inter oves ſuas te verus ille
Paſtor agnéſcat. Ille ab m-
nibus peccaâtis tuis te abſoôl-
vat, atque ad déxteram ſuam
in Electôrum ſuérum te ſor-
te conſtituat. Redemptéôrem
tuum fâcie ad fâciem videas,
& præſens ſemper alſsiſtens,
manifeſtiſſimam beautis culis
aſpicias Veritâtem. Conſtitu-
tus igitur inter àägmina Bea-
tôrum, contemplatiônis di-
vinæ dulcédine potiaâris in
ſécula ſeculõrum. v. Amen.
Oratio.
§ Uſcipe Dômine ſervum
tuum in locum ſperan-
dæ ſibi ſalvatiônis à miſeri-
côrdia tua. &. Amen.
L ibera Dômine ânimam ſer-

* VI

cviii
vi tui ex ômnibus periculis
inférni, & de lâqueis poena-
rum, & ex ômnibus tribula-
tiônibus. Amen.
L ibera Dômine àânimam ſer-
vi tui, ſicut liberâſti Enoch,
& Eliam de commuüni morte
mundi. Amen.
ibera Dômine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberâſti Noë de
dilũvio. Amen.
L, ibera Démine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberâſti Abra-
ham de Ur Chaldæôrum.
ꝛ. Amen.
Libera Dômine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberàſti Job de
paſſiônibus ſuis. Amen.
ibera Dômine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberaſti Iſaac de
hòſtia, & de manu patris ſui
Abrahæ. Amen.
ibera Dômine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberâſti Lot de
Sôdomis, & de flamma ignis.
. Amen.
ibera Démine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberaſti Môyſen
de manu Pharaéônis regis E-
gyptiéôrum. Amen.
ibera Dômine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberâſti Danié-
lem de lacu leônum. Am.
ibera Dômine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberàſti tres pũe-
ros de camino ignis ardén-
tis, & de manu regis iniqui.
Amen.
ibera Dômine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberàâſti Suſân-
nam de falſo crimine.
Amen.

ſbera Dômine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberâſti David de
manu regis Saul, & de manu
Gôliæ. Amen.
ibera Démine ânimam ſer-
vi tui, ſicut liberâſti Petrum
& Paulum de carcéribus.
Amen.
t ſicut beatiſſimam The-
clam, virginem, & maârtyrem
tuam, de tribus atrociſſimis
torméntis liberâſti; ſic libe-
râre dignéris äânimam hujus
ſervi tui, & tecum faâcias in
bonis congaudére cœléſtibus.
Amen.

Ommendamus tibi Dô-
mine nimam fâmuli tui
N. precamũúrque te, Dômi-
ne Pein Chriſte, Salvaâtor
mundi, ut, propter quam ad
terram miſericoôrditer deſcen-
diſti, Patriarchârum tuôrum
sinibus inſinuâre non rénuas.
Agnéſce, Dômine, creatûram
tuam, non à diis aliénis creâ-
tam, ſed à te ſolo Deo vi-
vo & vero: quia non eſt
alius Deus præter te, & non
eſt ſecunduùm ôpera tua. Læ-
tifica Dômine ânimam ejus
in conſpéctu tuo, & ne me-
mineris iniquittum ejus an-
tiquârum, & ebrietâtum, quas
ſuſcitavit furor, ſive fervor
mali deſidérii. Licèt enim
peccàâverit, tamen Patrem, &
Filium, & Spiritum ſanctum
non negavit; ſed crédidit, &
zelum Dei in ſe hàâbuit, &
Deum,

6

n, i!

Aer o

llape⸗

1
pan Mch
Dei bi ni
Nit Arnehu
Ucrämdn
Ehetluont
Enn oleen-
Ccpat eun
pokolas,
egni ore
Adhpret eun
Rpoktolu,
elle ele
No eo nd
em De oe
W
Orent po
Apoktol,
Citi et po
Cve ſolrene
40 Olnnes
1r tormen
linenn
AWm,
d ge⸗
ſo R

aer⸗

t,4 r
nn

..
t
De 8
tnnn 5

4
eeribue

uun
märtren
trocllüm:

ſio ſe
l llbe.

tie.
Anll tu
te, Doni.
un l
terceſen.
eitkram
Deo n.
pon
ſe, Enon

ta Le.

un gos
Eume.
in d.
Inuas
e leror

Deum, qui fecit mnia, fi-
déliter adoravit.

Elicta juventutis, & ig-
norúântias ejus, quæſu-
mus, ne memineris Dômi-
ne: ſed ſecúndúm magnam
miſericôrdiam tuam memor
eſto illius in glôria claritàtis
tuæ. Aperiântur ei cœli, col-
læténtur illi Angeli. In regn ũ
tuum, Dô⅛mine, ſervum tu-
um füſcipe. Suſcipiat eum
ſanctus Michal Archângelus
Dei, qui militiæ cœléſtis mé-
ruit principàtum. Vẽéniant
illi bviàm ſancti Angeli Dei,
& perduúcant eum in civita-
tem coœléſtem Jerũſalem. Su-
ſcipiat eum beúâtus Petrus
Apôſtolus, cui à Deo Claves
regni cœléſtis trâditæ ſunt.
Adjuvet eum ſanctus Paulus
Apôſtolus, qui dignus fuit
eſſe vas electiònis. Intercédat
pro eo ſanctus Joânnes elé-
ctus Dei Apôſtolus, cui re-
velâta ſunt ſecréta cœléſtia.
Orent pro eo omnes ſancti
Apéſtoli, quibus à Dômino
data eſt potéſtas ligândi, at-
que ſolvéndi. Intercédant pro
eo omnes Sancti, & Elécti
Dei, qui pro Chriſti némi-

ne torménta in hoc ſéculo

ſuſtinuérunt: ut vinculis car-
nis exutus, pervenire mereaâ-
tur ad glériam regni cœlé-
ſtis: præſtânte Dômino no-
ſtro Jeſu Chriſto: Qui cum
Patre, & Spiritu ſancto vi-
vit, & regnat in ſécula ſecu-
lorum. Amen.

cix

ur hi bſe onfitémi-
ni Démino 12. eati
Imaculati. 41.
Sub⸗-

venite Sancti Dei, occurrite
Angeli Dômini: * Suſcipi-
éntes änimam ejus: *
feréntes eam in conſpéctu
Altiſſimi. Suſcipiat te
Chriſtus, qui vocâvit te, &
in ſinum Abrahæ Angeli de-
dũcant te. Suſcipiéntes.
Réquiem ætérnam dona
ei Dômine, & lux perpétua
lũceat ei. Offeréntes.

. yrie eleiſon. & hriſte
eléiſon. Kyrie eléiſon.
ater noſteér. Et ne

nos induúcas in tentatiônem.
Sed libera nos à malo.

Réquiem ætérnam do-

na ei Dômine. Et lux
perpeétua luceat ei.
A porta inferi. τ. Erue

Dômine ânimam ejus.-
Requiéſcat in pace.

Amen.
Dômine exâudi oratiéô-
nem meam. „Et clamor

meus ad te véniat.
Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.
rémus.
Ibi Dé⁴mine commen-
dâmus ânimam fâmuli
tui N. ut defúnctus ſéculo
tibi vivat: & quæ per fragi-
litàtem humaânæ converſatiòô-
nis peccaâta commiſit, tu vé-
nia miſericordiſſimæ pietàtis
abſtérge. Per Chriſtum Dô-
minum noſtrum. Amen.

cx Ordo ad diſciplinam faeiendam.

Et ter campanæ pulſentur: vel
Prout feret conſuetudo loci.
5 Ordo ſepeliendi Defunctum,
G&c. habetur in Rituali monaſtico.

ORDO

Ad Diſciplinam faciendam.
In primis facto ſigno à Superiore,
ebdomadarius inclpit abſolutè: ,
V. Servite Déômino in timô-
re. Bis Et exultâte ei cum
tremoôre.
Vv. Apprehéndite diſcipli-
nam. E. Nequaândo iraſcaâ-
tur Dôminus, & peredâtis de
Via juſta.
v. Cùm exarſerit in brevi
ira ejus. R. Beti omnes,
ui confidunt in eo.
.Glôria Patri, & Flilio.
R. S erat, &c.
Pſalm. Miſerére mei Deus. xcvii.
E& in fine dicitur, Gléôria Patri. Ky-
rie eléiſon. Chriſte eléiſon. K y-
rie eléiſon. P ater noſter. fecretô.

J. Et ne nos inducas in tentatié-
nem. M. Sed libera nos à malo.

Y. Salvos fac ſervos tuos.
B. Deus meus ſperäntes in
te.
V.⸗ Eſto nobis Dômine tur-
ris fortitdinis. . A facie
inimici.
y. Nihil proficiat inimicus
in nobis. èe. Et fllius ini-
quitâtis non appéônat nocéreé
nobis.
y. Dômine non ſecúndùm
peccâta noſtra faâcias nobis.
B. Neque ſecũndum iniqui-
tâàtes noſtras retribuas nobis.
F. Mitte nobis Démine au-
Xilium de ſancto. . Et de
Sion tuére nos.

[V. Dômine exdudi oratiô.
nem meam. xs. Et clamor
meus ad te véniat.
y. Dôminus vobiſcum.
ꝑ. Et cum ſpifritu tuo.
rémus.
Lkns „cui préprium eſt
miſeréri ſemper, & par-
cere, ſſcipe deprecatiônem
noſtram: ut nos, & omnes
fâmulos tuos, quos delictô-
rum caténa conſtringit, mi-
ſerâtio tuæ pietâtis cleménter
abſôlvat. Per Chriſtum Déô-

minum noſtrum. &., Amen.
Deinde Fſalm. De profundis. xcix.
Et in fine dicitur; équiem ;²-

térnam dona eis Démine.

ve. Et lux perpétua luceat

eis.
Y. A porta inferi. : Erue
Démine ânimas eôrum.
Y.: Requiéſcant in pace.
B. Amen.
V, Dômine exdaudi oratiô-
nem meam. . Et clamor
meus ad te veéniat.
y. Döôminus vobiſcum.
N. Et cum ſpiritu tuo.
O rémus.
Idélium Deus mnium
Cônditor, & Redémptor,
animâbus famuléôrum, famu-
larumque tuârum, remiſſiô-
nem cunctörum tribue pec-
catéôrum: ut inhdulgéntiam,
quam ſemper optavérunt, piis
ſupplicatiônibus conſequan-
tur. .
j.Et in fine non dicitur, Qui VI.
VISs, &.. ſed continuate dicitut,
Ene Oremus,
Ora-⸗

0

e,
mine,
an thacn,
ns Nftl
T Cobitn
cann
Pretmnen
it ken
MMve
6 Udm
ticnum

ite pokt Clenn
nls ue !
len, ar ſe
tunnstk.
itn, Datn
Pohend, Orn
MIIt. G N

ITIV
N
N
lei,

An. k

lut

nuch

ipim
denE.
Ccitionen
Lonms
Gelc.

el en k
onde,
a Mcent

re.
1 Ca.

clanor

.,

o,

Oratio. ,
R Eſpice, quæſumus Dô-
mine, ſuper hanc fami-
liam tuam, pro qua Déômi-
nus noſter Jeſus Chriſtus
non dubitâvit manibus tra-
di nocéntium, & crucis ſu-
bire torméntum. Qui tecum
vivit & regnat in ſécula ſe-
culôérum. ⸗ Amen.
7. Fidélium ânimæ per mi-
ſericôrdiam Dei requiéſcant
in pace. . Amen.
Matutino autem Feriæ V.
in Cœna Domini, uſque ad Sab-
batum ſeg. dicuntur ea, quæ ſequun-
tur. Y. Chriſtus factus eſt. &c. ſi⸗
cut in Matutino præcedenti. Dein-
de Pſalm: M iſerére mei Deus. ſine
Gôria Patri. in fine: ſed imme-
diatè poſt dieitur Pſalmus, De pro-
fundis ſine G loria. & ſine R é-
uiem, &. ſed repetitur . C hri-
uus factus eſt. ut ſuprà: poſtea di-=
eitur, Pater noſter. torum ſeeretô:
poſtremò,; Oratio. R éſpice quæſu-
mus. &. ut ſuprà,

ITINERARIUM.

Onachus in ipſo itineris in-
greſſu, ſi ſolus fuerit, dicat
Ae ſequuntur in ſingulari: ſi cum
ociis, in plurali.
Ana. In viam pacis-
Gantigum Zachariæ,
Lucæ 1. g. 68.
Enedictus Dôminus Deus
Iſraél, * quia viſitâvit, &
fecit redemptiôénem plebis
ſuæ.
Et eréxit cornu ſalutis no-
bis, * in domo David pùeri
ſui.
S icut locutus eſt per os ſan-
ctôrum, * qui à ſéculo ſunt,
Prophetâàrum ejus.

Itinerarium⸗

Cxi

alétem ex inimicis no-
ſtris, * & de manu ômnium,
qui odérunt nos.
Ad faciéndam miſericôrdiã
cum pÜùtribus noſtris: * & me.
morari teſtaménti ſui ſancti.
Jusjurändum, quod juravit
ad Abraham patrem no-
ſtrum, * datúrum ſe nobis:
Ut ſine timôòre, de manu
inimicôrum noſtrôrum libe-
râti, * ſerviâmus illi;
I n ſanctitàâte, & juſtitia co-
ram ipſo, * mnibus diébus
noſtris.
Bt tu puer, Prophéta Altiſ-
ſimi vocâberis; * præibis
enim ante fâciem Dômini;
arâre vias ejus:
d dandam ſciéntiam ſalũ-
tis plebi ejus, * in remiſſiô
nem peccatôrum eôrum.
er viſcera miſericôrdiæ Dei
noſtri, * in quibus viſitâvit
nos, ôriens ex alto:
I uminaKre his, qui in téne-
bris, & in umbra mortis ſe-
dent: * ad dirigéndos pedes
noſtros in viam pacis.
G lôria Patri.
Aña. In viam pacis, & pro-
ſperitâtis dirigat nos omni-
potens, & miſéricors Démi-
nus: & Angelus Râphaéël co-
mitétur nobiſcum in via, ut
cum pace, ſalute, & gâudio
revertâmur ad ri-
yrie eléiſon. O hriſte eléi-
ſon. K yrie eléiſon.

P ater noſter. ſeeretò. F. Et ne
nos induůcas in tentatiônem.

X. Sed libera nos à malo.
V. Sal-

Xii
Salvos fac ſervos tuos.
2. Deus meus ſperäntes in
e.
Mitte nobis, Dômine,
uxilium de ſancto. Et
ſe Sion tuére nos-
y, Eſto nobis Démine tur-
is fortitũúdinis. A fâcie
nimici.
Nihil proficiat inimicus
n nobis. Et filius ini-
luitâtis non appõnat nocére
Obis.
Benedictus Dôminus die
uotidie. Prôſperum iter
Aciat nobis Deus ſalutârium
loſtrôrum.
Vias tuas Dômine de-
nônſtra nobis. . Et ſémi-
as tuas édoce nos.
„Utinam dirigantur viæ
ioſtræ. Ad cuſtodién-
das juſtificatiônes tuas.
y. Erunt prava in dirécta.
Et âſpera in vias planas.
Angelis ſuis Deus man-
dâàvit de te. Ut cuſté-
diant te in omnibus viis tuis.
Dômine exaâudi oratiô-
nem meam. . Et clamor
meus ad te véniat.
Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.
rémus-
Eus, qui filios Iſraél per
Mmaris médium ſicco ve-
ſtigio ire feciſti: quique tri-
bus Magis iter ad te, ſtella
duce, pandiſti: tribue nobis,
quæſumus, iter prôſperum,
tempuúſque tranquillum: ut
Angelo tuo ſancto cômite, ad

eum, quò pérgimus, locum,
ac demum ad ætérnæ ſalutis
portum pervenire feliciter
valeâmus.

Eus, qui Abraham pùe-
rum tuum de Ur Chal-
dæôrum edúctum, per om-
nes ſuæ peregrinãtiônis vias
illæſum cuſtodiſti; quæſu-
mus, ut nos fâmulos tuos
cuſtodire dignéris: eſto no-
bis, Dômine, in procinctu
ſuffrâgium, in via ſolatium,
in æſtu umbrâculum, in plu-
via & frigore teguméntum,
in laſſitùdine vehiculum, in
adverſitâte præsidium, in lu-
brico bâculus, in naufràâgio
portus: ut, te duce, quò tén-
dimus, prôſperè perveniâ-
mus, & demum incôlumes
ad prépria redeâmus.

Déſto, quæſumus Dô-
mine, ſupplicatinibus
noſtris: & viam famuléôrum
tuéôrum in ſaluútis tuæ pro-
ſperitàte diſpéne: ut inter
omnes viæ, & vitæ hujus va-
rietàtes tuo ſemper protegà-
mur auxilio.

Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut familia
tua per viam ſalutis incédat,
& beàâti Joânnis Præcurſoris
hortaménta ſectàndo , ad
eum, quem prædixit, ſecura
pervéniat, Dôminum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum-

nter⸗

Yte Mon,
Eun l
Urſe mdd d
ile Sind
tn Een
ere ov.
Uetenpt
, Mlen
Pin bn
le os⸗
Nch Trn
Plilerere
INdhn M
bo.
n De
ch ie
Aer Chril
Tter dnn
Wpuc
Uer cld
Uer ini
Ater inte
er amn
Aer zan
Rer Cre
4er Nil
Eed pu
en
opr⸗
lgo d
lboc⸗
Uo
( Pan

bral

m, Per o.
nliöns ri
1; qurl.
nlos tos
elto go.

n ulftigo
, gud ten.
e Perreni.
n inodlume,
Inns,

lumns Do.

tur .
e!
te bo .
Ner Mee

Mnus onn.
bmli

t, konn
nun N.
tun

i;

n e.
e Clal.

Ntercéſſio nos, quæſumus
Dômine, bedàti Patris no-
ſtri Benedicti Abbaâtis com-
méndet: ut, quod noſtris
méritis non valémus, ejus

Vrie eléiſon. Ohriſte e-
léiſon. K yrie eléiſon.
2hriſte audi nos.
5 hriſte exâudi nos.
ater de coœlis Deus, Miſe-
rére nobis.
ili Redémptor mundi De-
us, Miſerére nobis.
piritus ſancte Deus, Miſe-
rére nobis.
ancta Trinitas unus Deus,
Miſerére nobis.
ancta Maria, Ora pro no-
bis.
ancta Dei Gênitrix, ora.
ancta Virgo virginũ, ora.

ater Chriſti, ora.
ater divinæ grâtiæ, ora.
ater puriſſima, ora:
ater caſtiſſima, ora.
ater inviolâta, ora.
ater intemerâta, ora.
ater amâbilis, ora.
ater admirabilis, ora.
Mater Creatôris, ora.
Mater Salvatôris, ora.
Firgo prudentiſſima, ora.
irgo veneräânda, ora.
irgo prædicanda, ora.
irgo potens, ora.
irgo clemens, ora.
irgo fidélis, ora.

8Spéculum juſtitie, Ora,

cxiii

patrocinio aſſequàmur. Per

Dôminum noſtrum.-

Procedâmus in pace.
In nômine † Doômini,

Amen.
Ledes ſapiéntiæ, Ora.
auſa noſtræ lætitiæ, ora-
as ſpirituâle, ora-
as honorabile, ora.
Vas insigne devotiénis, ora.
oſa myſtica, ora.
Turris Davidica, ora.
urris ebúrnea, ora.
omus àurea, ora.
deris arca, Ora.
ànua cœli, ora.
S tella matutina, ora.
Lalus infirmôrum, ora.

Refüugium peccatôrum, ora.

onſolâtrix afflictôrum, Ora-
uxilium Chriſtianérũ, ora.
egina Angelorum, Oora.
egina Patriarchârum, ora-
egina Prophetârum, ora-
egina Apoſtolôrum, ora-
egina Maàrtyrum, ora.
egina Confeſſõrum, ora,
egina Virginum, ora.

Regina Sanctorum mnium,

ora pro nobis. ora.

egina ſacratiſſimi Roſarii,

ora pro nobis.

A gnus Dei, qui tollis pec-

câta mundi, Parce nobis
Démine.

Agnus Dei, qui tollis pec-

h

câta mundi, Exâudi nos
Dômine.
gnus

Cxiv
A gnus Dei, qui tollis pec-
càâta mundi, Miſerére no-
bis.
hriſte audi nos.
hriſte exâudi nos-.
ve Maria.
Ub tuum præsidium con-
fügimus ſancta Dei géni-
trix, noſtras deprecatiônes
ne deſpicias in neceſſitaâtibus
noſtris; ſed à periculis cun-
ctis libera nos ſemper Vir-
go gloriôſa; & benedicta.
Démina noſtra, Mediatrix
noſtra, Advocaàta noſtra, tuo
Filio nos reconcilia, tuo Fi-
lio nos commeénda, tuo Fi-
lio nos repræſénta.
V. Ora pro nobis ſancta

Dei génitrix. Ut digni
efficiämur promiſſiònibus
Chriſti.

Oréêmus.
Ratiam tuam, quæſumus
Démine, méntibus no-
ſtris infünde: ut, qui Angelo
nuntiante Chriſti Filii tui In-
carnatiénem cognévimus;
per Paſſiénem ejus, & Cru-
cem ad reſurrectiénis gléô-
riam perducâmur. Per eùm-
dem Chriſtum Déminum
noſtrum. Amen.
Ora pro nobis beatiſſime
Joſeph. &. Ut digni efficia-
mur promiſſiônibus Chriſti.
rémus.
Anctiſſimæ genitricis tuæ
Sponſi, quæſumus Dômi-
ne, méritis adjuvémur: ut,
quod poſſibilitas noſtra non
ôbtinet, ejus nobis interceſ-

ſiòne donétur. Qui vivis, &
regnas in ſécula ſeculéôrum.
Amen.

ORATIO

O lh coœlj extirpâvit,
Quæ lactâvit Dôminum,
Mortis peſtem,
tavit
Primus parens héminum.
pſa Stella nunc dignétur
Sidera compéſcere:
Quorum bella plebem cæ-
dunt
Diro mortis ulcere.
gloriôſa Stella maris!
Peſtiferis ſuccũrre morbis.
Audi nos, nam te Filius, ni-
hil negans, honéôrat.
Salva nos Jeſu, pro quibus
Virgo Mater te orat.
Amen.
, Ora pro nobis ſancta Dei
génitrix. ve. Ut digni efficiâ-
mur promiſſiôònibus Chriſti.
9 rémus.
Eus miſericôrdiæ, Deus
. pietâtis, Deus indul-
gentiæ, qui miſértus es ſuper
afflictiõdnem pépuli tui, &
dixiſti Angelo percutiénti po-
pulum tuum: Sufficit; nunc
Ccôntine manum tuam: ob
amôrem illius Stellæ glorioô-
ſæ, cujus übera pretiôſa con-
tra venénum delictôrum no-
ſtrôrum quàm dulciter ſuxi-
ſti: præſta auxilium gratiæ
tuæ; ut ab omni peſte, & im-
proviſa morte ſecũrè liberé-
mur, & à totius perditiônis
incur-

quam plan-

⸗
Nor
onren⸗
Curuum
Cnmunti
porcil
Conmmene
Cklentin
Iun, 1
trina ſn
Enlere
Ee peti
Cönpune
Ium grin
It done,
tuntu mal
lls Iub
Monirun
Droroci,
Cone ln
erenr.
Mum in
IIO N.
Cnitun
Clnlum
Cllcſkhnn
Gutirun
Coritun!
Gnmibs

hugul

Minttt,
t iminn

duum per

Höminn.
(ionehnr
t⸗

Ntben cr.

lere
A mars!
ne nolti
Ulng, ⸗

norat,

N
a, Dem

ens ned.

8 ſfiner
l

li tui, &

incuùrſu ſalvémur, per te Je-
ſu Chriſte, Salvâtor mundi,
Rex glôriæ. Qui cum Patre,
& Spiritu ſancto vivis, & re-
gnas Deus per ômnia ſécula
ſeculôrum. Amen.

ad 8S. P. N. Bene-
dictum.

Alme Pater Benedicte,
Monachôrum Dux, &
Mondaärcha, ſpes, & ſolaâtium
ômnium ad te toto corde
clamântium: tuæ ſanctiſſimæ
protectiéni humiliter me
comméndo, ut propter ex-
celléntiam meritôrum tuô-
rum, ab mnibus, quæ con-
trâria ſunt ĩnimæ meæ, de-
féndere me dignéris; atque
de pietâte tua abundaântiam

compunctiônis, & lacryma-

rum grâtiam mihi impetres,
ut dignè, copioſéque vâleam
tanta mala, & offénſas plaàn-
gere, quibus à juventúte mea
amaãbilem, & deſiderâbilem
Dô⁶minum Jeſum Chriſtum
provocàâvi frequéntiùs, téque
dignè laudàre, & venerari
mérear. O oliva ! 6 vitis ni-
mium in domo Dei fructife-
ra! 6 vas auri ſôlidum, omni
ornâtum lâpide pretiéôſo, ſe-
cúndùm cor Dei eléctum, &
dulciſſimum, innumeriſque
gratiärum chariſmâtibus de-
corâtum! Te oro, te rogo,
tibi toto cordis afféctu, ac
ômnibus àânimæ deſidériis,
benigniſſime Pater, dulcil-

CxvV
que Magiſter, ſùpplico, ut
mei miſeri peccatéôris memor
eſſe dignéris apud Deum, ut
peccâtis meis omnibus beni-
gnus indúlgeat, méque in
bono conſérvet, nec ab eo
unquam diſcédere âàliqua ne-
ceſſitůte permittat; ſed ad
Beatérum conſoôrtium, viſio-
némque ejus delectâbilẽé poſt
te Pater admittat: ubi tecum⸗
cœtũque cum illo Monachô-
rum maâximo, ſub tuo vexil-
lo pôſito, gaudére perpé-
tuò poſſim, ipſo Deo, ac
Dômino noſtro Jeſu Chri-
ſto præſtânte: Qui cum Pa-
tre, & Spiritu ſancto vivit,
& regnat in ſécula ſeculé-
rum. Amen,

Uæſumus, omnipotens
Deus, ut beatiſſimi Pa-
tris noſtri Benedicti, diſcipu-
lormque ejus Plâcidi, &
Mauri, virginiſque, ac ſo-
rôris ejus Scholâſticæ, ſan-
ctorumque bmnium Mona-
chéôrum, qui ſub ejus ſignis,
atque eo duce tibi militavé-
runt, méritis, & exémplis,
rénoves in nobis Spiritum
ſanctum tuum, quo aſpirân-
te contra carnem, mundum,
& diaâbolum viriliter decer-
témus: & quia ſine labéôre
certâminis non eſt palma vi-
ctôriæ, da nobis in advérſis
patiéntiam, in tentatiõne con-
ſtântiam, in periculis consi-
lium: da nobis caſtimôniæ
puritâtem, paupertatis deſi-
dérium,

cxvi

dérium, obediéntiæ fructum,

obſervântiæ fidéle propòſi-
tum: quaâtenus tua conſola-
tiòne roboraâti, ac fratérna
devincti charitâte ſerviâmus
humero uno; sicque tranſeâ-

mus per hæc temporAlia, ut
ad ætérnam patriam, quandô-
que victéres, & coronati,
ſanctorũmque Monachôrum
cCœtibus inſeréndi, pervenire

mereâmur. Per Déminum.

CNNI
oNistl

e WNI Me⸗
W

4,neum

e WIII h
1INIO § 0

UMripoten &
Dens, gal
ham condltione
Arte lppleter
cut beito (
ni tuo poft fen
Iohern, N
Um COntälkii,1
Cprecbbosnod
Gls tuis dtern⸗
Uenid Iygiürns,
Im nottrum.

MNO

u, o
Us hannin
Unnförum oetbr

Aueſnng;

Q55% (i ) 96 50

SUPPLEMENTVUM

DIURNALIS BENEDICTINO-

MONASTICI EINSIDLENSIS,
Pro diverſis locis.

Die XXVII. Novembris.
IN FESTO S. VIRGILII

Epiſc & Conf. Duplex.
Oratio Da, quæſumus. qe Com-
muni Confeſſ. Pontificis. XVi.
Die XXVIII. Januarii.
IN FESTO S. CAROLI

Magni, Imperatoris, Conkf.
Duplex.
Oratio⸗
Mnſpotens, & miſéricors
Deus, qui à glôria tua
nullam conditiénem exclů-
dis: te ſuppliciter exoramus,
ut, ſicut beâto Caârolo Con-
feſlôri tuo poſt terréni cul-
men Impérii, cœléſtis regni
ſôlium contuliſti; ita méritis
ejus & précibus, nobis quoque
famulis tuis ætérnæ felicitatis
præmia largiâris., Per Dômi-
num noſtrum.

Die XXIX. Januarii.
IN FESTO S. AQUILINI

Martyris. Duplex.

Oratio.
D „pro cujus fide beâ-
tus Aquilinus gladiis

impiôrum occubuit: præſta
quæſumus; ut omnes, qui

ejus implérant auxilium, pe-
titiõnis ſuæ ſalutàrem conſe-
quântur efféctum. Per Dô-
minum noſtrum.

Februarii.

IN FESTO S. DIONYSII

Epiſc. & Mart. Dupkx.
Oratio, Infirmitàtem. de Com-
muni unius Martyris. Vii.

Die VI. Martii.
IN FESTO S. FRIDOLINI

Confeſſ. non Pontificis.
Duplex.

Oratio. A déſto. de Communi
Conf. non Pontif. xXxx. vel nter-
Céſſio. ubi Offic. celebratur de Ab-

batibus.
Die XXVII. Aprilis.
IN FESTO S. TRUTPERTI

Martyris. Duplex.

. Oratio. P ræſta, quæſumus- ut
intercedénte. de Communi vnius

Martyris. vii.

Die IV. Maji.
IN FESTO SS. FLORIA-

mi, & ſociorum Martytum-
Duplex.
Oratio D eue, qui nos concèdis.
de Commuui plurimorum Harty-⸗

rum, Xii.
Die

ii Supplementum Feſtorum-

Die V. Maji.

IN FESTO S. GOTT-

hardi, Epiſc. & Conf. Duplex,
aut Semiduplex.

Oratio. E Xàudi, quæſumus. de
Communi Confeſſ. Pontificie, XVI.
Alibi dicitur ſequens
Oratio.
Eus, qui hodiérnam
diem honorâbilem no-
bis in beâti Gotthârdi Con-
feſſõôris tui atque Pontificis
feſtivitàte contuliſti: præſta,
quæſumus, ut cujus ânnua
celebritàte exultâmus obſé-
quiis; ejus ſuffrâgiis tuæ pie-
tatis conſequâmur auxilium.
Per Déminum.

Die XIV. Maji.
IN FESTO S. HUGONIS
(aliàas XXIX. Aprilie.)
Oratio. Intercéſſio. de Commu⸗
ni Abbatum. XX.
Die XVII. Maji.
IN FESTO S. BRUNONIS

Epiſc. & Confeſi. Duplex.

Oratio. Da, quæſumus. de Com-⸗
muni Conteſſ. Pontif. xXvi.

Die XXV. Maji.

IN FESTO S. GREGOkRII
VII. Papx, & Conkeſt.
Duplex.
Oratio.
D Eus, in te ſperantium
fortitůdo, qui beâtum
Gregôrium Conteſſoôrem tu-
um, atque Pontificem, pro
tuênda Eccléſiæ libertaâte, vir-

tute conſtâàntiæ roborſti: da
nobis ejus exémplo, & in-
terceſſiéne, mnia adverſân-
tia fôrtiter ſuperäâre. Per Dô-
minum noſtrum.

Die XVI. Junii.

IN FESTO S. BENNONIS
Epiſc. & Confeſſ. Duplex,
Oratio.
Dion „qui nos bedÜti Ben-
néônis Pontificis confel-
ſidne gloriôſa circumdas, &
préôtegis: da nobis, & ejus
imitatiéne proficere; & in-
terceſſiõne gaudére. Per Dô-
minum noſtrum.
Die IV. Julii.
IN FESTO S. UDALRICI
Epiſc. & Confeſſ. Duplex.
in dioœceſi Auguſtana.
Oratio.
LD'os ,qui cônſpicis, quia
ex nulla noſtra virtute
ſubsiſtimus: concéde propi-
tius; ut interceſſiône beÜti
Udalrici Confeſſõris tui, at-
que Pontificis contra mnia
advérſa muniâmur. Per Dô-

minum noſtrum.

Juxta Decretum S. K. C. dicenda
eſt Oratio. Da, quæſumus. de
Communi Confeſſ. Pontif. XVi.

Die VIII. Julii.
IN FESTO SS. CHILIANI,
& ſoc. Mart. Duplex.
Oratio.
Agnificet te, Démine,

WIianctorü Martyrũ tué-
Tum

, Cphieni
6seitn enmm
Sgoum ſe
en oi iet
opem Nobi n
cen rtot.
n nokruen

De X Nu

n
1

Orttio⸗
Oroke, uein
Ohoten Dens
un Marum
hni, Colominni
wini, quorum
ſicris; Parti,
emis Der Dor
De VUI. Auon
ITESTO §.
utzti tmtin
Ontoo.
ncice micte
et Mn,
Id pronmerudt
Ukeroellonidud fie
ents ite nobi
(Onforat:. .
aia; Ezti
n ker Döminun

NNSTO. KN

ſeirnn Ar
Doylex.

Uors u, A.

COnta Onrin

mur, Pet Do.

Supplementum Feſtorum. jij

rum Chiliâni, Sociormque
ejus beâta ſolémnitas: qua &
illis glôriam ſempitérnam, &
opem nobis ineffäâbili provi-
déntia contuliſti. Per Déômi-
num noſtrum.

Die XV. Julii.
le⸗ NRi &3 alor. Mairt.

Duplex.
Oratio.
CCOneéde, quæſumus, om-

nipotens Deus: ut ſan-
ctò9rum Maärtyrum tuôrum
Chiliäàni, Colomúânni, atque
Totnâni, quorum celebra-
mus victõôrias; participémus
& præmiis. Per Dôminum.

Die VII. Auguſti.
IN F ESTO S. AFRZ.
Martyris fantùm.
Oratio.
Onceéde miſéricors Deus:
ut

beâta Afra, quæ mar-
tyrii proméruit palmam,
interceſſiônibus ſuis, & præ-
ſéntis viteæ nobis remédia
cônferat; & ætérnam ſalũ-
tem. Per Dôminum.

Die XII. Auguſti.
IN FESTO SS. HILARIE,

& ſociarum Martyrum.
Duplex.
Oratio.
Eus, qui nobis hanc
ſolemnitâtem per paſſiò-

nem ſanctàrum Märtyrum

tuârum Hilâriæ, Dignæ, Eu-
nômiæ, & Eutréôpiæ conſe-
crâſti: da, quæſumus; ut
eârum interceſſiône à peccâ-
tis liberâti, vitam ætérnam
cônſequi mereâmur. Per Dô-
minum noſtrum.

Die XXVII. Auguſti.

IN FESTO S. GEBHARDI
Epiſcopi, & Confeſſoris.
Duplex.

Oratio. Exaàudi, quæſimus.
Communi Confeſſ. Bontif, xvi.

Die XXVIII. Auguſti.

IN FESTO S. PELAGII
Martyris. Duplex.

Oratio. P ræſta, quæſumus--—ut
qui. de Communi unius Mart. vii.

Die I. Septembris.

IN FESTO S. VERENE
Virginis, & Martyris⸗
Duplex.

Oratio. D cus, qui inter cétera.
de Lommuni Virginum. xXxiii.

Die VIII. vel IX. Sept.

IN FESTO S. CORBINIA-
ni ,Epiſe. & Conteſſoris.

Duplex.
Oratio-
Eus, qui nos beÜti Cor-
biniâni Confeſſôris tui,
atque Pontificis prædicatiò-
ne, & miraculis ad agnitioôné
tui néminis vocaàre dignâtus
es: concéde propitius; ut, Cu-
jus ſolémnia côlimus, étiam
X 2 patto O*

. Dlementum Naſtrs,n
IV „ UPplIe Uenenumn

patrocinia ſentidmus. Per Dò-

minum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum: qui te-
cum vivit & regnat.-
Alibi dicitur Oratio. E xaudi
uæſumus. de Communi Gaugi
Tontificis. xvi.

Die XI. Septembris.
IN FESTO SS. FELICIS .

& Regulæ, Martyrum.
Duplex.
Oratio. D eus, qui nos onedis.
de Communi Pplurimorum Marty⸗
Ium. Xlii.
Alibi dicitur ſequens
Oratio.
D Eus, qui nos ſanctòrum
— Märtyrum tuéôrum Fe-
licis, & Régulæ ſolemnitàte
lætificas: concéde propitius;
ut, quorum gaudémus méri-
tis, accendâmur exémplis.
Per Döminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum:
dui tecum vivit & regnat.

Die XVII. Septembris.

IN FESTO S. LAMBERTI
KRpiſc. & Martyris,
Semiduplex.

. Oratio, D eus, qui nos beàti.
communi unius art, vii,
Alibi dicitur ſequens

Oratio,
₰A Déſto Dômine ſuppli-
catiònibus noſtris: &
ſperãntes in tua miſericôr-
dia, intercedénte beâto Lam-
berto Martyre, & Pontifice

tuo, cceléſti prötege beni-
Enus auxilio.

Per Déminum
noſtrum.

Die II. Octobris.
IN FESTO S. OTTONIS
Epiſc. & Confeſſoris.
Duplex.
Oratio.
Eus, qui multitúdinem
populoôrum beati Ottéͤ⸗
nis Confeſſéôris tui, atque
Pontificis inſtaântia ad agni-
tiõnem tui nminis vocâre
dignâtus es: concéde propi-
tius, ut pro nobis pius exi-
ſtat intercéſſor; qui nôminis
tui devôtus éxtitit prædica-
tor. Per Déôminum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tuum.

Die XII. Octobris.

IN FESTO S. MAXIMI-
liani, Epiſc. & Martyris.

Duplex.

Oratio. D eus, qui nos bedti.
de Communi unius Martyris. vii.
Alibi dicitur ſequens

Oratio.

O Mnipotens ſempitérne
Deus, qui in mnium
Sanctôrum tuôrum es virtü-
te miraâbilis, da nobis in beâ-
ti Maximiliàni Martyris tui,
atque Pontificis ànnua ſolem-
nitäte lætâri: qui Filii tui
Martyr, & Pôntifex, quod
miniſtério geſſit, teſtimônio
comprobâvit; & quod ore
prædicâvit, confirmaâvit ex-
émplo. Per Dôminum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum Filium
tuum.

Die

NNNINO

Pl!

D
Enbetͤ

e Pootin
Ulbenter Cechn
eis pau
ls, E ll
emplä leue
0nidus lberi
ettenle
Doninum .
Curlrum Fün

loee

Wy
Wnn
Tieſi mn
Mirtcols
rlti c⸗
Cinid ſ
Rpors⸗
leſte
Gnnibus
Venite mn
MInun
fun kin

—

Ollnöainme

iit rte.
un nolrun
llumtun.

Cobri⸗

6

Konterne
nOmmun
n &Mtl⸗
Ohs über
Ennig nu,
ummoen.
1 HMi
Er, N
elimnni⸗
Nvod t
nürt e⸗

R

innn ..

tunklun

34

.

Supplementum Feſtorum. V

Die XIII. Octobris.
IN FESTO B. SIMBERTI

Epiſc. & Confeſſoris.
Duplex.
Oratio.
Eus, qui nobis beaàti
Simberti Conteſſoris tui,
atque Pontificis gloriôſa mé-
rita virtutibus, & miraculis
evidénter declarâſti: da no-
bis ejus patrocinio ſalutem
mentis, & Côrporis; ut ipsius
exémpla ſequéntes, à malis
ômnibus liberati, ad te felici-
ter pervenire mereâmur. Per
Déôminum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.

Eodem die
IN FESTO S. COLMAN-

ni, Mart. Duplex, vel
Semiduplex.
Oratio. Pza ſta, qugſumns -⸗- ut
Aui. de Communi unius Mart., vii.
Knbi dicitur ſequens

Oratio.
D Eus, qui beatiſſimi Col-
manni Martyris tui glo-
riôſa mérita virtútibus, &
mirâculis evidénter decla-
râſti: da nobis ejus patro-
cinib ſalůutem mentis, &
côrporis; ut ipsius exémpla
devô⅛te ſequéntes, à malis
ômnibus liberâti, ad te per-
venire mereâmur. Per D6-
minum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum.

Die XIV. Octobris.

IN FESTO S. BURCHAR-
di, Epiſc. & Confeſſ.

Duplex.
Oratio.

Eus, qui nobis ætérnæ
ſalutis beâtum Burchar-
dum Pontificem miniſtrum
tribuiſti: præſta, quæſumus,
ut, quem Doctôrem vitæ ha-
bůimus in terris; interceſ-
ſôrem habére mereâmur in
Coœlis. Per Dôminũ noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tu-
um: qui tecum vivit & re-
gnat in unitate.

Die XVII. Octobris.

IN EESTO S. LULLI
Epiſc. & Confeſſoris.

Semiduplex.
Oratio.

Eati Lulli Confeſſõris tui,
atque Pontificis, Doômi-
ne, ſuffrâgiis confidéntes, quæ-
ſumus cleméntiam tuam: ut,
cujus Solémnia celebrâmus;
ejus précibus ac méritis ab
Eccléſiæ hôſtium insidiis li-
berémur. Per Dô⅛minum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum: qui tecum vivit
& regnat in unitaâte Spiritus
ſancti Deus.

Die

vi Supplementum Feſtorum.

Die XXIX. Octobris.
IN FESTO S. NARCISSI
Epiſc. & Martyris.
Duplex.
Oratio.

Ajeſtàtem tuam, Doô-
mine, ſuppliciter exo-

rãamus : ut, ſicut eccléſiæ tuæ

Auguſtânæ beâtus Narciſſus
éxtitit prædicâtor, & rector;
ita apud te ſit pro nobis
perpétuus intercéſſor. Per
Dôminum noſtrum.

Die III. Novembris.

IN FESTO S. PIRMINII
Epiſc. & Confeſſoris.

Duplex.

Oratio. E xàâudi, quæſumus. de
Communi Confeſſ. Pontif. xvi.

de eodem Communi. xvi.

Commem. Octavæ omnium San-
Ctorum, & S. Iddæ Viduæ.

Oratio. E zXâudi. dGce Commum
non Virginum. Xxvi.

—
—
2
—
—
MTII

y £

SSr Tfe

MoOXNASTICIM
F DE MANDATOPAULIV

CLEMENTIS XII.

BENEDICTO XIV.

Typis Principalis Monaſterii B. V. M. Einſidlenſis.

an

T

Iis

s la

10
P
1 Focu

Balance Q R S T U0 V

SUMMI PONTIFICIS
ED. I T UM,

AUCTORITATE

14 15 16 17 18 19 20 21

PRO OMNIBUS SUB REGULA

10 11 12 13

EmNNINNIINNNNNNN

per univerſam Germaniam militantibus
RECOGNITUM, D
ET A Z

RATIFICATU M.

4

3

Fnmmg

imm 8

2

Per Joannem Eberhardum Kälin.

A B C D E F G H

I M

8 9 10 =2

18