tâvi cum habitântibus Ce-

aris Ixi
dar: * multùm incola fuit
ànima mea.
um his, qui odérunt pacem,
eram pacificus: * cùm lo-
québar illis, impugnaâbant
me gratis.

Evâvi culos meos in
‚montes, * unde véniet
auxilium mihi.
uxilium meum à Dômi-
no, * qui fecit cœlum & ter-
ram.
on det in commotiòônem
pedem tuum: * neque dor-
mitet, qui cuſtédit te.
cce, non dormitàbit, neque
dérmiet, * qui cuſtôdit I-
raël.
ôminus cuſtéôdit te, Dé-
minus protéctio tua, * ſuper
manum déxteram tuam.
er diem ſol non uret te, *
neque luna per noctem.
ôminus cuſtéôdit te ab om-
ni malo: * cuſtôdiat ànimam
tuam Dé⁶éminus.
ôminus cuſtédiat introſtũ
tuum, & éxitum tuum; *
ex hoc, nunc, & uſque in
ſéculum.

Etãitus ſum in his, quæ
dicta ſunt mihi: * In do-
mum Dômini ibimus.
tantes erant pedes noſtri, *
in âtriis tuis Jerúſalem.
eruſalem, quæ ædificaâtur
t civitas: * cujus participaâ-
tio ejus in idipſum.
lluc enim aſcendérunt tri-
bus, tribus Dômini, * teſti⸗
moônium

lxii
mônium Iraèêl ad confitên-
dum nômini Dômini.
Ouia illic ſedérunt ſedes in
judicio, * ſedes ſuper domum
David.
ogãàte, quæ ad pacem ſunt
Jeruùſalem: * & abundantia
diligéntibus te.
F iat pax in virtúte tua: * &
abundantia in tuùrribus tuis.
ropter fratres meos, & pro-
ximos meos, * loquébar pa-
cem de te:
ropter domum Dômini Dei
noſtri, * quæsivi bona tibi.
Maria
Virgo aſſumpta eſt ad æthé-
reum thâlamum, in quo Rex
regam ſtellato ledet 1olio.

. uanco natus es in-
eiabiliter ex Virgine, tunc
implétæ ſunt ſcriptúræ : fſi-
cut plůúvia in vellus deſcendi-
ſti, ut ſalvum fâceres genus
humanum: te laudâmus De-
us noſter.
Eccl. 24. b. 15.
ſic in Sion firmâta ſum,
& in civitàte ſanctificaâta
ſimiliter requiévi, & in Jeru-
ſalem potéſtas mea.
5F. Diffüla eſt gratia in lâbiis
Kuis. Propterea benedi-
xit te Deus in ætérnum.
yrie eléiſon. C hriſte eléi-
ſon. yrie eléiſon.
F. Déminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Eus, qui ſalũtis ætérnæ,
beatæ Mariæ virginita⸗

te fœcúùnda, humâno; gene-
ri præmia præſtitiſti: : tribue
quæſumus; ut ipſam pro no-
bis intercédere ſentiäâmus,
per quam meruúimus Auctô-
rem vitæ ſuſcipere, Dômi-
num noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum: qui te-
cum vivit.

ADSEXTA M.
ve Maria,

Deus in adjutôrium me-
um inténde. Dòmine ad
adjuvândum me feſtina.
lõria Patri-

Ment5 ſalũtis Auctor,
Quòd noſtri quondam
côrporis,
Ex illibâta Virgine
Naſcéndo, formam ſuúm-
pſeris.
aria Mater graâtiæ,
Mater miſericõrdiæ.,
Tu nos ab hoſte prôtege,
Et. hora mortis ſuſcipe.
lôria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Am.
In odo-
rem.

Rubum, quem viderat.

D te levaâvi ôculos me-
Os, * qui habitas in Cœlis⸗
cce, ſicut ôculi ſervõrum, *
in manibus dominérum ſuõ-

rum.
icut

n
t honn el
sCine l we
D uen
Vlrum, in

Noli

lele il
pilerae wl,
tün ei

icr
Ii nln up
5

m 7,

I an .
in os,
Eidl, i
nt in No
m eugere
nnos, nt
llent nos:
ininin tn
in S, ſort
ſorbe Ukt.
Cetenn per
MNol: M
Altanima nolte
Arinorn
non decdt dod
Centbig erun
nimn Doltr
Lepta eſt
Nmtum:
nens scontr,
r Eertciſum
oinmt

mr di m,
GNin

l 1C
lun

XT4

Mrt,

naietinn g
önine 7.

Ul

ollitsn,
Aroſti gnnt

1n Vrre

0, Torwun ſr.

tr gitr,
lenchrce,
lis lcie,
Morine,
& Vrore,
eAlmdo

„
ans Kab An

Nol½

ole ege,

en len

i Snlos
ſbito ner
Glllenonn;
hnindeunde

Ricut ôculi ancillæ in màni-
bus dé⁰minæ ſuæ; * ita cu-
li noſtri ad Dôminum Deum
noſtrum, donec miſereâtur
noſtri.
iſerére noſtri Dômine,
miſerére noſtri; * quia mul-
tùm repléti ſumus deſpe-
ctiône:
uia multùm repléta eſt àni-
ma noſtra: * opprôbrium
abundaàntibus, & deſpéctio
ſuperbis.

Iſi quia Déôminus erat
in nobis, dicat nunc
Iſraël, * niſi quia Dôminus
erat in nobis.
ùm exuürgerent hômines
in nos, * fortè vivos deglu-
tiſſent nos:
uùm iraſcerétur furor eòôrũ

in nos, * fôrſitan aqua ab-

ſorbuiſſet nos.
orréntem pertransivit àâni-
ma noſtra: * fõrſitan pertran-
siſſet ànima noſtra aquam in-

tolerâbilem.

enedictus Dôminus, * qui
non dedit nos in captiénem
déntibus eôrum.
nima noſtra ſicut paſſer

erépta eſt * de lâqueo ve-
nantium:

àqueus contritus eſt, * &

nos liberâti ſumus.

djutérium noſtrum in nô-
mine Dômini, * qui fecit

cCœlum & terram.

Ui confidunt in Déômi-
no, ſicut mons Sion: *

Z, Ixiii
non commovébitur in ætér-
num, qui habitat in Jerũſa-
lem.
ontes in circũúitu ejus: &
Dòminus in circũúitu pépuli
ſui; ex hoc, nunc, & uſque
in ſéculum.
uia non relinquet Déômi-
nus virgam peccatôrum ſu-
per ſortem juſtéôrum: * ut
non exténdant juſti ad ini-
quitâtem manus ſuas.
énefac Déômine bonis: *
& rectis corde.
eclinäântes autem in obli-
gatiônes, addũcet Dôminus
cum operäntibus iniquitâ-
tem: * pax ſuper Iſraél.
fia. In odéô-
rem unguentéôrum tuôrum
cúrrimus, adoleſcéntulæ di-
lexérunt te nimis.

Rubum, quem viderat
Moôyſes incombuſtum, con-
ſervâtam agnéôvimus tuam
laudaâbilem virginitâtem: Dei
Génitrix intercéde pro nobis-
Eccl. 24. b. 16.
T radicâvi in pôpulo ho-
norificâto, & in parte Dei
mei hæréditas illius, & in
plenitũdine ſanctôrum detén-
tio mea- F. Deo gratias.
V. Benedicta tu in mulié-
ribus. Et benedictus fru-
ctus ventris tui.
yrie eléiſon. Chriſte eléi-
ſon. K yrie eléiſon.
Dòminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

lxiv
Per annum, Oratio.
Gneed miſéricors Deus
fragilitati noſtræ præsi-
dium: ut, qui ſanctæ Dei
Genitricis memôriam àgi-
mus, interceſſiônis ejus auxi-
lio, à noſtris iniquitâtibus re-
furgâmus. Per eumdem Dô-
minum noſtrum.
A Nativit. uſque ad Purific.
Hratio. D eus, qui ſalutis. ut
Juprà ad Tertiam.

ADNONAM,.
A ve Maria, &c
V. Deus in adjutôrium me-
um inténde. . Dômine ad
adjuvândum me feſtina.
Gloria Patri. Alleluja.
Hymnus-⸗
Eménto ſalútis Auctor,
Quòd noſtri quondam
côrporis,
Ex illibâta Virgine
Naſcéndo, formam ſuúm-
pſeris.
Maria Mater gratiæ,
Mater miſericéôrdiæ,
Tu nos ab hoſte préôtege,
Et hora mortis ſuſcipe.
Glôria tibi Déômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum bPatre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Am.
Per anmuim, Afia. Pulchra es.
A Nativit. uſque ad Purific.
Ecce Marlſa.
Pſalmus 1258
N converténdo Dôminus
Captivitätem Sion, * facti
ſumus, ſicut conſolati:
Tunc replétum eſt gâudio

Officium parvum B. Mariæ.

os noſtrum: * & lingua no-
ſtra exultatiéône.
Tunc dicent inter gentes: *
Magnificavit Déminus face-
re cum eis.
Magnificâvit Dôminus face-
re nobiſcum: * facti ſumus
lætantes.
Convérte Dômine captività-
tem noſtram, * ſicut tor-
rens in Auſtro.
Qui ſeéminant in lcrymis, *
in exultatiône metent.
Eͤüntes ibant, & flebant, *
mitténtes ſémina ſua.
Veniéntes autem vénient
cum exultatioéne, * portan-
tes manipulos ſuos.
Pſalmus 126.
Iſi Dôminus ædific4ve-
rit domum, * in vanum
laboravérunt, qui ædificant
eam.
Niſi Dôminus cuſtodierit ci-
vitâtem, * fruſtrà vigilat, qui
cuſtédit eam.
Vanum eſt vobis ante lu-
cem ſũrgere: * ſurgite poſt-
quam ſedéritis, qui mandu-
catis panem doloris.
C ùm déderit diléctis ſuis
ſomnum : * ecce hæréditas
Dômini, filii; merces, fru-
ctus ventris.
Sicut ſagittæ in manu po-
téntis; * ita fllii excuſſõ-
rum. ,
B eâtus vir, qui implévit de-
ſidérium ſuum ex ipſis: “non
confundétur, cùm loquétur
inimicis ſuis in porta-

Pfſal⸗

8
Dm1
Eiti omd
0Dooinmm,
Ppt in W ed
ooes Mün
Ooia nrncant
8, ber it
Uvor in
b,l

run, Ctclitn
Hac, ſe dene
gbi tinen
eneclet tbi

nr ies

Clem Onnitns 4
tN.
Et benblont
run,pn

6, Ceoln,
lem: tertolss

4
iu lus Irn
ia cren,
UWNRNER,
Can: er N
e, gli ol,
4 lelunr
Nunti, 4
n & bi
mium, o
umnrhach
ürmocori.
7. Mrun
ſinenn
Hinitik ine

rn.
Ilatine
bten inter⸗
Cnt Dinn
biit Dirin

.

Dünire ce
n 4 ſcut 1.
lro.
n in erpn
nlenn
e Utent,
n, kant,
eininn iu
Ulten ſelent
one, ¹ Dodn.
os ſo.
Oninns uſkete⸗
MWun, in fannn
It, Ii Alken
n altollettci
Ti plr,g
1
ſobss ante lu.
gte Nal.
i, u mu-
Clrs

2 Mn Ne⸗
Ni co

daſten
,Cün biri
n pon

niimeit

Officium parvum B. Mariæ IxvV

Pſalmus 127.
Eâti omnes, qui timent
Déminum, * qui àâmbu-
lant in viis ejus.
Labéôres mânuum turum
quia manducâbis: * beâtus
es, & bene tibi erit.
Uor tua ſicut vitis abun-
dans, * in latéribus domus
tuæ.
Filii tui ſicut novéllæ olivâ-
rum, * in circũitu menſæ tuæ.
B cce, ſic benedicétur ho-
mo, * qui timet Dôminum.
B enedicat tibi Déminus ex
Sion: * & videas bona Jeru-
ſalem ômnibus diébus vitæ
tuæ.
t videas flilios filiõrum tué-
rum, * pacem ſuper Iſraẽl.
Per annum, Afia. Pulchra
es, & decôra, filia Jeruſa-
lem: terribilis ut caſtrôrum
cies ordinaâta.
A Nativ. uſque ad Purific.
Ana. Ecce, Maria génuit no-
bis Salvatérem, quem Jo-
ànnes videns, exclamaâvit,
dicens: Ecce Agnus Dei; ec-
ce, qui tollit peccàâta mun-
di, alleluja.
Gapitulum. Eccl. 24. b. 20.
N plateis ſicut cinnamé-
mum & balſamum aro-
matizans, odérem dedi:
quaſi myrrha elécta dedi ſua-
vitâtem odéris. . Deo grâ-

ias.
* Poſt partum Virgo, in-
violâta permansiſti. %½. Dei
Génitrix, intercéde pro no-
bis.

K yrie eléiſon. Ohriſte eléi-
ſon. Kyrie eléiſon.
y. Déminus vobiſcum.
. Et cum ſpiritu tuo.
Per annum, Oratio-.
F Amulérum tuôrum, quæ-
4 ſumus Démine, delictis
ignéſce: ut, qui tibi placére
de âctibus noſtris non valé-
mus, Genitricis Filii tui Dô-
mini noſtri interceſſiône ſal-
vémur. Per eumdem Dômi-
num noſtrum.
A Nativit: uſque ad Parific.
Oratio. D eus, qui ſalutis. ut ſu⸗
pra ad Tertiam-
OFFICIUM PARVUM
B. Mariæ, in Adventun.

Ad Veſperas, dna Miſſus eſt.
cum reliquis de Landibus ut infrà
Pfalm. D ixit Déôminus. D audate
pueri. Lætâtus ſum. N iſi Dôminus
Edificaàverit. Lauda Jeruſalem. t
Wuprà ante Adventum, Xli.

Capitulum. Iſaiæ 11. a. 1.
E. Grediétur virga de radi-
ce Jeſſe, & flos de radi-
ce ejus aſcéndet. Et requié-
ſcet ſuper eum Spiritus Dô-
mini. &. Deo gratias.

Hymn. A ve maris ſtella. p. Dif-
fùſa. ùt ſuprà extra Advent Xliii.

Ad Magnificat- Antiphona.
Spiritus ſanctus † in te de-
ſcéndet, Maria: ne timeas, ha-
bébis in utero Filium Dei,
alleluja. R yrie eléiſon. Chri-
ſte eléiſon. R yrie eléiſon.
V. Dôminus vobiſcum.
R. Et cum ſpfritu tuo.
Oratio.
D Eus, qui de beâtæ Ma-
riæ Virginis utero, Ver-
e bum

Ixvi
bum tuum, Angelo nuntian-
te, carnem ſuſcipere volui-
ſti: præſta ſupplicibus tuis;
ut, qui verè eam Genitricem
Dei crédimus, ejus apud te
interceſſiônibus adjuvémur.
Per eumdem Chriſtum Démi-
num noſtrum. Amen.

Per eumdem Déminum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum Filium
tuum: qui tecum vivit

Ecce, Déôminus véniet, † &
omnes Sancti ejus cum eo: &
erit in die illa lux magna,
alleluja.
Ecce, apparébit Dômi-
nus ſuper nubem caândidam.
. Et cum eo Sanctôrum
millia.

Onſciéntias noſtras, quæ-
ſumus Dômine, viſitân-
do purifica: ut véniens Jeſus
Chriſtus Filius tuus Dôminus
noſter cum ômnibus Sanctis,
parâtam ſibi in nobis invé-
niat manſiônem. Qui tecum
vivit & regnat in unitâte Spi-
ritus ſancti Deus.
xlv.
Iſaiæ 7. C. 14.
Cce, Virgo concipiet, &
⁸°pariet Filium, & vocabi-
tur nomen ejus Emméúnuél.
Butyrum, & mel cômedet,
ut ſciat reprobâre malum,
& eligere bonum.
Deo gratias.

Angelus Déômini nuntia-
vit Mariæ. Et concépit
de Spiritu ſancto.
Nunc dimittis, An na;
Spiritus ſanctus † in te de-
ſcéndet, Maria: ne timeas,
habébis in utero Filium Dei,
alleluja.
yrie eléiſon. hriſte eléi-
ſon. K yrie eléiſon.
Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.
. ) eus, qui de beatæ.

Poſt partum.
Angelus Démini † nun-
tiâvit Mariæ, & concépit de
Spiritu ſancto, allelũja.

Récibus & méritis beâtæ
Mariæ ſemper Virginis,
& ômnium Sanctéôrum, per-
dũcat nos Dôminus ad regna
Cœléôrum. Amen.
Jube domne benedicere.
Nos cum Prole

pia benedicat Virgo Maria-

Amen.
Lucæ I. c. 26.
Iſſus eſt Angelus Gaâ-
briél à Deo in civitâtem
Galilææ, cui nomen Naza-
reth, ad Virginem deſpon-
ſatam viro, cui nomen erat
Joſeph, de domo David: &
nomen Virginis Maria. Et
ingréſſus Angelus ad eam,
dixit: Ave, grâtiâ plena, Dô-
minus tecum: Benedicta tu
in

faobner
libe cnn
Zltum inerid
Domunm.

Ue cn
bita etin
Cogtibr,
ſlluito. Eta
Ne tMness M
cin onttim
e Conchic i
gung, APl
Uitur: & didi
Den ſter-
Eltonibttin
Kenum, &
itni Tu
e Mre
Cnng ken,

ſ

1

le, & conc
I nc, Dellu e.

enre⸗

4
n Dömnit m.

e Renedlene.
W onn Moe

n T Mn

Ale⸗
loten Celpor⸗
ui nomen eſt
Uno Dnili6
1s Mrh 1
s 6
i nen, D ,

Nercdi

1

in muliéribus. Tu autem Dõ-
mine miſerére nobis.
Deo gratias.
Miſſus eſt Gabrièl Ange-
lus ad Mariam Virginem de-
ſponſãtam Joſeph, nũntjians
ei verbum: & expavéſcit Vir-
g0 de lúmine. Ne timeas Ma-
ria, inveniſti grâtiam apud

Dôminum. Ecce conci-
pies, & pàâries, & vocaàbitur
Altiſſimi Filius. , Dabit ei

Dôminus Deus ſedem David
patris ejus, & regnàbit in do-
0 Jacob in ætérnum. Ecce.
Jube domne benedicere.
Ipſa Virgo vir-
ginum, intercédat pro nobis
ad Dôminum. Amen.

Uæ cùm audiſſet, tur-
baâta eſt in ſermône ejus,
& cogitàbat, qualis eſſet iſta
ſalutâtio. Et ait Angelus ei:
Ne timeas Maria, inveniſti
enim grâtiam apud Deum:
ecce concipies in utero, &
paâries Filium, & vocâùbis no-
men ejus Jeſum. Hic erit ma-
gnus, & Filius Altiſſimi voca-
bitur: & dabit illi Dôminus
Deus ſedé David patris ejus:
& regnâbit in domo Jacob in
ætérnum, & regni ejus non
erit finis. Tu autem Dômine.
. Ave Maria, gratiâà plena,
Dôminus tecum: *⁹ Spiritus
ſanctus ſupervéniet in te, &
virtus Altiſſimi obumbrabit
tibi: quod enim ex te naſcé-
tur Sanctum, vocdébitur Fi-
lius Dei. . Quômodo fiet

. Ixvii

iſtud, quéniam virum non

cognòſco? 2 Et reſpéndens
Angelas dixit ei. Spiritus.
Jube domne benedicere-
ictio, Per Virginem
Mareem concédat nobis Dô-
minus ſalutem, & pacem-
Amen.

Ixit àutem Maria ad An-
gelum: Quéômodo fiet
iſtud, quòniam virum non
cognéſco? Et reſpôndens an-
gelus, dixit ei: Spiritus ſan-
ctus ſupervéniet in te, & vir-
tus Altiſſimi obumbrabit tibi.
Ideôque, & quod naſcéêtur
ex te Sanctum, vocabitur Fi-
lius Dei. Et ecce, Eliſabeth
cognita tua, & ipſa concepit
filium in ſenectúte ſua: &
hic menſis ſextus eſt illi, quæ
vocaàtur ſtérilis: quia non erit
impoſsibile apud Deum om-
ne verbum. Dixit autem Ma-
ria: Ecce, ancilla Dômini, fiat
mihi ſecêndùm verbum tu-
um. Tu autem Dômine.
. Suſcipe verbum Virgo
Maria, quod tibi à Déômino
per Angelũ tranſmiſſum eſt:
Concipies „ & paàries Neum
pariter, & hôminem: * Ut
benedicta dicâris inter om-
nes mulieres. Paries qui-
dem Filium, & virginitatis
non patiéris detriméntum:
efficiéris gravida, & eris Ma-
ter ſemper intâcta. Ut bene-
dicta. G loria Patri. Ut be-
nedicta.

e 2 AD

Ixviii
AD LAUDES,ʒ

MINus eſt † Gâbriél An-
gelus ad Mariam Vir-
ginem deſponſãtam Joſeph.
1 ôminus regnavit.
liv.
Ave Maria, † gratiàâ
plena, Dôminus tecum: be-
nedicta tu in muliéribus,
allelũja.
A Ne timeas Maria, †
inveniſti grâtiam apud Dô-
minum: ecce, concipies, &
paâries Filium, alleluja.
Dabit ei Déôminus †
ſedem David patris ejus, &
regnâbit in ætérnum.
Ecce, ancilla Déômini, †
fiat mihi ſecundùm verbum
tuum.
Capitulun Iſaiæ 11. a. 1.
Grediétur virga de radi-
ce Jeſſe, & flos de radi-
ce ejus aſcéndet. Et requié-
ſcet ſuper eum Spiritus Dô-
mini. Deo gratias.
Hyn Gloriôſa Dômina.
.. Benedicta. u lviii.

Spiritus ſanctus † in te de-
ſcéndet, Maria: ne timeas,
habébis in utero Filium Dei,
alleluja.
K yrie eléiſon. Chriſte eléi-
ſon. K yrie eléiſon.
Dôòéminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Eus, qui de beâtæ Ma-
riæ Virginis utero, Ver-
bum tuum, Angelo nuntiaân-
te, carnem ſulſcipere volui-

ſti: præſta ſupplicibus tuis:
ut, qui verè eam Genitricem
Dei crédimus, ejus apud te
interceſſiõnibus adjuvémur.
Per eumdem Chriſtum Déô-
minum noſtrum. . Amen-

Miſſus eſt.

Iſaiæ 7. C. 14.
Cce, Virgo concipiet, &
pâriet Filium, & vocabi-
tur nomen ejus Emmaúnuél.
Butyrum, & mel cômedet,
ut ſciat reprobâre malum,
& eligere bonum. . Deo
gratias.
„Dignare me laudare te,
Virgo ſacrata. Da mihi
virtùtem, contra hoſtes tuos.
yrie eléiſon. Chriſte eléi-
ſon. K yrie eléiſon.
Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Eus, qui de beàâtæ Ma-
riæ Virginis utero, Ver-
bum tuum, Angelo nuntian-
te carnem ſuſcipere voluiſti:
præſta ſupplicibus tuis; ut,
qui verè eam Genitricem Dei
crédimus, ejus apud te in-
terceſſiônibus adjuvémur. Per
eumdem Dôminum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tu-
um, qui tecum vivit.

Ave Maria.

grediétur virga. u

Diffüſa eſt grâtia in la-
biis tuis. E. Proptérea be-
nedixit te Deus in ætérnum.

ſe Unens

Ml
Elenh⸗
tegvant 1
in Kann,
pon ait fi
, e
Gpens tul

—

01
D

loeh

kulne rirc

lnbumimd

8R obu.

1 s hekhn
ce hette h.
er.
ere Wd:

c t mie⸗ e
ids wsz u,

elieur figr

gita in⸗
Nopterei de
in Aemmn.

Ne timeas-
Lucæ 1. C. 32.
Abit ei Déôminus Deus
ſedem David patris ejus:
& regnâbit in domo Jacob
in ætérnum, & regni ejus
non erit finis. Deo gra-
tias.
Benedicta tu in muliéri-
bus. Et benedictus Fru-
Ctus ventris tui.

Ixix

Ecce, Ancilla Démini.
Iſaiæ 7. Cc. 14.
Cce, Virgo concipiet,
& pariet Filium, & vo-
câbitur nomen ejus Emmà-
nuél. Butyrum, & mel cô-
medet, ut ſciat reprobaâre
malum, & eligere bonum.
Angelus Dômini nuntia-
vit Mariæ- Et concépit
de Spiritu ſancto.

DEFUNCTORUM.

Placébo Démino † in
. „ .
regiéône vivôrum.

Iléxi, quéniam exàâudiet
Dôéminus * vocem ora-
tiônis meæ.
uia inclinâvit aurem ſuam
mihi: * & in diébus meis in-
vocaâbo.

ircumdedérunt me dolé-
res mortis: * & pericula in-
férni invenérunt me.
ribulatiénem, & dolòrem
invéni: * & nomen Dômini
invocavi.
Démine libera ânimam
meam : * miſéricors Dômi-
nus & juſtus: & Deus noſter
miſerétur.
uſtéôdiens pârvulos Dômi-
nus: * humiliâtus ſum, &
liberâvit me.
Lonvértere ânima mea in
réquiem tuam: * quia Dõòmi-
nus benefécit tibi. .
uia eripuit ànimam meam
de morte, * culos meos à
lâcrymis; pedes meos à la-
pſu.
P lacébo Dômino * in régiô-

33 1. e

ne vivôrum.

Ixx .
R équiem ætérnam * dona eis
Dômine:
Et lux perpétua * luceat eis.
Placébo Dômino in re-
giône vivôrum.
Ai Heu mihi † Dômine,
quia incolâtus meus prolon-
gatus eſt.
D Dôminum cum tri-
bulârer clamâvi: * &
exaudivit me.
D ômine libera àänimam me-
am à lâbiis iniquis, * & à lin-
ua doléſa.
Quid detur tibi, aut quid
apponatur tibi* ad linguam
dolôſam?
S agittæ poténtis acutæ, *
cum carbônibus deſolatôriis.
H eu mihi, quia incolâtus
meus prolongaàtus eſt: habi-
tâvi cum habitântibus Ce-
dar: * multùm incola fuit
änima mea.
um his, qui odérunt pa-
cem, eram pacificus: * cum
loquébar jillis, impugnaâbant
me gratis.
R équiem ætérnam.
Af Heu mihi Dômine,
uia incolâtus meus prolon-
gãatus eſt.
Afa: Dôminus † cuſtédit te
ab omni malo: cuſtõòdiat âni-
mam tuam Dôminus.

TV Evavi ôculos meos in
A-g montes, * unde véniet
auxilium mihi.
à uxilium meum à Dômi-

no, * qui fecit cœlum, &
terram.

on det in commotiònem
pedem tuum: * neque dor-
mitet, qui cuſtédit te.
cce non dormitaàbit, neque
dérmiet, * qui cuſtédit II-
raéël.
ôminus cuſtédit te, Dô-
minus protéctio tua * fuper
manum déxteram tuam.
er diem ſol non uret te, *
neque luna per noctem.
ôminus cuſtéôdit te ab om-
ni malo: * cuſtéôdiat ânimam
tuam Déminus.
ôminus cuſtôdiat intréôi-
tum tuum, & éxitũ tuum; *
ex hoc, nunc, & uſque in
ſeculum.
Reéquiem ætérnam.
ſia, Déminus cuſtôdit te ab
omni malo: cuſtéôdiat àni-
mam tuam Déminus.
Si iniquitâtes † obſer-
vâveris Dômine, Dômine
quis ſuſtinébit?

E profũndis clamâvi ad
te Dômine: * Dômine
exâudi vocem meam.
iant aures tuæ intendén-
tes, * in vocem deprecatiô-
nis meæ.
i iniquitâtes obſervàâveris
Dômine: * Dômine, quis
ſuſtinébit? .
Zuia apud te propitiatio
eſt: * & propter legem tuam
ſuſtinni te Démine.
Nuſtinuit ânima mea in ver-
bo eius: * ſperâvit ânima
mea in Démino.
cuſtôdia matutina BAi
4

mmotns inan
duien A
innt
VversDoun,
ſlteht

m Dime,

Ootedor!
in toto
Codniem al
i.
n Cnetn
ſun tbbi: d
Pbun ſndumt
Etebor nonnnn
uper nletie
Verltite tun:?
Onfciti üper
Den Anckunn n
1 cinte
Edde AWodi
Plabds n
tlten.
Clfteinnn
Clnnes keoes
ierunt On
l⸗

CMent in
iman mg

n
J Ll
Clnitkt
o tua .
am tun

DON uet ten.

r nocken
de
te hon
t inimen

=.

ine e
7

chwuriad
3 Donne
wemm.

em gepkecat⸗
eI Celcdtl

elks

Mnir, gun

legem tunn
ine.

nen N ſe⸗

ad noctem, * ſperet Iſral in
Démino.
yuia apud Déminum miſe-
ricéôrdia: * & copiõôſa apud
eum redémptio.
Et ipſe rédimet Iſraël, * ex
ômnibus iniquittibus ejus.
équiem ætérnam.
Si iniquitâtes obſerva-
veris Dômine, Démine quis
ſuſtinébit?
a, Opera † maͤnuum tua-
rum, Dômine, ne deſpicias.

Onfitébor tibi Dômine
in toto corde meo: *
quéniam audiſti verba oris
mei.
In conſpéctu Angelôrũ pſal-
lam tibi: * adorâbo ad tem-
plum ſanctum tuum, & con-
fitébor nômini tuo.
uper miſericôrdia tua, &
vVeritâte tua: * quôniam ma-
gnificàſti ſuper omne, no-
men ſanctum tuum.
n quacuúnque die invoca-
Vero te, exâudi me: * multi-
plicâbis in àânima mea vir-
tũtem.
onfiteântur tibi Dômine
omnes reges terræ: * quia
audièrunt mnia verba oris
tui.
t cantent in viis Dômini: *
quéniam magna eſt gloôria
Démini.
uôniam excélſus Démi-
nuũs, & humilia réſpicit: * &
alta à longè cognéſcit.
i ambulaàvero in médio tri-
bulationis, vivificàbis me: *

Ixxi
& ſuper iram inimicôrum
meôrum extendiſti manum
tuam: & ſalvum me fecit
déxtera tua-
Dòèminus retribuet pro me:*
Dôémine, miſericôrdia tua in
ſéculum: pera mânuum tuâ-
rum ne deſpicias-
équiem ætérnam.
„Opera manuum tud-
rum, Dômine, ne deſpicias.
Audivi vocem de colo
dicéntem mihi. . BeÜti
môrtui, qui in Dômino mo-
riuntur.

Omne, † quod dat mihi Pater⸗
ad me véniet: & eum, qui ve-
nit ad me, non ejiciam foras-
Et ne nos

ater noſter.
*☚ Sed l-

inducas in tentatiônem.
bera nos à malo.

Auda ânima mea Dômi-
num: laudâbo Dôminum
in vita mea: * pſallam Deo
meo quaâmdiu fuero-
olite confidere in principi-
bus, * in filiis héminum, in
quibus non eſt ſalus.
Xibit ſpiritus ejus, & rever-
tétur in terram ſuam: * in illa
die peribunt omnes cogita-
tiônes eôrum.
eâtus, cujus Deus Jacob
adjutor ejus: ſpes ejus in Dô-
mino Deo ipsius: * qui fecit
cœlum, & terram;, mare, &
ômnia, quæ in eis ſunt.
ui cuſtédit veritàtem in ſé-
culum: facit judicium inju-
e 4 riam

riam patiéntibus: * dat eſcam
eſuriêntibus.
ôminus ſolvit compedi-
tos: * Dôminus illuminat
cæcos.
ôminus érigit eliſos, * Dô-
minus diligit juſtos.
)ôminus cuſtédit âdvenas:
pupillum & viduam ſuſci-
Piet: * & vias peccatôrum
diſpeêrdet.
egnabit Dôminus in ſécu-
la, Deus tuus Sion * in gene-
rationem, & generatiônem.
équiem ætérnam.

e profundis. Ixx.

équiem
ætérnam * dona eis Dômine.
It lux perpétua * luceat eis.
A porta inferi. E. Erue
Dòmine ânimas eôrum.
Requiéſcant in pacæ.

Amen.
Dômine exaudi oratiéô-
nem meam. B. Et clamor

meus ad te véniat.
Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Eus, qui inter Apoſtoli-
MHXXaCos Sacerdôtes fäàmulos
tuos Pontificaàli, ſeu ſacer-
dotali feciſti dignitate vigé-
re: præſta, quæſumus, ut eô-
rum quoque perpétuo aggre-
gentur conſõortio.
Eus, véniæ largitor,
& huminæ ſalutis ama-
tor: quæiumus cleméntiam

tuam, ut noſtræ Congrega-
tiônis fratres, propinquos,
& benefactôres, qui ex hoc
ſéculo tranſiéèrunt, beâta Ma-
ria ſemper Virgine interce-
dénte cum ômnibus Sanctis
tuis, ad perpétuæ beatitů-
dinis conſortium pervenire
Concéêdas.

Idélium Deus ômnium
Cõônditor, & Redémptor,
animâbus famulôrum famu-
larümque tuârum remiſſiô-
nem cunctôrum tribue pec-
catôérum: ut indulgéntiam,
quam ſemper optavérunt,
piis ſupplicatiônibus conſe-
quântur. Qui vivis & regnas
in ſécula ſeculôrum.
„ Amen.

Qui vivis & regnas
cum Deo Patre, in unitâte
Spiritus ſancti Deus, per òm-
nia ſécula ſeculérum.
Amen.

Eus, véniæ largitor, &
huminæ ſaluũtis amâtor:
quæſumus cleméntiam tuam,
ut noſtræ Congregatiônis fra-
tres, qui ex hoc ſéculo tran-
ſiéèrunt, beâta Maria ſemper
Virgine intercedénte cum
omnibus Sanctis tuis, ad per-
pétuæ beatitùdinis conſoôr-
tium pervenire concédas. Per
Dòô⅛minum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum: qui
tecum

rd
Prinns
4 bommn le
nen.

Me,
mne, un
Ntcenmn

Conni,ſen
Mne petics:

Dommocr.

le tue . V

Muindun
Mine:
mlörumannl
mum, guoum
Lepoltionsdie
Iümns, eiive
ets beittuin
nschritten!

Mn, D
tunn p
Oiduv mle
ſpplos
ulmam fümn
Etoeſen⸗
nred,aolne
Urs dle
ninmn

Cümn
1 ſe

Nrh Eng
tuis, Ae
nis Con

I WNNtꝑ M

ll

tecum vivit & regnat in uni-
tâte Spiritus ſancti Deus,
per ômnia ſécula ſeculérum.
Amen.

Bſòlve, quæſumus Dô-
mine, ânimam fàâmuli tui
ut, defunctus ſéculo, tibi
vivat: & quæ per fragilitàtem
carnis humaâna converſatiône
commiſit; tu véniâà miſericor-
diſſimæ pietâtis abſtérge. Per
Déminum.

famulæ tuæ ut defùncta

Eus indulgentiârum Dô-
mine: da animúbus fa-
mulérum famularumque tuâ-
rum, quorum anniverſâàrium
depoſitiònis diem commemo-
râmus, refrigérii ſedem, qui-
étis beatitdinem, & lũmi-
nis claritatem. Per Dôminum.

Nelina, Dômine aurem
tuam ad preces noſtras,
quibus miſericõrdiam tuam
ſupplices deprecàmur: ut
ànimam fâmuli tui quam
de hoc ſéculo migrare juſsiſti,
in pacis, ac lucis regiône con-
ſtituas, & Sanctôrum tuérum
júbeas eſſe conſôrtem. Per
Dôminum.

Uæſumus Démine, pro
tua pietàte miſerére ani-

2* 5*

ànimam

n xxiii
mæ fàmulæ tuæ N. & à con-
tâgiis mortalitäâtis exutam,
in ætérnæ ſalvatiéônis partem
reſtitue. Per Dôminum.

Eus, qui inter Apoſtoli-
cos Sacerdũtes, fämulum
tuum Pontificali feciſti
dignitâte vigére: præſta quæ-
ſumus; ut eòrum quoque
perpétuo aggregétur conſôr-
tio. Per Dôminum.

Eus, qui inter Apoſtoli-
cCos Sacerdétes, famu-
lum tuum N. ſacerdotali
feciſti dignitàte vigére: præ-
ſta quæſumus; ut eôrum
quoque perpétuo aggregétur
conſõôrtio. Per Déôminum.

eus véniæ largitor.

Eus, qui nos patrem, &
matrem honoraâre præ-
cepiſti: miſerére clemènter
animâbus patris, & matris
meæ, eorúmque peccaàâta di-
mitte: méque eos in ætérnæ
Cclaritâtis gâudio fac vidére.
Per Déminum.

ibus, dicitur animàâ-
bus paréntum noſtrorum:
méque, noſque.
mæ patris mei, noſtri.

Ixxiv

àni-

mæ marcis meæ, noſtræ.

Réquiem ætérnam dona
eis Dômine. g. Et lux per-
peétua luũceat eis.

Requiéſcant in pace.
Amen.

egem, cui ômnia vivunt,
Venite, adorémus.

Enite, exultémus Dô-
mino, jubilémus Deo ſa-
lutàâri noſtro: præoccupémus
fâciem ejus in confeſſiône,
& in pſalmis jubilémus ei.
egem, cui omnia vivunt,
venite, adorémus.
dNuôniam Deus magnus Doô-
minus, & Rex magnus ſuper
omnes deos: quôniam non
repéllet Döminus plebem
ſuam, quia in manu ejus ſunt
omnes fines terræ, & altitu-
dines moôntium ipſe cCônſpicit.
enite adorémus.
uôniam ipsius eſt mare,
& ipſe fecit illud, & ridam
fundavérunt manus ejus: ve-
nite, adorémus, & procida-
mus ante Deuũ; plorémus co-
ram Dômino, qui fecit nos,
quia ipſe eſt Doôminus Deus
noſter: nos autem pôpulus
ejus, & oves pàſcuæ ejus.
egem, cui mnia vivunt,
venite, adorémus.
édie, ſi vocem ejus audié.
ritis, nolite obduräâre corda
veſtra, ſicut in exacerbatiône
ſecundum diem tentatiônis in
deſerto: ubi tentavérunt me

patres veſtri, probavérunt,
& vidérunt ôpera mea.
enite, adorémus.
uadraginta annis préôximus
fui generatiôni huic, & dixi:
Semper hi errant corde: ipſi
verò non cognovérunt vias
meas, quibus jurâvi in ira
mea, ſi introibunt in réquiem
meam. . .
Legem, cui omnia vivunt,
venite adorémus.
équiem ætérnam dona eis
Démine, & lux perpétua lu-
Ceat eis.
enite, adorémus.
egem, cui omnia vivunt,
Venite, adorémus.

Dirige † Dômine Deus
meus in conſpéctu tuo viam
meam.

VEibe mea auribus pér-
cipe Démine, * intelli-
ge clamôrem meum.
Lnténde voci oratiônis meæ, *
Rex meus, & Deus meus.- .
uôniam ad te orâbo: * Doô-
mine, manè exâudies vocem
meam. ,
anè

ifiho i
2 nd
en ſs nliir
ſ gehhit nt

P in r
nc Uon
inie ntrn 'P
un lan
Fun

lbon incon
Ariboad enpl
tum in intr
Clnine cedne!
tn tu! popt
neosclige n
füam meam.
uinmmt
Tum Veritäs:
Vanunm elt
Ellanm pu
rectumIhen
Abant, it jtce⸗
Cicunt 4 oo⸗
is eſuimämn
inhein n
609,* gud Cuin
te Donne,
tletentar o
Utinte in
tihunt: t: & hi
Anübin
N 81 clien
etnn

ſlhm n

i
chen Eu,
tn
1 anndn
nihnc
Grunt n

ll

83

.

Unt in e.
I l

Onnmis in

.

n onz

ANen li
rem
Mmmain
nnn

Donvehn

Nekn o nun

Anbus pel
1e, indl⸗
eun.
törismen;

anè aſtäbo tibi, & vidé-
bo: * quéniam non Deus
volens iniquitâtem tu es.
eque habitâbit juxta te ma-
lignus: * neque permanébunt
injuſti ante ôculos tuos.
diſti omnes, qui operântur

iniquitâtem: * perdes omnes,
qui loquuúntur mendâcium.

irum ſanguinum, &ñ do-
1ôſum abominaâbitur Démi-
nus: * ego autem in multitu-
dine miſericôrdiæ tuæ.
ntroibo in domum tuam: *
adorâbo ad templum ſanctum
tuum in timòôre tuo.
ômine deduc me in juſti-
tia tua: * propter inimicos
meos dirige in conſpéctu tuo
viam meam.
uôniam non eſt in ore eòô-
rum véritas: cor eôrum
vanum eſt.
epũúlcrum patens eſt gut-
tur eôrum: linguis ſuis dolésè
agébant, * júdica illos Deus.
écidant à cogitatiéônibus
ſuis: ſecundùm multitúdinem
impietàtum eôrum expélle
eos, * quôniam irritavérunt
te Déômine.
t læténtur omnes, qui ſpe-
rant in te, * in ætérnum exul-
tâbunt : & habitbis in eis.
t gloriabúntur in te om-
nes, qui diligunt nomen tu-
um; *] quôniam tu benedices
juſto.
6bmine, ut ſcuto bonæ
voluntâtis tuæ * Coronaͤſti
uos.

lIxxv
Dirige Dômine Deus
meus in conſpéctu tuo viam
meam.
Convértere Démine, f†
& éripe ànimam meam; quòô-
niam non eſt in morte, qui
memor ſit tui.

Omine, ne in furôre tuo
àrguas me, * neque in
ira tua corripias me.
iſerére mei Dômine, quô-
niam infirmus ſum: * ſana me
Dômine, quôniam contur-
bâta ſunt ofſa mea.
t àânima mea turbata eſt
valde: * ſed tu Dômine uͤſ-
quequo?
onvértere Dômine, & éri-
pe àânimam meam: * ſalvum
me fac propter miſericoôr-
diam tuam.
uéôniam non eſt in morte,
qui memor ſit tui: * in in-
férno autem quis confitébi-
tur tibi?
aborâvi in gémitu meo:
lavbo per ſingulas noctes le-
ctum meum: * lacrymis meis
ſtratum meum rigabo.
urbtus eſt à furôre cu-
lus meus: * inveteràâvi inter
omnes inimicos meos.
iſcédite à me omnes, qui
operâmini iniquitàtem: *
quòniam exaudivit Dôminus
vocem fletus mei.
Xaudivit Dôminus depre-
catiénem meam, * Déminus
oratiénem meam ſuſcepit.
rubéſcant, & conturbén-
tur veheménter omnes ini-
mici

Ixxvi
mici mei: * convertântur, &
erubéſcant valde velôciter.
équiem ætérnam.
„ Convértere Dômine,
& éripe ànimam meam; quò-
niam non eſt in morte, qui
memor ſit tui.
Nequando râpiat † ut
leo, ànimam meam, dum
non eſt, qui rédimat, neque
qui ſalvum faciat.

Omine Deus meus, in
te ſperâvi: * ſalvum me
fac ex òmnibus perſequénti-
bus me, & libera me-
N equândo râpiat ut leo, àni-
mam meam: * dum non eſt,
qui rédimat; neque qui ſal-
vum fãaciat.
D ômine Deus meus, ſi feci
iſtud, * ſi eſt iniquitas in ma-
nibus meis:
i réddidi retribuéntibus mi-
hi mala, * décidam méritò ab
inimicis meis inaânis.
erſequâtur inimicus ani-
mam meam: & comprehén-
dat, & conculcet in terra vi-
tam meam, * & glôriam me-
am in puúlverem deducat.
E xuúrge Dômine in ira tua: *
& exaltaâre in finibus inimi-
côrum meòôrum.
Et exúrge Démine Deus
meus in præcépto, quod man-
daàſti: * & ſynagòga populô-
rum circúmdabit te.
t propter hanc in altum
regrédere: * Déminus judi-
cat pépulos.
udica me Dômine ſecun-

dùm juſtitiam meam, x &
ſecunduùm innocéêntiam me-
am ſuper me.
onſumétur nequitia pecca-
tôrum, & diriges juſtum, *
ſcrutans corda, & renes Deus.
uſtum adjutôrium meum à
Dômino, * qui ſalvos facit
rectos corde.
eus Judex juſtus, fortis „&
Patiens, * numquid iraſcitur
per singulos dies?
iſi converſi fuéritis, glâ-
dium ſuum vibrâbit: * arcum
ſuũ teténdit, & parâvit illum.
t in eo parâvit vaſa mor-
tis, * ſagittas ſuas ardénti-
bus effecit.
cce partůriit injuſtitiam: *
concépit dolérem, & pépe-
rit iniquitâtem.
acum apéruit, & effodit
eum: * & incidit in fôveam,
quam fecit.
onvertétur dolor ejus in
caput ejus: * & in vérticem
ipsius iniquitas ejus deſcén-
det.
Confitébor Dôòmino ſecuún-
duùm juſtitiam ejus: * & pſal-
lam nômini Dômini Altiſſi-
mi.
équiem ætérnam.
Afia, Nequândo râpiat, uͤt
leo, àânimam meam, dum
non eſt qui rédimat, neque
qui ſalvum faciat.
v., A porta inferi. . Erue
Dôömine ânimas eôrum.
ater noſter. re

—

tce miüi
eun lunt d⸗
4 hom 1 ui
um! ani⸗
mn r thnn
lictl, Fiti
lum: Chnegu

GN

hi, reecmn
an ſanhel,
Gidtkinth,0
mnun/ Ale
Cortinn d,
rtihlgun
Clls peccitumn
Gure non Alers
Geam! ecee unn
Gormim:El
OMeiers, Mn!

AIte Doonine,
Celo, n
Dtor mers nint.
Uno die e ten
m: * Etina
o Deum n
In . (em
Gnide Krnd
mm oNi
in ane,

Dcetinin
te ner,
Cuun me els
Wur in amant
nh Domn 0
Cnenntte,
Clrweinſice⸗
Onun bince⸗
Iierig e 66

A
Drabite Teun
Eppiftilun
Minit dr nor.
Tus Men.

itinjuctim⸗

den, &
S
it, G efic
ccſt in hen

Ghbr eis i
& urertien
eſis Celcet⸗

Mnin Eelr
eu: 1

Ann
nat, 4

Nenn, Inn

innt, nene⸗

.

8 eolun

leri N De .

Job. 7. d. 16.

Arce mihi Démine, nihil
enim ſunt dies mei. Quid
eſt homo, quia magnificas
eum? aut quid appénis erga
eum cor tuum? Viſitas eum
diluculò, & ſubitòô probas il-
lum: Uſquequo non parcis
mihi, nec dimittis me, ut gluũ-
tiam ſalivam meam? Peccavi,
quid faciam tibi, Cuſtos hô-
minum? quare poſuiſti me
contrarium tibi, & factus ſum
mihimetipſi gravis? Cur non
tollis peccàtum meum, &
quare non aufers iniquitâtem
meam? ecce, nunc in pulve-
re dérmiam: & ſi manè me
quæsieris, non ſubsiſtam.

Tu
autẽ Dômine,
Credo, quòd Redém-
ptor meus vivit: & in noviſ-
ſimo die de terra ſurrectúrus
ſum: * Et in carne mea vi-
débo Deum Salvatéôrem me-
um. Quem viſũürus ſum
ego ipſe, & non àlius, & cu-
li mei conſpectuùri ſunt. Et
in carne.
Job. 10. a. 1.
Edet ânimam meam vi-
tæ meæ), dimittam ad-
vérsùm me elòquium meum,
loquar in amaritúdine àânimæ
meæ. Dicam Deo: Noli me
condemnâre: indica mihi,
