rodiadem.
Pſalm. D ôminus regnaâvit. gum
zeliquis. 18.
Anña, Dömine mi Rex, † da
mihi in diſco caput Joânnis
Baptiſtæ.
Afa, Puéllæ ſaltânti † im-
perâvit mater: Nihil liud
petas, niſi caput Joannis.
Afia. Arguébat Herôdem †
Joânnes propter Herodlia-
dem, quam tulerat fratri ſuo
Philippo uxôrem.
Afa, Da mihi in diſco t
caput Joânnis Baptiſtæ: &
contriſtâtus eſt Rex propter
jusjurândum.
Capit. B eâtus vir, qui ſuffert.
N. breve. Gléôria, & honore. Hym-
nus. Martyr Dei. &£, Juſtus, ut pal-
ma., de Communi unius Mart.
Ad Benedictus, Antiphona.
Miſſo Heròdes ſpiculatôre, †
præcépit amputari caput Jo-
Annis in cârcere: quo audi-
to, diſcipuli ejus venérunt,

X &

338 Feſta Auguſtt.

& tulérunt corpus ejus, &
poſuérunt illud in monu-
ménto.
Oratio. S ancti Joannis. ut ſuprà.
Fit comm. S. Sabincæ, Antiphona.
Date ei. x. Diffuſa eſt. .
Oratio. Deus, qui inter cétera.
ut ſupraà .
A Hioras, Afiæ de Laudib. Capit.
& v. v. de Communi unius Mart.
Oratio, ut ſupra.
Ad II. Veſp. Ana. Heroôdes enim,
cum reliquis de Laudibus. Pſalmi
ut in II. Veſp. de Communi Mart.
& à Capit. de ſeq. cum som-
mem. ut infràâ.

Die XXX. Auguſti⸗
IN FESTO S. ROS £

à §. Maria, Virginis Limanæ.
Duplex.

. Oratio.
Brotizn ômnium largi-

or, omnipotens Deus,
qui beâtam Roſam cColéſtis
grtiæ rore prævéntam, vir-
ginitâtis, & patiéntiæ decô-
re Indis floréicere voluiſti:
da nobis fàmulis tuis; ut in
odérem ſuavitâtis ejus cur-
réntes, Chriſti bonus odor

éffici mereâmur. Qui tecum.
Et fit commem. Deécollat. S. Jo⸗
innis Baptiſtæ. . „
Ania. Miſit rex † incrédu-
lus miniſtros deteſtâbiles, &
amputäri juſſit caput Joaân-
nis Baptiſtæ.
F. Juſtus, ut palma.
Oratio, t ſuprà, .
Deinde 88. Feélicis, & Adauét:
Martyrum. Antiphonz. Iſtorum.
. Lætamini.

Oratio. .
Ajeſtàtem tuam, Dô-

ine, ſüpplices exo-

rämus: ut, ſicut nos juùgiter
Sanctôrum tuôrum comme-
moratiéône lætificas; ita ſem-
per ſupplicatiõne deféndas.
Per Dôminum.
In Laud. fit commem. SS. Felicis
&α Mart., Antiph. Veſtri capflli.
. Exultaàbunt.
Oratio, ùt ſuprà

Veſp. à Capit. de ſeq. eomment
præced.

Die XXXI. Auguſti.
IN FESTO S. RAV-

mundi Nonnati, Conkef:
Duplex.
In Hymno die. Méruit ſuprémos.

Oratio.

Dr „qui in liberândis
idélibus tuis ab impio-

rum captivitâte beâtum Ray-
muůndum Confeſſôòrem tuum
mirâbilem effeciſti: ejus no-
bis interceſſiéne concéde; ut
Z£ 7 .
a, peccatôrum vinculis abſo-
luti, quæ tibi ſunt placita,
liberis méntibus exequâmur.
Per Dôminum .
Et it comm. &. Roſæ V. Antiph.
Veni Sponſa. v. Diffuſa eſt.
Oratio, ut ſupra. D
Quando Officium S. Raymundi
concurrit cum Feſto S. gidii, fit à
Capit. de eodem S. Egidio cum
comm. S. Raymundi, & 8S8. XII.
Frat. Mart. Qnando autem officium
Præcdictum S. Raymundi concurrit
cum Feſto SS. Angelorum Cuſtod.
II. Veſp. erunt de SS. Angelis Cu-
ſtod. cum comm. S. Raymundi, &
Dom. occurrentis tantúm.

FESTA SEPTEMPRIS.
Prima die, non impedita, dici:
tur Officium Defunctorum.

89
.

1

fl. „ℳ 4
Dene ſe⸗
Cdend

0VDSN
Aebona. Mels
oinnn, do
Cehünkaum lrn
Ce, ego
meum, aol
E llociat n
Clcxt in looum
7 Oberm eun
Cenn cie⸗
lreſi ſltni:
mmn Nann
IIIn Mnct.
II Anedi.
Prn en. AN

Hyn
6 Rces hon
Unbe 4
. D
Nr 1⸗ 1 5
b higll,
Adt

Mlcntöne en.
Wen

mmnn. ETlaas,

qui in lhrinls
bustuisin inni.
tite beiun n.
Contelotentun
lefeclti: gin n.
llore nrete,n
Un Mevls .
tbi nt llit
Eus ereguumr.

—

THLAN

Dominica I.

339
Septembris.

IN FESTOI
SS. ANGELORUM

CUSTODUM.
DUPLEX II. CLASSlIS.

Hic nota, quòd Dom. I. menſis ſit illa, quæ occurrit in
Calendis, vel prima eſt poſt Calendas-

AD VESPERAS,

Antiphona. Angelis ſuis. cum re-
Hiquis de Laudhibus. Pſalm. D ixit
Dôminus. &c, de Dominicça. 55.

Capitulum. Exodi. 23. d. 20.

Cce, ego mittam Angelũ
meum, qui præcédat te,
& cuſtéôdiat in via, & intro-
duúcat in locum, quem paraâ-
vi. Obſérva eum, & audi vo-
cem ejus.
Re.-breve- Aſcéndit fumus aréô-
matum * In conſpeéctu Dô-
mini. Aſcéndit. ”. De ma-
nu Angeli. In conſpéctu.
léria Patri. Aſcéndit.
Hymnus⸗
Uſtéôdes héminum, pſal-
limus Angelos,
Natuůræ frâgili, quos Pater
addidit
Coœléſtis cômites, inſidiân-
tibus
Ne ſuccũúmberet hoòſtibus.
Nam, quòdd corruerit prôdi-
tor Angelus,
Concéſſis méritò pulſus ho-
néribus,

Ardens invidiâ, péllere ni-
titur,
Quos coelo Deus àâdvocat-
Huc Cuſtos igitur pervigil
4dvola,
Avértens patria de tibi cré-
dita,
Tam morbos ânimi, quàm
requiéſcere
Quidquid non ſinit incolas.
S anctæ ſit Triadi laus pia
jugiter,
Cujus perpétuo nmine mâ-
china
Triplex hæc régitur, cujus in
ômnia .
Regnat gléria ſécula.
Amen.
y. In conſpéctu Angelôrum
pſallam tibi Deus meus.
„Adoràâbo ad templum ſan-
Farme tuum, & confitébor
némini tuo.

Ad Magnificat, Antiphona
Omnes ſunt † adminiſtratô-
rii ſpiritus in miniſtérium
miſſi propter eos, qui hære-
ditâtem caâpiunt ſalutis.
X 32 Ora-⸗

„

vidéntia ſanctos Ange-
los tuos ad noſtram cuſtô-
diam mittere dignâris: lar-
gire ſupplicibus tuis, & eòô-
rum ſemper protectiéône de-
féndi; & ætérna ſocietaâte
gaudére. Per Déminum.
Et ſit comm. Dom. I. Septemb.

AD ILAUDES,
& per Horas, Afia.
ANselis ſuis † Deus man-

davit de te, ut cuſtôdiant
te in mnibus viis tuis.
Pſalm. D ôminus regnavit. cum
celiquis 18.
Ana. Laudémus Déôminum, †
quem laudant Angeli, quem
Chérubim, & Séraphim, San-
ctus, Sanctus, Sanctus pro-
clàmant.
Anña. Angeli eôrum ſemper
vident fâciem Patris mei, qui
eſt in Cœlis.
Afia. Benedictus Deus, †
qui miſit Angelum ſuum, &
Eruit ſervos ſuos, qui credi-
dérunt in eum.
Afia. Laudâte Deum † om-
nes Angeli ejus: laudâte eum

omnes Virtutes ejus.
Capitulum. E ece, ego mittam.
ut ſuprà.

R. breve. Stetit Angelus, *
juxta aram templi. Stetit.
V. Habens thuribulum au-
reum in manu ſua. Juxta.
G lôria Patri. Stetit.
Hymnus.
Rbis Patrâtor éptime,
Qui, quidquid eſt, po-
téntia

Oratio⸗:
D ,qui ineffabili pro-

340 Feſta Septembris⸗

Magna Creàâſti, nec regis
Minôre providéntia:
A déſto ſupplicântium
Tibi reoôrum coœtui:
Luciſque ſub crepuſculum
Lucem novam da ménti-
bus.
Tuuſque nobis Angelus,
Signâtus ad cuſtéôdiam
Hic adſit; à contâàgio
Qui criminum nos prô-
tegat.
Serpéntis nobis æmuli
Calúmnias extérminet,
Ne rete frauduléntiæ
Incâuta nectat péctora.
Metum propéllat höſtium,
Noſtris procul de finibus:
Pacem procuúret civium,
Fugétque peſtiléntiam.
D eo Patri ſit gléria,
Qui, quos redémit Filius,
Et ſanctus unxit Spiritus,
Per Angelos cuſtôdiat.
Amen.
V. In conſpéctu Angeléôrum
pſallam tibi Deus meus.
Be⸗ Adorâbo ad templum
ſanctum tuum, & confitébor
némini tuo.

Ad Bencdictus, Antiphona-

Revérſus eſt † Angelus, quĩ
loquebâtur in me: & ſulci-
tâvit me, quaſi virum, qui

ſuſcitàtur à ſomno ſuo.
ratio. D eus, qui ineffabili.
ut ſupra.

Ad Tertiam, Antiphona.

Laudémus. .
Capitulum. E Cee, c80 mittam.

ut ſuprà.

y.

Pogell edron⸗
Capinlum n

Ee onten
Nie cinn
Cnn ſeuſti⸗
en oem io
. Nant bun
tnmolen
PVemnn N
INoran,

lucete Deum.
Cagiulan dn
Vod n
eſos, Ee
Gun loqnor,
nüntcs tus,
fgentester
Appelus mens
1 Mnpetn
Pilamn thilv.
Mortbo
mümmm, k.
MOnmi.

nobis Angeln
a, Allotin
Conlig
Inum nos N

Mite
eamiet,
fiudleri
Uecktt inn
Cpelathim,
Nocnl deininu:
Nocret dninn,
E peltlenim.
Uſt gora,
secent Mn,

Annt Kunn,

klos cuttocut

C, Apeltum
Pun mens.
d denpln
d, Coltedar

Anrels, gui
ne: & lc.
1 Wum, goi
Go no.
gi inekfabii

,Autpkon

e, nim

Beſta Septembris. 341

V. Stetit Angelus juxta aram
templi. N. Habens thuribu-
lum âureum in manu ſua.
Ad Sextam, Antiphona.

Angeli eôrum.
Capitulum. Exodi. 23. d. 21.

NE contemnéndum pu-
tes: quia non dimittet,
cùm peccaâveris: & eſt no-
men meum in illo.
v. Aſcéêndit fumus arôma-
tum in conſpéctu Dômini.
R. De manu Angeli.

Ad Nonam, Antiphona-
Laudâte Deum.

Capitulum. Exodi. 23. e. 22.
UôͤGd ſi audieris vocem
ejus, & féceris omnia,
quæ loquor, inimicus ero
inimicis tuis, & affligam af-
fligéntes te: præcedétque te
Angelus meus.
Y. In conſpéctu Angelôrum
pſallam tibi Deus meus.
K. Adorâàbo ad templum
anctum tuum, & confitébor
nômini tuo.
In II. Veſp. Ana. Angelis ſuis.
cum reliquis de Laudibus.
Pſalm. Dixit Dêminus. cum
geliq. de Dom, 55. & locòô ultimi,
EPialm. Confitébor tibi Démine in
toto corde meo: quôniam. 6 5.
Capitulum, . breve, Hymnus,
& Y. ut ſuprà in I. Veſperis.

Ad Magnificat, Antiphona.
Sancti Angeli Cuſtôdes no-

ſtri, deféndite nos in præ
lio, ut non pereâmus in tre-
méndo judicio.
Oratio. D eus, qui ineffũbili. ut
Kuprà.

Infra Octavam 88. Angelorum Eu-
ſtodum, ſicut & in ipſa Octava di-
cuntur omnia, ut in Peſto.
Si dies octava S8. Angel. Cuſtod.
inciderit in Feſtum Nat. B. Mariæ
V. fit de Nativit. cum comm. Oct.
Si verô occurrat in Feſto Nominis
Mariæ, Officium fit de Octava, &
Feſtum SS. Nominis transfertur in
Primam diem non impeditam.

Die I. Septembris.

IN FESTO S. GIDII
Abbatis. Duplex.

Oratio.
Eus, qui beâtum Egi-

dium Abbaâtem, erogâ-
tis in pauperes divitiis ad eré-
mum mira providéntia tra-
duxiſti: fac nos ejus interceſ-
ſiõne mundi caduca deſpi-
cere; & ſola cœléſtia deſide-
räâre. Per Dôminum.
Deinde fit comm. §. Raymundi.
Et SS. XII. fratrum Martyrum-
Ana. Iſtôrum eſt. *½. Lætàmini.
Oratio.

E Ratérna nos, Déômine,
Märtyrum tuorum co-
réôna lætificet: quæ & fidei
noſtræ præbeat increménta
virtuͤtum; & multiplici nos
ſuffrâgio conſolétur. Per Do-
minum noſtrum.
In Laud. fit commem. SS. XII.
Martyrum. Antiph. Veſitri capilli.

v. Exultabum
CEA 7 3 Thpra.
In II. Veſp. à Capit. de ſeq. com-

mem. præced.

V 3 Die

342
Die II. Septembris.

IN FESTO S. NONNOSI
Abbatis. Duplex.
Oratio.
I Ntercéſſio nos, quæſumus
Dômine, beàâti Nonnòôòſi
Abbãtis coméndet: ut, quod

noſtris méêritis non valémus;

ejus patrocinio aſſequâmur.
Per Déôminum.
Deinde fit comm. S. Egidii. Ab⸗
batis. Ana,. Hic vir. v. Juſtum.
Oratio, ut ſuprà.
In II. Veſp. commem. ſequentis.
Afa. Similaàbo. “*. Amaâvit eum.
Oratio, ùt infrà
Die III. Septembris.
(alüs II. hujus.)

IN FESTO S. STEPHANI

Kegis Hungariæ. Semid.
Oratio.
C Oncède, quæſumus, Ec-
cléſie? tuæ omnipotens
Deus: ut beâtum Stéphanum
Confeſſõrem tuum, quem
regnäntem in terris propa-
gatôrem hâbuit; propugna-
tôrem habére mereâtur glo-
riôſum in coœlis. Per Démi-
num noſtrum.
In Hymno dic. M éruit ſuprémos,
Veip. de ſeg. comm. præcedl.

Die IV. Septembris.
IN FESTO S. ROSALLE

Virginis Panprmitanæ.
Duplex.
, Oratio.
E Xaàudi nos Deus ſalutàris
noſter: ut, ſicut de be4-
tæ Rolliæ Virginis tuæ felti-

Feſta Septembrie⸗

vitäâte gaudémus, ita piæ de-
.,17 . . 3
votiônis erudiâmur afféctu;
& ejus interceſſiône ab ira-
cundiæ tuæ flagéllis miſeri-
Côrditer liberémur. Per Düm.
Et fit comm. S. Stephani Confeſſ.
Anña. Hic vir. F. Sſtun dedũxit.
Oratio, uùt ſuprà.
In II. Veſp. comm. ſequentia,
Ana. Saceérdos. v. Amàvit eum.
Oratio, ut inftà

Die V. Septembris.
IN FESTO S. LAURENTII

emid. ad libitum.

Se
Si inciderit in Dom. vel in diem
infra Oct. omittitur ; cùm non ſit
ransferendum.
n Hvrne-Aj .
In Hymno dic. M éruit ſuprémos.
Oratio.

A, quæſumus, omni-
potens Deus: ut beuati
Lauréntii Confeſſõris tui, at-
que Pontificis venerânda ſo-
lémnitas, & devotiônem no-
bis âàugeat & ſalutem. Per
Déminum noſtrum.
Veſp. de ſeq-. comm., præced,

Die VI. Septembris.

IN FESTO S. MAGNI

Abbatis. Duplex.
Oratio.
Eus, qui beàâti Magni
Abbũtis prædicationem,
ac virtutum mérita copioſa
miraculôrum gratia compro-
baſti: quæſumus, ut cum ple-
be tua, quæ per eum fidei ſa-
craménta percépit; æternæ
vitæ præmia conſequâmur:

Per Péminum. It

Ceitaun
Schrum Keonn
um, Einked
Cran ip n
Dem, D
Aye ,Ih. I
in mulierbos
Prudos ventn
teun, Gli

ſhygre

4 ſennig
Rlr⸗
gr Eupe
iln cnn 1
Umend ll
Cibriels Ct⸗
lunlg nos
blan ler
Nr ſinch
ürhmen

Mhene

Nr

ſe anit nem
mto.
orlunns, omtt
V Den: Ir k
Contelns tu,t.
s vererindh -
cvotidnen o.
Allten Ier
ſtum.
Gnm eedt
Ehenbrs

08WN

„Dpter.

iki Mugi
Nrliettönen⸗
nerta copid
Gtn com.
ls, Nt Clnhl⸗
ereunfie
Cohequamn

Feſta Septembris.

Et fit comm. S. Lautentii Juſtin.

Ana. Amavit. “. Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſupràâ.

Die VIII. Septembris.
IN NATIVITATE B. MA-

riæ Virginie. Duplex
II. Claſtis.

AD VESPERAS,
Antiphonæ. Nativit 8 glaridſæ.

cum reliquis de Laudibus; ſalm.
Dixit Déminus. &c. ut in Com=
muni Virginum.

Capitulum. Eccl. 24. b. 14.

Al initio, & ante ſécula
creâta ſum, & uſque ad
futúrum ſéêculum non déſi-
nam, & in habitatiéône ſancta
coram ipſo miniſtraâvi.
N. breve. Ave Maria, grtià
plena,* Doôminus tecum.
Ave Maria. V. Benedicta tu
in muliéribus, & benedictus
Fructus ventris tui. Dôminus
tecum. &ον lôria. Ave Maria.
Hymnus.

Ve maris Stella,
Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo,
Felix cœli porta.
8⁸ umens illud Ave,
Gabriélis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
Olve vincla reis,
Profer lumen cœcis;
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
onſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.

343
Virgo ſingulris,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolũútos,
„Mites fac, & caſtos.
V itam præſta puram,
Iter para tutum;
Ut vidéntes Jelum,
Semper collætémur.
it laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus.
Amen.
F. Nativitas eſt hédie ſan-
Ctæ Mariæ Virginis.
E. Cujus vita inclyta cun-
ctas illuſtrat eccléſias.
Ad Magnificat, Antiphona-
Gloriôſæ † Virginis Marſæ
ortum digniſſimum recolaâ-
mus, quæ & Genitricis di-
gnitâtem obtinuit, & virgi-
naàlem pudicitiam non amiſit.
Oratio.

Amulis tuis, quæſumus
Dôémine, cœlæéſtis grâtiæ
munus impertire: ut, quibus
beâtæ Virginis Partus éxtitit
ſalũtis exõrdium; Nativitatis
ejus votiva ſolémnitas pa-
cis tribuat increméntum. Per
Dôminum noſtrum.

AD LAUDES,
& per Horas, Aña-

NAtvitas gloriôſæ † Vir-
ginis Mariæ, ex ſémine
Abrahæ, ortæ de tribu Juda,
clara ex ſtirpe David.
Pſalm. D ôminus regnavit. eumn
reliquis. 18.

V 4

Anña-

4

344 .
Ada. Nativitas eſt hédie †
ſanctæ Mariæ Virginis, cujus
vita inclyta cunctas illüſtrat
ecCcléſias.
Afia. Regali ex progénie †
Maria exoôrta refulget: cujus
précibus nos adjuvâri, men-
te & ſpiritu devotiſſimè po-
ſcimus.
Aña. Corde, & nimo †
Chriſto canâmus gléôriam in
hac ſacra ſolemnitâte præcél
1xæ Genitricis Dei Mariæ.
nia. Cum jucunditaâte † Na-
tivitàtem beâtæ Mariæ cele-
brémus, ut ipſa pro nobis
intercédat ad Déôminum Je-
ſum Chriſtum.

Capitulum. A b initio. N. brer.
Ave Maria, uͤt uni
Hymnus.

O Gloriôſa Démina,
Excélſa ſuper sidera,
Qui te creâvit prôvidè,
Lactâſti ſacro ubere.
Quod Heva triſtis abſtulit .
Tu reddis almo gérmine:
Intrent ut aſtra flébiles,
Cœli fenéſtra facta es.
u Regis alti jânua,
Et porta lucis fülgida:
Vitam datam per Virgi-
Gentes tedlempte gland
entes redémptæ plâudite.
Gloria tibi Doörhino,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spl-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
„Nativitas

eſt hôdi
dæ ôdie ſan

AMarſæ Virginis.

Cum jucunditate.

Feſta Septembri.

F. Cuſjus vita inclyta cun-
Ctas illuſtrat eccléſias.
Ad Benedictus, Antiphona.
Nativitâtem hodiérnam † per-
pétuæ Virginis Genitricis Dei
Mariæ ſolémniter celebré-
mus, qua celſitúdo throni
procéſſit, alleluja.
Oratio. F amulis tuis. ut ſuprà.
Deinde fit commem. S. Adriani

Martyris, hoc loco tantum, Antiph.

Qui odit. v. Juſtus, ut palma.
Oratio.
P Ræſta, quæſumus, omnſ-
potens Deus: ut, qui beâ-
ti Adriâni Martyris tui nata-
litia côlimus; interceſſiéene
ejus in tui né⁴minis amôre
roborémur. Per Déôminum.
Ad Tertiam, Antiphona.

Nativitas eſt hédie.
Capitulum. Ab inſtio. t ſuptà.
7. Spécie tua, & pulchritu-
dine tua. R. Inténde, prô-
ſperè procéde, & regna.
Ad Sextam, Antiphona-
Regali ex progénie.
Capitulum. Eccli. 24. b. 15.
6T ſic in Sion firmÜta
ſum, & in civitâte ſancti-
ficaàta ſimiliter requiévi, & in
Jeruſalé potéſtas mea. Et ra-
dicâvi in pépulo honorificà-
to, & in parte Dei mei hæré-
ditas illlus, & in plenitũdine
Sanctô⅛rum deténtio mea.
V. Adjuvâbit eam Deus vul-
tu ſuo. R⸗ Deus in médio
ejus, non commovébitur.

Ad Nonam, Antiphonz.
Capi⸗

ltes,

end

1l. 4d
ont önnin
Mwum!

ören Eli
Geh lun

n.
1
Sn,
0
Gn decdh,
10dots E
gegtwo ,
üen
igt an etem
A

—–
zdl uhte,
Des volel

a de depen
E

1

1, Colirt ls
NiterDan
Dtnto. Lamulsis. d
irionn 6
iu. Ite Amau
W.
Oto⸗
Iuch emn, Doan
Corgonivs u g in
Ue ketfik: & pu
10Demiste guldte
UMhinum Mhrum.

DONINL

elltich i

tnlli tis en

ure
Per Döumm.

1
le⸗

olovorft.
iwi lat⸗
1pentüdine
tio ed.
In Deusu-
in Mel
morebien⸗

An

ſee

ſe

Feſta Septembris. 345

Capitulum. KEocli. 24. b. 20.
J N platéis, ſicut cinnamô-
mum, & balſamum aro-
matizans odérem dedi: quaſi
myrrha electa, dedi ſuavitâ-
tem odoris.
. Elégit eam Deus, & præ-
elégit eam. N. In taberna-
culo ſuo habitare facit eam.
In II. Veſp. omnia, ut in I. Veſp.
Ad Magnificat, Antiphona.
Nativitas tua, † Dei Géênitrix
Virgo gâudium annuntiaâvit
univérſo mundo: ex te enim
ortus eſt Sol juſtitiæ, Chri-
ſtus Deus noſter: qui ſolvens
maledictiénem, dedit benedi-
ctiõnem: & confúndens mor-
tem, donavit nobis vitam

ſempitérnam.
Oratio. F àmulis tuis. ùt ſuprà.
Et fit comm. S. Gorgonii Mart.
Ana. Iſte Sanctus. F. Gloria, &
honôre.

Oratio.

Anctus tuus, Dé⁴mine,
—+☛Gorgönius ſua nos inter-
ceſſiône lætificet: & pia fa-
ciat ſolemnitâte gaudére. Per
Dôminum noſtrum.

DO MINICA

Infra Octavam, Feſtum SS.
Nominis B. Mariæ Virg.
Duplex majus.

Si dies immediatè ſequens poſt
Feſtum Nativitat. ſit Dominica, Ve-
ſperæ diç. integræ de Nativitate ſine
Somm. Peſti Nominis. Si autem Fe-
ſtum Nominis incidat in diem oct.
Nativitatis, faciendum eſt Offic. de
Nomine B. Mariæ abſque comm.
Octavæ. Quod ſi Feſtum Nominis
Dlariæ impediatur à ſolemniori
Feſto, vel die octava SS Ang. Cuſto-
dum, tunc transfertur in primam

AD VESPERAS,
6e Lirqukeſet Ber Pga ielg.
cum. reliq. de Communi Virginum.
Capit. N. breve, & Hymnus, ut
ſupra in I. Veſp. Nativ. B. M. Virg⸗
V. Dignre me laudre te
Virgo ſacrâta. . Da mihi
virtutem contra hoſtes tuos.
Ad Magnificat, Antiphonza-
Sancta Maria † ſuccurre mi-
ſeris, juva puſillanimes, ré-
fove flébiles, ora pro pépu-
lo, intérveni pro clero, in-
tercéde pro devôto femineo
ſexu: ſéntiant omnes tuum
juväamen, quicunque céle-
brant tui ſancti Nôminis
Commemoratiônem.

Oratio.
Oncèêde, quæſumus, om-
nipotens Deus: ut Fidé-
les tui, qui ſub ſanctiſſimæ
Virginis Mariæ Nômine, &
protectioòne lætântur, ejus pia
interceſſiéne à cunctis malis
liberéntur in terris; & ad
gâudia ætérna pervenire me-
reântur in cœlis. Per Dñm.
Ad Complet. & ad Horas in füne
Hymnorum dic. G léria tibi Doômi-
ne, qui natus.

AD LAUDES,
& per Horas, Afia,

LDm eſſet Rex † in accú-
bitu ſuo, nardus mea de-
dit odérem ſuavitàtis.
da, Læva ejus † ſub caâpite
meo, & déxtera illius am-
lexâbitur me.
Ana. Nigra ſum, † ſed for-

moſa, filiæ Jerũſalem: ideo
r

diléxit

346
diléxit me Rex, & introdũxit
e in cubiculum ſuum.
a. Jam hyems trnſüt, †
imber âàbiit, & recéſſit: ſur-
e Amica mea, & veni.
3. Speciôſa † facta es, &
ſuâvis in deliciis tuis ſancta
Dei Géênitrix.
Capitulum. Eccli. 24. b. 14.
B initio, & ante ſeécula
creâta ſum, & uſque ad
futúrum ſéculum non défi-
nam, & in habitatiône ſancta
coram ipſo miniſtravi.
N., br. Ave Maria. Hymn. O glo.
rioôſa. ut ſuprà in Nativitat. B. M.
Virg. ad Laudes. J. Diffuſa eſt.
Ad Benedictus, Antiphona.
Beàta es Maria, † quæ credi-
diſti: perficiéntur in te, quæ
dicta ſunt tibi à Démino,
alleluja.

Oratio. C oncede, quæſumus. ut
ſupraà.
Poſtea fit commem. Dominicæ.

Ad Tertiam, Antiphona.
Læva ejus.
Capitulum. A b initio, uͤt ſuprà.
y. Spécie tua.
Ad Sextam, Antiphona-
Nigra ſum. L
Capitulum. Eccl. 24. b. 15.
E T ſic in Sion firmta
ſum, & in civitâte ſancti-
ficâta ſimiliter requiévi, & in
Jeruſalem potéſtas mea. Et
radicàvi in pépulo honorifi-
Câto, & in parte Dei mei hæ-
réditas illius, & in plenitudi-
ne Sanctôrum deténtio mea,
V. Adjuvabit eam.
Ad Nonam „Antiphona.
Speciéôſa.

Feſta Septembris.

Capitulum. Eccl. 24. b. 20.
IN platéis ſicut cinnamòô-
mum, & balſamum aro-
matizans odéòrem dedi: quaſi
myrrha elécta dedi ſuavit-
tem odéris. —
y., Elégit eam.

In II. Vefp. Antiph. Pfalmi, Capit.
NX. brev. Hymn. & v. ut in I. Veſp.
Ad Magnificat, Antiphona.
Beâtam me dicent † omnes
generatiônes, quia Ancillam
humilem reſpéxit Deus.
Oratio. O oncéde, quæſumus.
upraà. .
Poſtea fit comm. Dominicæ.

Die IX. Septembris.
S ECUNDAD IE

Infra Octavam Nativitatis
B. V. Mariæ.

Smnia, uͤt in Feſto. .
In Laud. ſit com. S. Gorgonii M.
Ana, Qui odit. 7. Juſtus, ut palma.
Oratio.
Anctus tuus, Dômine,
Gorgônius ſua nos inter-
ceſſiõne lætificet: & pia fciat
ſolemnitâte gaudére. Per Do-
minum noſtrum.
Veſp. de ſequenti, Com. Octavæ.
Die X. Septembris.
IN FESTO S. NICOLAI
de Tolentino, Conkeſſ.
Duplex.
Oratio.
ADoſto Démine ſuppli-
Catiéônibus noſtris, quas
in beâti Nicolâi Confeſſôris
tui ſolemnitâte deférimus:
ut, qui noſtræ juſtitiæ fiduci-
am non habémus; ejus, qui

tibi plâcuit, précibus adju-
vémur, Per Dôminum.
Deinde

R conn
DR. ni
ſetieig el
s wwis d 1
1Lewdihus Nn
Petir
etleins 4
Iulss tut⸗ iri
II. Neo
Ntſt

einn)0
P n brod,

Docnre,
Celio: E
Aotaritu
De NS
CAN

De XI. Ep
CIV.

in denn

Cnuin un
De N. .
688XT

linn Oehn

OdrenA A..

4 Ait.

Eüt, Auugton
, N
cinnt f nn
, lin Anclln
ellt Deys.

onm Miwcz
Rpertis

NDEII

ll

Onin
tus, Donir,
A MEiner.
Me& nuflit
lere Ner D00
ll.

air Dene

Zelendni.

o, (C

me ſuppl.
Holtris, gons
Corſeſors
Geetimms:
lttie ans.
,elis,

ſehne 2Wi
Necls A.

Omiounn
Dene

Feſta Septembriz.

Deinde fit comm. Qetayæ Nati=
vit. B. M. Antiph., Nativitas tua.
Nativitas eſt hôdie. Orat. F a-
mulis tuis. ùt in II. Veſp. Feſti.
In Laudibus ſic omm. Octavæ,
Antiph., Nativitàtem hodiernam.
F. Natſvitas eſt hôdie. Orat. F a-
mulis tuis. ut in Laudibus Peſti.
In II. Veſp. fit comm. Octavæ.
Afa. Nattivitas tua. 7. Nativitas
eſt hôdie. Oratio. F amulis. ùt in
II. Veſp. Feſti.
Et 82, F'roti, & Hyacinthi Mart.
Ana., Iſtorum eſt. v. Lætamini.
Oratio.
Eatéôrum Maärtyrum tuô-
rum Proti, & Hyacinthi
nos, Dômine, féôveat pretiéſa
conféſſio: & pia jũgiter inter-
céſſio tueâtur. Per Dôminum.
Die XI. Septembris.

UART A I E
AInfra Octavam ſau .d,
beatæ Mariæ.
Omnia, ut in Feſto. .
In Laudibus fit comm. 88. Proti,
, Hyacinthi, Antiph. Veſtri ca-
Pflli. F. Exultabunt.
Oratio. B eatorum Martyrum.
it (upra.

Die XII. Septembris.
QUINTA DLDIE

Infra Octavam Nativitatis
beatæ Mariæ.
Omnia ; ut in die Feſti.

Die XIII. Septembris.
S EXTALDIE

Infra Octavam Nativitatis
beatæ mariæ.
Omnia, ùt in die Feſti. Veſp. ds
ſeq. comm. Qctavæ.

Die XIV. Septembris.
IN FESTO EXALTATIO-

nis S. Crucis, Dupl. majus.

AD VESPERAS,

Ana. O magnum. cum reliq. de
Laud. Pſalm. D ixit Dôminus cum
reliquis de Dominica. 5

347
Capitulum Philipp. 2. a. 5.
Ratres: Hoc enim ſenti-
te in vobis, quod & in
Chriſto Jeſu: qui, cuùm in
forma Dei eſſet, non rapinam
arbitrâtus eſt, eſſe ſe æquâlem
Deo: ſed ſemetipſum exina-
nivit, formam ſervi accipiens,
in ſimilitdinem hôminum
factus, & hâbitu invéntus ùt
homo.
ge.breve, Adorâmus te Chri-
ſte, * Et benedicimus tibi.
Adorâmus. F. Quia per Cru-
cem tuam redemiſti mun-
dum. Et benedicimus. G 16-

ria Patri. Adorâmus.
Hymnus.

V Exilla Regis prôdeunt,
Fulget Crucis myſtériũ,
Quo carne carnis Côndi-
tor
Suſpénſus eſt patibulo.
Quo vulnerâtus inſuper,
Mucrône diro lânceæ,
Ut nos lavaret crimine,
Manavit unda, & ſängui-
nie.
I mpléta ſunt, quæ côncinit
David fidéli càrmine,
Dicens: In natiônibus
Regnavit à ligno Deus.
A rbor decéôra, & fülgida,
Ornâta Regis puúrpuràâ,
Elécta digno ſtipite
Tam ſancta membra tan-
gere.
B eâta, cujus brâchiis
Secli pepéndit prétium,
Statéra facta Côrporis,
Prædmque tulit tartari.

Hic genufle Ritur,
Crux

348 Feſta Septembris.

O Crux ave ſpes unica!
In hac triumphi glôria:
Auge piis juſtitiam,
Reiſque dona véniam.
De ſumma Deus Trinitas,
Collâudet omnis ſpiritus:
Quos per Crucis myſtériũ
Salvas, rege per ſécula.
Amen.
. Hoc ſignum Crucis erit
in cœlo. R⸗ Cum Döôminus
ad judicândum vénerit.
Ad Magnificat, Antiphona-
O Crux, † ſplendidior cun-
ctis aſtris, mundo célebris,
hominibus multùm amabi-
lis, ſanctior univérſis: quæ
ſola fuiſti digna portàre ta-
léntum mundi: dulce lignũ,
dulces clavos, dulcia ferens
péôndera: ſalva præſéntem
Ccatérvam in tuis hôdie lâudi-
bus congregàâtam.
Eus, qui nos (hodiérna
die) Exaltatiônis ſanctæ
Crucis ànnua ſolemnitaàte læ-
tificas: præſta, quæſumus, ut,
cujus myſtérium in terra co-
gnôvimus; ejus redemptiéônis
præmia in cœlo mereâmur.
Per emdem Dôminum.
Et ſit com. Oct. Nativit. B. V. M.
Nativitas tua, † Dei Gênitrix
Virgo, gâudium annuntiâ-
vit univérſo mundo: ex te
enim ortus eſt ſol jaſtitiæ,
Chriſtus Deus noſter: qui
ſolvens maledictiénem dedit
benedictiénem: & confün-
dens mortem, donavit nobis
vitam ſempitérnam.

V. Nativitas eſt hédie ſan-
ctæ Mariæ Virginis.
K. Cujus vita inclyta cun-
ctas illũſtrat eccléſias.
ratiO.
F Amulis tuis, quæſumus
Domine, Ccoléſtis grâtiæ

munus impertire: ut quibus

beâtæ Virginis Partus éxtitit
ſalũtis exôrdium; Nativitatis
ejus votiva ſolémnitas pacis
tribuat increméntum. Per
Dôminum noſtrum.

APD LAA UD, E S,
2 per Horas, Aña-

O Magnum t† pietAtis o-
pus! mors moôrtua tunc
eſt, in ligno quando moôrtua
vita fuit.
Pſalm. Dôminus regnâvit. cum
reliquis. 18.
Anña. Salva nos † Chriſte
Salväâtor per virtutem Crucis,
qui ſalvaſti Petrum in mari,
miſerére nobis.
Ana, Ecce Crucé Dômini, †

fugite partes advérſæ : vi-

cit Leo de tribu Juda, radix
David, alleluja.
Añg. Nos autem † gloriari
oprtet in Cruce Déômini no-
ſtri Jeſu Chriſti.
Anña. Per ſignum Crucis †
de inimicis noſtris libera nos
Deus noſter. .
Capit. Fratres: Hoc enim. ùàt ſug-
Re. breve. Hoc ſignum Cru-
cis * Erit in cœlo. Hoc.
V. Cùm Dôminus ad judi-
cândum vénerit. Erit. G lé-
ria Patri. Hoc ſignuß. B
ym-

Hym
Uris en
iis,
Tenposi
de vlente
Palhoni d
Agnw inl
Immohnin
t Geun,

,
Corirmn
eNs hdels,
Mudet umnn
Nulaa lle
Pronde lo
Dlle lon
10,
Dloe pond
leck nmos
Tenl, kur
Urnpur kne
Cen Calf n
Uilpenniven

n
Peneſcl n
ktgnepornn
Mauta mone
Qen hcer
Umt,
Aun leni
Elit,E hone
rugr⸗
Uultn,, E
nri
n lin e
kr ain,
en

=

ine
Uri
din ⸗

Alemmtis oa
enkntom, br
Nknm.

Ans

In † pet
nons morttutne
0 Guando worta

m egrafit d

7 nS f(lrite
Hitlen (M
Emnur iA,
Ce Doüri,
eſe: d.

lun och, an
Mten Mii
Dio⸗
Nun Ceßs
is Weranos

Lerin ilß
ſgnom n.
o He

inns 1 ⸗
Ert.

SgN.

Felta Septembris.

Hymnusg.
Uſtris qui jam per-
actis,
Tempus implens côrporis,
Se volénte, natus ad hoc,
Paſſiéni déditus,
Agnus in Crucis levâtur
Immolandus ſtipite.
H ic acétum, fel, arũundo,
Sputa, clavi, lâncea:
Mite corpus perforâtur,
Sanguis, unda préfluit:
Terra, pontus, aſtra, mun-
dus,
Quo lavantur flúmine.
Srux fidélis, inter ommes
Arber una nôbilis:
Nulla ſilva talem profert
Fronde, flore, gérmine:
Dulce lignum, dulces cla-
vOS,
Dulce pondus ſũuſtinet.
lecte ramos arbor alta,
Tenſa laxa viſcera:
Et rigor lentéſcat ille,
Quem dedit nativitas:
Ut ſupérni membra Regis
Miti tendas ſtipite.
S ola digna tu fuliſti
Ferre ſecli prétium,
Atque portum præparaâre
Nauta mundo naufrago:
Quem ſacer cruor per-
unxit,
Fuſus Agni côrpore-
G lôria, & honor Deo
Uſquequâque altiſſimo,
Una Patri, Filiôque,
Inclyto Paraâclito:
Cui laus eſt, & potéſtas,
Per ætérna ſécula.
Amen-.

349
. Adoraâmus te Chriſte, &
enedicimus tibi.

N. Quia per Crucem tuam
redemiſti mundum-.

Ad Benedictus, Antiphona-
Super ômnia † ligna cedréô-
rum tu ſola excélſior, in qua
Vita mundi pepéndit, in qua
Chriſtus triumphavit, & mors
mortem ſuperaâvit in ætérnũ-

Oratio. D cus, qui nos hodiérna.
t ſupraà.

Poſten fit commem., 8
Ana. Nativit tem afEn
perpétuæ Virginis Genitricis
Dei Mariæ ſolémniter cele-
brémus, qua celſitúdo thro-
ni procéſſit, allelũja.
F. Nativitas eſt hôdie.
Et Oratio, ut ſuprà in I. Veſperis

Ad Tertiam, Antiphona,
Salva nos. I.
Capit PF ratres: Hoc enim. it ſi
V. Hoc ſignum Cructs erit

in coœlo. p; Cùm Déôminus
. . 2 „ .
ad judicândum vénerit.

Ad Sextam, Antiphona-
Ecce Crucem Dômini.
Capitulum. Galat. 6. C. 14.
M Ihi autem abſit gloriâ-
ri, niſi in Cruce Dômini
noſtri Jeſu Chriſti: per quem
mihi mundus crucifixus eſt,
& ego mundo.
V. Adoramus te Chriſte, &
benedicimus tibi.
N. Quia per Crucem tuam
redemilti mundum.

Ad Nonam, Antiphona.
Per ſignum Crucis.
Capi-

35⁵0
6 Philipp. 2. a. 8.
Umiliâvit ſemetipſum,
factus obédiens uſque
ad mortem, mortem autem
Crucis. Propter quod & Deus
exaltâvit illum, & dondâvit
illi Nomen, quod eſt ſuper
omne nomen.
„. Omnis terra adéôret te, &
pſallat tibi. . Pſalmum di-
cat Nômini tuo, Dômine.

O Crux † benedicta! quæ
ſola fuiſti digna portâre Re-
gem coœlôrum, & Döminum,
allelũja.
eus, qui nos hodiérna.

Gloriôſæ † Virginis
Mariæ ortum digniſſimum
recolàmus, quæ & Genitri-
cis dignitàtem obtinuit, &
virginalem pudicitiam non
amiſit.
Ve Natfvitas eſt hôdie ſan-
ctæ Mariæ Virginis.
. Cujus vita inclyta cun-
Gas illuſtrat eccléſias.

Iſte ſanctus. Gléria, & honére.

Déſto, Dômine, pôpulo
tuo: ut beâti Nicomé-
dis Mäartyris tui mérita præ-
clâra ſuſcipiens, ad impe-
trândam miſericôrdiam tuam
ſemper ejus patrociniis adju-
vétur. Per Déminum.

Die XV. Septembris.
I N OCIAVA

Qui odit. Y. Juſtus, uùt palma,
dqeſto Domine. Kaifn

Iſtorum. Lætaàmini.

Die XVI. Septembris.
IN FESTO SS. CORNELII,

Eatôrum Martyrum, pa-
ritérque Pontificum Cor-
nélii, & Cypriâni nos, quæſu-
mus Dômine, Feſta tueâantur:
& eôrum comméndet oraâtio

venerânda. Per Dôminum.

In coæléſtibus regnis †
Sanctôrum habitatio eſt, &
in ætérnum réquies eôrum.
Exultâbunt Sancti in glo-
ria. Lætabuntur in cu-
bilibus ſuis.

Ræſta, Déômine, préci-
bus noſtris cum exulta-
tiéne provéntum: ut ſan-
ctorum Edithæ, Euphémiæ,
Luciæ, & Geminiaâni, quo-
rum memériam ânnua devo-
tiône recôlimus; étiam fidei
conſtântiam ſubſequamur.
Per Döôminum noſtrum.

Ugenm
n cone⸗
4euacnin,,

NENO

r keite .
gonbMart
Nuclimos,e
Coclnggſerrunn

Dlpert
Petſowe it
n onln ſeo
mar:.
De Y.
NMN

Vur, gi
uambont
1niperes nil
eceti⸗
in Iteroeſion
Ekun N

Menifule
Onnns ke⸗

buc
lle

t „
l
elo nig i
Lekinitii
1ni
, . e 1
Mur
Vpteimbris

CNtl
uni Mhid,
ratlo⸗

eniun, N ſn.
te Autemie,
Caninani, quo⸗
Aumn eſd.
b; ian l
lblegoann.
n wine V
ant 11.e

Feſta Se
ſia, Fulgébunt Juſti † ſicut
ol, in conſpéctu Dei.
Leætàmini. Oratio, uͤt ſuprà.
Veſperæ de ſeq. comm. præced.
Die XVII. Septembris.

IN FESTO. S. COLUMBYXE
Virg. & Mart. Duplex.
Oratio.
nipolens ſempitérne
Deus, qui infirma mun-
di éligis, ut fôrtia quæque con-
fúndas: concéde propitius,
ut, qui beâtæ Coluúmbæ Vir-
ginis, & Martyris tuæ ſolém-
nia côlimus; ejus apud te pa-
trocinia ſentiâmus. Per Dñm.
Comm. SS. Cornelüä, & Cypriani.
Ana. Gaudent. y. Exultaàbunt.
Oratio. Beatrum. t ſuprà.
In il Veſperis gom. ſequentis-
Ana. Diſpêrſit † dedit pau-
péribus: juſtitia ejus manet
in ſéculum ſẽeculi.
F. Amavit. Oratio, uͤt inftà.
Die XVIII. Septembris.
IN FESTO S. THOME

de Villanova, Epiſc. & Conf.
Semiduplex.

In Hymno dic. Méruit ſuprémos.
Oratio.
LDlus⸗ qui beâtum Tho-
nam Pontificem insignis
in pâàuperes miſericôrdiæ vir-
tute decoràâſti: quæſumus, ut
ejus interceſſiéne in omnes,
qui te deprecântur; divitias
miſericôrdiæ tuæ benignus
effündas. Per Dôminum.
Ad Benedictus, Antiphona-
Eleëmoôſynas illius enarrbit

omnis Eccléſia ſanctôrum.
Oratio, ut fuprà.
Veſperæ de ſeq. comm. præc. &
S. Theodori Epiſc. & Conf.

Pptembris 351
Die XIX. Septembris.

IN FESTO SS. MARTV-

rum Januarii Epiſc. & Soe
Duplez.
Oratio.
Eus, qui nos ânnua ſan-
ctôrum Martyrum tuòô-
rum Januaârii, & ſociòrum
ejus ſolemnitâte lætificas:
concêde propitius; ut, quo-
rum gaudémus méritis, ac.
cendâmur exémplis, Per Dô-
minum noſtrum.
Et ht comm. S. Thomæ, Antiph.
Diſpérſit, † dedit paupéribus:
juſtitia ejus manet in ſécu-
lum ſéculi.
F. Juſtum dedúxit Démi-
nus per vias rectas.

F. Et oſténdit illi regnum
ei.

Oratio, àt fuprà.
Deinde 8, Theodori Epiſe. &
Conf. Ana. Sacerdos. 7F. Amavit
eum⸗

Oratio.
E Xàudi, quæſumus Démi-
ne, preces noſtras, quas
in beâti Theodôri Confeſſõris
tui, atque Pontificis ſolemni-
tâte deférimus: & qui tibi di-
gnè méruit famulari; ejus in-
tercedéntibus méritis, ab m-
nibus nos abſôlve peccatis.
Per Dôminum.

Si incidant. IV. Temp. fit comm.
Feriz in Laud. tantùm. Deinde
comm. S. Theodori Epiſc. & Conf.
Afpia, Euge ſerve. y. Juſtum de-
duxit.
Oratio. E Xàudi. ot ſuprà.
In II. Veſp. à Capit, de ſequenti.
Commnem. præced. .
Die

35⁵2
Die XX. Septembris.

IN FESTO S. EUSTACHII

& ſociorum Mart. Duplex.
Oratio.
Eus, qui nos concédis
ſanctôrum Märtyrum
tuérum Euſtachii, & iociô-
rum ejus natalitia côlere: da
nobis in ætérna beatitũúdine
de eéôrum ſocietàâte gaudere.
Per Dôminum.
Deinde fit comm. SS. Jannarii,

&c. ncie ona. Gaudent in cœlis.
˖. Exultabunt.

Oratio. D eus, qui nos. ùt ſuprà.
In Laud. pro comm. Vigiliæ, An-
tiph. & v. de bPfalt. Fer. currentis.
Si autem incidant IV. Tempora
ſt comm. Feriæ, ut in Proprio de
Temp. & de Vigilia nihil fit, niſi
in Miſſa.
Pro Vigilia
Oratio.
A, queſumus, omni-
potens Deus: ut beaà+ti
Matthæi Apôſtoli & Evange-
liſtæ, quam prævenimus, ve-
nerânda ſoléêmnitas, & devo-
tidnem nobis âugeat, & ſalũ-
tem. Per Döminum-.
Veſp. de ſeq. comm, præced.

Die XXI. Septembris.

IN FESTO S. MATTHEI
Apoſtoli & Evangeliſtæ,
Duplex II. Claſlis.
Oratio⸗
Eâti Apéſtoli, & Evan-
geliſtæ Matthæi, Dômi-
ne, précibus adjuvémur: ut,
quod poſſibilitas noſtra non
ôbtinet; ejus nobis interceſ-
ſiéne donétur. Per Düm.

Feſta Septembr'is.

Pro commem. SS. Euſtachii &.
