cur me ita júdices? Numquid
bonum tibi vidétur, ſi calum-
niéris me, & ôpprimas me
opus mânuum tuârum, &
consilium impiôérum àdju-

lIxxvii

ves? Numquid ôculi cârnei
tibi ſunt, aut ſicut videt ho-
mo, & tu vidébis? Numquid,
ſicut dies hôminis, dies tui:
& anni tui, ſicut humâna
ſunt témpora, ut quæras ini-
quitàtem meam, & peccâ-
tum meum ſcrutẽéris? Et ſcias,
quia nihil impium fécerim,
cùm ſit nemo, qui de manu
tua poſſit erũere.
Qui Làzarum reſuſcitàſti
à monuménto fœtidum:
Tu eis Dômine, dona ré-
quiem, & locum indulgén-
tiæx. V. Qui venturus es ju-
dicâre vivos, & môértuos, &
ſéculum per ignem. Tu eis
Doòmine.
Job. 10. b. 8.
Anus tuæ fecérunt me,
& plaſmavérunt me to-
tum in circũitu: & ſic repén-
tè præcipitas me ?2 Meménto
quæſo, quòd ſicut lutum fé-
ceris me, & in pulverem re-
duúces me. Nônne, ſicut lac
mulsiſti me, & ſicut câſeum
me coagulaàſti? Pelle, & câr-
nibus veſtiſti me: ôſſibus,
& nervis compegiſti me. Vi-
tam, & miſericôrdiam tribui-
ſti mihi, & viſitâtio tua cu-
ſtodivit ſpiritum meum.
Dômine, quando véne-
ris judicâre terram, ubi me
abſcôndam à vultu iræ tuæ? *
Quia peccaâvi nimis in vita
mea. Commiſſa mea pa-
véſco, & ante te erubéſco:
dum véneris judicaâre, noli
me condemnare. Ouia
. E-

Ixxviii
y. Réquiem ætérnam dona
eis Dômine: & lux perpétua
luceat eis. Quia peccàvi-

Aſia. In loco palcuæ † ibi
me collocavit.

LDmminm regit me, & ni-
hil mihi déerit: * in loco
paàſcuæ ibi me collocavit.
S uper aquam refectiônis edu-
câvit me: * ànimam meam
convẽertit.
edúxit me ſuper ſémitas
juſtiti?, * propter nomen
ſuum.
Nam, & ſi ambulaâvero in
médio umbræ mortis, non
timébo mala: * quôniam tu
mecum es.
V irga tua, & bâculus tuus, *
ipſa me conſolata ſunt.
P arâſti in conſpéctu meo
menſam, * advérsus eos, qui
tribulant me.
IL mpinguaſti in bleo caput
meum: * & calix meus iné-
brians quàm præclârus eſt!
Et miſericôrdia tua ſubſe-
quétur me * mnibus diébus
vitæ meæ.
Et ut inhúbitem in domo
Démini, * in longitúdinem
diérum.
R équiem ætérnam.
Aña. In loco paâſcuæ, ibi
me collocavit.
Af Delicta †¼ juventuͤtis
meæ, & ignorântias meas,
ne memineris Dômine.

D te Dômine levvi aâni-
mam meam: * Deus
meus in te confido, non
erubéſcam:
Neque irrideant me inimici
mei: * étenim univérſi, qui
ſuſtinent te, non confun-
déntur.
onfundàntur omnes iniqua
agéntes * ſupervâcuè.
ias tuas Dômine demôn-
ſtra mihi: * & ſémitas tuas
édoce me.
irige me in veritâte tua, &
doce me: * quia tu es Deus
ſalvaàtor meus, & te ſuſtinui
tota die.
eminiſcere miſeratiônum
tuârum Démine, * & miſe-
ricordiârum tuârum, quæ à
ſéculo ſunt.
Jelicta juventútis meæx, * &
ignorântias meas, ne memi-
neris.
ecundùm miſericôrdiam
tuam meménto mei tu: *
propter bonittem tuam Dò-
mine.
ulcis, & rectus Dôminus: *
propter hoc legem dabit de-
linquéntibus in via.
Niriget manſuétos in judi-
cio: * docébit mites vias ſuas.
nivérſæ viæ Dômini, mi-
ſericôrdia, & véritas, * requi-
réntibus teſtaméntum ejus,
& teſtiménia ejus. ,
P ropter nomen tuum Dô-
mine propitiâberis peccaâto
meo: * multum eſt enim-
uis elt homo, qui timet
Domi-

rum!
in Wu, Cunn
inn es in
bitu:
lecitebit tenin
irmntnenrun
timentbos n
merrun ſpei,
S
Gal Ir .p⸗
Pon igcnin
ie in ne,
Ie ulnini
e fun tod⸗
Ibolctön⸗
Dltipicher lun
Celſtatios nes
ide hummare
Pborem meun
Gbiretla delcdn
bdice inino
bium maltolc⸗
clo inguo oe
ee Me.: *von
nian ſerti,
1WENN, E
Tnt m *
te,
benDenl
nbustnbulrt
gulem ee
Delch
nariotin
unms Dömi
(
Donin nter

Onml
Ele
MN) n

nem“ .
e caliB

Wunire
„ MonN Col

tomnezite
iea.
ine gen

nis n

ls.
tuun

1s Nudn

nekt enn

Dôminum? * legem ſtatuit
ei in via, quam elégit.
nima ejus in bonis demo-
râbitur: * & ſemen ejus hæ-
reditâbit terram.
irmaméntum eſt Déminus
timéntibus eum: * & teſta-
méntum ipsius, ut manifeſté-
tur illis.
culi mei ſemper ad Démi-
num: * quòniam ipſe evéllet
de lâqueo pedes meos.
éſpice in me, & miſerére
mei: * quia únicus, & pau-
per ſum ego.
ribulatiénes cordis mei
multiplicatæ ſunt: * de ne-
ceſſitàtibus meis érue me-
ide humilitàtem meam, &
labôrem meum: * & dimitte
univérſa delicta mea.
éſpice inimicos meos, quô-
niam multiplicâti ſunt, * &
ôdio iniquo odérunt me.
uſtéôdi ànimam meam, &
érue me: * non erubéſcam,
quôniam ſperavi in te.
nnocéntes, & recti adhæſé-
runt mihi: * quia ſuſtinui
te.
ibera Deus Iſraêl, * ex ôm-
nibus tribulatiônibus ſuis.
équiem ætérnam.
ia. Delicta juventútis meæ,
& ignorântias meas ne me-
mineris Dômine.
i Credo vidére † bona
Dômini in terra vivéntium.

Ominus illuminatio mea,
E& ſalus mea, quem ti-
mébo?

n.⸗ Ixxix
6minus protéctor vitæ
meæ, * à quo trepidâbo?
um apprépiant ſuper me
nocéntes, * ut edant carnes
meas:
ui tribulant me inimici
mei, * ipſi infirmaâti ſunt, &
cecidérunt.
i consiſtant advérsum me
caſtra, * non timébit cor
meum.
i exúrgat advérsum me
prælium, * in hoc ego ſpe-
râbo.
nam pétii à Démino, hanc
requiram, * ut inhâbitem in
domo Dômini ômnibus dié-
bus vitæ meæ:
t videam voluptâtem Dé-
mini, * & viſitem templum
ejus., . 7„ . .
uéôniam abſcéôndit me in
tabernâculo ſuo: * in die
malôrum protéxit me in ab-
ſcôndito tabernâculi ſui.
In petra exaltâvit me: * &
nunc exaltâvit caput meum
ſuper inimicos meos-
ircuivi, & immolavi in ta-
bernâculo ejus hôſtiam voci-
feratiônis: *Cantâbo, & pſal-
mum dicam Dômino.
Xxâudi Démine vocem me-
am, qua clamâvi ad te: * mi-
ſerére mei, & exâudi me.
ibi dixit cor meum, exqui-
sivit te fâcies mea: * fâciem
tuam, Dômine, requiram.
e avértas fâciem tuam à
me: * ne declines in ira à ſer-
vo tuo.
djutor meus eſto: * ne de-
relin-

„

IxxxXx

relinquas me, neque deſpi-
cias me Deus ſalutaâris meus.
Quôniam pater meus, & ma-
ter mea dereliqueérunt me: *
Doominus autẽ aſſumpſit me.
Legem pone mihi Dôémine
in via tua: * & dirige me in
ſémitam rectam, propter ini-
micos meos.
Ne tradideris me in ânimas
tribulântium me: * quôniam
inſurrexérunt in me teſtes
iniqui: & mentita eſt iniqui-
tas ſibi.
Credo vidére bona Démi-
ni * in terra vivéntium.
Expécta Dôminum, viriliter
age: * & cConfortétur cor tu-
um, & fuſtine Dôminum.
équiem ætérnam.
Credo vidére bona Dé-
mini in terra vivéntium.
Côllocet eos Dôminus
cum principibus. Cum

aitit⸗ põpuli ſai.
Pater noſter. 1

. Job. 13. C. 22.
TNponde mihi: Quantas
hâbeo iniquitâtes, & pec-
cùta, ſcélera mea, & delicta
oſténde mihi. Eur fâciem
tuam abſcôndis, & arbitraàris
me inimicum tuum? Contra
fölium, quod ventòô râpitur,
oſténdis poténtiam tuam, &
ſtipulam ſiccam perſéqueris.
Scribis enim contra me ama-
ritũ⁴dines, & conſúmere me vis
Peccatis adoleſcẽéntiæ meæ.
oſuiſti in nervo pedem me-
um, & obſervàâſti omnes ſé-

mitas meas, & veſtigia pedum

meérum conſideràâſti. Qui
quaſi putrédo conſuméndus
ſum, & quaſi veſtimentum,
quod coméditur à tinea.
. Meménto mei Deus:
quia ventus eſt vita mea,
Nec Aſpiciat me viſus hémi-
nis. De profũndis clamâ-
vi ad te Dômine, Döômine
exâudi vocem meam. Nec
aſpiciat.
Job. 14. a. I.
Omo natus de muliere,
brevi vivens témpore,
replétur multis miſériis. Qui
quaſi flos egréditur, & con-
téritur, & fugit velut um-
bra, & nunquam in eôòdem
ſtatu pérmanet. Et dignum
ducis ſuper hujuſcémodi ape-
rire culos tuos, & addũúcere
eum tecum in judicium ?
Quis poteſt facere mundum
de immuúndo concéptum ſé-
mine? nônne tu, qui ſolus es?
Breves dies héminis ſunt,
nũmerus ménſium ejus apud
te eſt: conſtituiſti términos
ejus, qui præteriri non põ-
terunt. Recéde paululum ab
eo, ut quiéſcat, donec optã-
ta véniat, ſicut mercenarü,
dies ejus.
Heu mihi! Dêmine, quia
peccaàvi nimis in vita mea-
Quid fàciam miſer? ubi fü⸗
giam, niſi ad te Deus meus?“
Milſerére mei, dum véneris
in noviſſimo die. Ani-
ma mea turbita eſt valde:
ſed tu Dòômine ſuccurre ei-
Miſerére mei.

ſr⸗
*
D 3 (ocdis e,
cirlen fln in
ſticns nini tnin
reco rcersri
tuus lon n Uln
Cuncd Pdeu i
mlin tene 4
ſene W
nte
gei munuan
iges Cexteram
n lnn en
mtd
men Donmve,
Tens jucſene d
igen. Drg
Dens weys incor
Wüm Meam Do
Regnien er
es Domie, &
elicezt eis Vn

Comn ſ
nine, n gihin
Ue dd aurin
ſie.

ectne e
AWI, *
mi
Pre⸗
eck in
lie, Ac elin
eut i
S reeg 16
es,

ller

r. 4
11 Ccon.

it ſelur un.

n in ebcen

ſonnm.

nns ſunt,
n es apud
u Emnos

m p.

4 4
,Coneoti⸗

t Menanl,

Dnie, uit
ſia Men
er! wiſft
eusbes
un ſenen
wonne⸗

Job. 14. 6. 13.
Uis mihi hoc tribuat, ut
in inférno prôtegas me,
& abſcôndas me, donec per-
trânſeat furor tuus, & con-
ſtituas mihi tempus, in quo
recordéris mei? Putàâſne moôr-
tuus homo rurſum vivat?
Qunctis diébus, quibus nunc
milito, expécto, donec vé-
niat immutàtio mea. Vocâ-
bis me, & ego reſpondébo
tibi: peri mânuum tuârum
pôrriges déxteram. Tu qui-
dem greſſus meos dinumera-
ſti; ſed parce peccatis meis.

Ne recordéris peccaâta
mea Dômine, * Dum vé-
neris judicâre ſéculum per
ignem. Dirige Démine
Deus meus in conſpéctu tuo
viam meam. Dum véneris.
Réquiem ætérnam dona
eis Déômine, & lux perpé-
tua lceat eis. Dum véneris.

Complaceat † tibi Dô-
mine, ut eripias me: Dômi-
ne ad adjuvândum me ré-
ſpice.

EXpudans expectâàvi Dô-
Gminum, * & inténdit
mihi.
t exaudivit preces meas: *
& eduxit me de lacu miſé-
riæ, & de luto fæcis.

Ixxxi

t immiſit in os meum caân-
ticum novum, * carmen Deo
noſtro.
idébunt multi, & timé-
bunt: * & ſperâbunt in Dô-
mino.
eâtus vir, cujus eſt nomen
Démini ſpes ejus: * & non
reſpéxit in vanitâtes, & in-
ſanias falſas-
ulta feciſti tu Dômine
Deus meus mirabilia tua: *
& cogitatiônibus tuis non
eſt, qui ſimilis ſit tibi.
nnuntidvi, & locuútus ſum: *
multiplicati ſunt ſuper nuũ-
merum.
acrificium, & oblatiénem
noluiſti: * aures autem per-
feciſti mihi.
Holocâuſtum & pro peccaâ-
to non poſtulâàſti: * tunc
dixi: Ecce vénio.
In capite libri ſcriptum eſt
de me, ut fâcerem voluntâ-
tem tuam: * Deus meus voô-
lui, & legem tuam in mêdio
cordis mei.
nnuntiaâvi juſtitiam tuam
in eccléſia magna: * ecce, la-
bia mea non prohibébo:
Dôòmine, tu ſciſti.
uſtitiam tuam non abſcôn-
di in corde meo: * veritâtem
tuam, & ſalutâre tuum dixi.
on abſcôndi miſericôrdiam
tuam, & veritâtem tuam, *
à concilio multo.
T u autem Démine, ne longè
facias miſeratiônes tuas à me: *
miſericérdia tua, & véritas tua

t ſtâtuit ſuper petram pe-
des meos: * & diréxit greiſus

mmMm60s.:

ſemper ſuſcepérunt me-
f Z uo⸗-

lxxxii
Quòniam circumdedérunt
me mala, quorum non eſt
numerus: * comprehendé-
runt me iniquitâtes meæ: &
non pôtui, ut vidérem.
ultiplicâtæ ſunt ſuper ca-
pillos câpitis mei: * & cor
meum dereliquit me.
omplaâceat tibi Dômine, ut
éruas me: * Dômine ad
adjuvândum me réſpice-
onfundântur, & revereân-
tur ſimul, qui quærunt âni-
mam meã, * ut âuferant eam.
onvertântur retrôrſum, &
revereântur, * qui volunt mi-
hi mala.
erant conféſtim confuſiô-
nem ſuam, * qui dicunt mi-
hi: Euge, euge-
E xultent, & læténtur ſuper
te omnes quæréntes te: * &
dicant ſemper; Magnificétur
Déminus: qui diligunt ſalu-
tàâre tuum.
go autem mendicus ſum, &
pauper: * Déminus ſolicitus
eſt mei.
à djútor meus, & protéctor
meus tu es: * Deus meus, ne
tardaveris.
équiem ætérnam.
Complaceat tibi Dô-
mine, ut eripias me: Dômi-
ne, ad adjuvândum me ré-
ſpice.
Afia, Sana Démine † àânimam
meam, quia peccavi tibi.

Eatus, qui intélligit ſu-
àper egénum, & pâupe-
rem: * in die mala liberabit
eum Dôminus.

ôminus conſérvet eum, &
vivificet eum: & beâtum fâ-
ciat eum in terra: * & non
tradat eéum in ânimam ini-
micôrum ejus.
minus opem ferat illi ſu-
per lectum doléris ejus: *
univérſum ſtratum ejus ver-
sâſti in infirmitâte ejus.
go dixi, Dômine miſerére
mei: * ſana ânimam meam,
quia peccàvi tibi.
nimici mei dixérunt mala
mihi: *“ Quando moriétur,
& peribit nomen ejus?
t, ſi ingrediebâtur, ut vidé-
ret, vana loquebâàtur, * cor
ejus congregaàvit iniquitâtem
ſibi.
grediebâtur foras, * & l0⸗
quebàtur in idipſum.
dvérsum me ſuſurraâbant
omnes inimici mei: * advér-
süm me cogitbant mala
mihi.
erbum iniquum conſtitué-
runt advérsm me: * Num-
quid, qui dormit, non adjii-
ciet ut reſurgat?
6tenim homo pacis meæ:
in quo ſperâvi: vqui edébat
panes meos, magnificaâvit ſu-
per me ſupplantatiôònem.
u autem Démine miſerére
mei, & reſúſcita me: * & re-
tribuam eis.
n hoc cognéôvi, quòniam
voluiſti me: * quôniam non
gaudébit inimicus meus ſu-
per me.
e autem propter innocén-
tiam ſuſcepiſti: * & confir-
maſti

.
AB me n n
„ vedenc⸗
deern 1
enechas N
Ind ſolo⸗
Clum: fih,
glen Liti
Gem Don
emn, ai Me
Stifenn

in Eihret
rnin.

Vendrroc
Iat cernis
irun fiact
n men d te
rit Am m⸗
fortem Wirum:
Diam, & cPye
cem Dei!
Uerunt mini
Panes ce, 1e
Ceiur miige
Dens twns
Te lecorclthn⸗
tlinminin
CNdmarn wand
Tebelnnccli
ue id donnn
1 ſoce exllt
llons: ſ⸗
Mare tritse
Gbare condt
Peng in Deo
hneconktebor
Un i,
4 ehhun
Cortutdin e
raͤ 10 1
ni&
tt *
0

Nen let
Colort enn
Ftum ein
htie en.

umm mer

unt nli
dd mietn
en eſns
ütn, iie⸗
ebitur, ient
t inigutten

ru, 1El
llun

. 1
gicbant a

n coNttu⸗
et N
. „
n, WMa⸗

Narie er
0 Dacs n

maſti me in conſpéctu tuo
in ætérnum.
enedictus Déôminus Deus
Iſraẽl à ſéculo, & uſque in ſeé-
culum: x fiat, fiat.
équiem ætérnam.
Sana Démine ânimam
meam, quia peccaâvi tibi.
Sitivit † ânima mea ad
Deum vivum: quando vé-
niam, & apparébo ante fa-
ciem Dômini.

Uemaâdmodum deside-
rat cervus ad fontes
aquàrum: * ita desiderat àni-
ma mea ad te Deus.
itivit àânima mea ad Deum
fortem vivum: * quando vé-
niam, & apparébo ante fa-
ciem Dei?
uérunt mihi lâcrymæ meæ
Panes die, ac nocte: * dum
dicitur mihi quotidie: Ubi eſt
Deus tuus?
æ recordâtus ſum, & ef-
fudi in me ânimam meam: *
quéniam transibo in locum
tabernâculi admirâbilis, uſ-
que ad domum Dei:
n voce exultatiônis, & con-
feſſiõnis: * ſonus epulantis.-
uare triſtis es ànima mea? *
& quare conturbas me?
pera in Deo, quôniam ad-
huc confitébor illi: * ſalutâre
vultus mei, & Deus meus.
d meipſum ànima mea
conturbaâta eſt: * proptérea
memor ero tui de terra Jor-
dânis, & Hermôniim à mon-
te môdico.

† 2 tra

Ixxxiii
byſſus abyſſum invocat, *
in voce cataractârum tuârum.
)mnia excélſa tua, & fluctus
tui * ſuper me tranſiérunt.
n die mandâvit Déôminus
miſericòrdiam ſuam, * & no-
cte cânticum ejus.
pud me oräâtio Deo vitæ
meæ: * dicam Deo: Suſcé-
ptor meus es.
uare oblitus es mei? * &
quare contriſtâtus incédo,
dum affligit me inimicus?
um confringuntur oſſa
mea, * exprobravérunt mihi,
qui tribulant me, inimici mei:
Dum dicunt mihi per ſin-
gulos dies: Ubi eſt Deus
tuus? * quare triſtis es ànima
mea? & quare contúrbas me?
9pera in Deo, quéniam ad-
huc confitébor illi: * ſalutâre
vultus mei, & Deus meus.
équiem ætérnam.
as Sitivit äânima mea ad
Deum vivum: quando vé-
niam, & apparébo ante fa-
ciem Dômini.
Ne tradas béſtiis ânimas
confiténtes tibi. Et àni-
mas pâuperum tuôrum ne
obliviſcâris in finem.-
B ater noſter. eret
Job. 17. a. 1.
Piritus meus attenuabitur,.
dies mei breviabúntur,
& ſolùm mihi ſũpereſt ſepul-
crum. Non peccâvi, & in
amaritudinibus moraâtur ôcu-
lus meus. Libera me Dômi-
ne, & pone me juxta te, &
cujuſvis manus pugnet con-⸗

xxiv .
tra me. Dies mei tranſièrunt,
cogitatiénes m eæ diſſipâtæ
ſunt, torquéntes cor meum.
Noctem vertérunt in diem,
& rurſum poſt ténebras ſpe-
ro lucem. Si ſuſtinuero, in-
férnus domus mea eſt, & in
ténebris ſtravi léctulum me-
um. Putrédini dixi: Pater
meus es; mater mea, & ſo-
ror mea, vérmibus. Ubi eſt
ergo nunc præſtolàâtio mea,
& patiéntiam meam quis con-
siderat?
Peccântem me quotidie,
& non me pœniténtem, ti-
mor mortis conturbat me;
Quia in inférno nulla eſt re-
demptio, miſerére mei Deus,
& ſalva me. V. Deus in nô-
mine tuo ſalvum me fac, & in
virtute tua libera me. Quia.
Lectio V Job 19. C. 20.
Elli meæ, conſûmptis câr-
nibus, adhæſit os meum,
& derelicta ſunt tantůmmo-
dô lâbia circa dentes meos.
Miſerémini mei, miſerémini
mei, ſaltem vos amici mei;
quia manus Dômini tétigit
me. Quare perſequimini me
ſicut Deus, & cCaârnibus meis
ſaturämini? Quis mihi tri-
buat, ut ſcribântur ſermônes
mei: quis mihi det, ut exa-
réntur in libro ſtylo férreo,
& plumbi làmina, vel celte
ſculpäântur in ſilice ? Scio
enim, quòd Redémptor meus
vivit, & in noviſſimo die de
terra ſurrectúrus ſum: Et rur-
ſum circumdabor pelle mea,

& in carne mea vidébo Deum
meum. Quem viſüúrus ſum
ego ipſe, & ôculi mei con-
ſpecturi ſunt, & non alius:
repéſita eſt hæc ſpes mea in
ſinu meo.
Dòmine, ſecúndùm actum
meum noli me judicaâre: ni-
hil dignum in conſpéctu tuo
egi: ideo déprecor majeſtâ-
tem tuam, ε Ut tu Deus
déleas iniquitätem meam.
Ampliùs lava me Dômi-
ne, ab injuſtitia mea, & à de-
licto meo munda me. Ut tu
Deus.
Job. 10. d. 18.
Uare de vulva eduxiſti
me? qui utinam con-
ſúmptus eſſem, ne ôculus
me vidéret. Fuiſſem, quaſi
non eſſem, de utero translâ-
tus ad túmulum. Numquid
non pâucitas diérum meòô-
rum finiétur brevi? dimitte
ergo me, ut plangam paâulu-
lum doléô⅛rem meum: aänte-
quam vadam, & non revér-
tar, ad terram tenebréôſam,
& opértam mortis caligine:
terram miſériæ, & tenebrâ-
rum, ubi umbra mortis, &
nullus ordo, ſed ſempitérnus
horror inhbitat.
Libera me Dômine de
viis inférni, qui portas æreas
confregiſti: & viſitàſti infér-
num, & dedlſſti eis lumen, ut
vidérent te: * Qui erant in
ponis tenebrârum. Cla-
mântes, & dicéntes: Adve-
niſti Redémptor noſter. Qui
erant.

. Nenl
mn es Din
penm wel

1. Dhenn
t ernd⸗
merer
NENd d
Ceni Mcae
lo venert,
Qundo.
Ges Ie, ln
ſrie, dis
Velce, Don ve
Glen tnn
nine, Elu
68. N. Ube

4 1U4

0l humli

Me 1
Chndunn

Eoönlam
tſecindin
nleratiönun
Uiutiten
hlis ⸗
tike ee *
nn unhn
Mnnin
8go anndhn
tun wenn
ler

i x
3

ti ick
ud M. U tu
b lodeg
Uuln an
i itmm o
en) e Colle S
kuſen . ul 6
e iero tn Nurele
nüm Mmid
Cien um Ne.
brent? dntte
Pngim paulu.
meum: Ate-
1, K Nn teſet.
mn kenddan,
mts R
ſerie, ten
Urd Morts, 14
0, d empiermms

rnn
Ccentes
e r .
nhn

erant. Y.⸗ Réquiem ætérnam
dona eis Dômine, & lux
perpétua luceat eis. Qui.

Libera me Dômine de
morte ætérna, in die illa tre-
ménda: * Quando cœli mo-
vêndi ſunt, & terra: * Dum
véneris judicâre ſéculum per
ignem. Tremens factus
ſum ego, & timeo, dum di-
ſcuſſio vénerit, atque ventũra
ira. Quando. Dies illa,
dies iræ, calamitâtis, & mi-
ſériæ; dies magna, & amÜúra
valde. Dum véneris. F. Ré-
quiem ætérnam dona eis Dô-
mine, & lux perpétua lúceat
eis. Libera me.

AD LAUDES,

Exultâbunt Démino †
oſſa humiliàta.

Iſerére mei Deus, * ſe-
cúndùm magnam miſe-
ricôrdiam tuam.
t ſecundùm multitúdinem
miſeratidnum tuârum, * dele
iniquitàtem meam.
Empliùs lava me ab iniqui-
tâte mea: * & à peccaâto
meo munda me.
Quôniam iniquitâtem meam
ego cognôſco: * & peccaâ-
tum meum contra me eſt
ſemper.
ibi ſoli peccâvi, & malum

IxxxvV

coram te feci: * ut juſtificris
in ſermônibus tuis, & vincas
cùm judicaris.
cce enim, in iniquitàtibus
concéptus ſum: * & in pec-
càtis concépit me mater mea.-
cce enim, veritâtem dilexi-
ſti: *incérta, & occulta ſapi-
entiæ tuæ manifeſtàſti mihi.
ſpérges me hyſſõpo 2 C
mundbor: * lavàbis me, &
ſuper nivem dealbâbor.
uditui meo dabis gàudium
& lætitiam: * & exultâbunt
oſſa humilita.
Avérte fâciem tuam à peccâ⸗
tis meis: * & omnes iniqui-
tâtes meas dele.
or mundum crea in me
Deus: * & ſpiritum rectum
innova in viſcẽribus meis.
le projicias me à facie tua:
& Spiritum ſanctum tuum ne
Auferas à me-
Ledde mihi lætitiam ſalut-⸗
ris tui: *“ & ſpiritu principa-
li confirma me.
hocébo iniquos vias tuas: *
& impii ad te convertén-
tur.
ibera me de ſanguinibus
Deus, Deus ſalütis meæ: *
& exultâbit lingua mea ju-
ſtitiam tuam.
ômine laàbia mea apéries: * .
& os meum annuntiabit lau-
dem tuam.
Auéniam ſi voluiſſes ſacrifi-
cium, dediſſem utique: * ho-
locauſtis non delectaberis-
acrificium Deo ſpiritus con-
tribulâtus: * cor contritum,

t 3

Ixxxvi
& humiliâtum Deus non de-
ſpicies.

enignè fac Dé⁴mine in bo-

na voluntâte tua Sion: * ut
ædificéntur muri Jerũúſalem.
PTunc acceptaàbis ſacrificium
juſtitiæ, oblatiônes, & holo-
càâuſta: * tunc impônent ſu-
per altâre tuum vitulos.
Réquiem ætérnam.
Afla- Exultàbunt Déômino,
oſſa humiliata.
Añz. Exâudi Dômine † ora-
tiénem meam, ad te omnis
Caro véniet.

*E decet hymnus Deus
in Sion: * & tibi reddé-
tur votum in Jeruũſalem.
Xàâudi oratiõnem meam: *
ad te omnis caro véniet.
erba iniquôrum prævalué-
runt ſuper nos: * & impietaâ-
tibus noſtris tu propitiaberis.
eâtus, quem elegiſti, & aſ-
ſumpsiſti: * inhabitaâbit in
atriis tuis.
R eplébimur in bonis domus
tuæ: * ſanctum eſt templum
tuum', mirâbile in æquitâte.
E xâudi nos Deus ſalutaris
noſter, * ſpes ômnium fi-
nium terræ, & in mari longéè.
ræparans montes in virtute
tua, accinctus poténtia: * qui
contuúrbas profundum maris,
ſonum flúctuum ejus.
urbabuntur gentes, & ti-
mébunt, qui habitant térmi-
nos à ſignis tuis: * Exitus
matutini, & véſpere delectâ-
18⸗

iſitàſti terram, & inebria-
ſti eam: * multiplicaàſti lo-
cupletâre eam.
lumen Dei replétum eſt
aquis: paràſti cibum illé-
rum: * quôniam ita eſt præ-
paraâtio ejus. .
ivos ejus inébria, multipli-
ca genimina ejus: in ſtillici-
diis ejus lætâbitur gérminans.
enedices corônæ anni be-
nignitatis tuæ: * & campi tui
replebuntur ubertate.
3à inguéicent ſpecioôſa deſér-
ti: * & exultatiône colles
accingéntur.
nduti ſunt arietes 6vium:
& valles abundaâbunt fru-
ménto: * clamâbunt, étenim
hymnum dicent.
équiem ætérnam.
Exâudi Dômine ora-
tidnem meam, ad te omnis
caro véniet.
Me ſuſcêpit † déxtera
tua Déômine.

Eus Deus meus, * ad te
de luce vigilo.
itivit in te ànima mea, *
quam multipliciter tibi caro
mea.
n terra deſérta. & invia, &
inaquôſa: * ſic in ſancto ap-
paârui tibi: ut vidérem vir-
tũtẽ tuam, & glôriam tuam.
uôniam mélior eſt miſeri-
côrdia tua ſuper vitas: * la-
bia mea landabunt te.
ic benf. am te in vita
mea: * & in némine tuo le-
vâbo manus meas.
icut

Tun eullin.
m ne Ml.
t dum tn.
ſeo in Wn
rinnran In
ut in inerih
tedentur in m
Pntes nun
EXY Veo ldd
ucdabundur on
Uunt in e0:
Gumn el olo

gui

Wu mier
E bened
Ulnnet pulnn
Nm Enlen
1pVon
An tWann, in
tibus ſllutre
Ouſiteintur
De:
Populi omnes
Eüintur, &
1 oni
Pln n eauit
nt Gnrs
Clchrindar
elg, olite
Pll omng.

Fränm lun

Cne annibe
V 3 .

heil eſt.

latone dle

tes iin:
Undibunt in
ubunt,etenin
Anan.

V.
1 omin
I Donine 0.

II, ke Od

oe . Norer
R Gellera

en, Ate

or t miet

er iis: 1

dunt de⸗

8 icut âdipe, & pinguédine
repleâtur ânima mea: “
lâbiis exultatiônis laudabit
os meum.
Si memor fui tui ſuper ſtra-
tum meum: in matutinis
meditâàbor in te: * quia fuiſti
adjútor meus,
t in velamẽênto alârum tuàâ-
rum exultâàbo: adhæſit àâni-
ma mea poſt te: * me ſuſcé-
pit déxtera tua.
Ipfſi verò in vanum quæſié-
runt ânimam meam: introi-
bunt in inferiôra terræ: *
tradéntur in manus glaâdi,
partes vulpium erunt.
ex veròô lætâbitur in Deo:
laudabũúntur omnes, qui ju-
rant in eo: * quia obſtru-
ctum eſt os loquéntium ini-

qua.

équiem.

Eus miſereâtur noſtri,
& benedicat nobis: *
Ulurninet vultum ſuum ſu-
per nos, & miſereàâtur noſtri.
t cognoſcâàmus in terra vi-
am tuam, * in omnibus gén-
tibus ſalutâre tuum.
onfiteântur tibi pôpuli
Deus: * confiteäântur tibi
pépuli omnes.
æténtur, & exuúltent gen-
tes: * quéniam judicas pô-
pulos in æquitâte: & gentes
in terra dirigis.
onfiteântur tibi pôpuli
Deus, confitear tibi pô-
uli omnes: cerra dedit
tructum ſuum.

1 xxvii
enedicat nos Deus, Deus
noſter, benedicat nos De-
us: * & métuant eum om-
nes fines terræ.
équiem ætérnam.
Me ſuſcépit déxtera
tua Dôémine.
A porta inferi † érue
Dômine ânimam meam.

Iſaiæ 38. b. 10.
Go dixi: In dimidio dié-
rum meôrum * vadam
ad portas inferi.
uæsivi residuum annéôrum
meòôrum; * dixi: Non vidé-
bo Dôminum Deum in terra
vivéntium.
on aſpiciam hôminem ul-
trà, * & habitatérem quiẽétis.
enerâtio mea ablâta eſt, &
convolũúta eſt à me, * quaſi
tabernâculum paſtôrum.
ræciſa eſt, velut à texénte,
vita mea: dum adhuc ordi-
rer, ſuccidit me: * de ma-
nè uſque ad véſperam finies
me. .
perâbam uſque ad manè, *
quaſi leo, ſic contrivit m-
nia oſſa mea.
e manè uſque ad véſperam
finies me: * ſicut pullus hi-
rundinis, ſic clamâbo: medi-
taàbor, ut columba.
ttenuaâti ſunt culi mei, *
ſuſpiciéntes in excélſum.
ômine vim patior, reſpôn-
de pro me. * Quid dicam,

aut quid reſpondébit mihi,
cùm ipſe fécerit?
Recogitâbo tibi omnes an-
nos

f 4

Ixxxviii
nos meos, * in amwaritůdine
ànimæ meæ.
Dômine, ſi ſic vivitur, & in
tâlibus vita ſpiritus mei: cor-
ripies me, & vivificâbis me. *
Ecce, in pace amaritúdo mea
amariſſima:
Tu autem eruiſti ânimam
meam, ut non periret, *
projeciſti poſt tergum tuum
omnia peccta mea.
uia non inférnus confité-
bitur tibi: neque mors lauda-
bit te: * non expectaâbunt,
qui deſcéndunt in lacum,
veritâtem tuam.
Vivens, vivens ipſe confi-
tébitur tibi, ſicut & ego hô-
die: * pater filiis notam faâ-
ciet veritâtem tuam.
D éômine ſalvum me fac: * &
pſalmos noſtros cantaâbimus
cunctis diébus vitæ noſtræ
in domo Dômini.
R équiem ætérnam.
Afa. A porta inferi érue
Démine ânimam meam.
Afia, Omnis ſpiritus † lau-
det Dôminum.
Pſalmus 148.
Audâte Déminum de
◻αCClis: * laudâte eum in
gxceélſis.
L audâàte eum omnes Ange-
lIi ejus: * laudâte eum om-
nes virtútes ejus.
Laudâte eum ſol & luna: *
laudâte eum omnes ſtellæ,
& lumen.
L audâte eum eoeli clé-
rum: * & aquæ omnes, quæ
ſuper colos ſunt, laundent
nomen Doômini.

4:

Officium Defunctorum.

Quia ipſe dixit, & facta
ſunt : * ipſe mandâvit, &
creâta ſunt.
& tâtuit ea in ætérnum, & in
ſéculum ſéculi: * præcéptum
bſuit, & non præteribit.
T auddte Dôéminum de ter-
ra, * dracônes, & omnes
abylſi:
I gnis, grando, nix, glâcies,
ſpiritus procelläůrum: * quæ
fâciunt verbum ejus:
M ontes, & omnes colles: *
ligna fructifera, & omnes
cedri:
B éſtiæ, & univérſa pécora: *
ſerpéntes, & vélucres pen-
nâtæ:
R eges terræ, & omnes pé-
puli: * principes, & omnes
judices terræ.
Juvenes, & virgines; ſenes
cum juniôribus laudent no-
men Dômini: * quia exaltâ-
tum eſt nomen ejus ſolius.
Conféſſio ejus ſuper cœlum
& terram: * & exaltâvit cor-
nu ppuli ſui.
H ymnus ômnibus ſanctis
ejus: * fliliis Iſraél, péôpulo
appropinquanti ſibi.
Hilc non dicitur, R équiem.
Pſalmus 1492⸗
Antâte Démino canti-
cum novum: * laus ejus
in eccléſia ſanctôrum.
L ætétur Iſraẽl in eo, qui fe-
cit eum: * & filii Sion exul-
tent in Rege ſuo.
Laudent nomen ejus in cho-
ro: * in tympano, & pfalté-
rio pſallant ei.
Quia

Kcknan
tonbu, in
ls⸗
Ulmin 1
1 Gnheäbbis
lln in nunel
Ut Ktcint in e
Cnlettum:
K Cunblnd
non deur,
Audtteon
Gs eſns: 5
in frmemeno
l Zucte eun
Eils: undite
Uin Nölurudi,
Tins ein⸗
uulr em
terio, Eih
andite enm
4 Chor 0 1
Aorcſs, &
audite em
kmrſmninihr
nece i
lortitus
nun.

d

Wlet,

Onnnes .
8, CMInes

ltitr.

D n
Monn

1
löl

nin Ant.
e s eius
fun.
if⸗
Gion el⸗
. 1
Uunn nnet n.

uia beneplâcitum eft Doé-

mino in pòpulo ſuo: * & ex-
altâbit manſuétos in ſalutem.
6B xultaâbunt ſancti in gloô-
ria: * lætabuúntur in cubili-
bus ſuis.
xaltatiònes Dei in guᷣtture
eôrum: * & glàâdii ancipites
in maânibus eôrum.
d faciéndam vindictam in
natiònibus, * increpatiõônes
in pôpulis:
d alligandos reges eôrum
in compédibus: * & nobiles
eôrum in manicis férreis.
t fâciant in eis judicium

conſcriptum: * glôria hæc
eſt omnibus ſanctis ejus.
équiem.

Audàte Dôminum in ſan-

ctis ejus: * laudâte eum
in firmaménto virtuútis ejus.
audâte eum in virtutibus

ejus: * laudâte eum ſecũun-

dùm multitúdinem magni-
tudinis ejus.
audâte eum in ſono tu-
bæ: * laudâte eum in pſal-
tério, & cithara.
audte eum in tympano,
& choro: * laudate eum in
chordis, & organo.
audâte eum in cymbalis
beneſonantibus: laudàâte eum
in cymbalis jubilatiénis: *
omnis ſpiritus laudet Démi-
num.
équiem ætérnam.
Omnis ſpiritus laudet
Dôminum.
Audivi vocem de colo

. Ixxxix
dicéntem mihi. E⸗ Bed⁴ti
mortui ,qui in Déômino mo-
riuntur.

Ego ſum † Reſurréctio, &
Vita: qui credit in me, étiam
ſi môrtuus fúerit, vivet: &
omnis, qui vivit, & cCredit
in me, non moriétur in æ-

tér num.
ater noſter.
Et ne nos. Sed libera nord
e profuùndis.

Ixxii.

PSALMI GRADUALES

lôria Patri, ſed in üi
quiem ætérnam.

D Dôminum, cùm tri-*
bulârer clamâvi: * & ex-
audivit me.
omine, libera ànimam me-
am à lâbiis iniquis, * & à
lingua doloéſa. ,
uid detur tibi, aut quid
apponãatur, tibi * ad linguam
dolôſam 2
agittæ poténtis acutæ, *

cum carbônibus deſolatô-
riis.
eu mihi! quia incolâtus

meus prolongatus eſt: habi-
tâvi cum habitntibus Ce-
dar: * multùm incola fuit
änima mea-.
f F5 um

.

xXc
Eum his, qui odérunt pa-
cem, eram pacificus: 7 cum
loquébar illis, impugnabant
me gratis.

Evâvi bculos meos in
montes, * unde vẽéniet
auxilium mihi.
uxilium meum à Démi-
no, * qui fecit coœlum & ter-
ram.
on det in commotiéônem
pedem tuum: * neque dor-
mitet, qui cuſtôdit te.-
E cce non dormitabit, neque
dérmiet: * qui cuſtôdit Iſ-
raẽl.
Déminus cuſtôdit te, Dô-
minus protéctio tua, * ſuper
manum déxteram tuam.
er diem ſol non uret te, *
neque luna per noctem.
ôminus cuſtôdit te ab om-
ni malo: * cuſtédiat ani-
mam tuam Dôminus-
ôminus cuſtôdiat intréôi-
tum tuũ, & éxitum tuum; *
ex hoc, nunc, & uſque in
ſéculum.

Ktàtus ſum in his, quæ

Adicta ſunt mihi: * In do-
mum Démini ibimus.
tantes erant pedes noſtri, *
in âtriis tuis Jerũſalem.
eruũſalem „ quæ ædificâtur
t Ccivitas: * Cujus participa-
tio ejus in idipſum.
lluc enim aſcendérunt tri-
bus, tribus Dômini, * teſti-
ménium Ifraëél ad confitén-
dum nômini Dômini.

uia illic ſedérunt ſedes in

judicio, * ſedes ſuper do.

mum David.
ogâte, quæ ad pacem ſunt

Jerúſalem: * & abundantia

diligéntibus te.
iat pax in virtũte tua: * &
abundantia in turribus tuis.
ropter fratres meos, &
prôximos meos, * loquébar
pacem de te: J
ropter domũ Dô⅛mini Dei
noſtri, * quæsivi bona tibi.

D te levâvi culos me-
„OSs, * qui habitas in
CCelis.
cce, ſicut culi ſervôrum, *
in maúùnibus dominéôrum ſuòô-
rum.
icut ôculi ancillæ in múni-
bus déminæ ſuæ: * ita ôculi
noſtri ad Dôminũ Deum noæ
ſtrũ, donec miſereaâtur noſtri.
iſerére noſtri Déômine, mi-
ſerére noſtri: * quia multùm
repléti ſumus deſpectiône:
uia multùm repléta eſt
Anima noſtra: * opprôbrium
abundântibus, & deſpectio
ſupérbis.

Iſi quia Dôminus erat
in nobis, dicat nunc Iſ-
raël, * niſi quia Dôminus
erat in nobis.
um exurgerent héômines
in nos, * fortè vivos deglu-
tiſſent nos.
um iraſcerétur furor eéô-
rum in nos, * fôrſitan aqua

abſorbuiſſet nos:
orrén-

Aaenſein
welle Gin
n Tdeie

en MN⸗
ededinulön

non edt i n
Georbns tünm
Uim kn,
trehe
Dintn.
en ns
A0 Un ons
Grcrum notr
ie Dommi,
Cklum & tenamn
ueemerarn
Domine.
tlu epem!

atet noſer.
Et me no
tentitonen.
oN 4 l,.
Aporn it
Dômine Arims
Heyuictant
Anen.
Muire ert
INn Ne.
Hueld N e
Doninns
R an!

Mͤhe,

ttitein
tünbist
e
Dniide
Ribom ti

endan
ninorun dv.

e:
ehen elt
Wrörumt
heci⸗

Dönive
del⸗

or n

Etin

Norréntem pertransivit âàni-
ma noſtra: * fôörfitan per-
transiſſet ânima noſtra a-
quam intolerâbilem.

enedictus Dôminus, † qui

non dedit nos in captiônem
déntibus eôrum.
nima noſtra, ſicut paſſer
erépta eſt * de làâqueo ve-
nntium.
àqueus contritus eſt, * &
nos liberâti ſumus.
djutéôrium noſtrum in nô-
mine Dômini, X qui fecit
Ccœlum & terram.
équiem ætérnam dona eis
Dòmine.
t lux perpétua lúceat eis.

ater noſter.
Et ne nos induúcas in
tentatiônem. Sed libera
nos à malo.
A porta inferi. Erue
Dôémine ânimas eôrum.
Requiéſcant in pace.
Amen.
Dômine exàâudi oratiòôͤ-
nem meam. Et clamor
meus ad te véniat.
Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Bſôlve, quæſumus Dô-
mine, àânimas famuléô-
rum, famularúmque tuârum,
& ômnium Fidélium defun-
ctúrum, ab omni vinculo de-
lictrum: ut in reſurrectiõ-
nis glôria inter Sanctos, &
eléctos tuos reſuſcitâti re-
ſpirent.
minum noſtrum.

Per Chriſtum Dô-
Amen.

léria Patri.

Ui confidunt in Démi-
no, ſicut mons Sion: *
non commovébitur in ætér-
num, qui habitat in Jeruſa-
lem.
ontes in circuitu ejus: *
& Déminus in circuitu péô-
puli ſui, ex hoc, minc, &
uſque in ſéculum.
uia non relinquet Dômi-
nus virgam peccatérum ſu-
per ſortem juſtôrum: * ut
non exténdant juſti ad ini-
quitâtem manus ſuas.
énefac Dômine bonis, * &
rectis corde.
eclinântes autem in obli-
gatiônes, adducet Dôminus
cum operäntibus iniquitaâ-
tem: * pax ſuper IIraél.
lôria Patri,

N converténdo Déminus
captivitàtem Sion: * facti
ſumus ſicut conſolati:
unc replétum eſt gâudio
os noſtrum: * & lingua no-
ſtra exultatiône.
Tunc dicent inter gentes: *
Magnificavit Dôminus face-
re cum eis-
agnificâvit Déôminus fa-
cere nobiſcum: * facti ſu-
mus lætantes.
onvérte Déômine captivi-
tâtem noſtram, * ſicut tor-
rens in auſtro.
ui

Xcii
ui ſéminant in làcrymis, *
in exultatiône metent.
untes ibant, & flebant, *
mitténtes ſémina ſua.
eniéntes autem vénient
cum exultatiéne, * portan-
tes manipulos ſuos.
Iôria Patri,

Iſi Déminus ædificâve-
rit domum, * in vanum
laboravérunt, qui ædificant
eam. L
Niſi Déminus cuſtodterit
civitâtem, * fruſtrà vigilat,
qui cuſtédit eam.
Wanum eſt vobis ante lu-
cem ſurgere: * ſurgite, poſt-
quam ſedéritis, qui mandu-
Câtis panem dolôris.
Cùm déderit diléctis ſuis
ſomnum: * ecce, hæréditas
Dmini, filii; merces, fru-
ctus ventris.
icut ſagittæ in manu po-
téntis: * ita filii excuſſõrum.
B eâtus vir, qui implévit de-
ſidérium ſuum ex ipſis: *
non confundétur, cùm lo-
quétur inimicis ſuis in porta.
Glöria Patri, &c. —

2 Eâti omnes, qui timent
Dôminum, qui âmbu-
lant in viis ejus.
Labéôres mânuum tudrum
quia manducaâbis: X beâtus
es, & bene tibi erit.
