
Capitulum. F ratres: Obſecro
uùt ſuprà.

7., Reges Tharſis, & inſulæ
muünera ôfferent, alleluja.
N. Reges Arabum, & Saba
dona adducent, allelũja.
d Sextam, Antiphona-
Apértis theſâuris.

Capitulum. Rom. 12. a. 3.

Do enim per grútiam,
quæ data eſt mihi, om-
nibus, qui ſunt inter vos:
Non plus ſapere, quàm opôr-
tet ſapere, ſed ſapere ad ſo-
brietâtem.
y. Omnes de Saba vénient,
allelúja. g. Aurum, & thus
deferéntes, alleluja.
Ad Nonam, Antiphona.
Stella iſta.
Capitulum. Rom. 12. a. 4.
cut enim in uno céôrpo-
re multa membra habé-
mus, ômnia autem membra
non eùmdem actum habent;
ita multi unum corpus ſu-
mus in Chriſto, singuli au-
tem alter altérius membra, in
Chriſto Jeſu Dômino noſtro.
V. Adorâte Déminum, allel.
N In aula fancta ejus, giet⸗
4

Gerckann /
s r gerd
ui, Mu nis

Cbwmit
Oltom den brd
nde licekelrl
NIt d Nrepomn
numn er agin ſe
Ulptis: Hodle
pime (Mnikn
lit, it ,lder
. Müm ſelan
Gin, Ueli.
. Numnm cun
Ubns ioee Der
ehie

Unen tuum,
n. Eutres: Oblee

Thnis d inll
ofkerent, ,
s Anbom, in,
üent, Alig.
extun Antpkor
eſiEg.
enin per giün,
Ux Gitz l mihi, on
Gti nr iner woe:
gere uin opor.

1.

e, lag ſpere d ſo

SGe nn venient,
Amum, tin
8 Valnn. .
nin i wcio⸗
Utn pentn Hubs
Nir aem membe
Abn hobent,

Uhum CClPl

In Odtava Epiphaniæ.

Ad Veſperas, Antiphona. Ante
ipho=

Jucifetum, cumn reliquis Antif

is, & Plalmis de Epiphania.
Capitulum. F ratres: Obſegfo.
M. breve. Omnes de Saba. Hymn.
H oſtis Herôdes. *. Reges Thar-
ſis. ut ſupraâ. 122. . „
Ad Magnificat, Antiphona-
Fili, † quid feciſti nobis ſic?
ego & pater tuus doléntes
2 .
quærebâàmus te. Quid eſt,
quôd me quærebaâtis? ne-
ſciébatis, quia in iis, quæ Pa-
tris mei ſunt, opôértet me
eſſe?
Oratio. V ota, quæſumus. ut in
L. Veſperis. 123. . .
Et fit commemor. de Epiphania.
Ana. Tribus mirâculis † or-
4„ . 61:
nätum diem ſanctum coli-
mus: hôdie flella Magos du-
Xit ad præſépium: hôdie vi-
num ex aqua factum eſt ad
hpein : hôdie in Jordâne
„ 2 . . 2.
à Joânne Chriſtus baptizari
vôluit, ut ſalvâret nos, al-
lelũja.
F. Vidimus ſtellam ejus in
Oriénte, alleluja.
R. Et vénimus cum muné-
ribus adorâre Déminum,
alleluja.
Oratio. D eus, qui. Ült in pri-
mis Veſperis, 1233.
§& Si Octava Epiphaniæ venerit
in Dominica, nihil prorſus fit de
ominica in ipſa die octava; ſed
tantùm in primis Veſperis diei o-
ctavæ fit ommemor. pro ſecundis
Veſperis Dominicæ infra Octavam,
de qua celebratum eſt Officium e
die, Antiphona. Fili; quid feciſti.
. Omnes de Saba. Qui 5. etiam

dicitur, quando Octava Epiphaniæ
venerit in Feria II. pro commemor.

Dominicæ in l. Veſperis diei octavæ.,

125
IN OCLTYAVA,
Epiphaniz. Duplex.

In I. Veſperis omnia dicuntur,
ſicut in I. Veſperis Epiph. 119. ex-
cepta Oratione; quæ dicitur, ut
ſequitur.
Oratio.
Eus, cujus Unigénitus
in ſubſtantia noſtræ car-
nis appâruit: præſta quæſu-
mus; ut per eum, quem si-
milem nobis foris agnôvi-
mus, intùs reformâri mereâ-
mur. Qui tecum vivit, &
regnat. . .
d Laudes & per Horas, & ad
Veſperas, omnia dicuntur, ſicut in
die Epiphaniæ; excepta Oratione,
quæ eſt, D eus, cujus Unigénitus,
ùt ſuprà.
N Si Octava Epiphaniæ vene-
rit in Sabbato, in II. Veſperis Octa-
væ fiet de S8. Nomine Jeſu cum
commem. diei octavæ, & Domi=
nicæ II. poſt Epiphaniam. Quan-
do autem Septuageſima venerit in
I. Dominica poſt Octavam Epipha⸗
niæ, tunc in primo Sabbato poſt O-⸗
ctavam, non impedito Feſto XII.
Lectionum (alioquin prima die
poſt Octavam) fiat Officium de Fe-
ria, cum Antiphona ad Benedictus;
& Oratione Dominicæ ſecundæ poſt
Epiphaniam. Feſtum verô ſemidu-
Plic ea occurrens transfertur in
primam diem ſimiliter non impe-=
ditam.

DOMINCA. I.

Poſt Epiphaniam, quæ efſt infra
Octavam, dicitur Officium ſecun=
dùm ſuperiorem Rubricam.

SABBATO PRIMO,
Poſt Octavam Epiphaniæ.
Ad Veſperas omnia, ut in bPfſal⸗
terio, præter Orationem: quod ſer-
vatur in aliis Sabbatis uſque ad Se-
ptuageſimam. 71.

Ad

126

Ad Magnificat, Antiphona.
Suſcépit Deus † Iſraèêl púùe-
rum ſuum: ſicut locutus eſt
ad Abraham, & ſemen ejus:
exaltâre hũmiles uſque in ſé-
culum.
Oratio.

Onihotens ſempitérne
Deus, qui Cœléſtia ſi-
mul & terréna moderaris:
ſupplicatiônes põôpuli tui cle-
ménter exâudi; & pacem
tuam noſtris concéde tem-
pôribus. Per Dôminum no-

ſtrum. .
Deinde fiunt Commemorationes
ibidem poſitæ in bſalterio. 73.

DOMINICA II.

Poſt Epiphaniam.

Ad Laudes omnia, ut in Pſal=
terio. 16. .
Ad Benedictus, Antiphona.
Nuptiæ † factæ ſunt in Ca-
na Galilææ, & erat ibi Jeſus
cum Maria Matre ſua.
Oratio. O mnipotens. ut ſuprà.
Deinde fiunt Commem. ut ſupra
in Veſp. Sabbati, de bPfſalterio. 73.
Ad Horas, & Veſperas, omnia
ut in bſalterio de Dominica.
Ad Magnificat, Antiphona.
. 6 . .
Deficiénte vino, † juſſit Je-
ſus impléri hydrias aqua,
quæ in vinum convérſa eſt,
allelũja.
Oratio. O mnipotens. Deinde
ſiunt Commem. ùt ſuprà in Veſperis
Sabbati. 73.
K Polſt Octavam Epiphaniæ uſ-
que ad Quadrageſimam, quando
oecurrit fieri de Feria, fit Officium,
Ot in Pſalterio, exeeptis iis, quæ
ſunt propria.
de Dominica præcedenti-

Oratio verô dicitur

Dominica II. & III. poſt Epiphaniam.

S” A B B ATO,

Ad Veſperas dicuntur omnia de
Pfſalterio. 71.

Ad Magnificat, Antiphona.
Suſcépit Deus. ùt ſupraà.
Oratio.

QMuipotens ſempitérne
Deus, infirmitâtem no-
ſtram propitius réipice: at-
que ad protegéndum nos

déxteram tuæ majeſtaâtis ex-
ténde. Per Dôminũ noſtrum-

DOMINICA. III.
Poſt Epiphaniam.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm deſcendiſſet † Jeſus de
monte, ecce, lepréſus véni-
ens adorâbat eum, dicens:
Déômine, ſi vis, potes me
mundare: & exténdens ma-
num, tétigit eum, dicens:
Volo; Mundare.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dôòmine, ſi vis, † potes me
mundaâre: & ait Jeius: Vo-
lo; Mundare.
S A B B A T O
Ad Veſperas.

Antiphona, ad Magnificat
Suſcépit Deus. ut ſuprà-
Oratio.
Eus, qui nos in tantis
Mpericulis conſtitũtos, pro
humäna ſcis fragilitate non
poſſe ſubsiſtere: da nobis ſa-
lutem mentis, & Côrporis;
ut ea, quæ pro peccaàtis no-
ſtris pâtimur, te adjuvaânte
vincâmus. Per Dôminum no-
ſtrum.

00-

Donmnc
90 XI
Pok Pyi
Venecicn
ſengente
dun, eccen
Aus elt n
awrerunt eun
centes⸗Mnn
perin

e.
006
ſm. !

A Reunan, 4

letpt Din
uln dom lan l
A Ainm, Ke
eraltte hunles
ſculum.
Oto
Anllam mum
N Donine,
e lloci u,
he giir ele
n tu Enper n

hollrurn.

DolN

A

Unlne, † mnne
arnleminiſtina
n ir iubet i,
e kecit

llarh

Kala

Cenclet t in

e, Lerolis en.
tidat eum, dcen
, N, ore n
Eteft am, dimn

Monoe,
. l 1

Ad,f pote me
Cat es: ſo⸗
ire
35470,

ui wrin tti
Nls ontiuopro
es fagllite non
lee⸗1 vobiͤt⸗
65, & CMpo⸗
ro declätöl
r, te achſumn
rDommmd

N

Dominica IV. V. & VI. poſt Epiphaniam. 127

Ad Benedictus, Antiphona.
Aſcendénte Jeſu † in navi-
culam, ecce, motus magnus
factus eſt in mari: & ſuſci-
tavérunt eum diſcipuli ejus,
dicéntes: Démine, ſalva nos,
erimus.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dôémine, † ſalva nos, peri-
mus: impera, & fac Deus
tranquillitâtem.
SA BB A T O,
Ad Veſperas.
Antiphona., ad Magnificat.
Suſcépit Deus † Iſraël púe-
rum ſuum: ſicut locutus eſt
ad Abraham, & ſemen ejus:
exaltre humiles uſque in
ſéculum.
Oratio.
Amiliam tuam, quæſu-
mus Dômine, continua
pietâte cuſtôdi ut, quæ in
ſola ſpe grâàtiæ cœléſtis inni-
titur; tua ſemper protectioô-
ne muniâtur. Per Dôminum
noſtrum.
DOMINICA V.
Poſt Epiphaniam.
Ad Benedictus, Antiphona.
Dômine, † nonne bonum
ſemen ſeminaſti in agro tuo?
unde ergo habet zizânia? &
ait illis: Hoc fecit inimicus
homo.
Ad Magnificat, Antiphona.
Colligite primùm Zzizânia, †
& alligâte ea in faſciculos ad
comburéndum: triticum au-
tem congregâte in héôrreum
meum, dicit Dôminus.

SABBATO,
Ad Veſperas.

Ad Magnificat, Antiphona.
Suſcépit Deus † Iſraëf pue-
rum ſuum: ſicut locutus eſt
ad Abraham, & ſemen ejus:
exaltàre humiles uſque in
ſéculum.
Oratio.
PReæſta „quæſumus omni-
potens Deus: ut ſemper
rationabilia meditântes; quæ
tibi ſunt plâcita, & dictis exe-
quâmur, & factis. Per Dô-
minum noſtrum.
DOMINICA VI.
Poſt Epiphaniam.
Ad Benedictus, Antiphona.
Simile eſt † regnum coœlô-
rum grano ſinâpis, quod mi-
nimum eſt omnibus ſemini-
bus: cùm autem créverit;
aiv⸗ eſt ômnibus oléribus.
Ad Magnificat, Antiphona.
Simile eſt † regnum cœléͤ-
rum ferménto, quod accé-
ptum mulier abſcôndit in
farinæ ſatis tribus, donec fer-

mentàâtum eſt totum.
Si aliquod Feſtum duplex cele-
bretur in Sabbato ante Sept. in II.
Veſperis poſt Orationem Feſti, fit
comm. de Dominica; in fine dici-
tur: Benedicâmus Démino, alle-
luja, alleluja. &s.
SA B B A T O.
ante Septuageſimam.,
Ad Veſperas, Antiphonæ, & Pſal-
mi, ut in bfſalterio in Veſperis
Sabbati. 71. .
Capitulüm: 1. Cor. 9- d. 24.
Ratres: Neſcitis, quòôd
ii, qui in ſtâdio currunt,
omnes quidem currunt; ſed
unus

128
unus ccipit bravſum? Sic
cürrite, ut comprehendtis.
Magnus Dômi-
nus noſter, * Et magna vir-
tus ejus. Magnus. Et ſa-
piéntiæ ejus non eſt nume-
rus. Et magna. G léôria Pa-
tri. Magnus.

Lux be4ta Trinitas,
Et principâlis Unitas;
Jam ſol recédit igneus,
Infnde lumen côrdibus.
e manè laudum cârmine,
Te deprecémur véfpere;
Te noſtra ſupplex glöria
Per cuncta laudet ſécula.
eo Patri ſit gléôria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc, & in perpétuum.
Amen.
Veſpertina oraâtio aſcén-
dat ad te Dômine.
N. Et deſcéêndat ſuper nos
miſerioordia tua.

PPixit Wruinus † a am: .
De ligno, quod eſt in mé-
dio paradiſi, ne còmedas;
in qua hora coméderis, mor-
te moriéris-

Reces pépuli tui, quæ-
ſumus Démine, clemén-
ter exâudi: ut, qui juſtè pro
peccatis noſtris affligimur;
pro tui nôminis gléria mi-
ſericôrditer liberémur. Per
Dôminum noſtrum.
Benedicâmus Dòmino,
alleluja, allel. Deo gra-
tias, alleluja, alleluja.

r Alleluja

eus in adjutôrium,
Allel. e Laus tibi
Démine, Rex æternæ gloriæ.

DOO MI NI C A
AD L A UD EsS,
MIrcre mei Deus, † &

à delicto meo munda
mę; quia tibi oli peccCavi.

Confitebor ibi, quòô⸗
niam exaudiſti me.
onfitémini. 17.
Deus Deus meus,
ad te de luce vigilo, quia
factus es adjútor meus.-

19.
Benedictus es t in fir-
maménto cœli, & laudbilis
in ſecula Deus noſter.
enedicite. 19.
Laudàâte † Déminum
de Colis.
. 20.
I. Cor. 9. d. 24.
Ratres: Neſcitis, quòd ii,
qui in ſtâdio currunt,
omnes quidem currunt, ſed
unus àccipit bravium? Sic

Cuũrrite „ IUII comprehendatis.
Inclina. térne
rerum. 21.

Dôömine refúgium fa-
ctus es nobis. A gene-

ratiône, & progénie.

ie el f⸗
1 hömiti
Gi rpri imo
E Opetin ios!
, it tDon

ſeles h.

Ceninnd ate

e& Withen
god lum tir
obo.

Nne

o dr, D
Ne nei En
e, Oii gkci

it hohte tot
foen Un,6
n, Jü mno
Gurt

10 Me
Mns Aeh
Ne contenct,
Inſe Altirt⸗ t. G
4 aon corruptb
Uun iectoiint
Pan N D en
Dinn legitm

Um Et.
e, lo
ſacrtn

Emltte
Nning

ertte nei Den

elcko Ieo Mune
uin thi ſoli ecen⸗

i

enecickus e in
0 Cli., & kudabnn

lunt

en currunt,

Ur oonprehem:
Ilin. Hymnm
hu. .
ine keiigin 1
Cni 5 1
cgl:

Dominica Septuageſimæ.

Ad Benedictus, Antiphona.
Simile eſt † regnum coœlôͤ-
rum hôͤmini patrifamilias,
qui éxiit primo manè conduů-
cere operârios in vineam ſu-
am, dicit Dôminus.
Oratio. Preces pépuli tui. ut
in I. Veſperis.
Ad Primam, Antiphona.
Conventiòne autem facta
cum operäâriis ex dendArio
diurno, miſit eos in vineam
ſuam.
Ad Abſolutionem Capituli, Lectio
brevis, D ôminus autem drfrigat. 5.
Ad Tertiam, Antiphona.
Ite & vos in vineam meam, †
& quod juſtum fuũerit, dabo
vobis.
Capitulum, F ratres: Neſcitis. ut
upra.
V. Ego dixi, Démine miſe-
rére mei. &&ι. Sana ânimam
meam, quja peccavi tibi.
Ad Sextam, Antiphona.
Quid hic ſtatis † tota die o-
tiôſi? reſpondérunt, & dixé-
runt: Quia nemo nos con-
du xit.
Capitulum. I. Cor. 9. d. 2 5.
O Mnis autem, qui in agô-
ne conténdit, ab mni-
bus ſe àbſtinet: & illi qui-
dem, ut corruptibilem co-
rônam accipiant, nos autem
incorrũptam.
F. Dôminus regit me, & ni-
hil mihi déerit. . In loco
pàſcuæ, ibi me collocaàvit.
Ad Nonam, Antiphona-
Voca operârios, † & redde
illis mercédem ſuam, dicit
Dominus.

129
Capitulum. 1. Cor, 10. a. 4.
B lbebant autem de ſpiri-
tàli, conſequénte eos,
petra: petra autem erat Chri-
ſtus: ſed non in pluribus eô-
rum beneplâcitum eſt Deo.
* Ab occultis meis mun-
da me Dômine. K. Et ab
aliénis parce ſervo tuo.
Ad Veſperas Antiphona, & Pſalm.
Dixit Dominus. cum reliquis ut
in Pſalterio. 55.
Capit. Fratres: Neſcitis. ut ſuprà.
breve. Quàm magnificâta ſunt.
Hymnus. L ucis Creator. S. Diri-
gatur. ut in Pſalterio.
Ad Magnificat, Antiphonz.
Dixit paterfamilias † operâ-
riis ſuis: Quid hic ſtatis tota
die otiôſi? At illi reſpon-
déntes, dixérunt: Quia ne-
mo nos conduxit. Ite & vos
in vineam meam: & quod
juſtum fúerit, dabo vobis.
Oratiĩo. P reces pépuli. ùt ſuprà.
FERIA SECUNDA.,
Ad Magnificat, Antiphona-
Hi novſſſimi † una hora fe-
cérunt, & pares illos nobis
feciſti, qui portàâvimus pon-
dus diéi, & æſtůs.
FERIA TERTIA,
Ad Magnificat, Antiphonæ
Dixit autem † paterfamilias:
Amice, non facio tibi injü-
riam: né⁰nne ex denaârio con-
veniſti mecum? tolle, quod
tuum eſt, &ã vade.

FERI UA A,
Ad EAsc . A phon.
Tolle, quod tuum eſt, † &

vade: quia ego bonus ſum;
dicit Doôminus.

1 FE-

130
FER IA QUINTA.

Non licet mihi † quod volo
facere? An ôculus tuus ne-
quam eſt; quia ego bonus
ſum? dicit Déminus.

S8.A B B A TO.
AD VESPERAS,

2. Cor. II. d. 19.

Ratres: Libénter ſuffér-
tis inſipiéntes, cum ſitis
ipſi ſapiéntes. Suſtinétis enim,
ſi quis vos in ſervitũtem ré-
digit, ſi quis dévorat, ſi quis
accipit, ſi quis extôllitur, ſi
quis in fâciem vos Cædit-

73
Dixit Déôminus ad Noë: †

Finis univérſæ cCarnis venit
coram me: fac tibi arcam
de lignis lævigâtis, ut ſalvé-
tur univérſum ſemen in ea.

Eus, qui cônſpicis, quia
Vex nulla noſtra actiéône
confidimus: concéde propi-
tius; ut contra advérſa m-
nia, Doctôris géntium pro-
tectihne muniâmur. Per Dô-
minum noſtrum.

DOMINICA
ADLAUDES.

Ecundùm † magnam mi-
ſericôrdiam tuam miſeré-

ge mei Leus.
iſerere mei.
16,

Si mihi Dôminus † ſal-
vàâtor fûerit, non timébo,
quid fàciat mihi homo.
In velaménto † clamâ-
vi valde dilêculò: Deus Deus
mneus, ad te de luce vigilo.
Hymnum dicâmus †
Dômino Deo noſtro.
In tympano † & cho-
ro, in chordis & ôrgano
laudâte Deum.
ratres: Libénter.

Inolina. tér-
ne. 21.

Démine refúgium fa-
ctus es nobis. A genera-
tiõne, & progénie.

Cùm turba pluúrima † con-
venirent ad Jeſum, & de ci-
vitâtibus properârent ad eum,
dixit per ſimilitdinem: Exiit,
qui ſéminat, ſeminâre ſemen

ſuum.
eus, qui.

Semen cécidit † in terram
bonam, & àttulit fructum in
patiéntia.
. minus autem di-
rigat. §.

Qui verbum Dei rétinent †
corde perfécto, & ptimo,
fructum aàfferunt in patién-

tia.

ratres: Libénter.

Ego dixi, Dmine miſe-
rére mei. Sana ânimam
meam, quia peccaâvi tibi-

n en
centelimun
Ggefimoun.

Mz, d e

ſetd, Natt,
E Clhiis, ſan
ate,

benter tn
in inmmtatb
1 ilhiliet in
UII.
Ib Cllis ne
Donmr, p lr
ue keno w.

.
31.

Such rl H

Anil in

blg lus.
e

ehl

gui nn

Repy.

allnen
le ⸗ h Ri he
lle

r

2 progenie.

cct † in tenm

K itocld odunn

zmtane eneen (l.
GMinNs Wen d⸗

9, & Cptind,
t in Paten

Semen cécidit † in terram
bonam, & aättulit fructum,
aliud centéſimum, & àliud
ſexagéſimum.
2. Cor. 1I1. f. 25.
Er virgis cæſus ſum, ſe-
mel lapidâtus ſum, ter
naufràgium feci, nocte, &
die in profndo maris fui.
F. Dôminus regit me, &
nihil mihi deerit. In lo-
co paſcuæ, ibi me collocâ-
VIt.

Si verè, fratres, † divites
eſſe cupitis, veras divitias
amate.
2. Cor. 12. C. 9.
Ibeénter igitur gloriâbor
in intirmitâtibus meis,
ut inhäbitet in me virtus
Chriſti.
Ab occuúltis meis munda
me Doômine- Et ab alié-
nis parce ſervo tuo.

ixit Déôminus.
minica.55. 4 ra-
tres: Libenter.

57.

Vobis datum eſt nòſſe my-
ſterium regni Dei, céteris au-
tem in paraàbolis, dixit Jeſus
diſcipulis ſuis.
eus, qui cônſpicis.

FEBIA SECUND A.

Si culmen † veri honôris
quæritis, ad illam cœléſtem
Pätriam quantôcyus prope-
xãate.

131
FERIA TERTIAa.

Semen eſt † verbum Dei, ſa-
tor autem Chriſtus: omnis,
qui invenit eum, manébit
in ætérnum.

FERIA QUAAm TA.

Quod autem cécidit † in
terram bonam, hi ſunt, qui
in corde bono, & ptimo
fructum afferunt in patién-
tia.

SABHBATO
AD VESPERAS.

ditu I. Cor. 13. . r.
Ratres: Si linguis hômi-
num loquar, & Ange-
lérum, charitâtem autem non
hâbeam, factus ſum velut æs
ſonans, aut cymbalum tin-
niens.

7 32

Pater fidei noſtræ † Abra-
ham ſummus, ôbtulit holo-
câuſtum ſupex altâre pro filio.

Reces noſtras, quæſu-
mus Dômine, cleménter
exâudi: atque à peccatôrum
vinculis abſolútos, ab omni
nos adverſitâte cuſtôdi- Per
Dôminum noſtrum.
12 DO-

132
DOMINICA
In Quinquageſima.
AD LAUDES,
Antiphona.
Okcundum † multitúdinem
miſeratiéõnum tuârum Dô-
mine, dele iniquitàtem meam.
Pſalmus. M iſerére mei. cum
reliquis de Dominics. 16.
Anña. Deus meus es tu, † &
confitébor tibi: Deus meus
es tu, & exaltaâbo te-
Afia. Ad te de luce † vigilo
Deus, ut videam virtútem
tuam.
Afia. Hymnum dicite, † &
ſuperexaltâte eum in ſécula.
Anña. Omnes Angeli ejus †
laudâte Dôminum de celis.

Capitulum. .
Fratres: Si linguis. ex I. Veſperis.
N. breve, & Hymnus, ut in Pſal-
terio. 21.
y. Dômine refúgium factus

es nobis. . A generatioône
& progénie-
Ad Benedictus, Antiphona.
Ecce aſcéndimus † Jeroſôly-
mam, & conſummabuntur
omnia, quæ ſcripta ſunt de
Filio h²minis; tradétur enim
gentibus, & illudétur, & con-
ſpuétur: & poſtquam flagel-
làverint, occident eum, &
tértia die reſũrget.
Oratio, ex I. Veſperis.
Ad Primam, Antiphona-
Iter faciénte Jeſu, † dum
appropinquâret Jéricho, cæ-
cus clamaâbat ad eum, ut lu-

men recipere mererétur.
Ad Abſoſutionem Capituli, Le⸗
ctio brevis, D minus autem diri-
gat. ut in Pfalterio.

Dominica Quinquageſimæ.

Ad Tertiam, Antiphonz.
Tranſeunte Dômino † clama-
bat cæcus ad eum: Miſerere
mei, Fili David
Capitulum. Fratres: Si linguis.
ut in I. Veſperis.
v. Ego dixi, Dömine mi-
ſerére mei. z?. Sana animam
meam, quia peccavi tibi.
Ad Sextam, Antiphona.
Et qui præibant, † increpâ-
bant eum, ut tacéret: ipſe
verò multò magis clamâbat:
Milerére mei, Fili David.
Ca itulum. 1. Cor. 13. C. 8.
C dritas nunquam éxci-
dit; ſive prophetiæ eva-
cuabuntur, ſive linguæ ceſſa-
bunt, ſive ſciéntia deſtrué-
tur. Ex parte enim cognô-
ſcimus, & ex parte prophe-
tâmus.
V. Dôminus regit me, &
nihil mihi déerit. . In lo-
co pàâſcuæ, ibi me collocaâ-
vit.
Ad Nonam, Antiphona.
Cæcus magis † ac magis cla-
maâbat, ut eum Dôminus il-
luminÜret-
Capitulum. 1I. Cor. 13. d. 13.
Unc autem manent fi-
des, ſpes, Charitas, tria
hæc: major autem horum
eſt Châritas.
V. Ab occuůúltis meis mun-
da me Dômine. N⸗ Et ab
aliénis Parce ſervo tuo.
Ad Ve perae, Antiph. & Pſalm.
Dixit Dôminus. cum reliquis de
Dominica. 5§5.
Capitul. F ratres: Si linguis. 131.
N. breve. Quàm magnificata ſunt.
Hymnus. Lucis Creator. F. Diri-

ZSatur. ut in Pſalterio. 57.
(

16 Atemn
Tunn ali⸗
onine, ut
Ppat Wl
t lalrun fel
ngnltem I

-N
prebant,

nn eum, M
d multoangt
erere nei,
EERIAT
Mlerer mi
Qlid o,
Domine, It i

EENI1

i , An
Alla pecciri tlbi.
Nebant, inen
5IMrep
n, Un tae
I kceret:
in mngs hinibit
el, EDarig.
un 1 le g.
Its Nuncbun eci⸗
re prophein e.
ur, Helngurccl.
ge lcientia celnne
M euum conn.
ane Ment⸗

e, i ne coloc

Gafarng d
t eumn Dominns )

1 uCNr ,

6 ors mmn.

Cllis

Erfo tuo,

Feria IV. Cinerum.

Ad Magnificat, Antiphone

Stans autem Jeſus, † jauſſit

cæcum adduúci ad ſe, & ait
illi: Quid vis, ut fâciam tibi?
Démine, ut videam. Et Je-
ſus ait illi: Réſpice, fides tua
te ſalvum fecit. Et conféſtim
vidit, & ſequebaâtur illum,
magnificans Deum.
Oratio. P reces noſtras.
Veſperis.
FERIA SECUNDA,
44 Magnifjcat, Antiphonqa-
t qui præibant, † increpa-
bant eum, ut tacéret: ipſe
verò multòô magis clamaâbat:
Miſerére mei, Fili David.
FERIA TERTIA,
Ad Magnificat, Antiphona.
Miſerére mei † Fili ol.
Quid vis, ut fâciam tibi?
Dômine, ut videam.

FERIA QUARTA,

Cinerum.
Si hac die occurrat Feſtum du-
plex, transfertur in ſequentem diem
ſimiliter non impeditam; ut dici-
tur in Rubrica de Translatione Fe-
ſtorum. Aliis diebus ſi occurrat Fe-
ſtum duplex, vel ſemiduplex fit
de eo cum commemor. Feriæ. De
Simplicibus fit tantàum commem.
In hac, & ſequentibus Feriis
uſque ad Veſp. Sabbati, Hymni, Ca-
pPitula, & alia omnia dicuntur ut in
Pſalterio per Annum, exceptis An-
tiphonis ad Benedictus, & Magnifi-
cat. Ad Primam, & Completorium
in feriali Officio preces conſuetæ,
ſicut & Pater noſter, & quæ ſe-
quuntur per omnes Horas, dicun-
tur flexis genibus.
Hodie ante Matutinum in Choro
dicuntur Pſalmi Graduales.
Ad Laudes, & Horas, omnia ut
in bPſalterio.
Ad Benedictus, Antiphona.

ex I.

133
Cùm jejundtis, † nolite fle-
ri, ſicut hypôcritæ, triſtes.
Oratio.
Ræſta, Dômine Fidélibus
tuis: ut jejuniôrum ve-
nerânda ſolémnia, & côn-
grua pietâte ſuſcipiant, &
ſecura devotiône percurrant.
Per Déminum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Theſaurizâte vobis † theſaâu-
ros in cœlo, ubi nec ærũgo,
nec tinea demolitur.
Oratio.
Nclinântes ſe, Déômine,
majeſtàti tuæ, propitia-
tus inténde: ut qui divino
muůnere ſunt refécti; coœlé-
ſtibus ſemper nutriântur au-
Xiliis. Per Dôminum.

FERIA QUINTA.

Ad Benedictus, Antiphona.
Démine, † puer meus jacet
paralyticus in domo, & ma-
lè torquétur: Amen dico
tibi, ego véniam, & cura-
bo eum.
Oratio.
Eus, qui culpa offénde-
ris, pœniténtia placaâ-
ris, preces pô⅛puli tui ſup-
plicântis propitius réſpice,
& flagélla tuæ iracundiæ,
quæ pro peccâtis noſtris me-
rémur, avérte. Per Dômi-
num noſtrum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dômine, † non ſum dignus,
ut intres ſub tectum meum;
ſed tantùm dic verbo, &
ſanâbitur puer meus.
13 Ora-

134
Oratio.
Arce Dômine, parce pô-
P pulo tuo: ut dignis fla-
gellatiônibus caſtigaâtus, in
tua miſeratiéône reſpiret. Per
Dôminum noſtrum.

FERIA SEXT fr
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm facis eleémôſynam, †
néſciat ſiniſtra tua, quid fa-
ciat déxtera tua.
Oratio.
I Nchoàta jejúnia, quæſu-
mus Dômine, benigno fa-
vôre proſéquere: ut obſer-
vântiam, quam corpordliter
exhibémus; méntibus étiam
ſincéris exercére valeâmus.
Per Dôminum noſtrum.
Hodie dicuntur Pſalmi Peeniten-
tiales, in feriali-Officio tantum.
Ad Magnificat, Antiphona-
Tu autem, cùm or4veris, †
intra in cubiculum tuum, &
clauſo ſtio ora Patrem tuum.
ratio.
Uére, Dômine, pépu-
lum tuum, & ab ômni⸗-
bus peccàâtis cleménter emun-
da: quia nulla ei nocébit ad-
vérſitas; ſi nulla ei dominé-
tur iniquitas. Per Dôminum.
S A B B A TO.
A d AaB „Antiphona.
Me étenim † de die in diem
quærunt, & ſcire vias meas
volunt.
Oratio.
A Peſto Dòmine ſupplica-
tiònibus noſtris, & con-
céde; ut hoc ſolémne jeju-
nium, quod animäbus, cor-

Sabbato poſt Cineres.

poribúſque curaândis ſalubri-
ter inſtitůtum eſt, devôto
ſervitio celebrémus. Per Dô-

minum.
SABBATO PRIMO.

In Quadrageſima.
Hodie, & deinceps uſque ad Pa-=
ſcha dicuntur Veſp. ante comeſtio-
nem, tam in Feſtis, quàm in Feriis,
exceptis Dominicis in quibus dis
cuntur hora conſueta.
AD VESPERAS,
Capitulum. 2. Cor. G. a. I.
Ratres: Hortâmur vos,
ne in vâcuum gratiam Dei
recipiâtis. Ait enim: Témpo-
re accépto exaudivi te, & in
die ſalutis adjuvi te.

. breve. Scpulis ſuis *
Obumhbraͤbit tibi. Scâpulis.
F. Et ſub pennis ejus ſperâ-
bis. Obumbrabit. G loria Pa-
tri. Scàâpulis.
Hymnus.
Udi, benigne Côndi-
tor,

Noſtras preces cum fléti-
bus,
In hoc ſacro jejúnio,
Fuſas quadragenârio.
Crutâtor alme côrdium,
Infirma tu ſcis virium:
Ad te revérſis éxhibe
Remiſſiônis grâtiam.
Multùm quidem peccâvi-
mus;,
Sed parce confiténtibus:
Ad laudem tui néôminis,
Confer medeélam lânguidis.
S. ic corpus extrà cônteri
Dona per abſtinéntiam,
Jejunet ut mens ſòbria
A labe prorſus criminum,
P rx-

feln, bein
CMncele l
t twduol
Pinniörun
Awen
Angelsl
leit detb
It te in

0 qubo
junma nn
0erratöne pun.
a komtlie twe;
te Ohtner
tir, Wr bon
Eiequinn N

S

1l

ins acfüͤri e
ſe. Ketonlie gye
* Napülls ſn
“S .
Nadtt ti. Ncinn
Pon

lor,
Mece, cun ſin

5

1
Coro eſhnio,
ncrugenari⸗

Dominica prima Quadrageſimæ.

Præſta, beâta Trinitas,
Concéde ſimplex Unitas,
Ut fructuéſa ſint tuis
Jejuniôrum muünera.
Amen
y. Angelis ſuis Deus man-
dâvit de te. . Ut cuſtôdi-
ant te in omnibus viis tuis-
Ad Magnificat, Antiphona.
Tunc invocâbis, † & Démi-
nus exâudiet: clamâbis, &
dicet, Ecce, adſum.
Oratio⸗
Eus, qui Eccléſiam tuam
ànnua quadrageſimdÜli
obſervatiône purificas: præ-
ſta familiæ tuæ; ut, quod
à te obtinére abſtinéndo ni-
titur, hoc bonis opéribus
exequâtur. Per Dôminum.
Si in Dom. I. Quadrag. Paſſio-
mis, aut Palmarum, ac per ſeq. heb-
domadam majorem occurrat Dupl.
etiam I. Claſſis; aut in reliquis Do-
minicis Dupl. II. Claſſis, transfertur
in diem ſequentem, ſimiliter non
impeditã, ut dic. in Rub. gen. de
Transl. beſtorum, No. I. & §. Aliis
dicbus Quadrag. uſque ad maj. heb-
domadam, ſi occurrat. Dupl. vel
Semid. fit de eo cum comm. Feriæ,
de Simplicibus fit tantum comm.
D O MINICA I.
In Quadrageſima.
AD LAUDES,
Antiphona-
Or mundum † crea in
me Deus, & ſpiritum re-
1 . . W
ctum innova in viſcéribus

meis.
Pſalm. M iſerére mei. cum re-
quis de Dominica. 16.

Anña. O Dômine † ſalvum
me fac! G Doômine, bene
proſperaâre!

13 5
Afa. Sic benedicam te †
in vita mea Dômine: & in
némine tuo levâbo manus
meas.
Aña. In ſpiritu humilitatis, †
& in àânimo contrito ſuſci-
piämur Démine à te: & ſic
fiat ſacrificium noſtrum, ut
à te ſuſcipiâtur hédie, & pla-
ceat tibi Dé⁴mine Deus.
Añag, Laudàâte Deum † cœli
cœlôrum, & aquæ omnes.
Capitulum. 2. Cor. 6. A. I.
Ratres: Hortâmur vos:
ne in vâcuum gratiam
Dei recipiâtis. Ait enim:
Témpore accépto exaudivi
te, & in die ſalutis adjũvi te.
„brev. Ipſe liberàvit me *
e laàqueo venântium. Ipſe
liberâvit. gF. Et à verbo à-
ſpero. De lâqueo. Glôria
Patri. Ipſe liberâvit.
Hymnus.
Am Chriſte ſol juſtitiæ,
Mentis diéſcant ténebræ,
Virtútum ut lux rédeat,
Terris diem cùm réparas-
Dans tempus acceptabile,
Et poenitens cor tribue,
Convértat ut benignitas,
Quos longa ſuffert pietas-
uiddâmque pœniténtiæ
a ferre, quàmvis grâvium,
Majôre tuo muünere,
Quo deêmptio fit criminum.
Dies venit, dies tua,
In qua reflérent omnia:
Lætémur in hac ad tuam
Per hanc reducti grtiam.
Te rerum univérſitas,
Clemens adoôret Trinitas:

I 4 Et

136
Et nos novi per véniam
Novum canâmus canti-
cum. Amen.
V. Angelis ſuis Deus man-
davit de te. Ut cuſtôdi-
ant te in omnibus viis tuis.

Ductus eſt Jeſus † in deſẽêr-
tum à Spiritu, ut tentarétur
à diâbolo: & cùm jejunÜſſet
quadraginta diébus, & qua-
draginta noôctibus, pòſtea
Orati eus, qui.

Jeſus autem † cum jejunÜſſet
quadraginta diébus, & qua-
draginta noôctibus, poſtea
cſuriit.
uærite Déôminum.
K.

Tunc aſſumpſit † eum did-
bolus in ſanctam civitâtem,
& ſtâtuit eum ſupra pinnâcu-
Ium templi, & dixit ei: ſi
Filius Dei es, mitte te deòôr-
ſum. .
Lapitulum. E ratres: Hortàmur.

Y. Ipſe liberâvit me de l-
queo venaàntium. Et à
verbo àſpero.
Non in ſolo pane † vivit ho-
mo, ſed in omni verbo ,
quod procédit de ore Dei.
Capitula 2. Cor. 6. a. 2.
Cce, nunc tempus acce-
ptâbile, ecce, nunc dies

ſalutis. Nêmini dantes ullam
offenſiônem, ut non vitupe-
rétur miniſtérium noſtrum.
Scâpulis ſuis obumbraâ-
bit tibi. y., Et ſub pennis
ejus ſperaâbis.

Dôminum † Deum tuum ad-
orâbis, & illi ſoli ſérvies.
Capitulu 2. Cor. 6. b. 10.
T caſtigàâti, & non mor-
tificti : quaſi triſtes,
ſemper autem gaudéntes:
ſicut egéntes, multos autem
locupletàntes: tamquam nihil
habéntes, & ômnia poſſi-
déntes.
F. Scuto circúmdabit te
véritas ejus. Non timé-
bis à timòre noctũúrno.

ixit Déôminus.
5 §.

Ecce, nunc tempus f acceptâ-
bile, ecce, nunc dies ſalutis:

in his ergo diébus exhibe4-

mus noſmetipſos, ſicut Dei
miniſtros, in multa patiéntia,
in jejuniis, in vigiliis, & in
charitâte non ficta.
eus, qui.

FERIA SECUNDA,
A D LAUDES.
h. & Pſi M iſerére mei.
t 23.
pitulum. Iſaiæ 58. a. 1.
Lama, ne ceſſes, quaſi tu-
ba exâlta vocem tuam,

4 mninti
i erum
,ecciti e
e⸗ oe
) Hqveo n
ltà veo
Ceo. Clii.
Peräpit re
ulkt

Gurte 4
At ,“ M Olnnl⸗

fatebereclci
Picpite tepnun
66 Daratann elt
Munci

Onte ma
tits volte:
einiumonntke⸗
ſCir, mentss n
lbis intne Ae
Dnnnmn wolruun

ſin enf di
: C moten
16,; El n mes
II, & nin
en6

4 Düninun

.

61 N Rs⸗
ſiönen lie Aln

W

pe.

Perdi

Aune

S

Eililo ſerne
Algtti n n
A gul mnis
Men gincegte,
Ens:tmnumn iͤ
3,& Onnn ſl.

to creündedt n
s. N. Non in
mdre noCrno⸗

„Pmnne
Vkenpig fatert⸗
Nunc dles ſllttis:
o Ciebns erhide,
Netios, ont D

s, g

SrCVND
40 DE

1. 4
ſerefe

& annuúntia pé⁶pulo meo
ſcélera ebrum, & démui Ja-
cob peccâàta eôrum.
Ipſe liberâvit me
De lâqueo venaântium. Ipſe.
Et à verbo âſpero. De laâ-
queo. Glôria Patri. Ipſe li-
berâvit me.
Hy am Chriſte ſol juſtitiæ
inica. 135.
Angelis ſuis Deus man-
dàvit de te. Ut cuſtôdi-
ant te in ômnibus viis tuis.

Venite benedicti † Patris mei,
percipite regnum, quod vo-
bis parätum eſt ab origine
mundi.

Onvérte nos Deus ſalu-
târis noſter: & ut nobis
jejunium quadrageſimale pro-
ficiat; mentes noſtras cœlé-
ſtibus inſtrue diſciplinis. Per
Doôminum noſtrum.

Vivo ego, † dicit Démi-
nus: nolo mortem peccatô-
ris; ſed ut magis convertaâ-
tur, & vivat.
acem, & veritâtem.

. 7 . . uc-
rite Dôminum. 5.

Advenérunt nobis † dies pœ-
niténtiæ, ad rediménda pec-
câta, ad ſalvândas ânimas.
Joel 2. C. 12.

Onvertimini ad me in
toto corde veſtro, in je-

137

ſcindite corda veſtra, & non
veſtiménta veſtra, ait Dô-
minus omnipotens.
Ipſe liberàvit me de la-

queo venintium. Et à
verbo aſpero.

Comendémus noſmetipſos †
in multa patiéntia, in jeju-
niis multis, per arma juſtitiæ.
. 1¹ Iſaiæ 55. b. 7.
Erelinquat impius viam
ſuam, & vir iniquus co-
gitatiõnes ſuas, & revertâtur
ad Déminum, & miſerébitur
ejus, & ad Deum noſtrum:
quôniam multus eſt ad igno-
ſcéêndum.
V. Scpulis ſuis obumbrâ-
bit tibi. &ε. Et ſub pennis
ejus ſperaâbis.

Per arma juſtitiæ † virtuͤtis
Dei commendémus noſmet-
ipſos in multa patiéntia.
Capitulum Iſaiæ 58. C. 7.
Range eſuriénti panem
tuum, & egénos vagéôſque
induc in domum tuam: cùm
videris nudum, peri eum, &
carnem tuam ne deſpéxeris.
Scuto circúùmdabit te
véritas ejus. Non timé-
bis à timôre noctürno.

os qui vivimus.

Joe7. d. 17.
Nter veſtibulum, & altâre
plorâbunt ſacerdôtes mi-
niſtri Dômini, & dicent: Par-
ce Dômine, parce pépulo

jünio, & fletu, & planctu. Et! tuo: & ne des hæreditâtem

I 5

tuam

138
tuam in opprôébrium, ut do-
minéntur eis natiônes.
. breves Scäpulis ſuis *
bumbraͤbit tibi. Scaâpulis.
F. Et ſub pennis ejus ſperâ-
bis. Obumbraâbit. G léria Pa-
tri. Scàâpulis.
Hymnus-
Udi, benigne Cônditor,
Noſtras preces cum flé-
tibus,
In hoc ſacro jejúnio,
Fuſas quadragenaârio.
S crutâàtor alme côrdium,
Infirma tu ſcis virium:
Ad te revérſis éxhibe
Remiſſiônis grâtiam.
Multùm quidem peccavi-
mus,
Sed parce confiténtibus:
Ad laudem tui nôminis,
Confer medélam lânguidis.
S ic corpus extrà cônteri
Dona per abſtinéntiam
Jejunet ut mens ſobria
A labe prorſus criminum.
P ræſta, beâta Trinitas,
Concéde ſimplex Unitas,
Ut fructuòſa ſint tuis
Jejuniôrum munera.
Amen.
y. Angelis ſuis Deus man-
dvit de te. . Ut cuſtédi-
ant te in omnibus viis tuis.
Ad Magnificat, Antiphona-
nod uni † ex minimis meis
feciſtis, mihi feciſtis, dicit
Doôminus.
ratio.
Bfl 4 ranmus D0-
mine, noſtrôrum vin-
cula peccatérum: & quid-

Infra hebdomadam primam Quadrageſimæ.

quid pro eis merémur, pro-
pitiätus avérte. Per Dômi-
num noſtrum.
Anæ, Capitula, N. brev. Hymn.
& *. ſupradicti dicuntur in feria-
li Ofncio uſque ad Dom. Paſſionis.
FERIA TERTIA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Intrâvit Jeſus in templum
Dei, & ejiciébat omnes ven-
déntes, & eméntes: & men-
ſas numulariôrum, & Ccd-
thedras vendéntium colúùm-
bas evértit.
OQratio.
R Eſpice Démine familiam
tuam, & præſta: ut apud
te mens noſtra tuo deſidério
flgeat; quæ ſe carnis mace-
ratiône caſtigat. Per Dñm.
Ad. Magnificat, Antiphona.
Scriptũ eſt enim, † quia do-
mus mea, domus oratiônis

eſt cunctis Géntibus: vos au-

tem feciſtis illam ſpeluncam
latrénum : & erat quotidic
docens in templo.

Oratio.
A Scéêndant ad te, Dômi-
ne, preces noſtræ: &
ab Eccléſia tua cunctam re-
pélle nequitiam. Per Déômi⸗-
num noſtrum.

FERIA QUARTA.

Quatuor Temporum.

Si hodie Officium ſit feriale;
dicuntur Pſalmi Graduales.

Ad Benedictus, Antiphona.
Generatio hæc † prava, &
pervérſa ſignum quærit: &
ſignum non dabitur ei, niſi
ſiguum Jonæ Prophétæ.
Ora-

abet
On
Neres ⸗
mus Don
4 erindi:
Pbs adrerti
ne mujettts
Doôminon e

inin Ace t
Cetio.
ies Nohr
s Domin
12 Curitätis Uu
Ee polelngg,
Uunt, Ee ſece
Ie Tdltimns er
TLNMINC
A enedian,
rdlir Eelg
lirtes In, &9
e, Mller hane
i s egeli,

Cens
l

1

ler n

Dirn 0
—. qurlunmns)
Nonnd irence:
Ultinentim met
pore, per fi
n Tefciinenr
X

Wittrit

u⸗
W

zDaß,
dil
Mdee⸗ u
n en
1 Ulnn n.

U

IN

Nir en
. ſcht Onmnez.
kenenkes: N
Rencertium colin

Ppee Dönininn
uun Erel
0 nolrn to l
e CNigt, der Din
.

Aneielee

m: & ait got
tenph.
tto.
eudnt Ate, Dor
e, eces alt:
Reln tun cunchm ,

9 Nee t ,

Infra hebdomadam primam Quadrageſunæ.

Oratio.
Reces noſtras, quæſu-
mus Dômine, clemén-
ter exâudi: & contra cuncta
nobis adverſântia, déxteram
tuæ majeſtâtis exténde. Per
Dôéminum noſtrum.
66 Magnififat, Antiphona.
icut fuit Jonas † in ventre
ceti tribus diébus, & tribus
nôctibus; ita erit Filius hoô-
minis in corde terræ.
Oratio.
Entes noſtras, quæſu-
mus Démine, lúmine
tuæ claritâtis illuſtra: ut vi-
dére poſsimus, quæ agénda
ſunt; & quæ recta ſunt, âge-
re valeâmus. Per Déôminum.
