Qui immolatus Agnus eſt,
Sinceritâtis àτma,
Caro ejus obläata eſt.
Nverè digna Hôſtia,
Per quam fracta ſunt tar-
tara,
Redémpta plebs captivãta,
Réddita vitæ præmia.
Lonſüůrgit Chriſtus túmulo,
Victor redit de bàrathro,
Tyrânnum trudens vin-
culo,
Et paradiſum réſerans.
uæſumus Auctor mnium,
In hoc paſchúli gâudio,
Ab omni mortis impetu
Tuum defénde pôépulum.
léria tibi Déômine,
Qui ſurrexiſti à môêrtuis,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Amé.
Hæc dies, quam fecit Dô-
minus, alleluja. Exulté-
mus, & lætémur in ea, al-
lelũ ja.

Et reſpiciéntes † vidérunt re-
voluútum lâpidem: erat quip-
pe magnus valde, allelũja.

eus, qui hodierna.

FERIA SECUNDA

168.

Jeſus junxit ſe † difſcipulis
ſuis in via, & ibat cum illis:
ôculi autem eôrum tenebaân-
tur, ne eum agnôſcerent: &
increpâvit eos, dicens: O
ſtulti, & tardi corde ad cre-
déndum in his, quæ locuti
ſunt Prophétæ! alleluja.

Eus, qui ſolemnitùte pa-
ſchâli, mundo remédia
contuliſti: pépulum tuum,
quæſumus, cœléſti dono pro-
ſéquere; ut & perféctam li-
bertâtem cônſequi mereaàtur,
& ad vitam proficiat ſempi-
térnam. Per Dôminum.

Qui ſunt hi ſermônes, † quos
confértis ad invicem ambu-
lântes, & eſtis triſtes? alle-
luja.

FERIA TERTIA.

Stetit Jeſus in médio diſci-
pulòrum ſuérum, & dixit eis:
Pax vobis, alleluja, alleluja.

Eus, qui Eccléſiam tu-
am novo ſemper foœtu
multiplicas: concéde fâmu-
lis tuis; ut ſacraméntum vi-
véndo

ee teren
Geperunt. 1.

te manns
6meos: guin
Geluja, 3 Aen

ERIIG

ttervcrer

Dus, qui de
Gionis Con
n Wennitt
Cncede Propttn
tenporliltue
Perrenne dd g
Dereinn t

Diat ſeix ,
lerte le ſ c⸗
R Nenciclts Na⸗
Eengnon en
Kenn knm, l
Gn plet bs

Enue .

Mra ſkbr fic
inrn 5
nelos in alde
Uiun loc
Gn , Ade

in

n Nn 5

16

Uuut ſe f ion,
l,ihr cum i
Wemeilum tenebi
e enmn an. 6
Eeum miſorent,4

Du, i Wemniten
Ch, mund,

lan rotcir kopt
Per Dömuun.

A ien i

elis tiltes/ A,

véndo téneant, quod fide
percepérunt. Per Dôminum.

Vidéte manus meas † & pe-
des meos: quia ego ipſe ſum,
allelũja, alleluja.

FERIA QUARTA.

Mittite † in déxteram navigii
rete, & inveniétis, alleluja.

Eus, qui nos Reſurre-
ctiõnis dominicæ an-
nua ſolemnitâte lætificas :
concéde propitius; ut per
temporalia Feſta, quæ âgimus,
pervenire ad gâudia ætérna
mereâmur. Per eüumdem Dũñm.

Dixit Jeſus † diſcipulis ſuis:
Afférte de piſcibus, quos
prendidiſtis nunc. Aſcêndit
autem Simon Petrus, & traxit
rete in terram, plenum ma-
gnis piſcibus, alleluja.

FERIA QUINTA.

Maria ſtabat † ad monumén-
tum plorans, & vidit duos
Angelos in albis, ſedéntes, &
ſudarium, quod fuũͦerat ſuper
Caput Jeſu, allelũja.

Eus, qui diverſitâtem
géntium in confeſſiône
tui Nöminis adunâſti: da,
ut renàtis fonte baptiſmatis
una ſit fides méntium, & pfe-

tas actionum. P'er Dôminum.

171

Tulérunt † Dôminum meum,
& néſcio, ubi poſuérunt eum:
ſi tu ſuſtuliſti eum, dicito
mihi, alleluja: & ego eum
tollam, alleluja.-

FERIA SEXTA.

Undecim diſcipuli † in Ga-
lilæa vidéntes Déôminum,
adoravérunt, alleluja.

Mnipotens ſempitérne
Deus, qui paſchale ſa-
craméntum in reconciliatiéô-
nis humânæ fœdere contuli-
ſti: da méntibus noſtris; ut
quod profeſſiône celebrâmus,
imitémur efféctu. Per Dô-
minum.

Data eſt mihi † omnis poté-
ſtas in cœlo, & in terra, al-
lelũúja.

SABBATO IN ALEBIS.

Currébant † duo ſimul, & ille
àlius diſcipulus præcucurrit
citiùs Petro, & venit prior
ad monuméntum, alleluja.

Oncèêde, quæſumus, om-
nipotens Deus: ut, qui
Feſta paſchâlia venerândo égi-
mus; per hæc contingere ad
gâudia ætérna mereâmur, Per
Dôminum noſtrum.

Alleluja, † alleluja, al-
leluja.
onfiteântur.
71.

172²
anitnlung I. Joan. 5. a. 4.
4 Cariilinu: Omne, quod
natum eſt ex Deo, vin-
cit mundum: & hæc eſt vi-
ctõria, quæ vincit mundum,
fides noſtra.
. breve. Surréxit Déôminus veréè.
Hymnus. Ad cœnam. D in die
Paſchzæ, 169.
V. Mane nobiſcum Dômi-
ne, alleluja. p?=, Quôniam
adveſperâàſcit, alleluja.
d Magnificat, Antiphonz-
um eſſet ſerò † die illa, unâò
Sabbatôérum, & fores eſſent
clauſæ, ubi erant diſcipuli
congregâti in unum, ſtetit
Jeſus in médio, & dixit eis:
Pax vobis: allelũja.
Oratio.
Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut qui pa-
ſchalia Feſta perégimus; hæc,
te largiénte, môribus & vi-
ta teneâmus. Per Dôminum.
„ Benedicamus Dômino. dein=
Ceps dicitur ſine Alleluja.

DOMINICA IN ALBlS.

In Odava Paſchæ. Duplex.
All Laudes, Antiphona.
Afieldja, † allelúja, allel.
alleluja, alleluja, * allel.
alleluja, alleluja, alleluja.
„Pſalmi. D ôminus regnavit. Ju-
bilàte. Deus Deus meus. 18.
Anña. Surréxit Chriſtus † de
ſepulcro, qui liberâvit tres
pueros de camino ignis ar-
déntis, alleluja.
Canticum. B enedlcite. 19.
Ana. Alleluja, † allel. allel.
Plalams. Laudate Dôminum de
ecelis. 20.

Dominica in Albis-

Capitulum I. Joan. §. a. 4.
ariſſimi: Omne, quod
natum eſt ex Deo, vin-
cit mundum: & hæc eſt vi-
ctôria, quæ vincit mundum,
fides noſtra.
Be. bkeves Surréxit Déminus
de ſepúlcro, * Alleluja,
allel. Surréxit. „. Qui pro
nobis pepéndit in ligno. Al-
lelúja, allel. G lôria Patri.
Surréxit.

Hymnus:
A Uréra lucis rutilat,
Coœlum laâudibus into-
nat,
Mundus exultans jubilat,
Gemens inférnus uülulat.
Cum Rex ille fortiſſimus,
Mortis confraâctis viribus,
Pede concuülcans tartara,
Solvit à poœna miſeros.
FIe, qui clauſus làpide,
Cuſtoditur ſub milite,
Triumphans pompa nô-
bili,
Victor ſurgit de fũnere.
olútis jam gemitibus,
Et inférni doléôribus,
Quia ſurréxit Déminus,
Reſpléndens clamat Ange-
lus.
Quoſumns Auctor mnium,
n hoc paſchâli gâudio,
Ab omni mortis impetu
Tuum defénde pépulum.
lôria tibi Dômine,
Qui furrexiſti à môrtuis,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
V. In

S Nehor
Ue, Al
erra letenn
lari⸗
m ellet ſerd
rbatrunn,
kole, lic
Cngreli
lus i Nti
Par ons Alli
aly n

Dam, 1

1 Ailig, d.
Sunmne, .

d N
Ctio dre
Ad Tertan,
Aleliai, en
elti,
Ciglulun olanin
Wit Don
Ued, Ael .
s Nepenct in
Ale.

al

ſt, goonan
n Deiihio ec

Unert. , 1
Nhonlt in ,,

dws exiltin
Rer de ſoni

pa

ſl lrgtee e ner.
n Kenleidas,
lorbus,
orrext Dominm,
ens dumr Ar

ertti A wor
AEdN

4;

Hotetnn len

len.

4 lem
N

Dominica

v. In Reſurrectiéne tua
Chriſte, alleluja. R. Cceli
& texra lætentur, allelnja. .
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm eſſet ſerò † die illa, unâà
Sabbatôrum, & fores eſſent
clauſæ, ubi erant diſcipuli
congregati in unum, ſtetit

leſus in médio, & dixit eis:
ax vobis. Alleluja.

Ad Primann ,„ Afla. Allelũú-
ja, † alleluja, allel. allel.
Dicituz Sym Polum §. Athanaſii
Quicuùnque, 42.

aut infr ca

Octavas, dicunturx

. t in Pfalterio.
Ad Abfſolutionem Capithli, Le-

dio Nrekl⸗. 81 conſurrexiſtis. ut
in Pſalterio.

Ad Tertim, Amrtho,
Allelúja, alleluja, allelũja,

altelufe.
Capitulum. Chariſſimi: Omne.

Surréxit Déôminus de ſe-
clero⸗ allel. . Qui pro
nobis pepéndit in ligno,
Mlisli.

Ad Sextam, Antiphona.
Alieluja, † allel. allel. allel.
Capitulum. 1I. Joan. 5 a. 5.
Uis eſt autem, qui vin-
cit mundum, niſi qui
credit, quôniam Jeſus eſt
Filius Dei? hic eſt, qui venit
per aquam. & ſnguinem. Je-
ſus Chriſtus: non in aqua
ſolum; ſed in aqua, & ſan-
guine
Surréxit Dôminus verè,
allelj. R. Et apparuit Si-
moôni, allelũja.

„Deinceps, quando non eſt Du-

in Al bis.
Ad Nonam;, Anti phDia,
Allelũja ujſa 1f † allel. allel. allel.
Capitul I. Joan. §. b. 9.
61 teſtimonium hôminum
accipimus, teſtimònium
Dei majus eſt: quoòniam hoc
eſt teſtiménium Dei, quod
majus eſt, quôniam teſtifi-
câtus eſt de Filio ſuo. Qui
credit in Filium Dei, habet
teſtimõônium Dei in ſe.
F. Gaviſi ſunt diſcipuli, al-
leluja. R.&: Viſo Dômino, al-
leluj a:
Ad Veſperas, Antiphonæ.
Alleluja, aleichn, alleluja-

Pſalmi de Domini Cca. 5.. qu 1

Iub una tantuùm Antiphonà dicun-
tur.

. Tiene N Chariſſimi: Omne.
breve. Akran Déminus veré.

Nymnus. d cœnam. ut in dis
Paſchæ.

V. Mane nobloum Démi-
ne, allelũúja. Quéniam
gyeſberaei 5 Mnelcge⸗
Magnificat, Antiphona,
Ra dies octo † januis clau-
ſis ingréſſus Déminus dixit
eis: Pax Vobis, allel. allel.

Dratio. P ræſta, quæſumus. iß
uprà.

FERIA SECUNDA.

Laudes, Afia. Alleluja. EHa
Pominu⸗ regnayit. cum reli⸗=

Capitulum.
Hiriſtus
môrtuis jam non môri-
tur; mors illi ultrà non do-
minabitur. Quòd enim moôr-
tuus

Rom. 6. b. 9.
reſürgens ex

174
tuus eſt peccâto, mortuus
eſt ſemel; quòôd autem vi-
vit, vivit Deo. è
N. breve. Surréxit Dôminus
de ſepuúlcro, Alleluja,
allel. Surréxit. 7e Qui pro
nobis pepéndit in ligno. Al-
lelũja, allel. G léria Patri-
Surréxit. , .D
„ Hymnus. A uréra. üt ſupfà, 172.
V. In Refurrectiéne tua,
Chriſte, allelùja. ι. Coli,
& terra læténtur, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Surgens Jeſus † manè primâ
Saâbbati, appâruit primo Ma-
riæ Magdalénæ, de qua ejé-
cerat ſeptem dæmoônia, al-
lelũja. ..
Deinde dicitur Oratio Dominicæ
præteritæ, ut ſuprà. 172,.
Poſtea fit commemorat de Cruce,
quæ commem. quotidie fit in Lau-
dibus, & Veſp. uſque ad Aſoenſio-
nem tam in Officio de Tempore,
quàm de Sanctis, niſi ſit Duplex,
aut infra Octavam. Aliæ commem.
de S. Maria, de Apoſt. de S. Bene-
dictò, & de bace, non dicuntur
tempore Paſchali.
In Laudibus, Aña de Crucée.
C Rucifixus † ſurréxit à
mortuis, & redémit nos,
alleluja, alleluja.
*Dicite in natiéônibus,
alleluja. . Quia Döôminus
regnaâvit à ligno, alleluja.
Oratio.
D Eus qui pro nobis Fi-
lium tuum Crucis pati-
bulum ſubire voluiſti, ut ini-
mici à nobis expélleres pote-
ſtàtem: concéde nobis fàmu-
lis tuis; ut reſurrectiônis grâ-
tiam conſequâmur. Per eum-
dem Déminum.

Infra hebdomadam I. poſt Octavam Paſchæ.

In Veſperis, Antiphona.
Crucem ſanctam ſubiit, † qui
inférnum confrégit: accin-
ctus eſt poténtia, ſurréxit
die tértia, alleluja.
Verſ. & Otatio, ut fuprà.
Pſalmi Horarum dicuntur cum
duatuor Alleluja,
Ad Primam, Capitulum, R egi
ſeculérum. Preces ut in Pſalt. 4.
Ad Tertiam, Capitulum. C hriſtus
reſrgens. ut ſuprà in Laudibus,
V. Surréxit Dôminus de ſe-
pulcro, alleluja. N. Qui
pro nobis pepéndit in ligno,
alleluja.
Ad Sextam.
Capitulum, I. Cor. 15. c. 20.

C Hriſtus reſurréxit à môr-
tuis, primitiæ dormién-
tium: quniam quidem per

hôminem mors, & per hö-

minem reſurréctio mortuô-
rum. Et ſicut in Adam om-
nes moriúntur; ita & in Chri-
ſto omnes vivificabuntur.
* Surréxit Dôminus verè,
alleluja. N. Et apparuit Si-
moôni, alleluũja.
Ad Nonam-
Capitulum. 1. Pet. 3. d. 18.
C Hriſtus ſemel pro pec-
catis noſtris moôrtuus eſt,
juſtus pro injuſtis, ut nos
offérret Deo, mortificâtus
quidem carne, vivificâtus au-
tem ſpiritu.
V. Gayviſi ſunt diſcipuli, al-
leluja. &. Viſo Dômino,
alleluja.
Ad Veſperas, Antiphona., Alleluja.
Pſalmi Feriales. 57 ,.
Et dicuntur ſub ufia Afa. Alleluja.
Capi⸗

hebco
iſtus 1
Cnai n
1, mors Uin
zebitor. Q⸗
ns elt pellät
lemel;og
it Deo⸗
drere Meli
ſere,Alli,
Sunent ) Ne
GCni Altindleli
Wrenit.
Hywnos
Cenann Agn

ILr Kols dhs
Doft mirumn
Olrſtocnims
uuCf
In anCiucs
(more ein 1d
Clkindo fin
Rrotochi che
4 cepaltinte
Etytice riln
tmoni inpena
n Mdnn doltn
immmclm
nekriäts in
ao eln obt
ers Conn Rel
er ui fich in
genpte ge
liſt Uite pr.
lgt (hrim
n lelit de
Munn true

CN

Nenatie

db epelltin ign
1

d,

kiſ Tlnrextin

tANX.
ext Donins er,
brooprur

.
ales

Welng.
4

lirlii⸗
1Io Doan,

Infra hebdomadam I. poſt Octavam Paſchæ. 175

Eapitulum. Rom. 6. b. 9.

Hriſtus reſurgens ex
môͤrtuis jam non mori-
tur, mors illi ultrà non do-
minâbitur. Quôd enim môr-
tuus eſt peccâto, môrtuus
eſt ſemel; quòd autem vivit,
vivit Deo.
R. breve- Surréxit Déôminus
verè, * Allelũja, allelũja.

Surréxit. Y. Et apparuit Si-

mni. Alleluja, alleluja. G 10-
ria. Surréxit.
Hymnus
A D cœnam Agni prôvidi,
Et ſtolis albis candidi,
Poſt trânſitum maris rubri
Chriſto canâmus Principi.
„ujus Corpus ſanctiſſimum,
In ara Crucis téôrridum,
Cruõre ejus réſeo
Guſtàndo vivimus Deo.

P rotécti Paſchæ véſpere

A devaſtânte Angelo,
Erépti de duriſſimo
Pharaônis império.
am Paſcha noſtrum Chri-
ſtus eſt,
Qui immolatus Agnus eſt,
Sinceritâtis àτma
Caro ejus oblũta eſt.
verè digna Hôſtia,
Per quã fracta ſunt tartara,
Redémpta plebs captivata,
Réddita vitæ præmia.

Conſürgit Chriſtus tůmulo,

Victor redit de bârathro,
Tyrännum trudens vin-
culo,
Et paradiſum réſerans.

Quæſumus Auctor mnium,

In hoc paſchaàli gâudio,

Ab omni mortis impetu
Tuum defénde péôpulum.
lôria tibi Déômine,
Qui ſurrexiſti à môrtuis,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Amẽé.
V. Mane nobiſcum Dômi-
ne, alleluja. N. Quéôniam
adveſperâſcit, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Pax vobis, † ego ſum, allel.

nolite timére . alleluja.

Antiphonæ (pfæterquâm ad Ma-

Snificat, & Benedictus, quæ ha-
bentur ſingulis diebus propriæ. )
Hymni, Capitula. . NB. brev.
ſuprà dicta dicuntur in feriali Of-
ficio, uſque ad Aſcenſionem Domini.
FERIA TERTIA.
Ad Benedictus, Antiphona-
Præcédam vos † in Galilæam,
ibi me vidébitis, ſicut dixi
is⸗ alleluúja, alleluja

0b
4 Renc hona.

Mitte manum tuam, † & co-
gnſce loca clavôrum, alle-
luja: & noli eſſe incrédulus,
ſed fidélis, alleluja.
FERIA QUARTA.

Ad Benedictus, Antiphona.
Ego ſum † vitis vera, alleluja,
& vos pâlmites veri, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Quia vidiſti me, † Thoma,
credidiſti: beâti, qui non
vidérunt, & credidérunt,
alleluja.

FERIA QUINTA.
Ad Benedictus, Antiphonæz.
Ardens eſt † cor meum, de-

sidero vidére Déôminum me-
um:

176
um: quæro, & non invénio,
ubi poſuérunt eum, allelũja,
alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Miſi digitum meum f in fixu-
ras clavôrum, & manum
meam in latus ejus, & dixi:
Déͤminus meus, & Deus
meus! allelũja.
FERILA SEXTA.
Ad Benedictus, Antiphona-
Venérunt † ad monumêéntum
Maria Magdaléne, & àltera
Maria vidére ſepuúlcrum,

Ileluja
5 N ctas, niſ oceürfat Offi-
bium duplex aut ſemiduplex, à
Capitulo fit de ſancta Maria.

SABBATO.

Ad Veſperaè, Antiph. Alleluja.
Pſalmus. Confiteântur. Eum reh-
quis de Pſalterio, 71.

Capitulum. 1. Pet. 2. d. 2r.

Hariſſimi: Chriſtus paſ-
ſuseſt pro nobis, vobis
relinquens exémplum, ut ſe-
quâmini veſtigia ejus: qui
peccâtum non fecit, nec
invéntus eſt dolus in ore
ejus.

* breve. Surréxit Dominus verè.

Hymnus. A d coœnam. 175.

V. Mane nobiſcum Dômi-
ne, allelja. Wℛ¾. Quôniam
adveſperaſcit, alleluja.
d Magnificat, Antiphona.
Ego ſum Paſtor bvium: †
ego ſum Via, Véritas, &
Vita: ego ſum Paſtor bonus,
& cognéôſco oves meas, &
cognéôſcunt me meæ, alle-
luja, alleluja.

Dominica II. poſt Paſcha.

Oratlo.
Eus, qui in Filii tui hu-
militâte jacéntem mun-
dum erexiſti: Fidélibus tuis
perpétuam concéde lætitiam;
ut, quos perpétuæ mortis eri-
puiſti câſibus, gâudiis facias
pêrfrui ſempitérnis. Per eum-

dem Dôminum noſtrum.
Deinde fit comm. de Cruce, uͦs
ſuprà in Laudibus II. Feriæ. 174.

DO MINICA II.
Poſt Paſcha.

Ad Laudes. Ania. Alleluùja. Pſalm,
Déminus regnâvit. cum reliquis
Antiph. & Pſalmis de Pſalterio. 18.

Capitulum. I. Pet 2. d. II.
Cflariffimi: Chriſtus paſ-
ſus eſt pro nobis, vobis
relinquens exémplum, ut ſe-
quâmini veſtigia ejus: qui
peccatum non fecit, nec in-
véntus eſt dolus in ore ejus.
Ne, breve. Surréxit Dôminus de ſe-
ulcro. Hymnus. à urora. à.
upràͤ. 172.
V. In Reſurrectiéne tua
Chriſte, alleluja. ι. Ccli
& terra læténtur, alleluja.
Ad Benedicétus Auciphona
Ego ſum bPaſtor vium: †
ego ſum Via, Véritas, & Vi-
ta: ego ſum Paſtor bonus,
& cognôſco oves meas, &

luja, alleluja. ⸗
Bkatin D eus, qui. Ut in I. Ve⸗
ſperis, & fit comm. de Cruce, ut
ſupfà. 1746. 8
Ad Tertiam, Capitulum. G hariſ-
ſimi: Chriſtus paſſus eſt.
) 5 ☛ .
V. Surréxit Dôminus de ſe-

púlcro, allel. N.⸗ Qui pro

obis pepéndit in ligno, allel.
n pepen g Al

cognôſcunt me meæ, alle-

ta heb
4 Sextl

I.

ſvtulum.

aut

iſ ivjſte
In iple pett
ne Iuo ſihe
stis Mlli,
inds: s
Cmmns
. Neit uni
Aeie Em
Noll, Aelii⸗
I Nonum

(inlum, M bei

enim,
Erines; lel
Es nunc id Dud
Ppkcopom mwun
kum.
7. Coyil ſon d
litfe ol
lelij.

re wotloun
NN, Nih „.
lfehnlt, Dd
1d Migndet,
loo ſum Dahor
lco ore; ezg,

in ne⸗ Pono ini
aletti

4

nens crenplun t
nnl Veblen eir
Citumn von ken

Delneckine tn
Aeita. N. Cel
enuI, AMlin
un Didor Orum:
n Tn, Vein
oſun Mrang,
Clo o M,
Pum gre e, Ue

Infra hebdomadam ſecundam poſt Paſcha. 177

Ad Sextam.
Capitulum. 1. Pet. 2. d. 23.

T Radébat autem judicaân-
ti ſe injuſtè: qui peccàâta
noſtra ipſe pértulit in Côr-
pore ſuo ſuper lignum: ut
peccâtis môrtui, juſtitiæ vi-
vâmus: cujus livôre ſandti
ſumus.
y. Surréxit Dôminus verè,
alleluja. Wε. Et apparuit Si-
môni, alleluja.
Ad Nonam.
Capitulum. 1. Pet. 2. d. 2 5.
E Ratis enim, ſicut oves
errântes; ſed convérſi
eſtis nunc ad Paſtôrem, &
Epiſcopum animarum veſtra-
rum.
7. Gaviſi ſunt diſcipuli, al-
leluja. . Viſo Dômino, al-
leluũja. .
Ad Veſperas, Antiph. Alleluja.
Eſalmi de Dominica. 56.
Capitul. Chariſſimi: Chriſtus. ex

I. Veſp. w. breve. Surréxit Dôminus
veré-& Hymn. A d cœnam. 175.

V. Mane nobiſcum Dômi-
ne, allelúja. B. Quôniam
adveſperaſcit, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ego ſum †¼ Paſtor bonus, qui
paſco oves meas, & pro vi-
bus meis pono ânimam me-
am, alleluja.

Oratidb. D eus, qui. ut ſuprà.
Deinde comm. de Cruce. 174.

FERIA SECUND A.

Ad Laudes, Horas & Veſperas
Omnia dicuntur ut in Feria II. præ-
ced. hebdomadæ 173. præter An-
tiph. ad Bened. & Magnif. & Ora-
tionem Dominicæ.

Ad Benedictus, Antiphona.

Eúùntes in mundum, † alle-
luja: docéte omnes gentes,
alleluja.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Paſtor bonus † ânimam ſu-
am ponit pro ôvibus ſuis „
alleluja.
FERIA TERTIA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Eüntes in mundum, † do-
céte omnes gentes, bapti-
Zäântes eos in némine Patris,
& Filii, & Spiritus ſancti, al-
lelũja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Mercenaârius autem, † cujus
non ſunt oves prépriæ, vi-
det lupum veniéntem, & di-
mittit oves, & fugit: & lu-
pus rapit, & diſpergit oves,
alleluja.
FERIA QUARTA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ite, nuntiâte † fräâtribus meis,
alleluja, ut eant in Galilæam,
allelũja, ibi me vidébunt, alle-
luja, allelũja, allelũja.
A Magniſicat, Antiphona.

Sicut novit me Pater, † &
ego cognſco Patrem, &
dnimam meam pono pro
vibus meis, alleluja.

FERIA QUINTA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Tu ſolus † peregrinus es, &
non audiſti de Pün quòmo-
do tradidérunt eum in dam-
natiônem mortis? alleluja.

Ad Magnificat, Antiphona.

Alias Oves † hâbeo, quæ non
NM ſunt

178
ſunt ex hoc ovili: & illas
opértet me adducere, vo-
cem meam àâudient: & fiet
unum ovile, & unus paſtor,
alleluja.

FERIA SE X T ſt.
Ad Benedicétus, Antiphona.
Noônne ſic † oprtuit pati
Chriſtum, & ita intrare in

glôriam ſuam? allelũja.

Ad Veſperas niſi occurrat O.
cium duplex, vel ſemiduplex, à
Capitulo fit de ſancta Maria.

S ABBATO.
AD VESPERAS,

Capitulum. 1, Pet. 2. C. I1.

Hariſſimi: Obſecro vos
tamquam àâdvenas, &
peregrinos abſtinére vos à
carnàlibus deſidériis, quæ
militant advérsûs ânimam.
. breve. Surréxit Dôminus verè.
mn. A d cœnam. 175.
Mane nobiſcum Déômi-
ne , allelúja. E. Quôniam
ace erâſcit, alleluja.
agnificat, Antiphona-
ingn † & non vidébi-
tis me, dicit Dôminus: ite-
rum môdicum, & vidébitis
me, quia vado ad Patrem,
allelûja; alleluja.
Oratio.
D Eus, qui erràântibus, ut
in viam poſſint redire
juſtitiæ, veritâtis tuæ lumen
ſténdis: da cunctis, qui
Chriſtiana profeſſiône cenſén-
tur, & illa reſpuere, quæ
huic inimica ſunt néômini;
& ea, quæ ſunt apta, ſectàri.

Per 1 dminum.
t commem., de Cruce. 174.

Dominica III. poſt Paſcha.

DOMINICA III.

Poſt Paſcha.
Ad Laudes, Auiphona. „Allelujae
Pſalmus. D éminus re it. cuiæ
reliquis Antiphonis, Espe⸗ is de

Pſalterio. 18.

Capitulum. I. Pet. 2. C. TI.,

Harſſſimi: Obſecro vos
tamquam àâdvenas, &
peregrinos abſtinére vos à
carnalibus deſidériis, quæ

militant advérsus ânimam
M. breve. Hyzun X Dôminus de ſe-
A urôra lucis. 172.

pulcro.
F. In Ria Aig tua Chri-

ſte, allelũja. &. Coœli, &
terra læténtur, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphonz.
Môdicum, † & non vidébi-
tis me, dicit Dôminus: ite-
rum môdicum, & vidébitis
me, quia vado ad Patrem;

alleluja, alleluja.
Oratio. B eus, qui.
Veſperis.
Et fit commem. de Cruee. 174.
Ad Tertiam, Capitulum. G ha-
riſſimi: Obſecro.

V. Surréxit Dôminus de ſe-
púlcro, alleléja. ⸗ Qui
pro nobis pepéndit in ligno,
alleluja.
Ad Sextam.
Capitulum. 1. Pet. 2. C. 13.
S Ubjecti igitur eſtôte om-
ni humaànæ creatúræ pro-
pter Deum: ſive Regis quaſi
præcellénti; ſive duúcibus,
tamquam ab eo miſſis ad
vindictam Malefactôrũ, lau-
dem verò Bonéôrum.
„ Surréxit Dôminus verè,

uͤt in I.

alleluja. &. Et apparuit Si-
moôni, alleluja. A

lon
N.
Ggnin.
hri ltbait
i timore
Bin bonis,
4 aiun a
im gr inl n
Domine leo
.. Cul ir⸗ 41
elte Ni
Alli

Ceinum. Ckarihm
teſe, Jonexit De
Ponus, Ad connn
Mone noblen
ſe, Aelta. N.
adyeſperlct, de
d unn .
mnen (lco vobi
ortbits, & ke
INCNS ten
n ſer Contti
Auttir tlla n
Eucin, elii,.
Ctin en g
Denn den Cn

THhI R

mu irtheill
N Dkäter

itt S cn din
htn ln
t 8

i

lkeumn,

1
Degagichne
Rlkeh,

lam, f& mniis
Ne, dt Döminm,
n ddcnm, & it
, Ilnn dd A Mon,

nna. allahez
klag, Aelo 4.

IAin. N
bis pendtinlon,

0 Mls 3
n Mlehccri,
gext Dom un

Uelih

Ad Nonam.
Capitulum. Ibid. c. 18.

S Ervi ſũbditi eſtôte in om-

ni timòre déminis: non

tantùm bonis, & modséſtis,
ſed étiam dyſcolis. Hæc eſt
enim gratia in Chriſto Jeſu
Dômino noſtro.
Y. Gaviſi ſunt diſcipuli, al-
leluja. . Viſo Dômino,
alleluja.

Ad Veſperas, Antiphona. Alleluja.
Pſalmi de. Dominica, 155.
Capitulum. Charſſſimi: Obſecro
B. breve. Surréxit Déôminus veréè.
Hymnus. Ad cœnam. 175.
V. Mane nobiſcum Dômi-
ne, allelũja. . Quôniam
adveſperaàſcit, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Amen dico vobis, † quia
plorâbitis, & flébitis vos;
mundus autem gaudébit:
vos verò contriſtabimini;
ſed triſtitia veſtra vertétur in
gâàudium, alleluja.
Oratio. D eus, qui errântibus.
Deinde fit comm. de Cruce. 174.

FERIA SECUNDA.

Omnia ut in Feria II. poſt Dom.
in Albis, 173. præter ſequentia.

Ad Benedictus, Antiphona.

Et incipiens † à Möôyſe, &
ômnibus Prophétis, inter-
pretabâtur illis Scriptúras,
quæ de ipſo erant, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona-⸗
Triſtitia veſtra, † vertétur in
gâudium, alleluja : & gau-
dium veſtrum nemo tollet
à vobis, alleluja, allel uja.

Infra hebdomadam III. poſt Paſcha-⸗ 179

FERIA TLER TIA.
Ad Benedictus, Antiphona.-

Et coëgérunt illum, † dicên-
tes: mane nobiſcum Dômi-
ne, quôniam adveſperàlſcit,
allelũja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Triſtitia implévit cor ve-
ſtrum: & gâudium veſtrum
nemo tollet à vobis, alle-
luja, alleluja.

FERIA QUARTA.

Ad Benedictus, Antiphona.
Mane Robiſcum, † quòniam
adveſperâſcit, & inclinâta eſt
jam dies, alleluja.

44 Magnificat, Antiphona-
riſtitia veſtra, † allelũja,

vertétur in gàudium, allelu ja

FERIA QUINTA.
Ad Benedictus, Antiphona-
Et intraâvit † cum illis: & fa-
ctum eſt, dum recùmberet
cum illis, accépit panem, &
benedixit, ac fregit, & por-
rigébat illis, alleluja, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Amen, amen f dico vobis,
iterum vidébo vos, & gau-
débit cor veſtrum: & gaâu-
dium veſtrum nemo tollet
à vobis, alleluja-
FERIA SEXTA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cognovèrunt † Dôminum
Jeſum, alleluja, in fractiône

panis, alleluja.,
Ad Veſperas niſi occurrat Offi-

cium duplex vel ſemiduplex, à

1 9* fit de ſancta Maria.
E SAB-

780
S ABBATO.

AD VESPERAS.

Capitulum. Jacobi 1. c. 17.
Hariſſimi: Omne datum
ptimum, & omne do-
num perféctum deſürſum eſt,
deſcéêndens à Patre luminum:
apud quem non eſt tranſmu-
tatio, nec viciſſitudinis ob-

umbràâtio.
M. breve. Surréxit Dôminus verè.
Hymnus. & d cœnam. 175.

. Mane nobilcum Démi-
ne, alleluja. R. (öniam
adveſperâſcit, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Vado ad eum † qui miſit me:
& nemo ex vobis intérrogat
me: quò vadis? alleluja, allel.
Oratio⸗
Eus, qui Fidélium men-
tes unius éfficis volun-
tâtis: da pépulis tuis id ama-
re, quod præcipis, id deſide-
rãre, quod promittis; ut inter
mundanas varietâtes, ibi no-
ſtra fixa ſint corda, ubi vera
ſunt gâudia. Per Dôminum.
Deinde comm, de Cruee, 174.
DOMINICA IV.
Poſt Paſcha.
Ad Laudes, Antiphona. Alleluja.
Yſalm. Dôminus regnâvit. cum re;-
liq. Anis, & Pſalm. de Pſalt. 18.
Capitulum. Chariſſimi: Omne
datum. ut ſuprà in Veſperis.
N. breve. Surréxit Dôminus de ſe-
pulcro. & Hymn. A urôra. 172.
V. In reſurrectiéne tua
Chriſte, alleluja. B. Cœli,
& terra læténtur, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona-

Vado ad eum † qui miſit me:

Dominica IV. poſt Paſcha.

& nemo ex vobis intérro-
gat me: quô vadis? alleluja,

alleluja.

Oratio. D eus, qui Fidelium. ut
in I. Veſperis.
Deinde fit com, de Cruce. 174.
Ad Tertiam, Capitul. C harilli-
mi: Omne datum. ut ſupra-
v. Surréxit Dôminus de ſe-
pulcro, alleluja. ⁄. Qui
pro nobis pepéndit in li-
gno, alleluja.
Ad Sextam,
Capitulum. Jac. 1. c. 19.

Citis, fratres mei dilectiſ-
ſimi. Sit auté omnis ho-
mo velox ad audiéndum;
tardus autem ad loquéêndum,
& tardus ad iram. Ira enim
viri juſtitiam Dei non ope-
râtur. 9
y. Surréxit Déminus verè,
alleluja. R. Et apparuit Si-
môni, allelũja.
Ad Nonam.
Capitulum. Ibid. d. 21.
P Ropter quod abjiciéntes
omnem immundſtiam,
& abundantiam malitiæ, in
manſuetúùdine ſuſcipite inſi-
tum verbum, quod poteſt
ſalvâre ânimas veſtras-
V. Gaviſi ſunt diſcſpuli, al-
lelũja. R. Viſo Dômino, al-
lelujz: .
Ad Veſperas, Antiph.
Plalmi de Dom. Capitul.
mi: Omne datum.
N. breve. Surréxit Dôminus veréè.
Hymnus. A d cœnam. 175.
V. Mane nobiſcum Dômi-
ne, alleluja. Quoniam
adveſperaâſcit, alleluja.
Ad

Uleluja.
hariſſi-

Monifn
SoAeumt

, guin hu⸗
Cbs, trlttt⸗
Eltrum, Acl
Oratio. D,
Commnen, r

PFERIA N

4 Mudll,
Morar rolrn
erri vobs de
eaur nods
a.
N Magnikct,
lgo vertden di
Eheclt obs ute
Ii ehim Non Ws
tus non ſeniet i
FhIA TI
A Neyedchu,
n obis e
nolte finere,

1 Me. ¹
1 lniier, 4

uretett thiric

Anuſktislkea
un e etn
ti, & udeo,
PEI 4 Ch
1d Nenediq
Eeereiän,
Uitis † rnen
8 lebet, Lont
A in CrEclte
ti⸗
egt, n
tte ⸗ anen
4 e
wit le Gin 1
chit

„ Llo ,.
⸗ ire iclectt.
n Nr Mt on ho.
Velor ad Aciencum:
silten a loggenn.
rün Ad iram, In en
ram Dei on
.
rert Dönimrt,
is Et pentd
, e
ur. id d. 2
Pter gvod Kiciette
dnem inmmoncitum
nKintamn matie,
etldime lcte in
etum, los Ml
e iuns ſet
lr lpl, 1.

N Mumm .

cenan 1

ne noblcun ⸗
fg. R. C
lcn, Uih

14

Infra hebdomadam IV. poſt Paſcha.

d. Magnificat, Antiphona.
ado ad'eum † qui miſlt me:
ſed, quia hæc locútus ſum
vobis, triſtitia implévit cor
veſtrum, allelũja.
Oratio. D eus, qui Fidelium.
Commem., de Cruce, 174.

FERIA SECUNDA.

Omnia, ut in Feria II. poſt Do-
minicam in Albis, præter ſeqq.
Ad Benedictus, Antiphona.
Nonne cor noſtrum † ardens
erat in nobis de Jeſu, dum
ſoquerétur nobis in via? al-
leluja.
Ad Magnificat, Antiphona-
Ego veritâtem dico vobis: †
Expedit vobis, ut ego vadam:
ſi enim non abiero, Paraâcli-
tus non véniet ad vos, allel.

FERIA TERTIA.
Ad Benedictus, Antiphona-
Pax vobis, † ego ſum, allelü-
ja: nolite timére, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphonz.
Cùm vénerit † Parâclitus, Spi-
ritus verittis, ille ärguet mun-
dum de peccàâto, & de juſti-
tia, & de judicio, alleluja.

FERIA QUARTA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Spiritus carnem, oſſa
non habet; ſicut me vidétis
habére: jam crédite, allel.
Ad Magnificat, Antiphona.
Adhuc multa † hâbeo vobis

dicere; ſed non potéſtis por-

târe modò: cuùm autem vé-
nerit ille Spiritus veritatis,
docébit vos omnem veritâ⸗
tem, alleluja.

181
FERIA QUINTA.
Ad Benedictus, Antiphonz-
Obtulérunt † diſcipuli Dô-
mino partem piſcis aſſi, &
favum mellis, allelũja, alle-
luja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Non enim loquétur † à ſe-
metipſo; ſed quæcunque
audiet, loquétur: & quæ
ventura ſunt, annuntiabit vo-
bis, alleluja.

FERIA SEXIA.

Ad Benedictus, Antiphona-
Iſti ſunt ſermôònes, † quos
dicébam vobis, cùm eſſem

vobiſcum, allelúja, alleluja.
Ad Veſperas, niſi occurrat Offi-
eium dupl. aut ſemid. à Capitule
ſit de 8. Maria-

§S ABBATO.
AD VESPERAS,

Capitulum. Jac. 1. d. 22.

Hariſſimi: Eſtôte factô-
res verbi, & non audi-
téres tantùm; falléntes voſ-
metipſos. Quia, ſi quis au-
ditor eſt verbi, & non fa-
ctor, hic comparabitur vi-
ro conſiderânti vultum nati-
vitâtis ſuæ in ſpéculo: con-
ſiderâvit enim ſe, & âbiit, &
ſtatim oblitus eſt, qualis fuͦe-
rit.
N. breve- Surréxit Déminus veré.
Hymnus. A d coœnam. 175.
y. Mane nobiſcum Dômi-
ne, alleluja. R. Quôniam
adveſperàâſcit, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Uſque modòô † non petiſtis
M 3 quid-

5

192
quidquam in nômine meo:
pPétité, & accipiétis, alleluja.
Oratio⸗
Eus, à quo bona cuncta
procédunt, largire ſup-
plicibus tuis; ut cogitémus
te inſpirânte, quæ recta ſunt;
& te gubernaânte, éadem fa-
ciämus. Per Dôminum no-
ſtrum.
Commem. de Cruce. 174.

DOMINICA V.
Poſt Paſcha.

Ad Laudes Antiphona- Alleluja.
ue

Pſalmus. D ôminus regnaâvit.
reliquis. 18.

Capitulum Jac. 1I. d. 22.
Hariſſimi: Eſtéôte factô-
res verbi, & non audi-
tôres tantùm; falléntes voſ-
metipſos. Quia, ſi quis au-
ditor eſt verbi, & non fa-
ctor, hic comparàbitur viro
conſideräânti vultum nativi-
tàtis ſuæ in ſpéculo: conſi-
derâvit enim ſe, & àbiit,
& ſtatim oblitus eſt, qualis
füerit. .
R. breve, Surréxit Dôminus de ſe-
ülero. Hymnus, A urora. 172.
. In refſurrectiéne tua
Chriſte, alleluja. E. Coeli,
& terra læténtur, alleluja.

Ad Benedictus, Antiphona.

Uſque modò † non petiſtis
quidquam in nômine meo:
petite, & accipiétis, alle-
luja⸗ D .
ratio. . uͤt in
1. veſeiis. *˙ ue
Kkt fit comm. de Cruce. 14.
Ad Tertiam, Capitul. Charſſſi⸗
ml: Eſtte factores,

Dominica V. poſt Paſcha:

V. Surréxit Dôminus de ſe-
pulcro, alleluja. .£½. Qui
pro nobis pepéndit in li-
gno, alleluja.
Ad Sextam.
Capitulum. Jacobi I1. d. 25.
Ui autem perſpéxerit in
legem perféctam liber-
tâtis, & perminſerit in ea,
non auditor obliviéſus factus,
ſed factor 6peris: hic beâtus
in facto ſuo erit.
v. Surréxit Dôminus verè,
alleluja. &. Et apparuit Si-
môni, alleluũja.
Ad Nonam-
Capitulum. Jacobi 1. d. 27.
REigio munda, & imma-
culàta apud Deum, &
Patrem hæc eſt: Viſitàâre pu-
pillos, & viduas in tribula-
tiéne ebrum, & immacu-
latum ſe cuſtodire ab hoc
ſéculo.
V. Gavſſi ſunt diſcipuli,
allelúja. N. Viſo Dômino,
allelũja. V
C hariſſimi: Eſtote. ut ſuprà.
N. breve. Surréxit Dôminus veré.
Hymnus. Ad cœnam. 176.
V. Mane nobiſcum Dômi-
ne, alleluja, . Quéôniam
adveſperâſcit, alleluja.
Ad Magniſicat, Antiphona-
Pétite, † & accipiétis, ut
gaudium veſtrum ſit plenum:
ipſe enim Pater amat vos,
quia vos me amàſtis, & Cré
didiſtis, alleluja.
Oratio. Deus, à que. ex I. Ve-
ſperis. Conunsm. de Crucc. r74.

Ferin

VhI 8l
ln Nopet
hodie Occuttd
ft de eo l
ſeia ad Laud,
Pe elto aten ün
im commeno-

Ptke, 1c urpi⸗
kite, Einenietb: p
priin iobs, d
Ondo.

h Hgurſun
Potens Dels-
ckone volrce⸗
tite Conlidimns,0
Vera Onnnn tſe
kectiöne nuniunmn
munnſtn

er AM
e, & hode tantum

E(nce

en elſichn .
Deminlent ⸗
Nrohinidl
dtd lie den
tti.

19,

(ltNρ

eſ
UE

1ſut A
9

Ut α

io Doonvo,

Srbheana. WE .

vobieun Mni.

6a. N na
lah

4
Mebpiets,
wnſtpennn
uet amit i

alniltis, E

“

,

4
ARſPret, f
n e NeN

PFeria II. III. & IV. in Rogationibus.

FERIA SECUNDA.

In Rogationibus.

Si hodie occurrat Feſtum XII. Le-
Rion. fit de eo, cum commem. de
Feria ad Laud. tantum, ut infraà.
De Feſto autem trium Lect. fit tan-
tùm commemor.
Si verò Officium fiat de Feria,
omnia dic. ut in Feria II. poſt Do-
minicam in Albis, præter ſeqq-.
Ad Benedictus, Antiphona.
Pétite, † & accipiétis: quæ-
rite, & inveniétis: pulſâte, &
aperiétur vobis, alleluja.
Oratio.

PRæſta quæſumus, omni-
potens Deus: ut, qui in
afflictiéne noſtra de tua pie-
tâte confidimus; contra ad-
verſa mnia tua ſemper pro-
tectiéne muniâmur. Per Dô-
minum noſtrum.
Hæc Oratio dicitúr ad Laudes, &
per Horas, uſque ad Nonam inclu-
ſivè, & hodie tantum. Et fit comm.
de Cruce. 174.

§ Hoc triduo, qui non interſunt
Proceſſionibus Rogationum, priva-
tim poſt Laudes dicant Litanias
cum ſuis Precibus, & Orationibus,
Kine Pſalmis Poœnitentialibus.

Si cras occurrat Feſtum duplex,
aut ſemiduplex, aut fiat de S. Bene-
dicto in Feria III. Veſp. & Officium
Craſtinum fiunt de eo, ſine comm.
Feriæ; ſed de Simplici, ſi quod oc-
Currat, & de S. Cruce, ſi illud Fe-
Ktum ſit ſemiduplex. Si verò occur-
rat Simplex tantum, Veſp. uſque ad
Capit. erunt de Feria, & à Capit. fit
de Simplici cum commem. de Cruce
santum.

Si autem cras Officium fit de
Feria, omnia dic. ùt in Feria II. poſt
Dominicam in Albis, præter ſeqq.
ebm commem. de Cruce.“

183
Ad Magnificat, Antiphonz,
Ipſe enim † Pater amat vos,
quia vos me amdaſtis, & Cre-
didiſtis, alleluja.
Oratio.
LDEus: à quo bona cuncta
procédunt, largire ſup-
plicibus tuis: ut cogitémus
te inſpirânte, quæ recta ſunt;
& te gubernaânte, éadem fa-
ciâmus. Per Déminum.

FERIA TERTIA.
Ad Benedictus, Antiphona,

Oportébat † pati Chriſtum

& reſúùrgere à môrtuis, al-
leluja.
Ad Magnificat, Antiphona,
Exivi à patre, † & veni in
mundum: iterum relinquo
mundum, & vado ad Patrem,

allelũja.
Oratio hodie, & cras, D sus, à
quo. ùt heri in Veſp.

FERIA QUARTA.

In Rogationibus.
Vigilia Aſcenſionis.

Si hodie occurrat Officium dupleæx
vel ſemiduplex fit de eo, cum com-

meméef. Vigiliæ ad Laudes, ùt infrà,

& cum Oratione Dominicæ præce-
dentis. Si occurrat Feſtum I. Claſſis,
nihil fit de Vigilia. De Feſto autem
ſimplici fit tantum commem. in I.
Vefp. & hodiernis Laudibus. Si verô
fiat de Feria, omnia dic. ut in Feria
II. poſt Dominicam in Albis, præ-
ter ſeqq. .
Ad Benedictus, Antiphona.
