſten bis
auf das Advent zu ſingen.
Nach der Antiphon zu dem
Magnificat ſeynd die Ora⸗
tiones fleiſſig nach Ordnung
der Sonntaͤgen geſetzt.

Folgen der Heiligen
Suffragia fuͤr die
Sonn⸗ und Sambs⸗
taͤgliche Veſper.
Antiphona
Von Unſer Lieben
Frauen.

Sancta MARJA/
ſuccurre miſeris / juva
puſillanimes / refove fle⸗
biles / ora pro populo / in⸗
terveni pro clero / interce⸗
de pro devoto famineo
ſexu: ſentiant omnes tu⸗
um juvamen / quicunque
celebrant tuam ſanctam
Commemorationem.
y. Ora pro nobis
ſancta DE J Genitrix.
B. Ut digni efficia⸗
mur promiſſionibus
CHriſti. “
HPDremus.
Oncede nos famu⸗
los t. os/ queſumus

L

Domine Deus / perpe⸗
tua mentis / et corporis

ſanitate gaudere / et glo⸗

rioſa beate MA?RJN.
ſemper Virginis Inter⸗
ceſſione / a proſenti libe⸗
rari triſtitia / et aterna
perfrui latitia.

Nach der Octav der Heili⸗

gen Drey Koͤnig ſinget man

nach der obigen Antiphon
folgende Vers und Gebett.

v. Poſt partum Vir⸗
go inviolata perman⸗
B. D E J Genitrix
intercede pro nobiss

Oremus.
BeEuS qui ſalutis
WWa oterna / beate Ma⸗
rio Virginitate ſacun⸗
da / humano generi pra⸗
mia praſtitiſti: Tribue
quæſumus; ut ipſam
pro nobis intercedere ſen⸗
tiamus / per quam me⸗
ruimus Auctorem Vita

ſuſcipere / Dominum no⸗

ſtrum Eſum Chriſtum
Filium tuum.
Anti⸗

=

kginis d
hraſmnl
1/Kan

— =
= ==
—

etat eg

4

Mnig ſtatr
igen Yrig
Und Gebe

vortum
t pane

) Gant

Oi ſo
Hegta
t ſcent
genetipt
i: D
it
berctidetſ⸗
r dvant
ren Dl
ominunt
n Gheſe

4

„

Antiphona

Apoſteln.
Petrus Apoſtolus / et
Paulus Doctor Genti⸗
um / ipſi nos docuerunt
legem tuam Domine.
Y. Conſtitues eos prin⸗
cipes ſuper omnem ter⸗
ram.
ve. Memores erunt no⸗
minis tui Domine.
Oremus.
Eus, cujus dextera
beatum Petrum
ambulantem in fluctibus

ne mergeretur erexit: et

Coapoſtolum ejus Pau⸗
lum tertio naufragan⸗
tem de profundo Pelagi
liberavit: Exaudi nos
propitius / et concede / ut
amborum meritis ater⸗
nitatis gloriam conſe⸗
quamur.
Aintiphona
Von dem Heil: Udal⸗
rico / in dem Biſtum
Augſpurg.

V. Elegit eum Domi⸗

Von denen heiligen nus Sacerdotem ſibi.

. Ad ſacrificandum ei
Hoſtiam laudis.
ODremus.
M ſericordiam tuam
E nobis quaſumus
Domine / intercedente
beato Udalrico Confeſſo⸗
re tuo / atque Pontifice/
clementer impende / et no⸗
bis peccatoribus ipſius
propitiare Suffragiis.
Antiphona
Von der heiligen Af⸗
ra / und ihren Geſelli⸗
nen, im Biſtum Aug⸗
ſpurg.
Tradiderunt Corpora
ſua propter DEUlM ad
ſupplicia / et meruerunt
habere Coronas perpe⸗
tuas.
V. Habitabunt in taber⸗
naculo tuo.
ꝑ. Requieſcent in mon⸗
te ſancto tuo.
DODrremus.
Eus/ cujus charita⸗
tis ardore beata

Non eſt inventus ſimi⸗
lis illi / qui conſervaret le⸗
gem Excelſi.

Martyres tuo Afra / Hi⸗

laria/ Digna/ Cunonna/

A F et

10 „ E53

et Eutropia / ardentes in⸗
cendii flammas / contem⸗
pto perſecutore / device⸗
runt: Concede / ut om⸗
nes / qui Martyrii earum
merita veneramur / pro⸗
tectionis tue muniamur
auxiliis.
In jedem Biſtumb werden
beſondere Suffragia von deſ⸗
ſen eigenen Biſtumbs Patro⸗
nen, nach deren Wuͤrdigkeit,
wie Eingangs gemeldet, ge⸗
ſungen.
Urnd nachdem von jeder
Pfar:⸗Kirchen Patronen wi⸗
derum eigene Suffragia, wel⸗
che jedes Orths Pfarrer, oder
Pfar:⸗Verweeſer, dem Meſ⸗
ner und Mit⸗Singer zeigen,

Oremus.
Eus/, a quo ſancta
W deſideria / recta con⸗
ſilia / et juſta ſunt opera;
da ſervis tuis illam / quam

pacem / ut etcorda noſtra
mandatis tuis dedita / et

tectione tranquilla. Per
Dominum noſtrum.

oder wann diſe wegen Hoch⸗
heit deß Feſts, oder der Zeit
nit geſchehen: Nach der let⸗

wird die Veſper alſo geſchloſ⸗
ſen;

und geſchribener vorgeben

wird.
Zu Letſt aber folget allezeit
diſe
Arutiphona/
Fuͤr den Friden.
Da pacem Domine / in
diebus noſtris / quia non
eſt alius / qui pugnet pro
nobis / niſi tu DEus no⸗

ſkecx
y. Fiat pax in virtute
ua.
pe. Et abundantia in

V. Dominus vobis⸗
pe. Et cum Spiritu

uo.
Fy. Benedicamus Do⸗
mino. 3 H
Nꝑ. DEO gratias.
X. Fidelium animar per
miſericordiam DEJ re⸗
quieſcant in Pace.
Pe. Amen.

nach diſem:

turribus tuis.

1y. Do⸗

mundus dare non poteſt /

hoſtium ſublata formidi⸗
ne / tempora ſint tua pro⸗

Nach diſen Suffragien,

ſten Oration, oder Gebett

Alsdan ſtill Pater noſter, c.

4 glo ſcn
aiutece
gſlbt e
Gflommne
epon e
Cordene
is dediten
ta ſenni
ſintian
ufla
hoſtrun.

1 Guftui
vegen /
bdet der
Noch del
oder Ger
alo geſſi

=
=

uus hebe⸗

Spin

mus D

gratie.

ganimmae?

1De
lce.

er mnſtnt

1.

11

7. Dominus det nobis Unterſchid der Jeit eine von

ſuam Pacoim.
wpe.. Et vitam ternam/
Amen.
Auf diſes folget ſo dan nach

den groſſen Antiphonen von
Unſer Lieben Frauen, welche
zu End der folgenden Com⸗

plet am 17. 18. und 19. Blat
ſuche.

è
Die Complet.

NB. Weilen man zur Faſten⸗Zeit an Feyr⸗ und Sonntaͤ⸗
Een an ſtatt der Veſper die Complet haltet, als wird fuͤglich

elbe hieher geſetzt.
Y. Jube Domine bene⸗

dicere.
Die Benedictio.
Noctem quietam / et fi⸗
nem perfectum concedat
nobis Dominus omnipo⸗
tens. G
Pe. Amen.
Lectio brevis.
Ratres: Sobrii e⸗
§ ſtote / et vigilate /
quig Adverſarius veſter

diabolus tamquam leo

rugiens circuit / quorens/
quem devoret / cui reſiſtite
fortis in fide. Tu autem

dp. Qui fecit colum et
terram
Pater noſter / ꝛc.
Wird in der Still gebettet.
Onfiteor Deo omni⸗
WW potenti / beatæ Ma⸗
rio ſemper Virgini / bea⸗
to Michaeli Archangelo /
beato Joanni Baptiſta /
ſanctis Apoſtolis Petro
et Paulo / omnibus
Sanctis / et vohis Fra⸗
tres / quia peeeavi nimis
cogitatione / verbo / et o⸗
pere: Mea ceulpa / mea
culpa / mea maxima cul⸗

Domine / miſerere nobis. pa. Ideo precor beatam

. DEO gratias.
v. Adjutorium no⸗

ſtrum in nomine Domini.

Macriam ſemper Virgi⸗

nem / beatum Michgelem
Archangelum / begatum /

12 693

Joannem Baptiſta n/
ſanctos Apoſtolos Pe⸗
trum et Paulum / omnes

Sanctos / et vos fratres/

orare pro me ad Domi⸗
num DEUM noſtrum.
Der Chor antwortet:
M Areatur tui omni⸗
potens Deus / et di⸗
miſſis peccatis tuis / per⸗
ducat te ad vitam aeter⸗
nam. Be. Amen.
Folget das Confiteor: An
ſtatt: vobis fratres, und vos
fratres, ꝛc. wird geſetzt: Tibi
Pater, und te Pater, ꝛc.
M ereatur veſtri om⸗
nipotens Deus / et
dimiſſis peccatis veſtris /
perducat vos ad vitam
ternam. e. Amen.

Ndulgentiam / abſo⸗
lutionem / et remiſ⸗
ſionem peccatorum no⸗
ſtrorum tribuat nobis
om nipotens et miſericors
Dominus. p. Amen.

F7. Converte nos Deus
ſalutaris noſter.
pe. Et averte iram tuam
a nobis. 8

meum intende.
B. Domine ad adju⸗
vandum me feſtina.
y. Gloria Patri.
HN. Sicut erat.
Antiph. Miſerere.
Zu Oeſterlicher Zeit, wan
man die Complet ſinget, wird
an ſtatt der Antiphon Miſere⸗
re, Alleluja geſungen.
Pſalm. 4.
Um invocarem / ex⸗
W audivit me Deus ju⸗
ſtitioe meo: In tribula⸗
tione dilataſti mihi.
Miſerere mei / et exau⸗
di orationem meam.
Filii hominum usque⸗
quo gravi corde? ut quid
diligitis vanitatem / et
quoritis mendacium?
Et ſcitote quoniam mi⸗
rificavit Dominus ſanc⸗
tum ſuum:* Dominus
exaudiet me cum clama⸗
vero ad eum.
Iraſcimini / et nolite
peccare: *. Qua dicitis in

mini.

Sa⸗

y. Deus in adjutorium

cordibus veſtris / in cubi⸗
libus veſtris compungi⸗

ine dd
eſtſire H
ig Patt.
tergt.
Mſſtee
cher get /
hltfhigt t
iphonche
fſingen.
m. 4,
caren/
tmeDeus
ntri
imih.
ett
nean.

um uee⸗

Nrltguil
tatenn//1
gciuin?

critatth.

glus ſan
Drhrr,
com dom
.
/A
ladiettl
iöinan
compun⸗

G

AQuis oſtendit nobis bo⸗
na?

SS⸗ 13

Sacrificate ſacrificium
juſtitio / et ſperate in Do⸗
mino.* Multi dicunt:

Signatum eſt ſuper
nos lumen vultus tui
Domine: dediſti latitiam
in corde meo.

A fructu frumenti / vini/ R

et olei ſui * multiplicati
ſunt.
In pace in idipſum*
dormiam / et requieſcam;
Quoniam tu Domine
ſingulariter in ſpe conſti⸗
tuiſti me.

Pſalm. 30.

SN te / Domine / ſpe⸗
ravi / non confundar
in eternum: In juſtitia
tua libera me.
Inclina ad me aurem
tuam / * accelera / ut e⸗

ruas me.

Eſto mihi in DEuM
Protectorem / et in do⸗
mum refugii / ut ſalvum
me facias.
Quoniam fortitudo
mea / et refugium meum

es tu:* et propter nomen
tuum deduces me / et enu⸗
tries me.
Educes me de laqueo
hoc / quem abſconderunt
mihi: * Quoniam tu es
Protector meaus.
In manus tuas com⸗
mendo ſpiritum meum:*
edemiſti me Domine
DEUS veritatis.
Pſalm. 920.
EDui habitat in adju⸗
torio Altiſſimi /?* in
Protectione DEJ Cali
commorabitur.
Dicet Domino: Su⸗
ſceptor meus es tu / et re⸗
fugium meum:* DEus
meus ſperabo in eum.
Quoniam ipſe liberavit

de laqueo venantium / *

et a verbo aſpero.
Scapulis ſuis obum⸗
brabit tibi: et ſub panis
ejus ſperabis.
Scuto circumdabit te
veritas ejus: Non time⸗

bis a timore nocturno.

A ſagitta volante in die /
a negotio perambulante
in

in tenebris / * ab incur⸗
ſu / et damonio meri⸗
diaon.
Cadent a latere tuo mil⸗
le / et decem millia a dex⸗
tris tuis: * Ad te autem
non appropinquabit.
Verumtamen oculis
tuis conſiderabis : et re⸗
tributionem peccatorum
videbis.
Quoniam tu es Domi⸗
ne ſpes mea: * Altiſſi⸗
mum poſuiſti refugium
Non accedat ad te ma⸗
lum: * Et flagellum non
appropinquabit taberna⸗
culo tuo. 6
Quoniam Angelis ſuis
mandavit de te: Ut cu⸗
ſtodiant te in omnibus
viis tnis.
In manibus portabunt
te: Ne forte offendas ad
lapidem pedem tuum.
Super ſbden et ba⸗
ſiliſeum ambulabis: *Et

conculeabis leonem / et

draconem.
Quoniam in me ſpera⸗
vit / liberabo eum: Pro⸗

gnovit nomen meum.
Clamabit ad me / et ego

eripiam eum / et glorifica⸗
bo eum.
Longitudine dierum re⸗
plebo eum: Et oſtendam
illi ſalutare meum.
Pfſalm. 133.

nes ſervi Domini.

mini /* in atrüs domus
In noctibus extollite
manus veſtras in ſanc⸗
ta /et benedicite Domi⸗
num.
Benedicat te Dominus
ey Sion /? qui fecit ca⸗
lum et terram.
Gloria Patri / ꝛc.

mihi Domine / et exaudi
orationem meam.
In der Oeſterlichen Zeit:
An iphong.
Alleluja / alleluja / alle⸗

luja.
Der

tegam eum / quoniam co⸗

exaudiam eum: Et cum
ipſo ſum in tribulatione /

DEce nunc benedicite

Qui ſtatis in domo Do⸗

Antiphon. Miſerere

133.
ſe bereet
guin/
Giti.
domeD
liis oro
1s ettoli
5 iſ ſo

jte Don

Donmnur
ſot

u.
Mer
ſethec
Een.
lchenet
uie

de

Prrocul recedant ſomnia /

Der Hymnus.
SE lucis ante termi⸗
W num
Rerum creator poſci⸗
. mus;
Ut pro tua clementia

ſanctum tuum invoca⸗
tum eſt ſuper nos / ne de⸗
relingugs nos Domine
DEUS noſter.
pe. DE O gratias.

Sis Praeſul / et cuſto⸗ nus tuas Domine /

„

dia.

Et noctium phantas⸗
mata;
Hoſtemque noſtrum
comprime/
Ne polluantur corpo⸗
rrrxoad.
Proſta / Pater piiſſime /
Patrique compar uni⸗
—.CcCce
Cum Spiritu Para⸗
(lito/
Regnans per omne
ſDaoculum / Amen.
In den Feſten unſers HErꝛn
Auferſtehung, und Auffahrt;
wie auch an den Feſten Unſer
Lieben Frauen wird diſes drit⸗
te Geſaͤtzlein geaͤndert, wie in
dem Brevier verzeichnet iſt.
Das Capitel.
Jerem, 14.
PU autem in nobis es

commendo Spiritum
meum.
N. In manus tuas.
V. Redemiſti nos Do⸗
mine DEUS veritatis.
pe. Commendo ſpiri⸗
tum meum.
7. Gloria Patri.
v. In manus tuas.
y. Cuſtodi nos Domi⸗
ne ut pupillam oculi.
ꝑ. Sub umbra alarum
tuarum protege nos.
Antiph. Salva nos.
Lob⸗ Geſang St. Si⸗
meonis.
Lucaͤ 2. Cap.
NMunc dimittis ſeroum
Etuum Domine/ ſe⸗
cundum verbum tuum in
pace.
Quia viderunt oculi

Domine / et nomen

mei ſalutare tuum.
Quod

16

Quod paraſti ante fa⸗
ciem omnium populo⸗
rum. =
Lumen ad revelationem
gentium / * et gloriam
plebis tue Iſrael.
1 Gloria Patri / et Fi⸗
io.

Antiphon. Salva
nos Domine vigilantes /
cuſtodi nos dormientes /
ut vigilemus cum CHri⸗
ſto / et requieſcamus in
pace. D
Kyrie eleiſon. Chriſte
ſon

eleiſon. Kyrie elei⸗

Pater noſter.
v. Et ne nos inducas in
tentationem.
B. Sed libera nos a
malo.
Credo in Deum/ c.
Y. Carnis reſurrectio⸗

trem / et Filium / cum
ſancto Spiritu.
z. Laudemus / et ſu⸗
perexaltemus eum in ſoe⸗

culaea.
y. Benedictus es Do⸗

Cali.
d. Et laudabilis / et
glorioſus / et ſuperexal⸗
tatus in ſocula.

ſtodiat nos omnipotens

nus.
ꝑ. Amen.
nocte iſta.
&. Sine peccato nos
cuſtodire.
J. Miſerere noſtri Do⸗
mine.
. Miſerere noſtri.

nem.
B. Vitam aternam /
Amen.
7. Benedictus es Do⸗
mine Deus Patrum no⸗
ſtrorum.
R. Et laudabilis / et
glorioſus in ſacula.

tua Domine ſuper nos.
y. Quemadmodum
ſperavimus in te.

v. Domine exaudi ora⸗

tionem meam.
z. Et clamor meus ad

te veniat. .
7. Do⸗

J. Benedicamus Pa⸗

mine in Firmamento

V. Benedicat / et cu⸗

et miſericors Domi⸗

F. Dignare Domine

v. Fiat miſericordia

Flun F. Dominus vobis⸗Nun folgen die obge⸗
. cum. ſagte groſe Aunriphonen
eni, tuc Et cum Spiritu nrchlun gange
mMantſtied⸗ Oremus. Antiphona
Reug W Ita / guſaumus / Von dem Advent
Feenenn Domine habitatio⸗ bis Liechtmeß.
nem iſtam / et omnes inſi⸗ Pena Redemptoris
ludebies dias inimiei ab ea longe Mater / qua per⸗
ttſen repelle: Angeli tui ſancti via Cali

lel. habitent in eg / qui nos in
ndiet /en Pace cuſtodiant: Et be⸗
s umnn nedictio tua ſit ſuper nos
uns Dir ſemper. Per Dominum
ſtum Filium tuum: Qui
tecum vivit et regnat.
y. Dominus vobis⸗
peetetu cum. .
Et cum Spiritu
OD uo. .
ku y. Benedicamus Do⸗
geencſt. mino.

.
hare Den

Porta manes / et Stella
maris / ſaccurre cadenti⸗/
Surgere qui curat Po⸗
pulo: Tu que genuiſti /
Natura mirante / tuum
ſanctum Genitorem /
Virgo prius / ac poſte⸗
rius / Gabrielis / ab ore
Sumens illud Ave / pec⸗
catorum miſerere.
Im Advent.
v. Angelus Domini
nuntiavit MARJNW.
. Et concepit ve Spi⸗

iſen . DEO gratias.
eſten. Die Benedictio.
enanan Benedicat / et cuſtodiat
Ginte. nos omnipotens et miſe⸗
nereng ricors Dominus / Pater/
om. et Filius/ et Spiritus
amcemu Sanctus,

ritu ſancto.

ODremus.
B Ratiam tuam / quae⸗
B ſumus Domine /
mentibus noſtris infun⸗
de / ut qui Angelo nunti⸗
ante / CHriſti Filii tui in⸗

15 e⸗ Amen.

carnationem cognovi⸗
mus/

„ S † ES
— 1 .

ſam pro nobis intercedere
ſentiamus / per quam me⸗
ruimus Auctorem Vita

ſuſcipere / Dominum no⸗

ſtrum IEſum CHri⸗

ſtum Filium tuum.
p. Amen.

auxilio / a noſtris iniqui⸗
tatibus refurgamus. Per
eumdem CHriſtum Do⸗
minum noſtrum.
te. Amen.

Vom

tricis memoriam agi⸗
mus / interreſſionis ejus

mus / per paſſionem ejus Von Liechtmeß bis auf nnat
et crucem / ad reſurrectio⸗ den Grinen⸗ Donners⸗
nis Gloriam perduco⸗ tag. eVſh
mur. Per eumdem Chri⸗ Ve⸗ Regina Colo⸗
ſtum Dominumnoſtrum. rum,, eut
. Amen. Ave Domina Angelo⸗ e
. Divinum auxilium rum. ſſm
maneat ſemper nobiſeum. Salve Radix / ſalve t
v. Amen. E. Vorta⸗/ ae
Diſer letſte Vers wird nach Ex qua mundo Lux eſt ſet
jeder folgenden l Anti⸗ orta. ſute
phhoön zu End geſagt. Gaude Virgo ipſa/
An⸗ und nach dem Ge⸗ de rge loriiſſei
burts⸗Tag CHriſti. — dA ecsra, àWin
„DVale ͤ/ O valde decora /
F. Poſt partum Virgo Et pro nobis CHri⸗ n
inviolata permanſiſti. ſtum exora , (n
E. De) Genitrix in⸗ y. Dignareme / laudare ſien
tercede pro nobis. te Virgo ſaerata. kinin
Oremus. Da mihi virtutem ſiu
DeuS/ qui Salutis contra hoſtes tus. uun
ARJV Virginitate &ο‿66Oncede miſericors ahn
facunda / humano generi L DEuS fragilitati ſun
Prarmmia raſtitfſt, Tri⸗ noſtro praſidium: Ut End
ue quaſumus; ut ip⸗ qui ſanct DE J Geni⸗ mn

— —
Sẽ =
= =
S=

—
=

19

engt Vom Gſter⸗Sambs⸗
ne dag tag bis an heiligen Drey⸗
tit faltigkeit⸗Abend.
Naime QN Egina Cali latare/
lun/ N Alleluja.

Pning ge Quia quem meruiſti por⸗
. rnr⸗ klueigin dirtt
Rader/ Reſurrexit / ſicut dixit/
Stta/ Alleluja. ””
mmdoln Ora pro nobis DEum /
4 Ailiela.
Nogeee V. Gaude / et latare Vir⸗
mni 90 M ARJA/Allel.
Ondde *.. Quia ſurrexit Domi⸗
ih nus vere / Alleluja.
hn erdt. . Eemus. M
nm A R EUS/ qui per Re⸗
ee kui Domini noſtri IEſu
e Cpriſ mundum ſati
renms. Lare dignatus es: Prerſta
e nin guſumus; ut per ejus
Sſogl Genitricem Virginem
W MARJAM perpetua
capiamus gaudia vitae.
Pemmum r
Pteeſtons
,loſuis 1

Jominum noſtrum.
. Amen.

Cheiſun Z.
uncr.

DRter Miſericordicg /

ſurrectionem Filii

Per eumdem CHriſtum

vita / dulcedo / et ſpes no⸗
ſtra ſalve. Ad Te clama⸗
mus exules ſilii Evo. Ad
te ſuſpiramus gementes

et flentes in hac lachry⸗

marum valle. Eja ergo

Advokcata noſtra / illos

tuos miſericordes oculos
ad nos converte. Et
JEſum benedictum fruc⸗
tum ventris tui / nobis
poſt hoc exilium oſtende.
O clemens! O pia! O
dulcis Virgo MA⸗

y. Ora pro nobis ſanc⸗
tv DEJ Genitrix.
b. Ut digni efficiamur
promiſſionibus CHriſti.
PHremus.
D Vnipotens ſempi⸗
glorioſo virginis matris
MARJV corpus / et
animam / ut dignum Filii
mereretur / Spiritu ſanc⸗

Von der ꝙ. Dreyfaltig⸗ lo cooperante prapara⸗
ſran keit⸗Abend bis zum Advent.

ſti: Da / ut cujus com⸗
memoratione ſatamur/
ejus pia interceſſione ab

2 „B5 3 †

2

inſtantibus malis / et a
morte perpetua libere⸗
mur. Per eumdem Chri⸗

Fcpec : G ch Gch a ch heh G: G GaH

ſtum Dominum no⸗

ſtrum.
he. Amen.

Sonntaͤgliche Veſper.

Hater noſter.
y. DEUS in ad Adju⸗
torium meum intende.
. Domine ad adju⸗
vandum me feſtina.
Y. Gloria Patri / et Fi⸗
lio / et Spiritui ſancto.
ꝑꝶ. Sicut erat in princi⸗
pio / et nunc / et ſemper /
et in ſocula ſoculorum/
Amen / Alleluja.
Von dem Sonntag Sep⸗
tuageſima bis auf den Gruͤ⸗

Ave Maria.
Virgam virtutis tua
emittit Dominus ex

Sion: * Dominare in

medio inimicorum tuo⸗
rum.
Tecum principium in
die virtutis tuc in ſplen⸗
doribus Sanctorum: *

Ex utero ante luciferum

genui te.
Juravit Dominus / et
non poennitebit eum: *

nen⸗Donnerſtag, wie oben ge⸗
melt hab, wird geſungen:

Laus tibi Domine / Rex Melchiſedech.

Tu es Sacerdos in ater⸗
num ſecundum ordinem

aternae Glorig. ominus a dextris
Antiphon. Diyxit Do⸗ tuis / confregit in die ira
minus. ſua Reges.
Plrſalm 109. Judicabit in nationi⸗
Dyrit Dominus Do⸗ bus / implebit ruinas:*
3 mino meo: Sede Conquaſſabit capita in
a dextris meis. terra multorum.

Donec ponam inimicos
tuos / ſcabellum pedum
tuorum.

De Lorrente in via bi⸗

bet: * propterea exalta⸗
bit caput.
Glo⸗

=
= =
=ẽ:ũ-ꝓ0a
=
—,—

21

Gloria Patri/et Fili, Fidelia omnmia man⸗
et Spiritui ſancto. data ejus: Confirmata
uen. Sicut erat / ꝛc. in ſoculum ſaculi / *
Antiph. Dixit Domi⸗ facta in veritate / et oqui⸗
ſe⸗ ums Donnd meo. tn nptionem miſit
ai Antiphon. Fidelic. vopulo ſuo: Mandavit
n Dtmege. Pſalm. 110. in aternum teſtamentum
Domin WVOnftebor tibi Do⸗ ſuum.
Domm r mine in toto corde Sanctum / et terribile

imitotuin meo:In conſilio Juſto⸗
rum / et congregatione.
n hihcne Magna opera Domi⸗
ts nanf ni: Exquiſita in omnes
Sontteen voluntates eſjſus.
antelf Confeſſio / et agrnfe
centia opus ejus: ? Et
Domg ſtitig ejus manet in ſacu⸗
icbſt an lum ſorcuwli..
ardos nõt „ Memoriam fecit mira⸗

dum ordt

rors et mi ara n dn
N n 65: cam dedit ti⸗
hſegtinde mentibus ſe.
Memor erit in ſaculum
e nug teſtamenti ſui: virtutem
hſſt n operum ſuorum annun⸗
Mbttun iahit populo ſuo.
ſſet ane Ut det illis hareditatem
eun, gentium: * Opera ma⸗
unttin nuum eius veritas / et ju⸗
wopteg dicium.
. .

= =

ju⸗

nomen ejus: * Initium
Sapientie timor Do⸗
Intellectus bonus
omnibus facientibus
eum: * Laudatio ejus
manet in ſoeculum ſa⸗
Antiphon Fidelia om⸗
nia mandata ejus / confir⸗

bilium ſuorum / miſeri⸗ mata in ſaeulum ſaculi.

Antiphon. In manda⸗
Pſalm. 111.
Eatus vir / qui timet
Dominum: In
mandatis ejus volet ni⸗
mis..
Potens in terra erit ſe⸗
men ejus: * Generaties
rectorum benodicetur.
B 32 Gle⸗

22

eius manet in ſaculum
Exortum eſt in tenebris
lumen rectis: * Miſeri⸗
cors / et miſerator / et ju⸗
ſannie homo / qui

miſeretur / et commodat /
diſponet ſermones ſuos
in judicio:* Quia in oe⸗
ternum non commovebi⸗
tur.
In memoria aterna
erit juſtus: *. Ab audi⸗
Paratum cor ejus ſpe⸗
rare in Domino / confir⸗
matum eſt cor eſus:*

nec deſpiciat inimicos
ſuos.
Diſperſit dedit paupe⸗
ribus; Juſtitig ejus ma⸗

net in ſaculum ſaculi /

cornu ejus exaltabitur in
gloria.
eento⸗ videbit / et
iraſcetur / dentibus ſuis

Glorig et divitig in do⸗ derium
mo ejus: * Et Juſtitia b

Antiphon. In manda⸗
tis ejus cupit nimis.
Antiphon. Sit nomen
Domini. .

PDſalm. I12.

Audate pueri Do⸗
minum: Laudate
nomen Domini.

lum.
A ſolis ortu usque ad
oeccaſum: Laudabile no⸗
Excelſus ſuper omnes

Quis ſicut Dominus
DEU noſter / qui in

altis habitat:* Et hu⸗

milia reſpicit in colo / et
Suſcitans a terra ino⸗
pem: * Et de ſtercore
erigens pauperem.

principibus: * Cum

fremet / et tabeſcet: deſi⸗

principibus populi ſui.
Qui

peccatorum peri⸗

Sit nomen Domini
benedictum: * Ex hoc
nunc / et usque in ſacu⸗

gentes Dominus /* et
ſuper colos gloria ejus. ſt
Non commovebitur / do⸗

Ut collocet eum cum g

.

hon
ptnni
phon S
4

ſalm tn
de un
hum. l
Domig.
nomen O.
Wm.
t usre

—

= &

sortu ten
Umndt
nin,.
iig ſuper e
Nontg/
s glorig
ſeut Dom
ſoſter /
tat: E
göcinta
7 .

tansate
Etdeſ
hapeben.
clocet aun
us:
is uni

=☛

—

untrnn

nm trem filiorum lotantem.

Etr

—
†

SS. 23

ADui habitare facit ſte⸗
rilem in domo: * Ma⸗

Antiphon. Sit no⸗
men Domini benedictum
in ſacula.
Antiphon. Nos qui
vivimus.
Pſalm. 113.
SV Exitu Iſrael de
Vgypto /* Do⸗
mus Jacob de populo
bakate ſteg .
Facta eſt Judaaa ſanc⸗
tificatio eins * Iſrael
poteſtas eſus.
Mare vidit / et fugit:*
Fordanis converſus eſt
retrorſum.
Montes exultaverunt
ut arietes: * Colles ſi⸗
cut agni ovium.
Quid eſt tibi mare /
quod fugiſti? * Et tu
Jordanis / quia conver⸗
ſus es retrorſum?
Montes exultaſtis ſi⸗
cut arietes / * et colles
ſicut agni ovium.
A facie Domini mota
eſt terra / a facie DE I
Jacob.

Qui convertit petram
in ſtagna aquarum / *

et rupem in fontes aqua⸗

ruuan.
Non nobis Domine /
non nobis: Sed no⸗
mini tuo da gloriam.
Super miſericor dia
tua / et veritate tua:“ ne
quando dicant gentes:
ubi eſt DOEUS eorum?
DEuSegutem noſter
in Colo: * Omnia/
qua cunque voluit / fecit.
Sinmulacra gentium
argentum et aurum / *
opera manuum homi⸗
Os habent / et non lo⸗
quentur: Oculos ha⸗
bent / et non videbunt.
Aures habent / et non
audient: * Nares hae
bent / et non adorabunt.
Manus habent / et
non palpabunt; Pedes
habent / et non ambula⸗
bunt: * Non clama⸗
bunt in gutture ſuo.
Similes illis fiant / qui
faciunt ea.* Etomnes/
qui confidunt in eis.
B4 Do⸗

24

Domus Iſrael ſpera⸗
vit in Wnn . 4 Ad⸗
jutor eorum / et Protec⸗
tor eorum eſt.
Domus Aaron ſpera⸗
vit in Domino: * Ad⸗
jutor eorum / et Protec⸗
tor eorum eſt.
Qui timent Domi⸗
num / ſperaverunt in
Domino: * Adjutor
eorum / et Protector eo⸗
Dominus memor fuit
noſtri: * Et benedixit
nobis.
Benedixit Domui Iſ⸗
rael: * Benedixit Do⸗
mui Aaron.

Benedixit omnibus /

gui timent Dominum /
Muſillis eum Majori⸗
Adjieiat Dominus ſu⸗

per vos: Super vos /

et ſuper filios veſtros.
enedicti vos a Do⸗
mino / * qui fecit colum
et terram.
Calum Cali Domi⸗
no: * Terram autem
dedit filiis hominum.

Non mortui lauda⸗
bunt te Domine: * Ne⸗
que omnes / qui deſcen⸗
dunt in infernum.

mus / benedicimus Do⸗

et usque in ſoculum.
Antiphon. Nos qui
vivimus / benedicimus
Domino.
Das Capitel.
2. Corinth. 1.
WEnedictus OEll S/
et Pater Domini
noſtri IEſuCHriſti / Pa⸗
ter miſerieordiarum / et
D Eus totius eonſolatio⸗
nis / qui conſolatur nos in

omni tribulatione noſtra.
be. DE O gratias.
Der Symnus.

Lucem dierum pro⸗
ferens/
Primordiis lueis no⸗
vo /
Mundi parans origi⸗
nem.
Qui mane junetum ve⸗
ſperi /
Diem vocari pracipis /

Sed nos / qui vivi⸗

mino / * Ex hoc nun /

Wusis Creato⸗ optime /

Cln
Vice

i
n6
(NS
(en

NN

Muto
60
iſea
Ah
iſetf

=

“
6/ gli
nn
ſoS/ l
hedicimne
Ex ho

—

——

=☛

inſaan

hon N
bende

8Capitt
Corinth l
dicetus
Mter De
ſi Herfit
rordiarun
ius conſc
ſolaturte
logtionenef
0 gratict
ymnns,
Leatoroptt
emderong
18 1
rdiss lucs
1
d Nrone
n.
huneſunete
i/

liph
atip 3

4

—.,

279

Illabitur tetrum
Chaos/
Audi preces cum fleti⸗
bus.

Ne mens gravata crimi⸗
ne/
Vita ſit exul munere /
Dum nil perenne cogi⸗
tat

Das Magnificat.
Luc. 1. Cap.
MAgniſicat Anima
mea Dominum:
Et exultavit Spiritus
meus in DEO ſalutari
meo.
Quia reſpexit humili⸗

Seſeque eulpis illi⸗
gal.
Ccleſte pulſet oſtium:
Vitale tollat pra⸗
mium:
Vitemus omne no⸗
xium:
Purgemus omne peſ⸗
ſimum.
Praſta / Pater piiſſime /
Patrique compar u⸗
nice/

Cum Spiritu Para⸗

clito/⸗

Regnans per omne

Qelum⸗ Amen.
Y. Dirigatur Domi⸗
ne Oratio mea.
. Sicut incenſum in
conſpectu Domino.
Die Antiphonen zu dem
Magnificat ſeynd bey denen

Sonntaͤgen geſetzt.

tatem Ancilla ſue: * Ec.

ce enim ex hoc beatam me
dieent omnes generatio⸗
nes.
Quia fecit mihi mag⸗

ſanctum nomen ejus.

Et miſericordia ejus a

progenie in progenies*
timentibus eum.
Fecit potentiam in
brachio ſuo: * Diſper⸗
ſit ſuperbos mente cordis

ſede: * Et exaltavit hu⸗
miles.

bonis: * Et divites di⸗
miſit inanes.
Suſcepit Iſrael pue⸗
rum ſuum / recordatus

miſericordia ſu.

B 5 Siceut

ui.
Depoſuit Potentes de

Eſurientes implevit

na qui potens eſt: Et?

26

Sicut locutus eſt ad
Patresnoſrog Aöre⸗
ham et ſemini ejus in ſa⸗
cula.
Gloria Patri/ et Fi⸗

lio / ꝛc.

Hernach wird die Aatipho⸗

na widerholet, die Oratio
aber iſt bey denen unten nach
der Zeit benannten Sonntaͤ⸗
gen zu finden.
Darauf folgen die andere
Commemorationes und Ge⸗
daͤchtnuſſen von den Heiligen,

wie ſie oben bey der Sambs⸗

tags⸗Veſper von dem g. bis
40. Blat geſetzet ſeynd: Auf⸗
ſer die Zeit lieſſe ſolche nit zip/
wie jedes Orth Pfar⸗⸗Her:
mahnen wiirrd.
Nach der letſten Oration,
oder Gebett wird die Veſper
alſo geſchloſſer:.
V. Dominus vobis⸗
cum.
ve. Et cum Spiritu
fuo.
v. Benedicamus Do⸗
mino.
B. DEO gratias.
V. Fidelium Anima⸗
per miſericordiam DE J
requieſcant in Pace.

Alsdan ſill Pater noſter,
nach diſent:.
y. Dominus det no⸗
bis ſuam Pacem.
. Et Vitam ater⸗
nam / Amen.
Alsdan ſtill Pater noſter,
nach diſem:
Auf diſes folget ſo dan nach
Unterſchid der Zeit, eine von
den groſſen Antiphouen von
Unſer Lieben Frauen, welche

18. und 19. Blat ſuche.
WB. Folgende Pſalmen
ſeynd derowegen auſſer der
Ordnunag geſetzt worden, wei⸗
len die Sonntaͤgliche Veſper⸗
Pſalmen auch in den Feſten
der Heiligen mehren theils ge⸗
brauchet werden; Auſſer daß
an ſtatt deß fuͤnften Paalmen:
In exitu Iſrael de Egypto/ꝛc.
in der erſten Veſper der Hei⸗
ligen genommen wird der
Pſalmen: Laudate Domi⸗
num omnes, ꝛc. Und in der
anderen Veſper der heiligen
Martyrer an ſtatt deß fuͤnften
Pſalmen der Pſalmen: Cre⸗
didi propter quod locutus

Findung und Bequemlichkeit
der Jenigen, ſo nit wohl zu
ſuchen wiſfen hier folgen,

he. Amen.

als:

zu End der Complet, am 17,

ſum, ꝛc. Dahero zu baͤlderer

Pocen.
Drn gn
Hon.

ie

lgetſoh
er Zeſt eien
Autirhluen
Fronen,
ofuplet, an
t ſhhe

——

lgende Ne
tegen guſtl
ſeßtwothent
tigſiche
in denfe
flehreiteie

hen, Nuſel

tften Pſen
edepe
Heſter der/
ſen Gitd

udete DOol

. Wn!
er dei
lfetdafſt
pfihnn 1
6 utd ie

4

hen i

eſinte
17Ter

per

27*

Pſalm. 116.
Aubdate Dominum
Seomnes Gentes: *
Laudate eum omnes Po⸗
puli:

Calicem ſalukaris ac⸗
cipiam: *Et nomen Do⸗
mini invocabo.
Vota mea Domino
reddam coram omni po⸗

Quoniam confirmata
eſt ſuper nos miſericordia
ejus: Et veritas Oomi⸗

ni manet in aternum.

Pſalm. 115.
WRodihi propter
W quod locutus ſum.*
Ego autem humiliatus
ſum nimis.
Ego dixi in exceſſu

meo: Omnis homo

mendax.
Quid retribuam Do⸗
mino / pro omnibus/
qua retribuit mihi?

pulo ejus: * Pretioſa in
conſpectu Domini mors
Sanctorum ejus.
O Domine! quia ego
ſervus tuus: * Coo e⸗
vus tuus / et filius gneilla
tuc.
Diripuiſti vineula
meg: * Tibi ſacrificabo
hoſtiam laudis / et nomen
Domini invocabo.
Vota mea Domins

reddam in conſpectu om⸗

nis Populi ejus: * In
atriis domus Domini /
in medio tui Jeruſalem.

Veſper am Sambstag vor dem erſten
Sonntag im Advent.
Die Antiphonen und Pfalmen ſuche vom 1. bis 6. Blat.
Zu der Veſper. P

Das Capitel.
„Ratres / hora eſt /
Au jam nos de Somno

ſurgere. Nunc enim
propior eſt noſtras ſalus/
quam cum credimus.
p. DEO gratias.

„.

8 1. Sen.

Der Symnus. Arune ipernas gra⸗
WReator alme ſide⸗
rum / Deſende nos ab hoſti
Eterna Lux Creden⸗ bus.
tium/ Virtus / Honor Laus /
JESu Redemptor Gloria
omniu DEO Patri / cum
Intende votis ſuppli⸗ Filio /
cium. Sancto ſimul Para⸗
Qui damonis ne fraudi⸗ clito /
bus In ſoeculorum ſacula/
Periret orbis / impetu Amen.
Amoris actus / lan⸗ FY. Rorate Cali deſu⸗
quidi per / et nubes pluant Ju⸗
Mundi medela factus ſtum.

Commune qui mundi ne⸗

fas
Ut expiares / ad cru⸗
Ccem
E Virginis ſacrario /
Intacta prodis victi⸗

Cujus poteſtas gloria /
Nomenque cum pri⸗
mum ſonat;

Et Calites / et inferi
Tremente curvantur
genu.
De deprecamur ultima
Magnum diei Judi⸗
cem;

&. Aperiatur Terra /

et germinet Salvato⸗
rem.
Zum Magnificat.
Antiphona.
Ecce nomen Domini
venit de longinquo / et
claritas ejus replet or⸗
bem terrarum.

Das Magnificat ſuche am

j7. Blat⸗

Oremus.
ita gquaſumus
Domine / potentiam
tuam / et veni:

noſtrorum periculis / te
mertea⸗

Ut ab
iminentibus peccatorum

en.
ateCal
desplunt

tigtur en
t Soſe

agnffict.
hong
nen Don
gingno/
tene t
n.

fftt ſphe

emus.

(ſan

ſepctett
ene: N
gagn
kuli
ercS

S2
S=

8
4

mereamur protegente
eripi / te liberante ſalva⸗
ri. Qui vivis et regnas
cum DEO Patre in
unitate Spiritus ſancti
DEUS/ per omnia
ſacula ſoculorum.
y. Amen.

Se. 29

Ubrigens wird die Veſper

*

geſchloſſen, wie am 10, Blat

Antiphona.

Wema Redemptoris

Mater / ꝛc.

Solche ſuche vornen am
17. Blat.

Veſper am erſten Sonntag im
Advent.
Die fuͤnf Sonntaͤgkiche Paltnen ſolche ſuche vom 20.

ib 24.

Die Antiphonen

Antiphon. In illa die
ſtillabunt montes dulce⸗
dinen / et colles fluent lac /
et mel / Alleluja.
Pſalm. Dixit Domi⸗
nus Domino meo / ꝛc.
Suche am 20. Blat.
Antiphon. Incunda⸗
re filia Sion / et exulta
ane filia Jeruſalem/
lleluja.
Pſalm Confitebor /ꝛe.

Blat.

ſeynd folgende:
erit in illa die lux magna /
Alleluia.
Pſalm. Beatus vir/ꝛc.
Am 21. Blat.
Antip hon. Omnes ſi⸗
tientes venite ad aquas:
quarite Dominum / dum
inveniri poteſt / Alleluja.

Am 21. Blak.
Auntiphon. Ecce Do⸗

minus veniet / et omnes rael de

GSancti ejus cum eo: Et

Pſal Laudate pueri / ꝛc.
Am 22. Blat.
Antiphon Ecce ve⸗
niet Propheta magnus /
et ipſe renovabit Jeruſa⸗
lem/ Alleluig.
Pſalm In Exitu Iſ⸗
Vayypto.
Am 23. Blat.
Das

3 =—=—=—ʒ—ʒ—
Das Capitel Zum Wagnificat.
Ratres / hora eſt, Antiphona—
As jam nos / ꝛc. Ne timeas MARJA/

Suche am 27. Blat.
Der Hymnus.
WX„ Reator Alme ſide⸗
rum/ ꝛc.
Wie oben am 28. Blat.
v. Rorate.
B. Aperiatur terra.

Wie am erſt⸗ angezogenen

inveniſti enim gratiam a⸗
pud Dominum: Ccce
concipies / et paries Fi⸗
lium / Alleluja.
Oremus.

Wcita ‚quaæſumus

Domine / ꝛe.
Wie oben am 28. Blat⸗

Veſper am Sambstag vor dem zwey⸗
ten Sonntag im Advent.

Zu der Veſper.

Das Capitel.
Ratres / quocunque
As ſcripta ſunt / ad no⸗
ſtram doctrinam ſeripta
ſunt: Ut per patientiam /
et conſolationem ſeriptu⸗
rarum / ſpem habeamus.
v. DEO gratias.
Der Symnus.
WVReator Alme ſide⸗
Wie oben am 28. Blat.
YV. Rorate Cali.
B. Aperiatur Terra.
Suche guch amas, Blat,

Zum Magnificat.
Antiphona.

nos in pace / ut latemur
coram te corde perfecto.
Oremus.
DWcita Domine cor⸗
W da noͤſtra ad pra⸗
paranda Unigeniti tui
vias: Ut per ejus adven⸗
tum / purificatis tibi

mentibus ſervire merea⸗

mur. Qui tecum vivit /

ritus ſancti OEUS.
Veſper

Veni Domine viſitare

et regnat in unitagte Spi⸗

4

ſ
Phona.

igtatine
num
r hore
c.
mus,
(ſe

,

in 29,N

Ggniſet
hone,
nineofe
Ut laten
epleeti
lis:
dbhicd
tn ed
enf
tale ſc
hftate!
girt in
ecummtn
nitgte
W

aperite portas / quia no⸗

Pfſalm. Beatus vir / ꝛc.

et colles cantabunt co⸗
ram DEO laudem / et

31

Veſper am zweyten Sonntag im
Advent.

Antiphon. Ecce in
nubibus Coeli Dominus
veniet cum poteſtate ma⸗
gna / Alleluja.
Plalm. Diyit Do⸗
minus / ꝛc.
Suche oben am 20. Blat.
Antiphon. Urbs for⸗
titudinis noſtro Sion /
Salvator ponetur in ea
murus / et antemurale/

biſcum DEus / Alleluja.
Pſalm Confitebor tibi.

Dominus in Regnum
aternum / Alleluja / alle⸗
a.
Pſalm. Laudate pueri.
Antiphon. Ecce Do⸗
minus noſter cum virtute
veniet / et illuminabit o⸗
culos ſervorum ſuorum/
Alleluſa.
Pſalm. In exitu Iſrael.
Am 23. Blat.
Das Capitel.

Am 21. Blat.
Antiphon. Eece ap⸗

E Natres quœcunque
A ſcripta ſunt / ꝛc.

parebit Dominus / et
non mentietur: Si mo⸗
ram fecerit / expecta eum/
quia veniet / et non tarda⸗

bit / Alleluja.
Antiphon. Montes /

Suche am 30. Blat.
