Uummn iln ,
Ciräe,

Duümnn
Muunliee

Sche nich

lunen.
Nlh rot
en anck
Uten
Ahonbs
Alckan
1glen

AS

— 4reg
Utem genbng
noce men,
Umne, ne ſtitun
um: & cin
4,Chrmint in

l glotn.

AN.

UiEecllumun
Muuinci Cont.
Mimde don
C Co
s utetcdld

s won t.

6 A Hüiml.
Nolcir ite
Donnun.
beptuni

keirunt
Ni ſpet eun⸗
didt orid
dt no⸗
onO,

ni u⸗

. MN. Ne

Ne⸗

Feſta Auguſti.

Die V. Auguſti.
IN FESTO B. V. MARLE

ad Nives. Dupl. majus.

AD VESPERAS,

Antiphona. Dum eſſet. cum fe-
Uiquis de Lautdibus. Pſalm. D ixit
Dôminus. cum reliquis de Com-
muni Virginum.

Capitulum.

B initio, & ante ſécula
creâta ſum, & uſque ad
futúrum ſéêculum non déſi-
nam, & in habitatiône ſancta
coram ipſo miniſtraâvi.
R. breyve. Ave Maria, grati
plena, * Dôminus tecum.
Ave Maria. V. Benedicta tu
in muliéribus, & benedictus
Fructus ventris tui. Dôminus
tecum. G lôria. Ave Maria.

Hymnus.

AXb maris ſtella,
Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo;
Felix coeli porta.
Sumens illud Ave,
Gabriélis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
§ olve vincla reis;
Profer lumen cæcis;
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
Monſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
Virgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolutos,
Mites fac, & Caſtos.

Eccli. 24. b. 14.

323
Vitam præſta puram,
Iter para tutum;
Ut vidéntes Jeſum,
Semper collætémur.
Sit laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus. Amen.
V. Dignâre me laudare te
Virgo ſacrâta. &. Da mihi
virtutem contra hoſtes tuos-
Ad Magnificat; Antiphona⸗
Sancta Maria † ſuccurre mi-
ſeris, juva puſillanimes, ré-
fove flébiles; ora pro pô-
pulo, intérveni pro clero, in-
tercéde pro devéto femi-
neo ſexu: ſéntiant omnes
tuum juvâmen, quicuúnque
célebrant tuam ſanctam fe-
ſtivitatem.
Oratio.
Oncéde nos fâmulos
tuos, quæſumus, Dômi-
ne Deus, perpétua mentis,
& Côrporis ſanitâte gaudére:
& gloriôſa beâtæ Mariæ ſem-
per Virginis interceſſiéône à
præſénti liberâri triſtitia; &
térna pérfrui lætitia. Per
Dôminum noſtrum.

Deinde fit comm. S. Dominici.
Ana. Hic vir. v. Juſtum.
Oratio. D eus, qui. uͤt ſuprà.
Ad Complet. & alias Horas in fie
ne Hymnorum dicitur: G loria ti-

4

bi Dômine, qui natus.

AD LAULDES,
& per Horas, Afia
DUn eſſet Rex † in acců-
bitu ſuo, nardus mea de-

dit odôrem ſuavitâtis.

X 2

324
Pfalm. D ôminus regnàvit. cum
reliquis.
Anña. Læva ejus, † ſub câpi-
te meo, & déxtera illius am-
plexabitur me.
Afa. Nigra ſum ½ ſed for-
mda ,filiæ Jerũſalem: ideo
diléxit me Rex, & introduxit
me in cubiculum ſuum.
Afia. Jam hyems tranſiit, †
imber àbiit, & recéſſit: ſur-
ge Amica mea, & veni.
Afia. Speciôſa facta es, † &
ſuâvis in deliciis tuis, ſancta
Dei Génitrix.
C itulum. A b initio. X. breve.
Ave Maria. ut ſuprà in I. Veſp.
VMDUS.⸗
Glorihſ Ginina „
O Excélſa ſuper sidera,
Qui te cre4âvit prévidè,
Lactàſti ſacro ubere.
Qod Heva triſtis âàbſtulit,
u reddis almo gérmine:
Intrent ut aſtra ffébiles,
Cœli fenéſtra facta es.
u Regis alti jânua,
Et porta lucis füulgida:
Vitam datam per Virginé,
Gentes redémptæ plàâudite.
GMôria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
X. Diffüſa eſt grtia in la-
biis tuis. . Proptérea be-
nedixit te Deus in ætérnum.
Ad Benedidas, Antiphona.,
Beâta es Maria, † quæ credi-
diſti: perficiéntur in te, quæ

Feſta Auguſti⸗

dicta ſunt tibi à Dômino
allelũja.

Oratio. C onceède nos. àt ſuprà.
Ad Tertiam, Antiphona.
Læva ejus.
Ad Sextam, Antiphona-
Nigra ſum.
Capitulum. Eecli. 24. b. 15.
T ſic in Sion firmâta ſum,
Es in civitâte ſanctificâta
ſimiliter requiévi, & in Jerũ-
ſalem potéſtas mea. Et radi-
câvi in pépulo honorificâto,
& in parte Dei mei hæréditas
illius, & in plenitúdine San-
ctôrum deténtio mea.
.. Adjuvaàbit eam.

Ad Nonam, Antiphona⸗
Speciéſa.
Capitalum. FEccli. 24. b. 20.
N platéis, ſicut cinnamòô-
mum, & baâlſamum aro-
matizans odérem dedi: qua-
ſia myrrha elécta dedi ſuavi-
tâtem odéris.
y. Elégit eam.
Veſperæ de ſeq. comm. ut infri.

Die VI. Auguſti.

IN FESTO TRANSFICGU-
ratlonis D. N. Jeſu Chriſti.
Duplex Majus.

AD VESPERAS,

intiph. Aſſumpſit Jsſus. eu
B8nis de Laudibus. Pſalm. DiNis
„mmnus. (um reliquis de Domi-
nica. 55

erlumm⸗ N
ltors erl
onum nol

Clpus humlt

Cnäguritum
tts d.

Denkknituirn
Aii Clora
Ccne
Gerti,
dacn unle
Ue lothtn
Agnon pere
Ulikreute
Cocd nce
Abline, crl
nhun,
Arthuin El
elekkr g
hlile le
onilu Arir
Dſälcge in enn

EPohhe

elngue in
ii tbi Donn
Anpantih
D al, E
n
Mem

Men 6
nen ſe
de n

Dinin

0. 0 ceg.
6 ie

lerti 71.
„ Aill

1.
te,

Nt, Annit
Bechi bn
don frmttln
Enſite ſunckfei⸗
lti Ein ſei.
la er Et eie.
Pulinnit,
Dei mähnaclt
n Meentür .
tentio me,
it en.

1

lal uber

, Hr cinund.
lilimum z⸗
ſen Ekli,e⸗
Cadedl unt.

I Nuon,

1

lt ſenn. ag

n Abil

Feſta Auguſti.

Capitulum. Philipp. 3. d. 20.
Unators expectâmus Dô-
minum noſtrum Jeſum
Chriſtum, qui reformÜúbit
corpus humilitâtis noſtræ,
configurâtum côrpori clari-
tâtis ſuæ.
B. breve, Gléria, & honéôre
coronâſti eum Démine,
Alleluja, alleluja. Glôria. V⸗
Et conſtituiſti eum ſuper 6
pera mânuũ tuârum. Alleluja,
alleluêja. Gloôria Patri-Gloôria.
Hymnus.
Uicuúnque Chriſtum
quæritis,
Oculos in altum tollite:
Illic licébit viſere
Signum perénnis glôriæ.
Iluſtre quiddam cérnimus,
Quod néſciat finem pati,
Sublime, celſum, intér-
minum,
Anlquius coœlo, & chao.
ic ille Rex eſt géntium,
Populique Rex Judaici,
Promiſſus Abrahæ patri,
Ejuſque in ævum ſémini.
unc & Prophétis téſtibus,
Iiſdémque ſignatôribus,
Teſtâtor & Pater jubet
Audire nos, & crédere.
lôria tibi Dômine,
Qui apparuiſti hôdie,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu
In ſempitérna ſécula.

Amen.
Sic terminantur Hymni per onm-
Res Horas.
V. Gloriôſus apparuſſti in
conſpéctu Déômini. R Pro-

.

,. , 325
ptérea decôrem induit te

” „ Antiphona.
Chriſtus Jeſus † ſplendor Pa-
tris, & figura ſubſtantiæ ejus,
portans omnia verbo virtüu-
tis ſuæ, purgatiéônem pecca-
téôrum fâciens, in monte ex-
célſo gloriôſus apparére ho-
die dignatus eſt.
ratio.
Eus, qui fidei ſacramén-
ta in Unigéniti tui glori-
ôſa Transfiguratiõne Patrum
teſtimônio roboràſti, & ado-
ptiônem filiõrum perféctam,
voce delâpſa in nube lucida,
mirabiliter præſignâſti: con-
céde propitius, ut ipsius Re-
gis glôriæ nos cohærédes ef-
ficias; & ejúſdem gléôriæ tri-
buas eſſe conſõrtes Per eum-
dem Déôminum noſtrum Je-

ſum Chriſtum Filium tuum.
Pro comm. S. Mariæ ad Nives.

Anha. Beuâtam me dicent †
omnes generatiônes, quia
Ancillam húùmilem reſpéxit
Deus.
V. Dignâre me laudare te
Virgo ſacrâta. &: Da mihi
virtutem contra hoſtes tuos-
Oratio. Concede nos fàmulos.
droke de fit comm. SS. Xyſti, Feli-
ciſſimi, & Agapiti MM. Antiph.
Iſtéôrum eſt. 7. Lætamini-
Oratio.

us. qui nos concèdis
ſanctrum Martyrum
tuérum Xyſti, Feliciſſimi, &
Agapiti natalitia côlere : da

X3 nobis

326
nobis in ætérna beatitúdine
de eôrum ſocietàâte gaudére.
Per Déminum.

AD LAUDES,
& per Horas, Afla.

Aüniſi Jeſus † Petrum,
& Jacôbum, & Joânnem
fratrem ejus, & duxit eos in
montem excélſum ſeôrſum,

& transfiguràâtus eſt ante eos.
Pſalm. D ôminus regnavit. cum
reliquis, 18.
Anae Reſplénduit † facies
ejus ſicut ſol: veſtiménta au-
tem ejus facta ſunt alba ſicut
nix, alleluja.
Afia. Et ecce † apparuérunt
eis Môyſes, & Elias, loquén-
tes cum Jeſu.
Aa. Reſpéndens autem †
Petrus, dixit ad Jeſum: Dô-
mine, bonum eſt nos hic
eſſe.
Afa. Adhuc eo loquénte, †
ecce nubes lũúcida obumbra-

Vit eos.
Capitul. S alvatérem. t ſuprà.

R. breve. Cloriôſus appa-
Tuſſti in conſpéctu Dômini,
Alleluja, allel. Gloriôſus. Y.
Proptérea decôrem induit te
Dominus. Alleluja, alleluja.
lôria Patri. Gloriôſus.
Hymnus.
Mor Jelu dulciſſime,
Quando cor noſtrum
Viſitas,
Pellis mentis caliginem,
t nos reples dulcédine.

Feſta Auguſti.

Tu veræ Lumen patriæ,
Quod omnem ſenſum ſũ-
perat.
& plendor patérnæ glôriæ,
Incomprehénſa Bônitas,
Amris tui côpiam
Da nobis per præſéntiam.

G léria tibi Dômine,

Qui apparuiſti hédie,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
V. Corôna àurea ſuper ca-
put ejus. &½. Expréſſa ſigno
ſanctitâtis, glôriæ, & honéris.
Ad Benedicdus, Antiphona,
Et ecce † vox de nube di-
cens: Hic eſt Filius meus di-
léctus, in quo mihi compla-
cui: ipſum audite, alleluja.
Oratĩo. D eus, qui fidei. ùt ſuprà.
Comm. S S. Xyſti, & e. Mart. Ana.
Veſtri capilli. ”. Exultabunt
Oratio. D eus, qui nos. uùt ſüpra.
Ad Tertiam, Antiphona.
Reſplénduit.

Capitul. & alvatôrem. ut ſuprà
V. Gloriôſus apparuiſti in
conſpéctu Dômini, alleluja.
, Proptérea decôrem in-
duit te Dôminus, alleluja.
Ad Sextam, Antiphona-

Et ecce, apparuérunt.
Capitulum. 2. Cor. 3. d. 18.

Os omnes revelta fü-
cie gloriam Dômini ſpe-
culântes, in eâmdem imagi-
nem transformâmur à clari-

E
Quaàm felix eſt, quem ſKtias,

Conſors patérnæ déxteræ .

tâte in claritâtem, tanquam
7 . . 2 ‚—
à Dômini Splfritu
P. p,

.
Heum or
, Pr conkun

eaminun

d Wovnn
Aabuc eo ll

e 4
Caniulun 4

ann eſos e
. Mägnn ek
Kotri two, 4
Iun, & hnnen
Unpones
III

1

Kkaullents
Eeruntin oen

Inerunt uc,
lr, & ckoten
6t: Wolt, En
1, Uilte.
r

bis er Nlkin
bi Dönnne,
paruiti loce,
tre, & lnchg.
. ,B
Uterna nh.

.

n ine ſiper a⸗
V bel ſonn
glote Etonor⸗
chng, Migonn,
vor ce nie d.

eſt

1el Ealllen ⸗
ninn, Aeliſ
n Anüphon
pnerut.
100,3, lg
nes lexelitit
m Domin e
einden er

Orlnmämin d

Feſta Augufti.

Glôria, & honôre coro-
nâſti eum Déômine, allelũja
„ Et conſtituiſti eum ſuper
pera mânuum tuaârum, allel.

Ad Nonam, Antiphona.
Adhuc eo loquénte.
Capitulum. Apoc. 21. c. 10.
Uſtulit me in ſpiritu in
Oinbntem magnum, & al-
tum, & oſténdit mihi civita-
tem ſanctam Jerúſalem, de-
ſcendéntem de coœlo à Deo,
habéntem clarittem Dei: &
lucérna ejus eſt Agnus.
y. Magna eſt glôria ejus in
ſalutâri tuo, allel. ?. Gloô-
riam, & magnum decôrem
impônes ſuper eum, alleluja.
In II. Veſperis, omnia, ut in I.
Ad Magnificat, Antiphona.
Et audiêntes † diſcipuli ceci-
dérunt in fàciem ſuam, & ti-
muérunt valde: & accéſſit Je-
ſus, & tétigit eos, dixitque
eis: Surgite, & nolite timé-
re, alleluja.
Oratio. Deus, qui fidei. ut ſi

Die VII. Auguſti.
IN FESTO S. CAITETANI

Confeſſoris. Duplex.

0

4
Ad Magnificat, Antiphona.
Quærite primùm † regnum
Dei, & juſtitiam ejus: & hæc
mnia adjiciéntur vobis.
Oratio.
us, qui beúâto Cajet-
0 Confeſſôri tuo apo-
ſtéôlicam vivéndi formam imi-

327
târi tribuiſti: da nobis ejus
interceſſiõne, & exémplo, in
te ſemper confidere; & ſola
Cœléſtia deſiderâre. Per Dô-

minum noſtrum-
Comm. S. Donati Epiſc. & Mart.

Antiph. Iſte Sanctus. F. Gléria,
& honôre. .
Oratio.

LDkus tuérum glôria Sa-
cerdõtum, præſta, quæ-
ſumus: ut ſancti Martyris
tui, & Epiſcopi Donaâti, cu-
jus Feſta gérimus, ſentiâmus

auxilium. Per Döôminum.
In Laud. ad Benedictus, Antiph.

Nolite ſoliciti eſſe, † dicén-
tes: Quid manducâbimus,
aut quid bibémus? Scit enim
Pater veſter, quid vobis ne-

céſſe ſit. .
Et fit comm. S. Donati. Antiph.
Qui odit. „. Juſtus, ùt palma.
Oratio, ut in I. Vefperis. .
In II. Veſp. ad Magnificat, Anña.
Quærite primum † regnum
Dei, & juſtitiam ejus: & hæc
ômnia adjiciéntur vobis.
Fit comm. de ſequenti, Antiphk.
Iſtorum eſt. Y. Lætàmini.

Die VIII. Auguſti.

N FESTO SS. CYRIACI
Largi, & Smaragdi Martyrum-
Semiduplex.
Oratio.
Eus, qui nos ânnua ſan-
ctôrum Martyrũ tuôrum
Cyriaci, Largi, & Smaragdi
ſolemnitâte Iætificas: concé-

de propitius; ut, quorũ natali-

tia côlimus, virtutem quoque

paſſiônis imitémur. Per Dũm.
Veſp: de ſeq. commem. præced.

& S. Romani Mart. .
X 4 Die

328 Feſta Auguſti⸗

Die IX. Auguſti.

(aliàas VI. hujus.).

IN FESTO SS. STEPHANI,

& ducentorum Monach, Mart.
1 Duplex. .
Oratio.
P Ræſta, quæſumus, om-
nipotens Deus: ut, qui
gloriôéſos Martyres Stépha-
num Abbâtem, & ſôcios ejus
monachos, fortes in ſua con-
feſſiõne cognéôvimus; pios
apud te in noſtra interceſſiò-
ne ſentiamus. Per Dôminum.
Deinde fit comm. &S. Gyriaci
g. MM. Antiph. Gaudent in cœ-
lis. F. Exultabunt.
Oratio, ut ſuprà.
Poſtea S., Komani Mart. Antiph.
Iſte ſanctus. ”. Gléria, & honéôre.
Oratio.
Ræſta, quæſumus, om-
nipotens Deus: ut inter-
cedénte beâto Româno Mäar-
tyre tuo, & à cunctis adver-
ſitätibus liberémur in côr-
Pore; & à pravis cogitatiéô-
nibus mundémur in mente.
Per Dôminum.
In Laud. comm. Vigiliæ. Antiph.
& F. de Feria occurrente.
Oratio.

A Déſto, Démine, ſuppli-
½ catiéônibus noſtris: &
interceſſiõne beàti Laurén-
tii Martyris tui, cujus præ-
venimus feſtivitâtem; perpé-
tuam nobis miſericôrdiam
benignus impénde. Per Dô-
minum noſtrum.
Deinde ſit comm. S. Romani M.
a. it. Y. at pa
. Q S ner deur
Veſp, de ſeg. oomm. pzæc,

Die X. Auguſti.
IN FESTO S. LAURENTII

Mart. Duplex II. Claſſis. *
ALD VESPERAS,

Afag. Lauréntius ingréſſus. cum
reliquis de Laudibus. Pſalmi de
Dominica. 55.

Capitulum. 2. Cor. 9. b. 6.
F Ratres: Qui parcè ſémi-
nat, parcè & metet: & qui
ſéminat in benedictiéônibus „

de benedictiônibus & metet.
N. breve. Poſuiſti Dômine. Hymn
D, eus tuérum. 7. Gloôria, & ho-

—„ 7

néôre. de Comuni unius Martyris,
Ad Magnificat, Antiphona.
Levita Lauréntius t bonum
opus operaâtus eſt, qui per
ſignum crucis cæcos illumi-
navit, & theſâuros eccléſiæ
dedit paupéribus.
Oratio.
D A nobis, quæſumus,
—◻omnipotens Deus, vi-
tirum noſtrõrum flammas
extinguere: qui beâto Lau-
rêntio tribuiſti tormentòrum
ſuérum incêéndia ſuperare-
Per Dôminum. .
Et fit comm. SS. Stephani, & ſog⸗
MM. Ana. Gaudent. V. Exult-
bunt. Oratio, ut ſuprà.
AD LAULES, „
& per Horas, Afia-

1 Auréntius t ingréſſus eſt
Martyr, & conféſſus eſt.
nomen Dômini Jeſu Chriſti.
Pſalm. D ôminus regnâvit. umm
reliquis. 18.
Ana: Lauréntius † bonum
opus operätus eſt, qui per
ſiguum

m crneß

,
3 Ibel
tr, u
6taeltprt
Gennitgeltht
elum ſvun,
Ge melo, gu
Auunm

Cllt Ad.
n ggecl m
SAlnes
eje. Clori
lemmtei d
. Dherlt,
n. N. Nun
in Kerluan Ee
In orgthll †
Neglyi, A l
tus, te (Mid
ſum obati
ltltinote,,
niſi, & one
I Uants.
nin D wis.

AA Tuin

E

1

Lurettin,
b Tittezon
lli, E n

heſincn eodle
lu,
„ rimg,
. Lut, n.
n amm
Ubetto lan-
tCormneotorun
da Upere⸗

, in⸗
grelts e
Cnielis
NeinCr
egturt.

329

ſignum crucis cæcos illumi- Ad Nonam, Antiphons.

navit.
Afa. Adhæſit ânima mea †
poſt te, quia caro mea igne
cremãita eſt pro te Deus meus.
Afia, Miſit Dôminus † An-
gelum ſuum, & liberâvit me
de médio ignis, & non ſum
Xſtuatus.
Afa, Beâtus Lauréntius †
orâbat, dicens: Gratias tibi
ago Dômine, quia jânuas
tuas ingredi mérui.
Capit. B ratres, qui parcè. ut ſup.
2z. breve. Gloria, & honore. Hymn.
Martyr Dei. de Com. unius Mart,
V. Diſpérſit, dedit paupéri-
bus. . Juſtitia ejus manet
in ſéculum ſéculi.
Ad Benedictus Antiphona-
In craticula † te Deum non
negâvi, & ad ignem applica-
tus, te Chriſtum conféſſus
ſum: probâàſti cor meum, &
viſitaſti nocte: igne me exa-
minaâſti, & non eſt invênta in
me iniquitas.
Oratio. D a nobis. ùt ſuprà.

Ad Tertiam, Antiphona.

Lauréntius.
Capit. F ratres, qui parcò&, ùt ſup.
F. Glôria, & honore.
Ad Sextam, Antiphona.
Adhæſit ânima.
Capitulum. 2. Cor. 9. b. 7.
Nuſquiſque prout deſti-
nâ vit in corde ſuo, non
ex triſtitia, aut ex necelſitâ-
te; hilarem enim datôrem
diligit Deus.
Poſuiſti Dômine.

Beaâtus Lauréntius.
Capitulum. 2. Cor. 9. C. Z.
P Otens eſt autem Deus
omnem graàtiam abund-
re fàcere in vobis: ut in om-
nibus ſemper omnem ſuffici-
éntiam habéntes, abundétis
in omne opus bonum, ſicut
ſcriptum eſt: Diſperſit, dedit
paupéribus: juſtitia ejus ma-
net in ſéculum ſeculi.
F. Magna eſt gloria.
In II. Veſp. Antiph. Lauréntius
ingréſſus. cum reliquis de Landih.
Pſalmi de Communi plurim. Mar⸗
tyrum in II. Veſperis.
OQapitulum, g. breve, & Hymnus
ut ſuprà in l. Veſperis,
V. Levita Lauréntius bonum
opus operatus eſt.
, Qui per ſignum crucis
Cæcos illuminaâvit.
Ad Benedictus, Antiphona.
Be⁴tus Lauréntius † dum in
craticula ſuperpéſitus ureré-
tur, ad impiiſſimum tyran-
num dixit: Aſsâtum eſt, jam
verſa, & mandũca: nam fa-
cultâtes eccléſiæ, quas requi-
ris, in Cœléſtes theſâuros ma-
nus pauperũ deportavérunt-
Oratio. D a nobis. ut ſuprà.
Deinde fit comm. S8. Tibortii.
& Suſannæ Mart. Antiph. Iſtorum.
F. Lætâmini.
Oratio.
8 Anctòrum Martyrum tuòô-
rum Tibuürtii, & Súſannæ,
nos, Dômine, fôveant conti-
nuta præsidia: quia non dé-
ſinis propitius intuéri; quos
tâlibus auxiliis concéſſeris ad-

juvri. Per Dôminum.

Die

33⁰°
Die XI. Auguſti.

SECUNDA DIE
Infra Octavam S. Laurentii.
Oratio.
A nobis, quæſumus,
omnipotens Deus, vi-
tiôrum noſtrôrum fammas
extinguere: qui beâto Lau-
rentio tribuiſti tormentôrum
ſuéôérum incéndia ſuperare.
Per Dôminum.
Ad Laudes, & reliquas Horas;
omnia, ùt in die.
Sic dicitur Officium per totam
Octavam, præter ea, quæ ſpeciali-
ter ponuntur. .
In Laudibus fit comm. SS. Ti-
hburtii, & Suſannæ Mart. Antiph.
Veſtri capilli. à, Exultâbunt.
Oratio. Sanctôrum Martyrum.
St ſupra.

Veip. de ſeq. comm. Octavæ.
Die XII. Auguſti.

IN FESTO S. CLARLE
Virginis. Duplex.
Oratio.
Xàâudi nos Deus ſalutris
noſter: ut, ſicut de be4â-
& Claræ Virginis tuæ feſti-
vitate gaudémus; ita piæ de-
votiônis erudiâmur afféctu.
Per Déminum.

Et fit comm. Octavæ S. Laurentii.
Antiphana. Beâtus Lauréntius.
V. Levita Lauréntius bonum
opus operatus eſt.
N. Qui per ſignum crucis
Gæccs illuminavit.
Oratio, ut fupra.
In Laudib. fit commem, Octavæ.
Aña. In sraticula. Y. Diſperſit
dedit. ut in Laudibus Felti.
Oratio, ut die præcedenti.
In II. Veſp. ſt commem. Octavæ,
& 8S8. Thppelyti & Cafliani Mart.,
Ana. Htorum eſt. y. Lætaâmini.

Feſta

Augufti.
Orzatio.

A, quæſumus, omnf-
potens Deus: ut bea-
tôrum Martyrum tuéôrum
Hippôlyti, & Caſſiâni vene-
rända ſolémnitas, & devo-
tidnem nobis âugeat, & ſalũ-
tem. Per Déôminum.

Die XIII. Auguſti.
QUARTA DIE

Infra Octavam S. Laurentli.
Omnia, ut in dle Peſti.
In aud. nt comm. 88. Hippoly⸗
ti & Calliani. Ana. Veſtri capilli.
y. Exultabunt.
Oratio. Da, quæſumus. àt ſup,
In II. Veſꝑ. ſit omm. S. Euſebii,
Conf. Ana. Similabo. Y. Amavit-

Oratio.
LDk, qui nos beàti Euſé-
bii Confeſſéôris tui àân-
nua ſolemnitâte lætificas:
concéde propitius; ut, cujus

natalitia côlimus, per ejus

ad te exémpla gradiâmur.
Per Dôminum.

Die XIV. Auguſti.
QUINTADIE
Infra Octavam S. Laurentii.
Omnia, t in die PeÜeſit.
In Laudibus fit comm. Vigiliæ,
Antiph. & v. de Feria occurrente;
ut in Pſalterio.
Oratio.
Dkas qui virginâlem au-
AJlam beâtæ Mariæ, in qua
habitâres, eligere dignâtus es:
da, quæſumus; ut ſua nos de-
fenſiône munitos, jucundos
facias ſuæ interéſſe feſtivitati.
Deinde S. Euſebil. Antiph., Euge
ſerve bone. y. Juſtum deduxit.
Oratio. Deus, qui nos. ùt fuprâ

Veſperæ de ſequenti, ſine comm.

Die

4 Ocnrüdes
morabor
Z
püum: En
lleit in n
beſe 1

1n in Celn
Anpel. A
Lanucintes he
Mnnmn Cnn
iopnet.

Mymn
A !
Deie
Atne enn
Felr ori
Unend inc
ebnelsor
n 10
lun Her
Grich
rlme

t.
ene Den Int.
Mirnn Eer.

,a

S, el E

. /
—n
Ndä.

Auglli
A DI

indtem .
Mrte, inqun
(ionatus es:
. „8 4
tlun nos de⸗
Uachocos
9 oclc

le keſinrt

331

DIE XV. AUGUSTI.

IN ASSUMPTIONE

B. MARIE.
DUPLEX I.

AD VESPERAS,

Antiphona. Afſumpta eſt Maria.
cum reliquis de Laudibus. Pſalmi
de Communi Virginum-
Capitulum. Eccl. 24. a. I1.

IN mnibus réquiem quæ-
Tsivi, & in hereditâte Dômi-
ni moraâbor. Tunc præcépit,
& dixit mihi Creator om-
nium: & qui creâvit me, re-
quiévit in ta bernâculo meo.

B. breve. Aſfumpta eſt Ma-
Tia in colum, * Gaudent
Angeli. Aſſfümpta eſt. Y.
Laudàântes benedicunt Dé-
minum. Gaudent. G léria.
Aſſumpta eſt.
Hymnus.
Ve maris ſtella,
.½ Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo,
Felix cœli porta.
S umens illud Ave,
Gabriélis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
§ olve vincla reis,
Proſfer lumen cæcis;
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
M onſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces,

VIRGINIS.
CLASSIS.

Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
V irgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolútos,
Mites fac, & caſtos.
Witam præſta puram,
Iter para tutum;
Ut vidéntes Jeſum,
Semper collætémur.
§it laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unusAmen.
„ Exaltâta eſt ſancta Dei
énitrix. g. Super choros
Angelérum ad coœléſtia re-
gna.
Ad Magnificat, Antiphonz
Virgo prudentiſſima, † quò
progréderis, quaſi aurôra
valde rütilans? filia Sion, to-
ta forméſa, & ſuâvis es: pul-
Cchra ùt luna; elécta ut ſol.
Oratio.
Amulérum tuéôrum, quæ-
ſumus Démine, delictis
ignéſce: ut, qui tibi placére

de actibus noſtris non valé-

mus; Genitricis, Filii tui Dô-
mini noſtri interceſſiône ſal-
7 7 7 .
vémur. Per eumdem Démi-

Unum noſtrum.
AD

332 Feſta Auguſti.

AD LAUDES,
& per Horas, Afia.
ASſKümpta eſt † Maria in
Ccœlum, gaudent Ange-
li, laudântes benedicunt Dô-
minum.
PGalm. D ôminus regnâvit. cum
Keliquis. 18.
Ahs. Maria Virgo † aſſùm-
pta eſt ad æthéreũ thâlamũ,

in quo Rex regum ſtellâto
ſedet ſõlio.

Aña. In odéòrem † unguen-

tôrum tuéôrum cuürrimus :
adoleſcéêntulæ dilexérunt te
nimis.
Afñia. Benedicta filia † tu à
Dômino: quia per te fru-
ctum vitæ communicâvimus-
Anña. Pulchra es, † & decòô-
ra, Filia Jerũſalem, terribilis
t caſtroôrum cies ordinata.
Capit. In mnibus. ut lupre,
E. breve, Maria Virgo aſſêm-
pta eſt *Ad æthéreum tha-
lamum. Maria. Y. In quo
Rex regum ſtellâto ſedet ſo-
lio. Ad æthéreum. Clôria
Patri. Maria.
Hymnuz.
Gloriôſa Démina,
Excélſa ſuper sidera,
Qui te creaâvit préôvidè,
Lactaſti ſacro ubere.
uod Heva triſtis bſtulit,
Tu reddis almo germine:
Intrent ut aſtra flébiles,
„Cboeli fenéſtra facta es.
u Regis alti jânua,
Et porta lucis fuùlgida:
Vitam datam per Virginé,

Gentes redémptæ plâudite.

ria tibi Dômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
. Amen.
. Exaltta eſt fancta Dei
Génitrix. . Super choros
Angelérum ad cœléſtia re-

na.
. Benedictus, Antiphona,
Quæ eſt iſta, † quæ aſcén-
dit ſicut auréôra conſurgens?
pulchra ùt luna, elécta ut
ſol: terribilis ùt caſtrôrum
acies ordinâta.
ne. Bamuloôrum tuôrum.

Ad Tertiam, Antiphona.
Maria Virgo.

Gapitul. In 6mnibus. et ſuprz.
V. Exaltata eſt ſancta Dei
Génitrix. N- Super choros
Angelérum ad cœléſtia re-
gna.

Ad Sextam,

In, odérem.
Capitulum.

Antiphona.

Eecl. 24. b. 15.
T ſic in Sion firmâta
ſum, & in civitâte ſan-
Ctificâta ſimiliter requiévi,
& in Jerũſalem potéſtas mea.
Et radicâvi in péôpulo hono-
rificàto, & in parte Dei mei
hæréditas illius, & in pleni-
tudine Sanctôrum deténtio
mea.
v. Aſſumpta eſt Maria in
cœlum, gaudent Angeli-
RXε. Laudântes benedicunt
Dôminum. Ad

n es⸗
mum, 6
Natlzans

Wencitg
Cum Chrltone

llirgen
nt, ch it
6 in ahoum
1

Ulrum unm. 1

l Lch Du
Ayrr ctonu

1 , ,
Cd e.

4

„1
uonon.
4

Nad. bde.
Goon frmie
n Cntte .
tr eſi,
tlis nen
lo hono.
tte Dei mel
Ein pen.
n Cetent⸗

Nt Mru
t igt
heneslcun

Feſta Auguſti.

Ad Nonam, Antiphona.
Pulchra es.
Capitulum. Ecol. 24. b. 20.
platéis, ſicut cinnamô-
Imam, & bâlſamum aro-
matizans odérem dedi: qua-
ſi myrrha electa dedi ſuavi-
tâtem odéris.
Maria Virgo aſſúùmpta
eſt ad æthéreum thâlamum.
In quo Rex regum ſtel-
nto ſedet ſolio.
In II. Veſperis omnia ut in I.

Magnifcagy, Antiphona.
ſtgaie † Mark Okb C-
los aſcéndit: gaudéte, quia
cum Chriſto regnat in ætér-

num.
Oratio. Famulôrum tuérum. àt
ſuprà.
Deinde fit comms ſequentis.
Dom. poſt Aſſumpt. Beâùtæ
Virginis Mariæ.

FESTUM S. JOACHIM
Confeſſoris & Patris B. Mariæ
Virginis. Dupl. Majus.

Et hac Dom. fixum, ex Decreto
Clementis XII. 3. Octob. 1738.

In Hymno dio. M éruit ſuprémos.
In I. Veſp. ad Magnificat, & ad
Benedictus in Laudibus.
Afia. Laudémus virum †
gloriôſum in generatiéône
ſua; quia benedictidnem om-
nium géntium dedit illi Doô-
minus, & teſtaméntum ſuum
confirmavit ſuper caput ejus.
7. Potens in terra erit ſe-
men ejus. „z, Generatio re-
ctôrum benedicétur.

333
Oratio.
Eus, qui præ 6mnibus

Sanctis tuis beâtum Jda-
chim Genitricis Filii tui pa-

trem eſſe voluiſti: concéde,
quæſumus; ut, cujus Feſta ve-
neéramur, ejus quoque Per-
pétuò patrocinia ſentiâmus.
Per eumdem Déôminum.
Commem. Dominicæ, & Octavæ
in utriſque Veſperis & Laud.
In II. Veſp Antiph. ad Magnifi-
cat, . & reliqua omnia dic. de
Communi Conf. non bPontif. præ-
ter Orationem, ut ſupraà.

Die XVI. Auguſti.
IN FESTO S. HXACIN-

thi, Confeſſoris. Duplex.
Oratio.
Eus, qui nos beâti Hya-
Daiutz Confeſſôris tui
nnua ſolemnitate lætificas:
concéde propitius; ut, cujus
natalitia coôlimus, étiam actiô-⸗
nes imitémur. Per Dôminum.
In Hymno die. M éruit ſuprémos.
In Laud. ft comem, Octavæ Aſ-
ſumpt. Antiph. Quæ eſt iſta.
g.. Exaltata eſt.
Oratio. F amulorum tuôrum. uͦf
in Feſto.
Et S. Laurentii, Antiphona.
In craticula † te Deum non
negâvi, & ad ignem applicaâ-
tus, te Chriſtum conféſſus
ſum: probâàſti cor meum, &
viſitàſti nocte: igne me exa-
minaâſti, & non eſt invénta
in me iniquitas. 8
FV. Diſperſit dedit paupéri-
bus. g&, Juſtitia ejus manet

in ſéculum ſeculi.

Ora-

334
Oratio.
A nobis, quæſumus,
omnipotens Deus, vi-
tiôrum noſtrôrum flammas
extinguere: qui beâto Lau-
rêntio tribuiſti tormentôrum
ſuôrum incêndia ſuperare.

Per Dôminum.
In II. Veſp. à Capit. fit de die oct.
S. Laurentii, ut in I. Veſp. Feſti.
Oratio, ut inſrà.

Die XVII. Auguſti⸗
IN OCTAVA S. LAU-

rentij. Dupierx.
Omnia dicuntur ſicut in die Feſti,
præter ea;, quæ ſequuntur.
Oratio.
Xcita Dômine in Ecelé-
ſia tua Spiritum, cui beâ-
tus Lauréntius Levita ſervi-
vit: ut eôdem nos repléti,
ſtudeâmus amaâre, quod amaâ:
vit; & pere exercére, quod
déôcuit. Per Déôminum no-

ſtrum. in unitate ejuſdem.
Deinde fit comm. præced. Afa.
Hic vir. “. Juſtum deduxit.
Oratio. D eus, qui nos. ut ſup.
Et Octavæ Affumpt. Antiphona.

Hôdie ¼ Maria Virgo coœ-
los aſcéndit: gaudété, quia
cum Chriſto regnat in ætér-
num.
V. Exaltâta eſt ſancta Dei
Génitrix. N. Super choros
Angeloérum ad ccœléſtia re-
na.
Oratio⸗
F Amulôrum tuéôrum, quæ-
ſumus Dômine, delictis
ignôſce: ut, qui tibi placé-
re de âctibus noſtris non va-
lémus; Genitricis Filii tui

2. Exaltàta.

17y. Pxaltata eſt.

Feſta Auguſti.
Doômini noſtri interceſſiòne

ſalvémur. Per eumdem D0-
minum noſtrum. 9
In Laud. pro comm. Oct. B. V. M.
Anña. Quæ eſt iſta † quæ a-
ſcéndit, ſicut aurôra conſur-

gens? pulchra ut luna; eleècta

ut ſol: terribilis ut caſtrôrum
àcies ordinata.

& Oratio, ùt ſupràs
In II. Veſperis fit comm. Octavæ
Afſſumpt. Antiph. Hoôdie Martfa-

Oratio. F amulérum tuôrum. ut
ſuprà.
Et. S. Agapiti Mart. Antiphona.
Iſte ſanctus. “. Gléria, & honore.
Oratio.

Etétur Eccléſia tua,
Deus, beâti Agapiti Mar-
tyris tui confiſa ſuffrâgiis:
atque ejus précibus gloriô-

ſis, & devoôta permâneat;

& ſecuúra consiſtat. Per Dé-
minum noſtrum.

Die XVIII. Auguſti.
QUARIA LDIE

infra Octavam Aſſumptionis
B. Virginis.
Omnia ut in Feſto.
In Laud fit commem. S. Agapiti
Martyris. Antiphona. Qui odit.
uſtus, ut palma.
Oratio, L ætétur Eccléſia. t
ſupraà. 1

Die XIX. Auguſti-

QUINTAD IE

infta Octavam Aſſumptionis
B. V. Mariæ

Omnia ut in Felto. Veſp. de ſeqꝗ-
commem. QOctavyvzæ.

W

105I0 8
bang.
Oat
Nrerceſton⸗
lhan
bbers cien⸗
Poltts nensd l
eſus pnnan

NENNOND
Mwlone hn
Ontin
Bipguibe
Cuan vorun
tiz nir gens
tua exorani win
Ce, urlinle,
illlents, t

1DlI
unpton⸗
dz
,Jei l

Feſta Auguſti. 33

Die XX. Auguſti.

IN FESTO S. BERNARDI
Abbatis. Duplex,

Oratio.
Ntercéſſio nos, quæſumus
Déômine, beuati Bernaârdi
Abbatis coméndet: ut, quod
noſtris méritis non valémus;
ejus patrocinio aſſequâmur.

Per Dôminum.
Deinde fit commem. de Octava
Aſſumptionis ut in II. Veſp beſti.
In Laud. fit oomm. Oct. Aſſumpt.
t in Laudibus beſti.
In II Veſp. à Capit. de ſequenti.
comm. præc. & Oct. B. V. M.

Die XXI. Auguſti.

IN FESTO S. BERNARDI
Ptolomæi Abbatis. Duplex.,
Oratio.
Eus, qui beâtum Bernâr-
dum novum anachoré-
ticæ vitæ genus in Eccléſia
tua exordiri voluiſti: concé-
de, quæſumus; ut ejus veſti-
giis inſiſténtes, ætérnæ vitæ
præmia cônſequi mereâmur.

Per Dôminum.
Deinde fit comm. præc, Antipk.
Hic vir. . Juſtum deduxit.
Oratio, ùt ſuprà.
Et Octavæ Aſſumpt. ut in II.
Veſp. Felſti-
In Laudibus comm. Oct. Aſſumpt.
ut in Laudibus Feſti.
Veſp. de Octava Aſſumpt. com-
mem. ut infrà.

Die XXII. Auguſti.
IN OCTAVA ASSUM-

ptionis B. Mariæ. Duplex.
Ad Veſp. omnia, ut in I. Veſp. Fe-
i, cum comm, præced. Antiph.
Hic vir. *. Juſtum deduxit,

Oratio. Deus, qui. it fuprà.
Et SS. Timothei, Hippolyti, &
Symehoriani MM. Ana. Iſtérum eſt.
F. Lætàmini.
„. Oratio.
4 Uxilium tuum nohis,
‚Dômine „ quæſumus,
placâtus impénde: & inter-
cedentibus beàâtis Martyribus
tuis Timôtheo, Hippéôlyto, &
Symphoriâno, déxteram ſu-
per nos tuæ propitiatiénis
exténde. Per Dôminum.
Pandibde fit comm. §S Ti.
mothei, & Sociorum. Antipho
Veſtri capilli. g. Exuſtäbume.“
r rio, 4 uxilium. ut ſuprà.
In II. Veſp. Comm. ſeq. Antiph
Similaàbo. y. Aralett eni. Ph

Die XXIII. Auguſti.
IN FESTO S. PHILIPPI

Beniti, Confeſſ. Duplex.
Oratio.
Eus, qui per be4âtum
Philippum Confeſſôrem
tuum eximium nobis humi-
litàtis exémplum tribuiſti:
da fâmulis tuis préſpera mun-
di ex ejus imitatiône deſpi-
cere; & Coléſtia ſemper in-
quirere. Per Dôminum.

UÜbi Feſtum S. Bartholomæi Ap.
celebratur XXIV. fit commem.
giliæ in Laudibus. Antiph. & 5. de
Feria occurrente.

Oratio.
D A, quæſumus, omni-
potens Deus: ut beati
Bartholomæi Apôſtoli tui,
quam prævenimus, venerân-
da ſolémnitas, & devotiônem
nobis âugeat, & ſalútem. Per

Dôminum noſtrum. .

336
Veſp. de §. Barthelomap: cum
comem. S. Philjppi. Ana. Hic vir.
„. Juſtum deduxit.
Oratio, t ſuprà.
Die XXIV. Auguſti.
Ubi Feſtum S. Bartholomæi die
XXV. celebrari ſolet; Officium ho-
die fit de Vigilia, cum Oratione, ut
ſupra.
Reliqua, ut in Pſalterio de Feria
occurrente, & dicuntur Preces ge-
nibus flexis.

Die XXIV. vel XXV. Aug.
IN FESTO S. BARTHO-

lomæi, Apoſtoli.
Duplex II. Claſſis.
Oratio.
O Unipotens ſempitérne
Deus, qui hujus diéi ve-
nerândam ſanctàmque læti-
tiam, in beaâti Apôſtoli tui
Bartholomæi feſtivitâte tri-
buiſti: da Eccléſiæ tuæ, quæ-
ſumus, & amaâre, quod cré-
didit; & prædicâre, quod
décuit. Per Déôminum.

In IIL. Vaſp. comm., S. Ludovici.
Ana Simulabo. . ie eunt

Oratio, uùt infraà.
Die XXV. Auguſti.
IN FESTO S. LUDOVICI

Regis Francor. Confeſſ.
Semiduplex.
Oratio⸗
Eus, qui beâtum Ludo-
vicum Conteſſoörem tu-
um de terréno regno ad cœ-
léſtis regni glériam tranſtu-
liſti: ejus, quæſumus, méritis
& interceſſiône, Regis regum
Jeſu Chriſti Filii tui facias nos
eſſe conſortes. Qui tecum.

Ana, Iſte ſanctus. 5.

Feſta Auguſti.

Ubi verò Feſtum S. Bartholome;
celebratur XXV. de S. Ludovico fié
ſequenti die cum comm. S. Zephyri=
ni b. & M. in Veſp. & Laudibus.
In II. Veſp. commem. ſequentiz.,

honòre.

Die XXVI. Auguſti.
S. ZEPHYRINI PAPE,
6*

Martyris.
Oratio.
P Ræſta, quæſumus, omni-
potens Deus: ut beati
Zephyrini Martyris tui, at-
que Pontificis, cujus gaudé-
mus méritis, inſtruâmur ex-
émplis. Per Dôminum.

Die XXVIII. Auguſti.

IN FESTO S. AUGUSTINI.

Epiſc. & Conf. & Eccleſiæ
Doctoris. Duplex.

In utriſque Veſp. ad Magnificat,

Ana. O Doctor ôptime, †
Eccléſiæ ſanctæ lumen, beà-
te Auguſtine, divinæ legis
amàâtor, deprecâre pro no-
bis Filium Dei.

Oratio.

₰£ Deèſto ſupplicatiònibus
noſtris, omnipotens De-
us: & quibus fiduciam ſpe-
rändæ pietâtis indúlges; in-
tercedénte beâto Auguſtino
Confeſſõre tuo, atque Ponti-
fice, conſuétæ miſericoôrdiæ
tribue benignus efféctum. Per

Dôminum noſtrum.
Et fit comm. S. Hermetis Mant⸗
Ana. Iſte Sanctus, *. Gloria, &
konôre.

Ora⸗

Gloria, &

Cete
los, Jul 6
eteln M
ſlte conſtn
borilti
itatiooe uli
no pröhel n
E; Enlei
miare⸗ UrD

Ne WIN.
N DRoOI.

1

3
o Mſ
Meethi annurn
mein hte:
10, Capdl ein ,
E tllennt oh
Dohenmt Nud
Vento.
Onto.
hi otons

rariins,
nauſomd D

e: Ut beif
Mmi tui, 3
lſd ga.
8; Nlnuenr ex.
P Dömimn.

s

I lueti

ladhr dtne,
Nle nen, bri.
2, Aine kos
recdte No o⸗
n
tio
pylartinin
onmhnen he⸗
ie idin he⸗
s iulees; in.
E Algnltin⸗
oitqnebot⸗
2 mlercort
Gekedun

Ipm.
ſiemeis Mun

0

Oratio.
D Eus, Ini beitum Her-

mẽétem Martyrem tuum
, 2 .: . .
virtúte conſtântiæ in paſſiô-

ne roboraſti: ex ejus nobis

imitatiône tribue pro amòôre
tuo préôſpera mundi deſpice-
re; & nulla ejus advérſa for-
midâre,. Per Déôminum,
Im Laudib. fit comm. S. Hermetis
Mart. QAna. Qui odit. y. Juſtus,
ut palma. ,
Oratio, ut ſuprà.
In II. Veſp. à Capit. fit de ſeg-
ctum commem. ut infrà.

Die XXIX. Auguſti.

IN DECOLLATIONE

S. Joannis Baptiſtæ.
Duplex .
Capitulum. B eàtus vir, qui ſuf-
erk. g. breve. Poſuiſti Dômine.

e r. ili
HwRlsria & hondre, ds bran.
muni unfus Martyris.
Ad Magnificat, Antiphona-
Miſſo Herédes ſpiculatôre, †
præcépit amputari caput Jo-
ànnis in cârcere: quo audi-
to, diſcipuli ejus venérunt,
& tulérunt corpus ejus, &
poſuérunt illud in monu-
ménto.
Oratio.

Ancti Joânnis Baptiſtæ,
Præcurſôris, & Märtyris
tui, quæſumus Dômine, ve-
neräânda feſtivitas, ſalutaris
auxjilii nobis præſtet efféctum.
Qui vivis, & regnas cum

Deo Patre.
Deinde fit comm. S. Auguſtini.
Ana. O Doctor. v. Juſtum.
Oratio, Aà déſto. ut ſupraà.

oſtea S. Sabinæ, Mart. Antiph.
Simile eſt. 7, Spécie tua.

Feſta Auguſti.

337

Oratia,
Eus, qui inter cétera
1 poténtiæ tuæ mirâcula,
etiam in ſexu fràâgili victôriam
martyriüi contuliſti: concéde
propitius; ut, qui beâtæ Sa-
binæ Martyris tuæ natallitia
côlimus, per ejus ad te ex-
émpla gradiâmur. Per Dômi-
num noſtrum.

AD L A ULDES,
& per Horas, Aſia.-
HEFrédes enim † ténuit, &
ligâvit Joânnem, & pé-
ſuit in càrcerem propter He-
