Pater, venit hora, † clariflca
Filium tuum claritaàte, quam
häâbui, priúſquam mundus
eſſet, apud te, allelujſa.
Oratio: D eus, à quo. At ſopra.

M 4 IN

IN ASCENSIONE
D O MINI.

Duplex I. Claſſis.

AD VESPERAS.

Antiphona. Viri Galilæi „ cum
reliquis de Laudibus ut infrà.
Pſalmi de Dominicça. 5§55.

Capitulum. Act. 1I. a. 1.
Phimum quidem ſermé-
nem feci de omnibus, 6
Theòôphile! quæ cœpit Jeſus
facere, & docére, uſque in
diem, qua præcipiens Apô-
ſtolis per Spiritum ſanctum,
quos elégit, aſſumptus eſt.
Ve. breve. Aſcéndens Chriſtus
in altum, * Alleluja, allel.
Aſcéndens. V. Captivam du-
xit captivitàtem. Alleluja,
alleluja. G lôria. Aſcéndens.
Hymnus.
Eſu, noſtra redémptio,
Amor & deſidérium,
Deus Creaàtor omnium,
Homo in fine témporum.
næ te vicit cleméntia,
Ut ferres noſtra crimina,
Crudelem mortem patiens,
Ut nos à morte tolleres?
Inférni clauſtra pénetrans,
Tuos captivos rédimens,
Victor triumpho nobili,
Ad dextrã Patris réſidens.
Ipſa te cogat pietas,
Ut mala noſtra ſuperes
Parcéndo, & voti côm-
potes
Nos tuo vultu ſaties.

Tu eſto noſtrum gâudium,
Qui es futúrus præmium:
Sit noſtra in te glôria,
Per cuncta ſemper ſécula.
Amen.
V. Aſcéndit Deus in jubi-
latiône, allelêja. . Et Dô-
minus in voce tubæ, alle-
luja.
Ad Magrificat, Antiphona-
Pater, manifeſtâvi † nomen
tuum hominibus, quos de-
diſti mihi: nunc autem pro
eis rogo, non pro mundo,
quia ad te vénio, alleluja.
Oratio.

Oncéde, quæſumus om-
nipotens Deus: ut qui
hodiérna die Unigénitum tu-
um Redemptéôrem noſtrum
ad cœlos aſcendiſſe crédi-
mus; ipſi quoque mente in
Cœléſtibus habitémus. Per
enmdem Dôminum.
Ad Completorium, & per Horas
in fine Hymnorum dicitur.
G léria tibi Démine,
Qui ſcandis ſuper sidera,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.

Amen. . .
Sic terminantur Hymni ejuſdem
metri uſque ad Pentecoſten, exce-
pto Hymno. J cſu, noſtra redém-

0.
AD

15 141

Eper Ho
lti Calilei
cits in
E, dui Aun
Sin colun,
Pfalm. Dommw
ſelignis, 49
Afa. Cinre in
in orbn eten
Xerun Aelis.
Ain leyits min
Tllit es, k
um, Welue
Hxdie
um, & iymm
R. Aeli⸗
Aihn Victnrbes
Pitus elt, & nn
kuun in cello,
Cpitulum.

Nimim guis

ren kli cen
eaphib / ve ae
Kee, E Cotre,
len, n prerſpie
ſtols e N
uos Aigt, Aun
Phreye, Manc
bibtione,⸗
le Aleinit .
8 in wee ube
c lörin iri
elſnoſ⸗

lntteltän
Inihne ONN3
mumdbos 3 lde
un nnne a.

d Wn N

ſe . 7
E tol, AN

e, riimg.
Dan, or gi
eCngenium d.
Ptdren nohrumn

Nendlle crel⸗

In Aſcenſione Domini-⸗

AD LAUDES,
& per Horas, Afa.
Vri Galilæi, † quid aſpi-
citis in œlum? Hic je-
ſus, qui aſfumptus eſt à vo-
bis in cœlum, ſic véniet, al-
leluja.
Pſalm. D éôminus regnâvit. cum
reliquis. 18.
Ana. Cumque intueréntur †
in cœlum euntem illum, di-
Xérunt, alleluja.
Afñia. Elevâtis mânibus † be-
nedixit eis, & ferebaâtur in
Ccoœlum, alleluja.
Anña. Exaltâte † Regem re-
um, & hymnum dicite
Peo, alleluja.
Anñia- Vidéntibus illis † ele-
vatus eſt, & nubes ſuſcépit
eum in cœlo, alleluja.
Capitulum. Act. 1. a. 1I.
P Rimùm quidem ſermô-
nem feci de mnibus, °
Theòphile! quæ cœpit Jeſus
facere, & docére, uſque in
diem, qua præcipiens Apô-
ſtolis per Spiritum ſanctum,
quos elégit, aſſmptus eſt.
R. breye., Aſcéêndit Deus in
jubilatiéne, * Alleluja, alle-
luja. Aſcéndit. y. Et Dômi-
nus in voce tubæ. Allelũja,
allel. G lôria Patri. Aſcéndit.
Hymnus. J eſu, noſtra redemptio.
ut in I. Veſperis.
y, Dominus in cœlo, alle-
luja. py. Parâvit ſedem ſuam,
alleluja.
d Benedictas, Antiphona.
ſcéêndo † ad Patrem meum
Patrem veſtrum: Deum

185
meum, & Deum veſtrum,
allelũja.
„Oratio. Concéde. ut in I. Ve-
1peris.
Ad Abſolut. Capituli Lectio bre⸗
vis. Viri Galilæi. ut infrà ad Nonz.
Ad Tertiam, Antiphona.
Cùmque intueréntur.

Capitulum. Primuùm quidem. uz
ſupra.

V. Aſcéndit Deus in jubila-
tiéne, alleluja. p. Et Dômi-
nus in voce tubæ, alleluja.
Ad Sextam, Antiphona.
Elevâtis màânibus.
Capitulum. Act. 1I. a. 4.
E. T convéſcens, præcépit
eis, ab Jeroſôlymis ne di-
ſcéderent; ſed expectârent
promiſſiõnem Patris, quam
audiſtis (inquit) per os me-
um: quia Jonnes quidem
baptizàvit aqua, vos autem
baptizabimini Spiritu ſancto,
non poſt multos hos dies.
V. Afcéndens Chriſtus in
altum, alleluja. . Capti-
vam duxit captivitâtem, al-
leluja.
Ad Nonam, Antiphona.
Vidéntibus illis.
Capitulum. Act 1. b. rI.
Iri Galilæi, quid ſtatis
L aſpiciéntes in cœlum 2
Hic Jeſus, qui aſſũmptus eſt
à vobis in cœlum, ſic véniet,
quemâdmodum vidiſtis eum
euntem in cœlum.
F. Aſcéndo ad Patrem me-
um, & Patrem veſtrum, al-
leluja . Deum meum, &

Deum veſtrum, alleluija
In II, Veſp. omnia ùt in Præter
I1 5 V.

186
F. Dôminus in cœlo, alle-
luja. N&. Parâvit ſedem ſuam,
alleluũja.
Ad Magnifſicat, Antiphona-
O Rex gléôriæ, † Dômine vir-
tutum, qui triumphaâtor hô-
die ſuper omnes cœlos a-
ſcendiſti, ne derelinquas nos
rphanos: ſed mitte promiſ-
ſum Patris in nos, Spiritum
Veritâtis, alleluja.
Oratio. C oncede, quæſumus.

Infra Octavam ad Laudes, & pez
Horas, omnia ut in dic. 185.

SABBATO.
AD VESPERAS.

Capitulum. 1. Pet. 4. b. 7.
Hariſſimi: Eſtéôte pru-
déntes, & vigilâte in ora-
tiõônibus. Ante omnia autem
mútuam in vobiſmetipſis
charitâtem continuam habén-
tes: quia Charitas ôperit mul-
titúdinem peccatôrum.

N. breve, & Hymn. ut in I. Ve-
ſperis Aſcenſionis. 194.

V. Doôminus in coœlo, alle-
lũja. B. Parâvit ſedem ſuam,
allelũja.
Ad Magniſcat, Antiphona.
Cùm vénerit † Parâclitus,
quem ego mittam vobis Spi-
ritum veritâtis, qui à Patre
procédit, ille teſtimòônium
Perhibébit de me, alleluja.
Oratio.
O Mnipotens ſempitérne
Deus, fac nos tibi ſem-
per & devétam gérere vo-
luntâtem; & majeſtâti tuæ
ſincéro corde ſervire, Per
Déôminum. J

Dominica infra Octavam Aſcenſionis.

Et fit ommem. de Aſcenfione
Antiph. O Rex glôriæ. àt ſuprà,
7. Aſcéndit Deus in jubi-
latiéne, allelúja. ₰. Et Dô-
minus in voce tubæ, alle-
luja.
Oratio.

Oncéde quæſumus om-
nipotens Deus: ut qui

hodiérna die Unigénitum tu-
um Redemptôrem noſtrum
ad cœlos aſcendiſſe crédi-
mus; ipſi quoque mente in
Coœléſtibus habitémus. Per
eumdem Dôminum noſtrum.

DOMINICA.

Infra Octavam Aſcenſfionis.

Totum Officium fit de Aſcenf.
femidupl. exceptis his, quæ hic
habentur propria,
Capitulum. C hariſſſimi: Eſtote.
ut in I. Vegey is⸗
. preve,; Afcendit Deus. Hymn
Jeſu, noſtra redémptio. *. Doômi-
nus in cœlo. uùt in Laudibus
Aſcenſionis. 185. .
Ad Benedictus, Aña. Cuͤäm vé-
nerit & Oratio. O mmipotens ſem-
pitérnc. ut fuprà in Veſgeris.
Et fit commem. de Aſcenſ. Aña
Aſcéndo † ad Patrem meum,
& Patrem veſtrum; Deum
meum, & Deum veſtrum,
allelũja,
v. Afſcéndit Deus in jubila-
tiòne, alleluja. R&. Et Dô-
minus in voce tubæ, allel.
. Oratio. Concéde quæſumus. ut
uprà.
Ad Abſolut. Capituli Lectio bre-
vis. Si quis lôquitur. ut infra a
Nonam.
Ad Tertiam, Antiphona. Cum-
que. Capitulum. C 1

apitn riſſimi: E-
Kore. at ſuprà.
X.

Nrdt .
. Aeluia.
s in 100e
d Lertamn,
ätis maän
Capitnlun
Opils
mmmmunton

Ollqne, lat a,
Aaum

1
3

enden
um, Aelng.
n duxit captrit
Ad Nommn, An
Vicentbwn d.
Cehitlun. 1 de
I us ſqnin
Mones i:
Hit, amoam er
Cuun Aclmnlet.
1 Omnbug one
Uu ſinn
Cönmm neſmmn
W
V. WMentoad ben
Deunn mem
ſttun, Alis,
ſarr 8
ncim ve u ſin
n , At ho⸗

, Aſcéndit Deus in jubila-
tiòne, alleluia. Et Dô-
minus in voce tubæ, allel.

Ad Sextam, Antiphona.
Elevâtis maânibus.

ni Capitulum. 1. Pet. 4. b. 9.
ee . „
Z H Oſpitales invicem ſine
e : t murmuratiône. Unuſ-
elin quiſque, ſicut accépit gra-
ien en .tiam, in altérutrum illam

adminiſtrântes, ſicut boni
diſpenſatéres multifõrmis grâ-
tiæ Dei.
V. Alſcéndens Chriſtus in
altum, alleluja. .. Capti-
vam duxit captivitâtem, allel.

Ad Nonam, Antiphona.
Vidéntibus illis.
Capitulum. I. Pet. 4. G. 11.
61 quis Iòquitur, quaſi ſer-
mônes Dei: ſi quis mini-
rat, tamquam ex virtute,
quam adminiſtrat Deus: ut
in ômnibus honorificétur
Deus per Jeſum Chriſtum
Dominum noſtrum.
V. Aſcéndo ad Patrem me-
um, & Patrem veſtrum, allel.
R. Deum meum, & Deum
veſtrum, alleluja.
In II. Veſp. omnia, ùt in primis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Hæc locútus ſum vobis, †
ut, cùm vénerit hora, eôrum
reminiſcâmini, quia ego di-
Xi vobis, alleluſa.

Oratio. O mnipotens. ut ſupràâà
in Veſperis.
Et fit comm. de Aſcenſ, Antiph.
Rex gleriæ. y. Aſcéndit,
ratic? C ongéde, quæſumus, ut
ſupraà in I. Veſperis.

A Darem wenm
1 Nrum; Dan

In Octava Aſcenſionis.

187
INOCTAVA.

Aſcenſionis Duplex.
Omnia ſicut in die.
In II. Veſp. non ſit comm. Officii
ſequentis diei.
Duobus ſequentibus diebus
Officium fit ſicut infra Octavam
Aſcenſ. exceptis Abielis, & Anti-
phonis ad B enedictus, & ad Ma-=
Sniſicat, & Oratione, quæ dicun-
tur de Dominica infra Octavam
Aſcenſ. ut ſuprà. Et non dicuntur

Preces ad Primam & Completorium.

Feria VI. ad Laudes, Antiph. Pfſal-
mi, Capit. N. br. Hymn. ut in Do-
minica præced. ſine commem. Oct.
Aſcenſionis, cùm heri jam fuerit
terminata ad Completorium
Si verò Feria VI. occurrat Feſtum
XII. Lect. fit de Feſto cum comm.
Officii ejuſdem diei, niſi illud Fe-
ſtum fuerit ex ſolemnioribus.
Ad Nonam ceſſant Officia San-
ctorum de diebus infrà Octavam;
Officium verò diei octavæ ceſſat
ad Completorium.
Et ſi hodie occurrat Feſtum I. vel
II. Claſſis. in II. Veſperis tantum fit
Commemoratio ejuſdem Feriæ pro
Vigilia Pentecoſtes.
Afia. Hæc locútus ſum vo-
bis, † ut, cùm vénerit hora,
eôrum reminiſcâmini, quia
ego dixi vobis, Alleluja.
V. Dôminus in coœlo, alle-
lũja. . Paraâvit ſedem ſuam,
2*
alleluja.
Oratio. O mnipotens ſempitér-
é. At ſuprà in Dominica infrà
Octavam Afcenſionis.

S ABBATO.

Vigilia Pentecoſtes.

Ab hac die uſque ad Feſtum §S.
Trinit, incluſive, ſi occurrat Feſtum
XII. Lection. transfertur poſt præ-
dictum Feſtum Trinit. De Simplici
ſeq. triduo nulla fit commem.

IN

188

IN FESTO

PENTECOSTES.

Duplex I. Claſſis.

AD VESPERAS,

Antiphona. Cùm compleréntur.
ut infrà in Laudibus: Pſalmi de
Dominica. 55⸗
Capitulum. Act. 2. a. 1.
Cb̈im compleréntur dies
Pentecôſtes, erant om-
nes diſcipuli paâriter in eòdem
loco: & factus eſt repéntè de
cœlo ſonus, tamquam adve-
niéntis ſpiritus veheméntis,
& replévit totam domum,
ubi erant ſedéntes.
X. breve. Spiritus Paracli-
tus, * Alleluja, allel. Spiri-
tus. Y. Docébit vos om-
nia. Alleluja, alleluja. & 16-
ria Patri. Spiritus.
Hymnus-
Eni Creâtor Spiritus,
Mentes tuôrum viſita,
Imple ſupérna gratia,
Quæ tu creâſti péctora.
QAi Parâclitus diceris,
onum Dei altiſſimi,
Fons vivus, Ignis, Charitas,
Et ſpiritaâlis unctio.
Tu ſeptifôrmis muúnere,
Dextræ Dei tu Digitus,
Tu ritè promiſſum Patris,
Sermône ditans guttura.
Accénde lumen ſénſibus,
Infúnde améôrem côrdibus,
Infirma noſtri cérporis,
Virtuúte firmans perpeti.

Hoſtem repéllas léngis,
Pacémque dones proti-
nus,
Ductòre ſic te prævio,
Vitémus omne nôxium.
P er te ſciâmus, da, Patrem;
Noſcâmus atque Filium;
Te utriũſque Spiritum,
Credàmus omni témpore.
Gléria Patri Déômino,
Natéôque, qui à môrtuis
Surréxit, ac Paraclito,
In ſeculéôrum ſécula.
Amen.
Sic terminantur Hymni uſque ad
Veſperas Sabbati ſequentis.
V. Repléti ſunt omnes Spi-
ritu ſancto, alleluja. N. Et
cœpérunt loqui, alleluja.

Ad Magnificat, Antiphona.

Non vos relinquam † ôrpha-
nos, allelũja: vado, & vénio
ad vos, alleluja: & gaudébit
cor veſtrum, alleluja.

Oratio.
HEus, qui hodiérna die
corda Fidélium ſancti
Spiritus illuſtratiéne docuſ-
ſti: da nobis in eôdem Spi-
ritu recta ſâpere; & de ejus
ſemper conſolatiône gaudé-
re. Per Déôminum noſtrum.-
in unitâte ejuſdem Spiritus

AD

ſancti Deus.

Netnoxentur
n Cicte De,
0in. Locve
Ingnis Hoe

N
3 Lit nebi
Aunni rdin
lin Slins
fillt in cie
As pebrinte
hnne faun
eiuthn
Ortite
euhin
Ube

Mutt a

0 Mler⸗
( hlim

In Feſto Pentecoſtes.

AD LAUDES,
& per Horas, Afia.-

Um compleréntur † dies
Wentecôſtes, erant om-
nes paâriter in eôdem loco,
alleluja.
Pſalm. D éminus regnâvit. cum
reliquis. 18.
Anña. Spiritus Dômini † re-
plévit orbem terrârum, al-
leluja.
Afia. Repléti ſunt omnes †
Spiritu ſancto, & cœpérunt
loqui, allelũja, alleluja.
Afia. Fontes, † & ômnia,
quæ movéntur in aquis, hym-
num dicite Deo, alleluja.
Afia. Loquebântur t† Variis
linguis Apôſtoli magnlia
Dei, alleluja, allelũja, allel.

Capitulum. C um compleréntur.
ut ſupraà.
R. breve. Spfritus Dômini

replévit orbem terrârum,
Alleluja, allelúja. Spiritus.
v. Et hoc, quod coôntinet

189
P atrata ſunt hæc myſticè,
Paſchæ perâcto témpore,
Sacro diérum nũmero,
Quo lege fit remiſſio.
e nunc Deus piſſſime,
Vultu precâmur cérnuo,
Illapſa nobis coœlitus
Largire dona Spiritus.
udum ſacraâta péctora
Tua repléſti grâtia:
Himitre noſtra crimina,
t da quiéta témpora.
G léria Patri Dömino ,
Natéque, qui à mortuis
Surréxit, ac Parâclito,
In ſeculôrum ſécula. Am-
V. Repléti ſunt omnes Spi-
ritu Bnclo⸗ alleluja. . Et
cœpérunt lôqui, alleluja.
Ad PBeneciciui 2 Autfplons.
Accipite Spiritum ſanctum: †
quorum remiſẽéritis peccaâta,

remittuúntur eis, alleluja.
„Oratio. D eus, qui hodierna. ut
in I. Veſperis.
Ad Tertiam, Hymn. V eni Creàâ-
tor. ut ſupra in Veſperis.

X

ee Emnia, ſciéntiam habet vo-
Mdg cis. Allelja, allel. G loéria
Patri. Spiritus.
Hymnus,

Qui dicitur ad Tertiam per totam
Octav. locò Hymni. N unc ſancte.
Antiphona.

logmmtoörpt nr. un
lo, Kren . Spiritus Démini.
g mnc Capitulum. ùm complerentur.

am. einte.

Eãta nobis gâudia
Anni reduxit oôrbita,
Cùm Spiritus Paraâclitus
Effulſit in diſcipulos.
I gnis vibrânte lůmine,
Linguæ figuram détulit,
Verbis ut eſſent proôflui,
Et cCharitâàte férvidi.
L inguis loquũúntur mnium,
Turbæ pavent Gentilium,
Muſto madére députant,
Quos Spiritus repléverat-

F

V. Spiritus Démini replé-
vit orbem terrârum, alleluja.-
R. Et hoc, quod côntinet
ômnia, ſciéntiam habet vo-
cis, alleluja.
Ad Sextam, Antiphona-
Repléti ſunt omnes.
Capitulum, Act. 2. a. 6.

Acta autem hac voce,
convénit multitudo, &

mente confuſa eſt: quòniam
audieébat

190
audiébat unuſquſſque lingua
ſua illos loquéntes.
Spiritus Parâclitus, alle-
luja.
nia, alleluũja.

Loquebantur.
Act. 2. b. 11.
Udæi quoque, & Proſély-
ti, Cretes, & Arabes, au-

divimus eos loquéntes no-

ſtris linguis magnalia Dei.
Repléti ſunt omnes Spi-
ritu ſancto, allelũja.
Et coœpérunt loqui, al-
leluja.

AD VESPERAS.

Loquebântur variis lin-
guis Apôſtoli, alleluja.
2. Magnalia Dei, alleluja.

Hôdie compléti ſunt † dies
Pentecéſtes, alleluja: hédie
Spiritus ſanctus in igne di-
ſcipulis appaâruit, & tribuit
eis chariſmatum dona: miſit
eos in univérſum mundum
prædicare, & teſtificâri: qui
crediderit, & baptizâtus fue-
rit, ſalvus erit, alleluja.
eus, qui hodiérna.
188.

FERIA SECUNDA.

Sic Deus diléxit mundum, †
ut Filium ſuum unigénitum
daret: ut omnis, qui credit
in ipſum, non péreat; ſed

Docébit vos bm-

hâbeat vitam ætérnam: alle-
luja.

Eus, qui Apoſtolis tuis
ſanctum dediſti Spiri-
tum: concéde plebi tuæ piæ

petitiônis efféctum; ut, qui-

bus dediſti fidem, largiàris &
pacem. Per Déminum no-
ſtrum. in unitâte ejũſdem
Spiritus ſancti Deus.

Si quis diligit me, † ſermõ-
nem meum ſervabit: & Pa-
ter meus diliget eum, & ad
eum veniémus, & manſiéô-
nem apud eum faciémus,

alleluja.

FERIA TERTIA.

Ego ſum ôſtium, † dicit Dô-
minus: per me ſi quis in-

troierit, ſalvâbitur, & pa⸗

ſcua invéniet, alleluja.

Dſit nobis, quæſumus
Dômine, virtus Spiri-

tus ſancti: quæ & corda no-

ſtra cleménter expurget; &
ab ômnibus tueâtur advér-
ſis. Per Déôminum. in unita-
te ejúſdem.

Pacem relinquo vobis, †
pacem meam do vobis: non
quòmodo mundus dat, ego
do vobis, alleluja.

FERIA QUARTA.

Ego ſum † Panis vivus, dicit
Démi-

Mys, 0
Pmns,

Hutes
mIs!
108, goi
Finet: En
ſcut tun
litaten C
Iegnit

lnt P
E ro de
mNnetrert
et inaten
Clen ego i
et pro mn
ln.

FPENII

(onroctts
Clepols nis

itn oltr
1. Nobis in
n ſipere
M
r hunun

,

*
Ue

8

Pline; )
W
1t, Alte l
tali⸗

Déminus, qui de cœlo de-
ſcéndi, alleluja, alleluja.

Entes noſtras, quæſu-
mus Démine, Paracli-
tus, qui à te procédit, illu-
minet: & indũcat in omnem,
ſicut tuus promiſit Filius, ve-
ritâtem. Qui tecum vivit, &
regnat in unitâte ejúſdem
Spiritus ſancti Deus.

Ego ſum † Panis vivus, qui
de coœlo deſcéndi: ſi quis
manducaâverit ex hoc Pane,
vivet in ætérnum: & Panis,
quem ego dabo, Caro mea
eſt pro mundi vita, alle-
luja.

FERIA QUINT A.

Convocaàtis † Jeſus duòdecim
diſcipulis ſuis, dedit illis vir-
tutem, & poteſtâtem ſuper
omnia dæmônia, & ut lan-
guòôres curârent: & miſit illos
prædicâre regnum Dei, &
ſanâre infirmos, alleluja.

Eus, qui hodiérna die
corda Fidélium ſancti

Spfritus illuſtratiéne docui-

ſti: da nobis in eôdem Spiri-
tu recta ſâpere; & de ejus
ſemper conſolatiõne gaudé-
re. Per Dôminum. in unitate
ejũſdem.

Spiritus † qui à Patre procé-
dit, allelũja, ille me clarifi-
cabit, alleluja, alleluja.

191
FERIA SEXTA.

Dixit Jeſus: † Ut ſciâtis au-
tem, quia Filius héminis ha-
bet poteſtâtem in terra di-
mitténdi peccâta, ait para-
lytico: Tibi dico, ſurge: tol-
le lectum tuum, & vade in
domum tuam, alleluja.

A, quæſumus, Eccléſiæ
tuæ miſéricors Deus: ut
ſancto Spiritu congregta,
hoſtili nullâtenus incurſiône
turbétur. Per Déôminum. in
unitâte ejùſdem Spiritus.

Parâclitus autem † Spiritus
ſanctus, quem mittet Pater
in némine meo, ille vos do-
cébit mnia, & ſuggeret vo-
bis ômnia, quæcúnque dixe-
ro vobis, alleluja.

S A B B. A T O.

Charitas Dei † diffuſa eſt in
côrdibus noſtris, per inha-
bitàntem Spiritum ejus in
nobis, alleluja.

Entibus noſtris, quæ-
ſumus Dômine, Spi-
ritum ſanctum benignus in-
fünde: cujus & ſapiéntia
Côònditi ſumus; & providén-
tia gubernâmur. Per Dômi-
num. in unitàâte ejuſdem Spi-
ritus ſancti Deus.

N

192

INFESTO

SS. TRINITATIS.

Duplex II. Claſſis.

AD VESPERAS,

Glôria tibi Trini-

Antiphona.
audibus.

tas. cum reliquis de
Pfſalmi de Dominica. §5.

Capitulum. Rom. 11. d. 33.
Altitêdo divitiârum ſa-
M pisentiæ, & ſciéntiæ Dei:
quàm incomprehenſibilia ſunt
judicia ejus, & inveſtigâbiles
viæ ejus!
. breve. Benedic4âmus Pa-
trem, & Filium, * Cum ſan-
Eto Spiritu. Benedicâmus.
. Laudémus, & ſuperexal-
témus eum in ſécula. Cum
ſancto. G lôria Patri. Bene-
dicaâmus.
„ Hymnus.
Lux bedâta Trinitas,
Et principaâlis Unitas;
Jam ſol recédit igneus,
Infúnde lumen coôrdibus.
Te manè laudum carmine,
Te deprecémur véſpere:
Te noſtra ſupplex glôria,
Per cuncta laudet ſécula.
D eo Patri ſit gléôria,
Ejúſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
v. Benedictus es Dômine
in firmaménto coeli.
. Et laudabilis, & glorio-
ſus in ſécula.

Ad Magnificat, Antiphona.
Gratias tibi Deus, † gratias
tibi vera, & una Trinitas;
una & ſumma Deitas; ſancta
& una Unitas.
ratio.

O Mnipotens ſempitérne

Deus, qui dediſti fàmie
lis tuis in confeſſiéne veræ
fidei, ætérnæ Trinitaâtis glo-
riam agnéſcere, & in potén-
tia Majeſtâtis adorâre Unitâ-
tem: quæſumus; ut ejúſdem
fidei firmitàte, ab ômnibus
ſemper muniâmur advérſis-
Per Dôminum.
Et fit commemoratio Dominicæ
I. poſt Pentecoſten, ut ſequitur.
Anña. Lôquere Déômine, quia
audit ſervus tuus.
V. Veſpertina oràtio aſcén-
dat ad te Démine.
R. Et deſcéndat ſuper nos
miſericôrdia tua.
Oratio.

Eus in te ſperântium

—◻fortitudo, adéſto propi-

tius invocatiônibus noſtris:
&, quia ſine te nihil poteſt
mortàlis infirmitas, præſta
auxilium grâtiæ tuæ; ut in
exequéndis mandatis tuis, &
voluntùte tibi, & actiône pla-
ceâmus. Per Dôminum no-

ſtrum.
A D

10 1
Lper le
Loria tib
Cuälss,
te Omnid l
in Perpen
Mlm. Dem
ſligris. 1
Aüa. L,

lorun ku.
Ain Ana hun
inr onmmiocn
rebo,
Atertelclttl
ia Lans DS
Prilaue bool
Kucho perenni,
ſtro relodet

per xyum.

in Er qoo
Onemnnn,
gori in
Cpinlum Nn
Alttnto
Nente e
Cuimmonprere
RN
ir eu
bere, Hen
Ue, 1uf
henedſtm.
11 & gorl
Ammnmnento.
Umtche.
MNAfon
. 6 Uinttes

0

ſzone
1ltat, Anit⸗
bthi Dag f „,
1 Eln Tn
Annmn Detp,
lie
Dntio
lnporn enpiten

Denb, g eil
6 in Corlih
Dternr i
Cnölcere, n Mre
eſtiis Worire i⸗
GCrlumms, efit⸗
Umitite, d oni
Det Mhninir rt
Domivun

onere nir, an
erny tun.
Pentim Cito üctn
ie Donne.
GANAndt per
ördin t.
Onto⸗
n in te ſeritin
ſortuco Aiſono
herinins
mir tr t iil or
ls Mnts, M
iun gte eil
ands nnins n
cretbi, kaͤn⸗
6. Ler Dönmm-

Dominica Trinitatis. 193

ADLAUDES,
& per Horas, Afa,

Ltia tibi † Trinitas æ-

quâlis, una Déitas, &
ante omnia ſécula, & nunc,

& in perpétuum.
Pſalm. D ominus regnâvit. cum
reliquis. 18. ,B
Ana. Laus, & perénnis glô-

ria † Deo Patri, & Filio, ſan-

cto ſimul Parâclito, in ſecu-
Ibrum ſécula.
Afia. Gléria laudis † réſonet
in ore mnium Patri, geni-
tæque Proli, Spiritui ſancto
pariter reſultet laude perénni.
Afia. Laus Deo Patri, †
parilique Proli, & tibi ſancte,
ſtdio perénni, Spiritus, no-
ſtro réſonet ab ore, omne
per ævum.
Afia. Ex quo ômnia, † per
quem mnia, in quo omnia:
ipſi glôria in ſécula.
Capitulum. Rom. II. d. 33.
Altitdo divitiârum ſa-
piéntiæ, & ſciéntiæ Dei:
quàm incomprehenſibilia ſunt
judicia ejus, & inveſtigâbiles
viæ ejus!
R. breve. Benedictus es Dô-
mine, * In firmaménto cœ-
li. Benedictus. Y. Et lauda-
bilis, & gloriôſus in ſécula.
In firmaménto. G léria Pa-
tri. Benedictus.
Hymnus.
U Trinitâtis Unitas,
Orbem poténter qui re-
gis,
Atténde laudum caântica,
Quæ excubãàntes pſallimus,

Ortus refulget lucifer,
Sparſämque lucem nun-
tiat:
Cadit caligo néctium,
Lux ſancta nos illuminet.
Deo bPatri ſit gloria,
Ejũſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum-
Amen.
„ Benedicâmus Patrem, &
Filium, cum ſancto Spiritu.
B. Laudémus, & ſuperexal-
témus eum in ſécula.
Ad Benedictus, Antiphona.

Benedicta † ſit ſancta, cre4-
trix, & gubernätrix ômni-
um, ſancta, & individua
Trinitas, nunc, & ſemper,
& per infinita ſécula ſecu-
lôrum.
Oratio. O mnipotens ſempitérne
it in I. Veſperis.
Et fit commemoratio Dominicæ.
Aña. Eſtôte ergo † miſeri-
côrdes, ſicut & Pater veſter
miſéricors eſt, dicit Dôminus.
7,. Dôminus regnaâvit, de-
côrem induit. M. Induit D-
minus fortitdinem, & præ-
cinxit ſe virtute.
Oratio. Deus, in te ſperâàntium.
ut in I. Veſperis.
Ad Primam dicitur Symbolum
S, Athanaſii.
Ad Tertiam, Antiphona.
Laus, & perénnis.
Capitulum. O Altitudo.
V. Benedicâmus Patrem, &
Filium, cum ſancto Spiritu.
R. Laudémus, & ſuperexal-

témus eum in ſécula.
N Ad

194 Dominica Trinitatis.

Ad Sextam, Antiphona.

Gloôria laudis.
Capitulum. 2. Cor. 13. d. 13.

Ratia Dômini noſtri Je-
ſu Chriſti, & charitas
Dei, & communicdtio ſan-
cti Spiritus ſit cum ômnibus
vobis, Amen.
v. Benedictus es Dômine,
in firmaménto cœli.
. Et laudâbilis, & glorioô-
ſus in ſécula.
Ad Nonam, Antiphona.
Ex quo ômnia.
Capitulum. 1. Joan. 6. b. 7.
Res ſunt, qui teſtimô-
nium dant in cœlo: Pa-
ter, Verbum, & Spiritus ſan-
ctus: & hi tres unum ſunt.
V. Verbo Dômini cœrli fir-
mÜti ſunt. &: Et Spiritu oris
ejus omnis virtus eôrum.

AD VESPERAS,
Omnia; uùt ſuprà in I. Veſperis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Te Deum Patrem † Ingéni-
tum, te Filium Unigénitum,
te Spiritum ſanctum Paracli-
tum, ſanctam, & individu-
am Trinitâtem, toto corde,
& ore confitémur, laudâmus,
atque benedicimus: tibi gloô-
ria in ſécula.
Oratio. O mnipotens ſempitérne.

ùt in I. Veſperis. ..
Pro commemoratione Dominicæ.

Ana. Nolite judicâre, † ut
non judicémini: in quo enim
judicio judicavéritis, judica-
bimini, dicit Dôminus.

v. Dirigâtur Déômine, orâ-
tio mea. N. Sicut incén-

ſum, in conſpéctu tuo.
Oratio. D eus in te ſperântium.
ùt in I. Veſperis.
§ Feria II. poſt Dominieam Tri⸗
nitatis, & deinceps uſque ad Ad-
ventum,;, omnia dicuntur, ut in
Pſalterio, præter ea, quæ ſpeciali-
ter aſſignantur. Oratio de Homini-
ca præcedenti.
Si in ſequente Feſto Corporis
Chriſti occurrat Vigilia S. Joannis
Baptiſtæ, jejunatur in Feria IV. præ-
cedente, in qua nihil de ea fit in
Officio.

FERIA QUINTA.

Celebratur Feſtum Corporis
Chriſti.

Si in ea occurrat Feſtum S. Joan-⸗
nis Baptiſtæ transfert. in Feriam VI.
ſeq. etiam à quocunque Officio XIIʒ=
Lectionum impeditam, cum com=
mem. Octavæ; ſed in ſecundis Ve-
ſpefis Corporis Chriſti fit comme-
mor. tantùm S. Joannis. Cetera ve-
r6 Feſta ſolemnioradid eſt I. vel II.
Claſſis) hac die occurrentia trans⸗
feruntut in diem infra Octavam
non impeditam Feſto XII. Lectio-
num. Reliqua Dupl. vel Semidupl:
eadem dic occurrentia transferun-
tur poſt Octavam. De Simplici has
die nulla fit commem.

§ Infra Octavam non fit; niſi de
Duplici occurtente, vel Duplici I.
aut II. Claſſis etiam translato-
Keliqua Duplicia,; & Semidupl.
transferuntur poſt Octavam: de
Simplici ſit tantàùm commemoratio.

5 In die Octava non ſit niſi de
Nativit. S. Joannis, & de Feſto 88.
Apoſtolorum Petri, & Pauli, vel de
alio ex ſolémnioribus; ſi occurrat,
eum commem. Octavæ. De Octava
S. Jdan, occufrente cum Oct. Cor=
poris Chriſti, tantùm fit commem⸗
in utriſque Veſp. & Laudibus-

IN

E
Muipho
rnumf
Ecündum
dech,

obtul.

Mt In I

19 5

I N. F ESTL O

CORPORIS CHRISTI.

Antiphona: Sacérdos in
ætérnum † Chriſtus Déôminus
ſecundùm ôrdinem Melchiſe-
dech, panem, & vinum
obtulit.
o Pſalmus 109.
Ixit Dôminus Démino
meo: * Sede à dextris
meis.
Donec ponam inimicos tu-
Os: * ſcabéllum pedum tuòô-
um.
irgam virtútis tuæ emittet
Dôéminus ex Sion: * domi-
nâre in médio inimicôrum
tuôrum. .
ecum principium in die
virtutis tuæ, in ſplendéribus
Sanctôrum: * ex utero ante
lInciferum génui te.
Fararit Dôminus, & non
poœnitébit eum: * Tu es Sa-
cérdos in ætérnum ſecuún-
dum ôrdinem Melchiſedech.
ôminus à dextris tuis: *
confrégit in die iræ ſuæ re-

es.
Judicabit in natiônibus, im-
plébit ruinas: * conquaſſabit
Câpita in terra multérum.
e torrénte in via bibet: *
proptérea exaltâbit caput.
nas Sacérdos in ætérnum
Chriſtus Dôminus ſecundùm
ordinem Melchiſedech, pa-
nem, & vinum btulit.

2

Aña. Miſerâtor Dôminus †
eſcam dedit timéntibus ſe, in
mmemoriam ſuôérum mirabi-
ium.
Pſalmus 110.
Onfitébor tibi Dômine
in toto corde meo, * in
consilio juſtôrum, & con-
gregatiône.
Magna épera Dômini; * ex-
quisita in omnes voluntates

ejus.
Qonteſſio, & magnificéntia
opus ejus: * & juſtitia ejus
manet in ſéculum ſeculi.
M emriam fecit mirabilium
ſuérum, miſéricors, & mi-
ſeràtor Dôminus: * eſcam
dedit timéntibus ſe.
M emor erit in ſéculum teſta-
ménti ſui: * virtutem ôpe-
rum ſuõôrum annuntiabit po-
ulo ſuo. .
t det illis hæreditâtem gén-
tium: * pera mânuum ejus
véritas, & judicium.
Fidélia omnia mandta ejus,
confirmâta in ſéculum ſécu-
li, * facta in veritâte, & æqui-
tate.
Redemptiéônem miſit pépu-
lo ſuo: * mandavit in ætér-
num teſtaméntum ſuum.
Sanctum, & terribile nomen
ejus: * initium ſapiéntiæ ti-
mor Dômini.
N 2 Intel-

196
¶ntelléctus bonus mnibus
faciéntibus eum: * laudatio
ejus manet in ſéculum ſeculi.
Afa. Miſerâtor Dôminus
eſcam dedit timéntibus ſe,
in memôriam ſuéôrum mira-
bilium.
Aña. Calicem ſalutâris † ac-
cipiam, & ſacrificâbo hoô-
ſtiam laudis.
Pſalmus 115.
CRedidi propter quod
locũútus ſum: * ego au-
tem humiliâtus ſum nimis.
E go dixi in excéſſu meo: *
Omuis homo mendax
Quid retribuam Dômino, *
pro omnibus, quæ retribuit
mihi?
Caàlicem ſalutâris accipiam: *
& nomen Démini invocaâbo.
Vota mea Dômino reddam
coram omni H ejus: &
pretiôſa in conſpéctu Déômi-
ni mors Sanctôrum ejus.
Dômine, quia ego ſervus
tuus: * ego ſervus tuus, &
filius ancillæ tuæ.
Dirupiſti vincula mea: * tibi
ſacrificabo hoôſtiam laudis,
& nomen Doômini invoca-
bo.
Vota mea Dômino reddam
in conſpéctu omnis pépuli
ejus; * in ätriis domus Dômi-
ni, in medio tui Jeruſalem.
Añia. Calicem ſalutâris acci-
piam, & ſacrificàbo hôſtiam
laudis.
Ana. Sicut novéllæ † olivâ-
rum, Eccléſiæ filii ſint in cir-
cuitu meniæ Dômini.

In Feſto Corporis Chriſti.

Pſalmus 127. 7.
B Fiti omnes, qui timent
Dôminum, * qui àmbu-
lant in viis ejus.
Labôres mânuum turum,
quia manducâbis: * beâtus
es, & bene tibi erit.
Uxor tua, ſicut vitis abůn-
dans, * in latéribus domus
tuæ.
F ilii tui, ſicut novellæ oli-
vârum, * in circuitu menſæ
tuæ.
E cce, ſic benedicétur ho-
mo, * qui timet Dôminum.
B enedicat tibi Dôminus ex
Sion: * & videas bona Jerů-
ſalem ômnibus diébus vitæ
tuæ.
Et videas filios filiõrum tuòô-
rum, * pacem ſuper IIraél.
Anña. Sicut novéllæ oliva-
rum, Eccléſiæ filii ſint in
circũitu menſæ Dômini.
Sequenti die erit quarto loco,

Anña. Qui pacem † ponit fi-

nes Eccleſiæ, fruménti âdipe
ſatiat nos Dminus.
Pſalmus 147⸗
L. Auda Jeruſalem Dômi⸗-
num: * lauda Deum tu-
um Sion.
Quòniam confortàâvit ſeras
portàrum tuârum: * benedi-
Xit filiis tuis in te.
Qui poôſuit fines tuos pa-
cem: * & âdipe fruménti ſa-
tiat te.
Qui emittit elôquium ſuum
terræ: * velôciter currit ſer-
mo ejus.
Qui dat nivem, ſicut la-
nam:*

neh⸗
1 ſarett
itit torflt
cecln:
ls ejos
lmtet te
Cefäciet
es, Etn
(vimm Ann
rrob,
ſua Nx
Nut ſr täl
ton⸗/ in
Duleltrit e
iüwe
ocleli, in
n N Don

(pinlun ,

R Nel 0

1 ic⸗
u Dsn

Mions l n
nuthin, 1
d tis igen
Acchott Ge⸗

Ali.

öninm Aer
In is ein gar
ores inuun ,
,Nininibg
hbene hbi eri
. uu, ſout Nlts
n lrerbis

l, ſont orele
(ir,

oütn meit

*U
1

lll

renn ler n
„ Kanr morele on
n nente Domin.
Cii wen pontt
leſe, fumeni W
08 Dominm,
dla ſeilden Din
n d udibunn

n onlnit kru
Ine tbenec,

I

ines tos
E Ape runenn

=

ti uim /⸗
4 ſelcetel n
iſen, in,
I

In Feſto Corporis Chriſti.

nam: * nébulam, ſicut cine-
rem, ſpargit.
Mittit cryſtàllum ſuam, ſicut
buccéllas: * ante fâciem fri-
Fi⸗ ejus quis ſuſtinébit?
mittet verbum ſuum, & li-
quefâciet ea: * flabit ſpiritus
ejus, & fluent aquæ.
ui annũntiat verbum ſuum
Jacob, * juſtitias, & judicia
ſua Iſraẽl.
Non fecit tâliter omni na-
tiôni: * & judicia ſua non
manifeſtâvit eis.
Aña. Qui pacem ponit fines
Eccléſiæ, fruménti adipe ſa-
tiat nos Dôminus.
Et ſic in diebus, quibus fit de
Oct. alternatim dicuntur hæ duæ
ultimæ Anæ, cum ſuis Pſalmis per
totam Oct. Quèòd ſi una die à Feſto
duplici impedita prædictæ duæ Anæ
omittantur, non reponantur die
ſequenti, ſed dicantur, ut ea die
occurrunt.

Capitulum. 1. Cor. 11. e. 23.

E Ratres: Ego enim accé-
pi à Déômino, quod &
trâdidi vobis: quòniam Dô-
minus Jeſus in qua nocte
tradebàtur, accépit panem,
& gratias agens, fregit, & di-
xit: Accipite, & manduca-
te: hoc eſt Corpus meum,
quod pro vobis tradétur:
hoc faâcite in meam comme-
moratiònem.
B. breve. Cibavit illos ex
àdipe fruménti, * Alleluja,
allel. Cibâvit. V. Et de pe-
tra, melle ſaturâvit eos. Al-
leluja, alleluja. Glôria Patri.
Cibãa vit.

197
Hymnus.
P Ange lingua gloriéſi
Côrporis myſtérium,
Sanguiniſque pretiôſi,
Quem in mundi prétium,
Fructus ventris generéôſi,
Rex effúdit géntium.
Nobis datus, nobis natus
Ex intàâcta Virgine,
Et in mundo converſâtus,
Sparſo verbi ſémine,
Sui moras incolàâtus
Miro clauſit ôrdine.
In ſuprémæ nocte cœnæ
Recũúmbens cum fratribus,
Obſervâàta lege plenè
Cibis in legaâlibus,
Cibum turbæ duodénæ,
Se dat ſuis mânibus.
Verbum caro, panem verum
Verbo carnem éfficit:
Fitque Sanguis Chriſti me-
rum,
Et ſi ſenſus déficit:
Ad firmàndum cor ſincé-
rum
Sola fides ſũufficit. ,
antum ergo Sacramén-
tum,
Venerémur cérnui:
Et antiquum documéntum
Novo cedat ritui:
Præſtet fides ſupplemén-
tum
Sénſuum deféctui.
Genitéôri, Genitôque
Laus, & jubiltio,
Salus, honor, virtus quo-
que
Sit & benedictio:
Procedénti ab utrôque
Compar ſit laudatio. Am
N 3

198
18 Panem de cœlo praſtiti-
i eis, alleluja. .. Omne
delectaméntum in ſe habén-
tem, alleluja.
4 Magniſficat, Antiphona.
quàm ſuâvis eſt † Dômine,
ſpiritus tuus! qui ut dulcé-
dinem tuam in fllios demon-
ſtraâres, Pane ſuaviſſimo, de
Cœlo præſtito, eſuriéntes re-
ples bonis, faſtidiéſos divi-
tes dimittens inânes-

Oratio.
Eus, qui nobis ſub Sa-
crameênto mirabili, Paſ-
ſiénis tuæ memôriam reli-
quiſti: tribue quæſumus, ita
nos Cöôrporis, & Saànguinis
tui ſacra myſtéria venerari;
ut redemptiônis tuæ fructum
in nobis juúgiter ſentiâmus.-
Qui vivis, & regnas cum
Deo batre in unitate.
Ad Complet. & per Horas in fi-
ge Hymnorum dicitur per totam
Octavam, G loria tibi Dômine, qui
natus es. Excçeptis Hymnis notatis
in Rubrica ad Laudes in Dominicça
Reſurrectionis.
AD LAUDE S,
& per Horas, Afiae
OApientia f ædificâvit ſibi
domum, miſcuit vinum,
& Pſuit menſam, alleluja.

HMalm. Doôminus regnavit. Cum
seliquis. 18.

Anq, Angelôrum eſca f† nu-
triviſti populum tuum, &
Panem de coœlo preæſtitiſti
eis, allelũja.
B Pinguis eſt † Panis
Chriſti „& præbébit delicias
Tégibus, alleluja.

In Feſto Corporis Chriſti.

Anñae Sacerdôtes ſancti † in-
cénſum, & panes ôfferunt
Deo, alleluja.
Afia:. Vincéênti † dabo man-
na abſcônditum, & nomen
novum, alleluja.

Capitulum. I. Cor. II. e. 23.

F Ratres: Ego enim accé-
pi à Dômino, quod &
trâdidi vobis: quéôniam Doô-
minus Jeſus, in qua nocte
tradebâtur, accépit panem,
E& grätias agens, fregit, & di-
Xit: Accipite, & manducaâ-
te: hoc eſt Corpus meum,
quod pro vobis tradétur:
hoc fäcite in meam com-
memoratiônem.
F. breve. Panem Ccoli dedit
eis, * Alleluja, alleluja. Pa-
nem. V. Panem Angelérum
manducâvit homo. Alleluja,
allel. G léria Patri. Panem.
Hymnus-
V Erbum ſupérnum prõ-
diens,
Nec Patris linquens déx-
teram,
Ad opus ſuum éxiens,
Venit ad vitæ véſperam.
In mortem à diſcipulo
Suis tradéndus æmulis,
Priùs in vitæ férculo,
Se trâdidit diſcipulis.
Quibus ſub bina ſpécie
Carnem dedit, & Sângui-
nem,
Ut duůplicis ſubſtântiæ
Totum cibâret hôminem.
Se naſcens dedit ſôcium,

Convéſcens in edúlium,

Se

it en

noten
E veghen
mum.
)aorinis
Que (
Peba pe
Da tohn.
ni, ticg
Sit bnt
Quinn!
Msdut
Men.
üttne⸗
Denn Atan
Neredc
loo umd
Ge Cel e
anenccger
