in nctmiun
tecn Werm.

Jnmanza,)
Numgittälm
mmlum, un
kimn dune ne

je
lonle, he

e e⸗
1.
lnt, nn
panen S
Inceten
en Sus non
. .
Ine 3 fine
lmum mezm ln

Dens mens
D iolgents
Nn .

one t o
e Mono t iiſt

ls Mat, en

A bbrt

fan, elms 0
Nokn einia: 6
Mls delge
Ptus krone l⸗
1 Doounun.

0r, Co
& Cle
coumn me.

d

bus

Jer. 17. b. 13.
Omine, omnes qui te
derelinquunt, confun-
déntur: recedéntes à te, in
terra ſcribéntur: quôniam
dereliquérunt venam aquâ-
rum vivéntium Döminum.
Erue à fràmea Deus à-
nimam meam. Et de
manu canis unicam meam.

Pôpule meus, † quid feci ti-
bi? aut quid moléſtus fui?
Reſponde mihi.
Jer. 17. C. 18.

Onfundântur, qui me
perſequuntur, & non
confúùndar ego: pâàveant illi,
& non pâveam ego: induc
ſaper eos diem afflictiônis,
& duplici contritiône cônte-
re eos, Dômine Deus no-
ſter.
De ore leônis
me Dômine.
unicõôrnium
tem meam.

libera
Et à Côrni-
humilitâà-

Numquid rédditur † pro bo-
no malum? quia fodérunt fõô-
veam ânimæ meæ.
Jer. 18. d. 20.

Ecordare, quòd ſtéterim
in conſpéctu tuo, ut
lôquerer pro eis bonum, &
avêrterem indignatiônem tu-
am ab eis.
Ne perdas cum impiis
Deus àânimam meam.
Et cum viris ſnguinum
vitam meam.

. 155
AD VESPERAS,
. Jer. 11. d. 20.
U autem Démine Saâba-
oth, qui júdicas juſtè,
& probas renes, & corda,
videam ultiénem tuam ex
eis; tibi enim revelâvi cau-
ſam meam, Dômine Deus
meus.
De ore leônis
Libera me Dômine. De ore.
Et à côrnibus unicôrni-
um humilitàtem meam. Li-
bera. De ore.

Exilla Regis préôdeunt,
Fulget Crucis myſté-
rium,
Quo carne carnis Côndi-
tor
Suſpênſus eſt patibulo.
uo vulnerâtus inſuper
Mucrône diro lànceæ,
Ut nos lavâàret crimine,
Manavit unda, & ſangui-
ne.
mpléta ſunt, quæ côncinit
David fidéli caàrmine
Dicens: In natiônibus
Regnavit à ligno Deus.
rbor decôra, & fuũͦlgida,
Orniâta Regis púrpuràâ,
Eleécta digno ſtipite,
Tam ſancta membra taân-
gere.
eâta, cujus brâchiis
Sécli pepéndit prétium,
Statéra facta côrporis,
Prædâmque tulit tartari.

Crux ave ſpes nica,
Hoc Paſſiônis témpore,
Auge

156
Auge piis juſtitiam,
Reiſque dona véniam.
e ſumma Deus Trinitas,
Collàudet omnis ſpiritus:
Quos per Crucis myſté-
rium
Salvas, rege per ſécula.
Amen.
Eripe me Dômine ab
hômine malo. A viro
iniquo éripe me.

Si quis ſitit, † véniat ad me,
& bibat: & de ventre ejus
fluent aquæ vivæ, dicit Dô-
minus.

A, quæſumus Dôòmine,
põpulo tuo ſalutẽ men-
tis & Côrporis: ut bonis opé-
ribus inhæréndo, tua ſemper
mereàtur protectiéne defn-
di. Per Déôminum.

FERIA TERTIA.

Tempus meum † nondum
advénit; tempus autem ve-
ſtrum ſemper eſt parâtum.

Oſtra tibi, Démine,
quæſumus, ſint accé-
pta jejunia: quæ nos, & ex-
piândo, grâtia tua dignos ef-
ficiant; & ad remédia perdu-
cant ætérna. Per Déminum.

Vos aſcéndite t ad diem fe-
ſtum hunc; ego autem non

aſcéndam, quia tempus me-
um nondum advẽénit.

A nobis, quæſumus
VDémine, perſeverântem
in tua voluntaâàte famulâtum:
ut in diébus noſtris, & mé-
rito & nuũmero, pépulus
tibi ſérviens augeâtur. Per
Dôéminum noſtrum.

FERIA QUARTA.

Oves meæ † vocem meam
àudiunt: & ego Dôminus
agnòôſco eas.

Anctificàto hoc jejunio,
Deus, tuôrum corda Fi-
délium miſeraàtor illúſtra: &
quibus devotiônis præſtas af-
fẽctum; præbe ſupplicaàntibus
pium benignus auditum. Per
Dôminum.

Multa bona ⁰pera † operàtus
ſum vobis: propter quod
opus vultis me occidere?

Dẽeſto ſupplicatiònibus
noſtris omnipotens De-
us: & quibus fiduciam ſperan-
dæ pietatis indulges; conſuè-
tæ miſericérdiæ tribue beni-
gnus efféctumPer Déminum.

FERIA QUINT A.

Magliſter dicit: Tempus
meum propè eſt, apud te fa-
cio Paſcha cum diſcipulis
meis.

Relti, gua⸗
dotels 0 Der
Condl toi
noderintin
ntlis Uin in
ormmetue

Delihnd f
Pilckmmirie
integun gii

Gbgrrmmn
o lins de
Cetbi nonpee⸗
es,CGrun
Ctur elechtond
G DaDomn

PDNIN N

W ibet
Elt⸗ Tein
int olnnſps
Rruc Jelum
I, ſc tinebent

Ctibu wli,
I Dünn ie,
tnam Denu Eignns
Uecitt oln
löntiri Dulke

Uilterpon is

A ſopleis
eend er n

nent eritn
: opet goo
lis me Cclkee

pploztind

Ræſta, quæſumus omni-
potens Deus: ut digni-
tas conditiénis humànæ per
immoderintiam ſauciâta, me-
dicinâlis parſimôniæ ſtuůdio
reformétur. Per Dôminum.

Deſideério † deſideravi hoc
Paſcha manducaâre vobiſcum,
antequam ptiar.

Sto, quæſumus Démine,
propitius plebi tuæ: ut
quæ tibi non placent, reſpu-
éntes, tuéôrum ptiùs reple-
àntur delectatiônibus manda-
téôrum. Per Dôminum.

FERIA SEXTA.

Appropinquaâbat autem † di-
es feſtus udæôrum: & quæ-
rébant principes ſacerdétum,
quòmodo Jeſum interfice-
rent; ſed timébant plebem.

Ordibus noſtris, quæſu-
mus Dômine, gratiam
tuam benignus infúnde: ut
peccâta noſtra caſtigatiéne
voluntâria cohibéntes; tem-
poràliter pôtiùs macerémur,
quàm ſuppliciis deputémur
ætérnis. Per Dôminum.

Principes ſacerdòtum † con-
silium fecérunt, ut Jeſum
occiderent: dicébant autem:
Non in die feſto, ne fortè
tumuültus fieret in pépulo.

157

Oncède, quæſumus om-

nipotens Deus: ut qui
protectiònis tuæ grâùtiam quæ-
rimus, liberâti à malis mni-
bus, ſecura tibi mente ſer-
viâmus. Per Dôminum.

S ABBATO.

Clarifica me Pater, † apud
temetipſum claritàte, quam
hâbui, priúſquam mundus
fieret.

Roficiat, quæſumus Dô-
mine, plebs tibi dicâta,
piæ devotiônis afféctu: ut ſa-
cris actiônibus erudita; quan-
tò majeſtâti tuæ fit grâàtior,
tantò donis potiôribus augeâ-
tur. Per Dôminum.

AD VESPERAS,
Philipp. 2. a. 5.

Ratres: Hoc enim ſentite
in vobis, quod & in Chri-
ſto Jeſu: qui, cùm in forma
Dei eſſet, non rapinam ar-
bitrâtus eſt, eſſe ſe æquâlem
Deo; ſed ſemetipſum exina-
nivit, formam ſervi accipi-
ens, in ſimilitůdinem hémi-
num factus, & hâbitu invén-
tus ùt homo.

De ore leônis
Libera me Démine. De ore.
Et à côrnibus unicòrnium
humilitâtem meam. Libera.
De ore.

—

158
Hymnus.
Exilla Regis prôdeunt,
Fulget Crucis myſté-
rium,
Quo carne carnis Côndi-
tor,
Suſpenſus eſt patibulo.
uo vulnerâtus inſuper
QMacrone diro lànceæ,
Ut nos lavaâret crimine,
Manavit unda, & ſaângui-
ne.
I mpléta ſunt, quæ côncinit
David fidéli carmine
Dicens: In natiõnibus
Regnavit à ligno Deus.
A rbor decôra, & fulgida,
Ornata Regis purpurâ,
Electa digno ſtipite
Tam ſancta membra tan-
gere.
B eâta, cujus braâchiis
Sécli pepéndit prétium,
Statéra facta côrporis,
Prædaâmque tulit tartari.
Hic genufectitur.
O Crux ave ſpes unica,
Hoc Paſſiéônis témpore,
Auge piis juſtitiam,
Reiſque dona véniam.
Te ſumma Deus Trinitas,
Collâàudet omnis ſpiritus:
Quos per Crucis myſté-
rium
Salvas, rege per ſécula.
Amen.
y. Fripe me Dômine ab
hômine malo. pe. A viro ini-
quo éripe me.
Ad Magnificat, Antiphona.
Pater juſte, mundus te non
cognéôvit: ego autem novi
te, quia tu me mitiſti.

Dominica Palmarum-

„Oratio.
Onſpotens ſempitérne
Deus, qui humâno gé-
neri, ad imitàndum humili-
tatis exémplum, Salvatôrem
oſtrum carnem ſúmere, &
Crucem ſubire feciſti: con-
céde propitius; ut & patién-
tiæ ipsius habére documén-
ta, & reſurrectiéônis conſõr-
tia mereâmur. Per eumdem
Déminum.

DO MINIC A
In Palmis.
AD LAUDES,
Antiphona.
Ominus Deus † auxilid-
tor meus : & ideo non
ſum confũuſus.

Pſalmus. M iſerére mei,. cum relli-
quis de Dom. ut in Pſalt. 16.

Anña. Circumdântes † cir-
cumdedérunt me: & in nô-
mine Dômini vindicabor in
eis.
Aña. Judica cauſam meam: †
defénde; quia potens es Dô-
mine.
Añin. Cum Angelis, † & půe-
ris fidéles inveniâmur, Tri-
umphatri mortis clamàntes:
Hoſãanna in excęlſis.
Afia. Confundântur, † qui
me perſequuntur; & non
confůndar ego, Dômine
Deus meus.
Capitulum. Philipp. 2. a. 5.
Ratres: Hoc enim ſentite
in vobis, quod & in Chri-
ſto Jeſu: qui cùm in forma
Dei eſſet, non rapinam arbi-
trâtus eſt, eſſe ſe æquâlem
Deo;

1
eſemet
„Drmmm le
dus, E ii
nO⸗
eſe Un
eus 4AniNe.
. Dtcemm
meimn Nn

L* hii

Iyng inpe
EſCende, ut
DOni Cedin
enns in (n
lmmolinds
Hic wenm, Kl
pota, Ci
Mir conns
Kugns, und
Tem ponts
Cohnintr
(n ſclls, inte
Ator um wwl
Nuin tlen
lumk, ior,
Düigiͤ
„Vlce Nncn
Eecfe nimos Trh
elli hnn ie
lenen kti
Uen Gagt
ſ Uperni Wem
ütmit Cr
Aenn t fii
H lil

n Mo⸗
WRo
Malt nd 5

eim Din tini
eng: E ſteon

undlos.
Crpnne 1
Tcummoantes

nin nndcsbor

Hacm wenm
Gli potem e 0⸗

n Horels, r

8 Weniammr, 15

Timortschndne

Ttoninn, fq
uNm, 4 non
1 aao, Dohnit

goicin
icin in
vn npnn in⸗
elg⸗

Deo: ſed ſemetipſum exinani-
vit, formam ſervi accipiens,
in ſimilitdinem hôminum
factus, & habitu invéntus ut
homo.
. Erue à frâmea
Deus ânimam meam. Erue.
Et de manu canis únicam
meam. Deus. Erue.

Uſtris ſex qui jam per-
actis

Tempus implens côrporis,
Se volénte, natus ad hoc,
Paſſiôni déditus,
Agnus in Crucis levàtur
Immolandus ſtipite.
ic acétum, fel, arundo,
Sputa, clavi, läncea:
Mite corpus perforâtur,
Sanguis, unda préfluit:
Terra, pontus, aſtra, mun-
dus
Quo lavantur flúmine.
rux fidélis, inter omnes
Arbor una nobilis:
Nulla ſilva talem profert
Fronde, flore, gérmine:
Dulce lignũ, dulces clavos,
Dulce pondus fſũuſtinet.
lecte ramos arbor alta,
Tenſa laxa viſcera:
Et rigor lentéſcat ille,
Quem dedit nativitas:
Ut ſupérni membra Regis
Miti tendas ſtipite.
ola digna tu fuiſti
Ferre sécli prétium,
Atque portum præparare
Nauta mundo naâufrago:
Quem ſacer cruor perunxit,
Fuſus Agni côrpore.

loôria, & honor Deo
Uſquequàque altiſſimo,
Unà Patri, Filiéque,
Inclyto Parâclito;
Cui laus eſt, & potéſtas
Per ætérna ſécula. Amen.
Eripe me de inimicis
meis, Deus meus. Et ab
inſurgéntibus in me, libera
me.

Turba multa, quæ convé-
nerat ad diem feſtum, cla-
maâbat Dômino: Benedictus,
qui venit in nomine Dômini,
Hoſanna in excelſis.
mnipotens.

Púùeri Hebræôrum † tollén-
tes ramos olivârum, obvia-
vérunt Démino, clamúântes,
& dicéntes: Hoſaânna in ex-
Célſis.

aciem meam.
5.

Púùeri Hebræôrum † veſti-
ménta proſternébant in via,
& clamabant, dicéntes: Ho-
ſanna Filio David: Benedi-
ctus, qui venit in nômine
Dòmini.
ratres: Hoc enim.
Erue à frâmea Deus aäni-
mam meam. Et de manu
Canis unicgm meam.

Tibi revelâvi † caufam me-
am, defenfor vitæ meæ, Doô-
mine Deus meus,

1[60
Capitulum. Philipp. 2. a. 8.
H miliâvit ſemetipſum
factus obédiens uſque ad
mortem, mortem autem Cru-
cis. Propter quod & Deus
exaltâvit illum, & dondsâvit
illi nomen, quod eſt ſuper
omne nomen.
V. De ore leônis libera
me Döômine. . Et à cor-
nibus unicéôrnium humilitâ-
tem meam.
Ad Nonam, Antiphona.
Invocâàbo nomen tuum Dò-
mine: ne avértas fâciem tu-
am à clamôre meo.
Capitulum. Philipp. 2. b 10.
INR. néômine Jeſu omne genu
flectàtur, cœléſtium, ter-
réſtrium, & infernorum : &
omnis lingua confiteâtur,
uia Déôminus noſter Jeſus
hriſtus in glôria eſt Dei
Patris.
.„Ne perdas cum impiis
eus ànimam meam. p. Et
cum viris ſänguinum vitam
meam.
Adq Veſp. Apa, & Pſalm. Dixit
Dôminus. cum reliquis de Do-
minica. §§. .
Capitulum. Fratres: Hoe enim.
w. brev. De ore leônis. Hymnus,
Vexilla. 7. Eripe me. ex I. Ve-
ſperis.

Ad Magnificat, Antiphona.
Scriptum eſt enim: † Per-
cũtiam paſtõôrem, & diſper-
géntur oves gregis: poſt-
quam autem reſurréxero,
præcédam vos in Galilæam:
ibi me vidébitis, dicit Doô-
minus.

Oratio. O mnipotens. ut ſuprà.

Feria ſecunda majoris hebdomadæ.

Ab hac die uſque ad Oct. Pa⸗
ſchæ, ſi occurrat aliquod Feſtum
XII. Lect. transfertur poſt Octavam:
Trium verò Lectionum, à Feria V.
in Cena Domini uſque ad Feriam
III. Paſchæ incluſive, nulla fit com-
memor. nec etiam in Vefſperis Fe-
riæ IV. ſi Feſtum ſimplex occurrat
in Feria V. in Cœna Domini. Ceſſat
Curſus B. V. Offic. Defunct. & 6.

FERIA SECUNDA.

AD LAUDES,
& per Horas, Afa.
FAciem meam † non avér-
ti ab increpântibus, &
conſpuêntibus in me.
Pſalmi de Laudibus Feriæ II. 23.
Anña. Frâmea ſuſcitâàre † ad-
vérsùs eos, qui diſpérgunt
gregem meum.
Aña. Appendérunt † mercé-
dem meam triginta argén-
teis: quibus appretiatus ſum
ab eis.
Añia. Inundavérunt † aquæ
ſuper caput meum: dixi,
Périi: invocâbo nomen tuum
Dômine Deus.
Afa. Labia inſurgéntium, †
& cogitatiõônes eôrum vide
Doòmine.
Capitulum. Jer. 11. d. 19.
Vnite „mMittâàmus lignum
in panem ejus, & erada-
mus eum de terra vivéntium,
& nomen ejus non memoré-
tur àâmpliùs.
R. breve, Erue à framea. Hymnus.
Luſtris ſex. . Eripe me de ini-
micis. 159.
Ad Benedictus , Antiphona.
Claritica me Pater, † apud
temetipſum claritàte, quam
hâbui, priuſquam mundus
fieret.
Ora-

„ ,9 ſor
Fekle le

Ct
, qurſu
Du Dens
adrerſis e⸗
ite geflein
e Unigenn
Pne relpams
Nit & Neni

„ 4

Aten De
PMoth, goi
,& Nrobu ren
4, Wdeam ult
eK es: ti enin
CAlam meim, D
mels,
.ber. De or lh
Tenlla Nezi,
lor kibeez in
ten, li Cipe
Um iulet
Drumeben
e
f ubn
tunir agnin
lte glllellkr
Uum.

ab

romt

Ik, Detuns t.
Arot,
Uorzs, Aig
nmem fnon N

d Naninih,
Atbunn,

tüner lean ſi
S, gui (lpegr
meun.
ppenderunt inen
Nemn dignn
IAibds ppretnnt
Duntyenut 1
Nr neum,dt,
Ci Mnen tuu
Dens
in iningentun,
tonss eorunn it

m. le. 11.0
te, Mituunuslonnn
mmemein,& endt
cetem uſettunn,
eionon nenor

u

ne Duet, f
n niir, iun
flgran nmn

. Oratio.
A;, quæſumus omnſpo-
tens Deus: ut qui in
tot advérſis ex noſtra infir-
mitâte deficimus ,„ interce-
dénte Unigéniti Filii tui Paſ-
ſiône reſpirémus. Qui tecum
vivit & regnat.
Ad Tertiam „ & alias Horas;
Capit. & “. ut in præcedenti heb-
domada. 155§. H
Ad Veſp. Añæ, & Pſalmi Feriæ II.
de Pſalterio. 57.
Capitulum. Jer. 1I. d. 20.
†—☛U autem Dômine Sa-
bâoth, qui judicas ju-

ſtè, & probas renes, & cor-

da, videam ultiénem tuam
ex eis: tibi enim revelâvi
cauſam meam, Démine Deus
meus.
N. brey. De ore leônis. Hymnug.
Vexilla Regis, 7, Eripe me Dé-
mine. 157.
Ad Magnificat, Antiphona.
Non habéres † in me pote-
ſtàtem, niſi déſuper tibi da-
tum fuiſſet.
Oratio.
A Djuva nos Deus ſalutiris
noſter: & ad beneficia
recolénda, quibus nos in-
ſtaurâre dignaâtus es, tribue
venire gaudéntes. Per Dô-
minum.

FERIA TERTIA,

A D LAUDES,
& per Horas, Afa⸗

VIAe Démine, † & con-

sidera, quéniam tribu-
lor: veléciter exâudi me.
Pſalmi de Feria IIL ad Laudes,

ut in Pſalterio. 26.

Feria tertia, & quarta majoris hebdomadæ

161
Añia, Diſcêrne † cauſam me-
am Dômine: ab hômine ini-
quo, & doléòſo éripe me.
Aßa. Dum tribularer, † cla-
mavi ad Déminum de ven-
tre inferi, & exaudſvit me.-
Afia. Dômine † vim patior,
reſpénde pro me: quia né-
ſcio, quid dicam inimicis
meis.
Afia. Dixérunt impii : †
Opprimâmus virum juſtum;
quéniam contrarius eſt opé-
ribus noſtris.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ante diem † feſtum Paſchæ,
ſciens Jeſus, quia venit hora
ejus; cùm dilexiſſet ſuos, in
finem diléxit eos.

Oratio.
O NMaſpotens ſempitérne
Deus, da nobis ita do-
minicæ Paſſiénis ſacraménta
perâgere: ut indulgéntiam
percipere mereâmur. Per
eumdem Dôminum noſtrum-
Ad Magnificat, Antiphona.
Poteſtâtem hâbeo † ponéndi
ànimam meam, & ſterum
ſumêndi eam.
Oratio.
† Ua nos miſericéôrdia;
Deus: & ab omni ſubre-
ptiône vetuſtâtis expurget;
& cCapaâces ſanctæ novitaâtis
efficiat. Per Dôminum.

AD LAULDES,

L. Ibera me † de ſanguſni-
bus, Deus, Deus meus:

162
& exultâbit lingua mea ju-
ſtitiam meam.
Ppfſalmi de Feria IV. in Laudi-
bus. 28.
Anña., Contumélias, † & ter-
rôres paſſus ſum ab eis: &
Déminus mecum eſt tam-
uam bellator fortis-
fa. Ipſi verò † in vanum
quæſiéèrunt änimam meam,
introibunt in inferiôra terræ.
Afia-: Omnes inimici mei †
audièrunt malum meum: Dô-
mine, lætâti ſunt, quéôniam
tu feciſti.
Afla. Alliga Dômine † in
vinculis natiôònes géntium,
& reges eârum in compédi-

bus.
Ad Benedictus, Antiphona.
Simon dormis? † non po-
tuiſti una hora vigilâre me-
cum?
Oratio.
PReæſta quæſumus, omni-
potens Deus:; ut, qui
noſtris excéſſibus inceſſanter
affligimur; per unigéniti Filii
tui Paſſiénem liberémur. Qui
tecum vivit & regnat in uni-
täâte Spiritus ſancti Deus.
Ad MWgnificat „Antiphona.
Ancilla dixit Petro: † Verè
tu ex illis es: nam & loqué-
la tua maniféſtum te facit.
Oratio.
RElpice „ quæſumus Dé-
mine, ſuper hanc fami-
liam tuam: pro qua Dômi-
nus noſter Jeſus Chriſtus non
dubitâvit mäânibus tradi no-
céêntium, & Crucis ſubire

Feria V. VI. & Sabbato majoris hebdomadæ=

torméntum. Qui tecum vivit
& regnat in unitate.

FEFRIA V. VI. ET SABBATO
Majoris hebdomadæ.

ADHORAH.
Prima, Tertia, Sexta, & Nona 5
dictis ſecretò, Pater noſter. Ave
Maria. & ad Primam, Credo. ab-
ſolutè inchoantur à Pfſalmis infra
ſignatis. In fine Pſalmorum non dic.
Gléria Patri.
Ad Primam, Pſalmus 53.
Eus in nômine tuo ſal-
vum me fac: * & in vir-
tute tua judica me.
D eus exâudi oratiénem me-
am: * àuribus pêrcipe verba
oris mei.
Quòniam aliéni inſurrexé-
runt adversum me: & for-
tes quæſiérunt àânimam me-
am: * & non propoſuérunt
Deum ante conſpeéctum ſuum.
Ecce enim, Deus àdjuvat
me: * & Dôminus ſuſcé-
tor eſt ànimæ meæ.
Lvérte mala inimicis meis: *
& in veritâte tua diſpérde
illos.
V oluntariè ſacrificâbo tibi: *
& confitébor néômini tuo
Déômine: quôniam bonum
eſt.
Quôniam ex omni tribula-
tiòne eripuiſti me: * & ſuper
inimicos meos deſpéxit ôcu-

lus meus.
Deinde Pſalmus. B eàti immacu-
lati. cum tribus ſequentibus dirvs-
Rionibus, quæ ponuntur ad Primam
in Dominica. 41.
Ad Tertiam, Plalm. L egem ponc.
cum reliquis diviſiontbus „ quæ
ponuntur ad Tertiam & Scxtans
Dominicæ. 44.

Chriſtvs ſche
Cbeclens Ave

AItenCMue N
Drcper oc
tintlm, & ce
Nl, Clod e

ſetne nei Deu.

all,
Upie, gn
une, Cper ,
umtunl, loun
dte ündrttn
Utintt mnins 1
tum, KC
Mehtumn ſed,
ilit dctur ſie
Ih

bin nite tnn

mmeſktKin i

4
.
35
l

1 dicd .

. Cledinem me⸗
unuigl
in deni inlmer.
Greun me:K,
ltrunt dumn.
& won gonrltn
ameconpechnt
cnin, Dkn
& Dnins Aie
Auinr mer
nab nintcs mes
Nitte tu CMhe

SAng 3

1o.

e ſacrkctdoti
tedor vonnin tn
: Cenimn onun

er an thll⸗
Ner, tue
r cehetl dn

Feria quinta in
Ad Sextam, Plalmus. Defecit in
ſalutâre. cum reliquis diviſionibus
Dominicæ ad Nonam, & Feriæ ſe-
cundæ ad Tertiam. 46. ,
Ad Nonam, bſalmus. M irabilia
teſtimônia. cum reliquis diviſioni-
bus Feriæ II. ad Sextam & No-
amm. 49. , . .
Finitis Pſalmis, dicitur *.
Chriſtus factus eſt pro nobis
obédiens uſque ad mortem.

Feria VI. additur, Mortem

autem Crucis. Sabbato auté,

Propter quod & Deus exal-
tâvit illum, & dedit illi No-
men, quod eſt ſuper omne
nomen.
Et ſic dicitur etiam per omnes
Horas diei.
§K Cum incipitur “. Chriſtus fa-
ctus eſt. omnes genuflectunt, &
eo finitò, dicitur P ater noſter. to-
tum ſub ſulentio: poſtea Pſalm. M i-
ſerere mei Deus. ut ſuprà. 16.
aliquantulùm altins; quo finito, ſis
ne Oremus, dicitur fimili voce:

Oratio.
R Eſpice, quæſumus Dô-
E mine, ſuper hanc fami-
liam tuam, pro qua Déminus
noſter Jeſus Chriſtus non du-
bitâvit maânibus tradi nocén-
tium, & Crucis ſubire tor-
méntum. ſed, Qui tecum
vivit. dicitur ſilentio.
§K In hoc triduo non annuntia-

dur aliquid de Martyrologio, nes
Hicitur, P retiòſa.

AD VESPE.RAS.
Veſperæ, dicto ſecretò, P ater
noſter, &c. A ve Maria. inchoan-
dur abſolute à prima Antiphona;
fitu dupliei, ſine cantu,

Afia, Calicem † ſalutâris ac-

cipiam, & nomen Domini
invocaâbo-

Coena Domini.
Plalmus 115.
Rédidi, propter quod
locũtus ſum: * ego au-
tem humiliâtus ſum nimis.
go dixi in excéſſu meo: *
Omnis homo mendax.
uid retribuam Dômino, *
pro òmnibus, quæ retribuit
mihi?
Galicem ſalutris accipiam: *
& nomen Dômini invoca-
bo⸗
Vota mea Dômino reddam
coram omni péôpulo ejus: *
pretiéſa in conſpéctu Déômi-
ni mors Sanctérum ejus.
Démine, quia ego ſervus
tuus: * ego ſervus tuus, &
filius ancillæ tuæ.
irupiſti vincula mea: * ti-
bi ſacrificâbo héſtiam lau-
dis: & nomen Dômini in-
vocaâbo.
Vota mea Déômino reddam
in conſpéctu omnis pôpuli
ejus: * in àâtriis domus Dô-
mini, in médio tui Jerũſa-

163

em.
Afia. Câlicem ſalutâris acci-
piam, & nomen Démini in-
vocaâbo.
Afia Cum his, † qui odé-
runt pacem, eram pacificus:
dum loquébar illis, impu-
gnäâbant me gratis.
Pſalmus 119⸗
A D Déminum, cum tri-
bulârer, clamâvi: * &
exaudivit me.
Dômine libera ànimam me-
am à lâbiis iniquis, † & 4

lingua doloéſa. .
L. 2 Quid

164
nid detur tibi, aut quid
apponatur tibi * ad linguam
dolõſam?
agittæ poténtis acutæ, X
cum carbônibus deſolatôriis.
eu mihi! quia incolâtus
meus prolongãatus eſt: habi-
tâvi cum habitântibus Ce-
dar : * multum incola fuit
ànima mea.
um his, qui odérunt pa-
cem, eram pacificus: * cum
loquebar illis, impugnâbant
me gratis.
Cum his, qui odé-
runt pacem, eram pacificus:
dum loquébar illis, impugnaâ-
bant me gratis.
Ab hominibus † ini-
quis, libera me Dômine.

Ripe me Dômine ab hô-
mine malo: * à viro ini-
quo éripe me.
ui cogitavérunt iniquittes
in corde: * tota die conſti-
tuébant prælia.
cuérunt linguas ſuas, ſicut
ſerpéntis: “ venénum aſpi-
dum ſub làbiis eôrum.
uſtô⁰di me Dômine de ma-
nu peccatéris: * & ab homi-
nibus iniquis éripe me.
ui cogitavérunt „ſupplan-
täre greſſus meos: * abicon-
derunt ſupêrbi làqueum mihi.
t funes extendérunt in la-
queum: * juxta iter ſcânda-
lum poſuérunt mihi.
ixi Dômino: Deus meus
es tu: * exaudi Dômine vo-
Ccem deprecatiônis meæ.

mine Démine virtus ſalũ-
tis meæx: * obumbraſtt ſuper
caput meum in die belli.
e tradas me Déômine à de-
ſidério meo peccatéôri: * co-
gitavérunt contra me: ne de-
relinquas me, ne fortè ex-
alténtur.
aput circúitus ebrum: *
labor labiôrum ipſéôrum opé-
riet eos.
adent ſuper eos carbônes:
in ignem dejicies eos: * in
miſériis non ſubsiſtent.
ir linguôſus non dirigétur
in terra: * virum injuſtum
mala câpient in intéritu.
2ognéôvi, quia faciet Dômi-
nus judicium inopis, * &
vindictam pâuperum.
erumtamen juſti conſite⸗
búntur némini tuo : * &
habitâbunt recti cum vultu
tuo.
Ab hominibus iniquis
libera me Dômine.
Cuſtôdi me † à l-
queo, quem ſtatuérunt mihi,
& à ſcândalis operântium ini-
quitâtem.

Omine, clamaâvi ad te,
exâudi me : * inténde
voci meæ
ad te.
irigâtur orâtio mea, ſicut
incéênſum in conſpéctu tuo:
elevâtio mͤnuum meaurum
ſacrificium veſpertinum.
one Démine cuſtédiam ori
meo: * & éſtium circum-
ſtàntiæ lâbiis meis.
on

„cCcùm clamavero“

1 Celtn
Su mnltie
excllti
n honn
nigoit
umtmuwic
Crun.
ormßpen
ch ti

Uclent verd⸗
n poierunt.
udo tenne er
terran.
ilptlon
CGS Ipfernum
Domine Dom
Ite hein,
Umam mean.
llocie/

tos ð
10, done U
Culto An I
Penn ſtttnenun
Uils Operen

Een.

Co l nler⸗

Ete
nie

oono.

Cklit es Erunn
Günn Nänmg

e gen a

Pent in in
i, gnia ftcetde.
icim mnops
hun an⸗ n
men l

1 pon in 100 94

U WTWWI

Duut dti Cum

honmibhus inrn
e Domire.
loci ne t 4 l.
en ſu unttuin
dsopeuntumin
h. .

1 aan d
Ne: gtence

d Me.
e, Cun Cmuyete
Tdnmum Menn
el tluun
ii .

bis c

A

eria quinta in
Non dechnes cor meum in
verba malitiæ, * ad excuſan-
das excuſatiônes in peccatis.
Cum hominibus operanti-
bus iniquitâtem, * & non
communicâbo cum electis
eôrum.
Corripiet me juſtus in miſe-
ricéôrdia, & increpâbit me: *
ôleum autem peccatéôris non
impinguet caput meum.
Quôniam adhuc & oraͤtio
mea in beneplacitis eôrum:
abſorpti ſunt juncti petræ ju-
dices eôrum.
Audient verba mea, quòôni-
am potuérunt: * ſicut craſſi-
tudo terræ, erũúpta eſt ſuper
terram.
iſſipaâta ſunt oſſa noſtra ſe-
cus inférnum: * quia ad te
Dômine Dômine ôculi mei:
in te ſperàvi, non aàuferas
ànimam meam.
Eundi me à liqueo, quem
atuérunt mihi: * & à ſcaàn-
dalis operântium iniquitâtem
Cadent in retiâculo ejus pec-
Catéres: * ſingulâriter ſum
ego, donec tranſeam.
Afa. Cuſtôdi me à lâqueo,
quem ſtatuérunt mihi, & à
ſcandalis operântium iniqui-
tâtem.
Aa, Conſiderâbam † ad
déxteram, & vidébam: & non
erat, qui cognoſceret me.
ſalmus 141
V Oce mea ad Pominum
V clamavi: X voce mea
ad Dôminũ deprecâtus ſum:

Cœna Domini. 165
E ffundo in conſpéctu ejus
oratiõnem meam, * & tribu-
latié6nem meam ante ipſum
pronuntio.
In deficiéndo ex me ſpiritum
meum, * & tu cognoviſti
ſémitas meas.
In via hac, qua ambulaà-
bam, * abſcondérunt lâque-
um mihi.
Conſiderâbam ad déxteram,
& vidébam: * & non erat,
ui cognòſceret me.
Zann fuga à me, * & non
eſt, qui requirat àânimam
meam.
Clamaâvi ad te Dômine, *
dixi: Tu es ſpes mea, por-
tio mea in terra vivéntium.
ntende ad deprecatiònem
meam: * quia humiliatus ſum
nimis.
Libera me à perſequéntibus
me: * quia confortaâti ſunt
ſpper me.
E duc de cuſtôdia àânimam
meam ad confitéendum nômi-
ni tuo: * me expéectant juſti,
donec retribuas mihi.
Afia. Conſiderâbam ad déx-
teram, & vidébam, & non
erat, qui cognalceret me.

Capi um, H. breve, Hymnus &

* e t11 iduo.
Ad N t, Antiphona-
Eenankibus aütern illis, ac-
cépit Jeſus panem, & bene-
dixit, ac fregit, deditque di-
ſcipulis ſuis.

Chriſtus factus eſt. cum reli-
is, ut ſupraà ad Horas. 163.
L. 3 AD

166
AD COMPLETORIUM.

Jube domne,
Adjutôrium,

um invocarem. 76.

N te Dòmine ſperâvi; non
confúndar in ætérnum: *
in juſtitia tua libera me.
nclina ad me aurem tuam, *
accélera, ut éruas me.
ſto mihi in Deum prote-
ctôrem, & in domum refũ-
gii, * ut ſalvum me facias.
uòôniam fortitůdo mea, &
refúgium meum es tu: * &
propter nomen tuum dedu-
ces me, & enutries me.
dúces me de lâqueo hoc,
quem abſcondérunt mihi: *
quòniam tu es protéctor
meus.
In manus tuas comméndo
ſpiritum meum: * redemiſti
me Dômine Deus veritatis.
ui habitat in
ad jutôrio. cce, nunc
benedicite. 76.

Lucæ 2. d. 29.
Unc dimſttis ſervum tu-
um Dômine, * ſecun-
dùm verbum tuum in pace:
uia vidérunt ôculi mei *
ſalutâre tuum.
uod paraſti * ante fâciem
ômnium populérum:
umen ad revelatiéônem gén-
tium, * & glériam plebis tuæ
Iſraél.
Chriſtus factus eſt.

FERIA SEXTA

Cùm accepiſſet † acétum,
dixit: Conſummatum eſt: &
inclinâto câpite, emiſit ſpi-
ritum.

SABBATO SANCTO
5 162,

Allelúja, alleluja, allel.

Audâte Dôminum om-
nes gentes: * laudate
eum omnes pòôpuli.
uôniam confirmata eſt ſu-
per nos miſericôrdia ejus: *
& véritas Déômini manet in
ætérnum.
lôria Patri. Sicut erat.

Alle-
lũja, alleluja, alleluja.

Véſpere autem Sâbbati, †
quæ lucéſcit in prima Sâb-
bati, venit Maria Magdaléne,
& âltera Maria vidére ſepul-
crum, alleluja.

Lucæ I, e. 46, ,
Agnificat * ânima mea
Doôminum.
t

ſeulltit
Deo lu
lu ree
clle fun
beitarm,
6 geneti.
Gia kert

3,9

Potensel:

lent oolds!
eölut po
Kerllirt hn
ientzl
Xc⸗

Fient boutn
tor, A
mn gin inl
tükin,
Aem.
n ſodlan,
lenn⸗
Prinun n
tue Char,
clcg enn
in kii; t
Cnrae,

MIN ig nng
n ⸗
Rin

t, Atphen
9/ 4
wenllt etnn
Onlummnttum ele⸗
f 6,
nchle, eniit ſ
üi
8470 DIWNCTO

4
.

WEEn, Alln
Müms u.
Aelte Dininmn
Sete, t
Mnez Apli
CoNtiNit et
nletiuhti ei:
6 Dönimi munet
.
Dun Siont en
geümn in i

lelin, Ueltp

Men Aiti,
Ei n Nion N
Aire Mugtaler
lra ridate ⸗
liltſr

, Sabbato fancto.
Et exultâvit ſpiritus meus *

41 Deo ſalutâri meo.
uia reſpéxit humilitâtem
Qncillæ ſuæ: * ecce enim, ex
hoc beâtam me dicent om-
nes generatiônes-
uia fecit mihi magna, qui
poôtens eſt: 7 & ſanctum no-
men ejus.
Et miſericéôrdia ejus à pro-
génie in progénies * timén-
tibus eum.
Fecit poténtiam in brchio
ſuo: * diſperſit ſuperbos
mente cordis ſui.
8 epòſuit poténtes de ſede, *
exaltàvit hũùmiles.
E ſuriéntes implévit bonis: *
& divites dimiſit inânes.
§ uſcépit Iſraël púerum ſu-
um, * recordaàtus miſericôr-
diæ ſuæ.
Gicut locútus eſt ad patres
noſtros, * Abraham, & ſeé-
mini ejus in ſécula.
G lõria Patri, & Filio, & c.
cbeti ti Eſper
alt⸗ stitur Antiphona. Véſpere

Deinde ſacerdos dicit „ Doômi-
nus vobiſcum.
Oremus. Oratio.
Piritum nobis, Démine,
S tuæ charitâtis infunde:
ut, quos ſacraméntis paſchâ-
libus ſatiàſti; tua fâcias pietâ-
te concôrdes. Per Démi-

num. in unitâte ejuſdem

Spiritus.

167

Deinde, Dominus vobiſcum.
Poſtea Diaconus dicie, Ite Miſ-
ſa eſt, allelùja, alleluja. N. Deo
gràtias, alleluja, alleluja.
Extra Chorum, dicto, P ater no-
ſter, & A ve Maria. Veſp. incha.
antur abſoluté ab Antiphona. Al-
leluja. cum reliquis, ut ſuprà; &
locò, Ite Miſſa eſt, alleluja, allel.
digçitur 7. Benedicàmus Dômino,
allelja, alleluja. . Deo gratias,
alleluja, alleluja.

Deinde additur, P ater noſter. &
nihil aliud.
Ad Completorium. 5. Jube dom-
ne., Lectio brevis, Fratres: Sobrii
eſtéte. Verſ. Adjutôrium noſtrum.
P ater noſter.
Et facta Confeſſione, & Abſolu-
tione, dicitur g. ‚Convẽerte nos.
y. Deus in adjutôrium. Glôria
Patri, &c.
t zmpliùs, non dicitur Laus
tibi Dênune, Rex æternæ gloriæ.
ſed, gjus locò deinceps dicitur, Al-
leluja.
Deingde abſoluté dicuntur Pſalmi,
t ſuprà Feria 15 in Cona Domi-
ni. 166. cum G Oria Patri „ in fine
cujuslibet: quibus expletis, inghoa-
tur m Sabb Antiphona. Vpere
autem Cabbati. 1gl Aicitur Can-
ticum. N unc dimittis, uss ibi⸗
dem, cum, 6G lôria Patri. ,Z
Anña. Véſpere autem Sâbba-
ti, quæ lucéſcit in prima
Sàbbati, venit Maria Magda-
léne, & àâltera Maria vidére

ſepulcrum, alleluja. Domi
in ſolute, F. minus
õ t dumn ſpiritu tuo.
Oratio. V iſita, quæſumus Doô-
mine. 77. Deinde Benedictio.
Poſtremò Antiphona. E& egina Cœ-
li. at in Pſalterio. 78.
Et non flectuntur genua toto
tempore Paſchali.

L 4 DOMI-

MINICA

RESURRECTIONIS.

AD LAUDES,
& per Horas, Ana.
ANselus autem Dômini †

deicéndit de colo, &
accédens revélvit lâàpidem,

& ſedébat ſuper eum, alle-

lũja, alleluja.
Pſalm. D ôminus regnavit. cum
veliquis. 18.
Ania. Et ecce, terræmotus †
factus eſt magnus; Angelus
enim Dômini deſcéêndit de
coœlo, allelũja.
Afia. Erat autem † aſpéctus
ejus, ſicut fulgur, veſtimén-
ta autem ejus, ſicut nix, al-
lelũja, alleluja.
Afia: Præ timôre † autem
ejus extérriti ſunt cuſtéôdes,
& ſacti ſunt velut mortui,
alleluja.
Ania. Reſpéôndens autem An-
gelus, † dixit muliéribus:
Nolite timére; ſcio enim,
quôd Jeſum quæritis, allel.
Capitulum⸗ 1. Cor. §. b. 7.
PF Ratres: Expurgate vetus
.ferméntum, ut ſitis nova
conſperſio, ſicut éſtis àzy-
mi. Etenim Paſcha noſtrum
immolatus eſt Chriſtus.
N. breve. Surréxit Döminus
de ſepulcro, * Alleluja,
allel. Surréxit. “. Qui pro
nobis pependit in ligno.

Alleluja, alleluja. G 16 ria
Patri. Surréxit.
Hymnus.
A Urôra lucis rutilat,
Cœlum lâudibus into-
nat,
Mundus exultans jubilat,
Gemens inférnus uũlulat.
C ùm Rex ille fortiſſimus,
Mortis confraâctis viribus,
Pede concuúlcans târtara,
Solvit à pœna miſeros.

II le, qui clauſus làpide,

Cuſtoditur ſub milite,
Triumphans pompa nô-
bili',
Victor ſurgit de fùnere.
& olũtis jam gemitibus,
Et inférni doléôribus,
Quia ſurréxit Déôminus,
Reſpléndens clamat Ange-
lus.
Quæſumus Auctor mnium,
In hoc paſchali gâudio,
Ab omni mortis impetu
Tuum defénde pépulum.
G lôria tibi Démine,
Qui ſurrexiſti à môrtuis,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,.
In ſempitérna ſécula.
Amen.
n Ofſkicio B. V.

1.

Eeine
*
,

It walk nn
Datöron ruin
menrun, ,
Nelc⸗
o.
,gi!
et Duige
elittss nobi
ſa worte, ke
NNna, e
Apiras; ttamn
rolegvete,
anur
V. Domine
5. Denecſcin
liis Aeli⸗
Deo giti
.

„Nyn l
n irin nitlt,
Elm lind ibus Ue

,
d AN ithlt,
Neinleng r
I le⸗ ſorc m,
n Con fid thos,
e Conollend un,
ſt E B .
Woänr i
iunimn nnt
lii,
r ini t fire
inn genltin,
Ein Colehus,
Unint Diniu,
Mtens (unnt Mg
NGorOmnin
Ne Mcui gul o,
Dum morts rn
Ekie ,uin.
ii DMünme,
Unerlii tus,
te, Elucto d
gtem Kalle
n

Dominica Reſurrectionis.

& plurim. MM. ad Matut. aliorum-
que Sanctorum particularem in iis
Zucluß⸗ nonem habentibus.

. Hæc dies, quam fecit
Dôéminus, alleluja. R, Ex-
ultémus, & lætémur in ea,
alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Et valde manè † und Sab-
batôrum véniunt ad monu-
méntum, orto jam ſole, al-
leluja.
Oratio.
Eus, qui hodiérna die
)per Unigénitum tuum
æternitâtis nobis âditum, de-
victa morte, reſerâſti: vota
noſtra, quæ præveniéndo
aſpiras; étiam adjuvaândo
roſéquere. Per eumdem
Penrannn.
V. Dôminus vobiſcum.
. Benedicàmus Dômino,
allelũja, alleluja.
N. Deo gratias, allelũja, al-
lelüũja.
Sic dicitur B enedicàmus Démi-

0, in Veſp. & Laudibus tantùm,

uſque ad Veſperas Sabbati in Al-
Dis, excluſivé.

Q NN brev, uſque ad Sabb. Paſt
Pent. dicuntur cum dupli ci Alle-
lüja. 5. cum uno tan am: quod
tamen etiam omittitur poſt. y F. in
NNN. prolixis; in v. P retiôſa ad
Primam; & in Yv. ad Preces in
Prima & Completo rio⸗
Ad Primam, Ana. Angelus au-
tem Démini. Et non dicitur Sym-
bol um ſancti Athanaſii.
Capit. V. & Oratio, ut in Pfſalterio.
Ad Abldluti ionsg Capi li, Lectio
bre ev S Vi inkr
evis, S 1 conſurrexiſbis. at inkri
ad Nonam.
Ad Tertiam, Afia, Et ecce, ter-
1& motus.

Capitulum, F rattes: Expurgate.

Et ſuprae.

169
V. Hæc dies, quam fecit
Déôminus, allelũja. .. Ex-
ultémus, & lætémur in ea⸗
alleluja.

Oratio. D cus, qui. ùt ſuprâ.
Prædictus F. dicitur ad omnes
Horas uſque ad Dominicam im
Albis, præterquam ad Primam, &
Completorium.

Ad Sextam, Afa Erat autem.
Capitulum. 1. Cor. §. C. 8.
I Tadue epulémur, non in
ferménto véteri, neque in
ferménto malitiæ, & nequi-
tiæ; ſed in 4zymis ſinceritâ-

tis, & verittis.
. Hæc dies. &c.
Ad Nonam, Ana.
autem.
Capitulum. Coloſſ. 3. a. 1.

AI conſurrexiſtis cum Chri-
ſto, quæ ſurſum ſunt quæ-
rite, ubi Chriſtus eſt in déx-
tera Dei ſedens: quæ ſurſum
ſunt ſapite, non quæ ſuper
terram.
F. Hæc dies. ut ſupraà.
Ad Vefperas, Ana. Angelus au-
tem Domini. cum reliquis de Lau
dibus. Pſalm. D ixit Dôminus. cum
reliquis de Dominica. 5.
Capitulum. b ratres: Expurgate.
uͤt ſuprà in Laudibus. ..
breve, Surréxit Dôminus
verè, * Alleluja, allel. Sur-
réxit. V. Et appaâruit Simô-
ni. Alleluja, allel. G loöria
Patri. Surréxit.
Hymnus.

A D ccgnam Agni prô-
vidi,

Et ſtolis albis cândidi,
Poſt trânſitum maris rubri
Chriſto canâmus Princi-
pi.
1. 5

uͤt ſupri
Reſpôndens

Cujus

170

ujus Corpus ſanctiſſimum,

In ara Crucis tôrridum,
Cruòre ejus réôſeo
Guſtàndo vivimus Deo.
rotécti Paſchæ véſpere
A devaſtânte Angelo,
Erépti de duriſſimo
Pharaônis império.
am Paſcha noſtrum Chri-
ſtus eſt,
