vultu ſuo. . Deus in mé-
dio ejus, non commové-
bitur. .
Ad Nonam, Afia. Iſta
eſt.
Pro Martyre tantùm.
Capitulum. Eccl. 51. a. 8.
LAudabit uſque ad mor-
tem ânima mea Dômi-
num, quôniam éruis ſuſti-
néntes te, & liberas eos de
manu anguſtiæ, Dômine
Deus noſter.
Pro nec Virgine necç
Martyre-
Capitulum. Prov. 31. d. 29.
MUitæ filiæ congregavé-
VTrunt divitias: tu ſuper-
gréſſa es univérſas. Fallax
grâtia, & vana eſt pulchritũ-
do: muúlier timens Dômi-
num, ipſa laudabitur.
FV. Elégit eam Deus, &
præelégit eam. R. In ta-
bernâculo ſuo habitâre facit

eam.
In II. Veſp. omnia, ùt in primis
Veſperis. XxXV.
V,. Diffüſa eſt grâtia in la-
biis tuis. &: Proptérea bene-
dixit te Deus in ætérnum.
Ad Magniſicat, Antiphona-
Manum ſuam f apéruit inopi,
& palmas ſuas exténdit ad
pâuperem, & panem otioôſa

non comédit. .
Si fuerint plures non Virgi-
nes, idem fit Officium, ut ſupra.

COM-

Xxviii
C O MMUNE
Dedicationis Eccleſiæ,
AD VESPERAS,

Anña. Domum tuam. cum reliquis
de Laudibus. XXiIX. Pſalmi de
Dominica, §SS. ſed locô ultimi,

Pſalmus 147.
LAucla Jeruúſalem Démi-
num: *lauda Deum tu-
um Sion.
Quôniam confortâvit ſeras
portârum tuârum: * bene-
dixit filiis tuis in te.
Qui pôſuit fines tuos pa-
cem: * & aàdipe fruménti ſa-
tiat te.
Qui emittit elôquium ſuum
terræ: * veléôciter currit ſer-
mo ejus.
Qui dat nivem, ſicut la-
nam: * nébulam, ſicut cine-
rem ſpargit.
M ittit cryſtàllum ſuam ſicut
buccéllas: * ante faciem fri-
goris ejus quis ſuſtinébit?
E mittet verbum ſuum, & li-
quefaciet ea: * flabit ſpiritus
ejus, & fluent aquæ.
ui annuntiat verbum ſuum
Krop * juſtitias & judicia
iua Iſraẽl.
Non fecit tàliter omni na-
tiôni: * & judicia ſua non
manifeſtâvit eis.
Capijolam. Apoc. 21. a. 2.
civitàtem ſanctam

Idi
V Jerúſalem novam de-

ſcendéntem de coœlo à Deo,
Parâtam, ſicut ſponſam or-
naàtam viro ſuo.
R. Deo gratias.

In Dedicatione Eccleſiæ.

R. breye, Locus iſte ſanctus
eſt, * In quo orat ſacéêrdos.
Locus. . Pro delictis &
peccàâtis pôpuli. In quo.
G lõôria. Locus.
Hymnus.
Rbs Ferutalenn beàâta,
Dicta Pacis Viſio,
Quæ conſtrüitur in colis
Vivis ex lapidibus,
Et aàngelis coronâta,
Ut ſponſâta cômite.
N ova véniens & coœlo,
Nuptiali thâlamo,
Præparâta, ut ſponſãta
Copulétur Dômino:
Platée, & muri ejus
Ex auro puriſſimo.
P ortæ nitent margaritis,
Adytis paténtibus:
Et virtute meritôrum
Illuc introducitur
Omnis, qui ob Chriſti no-
men
Hic in mundo prémitur.
T unſiônibus, preſſuris
Expoliti lapides
Suis coaptâàntur locis
Per manus artfficis,
Diſponuntur permanſũri
Sacris ædificiis.
G lé⅛ria & honor Deo,
Uſquequaâque altiſſimo,
Unà Patri, Filiéque,
Inclyto Parâclito,
Cui laus eſt, & potéſtas
Per ætérna ſécula. Amen.
„HBec eſt domus Démini
irmiter ædificaâta. Bene
fundâta eſt ſupra firmam
petram.

Ad

Neeni
fctet 1

n Micvlucn
K docnhns
Ceibn tur
gvo Tiprun
mon NMen
inns⸗

Nrat
la⸗

n,
Gmu 1
We⸗ o Un Ul
ünn Noratn
Poe potentn
tonis Vulta

ntommgz,
turi conrent
Clnle min
Aatzit,
U h⸗ r beneti
la Denuun.

lu, gui
alos an
tenpli tui
hrcͤ un

Vmnn,
Jeniclen 4
cs T
ltuinr i
Upicihn,
6 CMronin,
3

dt

Cönnte.
rlo,

1
n n honlta
r Don
& mmni e 1
Purtllno.
en mronit,
Ntentbons
te meritorun
tocuatur
Ii ob Criim
1
Nund Nenin

In Dedicatione Eccleſiæ.

Ad Magnificat, Antiphona-
Sanctificâvit † Dôminus ta-
bernâculum ſuum; quia hæc
eſt domus Dei, in qua in-
vocâbitur nomen ejus, de
quo ſcriptum eſt: Et erit
nomen meum ibi, dicit Doô-
minus.
In ipſo die Dedicationis Eccle-
ſiæ, & per Octavam, & quando va-
riandà eſt Oratio ob concurſum De-
dicationis alterius Eccleſiæ.

Oratio.

Eus, qui inviſibiliter
ômnia côntines, & ta-
men pro ſaluũte géneris hu-
mani ſigna tuæ poténtiæ vi-
ſibiliter oſténdis: templum
hoc poténtiâà tuæ inhabita-
tiônis illũſtra, & concéde;
ut omnes, qui huc depreca-
tuͤri convéniunt, ex qua-
cnque tribulatiéne ad te
clamaâverint, conſolatiônis
tuæ beneficia conſequântur.
Per Dôminum.

In Anniverſario Dedicationis Ec-
eleſiæ, & per Octavam.

Oratio.
D Eus, qui nobis per ſin-

gulos annos hujus ſan
Gti templi tui conſecratiônis
réparas diem, & ſacris ſem-
per myſtériis repræſéntas in-
Côlumes: exâudi preces poô-
puli tui, & præœſta; ut quiſ-
quis hoc templum beneticia
petitúrus ingréditur, cuncta
le impetràſle lætétur. Per
Doôminum. —

XXiIX

AD LAUDES,
& per Horas, Afia.

LDnum tuam †¼ Dô⅛mine:
decet ſanctitúdo in lon-
gitudinem diérum.
ſalmus. D ôminus regnâvit. cum
reliquis. 18.

Anña. Domus mea, † domus
oratiônis vocabitur.
Añia. Hæc eſt domus Démi-
ni † firmiter ædificâta, bene
fundàta eſt ſupra firmam pe-
tram. .
Afia., Bene fundta eſt † do-
mus Démini, ſupra firmam
petram.
Afñia, Lpides pretiôſi † om-
nes muri tui, & turres Jerũú-
ſalem gemmis ædificabũúntur-

Capitulum. Apoc. 21. a. 2.

Idi civitàtem ſanctam
Jerũſalem novam de-
ſcendéntem de cœlo à Deo,
parâtam, ſicut ſponſam or-
nâtam viro ſuo.
.. breve. Domum tuam Dé-
mine,* Decet ſanctitúdo.
Domum. F. In longitudi-
nem diérum. Decet. G lôria
Patri. Domum.
Hymnus.
A Ngularis, fundaméntum,
Lapis Chriſtus miſſus eſt,
Qui parietum compâge
In utrôque néctitur,
Quem Sion ſancta ſuſcépit,
In quo credens pérmanet-
O mnis illa Deo ſacra
Et dilécta civitas,
Plena môdulis, in laude,
Et canôre jubilo
Tri-

XXX

Trinũ Deum, Unicumque

Cum fervôre prædicat.
1oc in templo, ſume Deus,
Exoraâtus âdveni;
Et cleménti bonitaâte
Precum vota ſũſcipe:
Largam benedictiônem,
Hlic infuúnde jugiter.
ic promereântur omnes
Petita acquirere,
Et adépta poſſidére:
Cum Sanctis perénniter
Paradiſum introire,
Translâti in réquiem.
Glôria & honor Deo,
Uſquequaâque altiſſimo,
Una Patri, Filiéque,
Inclyto Parâclito,
Cui laus eſt, & potéſtas
Per ætérna ſécula. Amen.
Hæc eſt domus Dômini
firmiter ædificâta. Bene
fundata eſt ſupra firmam pe-
tram.

Zachæe, † feſtinans deſcén-
de; quia hédie in domo tua
opértet me manére: at ille fe-
ſtinans deſcéndit, & ſuſcêpit
illum gaudens in domum ſu-
am. Hôdie huic déômui ſa-
Ius à Deo facta eſt, alleluja.

Domus mea.
idi civitaàtem.
Domum tuam Dômine
decet ſanctitúdo. In lon-

gitúdinem diérum.

Hæc eſt domus.
Apoc. 21. a. 3.

T audivi vocem magnam
de throno dicéntem: Ec-
ce tabernâculum Dei cum
hominibus, & habitâbit cum
eis. Et ipſi põpulus ejus erunt,
& ipſe Deus cum eis erit eòô-
rum Deus.
Locus iſte ſanctus eſt, in
quo orat ſacérdos. . Pro
delictis & peccaàùtis pépuli.

Lâpides pretiòſi.
apituj Apoc. 21. b. 4.
T abſtérget Deus om-
nem lâcrymam ab ocoulis
eôrum: & mors ultrà non
erit, neque luctus, neque Cla-
mor, neque dolor erit ultrà;
quia prima abièrunt. Et di-
Xit, qui ſedébat in throno:
Ecce nova facio ômnia.
Hæc eſt domus Déômini
firmiter ædificaâta. Bene
fundãata eſt ſupra firmam pe-
tram.

Domum tuam, Dômi-
ne, decet ſanctitúdo. In
longitúdinem diérum.

O quàm metuéndus eſt † lo-
cus iſte! verè non eſt hic
4liud, niſt domus Dei, &
porta cli.

D

cſiren
ono cet
ichlum
,E li
ames c

P
ſſts

ſnchiget
cerdos. )

un, Andhon

retl.

1 k nnd
küiget Den n
erpmamadb San
2 ots ulnn wn
elchs, negedl

domns Donin
ſcia. N. Rene
Upra irmam pe⸗

ens damn,

Im tan, Min.
wdirtc In

OFFICI A

Gertis diebus per menlem, vel ſeptimanam non
impeditis celebrari conceſſa.

Advertendum, ſubjuncta Officia celebrari non poſſe iis diebus, in
quibus faciendum eſt de Feſto duplici, aut ſemid. etiam translato, aut
de die infrà Octavam; Ffans in Feriis majoribus, Adventus ſcilicet,

& Quadrag. aut feria II. ogt. nec in Vigiliis, aut IV. Temp. nec

in feria, in qua ritu feériali reponendum eſt Officium
Dominicæ impeditum. ſta varia S. R. C. Decreta:

OFFICIUM
DE VENERABILI

SACRAMENIO

Ritu ſemiduplici,
Quaâlibet Féria V. tantùm

In omnibus Dominiis, & Statibus hæreditaräs Auguſt
Domuůs Auſtriacæ ad libitum recitandum.
Ex conceſſione Clem. XI. die
17. Auguſti. 1715:
Totum Officium dicitur ùt ſuprà Veſp. autem Antiph. iy. Qui pacem
in Feſto SS. Corporis Chriſti. Antiph. cum Pfſalmo, L auda Jeralem. uͤt
tamen non duplicantur. & in I. ibid. in I. Veſp. ponitur. Tempore

Veſp. dic. Aña. iy: Sicut novéllæ. quoque Paſchali, Antiphonis &c.
cum Pſalmo, Beati omnes, in II.] ubi non eſt, additur, Alleluja.

OFFI-

XXXiIi

IMMACULATE CONCEPT. B. V M.

RITU DUPLICI.

Alleluja.

b initio.

ve Maria. ve maris

ſtella.
Concéêptio ſanctæ Ma-
riæ Virginis. &. Cujus vita
inclyta cunctas illuſtrat Ec-
Cléſias.

Gloriéôſæ † Virginis Mariæ
Conceptiônem digniſſimam
recolàmus, quæ & F Genitri-
cis dignitâtem obtinuit, &
virginalem pudicitiam non
amiſit.

Amulis tuis, quæſumus
Dômine, Coeæléſtis gratiæ
munus impertire: ut, quibus
beâtæ Virginis partus éxtitit
ſalutis exordium; Conceptio-
nis ejus votiva commemoraâ-
tio, pacis tribuat incremén-
tum. Per Döôminum.

Gléô-
ria -- qui natus.

A D LAUDES,
Onccptio gloriôſæ † Vir-

ginis Mariæ, ex ſémine
Abrahæ, ortæ de tribu Ju-
da, Clara ex ſtirpe David.

ôminus regnaâvit.

18.
Concẽptio † ſanctæ
Mariæ Virginis, cujus vita
inclyta cunctas illuſtrat ec-
Cléſias.
Regaâli ex progénie †
Maria exorta refulget: cujus
précibus nos adjuvâri, men-
te & ſpiritu devotiſſimè pô-
ſcimus.
Corde & nimo *†
Chriſto canâmus glériam, in
hac ſacra commemoratiéône
præcélſæ genitricis Dei Ma-
Cum jucunditâte †
Conceptiônem beâtæ Mariæ
celebrémus, ut ipſa pro no-
bis intercédat ad Déôminum
Jeſum Chriſtum.
b initio.

A ve Maria. glorioſa.

Concêptio ſanctæ Mariæ
Virginis. . Cujus vita incly-
ta cunctas illuſtrat eccléſias.

Conceptiônem perpétuæ †
Virginis genitricis Dei Ma-
riæ ſolémniter celebrémus,
qua celſitůdo throni pro-
Céſſit.

nli

Onceptio i
Vo E
—

4

—

belez
4D V

Dinlio, 4
luen fom,

4

Urum Konn
n, Kin
Nram il
Deo grai

n Fentris t
Draberi.

emne
Del
Nre ſen
e

os adjurin mn

in efotllint 1

in gran 1
Chmmenorton
geninas Di M

1 vanndtite
Een beite Mar’e
Wind No
ean dd Domuun
iun.

6co thron

Ofſicium beatæ Mariæ in Sabbatd-⸗
Oratio. F imulis, ut in I. Veip.

Per Horas Antiph. ex Laudibus.
Capitula, & ?*. infrà ex Offic. Sabb.
Oratio ut in I. Veſperis.
In II. Velp. omnia, ut in I. præter
Antiphonam ad Magnitiçat.

7..

Concéptio tua, † Dei geni-

trix Virgo gâudium annun-

KxxXiii
tiâvit univérſo mundo; ex
te enim ortus eſt Sol juſtitiæ,
Chriſtus Deus noſter: qui ſol-
vens maledictiénem, dedit
benedictiénem, & confůún-
dens mortem donâvit nobis

vitam ſempitérnam.

—GTFFICIUM

BEATE

MARIEE.,

INSABBATO.

Veſperæ uſque ad Capit. de Fer.

VI. ut in Pſalt. à Capit. de B M. V.
niſi præceſſerit Feſtum XII. Lect.

tunc enim Veſp. erunt de præce-
denti, cum comm. B. M. V. in Sabb.
niſi illud Feſtum fuerit I. claſſ aut

etiam de B. M. V. Temp. Paſch.

Antiphonis, & „. ac NN. brevibe
additur Alleluja.

AD VESPERAS.

Capitulum. Eccl. 24. a. 14.

As initio, & ante ſécula
creâta fum, & uſque ad
futúrum ſéculum non dęeſi-
nam, & in habitatiône ſancta
coram ipſo miniſtravi.
N. Deo gritias.
Bt. breve. Ave Maria, gratiâ
plena: * Dôminus tecum.
Ave. Y. Benedicta tu in mu-
liéribus, & benedictus fru-
ctus ventris tui. Dôminus.
G léria Patri. Ave.
Hymnus-
Ve maris ſtella,
Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo,
Felix cœli porta.

SS umens illud Ave
Gabriêlis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen-
S olve vincla reis,
Profer lumen cæcis,
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
M onſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
Virgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſoltos,
Mites fac, & cCaſtos.
V itam præſta puram,
Iter para tutum,
Ut vidéntes Jeſum,
Semper collætémur.
S it laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus. Amen.
F. Diffülſa eſt graâtia in lâ-
biis tuis. ꝑ&. Proptérea be-
nedixit te Deus in ætérnum.

Cc Ad

XXXIV
Benedicta tu.

Magnum hæredittis myſté-
rium, † templum Dei factus
eſt terus neſciéntis virum:
non eſt pollútus ex ea car-
nem aſffůmens: omnes gen-
tes vénient, dicéntes: Gléôria
tibi Dômine.

Regina coeli † lætâre, allel.
quia, quem meruiſti porta-
re, allelũja: reſurréxit, ſicut
dixit, allelùja: ora pro nobis
Deum, allelũja. .

Beâta Mater, † & intâàcta Vir-
go, gloriôſa Regina mundi,
intercéde pro nobis ad Dô-
minũ. K yrie eléiſon. & hri-
ſte eléiſon. Kyrie eléiſon.
ater noſter.
Dôéminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Eus, qui ſaltis ætérnæ
beâtæ Mariæ virginitâte
fœcuúnda, humaâno géneri
præmia præſtitiſti, tribue,
quæſumus: ut ipſam pro
nobis intercédere ſentiâmus,
per quam merũimus Auctô-
rem vitæ ſuſcipere, Démi-
num noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum. Qui te-
cum vivit.

Oncède nos fâmulos tu-
os, quæſumus Dômine
Deus, perpétua mentis &
Côrporis ſanitâte gaudére: &
gloriôſa beâtæ Mariæ ſemper
Virginis interceſſiône, à præ-
ſénti liberàâri triſtitia, & ætér-
na pérfrui lætitia. Per Dô-
minum.

74

Gloria 2 -qui natus:

AD LAUDES;-

Admirbile commérci-
um! † Creâtor géneris
humani animtum corpus ſu-
mens, de Virgine naſci digna-
tus eſt: & procédens homo
ſine ſémine, largitus eſt no-

bis ſuam Deitâtem.
ôminus regnavit.
18.
Quando natus es f
ineffabiliter ex Virgine, tunc
implétæ ſunt ſcripturæ: ſicut
pluvia in vellus deſcendiſti,

ut ſalvum faâceres genus hu-

mânum: te laudâmus Deus
nolſter.

Robon
4 Me
Cobletdckaln
m hudible
Dei geunmn
s.
Cemi

tiantr
Ds wdens
abs: Ncce
E, Cü tol

d. Meni.

401

Unele
Ctin l
Ceclt ocen

1 Nan
li, flle
Cext nene
In in aubien
Im
Merebit,
g ne

Ml

140956
ors, Ki⸗
able commete
Ceitot Kne
ümtum nnn⸗
Vrenne micn⸗
ce d

e Vucimg

.

. Ab initio, & ante ſécula

Officium beatæ Mariæ in Sabbata-

Afa, Rubum, quem vide-
rat † Môytes incombuſtum,
conſervâtam agnôvimus tu-
am laudabilem virginitâtem:
Dei génitrix intercéde pro
nobis. —„
Ana. Germindévit † radix Jeſ-
ſe, orta eſt ſtella ex Jacob,
Virgo péperit Salvatôrem:
te laudâmus Deus noſter.
Afia. Ecce Maria † génuit
nobis Salvatérem, quem Jo-
ànnes videns exclamavit, di-
cens: Ecce Agnus Dei, ec-
ce, ꝗhi tollit peccâta mun-
di. Allelũja.
Aliis temporibus,

AD LAUDES,
& per Horas, Afa-

Düm eſſet Rex † in accũů-

bitu ſuo, nardus mea

dedit odorem ſuavitàtis.
Pſalm. D ôminus regnavit. cum
eliquis de Dominica. 18.

Anña. Læva ejus † ſub câpite
meo, & déxtera illius am-
lexaâbitur me.
ſia,. Nigra ſum, † ſed for-
môſa, filiæ Jerũſalem: ideo
diléxit me Rex, & introduũxit
me in cubiculum ſuum.
Afia. Jam hyems tranſiit, †
imber aàbiit, & recéſſit: ſurge
amica mea, & veni.
Afjia. Speciôſa † facta es, &
ſuâvis in deliciis tuis, ſancta
Dei Génitrix.

Capitnlum. Eccl. 24. b. 14.

creàâta ſum, & uſque ad

futuͤrum ſéculum non déſi-

XxXV
nam, & in habitatiéne ſancta
coram ipſo miniſtraâvi.
R. Deo grtias.
R. breve, Ave Maria, gratiâ
plena; * Dôminus tecum.
Ave. V. Benedicta tu in mu-
liéribus, & benedictus fru-
ctus ventris tui. Déminus.
G lôria Patri. Ave.
ymnus-
O Gloriôſa Dômina,
Exceélſa ſuper ſidera,
i te creâvit préôvidè,
Lactaſti ſacro ubere.
od Heva triſtis âbſtulit,
Tu reddis almo gétmine:
Intrent ut aſtra flébiles,
Cœli fenéſtra facta es.
Tu Regis alti jânua,
Et porta lucis fulgida:
Vitam datam per Virgi-
nem,
Gentes redémptæ plau-
dite. .
G lôria tibi Déômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula. Amen.
v. Benedicta tu in muliéri-
bus. . Et benedictus fru-
ctus ventris tui.
A Nativit. uſque ad Purific.
Ad Benedictus, Antiphona.
Mirbile myſtérium † decla-
râtur hôdie: innovântur na-
túræ, Deus homo factus eſt:
id, quod fuit, permânſit; &
quod non erat, aſſumpfit:
non commixtioônem pallus;
neque diviſiônem.
2 Tem-

XXxXVS
Regina coeli.

Beâta Dei Génitrix † Maria,
Virgo perpétua, templum
Dômini, ſacrârium Spiritus
ſancti: ſola ſine exémplo pla-
cuiſti Dômino noſtro Jeſu
Chriſto: ora pro pépulo,
intérveni pro clero, inter-
céde pro devôto fomineo
ſexu.

egi ſeculé-
rum. n pla-

téis.

ulr b initio. .
J. Spécie tua, & pulchritu-
dine tua. . Inténde, prô-
ſperè procéde, & regna.

WNKKNANNNNRNNQENENN

Eccl. 24. b. 15.

T ſic in Sion firmata
ſum, & in civitâte ſan-
tificata ſimiliter requiévi;,
& in Jerúſalem potéſtas mea.
Et radicâvi in pôpulo hono-
rificato, & in parte Dei meĩ
hæréditas illius, & in pleni-
túùdine Sanctôrum deteéntio
mea.
F. Adjuvbit eam Deus vul-
tu ſuo. Deus in médio
ejus, non commovébitur.

Eccl. 24. b. 20.
N platéis, ſicut cinnamô-
mum, & balſamum aro-
matizans odérem dedi: quaſi
myrrha elécta dedi ſuavita-
tem odéris.
Elégit eam Deus? & præ-
elégit eam. In tabernâ-
culo ſuo habitaâre facit eam.

EE

—

E I,
Une un

k mrun
ſeririt in e⸗
1. Qus e
Pünns eund

Ubbbia in in

Deo gin
tebitur apern
Etlugra
juclcinm. Ned
i Man 0/

Clbo a
Toenpa enn
Mynn
Alren fumm
Cuudet
le Horents
Cin der a

a

Wb⸗
la

in cite
Anter d
klempoteke
Iin oprlohn
en parte Dii
Ulus, Ein 1
NKönmm getat

eneng nl
Ded 1 edt
Conmmofe.
n.
„lo. Abn.
6, Neut cnmmd.
& blümunn mr )
OdGren Cecl gl
ch Cedi lunit
i.
tem Dem:r.
1 tbemi

bithe lt tan
tamitur Noe 0.

XXxXvVii

OFFICIUM

S. P. N. BENEDICTI.

Pro feria III. vel alia die ſeptimanæ (etiam Sabbato) ur
dictum, non impeditâ, pro toto S. O. N. Semid.

IN PRIMIS VESPERIS,

Antiphona., Fuit vir vitæ. à
infra in Laudibus. Pſalmi de Do-
minica. §5.

Capitulum Eccl. 31. a. 8.

B 4tus vir, qui invéntus

eſt ſine mâcula, & qui
poſt aurum non àbiit, nec
ſperâvit in pecuniæ theſâu-
ris. Quis eſt hic, & laudaâ-
bimus eum? fecit enim mi-
rabilia in vita ſua.
N. Deo grtias-
B. breve, Os juſti & Medi-
taàbitur ſapiéntiam. Os juſti.
Z. Et lingua ejus loquétur
judicium. Meditaàbitur. Glô-
ria Patri. Os juſti.
Hymnus.
Audibus cives réſonent
canéris; .
Templa ſolémnes modulén-
tur hymnos:
Aurea ſummi Benedictus arce
Gaudet Olympi.
Ie floréntes peragébat an-
nos,
Cùm puer dulcis paâtriæ pe-
nates
Liquit, & ſolus lâtuit ſilénti
Cônditus antro.
Inter urticas, rigidéſque
ſentes
Vicit altricem ſcélerum ju-
véntam:

Inde conſcripſit documénta
vitæ,
Pulchra bedâtæ.
Rream turpis Clarii figuram,
Et nemus ſtravit Véneri di-
câtum,
Atque Baptiſtæ péſuit ſacrâto
Monte ſacéllum.
Jâmque felici réſidens Olym-
po,
Inter ardéntes Séraphim ca-
térvas
Spectat, & dulci réficit Cli-
Entum
Corda liquòre.
G lòria Patri, genitæque Proli,
Et tibi compar utriuſque
ſemper
Spiritus alme, Deus unus,
omni
Téêmpore ſecli, Amen.
V. Amâvit eum Döôminus,
& ornâvit eum. E Stolam
lériæ induit eum.
d Magnificat, Antiphona-
Sanctiſſime † Conféſſor Dô-
mini, Monachéôrum Pater, &
Dux Benedicte, intercéde pro
noſtra, omniumque ſalute.

Oratio.
Xcita Déô⅛mine, in Ecclé-
ſia tua Spiritum, cui beãâ-
tus Pater Benedictus Abbas
ſervivit: ut eôdem nos re-
Cc 3 pleti

XXXviii
pléti ſtudeâmus amàre, quod
amâvit; & ôpere exercére,
quod dòcuit. Per Déôminum.
in unitâte ejuſdem Spiritus
ſancti Deus.

AD LAUDES,

Uit vir vitæ † venerAbilis
grâàtià Benedictus, & noô-
mine, qui ab ipſo pueritiæ
ſuæ téẽémpore cor gerens ſe-
nile, ætâtem môribus trân-
ſiens, nulli ànimum volupta-
ti dedit.

ôminus regnavit.

18.
Ana., Beâtus vir Benedictus †
plus appétiit mala mundi
pPeérpeti, quàm laudes; pro
Deo labòôribus fatigâri, quàm
vitæ hujus favôribus extölli.
Gloriòſus † Conféſſor
Dômini vitam angélicam ge-
rens in terris, ſpéculum bo-
nõôrum ôperũ factus eſt mun-
do: & ideo cum Chriſto jam
ſine fine gaudet in coœlis-
Erat vir Döômini † Be-
nedictus vultu plâcido, mô-
ribus decorâtus angélicis:
tantâque circa eum claritas
excréverat, ut in terris péô-
ſitus, in cœléſtibus habità-
ret.
ta⸗ Vir Dei Benedictus †
ômnium Juſtôrum Spiritu
plenus fuit: ipſe intercédat
pro cunctis mondâſticæ Pro-
teſſiénis.

Ecd. 31. a. g.
Eâtus vir, qui invéntus
9Reſt ſine mâcula: & qui
poſt aurum non àbiit, nec
ſperâvit in pecúniæ theſâuris.
Quis eſt hic, & laudâbimus
eum? fecit enim mirabilia in

vita ſua. Deo gratias.
Amâvit eum Dé-
minus, Et ornâvit eum.

Amvit eum. V. Stolam glô-
riæ induit eum. Et ornAâvit.
Iôria Patri. AmAâvit.

Nter ætérnas Súperm co-
rônas,
Quas ſacro' partas rétinent
agône,
Emicas celſis méritis corũ-
ſcus,
O Benedicte.
ancta te compſit púerum
ſenéctus,
Nil ſibi de te râpuit vol-
ptas:
Aruit mundi tibi flos, ad
alta
Mente levto.
inc fugâà lapſus, paâtriam,
paréntes
Deſeris, fervens némorum
colonus,
Edomas carnem, ſubigiſque
Chriſto
Tortor acérbus.
e diu tutus latebras fo-
véres,
Signa te produnt éperum
piôrum:
Spärgitur felix céleri per or-
bem
Famà volatu.

*

16-

i Nti;
tbi conn
ſenper
Prius dn
OhmnI
Tenpon
Nun 4
N
ONenarl i

preed
ſutls cid
Gicumſoni
nplt, Ken
rdns t.

N
8

Puit nr Wæ.
Ultun dduit

ns m Nn
neul heum
W et.
Amnet en
& Onagit en
lun got n

. ogi
kantenl
nänt en
. Koln
humm
ternkbzetn c
, .

10 Pirtu ient
1 RNS
ls meütiz a

Dereiſck.
Conplt pünmn
u,
Ee to ihit vi.

Nd chi , a

.ee .
Nhlns, Mran,
Eerzens negomm
4
rnen, dbigie
tor us

nm Arbras ſe

Jolmt Oenn

elk cleti er⸗

C.

Officium S. P.
Glôria Patri, genitæque
Proli, .⸗
Et tibi compar utriuſque
ſemper
Spiritus alme, Deus unus,
omni
Témpore sécli. Amen.
vy. Juſtum deduúxit Dômi-
nus per vias rectas. y. Et
oſténdit illi regnum Dei.
Ad Benedictus Antphona.
O beti viri † Batris Benedi-
cti ſancta præcônia! 6 inæ-
ſtimâbilis diléctio charitaâtis!
qui, dum ſéculi pompam con-
témpſit, ætérnæ vitæ con-
junctus eſt. ,B
Oratio. Excita Dômine, at ſu-

Ia. 5
Ad Primam, Antiphona.
Fuit vir Vitzz.
Capitulum. Regi ſeculéôrum.
Ad Abſolutignem „ Capitulum,
Juſtum deduxit Doôminus. ut ad
Nonam. .
Ad Tertiam, Antiphona.
Beâtus vir Benedictus-
Sahitut. B eäatus vir, qui invén-
tus eſt. ut ſuprà.

*

v. Amaâvit eum Déminus,
Sto-

& ornâvit eum. 35,
lam glôriæ induit eum.

N. Benedicti. XXXix

Ad, gext m⸗ Ai hona.
Gloriôſus Confé
Capitulum. Eccl. 39. a. 6.

Uſtus cor ſuum traâdidit
Na vigilandum diluculò ad
bminum, qui fecit illum,
& in conſpéctu Altiſſimi de-
precàâbitur.
F, Os juſti meditâbitur ſa-
piéntiam. pe, Et lingua ejus
loquétur judicium.
Ad Nonam, Antiphona.
Vir Dei. ⸗ Antiphona.
Capitulum. Sap. 10. b. 10.
Uſtum dedúxit Dôminus
Jxe vias rectas, & oſténdit
ilſi regnum Dei, & dedit illi
ſciéntiam Sanctò⅛rum: hone-
ſtâvit illum in labéribus, &
complévit labé res illius.
v. Lex Dei ejus in corde
ipsius. gz. Et non ſupplan-
tabúntur greſſus ejus.

IN II. VESPERIS.
Omnia, ùt in I. Veſperis præter
7. Juſtum deduúxit Dômi-
nus per vias reéctas. X. Et
oſténdit illi regnum Dei.

XI

S. SCHOLASTICE VIRGINIS.

Quæ eſt iſta, quæ ùt nu-
bes volat. Et quaſi co-
lumba ad fenéſtras ſuas.

Dedit mihi † Déminus pen-
nas, ſicut columbæ: volâbo,
& requiéſcam.

ADLAUDES,

Ecce tu pulchra es, ami-
ca mea. ., Ecce tu pulchra
es, Oculi tui columbarum.

2

SE

Surge, † prépera, amica mea.
columba mea, formôſa mea;
veni, & àccipe corônam,
quam tibi Dôminus præpara-
vit in ætérnum.

Eus, qui ânimam bedàtæ
virginis tuæ Scholaſticæ
ad oſtendéndam innocéntiæ
ſuæ viam, in colúmbæ ſpé-
cie cœlum penetrare feciſti:
da nobis ejus méritis & pré-
cibus ita innocénter vivere;
ut ad ætérna mereâmur gâu-
dia pervenire. Per Dôminum.

O.

Dinino,

OTTED.

Alelu,

Minaddh
Unn imenck. N
Wjurindonn R
Minbuni,&
tin minchi,

lan tb
Aue le i⸗

e Nen

Pnzt
nnbk

XIi

Ge B E I TX MARIM.

Ixit Dé⁴minus Démino
meo: * Sede à dextris

, meis:
ſpre Man onec ponam inimicos tu-
ei, ſorncl e ato . os, * ſcabéllũ pedum tuôrũ.
che crnn J irgam virtutis tuæ emittet
Gung wett jitatis Dôminus ex Sion: * domi-
un. nâre in médio inimicôrum
tuôrum.
ni timmnete br enedicàmuns T ecum principium in die
tue Nnllice Dômino;, Virtútis tuæ in ſplendéribus
dim imgrtie Sanctorum . X* ex uũtero ante
in Coliäbeh. . luciferum genui te.
Deetite eit⸗ OFFICIUM B. MARLE. urävit Dôminus, & non
n einl n, . ie Poœnitébit eum: * Tu es Sa-
nooetter iſer. Ccerdos in ætérnum ſecundùm
— a ôrdinem Melchiſedech. .
e xDöninn Nͤ Ne Maria, ôminus à dextris tuis,

confréêgit in die iræ ſuæ reges.
udicâbit in natiônibus, im-
plébit ruinas: * Conquaſſabit
câpita in terra multôrum.
e torrénte in via bibet; *
proptérea exaltâbit caput.

Deus in adjutôrium me-
um intende. Dé⁴mine ad

adjuvândum me feſtina. Dum
löria Patri, & Filio. Ticut eget Rex in accubitu ſuo,
erat in principio, anardus mea dedit odérem
Alleluja, „* 2
ſuavitatis.
Laus tibi Démine, Rex Anña. G adqmirabile commér-
ætérnæ glériæ. cium! Creàâtor géneris humâ-
Dum ni, animaâtum corpus ſumens,
eſſet Rex. de Virgine naſci dignàâtus eſt:

& procédens homo ſine ſé-
mine largitus eſt nobis ſuam
O admirabile, Deiĩtâtem.
6 5

XIii
1 Læva
ejus.

Quando natus es.

Audate pueri Dôminum:*
laudâte nomen Dômini.
it nomen Dômini benedi-
Rum, * ex hoc, nunc, & uſ-
que in ſéculum.
Nſolis ortu uſque ad occaâ-
ſum, * laudâbile nomen Dô-
mini.
xXcélſus ſuper omnes gen-
tes Dôminus, * & ſuper coe-
los glôria ejus.
uis ſicut Dôminus Deus
noſter, qui in altis hâbitat, *
& humilia réſpicit in colo,
E in terra?
& uſcitans à terra inopem, *
& de ſtércore érigens pâu-
perem:
It côllocet eum cum prin-
cipibus, * cum principibus
pôpuli ſui.
ui habitâre facit ſtérilem
in domo, * matrem filiõrum
lætântem.
Læva
ejus ſub câpite meo, & déxte-
ra illius amplexâbitur me.

Quando natus es in-
effabiliter ex Virgine, tunc
implétæ ſunt ſcriptuúræ: ſicut
pluvia in vellus deſcendiſti,
ut ſalvum faceres genus hu-
mânum: te laudâmus Deus
noſter.
Nigra ſum.

Rubum, quem viderat.

Etatus ſum in his, quæ
dicta ſunt mihi: “In do-
mum Dômini ibimus.
tantes erant pedes noſtri, *
in àtriis tuis Jerũſalem.
erũſalem, quæ ædifictur
ut civitas: * Cujus participa-
tio ejus in idipfum.
I lluc enim aſcendérunt tri-
bus, tribus Dômini, * teſti-
mônium Iſraël ad confitén-
dum nômini Dômini.
uia illic ſedérunt ſedes in
judicio, * ſedes ſuper do-
mum David.
ogàâte, quæ ad pacem ſunt
Jerũſalem: * & abundantia
diligéntibus te.
iat pax in virtute tua: * &
abundantia in turribus tuis.
ropter fratres meos, &
prôximos meos, * loquébar
pacem de te.
ropter domum Démini Dei
noſtri, * quæsivi bona tibi.
Nigra
ſum, ſed forméſa filiæ Jerũ-
ſalem; ideo diléxit me Rex,
& introdũúxit me in cubicu-
lum ſuum.

Rubum, quem vide-
rat Môyſes incombuúſtum,
conſervàtam agnéôvimus tu-
am laudabilem virginitâtem:
Dei Géênitrix intercéde pro
nobis.
Jam

hyems trànſiit.

GerminKâvit.

1 Domimn
I donmm
rowervat, 4

4

Doninuen
ſititem, 4ſle
Cuſtolt em.
WuNH Aſonß⸗
ſlgre: Ugi⸗
ſecküti u nn
ep Eert d
ſonmm: * t
Dini, Mü, e
En ventro⸗
t ſigter n
ns: iaflien
Linlg lni
Tcerium funn e
Non Conkuncten
Oletn innicbl

Uems trinlit, i
Erctlttſnpe⸗
Leni

ſin Ceniniht
0t che
1go Nedeik N
te ludims De

oe )r

Conn ſin
Strut eig
tuis ſenict⸗
en lale
(e A
Ni, ain
nicpn
engennt
mnini, r

8
ſn

lur d parenint
† 1 .
& Dundnin

N fo.
Ete.

in virtn
I Vtut

1

leit eNer,

Nt on in all

Iſi Déminus ædificâve-
rit domum, * in vanum
laboravérunt, qui ædificant
eam.
iſi Déminus cuſtodierit ci-
vitâtem, * fruſtrà vigilat, qui
cuſtôdit eam.
anum eſt vobis ante lucem
ſurgere: * furgite poſtquam
ſedéritis, qui manducaàtis pa-
nem doloôris.

um déderit diléctis ſuis

ſomnum: * ecce hæréditas
Démini, filii; merces, fru-
Ctus ventris.
icut ſagittæ in manu po-
téntis: * ita filii excuſſôrum.
eâtus vir, qui implévit de-
fidérium ſuum ex ipſis: *
non confundétur, cùm lo-
quétur inimicis ſuis in porta.
Jam
hyems trânſiit, imber àbiit,
& recéſſit; ſurge amica mea,
& veni.

Germinavit radix Jeſ-
ſe, orta eſt ſtella ex Jacob,
Virgo péperit Salvatérem:
te laudämus Deus noſter.
Speciòſa.

Ecce Marlia.

Auda Jerúſalem Dômi-
num: * lauda Deum tu-
um Sion.
uéôniam confortâvit ſeras
Portârum tuârum: * benedi-
Xit filiis tuis in te.

ui péluit fines tuos pa-

XlIiii
cem: * & àdipe fruménti ſa-
tiat te.
ui emittit elôquium ſuum
terræ: * velôciter currit ſer-
mo ejus.
ui dat nivem, ſicut la-
nam: * nébulam, ſicut cine-
rem ſpargit:
ittit cryſtâllum ſuam, ſicut
buccéllas: * ante fâciem fri-
goris ejus, quis ſuſtinébit?
mittet verbum ſuum, & li-
quefâciet ea: * flabit ſpiritus
ejus, & fluent aquæ.

Qui annuũntiat verbum ſuum

Jacob: * juſtitias, & judicia
ſua Iſraẽël.
on fecit tâliter omni na-
tidni: * & judicia ſua non
manifeſtâà vit eis.
u Speciéſa
facta es, & ſuâvis in deliciis
tuis, ſancta Dei Gênitrix.

. Ecce Maria génuit no-
bis Salvatérem, quem Joân-
nes videns exclamâvit, di-
cens: Ecce Agnus Dei, ecce,
qui tollit peccâta mundi,
alleluja.
. Eccl. 24. b. 14.
B initio, & ante ſécula
creâta ſum, & uſque ad
futúrum ſéculum non déſi-
nam, & in habitatiéône ſan-
cta coram ipſo miniſtraâvi.
Deo grtias.

Ve maris Stella,
Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo,

Felix coœli porta.
u⸗=

Xliv
Sumens illud Ave
Gabriélis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
Olve vincla reis,
Profer lumen cæcis,
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
onſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
irgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolutos,
Mites fac, & Caſtos.-
itam præſta puram,
Iter para tutum,
Ut vidéntes Jeſum,
Semper collætémur.
dit laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus. Amen.
F. Diffüũſa eſt graâtia in la-
biis tuis. Proptérea be-
nedixit te Deus in ætérnum.

Beâta Mater, † & in-
tâcta Virgo, gloriôſa Regi-
na mundi, intercéde pro no-
bis ad Déôminum.

Magnum hæreditâtis myſté-
rium: † Templum Dei factus
eſt terus neſciéntis virum:
non eſt pollũtus ex ea car-
nem aſfümens: omnes gen-
tes vénient, dicéntes: Glô-
ria tibi Dômine.

:. Regina coeli † lætre,
alleluja: quia quem meruiſti
portaâre, alleluja: reſurréxit,
ſicut dixit, alleluja: Ora pro
nobis Deum, alleluja.
yrie elciſon. Ohriſte eléi-
ſon. Kyrie eléiſon.
Dôéminus vobiſcum.
Et cum ſpfritu tuo.

Oncéde nos fâmulos tu-
os, quæſumus Démine

Deus, perpétua mentis &

Côrporis ſanitâte gaudére: &
gloriôſa beâtæ Mariæ ſemper
Virginis interceſſiéône, à præ-
ſénti liberâri triſtitia; & ætér-
na pérfrui lætitia. Per Chri-
ſtum Dôminum noſtrum.
Amen.

Eus, qui ſalútis ætérnæ
beâtæ Mariæ virginita-
te fœcunda, humaâno géne-
ri promia præſtitiſti: tribue
quæſumus; ut ipſam pro no-
bis intercédere ſentiâmus,
per quam meruimus Auctoô-
rem vitæ ſuſcipere Dôminum
noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum. Amen.

Sancti Dei omnes, † in-
tercédere dignémini pro no-
ſtra, omniumque ſalute.
Lætâmini in Démino, &
exultâte Juſti. Et gloria-
mini omnes recti corde-

lben

Aöruon r
D
hetun Cebenine
MIN No

6 Lodeſn tu
Eele necattam
6oluntte del
num kummomm!
Altis tue hen
le: bentidor
enpterna bonn
Cnnnibos Kdelbe
vegtiem ztetve,
Der Domnnun.

10 (ON

.

je Merh,
Cumttknosl
tr W. .
Tan dum A N
Densin adt
Unn Utenge. .
Aötrinchm ne
li Litt, 6

n anun
entte
Uunr lis 1

R to.

kn imllet

n entis
nlee: .
tte Ure ſener
arctliölbifr
itit tinte 4.
lettia. Der

wum noknun.

in pon
e ſalute.
1 Mno, 4

u9 .

edi Corc⸗

Monnes f

) Rötege Déômine pôpu-
lum tuum, & Apol-
rum tuéôrum Petri & Pauli,
& aliorum Apoſtolôrum pa-
trocinio confidéntem, per-
pétua defenſiône conſérva.
Mnes Sancti tui, quæſu-
mus Dômine, nos ubi-
que àdjuvent: ut, dum eòôrũ
mérita recôlimus, patrocinia
ſentiämus; & pacem tuam
noſtris concéde tempéribus,
& ab Eccléſia tua cunctam
repélle nequitiam: iter, actus,
& voluntaàtes noſtras, & 6m-
nium famulôrum tuéôrum in
ſalutis tuæ proſperitâte diſpô-
ne: benefactôribus noſtris
ſempitérna bona retribue: &
ômnibus fidélibus defunctis
réquiem ætérnam concéde.
Per Dôminum.

AD COMPLETORIUM.

ve Maria,
„ Convérte nos Deus ſalu-
tàris noſter. Et avérte
iram tuam à nobis.
Deus in adjutéôrium me-
um inténde. Dômine ad
adjuvândum me feſtina.
léria Patri, & Filio,

GEÿ⁵ expugnavérunt me
à juventúte mea, * dicat
nunc Iſraél.
epè expugnavérunt me à
juventúte mea: * étenim non
potuérunt mihi.
upra dorſum meum fabri-
Cavérunt peccatôres: * pro-

XIV
longavérunt iniquitàtẽ ſuam.
ôminus juſtus concidit cer-
vices peccatôrum: * confun-
dâàntur, & convertântur re-
tréôrſum omnes, qui odérunt
Sion.
iant ſicut fœnum tectô-
rum: * quod, priuſquam
evellâtur, exaâruit:
e quo non implévit ma-
num ſuam, qui metit, * &
ſinum ſuum, qui manipulos
cõlligit.
t non dixérunt, qui præ-
teribant: Benedictio Démini
ſuper vos: * benediximus vo-
bis in némine Dômini.

E profäúndis clamâvi ad
te Dômine: * Dômine
exâudi vocem meam.
& iant aures tuæ intendén-
tes, * in vocem deprecatioô-
nis mexk..
i iniquitâtes obſervâveris
Pezminen : * Déômine, quis
ſuſtinébit?
uia apud te propitiâtio
eſt: * & propter legem tu-
am ſuſtinui te Dômine.
uſtinuit àänima mea in ver-
bo ejus: * ſperaâvit àânima
mea in Démino.
cuſté⁰dia matutina uſque
ad noctem, * ſperet Iſraẽl in
Dé⁶mino.
uia apud Dôminum miſe-
ricéôrdia: * & copiôſa apud
eum redémptio.
t ipſe rédimet Iſraël, * ex
mnibus iniquitâtibus ejus.
3 léria Patri, & Filio.

XIvi

Pſalmus 130.
Omine non eſt exaltà-
tum cor meum: * ne-
que elâti ſunt culi mei.
Xedue ambulàvi in ma-
gnis, * neque in mir abilibus
ſuper me.
Si non humlliter ſentié-
bam: * ſed exaltâvi ànimam
meam:
Sicut ablactâtus eſt ſuper
matre ſua; * ita retribuũtio
in ànima mea.
Speret Iraél in Dômino, *
ex hoc, nunc, & uſque in
ſéculum.
Hymnus.
Emẽénto ſaluůtis Auctor,
Quod noſtri quondam
Côrporis,
Ex illibâta Virgine
Naſcéndo, formam ſúm-
pleris.
M aria Mater gratiæ,
Mater milſericôrdiæ,
Tu nos ab hoſte prôtege,
Et hora mortis ſuſcipe.
G léria tibi Démine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſẽécula.
Amen.
Capitulum, Eccl. 24. c. 24.
EG mater pulchræ dile-
ctiônis, & timôris, &
agnitiônis, & ſanctæ ſpei
. Deo gratias.
. Ora pro nobis ſancta
Dei Génitrix. X. Ut digni
efficimur promiſſiònibus
Chriſti.

Officium parvum B. Mariæ.

Per annum, Afia. Sub
