Oeſterlicher Zeit, oben vom 1.14. bis 115. Blatt.

„x. Pretioſa in Con⸗
ſpectu Domini / Alleluja.
Wwi. Mors Sanctorum
ejus / Alleluja.
Zu dem Magnificat/
Antiphona.
Sancti et Juſti in Do⸗

NB. Die Litaney Aller Heiligen, welche man

mino gaudete / Alleluja.
Vos elegit DEus in ha⸗
reditatem ſibi / Alleluja.
HOremus.
Deus qui Beatum
VMarcum / ꝛc.

7

Wie geſtern.
bey dem Creutz⸗

Gang ſinget, ſuche unten nach denen Feſten am 238. Blatt.
— BBenI. Wag.
Am Vor⸗Abend deß Feſts der heili⸗
gen Apoſteln Philippi und Jacobi /
ie &r

erſte Veſper.

Die vier Sonntaͤgliche Pfalmen, oben vom 20. bis 23. Blatt;

Der Letſte aber: Landate D
Die Antiphonen a
Antiph Domine / oſten⸗
de nobis Patrem / et ſuf⸗
ficit nobis / Alleluja.
Antiph. Philippe / qui
videt me / vidit et Patrem
meum / Alleluja.
Antiph. Tanto tempo⸗
re vobiſcum ſum / et non
cognoviſtis me? Philip⸗
pe / qui videt me / videt et
Patrem meum / Alleluja.

ominum, ꝛc. iſt am 27. Blatt;
ber ſeynd folgende:
Antiph. Si cogno⸗
viſſetis me / et Patrem
meum cognoviſſetis uti⸗
que / et amodo cognoſce⸗
tis eum / et vidiſtis eum /
Aneluia⸗/ Alleluja / Alle⸗
Antiph. Si diligitis
me / mandata meg ſerva⸗
te / Alleluja / Alleluja.
Das

Nſe.
ctin eſ⸗
Itun Ken

ſebſetees B2.

MW —

169

Das Capitel.

ſtrum / neque formidet:

Sabunt Juſti in Creditis in DEUM/ et

magna/ ꝛc.

in me credite: In Domo

Wie oben am 114 Blatt. Patris mei manſiones

Der Hymnus.

TDiſes erant Apo⸗ Alleiuja.

i toli/ D 4
Wie am 11. Blatt.
7. Sancti et Juſti in

Doymino gaudete / Allel.

Wpve. Vos elegit DEus
in hareditatem ſibi/ Allel.
Zu dem Magnificat/
Auntiphona.
Non turbetur cor ve⸗

multee ſunt / Alleluja/

Oremus.

DeuS/ qui nos an⸗

nua Apoſtolorum
tuorum Philippi et Jaco⸗
bi Solemnitate latiſicas:
Praſta quaſumus; Ut
quorum gaudemus meri⸗

tis / inſtruamur exemplis. L

Per Dominum.

Am deſt der heiligen Apoſtlen Philippi
und Jacobt / die Anderte Veſper.

Alles, wie in der geſtrigen
J. Pretioſa in Con⸗ J
in ſpectu Domini / Alleluja.

Mors Sanctorum

Anh e Ejus / Alleluja.

ſts n/1
elnn ahrt
/ ktenc
at t
leſuft Me

=
=S

ſnmun
mn

Zu dem Magnificat /
Alintiphona.
Si manſeritis in me/
et verba mea in vobis
manſerint / quodeunque
petieritis / fiet vobis / Alle⸗
uja / Alleluja / Alleluja.
ODremus.

DeEus / auinos anuaꝛe.
Wie hier oben:

Veſper.
olgt die Gedaͤchtnus
deß heiligen Athanafii.
Antiphon. O Doctor
optime / Eccleſic / ꝛc.
Wie oben am 125. Blatt.
V. Amavit eum Do⸗
minus / et ornavit eum.
Be. Stolam Gloria⸗
induit eum.
Oremus.
EEaudi gquoœſumus
Domine preces no⸗
ſtras / quas in Beat
L 5 Atha⸗

)

Athanaſiüi / Confeſſoris / mulari / ejus intercedenti⸗
tui / atque Pontificis / So⸗ bus meritis ab omnibus er
lemnitate deferimus: Et nos abſolve peccatis. Per un
qui tibi digne meruit fa⸗Dominum noſtrum. u er
Den 3. May. Ad
An dem Vor⸗Abend deß Feſts der mn
Erfindung deß heiligen Creutzes / nela
SDie Erſte Veſper.
Die Vier Sonntaͤgliche Pſalmen, von dem 20. bis 23. Blatt; ct u
Der Letſir aber: Laudate Dominum, ꝛc. iſt am 27. Blatt; Emne
Diie Antiphonen aber ſeynd folgende: nleſrt,
Antiph. O magnü pie⸗ Das Capitel. D
tatis opus / mors mortua Philipp. . d
tunc eſt / in ligno quando Ratres / hoc enim ſen⸗ Aden
mortua Vita fuit / Allel. Otite in vobis / quod et in ge
Antiph. Salve nos CHriſto IE Su: Qui de
CHriſte Salvator per cum in forma DE J eſſet / enmm
virtutem Crucis / qui ſal⸗ non rapinam arbitratus aſes
vaſti Petrum in mari / eſteſſe⸗ taqualem DEd. Pain
miſerere nobis / Alleluja. Sed ſemetipſum exinani⸗ ſani
Antiph. Ecce Crucem vit / ſormam Servi acci⸗· n
Domini / fugite paꝛtes ad⸗ piens / in ſimilitudinem an
verſo: Vicit Leo de Tribu hominum factus / et habi⸗ d
Juda / Radix David / All. tu inventus ut Homo.
Antipy Nos autem ge. DEO gratias. dien
gloriari oportet in Cruce 8
Domini noſtri IESU VDer Hymnus.
EHriſti / Alleluig. VsErilla Regis pro⸗ Eu
Antiph. Per Signum Wι deunt: lec
Crucis de inimicis no⸗ Julget Crucis Myſte⸗ Pe
ſtris libera nos DElS riun ü / uc
noſter / Alleluja. Qua w

Qua vita worten ber⸗ Pis abauce Fratiatn,
gehiieg tulit / Reisque dele crimina.
Prinnn Nunn Et marier vitam pro⸗ Le donsd Sal lutis Trini⸗
h Quqrvulnerata Lancece/ Collaudet omnis Spi⸗
e⸗ Muerone diro / crimi⸗ ritus:
iin num Quibus Crucis Vic⸗
ut nos lavaret ſordi⸗toriam
Npe. bus/ Largiris / adde pra⸗
4. mA. Manavit unda / et mium / Amen.
H Sanguine. v. Hoc Signum Eru⸗
“ Impleta ſunn que conci⸗ cis erit in Cao/ Alleluja.
M ÿ. Cum Dominus ad
in. Daviy fideli carmine / nunlean um venerit / All.
NhunsſAn Dicendo nationibus: gu dem Magnificat/
tenuuon Regnavit a Ligno Antiphona.
rfto 1el DEuS. O Crux ſplendidior
unnſumd Arbor decora/ et fulgida / cunctis aſtris / mundo ce⸗

n Ornat Regis puꝛpinꝛa. lebris hominibus multů

3

ntapinn

iſſrt l Electa digno ſtipite amabilis ſanctior univer⸗
Oeen Tam ſancta membra ſis: Qua ſola fuiſti digna
. tangere. portare talentum mundi;
“ Baata/ cujus brachiis Dulce Lignum / dulces
minen etium pependit Sa⸗Clavos / dulcia ferens
lipetute culi/ pondera: Salva proſen⸗
1. Nor Satera facta corpo⸗ tem catervam in tuis ho⸗
ris/ die laudibus congrega⸗
do Tulitque pradam tar⸗ tam / Alleluja / Alleluja.
. 0N tari. Oremus.
P O Crux! ave ſpes unica/ Deucli in procla⸗
Paſalcd fers gau⸗ Dra ſalutifera Crucis
dni dium / Inventione Paſſionis

tua

172

tucee miracula ſuſcitaſti:
Concede / ut vitalis ligni
pretio / aterno Vita ſuf⸗
fragia conſequamur. Qui
vivis / et regnas / ꝛc.

Folgt die Gedaͤchtnus luja.

deß heiligen Athanaſi.
Antiph. O Doctor

Reg

Y. Juſtum deduxit
Dominus per vias rec⸗
tas/ Alleluſa.
Be. Et oſtendit illi
num DE / Alle⸗

Oremus. .

Eaudi ‚/gquaeſumus

optime / Eccleſia / ꝛc.
Wie oben am 12 5. Blatt.

Domine / ꝛc.
Wie am 169. Und 170. Blatt.

Erfindung deß heiligen

Creutzes / die Anderte Veſper.

dZu dem Magniſicat /
Antiphona.
Crucem ſanctam ſu⸗
büt / qui Infernum con⸗
fregit / accinctus eſt poten⸗
tia / ſurrexit die tertia/
Allelujzy.
EUS/ qui in pracla⸗
ra ſalutifera / ꝛc.
Wie geſtern.
Folgt die Gedaͤchtnus
der heiligen Wittib Monic.
Antiph. Simile eſt
Regnum Calorum ho⸗
mini negotiatori / c.
Wie am 135. Blatt.

chritudine tua.

Filü ſui Auguſtini m

Alles, wie in der geſtrigen Veſper.

7. Specie tua / et pul⸗
ze. Intende / proſpert
procede / et regna.

OPHremus.

ſperantium Salus / gui
Beata Monica pias la⸗
chrymas in Converſi⸗

ricorditer ſuſcepiſti:
nobis utriusque inter⸗
ventu peccata noſtra de⸗
plorare / et gratie tua

Ne Wantenn invenire.
Per Dominum. Z

Den

EuS marentium
Conſolator / et in te

. Mo Deen 3. May. =“
ni An dem Vor⸗Abend / und Feſt der
e denckwuͤrdigen Erſcheinung deß heiligen
nnn Ne Ertz⸗Engels Michaelis / die Erſt⸗und
8

H Anderte Veſper.
dn ewiearſeimen Peſ⸗ Tag den e9. Septanbnts ſezek.
W Den 13. Juni.

Am Vor⸗Abend / und Feſt deß heiligen
Nn Beichtigers Antonii von Padua / die
Erſte und Anderte Veſper.
ung Alles 6 wie von denen heiligen Beichtigern insgemein in der

ſdate Ve rſten und Anderten Veſper, oben von dem 126.
S Oremus. ſpiritualibus ſemper mu⸗
.Sre Eee Ca tuam DE⸗ niatur auxiliis / et gau⸗
feta. E u Beati Antonii / dis perfrui mereatur

Mm Confeſſoris tui Solem⸗ oternis. Per Dominum

. Den 1. Juni.
ne Am Vor⸗Abend und Feſt der heiligen
amme Martyrer Viti / Modeſti / und Creſcentie /
talen n die Erſte / und Anderte Veſper.
Sehnin Alles, wie von denen heiligen Martyrern auſſer der Oeſter⸗
i ſi ulichen Zeit, die Erſte und Anderte Veſper, oben von
ebedtrſe Antiph. Iſtorum eſt s zen r oriamini om⸗
ddi iif nim regnum Calorum /c. nes recti corde.
htrn Wie wenanm 122. Blatt. re
len v. Latamini in Do⸗
e mino / et exultate Juſti.

Oremus.
De Eecleſice tua/ que⸗
ſumus Domine/
ſanctis

ſanctis Martyribus tuis / te proficere: Ut prava de⸗
1 Bio⸗ Modeſto / atque ſpiciens / quecumque rec⸗
Treſcenttee intercedenti⸗ ta ſunt / libera exerceat
bus / ſuperbe non ſapere / Charitate. Per Domi⸗
ſed tibi placita humilita⸗ num noſttum.
äl Den 16. Jun.
Am Vor⸗Abend und Feſt deß heiligen
Bennonis / Biſchoffs / und Beichtigers /
die Erſte und Anderte Veſpr.
Alles, wie von denen heiligen Biſchoͤffen und Beichtigern ins⸗
gemein, in beyden Veſperen, vom 123. bis 126. Blatt.
Oremus. ccircumdas et protegis: da
DEUSRaui nos Bea⸗ nobis / et eſus imitatione
VWVti Bennonis Pontifi⸗ proficere / et interceſſione
cis Confeſſione glorioſa gaudere. Per Dominum.
Am Vor⸗Abend deß Feſts der Geburt
deß heiligen Johannis deß Tauffers /
dDdDiie Erſte Veſper. OM
Die vier Sonntaͤgliche Pfalmen, oben vom 20. bis 23. Blatt;
Der Letſte aber: Landate Dominum, ꝛc. iſt am 27. Blatt;
R Die Antiphonen aber ſeynd folgende:
Auntiphon. Ipſe pro⸗ Antiph. Ex utero ſe⸗
ibit ante illum in ſpiritu nectutis / et ſterili Joan⸗

et virtute Elio / parare nes natus eſt Pracurſor

plebem perfectam. Domiing.
Antiph. Joannes eſt Antiphon. Iſte Puer
nomen ejus: Vinum / et magnus coram Domi⸗
ſiceram non bibet / et mul⸗ no: Namet manus ejus
ti in nativitate ejus gau⸗ cum ipſo eſt.
debunt. Antiph.

&ι

chſte

ee⸗

ſie
Grechf
ſchtepe⸗
Doninu
otte,d⸗
mate
Pninisnne
No
deryn
ee
nſi
Mhe
un
Sle
kectun
„Emn
4
Dn
e
lſe⸗
Munt
be
N

hr

— =ẽ

cabitur Puer ie Vinumn Je rreſſ dubius ſu⸗
ne et ſiceram non bibet / et Perdidi
n eh omne immundum non— idit prompta mo⸗
din manducabit ey utero ma⸗ Sei dctreane er
Ntris ſuyYy. rcemaſt geni⸗
igſee Das Capitel. Q Organa vocis.
HD ſajc 4 U2 chtrig ubliruſe recum⸗
Audite Inſular / et at⸗ Senſeras R l /
ge: Dominus ab utero . Hine pat manentem;
mehe vocavit me / de ventre ma⸗ tibisnne niatt me⸗
tung tris mea recordatus eſt Abot uterque
iim nominiz mei. Sit decus Patri gent
ln X. DEO gratias. g e Pace genito⸗
e e Symnus. Etibicoinpar utrius⸗
eee 11 queant laxis reſo⸗ Spiri irtus
luje nare ſbris reſc⸗ Sr ſenverdcr⸗
Mrra geſtorum famu. Temg unus / omni
nnht Solie gunngh zen. avo / A⸗
e Solve polluti labii nit H .V
B atum / in a Ze Rut homo miſſus
nte Numche Gli gmnens n E Nom
Nurliei veuens Joannes. nich eral
gnns Te Patri magnum fo⸗ Zu dem Magnificat
n re naſciturum; Antiphona. D
mek nurum⸗; ntiphona
4 Nomen / et vita ſeriem J
ning, gerend Ingreſſo Zacharia
Nemn Ordine promit. mmplum Domini⸗ a⸗
N Ordine promit. ſparuit ei Gabriel Ange⸗

lus/

176
lus / ſtans a Dextris Al⸗
taris incenſi.
DODremus.
DeEuSyani pꝛaſentem
Ddiem honorabilem
nobis in Beati Joannis

nativitate feciſti: Da po⸗
pulis tuis ſpiritualium
gratiam gaudiorum; Et
omnium Fidelium men⸗
tes dirige in viam ſalutis
oterno. Per Dominum.

—

An dem Feſt der Geburt deß heiligen
Johannis deß Tauffers / die Anderte
èMU Veſper. H
Alles, wie geſtern, die Antiphonen aber ſeynd folgende:

Antiph. Eliſabeth Za⸗
charia magnum Virum
genuit / Joannem Bap⸗
tiſtam Procurſorem Do⸗
mini.
Antiph. Innuebant
Patri ejus / quem vellet

ris: Praibis ante Domi⸗
num pargre vias ejus.
Y. Iſte Puer magnus
coram Domino.
Be. Nam et manus
ejus ecum ipſo eſt.
Zu dem Manntficat /

vocari eum: Et ſeripſit /

dicens: Joannes eſt no⸗
men eſus.
Antiph. Joannes vo⸗
cabitur nomen ejus: Et
in nativitate ejus multi
gaudebunn.
Antiph. Inter natos
mulierum non ſurrexit
major Joanne Baptiſta.
Antiph. Tu Puer Pro⸗

Anutiphona.
Puer / qui natus eſt
nobis / plusquam Pro⸗
pheta eſt: Hic eſt enim /
de quo Salvator ait:
Inter natos mulierum
non ſurrexit major Joan⸗
ne Baptiſta. S
Oremus.
Deu Shui pꝛaſentem
diem / ꝛ.

pheta Altiſſimi vocabe.. Wie hier oben.

Den

1

WVV

—

Crrd
ſethra⸗
Hunnderh
cPnlleg
2 Iphon
Punt 9
en 4

Seum Domn
1e Nnc;
ſſont.
Oremu
rlupns
mO
poretla
a etita

e

Mnnec
iinteer

—.
—
. —

fti
r
ſeigenmtie
Den

e.
,

cem non

dierna Feſtivitatis exei⸗
ſaynan piat / qua de Beatorum

662 1 8
Den 26. Junii.

—

Anm Vor⸗Abend deß Feſts der er helligen

Martyrern Johannis und Pauli/
diie Erſte Veſper.
ules wie von den heilige Martyrern vom 120. bis 12 2. Blatt.

Zu dem Magnificat /
Antiphona.
Aſſtiterunt Juſti ante
Dominum/ et ab invi⸗
ſnt ſeparati:
Calicem DT
runt / et Amici DE J ap⸗
pellati ſunt.
Oremus.

Ouaſummg Omnipo⸗
tens DEUS: Ut
nos geminata latitia ho⸗

omini bibe⸗

eadem Fides / et Paſſio
vere fecit eſſe germanos.
Wer Dominum.
olgt die Gedaͤchtnus
von der Octav deß heiligen
Johannis deß Tauffers.
Antiph. Puer / qui na⸗
tus eſt nobis / c.
Wie am 176. Blatt.
V. Iſte Puer magnus
coram Domino.
y. Nam et manus
ejus cum ipſo eſt.

Johannis et Pauli glo⸗
rificatione procedit: quos

Deinraſemen
diem / ꝛ.
Wie am angezogenen Blatt.

— — — —— –— —— —

Am Feſt der heiligen Martyrern Jo⸗

hannis und Paull / die Anderte Veſper.

Die vier Sonntaͤgliche Pſalmen, oben vom 20. bis 23. Blatt;
Derbetſte aber: Credidi, propter quod, ꝛc. iſt am 27. Blatt;
Die Antiphonen aber ſeynd folgende.

Antiphon. Pa
Joannes dixerunt Julia⸗

Antiphon. Paulus 4

Jounnes dixerunt Teren⸗

no: Nos unum DEum ſtiano: Si tuus Domi⸗
colimus / qui fecit Calum nus eſt Julianus / habeto

et Terram.

paeem

1iSsSs „862
pacem cum illo / nobis
alius non eſt / niſi Domi⸗
nus JEſus CHriſtus.
Antiphon. Joannes
et Paulus agnoſcentes
Tyrannidem Julian/ fa⸗

Y. Exultabunt Sanc⸗
ti in Glorig.
ꝑ. Lotabuntur in Cu⸗
bilibus ſuis.
Zdu dem Magnificat /
Antiphona.

cultates ſuas pauperibus
erogare caperunt.
Antiph. Sancti Spi⸗
ritus / et Anima Juſto⸗
rum hymnum dicite
DEO / Alleluja.
Antiphon. Joannes
et Paulus dixerunt ad

Gallicanum: Fac votum
DE O Cali/ et eris vic⸗

tor melius / quam fuiſti.
Das Capitel.
Jſorun Anima / ꝛc.
Wie am 121. Blatt.
Der Hymnus.

SAnetorum meritis ꝛc.

Suche auch allda.

—

Iſti ſunt duo Oliva /

et duo Candelabra lucen⸗

tia ante Dominum:
Habent poteſtatem clau⸗

Cali facta ſunt.
Oremus.
Uaſumus Omnipo⸗
2 tens DEUS/ ꝛc.
Wie geſter.
Folgt die Gedaͤchtnus

1 von der Octav deß heiligen

Johannis deß Tauf⸗
fers.

4 = - 2
Den 29. Junii.

Am Vor⸗Abend deß

Feſts der heiligen

dere Colum nubibus / et
aperire portas ejus: Quia
Linguc eorum Claves

e hed

orboze
tiCſn

Deece

en 1.

ſatte u

am

Dhun
unn ie
.Donn
esn
WNE

Apoſteln Petri uñ Paull / die Erſte Veſper.
Die Pſalmen, wie von denen heiligen Apoſteln insgemein
3 in der Erſten Veſper, oben vom 109. bis 110. Blatt;
Die Antiphonen aber ſeynd folgende:
Antiphon. Petrus / et Templum / ad hoꝛam ora⸗
Joannes aſcendebant in tionis nonam.

Anti⸗

ltr
Nndifie
kiriſc

Mſit Herodes Rer

manus / ut afflige⸗
ret quosdam de Eccleſia:
Occidit autem Jacobum
Fratrem Joannis gla⸗

dio: Videns autem / quia

placeret Judais / appo⸗
ſuit / ut apprehenderet et
Petrum.
v. DEO gratias.
Der Hymnus.
DEecora Lux eternita⸗
tis / qauream

Diem beatis irrigavit

ignibus/

.653 f K7. 129
Antiphon. Argentum Apoſtolorum / quae co⸗
et aurum non eſt mihi: ronat Principes /
Quod autem habeo / hoc Reisque in aſtra libe⸗
tibi do. ram pandit viam.
Antiph. Dixit Ange⸗ Mundi Magiſter / atque
lus ad Petrum; Circum⸗ Coearli Janitor
da tibi veſtimentum / et Roma Parentes / ar⸗
ſequere me. . bitrique gentium/
Antiphon. Miſit Do⸗ Per enſis / hie per Cru⸗
minus Angelum ſuumn / ecls Victor necem
et liberavit me de manu Vitae Senatum lau⸗
Herodis / Alleluja. reati poſſident.
Antiph. Tu es Petrus / O Roma felix / qua duo⸗
et ſuper hanc petram / adi⸗ rum Principum
ficabo Eccleſiam meam. Es con eerata glorio⸗
Das Capitel.. ſo Sanguine:
Actor. 12. Horum cruore purpu⸗

rata coteras
Excellis oꝛbis una pul⸗
chhhritudines.
Sit Trinitati ſempiterna
Gloria /
Honor / Poteſtas / at⸗
que Jubilatio ½
In Unitate / qua gu⸗
bernat omnia/
Per univerſa Eterni⸗
tatis Saccula / Amẽ.
V. In omnem Terram

eͤxivit Sonus eorum.

v. Et in fines Orbis

Terra Verba eorum
M 2 JZu

120
Zu dem Magnificat/
Antiphona.
Tu es Paſtor Ovium/
Princeps Apoſtolorum /
tibi tradite ſunt Claves
Regni Colorum.
Oremus.
DEul S/ qui hodier⸗
nam diem Apoſto⸗

lorum Petri et Pauli
Martyrio
Da Eecleſio tua / eorum
in omnibus ſequi pro⸗
ceptum / per quos Reli⸗
gionis ſumpſit exordium.
He Dominum noſtrum

conſecraſti:

E Su M ChHriſtum
Filium tuum.

1

Am Feſt der heiligen Apoſteln Petri
und Pauli / die Anderte Veſper.

Die Antiphonen und Pſalmen wie von denen heiligen Apoſteln
insgemein in der Anderten Veſper, oben von dem 111.
bis 113. Blatt; Das Capitel und Hymnus

₰

v. Annuntiaverunt
opera DEJ.
B. Et facta ejus in⸗
tellexerunt.

Zu dem Magnificat /
Antiphona.

Hodie Simon Petrus

aſcendit Crucis patibu⸗
lum / Alleluja: Hodie Cla⸗

vicularins Regni gau⸗

aber wie geſterr.

dens migravit ad CHri⸗
ſtum; Hodie Paulus A⸗
poſtolus lumen orbis ter⸗
ro / inclinato Capite pro
CHriſti Nomine Marty⸗
rio coronatus eſt / Alle⸗
luſſa. V
Oremus.

nam diem / ꝛc.
Wie hieroben.

Den

DeusS⸗ qui hodier⸗

btn e

t i

ont ,t
ſrefcre

Am Feſt der Gedaͤchtnus deß heiligen
Apoſtels Paull / die Anderte Veſper.

S=

V
ginſtgen Alles/wie in der Anderten Veſper von denen heiligen Apoſtlen
Nenmnnen insgemein, oben vom 111. bis 113. Blatt.
C Das Capitel. PDremus

n Von der Octav deß heiligen Deu gqui proeſen⸗
enese. Zohannis deß Tauf⸗ tem diem / ꝛc.
fers. Suche auch alldorten.
Ptren Aubdite Inſula / et at⸗ Dan folger die Ge⸗

Nti tendite / ꝛc. dachtan de⸗ heiligen Apo⸗
rſkan Wie am 177. Blatt. Rt Pauli.
enan Der Hymnus. Antiph. Petrus Apo⸗
“W U queant laxis reſo⸗ ſtolus / et Paulus Doc⸗
nare fibris / c. ſtor Gentium / ipſi nos
nac Suche auch alldorten. Doonerun Legem tuam
Nhe , (Tuit homo miſſis Domine.
kntſie B homo miſſus V. Conſtitues eos
une v, Eui Nomen erat Principes ſuper omnem
ffhenntn goͤannes. ferram.
mun 5 zu dem tMaanifi . Memores erunt
Zu dem Magnificat / Nominis tui Domine.

Oing Antiphona. Oremus.
/a Ingreſſo Zacharia OEuS/ qui hodier⸗
D Templum Domini 2c. . nam diem / ꝛc.
hoN Wie am 176. Blatt. Wie am 180. Blatt.

182

Den 2.

Julii.

Am Vor⸗Abend deß Feſts der Heim⸗

uchung der

Die funf Pſalmen von denen heiligen Jungfrauen insgemein R

in der Erſten Veſper, oben
Die
Antiphon. Exurgens

MARJA / abiit in
Montana cum feſtinatio⸗
ne in Civitatem Juda.
Antiphon Introivit
MARJA in domum / et
ſalut avit Eliſabeth.
Antiphon. Ut audi⸗
vit Salutationem MA⸗

RJV Eliſabeth / exul⸗

tavit infans in utero ejus /

Allerſeeligiſten Jungfrau
ͤ/ die Erſte Veſprr.

vom 128. bis 130. Blatt;

Antiphonen aber ſeynd folgende:

Der Hymnus.
Ve Maris Stella /
DEMater / ꝛc.
Wie am 13 8. und 139. Blatt.
v. Benedicta tu in
mulieribus.
N.. Et benedictus Fruc⸗
tus Ventris tui.
Zu dem Magnific. t/
Antiphona.
Beata es MARJA/

et repleta eſt Spiritu
Sancto / Alleluja.
Antiph. Benedicta tu
inter mulieres / et benedic⸗

tus Fructus Ventris tui.

Antiph Ex quo facta
eſt vox Salutationis tua
in auꝛibus meis / exultavit
infans in utero meo / All.
Das Capitel.
AB initio / et ante Sae⸗
cula / ꝛc.
Wie am 138. Blatt.

qua eredidiſti: Per ficien⸗
tur in te / qua dicta ſunt
tibi a Domino / Alleluja.
Oremus.
F Amuli tuis / queſu⸗
mus Domine / calleſtis
gratia munus impertire;
Ut quibus Beata Virgi⸗
nis Partus extitit Salu⸗
tis exordium / Viſitatio⸗
nis ejus votiva Solem⸗
nitas / pacis tribuat incre⸗
mentum. Per Dominum.
Folgt

arhon
ein
un,
We n1:

65 6
heet
ſcln
1

Udentn
Atoen
nngs
ie heit

e uedae

Donne .

Oirrdai.

ni tu
neNotn

fenenunge

Ne

Ferners die Gedaͤcht⸗

eſſt enim Regnum Calo⸗
,, krum / ꝛc.

Folgt die Gedaͤchtnus
deß heiligen Johannis deß L

Tauffers.

Solche ſuche am 177. Blatt.

I Hernach die Gedaͤcht⸗
Prkr Hernach die chede⸗ DeuS. gui Sancto⸗ .

nus der heiligen Apoſteln
Petri und Pauli.

nus der heiligen Martyrer
Proceſſi und Marti⸗
niani.
Antiphon. Iſtorum

y. Loetamini in Do⸗
mino / et exultate Juſti.
y. Et gloriamini om⸗
nes recti corde.
Oremus.

rum Martyrum tuo⸗
rum Proceſſi / et Marti⸗
niani / glorioſis Confeſ⸗
ſionibus circumd as / et
protegis; Da nobis et
eorum imitatione profi⸗
cere / et interceſſione gau⸗
dere. Per Dominum

Wie am 122. Blatt.

noſtrum.

26: F 8. 3: , 3. B. S B e be ge 8:8, E S eEe . ge: 5⸗

n Am Feſt der Heimſuchung der Aller⸗

ſeeligiſten Jungfrauen M ARJAE/

die Ander

te Veſper.

Alles, wie geſtern in der Erſten Veſper.

Zu dem Magnificat /
Antiphona.
Beatam me dicent

omnes Generationes /

quia Ancillam humi⸗

SSe E

lem reſpexit DEUSh/
Alleluja.
Folgt die Gedaͤchtnus
der heiligen Apoſtlen Petri
und Pauli.
Solche ſuche am 181. Blatt.

N4 Den

233 1 Ler

—

Den 4. J

Julii. /

Am Vor⸗Abend/und Feſt deß heiligen

Ulrichs / Biſchoffs / und Augſpurgiſchen

Stadt⸗ Patronens/ die Erſte und
Anderte Veſper.

Alles, wie von denẽ heiligen Biſchoͤffen insgemein in der Erſten
und Anderten Veſper, oben vom 123. bis 126. Blatt.

ODremus.
Deuui kanſorfir⸗
quia nulla noſtra
virtute ſubſiſtimus: Con⸗
cede propitius; Ut inter⸗
ceſſione Beati Udalrici /
Confeſſoris tui atque

Pontificis / contra om⸗
nia adverſa muniamur.
Per Dominum.
Folgt die Gedaͤchtnus
der heiligen Apoſteln Petri
und Pauli.
Diſe ſuche am 181. Blatt.

Den 14. Julii.

Am Vor⸗Abend und Feſt deß heiligen
Biſchoffs / und Kirchen⸗Lehrers Bona⸗

ventura / die Erſte und Anderte Veſper.

Alles, wie pon denen heiligen Biſchoͤffen, und Kirchen⸗Lehrern
insgemein in beyden Veſperen, vom 123. bis 126. Blatt.

In beyden Veſpern:
Zu dem Magnificat/
Antiphona.
O Doctor optime / Ec⸗
kleſie ſanctae / ꝛc.
Wie am 125. Blatt.
ODremus.
DeuS qui Populo
tuo oterno/ ꝛc.
Suche auch alldorten.

Folage die Gedaͤchtnus
deß heiligen Anacleti.
Antiph. Qui vult ve⸗
nire poſt me / abneget ſe⸗
metipſum / et tollat Cru⸗
cem ſuam/et ſequatur me.
JV. Juſtus/ ut Palma
florebit.
v. Sirut Cedrus Li⸗
bani multiplicabitur.
Oremus.

E

H

cich
nencn.

liſſllnete
“

iy. 6
icteiden

Grin/

. mnnt,
un Mllrttn
Anph 8
Uut
ung
an .
e iue

„triyx / Alleluja.

Premus. cas: Concede propitius;
DEn / uinos Beati Ut cujus Natalitia eoli⸗
DRAnacleti / Martyris mus / de ejusdem etiam
tui atque Pontificis / an⸗ procectione gaudeamus.

nua Solennitate latifi⸗ Per Dominum noſtrum.

Den 16. Juliit.
Am Vor⸗Abend deß Feſts der herꝛii⸗
chen Gedaͤchtnus der Allerſeeligſten Jung⸗
frauen MARIN von dem Berg Carmelo /
= die Erſte Veſper.
Die Pſalmen von der Allerſeeligiſt en GOttes⸗Gebaͤhrerin
MAR JA insgemein, am 138. Blatt; Die Anti⸗
phonen aber ſeynd folgende:
Antiph. Gloria Libani Das Capitel.
data eſt ei / decor Carmeli / Eccli. 24ℳ.7‚.ö.?a
et Saron / Alleluja. EGo quaſi vitis fructi⸗
Antiph. Pulchra es / et ficavi ſuavitatem odo⸗
decora Filia Jeruſalem / ris / et flores mei fructus
terribilis ut Caſtrorum honoris / et honeſtatis. E⸗
Acies ordinata / Alleluja. go Mater pulchra Dilec⸗
Antiph. In odorem tionis / et timoris / et agni⸗
unguentorum tuorum ionis / et ſancta Spei.
currimus / adoleſcentula . DEO gratias.
dilexerunt te nimis / Allel. Der Gymnus.
Antiph. Benedicta Fi⸗ A Ve Maris Stella/
lia tu a Domino / quia per DE J Mater / ꝛc.
te Fructum Vitoe com⸗ Wie am 13 8cund 139. Blatt,.
municavimus / Alleluja. Y. Specie tua / et pul⸗
Antiph. Specioſa fac⸗chritudine tua.

tta es / et ſuavis in deliciis H. Intende / proſpere

tuis / ſancta DEJ Geni⸗ procede / et regna.
M 5 du

— ——— Oremus.
Zu dem Magnificat / DeuS / aui Beatiſſt⸗
Antiphona. ma ſempe: Virginis /

Ave Regina Calo⸗
rum: Ave Domina An⸗
elorum; Salve Radix /
alve Porta / ex qua
Mundo Lux eſt orta.
Gaude Virgo glorioſa/
ſuper omnes ſpecioſa.
ale / O valde Decora!
et pro nobis CHriſtum
PDre⸗

et Genitricis tue MA⸗
RJV ſingulari Titulo
Carmeli Ordinem deco⸗
raſti: Concede propitius /
ut cujus hodie Comme⸗
morationem ſolemni cele⸗
bramus officio / ejus mu⸗
niti proſidiis / ad gaudia
ſempiterna pervenire me⸗
reamur. Qui vivis / et
regnas.

AmFeſt der her ichen Gedaͤchtnus deꝛ
Allerſeeligiſten Jungfrauen MARJ AE
vom Berg Carmelo / die Anderte Veſper.

Alles, wie in der
y. Dignare me lau⸗
dare te Virgo ſacrata.
ꝑ. Da mihi virtutem
contra hoſtes tuos.
Zu dem Magnificat/
Arntiphona.
Alma Redewptoris
Matex / qua pervia Carli/
Porta manes / et Stella
Maris / ſuccurre Caden⸗
ti; ſurgere qui curat / po⸗

geſtrigen Veſper.
pulo: Lu qua genuiſti /
Natura mirante / tuum
ſanctum Genitorem /
Virgo prius / ac poſte⸗
rius / Gabrielis ab ore /

torum miſerere.
Oremus.
Deuce⸗ qui Beatiſſi⸗
Qma ſemper / ꝛc.

Wie geſtern.
Den

ſumens illud Ave / Pecca⸗

—
—

We⸗
nnd

ptifnn⸗

ihenen,
dos Cor
no
tenet
Pe dbenanm

Den 22. Julii. .

Am Vor⸗A

bend deß Feſts der heili⸗

gen Buͤſſerin Marige Magdalenc/

die Erſte Veſper.
Die Antiphonen/ un

d Pfalmen, wie von denen heiligen Frauen
insgemein, in der Erſten Veſper, am 133. Blatt.

Das Capitel.
Ulierem fortem quis
inveniet? ꝛc.
Wie oben am 134. Blatt.
Der Hymnus
Ater ſuperni Lumi⸗

Cum Magdalenam
Flammas amoris exr⸗
Geluque ſolvis
lae ſold
Amore eurrit ſaucia
Pedes beatos ungere/
Lavare fletu / tergere
Comis / et ore lam⸗

Adſtare non timet Cruci /
Sepulchro

Truces nec horret mi⸗

Pellit timorem

O vera! CHriſte / Chari⸗
tas/

Qu noſtra purge cri⸗
mina/
Lu corda reple gratia /
Tu ꝛedde Cali pꝛemia.
Patri / ſimulque Filio/
Tibiq: ſanete Spiꝛitus /
Sicut fuit / ſit jugiter /
Sacclum per omne
Gloria / Amen.
y. Diffuſa eſt gratia
in labiis tuis.
ꝑ. Propterea benedi⸗
xit te DEUS in ater⸗
Zu dem Magnificat /
Antiphona.
Mulier / quee erxat in Ci⸗
vitate Peccatrix / ut cog⸗
novit / quod JEE Su
accubuit in domo Simo⸗
nis Leproſi / attulit Alaba⸗
ſtrum unguenti / et ſtans
ꝛetꝛo ſecus pedes J E Su/
lachry⸗

lachrymis coepit rigare
pedes ejus / et Capillis Ca⸗
pitis ſui tergebat / et oſcu⸗
labatur pedes ejus / et un⸗
guento ungebat.
Hhremus.
BEata Maria Mag⸗
Odalena/ qua ſumus

Domine / Suffragiis ad⸗
juvemur: Cujus preci⸗
bus exoratus quatridua⸗
num Fratrem Lazarum
vivum ab inferis reſuſci⸗
taſti. Quivivis / et reg⸗
nas cum DEO Patre
in Unitate / ꝛc.

₰8 es Ee eE E EE E e

Am Feſt der heiligen Buͤſſerin Marie

Magdalenc / die Anderte Veſper.

Alles, wie in der
yV. Elegit eam DEUS/
et proelegit eam.
He. In Tabernaculo ſuo
habitare facit eam.
Zu dem Magnificat/
Antiphona.

geſtrigen Veſprer.
vitate Peccatrix / attulit
Alabaſtrum Unguenti / et
ſtans retro ſecus pedes
Domini / lachrymis co⸗
pit rigare pedes ejus / et
Capillis Capitis ſui ter⸗

Mulier / quor erat in Ci⸗

gebat.
E :95: 85 2 B e e

Den 2/. Julti.
Am Vor⸗Abend und Feſt deß heiligen
Apoſtels Jacobi / die Erſte und An⸗
derte Veſperer.
Alles, wie von denen heiligen Apoſtlen insgemein, in beyden

Veſperen, vornen vom 109. bis 114. .
Jacobi munita pꝛaſidiis /

Oremus.
ESto Domine plebi
tud Ganctificator / et
Cuſtos: Ut Apoſtoli tui

Blatt.

et Converſatione tibi pla⸗
ceat / et ſecura mente deſer⸗
viat. Per Dominum.
Den

ted

ſrfnern
inite
das Copt
funit
ſentt
Paenann
Dreynr
De De
I.
hehe
uppen
punce
Vemne,
Eſen

en

yotne

Mreurn

nen a Regnum Calorum / ꝛc. cujus Solemnia celebra⸗

D Oremus. Ecceleſiam roboꝛaſti: Con⸗

novo per Beatum Igna⸗ mereamur in Calis. Qui

D Den 26. Juli.
Am Voꝛ⸗Abend und Feſt der H. Annæ /
Mutter der Allerſeeligiſten Jungfrauen
MARJV die Erſte und Anderte Veſper.

Die Antiphonen und Pfalmen, wie von denen heiligen Frauen
insgemein in beyden Veſpern, vom 133. bis 13 5. Blatt.

Das Capitel. pe. Intende / proſpere
Mulierem fortem quis procede / et regna.
inveniet? ꝛc. Oremus.
Wie oben am 134. Blatt. ( οEUS/qui beato An⸗
Der Hymnus. V no gratiam conferre
Ortem Virili Pecto⸗ dignatus es / ut Genitri⸗
F re/ ꝛc. (cis Unigeniti Filii tui

Suche auch alldorten. Mater effici mereretur:
ISÄArnntiphon. Simile eſt Concede propitius; Ut

Wie am 13 5. Blatt. mus / ejus apud te Patro⸗
V. Specie tua / et Pul⸗ einiis adjuvemur. Per
chhritudine tug. eundem Dominum.
Den 31. Julii.
Am Vor⸗Abend und Feſt deß heiligen
IZognatii/ Stuͤffters der Societet JIE Su/
1 die Erſte und Anderte Veſper.

N Alles, wie von denen heiligen Beichtigern insgemein,in de Er⸗
ſten und Anderten Veſper, am 126. und 127. Blatt.

DeEuSuiad Majo⸗ cede / ut ejus auxilio / et
de rem tui Nominis imitatione certantes in
Goriam propagandan / terris / coronari cum ipſo

kAum ſubſidio militantem vivis / etregnas / t. O

——— — —

7

—,,

———

Am Vor⸗Abend deß Feſts deß heiligen
Apoſtels Petri Ketten⸗Feyr / die
Erſte Veſper.

Die funf Pſalmen von denen heiligen Apoſtlen insgemein,
in der Erſten Veſper, oben vom 109. bis 110. Blatt;

Die Antiphonen ab
Antiphon. Herodes
Rex appoſuit / ut appre⸗
henderet et Petrum:
Quem cum apprehendiſ⸗
ſet / miſit in Carcerem / vo⸗
lens poſt Paſcha produ⸗
cere eum Populo.
Antiph. Petrus qui⸗
dem ſervabatur in Carce⸗
re: Oratio autem fiebat ſi⸗
ne intermiſſione ab Eccle⸗
ſia ad DEUM pro eo.
Antiphon. Dixit An⸗

gelus ad Petrum: Cir⸗

cumda tibi veſtimentum
tum / et ſequere me.
Antiph. Miſit Do⸗
minus Angelum ſuum /
et liberavit me de manu
Herodis / Alleluja.
Antiphon. Tu es Pe⸗
trus / et ſuper hane Pe⸗

er ſeynd folgende:
Das Capitel.
. Actor. 12.
Mit Herodes Rex
* manus / ut affligeret
quosdam de Eccleſia:
Oecidit autem Jacobum
Fratrem Joannis gla⸗
dio. Videns autem / quia
placeret Judaris / appo⸗
ſuit / ut apprehenderet et

Petrum. “
. DEO gratias.

Der Hymnus.

.
MNris modis repente
Nv liber / ferrea
CHriſto jubente vincla
Petrus exuit:
Ovilis ille Paſtor / et
NRector Gregis /
Vitce reeludit paſcua /

Ovesque ſervat credi⸗

tram odificabo Eccleſiam
meam.

tas / arcet lupos.
Patri

et Fontes ſacros

edßtbe

mnne

Mrpte

cshefe
nng n
Petrſn
Reitten

Cen
eng
Vtunhe
Aihen
fuſcſi
uſmme,
ſeen
letn
tuſie
s
n

Princeps Apoſtolorum/
tibi tradito ſunt Claves

culis abſolutum / illoſum

Patri perenne ſit per E⸗Apoſtole / Pradicator ve⸗
rritatis / et Doctor Gen⸗
Tiibiq; Laudes concin⸗

vum Gloria/

namus inclytas/
Eterne Nate; ſit ſu⸗
perne Spiritus

191

tium / intercede pro nobis
ad DEUM/ qui te elegit.
Y. Tu es Vas Electio⸗

Honor tibi / decusque:
Sancta jugiter
Laudetuꝛ omne Trinitas

per Saclum / Amen.

y. Du es Petrus,
te. Et ſuper hanc Pe⸗
tꝛam adificabo Eccleſiam
du dem Magnificat /
Antiphona.
Tu es Paſtor Ovium /

Regni Calorum.
Oremus.
DEus/ qui beatum Pe⸗
trum Apoſtolü / a vin⸗

nis ſancte Paule Apoſtole.
e. Pradicator Veri⸗
tatis in univerſo mundo.
Oremus.
DEuSaquimultitudi⸗
nem Gentium Beati
Pauli Apoſtoli Praodica⸗
tione docuiſti: Da nobis
quaſumus; Ut cujus
Commemorationem co⸗
timus / ejus apud te Pa⸗
trocinia ſentiamus.
Dan die Gedaͤchtnus
deß heiligen Ignatii.
Antiphon. Hic Vir
deſpiciens mundum / et
terrena triumphans / di⸗
vitias Calo condidit ore
manu.

abire feciſti: Noſtrorum /

quoſumus / abſolve vin⸗

oula peccatorum; Et om⸗
nia mala a nobis propi⸗

tiatus exelude. Per. Dũm.

Jolgt die Gedaͤchtnus
deß heiligen Apoſtels Pauli.
Antiph. Sancte Paule

7. Juſtum deduxit Do⸗
minus eriadrectasi
be. Etoſtendit ille Reg⸗
Oremus.
EuS/ qui ad Majo⸗
Wrem tui Nominis /ꝛe.
Wie oben am 139. Blatt.
Zu letſt

192

683 1 .

Zu lerſt die Gedaͤcht⸗
nus der heiligen Macha⸗
beaer Martyrer.
Antiph. Iſtorum eſte⸗
nim Regnum Caloruũ/ꝛc.

Wie am 122. Blatt.
y. Latamini in Domi⸗
no / et exultate Juſti.
z. Et gloriamini om⸗
nes recti corde.

Oremus.
TRaterna nos / Domi⸗

Ine Martyrum tuorum

Coronce latificet: Quae
et Fidei noſtro prabeat

incrementa/ virtutum /

et multiplici Suffragia

nos conſoletur. Per Do⸗

minum noſtrum JEſum
CHriſtum / ꝛc.

Am Feſt deß heiligen Apoſtels Petri

Ketten⸗Feyr / die Anderte Veſperr.

Die fuͤnf Pſalmen von denen heiligen Apoſtlen insgemein in
der Anderten Veſper, oben vom 111. bis 113. Blatt;

Das Ubrige aber
Zu dem Magnificat/
Antiphona.
Solve jubente DE O
terrarum Petre catenas /
qui facis / ut pateant Ca⸗
leſtia Regna beatis.
Oremus.
DeuS qui Beatum
DPetrum / ꝛc.
Wie oben am 191. Blatt.
Folgt die Gedaͤchtnus
deß heiligen Apoſtels Pauli.
Suche anch allda.
Dan die Gedaͤchtnus
deß heiligen Stephani, Pabſt
und Martyrers.

Alles wie geſtern.
Antiph. N⸗ Sanctus
pro Lege DE J ſui / c.
Wie am 117. Blatt.
7. Gloria / et Honore
coronaſti eum Domine.
ve. Et conſtituiſti eum
ſupeꝛ opeꝛa manuum tua⸗
rum. Oremus.
DeEu S/aui nos Beati
Stephani / Martyꝛis
tui atque Pontificis anua
Solennitate latificas:
Concede propitius / ut cu⸗
jus Natalitia colimus / de
ejusdem etiam pꝛotectione

gaudeamus. Per Dum.
Den

Ghon
iſcnn
hetDor
Macun.
ychon⸗

es id

Prute
ſetſonbet
rlane
iphon
ſitegtt
Clifie
p
Dasdp
r.
ne
hre

=☛Se =

de
nd,intn

Mam
Kectthren
fe den
Euuſfnir

durng deß

omnes anima juſt.
Antiphon. Adhaſit
te / DEUSmeus.
vidit Calos apertos / vi⸗

dit / et introivit: Beatus
homo / cui Calli patebant.

Gnnn H

Am V

heiligen

or⸗Abend deß Feſts der Erſin⸗

Ertz⸗Martyrers

Stephani / die Erſte Veſpner.
Die vier erſte Sonntaͤgliche Pſalmen, vom 20, bis 23. Blatt;

Der Letſte aber: Laudate Do

Die Antiphonen

Antiphon. Lapidave⸗
runt Stephanum / et ipſe
invocabat Dominum / di⸗

hoc peccatum.
Antiphon. Lapides
torrentes illi dulces ſue⸗
runt: Ipſum ſequuntur

ſtatuas illis

Anima mea poſt te / quia
caro mea lapidata eſt pro

Antiph. Stephanus

Antiphon Ecce / video
Colos apertos / et Jü⸗

minum, ꝛc. iſt am 27. Bla

ſ tt;
ſeynd folgende:
dine / faciebat prodigia / et
ſigna magna in populo.
Be. DE O graͤtias.
Der Hymnus.

DeuS tuorum Mili⸗

ftum/ ꝛc.
Wie oben am 117. Blatt.
v. Gloria / et Honore
coronaſti eum Domine.
B. Et conſtituiſti eum
ſuper operq manuum
Zu dem Magnificat /
Arnunntiphona.
Stephanus autem ple⸗
nus gratia / et fortitudi⸗
ne / faciebat ſigna magna
in populo. Oremus.
DeAI nobis / queſumus
Domine / imitari

SuW ſtantem a dextris

Das Capitel.
Actor.
ESSephanus autemple⸗

nus gꝛatia / et fortitu⸗

quod eolimus / ut diſca⸗
mus et inimicos diligere:
Quia ejus inventionem
celebramus / qui novit
etiam pro Perſecutori⸗
N bus

194

