A Nativit. uſque ad Purific.
Ana. Magnum heæredittis
mſerun.
empore Paſch. Antiphonz.
Regina coeli.
Canticum Simeonis. Luc. 2. d. 29,

Unc dimittis ſervum tu-
um Dômine, * ſecçun-
dàùm verbum tuum in pace;
Quia vidérunt culi mei *
ſalutâre tuum,
Quod paraſti * ante faâciem
ômnium populôrum;
Lumen ad revelatiônem gén-
tium, * & glôriam plebis
tuæ Iſraẽl.
Glôria Patri, & Filio.
Per annum, Afia. Sub tu-
um præsidium confůúgimus
ſancta Dei Génitrix: noſtras
deprecatiônes ne deſpicias in
neceſſitàtibus; ſed à pericu-
lis cunctis libera nos ſemper

tuum præsidium.

Virgo gloriéôſa, & benedicta.

A Nativit. uſque ad Purific.
Ana. Magnum hærxeditàâtis myſté-
rium. ut luprà in Veſperis, ad'Ma⸗
gnificat.
Tempore Paſchali, Antiph.
Regina cœli lætâre, ut ſuprà i
Veſperis ad Magnificat.

K yrie eléiſon. Chriſte eléi-
ſon. K yrie eléiſon.
V. Dôminus vobiſcum.
R. Et cum ſpiritu tuo.
Per annum. Oratio.
B Eâtæ, & gloriéſæ ſem-
H per Virginis Mariæ, quæ-
ſumus Démine, intercéſſio
gloriéſa nos prôtegat: & ad
vitam

6
räct
Dümmum
1Nränt U

P

.
Oneto Dent⸗

mtnit Euden
Deis ai
Im intence !
I Monendm
lorn tni,
l Las tu
Lonttsorun
Getin pen:
n
PſalN
t n Gierde
lin tmn,
tken
n,
Tümm Kge
Man
„Chutnmn
Euilim, ſl,
eſerriunt
Afül cl⸗
Eim hcl

I. 8
ebeeh l
. 3
gem lur
Cintti ſennn
nhe, 5en
tuum in
unt hauli Mei
lun,
ti Ind kien
oplönm
kefelatinen en

4

Göimn ſc

i, 8 Ho
l, Aän. Ab
din Corfirinn
Ceninire nete
neyle ceſliut
; Heie
Cen, wr enpen
1i, beneglcke

Officium parvum B. Mariæ-

vitam perduúcat ætérnam. Per
Déminum.
A Nativit. uſque ad Purifig-

Oratio. Deus, qui ſalutis æter-
næe. uͤt in Veſperis, ſed in fine

additur;: Qui tecum vivit,
& regnat in unitâte Spiri-
tus ſancti Deus. & C.

AD MATUTINVUVM.
A ve Maria, &c.,

F. Domine lbia mea apé-
ries. NR⸗ Et os meum an-
huntabit laudem tuam.
V. Deus in adjutôrium me-
um inténde. ℛ£. Démine
ad adjuvândum me feſtina.
G léria Patri, &c. Alleluja.
vel Laus tibi Dômine, &τ.
Invitatorium. A ve Maria,
grâtiâ plena: * Dôminus
tecum.

Pſalmus. V enite exultémus. ut
frà in Offcio Defuncdt. Ixxiv.

Hymnus.

Uem terra, pontus, æ-
thera
olunt, adérant, prædi-
cant,
Trinam regéntem machi-
nam
Clauſtrum Mariæ bâjulat.
Cui luna, ſol, & ômnia
Deſérviunt per témpora,
Perfũſa coæli gratiâ,
Geſtant Puéllæ viſcera.
B eâta Mater munere,
Cujus ſupérnus Artifex
Mundum pugillo conti-
nens,
Ventris ſub arca clau ſus
eſt.

XIvii
Beata coœli Nuúntiò,
Foœcunda ſancto Spiritu,
Deſiderâtus géntibus
Cujus per alvum fuſus eſt.
Gléria tibi Démine,
Qui natus es de Virgine
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Am.

TRES PSALMI

ſequentes cum ſuis Antiphonit
dicuntur Feria II. & V. ad No-
Eturnum.

Anña. Benedicta tu.
Pſalmus 8⸗

Omine Déminus no-
ſter, * quàm admirabi-
le eſt nomen tuum in uni-
vérſa terra!
Quôniam elevâta eſt ma-
gnificéntia tua * ſuper cœ-
los.
ExX ore infaàntium, & lactén-
tium perfeciſti laudem pro-
pter inimicos tuos, * ut dé-
ſtruas inimicum, & ultéôrem.-
Quòôniam vidébo cœlos tu-
os, ôpera digitéôrum tuô-
rum: * lunam, & ſtellas,
Jue tu fundaſti.
Quid eſt homo, quòd me-
mor es ejus? * aut filius hé-
minis, quéôniam viſitas eum 2
Minuiſti eum paulò minus
ab Angelis: glôria, & honéô-
re coronâſti eum: * & con-
ſtituiſti eum ſuper pera mâ-
nuum turum.
Omnia ſubjeciſti ſub pédibus
ejus, * oves, & boves univér-

ſas: inſuper & pécorg campi;
6lu-

XIvin
ôlucres cœli, & piſces ma-
ris, * qui peraâmbulant ſé-
mitas maris.
ômine Dôminus noſter, *
quàm admiraâbile eſt nomen
tuum in univérſa terra!
Afia. Benedicta tu in mu-
liéribus, & benedictus fructus
ventris tui.
Sicut myrrha.

—*Eli en⁴rrant gléôriam
Dei, * & ôpera manu-
um ejus annũntiat firmamén-
tum.
ies diéi erûctat verbum, *
& nox nocti indicat ſcién-
tiam.
on ſunt loquélæ, neque
ſermoônes, * quorum non
audiântur voces eôrum.
n omnem terram exivit ſo-
nus eôrum: * & in fines or-
bis terræ verba eôrum.
In ſole péſuit tabernâculum
ſuum: * & ipſe tamquam
ſponſus procédens de thala-
mo ſuo:
Xultâvit, ùt gigas ad cur-
réndam viam, * à ſummo
Ccœlo egréſſio ejus:
t occuúrſus ejus uſque ad
ſummum ejus: * nec eſt, qui
ſe abſcôndat à calôre ejus.
ex Dômini immaculaâta,
Convértens änimas: * teſti-
mônium Dômini fidéle, ſa-
piéntiam præſtans parvulis.
uſtitiæ Dômini rectæ, læ-
tificantes corda: * præcéptum
Démini lucidum, illéminans
culos.

imor Dòmini ſanctus, per-
manens in ſéculum ſéculi: *
judicia Dômini vera, juſtifi-
Câta in ſemetipſa.
Deſiderabilia ſuper aurum,
& lâàpidem pretiôſum mul-
tum: * & dulciôra ſuper
mel, & favum.
tenim ſervus tuus cuſtòôdit
ea, * in cuſtodiéndis illis re-
tributio multa.
elicta quis intélligit? ab
occúltis meis munda me: *
& ab aliénis parce ſervo tuo.
Si mei non füerint dominaâ-
ti, tunc immaculâtus ero: *
& emundabor à delicto maâ-
ximo.
t erunt, ut complaceant
elòôquia oris mei: * & medi-
tatio cordis mei in conſpé-
ctu tuo ſemper.
ômine adjutor meus, * &
redémptor meus.
Sicut myrrha elécta
odérem dedſſti ſuavitâàtis,
ſancta Dei Géênitrix.
Ante torum.

Omini eſt terra, & ple-
nitúdo ejus: * orbis ter-
rârum, & univérſi, qui hàâ-
bitant in eo.
uia ipſe ſuper maâria fun-
dâvit eum: * & ſuper flumi-
na præparâvit eum.
uis aſcéndet in montem
Dômini? * aut quis ſtabit in
loco ſancto ejus?
nnocens mâànibus, & mun-
do corde, * qui non accépit
in vano ânimam ſuam; nec
jura⸗

ANin doß
Noe
Dömino:
m à Deo
c El Enen
zucnelmn,
cem De,on
tiölteponn
ſtras: E ein
Zterns: Eln
in
Num lons,
Dnus poens
ölteports
ſus: Eeſt
Ternils: in
orie.
ns ek lede
Doonnms füuun
Rer glere.
Ametorun
Pinig fegenntt
Cl Cnte din
Dfin et,
tittus M⸗
Uit te Dan in

TRES H

hu Aulb alte
Ollencis ilin
t
intllgt ,3
ul me
Uucr ſno to.
fleittumnns.
cllitis ao⸗

1 elce .

t comtlient
ei: 1& .

per.

Gtor meng,=

nels⸗

wnre e

Qanists,

gjerix,
nlttl.

n.

r MIi fir
lyer fün .
in monten
gus ſabii
81
di, -
non NCCe
nlum;

Hiis tuis

juràvit in dolo prô⅛ximo ſuo.
Hic accipiet benedictiénem
à Dômino: * & miſericoôr-
diam à Deo ſalutàri ſuo.
æ&c eſt generâtio quærén-
tium eum, * quæréntium fa-
ciem Dei Jacob.
ttéllite portas principes ve-
ſtras: & elevâmini portæ
æternâles: * & introibit Rex
glôriæ.
uis eſt iſte Rex glôriæ? *
Dêminus fortis, & potens;
Dôminus potens in prælio.
ttéllite portas principes ve-
ſtras: & elevâmini portæ
æternâles: * & introibit Rex
glôriæ.
uis eſt iſte Rex glôriæ? *
Déminus virtutum ipſe eſt
Rex glôriæ.
Ante torum hujus Vir-
ginis frequentâte nobis dul-
cia cântica drâmatis.
Diffuſa eſt grâtia in lâ-
Proptérea bene-

dixit te Deus in ætérnum.
ater noſter.

lii.
TRES PSALMI

Spécie tua.

Ructâvit cor meum ver-
bum bonum: * dico ego
pera mea Regi-
Tingua mea cdlamus ſcri-
bæ, * veléciter ſcribéntis.
Opeciéſus forma præ fliliis

XIix
hôminum: diffuſa eſt gratia
in làbiis tuis: * proptérea
benedixit te Deus in ætér-
num.
ccingere glâdio tuo ſuper
femur tuum, * potentiſſime.
pécie tua, & pulchritudine
tua * inténde, préſperè pro-
céde, & regna.
ropter veritàtem, & man-
ſuetudinem, & juſtitiam: *
& deducet te mirabiliter déx-
tera tua.
agittæ tuæ acũtæ, pépuli
ſub te cadent, * in corda ini-
micôrum Regis.
Sedes tua Deus in ſéculum
ſéculi: * virga directiéônis,
virga regni tui.
Dilexiſti juſtitiam, & odiſti
iniquittem: * proptérea un-
xit te Deus, Deus tuus ôleo
lætitiæ præ conſortibus tuis-
yrrha, & gutta, & Câſia à
veſtiméntis tuis, à démibus
ebúrneis: * ex quibus delecta-
vérunt te filiæ regum in ho-
nére tuo.
ſtitit regina à dextris tuis
in veſtitu deaurâto: * cir-
cúmdata varietaâte.
udi filia, & vide, & inclina
aurem tuam: * & obliviſcere
pé⁶pulum tuum, & domum
patris tui.
t concupiſcet Rex decô-
rem tuum: * quôniam ipſe
eſt Dôminus Deus tuus, &
adorâbunt eum.
Et flliæ Tyri in munéribus *
vultum tuum deprecabuún-
tur omnes divites plebis.
d mnis

1
O mnis gléria ejus flliæ Re-
gis ab intus, * in fimbriis
àureis, circumamicta varie-
tätibus.
A dducéntur Regi virgines
poſt eam: * prôximæ ejus
afferéntur tibi.
A fferéntur in lætitia, & ex-
ultatidne: * adducéntur in
templum Regis.
Pro patribus tuis nati ſunt
tibi filii: * conſtitues eos
principes ſuper omné terrã-
Mémores erunt nôminis
tui * in omni generatiéône,
& generatiônem.
P roptérea pépuli confite-
buntur tibi in ætérnum, *
& in ſéculum ſéculi.
. Spécie tua, & pulchri-
tudine tua inténde, prôſpe-
rè procéde, & regna.
Adjuvâbit eam.

Eus noſter refúgium, &
virtus; * adjutor in tri-
bulatiônibus, quæ invené-
runt nos nimis.
Proptérea non timébimus,
dum turbâbitur terra: * &
transferéntur montes in cor
maris.
Sonuérunt, & turbâtæ ſunt
aquæ eôrum: * conturbti
ſunt montes in fortitúdine
ejus.
EK lúminis impetus lætfficat
civitàtem Dei: * ſanctificavit
tabernâculũ ſuum Altiſſimus.
Deus in médio ejus, non
commovébitur: * adjuvabit
eam Deus manè diluculo.

onturbâtæ ſunt gentes, &
inclinâta ſunt regna: * dedit
vocem ſuam, mota eſt terra.
ôminus virtútum nobliſ-
cum: * ſuſcéptor noſter Deus
Jacob.
V eniſte, & vidéte ôpera Dô-
mini, quæ pôſuit prodigia
ſuper terram: * auferens bel-
la uſque ad finem terræ.
rcum cônteret, & con-
fringet arma: * & ſcuta com-
buͤret igni.
V acâte, & vidéte, quôniam
ego ſum Deus: * exaſtâbor in
gentibus, & exaltâbor in terra.
ôminus virtútum nobil-
cum: * ſuſcẽptor noſter Deus
Jacob.
Adjuvâbit eam Deus
vultu ſuo: Deus in médio
ejus, non commovébitur.
Sicut lætâàntium.

Undaménta ejus in moôͤn-
tibus ſanctis: * diligit Dõ-
minus portas Sion ſuper m-
nia tabernâcula Jacob.
loriôſa dicta ſunt de te, *
civitas Dei.
emor ero Rahab, & Ba-
bylénis, * ſciéntium me.
cce alienigenæ, & Tyrus,
& péôpulus Ethiopum; *
hi fuérunt illic.
umquid Sion dicet: Ho-
mo, & homo natus eſt in

ea: * & ipſe fundavit eam
Altiſſimus?
ôminus narrabit in ſcriptů-
ris populõrũ, & principum; *
horum, qui fuérunt in ea-
icut

känim
o⸗ in de

Gont Nrn
jum potrun
nte lnce
Dffuln e g
lis tis P ip
Glrt te Den

atet Nolet⸗

TN 584—

62 Cante Mn

Nurire Doni
Cum nofun:
Domino oons te
Antite Dönino
Glete nönmd eſc
tite e de in d
ejat
4 nnontiteinter
tinn eiis, i0
Plls nirblirin
dnum mpnu
Cloliblisums.
RsIner omm
UOnum Onnen
tiun denonin
temn Celos ſec
onleſto, &
i donſpeclle
Innn, & mg,
hltanione en
Er Dönino
tim äene Den
imlminn,
n zd.
n icr
mMumnſin

lt,
tnt n .
h nmin n
r

tte
e poſit t
n: ſn
fnen —
teret, an
dlan

ſite, 4Min
en. Wlannt

innn
ept 0r noleen

Nibit em Den
Deng in necn
Conmmorebite
1 eumi.

teſvinner
Kon Aperonn
ld.
et,

nure E
Outns 1
ndrit e

birinleit⸗
Princn n
Etuot in -

icut lætântium mnium *
habitâtio eſt in te.
Sicut lætântium ôm-
nium noſtrúm habitatio eſt
in te ſancta Dei Génitrix.
Diffuſa eſt grâtia in lâ-
biis tuis. Proptérea bene-

dixit te Deus in ætérnum.
ater noſter.
li.

TRES PSALMI

Gaude Maria-

Antùâte Dômino cdnti-
cum novum: * cantate
Dômino omnis terra.
antâte Dômino, & bene-
dicite nômini ejus: * annun-
tiâte de die in diem ſalutàre
ejus.
nnuntiäte i inter Gentes glò-
riam ejus, * in omnibus poô-
pulis mirabilia ejus.
uôniam magnus Dôòminus,
& laudâbilis nimis: * terribi-
lis eſt ſuper omnes deos.
uéôniam omnes dii Gén-
tium dæmônia: * Dôminus
autem colos fecit.
onféſſio, & pulchritudo
in conſpéctu ejus: * ſancti-
mônia, & magnificéntia in

ſanctificatiéne ejus.

fférte Dômino patriæ gén-
tium: afférte Démino glori-

am & honéôrem: vafferte Dô-

mino glõriam nômini ejus.
llite hôſtias, & introite

in àâtria ejus: * adorâte Dô-

minum in àtrio ſancto ejus.

R

Commovedtur à facie ejus

univérſa terra: X dicite in
géntibus, quia Dôminus re-
gnãvit.
tenim corréxit orbem ter-
ræ, qui non comovébitur: *
judicabit põpulos in æquitäte
, æténtur cœli, & exultet
terra: commoveâtur mare,
& plenitudo ejus: * gaudé-
bunt campi, & mnia, quæ
in eis ſunt.
unc exultâbunt ômnia li-
gna ſilvàrum à facie Dômini,
quia venit: * quòniam venit
judicâre terram.
udicâbit orbem terræ in
equitate „ * & pôpulos in
veritâte ſua.
Gaude Maria Virgo.
cunctas hæreſes ſola intere-
miſti in univérſo mundo.
Dignàre me.

Ominus regnavit, exul-
tet terra: * læténtur in-
ſulæ multæ.
ubes, & caligo in circuitu
ejus: * juſtitia, & judicium
corréctio ſedis ejus.
gnis ante ipſum præcédet, *
& inflammabit in circuitu
inimicos ejus.
lluxérunt fulgura ejus orbi
terræ: * vidit, & commòta
eſt terra.
ontes ſicut cera fluxérunt
à fâcie Démini; * à facie
Dôͤmini omnis terra.
nnuntiavérunt cœli juſti-
tiam ejus: * & vidérunt om-

a s pépuli glériam ejus.

2. . On-

lii
G onfundântur omnes, qui
adérant ſculptilia: * & qui
loriântur in ſimulâcris ſuis.
dorâte eum omnes Angeli
ejus: * audivit, & lætàta eſt
Sion.
t exultavérunt filiæ Judæ, *
propter judicia tua Dômine:
) uôniam tu Déminus altiſ-
ſimus ſuper omnem terram: *
nimis exaltâtus es ſuper om-
nes deos.
Q ui diligitis Dôminum, odi-
te malum: * cuſtédit Démi-
nus ânimas ſanctéôrum ſuô-
rum: de manu peccatoôris li-
berâbit eos.
ux orta eſt juſto, * & re-
ctis corde lætitia.
„Eætàmini juſti in Dômino: *
& confitémini memòôriæ ſan-
ctificatiônis ejus.
Dignâre me laudare
te, Virgo ſacrâta: da mihi
vVirttem contra hoſtes tuos.
la. Poſt partum.

Angelus Dômini.

Antâte Démino canti-
cum novum: * quia mi-
rabilia fecit.
S alvâvit ſibi déxtera ejus, *
& brâàchium ſanctum ejus.
otum fecit Déminus ſalu-
târe ſuum: * in conſpéctu
géntium revelâvit juſtitiam
ſuam.
R ecordatus eſt milſericôrdiæ
ſuæ, * & veritàâtis ſuæ doô-
mui IIſraél.
WVidérunt omnes términi ter-
r& * ſalutâre Dei noſtri.

ubilâte Deo omnis terra: *
Cantâte, & exultâte, & pſal-
lite.
ſâllite Dômino in cithara:
in cithara, & voce pſalmi: *
in tubis ductilibus, & voce
tubæ côrneæ.
ubilte in conſpéctu regis

Dômini: * moveâtur mare,

& plenitúdo ejus: orbis ter-
rârum, & qui h⁴bitant in eo.
lumina plaudent manu:
ſimul montes exultâbunt à
conſpéctu Déômini: * quô-
niam venit judicâre terram-
udicàbit orbem terrârum
in juſtitia, * & pôpulos in
æquitate.
ſae Poſt partum Virgo in-
violâta permansiſti, Dei Gé-
nitrix intercéde pro nobis.

Angelus Dômini nuntiavit
Mariæ, & concéèpit de Spi-
ritu Sancto, alleluja.
Diffuſa eſt grtia in lâ-
biis tuis. Proptérea be-

nedixit te Deus in ætérnum.
ater noſter. 1 Et næ
nos induúcas in tentatiônem.
Sed libera nos à malo.

Récibus, & méritis beâ-
tæ Mariæ ſemper Virgi-
nis, & mnium Sanctôrum,
perduúcat nos Dôminus ad
regna cœlôrum. pz. Amen.
Jube domne benedi-
cere.
Nos cum Prole
pia benedicat Virgo Maria-
Amen.

ſnts, gun
Prkrrin,
Grn kiche
Unt, tls gen
Perrctctn
l, & dert
Feltti tui
Iube con
l
Ginum iUerocd
A Dömmun.

1le ir
n, Einci
hlalix
Peiient ol
Cictri n Möpn
,Einpael
Ct ilins, &
leanctrum .
lintem Don
lite Vis
fnmm por
Inmmd
te at kn
nme inn,
1b gliden
Cvn Cenlit;

a

Deon
hiz
eltie
Dinin i
¹,E en
Clcklbue⸗
,.
1I ConNe
Moeitur
0 elg, Ibi⸗
l Mbitnnt
Nancent men
Ig enllibue
Dnmi:t
adicire an.
Otbemm Entrun

Popllgin

ptum Vipot
tnniki, Dei,
rPa

Uönii untit
Concept e N.
, Aeli:
A gi in ld
Pyohtere be
i peerum

6 Döninns 4
vonne bened

Kncorun,

un n
t Vige H

Eccl, 44. u. 11.
N ômnibus réquiem quæ-
sivi, & in hæreditâte Dô-
mini moràâbor. Tunc præcé-
pit, & dixit mihi Creâtor òm-
nium: & qui creâvit me, re-
quiévit in tabernâculo meo,
& dixit mihi: In Jacob inha-
bita, & in Iſraël hæreditâre,
& in eléctis meis mitte radi-
ces. Tu autem Dòmine miſe-
rére nobis. Deo grãtias.
V. Sancta, & immaculata
vVirginitas, quibus te làâudi-
bus éfferam, néſcio; * Quia
quem coeli câpere non pôte-
rant, tuo gréêmio contuliſti.
Benedicta tu in muliéri-

bus, & benedictus fructus

ventris tui. Quia.
Jube domne benedicere.
Ipſa Virgo vir-
ginum intercédat pro nobis
ad Déôminum. Amen.

T ſic in Sion firmâta
ſum, & in civitàâte ſancti-
ficâta ſimiliter requiévi, & in
Jerũſalẽ potéſtas mea. Et ra-
dicâvi in pôpulo honorificâ-
to, & in parte Dei mei hæré-

ditas illlus, & in plenitudi-

ne Sanctôrum deténtio mea.
Tu autem Dômine.
Beâùta es Virgo Maria, quæ
Dôͤminum portaſti Creatô-
rem mundi: * Genuſſti, qui
te fecit, & in ætérnum per-
manes Virgo. Ave Ma-
ria, grâtià plena, Dôminus te-
cum. Genuiſti.
Jube domne benedicere.

liii
Per Virginem
Matrem concédat nobis Dô-
minus ſalutem, & pacem.
Amen.

Uaſi cedrus exaltàùta ſum
in Libano, & quaſi cy-
préſſus in monte Sion: quaſi
palma exaltâta ſum in Cades,
& quaſi plantàtio roſæ in Jé-
richo: quaſi oliva ſpeciôſa in
campis, & quaſi plâtanus ex-
altâta ſum juxta aquam in pla-
téis. Sicut cinnamomum, &
balſamum aromatizans odoô-
rem dedi: quaſi myrrha elé-
cta dedi ſuavitâtem odoris-
Tu autem Dômine.
Felix namque es ſacra
Virgo Maria, & omni laude

digniſſima; * Quia ex te or-
tus eſt Sol juſtitiæ, * Chri-
ſtus Deus noſter. Ora

pro pépulo, intérveni pro
Clero, intercéde pro devôto
fœmineo ſexu: ſéntiant om-
nes tuum juvâmen, quicun-
que célebrant tuam ſanctam
commemoratiônem. Quia ex
te. Gléôria Patri. Chriſtus.

AD LAUDES,

Deus in adjutôrium me-
um inténde. Dômine ad
adjuvândum me feſtina. Glo-
ria Patri. Alleluja.
Alſ-

ſumpta eſt.

O admirabile commér-
cium.

d 3

liv
Ominus regnâvit, decòô-
rem indutus eſt: * indũ-
tus eſt Dôminus fortituůdi-
nem, & præcinxit ſe.
tenim firmâvit orbem ter-
xæ&, * qui non commovébitur.
arâta ſedes tua ex tunc: *
à ſéculo tu es.
levavérunt flůmina Démi-
ne: * elevavérunt flúmina
vocem ſuam.
levavérunt flúmina fluctus
ſuos, * à vôcibus aquârum
multârum.
irâbiles elatiénes maris, *
mirabilis in altis Dôminus.
eſtimônia tua credibilia fa-
cta ſunt nimis: * domum tu-
am decet ſanctitùdo Dômine
in longitúdinem diérum.
Aſſumpta
eſt Maria in cœlum, gaudent
Angeli, laudàntes benedicunt
Dôminum.

O admiràbile commér-
cium, Creâtor géneris huma-
ni animâtum corpus ſumens
de Virgine, naſci dignaâtus
eſt: & procédens homo, ſine
ſémine, largitus eſt nobis
ſuam Deitaâùtem.
Maria

Virgo.
Quando natus es.
Ubilâte Deo omnis terra: *
ſervite Démino in lætitia.

ntroite in conſpectu ejus, *
in exultatiône.

8citôte, quôniam Dôminus
ipſe eſt Deus: * ipſe fecit nos,
& non ipſi nos.
ôpulus ejus, & oves pâſcuæ
ejus: * introite portas ejus in
confeſſiõne : àtria ejus in
hymmnis; Confitémini illi.
audàâte nomen ejus; quò-
niam ſuaâvis eſt Dôminus: in
ætérnum miſericôrdia ejus, *
& uſque in generatiônem &
generatiônem vęritas ejus.
Maria
Virgo aſfumpta eſt ad æthé-
reum thalamum, in quo Rex
regum ſtellato ſedet ſoôlio.

Quando natus es in-
effabiliter ex Virgine, tunc
implétæ ſunt ſcriptùræ: ſicut
plúvia in vellus deſcendiſti,
ut ſalvum fâceres genus hu-
maânum: te laudâmus Deus
noſter.
In odò-
rem.

Rubum, quem viderat.

Eus Deus meus, * ad te
de luce vigilo.
itivit in te ànima mea, *
quàm multipliciter tibi caro
mea.
In terra deſérta, & invia, &
inaquõſa: * ſic in ſancto ap-
pärui tibi: ut vidérem virtu-
tem tuam, & glôriam tuam.
uôniam młèélior eſt miſeri-
Cõrdia tua ſuper vitas: * labia
mea laudaâbunt te.
ic benedicam te in vita
mea: *

1
A* n 10
mmdm
lt iAlhe,
Aheitn uun
üs eNti
08 Meln.
iwenorf!
tunmm i
tibor ink,
Acſtmn⸗
4 en
TIn alttho
Ita o ter
Eerten tun
N vetd in
nn inmm n
kunt in Ukren
tradentar in m
Panes lhom
er ſeto leul
ludebota on
Lant in eo: *
un el dhe

B

is mlre
Kwrlo
Hüniner vmnnn
DoS, & mlere
t Coonoſei
Tüm tuam,¹
Eurbus ſllti
Ulkteäntor ti
in nfirein
Mamme,
nann
Dit
ntniu

di
enn D Unn
Dl los. N
1e, ⸗
toltepon
e: itri
vonftenii
Onen eig
lntdrtic
Generatihnen
n ſgtes on
ln
i tid Ete

nn,inguhe
1 Eder o⸗

mtg an.

1 Frgi, t
lonptirear
Alu el
Korrezgenn

e lucin

s.

in.
l⸗

naenickrt.

e,AE

idkren in
ACrim tun
ſor et m
er itislin

t te⸗

en

mea: * & in nômine tuo le-
vâbo manus meas.
icut âdipe, & pinguédine
repleâtur àänima mea: * &
labiis exultatiônis laudbit
os meum.
i memor fui tui ſuper ſtra-
tum meum: in matutinis me-
ditàbor in te; * quia fuiſti
adjutor meus.-
t in velaménto alârum tuaâ-
rum exultâbo: adhæſit âni-
ma mea poſt te: * me ſuſce-
pit déxtera tua.
pſi verò in vanum quæſié-
runt ânimam meam: introi-
bunt in inferiôra terræ: *
tradéntur in manus glaàdii,
partes vũlpium erunt.
ex veròô lætâbitur in Deo:
laudabúntur omnes qui ju-
rant in eo: * quia obſtrů-
ctum eſt os loquéntium ini-

qua.
léria Fatri.

Eus miſere⁴tur noſtri,
& benedicat nobis: * il-
luúminet vultum ſuum ſuper
nos, & miſereâàtur noſtri.
t cognoſcâmus in terra
viam tuam, * in ômnibus
geéntibus ſalutâre tuum.
onfiteântur tibi pôpuli De-
us: * Confiteântur tibi pô-
puli omnes.
æténtur, & exultent gen-
tes: * quôniam juúdicas pé-
pulos in æquitâte: & gentes
in terra dirigis.
Oonfiteântur tibi pôpuli De-
us: Confiteântur tibi pôpuli

lIv
omnes: * terra dedit fructum
ſuum.
enedicat nos Deus, Deus
noſter, benedicat nos Deus: *
& métuant eum omnes fines
terræ. Glôria Patri.
In odéôͤ-
rem unguentôrum tuôrum
cúrrimus, adoleſcéntulæ di-
lexérunt te nimis.

Rubum, quem viderat
Mõyſes incombuúùſtum, con-
ſervätam agnôvimus tuam
laudabilem virginitàtem: Dei
Génitrix intercéde pro nobis-

Bene-
dicta filia-
GermindAâvit.

Danielis. 3. ec, 57.
Enedicite mnia ôpera
Dômini Déômino: * lau-
dâte, & ſuperexaltâte eum
in ſécula.
enedicite Angeli Dômini
Dômino: * benedicite cœli
Dô⅛mino-.
enedicite aquzæ omnes,
quæ ſuper cœlos ſunt, Doͤ-
mino: * benedicite omnes
virtútes Dômini Dômino.
enedicite ſol & luna Dô-
mino: * benedlicite ſtellæ cœ-
li Dô⁴mino.
enedicite omnis imber, &
ros Dômino: * benedlicite
omnes ſpfritus Dei Dômino.
enedicite ignis, & æſtus
Démino: * benedicite ffi-
gus, & æſtus Dômino.
d 4 ene⸗

lvi
Renedicite rores, & pruina
Démino: * benedicite gelu,
& frigus Dômino.
H enedicite glâcies, & nives
Dômino: * benedicite no-
ctes, & dies Dômino.
enedicite lux, & ténebræ
Dômino: * benedicite fül-
gura, & nubes Dômino.
enedicat terra Dôminum: *
laudet, & ſuperexaâltet eum
in ſécula.
B enedicite montes, & col-
les Dômino: * benedicite

univérſa germinâùntia in terra

Dômino.
B enedicite fontes Dômino: *
benedicite mâria, & fluůmina
Dôémino.
enedicite cete, & ômnia,
uæx movéntur in aquis,
bmino: * benedicite om-
nes véôlucres cœli Dômino.
enedicite omnes béſtiæ, &
pécora Dômino: * benedici-
te filii höminum Démino.
enedicat Iſraël Dôminum:ꝰ*
laudet, & ſuperexltet eum
in ſécula.
B enedicite ſacerdéôtes Déô-
mini Dômino: * benedicite
ſervi Dômini Dômino.
enedicite ſpiritus, & àni-
mæ juſtõôrum Dômino: * be-
nedicite ſancti, & humiles
corde Déômino.
3 enedicite Anania, Azaria,
Miſaël Démino : * laudâte,
& ſuperexaltâte eum in ſé-
Cula.
S enedicâmus Patrem „& Fi-
lIium cum ſancto Spiritu: *

laudémus, & ſuperexaltémus

eum in ſécula.

enedictus es Démine in fir-
maménto cœli: * & laud4-
bilis, & gloriôſus, & ſuper-
exaltâtus in ſécula,
a dic léôria Pa-
tri. Amen.
Benedi-
cta filia tu à Dômino; quia
per te fructum vitæ com-
municaâvimus.

Germindàvit radix Jeſſe,
orta eſt ſtella ex Jacob, Vir-
go péperit Salvatérem: te
laudâmus Deus noſter.
Pul-
chra es.

Ecce Maria-

Audâte Déôminum de
Cœlis: * laudâte eum in
excélſis.
audâte eum omnes Ange-
li ejus: * laudâte eum om-
nes virtútes ejus.
audàte eum ſol & luna: *
laudâte eum omnes ſtellæ,
& lumen.
audâte eum coeli colö;-
rum: * & aquæ omnes, quæ
ſuper cœlos ſunt, laudent no-
men Dômini.
mia ipſe dixit, & facta
ſunt: * ipſe mandâùvit, &
Creâta ſunt.
tätuit ea in ætérnum, &
in ſéculum ſéculi: * præcé-
ptum pòſuit, & non præ-
ter bit.

ue Doun
1* nncones
:
gns, gnn
Irtus goo
cäiunt ſelun
Onnes, Kon
onn uchen,
,
Pte turt
ſapens 6 o
,
le eire,
1t pinche
tcss tene.
igenes, i⸗
n juniörhes
nen Denmi 4
tum et orn
Cnkeſto eſosh
Aterram:g⸗
In Pöpl in
UImnns Glnni
s: ſlis I.
Ppropivenunti

Uunte Dn
Onnorue:
in kdthard
etn Hndn
Ct eum: g
Ent in kge i
Aent none
nzintynpen
in Alnt ,
tenepliei
lent Wnlne
leten

Kabirn
.. al
U ſi

, En n,
ſen
„ 68 Dn, ę
6 (El: .
in Kolh

D

dum te

,

Aer⸗

tiniitnirſei.
nerſach ſir,
lrtrn t
es nolke,
.

e Nart.

Doirun d⸗

gte enm in
Aate CCN

Amnes dnge-
ite eum onn⸗
1 Klm.

rontz gue
nn Audent no.

Ztatnum, 4
: * ek⸗

g, non N
G Mon P

audâte Déôminum de ter-
ra; * dracôénes, & omnes
abyſſi:
I gnis, grando, nix, glâcies,
ſpiritus procelläͤrum: * quæ
fâciunt verbum ejus:
ontes, & omnes colles: *
ligna fructifera, & omnes
cedri:
B éſtiæ, & univérſa pécora: *
ſerpéntes, & vôlucres pen-
natæ:
eges terræ, & omnes pé-
puli: * principes, & omnes
judices terræ.
uvenes, & vVirgines; ſenes
cum juniôribus laudent no-
men Dômini; * quia exaltâ-
tum eſt nomen ejius ſolius.
onféſſio ejus ſuper cœlum
& terram: * & exaltâàvit cor-
nu pôpuli ſui
ymnus ômnibus ſanctis
ejus: * filiis Iſraël, pépulo
appropinquânti ſibi.

Antâte Démino canti-
cum novum: * laus ejus
in eccléſia ſanctôrum.
ætétur Iſrael in eo, qui fe-
cit eum: * & filii Sion exul-
tent in rege ſuo.
audent nomen ejus in cho-
ro: * in tympano, & pfſalté-
rio pſallant ei.
uia beneplcitum eſt Dô-
mino in péôpulo ſuo: * &
exaltâbit manſuétos in ſa-
lutem.
Xultâbunt ſancti in glé-
ria: * lætabuntur in cubili-
bus ſuis.

lvii
xaltatiénes Dei in gutture
eôrum: * & glâdii ancipites
in mânibus eôrum.
d faciéndam vindictam in
natiônibus, X* increpatiônes
in pépulis:
d alligandos reges eòôrum
in compédibus: * & nobiles
eôrum in manicis férreis.
t fâciant in eis judicium
conſcriptum: * glôria hæc
eſt ômnibus ſanctis ejus.

Audàte Déminum in ſan-
ctis ejus: * laudâte eum
in firmaménto virtutis ejus-
audâte eum in virtuütibus
ejus: * laudâte eum ſecún-
dùm multitúdinem magnituú-
dinis ejus.
audâte eum in ſono tu-
bæ: * laudâte eum in pſalté-
rio, & cithara.
audâte eum in tympano,
& choro: * laudâte eum in
chordis, & éôrgano.
audâte eum in cymbalis
beneſonântibus: laudâte eum
in cymbalis jubilatiénis: *
omnis ſpiritus laudet Dômi-
num.
amn 32, Pulchra
es, & decòôra, flilia Jerũſa-
lem: terribilis ut caſtrôrum
àcies ordinâta.
Ecce, Maria génuit
nobis Salvatôrem, quem Jo-
ànnes videns, exclamꝗâvit, di-
cens: Ecce Agnus Dei! ec-
ce, qui tollit peccâta mun-
di, alleluja.
ds

lviii pa
0 Cant. 6. c. §.
Idérunt eam filiæ Sion,
& beatiſſimam prædica-
vérunt, & reginæ laudavé-
runt eam. N. Deo gratias.

Gloriôſa Dô⁰mina,
Excélſa ſuper ſidera:
Qui te creâvit prôvidè,
Lactaſti ſacro ũbere.
Luod Heva triſtis bſtulit,
Tu reddis almo gérmine:
Intrent ut aſtra flébiles,
Cœli fenéſtra facta es.
uI Regis alti jânua,
Et porta lucis fulgida:
Vitam datam per Virginem
Gentes redémptæ plàudite.
lôria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Am.
Benedicta tu in muliéri-
bus.

Ctus ventris tui.

Beâta Dei Génitrix †
Maria, Virgo perpétua, Tem-
plum Dômini, Sacraârium
Spiritus ſancti: ſola ſine ex-
émplo placuſſti Dômino no-
ſtro Jeſu Chriſto: ora pro
pépulo, intérveni pro clero,
intercéde pro devéto foœmi-
neo ſexu.

Mirâbile myſtérium †
declarâtur héôdie: innovântur
naturæ : Deus homo factus
eſt: id, quod fuit, permân-
ſit, & quod non erat, aſſum-

Et benedictus fru-

pſit: non comixtiénem pal-

ſus, neque diviſiéônem.

Regina coœli † lætâre, alle-
luja: quia, quem meruiſti
portaâre, alleluja: reſurréxit
ſicut dixit, alleluja: ora pro
nobis Deum, alleluja.
yrie eléiſon. Ohriſte eléi-
ſon. K yrie eléiſon.
Dòminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Eus, qui de beâtæ Ma-
riæ Virginis ütero Ver-
bum tuum, Angelo nuntiân-
te, carnem ſuſcipere volui-
ſti: præſta ſupplicibus tuis;
ut, qui verè eam Genitricem
Dei crédimus, ejus apud te
interceſſiõnibus adjuvémur.
Per eumdem Chriſtum Dô-
minum noſtrum. Amen.

Eus, qui ſalutis ætérnæ
beâtæ Mariæ virginita-
te fœcunda, humaâno géneri
prœmia præſtitiſti: tribue
quæſumus; ut ipſam pro no-
bis intercédere ſentiâmus,
per quam meruũimus Auctéô-
rem vitæ ſuſcipere Dôminum
noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum. Amen.

Qui te-

cum vivit, & regnat, &c.

Sancti Dei omnes, intercéde-
re dignémini pro noſtra, om-
niumque lſalute.
Læ-

—

ial
ite I. V
nonmmene

bege
um tun,
um tnn
dionmn n
troclno ni
Petur le
NoAnd
eiſent:t⸗
Sif lecdlims
ſtümas: E h
lris conece
Lobbocktlatu.
ele nenntim.
volotirsnot
Mium fünmlorom
Alts tue po
ſpone:benenc
ſempttenm bonn
Clnnibos Naddbe
Eetiemn Aemmun
D Düninum

40 TDIII

RN
Den n ad
Umn itenge.
Afbyinchmme
n biri Alei

Muen ſl

g ol
Corie
ANhn
NMontn
ei
l Ata
Anr nie

,

n oie.
e ii N

el . li
A, ben
Alin Ki
Ait n
Nn. Phnibee
Gein.
noblcun
tin tuo,

Penis ünnſer⸗

Aeo In.

Dulchpere nali.
tppllebeg ti
tinn Cenirſen
, ejng gult
n Chriiundb.
rum „ Aon.

ltsine

tie Went.

mind gaei
Tudci: e

im cs.
Perelbnummn
Ckiue .
ANn.†

Lætâmini in Dômino, &
exultate Juſti. Et gloria-
mini omnes recti corde.

Réôtege Déômine pépu-
lum tuum, & Apoſtoléô-
rum tuôrum Petri & Pauli,
& aliérum Apoſtoléôrum pa-
trocinio confidéentem, per-
pétua defenſiône conſérva.
Mnes Sancti tui, quæſu-
mus Dômine, nos ubi-
. 4
que âdjuvent: ut, dum eôrum
mérita recôlimus, patrocinia
ſentiämus: & pacem tuam
noſtris concéde tempôòribus,
& ab Eccléſia tua cunctam re-
pelle nequitiam: iter, actus,
& voluntàtes noſtras, & m-
nium famulôrum tuéôrum in
ſalùtis tuæ proſperitâte di-
ſpõne: benefactôribus noſtris
ſempitérna bona retribue: &
ômnibus Fidélibus defünctis
réquiem ætérnam concéde.
Per Dôminum.

AD PRIM A M.

ve Maria.
Deus in adjutôrium me-
um intende. Dômine ad
adjuvândum me feſtina. G 10-
ria Patri. Allelũja.

Eménto ſalutis Auctor,
Quòd noſtri quondam
cCôrporis,
Ex illibâta Virgine
Naſcéndo, formam ſüúm-
pleris.
aria Mater gràtiæ,
Mater miſericôrdiæ,

lix
Tu nos ab hoſte prõôtege-
Et hora mortis ſuſcipe.
löria tibi Döômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre & ſancto Spiritu,
In ſempitérna ſécula. Am-
im Aſfüm-
pta eſt.

O Adnurabils.

Eus in némine tuo ſal-
vum me fac, * & in vir-
tute tua juúdica me.
eus exâudi oratiénem me-
am: * àäuribus pércipe verba
oris mei.
uôniam aliéni inſurrexé-
runt advéêrsum me: & fortes
quæſièrunt ànimam meam: *
& non propoſuérunt Deum
ante conſpéctum ſuum.
cce enim Deus àdjuvat me: *
& Dòminus ſuſcêptor eſt âni-
mæ meæ.
vérte mala inimicis meis: *
& in veritâte tua diſpeérde il-
los.
oluntariè ſacrificâbo tibi: *
& confitébor némini tuo Dò-
mine, quôniam bonum eſt.
uôniam ex omni tribula-
tiòne eripuiſti me: * & ſuper
inimicos meos deſpéxit cu-
lus meus. .

Enedixiſti Dômine ter-
ram tuam: * avertiſti ca-
ptivitâtem Jacob.
emisiſti iniquitâtem plebis
tuæ: * operuiſti mnia pec-
càâta eôrum.
iti-

Ix
Miitigâſti omnem iram tu-
am: * avertiſti ab ira indi-
gnatiõnis tuæ.
onvérte nos Deus ſaluta-
ris noſter: * & avérte iram
tuam à nobis.
Numquid in ætérnum ira-
ſcéris nobis? * aut exténdes
iram tuam à generatiône in
generatiônem?
Jeus tu convẽérſus vivificaâ-
bis nos: * & plebs tua lætâ-
bitur in te.-
Dſténde nobis Dômine mi-
ſericõrdiam tuam: * & ſalu-
târe tuum da nobis.
Audiam, quid loquâtur in
me Déminus Deus: * quòô-
niam loquétur pacem in ple-
bem ſuam.
et ſuper ſanctos ſuos, * & in
eos, qui convertůúntur ad cor.
ermtamen prope timén-
tes eum ſalutâre ipsius: * ut
inhaâbitet gléôria in terra no-
ſtra.
iſericòrdia, & véritas ob-
viavérunt ſibi: * juſtitia, &
pax oſculàtæ ſunt.
V'éritas de trera orta eſt: *
& juſtitia de colo proſpéxit.
Etenim Dôminus dabit be-
nignitâtem: * & terra noſtra
dabit fructum ſuum.
uſtitia ante eum ambula-
bit: * & ponet in via greſſus
ſuos.

Audâte Déôminum om-
öènes gentes: * laudate
eum omnes pôpuli:
uéôniam Confirmaâta eſt ſu-

per nos miſericôrdia ejus: *
& véritas Dômini manet in

ætérnum.
Aſſúùm-

pta eſt Maria in cœlum, gau-
dent Angeli, laudântes bene-
dicunt Déôminum.

O Admirabile com-
mércium! Creàâtor géneris
humani animaâtum corpus ſu-
mens, de Virgine naſci di-
gnaâtus eſt: & procédens ho-
mo ſine ſémine largitus eſt

nobis ſuam Deitaàtem.
Cant. 6. c. 9.

Uæ eſt iſta, quæ pro-
gréditur quaſi auroôra
conſúrgens; pulchra ůùt lu-
na, elécta ut ſol; terribilis
ut caſtrôrum aàcies ordinâta?
Deo gratias.
Dignare me laudare te,
Virgo ſacrta. Da mihi
virtutem contra hoſtes tuos.
yrie eléiſon Chriſte eléi-
ſon. Kyrie eléiſon.
Dôéminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Eus, qui virginâlem Au-
lam beâtæ Mariæ, in
qua habitâres, eligere digna-
tus es: da, quæſumus, ut ſua
nos defenſiône munitos, ju-
cũúndos fâcias ſuæ interéſſe
commemoratioôni. Qui vivis,
& regnas cum Deo Patre in
unitâte Spiritus ſancti Deus.

5 cus, qui ſalutis.

AD

1 11NX
eNr

Densinic
ctence.
rrndun m
7 DiiAen
Iü Dini dlen

Npune
Mn Fr⸗
ltndo, iu
ſſeis⸗
a Mier g
Mlater mlere
Tu o Dlol
Et hon wori
lorin ti Don
Qlinumses
Cum Pane,
litu,
IEnptemm

ip
(udo uin

N
Puürer can
Allint me.
Onnine ern
ne Cbis in
lunn Cldh.
Ulckeunrtbi
Dohnr tibi
Colhn)
tn patets
Elnt cthäning
Ia
nn nln
ian

Uelue e

Ueititen.

(m ie,
in, gn .
1 nal men
Urſol; tenbi
n iies odle/
dtis

e me ludtre t,

a Mm

nle elei⸗

V lcun.
Pöim wo,

Phlelra ut .

AD TERTIAM.

ve Maria,

V. Deus in adjutòrium meum
inténde. E. Dômine ad ad-
juvândum me feſtina. G 10-
ria Patri. Alleluja.

Emẽénto ſaluútis Auctor,
Quòd noſtri quondam
côrporis,
Ex illibâta Virgine
Naſcéndo, formam ſúùm-
pſeris.
aria Mater grâtiæ,
Mater miſericéôrdiæ,
Tu nos ab hoſte prôtege,
Et hora mortis ſüſcipe.
léria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-

ritu,
In ſempitérna ſécula. Am.
Maria
Virgo-

Quando natus es.

AD Doôminum, cCum tri-
bulârer clamâvi: * & ex-
audivit me.
) mine libera ànimam me-
am à lâbiis iniquis, *“ & à
lingua doloéſa.
uid detur tibi, aut quid ap-
ponâtur tibi * ad linguam
dolôſam?
agittæ poténtis acutæ, *
cum carbônibus deſolatériis.
eu mihi! quia incolaâtus
meus prolongàtus eſt: habi-
