io, Deus, qui hanc.

9

iphona Sacérdos. AmdKꝗvit.

Die

368
Die XXXI. Octobris.

IN FESTO S. WOLF-
gangi, Epiſc. & Confeſſ.
Duplex majus.
Oratio-⸗
Eus, qui nobis ætérnæ
ſalutis beâtum Wolt-
gângum miniſtrum tribuiſti:
ræſta quæſumus, ut, quem
octôrem vitæ habũúimus in
terris; interceſſõôrem habére
meremur in cœlis. Per Dô-
minum noſtrum.

In Laud. (niſi ob occurrentem
hodie Dom. heri ſit facta,) comm.
Vigiliæ omnium S8. Antiph. & „.
ex Feria occurrente.

Feſta Novembris.

Oratio Vigiliæ.
Dmire Deus noſter,
multiplica ſuper nos
gràtiam tuam: & quorum
prævenimus gloriôſa ſolém-
nia; tribue ſubſequi in ſan-
cta profeſſiòne lætitiam. Per
oôminum.
Veſperæ de ſeq. ſine co
niſi 8 Wolfbang alicubi tit 1 ed

II. Claſſis. quo caſu de eo tantuùm
fit commemoratio.

FESTA NOVEMBRIS.

Prima die, non impedita, dicitur
Officium Defunctorum.

DIE I. NOVEMBRIS.

IN FESTO OMNIUM
SANCTORUM.

DUPLEX I. CLASSIS.

AD VESPERAS,

Afa. Vidi turbam magnam. cum
veliquis de Laudibne. Püalmi de
Dominica. 5§5.
6Veulum, Apoo. 7. a. 2.
ce, ego Joannes vidi àl-
terum Angelum aſcen-
déntem ab ortu ſolis, habén-
tem ſignum Dei vivi: & cla-
maâvit voce magna quaâtuor
Angelis, quibus datum eſt
nocéère terræ, & mari, dicens:
Nolite nocêre terræ, & mari .
neque arbôribus, quoaduſque
ſignémus ſervos Dei noſtri in
frôntibus eéôrum.

E. breve- Exultent Jufſti *
n conſpéctu Dei. Exultent.
V. Et delecténtur in lætitia.
In conſpéctu. Gloria Patri.
Exũultent.

Hymuus.
CHriſe Redémptor ôm-
nium,
Conſẽérva tuos fâmulos,
Beâtæ ſemper Virginis
Placatus ſanctis prêcibus.
Beâta quoque àgmina
Coœléſtium ſpirituum,
Prætérita, præſéntia,
Futúùra mala péllite.
V ates

.

1,e
ſte eri räck
Poobue i
Nyplictet hd
Elrari wers ſi⸗
laneres De Ncht
CColelorie
D
Nor krinctll
(h kum I⸗
Morkounge .

G an ncks

Cvirs Chrliͤ
Ouen wiette pei
Ctkennum e in
UtChrſolucst
Deriolramms Ai⸗
Mrin binilgnto
Düdnebigein
Unn cum indo
Inkemntenn Ke
Amen
F Iatinin ir
E erllite ,lii,
Ninin onmrr acf
IMynter, 4en
Unech Artengi
n CDnindons
Pius Khatkirs N
Eönm, Cnin,
Eehim, Arin
cnlh lin
tlan l,om
liſtes, ſncti

n. .V Den
lea rn
tun: 6
„WI
gori
e ſiblegnie

Wötent ſind
De. Wülen
QReorar in len

u. Cldra zun

j. ſe
E—E

upor ö

,
Gos fndlos,

e Ttens
Acks precbu.
ve ignin
n Hintuunt,
,Prventi,
nia Nlie
s

Peſta Novembris.

V ates ætêrni Judicis,
Apoſtolique Démini,
Suppliciter expôſcimus,
Salvâri veſtris précibus.
Märtyres Dei inclyti,
Confeſſoréſque lucidi,
Veſtris oratiônibus
Nos ferte in cœléſtibus.
Chori fanctârum Virginum,
Monachorumque omniũ,
Simul cum Sanctis mni-
bus
Conſortes Chriſti fcite.
G entem auférte pérfidam,
Credéntium de finibus;
Ut Chriſto laudes débitas
Perſolvâmus alacriter.
G lôria Patri Ingénito,
Ejuſque Unigénito,
Unà cum ſancto Spiritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
F. Lætâmini in Déômino,
& exultaâte Juſti, . Et glô-
riämini omnes recti corde.
Ad Magnificat, Antiphona.
Angeli, Archângeli, † Thro-
ni. & Dominatiônes, Princi-
paâtus, & Poteſtâtes, Virtutes
coléôrum, Chérubim, atque
Séraphim, Patriârchæ, &
Prophétæ, ſancti legis Doctoô-
res, Apôſtoli, omnes Chri-
ſti Maârtyres, ſancti Confeſſõ-
res, Virgines Dômini, Ana-

choritæ, Sanctique omnes in-

tercédite pro nobis.
Oratio.
O Mnipotens ſempitérne
Deus, qui nos omnium
Sanctôrũ tuérum mẽérita ſub
una tribuiſti celebritâte ve-

369
neràri: quæſumus; ut deſide-
râtam nobis tuæ propitiatiô-
nis abundântiam multiplica-
tis interceſſéôribus largiaris.
Per Déminum.

A D L AU D ES,
E per Horas, Afia.

Viai turbam magnam, †
quam dinumeraâre nemo
péôterat, ex ômnibus genti-
bus ſtantes ante thronum.
Pſalm. D éêminus regnâvit. cum
Keliquis. I8.
Anña. Et omnes Angeli, †
ſtabant in circuitu throni,
& cecidérunt in conſpéctu
throni in fâcies ſuas, & ado-
ravérunt Deum.
Afia., Redemiſti nos † Démi-
ne Deus in ſànguine tuo, ex
omni tribu, & lingua, & pô-
pulo, & natiõône, & feciſti
nos Deo noſtro regnum.
Afia. Benedicite † Dôminum
omnes Elécti ejus: âgite dies
lætitiæ, & Cconfitémini illi.
Afia. Hymnus oômnibus †
Sanctis ejus, filiis Iſraél, po-
pulo appropinquaânti ſibi:
gléôria hæc eſt omnibus San-
Ctis ejus.
Capitulum. E cce, ego Joânnes.
ut ſuprà.
NR. breve. Lætâmini in Dô-
mino, * Et exultâàte Juſti.
Lætâmini. Y. Et gloriâmi-
ni omnes recti corde Et ex-
ultâte. G léria. Lætàmini.
Hymnus.
Eſu Salvâtor ſéculi,
Redémptis ope ſůbveni;
A a Et

370 Feſta
Et pia Dei Géênitrix
Salútem poſce miſeris.
G œtus omnes angélici.
Patriarchärum cuúnei,
Et Prophetârum mérita
Nobis precéntur véniam.
B aptiſta Chriſti prævius,
Et Clâviger æthéreus,
Cum céteris Apoôſtolis
Nos ſolvant nexu criminis.
Chorus ſacrâtus Martyrum,
Conféſſio Sacerdòtum,
Et virgindlis Ccaſtitas
Nos à peccdàtis âbluant,
Monachôrum ſuffrâgia,
Omnéſque cives cœlici,
Annuant votis ſpplicum,
Et vitæ poſcant præmium.
Laus, honor, virtus, glôria,
Deo Patri, & Filio,
Sancto ſimul Parâclito,
In ſeculéôrum ſécula. Amen.
y. Exultâbunt Sancti in gléô-
ria. E. Lætabüúntur in cu-
bilibus ſuis.
Ad Benedictus, Antiphona.
Te gloriôſus † Apoſtolôrum
Chorus, te Prophetârum lau-
dàâbilis nuũmerus, te Martyrũ
cCandidâtus laudat exércitus,
te omnes Sancti, & Elécti
voce Confiténtur unânimes,

beâta Trinitas, unus Deus.

Oratio. Omnipotens ſempitérne.
Ut ſupraà.

Ad Tertiam, Antiphona.

Et omnes Angeli.
Capitulum. E cce, ego Joaùnnes.
ut ſupra.
V. Lætâmini in Démino,
& exultaâte Juſti. &. Et glô-
riamini omues recti corde.

Novembris.

Ad Sextam, Antiphona-
Redemiſti nos.
Capitulum. Apoc. 7. g. 9.
P Oſt hæc vidi turbam ma⸗

gnam, quam dinumeraâ-
re nemo pôterat, ex omni-
bus géntibus, & tribubus, &
péôpulis, & linguis, ſtantes
ante thronum Dei in conſpé-
ctu Agni, amicti ſtolis albis,
& palmæ in múnibus eòôrum.
F. Exultent Juſti in conſpé-

ctu Dei. . Et delecténtug

in lætitia.
Ad Nonam, Antiphona.

Hymnus ômnibus.
Capitulum. Apoc. 7. C. 12.
Enedictio, & clâritas, &
ſapiéntia, & gratiârum
4ctio, honor, virtus, & for-
titdo Deo noſtro, in ſécula
ſeculôêrum. Amen.
V. Juſti autem in perpétuum
vivent. M. Et apud Dômi-
num eſt merces eòôrum.
Ad Veſperas, Afia. Vidi turham
magnam. cum reliq. de Laudibus.
Fſalm. Dixit Dôminus. cum re⸗
liquis de Communi plurim. Mart.
Capitulum, è. breve, & Hymnve,
ùt ſuprà in primis Veſperis.
V. Exultabunt Sancti in glô-
ria. . Lætabůúntur in cu-
bilibus ſuis.
Ad Magnificat, Antiphona.

O quàm gloriôſum † eſt re-

gnum, in quo cum Chriſto
gaudent omnes Sancti, ami-
li ſtolis albis ſequuntur A-
gnum, Suorlnde jerit.
Oratio. OQ mnipotens ſempiterne-
t ſupra.
Diete

lun a ,⸗ Ni

Del M⸗

unin
ullti inconß
1 l Ekleckenen nn

Mnm, Münonr,

Ommnibun
I. en.

dio, c

i, 6 9

Eo ncto,n kan
n Amer.
Wrmi, erinn
Nr M.
er eolunn

Feſta Novembris.

Dicte enedicâmus Démino. di-
cuntur Veſperæ Defuncétorum, inci-
piendo ab Ana. Placébo Domino.
quæ integra dicitur ante, & Pol
Pſalmum: ſimiliter & aliæ
phonæ à ad modum Duplicis. Pfalm.
D éxi. & reliqua omnia; ut in
Ofſicio Defunctorum infra. Ixix.
excepto Pſalmo. L auda ànima mea
Dôminum, dqui poſt P ater noſter
non dicitur: ſed dicitur tantum
Oratio. P idélium Deus émnium.
cum ſuis Verſiculis, ut ibi notatur.

5 Si prima dies poſt Feſtum om-
nium Sanctorum fuerit Dominica;
ſit Officium de ea ùt in Rub. ge ene⸗
Tal. Officium verò Défunctorum

transfertur in ſequentem Feriam II.

ita ut poſt Veſperas Dominicæ, di⸗
Cantur Veſperæ Defunctorum. Ma-=
utinum verò poſt Laudes Feriæ
1I quæ erit dies III. infra Octa⸗
Vam:

Si autem eàâdem Fer. III. occurrat
eſtum duplex, etiam translatum,
fficium fiet de eo; adhuc tamen
autem celebratur Comm. omnium
Defunct. Miſſa tamen unica dicitur
de Feſto, reliquæ omnes pro Defun-
Ctis. Ita varia S. R. C. Decreta 19:
Jun. 1700. 5§. Maji. 1736. &:

Die II. Novembris.
SECUNDA DIE

infra Oavam omnium
Sanctorum.

Omnia, ut in Feſto.

§, Poſt Laudes dici, dictò B ene-
dicamus Démino, ablſolutè incipit
Matutinum Defunctorum ab Invitaæ
torio, cum bPſalmo, V enite, exulté-
mus. & tribus Nocturnis, in quibus
duplicantur Antiphonæ. Dicitur IX.
N. Libera me Pémine de m
vetérna. Ad Laudes ſimiliter õ
cantur Antiphonæ, & in fine Lau=
dum non dicitur Pſalmus, De pro-
füundis. ſed dicto BP ater noſter di⸗
Cuntut Preces, & Oratio, F idelium.
tantüth , ut ſupraà in Veſperis.

A a 2

371
Die III. Novembris.

ITERTIA DIE
Infra O ctav. omnium Sanctorum-
Omnia, ut in Feifto.
Velp. de ſeq. comm. ut infrà

Die IV. Novembris.

IN FESLOQ S. CAROLI.
Epiſc. & Conf. Dupleæ

Oratio.
Ccléſiam tuam, Démine,
9ſancti Câàroli Conteſſôris
tui atque Pontificis continua
protectiéône cuſtôdi: ut, ſicut
illum paſtoralis ſolicitudo
gloriôſum réddidit; ita nos
ejus intercéſſio in tuo ſem-
per fâciät amôre fervéntes.

Per Déminum.
Deinde fit comm. Octavæ. Antiph,

Tham glor gloridſum! v. Exultàbunt.
ratio. O mnipotens. ut ſuprà.
Et SS. Vitalis, & Agricolæ Mart.

Anña. Iſtôrum eſt. . Lætamini.
Oratio.
P Ræſta, quæſumus, omni-
potens Deus: ut, qui ſan-
tôrum Märtyrum tuéôrum
Vitàlis, & Agricolæ ſolém-
nia célimus; eéôrum apud te
interceſſiònibus adjuvémur.

P ominam.
* Lomi⸗ ſit ommem. Octava

Ana. Te g elgrioſn. F. Exultabunt.

Oratio. U mnipotens Kareene⸗
ut in Feſto.

Et 8S. Vitalis,; & Agricolæ Mart
Antiphona. Veſtri capllli.
V. Exultent Juſti in con-
ſpéctu Dei. . Et delectén-
tux in lætitia.
lratto⸗ uͤt ſuprà.
In II. Volp. Comm. Octavæ. Afia.

§.
5 re = Exultabunt

Oratio,; u 1
5 peris beſki⸗

Die

372
Die V. Novembris-

QUINTA DIE
Infra Octavam omnium
Sanctorum.
Omnia, ut in Feſto.
Veſp. de S. Leonardo Conkfefſ.
cdmmem. Octavæ.

Die VI. Novembris.
IN FESTO S. LEONARDI

Confeſſoris. Buplex,
Oratio.
LD dn nos beâti Leo-
naârdi Confeſſõris tui ân-
nua ſolemnitate lætificas: con-
cêde propitius; ut, cujus na-
talitia côlimus, étiam actiô-
nes imitémur. Per Dôminũ.
Et fit commem. Octavæ. Antiph.
O quàm gloriôſum! ?. Exultabunt.
ratio, t ſuprà.
In Laud. & II. Veſp. commem.
Octavæ. ut in die Feſti.

Die VII. Novembris.
S EPII MA DIE

Infra Octavam omnium
Sanctorum.
Omnia, ut in Feſto.
Ad Veſp. Duplex: & omnia di-
cuntur, ſicut in I. Veſp. Feiti, cum
comm. SS. Mart. Quatuor Corona-
torum. Antiphona. Iſtéôrum eſt.
. Exultàbunt Sancti.
ratio.
Ræſta, quæſumus, omni-
potens Deus: ut, qui glo-
riôſos Martyres, fortes in ſua
confeſſiône cognévimus; pi-
Os apud te in noſtra interceſ-
ſiône ſentiämus. Per Däñm.

Die VIII. Novembris.
IN OCTAVA OMNIUM.
Omnia, ut in die Feſti.
Ad Laudes fit comm. SS. Mart.
Qnatuor Ceronatorym, Anti hona,
Veſtri capilli. y.,. Lætamini.

Feſta Novembris-

Oratio. Præſta, quæſumus.
ut ſuprà.
Veſp. à Cap. de ſeq. omm. dles
octavæ. & S. Theodori Mart. ut in-
frà IX. Novembris.
Dominica II. Novembris.

FESTUM PATROCINII

B. Mariæ Virginis.

. Duplex majus.

„Omnia dicuntur, ut in Feſto B.
V. M. ad Nives, 32 ¾. omiſſa com.
S. Dominici in I. Veſp. Et fit com.
Dominicæ in utriſque Veſp. & Lau-
dibus. In II. Veſp. omnia ut in I.
Veſp. v. Dignàre. & Antiph. ad
Magnificat, Beatam. ut VI. Augu-
ſti pro commem. B. V. M. ad Ni-

vVés ponuntur.
Die IX. Novembris.
DEDICATIO BASILICE

Salvateris. Duplex.
A Capit. omnia ut in Communi
Dedicationis Eccleſiæ.
Et fit com. omnium Sanctorum.
Anriphon O quàm gloriôfum!
F. Exultàbunt.
Oratio. O mnipotens ſempitéèrne.
ur in Feſto.
t fancti Theodgri, Mart. Antiph.
Iſte ſanctus. „. oria, ſansre.

Oratio.

Eus, qui nos beaàti Theo-
déri Martyris tui confeſ-
4 .27 . 4
ſiône gloriôſa circùmdas, &
prôtegis: præſta nobis ex ejus
imitatiône proficere; & ora-
tiône fulciri. Per Dôminum
noſtrum.
In Laudibus ſt comm, S. Theo⸗
dori Mart. Antiphona. Qui odit.
y. Juſtus, ùt palma.
„Oratio. Deus, qui nos.
ut ſrd.
In II. Veſperis fit comm. ſeqꝗ. &
28. Tryphonis &6. Martyrum-

Die

De V. We

1S8I0
Upll (o E
Oto.
Vdlenr
B tnn ni
lipjelum te

Nkite hent,
umr, Dal.
h. R.In

nn

c M, nrln
mim, Mnatron
Tun tönum IYapn
ci, & Mort
Peha ſccit: un
gis Proteclonis
ſeniümg N

en. NV
FllI. B. .
el a N.

„Wyenits

0 hü

N den DNer.
Chtstuonn,
ackcuncx, 8
Allvobbereins
ohoee, &Ca⸗
er Möninumn

Feſta Novembris.

Die X. Novembris.

IN FESTO S. JUSTI
Epiſc. & Conf. Semidupl.

Oratio.
E Xàudi Déômine pôpulum
tuum, tota tibi mente
ſubjéctum: & bedÜti Juſti Con-
feſſôris tui, atque Pontificis
ſupplicatiéne cuſtôdi; ut,
quod piè credit, àppetat, &
quod juſtè ſperat, feliciter

conſequâtur. Per Dôminum.
Deindé ft cam. SS. Tryphonie &e.
MM. Ana. Iſtérum. 7. Lætamini.

Oratio.
F Ac nos, quæſumus Dô-

mine, ſanctôrum Marty-
rum tuôòrum Tryphônis, Re-
ſpicii, & Nymphæ ſemper
Feſta ſectàri: quôrum ſuffraâ-
giis protectiônis tuæ dona

ſentiämus. Per Dôminum.
In Laud. fit comm. de eisdem 53,
Mart. Antiphona. Veſtri capilli.
F. Exultabunt. Oratio, ut ſupfz.
Veſp. de ſeq. comm. præc. & ₰.

Mennæ Mart.

Die XI. Novembris.

IN FESTO S. MARTINI
Epiſcopi & Confeſſorie.
Duplex majus.
ALD VESPERAS,
Antiph. Dixérunt diſcipuli. cum
reliquis de Laundibus. Pſalm. de Do-
minica, Capit. é. breve, Hymnus, &
Y. ùt in Communi Conf. Pontificis.
Ad Magnificat, Antiphona.
O beàtum virum! † cujus âni-
ma paradiſum pòſſidet: unde
exúltant Angeli, lætntur
Archàngeli, chorus Sanctoô-

373
rum proclâmat, turba Virgi-
num invitat: Mane nobiſcum
in ætérnum.
Oratio.
Eus, qui cénſpicis, quia
ex nulla noſtra virtúte
ſubsiſtimus: concéde propi-
tius; ut interceſſiône beàâti
Martini Confeſſõris tui, at-
que Pontificis contra omnia
advérſa muniâmur. Per Dô-

minum noſtrtum.
Fit commem. S. Juſti. Antiphona.
Amavit. F. Juſtum deduxit.
Oratio „ut brd. .
Et dGeinde comm. S. Mennæ M.
Ana., Iſte ſanctus. *. Gléria, &

honoôre.
Oratio.
) Reæſta, quæſumus, omni-
potens Deus: ut, qui beâ-
ti Mennæ Martyris tui nata-
litia côlimus; interceſſiône
ejus in tui néminis amôre
roborémur. Per Déôminum.
ADLAUDES,
& per Horas, Afa.

Llxérunt diſcipuli † ad
beâtum Martinum: Cur
nos pater déſeris, aut cui nos
deſolatos relinquis? invàdent
enim gregem tuum lupi ra-
4Cces-
Pfalm. Dôminus regnavit. cum
reliquis, 18.
Aña. Dômine, † ſi adhuc
pépulo tuo ſum neceſſarius,
non recuúſo labôrem: fiat vo-
luntas tua.
Afña. O virum ineffâbilem! †
nec labéôre victum, nec mor-
te vincéndum: qui nec mori
timuit, nec vivere recuſavit-
A à 3 Aña.

874
fa. Oculis, ac mânibus †
in cœlum ſemper inténtus,
invictum ab oratiéône ſpiri-
tum non relaxaâbat, alleluja.
KA ia., Martinus † Abrahæ ſi-
nu lætus excipitur: Marti-
nus hic pauper, & môdicus,
cœlum dives ingréditur, hym-
nis Cœléſtibus honoratur.
Capi itulum, & breve, Hymnus.
& S. ùt in Communi Conf. Pontif.
Ad Benedictus, Antiphona.
O beâtum virum, † cujus
ânima paradiſum poſſidet
unde exultant Angeli, lætaân-
tur Archangeli, chorus San-
ctôrum pr oclâmat, turba Vir-
ginum invitat: Mane nobilſ-
cum in ætérnum.
Oratio. D eus, qui conſpicis.
t ſuprà.
Et fit comm. S. Mer anæ Mart. Aña.
Qui odit. g. Juſtus, ut palma.
Oratio. P ræſta, quæſumus.
ut ſupraà.
Ad Horas, Antiph, de Laudib.
Capit. & . de Comm. Conf. Pont.

Ad. Veſp. Antiph. Dixerunt di-
Tcipuli. cum reliquis de Laudibus,

Pſalmi, Capitulum, . breve, Hym-

Rus, & v. ut in II. Veſp. de Com-
muni Confeſſoris Pontificis.
Ad. Magnificat, Antiphona-
O beàâtum Pontificem! † qui
totis viſcéribus diligébat Chri-
ſtum Regem, & non formi⸗-
dabat impérii Principatum
6 ſanctiſſima ânima! quam
etlſi glâdius perſecutôris non
abſtulit, palmam tamen mar-
tyrii non amiſit. .

Otatio. Deus, qui còônſpicis.
De ſupra.
Deinde fit cocanem, 8, Rmi⸗

ani hona, Similàbo eum.
õ eum.

Feſta Novembris,

Die XII. Novembris.

IN FESTO S. EůMILIANI

ere Duplex.
Oratio.

Dômine, beâti Emiliâni
bbâtis coméndet: ut, quod
noſtris méritis non valémus; .
ejus patrocinio aſſequâmur-
Per Dôminum.

Veſperæ de 88. Monachis, com⸗
mem. præcedentis.

Die XIII. Novembris.

INFESTO OMNIUM
SANCTORUM O. 8. B.
Duplex II. Claſſis.
AD VESPERAS,

Afia. Fulgebunt Juſti.
Riquie de Laudibus. Pſalm. Dixit
Dôminus. cum reliq. de Dem, 5§5.

Capitulum. Iſaiæ 8. d. 18.
Eα „ego, & puůeri mei,
quos dedit mihi Déômi-
nus in ſignum, & in portén-
tum Iſraél à Démino exer-
cituum, qui haâbitat in mon-
te Sion.
. breve, Exultent Juſti,
1 conſpéctu Dei. Exultent
Et delecténtur in lætitia-
N conſpéctu. & lôria Patri -
Exultent.

Ntercéſſio nos, quæſumus

cum te-

Hymmus.
Abete litudinis .
Clauſtrique mites Incolæ,
Qui pertuliſtis impios
Cœtus furéntis tartari.
Qemmas, & auri péndera,
Et dignitâtum culmina
Calcàâſtis, & fœdiſſima,
Quemundus offert gâudia-
V'Obis

lnsdißn

1

lere, N n
kie
iults inet
Seylaqne anch⸗
Port men K1 4 l
Vos tene
Rebus podl 1 n
Mevd k

ſch

=-

—

ie

W

1 ul uif
Go Unnl Dri
Ktlaconmn M,&
Amen⸗
. Leumin in DS
Cenlltir n. 1
tüminn omnes edi
4 Menton,
Dultet ommim:
Cclum Nog gbn
1S lenlck ck, cen
Nunn, I il ſeli⸗
lali llti: et ntor
Cttge Monkhorun,
brants Drund
1d& Cpnnmſoert
Ci conpänten ne

Dnte
vcs gnel vn
Gmtotn n⸗ Dau:

10 0

ESPnis,

e Den .
Alt mhi Mn:.
n, &inorer
Mnino exer-

biutin r.

Went ,
Ccnun inl
1 Oluu ei

vennteslnoo
s impios

1

ll,

Feſta Nov-

V obis olus cibâria
Fuére, vel legúmina;
Potũque lympha præbuit,
Humuüſque dura léctulum.
Vixiſtis inter âſpides,
Sæviſque cum dracônibus
Porténta nec tetérrima,
Vos terruèêre deæmonum.
Rebus procul mortalibus.
Mens avolabat férvida;
Divúmque juncta cœtui,
Hærébat inter sidera.
Summo Parénti Cœlitum,
Magnæque Proli Virginis,
Sancto ſimul Paraclito,
Sit ſumma laus, & gléria.
Amen.
v. Lætâmini in Dômino,
& exultâte Juſti. . Et glo-
riâmini omnes recti corde.
Ad Magnificat, Antiphona-

Exuůltet mnium † turba Fi-
délium pro glôria almi Pa-
tris Benedicti, & ebrum ôm-
nium, qui ejus veſtigia ſunt
ſecũti : læténtur præcipuè
catérvæ Monachéôrum, cele-
brântes eôrum Feſta in ter-
ris, de quorum ſocietâte San-
cti congâudent in cœelis.

Oratio⸗

Oncéde, quæſumus, om-
nipotens Deus: ut ad
meliôrem vitam Sanctôrum
tuéôrum exémpla nos prô-
vocent; quâtenus, quorum
ſolémnia âgimus, étiam actus
imitémur. Per Dôminum.

einde ft comm. S. Zmiliani.
hona. Hic vir, F. Juſtum

Anttpl

dedu xit.
Oratio, àt ſuprà.

bris. 375⁵
D LAUDE.S,
& per Horas, Afia.

FUlseébunt Juſti † ſicut ſol
in regno Patris eôérum,
dicit Dôminus.
Pſalm. D éminus regnavit. cum
reliquis. 18.
Afis. Beati éritis, † cùm vos
ôderint hé²mines, & cùm ſe-
parâverint vos, & exprobra-
verint, & ejécerint nomen
veſtrũ, tanquam malum, pro-
pter Filium héôminis: gaudé-
te & exultâte; ecce enim, mer-
ces veſtra multa eſt in ccelis.
Afa. Gaudent in cœlis † ani-
mæ Sanctôrũ, qui Chriſti ve-
ſtigia ſunt ſecuti: & quia pro
ejus amôre ſéculum ſprevé-
runt, ideo cum Chriſto exul-
tant ſine fine.
Afa. Sancti Dômini, † Dô-
minum benedicite in ætér-
num.
Afa. O quàm gloriéôſum †
eſt regnum! in quo cum
Chriſto gaudent omnes San-
cti, amicti ſtolis albis, ſequũn-
tur Agnum, quocuúnque ſerit.
Capitulum, E Cce, ego. At ſupzà.
N. breve. Lætâmini in Dômine.
Hymnus, R ex gloriôſe Martyrum.

V. Exultabunt Sancti. ut in

Communi plurim. Martyrum.
Ad Benedictus, Antiphona.

Vos, qui reliquiſtis mnia, †
& ſecuti eſtis me, céntuplum
accipiétis, & vitam ætérnam
poſſidébitis.
Oratio. Oonséde, quæſumus.
At ſupra.

4 a 4 Ad

376
Ad Tertiam, Antiphona.
Beaàti éritis.
Capitulum. E cce, ego. ‚uͤt ſuprà.
F. Lætâmini in Déômino,
& exultàâte Juſti. N. Et glo-
riâmini omnes recti corde.
Ad Sextam, Antiphona-
Gaudent in cœlis.
Capitulum. Eccl. 44. a. 7.
Mnes iſti in generatiõ-
nibus gentis ſuæ glôriam
adépti ſunt, & in diébus ſuis
habéntur in làudibus.
V. Exultent Juſti in conſpée-
ctu Dei. N Et delecténtur
in lætitia.

Ad Nonam, Antiphona.
O quàm gloriòſum!
Capitulum. Eccl. 44. b. 13.
Fni eôrum propter illos
uſque in ætérnum ma-
nent: ſemen eôrum, & glô-
ria eéôrum non derelinquétur.
V. Juſti autem in perpé-
tuum vivent. . Et apud
Dôminũ eſt merces eôrum.
Ad Veſperas, Antiph. Fulgeébunt
uſti. cum reliquis de Laudibus.
Pſalm. Dixit Dôminus. de Com-
znuni plurim., Mart. in II. Veſp.
Capitulum, N. breve, & Hymnus;
t ſuprà in I. Veſperis.
V.⸗ Exult4bunt Sancti in glò-
Pia. . Lætabüũntur in cubi-
libus ſuis.
Ad Magniſicat, Antiphona.
In regeneratiône, † cum ſe-
derit Filius hominis in ſede
Majeſtãtis ſuæ, ſedébitis & vos
ſuper ſedes duòdecim, judi-

Fela ovembris.

càântes duòdecim tribus Iſraél.

Oratio. Concéde, quæſumus.
t ſupraà.
Deinde fit commem. S. Andre
Avellini, Antiphona. Similaâbo.
. Amävit. Oratio, ut infrà.
Dictò Benedicamus Démino,
dicuntur Veſp. Defunctorum ad mo-
dum Duplicis, ùt die II. currentis
menſis, pro Patribus, & Fratribus
defunctis S. O. N. cum Oratione
Deus veniæ largitor. relictis ver-
bis. Propinquos, benefactôres.,
Matutinum veròͤ poſt Laudes ſeq.
diei recitatur.
Si cras occurrat. Dom. vel con-
tingat hoc Offic. à Dom. remotum
incidere in diem occupatam Dupli⸗
ci, ſerventur Rub. datæ ante II.
Novembris.

Die XIV. Novembris.
(aliàs X. hujus. )
IN FESTO S. ANDREKE
Avellini Conf. Semidupl.
In Hymno dic. Méruit ſuprémos.
Oratio.
Dus. qui in corde beAti
Andréæ Confeſſôris tui
per àrduum quotidie in vir-
tutibus proficiéndi votũ ad-
miràâbiles ad te aſcenſiônes
diſpoſuiſti: concéde nobis
ipsius méritis, & interceſſiéô-
ne, ita ejſdem grâtiæ par-
ticipes fieri; ut perfectiéôra
ſemper exequéntes, ad glôriæ
tuæ faſtigium feliciter perdu-
câmur. Ber Dôminum.
Veſp. à Cap. de ſeq. comn. prge,

Die XV. Novembris.

IN FESTO S. LEOPOLDI
Confeſſ. Semiduplex.
Oratio.
Eus, qui beâtum Leo-
poôldum ex Pfincihitu

n win

uns ſ
un 1 eenm
tuxik:coneee
n Cementii n
e temporii

a Fite cN
ere Uie (N
n e 1

Rrc Ntiln
Domime, ben
Mbits inntetn
nöltnis meits nn)
elis patocli d
Uer Düniun.

De YNI Men
NWS

Wn ſn

Antbkonn
/
Crck Certnic
äis ne, iet
Cnhlit ſbi in
u

1 Ae e l

7 1.
l. Wenni.
L hin)

6 5 W

lutlntn
rio

incone beti
? Cnkli ni
lnile ir i⸗
Rendl woti a.
te ACenones
COnCele Non
,Kiinenctli⸗
ten grite .
N Pefflloli
ilts goni:
klatrpedh.

1NOO.
Nenicngin.
tio⸗
Ibeimm It-

er Niein

Feſta Novembris.

& curis ſéculi hujus imma-
culâtum ad regnum cœléſte
traduxiſti: concede propitius,
tua cleméntia ita nos per
hæc temporalia dirigi; ut æ-
térnæ vitæ conſôrtes éffici

meremur. Per Doôminum.
Deinde fit comm. S. Andreæ A⸗

vellini Conf. Antiphona. Hic vir.
y. Juſtum. Oratio, ut fuprà.
eſp. de ſeq. comm. præced.

Die XVI. Novembris.

IN FESTO S. OTHMARI
Abbatis. Duplex.
Oratio.
Ntercéſſio nos, quæſumus
Dôémine, beaâti OthmÜri
Abbaàtis coméndet: ut, quod
noſtris méritis non valémus;
ejus patrocinio aſſequâmur.

Per Dôminum.
Fit comm. S. Leopoldi Confeſt,
Antiphona. Hic vir. . Juſtum.
Oratio, ůt ſuprà.
Veſp. de ſeꝗg, comm. præced,

Die XVII. Novembris.

IN FESTO S. GERTRU-
dis, Virginis, & Abbatiſſæ.
Dupl. II. Clafſſis.
AD VESPERAS,
Antiphona.

IN corde Gertrũúdis † inve-
niétis me, dicit Déôminus:
complacuit ſibi in illa aâni-
ma mea.

Pſalm. Dixit Dôminus. cum
eliquis de Communi Virginum.

Aha- Sanctiſſima † Chriſti
Sponſa dilécto ſuo jugiter
adhærébat, & unus cum illo
ſpiritus erat-

. 377
Aña. Quàm pulchra es †
Gertrũdis, & quàm decôra
in deliciis! in qua jucundam
ſibi Deus habitatiénem præ-
paravit.
Apa. Vivo autem ego, †
jam non ego, vivit verô in
me Chriſtus: Ego enim ſti-
gmata Dômini Jeſu in côr-
pore meo porto.
Capitulum. Cant. 3. b. 4.
véni, quem diligit ànima
mea: ténui eum; nec di-
mittam, donec introducam
illum in domum matris meæ,
& in cubiculum genitricis
meæ.
„breve, Adjuvâbit eam æ
eus vultu ſuo. Adjuvbit
eam. 7. Deus in médio ejus,
non commovébitur. Deus
vultu. G léôria- Adjuvaàbit.

Hymnus.

Ertrudis Arca Núminis,
Sponſôque juncta Vir-
ginum,
Da muptialis pângere
Caſtos amôres foœderis.
Quadrima Chriſto nubilis
In clauſtra promptè côn-
volas;
Spretéôque nutricis ſinu,
Sponſi requiris ôſcula-
Candéntis inſtar lilii,
Odére mulces sidera,
Et virginaâli Coelitum
Regem decôre pértrahis.
Qui vivit in ſinu Patris
Cinctus perénni gléôria,
Amnter, ùt Sponſus, tua
Recúmbit inter ubera.

A a ſ Amô-

378 Feſta Novembris,

A môre Chriſtum vúlneras;
Hic te viciſſim vũúlnerat:
Tuôque cordi prépria
Inurit altè ſtigmata.
Oſingularis Châritas,
Et mira commutatio!
Hic corde reſpirat tuo;
Tu vivis hujus ſpiritu.
Te, Sponſe Jeiu Virginum,
Beâta laudent àgmina:
Patri, ſimul Paraclito,
Par ſit per ævum gloôria.
Amen.
. Spécie tua, & pulchritu-
dine tua. ?, Inténde, pro-
ſperè procéde, & regna.

Ad Magnificat, Antiphona-
Egredimini, & vidéte filiæ
Sion Gertrúdem in diadé-
mate, quo coronaâvit illam
Chriſtus, in die deſponſatio-
nis illius, & in die lætitiæ
cordis ejus.

Oratio.

Eus, qui in puriſſimo
corde beâ⅛tæ Gertrúdis
Virginis tuæ jucúndam tibi
habitatiénem præparaâſti: e-
jus méritis, & interceſſiône
cordis noſtri maâculas cle-
ménter abſtérge; ut digna
divinæ majeſtâtis tuæ ha-
bitâtio éffici mereâtur. Per
Dôminum.
Pro comm. . Odthmari., Antiph.
Hic vir. v. Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſuptà.

AD LAULDES,
& per Horas, Afia-
Auda, & lætre † fllia
Sion! quia occe, ego vé-

nio, & habitâbo in médio
tui, dicit Dôminus.

1 . . .
Pſalm Dôminus regnâvit. eum

reliquis. 13.
Ana. O beata ànima! † quæ
méruit eſſe ſedes Sapiéntiæ,
cujus deliciæ ſunt, eſſe cum
filiis höminum.
Añfa, Annulis ſeptem † ſub-
arrhâvit me Dôminus meus
Jeſus Chriſtus, & tanquam
Sponſam decorâvit me co-
rôna.
Aſia. Hâbuit Gertrúdis † po-
teſtâtem clâudere colum nu-
bibus, & aperire portas ejus;
quia lingua ejus clavis cœli
facta eſt.
Afa. Ancilla fidélis, † &
Sponſa elécta intravit in cor,
& gâudium Dömini ſui,
cujus amôre languébat.
Capitul. LYnvéni, quem dliligit.
ut ſuprà.

N. breve., Spécie tua, * Et
pulchritudine tua. Spécie
tua. Y. Inténde, proôlperè
procéde, & regna. Et pul-
chritudine. Glôria. Spécie.
Hymnus.
AbD ſacros Virgo thala-
4 mos anhélans,
Nuptias cœlo celebrare geſtit,
Et piis votis nimium moran-
tem
Prôvocat horam.

AKgra cum languet, manifé-

ſtus adſtat,
Cœlitum turma comitinte,
Chriſtus,
Atque divini récreat jacén-
tem
Lumine vultus.
Sur-

.

e, Corclintt, 4
,e Solli
1. i Pento
N
emumgii let

Gas
an n
hn u un
meduls,
tare Mfß
ſe.
Sptinle ikin
enn Cnii.
len gn ln
lenten HS
tlim Hint Gen
on,
ee connlemn,
Cantt
Oin Gonl.
onvom Honlun
Tlngve Nepen
ginmm ſute
Chorer,
ErLenm igner
Uer zun
bi Cirt
1 Düih & giin
bistis Plenae
i t Den na
44 Venedics, Nn
Dänlin⸗ (it
g gum ur wrophe
kit Lills dpolts
Eunniit, Hiurez
Cnnnin Erinia
lmanlummne
in Deg, li
44P

Ne g .
lln facls,
1

Et o.
er 6,3,
Glla. ece
Vugo

Delan⸗

n Ccomitiae,

lecleat ,r⸗

Feſta Novembris.
Surge, conclàmat, ſoror, at-

que Sponſa!
En, tibi pando penetrale
cordis,
Ut triumphali reſerâta ſcan-
das
Sidera curru.
Iſta vox omnes péenetrat
medullas,
Atque compages ânimi re-
ſ6lvit: .
Spiritus liber volat in recluũſa
Viſcera Chriſti.
Régios Agni thâlamos pe-
teêntem
Jübilans ſtipat Superùm co-
rôna,
Atque compléxus, & amica
Cantat
Oſcula Sponſi.
Virginum Sponſum, Supe-
rú⅜mque Regem
Virginum ſanctæ célebrent
choréæ,
Et ſacram ſupplex Triadem
per ævum
Orbis adéret. Amen.
F. Diffulſa eſt grtia in laâ-
biis tuis. ps. Proptérea bene-
dixit te Deus in ætérnum.
Ad Benedictus, Antiphona.
O digniſſima † Chriſti Spon-
ſa! quam lux prophetiæ illu-
ſtrâvit, zelus apoſtéôlicus in-
fammdavit, lâurea Virginum
coronâvit, divini amôris in-
céndium conſummdavit.
Oratio. D eus, qui. ut ſuprà.
Ad Tertiam, Antiphona.

O beauͤta ânima!
Capitulum. I nvéni., ùt ſuprà

379
S Spécie tua, & pulchritu-
ine tua. x, Inténde, proô-
ſperè procède, & regna-

Ad Sextam, Antiphona-
Annulis ſeptem.
Capitulum. Cant. 8. b. 6.
One me ut ſignâculum
ſuper cor tuum, ùt ſigna-
culum ſuper brâchium tuum:
quia fortis eſt, ùt mors, di-
lectio.
. Adjuvaâbit eam Deus vul-
tu ſuo. . Deus in médio
ejus, non commovébitur.

Ad Nonam: Antiphona.
Ancilla fidélis.
Capitulum. Cant. 2. C. 14.
Oisge, Amica mea, ſpe-
cioôia mea; & veni: co-
lúmba mea in foraminibus
petræ, in cavérna macériæ:
oſténde mihi fàâciem tuam,
ſonet vox tua in àâuribus me-
is: vox enim tua dulcis, &
fâcies tua decôra.
,„Elégit eam Deus, & præ-
elégit eam. . In tabernâ-
culo ſuo habitre facit eam.
In II. Veſperis, Antiphona.
Caſta columba † nidificans in
cavérna macériæ ſacri lateris
Jeſu Chriſti, mel ſuaviſſimum
de petra ſugébat.
Pfalm. Dixit Doôminus. cum fe-
liquis de Communi Virginum-
Ana, Loquebaâtur Chriſtus †
ad diléctam Gertrũdem facie
ad faciem, ſicut ſolet loqui
homo ad amicum ſuum.
Añßa. Beâtæ Gertrúdis verba ĩ
divini erant amôris jäâcula:
lâm-

380 ,
làmpades ejus, lampades
ignis, atque flammârum.
ñia. Diléctæ änimam, † è
cârcere côrporis exeuntem
accépit Chriſtus in ulnas ſu-
as, & cor ſuum illi aman-
ter apéruit.
Capitulum, . breve, & Hymnus,
àt ſupra. in I. Veſp. v. Diffuſa.
Ad Magnificat, Antiphona.
Apparuérunt † cœléſtes ſpi-
ritus de cœlo deſcendéntes
ad terram, qui Gertrũdem ad
paradiſi gaudia modulatis
vôcibus invitâbant: Veni, ve-
ni Dômina! quia te expé-
Ctant cœli deliciæ, Alleluja,
alleluja. .
Oratio. D eus, qui in puriſſimo.
ut ſupraà.
Deinde ſit commem. Dedicat. Ba-
Cilicarum 88. Apoſtol. Antiphona.
Sanctificavit. à. Hæc eſt domus,
Et Oratio, ut in Communi De-
Qicationis.

Die XVIII. Novembris.
IN DEDICATIONE BASI-

licarum §S. Apoſtolorum
Petri, & Pauli.
Duplex.
Omnia de Communi Dedicatio-
nis eccleſiæ.
In ſecundis Veſperis à Capitulo
fit de S. Eliſabeth cum commem.
de Dedicçat. & S. Pontiano Papa,
& Mart. ut infrà.

Die XIX. Novembris.
IN FESTO S. ELISABETH

Hungatiæ, Viduæ,
Duplex.

. Sratic,;
Poͤrum corda Fidélium

Deus miſerâtor illuſtra:
& beatæ Eliſabeth précibus

Feſta Novembris.

.
gloriôſis fac nos pròſpera
mundi deſpicere; & ccléſti
ſemper conſolatiône gaudé.
re Per Döôminum.
Commem. de Dediost, Antiph.
quàm metuéndus eſt! v. Dé.
mum tuam Doômine.
Oratio. Deus, qui nobis. ut in
Communi de Dedicat. eccleſiæ.
Et S. Pontiani Papæ, & Mart rig,
Antiphona. Iſte ſanctus. 5. Pla.
ria, & honore.

Oratio.
Nfirmitäâtem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus:
& quia pondus prõpriæ actiò.
nis gravat; beâti Pontiani
Märtyris tui, atque Pontffi-
cis intercéſſio gloriôſa nos
prôtegat. Per Dôminum.
Et fit de eo commem. in Laud.

Antiphona. Qui odit. v. Juſtus,
ut palma.

Oratio, ut ſupra.
In HI. Veſp. à Capitulo de ſeq,
commem. præced.

Die XX. Novembris.
IN FESTO S. FELICIS

de Valois, Confeſſoris.
Duplex.
In Hymno dic. Méruit ſuprémos.
Oratio.
Eus, qui beâtum Feli-
Hcem Confeſſôrem tuum
ex erémo ad munus redimén-
di captivos cœlitus vocare di-
gnatus es: præſta, quæſumus;
ut per grâtiam tuam ex pec-
catôrum noſtrérum captivi-
tâte ejus interceſſiéne liberaâ-
ti, ad cœléſtem patriam per-
ducâmur. Per Dôminum.

Fit comm, S. Eliſabeth. Antiph.
Manum ſuam. Yy. Diffula eiſt.

60
Veſp.

Oratio, ut ſupraâ.

6 de Mte
cuc CO.

;

e MW. No

Mn la heli
Phun ennn, kcrar,
urht, n
fkonkäibhonn
ACnrlo, Un⸗
ntin
uscitern
ſenper rone
is Endti knacn
Cerm de in tnpl
tin folultir ret⸗
mIS; It enn in
in tenpo Aie:
Gtii mrrimm.
Iinmn. i ulie
ltnmen 6 Nelch⸗

er Ann Eein

glun Di hibe
n gli Ulcnio Lel
Imeum.
. t n ntio⸗

WY. de

Deto.
ten noſkram
nipctene Deng

Nrirrir acl.
deln bontiin
l, Etane bantſi.
llo gonih n

Mrentti.

4 AGS

Minir nem

.
iteim .
volellren tuon
blelimer
ſoctrecd.
,gurlumus
tvam e, per⸗
Grun Cnon⸗

4

r

eltöne lben.
N pünam N⸗
Domiumm.

e

Feſta Novembris.

Veſp. de Præſentatione B. Virg.
Mariæ, cum comm. S. Felicie.

Die XXI. Novembris.

IN FESTO PRESENTA-

Gionis B. V. Mariæ.
Duplex majus.
Omnia dic. ùt in Feſto B. Virg
ariæ ad Nives V. Aug.
præter ea, quæ hic ſequuntur.
In utriſque Veſp. ad Magnificat,
Ana. Beâta Dei Génitrix †
Maria, Virgo perpétua, tem-
plum Dômini, ſacrârium Spi-
ritus ſancti, ſola ſine exéêm-
plo placuiſti Dõômino noſtro
Jeſu Chriſto, alleluja.
Oratio.
D Eus, qui beâtam Mariam
ſemper Virginem, Spiri-
tus ſancti habitâculum, ho-
diérna die in templo præſen-
târi voluiſti: præſta, quæſu-
mus; ut ejus interceſſiône
in templo glôriæ tuæ præ-
ſentâri mereämur. Per Dô-
minum- in unitate ejúſdem.
Fit commem. S. Felicis. Antiph.
Hic vir. “. Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſuprà.
In II. Veſp. omnia, ùt in prinus.
Fit commem, S. Cæciliæ.
Afia. Eſt ſecrétum, † Vale-
riâne, quod tibi volo dicere:
Angelum Dei habeo amatéô-
rem, qui nimio zelo cuſtoô-
dit corpus meum.
F. Spécie tua. Oratio, ut infrâ,

Die XXII. Novembris.

IN FESIO S. CECILILE
Virg. & Mart. Duplex.,
Oratio.
Eus, qui nos ânnua be-

Uunntur

281
Martyris tuæ ſolemnitâte læ-
tificas: da, ut, quam venerâ-
mur officio; étiam piæ con-
verſatiônis ſequâmur exém-
plo. Per Dôminum.

A D LAUDES.,
& per Horas, Afa-

CAnrimtibus érganis † Cæ-
cilia Dômino decantâ-
bat, dicens: Fiat cor meum
immaculâtum, ut non con-
fũndar.
Pſalm. D ôminus regnavit. cum
is. 18.
Ana. Valeriânus † in cubi-
culo Cæciliam cum Angelo
orântem invénit.
Aña. Cæcilia † fàmula tua,
Démine, quaſi apis tibi ar-
umentſa deſẽérvit.
ſia, Benedico te † Pater
Démini mei Jeſu Chriſti,
quia per Filium tuum ignis
extinctus eſt à lâtere meo.
Afa. Triduânas † à Dômi-
no popſci indũcias, ut do-
mum meam cccléſiam con-
ſecrârem.
Capitulum,

2. Cor. 10. d. 17.

Ratres: Qui gloriaâtur, in
Dômino gloriétur. Non
enim, qui ſeipſum commén-
dat, ille probâtus eſt; ſed

quem Deus comméndat.
N. breve. Spécie tua. Hymn. J e-
ſu Corôna Virginum. 7. Diffuſa.
de Communi Virginum.

Ad Benedictus, Antiphona.

Dum auréôra † finem daret,
Cæcilia exclamâvit, dicens:

D atæ Cæciliæ Virginis, & Eja milites Chriſti, abjicite

6pera

382
pera tenebrârum, & indui-

mini arma lucis.
Oratio.

Eus, qui nos ânnua
beàtæ Cæciliæ Virgi-
nis, & Märtyris tuæ ſolem-
