Speculâtor adſtat déſuper,
Qui nos diébus mnibus,
Actuſque noſtros proſpicit,
A luce prima in véſperum.
Deo batri ſit gléria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
y. Repléti ſumus manè mi-
ſericõrdia tua. Exultavi-
mus, & delectâti ſumus.
Ad Benedictus, Antiphona.
In ſanctitâte † ſerviämus Dô⸗-⸗
mino, & liberâbit nos ab
inimicis noſtris.
FERIASEXIA
ADLAULDES.

Pater noſter. A ve Maria.
Afa. Spiritu principäâli †

confirma cor meum Deus.
Pſalmus. M iſerére. 16.
Ana. In IIrasél,

Pfſal-

34 Feria ſexta ad Laudes.

Pſalmus 75.
Nꝗtus in Judæa Deus: *
in Iſraél magnum no-
men ejus:
Et factus eſt in pace locus
ejus: * & habitâtio ejus in
Sion.
Lbi confrégit poténtias âr-
cuum, * ſcutum, glâdium,
& bellum.
IIluminans tu mirabiliter à
môntibus ætérnis: * turbÜti
ſunt omnes inſipiéntes corde.
D ormièrunt ſomnum fu-
um :: * & nihil invenérunt
omnes viri divitiärum in mâ-
nibus ſuis.
A b increpatiéne tua Deus
Jacob * dormitavérunt, qui
aſcendérunt equos.
T'u terribilis es, & quis re-
ſiſtet tibi? * ex tunc ira tua.
De coœlo auditum feciſti ju-
dicium: „ terra trémuit, &
uiévit.
um exurgeret in judicium
Deus, * ut ſalvos faceret
omnes manſuétos terræ.
Quôniam cogitâtio hôminis
confitébitur tibi: * & reli-
quiæ cogitatiônis diem fe-
ſtum agent tibi.
V ovéte, & réddite Déômi-
no Deo veſtro, * omnes, qui
in circuitu ejus affértis mu-
nera.
T erribili, & ei, qui aufert
ſpiritum principum', * terri-
bili apud reges terræ-
Afia, In Hraéël magnum no-
men ejus.
Ana. Bonum eſt.

Pſalmus 91.
Onum eſt confitéri Déô-
mino, * & pfſallere nô-
mini tuo, Altiſſime;
A d annuntiândum manè mi-
ſericôrdiam tuam, * & veri-
tâtem tuam per noctem.
IL n decachôrdo, pſaltério; *
cum caântico, in cithara.
Quia delectàſti me Déômine
in factúra tua: * & in opé-
ribus mânuum turum ex-
ultaâbo.
Quaàm magnificâta ſunt épe-
ra tua Dômine! * nimis pro-
fndæ factæ ſunt cogitatié-
nes tuæ.

Vir inſipiens non cogné-

ſcet: * & ſtultus non inteélli-
get hæc.
Gum exoôrti fuͤerint pecca-
tôres, ſicut foqnum: * & ap-
parũerint omnes, qui ope-
rântur iniquitâtem:
Ut intéreant in ſéculum ſé-
culi: * tu autem Altiſſimus
in ætérnum Démine.
Ganoniam ecce inimici tui
bmine, quéniam ecce ini-
mici tui peribunt: * & di-
ſpergéntur omnes, qui ope-
räntur iniquitâtem.
E t exaltâbitur, ſicut unicôr-
nis, cornu meum: * & ſené-
ctus mea in miſericôrdia uberi.
Et deſpéxit culus meus ini-
micos meos: * & in inſurgén-
tibus in me malignantibus
äudiet auris mea.
uſtus, ut palma florébit: *
ſicut cedrus Libani multipli-
Câàbitur.
P lan-

rti ndon
1inis Con
edunt.
ſchnc motp
eneca bben:
legtes elunt,
Crcrin in

Ders

Orine udh
vn um,
DEnine opng n

Iſttitkm
Des Auhro
ſucn Ee Moe⸗

untindumnn
In tuum,
mn per noden
horco, plitehn⸗
tc, in Cthar,
ecliͤſti me Dönn
m: E in ,.
Uuum tnürum e,

mn

Rgnifciti ſunt o.
Oninel? nimni pro⸗

ete ſunt Cogtti.

dens non cogn.
Koltus non intel.

Aöri ferit dern
Clt frnum:
omnes, gl oe
gutitem:
Ant in ſeculum
1 atemn Altiſtunng
m Domme.
Ecce inimntci in
CMöinm ecbe in
petbont:* Ed

r Ommnes, qul

gittn
tur, cut unic
Imeum:1 Een
mierco ben
t Sculos meps inn
8:r Ein inlurger
ne unl ginnt
et
alon folenl
Libomi mug.

X

Feria ſexta ad -Laudes-⸗

P lantàâti in domo Déômini, *
in àâtriis domus Dei noſtri
florébunt.

A dhuc multiplicabuntur in

ſenécta uberi: * & bene pa-
tiéntes erunt, ut annuntient:
Quôniam rectus Déminus
Deus noſter: * & non eſt
iniquitas in eo.
Anña.,. Bonum eſt, confitéri
Doòmino.
Anña. Démine.
Canticum Habacue. Cap. 3. a 2.
) Omine audlfvi auditiô-
nem tuam, * & timui.
D ômine opus tuum, * in
médio annôrum vivifica illud.
n médio annôrum notum
fäacies: * cùm iratus füeris,
miſericôrdiæ recordberis.
D eus ab Auſtro véniet * &
ſanctus de monte Pharan:
O pséruit cœlos gléôria ejus: *
& laudis ejus plena eſt terra.

⁸ plendor ejus, ùt lux erit: *

côrnua in mânibus ejus:
I bi abſcôndita eſt fortitudo
ejus: * ante faciem ejus ibit
mors.
Et egrediétur diâbolus ante
pedes ejus. * Stetit, & men-
ſus eſt terram.
A ſpexit, & diſſölvit Gen-
tes: * & contriti ſunt mon-
tes ſéculi.
IL ncuèvâti ſunt colles mun-
di, * ab itinéribus æternita-
tis ejus.
ro iniquitâte vidi tentô-
ria Ethiôpiæ, " turbabun-
tur pelles terræ Madian.
umquid in fluminibus ir4-

3 5
tus es Dômine? * aut in flu-
minibus furor tuus? vel in
mari indignaâtio tua?
ui aſcéndes ſuper equos
tuos: * & quadrigæ tuæ ſal-
vaàtio.
S ũſcitans ſuſcitâbis arcum
tuum, * juraméênta tribu-
bus, quæ locutus es.
luvios ſcindes terræ: vidé-
runt te, & doluérunt mon-
tes: * gurges aquârum tran-
ſiit.
D edit abyſſus vocem ſuam, *
altitůdo manus ſuas levavit-
ol & luna ſtetérunt in ha-
bitâculo ſuo, * in luce ſagitta-
rum tuârum, ibunt in ſplen-
dére fulgurântis haſtæ tuæ.
In frémitu conculcaâbis ter-
ram: * & in furéôre obſtupe-
facies Gentes.
gréſſus es in ſalútem poô-
puli tui, * in ſalutem cum
Chriſto tuo.
ercuſſiſti caput de domo
impii: * denudaſti fundaméên-
tum ejus uſque ad collum.
M aledixiſti ſceptris ejus, Ccâ-
piti bellatérum ejus, * veni-
êntibus, ut turbo, ad diſper-
éndum me.
Xultâtio ebrum, * ſicut
ejus, qui dévorat pâuperem
in abſcôndito.
iam feciſti in mari equis
tuis, * in luto aquârum mul-
täârum.
A udivi, & conturbatus eſt
venter meus: * à voce con-
tremuérunt lâbia mea.

ngrediaâtur putrédo in 6ſſi-
C 2 bus

Nn

36 Sabbato ad Laudes-

bus meis: * & ſubter me
ſcâteat.
Ut requiéſcam in die tri-
bulatiénis: * ut aſcéndam
ad pépulum accinctum no-
ſtrum.
Ficus enim non florébit: *
& non erit germen in vi-
neis.
Mentiétur opus olivæ: * &
arva non àâfferent cibum.
A bſcindétur de ovili pecus: *
& non erit arméntum in præ-
ſépibus.
Ego autem in Dômino gau-

débo: * & exultâbo in Deo

Ea meo
eus Déminus, fortitudo
mea: * & ponet pedes meos,
uaſi cervôrum.
1 ſuper excélſa mea dedu-
cet me victor * in pſalmis
canéntem.

Afa. Dômine audivi audi-

tum tuum, & timui.
Anña. In tympano † & cho-
ro, in chordis, & ôrgano

laugte Deum.
almus. Laudate Dôminum de
cœlis, 20.
Gapitulum. Rom. 13. d. 12.

Ox præcéſſit, dies au-

tem appropinquàvit. Ab-

jiciämus ergo ôpera tenebra-
rum, & induâmur arma lu-
cis. Sicut in die honéſtè am-
bulémus.
N. breve. Sana ânimam me-
am, * Quia peccaâvi tibi. Sa-
na. Y. Ego dixi: Doômine
miſerére mei. Quia. Gloôria
Patri. Sana.

Hymnus.
Hrna Cœli gléria,
Beàâta ſpes mortâàlium,
Celſi Tonaintis Unice,
Caſtæque proles Virginis.
Da déxteram ſurgéntibus,
Exuúrgat & mens ſobria,
Flagrans & in laudem Dei
Grates repéndat débitas.-
Ortus refulget lucifer,
Sparſamque lucem nuntiat:
Cadit caligo nôctium,
Lux ſancta nos illúminet,
M anénſque noſtris ſénſibus,
Noctem repéllat ſéculi,
Omnique fine diéi
Purgata ſervet péctora.
Quæsita jam primuùm Fides
Radicet altis ſénſibus;
Secúnda Spes congudeat,
Qua major extat Charitas.
D eo Patri ſit glria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum-
Amen.
v. Repléti ſumus manè mi-
ſericôrdin tua. E. Exulta-
vimus, & delectâti ſumus.
Ad Benedictus, Antiphona.

Per vſſcera † miſericôrdiæ

Dei noſtri, viſitâvit nos Ori-
ens ex alto.

SABBATO
AD LAUDES.

P ater noſter. A ve Maria.

Afia. Benignè fac † in bona
voluntâte tua Déômine.
Pſalmus. M iſereére. 16.
Ana. In veritate tua-
Plal-=

Ponn⸗
Ooine e
P Uem wen
el Cb eti
ſelktäte tu:

n utta
3 Bt on

Cumn no m:

Dunm memm:
ir ari iann we
Alctet we n
lat wortosſecn
Uins el hper n
Tens: Me tu
C Mem.
Memnm Wnun
Tun wedbung
bls (perbib n
Cts nanuun nu
Ule⸗
pnlimmne
inn men ſar e
4 utli
ſihint id
1! Etet! lt
Iun ents ſie
dil 4 Alnite 0
Unboe Lonn
ut emk enmi
itintn
4 iheriti

ils

ſenn ateniin

1 Nenn

ihn
ni adt

lepencnt debi
fülget lucifer,
nquelucemn nunti
Clligo nöctium,
inc no lüminet,
Aenoltris ſenlbug,
m kepelit koll,
lne fine dſi
ſeret pedora.
ſum primum Fid
As ſenſiom;
n es onginten
mjor extat Chits
i ſt goru,
e ſol Mo,
Ptitu Mriclto,
e, Ein perpetuon⸗
nen⸗

ti ſumus mane m.

tuu. N. Lod
Gelectati ſumns
didhs, Antphon
ern t Mlerocltt
,, Fiütinit nor
to,

39410
1400b5

Ave Mn.
gne ke fin hl
Gne hae
mnn Domine
ilerere. 1
eritite tm

2*
Ela⸗

Sabbato ad Laudes. 37

Pſalmus 142.
Omine exaâudi oratiéô-
nem meam: âuribus pér-
cipe obſecratiõnem meam in
veritâte tua: * exâudi me in
tua juſtitia.
Et non intres in judicium
cum ſervo tuo: * quia non
juſtificabitur in conſpéctu tuo
Omnis vivens.
Quia perſecutus eſt inimicus
ànimam meam: * humiliavit
in terra vitam meam.
ollocâvit me in obſcuris
ſicut môrtuos ſéculi: * & an-
Xiätus eſt ſuper me ſpiritus
meus: in me turbaâtum eſt
cor meum.
M emor fui diérum antiquéô-
rum: meditâtus ſum in om-
nibus opéribus tuis: * in fa-
ctis mänuum tuârum medi-
tabar.
Expàndi manus meas ad te: *
ànima meaꝛ ſicut terra ſine
aqua tibi.
Velôciter exâudi me Dômi-
ne: * defécit ſpiritus meus-
Non avértas fâciem tuam à
me: * & ſimilis ero deſcen-
déntibus in lacum.
A uditam fac mihi manè mi-
ſericôrdiam tuam: * quia in
te ſperavi.
N otam fac mihi viam, in qua
àmbulem: * quia ad te levaâvi
änimam meam.
E ripe me de inimicis meis
Dôémine, ad te confugi: *
doce me fâcere voluntâtem
tuam, quia Deus meus es
tu.

S pfritus tuus bonus deducet
me in terram rectam: * pro-
pter nomen tuum Dômine
vivificäabis me, in æquitate
tua.
E dúces de tribulatiéône ani-
mam meam: * & in miſeri-
côrdia tua diſpérdes inimicos
meos.
Et perdes omnes, qui tribu-
lant änimam meam: * quô-
niam ego ſervus tuus ſum.
Aña. In veritâte tua exaâudi
me Démine.
Aña. Date magnitúùdinem.
Canticum Moyſi. Deut. 32. a. I.
A Udite cœli quæ loquor: ꝰ*
½ äudiat terra verba oris
mei.
C oncréſcat ùt pluvia doctri-
na mea, * fluat ut ros elô-
uium meum.
Quaſi imber ſuper herbam,
& quaſi ſtillæ ſuper grâmi-
na. * Quia nomen Dômini
invocâbo.
D ate magnificéntiam Deo
noſtro. * Dei perfécta ſunt
pera: & omnes viæ ejus
judicia:
D eus fidélis, & abſque ulla
iniquitàte, juſtus, & rectus. *
Peccavérunt ei, & non fllii
ejus in ſôrdibus:
enerâtio prava atque per-
vérſa. * Hæccine reddis Dô-
mino, péôpule ſtulte, & inſi-
biens?
umquid non ipſe eſt pater
tuus, *ι qui potlédit te, &
fecit, & creâvit te?

M emento dierum antiqué-
3 ruin, *

38 Sabbato ad Laudes.

rum, * còôgita generatiònes
ſingulas:
Intérroga patrem tuum, &
annuntiabit tibi; * Majoôres
tuos, & dicent tibi.
uando dividébat Altiſſimus
gentes: * quando ſeparaâbat
filios Adam, .
Conſtituit términos populô-
rum * juxta nũmerum filiéô-
rum IIraél.
ars autem Dômini, pépu-
; ejus: * Jacob funiculus
hæreditâtis ejus.
Invénit eum in terra deſér-
ta, "in loco horrôris, & va-
ſtæ ſolitũdinis:
Circumduxit eum, & dôͤ-
Cuit: * & cuſtodivit quaſi pu-
pillam oôculi ſui.
§ icut âquila préôvocans ad
volaândum pullos ſuos: * &
ſuper eos vôlitans,
E Xpandit alas ſuas, & aſſum-
pſit eum, * atque portavit
in húmeris ſuis.
minus ſolus dux ejus
Pir⸗ & non erat cum eo
deus aliénus.
onſtituit eum ſuper excél-
terram: * ut coméderet
fructus agrôrum. Z
t fgeret mel de petra, *
oleumque de ſaxo duriſſimo.
Butyrum de arménto, & lac
e vibus * cum àdipe agno-
rum & arietum filiõrum Ba-
ſan:
t hircos cum medulla tri-
tici, * & ſänguinem uvæ bi-
beret meraciſſimum.
Nncraſſatus eſt diléctus, &

recalcitrâvit: * incraſſtus,
impinguâtus, dilatâtus.
Dereliquit Deum factôrem
ſuum, * & recéſſit à Deo ſa-
lutari ſuo.
Provocavérunt eum in diis
aliénis, * & in abominatiéôni-
bus ad iracúndiam concita-
vérunt.
Immolavérunt dæmôniis, &
non Deo, * diis, quos igno-
râbant:
N ovi recentéſque venérunt, *
quos non coluérunt patres
eôrum.
Deum, qui te génuit, dere-
liquiſti, * & oblitus es Dô-
mini creatéris tui.
Vidit Dôminus, & ad ira-
cúndiam concitâtus eſt: *
quia provocavérunt eum fllii
ſui & filiæ.
Et ait: Abſcòndam fâciem
meam ab eis, * & conſidera-
bo noviſſima eôrum:
Generâtio enim perveérſa
eſt, * & infidéles fllii.
Ipſi me provocavérunt in
eo, qui non erat deus, * &
irritavérunt in vanitatibus
ſuis:
Et ego provocâbo eos in
eo, qui non eſt pépulus, *
& in gente ſtulta irritâbo

illos. .-
Diviſio.
Gnis ſuccénſus eſt in fu-
rôre meo, * & ardébit uſ-
que ad inférni noviſſima:
Devorabitque terram cum
gérmino ſuo, * & môntium
fundaménta combutret.
Con⸗

geutbo
116 lths
nin e.
Clomeonn
radont

Dueſtgten,
nn tommn kn
Di Cbummln
Ekcan ei hon
Dram ectun.
Amner Im
INNn ei
Dhen se
Et dearn:
eukli, & on.
et ker Onni.
ſen hlen
e nucentiz 1
Cineler
Ilon woſitern
Uingtaſetet
Nle,sKe
Ulliu,
olle len giul
Cnlllt og,
enin e Denr

dell

Cetnm N

Miſnt e
e ddcer

unt cenoni
cis, guos ign.

tlgne enkunt⸗
oalenmn dane

l te gennit, dere.
4 Obltus es Do.
Oris tui.
Ininds, & M irr.
COnditidns eſt,3
CCavetunt eumfli
ACONdi Aceen
e,& Conſidere.
n eorum:
enim peryetſi
nſeles fli.
provocayerunt in
n eat eng, 16
t in wanitithn

MoroCi e i
n el pllis,
te ſulta intabo

Dintſ.
cilis el in fr
ECacebit
ni noyicim:
ge terlamn an
,Cmgnin
Combuet
r

Sabbato ad Laudes. 39

Congregàbo ſuper eos ma-
la, * & ſagittas meas complé-
bo in eis.
Conſuméntur fame, *& de-
vorâbunt eos aves morſu
amariſſimo:
Dentes beſtiârum immittam
in eos, * cum furôre trahén-
tium ſuper terram, atque ſer-
Entium.
oris vaſtâbit eos glâdius, &
intus pavor, * jũvenem ſi-
mul ac virginem, lactéêntem
cum hômine ſene.
Dixi: Ubinam ſunt? * ceſſa-
re fâciam ex hominibus me-
méôriam eôrum.
Sed propter iram inimicô-
rum diſtuli, * ne fortè ſuper-
birent héſtes eôrum.
Et dicerent: Manus noſtra
excélſa, & non Déminus, *
fecit hæc ômnia.
Gens abſque conſilio eſt, &
ſine prudéntia. * Utinam ſa-
perent, & intelligerent, ac
noviſſima providérent.
Quômodo perſequâtur unus
mille, * & duo fugent decem
millia?
Nonne ideo, quia Deus ſuus
véndidit eos, * & Déêminus
Concluũſit illos?
Non enim eſt Deus noſter,
ut dii eòôrum: * & inimici
noſtri ſunt juùdices.
De vinea Sodomérum vi-
nea eòôrum- * & de ſuburba-
nis Gomoôrrhæ.
U va eôrum uva fellis, 7 &
botri amariſſimi.
Fel dracéônum vinum eô-

rum, * & venénum àâſpidum
inſandbile.
Noônne hæc côndita ſunt
apud me, * & ſignata in the-
ſauris meis?
Mea eſt ultio, & ego retri-
buam in témpore, * ut la-
bâtur pes eôrum.
Axtd eſt dies perditiônis, *
adéſſe feſtinant témpora.
Eenchicähtt Dôminus pépu-
um ſuum, * & in ſervis ſuis
miſerébitur:
Vidébit, quòd infirmÜta ſit
manus, * & clauſi quoque
defecérunt: reſiduique con-
ſumpti ſunt.
Et dicet: Ubi ſunt dii eôò-
rum, * in quibus habébant
fiduciam?
De quorum victimis come-
débant àâdipes, * & bibébant
vinum libâminum:
S urgant, & opituléntur vo-
bis, * & in neceſſitâte vos
prôtegant.
Vidéte, quòd ego ſim ſo-
lus, * & non ſit àlius deus
præter me. .
E go occidam, & ego vive-
re fâciam: percũtiam, & ego
ſanâbo, * & non eſt, qui de
manu mea poſſit eruere.
Levâbo ad coœlum manum
meam, & dicam: * Vivo ego
in ætérnum.
Si acũúero, ut fulgur gladi-
um meum, * & arripuerit
judicium manus mea:
Reddam ultiônem hoôſtibus
meis, * & his, qui odérunt
me, retribuam.

4 ne-

4⁰ Dominica ad Primam.,

I nebriâbo ſagittas meas ſn-
gine, * & glâdius meus de
vorâbit Carnes-
De cruôre occiſôrum, * &
de Ccaptivitâte, nudati inimi
côrum capitis.
Z £
L audâte gentes pôpulur
ejus, * quia ſänguinem ſer
vôrum ſuôrum ulciſcétur.
Et vindictam retribuet in
hoſtes eoörum, * & propitius
erit terræ pôpuli ſui.
Ana. Date magnituúdinem
Deo noſtro.

Afa. In cymbalis † bene-

ſonântibus laudâte Deum.
Pfalmus L audate Dominum de
Cœlis. 20.
Capitulum. Rom. 13. d. 12.

N Ox præcéſſit, dies autem
appropinquaâvit. Abjiciâ-
mus ergo ôpera tenebrârum,
& induämur arma lucis. Si-
cut in die honéſte ambulé-
mus.
Ej. br. Sana ânimam meam, *
Quia peccavi tibi. Sana. V⸗
Ego dixi: Dömine miſerére
mei. Quia. G loria Patri.
Sana.
. Hymnus.
A Urora jam ſpargit po-
4 lum,
Terris dies illâbitur:
Lucis reſultat ſpiculum,
Diſcédat omne lubricum.
P hantaſma noctis décidat;
Mentis reâtus ſůbruat:
Quidquid tenébris horri-
. dum
Nox aàttulit culpæ, cadat
Et mane illud ultimum,
Quod præſtolàmur cérnui,

In lucem nobis éffluat;
Dum hoc canôre côncre-
pat.
D eo Patri ſit gléria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spfritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
V.. Repléti ſumus manè mi-
ſericôrdia tua. à. Exultavi-
mus, & delectâti ſumus.
Ad Benedictus, Antiphona,
Illuminâre † Démine his, qui
in ténebris ſedent: & dirige
pedes noſtros in viam pacis,
Deus Itraél. B

DOMINICA
ADPRIMAM.

P ater noſter. A ve Maria, Cre-
0. F. Deus in adjutôrium. &g.
Hiymnus,
Am lucis orto ſidere,
Deum precémur fſuppli-
Ces,
Ut in diuúrnis âctibus,
Nos ſervet à nocéntibus.
L inguam refrænans témpe-
ret,
Ne litis horror inſonet:
Viſum fovéndo côntegat,
Ne vanitàâtes hâuriat.
& int pura cordis intima,
Absiſtat & vecôrdia:
Carnis terat ſupérbiam,
Potus cibique parcitas.
Ut, cuùm dies abſcéſſerit,
Noctêmque ſors reduxerit-
Mundi per abſtinéntiam
Ipſi canâmus glôriam.
D eo Patri ſit glôria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum

iIn.

EEuuun cumn.
M aun g
len,1
haretut.
Il ouociti tn.
Cltocri uns.
Otnmcngtnnr
nolenl
Nts n,
une don con
Cln erſeren
Munlts aus
lfrtor thi

n uei ottie
ez tu

1 6Cr um um
fodleneo Ennr
tMo rle⸗
ten

e

5. de le)l
Unite tlis 6
ne iſi

ſn
Um. 3

i NI

4
en Ebn
Mi r⸗
uan

n
Weme:.
t An.
e te n
Nt. We inete
atti 4 o,
e l Hie
ſ. 1
ri Parci
0, inperpenn
Erpenun
1 Derpedunn
eti ſumns ane

. Eyuln
ertini iunng,
limg, Antphon
ef Donigehi,
Uis legent: lig

Clros in in as

UIYIC4
5MiN.

ncſer. Are h l
ens in Mdbterium.
Hyunnds
lcs oo ichre,
1 ecenun Iippl
5
ciurnis dkbus,
Tret àa hocentibus
Ltekremans tempe
t,
8 horror inlonet:
forendo Content
nitites MMunitt
1 Cords intinn,
t & veca:
tert etbum,
Cbigve pälcith.
Ges aloelerit,
Ole ſols lecliren
per Abſtigentin
1mns glörinn
ſit glorin,
llie

Dominica ad Primam- 41

Cum Sprritu Parâelito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
In Dominicis per annum, &
temp. Paſch. Ana. Alleluja.
Pſalmus 118.
Biti immaculati in via: *
qui âmbulant in lege Dô-
mini.
B eâti, qui fcrutântur teſti-
mônia ejus: * in toto corde
exquirunt eum. .
Non enim qui operântur
iniquitätem, * in viis ejus
ambulavérunt.
Tu mandaſti * mand⁴ta tua
cuſtodiri nimis.
tinam dirigântur viæ meæ, *
ad cuſtodiendas juſtificatiô-

nes tuas.

Tunc non confúndar, *
cùm perſpéxero in omnibus
mandatis tuis.
οonfitébor tibi in directié-
ne cordis, * in eo, quòôd di-
dici judicia juſtitiæ tuæ.
õ tuas cuſtô-
iam: * non me derelinquas
uſquequâque.
I1 quo còôrrigit adoleſcén-
tior viam ſuam? * in cu-
ſtodiéndo ſerménes tuos.
In toto corde meo exquiſi-
vi te: * ne repéllas me à
mandatis tuis.
In corde meo abſcéndi elô-
quia tua: * ut non peccem
tibi.
&Æ enedictus es Dômine: *
doce me juſtificatiônes tuas-
L.n labiis meis * pronuntid-
vi mnia judicia Oris tui-

In via teſtimoniôrum tuòô-
rum delectàâtus ſum, * ſicut
in mnibus divitiis.
IHn mandatis tuis exercé-
bor: * & Conſiderâbo vias
tuas.
In juſtificatiônibus tuis me-
ditàbor: * non obliviſcar ſer-
mônes tuos.
R Etribue ſervo tuo, vivi-
fica me: * & cuſtéôdiam
ſermônes tuos.
R evéla culos meos: * &
conſiderâbo mirabilia de le-
ge tua. .
ncola ego ſum in terra: *
non abſcôndas à me man-
data tua.
Ooncupivit ânima mea de-
ſideràre juſtificatiônes tuas, *
in omni témpore.
I ncrepaſti ſupérbos: * male-
dicti qui declinant à manda-
tis tuis.
A ufer à me opprôbrium,
& contémptum: * quia teſti-
mônia tua exquiſſvi.
E tenim ſedérunt principes,
& advérsum me loquebaân-
tur: * ſervus autem tuus exer-
cebâtur in juſtificatiônibus
tuis.
N am & teſtimônia tua me-
ditàtio mea eſt: * & conſi-
lium meum juſtificatiéônes
tuæ.
Dhæſit paviménto ani-
ma mea: * vivifica me
ſecúnduùm verbum tuum.
V ias meas enuntiâvi, & ex-
audiſti me: * doce me ju-
ſtificatiénes tuas.
5 V iam

42 Dominica ad Primam.

V iam juſtificatiomnum tud-
rum inſtrue me: * & exercé-
bor in mirabilibus tuis.
D ormitaàvit äanima mea præ
tædio: * Cconfirma me in ver-
bis tuis.
Viam iniquitâtis àâmove à
me: * & de lege tua miſe-
rêre mei.
Wiam veritatis elégi: * judi-
cia tua non ſum oblitus.
A dhæſi teſtiméniis tuis Dé-
mine: * noli me confũndere.
VWiam mandatérum tuérum
cucũrri, * cùm dilataſti cor
meum.
In Dominicis tantum, quando ft
de ea, ut in Pfſalt. & in feſto 88S.
Trinit. ejuſque die octava, fi ſit
Eccleſiæ titulus, dicitur
Symbolum S. Athanaſii.
Uicúnque vult ſalvus
eſſe, * ante ômnia opus.
eſt, ut téneat Cathôlicam fi-
dem:
Quam niſi quiſque integram
inviolatàmque ſervâverit, *
abſque dubio in ætérnum
peribit.
Bides autem Cathôlica hæc
eſt, * ut unum Deum in Tri-
nitâte; & Trinitâtem in Uni-
täte venerémur.
Neque confundéntes perſoô-
nas, * neque ſubſtaântiam ſe-
Paräntes.
A lia eſt enim perſôna Patris,
alia Filii, * àlia Spiritus ſancti.
Sed Patris, & Filii, & Spiri-
tus ſancti una eſt divinitas, *
Xqualis glõôria, coætérna ma-
jéſtas.
Qualis Pater, talis Filius, *
talis Spiritus ſanctus.

I ncreâtus Pater, increâtus
Filius, * increâtus Spiritus
ſanctus.
Lmménſus Pater, imméênſus
Filius, * imménſus Spiritus
ſanctus.
Æ térnus Pater, ætérnus Fi-
lius, * ætérnus Spiritus ſan-
(tus. .
Et tamen non tres ætérni; *
ſed unus ætérnus.
Sicut non tres increâti, nec
tres imménſi; * ſed unus in-
Creâtus, & unus imméênſus.
Similiter omnipotens Pater,
omnipotens Filius, * omni-
potens Spiritus ſanctus.
Et tamen non tres omnipo-
téntes; * ſed unus omnipo-
tens.
Ita Deus Pater, Deus Filius, *
Deus Spiritus ſanctus.
Et tamen non tres Dii; * ſed
unus eſt Deus.
Ita Dôminus Pater, Dômi-
nus Filius, * Dôminus Spiri-
tus ſanctus.
Et tamen non tres Déômi-
ni; * ſed unus eſt Dôminus.
(Aia, ſicut ſingillàtim unam-
quâmque perſéênam Deum,
ac Dôminum confitéri chri-
ſtiãna veritâte compéllimur: *
ita tres Deos, aut Dôminos
dicere, Cathôlica religiône
prohibémur.
Pater à nullo eſt factus: *
nec creâtus, nec génitus-
Filius à Patre ſolo eſt: * non
factus, nec creâtus, ſed géni-
tus.
Spiritus ſanctus à Patre, &
Pülio: &

Pronhi
ns eto
feres Vus
Ulind md-
Non tres W

7

jurg onni,

Acumek⸗E
nndte,
IMute fereraea
laro aun
ice Turdre ſen
Gd rwlrumch
pünm lhem, t n
toren gonne )
klklite
at
Pter tig ak,
Anng, & Conte
u Dening wle
Ulfn Dei Nü.
NdA
Denttalinin
te boll gein

ltrez increiti, ne
ll; dſec unns in.
Kunns immenlus.
Oonnnlpotem biter,
ens Plin,onn.
Plitus ſnnchu.
n non tres omnipe
ſed unns Olnnipo⸗

us Mter, Deus E
rtus Anchne
MntNs Di, tle
Dens.
nus Piter, Dom.
,Dominus Spii⸗
3
n non es Dön
Unus elt Dominu.
Utingilitimonn.
Petlörum Deun,
um copftai ch.
tite compelimm.
eNs, I Dömmne
Othonca ſelgon⸗

4
lo et facs:
gec genitus⸗
Nec gelll
reſlo et: n
ctettns, l

0.

Dominica ad Primam- 4³

Filio: * non factus, nec creâ-
tus, nec génitus; ſed procé-
dens.
nus ergo Pater, non tres
atres: unus Filius, non tres
Filii: *unus Spiritus ſanctus,
non tres Spiritus ſancti.
Et in hac Trinitate nihil prius
aut poſtérius: nihil majus,
aut minus; * ſed totæ tres
pPerſõnæ coætérnæ ſibi ſunt,
& coæqquâles.
ut per omnia, ſicut jam
uprà dictum eſt: & Unitas in
Trinitäte, * & Trinitas in
Unitàte venerânda ſit.
Qui vult ergo ſalvus eſſe, *
ita de Trinitâàte ſéntiat.
Sed neceſſarium eſt ad ætér-
nam ſalutem, * ut incarna-
tiõnem quoque Dômini no-
ſtri Jeſu Chriſti fidéliter cre-
dat.
ſt ergo fides recta, ut cre-
dmus, & cConfiteâmur, *
quia Dôminus noſter Jeſus
Chriſtus Dei Filius; Deus &
homo eſt.
Deus eſt ex ſubſtaântia Patris
ante ſécula génitus: *“ & ho-
mo eſt ex ſubſtantia matris in
ſeéculo natus.
Perféctus Deus, perféctus

homo: * ex ânima rationâ.

Ii, & humina carne ſublſi-
ſtens.
E qudâlis Patri ſecundùm di-
vinitâtem: * minor Patre ſe-
cundùm humanitatem.
Qui licèt Deus ſit & homo: *
non duo tamen; ſed unus
eſt Chriſtus.

Unus autem non converſiô-
ne divinitâtis in carnem; *
ſed aſſumptiône humanittis
in Deum.
Unus omnino non confu-
ſiône ſubſtântiæ; * ſed uni-
tte perſônæ.
Nam, ſicut ânima rationâ-
lis & caro, unus eſt homo: *
ita Deus & homo unus eſt
Chriſtus.
Qui paſſus eſt pro ſalute no-
ſtra, deſcéndit ad inferos, *
tértia die reſurréxit à moôr-
tuis.
Aſcéndit ad cœlos, ſedet ad
déxteram Dei Patris omnipo-
téntis: * inde ventúrus eſt
judicâre vivos, & môrtuos-
Ad cujus advéntum omnes
hômines reſúrgere habent
cum corpôribus ſuis: * &
redditri ſunt de factis prô-
priis ratiénem.
Et qui bona egérunt, ibunt
in vitam ætérnam: * qui
verò mala, in ignem ætér-
num.
Hæc eſt fides Cathéôlica, *
quam niſi quiſque fidéliter
firmitérque crediderit: ſalvus
eſſe non pterit.
Gléria Patri, & Filio, &c.
Aña, Alleluja, alleluja, alle-
luja.

Temp. Paſch, Alleluja, allelu-
ja, alleluja, alleluja.

Capituk Regi ſeculérum. &c.
ùt ſuprà Fer. II. ad Primam. 3.

DOMI-

44 Dominica ad Tertiam.

D O MINICA
AD TERTIAM.

P ater noſter. A ve Maria. D eus
in adjutôrium. &e.

Hymnus-
N Unc ſancte nobis Spiri-
1 tus,
Unum Patri cum Filio,
Dignaâre promptus ingeri
Noſtro refũſus pectori.
Os, lingua, mens, ſenſus,
vigor
Confeſſiônem pêrſonent,
Flamméſcat igne Châritas,
Accéndat ardor prôximos.
Præſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſécu-
lum. Amen.
In Dominicis per annum, &
tempore Paſchali, Ana. Alleluja.
Pſalmus.
L. Egem pone mihi Démi-
ne viam juſtificatiénum
tuârum: * & exquiram eam
ſemper.
Da mihi intelléctum, & ſcru-
tàbor legem tuam: * & cu-
ſtôdiam illam in toto corde
meo.
Deduc me in ſémitam man-
datôrum tuérum: * quia
ipſam voôlui.
L nclina cor meum in teſti-
mnia tua; * & non in ava-
ritiam.
àA vérte bculos meos ne vi-
deant vanitàtem: * in via
tua vivifica me.

tatue ſervo tuo elôquium

tuum, * in timoôre tuo.

A mputa oppréôbrium meum,
quod ſuſpicàtus ſum: * quia
Andicia tua jucúnda,
cce Concupivi mandata
tua: * in æquitaâte tua vivifi-
ca me.
E T véniat ſuper me miſe-
– ricôrdia tua Démine: *
ſalutare tuum ſecunduùm elô-
quium tuum.
E t reſpondébo exprobraân-
tibus mihi verbum: * quia
ſperâvi in ſermônibus tuis.
Et ne auferas de ore meo
verbum veritâtis uſquequâ-
que: * quia in judiciis tuis
ſuperſperavi.
Et cuſtéôdiam legem tuam
ſemper, * in ſéculum, & in
ſéculum ſẽéculi.
Et ambulabam in latitudi-
ne: * quia mandata tua ex-
quisivi.
Et loquébar de teſtimôniis
tuis in conſpéctu regum: *
& non confundébar.
Et meditâbar in mandatis
tuis, * quæ diléxi.
Et levâvi manus meas ad
mandàta tua, quæ diléxi: *
& exercébar in juſtificatié-
nibus tuis.

Emor eſto verbi tui
ſervo tuo, * in quo
mihi ſpem dedlſti.
H æc me Conſolâta eſt in
humilitâte mea: * quia eléô-
quium tuum vivificâvit me.
& upérbi iniquè agébant uſ-
quequâque: * à lege autem
tua non declinavi,
M emor

„

enr fi ſcei
1 cd
oltus lon⸗
Necio ku
ratoid lee
o Egen uumn
Cinnbls nn c

r.

catiorez,

e bceh Anmdi:

etcttiones tus eit

Ain
Wello

1Cnn
inln n,
U cllitxck,
OMt in chmnse
ommt, & Deug n
Deogiin.
ci Dinien
e. dm inn
Pan, ln erhi i
e lon e
ſoler eee.
Dnto Clfenen

pprobr,
Mitus n uun
ucüncda,
Oncuptii Imanc
uitite nnn .
düt ſoper ne
lia tun Dönmine“
tlum ſecindum .
um.
ncebo exprobri
Verdum. * ll
lermonbbns tuis
ergg de ge mher

ettits lgeq?

Cin in ſoctcis tun
i.
Odiam legen tun
in Kollum, &,
ſtoul.
bulibam in htris
iz MNa tus ei

hgr de teſtimoni
pechn regumn:
ntundebar.
küubar in manctc
1r diex.
U manos mmeds 1¹1
tui, Oe dleki
her in zultnnd⸗
hr elto ferbi an
) tO, * In
Geltt:
COniolitn et
Nrd: * uin e
n Virificarit e
dne Ageban

Dominica ad Sextam. 4

M emor fui judiciôrum tuòôͤ-
rum à ſéculo Dômine: * &
conſolâtus ſum.
Deféctio ténuit me, * pro
peccatéribus derelinquénti-
bus legem tuam.
Gantabiles mihi erant juſti-
ficatiõnes tuæ, * in loco pe-
regrinatidnis meæ.
emor fui nocte néminis
tui Dômine: * & cuſtodivi
legem tuam.
Tæc facta eſt mihi: * quia
juſtificatidnes tuas exquisivi.
Aña. Alleija, alleluja, allel.
Tempore Paſchali. Alleluja, al-
leluja, alleluja, alleluja.

Sequentia Capitula dizuntur à²
om. III. poſt Pent, uſque ad Ad-
ventum; & à Dom. II. poſt Epiph.
uique ad Septuag. Y. .. verô uſque
ad Dominicam I. Quadrageſunæ.

Capitulum. 1. Joan. 4. c. 16.
Eus cCharitas eſt: & qui
manet in charitâte, in
Deo manet, & Deus in eo.
R. Deo gratias.
V. Ego dixi: Dômine miſe-
rére mei. &ει.e. Sana ânimam
meam, quia peccavi tibi.
K yrie eléiſon. &c. P'ater
noſter. ſecretòô.
Oratio conveniens.

DO MINICA
A D SEXITAM.

Pater noſter. A ve Marſa. D eus
in ad)utôrium. &c.

Hymnus.

R Ector potens,
Deus,

Qui têmperas rerum vices,

Verax

Splendéôre mane inſtruis,
Et ignibus meridiem.
E xtingue flammas litium,
Aufer calõrem nôxium:
Confer ſalutem cõrporum,
Veràmque pacem côrdiũ.
P ræſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Parâclito
Regnans per omne ſécu-

lum. Amen.
In Dominicis per annum, &
tempore Paſchali, Ana. Alleluja.
Plalmus=
Prtio mea Dômine, * di-
xXi, cuſtodire legem tuam.
D eprecaàtus ſum faâciem tuam
in toto corde meo: * miſeré-
re mei ſecúndùm elôquium
tuum.
Cogitâvi vias meas: * &
convérti pedes meos in te-
ſtimônia tua.
P arâtus ſum, & non ſum tur-
bâtus: * ut cuſtéôdiam man-
dta tua,
unes peccatérum circum-
pléxi ſunt me: * & legem
tuam non ſum oblitus.
M édia nocte ſurgébam ad
confiténdum tibi, * ſuper
judicia juſtificatiõnis tuæ.
Particeps ego ſum omnium
timéntium te, * & cuſtodién-
tium mandata tua.
M iſericôrdia tua Dômine
plena eſt terra: * juſtifica-
tiônes tuas doce me-
Onitâtem feciſti cum ſer-
vo tuo Déômine, * ſe-⸗
cúndùm verbum tuum.
Bonitâtem, & diſciplinam,
&

46 Dominica ad Nonam.

& ſciéntiam doce me: * quia
mandatis tuis crédidi.
B riiquam humiliârer, ego
deliqui: * proptérea elôqui-
um tuum cuſtodivi.
B onus es tu: * & in boni-
täâte tua doce me juſtificatié-
nes tuas.
M ultiplicâta eſt ſuper me
iniquitas ſuperboôrum: * ego
autem in toto corde meo
ſcrutàbor mandata tua.
C oaâgulâtum eſt, ſicut lac,
cor eorum: * ego verò le-
em tuam meditaàtus ſum.
onum mihi, quia humilia-
ſti me: * ut diicam juſtifica-
tiônes tuas.
B onum mihi lex oris tui, *
ſuper millia auri & argénti.
M Anus tuæ fecérunt me,
& plalmavérunt me: *
da mihi intelléctum, & di-
ſcam mandata tua.
Qui timent te, vidébunt me,
& lætabuntur: * quia in ver-
ba tua ſuperſperavi.
Cognôvi Dômine, quia æ-
quitas judicia tua: * & in
veritâte tua humiliàſti me.
F iat miſericôrdia tua, ut con-
ſolétur me, * ſecundum elô-
uium tuum ſervo tuo.
éniant mihi miſeratiônes
tuæ, & vivam: * quia lex tua
meditâàtio mea eſt.
C onfundantur ſupérbi, quia
injuſtè iniquitàtem fecérunt
in me: * ego autem exercé-
bor in mandatis tuis.
C onvertântur mihi timéntes
te: * & qui novérunt teſti-
mônia tua.

F iat cor meum immaculâ-
tum in juſtificatiônibus tuis, *
ut. non confúndar.
na. Alleluja, allelâja, allel.
DA eiln

Tempore 7 Alleluja, alle-
luja, alleluja, alleluja.
Capitulum. Galat. 6. a. 2.

A Lter altérius ônera por-
täte, & ſic adimplébitis
legem Chriſti.
„ Dôminus regit me, &
nihil mihi déerit. R. In lo-
Co pâſcuæ ibi me collocavit.
yrie eléiſon, &c. Pater
noſter. ſecretoô.
Oratio conveniens.

D O MINICA
AD NONAM.

P ater noſter. ye Maria. D eus
in adjutôrium. &ο0ο.
Hymnus.
R Erum Deus tenax vi-
Or,
Immtus in te pérmanens,
Lucis diurnæ témpora
Succéſſibus detérminans.
L argire clarum véſpere,
Quò vita nuſquã décidat.
Sed præmium mortis ſa-
cræ
Perénnis inſtet gléria.
P ræſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Parâclito
Regnans per omne ſécu-

lum. Amen.
In Dium: 4 per annum, &£

temp. Paſch. Ana. Alleluja.
Pſalmus.
Dkiccit in ſalutâre tuum
dnima mea: * & in ver-
bum tuum ſuperſperavi.
D efe-

Omi mntn tu
3f ine ren
1e, Aon e.
Ald mins oonum
rneintenn tego⸗
on catlqni mundte
Cnmtummnleroorde
An irkia m d
Gün täkincnn ors
Marmum Donin
Lum gum unm
en
1 gentihten
Wren elntg tu.7
Ktnm, & emne
Kiaeher uh
k,s int
rn bunltte ne
lamun Don Cblt

ll

atceg ng 1
Aries.

Wer
Un innne
lttrin tuis
Onkünder,

lteie,
aleiſn S
Er d2,
WM Gner, or.
riſtit. n
ung regit he g
Ucterit N. In
e oloit
lon, de, Pae

ecref
lecketo.

10 Conzenieng,

XINICA
NONAM.

4

e Man. D
&.

n.
im Des keeur i
r,
W inte permanens
tiüme tenporn
bus Ceterminan
hrum velpere,
tn nuſqui decilt,
Emmiam mortiss
re
inltet gorir
er püllne,
e conr Unic,
pbim kriclto
per omne ſol⸗
„Anen. n,4

pet Aunum,
Iin. Aeltzr
Halmus.
in ſlutire um
mes: 5 Ei ſel⸗

inßſſi

Dominica ad Nonain- 47

D efecéêrunt ôculi mei in elô-
quium tuum, * dicéntes:
uando conſolàberis me?
Zui factus ſum ſicut uter
in pruina: * juſtificatiénes
tuas non ſum oblitus.
Quot ſunt dies ſervi tui: *
quando facies de perſequénti-
bus me judicium?
N arravérunt mihi iniqui fa-
bulatiônes: * ſed non ut lex
tua.
mnia mandâta tua véri-
tas: * iniquè perſecuti ſunt
me, âdjuva me.
aulò minùs conſummavé-
runt me in terra: * ego autem
non dereliqui mandata tua.
ecunduùm miſericéôrdiam tu-
am vivifica me: * & cuſté-
diam teſtiméônia oris tui.
Nætérnum Démine, * ver-
bum tuum pérmanet in
coœlo.
In generatiônem & gene-
ratidônem véritas tua: * fun-
daàſti terram, & pérmanet.
rdinatiéne tua perſevérat
dies: * quéniam ômnia ſér-
vViunt tibi.
iſi quòd lex tua meditatio
mea eſt: * tunc fortè periiſ-
ſem in humilitâte mea-
n ætérnum non obliviſcar
juſtificationes tuas: * quia in
Ppſis vivificaſti me.
uus ſum ego, ſalvum me
fac: * quniam juſtificatié-
nes tuas exquisivi.
e expectavérunt peccatô-
res, ut pérderent me: * te-
ſtimônia tua intelléxi.

O mnis conſummatiônis vidi
finem : * latum mandatum
tuum nimis.
Uômodo diléxi legem
tuam Démine? * tota
die meditâtio mea eſt.
Super inimicos meos pru-
déntem me feclfſti mandato

tuo: * quia in ætérnum mi-
hi eſt.

S uper omnes docéntes me

intelléxi: * quia teſtimônia
