Innocéntes † pro Chriſto in-
fântes occiſi ſunt, ab iniquo
rege lacténtes interfécti ſunt:
ipſum ſequuntur Agnum ſi-
* ne

108
ne maâcula, & dicunt ſemper:
Glôria tibi Dômine.
eus, cujus hodierna.

Iſte Sanctus † pro le-
ge Dei ſui certâvit uſque ad
mortem, & à verbis impiô-
rum non timuit: fundaâtus
enim erat ſupra firmam pe-
tram.
Gléria, & honéôére coro-
nâúſti eum Dômine. Et
conſtituiſti eum ſuper épera
mänuum tuârum.

Eus, pro cujus Eccléſia
gloriòſus Pôntifex Tho-
mas glâdiis impiôrum oc-
cubuit: præſta quæſumus;
ut omnes, qui ejus imploô-
rant auxilium, petitiéônis ſuæ
ſalutàrem conſequaàntur effé-
tum.

110

100.

IN FESTO S. THOME

PRO NATIVITATE DOMIXNI.
Glòria in
excélſis Deo, † & in terra pax
hominibus bonæ voluntatis,
alleluja, alleluja.
Notum fecit Déminus,
alleluja.
Salutâre ſuum, allelũja.
Hôdie
Chriſtus natus eſt: hédie Sal-
vâtor appâruit: hôdie in ter-
ra canunt Angeli, lætaântur
Archäângeli: hôdie exultant
Juſti, dicéntes: Gléria in ex-
Célſis Deo, alleluja.
Notum fecit Déminus,
alleluja.
Salutâre ſuum, alleluũja.
rémus.
Oncèêde, quæſumus om-
nipotens Deus: ut nos
Unigéniti tui nova per car-
nem nativitas liberet; quos
ſub peccàâti jugo vetuſta ſer-
vitus tenet.
PRO S. STEPHANO.
Stépha-
nus autem † plenus gratia, &
fortitůdine, faciébat ſigna
magna in péô⅛pulo.
Sepeliérunt Stéphanum
viri timoràti. Et fecé-
runt planctum magnum ſu-
per eum-
Sepe=
liérunt † Stéphanum viri ti⸗
morati, & fecérunt planctum
magnum ſuper eum⸗

Domini in enn n

ene Apetolne
Dedhos Apotolns,

ta bn Eacace⸗

1

He ek dlc-
Cli telimonum p
1 Kn,
II Al keſtinoniun

m Tinton h⸗ .
fimterates

itus ſotnnes

pechu Dönin

ng Mo

UWITAEE MNNI
lor

e,f. intern
Hbone Volunti
Heliĩd.
n keit Dömin

Teſunn, lelu
in Hocdie
nadisekihicie dal.
Dünlit:hoit inter.
1 Angel, luünnn
A: hödie exiltne
Centes: Clora inen
N, Ndtie
tun ket Dömmn

.

ennui
de, gurlumns or.
ens Dens: ut nor
tui nonn per car.
itk lberet; dvon
ugo verulz
TILIHIV,

eh
tpemn lii,
e, cibr Ign⸗
pui.
. planon
1i. Et kee⸗
n magnunn .

Stéphanus vidit cœlos
apértos. N. Vidit, & introi-
vit: beâtus homo, cui cœli
patébant.
rémus.
A nobis, quæſumus Dô-
mine, imitâri quod coô-
limus, ut diſcàmus & ini-
micos diligere: quia ejus na-
talitia celebramus; qui no-
vit étiam pro perſecutôribus
exorâre Dôminum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tuum.

PRO S. JOANNE.

Iſte eſt
Joânnes, † qui ſupra pectus
Dômini in cœna recubuit:
beâtus Apéôſtolus, cui reve-
lâta ſunt ſecréta cœléſtia.
Hic eſt diſcipulus ille,
qui teſtimonium pérhibet de
his. Et ſcimus, quia ve-
rum eſt teſtiménium ejus.
. Exiit
ſermo † inter fratres, quòd di-
ſcipulus ille non moôritur: &
non dixit Jeſus, Non mori-
tur; ſed; Sic eum volo ma-
nére, donec véniam.
Valde honoraândus eſt
beâtus Joânnes. Qui ſu-
pra pectus Dômini in cœna
recubuit.
rémus.
Celéſiam tuam, Démine,
benignus illuſtra: ut beâ-
ti Joannis Apéſtoli tui, &
Evangeliſtæ illuminâta do-
ctrinis, ad dona pervéniat
ſempiterna.

109
PRO SS. INNOCENTIBUS.
. Hi ſunt, †
qui cum muliéribus non ſunt
Coinquinâti; Virgines enim
ſunt, & ſequuntur Agnum,
quocuúnque jſerit.
Herdes irâtus occidit
multos pueros. g., In Beth-
lehem Judæ, civitâte David.
J Inno-
céntes † pro Chriſto infaân-
tes Occiſi ſunt, ab iniquo rege
lacténtes interfécti ſunt: ipſum
ſequũntur Agnum ſine mâcu-
la, & dicunt ſemper: Glôria
tibi Dômine.
Sub throno Dei omnes
Sancti clamant.
Vindica ſnguinem no-
ſtrum Deus noſter.

rémus.

Eus, cujus hodiérna die
præcônium Innocéntes
Märtyr es non loquéndo, ſed
moriéndo conféſſi ſunt: ém-
nia in nobis vitiérum mala
mortifica; ut fidem tuam,
quam lingua noſtra lôquitur,
étiam môribus vita fateâtur.
Per Dôminum noſtrum.

8

Tecum principium.

100.
. ratres,
Quanto témpore., cun Iis, ut

110

Si dies ſequens Feſtum S. Tho-
mæ fuerit Sabbatum, de Dominica
ſit tantùm commem. in die S. Sil-
veſtri, & in Sabbato fit Officium de
Octava Nativitatis, ut inferiùs
ponitur.

DOMINICA
Infra Octavam Nativit. Semid.

In II. Veſperis S. Thomæ, quan-
do venerit in Sabbato; Antiph.

ecu incipi cum reliquis
ntipho n nis de Nativi-
tate. 100.
Capitulum. Galat. 4. à. 1.

F Ratres: Quanto témpo-
re hæres Paârvulus eſt, ni-
hil differt à ſervo, cùm ſit dò-
minus mnium; ſed ſub tutoô-
ribus, & actéribus eſt, uſque
ad præfinitũ tempus à patre.

R. breve. Verbum caro fa-
ctum eſt, * Alleluja, allel.
Verbum. V. Et habitâvit
nobis. Alleluúja, alleluja.

G loria Pati. Verbum.
ymnus⸗
C Hriſte Redémptor ôm-

nium,
Ex Patre Patris Unice,
Solus ante principium
Natus ineffabiliter.
Tu lumen, tu ſplendor Patris,
Tu ſpes perênnis mnium,
Inténde, quas fundunt
preces,
Tui per orbem famuli.
eménto ſalutis Auctor,
Quò:d noſtri quondam côr-
poris,
Ex illibaâta Virgine
Naſcéndo, formam ſúm-
pſeris.
S ic præſens teſtâtur dies,
Currens per anni circulum,

Dominica infra Octavam Nativitatis.

Quòd ſolus à ſede Patris
Mundi ſalus advéneris.
Hunc cœlum, terra, hunc
mare,
Hunc omne, quod in eis eſt,
Auctéôrem advéntus tui
Laudans exultat cântico.
Nos quoque, qui ſancto tuo
Redémpti Sänguine ſu-
mus,
Ob diem natlis tui,
Hymnum novum conci-
nimus.
G léria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
V. Notum fecit Dôminus,
alleluja.
R. Salutâre ſuum, alleluja-
Ad Magnificat; Antiphona
Dum médium filéntium †
tenérent mnia, & nox in
ſuo curſu médium iter peraâ-
geret, omnipotens ſermo
tuus Déômine à regKlibus ſé-
dibus venit, alleluja.
Oratio.
O Mnipotens ſempitérne
Deus, dirige actus no-
ſtros in beneplãcito tuo: ut
in nomine dilécti Filii tui
mereâmur bonis opéribus

abundare. Qui tecum.
Deinde fit Commem. S. Thomæ.
poſtea Octavarum, ùt ſupraà. 108⸗
Pro Octava verò Nativit. in utrit
que re ai dicatur.

idérunt omnes fines ter-

xx, alleluja. &. Salutâre Dei
noſtri „allelũja.
AD

m Pün i
e en, en,
1 Aogeln 1
ſt: m to
in Uugun: g
eltCnshode N
Ci, Arlun.
A. Rih et
Po mletuco ael
in lint lnn
gnium: 0liin
DoKütn
nus ban foln

N iukin
*“ n ,
Uhen Deohe il
Cten lun, da
Nenes,Gun,
2,Neres Pirllis
rtſn Cdt
V Kin um, ec ſn
Eliberb eſt,
rnn
N lounk

lien nitals tui,
tuum mörun co
iDarin,
Indd es e igine
1kime, Kinin dl

ier
ſtl

enpiterna Konl
men.
Crunn Ket Donim

1

Alttre ſunn. I
AUnare Iuum, Alaln

omia, & nox

AD LAUDES,

Uem vidiſtis paſtôres? †
dicite, annuntiâte no-
bis, in terris, quis appâruit?
Natum vidimus, & choros
Angelérum collaudântes Dô-

minum, allelũja, alleluja.
ôminus regnavit.

18.
Gênuit † Puêrpera Re-
gem, cui nomen ætérnum,
& gâudia Matris habens cum
virginitâtis honéôre: nec pri-
mam ſimilem viſa eſt, nec
habére ſequéntem, alleluja.
Angelus ad paſtôres
ait: † Annúntio vobis gâu-
dium magnum: quia natus
eſt vobis hôdie Salvâtor mun-
di, alleluja.
Facta eſt † cum Ange-
lo multitúdo cœléſtis exér-
citus laudântium Deum, &
dicéntium : Glôria in excél-
ſis Deo, & in terra pax ho-
minibus bonæ voluntatis,
allelu ja.
Paârvulus Filius † hôdie
natus eſt nobis, & vocabi-

tur Deus, fortis, alleluja, allel.
Galat. 4. a. 1I.

Ratres: Quanto témpore
hæres paàrvulus eſt, nihil
differt à ſervo, cùm ſit démi-
nus mnium; ſed ſub tutôri-
bus, & actôribus eſt, uſque ad
Ppræfinitum tempus à patre.
Notum fecit Dòô-
minus Alleluja, alleluja.
Notum. Salutâre ſuum.
Allelũja, alleluja. G lôria Pa-
tri. Notum.

III

Solis ortus cardine
Ad uſque terræ limitem.
Chriſtum canâmus Prin-
cipem,
Natum Maria Virgine.
eâtus Auctor ſéculi
Servile corpus induit:
Ut carne carnem liberans,
Ne perderet, quos côndidit.
aſtæ Paréntis viſcera
Coléſtis intrat grâtia:
Venter Puéllæ bajulat
Secréta, quæ non néverat.
omus pudici péctoris
Templum repéntè fit Dei:
Intâcta néſciens virum,
Verbo concèpit Filium.
nixa eſt Puérpera,
Quem Gaúbriél prædixerat,
Quem matris alvo géſtiens,
Clauſus Joânnes ſẽenſerat.
no jacére pértulit,
Præſépe non abhôrruit,
Parvéque lacte paſtus eſt,
Per quem nec ales éſurit.
audet chorus cœléſtium,
Et Angeli canunt Deo:
Palâmque fit paſtéribus
Paſtor, Creâtor omnium.
léôria tibi Démine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Amẽ.-
Verbum caro factum eſt,
allelũja. Et habitâvit in
nobis, alleluja.

Dum médium ſiléntium †
tenérent mnia, & nox in
ſuo curſu medium iter perâ-
geret,

112
geret, omnipotens ſermo
tuus Démine à regalibus ſeé-
dibus venit, alleluja.

mnipotens,
108.
Quem vidliſtis.
Geénuit Puérpera.
ratres: Quanto

tempore.
Verbum caro factum eſt,
allelũja. Et habitâàvit in
nobis, alleluja.

Angelus ad paſtres.
Galat. 4. a. 4.

T ubi venit plenitudo
témporis, miſit Deus Fi-
lium ſuum, factum ex mullie-
re, factum ſub lege: ut eos,
qui ſub lege erant, „redimeret:
ut adoptiônem filiérum reci-

perémus.
Notum fecit Déminus,
allekuja. Salutâre ſuum,
alleluja.

Parvulus F nle.
Galat. 4. a. 7.
Taque jam non eſt ſervus,
ſed filius: quòd ſi filius, &
hæres per Deum.
Vidérunt omnes fines
terræ, alleluja. Salutare
Dei noſtri, alleluja.

110.
Puer Jeſus † proficiébat ætà-

te, & ſapiéntia coram Deo,
& hominibus.

mnipotens.
108.

OeOFFICIU M

108.
98.

108.

„Ad Tecum prin-
cipium, .
160.

IN FESTO S. SILVESTRI

A, quæſumus, omnipo-
tens Deus: ut beaàti Sil-
véſtri Confeſſôris tui atque
Pontificis venerânda ſolém-
nitas, & devotiônem nobis
4ugeat, & ſalutem. Per Dô-
minum noſtrum.

103.

108.

E

Ulo. N o,

Dolug nee n
Mllis inefthlit

R til ei

1
Ovrlumm, ommpr
8 Deus: ut bei
ufeſon

Nn Demn
Geſotonen nobi
Alitten bet D
CNmm.
,

113

IN CIRCUMCISIONE

DO MINI,
ET OCTAVANATIVITA TIS.

DUPLEX II. CLASSIS.

AD VESPERAS,

Afla. O admirâbile comméeèrcium.
eum reliquis de Laudibus, infrâ.
Pialm. D ixit Dominus. l, auda-
te pueri. L. ætâtus ſum. N iſi Dô-
minus ædificaverit. ut in I. Ve=
ſperis de Communi Virginum.
Capitulum. Tit. Z. G. 11.

Abiruit grâtia Dei Sal-
vatôris noſtri omnibus
hominibus, erúdiens nos, ut
abnegântes impietàâtem, &
ſecularia deſidéria, ſôbriè, &
juſtè, & piè vivâmus in hoc
ſéculo. N. Deo grtias.
R. breve. Verbum catko fa-
Gtum eſt. * Allelúja, allel.
Verbum. Y. Et habitavit in
nobis. Alleluja, allel. G léria
Patri. Verbum.

Himans
Hriſte Redémptor ôm-
nium,
Ex Patre Patris Unice,
Solus ante principium
Natus ineffabiliter.
Tu lumen, tu ſplendor Pa-
tris,
Tu ſpes perénnis mnium,
Inténde, quas fundunt
preces
Tui per orbem fâmuli.
M emeénto ſalutis Auctor,
Quôd noſtri quondam
Côrporis,

Ex illibâta Virgine
Naſcéndo, formam ſúm-
pſeris,
§ ic præſens teſttur dies,
Currens per anni circulũ,
Quòd ſolus à ſede Patris
Mungdi ſalus advéneris.
Hunc cœlum, terra, hunc
mare,
Hunc omne, quod in eis
eſt,
Auctéôrem advéntus tui
Laudans exultat caântico.
Nos quoque, qui ſancto tuo
Redeémpti Sanguine ſumus,
Ob diem Natalis tui,
Hymnum novum conci-
nimus.
G lôria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
F., Notum fecit Déminus;
alleluja. .. Salutâre ſuum⸗-
alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Propter nimiam † charitâ-
tem ſuam, qua diléxit nos
Deus, Filium ſuum miſit in
ſimilitůdinem carnis peccâ-

ti, alleluja⸗
H Ora-

114

Eus, qui ſalũtis ætérnæ,
beâtæ Mariæ virginitâte
fœcúnda, humâno geéneri
præmia præſtitiſti : tribue
quæſumus; ut ipſam pro no-
bis intercédere ſentiâmus,
per quam merũimus Auctoô-
rem vitæ ſuſcipere, Dôminum
noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum: Qui tecum vivit.

A D LAULDES,

Admirâbile commérci-
um! † Creâtor géneris
humâni, animâtum corpus
ſumens, de Virgine naſci di-
gnâtus eſt: & procédens ho-
mo ſine ſémine, largitus eſt

nobis ſuam Deitâtem-
Môminus regnavit.
18.
Quando natus es † in-

effabiliter ex Virgine, tunc
implétæ ſunt Scripturæ: ſicut
pluvia in vellus deſcendiſti,
ut ſalvum fâceres genus hu-
mnum: te laudâmus Deus
noſter.
„Rubum, quem vide-
rat Môyſes † incombuſtum,
conſervâtam agnôvimus tu-
am laudâbilem virginitâtem:
Dei Génitrix intercéde pro
nobis.
Germinivit † radix Jeſ-
ſe: orta eſt ſtella ex Jacob:
Virgo péperit Salvatôrem:
te laudâmus Deus noſter.
Afa. Ecce Maria † génuit
nobis Salvatôrem, quem Jo-

ànnes videns, exclamaâvit, di-
cens: Ecce, Agnus Dei, ecce
qui tollit peccâta mundi, al-
leluja.
Tit. 2. C. I1.
Pparuit grâtia Dei Salva-
téôris noſtri omnibus ho-
minibus, erúdiens nos; ut
abnegântes impietàtem, &
ſecularia deſidéria, ſôbriè, &
juſtè, & piè viväamus in hoc
ſéculo.
Notum fecit Dô-
Allelúùja, alleluja-
Notum. Salutâre ſuum.
Alleluja, alleluja. loria
Patri. Notum.

minus,

Solis ortus cardine
Ad uſque terræ limitem,
Chriſtum canâmus Princi-
pem,
Natum Maria Virgine.
eaâtus Auctor ſéculi
Servile corpus induit:
Ut carne carnem liberans,
Ne pérderet, quos côndi-
dit.
aſtæ Paréntis viſcera
Coeléſtis intrat grâtia:
Venter Puéllæ bâjulat
Secréta, quæ non nôverat-
omus pudici péctoris,
Templum repéêntéè fit Dei:
Intâcta néſciens virum,
Verbo concépit Filium.
nixa eſt Puèrpera,
Quem Gabriél prædixerat,
Quem matris alvo géſtiens,
Clauſus Joânnes ſẽenſerat-
Gno jacére pértulit,
Præſépe non abhôrruit,
Par-

geha
r queln Ne
et choru⸗
Angel cn
Mamdue kt
DAtor, (Ei
Prin ti
Qui un el
Cun-ur,

Utble mltrunm
itur hodte :imnor
ne, Denhono
t vod tit, den
gnod von ertt
ON ConmmixtOver
hle Cjfltnen.
g, N

nl uns ,
Nebmcn
lelu.
1t bbiärt n
lala.
Im, gen ſi
Ubr
Thi Dne
aktnin fun

el. Auntucn

,
liig.

ltr n

. Itzen,
rldgritnide
1 wott, Onnibis
8, erüldieng l
tes inpietitem
celclern, Gbri
Diefiſims in
e. Wn feit Di
ilelu⸗
m. F. Anin ſuum
KE, Adlin. Cbre
Mtum.

l

.

Wis Nrdig in

Dem,
Iun Mrk Woir,
Ador Aul
le corpns Mut:
e rnem beran,

et,C0s C⸗

In Circumciſione Domini. 1Ig

Parvôque lacte paſtus eſt,
Per quem nec ales élſurit.
Gaudet chorus cœléſtium,
Et Angeli canunt Deo;
Palâmque fit paſtéribus
Paſtor, Creâtor ômnium.
G lôria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Amen.
y. Verbum caro factum eſt,
alleluja.
5. Et habitâvit in nobis,
alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Miraàbile myſtérium † decla-
râtur hôdie: innovântur na-
turæ, Deus homo factus eſt:
id quod fuit, permaânſit, &
quod non erat aſſúmpſit;
non commixtiônem paſſus,
neque diviſiônem.
Oratio. Deus, qvui.
Veſperis.
Ad Tertiam, Antiphona.
Quando natus es.

ut in I.

Capitulum. A ppâruit. æx Laud.

V. Verbum caro factum eſt,
allelũja.
R. Et habitâvit in nobis,
alleluja.
Ad Sextam, Antiphona-
Rubum, quem viderat.
Capitulum. Hebr. I. C. 10.
Em Tu in principio Doô-
= mine terram fundaſti: &
ôpera mânuum turum ſunt
CCli.
. Notum fecit Déminus,
alleluja.
N. Salutâre ſuum, alleluja.

Ad Nonam, Antiphona.
cce Maria.
Capitulum Hebr. I. C. II.
1ii peribunt, tu autem
permanébis, & omnes 5
ſicut veſtiméntum, veterâ-
ſcent: & velut amictum mu-
tbis eos, & mutabuũntur: tu
autem idem ipſe es, & anni
tui non deficient.
y. Vidérunt omnes fines
terræ, allelja. pz. Salutâre
Dei noſtri, alleluja.
Ad Veſperas Aſiæ, Pſalmi, & Ca⸗
pitulü ùt ſuprà mn I. Veſperis, 113⅞.
F. breve. Verbum caro fa-
um eſt, * Alleluja, alle-
luja. Verbum. F. Et habi-
tävit in nobis. Alleluja, alle-
luja. Glôria. Verbum.
Hymnus. C hriſte Redemptor.

ut ſuprà 1I13.
Y. Wotum fecit Dôminus,
alleluja.
Ne. Salutâre ſuum, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona,
Magnum hereditàâtis myſté-
rium: † templum Dei factus
eſt uterus neſciéntis virum:
non eſt pollútus ex ea car-
nem aſſůmens: omnes gen-
tes vénient, dicéntes: Glô-
ria tibi Déômine.
Oratio. D eus, qui ſalutis, uùr ſuprâ.
Deindęg pro S. Stephano.
Afia. Stéhanus autem † ple-
nus grâtia, & fortitúdine,
faciébat ſigna magna in pô-
pulo. ⸗
y. Stéphanus vidit coœlos
apértos. e. Vidit, & introi-
vit: beâtus homo, cui cœli
patébant.
H 2z

Org⸗
ð

116

Mnſpotens ſempitérne
Deus, qui primitias Mar-
tyrum in beàâti Levitæ Stépha-
ni ſanguine dedicaſti: tribue
quæſumus; ut pro nobis in-
tercéſſor exiſtat, qui pro ſuis
étiam perſecutéribus exora-
vit Dôminum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum: Qui
tecum vivit.

IN OCTAVAS. STEPHANI.
c 102.
mnipotens.

Lapidavérunt.
102.

109.

Lapidaveérunt.
102.

pit Eccli. 15. a. L.
Ui timet Deum, faciet
bona: & qui côntinens
eſt juſtitiæ, apprehéndet il-
lam, & obviabit illi, quaſi
mater honorificâta.
* Conſtitues eos
principes Super omnem
terram. Conſtitues. Mé-
mores erunt nôminis tui Dô-
mine. Super. G loôria Patri.
Conſtitues.

10⁵%
Valde honorândus eſt
beâtus ] oânnes. Qui ſu-
pra pectus Dômini in coœna
recubuit.

Xültet coœlum.

Iſte eſt Joânnes, † qui ſupra
pectus Dômini in cosna recũú-
buit: beâtus Apôſtolus, cui
revelaâta ſunt ſecréta coœléſtia.

Ccléſiam tuam, Démi-
ne, benignus illuſtra: ut
beâti Joânnis Apôſtoli tui,
& Evangeliſtæ illuminâta do-
ctrinis, ad dona pervéniat
ſempitérna. Per Déôminum-

Sepeliêrunt Stéphanum
viri timorâti, & fecérunt
planctum magnũ ſuper eum.
Stéphanus vidit cœlos
apértos. Vidit, & introi-
vit: beâtus homo, cui coeli
patébant.

Mnſpotens ſempitêérne
Deus, qui primitias Mar-
tyrum in beaâti Levitæ Sté-
phani ſanguine dedicaſti: tri-
bue quæſumus; ut pro nobis
intercéſſor exiſtat, qui pro
ſuis étiam perſecutôribus ex-
orâvit Dôminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum.

Innocéntes pro Chri-
ſto infântes occiſi ſunt, ab
iniquo rege lacténtes inter-
fécti ſunt: ipſum ſequun-
tur Agnum ſine mâcula, &
dicunt ſemper: Gloôria tibi
Dômine.“
Sub throno Dei om-
nes Sancti clamant.
p. Vindica ſânguinem no-
ſtrum, Deus noſter.

Uu, Cnſt
Drevöniun
rchres von 9
Criendo Ce
i in nob

ester DMOimun

rNls⸗

1

ner Cort

Uit rno intr.
ltlgien
in: Ewn eirit
WMrtr E⸗
Oomnne, 8oner

I lutfqi
Einig non int
Tbingenin
Gunm Agnum

ifton
h qn ſur,
Allin can et.
Cöin en
In ſeoren Cleia
, rlio.
uum tuum, Den,
enienns ilüln n
hmns Apöſtoli ei
te iluminetn 1.
com perſen,
1 be Döminun,

N e
88 Stanh

ii, erunt
n mpnüͦſyn enm.
unns vidh c
us hond, Cli i
.

, —,
ninokone ſommntern
ens lanpi .
.

dl⸗

4

eit Lente Ne

gnine Ceclitir

Gzut po nob⸗
T eilkit, Ci rn
leteanondibt⸗
Oninam nolkrun ⸗
töum Thum tun

Ptes iten⸗
nn legun

s oltn

In Octava S. Joannis, & SS. Innocentium. 119

Oratio.
Dk⸗ cujus hodiérna die
præcônium Innocéntes
Mäartyres non loquéndo, ſed
moriêndo conféſſi ſunt: m-
nia in nobis vitiérum ma-
la mortifica; ut fidem tuam,
quam lingua noſtra lôqui-
tur, étiam môribus vita fa-
teâtur. Per Dôminum.

IN OCTAVA 5 JOANNIS.
upléx. .
Omnia dicuntur, ſicut in die
Feſti. 104. .
Ad Laudes, Anña. Valde hono-
Fändus. cum reliquis. 104. Et fit
commem, SS. Innocentium, ùt ſu-
prà. 109. Ad Horas, omnia, ut in
die Feſti. .
In II. Veſperis, Anæ de Laudi-
bus Feſti. Valde honorândus. 104.
Pſalmi ut in II. Veſperis de Com-
muni Apoſtolorum. Capit. Qui ti-
met. N. breve. Conſtitues. Hym-
nus, & y. ut ſuprà.
Ad Magnificat, Antiphona.
Exiit ſermo † inter fratres,
quòd diſcipulus ille non mô-
ritur: & non dixit Jeſus:
Non moòritur: ſed; Sic eum

volo manére, donec véniam.
Oratio. E ccléſiam. ut in I. Ve-=
ſperis.
Deinde fit commem. SS. Inno-
Centium.

Ana. Hi ſunt, † qui cum mu-

liéribus non ſunt coinqui-

nâti: Virgines enim ſunt, &
ſequuntur Agnum quôcun-
ue ĩerit.
Herdes irâtus occidit
multos púeros. R. In Béth-
lehem Judæ, civitâte Da-
vid.

Oratio. D eus, cujus. ut fupra.

IN OCTAVA
SS. Innocentium. Duplex.
Omnia dic. ſicut in die Feſti. 106.
Ad Laudes & per Horas, omnia;,
t in die Feſti. 106. omiſſis com-
memorationibus. .
In II. Veſperis Antiphonæ de
Laudibus. 106. Pſalmi de ſecun-
dis Veſperis de Communi plurimo-
rum Mart. Reliqua, ut in die Feſti.
Et poſt Orationé 88, Innocentium
ft commem. de Vigilia Epiphaniæ.
Ana. Puer Jeſus proficiébat
tàte, & ſapiéntia coram
Deo, & hominibus.
V. Notum fecit Déôminus,
alleluja. R. Salutâre ſuum,
alleluja. .
Oratio.

Nnipoten⸗ ſempitérne
Deus, dirige actus no-
ſtros in beneplâcito tuo: ut
in nômine dilécti Filii tui

mereâàmur bonis opéribus
abundare- .
Beinde fit commem. S. Teleſ-

phori Papæ & Martyris.
Ana. Iſte Sanctus † pro lege
Dei ſui certâvit uſque ad
mortem, & à verbis impioô-
rum non timuit: fundatus
enim erat ſupra firmã petram.
v. Glöria, & honôre coro-
näſti eum Dômine.
R. Et conſtituiſti eum ſuper
ôpera mânuum tuaârum.
Oratio.
Eus, qui nos beaàti Te-
léſphori Märtyris tui,
atque Pontificis ànnua ſolem-
nitâte lætificas: concéde pro-
pitius; ut cujus natalitia céli-
mus, de ejuſdem étiam prote-
ctiéne gaudeâmus. Per Dé-
minum noſtrum-

13 IN

118
IN VIGILIA

O admirabile ocommércium.
114.
Galat. 4. a. 1.
Ratres: Quanto témpo-
re hæres parvulus eſt, ni-

hil differt à ſervo, cùm ſit

Dôéminus mnium; ſed ſub
tutéôribus, & actôribus eſt,
uſque ad præfinitum tempus
à patre.
Notum fecit Dô-

minus, Alleluja, alleluja.
Notum. Salutâre ſuum.
Alleluja, allelúja. G léria.
Notum.

Solis ortus càrdine,
Ad uſque terræ limitem,
Chriſtum canâmus Prin-
cipem,
Natum Maria Virgine.
eâtus Auctor ſéculi
Servile corpus induit:
Ut carne carnem liberans,
Ne pérderet, quos côndi-
dit.
aſtæ Paréntis viſcera
Coeléſtis intrat grâtia:
Venter Puéllæ bajulat
Secréêta: quæ non noverat.
omus pudici péctoris
Templum repéntè fit Dei:
Intâcta, néſciens virum,
Verbo concépit Filium.
nixa eſt Puérpera,
Quem Gabriel prædixerat,
Quem matris alvo géſtiens,
Clauſus Joânnes ſẽénſerat.
no jacére peértulit,
Prælépe non abhôrruit,

Parvôque lacte paſtus eſt,
Per quem nec ales éſurit.
audet chorus cœléſtium,
Et Angeli canunt Deo;
Palâmque fit paſtéôribus
Paſtor, Creâtor mnium.
lôria tibi Déômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Amẽe.
Verbum caro factum eſt,
alleluja.
Et habitâvit in nobis, al-
lelũja.

Dum męédium fſiléntium †
tenérent mnia, & nox in
ſuo curſu medium iter pera-
geret, omnipotens ſermo
tuus Dômine à reglibus ſé-
dibus venit, alleluja.

Mnipotens ſempitérne
Deus, dirige actus no-
ſtros in beneplâcito tuo: ut
in nõmine dilécti Filii tui me-
reâmur bonis opéribus abun-
dâre. Qui tecum.

Qui odit † ânimam
ſuam in hoc mundo, in vi-
tam ætérnam cuſtédit eam.
Juſtus, ùt palma florébit ·
Sicut cedrus Libani, mul-
tiplicâbitur.
eus, qui nos,
117.

O admirâbile commércium.
cgi ſeculorum, 3.

tt ſen,
Cin
Uendo umne
mnpore.

Vatbun
Nets ,h

Ttbi ſent p
epots, unl

1

e

nes

le
rk iuef
Se
4 e A rt⸗
ulefim,
El anmt Den.
ine ft eniere⸗
Dahhrin
Cledtor Onn
4 tor Omniun.
J Ommine,
ns es de irg
ce Vign,
e, Elnchog,
3
Dlermn ſecll int
un0 ſickumel
4,

Wbtin nobis, .

welium Kletim
tOnna, & mor
mäium tere
Onniotend ienn
Onine ir

Nppten Enpitten.
1s, (lige his no.
benepſeci
ons Cpetidosabu.

memor. 9, 16efe

odt 4Küinmm
Hoc N, in N⸗
Clot eam.
,itpenn torede
enhul and n.
.
ſs, Al de

In Epiphania Domini.

Ad Abſolutionem Capituli dici-
tur Capitulum Nonæ, 1 taque jam
non eſt ſervus. ut infrà. W
Si Vigilia venerit, in Dominica,
non dicitur . Quicunque.
Ad Tertiam, Antiphona.
Quando natus es-
Capitulum. F ratres: Quanto
témpore. ut ſuprà,
F. Verbum caro factum eſt,
alleluja. g. Et habitaâvit in
nobis, allelũja.
Ad Sextam, Antiphonq.
Rubum, quem viderat Môy-
ſes.
Capitulum. Galat. 4. a. 4.

T ubi venit plenitùdo
témporis, miſit Deus

119
Filium ſuum, factum ex
muliere, factum ſub lege,
ut eos, qui ſub lege erant,
redimeret, ut adoptiônem
filiõrum reciperémus.
V. Notum fecit Dôminus,
alleluja. ?à. Salutäâre ſuum,
alleluja-
Ad Nonam, Antiphona.

Ecce Marlſa.
Capitulum. Galat. 4. a. 7.

ITadne jam non eſt ſervus,
ſed filius: quòd ſi filius,
& hæres per Deum.
V. Vidérunt omnes fines
terræ, alleluja. à. Salutaâre
Dei noſtri, alleluja.

TNEPIPHANIA

D O

M I N I.

Duplex I. Claſſis.

AD VESPERAS.

Antiphona. AÄnte luciferum gé-
nitus. cum reliquis de Laudibus.
ſalmi de Dominica, ˖§.
Capitulum. Iſaiæ 60. a. I.
Urge, illuminaâre Jeruſa-
lem: quia venit lumen
tuum, & glôria Dômini ſu-
per te orta eſt.
R. breve. Omnes de Saba
vénient, * Alleluja, allel.
Omnes. . Aurum, & thus
deferéntes. Alleluja, alleluja.
G loôria Patri. Omnes.
Hymnus.
QOſtis Herédes impie,
Chriſtum venire, quid
times?

Non éripit mortalia,
Qui regna dat cœléſtia.
I bant Magi, quam vide-
rant,
Stellam ſequéntes præviã:
Lumen requirunt lumine:
Deum faténtur muünere.
L avâcra puri gurgitis
Cœléſtis Agnus aättigit:
Peccâta, quæ non détulit,
Nos abluêndo fſuſtulit.
N ovum genus poténtiæ:
Aquæ rubéſcunt hydriæ,
Vinúmque juſſa fundere,
Mutavit unda originem.
G Fria tibi Démine,
Qui apparuiſti hôdie,
4 Cum

120 In Epiphania
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,

In ſempitérna ſécula. Amé.
Sic terminantur Hymni per to-⸗
tam Qctavam.

V. Reges Tharſis, & inſulæ
münera ôfferent. &. Reges
Arabum, & Saba dona ad-
ducent.
Ad Magnificat, Antiphona-
Magi vidéntes † ſtellam, di-
Xérunt ad invicem: Hoc ſi-
gnum magni Regis eſt: eâ-
mus, & inquirâmus eum, &
Offerämus ei mũúnera, aurum,
thus, & myrrham, alleluja.
Oralta
Eus, qui hodiérna die
Unigénitum tuum Gên-
tibus ſtella duce revelaſti:
concéde propitius; ut qui
jam te ex fide cognôvimus,
uſque ad contemplandam ſpé-
ciem tuæ celſitudinis perdu-
câmur. Per eumdem Dômi-
num noſtrum.

A D LAUDES,
& per Horas, Aña.
ANie luciferum génitus, †
& ante ſécula Déôminus
Salvâtor noſter hôdie mundo
sPparuit. .
ſalm. Déôminus regnâvit. cum
keliquis. 18.
Anña, Venit lumen tuum †
Jeruſalem, & glôria Dômini
ſuper te orta eſt: & ambula-
bunt gentes in lůmine tuo,
alleluja.
Afa, Apértis theſâuris ſuis †
obtulérunt Magi Dômino au-
rum „ thus, & myrrham,
alleluja.

Dominli.
Aña. Märia, & flúmina † be-
nedicite Dômino: hymnum
dicite fontes Dômino, alleluja.
Aña. Stella iſta † ſicut flam-
ma coruúſcat, & Regem re-
gum Deum demônſtrat: Ma-
gi eam vidérunt, & magno
Regi münera obtulérunt.
Capitulum. Iſaiæ. 60. a. 1.
Urge, illuminaâre Jeruſa-
lem: quia venit lumen
tuum, & glôria Dômini ſu-
per te orta eſt.
B2. breve. Reges Tharſis, &
inſulæ muúnera ôfferent, *
Alleluja, alleluja. Reges. Y.
Reges Arabum, & Saba do-
na adducent. Alleluja, alleluja.
G loria Patri. Reges.
Hymnus.
O Sola magnaârum urbium
Major Bethlem, cui
côntigit,
Ducem ſalutis coelitus
Incorporâtum gignere.
Quem ſtella, quæ ſolis rotam
Vincit decéôre, ac lúmine,
Veniſſe terris nuntiat
Cum carne terréſtri Deum.
Videre poſtiquam illum Magi.
Eôa promunt munera,
Stratique votis ôfferunt
Thus, myrrham, & aurum
régium. .
Regem Deuúmque annuúntiant
Theſâurus ,„ & fragrans

odor
Thuris Sabæi, ac myrrheus
Pulvis ſepuúlcrum præ-
docet.

Gléôria tibi Dômine,
Qui apparulſti hôdie,
Cum

Cun atte,
itn,.
5p lenpftenn
Amevn.
Aaorttenl
1. Ocnes An
a Patt
Hode ⸗

(ta ett

CIEnur,amunt
Neiollig e
Eimar connhe,

„—
o. Vens, gol.

1 4
Ad Tertian, A

Verit lomen tnmn

ne
Ne,

U.
Neys Ihnn
uern oferent,
Nexss Abon
CNn lent,
1 rtn, rt
Heris thelune.
tün liie 6
IN n Enün
dKrck,
Congtegti imm
n fli mi e
lent, G flix nn
Ugent.
Omnes d
leates ,

I

59

lterunt, n.
Unera Obenl

6 0
ckon

llie do 11
6 Fenit une
An Doini

Cum Patre, & ſancto Spi-

ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
Adoraâte Deum, alleluja.
Omnes Angeli ejus, al-
leluja.

Hôdie cœléſti Sponſo † jun-
cta eſt Eccléſia, quôniam in
Jordâne lavit Chriſtus ejus
crimina: currunt cum mu-
néribus Magi ad regâles nũ-
ptias, & ex aqua facto vino
lætântur convivæ, allelujæ.
eus, qui. H

Venit lumen tuum. ,
urge, illuminare.

Reges Tharſis, & inſulæ
munera ôfferent, alleluja.
Reges Arabum, & Saba
dona adducent, alleluja.

Apértis theſâuris.
Iſaiæ 60. a. 4.
Eva in circúitu ôculos
tuos, & vide: omnes iſti
congregàâti ſunt, venérunt
tibi: filii tui de longè vé-
nient, & filiæ tuæ de lâtere
ſurgent.
Omnes de Saba vénient,
alleluja. Aurum, & thus
deferéntes, alleluja.

Stella iſta.
Iſaiæ 6ο. a. 6.

Mnes de Saba vénient,
aurum, & thus deferén-
tes, & landem LDômino an-
nuntiantes.

121

Adorâte Dôminum, al-

leluja. In aula ſancta ejus,
allelũja.

119.
Tribus mirâculis † ornâtum
diem ſanctum côlimus: hoô-
die ſtella Magos duxit ad
præſépium: hôdie vinum ex
aqua factum eſt ad nuptias:
hôdie in Jordâne à Joânne
Chriſtus baptizaâri véôluit, ut
ſalvâret nos, alleluja.

X, d

Remanſit Puer. 123.
Omnes de Saba vénient,
alleluja. Aurum, & thus
deferéntes, allelũja.

ota, quæſumus.
123.

H 5 SE-

122

SECUND A DIE

Ab Oriénte † venérunt Ma-
gi in Béthlehem adorare
Dôminum: & apértis theſâu-
ris ſuis, pretiôſa mũnera ob-
tulérunt: aurum, ſicut Re-
gi magno; thus, ſicut Deo
vero; myrrham, ſepulturæ
ejus, alleluja.

Vidẽéntes ſtellam Magi, † ga-
viſi ſunt gàudio magno: &
intràntes domum, obtulé-
runt Dé⁴mino aurum, thus,
& myrrham, alleluja.
TERTIA DIE.

Tria ſunt mũúnera, † quæ ob-
tulérunt Magi Dômino, au-
rum, thus, & myrrham, Filio
Dei, Regi magno, alleluja.

Lux de luce † apparulſſti
Chriſte, cui Magi munera 0f-
ferunt, alleluja, allel. allel.

QUARTA D IE.

Vidimus † ſtellam ejus in
Oriénte, & vénimus cum mu-
néribus adorâre Déôminum.

Interrogâbat † Magos Herô-
des: Quod ſignum vidiſtis
ſuper natum Regem? Stel-
lam vidimus fulgéntem, cu-
jus ſplendor illuminat mun-
dum.
QUINT A DiE.

Omnes natiônes † vénient

à longè, portântes munera
ſua, alleluũja.

Omnes de Saba † vénient,
aurum & thus deferéntes,
allelũja, alleluja-
SEXIA DIE.

Vénient ad te, † qui detra-
hébant tibi, & adorâbunt
veſtigia pedum tuéôrum.

Adméniti Magi † in ſom-
nis, per àâliam viam revérſi
ſunt in regiôénem ſuam.

ratres: Obſecro.

Adorâte Dômi-
Alleluja, alleluja-
In aula ſancta
léria bPatri.

num,
Adorate.
ejus. Alleluja.
Adorate.

123.

SA BBATO
AD VESPERAS,

Rom. 12. a. I.
Ratres: Obſecro vos per
miſericôrdiam Dei, ut
exhibeâtis côrpora veſtra hô-
ſtiam viveêntem, ſanctam, Deo
placéntem, rationâbile obſé⸗
quium veſtrum.

. Oo
pnes F. 5
erentes 4
Pria Patri

Aare
nunove il
. 17**/
Mlucint vnc
Ni thi Mn

l.

,

l Ppparunti

1
Nliten ofent
labun,
Uoent.

114 DI

Necſcns, Anere⸗
4 p
te, Ilicen
tbi, G doriber
Pellum toorun,

lncit, Antphon

Mu in hon
1 Aum ſin kereil
lepinen iun,

dis Felperis4
m . .
Rmns: Otlen

eſe, Aaortte ni
Alelii, Aiji
V a Andh

AMe Glita bri

e 15,

155410
ENAS,
Cecro vos Ne
dam Dei,
pora Felntt
enblindin
tioniblee

bre⸗

Dominica infra Octavam Epiphaniæ.

R. breve. Omnes de Saba
vénient, * Alleluja, allel.
Omnes. y. Aurum, & thus
deferéntes. Alleluja, alleluja.
G lôria Patri. Ommes.
Hymnus.
Oſtis Herôdes impie,
E Chriſtum venire quid
times?
Non éripit mortlia,
Qui regna dat cœléſtia.
I bant Magi, quam viderant,
Stellam ſequéntes præviã:
Lumen requirunt lúmine:
Deum faténtur munere.

L avàcra puri gurgitis

Coœléſtis Agnus aàttigit:
Peccâta, quæ non déêtulit,
Nos abluéndo ſũuſtulit.
N ovum genus poténtiæ:
Aquæ rubéſcunt hydriæ,
Vinumque juſſa fndere,
Mutavit unda originem.
Gôria tibi Dômine,
Qui apparuiſti hédie,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Am̃.
V. Reges Tharſis, & inſulæ
münera ôfferent. &. Reges
Arabum, & Saba dona ad-
ducent.
Ad Magnificat, Antiphona.
Remanſit puer Jeſus † in Je-
ruſalem, & non cognové-
runt paréntes ejus, exiſti-
mantes, illum eſſe in comita-
tu: & requirébant eum in-
ter cognâtos, & notos.
Oratio.
Ota, quæſumus Dômi-

ne, ſupplicântis pépuli

123
cColéſti pietâte proſéquere-
ut & quæ agénda ſunt, vi-
deant; & ad implénda, quæ
viderint, convaléſcant. Per
Déminum noſtrum Jeſum

Chriſtum.
Deinde fit comm. Epiphantæ per

Antiphonam, quæ occurrit ſecun-
dum ordinem dierum infra Octav.
Y. Vidimus ſtellam ejus in
Oriénte, allel. g. Et véni-
mus cum munéribus adoraâre
Déminum, alleluja.
Oratio.
Eus, qui hodiérna die
Unigénitum tuum Gen-
tibus ſtella duce revelaſti:
concéde propitius; ut qui
jam te ex fide cognévimus,
uſque ad contemplàndam ſpé-
ciem tuæ celſitúdinis perdu-
câmur. Per eumdem Démi-
num noſtrum.
DOMINICA
Infra Octavam Epiphaniæ.

Totum Officium dicitur de Epi=
phania ritu ſemid præter Capitula,
Antiphonas ad Benedictus,; & ad
Magnificat; & Orationem.
AD LAUDES,
& per Horas, Aimßa.
ANte luciferum génitus, †
& ante ſécula, Démi-
nus Salvâtor noſter hôdie

mundo appaâruit.
Pſalm. D ôminus regnâvit. cum
reliquis, 18.

Aña. Venit lumen tuum †
Jerúſalem, & glôria Démi-
ni ſuper te orta eſt: & am-
buläâbunt Gentes in lúmine
tuo, alleluja.
Afa, Apértis theſâuris ſuis †
obtulérunt Magi Dômino
surum,

124

aurum, thus, & myrrham,
alleluja.
Aña, Maria & flúmina † be-
nedicite Dômino: hymnum
dicite fontes Dômino, al-
lelũja.
Afa. Stella iſta † ſicut flam-
ma corũúſcat, & Regem re-
gum Deum demônſtrat: Ma-
gi eam vidérunt, & magno
Regi muünera obtulérunt.
Capitulum, Kom. 12. a. I.
F atres: Obſecro vos per
miſericérdiam Dei, ut ex-
hibeâtis côrpora veſtra hô-
ſtiam vivéntem, ſanctam, Deo
placéntem, rationaâbile ob-
ſéquium veſtrum.
R. breve. Reges Tharſis, &
inſuleæ múnera ôfferent, *
Allelũja, alleléja. Reges. Y.
Reges Arabum, & Saba do-
na adduúcent. Alleluja, allel.
G lôria Patri. Reges.
Hymn. O Sola magnarum. 120.
.. Adorâte Deum, alleluja.
N. Omnes Angeli ejus, allel.
d Benedictus, Antiphona.
eminſit Puer Jeſus † in Je-
ruſalem, & non cognovérunt
paréntes ejus, exiſtimântes,
illum eſſe in comitâtu: & re-
quirébant eum inter cogna-
tos, & notos.
Oratio. Vota, quæſumus. ut
in I. Veſperis.
Deinde fit commem. de Epiph.
Ana. Hôdie coœléſti Spon-
ſo † juncta eſt Eccléſia, quô-
niam in Jordâne lavit Chri-
ſtus ejus crimina : currunt
cum munéribus Magi ad re-
gales nuptias, & ex aqua fa-

Dominica infra Octavam Epiphaniæ-

cto vino lætântur convivæ,
alleluja.
I. Omnes de Saba vénient,
alleluja. . Aurum, & thus
deferéntes, alleluja.
Oratio. D eus, qui. ùt in pri-

mis Veſperis.
Ad brimam in Abſolutione Ca⸗

pituli pro Lectione brevi dicitur us

infrà ad Nonam.

Ad Tertiam, Antiphona.

Venit lumen tuum.
