Facta confeſſione à Choro,
Hebdomadarius dicit:
Iſereâtur veſtri omni-
VL potens Deus, & dimiſſis
peccaâtis veſtris, perducat vos
ad vitam ætérnã. B. Amen.
IL ndul-

76
T Ndulgéntiam, abſolutiô-
L nem, & temiſſionem pecca-
tô⅛rum noſtrôrum tribuat no-
bis omnipotens, & miſéricors
Dôminus- Amen.

Onvérte nos Deus ſalutâ
ris noſter. g. Et avérte
iram tuam à nobis. Deus
in adjutôrium meum inténde-
pe Dômine ad adjuvândũ me
feſtina. G löria Patri. Allel.
Laus tibi,

Um invocârem, exaudi-
vit me Deus juſtitiæ meæ: *
in tribulatiône dilataàſti mihi.
iſerére mei, * & exaâudi
Oratiõnem meam.
ilii hôminum üůſquequo
gravi corde? * ůt quid dili-
gitis vanitàtem, & quæritis
mendaâcium?
Et ſcitôte, quôniam mirificaâ-
vit Dôminus ſanctum ſuum: *
Dôêminus exâudiet me, cùm
clamâvero ad eum.
I. ralcimini, & nolite peccaâ-
*quæ dicitis in côrdibus
veſtris: in cubilibus veſtris
compungimini.
S acrificate ſacrificium juſti-
tiæ, & ſperâte in Dômino; *
Multi dicunt: Quis oſtendit
nobis bona?
ignâtum eſt ſuper nos lu-
men vultus tui Dômine: *
dediſti lætitiã in corde meo.
fructu fruménti, vini, &
ôlei ſui, * multiplicâti ſunt.
In pace in idipſum * dôr-
miam, & requiéſcam;

uòniam tu Dômine ſingu-
lariter in ſpe * conſtituiſti me-

Ui haâbitat in adjutôrio
Altiſſimi, * in protectiô-
ne Dei cœli commorabitur.
icet Dômino: Suſcéptor
meus es tu, & refú⅛ͤgium me-
um: * Deus meus ſperâàbo in
eum.
uôniam ipſe liberâvit me
de lâqueo venântium,* & à
verbo âſpero.
cCâpulis ſuis obumbrabit ti-
bi: * & ſub pennis ejus ſpe-
râbis.
cuto circúmdabit te véri-
tas ejus: * non timébis à ti-
môre noctúrno.
ſagitta volànte in die, à
negôtio perambulaânte in té-
nebris, * ab incũúrſu, & dæ-
mônio meridiano.
adent à latere tuo mille,
& decem millia à dextris
tuis: ad te autem non ap-
propinquabit.
erumtamen ôculis tuis con-
ſiderâbis: * & retributiônem
peccatôrum vidébis.
uéôniam tu es Démine ſpes
mea: * altiſſimum poſuiſti
refůgium tuum.
N on accedet ad te malum: *
& flagéllum non appropin-
quàbit tabernâculo tuo.
uôniam angelis ſuis man-
davit de te: * ut cuſtôdiant
te in omnibus viis tuis.
n manibus portabunt te:
ne fortè offéndas ad lapi-
dem pedem tuum.
uper

(ce nebere
Winnn, on

Donnnn:

I
in etis Coms ⸗
1 Nockbus e
ſelins in nck,
Clte Doninun.
lerct t Mn
n, t gitat a

R
Kga.

1 Us e en
lucn Crrckan
iign
5 Aa
ell ectcint
R wwckun dn
Tolen ge Neun
Mi,
Rellnenr e

e lberirit n
Nenüntium, 1&
r.
lis Ohunbribit .
Id hemd eſb he.

rcümchbt te er.
non timebis t⸗
Nrno.
n Wande in die,
d perambulinte int.
tio mile,
1 mila à dextrn
te autem non e,
Wlt.

men Oculs tuss con

4 „
laele

3 etnibuticen.

umn idebis,
toumm.
taemim:
In on oppropun.
0 tuo.
els uis mnmn
lt Caſtodin

us VIs n D

Rportabont
Kencs 4
N tnuu

& uper âſpidem & baſiliſcum
ambulâbis: * & Conculcaâbis
leônem & dracônem.
Quôniam in me ſperavit, li-
berâbo eum: * prôtegam
eum, quôniam cognôvit no-
men meum.
C lamâúbit ad me, & ego ex-
àudiam eum: * cum ipſo ſum
in tribulatiéne: eripiam eum,
& glorificàbo eum.
ongitúdine diérum replé-
bo eum: * & oſténdam illi
ſalutäre meum.

Cce nunc benedicite Dô-
minum, * omnes ſervi
Dômini:
Q ui ſtatis in domo Déômini, *
in àâtriis domũs Dei noſtri.
In nôctibus extôllite manus
veſtras in ſancta, * & bene-
dicite Dôminum.
B enedicat te Déminus ex
Sion, * qui fecit cœlum &
terram.

LE lucis ante términum,
Rerum Creâtor pſci-
mus,
Ut ſõlità cleméntiâ
Sis præſul ad cuſtôdiam.
rocul recédant ſômnia,
Et nôctium phantaâſmata;
Hoſtémque noſtrum còm-
prime,
Ne polluântur côrpera.
ræſta Pater omnipotens,
Per Jeſum kam Dô-
minum,
Qui tecum in perpefuum
Regnat cum ſancto Spiritu.
Amen.

77
Jerem. 14. b. 9.
U autem in nobis es Dô-
mine, & nomen ſanctum
tuum invocaâtum eſt ſuper
nos, ne derelinquas nos,
Dòmine Deus noſter.
Cuſtôdi nos Dômine, ut
pupillam oculi. Sub um-
bra alârum tuârum prôtege

nos. K yrie eléiſon. Chriſte
eléiſon. K yrie eléiſon. P a-
ter noſter.

Et ne nos induúcas in ten-
tatiônem. Sed libera nos
à malo.

PRECES.
redo in Deum. ſecretò, uſ-
Carnis reſurrectiô⸗
nem. Vitam ætérnam,
Amen. Dignaâre Dômi-
ne nocte iſta. Sine pec-
cãâto nos cuſtodire. 7. Dô-
mine exaâudi oratiénem me-
am. Et clamor meus ad
te véniat.
Dominus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.
rémus. Oratio⸗
Iſita, quæſumus Déômi-
ne, habitatiônem iſtam,
& omnes insidias inimici ab
ea longè repélle: ängeli tui
ſancti haâbitent in ea, qui nos
in pace cuſtôdiant: & bene-
dictio tua ſit ſuper nos ſem-
per, Per Dôminum,
Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpfritu tuo-
Benedicâmus Dômino-
Deo gratias.

78
Benedictio.
cuſtô⁰diat nos omnipotens,
& miſéricors Déminus, Pa-
ter, & Filius, & Spiritus ſan-
ctus. . Amen.
Et non dicitur, F idélium ani-
gnæ, ſed immediaté dicitim una ex
infrà ſcriptis Antiphonis pro tem-
ore.
A Veſperis Sabbati ante Domini-
cam primam Adventús, uſque ad
Purificationem incluſivè, Antiphona.

ATma Redemptéris Ma-

ter, quæ pérvia cœli
Pôrta manes, & ſtella maris,
ſuccurre cadénti,
Sürgere qui curat, pépulo:
tu quæ genuiſti,
Natúùra mirânte, tuum ſan-
ctum Genitéôrem,
Virgo priuùs, ac poſtériùs,
Gabriêlis ab ore
Sumens illud Ave, peccaté-
rum miſerére.
In Adventu, . Angelus
Démini nuntiâvit Mariæ.
R. Et concépit de Spiritu
ſancto.
O rémus. Oratio.
( Ratim tuam, quæſu-
mus Dômine, méntibus
noſtris infünde: ut qui aân-
gelo nuntiante, Chriſti Filii
tui incarnatiõnem cognôvi-
mus; per paſſiônem ejus, &
crucem ad reſurrectiénis glo-
riam perducâmur. Per eum-
dem Chriſtum Dôminum no-
ſtrum. N. Amen.
A primis Veſperis Nativi⸗
tatis, & deinceps, v. Poſt
partum Virgo inviolata per-
mansiſti. &. Dei Geénftrix
intercéde pro nobis-

Antiphonæ beatæ Mariæ
Benedicat, &

(etiam Feſto Purificat., translato.)

nt, le

Oremus. o nobis
LDEus. qui ſalutis ætérnæ, Cande,
beâtæ Mariæ virginitaâte Eo,lelaſr.
focúnda, humâno geéneri itonin⸗
præmia præſtitiſti : tribue Dn

quæſumus; ut ipſam pro
nobis intercédere ſentiâmus,
per quam meruúimus aucté-
rem vitæ ſuſcipere, Dôminum
noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-

lium tuum. ⸗ Amen.
Poſt Purificationem; id eſt; in
fine Completorii diei II. Februarii.

Trore
m penz ahi

uſque ad Feriam V. in Cona Domi- m Domrum n-
ni excluſivè, Antiphona.
. Aeen.
A Ve Regina cœlôrum, Ifetennet

Ave Dômina angelôrum:

Salve radix, ſalve porta, nndleiih,
Ex qua mundo lux eſt orta: Ohlde,
G aude Virgo gloriéôſa, Kibnii, d.
Super omnes ſpeciôſa, Eipsufnlh
Vale valde decôra, mimng erlla fli
Et pro nobis Chriſtum elprinns een
exra. ts I kir

Y. Dignare me laudare te,
Virgo ſacrâta. Æ. Da mihi
virtùtem contra hoſtes tuos.
O rémus.
Oncéde miſéricors Deus
fragilitati noſtræ præsi-
dium: ut qui ſanctæ Dei Ge-
nitricis memôriam âgimus,
interceſſiônis ejus auxilio, à
noſtris iniquitatibus reſur-
gâmus. Per eumdem Chri-
ſtum Dôminum noſtrum.

R. Amen-
A nee

Ue i aoo adeo

tecoſten incluſivè . UInmn Een
12 ag, el
R Egina cceli lætâre, allel.- ln i

Qnia, quem meruiſti por-

täre, alleluja,
Reſur-

eruimus U⸗
ſchere, Domnnn
um Chriſtumk
N Amen.

gin olem,

Agelorun:

4 Wmad. Xelor

X

e Mucire te,
tia. N Da mini
Cntra hoſtes tuos

lelas,

Reſurréxit, ficut dixit, allel.
Ora pro nobis Deum, alleluja.
Gaude, & lætâre Virgo
Maria, alleluũja. Quia ſur-
réxit Déôminus verè, alleluja.
rémus.
Eus, qui per Reſurre-
ctiônem Filii tui Dômi-
ni noſtri Jeſu Chriſti mun-
dum lætificare dignâútus es:
præſta quæſumus; ut per ejus
Genitricem Virginem Mari-
am, perpétuæ capiâmus gâu-
dia vitæ. Per eumdem Chri-
ſtum Déôminum noſtrum.
Amen.

Alve Regina, Mater mi-
ſericôrdiæ, vita, dulcédo,
& ſpes noſtra ſalve. Ad te cla-
maâmus éxules filii Hevæ. Ad
te ſuſpiràâmus geméntes, &
flentes in hac lacrymârum
valle. Eja ergo advocaâta no-
ſtra, illos tuos miſericéôrdes
ôculos ad nos convérte. Et
Jeſum benedictum fructum
ventris tui nobis poſt hoc exi-
lium oſténde. O clemens,
pia, O dulcis Virgo Maria.
Ora pro nobis ſancta Dei
Geénitrix. N. Ut digni efficiâ-
mur promiſſiéônibus Chriſti.
rémus.
Mnipotens ſempitérne
Deus, qui gloriéſæ Vir-
ginis Matr is Mariæ corpus
& ànimam, ut dignum Eilii
tui habitäculum effici mere-

795
rétur, Spiritu ſancto coope-
rânte præparâſti: da, ut cu-
jus commemoratiône læta-
mur, ejus pia interceſſiòne ab
inſtaàntibus malis, & à morte
perpétua liberémur. Per eum-
dem Chriſtum Dôminum no-
ſtrum. Amen.
Divinum auxilium mâ-
neat ſemper nobiſcum.
Et cum fratribus noſtris
abſéntibus, Amen.

. Patet
noſter, Ave Maria, redo.
ater noſter, Ave Maria,

redo in Deum.

Fideélium ànimæ, ater no-
ſter, erſ. Déômi-
nus det nobis ſuam pacem.
Et vitam æternam, Amen.

Divinum auxi-
lium maneat ſemper nobiſcum.
Et cum fratribus noſtris abſén-
tibus, Amen.

ater noſter.

80

DE TEMPOREFE.

S ABBATO
AD VESPERAS.
. Rom. 13. d. II.
Ratres: Hora eſt jam nos
de ſomno ſfúrgere. Nunc
enim prôpior eſt noſtra ſa-

lus, quàm cùm credidimus.
Deo gratias.

Oſtéênde nobis

Döômine, * Miſericôrdiam
tuam. Oſtén-
de. Y. Et ſalutâ⅛re tuum da

nobis. Miſericôrdiam. G 160-
ria Patri, & Filio, & Spiritui
ſancto. h Oſténde.

Onditor alme ſiderum,
% Etérna lux credéntium,
Chriſte Redémptor ôm-
nium,
Exudi preces ſũpplicum.
ui côndolens intéritu
Mortis perire ſéculum,
Salvàſti mundum langui-
dum,
Donans reis remédium.
V ergénte mundi véſpere,
Uti ſponſus de thâlamo,
Egréſſus honeſtiſſimò́
Virginis Matris clàuſuna.

ujus forti poténtiæ
Genu curvâàntur mnia,
Cœléſtia, terréſtria,
Nutu faténtur ſũbdita.
e deprecâmur âgie,
Ventůúre Judex ſéculi,
Conſérva nos in témpore,
Hoſtis à telo perfidi.
aus, honor, virtus, glôria,
Deo Patri, & Filio,
Sancto ſimul Parâclito,
In ſeculôòrum ſécula. Amen-
Roraâte cœli déſuper, &
nubes pluant juſtum. A-
periâtur terra, & geérminet
Salvatôrem.

Ecce nomen Dòmini j venit
de longinquo, & Cclaritas
ejus replet orbem terrârum.
yrie eléiſon. Ohriſte eléi-
ſon. K yrie eléiſon. P ater
noſter,

Xeita, quæſamus Dômi-

ne, poténtiam tuam, &
veni: ut ab imminéntibus
peccatéôrum noſtrôrum peri-
culis, te mereâmur protegén-
te éripi, te liberânte ſalvari-
Qui vivis & regnas cum Deo
Patre in unitte Spiritus ſan-
i Deus, per omnia ſécula ſe-
culòtum. Amen.

401400

. le fiibe
6 Clloecnen,
len he &w,
4
ondle
Kerüin mfla,
Delli

d
Lue onin
Lonnes Knch
01 at in
1p Nln
eg Dens
1n Onns ſüietts
el: it
Immn, Unn i
Et, dilkg:

lae ſeie
Inmonng, iſe
Klllen, Aſtr

lcite 20

1 Non
UIigI
Klomno ſ
thim w bſliger

0.

borti botentix
clrintur ön
El, terreſrin .“
ltentur ſübclita.
tecimr ggie,
re ſodex ſeculi,
nandein temnpore
l telo ei,⸗
honor jütn, gorih
ti, & Ho,
ko Cnnl Daiclt,
Cdonun ſoll ntn
Orate Cli deipe
Nunt lum.
un tem, & genin
en

Omnen Mömini in
ginquo, & (IMin
plet Abem teninn
leion. Chrite e
Ire Atlon e

in, Oueſimnet
Dotemim tum
1 2o inmientb
n oltorun pen
nerinmn potege
e lberante iii
Kregni un
nkite Spliu i
peronniilaut.
Am

4b LAUDES,

N illa die ſtillabunt mon-
tes dulcédinem, & colles

fluent lac & mel, alleluja.
. Iiſerére mei Deus. 1
16.

„ Jucundare † filia Sion,
& exulta ſatis filia Jeruúſalem,
alleluja.
onfitémini. 17.
Ecce Dôminus véniet, †
& omnes Sancti ejus cum
eo: & erit in die illa lux
magna, alleluja.
Pfa Neus Deus meus. 19.
Omnes ſitiéntes † ve-
nite ad aquas: quærite Dô-
minum, dum inventiri po-
teſt, allelũja.
Ca Lenedicite. 19.
Aña: Ecce véniet Prophé-
ta magnus, & ipſe renovabit
Jeruſalem, alleluja.
Pſalm. Laudate. 20.
apitui! Rom. I3. d. II.
Ratres: Hora eſt jam nos
de ſomno ſrgere. Nunc
enim prôpior eſt noſtra ſa-
lus, quàm cùm credidimus.
Deo grtias.
e⸗ t. „Veni ad liberan-
dum nos, * Dômine Deus

entus 81
virtuͤtum. Veni ad liberân-
dum. Oſténde fâciem tu-
am, & ſalvi érimus, Déêmi-
ne. G lôria Patri. Veni-

Ox clara ecce intonat,
Obſcùra quæque incre-
Pat:
Pellântur éminus ſõmnia;
Ab æthre Chriſtus prômi-
cat.
ens jam reſurgat térpida
Quæ ſorde extat ſàucia:
Sidus refulget jam novum,
Ut tollat omne néxium.
ſurſum Agnus mittitur
Laxaâre gratis débitum:
Omnes pro indulgentia
Vocem demus cum l-
crymis.
ecundô, ut, cùm fülſerit,
Mundumque horror cin-
xerit,
Non pro redàùtu puùniat.
Sed nos pius tunc prõôte-
gat.
Laus, honor, virtus, glôria,
Deo bPatri, & Filio,
Sancto ſimul Paraclito,
In ſeculéôrum ſécula. Am.
Vox clamantis in deſér-
to, Parâte viam Dômini.
Rectas fâcite ſémitas ejus.

Spiritus ſanctus † in te de-
ſcéndet Maria: ne timeas,
habébis in utero Filium Dei,
alleluja.
einde. Kyrie eléiſon.
hriſte eléiſon. E. yrie eléi-
ſon. Pater noſter.
Dratio. E Xcita, quæſumus.

82 Infra hebdomadam primam Adventuùs.

Ad Primam, Tertiam, Sextam,
& Nonam, Antiphonæ de Laudibus
dicuntur per ordinem, quartâà præ-
termiſsà: quod etiam fſervatur in
aliis Dominicis Adventus.
Ad Primam, Hymnus. Jam lu-
cis. 40, Ana. In illa die. Pſalm.
B eâàti immaculati. cum reliquis
de Pfſalterio 41. Capitulum. Ke-
. 1 „ .
gi ſeculôrum. 3. Y. Exuúrge Chri-
ſte, Cc.
WMeinde K. yrie eléiſon. Chriſte
eléiſon. E yrie eléifon. Pater no-
ſter. C redo. *. Adjutorium noſtru.
cum reliquis, ut ibid. 4. niſi inci-
dat infrà Octavam alicujus Sancti.
Ad Abſolutionem Capitult, Le-
ctio brevis, Démine miſerére. 5.
quæ dicitur in Dominicis & Feriis
uſque ad Vigiliam Nativitatis Do-
mini excluſive.
Ad Tertiam, Hymnus, N unc Er.
cte. Ana. Jucundâre. Pſalm. Le-
gem pone. cum reliquis. 44.
Capitulum, Fratres: Hora eſt.
ut ſuprà.
V. Veni ad liberândum nos,
. . 7
Dôémine Deus virtútum.
R. Oſténde fâciem tuam, &
ſalvi érimus.
Oratio. E xcita, quæſumus.
Oratio, quæ dicitur ad Veſperas „
dicirur ſemper ad Laudes, Tertiam,
Sextam, & Nonam, niſi aliter ſi-⸗
Snetur.
Ad Sextam, Hymnus, Rector po-
= 7 1 * „
tens. Ana. Ecce Déôminus. Pfſalm.
P ôrtio mea. cum reliquis. 45.

Capitulum. Rom. 13. d. 12.

Nox præcéſſit, dies autem
appropinquaàvit: abjicia-
mus ergo ôpera tenebräârum,
& induâmur arma lucis.
F. Oſténde nobis Dômine,
miſericôrdiam tuam. . Et

ſalutàre tuum da nobis.
Ad Nonam, Hymn. A erum Deus.
Ana. Ecce véniet. Pſalm. D efé-
cit in ſalutare. 46.

Capitulum. Tbid. d. 12.
cut in die honéſtè am-
bulémus, non in comeſ-
ſatiõénibus, & ebrietâtibus,
non in cubilibus, & impu-
dicitiis, non in contentiéne,
& æmulatiône; ſed induimi-
ni Déminũ Jeſum Chriſtum.
V. Super te Jerũſalem orié-
tur Dôminus. . Et gléria
ejus in te vidébitur.
Ad Veſperas, Ana. In illa die.
cum reliquis de Laudipug; quartà
Prætermiſsà. Pſalm. Dixit Dôminus,
cum reliquis de Dominica. 5§5.
Capitulum, N. breve, Hymnus,
& ut ſuprà in primis Veſperis.
Ad- Magnificat, Antiphona.
6 7 . 2.
Ne timeas Maria, † inveniſti
enim graâtiam apud Dômi-
num: ecce concipies, & paà-
. —91⸗ 2. „
ries Filium, alleluja. .
Oratio. EXcita, quæſumus. u
in I. Veſperis.
Hymni, Verſiculi, & Reſponſe,
ria brevia hujus Dominicæ dicuny
tur in aliis Dominicis, & Feriis
Adventus.
Poſt Veſperas diei dicuntut Ve-
ſperæ Defunctorum-

FERIA SECUNDA.

Ad, Laudes Afia, & Pſalmus,
M iſerére mei. cum reliquis de
Pſalterio. 23.

Ca itulum. Iſaiæ 2. a. 3.
VEnite „ & aſcendamus
ad montem Déômini, &
ad domum Dei Jacob, &
docébit nos vias ſuas, & am-
bulâbimus in ſémitis ejus:
quia de Sion exibit lex, &
verbum Dômini de Jeruſa-
lem.
g. breve. Veni ad liberân-
um nos, *“ Dômine Deus
. vir-

(Fox M

lfa Ue
aun Ven
Cen tuun E

lane Eli
jnn TN

„ rul
6 Beetztatn

Ccorc
ai⸗
M. Chrlen
lnn bee
Drio
n, Cklu
Nine, leſtin
E veni: wu Dinmn
Necenorum ſron
CllEnm
te eigi, kelheun
Cui nno ron
Eie in ltiss

0 5
me

1

1.

i eſum Chrähn.
r te ſerüſlem i.
nn. . E goi⸗
giſchan.
inig z.

Slllllear, Auupaodon
2 Matn, fimenlt
Natum ud Dör⸗
e Cndbes, A⸗
lum, Neltig.
õ

4 K0ND
des d; 4 M
1.
e, & Armling
Tonten Mnin, &
D b,
s i & n
i1 Eemits ein
on eubit lel,
Powini e Jenn-
Feri huir.
Dooe Dens

Infra hebdomadam primam Adventus. 83

virtùtum. Veni. *. Oſténde
fâciem tuam, & ſalvi érimus.

Domine. Glôria. Veni.
ffymn. Vox clara. ut ſuprà, 81.

V. Vox clamantis in deſér-
to, Parâte viam Démini.
N. Rectas fäcite ſémitas ejus.
Ad Benedictus, Antiphona.
Angelus Dômini † nuntiâ-
vit Mariæ, & concépit de
Spiritu ſancto, alleluja. K y-
rie eléiſon. hriſte eléiſon.
K yrie eleiſon.
ratio.
Xcita, quæſumus Dô-
mine, poténtiam tuam,
& veni: ut ab imminéntibus
peccatérum noſtrôrum peri-
culis, te mereâmur protegén-
te éripi, te liberânte ſalvari.
Qui vivis & regnas cum Deo

Patre in unitàte.
ratio Dominicæ præcedentis
femper dicitur per hebdomadam
in feriali Officio , quando propria
non aſſignatur.
Et ad Horas Antiphonæ ſumun=⸗
tur de Laudibus Dominicæ præce-
dentis, quando ad Laud. Feriæ non
aſſignantur propriæ.
Hodie dieitur Officium Defunct.
Ad Primam, Antiphona.
In illa die.

Capitulů, Pacem, & veritàtem. 3
Deinde Preteés; ut ibidem in
ſalterio.
Ad Abſolutionem Capituli, Le-
Qioô brevis. D ômine miſerere, ut
in Pſalterio .
Ad Tertiam, Antiphona=
Jucundare.
Capitulum Jer. 23. a. 5§.
Cce dies véniunt, dicit
Dôminus, & ſuſcitâbo
David germen juſtum: &

regnâbit Rex, & ſâpiens erit:

ater noſter.

& faciet judicium, & juſti-
tiam in terra.
Y. Veni ad liberândum nos,
Démine Deus virtutum.
R. Oſténde fâciem tuam, &
ſalvi érimus.
Poſt verſum dicitur, Kyrie eléi-
ſon. Ohriſte eléiſon. K yrie eléi-
ſon. Pater noſter. Preces autem
dicuntur flexis genibus in ſingu⸗
lis Horis: & deinde Oratio. Et lta
in omnidus Feriis pet totum Ad-
ventum.

Ad Sextam, Antiphona
Ecce Dôminus.
Capitulum⸗ Jer. 23. a. 6.
N diébus illis ſalvâbitur
Juda, & Ifraéël habitabit
confidénter: & hoc eſt no-
men, quod vocâbunt eum.
Dôòminus juſtus noſter.
V. Oſténde nobis Dômine
miſericôrdiam tuam.
R. Et ſalutàre tuum da no-
bis.
Ad Nonam, Antiphonæ
Ecce veéniet.
Capitulum⸗ Iſaiæ 14. a. 1.
Ropè eſt, ut véniat tém-
pus ejus, & dies ejus non
elongabúntur: miſerébitur
enim Déminus jacob, & II-
raêl ſalvâbitur.
Fe Super te Jeruũſalem, orié-
tur Dôminus. . Et glôria
ejus in te vidébitur. .
d Veſperas ,; Afia, Nos qui
vivimus, Pſalmus. I n éxitu Iſtaél.
cum reliquis de Pſalterice 57.
Capitulun Gen. 49. b. 10.
On auferétur ſceptrum
de Juda, & dux de fé-
more ejus, donec véniat, qui
mitténdus eſt; & ipſe erit
expectâtio Géntium.
F 2 X. brs⸗

84
. bré Oſténde nobis.
ônditor alme.
Rorate coœli. 80.

Leva Jerúſalem ¼ ôculos
tuos, & vide poténtiam Re-
gis: ecce Salvâtor venit ſol-
Vere te à vinculo.

FERIA TERTIA.

Antequam convenirent, †
invénta eſt Maria habens in
utero de Spiritu ſancto, al-
leluja.

Quærite Déô⅛minum, † dum
inveniri poteſt; invocate
eum, dum prope eſt, alle-
luja.

FERIA QUARTA.

De Sion † exibit lex, & ver-

bum Démini de Jeruúſalem.

Véniet † fôrtior me poſt
me, cujus non ſum dignus
ſôlvere corrigiam calceamen-
térum.

FERIA QUINTA.

Benedicta tu † in muliséri-
bus, & benedictus Fructus
ventris tui.

Expectâbo Déminum † Sal-
vatõôrem meum, & præſto-
labor eum, dum propeè eſt,
alleluja.

FERIA SEXNTA.

Ecce véniet † Deus, & ho-
mo de domo David ſedére
in throno, alleluja.

Ex Egypto † vocaâvi Filium
meum: véniet, ut ſalvet pôò-
pulum ſuum.

SABBA TO.

Sion † noli timère, ecce De-
us tuus véniet, allelũja.
AD VESPERAS,
Rom. 15. a. 4.
Ratres: Quæcunque ſcri-
pta ſunt, ad noſtram do-
ctrinam ſcripta ſunt: ut per
patiéntiam, & conſolatiònem
Scripturârum, ſpem habe4â-

mus.
Oſténde nobis
Démine, Miſericôrdiam
tuam. Oſténde. Et ſalu-
târe tuum da nobis. Miſeri-
Ccôrdiam. G léôria. Oſténde.

Onditor alme siderum,
Etérna lux credéntium,
Chriſte Redémptor ôm-
nium,
Exâudi preces ſuúpplicum.
ui côndolens intéritu
Mortis perire ſéculum,
Salvaàſti mundum langui-
dum,
Donans reis remédium.
ergénte mundi véſpere,
Uti Sponſus de thaâlamo,
Egréſſus honeſtiſſimà
Virginis Matris clâuſulàâ.
ujus

Uin ft pon
Cenn Cllſdl
(eſta, i
Ntn krenn
e deprecin

.. .1,,0 e
Fentine /ℳ

Anen.
lite orlte
Uiss Dunt ltn
Myerinn een
Unet Wircken

en Donine f i
in e, ulwen
te Colce Nelſedo⸗

Loti Doinve
OKa aderpri
Fün mn nix:
Ghnmm, unfie
Uelnbun kere we
in uuck.

D0MIN
4 LA

inmn
halnug pen
teſinn Wo net

ilree

EMA Axrn

veniet den, e

row, Ael

Eepto woenniſi
n veniet, ut llenn
n luum.

4B4A10

noli timere, ene,
ns eniet, Aislti,

) VESPHIIS

Rom Iz 2

itres: Queclmre⸗
ſunt, ad noſtrun
n ſoriptn unt: u
Kam, & conlolgto
Praräram, ſpem Aun

.
ONence n
OEne, . N 4
num de nobis it
n. O Mrin Okence,

octor Ame Acerun,
ternn Ix cedentin
ſte Nedemptor an
“M
d ees ihpla⸗
cOnolens intin
ts etle Kauln
,ü mundum
4
GE,
uns les Lenegin
gte mundi ſeheen/
Gponl de thn
ü
lis rſlle
is Matris ce⸗
nis A 4

ne, * Miencond

ujus forti poténtiæ
Genu curvântur ômnia,
Ccœleéſtia, terréſtria,
Nutu faténtur ſũbdita-
e deprecâmur âgie,
Ventuúre Judex ſéculi,
Conſêrva nos in témpore
Hoſtis à telo perfidi.
aus, honor, virtus, gléôria,
Deo bPatri, & Filio,
Sancto ſimul Paraâclito,
In ſeculéôrum ſécula.
Amen.
Roràte cœli déſuper, &
nubes pluant Juſtum.

Aperiâtur terra, & gér-

minet Salvatéôrem.

Veni Dômine † viſitâre nos
in pace, ut lætémur coram
te corde perfẽécto.

Xcita Dòômine corda no-
ſtra ad præparândas Uni-
géniti tui vias: ut per ejus
advéntum, purificâtis tibi
méntibus ſervire mereâmur.
Qui tecum vivit, & regnat
in unitate.

DOMINICAII.
AD LAUDES,

Cce, in nubibus cœli †
— Dôminus véniet cum po-
teſtäte magna, allelũja.
iſerére mei.

16,
Urbs fortitüdinis †
noſtræ Sion Salvâtor, poné-
tur in ea murus, & antemu-

85⁵
räle: aperite portas, quia
nobiſcum Deus, alleluja.
Ecce apparébit † Dô-
minus, & non mentiétur:
ſi moram fécerit, expécta
eum, quia véniet, & non
tardâbit, alleluja.
Montes, & colles †
cantâbunt coram Deo lau-
dem, & ômnia ligna ſilvâ-
rum plaudent màânibus: quòô-
niam véniet dominâtor Dé-
minus in regnum ætérnum,
alleluja, alleluja.
Ecce Dôminus noſter †
cum virtúte véniet, & illumi-
näâbit culos ſervôrum ſuô-
rum, alleluja.
Rom. 15. a. 4.
Ratres: Quæcuúnque ſcri-
pta ſunt, ad noſtram do-
ctrinam ſcripta ſunt: ut per
patiéntiam, & conſolationem
Scripturàrum, ſpem habeâ-

mus. ,
Veni ad liberaân-

dum nos, & Dômine Deus
virtůutum. Veni ad liberaân-
dum. Oſténde fâciem

tuam, & ſalvi érimus. Dô-
mine. G lôria Patri. Veni.

Ox clara ecce intonat,
Obſcuúra quæque incre-
pat:
Pellaäntur éminus ſômnia;
Ab æthre Chriſtus prémi-
Cat.
ens jam reſürgat tôrpida,
Quæ ſorde extat ſâucia,
Sidus reflget jam novum,
Ut tollat omne néôxium.

F 3 lur⸗

86
ſurſum Agnus mittitur,
Laxâre gratis débitum:
Omnes pro indulgéntia
Vocem demus cum lacry-
mis.
ecũndòô, ut, cùm fuͤlſerit,
Mundumque horror cin-
Xerit,
Non pro reàtu puúniat,
Sed nos pius tunc prôte-
gat.
aus, honor, virtus, glôria,
Deo Patri, & Fllio,
Sancto ſimul Paraâclito,
In ſeculôrum ſécula.
Amen.
Vox clamintis in deſér-
to, Parâte viam Démini.
Rectas faâcite ſémitas ejus.

Joânnes autem † cùm audliſ-
ſet in vinculis pera Chriſti,
mittens duos ex diſcipulis
ſuis, ait illi: Tu es, qui ven-
turus es, an àâlium expectâ-
mus?
Xcita Dômine.

Urbs fortitudinis.
ratres: Quæcunque.
Veni ad liberândum nos,
Démine Deus virtůtum.
Oſténde fàciem tuam, &
ſalvi érimus.

Ecce apparébit.
. Rom., 15. a. §.
Eus autem patiéntiæ &
ſolatii, det vobis idipſum
pere in altérutrum ſecuún-
dum Jeſum Chriſtum: ut una-
nimes, uno ore honorificétis

Deum, & Patrem Dômini no-
ſtri Jeſu Chriſti.
Oſténde nobis Dômine
miſericõôrdiam tuam. Et
ſalutäâre tuum da nobis.

Ecce Dôminus.
Kom. 165. C. 13.

5 Eus autem ſpei répleat
vos omni gâudio, &
pace in credéndo: ut abun-
détis in ſpe, & virtute Spi-
ritus ſancti.
Super te Jerũúſalem orié-
tur Dôminus. Et gléria
ejus in te vidébitur.
Ecce in nu-
bibus.
ixit Dominus.

55.
ratres: Quæcunque.

Tu es, qui venfurus es, † an
àlium expectàmus? Dicite
Joânni, quæ vidiſtis: Ad lu-
men rédeunt cæci, mortui
reſurgunt, pâuperes evange-
lizàntur, alleluja
Xcita Domine.

FERIA SECUNDA.

iſerére mei.
23⸗

82.

De colo véniet † dominÜâtor
Dôminus, & in manu ejus
honor, & impérium.
Xcita Doômine.

r,tiehe
cgiitii

ERIA 1.

Acer tehit
Doninn,
te wicttin⸗

Donin

Uor ego T nto

eeth imte Ken!

Kion erorihes,
Pis Jutum wunn
Is el in te

Pelld

IIs, (l ſent
Dinir, gten
Im,ullrun k⸗

Irn n
n Wun!

Qihat m veie
leeſfhn it,
In cens cloe⸗
e

ENIA K.
Ne, Dullin

ce

Mumnn.
te figebitr

Rcce

Ee

t Dominn,

e te Igillen ori⸗
R gori

un. vering

l rentnnns es, fn

ur micto: Aol-
Leunt ci, Mortu
t, paperes eſange⸗

Aleluſa

Icin Domne

5

11 KToN

1el.

1.

iet t
& in mao-
, imperuun
Neit ouns

6

un.

Ecce, véniet Rex † Dôminus
terræ, & ipſe âuferet jugum

captivitâtis noſtræ.
FERIA TERTIA.

Super te Jerũſalem † oriétur
Dôminus, & gloôria ejus in
te vidébitur.

Vox clamaântis † in deſérto:
Paraâte viam Dômini, rectas
fâcite ſémitas Dei noſtri.

FERIA QUART A.

Ecce ego t mitto Angelum
meum, qui præparâbit viam
meam ante fäciem tuam.

Sion renovâberis, † & vidé-
bis Juſtum tuum, qui ventuù-
rus eſt in te.

FERIA QUINTA.

Tu es, qui ventuürus es †
Dômine, quem expecta-
mus, ut ſalvum fâcias pépu-
lum tuum?

Qui poſt me véniet, † an-
te me factus eſt, cujus non
ſum dignus calceaménta ſôl-
vere.

FERIA SEXTA.

Dicite, † Puſillânimes con-
fortâmini: ecce, Déminus
Deus noſter véniet-

Cantâte Dôòmino † caânticum
novum: laus ejus ab extré-
mis terræ.

87
SABBATO.

Levâbit Dôminus † ſignum
in natiõnibus, & congrega-
bit diſpérſos Iſrael.

AD VESPERAS,
Philipp. 4. a. 4.

Ratres: Gaudéte in Dô-
mino ſemper: iterum di-
co, gaudéte. Modéſtia veſtra
nota ſit mnibus hominibus;
Dôòminus enim propeè eſt.
Oſténde nobis Dô-
mine Miſericéôrdiam tu-
am. Oſténde. Et ſalutaâ-
re tuum da nobis. Miſericôr-
diam. G lôria Patri. Oſténde.

Onditor alme siderum,
Etérna lux credéntium,
Chriſte Redémptor ôm-
nium,
Exàâudi preces ſüúpplicum.
ui côòndolens intéritu
Mortis perire ſéculum,
Salvâſti mundum langui-
dum, .
Donans reis remédium.
ergénte mundi véſpere,
Uti Sponſus de thâlamo,
Egréſſus honeſtiſſimàâ
Virginis Matris clauſulâ.
ujus forti poténtiæ
Genu curvântur ômnia,
Cœléſtia, terréſtria,
Nutu faténtur ſũübdita.
e deprecâmur âgie,
Ventuúre Judex ſéculi,
Conſérva nos in témpo-
re,
Hoſtis à telo perfidi.
F 4 aus,

88
Haus, honor, virtus, glôria,
Deo Patri, & Filio,
Sancto ſimul Paraâclito,
In ſeculôrum ſécula.
Amen-.-
Rorate cœli déſuper, &
nubes pluant Juſtum.
Aperiâtur terra, & ger-
minet Salvatôrem.

Ante me † non eſt formâtus
Deus, & poſt me non erit:
quia mihi curvâbitur omne
genu, & confitébitur omnis
lingua.

Urem tuam, quæſumus
Dôòmine, précibus no-
ſtris acchmmoda: & mentis
noſtræ ténebras grtia tuæ
viſitatiônis illuſtra. Qui vi-
vis, & regnas cum Deo Pa-
tre in unitate,

D OMINIC A III.
AD LAUDES,

VIEniet Dôminus, † &
non tardaâbit, & illumi-
nàâbit abſcôndita tenebrârum,
& manifeſtâbit ſe ad omnes
Gentes, alleluja.
iſerere mei.

Aua. Jerſalem gaude † gâu-
dio magno; quia veéniet tibi
Salvâtor, alleluja.
Dabo in Sion † ſalů-
tem, & in Jerúſalem glôri
am meam, alleluja.
Montes, † & omnes
Colles humiliabuntur: & erunt

prava in dirécta, & âſpera in
vias planas: veni Déômine,
& noli tardaâre, alleluja.
Juſtè, & piè vivâmus, †
expectäntes beâtam ſpem, &
advéntum Dòmini.
. Philipp. 4. a. 4.
Ratres: Gaudéte in Déô-
mino ſemper: iterum di-
co, gaudéte. Modéſtia veſtra
nota ſit mnibus hominibus;
Dôminus enim prope eſt.
Veni ad liberân-
dum nos, Dômine Deus
virtùtum. Veni ad liberaân-
dum. Oſténde fâciem
tuam, & ſalvi érimus. Dô-
mine. ria Patri. Veni.

Ox clara ecce intonat,
Obſcura quæque incre-
pPat:
Pellântur éminus ſômnia;
Ab æthre Chriſtus prômi-
Cat.
ens jam reſurgat tôrpida,
Quæ ſorde extat ſaucia:
Sidus refulget jam novum,
Ut tollat omne nôxium.
ſurſum Agnus mittitur
Laxare gratis débitum:
Omnes pro indulgentia
Vocem demus cum lacry-
mis.
ecundò, ut, cùm fuͤlſerit,
Munduúmque horror cin-
Xeérit,
Non pro reàtu púùniat,
Sed nos pius tunc prôte-
gat.
aus, honor, virtus, glôria,
Deo Patri, & Filio,
San⸗

Parare ünn
Redas Klel

1

Mm Gucd:

s:

feni dlbernd
Drine Deus mtun
Rencehicen tu
i euma,
Mo n Foon⸗
M leiitt
omni onnoe
none, aln g
re, Pettine
Uerte olie

4 Onnenn Enln
EUkdanen ſer,
Ee,

lemper: ſterum ⸗

te. Moceſti Veln

mibs hominbus
nun prope eſt
er l lbberin
1. Dorine Dens
Veni i lberen.
7 Otende kciem
lri Crimm. D⸗
l Ditni Veni

V
ne,
4

1 dnn ewe indn,
Docür Jorqe ion⸗
u:
Mnur ning ſima;
Mne (Mikw woni
n leilt totpitt,
Nle exttt Kucia:
efülget am norum
lt ocnne noxiom.
Auomn miticu
e gnts edtum
8 ro Pllbani
n cemus aun M,.

6
It, ln fllert,
hnge hond en
1
O rein pnir,
pis tunt ⸗
l, inss 1

. „ PO,.
I. & 100,
ANV n

⸗

Dominica tertia Ad ventuͤs. 89

Sancto ſimul Paraclito,
In ſeculôrum ſeécula.
Amen.
y. Vox clamiúntis in deſér-
to, Parâte viam Dômini.
. Rectas fcite ſémitas ejus.
Ad Benedictus, Antiphonz.
Super ſôlium David, † &
ſuper regnum ejus ſedébit
in ætérnum, alleluja.
Oratio. A urem tuam.
Veſperis.
₰d Tertiam, Antiphona.
Jeruſalem gaude.
Capitulum., F ratres: Gaudéte.
At ſupraà.
Y. Veni ad liberândum nos,
Dômine Deus virtutum.
„Oſténde fàciem tuam, &
kiri érimus.
Ad Sextam, Antiphona.
Dabo in Sion.
Capitulum. Philipp. 4. a. 6.
Ihil ſoliciti ſitis; ſed in
omni oratiõône, & ob-
ſecratiõne, cum gratiârum
actiõne, petitiònes veſtræ
innotéſcant apud Deum.
v. Oſténde nobis Dömine
miſericõrdiam tuam. BR. Et
ſalutâre tuum da nobis.
Ad Nonam, Antiphona-
Juſtè, & piè.
Capitulum, Philipp. 4. b. 7,
pax Dei, quæ exũpe-
rat omnem ſenſum, cu-
ſtòdiat corda veſtra, & intel-
ligéntias veſtras, in Chriſto
eſu Dômino noſtro.
F. Super te Jeruſalem orié-
tur Döminus. pe. Et glõria
ejus in te vidébitur.,
Ad Veſperas, Anaga. Veniet Dé-
minus. gum reliq. de Laudib. Pſalm.
Dixit Déminus, cum relig. 65.

At in I.

Capitulum. F ratres: Gaudéte.
y. breve, Hymnus, & Y. uͤt in I.
Veſperis.
4d, Magnifcag, Antiphona,
Beâta es Maria, † quæ cre-
didiſti Démino: pertficiéntur
in te, quæ dicta ſunt tibi à
Dômino, alleluja.
Oratio. A urem tuam. t ſuprà,
Hæc Antiphona Pprætermittitur, ſi
hodie ejus loco Ponenda ſit una ex
Antiphonis majoribus, ut infrà: qui⸗
bus ſemper cedunt Antiphonæ pro-
Priæ aliis diebus ad Magnificat af
ſignatæ.
Poſt Veſperas diei dicitur Offi⸗
cium Defunctorum.
Sequentes Antiphonæ majo⸗
res ad Magnificat, inchoantur die
XVII. Decembris, & ſingulæ ante;
G& poſt Magnificat integræ, ſicut in
Duplicibus, diguntur Per ordinem
uſque ad diem ante Vigiliam Nati-
Vitatis. Si verô incidit Officium
XII. Lectionum, dicuntur poſt Ora⸗
tionem Feſti, pro comem. Adventũs.
Die 17.
Anñ̃a. O Sapiéntia! † quæ ex
ore Altiſſimi prodiiſti, at-
tingens à fine uſque ad finem
fortiter, ſuavitérque diſpõ-
nens mnia: veni ad docén-
dum nos viam prudéntiæ.
Die 18.
Afa. O Adénai! † & dux
domus Iſrael, qui Môyſi in
igne flammæ rubi apparui-
ſti, & ei in Sina legem dedi-
ſti: veni ad rediméndum
nos in brâchio exténto.
Die 19.
Añ̃a. O Radix Jeſſe! † qui ſtas
in ſignum populéôrum, ſu-
per quem continébunt reges
os ſuum, quem gentes depre-
cabuntur: veni ad liberân-

dum nos, jam noli tardre.
5 WIe

90⁰

O Clavis David! † &
ſceptrum domus Iſraël, qui
aperis, & nemo claudit;
claudis, & nemo àperit: ve-
ni, & educ vinctum de do-
mo carceris, ſedéntem in té-
nebris, & umbra mortis.

O Oriens! † ſplendor
lucis ætérnæ, & ſol juſtitiæ:
veni, & illúmina ſedéntes
in ténebris, & umbra mor-
tis.

O Rex géntium! † &
deſideràtus eârum, lapiſque
angulâris, qui facis uũtraque
unum: veni, & ſalva héômi-
Renn „»quem de limo formâ-
1.⸗

O Emméânuéël! † Rex
& légifer noſter, expectaâtio
géntium, & Salvâtor eârum:
veni ad ſalvândum nos, Doô-
zuin⸗ Deus noſter.

Expectétur.

Expectetur.

Expectétur,
FERIA SECUNDA.
ECee „Véniet Dôminus †

princeps regum terræ:
beâti, qui parâti ſunt occur-
rere illi.

23.
Cùm vénerit † Filius
héôminis, putas, invéniet fi-
dem ſuper terram?
Ecce, jam venit † ple-
nitúdo témporis, in quo mi-
ſit Deus Filium ſuum in ter-
ras.
Hauriétis aquas t† in
gâudio de féôntibus Salvatéô-
ris.
Egrediétur Déôminus †
de loco ſancto ſuo: véniet,
ut ſalvet põpulum ſuum.
FERIA TERTIA.

ROrais coeli déſuper, † &
nubes pluant Juſtum:
aperiâtur terra, & gérminet
Salvatôrem.

26.
Emitte Agnum † Doô-
mine dominatéôrem terræ,
de petra deſérti, ad montem
filiæ Sion. .
Ut cognoſcâmus † Dô-
mine in terra viam tuam, in
ômnibus geéntibus ſalutare
tuum-

m
Wnentb
betr tün

ler rl
e; Cirn
Gum Chrſn

Prim Doni
Ne, efangelune
i miit we.
Hoper Kor
cho, lt
in ſgenan ln
e, Wis
Dustn Elend oum
don & ſlun g
Aununtiſe
Edaie: Lae M
0l Mer rentet.

MIlt CW

N Dn ſeret

WCnpren
Imkan Apd

. Connineeh
binnlum, e
Ile ad lero⸗ tu
e Don ſeni
Pins et D
. nel Mnun

SS

4 Provrd⸗

eniet Döminn
o tegun tenn
n Mrid ſunt ocol⸗

Oumn enett t Plins
8,Putks, imeniet ⸗
ber tertam!

e, n renlt ie

Enrs in rot
Muum umin

Hanets us f
e Wntbus Cati⸗

Nelienn Deminns
ſndo ſo. veniet
pöpplum Ioom.

IA TLhIII.

te Cl Aalper,
8S Phunt Munn
tend, Egklmmn

Ie.
41,

nire 4gnun t D
Uminetcenn terle
. .,e
ognoſcimmm;

ella VIa .

gen

Da mercédem † Do-
mine ſuſtinéntibus te, ut
Prophétæ tui fidéles inveni-
antur.
Lex per Môyſen † da-
ta eſt; grâtia, & Véritas per
Jeſum Chriſtum facta eſt.
FERIA QUART A.

Pkophet= prædicavérunt †
naſci Salvatérem de Vir-
gine Marlia.

28.
Spiritus Démini † ſu-
per me, evangelizâre paupé-
ribus miſit me.
Propter Sion † non
tacébo, donec egrediâtur,
t ſplendor Juſtus ejus.
Ecce, véniet Démi-
nus, † ut ſédeat cum principi-
bus, & ſôlium gloôriæ téneat.
Annuntiaâte péôpulis, †
& dicite: Ecce Deus Salvâ-
tor noſter véniet.

FERIA QUINTA.
D' Sion véniet † Dômi-

nus omnipotens, ut ſal-
vum fäciat pöôpulum ſuum.

30.
Convértere Dômine †
aliquântulùm, & ne tardes
venire ad ſervos tuos.
De Sion véniet, † qui
