Der Hymnus.
WS◻Reator Alme ſide⸗
Wie oben am 28. Blat.
Y. Rorate Cali.
d. Aperiatur Terra.
Suche auch am 28. Blat,
Zu dem Magnificat.
Antiphona.

omnia ligna Sylvarum
plaudent manibus: quo⸗
niam veniet Dominator

Tu es / qui venturus
es / an alium expecta⸗
mus? Dicite Joanni/
quaæ

32

quer vidiſtis: ad lumen
redeunt caci / mortui re⸗
ſurgunt / pauperes evan⸗
gelizantur / Alleluſa.

Oremus.
EEeveita Domine cor⸗
, da noſtra.
Wie oben am 30. Blat.

Veſper am Sambstag vor dem drit⸗
ten Sonntag im Advent.
Zu der Veſper.

Das Capitel.
Philipp. 4.
Ratres / gaudete in
Domino ſemper ite⸗
rum dico gaudete. Mo⸗
deſtia veſtra nota ſit om⸗
nibus hominibus: Do⸗
minus enim prope eſt.
. DE O gratias.

Zu dem Magnificat.
Aintiphona.
Ante me non eſt forma⸗
tus DEuS/ et poſt me
non erit: quia mihi cur⸗
vabitur omne genu / et
confitebitur omnis lin⸗
gua.
Oremus.

Der OHymnus.
Reator Alme ſide⸗
ε½ rum / ꝛc.
Wie oben am 28. Blat.⸗
y. Rorate Cali.
&. Aperiatur Terra.
Suche auch alldorten,

FFUrem tuam / quoſu⸗
mus Domine / pre⸗

da: et mentis noſtra te⸗
nebras gralig tuc viſita⸗

tionis illuſtra. Quin vi⸗

vis et regnas / ꝛc.

Veſper am dritten Sonntag im
Advent.

Antiphon. Veniet
Dominus / et non tarda⸗
bit / et illuminabit abſcon⸗

gentes / Alleluia.
Pſal. Dixit Dominus.

LAnt

dita tenebrgrum / et ma⸗ Suche oben am 20. Blat⸗

)

cibus noſtris accommo⸗

nifeſtabit ſe ad omnes

Antiphon. Jeruſalem
gaude gaudio magno /
quuia veniet tibi Salva⸗
un zo N tor/ Eilletnie⸗ bortib
alm Confitebor tibi.
hrden Pf Am Conitet
ent. Antiphon. Dabo in
Sion ſalutem / et in Je⸗
ruſalem gloriam meam /

nege Alleluja.

etoneſtſe
/

.

SE

Am 21. Blat.
CI Antiphon. Montes/
angt et omnes colles humilia⸗
ne gen buntur: Et erunt prava
amm! in directa / et aſpera in
vias planas: Veni Do⸗
emnn. mine / et noli tardare / Al⸗
M leluja.
vinmne/⸗ alm. Laudate pueri.
6 getunn Pſ. Am 22. Blat. 1
i noſni Antiphon. Juſte / et
dtuc piſ di vivamus / expectantes
nn. beatam ſpem / et Adven⸗
n. tum Domini / Alleluja.

ngin Pfalm. In exitu Iſ⸗
Lael.
Am 23. Blat.

—
=

Pſalm Beatus vir / ꝛc.

Der Hymnns.
WReator Alme ſide⸗
7 rum/c.
Wie oben am 28. Blat.
V. Rorate Cali.
. Aperiatur Terra.
Suche auch in ſelbigem Blat.
Zu dem Magniſicat.
Beata es MARg A/
ua credidiſti Domino:
erficientur in te / quve
dicta ſunt tibi a Domi⸗
no / Alleluja.
Oremus.
Uremtuan / querſu⸗
Wmus Domine/ ꝛc
Wie oben am 32. Blat.
Nachfolgende Anti⸗
phonen werden den 17. Tag
im Chriſtmonat ange⸗
fangen.
17. Antiph. O Sa⸗
pientia / qua ey ore Altiſ⸗
ſimi prodiiſti / attingens
g fine / usque ad finem
fortiter / ſuaviterque di⸗
ſponens omnia: Veni

Das Capitel. jad doretuin nos viam
lerg. W Ratres / gaudete in prudentic.
Suche am z2. Blat. mnai / et Dur domus Iſ⸗
Cn:0,N C rael/

NM

tenebris / et umbra mor⸗
tis.

34 a53

rael / qui Moyſi in igne
flamm rubi apparuiſti/

et ei in Sina Legem dedi⸗ 21. Antiph. O Oriens

ſti: Veni ad redimen⸗ ſplendor lucis aterna et
dum nos in brachio ex⸗ ſol juſtitic: veni / et illu⸗
tento. Z niha ſdentes in tenebris /
19. Antiph. O Radix et umbra mortis.
geſſe / qui ſtas in ſinnum 22. Antiph. O Rex
populorum / ſuper quem gentium / et deſideratus

continebunt Reges os eorum / lapisque angula⸗

„*☚

ſuum / quem gentes de⸗ ris/ qui facis utraque u⸗

precabuntur: Veni ad num: veni / et ſolva homi⸗

.

liberandum nos / jam no⸗ nem quem de limo for⸗

li tardare. maſti.
20. Antiph O Clavis 23. Antiph. O Ema⸗
David / et Sceptrum do⸗ nuel! Rex et Legifer no⸗
mus Iſrael! Qui ape⸗

mo carceris / ſedentem in ſter.

ſter / expectatio gentium /
ris / et nemo claudit; clau⸗ et Salvator earum: ve⸗
dis/ et nemo aperit; ve⸗ ni ad ſalvandum nos/
ni / et educ vinctum de do⸗ Domine DEUS no⸗

Veſper am Sambstag vor dem vier⸗
ten Sonntag im Advent.
Zuÿu der Veſper.

Das Capitel. ſtur inter diſpenſatores / ut

1. Corinth. 4. ffidelis quis inveniatur.
Ratres / ſic nos exi⸗ . DEO gratias.
Bu ſtimet homo / ut mi⸗ Der Hymnus.

niſtros CHriſti / et di⸗ .'Reator Alme ſide⸗

Pnſatores mſtrirrun
DEJ: Hic jam quari⸗ Am 23. Blat.

59 1t Le2-

31

ſmk
ulin V. Rorate Carli de⸗
id ſuper / et nubes pluant
ktenn Juſtum.
mie . Aperiatur Terra /
tenm et germinet Salvato⸗
Drem.
W Zu dem Magnificat eine anß
nn den vorgehenden Antip ho⸗
tdin nen, welche mit dem O. an⸗
gene fangen;, wie es der Tag er⸗
faröl

und 3 4. Blat.

4 —

Gremus.
Tckeita ‚quſumus
Domine potentiam
tuam / et veni / et magna
nobis virtute ſuccurre:
Ut per auxilium gratiao
tua / quod peccata noſtra
prapediunt / indulgentia
tua propitiationis aece⸗

fordert, ſolche ſtehen am 33.

leret. Qui vivis / et reg⸗
mnas cum DEO Patre.

. NN

k Alntipb. Canite tuba

i in Sion / quia prope eſt
N dies Domini: ecce veniet
1 ad ſalvandum nos / Alle⸗
fardune luja/ alleluja.
Ddele Pfal. Dixit Dominus.
Suche oben am 20. Blat.
r dent, Ann iph. Ecte veniet de⸗
aderatte cunctis genti⸗
t. bus: et replebitur gloria
domus Domini / Alle⸗
peſer luja.
leltenn Pſalm. Confitebor tibi.

g o Am 21. Blat.
enm. Antiph. Erunt prava
Kin directa / et aſperg in

ni. vias planas: Veni Do⸗
i , mine ettol

Ve eſper am vierten Sonntag im
Abvent.

Pſalm. Beatus vir / ꝛc.
Aum 21. Blat.
Antiph Dominus ve⸗
niet / occurrite illi / dicen⸗
tes: agnum princi⸗
pium / et regni ejus non
erit finis;: DEUS for⸗
tis Dominator / Prin⸗
the pacis / Alleluja / alle⸗
uja.
Pfalm. Laudate pueri.
Aium 22. Blat.
Antiph. Omnipotens

itardare / Al⸗

ſermo tuus Domine a re⸗
galibus ſedibus veniet /
Alleluja.
Pſalm. In exitu Iſrael.
Ar 23: Blat.
Das

36

Das Capitel.
Gatres ſic nos exi⸗
ſtimet homo / ꝛc.
Wie oben am 34. Blat.
Der Hymnus.
Reator Alme ſide⸗
Wie oben am 2. Blat.

7. Rorate Cali deſu⸗
per / et nubes pluant Ju⸗
ſtum.

d. Aperiatur terra / et
germinet Salvatorem.
Die Antiphon zum Magni.
fieat iſt eine von diſen, welche
mit dem O. anfangen, ſo am

33. Und 34. Blat ſtehen, wie

es der Tag mit ſich bringt.
Oremus.

ecaita ‚gquæfumus

Domine / ꝛce.

Wie in der geſtrigen Veſper.

An dem Vor⸗Abend der Geburt
C Hriſti / die erſte Veſper.

Die vier erſte Pſalmen, wie ſie in der Sonntaͤglichen Veſper
vom 20. bis 23. Blat ſtehen.

Antiph. Rex pacificus
magnificatus eſt / cujus
vultum deſiderat univer⸗
ſa terra.
Pſal. Dixit Dominus.
Suche am 20. Blat.
Antiph. Magnifica⸗
tus eſt Rex pacificus ſu⸗
per omnes reges univer⸗
ſo terra.
Pſalm. Confitebor tibi.
Am 21. Blat.
Antiphon. Completi
ſunt dies MARJN/ ut
pareret Filium ſuum pri⸗
Wmogenitum.

Pſalm Beatus vir / ꝛc.
Am 21. Blat.
Antiphon. Scitote /
D prope eſt Regnum
EJ: Amen dico vo⸗
bis / quia non tardabit.

Am 22. Blat.

ſtra.
Pſalm. 116.

date eum omnes populi.
2

Pſalm. Laudate pueri.

Antiph. Levate capi
ta veſtra: Ecce appro⸗
pinquat redemptio voe⸗

DAunudate Dominum
. omnes gentes: Lau⸗

S
2 =
SS
=S=S=S =ẽẽ

=à
==
=

.
—

=
— =

=
=S=E
S=E=

N

„6 3 † 882.

37

Aunoniain confirmata
ſuper nos miſericordia
unt ejus: Et veritas Domi⸗
irn ni manet in aternum.
PGloria Patri/ et Fi⸗

4 i
in onha
0. hſfineen
4Zeg

ntſſt lio /ꝛc.
ODremg Das Capitel.
te/ ad Titum 3.
Een 2 Pparuit benigni⸗

? tas / et humanitas
Aene Salvatoris noſtri Dei:
Non ex operibus juſtitic/
der Gi aua fecimus nos / ſed ſe⸗
Gcpe. cundum ſuam aſaor⸗
mnii diam ſalvos nos fecit

1 Beatust De Hymnus.
11, An S ESu Redemptor
n S omnium /
a Quem lucis ante ori⸗
ed ginem
gnortmi Parem Paternar glo⸗
oatepe rioe
nn A. Pater ſupremus edi⸗
Oh. Wen dit.
. er TDu lumen / et ſplendor
an Patris /
Du ſpes perennis om⸗
ein 4 nium / N
en dOe Jutende / quas fun⸗
iinn⸗ 8 dunt preces /
gorſteet KTuipere orbem ſervuli.

0

Memento rerum condi⸗
tor/
Noſtri quod olim cor⸗
poris /
Sacrata ab alvo Vir⸗
inis
Naſeendo formam
ſumpſeris.
Teſtatur hoc praſens
dies
Currens per anni cir⸗
culum/
Qued ſolus e ſinu Pa⸗
ri
Mundi ſalus advene⸗
ris.

Hunc caſtra / tellus / o⸗

quora/
Hunc omne / quod ca⸗
lo ſabeſt /
Salutis Auctorem
novo
Novo ſalutat cantico.
Et nos / lbeata quos ſacri
Rigavit unda ſangui⸗
nis /
Natalis ob diem tui
Hymni tributum ſol⸗
vimus.
IJE ESu / tibi ſit gloria /
Qu

i natus es de Vir⸗
gine/

E 3 Cum

33

Cum Patre / et almo
Spiritu /
In ſempiterna ſacula/
7. Craſiina die delebi⸗
tur iniqultas terra.
Zu dem Magnificat.
Anriphona.

Et regnabit ſuper ut nos unigeniti tui nova

Regum procedentem a
Patre / tanquam Spon⸗
ſum de Thalamo ſuo.
Gremus.
Oncede / quo ſumus

per carnem Nativitas li⸗
beret / quos ſub peccati
jugo vetuſta ſervitus te⸗

Corlo / videbitis Regem

Cum oetus fuerit ſol de net. Per eumdem Do⸗

minum / ꝛc.

Die zweyte Veſper an dem Hochen

Fſſt der Geburt C Hriſti / und in der

An tiph. Tecum princi⸗
pium in die virtutis tua⸗
in ſplendoribus Sancto⸗
rum / ex utero ante lucife⸗
rum genni te.
Plal. Dixit Dominus.
Suche oben am 20. Blat.
Anciph. Redemptio⸗

nem miſit Dominus po⸗

pulo ſuo: Mandavit in

Eternum Teſtamentum

ſuum. .
Pſalm. Confitebor tibi
Am 21. Blat.

Ant iph. Exortum eſt in
tenebris lumen rectis cor⸗

de: miſericors / et miſe⸗

nus.

Pſalm. Beatus vir / ꝛc.
Am 21. Blat.

rator / et juſtus Domi⸗

num miſericordia / et co⸗
pioſa apud eum redemp⸗

tio.
Pſalm. I 2,0.

BE vrofundis clama⸗

megm.
Fiant aures tule
den⸗

viad te Domine:
Domine exaudi vocem

inten⸗

rbcdere
Ptanc

Dleneſt

Dennts
,ge
npotensd
ſgentiun
tm Notirtr
los ſub p
lſn ſetpir
Enden
.

—

Nenhe

und d

ſeots
ieſtel

. Ventst

n11. WB.
b. Pnd
ſcietda
odn 4

=

wcte

tgfuſͤt

32

dentes: in vocem depre⸗ Sicut juravit Domi⸗
cationis mea. no / votum vovit DE O

Si iniquitatis obſerva⸗

veris Domine:* Domi⸗
naculum domus meo/ *

ne quis ſuſtinebit?
Riia apud te propitia⸗
tio eſt:
gem tuam ſuſtinui te Do⸗
Suſtinuit anima mea
in verbo ejus: * ſperavit
anima mea in Domino.

A cuſtodia matutina
usque ad noctem / ſperet

Iſrael in Domino.

Quig apud Dominum
miſericordiga: Et co⸗

pioſa apud eum redemp⸗
tio.

Et ipſe redimet Iſ⸗ va.

rael /* ex omnibus ini⸗

quitatibus ejus.
Gloria Patri / et Fi⸗
lio / ꝛc.
Antiphon. De fruc⸗
tu ventris tui ponam ſu⸗
per ſedem tuam.

Pſalm. 131.
R

nis manſuetudinis ejus.

* Et propter le⸗

Jacob.
Si introiero in taber⸗

ſi aſcendero in lectum
ſtrati mei:
Si dedero ſomnum o⸗
culis meis / * et palpe⸗
bris meis dormitatio⸗
nem.

Et requiem tempori⸗
bus meis: Donec inve⸗
nie m locum Domino/ *
Tabernaculum DEJ
Jacob. “
*Ecce audivimus eam
in Ephrata:* Inveni⸗

mus eam in campis ſyl⸗

Introibimus in taber⸗
naculum ejus: Ado⸗
rabimus in loco / ubi ſte⸗
terunt pedes ejus.
Surge Domine in re⸗

Arca Sanctificationis

tuc. .
Sacerdotes tui indu⸗

Emento Domine cant Juſtitiam:
David / et om⸗

Sancti tui exultent.
Prepter David ſer⸗
4 vum

quiem tuam: * Tu/ et —

4⁰

vum tuum/ * non aver⸗
tas faciem CHriſti tui.
Juravit Dominus
Daͤvid veritatem / et non
fruſtrabitur eam: * De
fruetu ventris tui ponam
ſuper ſedem tuam.
Si euſtodierint filii tui
Teſtamentum meum / *
et Teſtimonia mea hac/
qua docebo eoso.
Et filii eorum usque in
ſoculum / * Sedebunt
ſuper ſedem tuam.
Quoniam elegit Do⸗
minus Sion: * Elegit
eam in habitationem ſibi.
Hae requies mea in
Kckeun ſoculi: * Hic
habitabo / quoniam ele⸗
gi eam.
Viduam ejus benedi⸗
cens benedicam:* Pau⸗
peres ejus ſaturabo pa⸗
nibus.
Sacerdotes ejus in⸗
duam ſalutari: * Et
Sancti ejus exultatione
exultabunt.
We producam cor⸗
nu David / * paravi lu⸗
cernam CHriſto meo.

Inimicos ejus induam
confuſione: * ſuper ip⸗
ſum autem efflorebit
Sanctificatio mea.
Gloria Patri / et Fi⸗
lio / ꝛc.
Das Capitel.
Hebraͤor. 1.
Multifariam mul⸗
Ertisque modis / o⸗
lim DEUS loquens
atribus in Prophetis:
Noviſſime diebus iſtis lo⸗
eutus eſt nobis in Filio /
quem conſtituit haredem
univerſorum / per quem
fecit et ſocula.
. DEO gratias.

Der Hymnus.
S omnium/ꝛc.
Suche am 37. Blat.

v. Notum fecit Do⸗

minus / Alleluja.

. Salutare ſuum /

Alleluja.

Zu dem Magnificat.
5 dierchane
Hodie CHriſtus na⸗
tus eſt: Hodie Salvator
apparuit: Hodie in terra
canunt Angeli / latantur
Arch⸗

ESu Redemptor

nie podis/
e
i Cren
nedecueſſſe
nobis n
ſſttuit hart
tunn/ en
geule.
E get
tcpmmnns
5 Ron
nniumer.
ean 37 D
dtuun foct
Mie.
Seltigte

4
en Magntt⸗
Anuphont
die h
HaE
dntt
ol,en

==.

. S . 30%

41

Arch⸗Angeli: hodie exul⸗ w.. Ct conſtituiſti eum

tant juſti / dicentes: Glo⸗

ria in Excelſis DE O/

Alleluja.
ODremus.
WOncede⸗ quaæſumus
omnipotens / ꝛc.
Am 38. Blat.
Folgt die Gedaͤchtnus
deß heiligen Stephani.
Antiph. Stephanus
autem plenus gratia / et
fortitudine / faciebat ſig⸗
na magna in populo.
. Gloria / et honore
coronaſti eum Domine.

ſuper opera manuum
tuarum.

Oremus.

BA nobis / queſumus
Domine / imitari
quod colimus / ut diſca⸗
mus et inimicos diligere:
Quia ejus natalitia cele⸗
bramus / qui novit etiam
pro erleruteribue exo⸗
rare Dominum noſtrum
JEſum CHriſtum Fi⸗
lium tuum: Qui tecum
vivit / ꝛc.

—

S“SHSG: e S Gc, & GSiE, S: Ech Gihch

Veſper an dem Feſt deß heiligen Ertz⸗

Martyrers Stephani.
Antiphonaͤ und Pſalmen, wie geſtern, vom 3 8. bis 40. Blat.
Das Capitel. Laudes / canentes Maꝛ⸗
Actor. 6. tyris /
eephanus autem Abſolve nexu criminis.
plenus gratia / et Hic nempe mundi gau⸗
fortitudine / faciebat pro⸗ dia /
digia / et ſigna magna in Et planda fraudum
populo. x. Deo gratias. pabula/
Der ymnus. Imbuta felle depu⸗
eu tuorum mili⸗ tanss[..
tum/ Perven it ad carleſtia.
Sors / et corona / pra⸗ Panas cucurrit fortiter /
mium/ G S1 ſuſtulit viriliter.
7

Fun⸗

Wie am 41. Blat.

4²
JFundensque pro etſchernach folget die e⸗ RN
Sanguinem / daͤchtnus von dem heiligen
Eterna dona poſſidet. Apoſtel und Evangeliſten (MN
Ob hoc precatu ſuppliic Johanne l
Te poſcimus piiſſime; „Antiphon. Iſte eſt / 6.
In hoc Triumpho Joannes / qui ſupra pec⸗ an
Martyris / tus Domini in Cana re⸗ —
Dimitte noxam ſervu⸗ kubuit: Beatus Apo⸗ We⸗
lis. ſtolus / cui revelata ſunt
gE Su uibi ſit gloria / ſecreta caleſiig.
Qui natus es de Vir⸗. Y. Valde honoran⸗ d
gine/ dus eſt beatus Joannes. i
Cum Patro / et almo V. Qui ſupra pectus l
Spiritu / Domini in Cana recu⸗ Pfgi
In ſempiterna ſacula / buit. (the
Amen. Oremus. rdr
v. Stephanus vidit ECleſiam tuame Do⸗ fie
Calos apertosg. BV mine / benignus illu⸗ mi
p.. Vidit / et introivit ſtra⸗ Ut beati Joannis N
Beatus homo / cui Cali Apoſtoli tui / et Evange⸗
patebant. liſta illuminata doctri⸗ 1
du dem tMagnificat. n ad dona perveniat
Antiphona. e daͤchinus Can
Dann die Gedaͤchtnus
Sepelierunt Stepha⸗ von der Geburt CHriſti.
num viri timorati / et fe⸗ Anti ie CHri⸗
1 Antiph. Hodie CHri⸗
cerunt planctum mag⸗ſtus natus eſt: Hodie i
num ſuper eum. Salvator apparuit: ho⸗
HDremus. die in terra canunt Ange⸗ 8
B Mobte⸗ quoſumus li ia anlur lten D An⸗
11 ſi/ dicentes: Gloria in

Excel⸗

folger
n Etn i
henne
hon. Pe
gliſi ſie

ninCane

Bots

tebe uln ,

ſſin
ſdt heror
Nns Rern
Rſihtape⸗
in Cann

Dremps,
omtunn
iach nigui
gti J
/ et
minata N
dong pen
n.

deGedcht

Gon
d. ſc

Excelfis DE O / Alle⸗

luja.
y. Notum fecit Do⸗
minus / Alleluja.
NVe. Salutare ſuum/

Allelujg. .

Oremus.
Oncede⸗ quoeſ ſumus
omnipotens / 2c.

Suche vornen an dem
382 Blat.

Veſper amFeſt deß heiligen Johannis

Apoſtels und Evangeliſtens.
Die Veſper, vom 38 bis 40. Blat.

Das Tapitel.
Eceleſ. 15.
Dui tamel DEuM/
faciet bona: Et qui
continens eſt juſtitia / ap⸗
prehendet illam / et ob⸗
viabit illi quaſi mater ho⸗
norificata.
. DEO gratias.

Der Hymnus.
„Pultet orbis gau⸗
. diis:
Calum reſultet laudi⸗
bus:
Apoſtolorum gloriam
Tellus / et aſtra conci⸗
nunt.

Vos ſaculorum judices /
Et vera mundi lumi⸗

na/

Votis precamur cor⸗

dium/

Audite voces ſupplicũ.

Qui templa Cali claudi⸗
tis /
Serasque verbo ſol⸗
vitis /
Nos a reatu noxios/
Solvi jubete / quaſu⸗
mus.
Pracepta quorum pro⸗
tinus ;
Lanquor / ſalusque ſen⸗
tiunt:
Sanate mentes lan⸗
quidas /
Augete nos virtuti⸗
hus.
Ut um redibit arbiter /
In fine Driſtus ſoe⸗
culi /
Nos ſempiterni gau⸗
dii /
Concedat eſſe compo⸗

44

gine /
Cum Patre / et almo
Spiritu /
In ſempiterna ſocula/
Amen.
7. Valde honoran⸗
dus eſt beatus Joan⸗
nes.
H. Qui ſupra pectus
Doͤmini in Cana recu⸗
buit.
Zu dem Magnificat.
L Antiphona.
Exiit ſermo inter Fra⸗
tres / quod Diſcipulus ille
non moritur: Et non di⸗
xit I Eſus / non moritur;
ſed ſic eum volo manere/
donec veniam.

Oremus.
DEeleſiam tuam/
Domine / benig⸗
nus / ꝛc.
L Suche oben am 42. Blat.
Die Gedaͤchtnus der
heiligen Unſchuldigen
Kindlein.
Antiphon. Hi ſunt / qui

JESu/ tibi ſit Gloria/ coinquinati. Virgines
Qui natus es de Vir⸗

cum mulieribus non ſunt

enim ſunt / et ſequuntur
Agnum / quocunque ierit.
v. Herodes liratus
occidit multos pueros.
. In Bethlehem
Juda / civitate David.
Oremus.

EuS/ cujus ho⸗

dierna die praco⸗
nium Innocentes Mar⸗
tyres non loquendo / ſed
moriendo confeſſi ſunt:
omnia in nobis vitiorum
mala mortifica / ut fidem

tuam / quam lingua no.

ſtra loquitur / etiam mo⸗
ribus vita fateatur.
Hernach die Gedaͤcht⸗
nus von der Geburt
C.Hriſti.
Antiph. Hodie CHri⸗
ſtus natus eſt / ꝛc.
Wie am 42. und 43. Blat.
Item die Gedaͤchtnus
deß veiligen Stephani.
Antiphon. Sepelie⸗
runt Stephanum viri ti⸗
morati / et fecerunt planc⸗
tum magnum ſuper eum.
v. Stephanus vidit
Calos apertos.
he. Vi⸗

eng dene
nnocentu
bu loguetge
do ſſſ
nnobit e
rtfeg/un
gnamn inge
ltnr / Kton
Ofitegtu
die Gedr
1der Gekin
Hrifi⸗
Hodie
r.
nnd 4 N
Gedachn
ſcei tafl
hon. C
henuntt.
i Cuntle
nunſinrt
rfenns
N (tos.

1G

—„ 6 5 3 † 22. 4 5½
. Vidit / et intro⸗⸗ ODremus.
vit: Beatus homo / cui D Avobis guaſumus
¶Cali patebant. Domine / ꝛc.

Wie am 41. Blat.

in SeeE Eer EeA eiS E:AS ES

Veſper an der heiligen Unſchuldigen

Kindlein⸗Tag.
Die Antiphonen und Pſalmen ſuche vom 38. bis 40. Blat,

Das Tapitel.
Apocal. 4.

WVi⸗ ſupra montem

Sion Agnum ſtan⸗

tem / et cum eo centum
quadraginta quatuor
millia / habentes nomen
Partis ejus ſeriptum in
rontibus eorum.
. DEO gratias.
Der Hymnus.
awete flores Mar⸗
tyrum/
Quos lucis ipſo in li⸗
mine/
CHriſt inſecutor ſu⸗
ſtulit /
Ceu turbo naſcentes
Roſas.
Vos prima CHriſti vice⸗
tima /

Aram ſub ipſam ſim⸗
plices /ꝗ
Palma et coronis lu⸗
ditis.
JESu / tibi ſit Gloria/
Qui natus es de Vir⸗
gine /
Cum Patre / et almo
Spiritu /
In ſempiterna ſacula/
Amen.
v. Sub throno DE g

omnes Sancti clamant.

B. Vindica Sangui⸗
nem noſtrum / DEu S=
noſter.
Zu dem Magnificat.
Antiphona.
Innocentes pro Chri⸗
ſti infantes occiſi ſunt / ab
iniquo rege lactentes in⸗

Grer immolatorum terfecti ſant⸗ Ipſum ſe⸗

tener/

launntur gnum mnema
Lula:

46

cula: Et dicunt ſemper:
Gloria tibi Domine.
Gremus
SEus cujus hodier⸗
na die pꝛecomum/t.
Wie oben am 44. Blat.
Folgen die Gedaͤcht⸗
nuſſen von der Geburt
CL.Hriſtitt.
Antiph. Hodie CHri⸗
ſtus natus eſt / c.
Wie am 42. und 43. Blat.
Von dem heiligen Ste⸗
phano. .
Antiph. Sepelierunt

Stephantim / ꝛc.
Wie am 44. und 45. Blat.

Von dem heiligen Apo⸗

ſtel Johanne⸗
Antiph. Exiit ſermo in⸗
ter fratres / quod diſcipu⸗
lus ille non moritur: Et
non dixit JEſus / non
moritur; ſed / ſic eum volo
manere / donec veniam.
v. Valde honoran⸗
dus eſt beatus Joannes.
N. Qui ſupra pectus
Domini in Cana recu⸗
Ccleſiam tuam / Do⸗
mine benignus / ꝛc.
Wie am 42. Blat.

2 0
2

Beſper am Sambstag vor dem Sonn⸗
tag unter der Octav der Geburt Chriſtt.

Die Antiphonen und Pſalmen, wie an dem 38. bis 40. Blat⸗

Das Capitel.

Ratres⸗ gquanto tem⸗ E

*D pore hores parvu⸗
lus eſt / nihi l differt a ſer⸗
vo / cum ſit Dominus
omnium: Sed ſub tuͤto⸗
ribus / et actoribus eſt us⸗
qaue ad prafinitum tem⸗
pus a Patre.

. DEO gratias.

Der Hymnus.
Eſu Redemptor om⸗
Suche am 37. Blat.
y. Verbum caro fac⸗
tum eſt / Alleluja.
pe. Et habitavit in no⸗
bis / Alleluja.
Zum Magnificat.
Antiphona.
Dum medium ſilen⸗
tium

lgtus etls n
ſpre
Canc

Drefnne.
ſſemtum
Pebengiret
n 4:. N

deme

lic

zt bis 0
mmn
cdenptotet
a.
a7. N.
uncn
UAun.
thatta ht
lee
unft 6
thong

cun
pedis n

tium tenerent omnia / et

„ .

SES. 47

nox in ſuo curſu medium
iter perageret / omnipo⸗

tens ſermo tuus Domni⸗

ne a regalibus ſedibus ve⸗
nit / Alleluja.

Oremus.
Nnipotens ſ ſempi⸗
terne DOEUS/ di⸗
rige actus noſtros in be⸗
neplacito tuo: Ut in no⸗
mine dilecti Filii tui me⸗
reamur borns operibus
abundare. Qui tecum
vivit / et regnat.
Jolget die Gedaͤchtnus
von der Geburt Chriſti.
Suche am 42. und 43. Blat.

„.

Von dem heiligen Ertz⸗

Martyrer Stephano⸗
Wie am 44. und 45. Blat.

Vom heiligen Apoſtel

und Evangel. Johanne.
Wie vornen am 46. Blat.

Don den heiligen Un⸗

ſchuldigen Kindlein.
Antiph. Innocentes

pro CHriſto infantes oc⸗

ciſi ſunt / ab iniquo rege
lactentes interfecti ſunt:
ipſum ſequuntur Agnum
ſine macula / et dieunt
ſemper: Gloria tibi Do⸗
mine.
v. Sub throno DEJ
omnes Sancti clamant.
ꝑ. Vindica Sangui⸗
nem noſtrum/ DeuS
noier.
ODremus.
Eus / cujus hodierna
die praconium / ꝛc.
Wie am 44. Blat.

S6Se 360 66 ,: 1t: 66e 6 5eS6e
Die zweyte Veſper in der Octav.

Alles, wie in der erſten Veſper, am 46. Blat.

Zu dem Magnificat.
Antiphona /

Tuer JEſus pro ie

bat atate / et (
pientia coram DEO / et
hominibus.

Oremus.
Mnipo tens ſem pi⸗
terne DEUE/ ꝛce.
a⸗ Suche oben auf diſem Blat,

Wie auch die andere Ge⸗.
daͤchtnuſſen.

4⁸

Am Neuen Jahr / oder Octav der Ge⸗

burt CHriſti / die erſte Veſper.

Antiphon. O Admi⸗
rabile comercium! Crea⸗
tor generis humani / ani⸗
matum corpus ſumens /
de Virgine naſci digna⸗
tus eſt: Et procedens
homo ſine ſunine⸗ largi⸗
tus eſt nobis ſuam Dei⸗
tatem. .
Pſalm. Dixit Do⸗
minus.
Suche oben am 20. Blat.
Antiphon. Quando
natus es ineffabiliter ex
Virgine / tunc impletae
ſunt Seriptura: Sieut
pluvia in vellus deſcendi⸗
ſti / Ut ſalvum faceres ge⸗
nus humanum: Te lau⸗
damus DEUSnoſter.
Pſalm. Laudate pueri.
Am 22. Blat.
Antiphon. Rubum /
quem viderat Moyſes in⸗
combuſtum / conſerva⸗
tam agnovimus tuam
laudabilem Virginita⸗

tem DE J Genitrix in⸗
tercede pro nobis. m

Pſalm. 121.

Wtatus ſum in his /
quae dicta ſunt mi⸗

hi:.* In domum Domini

ibimus.

Stantes erant pedes
noſtri / in atriis tuis Je

ruſalem.
Jeruſalem / quae aedifi⸗

catur ut civitas:* Cujus
participatio ejus in idip⸗

ſum.

Teſtimonium Iſrael ad
confitendum nomini Do⸗
mii.
Quia illic ſederunt ſedes
in judicio / Sedes ſuper
domum David.
Rogate quee ad pacem
ſunt Jeruſalem: * Et
abundantia diligenti⸗
bus te.
Fiat Pax in virtute
tua: *
turribus tuis.

eos et proximos
meos/

*

Illuc enim aſcenderurt
tribus / tribus Domini:“

Et abundantia in
Propter Fratres

L2 ½ 45

bderd weoe/ loquebar pacem
Pe. Propter domum Do⸗
te. mini DE J noſtri / quoe⸗
ſuninhe ſivi bona tibi.
lta ſuunn Antiphon. Germina⸗
um Dom vit radix Jeſſe: orta eſt
ſtella ex Jacob: Virgo
crant peperit Salvatorem: Te
tistuis laudamus DEUS no⸗

ſter.
cdad Dſalm. 126.
tab: G R Iſ Dominus xdifi⸗
dense E caverit domum / in
3 adinn laboraverunt / qui
naſender iſicant eam.
* Niſi Dominus cuſto⸗
1 Rnlt dierit civitatem: * Fru⸗
nong ſtra vigilat / qui cuſtodit
eam.
lucem ſurgere: Surgi⸗
te poſtquam ſederitis / qui
manducatis panem do⸗
loris.
ſiige Cum dederit dilectis
ſig ſuis ſomnum: Ecce ha⸗
au reditas Domini / filii;
merces / fructus ventris.
Sieut ſagitta in ma⸗
e nu potentis: Ita filii ex⸗
1 e cuſſorum.

achhor
len: *

or in
opte

cis ſuis in porta.

Beatus vir / qui im⸗
plevit deſiderium ſuum
ey ipſis: Non confunde⸗
tur / cum loquetur inimi⸗

Antiphon. Eece MA⸗
RIA genuit nobis Sal⸗
vatorem; Quem Joan⸗
nes videns exclamavit /
dicens: Ecce Agnus
DE/ecce / qui tollit pec⸗
cata mundi / Alleluja.
Pfalm. 47.
WAuda Jeruſalem
Dominum:* Lauda
DEUMWtuum Sion.
Quoniam confortavit
ſeras portaum tucum:*
enedi xit filiis tuis in te.
Qui poſuit fines tuos
pacem: * Et adipe ſu⸗
menti ſatiat te.
Qui emittit eloquium
ſuum terre:* Velociter
currit ſermo ejſus.
Qui dat nivem ſicut la⸗
nam / nebulam ſcut ei⸗
nerem ſpargit.
Mittit eryſtallum ſuam
ſicut buccellas:* Ante fa⸗
ciem frigoris ejus quis
ſuſtinebit? 1
Snßmit⸗

„

50 663 †

.
een⸗
„2

Emittit verbum ſuum /
et liquefaciet ea:“ Flabit
ſpiritus ejus / et fluent
aquæe.
Qui annuntiat ver⸗
bum ſuum Jacob/ Ju⸗
ſtitias et Judicia ſua
AIſrael.
Non fecit taliter omni
nationi:* Et judicia ſua
non manifeſtavit eis.
Das LCapitel.
paruit gratia
NR DEJ Saͤlvato⸗
ris noſtri omnibus homi⸗
nibus / erudiens nos / ut
abnegantes impietatem/
et ſo eularia deſideria; ſo⸗
brie / et juſte / et pia viva⸗

mus in hoc Saeculo.o. tiamus / per glam meru⸗
mus quctorem vita ſuſci⸗

pe. DE O gratias.
Der Hymnus.
Eſu Redemptor om⸗
nium / ꝛc.
Wie oben am 37. Blat.

7. Verbum caro fac⸗
tum eſt / Alleluſja.
B. Et habitavit in
nobis/ Alleluja.
Zu dem Magnificat.
Antiphona.
Rovpter nimiam cha⸗
A ritatem ſuam / qua
dilexit nos DEUS/ Fi⸗
lium ſuum miſit in ſimili⸗
tudinem carnis peccati /

Alleluja. NN.

Oremus
Eu qui ſalutis
W aterna / beata MA⸗
RJN Virginitate fa⸗
cunda / humano generi
pramia praſtitiſti: Tri⸗
bue quæſumus / ut ipſam
pro nobis intercedere ſen⸗
tiamus / per qauam merui⸗

in
Nn
Wamnn
Pe were

ench ſ
(Ghe
ſere

pere / Dominum noſtrum —
JEſum CHriſtum Fie ſſeſe
lium tuum: Qui tecum ie
vivit / et regnat / ꝛc. n

Am Neuen Jahr⸗ Feſt in der ander
er.
Alles, wie in der Reig
y. Notum fecit Do⸗ w. Salutare ſuum /

Ve

minus / Alleluja.

n
Veſper, am 48. Blat.

Alleluja.
Zu

Zu dem Magnificat.
Magnum haredita⸗
tis Myſterium:
ſrhon Lemplum DEJ factus
ternimam eſt uterus neſcientes vi⸗
nſuen rum: Non eſt pollutus

ſthumnt

timorati / et fecerunt
planctum magnum ſuper
7. Stephanus vidit
Calos apertos.
de. idit / et introivit;
eatus homo / cui Cali

Dg ex ea carnem aſſumens:

patebant. Oremus.

iniſtinſt
Uinss pen

Omnes gentes venient /
dicentes: Gloria tibi
Domine.

V Mnipotens ſempi⸗
terne DEUl S/ qui
rimitias Martyrum in

6
nents. Oremus. heati Levita Stephani
S aid EUS / qui ſalutis ſanguine dedicaſti; Tri⸗
laten — erna / c. bbue quaſumus; Ut pro
Uinimm „Wie vben am 5o. Blat. nobis interceſſor exiſtat /
funmt ernach folget allein qui pro ſuis etiam perſe⸗

laſttſt
ns/0t

tereedete

ergunn
u
Cheſtn

die Gedaͤchtnus deß hei⸗
ligen Stephani.
Antiphon. Sepelie⸗
kunt Stephanum viri

Die Veſper am Sonntag vor folgenden
von den Octaven.

cutoribus exoravit Do⸗
minum noſtrum Eſum
CHriſtum Filium tuum:
Qui tecum vivit.
Feſt, iſt eine

An de

m Vor⸗Abend deß Feſis der hei⸗
ligen drey Koͤnig / die erſte Veſper.

inutne⸗
. Ot

. Antiphon. Ante lu⸗ Antiphon. Venit lu⸗
er eiferum genitus / et ante men tuum Jeruſalem / et

ſocula / Dominus Sal⸗

gloria Domini ſuper te
vator noſter hodie mun⸗

“ orta eſt: Et ambulabunt
Di

do apparutt. geentes in lumine tuo / All.
n k Pfal. Dirit Dominus. Pſal. Confitebor tibi⸗
Suche am 20. Blat. am a1. Blat.
1

2

Antiphon Apertis
Theſauris ſuis obtule⸗
runt Magi Domino Au⸗
rum / Thus / et Myrꝛ⸗
ham / Alleluja.
Pſalm. Beatus vir / ꝛc.
Am 21. Blat.
Antiphon. Maria et
Flumina benedicite Do⸗
mino: Hymnum dicite
fontes Domino / Alleluja.
Pſalm. Laudate pueri.
Am 22. Blat.

Antiphon. Stella iſta
en flamma coruſcat / et
tegem regum DEuM
demonſtrat: Magi eam
viderunt / et magno Regi
munera obtulerunt.

Pſalm. Laudate Do⸗
minum omnes Gen⸗
tes / ꝛc.
Das Capitel.
Iſaja 60
Urge / illuminare Je⸗
ruſalem: Quia ve⸗

Domini ſuper te orta eſt.
be. DEO gratias.

Der Hymnus.

nit lumen tuum / et gloria

☛◻ Rudelis Herodes
Legem venire quid ti⸗
nes?, ſn
Non eripit mortalia / nne,
Qui Regna dat cale⸗ Nen
Ibant magi / quam vide⸗ eſe
rant / in
Stellam ſequentes an
proviam: unch
Lumen requirunt lumi⸗ un n
ne/ um
DElN fatentur mim
munere. ee
Lavacra puri gurgitis /
Caleſtis Agnus atti⸗ oes
Peccata / qua non de⸗ 4
tulit / Min
Nos abluendo ſuſtulit. ince
Novum genus potentioe / Mlhn
Aqua rubeſcunt Hy⸗ lice
dric / Mhan
Vinumque juſſa fun⸗ Pghnn
dere/ .. un
Mutavit unda origi⸗ Len
JESu / tibi ſit gloria / ien

Qui apparuiſti genti⸗
bus /

Vumnns Cum atre / et almo mus ei munera / Aurum/

be Spiritu/ Thus / et Myrꝛham / Al⸗
I n ſempiterna ſocula/ lelua.
enſ Amen. H
7. Reges Tharſis et Oremus.
emns Inſula mimera offerent. EUES/ qui hodierna
n tn . Reges Arabum et die Unigenitum tu⸗

Saaba dona adducent. um gentibus ſtella duce
Nonn Zu dem Magnificat. revelaſti: Concede pro⸗
Antiphona. pitius; ut qui jam te ex
ſeguent MAgi o dentes ſtellam. fide cognovimus / usgue
han dixerunt ad invicem: ad contemplandam ſpe⸗
Murrta Hoc ſignum magni Re⸗ſciem tuae celſitudinis per⸗
gis eſt: Camus / et in⸗ ducamur. Per eumdem
fatin quiramus eum / et offera⸗Dominum noſtrum.
a Es Asirerieisir Fe h ie: as 8 4, 4663.

lum An dem Feſt der heiligen drey Koͤnig /

glanmt die anderte Veſper.
Die Antiphonen, Pſalmen, Capitel und Hymnus, wie
ludeſi in der erſten Veſper, am 51. und 52. Blat.

mnencenm Zu dem Magnificat. tias: Hodie in Jorda⸗
ſen Antiphona. ne CHriſtus baptizari
4 natum diem ſanc⸗Alleluja.
tum colimus / hodie ſtella Oremus.
k urt Magos duxit ad Praſe⸗ IEuS/ qui hodierna
pium: Hodie vinum ex die / c.
ſtee aqua factum eſt ad nup⸗ Suche oben an diſem Blat.

thiſde
wpren

6 D 3 BVeſper

S=

Tibus miraculis or⸗ voluit / ut ſalvaret nos ;,

14

Veſper am Sambstag vor dem Sonn⸗

tag unter der heiligen drey Koͤnig Oc⸗
tav / welch es der erſte Sonntag nach
heiligen drey Koͤnig iſt.

Die Antiphonen und Pſalmen, wie am 51. und 52. Blat.
requirebant eum inter

Das Capitel.
Rom. 12.
ERotres / obſecro vos
per Miſericordiam
DE);/ ut exhibeatis cor⸗
pora veſtra hoſtiam pi⸗
ventem / ſanctam / DE OQ

placentem / rationabile proſequere: Ut et qua a⸗
genda ſunt / videant / et ad

obſequium veſtrum.
Der Hymnus.

CRudelis Herodes oſtt
Hierauf folget die Ge⸗
daͤchtnus von den heiligen

Wie oben am 52. Blat.
YV. Reges Dharſis et
inſula munera offerent.
. Reges Arabum et
Saba dona adducent.
Zu dem Magnificat/
Antiphona.
Emanſit Puer IE⸗

ſus in Jeruſalem / et

non cognoverunt paren⸗

tes ejus / exiſtimantes il⸗
lum eſſe in comitatu: Et

cognatos / et notos.
Oremus.
VDea ‚gquaſumus

tis populi coleſti pietate

implenda / qua viderent /

convaleſcant. Per Do⸗

minum noſtrum.

drey Koͤnig.

Die Antiphon eine von
dem treffenden Tag in der
Octav:

V. Omnes de Saba

venient / Alleluja⸗.

. Aurum/ et Thus

deferentes / Alleluja.

Oder, wann diſe die Anti⸗

phon iſt, iſt der Vers der nach⸗

folgende:
v. Ado⸗

Domine / ſupplican⸗

—
ent

e

S 2 ee
en Sa. . v. Adorate DEl M/ Oremus
nig d, Alleluja. R eu/, qui hodierna
nh v. Omnes Angeli W die Unigenitum / ..
ejus / Alleluja. Wie oben am 53. Blat.

DI BS65 3650. 665r: F: B689 Ge B6
um Veſper am Sonntag unter der heili⸗

nnis gen drey Koͤnig Octav.
ng. Dee Antiphonen, Pfalmen, Capitel, P. und ge⸗
Ilain wie geſtern.
taci Zu dem Magnificat / miraculis ornatum diem
eſpi Antiphona. ſanctum colimus: Ho⸗

iahe .li / quid feciſti no⸗ die ſtellg magos duxit ad
,brttee bis ſic? Ego / et Pa⸗ praſepium: Hodie vi⸗
in ter tuus dolentes quare⸗ num ex aqua factum eſt
ſrur. bamus te. Quid eſt / ad nuptias: Hodie in
im quod me quarebatis? Jordane CHriſtus bap⸗
ſler tel Meſciebatis / quia in iis / tizari voluit / ut ſalvaret
tnnin quck Patris mei ſunt / nos / Alleluja.

nig oportet me eſſe? y. Omnes de Saba
inn Gremus. venient/ Allelulſſg.
ade Wea gquaſumus xGe. Aurum / et Thus
nee — Domine / ꝛc. deferentes / Alleluja.
eect, Wie geſtern am 4. Blat. (remu
luum ek Folgt die Gedaͤchtnus rem . .
e A von den heiligen drey EuS/ aui hodierna
. Koͤnig. Vdie Unigenitum / ꝛc.

ſete . .
dinr Antiphon. Tribus Wie oben am 53. Blat⸗

144* D 4 Veſper

Veſper am Sambstag vor dem zwey⸗
ten Sonntag nach den heiligen drey
Koͤnigen.

Die Antiphonen, Pſalnen, Capitel, Hymnus, v. und .

auch die Antiphonen zum Magnificat, wie in der Sambs⸗
taͤglichen Veſper, um 1. Blat.

Oremus nes populi tui clementer

DMniporens ſempi⸗ exaudi / et pacem tuam
terne DEUlS/ qui noſtris coneede tempori⸗
coeleſtig ſimul et terrena bus. Per Dominum no⸗
moderaris: ſupplicatio⸗ ſtrum. .
Alſo auch die Sambstags⸗Veſper vor folgende Sonntaͤgen,
außgenommen das Gebett.

Veſper am zweyten Sonntag nach
Dden heiligen drey Koͤnigen.
Die Sonntaͤgliche Veſper ſuche oben am 20. Blat.
Zu dem Magnificat / num converſa eſt / Alle⸗

Antiphona lelula. Oremus.

IEſus impleri hh⸗ WVterne DEU E/ ꝛc.
drias gqua / quer in vi⸗ Wie geſtern.

Veſper am dritten Sonntag nach den
heiligen drey Koͤnigen.
Die Sonntaͤgliche Veſper, vornen am 20. Blat.
Zu dem Magnificat/ Oremus.
Antiphona 4

Oin ne / ſtvis / votes D

6 Vterne DEUS/ in⸗
CV me mundare: Et oit firmitatem noſtram pro⸗
JEſus: Volo mundare. pitius reſpice: atque ad
pro⸗

Eficiente vino / juſſit α Mnipotens ſempi⸗

Mnipotens ſempi⸗

prnn
Onn
Uten
ſeNl
he⸗
he

ree
ſe⸗

N

e

lenneen

Entagne
aſpen
Nan :n
uberſr /1

Oremus,
potenns n
De⸗

Dee geſenn.

atachl

nigen.

eemn N
Oremus.

nrtes
eteDe
nnnſte

e:
nſ j

ram tuo Majeſtatis ex⸗

protegendum nos dexte⸗ tende. Per Dominum

noſtrum.

ä

Veſper am vierten Sonntag nach den
heiligen drey Koͤnigen.
Die Sonntaͤgliche Veſper, oben am 20. Blat.

Zu dem Magniſicat /
Antiph ona
Omine / ſalva nos/
Operimus: Impera /
et fac DEUS tranquil⸗
litatem. H
Oremus.
EUS/ qui nos in

tantis periculis con⸗

ſtitutos pro humano ſcis
fragilitate non poſſe ſub⸗
ſiſtere: Da nobis ſalu⸗
tem mentis / et corporis /
ut ea / que pro peccatis
noſtris patimur / te adju⸗
vante vincamus. Per
Dominum.

Veſper am fuͤnften Sonntag nach
den heiligen drey Koͤnigen.

Die Sonntaͤgliche Veſper
Zu dem Magnificat /
Alrlntiphona
WAlite primum Zi⸗
zania / et alligate ea
in faſticulos ad combu⸗
rendum: Triticum au⸗
tem congregate in hor⸗

„wie oben am 20. Blat.
