laudet, & ſuperexàâltet eum
in ſécula.
B enedicite montes, & col-
les Dômino: * benedicite
univérſa germinântia in terra
Dômino.
B enedicite fontes Dômino:*
benedicite mâria, & flumina
Dôémino.
B enedicite cete, & mnia,
quæ movéntur in aquis, Dô-
mino: * benedicite omnes
voélucres coœli Dômino.
B enedicite omnes béſtiæ, &
pécora Dômino: * benedici-
te filii höminum Démino.
B enedicat Iſraël Dôminum: *
laudet, & ſuperexâltet eum
in ſécula.
B enedicite ſacerdéôtes Dômi-
ni Dômino: * benedlicite ſer-
vi Déômini Démino.
B enedicite ſpiritus, & àânimæ
juſtérum Déômino: * benedi-
cite ſancti, & húùmiles corde
Dômino.
B enedicite Anania, Azaria,
Milaël Dômino: * laudâte, &
luperexaltâte eum in ſécula.
B enedicâmus Patrem, & Fi-

lium cum ſancto Spiritu:
laudémus, ua len e
eum in ſécula.
B enedictus es Dômine in fir-
mamẽénto cœli: *& laudbi-
lis, & gloriôſus, & ſuperex-
altatus in ſécula.

Hic nen dicitur G loria Patri. ne=
que Amen. in aliis Canticis di

cuntur.
Per annum, Aña. Tres
púeri juſſu regis in fornâ-
cem miſſi ſunt, non timén-
tes flammam ignis, dicén-
tes: Benedictus Deus.
Ana. Alleluja.
Temp. Paſchali, Aſia. Sur-
réxit Chriſtus de ſepũlcro,
qui libervit tres púeros de
Sanine ignis ardéntis, allel.
Afia. Alleluja.
Pſalmus 148. 149. 150.
Dicuntur ſub une Cloria Patri.
Audaàte Dôminum de cœ-
lis: * laudâte eum in ex-
Célſis.
Laudaâte eum omnes Ange-
li ejus: 7 laudâte eum omnes
virtũtes ejus.
Laudate eum ſol & luna: *
laudâte eum omnes ſtellæ,
& lumen.
Laudâte eum cœli coœlô-
rum: * & aquæ omnes, quæ
ſuper cœlos ſunt, laudent
nomen Dômini.
Quia ipſe dixit, & facta ſunt:*
ipſe mandaâvit, & creâta ſunt.
S tâtuit ea in ætérnum, & in
ſéculum ſéculi: * præcéptum
péſuit, & non præteribit.
L audâte Déminum de ter-
ra, *

. oin

Ge.

f ius pacc 6
ouut vetun
NontesCln
lgnn Puate en,
cect. ,
Peſe .
ſ 6t,4 . El
8
legtn ne a
. pinhs,
toss tene⸗
ene & e
Cnn uncrbo
nDemmi
ncd wornen

uhii
Iyomg Cln
ciG/1l
Annnmun
lnnr ,
(k h
VCIN woun
Ucliln indonn
atulrdn
tendüg
etin eein
unnmn
inhe
a
Einglätmne
rl
Uletc in
Anliin
Kattihn

unt, non timen
mum ignis, dlcen
Aickus Denn.
lüj.
Paſehals 4
itus de eytſer,
it tres pheros de
nis ANdendis, alel
Hin.
8 149. 140, 160,
(Woriz Mn.
e Mominumdeco.
Hudite eum iner.

um Omes Ange
udite eum omme
1.
eum ſol Alom:
Im omnes ſele,

eum coli cerl-
gux Onnes is
1 Tunt, Nudent
ieac.
vithakaſunt
t, teita ſun
Lternum, i
li: prrcepinn
npretetb.
Gminumn Ge ſi⸗
li/

Dominica ad Laudes. 21

ra, * dracônes, & omnes abyſſi.
Ignis, grando, nix, glacies,
ſpiritus procellärum: * quæ
faciunt verbum ejus:
M ontes, & omnes colles: *
ligna fructifera, & omnes
cedri.
B éſtiæ, & univérſa pécora: *
ſerpéntes, & vôlucres pen-
natæ:
Reges terræ, & omnes pô-
puli: * principes, & omnes
judices terræ.
Juvenes & virgines: ſenes
cum juniôribus laudent no-
men Dômini: * quia exaltâ-
tum eſt nomen ejus ſolius.
Oonfeſſio ejus ſuper cœlum,
& terram:“ & exaltâvit cor-
nu ppuli ſui.
Hymnus omnibus ſanctis
ejus: * filiis IHſraël, pépulo
appropinquanti ſibi.
Plalmus 149.
A‚ntate Dômino cdânti-
cum novum: * laus ejus
in eccléſia ſanctôrum.
Lætétur Iſraél in eo, qui fe-
cit eum: * & flilii Sion exul-
tent in Rege ſuo.
Laudent nomen ejus in cho-
ro: * in tympano, & plal-
tério pſallant ei:
Quia beneplaâcitum eſt Dmi-
no in pépulo ſuo: * & exal-
tabit manſuétos in ſalutem.
E xultaàbunt ſancti in gloria: *
lætabuntur in cubilibus ſuis.
E xaltatiônes Dei in guůtture
eôrum: * & gladii ancipites
in mänibus eôrum:
A d faciéndam vindictam in

natiònibus, * increpatiônes
in põpulis.
A d alligandos reges eôrum
in compédibus: * & nôbiles
eôrum in mntcis férreis.
Ut fäciant in eis judicium
conſcriptum: * glõria hæc eſt
omnibus ſanctis ejus.
L. Audate Dôminum in ſan-
ctis ejus: *† laudâte eum
in firmaménto virtutis ejus.
Laudaâte eum in virtutibus
ejus: * laudàâte eum ſecundùm
multitůdinem magnitudinis
ejus.
Laudate eum in ſono tubæ: *
laudâte eum in pſaltério, &
cithara.
Laudaàte eum in tympano, &
choro: * laudâte eum in
chordis, & ôrgano.
Laudate eum in cymbalis be-
neſonântibus : laudâte eum
in cymbalis jubilatiònis: om-
nis ſpiritus laudet Dôminum.
Glõria Patri, & Filio. &.
Tempore Paſchali, & per annum
Anña. Alleluja, alleluja, allel.
Extra Adventum, Septuageſimam
Quadrageſimam, & Paſcha.
Capitulum. Apoc. 7. e. 12.
Enedictio, & clâritas, &
ſapiéntia, & gratiarum
ctio, honor, virtus, & fortitu-
do Deo noſtro in ſécula ſecu-
Iôrum, Amé. N. Deo gratias.
Seq. Reſp. dicitur etiam in Se-
ptuag. uſque ad Quadragelimam.
R. breve. Inclina cor meum
Deus, In teſtimônia tua-
Inclina. V. Avérte 6culos
meos, ne videant vanitàtem:

B 3 in

22 Dominica ad Laudes.

in via tua vivifica me. In
teſtimônia. G loria Patri. In-
1 ia ue à uadra⸗
Fna Pom. I. Octobris uſ-
que ad Adventum.
. Hymnus
Terne rerum Cônditor,
Nottem, diémque qui
TEgis,
Et témporum das témpora,
Ut àlleves faſtidium.
P ræco diéi jam ſonat,
Noctis profundæ pérvigil,
Noctürna lux viântibus,
A nocte noctem ſégregans.
H oc excitâtus lũcifer,
Solyvit polum caligine;
Hoc omnis errônum co-
hors
Viam nocéndi déſerit.
H oc nauta vires côlligit,
Pontique mitéſcunt freta:
Hoc, ipſa petra Eccléſiæ,
Canénte, culpam diluit.
Nurgamus ergo ſtrénuè,
Gallus jacéêntes éxcitat,
Et ſomnoléntos increpat,
Gallus negaântes rguit.
Gallo canénte ſpes redit,
Egris ſalus refunditur,
Mucro latréônis cônditur,
Lapſis fides revértitur.
Jeſu labeéntes réſpice,
Et nos vidéndo côrrige:
Si réſpicis, lapſi ſtabunt,
Fletuque culpa ſolvitur.
u lux refülge ſénſibus,
Mentiſque ſomnũ diſcute,
Te noſtra vox primùm
ſonet,
Et vota ſolvâmus tibi⸗

D eo Patri ſit glôria,
Ejſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
Per annum, v. Démi-
nus regnavit, decôrem induit.
V Induit Dôminus fortitů-

inem, & præcinxit ſe vir-

tute.
A Septuageſimg uſque ad
Quadrag. v. Dômine refü-
gium factus es nobis. . A
generatione, & progénie.
A. Dom. III. poſt Fentecoſten
uſque ad Dom. 1. Octobris.

Hymnus.
E Cce jam noctis tenutur
umbra,
Lucis aurôra rutilans corũ-
ſcat,
Niſibus totis
omnes
Cunctipoténtem.
Ut Deus noſtri miſer4tus,
omnem
Pellat languòrem, tribuat
ſalùtem,
Donet & nobis pietâte Patris
Regna polérum.
Præſtet hoc nobis Deéitas
beaâta
Patris, ac Nati, paritérque
ſancti
Spiritus, cujus réboat in omni
Glôria mundo. Amen.
In Adventu, Quadrag. Paflione
Temp. Paſch. Anæ, Capit. NN. brev.
Hymni, & 5. ex Propr, de Temp,
Canticum Zachariæ, Luc. I. g. 68.
Enedictus Déôminus Deus
Iſracl: * quia viſitvit, &
fecit redemptiônẽ plebis ſuæ:
. „ t

rogitémus

yrtöhnthun.

ecot Coln
3

in Cno
0

ophettum i
Ouluenerun

& Ee n n

Demntikimen
4
,
finudmmaue
Urlum onn
Cruum k nons:
It In toor,

It unper ,
ſuiſuiti,,
eſan Ma
Ianein tiei
kiin,tinre,
D Wennt
NNli,i

n Iö
lelimden
lie ü
ue n
A cgen
nn lun er
ltl,l

clto,

un .
inninn

tnen

mnum, F. Din
Uüvit deccren indi⸗
nit Döminns Prit⸗
Dræclaxrit ſe ſi

nngele

g uſque
Ommine reil
1 1 nobs p. 4
One, & progenie.
Dom. l. Octobri.
Hmnu,
lam nocdtis tenustur
vmbra,
rOrn kütlang cort.
As totis Wolten
oinnes
kppotenten.
noſtri milertus,
nnem
nguorem, tiibuut
ltem,
nobis pietite Pitni
na polorun.
hoc nobis Deiz
eti
Nti, partangt
Nci
Uus tebott inomm
nundo⸗ Amen⸗
1, Qradrig Lüin
Nir, Cepit hin

Toems
opr, le

, ex o⸗
harie li 19

1s Döninoln
in Niltindd
Ins plebis ?⸗
Nione Mikn

*

Feria ſecunda ad Laudes. 2

t eréxit cornu ſalütis no-
is, * in domo David pueri
ſui:
Sicut locutus eſt per os ſan-
ctôrum, * qui à ſéculo ſunt,
prophetârum ejus:
Salũtem ex inimicis noſtris, *
& de manu ômnium, qui
odérunt nos:
A d tfaciéndam miſericôrdiam
cum patribus noſtris, 7 &
memorari teſtaménti ſui ſan-
cti.
Ausiurandum quod jurvit ad
braham patrem noſtrum, *
datúrum ſe nobis:
Ut ſine timére, de manu
inimicéôrum noſtréôrum libe-
rati, * ſerviâmus illi;
In ſanctitâte, & juſtitia coram
ipſo,* omnibus diébus noſtris.
Et tu puer, Prophéta Altiſ-
ſimi vocâberis: * præibis enim
ante fàciem Dômini, paraâre
vias ejus:
d dandam ſciéntiam ſalutis
plebi ejus, * in remiſſiônem
peccatôrum eôrum.
Per viſcera miſericôrdiæ Dei
noſtri, * in quibus viſitaàvit
nos, Oriens ex alto.
Illuminâre his, qui in téne-
bris, & in umbra mortis ſe-
dent: * ad dirigéndos pedes
noſtros in viam pacis.
G löria Patri, & Filio, &.
Deinde dicçitur giia conveniens.
Poitea, K yrie eléifon. Chriſte
eleiſon. K yrie eleiſon. P ater no-

ſter. totum clara voce, & in fine re-

Tpondetur. Sed libera nos à malo.
Tum dicitur Oratio propria: &
oſt eam, ſi occurrat eo die aliquod

Feſtum ſimplex , vel dies infrà

Octavam, ſit de eo comm. Polſtre-
mà (ſi id tempys requirit) fiunt
Comm. de S. Maria & . ut in Veſp.
Sabbati, vel de Cruce Temp. Pa-
ſchali, ut in fer. II. in Albis.
In fine, ſi diſcedendum ſit à Cho-
ro, dicitur una ex Antiphonis beatæ
M. V. ùt habetur infrà poſt Comple-
torium, niſi ſequatur Prima:

FERIA SECUNDA.
AD LAUDES.

P ater noſter A ve Maria. &. Deus
in adjutorium. &. Deus miſerea-
tur. &c. ut ſuprà., fol. 16.
Tempore Paſchali, dicitur Pfal-
mus. D éôminus regnavit. cum re-
liquis Pſalmis, & Antiphonis ut ſu-
prà in Dominica. fol. 18.
Capitulum verò. HN. br. Hymnus
v. & Ana. ad Benedict. ut in Propr.
de Temp.
Per annum, ubi non aſſignantur
Antiph. propriæ,
Antiphona. Miſerére. Pſalmus,
M iſerère mei Dei. ut ſuprà. 16.
Ana. Miſerére mei Deus.
Ana. Intellige.
Pſalmus ĩ.
. Erba mea aàuribus pérci-
pe Dômine, * intéllige
claméôrem meum.
Lntende voci oratiõnis meæ,*
Rex meus, & Deus meus.
Quôniam ad te orâbo: *
4 . Z .
Démine manè exaâudies vo-
cem meam.
M anè aſtâàbo tibi, & vidé-
bo: * quéôniam non Deus
volens iniquitätem tu es.
N eque habitâàbit juxta te
malignus: "* neque perma-
nébunt injúſti ante ôculos
tuos. .,
O diſti omnes, qui operaân-
tur iniquitatem: * perdes om-
nes, qui loquuntur mendaciũ-
4 V irum

24 Feria ſecunda ad Laudes,

Virum ſanguinum, & dolô-
ſum abominabitur Déminus:*
ego autem in multitúdine
milericõôrdiæ tuæ.
Introibo in domum tuam: *
adoräbo ad templum ſan-
ctum tuum in timôre tuo.
Dômine deduc me in juſti-
tia tua: * propter inimicos
meos dirige in conſpéctu tuo
viam meam.
uôniam non eſt in ore eòô-
rum véritas: * Cor eôrum va-
num eſt.
Sepuúlcrum patens eſt gut-
tur eôrum: linguis ſuis do-
1s& agébant, * jüdica illos
Deus.
Oécidant à cogitatiònibus
ſuis: ſecundum multitũdi-
nem impietâtum eôrum ex-
Pelle eos, * quôniam irrita-
vérunt te Démine.
St læténtur omnes, qui ſpe-
rant in te, in ætérnum exul-
täbunt: & habitâbis in eis.
Et gloriabuntur in te om-
nes, qui diligunt nomen tu-
um, * quôniam tu benedi-
Ces juſto.
Démine, ùt ſouto bonæ vo-
untaàtis tuæ * CoronÜſti nos.
Afña, Intéllige clamôrem me-
um Dômine.
Aña. Dômine.
almus 3 Fe
Ixi us, ut delin-
quat in ſemetipſo: *
non eſt timor Dei ante ôcu-
los ejus.

g+

uòôniam dolésè egit in con-
Ictu ejus: * ut inveniâtur
iniquitas ejus ad dium.

V erba oris ejus iniquitas, &
dolus: * nôluit intelligere,
ut bene àgeret.
Iniquitâtem medittus eſt in
cubili ſuo: * aâſtitit omni viæ
non bonæ: malitiam autem
non odſvit.
Démine in coœlo miſericôr-
dia tua: * & véritas tua uf-
que ad nubes
Dakiti tua, ſicut montes
ei: * judicia tua abyſſus
multa.
Hômines, & juménta falvâ-
bis Dômine: "* quemâdmo-
dum multiplicâſti miſericôr-
diam tuam Deus.
F ilii autem héöminum * in
tégmine alârum tuârum ſpe-
raâbunt.
Inebriabuntur ab ubertate
domus tuæ: * & torrénte
voluptaâtis tuæ potâbis eos.
uôniam apud te eſt fons
Vitæ: * & in lúmine tuo vi-
débimus lumen.
P ræténde miſericôrdiam tu-
am ſciéntibus te, * & juſti⸗
tiam tuam his, qui recto ſunt
corde.
Non vẽéniat mihi pes ſupér-
biæ: * & manus peccatoris
non môveat me.
Tbi cecidérunt, qui operân-
tur iniquitàtem: x* expulſi
ſunt, nec potuérunt ſtare.
Afja. Dômine in coœlo mi-
ſericôrdia tua.
Aña. Convẽérſus eſt.
Cantigum Iſai, Cap. 12. a. 1.
Onfitébor tibi Démine,
quoôniam iräâtus es mi-

ni; X

Nel0 .
Onia fontiun
V eiane
nea Domim¹
ini in Men,

e

etzbcel
Domwo, Aiorocn
on kar n
entone tio:
e, goonian ere

o numga
Drdn,
Lintnum
Go tu Aoc le
iͦ Coneglr e
Un Doir, n

P. lhs .

Kleh

ReR

Ingen
Drelti
Seniu
6n Cperg
dinthänr
ncehon

e,
n enen
, telt
eet. e⸗
en etiting in
itt Onninir
2: maltin
an
. en
in cel miſeriot.
2 Veritäs tg
ll
nbes
, ſcut monte
udicin tug byllu

zumenn ſlh
de: * quemtdmo.
picäti mienoer.
1 Deu.
n hominum in
lärum tuürum ſpe.

ntur id ubent
ue: & orrene
æ potibis es,
4pud te eſt fomn
in limine tuo vi
men.
miſericorciam tr.
s te, ¹ & jult
nis, guitecho ſur

t mihi pes lpe⸗
anls peccrots
t N.
unt, qul operil.
lem: * erpil
otuetunt Ktue.
ne in coelo n⸗
1
lſis elt.
e Ca,. 1 41.
r tibi Dommz,
ras en N⸗

Feria ſecunda ad Laudese 2365

hi: * convérſus eſt furor
tuus, & conſolâtus es me.
Cce Deus ſalvâtor meus: X
ducialiter agam, & non ti-
mébo:
Quia fortitdo mea, & laus
mea Dôminus, * & factus eſt
mihi in ſaltem,

Hauriétis aquas in gâudio

de fôntibus ſalvatéris: * & di-
cétis in die illa: Confitémini
Dômino, & invocâte nomen
ejus:
N otas fâcite in pépulis ad-
inventiéônes ejus: * memen-
tôte, quò⅛niam excélſum eſt
nomen ejus.
Cantâte Dõmino, quéôniam
magnificè fecit: * annuntiate
hoc in univérſa terra.
E xuúlta, & lauda habitatio
Sion: * quia magnus in mé-
dio tui ſanctus IIraél.
Anña, Convérſus eſt furor
tuus Dômine, & conſolatus
es me.
Anña: Laudâte † Déminum
de coelis.
Pſalmus idem. fol. 20.
Capit, per annum, & in Septuag,
om. 13. dk. 12.
Ox præcéſſit, dies autem
N ppropinainint. Abji-
ciâmus ergo ôpera tenebra-
rum, & induâmur arma lu-
cis. Sicut in die honéſtè am-
bulémus.
R, brev. Sana ânimam me-
am, * Quia peccavi tibi.
Sana. Y, Ego dixi: Dômine
miſerére mei. Quia. Gléria.
Sana.

„

Hymnus.
Plendor patéêrnæ glôriæ,
De luce lucem Pröferens,
Lux lucis, & fons luminis,
Diem dies illuminans:
Veruſque Sol illabere,
icans nitôre péêrpeti:
Jubarque ſancti Spiritus,
Infunde noſtris ſénſibus.
Votis vocémus & Patrem,
Patrem perénnis gloôriæ,
Patrem poténtis grâtiæ,
Culpam reléget lùbricam-
onfirmet actus ſtrénuos,
Dentes retundat invidi:
Caſus ſecundet âſperos,
Donet geréndi graâtiam.
M entem gubernet, & regat,
Caſto, fidéli corpore;
Fides calôre férveat,
Fraudis venéna néſciat.
hriſtuſque nobis ſit cibus,
Potuͤſque noſter ſit fides:
Læti bibâmus ſõôbriam
Ebrietâtem Spiritũs.
Lætus dies hic trânſeat,
Pudor ſit ut dilùculum,
Fides velut meridies,
Crepuſculum mens néſciat.
A urôra curſus prôvehit,
Auréôra totus prédeat,
In Patre totus Filius,
Et totus in Verbo Pater.
D eo Patri ſit glôria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
Per annum, V. Repléti ſu-
mus manè miſericôrdia tua.

B. Exultâvimus, & delectâti
ſumus.

B 5 Ad

26
Ad Benedictus ; Antiphona.
Benedictus † Déôminus Deus
Itrael.

Oratio conveniens. Sequuntur
Commemorationes, ut infrà in Veſp.
Sabb.
Tempore Paſch. unica de Cruce,
ut in Fer. II. polt Dom. in Albis.

FERIA TERTIA.
AD LAUDES.

P ater noſter. ve Maria.
Anña. Dele Dômine † iniqui-

tätem meam.
Pſalm. M iſerére.
Auntiphona. Salutare.

Pſalmus 42.
Udica me Deus, & diſcéêr-
ne cauſam meam de gente
non ſancta, * ab hômine ini-
quo, & dolõſo érue me.
Quia tu es Deus fortitudo
mea: * quare me repuliſti? &
quare triſtis incédo, dum af-
fligit me inimicus?
E mitte lucem tuam, & veri-
tàtem tuam : * ipſa me de-
duxérunt, & adduxérunt in
montem ſanctum tuum, & in
tabernâcula tua-
t introibo ad altâre Dei: *
ad Deum, qui lætificat ju-
ventútem meam.
onfitébor tibi in cithara
Deus, Deus meus: * quare
triſtis es änima mea? & quare
conturbas me?
S pera in Deo, quéniam ad-
huc confitébor illi: * ſalutâre
vultus mei, & Deus meus.
Afg, Salutâre vultus mei,
& Deus meus.-
Afpa, Quoôniam.

Ut ſupra⸗ 16.

Feria tertia ad

Laudes.
Plalmus S6.
Iſerére mei eus, miſe-
4V rére mei: :* quéniam in
te confidit ànima mea.
E t in umbra alârum tuârum
ſperâbo, * donec traânſeat ini-
quitas.
G lamâbo ad Deum altiſſi-
mum: * Deum qui beneécit
mihi.
M iſit de cœlo, & liberàvit
me: * dedit in opproôbrium
conculcântes me.
M iſit Deus miſericôrdiam
ſuam, & veritâtem ſuam, *
& eripuit àänimam meam de
médio catulérum leônum:
dormivi conturbatus.
Filii höminum, dentes eòô-
rum arma, & ſagitteæ: * &
lingua eôrum glàdius acutus.
Exaltare ſuper cœlos Deus: *
& in omnem terram gloôria
tua.
Läqueum paravérunt pédi-
bus meis: * & incurvavérunt
ânimam meam. .
Fodérunt ante fâciem meam
fôveã: * & incidérunt in eam.
Parâtum cor meum Deus,
parâtum cor meum: * canta-
bo, & pſalmum dicam.
EXuürge gléria mea, exurge
pſaltérium, & Ccithara: * cx-
urgam diluculo.
Gonfitébor tibi in pôpulis
Démine: * & pſalmum di-
cam tibi in Geêntibus.-
Quõniam magnificâta eſt uſ-
que ad coelos milſericoôrdia
tua, * & uſque ad nubes véri-
tas tua
E zXal-

eice
e Ohnnem

Ein.

Ouent
Nedem¹: ,
Dmnumbn
ſun
la incin hon
1Ghit Wrn

mnctin,
de don. WA
Dnchck Nün
iann Anearcuaad
Ccclltwercen
41 lſamm is.
tnkin pear

, Recoren
ir⸗

ce llentes Alil

Kan i,

eumm qul bentf

elo, & lber
eclt in Opproöbrin
intes me.
Deus iſerioorci
verititem ſuam,
t dnimam meam 4
Stolorum leonum
COnturbitus.
ünum, dentes et
m, & Uire:
erumn gictus acln
E ſuper elos Deus
Mmem telam glin

1 pararerunt ped
*& incurraveru
REin.
Laute faciem men
inciderunt in ein
Cot meuln Den
Cor meum:* (.
Almunn dicam.
glori et, tucf
1, & Clhara: tn
licu,
N tbi in Mpun
& PAAunn 4
1Centib.
migrifciti el⸗
Elos nleton
Guend Iubesſen

xaltâre ſuper coœlos Deus: *
& ſuper omnem terram glô-
ria tua.
. Quôniam in te con-
fidit ànima mea.
Cunctis diébus.
Iſaiæ. 38. b. 10.
Go dixi: In dimidio dié-
rum medôrum * vadam ad
portas inferi.
uæsivi residuum annéôrum
meéôrum; * dixi: Non vidé-
bo Dôminum Deum in terra
vivéntium.
on aſpiciam hminem ul-
trà, * & habitatérem quiétis.
enerâtio mea ablata eſt, &
convoluta eſt à me, * quaſi
tabernâculum paſtôrum:
ræciſa eſt, velut à texénte,
vita mea: dum adhuc ordirer,
ſuccidit me: * de manè uſque
ad véſperam finies me.
perâbam uſque ad manè, x*
quaſi leo, ſic contrivit ém-
nia oſſa mea.
De manè uſque ad véſperam
finies me: * ſicut pullus hi-
rundinis, ſic clamaàbo: medi-
tàbor ut colúmba.
ttenuâti ſunt culi mei, *
ſuſpiciéntes in excélſum.
ômine vim patior, reſpén-
de pro me. * Quid dicam,
aut quid reſpondébit mihi,
cùm ipſe fẽcerit?
ecogitâbo tibi omnes an-
nos meos * in amarituúdine
ânimæ meæ.
ômine, ſi ſic vivitur, & in
tàlibus vita ſpiritus mei, cor-
ripies me, & vivificâbis me. *

27
Eoce in pace amaritùdo mea
amariſſima:
u autem eruiſti ànimam
meam, ut non periret,* pro-
jeciſti poſt tergum tuum om-
nia peccâta mea.
uia non inférnus confité-
bitur tibi: neque mors lau-
dàbit te: *“ non expectâbunt,
qui deſcéndunt in lacum,
veritâtem tuam.
ivens vivens ipſe confité-
bitur tibi, ſicut & ego hô-
die: * pater filiis notam faciet
veritâtem tuam.
ômine ſalvum me fac, * &
pſalmos noſtros cantâbimus
cunctis diébus vitæ noſtræ in
domo Dmini.
Cunctis diébus vitæ no-
ſtræ ſalvos nos fac Démine.
Omnes Angeli † ejus
laudâte Dôminum de cclis.

audâte Dôminum de
Cœlis. 20.

Rom. 13. d. I2.
Ox præcéſſit, dies autem
appropinquâvit. Abji-
ciâmus ergo ôpera tenebra-
rum, & induâmur arma lu-
cis: ſicut in die honéſtè am-
bulémus. .
Sana ânimam meam,
Quia peccàvi tibi. Sana.
Ego dixi: Dômine miſerére
mei. Quia, Glôria. Sana.

Les diéi nüntius
Lucem propinquam præ-
cinit;
Nos excitâtor méntium
Jam Chriſtus ad vitã vocat-
U-

28 Feria quarta ad Laudes.

A uférte, clamat, léêctulos,
Egro ſopére déſides:
Caſtique, recti, ac ſõbrii
Vigilate: jam ſum proôxi-
mus.
elſum ciâmus vôcibus,
Flentes, precântes, ſôbrü:
Inténta ſupplicaâtio
Dormire cor mundum ve-
tat-
Tu Chriſte ſomnum diſcute,
Tu rumpe noctis vincula,
Tu ſolve peccâtum vetus,
Novũúmque lumen ingere.
D eo Patri ſit gléria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
„Repléti ſumus manè mi-
ericôrdia tua. xz. Exultavi-
mus, & delectâti ſumus.
Ad, Benedictus, Antiphona.
Eréxit nobis † Dôminus cor-
nu ſalũtis, in domo David
pueri ſui.
FERIA QUART A.
AD LAUDES.
P ater noſter. A ve Martiſa.
Afla. Amplius † lava me Dô-
mine ab injuſtitia mea.
Pſalmus. M iſerére. 16.
Anña. A timoôre.
Pſalmus 63.
Xâudi Deus orationem
meam, cùm déprecor: *
à timôre inimici éripe ani-
mam meam.
Protexiſti me à convéntu
malignântium: * à maltitu-
dine operântium iniquitâtem.

Quia exacuérunt, ut glâdi-
um linguas ſuas: * intendé-
runt arcum rem amâram: ut
ſagittent in occuúùltis imma-
culàtum.
Sübitô ſagittàbunt eum, &
non timébunt: * firmavérunt
ſibi ſermoônem nequam.
Narravérunt, ut abſcônde-
rent lâàqueos: * dixérunt:
Quis vidébit eos?
Scrutati ſunt iniquitâtes: *
defecérunt ſcrutâàntes ſcruti-
nio.
A ccédet homo ad cor al-
tum: * & exaltâbitur Deus.
Sagittæ parvulôrum factæ
ſunt plagæ eôrum: * & infir-
maâtæ ſunt contra eos linguæ
eôrum.
Qonturbati ſunt omnes, qui
vidébant eos: * & timuit
omnis homo.
Et annuntiavérunt ôͤpera
Dei: * & facta ejus intellexé-
runt.
Lætabitur juſtus in Dômino,
& ſperâbit in eo, * & lauda-
bũúntur omnes recti corde.
Afa. A timôre inimici, éri-
pe Déômine ânimam meam.
Afia. Tée decet.
Pſalmus 64.
E decet hymnus Deus
in Sion: * & tibi reddé-
tur votum in Jeruſalem.
E Xaâudi oratiénem meam: *
ad te omnis caro véniet.
Werba iniquôrum prævalué-
runt fuper vos: * & impieta-
tibus noſtris tu propitiäbe-
ris.
B eâtus,

uudi Ne V
1oltersCuun
õ
DEprn MN
te tu, uulcku e
Ini onnd .
Cans Orumfinn
uttkünmmr ben
Mur, au hhit
i ans m:
Atunn & ſeſer⸗
TEüenm,
ſi en W
Cnpketrt em.
Tlnmn D
u rili
N.cluni
Uintſß ithti,
kgumm eig
ilgein leiinr
Uu⸗
lain Un
Monlets r: d
ILeyleoc
13 M lbe
elt Heuo
eellttike
Sen
uts 9
re,Anccbunt
Uin dunt,
n mn

lcidi

Nente
Int, N oge⸗
ns g,
in Occl .
lis in.
Pittibant eun
nebunt: rnnen
nönem Deqan
krtunt, ut 4blor
es: * girenn⸗
ebit es

lunt inigutits
int ſerutantes Cen

t homo ad cor ,
Lexrcltibitur De⸗
Daryulorum facr
e eortun: * inn
N Coht eds Ing

Tbitiſunt onnes e
t cos:* & tn
omo.
Untünrerunt Oen
Hicd ejins intellen

r jaltus in Domin
t ineo, * his
mnes recti olce
timoreinimtci,
ne animmam mean.
gecet.

cet hymms Da
on:tEthielc
in ſrilen.
tionenn menm
Caro venlet,

3 eâtus, quem elegiſti, &
aſſumpſiſti: inhabitabit in
atriis tuis.
eplébimur in bonis domus
tuæ: * ſanctum eſt templum
tuum, miraâbile in æquitàte.
E Xxâudi nos Deus ſalutaéris
noſter * ſpes omnium finium
terræ, & in mari longè.
ræparans montes in virtu-
te tua, accinctus poténtia: *
qui contúùrbas profúndum
maris, ſonum flctuum ejus.
urbabuntur Gentes, & ti-
mébunt, qui haâbitant térmi-
nos à ſignis tuis: * éxitus
matutini & véſpere delectâ-
bis.
iſitaſti terram, & inebrida-
ſti eam: * multiplicaſti lo-
cupletâre eam.
lumen Dei replétum eſt
aquis: paràâſti cibum illô-
rum: * quniam ita eſt præ-
parâtio ejus.
R ivos ejus inébria, multi-
plica genimina ejus: X in ſtil-
licidiis ejus lætâbitur gérmi-
nans.
enedices corônæ anni be-
nignitätis tuæ: * & campi
tui replebúntur ubertate.
inguéſcent ſpeciôſa deſẽr-
ti: *& exultatiône colles ac-
cingéntur.
nduti ſunt arietes vium:
& valles abundâbunt fru-
ménto: * Cclamâbunt, éte-
nim hymnum dicent.
Te decet hymnus Deus
in Sion.
Dôminus judicabit.

29
1. Reg. 2.
Xultvit cor meum in
Démino, * & exaltâtum
eſt cornu meum in Deo meo:
ilattum eſt os meum ſu-
per inimicos meos: * quia
lætata ſum in ſalutri tuo.
on eſt ſanctus, uùt eſt Dé-
minus: neque enim eſt 4lius
extra te, ?* & non eſt fortis,
ſicut Deus noſter.
olite multiplicâre loqui
ſublimia, * gloriaântes.
ecédant vétera de ore ve-
ſtro: quia Deus ſcientiârum .
Dòminus eſt, * & ipſi præ-
parântur cogitatiénes.
rcus frtium ſuperaàtus eſt,*
& infirmi accincti ſunt réô-
bore.
epléti priùs, pro paânibus
ſe locavérunt: * & famélici
ſaturati ſunt.
onec ſtérilis péperit pluri-
mos: * & quæ multos habé-
bat filios, infirmata eſt.
ôminus mortificat & vivi-
ficat, * deducit ad inferos
& reducit.
minus pâuperem facit &
ditat, * humiliat, & ſblevat.
uſcitat de pulvere egé-
num, * & de ſtércore élevat
päuperem:
t ſédeat cum principibus, *
& ſôlium glôriæ téneat.
ômini enim ſunt cardines
terræ, * & péſuit ſuper eos
orbem. .
edes ſancthrum ſuòrũ ſervâ-
bit: & impii in ténebris con-
ticéſoent: * quia non in for-
titu-

30 Feria quihta ad Laudes.
1 .

titudine ſua roboraâbitur vir.
D ôminum formidabunt ad-
verſärii ejus: * & ſuper ipſos
in cœlis tonabit:
oôminus judicàbit fines ter-
ræ: & dabit impérium regi
ſuo, * & ſublimaâbit cornu
Chriſti ſui.
Aña. Dôminus judicabit fi-
nes terræ.
Afia. Coeli cœléôrum † lau-

dâte Deum.
Pſalmus. L audâte Déôminum de
ccClis. 20.
Capitulum. Rom. 13. d. 12.

N Ox præcéſſit, dies autem
appropinquaàvit. Abjici-
àmus ergo ôpera tenebrârum,
& induâmur arma lucis. Si-
cut in die honéſtè ambulémus,
R. br. Sana ànimam meam,
Quia peccàvi tibi. Sana. V.
Ego dixi: Dômine miſerére
mei. Quia. G loria. Sana.
Hymnus.
Ox & tenébræ, & nu-
bila,
Confũuſa mundi, & turbida;
(Lux intrat, albéſcit polus:
Phriſtus venit:) diſcédite.
Caligo terræ ſeinditur
Percuſſa ſolis ſpiculo:
Rebuſque jam color redit,
Vultu nitéentis ſideris.
Te, Chriſte, ſolum névimus,
Te mente pura & ſimplici,
Flendo, & canéndo, quæ-
ſumus,
Inténde noſtris ſénſibus.
& unt multa fucis illita,
Quæ luce purgéntur tua:
Tu lux eôl ſideris
Vultu ſeréno illumina-

Deo Patri ſit gléria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
. Amen.
V. Repléti ſumus manè mi-
ſericôrdia tua. &: Exultavi-
mus, & delectâti ſumus.
Ad Benedicétus;, Antiphona.
De manu mnium, qui odé-
runt nos, libera nos Dômine.

FERIA QUINTA.
AD LAUDES.

Bater noſter. Ave Maria.
Anña. Tibi ſoli † peccàvi,
Démine, miſerére mei.
Pſalmus. M iſereére. 16.
Anña; Intret oraàtio.
Pſalmus 87.
Omine Deus fſalutis
meæ, * in die clamâvi,
& nocte coram te.
Intret in conſpéctu tuo ora-
tio mea: * inclina aurem tu-
am ad precem meam:
Quia repléta eſt malis ânima
mea: * & vita mea inférno
anpropinqud vit.
KÆa ſtimâtus ſum cum deſcen-

déntibus in lacum: * factus

ſum ſicut homo ſine adju-
tôrio, inter môrtuos liber.
SRicut vulnerâti dormiéntes
in ſepäúlcris, quorum non
es memor âmpliùs: * & ipſi
de manu tua repulſi ſunt.
Poſuérunt me in lacu infe-
riôri: in tenebrôſis, & in
umbra mortis.
Super me confirmatus eſt
furor tuus: *& omnes flu-
tus

Kekti n
:poluetn,
gioren ſ
uditus lnn
Cerer: cal
Unt pre nini
Uminde!
die: tennd
en
Nunxi mns
Iix,tan med
Pun Coonnebun
mmcuc umant

ſolao mlere

I, G ertte

Nhrelit t

Clven menm

e
iſ
n glor
relicir⸗
1 plin P
un, En
Amen.

leti, lumgs und n
d tua. . ulg
,4 Alar.
Celecltt ſumn
0 4 3

icite
Rpenun

jne 1
eul
UN, Ahtlphen

fömninn,gi

1

. lbera n05 Doͤ

1 Colr
AVdes,

LaAbb

ker. Aye Mu.

bi ſol t ereg

Miſerere mei,
Miſerete 1.
re oratio.
nine Ders n
2, in dje clini
(am te.
Conlpecku tuo
inelim auremn
ecem meam:
leta eſt maliss 4nin
& vita mea inlen
Get.
1 ſumn cunn ele⸗
in heum: 7n
t homo ſe
ter mortuos ite
lnerdti dormiene
18, Oorumn Ne
nil⸗ E
n lepili ſunt.
e in lacn n⸗
teneblOls,
s
(ONmins
. Omhes .
ihe G

Feria quinta ad Laudes. 31

ctus tuos induxiſti ſuper me.
Longè feciſti notos meos à
me: * poſuérunt me abomi-
natiônem ſibi.
T'raditus ſum, & non egre-
diébar: * culi mei langué-
runt præ inéôpia.
G lamaâvi ad te Démine tota
die: * expândi ad te manus
meaꝛs.
N umquid mortuis fâcies mi-
rabilia? * aut médici ſuſcitâ-
bunt, & confitebuntur tibi?
N umquid narraàbit liquis in
ſepulcro miſericôrdiam tu-
am, * & veritâtem tuam in
perditiône?
Numquid cognoſcéntur in
ténebris mirabilia tua, * & ju-
ſtitia tua in terra obliviônis?
Et ego ad te Dômine cla-
mâvi: *& manè oràtio mea
rævéniet te.
8 t quid Dômine repsßllis
oratiénem meam : * ayértis
fäciem tuam à me?
P auper ſum ego, & in labô-
ribus à juventúte mea: * ex-
altätus autem, humiliâtus
ſum, & conturbatus.
In me tranſiérunt iræ tuæ: *
& terrôres tui conturbavé-
runt me.
ircumdedérunt me, ſicut
aqua tota die: * Ccircumdedé-
runt me ſimul.
E longaâſti à me amicum, &
pröximum, * & notos meos
à miſéria.
Aña. Intret orâtio mea in
conſpéctu tuo Démine.
Anñia. Démine.

B Pſalmus 99.
Omine, refuùgium factus
es nobis: * à generatiô-
ne in generatiéônem.
Priuſquam montes fierent?
aut formarétur terra, & or-
bis: à ſéculo & uſque in ſẽé-
culum tu es Deus.
Ne avértas hôminem in hu-
militâtem: * & dixiſti: Con-
vertimini filii höminum.
Quôniam mille anni ante
culos tuos, * tanquam dies
heſtérna quæ prætériit.
Et cuſtôdia in nocte, * quæ
pro nihilo habéntur, eôrum
anni erunt.
M anè ſicut herba trânſeat:
manè flôreat, & trânſeat: *
véſpere décidat, induret, &
areéicat.
Quia defécimus in ira tua: *
& in furõre tuo turbati ſumus-
P oſuiſti iniquitâtes noſtras
in conſpéctu tuo, * ſéculum
noſtrum in illuminatiône vul-
tus tui.
(Nuôniam omnes dies noſtri
defecérunt: * & in ira tua
defécimus.
A nni noſtri ſicut arânea me-
ditabuntur: * dies annôrum
noſtrôrum in ipſis, ſeptua-
ginta anni.
Ri autem in potentàâtibus,
octoginta anni: * & àmpliùs
eôrum, labor & dolor.
Quoôniam ſupervénit man-
ſuetudo, * & corripiémur.
Quis novit poteſtâtem iræ
tuæ, * & præ timore tuo iram
tuam dinumeraâre?
D Ex-

32
D eéxteram tuam ſic notam
fac, * & eruditos corde in
ſapiéntia.
Convértere Déômine uſque-
quo? * & deprecabilis eſto
fuper ſervos tuos.
R epléti ſumus manè miſeri-
Côrdia tua: * & exultàâvimus,
& delectâti ſumus omnibus
diébus noſtris.
L ætâàti ſumus pro diébus,
quibus nos humiliaâſti: * an-
nis, quibus vidimus mala.
R éſpice in ſervos tuos, &
in pera tua: X & dirige fi-
lios eôrum.
Et ſit ſplendor Déômini Dei
noſtri ſuper nos: & ôpera
mânuum noſtrârum dirige
ſuper nos: * & Oopus mânuum
noſtrârum dirige.
fa. Doômine, refgium fa-
Cus es nobis.
Afña. Cantémus.
Canticum Moyſit. Exodi. 15. a. 1.
Antémus Démino: glo-
riôsè enim magnificaâtus
eſt, *quum, & aiſcenfoôrem
dejécit in mare.
F ortitúdo mea, & laus mea
Dôminus, * & factus eſt mihi
in ſaluútem.
ſte Deus meus, & glorificâ-
bo eum: * Deus patris mei,
& exaltâbo eum.
D ôminus quaſi vir pugnÜtor,
omnipotens nomen ejus. *
Currus Pharaônis & exérci-
tum ejus projécit in mare.
E lecti principes ejus ſubmérſi
ſunt in mari rubro. Abyſſi
operuérunt eos, * deſcendé-

Feria quinta ad Laudes-

runt in profundũ quaſi lapis.
Déxtera tua Dômine, ma-
gnificâta eſt in fortitudine:
déxtera tua, Dômine, per-
cCuſſit inimicum. * Et in mul-
titudine glôriæ tuæ depoſuiſti
adverſârios tuos:
M iſiſti iram tuam, quæ de-
vorâvit eos ſicut ſtipulam. *
Et in ſpiritu furéris tui con-
gregatæ ſunt aquæ.
tetit unda fluens, * congre-
gâtæ ſunt abyſſi in médio
mari.
Dixit inimicus: Peérſequar,
& comprehéndam, * dlvi-
dam ſpôlia, implébitur âni-
ma mea.
E vaginâbo glâdium meum, *
interfticiet eos manus mea.
F lavit ſpiritus tuus, & opé-
ruit eos mare: * ſubmerſi
ſunt quaſi plumbum in aquis
veheméntibus.
Quis ſimilis tui in fôrtibus
Dômine? * quis ſimilis tui,
magnificus in ſanctitâte: ter-
ribilis atque laudâbilis, fa-
ciens mirabilia?
Bxtendiſti manum tuam, &
devorävit eos terra. * Dux
fuiſti in miſericôrdia tua põ-
ulo, quem redemiſti:
et portaſti eum in fortituͤ-
dine tua, * ad habitâculum
ſanctum tuum.
A ſcendérunt pépuli, & ira-
ti ſunt : * doléres obtinué-
runt habitatôres Philiſthiim.
unc conturbÜti ſunt prin-

cipes Edom: robuũúſtos Moab
obtinuit tremor: * obrigué-
runt

gomme hin

dl
nt ſoer e⸗
or 8 lnm
CMi tuu:
Fünt rnti⸗
Gonec pemm
tuns Din,

1

z.f fimiino
DDnO, ( 0

IW .

Nt, god ftnen

Aürmm
Itgeh
Thind Cumcn
vg id i

Niuen Krn
Ie er ſſoenm
IN oun In
Cnemnden
e

Ein lh lnde

(Ate e
e N

lam tuam, e de
eod ſint Kiptlin
Cltn furoris tui a,
unt A.
nde fens, Cong-
it dyll in mech

ninlcus: Pülegner
ehendm,
Ma, inplchiur in

bo güdiom meumm
t eN Manid me,
Ppirtus tun, En
N nNe: * ſobmet
Aplumbum iran
llbus.
Bils tui in förtibu
1 quis ſünils t
in ſancditäte: te⸗
aue huudibllis,
rabtla?
i manum tuam,4
t eos tetta. Dn
iericordia tua Ne
venn tegemntl :
Ati eumn in ftit.
A halittculun
tnu.
nt poul,& i
Solores Obtind
ores Phthin.
gturbati ſunt a.
n: tobülos H
lemor: e

Feria ſexta ad Laudées= 33

runt omnes habitatéres Châ-
naan.
Irruat ſuper eos formido &
pavor, * in magnituúdine bra-
Chii tui:
F iant immobiles quaſi lapis,
donec pertrânſeat pôpulus
tuus Dômine, * donec per-
trânſeat pôpulus tuus iſte,
quem poſſediſti.
Introduces eos, & plantà-
bis in monte hæreditatis
tuæ. * firmiſſimo habit4âcu-
lo tuo, quod operaàtus es
Dômine:
anctuârium tuum Dômi-
ne, quod firmavérunt ma-
nus tuæ. * Dôminus regnâ-
bit in ætérnum, & ultrà.
Ingréſſus eſt enim eques
Phaàrao cum curribus & equi-
tibus ejus in mare: * & re-
duxit ſuper eos Dôminus
aquas maris:
F ilii autem Iſraél ambulavé-
runt per ſiccum * in medio
ejus.

Aña. Cantémus Démino glo-
X

4

riôsè.
Afa- In ſanctis ejus † lau-
dâte Deum.

Plalmus. L audâte Dôminum de
cœlis. 20.

Capitulum. Rom. 13. d. 12.
N Ox præcéſſit, dies autem
appropinquâvit. Abji-
ciâmus ergo ôpera tenebrä-
rum, & induâmur arma lu-
Cis. Sicut in die honéſtè am-
bulémus.
R. breve. Sana ânimam me-
am, * Quia peccavi tibi.

Sana. Y. Ego dixi: Dôòmine
miſerére mei. Quia. G léria
Patri. Sana.
. Hymnus-
LV ecce ſurgit 4urea;
Pallens fatiſcat Cæcitas,
Quæ noſmet in præceps
diu
Errôre traxit dévio.
Hæc lux ſerénum cônferat,
Purôſque nos præſtet ſibi:
Nihil loquâmur ſùbdolum:
Volvâmus obſcurum mhil.
Sic tota decurrat dies,
Ne lingua mendax, ne
manus,
Oculive peccent lubrici,
Ne noxa corpus inquinet-
