tis, accendâmur exémplis.
Per Dôminum.

AD LAUDES,

& per Horas, Afa.
Ones Sancti, † quanta
paſſi ſunt torménta, ut
ſecuri pervenirent ad pal-

mam martyrii. .
Pſalm. D ôminus regnavit. cum
reliquis. 18. .

Añia. Cum palma † ad regna
pervenérunt Sancti, corônas
decôris meruérunt de manu
Dei.
Aña. Côrpora Sanctôrum †
in pace ſepulta ſunt: & vivent
néômina eôrum in ætérnum.
Ana- Märtyres Déômini f
Déminũ benedicite in ætér-
num.
Afia, Martyrum chorus f†
laudâte Dôminum de cCcoelis,
alleluja.
Capitulum, Sap. 3. a. I.
Uſtô⅛rum ânimæ in manu
e ſunt, & non tanget
illos torméntum mortis. Viſi
ſunt ôculis inſipiéntium mo-
ri; illi autem ſunt in pace-
N. bre-

Co

Vere. Ltün
9. E ern

110, . 7. .

tinin. .
omnes edl
late. loln
Pinn.

E Gie!
B (roNa
Qinpmn
Hackiind c
Apir nhi
Tophei on
olce,
.
lu wns n
Durceoco cont
Tu ſe nol
Dopuodo ide
Deo Ein ſrg
Hitcreſol
Cum in
Vr nune, &in .
Auen.
ultnr 95
on lette
Clolisſik.
Tekti ann
1es nuperti un
Uite, nllts l
ſis elis pos,
Ortio dtin .

exuttr
lll onne ecl
4 de ⸗

p

,, ui nor n
hun Mürynn
6 1 lenn
nltge ro
lepropttn
hun Auin

Mlemnug men

Lencimur Minpl
Cninun.

1Ardig,

10as, Kn

1

Anci,fgun
unt tormnentl, u
eTenlrent d N

mrtyri

I

.
e⸗
.
ll
de
1

umpalm t Aen
i, M
e munu

leruere
VEU.

ponn Encrun

Nlntum: KEruent
Grum in Trnn.

N f

tnum chorns

1
ldl.

Pnnun ce ceel

Rah. al
uime in mn

n

& pon tiel

hortie N

M⸗

Commune plurimorum Martyrum. Xiii

N. breve. Lætmini in Dé-
mino, * Et exultate Juſti
Lætâmini. Y. Et gloriâmi-
ni omnes recti corde. Et ex-
ultâte. G lôria Patri. Læta-
mini.
Hymnus.
R Ex gloriôſe Martyrum,
Corôna confiténtium,
Qui reſpuéntes térrea
Perducis ad coœléſtia.
A urem benignam prôtinus
Appône noſtris vôcibus:
Trophæa ſacra pângimus:
Ignôſce, quod deliqui-
mus.
Tu vincis in Martyribus,
Parcéndo confeſſõôribus:
Tu vince noſtra crimina,
Donando indulgéntiam.
Deo Patri ſit glôria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
. Ezxultâbunt Sancti in
gléria. N. Lætabüntur in
cubilibus ſuis.
Ad Benedictus, Antiphona-
Veſtri capilli † câpitis om-
nes numeraâti ſunt: nolite ti-
mére, multis paſſéribus me-
liéres eſtis vos.
Oratio ùt in I. Veſperis.
Ad Tertiam, Antiphona-
Qum palma.
Capitulum. J uſtôrum ânimæ.
F. Lætaàmini in Démino, &
exultâte Juſti. &. Et gloria-
mini omnes recti corde.
Ad Sextam, Antiphona.
Côrpora Sanctéôrum.

Capitulum. Sap. 10. c. 17.
Eddidit Deus mercédem
labôrum Sanctôrum ſuéô-
rum, & deduxit illos in via
miraâbili: & fuit illis in vela-
ménto diéi, & in luce ſtellâ-
rum nocte.
V. Exultent Juſti in conſpé-
ctu Dei. N, Et delecténtur
in lætitia.
Ad Nonam, Antiphona.
Martyrum chorus.
Capitulum. Sap. 3. 2a. 7.
F Ulgébunt Juſti, & tam-
quam ſcintillæ in arun-
dinéto diſcurrent. Judicàbunt
natidnes, & dominabuúntur
péôpulis: & regnâbit Démi-
nus illérum in perpétuum.
F. Juſti autem in perpé-
tuum vivent. &. Et apud
Dôminum eſt mêrces eôrum.-

IN II. VESPERIS.
Antiphona.
Iſti ſunt ſancti, † qui pro te-
ſtaménto Dei ſua côrpora tra-
didérunt, & in ſanguine Agni
lavérunt ſtolas ſuas.
Pſalmus 109.
Ixit Déminus Dômino
meo: * Sede à dextris
meis:
D onec ponã inimicos tuos,*
ſcabéllum pedum tuôrum.
irgam virtutis tuæ emittet
Dôminus ex Sion: * domi-
nâre in médio inimicôrum
tuôrum.
ecum principium in die
virtutis tuæ in ſplendôribus
Sanctôrum: * ex utero ante
luciferum génui te.

Jura-

XIV
Jurâvit Dôminus, & non
pœnitébit eum: * Tu es Sa-
cêrdos in ætérnum ſecunduùm
ordinem Melchiſedech.
Dôminus à dextris tuis, *
Confrégit in die iræ ſuæ reges.
Judicabit in natiônibus, im-
Plébit ruinas: * conquaſſabit
Câpita in terra multôrum.
e torrénte in via bibet: *
proptérea exaltâbit caput.
Anña. Iſti ſunt ſancti, qui
pro teſtaménto Dei ſua côr-
pora tradidérunt, & in ſan-
guine Agni lavérunt ſtolas
ſuas.
Afia. Sancti per fidem † vi-
cérunt regna;, operati ſunt
juſtitiam, adépti ſunt repro-
miſſiònes.
Pſalmus 11I1.
Eatus vir, qui timet Dò
minum: * in mandatis
ejus volet nimis.
otens in terra erit ſemen
ejus: * generaâtio rectôrum
benedicétur.
Gléôria & divitiæ in domo
ejus: * & juſtitia ejus manet
in ſéculum ſéculi.
E xortum eſt in ténebris lu-
men rectis: * miſéricors, &
miſerator, & juſtus.
Jucuúndus homo, qui miſe-
rétur & cômmodat, diſpô-
net ſermônes ſuos in judi-
cio: * quia in ætérnum non
commovébitur.
n meméôria ætérna erit ju-
ſtus: ab auditiéne mala
non timébit.
P arâtum cor ejus ſperre in

Commune plurimorum Martyrum.

Dòômino: confirmâtum eſt
cor ejus: * non commovébi-
tur, donec deſpiciat inimti-
Cos ſuos.
Diſperſit, dedit paupéribus,
juſtitia ejus manet in ſécu-
lum ſéculi: * cornu ejus exal-
tàbitur in glôria.
Peccaâtor vidébit, & iraſcé-
tur: déntibus ſuis fremet, &
tabéſcet: * deſidérium pecca-
tôrum peribit.
Afña. Sancti per fidem vicé-
runt regna, operati ſunt ju-
ſtitiam, adépti ſunt repro-
miſſiénes.
Afia, Sanctôrum † velut 4-
quilæ juvéntus renovabitur:
florébunt, ſicut lilium, in
civitâte Démini.
Pſalmus 1122
Audate puúeri Démi-
Hnum: * laudâte nomen
Déêmini.
Sit nomen Dômini benedi-
ctum, * ex hoc, nunc, &
uſque in ſéculum.
A ſolis ortu uſque ad oc-
câſum, * laudâbile nomen
Dòmini.
Excélſus ſuper omnes gen-
tes Dôminus, * & ſuper coe-
los gléria ejus.
Quis ſicut Déminus Deus
noſter, qui in altis haâbitat, *
& humilia réſpicit in cœlo,
& in terra?
uſcitans à terra inopem, * &
de ſtércore érigens pâuperé:
t coôllocet eum cum prin-
cipibus, * cum principibus
poôpuli ſui.

9 pütkt l

—

Cor

Ctono Ul

fintemm
3 Gancton
orentus ki
dpunt, oll
Ete Domn.
Aa. Aegt
pemlaymund.
Gorum & znn
i, tene Ml
Chionn Etlet
ldun piota
. n
Redidt, pr
Hocbtus ſun
een bumling
äuna
Onnishono e
Qlidenbuum
10 Onnbos,
ihi!
Acenſirirs
& pomen)önen
on m hini
Nen, Omni on
Mttl in onri

I1 W Andorun
Gnim, GNne
tls: en rn
Tlis mneile tre
inpttinincnk
ifesbo Poktia
Uonen Domini i
Inn nen Domn
1n nſhecn on
lin mVre
0Mnin in henl

nEim Uontt

U

Aer flen e,
,Oeti ſont ,
l m. lepro⸗

Corum

mint Nend
DMnni benech
1 .
νm
WW, , 4

blun.

ane N o.
deole nonen

ell⸗

pet oes

Lar „,

lvopen
gens panhen
eumn cuc n

un ponehn

Oui

GCommune Confeſſoris Pontificis, XV

Qui habitâre facit ftéêrilem
in domo, * matrem filiôrum
lætantem.
Afla. Sanctôrum velut âàqui-
læ juvéntus renovabitur: Ho-
rébunt, ſicut lilium, in civi-
tàte Dômini.
Afla, Abſtérget Deus † om-
nem lâcrymam ab ôculis San-
ctôrum: & jam non erit âm-
pliuùs, neque luctus, neque
clamor, ſed nec ullus dolor;
quéniam priôra tranſièêrunt.
Pſalmus II5.
Rédidi, propter quod
Aocuútus ſum: * ego au-
tem humiliâtus ſum nimis.
Ego dixi in excéſſu meo: *
Omnis homo mendax.
Quid retribuam Démino, *
pro ômnibus, quæ retribuit
mihi?
Gaàlicem ſalutâris accipiam: *
& nomen Démini invocàâbo.
Vota mea Dômino reddam
coram omni péôpulo ejus: *
pretiôſa in conſpéctu Démi-
ni mors Sanctôrum ejus.
Dômine, quia ego ſervus
tuus: * ego ſervus tuus, &
filius ancillæ tuæ.
Dirupiſti vincula mea: * tibi
ſacrificàbo héſtiam laudis, &
nomen Dômini invocaâbo.
ota mea Démino reddam
in conſpéctu omnis pôpuli
ejus: * in âtriis domus Déômi-
ni, in médio tui Jerũſalem.
Afa, Abſtérget Deus omnem
laäcrymam ab ôculis Sanctoô-
rum: & jam non erit âmplius,
neque luctus, neque clamor,

ſed nec ullus dolor; quôniam
prioôra tranſiérunt.
Capitulum, N. breve, & Hymnus,
At ſuprà in I. Veſperis.

v. Exultâbunt Sancti in glò-
ria. N. Lætabuntur in cu-
bilibus ſuis.
Ad Magnificat, Antiphona⸗
Gaudent in cœlis † ànimæ
Sanctôrum, qui Chriſti veſti-
gia ſunt ſecuti: & quia pro
ejus amôre ſnguinem ſuum
fudérunt, ideo cum Chriſto
exuũltant ſine fine.
Oratio conveniens.

C O NMMUNE
Confeſſoris Pontificis

AD VESPERAS.

Antiphona. Ecce Saçeérdos.
cum reliquis de Laudibus, xvi.
Pſalmi de Dominica. 55.
Capitulum. Eccl. 44. C. 17.
E.Cce Sacérdos magnus;
qui in diébus ſuis plâcuit
Deo, & invéntus eſt juſtus:
& in témpore iracuúndiæ fa-
ctus eſt reconciliaâtio.
N. breve. Elégit eum Démi-
nus; Sacerdétem ſibi. Elé-
git. V⸗ Ad ſacrificândum ei
hôſtiam laudis. Sacerdétem
ſibi. G lôria Patri. Elégit.
[Ste Confẽſſor Démini ſa-
Crâtus,
Feſta plebs cujus célebrat
per orbem
Hôdie lætus méruit ſecréta

Scândere cœli.
Si non ſit dies obitùs, aut imme-
diatè ſequens, ita, ut pridie in Veſp.
adhuc à Capit. potuerit de eo fier:
duo * præcedentes ſic variantut

XVi Commune Confeſſoris Pontificis,

Hoôdie lætus méruit ſupré-
mos
Laudis honòôres-
i pius, prudens, humilis,
pudicus,
Sôbrius, caſtus fuit, & quié-
tus,
Vita dum præſens vegetâ-
vit ejus
Cõôrporis artus.
A d ſacrum cujus tùmulum
frequénter
Membra languéntům modòô
ſanitati,
Quoõlibet morbo fuerint gra-
Vaâta.
Reſtituúùntur.
nde nunc noſter chorus
in honôrem
Ipſius hymnum canit hunc
libénter;
Ut piis ejus méritis juvémur
Omne per ævum.
Sit ſalus illi, decus, atque
virtus,
Qui ſupra cœli réſidens ca-
cúmen,
Totius mundi mâchinam gu-
bernat
Trinus, & unus. Amen.
Y. Amavit eum Döminus,
& ornâvit eum. N. Stolam
lôriæ induit eum.
14 Magniſicat, Antiphona⸗
Sacérdos, & Pôntifex, † &
virtutum pifex, paſtor bo-
ne in pôpulo, ora pro no-
bis Dôminum.
Pro Doctoribus, in utriſque Veſp.
Ad Magniticat, Antiphona⸗
O Doctor éptime, † Ecclé-
ſiæ ſanctæ lumen, beâte N⸗

divinæ legis amâtor, depre-
Câàre pro nobis Filium Dei.
Pro Doctoribus, Oratio-

LDłs „ qui péôpulo tuo
ætérnæ ſalutis beâtum
N. miniſtrum tribuiſti: præ-
ſta, quæſumus; ut quem
Doctôrem vitæ habuimus in
terris, interceſſôrem habére
mereâmur in coœlis. Per Doô-
minum.
Pro Pontifice non Doctore.
Oratio⸗

LDA „quæſumus omnipo-

tens Deus: ut beâti N.

Confeſſôris tui atque Pon-
tificis venerânda ſolémnitas,
& devotiõnem nobis àugeat,
& ſalũtem. Per Dôminum.
Alia Oratio.
Xaâudi, quæſumus Déô-
mine, preces noſtras,

quas in beâti N. Confeſſôris

tui atque Pontificis ſolem-
nitâte deférimus: & qui tibi
dignè méruit famulaâri; ejus
intercedéntibus méritis, ab
ômnibus nos abſôlve peccâ-
tis. Per Dôminum.

AD LAUDES,
& per Horas, Anfa-
ECc Sacérdos magnus, †
qui in diébus ſuis placuit
0, & invéntus eſt juſtus.

lalmus, H regnavit. E
reliquis. 18.

Anña: Non eſt invéntus † ſi-
milis illi, qui conſervâret le-
em Excélſi.
pa Ideo † jurejurândo fe-
cit illum Déminus créſcere
in plebem ſuam. “

Cor
6 cerdte
Scte Dommnn
4
i hymunen
IAluj.
in IEpetar⸗
S, intna ingill
Ii tal⸗

Ybere- Amnt
IN,4 Mon
ncit emm E
Clori Hini Mn
Hynmn
Redenpta
Fepeson
Ir lhor de cen
Molti frto
Uijkai nu wini
lilor Ame
hindenn in
Nanen,
Cl Iite mnd .
Hlins athean
Cun Anrls
ls potttur
denlenn
Mnslegni et
Hüs min
Crſk erpi
Tl, Emin

ngle g

Cun n R

nn onnpgn
els: W beti d
Ktul Knn Pon.
Finde Clmnts,
en nobisinget,
ber Dommm.
1 Centio,
Corlumm D
Merks s,
t NCEH
Dontftas Cen⸗
&
fimulin, bs
6 Merits, dd
ölre gere⸗
nuun.

1oDI
CT, M,
mpng,†
Oie giait
rck ilus
ſeoa.

5

. ſ
iwentusfl⸗
ohletiiret

Commune Confeſſoris Pontificis.
Afla. Sacerdétes Dei † be-

nedicite Dôminum: ſervi Dô-
mini hymnum dicite Deo,
alleluja.
Afia. Serve bone, † & fidé-
lis, intra in gàudium Doômi-
ni tui.
Capitulum.
Cce Sacérdos magnus,
qui in diébus ſuis plaâ-
cuit Deo, & invéntus eſt
juſtus: & in témpore ira-
cũndiæ factus eſt reconci-
liaàtio.
N. breve. Amâvit eum Dô-
minus, * Et ornävit eum.
Amavit. y. Stolam glôriæ
induit eum. Et orndvit.
G lôria Patri. Amaâvit.
Hymnus.

Eſu Redémptor mnium,
Perpes corôna Præſulum,
In hac die cleméntiùs
Noſtris favéto précibus.
T ui ſacri qua nôminis
Conféſſor almus clâruit;
Hujus célebrat ânnua,
Devôta plebs, ſolémnia.
Qui ritè mundi gaâudia
Hujus caduca réſpuens,
Cum Angelis coœléſtibus
Lætus potitur præmiis.
H ujus benignus ânnue
Nobis ſequi veſtigia:
Hujus precaâtu ſeêrvulis
Dimitte noxam criminis.
S it Chriſte Rex piſſſime,
Tibi, Patrique gloôria,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.

Eccl. 44. c. 17.

Xvii
7. Juſtum deduxit Doômi-
nus per vias rectas. ge. Et
oſténdit illi regnum Dei.
Ad Benedictus, Antiphona.
Euge ſerve bone † & délis;
quia in pauca fuiſti fidélis,
ſupra multa te conſtituam,
dicit Dôminus.
Oratio conveniens.
Ad Tertiam, Antiphona-
Non eſt invêntus.
Capitul. E cce Sacérdos magnus.
ùt ſuprà in Laudibus.
Y. Amavit eum Dôminus, &
ornâvit eum. „. Stolam
glôriæ induit eum.
Ad Sextam, Antiphona.
Ideo jurejurândo.
Capitulum. Eccl. 44. d. 20.
On eſt invéntus ſimi-
lis illi, qui conſervaâret
legem Excélſi: ideo jureju-
rândo fecit illum Déôminus
Créſcere in plebem ſuam.
7. Elégit eum Dôminus Sa-
cerdéôtem ſibi. . Ad ſacri-
ficändum ei hôſtiam laudis.
Ad Nonam, Antiphona.
Serve bone.
Wuulum. Ecol. 45. C. 19.
ngi ſacerdétio, & ha-
bére laudem in néômine
ipsius, & offérre illi incénſum
dignum, in odôrem ſavitaâtis.

. Tu es ſacérdos in ætér-
num. v. Secúndùm ordi-
nem Melchiſedech.

IN II. VESPERIS,

Antiphona. Ecce Sacérdos ma-
nus. cum reliq-de Laudib. Pſalmi,
Pirit Dôminus. B eaâtus vir. L au-
dàâte pueri. & ultimus PIalmus,

Plal-

Xvüi

MEméento Démine Da-
vid, * & omnis man-
ſuetũdinis ejus:
Ricut jurâvit Dômino, * vo-
tum vovit Deo Jacob:
i introiero in tabernâculum
domus meæ, * ſi aſcéndero
in lectum ſtrati mei:
i dédero ſomnum ôculis
meis,* & palpebris meis
dormitatiénem,
t réquiem tempéribus me-
is: donec invéniam locum
Dômino, * tabernâculum
Deo Jacob.
cce audivimus eam in E-
phrâta: * invénimus eam in
campis ſilvæ.
ntroibimus in tabernaâcu-
lum ejus: * adorâbimus in
loco, ubi ſtetérunt pedes
ejus.
urge Dômine in réquiem
tuam, * tu, & arca ſanctifi-
catiônis tuæ.
S acerdétes tui induântur ju-
ſtitiam: * & ſancti tui exul-
tent.
P ropter David ſervum tu-
um, * non avértas fâciem
Chriſti tui.
urâvit Déôminus David
veritàtem, & non fruſtra-
bitur eam: * De fructu ven-
tris tui ponam ſuper ſedem
tuam.
S i cuſtodlerint filii tui teſta-
méntum meum, * & teſti-
mônia mea hæc, quæ docé-
bo eos:

et fllii eéôrum uſque in ſé-
culum, * ſedébunt ſuper ſe-
dem tuam.
Buéôniam elégit Dôminus
Sion: * elégit eam in habi-
tatiônem ſibi.
* réquies mea in ſécu-
lum ſéculi: * hic habitâbo,
quôniam elégi eam.
iduam ejus benedicens be-
nedicam: * pauperes ejus ſa-
turũâbo panibus.
acerdôtes ejus induam ſa-
lutâri: * & ſancti ejus exul-
tatiõne exultâbunt.
lluc prodúcam cornu Da-
vid, * parâvi lucérnam Chri-
ſto meo.
nimicos ejus induam con-
fuſiõne: * ſuper ipſum au-
tem efflorébit ſanctificâtio
mea-

XV.
Juſtum deduúxit Dômi-
nus per vias rectas. Et
oſténdit illi regnum Dei.

Amâvit eum † Déminus, &
ornâvit eum, ſtolam glôriæ
induit eum, & ad portas pa-
radiſi coronâvit eum.

Dum eſſet † ſummus
Péntifex, terréna non mé-
tuit; ſed ad cœléſtia regna
gloriôſus migràvit.

COM-

N
dcun Ne
Ii in, 0

Ete Conſd
Nin
Pla he
fFrte
Hle ane
lnlce

Mde lnns
laulis
„ Wns,

ls bened,
4 Celnelcen

Pilperezeſt

licm anm D.
ini luoenun hi

eins Undum an.
* luper plun
Crebit Cndten

1 Gdl
s Leclie N

nun ei

m, Mhn go
V ANd rsn

Enem non .
rkltin lenn

gale⸗

Commune Confeſſoris non Pontifcis.

COMMUNE

Confeſſoris non Pontificis:
AD VESPERAS.

Antiphoöna. Démine, quinque ta-
lénta. cum reliq. de Laudibus. XxX.
Pſalmi de Dominica; §5.

Capitulum Eccl. 31. a. 8.

Bkitus vir, qui invéntus
eſt ſine mâ⅛cula: & qui
poſt aurum non âbiit, nec
ſperâvit in pecúniæ theſâuris.
Quis eſt hic, & laudâbimus
eum? fecit enim mirabilia in
vita ſua. &ε. Deo gratias.
R. breves Os juſti * Medi-
tà bitur ſapiéntiam. Os juſti.
y. Et lingua ejus loquétur
judicium. Meditâbitur. & 10-
ria Patri. Os juſti.

innus,
ISte Conféſſor Dômini ſa-
Crâtus,
Feſta plebs cujus célebrat
per orbem,
Hôdie lætus méruit ſecréta
Scândere coli.
Si non ſit dies obitùs, aut imme-
diatè ſequens, ita; ùt pridie in Veſp⸗
adhuc à Capit. potuerit de eo fieri 5
duo v. præc. iic variantur.
Hôdie lætus méruit ſupré-
mos
Laudis honôres.
ui pius, prudens, hümilis,
pudicus,
Sôbrius, caſtus fuit, & quié-
tus,
Vita dum præſens vegetâ-
vit eius
Côrporis artus.
A d ſacrum cujus tmulum
frequenter

xix
Membra languéêntum modòô
ſanitati,
Quòlibet morbo fũerint gra-
Vata,
Reſtituuntur.
U-nde nunc noſter chorus
in honôrem
Ipſius hymnum canit hunc
libénter;
Ut piis ejus méritis juvémur
Omne per ævum.
S it ſalus illi, decus atque
virtus,
Qui ſupra cœli réſidens ca-
cũúmen,
Totius mundi mâchinam gu-
bernat.
Trinus, & Unus. Amen.
Amavit eum Döminus,
& ornâvit eum. s. Stolam
gléôriæ induit eum.
Pro Confeſſ. non Doctore;
Ad Magnificat, Antiphona.
Similâbo † eum viro ſapién-
ti, qui ædificavit domum ſu-
am ſupra petram.

Pro Gonfeſfore Doctore;
In utriſque Veſp. ad Magniſicat⸗

Anña. O Doctor bptime † Ec-
cléſiæ ſanctæ lumen, beà+âte
N. divinæ legis amâtor, de-
precâre pro nobis Filium Dei.
Pro Doctoribus, Oratio⸗
Eus, qui péôpulo tuo
ætérnæ ſalũtis beâtum
Ne miniſtrum tribuiſti: præ-
ſta, quæſumus; ut, quem
Doctéôrem vitæ habuimus in
terris, interceſſôrem habére
mereâmur in coœlis. Per Dô-
minum.

b 2 Pro

XX

Eus, qui nos beÜùti
Confeſſôris tui ânnua
ſolemnitâte lætificas: concé-
de propitius; ut, cujus na-
talitia Côlimus, étiam actiônes
imitémur, Per Déôminum.

Déſto, Démine, ſuppli-
catiônibus noſtris, quas
in beadͤti Confeſſõôris tui
ſolemnitâte deférimus: ut,
qui noſtræ juſti tiæ fiduciam
non habémus; ejus, qui tibi
plâcuit, précibus adjuvémur.
Per Déôminum.

Ntercéſſio nos, quæſu-
mus Dômine, beuati
Abbaâtis comméndet: ut,
quod noſtris méritis non va-
lémus; ejus patrocinio aſſe-
quàâmur. Per Dôminum.

A D L AUDES,
Drnine: † quinque ta-

lênta tradidiſti mihi: ec-
ce âlia quinque ſuperlucra-
tus lIum.
3 Nominus regnavit.
18.
Euge ſerve bone, † in
môdico fidélis, intra in gâu-
dium Dômini tui.
Fidélis ſervus † & pru-
dens, quem conſtituit Déômi-
nus ſuper familiam ſuam.
Beaâtus ille ſervus, †
quem cuùm vénerit Dôminus
ejus, & pullſverit jàamnam,
invénerit vigilantem.

Serve bone, † & fidé-
lis, intra in gaudium Démi-
ni tui.
Eccl. 31. a. 8.
Eâtus vir, qui invéntus
eſt ſine mâcula: & qui
poſt aurum non âbiit, nec
ſperâvit in pecúniæ theſâu-
ris. Quis es hic, & laudbi-
mus eum? fecit enim mira-
bilia in vita ſua-
Amvit eum Dô-
minus, * Et ornavit eum.
Amdvit. Stolam glériæ
induit eum. Et ornâvit eum.
léria Patri. Amâvit.

Eſu corôna célſior,
Et véritas ſublimior,
Qui confiténti ſérvulo
Reddis perénne præmium.
a ſupplicaânti cœtui,
Obténtu hujus ôptimi,
Remiſſiénem criminum,
Rumpéndo nexum vinculi.
A nni recúrſo témpore,
Dies illúxit lumine,
Quo ſanctus hic de coôr-
pore
Polũ migraâvit præpotens-
ic vana terræ gâudia,
Et luculénta prædia,
Pollũúta ſorde députans;
Ovans tenet cœléſtia.
e, Chriſte, Rex piſſime,
Hic confiténdo jugiter,
Calcâvit hoſtem foôrtiter,
Supérbum, ac ſatéllitem.
irtůte clarus, & fide,
Confeſſiônis ôrdine,
Jejuna membra déferens,
Dapes ſupérnas obtinet.
TOIII-

Gteel
Necinm
lt hſs 5
Nobs kehn
*“
Chrn ⸗
Umaom
In Ennien
N S 1

e

yetne boni
Ma in Man
6 Uur wu
tun, intra nn
Dind tu,,

eſ
Amurt e
& Ornurit eun

1,rv in fn,
gorie utY

Döminum

l,
1

Ein Conbec

donthe,
e boenn
in andi

un. lal
N, gi⸗
e Micuh
in non ihit,
5 ni, Eln
Keit enin n
dſn.

Annrit enm D.
dom glore
n Rorifktun
tri. Auurt
nun
Onn callot,
lobllmior,
Nntenti ernnn

Cantt Cotul,

Otenpor,
t ümne,
die Ee (Ol⸗

Ulce eprs,
n.
Net Aleltid⸗

igte,
Atenn tortteß,
eſttelten.

Ce ,

Nbnn

1 (ninit eun

1
N 0

rhl⸗
.

Commune

P roinde te Piiſſime,
Precâmur omnes ſupplices,
Ut hujus Almi gratiàâ
Nobis remittas débita-
G léria Patri Dômino.
Gléria Unigénito,
Unà cum ſancto Spiritu,
In ſempitérna ſécula Am.
y. Juſtum deduxit Dômi-
nus per vias rectas. X. Et
oſténdit illi regnum Dei.
Ad Benedictus, Antiphona.
Euge ſerve bone, † & fidé-
lis; quia in pauca fuiſti fidé-
lis, ſupra multa te conſti-
tuam, intra in gâudium Dô-
mini tui.
Oratio conveniens.
Ad Tertiam, Antiphona,
Euge ſerve bone.
apit, B eatus vir, qui invêntus
eſt. ut ſuprà in Laudibus.
V. Amdavit eum Déminus,
& ornaâvit eum. &. Stolam
glôriæ induit eum.
Ad Sextam, Antiphona.
Fidélis ſervus-
Capitulum. Eccl. 39. a. 6.
Uſtus cor ſuum tràdidit
ad vigilândum diluculòô ad
Dôminum, qui fecit illum,
& in conſpéctu Altiſſimi de-
recâbitur.
„ Os juſti meditâàbitur ſa-
piéntiam. R. Et lingua ejus
loquétur judicium.
Ad Nonam, Antiphona.
Serve bone.
Capitulum Sap. IO. b. I0.
Uſtum dedúxit Dôminus
per vias rectas, & oſténdit
illi regnum Dei, & dedit illi

Virginum. XXI
ſciéntiam Sanctúrum: hone-
ſtavit illum in labéôribus, &
complévit labôres illius.
F. Lex Dei ejus in corde
ipsius. g. Et non ſupplan-
tabuntur greſſus ejus.

IN II. VESPERIS,
Antiphona. Dômine, quinque
talenta. cum reliquis de Landibus.
Pſalmi, Capitul. . breve, & Hym-
nus, ut ſuprà in I. Veſperis. Xix.
v. Juſtum deduúxit Dôminus
per vias rectas. B. Et oſtén-
dit illi regnum Dei.
Pro non Doctoribus,
Ad Magnificat, Antiphona⸗
Hic vir deſpiciens mundum, f†
& terréna triümphans, divi-
tias cœlo côndidit ore, manu-
Oratio conveniens.
Pro pluribus Confeſſoribus

non Pontificibus.
Officium fit, ùt ſuprà; ſed in Ora-
tione, quæ habentur in ſingulari,
dicantur in plurali.

C O MMUNE
Virginum.
AD VESPERAS,
Antiphona.
Hæc eſt virgo ſapiens, † &
una de numero prudéntum.
Pſalmus 109.
Iit Dôminus Dômino
meo: * Sede à dextris
meis.
D onec ponam inimicos tu-
os, * ſcabéllum pedum tuô-
rum.
Virgam virtuútis tuæ emittet
Dôminus ex Sion: dominâ-
re in médio inimicérum tuô-
rum.

b 3

T ccum

XxXii i
Tecum principium in die
virtũtis tuæ in ſplendéôribus
Sanctôrum: * ex utero ante
luciferum génui te.
urâvit Dôminus, & non
Ppoenitébit eum: * Tu es Sa-
Cêrdos in ætéärnum ſecúndùm
oOrdinem Melchiſedech.
D ôminus à dextris tuis: *
confrégit in die iræ ſuæ re-
ges.
Judicaâbit in natiôònibus, im-
pleébit ruinas: * Conquaſſa-
bit câpita in terra multôrum.
e torrénte in via bibet: *
propférea exaltâbit caput.
Hæc eſt virgo ſapiens,
& una de numero prudéntũ.
Hæc eſt virgo ſapiens, †
quam Dôminus vigilântem
inveénit.

Audte pũeri Dôminũ: *
laudate nomen Dômini.
it nomen Démini benedi-
ctum, *ex hoc, nunc, & uſ-
que in ſéculum.
ſolis ortu uſque ad occâ-
ſum, * laudàòbile nomen Dòô-
mini.
Xcélſus ſuper omnes gen-
tes Dôminus, * & ſuper cCœ-
los glôria ejus.
uis, ſicut Dôminus Deus
noſter, qui in altis hâbitat, *
& humflia réſpicit in cœlo,
& in terra?
uſcitans à terra inopem, *
& de ſtércore érigens paâu-
perem:
It côllocet eum cum prin-
Cipibus, * cum principibus
ppuli ſui.

ui habitâre facit ſtérilem
in domo, * matrem filiérum
lætantem.
Hæc eſt virgo ſapiens,
quam Dôminus vigilântem
invénit.
Hæc eſt, quæ neſcivit †
torum in delicto: habébit
fructum in reſpectiône ani-
marum ſanctârum.

Etàtus ſum in his, quæ
dicta ſunt mihi: *In do-
mum Dômini ibimus.
tantes erant pedes noſtri, *
in àtriis tuis Jeruſalem.
erũſalem, quæ ædificâtur ut
Civitas: * cujus participatio
ejus in idipſum.
lluc enim alſcendérunt tri-
bus, tribus Dômini, * teſti-
mônium IIſraël ad confitén-
dum nô½mini Dômini.
Auia illic ſedérunt ſedes in
judicio, * ſedes ſuper domum
David.-
ogte, quæ ad pacem ſunt
Jeruũſalem: * & abundantia
diligéntibus te.
Riat pax in virtũte tua: * &
abundantia in túrribus tuis.
P ropter fratres meos, &
prôximos meos, * loquébar
pacem de te:
P ropter domum Dômini Dei
noſtri, * quæsivi bona tibi.
.Hæc eſt, quæ neſcivit
torum in delicto: habébit
fructum in reſpectiône ani-
mirum ſanctârum.
Iſta eſt ſpecidlſa inter

filias Jeruſalem.

1Dn
rt Connn
rwerunt,
am.
Donin
Chitten, .
i ttäkte

pem N.
n Cet
ſomm: 1
DMonn, M;
ns venti.
Ot ſlolte
ends,in
Titis l,
Tüetinn n
Non cortun
Guetr in
Nae
ſli ſnlae

Nns, 6

ben Dend
Deug mulen
Ders ing
Ummorebitan
n i cjn

l.
hite e⸗

†
9, ute

krekiin

Gelcho⸗ 1
lelpechiͤr⸗
Wlärum.
lus 12,,
Onm in h-
lum in is,

ta.

Cujes kient,
Dartapato
glum.
n Aenderunt ti⸗
1 Coter.

ſaornne ſa
eceNr ledes

Inerynm
sBekeeee

aen ſont

& Wadanti

bona tbi
,gue nelch
lco: hubent
heckne 1
n.
yecich a

4

Commune
Pſalmus 126.
Iſi Dôminus ædificâve-
rit domum, * in vanum
laboravérunt, qui ædificant
eam.
Niſi Déminus cuſtodierit
civitätem, * fruſtrà vigilat,
ui cuſtôdit eam-
Paotun eſt vobis ante lucem
ſurgere: * ſurgite, poſtquam
ſedéritis, qui manducaàtis pa-
nem doléôris.
Cùm dederit diléctis ſuis
ſomnum: * ecce hæréditas
Dômini, fili; merces, fru-
ctus ventris.
S icut ſagitte in manu po-
téntis; * ita filii excuſſôrum.
B eâtus vir, qui implévit de-
ſidérium ſuum ex ipſis: *
non confundétur, cùm lo-
quétur inimicis ſuis in porta.
Afia, Iſta eſt ſpeciéôſa inter
filias Jerũſalem.
CNaulunr. 2. Cor. 10. d. 17.
F atres: Qui gloriatur, in
Dôͤmino gloriétur. Non
enim, qui ſeipſum commén-
dat, ille probâtus eſt; ſed
quem Deus comméndat.
breve, Adjuvâbit eam &
eus vultu ſuo. Adjuvãabit.
V. Deus in médio ejus, non
commovébitur. Deus. Glô-
ria Patri. Adjuvabit.
Hymnus,
Eſu, Corôna virginum,
Quem Mater illa côncipit,
Quæ ſola Virgo parturit,
Hæc vota clemens accipe.
Qui palcis inter Iilia;,
Septus choréis virginum,

Virginum. XXIII
Bponins decérus glôrià,
Sponſiſque reddens præ-
mia.
Quocunque pergis, virgines
Sequuũntur, atque lâudibus
Poſt te canéntes curſitant,
Hymnôéſque dulces pérſo-
nant.
Te deprecâmur laârgiùs,
Noſtris adàuge ſénſibus
Neſcire prorſus ômnia
Corruptiônis vulnera,
Laus, honor, virtus, gléria,
Deo Patri, & Filio,
Sancto ſimul Parâclito,
In ſeculôrum ſécula. Am-
7. Spécie tua, & pulchritü-
dine tua. ⸗ Inténde, prô-
ſperè procéde, & regna-
Ad Magnificat, Antiphona-
Veni ſponſa Chriſti, † àccipe
corô6nam, quam tibi Dômi-
nus præparavit in ætérnum.
Pro Virgine Martyre,
Oratio.
Eus, qui inter cétera
poténtiæ tuæ mirâcula
étiam in ſexu fràâgili victôriam
martyrii contuliſti: concéde
propitius; ut, qui beâtæ N.
virginis, & martyris tuæ na-
talſtia côlimus, per ejus ad
te exémpla gradiâmur. Per
Dôminum.
Alia Oratio.
J Ndulgéntiam nobis, quæ-
ſumus Dômine, beâta N.
virgo, & martyr implôret:
quæ tibi grata ſemper éxtitit
& mérito caſtitâtis, & tuæ
profeſſiône virtũtis. Per Dô-

minum.

b 4

P 10

XXiIV

Xaudi nos Deus falutâris
noſter: ut, ſicut de beâtæ
virginis tuæ feſtivitâte gau-
démus; ita piæ devotiônis
erudiâmur afféctu. Per Dô-
minum.

Prudéntes virgines, † aptte
veſtras lampades: ecce ſpon-
ſus venit, exite bviam ei.
Adducéntur Regi virgi-
nes poſt eam. Prôximæ
ejus afferéntur tibi.

A nobis, quæſumus Dô-
mine Deus noſter, ſan-
târum virginum, & mäaͤrty-
rum tuarum & pal-
mas incelſſâbili devotiòne ve-
nerâri: ut, quas digna mente
non pôſſumus celebrâre; hu-
milibus ſaltem frequentémus
obſéquiis. Per Dôminum.

ADLAUDES,

HEρα eſt virgo ſâpiens, †
& una de nuúmero pru-
déntum. ,B
ôminus regnaͤvit.
18.
Hæc eſt virgo ſũpi-
ens, † quam Dôminus vigi⸗-
lantem invénit.
Heæc eſt, quæ neſci-
vit † torum in delicto, habé.
bit frudtum in reſpectiéône
auimatum ſanctaârum.

Veni elécta mea, † &
ponam in te thronum meum,
alleluja.

Iſta eſt † ſpeciéſa in-

ter filias Jerũſalem.
2. Cor. 10, d. 17.
Ratres: Qui gloriâtur, in
Dômino gloriétur. Non
enim, qui ſeipſum commén-
dat, ille probatus eſt 3 ſed
quem Deus comméndat.
Spécie tua, * Et
pulchritũúdine tua. Spécie tua.
Inténde, préſperè pro-
céde, & regna. Et pulchritu-
dine tua. lôria Patri. Spé-
cie tua.
eſu Corôna virginum.

Diffüſa eſt grâtia in la-
biis tuis. R. Proptérea bene-
dixit te Deus in ætérnum.

Simile eſt † regnum cœlôrum
hémini negotiatôri, quærénti
bonas margaritas : invént4
unà pretiôsà, dedit mnia
ſua, & comparaâvit eam.

Prudéntes virgines. Adducén-
tur. a nobis, quæſu-
mus.

Hæc eſt virgo ſapiens.

2 ratres: Qui glo-
riatur.

* Spécie tua, & pulchrit-
dine tua. Inténde, prô-
ſperè procéde, & regna.

Hæc eſt, quæ neſcivit.

Mrlor
Alnohti
n v I
Am eld
Acorbt
iu ſoo⸗
el, Mn

6 kluente
Imocsribon

Domici
Iucdat mr

o

Diua D

Is tnie
I luls,

NAnte Den

ſaifruc
CNrOnn
W

Us drpe. ,1
Rhrepnne

Waſl

md tu
conn mne D
der tn,4
ſe n. Ee
, el e nn

Nitt ean,
nheniene.

, Epolcrtr.
ltende,
‚& teni
, n pmn

gelctrit

Commune nen Virginum.

Capitulum. 2. Cor. I1. a. 2.
Mulor enim vos Dei
æmulatiône. Deſpoôndi
enim vos uni Viro virginem
caſtam exhibére Chriſto.
V. Adjuvâbit eam Deus vul-
tu ſuo. &. Deus in médio
ejus, non commovébitur.
A Nonam, Aña. Iſta eſt.
Pro Virgine & Martyre.

Capitulum. Eccl. §51. b. 13.
Omine Deus meus, ex-
altàſti ſuper terram ha-
bitatiénẽé meam, & pro mor-
te defluénte deprecâta ſum.
Invocàâvi Dôminum, Patrem
Dômini mei, ut non dere-
linquat me in die tribula-
tiônis meæ, & in témpore ſu-
erbôrum ſine adjutôrio.
.. Elégit eam Deus, & præ-
elégit eam. N. In taberna-
culo ſuo habitre facit eam.

Pro Virgine tantum.
Capitulum. p. 4. a. I.

O Quàm pulchra eſt caſta
generàtio cum claritâàte!
immortalis eſt enim memoôria
illius; quòniam apud Deum
nota eſt, & apud hômines.
v. Elégit eam. ut ſuprà.
In . elberis, Antiphonæ, bPſal-
mi Capirul um, N. breve, & Hym-
P rà in I. Veiperis.
ithaſa eſt graâtia in la-
Viis Put . Proptérea be-
nedixit te Deus in ætérnum.
Pro una Virgine,
Ad Magnificat, Antiphona.
Veni ſponſa Chriſti, † âccipe
corônam, quam tibi Dômi-
nus præparvit in ætérnum.
Oratio conveniens.

XXV
Pro pluribus Virg. Anña. Pruden-
tes virgines. . Adducentur. Ora-
tio. D a nobis. ut in I. Veſperis.

COMMUNE

ſanctæ Martyris tantùm & nec
Virginis nec Martyris.

AD VESPERAS.

Ana,. Dum eſſet Rex. cum res

liquis de Laudibus, ùt infraà. XxXvi.
Pſalmi, D ixit Déminus. [L, audate
pueri. L ætàâtus ſum. N iſi Déômi-

nus. ùt ſuprà in Communi Virgi-
num. XXI.

Martyrg tantùm.
Fuzumn Eccl. 5I. a. I.

Dofitebor tibi Déômine
Rex, & collaudâbo te
Deum Salvatôrem meum.
Confitébor nômini tuo; quo-
niam adjútor, & protéctor
factus es mihi, & liberadſti
corpus meum à perditiône.

Pro nec Virg. nec Martyre.

Capitulum. Prov. 31.
Ulierem tortenn quis
invéniet? procul, & de
ultimis finibus prétium ejus.
Conflidit in ea cor viri ſui, &
ſpéliis non indigébit.
.„breve, Adjuvâbit eam *D
eus vultu ſuo. Adjuvabit.
. Deus in médio ejus, non
commovébitur. Deus. G 10-
ria Patri. Adjuvabit.
Hymnus.
Ortem virili pectore
Laudémus omnes fomi-
nam,
Quæ ſanctitâtis glôriaà
UÜbique fulget inclyta.
H æ& Chriſti amoôre ſancia,
Dum mundi amôrem no-
Xxium .
b 5 Hor-

xxvVI
Horréſcit, ad cœléſtia
Iter perégit ârduum.
arnem domans jejuniis,
Dulcique mentem pabulo
Oratiénis nuũtriens,
Coœli potitur gâudiis.
Nex Chriſte virtus fôrtium,
Qui magna ſolus éfficis,
Hujus precâtu, quæſumus,
Audi benignus ſũpplices.
Deo Patri ſit gléôria,
Ejuùſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
Spécie tua, & pulchri-
túdine tua. . Inténde, prô-
ſperè procéde, & regna.

Simile eſt regnum coœléôrum
héômini negotiatéôri, quærén-
ti bonas margaritas: invéntàâ
unà pretiôsà, dedit ômnia
ſua, & comparàâvit eam.

Eus, qui inter cétera
poténtiæ tuæ miracula
étiam in ſexu fragili victôriam
martyrii contuliſti: concéde
propitius; ut qui beàâtæ
Mart yris tuæ natalitia côli-
mus, per ejus ad te exémpla
gradiâmur. Per Déôminum.

A nobis, quæſumus Dô-
mine Deus noſter, ſan-
tàârum Märtyrum tuârum
& palmas, inceſſabili
devotiône venerâri: ut quas
digna mente non pôſſumus

Celebräâre; humilibus ſaltem
frequentémus obſéquiis. Per
Dôéminum.

Xàudi nos Deus ſalutàris
noſter: ut, ſicut de beâtæ
feſtivitàte gaudémus; ita
piæ devotiônis erudiâmur af-
féctu. Per Dôminum.

A D LAUDES,
LDm eſſet Rex † in accu-

bitu ſuo, nardus mea de-
dit odérem ſuavitaâtis.
Ominus regnavit.
18.
In odérem † unguen-
tôrum tuéôrum cuürrimus,
adoleſcéntulæ dilexérunt te
nimis.
Jam hyems trânſiüt, †
imber àâbiit, & recéſſit: ſur-
ge amica mea, & veni.
Veni elécta mea, † &
ponam in te thronum me-
um, alleluja.
Iſta eſt † ſpeciéôſa in-
ter filias Jeruſalem.

EccCl. 51. a. 1.
Onfitébor tibi Dômine
Rex, & collaudâbo te
Deum Salvatôrem meum.
Confitébor nômini tuo; quò-
niam adjútor, & protéctor
factus es mihi, &liberaͤſti
corpus meum à perditiône.

Prov. 31. b. 10.
Ulierem fortem quis
invéniet? procul, &
de

Coiͤ
&. ſooli

t.
I.

3 Nimis

R
Mcrtün⸗

eeit de fi
ſerum, & Eun

Poti den e
In oden.
ece tn⸗
ine tu. V

Pere whct,

u ens tan

6 Ilhls
U, reynnt
Ninbun quere
Men, & ge
Köntbns
1
Nn⸗ ſe

Ak,

P

4

ull d

M
Polger

n.
n
ens n
n. S
Ptir Ne
Orto,
Lnos Dengt
it ſari
1te galcen
Duis erudlinn
Ominum.
inbes
R, Ana,
et ertin Tel.

h,Nrn meide.
oavitärs

Grem t unne.
tun oummn,
Ee (lexenn 1

& lecelſttel.
21, & ſenl
elkz nen,
thronum me.

1 el n
Ulen.

,& roted
1, Elberit
percitöe

eneel
boor, INNN.
Poten gu
Nan 16

Commune non Virginum.

de ültimis finibus prétium
ejus. Confidit in ea cor viri
ſui, & ſpôlis non indigé-
bit.
R. breve. Spécie tua. * Et
ulchritúdine tua. Spécie.
„Inténde, prôſperè pro-
céde, & regna. Et pulchri-
tũúdine. Gloôria. Spécie.
Hymnus. Fortem virili péctore.
At in I. Veſperis.
Y. Diffüſa eſt grâtia in lâ-
biis tuis. B. Proptérea bene-
dixit te Deus in ætérnum.
Ad Benedictus, Antiphona,
Date ei † de fructu mânuum
ſuârum, & laudent eam in
portis pera ejus.
Oratio conveniens.
Ad Tertiam, Antiphona,
In odérem.
Capitulum de Laudibus.
V. Spécie tua, & pulchritu-
dine tua. N&. Inténde, prô-
ſperè procéêde, & regna.
Ad Sextam, Antiphona.
Jam hyems tranſiüt.

Pro Martyre tantuùm.
Capitulum. EcCl. 5I. a. 4.

Iberâſti me ſecundùm
–multitúdinem miſericôr-
diæ nôminis tui à rugiénti-
bus, præparaâtis ad eſcam, de
mânibus quæréntium ânimam
meam, & de multis tribula-
tiõnibus, quæ circumdedé-
runt me.
Pro nec Virgine nec Martyre.
Capitulum. Prov. 3I. C. 20.
Anum ſuam apéruit in-
opi, & palmas ſuas ex-
téndit ad puperem. Non ti-

Xxvii
mébit démui ſuæ à frigôri-
bus nivis.
V. Adju vâbit eam Deus
