. commem. Octavarum.
Xxii ev 28 SS. Innoc. MM. dupl. II. claſſ. com. Oct.
Xxii f iv 29 Thomæ Cantuarienſis Epiſc. & Mart.
ſemidupl. commem. Octavarum.
XXi g üüi 30 Dom. infra Oct. Nativ. vel de die infra
Oct. Nativ. cum comm. Octavarum.
X A Prid.3 1I Silveſtt? Papx, & Conf. dupl. comm.
Octavarum. DU.

D UÆ TABEL L £

Ex generalibus Rubricis excerptæ.

In quarum prima ſtatim vi-
deri poterit, de quo celebran-
dum erit Officium, ſi plura
eodem die Feſta occurrant.
In ſecunda veròô, quomodo
Officium præcedens concur-
rat in Veſperis cum Officio
ſequentis diei.
Ex utraque tabella hoc or-
dine reperietur, quod quæri=
tur.
Primùm inveniatur nume-
rus poſitus in quadrangulo
illo, in quo Feſta, de quibus
eſt controverſia, ſibi invicem
occurrunt: deinde legatur Re-
gula juxta dictum numerũ de-
ſcripta, & ex ea clareè videbi-
tur, quid ſit agendum.
Exempli gratia. Quadran-
gulus, in quo ſibi invicem oc-
currunt duplex primæ claſſis,
& Dominica primæ claſſis,
erit, qui eſt in angulo ſupe-
riori primæ tabelleæ, in quo
ſignatus eſt numerus 1I. quia,
ſi ad eum tam duplex, quàm
Dominica prædicta ex eorum
locis recto tramite pergerent,
in eo ſibi invicem occurrerent.
Regula autem juxta dictum
numerum appoſita ſic habet.
I. Translatio de primo, Of-

ficium de ſecundo: id eſt, du- F

plex primæ claſſis prædictum
transferatur, & Officium fiat
de Dominica primæ claſſis:
quia, cum in his Regulis di-

citur: De primo, ſeu præce-F

denti; intelligitur de Feſto in
ſuperiori parte tabellæ ap-
poſito, ùt duplex prædictum,
cùm de ſecundo, vel ſeq. de
Feſto in inferiori parte ſub
numeris appoſito, ut Domi-
nica prædicta.
In aliquibus autem qua-
drangulis nullus appoſitus eſt
numerus, niſi tantum o. vel,
quia nullus occurſus, neque
concurfſus eſſe poteſt: vel, quia
in propriis locis adnotatur in
Breviario, quid ſit agendum.
Scire tamen oportet, quæ
ſint Duplicia primæ, & ſecun-
dæ cCclaſſis, & Majora per an-
num, & quæ Dominicæ, &
Feriæ majores dicantur.

DUPLICIA PRIME
Claſſis, in quibus nulla ſit
commemoratio quorum-
cunque Feſtorum
Occurrentium.

Nativitas Domini.
piphania Domini.
aſcha Reſurrectionis, cum
tribus antecedentibus, &
duobus ſequentibus diebus.
A ſcenſio Domini.
P entecoſtes cum duobus ſe-
quentibus diebus.
eſtum Corporis Chriſti.
N ativitas S. Joannis Baptiſtæ.
F eſtum 88. Apoſtol. Petri, &
Pauli.
A ſſumptio B. Virginis Mariæ-

eſtum omnium Sanctorum.
D edi-

Lorio oo⸗
Nmmms Del
Tnls ecc
bbats.

NNN.

(lbus N
luxt⸗
Ciranctoen
Petwa d Nonn
Peton knctüin⸗
Ptun ce aen
Donmmni
hei
nfkotio
Tmmoneato
Tchm D in
Kocon.
An ar
Enn RAlouu
I
Edhun 6 Kptn
Mnin.
Elndoninn l
Nrrlin doteen
Gn
Eth benir
3erdh 1
Conelirs

ento nc⸗

bus AUtem gn.
lus appoſttn, 4
litantum ,
Occurſus, ge
e boteſtrel li
ocis Allnotitorin
nic ſt gencun,
en Cportet, que

LlIme, & ſecnn.

Alora per an
e Dominicxe,
Nes Gicantur.

I4 DRIMI
qibus nulln 6
Nratio guorun⸗
e Feſtorum
urentium.

homini⸗
Domuini.
lurrections, ann
tecedentibos, 4
uentbs dehi⸗
homin..
culn dvoburl⸗
dieb⸗
drpors Citi.
oanns ittt
Apoltol. Petri

Virgins Mnt

Da.

D edicatio propriæ eccleſiæ.
P atronus Ordinis, loci, vel
Titulus eccleſiæ.
F eſtum SS. P. N. Benedicti
Abbatis.

DUPLICIA SECUNDE

Claſſis, in quibus de Simpli-
Cibus fit commemoratio
in Laudibus
tantum.

Circumciſio Domini.
Feſtum SS. Nominis ESU.
Feſtum ſanctiſſimæ Trinitatis.
Feſtum de Lancea, & Clavis
Domini.
Conceptio
Purificatio
Annuntiatio
Nativitas
Feſtum SS. Angelorum Cu-
ſtodum.
Feſtum S. Mauri Abbatis.
Feſtum S. Scholaſticæ Virgi-
nis.
Feſtum S. Stephani Proto-
martyris.
8S. Innocentium Martyrum.
Natalitia duodecim Apoſto-
lorum.
Feſta Evangeliſtarum.
S. Joſeph Sponſi B. V. Mariæ,
Confeſſoris.
Inventio S. Crucis.
Feſtum S. Laurentii Martyris.
Dedicatio S. Michaélis Ar-
changeli.
Feſtum 88. Placidi, & ſocio-
rum Martyrum.
Feſtum omnium ſanctorum

Monach. Ord. S. P. Bened.

4 Beatæ Mariæ.

Feſtum S. Gertrudis Virginis.
Commemoratio iſolemnis 88.
P. N. Benedicti.

DOMINICE MAJORES

dividuntur in duas Claſſes.

Dominicæ primæ claſſis, quæ
nunguam omittuntur.

Prima Adventůús. Paſchæ.
Prima Quadrageſ. In Albis.
Paſſionis. Pentecoſt.
Palmarum. Trinitatis.

DOMINICE SECUNDE.

Claſſis, quæ non omittun-
tur, niſi occurrente Patrono,
vel Titulari eccleſiæ, & ejuſ-
dem Dedicatione: & tunc de
eis fit ſemper commemora-
tio in utriſque Veiperis, &
Laudibus.

Secunda
Tertia Adventus.
Quarta
]Septuageſimæ.
Dominicæ. Sexageſimæ.
Quinquageſ.
Secunda
Tertia Quadrageſimæ.
Quarta

DUPLICIA MAIORA

pPer annum, quæ aliis Dupli-
cibus Minoribus præ-

teruntis
Transfiguratio Domini.
Exaltatio ſanctæ Crucis.

*

Deſponſatio .
Feſtum Dolorum Rii
Viſitatio 2=òM
X 5 Fe-

Feſtum Carmeli
Feſtum Nivis-
Feſtum S. Nominis
Feſtum Mercedis
Feſtum Roſarii
Feſtum Patrocinii
Præſentatio )
Expectatio
Feſtum S. Gabriélis Archang.
Apparitio S. Michaélis Ar-
changeli.
Feſtum S. Raphaélis Archan-
geli.
Cathedra S. Petri, utraque.
Feſtum S. Petri ad Vincula
Converſio S. Pauli.

B. Virg.

S. Gregorii Magni, Papæ.

7

Feſtum S. Joannis ante por-
tam Latinam.
S. Barnabæ Apoſtoli.
S. Annæ Matris B. V. Mariæ.
S. Joachim Patris B. V. Mariæ.
S. Wolfgangi Epiſc. & Conf.
S. Martini Epiſc. & Confeſſ.
Commemoratio SS. quorum
Reliq uiæ in eccleſiis S. O.
N. afſervantur.
Patronorum minus principa-
lium.

Adventùs. Quatuor Temp.
Quadrageſimæ. Secunda Ro-
gationum.

ſoann
i ls ante or.
hnnelot
tris . V. Me,
batns B.V.
gi bpiſe Ct
Lpiſ. EConkl
fatio §0. grn
In eccleſis 5
antur.

nminis prin

en de nibiu ler
Ommemoratio.

Quutnor Tenn
ne. JecundR-.

1

SI OCCURRAT EODEM DIE

N Otandum, quòd Duplex

Quplex 1. claſſis, & 61470 62,/46212 8141411
Duplex II. claſſis, 4 4 0 412 4 6 218 14 1I
Duplex per annum, 4 4 °4 2 1 4 8 1 14 1
Dies infra Octavam, 4 4 °4 3 3 7 3 5 513 313
Dies Octavæ, 44 0°4 2 7 4 2 3 314 3 3
Semiduplex, 440 4 18 14 11 IIITr
Simplex, — 3 3 ofzs 3 3 3 [3 ]1313 3
S. Maria in Sabbato, 5 o 410 0°0° ⅓ο° οοπ⁵ι
Feria major, 1ο 3 3 3 3 3 3 o o0
Vigilia, olS1IAl3 13 L 3 3 I5 loſolo
1. Translatio de I. SE S& ES. SO
Oſhcium de Il. 2 3 S5 2 E SSS
2. Officium de I. 5 =S S SE e. e. ..
translatio de II. = *— . PS —π S.
3. Commem. de IJ. S- S. 2= * 3 5„ —
Officium de II. S 3 g E 5 8 8.
4. Officiũ de I. com- 5 S Q☚„ S S
memoratio de II. S S a. = 5 — ⁸
ſ. Nihil de I. Offi- g EESEE
cium de II. 22
6. Officium de I. ni- *.
hil de II.
7. Officium de dignio-
ri, commemoratio
de minuús digno.
8. Officium de dignio-
ri, translatio de mi-

nus digno.

—quodcunque, etiam Pa-
troni, & Tituli eccleſiæ, vel
Dedicationis ejuſdem, oc-
Currens in Vigiliis Nativitatis
Domiui, & Pentecoſtes, in

die Circumciſionis, in die o-
ctava Epiphaniæ, in Feria
quarta Cinerum, ac in tota
majori hebdomada, & infra
Octavam Paſcheæ, & Pente-
Coſtes, in Aſcenſione Domi-
ni,

ni, in Feſto Corporis Chriſti, ſti, transferatur in diem ſe-

in Feſto Aſfſumptionis beatæ
Virginis, & omnium Sancto-
rum, transfertur.
Infra Octavam Epiphaniæ
fit tantùm de Patrono, vel
Titulari eccleſiæ, & ejuſdem
Dedicatione, cum comme-
moratione Octavæ; & alia
Feſta transferuntur poſt O.
ctavam.
Infra Octavam Corporis
Chriſti Semiduplex transfer-
tur, neque fit de Duplici
translato, & de ea, quocun-
que adveniente Duplici, fit
commemoratio.
Infra illas Octavas, in qui-
bus fit de Feſtis occurrenti-
bus, Semiduplex occurrens
in Dominica, transfertur in
proximè ſequentem diem:
quæ ſi fuerit impedita alio ſi-
mili Feſto, transfertur poſt
Octavam.
De Octava Nativitatis Do-
mini, Epiphaniæ, & Corpo-
ris Chriſti ſemper fit comme-
moratio, quocunque Feſto in
illis occurrente.
De aliis Octavis, quæ non
ſunt in Calend. nihil fit à Fe-
ria quarta Cinerum uſque ad
Dominicã in Albis, & à Vigi-
lia Pentecoſtes uſque ad Fe-
ſtum Trinitatis incluſivè, &
à die 17. Decembris uſque ad
Epiphaniam.
Dies Octavæ nunquam trans-
fertur: ideo, quamquam Na-
tivitas S. Joannis Baptiſtæ oc-
currens in die Corporis Chri-

quentem; non tamen trans-
fertur Octava, ſed de ea fit
tantàùm commemor. in Offi-
cio de Octava Corporis Chri-
ſti.
Si occurrat, ut Patromus, vel
Titulus eccleſiæ deſcriptus ſit
eodem die in Calendario cum
aliis Sanctis, in ea eccleſia fit
tantùm de Patrono, vel Titu-
lari, abſque commem. aliorum.
Qui ſi in dicto Calendario de-
ſcripti ſint ſub Officio dupli-
ci, vel ſemiduplici, transfe-
runtur in primam diem ſimili
Officio non impeditam, & de
eis fiat Officium ſemidupl. niſi
tamen ſint de majoribus Fe-
ſtis, quia tunc de translato
quoque fiet Officium duplex
ac ſi proprio die celebraretur.
Si verôò in Calendario omnes
ſint, tanquam Feſtum ſimplex,
de aliis nihil fit.
De Feriis Adventuùs, & Qua-
drageſimæ, quando de eis
non fit Officium, fit commem.
in utriſque Veſperis, & Lau-
dibus cujuſcunque Feſti, de
Quatuor Temporibus, & Fe-
ria ſecunda Rogationum, ac
Vigiliis, in Laudibus tantùm.
Si verôò aliqua Vigilia occur-
rat in Adventu, Quadrageſi-
ma, & Quatuor Temporibus,
vel in diebus Feſtorum dupli-
cium primæ claſſis, ſive Pa-
troni, vel Tituli, aut Dedica-
tionis eccleſiæ, de ea nihil fit,
nec etiam in Laudibus.

WAN-

C

e1 .
ſmmmilul⸗
Dun. mno
—.—
Olglex i.
Dupler Knd
——
Ptrns
—
rer ralnt
—
Doner er umn
—,—
ſenihhpet,
0 Cche,
1.Tunm ce enn
Ee Eeckeni
2 oum e
Mle Ecnent
Toumcelen
penttio d
Iunn Ee
Chnemonttoce

lli

Chnn
Chnmemorto 4

(Eent

Lonntedin
emortto de
No
mnkr, g
ihto, ei
umn

i

mrin nt WANDO CONCURRIT.

n tran.
a, ſec
mnmn nd Dom. maj. ſeu I. & II. claſſ. cum o ſ4131414 3 3313 30
lle — —— — — — —
1n Corporsi Dom. minor, ſeu per annum, o 4 3 4 4 3 3 1I II S
ütut Pironke, Duplex primæ claſſis, 2 2 4 2 414 4 °4 6 4
— Duplex ſecundæ claſſis, 4 4 44 4 4 4 3 6 3 4
inn ea l Patronus, ſeu Titulus eccleſ. 2 2 4 2 4 4 4 0°4 0°4
— — — — —
atron⸗ . — — — — —
Wumerrchn Duplex per annum majus, 4 4 4 4 4 4 6 1 3 1 4
10 Calendario s. Duplex per annum minus. 4. 4 55 4 4 5 3 1 3 1 4
uld Offcio dnni dun — - - - 2— = — £
inna, te. Setmiduplex, 4 24 -Q2 2 — 1
Tnnan demdri Dies Octavæ 5 13
impelitan, ⸗ — — 4 4 †£ 2.3 TI 4
lum lemidupl nil Dies infra Octavam, „°103 l 415 3 13 11III 5
e mſrbn — e
de nnd I. Totum de ſequenti, nihil O S S αSS SS
à cum 4 . de Præcedenti 3. S S. S 5 S S S
dik . Totum de præcedenti, ni- 2 E OS: . S. =S. S S. S. S.
tio die Clebrtten. hil de ſequenti. = S.,5 O. S. S — O. S.
1CNendmno omm . SS SSe 1
nehum imte 3- Totum de ſequenti, com- S. OS S. SS 31S S-
un lime memoratio de præcedenti. S. E 2 SS S
l ft. 4. Totum de præcedenti, 213 EE EEIN
Aarentis, & commemoratio de ſequen- & S EEEE
, quando de 4 ti. E 8 5 & S8S
gum ftchmm ſ,. Capitulum de ſequenti, S S. S aEDS
ſenee d commemoratio de præce- 2 S
ſcunque keſti,6 denti. 5
fenporb,e ſs. Totum de digniori, com- S
Roggtionn,¹ memoratio de minus di-
Laudibus tummn gno.
ua Vigl am. 7. Simplex, & S. Maria in
entn, Qndiig- Sabbato, Feria, & Vigilia
tuor Tempotb non concurrunt. .
3 Feſtorum in⸗ —
(lſs, ſie⸗ Otandum, quòd in pri- ctava cum commemor. præ-
uli,, an he⸗ mis Veſperis diei octavæ cedentis Feſti duplicis, niſi
iie, de enii, Aſcenſionis, & Corporis Chri- fuerit Feſtum ſolemne princi-
1 Laudibus ſti totum Officium fit de O-] pale, vel primæ, vel Keund
claſſis,

CCAN.

claſſis, quia tunc de Feſto fie-
ret Officuum, & commemo-
ratio de Octava.
In ſecundis Veſperis diei o-
CGtavæ Epiphaniæ, Paſchæ,
Aſcenſionis, & Corporis Chri-
ſti de ſequenti Duplici fit
tantùm commemoratio, niſi
illud fuerit primæ, vel ſe-
cundæ claſſis, ſeu Patronus,
vel Titulus, aut Dedicatio
eccleſiæ: quia tunc de Feſto
fieret Officium, & de Octa-
va commemoratio. Et ſimi-
liter die octava Corporis Chri-
ſti in ſecundis Veſperis con-
currente cum die octava ſan-

cti Joannis Baptiſtæ, Veſperæ
erunt de Octava Corporis
Chriſti, cum commemoratio-
ne Octavæ ſancti Joannis.
In II. Veſperis Duplicis ſe-
cundæ claſſis non fit comme-
moratio de die infra Octavam,
niſi quando de ea fieri debeat
Officium die ſequenti.
Cùm plures fiunt comme-
morationes, ſervetur hic or-
do. De Duplici, de Domini-
ca, de Semiduplici, de die
infra Octavam, de Feria ma-
jore, ſeu Vigilia, de ſancta
Maria in Sabbato, & de Sim-
plici·.

AB-

Aunpt. 5 .
—

lyile, i⸗

Odhn Gin 6 TABELLA DE OCTAVIS,

U

r . . .
conmenani. Ut ſciatur, quænam ex pluribus ſimul occurrentibus, ſit

ſnckiſomni dignior, & alteri præferenda.
heri Dunlegt.
§hon fit co Nativitatis Domini, Paſchæ, & Pentec.0 00
ie infta Odhn Epiphaniæ, Aſcenſionis, Corp. Chriſti
de ea feri cer⸗ Aflumpt. B. M. V. & omnium SS. 11
lepenti Nativit. S. Jo. Bapt. & Petri, & Pauli Ap. 5

tes fiunt COINe

elyetur D — —
bli, de Domm. Patroni, vel Tituli eccleſiæ.

Dedicationis propriæ eccleſiæ.

miduplici, deꝶ fpundatoris, vel Patroni Congregationis,
im, de Perin . ſeu Inſtituti Secularis.

Viglia, de nd ſFundatoris „vel Patroni Inſtituti, ſeu
bato ,E ge gin Congregationis Regularis.

I-IriI-12

eln n e e e. de . ele. l e ſo

bPatroni principalis Regni, Provinciæ,
diœceſis, civitatis, ſeu loci.

Feſtorum propriorum I. Claſſis.

F
Conceptionis & Nativitatis B. M. V.

—

S. Laurentii Martyris.

leleleee e on 1—

1LEleSE L

„OOESES ůDEDSeſeſo 0

ePAale!n

elelel.e ſ. . .n ſo

l le LEl I ITT
eeeſeſe ſe s —— ſe

Feſtorum propriorum II. claſſis. 2
Diei infra quamcunque Octavam. 0
—
1. Prima dignior. W rn S S ſS
2. Secunda dignior. —AQA. 2 £ &£ 5 . 5 &S S
3. Præferenda, quæ eſt perſonæ dignioris: S 3 38S ES 38 S.
& ſi perſonæ ſint æquales, præferenda eſi 2 S 2 S S. 2,* L, S. S. S
antiquior, aut ſolemnior. SS S = S5S SS.
4 Sccunda dignior, niſi prima fuerit B. M. V S S S. ¾ S⅓ —— S
5§. Prima dignior, niſi ſecunda fuerit B. M. V. =5 π 5 — — — S- S S.
6⁶. Præferenda, quæ eſt perſonæ ordinis dignio £ „SSIBSO. .2 8. — —.
ris: & ſi perſonæz ſint æquales, præferen. £+ S.. S. . S 3.5 — 3
da, cujus feſtivitas ſolemnius eſt celebrata S S EISE= E. = ,S
- . — +☛R S.
Notandum, quòdſi S. Joan, Evangeliſta ſeuZ S S 22 2S .„*¾ E §.
SS. Innocentes fuerint Patroni, vel Titu-S S. S = 2 L E 3
lares eccleſiæ, eorum reſpective comme- = D S S5 =S. S „
moratio infra Octavam facienda eſt im. ◻D . 8 S 5 2E 3
mediatè poſt comm. Nativitatis Domini. 28 S S =. — 2.
Ordo verò dignitatis Perſonarum eſt ſeq. 2 F 5 „. S 9. 2S. 5
I. Feſta Chriſti Domini. 2. B. M. V. 3. SS. S . 1 = — 5
Angelorum. 4. S. Joan. Bapt. dein S, Jo [S: S ☚ 3 S. S.
ſeph. (Quoad ſua Feſta primaria.) . Sj B S EE S
5§. Feſta SS. Apoſtolorum, & Evangelita 3= S* S=-
rum. 2 = 1

Ceteri Sancti cenſentur æqualis
dignitatis.

TA-

ABSOLUTIONES, ET BENEDICTIONES

Dicendæ ante Lectiones in Officio duodecim, & trium
Lectionum, atque unius.

In I. Nocturno, & pro II. &

V. Feria.
Abſolutio-⸗

LXâudi, Dômine Jeſu
EOhriſte, preces ſervôrum
tuòrum, & miſerére nobis,
qui cum Patre, & Spiritt
ſancto vivis, & regnas in ſe-
cula ſeculôrum. z. Amen.
Benedictiones
I. Benedictiòne perpétua be
nedicat nos Pater ætérnus
. Amen.
II. Unigénitus Dei Filius no
benedicere, & adjuvre di
gnétur.
III. Spiritus ſancti grtia il
lúminet ſenſus, & cord-
noſtra.

IV. In unitte ſancti Spiri- XI

tus, benedicat nos Pater,
& Filius-
In II. Nocturno, & pro III.
& VI. Feria-
Abſolutio⸗
II sfus pietas, & miſericôr-
dia nos âdjuvet, qui cum
Patre, & Spiritu ſancto vi-
vit, & regnat in ſécula ſe-
culéôrum. . Amen.
Benedictiones-
V.⸗

Deus Pater omnipotens
ſit nobis propitius, & Ccle-
mens. N. Amen.

VI. Chriſtus perpétuæ det
nobis gâudia vitæ.

VII. Ignem ſui amôris ac-
céndat Deus in coôrdibus
no ſtris.
VIII. A cunctis vitiis, & pec-
Câtis abſôlvat nos virtus
ſanctæ Trinitatis.
In III. Nocturno, & pro Fe-
ria IV. & Sabbato⸗=

Abſolutio-

Vinculis peccatôrum no-
ſtrôrum abſôlvat nos om-
nipotens, & miſéricors Dô-
minus. N. Amen.
Benedictioner-
IX. Evangélica léctio ſit
nobis ſalus, & protéctio.
N. Amen.

X. Ille nos benedicat, qui

ſine fine vivit, & regnat.
„Divinum auxilium mâù-
neat ſemper nobiſcum
XII. Ad ſocietàtem civium
ſupernôrũ perdũúcat nos Rex
Angelôrum.
Si Officium fit de Sancto
XII. Lectionum, XI. Bene=-
dictio erxit.
Cujus Feſtum céôlimus, ipſe,
vel ipſa, intercédat pro no-
bis ad Dôminum.

Quando ſunt plures, dicitur:
Quorum, vel Quarum Fe-
ſtum côlimus, ipſi, vel ipſæ,
intercédant pro nobis ad Do-
minum.

Si

4
.

8Oeu 1
A. Petelcto el
Ciis Eum cll
ien Nen
no wlts Mn

p Min lectl
An ial 8

Nelco ei⸗
r lendia iln .
r in elct

Xletkoe

e Nl lecdionen i⸗
ſein ſnei Eynoel

CN M CMis Pün

e aRiae
R 1

Der Dynpktonm

Etglunn marimur

In O tun

Uun daummn Kon

unctis vtis,
lölyat nos in
tintits.
ddurno, & Drol,
V.& Slbeto.
Ablolutio⸗

s peccatörumm mn
n ablölvat nos on.
& miſericors Do.
Amen.
Nedi Ronet.
Wmgica lectio
, & proteclio⸗
,
5 benellat, gl
fit, E regnat.
tum auxtlium m
nobilcum
cietitem clriun

verclicat no N

um ſit de Sanch
num, X. Dent

m cblinus, iNe⸗
teroecit pro n⸗
inum.
1t Alorescictt
1 Quarumm Fe
ipf, el h⸗
to nobis ad⸗

45

Si Officium fit de S. Maria,
XlI. Benedictio erit.
Cujus Feſtum côlimus, ipſa
Virgo virginum intercédat
pro nobis ad Dôminum.

Si in ultima Lectione le-
gendum ſit aliud Evangeli-
um cum Homilia, XII. Be-
nedictio erit-

Per Evangélica dicta deleân-
tur noſtra delicta.

Quæ Benedictio in nocte Na-
tivitatis Domini dicitur ante
X. Lectionem, & tunc an-
te XI. Lectionem dicitur.
Verba ſancti Evangélii dé-
ceat nos Chriſtus Filius Dei.

Ante XII. verò Lectionem di-
ctæ noctis dicitur.
Per Evangélicum verbum
regnum mereâmur ætérnum.

In Officio trium Lectio-
num dicuntur Abſolutiones
prædictæ, ordine in Rubri-
cis generalibus, & in prima
Dominica de Adventu de-
ſcripto : & in eo, quando
non legitur Homilia cum E-
vangelio, & Benedictiones
ſumendæ ſunt ex III. Noctur-
20, I. Benedictio dicitur.

3

I. IIIe nos benedicat, quĩ
ſine fine vivit, & regnat.
II. Divinum auxilium,
III. Ad ſocietâtem.
*

In Officio trium Lectio-
num, quando legitur Homt.
lia cum Evangelio, I. Bene-
dictio erit.
I. Evangélica léctio.
II. Divinum auxilium.
III. Ad ſocietâtem.

Sed ſi Lectio tertia erit de
Homilia, tunc dicetur III.
Benedictio.

Evangélica léctio.
Si Officium fit de Sancie
trium Lectionum, & infra
Octavas de Sanctis, I. Bene-
dictio erit.

I. Ille nos bencdicat, qui
ſine fine vivit, & regnat.
II. Cujus, vel Quorum-
III. Ad ſocietâtem.

In Officio de S. Maria in
Sabbato Abſolutiones, & Be.-
nedictiones dicuntur, ùt in
ejus Officio in Sabbato. In
Officio unius Lectionis Abſo.
lutiones, & Benedictiones di-=

cuntur, ut in Pfalterio.

BENE-

BENEDICTIO

SERVITORIS

Egredientis, & Ingredientis.

Servitor egrediena, dicit:

Enedictus es Dômine De-
us, qui adjuviſti me, &
conſolaàtus es me.

Et ter repetitur tam à ſer-
vitore, quàm à Choro.

V. Salvum fac ſervum tuum.
N. Deus meus ſperaântem in
te.
75F. Convértere Dômine uſ-
quequo.
R. Et deprecâre ſuper
vum tuum.
F. Déôminus vobiſcum.
R. Et cum ſpiritu tuo.

ſer-

Orémus.
( Onccde „quæſumus, om-

Anipotens Deus, ut huic fa-
mulo tuo pro expléto officio
merces tribuâtur ætérna. Per
Chriſtum Dôminum noſtrum.
N⸗ Amen.

Servitor ingrediens, dicit:
Eus in adjutôrium meum

inténde: Dômine ad ad-
juvândum me feſtina.

Et hoc idem tertiò repeta-
tur ab omnibus.

. Salvum fac ſervum tuum
N. Deus meus ſperântem in
te.

N. Et de Sion tuére eum.
. Dôminus vobiſcum.
. Et cum ſpiritu tuo.

O réêmus.
(norde⸗ quæſumus, om-
nipotens Deus, ut hic fa-
mulus tuus ſuſcéptum offi-
cium mente devôta perficiat.
Per Chriſtum Dôminum no-
ſtrum. . Amen.

BENEDICTIO LECTORIS
M ENS EK.

Lector.

Omine, labia mea apé-
ries: & os meum annun-
tiâbit laudem tuam.

Et tertiò dicitur ab omnibus.

Y. Salvum fac ſervum tuum.
. Deus meus ſperäântem in
te.
V. Mittat tibi auxilium de
ſancto.
. Et de Sion tuedàtur te-
V. Dôminus cuſtôdiat te ab
omni malo.
. Cuſtôdiat ânimam tuam
Dôminus.

Abſolutè ſine Oremus-

Ominus cuſtòdiat intròôi-
tum tuum, & éxitum

tuum, & âuferat à te ſpiritum
elatiônis. Qui vivit, & regnat

y. Mitte ei auxilium de ſan-
Cto.

in ſécula ſeculôrum.

N. Amen.

ORA-

4

——

—

Pee Vte u
egßs: Codten

Irntumn Wenl e
nefat foltnts uu
Norlo, & uten,
hon votdenme
N Me: . Knte
Cnn min, on
Clnltions inn
ii⸗ Utre win
riden:
Aen

lr Urn gi
IRDenims oun.
Gunmlatbrs 3
Nn äm ven
in Nnd e!
,0 Ni⸗ NMUs ſe
g n nune, & uh o
nolre, inen
ltl
Onnnpon Dotenen,
cig Etne l
ifn, Uln
Blam
uit

IToOnRIS

ntis

6

Sion tuere eunn
us vobiſeun,
lpiritu tuo.
remus.

, quxſumus gn.
8 Dens, ut hief,.
luſceptum of.
deyöti perficiz
im Döminum m.
Amen.

IIO LEOTORI
NS
Ledor.

8, Mhin men 190

NOs meumannun.
emn tuam.

Ncitur abomniber

Hie ſerrumm tuum.
ens Pperägtetn in

tibi auxlium de

dion tvestur te⸗
1s cultociat te
lo.
jat 4nimam tuan

ſiuo Oremus
8cultocit imo
Um, & exltun
tat te ſolrinm
vivit, & egn
Clorum.

¾( 1 ) 9e=

PSALTERIUM

BENEDICTINUM.
FERIA SECUNDA
AD PRIMAM.

Ad omnes Horas, Præterquam ad Completorium; fecfetò dicitius

P ater noſter. Ave Marla.

Ante Primam, & Matutinum

additur rsdo.

Pdter noſter, qui es in
colis: ſanctificétur no-
men tuum: advéniat regnum
tuum: fiat volũntas tua, ſicut
in cœlo, & in terra. Panem
noſtrum quotidiânum da no-
bis hôdie: & dimitte nobis
débita noſtra, ſicut & nos
dimittimus debitôribus no-
ſtris: Et ne nos indúcas in
tentatidhnem: ſed libera nos
à malo, Amen.

Ve Maria, grâtia plena:
½ KPDôminus tecum: Bene-
dicta tu in muliéribus, & be-
nedictus fructus ventris tui
W Sancta Maria Mater
ei, ora pro nobis peccaté-
ribus nunc, & in hora mor-
tis noſtræ, Amen.
* Redo in Deum, Patrem
. omnipoténtem, Creatô-
rem cœli & terræ. Et in Je-
ſum Chriſtum, Filium ejus
unicum, Dôminum noſtrum:
qui concéptus eſt de Spiritu
ſancto, natus ex Maria Vir-
gine, paſſus ſub Péntio Pila-
to, Cruciflxus, môrtuus, &
ſepúltus: deſcéndit ad infe-

ros: tértia die reſurréxit
môrtuis: aſcéndit ad coœlos,
ſedet ad déxteram Dei Patris
omnipotẽéntis: inde ventũúrus
eſt judicâre vivos, & môrtuos.
Credo in Spfritum ſanctum,
ſanctam Eccléſiam Cathôli-
cam, Sanctôrum communiô-
nem, remiſſiénem peccatô-
rum, carnis reſurrectiônem,
vitam ætérnam, Amen.
Deinde ciara voce dieitut F.
Eus in adjutôriäũ meum
inténde. . Dömine ad
adjuvândum me feſtina. (210-
ria Patri, & Filio, 7 & Spiri-
tui ſancto. Sicut erat in
principio, & nunc, & ſem-
per, * & in ſécula ſeculô-

rum. Amen. Alleluja.

Quod dicitur ad omnes Horas
extra Septuag. & Quagrag. in qui=
bus dieitur Laus tibi Démine ,
Rex æternæ glériæ.
Hymnus.
JI4 lucis orto ſidere/
Deum precémur ſupplices,
Ut in diúùrnis âctibus,
Nos ſervet à nocéêntibus.
Linguã refrænans témperet,
Ne litis horror inſonet:
Viſum

(R. 5

„:

2 Feria ſecunda
Viſum fovéndo còôntegat,
Ne vanitâtes haâuriat.
§& int pura cordis intima,
Absiſtat & vecôrdia:
Carnis terat ſupérbiam,
Potus, cibique parcitas.
Ut, cùm dies abſcéſſerit,

Noctémque ſors redúxerit,

Mundi per abſtinéntiam,
Ipſi canämus glôriam.
Deo batri ſit gléôria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraâclito,
Et nunc, & in perpétuum.

Amen.
Antiphonæ feriales,
Per annum. Servite Déômino.
In Adventu propriæ, vel ex Domi-
nicis.
In Quadrageſima. Vivo ego.
In Paſſione. Libera me Doômine.
Tempore Paſchali., Alleluja.

Pſalmus I.
Eatus vir, qui non àbiit in
consilio impiôrum: & in
via peccatôrum non ſtetit, *
& in càâthedra peſtiléntiæ non
ſedit.
S& ed in lege Dômini volũúntas
ejus, * & in lege ejus medita-
bitur die ac nocte.
Et erit tanquam lignũ, quod
plantâtum eſt ſecus decurſus
aquârum, * quod fructum
ſuum dabit in témpore ſuo:
Et fôlium ejus non défluet: *
& ômnjia quæcuúnque faâciet,
proſperabuntur.
Non ſic impii, non ſic: * ſed
tanquam pulvis, quem prô-
jicit ventus à facie terræ.
Ideo non reſúrgent impii in
judicio: * neque peccatôres

in concilio juſtôrum.

ad Primam.
Quòôniam novit Déôminus
viam juſtéôrum: * & iter im-
Riorn peribit.
lôria Patri, & Filio, * &
Spiritui ſancto.
Sicut erat in principio, &
nunc, & ſemper, * & in ſécu-
la ſeculérum, Amen.
Sie finiuntur omnes pſalmi, niſi
aliter notetur.
Pſalmus 2.
Uare fremuérunt Gen-
tes, * & péôpuli meditaà-
ti ſunt inânia?
A ſtitérunt reges terræ, &
principes convenérunt in
unum, * advérsũùs Dôminum,
& advérsùs Chriſtum ejus.
Dirumpâmus vincula eô-
rum: * & projiciâmus à no-
bis jugum ipſôrum.
Qui habitat in cœlis, irridé-
bit eos: * & Dôminus ſubſan-
nâbit eos.
Tunc loquétur ad eos in ira
ſua, * & in furòôre ſuo con-

turbabit eos.

Ego autem conſtitútus ſum
Rex ab eo ſuper Sion mon-
tem ſanctum ejus, * prædi-
cans præcéptum ejus.
Dôminus dixit ad me: * Fi-
lius meus es tu, ego hôdie gé-
nui te.
Pôſtula à me, & dabo tibi
Gentes hæreditâtem tuam, *
& poſſeſſiõnem tuam térmi-
nos terræ.
Reges eos in virga férrea, *
& tanquam vas figuli con-
fringes eos.
Et nunc Reges intelligite: *
eru-

le

olini, gi

7

W.
4

1

dllich.

egte DMommo
eutitee an
lprehenct

.

Ore, teintn
EoN Ne,¹

Otu conpaxn.

Et, , .
Uere me

Iunirtrovelum *

Monne, gönan .

N

Nnenno/
iummmmenn.
Tehroptraieo
Uun

am.
im norit ,
e oyit Deaß
ltörnm. 1 6 in
Periitt.
atri, & HMo,,
ſancko. .
at in Princhi 4
lemper, gin ln
rum, Amen
Ir omnes Plüni

1

EPllmus 2.
e fremuerunt e
) & pöpuli nect.
nänia!
it reges tere, 6
(onyvenérunt
Acyersis Dominun,
is Clniſtum ejns
Amns Yincola a
& roſcanns d
n pſörum.
bitat in els, inid
& ominus ſubtan.
uetur ad eos in n
in furoöre ſuo n
05,
m Conſtitutus ſn
0 luper dion mr
um eſts,el⸗
eptum ens.
Crtadne:f
8 tiego hodleg
me, E ubo tit
telltitem tuam,
nemn tuam term
n itglſine,
es oll n

ar intelbite“
ges intelli⸗
65 ell·

Feria ſecunda ad Primam. 3

erudimini, qui judictis ter-
ram.
Servite Dômino in timòre: *
& exultâte ei cum tremôre.
A pprehéndite diſciplinam
ne quando iraſcâtur Dômi-
nus, * & peredàtis de via juſta.
Cùm exarſerit in brevi ira
ejus, * beâti omnes, qui con-
fidunt in eo.
Pſalmus 6.
Omine, ne in furòre tuo
ärguas me, * neque in
ira tua corripias me.
iſerére mei Démine, quô-
niam infirmus ſum: * ſana me
Dômine, quéôniam contur-
bata ſunt oſſa mea.
t änima mea turbata eſt
valde: * ſed tu Dômine uſ-
uequo?
onvértere Dômine, & éri-
pe ânimam meam: * ſalvum
me fac propter miſericérdiam
tuam.
Quniam non eſt in morte
qui memor ſit tui: * in infér-
no autem quis confitébitur
tibi?
Laborâvi in gémitu meo: la-
vâbo per ſingulas noctes le-
ctum meum: * lacrymis meis
ſtratum meum rigabo.
urbàtus eſt à furôre ôculus
meus: * inveterâvi inter om-
nes inimicos meos.
iſcédite à me omnes, qui
operâmini iniquitâtem : *
quôniam exaudivit Déminus
VYocem fletus mei.
xaudivit Déminus depreca-
tiénem meam „ * Dôminus
Oratiônem meam ſuſcẽpit.

men tuum. Kylie

E rubéſcant, & conturbeêntur
veheménter omnes inimici
mei: * Convertântur & eru-

béſcant valde velôciter.
Antiph. feriales,

Per annum. Servite D-
mino in timéòre, & exultte
ei cum tremore.
Adventu propr, vel ex Dom.
In Quadrageſ. Vivo ego/
dicit Déòminus, nolo mor-
tem peccatéris; ſed ut magis
convertâtur, & vivat.
In Paſſione. Libera me
mine, & pone me juxta
te: & cujúſvis manus pugnet
contra me.
Temp. Paſch. Alleluja ,
alleluja, alleluja, alleluja.
Capit. feſtivale & Paſchale.
I. Tim. I. d. 17.
Egi ſeculôrum immort-
li & inviſibili, ſoli Deo
honor & glôria, in ſécula ſe-
culérum, Amen. N. Deo
gratias.
Capit. feriale extra temp. Paſch.
Zach. 8. d. 19.
PAcem & veritâtem dilſ-
gite, ait Dôminus om-
nipotens. &.. Deo grãtias.
Exürge Chriſte, adjuva
nos.
R. Et libera nos propter no-
eléiſon.
Chriſte eléiſon. Frie elei-
ſon. Pater noſter. ſecretôò
uſque ad V. Et ne nos in-
ducas in tentatiònem.
R. Sed libera nos à malo.
Extra Duplicia, & Octavas ni
dicuntur ſequentes Preges; alias
ſtatim ut intrà,

A 2

Credo

Feria ſecunda
G redo in Deum- ſecretô.
uſque ad V. Carnis reſurre-
Giônem. . Vitam ætér-
nam, Amen. Y. Adjutéôrium
noſtrum in némine Dômini.-
p?. Qui fecit cœlum & terram.
Deinde Hebdomadarius dieit.
Onfiteor Deo omnipo-
ténti, beâtæ Mariæ ſem-
per Virgini, beâto Michaéli
Archângelo, beàâto Joanni
Baptiſtæ, ſanctis Apoſtolis
Petro & Paulo, beâto Bene-
dicto, mnibus Sanctis, &
vobis fratres: quia peccâvi
nimis cogitatiéône, verbo, &
pere: mea culpa, mea culpa,
mea maxima culpa. Ideo pre-
cor beâtam Mariam ſemper
Virginem, beâtum Michaé-
lem Archângelum, beâtum
Joânnem Baptiſtam, ſanctos
Apôſtolos Petrum & Pau-
lum, beâtum Benedictum,
omnes Sanctos, & vos fratres,
orâre pro me ad Dôminum
Deum noſtrum.
Chorus reſpondet:
Iſereâtur tui omnipo-
tens Deus, & dimiſſis
peccâtis tuis perducat te ad
vitam ætérnam. . Amen.
Deinde zepetit Confitgor, ubi
dicit. Tibi pater. & Te pater.
Quo dicto, Hebdomadarius.
Iſereâtur veſtri omnipo-
tens Deus, & dimiſſis
peccatis veſtris, perducat vos
ad vitam ætérnam. zèe. Amen.
Ndulgéntiam, abſolutiô-
Lnem, & remiſſiénem pecca-
té9rum noſtrôrum tribuat no-

bis omnipotens, & miſéricors
Déminus. R. Amen.

ad Primam.
7. Dignúre Démine die iſto.
1. Sine peccâto nos cuſto-
ire. q. Dômine exaudi ora-
tiénem meam. p. Et clamor

meus ad te véniat.

y. Dôminus vobiſcum.
ve. Et cum ſpiritu tuo.
Qrémus. Oratio
Duine Deus omnipo-
tens, qui ad principium
hujus diéi nos pervenire feci-
ſti: tua nos hôdie ſalva vir-
tuũte; ut in hac die ad nullum
declinémus peccâtum: ſed
ſemper ad tuam juſtitiam fa-
ciéndam noſtra procédant
elôquia, dirigântur cogita-
tiônes, & pera. Per Dômi-
num noſtrum Jeſum Chriſtum
Filium tuum: qui tecum vi-
vit & regnat in unitàte Spiri-
tus ſancti Deus, per ômnia
ſécula ſeculôrum. g, Amen.
„, Dôminus vobiſcum.
. Et cum ſpiritu tuo.
y. Benedicâmus Déômino.
Bè. Deo gratias.
Quo dicto, dicitur Prima de bea=
ta Maria, ſi dicenda eſt. Deinde in
Choro immediaté legitur Martyro⸗
logium.
Hepdomadaxiis

.

7, Pretiôſa in conſpéctu Dô-
mini. p,, Mors Sanctôrum
ejus.
Ancta Marſa, & omnes
Sancti intercédant pro no-
bis ad Dôminum: ut nos me-
reâmur ab eo adjuvâri, &
ſalvâri, qui vivit & regnat in
ſécula ſeculorum. p. Amen-
y. Deus in adjutôrium me-
um

etd . En
1 tenttoren
man.

in Cen in u⸗
Nem P. N
run N
DonnDimn
Een wnmm
Cige yer wo
0lhnm nokrn

A.
Onmmg

KRNN.

Snleemmrb
étrz,

7
iteöritee ſto
Peccito os alto.
Otmine eNndiore
neam. Utcdam
te vénitt.
—
Umns pobiſcun,
Uum ſplritu to.
mus.

.
ine Deus Otmito.

liad princin⸗

Inos pervenire k.
10s hodie ſälya i
n hac die ad mulin
Us peccdtum: ſ
Ctuum julttiam
noſtra procedn
cirigäntnr cogit
2 Oera. Der Dönn
Krum ſelum Cnritn
tuum: qui tecum
gnnt in unitite
Deus, per Cnn
elorum. p. Ame
inus vobitcum.
m ſptritu tuo⸗
dicämus Domimn,
glatin.

Nain Conpecnb
Mors Sunckonn,

Mira, & ommm
telcecantpro
ninum: ut nos 4
60 Ajunil,0

8 adjutorum t

V

um intende. Dômine ad

adjuvàndum me feſtina.
Qu 16.
ria Patri. S icut erat. K yrie

ater noſter.
. Et ne nos induũcas
in tentatiônem. Sed li-
bera nos à malo. Rẽéſpi-
ce in ſervos tuos Dômine, &

eleiſon.

in ôpera tua, & dirige filios

eòrum. Et ſit ſplendor
Dòmini Dei noſtri ſuper nos,
& ôpera mânuum noſtrârum
dirige ſuper nos, & opus
mânuum noſtrârum dirige.
Gléria Patri- Sicut
erat.
Orémus.
Irigere & ſanctificâre,
régere & gubernaâre di-
gnâre Dômine Deus Rex cœœ-
lIi & terræ, hôdie corda, &
cõôrpora noſtra, ſenſus, ſer-
mônes, & actus noſtros in le-
ge tua, & in opéribus man-
datôrum tuôrum: ut hic, &
in ætérnum, te auxiliânte, ſal-
vi & liberi eſſe mereâmur,
Salvâtor mundi: qui vivis,
& regnas in ſécula ſeculôrum.
Amen.
Jube domne benedlicere.
Be Dies & actus no-
ſtros in ſua pace diſponat
Dminus omnipotens.
Amen,

TIn autem Démine miſeréêre nobis.
Lect. br. pe 2. Theft. 3. a, 5.
Ominus autem dirigat
—– corda, & coôrpora no-
ſtra in charitate Del, & pa-

tiéntia Chriſti. Tu autem Dò-
mine miſerére nobis.
Deo gratias.
Iſaiæ 33. a. 2.
Omine miſerére noſtri:
te enim expectâvimus:
eſto brâchium noſtrum in
manè, & ſalus noſtra in tém-
pore tribulatinis. Tu autem
Dômine.
Iſaiæ 55. b. 6.
Uærite Dôminum, dum
„ inveniri poteſt: invo-
câte eum, dum prope eſt.
Tu autem Démine.
Iſaiæ 50. C. 6.
Aciem meam non avérti
ab increpantibus, & con-
ſpuéntibus in me. Dôminus
Deus auxiliâtor meus, ideo

non ſum confũſus. Tu autem

6 cx Col. 3. a. 1.
Iconſurrexiſtis cum Chri⸗
ſto, quæ ſurſum ſunt quæ-
rite, ubi Chriſtus eſt in déx-
tera Dei ſedens: quæ ſurſum
ſunt ſpite, non quæ ſuper tet=
ram. Tu autem Dômine-

Adjutôrium noſtrum in né-
mine Dômini. . (Qui fecit
coœlum & terram, v. Bene-
dicite, . Deus I S
Dôminus nos benedicat, &
ab omni malo deféndat, &
ad vitam perducat ætérnam;:
& Fidélium ânimæ per mi-
ſericôrdiam Dei requieſcant
in pace. . Amen.
Commemorqtio
ômnium fratrum, fauztliarium

4A 3 Ordi=

6 Feria tertia ad Primam-

Ordinis noſtri, atque bene-
factoôrum noſtrôrum.
Superior, V. Requiéſcant
in pace. B. Amen-
Pſalmus 129.
D-. profũúndis clamâvi ad
te Dômine: * Démine
exâ⅛udi vocem meam.
F iant aures tuæ intendéntes,*
in vocem deprecatiénis meæ.
&i iniquitâtes obſervveris
Dômine: * Dômine quis ſu-
ſtinébit?
Qui apud te propitiàâtio
eſt: * & propter legem tuam
ſuſt inui te Dômine.
S uſtinuit ânima mea in ver-
bo ejus: * ſperaâvit ânima
mea in Dômino.
A cuſté⁴dia matutina uſque
ad noctem, * ſperet Iſraél in
Dômino.
Quia apud Dôminum mi-
ſericôrdia: * & copiéôlſa apud
eum redémptio.
E t ipſe rédimet Iſraêl, ex
Gmnibus iniquitâtibus ejus.
R équiem ætérnam * dona
eis Dômine.
Et lux perpétua * luceat eis.
Y.⸗ A porta inferi. G. Erue
Démine ânimas eôrum.
V. Requiéſcant in pace.
e. Amen. . Dômine ex-
Fra orationem meam. N. Et
clamor meus ad te véniat.
V. Dôminus vobiſcum.
N. Et cum ſpiritu tuo.
rémus.
