Lfn⸗ véniæ largitor, &
humänæ ſalutis amaâtor:
quæſumus cleméntiam tuam;

ut noſtræ congregatiénis fra-
tres, propinquos, & benefa-
ctôres, qui ex hoc ſéculo
tranſiérunt, beâta Maria ſem-
per Virgine intercedénte cum
ômnibus Sanctis tuis, ad per-
pétuæ beatitúdinis conſér-
tium pervenire concédas. Per
Dôminum. Sc.
V. Réquiem ætérnam dona
eis Dômine. pz. Et lux per-
pétua lũceat eis. y. Requi-
éſcant in pace. . Amen.

FERIA TERTIA.
AD PRIMAM.

. “ annum, Ana. Deus judex
juſtus.

Aliis tymporihus „ut ſuprà Fe-
ria II. fol. 2.
Pſalmus 7.
Domine Deus meus, in
te ſperâvi: * ſalvum me
fac ex Oômnibus perſequénti-
bus me, & libera me.
Ne quando râpiat ut leo âni-
mam meam, * dum non eſt
qui rédimat, neque qui ſal-
vum faciat.
Dômine Deus meus, ſi feci
iſtud; * ſi eſt iniquitas in
manibus meis:
Si réddidi retribuéntibus mi-
hi mala, * décidam méritò
ab inimicis meis inaânis.
Perlſequatur inimicus ânimam
meam: & comprehéndat, &
conculcet in terra vitam me-
am, * & glôriam meam in
ulverem deducat.
xürge Dômine in ira tua: *
& exaltare in finibus inimi-
Ccôrum meôrum.
Rt

abee Den
i Prece⸗
mllid Eh
Wrumcroins
poptet
gelele:
Aunla.

Pen
fi Cndetl

un ket.

Aen..
neſnt

Dens iuger

de Dens melt
Vi: eſayum r
Petſequent.
E Abera me.
Cripiat ut leo in⸗
n,* dum non -
t, neqne qui

heus meus, ſt
1i t ininitpg i
ſess:
Uetribuentibus n.
* Gecidam mento
meßs inini
Finimncusaninam
Onnetenltt, &
h terri nitam me⸗
Prüm meamn I
hine in iat“
n floibus unl⸗
Munn

Et exúrge Dömine Deus
meus in præcépto, quod
mandaàſti: * & ſynagéôga po-
pulôrum circumdabit te.
Et propter hanc in altum
regrédere: * Dôminus judi-
cat pépulos.
udica me Dômine ſecuún-
dùm juſtitiam meam, * &
ſecundàùm innocéntiam me-
am ſuper me.
onſumétur nequitia pecca-
tôrum, & diriges juſtum: *
ſcrutans corda, & renes Deus:
uſtum adjutôrium meum à
Dômino, * qui ſalvos facit
rectos corde.
Deus judex juſtus, fortis, &
pâtiens: * numquid irâſcitur
per ſingulos dies?
iſi converſi fuéritis, gladiũ
ſuum vibrâbit: * arcum ſuum
teténdit, & parâvit illum.
t in eo parâvit vaſa mor-
tis, * ſagittas ſuas ardéntibus
effécit.

E Cce parturiit injuſtitiam: *

concépit dolérem, & pépe-
rit iniquitâtem.
acum apéruit, & effôdit
eum:* & Incidit in féôveam,
quam fecit.
onvertétur dolor ejus in
caput ejus: * & in vérticem
ipsius iniquitas ejus deſcéndet-
onfitébor Dômino ſecun-
duùm juſtitiam ejus: *& pſal-
lam nômini Dômini altiſſimi.

Omine Déminus no-
ſter, * quàm admir4bile
eſt nomen tuum in univéria
terra!

uòniam elevâta eſt magni-
ficéntia tua * ſuper cœlos.
X ore infäântium & lactén-
tium perfeciſti laudem pro-
pter inimicos tuos, * ut dé-
ſtruas inimicum, & ultôrem.
uéôniam vidébo cœlos tuos
6pera digitôrum tuérum : *
lunam, & ſtellas, quæ tu
fundaſti.
uid eſt homo, quòd me-
mor es ejus? * aut filius hé-
minis, quôniam viſitas eum?
inuiſti eum paulò minùs
ab Angelis: gléria & honéô-
re coronâſti eum: *“ & con-
ſtituiſti eum ſuper pera ma-
nuum tuârum.
mnia ſubjeciſti ſub pédibus
ejus, * oves, & boves uni-
vérſas : inſuper & pécora
campi;
ôlucres cœli, & piſces ma-
ris, * qui perâmbulant ſémi-
tas maris.
ômine Dôminus noſter, *
quàm admirâbile eſt nomen
tuum in univérſa terra!

Onfitébor tibi Dômine
in toto corde meo: *
narrâbo ômnia mirabilia tua.
ætâbor, & exultâbo in te: *
pſallam néômini tuo Altiſſime.
n convertéändo inimicum
meum retrô⅛rſum: * infirma-
buntur, & peribunt à faâcie
tua.
uôòniam feciſti judicium
meum, & cauſam meam: *
ſediſti ſuper thronum, qui
judicas juſtitiam.
A 4

nokre-

8 Feria quarta
ncrepaſti Gentes, & périit
impius: * nomen eôrum de-
leêſti in ætérnum, & in ſécu-
lum ſeculi.
I nimici defecérunt frâmeæ in
finem: * & civitâtes eôrum
deſtruxiſti.
P eriit memôria eôrum cum
ſõònitu: * & Dôminus in ætér-
num pérmanet.
P aravit in judicio thronum
ſuum: * & ipſe judicâbit or-

bem terræ in æquitâte: judi-

Cabit pôpulos in juſtitia.
E t factus eſt Dôminus refü-
gium paâuperi: * adjutor in
opportunitâtibus, in tribu-
latiéòne.
E t ſperent in te, qui nové-
runt nomen tuum: * quô-
niam non dereliquiſti quæ-
réntes te Démine.
D ſällite Dômino, qui haâbi-
tat in Sion: * annuntiate in-
ter Gentes ſtúdia ejus:
Quôniam requirens, ſângui-
nem eôòrum recordâtus eſt: *
non eſt oblitus claméôrem
Auperum.
iſerére mei Dômine: * vi-
de humilitâtem meam de ini-
micis meis.
Qui exaâltas me de portis
mortis, ut annúntiem om-
nes laudatiônes tuas in portis
filiæ Sion.
PXultabo in ſalutâri tuo: *
infixæ ſunt Gentes in inté-
ritu, quem fecérunt.
In laqueo iſto, quem abſcon-
derunt, * comprehénſus eſt
pes ebrum.

ad Primam.
ognoſcétur Dôminus ju-
dicia fàciens: * in opéribus
mnuum ſuârum comprehén-
ſus eſt peccâtor.
C onvertântur peccatéôres in
inférnum, * omnes Gentes
quæ obliviſcúntur Deum.
uôniam non in finem ob-
livio erit pàuperis: * patién-
tia pâuperum non peribit in
finem.
Afia ferialis per annum.
Deus judex juſtus, fortis, &
longanimis; numquid iraſcé-
tur per ſingulos dies.
Reliqua ut Tuprà Feria II, fol. 3.

FERIA QARTA.
ADPRIMAM.

Ana ferialis per annum, Exurge
Déômine. Quæ non repetitur in
pſalmo. .
Aliis temporibus ut fuprà Feris
II. fol. 2.
MHiiyiſio Pſalmi 9.
Xürge Dômine, non con-
fortétur homo: X. judi-
céntur Gentes in conſpéctu
tuo.
onſtitue Démine legislaté-
rem fuper eos: * ut ſciant
Gentes, quôniam hémines
ſunt.
t quid Démine receſsiſti
longè, * déſpicis in opportu-
nitatibus, in tribulatiône?
Dum ſupérbit impius, incén-
ditur pauper, * comprehen-
dúntur in Conftſliis, quibus
Côgitant.
Quniam laudatur peccâtor
in deſidériis ànimæ ſuæ: * &α
iniquus benedicitur.

verlefit De

, ſebn
Cenire e
on et Den
eö: * li
Uimn um
Werunm n
eins: 7Cmin
ſoonun Amin
D üremnoe
Nywbe:
in kunanen
ns mkddi⸗
Iunt, Gemm
Co:füblun
Ecc

Wunocodts,

up
CNt: t Nidi
Gin uu kvin
Mhr, e,
Nir
Cun itrent enn.
n liod !

tn figr

Uiteintant
Imethn tn⸗
Uinte illcri
Ueellinie
En nuncg nn 4

ip
ü unenn,
Erhllinte⸗

l.
Otit ⸗
Urin .
ind dbaibas
rumcn pre .
Ccior. Ithen.

Antur peccee
4 Decctättz in

Olhnes Gere
egne Cates
ſcüntur Den

„hon in knen i.
Däuperis: † Pafer
n non Perib

ls per annumn,
r uſtu, ſorts g
6, numqbid iralce.
glor len
pri kanl, dl. 1

4 CVRTA.

PRIMAM.

1o Malmi 90,
Domine, non co.
r homo: l.
ntes in Conſpechn

Donine legichti⸗
cOS: * It ſein
aböniam homme

Démine kecelil
pcs inopport⸗
ntiibolrione/,
bit inpius, inoenn⸗
1, compreher
nllis, quidn

udatar helo
4mime ue:

citur.
edioctur. 8

tin

Feria quarta ad Primam.

E xacerbâvit Dôminum pec-
câtor, * ſecundùm multitu-
dinem iræ ſuæ non quæret.
N on eſt Deus in conſpéctu
ejus: * inquinaâtæ ſunt viæ
illius in omni témpore.
A uferuúntur judicia tua à facie
ejus: * mnium inimicéôrum
ſuôrum domindÜbitur.
D ixit enim in corde ſuo: *
Non movébor à generatiéône
in generatiéônem ſine malo.
ι ujus maledictiône os ple-
num eſt, & amaritũúdine, &
dolo: * ſub lingua ejus labor
& dolor.
& edet in inſidiis cum diviti-
bus in occultis, * ut interfi-
ciat innocéntem.
O culi ejus in pauperem reſpi-
ciunt: * inſidiâtur in abſcôn-
dito, quaſi leo in ſpelunca ſua.
I nſidiatur, ut râpiat pâupe-
rem: * râpere pâuperem,
dum àttrahit eum.
An lâqueo ſuo humilibit
eum, * inclinâbit ſe, & cadet,
cùm dominaâtus füerit pâu-

erum.
6 ixit enim in corde ſuo:Obli-
tus eſt Deus, * avértit fciem
ſuam, ne videat in finem.
E xurge Dömine Deus, exal-
tétur manus tua: * ne obli-
viſcâris paàuperum.
P ropter quid irritâvit impius
Deum? * dixit enim in cor-
de ſuo: Non requiret.
Vides, quôniam tu labérem,
& dolôrem conſideras: * ut
taela eos in manus tuas,
ibi derelictus eſt pauper: *
orphano tu eris adjutor,

Contere brâchium peccatéô-
ris & maligni: * quærétur
peccàâtum illius, & non in-
veniétur.
D ôminus regnbit in ætér-
num, & in ſéculum ſéculi: *
peribitis Gentes de terra il-
lius.

D eſidérium pâuperum ex-

audivit Dôminus: * præpa-
ratiénem cordis eòrum audi-
vit auris tua.
Judicare pupillo, & huùmili, *
ut non appnat ultrà magni-
ficare ſe homo ſuper terram-
Pſalmus 10.
I N Dòmino confido: quô-
modo dicitis ànimæ meæ: *
Tranſmigra in montem ſicut
paſſer?
uôniam ecce peccatéres in-
tendérunt arcum: paravé-
runt ſagittas ſuas in phâre-
tra, * ut ſagittent in obſcuro
rectos corde.
Quõniam, quæ perfeciſti, de-
ſtruxérunt: * juſtus autem
quid fecit?
D ôminus in templo ſancto
ſuo, * Dôéminus in cœlo ſe-
des ejus.
O culi ejus in pâuperem reſpi-
ciunt: * plpebræ ejus intér-
rogant filios hôminum.
D ôminus intérrogat juſtum
& impium: * qui autem di-
ligit iniquitatem, odit 4ni-
mam ſuam.
P luet ſuper peccatéres Il-
queos: * ignis, & ſulphur,
& ſpiritus procellârum, pars
Calicis ebôrum.
A 5 Q u6⸗

10 Feria quinta ad Primam.

uôniam juſtus Dôminus, &
juũſtitias diléxit: * æquitâtem
vidit vultus ejus.

Pſalmus II⸗
Alvum me fac Dômine,
quéniam defécit ſanctus: *
quôniam diminutæ ſunt ve-
ritâtes à filiis höminum.
V ana locuti ſunt unuſquiſ-
que ad pröximum ſuum: *
labia dolõſa in corde, & cor-
de locuti ſunt.
D iſpérdat Dôminus univér-
ſa lâbia dolôſa, * & linguam
magniloquam.
Ku dixêérunt: Linguam no-
ram magnificâbimus: labia
noſtra à nobis ſunt, * quis
noſter Déôminus eſt?
P ropter miſériam inopum,
& gémitum pâuperum, *
nunc exúrgam, dicit Déômi-
nus.
P onam in ſalutâri: * fidu-
ciâliter agam in eo.
E lòquia Dômini, eléôquia ca-
ſta: * argéntum igne exami-
natum, probâtum terræ, pur-
gâtum ſéptuplum.
T u Dômine ſervâbis nos, &
cuſtéôdies nos * à generatiô-
ne hac in ætérnum.
In circuúitu impii 4mbu-
lant: * ſecũnduùm altitũdi-
nem tuam multiplicaàſti filios
hôminum-

Afia fecialis per annum.
Exurge Döômine, non præ-
valeat homo.

Reliqua ùt ſuprà Feria MI. fol. 3.

FERI A QUINTA
AD PRIM AM-⸗

Ana ferialis per annum. Cantaà-⸗
bo Dômino.
Aliis temporibus, ut ſuprà Feris
II, fol. 2.
Pſalmus 12.
usqus Démine obli-
viſcéris me in finem? *
uſquequo avértis faciem tu-
am à me.
Qudàmdiu ponam conſilia in
ànima mea, * dolôrem in
corde meo per diem?
U ſquequo exaltaâbitur ini-
micus meus ſuper me? * ré-
ſpice, & exâudi me Dômine
Deus meus.
IIlùmina culos meos, ne
unquam obdérmiam in mor-
te: * nequaândo dicat inimi-
cus meus: Prævalui advérsũùs
eum.
(Qui tribulant me, exultaâ-
bunt, ſi motus fuero: * ego
autem in miſericôrdia tua
ſperavi.
E xultâbit cor meum in ſalu-
târi tuo: cantàbo Déômino,
qui bona tribuit mihi: * &
pſallam némini Dômini al-
tiſſimi,
Pſalmus 13.
Ixit inſipiens in corde
ſuo: * Non eſt Deus.
C orrupti ſunt, & abominaâ-

biles facti ſunt in ſtũúdiis ſuis: *

non eſt qui fâciat bonum,
non eſt uſque ed unum.
D éôminus de cœlo proſpéxit
ſuper filios höminum, * ut
videat,

Eet 1ckin
Elllens vun
0nes becln
Ples hein
Ciftciatbonn
Cle ad mun
Feyil Mun 1

Pencdun ſkon
ſi clum: &
Wnoretunt .

Alun,

lorckmenn
Donium vyn

INt, e nen,
It, /Neteni

Ute,li onent
Aönun nin

oe!
Oribn

ponam Conſtlig ,
4, * dolörem i
0 per diem!
0 exaltibitur ine
s ſuper ne) † ,
exiudi me Domine
.
OClos meos, e
NdOrmiamin mor.
uindo diczt inint.
8: Preyalui acyersdr

Mlant me, exulti.
tus füero: * egd
milericordia tun

cor meum in ſa--
cantibo Domiro,
tribuit mihi:4 4
Ommini Domini 11

lms 1.
nlipiens in on⸗
Non et Deu-
lunt, vbonin
nt inſtüclölui⸗
fiat bonun,
ve el unun.
le lo Proſet
Rominum, 1
llent,

Feria ſexta
videat, ſi eſt intélligens, aut
requirens Deum.
mnes declinavérunt, ſimul
inutiles facti ſunt: * non eſt
qui faciat bonum, non eſt uſ-
que ad unum.
S§ epúlcrum patens eſt gut-
tur eôrum: linguis ſuis do-
lésèé agébant,* venénum aàſpi-
dum ſub lâbiis eôrum.
Quorum os maledictiéne,
& amaritúdine plenum eſt: *
velôces pedes eôrum ad ef-
fundéndum ſaànguinem.
Contritio & infelicitas in
viis eérum: & viam pacis
non cognovérunt: * non eſt
timor Dei ante culos eôrum.
N oônne cognôſcent omnes,
qui operaàntur iniquitâtem, *
qui dévorant plebem meam,
ſicut eſcam panis?
Dôminum non invocavé-
runt, * illic trepidavérunt ti-
môre, ubi non erat timor.
uoôniam Dôminus in gene-
ratiône juſta eſt: consilium
inopis confudiſtis: quêniam
Dòminus ſpes ejus eſt.
Kun dabit ex Sion falutâre
Iraél? * cum avérterit Dô-
minus captivitàâtem plebis
ſuæ: exultabit Jacob, & læ-
tabitur Iſraeél.
Pſalmus 1I4
Omine, quis habitabit
in tabernâculo tuo : *
aut quis requiéſcet in monte
ſancto tuo?
Nui ingréditur ſine mâcula, *
Loperitun juſtitiam.
Qul loquitur verittem in

ad Primam. 11
corde ſuo, * qui non egit do-
lum in lingua ſua:
Nec fecit prôximo ſuo ma-
lum, * & opprôbrium non
accépit advérsůùs prôximos
ſuos.
A d nihilum deduúctus eſt in
conſpéctu ejus malignus: *
timéntes autem Dôminum
glorificat.
Qui jurat pröximo ſuo, &
non décipit, * qui pecuniam
ſuam non dedit ad ufuram: &
münera ſuper innocéntem
non accépit:
ui facit hæc, * non mové-
bitur in ætérnum.
Afia feriqalis per annum.
Cantâbo Dômino, qui bona
tribuit mihi.
Reliqua ùt ſuprà Feria II. fol. 3.
FERIASEXTA.
AD PRIMAM.

Afa ferialis per annum. Bonô-
rum meèôrum.

Aliis t ibus, ut ſuprà Feria
A. fol. . rn Feri
. Pſalmus 15.

Onſérva me Démine
quôniam ſperaâvi in te: *
Dixi Dômino: Deus meus es
tu: quôniam bonéôrum meòô-
rum non eges.
S anctis, qui ſunt in terra
ejus, * mirificâvit omnes vo-
luntâtes meas in eis-
M.ultiplicâtæ ſunt infirmitâ-
tes eôrum: * péſtea accelera-
vérunt.

N on congregâbo conentl⸗
cula

12 Feria ſexta ad Primam.

Eula eôrum de ſanguinibus: *
nec memor ero nôminum
eôtum per lâbia mea.
D ôminus pars hæreditàtis
meæzæ, & calicis mei: * tu
es, qui reſtitues hæreditâtem
meam mihi.
P unes cecidérunt mihi in
Præclâris: * étenim hærédi-
tas mea præclira eſt mihi.
B enedicam Dô⅛minum, qui
tribuit mihi intelléctum : *
infuper & uſque ad noctem
increpuérunt me renes mei.
P rovidébam Déminum in
conſpéctu meo ſemper: *

quôniam à dextris eſt mihi,

ne commôvear.
P ropter hoc lætâtum eſt cor
meum, & exultâvit lingua
mea: * infuper & Caro mea
requiéſcet in ſpe.
uôniam non derelinques
animam meam in inférno: *
nec dabis ſanctum tuum vi-
dére corruptiônem.
N otas mihi feciſti vias vitæ:
adimplébis me lætitia cum
vultu tuo: * delectatiônes in
déxtera tua uſque in finem.
Pſalmus 16,
E Xàudi Dômine juſtitiam
meam: * inténde depre-
catiônem meam.
A uribus pércipe oratiônem
meam, * non in lâbiis doléſis.
D e vultu tuo judicium meum
prôdeat: * ôculi tui videant
εο quitates.
P robÜſti cor meum, & viſi⸗
tâſti nocte: * igne me exa-
minàâſti: & non eſt invénta
in me iniquitas.

Ut non loquatur Os meum
pera hôminum: * propter
verba labiôrum tuôrum ego
cuſtodivi vias duras-

P erfice greſſus meos in ſémi-

tis tuis: * ut non moveúntur
veſtigia mea.
“go clamâvi, quòniam ex-
audiſti me Deus: * inclina au-
rem tuam mihi, & exdaudi
verba mea.
Iirifica miſericôrdias tuas, *
qui ſalvos facis ſperântes in
te.
A reſiſténtibus déxteræ tuæ
cuſtôdi me, * ut pupillam
Sculi.
& ub umbra alârum tuârum
prétege me: * à fàcie impioô-
rum, qui me afflixérunt.
nimici mei ânimam meam
circumdedérunt: âdipem ſu-
um concluſérunt: * os eôrum
locũtum eſt ſupérbiam.
P† rojiciéntes me nunc cir-
cumdedérunt me: * ôculos
ſuos ſtatuérunt declinâre in
terram.
S uſcepérunt me, ſicut leo
paratus ad prædam: * & ſi-
cut câtulus leônis habitans
in 4Abditis.
*xüůúrge Dômine, præveni
eum, & ſupplänta eum: *
Eripe dnimam meam ab im-
pio: frâmeam tuam ab inimi-
Ccis manus tuæ.
D émine à paucis de terra
divide eos in vita eérum: *
de abſcônditis tuis adimplé-
tus eſt venter eôrum.
Saturaâti ſunt filiis: * & dli=
milé⸗

an lan⸗
IS
E Atemnin
o colelt
hor 1 Cün

⸗ 1
n⸗

It
P 0:

u M unenumn
Ikinnn in.
toM
Das men Afro
61 ſacho eun.
nn Cor mn,
Ui me,
Wens.
laüns imocbe
I. NA W
ſlng eo.
Cütuade Cunceden e kerun
Mti, Eton
1 Connrkzrenn
Hole n Mamici⸗
IIe. eitmenun
l ei Nois
1 Cblad Etöne en
hunn
Mnm chmer⸗
luu Ee ke
O ocen We
Nrn n
bine ſtinan
u ,6
W Cnmde

US: Tinclin,
Umii, & eri

mierieriigs tuag
acis ſperintes i

tibus dertere tne
le, * It pupllan

bra Alirum tuirum
e: aſct imgi⸗
we afflwerun.
mei animam men
ederunt: Acſpen
Clerunt: 0sc0ru
t ſupetbian.
es me nunc ci.
unt me: * Ocule
Erunt declinre n

int me, ſiont 1
Upredam: "ül
18 leonis hübinn

Dömine, Meſt
fpplünta eum.
am meam 4 1
Amn tuamab Ull⸗
tue.
palcs de li
in Fita eofüm,
its tuss AWinpe
er erun .
at flis:

Me

Feria ſexta
miſérunt reliquias ſuas par-
vulis ſuis.
Ego autem in juſtitia appa-
rébo conſpéctui tuo: * ſatiâ-
bor cùm apparuerit glôria

tua.
Pflſalmus 17:
Iligam te Dômine for-
titůdo mea: * Dômi-
nus firmaméntum meum, &
refgium meum: & libera-
tor meus.
Deus meus adjuútor meus, *
& ſperâbo in eum.
rotéctor meus, & cornu
ſalutis mexæ, * & ſuſcéptor
meus.
Laudans invocâbo Dômi-
num: * & ab inimicis meis
ſalvus ero.
ircumdedérunt me doléres
mortis: * & torréntes iniqui-
tâtis conturbavérunt me.
Boloôres inférni circumdedé-
runt me: * præoccupavérunt
me lâquei mortis.
In tribulatiéne mea invocàâvi
Dôminum, * & ad Deum
meum clamdâvi:

Et exaudivit de templo ſan-

to ſuo vocem meam: * &
clamor meus in conſpéctu
ejus, introivit in aures ejus.
Commôta eſt, & contré-
muit terra: * fundâménta
môntium conturbâta ſunt,
& commòta ſunt: quôniam
irâtus eſt eis.
A ſcéndit fumus in ira ejus:
& ignis à fâcie ejus exârſit: *
carbônes ſuccênſi ſunt ab eo.
Inclinâvit Cœlos, & deſcén-

ad Primath. 13
dit: * & caligo ſub pédibus
ejus.
Et aſcéndit ſuper Chérubim
& volàvit: * volaàvit ſuper
pennas ventéôrum.
Et pòſuit ténebras latibulum
ſuum: in circuitu ejus taber-
nâculum ejus: * tenebroôſa
aqua in nubibus àéris.
Præ fulgére in conſpéctu
ejus nubes tranſiérunt: *
grando, & Carbônes ignis.
Bt intéônuit de cœlo Dômi-
nus: & Altiſſimus dedit vo-
cem ſuam: * grando, & car-
bônes ignis.
Et miſit ſagittas ſuas, & diſ-
ſipâvit eos: * fulgura multi-
plicâvit, & conturbaâvit eos.
Et apparuérunt fontes aqua-
rum, * & revelâta ſunt funda-
méênta orbis terrârum;
Ab increpatiône tua Démi-
ne, * ab inſpiratiéne ſpiritus
iræ tuæ.
Miſit de ſummo, & accé-
pit me: * & aſſũmpſit me de
aquis multis.
Eripuit me de inimicis meis
fortiſſimis, & ab his, qui
oderunt me: * quôniam con-
fortâti ſunt ſuper me.
Prævenérunt me in die af-
flictiénis meæ: * & factus eſt
Dôminus protéctor meus.
Et eduúxit me in latitůúdi-
nem: * ſalvum me fecit,
quôniam voôluit me.
EBt retribuet mihi Déminus
ſecundum juſtitiam meam: *
& ſecúndùúùm puritâtem mâ-
nuum mearũ retribuet mihi:
Quia

14 Sabbato ad Primam,

Quia cuſtodivi vias Dömi-
ni, *nec impiè geſſi à Deo
meo.
Quòniam ômnia judicia ejus
in conſpéctu meo: * & juſti-
tias ejus non répuli à me.
Et ero immaculâtus cum
EcO: *& obſervãbo me ab ini-
quitâte mea.
Et retribuet mihi Déminus
ſecúndùm juſtitiam meam: *
& ſecundùm puritâtem ma-
nuum meàrum in conſpéctu
oculéôrum ejus.
Ana ferialis per annum.
Bonôrum meéôrum non in-
diges, in te ſperâvi, conſérva
me Dômine.
KReliqua üt ſuprà Feria II. fol. 3.

S A B B ATO
AD PRIM AM.

Ana ferialis per annum. Vivit
Doͤinn temporibus „uùt ſuprà Fe-
ria II. fol. 2.
Diviſio Pſalmi 17.
Um ſancto ſanctus eris, *
& cum viro innocénte
innocens eris: .
Et cum elécto eléctus eris: *
& cum pervẽérſo pervertéris.
Quniam tu pôpulum humi-
lem ſalvum facies: * & 6cu-
los ſuperbõrum humiliabis.
Quéôniam tu illuminas lu-
cérnam meam Dômine: *
Deus meus illúmina téne-
bras meas.
Quéniam in te eripiar à ten-
tatiõne, * & in Deo meo
tranſgrédiar murum.
Deus meus impolluta via

ejus: elôquia Dômini igne
examinâta: * proteéctor eſt
ômnium ſperantium in ſe.
Quôniam quis Deus præter
Déminum? * aut quis Deus
hyeter Deum noſtrum?
eus, qui præcinxit me vir-
tute: * & pôſuit immacula-
tam viam meam.
Qui perfẽcit pedes meos tan-
quam cervoôrum, * & ſuper
excélſa ſtâtuens me-
AQui docet manus meas ad
prælium: * & poſuiſti, ut ar-
cum æreum, brâchia mea.
Et dediſti mihi protectiônem
ſalutis tuæ: * & déxtera tua
ſuſcẽpit me.
t diſciplina tua corréxit
me in finem: * & diſciplina
tua ipſa me docébit.
Dilatâſti greſſus meos ſub-
tus me: * & non ſunt infir-
mata veſtigia mea.
Pérſequar inimicos meos .
& comprehéndam illos: *
& non conveértar, donec de-
ficiant.
Confringam illos, nec pô-
terunt ſtare: * cadent ſub-
tus pedes meos.
Et præcinxiſti me virtuùte ad
bellum: * & ſupplantaſti in-
ſurgéntes in me ſubtus me.
ét inimicos meos dedlſti
mihi dorſum, * & odiéntes
me diſperdidliſti.
Jlamavérunt, nec erat, qui
ſalvos faceret, ad Dôminum: *
nec exaudſvit eos.
Et comminuam eos, ùt puͦlve-

rem ante fäciem venti: * uͦt

lutum

ngetenm
tissne 1 .
nupoeld
6Caplt Cenmün
1ohols, kn
, Kernfrnn“
rS Obelin
Ii,

ſuntEckuchaſen

Den nidsncid

Tlbds Nopuvüt
s nons
ün
eAKe N
elis n.
Ppdrz anfteh
mienbre nir⸗
nino llnumde

znine ſol.
Uinare Ulte

1n Criio io I
VEnnefunlge n
n.

Aru
1
Di, t Cer
eſvannlneng,
Wlbänmnnti
lienckr e
Udczr

tuens me.
manus meng
Lpoluitti, üt ar.
, brächia mez.
mihi proteckönem
Gextera tua

==
—
☛ä.

imm in cortert
m: & lcplin
me docebit.
Arelis eos ſi⸗
non ſunt inft.
gi men⸗
inimtcos meos,
hendam illos:
Wertar, donecde.

m illos, nec o⸗
¹ (aent ſub.
meos.
rilti me wittüte 4
E lupplantäti in.
n me ſubtuo we.
0s Weos dalli
n, * & odiens
iti.
t, pec erat,
bad Dominun
t eod.
—–
jen FentiI
loenn

Sabbato ad Primam. 1

Iutum plateârum delébo eos.
Eripies me de contradictiéô-
nibus pépuli: * Conſtitues me
in caput Gêntium.
Pôpulus, quem non cogné-
vi, ſervivit mihi: * in auditu
auris obedivit mihi.
F ilii aliéni mentiti ſunt mi-
hi, * filii aliéni inveterati
ſunt: & claudicavérunt àv ſé-
mitis ſuis.
Vivit Dôminus, & benedi-
ctus Deus meus, * & exalté-
tur Deus ſalutis meæ.
D eus, qui das vindictas mihi,
& ſubdis pôpulos ſub me, *
liberàtor meus de inimicis
meis iracundis.
Et ab inſurgéntibus in me
exaltàâbis me: * à viro iniquo
eripies me.
Proptérea confitébor tibi in
natiônibus Dômine: * & nô-
mini tuo pſalmum dicam.
M agnificans ſalũtes Regis
ejus, & fâciens miſericôr-
diam Chriſto ſuo LDavid, *
& ſêmini ejus uſque in ſécu-
lkm.
Pſalmus 18.
Eli enarrant glôriam
Dei, * & ôpera mânu-
um ejus annuntiat firmamén-
tum.
Dies diéi eructat verbum, *
& nox nocti indicat ſcién-
tiam.
Non ſunt loquélæ, neque
ſermõônes, * quorum non au-
diântur voces eôrum.
In omnem terram exivit ſo-
nus eôrum: * & in fines or-
bis terræ verba eôrum.

In ſole péſuit tabernâculum
ſuum: & ipſe tanquam ſpon-
ſus procédens de thâlamo
ſuo.
E xultavit ùt gigas ad curren-
dam viam, * à ſummo ColO
egréſſio ejus.
et occúrſus ejus uſque ad
ſummum ejus: * nec eſt, qui
ſe abſcôndat à calére ejus.
Lex Démini immaculta „
convértens ânimas: * teſti⸗
mônium Dômini fidéle, ſa-
iéntiam præſtans parvulis.
Haltſtinr Dòmini rectæ, læti-
ficantes corda: * præcéptum
Dòmini lucidum, illúminans
los.
Pimor Dôòmini ſanctus, per-
manens in ſéculum ſéculi: *
judicia Dômini vera, juſtifi⸗
Câta in ſemetipſa.
Deſiderabilia ſuper aurum
& lâàpidem pretiôſum mul-
tum: * & dulciôra ſuper mel
& favum.
Etenim ſervus tuus cuſtôòdit
ea, * in cuſtodiéndis illis re-
tribũtio multa.
Delicta quis intélligit? ab oc-
cúltis meis munda me: * &
ab aliénis parce ſervo tuo.
Si mei non fũerint domina⁴ti,
tunc immaculâtus ero: * &
emundaâbor à delicto mâxi-
mo.
Et erunt, ut complceant
elòquia oris mei: * & medi-
tatio cordis mei in conſpeéctu
tuo ſemper.
Déômine adjútor meus, * &
redémptor meus.
Pfal-

1J6 Dominica ad Laudes.

Pſalmus 19.
*Xaudiat te Déôminus in
die tribulatiônis: * prô-
tegat te nomen Dei Jacob.
Mittat tibi auxilium de ſan-
to: * & de Sion tued4âtur te.
Memor ſit omnis ſacrificii
tui: * & holocâuſtum tuum
ingue fiat.
ſbuat tibi ſecundùm cor
tuum: *& omne conſilium
tuum confirmet.
Lætâbimur in ſalutâri tuo: *
& in nômine Dei noſtri ma-
nificàbimur.
Auplear Dôminus omnes pe-
titines tuas: * nunc cognoô-
vi, quôniam ſalvum fecit Dô-
minus Chriſtum ſuum.
Exaudiet illum de cœlo ſan-
cto ſuo: * in potentatibus
ſalus déxteræ ejus.
Hi in cuúrribus, & hi in
equis: * nos autem in némi-
ne Dômini Dei noſtri invo-
càâbimus.
Ipſi obligâti ſunt, & cecidé-
runt: * nos autem ſurréxi-
us, & erécti ſumus.
ômine ſalvum fac Regem: *
& exâàudi nos in die, qua in-
vocavérimus te.
Afia ferialis per annum.
Vivit Déôminus, & benedi-
ctus Deus ſalutis meæ.

Keliqua, üt (upra Peria II. fol. 3.
D O MINICA
A D LAUDES,

Dł'⸗ in adjutérium meum
inténde. R. Dômine ad
adjuvândum me feſtina.

Glôria Patri, & Filio, * &
Spiritui ſancto, Sicut erat
in principio, & nunc, & ſem-
per, * & in ſécula ſeculé-
rum, Amen. Allelúja, vel

Laus tibi Dômine, Rex ætér-

næ glôriæ.
Pſalmus éé.
DEus miſereâàtur noſtri, &
benedicate nobis: * illu-
minet vultum ſuum ſuper
nos, & miſereatur noſtri.
Ut cognoſcâmus in terra vi-
am tuam, * in omnibus Gên-
tibus ſalutâre tuum.
Sonfiteäàntur tibi poôpuli
Deus: * Confitentur tibi
bopuli omnes.
Læténtur, & exuúltent Gen-
tes: * quôniam júdicas pé-
pulos in æquitâte: & Gentes
in terra dirigis.
onfiteântur tibi ppuli
Deus: confiteântur tibi pé-
puli omnes: * terra dedit
fructum ſuum.
B enedicat nos Deus, Deus
noſter, benedicat nos Deus: *
& métuant eum omnes fines
terræ. Gléria Patri, & Fg
lio,; &τ.
A Dominiea poſt Octavam Epi⸗
phaniæ uſque ad Septuageſimam ¾
& ab Octava Pentecoſtes uſque adl
Adventum, Ana. Alleluja.

Pſalmus ſo.

M IHrere mei Deus, * ſe-

cúndùm magnam mi-
ſericôrdiam tuam.
Et ſecundùm multitúdinem
miſeratihnum tuârum, * de-
le iniquitâtem meam.
A mpliùs lava me ab iniqui-
tate

Wo n lerin n

bra bal
Cinan iign
Cgnoſco⸗
Neum conmenn
Iiiſcl mun
Cruntekain

1 lemen Gn

45 Cnnt Memin
s eum ſertie
iericern, Ke⸗
Ge tue nunltl
lfugs wr hll
Mnetdor, thntbs
C0 humlitn.
4 ent klenmtn
e Meb, te⸗ un
Ulclltr dre
hinn

eran

inurfir

Tm,

R lat Coyerte

A
1

Ne ſe Cnen
lcö

ll er
tin n e

Plmus 66
miſereinn noſti
aäd nobis: i
lum ſuum ſun
hiſereitu noſtri⸗
Cünns in ternn n
7 inömnibuCe,
täre tum.
ntur tibi popu
n tbi Poul
COnfiteintur ti
nnes.
,& exltent Cen

NOniam odic e

Adbitüte: & Cenn
Eingi⸗
Utur tibi Pon
nfteintur tidi
es: † terra ded
lum.
nos Deus, Den
ledicat nos Deus-
t eum omnes fin
löria Dati, &h

1

Meluja.
AUmus ſo⸗
emneiDels, *l
m ungram m
tum.
n multtüinmn
n tvärum,
inn
Va Me 3 4

Dominica
tùte mea: * & à peccâto meo

munda me.
oniam iniquitatem meam

ego cognéſco: * & peccâtum

meum contra me eſt ſemper.
T ibi ſoli peccàâvi, & malum
coram te feci: * ut juſtificéris
in ſermônibus tuis, & vincas
cuùm judicaris.
E cce enim in iniquitâtibus
concéptus ſum: * & in peccâ-
tis concépit me mater mea.
E cce enim veritâtem dilexi-
ſti: * incérta, & occulta ſapi-
Entiæ tuæ manifeſtâſti mihi.
A ſpérges me hyſſôpo, &
mundabor: * lavàbis me, &
ſuper nivem dealbâbor.
uditui meo dabis gâudium,
& lætitiam: * & exultâbunt
oſſa humiliata.
vérte fàciem tuam à peccà-

tis meis: *& omnes iniqui-

tates meas dele.
Cor mundum crea in me
Deus: * & ſpiritum rectum
innova in viſcéribus meis.
Ne projicias me à facie tua: *
& ſpiritum ſanctum tuum ne
Ateras à me.
edde mihi lætitiam ſalutâ-
ris tui: * & ſpiritu principali
confirma me.
océbo iniquos vias tuas: *
& impii ad te converténtur.
ibera me de ſanguinibus

Deus, Deus ſalutis meæ: * &

exultâbit lingua mea juſti-
tiam tuam.
ômine lâbia mea apéries: *
& os meum annuntiabit lau-
dem tuam.

ad Laudes 1

Quòniam, ſi voluiiles ſacriti-
cium, dediſſem utique: * ho-
loeâuſtis non delectaberis.
aerificium Deo ſpiritus con-
tribulâtus: * cor contritum
& humiliâtum Deus non de-
fi icies. .
B enignè fac Dômine in bona
voluntàte tua Sion: * ut ædi-
ficéntur muri Jerulalem.
unce acceptabis ſacrificium
juſtitiæ, oblatiénes, & holo-
câuſta: * tunc impénent ſu-
per altâre tuum vitulos.
almus 117.
Q Onfitémini Démino quò-
niam bonus: * quôniam
33 ſéculum miſericôrdia ejus.
icat nunc Iſraël quôniam
bonus: * quéôniam in ſécu-
lum miſericôrdia ejus.
Dicat nunc domus Aaron: *
quôniam in ſéculum miſeri-
Cordia ejus.
icant nunc, qui timent
Dôminum: * quôòniam in ſé-
culum miſericôrdia ejus.
e tribulatiône invocaâvi Dô-
minum: * & exaudivit me in
latitůdine Dôminus.
ôminus mihi adjútor: *
non timébo, quid faciat mihi
homo.
Dminus mihi adjtor: * &
ego deſpiciam inimicos meos.
onum eſt confidere in Dô-
mino, * quàm confidere in
Huine.
onum eſt ſperâàre in Démi-
no, * quàm ſperaâte in princi-
pibus.

mnes Gentes circuiérunt
me: X

18 Dominica ad Laudes.

me: * & in néômine Dômini,
quia ultus ſum in eos-
G ircumdântes circumdedé-
runt me: * & in nô⁴mine Dô-
mini, quia ultus ſum in eos.
C ircumdedérunt me, ſicut
apes: & exarſérunt, ſicut ignis
in ſpinis: * & in nõmine Doô-
mini, quia ultus ſum in eos.
Impulſus, evérſus ſum, ut
câderem: * & Dôminus ſu-
icépit me.
F ortitudo mea, & laus mea
Déminus: * & factus eſt mihi
in ſalũtem.
V OxX exultatiénis, & ſalũtis, *
in tabernâculis juſtôrum.
D éxtera Dômini fecit virtu-
tem: déxtera Démini exaltaâ-
vit me, * déxtera Démini fe-
cit virtútem.
Non môriar, ſed vivam
& narrâbo bpera Démini.
C aſtigans caſtigavit me Dô-
minus: * & morti non tra-
didit me.-
A perite mihi portas juſtitiæ:
ingréſſus in eas confitébor
Domino: * hæc porta Dômi-
ni, juſti intràbunt in eam.
Confitébor tibi, quôniam ex-
audiſti me: * & factus es mihi
in ſalútem.
Làâpidem, quem reprobavé-
runt ædificântes, * hic factus
eſt in caput ânguli.
A Déômino factum eſt iſtud: *
& eſt mirâbile in culis no-
ſtris.
H æc eſt dies, quam fecit Dô-
minus: * exultémus, & læté-
mur in ea.

: *

Q Domine ſalvum me fac:
Dômine bene proſperâre! *
benedictus, qui venit in nô-
mine Démini.
B enediximus vobis de domo
Dômini: * Deus Déôminus,
& illũxit nobis.
Oonſtitũúite diem ſolémnem
in condénſis, * uſque ad cor-
nu altaris.
Deus meus es tu, & confité-
bor tibi: * Deus meus es tu,
& exaltâbo te.-
Confitébor tibi, quéôniam
exaudiſti me: * & factus es
mihi in ſalutem.
Confitémini Dômino quô-
niam bonus: * quéôniam in

ſéculum miſericôrdia ejus.
Sequentes duo Pfſalmi dicuntur
loco duorum prædictorum in ſolem-
nitatibus, in feſtis SS. & Octavis,
E& toto Tempore Paſchali.
Tempore Paſchali Ana. Alleluja.

Pſalmus 92.
Dminus regnâvit, decéô-
rem indutus eſt: * indũ-
tus eſt Dôminus fortitúdinem,
& præcinxit ſe.
Etenim firmâvit orbem ter-
ræ, * qui non commovẽébitur.
P aràta ſedes tua ex tunc: * à
ſéculo tu es.
E levavérunt flůmina Dômi-
ne: * elevavérunt flumina vo-
cem ſuam.
EKlevavérunt ffúmina fluctus
ſuos, * à vôcibus aquârum
multrum.
M irâbiles elatidhnes maris, *
mirabilis in altis Dôminus.
Teſtimônia tua credibflia fa-
cta ſunt nimis: * domum tu-
am

let vtn
1Ungtüdinen
DMone
Cbliteoe
ervite Donm
atoteidauß⸗

eylmtn.

chore, nan
& NN:
Pann is Kon
eidernnote vort
Cneline inuc
Ti: conttennd i
Pactteomen en
mons et Don
Gerum mittoorc
Kge n Eernt
Ftnüürn ein

D Deun
ele n

Tint in k Aun
Cuin mllſlloitr
D
nm ln &

bl rſoinin

inlitirii
e lo lerl

or tidi, Juöniar
Me:* K fichi
lautem.
nini Domino ud
NS: N quöniim
nletichri ei
drd Maſen

nus legnirit, deet
indutus eſt: indh
münus fortitüdinen
Ei ſe.
Emarit orbem i
non commorebin
ces tun ex tunc:71
Int fümina Don.
werunt ümina .

nt fümim fuchn

I

. . 7 14,
tiöes un
Ats Doming
tua crecl
1s: G0

N

Dominica ad Laudes. 19

am decet ſanctitúdo Dômiue,
in longitudinem diérum.
Pſalmus 992
Ubilâte Deo omnis terra: *
JNſervite Dômino in lætitia.
Introite in conſpéctu ejus, *
in exultatiône.
S citôte, quôéniam Dôminus
ipſe eſt Deus: * ipſe fecit nos,
& non ipfi nos:
Pôpulus ejus, & oves pâſcuæ
ejus: * introite portas ejus in
confeſſiõne, tria ejus in hym-
nis: Confitémini illi.
Laudàte nomen ejus; quô-
niam ſuavis eſt Dôminus: in
ætérnum miſericérdia ejus: *
& uſque in generatiônem, &
generatiônem véritas ejus.
Pſalmus 62.
Eus Deus meus * ad te
de luce vigilo.
Sitivit in te inima mea, *
quàm multipliciter tibi caro
mea.
In terra deſérta, & invia, &
inaquoòſa: * ſic in ſancto ap-
parui tibi: ut vidérem virtu-
tem tuam, & glôriam tuam.
uôniam mélior eſt mileri-
Coôrdia tua ſuper vitas: * lꝗbia
mea laudabunt te.
Sic benedicã te in vita mea,*
& in nõmine tuo levâbo ma-
nus meas.
Sicut âàdipe, & pinguédine
repleätur ànima mea: * &
labis exultatiônis laudâbit os
meum.
i memor fui tui ſuper ſtra-
tum meum: in matutinis me-
ditâbor in te: * quia fuiſti ad-
jutor meus.

Et in velaméênto al4rum tuâ-
rum exultâbo: adhæſit äni-
ma mea poſt te: * me ſuſcẽ-
it déxtera tua.
Apfſi verò in vanum quæſié-
runt ànimam meam: introf-
bunt in inferiôra terræ: * tra-
deéntur in manus glâdiüi, par-
tes vúlpium erunt-
ex veròô lætâàbitur in Deo:
laudabuúntur omnes, qui ju-
rant in eo: * quia obſtructum
eſt os loquéntium iniqua.
Per annum; Afias Allelu-
ja, Alleluja.
Afia: Tres pueri.
Temp: Pafch. Afia. Allelu-
ja, alleluja, alleluja, alleluja,
alleluja, * alleluja, alleluja, al-
lelũja, alleluja.
Afia. Surréxit Chriſtus.
Canticum trium pueforum.
8 Dan. 3. e. 57.
Enedicite omnia ôpera
Démini Dômino: * lau-
dâte, & ſuperexaltâte eum
in ſécula.
B enedicite Angeli Démini
Démino: * benedicite cœli
Dòmino.
B enedicite aquæ omnes, quæ
ſuper cœlos ſunt, Démino:*
benedicite omnes virtutes
Dômini Dômino.
Benedicite ſol & luna Dô-
mino : * benedlicite ſtellæ
Cœli Dômino.
enedicite omnis imber, &
ros Dômino: * benedlicite
omnes ſpiritus Dei Déômi-
no.
E enedicite ignis, & æſtus
B 2 Doô-

20 Dominica ad Laudes.

Dômino: * benedicite frigus
& æſtus Déômino.
B enedicite rores, & pruina
Démino: * benedicite gelu
& frigus Dômino.
B enedicite Alacies, & nives
Dômino: * benedicite no-
Ctes, & dies Déômino.
B enedicite lux, & ténebræ
Dômino: * benedlticite fül-
gura, & nubes Dômino.
B enedicat terra Dôminum: *
