habére mereâmur in coslis.
Per Dôminum.

Die XX. Februarii.

IN FPESTO S. CANUTI

Eus, qui ad illuſtrândam
Eccléſiam tuam beâtum
Canũtum Danôrum Regem,
martyrii palma, & gloriòſis
miràculis decorâre dignâtus
es: concéde propitius, ut, ſi-
cut ipſe dominicæ Paſſiônis
imitâtor fuit; ita nos per ejus
veſtigia gradiéntes, ad gaudia
ſempitérna pervenire mere-
mur. Per eumdem Dôminũ.

Amavit. Juſtum.

Die XXI. Februarii.
IN FESTO S. RAYMUN.-

Eruit ſuprémos.

Eus, qui beâtum Ray-
mundum Pœniténtiæ ſa-
craménti insignem miniſtrũ
elegiſti, & per maris undas
mirabiliter traduxiſti: concé-
de, ut ejus interceſſiéône di-
gnos pœniténtiæ fructus fa-
cere; & ad ætérnæ ſaluütis
portum pervenire valeâmus.
Per Déôminum.

(un vaͤlt. Juſtus, ùt pal⸗

ma.

Die XXII. Februarii.
IN CATHEDRA S. PETRI

Hic vir. Juſtum deduxit.

Veni ſponſa g. Specie tua.

W.

EEGTO.

tre
ninn
G̈ Nomud
Iugem m
znenn,
Chriäid
N, un
Pwentb
ter Ceſci
g
Lurie Uaet
fuit
Eley n
,
1 Cahten
dde
Rernmn Dorn
Iücn mnn
i pupen
elis Opes,
Ueri
RDR i
bi ſhie

ai Unwr
a,Deng
ne N.

ab

o UN

e . N-
henmſit lchr

Kenicnn
mo. M erut ne
A,

(rgtg.
1 qll beitum .
um bentönt
1nionem miniti
Der maris Intn
N indhnſti: con.
Gu ineellöne d
Enitentn iuds .
1d Nenn ſliti
peryvenite wums.
ninum.

A ſakt⸗
e ſe N N

XEXI Khruri.

MASENI

chie,

Feſta Februarii. 247

Die XXIII. Februarii-
(ahas XXX. Januarii.)

IN FESTO S. MARTINE
Virg. & Mart. Semid.

Si Feſtum S. Martinæ contingat
transferri, & habere I. vel etiam II.
Veſp. totas, vel à Capit. omnia dic.
de Communi Virginum, præter ſeq.
Hymnus

Pro utriſque Veſperis.

M Artinæ Célebri plâudite
némini,
Cives Romulei, plaudite
glériæ,
Insignem méritis, dicite Vir-
ginem,
Chriſti dicite Mârtyrem.
H æc, dum conſpicuis orta
paréntibus,
inter delicias, inter amâbi-
es
Luxus illécebras, ditibus àf-
fluit
Fauſtæ munéribus do-
mus;
Witæ deſpiciens cõmmoda,
dédicat
Se rerum Dômino, & mu-
nifica manu
Chriſti paupéribus diſtribu-
ens opes,
Quærit præmia Cœli-
tum.
A nobis bigas lubrica gâu-
ia,
Tu, qui Martyribus dexter
ades, Deus,
Une, & Trine, tuis da fàmu-
lis jubar,
Quo clemens aânimos
beas. Amen.

Oratio-
Eus, qui inter cétera
poténtiæ tuæ miracula
étiam in ſexu fragili victo-
riam martyrii contuliſti: con-
Céde propitius, ut qui beâtæ
Martinæ Virginis, & Maärty-
ris tuæ natalitia côlimus;
per ejus ad te exémpla gra-
diâmur. Per Dôminum.

AD LAUDES,
Hymnus.

† V natale ſolum prôtege,
tu bonæ
Da pacis réquiem Chriſtia-
dum plagis;
Armôrum ſtrépitus, & fera
prælia
In fines age Thraâcios.
Et Regum ſôòcians àâgmina
ſub Crucis
Vexillo, Sôlymas néxibus
éxime,
Vindéxque innòôcui ſangui-
nis, hôſticum
Robur fuúnditus érue.
Tu noſtrum côlumen, tu
decus inclytum,
Noſtrârum obſéquium ré-
ſpice méntium:
Romæ vota libens éxcipe,
quæ pio
Te ritu canit, & colit.
A nobis àbigas lúbrica gâu-
Adia,
Tu, qui Martyribus dexter
ades, Deus,
Une;, & Trine, tuis da fämu-
lis jubar,
Quo clemens ânimos
beas. Amen.
QC4 Extra

248

Extra Quadrag, fit comm. Vigil.
hiæ, Ana & v. de Pſalterio.

8. Mathiæ, Af
Oratio⸗
D4 „ quæſumus, omni-
potens Deus: ut bedNti
Mathiæ Apôſtoli tui, quam
prævenimus, venerânda ſo-
lémnitas, & devotiônem no-
bis àugeat, & ſalutem. Per
Dôminum noſtrum.
Veſp. de ſeq. ſine comm. Præc.

5

Die XXIV. vel XXV. Febr.
Anno Biſſextili.
IN FESTO S. MATHILE
Apoſtoli. Duplex II. Claſſis.
Oratio.
Eus, qui beâtum Ma-
thiam Apoſtolôrum tuõô-
rum cCollégio ſociaſti: tribue
quæſumus; ut ejus interven-
tiône, tuæ circa nos piettis

ſemper viſcera ſentiâmus.
Per Déminum.

In II. Veſp. comm. S. Walbur-
ge Virg, Antiphona. Veni ſponſa.
F. Spécie tua. Oratio, uͤt infrà.

Die XXV. vel XXVI. Febr.
IN FESTO S. WALBUR.-

gæ, Virginis. Duplex.
Oratio.
—
E Xàudi nos Deus ſalutâ-
ut, ſicut de

ris noſter:
beâtæ Walburgæ Virginis
tuæ feſtivitäte gaudémus;
ita piæ devotiônis erudia-

mur actéctu. Per Dôminum
noſtrum.

Feſta Martii.

Die XXVII. vel XXVIII.
FebrudKrii.
IN FESTO S. LEANDRI
Epiſc. Confeſſ. & Doct.
Duplex.
Ad ePinar in utriſque Veſp.
Aña. octor, de Communi.
. Oratio.
D Eus, qui Ariânam pra-
vitàtem beâti Leândri
Confeſſõris tui atque Pontifi-
cis doctrina, & méritis ab
Hiſpânia repuliſti: da plebi
tuæ; ut ejus interceſſiône
ab omni errôrum, ac vitiô-
rum labe ſemper liberi con-
ſervémur. Per Dôminum.

FESTA MARTII.

Ante Quadrag. prima die non im=
Pedita: in Quadrag. verò Feriis II.
non impeditis dic. Officium De-
functorum.
Die I. Martii.
IN FESTO S. RUDESIN-
di, Epiſc. & Conf. Dupl.
Oratio.
P Ropitiâre, quæſumus Dô-
mine, nobis fâmulis tuis,
per ſancti Confeſſõris tui, at-
que Pontificis Rudesindi mé-
rita gloriôfa: ut ejus pia in-
terceſſihne, ab mnibus ſem-
per protegâmur advérſis. Per

Dôminum noſtrum.
In II. Veſp. à Cap. de ſeq. oomm.
Ppræc. & Feriæ in Quadrag.
Die II. Martii.
(aliaàs I. ejuſdem,) .
IN FESTO S. SUITBERTI
Epiſc. & Conf-Duplex.
Si hoc Feſtum ulterius transfef-
tur, aut contingat Cap. in J. Veſp⸗
non elle de eo, in Hymno dieituis

Meruit

leülmin

0

Umine p-
rcedente
WConleſit

(ce, ſn

Oacäubin
gumm moſtun

Men X, & ke

Die I
N NRRNO

1

Pu,
oundi
in Ckſote
ls Inpeni
Ie nbulki,en
Il, r eikin
alimnunſ lei⸗
d aenn ſeie

WI

Uln ee

n, e
Oat.
Gi Arünmg.
n beiti lent
1li Ahue Pont.
& merits
Pultt: d Dli
l Uerceſſio
rorum, ic viti.
benper wi con.
er Dommmn.
—

MLI

e, Unnciga Da.

e Miri

9 § N.
Cot Nn
u.
ulumms.
is fawulis tuis
nellorss toi,r.
sRudesincdi ue.

1: Nr ei Mir.
POnnbutem.
nuracſelts Per

CKuun.
n bele onn

(udlag
Marti.
dem, )

OI

Feſta Martü.

M éruit ſuprémos. & non aliàs.
Oratio.
Xaàâudi, quæſumus Dô-
mine preces noſtras: &
intercedénte beâto Suitbér-
to Confeſſõre tuo, atque Pon-
tifice, ſupplicatiônes noſtras
placâtus inténde. Per Déômi-

num noſtrum.
Pro comm. S. Rudeſindi Epiſo.
Conf Ana. Amavit. V. Juſtum.
In quadrag. fit comm. Feriæ in Ve-
ſperis & Laudibus.

In II. Veſp. à Capit. de ſeq. com-

mem præc, & Feriæ in Quadr.

Die III. Martii.

IN FESTO S. CHUNE-

gundis, Virg. Rom. Imp. Au-
guſtæ. Duplex.

Oratio.

Eus, qui beâtæ Chune-
– gundi Virgini tuæ ter-
réna deſpicere, & ad cœlé-
ſtis Impérii culmen anhela-
re tribuiſti: concéde quæſu-
mus; ut ejus imitatiéône, Cal-
Câtis mundi illécebris, ad gâu-
dia ætérna ſecuri pervenire
valeâmus. Per Déôminum.
Deinde ſit oommem. S. Suitberti.
Ana. Amavit. y. Juſtum.
Oratio, ut ſuprà.
Er in Quadrag. etiam Feriæ.
n. II. Veſp. comm. ſeq. Ana.
Sünidbo. . Amdvit eum.
Oratio. ut infrà.
Et in Quadrag. etiam Feriæ.
Poſtremo S. Lucii Papæ & Mart.
ut intrà.
Die IV. Martüi.
IN FESTO S. CASIMIRI
Canfeſſoris. Semiduplex,
. Oratio. ,
Eus, qui inter regales

D delicias, & mundi illé-

249
cebras ſanctum Caſimirum
virtte conſtântiæ roborâ-

ſti: quæſumus, ut ejus inter-

ceſſiõne, Fidéles tui terréna
deſpiciant; & ad cœléſtia
ſemper aſpirent. Per Dñm.

Pro comm. S. Lucii Papæ & M.,
Aña, Iſte ſanctus. F. Gloria, &
honôre.

Oratio.

Eus, qui nos bedâti Lũcii
Martyris tui, atque Pon-
tificis àännua ſolemnitàâte læ-
tificas: concéde propitius;
ut cujus natalitia côlimus,
de ejũſdem étiam protectiô-
ne gaudeâmus. Per Dômi-
num noſtrum.

In Laud. comm. Ferix in Qua-
drag. & S. Lucii. Ana. Qui odit.
y. Juſtus, ut palma.
Oratio; ut ſuprà.
Veſp. de ſequenti. comm. præc.
& Feriæ in Quadrag.

Die V. Martii-
(aliàs III. hujus.)

IN FESTO S. ANSELMI
Abbatis. Duplex,

In Hymno dic. M éruit ſuprémos.
Oratio.

Ntercéſſio nos, quæſumus
Démine, bedâti Änſélmi
Abbtis comméêndet: ut,
quod noſtris méritis non
7g . S
valémus; ejus patrocinio
aſſequâmur. Per Dôminum
noſtrum.
Comm. S. Cafmiri. Afa.
vir “. Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſuprà.
In Quadtag, additur eommem,

Hic

Feriæ.
Die

Q.

250
Die VII. Martii.

IN FESTO S. THOMNE.

de Aquino, Conf. & Eccleſiæ
Doctoris. Duplex.

Ad Magnifcat in utriſque Veſp.
Ana. O Doctor ôptime, †
Eccléſiæ ſanctæ lumen, bea-
te Thoma, divinæ legis amà-
tor, deprecâre pro nobis Fi-
lium Dei.
Oratio.

D Eus, qui Eccléſiam tuam
beâti Thomæ Confeſſõ-

ris tui mira eruditiéône clari-
ficas, & ſancta operatiéône
fœcundas: da nobis, quæſu-
mus, & quæ dôcuit, intellé-
ctu conſpicere; & quæ egit
imitatiône complére. Per Dõô-
minum noſttum.
Deinde fit comm. Feriæ, ſi vene-
git in Quadrag. Poſtea SS. MM.
Perpetuæ, & Felicitatis.
In Veſperis & Laudibus,
Añg. Iſtârum eſt enim † re-
gnum colôrum, quæ con-
tempſérunt vitam mundi, &
pervenérunt ad præmia re-
gni, & lavérunt ſtolas ſuas
in ſänguine Agni.
V. Glôria, & honôre coro-
nâſti eas Dômine.
B. Et conſtituiſti eas ſuper
ôpera mânuum tuarum.
Oratio.
D A nobis, quæſumus Dô-
mine Deus noſter, ſan-
ctàrum Maäartyrum tuârum
Perpétuæ & Felicitâtis pal-
mas inceſſabili devotiône ve-
neràâti: ut, quas digna mente

Feſta Martii.

non pòſſumus celebrâre; hu-
milibus ſaltem frequentémus
obſéquiis. Per Déôminum.
Veſp. à Capit., de ſeg, comm.
præc. & Feriæ,

Die VIII. Martii.

IN FESTO S. VEREMUN.-
di, Abbatis. Duplex.
Oratio. I ntercéſſio. ut ſuprà V
hnjus. comm. S.,. Thomæ. Ana.
ctor. æ. Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſuprà.
Et Feriæ in Quadrag.
In II. Veſp. à Capit. de S. Fran-
ciſca. comm. præc. & Feriz.
Die IX. Martii.
IN FESTO S. FRANCI-

ſoæ, Viduæ Romanx.
Duplex.
Oratio.
D Eus, qui beâtam Franci-
ſcam famulam tuam, in-
ter cétera grâtiæ tuæ dona,
familiâri Angeli conſuetudi-
ne decoràſti: concéde quæſu-
mus; ut interceſſiônis ejus
auxilio Angelõérum conſoôr-
tium cônſequi mereâmur. Per

Dôminum noſttum.
Pro comm. S. Veremundi Abb-
Ana. Hic vir. . Juſtum de-
duxit.
Oratio, ùt ſuprà.
Deinde Feriæz in Quadrag.
In II Veſp. comm. ſeq. Antiph.
Iſtorum eſt. *. Lætâmini.
Oratio. P ræſta, quæſumus. ut
Muiräa.
Et Feriz in Quadrag,
Die X. Martii.

IN FESTO SS. QUADRA-

Oratio.

Ræſta quæſumus, omni-

potens Deus: ut, qui glo-
riôſos

ginta Martyrum. Semicd.,

n noſtrun

7r de NN
ſeſper

De

speoot
nA Dömine
Prtrndi: u W
Anyrs w,
is mertsal
1s Peldre Ee
Docunomm motn
6 4

Nlzeuein
1 oenenen
übligi linnt⸗
fücimmznztel

nuindunkand

eroſlio,

4 0
kum deddrt.

X. M,

l.

0 à% M.

gbettunknn⸗
fümnlamtum n.
atie te cn,
geli conirut.
ncele gurli
ECellonss eju
rum conr.
lmnereimor der

Kram.

lulun de

xiòſos Mäartyres, fortes in ſua
conteſſiõne cognòôvimus; pi⸗-
os apud te in noſtra interceſ-
ſiéône ſentiämus. Per Dômi-
num noſtrum.

Die XI. Martii.
IN FESTO S. VINCEN-

N

Reces péòpuli tui, quæſu-
mus Déômine, clemén-
ter exâudi: ut beà⁴ti Vincén-
tii Martyris tui, atque Ab-
bâtis méritis adjuvémur; cu-
jus paſſiéne lætâmur. Per
Dôͤminum noſtrum.

Gaudent in

coelis. Exultaàbunt.

Qui odit. Juſtus, ut palma.
Ræſta quæſumus, omni-
potens Deus: ut, qui beâù-
ti Eulégii Martyris tui natali-
tia cõlimus; interceſſiône ejus
in tui nõminis amõre roboré-
mur. Per Dôminum.

ſte ſanctus, Gléria, & honôre.

Die XII. Martii.
IN FESTO S. GREGORII

„O Dockor éptime, †
Eccléſiæ ſanctæ lumen, beàâte

251
Gregôri, divinæ legis am4-
tor, deprecaâre pro nobis Fi-
lium Dei-

Eus, qui ânimæ famuli
tui Gregéôrii ætérnæ be-
atitdinis præmia contuli-
ſti: concéde propitius, ut,
qui peccatôrum noſtrôrum
põndere prémimur; ejus apud
te précibus ſublevémur. Per
Dôminum noſtrum.

Qui vult. Juſtus, ùt palma
Iſtorum eſt. Lætämini.
Feria VI.

Poſt Dominicam Paſſiéônis

FESTUM DOLORUM

Stabat Mater

AD VESPERAS,

Vadam † ad montem myr-
rhæ, & ad collem thuris.

Rédidi, propter quod
locútus ſum: * ego au-
tem humiliâtus ſum mimis.
go dixi in excéſſu meo: *
Omnis homo mendax.
uid

252
uid retribuam Dômino, *
pro ômnibus, quæ retribuit
mihi?
4ꝗlicem ſalutâris accipiam: *
& nomen Dômini invoca-
bo.
ota mea Dô⅛mino reddam,
coram omni pô⁶pulo ejus: *
pretiôſa in conſpéctu Dômi-
mi mors Sanctôrum ejus.
Dômine! quia ego ſervus
tuus: * ego ſervus tuus, &
filius ancillæ tuæ.
irupiſti vincula mea: *
tibi ſacrificàbo héſtiam lau-
dis, & nomen Dômini in-
vocãâbo.
ota mea Dô⅛mino reddam
in conſpéctu omnis pôpuli
ejus: * in âtriis domus Dômi-
ni, in médio tui Jerũſalem.
Vadam ad montem
myrrhæ, & ad collem thuris.
Diléctus meus † cândi-
dus, & rubicúndus: comæ
câpitis ejus, ſicut purpura
Regis vincta canalibus.

D Déminum, cum tri-
bulârer clamâvi: * &
exaudivit me.
ômine libera ânimam me-
am à lâbiis iniquis: * & à
lingua doléſa.
uid detur tibi, aut quid
apponatur tibi * ad linguam
doléôſam?
agittæ poténtis acútæ, *
cum carbônibus deſolatéôriis.
eu mihi! quia incolatus

meus prolongúâtus eſt: habi-

tâvi cum habitântibus Ce-

dar: * multùm incola fuit
ànima mea.
um his, qui odérunt pa-
cem, eram pacificus: * cum
loquébar illis, impugnbant
me gratis.
Diléctus meus caândi-

dus, & rubicúndus: comæz

Câpitis ejus, ſicut puúrpura
Regis vincta canKâlibus.
Quòô abiit † diléctus
tuus, pulchérrima mullie-

rum! quô diléctus tuus de-

clinavit?

Ripe me Dômine ab hô-
mine malo: * à viro ini-
quo éripe me.-
ui cogitavérunt iniquità-
tes in corde: * tota die con-
ſtituébant prælia.
cuérunt linguas ſuas, ſicut
ſerpéntis: * venénum dAſpi-
dum ſub lâbiis eôrum.
uſtôdi me Dômine de ma-
nu peccatôris: * & ab homi-
nibus iniquis éripe me.
ui cogitavérunt ſupplan-
tàre greſſus meos: * abſcon-
dérunt ſupérbi lâqueum mi-
ni:
t funes extendérunt in lâ-
queum: * juxta iter ſcânda-
lum poſuérunt mihi.
ixi Dômino: Deus meus
es tu: * exâudi Dômine vocẽ
deprecatiéônis meæ.
omine, Dômine virtus ſa-
luútis meæ: * obumbraſti ſu-
per caput meum in die belli.
e tradas me Döômine à de-
ſidério meo peccatéri: *co-
gita⸗

cent .

Gelncons
Nentut.
ſan ete
bor hdbior
et es.
dent lp

igven
ulleris nun

D bchciun
nddann Ven
Euotamnen
ootor noon
Ditcunt e

tad
Cod
1
Opulche
eche
ulte
„1,
fioſte ne n
le Moren

Oenen
„dineni”
Dörtmn ien
fünco inc
Onttonem mnen
Ntönen Mean
Monntio,
Uekfcienco D
IlIn, 6
ſenis e.
ü
ban,
Um min
Onſcgiten,
Tidebum
u lnäſer

dbit † dilen
ettima mole.
dus tuns ce.

3lo: Wdin.
e⸗
Werunt inini.
totn de o.
rrlin
inensſun, lan
s coren.
Mnine Ge m.
1 ab kom.
tipe m.
tunt ſoppaar.
e0ö: * Wc.
lquemm n.

Neennt in N.
e CAnda.
lhi⸗
Deus nem
ponine vo.
ne wirtus
Nuubei

gitavérunt contra me: ne
derelinquas me, ne fortè ex-
alténtur.
Caput circúitus eorum: *
labor labiôrum ipſôrum opé-
riet eos.
adent ſuper eos carbénes:
in ignem dejicies eos: * in
miſeriis non ſubsiſtent:
ir linguéſus non dirigé-
tur in terra: * virum inju-
ſtum mala câpient in intéritu.
ognoôvi, quia faciet Dômi-
nus judicium inopis, * &
vindictam pàuperum.
erúmtamen juſti confite-
búntur néômini tuo: * & ha-
bitàbunt recti cum vultu
tuo.
Quò àâbiit diléctus tu-
us, pulchérrima mulierum!
quò diléctus tuus declinâvit?
Fulcite me fléôribus, †
ftipate me malis, quia amô-
re laàngueo.

Oce mea ad Déminum
clamâàvi: * voce mea ad
Dôminum deprecaâtus ſum.
ffũndo in conſpéctu ejus
oratiõnem meam, * & tribu-
lati6nem meam ante ipſum
pronuntio.
n deficiéndo ex me ſpiritum
meum, * & tu cognoviſti
ſémitas meas.
n via hac, qua ambula-
bam, * abſcondérunt lâque-
um mihi.
onſiderâbam ad déxteram,

& vidébam, * & non erat,

qui cognſceret me.

. 25⁵3
ériit fuga à me: * & non
eſt, qui requirat ânimam
meam.
lamâvi ad te Démine, =
dixi: Tu es ſpes mea; portio
mea in terra vivéntium.
nténde ad deprecatiônem
meam: * quia humiliâtus
ſum nimis.
ibera me à perſequéntibus
me: * quia confortaàti ſunt
ſuper me.
duc de cuſtôdia ânimam
meam ad confiténdum néôé-
mini tuo: * me expéctant ju-
ſti, donec retribuas mihi.
Fulcite me fléribus,
ſtipâte mosmalis, quia améô-
re lângueo.
Iſaiæ 53. a. 1.
Uis crédidit auditui no-
ſtro? & brâchium Dô-
mini cui revelâtum eſt? Et
aſcêndet, ſicut virgultum, co-
ram eo, & ſicut radix de ter-
ra ſitiénti.
Pôſuit me
Deſolâtam. Pôſuit me.
Tota die mœrôre conféctam.
Deſolâtam. lôria Patri.
Pôſuit me.

Tabat Mater doloréſa,
Juxta crucem lacrymſa,
Dum pendébat Filius.
ujus ànimam geméntem,
Contriſtâtam, & doléntem,
Pertransivit glâdius.
uàm triſtis, & affficta
Nui illa benedicta
Mater Unigéniti!
uæ

254
uæ mœrébat, & dolébat
Pia Mater, dum vidébat
Nati pœnas inclyti.
Mis eſt homo, qui non fleret,
Matrem Chriſti ſi vidéret,
In tanto ſupplicio?
Auis non poſſet contriſtâri,
Matrem Chriſti contem-
plâri,
Dolêntem cum Filio?
ro peccaâtis ſuæ gentis,
Vidit Jeſum in torméêntis,
Et flagéllis ſũbditum.
idit ſuum dulcem Na-
tum,
Moriéntem deſolâtum,
Dum emiſit ſpiritum.
ja Mater, fons amôris,
Me ſentire vim dolôris
Fac, ut tecum lúgeam.
ac, ut ârdeat cor meum
In amaândo Chriſtum Deũuũ,
Ut ſibi complâceam,
Amen.
Ora pro nobis Virgo
dolorosiſſima.
Ut digni efficiämur pro-
miſſiônibus Chriſti.

Tuam ipsius ânimam à (ait
ad Mariam Simeon) per-
transibit gladius.

Eus, in cujus Paſſiône,
ſecundùm Simeòônis pro-
phetiam, dulciſſimam àni-

mam glorioôſæ Virginis, &

Matris Mariæ doléôris glâdius
pertransivit: concéde pro-
pitius, ut, qui transfixiõnem
ejus, & paſſiônem veneraân-

do recôlimus; gloriôſis mé-meam.

ritis, & précibus mnium
Sanctôrum Cruci fideliter a-
ſtntium intercedéntibus,
Paſſiônis tuæ efféctum feli-
cem conſequamur. Qui vivis,
& regnas cum Deo Patre.

loria —„
qui natus.

A D LAUDES,

V Adam † ad montẽ myr-
rhæ, & ad collem thu-
ris.
6minus regnaàvit.
18.
Diléctus meus † cândi-
dus & rubicúndus: comæ
càâpitis ejus, ſicut puúrpura
Regis vincta candalibus.
Quò âbiit † diléctus
tuus, pulchérrima mulie-
rum! quò diléctus tuus de-
clinavit?
Faſciculus myrrhæ †
diléctus meus mihi, inter u-
bera mea commord4bitur.
Fulcite me flöribus, †
ſtipäte me malis, quia amòôre
làngueo.
Iſaiæ 53. a. 1.
Uis crédidit auditui no-
ſtro? & brâchium Dô-
mini cui revelâtum eſt? Et
aſcéndet, ſicut virguúltum, co-
ram eo, & ſicut radix de ter-
ra ſitiénti.

Deus vitam meam
Annuntidyi tibi. Deus vitam
Poſuiſti làcrymas
meas

Lgo
M
a;
Pac me
Ac, ut Po

Mns ner
e de, In
us,
ln die
Uritecun
Ni,e
Ule
40 phm
Mamno co
Eo I n
Nrill
01
lrortli.
L Gonickh
Mänhemn Cri

Cümniclle
ſemem juntl
Chlum, n
Ull ſie
Ceflg tnn.
cd⸗ lar,

n ne

2 El.

4

Vog

r, Ai

monts m.
A len ku.

dinns eg aun

hus meus tnnl⸗
dcündns: con
, hont günnn
a candbu
dit f dld
Uchemima wule-
ecdus ts ⸗

lus mnte
mini, intet b⸗
mmorchitu.
mme körbuu,
li, guu

lia ſyel.
It uudtui no⸗
Micbium Do⸗
tum ett? N
Igultum,
ladi Ce te
tammem
. Deus tan
Hlti KN

Feſta Martiüi.

meas in conſpéctu tuo. An-
nuntiâvi. Gléôria. Deus.
Hymnus.
V O virginum præclâra,
Mihi jam non ſis ama-
ra,
Fac me tecum plaàngere.
Fac, ut portem Chriſti mor-
tem,
Paſſiõnis fac conſòrtem,
Et plagas recôlere.
F ac me plagis vulneraâri,
Fac me cruce inebriaâri,
Et cruòôre Filii.
F lammis ne urar ſuccénſus,
Per te, Virgo, ſim defén-
ſus,
In die judicii.
C hriſte, cùm ſit hinc exire,
Da, per Matrem, me ve-
nire
Ad palmam victériæ.
Quando corpus moriétur,
Fac, ut ànimæ donétur
Paradiſi glôria. Amen
F. Ora pro nobis Virgo
dolorosiſſima.
N. Ut digni efficiämur pro-
miſſiônibus Chriſti.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm vidiſſet Jeſus † Matrem
ſtantem juxta Crucem, & di-
ſcipulum, quem diligébat,
dicit Matri ſuæ: Mulier, ec-
ce, filius tuus. Deinde dicit
diſcipulo: Ecce, Mater tua.

Oratio. D eus, in cujus Paſſiône.

t ſuprà.

Et fit commemor. Feriæ.
Ad Primam, Antiphona-

Vadam ad montem.
Ad Abſolutionem Capituli, dici-

„. 255
tur Capitulum Nonæ G eneratié.
nem ejus. ut infrà.
Ad Tertiam, Antiphona.
Diléctus meus.

Capitulum. Quis crédidit. ut
ſuprà in Laudibus.

V. Facies mea intuúmuit à
fletu. . Et pâlpebræ meæ
caligavérunt.

Ad Sextam, Antiphona.
Quò biit.

Capitulum. lſaiæ 53. b. .

IPſe vulnerâtus eſt propter
iniquitâtes noſtras, attri-
tus eſt propter ſcélera noſtra.
Diſciplina pacis noſtræ ſuper
eum, & livôre ejus ſanati
ſumus.
*Deus vitam meam an-
nuntiaâvi tibi. E. Poſuiſti la-
crymas meas in conſpéctu
tuo.
Ad Nonam, Antiphona.
Fulcite me.
Capitulum. Iſaiæ 53. C. 8.
Eneratidnem ejus quis
enarrâbit? quia abſciſ-
ſus eſt de terra vivéntium:
propter ſcelus péôpuli mei
percuſſi eum.
v. Ora pro nobis Virgo
dolorosiſſima.
N. Ut digni efficiämur pro-
miſſiõônibus Chriſti.
In II. Veſperis omnia ut ſuprâ
in I. Veſperis. 4
Ad Magnificat, Antiphona.
Cùm vidiſſet Jeſus † Matrem
ſtantem juxta Crucem, & di-
ſcipulum, quem diligébat, di-
cit Matri ſuæ: Mulier, ecce,
filius

Feſta

256
filius tuus. Deinde dicit diſci-

pulo: Ecce, Mater tua.
Et fit commemor. Feriæ.

Die XIII. Martii.

FESTO SS. RAMIRI
& ſoc. Mart. Duplex.
Oratio.
Eas, qui nos concédis
ſanctôrum Martyrum
tuéôrum Ramiri, & Sociô-
rum ejus natalitia côlere: da
nobis in ætérna beatitudine
de eôrum ſocietâte gaudé-
re. Per Déôminum.

IN

Deinde fit com. Feriæ in Quadr.
In II. Veſp. à Cap de ſeq. comm.
præced. & Feriæ.
Die XIV. Martii-
(aliàas 8. hujus.)
IN FESTO S. JOANNIS
de Deo, Confeſſoris.
Duplex.
In Hymno dic. M eruit ſuprémos.
Oratio.
D Eus, qui beâtum Joân-
nem tuo amôre ſuocén-
ſum, inter flammas innoôxi-
um incédere feciſti, & per
eum Eccléſiam tuam nova
prole fœcundaàſti: præſta
ipsius ſuffragântibus méritis;
ut igne charitaâtis tuæ vitia
noſtra curéntur, & remédia
nobis ætérna provéniant. Per

Dôminum noſtrum.
Pro comm. 58. Ramiri &c, Ana,
Gaudent in cœlis. 7. Exultaàbunt.
Oratio, ut ſuprà.
Commem. Feriæ.

Martli.

Die XVII. Martij.
IN FESTO S. GERTRUDIS

Virginis. Semiduplex.
Oratio.
O Mnipotens ſempitérne
Deus, caſtérum côrpo-
rum, ac méêntium conſerv-
tor, & cuſtos, piis Eccléſiæ
tuæ précibus adéſſe dignâre:
& intercedénte beaâta Gertrũ-
de Virgine tua méntibus no-
ſtris pius illabere; & ſpiritua-
lis vitæ nobis tribue purita-
tem. Per Dôminum noſtrum.
Et ft comm. Feriæ in Veſp. &

Laudibus. Veſp. de ſeꝗ. commem.
S. Gertrudis, & Feriæ.

Die XVIII. Martii.
IN FESTO S. GABRIELIS

Archangeli. Duplex majus.

Si transfertur poſt Paſcha, addun=
ctur alleluja in Antiph. N. k. brev⸗
P. F. &..

AD VESPERAS.
Aña. Ingréſſo Zacharia. eum
feliquis de Laudibus.
Pialm. D ixit Dôminus. cum
xeliquis de Dominica. 5§55.
Capitulum. Dan. 9. f. 21.

Cce, vir Gâbriél, quem
videram in viſiône à
principio, citò volans, téti-
git me in témpore ſacrificii
veſpertini, & décuit me: &
locũútus eſt mihi, & dixit:
Daniêél, nunc egréſſus ſum,
ut docérem te, & intelligeres.
N. breve. Afcéndit, fumus
arômatum, * In conſpéctu
Dòmini. Aſcéndit. V. De
manu

4 ri kartl.

M
Noge

ſector hund
Nocor⸗
Nobis Endun
nignn
Nlee 0
upep hni
Delzrquun
o;
Gehis temol
Kud
Ver!
Ane De!
Mrh,
Tot & e
Gelorum
Kenper gal
beita
¶M/
Pieler
Uete
Are, Ei,
Soch
nn, Ciſs
Cmni
Clri n
1. Nett Anprl
tl X I

1 ſulhe⸗

1 entibus .
Nere, E ſoint.
n bne puntt.
aun Uolkrum.

* Pee Aumenl.
ene,

VIII. Mri

SPERAS

Zachara. cnf
hen.
Dominus. on
lnict. .
Dno,
ebre, ggem
i1 MMoe 8
Chng, tet⸗
Me ſickifci
it me:
i, C Git:
gleſius inn
Eintel gerd.
Ccendt um
ln hzttl
Ncit N V
Min

Feſta Martii-

manu Angeli. In conſpèctu.
G loria Patri. Aſcêndit.

Hymnus.
Hriſte, ſanctôrum decus
Angelérum,
Rector humâni géneris, &
Auctor;
Nobis ætérnum tribue be-
nignus

Scândere coœlum.
A ngelus fortis Gaâbriél, ut
hoſtem
Pellat antiquum, volitet ab
. alto, .
Sæpiùs templum véniens ad
iſtud
Viſere noſtrum.
Hinc Dei noſtri Génitrix
Maria,
Totus & nobis chorus An-
gelôrum
Semper alſsiſtat, ſimul &
beàâta
Côncio tota.
P ræſtet hoc nobis Déitas
bedâta
Patris, ac Nati, paritérque
ſancti

Spiritus, cujus réboat in

omni
Gléôria mundo.

7. Stetit Angelus juxta aram

templi. E. Habens thuribu-
lum àureum in manu ſua.

Ad Magnificat, Antiphona.

Ingréſſus Gâbriél † Angelus

ad Mariam Virginem, dixit:
Ave grâtiaà plena, Dôminus
tecum: benedicta tu in mu-
liéribus.

Oratio.
D Eus, qui inter céteros
Angelos, ad annuntiân-
dum Incarnatiônis tuæ my-
ſtérium Gabriélem Archaân-
gelum elegiſti: concéde pro-
pitius; ut, qui Feſtum ejus ce-
lebrâmus in terris, ipsius pa-
trocinium ſentiämus in co-
lis. Qui vivis, & regnas & c.
Deinde fit comm. S. Gertrudis
Virg. Ana. Veni ſponſa. V. Diffu⸗
ſa eſt.
Oratio, ùt ſuprà. Et Feriæ.

A D LAUDES,
& per Horas, ES

TNeréſſo Zacharia † tem-
plum Dômini, apparuit ei
Gaàbriél Angelus ſtans à dex-
tris altâris incênſi.
Pſalmus. D ôminus regnâvit. cum
reliquis. 18.

Anña. Ait autem Angelus: †
Ne timeas Zacharia, quòôniam
exaudita eſt deprecàâtio tua.
Anña. Ego ſum Gabriél An-
gelus, † qui aſto ante Deum,
& miſſus ſum loqui ad te.
Aña. CGaâbriél Angelus † lo-
cüútus eſt Mariæ, dicens: Ec-
ce, concſpies in utero, & pa-
ries Filium: & vocâàbis no-
men ejus Jeſum.
Afa. Dixit autem Maria †
ad Angelum: Quéômodo fiet
iſtud, quéôniam virum non
cognéſco ? Et reſpondens
Gabriél Angelus, dixit ei:
Spiritus ſanctus ſupervéniet
in te, & Virtus Altiſſimi
obumbrabit tibi.

—

Capitulum, ut in I. Veſperis.
R B. bré-

258
B. breve. In conſpéctu An-
gelõrum, * Pſallam tibi De-
us meus. In conſpéctu. Y*.
Adorâbo ad templum ſan-
ctum tuum, & confitébor
nômini tuo. Pſallam. G lôria
Patri. In conſpéctu.

Hymnus.
Hriſte Redémptor ém-

nium,
Conſẽérva tuos fàmulos,
Beâtæ ſemper Virginis,
Placaâtus ſanctis précibus.
B eâta quoque âgmina
Cœléſtium ſpirituum,
Prætérita, præſéntia,
Futúra mala péllite.
Gentem auférte pérfidam,
Credéntium de finibus;
Ut Chriſto laudes débitas,
Perſolvàmus alacriter.
G lôria Patri Ingénito,
Ejuſque Unigénito,
Unaà cum ſancto Spiritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
F. Stetit Angelus juxta a-
ram templi. . Habens thu-
ribulum âureum in manu ſua.
Ad Benedictus, Antiphona.
Gaàbriel Angelus † deſcéêndit
ad Zachariam, & ait illi: U-
XoOr tua pariet tibi filium, &
vocâbis nomen ejus Joân-
nem, & multi in nativitate
ejus gaudébunt; ipſe enim
præibit ante fâciem Dômini
Paräâre vias ejus.
Oratio, ùt ſuprà. comm. Feriæ.

Ad Tertiam, Antiphona.
Ait autem.

Feſta Martii-

Capitulum, àt in Veſp. *. St
tit Angelus, t in Veſcp. S 6
Ad Sextam, Antiphonas.
Ego ſum Gaâbriel.

Capitulum, Dan. 9. f. 23.
Go autem veni, ut indi-
Cârem tibi, quia vir deſi-
deriôrũ es: ſeptuaginta heb-
démades abbreviâtæ ſunt, ut
finem accſpiat peccâtum, &
impleâtur viſio, & prophe-
tia, & ungàâtur Sanctus ſan-
Ctôrum.
y. Aſcéndit fumus aréma-
tum in conſpéctu Dômini.
. De manu Angeli.

Ad Nonam, Antiphona.
Dixit autem Maria.

Capitulum. Dan. 9. f. 25.
S Cito ergo, & animadvér-
te: Ab éxitu ſermônis, ut
iterum ædificétur Jerũſalem,
uſque ad Chriſtum Ducem
hebdémades ſeptem, & heb-
dúômades ſexagintaduæ e-
runt.

y. In conſpéctu Angelôrum
pſallam tibi Deus meus.

pè, Adorâbo ad templum ſan-

ctum tuum, & confitébor

némini tuo.
Veſp. de ſeq. comm. præc. & Fe-
riæ; ſed ſi Feſtum S. Joſeph transfer-
tur, in II. Veſp. S. Gabriélis omnia
dicuntur ùt in I. Veſp. & locô ul⸗
timi Pſalmi, dicitur C onfitébor ti-
bi Démine, in toto corde meo:
quôniam audiſti. 65.

Die

nunck,
Chid
Dit in
rhett Dorinen

Mek!

ilt aDeondl

Porlätam in,
n ſolenntet⸗
A Women tan
Ain (undhe
1 Mirr k
metum cun
enns e in ien-
linn nch.
ſin bepn Nti
r ſlix, En
ntitt, ſclitn
ltet ar
Cpillm. im

V ien
tbinr. le
immifuͤgn
ſdeſe, Mmoc

du n
aſe, ge

1 Thon,

enn,
Gibri
„ gt;
Pi,lin
Epmngink.
t peccktun,
f, & pront.
In Enckns n.

t iumng romn.
Pechnin,
nu Augl.
im. Autgnn.
17
Man
Dngbiz.
o, CEanincſt.
Witn rmons,t

Ceur ſenidken,
itum Dcen

ten, & ib⸗
Agintadue e⸗

In Angsann
Nens Mes
tenpntin.
E tebor

Feſta Martil.

Die XIX. Martii.
IN FESLO S. [OSEPH
Sponſi B. V. Mariæ Conf.
Duplex II. Claſſis.
AD VESPERAS,
Antiphona.

Acob autem † génuit Jo-
ſeph virum Mariæ, de qua
natus eſt Jeſus, qui vocaâtur

Chriſtus.

Pſalm. D ixit Dôminus. cum
teliquis de Dominica, 55.

Anña. Miſſus eſt Angelus Gâ-
briel † à Deo ad Virginem de-
ſponſätam viro, cui nomen
erat Joſeph de domo David,
& nomen Virginis Maria.
Anña.,. Cùm eſſet deſponſũ-
ta Mater Jeſu Maria Joſeph,
ântequam convenirent, in-
vênta eſt in utero habens de
Spiritu ſancto.
Afia. Joſeph vir ejus, † cùm
eſſet juſtus, & nollet eam
traducere, vôluit occultè di-
mittere eam.
Capitulum.

Ir fidélis multùm lau-
dàâbitur. Et qui cuſtos
eſt Dômini ſui, glorificaàbitur.
R. breve, Invocâvi Dômi-
num, * Patrem Dômini mei.
Invocâvi. . Ut non dere-
linquat me in die tribulatioô-
nis. Patrem. G léôria Patri.
Invocavi.

Hymnus.
T E Joſeph célebrent 4g-

mina Coœlitum,

Prov. 28. & 27.

259
Te cuncti réſonent Chri-
ſtiadum chori,
Qui clarus mêritis junctus
es incly tæ
Caſto foœdere Vir-
gini.
Almo cum tùmidam ger-
mine cônjugem
Admirans, dubio taàngeris
anxius,
Afflaâtu ſũperi Flàminis An-
gelus
Concéptum Pũùerum
do cet.
Tu natum Déminum ſtrin-
gis, ad éxteras
Egypti préfugum tu ſé-
queris plagas;
Amiſſum Sélymis quæris,
& invenis,
Miſcens gâudia fléti-
bus.
Poſt mortem réliquos mors
pia cônſecrat,
Palmâmque eméritos glé-
ria ſũſcipit:
Tu vivens, Süperis par,
frũeris Deo,
Mira ſorte beàâtior.
Nobis, ſumma Trias, parce
precantibus,
Da Joſeph méritis sidera
ſcandere:
Ut tandem liceat, nos ti-
bi perpetim
Gratum prômere canti-
cum. Amen.
7. Conſtituit eum dômi-
num domus ſuæ.
N. Et Principem omnis poſ-
ſeſſiõnis ſuæ.

R2 Ad

260
Ad Magnificat, Antiphona.
Exurgens Joſeph † à ſomno,
fecit, ſicut præcépit ei Ange-
Ius Déômini, & accépit côn-
jugem ſuam.
Oratio.

Anctiſſimæ Genitricis tuæ
2 Sponſi, quæſumus Doô-
mine, méritis adjuvémur:
ut, quod poſſibilitas noſtra
non ôbtinet; ejus nobis in-
terceſſidne donétur. Qui vi-
Vis.
Pro comm. S. Gabriel. Archang.
Anñia. Archângelus Gabriél †
ait ad Mariam: Non erit im-
poſſibile apud Deum omne
verbum. Dixit autem Maria:
Ecce, Ancilla Démini, fiat
mihi ſecundùm verbum tu-
um. Et diſcéſſit ab ea Ange-
lus.
V. In conſpéctu Angelôrum
pſallam tibi, Deus meus.
B. Adorâbo ad templum
ſanctum tuum, & confitébor
nômini tuo.
Oratio, t ſuprà in Feſto. Si ce-
lebretur in Quadrageſ. fit comme-
mor. Feriæ.

AD LAUDDES.,
& per Horas, Aña.
IBant Paréntes Jeſu † per
omnes annos in Jerúſalem,
in die ſolémni Paſchæ.
Pſalm. D ôminus regnavit. cum
reliquis de Dominica. 18.
Aña. Cùm redirent, † re-
mänſit Puer Jeſus in Jeruůſa-
lem, & non cognovér unt

Feſta Martii-

Anña.,. Non inveniéntes Je-
ſum, ½¼ regréſſi ſunt in Jerũſa-
lem, requiréntes eum: & poſt
triduum invenérunt illum
in templo, ſedéntem in mé-
dio Doctôrum, audiéntem, &
interrogântem eos.

Afia. Dixit Mater ejus ad
illum: † Fili, quid feciſti no-
bis ſic? Ecce, pater tuus, &
ego doléntes quære bâmus
te.
Aña. Deſcéndit Jeſus † cum
eis, & venit Nâzareth: & erat
ſubditus illis.
Capitulum. Prov. 28. & 27.
V Ir fidélis multuùm laud-
bitur. Et qui cuſtos eſt
Dòmini ſui, glorificâbitur.
Be. br. Conſtituit eum, *
Dôminum domus ſuæ. Con-
ſtituit. y. Et principem om-
nis poſſeſſiônis ſuæ. Dômi-
num. Glôria. Conſtituit.
Hymnus.
Ste, quem læti côlimus
fidéles,
Cujus excélſos cânimus
triumphos,
Hacë die Joſeph méruit
perénnis
Gaudia vitæ.
O nimis felix, nimis 6 beé-

tus! .
Cujus extrémam vigiles
ad horam
Chriſtus, & Virgo ſimul
aſtitérunt

Ore ſeréno.
Hinc ſtygis victor, lâqueo

Paréntes ejus.

ſolutus .
Car-

luns, 41
oote
Pügrtt eten
Cngit
Tempo
Ho nu
Otnnes, ,
Alt rs
NNS
Obirv ahi
en ⸗
Girti hols
Mores
lie, di n
& COnN
Aürens ſne
l,
Oen
Mnen
1,0 n
itim Y
Auenr indiin
4O Durti,
le lis fer
i mmmn n
Dwebenn Wns 4

= —

1G Tatimn,3

11
Cn lecren.
1 lm füi
1. Cnlinit

ARN
(löni ung

kuin

n
Nrem

n Uhlinz

inr ene
,
tensen rl.
in⸗ nen t
. ſiam u

ae.

ein 0.

Arer
luc fecltin
Pkter tung,
qurrebiimn

itfe ls t cun
Nuntt E ent
⸗
r Ar.
multumiudt⸗

Et Gri al ⸗

Ylorikctptr.
duu enn,
dommm iue Con.
Etprmuirnor.
ns ſe. Vön.
2 Conlktuit.
1 leti odlimns
Alos canin
,

llept ma⸗

te
ns bet.

Feſta Martü- 261

Carnis, ad ſedes placido
ſopére
Migrat ætérnas, rutiliſque
cingit
Témpora ſertis.
E rgo regnaântem flagitémus
omnes,
Adſit ut nobis, veniaàmque
noſtris
Obtinens culpis, tribuat
ſupernæ
Munera pacis.
S int tibi plauſus, tibi ſint

honòôres
Trine, qui regnas, Deus;
& coréônas
Aulreas ſervo tribuis fi-
déli,
Omne per ævum.
Amen.

F. Os juſti meditabitur ſa-
piéntiam. . Et lingua ejus
loquétur judicium.

Ad Benedictus, Antiphona.

Ipſe Jeſus t erat incipiens,
quaſi annôrum triginta, ut
putabâtur, filius Joſeph.

Oratio. S anctiſſimæ Genitricis.
ut ſupraà.
Dort nde fit commem. Feriæ, ſi
celebratur in Quadrageſima.

Ad Tertiam, Antiphona.

Cum redirent.

Capitulum. V ir fidélis. ut ſu=
Pra.
V. Conſtituit eum Démi.
num domus ſuæ.
. Et principem omnis poſ-
ſeſſiônis ſuæ.

Capitulum. Eccl. 45. a. I. & 4.

Iléctus Deo, & homi-
nibus, cujus memôria
in benedictiône eſt. In fide,
& lenitâte ipsius ſanctum fe-
cit illum, & elégit eum ex
omni carne.
7. Magna eſt glôria ejus in
ſalutàri tuo.
B. Glôriam, & magnum
decòrem impônes ſuper eum.
Ad Nonam, Antiphona.
Deſcêndit Jeſus.
Capitulum. Sap. 10. b. 10.
P Röfugum juſtum dedu-
Xit Sapiéntia per vias re-
ctas, & oſténdit illi regnum
Dei, & dedit illi ſciéntiam
Sanctôrum: honeſtavit illum
in labôribus, & complévit
bôres illius.
Jaſtus. germinàbit ſicut
lilium. Et florébit in
ætérnum Pati Déminum.
In ſecundis Veſp. Antiphona.

ant Paréntes. ut in Laudibus.
1 alm. tedtes breve, & RHymnus,

ut in primis Veſperis.

V. Gloôria, & divitiæ in do-
mo ejus.
N. Et juſtitia ejus manet in
ſéculum ſéculi.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ecce, fidélis ſervus, † & pru-
dens, quem conſtituit Dô-
minus ſuper familiam ſu-
am.

Oratio. S anctiſſimæ Genitricis.

ut ſuprà.
Ad Sextam, Antiphona. Commemoratio Feriæ in Qua-
N dragelima.
On inveniéntes.
K 3 Die

IN FESTLO

SS. P. N. BENEDICTI
A B BAT'IS.
Duplex I. Claſſis.

Si hoceſtum venerit in majori
hebdomada, transfertur in Feriam
III. poſt Dominicä in Albis tanquam
diem propriam, translato quocun-
que alio Feſto, etiam ejuſdem ritus
in eam incidente. Et tunc in fine
Anarum Y* & &d. additur Allel.
Quod etiam fit in Feſto Annuntia-
