Ornãita Regis purpuràâ,
Elécta digno ſtipite,
Tam ſancta membra tan-
gere.
B eâta, cujus brchiis
Secli pepéndit prétium,
Statéra facta côrporis,
Prædàmque tulit taârtari-

Hic

I ic gent
Ca e f
l hoc bi⸗
Aoge Pis
Rengve⸗ con
. Ne hmm 1—
C ubet
Qo
Iun

dor.
N bgnun
arlo, Ni
Oom lin
Gndomn ſeet,
A Miguten
OCuf Gen
dr,
Ponlntu Ml
, ſinckor uni
duitcun
mn Mundt, dne⸗
les chnn, .
hide e!
Cn gnun tüti

ls Coag

Oeat
lu,n giin 1
Uſere (n
ihr, Uabnin t
hlltüt, Cone⸗

.

Minus te Chn.
Goimus tibi.
di Corimu
er Cnen tnam
undum Wl,l
ti Adornn

Degs prolem,
t Ciwcs t.
un,
Ne CIIi (l.

6 elt patiolo,
itns Mper
ro Meer,
Uiret cumine,
nada, & Ungli

Nt,nr cürin
ei rmin,
In tnbus
4loro Dens.
o perpuri,
) Ehte,
1 wembra ti,.

brichi
ncit pretiin,
nn Gb,
. tult taltal⸗

Crux ave ſpes ũnica,
In hoc Paſchàli gaudio,
Auge piis juſtitiam,
Reilque dona véniam.
e ſumma Deus Trinitas,
Collaudet omnis ſpiritus:
Quos per Crucis myſté-
rium
Salvas, rege per ſécula.
Amen.

In hac tri-
umphi gléria.
Hoc ſignum Crucis erit
in cœlo, alleluja.
Cùm Déminus ad judi-
cândum vénerit, allelũja.

O Crux ſplendidior † cun-
Ctis aſtris, mundo celebris,
hominibus multùm amdbi-
lis, ſanctior univérſis: quæ
ſola fuiſti digna portàre talén-
tum mundi: dulce lignum,
dulces clavos, dulcia ferens
pôndera: ſalva præſéntem
catérvam in tuis hôdie làâudi-
bus congregtam, allelũja,
allelu ja.

Eus, qui in præclâra ſa-
lutiferæ Crucis Inven-
tiône, Paſſidenis tuæ mirâcu-

la ſuſcitàſti: concéde; ut vi-

tâlis Ligni prétio ætérnæ vi-
tæ ſuffrâgia conſequâmur.
Qui vivis, & regnas cum
Deo batre.

O Doctor ptime. u.
Kum deduxit. 1 1

277
AD LAUDES.,.

Magnum †P pietâtis opus!
mors moôrtua tunc eſt,
in Ligno quando môrtua
Vita fuit, alleluja.
éminus regnâvit.
18.
Salva nos † Chriſte
Salvâtor per virtutem Crucis.
qui ſalvàſti Petrum in mari,
miſerére nobis, alleluja.
Ecce Crucem Dômi-
ni, † fügite partes advérſæ,
vicit Leo de tribu Juda, radix
David; alleluja.
Nos autem † gloriari
opòrtet in Cruce Dômini no-
ſtri Jeſu Chriſti, alleluja.
Per ſignum Crucis †
de inimicis noſtris libera nos
Deus noſter, allelũja.

ratres: Hoc enim.

Hoc ſignum Cru-
cis erit in cœlo, * Alleluja,
allel. Hoc ſignum. Cùm
Dminus ad judicândum vé-
nerit. Allelúja, allel. G 10-
ria Patri. Hoc ſignum.

Uſtris ſex qui jam perã-
(tis, .
Tempus implens cérporis,
Se volénte, natus ad hoc,
Paſſiéni déditus,
Agnus in Crucis levâtur
Immolandus ſtipite.
ic acétum, fel, arundo,
Sputa, Clavi, làncea:;
8 3 Mite

278

Mite corpus perforàâtur,
Sanguis, unda prôfluit,
Terra, pontus, aſtra, mun-
dus,
Quo lavaàntur flúmine.
rux fidélis inter omnes
Arbor una noôbilis:
Nulla ſilva talem profert
Fronde, flore, germine:
Dulce lignũ, dulces clavos,
Dulce pondus ſũuſtinet.
* lecte ramos arbor alta,
Tenſa laxa viſcera:
Et rigor lentéſcat ille,
Quem dedit nativitas:
Ur ſuperni membra Regis
Miti tendas ſtipite.
Sola digna tu fuiſti
Ferre sécli prétium,
Atque portum præparâre,
Nauta mundo naKufrago:
Quem ſacer cruor perun-
Xit,
Fuſus Agni côrpore.
1ria, & honor Deo
Uſquequàque altiſſimo,
Una Patri, Filiôque,
Inclyto Parâclito:
Cui laus eſt, & potẽéſtas
Per ætérna ſécula. Amen.
Adorâmus te Chriſte, &
benedicimus tibi, alleluja.
Quia per Crucem tuam
redemiſti mundum, alleluja.

Super ômnia † ligna cedrôͤ-
rum tu ſola excélſior, in qua
Vita mundi pepéndit, in qua
Chriſtus triumphaâvit, & mors
mortem ſuperâvit in ætér-
num, alleluja.

Filiæ Jerùſalem.
Pretioſa.

Ræſta, quæſumus, omnſ-
potens Deus: ut, qui ſan-
ctôrum tuéôrum Alexandri,
Evéntü, Theoduli, atque Ju-
venâlis natalitia côlimus; à
cunctis malis imminéntibus
eôrum interceſſiônibus libe-
rémur. Per Dôminum.

Salva nos.
ratres: Hoc enim.

Hoc ſignum Crucis erit
in cœlo, allelũúja.
Cùm Dôminus ad judi-
cândum vénerit, alleluja.
Ecce Crucem Démini.
Galat. 6. d. 14.
Ihi autem abſit gloriâ-
ri, niſi in Cruce Déômi-
ni noſtri Jeſu Chriſti: per
quem mihi mundus cruci-
fixus eſt, & ego mundo.
Adorâmus te Chriſte, &
benedicimus tibi, allelũja.
Quia per Crucem tuam
redemiſti mundum; alleluja.

Per ſignum Crucis.
Philipp. 2. a. .
Umiliavit ſemetipſum fa-
ctus obédiens uſque ad
mortem, mortem autem Cru-
cis. Propter quod & Deus
exaltâvit illum, & donâvit
illi Nomen, quod eſt ſuper
omne nomen.
Om-

Umarn
llt thi,
Düdmum
1,Dowine,

Crucemn iptn
lernonn euon
Gnseloena,
terti, Ael

le⸗

(wen!
De d.
NNS

Dnener
Mr
fln ,in, ani
iæ Mnm
ſetlre fli ini
Nleichlie ine
nobi⸗ Urfſage
Decritnnalnie
Niſe ne ihl
e. Nr Don

einhe.

N
N

reocil, e
lti cdim
6 imminenth
elionibir
Otminum.

e

Uirez: Ang enim.

Gnum Cnti erit
Melafe.
Döminms in c.
enett, Aeiii

cem Dönin.
Calt 6 d 1.
tenn ot gori.
lin (wce oni.
Chiti: per
Mundus cruci-
ego mando.
W te Chrite,&
tbi, Aeu.
er Ciucen tuam
ncdun, Aelii.

C
lemetiplumft
lens ulgbe 1
enn autemn.
n, & Coni

ſt ſover
gvocd elt ⸗

. r.

„, Omnis terra adéret te,
E& pſallat tibi, allelũja.
e. Pſalmum dicat nômini
tuo Démine, alleluja.

Crucem ſanctam ſubiit, † qui
inférnum confrégit, accin-
ctus eſt poténtia, ſurréxit die
têrtia, alleluja-

Simile eſt regnum cœlôrum.
Speécie tua.

Alleluja.
Ecce erucem.

Crucem ſanctam.
Die IV. Maji.
IN FESTO S. MONICE

Eus mœréntium conſo-
lâtor, & in te ſperân-
tium ſalus, qui beâtæ Mô-
nicæ pias lâcrymas in con-
verſiòne filii ſui Auguſtini
miſericõrditer ſuſcepiſti: da
nobis utriuſque intervéntu
peccàâta noſtra deplorâre; &
gràtiæ tuæ indulgéntiam in-
venire. Per Déôminum.

Amävit eum.

Die V. Majji.
IN FESTO S. PII V.

cruit ſuprémos.

Saceérdos.

Eus, qui ad conterén-

279
& ad divinum cultum repa-
randum, Pium quintum Pon-
tificem mâximum eligere di-
gnàtus es: fac nos ipsius de-
fendi præsidiis, & ita tuis in-
hærére obſéquiis; ut mnium
hôſtium ſuperãtis insidiis, per-
pétua pace lætémur. Per Dô-
minum noſtrum.

Die VI. Maji.
IN FESTO S. JOANNIS

In fervéntis ôſei déò-
lium miſſus beatus Joaânnes
Apéſtolus, divina ſe prote-
génte gräatia illæſus exivit,
allelũja.

Eus, qui cônſpicis, quia
hos undique mala no-
ſtra perturbant: præſta quæ-
ſumus; ut beàti Joàânnis Apõ-
ſtoli tui, & Evangeliſtæ in-
tercéſſio gloriòſa nos prôte-
gat. Per Dôòminum.

Dum eſſet ſummus Pontifex * Ju-

ſtum deduxit.

Lux perpétua.

Die VII. Maji.
IN FESTO S. STANISLAI

Sancti, & Juſti.

Eus, pro cujus honòôre
gloriôſus Péntifex Sta=

dos Eccléſiæ tuæ hoſtes,

nislâus glâdüs impiòrum 00*
9 4 cubuit:

280 Feſta
cuúbuit: præſta, quæſumus;
ut omnes, qui ejus imploô-
rant auxilium, petitiônis ſuæ
ſalutârem conſequântur effé-

ctum. Per Déôminum.
Veſperæ de ſeꝗ. comm. præe,

Die VIII. Maji.
IN APPARIIIONE S. MI-

Chaélis Archangeli.
Duplex Majus.
Ad Veſperas,; Ana. Stetit An-
gelus. cum reliquis de Laudibus.
Pſalm. D ixit Dominus. cum
reliquis de Dominica, §5§.
Capitulum. Apoc. I. a. I.
S Ignificavit Deus, quæ o-
₰ portet fieri citò, loquens
per Angelum ſuum ſervo ſuo
Joânni: qui teſtimônium per-
hibuit verbo Dei, & teſtiméô-
nium Jeſu Chriſti, quæcũún-
que vidit.
N., breve. Afſcéndit fumus
arômatum in conſpéêctu Dô-
mini, * Alleluja, alleluja.
Aſcéndit. ½ De manu An-
geli. Alleluja, alleluja. G 10-
Tia Patri. Aſcêndit.
Hymnus
* Tbi Chriſte, Splendor
Patris,
Vita, Virtus côrdium,
In conſpéctu Angeléôrum
Votis, voce pſaàllimus,
Alternântes concrepândo
Mlelos damus vocibus.
ollaudâmus venerantes
Omnes cœli milites;
Sed præcipuè Primâtem
Cœléſtis exércitus,
Michaélem in virtüte
Conteréêntem zaâbulum.

Maji.

Rex Chriſte piiſſime,
Omne nefas inimici,
Mundo corde, & côrpore:
Paradiſo redde tuo
Nos ſola cleméntia.
G lôriam Patri melôdis
Perſonémus vécibus;
Gloôriam Chriſto canâmus,
Glériam Parâclito,
Qui Trinus, & Unus Deus
„Extat ante ſécula. Amen.
V. Stetit Angelus juxta aram
templi, alleluja. R. Habens
thuribulum àureum in ma-
nu ſua, alleluja-
Ad Magniſicat, Antiphona-
Dum ſacrum † myſtérium
cérneret Joânnes, Archan-
gelus Michaêl tuba cécinit:
Ignô⅛ſce Démine Deus no-
ſter, qui âperis librum, & ſol-
vis ſignãâcula ejus, allelüja.
. Oratio.
Eus, qui miro ôrdine,
Angelôrum miniſtéria,
hominumque diſpénſas: con-
céde propitius, ut, à quibus
tibi miniſtrântibus in coœlo
ſemper aſsiſtitur; ab his in
terra vita noſtra muniatur.
Per Dôminuum.
einde fit comm. S. Itanislai.
Kna. Sancti, & Juſti. . Pretiôſa.
Oratio, ut ſuprà.

AD L A UD ES,
& per Horas, Afa.
Setit Angelus † juxta a-
Oram templi, habens thu-

ribulum âureum in manu
ſua, alleluja.

Quo cuſtéde procul pelle

lul Nch

n D dninn
Dam

Gacöne, an⸗
cenidmn: An
Deloe.
in. Ar
Conſtinit

Pinn teneckot
n Aelei.
11 hogell
Thoni, & D
Pincigad,
Furdates
Doniuncee

Eerum nel
elg, ½ 4lel
Coneif, ,
enplumhhcdm
Cfittor önn
Ue⸗ Uitn

i hanhn

ſden
NikNn

r⸗
eit

üdlg urtaarn
lir Hben
ülenn in ma.
lün.
iat, Munnon,
un t mtim
Dannes, Arhe⸗
idl tiln dteni⸗
Dömine Dens .
vers Ibrum, A.
li eins, delhi.
Oauo.
i mi Adne,
Vum minktene,
Cllpenſas:con.
V, Ut, Aqubn
nibis in n

Utur; d H n

noſtra munitr.
Netiolr
UDES,

, in,

lus † juin
, hüben i.

Un in mun

.*

Feſta Maji.

Pſalm. D éminus regnâvit. cum
veliquis. 18.
Anfa. Dum præliarétur †
Michael Archângelus cum
dracéône, audita eſt vox di-
céntium: Salus Deo noſtro,
alleluja.
Aha. Archängele Michaél, †
conſtitui te Principem ſuper
omnes àâànimas ſuſcipiéndas,
alleluja.
Ana. Angeli Déômini, † Dô-
minum benedicite in æ&tér-
num, alleluũja.
Ana. Angeli, † Archangeli,
Throni, & Dominatiônes,
Principatus, & Poteſtâtes,
Virtũtes colôrum, laudate
Dôminum de cœlis, allel.
Capitulum. 3 ignificavit Deus. ut
ſuprà.
N. breve. In conſpéctu An-
gelérum plallam tibi Deus
meus, * Alleluja, allel. In
conſpéctu. *. Adoraâbo ad
templum ſanctum tuum, &
confitébor nòmini tuo. Al-
leluja, allelũja. G lôria Pa-
tri. In conſpéctu.

Hymnus.
C Hriſte ſanctôrum decus

Angeléôrum,
Rector humani géneris, &
Auctor
Nobis ætérnum tribue beni-
gnus
Scândere cœlum.
A ngelum pacis Michaél ad
iſtam
Cœlitus mitti rogitàmus au-
lam;

281
Nobis ut crebrô veniénte
creſcant
Proôſpera cuncta.
A ngelus fortis Gâbriél, ut
hoſtem
Pellat antiquum, volitet ab
alto,
Sæpiùs templum véniens ad
iſtud
Vilſere noſtrum.
A ngelum nobis Médicum
ſalutis
Mitte de cœlis Râphaël, ut
omnes
Sanet ægrôtos, paritérque
noſtros
Dirigat actus.
H inc Dei noſtri Géenitrix
Maria,
Totus & nobis chorus Ange-
Iôrum
Semper alsiſtat, ſimul &
beãta
Côncio tota.
ræſtet hoc nobis Deéitas
beàta
Patris, ac Nati, paritérque
ſancti
Spiritus, cujus réboat in
Omnni
Glôria mundo., Amen.
V. Stetit Angelus juxta a-
ram templi, alleluja.
N. Habens thuribulum äu-
reum in manu ſua, allelũja.
Ad Benedictus, Antiphona
Factum eſt † filéntium in
cœlo, dum draco commit-
teret bellum: & Michaéël
pugnâvit cum eo, & fecit
victôriam, alleluja.

Otatio, àt ſpptâ.

282

Dum præliarétur.
igniſicàvit.
Stetit Angelus juxta a-
ram templi, alleluja.
Habens thuribulum àu-
reum in manu ſua, alleluja.

Archângele Michaél.

Apoc. §. C. 11.

Udivi vocem Angelô-
rum multérum in cir-
Citu throni, & animaâlium,
& ſeniérum: & erat núme-
rus eôrum millia millium,
voce magna dicéntium: Sa-
lus Deo noſtro.
Aſcéndit fumus aré⁶ma-
tum in conſpéctu Dòmini,
allelũja. De manu An-
geli, alleluja.

Angeli, Archaângeli.
Apoc. 12. b. 7.

Actum eſt prælium ma-
gnum in cœlo: Michaél,
& Angeli ejus præliabântur
cum dracône, & draco pu-
Znabat, & aängeli ejus: &
non prævaluérunt; neque
locus invéntus eſt eôrum
àmpliùs in cœlo.
In conſpéctu Angelorum
pſallam tibi Beus meus, allel.
Adorâbo ad templum
ſanctum tuum, & confité-
bor nômini tuo, alleluja.

Stetit Angelus.

xit Déminus.
55⁵.

Onfitébor tibi Doͤ⸗
mine in toto corde meo: quôniam
audiſti. 6⅞. .
ägnificävit.
Aſcêndit fumus. ibi
Chriſte.
In conſpéctu Angelòrum
pſallam tibi Deus meus, allel-
Adorâbo ad templum
ſanctum tuum, & confitébor
némini tuo, alleluja.

Princeps gloriosiſſime, † Mi-
chal Archângele, eſto me-
mor noſtri: hic, & ubique
ſemper precàre pro nobis Fi-
lium Dei, alleluja.

O Doctor éptime †
Eccléſiæ ſanctæ lumen, bed-
te Gregôri, divinæ legis amâ-
tor deprecâre pro nobis Fi-
liunmi Dei, alleluja.
Amaàvit eum.

alleluja

Dum præliarè-

tur, Angeli „Archangeli

Die IX. Maji.
IN FESTO S. GRECGORII

Eus, qui pòpulo tuo
ætérnæ ſalutis beâtum
Gregôrium miniſtrum tribui-
ſti: præſta, quæſumus, ut,
quem doctérem vitæ habui-
mus

tens;
6ee melein
lrDöminnen

erdon. 1

De.
NTWS

1

el

kirtoru
Nleclors
nfics werti
I,ſcat te n
rdicumm n
licotden iunn
Der Dömimn.

Aci, 6)

4, grſi
Upulhu:n
Gnm Mitmnn
Ci, K l
lemnach
te Menn u
Imn EerDoerin
lum Chribun-

i⸗ Neilten.

De X)

Vg

VHhpos
Merikn s
Wönine he

- 7
Ennnnege

4
6 cninn
ii
itfimn n
hnt d er d
n
pecn eh
Dens elvi
6 i tenpn
leli.
at, Antiphon
t R/, 14
tloiline,

dre Ndn bis E.
bis .
Melon.

Dodor Opnef
nde umen, de⸗
,Cifinelegsn.
Ae gro bi
Alelii⸗
.☚

Dan gnſan.
ngeli uchungel
Lade,

. Mi
OCNEAOONI

1, Con⸗

„

pnio 1
luts beitmn
olkrum nibu⸗
durliang, ,
em ſite Mn.
u

Feſta Maji⸗

mus in terris; interceſſòreèm
habére mereâmur in Coelis-
Per Déminum.
In II. Veſp. comm. ſed./Antiph.
Sacérdos. “. Amavit eum.
Oratio, ùt infrà. H
Deinde S8. Gordiani &c. ut infràâà.

Die X. Maji.

IN FESTO S. ANTONINI
Epiſe & Conf. Semidupl,
In Hymno dic., Méruit ſuprémos.
Oratio.
Ancti Antonini, Démine,
Confeſſõris tui, atque
Pontificis méritis adjuvémur:
ut, ſicut te in illo mirâbilem
prædicâmus; ita in nos miſe-
ricôrdem fuiſſe gloriémur.
Per Dôminum.
Comm. SS. Gordiani, & Epima-
chl Mart. Antiph. Lux perpétua.
F. Sancti, & Juſti.
Oratio.
A, quæſumus, omnipo-
tens Deus: ut, qui bea-
tôrum Martyrum tuôrum
Gordiâni, & Epimachi ſo-
lémnia céôlimus; eòôrum apud
te interceſſiõnibus adjuvé-
mur. Per Déôminum noſtrum

Jeſum Chriſtum Filium tuum.
n Laud. comm. SS. MM. Ana,
Filiæ Jerſalem. 7. Pretiéſa.
Oratio, ut ſuprà.
Veſperæ de ſeq. comm. præge

Die XI. Maji.
IN FESTO S. MAJOLI

Abbatis. Duplex.
Oratio.
TNtercéſſio nos, quæſumus
IDomine, beãti Màjoli Ab-
bâàtis comméndet: ut, quod

283
noſtris méritis non valémus;
ejus patrocinio aſſequâmur.
Per Dôminum.
Pro comm. S. Antonini. Anfiph.
Amavit eum. g. Juſtum deduxit.
Oratio, ùt ſupra.
In II. Veſp. comm. SS. Nerei & c.
Mart. Antiph, tempore Paſchali.
Lux perpétua. *. Sancti, & Juſti
Sytra tempus Paſch. Antiphona.
ſtorum. V. Lætàmini.
Oratio; ut infrà

Die XII. Maji.

IN FESTO SS. NEREI
Achillei, & Domitillæ Virginis;
atque Pancratii Mart. .
Semiduplex.
Oratio.
8 Emper nos Dôòmine, Mar-
tyrum tuôrum Neérei A-
Chillei, Domitillæ, atque Pan-
cratii fõveat, quæſumus, beâ-
ta ſolémnitas: & tuo dignos
reddat obſéquio. Per Dômi-

num noſtrum.
Veſperæ de ſeꝗ. omm. prær,

Die XIII. Maji.
(aliàs 29. April.)
IN FESTO S. PETRI

Mart. Duplex.
Oratio.
Ræſta, quæſumus, om-
nipotens Deus: ut beaâ-
ti Petri Martyris tui fidem
c⁰ngrua devotiéône ſectémur;
qui pro ejúſdem fidei dila-
tatiéne martyrii palmam méèé-
ruit obtinére. Per Dôminum.
In II. Veſp. comm. S. Bonifacä
Marp. tempore Paſchali. Ana Lux
perpétua. „. Sancti, & Juſti.

Extra tempus Paſchele. Anfiphona,
Iſte ſanctus, y. Gloria, & honôre.

Oratio, uùt infftà. .
Die

284
Die XIV. MajI.
SANCTIBONIFACII

artyris.
Oratio.
D A, quæſumus, omnipo-
tens Deus: ut, qui beÜâti
Bonifaâcii Martyris tui ſolém-
nia côlimus; ejus apud te in-
terceſſiònibus adjuvémur. Per
Dôéminum noſtrum.

Die XVI. Maji.
IN FESTO S. JOANNIS

Nepomuceni. Mart. Gemid.
Oratio.
Eus, qui ob invictum
D beâti Joânnis ſacramen-
tâle ſiléntium nova Ecclé-
ſiam tuam martyrii corôna
decoràâſti: da nobis ejus in-
terceſſiéne & exémplo lin-
guam cantè cuſtodire; ac
ômnia pôtiùs mala, quàm
àânimæ detriméntum in hoc
ſéculo tolerâre. Per Démi-
num noſtrum.
In II. Veſp. à Capit, de ſeq. com-
Mmem. Præac.

Die XVII. Maji.

(aliàs heri.)
IN FESTO S. UBALDI
Epiic. & Conf. Semidupl.

In Hymnmo non mutatur g. niſi
contingat hoc Feſtum ulteriùs trans-
Kerri; aut I. Veſp. impediri, ne à
Cap. ſint de S. Ubafde.

Oratio.
Uxilium tuum nobis,

Dômine, quæſumus,
placâtus impénde: & inter-

Feſta Maji.

ceſſiéne beàâti Ubaldi Confeſ
ſõris tui, atque Pontificis con-
tra omnes diaboli nequitias
déxteram ſuper nos tuæ pro-
pitiatiõnis exténde. Per Dô-
minum noſtrum.

Pro comm. S. Joannis Nepomuc.
tempore Paſchali. Antiphona. San-

ti, di 1 Pretioſa. Extra
tempus Paſc nuiphons. mi
v g. Juſtus, ut palma. 2

Oratio, ùt ſuprà.
In II. Veſp. à Capit. de ſeq. oom-
mem. præc.

Die XVIII. Maji.
IN FESTO S. VENANTII

Martyris. Semiduplex.

AD VESPERAS.

Hymnus.

MArtyr Dei Venãintius,
Lux, & decus Camér-
tium,
Tortére victo, & judice,
Lætus triümphum cônci-
nit.
A nnis puer, poſt vincula,
Poſt cârceres, poſt vér-
bera,
Longa fame freméntibus
Cibus datur leônibus.
Sed ejus innocéntiæ
Parcit leônum immânitas:
Pedéſque lambunt Marty-
ris,
Iræ, famiſque immémores.

V erſo deôrſum vértice

Haurire fumum cégitur:
Coſtas utrinque, & vi-
ſcera .
Succõnſa lampas uſtulat.
Sit laus Patri, ſit Filio,
Tibique ſancte Spiritn⸗ ſ.
a

stwi ninmhn,
eXaudl gerce
Nralte nn
Venetinx,N
n imemm -
NoK

Nobis reket
Lncss bettk.
Vam atnium
otine w⸗
t.

ſrigr Cire
inttisirb

4 N lmibotl

rirt 1
Cod ünnie
I nit)
Une Angelenn
lceſo poti
Col repele
lumne iune
di ludt, 8
lie nde 8
N R es

1 De Veniniu,
1 Geens Cnme.
un,
e Fico, & tor,
Niunphun oond⸗

Polt irun,
1es, olt ⸗

me kremnentibus
tur leonibus
nnocentie

Snuminminitu,
lunbur Marty-

e inmemnores
n vettie
huon COgin,

qae & 4

i, lr hlo⸗
che “

Da per preces Venântu
Beâta nobis gâudia.
Amen-.-
Oratio⸗
Eus, qui hunc diem
beâti Venântii Marty-
ris tui triumpho conſecraſti:
exâàudi preces pôpuli tui, &
præſta; ut, qui ejus mérita
venerâmur, fidei conſtanti-
am imitémur. Per Dôminum
noſtrum.
Fit comm. S. Ubaldi, Antiphona.
Amävit eum. *. Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſuprà.
AD LAUDES,

Hymnus.

Dn nocte pulſa Lucifer
Diem propinquam min-
tiat,
Nobis refert Venàântius
Lucis beâtæ muünera.
N am criminum caliginem,
Stygiſque noctem dépu-
lit:
Verôque cives lúmine
Divinitàtis imbuit.
A quis ſacri baptiſmatis
uſtrâvit ille pâtriam,
Quos tinxit undaà milites,
In aſtra miſit Maàrtyres.
N unc Angelôrum particeps,
Adéſto votis ſùpplicum:
Procul repélle crimina,
Tuúmque lumen ingere.
S it laus Patri, ſit Filio,
Tibique ſancte Spiritus,
Da per preces Venaúntü
Beâta nobis gaâudia.
Amen.

Veſperæ de ſeq. eomm. præc. &
Pudentianæ Virginis.

Feſta Maji.

285
Die XIX. Maji.

IN FESTO S. PETRI
Caleſtini Papgę, & Conf,
Duplex.

Oratio.

D Eus, qui beâtum Petrum

Cœleſtinum ad ſummi
Pontificâtus âpicem ſublima-
ſti, quique illum humilitti
poſtpénere docuiſti: concé-
de propitius, ut ejus exém
plo cuncta mundi deſpicere;
& ad promiſſa humilibus
præmia pervenire feliciter
mereâmur. Per Dôminum
noſtrum.
Deinde ſit comm. S. Venantä,
Temp. Paſchali, Afia. Sancti, &

Juſti. *. Pretiôſa.
Oratio, t fuprà.
Extta tempus Paſoh. Ans. Qui
vult venire. “. Juſtus, ut palma
Pe à. Pudentianæ Vig. Rn
Veni ſponſa. ⁶. Spécie tua.

Oratio.
E Xàudi nos Deus ſalutàris

noſter: ut, ſicut de beâ-
tæ Pudentiânæ Virginis tuz
feſtivitate gaudémus; ita piæ
devotiônis erudiâmur afféctu.
Per Déminum.

juſdem in Laud. Ana.

Comm. ej] 1
Simile eſt. “. Diffuſa eſt. Oratio.

E zXaàudi. ut ſupri.
In II. Veſperis ad Magnificat,
Ania. Dum eſſet † ſummus
Pôntifex, terréna non mé-
tuit; ſed ad cœléſtia regna
gloriſus migraàvit, alleluja.
it comm. ſed. Aa. Similabo.
„. Amavit eum,

Oratio, ut intràâà.

Die

286
Die XX. Maji.

IN FESTO S. BERNAR-

Omine Jeſu, qui beâto
Bernardino Confeſſõri
tuo eximium ſancti Nôminis
tui amôrem tribuiſti: ejus,
quæſumus, méritis & inter-
ceſſiõne, Spiritum nobis tuæ
dilectiõônis benignus infunde.
Qui vivis & regnas cum Deo
Patre in unitaâte ejúſdem Spi-
ritus.

Die XXII. Maji.
IN FESTO S. ROMANI

Ntercéſſio nos, quæſumus
Déôͤmine, beâti Romaâni
Abbatis comméndet: ut, quod
noſtris méritis non valémus;
ejus patrocinio aſſequâmur.
Per Déôminum.

Die XXV. Maji.
IN FESTO S. GENNADII

A, quæſumus, omni-
potens Deus: ut beaàuti
Gennàdii Confeſſris tui, at-
que Pontificis venerânda ſo-
lémnitas, & devotiônem no-
bis ageat, & ſalútem. Per
Dôminum noſtrum.

. Lux perpé-
tua, Sancti, & Juſti.

Iſte ſanctus. Gloria, & honéôre,

A⸗ quæſumus, omni-
potens Deus: ut, qui be-
4ti Urbâni Martyris tui, at-
que Pontificis ſolémnia côli-
mus; ejus apud te interceſ-
ſiônibus adjuvémur. Per Dô-
minum noſtrum.
Filiæ

Jeruſalem. Pretiéſa.

Qui odit. Juſtus, uùt palma.

Die XXVI. Maji.
IN FESTO S. AUGUSTINI

Eus, qui in géntium con-
verſiône pias beâti Au-
guſtini Confeſſôris tui, atque
Pontificis preces miſericôrdi-
ter ſuſcepiſti: ejus méritis &
interceſſiõne concêde; ut pec-
câta noſtra defléntes, indul-
gentiärum tuârum muünere
conſolémur. Per Déminum.

AmAvit eum. Juſtum.

Lur perpetua.
Sancti, & Juſti.
Iſte ſan-

ctus. *· Gloria, & honòre.

Nfirmitâtem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus:
& quia pondus prõpriæ actié-
nis gravat; beâti Eleuthérii
Martyris tui, atque Pontificis
intercéſſio gloriôſa nos prõô-
tegat. Per Dôminum.

ſeübl.
odit.

De W
IN MN

N

lu, gu!
n dein
ſis tui, Kane
Ctone Clnfie
Popkis Enn
ſeuper Ulket
Mertsaii
Duon nolru

tun cecin

Nu/ Snti 4,

. ln

Du, gün
Auni rn
lre oreffez i
ncteletiicnse
Nlip,nt cin
nn c efilen
Käirguein

Dengen
i M
licis o
ep e e
furennr. N-
ſKrun

EH

retioſa

Au, ot aln

95. 4ACCNNI
un IN Pentuum (0l⸗

One Dize heze In.
one Pias

Ra

precss
Ci: cis meri
ecoNcege, ltpe⸗
Getlntes, incnl.
tärum mönete
der Daninm

enn. Iunn
j

ur eepetun

1, hdr.

n noltram k⸗
potens le⸗
pröprienle⸗
beiti Deune
Irqve onffis
orioln s
—☛

Filiæ Jerùſalem.
Pretiòſa.

Qui odit. Juſtus, ut palma.

Die XXVII. Maji.
IN FEST.O S. BEDE.

O Doctor.

Eus, qui Eccléſiam tu-
am beàti Bedæ Confeſ-
ſõris tui, atque Doctôris eru-
ditiõne clarificas: concéde
propitius fämulis tuis; ejus
ſemper illuſtràâri ſapiéntia, &
méritis adjuvâri. Per Dômi-
num noſtrum.

Amaâvit eum
Juſtum deduxit.

. Lux per-
pétua. Sancti, & Juſti.
Iſte
fanctus. Gléria, & honôre.

Eus, qui nos bedâti Jo-
ànnis Martyris tui, at-
que Pontificis àännua ſolem-
nitâte lætificas: concéde pro-
pitius; ut cujus natalitia coôli-
mus, de ejúſdem étiam pro-
tectiône gaudeâmus. Per Do-
minum noſtrum.

Filiæ Jeruſalem. Prctiôſa.
. Dui 0-
dit. Iuſtus, ut palma.

287
Die XXVIII. Maji.

IN FESTO S. BONIFACII

éruit ſupremos.

Eus, qui pépulo tuo
in multis periculis con-
ſtitůto, beâti Bonifacii Con-
feſſòris tui, atque Pontificis
mira vigilântia providiſti:
concêde propitius; ut, cujus
gloriôſa mérita venerâmur,
perénnibus auxilis muniâ-
mur. Per Déôminum.

O Doctor. y. Juſtum.

Die XXIX. Maji.

IN FESTO S. PHILIPPI

éruit ſuprémos.

Eus, qui beâtum Phi-
lippum Confeſſõrem tu-
um Sanctéôrum tuòôrum glôͤ-
ria ſublimâſti: concéde pro-
pitius; ut, cujus ſolemnitâte
lætâmur, ejus virtútum pro-
ficiämus exémplo. Per e.
minum noſtrum.

nfe Dum ellet.
Juſtum deduxit. p.

Veni ſponſa. Spécie tua.

Die

288 F
Die XXX. Maji.
(aliàs XXV. hujus.)
IN FESTO S. MARIX.

Mlagdalenæ de Pazzis Virg.
Semiduplex. „

Oratio. ,
Eus, virginitâtis amator
qui beâtã Mariam Mag-

Qalénam Virginem, tuo amo-

re ſuccênſam, cœléſtibus do-
nis decoràſti: da, ut, quam
feſtiva celebritâte venerâmur;
puritâte, & cCharitâte imité-
mur. Per Déminum.
Et fit eomm. S. Felicis P. & M.
Temp. Paſchali. Antiphona. Lux
perpétua. . Sancti, & Juſti.
Extra temp. Paſchale., Ana, Iſte
ſanctus. “. Glôria, & honoôre.

Oratio.
Nfirmitâtem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus:
& quia pondus prépriæ actié-
nis gravat; beàâti Felicis Mar-
tyris tui, atque Pontificis in-
tercéſſio gloriôſa nos prôte-
gat. Per Dôminum.
In Laud. fit comm. S. Felicis P.
& M. Temp. Paſch. Antiph. Filiæ
Jeruſalé. v. Pretiéôſa. Extra temp.
Paſch. Ana, Qui odit. F. Juſtus,
ut palma. Oratio, ut ſupra.
In I. Veſp. comm. S. Petronillæ
Virginis. Antiphona. Simile eſt.
*. Spécia tua. Oratio, ut infrà.
Die XXXI. Maji.
S. PETRONILLE
. Virginis.
Oratio.
Xaudi nos Deus ſalutaris
noſter: ut, ſicut de beâtæ
Petronillæ Virginis tuæ feſti-
vitäâte gaudémus; ita piæ de-
votiônis erudiâmur afféctu.

Per Déminum.
Veſperæ de ſequenti.

Feſta Junii.

FESIA JUNII.

Prima die non impedits dicitur

Officium Defunctorum.
Die I. Junii.

IN FESTO S. ENECONIS
Abbatis. Duplex.

Oratio.

Ropitiaâre, quæſumus, Dòô⸗
mine, nobis fâmulis tuis
per ſancti Confeſſéôris tui E-
necénis mérita gloriéôſa: ut
ejus pia interceſſiône ab m-
nibus ſemper protegâmur ad-

vérſis. Per Dôminum.
In II. Veſp. comm. §S. Marcel
lini &. MM. Temp. Pafch. Anz.

Lux perpétua. *. Sancti, & Juſti.

Extra temp. Paſch. Iſtörum eſt.
t. .

v. Lætàmini. Oratio, ut in
Die II. Junii.
SS. MARCELLINI, PETRI,

atque Eraſmi Mart.
Oratio⸗
Eus, qui nos ànnua bea-
thrum Maärtyrum tuòô-
rum Marcellini, Petri, atque
Eraſmi ſolemnitâte lætificas:
præſta, quæſumus; ut quo-
rum gaudémus méritis, accen-
dâmur exémplis. Per Dômi-
num noſtrum.
Die V. Junii.
IN FESTO S. BONIFACII
Epilc, & Mart. Duplex,
Oratio.
Eus, qui multitúdinem
populérum beàâti Boni-

facii Martyris tui, atque Pon-
titicis

rräeni
Gtem tul nor
inns es d
io;) vt ipolds
Ounesad te fel
mereänmn

Doktrum.
nemn. Nrnd

N
NM&

Otatio⸗
lunpotens
Derd glit
Cörum ſpbnen
Cniace olenn
QMndium Coce
n, itde Lont
nr beittucind
mnilitconete
Clius merin re
teni, ineneſic
oudtu
umuniinur i
öninnm ectunn.
D le coen

1i. M
tenn, NMxth. in
idlme 0ndd

Nen Mrrel,

.
rerſumn
obs fimolis ni
0nlelöris ni M

ie I hui.
CTLIINNN.

i nos anndn ben⸗
Mirtyrum to⸗
ln, beni agr
emnitite Einen
elumms, ur o⸗
Ns enimacen⸗
mnls K Döni-
n

Pi.
8 ONYA

ii molttididen.

un bett Por⸗
tiatque lo⸗
tics

Feſta

tificis prædicatiòne ad agni-
tiõnem tui nôminis vocare
dignâtus es: concéde propi-
tius; ut ipsius interceſſiône
omnes ad te feliciter perveni-
re mereâmur. Per Dôminum
noſtrum.

In II. Veſp. à Capit. de ſeq. com-
mem. præced.

Die VI. Junii.
IN FESTO S. CLAUDII
Epiſc. & Conf. Duplex.
Oratio.
O Mnſpotens ſempitérne
Deus, qui es Sanctôrum
tuôrum ſplendor mirbilis,
quique (hodieérna die) beaâtũ
Clàudium Confeſſörem tu-
um, atque Pontificem ætér-
næ heatitũdinis glôria ſubli-
maſti: concéde propitius, ut,
cujus mérita venerâmur in
terris; interceſſiéônis ejus au-
Xiliò apud tuam miſericôrdi-
am muniâmur in Coœlis. Per
Dôminum noſtrum.
Deinde fit comm. S. Bonifacii
Epiſç. & Mart. Temp. Paſch. Ana-
Sancti, & Juſti. . Pretiéſa. Extra
temp. Paſch. Qui vult. 7. Juſtus,
ut palma. Oratio, ut ſupra-
In II. Veſp. à Capit. de ſeq. com-
mem. præced.

Die VII. Junii.
(aliàs VI. hujus.)
IN FESTO S. NORBERTI
Epiſc. & Conf. Duplex.

Si hoc Feſtum ulterius transfer-
tur; aut in I. Veſp. à Cap. non fit de
eo, in Hymno dic. M cruit ſupré-

mes. & non alias.

2
Oratio⸗ 3
DEus., qui beâtum Nor-

bertum Confeſſõrem tu-
um, atque Pontificem, verbi
tui præcônem eximium effe-
ciſti & per eum Eccléſiam
tuam nova prole fœcundaſti:
præſta quæſumus, ut ejuſdem
piis ſuffragântibus méritis,
quod ore ſimul, & 6pere do-
cuit; te adjuvânte exercére

valeâmus. Per Déminum-.
ntiphona.

Commem. præced.
Amavit eum. V. Juſt axit.
t u ntemn geg zi
Die IX. Junii.
SS. PRIMI, ET FELICIANI
Martyrum.
Oratio- .
Ac nos, quæſumus Dô-
mine, ſanctôrum Marty-
rum tuòrum Primi, & Feli-
ciâni ſemper Feſta ſectaâri:
quorum ſuffrâgiis protectiéò-
nis tuæ dona ſentiàmus. Per
Dôminum noſtrum.

Die X. Junii.
IN FESTO S. MARGA-

ritæ, Reginæ Scotiæ, Viduæ.
Semiduplex.

Oratio.
Eus, qui beâtam Mar-
garitam Scotéôrum Re-
ginam eximia in pâuperes
charitâte mirâbilem effeciſti:
da, ut ejus interceſſione, &
exémplo, tua in céôrdibus no-
ſtris Chritas jũgiter augeaâtur-.

Per Dôminum noſtrum.
Veſperæ de ſeq. cum commem.

S. Margaritæ.

T Die

290
Die XI. Junii.
IN FESTO S. BARNABE

Eus, qui nos bedâti Bar-
nabæ Apéſtoli tui méri-
tis, & interceſſiéône lætificas:
concéde propitius, ut, qui
tua per eum beneficia pôlci-
mus; dono tuæ graàtiæ conſe-
quâmur. Per Dôminum.

Manum ſuam. 5. Diffuſa eſt.
eus, qui beàtam. Ut.

Sacerdos. Amvit eum.

Die XII. Junii.
IN FESTO S. LEONIS

Eus, qui beâtum Leô-
nem Confeſſôrem tuum,
atque Pontificem virtúte con-
ſtàntiæ in exercéndo paſtora-
li múnere contra ſéculi pote-
ſtâtes corroboraſti: tribue,
quæſumus, nobis fàmulis tu-
is, & ejus apud te interceſſiò-
nibus adjuvâri; & ab omni
hôſtium impugnatiône de-
féndi. Per Dôminum.
Lug perpétua. Y. Sancti, & Juſti.
Iſtôrum. Lætàmini.
Anctôrum Martyrum tuéô-
rum Basilidis, Cyrini,
Naboris, atque Nazaârii, quæ-

ſumus Dômine, natallitia no-
bis votiva reſpléndeant: &
quod illis côntulit excelléntia
ſempitérna; fructibus noſtræ
devotiônis accréſcat. Per Dô-
minum noſtrum.

Filiæ Jeruſalem. Pretiôſa

Veſtri capilli. Exultabunt.

Die XIII. Junii.
IN FESTO S. ANTONII

Ccléêſiam tuam, Deus-,
beâti Antônii Confeſſôris
tui ſolémnitas votiva lætifi-
cet : ut ſpirituâlibus ſemper
muniaàtur auxiliis; & gâudiis
pérfrui mereâtur ætérnis. Per
Déminum noſtrum.

„Dum eſſet ſummnus⸗
Juſtum deduxit.

Die XIV. Junii.
IN FESTO S. FELICIS

Eus tuéôrum fortituúdo
Sanctôrum, qui beâtum
Felicem illuſtri martyrio ho-
norâre dignâtus es: te ſp-
plices exorâmus; ut, ipſo
pro nobis intercedénte, fidem
ejus ſectémur in terris, & glo-
riæ participes efficiämur in
coœlis. Per Dôminum.

Die X
N. HEN

Teeteltbdus, i
ſyte: ſed td
Ultite proklen
elhclens, en
lund, Ibeneren
1e. Der Donine

Cui nl 7 t

Dgancter 1.
tor chartits
n Mumen .
r Alfn giſice
8 Ceco
enebile
de

R An
Kcünme d

Aine aien

Feſta Junii.

Et fit comm. S. Antonii. Antiph,
Ric vir. “ Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſupra.
In II. Veſp. à Cap. de ſeq. com-
mem. præc.

Die XV. Junii.
IN. EESIO SS. VIII,

Modeſti, atque Creſcentiæ
Martyrum. Duplex.
Oratio.
D4 Eccléſiæ tuæ, quæſu-
mus Dôͤmine, fanctis
Martyribus tuis Vito, Mo-
déſto, atque Creſcéntia in-
tercedéntibus, ſupérbè non
ſapere: ſed tibi plâàcita hu-
militâte proficere; ut prava
deſpiciens, quæcuúnque recta
ſunt, libera exéêrceat charitâ-

te. Per Döôminum.
Pro comm. S. Felicis Mart, Afia
Qui vult. . Juſtus, ut palma.
tatio, ut fupra.
Veſperæ à Capit. de ſeq. com=
mem. præc.

Die XVI. Junii.
(aliàs XII. hujus.)

IN FESTO S. JOANNIS
2S. Easundo onfeſi
uplex.

In Hymno dic. M éruit ſuprémos.
Oratio.

DEus auctor pacis, & amâ-
tor charitâtis, qui beaâ-
tum Joinnem Confeſſörem
tuũ mirifica diſſideéntes com-
ponéndi gràtia decoràſti: ejus
méritis, & interceſſiône con-
cede; ut in tua charitate fir-
mati, nullis à te tentatiônibus

ſeparémur. Per Dôminum.
Nalen t comm. 88, da Ec.
Amipk. Gaudent. V. Exul-
tabunt. ratio; ut npra

291
In II. Veſp: 2 Cap: de ſeq. com
mem, præced.

Die XVII. Junit.

N. FESTO S. BAsILII
Magni, Epiſc. & Confeſſ.
i imno dun Mäfutt ſöpre
n Hymno dic. Meruit ſupremo
Ad Magnificat in erie Vene
Antiphona. O Doctor.
Oratio:

EXiudi, quæſumus Dôémi

ne, preces noſtras, quas
in beâti Basilii Confeſſõris tui,
atque Pontificis ſolemnitàâte
deférimus: & qui tibi dignè
méruit famulari; ejus interce-
déntibus méritis ab mnibus
nos abſõlve peccaàtis. Per Dô-
minum noſtrtum.ne
Pro comm. 8. JOannis, Antiph.
Hisie, de iin dedurit.
In II. Veſp. comm. SS. Marci &c.
MM. Temp. Paſchali. Antiphonas
pi S F
urati I n.
Die XVIII. Junii.
SS. MARCI, ET MARCEL-
liam Martyrum
Oratio.
Ræſta, quæſumus, omni-
potens Deus: ut, qui ſan-
ctôrum Maärtyrum tuôrum
Marci, & Marcelliaâni natali-
tia céôlimus; à cunctis malis
imminéntibus eòôrum inter-
ceſſiõnibus liberémur. Per

Dôminum noſttum.
Ad Benedictus, temp. Paſchali,
Antiphona. Filiæ Jeruſalem.

F. Pretiôſa. Extfa tenip. Paſch
Antiph. Veſtri Silli. F. Exul-
tàbunt. Veſb. de ſegrentt
1 2 Die

292

Die XIX. Juniüi.
IN FESTO SS. GERVASII,

Eus, qui nos ânnua ſan-
ctôrum Märtyrum tuô-
rum Gervaſii, & Protaâſii ſo-
lemnitâte lætificas: concéde
propitius; ut, quorum gau-
démus méritis, accendaâmur
exémplis. Per Dôminum.

Die XX. Junii.

HN FESTO S. JULIANE

AD VESPERAS,

Eléſtis Agni nuptias,
O Juliâna, dum petis,
Domum patérnam déſeris,
Chorúmque ducis virgi-
„num.
ponſumque ſuffixum cruci
Noctes, diéſque dum gemis,
Doloòris icta cuſpide
Sponſi refers imaâginem.
nin ſeptifôrmi vuúlnere
Fles ad genu Deiparæ;
Sed creſcit infũſa fletu,
Flamaſque tollit charitas.
inc morte feſſam préôxima,
non uſitâto te modo
Solâtur, & nutrit Deus,
Dapem ſupérnam porri-
gens.

térne rerum Còônditor,
Etérne Fili, par Patri,
Et par utrique Spiritus
Soli tibi ſit glôria. Amen.

Eus, qui beâtam Juliâ-
nam Virginem tuam ex-
trémo morbo laborântem,
pretiôſo Filii tui Côrpore mi-
rabiliter recreâre dignàâtus es:
concéde, quæſumus; ut ejus
intercedéntibus méritis, nos
quoque eòdem in mortis agô-
ne refécti, ac roboraâti, ad
coœléſtem paâtriam perducaâ-
mur. Per Doôminum.

Iſte ſanctus.
Glôria, & honore.

Nfirmitätem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus:
& quia pondus prõpriæ actiò-
nis gravat; beàti Sylvérii Mar-
tyris tui, atque Pontificis in-
tercéſſio gloriòſa nos prôte-
gat.

Simile eſt. Diffuſa.
Xàâudi nos Deus ſalutàâ-
ris noſter: ut, ſicut de
beutæ Florentinæ Virginis tuæ

feſtivitâte gaudémus; ita piæ

devotiônis erudiâmur affé-

ctu. Per Déminum.
Qui odit. Juſtus,

ut palma. nfirmitâtem.

Specie tua.

Veni ſponſa.
xàudi.

Die

nehr iene
In ſte ſanoc⸗
Crnenitenta!

1 ionocenten
intemar peent
Domninum wen

Ten hol ,

,. unt e

NI
MMNN

Iunn
Ctens Deng
hulin Ckkir,
Entftos eneri
i, E Eepoti⸗
Uer SAlten,
MWn Uoſtrun.

hect t
u

gli beitn

Upinemtune
Nrbo labo
itiporn⸗
teire ignitngs
unſamus; I ei
bus merttis, h
kennortisgt
WNiti, A
Patram pruct⸗
Olinun.

commenn Weri
,d. Wel

Rem nolnn n
