regnatúrus eſt Döminus:
Emmanuél magnum nomen
ejus.
Ecce Deus meus, † &
honorâbo eum: Deus patris
mei, & exaltâbo eum.
Dminus légifer no-
ſter, † Déôminus Rex noſter,
ipſe véniet, & ſalvâbit nos-

91
FERIA SEXTA4.

COnſtintes eſtéte, † vidé-
bitis auxilium Dômini
ſuper vos.

æ. 33.
Ad te Démine † levâ-
vi ànimam meam: veni, &
éripe me, Dômine, ad te
confũugi.
Veni Dòômine, † & no-
li tardâre: relâxa facinora
plebi tuæ Iſraẽl.
Deus à Libano vé-
niet, † & ſplendor ejus, ſicut
lumen erit.
Ego autem † ad Dôͤ-
minum aſpiciam, & expectâ-
bo Deum Salvatôrem meum-
SABBATO.

90⁰.

Expectétur † ſicut plũvia
elòquium meum: & deſcén-
dat ſuper nos, ſicut ros,

Deus noſter.
. 36.

Nolite timére, † quin-
ta enim die véniet ad vos
Dòminus noſter.

ve Maria.

Ecce compléta ſunt
òmnia, † quæ dicta ſunt per
Angelum de Virgine Maria-

FE-

92
FERIA SECUNDA.

iſerére mei.
23.

90.
82.

Egrediétur † virga de radice
Jeſſe, & replébitur omnis
terra glôria Déômini: & vi-
débit omnis caro ſalutare

Dei.

Urem tuam, quæſumus
Dômine, précibus no-
ſtris accmmoda: & men-
tis noſtræ ténebras grtia
tuæ viſitatiònis illuſtra. Qui
vivis, & regnas cum Deo Pa-
tre, in unitate.

Beâtam me dicent † omnes
generatiônes; quia Ancillam
humilem reſpéxit Deus.

89.
FERIA TERTIA.

Tu Béthlehem † terra Juda,
non eris minima: ex te enim
Exiet Dux, qui regat pépu-
lum meum IIrasél.

Elevâre, † elevâre, conſurge
Jeruúſalem: ſolve vincula col-
li tui, captiva filia Sion.

12. 89.
FERIA QUART A.

Miſſus eſt † Gabriel Ange-

lus ad Mariam Virginem de-
ſponſâtam Joſeph.

Ræſta, quæſumus, omni-
potens Deus: ut redem-
ptiônis noſtræ ventura ſo-
lémnitas, & præſéntis nobis
vitæ ſubsidia cônferat, &
ætérnæ beatitudinis præmia
largiâtur. Per Dôminum.

Ecce, Ancilla Dômini: † fiat
mihi ſecundùm verbũ tuum.
O 39.

4A urem tuam.

FERIA QUINT A.

Vigilâte ânimo, † in proôxi-
mo eſt Dôminus Deus no-
ſter.

Nolite timére.

Lætâmini † cum Jerúſalem-
& exultâte in ea omnes, qui
diligitis eam, in ætérnum.

0 89
FERIA SEXTA.

Ex quo facta eſt † vox ſalu-
tatiônis tuæ in âuribus meis,
exultâvit in gâudio infans

in utero meo, alleluja.
No-

lite timère.

Xcita, quæſumus Dômi-
ne: poténtiam tuam, &
veni:

erlhiqui
ldont;
Arerluite
lins, e1
0 Latre⸗

ethl
Ge fel Ae de

D
G0NA

rodo fe i
e Dei, Aonun
0ln CNo! i

Dperrenttin d,

tiere

lu,gichi
EX Dol Hur
Nnur: conesge
er tu Fi
leon. (
u lnn

iſge.e Ald
clbelttg

mledenn:
Anden di tum
0 %,
tuam.,

IA CoIN.

te inimo, fin Nin

Douimm Dan

1 cum ſerillen
Ae in en Omnes,
eun, in Merun,

I1 IXIA.

A or
r i Anbus meb
6 giodo int
Geo, Ueliſſ⸗

veni: ut hi, qui in tua pietàâ-
te confidunt; ab omni ci-
tiuͤs adverſitàte liberéntur.
Qui vivis, & regnas cum
Deo Patre.

Hoc eſt teſtimònium, † quod
perhibuit Joäãnnes: Qui poſt
me venit, ante me factus eſt.
89.

§S A B B A T O.

Quòômodo fiet iſtud, † An-
gele Dei, quôniam virum
non cognéſco? Audi Ma-
ria Virgo: Spiritus ſanctus
ſupervéniet in te, & virtus
Altiſſimi obumbrabit tibi.

Noli-
te timere,
Ecoe compléta ſunt úmnia, † quæ
dicta ſunt per Angelum de Virgi-

ne Maria.

Eus, qui cònſpicis, quia
ex noſtra pravitâte af-
fligimur: concéde propi-
tius; ut ex tua viſitatiône
conſolémur. Qui vivis, &
regnas cum Deo Patre in
unitaàte,

AD VESPERAS,

1. Cor. 4. a. I.
FRatres: Sic nos exiſtimet
homo, ut miniſtros Chri-
ſti, & diſpenſatéôres myſteriô-

93
rum Dei. Hic jam quæritut
inter diſpenſatres, ut fidélis
quis inveniàtur.
Oſténde nobis
Démine, Miſericòrdiam
tuam. Oſténde. Et ſalu-
täre tuum da nobis. Miſeri-
cõrdiam. léria. Oſténde.

Onditor alme siderum,
MEtérna lux credéntium,
Chriſte Redémptor ôm-
nium,
Exâudi preces ſupplicum.
ui côndolens intéritu
Mortis perire ſéculum,
Salvaſti mundum laàngui-
dum,
Donans reis remédium.
ergénte mundi véſpere,
Uti Sponſus de thalamo,
Egréſſus honeſtiſſima
Virginis Matris clâuſulàâ.
ujus forti poténtiæ
Genu curvântur bmnia,
Cœléſtia, terréſtria,
Nutu faténtur ſubdita.
e deprecâmur âgie,
Ventúùre Judex ſéculi,
Conſeérva nos in témpore
Hoſtis à telo perfidi.
aus, honor, virtus, glôria,
Deo Patri, & Filio,
Sancto ſimul Parâclito,
In ſeculôrum ſécula.
Amen.
Rorate cœli déſuper, &
nubes pluant Juſtum.
Aperiâtur terra, & gér-
minet Salvatérem.

89.

94

Xcita, quæſumus Dômi-
ne, poténtiam tuam, &
veni, & magna nobis virtů-
te ſuccũrre: ut per auxilium
grâtiæ tuæ, quod noſtra pec-
câta præpédiunt, indulgén-
tia tuæ propitiatiõnis accé-
leret. Qui vivis & regnas cum
Deo Patre in unitate.

DOMINILCA IV.
A D LAULDES,

Anite tubàâ † in Sion,
quia propè eſt dies Dô-
mini: ecce véniet ad ſalvân-
dum nos, alleluja, alleluja.
Niſeréresmei.
16.
Ecce véniet † deſidera-
tus cunctis géntibus: & re-
plébitur glôria domus Doô-
mini, alleluja.
Erunt prava t in diré-
cta, & äſpera in vias planas:
veni Dômine, & noli tardâ-
re, alleluja.
„Dôminus véniet, † oc-
currite illi, dicéntes: Magnũ
principium, & regni ejus
non erit finis: Deus, fortis,
dominaàtor, princeps pacis,
alleluja, alleluja.
. Omnipotens † ſermo
tuus Dômine à regalibus ſé-
dibus véniet, alleluja.
. I. Cor. 1. a. 4.
Ratres: Sic nos exiſtimet
homo, ùt miniſtros Chri-
ſti, & diſpenſatôres myſte-
riôrum Dei. Hic jam quæ-

ritur inter diſpenſatòres, ut
fidélis quis inveniaâtur.
Veni ad liberân-
dum nos, Dômine Deus
virtutum. Veni. Oſten-
de fàciem tuam, & ſalvi éri-
mus. Dômine. Gloôria Patri.
Veni.

Ox clara ecce intonat,
Obſcuùra quæque incre-
pat:
Pelläntur éminus ſômnia;
Ab æthre Chriſtus prômi-
Cat:
ens jam reſũrgat tôrpida,
Quæ ſorde extat ſâucia:
Sidus reflget jam novum,
Ut tollat omne nôxium.
ſurſum Agnus mittitur
Laxàre gratis débitum:
Omnes pro indulgéntia
Vocem demus cum lacry-
mis.
ecúndò, ut, cùm fulſerit,
Munduúmque horror cin-
Xxerit,
Non pro reutu puniat,
Sed nos pius tunc prôte-
gat.
aus, honor, virtus, glôria,
Deo Patri, & Filio,
Sancto ſimul Paràâclito,
In ſeculérum ſécula.
Amen.
Vox clamÜntis in deſeèr-
to, Parâte viam Dômini.
Rectas facite ſémitas ejus-

Ave Maria, † gratiâà plena,
Dôminus tecum: benedicta
tu in muliéribus, alleluja-

ORente wons
iericordian tan
Alntire tuum dn

Unnpoten.
1.
Ine ltant
rte, glor
ll

⸗
Vo
8D

Ugne : Den
Aper te it
1Döminn „.
Uln ts icchin
6

clari ecce ntor,
ſenn en gugte n.

un w aim ſai⸗
dt:

am felitgt hcc,
lorde EXtat laucta:
Eteitlget amnornn
Wt OWnne nolon
Aguog o

WNSrs orztl
Ade Nalls

es o

0, ut, cun fullert
Hüncue horror c
Nro reit V e
os Pus tune i

N.
n not im .MW

en,
d hunz 1

5 glit lua .

Nolite

timére. 91. cce com-

pleta. 91.

Ecce véniet.
. ratres: Sic nos exi-
ſtimet.
Veni ad liberândum nos,
Dômine Deus virtũútum.
Oſténde fâciem tuam, &
ſalvi érimus.

Erunt prava.
1. Cor. 4. a. 3.

Ihi autem pro minimo
eſt, ut à vobis judicer,
aut ab humúno die; ſed ne-
que meipſum judico.
Oſtéände nobis Dômine
miſericõrdiam tuam. Et
ſalutàre tuum da nobis.

Omnipotens.
1. Cor. 4. a. 4.
Taque nolite ante tempus
judicàre, quoaduſque vé-
niat Déôminus: qui & illumi-
nabit abſcôndita tenebrärum,
& manifeſtâbit consilia côr-
dium: & tunc laus erit uni-
cuique à Deo.
Super te Jerúſalem orié-
tur Dôminus. Et glôria

ejus in te vidébitur.
Caànite tuba
ixit
Dominus, 55.

6 89.
XCita, quæſumus Doômi-

FERIA SECUND A.

. 90⁰.
iſerére. uis
23.

82.

Dicit Dòminus: † Ponitén-
tiam âgite: appropinquàâvit
enim regnum cœlôrum, al-
lelũja.

Nolite ti⸗
Ecce compléta. 91.
xXcita, quæſumus.

mére.

94.

O 89.
FERIA TERTIA-

Conſũürge „ † conſurge: in-
dúere fortitúdinem brachi-
um Dmini.
Nolite ti⸗
Ecce compléta. 91.
O 89.

FERIA QUARTA.

mére.

Ponam in Sion † ſalútem,
& in Jerũúſalem glôriam me-
am, allelũùja.
Nolite ti-
Ecce compléta. 91.
89.

FERIA QUINTA.

méère,

Conſolâmini, † conſolâmini
pôpule meus, dicit Déôminus

Deus veſter.
Ecce com-
pléta. 91.
. O 89.

FERIA SEXTA.

Ecce compléta ſunt † m-
nia,

nia, quæ dicta ſunt per An-
gelum de Virgine Mark.

Emmaà-

nusl. 9⁰.

Quicunque.

I N V. 1I G 1 L. I A
4,D LAUDES,

Udæa, & Jeruſalem, † no-
lite timére: cras egredié-
mini, & Déminus erit vo-

biſcum, alleluja.
öminur regnavit.

Hoie ſciétis, † quia
véniet Dôminus: & manè
vidébitis glôriam ejus.
ja. Craâſtina die † delébitur
iniquitas terræ, & regnubit
ſuper nos Salvator mundi.
Ana Dôminus véniet, † oc-
cürrite illi, dicéntes: Ma-
gnum principium, & regni
ejus non erit finis : Deus,
fortis, Dominator, Princeps
pacis, alleluja.
Cräſtina erit † vobis
ſalus, dicit Dôminus Deus

exercituum.
Rom. I. a. 1.

Aulus, ſervus Jeſu Chri-
ſti, vocatus Apôſtolus,
ſegregâtus in Evangélium
Dei, quod antè promiſerat
per Prophétas ſuos in ſcri-
ptuüris fanctis de Filio ſuo;

qui factus eſt ei ex ſémine
David ſecundùm carnem.
. Hôdie ſciétis,
Quia véniet Dôminus. Hô-
die. Et manè vidébitis
glôriam ejus. Quia. Glôria
Patri. Hôdie.

ox clara. 94.
Crâſtina die delébitur
iniquitas terræ. Et re-
gnâbit ſuper nos Salvaâtor
mundi.

Orietur t ſicut ſol, Salvtor
mundi: & deſcéndet in ute-
rum Virginis, ſicut imber
ſuper gramen, alleluja.

Eus, qui nos Redem-
ptiônis noſtræ àânnua
expectatiône lætificas: præ-
ſta, ut Unigénitum tuum,
quem Redemptõrem læti ſu-
ſcipimus; veniéntem quoque
Judicem ſecçúri videäamus,
Dôminum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum: Qui
tecum vivit & regnat.

Hòdie ſciétis.
aulus, ſervus.
Conſtaàntes eſtte.
2. Vidébitis auxilium Dô-
mini ſuper vos.

Craſtina die.
Rom. 1. a. 4.

Ui prædeſtinatus eſt Fi-
lius Dei in virtuüte ſe-
cúndùm Spiritum ſanctifica-
tiônis,

nn

Ai.
Ctilim ert
DicitDönn

tuum.

(rültimge

ſelt

4 MR

Nr⸗ Mzeltans ,n
Cls ctt, is .
erat ni hul Iara.

nn D,

lii, „gliz ton t
Giefehi

e, Mnpinn
r.

la Antphong
ier l Alrite

Gcenk in Ute.

Ens, ſolt inber

8 Iui nos heler.
dnis Nolre in
One kiies
Uupenuum aun,
lacenmulen iej
enenen glone
Etuni fikeumns,
1 poſtmm ſeſun
Plium tuum: Qu
it E ngna

nts; coe⸗
ts unliun De
,
un, Anrprnn
e⸗ ,B
on 17
letinnat
nriun i

,

In Nativ itate Domini. 97

tiônis, ex reſurrectiône mor-
tuôrum Jeſu Chriſti Démini
noſtri.
y. Craſtina erit vobis ſalus.
NR. Dicit Déôminus Deus ex-
ercituum.
Ad Nonam, Antiphona,
Craſtina erit.
Capitulum.
Er quem accépimus gra-

Rom. I. a. 5§.

P tiam, & Apoſtolâtum ad

obediéndum fidei in ômni-
bus géntibus pro némine
ejus, in quibus eſtis & vos
vocaâti Jeſu Chriſti Démini
noſtri.

V. Craſtina die delébitur
iniquitas terræ.

. Et regnâbit ſuper nos
Salvâtor mundi.

INNATI

VITATE

DOMINI.
Duplex I. Claſſis.

AD VESPERAS,
Antiphona-
Rx pacificus magnificâ-
tus eſt, cujus vultum de-
siderat univérſa terra.

Pfalm. D ixit Dôminus.
reliquis de Dominica, 55.

Aña. Magnificâtus eſt † Rex
pacificus ſuper omnes reges
univérſæ terræ.
Añ̃a. Scitôte, † quia propè
eſt regnum Dei: amen dico
vobis, quia non tardabit.
Aña. Levâte † câùpita veſtra:
ecce, appropinquat redém-
ptio veſtra.
Capitulum. Tit. 3. a. 4.
Pparuit benignitas, &
humaànitas Salvatéris no-
ſtri Dei, non ex opéribus ju-
ſtitiæ, quæ fécimus nos; ſed
ſecunduùm miſericôrdiam ſu-

cum

am ſalvos nos fecit, .

. breve, Hôdie ſciétis, *
Quia véniet Dôminus Hô-
die. 7. Et manéè vidébitis
glériam ejus. Quia véniet.
G lôria Patri. Hôdie.
mnns
Hriſte Redémptor ôm-
nium,
Ex Patre Patris Unice,
Solus ante principium
Natus ineffabiliter.
Tu lumen, tu ſplendor Pa-
tris,
Tu ſpes perênnis mnium,
Inténde, quas fundunt
preces,
Tui per orbem famuli.
M eménto ſalũútis Auctor,
Quòd noſtri quondam còr-
poris,
Ex illibâta Virgine
Naſcéndo, formam ſuúm-
lexis,
1 Sic

98 In Nativitate Domini.

§S ic præſens teſtâtur dies,
Cut en per anni circu-

lum
Quòôd Aolus à ſede Patris
Mundi ſalus advéneris.
H unc cœlum, terra, hunc
mare,
Hunc omne, quod in eis
eſt,
Auctôrem advéntus tui
Laudans exultat cântico-
N os quoque, qui ſancto tuo
Redémpti Säânguine ſu-
mus,
Ob diem NataÜlis tui,
Hymnum novum conci-
nimus-
G lòria tibi Déômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.

Amen.
Sic terminantur omnes Hymni
ejuſdem metri, uſque ad Epiphani-
am, præterquam in Feſto, & in die
octava S. Joannis ad Nocturnum.

7. Crſtina die delébitur
iniquitas terrǽ. N⸗ Et re-
gnabit ſuper nos Salvâtor

A Iigniſcat, Antiphona.

Cùͤm ortus füerit † ſol de
cœlo, vidébitis Regem re-
gum procedéntem à Patre,
tanquam Sponſum de tha-
lamo ſuo.
Oratio.

C Oncède, quæſumus om-
nipotens Deus: ut nos
Unigéniti tui nova per car-
nem Nativitas liberet; quos

ſub peccâùti jugo vetuſta ſer-
vitus tenet. Per eumdem
Dôminum noſtrum.
Finita prima Miſſa dicuntur Lan-
des, ineipiendo immediaté, à z.
D eus in adjutôrium.

A D L A UDES;
& per Horas, Aña.
Uem vidliſtis paſtôres? †
dicite, annuntiaâte nobis,
in terris quis appâruit? Na-
tum vidimus, & choros An-
geléôrum collaudântes Dômi-

nim, alleluja, alleluja.

alm. D ôminus regnâvit. cum
feliquis. 18.

Anñia. Génuit Puérpera Re-
gem, cui nomen ætérnum,
& gàudia Matris habens cum
virginitàtis honôre: nec pri-
mam similem viſa eſt, nec
habére ſequéntem, alleluja.
Anñia. Angelus ad paſtéres
ait: † Anmintio vobis gâu-
dium magnum: quia natus
eſt vobis hôdie Salvâtor mun-
di, alleluja.
Aña. Facta eſt † cum Ange-
lo multitúdo cœléſtis exérci-
tus laudântium Deum, & di-
céntium: Gléôria in excelſis
Deo, & in terra Pax homini-
bus bonæ voluntatis, allel-
Afia. Parvulus Filius † héô-
die natus eſt nobis, & vocaâ-
bitur Deus, fortis, alleluja,
alleluja.
Capitulum. Hebr. I. a. I.
Ultifâriäm, multiſque
modis, olim Deus lo-
quens Paàtribus in Prophétis;
noviſſimè diébus iſtis locũ-
tus eſt nobis in Filio, quem
con-

ferbam. V.
bs. Mene
Utni Ntn

Fll,
lum Mxi T
Cals Eis Audor ſo
5 le o wun⸗
Ut crve aren
Re Pelet, gn
it.
g te Dudncsze
(elek 6 g iurat
Venrer Mlle b
Kunttt, ge l,
tt

Donne pul 4 eck
Eenin leyene

in ſiinni Vi
N n went
R AMe Ghen,
nh
Dem matrs 8 I

10

Culu ſing
Een Mcgre Pern
e Mon eh
Core l. Pe

i

Ees mme

et Horn, Ai
iclſti plonn
, Annuntiite noi⸗
us Ppperuit) N
m, & Choros
Colancintes Don.
Cin, Nelin.

Do
18.

vennt Duhen he.
i nomen mernun,

n kmnarit, eun

n Matrishiben

aen

honöre: hee g

len Wn et,n

uin nitu
e KAltormun

n ett oum Ang
Udo Cclelts exere
utum Deum, d
.Clrn in exol
intel Uhunti

, ts, Aeluſn

Hebr. 1,,
Tin, mnlli
ib ükae
jebos
l⸗
bonl D

In Nativitate Domini.

conſtituit hærédem univer-
sörum, per quem fecit &
ſécula.
K. breve., Verbum caro fa-
ctum eſt, * Allelũja, allel.
Verbum. Y.⸗ Et habitâvit in
nobis. Allelũja, allel. G léria
Patri. Verbum.
Hymnus.
Solis ortůùs cârdine
Ad uſque terræ limitem,
Chriſtum canâmus Princi-
pem,
Natum Maria Virgine.
eatus Auctor ſéculi
Servile corpus induit:
Ut carne carnem liberans,
Ne perderet, quos côn-
didit.
ο aſtæ Paréntis viſcera
Coœléſtis intrat grãtia:
Venter Puéllæ bâjulat
Secréta, quæ non nôve-
rat.
D omus pudici péctoris
Templum repéntè fit Dei:
Intâcta néſciens virum,
Verbo concépit Filium.
nixa eſt Puéêrpera,
Quem Gabriel prædixerat,
Quem matris alvo géſtiens,
Clauſus Joânnes ſẽnſerat.
F œno jacére pértulit,
Præſépe non abhôrruit,
Parvôque lacte paſtus eſt,
Per quem nec ales éſurit.
audet chorus cœléſtium,
Et Angeli canunt Deo:
Palamque fit paſtôribus
Paſtor, Creâtor ômnium.
G loria tibi Démine,
Qui natus es de Virgine,

6

99
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
X. Notum fecit Déminus;
alleluja. R. Salutâre ſuum,
alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona,
Glria in excélſis Deo, † &
in terra pax hominibus bo-
næ voluntätis, alleluja, allel.
Oratio. Concéde, uͤt in Veſp,
Summo mane dicitur Prima; qua
finita, celebratur II. Miſſa in Au⸗
XOra. . .
Ad Primam, Antiphona.
Quem vidlſtis.
Ad Abſolutionem „Capituli, Le-
ctio brevis, I pſi peribunt, ut infra
ad Nonam.
Tertia dicitur hora ſua; qua fi-
nita celebratur III. Miſſa de die
Nativitatis.
Ad Tertiam, Antiphona.
Génuit puérpera.
Capitulúm. M ultifariàm.
V. Verbum caro factum eſt,
alleluja. N. „Et habitavit in
nobis, allelèja.
Sextam, Antiphona.
Angelus ad paſtéres-
Cabitulum, Hebr. 1. c. 10.
E T: Tu in principio Dô-
mine terram fundaſti: &
ôpera mânuum tuaârum ſunt
CCli.
F. Notum fecit Dôminus,
alleluja. ℛι. Salutâre ſuum,
Ad Nonam, Antiphonæz-
Pârvulus Filius.
Capitu Hebr. 1. C. 11.
I Pſi peribunt, tu autem per-

manébis, & omnes, ſicut
veſtiméntum, veterâſcent: &
G 2 . velut

100
velut amictum mutadbis eos,
& mutabúntur: tu autem
idem ipſe es, & anni tui non
deficient.
y. Vidérunt omnes fines
terræ, allel. pz. Salutâre Dei
noſtri, alleluja.

ALD VESPERAS,

Antiphona-
T cum principium † in
die virtutis tuæ, in ſplen-
déribus Sanctôrum, ex utero

ante luciferum génui te.
Plalm. Dixit Déminus. 55.

Afia. Redemptiônem † mi-
ſit Dôminus pépulo ſuo:
mandavit in ætérnum teſta-
méntum ſuum.
Pſalm. Confitébor. 55.
Aña. Exôrtum eſt † in té-
nebris lumen rectis corde:
miſéricors, & miſerâtor, &
juſtus Déôminus.
Pſalm. B eatus vir. 56.
Ana. Apud Déminum † mi-
ſericôrdia, & copiéôſa apud
eum redémptio.
Pſalmus 129.
D profũndis cfamavi ad
te Dômine: * Déômine
exâudi vocem meam.
Fiant aures tuæ intendén-
tes, * in vocem deprecatiòô-
nis meæ.
Si iniquitâtes obſervâveris
Démine: * Dômine, quis
ſuſtinébit?
Quia apud te propitiatio
eſt: * & propter legem tuam
ſuſtinui te Démine.

S uſtinuit ânima mea in ver-

bo ejus: * ſperâvit ânima
mea in Dômino.

In Nativitate Domini⸗

A cuſtòdia matutina uſque
ad noctem, * ſperet Iſraël
in Dômino.
Quia apud Déminum miſe-
ricéôrdia: * & copiéſa apud
eum redémptio.
Et ipſe rédimet Iſraël * ex
oômnibus iniquitâtibus ejus.
Afia. Apud Déminum mi-
ſericôrdia, & copiéôſa apud
eum redemptio.
Die ſequenfi dicitur quarta Aña.
De fructu † ventris tui po-
nam ſuper ſedem tuam.
Pſalmus 131.
Eménto Dôémine Da-
vid, * & omnis man-
ſuetũúdinis ejus:
Sicut jurâvit Dômino, * vo-
tum vovit Deo Jacob:
Si introiero in tabernâcu-
lum domus meæ, ſi aſcên-
dero in lectum ſtrati mei:
Si dédero ſomnum ôculis
meis, * & palpebris meis
dormitatiônem.
Et réquiem tempôribus me-
is: donec invéniam locum
Dôémino, * tabernaâculum
Deo Jacob.
E cce audivimus eam in E-
phräâta: * invénimus eam in
Ccampis ſilvæ-
I ntroibimus in tabernaâcu-
lum ejus: * adorâbimus in
loco, ubi ſtetérunt pedes ejus.
Surge Dômine in réquiem
tuam, * tu & arca ſanctifica-
tidnis tuæ.
S acerdotes tui induântur ju-
ſtitiam: * & ſancti tui ex-
ultent.
P ro-

her Dni
Ciſitti.
rvit Dommn

Ptüanum uen
CNnledean.
En tn.
onamn eet
lon t t en
Gtinen ſti
Hee nuss en
um Kolr
Ovöninn eg en
Vicum eoben
Iülean: un
Etnibo uinbe
wrlltts eiv ini
lrcen
one entttun.
Uln poltam don
. ketſhenn
nintcos eig i
lone.⸗ l
P kfortht ln

.
ul 1 Kuchr el
Uher en

ud Döninn nle

*

..E Ciö
enpti, ui

4 leimn gunn ſi
r dn K
Den 1
kmm y..
meno Donme Du.
1, & oms mn.
ig ens:
Nririt Dônino 3
it Deo zob:
wcierd in derndn
loms mer,7 Teen
, Ann wei:
en Ommmum geuts
4 apebrs mes
ionen.
en temporibns we⸗
ec impeniam Tocunm
imberncnlun
.
Ndhimm em i
1 immeninns m 11
s in benmel⸗
139 Wtbinnns
Cnive in keluen
ca ſmcffi.
8ti indounn /

8 Cncin .

In Nativitate Domini. 101

P ropter David ſervum tu-
um, * non avértas fâciem
Chriſti tui.
Luraâvit Dôminus David ve-
ritàtem, & non fruſtraâbitur
eam: * De fructu ventris tui
ponam ſuper ſedem tuam.
8 i cuſtodierint filii tui te-
ſtaméntum meum, * & te-
ſtimònia mea hæc, quæ do-
cébo eos:
Et filii eôrum uſque in ſé-
culum, * ſedébunt ſuper ſe-
dem tuam.
guomiam elégit Dôminus
Sion: * elégit eam in habi-
tatiônem ſibi.
Hæc réquies mea in ſécu-
lIum ſéculi: * hic habitâbo,
quôniam elégi eam.
Viduam ejus benedicens be-
nedicam: * paâuperes ejus
ſaturâbo pânibus
S acerdétes ejus induam ſa-
lutari: * & ſancti ejus exul-
tatiône exultâàbunt.
IL. luc produúcam cornu Da-
vid, * parâvi lucérnam Chri-
ſto meo.
Inimicos ejus induam con-
fuſiône: * ſuper ipſum au-
tem efflorébit ſanctificâtio
mea.
Aña. De fructu ventris tui

ponam ſuper ſedem tuam.
Et die fertio reſumitur quarto

loco Ana. Apud Déminum, cum

ſuo Pſalmo: & ſic alternatim di-
cuntur per totam Ocçtavam, etiam
in Officio Sanctorum.

Capitulum. Hebr. 1I. a. 1.
Ultifariàm „ multiſque
modis olim Deus lo-

quens Päatribus in Prophé-
tis; noviſſimè diébus iſtis
locçutus eſt nobis in Filio,
quem conſtituit hærédem
univerſérum, per quem fe-
cit & ſẽécula.
Be. breve. Verbum caro fa-
cdum eſt, Alleluja, allel.
Verbum. V. Et habitvit in
nobis. Alleluja, alleluja.
Glòria Patri. Verbum.
ymnus.
Hriſte Redémptor ôm-
nium, .
Ex bPatre Patris Unice,
Solus ante principium
Natus ineffabiliter.
u-lumen, tu ſplendor Pa-
tris,
Tu ſpes perénnis mnium,
Inténde, quas fundunt
preces,
Tui per orbem faâmuli.
eménto ſaluũtis Auctor,
Quòd noſtri quondam
côrporis
Ex illibâta Virgine
Naſcéndo, formam ſúm-
pſeris.
ic præſens teſt âtur dies,
Currens per anni circu-
lum,
Quòôd ſolus à ſede Patris,
Mundi ſalus advéneris.
Iunc cœlum, terra, hunc
mare,
Hunc omne, quod in eis
eſt:
Auctéôrem advéntus tui
Laudans exultat cântico.
os quoque, qui ſancto tuo
Redeémpti Sanguine ſumus.

L 2 00

102
Ob diem Natâlis tu,
Hymnum novum conci-
nimus.
G lôria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgi-
ne,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
Notum fecit Déôminus,
alleluja. Salutâre ſuum,

Hoödie Chriſtus † natus eſt:
hôdie Salvâtor appâruit: hô-
die in terra canunt Angeli,
TJætântur Archängeli: hôdie
exultant Juſti, dicéntes: Glô-

ria in excélſis Deo, alleluja.
. oncede, quæſumus.

Stéphanus autem ple-
nus grâtia, & fortitúdine,
faciébat ſigna magna in po-
pulo.
Gléôria, & honôre co-
ronâſti eum Dômine.
X. Et conſtituiſti eum ſuper
pera mânuum tuârum.

A nobis, quæſumus
Dd“Dômine, imitâri, quod
côlimus, ut diſcmus & ini-
micos diligere: quia ejus
Natalitia celebrâmus; qui no-
vit étiam pro perſecutori-
bus exorâre Dôminum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum: Qui tecum vi-

IN FESTO S. STEPHANI
A D LAUDES,

L.Apidavérunt Stéphanũ, †
& ipſe invocâbat Démi-
num, dicens: Ne ſtaâtuas illis

hoc peccâtum.
ôminus regnavit.

18.
Lpides torréntis † illi
dulçes fuérunt: ipſum ſe-
quuntur omnes ânimæ juſtæ.
Adhæſit ânima † mea
poſt te, quia caro mea lapi-
daâta eſt pro te, Deus meus.
Stéphanus vidit † cœ-
los apértos: vidit, & introi-
vit: beâtus homo, cui Cœli
patébant.
Ecce video † cœlos
apértos, & Jeſum ſtantem
à dextris virttis Dei.
Act. 6. b. 8.
Téphanus autem plenus
gratia, & fortitdine, fa-
ciébat prodigia, & ſigna ma-
gna in pépulo.
Glôria, & honô-
re, Coronâſti eum Dô-
mine. Glôria, & honôre.
Et conſtituiſti eum ſuper
ôpera mânuum tuârum. Co-
ronaâſti. G lôria Patri. Glô-
ria, & honôre.

Artyr Dei, qui nicum
Patris ſequéndo Filium,
Victis triàmphas hôſtibus,
Victor fruens cœlEéſtibus.
Tui precaâtûs munere
Noſtrum reâtum dilue,
Al⸗

cem mli .
ſte kenoſe
(ina luot ſin
uiſacritie
os lolſenl
lorin ttiin
Quinms

Ha

Penchun un
eun

Rephenng en
grata!
Lat ſona men

1nobis
4

GMii
Eutm
u bone ſolunttn

Oske ni
npoten Dans
ti on
n Nutſtx ber⸗
1 Mutti in e
e er

Cnins regnaptt,

lcs torrentis I
Eumn: ihſum
f men
Aun cro mn hp⸗
Dro te, Denm gens,
8 ickt

Enns Aten plemn
1 Trttüdine ,
Nlgi, Algnn d

14. .
De, ann unſau
ecbenkolin
Gphns hain,

ftnens C.

l

Arcens mali contâgium,
Vitæ rémovens tædium.
Solũta ſunt jam vincula
Tui ſacràâti cõrporis;
Nos ſolve vinclis ſéculi,
Amôre Filii Dei.
1éria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
Sepeliéèrunt Stéphanum
viri timoràti. Et fecé-
runt planctum magnum ſu-
per eum.

Stéphanus autem † plenus
graâtia & fortitúdine, facié-
bat ſigna magna in pépulo.
a nobis.

Gléôria in excélſis †
Deo, & in terra pax homi-
nibus bonæ voluntatis, alle-
luja, alleluja.
Notum fecit Dôminus,
alleluja. Salutâre ſuum,
alleluja.

Oncèêde, quæſumus om-
nipotens Deus: ut nos
Unigéniti tui nova per car-
nem Nativitas liberet; quos
ſub peccâùti jugo vetuſta ſér-
vitus tenet. Per eùmdem
Déminum noſtrum Jeſum
Chriſtum.

Lapides torréêntis.
gun téphanus autem.
, Gloria, & honôre co-
ronaâſti eum Démine.

103
Et conſtituiſti eum ſu-
per bpera mânuum tuärum.

Adhæſit ànima.
Act. 6. b. 9.
Urrexérunt autem qui-
dam de ſynagôga, quæ
appellatur Libertinérum, &
Cyrenénſium, & Alexandri-
nérum, & eôrum, qui erant
à Cilicia, & Aſia, diſputàn-
tes cum Stéphano: & non
pôterant resiſtere ſapiéntiæ,
& Spiritui, qui loquebaâtur.
Poſuiſti Démine ſuper
caput ejus. Corônam
de lâpide pretiéſo.

Ecce video.
Act. 7. g. 59.
Oſitis autem génibus,
clamâvit voce magna,
dicens: Dômine, ne ſtatuas
illis hoc peccâtum: & cùm
hoc dixiſſet, obdormivit in
Dômino.
Magna eſt gléria ejus in
ſalutâri tuo. Glôriam, &
magnum decôrem impônes

ſuper eum.
Tecum prin-
cipium.
100.

De fructu ventris.
eménto.

Act. 6. b. 8.
Teéphanus autem plenus
grâtia, & fortitũúdine, fa-
ciébat prodigia, & ſigna ma-
na in pépulo.
. Boluiſti Dômine
Super caput ejus. Poluiſti.
6 4

104

„ Corénam de lpide pre-
tiòſo. Super. G lòria. Poſuiſti.

Eus tuòrum militum
Sors, & corôna, præ-
mium,
Laudes canéntes Mäartyris
Abſôlve nexu criminis.
ic nempe mundi gaudia,
Et blandiménta nôxia,
Caduca ritè députans
Pervénit ad cœléſtia.
as cucurrit fôrtiter,
Et fuſtulit viriliter,
Pro te effundens ſängui-
nem,
Etérna dona pſſidet.
b hoc precatu ſupplici
Te péſcimus piiſſime,
In hoc triuümpho Mäarty-
ris
Dimitte noxam ſrvulis.
loôria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
Stéphanus vidit cœlos
apertos- Re Vidit, & intro-
ivit: beâtus homo, cui cœ=
li patébant.

Sepeliérunt Stéphanum † vi-
ri timorâti, & fecérunt plan-
ctum magnum ſuper eum.
5 a nobis, quæſumus.

Iſte eſt Joânnes † qui
ſupra pectus Dômini in cœ=-
na recubuit: beâtus Apôſto-

lus, cui revelâta ſunt ſecréta
Cœléſtia.
F. Valde honorndus eſt
beâtus Joânnes. Qui ſu-
pra pectus Dômini in cœna
recubuit.

Ccléſiam tuam, Dô⅛mi-
ne, benignus illuſtra: ut
beâti Joânnis Apôſtoli tui,
& Evangeliſtæ illuminaâta do-
ctrinis, ad dona pervéniat
ſempitérna.

Hôdie Chriſtus † natus
eſt: hôdie Salvâtor apparuit:
hôdie in terra canunt Ange-
li, lætântur Archângeli: hô-
die exultant Juſti dicéntes:
Glôria in excélſis Deo, al-
leluũja.
Notum fecit Déôminus,
alleluja. Salutâre ſuum,
alleluja.

Oncéde, quæſumus om-
nipotens Peak : ut nos
Unigéniti tui nova per car-
nem nativitas liberet; quos
ſub peccàâti jugo vetuſta ſeér-
vitus tenet. Per eumdem
Dôminum.

IN FESTO S. JOANNIS

AD LAUDES,
VNAlde honoràândus eſt †

beâtus Joânnes, qui ſu-
pra pectus Dômini in cona
recu buit. .
minus regnaâvit.

18.

He et
ſgu Klime
un elt eli

Nic ek .

I.

Gngen degl,
waun Iorlum
lol
U ünmet Den
dom Eu
Takte, een
n,
iter honotſhctr
o
lim 5 Lrnt io
onnen tnan
trbotne en

U 0Ma h

.
ſen tum, Dr
Nebionns llüſten n
nns Apoſtoli tn,

itriſominitn 4
d don Perpene

de Cri natue
e Arikor pinit .
Iterta Canunt Ange.
tur Archangel: .
n eOlls Deo
Wkelun,

,lalims on.
tns . t n
i nofn pet ,
inns Mheret, and
i ugo vetiik k⸗
Atl. t eintn
n

.
100155
ru, 4ia.
Ponorindus el
Docioi Nen

In Feito S.
Afia. Hic eſt diſcipulus il-
le † qui teſtimônium pérhi-
bet de his: & ſcimus, quia
verum efſt teſtimônium ejus.
Aña. Hic eſt diſcipulus me-
us: † ſic eum volo manére,
donec véniam.
Añia. Sunt de hic ſtaàntibus, †
qui non guſtâbunt mortem,
donec videant Filium hémi-
nis in regno ſuo.
Afia. Ecce puer meus † elé
ctus, quem elégi, péſui ſu-
per eum Spiritum meum.
Capitulum. Eccli. 15. a. 1.
Ui timet Deum, faciet
bona: & qui côntinens
eſt Juſtitiæ, apprehéndet il-
lam, & obviabit illi, quaſi
mater honorificâta.
R. breve, In omnem ter-
ram „ Exivit ſonus eôrum.
In omnem terram. F. Et in
fines orbis terræ verba eôrum.
Exivit. G löria. In omnem.
Hymnus-
E Xuͤltet Cœlum lâudibus,
9 Reſültet terra gâudiis;
Apoſtolôrum glôriam
Sacra canunt ſolémnia.
VoOs ſecli juſti Judices,
Et vera mundi lúmina,
Votis precâmur côrdium,
Audite preces ſupplicum.
Qui cœlum verbo clàâuditis,
Serâſque ejus ſlvitis,
Nos à peccaâtis mnibus
Sélvite, juſſu, quæſumus.
Quorum præcépto ſubditur
Salus, & languor omnium,
Sanäte ægros môribus,

Nos reddéntes virtutibus.

Joannis. 105

Ut, cùm Judex advénerit,
Chriſtus in fine ſéculi,
Nos ſempiterni gaudii
Faciat eſſe cômpotes.
G léria tibi Déômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
V. Hic eſt diſcipulus ille,
qui teſtimonium peêrhibet de
his. N. Et ſcimus, quia ve-
rum eſt teſtiméônium ejus.
Ad Benedictus, Antiphona,
Iſte eſt Joânnes, † qui ſupra
pectus Dômini in cœna re-
cubuit: beâtus Apôſtolus,
Cui revelâta ſunt ſecréta cœ-
léſtia.
Oratio, E coléſiam tuum. t
in I. Veſperis.
Deinde fit comm. de Nativitate,
& de S. Stephano, ut infrà. 108.

Ad Tertiam, Antiphona-
Hic eſt diſcſpulus.
Capitulum. ui timet Deum.
*In omnem terram exivit
ſonus eôrum. E. Et in fines
orbis terræ verba eôòrum.
Ad Sextam, Antiphona.
Hic eſt diſcipulus.
Capitulum. Eccli. 15. a. 3.
Ibâvit illum pane vitæ,
& intelléctus, & aqua
ſapiéntiæ ſalutâris potavit il-
lum Dôminus Deus noſter.
7. Conſtitues eos principes
ſuper omnem terram.
B. Mémores erunt néômi-
nis tui Dômine.
Ad Nonam, Antiphona.
cce puer meus

Capi⸗

106
Eocli. 15. a. 5.
N mẽêdio Eccléſiæ apéruit
os ejus, & implévit illum
Dôminus ſpiritu ſapiéntiæ,
& intelléctus, & ſtolam glô-
riæ induit eum.
. . 21 2
Nimis honorâti ſunt
amici tui Deus. Nimis
confortâtus eſt principâtus
eôrum.
Tecum prin-
cipium. .
100.
Apud Déminum.

Eccli. 15. a. 1.

Ui timet Deum, faciet
bona: & qui côntinens
eſt juſtitiæ, apprehéndet il-
lam, & obviabit illi, quaſi
mater honorificàâta.
, Conſtitues eos
principes *& Super omnem
terram. Conſtitues. Mé-
mores erunt nôminis tui Dô-
mine. Super. léria Patri.
Conſtitues.
Xültet cœlum.

v. Valde honorndus eſt
beâtus Joânnes. p, Qui ſu-
pra pectus Démini in coœna
recubuit.

Exiit ſermo j inter fratres,
quòd diſcipulus ille non moô-
ritur: & non dixit Jeſus: Non
môritur: ſed; Sic eum volo
manére, donec véniam.
CCléſiam tuam.

„„Hi funt, † qui cum
muliéribus non ſunt coinqui-
nati; Virgines enim ſunt, &

ſequúntur Agnum, quocún-
que iĩerit.
Herôdes irâtus occidit
multos pueros. In Béth-
lehem Judæ, civitâte David.

Eus, cujus hodiérna die
præcônium Innocéntes
Martyres non loquéndo, ſed
moriéndo conféſſi ſunt: m-
nia in nobis vitiôrum mala
mortifica; ut fidem tuam,
quam lingua noſtra lôquitur,
êtiam môribus vita fateâtur.
Per Dôminum noſtrum.

100.

IN FESTO SANCTORUM
ALD LAUDES,

I[Erdes irâtus † occidit
multos púeros in Béth-

lehem Judæ, civitäâte David.
ôminus regnavit. .

18.
A bimâtu † & infrà,
occidit multos pueros He-
rôdes propter Déôminum.
Angeli eôrum † ſem-
per vident fâciem Patris.
Vox in Rama † audſta
eſt, plorâtus, & ululâtus, Ra-
chel plorans filios ſuos.
Sub throno Dei † om-
nes Sancti clamant: Vindica
ſnguinem noſtrum Deus
noſter.
Apoc. 14. a. I.
Idi ſupra montem Sion
Agnum ſtantem, & cum
eo centum quadraginta quâ-
tuor millia, habéntes nomen
ejus⸗

en
un in hn
ere, Let
o, * N9
unni. 4
olnbes ellt
late. Oir)

Ca tutbo do
prim Chrii

Qui mnn g
Cln bne,
Iin,
I Ennitnm
Aven
kbcss ins
Euen ile, chitte

Kiſn,tgion
g Mon lnt con
Ugins enin in
Unmr nn

Il

MMper

et Cide

mddrti
indr

tet. Il Mocun.

Oratio.
, annn Hodenm.
Zönium lmot
non oquendo
10 Conlelt unt, 4
obis Utiorum m
4 t fcem tuam
Nnn nokrloqit
iridig in testin
Ummum nolnn.

LMDIS
1ols itn odl
ls Aleng dl

binttu t & ii,
nulos pkeros .
Oter Döminun.
gell eörum f ſer
n cen anis
N in Namn t udl
tus, & Ullitu, N
ns tMos os
Hthrono Deif on
P amnt: Vlndi

1 MArum Den

poe. 1R1
1 monten
Kon

In Feſto ſanctorum Innocentium-

ejus, & nomen Patris ejus
ſcriptum in fréôntibus ſuis.
N. breve. Lætâmini in Dô-
mino, * Et exultaâte Juſti.
Lætâmini. „. Et gloriâmi-
ni omnes recti corde. Et ex-
ultàte. G lôria. Lætâmini.

Hymnus.
8 Alvéte flores Mârtyrum,
²Quos lucis ipſo in limi-
ne
Chriſti inſecutor ſũüſtulit,
Ceu turbo naſcéntes ro-
ſas.
os prima Chriſti victima,
Grex immolatérum tener,
Aram ante ipſam simplices
Palmâ, & Corônis luditis.
Gria tibi Démine,
Qui natus es de Virgine,
Cum FPatre, & ſancto Spi-
ritu, .
In ſempitérna ſécula.
Amen.
F. Herôdes ir4⁴tus occidit
multos púeros. . In Béth-
lehem Judæ, civitâte David.
Ad Benedictus, Antiphona,
Hi ſunt, † qui cum muliéri-
bus non ſunt coinquinaâti;
Virgines enim ſunt, & ſe-
quuntur Agnum, quocunque
erit.
Dratio. D eus, cujus. At in I.
Peinde fit Comm. de Nativit.
de S8. Stephano, & de S. Joanne, ut
antràa, 108.
Ad Tertiam, Antiphona.
A bimdtu.
Capitulum Vidi ſupra montem.
X. Petznainlt in Dômino, &
exultâte Juſti. . Et gloriâ-
mini omnes recti corde.

107
Ad Seytam, Antiphona.
Angeli eôrum. B
Capĩtulum. Apoc. 14. a. 4.
HI ſunt, qui cum mulié-
ribus non ſunt coin-
quinâti; Virgines enim ſunt-
Hi ſequuntur Agnum, quo-
cunque iĩerit.
F., Exultent Juſti in con-
ſpéctu Dei. xe. Et delectén-
tur in lætitia.
Ad Nonam, Antiphona.
Sub throno Dei⸗.
Capitulum. Apoc. 14. a. 4.
HI empti ſunt ex homi-
E nibus primitiæ Deo, &
Agno: & in ore ipſôrum
non eſt invéntum mendaci-
um: ſine múâcula enim ſunt
ante thronum Dei.
V. Juſti autem in perpé-
tuum vivent. . Et apud
Dôminum eſt merces eôòrum.
Ad Veſperas, Ana. Tecum princi-
pium. cum reliquis Antiphonis, &
Pfſalmis de Nativitate, 100. Ana.
IV. De fructu.
Capitulum. V idi ſupra montem.
breve, Exultent Juſti *
I conſpéctu Dei. Exultent.
V. Et delecténtur in læti-
tia. In conſpéctu. G lôria
Patri. Exultent
Hymn, § alvéte flores. t ſuptà,
Y. Sub throno Dei omnes
Sancti clamant. &. Vindica
ſnguinem noſtrum, Deus
noſter.
Ad Magnificat, Antiphona.
