FERIA QUINTA.
Ad Benedictus, Antiphona
Egréſſus Jeſus † ſecéſſit in
partes Tyri, & Sidéônis: &
ecce, muůlier Chananæa à fi-
nibus illis egréſſa, clamaâbat
dicens: Miſerére mei, Fili
David.

Oratio.
D Evotiònem pépuli tui,
quæſumus Dômine, be-
nignus inténde: ut qui per
abſtinéntiam macerântur in
côrpore; per fructum boni
Operis reficiântur in mente.
Per Déôminum.
Ad Magnificat, Antiphona.
O mülier! † magna eſt fides
tua: fiat tibi, ſicut petiſti.
Oratio,
A, quæſumus Dômine,
pôpulis Chriſtiânis, &

139
& quæ profiténtur agnéſce-
re: &ñ Cœléſte munus dili-
gere, quod frequéntant. Per
Dôminum noſtrum.

FERIA SEX IA.
Quatuor Temporum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Angelus Dômini † deſcendé-
bat de cœlo, & movebatur
aqua, & ſanabâtur unus.
Oratio.
E Sto Dômine propitius
plebi tuæ: & quam tibi
facis eſſe devôtam, benigno
réfove miſerâtus auxilio. Per

Doôminum noſtrim.
Hodie dicuntur Pſalmi Pæniten-
tiales.

Ad Magnificat, Antiphona.
Qui me ſanum fecit, † ille
mihi præcépit: Tolle gra-
bâtum tuum, & âmbula in
pace.
Oratio.
Xàâudi nos miſéricors
Deus: & méêntibus no-
ſtris grtiæ tuæ lumen oſtén-
de. Per Déôminum.

„$ A B B A TQ.
Quatuor Tempomum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Aſſumpſit Jeſus † diſceſpulos
ſuos, & aſcêndit in montem,
& transfiguraâtus eſt ante eos.
Orxatio.
P Opulum tuum, quæſu-
mus Dômine, propitius
réſpice: atque ab eo flagél-
la tuæ iracundiæ cleménter
avérte. Per Dôminum no-

ALD

ſtrum.

140
AD VESPERAS,
Capitulum. I. Theſſ. 4. a. 1.
TRatres : Rogâmus vos, &
obſecràmus in Dômino
Jeſu: ut quemâdmodum ac-
cepiſtis à nobis, quômodo
vos opôrteat ambulâre, &
placére Deo, ſic & ambulé-
tis, ut abundétis magis.
BR. breyc. Scapulis ſuis *
Obumbrabit tibi. Scaâpulis.
V. Et ſub pennis ejus ſpera-
bis. Obumbrabit. G léria Pa-
tri. Scaâpulis.
Hymnus.
₰ Udi, benigne Côndi-
tor,
Noſtras preces cum fléti-
bus,
In hoc ſacro jejũnio
Fuſas quadragenaârio.
crutâtor alme côrdium,
Infirma tu ſcis virium:
Ad te revérſis éxhibe,
Remiſſiônis gràâtiam.
M ultùm quidem peccàvi-
mus,
Sed parce confiténtibus:
Ad laudem tui néminis,
Confer medélam lânguidis.
S ic corpus extrà cônteri
Dona per abſtinéntiam,
Jejúnet ut mens ſõbria
A labe prorſus criminum.
P ræſta, beâta Trinitas,
Concéde ſimplex Unitas,
Ut fructuôſa ſint tuis
Jejuniõrum munera.
Amen.
v. Angelis ſuis Deus man-
dâàvit de te. &. Ut cuſtédi-
ant te in mnibus viis tuis-

Dominica ſecunda Quadrageſimæ.

Ad Magnificat, Antiphona.
Viſiônem, † quam vidſſtis,
némini dixéritis, donec à
môrtuis reſurgat Filius ho-
minis.
Oratio,
Eus, qui cônſpicis om-
ni nos virtũte deſtitui,
intériùs exteriúſque cuſtédi:
ut ab ômnibus adverſitàti-
bus muniâmur in côrpore;
& à pravis cogitatiônibus
mundémur in mente. Per
Dôminum noſtrum.

D O MINICA II.

In Quadrageſima.
AD LAUDES,
Antiphona.
Dine † lâbia mea apé-
ries, & os meum annun-
tiäbit laudem tuam.
Pſalmus. M iſerére mei, cum re-
liquis de Dominica. 16.
Ana. Déxtera Démini f fe-
cit virtůtem: déxtera Dômi-
ni exaltavit me.
Aña. Factus eſt † adjuùtor
meus Deus meus.
Aña. Trium pueréôrum f
cantémus hymnum, quem
cantâbant in camino ignis,
benedicéntes Dôminum.
Afia.,. Staâtuit ea t in ætér-
num, & in ſéculum ſéculi:
præcéptum péſuit, & non
præteribit.
Capitulum. I. Theſſ. q. a. I.
Ratres: Rogâmus vos, &
obſecräâmus in Dômino
Jeſu: ut quemâdmodum ac-
cepiſtis à nobis, quômodo
VOS

Don

,btet i
un leozl
ut bunden
ſeſe, gll
lanen e
Prirlt h,
0. Delinte
lbberan
ſ Emm.
Nen ddun
Immuu
Tnis den cun
Mtembhs e
E peentens
Conperit n ben
Qoslongn iike
Quidciocue pen
Dfenregumms
Majore o mun
Co canpto h
Dits rent, 8g n
, Oui tetnen-
Letemr in kko⸗
N lane tecucti
leſeum mirerltz⸗
Oerens Adre
NM Nr
Orumn cnknnd
Cun.
Auboels ſns de
Mt e t. p. Nr
Ett in ounbus
4 Unaſchn, Un
Uinct ſlis f
E ſtintitin
ruigring eſta
en M, gi .

G 1 Kimen

nl i

11VD,

Mine ſUbameg,

Kos Meum am

Deren Dninift

ſem Certera Don.

vos opôrteat ambulâre, &
placére Deo; ſic & ambulé-
tis, ut abundétis magis.
Ipſe liberâvit me
De lâqueo venântium. Ipſe
liberâvit. Y. Et à verbo âſpe-
ro. De lâqueo. G léôria Patri-
Ipſe liberavit.

Am Chriſte ſol juſtitiæ,
Mentis diéſcant ténebræ,
Virtũútum ut lux rédeat,
Terris diem cùm réparas.
ans tempus acceptabile,
Et poœnitens cor tribue:
Convẽértat ut benignitas,
Quos longa ſuffert pietas.
uiddâmque pœniténtiæ
Da ferre, quàmvis grâvium,
Majôre tuo muúnere,
Quo demptio fit criminũ.
ies venit, dies tua,
In qua reflôrent mnia:
Lætémur in hac ad tuam
Per hanc reducti grâtiam.
e rerum univérſitas,
Clemens adôret Trinitas:
Et nos novi per véniam
Novum canâmus canti-
cum.
Angelis ſuis Deus man-
dâvit de te. Ut cuſtôdi-
ant te in mnibus viis tuis.

Aſſumpſit Jeſus † diſcipulos
ſuos, & aſcêndit in montem,
& transfiguraâtus eſt ante eos-
eus, qui.

Démine, † bonum eſt nos
bic eſſe: ſi vis, faciämus hic

141
tria tabernâcula: tibi unum.
Moyſi unum, & Eliæ unum.

Dêmine, bonũ eſt. ut ſupr.
ratres: Rogâmus
Ipſe liberâvit me de lâ-
queo venântium. . Et à
verbo àſpero.

Faciâmus hic † tria tabernâ-
cula: tibi unum, Môyſi unum,
& Eliæ unum.
1. Theſſ. 4. a. 3.
Ec eſt enim voluntas
Dei, ſanctificâtio ve-
ſtra: ut abſtineâtis vos à for-
nicatiõne: ut ſciat unuſquilſ-
que veſtrum vas ſuum poſ-
ſidére in ſanctificatihne, &
honòre.
Scâpulis ſuis obumbr-
bit tibi. N. Et ſub pennis
ejus ſperaâbis.

Viſiònem, † quam vidiſtis, né-
mini dixéritis, donec à môr-
tuis reſurgat Filius héôminis.
lbidem. b. 7.
On enim vocaâvit nos
Deus in immunditiam,
ſed in ſanctificatidnem, in
Chriſto Jeſu Dõmino noſtro.
Scuto circumdabit te
véritas ejus. R&⸗ Non timé-
bis à timôre nocturno.

ixit Déminus.
55.
„F ratres: Rogaâmus.
Scapulis ſuis.
udi benigneè. Angelis ſuis.

Viſiénem † quam vidiſtis,
némini

142
némini dixéritis, donec à
môrtuis reſürgat Filius höo-
minis. ”
Oratio. Deus, qui cônſpicis. ùt
fupraà. . .
Poſt Veſperas diei dicuntur Ve-
ſperæ Defunctorum.

FERIA SECUND A.

4a Benedictus, Antiphona-
go Principium, † qui &
loquor vobis.
Oratio.
Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut familia
tua, quæ ſe, affligéndo car-
nem, ab aliméntis àbſtinet;
ſectândo juſtitiam, à culpa
jejünet. Per Dôminum-
Deinde dicitur Officium Defunct.
Ad Magniticat, Antiphona.
Qui me miſit, † mecum eſt,
& non reliquit me ſolum:
quia, quæ placita ſunt ei,
tacio ſemper.
Oratio.
ALER ſupplicatiònibus
noſtris omnipotens De-
us: & quibus fiduciam ſpe-
rândæ pietatis indulges; con-
ſuêtæ miſericôrdiæ tribue be-
nignus efféctum. Per Dômi-
num.

FERIA TERTIA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Unus eſt enim † Magiſter
veſter, qui in cœlis eſt, Chri-
ſtus Dôminus.
Oratio.
Erfice, quæſumus Dô-
mine, benignus in no-
bis obſervântiæ ſanctæ ſub-

sidium: ut, quæ te Auctôͤ-

Infra hebdomadam ſecundam Quadrageſimæ.

re faciénda cognévimus; te
operânte impleàmus. Per
Dòminum noſtrum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Omnes autem vos † fratres
eſtis: & patrem nolite vocâre
vobis ſuper terram; unus eſt
enim Pater veſter, qui in coæ=-
lis eſt: nec vocémini magſi-
ſtri, quia Magiſter veſter
unus eſt Chriſtus.
Oratio.
P Kopirtigre Dôòmine ſup-
plicatiônibus noſtris, &
animârum noſtrârum medé-
re languôribus: ut remiſſiô-
ne percépta, in tua ſemper
benedictiôéne lætémur. ber
Dôminum noſtrum.
FERIA QUARTA.
Hodie dficuntur Pſalmi Graduales.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ecce, aſcéndimus t Jeroſòly-
mam: & Filius héminis tra-
détur ad crucifigéndum.
Oratio.
P Opulum tuum, quæſu-
mus Dômine, propitius
réſpice: & quos ab eſcis car-
naâlibus præcipis abſtinére;
à nôxiis quoque vitiis ceſſâre
concéde. Per Dôminum.
Ad Magnificat, Antiphona-
Tradétur enim † Gêntibus ad
illudéndum, & flagellandum,
& crucifigéndum.
Oratio.
LEus innocéntiæ reſtitu-

tor & amÜtor, dirige ad

te tuôrum corda ſervôrum:

ut Spiritus tui fervére con-
Ccépto, & in fide invenian-
tur

Penecin,
Ii, † reunnn
eplti bon In

ſeſinis⸗
Cnn conrenielt
cemur i hät
Kcorporsderb-
Magnicr, A
Des detatun⸗
it, Cuimnen pan
Negani
Oeto

Delo Donin
Unns, & vepe
Ulitten Mfe
ilt ig, l te 4
4 Abemthe gn
1congreitz reſtin⸗
Khiutn onlined l
Uhnmn miünnn.
UNln AWX
4 ereilͤn, n
As le pertet,
In ſunm ſocilt 4
vgul lalſiint ei!
Nhorbus ſiis.

Cito,
D Arumng o
Pnbe

.

Wntbos 1 h
a enee
d leneit
Eer

a aen U le

mum noſrun.

NIN CANN

Tucitgenu.

lun tuum, el
Donine, Nopin
E avos Recbcr

Drerigs lne,

oannome rit
OOGGe

enin Canbus
gelindumm

mnwoteit 4
mitor, ten

tur ſtâbiles, & in épere effi-
câces. Per Déôminum no-
ſtrum. in unitâte ejúſdem.

FERIA QUINT A.

Fili, † recordâre, quia re-

cepiſti bona in vita tua, &
Lazarus ſimiliter mala.

Ræſta nobis, quæſumus
Dômine, auxilium gra-
tiæ tuæ: ut jejúniis, & ora-
tiônibus conveniénter intén-
ti, liberémur ab hôſtibus men-
tis, & Côrporis. Per Dôminum.

Dives ille † guttam aquæ pé-
tiit, qui micas panis Lâzaro
negavit.

Déſto Démine fâmulis
tuis, & perpétuam be-
nignitâtem largire poſcéênti-
bus: ut iis, qui te Auctôre,
& gubernatôre gloriântur;
& congregaàta reſtâures, &
reſtaurâta conſérves. Per Dô-
minum noſtrum.

FERIA SEXTA.

Malos malè perdet, † & vi-
neam ſuam locabit àliis agri-
colis, qui reddant ei fructum
tempôribus ſuis.

A, quæſumus omnipo-
tens Deus: ut ſacro nos
purificânte jejunio, ſincéris
méntibus ad ſancta ventuúra
fäcias pervenire. Per Döômi-
num noſtrum.

234

Quæréntes eum tenére, † ti-
muérunt turbam: quia ſicut
Prophétam eum habébant.

A, quæſumus Dômine,
pôpulo tuo ſalutem
mentis, & Côrporis: ut bo-
nis opéribus inhæréndo, tuæ
ſemper virtũtis mereâtur pro-

tectiône deféndi. Per Démi-
num noſtrum.
„S A B B A T O.

Vadam ad patrem meum, †
& dicam ei: Pater, fac me,
ſicut unim ex mercenâ-
riis tuis.

A, quæſumus Dômine,
noſtris efféctum jejùniis
ſalutârem: ut caſtigâtio carnis
aſſmpta, ad noſtrârum ve-
getatiõnem trâànſeat animâ-
rum. Per Déminum.

AD VESPERAS,
Epheſ. 5s. a. I.

Ratres: Eſtéte imitatéres
Dei, ſicut filii chariſſimi:
& ambuläte in dilectiône,
ſicut & Chriſtus diléxit nos,
& trâàdidit ſemetipſum pro
nobis oblatiônem, & héſtiam
Deo in odérem ſuavitatis.
. Scâàpulis ſuis
Obumbraͤbit tibi. Scapulis.
v. Et ſub pennis ejus ſpe-
râbis. Obumbrabit. Glôria.
Scaâpulis.

144
Hymnus.
A Uadi, benigne Côònditor,
Noſtras preces cum flé-
tibus,
In hoc ſacro jejũnio
Fuſas quadragenario.
§S crutâtor alme côrdium,
Infirma tu ſcis virium:
Ad te revérſis éxhibe
Remiſſiônis gratiam.
M ultuùm quidem peccavi-
mus,
Sed parce confiténtibus:
Ad laudem tui néminis,
Confer medélam langui-
dis.
Sic corpus extrà cônteri
Dona per abſtinentiam,
Jejunet ut mens ſõbria
A labe prorſus criminum.
Præſta, beâta Trinitas,
Concéde ſimplex Unitas,
Ut fructuòôſa ſint tuis
Jejuniôrum munera.
Amen.
7. Angelis ſuis Deus man-
dâvit de te. Æ½- Ut cuſtédi-
ant te in ômnibus viis tuis.
Ad Magnificat, Aaiphona-
Dixit autem pater † ad ſervos
ſuos: Citôò proférte ſtolam
primam, & induite illum,
& date ânnulum in manu
ejus, & calceaménta in pédi-
bus ejus. .
Oratio.
Uæſumus, omnipotens
Deus, vota humilium
réſpice: atque ad defenſiô-
nem noſtram, déxteram tuæ
majeſtâtis exténde. Per Dô-
minum noſtrum.

Dominica tertia Quadrageſimæ.

DOMINICA III.
In Quadrageſima.,

AD LAUDES,

Antiphona-
FA benignè † in bona vo-
luntaàte tua, ut ædificén-
tur Démine muri Jeruũſalem.

Pſalm. M iſerére mei. cum 10.
liquis de Dominica. 16.

Ana. Dôminus † mihi ad-
jutor eſt, non timébo, quid
faciat mihi homo.
Afia. Lâbia mea † laud-
bunt te in vita mea, Deus
meus.
Aña. Vim virtutis ſuæ † ob-
litus eſt ignis: ut pueri tui
liberaréntur illæſi.
Afia. Sol & luna † laudaâte
Deum: quia exaltâtum eſt

nomen ejus ſolius
Capitulumn. Epheſ. §. a. zX.

Ratres: Eſtôte imitatéô-
res Dei, ſicut fſlii cha-
riſſimi: & ambulate in dile-
ctiõne, ſicut & Chriſtus di-
léxit nos, & trâdidit ſemet-
ipſum pro nobis oblatiônem,
& hôſtiam Deo in odôrem
ſuavittis.

M. breve. Ipſe liberâvit me *

De lâqueo venântium. Ipſe
liberâvit. F. Et à verbo âſpe-
ro. De lâqueo. G lôria Pa-
tri. Ipſe liberâvit.
Hymnus.
Am Chriſte ſol juſtitiæ,
Mentis diéſcant ténebræ,
Virtutum ut lux rédeat,
Terris diem cùm réparas-

D ans tempus acceptabile,

Et pornitens cor tribue,
Con-

De

Guretttt, u
os nge l
Ucümgve po
kerte, 4
Vium,
Mejore tonn
Quo Ct
Nunn
Dies ſent, s 1
In utien
LEtnr he-
ke kdici
Tegnm wniretit
(Eend adotet
Utnos noni per
Noroum camumos
Cun. Anen.
ogels gis De
Airit et. N D
At te inönmin
Ad Beveclch,
Ein Eits nmins
It Ariuum Aum,

int Mni, e ,l

to Iueinu
flhens.

Kkümn, Autht
tolmefclle
Mnium,Imimkekt
4 iluutte Unnd
40 Ttüm, ini
in chgto De ſej
nii, grolechh Per
rgnumn Dei
Aulm Frite,
uulm ptreg:
1 N lberinit ne
Cltn vuntin
n.
3. Nelm, Ane
I, Ant
Aimn dlit n 1
ſigt⸗ nin
n celon el
ten el

Nena 4.
Cnnnng † nit
3 Iebo.
Nzrontineho,

un

Mono.

m: un evalinnn :

Ein eus ſols

ſcut & Chrittus .

lenn⸗
10 nobss CDatonen
um Deo in odhen

8 1 pe⸗

Pſe bti
ddnt tenn,
Im Nt U i
dien din

Dominica tertia Quadrageſimæ.

Convértat, ut benignitas,
Quos longa ſuffert pietas.
Quiddâàmque pœniténtiæ
Da ferre, quàmvis gra-
vium,
Majôre tuo múnere,
Quo démptio fit crimi-
num.
Dies venit, dies tua,
In qua reflôrent mnia:
Lætémur in hac ad tuam
Per hanc reduúcti grâtiam.
Te rerum univérſitas,
Clemens adòret Trinitas:
Et nos novi per véniam
Novum canaâmus canti-
cum. Amen.
7. Angelis ſuis Deus man-
dâvit de te. . Ut cuſtéôdi-
ant te in omnibus viis tuis.
Ad Benedictus, Antiphona-
Cùm fortis armitus † cuſtô-
dit âtrium ſuum, in pace
ſunt omnia, quæ pòſſidet.

Oratio. Quæſumus. ut in I.
Veſperis.

Ad Primam, Antiphona.
Et cùm ejeciſſet † Jeſus dæ-

mônium, locutus eſt mutus,

& admiraâtæ ſunt turbæ.
Ad Tertiam, Antiphona.
Si in digito Dei † ejicio dæ-
mônia, proféctò pervénit in
vos regnum Dei.
Capitulum. Fratres: Eſtôòte.
Y. ſpſe, liberâvit me de lâ-
queo venântium. . Et à
verbo àſpero.
Ad Sextam, Antiphona.

Qui non colligit mecum, †

diſpérgit: & qui non eſt me-
cum, contra me eſt.

145
Capitulum. Epheſ. 5. a. 5.
H Oc enim ſcitte intelli-
gẽntes; quòd omnis for-
nicâtor, aut immundus, aut
avârus, quod eſt idolôrum
ſérvitus, non habet hæredit-
tem in regno Chriſti & Dei.
Y. Scâpulis ſuis obumbr-
bit tibi. . Et ſub pennis
ejus ſperàbis.
Ad Nonam, Antiphona.
Cùm immundus ſpiritus †
exierit ab hômine, âmbulat
per loca inaquôſa, quærens
réquiem, & non invenit.

Capitulum. Ibidem. b. 8.

E Ratis enim aliquândo té-
nebræ: nunc autem lux
in Dômino. Ut filii lucis am-
bulâte: fructus enim lucis eſt
in omni bonitàâte, & juſtitia,
& veritate.
y. Scuto circúmdabit te
véritas ejus. à. Non timé-
bis à timéôre noctuúrno.
Ad Veſperas, Antiphona, & Pſal-
mus. Dixit Dôminus. cum reli-
quis de Dominica. §5§.
Capitulum., F ratres: Eſtôte.
N. breye. Scapulis ſuis. Hymnus,
A udi benigne. . Angelis ſuis.
ut in I. Veſperis.

Ad Magnificat, Antiphona.
Extöllens vocem † quædam
muülier de turba, dixit: Beâ-
tus venter, qui te portâvit-
& uͤbera, quæ ſuxiſti. At Je-
ſus ait illi: Quinimo bedàti,
qui âudiunt verbum Dei, &
cuſtédiunt illud.

Oratio. Quæſumus omnipotens.
ut ſupra.

Poſt Veſperas diei dicuntur Ve-
ſperæ Defunctorum. .
K FE-

146
FERIA SECUNDA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Amen dico vobis, † quia ne-
mo prophéta accêptus eſt in
paàtria ſua.
Oratig.
QCrcibi⸗ noſtris, quæſu-
mus Déômine, grútiam
tuam benignus infúnde: ut
ficut ab eſcis carnaâlibus ab-
ſtinémus; ita ſenſus quoque
noſtros à nôxiis retrahaàmus
excéſſibus. Per Déôminum.
Hodie dicitur Officium Defunctoru.

Ad Magnitficat,, Antiphona-
Jeſus aulern trânſiens † per

médium illôrum ibat.
Oratio-
Ubvéniat nobis, Déômi-
ne, miſericôrdia tua: ut
ab imminéntibus peccatôrum
noſtrôrum periculis, te me-
reâmur protegénte éripi; te
liberânte ſalvâri. Per Dômi-
num.
FERIA TERTIA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Si duo ex vobis † conſénſe-
rint ſuper terram de omni re,
quamcuúnque petierint, fiet
illis à Patre meo, dicit Dô-
minus.
Oratio.
Xaâudi nos omnipotens,
& milſéricors Deus: &
continéntiæ ſalutâris propi-
tius nobis dona concéde. Per
Déminum.
Ad Magnificat, Antiphona-
Ubi duo, † vel tres congre-
gati ferint in némine meo,
in médio eôrum ſum, dicit
Dôminus. .

Infra hebdomadam tertiam Quadrageſimæ-⸗

Oratio.
V nos, Démine, pro-
tectiéne defénde : & ab
omni ſemper iniquitâte cu-
ſtôdi. Per Dôminum.
FERIA QUARTA.
Hodie dicuntur Pſalmi Graduales.
Ad Benedictus, Antiphona.
Audite „ † & intelligite tra-
ditiônes, quas Dôminus de-
dit nobis.
Oratio.

PRzſa nobis, quæſumus
Dôémine: ut ſalutaâribus
jejùniis eruditi, à nôxiis
quoque vitiis abſtinéntes;
propitiatiõnem tuam faciliùs
impetrémus. Per Dôminum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Non lotis maànibus † mandu-
cäre, non coinquinat hô-
minem.
Oratio.
Oncèêde, quæſumus om-
nipotens Deus: ut, qui
protectiònis tuæ grâtiam quæ-
rimus; liberâti à malis om-
nibus, ſecura tibi mente ſer-
viamus. Per Dôminum.

FERIA QUINTA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Exibant autem † dæmônia à
multis, clamúântia & dicén-
tia; quia tu es Chriſtus Fi-
lius Dei: & increpans non
ſinébat ea loqui, quia ſcié-
bant ipſum eſſe Chriſtum.
Oratio.
XAAAgnificet te, Déômine,
N 1 nctorum tuérum Coſ-
mæ, & Damiani EWD ſo-
Em-

lfe hebea
itn:qun
tenmm;
fibii proie
,, DPer Domnn
Maguife,
Unnes, f g k⸗
mOs, Atchm
m, & Mdnn

Thithmchipea
mDon
Pitm oreets um
E m Eenper ſici
ts er Dön
DLAIA
lDenedlau, ,n
Naum, fqum en
1o, Aglöſtidet e
Atlet in aternnn.
l⸗ Uoltn,
Dinir, benic-
olenere: Ie ſeue

nind lunenue ,

ii is eine
mn Eer Dömnuun
1. Wonntan kialmi po

Ues.

AAN

Agricene
. , kann

Dönir, ſin d⸗

Ueta esti Datres
Vnte hoe lorrer

Oate.
gfugnkinnn
e Deng, nt

Puetione cni
ſck lis e
l Ndig cre
Dun cherlin

Uimm wimn

5

66
S

6 intlleier
dUis Domnnng

c,

Zh MIü, uſin
Chine: d Ilntitbun
f6S enudti,d eri
ge itis iets
dtiönem tuun iel

dlh

Nemnng. ber Dominnr

ſ 8. .
1 s änldns

w..
lh

cck, elins N

ira kbi wente
Der Dömiun.

UII CUIV⸗

& Mepand i
eli, dud
n ele Chnim

Glicet t,
Conm u
Dminn

l⸗
MI

lémnitas: qua & illis glôriam
ſempitérnam; & opem nobis
ineffabili providéntia contu-
liſti. Per Dôminum.

Omnes, † qui habébant in-
firmos, ducébant illos ad Je-
ſum, & ſanabäntur.

Ubjéctum tibi põpulum,
quæſumus Dômine, pro-
pitiatio cœléſtis amplificet:
& tuis ſemper fâciat ſervire
mandatis. Per. Dôminum.

FERIA SEXTIA.

Aquam, quam ego déde-
rO, ſi quis biberit ex ea, non
sitiet in ætérnum.

Ejunia noſtra, quæſumus
Dômine, benigno favéôre
proſéquere: ut ſicut ab ali-
mentis abſtinémus in côrpo-
re; ita à vitiis jejunémus in
mente. Per Dôminum.

Dôͤmine, † ùt video, Pro-
phéta es tu: patres noſtri in
monte hoc adoravérunt.

Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut, qui in
tua protectiône confidimus;
cuncta nobis adverſantia, te
adjuvânte, vincâmus. Per
Dôͤminum.

S ABBATO.

Inclinavit ſe Jeſus, & ſcri-

147
bébat in terra: Si quis ſine
peccâto eſt, mittat in eam
làpidem.

Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut, qui ſe,
affligendo carnem, ab ali-
méntis àbſtinent; ſectândo
juſtitiam, à culpa jejunent,
Per Dôminum noſtrum.

AD VESPERAS,

Galat. 4. c. 22.

FRatres :Scriptum eſt, quô-
niam Abraham duos filios
hâàbuit: unum de ancilla, &
unum de libera. Sed qui de
ancilla, ſecúndùm carnem
natus eſt; qui autem de libe-
ra, per repromiſſiõnem: quæ
ſunt per allegoriam dicta.
* Scpulis ſuis
Obumbrabit tibi. Scapulis.
Et ſub pennis ejus ſperâ-
bis. Obumbrabit. G lôria Pa-
tri. Scaâpulis.

Udi, benigne Côndi-
tor,
Noſtras preces cum fléti-
bus,
In hoc ſacro jejũùnio
Fuſas quadragenario.
§& crutâtor alme côrdium,
Infirma tu ſcis virium:
Ad te revérſis éxhibe
Remiſſiônis grâtiam.
ultùm quidem peccâvimus,
Sed parce confiténtibus:
Ad laudem tui nôminis

Confer medélam laàngui-
dis.

K 2 ic

148
Sic corpus extrà còônteri
Dona per abſtinéntiam,
Jejunet ut mens ſobria
A labe prorſus criminum.
ræſta, beâta Trinitas,
Concéde ſimplex Unitas,
Ut fructuôſa ſint tuis
Jejuniôrũ muünera. Amen.
Angelis ſuis Deus man-
dâàvit de te. Ut cuſtôdi-
ant te in mnibus viis tuis.

Nemo te † condemnäâvit mũ-
lier? Nemo Démine: nec
ego te condemnàbo: jam
àmpliùs noli peccare.

Oncéde, quæſumus om-
nipotens Deus: ut, qui
ex mérito noſtræ actiônis
affligimur; tuæ graâtiæ con-
ſolatiône reſpirémus. Per Dô-
minum noſtrum.

DOMINICA IV.
AD LAULDES,

Unc acceptàbis t ſacrifi-
cium juſtitiæ, ſi avérte-
ris fâciem tuam à peccatis

meis- “ .
iſerére mei.

16.
Bonum eſt 1 ſperare
in Déômino, quam ſperare
in principibus.
In matutinis † Déômi-
ne meditâàbor in te.
Potens es † Démine
eripere nos de manu forti:
libhera nos Deus noſter.
nia. Reges terræ, † & om-
nes pépuli laudäâte Deum.

Gal. 4. c. 22.
Ratres: Scriptum eſt:
quéniam Abraham duos
filios hàbuit: unum de ancil-
la, & unum de libera. Sed
qui de ancilla, ſecundùm
Carnem natus eſt: qui autem
de libera, per repromiſſiô-
nem: quæ ſunt per allego-
riam dicta.
Ipſe liberâvit me
De lâqueo venäântium. Ipſe
liberâvit. Y. Et à verbo âſpe-
ro. De lâqueo. G lôria Pa-
tri. Ipſe li berãvit.

Am Chriſte ſol juſtitiæ,
Mentis diéſcant ténebræ;
Virtútum ut lux rédeat,
Terris diem cùm réparas.
ans tempus acceptaâbile,
Et pœnitens cor tribue:
Convértat ut benignitas,
Quos longa ſuffert pietas.
uiddâmque poœeniténtiæ
Da ferre, quàmvis gra-
vium,
Majoôre tuo mũünere,
Quo dêmptio fit crimi-
num.
ies venit, dies tua,
In qua reflôrent ômnia:
Lætémur in hac ad tuam
Per hanc reducti grâtiam-
e rerum univérſitas,
Clemens adéôret Trinitas:
Et nos novi per véniam
Novum canâmus canti-
cum. Amen. *
Angelis ſuis Deus man-
dâvit de te. Ut cuſtôdi-
ant te in mnibus viis tuis.

Füdinem e
lit ad n
memus pan
Cnt li! ho

tentans nn
bat, gul

.

ℳ£⁵

tegnt
Can grätiäs e
Ut lcunbent

e gungre
Cacdos lebn
minns cunge
numn
1

Me lbern
Iveo penanciunn
o pe⸗
ütlaim
Mahiritnm
Pundn, Kanchn
Dune ſel
eengrerlmn
E non anns
li celrr,
, lor kabet
4 ahli ſi
t l

lienn

r 4
Ovoninn
Gelubut
Einmn e ien
e mel, n
, Ei

t
int hen S

lle lberiit
Gee nüntiun. l
N Niyebo ,
Dle lberart,

l⸗

Iimye enteltir
ke, Auimnis g
re td Mnete,
Cenptio it aln

le⸗

non

ibus

Cuͤm ſublevàſſet † cculos Je-
ſus, & vidiſſet màximam mul-
titůdinem veniéntem ad ſe,
dixit ad Philippum: Unde
emémus panes, ut manduũ-
cent hi? hoc autem dicébat
tentans eum: ipſe enim ſcié-
bat, quid eſſet facturus,

oncede.

Accépit ergo Jeſus panes,
& cCùm gratias egiſſet, diſtri-
buit diſcumbéntibus.

De quinque pânibus, † &
duõôbus piſcibus ſatiâvit Dé-
minus quinque millia hômi-
num.
ratres: Scriptum.

Ipſe liberâvit me de lâ-
queo venantium. Et à
verbo aſpero.

Satiâvit Déôminus † quinque
millia hminum de quinque
paãnibus, & duòôbus piſcibus.
Gal. 4. d. 27.
Etare ſtérilis, quæ non
paris: erumpe, & clama,
quæ non paàrturis: quia mul-
ti filii deſértæ, magis quàm
ejus, quæ habet virum.
Scâpulis ſuis obumbrâ-
bit tibi. Et ſub pennis
ejus ſperàbis.

Illi ergo hômines, † cùm vi-
diſſent, quod fécerat Jeſus
ſignum, intra ſe dicébant:
Quia hic eſt verè Prophéta,

149
qui ventúrus eſt in mun-
dum.
Ibidem. d. 31.
Taque, fratres, non ſumus
ancillæ filii, ſed liberæ:
qua libertàte Chriſtus nos
liberàvit.
Scuto circúùmdabit te
véritas ejus. Non timé-
bis à timôre noctuùrno.
ixit Dôminus.
55.
ratres: Scriptum.

Scâàpulis ſuis. Hymnu
udi benigne. Angelis ſuis

Subit ergo † in montem
Jeſus, & ibi ſedébat cum di-
ſcipulis ſuis.

oncède quæſumus.

FPERIA SECUNDA

Auferte iſta hinc, † dicit Dô-
minus: & nolite fâcere do-
mum Patris mei, domum
negotiatiònis.

Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut obſer-
vatiônes ſacras ânnua devo-
tiõne recoléntes, & côrpore
tibi placeâmus, & mente. Per
Doôminum.

Sölvite templum hoc, † di-
cit Dôminus, & poſt tridu-
um reædificâbo illud: hoc
K 3 autem

150
autem dicébat de templo
Coõrporis ſui.

Eprecatiônem noſtram,
quæſumus Dômine, be-
nignus exâudi: & quibus
ſupplicândi præſtas afféctum;
tribue defenſiônis auxilium.
Per Dôminum.

FERIA TERTIA.

Quid me quæritis † interfi-
cere, hôminem qui vera lo-
cũtus ſum vobis?

Acræ nobis? quæſumus
—Dômine, obſervatiônis je-
juùnia, & piæ converſatiônis
augméntum; & tuæ propi-
tiatiõnis continuum præſtent
auxilium. Per Dôminum.

Nemo in eum † miſit ma-
num: quia nondum vénerat
hora ejus.

Iſerére Déômine péôpu-
*lo tuo: & continuis
tribulatiônibus laborântem,
propitius reſpirâre concéde.
Per Déminum.

PERIA QII ARTA.

Rabbi, † quid peccâòvit ho-
mo iſte, quòd cæcus natus
eſt? Reſpõndit Jeſus, & di-
Xit: Neque hic peccaâvit, ne-
qr paréntes ejus; ſed ut
manifeſténtur épera Dei in
illo.

Eus, qui & juſtis præ-
mia meritéôrum, & pec-
catéribus per jejunium vé-
niam præbes: miſerére ſup-
plicibus tuis; ut reâtus noſtri
cConféſſio indulgéntiam valeat
percipere delictôrum. Per
Dôminum noſtrum.

Iſte homo † qui dicitur Je-
ſus, lutum fecit ex ſputo, &
linivit culos meos, & mo-
dò videò.

Ateant aures miſericôr-
diæ tuæ, Dômine, préci-
bus ſupplicntium: & ut pe-
téntibus deſiderâta concédas;
fac eos, quæ tibi ſunt placi-
ta, poſtulàre. Per Dôminum
noſtrum.

FERIA QUINTA.

Ibat Jeſus † in civitâtem, quæ
vocâtur Naim: & ecce, de-
functus efferebâtur filius ũni-
cus matris ſuæ.

Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut quos je-
júnia votiva caſtigant, ipſa
quoque devtio ſancta lætifi-
cet; ut terrénis afféctibus mi-
tigâtis, faciliuùs cœléſtia ca-
piâmus. Per Dôminum.

Prophéta magnus † ſurréxit
in nobis: & quia Deus viſi-
tavit plebem ſuam.

Oyrli tul
o, ⸗
Ubus unpoe
t ſempe
tuo munim
r Domumm

PENII5

Llerwtmnan
t: M,
Citnm enn

, i
Mundumt
Nents: Prlt
It Lodela tu
Prokcint lin
porilbus dond
XMis er Don

Dinine, 6f i
ns hon elet
wiin fettt
unumento.

Anhisgrn
nhorn de
UMnmitits nolk
nütite conf
lenper piti
8 ler Din

1 ni ditr
Wmn⸗ kect er 1 9
4ic Wo, E
led, 4

teint Mres Ninh..
etue Dömin e
Dplcirtum: Au
deicetin conrte

r tbilunn

ir fin itien qu
Nin: & ce, d.
eferebatar os un

ds lur.

Aa, goeſumns omn

Denrru

eſia
Dünmum.

megs nnt

ven kan

Opuli tui Deus inſtituͤ⸗
tor, & rector, peccaâta,
quibus impugnâtur, expél-
le: ut ſemper tibi plâcitus,
& tuo munimine ſit ſecuúrus.
Per Dôminum.

FERIA SEXTA.

Lâzarus † amicus noſter dor-
mit: eâmus, & à ſomno ex-
citémwus eum.

Eus, qui ineffabilibus
mundum rénovas ſacra-
méntis: præſta quæſumus,
ut Eccléſia tua & ætérnis
proficiat inſtitutis; & tem-
poralibus non deſtituâtur au-
Xiliis. Per Dôminum.

Dômine, † ſi fuſſſes hic, Là-
Zarus non eſſet môrtuus:
ecce, jam fœtet quatriduânus
in monuménto.

A nobis, quæſumus om-
nipotens Deus: ut qui
infirmitaâtis noſtræ cônſcii, de
tua virtúte confidimus; ſub
tua ſemper pietâte gaudeàâ-
mus. Per Déminum no-
ſtrum.

S ABBATO.

Qui ſéquitur me, non âm-
bulat in ténebris; ſed habé-
bit lumen vitæ, dicit Démi-
nus.

1r

Iat, Dômine quæſumus,
per grâtiam tuam fru-
ctuòſus noſtræ devotiòônis af-
féctus: quia tunc nobis prõô-
derunt ſuſcépta jejùnia; ſi
tuæ ſint plaàcita pietâti. Per
Déminum.

SABBAT 0
AD VESPERAS-
Heb. 9. Cc. 11.

Ratres: Chriſtus aſsiſtens
Péntifex futurôrum bo-
néôrum, per àâmplius, & per-
féctius tabernâculum non ma-
nufâctum, id eſt, non hujus
creatiônis: neque per ſângui-
nem hircéôrum, aut vitulé-
rum; ſed per prôprium ſân-
guinem introivit ſemel in
Sancta, ætérna redemptiône
invénta.
De ore leòônis
Libera me Dômine. De ore.
Et à côrnibus unic ornium
humilitàâtem meam. Libera.

De ore
loria Patri.

lõria
Patri,

Exilla Regis prôdeunt,
Fulget Crucis myſté-
rium,
Quo carne carnis Côndi-
tor,
Suſpénſus eſt patibulo.

K 4 u0

152

Quo vulneràtus inſuper
Mucrône diro lànceæ,
Ut nos lavaâret crimine,
Manavit unda, & ſangui-
ne.
I mpléta ſunt, quæ côncinit
David fidéli cârmine
Dicens: In natiônibus,
Regnâvit à ligno Deus.
rhor decôra, & fulgida,
Ornâta Regis purpurâ,
Elécta digno ſtipite
Tam fancta membra taân-
B gere.
3 eâta, cujus brâchiis
Sécli pepéndit prétium,
Statéra facta côrporis,
Prædmque tulit tartari.

Crux ave ſpes unica,
Hoc Paſſiònis témpore,
Auge piis juſtitiam,
eiſque dona véniam.-
e ſumma Deus Trinitas,
Collaudet omnis ſpiritus:
Quos per Crucis myſté-
rium
Salvas, rege per ſécula.
Amen.
Eripe me Dômine ab
hômine malo. . A viro ini-
quo éripe me.

Ego ſum f† qui teſtimònium
perhibeo de meipſo: & te-
ſtiméônium pérhibet de me,
qui miſit me, Pater.

Uæſumus „Omnipotens
Deus, familiam tuam
Propitius reſpice: ut te largi-

2 4 .
ente, regatur in côòrpore; &
te ſervânte, cuſtodiatur in
mente. Per Déminum.

DOMINICA
AD LA UD ES,
VIde Domine † afflictié⸗

nem meam, quôniam
eréctus eſt inimicus meus-
iſerére mei.
16.
In tribulatiéône † invo-
câàvi Dôminum, & exaudivit
me in latitũúdine.
Judicâſti Démine †
cauſam ânimæ meæ, defén-
ſor vit? meæ, Dômine Deus
meus
Pôpule meus † quid
feci tibi? aut quid moléſtus
fui? reſpénde mihi.
Numquid rédditur †
pro bono malum? quia fo-
dérunt fôveam ânimæ meæ.
Hebr. 9. C. II.

Ratres: Chriſtus aſsiſtens
Pöntifex futurôérum bo-
nõôrum, per âmplius, & per-
fẽctius tabernâculum non ma-
nufactum, id eſt, non hujus
creatiònis: neque per ſngui-
nem hircôrum, aut vitulô⸗
rum; ſed per pré⁶prium ſan-
guinem introivit ſemel in
Sancta, ætérna redemptiône

e Ern
fnionmn
Et de en
n meam. I

Ulrs be⸗
ts,
Tempwvinp

oon Cue
Innnens
1 n tel,
Gu, C,
Ute corpis
Angois, uncn
Tertv ponnb⸗
ns,
Qohrtoknr
TuX Mdds in
Arbor umn n
Mlle (Nn t
Monke, or
Dle nii
le ni
tenm Ao
ei lhn ioe
Pin kenc
Wncelt
leni me
Uiti tenc
Glentuft
te l re
lere anmn

Munt Uuno

cd,,
n trblitihte d.
minum, Gennli
Uttudire.
wäcdi Donir
m inime wer, n
1 mer, Münirhe

Vub man 1 g
at gui, oli
Nuce mii.
umquid tor
O mum! Cid h
ſeam inime m

Her np. Eper
Eendnimnonme
,Nos Nuſe
0nenle et ſing
Gum, At Nn,
er Pröhrunk,
rolzit ben,n
Cumn elennin

I

„

Dominica Paſſionis. 153

breve. Erue à frâmea *
heus àänimam meam. Erue.
y. Et de manu canis uni-
cam meam. Deus. p,. Erue.
Hymnus.
Uſtris lex qui jam per-
L actis,

Tempus implens côrporis,
Se volénte natus ad hoc
Paſſiôni déditus,
Agnus in Crucis levâtur
Immolandus ſtipite.
Hic acétum, fel, arundo,
Sputa, clavi, lâncea:
Mite corpus perforâtur,
Sanguis, unda prôfluit,
Terra, pontus, aſtra, mun-
us,
Quo lavântur flùmine.
C rux fidélis inter omnes
Arbor una nobilis:
Nulla ſilva talem profert
Fronde, flore, gérmine:
Dulce lignũ, dulces clavos,
Dulce pondus ſũuſtinet.
F lecte ramos arbor alta,
Tenſa laxa viſcera:
Et rigor lentéſcat ille,
Quem dedit nativitas:
Ut ſupérni membra Regis
Miti tendas ſtipite.
S ola digna tu fuiſti,
Ferre sécli prétium,
Atque portum præparre
Nauta mundo nâufrago:
Quem ſacer cruor per-
unxit,
Fuſus Agni corpore.
G lôria, & honor Deo
Uſquequâque altiſſimo,
Unaà Patri, Filiôque,
Inclyto Parâclito;

Cui laus eſt, & potéſtas
Per ætérna ſécula. Amen.
V. Eripe me de inimicis
meis, Deus meus. py. Et
ab inſurgéntibus in me libe-
ra me.
Ad hBenedictus, Antiphona.
Dicébat Jeſus t turbis Ju-
dæéôrum, & principibus ſa-
cerdõétum: Qui ex Deo eſt,
verba Dei audit: proptérea
vos non auditis, quia ex
Deo non eſtis.
Oratio. Quæſumus. ut in pri-
mis Veſperis.
Ad Primam, Antiphona.
Ego dæmônium non haâ-
beo; † ſed honorifico Patrem
meum, dicit Dôminus.
Ad Abſolutionem Capituli Le-
ctio brevis. F àâciem meam. ut in
Pialterio. §. Et dicitur in Domi-
nica Palmarum, & Feriis uſque ad
Feriam V. in Cœna Dom. excluſive,
Ad Tertiam, Antiphona.
Ego glé⁴riam meam † non
quæro: eſt qui quærat, &
judicet.
Capitulum. F ratres: Chriſtus aſ-
siſtens.

. Erue à frâmea Deus ani-
mam meam. ꝑ. Et de ma-
nu canis unicam meam.
Ad Sextam, Antiphona.
Amen, amen dico vobis: †
ſi quis ſermonem meum ſer-
vàâverit, mortem non guſta-
bit in ætérnum.
Capitulum. Heb. 9. d. 13.
S Lenim ſanguis hircéôrum,
& taurôrum, & cinis vi-
tulæ aſpérſus inquinâtos ſan-
ctificat ad emundatiônem car-

nis; qhantô magis ſanguis
K 5 . Chri-

154
Chriſti, qui per Spiritum ſan-
ctum ſemetipſum obtulit im-
maculâtum Deo, emundabit
conſciéntiam noſtram ab o-
péribus môrtuis, ad ſervién-
dum Deo vivénti?
De ore leéônis libera me
Dômine. Et à côrnibus
unicéôrnium humilitâtem me-
am.

Tulérunt † lâpides Judæi,
ut jâcerent in eum: Jeſus
autem abſcôndit ſe, & exi-
vit de templo.
Heb. 9. d. 15.
T ideo novi Teſtamén-
ti Mediâtor eſt: ut mor-
te intercedénte, in redem-
ptiônem eàârum prævaricatio-
num, quæ erant ſub priõôri
Teſtamênto, repromiſſiònem
accipiant, qui vocàâti ſunt
ætérnæ hæreditâtis, in Chri-
ſto Jeſu Dômino noſtro.
Ne perdas cum impiis
Deus àânimam meam.
Et cum viris ſangui-
num vitam meam.

ixit Dôminus.
55.

151.

Abraham pater veſter † ex-
ultâvit, ut vidéret diem me-

um: vidit, & gaviſus eſt.
uæſumus.

–

FERIA SECUND A.

iſerére mei.
23.
1 Jer. II. d. 19.
Enite, mittâmus lignum
in panem ejus, & eradaâ-
mus eum de terra vivéntium,
& nomen ejus non memo-
rétur âmpliuͤs.
„Erue à frâmea
Deus nimam meam. Erue.
Et de manu canis uni-

cam meam. Erue.
uſtris ſex qui jam
peractis.
. 153. ,.⸗ „ „ .
Eripe me de inimicis
meis, Deus meus-
Et ab inſurgéntibus in
me, libera me.

In die magno t feſtivitàtis
ſtabat Jeſus, & clamaâbat,
dicens : Si quis ſitit, véniat
ad me, & bibat.

Anctifica, quæſumus Dô-
mine, noſtra jejúnia: &
cunctârum nobis indulgén-
tiam propitius largire culpaâ-
rum. Per Dôminum.

Libera me Déômine, & po-
ne me juxta te: & cujuſvis
manus pugnet contra me.

aàciem meam.
5.

Judicaàſti Dômine † cauſam
ànimæ meæ, defénſor vitæ
meæ, Dômine Deus meus.

Oeine,
Cerelingo
tur: tecel
mn ſcriben
Keliquennt
Oun Wfenun
Prveifin
Dimmaon Nean
maoo ami uni⸗

Doeten,
Hia guid me
epoce mini⸗
Ohhundiner
Delegbuntur
Corfünerego⸗
& won ſchem
ſaper es dien
Ciptci conn
e ehg, Mnin
Eer⸗
Ue or u
Döne l
