Vihet in ats

11

49 Tmnian
Aulnun e⸗
Cgiulm nt
. Memorl
in N d
rumn manluenf
lui

40 Krtn,
gnis el bin

SAulum,

oteeun
Won bibet
cr
Vehiat. l

ent,
I

humenti,
1 1 6e

Se môriens in prétium,
Se regnans dat in præ-
mium.
ſalutâris Hôſtia!
Quæ cœli pandis ſtium:
Bella premunt hoſtilia,
Da robur, fer auxilium.
ni, trinôque Dômino
Sit ſempitérna glôria:
Qui vitam ſine término
Nobis donet in patria.
Amen.
Pòôſuit fines tuos pacem,
alleluja. Et àdipe fru-
ménti ſâtiat te, allelũja.

Ego ſum Panis vivus, † qui
de colo deſcéndi: ſi quis
manducaâverit ex hoc Pane,

vivet in ætérnum, alleluja.
eus, qui nobis.

199

Vincẽènti.
1. Cor. I1. f. 27.
Uicunque manducave-
rit Panem hunc, vel bi-
berit Calicem Démini indi-
gnè; reus erit Céôrporis &
Sânguinis Dômini.
Edúcas panem de terra,
allelũja. Et vinum læti-
ficet cor hôminis, alleluja,

19 5,

O ſacrum Convivium! † in
quo Chriſtus ſũmitur: recoô-
litur memòôria Paſſiônis ejus:
mens implétur grâtia, & fu-
tũúræ glériæ nobis pignus da-
tur, allelu ja.
, Deus, qui nobis.

FERIA SEXTA.

Allel.

Angelôrum eſcà.

mn Manum N ratres: Ego enim.

.
clens,

Panem Coœli dedit eis, al-
lelũja. Panem Angelô-
rum manducaâvit homo, al-
leluũja.

Pinguis eſt Panis-
1I. Cor. 11. f. 26.
Uotieſcùnque enim man-
ducâàbitis Panem hunc,
& Calicem bibétis; mortem
Dòmini annuntiabitis, donec
véniat-
Cibàâvit illos ex àdipe
fruménti, allelũja.
Et de petra, melle ſatu-
ràvit eos, alleluja.

SABBATO.
. Sacêrdos in
æternum.
. 195.
1. Joan. 3. b. 13.

CIiariffimi: Nolite mirâ-
ri, ſi odit vos mundus.
Nos ſcimus, quôniam trans-
làti ſumus de morte ad vitam,
quòniam diligimus fratres.
Panem Cœli dedit
eis, * Alleluja, alleluja. Pa-
nem, Panem Angelôrum
manducâvit homo. Alleluja.
alleluja. Gléôria Panem-
ange lingua.
N 4

200 Dominica infra Octavam Corporis Chriſti.

Y. Cibavit illos ex âdipe
fruménti, alleluja.
B. Et de petra, melle ſatu-
râvit eos, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Puer Sâmuél † miniſtraâbat
ante Deum coram Heli, &
ſermo Dômini erat pretié-
ſus cum eo.
Oratio.
Ancti Nôminis tui, Déô.
mine, timôrem pariter,
& amôrem fac nos habére
perpétuum: quia nunquam
tua gubernatiône deſtituis;
quos in ſoliditâte tuæ dile-
ctiônis inſtituis. Per Dômi-
num noſtrum.

Deinde fit commem. de Octava.

Antiph. O ſagrum convivium! ex
II. Veſperis Feſti.

V. Panem de coœlo præſtiti⸗
ſti eis, alleluja. . Omne
delectamentum in ſe habén-
tem, alleluja.

Oratio.
Dłs „qui nobis ſub Sa-
craménto mirabili, Paſ-
ſiônis tuæ memériam reli-
quiſti: tribue quæſumus, ita
nos Côrporis, & Sanguinis
tui ſacra myſtéria veneràri
ut redemptiônis tuæ fructum
in nobis jugiter ſentiâmus.
Qui vivis, & regnas cum Deo
Patre in unitate.

DOMINIC A

Infra Octaavm ,„ quæ eſt 1l.
poſt Pentecoſten.

Omnia dicuntur, t in Feſto
Corporis Chriſti, ritu ſemiduplici
Præter ea, quæ ſequuntut.

Ad Laudes,; & per Horas, Afa,
Sapiéntia ædific4vit. cum reliquis
Antiph. & Pſalm. ut ſuprà. 198.
Capitulum. C hariſſimi: Nolite.

ut in I. Veſperis. 199.

B. breve. Cibavit illos ex
adipe fruménti,*“ Alleluja,
allel. Cibâvit. Y⸗ Et de pe-
tra, melle ſaturâvit eos. Al-
leluũja, alleluja. G léria Patri.
Cibavit.
Hymn. Verbum ſupérnum. 198.
V. Panem Ccoœli dedit eis, al-
lelũja. . Panem Angelôrũ
manducaâvit homo, alleluja.

Ad Benedictus, Antiphona.

Homo quidam † fecit cœnnam
magnam, & vocavit mul-
tos: & miſit ſervum ſuum
hora coenæ dicere invitatis,
ut venirent; quia mnia pa-
râta ſunt, alleluja. .
Oratio. S ancti Nôminis tui. ut
in I. Veſperis. .
Deinde fit com. de Octava. Aña-
Ego ſum panis. 5. Péſuit fines. &.
Oratio. D eus, qui nobis. ut in
Laudibus Feſti.
Ad Primam, pro Abſolut. Capit.
dicitur Capit. Nonæ. F ilioli mei.
ut infrà. . .
Ad Tertiam, Antiphona.
Angelôrum eſcda. B
Capitulum. C hariſſimi: Nolite.
t in L. Veſperis. 199.
V. Panem Cœli dedit eis, al-
leluja. . Panem Angeloôrũ
manducàâvit homo, alleluja.
Ad Sextam, Antiphona-
Pinguis eſt Panis.
OWifulum. . Joan. 3. C. 16.

hoc cognéôvimus cha-

ritâtem Dei: quéôniam ille
animam ſuam pro nobis pô-
ſuit: & nos debémus pro
fratribus ânimas pônere;
S

(birt
ſn, 4
tr de pr
it 605, 4
d Norm
centi.
Bcnlun.

Velboree,

Cpere,bY

Cetr kolin
eldens
Gaemum. 1
ENlmedt worn

1a Mande
„ . P..
Rictoffn
Citits: E
lss, cr,
Dehe intre

4
rtia neinhore
aum, 3 npnon

Del: goonimd
m pro Mnie
Dimes Mete

Sabbatis
Cibâvit illos ex aàdipe
Tömoni ,„ alleluja.
Et de petra, melle ſatu-
râvit eos, alleluja.
Ad Nonam, Antiphona.
Vincénti.
Capitulum. lbidem d. 18.
Hion mei: non diligâmus
F verbo, neque lingua; ſed
pere, & veritaàte.
5 Educas panem de teêrra,
alleluja. ,. Et vinum lætifi-
cet cor hôminis, alleluja.

Ad Veſperas, Antiph. Sacerdos
in ætérnum. 195. cum reliq. Añis.
& Pſalm. ut notatur in I. Veſp. Feſti.
Capit. & reliqua, ut ſuprà. 199.

Ad Magnificat, Antiphona.
—„ . . . .
Exi citò † in platéas, & vicos
. 2,V . Z 7
Ciyvitàâtis: & pàuperes, ac dé-
biles, cæcos, & claudos com-
pélle inträre, ut impleatur
domus mea, alleluja.
Oratio. Sancti Nôminis. ut ſuprà.
Deinde fit com. de Octava. Ana.
O ſacrum! ;. Panem de cclo.
Oratio. D eus, qui nobis. ut in
I. Veſperis.
Feria IV. ad Veſperas, omnia ut
I. Veſpecis Feſti.
Pt ſi hac die fuerit Feſtum dupl.
in Veſperis fit tantùm comm. de eo:
niſi fuerit ex ſolemnioribus, ſcilicet
Primæ, vel ſecundæ Claſſis, ut dici-
tur in Rubrica de Concurrentia.

FERIA QUINTA.

Octava Corporis Chriſti.
Duplex.
Omnia, ut in die Feſti.

S A BBATO
Ante Dominicam III. poſt Pentec.

Ad Yeſperas omnia, ut in Pfſalte-
rio Præter Antiphonas, &

in

poſt Pentecoſten.

201

Ad Magnificat, Antiph
Cognovoerunt omnes n
Dan uſque Berſabée, quòd
fidélis Simuél Prophéta eſſet
Doômini.
. Oratio. P rotéctor in te ſperàn-

tium. quæ habetur infrà poſt Anti-
phonam ultimæ hebdomadæ No-
vembris, cum aliis Orgtionibus uſ-
que ad-Adventum. 205.

SABBATO.

Ante Dominicam IV. poſt
Pentecoſten.

Ad Magnificat, Antighona-
Prævâluit David † in Phiſi⸗
ſthæum, in funda & lâpide,
in né⁶mine Dômini. .
Oratio Dominicæ IV. infrà. 205.
S A B B A I

Ante Dominicam V. poſt
Pentecoſten.

Ad Magnificat, Antiphona.
Montes Gélboë, † nec ros,
nec pluvia véniant ſuper vos;
quia in te abjéctus eſt cly-
peus fértium, clypeus Saul,
quaſi non eſſet unctus ôleo.
Quômodo cecidérunt fortes
in bello? Jônathas in excél-
ſis interféctus eſt: Saul, & J0-
nathas amâbiles, & decôri
valde in vita ſua, in morte
quoque non ſunt diviſi.

S ABBATO
Ante Dominicam VI. poſt
Pentecoſten.

Magnificat, Antiphona.
bſecro, Dômine, † aufer
iniquitâtem ſervi tui, quia
inſipiénter egi.

Orationem, quæ in propriis locis
aſſigaantur.

N 5

⁸S B-

202

S A B B A T O
Ante Dominicam VII. poſt
Penteçoſten.
Ad Magnificat, Antiphona.
Unxérunt Salomònem † Sa-
doc Sacêrdos, & Nathan Pro-
phéta, Regem in Gihon, &
aſcendéntes læti, dixérunt:
Vivat Rex in ætérnum!
Niſi ponenda ſit Antiphona pro
Dominica IJ. Auguſti: quia tunc o-
miſſis Antiph. de Libris Kegum,
ponuntur de Libris Salomonis:
quod etiam in ſequent. Dominicis
obſeryaturx.

SABBATO

Ante Dominicam VIII. poſt
Pentecoſten.

Ad Magnificat, Antiphona-
Exaudiſti Déômine † oratiòôͤ-

nem ſervi tui, ut ædificârem

templum Nõòmini tuo.

S ABBATO

Ante Dominicam IX. poſt
Pentecoſten.

Ad Magnificat, Antiphona-
Dum tôlleret Déminus † E-
liam per túrbinem in cœlum,
Eliſéus clamâbat: Pater mi!
currus Iſraẽl, & auriga ejus.

S ABBAT O

Ante Dominicam X. poſt
Pentecoſten.
Ad Magnificat, Antiphona.
Fecit Joas † rectum coram
Dòmino cunctis diébus, qui-
bus dô⅞cuit eum Jéjada ſa-
Cérdos.

S A B B ATO

nte Dominicam XI, poſt
Ante Do
Pentecoſten.

Ad Magnitficat, Antiphona.
Obſecro Démine, me-

Sabbatis poſt Pentecoſten.

„

mênto, quæſo, quòmodo
ambulâverim coram te in
veritäte, & in corde perfé-
cto, & quod plâcitum eſt co-
ram te, fécerim.

S A BBATO

Ante Dominicam I. Auguſti.
Dominica I. menſis ſeq. eſt, quæ
occurrit die antepenultima, vel alia
ſequente menſis præced. uſque ad
diem V. menſis ſeq. excluſivè. Os-
currenté ergo Dom. I. menſis, po-⸗
nuntur Antiph. ipſius, omiſſis aliis,
quæ forte ex præc. menſe ſuperſunt.
Ad Magnificat, Antiphona.
Sapiéntia † ædificavit ſibi do-
mum, excidit colúmnas ſe-
ptem: ſũbdidit ſibi gentes, ſu-
perbòrum, & ſublimium col-
la prpria virtũte calcavit.
Orat. ex Dom. poſt Pent. eurrente.
S ABBATO
Ante Dominicam II. Auguſti.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ego in altiſſimis † hâbito: &
thronus meus in columna
nubis.

S ABBATO

Ante Dominicçam III. Auguſti.
Ad Magnifigat, Antiphonz.
Omnis ſapiéntia † à Dômi-
no Deo eſt, & cum illo fuit
ſemper, & eſt ante ævum.

S A B BATO

Ante Dominicam IV. Auguſti.
Ad Magnifieat, Antiphona-
Sapiéntia †¼ clâmitat in pla-
téis: Si quis diligit ſapién-
tiam, ad me declinet, & eam
invéniet: & cùm invénerit,
beâtus exit, ſi tenͤenz eam.

84
ge honinie
Anur per 0
4 Magnii
tErra, l
Tstui, En
attis tue
Per in l⸗

8499

Clracle
1 ſelda, d
, E dt:
Is de mnn
auten an⸗
inIINS! I
Pecciftt l
Gbe Kültum
Deum Poon

toblbislis
tun Unnil
lochnn e.
SN
te Doninien
( Mntter
ſe kemniniin
(Elck wen,
tinn egn
ns de Pecct
N
Wn ennn
iin,
Nne Fenn f
1n Me
R

Giline,

tia tedi
excldit
ſübctcit ſbigeng
tun, Klubliun

rna utüte cloant.

84 MAT

r.

eus in coMen

18U0

& e e Zudh.

139410

1 Clontat in
e

e e
. G

t
Al

S ABBATO.

Obſẽrva, fili, † præcépta pa-
tris tui, & ne dimittas legem
matris tuæ; ſed liga eam ſem-
per in corde tuo.

S A B B A T O

Cùm audiſſet Job † nuntiô-
rum verba, ſuſtinuit patién-
ter, & ait: Si bona ſuſcéêpi-
mus de manu Démini, ma-
la autem quare non ſuſtineâ-
mus? In ômnibus his non
peccâàvit Job lâbiis ſuis, ne-
que ſtultum àâliquid contra
Deum locutus eſt.

S A B B ATO

In mnibus his t non peccâ-
vit Job laàbiis ſuis; neque ſtul-
tum aliquid contra Deum
locutus eſt.

S ABBATO

Ne reminiſcâris Démine †
delicta mea, vel paréntum
medôrum: neque vindictam
ſumas de peccatis meis.

FERIA QUARTA.

Hoc genus † dæmoniôrum
in nullo poteſt exire, niſi in
Oratione, & jejunio.

203

Iſericòrdiæ tuæ remé-
diis, quæſumus Dômi-
ne, fragilitas noſtra ſubsiſtat:
ut, quæ ſua conditiône at-
téritur; tua cleméntia reparé-
tur. Per Döôminum.

FERIA SENXTA-

Mulier, † quæ erat in civitâ-
te peccâtrix, ſtans retròô ſe-
cus pedes Dômini, lcrymis
Cœpit rigâre pedes ejus, &
capillis câpitis ſui tergébat,
& deoſculabâtur pedes ejus,
& unguénto ungébat.

Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut obſer-
vatiônes ſacras ànnua devo-
tiõne recoléntes; & cérpore
tibi placeâmus, & mente. Per
Doôminum.

& A BB'AT O

Illuminâre † Dômine iis, qui
in ténebris ſedent: & dirige
pedes noſtros in viam pacis,
Deus Iſraél.

Mnipotens ſempitérne
Deus, qui per conti-
néntiam ſalutârem, corpéri-
bus medéris, & méntibus:
majeſtàtem tuam fſuͤpplices
exorâmus; ut pia jejunân-
tium deprecatiéône placâtus,
& præſéntia nobis ſubsidia tri-
buas, & futura. Per Dominũ.

204
Et dic. uſque ad Veſp. tantùm.
S ABBATO

Ante Dominicam IV. Septemb.
Ad Magnificat, Antiphona.
Adonâi Déômine, † Deus
magne, & miraâbilis, qui de-
diſti ſalutem in manu fœmi-
næ, exâudi preces ſervôrum
tuôrum.
SABBATO
Ante Dominisam V. Septemb.
Adq Magnificat, Antiphona-
Dômine Rex omnipotens, †
in ditidéne tua cuncta ſunt
péſita, & non eſt, qui poſſit
tuæ resiſtere voluntati.
S A B B A I
Ante Dominicam I. Octobris.
Ad Magnificat, Antiphona-
Adapériat Dôminus † cor
veſtrum in lege ſua, & in
præcêptis ſuis, & faciat pa-
cem Dôminus Deus noſter.
SABBAIO
Ante Dominicam II. Octobris.
Ad Magnificat, Antiphona-
Refulſit Iol † in clypeos 4u-
reos, & reſplenduérunt mon-
tes ab eis, & fortitůdo gén-
tium diſſipâta eſt.
S A B BAT O
Ante Dominicam III. Octobris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Lugébat autem † Judam II-
raël planctu magno, & dicé-
bat: Quéômodo cecidiſti po-
tens in prælio, qui ſalvum
faciébas pôpulum Dômini!
SA B B A TI O
Ante Dominicam IV. Octobris.

Ad Magnificat, Antiphona.
Kdueltas Biariue 1 Gract⸗

Sabbatis poſt Pentecoſten.

nes veſtras, & reconciliétur
vobis: nec vos déſerat in
témpore malo Déôminus De-
us noſter.
S A BBATO
Ante Dominicam V. Octobris.
Ad Magnifiçat, Antiphona-
Tua eſt Potontie † tuhn re-
gnum Dômine, tu es ſuper
omnes gentes: da pacem Dô-
mine in diébus noſtris.
S A B B A T O
Ante Dominicam I. Novembris.
Ad Magnificat, Antiphona-
Vidi Dôminum † ſedéntem
ſuper ſôlium excélſum, &
plena erat omnis terra ma-
jeſtâte ejus: & ea, quæ ſub
ipſo erant, replébant tem-

plum.
S A B B A T O

Ante Dominicam II. Novembris.
Si November habeat V. Domini-
cas, tunc Sabb. ante Dominicam II.
ad Magnificat, dicitur ſequens

Ana. Afpice Dômine. Si vero ha-

buerit tantùͤm quatuor, ejus loc
dicitur altera ſubſequens Ana,
Muro tuo.

Ad Magnificat, Antiphona.
Aſpice Déômine, † quia fa-
cta eſt deſolaâta Civitas plena
divitiis; ſedet in triſtitia, dé-
mina géntium: non eſt, qui
conſolétur eam, niſi tu Deus
noſter.
S A BBATO
Ante Dominicam III. Novemb.
Ad Magnificat, Antiphona-
Muro tuo † inexpugnbili
circumncinge nos Dômine;,
& armis tuæ poténtiæ pro-
tege nos ſemper.
1 SAB-

5

hobe
4 Mlagoine

(Elort
ronum,
Geris Don
nontes mn
palino on
105 Donie
noltts

N
1
I Donin

D0MI
Notiche
tinn Lku,

A N

4 1
Cum, uultole
Meichcdan
Uectoe,i e

b per donn

I Non amitt
1. Vominum.
1e benecſch
Wer ſobis
Ncengtun or.
lut Unam ex;
gu Ulgein

Nellg:Ci Nel
els holtri.

rat omos

WUA
eus: & ea, ge l

t, Nehleht ſa

neſoher

Dhrire, glu

Dominicis poſt Pentecoſten. 205

S A B B A T

Ante Dominicam IV. Novemb.
Ad Magnificat, Antiphona.

Qui cœlô⁴rum † coôntine
thronum, & abyflos in
tuéris Dômine Rex Regum
montes pônderas, terram
palmo conclüdis, exudt
nos Dômine in gemitibus
noſtris.

SA B B A T O

Ante Dominicam V. Novemb.
Ad Magnificat, Antiphona.
Super muros tuos † ferůſa-
lem conſtitui cuſt6des: tota
die, & nocte non tacébunt
laudâre nomen Dômini.

S A B BATO
Poſt uſtimam Dom. Novemb. ad
Veſp. Antiph. & Pſalmi de bſalte-
rio. KReliqua, ut in Sabbato ante
Dominicam I. Adventus.

ORATLIONES
ET ANTIPHON

In Dominicis, per ordinem diſpoſitæ, à tertia poſt
Pentecoſten uſque ad Adventum.

D O MINICA III.

Poſt Pentecoſten.
Oratio.
PRotcdor in te ſperân-
tium Deus, ſine quo ni-
hil eſt validum, nihil ſan-
ctum, multiplica ſuper nos
miſericôrdiam tuam: ut te
rectôre, te duce, ſic tranſeâ-
mus per bona temporalia;
ut non amittâmus ætérna.
Per Déminum.
Ad Benedictus, Antiphona
Quis ex vobis homo, † qui
habet centum oves, & ſi per-
diderit unam ex illis, nônne
dimittit nonagintanovem in
deſérto, & vadit ad illam,
quæ perierat, donec inveniat
eam? alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Quæ mulier habens † drach-

mas decem, & ſi perdiderit
Hrachmam unam, néônne ac-
êndit lucérnam, & evérrit
domum, & quærit diligén-
ter, donec invéniat?

DOMINICA IV.
Poſt Pentecoſten.
Oratio. ..

A nobis, quæſumus Dô-
mine: ut & mundi cur-
us pacificè nobis tuo ôrdi-
ne dirigâtur; & Eccléſia tua
tranquilla devotiône lætétur.
ber Dôminum.
Ad Benedictus, Antiphonæ
Aſcéndens Jeſus † in navim,
ſedens docébat turbas, allel.
d Magnificat, Antiphona.
Præcéptor † per totam no-
ctem laboraântes nihil cépi-
mus; in verbo autem tuo la-

DO-

Xabo rete.

206
DO MINICA V.

Eus, qui diligéntibus te
bona inviſibilia præpa-
ràſti: infünde côrdibus no-
ſtris tui amôris afféctum; ut
te in omnibus, & ſuper 6m-
nia diligéntes, promiſſiônes
tuas, quæ omne deſidérium
ſuperant, conſequâmur. Per
Dôminum.

Audiſtis † quia dictum eſt an-
tiquis: Non occides; qui au-
tem occiderit, reus erit ju-
dicio.

Si offers munus tuum † ad
altâre, & recordâtus füeris,
quia frater tuus habet ali-
quid advérsùs te, relinque
ibi munus tuum ante altare,
& vade priùs reconciliari
fratri tuo: & tunc véniens
oôfferes munus tuum, allel.

DOMINICA V..

Eus virtutum, cujus eſt
totum, quod eſt ôpti-
mum: inſere pectôribus no-
ſtris amôrem tui Néôminis,
& præſta in nobis religiénis
augméntum; ut, quæ ſunt
bona, nutrias, ac pietatis ſtu-
dio, quæ ſunt nutrita, cuſtô-
dias. Per Déôminum.

Cùm turba multa † eſſet cum
Jeſu, nec habérent, quod

manducaàrent, convocaâtis di-
ſcipulis, ait illis: Miſéreor
ſuper turbam; quia ecce, jam
triduo fũſtinent me, nec ha-
bent, quod manduúcent, al-
leluja.

Miſéreor † ſuper turbam;

quia, ecce, jam triduo fſuſti-
nent me, nec habent, quod
mandúcent: & ſi dimiſero
eos jejunos, deficient in via,
alleluja.

DOMINICA VII.

Eus, cujus providéntia
in ſui diſpoſitiéne non
fällitur: te ſupplices exorâ-
mus; ut nôxia cuncta ſub-
méôveas, & ômnia nobis
profutura concédas. Per Dô-
minum noſtrum.

Atténdite † à falſis prophé-
tis, qui véniunt ad vos in
veſtiméntis ovium, intrinſe-
cuùs autem ſunt lupi rapâces:
à frũctibus eôrum cognoſcé-
tis eos, alleluja.

Non poteſt † arbor bona
fructus malos fâcere; nec ar-
bor mala fructus bonos faâ-
cere: omnis arbor, quæ non
facit fructum bonum, exci-
détur, & in ignem mittétur,
alleluja.

D0-

rgrre
Domin
un cogt
ſnt, prop
Gi Me t
mus; keeun
Eammus .

Ait Dinns
Poendce
titen tWic⸗
ii.

Cid Genn
Dos hels:
Cationem!
leo, Mene
ſio, guic
Aotus ſie
Iecſent ne

Aeem me
Cene De
Uu ſyhlcnin
teltibos ceice
eeg, gle
6ppoltulre. N

agnni
Aln ſalliken
Suin, ſeſt

il

f ſper l,
te, ſn tiſ
e ber habent
& ginte

n boot lnl

ols eOrunn CCenele⸗

allahnin
dlelch

1 wtor bon
e; er
bonot
r,Ien
In borum, en
Dignen Uteu

DOMINICA VIII.

Argire nobis, quæſumus
Dômine, ſemper ſpiri-
tum cogitândi, quæ recta
ſunt, propitius & agéndi: ut,
qui ſine te eſſe non péſſu-
mus; ſecúnduùm te vivere va-
leâmus. Per Dôminum.

Ait Dôminus villico: † Quid
hoc âàudio de te? redde ra-
tiônem villicatiônis tuæ, al-
leluja.

Quid faàciam, † quia Dômi
nus meus aufert à me villi-
catiõnem? fôdere non vaâ-
leo, mendicàâre erubéſco:
ſcio, quid faciam, ut, cùm
amôtus fuero à villicatiône,
recipiant me in domos ſuas.

DOMINICA IX.

Ateant aures miſericôr-
diæ tuæ, Dômine, préci-
bus ſupplicântium: & ut pe-
téntibus deſiderâta concédas;
fac eos, quæ tibi ſunt placi
ta, poſtulare. Per Dôminum.

Cùm appropinquâret † Dô-
minus Jerũſalem, videns ci-
vitàtem, flevit ſuper illam,
& dixit: Quia, ſi cognoviſſes
& tu: quia vénient dies in te,
& circumdabunt te inimici
tui vallo, & circumdabunt
te, & coanguſtâàbunt te un-

207
dique, & ad terram proſtér-
nent te: eò quòôd non co-
gnoviſti tempus viſitatiénis
tuæ, alleluja.

Scriptum eſt enim: † Quia
domus mea domus oratiô-
nis eſt cunctis géntibus: vos
autem feciſtis illam ſpelun-
cam latréônum: & erat quo-
tidie docens in templo.

DOMINICA X.

Eus, qui omnipoténtiam
„tuam parcéndo maxi-
mè, & miſeraàndo manitéſtas;
multiplica ſuper nos miſeri-
côrdiam tuam; ut ad tua pro-
miſſa curréntes, cœléſtium
bonôrum facias eſſe conſõr-
tes. Per Dôminum.

Stans à longè † publicânus,
nolébat culos ad cœlum
levâre; ſed percutiébat pe-
ctus ſuum, dicens: Deus,
propitius eſto mihi pecca-
tori!

Deſcéndit † hic juſtificâtus
in domum ſuam ab illo: quia
omnis, qui ſe exàâltat, humi-
liäbitur: & qui ſe humiliat,
exaltâbitur.

DOMINICA XI.

Mnipotens ſempitérne
Deus, qui abundantia
pieta-

20⁸
pietâtis tuæ, & mérita ſuppli-
cum excédis, & vota: ef-
fnde ſuper nos miſericôrdi-
am tuam; ut dimittas, quæ
conſciéntia métuit, & adjſ-
cias, quod oraâtio non præ-
ſumit. Per Déôminum.
Ad Benedictus, Antiphona-
Cùm transiſſet † Dôminus
fines Tyri, ſurdos fecit audi-
re, & mutos loqui.
Ad Magnificat, Antiphona-
Bene omnia fecit, † & ſur-
dos fecit audire, & mutos
loqui.

DOMINICA XII.

Poſt Pentecoſten.
8. Oratio.
Mnipotens, & miſéri-
cors Deus, de cujus
mũnere venit, ut tibi à Fidé-
libus tuis dignè, & laudabi-
liter ſerviâtur: tribue quæ-
ſumus nobis; ut ad promiſ-
ſiônes tuas ſine offenſiône
currâmus. Per Dôminum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Magiſter, † quid faciéndo,
vitam ætérnam poſſidébo?
at ille dixit ad eum: In lege
quid ſcriptum eſt? quòmodo
legis? Diliges Döôminum
Deum tuum ex toto corde
tuo, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Homo quidam † deſcendé-
bat ab Jerúſalem in Jéricho,
& incidit in latrô⁴nes, qui
étiam deſpoliavérunt eum,
& plagis impôſitis abiérunt,
ſemivivo relicto.

Dominicis poſt Pentecoſten.

DOMINICA XIII.
Poſt P'entecoſten,
Oratio.
Mnſpotens ſempiterne
Deus, da nobis fidei,
ſpei, & cCharitâtis augmén-
tum: & ut mereâmur aſſe-
qui, quod promittis; fac nos
amare, quod præcipis. Per
Déôminum noſtrum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm transiret Jeſus quod.
dam caſtéllum, occurrérunt
ei decem viri leprôſi, qui ſte-
térunt à longe, & levavé-
runt vocem, dicéntes: Jeſu
præcéptor, miſerére noſtri.
Ad Magnificat, Antiphona.
Unus autem † ex illis, ut vi-
dit, quòd mundatus eſt, re-
gréſſus eſt cum magna vo-
ce magnificans Deum, alle-
luja.
DOMINICA XIV.
Poſt Pentecoſten.
Oratio.
Uſtôdi Dômine, quæ-
ſumus, Eccléſiam tuam
propitiatiõne perpétua: &
quia ſine te lâbitur humaâna
mortalitas; tuis ſemper au-
Xiliis, & abſtrahâtur à noô-
viis, & ad ſalutâària dirigâtur.
Per Dôminum,
Ad Benedictus, Antiphona.
Nolite ſoliciti eſſe, † dicên-
tes: Quid manducâbimus,
aut quid bibémus? ſcit enim
Pater veſter, quid vobis ne-
Céſſe ſit, alleluja.

A

legnü
rte, t
vnis adſi⸗
D0MII
!

,
U.

E. (M
e, nent
Monte E
Cle kwon po⸗
lr, tuo
Ataneun
le ſeſnst n
Ocitar Nänn
funcks efkere
Cn matris
Mptchz m
in vobidrc
i Pben Aun

DoMyrje⸗

erteng

,
Mie, giti
Perenit, ſ
Unls perb 1
ſe imtntag
n doktun.

ClNikte 4 7,
1
rin

Ccur Iert

„ riot
1 Cgatar,

Ei ele, 1 dci⸗
mmnductbianm,
Pemms! ſct enn
r, gicd ſol⸗
Ueluſe

Quærite, † primùm regnum
Dei, & juſtitiam ejus: & hæc
ômnia adjiciéntur vobis, al-
lelũja.

DOMINICA XV.

Ccléſiam tuam, Dômi-
ne, miſeritio continuaâta
mundet, & múniat: & quia
ſine te non poteſt ſalva con-
siſtere; tuo ſemper munere
gubernétur. Per Dôminum.

Ibat Jeſus t in civitàtem, quæ
vocâtur Naiĩm; & ecce, de-
functus efferebâtur filius uni-
cus matris ſuæ.

Prophéta magnus † ſurréxit
in nobis: & quia Deus viſitâ-
vit plebem ſuam.

DOMINICA XVI.

Ua nos, quæſumus Dô-
mine, grâtia ſemper, &
prævéniat, & ſequâtur: ac
bonis opéribus juúgiter præ-
ſtet eſſe inténtos. Per Dômi-
num noſtrum.

Cum intrâret † Jeſus in do-
mum cujuúſdam principis Pha-
riſæôrum ſâbbato manducàre
panem: ecce, homo quidam
hydrôpicus erat ante illum:
ipſe verò apprehénſum ſana-
vit eum, ac dimiſit.

209

Cùm voctus fũerts † ad
nũptias, recmbe in noviſſi-
mo loco; ut dicat tibi, qui
te invitâvit: Amice, aſcên-
de ſupériùs: & erit tibi gléò-
ria coram ſimul diſcumbén-
tibus, alleluja.

DOMINICA XVII.

A, quæſumus Déômine,
pépulo tuo diabôlica
vitâre contâgia: & te ſolum
Deum pura mente ſectari.
Per Déminum.

Magiſter, † quod eſt mandâ-
tum magnum in Lege? Ait
illi Jeſus: Diliges Dôminum
Deum tuum ex toto corde
tuo, alleluja.

Quid vobis vidétur † de
Chriſto? cujus filius eſt? Di-
cunt ei omnes: David. Di-
cit eis Jeſus: Quômodo Da-
vid in ſpiritu vocat eum
D⁶minum, dicens: Dixit Dô-
minus Dômino meo: Sede à
dextris meis?

DOMINICA XVIII.

Irigat corda noſtra ,
quæſumus Dômine, tuæ
miſeratiõnis operãâtio: quia
tibi ſine te placére non poôſ-
ſumus. Per Dôminum no-
ſtrum.

210⁰

Dixit Dôminus † paralyti-
co: Confide fili: remittun-
tur tibi peccaâta tua-

Tulit ergo † paralyticus le-
ctum ſuum, in quo jacébat,
magnificans Deum: & om-
nis Plebs, ut vidit, dedit lau-
dem Deo.

DOMINICA XIX.

Mnipotens, & miſéri-
cors Deus, univérſa no-
bis adverſantia propitiatus
exclude: ut mente, & côr-
pore púâriter expediti; quæ
tua ſunt, liberis mêntibus
exequâmur. Per Döôminum.

Dicite invitâtis: † Ecce, prân-
dium meum paraâvi, venite
ad nuptias, alleluja-

Intrâvit autem Rex, † ut vi-

déret diſcumbéntes: & vidit
ibi hé⁴minem non veſtitum
veſte nuptiâli, & ait illi: A-
mice, quômodo huc intràâ-
ſti, non habens veſtem nu-
ptialem?

DOMINICA XX.

Argire, quæſumus Dô-
mine, Fidélibus tuis in-
dulgéntiam placâtus, & pa-
cem: ut paâriter ab mnibus
mundéntur offénſis; & ſe-

cũra tibi mente deſérviant.

Per Dôminum.

Erat quidam régulus, † cu-

jus filius infirmabãtur Ca-
phârnaum: hic cùm audiſ-
ſet, quòd Jeſus veniret in
Galilæam, rogâbat eum, ut
ſanaret filium ejus.

Cognòvit autem pater, † quia
illa hora erat, in qua dixit
Jeſus: Filius tuus vivit: &
crédidit ipſe, & domus ejus
tota.

DOMINICA XXI.

Aamiliam tuam, quæſu-
mus Dôͤmine, Continua
pietâte cuſtôdi: ut à cunctis
adverſitâtibus, te protegén-
te, ſit libera; & in bonis acti-
bus tuo nomini ſit devòta.
Per Déôminum.

Dixit autem † Déminus ſer-
vo: Redde, quod debes. Prô-
cidens autem ſervus ille ro-
gúbat eum, dicens: Patién-
tiam habe in me, & ômnia
reddam tibi?

Serve nequam, † omne dé
bitum dimiſi tibi, quòniam
rogàſti me: nénne ergo o-
portuit & te miſeréri conſér-
vi tui, ſicut & ego tui miſer-
tus ſum? alleluja.

DO-

Dos 1
.V
elet
ſe pieri
gol ſi⸗
(Acitet
Domunn⸗

reE
tteches,

ltlite ern
IS, C
Dei, Deo,

900 7,

e, t
Dohinn. 1
Deyibrs, , e
Aircon
Uhntite ben
1 uun An

ſn
. i
in

Ras
eden
N

Wpe

mlam tun gun
n Dömine, ohhtnn
e Clſtödl: Nt anin

MR.

en †Döminns ſe⸗
egvodcthes n
ten Erys Nen
Un, Acens: Miin
be in ne, Cnn

tbi?

bi, quonin
e: Mönne eto⸗
ee miereticoni⸗
t ego tiim
Aelie

N

Dominicis poſt Pentecoſten.

DOMINICA XXII.

Poft Pentecoſten.
Oratio.
DEus refúgium noſtrum,
& virtus: adéſto piis
Eccléſiæ tuæ précibus auctor
ipſe pietâtis, & præſta; ut
quod fidéliter pétimus, effi-
câciter conſequàmur. Per
Sminum.
15 Benedictus, Antiphona.
Magſſter, † ſcimus, quia ve-
rax es, & viam Dei in veri-
täte doces, allelujg.
Ad Magnificat, Antiphona.
Reddite ergo † quæ ſunt Cæ-
ſaris, Cæſari: & quæ ſunt
Dei, Deo, alleluja.

Si ſequens Domifuca fuerit ulti-
ma poſt Pentec. ejus locôò ponitur
XXIV uͤt infrà. & Officium hujus
Dominicæ ponitur in Sabbato præ-
cedenti non impedito Feſto XII.
Léctionum, alioquin Feria VI. vel
alià ſimiliter non impedita.
DOMINICA XXIII.
Foſt Pentecoſten.
Oratio.
A Bſôlve, quæſumus Dô-
mine, tuòôrum delicta
populôrum: ut à peccatõôrum
néxibus, quæ pro noſtra fra-
gilitàâte contrâximus; tua be-
nignitàâte liberémur. Per Dô-
minum noſttum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Dicébat enim † intra ſe: Si
tetigero fimbriam veſtiméênti
As tantùm, ſalva ero.
d. Magnificat, Antiphona-
At Jeſus convérſus, † & vi⸗
dens eam, dixit: Confide
fllia, fides tua te ſalvam fe-
Cit, alleluja.

1.

TI
Dominicæ poſt bentecoſten non
Poklünt eſſe pauciores viginti tri-⸗
us, neque plures viginti octo. Cuùm
autem fuerint plures XXIV. tund
poſt XXIII. Dominicam reſumun-
tur, quæ eo anno ſuꝑperfuerunt poſt
Epiph. quoad Orat. & Antiph. ad
Benedictus „ & Magnificat, hoo

rdine.

Si Dominicæ poſt bPentecoſt. fue-
rint XXV. Dominica XXIV. poſt
Pentecoſten erit, quæ eſt VI. poſt
Epiphaniam.
Si fuerint XXVI. Dom. XXIV.
Eerit, quæ eſt V. poſt Epiphaniam,
& KXV. quæ eſt VI.
Si fuerint XXVII. Dominica
XXIV. erit, quæ eſt IV. poſt Epiph.
XXV. erit V. & XXVI. erit VI.
Si fuerint XXVIII. Do-ninica
XXIV. erit, quæ eſt III. poſt Epi=
phaniam XXV. erit IV. & XXVI.
erit V. & XXVII erit VI. & ulti⸗
mo loco ſemper ponitur, quæ ſe=
quitur hic in ordine XXIV.

DOMINICA XXIV.
ultima poſt Pentecoſten.
Oratio.
E Xcita „ quæſumus Dô-
eso mine, tuéôrum Fidélium
voluntâtes: ut divini ôperis
fructum propénſius exequén-
tes; pietâtis tuæ remédia ma-
jéra percipiant. Per Dôminũ.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm vidéritis † abominatiéô-
nem deſolatiônis, quæ dicta
eſt à Daniéle Prophéta, ſtan-
tem in loco ſancto: qui le-
git, intélligat.
Ad Magnificat, Antiphona.
Amen dico vobis, † quia non
præteribit generâtio hæc, do-
nec ômnia fiant: colum, &
terra transibunt; verba au-
tem mea non transibunt, di-
G Domains. pRO.

212

PROPRIUM

SANCTORUM.

Die XXVII. Novembris.
(alids XVIII. hujus.)

IN FESTO S. ODDONIS

Abbatis. Duplex.
In Hymno dic. M éruit ſuprémos.
Oratio.
Ntercéſſio nos, quæſumus
Dômine, beâti Oddonis
Abbaàtis comméndet: ut, quod
noſtris méritis non valémus;
ejus patrocinio aſſequâmur.
Per Doôminum.

In Adventu fit comm. Feriæ inm
Veſp. & Laudibus. in II. Veſp. com.
5. Martini Papæ Mart. Antiphona.
Iſte ſanctus. 5. Glôria, & honôre.
Oratio, ùt infrà.
Veinde in Adventu fit eom. Feriæ.

Die XXVIII. Novembris.
(aliàs XII. hujuz.)
IN FESTO S. MARTINI
Papæz & Mart. Semid.
Oratio.

Eus, qui nos beàâti Mar-
ein Mäartyris tui, atque
ontificis äannua ſolemnitaâte
lætificas: concéde propitius;
ut cujus natalitia céôlimus,
de ejúſdem étiam protectiô-
ne gaudeâmus. Per Dômi-
num noſtrum.
Veſp. à Cap. de S. Didato Conf.
cum comm. præc. (Feriæ in Adven-
tu.) & S. Saturnini Marts

F TO

Die XXIX. Novembris.
(aliàs XIII. hujus. )

IN FESTO S. DIDACI
Confeſſ. Semiduplex.

Iin Hymno dic. M éruit ſuprémos.
, Oratio. ,
Oioten⸗ ſempitérne
eus, qui diſpoſitiòne
mirâbili infirma mundi dli-
gis, ut förtia quæque con-
fundas: concéde propitius
humilitäâti noſtræ; ut piis
beâti Didaci Confeſſéris tui
précibus ad perénnem in
Cœlis gléôriam ſublimâri me-
reâmur. Per Déminum.
Pro comm. S. Mattini Adfa. Qui
vult venire. y. Juſtus ut palma.
Oratio. Deus, qui nos. ut ſuprà²
Deinde in Adventu fit com. Fe.
riæ, & poſtremô S. Saturnini Maxt
Ana. Iſte ſanctus. „. Glôria, &
honôre.

Oratio.
Eus, qui nos bedti Sa-
turnini Martyris tui con-
cédis natalitio perfrui: ejus
nos tribue méritis adjuvari.
Per Dôm inum.

Eodem die
Vigilia S. Andreæ Apoſtoli.
Si hæc Vigilia in Adventu vene-
rit, de ea in Officio nihi! fit. Si ve-
on venerit in Adventu, fit de ea
. . — 2Q.
comm. ut infrà, ante comm. S. Sa-
turnini, & dic, stiam Suffragia com-

munia.
Pro

„ , Pe
11 N

Veln
Deus
eas Apè
Fenlemns
Nro nobe
Ut à w
ti, dont
enninn/⸗

W

Natrs:
nrau
tenn Clla
t ein 5
In, i gel
Cnlibtu
tis⸗
4 kene Cnnlre

tln
n den de

in Ardhehn
ilu Döninn
(i,intr i
E

ſ...

n

NN.

. Mrenit,
10 5 DDA
ent ſinen

tdkem Enpiterne
ltio

Prta gvege n
CoNcede Nein
ti mlre,
ſckei Conieliis
A Penen
Arin Utloti n
„E Döninn
Ci
4 7 ln ir Aln
i

näu. f Clota, &

li o beni
i Manyretmcor.
Ito fn ein
Nents Mo,

.

lan de

Væſumus omnipotens
Deus: ut beâtus An-
drêas Apéſtolus, cujus præ-
venimus feſtivitàtem, tuum
pro nobis implôret auxilium;
ut à noſtris reâtibus abſolũ-
ti, à cunctis étiam periculis
eruâmur. Per Döminum.

Die XXX. Novembris.
IN FESTO S. ANDREE

Salve Crux
bretioſa. zum xeli
ixit Dôminus.
55.
Rom. 10. b. 10.
Ratres: Corde enim cré-
ditur ad juſtitiam; ore au-
tem confẽſſio fit ad ſalutem.
Dicit enim Scriptura: Om-
nis, qui credit in illum, non
confundétur. Deo gràâ-
tias.

Conſtitues. X-
ultet cœlum. In omnem ter.
ram.
i.

Unus ex duòbus, † qui ſecu-
ti ſunt Dôminum, erat An-
dréas, frater Simônis Petri,
allelũja.

Ajeſtàtem tuam, Dô-
mine, ſuppliciter ex-
orâmus: ut, ſicut Eccléſiæ
tuæ beâtus Andréas Apôſto-
lus éxtitit prædicâtor, & re-
ctor; ita apud te ſit pro no-

213
intercéſſor.

bis perpêètuus
ôminum noſtrum.

Per

AD LAUDES,

QAlve Crux pretiòſa! † ſũ-
ſcipe diſcipulum ejus, qui
pepéndit in te Magiſter me-
us Chriſtus.

6minus regnavit.

18.
Beâtus Andréas † orâ-
bat, dicens: Démine Rex
ætérnæ gléôriæ, ſuſcipe me
pendéntem in patibulo.
Andréas Chriſti fàmu-
lus, † dignus Dei Apſto-
lus, germanus Petri, & in
paſſiõne ſõcius.
Maximilla † Chriſto
amÜbilis, tulit corpus Apé-
ſtoli, ptimo loco cum aro-
matibus ſepelivit.
Qui perſequebaàntur ju-
ſtum, † demersiſti eos Doô-
mine in inférno: & in ligno
Crucis dux juſti fuiſti.
ratres: Corde enim.

In omnem terram. ii.
Xuùltet Colum.

1.
V. Annuntiavérunt ôpera
Dei. Et facta ejus intel-

lexérunt.

Concéde nobis † hôminem
juſtum; redde nobis hémi-
nem ſanctum: ne interficias
hôminem Deo charum, ju-
ſtum, manſuétum, & pium.

0 3

214

ajeſtàtem tuam.

Beitus Andréas.
ratres: Corde enim.
In omnem terram exi-
vit ſonus eôrum. Et in

fines orbis terræ verba eô-
rum.

Andréas Chriſti famulus.

Rom. 10. C. 12.

On enim eſt diſtinctio
Judæi, & Græci: nam
idem Dôminus ômnium, di-
ves in omnes, qui invocant
illum. Omnis enim, quicun-
que invocaàverit Nomen D-
mini, ſalvus erit.
Conſtitues eos princi-
pes ſuper omnem terram.

Mémores erunt nôminis
tui Dômine.

Qui perſequebantur.
Rom. 10. C. 16.
Saias enim dicit: Dômine,
quis crédidit auditui no-
ſtro? Ergo fides ex auditu,
auditus autem per verbum
Chriſti. Sed dico: Numquid
non audiérunt? Et quidem
in omnem terram exivit ſo-
nus eôrum, & in fines orbis
terræ verba eôrum.
Nimis honorti ſunt a-
mici tui Deus. ks, Nimis
confortàtus eſt principatus
eôrum.

ad⸗ Salve Crux
Pretioſa.

ixit Déôminus,
iii.
ratres: Corde enim.
. onftitues eos.
Xültet cœlum.
. 2 4
Annuntiavérunt ôpera
Dei. Et facta ejus intel-
lexérunt,

Cùum perveniſſet † bedÜtus
Andréas ad locum, ubi crux
parâta erat, exclamâvit, &
dixit: O bona Crux, diu de-
ſiderata, & jam concupiſcên-
ti ànimo præparâta! ſecurus
& gaudens vénio ad te: ita
& tu exultans ſuſcipias me
diſcipulum ejus, qui pepeén-
dit in te.
ajeſtũtẽ tuam.

Sacérdos.
Amavit.

FESTA DECEMBRIS.
Die I. Decembris.

IN FESTO S. CONRADI
éruit ſuprémos.

Xãaudi, quæſumus, Dô-
mine, preces noſtras,
quas in beâti Conrâdi Con-
feſſõris tui, atque Pontificis
ſolemnitàte deférimus: & qui
tibi digné méruit famaulari;
ejus intercedéntibus méritis,
ab mnibus nos abſõlve pec-
câtis. Per Dôminum.

Die

Ee vena t
n. Ner!

Angt.

Die I
VMN

it yenne

Uu,gül
ts beiti
atiöne E
Ele ne
1 Conce
lſg gorc
Empititun
ten enphe
MuIn Mrun,

eihe

teat, Aut tobon
iſt 4

nt,

lmntit t, 4

nplſosn.
fohr on k lan
d⸗ tans n
n lis, Gu

1. Dereero⸗

l Mreub.)

8 n

Feſta Decombris-

Die II. Decembris.

IN FESTO S. BIBIANT
Virg. & Mart. Semidupl.
