natalitia côlimus; interceſſiò-
ne ejus, in tui néôminis amôre
roborémur. Per Déminum.
Deinde fit commem. SS. Fabiani
& Sebaſtiani. Antighona. Gaudent.
5.. Exultâbunt. Oratio. ut ſupra.
In II. Veſperis fit commem. ſeq,
Antiph. Iſtôrum. . Lætàmini.
Oratio, ut infrâ.
Die XXII. Janudrii.
IN FESTO SS. VINCEN-
tüi, & Anaſtaſii Mart. Semid.
Orxatio.
A Dèſto Dõòmine ſupplica-
tiéônibus noſtris: ut, qui
ex iniquitâte noſtra reos nos
eſſe cognéſcimus; beatôrum
Mãartyrum tuòrum Vincéntüi,
& Anaſtàſii interceſſiône li-
berémur. Per Dôminum-
Veſp. de ſeq. com. præced. & §.
Emerentianæ Virg. & Mart.
Die XXIII. JanuAârii.
IN FESTO DESPONSA-
tionis B. Virg. Mariæ cum &.
Joſeph. Duplex majus.
AD VESPERAS
Antiphona. Deſponſatio gloriéſæ.
liquis dę Lqudibus. ,
arus. taſt B. Lauda-
te pueri. Lætâtus ſum. N iſi Doô-
minus. ùt in Communi Virginum,
Capitulum. Eccleſ. 24. b. 14.
A inſtio, & ante ſécula
⁹ † creâta ſum, & uſque ad
futurum ſéculum non doeſi-
nam,

„En
Cam ol⸗
Deo g
Pbree⸗
ſem: 5
le. 5.
leribus,4
(us vennit
cum n
ſe

Cuibs N
Alulnt
Maniſe
ab
Deſponbtan
Iecolinm,
dontiten
u Pudl

Minpe, n
nd inperte
in tans 1
eUnn anriun
töniseſurte
Ducs tiibnt
1r Dömunn,

N.
l.

I unnii
KV Nl

Wli Mar.
Nao,
Dönne ſynia.
N no g
te Nolra reos
Oimus, beztonun
Gum Vncenti,
terceſſne -
Doöminuw

Il. untti

Nt.

6pI5

Feſta Januarii,

nam, & in habitatiône ſandta
coram ipſo miniſtrvi.
. Deo grtias.
F*. breve. Ave Maria, gràtià
plena: * Dôminus tecum.
Ave. ., Benedicta tu in mu-
liéribus, & benedictus Fru-
ctus ventris tui. Dôminus te-
cum. G 10ria. Ave Maria.
Hymnus. 4 ve maris Stella,

ſuprà in Feſto Conceptionis B. V.

Peſponſitio eſt hôdie
lnae Mariæ Virginis.
„Cujus vita inclyta cun-
Als illuſtrat eccléſias.
ei Magnificgt,
Gloriôſæ † Vüäginis ariæ
Deſponſatidònem digniſſimam
recolamus, quæ & Genitricis
dignititem ohtinuit, & vir-
W pudicitiam non ami-
it.
Oratio.
F Amulis tuis, quæſumus
Dôémine, coœléſtis grâtiæ
munus impertire: ut, quibus
beâtæ Virginis partus éxtitit
ſalutis exôrdium, Deſponſa-
tiônis ejus votiva Iolémnitas,
pacis tribuat increméntum.
Per Doôminum.

Deinde fit comm. 88. Vingentij,
aſ ſtaſii ip audent in

xu tabunt Sancti.
ut ſuprà.
nti⸗ e NVig. K Mart.
Spécie tua.

Renan
Ora Atio,
Ana, Ven t.
Oratio.
Ndulgeéntiam nohis, quæ-
ſumus Dômine, beata E-
merentiâna Virgo, & Martyr
implôret: quæ tibi grata ſem-

Antiphong.

231
per éxtitit, & mérito caſtit-
tis; & tuæ profeſſiéône virtu-
tis. Per Dôminum.

In fine Hymndarum dicitur. G 10.
ria tibi Dômine, qui natus.

AD LAUDES,

& per Horas, Afia-
DFponſitio gloriôſæ 1
Virginis Mariæ, ex ſémi-
ne Abrahæ, ortæ de tribu Ju-
da, clara ex ſtirpe David.
Pfalm, D ôminus regnaâvit. cum
reliquis, ut in Pfſalterio. 18.
Aña. Deſponſatio eſt hédie †
ſanctæ Mariæ Virginis, cujus
vita inclyta cunctas illuſtrat
ecCcléſias.
Afñia, Regali † ex progénie
Maria exoôrta refúlget, cu-
jus précibus nos adjuvari
mente, & ſpiritu devotiſſimè
péſcimus.
Afia. Corde „ & änimo †
Chriſto canâmus gloriam in
hac ſacra ſolemnitaâte præ-
célſæ Genitricis Dei Mariæ.
Afla. Cum jucunditate † De-
ſponſatiénem beâtæ Marfæ
celebrémus, ut ipſa pro no-
bis intercédat ad Dôminum
Jeſlum Chriſtum.

Capftulum. A b initio. ut ſuprà.
in Veſp. & br, Ave Maria. Hym-
nus. 6 Ploriela Dôémina. ut in Fe-

ſto Concept. B. Virg. Marizæ. 218.
Y. Deſponſatio eſt hédie ſan-
Ctæ Marſæ Virginis. F. Cu-
jus vita mncnzie cunclas illd
ſtrat eccléſias.
Ad Benedicfus, Antiphon
Deſponſatiénem edtdenent 4
Virginis Genitricis
4 Dei

lu⸗-⸗

Perpétuæ

23²
Dei Mariæ ſolémniter cele-
brémus, qua celſitudo thro-
ni procéſſit, alleluja.

Diffuſa eſt.

Simile.

Deſponſaâtio eſt hòdie.
b initio.
Spécie tua, & pulchritũ-
dine tua. Inténde, prô-
ſperè procéde, & regna.

Regali ex progénie.
EcCl. 24. b. 15.
T ſic in Sion firmâta ſum,
& In civitâte ſanctificâta
ſimiliter requiévi, & in Jerũ-
ſalem potéſtas mea. Et radi-
cãvi in pépulo honorificâto,
& in parte Dei mei hæréditas
illius, & in plenitũdine San-
ctôrum deténtio mea.
Adjuvâbit eam Deus vul-
tu ſuo . Deus in médio
ejus, non commovébitur.

Cum jucunditàte,
Eccl. 24. b. 20.
N platéis, ſicut cinnamò-
mum & bälſamum aro-
matizans, odérem dedi: qua-
ſi myrrha elécta, dedi ſuavi-
tatem odòris.

Elégit eam Deus, &
præelégit eam.

2, In tabernâculo ſuo ha-
bitâre tacit eam.

Deiponſatio tua, Dei Gé-

nitrix Virgo, gudium an-
nuntiâvit univérſo mundo;
ex te enim ortus eſt Sol ju-
ſtitiæ, Chriſtus Deus noſter,
qui ſolvens maledictiônem,
dedit benedictiõnem, & con-
fundens mortem, donaâvit no-

bis vitam ſempitérnam.

Iſte ſanctus.
honoôre.

Die XXIV. Janusrii.
IN FESTO S. TIMOTHEI

Glôria, &

Nfirmitâtem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus:
& quia pondus préôpriæ actié-
nis gravat; beati Timôthei
Märtyris tui, atque Pontifi-
cis intercéſſio gloriéôſa nos
prôtegat. Per Déôminum.

Die XXV. Janudrii.
INCONVERSIONE

Ego planta-
vi. .
55.
Act. 9. a. I.

Aulus adhuc ſpirans mi-
nârum, & Cædis in diſci-
pulos Déômini, accéſſit ad
principem ſacerdotum, &
pétiit ab eo epiſtolas in Da-
mâſcum ad ſynagégas: ut,
G quos invenillet hujus viæ
vit Os,

nceret
lade. 00

.
I

Iivicdti

u,
Ponor, po
Ddatio,
InConite,
lium,
Rxtune,3
1n ſell
Tu6
Cke Liuee 4

(cior en⸗

UIlico⸗
Tol Uunnf
Iun, n tii
VS Aeckens
Portet N Clnen
entbne, E
licl

, 4

dm
o Proten
Efucomet
AAmar. e

.

=—

S=r .

Ugb

lal

4 .
ncns 5, lin

W. uri,
0 8 UMTNEI

lan denicl
Oeto⸗

Kem nolten N
Dnhnipotens Den
ndns regrir d.
t; beiti Tnctti
ti, atque Pynti⸗
o Gor
er Mminun.
1 n Nüt,

V. umunrii

WLNSION
l Aookoli

ſc 9. àl.
e Ppirans .
Caaßs in cli⸗
,Aellt 1
ercötun,
Pltols uU

agOs. n

ſet hus M

10,

Feſta Januaru,

viros, ac mulſeres, vinctos
perduúceret in Jeruſalem.

N. breve. Conſtitues eos. de Com-
muni Apoſtolorum.

Hymnus.

D Octor egrégie Paule mo-

res inſtrue,
Et mente polum nos trans-
férre ſatage;
Donec perféctum largiâtur
plénius,
Evacutò, quod ex parte gé-
rimus.
it Trinitâti ſempitérna glô-
ria,
Honor, potéſtas, atque ju-
bilatio,
In Unitàte, cui manet impé-
rium,
Ex tunc, & modòô, per ætér-
na ſécula. Amen.
V. Tu es Vas electiônis ſan-
cte Paule Apéôſtole. . Præ-
dicâtor veritâtis in univérſo
mundo.
Ad Magnifigat, Antiphona.
Vade Anania † & quære Sau-
lum, ecce enim, orat: quia
Vas electiônis eſt mihi, ut
portet Nomen meum coram
géntibus, & régibus, & filiis
Iſraél.
Oratio.
Eus , qui univérſum
„mundum beaàti Pauli
Apſtoli prædicatiône docui-
ſti: da nobis, quæſumus; ut
cujus Converſiônem côlimus,
per ejus ad te exémpla gra-
diämur. Per Doôminum.
Ero Commemoratione S. Petki.
KAäa, TLu es Paltor ôvium, †

233
Princeps Apoſtolòrum, tibi
trâditæ ſunt claves regni cœ-
lôrum.
V. Tu es Petrus. . Et ſu-
per hanc petram ædificâbo
Eccléſiam meam.
Oratio.
Eus, qui beâ⁴to Petro
Apôſtolo tuo, collatis
clavibus regni coœléſtis, li-
gändi, atque ſolvéndi Pon-
tificium tradidiſti: concéde;
ut interceſſiéônis ejus auxilio
à peccatôrum noſtrérum né-

Xibus liberémur.
Si hoc Feſtum Converſ. S. Pauli
occurrat in Dominica Sexageſ.
Oratio Dominicæ in comm. facien-
da ad utraſque Veſp. & Laudes non
mutatur, licèt in ea nominetur an-
tonomaſticèe S. Paulus.
Deinde fit comm. S. Timothei.,
Antiph. Qui vult. y., Juſtus.
Qratio. I nfirmitatem. ut ſuprq.

AD LAUDES,
& per Horas, Afia.

EGο plantâvi, † Apôllo ri-
gâvit, Deus autem incre-
meéntum dedit. Extra Se-
ptuageſimam⸗ alleluja.
Pſalm. D ôminus regnâvit. cum
reliquis. 18.
Ana. Libénter gloriabor †
in infirmitâtibus meis, ut in-
häbitet in me Virtus Chriſti.
Afa. Gratia Dei † in me vâ-
cua non fuit; ſed grtia ejus
ſemper in me manet.
Afia,. DamÜſci præpéſitus †
gentis Arétæ regis véluit me
comprehéndere: à fratribus
per murum demiſſus ſum in
ſporta: & ſic evâli manus ejus
in nomine Déêmini.
5 5 Alla.,

234
da. Ter virgis † cæſus ſum,
ſemel lapidâtus ſum, ter nau-
frâgium pértuli pro Chriſti
némine.-

aulus adhuc.
In omnem terram.
Xultet cœlum.

. Tu es Vas electiônis ſan-
&e Paule Apôſtole.
Prædicaâtor veritâtis in
univérſo mundo.

Vos qui ſecuti † eſtis me,
ſedébitis ſuper ſedes, judi-
cântes duéôdecim tribus Iſ-
raél, dicit Déôminus.
eus, qui univerſum.

aulus adhué ſpirans.
In omnem terram.

Graàtia Dei.
Act. 9. b. 8.
Urréxit autem Saulus de
terra, apertiſque ôculis
nihil vidébat. Ad manus au-
tem illum trahéntes, intro-
duxérunt Damâſcum. Et erat
ibi tribus diébus non videns,
& non manducâvit, neque
bibit.

Conſtitues eos.

Ter Virgis. .
Act. 9. d. 22.
Aulus autem multò ma-
gis convaleſcébat, & con-
fundébat Judæos, qui habi-
tâbant Damaſci, affirmans,

quôniam hic eſt Chriſtus.
Nimis honorati.

Ego planti⸗

.

vi.
Pſalm. D ixæit Dôminus. au⸗
dàte pueri. C rédidi. D ômine pre.
baſti.

Sancte Paule † Apoſtole
Prædicaâtor veritâtis, & Do-
ctor géntium, intercéde pro
nobis ad Deum, qui te eleégit.
Tu
es Paſtor.

na. Iſte ſanctus.
Gléria, & honoôre.

Die XXVI. JanuKrii.
IN FESTO S. POLYCARPI

Eus, qui nos bedàti Po-
lycârpi Martyris tui, at-
que Pontificis ànnua ſolem-
nitâte lætificas: concéde pro-
pitius; ut cujus natalitia c0-
limus, de ejuidem étiam pro-
tectiéne gaudeâmus Per Doô-
minum noſtrum.

Die XXVII. Janurii.
IN FESTO S. JOANNIS

éruit ſuprémos.

Docdtor ôptime, † Ecclé-
ſiæ ſanctæ lumen, beàâte Jo-
4dnnes Chryſéôſtome, divinæ
legis amâtor, deprecâre pro
nobis Filium Dei.

Ccdeſiam
n Don
ts ampi
odanss 0
rs tui⸗
laſtrre i

nrits,

Donmnvon.

tors
lonns die ci
us ſdi Dol
en Conlegin

ecie u.

De XI
546.

,innr
te oneti
Mryiiur d

tſten: hr G

am fenetimn
Cann pir conn
GMümnr Erenpo
Anum noltnun.

r Veritätis, 0.

um, intercege 1
eun guite eig

oonn. §. Peti 1

i ni.
UVl kuti.
10 8OTNNN

NAat. dend.
Onto⸗
8, qui posbeti l
i Mirris ti.
tfes Anmn ſr.
fup::CNetehl
is nitaltu c⸗
Ulcem ctum o⸗
Geimm ber Do.
trun.

leg amm en
WVI uvui⸗
)S ANNS
4

Conk.

vohl.

Mlanit fuptema
t, Miſ⸗
time, t a
“
men, beit/
Ntome, Ae

Geprecle ih

e
Dei

M⸗ . 5

Oratio.
Celéſiam tuam, quæſu-
E mus Dômine, grâtia cœ-
Iéſtis ampliticet: quam bea-
ti Joânnis Chryſõſtomi Con-
feſſôris tui, atque Pontfficis
illuſtràre voluiſti
méritis, & doctrinis.
Dôminum.
Oratio, ut ſuprà. .
In II. Veſperis fit commęemoratie
O. Agnetis lecundo,
Afa, Stans à dextris ejus
Agnus nive candidior, Chri-

Per

ſtus ſibi Sponſam, & Marty-

rem conſecràvit.
y. Spécie tua.
Oratio, ùt ſuprà.
Die XXVIII. JanuArii.
S. A G N E T 1 S
Secundòô-.
Oratio.
D Eus, qui nos ânnua beâ-
☛ tæ Agnétis Virginis, &
Martyris tuæ ſolemnitate læ-
tificas : da, quæſumus, ut
quam venerâmur officio;
étiam piæ converſatiônis ſe-
quâmur exémplo. Per Dô-
minum noſtrum.
Pro commem. in Laudibus.

Anña. Ecce, quod concupi-
vi, jam video: quod ſpera-
vi, jam téneo: ipſi ſum jun-
cta in cœlis, quem in terris
péôſita, tota devotiône di-
léxi.
„.. Diffuſa eſt gràtia.
Oratig, ut ſuprâ

Peſta Januaru.

gloriôſis

23 5
Die XXIX. Janudrii.

IN FESTO S. FRANCISCI
Saleſii Epiſc. & Confeſſ,
Duplex .
In Hymno. M éruit ſuprémos:

Oratio⸗
Eus, qui ad animârum
—◻ ſalütem beâtum Fran-
ciſcum Confeſſõrem tuum
atque Pontificem, mnibus
oômnia factum eſſe voluiſti:
concéde propitius; ut cha-
ritàtis tuæ dulcédine perfü-
ſi, ejus dirigéntibus moônitis,
ac ſuffragantibus méritis, æ-
térna gâudia conſequâmur.
Per Dôminum.
In II. Veſp. à Cap. de ſeg. com-
mem. præc.

Die XXX. Januarii.

IN FESTO S. ADELELMI
Abbeße Duplex.
ato⸗
Eus, qui r beàti Ade-
LDiadn Abbãatis præclaris
virtůtum exémplis erudiri
voluiſti: concéde propitius;
ut, quod te donaânte devôtè
promiſimus, ejuſdem patro-
cinio fidéliter adimplére va-
leâmus. Per Dôminum.

Deinde fit coyum. 8. Pranciſci
Salel. Ana. Amavit. *. Juſtum.
Oratio, ùt ſuprà.
Veſp. à Cap. de ſeq. comm. præc.

Die XXXI. Janudrii.

IN FESTO S. P ETRI

Nalaſci Conf. Dupl.
In Hymno dig, M éruit ſuprémos.
Oratio.

DkEm ,‚qui in tuæ charitâ-
tis exemplum, ad Fidé-
lium

236
lium redemptiénem, ſanctum
Petrum Confeſſôrem Ecclé
ſiam tuam nova prole fœ-
cundare divinitus docuiſti:
ipsſus nobis interceſſiõne con-
céde, à peccati ſervitũte ſo-
lutis, in cœléſti patria per-
pétua libertâte gaudére. Qui
Vivis, & regnas.
Pro comm. S. Adelelmi, Aña
Hic vir. 7. Juſtum deduxit.
hratio, ut upra. .
In II. Velb. comm. de ſequenti,
Afa, Iſte ſanctus. 7s, Glôria, &

honoôre. .
Oratio, I nfirmitàtem. ut infrà.

FESTA FEBRUARII.

Prima die non impedita, dieitur
Ofäcium Defunctorum.

Die I. Februarii.

IN FESTO S. IGNATII
Epiſc. & Mart. Scmidupl.
„Oratio.
Nfirmitâtem noſtram ré-
TLtice omnipotens Deus:
&, quia pondus prépriæ actié-
nis gravat; beàti Ignâtii Mar-
tyris tui, atque Pontificis in-
tercéſſio gloriéſa nos prôte-
gat. Per Dôminum.
Veſp. de ſoq. ſine comm. Ppræc,

Die II. Februarii.
FESTO PURIFICA-
Monis B. Mariæ Virginis.
Daplex II. Claſſis.
AD VESPERAS,

Antiphona.
O Admirabile comméerci.-
um! † Creâtor géneris

humâni, animatum corpus

IN

D

Feſta Februarii.

ſumens, de Virgine naſci
dignâtus eſt: & procédens
homo ſine ſémine, largitus
eſt nobis ſuam Deitâtem.
Pſalm. Dixit Dôminus. eum
reliquis de Communi Virginum.
Ana. Quando natus es †
ineffabiliter ex Virgine, tunc
implétæ ſunt Scripturæ: ſicut
plúvia in vellus deſcendiſti,
ut ſalvum fâceres genus hu-
mânum: te laudâmus Deus
noſter.

Añg. Rubum, quem vide-
rat Môyſes incombuſtum,
conſervâtam agnéôvimus tu-
am laudâbilem virginitâtem:
Dei Geénitrix intercéde pro
nobis.
Afia. Ecce Maria † génuit
nobis Salvatéôrem, quem Jo-
ànnes videns, exclamâvit, di-
Ccens: Ecce, Agnus Dei! ec-
ce, qui tollit peccâta mun-
di, alleluja
Capitulunt. Malach. 3. a. 1.

Cce, ego mitto Angelum
meum, & præparaàbit vi-
am ante fâciem meam. Et ſta-
tim véniet ad templum ſan-
ctum ſuum Dominitor, quem
vos quæritis, & Angelus teſta-
ménti, quem vos vultis.
B. breve- Ave Maria, grâtiàâ
plena: * Dôminus tecum-
Ave Maria. V. Benedicta tu
in muliéribus, & benedi-
ctus Fructus ventris tui. Dô-
minus. G lôria Patri. Ave
Maria.

Hym-

Pyrn
ſe ms
Maten
Pabe ſempe
Pele ce
Oummens ld
Cabrieſs o
fuocda norn
Munm Her
OVe m
Pyoer lorncl
Mbnla el
unch 9
Molente ele
CAnnt per te
( pro nori
Iult ele tun
Vtgo Unoanus
Inner omme!

M cups

ltes i, 8
Vium pelp
ler puni Muen
Ur ncents /
Eper colettn
ilu Do An,
Aunmo Chnſto
Anini endo,
buu honcr In
Amen
Neporiun
1ton Kitn
on Urunte
U nicerer Chrit
loni

Ig
Plun Per
t. un a

R, dEe
e
tis e ür n
ſihe krin ltten
. l. zr,,7,
bb ſnn tein
en

.
ubun, gen .
es finmmrbiſton,

tänn gnrmm tn.
Dilem 7lontien
urix itetel

e Mlti t gen

Autören, len
tenm erclinttig.
s 4nos Dei a.
Ar ecia mn
.
Mlich.5, 1l.

onito Augelun
prtperaditſi⸗
cem meam Aſe
d tenphn i
Domiumrgven
8ce peloteltr⸗
n t.
e MMata, gritt
Pöninus tecun
Denecichn
6, & ben,
entis tiM⸗
Crn Dn AGe

Feſta Februarii,

Hymnus.
Ve maris Stella,
Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo,
Felix cœli porta.
Sumens iliud Ave,
Gabriélis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
Solve vincla reis,
Proter lumen cœcis,
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
M onſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
Virgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolũútos,
Mites tac, & cCaſtos.
Vitam præſta puram,
Iter para tutum,
Ut vidéntes Jeſum,
Semper collætémur.
S it laus Deo Patri, .
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus.
Amen.
v. Reſpéônſum accépit Si-
meon à Spiritu ſancto.
. Non viſúrum ſe mortem,
niſi vidéret Chriſtů Dômini.
Ad Magnificat, Antiphona.
Senex 5 Púùerum portabat,
Puer autem ſenem regebat:
quem Virgo peperit, & poſt
partum Virgo permanſit:
iplum, quem génuit, ado-
ravit.

237
Otratioò.
Q Mnibotens ſempitérne
Deus, Majeſtâtem tuam
ſupplices exorâmus: ut ſicut
Unigénitus Filius tuus ho-
diérna die cum noſtræ car-
nis ſubſtântia in templo eſt
præſentâtus; ita nos faâcias
purificàtis tibi méêntibus præ-
ſentâri. Per eumdem Dômi-
num noſtrum.
Ad Completorium, & alias Horas
in fine omnium Hymnorum dicitur;
Gloôria tibi Dômine, Qui natus es
de Virgine, præterquam in Hymnoô
A ve maris Stella. Quod ſempet

ſervatur;, quando fit Officium de
S. Maria.

AD LAUDES.

& per Horas, Aſiz-
Ilmeon juſtus, † & timorâ-
tus expectàâbat redemptiô-
nem Iſraël, & Spiritus ſan-
ctus erat in eo.
Pfalm. D ôminus regnâvit. cuns
reliquis. 18.
Aña⸗ Reſpénſum accépit †
Simeon à Spiritu ſancto,
non viſúrum ſe mortem, ni-
ſi vidéret Dôminum.
Afia, Accipiens Simeon †
Püúerum in manibus, gratias
agens, benedixit Déôminum.
Afia, Lumen † ad revelatioô-
nem géntium, &᷑ glôriam
plebis tuæ Iſraél.
Afn. Obtulérunt † pro eo
Démino par túrturum, aut

duos pullos columbarum.
Capitulam. E ce ego mitto.

v. breve. Ave Maria. àt ſupra.

In I. Veſperis.

Hym-

238
Hymnus.
Gloriéſa Dômina!
Exceélſa ſuper sidera,
Qui te creâvit prôvidè,
Lactaſti ſacro uũbere.
Quod Heva triſtis àbſtulit,
Tu reddis almo gérmine:
Intrent ut aſtra flébiles,
Cœli fenéſtra facta es.
Tu Regis alti jânua,
Et porta lucis füulgida:
Vitam datam per Virginẽ,
Gentes redémptæ plaudite.
G léria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.

F.
Ad EEtc n, Antiphonæ.

Cum inducerent † Púùerum
Jeſum paréntes ejus, accépit
ecum Simeon in ulnas ſuas,
& benechixit Deum, dicens:
Nunc dimittis ſervum tuum
in pace.
Oratio. O mnipotens. ut ſupra.
Ad Tertiam, Antiphona:
Reſponſum accèpit.
Capit. E cce, ego. 7. Spécie tua.
Ad Sextam, Antiphona-
Accipiens Simeon.
Capitulum. Malach. 3. a. I.
Cce, véniet, dicit Dmi-
nus exercituum: & quis
péôterit cogitàre diem ad-
véntus ejus, & quis ſtabit ad
vidéndum eum? Ipſe enim
quaſi ignis conflans, & quaſi

herba fullénum.
7. Adjuvàbit eam.

Feſta Februarii⸗

Ad Nonam, Antiphonz-
Obtulérunt.
Capitulum Tbid. a. 4.
E T placébit Dômino ſa-
crificium Juda, & Je-
ruſalem, ſicut dies ſéculi,
& ſicut anni antiqui, dicit
Déminus omnipotens.
„ Fegi am.
n II. Veſp. Afis. Simeon juſtus.
cum reliquis de Laudibus. B ſtus.
Capit. N. breyc, Hymnus, & F. ue
ſuprà in I. Veſperis.
Ad Magnificat, Antiphona=
Hodie † beâta Virgo Marſa
Puerum Jeſum præſentavit
in templo, & Simeon replé-
tus Spiritu ſancto accépit
eum in ulnas ſuas, & bene-
dixit Deum in ætérnum.
Oratio; ut ſuprà.
Deinde fit comm, 8. Blaſii. Aſia
Iſte ſanctus. v. Goria „& honòre.

8

Oratiò, ut infrà.
Hodie id eſt, II. Februarii poſ,t
Completorium, & deinceps uſque ad
Feriam V. Cœnæ Domini excluſivè
dicitur Antiphona. Ave Regina cœ-
lérum, etiamſi transferatur Feſtum
Burificationis, vel celebretur cum
Octava.
Feſtum Purificat. impeditum Do-
minica II. Claſſis, fixè celebratur
Feria II. ſeq. translato etiam Dupl.
in ea occurrente. S. R. G. 1739.

Die III. Februârii.
IN FFSTO S. BLASII
Epiſcopi & Martyris. Duplex.
Oratio⸗
D Eus, qui nos beàti Blſii
Martyris tui, atque Pon-
tificis ànnua ſolemmitâte læ-
tificas: concéde propitius;
ut, cujus natalitia côlimus, de
ejuſdem étiam protectiône
gaudeâmus. Per Dôminum.

Die

NeN.

SIO,
i ki

⸗

Hmvo. 1

Inn vokrurn,
focomn. 8

Mnn Un
En. im
un 4
Decint el
finm Md ſa.
1, ſant ge

,F. Cſcrn, ne,

1.

II. Februri⸗
10 8 44 II

4,

i tw beit Dlil
Eti atque Por.
ſoenmtite 1
de propti,
tin inng 4
Im Proteci
erDonimn
2=

Feſta Februaru.

Die IV. Februdrii.

IN FESTO S. ANDRERE
Corſni Epiſc. & Confeft
Duplex.
In Hymno. M éruit ſuprémos.
Oratio⸗

Eus, qui in Eccléſia tua
nova ſemper inſtâuras
exémpla virtutum: da pô-
pulo tuo, beâti Andréêæ Con-
feſſôris tui, atque Pontificis
ita ſequi veſtigia; ut aſſequa-
tur & præmia. Per Dômi-

num noſtrum.
Pro comm. S. Blaſii, Antiphona.

. F. „
nult. uͤt Iaſtps »ut Palma.
In II. Veſp. à Capit: de ſeq. com-

mem. pPræc; .
Poſt diem Cinerum (quæ an-
te IV. Februarii cadere non poteſt)
tam in Veſp. quàm in Laudibus per
totam Quadrageſ. fit comm. Feriæ
ante commemorationem Simplicis
fortè oeccurrentis.

Die V. Febr u4rii.

IN FESTO S. AGATHME
Virg. & Mart. Duplex.

Si contingat Feſtum S. Agathæ
habere integras I. Veſp. Antiphonæ
(umuntur ex Laud. Pſalmi verô de
Dominica, reliqua uùt infrà

Capitulum. Eccli. 51. a. 1.

Onfitébor tibi Déômine
Rex, & cCollaudâbo te
Deum Salvatôrem meum.
Confitébor Némini tuo:
qué⁰niam adjutor & proté-
ctor factus es mihi, & libe-
râſti corpus meum à perdi-
tiéne.
Y. br. Adjuvâàbit eam. Hymnus.

Jeſu corêng Virg. *³. Spéci
18* . S tua.
de o irSinum. 1

239
Ad Magnificat, Antiphons.
Stans beâta Agatha † in mé-
dio cârceris, expânſis mani-
bus orâbat ad Dôminum:
Démine Jeſu Chriſte, Ma-
giſter bone, gratias tibi ago,
qui me feciſti vincere tor-
ménta carnificum: jube me
Dômine ad tuam immarce-
ſcibilem glôriam feliciter per-
venire.

Oratio.

Eus, qui inter cétera
poténtiæ tuæ miraâcula
étiam in ſexu fragili victô-
riam martyrii contuliſti:
concéde propitius; ut, qui
beâtæ Agathæ Virginis, &
Märtyris tuæ natalitia côli-
mus, per ejus ad te exémpla

gradiâmur. Per Dôminum.
Pro comm. S. Andrex, Antiphonz.
Amvit. *. Juſtum deduxit.
tatio. D eus, qui. ùt ſuprà.

AD LAUDES,
& per Horas, Aña.

Uis es tu, † qui veniſti
ad me curre vülnera
mea? Ego ſum Apſtolus
Chriſti, nihil in me dubites
filia.
Pſalm. D ôminus regnavit. cum
reliquis. 18.
Ana- Medicinam carnâlem †
côrpori meo nunquam ex-
hibui; ſed hàbeo Dôminum
Jeſum Chriſtum, qui ſolo
ſermône reſtâurat univérſa.
Afla. Gratias tibi ago, †
Dômine Jeſu Chriſte, quia
memor es mei, & misiſti ad
me

240
me Apôſtolum tuum curare
vülnera mea.
Afia. Benedico te, † Pater
Démini mei Jeſu Chriſti:
quia per Apôſtolum tuum
mamillam meam meo péecto-
ri reſtituiſti.
Afia. Qui me dignatus eſt †
ab omni plaga curâre, & ma-
millam meam meo peéctori
reſtituere, ipſum invoco
Deum vivum.
Capitulum., & onfitébor. ut fup.

„breve. Spécie tua. Hymn. Je-
zu coroôna. g. Diffuſa eſt. de

Communi Virginum.
Ad Benedictus, Antiphona:
Paganérum multitúdo † fu-
giens ad ſepuúlcrum Virgi-
nis, tulérunt velum ejus con-
tra ignem: ut comprobaret
Déôminus, quòôd à periculis
incéndii méritis beâtæ Aga-
thæ Märtyris ſuæ eos libe-
râret. . ,
Oratio. D eus qui inter cétera.
t ſuprà ad I. Veſperas.
Ad Tertiam, Antiphona.
Medicinam.
Capitulum. G onfitébor tibi. ut
Jupra:.
. Specie tua.
Ad Sextam, Antiphona
Gratias tibi ago-
Capitulum⸗ Eccli. 51. a. 4.
lberàâſti me ſecundùm
multitůdinem milſericôr-
diæ néminis tui à rugiénti-
bus præparatis ad eſcam, de
mânibus quæréntium ani-

mam meam, & de multis tri-
bulatiônibus, quæ circumde-

dér unt me.
„. Adjuvabit eam.

I7.

Feſta Februaru:

Ad Nonam; Antiphons.
Qui me dignatus eſt.
Capitulum. Eccli. 51I. a. §.
1 Audabit uſque ad mor-
tem ânima mea Dômi-
num : quôniam éruis ſuſti-
nentes te, & liberas eos de
manu anguúſtiæ, Dômine
Deus noſter.
V. Elegit eam.
Ad II. Veſp. Afa. Quis es tu?
cum reliquigs, ut ſuprà in Laudip-.
Pſalmi. Dixit Dôminus. Beatus
vir. L audâàte pueri. Niſi Dômi-
nus ædificaverit.

In II. Veſp. à Capit. de S. Odi
lane; cum comm. ut intra.

Die VI. Februarii-
(aliàs I. Januari.)

IN FESTO S. ODILONIS
Abbatis. Duplex,
In Hymno. M eruit ſuprémos.
Oratio⸗
1 Ntercéſſio nos, quæſumus
Dômine, bedsâti Odilônis
Abbâtis comméndet: ut,
quod noſtris méritis non va-
lémus; ejus patrocinio aſſe-
quâmur. Per Dôminum.
Pro commem. S. Agathæ ,„ Aña-
Stans beâta Agatha † in mé-
dio càrceris, expânſis mani-
bus orâbat ad Dôminum?:
Dômine Jeſu Chriſte, Ma-
giſter bone, grâtias tibi ago,
qui me feciſti vincere tor-
ménta carnificum: jube me
Dômine, ad tuam immarce-
ſcibilem glôriam feliciter
pervenire.
Diffuſa eft.
Ora⸗

n 0 en
. Colnth,
le iminn

0

Nolgent
ld N
Dorottei
inplort gu
ſenye ai 4
Kiim/Ee
Finmn l 00
14 d. 0

um. Mad.

Die NI.
INTENOS.

6bbetn.
1 yumn 1
C
ſtth N
Uimir, kei
Chpammme
tö nets Non

ns danid i

er Dörinnn.
conn6.

eni/ In

Cto
ln, Guiwo⸗

ns Abb⸗
entte letic

de Prypttu,
Ntlhddimd, 6

1 l Euuri)

10 8 Co
Prie le

CUrto⸗
ooe, qurlim
,beiti Olonis
mmendet: ut,
8 mertts non ⸗
8 Pettoctnio A
t Dömunn,
n ierte, it,
hanh fi m.
enini wani.
Dominum :
Chriſte, M.
Nitistbi g
i vncere il⸗
Cum: ubee
tvarn immt.
Nram Fldle

Feſta Februari.

Oratio. D eus, qui inter cétera.
t ſuprà. .
3 Pe comm. S. Dorotheæ Virg.,
& Mart, Antiphona. Veni Sponſa.
F. Speécie tua.

Oratio.
I Ndulgéntiam nobis, quæ-
ſumus Dômine, beu³àta

Dorôthea Virgo, & Martyr
impléret: quæ tibi grata

ſemper éxtitit & mérito ca-

ſtitatis; & tuæ profeſſiône
virtutis. Per Dôminum.
In Laud. comm. S. UDorotheæ,
Antiphona. Simile. &. Diffuſa.
Oratio, ùt ſuprà.
In II. Veſp. à Capit. de ſeq. com-=
mem. præc.

Die VII. Februdrii.

IN FESTO S. RODMUALDI
Abbatis, Duplex⸗
In Hymno. M éruit ſuprémos.
Oratio-.

I dreréelſio nos, quæ ſumus
Dômine, beâti Romudldi
Abbatis comméndet: ut, quod
noſtris méritis non valémus;
ejus patrocinio aſſequâmur.
Per Döôminum.

. S. Odilonis, Antiph,
H9 ies Jſtum deduxit. 3

Oratio.
De⸗ qui nos bedâti Odi-
lônis Abbâtis annua

ſolemnitâte lætificas: con-
Céde propitius; ut, cujus
natalitia côlimus, étiam actié-
nes imitémur. Per Démi-
num noſtrum.

In II. Velperis à Capit, de ſed.
Sommem. præs-

241
Die VIII. Februarii.
IN FESTO S. JOANNIS

de Matha, Conkf. Dupl.
In Hymno. M eéruit ſuprémos.

D Ekus „ qui per ſanctum

—–MJoannem Confeſſôrem
Ordinem ſanctiſſimæ Trini-
tâtis, ad rediméndum de
poteſtâàte Saracenérum capti-
vos, Cœlitus inſtitúere dignaâ-
tus es: præſta quæſumus;
ut ejus ſuffragàntibus méri-
tis, à captivitàte côrporis, &
ânimæ, te adjuvânte, liberé-
mur. Per Dôminum.
„Deinde ſit comm. S. Romualdi.

Anña. Hic vir. * Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſuprà.

In II. Veſp. à Cap. de S. Apollo-
nia Virg. & Mart. comm. præc.

Die IX. Februdrii.

IN FESTO S. APOLLO-
niz Virginis & Mart. Duplex-

Oratio.
LDEus „ qui inter cétera

poténtiæ tuæ miraâcula,
étiam in ſexu frâgili victé-
riam martyrii contuliſti:
concéde propitius; ut, qui
beâtæ Apolléöniæ Virginis,
& Martyris tuæ natalitia cô-
limus, per ejus ad te exém-
pla gradiâmur. Per Démi-
num noſtrum. “
Et fit comm. S. Joannis de Matha.
Apa. Hic vir. V“. Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſupraâ. .
II. Veſperz de S. Schalaſticz
Virg. cum comm. S. Apolloniæ.

Q. Die

242
Die X. Februarii-

IN FESTO S. SCHOLA-

Quæ eſt iſta, quæ ùt nu-
bes volat? Et quaſi co-
lumba ad fenéſtras ſuas?

Dedit mihi Déminus † pen-
nas, ſicut columbæ: volâàbo,
& requiéſcam.

Eus, qui ânimam beâtæ
Virginis tuæ Scholaſti-
cæ ad oſtendéndam innoceén-
tiæ ſan viam, in colůmbæ
ſpécie cœlum penetrâre feci-
ſti: da nobis ejus méritis, &
precibus ita innocénter vi-
vere; ut ad ætérna mereâmur
gâudia pervenire. Per Déômi-
num noſtrum.

Veni Sponſa. Diffuſa eſt.
Ecce, tu
pulchra es amica mea.
Ecce, tu pulchra es, bcu-
li tui columbarum.

Surge, prépera † amica mea,
columba mea, formôſa mea:
veni, & àâccipe corônam,
quam tibi Dôminus præpa-
ravit in ætérnum.

Similabo. Amaävit eum.

Die XI. Februarii.
IN FESTO S. PAULI

éruit ſuprémos.

Eus, qui nos bedâti Pauli
Confeſſôris tui ânnua
ſolemnitâàte lætificas: concé-
de propitius; ut cujus natali-
tia céôlimus, étiam actiônes
imitémur. Per Dôminum.

Die XII. F ebruarii.

IN FESTO S. AGNETIS

Eccl. 5I. a. I.
Onfitébor tibi Dômine
Rex, & Ccollaudaâbo te
Deum Salvatôrem meum-.
Confitébor némini tuo,

quòniam adjutor, & proté-
ctor factus es mihi, & libe-
raſti

Aopus

Mjur
. Ca

Uin her

umimüron

CNeunsdi
AE, Qoenn
Ceicl, de
l

Men
Den, 4
Aigs, u
CoNtinci
1le, I i
Flgins
Lume afime
te vwoctu kent
grerr

4 141

Ml 4
I. 4
,. 9
enen
um
e⸗
1elaune
Clklenn
Gelun Dönnn

8P

Eebruxrii⸗

10 ½ MCNŃ

enitintent.

Iui nos betiͤrli
felörs tui enn
e letfios Cor⸗
tuszut ani nnl.
U, ctiin actona
Eer Dominun.

Pebrvari⸗

0 § NS

Lcel FI.1 1.
tbi Domi
Colaudbo
Grem menn⸗

4.— 4,46

nömini no,

raſti corpus meum à perdi-
tigssgne.
Adjuvabit eam.
eſu corôna Virginum.
tua,

Spécie

Beâta Agnes † in médio
flammârum expânſis maâni-
bus orâbat: Te déprecor
omnipotens, adorânde, co-
lénde, Pater metuénde, quia
per ſanctum Filium tuum eva-
ſi minas ſacrilegi tyrânni, &
carnis ſpurcitias immaculâto
calle transivi. Et ecce, vénio
ad te, quem amaâvi, quem
quæsivi, quem ſemper opta-
VI.

Mnipotens ſempitérne
Deus, qui infirma mun-
di éligis, ut fortia quæque
confúndas: concéde propi-
tius, ut qui beâtæ Agnétis
Virginis, & Martyris tuæ ſo-
lémnia côlimus; ejus apud
te patrocinia ſentiämus. Per
Dominum noſtrum.

X. Hic vir. Juſtum de-
duxit.

AD LAUDES,

INsreſſa Agnes † turpituͤ-
dinis locum, Angelum Doô-
mini præparâtum invénit.
éminus regnaàvit.
18.
Mecum enim haâbeo †
cuſtôdem côrporis mei, An-
gelum Dômini.

Annulo ſuo † ſubar-
rhâvit me Déminus meus Je-
ſus Chriſtus, & tanquam
ſponſam decorâvit me co-
rõôna.
ja. Benedico te † Pater
Dômini mei Jeſu Chriſti,
quia per Filium tuum ignis
extinctus eſt à lâtere meo.
Congaudeéte mecum †
& congratulâmini, quia cum
his mnibus lúcidas ſedes ac-
cẽpi.
onfitébox.
Spécie tua. eſu
cprôna Virginum. Diffuſa eſt.

Ecce, quod concupivi, † jam
video: quod ſperavi, jam té-
neo: ipſi ſum juncta in coœ-
lis, quem in terris péſita, to-
ta devotiône diléxi.
mnipotens.

Mecum enim hé⁴beo.

tul vonfitébor.
Spécie tua.

Annulo ſuo.
Eccl. 5r. a. 4.

Iberâſti me ſecúndùm
multitúdinem milericéôr-
diæ néminis tui à rugiénti-
bus, præparàâtis ad eſcam, de
mnibus quæréntium ànimam
meam, & de multis tribula-
tiônibus, quæ circumdedé-
runt me.
Adjuvâbit eam.

QC2

244

Congaudéte mecum.
EcCcl. §r. a. I1.
Audaâbit uſque ad mor-
tem ânima mea Dômi-
num, quéôniam éruis ſuſti-
néntes te, & liberas eos de

manu anguſtiæ, Dômine
Deus noſter.
Eleégit eam.
Ingrèſſa Agnes.

ixit Dôminus. B edtus vir. au-
1 1. . . 1 . .
date pueri. N iſi Dôminus ædifica-
verit.

Die XIII. Februdrii.
IN FESTO S. CREGORII

éruit ſuprémos.

Eus, qui beâtum Gre-
gorium Confeſſôrem
tuum, atque Pontificem, fi-

dei defenſôrem, & Apoſtôli-

cæ ſapiéntiæ, ac firmitatis ex-
émplum in Eccléſia tua con-
ſtituiſti: largire nobis, quæ-
ſumus; ut ômnia advérſa,
pro néminis tui gléria, huũ-
mili corde ſuſtinéntes, æter-
nitâtis glôriam conſequàâmur.
Per Dôminum.

Stans beâta Agnes † in mé-
dio flammæ, expanſis mâ-
nibus oräâbat ad Dôminum:
Omnipotens, adorânde, co-
lende, treménde benedico
te, & glorifico Nomen tuum
in &εrum.
Diffuſa eſt.

Die XIV. Februdrii.

IN FESTO S.ILDEPHON-

eruit ſuprémos.
Sacérdos.

Eus, qui per gloriosiſ-
ſimam Filii tui Matrem
beâtum Ildephônſum Con-
feſſõrem tuum, atque Pon-
tificem, miſſo de theſauris
cœléſtibus munere decorâ-
ſti: concéde propitius; ut
per ejus preces, & mérita,
muünera capiâmus ætérna.
Per eümdem Dminum.

Dum eſſet ſummus Pontifex.
Iuſtum deduxit. .

Iſte ſanctus. Glo⸗
ria, & honôre,

Ræſta, quæſumus, om-
nipotens Deus: ut, qui
beâti Valentini Martyris tui
natalitia célimus; à cunctis
malis imminéntibus, ejus inter-
ceſſioòne liberémur. Per Dñm.
Qui odit.
Juſtus, ut palma.

Die

Ne X

NWNI

lnn e

Diunum no

Purn. . i

Muan.

U, Yn
Mn.
Tunn Eal,
lunntle ti.
ehlxelr,
Cinig hetti,:
Crenhis N DS

Pnom ſeſmn a
hnn.

MN n
lls,

Nenit ſipremn
lat, Antiplhon

Ortio.

i ve orot,
n Hii miſeren
ſtephönlum Con.
Wum, ataue elor⸗
idd Ge thelinis
E. Münere kerlt⸗
0ce Noptin,
rectz, & hentz,

Cdüinus Ztenn.

Mnnun.
5Cezi L e
1 ſaeu e nei lifr.

rt.
Ern . Vlent

leſnam. ¹ 0

derto⸗

Ooriim, .

1 Dewlt, gu
Nimns ti
inn, 1¹ cund
tbageſwimte⸗

mur. Per Din
nmn. denet

. Qi adr

Feſta Februarii.

Die XV. Februdrii.
(aliàs II. hujus.)
IN FESTO S. LAUREN-

tii, Epiſc. & Conf. Dupl.
In Hymno. M éruit ſuprémos.

Oratio.
A, quæſumus, omni-
otens Deus: ut beuaàti

Laurêntii Confeſſõris tui, at-
que Pontificis venerânda ſo-
leêmnitas, & devotiônem no-
bis àugeat, & ſalũtem. Per
Dôminum noſtrum.
Amdck. „. uffined deduxit.
Oratio, ut ſuprà.
Poſtea Octavæ, deinde SS. Fau-
Kini, & Jovi tæ MI M. Antiphona.
Iſtérum. -„. Lætâmini.
Oratio.
Eus, qui nos ânnua ſan-
tôrum Märtyrum tuéô-
rum Fauſtini, & Jovitæ ſo-
lemnitâte lætificas: concéde
propitius; ut, quorum gau-
démus méritis, accendâmur
exémplis. Per Dôminum.

In Laud. fit comm. Octavæ, &

8. MM. Wi en Jovitæ
tRhona. Veſtri ili.,.
unt.

Oratio, ut ſuprà.

Deikt Hih. Gr e . n.
iu. e qui ànimam. qt
in Feſto.

Die XVI. Februdrii.

SEPTIMADLDIE
Infra Octavam S.

Virg. omnia de Comm. Præter An-
tiphonas, y. . & Orat. ut in Feſto.
Veſperæ de Octava.

phonſi. 3 Miphona.

Scholaſtioæ
kpilgopi &

245
Die XVII. Februarii.
OCTAVA S. SCHOLA-
ſticæ, Virg. Duplex-
Omnia it in Feſto.

In II. Veſp. à Cap. de ſeq. comm.
Oct. & S. Simeonis Epiſc. & Mart.

Die XVIII. Februdrii.

IN FESTO S. HELLADII
Epiſc. & Confeſſ.
Duplex.
Ad Magnificat, Antiphona.
Sacêrdos.
Oratio.
Eus, qui populo tuo æ-
térnæ ſalutis beaâtum
Helladium miniſtrum con-
Ceſsiſti: præſta, quæſumus;
ut, qui execuútor mandatô-
rum tuòôrum extitit in terris,
intercéſſor noſter ſemper eſſe
dignétur in cœlis. Per Dô-
minum noſtrum.
Comm. Octavæ, Afia. Dedit. &.
ut in I. Veſperis Feſti.

Deinde S. Simeonis „lr &£ N.
Ana, Iſte ſanctus. lôria, &

honoôre.
Oratio.
LRürmitütem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus:
& quia pondus prôpriæ a-
ctiéônis gravat; beâti Simeéô-
nis Martyris tui, atque Pon-
tificis intercéſſio gloriôſa nos
prôtegat. Per Dôminum.
In Land. Rrd- comm., S. Simeonise,

Añßa. Qui odit. v. Juſtus, ut
palma. Oratio, ut ſuprà.

In II. Veſp. comm. S. Hilarii

Confeſft. Antiphona.
Sacêrdos. V. Amdvit eum.

Oratio, ut inftà.
Die

Q 3

246
Die XIX. Februarii.

IN FESTO S. HILARII

éruit ſuprémos.

Eus, qui péôpulo tuo æ-
térnæ ſalũútis beâtum
Hilârium miniſtrum tribui-
ſti: præſta, quæſumus, ut,
quem doctôrem vitæ habui-
mus in terris; interceſſôrem
