tua meditâùtio mea eſt.
uper ſenes intelléxi: * quia
mandata tua quæsivi.
b omni via mala prohibui
pedes meos: * ut cuſtéôdiam
vVerba tua.
judiciis tuis non declinâ-
vi: * quia tu legem poſuiſti
mihi.
Quaàm dulcia fâucibus meis
elòquia tua, * ſuper mel ori
meo!
A mandatis tuis intelléxi: *
proptérea odivi omnem viam
iniquitatis.
Afiâ, Alleluja, alleluja, al-
leluja.
Têmpore Paſchali. Alleluja, al-
leluja, alleluja, alleluja.
Capitulum. I. Cor. 6. d. 20.
E. Mpti enim eſtis prétio
magno. Glorificàte, &
portâte Deum in Ccôrpore
Iſtro.
*Ab occultis meis mun-
da me Döômine. Et ab
Niénis parce ſervo tuo.
yrie eléiſon. &c. P ater
noſter. lecretô.
Oratio conveniens.

FE-

48 Feria lec
FERIASECUNDA
AD TERTIAM.

Tempore Paſch. Ana.
Per annum, Ana.

Alleluja.
Adjuva me.
Pialmus-
L.Ueerna pédibus meis ver-
bum tuum, * & lumen
ſémitis meis.
urâvi, & ſtâtui * cuſtodire
judicia juſtitiæ tuæ.
H umiliatus ſum uſquequàque
Démine: * vivifica me ſe-
cündúùm verbum tuum.
V oluntària oris mei bene-
plàcita fac Dômine: * & ju-
dicia tua doce me.
A nima mea in mäúnibus meis
ſemper: * & legem tuam
non ſum oblitus.
B oſuérunt peccatôres lâque-
um mihi: * & de mandatis
tuis non erravi.
H æreditaàte acquisivi teſti-
moônia tua in ætérnum: *
quia exultâtio cordis mei
ſunt.
ILͤ nclinâvi cor meum ad fa-
ciéndas juſtificatiônes tuas in
ætérnum, * propter retribu-
tiônem.
ILNRicduos dio hâbui: * &
legem tuam diléxi.
A djutor & fuſcéptor meus
es tu: * & in verbum tuum
ſuperſperàvi.
Declinâte à me maligni: *
& ſcrutâbor mandaâta Dei
mei. 7
Suſcipe me ſecúndum elô-
quium tuum, & vivam, * &
non confúndas me ab expe-
ctatiône mea.

1re
unda ad Tertiam.

A djuva me, & ſalvus ero: *
& meditaâbor in juſtificatiò-
nibus tuis ſemper.
Spreviſti omnes diſcedéntes
à judiciis tuis: * quia injuſta
Cogitâtio eôrum.
P rævaricaântes reputavi om-
nes peccatôres terræ: * ideo
diléxi teſtimônia tua.
Confige timôre tuo carnes
meas: * à judiciis enim tuis
timui.
FEei judicium & juſtitiã: *
non tradas me calumni-
antibus me.
Suſcipe ſervum tuum in bo-
num:;: * non calumniéntur
me ſuprbi.
Oculi mei defecérunt in ſa-
lutâre tuum, * & in elòquium
jullitia⸗ tuæ.
Hac cum ſervo tuo ſecún-
dùm miſericôrdiam tuam: *
& juſtificatiõnes tuas doce
me.
Servus tuus ſum ego: * da
mihi intelléctum, ut ſciam
teſtimônia tua.
Tempus faciéndi Démine: *
diſſipavérunt legem tuam.
Ideo diléxi mandata tua, *
ſuper aurum & topaâzion.
Proptérea ad omnia manda-
ta tua dirigébar: * omnem
viam iniquam ôdio habui.

Tempore Paſch. Ana, Al-
lelũja, alleluja, alleluja, alle-

luja.
Per annum, Aña. Adju-
va me, & ſalvus ero Dô-
mine.

Capi-

Getutun. leen
jln meDön
r: lhi
lljas e:
Nn tl es⸗
Aadiütor mn
Grehnqs x.
cig ir ‚an

DIM RNI
40 RMIA

Ht h iiu
Uukrtn ſnin
n
u n nl im

zdene⸗ dii⸗ K

Fiun. 4

num rl
ſein

uun un⸗

Me m

Aann,

W
ie ſhnu ero:3
uc likcatig
ti onnss dl

. u
io onn.

R

lcihtes repit
ntOres tere⸗ en
eſtimonig ng.
tinöre tuo crr

ſuclcin enimn ti

Pdcinm g iuctti
n trads me Cälummet
me.
Elerfum tuunmn in d
* non calumniene
erbi.
mei delecerunt in e
onm,sKineoquin
tur.
cum ſerno tuo kl⸗
Mülerorciam tuim:
canönes tuas ,

l

tuns ſun ego:
tellecum, ut ſcir
lia toa.
8 faciendl Domine-
Cunt egenn tuan.
leri mundin tu,
unum & ο
Ei M Onni Munds
Urigebat: Omnell
Auun Al, ihli
ie, Aliſ, 1

Uum, Ain A
E Ulrus en

Feria ſecunda ad Sextant.

Capitulum. Jerem. 17. C. I4.
SAna me Dômine, & ſa-
nâbor: ſalvum me fac,
& ſalvus ero: quéniam laus
mea tu es.
V. Adjúùtor meus eſto, ne
derelinquas me. . Neque
deſpicias me Deus ſalutaris

Pszidum Capitulum & x. ſicut
& alia in ſequentibus Horis dicun-
tur per totam hebdomadam in fe-
riali Offieio, præterquam in Ad-
ventu, & Quadrageſima à prima
ejus Dominica.
Kyrie eléiſon, &. P ater noſter.
Secreto y. Et ne nos inducas in
tentatiônem. N. Sed libera nos à
malo. ., Déminus vobiſcum.
R. Et cum ſpiritu tuo.
Oratio conveniens.

FERIA SECUNDAL
AD SEXTAM.

Temp, Paſchali, Ana. Alleluja.
Per annum, Ana⸗ Aſpice in me.
Plalmus-
Mlrabilia teſtimônia tua: *
ideo ſcrutàta eſt ea âni-
ma mea.
D eclarâtio ſerménum tuô-
rum illůminat: * & intellé-
ctum dat parvulis.
Os meum apérui, & attraxi
ſpiritum: * quia mandata tua

deſiderâbam.

A ſpice in me, & miſerére

mei, * ſecuúndùm judicium

diligéntium nomen tuum.
Greſſus meos dirige ſecun-
dùm eléôquium tuum: * &
non dominétur mei omnis
injuſtitia.
R édime me à calumniis hô-

9
minum: * ut cuſtòdiam aian.
dta tua. .
Faciem tuam illumina ſuper
ſervum tuum: * & doce me
juſtificatidnes tuas
Exitus aquârum deduxérunt
culi mei: * quia non cuſto=
diérunt legem tuam.

Jauus es Dômine: * & re-
ctum judicium tuum.
M andaſti juſtitiam teſtimò-⸗
nia tua: * & veritàtem tuam
nimis.
Tabéſcere me fecit zZelus me-
us: * quia obliti ſunt verba
tua inimici mei.
Ignitum elôquium tuum ve-
heménter: * & ſervus tuus
diléxit illud.
A doleſcéntulus ſum ego, &
contémptus: * juſtificatiònes
tuas non ſum oblitus.
Juſtitia tua juſtitia in ætér-
num: * & lex tua véritas.
Tribulâtio & anguſtia in-
venérunt me: * mandàta tua
meditaâtio mea eſt.
. quitas teſtimônia tua in
ætérnum: * intelléctum da
mihi, & vivam.

Lamaâvi in toto corde
meo, exâudi me Dômi-
ne: * juſtificatiônes tuas re-
duiram.
lamâvi ad te, ſalvum me
fac: * ut cuſtôdiam mandaàta
tua.
Prævéni in maturitâte, &
Cclamâvi: * quia in verba tua
ſuperſperàvi.
P rævenérunt éculi meia7 te
ilu-

50 Feria ſecunda
diluculò: * ut meditârer eléô-
quia tua.

V ocem meam audi ſecuún-
duùm miſericôrdiam tuam Dô-
mine: * & ſecúndùm judi-
cium tuum vivifica me.
A ppropinquavérunt perſe-
quéntes me iniquitâti: * à
lege autem tua longè facti
ſunt. .
P ropè es tu Dômine: * &
omnes viæ tuæ véritas.
I nitio cognévi de teſtimô-
niis tuis: * quia in ætérnum
fundaàſti ea,.
Temp. Paſch. Afla. Alle-
lja, alleluja, alleluja, alleluja.
Per annum, Afia. Alſpice
in me, & miſerére mei Dô-
mine.-
Capitulum. Galat. 6. a. 2.
Lter altérius ônera por-
tâte; & ſic adimplébitis
legem Chriſti.
y. Dôminus regit me, &
nihil mihi déerit. p. In lo-
co pâſcuæ ibi me collocavit.
K yrie eléiſon, &c. P ater
noſter. ſecretò.
Oratio conveniens.

FERIA SECUNDA

AD NONAM.

Tempore Paſch. Aſa. Alleluja.
per annum, Ana. Fiat manus tua.

Pſalmus-⸗
7Ide humilitàtem meam,
& éripe me: * quia le-
gem tuam non ſum oblitus-
J udica judicium meum, &
rédime me: * propter eloqui-
um tuum v'ni/fica me.

ad Nonam-
L ongè à peccatôribus ſa-
lus: * quia juſtificatiônes tuas
non exquiſiérunt.
M iſericéôrdiæ tuæ multæ Dô-
mine: * ſecundùm judicium
tuum vivifica me.
M ulti, qui perſequúntur me,
& tribulant me: * à teſtimé-
niis tuis non declinavi.
V idi prævaricântes, & tabe-
ſcébam: * quia elôquia tua
non cuſtodiérunt.
V ide, quniam mandata tua
diléxi Dômine: * in miſeri-
Côrdia tua vivifica me.
P rincipium verbôrum tuô-
rum véritas: * in ætérnum
ômnia judicia juſtitiæ tuæ.
P Rincipes perſecũti ſunt
me gratis: * & à verbis
tuis formidâvit cor meum.
L ætäàbor ego ſuper eléôquia
tua: * ſicut qui invénit ſpo-
lia multa.
Iniquitâtem ôdio hâbui, &
abominâtus ſum: * legem
autem tuam diléxi.

tibi, * ſuper judicia juſtitiæ
tuæ. .
P ax multa diligéntibus le-
gem tuam: *& non eſt illis
ſcândalum.
E Xpectâbam ſalutâre tuum
Démine: * & mandúta tua
diléxi.
Cuſtodivit ânima mea teſti-
mônia tua: * & diléxit ea ve-
heménter.
S ervâvi mandta tua, & te-
ſtimônia tua: * quia omnes

viæ meæ in conſpeéctu tuo,
APPIO-

& épties in die laudem dixi

n
Ee:
dg⸗

3

lildo.

ler

“ Mncphnet
4

Gei in Co
Dnne: jnn
m a mihi
metpoluton

ecn tuo⸗ ſen
Cium tunnee
ructtbur a
4Cin olts

um, (M

Cln tm ennius
ir wons u, I
tgocnum mand

UNe:? Elen tu me
.
Veinmma,
bitte: t & dlea
ibun ne
i, ſar oi
its aune run ,

Udidn tun von

Alts tlile l
nntm Deni n
Uönmn 1

lm r

ſtocenn
Anöniam muncttz
Onmne: Tin mni
tun Fiylfca ne.
plum rerberum tud
IIS: * in rternun
ucdci iultir tn
Meipes petechti in
aib: * ſe
Nmidirit cor run⸗
bor eo iper eii
Naut ui iment h
1
tenn dio Mubui,
s um: * legt
namn dlexi
in die hudem d
Uupet joclcig uutti

Ulta ligembs
Am: *& non t
n „ 7
dbam Alnthe tunn
yEmunciti tl

t hinn men tl
1 llexit e

2.
“=

. QIr N

Pandita tun,1
Oin A

Per Hebdomadam ad Tertiam- FIr

AFnropinduet deprecàtio
mea in conſpéctu tuo
Dômine: * juxta eléôquium
tuum da mihi intelléctum.
I ntret poſtulâtio mea in con-
ſpéctu tuo: * ſecundùm elé-
uium tuum éripe me-
Truclabunt làbia mea hym-
num, * cuùm docueris me ju-
ſtificatidnes tuas.
Pronuntiaâbit lingua mea elô-
quium tuum: * quia ômnia
mandata tua æquitas.
Fiat manus tua, ut ſalvet
me: * quôniam mandata tua
elégi.
Concupivi ſalutâre tuum Dô-
mine: * & lex tua meditatio
mea eſt.
V ivet ànima mea, & lauda-
bit te: * & judicia tua adju-
vâbunt me.
Errâvi, ſicut ovis quæ pé-

riit: 7 quære ſervum tuum;

quia mandâta tua non ſum
oblitus.
Temp. Paſch. Ania. Alle-
luja, allelũja, allelũja, alleluja.
Per annum, Anña- Fiat
manus tua Démine, ut ſal-
vet me: quôniam mandata
tua elégi.
Capitulum. 1. Cor. 6. d. 20.
E Mpti enim eſtis prétio
magno. Glorificte, &
portäte Deum in côrpore
Veſtro.
V. Ab occultis meis, mun-
da me Dômine. g. Et ab
aliénis parce ſervo ſuo.
Vrie eléiſon, & c. P ater
noſter, ſecrett.
Oratio conveniens.

PER HEBDOMADANI
AD TERTIAM.
Pater noſter. Ave Marlia.
in adjutôrium. &c.
Hymnus-
N Unc ſancte nobis Spiri-
tus,
Unum Patri cum Filio,
Dignâre promptus ingeri
Noſtro refuſus pectori
Os, lingua, mens, ſenſus,
vigor
Confeſſiõnem pêrſonent,
Flamméſcat igne châritas,
Accêndat ardor préôximos-
Præſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Parâclito
Regnans per omne ſécu-

lum. Amen.
Tempore Paſch. Afia. Alleluja.
Per annum, Ana. Clamavi.

Plalmus 119⸗

Ab Dôminum cum tribu⸗
lârer clamaâvi: * & exau-
divit me.
Démine libera ânimam me-
am à labiis iniquis, * & à lin-
ua doloſa.
ui detur tibi, aut quid
apponatur tibi * ad linguam
dolõôſam?
S agittæ poténtis acútæ, *
cum carbéônibus deſolatôriis.
H eu mihi! quia incolâtus
meus prolongatus eſt: habi-
tâvi cum habitaântibus Ce-
dar: * multùum incola fuit
danima mea.
C um his, qui odérunt pa-
cem ;, eram pacificus: * cum
D 2 lo-

Deus

52 Per Hebdomadam ad Sextam⸗

loquébar illis, impugnaͤbant
me gratis. .
Pſalmus 120.
Evâvi culos meos in
montes, * unde véniet
auxilium mihi.
A uxilium meum à Dômi-
no, * qui fecit cœlum & ter-
ram.
Non det in commotiénem
pedem tuum: * neque dor-
mitet, qui cuſtôdit te.
Ecce non dormitâbit, ne-
que dérmiet, * qui cuſtôdit
Iraél.
D oôminus cuſtôdit te, Dô-
minus protéctio tua, * ſuper
manum déxteram tuam.
Per diem ſol non uret te, *
neque luna per noctem.
Dôminus cuſtédit te ab om-
ni malo: * cuſtôdiat ànimam
tuam Déôminus.
D éminus cuſtédiat intréôi-
tum tuum, & éxitum tuum: *
ex hoc, nunc, & uſque in ſé-
culum.
Pſalmus 121.
I. Etatus ſum in his, quæ
dicta ſunt mihi: * in do-
mum Dômini ibimus.
S tantes erant pedes noſtri, *
in âtriis tuis Jerũſalem.
eruůſalem, quæ ædificâtur
ut civitas: * Cujus participa-
tio ejus in idipſum.
I luc enim aſcendérunt tri-
bus, tribus Déômini, X teſti.
mônium Iſfraél ad confitén-
dum némini Dômini.
Quia illic ſedérunt ſedes in
judicio, * ſedes ſuper domum
Dhavid.

Rogate quæ ad pacem ſunt
Jeruſalem: * & abundantia
diligéntibus te.
Fiat pax in virtte tua: † &
abundantia in túrribus tuis.
Propter fratres meos, & pré-
ximos meos, * loquébar pa-
cem de te
Propter domum Dômini
Tei noſtri, * quæsivi bona
tibi.
Tempore Paſchali. Anña.
Alleluja, alleluja, alleluja,
alleluja.
Per annum, Afa. Clamâ-

vi, & exaudivit me.
Capitulum. Jerm. 17. C. 14.

Ana me Dômine, & ſa-
nâbor: ſalvum me fac, &
ſalvus ero: quôniam laus
mea tu és.
V. Adjuútor meus eſto, ne

derelinquas me. G. Neque

deſpicias me Deus ſalutaris

Mels.

Oratio conveniens-

PER HEBDOMADAM
AD SEXTAM.
Pater noſter. & ve Maria. Deus
in adjutorium. &c.
Hymnus-
R Ector potens,
Deus,
Qui témperas rerum vices,
Splendéôre mane inſtruis,
Et ignibus meridiem:
Extingue flammas litium,
Aufer calérem nôxium,
Confer ſalutem côrporum,
Verâmque pacem coôr-
dium.

Vverax

P ræſta

N
ch bte li
Pnnie con
Cun Sortu
Revnnns Nel
lun Amn
lenpore Mlah,

in unn coonon

I

Eat Coll melle

Sbns Comine e
ll polei d De
Daum volrun, con
Eeion notr.
AIlate won De

mlgere nolri:

tum Rpet Iumn

ove

Aunmullm tntt
lN:
mlind,

ln
Einn Dinm
n Ws

. 1

ſl nni u

Uit in wh⸗
Umerniggent de
N Utn
Unt nis
N Mo

.

ernn

ſe
N nen ſun⸗

tibis te Dngitin
Ninſinkten,
ntin in turnde⸗

re Lchl Aii
Alu, Ael

Enumn, Ain Clans.
Nuclrit e,
e Dönine Cl.
1 Hxumme hod
O: quotiam Iur
16.
tor mes el, p
s Me Nel
Me Dels ſaltiti

EBDOMADNI
SLXTAM.

e Nun Den

Ptens, feil
Ds,;
ersuln ſic
le mune iiruis,
Gs mericiem:
Fummms Hüun
Grem noriun,
lütemn n
e acen d
l,

mnns
lullnhb⸗

)

Pal

Per Hebdomadam ad Sextam. 53

Præſta Pater piſſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Parâclito
Regnans per omne ſécu-
lum. Amen.
Tempore Paſchali, Anña. Alleluja.
Per annum, Ana. Qui habitas.
Pſalmus 122.
D te levâvi culos me-
OS, * qui hâbitas in coœlis.
E cce ſicut culi ſervorum: *
in mânibus dominéôrum ſuò-
rum.
Sicut ôculi ancillæ in mâ-
nibus dominæ ſuæ: * ita
bculi noſtri ad Déminum
Deum noſtrum, donec mi-
ſereâtur noſtri.
Miſerére noſtri Démine,
miſerére noſtri: * quia mul-
tùm repléti ſumus deſpe-
ctiône.
Quia multùm repléta eſt âàni-
ma noſtra: * opprôbrium
abundàntibus, & deſpéctio
ſupérbis.
Pſalmus 123.
Nii quia Dôminus erat
in nobis, dicat nunc
Iſraél: * niſi quia Dôminus
erat in nobis;
Cùm exurgerent héômines in
nos, * fortè vivos deglutiſ-
ſent nos:
uùm iraſcerétur furor eéô-
rum in nos, * förſitan aqua
abſorbuiſſet nos.
T orréntem pertranslvit âni-
ma noſtra: * fôrſitan pertran-
siſſet änima noſtra aquam
intoleraâbilem.
B enedictus Dôminus, * qui

non dedit nos in captiéônem
déntibus eòôrum.
A nima noſtra, ſicut paſſer
erépta eſt * de lâqueo ve-
nântium:
Làqueus contritus eſt, * &
nos liberâti ſumus.
A djutôrium noſtrum in nòô-
mine Dômini, * qui fecit cos-
lum & terram.
Pſalmus 124.
Ui confidunt in Dômi-
no, ſicut mons Sion: *
non commovébitur in ætér-
num, qui haâbitat in Jeruſalem-
M ontes in circuitu ejus: * &
Dôòminus in circuitu pôpuli
ſui, ex hoc, nunc, & uſque
in ſéculum.
Quia non relinquet Dômi-
nus virgam peccatôrum ſu-
per ſortem juſtéôrum: * it
non exténdant juſti ad ini-
quitâtem manus ſuas.
B énefac Démine bonis, * &
rectis corde.
D eclinântes autem in obli-
gatiônes, adducet Déminus
cum operäntibus iniquitâ-
tem: * pax ſuper IIſraél.
Temp. Paſch. Afia. Alle-
luja, alleluja, alleluja, alleluja.
Per annum, Afa. Qui hâ-
bitas in cœlis, miſerére nobis.
Capitulum. Galat. 6. a. 2.
A Lter altérius ônera por-
täte: & ſic adimplébitis
legem Chriſti.
V. Dôminus regit me, &
nihil mihi déerit. . In lo-
Co pâſcuæ ibi me collocavit.
ratio conveniens.

D 3 PER

54 pPer Hebdomadam ad Nonam.

PER HEBDOMADAM
AD NONAM.B

P ater noſter. A ve Maria D eus
in adjutorium. &c.
Hymnus.
R Erum Deus tenax vigor,
Immôtus in te pérma-
nens,
Lucis diurnæ témpora
Succéſſibus detérminans;
Largire clarum véſpere,
Quò vita nuſquam decidat,
Sed præœæmium mortis ſacræ
Perénnis inſtet glôria.
Præſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraâclito
Regnans per omne ſécu-
lum, Amen.
Tempore Paſch. Ana, Alleluja.
Per annum, Ana. Beaâti omnes.
Pſalmus 125.
IN converténdo Déminus
captivitàtem Sion: * facti
ſumus ſicut conſolati:
T unc replétum eſt gâudio
os noſtrum: * & lingua no-
ſtra exultatiône.
Ann dicent inter Gentes: *
agnificâvit Dôminus fâce-
re cum eis.
M agnificâvit Déôminus face-
re nobiſcum: * facti ſumus
lætàntes.
onvérte Démine captivité-
tem noſtram, * ſicut torrens
in Auſtro.
Qui ſéminant in lacrymis: *
in exultatiéne metent.
Eüntes ibant, & flebant, *
mitténtes ſémina ſua.

Veniéntes autem vénient
cum exultatiéne, * portan-
tes manſpulos ſuos.
Pſalmus 126.
Iſi Déminus ædific4ve-
rit domum, * in va-
num laboravérunt, qui ædi-
ficant eam.
N iſi Déminus cuſtodierit ci-
vitàtem, * fruſtrà vigilat,
ui cuſtéôdit eam.
anum eſt vobis ante lu⸗
cem ſúrgere: * furgite poſt-
quam ſedéritis, qui mandu-
Câtis panem doloòôris.
Cùm déderit diléctis ſuis
ſomnum: * ecce hæréditas
Dômini, fili; merces, fru-
ctus ventris.
S icut ſagittæ in manu potén-
tis: * ita filii excuſſôrum.
B eâtus vir, qui implévit de-
ſidérium ſuum ex ipſis: *
non confundétur, cùm loqué-
tur inimicis ſuis in porta-
Pſalmus 127.
Eâti omnes, qui timent
Dôminum, * qui âmbu-
lant in viis ejus.
Labéres mânuum tuarum
quia manducâbis: * bedàtus
es, & bene tibi erit.
UXor tua, ſicut vitis abũn-
dans, * in latéribus domus
tuæ.
Filii tui, ſicut novéllæ oli-
vârum, * in circúitu menſæe
tuæ.
Ecce, ſic benedicétur ho-
mo, * qui timet Dôminum.
B enedicat tibi Déminus ex
Sion: * & videas hona Jerũ-
ſalem

4
eſles fin
1

An,?olll
Tem 4 M

Uitnenlh

(oveults d⸗
ne Dömme. )
Uins cr ſero
Oto omen

1

PW 10
De Monn D
Nei

lkim itttn nr
imer Pon
tbiinoin,
ahinpi
ſgadu in gen

Won.
in
te ““
Edltati⸗ e enient
Portin.
Glmnns 5
—
l dommm, Nn
danneun, Jini

Akair.

huin Cuſtoclerte
* fultri igit
D dan.
Nbs Ante ln
Retr pol

8, Iui mind
Wnem 6 0l0ris.

etet clect ils ſui⸗
! * ece Herecin
i, ki; meics, ii
ns,
lanri nmunn dot
ufli exolſnn.
Er,Oi inplent e
4. 2 er lo
ünmetu, cum logn,
ic⸗ r unnn
Olmnes, timen
nimm, Gui m Ambr
Fis s
8 münnum tudr
ndocibis: bein
ene tbi eit
Iu, ſeut nts nn.
in lrenbus doman

ſot twwrlle
Crelitu men⸗

, benedics tr k
timet Dinte
tibi Dänn,

idens b N i⸗
ſen

Dominica ad Veſperas. 5

ſalem ômnibus diébus vitæ
tuæ.
Et videas filios filiõrum tuò-
rum, * pacem ſuper Iſraél.
Temp. baeh ee Alle-
luja, al eluja, alleluja, allelũja.
Per annum, Anña. Bedti

omnes, ui timent Déminum.
Capitulum. 1. Cor. 6. d. 20.

E. Mhti enim eſtis prétio
magno. Glorificàte „ &
portàte Deum in côrpore
veſtro.
Y. Ab occultis meis, mun-
da me Dômine. Fe⸗ Et ab
aliénis parce ſervo tuo.
Oratio conveniens-

DO MINICA
AD VESPERAS.

Pater noſter. A ve Marſa. Deus
in adjutôrium. &τ0οα.
Per annum, Ana. Dixit Déôminus.
In Adventu Propria.
Tempore Paſch. dicuntur omnes
Pſalmi ſnb unica hac Afia, Alleluja.

Pſalmus 109.
Ixit Déôminus Dômino
meo: * Sede à dextris
meis.
Donec ponam inimicos tu-
Os, * ſcabéllum pedum tuòô-
rum.
Wirgam virtutis tuæ emittet
Déminus ex Sion: * domindâ-
re in médio inimicôrum tuô-
rum.
T ecum principium in die
virtutis tuæ in ſplendéribus
ſanctôrum: * ex utero ante
luciferum génui te.
urâvit Dôminus, & non

.

Poœrnitebic eum: * Tu es ſa-

Ccérdos in ætérnum ſecún-
dum ôrdinem Melchiſedech.
D éminus à dextris tuis, *
confrégit in die iræ ſuæ reges.
J udicàbit in natiônibus, im-
plébit ruinas: * conquaſſabit
câpita in terra multôrum.
De torréênte in via bibet: *
proptérea exaltabit caput.
Afia. Dixit Dôminus Dômi-
no meo, ſede à dextris meis.
Afña. Fidélia.
Pſalmus 110.
Onfitébor tibi Dômine
in toto corde meo: * in
consilio juſtéͤrum, & con-
gregatiône.
NM agna pera Dômini: * ex-
Jauila in omnes voluntates
Ejus.
onféſſio & magnificéêntia
opus ejus: * & juſtitia ejus
manet in ſéculum ſeculi.
M emôriam fecit mirabilium
ſuòrum, miſéricors & miſera-
tor Dôminus: * eſcam dedit
timéntibus ſe.
M emor erit in ſéculum te-
ſtaménti ſui: * virtutem pe-
rum ſuòrum annuntiãabit pé-
ulo ſuo.
Ut det illis hæreditâtem
géntium: * 6pera mânuum
ejus, véritas & judicium.
F idélia mnia mandata ejus:
confirmâta in ſéculum ſécu-
li, * facta in veritàte, &
quitaàte.
R edemptiéônem miſit pépu-
lo ſuo : * mandavit in ætér-
num teſtaméntum ſuum.
S$ anctum, & terribile nomen
4 ejus:

7

56

ejus: * initium fapiéntiæ ti-
mor Dômini-
I ntellectus bonus ômnibus
faciéntibus eum : * laudatio
ejus manet in ſéculum ſéculi.
Afia. Fidélia omnia mandaâta
ejus: confirmàta in ſéculum
ſeculi.
Aña., In mandatis ejus-
Pſalmus III.
B Eatus vir, qui timet Dô-

D minum: * in mandatis

ejus volet nimis.
P otens in terra erit ſemen
ejus; * generàâtio rectôrum
benedicétur.
G löria & divitiæ in domo
ejus: * & juſtitia ejus manet
in ſéculum ſéculi.
E Xoörtum eſt in ténebris lu-
men rectis: * miſéricors, &
mMiſerâtor, & juſtus.
ucundus homo, qui miſe-
rétur & cômmodat, diſpé-
net ſermônes ſuos in judi-
cio: * quia in ætérnum non
Commovébitur.
IEn memôria ætérna erit ju-
ſtus: * ab auditidne mala non
timébit.
arâtum cor ejus ſperâre in
Dômino: confirmâtum eſt
cor ejus: * non commové-

bitur, donec deſpiciat inimi-

COs ſuos.
iſperſit, dedit paupéribus:
aliti⸗ eius manet in ſécu-

um ſéculi, * cornu ejus ex-

altàbitur in glôria.
Peccâtor vidébit, & iraſcé-
tur;: déntibus ſuis fremet &
tabéſcet: deſidérium pecca-
tôrum pertbit.

Dominica ad Veſperas.

Ana. In mandatis ejus cupit

nimis.
Anña. Sit nomen Déômini.
Pſalmus II2.
L Audate pũeri Dôminũ: *
Æρ laudâte nomen Dômini.
S it nomen Dômini benedi-
ctum, * ex hoc, nunc, & uſ-
que in ſéculum.
A ſolis ortu uſque ad occàâ-
ſum, * laudâbile nomen Dô-
mini.
E XCélſus ſuper omnes Gen-
tes Dôminus, * & ſuper co-
los glôria ejus.
Quis ſicut Dôminus Deus
noſter, qui in altis habitat, *
& humijlia réſpicit in coœlo
& in terra?
& uſcitans à terra inopem, *

& de ſtércore érigens pâu-

erem:
t côllocet eum cum prin-
cipibus, * cum principibus
puli ſui.
Gbi habitâre facit ſtérilem
in domo, * matrem filiôrum
lætântem.
Aña: Sit nomen Démini be-
nedictum in ſécula.
Temp: Paſch. Afia. Alle-
luja, alleluja, allelüja.
A Dominica III. poſt Pentecoſten
uſque ad àdvent; & à Dom II poſt
Epiph. uſque àad Septuageſimam.
Capitulum. 2. Cor. 1I. 3. 3.
Enedſctus Deus, & Pater
Doémini noſtri Jeſu Chri-
ſti, Pater miſericordiârum, &
Deus totius conſolatiéônis,
qui conſolâtur nos in omm
tribulatione noſtra⸗
A Dom.

“ ent
Qam. p. Cin
cta kali ⸗
Patti Cn

Ui arc
1 Dyendaunpt
uts las
ut pnm n

Clinnre incn

Venpocni wee
larunchwn iin
Audi ees aun
Re wem gantacr
Neked mu
Donüpene
Relne olhis
Gnmn plr i
Niie lr re
enns onne
UEpenus omme
Ul irr Ulle,
gtigreunnern
dn Nitn Mri
nn e CN
n.
Mot Ame.
60 RK
Calſti dti
Colſuch nn

lite
omen Dörn,
r G en Dinn,
Ommini benet.
er boe⸗ une, E
Eeulumm.
tn ulgne A en
udlibile nomen Di.

luper Onmnes Cer,
nng, 2 Eliher e.
eſns.
Ont Döming Dens
uiin alis hibiat,
ln tilpit in el
!
Natern hopen,
karor eien t

Oet emmn ann zni
un princpbu
tire hit ſterlen
mttten flörum

nomen Dômini be.
in leclla.
lian, Aenle.

10e l,
1eDens, & Dinf
nolti Jelu
ericordiarun,4
CoHOHitin,
tut nos d
Noſtn

M.

Feria ſecunda ad Veſperas- 57

A Dom. III. poſt Pentecoſten uſque
ad Adventum, & à Dom. II. polt E-
piph. uſque ad Dom. I Quadrageſimæ

B. breve, Hymuus & v. ut ſegnityr.
„breve. Quam magnificàta
unt * Opera tua Dômine.
Quàm. . Omnia in ſapi-
entia feciſti. Opera. G lòria
Patri. Quàm.
Hymnus. .
Ucis creâtor bptime,
L. Lucem diérum prôferens,
Primôrdiis lucis novæ,
Mundi parans originem.
ui mane junctum veéſperi,
Diem vocari præcipis,
Tetrum chaos illâbitur,
Audi preces cum flétibus.
Ne mens gravâta crimine,
Vitæ ſit exul munere,
Dum nil perénne côgitat,
Seſéque culpis illigat.
C lérum pulſet intimum,
Vitàle tollat præmium:
Vitémus omne nôxium,
Purgémus omne péſſimũ.
P ræſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſécu-
lum. Amen.
V. Dirigâtur Déômine ora-
tio mea. vy. Sicut incénſum
in conſpéctu tuo.
Antiphona propria.
Canticum B. Marieæ Virginis,
Luc. r. O. 46,
M Agnificat * ànima mea
Dôminum:
E t exultâvit ſpiritus meus *
in Deo ſalutâri meo.
Quia reſpéxit humilitâtem
ancillæ ſuæ: * ecce enim ex

D 7

hoc beâtam me dicent omnes
generatiéônes.
Quia fecit mihi magna, qui
potens eſt: *& ſanctum no-
men ejus.
Et miſericôrdia ejus à pro-
génie in progénies, * timén-
tibus eum.
F ecit poténtiam in brâchio
ſuo: ꝰx diſperſit ſupérbos men-
te cordis ſui.
D epòſuit poténtes de ſede: *
& exaltâvit húmiles.
E ſuriéntes implévit bonis: *
& divites dimiſit inânes. .
S uſcépit Iſraël púerum ſu-
um, * recordaàtus miſericôr-
diæ ſuæ. .
S icut locúùtus eſt ad patres
noſtros, * Abraham, & ſeé-
mini ejus in ſécula.
G lôria Patri, & Filio. &.

K yrie eléiſon. & . P ater noſter.

FERIA SECUNDA
AD VESPERAS.

Aſæ, & Pſalmi in feriali Officio
per totum annum; Capitula verò,
NRN. br. Hymni, & X. ab Octava
Pentec. uſque ad Adventum; & ab
Octava Epiph. uſque ad Quadra-
geſimam; Antiphonæ ad Magnificat
uſque ad Septuagelimam dicuntur
ut hic, ex bſalterio.

— 4 7
Per annum, Ana.,. Nos, qui vi-
vimus.

Tempore Paſchali. Alleluja.
Pialmus I13.
IN éxitu Iſraêl de Egypto,*
domus Jacob de pôpulo
bârbaro.
F acta eſt Judæa ſanctificâtio
ejus, * Iſraél potéſtas ejus.
M are vidit, & fugit: * ſor-⸗
dãanis

58 Feria ſecunda

daànis convéêrſus eſt retréôr-
ium.
M ontes exultavérunt, ut
arietes: *& colles, ſicut agni
vium.
uid eſt tibi mare, quòd
ugiſti: *& tu Jordaânis, quia
convérſus es retrôõrſum?
M ontes exultaſtis, ſicut arie-
tes, * & cColles, ſicut agni
ovium.
A facie Dômini mota eſt ter-
Ta, * à facie Dei Jacob.
Qui convertit petram in ſta-
na aquârum, * & rupem in
ontes aquârum.
Non nobis Démine, non
nobis, * ſed némini tuo da
Slcriam.
uper miſericôrdia tua, &
veritâte tua: * nequândo di-
cant Gentes: Ubi eſt Deus
eôrum?
Deus autem noſter in cœ-
lo: * Omnia quæcuúnque vô-
luit, fecit.
S imulâcra géntium argén-
tum & aurum, * pera maâ-
nuum héminum.
Os habent, & non loquén-
tur: * culos habent, & non
vidébunt.
A ures habent, & non àu-
dient: * nares habent, & non
odorabunt.
M anus habent, & non pal-
pâbunt: pedes habent, &
non ambulâàbunt: * non cla-
mabunt in gutture ſuo.
S. imiles illis fiant, qui faciunt
ea: * & omnes, qui confi-
dunt in eis.

ad Veſperas.

D omus IIraéêl ſperâvit in
Dômino: * adjutor eôrum,
& protéctor eôrum eſt.
omus Aaron ſperavit in
Démino: * adjútor eôrum,
& protéctor eôrum eſt.
Qui timent Dôminum, ſpe-
ravérunt in Dômino: * adjũ-
tor eérum, & protéctor eòô-
rum eſt.

bminus memor fuit no-

ſtri: * & benedixit nobis.
B enedixit démui Iſfraél: *
benedixit démui Aaron.
enedixit omnibus, qui ti-
ment Déôminum, * pusillis
cum majéôribus.
A djiciat Dôminus ſuper vos: *
ſuper vos, & ſuper filios ve-
ſtros.
B enedicti vos à Déômino, *
ui fecit coëlum & terram.
„Glum cœli Déômino: * ter-
ram autem dedit filiis héômi-
num.
Non mortui laudâbunt te
Dôémine: * neque omnes, qui
deſcéndunt in inférnum.
Ged nos qui vivimus, bene-
dicimus Déômino, * ex hoc,
nunc, & uſque in ſéculum.
Afia. Nos qui vivimus, be-
nedicimus Démino.
Afia. Inclinavit.
Pſalmus II4.
Dii ,quéniam exaludiet
Dôminus * vocem ora-
tiônis meæ.
Quia inclinâvit aurem ſuam
mihi: * & in diébus meis in-
vocàâbo.

ircumdedérunt me doléres
mor⸗

1
tEe
enetunt .
Iübulatien
eol: &
Mocüti.
0 Dorir ⸗
Meam: Min
Pus, C Me
ſter Maeun

CNlten Mu

Pemn n.
(Cetrreinim!
Centun: l
Ni benelect t,
Cui etpur um
mone: Col⸗
Pognazreteznen
Dluhobünio-
Ne nrun.
Aih Icdiuntb.
Ten ſun mil
in (retil
ſitt, None
ims un
en uniitr Um
Rduinerrtln
unnhun De⸗
Po önnb, Ne
Ihi)

nent Däminun,

tin Dömino: 1 .

.

m, & otsdh 6

memor ſüit 1
benecltt nobi,
t domi Itnel:
1 önni Auon.
In Omnidu, gui t.
minn, * Pollis
ſoribus.
Dömimfnerro⸗
N, & ber floe d.

i we 1 Dönnno,⸗
t aofum & teman.
E Domino,te.
n Cedt flis on-.

Ttui Hudebunt t
negbeoinnehl
t in internum.
Gui rhinns, ber⸗
Monino, erhoe,
lque in ſeulun
gui Mimb,
Domnno,
init
Is 1,
Neninn ertucle
us f ſeln Oe

Arit aurem lun
Ciebus miln

4 Uure res

Feria ſecunda ad Veſperas. 59

mortis: * & pericula inféêrni
invenérunt me.-
Tribulatidnem & doléôrem
invéni: * & nomen Dômini
invocavi.
O Dômine libera ânimam
meam: * miſéricors Démi-
nus, & juſtus: & Deus no-
ſter miſerétur.
Cuſtôdiens pârvulos Déômi-
nus: *humiliâtus ſum, & li-
berâvit me.
Convẽértere ânima mea in ré-
quiem tuam: * quia Dômi-
nus benefécit tibi.
uia eripuit inimam meam
e morte: * culos meos à
lacrymis; pedes meos à lapſu.
P lacébo Dômino * in regiô-
ne vivôrum.
Afla. Inclinâvit Déminus au-
rem ſuam mihi.
Añia. Crédidi.
Pſalmus I15.
Readidi „ propter quod
locuútus ſum: * ego au-
tem humiliâtus ſum nimis.
E go dixi in excéſſu meo: *
Omnis homo mendax.
Quid retribuam Dômino, *
pro omnibus, quæ retribuit
mihi?
Càlicem ſalutâris accipiam: *
& nomen Dômini invocaâbo.
ota mea Déômino reddam
coram omni péôpulo ejus: *
pretiéſa in conſpéctu Dômini
mors ſanctôrum ejus.
Dômine quia ego ſervus
tuus: * ego ſervus tuus, &
filius ancillæ tuæ.
D irupiſti vincula mea: *ti.

bi ſacrificàbo héſtiam lau-
dis, & nomen Dômini in-
vocaâbo.
V ota mea Dômino reddam
in conſpéctu omnis pôpuli
ejus: * in âtriis domus Dômi-
ni, in médio tui Jeruſalem.
Hic in Officio ferlali omittitut
Glria Patri. & additur ſequens.
Pſalmus 116.

I. Audâte Déminum om-
nes gentes: * laudâte eum
omnes pôpuli:
Quòniam confirmata eſt ſu-
per nos miſericôrdia ejus: *
& véritas Dômini manet in
ætérnum.
Aña, Crédidi, propter quod
locútus ſum.
Añia. Sæpè.
Pfalmus 128.
S Epè expugnavérunt me
à juventute mea, * dicat
nunc Ifraél.
8 æpè expugnavérunt me à
juventúte mea: * êtenim non
otuérunt mihi.
upra dorſum meum fabri-
cavérunt peccatéres: * pro-
longavérunt iniquitâtem ſu-
am.
D ôminus juſtus concidit cer-
vices peccatôrum: * confun-
dântur, & convertaântur re-
trôrſum omnes, qui odérunt
Sion.
F iant ſicut fœnum tecté-
rum: * quod priũſquam evel-
laâtur, exâruit:
D e quo non implévit mamm
ſuam, qui metit,* & ſinum ſu-
um, qui manipulos coôlligit.

„

60 Feria tertia ad Veſperas.

E t non dixérunt, qui præter-
ibant: Benedictio Déômini ſu-
per vos: * benediximus vo-
bis in némine Dômini.
Anfa. Sæpe expugnavérunt
me, à juventute mea.
Temp. Paſchali, Afa. Al-
lelũúja, alleluja, alleluja.
Capitulum 2. Cor. I. a. 2.

B nedictus Deus, & Pater

Dômini noſtri Jeſu Chri-

ſti, Pater miſericordiârum, &
Deus totius conſolatiônis,
qui conſolâtur nos in omni
tribulatiône noſtra.
E. breve. Benedicam Dômi-
num, * In omni témpore.
Benedicam. 7. Semper laus
ejus in ore meo. In omni.
lôria Patri. Benedicam.
Hymnus.
Mménſe cœli cénditor,
Qui mixta, ne confúnde-
rent „ .
Aquæ fluénta dividens,
Coœlum dediſti limitem.
F irmans locum cœléſtibus,
Simülque terræ rivulis;
Ut unda flammas témperet,
Terræ ſolum ne diſſipent;
I nfuúnde nunc, piſſſime,
Donum perénnis grâtiæ;
Fraudis novæ ne caſibus
Nos error âtterat vetus.
Lucem fides invéniat:
Sic lminis jubar ferat;
Ut vana cuncta térreat,
Hanc falſa nulla cômpri-
mant.
P ræſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Parâclito

Regnans per omne ſécu-
lum, Amen.
7. Dirigâtur Dômine oratio
mea. . Sicut incénſum in
conſpectu tuo.
Ad Magnificat; Antiphona-
Magnificat † ànima mea Dé-
minum; quia reſpéxit humi-
litůtem meam.

Oratio propria vel de Dominica
præcedente.

FERIA TERTIA
AD VESPERAS.

per annum, Ana. De profüúndis.
Tempore Paſchali, Alleluja.
Pialmus 129.
D- profúndis clamaâvi ad
te Dômine: * Démine
exâudi vocem meam.
Fiant aures tuæ intendén-
tes, *† in vocem deprecatioô-
nis meæ.
Si iniquitâtes obſervâveris
Doômine: * Dômine quis
ſuſtinébit?
Oui apud te propitiâtio
eſt: *& propter legem tuam
ſuſtinui te Dômine.
Suſtinuit anima mea in verbo
ejus: * ſperavit ânima mea in
Dômino.
A cuſtéôdia matutina uſque
ad noctem, * ſperet Iſraël in
Dômino.
uia apud Dôminum miſe-
ricôrdia: * & copiôſa apud
eum redémptio.
E t ipſe rédimet Iſraël * ex
ômnibus iniquitâtibus ejus.
fa. De profúndis Cclamâvi
4 te Démine.

Afia. Operet-

Pſal-

.

elons!
Orive, or
tuen cor ine
dliti hnt b⸗
ſegbe mnbuii
ins, 1 egſe
lper ne.
Giporhunir
ſed evln dnmm
Siont tult Lck
treſnfüebüi

Tr, MIr, En
Euun.
a Dertt Ind
o.
Wn Lonns
Dweno Don
il, onm
enilind ei⸗
Niotiutnt nin
im t Do ,wn
inkro in tihe
Uncg rr, l⸗
Ckdun Hntin
1 ihn mm
ed, Ariberam
Ulltmirn,

ltngus khporbn
ne⸗ imenn lan
, en en
6
culun

4

S

i elpüinns kin
Me⸗ Uenimng
ne l,
Itine
nn
d . uber
Mbimn

etctunt
e Dünin 8

ohig en⸗ 4
rer, Anihan
qlia lelpexit D
meam,
fropi rel de on

U

1l TLRTIA

VD p
ELSDENAS

AKo,

dun, i De wfinch.
Plaluns 120,
rofünchs –
Mömine: Dömüne
cem meamn.
es tur intencen
in en dereci
⸗
Uitites oblernirei
* Domne gun
ud te opttiti
opter kgem tuan
Domine.
nicnames in verbo
AüFit Amina men i

mituim ude
1,t Peret itl il

Dimmum mie.
& Cols epn⸗
o⸗
P er
net Inel
Auticbid eſe
olundis Ml

llb,

Feria tertia ad Veſperas. 61

Pſalmus 130.
Omine, non eſt exaltâ-
tum cor meum: * ne-
que elâti ſunt culi mei.
Neque ambulâvi in ma-
gnis, * neque in mirabilibus
uper me.
SS i non humlliter ſentiébã: *
ſed exaltâvi änimam meam;
Sicut ablactâtus eſt ſuper ma-
tre ſua, * ita retribũtio in âni-
ma mea.
S. peret Iſraêl in Dômino, *
ex hoc, nunc, & uſque in
ſéculum.
Afia. Speret Iſraël in Doô-
mino.
Añia. Et omnis.
Pſalmus 131.
Eménto Dômine Da-
vid, * & omnis man-
ſuetúdinis ejus:
S icut jurâvit Dômino, * vo-
tum vovit Deo Jacob:
Si introiero in tabernâcu-
lum domus meæ, * ſi aſcén-
dero in lectum ſtrati mei:
Si dédero ſomnum ôculis
meis, * & pâàlpebris meis dor-
mitatiônem,
Et réquié tempôribus meis:
donec invéniam locum Dô-
mino, * tabernâculum Deo
acob.
cce audivimus eam in E-
phrâta: * invénimus eam in
campis ſilvæ.
Introibimus in tabernâcu-
Ium ejus: * adoraâbimus in
loco, ubi ſtetérunt pedes
ejus.
§ urge Dômine in réquiem

tuam, * tu & arca ſanctifi-
catinis tuæ.
Sacerdòtes tui induântur ju-
ſtitiam: * & ſancti tui exul-
tent.
Propter David ſervum tu-
um, * non avértas fâciem
Chriſti tui.
Auravit Dôminus David ve-
ritůtem, & non fruſtraâbitur
eam: * De fructu ventris tui
onam ſuper ſedem tuam.
cuſtodierint filii tui te-
ſtaméntum meum, * & te-
