onntpotens Dau
Odlus proprient⸗
beit Sheri
Iue ntifeb ir
Nola s Note⸗
4 ¹ Dik.
nos Dens ſll⸗
ere , dt de
enelionstue
Ngens; ia pi
Gdlimur att⸗
Gnunn.
odit. 1. lul,
60. Infrmitinm

Die XXI. Junii.
IN FESTO

S. ALOYSII
Gonzagæ f. Duplex.
De Indult
ſulis adjacentibus
miniis S. C. M.
Decreto S. R. C.
Oratio.
Eléſtium donôórum di-
ſtributor Deus, qui in
angélico jvene Aloyſio mi-
ram vitæ innocéntiam pari
cum pœnitẽéntia ſociâſti: ejus
méritis, & précibus concéde;
ut innocéntem non ſecuti,
imitémur pœniténtem. Per
Dôòminum noſtrum.
Pro gomm. S. Jue Virg. Aña.
Veni ſponſa. 5. 1Kſa eſt.
Oratio, ùt ſuprà.
In II. Veſp, fit comm S. Paulini
piſc. & Conf. Antiphona. Sacér-
0s. “. Amavit eum.
Oratio;, ùt infrà.

Die XXII. Junii.

S. PAULINI EPISCOPI
& Confeſſoris.

Oratio.
5 A, quæſumus, omni-
potens Deus: ut beàti
Paulini Confeſſõris tui, atque
Pontificis venerânda ſolém-
nitas, & devotiônem nobis
augeat & ſalútem. Per Doô-
minum noſtrum.
ſperæ (ſi non fint dicendæ de

Maji. 1737.

aliquo Feſto translato) erunt de
Fe cum commem. S. Ediltrudis
Virgini; Antiphona. Veni ſponſa.
X. Spécie tua.

Oratio. E Xaudi. àt ſuprà. XX.
Junii in commem. S. Florentinæ
Virginis.

T 32

IN VIGILIA S. IOANNIS
Baptiſtæ.
Oratio. ,
P Reſta, quæſumus, omni-
potens Deus: ut familia
tua per viam ſalũtis incédat;
& beàti Joânnis Præcursô-
ris hortaménta ſectàndo, ad
eum, quem prædixit, ſecura
pervẽéniat, Dôminum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tu-
um: qui tecum.

In Laud comm. S. Ediltrudis.
Antih. Silmile ell. „ Didtint.

Oratio, ùt ſuprà. Veſp. de ſeꝗ.
Die XXIV. Junii.

IN NATIVITATE
S. Joannis Baptiſtæ.
Duplex I. Clafſſis.

AD VESPERAS,

Antiphona.
Pſe præibit † ante illum
in ſpiritu, & virtute Eliæ,
parâre Dômino plebem per-
fectam.
Pſalm, Dixit Doôminus.,. cum re=
liquis de Dominica., 55.
Ana. Joânnes † eſt nomen
ejus: vinum, & siceram non
bibet, & multi in nativitâàte
ejus gaudébunt.
Aña. Ex utero ſenectutis, †
& ſtérili Joânnes natus eſt
Præcuúrſor Déômini.
Afña. Iſte puer t magnus co-
ram Dô⁰mino: nam & manus
ejus cum ipſo eſt.
Capitulum. Iſaiæ 49. a. I.
dite inſulxæ, & attén-
Adite pépuli de longè:

Doͤmi-

294
Déminus ab uůtero vocavit
me, de ventre matris meæ
recordâtus eſt né⁴minis mei.
P. breve- Inter natos mulle-
rum, * Non ſurréxit major.
Inter natos. y. Josnne Ba-

Ptiſta. Non. Glôria. Inter.
Hymnus.
U T queant laxis reſonare
fibris,

Mira geſtéôrum faâmuli tuô-
rum,
Solve polluúti làbii reâtum,
Sancte Joânnes.
N untius celſo véniens O-
lympo
Te patri magnum fore na-
ſcitůrum;
Nomen, & viteæ ſériem ge-
réndæ
Ordine promit.
e promiſſi dubius ſupér-
ni,
Pérdidit promptæ môdulos
loquélæ;
Sed reformaâſti génitus per-
Emptæ
Organa vocis.
Ventris obſtrũúſo récubans
cubili
Ssénlſeras Regem thàâlamo ma-
néntem:
Hinc parens nati méritis utér-
que
Abdita pandit.
Iôria Patri, Genitæque
Proli,
Et tibi compar utriũſque
ſemper
Spiritus alme, Deus unus,
omni

Teémpore séecli. Amen.

Feſta j uni

vV. Fuit homo miſſus à Deo.
N. Cui nomen erat Joaân-
nes.
Ad Magnificat, Antiphona,
Ingréſſo Zacharia † templum
Dômini, apparuit ei Gabriél
Angelus, ſtans à dextris alt-
ris incénſi.

Oratio.

Eus, qui præſéntem diem
—◻ honorabilem nobis in
beâti Joânnis nativitâte feci-
ſti: da péôpulis tuis ſpirituâ-
liaum grâtiam gaudiôrum; &
bmnium Fidélium mentes di-
rige in viam ſalũtis ætérnæ.
Per Déminum noſtrum.

AD LAUDES.
& per Horas, Aña.
Eiſbeth Zachariæ † ma-

gnum virum génuit, Jo-
ànnem Baptiſtam, Præcurlô-
rem Démini.
Pialm. D ôminus regnavit. cum
reliquis. 18.
Anña, Innuébant † patri ejus,
quem vellet vocâri eum: &
ſcripſit, dicens: Joaânnes eſt
nomen ejus.
Aña. Joânnes vocàbitur † no-
men ejus, & in nativitâàte ejus
multi gaudébunt. .
Afla. Inter natos mulierum †
non ſurréxit major Joânne
Baptiſta.
Afia. Tu puer, † Prophéta
Altiſſimi vocaâberis: præibis
ante Dôminum parare vias

Capit. A udite inſulæ. ut ſuprè,

berer Lut
s dDeok
nel elct i
Olrn binl
ljr⸗
Nini n
lel
NNcen Een!
15,
Mepeenl

uir ſen
er E eng,

“

an cenentt,
Tolckn
Tnn ceneon
,
leler,o
Nme porm n
Ons
dtors Aros
N
pemn lnewr
Tein
Upe als
hinmumcior
n,
ſnim hlre
e denen er
to

1
uin

Nrto.
iprrlentemdſe
ilem nobi .
is mtiitite ſed
lls ig ſpintui
m guudcrum;
delum mtesd.
n Iditi nane,
hum noltun.

AUDIS.
1 Horu, Air
th Yachate m
Vtum genit,
tlam, Azcuͦ.

binns egnurit aun

Nntt pei ein,
Vociri eum: 4
cens: Pnns
Pchin fno.
irmutintite ein
Nòodt
Aw unlietum
mnſor ſoinn

, ne
bers: Mi
umn prine ii
hllle n

Feſta Junii. 29 5

breyve, Fuit homo
iſſus à Deo Fuit. . Cui
nomen erat Joânnes. Miſſus.
G lôria Patri. Fuit.
Hymnus.
Nimis felix, meritique
celſi,
Neéſciens labem nivei pudô-
ris, .
Præpotens Martyr, nemo-
rumque cultor,
Mäaxime Vatum!
S erta ter denis, àâlios corô-
nant
Aucta creméntis, duplicâta
quoſdam;
Trina centéno cumulata fru-
ctu,
Te ſacer, ornant.
Nunc potens noſtri méritis
opimis
Petoris duros lâàpides repél-
E,
Alperum planans iter, & re-
fléxos
Dirige calles.
Ut pius mundi Sator, & Re-
démptor,
Méntibus, pulſa liviône, puris
Ritè dignétur véniens ſacraâ-
tos
Pônere greſſus-
Laudibus cives célebrent
ſuperni
Te Deus ſimplex, paritérque
Trine;
Supplices & nos véniam pre-
câmur,
Parce redémptis. Amen.
32 Iſte puer magnus coram
mino. . Nam & manus
ejus cum iplo eſt.

* Ad Benedictus, Antiphons-

Apértum eſt † os Zachariæ,
& prophetaâvit, dicens: Be-
nedictus Deus Ilraél.
Oratio, ùt ſuprà in Veſperis.
Ad Tertiam, Antiphona-

Innuébant.
Oapitul. A udite inſulæ. ut ſuprà.

V. Fuit homo miſſus à Deo.
N. Cui nomen erat Joânnes.

Ad Sextam, Antiphona.
Joânnes vocabitur.
Capitulum. Iſaĩiæ 49. a. 5.
E nunc hæc dicit Dômi-
nus, formans me ex ute-
ro ſervum ſibi: Dedi te in lu-
cem géntium, ut fis ſalus mea
uſque ad extrémum terræ.
V. Inter natos mulierum
non ſurréxit major.
. Joàânne Baptiſta.
Ad Nonam, Antiphona.
Tu puer.
Capitulum. Iſaiæ 49. b. 7.
R Eges vidébunt, & con-
ſurgent principes, &
adorâbunt Dôminum Deum
tuum, & ſanctum Iſraẽl, qui
elégit te
y. Eliſabeth Zachariæ ma-
gnum virum génuit.
N. Jonnem Baptiſtam, Præ-
cursôrem Dômini.

AD VESPERAS,
Anpa. Eliſabeth Zachariæ. cum
reliquis de Laudibus, Pſalmi, Capi⸗-
tulum, N. breve, & Hymnus ut
ſuptà in L. Veſperis.
5. Iſte puer magnus coram
mino. B. Nam & manus
ejus cum ipſo eſt.
1 4 Ad

296
Ad Magnificat, Antiphona.
uer, qui natus eſt nobis, †
plùs quàm Prophéta eſt: hic
eſt enim, de quo Salvàâtor
ait: Inter natos mulierum
non ſurréxit major Joanne
Baptiſta. .
Oratio. D eus, qui præſéntem. ut
ſuprà. ..
Deindg. 6,, omm. S. Cujilielmi.
Añna Dimi 6 eum. g. Amavit.
Oratio. I nterceſſio. ut infrà.

Die XXV. Junii.

IN FESTO S. GUILIELMI
Abbatis. Duplex.

Oratio.
T Ntercéſſio nos, quæſumus
I Doimine „ beàti Guiliélmi
Abbaâtis comméndet: ut,
quod noſtris méritis non va-
leêmus; ejus patrocinio aſſe-
quâmur. Per Déôminum.

In Laudibus fit comm. dę Octava
S. Jqannis Bapt. Ana., Apeértum eſt.
F. Ite puer. ,B
Oratio. D eus, qui præſéntsm. at
ſuprà.
In II. Veſp. à Cap. de ſeg. com-
mem. præc. & Octavæ.

Die XXVI. Jumi.

IN FESTO SS. JOANNIS,
& Pauli MM. Duplex.

In I. Veſp. ad Magnificat,
ija. Aſtitérunt † juſti ante
ôminum, & ab invicem non
ſunt ſeparâti: câlicem Démi-
ni bibérunt, & amici Dei ap-
pellti ſunt.

Oratio.
Uæſumus, omnipotens
Pen⸗⸗ ut nos geminaâta
ttia hodiérnæ feſtivitatis

excipiat: quæ de beatôrum
. . .
Joânnis, & Pauli glorifica-
tiõne procédit; quos éadem
fides, & pſſio verè fecit eſſe
germânos. Per Dôminu
noſtrum. .
Deinge fit comm. J. Gujiliejmi.
Ana. Hic vir. „. Juſtum deduxit.
Oratio, ùt ſuprà.
Et Ogavæ S. Joannis Baptiſtæ.
Afa. Puer, qui natus. y. Iſte

puer. ex II. Veſperis cum Orat. ex
I. Veſperis Feſti.
AD LAUDES.,
& per Horas, Aſña.
Pulus, & Joaânnes † dixé-
runt Juliano : Nos unum
Deum côlimus, qui fecit cœ-
lum, & terram.
Pſalm. D ôminus regnâvit. cum
reliquis. 18.
Aña, Paulus, & Joânnes †
dixérunt Terentiâno: Si tuus
déminus eſt Juliânus, habéto
pacem cum illo: nobis àlius
non eſt, niſi Déminus Jeſus
Chriſtus.
Afla. Joânnes, & baulus †
agnoſcéntes tyrânnidem Ju-
liani, facultâtes ſuas paupéri-
bus erogâre cœpérunt.
Aña, Sancti ſpiritus, † & àni-
mæ Juſtéôrum hymnum dicite
Deo, allelũja.
Afia. Joannes, & Paulus †
dixérunt ad Gallicanum: Fac
votum Deo cœli, & eris vi-
ctor méliùs, quàm fuiſti.
uſto Animæ.
N. Trene Tatned en engd.
Hymnus, & ex gloriéſe Martyrum.
„. Exultâbunt. de Communi.

Ad

Dnedians
Plnt ndt⸗
cili amre
uin Contemy
atyres in iy
erbltact cun/
Düm pkeckt
Grun, gl
Antelhum

Cen n p⸗

er. er lin
Si Deuzſün

Ac Miagntent

(nnkklienz huen
inum: kebent
Cinckar aelnnt
u⸗ tgix,
. un ntz

c.

I
1

1. . „,
lumafairt.
eno: amun
nucuiket e.
n.
ninng eguit an

,& üme
Aentino, Fn
linn, Me
N? mwbödius
Mims ſel

,& Lans t.

Mrümnicden ,u.

1es unsanpen⸗
CEe.
vintvs tA.

date

1
.

Ebuolus
cdvum: Er
l, & tris ſr
Um fulc.
Khrun anine
oricle anſtuc.
Geynmmmi

41

Feſta Junii- 297

Ad Benedictus, Antiphona.
Iſti ſunt Sancti, † qui pro
Chriſti améôre minas hémi-
num contempſérunt: ſancti
Martyres in regno cœlérum
exultant cum Angelis. O
quàm pretiéôſa eſt mors San-
Ctôrum, qui aſsiduè aſsiſtunt
ante Dôminum; & ab invi-
cem non ſunt ſeparàti.
Orat. Q uæſumus. ut in I. Veſp.
Deinde fit comm. de Octava 3.
Joannis. Antiphona. Apertum eſt.
X*. e Puer. cx Laudipus Feſti.
Oratio. D eus, qui præſêntem. ut
in I. Veſperis. Feſti.
In 1I1. Veſp. Antiph. Paulus, &
Joannes. cum reliquis de Laudib.
Pſalmi, Capitul. N. br. Hymnus, &
v. ut in II. Veſp. de Comm. plu-
rtimorum Mart.
d Magnificat, Antiphona.
ſti ſunt † duæ olivæ, & duo
candelàbra lucéntia ante Dô-
minum: habent poteſtâtem
claudere cœlum nubibus, &
aperire portas ejus: quia lin-
Fux eoôrum claves cœli factæ
unt.
Oratio. Quæſumus omnſpotens
eus. ut in I. Veſperis.
Deinde fit comm. de Octava S.
Pinis, Anfinh. Puer, qui natus eſt
nobis. “. Iſte puer magnus. ex II.
Veſperis Feſti. ,
Oratio. D eus, qui præſéntem. ut
in II. Veſp. Feiti.
Die XXVII. Junii.

QUARTADIE

incea Octavam Nativitatis ſancti
Joannis Baptiſtæ.
Omnia, ut in Feſto.
In II. Veſp. à Capit. de ſeq. cum
Gommem. Octavæ.

Die XXVIII. Junii.
IN FESTO S. LEONIS II.

Papæ, & Confeſſoris.
m venerit in Domi-
tur poſt Octav. Apoſt.
to, in quo fit de Octava
fit comm. Vigiliæ ad
Laudes tantum.

Oratio.

LEas, qui beâtum Leò-
nem Pontificem Sanctô-
rum tuòrum méritis coæquâ-
ſti: concéde propitius; ut,
qui commemoratiônis ejus
Feſta percélimus, vitæ quo-
ue imitémur exémpla. Per
ôminum noſtrum.
Deinde fit comem. Octavæ. Aña.
Puer, qui natus eſt. g. Iſte puer.
Oratio, ùt ſuprà.
In Lauqibus ſit comem Octavæ.
Ana. Apeértum eſt. y. Iſte puer.
Oratio, ùt in Feſto. .
Deinde fit comm. Vigiliæ. Afa,
& . de Feria currente ad Benedi
ctus, ùt in Pfalterio.
Oratio. ,
Ræſta, quæſumus, omni-
P potens Deus: ut nullis
nos permittas perturbatiéôni-
bus céncuti; quos in Apoſtò-
licæ confeſſiônis petra ſoli-
daſti. Per Dôminum.

Die XXIX. Junii.

IN FESTO SS. APOSTO-
lorum Petri & Pauli.
Duplex L. Claſſis.
AD VESPERAS,

Antiphona. Petrus, & Joânnes.
cum reliquis, de Laudibus.
Pſalm. D Izxit Dominus. cum 16.
xeliquis de Dominige. 55.

298
Capitulum, Act. 12. àa. 1.
.Iſit Herôdes Rex ma-
N nus, ut affligeret quoſ-
dam de Eccléſia. Occidit au-
tem Jacôbum fratrem Joân-
nis glâdio. Videns autem,
quia placéret Judæis, appô-
ſuit, ut apprehénderet & Pe-
trum.
breve. Conſtitues eos Prin-
cipes * Super omnem ter-
ram. Conſtitues. . Mémo-
res erunt nôminis tui Déômi-
ne Super. Glôria Patri. Con-
ſtitues.
Hymnus.
Urea luce, & decôre rô-
ſeo,
Lux lucis omne perfudiſti
ſéculum,
Decòrans cœlos inclyto mar-
tyrio,
Hac ſacra die, quæ dat reis
véniam.
J anitor cœli, Doctor orbis
pariter,
Judices sécli, vera mundi
lumina:
Per crucem alter, alter enſe
triümphans,
Vitæ ſenâtum laureàâti péſſi-
dent.
O felix Roma! quæ tantô-
rum Principum
Es purpurâta pretiéſo ſan-
guine:
Non laude tua, ſed ipſéôrum
méritis
Excéllis omnem mundi pul-
chritúdinem.
Zit Trinitâti ſempitérna glé-
ria,

Feſta Junii.

Honor, potéſtas, atque jubi-
latio »
In Unitâte, cui manet im-
périum
Ex tunc, & modòô, per ætér-
na ſécula. Amen.
Ve In omnem terram exivit
ſonus eôrum. . Et in fines
orbis terræ verba eoôrum.
Ad Magnificat, Antiphonz
Tu es Paſtor bvium, † Prin-
ceps Apoſtolôrum: tibi tradi-
tæ ſunt claves regni cœlòrum.

Oratio.
Dus⸗ qui hodiérnã diem
Apoſtolôrum tuéôrum

Petri & Pauli martyrio con-
ſecràſti: da Eccléſiæ tuæ eô-
rum in ômnibus ſequi præcé-
ptum; per quos Religiéônis
ſumpſit exôrdium. Per Dô-

minum noſtrum.
Et non ſit commem. C. Pauli, cùm
Oratio ſit communis; nec Octavæ
S. Joannis. .
AD LAUDES,
& per Horas, Afiae
Pftrus, & Joânnes † aſcen-
débant in templum ad ho-
ram oratiéônis nonam.
Pſalm. D éminus regnâvit. cum
reliquis. 18.
Ana. Argéntum, † & aurum
non eſt mihi: quod autem hâ-
beo, hoc tibi do.
Aña, Dixit Angelus † ad Pe-
trum: Circúmda tibi veſti-
mêntũ tuum, & ſéquere me-
Mia. Milit Dôminus † Ange-
lum ſuum, & liberàâvit me de
manu Herôdis, alleluja.
Afia., Tu es Petrus, & ſu-
per

lene Nen
delam men
il Mü
beexe, n
m * Dlit
Honnem -
bis tene li

U. h

Me, Wo
la,

n cunds er

Er nene Min

ſne ſige⸗
Dner eſtc
Penin,
lit, u.
t Hiitin
Hom Welig
S
I Unitr
Tuun
ir no E o,
In Eente Ame

4
3 untiapern
M No

l

neniceetorun
adl,
niholiti dien
orum minum
1 Mmrtrocn.
arlelt th.
ibos ſenier.
ne Relro .
os ellobog
Urcium Ee i
frun.

D5
N, Ain
Nune t den⸗
enpham aAto⸗
8noran⸗

In tCaru
talem hi
.
es ube.
n tbi vet⸗
duereor⸗

win
berigitord⸗
„lin

Feſta Junii. 299

er hanc petram ædificâbo
Peclefiamn meam. .
Capitul M iſit Herôdes. ùt ſuprà.
R. breve. In omnem ter-
ram * Exivit ſonus eòrum.
In omnem. V. Et in fines or-
bis terræ verba eôrum. Exi-
vit. G lôria. In omnem.
Hymnus.
Am bone Paſtor Petre,
1 clemens âccipe
Vota precântúm, & peccdti
vincula .
Reſôlve, tibi poteſtâte tr-
dita,
Qua cunctis cœlum verbo
claudis, âperis.
LDdor egrégie, Paule
mores inſtrue,
Et mente polum nos trans-
férre ſatage;
Donec perféctum largiâtur
pléniùs,
Evacuâtò, quod ex parte geé-
rimus.
§ it Trinitàti ſempitérna glô-
ria,
Honor, potẽéſtas, atque jubi-
latio,
In Unitâte, cui manet impé-
rium
Ex tunc, & modò, per ætér-
na ſécula. Amen.
Annuntiavérunt ôpera
Dei. . Et facta ejus intel-
lexérunt.
Ad Benedictus, Antiphong.
Quoôdcunque † ligâveris ſu-
Per terram, erit ligatum & in
cœlis: & quodcunque ſélve-
ris ſuper terram, erit ſolũtum
& in coælis, dicit Déminus Si-
moni Petro.

Oratio. D eus, qui hodiéernam:
ut ſupra.
De Oct. S. Joan. non fit comm.
Ad Tertiam, Antiphona:
Argentum.
apitulum. Miſit Herôdes, at in
I. Veſperis.
F. In omnem terram.

Ad Sextam, Antiphona-
Dixit Angelus.
Capitulum. Act. 12. a. 5.
P Etrus quidem ſervabaâtur

in cârcere. Orâtio autem
fiébat ſine intermiſſiéne ab
Eccléſia ad Deum pro eo.
V. Conſtitues eos.

Ad Nonam, Antiphona.

Tu es Petrus-
Capitulum. Act. 12. b. 1I.
ET Petrus ad ſe revérſus,
.—◻α dixit: Nunc ſcio verè,
quia miſit Dõminus Angelum
ſuum, & eripuit me de manu
Heréôdis, & de omni expe-
ctatiône plebis Judæérum-
F. Nimis honorati.
Ad Veſperas, ubi non ęeſt facien-
dum Officium S. Pauli in gccleſia
ropria, dicitur Antiph. Juravit
ominus. cum Pfſalm. D ixit Doô-
minus. & reliq. ut in II. Veſp. de
Comm. Apoſt. Capitulum, N. bre-
ve, & Hymnys, ut ſuprà in I. Veſp.
V. Annuntiavérunt ôpera
Dei. E. Et facta ejus intel-
lexérunt.
Ad Magnificat, Antiphona.
Hôdie † Simon bPetrus aſcén-
dit crucis patibulum, alleluja:
hôdie Claviculârius regni gau-
dens migrâvit ad Chriſtum:
hédie Paulus Apéſtolus, lu-
men orbis terræ, inclinâto
càpite

300
câpite, pro Chriſti nômine
martyrio coronaâtus eſt, al-
leluja.
eus, qui hodiérnam.

UBI VERO FlIT OFFlICI-

AD VESPERAS,

Ego plantavi.

55.
2. Tim. 4. b. 7.
Onum certaâmen certaâvi,
curſum conſummaàvi, fi-
dem ſervvi. In réliquo repo-
ſita eſt mihi corôna juſtitiæ,
quam reddet mihi Déôminus
in illa die juſtus Judex.

Conſtitues eos Prin-
cipes * Super omnem ter-
ram. Conſtitues. Mémo-
res erunt néôminis tui Démi-
ne. Super, G léria Patri. Con-
ſtitues.

Octor egrégie, Paule
mores inſtrue,
Et mente polum nos trans-
férre ſâtage;
Donec perféctum largitur
pléniùs,
Evacuâtò, quod ex parte gé-
rimus.
it Trinitâti ſempitérna glô-
ria,

Honor, potéſtas, atque jubi.
latio,
In Unitate, cui manet impé-
rium
Ex tunc, & modò, per ætér-
na ſécula. Amen.
Tu es Vas electiénis ſan-
cte Paule Apéſtole.
Prædicâtor verittis in
univérſo mundo.

Sancte Paule Apôſtole, † Præ-
dicâtor veritâtis, & Doctor
géntium, intercéde pro no-
bis ad Deum, qui te elégit.

Eus, qui multitúdinem
gentiũ beàâti Pauli Apõô-
ſtoli prædicatiône docuiſti:
da nobis, quæſumus; ut, cu-
jus natalitla côlimus, ejus
apud te patrocinia ſentiâmus.
Per Doôminum noſtrum.

Tu es Paſtor bvium, †
Princeps Apoſtolérum, tibi
trâditæ ſunt claves regni cœ-
lérum.
Tu es Petrus. Et ſu-
per hanc petram ædificabo
Eccléſiam meam.

Eus, qui beâto Petro
Apſtolo tuo, collatis
claàvibus regni cœléſtis, li-
gàndi, atque ſolvéndi Ponti-
ficium tradidiſti: concéde, ut
interceſſiénis ejus auxilio à
peccatôrum noſtréôrum néxi-
bus liberémur. Qui vivis, &
regnas cum Deo Patre.

Die

e W.
NCONMNAN

!

N w
AGt,Denn
Nantumn dect,
Cnumr
4
Lbete
in ftmiicdns
wierin me
Maei
Cui non ilt,
Eenperirnonan
Undin
Eeliechele eezin
Cnhttiglet: 3
Per ummn Enlin
ſumAiteiln
1LMönine Dorin.
er Mrp
rilttiein

olom norznl,
Aum perrul
Uor, 1

onum cen
omme
Ullet gel
Aeſeen
4 ckei
e bane Piti⸗

D
60 Ilin

ſe N Win

m i

te, Cl
4

Croch, R

l. Amen E.

Ni kh
poſtoe
Tor hertiti
nch.
1 Dochor
Nenick hro n.
l,llgekgit
ui muttilre
beit baligb.
Ctöne doollt:
Pelummm, or.
n odlime, err
tocnuſenritm.

Un Ann

.

orrum,
Nolorum, id
Ges tegri e⸗

mu. K. El-
Cram ellat
ean⸗
belo Petro
00, Colitis
Crlits, l
rendibont-
conceeln
jos Aunkiol
ſroörum der⸗

Feſta Junii.

Die XXX. Junii.
INCOMMEMORATIONE
S§. Pauli Apoſt. Duplex.
Si commemoratio S. P
git in die Octava Corporis Chriſti,
transfertur in I. diem non impedi-
tam. In propr. verò eccleſia fit Offi-
cium de ea, cum comm. S. Petri
Apeſt. & Oct. Corp. Chriſti tant. in
I. Veſp & Laud. & in II. Veſp. etiam
fit comm. diei oct.- S. Joannis, ut
in I. Veſperis ejuſdem.
ALD LAUDES,
& per Horas, Aña-

EGο plantâvi, † Apollo ri-
gàvit; Deus autem incre-
méntum dedit, alleluja.
Pſalm. D ôminus regnâvit. Sum
teliquis. 18.
Ana. Libénter gloriâbor †
in infirmitàtibus meis, ut in-
hâbitet in me Virtus Chriſti.
Afia. Grâtia Dei † in me vaâ-
cua non fuit; ſed gràtia ejus
ſemper in me manet.
Anñia. Damaſci præpôſitus 1†
gentis Arétæ Regis véôluit me
comprehéndere: à fratribus
per murum demiſſus ſum in
ſporta; & ſic evâſi manus ejus
in nꝭmine Dômini.
Afia. Ter virgis † cæſus ſum,
ſemel lapidatus ſum, ter nau-
frâgium pértuli pro Chriſti
nômine.
Capitulum. Bonum certâmen. ùt
ſupra, . breve-In omnem terram.

Hymnus. E xuúltet cœlum. uf in
Communi Apoſtolorum.

7. Tu es Vas electiônis ſan-
cte Paule Apõſtole.
N. Prædicâtor veritâtis in
univérſo mundo.

301
Ad Benedictus, Antiphonaz-

Vos, qui ſecuti eſtis me, ſe-
débitis ſuper ſedes, judicân-
tes duôdecim tribus Iſraél,
dicit Déôminus.
„Oratio. Deus, qui. ut ſuprâ.
Et fit comem. S. Petri. Antiph. Tu
es Paſtor. 7. Tu es Petrus.
Opde D eus, qui beàto. ut ſuprà
in I. Veſperis.
Deinde Octavæ S. Joannis extra
eccleſ. propr. S. Pauli. Antiphona.
Apértum eſt. 5. Iſte puer.
Oratio. D eus, qui præſéntem
ut in Feſto.
Ad Tertiam, Antiphonæ-
Libénter gloriâbor.
Capitulum. B
àt ſupra in .. Ve um certämen.
F. In omnem terram.
Ad Sextam, Antiphona.
Graàtia Dei.

2. Cor. 12. b. 7.

N-r magnitůúdo revelatiò-
+ num extöllat me, datus
eſt mihi ſtimulus carnis meæ
angelus ſatanæ, qui me cola-
phizet. Propter quod ter Dô-
minum rogavi, ut diſceéderet
à me: & dixit mihi: Sufficit
tibi grâtia mea.
F. Conſtitues.
Ad Nonam, Antiphonz,
Ter virgis.

Capitulum.

1. Cor. 15. b. 9.

E. Go enim ſum minimus
Apoſtolérum, qui non
ſum dignus vocaâri Apôſto-
lus: quõniam perſecuútus ſum
Eccléſiam Dei. Grâtia autem
Dei ſum id, quod ſum, & gra-

dia ejus in me vâcua non fuit.
v. Ni⸗ honorâti ſunt.

Ad

3⁰ .
Ad II. Veſp. Antiphona. Juràâvit
Déminus, cum reliquis de Com-
muni Apoſtolorum. S
A Capitulo fit de Octava S. Joan-
nis, ut in I. Veſperis Feſti, ùt ſuprà.
In fine pro comm. Apoſtolorum.
Aña. Petrus Apéſtolus, † &
Paulus Doctor gentium, ipſi
nos docuérunt legem tuam
Dmine.
y. Conſtitues eos Principes
ſuper omnem terram.
B. Mémores erunt nominis
tui Domine.

Oratio⸗
Eus, qui hodiérnã diem
Apoſtolérum tuéôrum

Petri & Pauli martyrio con-
ſecraſti: da Eccléſiæ tuæ eô-
rum in ômnibus ſequi præ-
céptum; per quos Religiéô-
nis ſumpſit exordium. Per
Dôminum noſtrum.
Sed in eccleſia S. Pauli, Veſperæ
integtæ dicuntur de eo. Antiphona.
urâvit. Capitulum, & reliqua,
ut in I. Veſperis cum commem.
S. Petri, ùt ſuprà in Laud. & Oct.
S. Joannis, ut in I. Veſp. ejuſdem.

F EST A JULII.

Prima die non impedita, dicitut
Officium Defunctorum.

Die I. Julii.

IN DIE OCTAVA S. JO-
annis Baptiſtæ. Duplex.
Omnia dicuntur, ut in die Feſti.
In Laud. fit com. Oct. SS. Apoſt.
Añas Gloriôſi †¼ Principes
terræ, quéómodo in vita ſua
dilexérunt ſe; ita & in mor-
te non ſunt lſeparãati⸗

Ve In omnem terram exivit
ſonus eòôrum. Et in fines
orbis terræ verba eôrum.

Oratio.
Eus, qui hodiérnã diem
Apoſtolòrum tuéôérum

Petri & Pauli martyrio con-
ſecrâſti: da Eccléſiæ tuæ eô-
rum in ômnibus ſequi præ-
céptum; per quos Religiônis
ſumpſit exôrdium. Per Dô-
minum noſtrum.
Veſperæ de ſeq. comm. uͤt infràs

Die II. Julii.
IN FESTO VISITATIO-
nis B. Mariæ Virginis.
AD. VESPERAS,
Anña. Exurgens Maria. cum reli⸗
nis de Laudibus.
Pſalmi. Dixit Dominus. cum
reliquis de Communi Virginum-

Capitulum. Eccl. 24. h. 14.

A initio, & ante ſécula
creâta ſum, & uſque ad
futrum ſéculum non déſi-
nam, & in habitatiône ſancta
coram ipſo miniſtrâvi.
N. breve: Ave Maria gratia
plena, * Dôminus tecum.
Ave Maria. Vs Benedicta tu
in muliéribus, & benedictus
Fructus ventris tui. Déôminus
tecum. G lòria Patri. Ave.
Hymnus.
Ve maris Stella,
½ £ Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo,
Felix cœli porta-
S umens illud Ave,
Gabriélis ore,

Funda

ſel no 1
and Heſi⸗
Ne ncn
Polet lunen,
unn noſten
Bonea Cn
Mlorſkt te tl:
umet Ne

Qu⸗

Zn rhmn
ler para tnm
Ut Wente
enherl
Zürlun e
Oummolnk
otni bri
Tbs horon
Aen
1 Nenechn
Une Ar nu
ſs entii
Aniet
Nn MAn 4
Eküpene un

chin üide
Dtio⸗
Ftn tut,

„ Unr
obf A
(

emni
Gun en
Uli Sl
bis Eni
gvos ſReiggen
fun Er D.
Umn.
anmm Et inſt

I .

& Ate Ml
& e
n Non Cel.
atore und
öreri.

j Eberencus
tuieninns
n. Me.⸗

n.

Lela 1
Am,
olta.
Ae,

Feſta Julii.

Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
§ olve vincla reis,
Profer lumen cœcis;
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
Monſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
Virgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolutos,
Mites fac, & cCaſtos.
Vitam præſta puram,
Iter para tutum;
Ut vidéntes Jeſum,
Semper collætémur.
Sit laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus.
Amen.
V. Benedicta tu in muliéri-
bus. . Et benedictus Fru-
ctus ventris tui.
Ad Magnificat, Antiphona.
Beâta es Maria, † quæ credi-
diſti: perficiéntur in te, quæ
dicta ſunt tibi à Démino, allel.
Oratio⸗.
Amulis tuis, quæſumus
Dymine, Cœléſtis grâtiæ
munus impertire: ut, quibus
beatæ Virginis partus éxtitit
ſalutis exordium; Viſitatiénis
ejus votiva ſolémnitas pacis
tribuat increméntum. Per Do-

minum noſtrum. .
Ef ſit coammem. S. Joannis.

Anña. Puer, qui natus eſt
nobis, t pluùs quàm Prophéta

30⁰½
eſt; hic eſt enim, de quo Sal-
vâtor ait: Inter natos mulie-
rum non ſurréxit major Jo-
äanne Baptiſta.
V. Iſte puer magnus coram
Dômino. k. Nam & manus
ejus cum ipſo eſt.

Oratio.
DEus qui præſéntem diem
honorâbilem nobis in
beàâti Joânnis nativitâte feci-
ſti: da péôpulis tuis ſpirituâ-
lium graâtiam gaudiôrum; &
mnium Fidélium mentes di-
rige in viam ſalútis ætérnæ:
einde SS. Apoſt. Petri & Pauli.
Anña. Petrus Apéſtolus. ”. Con-
ſtitues. & Otatio, ùt fuprà. II. Julii.
Prem fit comm 88. MaN.
Proceſſi, & Martiniani. Afja: Iſtò
rum. F. Lætaàmini in Démino.
Oratio.
Eus, qui nos ſanctôrum
Martyrum tuérum Pro-
céſſi, & Martiniâni gloriéſis
confeſſiônibus circúmdas, &
prôtegis: da nobis, & eòôrum
imitatidône proficere; & in-
terceſſiõne gaudére. Per Dô-
minum noſtrum.

A D LAUDES,
& per Horas, Aña.

EXürgens Maria, † âbiit in
montana cum feſtinatiône
in civitàtem Juda.

Pſalm. D ominus regnâvit. cum
reliquis. 18.

Anña. Intrâvit Maria † in do-
mum Zachariæ, & ſalutâvit
Eliſabeth.
Afñia. Ut audivit † ſalutatié-
nem Mariæ Eliſabeth, exultâ-
vit

304 Feſta
vit infans in utero ejus, & re-
pléta eſt Spiritu ſancto, allel.
Afia. Benedicta tu † inter
mulieres, & benedictus Fru-
us ventris tui.
Afia. Ex quo facta eſt † vox
ſalutatiõénis tuæ in auribus
meis, exultâvit infans in ute-

ro meo, alleluja.

eiam Ab initio. x. breve.
Ave Maria. ut ſuprà.

Hymnus,

Gloriôſa Démina,
Excélſa ſuper sidera,
Qui te creâvit préôvidè,
Lactàſti ſacro ubere.
Quod Heva triſtis âbſtulit,
Tu reddis almo gérmine:
Intrent ut aſtra flébiles,
Ccœli fenéſtra facta es.
Tu Regis alti jânua,
Et porta lucis fülgida:
Vitam datam per Virgi-
nem,
Gentes redémptæ plaàudi-
te.
Glria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
v. Benedicta tu in muliéri-
bus. M. Et benedictus Fru-
ctus ventris tui.

Ad Benedictus, Antiphona.
Cum audſſſet † ſalutatiônem
Marſæ Eliſabeth, exclamavit
voce magna, & dixit: Unde
hoc mihi, ut véniat Mater

Dͤmini mei ad me? allel.
Oratio, FHamulis tuis. ut ſuprà

Julii.
Deinde fit commemor. Apoſt.
Antiph. Gloriéſi Principes. v. In
omnem terram. Oratio. eus, qui
hodiérnam, ut ſuprà. I. Julii.“
Poſtremò fit comm. SS. Martyrum
Proceſſi, & Martiniani. Antiphona,
Veſtri ca illi. „. Exultabunt.
Oratio- D eus, qui nos ſanctôrum.

ut ſuprà.
Ad Tertiam, Antiphona-
Intrâvit Maria.

Capitulum. A b initio. àùt ſuprà,
V. Spécie tua, & pulchritu:
dine tua. e. Inténde, prô-
ſperè procéde, & regna.

Ad Sextam, Antiphona-

Ut audivit.
Capitulum. Eccli. 24. b. 15.
—T ſic in Sion firmâta
C, fin „& in civitate ſancti-
ficâta ſimiliter requiévi, &
in Jeruſalem potéſtas mea.
Et radicâvi in pôpulo hono-
rificato, & in parte Dei mei
hæréditas illius, & in pleni-
tudine Sanctôrum deténtio
mea.
y. Adjuvâbit eam Deus vul-
tu ſuo. ν.. Deus in médio
ejus, non commovébitur.

Ad Nonam, Antiphona.
Ex quo facta eſt.
Capitulum. Eccli. 24. b. 20.
IN platéis, ſicut cinnamo-
mum, & bâlſamum aroma-
tizans odérem dedi: quaſi
myrrha elécta dedi ſuavitâ-
tem odôris.
7. Elégit eam Deus, & præ-
elégit eam. 2. In taberna-

culo ſuo habitâre facit eam.

1. e Vens
gr Gken,
Eed e do

— .
Giernam En

Ortto⸗
Dopquiod
Npoſtoonen
t E dal ur
ſecreci, d boe
Tunin Onnhn!
Pum, e gun
Onptt erinn
Wbbd nolrun.

trn.
4A erien I
Crd k
0cnoco in
imtſe,in d .
ſarti

Abintio it
im, Epolehiin
P mince, i

ſint

.
1. Lccl ul.
in Kion inin
Kinciritteuct
hlter teqneſi l
Dem potettg we⸗
Gi in opu kon.
Kinpnre Di m
llur, & in gen
cAn etent

iteam Das⸗
Dens in meto
Colnmorebinn
ek.
ll 4 b20.
lur cummd.
Aanorn aromn.
n Eedl: qui
bedi uani⸗

Den 6
4 1 men
itte ht

Feſta Julii.

In I. Veſperis, omnia ùt in I.
Ad Magnificat, Antiphona.
Beâtam me dicent † omnes
generatiônes, quia ancillam
húmilem reſpéxit Deus, allel.
Oratio. F amulis tuis. ùt ſuprà.
Deinde fit commem. de Octava
Apoltol. Ana. Petrus Apôſtolus. Y.
Conſtitues. Oratio. D eus, qui ho-
diernam. ùt infrà die ſequenti.

Die III. Julii.

QUIN I A DLDIE
Infra Octavam Apoſtol. Petri
& Pauli.
Oratio.
Eus, qui hodiérnã diem
Apoſtolôrum tuéôrũ Pe-
tri & Pauli martyrio con-
ſecràſti: da Eccléſiæ tuæ eô-
rum in ômnibus ſequi præcé-
ptum; per quos Religiéônis
ſumpſit exôrdium, Per Doô-
minum noſtrum.

Ad Laudes, & Horas omnia de
Communi Apoſt. præter hic notata.
Capitul. F ratres: jam non eſtis,
w. breve. Conſtitues eos bPrincipes.
Hymnus. Exultet. y. In omnem

terram.

Ad Benedictus, Antiphona.
Gloriôſi Principes terræ, †
quômodo in vita ſua dilexé-
runt ſe, ita & in morte non
ſunt ſeparati.
ODratio. Deus, qui hodiérnam.
ſupraà.
In Veſp. Cap. Fratres: jam non
eſtis héſpites.
R. breve. In omnem ter-
ram * Exivit ſonus eôrum.
In omnem. Ye Et in fines
orbis terræ verba eòrum. Exi-

vit. G lérig Patri. In omnem.
Hymnus. E xultet.

. 305
F. Conſtitues eos Principes
ſuper omnem terram
R. Mémores erunt nômi-
nis tui Dômine.
Ad Magnificat, Antiphona.
Petrus Apôſtolus, † & Paulus
Doctor géntium, ipſi nos do-

cuérunt legem tuam Dômine-

Oratio. D'eus, qui hodiérnam.
t ſupra.

Die IV. Julii.
SEXIA D IE

Infra Octavam Apoſtolorum
Petri, & Pauli.
mnia, ut heri.

Die V. Julii.
SEPTIMA DIE

Infra Octavam Apoſtolorum
—Petri, & Pauli.
Omnia, ut V. die infra Octav,

Die VI. Julii.
INOCTAVA

ſanctorum Apoſtolorum bPetti,
& Pauli. Duplex.
AD VESPERAS,

Afia. Hoc eſt præceptum meum
eum reliquis Antiphonis, Pſalmis,
& Capit. de Communi Apoſtolorum
in I. Veſperis.
N. breve. In omnem terram. Hymn-
Ezxultet. *. Conſtitues eos-
Ad Magnificat, Antiphona.
2
Petrus Apôſtolus, † & Pau-
lus Doctor géntium, ipſi nos
docuérunt legem tuam Dô-
mine. .
Oratio,
D Eus, cujus déxtera beâ-
tum Petrum ambulân-
tem in fluctibus, ne merge-
rétur, eréxit; & coapôſto-

lum ejus Paulum, tértiò nau-
U fragân-

30⁶
fragântem, de profundo pé-
lagi liberâvit: exâudi nos pro-
pitius, & concéde; ut amboô-
rum méritis æternitâtis glô-
riam conſequâmur. Qui vi-

vis, & regnas cum Deo Patre.
In Laudibus, Antiphona. Hoc eſt
præcéptum meum. cum reliq. Ca⸗
pitulum, & Hymnus ùt in Commu-
ni Apoſtolorum.

B. breve. Conſtitues eos
Principes * Super omnem
terram. Conſtitues. V. Mé-
mores erunt néôminis tui Dô-
mine. Super. G lôria Patri.

Conſtitues.
Hymnus. Exultet cœlum.

V. In omnem terram exi-
vit ſonus eébrum. N. Et in
fines orbis terræ verba eoô-
xum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Gloriôſi Principes terræ, †
quémodo in vita ſua dilexé-
runt ſe; ita & in morte non

ſunt ſeparati.
Oratio. D eus, cujus déxtera. ut
ſuprà. .
In II. Veſp. Antiph. uräâvit Dô-
minus. cum reliq. Antiph. & Pſalm.
de Communi Apoſtolorum.
A Capitulo de ſeq. commem.
Octavæ Apoſtolorum.

Die VII. Julii.

INFESTO S. WVILL E-
baldi, Epiſc. & Conf. Duplex.
Oratio.
A, quæſumus, omni-
potens Deus: ut, qui
beâti Willebâldi Confeſſoôris
tui, atque Pontificis ſolémnia
côlimus; ejus apud te inter-
ceſſiônibus adjuvémur. Per
Dominum noſtrum.

Feſta Julii.

Pro commem. SS. Apoſt. Antiph.
Petrus Apôſtolus. 5. Sonkuce
Oratio. D eus, cujus déxtera. ut
ſuprà.
In II. Veſp. comm. ſeq. Antiph.
Iſte ſanctus, 6. Glôria, & honôrer
Oratio, ut infrà.

Die VIII. Julii.

IN FESTO S. CHILIANI
Epiſc. & Mart. Semidupl.

Oratio.
ILenenn noſtram ré-

ſpice omnipotens Deus: &
quia pondus prépriæ actiô-
nis gravat; beâti Chiliani
Maärtyris tui, atque Pontifi-
cis intercéſſio gloriôſa nos
prôtegat. Per Dôminum.

In II. Veſp. à Capit. de ſeq. com-
mem. præced.

Die IX. Julii·
C alias VIII. hujus.)
IN FESTO S. ELISABETH

Reginæ Luſitaniæ Viduæ,
Semiduplex.

Capitulum. Prov. 31. b. 10.

MUlerem fortem quis

invéniet? Procul, & de
ültimis finibus prétium ejus-
Confidit in ea cor viri ſui, &
ſpliis non indigébit.
. breve. Adjuvâbit eam
Deus vultu ſuo. Adjuvabit-
V. Deus in médio ejus, non
commovébitur. Deus. G 10-
ria Patri. Adjuvbit.:
Hymnus.

Dmire cordis impetus
Eliſabeth

Fortis, inôpſque Deo
Servire, regno prætulit.
En

agzdure
Cibos,
Gdereegbe
Dlctn knch
Deitiol,

,

Et pen in
Qeſeuln!
Paniortutl

So nobs
1 ie
I Nromiändn
1 Manitct,
E mmc Ng
Cnudlmimm, gu
Uann
Otio
Lerenmilne
beitan Mlib
Nin, iNrr ctenn
Cotts, lifun
Nawerhackuri

1

Kcb itrelire

MNsrie, gunn

Cttr Kim e
Etn gala dene
Oninum notkn
a lk rene
ttih, i Snr
1V
Urs,
l
ckn 1o 1
ceni

elle Meri
. g

10 CH
& Mar. Gemnian
aro.
Atem noltram
idotens Peli,
n pröprie
t, i Chilin
1l, Mn bontff.
Cillo Anigt nor
ber Dörun.

„
W.

Ne R i

. V

or i1 b
en borten on
et Nrocol, A
ldes Rrerun eir
nen r 1,4

n iudoei⸗

eus,non

u. Deus. 6 1.

ontvi⸗
uunls.

Feſta Julii.

En, flgidis recépta cœæli ſé-
dibus,
Sidereæque domus
Ditata ſanctis gâudiis
Nunc regnat inter Cœlites
beâtior,
Et premit aſtra, docens,
Quæ vera ſint regni bona.
Patri potéſtas, Filiõque glô.-
ria,
Perpetuúmque decus
Tibi ſit, alme Spiritus.
Amen.
Ora pro nobis beâta Eli-
abeth. „. Ut digni efficiâ-
mur promiſſiônibus Chriſti.
Ad Magnificat, Antiphona.
Et nunc Reges t intelligite,
erudimini, qui judicàâtis ter-
ram.
.Z Oratio.
CQiementiſine Deus, qui
— beâtam Eliſabeth Regi-
nam, inter céteras egrégias
dotes, béllici furéôris ſedândi
prærogativa decoràſti: da no-
bis ejus interceſſine, poſt
mortalis vitæ, quam ſuppli-
citer pétimus, pacem; ad æ-
térna gâudia pervenire. Per
Déminum noſtrum.
Deinde fit comm. S. Chiliani M.

Ana. Qui vult venire. Y. Juſtus,
ut palma.

Oratio, ùt ſuprà.

A D LAUCDES,
& per Horas, Afia⸗
LUn eſſet Rex † in ac-

cũbitu ſuo, nardus mea

dedit odérem ſuavitàtis.
Pſalm. Déôminus regnavit.
reliquis. 18.

cum

307
Anñia, Et concupiſcet Rex †
decòrem tuum, quia ipſe eſt
Déminus Deus tuus.
Afia. Potens in pere, † &
ſermône, lenivit iracundiam
Dômini, & reconciliâvit cor
patris ad filium-
Afia. Quaſi arcus † refül-
gens inter nébulas glôriæ, &
quaſi flos roſârum in diébus
vernis.
Afia. Quaſi ſtella matutina †

in médio nébulæ, & quaſi lu-

na plena in diébus ſuis.
