nitâte lætificas: da, ut, quam
venerâmur officio; étiam piæ
converſatiônis ſequâmur ex-
émplo. Per Dôminum-

Ad Tertiam, Antiphona. †

Valeriânus.
Capit. Fratres: Qui⸗ uùt ſuprà.
.„ Spécie tua.
Ad Sextam, Antiphona.

Cæcllia.

Capitulum. 2. Cor. 11. a. 2.

Mulor enim vos Dei
æmulatidhne. Deſpôndi
enim vos uni Viro virginem
caſtam exhibére Chriſto.
F. Adjuvâàbit eam.
Ad Nonam, Antiphona.

Triduaânas.
Capitulum. Eccl. F1. b. 13.
Omine Deus meus, ex-
altàſti ſuper terram ha-
bitatidnem meam, & pro
morte defluénte deprecaâta
ſum. Invocâvi Déôminum ba-
trem Dômini mei, ut non de-
relinquat me in die tribula-
tiônis meæ, & in témpore
ſuperbõrum ſine ad jutério.

F. Elégit eam.
4 F peras, Antiphona,
füntih cum reliquis de 1Lan⸗
us Blmi, & Capitulum, N. breve,

Hymnus, & v. ut in ſecundis Ve-

ſperis de' Virginibus.

Feſta Novembris-

Ad Magnificat,
Virgo gloriéſa †

Antiphona,
ſemper E-
vangélium gerébat in
pectore ſuo, & non diébus,
neque néctibus à Collòquiis
divinis, & oratiône ceſsâbat.

Oratio, ut in Laudibus.
Fit commem. ſequentis, & S§. Fe
licitatis, ut infrà.

Die XXIII. Novembris.

IN FFSIQC S. CLEMEN-
„ Papæ & Mart.
Seiiduplex.
Ad Magnificat, Antiphona
Orémus omnes † ad Dômi-
num Jeſum Chriſtum, ut
confeſſôribus ſuis fontis ve-
nam aperiat.
J. Gloria, & honôre.
Oratio.
Eus, qui nos ânnua
beâti Cleméntis Marty-
ris tui, atque Pontificis ſo-
lemnitate læcificas: concéde
propitius; ut, cujus natalitia
céôlimus, virtutem quoque
paſſiénis imitémur. Per Do-

minum noſtrum.
Pro comm. S. Felicitatis Ilaut.

Aña: Simile eſt † regnũ C=-
Iôrum hômini negotiatôri,
quærénti bonas margaritas:
invéntâ unà pretiôsàâ, dedit
bmnia ſua, & comparavit
eam.
F. Spécie tua.
Oratio⸗
P Ræſta, quæſumus, omni-
potens Deus: ut beaâtæ
Felicitâtis Martyris tuæ ſo-
lémnia recenſéntes, méritis
ipsius protegâmur, & préci-
bus. Per Dôminum.

.

40 1ND
Eper Hs,

Nime t ii
e, Wprui
Dei.
ln Dammn⸗
1Cliguis. 1
Amn. Non ne
d ws e M V
Velrs anns hal
fel
Air Ndi ſpam
lan ſanten, d
1 ede ſan Vin ¹
inni Ns enn 4
opens Eetken
De
Unn. Omms En
gyrum lee Kigen
Homiro.

( nün lein
n reye, l
E in nnus Aan

1 Mn ir al

uinin lrni⸗
1t Duclitu, int
nn um
et, Phlun
nin Dinm

ſe, ali Ulumn!
e eryns ⸗

Eir itr ittin
Cnnte,

nig
WW
B Chit Pi
o, & N *
hctbir ln

n Chihm, ur
1g luis lis ve.
t.
Chonore,

lalio.

n

U.
Afgnice.
i neoinn,
Nrpt:
Neii, gelt

upri

ne
N

unns on⸗
eus: Ut bend
tyrs te
ſutes woann
Umur, N⸗

ninon.
40

Feſta Novembris.

AD LAUDES,
& per Horas. Afia,

Rânte † ſancto Clemén-
te, appâruit ei Agnus
Dei.
Pfalm. D ôminus regnâvit. cum
reliquis. 18.
Ana. Non meis méritis †
ad vos me miſit Dôminus,
veſtris corônis participem
fieri.
Anña. Vidi ſupra montem †
Agnum ſtantem, de ſub cu-
jus pede fons vivus emaânat.
Afz. De ſub cujus pede †
fons vivus emânat, flũúminis
impetus lætificat civitâtem
Dei.
Afa. Omnes gentes † per
gyrum credidérunt Chriſto
Dômino.

Capitulum. B eâtus vir, qui
fuffert. . breve. Glôria, & ho-
néôre Hymnus. M artyr Dei.
Juſtus, ut palma. de Commu-
ni unius Martyrig.

Ad Benedictus, Antiphona.,
Cùm iter † ad mare cepilſ-
ſet, péôpulus voce magna
clamaâbat: Dômine Jeſu Chri-
ſte, ſalva illum! Et Clemens
cum lâcrymis dicébat: Süů-
ſcipe Pater ſpiritum meum.
Oratis.
Eus, qui nos ânnua
beâti Cleméntis Marty-
ris tui, atque Pontfficis ſo-
lemnitâàte lætificas: concéde
propitius; ut cujus natali-
tia côlimus, virtútem quo-
que paſſiônis imitémur. Per
Dôminum noſtrum.

383
Deinde fit comm. S. Pelicitatis
Afa. Date ei † de fructu
mânuum ſuârum, & lau-
dent eam in portis ôpera
ejus.
F. Diffüſa eſt grâtia in là-
biis tuis. .. Proptérea be-
nedixit te Deus in ætér-
num.
Oratio, ut ſupra.
Ad Horas, Antiph. de Laudibus „
Capitula, & 5. de Communi unius
Martyris.
Veſp. de ſeq. comm. præc. & §.
Chryſogoni Mart. ut infrà

Die XXIV. Novembris.

IN FESTO S. COLUM-
bani, Abbatie. Duplex.
In Hymno dic. Méruit ſuprémos.

Oratio.

Ntercéſſio nos, quæſumus
Démine, bedúti Colum-
bâni Abbaâtis comméndet:
ut, quod noſtris méritis non
valémus; ejus patrocinio al-
ſequâmur. Per Dôminum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
Pro commem. 2. Clementis,
Ana. Dediſti Déômine † ha-
bitâculum Maärtyri tuo Cle-
ménti in mari, in modum
templi marmôrei, angeélicis
maânibus præparâtum, iter
præbens pôpulo terræ, ut
enaârrent mirabilia tua.

F. Juſtus, ut palma.
Oratio. Deus, qui nos ânnua.
t ſupra.
Deinde fit commem. S. Chryſa⸗
goni Mart. Antiph. Iſte ſanctus.
. Glôria, & honéôre.

Ora-

„

384
Oratio.
Dèéſto Dòmine ſuppli-
A catiônibus noſtris: ut
qui ex iniquitâte noſtra reos
nos eſſe cognéſcimus; beàti
Chryſôgoni Martyris tui in-
terceſſiõne liberémur. Per
Dôminum noſtrum.

Veſp. à Capit. de ſeq. commem.
præcedentis.

Die XXV. Novembris-
IN FESTO S. CATHA-

tinæ, Virginis, & Maet-⸗

rati
Eus, E Jeaiſti legem
D Mes in ſummitate
montis Sinãi, & in eòôdem lo-
co per ſanctos Angelos tuos
corpus beâtæ Catharinæ Vir-
ginis, & Mäartyris tuæ mira-
biliter collocâſti: præſta,
quæſumus; ut ejus méritis,
& interceſſiôòne ad montem,
qui Chriſtus eſt, pervenire
valeâmus. Per eumdem Dô-
minum noſtrum.
.
Ero comm. H Kolenan tdfn.
Oratio, ut ſuprà.
In II. Veſp. à Capit. fit de S. Sil-=
veſtro, cum comm. üt infra.

valémus;

Feſta Novembriz.

Die XXVI. Novembris.

IN FESTO S. SILVESTRI
Abbatis. Duplex.
Oratio.
Ntercéſſio nos, quæſumus
Dômine, bedti Silvéſtri
Abbaâtis comméndet: ut,
quod noſtris méritis non
ejus patrocinio
aſſequàmur. Per Dôminum
noſtrum.

Deinde ſit commem. S. Cathari-
næ, Äntiphona. Veni ſponſa.
. Diffuſa.
Oratio, ut ſuprà.
Et S. Petri Epiic. & Martyris,
Antihone. Iſte ſanctus.
y5. Glôria, & honore.

Oratio.

Nfirmitâtem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus:
& quia pondus prépriæ a-
ctiônis gravat; beasti Petri
Maärtyris tui, atque Pontifi-
cis intercéſſio gloriôſa nos
prôtegat. Per Dôminum.
In Laudibus fit commem. ejul⸗

dem. Antiphona. Qui odit.
F. Juſtus, ut palma.

Oratio, ut ſuprà.

Veſperæ à Capitulo de ſequenti,
commemoratio præcedentis.

COM-

84)

NWN

Dcurt EKE
1

—

Cetio
Cfnand .
en Dems:ub

pdkon tal, gum
nns, Nenerinde
ts, Ceſotüenn
gelt, & lllren!
minod.
00 MMt
poholori, abrn

Mre-m unel
Dn, E ihene
eſtis hes Andonmn
neſtci Dei: Ien
Ther funchmenn
n E Pypbera
Und ingnleri n
an nollitilp

Nliis.
en Cnlinese

en .M

1. ber oninn lnnn

1
Ne K lndn.

& honore,
rato⸗
ilten minn 6
Onnnlpotens Den
honcue ure
Tindt, beii n
4i, ane N
Ho ANndi
er Monimun

e eenen. un
Ne. l.

COMMUNE

SANCTORUM.

IN VIGILIIS APOSTOLORUM
Gſncium fit de Feria; præter Orat. quæ dic. t infrà;

niſi adſit propria:

Oratio.
DA- quæſumus omnipo-
tens Deus: ut beâti Ns

Apéſtoli tui, quam præve-

nimus, venerânda ſolémni-
tas, & devoti6nem nobis âu-
geat, & ſalútem. Per Dô-
minum.

CQCOMMUNE
Apoſtolorũ, & Evangeliſtarũ
AD VESPERAS,

Antiphona. oo eſt Prxeeptum
enm. cum reſig de Laudib. ii.
ſalmus, D ixit Dmänus. cum fe-
liquis de Dominica. 55.
Gapitulum. Epheſ. 2. d. 19.

Ratres: Jam non eſtis ho-
ſpites, & àâdvenæ; ſed
eſtis cives Sanctôrum, & do-
méſtici Dei: ſuperædificti
ſuper fundaméntum Apoſto-
loérum & Prophetarum, ipſo
ſummo angulari làpide Chri-
ſto Jeſu.
. Deo gratias.
R. br. Conſtitues eos prin-
cipes, * Super omnem ter-
ram. Conſtitues. F. Mémo-
res erunt nôminis tui Dô-
mine. Super. Gloria Patri
Conſtitues.

Hymnus.

E KXultet colum lâudibus,
Reſultet terra gãudiis:
Apoſtolôrum glériam
Sacra canunt ſolémnia.
os ſecli juſti judices,
Et vera mundi lúmina:
Votis precâmur côrdium,
Audite preces ſũúpplicum.
Qni cœlum verbo claâuditis,
Serâſque ejus ſélvitis,
Nos à peccaâtis omnibus
Solvite juſſu, quæſumus.
orum præcépto fubdi-
tur
Salus, & languor mnium,
Sanâte ægros môribus,
Nos reddéntes virtũtibus,
t, cùm Judex advénerit
Chriſtus in fine ſéculi,
Nos ſempitérni gâudii
Fâciat eſſe cômpotes.
D eo Patri ſit glôria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum.-
Amen.
V. In omnem terram exivit
ſonus eôrum. K. Et in fines
orbis terræ verba eôrum,
686

2

GCommune Apoſtolorum, & Evangeliſtarum.

Ad Magniticat, Antiphona.
Tradent enim vos † in con-
ciliis, & in ſynagògis ſuis fla-
gellabunt vos, & ante re-
ges, & præſides ducémini
propter me, in teſtimônium
illis, & Géntibus.
Oratio propria,
AD LAUDES,
& per Horas, Afia.
HO eſt præcéptum me-
Lum;, † ut diligàâtis invi-
cem, ſicut diléxi vos.
Pſalm. D ominus regnâvit. Cum
reliquis ut in bfalteris, 18.
Ania. Majôrem charitâtem †
nemo habet, ut ànimam ſuam
ponat quis pro amicis ſuis.
Afla. Vos amici † mei eſtis,
ſi fecéritis, quæ præcipio vo-
bis, dicit Dôminus.
Aña. Beâti pacifici, † beâ-
ti mundo corde; quéniam
I Deum vidébunt.
fia. In patiéntia veſtra †

poſſidébitis ànimas veſtras.
Capitulum. Epheſ. 2. d. 19.

Ratres: Jam non eſtis hô-
ſpites, & âdvenæ; ſed
eſtis cives Sanctôram, & do-
méſtici Dei; ſuperædificâti
ſuper fundaméntum Apoſto-
Iôrum & Prophetârum, ipſo
ſummo angulari lâpide Chri-
ſto Jeſu.
E. br. In omnem terram, *
Exivit ſonus eôrum. In om-
nem. V. Et in fines orbis
terræ verba eôrum. Exivit.

Gléôria., In omnem.
Hymnus. Exultet cœlum.
upra. i.

PAnnuntiavérunt épera Dei.

ut

Be. Et facta ejus intellexé-
runt.
Ad Benedictus, Antiphona,
Vos, qui reliquiſtis † om-
nia, & ſecuti eſtis me, cén-

ætérnam poſſidébitis.
Oratio propria.
Ad Tertiam, Antiphons.

Majôrem charitâtem.
„(Capit. Fratres: Jam non eſtis
t ſuprà.

V. In omnem terram exivit
ſonus eôrum. M. Et in fines
orbis terræ verba eôrum.
d Sextam, Antiphonæz.
Vos amici.
Capitulum. Act. 5. b. 12.
Prr manus autem Apoſto-
lôrum fiébant ſigna, &
prodigia multa in plebe.
*Conſtitues eos principes.
ſuper omnem terram.
. Mémores erunt nômi-
nis tui Dômine.
Ad Nonam, Antiphonz,
In patiéntia veſtra.
Capitulum Act. §. g. 41r.
Bant Apòſtoli gaudéntes ²⁹
conſpéctu concilii, quoò-
niam digni habiti ſunt pro
némine Jeſu contuméliam
Pati.
V. Nimis honorati ſunt ami-
ci tui Deus. R. Nimis con-
fortâtus eſt principâtus eô-
rum.

IN II. VESPE RIS,
Antiphona.

Jurâvit Dôminus, †¼ & non
poœnitébit eum: Tu es Sa-

Cérdos in ætérnum.

al=

tuplum accipiétis, & vitam

Cummm
Olthons 1
lut Dömin
Durn:
e⸗
Pener Ponn
nod, * iel
tuörum.
igen üntzli
Domnm er In.
Dire in Met
tncun
Teun nchpian
inz me in ih
dcnum: *l
Dekerum genon te
ſuirit Donin
Peennebttenn,“
Cerdosinevmum
Ceinemn Mechlel
Dorins dern
Conhegkindeir⸗
ucicibi in mri⸗
Plebit ulns tee
CCpta in mn mn
Ve tnrente i ij
ptärt eralih
Uulet Dennin
Im Meitkit an
(Oldet en
nns, an gine
Ul ſu.
UMlmms 1

tio propri.
ertünm, Antihor
Chritkten.
nires: in non e

4

Wnentetram exet
Un Et infin
te ven edrumn.
Ntam, Aiphonr,
i

43.

ns autenn Ao
dfebant lon,
ulta in per
fints ehindns
Men tenan,
Mes clult non
Mne.
Nun, Aeptone
ſela⸗
Rdl gucdente
Conelil, C
i Mhiä bn
ein onmmtm

Honottintam.
Mns .
P rrepetus di

ISPENS
ihonm
Ninus,

uin: I 0

tenm

I

Commune Apoſtolorum, & Evangeliſtarumd., iii

Pialmus 1092=
Ixit Dôminus Déômino
meo: * Sede à dextris
meis.
Donec ponam inimicos
tuos, * ſcabéllum pedum
tuéôrum.
Virgam virtutis tuæ emittet
Déminus ex Sion: * domi-
nâre in médio inimicôrum
tuéôrum.
Tecum principium in die
virtũtis tuæ in ſplendéribus
ſanctôrum: * ex utero ante
Inciferum génui te.
Farävit Déôminus, & non
pœnitébit eum: * Tu es Sa-
cêrdos in ætérnum, ſecndùm

oOrdinem Melchiſedech.

minus à dextris tuis, *
confrégit in die iræ ſuæ reges.
Judicaàbit in natiônibus, im-
plébit ruinas: conquaſſabit
Gpita in terra multéôrum.
e torrénte in via bibet: *
proptérea exaltâbit caput.
Anid, Jurâvit Döôminus, &
non poenitébit eum: Tu es
Sacérdos in ætérnum.
Afia, Cöllocet eum † Doô-
minus, cum principibus pô-

uli faai.
. Pſalmus 112.
Audâte púùeri Dômi-

num, * laudâte nomen
mini.
SRit nomen Démini benedi-
ctum, * ex hoc, nunc, &
Alae in ſéculum.
ſolis ortu uſque ad occàâ-
ſum, * laudâbile nomen Doé-
mini.

Excèêlſus ſuper omnes gen-
tes Déôminus, * & ſuper co=-
los glôria ejus.
Quis ſicut Dôminus Deus
noſter, qui in altis hàbitat, *
& humilia réſpicit in colo,
& in terra?
QSuſcitans à terra inopem, X*
& de ſtércore érigens pâu-
erem:
Ot collocet eum cum prin-
cipibus, * cum principibus
pòpuli ſui.
Qui habitare facit ſtérilem
in domo, * matrem filiôrum
lætântem.
Añia: Côllocet eum Dôminus,
cum principibus pépuli ſui.
Afiads Dirupiſti Déômine †
vincula mea, tibi ſacrificâ-
bo hôſtiam laudis.
Pſalmus 1172
Rédidi, propter quod
„ locutus ſum: * ego au-
tem humiliâtus ſum nimis-
E go dixi in excéſſu meo: *
Omnis homo mendax.
Quid retribuam Dômino, *
pro omnibus, quæ retribuit
mihi?
O. alicem ſalutâris accipiam: *
& nomen Dômini invocaâbo.
Vota mea Dômino reddam
coram omni péôpulo ejus: *
pretiôſa in conſpéctu Dô-
mini mors ſanctôrum ejus.
Doômine, quia ego ſervus
tuus: * ego ſervus tuus, &
filius ancillæ tuæ.
Dirupiſti vincula mea: * tibi
ſacrificâbo héſtiam laudis, &
nomen Dômini invocaâbo.
a 2 Vota

zV Commune Apoſtolorum, & Evangeliſtarum-

Vota mea Dômino reddam
in conſpéctu omnis pôpuli
ejus: * in âtriis domus Doé-
mini, in médio tui Jeruſalem.
Afia. Dirupiſti Déômine vin-
cula mea, tibi ſacrificabo hé-
ſtiam laudis.
Afia. Confortaàtus eſt † prin-
cipâtus ebrum, & honorati
ſunt amici tui Deus.
Pſalmus 138
DOnnne probàâſti me, &
cognoviſti me: * tu co-
gnoviſti ſeſſidnem meam, &
reſurrectiõnem meam.
Intellexiſti cogitatiônes meas
de longè: * ſémitam meam,
& tuniculum meum inveſti-

aſti.
F omnes vias meas prævi-
diſti: * quia non eſt ſermo in
lingua mea.
Ecce Dòmine, tu cognoviſti
ôëmnia, noviſſima, & anti-
qua: tu formaſti me, & po-
ſuiſti ſuper me manum tuam.
Mirabilis facta eſt ſciéntia
tua ex me: * confortÜta eſt,
& non pôtero ad eam.
Quò ibo à ſpiritu tuo? * &
uô à fâcie tua fúgiam?
3¹ aſcéndero in cœlum, tu
illic es: * ſi deſcéndero in
inférnum, ades-
Si ſumpſero pennas meas di-
liculoò, * & habitâvero in ex-
Krémis maris:
tenim illuc manus tua de-
Bucet me: * & tenébit me
Xtera tua. .
Et dixi : Fôrſitan ténebræ
Conculcabunt me: * & nox

O. —

iluminâtio mea in deliciis
meis.
uia ténebræ non obſcura-
bũntur à te, & nox ſicut dies
illuminabitur: * ſicut téne-
bræ ejus, ita & lumen ejus.
Quia tu poſſediſti renes me-
Os: * ſuſcepiſti me de utero
matris meæ.
Confitébor tibi, quia terri-
biliter magnificatus es: * mi-
rabilia pera tua, & àânima
mea cognſcit nimis.
Non eſt occultâtum os me-
um à te, quod feciſti in oc-
culto. * & ſubſtântia mea in
inferiôribus terræ.
Imperféctum meum vidérunt
ôabli tui: & in libro tuo om-
nes ſcribéntur: * dies forma-
buntur, & nemo in eis.
Mihi autem nimis honori-
ficâti ſunt amici tui Deus: *
nimis confortatus eſt princi-
pâtus eôrum.
Dinumerâbo eos, & ſuper
arénam multiplicabúntur, *
exurréxi, & adhuc ſum tecum.
Si occideris Deus peccatô-
res: * viri ſànguinum decli-
nâte à me:
Quia dicitis in cogitatiòne: 1*
Accipient in vanitaâùte civita-
tes tuas.
N onne, qui odérunt te Dô-
mine, ôderam: * & ſuper
inimicos tuos tabeſcébam?
Berfécto dio ôderam illos: *
& inimici facti ſunt mihi.
Proba me Deus, & ſcito cor
meum: * intérroga me, &

cognéſce ſémitas mecgs
t

Cumme M

1mi
ik l

ann.
ſ (ortorun
Cpütus d erumn, 8
ſnt lci 1i
Capit
Uopra n

De 1 Ut M
le
40 N iſ, .
Mhoe N ſtes
Pnt 8 .
ur: E naſt
Alelum, Aal⸗
Ortio won
orn
i um ne

4) TIS

Gbenr li Mii

olltinti en

Ab ireulikenut

lrlennt ore
k R
AIel dl Lun
lkarnts
li⸗ el

E
rel i

itat tant
erncnr in
Dn nn thin

di

tl tene

DM i me de elt

i, gin
nieine Sien

kaliin oc⸗
ütin Rm in

Is terke.
tummeum ienn
Kin bro moon.
Anemo in es
t amnci ui Den:
Mrtius el N⸗
W.
o eor, &er
lihlckütn,“
Ahoclumtecum
8 Dens hecctd⸗

ngiimun cl

8 beſoebam
Gdetamil0s
chi ſunt Uii ,B

ens 6, ſotoc 60
hterrog r,

Witas mecs,

Commune Apoſtol. & Evangeliſtar. tempore Paſchal- v

Et vide, ſi via iniquittis in
me eſt: * & deduc me in via
ætérna.
Anña. Confortatus eſt prin-
cipâtus eôrum, & honorati
ſunt amici tui PDeus.
Capitulum, v. breve, & Hymnus;
bt ſuprà in I. Vefſperis, i.
V. Annuntiavérunt épera
Dei. . Et facta ejus intel-
lexérunt.
Ad Magnificat, Antiphona.
Eſté⁴te fortes in bello, † &
pugnâte cum antiquo ſer-
peénte: & accipiétis regnum
ætérnum, alleluja.
Oratio propria.
COMMUNE
Apoſtolorum, & Evangeliſta-
rum tempore Paſchali.
AD VESPER AS.
Antiphon. Sancti tui Dômine.
egum reliq. de Laudibus. Pſalmi de
Dominiça. 55.
opitulum. Sap. §5. a. I.
abunt Juſti in magna
conſtäntia advérsùs eos,
qui ſe anguſtiavérunt, & qui
abſtulérunt labéôres eôrum.
breve, Lux perpétua lu-
E&bit Sanctis tuis Dômine, ℳ
Allel. allel. Lux perpétua.
1 Et ætérnitas témporum.
Ilelúja, allel. Gléria. Lux.
FHymnug.
Tltes Grant Apoéſtoli,
De nece ſui Dômini,
Quem morte crudeliſſima,
Servi damnaârant impii.
Sermône blando âàngelus
Prædixit muliéribus:
In Galilæa Dôminus
Videéndus eſt quantoôcyus.

IIæ, dum pergunt côncitæ
Apoſtolis hoc dicere;
Vidéntes eum vivere,
Chriſti tenent veſtigia-
Quo agnito Diſcipuli,
In Galilæam préperè
Pergunt vidére fâciem
Deſiderâtam Dômini.
Q uæſumus Auctor mnium,
In hoc Paſchaâli gaudio,
Ab omni mortis impetu
Tuum defénde pépulum.
G lria tibi Dòmine;
Qui ſurrexiſti à môrtuis,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Am.
V. Sancti, & Juſti in Démi-
no gaudéte, alleluja. £ Vos
elégit Deus in hæreditâtem
ſibi, alleluja-
Ad Magnificat, Antiphona.
Lux perpétua lucébit San-
ctis tuis Dômine, & ætérni-
tas téemporum, alleluja.

Oratio propria-
AD LAUDES,
& per Horas, Afa.
Ancti tui Démine † flo-
rébunt ſicut lilium, al-

lelúja, & ſicut odor bàlſami

erunt ante te, alleluja.
Pſalm. P ôminus regnavit. qum

naltguis
n leſuibus regnis t

— habitaâtio eſt, al-
leluja, & in ætérnum réquies
eôrum, neniis⸗
Ict velaménto † cla-
mabant Sancti tui Dômine,
alleluja, alleluja, alleluja.
a 3 Anña-

, Spiritus & snimæ †
uſrum hymnum dlcite
Deo noſtro, alleluja, allel.
Afa, Fulgébunt Juſti † ſicut
ſol in conſpéctu Dei, alleluja.
Capitulum. Lap. 5§. a. I.
8 Tabunt Juſti in magna
◻ conſtaântia advérsus eos,
qui ſe anguſtiavérunt, & qui
abſtulérunt labéres eéôrum.
E. breye, Sancti, & Juſti in
ômino gaudéte, * Alle-
luja, allelũja. Sancti, & Juſti.
Ve Vos elégit Deus in hære-
ditäâtem ſibi. Alleluja, allel.
G lôria Patri. Sancti.
Hymnus⸗
Laro Paſchâli gâudio,
Æ Sol mundéô nitet raâdiô,
Cùm Chriſtum jam Apô-
ſtoli
Viſu cernunt corpéôreo,
O ſtenſa ſibi vũúlnera,
In Chriſti carne fulgida,
Reſurrexiſſe Dôminum,
Voce faténtur publica.
R ex Chriſte clementiſſime,
Tu corda noſtra péſſide;
Ut tibi laudes débitas,
Reddâmus omni témpore.
Quæſumus Auctor mnium,
In hoc Paſchàli gâudio,
Ab omni mortis impetu,
Tuum defénde péôpulum.
Glöria tibi Démine,
Qui ſurrexiſti à mortuis,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Am̃.
X.,Pretiôſa in conſpéctu

Doômini, alleluja. NR. Mors
Sanctérum ejus, alleluja.

vi Commune Apoſtol. & Evangeliſtar. tempore Paſchali,

1 Beneqictus, Antiphona.
Filiæ Jerúſalem † venite, &
vidéte Martyres cum corô-
nis, quibus coronaâvit eos
Dôminus in die ſolemnita-
tis, & lætitiæ, alleluja, allel.
Oratio propria.
Ad Tertiam, Antiphona,
In coeléſtibus regnis.
Capit. & tabunt Juſti. ut ſupri
V. Sancti, & Juſti in Démi-
no gaudéte, allel. &. Vos
elégit Deus in hæreditâtem
ſibi, alleluja.
Ad Sextam, Antiphona.
In velaménto.
Capitulum. Sap. 5. a. 5.
E. Cce quomodo comput-
9 ti ſunt inter filios Dei, &
inter Sanctos ſors illéôrum eſt.
VY. Lux perpétua lucébit
ſanctis tuis Déômine, alleluja.
, Et ætérnitas témporum,
alleluja.
Ad Nonam, Antiphons.
Fulgébunt Juſti.
Capitulum. Rom. 8. e. 23.
S Cimus, quôniam diligén-
tibus Deum ômnia co-
operântur in bonum, iis, qui
ſecundùm propéſitum vocati
ſunt Sancti.
y. Lætitia ſempitérna ſu-
per câpita eôrum, alleluja.
N, Gâudium, & exultatioô-
nem obtinébunt, alleluja.
Iin II. Veſperis, Ana. Sancti tui.
r erz Plalmi. D ixit
minus. L, audate pueri. Orédidi.
Pômine probaſti, ut ſuprà. iii.
Capitulum, M. breyve,& Hymmhe;,
it in I. Veſperis.

F. Pre-

eiol 1 C
Aeluſ⸗ 1
6run eſcs, Ne
egattc,
rc,n
Andete, Deiii)
Peusin Herdit
cUIV.
1oltdi

latm ( n

CAEldn,.

G ſt,auſ

Ctonen: enk
Nhins ktt, 1
Lrum tr, gum
It Dens dlgenmn
r, Dolnli D
lnr Chpnt e.
5. (oronum ce
Gl per
Hyne.
D kun
n, & Cn
,
Luis anne)
Ablöhe rn en
io pempe onnd
bpucinenn
tica ie di
hſenit ac coeſ⸗
Cuolcbrrit bü
lkllt utlte
öktkincen
Dendn o
In ein Fil
tn ntr
n

ento.

goonumn dlgen
Deum omma co⸗

4 Enpiema ſ-

II, Melii

Commune unius Martyris. vii

75. Pretiôſa in conſpéctu Dô-
mini, allelũja. ., Mors San-
ctôrum ejus, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Sancti, & Juſti † in Dô¼mino
gaudéte, alleluja: vos elégit
Deus in hæreditâté ſibi, allel.
Oratio propria.
C O M N E
unius Martyris extra tempus
Paſchale.
AD VESPERAS.

„Antiphona. Qui me confeſſus

Füerit. cum reliq. de Laudibus,

Pſalmi de Dominica, 5§55
Capitulum, Jac. 1. b. 12.
BEitus vir, qui ſuffert ten-
tatiõnem: quô⅛niam, cùnm
probàtus fuerit, accipiet co-
rônam vitæ, quam repromi-
ſit Deus diligéntibus ſe.
br. Poſuiſti Dômine, *
uper caput ejus. Poſuliſti.
y. Corônam de laâpide pre-
tiôſo. Super. G lria. Poſuiſti.
Hymnus.
NEus tuôrum militum
Sors, & coréôna, præ-
mium;
Laudes canéntes Martyris
Abſölve nexu criminis.
H ic nempe mundi gâudia,
Et blandiménta nôxia,
Caduca ritè députans,
Pervénit ad cœléſtia-
P Cnas cucurrit föôrtiter,
Et ſüſtulit viriliter,
Pro te effundens ſanguiné,
HEtérna dona péſſidet.
b hoc precatu ſüúpplici,
Te pôſcimus piiſſime;
In hoc triümpho Martyris,
Dimitte noxam ſérvulis.

L aus & perénnis glôria
Deo Patri, & Filio,
Sancto ſimul Paraâclito,
In ſempitérna ſécula. Amen.
F. Gléôria & honôre coro-
nàâſti eum Démine. . Et
conſtituiſti eum ſuper épe-
ra mânuum tuaârum.
Ad Magnificat, Antiphona-
Iſte ſanctus † pro lege Dei ſui
certâvit uſque ad mortem,
& à verbis impiérum non
timuit; fundâtus enim erat
ſupra firmam petram.
Pro Martyre & bontifice,
Oratio.
I Nirmititem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus:
& quia pondus prôpriæ
actiénis gravat; beâti N.
Mäartyris tui, atque Pontifi-
cis intercéſſio gloriôſa nos
préôtegat. Per Déôminum.
Alia Oratio.
Eus, qui nos beúâti N
Martyris tui, atque Pon-
tificis ànnua ſolemnitâte læ-
tificas: concéde propitius; ut
cujus natalitia côlimus, de
ejùſdem étiam protectiône
gaudeâmus. Per Dôminum.
Pro Martyre tantùm:,
Oratio.
P Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut qui beÄti
N. Martyris tui natalitia coô-
limus; interceſſiéône ejus in
tui né⁴minis amôre roboré-
mur. Per Dôminum.
Alia Oratio.
D Ræſta, quæſumus omni-
po tens Deus: ut interce-
a 4 dente

.

viſi Commune unius Martyris-

dénte beâto N. Martyre
tuo, & à cunctis adverſitati-
bus liberémur in côrpore; &
à pravis cogitatiéônibus mun-
demur in mente. Per Dôminu.
ALD LAUDES,
& per Horas, Afia-
Ui me conféſſus fuũerit †
Qc hominibus, confi-
tébor & ego eum coram Pa-
tre meo.
Pſam. D ôminus regnâvit. cum
reliquis. 18.
Ana Qui ſéquitur me, †
non âmbulat in ténebris; ſed
habébit lumen vitæ, dicit
Dôminus.
Afa, Qui mihi miniſtrat, †
me lequatur: & ubi ego ſum,
illic ſit & miniſter meus.
Afia, Si quis mihi miniſtrâ-
verit, † honorificâbit eum
Pater meus, qui eſt in cœlis,
dicit Déminus.
Afla, Volo Pater, † ut ubi
ego ſum, illic ſit & miniſter
meus.
Capitulum. Jac. 1. b. 12.
B àtus vir, qui ſuffert ten-
tatiénem: quôniam, cuùm
probaâtus fuerit, accipiet co-
rônam vitæ, quam repromi-
ſit Deus diligéntibus ſe.
R. br) Glöôria & honéôre, *
Coronàſti eum Démine. Glô-
ria & honéôre. Y. Et con-
ſtituiſti eum ſuper pera maâ-
nuum tuârum. Corondſti.
Glôria Patri. Glôria & ho-
noôre.
Hymnus.

Mrryr⸗ Dei, qui unicum
VEPatris ſequéndo F ilium,

Victis triumphas hòôſtibus,
Victor fruens cœléſtibus.
T ui precaâtus múnere,
Noſtrum reâtum dilue,
Arcens mali contâgium,
Vitæ rémovens tædium.
olůta ſunt jam vincula
Tui ſacrâti cõrporis;
Nos ſolve vinclis ſéculi,
Amòre Filii Dei.
D eo Patri ſit gléria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
YV. Juſtus ut palma florébit-
. Sicut cedrus Libani mul-
tiplicabitur.
Ad Benedi ctus, Antiphona
Qui odit † ânimam ſuam in
hoc mundo, in vitam ætér-
nam cuſtéôdit eam.
Oratio ut in I. Veſperis.
Ad Tertiam, Antiphona.
Qui ſéquitur me.
Capitul, B eàtus vir. „ut ſupri
7, Glôria & honéôre coro-
nàſti eum Déômine. gz. Et
conſtituſſti eum ſuper ôpera
maânuum tuarum.
Ad Sextam, Antiphona,
Qui mihi miniſtrat.

Capitulum. Eccl. 15. a. 3.
Ibâvit illum pane vitæ
σ & intelléckus, & aqua ſa-
piéntiæ ſalutâris potavit il-
lum Déminus Deus noſter.
y., Poſuiſti Dômine ſuper
caput ejus. . Corônam
de lâpide pretiôſo-
Ad Nonam, Antiphona

Volo Pater. .

Lononme
t 1
tus cor uun
igincdom
Genlunm, un
Kin Coplpec
reciditun.
Dlagne g

14

ſatrito ,
nglun Elffen

hlctbdier.
4A Menict,
Qinct renn
Cneget eeil
Praucemluun,
n,
AEENE
60

Tuig ſe giiron

Dunt zuli
nkine dr
UAk mauſinen
lnnt lbore⸗

Kn

1 rin,
. io,
ltu briclto,

dEne
epetun,
Amen.
it Pahm byrcdit
Cedus Lhmiull
r.
in, Antpron
t f innnm Hamd
endo, in itamn ete⸗

e
lioclt eam.

Dömine. p.
eum inpet open
ürun.
Pum, Ntpton
U münlet

n ene ſitr
agun ſr.
5 porirt l
u Dens noltl
Domine In
(MWMoͦHH
etin .
, Antio

Commune Martyrum

Capitulum. Eccl. 39. a. 6.
ſtus cor ſuum tradidit ad
Puigindun diluculò ad
Dôminum, qui fecit illum,
& in conſpéctu Altiſſimi de-
precabitur.
V. Magna eſt glôria ejus in
ſalutâri tuo. ꝑ. Gléôriam &
magnum decôrem impônes
ſuper eum. .
is, Antiph. Qui me
dibus. ſuprà. Piſalmi, D ixit Domi-
nus. S. eatus vir. L. audate pueri.
C redidi. ut in II. Veſp. de Com-
muni plurimorum MM.
Capitulum, &. brev. & Hymnus,
ut ſupra in I. Veſperis. Vii.
V. Juſtus ùt palma florébit.
8 Sicut cedrus Libani mul-
iplicâbitur.
Ad Magnificat, Antiphona.
Qui vult venire † poſt me,
dbneget ſemetipſum, & tol-
lat crucem ſuam, & ſequàtur
me.
Oratio ùt in I. Veſperis-
COMMUNE
Unius, vel plurimorum Mart.
tempore Paſchali.
AD VESPEKRAS,
Antiphona. Sancti tui. cum re-
liquis de Laudibus, X. Pſalmi de
Dominica. §5⸗
Abitulum. Sap. §. a. I.
Pabunt Juſti in magna
Conſtântia advérsûs eos,
qui ſe anguſtiavérunt, & qui
abſtulérunt labéôres eôrum.
E. . Lux perpétua lucé-
it Sanctis tuis Dômine, æ
Alleluja, allel. Lux. . Et
ætérnitas témporum. Alle-
lüúja, alleluja. G loôria. Lux
perpstua.

tempore Palſchali. ix
Pro uno Martyre, Hymnus.
Eus tuôrum militum
Sors, & corôna, præ-
mium;
Laudes canéntes Martyris
Abſéôlve nexu criminis.
Hic nempe mundi gâudia,
Et blandiménta nôxia,
Caduca ritè députans,
Pervénit ad cœléſtia.
P œnas Cucurrit fôrtiter,
Et ſuüſtulit viriliter,
Pro te effundens ſanguinẽ,
Etérna dona pòſſidet.
OO b hoc precatu füpplici,
Te pôſcimus piiſſſime;
In hoc triumpho Martyris,
Dimitte noxam ſérvulis.
G léria tibi Dômine,
Qui ſurrexiſti à môrtuis,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Am.-
Pro pluribus Martyribus,
Hymnus,
Ex gloriôſe Martyrum,
R. Corôna confiténtium,
Qui reſpuéntes térrea
Perducis ad coœléſtia:
A urem benignam prôtinus
Appône noſtris vocibus:
Trophæa ſacra paàngimus:
Ignôſce quod deliquimus.
Tu vincis in Martyribus,
Parcéndo Confeſſôribus:
Tu vince noſtra crimina,
Donaândo indulgéntiam.
G léria tibi Dômine,
Qui furrexiſti à môrtuis,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,

In ſempitérna ſécula. Am.
4 ſ k:

x Commune Martyrum tempore Paſchali.

y, Sancti, & Juſti in Démi-
no gaudéte, alleluja.
N. Vos elégit Deus in hære-
ditâtem ſibi, allelũja.
Ad Magnificat, lntighena.
Lux perpétua † lucébit San-
ctis tuis Dõômine, & ætérni-
tas témporum, alleluja.
Oratio propria, vel de Communi
Martyr, extra tempus bPaſchale.
AD LAUDES,
& per Horxas, Afa-
Ancti tui † Dô⅛mine floré-
bunt ſicut lilium, alleluja,
& ſicut odor bàlſami erunt
ante te, alleluja.
Eſalm. D ôminus regnavit. cum
teliquis, 18.

Afia, In coeléſtibus regnis †
Sanctôrum habitatio eſt, al-
lelũja, & in ætérnum réquies
eôrum, alleluja.
Afa, In velaménto † cla-
mbant Sancti tui Déômine,
alleluja, alleluja, alleluja.
Afa, Spiritus & nimæ †
Juſté⁰rü hymnum dicite Deo
noſtro, allelũja, alleluja.
Afa. Fulgébunt Juſti † fi-
cut ſol in conſpéctu Dei, al-
lelu ja.
Capitulum. Sap. 5§. . I.
S abunt Juſti in magna
conſtântia advérsûs eos,
qui ſe anguſtiavérunt, & qui
abſtulérunt labéres eôrum.
X. breys. Sancti, & Juſti in
Démino gaudéte. * Allelu-
ja, alleluja. Sancti. F. Vos
elégit Deus in hæreditâtem
ſibi. Alleluja, allelêja. G 10-
ria Patri. Sancti, & Juſti.

Pro uno Martyre, Hymnus.
M Artyr Dei, qui unicum
Patris ſequéêndo Filium,
Victis triümphas héſtibus,
Victor fruens cœléſtibus.
T ui precâtûs munere
Noſtrum reâtum dilue,
Arcens mali contâgium,
Vitæ rémovens tædium.
oluta ſunt jam vincula
Tui ſacràâti côrporis;
Nos ſolve vinclis ſéculi,
Amôre Filii Dei.
G lôria tibi Déômine,
Qui ſurrexiſti à môrtuis,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Am.

Pro pluribus Martyribus.
Hymnus. R ex gloriôſe Marty-
rum. ut in I, Veſperis.

. Pretiôſa in conſpéctu
Dôémini, alleluja. g., Mors
Sanctéôrum ejus, allelüja.
Ad Benedictus, Antiphona-
Filiæ Jerúſalem † venite, &
vidéte Märtyres cum corô-
nis, quibus coronâvit eos
Dôminus in die ſolemnita-
tis, & lætitiæ, alleluja, allel-
Oratio propria vel de Commu-
ni extra tempus Paſchale.
Ad Tertiam, Antiphona.
In cœléſtibus regnis-
Capit. O tabunt Juſti. àt ſiypri
7. Sancti, & Juſti in Dômi-
no gaudéte, alleluja. E, Vos
elégit Deus in hæreditâtem
ſibi, alleluũja.

Ad Sextam, Antiphona.
In velaménto.

Capi⸗

1

AdrN.
44 Noumen
Pilgehur /

Ginn gönann
Ge Deum On
Einn nnborum
ſinfunpropol
Cut knct.
Lxxtaſennte
Ctrecrun, A
. Cihlun,
Hem obrmebun,

ll. e

)
Domine, an

1 el torun.

. Mrih in
Dönmi, Mi
,

Dunckcrum eſe
81 Mfgntken

=

9

l

nci, E aclf
Acite aleliin
Uni hereittie

0ko, it in 1.

NCONN

N M
Ai N
ſeel
. e Clm
A
N nöpke kii
r fnen e⸗
itis Mine.
un eitum n
mil Conttginn,
eMorens tedlu

e.

nt ium inenl
il Mpors⸗
AWe⸗ Vnekt Ah
nizkal,
Fln De.

lbi Döir,

Nann

lertkiä muns,
Ate, & Hndh .
Utermn ſeoll Ii,
nibng Margrin
Der gorodle n.
föln in conpehr
,Deiir F, Non
ei, Aelli.
Nem fenlt, &
ijtes on No.
S Ctonait eos
n de Wemnt,.
lne, AMdin, An

in Meredtien

10.

Commune plurimorum Martyrum. xi

Capitulum Sap. 5. a. 5.,
Cce quòmodo computa-
E ti ſunt inter filios Dei, &
inter Sanctos ſors illérũ eſt.
. Lux perpétua lucébit San-
ctis tuis Dômine, alleluja.
Et ætérnitas témporum,
alleluja.
Ad Nonam, Antiphona.
Fulgébunt Juſti.
Capitulum. Kom. 8. e. 28.
S imus, quéôniam diligén-
₰ tibus Deum ômnia coo-
perântur in bonum, iis, qui
ſecunduùm propéſitum vocati
ſunt ſancti.
V. Lætitia ſempitérna ſuper
Câpita eôrum, alleluja.
N. Gâudium, & exultatiô-
nem obtinébunt, alleluja.
In II. Veſperis, Ana. Sancti tui

omine. cum relig. ut in Laudihus.
Pfſalmi. D ixit Dominus. B eatus
vir. L audâàte pueri. C rédidi. ut
in II. Veſp. Plir. Mart. extra tem-
pus Paſch. Capitul., Stabunt juſti.
N. brev, ‚Lux perpétua. & Hymn,
D eus tuorum. pro uno, vel R ex
glorioſe. pro pluribus Mart. ut in
IL. Veſperis,
. Pretiôſa in conſpéctu
Dômini, allelũja. y, Mors
Sanctérum ejus, alleluja.

Ad Magnifiçcat, Antiphona.
Sancti, & Juſti † in Dômino
gaudéte alleluja : vos elégit
Deus in hæreditaâté ſibi, allel.

Oratio, ut in I. Veſperis.
IN COMMUNI

Confeſſorum, Virginum, & non
Virginum, & Dedicationis Eccleſiæ
tempore Paſchali, Officium fit ùt in-
feriùs in aliis temporibus; ſed in fi=
ne ad Invitatorium, Antiphonas,
7X. & N. tam brevla, quàm alia,
1dditu Alleluja.

COMMVUVNE

pulrimorum Martyrum exfra
tempus Paſchale.
AD ESPERAS,
Antiphona. Omnes Sancti. cum
reliquis de Laudibhus. Xii. Pſalmi
de Dominica. 5§55§5.
Sap. 3. 2. X.

ru ,
ſtrüm àânimæ in manu

Dei ſunt, & non tanget il-
los torméntum mortis. Viſi
ſunt ôculis inſipiéntium mo-
ri; illi autem ſunt in pace.
breve. Exultent Juſti, *£
P conſpéctu Dei. Exultent.
Y. Et delecténtur in lætitia.
In conſpéctu. G lôria Patri⸗
Exultent.
Hymnus.
S Anctôrum męéritis incly-
ta gâudia
Pangâ⅛mus ſocii,
féôrtia;
Nam gliſcit ànimus préômere
cântibus
Victéôrum genus épti-
mum.
H i ſunt, quos rétinens mun-
dus inhôrruit;
Ipſum nam ſtérili flore per-
Aridum
Sprevére pénitus, téque ſe-
cüti ſunt,
Rex Chriſte bone co-⸗-
litùs.
H i pro te fürias, atque ferô-
Cia,
Calcârunt hominum, ſæva-
que vérbera:
Ceſſit his lâcerans fôrtiter
ungula,
Nec carpfit penetralia.
5„ ædun-

geſtaque

Xii Commune plurimorum Martyrum.

C æduntur glâdiis more bi-
déntium:
Non murmur réſonat, non
querimônia;
Sed corde tâcito mens bene
cônſcia
Conſẽérvat patiéntiam.
QO uæ vox, quæ péôterit lin-
gua retéxere,
Quæ tu Martyribus múnera
præparas?
Rubri nam flůido ſäànguine
laureis
Ditântur bene fülgidis.
Te ſumma Deéitas, unaque
péſcimus,
Ut culpas âbluass néxia ſub-
trahas,
Des pacem fàmulis, nos quo-
que glôriam
Per cuncta tibi ſécula.

Amen.
Lætàâmini in Dômino, &
exultate Juſti. Et gloriaâ-

mini omnes recti corde,
. Magniſcat „Antiphona,
otum eſt enim † regnum
coœlôrum, qui contempſẽé-
runt vitam mundi, & perve-
nérunt ad præmia regni, &
lavérunt ſtolas ſuas in ſangui-
ne Agni.
Pro pluribus Martyribus &
Pontificibus.
Hatörußi Niürtyrum pa-
ritérque Pontificum N.
& N. nos, quæſumus Dô-
mine, feſta tueântur: & eô-
rum comméndet oratio ve-
nerânda. Per Déôminum no-
ſtrum.

Pro non Pontificibus Oratio,
LDr⸗ qui nos concédis
ſanctôrum Mäartyrum
tuorum N. & N. natalitia
Ccöôlere: da nobis in ætérna
beatitůdine de eôrum ſocie-
tãte gaudére. Per Dôminum.

Alia Oratiq.

Eus, qui nos annua ſan-

ctôrum Maärtyrum tuô-
rum N. & N. ſolemnitte
lætificas: concéde propitius;
ut quorum gaudémus méri-
