Xor tua, ſicut vitis abũún-
dans, * in latéribus domus
tuæ.
ilii tui, ſicut novéllæ oli-

vàrum, * in circũitu menſæ

tuæ.
Scce, ſic benedicétur ho-
mo, * qui timet Dôminum.
enedicat tibi Dôminus ex
Sion, * & videas bona Je-
rũſalem mnibus diébus vi-
tæ tuæ.
t videas filios filiérum tuõò-
rum, * pacem ſuper IIſraél.
lôria Patri,

Epè expugnavérunt me
à juventúte mea, * dicat
nunc Iſraél.
æpè& expugnavérunt me à
juventͤte mea: * étenim
non potuérunt mihi.
upra dorſum meum fabri-
cavérunt peccatéres: * pro-
longavérunt iniquitâtem ſu-
am.
ôminus juſtus concidit cer-
vices peccatôrum: * con-
fundântur, & convertantur
retrôrſum omnes, qui odé-
runt Sion.
iant, ſicut foenum tectô-
rum: * quod, priſquam evel-
lâtur, exâruit:
e quo non implévit ma-
num ſuam, qui metit, * &
ſinum ſuum, qui manipulos
Colligit.
t non dixérunt, qui præ-
teribant: Benedictio Dômi-
ni ſuper vos: * benediximus
vobis in nomine Dômini.
Glôria Patri,
yrie eléiſon. Ohriſte eléi-

ſon. K yrie eléilon.

in
lereiſenn
Doham: N M,

7

—

nrlos tuos
tn Ctenn
Crttio tue ttin
tet 2blolree de
Dooinum w⸗
en.

= =

lore Ni

pobncs
EDnne
erindl wedn
iant zunes n
t, in ſoe
is mex,
nniguieite
Dönine: † De
lintbit,
n ans te
tlin Mopte
n ilimn te
Alnut inin
e N
Mmen n Denin

Caunn

nan XCiii
ater noſter. Aect. Et ne nos ad noctem, * ſperet Iſraél
benn inducas in tentatiônem. Sed li- in Dômino
ſekicn bera nos à malo. . . .
llnet Nn Meménto congregatio- i aPud Dòminum miſe-
iti nies tuæ. Quam poſſedi riCor ede & Copiòſa apud
ee üſi ab inltio. um redemptio.
ibus d ômine exàâudi oratié-Et ipſe rédimet Iſraél, * ex
ce e . E .
nem meam. Et clamor mnibus iniquitâtibus ejus.
wflcnn meus ad te véniat. lria Patri,
n per li Dôminus vobiſcum. .
8 Et cum ſpiritu tuo. Omine;, non eſt exalt-
tum cor meum; * ne-
geen Eus, cui prôprium eſt due elati ſunt ôculi mei.
R ne miſeréri ſemper, & par- Neque ambulavi in magnis, *
d cCere, ſüſcipe deprecatiénem neque in mirabilibus ſuper
meev oſtram: ut nos, & omnes me. humiliter ſentié
e fümulos tuos, quos delicté- ba ndi⸗ 4 K*KM ie 4 entic.
ti. rum caténa conſtringit, mi- bam, * ſed exaltàvi ànimam
wnte ſeratio tuæ pietâtis clemén- meam;
ems ter abſolvat. Per Chriſtum icut ablactätus eſt ſuper
re Dominum noſtrum. matre ſua, * ita retributio in
iguttiten t Amen . ànima mea.
. „ . 4 .
4 peret Iſraél in Déômino, *
Cneldton ex hoc, nunc, & uſque in .
I: † ſéculum.

loôria Patri.

Mnrerne
COMeAAur

, i o.

léria Patri,

De profundis clamâvi ad
te Dômine: * Dômine,
exâudi vocem meam.
iant aures tuæ intendén-
tes, * in vocem deprecatiô-
nis meæ.
i iniquitâtes obſervâveris
Dômine: * Déômine, quis
ſuſtinébit?
uia apud te propitiatio
eſt: * & propter legem tu-
am ſuſtinui te Dômine.
uſtinuit àänima mea in ver-
bo ejus: * ſperâvit ânima
mea in Dômino.
cuſtòdia matutina uſque

Eménto Dôémine Da-
vid, * & omnis man-
ſuetúdinis ejus.
icut jurâvit Dômino, * vo-
tum vovit Deo Jacob.
i introlero in tabernâcu-
lum domus meæ, * ſi aſcén-
dero in lectum ſtrati mei:
Ai dédero ſomnum oculis
meis, * & pâlpebris meis
dormitatiénem:
t réquiem tempôribus me-
is: donec invéniam locum
Démino, * tabernâculum
Deo Jacob.
Ccce, audivimus eam in E-
phrũ-

XCivV
phrata: X invénimus eam in
campis ſilvæ.
ntroibimus in tabernâculum
ejus: * adorâbimus in loco,
ubi ſtetérunt pedes ejus.
Hurge Dômine in réquiem
tuam, * tu, & arca ſancti-
ficatiônis tuæ.
acerdétes tui induântur ju-
ſtitiam: * & ſancti tui exul-
tent.
ropter David ſervum tu-
um, * non avértas fâciem
Chriſti tui.
urâvit Dôminus David ve-
ritâtem, & non fruſtrâbitur
eam: * De fructu ventris tui
ponam ſuper ſedem tuam.
Si cuſtodierint filii tui teſta-
mêntum meum, * & teſti-
mônia mea hæc, quæ docé-
bo eos:
t filii eôrum uſque in ſé-
culum, * ſedébunt ſuper ſe-
dem tuam.
uôniam elégit Dôminus
Sion: * elégit eam in habi-
tatiônem ſibi.
Hæc réquies mea in ſécu-
lum ſéculi: * hic habitâbo,
quôniam elégi eam-
iduam ejus benedicens be-
nedicam: * paâuperes ejus
ſaturabo pânibus.
Sacerdétes ejus induam ſa-
lutâri: * & ſancti ejus exul-
tatiône exultâbunt.
IDluc prodúcam cornu Da-
vid, * parâvi lucérnam Chri-
ſto meo.
nimicos ejus induam con-
fuſiéne: * ſuper ipſum au-

tem efflorébit ſanctificatia
mea.
léria Patri,

Cce, quàm bonum, &
quàm jucundum, * ha-
bitâre fratres in unum:
icut unguéntum in c le
te, * quod deſceêndit in Pr⸗
bam, barbam Aaron:
uod deſcéndit in oram ve-
ſtiménti ejus: * ſicut ros
Hermon, qui deſcéndit in
montem Sion.
uôniam illic mand4vit
Dôminus benedictidnem, *
& vitam uſque in ſeculum.
lôria Patri,

Cce, nunc benedlicite
Déôminum, * omnes ſer-
vi Déômini:
AQui ſtatis in domo Dômi-
ni, * in àtrüs domus Dei
noſtri.
n nôctibus extôllite manus
veſtras in ſancta, *“ & bene-
dicite Dôminum.
3 enedicat te Dôminus ex
Sion, * qui fecit cœlum &
terram.
lõria Patri,

yrie eléiſon hriſte eléi-
ſon. K yrie eléiſon.
ater noſter. ſect
nos inducas in tentatiônem.
Sed libera nos à malo.

Salvos fac ſervos tuos,
Deus meus ſperàntes i in te⸗
Dômine exaudi oratiô-
nem meam. Et clamor
meus ad te véniat.

Et ne

Doé⸗

Neren

Onne,
Umegun
n
laere wen
niun iürmn
me Dömin,
tubeta ſunt
t dinn n
te ſe
ſeu⸗
metere l
inmm n
ine
un tun
önin d
Ill nener!

Ulr nndt
clcicnen,
ein Eolln⸗

ne benecet
1n.
Coro Don-
cne h
Dlte manu

4 bene.

HMð
Donimns e
t orlun 4

Nnos tM,
Nütent
Vl td⸗
Nr dum
H
N

Déminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Ræténde Dômine fâmu-
lis, & famulâbus tuis déx-
teram coléſtis auxilii: ut te
toto corde perquirant; &
quæ dignè péſtulant, cônſe-
qui mereântur. Per Chri-
ſtum Dôͤminum noſtrum.
Amen.

SEPTEM PSALMI

Ne reminiſcaris.

Omine, ne in furôre
tuo ârguas me, * neque
in ira tua corripias me.
iſerére mei Dômine, quò-
niam infirmus ſum: * ſana
me Dômine, quôniam con-
turbâta ſunt oſſa mea.
Ot ànima mea turbata eſt
valde: * ſed tu Démine ul-
quequò?
onvértere Démine, & éri-
pe ânimam meam: * ſalvum
me fac propter milericôr-
diam tuam.
uéôniam non eſt in morte,
qui memor ſit tui: * in in-
feêrno autem quis confitébi-
tur tibi?

XCV
aborâvi in gémitu meo:
lavâbo per ſingulas noctes
lectum meum: * lâcrymis
meis ſtratum meum riga-
bo.
urbâtus eſt à furôre 6cu-
lus meus: * inveteraâvi inter
omnes inimicos meos.
iſcédite à me omnes, qui
operâmini iniquitàtem: *
quôniam exaudivit Dôminus
vocem fletus mei.
xaudivit Déôminus depre-
catiõnem meam, * Dôminus
oratiõnem meam ſuſcèpit.
rubéſcant, & conturbén-
tur veheménter omnes ini-
mici mei: * convertantur, &
erubéſcant valde veléciter-

à Eâ⁴ti, quorum remiſſæ
ſunt iniquitâtes: * &
quorum tecta ſunt peccâta-
eâtus vir, cui non imputa-
vit Dôminus peccâtum, *
nec eſt in ſpiritu ejus dolus.
uéôniam tâcui, inveteravé-
runt oſſa mea, * dum cla-
mrem tota die.
Quôniam die, ac nocte gra-
vâta eſt fuper me manus
tua: * convérſus ſum in æ-
rumna mea, dum configi-
tur ſpina.
elidtum meum côgnitum
tibi feci : * & injuſtitiam
meam non abſcondi.
Dixi: Confitébor advérsùm
me injuſtitiam meam Dômi-
no: * & tu remisiſti impieta-
tem peccaâti mei.
ro hac orâbit ad te omnis
ſan⸗

Xcvi
ſanctus, * in témpore op-
portuno.
erumtamen in diluivio a-⸗
*quaͤrum multârum * ad eum
non approximabunt.
u es refgium meum à tri-
bulatiòne „ quæ cCircúmdedit
me: * exultâtio mea érue
me à circumdantibus me.
IL ntelléctum tibi dabo, & in-
ſtruam te in via hac, qua gra-
diéris: * firmâbo ſuper te
oculos meos.
olite fleri ſicut equus, &
mulus, * quibus non eſt in-
telléctus.
In camo, & fræno maxil-
las eòôrum Cconſtringe, * qui
non apprôximant ad te.
ulta flagélla peccatôris:
ſperântem autem in Dômi-
no miſericérdia circúmdabit.
Lætâmini in Dômino, &
exultâte juſti, * & gloriâmi-
ni omnes recti corde.

*

Omine, ne in furôre
tuo ârguas me, * neque
in ira tua corripias me.
Quôniam ſagittæ tuæ infi-
Xæ ſunt mihi: * & confirmâà-
ſti ſuper me manum tuam.
Jon eſt ſanitas in carne mea
à fäcie iræ tuæ: * non eſt
Pax ſſibus meis à facie pec-
catorum meôrum.
uôniam iniquitâtes meæ
bergrelle ſunt caput me-
um: * & ſicut onus grave
gravàtæ ſunt ſuper me.
Putruérunt, & corrüúptæ
ſunt cicatrices meæ, * à
facie inſipiéntiæ meæ.

iſer factus ſum, & curvꝗ.
tus ſum uſque in finem: *
tota die contriſtâtus ingre-
diébar.
uôniam lumbi mei implé-
ti ſunt illuſiénibus: * & non
eſt ſnitas in carne mea.
fflictus ſum, & humiliatus
ſum nimis: * rugiébam à
gémitu cordis mei.
ômine, ante te omne de-
ſidérium meum: * & gémi-
tus meus à te non eſt ab-
ſcônditus.
vor meum conturbâtum
eſt, dereliquit me virtus
mea: * & lumen oculôrum
meôrum, & ipſum non eſt
mecum.
mici mei, & prôximi mei *
advéêrsum me appropinqua-
vérunt, & ſtetérunt.
t qui juxta me erant, de
longe ſtetérunt: * & vim fa-
ciébant, qui quærébant aàni-
mam meam.
t qui inquirébant mala mi-
i, locuũti ſunt vanitâtes: *
& dolos tota die medita-
bântur.
go autem tanquam ſurdus
non audiébam: * & ſicut mu-
tus non apériens os ſuum.
Et factus ſum, ſicut homo
non âudiens: * & non ha-
bens in ore ſuo redargu-
tiônes.
Quoôniam in te Dômine ſpe-
râvi: * tu exâudies me, Doô-
mine Deus meus.

uia dixi: Nequàândo ſu-
pergâudeant mihi inimici
mei: *

Lime
eges wel,
ee Eis
ut
9
luin
i Conße cun
GCnuun in

Annnunti H

Po Neelh
iii ni In .

un e Linade
Utetribount
, wheh,
Pinenkant
e de Lelnan
Dens Nen:
à me.
Mtence in d
n, *Donin
e⸗

flete 1
acin
ſelccrliam tn
Eteedndum:
DNrRdNN
le izit ithen
Inplns INS
ttte nen,t
Munc r.
Uöniam i
n eo cog,
Ctum menm
nſtt
ültipe
Crint fe
I ſn
VInens 9
d enicn
ngn

n w
Popingue
un.
eut, ee

klunt an⸗

mam.

ſ
.
e.

Cu.
1 homo
Non hu

ingr

mehe⸗
ne, N

mei: * & dum commovén-
tur pedes mei, ſuper me ma-
gna locuti ſunt-
Quôniam ego in flagélla pa-
ratus ſum: * & dolor meus
in conſpéctu meo ſemper
Ruôniam iniquitàtem meam
annuntiâbo: * & cogitâàbo
pro pececàâto meo.
nimici autem mei vivunt,
& confirmÜùti ſunt ſuper me:*
& multiplicâti ſunt, qui odé-
runt me iniquè.
ui retribuunt mala pro bo-
nis, detrahébant mihi: *
quòniam ſequébar bonitâtem.
Ne derelinquas me Démine
Deus meus: * ne diſcéſſeris
à me.
Inténde in adjutéôrium me-
um, * Dômine Deus ſalutis
meæ.

WEIſerére mei Deus, * ſe-

cundum magnam mi-

ſericôrdiam tuam.
Et ſecúndùm multitúdinem
miſeratiénum tuârum, * de-
le iniquittem meam.
A mpliuùs lava me ab iniqui-
tàte mea: * & à peccâto meo
munda me-
Quôniam iniquitàtem me-
am ego cognôſco: * & pec-
câtum meum contra me eſt
ſemper.
Pibi ſoli peccâvi, & malum
coram te feci: * ut juſtificé-
ris in ſermônibus tuis, &
vincas, cuùm judicaris.
cce enim, in iniquittibus

en 85 xcvi
câtis concépit me mater
mea-
cce enim, veritâtem dilexi-
ſti: * incérta, & occulta ſa-
iotulr tuæ manifeſtâàſti mi-
i.
Aſpérges me hyſſôpo, &
mundabor: * lavâbis me, &
ſuper nivem dealbâbor.
uditui meo dabis gâudium
& lætitiam: * & exultaâbunt
oſſa humiliata.
vérte fàciem tuam à pec-
câtis meis: 7 & omnes ini=⸗
quitàtes meas dele
Sor mundum crea in me
Deus: * & ſpiritum rectum
innova in viſcéribus meis.
e projicias me à fâcie tua: *
& Spiritum ſanctum tuum
ne àâuferas à me.
edde mihi lætitiam ſaluta-
ris tui: * & ſpiritu principali
confirma me.
océbo iniquos vias tuas: *
& impii ad te converténtur-
ibera me de ſanguinibus
Deus, Deus ſalútis meæ: * &
exultâbit lingua mea juſti-
tiam tuam.
Démine lâbia mea apéries: *
& os meum annuntiabit lau-
dem tuam.
uéôniam, ſi voluiſſes ſacrifi-
cium, dediſſem tique: *
holocaâuſtis non delectâberis-
acrificium Deo ſpiritus con-
tribulâtus: * cor contritum,
& humiliâtum Deus non de-
ſpicies.
enignè fac Démine in bo-

Concéptus ſum: * & in pec-

na voluntâte tua Sion: * ut
£ Edi=

Xcviii
ædificéntur muri Jerůſalem.
Tunc acceptabis ſacrificium
juſtitiæ, oblatiénes, & holo-
câuſta: * tunc impònent ſu-
per altâre tuum vitulos.

Omine exâudi oratiô-
nem meam': * & cla-
mor meus ad te véniat.
on avértas fàciem tuam à
me: * in quacúnque die tri-
bulor, inclina ad me aurem
tuam.
In quacúnque die invoca-
vero te, * velôciter exâudi
me.
Quia defecérunt, ſicut fu-
mus, dies mei: * & oſſa mea,
ſicut crémium, aruérunt.
P ercuůſſus ſum, ùt fœnum,
& àâruit cor meum: * quia
oblitus ſum comédere pa-
nem meum.
4A voce gémitus mei * adhæ-
ſit os meum carni meæ.
S imilis factus ſum pelicaâno
ſolitdinis: * factus ſum, ſicut
nycticorax in domicilio.
Vigilâvi, *& factus ſum, ſicut
Paſſer ſolitârius in tecto.
Dota die exprobrâbant mi-
hi inimici mei: * & qui lau-
dâbant me, advérsuͤm me
jurâbant.
Quia cinerem tamquam pa-
nem manducâbam, * & po-
tum meum cum fletu miſcé-
bam.
facie iræ & indignatiônis
tuæ: * quia élevans allisiſti
me.
ies mei, ſicut umbra, de-

clinavérunt: * & ego, ſicut
foœnum, arui.
u autem Dômine in ætér-
num pérmanes: * & me-
moriàâle tuum in generatié-
nem & generatiônem.
u exuúrgens miſeréberis Si-
on: * quia tempus miſerén-
di ejus, quia venit tempus.
uôniam placuérunt ſervis
tuis lâpides ejus: * & terræ
ejus miſerebuntur.
t timébunt gentes nomen
tuum Dômine, * & omnes
reges terræ glôriam tuam
uia ædificâvit Déôminus
Sion: * & vidébitur in glô-
ria ſua.
eſpéxit in oratiéônem hu-
milium: * & non ſprevit
precem eôrum.
Cribântur hæc in genera-
tiéône âltera: * & pépulus,
qui creâbitur, laudâbit Dô-
minum.
uia proſpéxit de exceèlſo
ſancto ſuo: * Déminus de
COoelo in terram aſpéxit:
t audiret gémitus compe-
ditérum: * ut ſolveret fi-
lios interemptôrum:
t annúntient in Sion no-
men Dômini, * & laudem
ejus in Jerũſalem:
n conveniéndo pépulos in
unum, * & reges, ut ſérviant
Dômino.
eſpéndit ei in via virtutis
ſuæ: * paucitâtem diérum
meérum nuntia mihi.
e révoces me in dimidio
diérum meôrum: * in gene⸗
ratiô-

D.

Li tl⸗
io

ndalt:
Csrum iun
Püpern,
Mnes:
Veſtinenmum,

ſernt Opck
t Tot e
UI

⸗ 4
in Kcblatn d

5 wo
AA te DP
ine exintl
fünt aurss
tes, in o⸗
nis mer,
i inioti
Domine, 7
ſllincbit/
un P
l one

.

Imei in Dor
CltOta

Onn
Uem .

nlten l

e in genn
ludtbt.

kce eel
Doannns
Wert:

d e

1 hee!
Nun:
in Kon w.
1 & huden
en:
o eulei
U leryin

Tin Wtln
ten denn
II.
n Cntd⸗

1 ele

it⸗

Septem Pfſalmi Poœnitentiales

ratiénem, & generatiônem
anni tui.
Initio tu Démine terram
fundaàſti: * & pera mânuum
tuârum ſunt coeli.
Ipfi peribunt, tu autem pér-
manes: * & omnes, ſicut
veſtiméntum, veterâſcent.

Et ſicut opertôrium mutâ-

bis eos, & mutabúntur: *
tu autem idem ipſe es, & an-
ni tui non deficient.
F ili ſervôrum tuôrum ha-
bitâbunt: * & ſemen eôrum
in ſéculum dirigétur.
Pſalmus 129.
E profũúndis clamaâvi
ad te Dômine: * Dô-
mine exâudi vocem meam.
F iant aures tuæ intendén-
tes, * in vocem deprecatioô-
nis meæ.
S i iniquitâtes obſervâveris
Démine: * Démine, quis
ſuſtinébit?
Ai apud te propitiaâtio
eſt: * & propter legem tuam
ſuſtinui te Démine.
S uſtinuit ânima mea in ver-
bo ejus: * ſperâvit ânima
mea in Dômino.
A cuſtéôdia matutina uſque
ad noctem, * ſperet Iſraél in
Démino.
Quia apud Dé⁴minum mi-
ſericôrdia, * & Copiéſa apud
eum redémptio.
E t ipſe rédimet Iſraël, * ex
mnibus iniquitatibus ejus.
Pſalmus 142.
Omine exaâudi oratiô-
nem meam : àauribus

XCix
pércipe obſecratiénem me-
am in veritâte tua: * exâudi
me in tua juſtitia.
Et non intres in judicium
cum ſervo tuo: * quia non
juſtificabitur in conſpectu
tuo omnis vivens.-
Quia perlecuútus eſt inimi-
cus ânimam meam: * humi-
liavit in terra vitam meam.
Gollocâvit me in obſcuüris,
ſicut môrtuos ſéculi: * &
anxiãâtus eſt ſuper me ſpiri-
tus meus: in me turbâtum
eſt cor meum.
Memor fui diérum antiquéô-
rum: meditâtus ſum in m-
nibus opéribus tuis: * in fa-
ctis mânuum tuarum medi-
tabar.
EBxpândi manus meas ad
te: * àânima mea, ſicut terra
ſine aqua tibi.
Veléôciter exâudi me Démi-
ne: * defécit ſpiritus meus-
Non avértas fâciem tuam
à me: * & ſimilis ero deſcen-
déntibus in lacum.
A uditam fac mihi manè mi-
ſericôrdiam tuam: * quia in
te ſperavi.
Notam fac mihi viam, in
qua âmbulem: * quia ad te
levâvi ànimam meam.
EBripe me de inimicis meis
Dômine, ad te confügi: *
doce me fâcere volunta-
tem tuam, quia Deus meus
es tu.
S piritus tuus bonus dedu-
cet me in terram rectam: *
propter nomen tuum Dé-
2 2 mine

e .
mine vivificâbis me, in æqui⸗

Ate tua.
Päures de tribulatiéne àni-
mam meam: * & in miſeri-
Côrdia tua diſpérdes inimi-
cos meos.
Et perdes omnes, qui tribu-
lant ânimam meam: * quò-
niam ego ſervus tuus ſum.
Afia. Ne reminiſcâris, Dô-
mine, delicta noſtra, vel
paréntum noſtrôrum; neque
vindictam ſumas de peccatis
noſtris.
LITAN I E£
SANCTORVUM.

Vrie eléiſon. Ohriſte
eléiſon. K yrie eléiſon.
GOhriſte audi nos.
Chriſte exâudi nos.
P ater de cœlis Deus, Miſe-
rére nobis.
Fili Redémptor mundi Deus,
Miſerére nobis.
S piritus ſancte Deus, Miſe-
rére nobis.
Sancta Trinitas unus Deus,
Miſerére nobis.
Sanei Maria, Ora pro no-
is.
S ancta Dei génitrix, ora.
Sancta Virgo virginum, ora.
Sancte Michaél, ora.
S ancte Gaâbriél, ora.
Sancte Râphaél, ora.
Omnes ſancti Angeli, &
Archàngeli, Orate pro
nobis.
O mnes ſancti beatéôrum ſpi-
rituum Ordines, orate.
S ancte Joânnes Baptiſta, ora.

Litaniæ Sanctorunt.

Sancte Joſeph ora.
Omnes ſancti Patriârchæ,
& Prophétæ, Orate pro
nobis.

Sancte Petre, ora.
Sancte Paule, ora.
Sancte Andréa, ora.
Sancte Jacôbe, ora.
S ancte Joânnes, ora.
Sancte Thoma, ora.
Sancte Jacôbe, ora.
Sancte Philippe, Ora.
S ancte Bartholomæe, ora,
Sancte Matthæe, ora.
Sancte Simon, ora.
S ancte Thaddæe, Ora.
S ancte Mathia, Oora.
Sancte Baͤrnaba, ora.
Sancte Luca, ora.
ancte Marce, Ora.

Omnes ſancti Apoôſtoli, &
Evangeliſtæ, orâte pro
nobis.
O mnes ſancti diſcipuli Dòô-
mini, oräte pro nobis.
Omnes ſancti Innocéntes,
oràte pro nobis.

Sancte Stéphane, ora.
Sancte Laurénti, ora.
S ancte Vincéênti, ora.

& ancte Plàcide cum ſociis
tuis, ora.
S ancti Fabiâne, & Sebaſtiaâne,
orâte pro nobis.
S ancti Joânnes, & Paule:
orâte pro nobis.
Sancti Coſma, & Damiane,
orâte pro nobis.
S ancti Gervâſi, & Protaſi,
orâte pro nobis.
O mnes ſancti Martyres, orâ-
te pro nobis.
8 ancte

ance Heto
Rancde N
Omdes kd
Coreloe
Ommnes n
onte n
Genceind
Fintk ulihn
Cante Mun
Ginte Nemn
Cinck Donn
Sendeltat
Oimns ind
ELlertte
Ohmes kcd
Hremte,
Oenn D
Crapronm
Sinchl Aprth
Gancku uch,
Sanct Aonee
anch Ceele,
Sande drr
Kanan Molc
Sunch Nnl
Omnes und
UTlhne,
Omnes danch
lImcilte
Pptios et
Mnire
Diwhaneto
Olne.
n,
Abonni

Abuu

1

1
gee
, H
ite, .
la, 0
ba,
, 0
e, 0
di Apoſol,

R
e, Orite

.

i dlcn
nie go no⸗
P Imooente
1obi.
am, (N
i, on
i,
cce cun ſen
Un
e Kbatiin
Nobis
1, & nd
e, & Dünan
dobis. „,
, & Mod
nobo.
i Manſtes
bi;⸗ . .

Ue⸗

Litaniæ Sanctorum- ci

S ancte Silvéſter, ora.
& ancte Gregôri, ora.
§& ancte Ambroöſi, ora.
S& ancte Auguſtine, ora.
& ancte Hierônyme, ora.
& ancte Martine, ora.
S ancte Nicolàe. Ora.

O mnes ſancti Pontifices, &
Confeſſôres, orãte.
O mnes ſancti Doctôres,
orâte pro nobis.
& ancte Pater Benedicte, ora.

S ancte Antôni, ora.
S ancte Maure, Ora.
& ancte Bernârde, ora.
Sancte Dominice, ora.
S ancte Franciſce, ora.

Omnes ſancti Sacerdôtes,
& Levitæ, orâte pro nobis.
O mnes ſancti Mônachi, &
Eremitæ, orâte pro nobis.
Sancta Maria Magdaléna,
ora pro nobis.

S ancta Agatha, Ora.
Sancta Lucia, ora.
S ancta Agnes, ora.
S ancta Cæcllia, ora.
& ancta Catharina, Ora⸗
& ancta Anaſtaſia, ora.
S ancta Scholaſtica, ora-

Q mnes ſanctæ Virgines, &
Viduæ, orate pro nobis.
O mnes Sancti, & Sanctæ Dei,
Intercédite pro nobis.
P ropitius eſto, Parce nobis
Démine.
P ropitius eſto, Exâudi nos
Dômine.
A b omni malo, Lbera nos
Dômine.
A b omni peccaâto,
A b ira tua;

libera.
libera.

A ſubitànea, & improviſa
morte, libera.
A b insidiis diâboli, libera.
A b ira, & dio, & omni ma-
la voluntâte, libera-
A ſpiritu fornicatiônis, lib.
A fulgure, & tempeſtâàte, lib.
A morte perpétua, Ubera-
P er myſtérium ſanctæ Incar-
natiônis tuæ, libera.
P er Advéntum tuum, libera.
P er Nativitâtem tuam, lib.-
P er baptiſmum, & ſanctum
jejnium tuum, libera.
P er Crucem, & Paſſiônem
tuam, libera-
P er Mortem, & ſepultúram
tuam, libera.
P er ſanctam Reſurrectidnem
tuam, libera.
p er admirâbilem Aſcenſiô-
nem tuam, libera.
P er Advéntum Spiritus ſan-
cti Paracliti, libera.
IL n die Judicii, libera.
P eccatôres, Te rogâmus,
audi nos.
U t nobis parcas, te rogâàm.
Ut nobis induúlgeas, te ro-
gâmus, audi nos.
Ut ad veram poœniténtiam
nos perducere dignéris,
te rogâmus, audi nos.
U t Eccléſiam tuam ſanctam
régere, & conſervâre di-
gnéris, te rogâmus.
Ut(Domnum Apoſtôlicum
& ) omnes FEccleſiaâſticos
Ordines in ſancta Reli-
giône conſervâre dignéris,
te rogâ⅛mus, audi nos.
inimicos ſanclæ Ecclé-

.
g ſis

„△ —⏑

Ccii Litaniæ Sanctorum.

ſiæ humiliâre dignéris, te
rogâmus, audi nos.
Ut Régibus, & Principibus
Chriſtiânis pacem, & ve-
ram concôrdiam donâre
dignéris, te rogâmus, au-
di nos.
t cuncto pôpulo Chriſtia-
no pacem, & unitatem
largiri dignéris, te rogâm.
t noſmetipſos in tuo ſan-
cto ſervitio confortaâre, &
conſervâre dignéris, te
rogâmus, audi nos.
t mentes noſtras ad cœlé-
ſtia deſidéria érigas, te
rogâmus, audi nos.
t oômnibus benefactôribus
noſtris ſempitérna bona
retribuas, te rogâmus, au-
di nos.
t ànimas noſtras, fratrum,
propinquérum, & bene-
factéorum noſtrôrum ab
ætérna damnatiône eripi-
as, te rogâmus, audi nos.
Ot' fructus terræ dare, &
conſervâre dignéris, te
rogâmus, audi nos.
Ut oômnihbus Fidélibus de-
functis réquiem ætérnam
donàre dignéris, te rogâ-
mus, audi nos-
UIt nos exaudire dignéris, te
rogâmus, audi nos.
Fili Dei, te rogâmus.
4 gnus Dei, qui tollis peccâ-
ta mundi, Parce nobis
Dômine.
Agnus Dei, qui tollis pec-
cäta mundi, Exâudi nos
Dômine.

Agnus Dei, qui tollis pec-
câta mundi, Miſerére no-
bis.
Ohriſte audi nos.
Chriſte exâudi nos.
K yrie eléiſon. O hriſte elé-
ſon. K yrie eléiſon.
Pater noſter. ſecretò, Y., Et ne

nos indúcas in tentatiônem.
„ .
N. Sed libera nos à malo.

Pſalmus 69.
DEus in adjutéôrium me-

–ℳum inténde: * Démine
ad adjuvândum me feſtina.
onfundàntur, & revere-
antur, * qui quærunt âni-
mam meam:
vertântur retrôrſum, &
erubéſcant, *† qui volunt mi-
hi mala.
A vertàntur ſtatim erubeſcén-
tes, * qui dicunt mihi: Eu-
e, euge.
Xůltent, & læténtur in te
omnes, qui quær unt te, *
& dicant ſemper: Magnifi-
cétur Dôminus, qui diligunt
ſalutàre tuum.
go verôò egénus, & pau-
er ſum: * Deus àâdjuva me.

à djutor meus, & liberâtor

meus es tu: * Démine ne
moréris.
Glöôria Patri. Ricut erat.
Salvos fac ſervos tuos.
N. Deus meus ſperântes in
te.

Eſto nobis Démine tur-
ris fortitùdinis, NRe A facie
inimici.

* Nihil proficiat inimicus

in nobis.: E. Et filius iniqui-
tatis

.
(Donüne,
Caänoſt
Necne Re
atesnoftis
V. Oreans
noltro N
Cobletſet en
euln, Elein
in tem, I
in dimm unc
V (emns
Tinvolri.
1 lonle 0
ns nobi bon
Poper wonen
tenan, Are
Orenng
Cllrchs. N
Ium comn es
r perpetn
. Requichen
Aen.
bofi
n, De
ES A.
br is
lun te inl
ion tuete 6
Donine
Uen men.
Uels 1 te
ünan
oum
tems
nr
. Mlereri
Doltam
kuln n

. Mi⸗ N.

000.

i
di o

Ne* Donn
In dn klting
t, & keer

querunt 4n

Etrorlan,

i val
gul wolont n.

tim arnhaſo⸗
Atlmm erubelcen

unt ibi: N

Iui dlgun

, .

8
„*

int etet.
ſanostuos.

Perintes 1

Litaniæ
tâtis non appônat nocére
nobis.
V. Démine, non ſecúndàùm
ec câta noſtra fâcias nobis:
* Neque ſecúnduùm iniqui-
taàtes noſtras retribuas nobis.
V. Orémus pro Pontifice
noſtro N. .
conſérvet eum, & vivjificet
eum, & be⁴tum fâciat eum
in terra; & non tradat eum
in änimam inimicéôrum ejus.
v. Orémus pro benefactoô-
ribus noſtris. NRs Retribue-
re dignâre Dômine ômni-
bus, nobis bona faciéntibus,
propter nomen tuum vitam
ætérnam, Amen.
* Orémus pro Fidélibus
defũnctis. R&⸗ Réquiem ætér-
nam dona eis Déômine, &
X perpétua lůúceat eis.
* Requiéſcant in pace.
Re Amen.
Ve Pro fratribus noſtris ab-
ſéntibus. R Salvos fac ſer-
vos tuos, Deus meus, ſpe-
antes in te.
„ Mitte eis Dômine auxi-
lium de ſancto. R⸗ Et de
ion tuére eos.
Ve. Dômine exdaudi oratiô-
nem meam. N: Et clamor
Peus ad te véniat.
. Dôminus vobiſcum.
R. Et cum ſpiritu tuo.
0 rémus- Oratio.
Ens, cui prôprium eſt
◻ miſeréri ſemper, & par-
cere, ſũſcipe deprecatiônem
noſtram: ut nos, & omnes
fàmulos tuos, quos delictô-

Déôminus

Sanctorum. ciii

rum caténa conſtringit, mi-
ſerâtio tuæ pietâtis clemén-
ter abſõlvat.
Xaàudi, quæſumus Dô-
mine, ſùpplicum preces,
& confiténtium tibi parce
peccâtis: ut pâriter nobis in-
dulgéntiam tribuas benignus,
& pacem.
Neffâbilem nobis, Démi-
ne, miſericôrdiam tuam
cleménter oſténde: ut ſimul
nos, & à peccàâtis mnibus
éxuas, & à pœnis, quas pro
his merémur, eripias.
Eus, qui culpa offénde-
ris, pœniténtia placaâris:
preces pôpuli tui ſupplicân-
tis propitius réſpice; & fla-
gélla tuæ iracundiæ, quæ pro
peccatis noſtris merémur,

Mnuipotens ſempitérne
Deus, miſerére fâmulo
tuo, Pontifici noſtro N. &
dirige eum ſecúndùm tuam
cleméntiam in viam ſalutis
ætérnæ: ut, te donũânte, tibi
plâcita cupiat, & tota virtute
erficiat.
Eus, à quo ſancta deſi-
déria, recta consilia, &
juſta ſunt pera: da ſervis
tuis illam, quam mundus
dare non poteſt, pacem; ut
& corda noſtra mandatis
tuis dédita, & héſtium ſublâ-
ta formidine, témpora ſint
tua protectiône tranquilla.
CU Re igne ſancti Spfritus
renes noſtros, & Ccor
noſtrum, Démine: ut tibi
g 4 Caſto

civ
caſto côrpore ſerviàmus, &
mundo corde placeâmus.
Idélium Deus mnium
Cônditor, & Redémptor,
animaâbus famulôrum, famu-
larùmque tuârum, remiſſiô-
nem cunctôrum tribue pec-
catôrum: ut indulgéntiam,
quam ſemper optavérunt,
Piis ſupplicatiõônibus conſe-
quàntur.
Ctiéônes noſtras, quæ-
ſumus Dômine, aſpi-
rândo præveni, & adjuvan-
do proſéquere: ut cuncta
noſtra orâtio, & operàtio à
te ſemper incipiat, & per te
Cpta finiâtur.
Mnipotens ſempitérne
Deus, qui vivõòrum do-
minaâris ſimul, & mortuô-
rum, omniũmque miſeréris,
quos tuos fide, & ôpere fu-
turos eſſe prænſcis; te ſup-
plices exorâmus: ut pro qui-
bus effundere preces decrévi-
mus; quéôfque vel præſens
ſẽculum adhuc in carne réti-
net, vel futurum jam exutos
côrpore ſuſcépit, interce-
dentibus mnibus Sanctis tuis,
Pietâtis tuæ cleméntia, m-
nium delictôrum ſuòrum vé-
niam conſequântur. Per Dô-
minum noſtrum,
„ Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.
Exàudiat nos omnipo-
tens, & miſéricors Dôòminus.
Amen.
Et Fidéliũ ànimæ per mi-
ſericôrdiam Dei requiéſcant
in pace. Amen.

ABSOLUTIO A POENA,

reätur tui
tiam,

Ominus noſter Jeſus
Chriſtus per mérita ſuæ
ſancliſſimæ, & acerbiſſimæ
Paſſiõnis, & per ſuam ſan-
ctam miſericôrdiam te abſôl-
vat, & grâtiam ſuam tibi in-
fündat, & ego, auctoritàâte
ipsius, & beatôrum Apoſto-
lôrum Petri & Pauli, & aliô-
rum Apoſtolòrum, & ôm-
nium Sanctôrum, & San-
ctârum Dei, & auctoritàte
ſummi Pontificis, qua fun-
gor in hoc caſu, quantum
Claves ſanctæ Matris Eccléſiæ
ſe exténdunt:
Abſolvo te ab omni vin-
culo Excommunicatiéônis,
Interdicti, vel cujuſcunque
ſenténtiæ, quam ſciénter,
vel ignorânter incurriſti uſ-
que ad hanc horam: & re-
ſtituo te unitâti Fidélium
Chriſti, & ſanctis Sacramén-
tis Eccléſiæ. Item eâdem au-
ctoritâte abſôlvo te ab om-
nibus peccaâtis tuis, contri-
tis, oblitis, corde, & ore
conféſſis ſpeciâliter, vel coni-
müniter, vel de quibus libén-
ter confiteréris, ſi eôrum ha-
beéres

„.
ndulgen-

went
Nomodo
(rentoren
ſendee
Gelre
Cinmn t

umm com
un Ni
ſto te in
eins, Cunn
Si,tun
eles C
ti Wier
n Chri
gltum,
Culs cinn
ſolrote
lolle,
Nun ilern
l,inan
ttis Hocle
ſce hi
ſeleris,
l g
Cllo. In
Elli,
e Aen

oſer e
Murtr ſn
Nedilien
Per ſuun ſr
Cun te d.
lluüum thi n.
0, Aldtortie
Grunn Apol
baul,Ki.
rum, & Nr.
um, & Kr.
Wl, umum
noLackele

Domni W.

Uamn loentet,

horam: & e⸗
Pcdlum
Cricnen

béres memôriam pro môdu-
lo tuæ fragilitâtis, quibus
quomodocunque offendiſti
Creatôrem tuum, vel of-
féndere voluiſti, & à tranſ-
greſſiõne tuæ Régulæ, ac
étiam ab omni tranfgreſſioô-
ne Votéôrum.
Item eâdem auctoritate
abſélvo te ab ômnibus pœ-
nis tibi in purgatôrio débi-
tis propter culpas, & offén-
ſas, quas contra Deum, ani-
mam tuam, & prôximum
tuum commisiſti: & quan-
tùm mihi permittitur, re-
ſtituo te innocéntiæ, in qua
eras, quando baptizàâtus fui-
ſti, quantùm ſe exténdit po-
téſtas Clâvium beatiſſimi Pe-
tri Vicaârii Dômini noſtri
Jeſu Chriſti; & quantùm
gratum, & accéptum eſt 0-
culis divinæ Majeſtâtis, ab-
ſolvo te tam à pœna, quàm
à culpa: claudéndo tibi ja-
nuas inférni, & purgatôrii,
& portas aperiéndo paradi-
ſi, in quantum Claves S. Ma-
tris Eccléſiæ ſe exténdunt. Et
ſi de hac infirmitâte non di-
ſcéſſeris, remÄneat tibi ſal-
va iſta grâtia in mortis arti-
culo. In nômine Patris,
& Filü, † & Spiritus † ſan-
ti. Amen.

CV

ORDO COMMENDA-
TIONIS ANIMME.

Vrie eléiſon. hriſte e-
léiſon. RK yrie eleiſon.
ancta Maria, Ora pro eo,
ea.
mnes ſancti Angeli, &
Archaângeli, Oraâte pro eo.

ancte Abel, ora.
mnis chorus Juſtôrum, ora.
ancte Abraham, ora.

ancte Joânnes Baptiſta,
ora pro eo.
ancte Joſeph, ora.
mnes ſancti Patriârchæ, &
Prophétæ, oraâte pro eo-

ancte Petre, ora.
ancte Paule, ora.
ancte Andréa, ora-
ancte Joânnes, ora-

mnes ſancti Apôſtoli, &
Evangeliſtæ, orâte pro eo.
mnes ſancti Diſcipuli Dô-
mini, orâte pro eo.
mnes ſancti Innocéntes,
orâte pro eo.

ancte Stéphane, ora.
ancte Laurénti, ora ·
mnes ſancti Martyres,
oräâte pro eo.
ancte Silvéſter, ora.
ancte Auguſtine, ora.

mnes ſancti Pontſfices, &

Confeſſôres, orâte pro eo-
ancte Pater Benedicte, ora

pro eo.
ancte Maure, ora.
ancte Franciſce, ora.
mnes ſancti Méônachi, &
g 7 Ere-

cvi
Eremitæ, orate pro eo.
ancta Maria Magdaléna,
ora pro eo.
ancta Lucia, ora.
mnes ſanctæ Virgines, &
Viduæ, orâte pro eo-
mnes Sancti, & Sanctæ
Dei, Intercédite pro eo.
ropitius eſto, Parce ei
Démine.
ropitius eſto, Libera eum
Démine.

ropitius eſto, libera.
b ira tua, libera.
periculo mortis, libera.
mala morte, libera.
poœnis inférni, libera.
b omni malo, libera.
poteſtâte diaâboli, libera.

er Nativitâtem tuam, libera.
er Crucem, & Paſſiônem
tuam, libera.
er Mortem, & ſepultúram
tuam, libera.
er gloriôſam Reſurrectiô-
nem tuam, libera.
er admirâbilem Aſcenſiô-
nem tuam, libera.
er grâtiam Spiritus ſancti
Paracliti, libera.
n die Judicii, libera.
eccatôres, Te rogâmus,
audi nos.
t ei parcas, te rogâmus.
yrie eléiſon. C hriſte eléi-
ſon. H yrie eléiſon.

Roficiſcere ânima Chri-
ſtiäna de hoc mundo, in

néômine Dei Patris omnipo-

téntis, qui te creâvit: in no-

mine Jeſu Chriſti Filii Dei
vivi, qui pro te paſſus eſt:
in némine Spfritus ſancti ,
qui in te effũſus eſt: in noô-
mine Angelôrum, & Archan-
gelõòrum: in némine Thronoô-
rum, & Dominatiônum: in
némine Principatuum „ &
Poteſtâtum: in némine Ché-
rubim, & Séraphim: in né-
mine Patriarchârum, & Pro-
phetârum: in nômine ſan-
ctôrũ Apoſtolérum, & Evan-
geliſtàrum: in nômine ſan-
tôrum Märtyrum, & Con-
feſſõrum: in némine ſanctô-
rum Monachôrum, & Eremi-
târum: in nômine ſanctârum
Virginũ, & ômnium Sanctô-
rum, & Sanctârum Dei: hôdie
ſit in pace locus tuus, & ha-
bitâtio tua in ſancta Sion. Per
eumdem Chriſtum Déôéminum
noſtrum. Amen.

Eus miſéricors, Deus
clemens, Deus, qui ſe-
cúndùm multitúdinem miſe-
ratiõnum tuârum peccata
pœniténtium deles, & præ-
teritrum criminum culpas
vénia remiſſiénis evâcuas: ré-
ſpice propitius ſuper hunc fa-
mulum tuum & remiſ-
ſidnem mnium peccatôrum
ſuôrum tota cordis confeſ-
ſiõne poſcêntem deprecâtus
exâudi. Rénova in eo, piiſſi-
me Pater, quidquid terréna

fragilitàte corrúptum, vel

quid-

Mid 4
lnm
dis Mde
dempl ns
1eDon
1eel

n

tue Ee
s Angeoo
I: ſodex!
Ium tibi)
Phe Me ee

. n Ay.
ltos Sn
ekinn
nli
irelhien.
tonmi

ine ſincd.
,Eren.
r

tuns,& hr.
nKoner

7

ll⸗

, Den

lnem ule.

1 Peert
E N.
n alis
ls.
Elemi.
Catorun
collel.

Ordo Commendationis animæ.

quidquid diabôlica fraude
violâtum eſt: & unitati côr-
poris Eccléſiæ membrum Re-
demptiénis annécte. Miſeré-
re Démine gemituum, miſe-
rére lacrymârum ejus: & non
habéntem fidũciã, niſi in tua
miſericôrdia, ad tuæ ſacra-
méntum reconciliatiénis ad-
mitte. Per Chriſtum Déômi-
num noſtrum. , Amen.
Omméndo te omnipo-
☛G ténti Deo, chariſſime fra-
ter, & ei, cujus es creatu-
ra, committo: ut, cùm hu-
manitàtis débitum, morte in-
terveniéênte, perſôlveris, ad
Auctôrem tuum, qui te de
limo terræ formâverat, rever-
târis. Egrediénti itaque äni-
mæ tuæ de côrpore ſpléndi-
dus Angelôrũ cœtus occuür-
Trat: judex Apoſtolôrum tibi
ſenâtus advéniat: candidatô-
rum tibi Mäartyrum trium-
phàtor exércitus bbviet: lilia-
ta rutilantium te Confeſſorũ
turma circúmdet: jubilan-
tium te Virginũ chorus ex-
cipiat: & beatæ quiétis in ſi-
nu Patriarchàrum te com-
pléxus aſtringat: mitis at-
que feſtivus Chriſti Jeſu tibi
aſpéctus appâreat, qui te in-
ter aſſiſténtes ſibi jûgiter in-

teréſſe decérnat. Ignéres om-

ne, quod horret in ténebris,
quod ſtridet in flammis, quod
crũciat in torméntis. Cedat
tibi tetérrimus ſäâtanas cum
ſatellitibus fuis: in advéntu
tuo te comitântibus Angelis

cvii
contremiſcat, atque in æter-
næ noctis chaos immine dif-
fugiat. Exurgat Deus, & diſ-
ſipéntur inimici ejus: & fü-
giant, qui odérunt eum, à
facie ejus. Sicut déficit fu-
mus, deficiant: ſicut fluit ce-
ra à fâcie ignis, ſic péreant
peccatres à facie Dei: & Ju-
ſti epuléntur, & exultent in
conſpéctu Dei. Confundan-
tur igitur, & erubéſcant om-
nes tartâreæ legiônes, & mi-
niſtri ſatanæ iter tuum impe-
dire non àâudeant. Liberet te
à cruciâtu Chriſtus, qui pro
te crucifixus eſt. Liberet te
ab térna morte Chriſtus,
qui pro te mori dignÜùtus eſt-
Conſtituat te Chriſtus Filius
Dei vivi intra paradiſi ſui
ſemper amoena viréntia, &
