tionis B. V. Mariæ, ſi dicto tempore
celebrandum ſit; & in omnibus Fe-
Rſtis, quæ celebrantur tempore pa=
ſchali.

Ad Veſperas, Aña. Fuit vir vitæ.

gum reliquis de Laudibus. Pſalmi de
Dominica. 55.

Capitulum. Ecel. 5o. a. 6.

Ecce, Conféſſor magnus:
Qui quaſi ſtella matutina
in médio nébulæ, & quaſi
luna plena in diébus ſuis lu-
cet. Et quaſi ſol refulgens,
ſic ille effulſit in templo Dei.
N. breve. Sancte Pater Bene-
dicte, * Intercéde pro no-
bis. Sancte. . Ut digni efffi-
ciâmur promiſſionibus Chri-
ſti. Intercéde. G léria Patri.
Sancte.
Hymnus.

L. Audibus cives réſonent
canôris,
Templa ſolémnes modulén-
tur hymnos,
Hac die ſummi Benedictus
arcem
Scandit olympi.

I Ue floréntes peragébat an-
nos,
Cùm puer dulcis patriæ pe-
nates
Liquit, & ſolus latuit ſilénti
Cônditus antro.
I nter urticas, rigidõſque
ſentes,
Vicit altricem ſcélerum ju-
véntam:
Inde conſcripſit documénta
vitæ
Pulchra be4tæ.
Æ ream turpis Clarii figuram,
Et nemus ſtravit Véneri di-
câtum,
Atque Baptiſtæ péſuit ſacrùto
Monte ſacéllum.
Jâmque felici réſidens o-
lympo,
Inter ardéntes Séraphim ca-
tér vas
Spectat, & dulci réficit cliéntũ
Corda liquôre.
G lria Patri, genitæque
Proli,
Et tibi compar utriuüſque
ſemper
Spiritus alme, Deus unus,
omni
Témpore ſecli. Amen.

Amâvit eam.

PNgrſet,
Pütt önminn
Aum, M

6Beneclei,

Gne Cnent
Clebrintes eii

, de nſn l

Congiutenh

Peetotum ſode
m: concek,
ee Lenn u
Mtindbos ancte
Geldorum:un
tlns inind
Cöngtocent,
Uteryeniente on
Metits Exr
Cnn Nein

40 14
Eperſloz,
Utwt iie
K,güehert
Möne: n i
te le eno
Ele,ztien n
EMI, nlli dnin
n Nll nimn
cectt
Um pom
Nig 19, ez

i Ninn
. Rüln n.
DIn Doer N

. Deragebat .

hcs Pitrie p.

Cnkhunt llet
tus inn
, Idillgne
em ſoclenm n.
Tiolt coonnen
n beite
nCifotnn,
Hant Veyeni d,⸗
2 poſiticito
celloum.
i reldens o⸗

8 Nraphin r.

Leferchenti
igore

genitegbe
1r utriuſave

Deus un,

==

Feſta Martii-

Ad Magniſicat, Antiphona-
Exultet omnium † turba Fi-
délium, pro glôria almi Pa-
tris Benedicti, læténtur præ-
cipuè catérvæ Monachôrů,
celebrântes ejus Feſta in ter-
ris, de cujus ſocietâte Sancti
congaâudent in coelis.

Oratio.
Mnipotens ſempitêrne
Deus, qui (hodiérna die)

cCarnis eductum ergúſtulo ſan-

ctiſſimum Confeſſôrem tuum
Benedictum ſublevàſti ad cœ-
lum: concéde, quæſumus,
hæc Feſta tuis fâmulis cele-
brântibus cunctôrum véniam
delictéôrum; ut, qui exultân-
tibus ânimis ejus Cclaritati
congâudent, ipſo apud te
interveniénte conſociéêntur &
méritis. Per Dôminum.
Comm. Feriæ in Quadrag.

AD LAUDES,
& per- Horas, Aña.

Uit vir † vitæ veneraâbi-
lis, grâtia Benedictus, &
némine: qui ab ipſo pueri-
tiæ ſuæ témpore cor gerens
ſenile, ætàâtem môribus trânſ-
iens, nulli ân imum volupta-
ti dedit.
Pfſalm. D éôminus regnavit. cum
reliquis, 18.
Aña. Beâtus vir Benedictus †
plùs appétiit mala mundi
pérpeti, quàm laudes; pro
Deo labôribus fatigâri, quàm
vitæ hujus favéôribus extôlli.
Afia. Gloriôſus † Conféſſor
Démini vitam angélicam ge-

263
rens in terris, ſpéculum bo-
néôrum ôͤperum factus eſt
mundo: & ideo cum Chri-
ſto jam ſine fine gaudet in
Cœlis.
Aña. Erat vir Démini † Be-
nedictus vultu plàcido, mô-
ribus decorâtus angélicis,
tantâque circa eum claritas
excréverat, ut in terris pôſi-
tus, in cœléſtibus habitaret.
Afia. Vir Dei Benedictus t†
bmnium Juſtôrum ſpiritu
plenus fuit: ipſe intercédat
pro cunctis mondaſticæ pro-
feſſiònis.
Capit. E cce, Conféſſor. èt ſuprà
R. breve. Amaâvit eum Doô-
minus, * Et orndavit eum.
Amaâvit. .. Stolam glôriæ
induit eum. Et ornaâvit. G l0-
ria Patri. AmKâvit.
Hymnus.
I Nter ætérnas Súperuͤm co-
rônas,
Quas ſacro partas rétinent
agéône,
Emicas celſis méritis corũ-
ſcus,
O Benedicte!
S ancta te compſit púerum
ſenéctus:
Nil ſibi de te râpuit volu-
ptas,
Aruit mundi tibi flos, ad alta
Mente levato.
H inc fuga lapſus, paâtriam,
paréntes
Déſeris, fervens némorum
colonus,
Edomas carnem, fubigiſque
Chriſto
Tortor acerbus;

R 4 N G

264

Ne diu tutus lâtebras fové-
res,
Signa te produnt perum
pibrum
Spargitur felix céleri per or-
bem
Fama volatu.
G löria Patri, genitæque
Proli,
Et tibi compar utriuſque
ſemper
Spiritus alme, Deus unus,
omni
Témpore sécli. Amen.
Y. Juſtum deduxit Démi
nus per vias rectas. R. Et
oſtêndit illi regnum Dei.
Ad Benedictus, Antiphona.
Sanctiſſime Conféſſor Dô-
mini, Monachôrum Pater,
& Dux Benedicte, intercéde
pro noſtra, omniumque ſa-
ſute.
Oratio. Omnipotens. ut ſuprà.
commem. Feriæ.
Ad Tertiam, Antiphona.

Beâtus vir Benedictus.
Capit. Ecce, Confeéſſor. ùt ſuprà.
§.

mavit eum.

Ad Sextam, Antiphona.
Gloriòſus Conféſſor.

Capitulum. Eccl. §0. a. 3.

IX diébus ipsius emanavé-
runt putei aquârum, &
quaſi mare adimpléti ſunt
ſupra modum. Qui cur4vit
gentem ſuam, & liberavit
eam à perditiône.
„ Os juſti.
Ad Nonam, Antiphona.

Vir Dei Benedictus.

Feſta Martii.

Capitulum. Eccl. §o. b. 10.

Uaſi vas auri ſôlidum,
ornâtum omni lapide
pretioſo. Quaſi oliva pullu-
lans, & cCcypréſſus in altitu-
dinem ſe extéllens. Et circa
illum corôna fratrum: quaſi
plantâtio cedri in monte Li-
bano, ſic circa illum ſteté-
runt, quaſi rami palmæ, &
omnes filii Aaron in gloôria
ſua.
F. Lex Dei.

In II. Veſp. omnia, ut ſuprà in

I. Veſperis.
V. Juſtum dedũxit Dômi-
nus per vias rectas. pz. Et
oſténdit illi regnum Bei.

Ad Magnificat, Antiphona.

Hôdie † ſanctus Benedictus
per viam Oriéntis recto tr-
mite, vidéntibus diſcipulis,
cœlum aſcéndit: hôdie eré-
ctis mànibus inter verba ora-
tiénis expirâvit : hôdie in

gloôria ab Angelis ſuſcêptus

eſt.

Oratio. O mnipotens, uùt ſuprà,
commem. Feriæ in Quadrageſima.
Si Sabbato Palmarum non termi-
net Octava, non debet eo anno pro-

[ſequi; ſed terminatur ad Nonam

Sabbati prædicti, Si autem in hoc
Sabbatum incidat dies octava, fit de
Ocetava uſque ad Completorium in-
cluſivé, & in II. Veip. commem.

Dominicæ ſequentis.

In II. Veſp. commem. S. Patritii
Epiſc. Confeſſ. Ana. Sacérdos.
v. Amavit eum
Oratio, t infraâà.

Et Feriæ in Quadrag.

De⸗ W.

(nis WI.

NO 5
Pyiſe 20
ln Hynnd⸗ 1
Ensging
gltuſg⸗
beitun Miun
Hen, 4e Dtt
tele uld th.
6sEincelien
1t Kenodsi,
det miſtn
Plimmg, Nb

.1

De XI
NWoNy

a n deet
Ee Nn Cendn

Crud, ilüpri ir
Cedtnt en.
6 redn l
Iegnum .
iet, Aniton,
nchs Nrdim
Orints ech n.
nnbus dlehelt,
lit: ode er⸗
iter perbo oa.
t? Hoce in
gels ſulceptus

umem. 9,. Purti

Feſta Martii.

Die XXII. Martüi.
(aliàs XVII. hujus.)

IN FESTO S. PATRITII
Epiſc. & Conf. Semid.
In Hymn. dic. Méruit ſuprémos.
Oratio.
Eus, qui ad prædicândam
D géntibus glôriam tuam
beâ⁴tum Patritium Confeſſô-
rem, atque Pontificem mit-
tere dignâtus es: ejus méri-
tis, & interceſſiõne concéde;
ut, quæ nobis agénda præci-
pis, te miſerânte, adimplére
poſsimus, Per Déôminum.
In Quadrag. fit comm. Feriæ.
Veſperæ de ſequenti, comemoratio
ræc. Octavæ, & Feriæ pro univerſa
elvetia, ac diœceſi Conſtantienſi,
ubi celebratur Offic. B. Nicolai de
Flüe Conf. Alibi verò fit à Capit.
de die infra Octavam gum comm.
S. Patritii, Antiph. Amavit. y. pa-
riter, Amavit eum.
Oratio, ut ſuprà.
Et Feriæ in Quadrag.

Die XXIII. Martit.

IN FESTO B. NICOIL. AI!

de Flüe. Confeſſ. Eremitæ.
Duplex.
In Hymn. dic, M éruit ſuprémos.
In utriſque Veſp. y. Ci-
bàſti Dômine ſervum tuum
Nicoläum. . Pane vitæ,
& intelléctus.
Oratio.
Eus, qui beâtum Nico-
lâum Confeſſôrem An-
gelérum eſca mirabiliter nu-
trire, & ſanctiſſimæ Trinitaâ-
tis viſiône illuſtrâre voluiſti:
conceéde, quælumus, ut ejus

265
interceſſiõne dominicũ Cor-
pus & Sänguinem digneè ſu-
mere in terris; & gloriôſum
conſpicere mereàâmur in cœ-
lis. Per eumdem Dôminum
noſtrum.

Deinde fit comm. S, Patritii,
Octavæ, & Feriæ. In Laud. comm.
Octavæ, & Feriæ.
Eodem die.

Extra diozcgſim Conſtantienſem
fit de Die infra Octayam ommin,

ut in Feſto.
Die XXIV. Martii.
QUARTADIE

Infra Octavam.
Omnia, ut in die Feſti.
Veſp. de ſeq. com. Feriæ tantum,

Die XXV. Märtii.
IN FESTO ANNUNTIA-

tionis Beatæ Mariæ Virginis,
Duplex II. Claſſis.

Si Feſtum Annunt B. M. Virg.
incidat in Feria VI. vel Sabb. maj.
hebdomadæ, transfertur in choro, &
foro in Fer. II. poſt Dom. in àlbis
non impeditam Feſto I. tantum
Claſſis in ea occurrente, tanquam
diem pro tali caſu propriam.

S. R. C. 1690. 11. Febr. & 1I1. Martli.

Si verò incidat in aliam diem
maj. hebdomadæ, vel tantùm quo-
ad Officium & non etiam quoad So-
lemnitatem transfertur, tunc repo-
nitur in primam diem poſt Octav.
bPaſchæ non mne itiin Feſto u.
blici, vel ſemiduplici, etiam ad li=
Pienm. C. . Febr. 1705.
Adhuc tamen celebratur ante alia
Feſta, etiam prius translata, ejuſ-
dem (non tamen majoris) ritùs:
vid. etiam Rubr. poſita in Feſto

S. Benedicti.

R 5 AD

266 Feſta

AD VESPERAS,
Ant iphona.

Miſſus eſt Gabriél.
de Laudibus.
Pſalm. D ixit Dôminus. cum re-
liquis de Communi Virginum.
Capitulum. Iſaiæ 7. C. 14.
Lο, Virgo concipiet, &
pâriet Fillum, & vocabi-
tur nomen ejus Emmanuél.
Butyrum, & mel cômedet,
ut ſciat reprobàre malum, &
eligere bonum.
g. bre Angelus Déômini *
Wuntidvit Mariæ. Angelus.
v. Et concépit de Spiritu
ſancto. Nuntiãvit. G loria
Patri. Angelus.

Hymnus.
Ve maris Stella,
„ Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo,
Felix coœli porta-
S umens illud Ave,
Gabriélis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
olve vincla reis,
Profer lumen coœcis,
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
M onſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces,
Qui pro nohis natus,
TIulit eſſe tuus.
V irgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolutos,
Mlites fac, & Caſtos.
V itam præſta puram,
Iter para tutum,

cum reliquis

Martii.

Ut vidéntes Jeſum,
Semper collætémur.
S it laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus.
„ Amen.
V. Ave Maria, grätiâ plena-
Dminus tecum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Spiritus ſanctus † in te de-
ſcêndet Maria, & Virtus Al-
tiſſimi obumbrabit tibi.

Oratio.

Eus, qui de beâtæ Ma-
riæ Virginis utero, Ver-
bum tuum, Angelo nuntian-
te, carnem ſuſcipere volui-
ſti: præſta ſupplicibus tuis;
ut qui verè eam Genitricem
Dei crédimus, ejus apud te
interceſſiénibus adjuvémur.

Per eumdem Dôminum.
Commem. Feriæ in Quadrag.

A D LAUDES,
& per Horas, Aña-

Iſſus eſt † Gaâbriêl An-
[VI gelus ad Mariam Vir-
ginem deſponſâtam Joſeph-

Pſalm. Dôminus regnâvit. cum
reliquis. 18.

Ana. Ave Maria, † gratia
plena, Dôminus tecum: be-
nedicta tu in muliéribus.
Afia. Ne timeas Maria, f
inveniſti grâtiam apud Doô-
minum: ecce, concipies, &
dries Eilium.
ſia. Dabit ei Dôminus t
ſedem David patris ejus, &

regnâbit in ætérnum.
Aña.

lae,
i i miſe⸗

n to..
l lateſi
urlu Dömin

Hon
Cloit

Quit cenn
ecktmn
Qux I s
IIEs Ano
lumr u dn
Clknen !
Tlegs dni
poru lun
Ttam dnm
den,
Centes Kdenn
te
rn tlidu
Cuinmmuss
Cum kire, d
Iin,
nntin ,
M
lri, gt
. Doninn dann
1 Umridn 1

Corotote in
, Aonim
Ehneſto) goci)
Ai ſnd
Riä nte Vr

laumit ili

ent
N
. a ,
kmn.
Deo ben⸗
wCriht
i ſindo,
luh, rati Ue
us tecum.
aet, Antphen
trs f in te
4, & Virtis 4.
rebt tb,

1

Gi de un Ma.

gins inrn Ver-
Angelo mmtin.
1 ſulchpere ddl.
uppllcbun n;
e ean Cenirlen
b, eils de
nbue demmn.
Domunun.
ri 1 Cuude
VDES.
lons, Ad.
1 Ctbrie Ar.
Marum M.
Nlitamn ſokpr.

inus egtant C

lri, 1 giti
s kuum: be⸗
Nulietbos.
es Nlra,
n apud D
conclpies,

Feſta Martii.

Afla. Ecce, Ancilla Déômi-
ni: † fiat mihi ſecundùm ver-
bum tuum.

Capitul. Ecce, Virgo. g. breve.
Angelus Doômini. ut ſupraà.

Hymnus.
O Gloriôſa Démina,
Excélſa ſuper sidera,
Qui te creâvit prévidè,
Lactaſti ſacro ubere.
Quod Heva triſtis âbſtulit,
Tu reddis almo gérmine:
Intrent ut aſtra flébiles,
Cœli fenéſtra facta es.
Tu Regis alti jânua,
Et porta lucis fülgida:
Vitam datam per Virgi-
nem,
Gentes redémptæ plaudi-
te.
G löria tibi Déômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
V. Ave Maria, gràtiâ plena.
R. Dminus tecum.
Ad Benedictus, Antiphona.

Quéômodo fiet iſtud, † Ange-
le Dei, quôniam virum non
cognéôſco ? Audi Maria Vir-
go: Spiritus ſanctus ſuper-
véniet in te, & Virtus Altiſſi-
mi obumbraͤbit tibi.

Oratio, ùt ſuprà.
Comm. Feriæ in Quadrag.

Ad Tertiam, Antiphona.

Ave Maria.

Cagitul. E cce, Virgo. ut ſuprà.
F. Opecie tua.

267

Ad Sextam, Antiphona.
Ne timeas.
Capitulum. Lucæ I. d. 32.
Abit illi Dôminus Deus
ſedem David patris ejus:
& regnúbit in domo Jacob
in ætérnum, & regni ejus
on erit finis.
Adjuvâbit eam.
Ad Nonam, Antiphona.
Ecce, Ancilla.
Capitulum. Iſaiæ 11. a. I.
Grediétur virga de radi-
ce Jeſſe, & flos de radice
ejus aſcéndet. Et requiéſcet
ſuper eum Spiritus Dômini.
5. Elegit eam.

In II. Veſp. omnia, ùt ſuprà in I.
eſperis.

Ad Magnificat, Antiphona.
Gàbriél Angelus † locutus
eſt Mariæ, dicens: Ave, grâ-
tià plena, Dôminus tecum:

benedicta tu in muliéribus.
Commem. Octavæ, & Feriæ in
Quadrageſuma.

Die XXVI. Martii.
SEXTA DIE INFRA

ctavam.
Omnia, ùt in die Feſti: Veſp. de
ſeꝗ. comm. Octavæ, & Feriæ.

Die XXVII. Martii.

IN FESTO S. RUPERTI
Epiſc. & Conf. Duplex.
Oratio.
P Ropitiâre, quæſumus, Dô-
mine, nobis fâmulis tuis
per ſancti Ruperti Confeſſoris
tui, atque Pontificis mérita
gloriôſa: ut ejus pia intercel-
ſiòne ab ômnibus protega-

mur advérſis, Per Dôminum.

Dein.

268
Deinde fit comm. Oct. Antiph.
Hogis. V. Juſtum deduxit.
ratio, u in Feſto.
Et Feriæ in Quadrageſima.
In Laud. comm. Octavæ Antiph.
Sanctiſſime. *. Amavit eum.

Oratio, ut in Feſto.
Et Feriæ in Quadrageſima.
In II. Veſp. à Cap. de die octa-
va S. Benedicti, ut in I. Veſp. Feſti.
cum comm. S8. Ruperti Epiſc. Conf.
Ana Amavit. £. Juſtum deduxit.
Oratio, ùt ſuprà.
Et Feriæ in Quadrageſima.

Die XXVIII. Martii.

OCTAVA S. P. BENE-
. dicti. Duplex.
Omnia, ut in die Feſti, cum
commem. Feriæ in Veſp. & Laudi-
bus in Quadrageſima.

FESTA AERILIS.

Feria VI. poſt Octav. Paſchæ,

Vel ea impedita Feſto XII. Lect.
alia Feria VI. ſimiliter non impedi-
ta;, intra tempus paſchale tantuùm.,

FESTUM S. LANCEE,

& Clavorum Domini.
Duplex II. Claſſis pro tota
Germania.

IN I. VESPERIS.
Antiphona.

Haſta Regem. cum reliq. de Lau-
dibus. Pfalm, de Dominica. 55.
Capitulum. Sap. 5. d. 20.

Umet Déminus ſcutum
inexpugnaâbile æquitâté:
4cuet autem duram iram in
lànceam, & pugnaâbit cum
illo orbis terrârum contra
inſenſatos.
N. breve. Chriſte Fili Dei
miſerére nobis * Alleluja,

Feſta Aprilis.

allelũja. Chriſte. v. Qui vul.
neraâtus es pro nobis. Allelu-
ja, alleluja. G léôria Patri.
Chriſte.
Hymnus.
P Ange lingua gloriôſæ
Lânceæ præcéônium,
Quæ recluúſit generôſæ
Catarâctæ flúvium,
Paſſo Chriſto dolorôòsè
Pro ſalúte géntium.
H aſta gazis præoptata
Mundi pandit prétium,
Cordis tactu præparàta
Fit ſagitta fôrtium:
Arma Clavi ſunt beuta,
Contra vires dæmonum.
D ulcis haſta Dei latus,
Spoliàâſti ſanguine:
Dulces Clavi, qui reâùtus
Expurgatis flůmine,
Ut ſit mundus emundatus
Et ſanaâtus vuúlnere.
H aſta fulcit viatôres
Et timéntes ânimat,
Et oſténſo bellatéres
Cordis ſucco roborat:
Clavus firmat, & dat rores,
Puſilloſque rêcreat.
Jeſu Victor Inferôrum,
Qui triumphas Lânceâ,
Et virtúte qui Clavôrum
Reſtaurâſti mnia,

Fac, ut horum nos armôͤrſj

Muniant præſidia. Amen.
v. Accipiet armatúram ze-
lus illius, alleluja.
. Et armúbit creatúram ad
ultiénem ininucôrum, allel.
Ad Magnificat, Antiphona-
Gaude pia plebs juſtôrum, t
omne genus Germanorum,
tantis

7
be Munet
(di (Aüts
Virtats,
us, Cav,

ncem, M k

uu Duceu,

l. gt,
C mm
cj tlinn
Miamn ili
Sinmdte propt
Gatndemh,
uer Oemna,
tlrs, Ee goin
12 tuz tünnto
Uur in crls I

AD LI
E per Nors

HAE Negen
Chrikum an

Gum Cnos in
Minuengnint, A
Un Muuren
Elniscelanaburceh⸗
Uin Wmtemenln
tenm fomre
n e kuddbnn E⸗
lemns, Aili⸗
i Uhnonttun
bigeſig eperut,
elßltlingi,

1

Uerin
ia luimn,
ininnin 6
oln ſe⸗
Uun, Atin i
i Ke
1 Ornlntern
Cnin Un *
C, K ſdni

Utit, lnn

e gentiun.
Nroptit
dnlit pretiun,
nön wepertta
taſn.
luni ſon⸗ N,
Vires dennum.
ia Dei lhin
lüngnine:
ChwI, qninehn
its fümnn,
undus emuncdin
tus mulnere.
t nitde
its Anint ,
obelidez
Co Tobotat:
mnt, Aattores
e ecrent,
IUlerorun,
nphu liut,
niChyonmn
ona, ,
Ur No armo
Zlda. Amen
matüram -
if.
t ceatüram
lcörum

iNtonn
Cermamoun
tnns

Feſta Aprilis.

tantis de munéribus: nam
clenôdia ſalũútis tibi dedit
Rex virtútis, ſuis de vulné-
ribus, Clavos, Lànceam, &
Crucem, ut ſequâris Chri-
ſtum Ducem, alleluũja.
Oratio.
Eus, qui in aſfumptæ
Carnis infirmitâte Cla-
vis affigi, & Lâàncea vulne-
râri pro mundi ſalute volui-
ſti: concêde propitius, ut,
qui eorùmdem Clavôrum, &
Laânceæ ſolémnia venerâmur
in terris; de gloriôſo victô-
riæ tuæ triumpho gratulé-
mur in cœlis. Qui vivis.

AD LAUDES,
& per Horas, Afa-
Aſta Regem glériæ †
Chriſtum cruentabvit
dum Crucis in àârbore Dô-
minus regnaâvit, allelũja.
Pſalm. Déminus regnâvit. cum
reliquis de Laudibus de Dom, 18.
Aña. Hanc treméndam Lan-
ceam † omnes adorémus, &
in ejus làudibus ſemper ju-
bilémus, allelũja-
Aña. Unus militum † Lâncea
latus ejus apéruit, & conti-
nuò exivit ſanguis, & aqua,
allelũja.
Aña. Fui méôrtuus, † & ecce,
ſum vivens in ſécula ſeculéô-
rum, alleluja.
Anña. Sempitérna gâudia †
Chriſtus tunc donâvit, cùm
Clavis, & Lâncea mortem
ſuperâvit, alleluja.

269
Sap. §5. d. 20.

Umet Dôminus ſcutum
inexpugnabile æquitâtẽ:
cuet autem duram iram in
lànceam, & pugnaâbit cum
illo orbis terrârum contra
inſenſâtos.
N. breve. Fodérunt manus
meas, & pedes meos: * Al-
leluja, alleluja. Fodérunt.
v. Dinumeravérunt ômnia
oſſa mea. Alleluja, alleluja-
G léria Patri. Fodérunt.
Hymnus.
V Esbuin ſupérnum prô-
diens
Salvâre, quod perierat,
Haſtà, Claviſque môriens
Complévit, ad quod vé-
nerat.
O gloriòſa Laàncea!
Timor, tremérque dæ-
monum,
Regna pandis ſydérea
Per ſanctæ necis méritum.
De Clavérum ſtigmatibus
Emanat mundi prétium,
Præ cunctis aromaâtibus,
Spirant odérem cœlicum.
I n corde Chriſti mêrgitur
Mucro leône ſævior:
De forti fons exoôritur,
Cibúſque melle dulcior.
In Natum Pater phialam
Effudit iracundiæ,
Ut nobis coœnam mâximâ
Gratis ſuæ det glôriæ.
OChriſte noſtrum gàâudium,
De vulneraâto lâtere,
Da lac, & vinum dépluum
Ardénte corde ſũgere.
P recâ⸗-

Capitulum.

270
Precâmur Auctor mnium,
Tu noſtra ſis reféctio:
Tuôrum pêrque méritum
Armôrum ſis protéctio.
Amen.
Z. Per ſanctam Lâànceam de
inimicis noſtris, alleluja.
N. Libera nos Deus noſter,
alleluja.

Ad Benedictus, Antiphona.
O Felix, & omni laude digna
Lancea Salvatôris! quæ per-
trânſiens latus ejus, chirô-
graphum peccati affixit pa-
tibulo Crucis, alleluja.
Oratio, uùt ſuprà.
Ad Tertiam, Antiphona-
Hanc treméndam Lânceam.
Capitulum. S umet Dôminus.
7. Foderunt manus meas,
& pedes meos, alleluja.
R. Dinumeravérunt bmnia
oſſa mea, allelũja.
Ad Sextam, Antiphona.

Unus mllitum.
Capitulum. Apoc. I. a. 3. & 4.
Ratia vobis, & pax ab
eo, qui eſt, & qui erat,
& qui ventúrus eſt, & à Jeſu
Chriſto, qui eſt teſtis fidélis,
Primogénitus“ mortuôrum,
& Princeps Regum terræ:
qui diléxit nos, & lavit nos
à peccaâtis noſtris in ſänguine
ſuo.
F. Quem tu percuſsiſti, per-
ſecuti ſunt, alleluja.
R. Et ſuper dolôrem vul-
nerum meéôrum addidérunt,
alleluja.

Feſta Aprilis.

Ad Nonam, Antiphona.
Sempitérna gaudia.
Capitulum. Apoc. I. d. 17.

Go ſum primus, & no-
iſſimus, & vivus, & fui
môrtuus: & ecce, ſum vi-
vens in ſécula ſeculéôrum.
V. Ipſe vulnerâtus eſt pro-
pter iniquitâtes noſtras, allel.
R. Attritus eſt propter ſcé-
lera noſtra, alleluja-
In II. Veſperis omila, ut in 1.
præter ea, quæ ſequuntur.
Bè. breve. Quem tu percuſsſ-
ſti, perſecuti ſunt, * Alle-
luja, alleluja. Quem. F. Et
ſuper dolérem vulnerum me-
orum addidérunt. Alleluja.
allel. G lôria Patri. Quem.
Ad Magnificat, Antiphona.
Collaudémus † Chriſti cle-
méntiam, qui per gloriòôſos
Clavos, & Lànceam dat Ec-
cléſiæ de inimicis victôriam,
& in cœlo vitam, & corô-
nam perpétuam. Alleluja.

Die II. Aprilis.

IN FESTO S. FRANCISCI
de Paula. Duplex.
Oratio.
Eus humilium celſitùdo,
qui beàâtum Franciſcum
Confeſſõrem Sanctôrũ tuo-
rum glôria ſublimaſti: tri-
bue, quæſumus; ut ejus me-
ritis, & imitatiône promiſſa
humilibus præmia feliciter
conſequàâmur. Per Dôminum-
Comm. Feriæ in Veſperit & Lau-
1Gibus in Quadrageſima.

Die

Uen ihen
utmns, r
uke oeteunn
EDooun.
lit comm ke
len. Nec dken

Dell
NENSS

aneri Cen
Ct
N guka
Peſti Nnce
Crötuimtti, 4
tore Ilcr a⸗
Cnetce bis lnn
n Cigtn intn
enpls, Keninnl
Pitoctnio, irren

l⸗ 1.—.
6 Eer Demmn

Dein
Velude den
ſle t Cmnmen

1 0 Dodr .

tes noſtrag, 4
t ropter hg
eliin.
onh, eu!

Guuntur,

i und Ale.
2. rn lte
em wulnenmne-
kerum. Alain.
a bitni (n
den,
f (

Aui per gncl
LAceam ex .
cis ickonun,
lum, & C0;
Im. Alelafe.

Nenn Nreuct
alle.

Myrls.
8MANl

ſner

Honncelitico,
unkunclſcun
Enctorü tu⸗
blimalti: tr
un eius m.
öne plonilt
enia klatt-
erDümmmm
ſelreif 4

gel

Ne

Die IV. Aprilis.

IN FESTO S. ISIDORI
Epiſc. & Conkfeſſoris.
Duplex.
Ad Magnificat in utriſque Veſp.
Ana. O Doctor.
Oratio.
Eus, qui pépulo tuo æ-
térnæ ſalútis beâtum
Iſidérum miniſtrum tribui-
ſti: præſta, quæſumus; ut
quem Doctô⁴rem vitæ habui-
mus in terris, interceſſôrem
habére mereâmur in coelis.
Per Déôminum.
Et ſit comm. Feriæ, ſi venerit in
Quadrag. Veſp. à Cap. de ſeq com-
mem. præc. & Feriæ in Quadrag.

Die V. Aprilis.

IN FESTO S. VINCENTII
Ferrerli Conf. Duplex.
Oratio.
Eus, qui Eccléſiam tuam
beâti Vincéntii Confeſ-
ſõòris tui méritis, & prædica-
tiône illuſtrâre dignâtus es:
concéde nobis fäâmulis tuis;
ut & ipsius inſtruâmur ex-
émplis, & ab omnibus, ejus
patrocinio, liberémur advér-
ſis. Per Déminum.
Deinde ft commem. S. Ilſidori.
Ana. O Doctor. . Juſtum.
Oratio, ùt ſuprà.
Et Feriæ in Quadrageſima.

Die XI. Aprilis.
IN FESTO S. LEONIS I.
Papæ, & Confeſſ. Duplex.
Oratio.
Xâudi, quæſumus Doô-
mine, preces noſtras, quas
in beâti Leônis Confeſſôris

Feſta 4prills⸗

271
i atque Pontificis ſolem-
nitâte deférimus: & qui tibi
dignè méruit famulari; ejus
intercedéntibus méritis ab
ômnibus nos abſôlve peccàâ-
tis. Per Dôminum.

Commem. Feriæ in Veſperis, &
Laudibus in Quadrag.
In II. Veſperis Antiph. ad Magnif.
Dum eſſet ſummus.
Comm. Feriæ in Qnadrageſima,

Die XIII. Aprilis.

IN FESTO BEATNLE IDE
Virginis. Duplex.
Oratio. .
Eus, qui beâtæ Idæ Vir-
ginis côrpori tuôrum
7 7
vũúlnerum ſtigmata igneo
amoris ſtylo impreſsiſti: præ-
ſta, quæſumus, ejus interceſ-
ſiõne, ſic nos tuæ Paſſiônis
myſtéria in terris contem-
plàri; ut redemptiônis præ-
mia in cœlo mereâmur. Qui
vivis, & regnas.
Comm. Feriæ in Quadrag. in Ve.
[peris, & Laudibus.
In II. Veſp. in Quadrag. fit comm.
Feriæ, & SS. Tjburtii &c. MM. Ana
in Quadrag. Iſtôrum. g. Lætämini.
Temp. Paich. Anag. Lux perpétua.
F. Sancti, & Juſti. Oratio, ut inf⸗

Die XIV. Aprilis.

SS. MARTYRUM TIBUR-

di, Valeriani, & Maximi.
Oratio.
Ræſta, quæſumus, omni-
P potens Deus: ut, qui ſan-
ctôrum Märtyrum tuôrum
Tiburtii, Valeriâni, & Maxi-
mi ſolémnia côlimus; eôrum
étiam virtútes imitémur. Per
Dôminum noſtrum.
Die

272
Die XV. Aprilis.
(aliàs XIII. hujus.)
IN FESTO S. HERMENE-
gildi Mart. Semiduplex.
Omnia de Communi unius Mart.
extra tempus Paſch. vel in tempore
Paſchali, ſi occurrat, præter ea, quæ
ſequuntur.
In utriſque Veſperis, & Laud.
Hymnus-
R Egali ſélio fortis Ibériæ
Hermenegilde jubar,
glôria Maàrtyrum,
Chriſti quos amor almis
Cœli cœtibus inſerit;
Ut perſtas patiens pollici-
tum Deo
Servans obſéquium: quo po-
tius tibi
Nil propônis, & arces
Cautus nôxia, quæ placent.
Ut motus côhibes, paâbula
qui parant
Surgéntis vitii, non duúbios
agens
Per veſtigia greſſus,
Quòô veri via dirigit.
S& it rerum Déômino jugis ho-
nor Patri,
Et Natum célebrent ora pre-
Cântium,
Divinumque ſuprémis
Flamen laudibus éfferant.
Amen.
Oratio.
Eus, qui betum Her-
◻☛ menegildum Märtyrem
tuum cœléſti regno terrénum
poſtpénere docuiſti: da quæ-
ſumus nobis, ejus exémplo
caduũca deſpicere; aque ætér-
na ſectâri- Per Hominum.
In Quadrag. commem. Feriæ.

Feſta Aprilis.

AD LAUDES,

Si Hymnus ſuprà dictus non po.
tuit dici in Veſperis, recitatur ad
Matutinum. Et tunc ad Laudes di-
citur ſeq.
Hymnus.
Nlis te génitor blau-
ditiis trahit :
Non vitæ caperis divitis ôtio,
Gemmarũmve nitôre,
Regnandive cupidine.
Diris non àcies te glâdii
minis,
Nec terret périmens carni-
ficis furor:
Nam manſura caducis
Præfers gàudia Cœlitum.
Nunc nos & Superùm proôte-
Ze ſédibus,
Clemens atque preces, dum
câànimus tua
Quæsitam nece palmam,
Pronis àuribus éxcipe-
S it rerum Dômino jugis ho-
nor Patri,
Et Natum célebrent ora
precântium,
Divinumque ſuprémis
Flamen laudibus éfferant-

Amen. V
In Quadrag. ſit commem. Feriæ
Veſp. de ſeq. comm. præc. & Feriæ.
in Quadrageſima.

Die XVI. Aprilis.

IN FESTO S. TURIEII

Epiſc. & Conf. Duplex.
Oratio.

Eus, qui beâti Turibii

doctrina & prædicatiô-

ne Priſcilliäâni hæreſim in Hi-
ſpânia extinxiſti: concéde
pro-

mtin; 1
elete; n
clnns, Oell
endg⸗ Der Don
Deinde ft omn

MA
An

“
den

NWTI M

Oao.
Uis, gume
et Miyr
Pynsffas unn
te ltfiax, cune
tis; ut iig utx
n, Ee tillen d
tctcregaeing /
Uhnmn wlrun.

DeW.
NMN

yiont Conleſ
N el &!
ln tnigne hehe
1. Uentgue eſger
1 Aignisczt ⸗
ant An
a Gpime,
n En egi
R

Hymmns
te gentn .
6trahit
perbclit
„
Umpe nitoe
e Cuplcine,

i te ait
t Mimen cartt
kuoor:
Unlürn ci
gabcdla Ckinm.
e Aherim gt.
Ecibus,
iqbe pectz ill
nns tn
tam pece olnen,
unbus erepe⸗
onino igs o
i,
Cclehrent oa
tium,
gbe fuprenis
Edidas Ekerat⸗

honòôre.

Feſta Aprilis.

propitius; ut ipſo pro nobis
intercedénte; quod fidéliter
crédimus, opéribus compro-
bémus- Per Dôminum.
Deinde fit comm. S. Hermens⸗
gildi, Ana in Quadrag. ui vult.
. Juſtus, ut palma. Tempore
paſe N a. Sancti „ & Juſti.
v5. Præetioſa. .
Oratio; ut ſupfà.
Et Feriæ in Gnadkageſtima-
In II. Veſp. comm. Feriæ in Qus⸗
drag. & S. Aiceti Papæ & Mart.

Ana. Iſte ſanctus. *. Gléôria, &
Femd. bafch. Antiphona.

L gpetha. : Sancti „& Juſti.
Die XVII. Aprilis.
SANCTI ANICETI PAPTE
Oratio.
D Eus, qui nos beâùti Ani-
céẽti Martyris tui atque
Pontificis ânnua ſolemnitâ-
te lætificas: concéde propi-
tius; ut cujus natalitia Ccoôli-
mus, de ejúùſdem étiam pro-
tectiõne gaudeâmus. Per Doô-
minum noſtrum.

Die XXI. Aprilis.

IN FESTO S. ANSELMI
Epiſcopi Confeſſ. & Doct.
Duplex.
In utriſque Veſperis.
Ad Magnificat, Antiphona-
O DoQcor 6ptime, † Ecclé-
ſiæ ſanctæ lumen, beâte An-
ſélme, divinæ legis amâtor,
deprecâre pro nobis Filium
Dei, allelũúja.

Oratio.

* Ccléſiam tuam, quæſu-
mus Dômine, benignus

273
illúſtra: ut beti Anſélmi

Confeſſôris tui, atque Pon-
tificis illuminäta doctrinis;
ad dona pervéniat ſempitér-
na. Per Dôminum.
In II. Veſp. commem. ſequentis.,
Ana, Lux perpétua. 5. Sancti, &
Juſti. Oratio, ùt infra.
Die XXII. Aprilis.
IN FESTO SS. SOTERIS
&.-Caji Pontificum, & Mart.
Semiduplex.
— Oratio.
B Eatôrum Martyrum, pa-
2 ritérque Pontificum So-
téris, & Caji, nos, quæſumus
Dômine, Feſta tueantur: &
eòôrum commẽéndet oratio
venerânda. Per Döminum.
Veſn. de ſequenti, comm. præg.
Die XXIII. Aprilis.
IN FESTO S. GEORGII
Mart. Duplex.
Oratio.
D Eus, qui nos beàâti Geor-
gii Martyris tui méritis
& interceſſiòne lætificas: con-
céde propitius; ut, qui tua
per eum beneficia péôſcimus,
dono tuæ grâtiæ conſequâ-
mur. Per Dôminum.
„Deinde fit comm. SS. Soteris &
Caji. Antiphona. Sancti, & Iuſti.
„. Pretigſa⸗ Oratio, ut ſuprà.
In II. geſ. à Cap. de ſeg. com-

Die XXIV. Aprilis.
IN FESTO S. MELLITI

Oratiq. .„
Xaàudi, quæſumũs Dômi-

ne, preces noſtras, quas

Epiſc. & Confeſſ. Duplex.
E
S in

2
in chei Melliti Confeſſòris
tui, atque Pontificis ſolem-
nitâte deférimus: &, qui ti-
bi dignè méruit famuläari;
ejus intercedéntibus méritis,
ab omnibus nos abſôlve pec-
Caâtis. Per Dôminum.

Sancti, & Juſti. y. Pretiéſa.

Die XXV. Aprilis.
IN FESTO S. MakRCI

Eus, qui beâtum Mar-
cum Evangeliſtam tu-
um Evangélicæ prædicatiénis
grtia ſublimaſti: tribue quæ-
ſumus, ejus nos ſemper &
eruditiõne proficere; & ora-
tiône deféndi. Per Dôminũ.

Amavit eum. Juſtum.

Lux perpétua- Saneti,

E& Juſti.
Die XXVI. Aprilis.
IN FESIO SS. CLETI

D Eatòôrum Martyrum, pa-
Driteérque Pontificum Clé-
ti, & Marcellini nos, Dômi-

ne, ſòveat pretiôſa confél-
ſio: & pia jugiter intercéſſio
tueâtur. Per Dôminum.

Die XXVIII. Aprilis.
SANCTI VITALIS

Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut qui bea-
ti Vitâlis Martyris tui nata-
ltia cõôlimus; interceſſiòne
ejus in tui néminis amôre
roborémur. Per Déôminum.

Die XXIX. Aprilis.
IN FESTO S. ROBERII

Ntercéſſio nos, quæſumus
Dòmine, beuàti Robeérti
Abbaàtis comméndet: ut quod
noſtris méritis non valémus;

ejus patrocinio aſſequâmur.

Per Déminum,

IN FESTO S. CATHA-

A, quæſumus, omni-
potens Deus, ut, qui
beâtæ Catharinæ Virginis tuæ
natalitia cõlimus: & ànnua
ſolemnitàte lætémur; & tan-
tæ virtùtis proficiäãmus exem-
plo. Per Déôminum.

Juſtum deduxit.
ntercéſſio.

FE.

Hic vit.

11814

Del
NEMNS

önt foni
Coltntad
Gi mgoline
Wolerant khen

les ennd † N

.

Mon tubein /9
Neqne mniitt:
Deum, & inmea
Cne Ans mi
nn it, Alt
i

l, Güime
)hoberun nn
M & Moti

Ekeg, welte

U

1

Worum gungs

1
iek Mi cvnſe
Pir ſlute Ueeſl
te ber Dr

WI li.
II Vg

Mamrt.
Orttio,
2, Oeſimusn
8 eus: Utqnite
Mlärtyris tui .

in; interceſlin
ü Wnins amen
ur keninun.

MWXi.
10 § MarI
brtit, Dupler.

Ontoo.
lio nos, guunm
ine, beiti Mhbei
Commencttent ul
nenits non lenn;
welno Aeguin
in
i Cpiulh

NWX Ml.
10 *⁸ C

urinm, Onmnn⸗
Dens, t, l

ne Vrginistu.

linus: & nnu
ſetemur; Etl⸗
rokcimuseren⸗
na⸗ Pkona,
eneli,

N

ſg CN. 1.

Feſta Maji⸗-

FESTA MAII.

Exrtra tempüs Paſchale, prima die
hon impedita, dicitur Officium De=
funetorum.

Die I. Maji.
IHN FESTO SS. APOSTO-

lorum Philippi; & Jacobi.
Duplex II. Claſſis.
Ad, Veſperas, Ana. Domine,
oſtende nobis. cum reliq. de Lau-
dibus Pſalmi de Dominica: §5.
Capitulum. Sap. §. a. 1.
8§ Tabunt Juſti in magna
conſtântia advérsùs eos,
qui ſe anguſtiavérunt, & qui
abſtulérunt labéôres eôrum.
w. br. Lux perpétua. Hymn. T ri-
es erant. β. Sancti, & Juſti. ut in
Communi Apoſtolorum tempore
Paſchali. v. 0

Ad Magnificat, Antiphona-

Non turbétur † cor veſtrum,
neque formidet: créditis in
Deum, & in me crédite: in
domo batris mei manſiòônes
multæ ſunt, allelúja, alle-
luja.
Oratio.
Eus, qui nos ânnua Apo-
ſtolérum tuôrum Phi-
lIippi, & Jacôbi ſolemnitaàte
lætificas: præſta, quæſumus;
ut quorum gaudémus méri-
tis, inſtruâmur exémplis. Per
Dôminum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum: qui
tecum vivit & regnat.

it eeamm. S. Cathatinæ. Antiph.
. n ſponſa. *. Diffuſa eſt.
fatie 3 üt ſupra.

275
A D LAUDES.

& per Horas, Afia.

Omine, † oſténde no-
bis Patrem, & fſufficit

nobis, allelũja.

Pfalm. D éminus regnavit. eum
reliquis: 18.
Anña. Philippe, † qui videt
me, videt & Patrem meum,
alleluja.
Añia: Tanto témpore † vo-
biſcum ſum, & non cogno-
viſtis me? Philippe, qui vi-
det me, videt & Patrem me-
um, allelũja.
Afia. Si cognoviſſétis me, †
& Patrem meum uͤtique co-
gnoviſſétis, & àmodo cogno-
ſcétis eum, & vidiſtis eum,
alleluũja, allelûja, alleluja.
Añja. Si diligitis me, † man-
dâta mea ſervte, allelũja,
allelũja, alleluja.
Capitulum. 8 tabunt Juſti. u. bt⸗
Sancti, & Juſti. Mymius. C. laro
paſchali. β. Pretiôſàâ de Commu⸗
ni Apoſtolorum⸗

Ad Benedictus, Antiphona-

Ego ſum Via, † Véritas, &
Vita: nemo venit ad Patrem,
niſi per me, alleluũja.
Oratio, ùt ſuprà:
Ad Horas, Capitula;, & 7. F. de
Communi Apoſtolorum tempore
Paſchali. vj. .
Ad Veſperas, Pſalmi, D ixit Doôͤ⸗
minus. L aud te pueri. & rédidi.
D ômine probàſti. de Commumi
Apoſtol. in II. Veſp. Reliqua uͦt ſu-
prà in L. Veſperis-

V. Pretiò ſa in conſpéctu Dòôͤ-
mini, alleluja. . Mors San-
ctôrum ejus, alleluja.

9 2 Ad

276
Ad Nlagniftcat, Antiphona.
Si manſéritis in me, † & ver-
ba mea in vobis múnſerint,
quodcùnque petiéritis, fiet

vobis „alleluja, alleluja, allel.
Oratio, ut ſuprà.
Deinde fit comm. S. Athanaſa.

Ana. O Doctor ôptime, †
Eccléſiæ ſanctæ lumen, beàâte
Athanâſi, divinæ legis ama-
tor, deprecâre pro nobis Fi-
lium Dei, alleluja.
F. Amâvit eum Dôminus,
& ornâvit eum, alleluja.
N. Stolam gloriæ induit

eum, allelũja.
Oratio. E Xxâundi. uùrt infrà
Si hoc Feſtum transfertur extra
tempus Paſch. omnia fiunt de Com-

muni Apoſt. extra tempus Paſch.

præter ea, quæ ſunt propria, ut ſu-
praà.

Die II. Maji.

IN FESTO S. ATHANASII
Epiſc. & Conf. Duplex.
Oratio.
Xaudi, quæſumus Dômi-
ne, preces noſtras, quas
in beâti Athanaſii Confeſſo-
ris tui atque Pontificis ſo-
lemnitâte deférimus: & qui
tibi dignè méruit famulari;
ejus intercedéntibus meritis
ab ômnibus nos abſôlve pec-
Câtis. Per Dôminum noſtrum

Jeſum Chriſtum Filium tuum.
eſperæ de feg. comm, præe⸗

Die III. Maji.
IN FESTO INVENTIO-

ni ſanctæ Crucis. Duplex
II. Claſſis.
Ad Veſperas, Ana. magnum!
cum reliquis de. Laudibus, Pſalmi

de Dominica. 55.

Feſta Maji.

Capitulum: Philipp. 2. a. 5.
F Ratres: Hoc enim ſentite
in vobis, quod & in Chri-
ſto Jeſu: qui, cùm in forma
Dei eſſet, non rapinam arbi-
träâtus eſt, eſſe ſe æquâlem
Deo; ſed ſemetipſum exina-
nivit, formam ſervi accipi-
ens, in ſimilitdinem héômi-
num factus, & hâàbitu invén-
tus ùt homo.
Be. breves Adorâmus te Chri-
ſte, & benedicimus tibi. *
Alleluja, alleluja. Adorâmus.
V. Quia per Crucem tuam
redemiſti mundum. Allel. all.
Glõria Fagi Adorâàmus.
mnus-⸗
VRN egis prôdeunt,
Fulget Crucis myſté-
rium,
Quo carne carnis Côndi-
tor
Suſpenſus eſt patibulo.
Quo vulneratus inſuper
Mucrône diro lânceæ,
Ut nos lavaâret crimine,
Manàâvit unda, & ſangui-
ne.
Impleta ſunt, quæ côncinit
David fidéli càrmine,
Dicens: In natiônibus
Regnâvit à ligno Deus.
A rbor decôra, & fülgida,
