
Oratio.

Eus ômnium largitor
bonôrum, qui in fàmu-
la tua Bibiana cum virginitaâ-
tis flore martyrii palmã con-
junxiſti: mentes noſtras ejus
interceſſiõne tibi charitte
conjuúnge; ut amôtis pericu-
lis, præmia conſequâmur æ=-
térna. Per Dôminum no-
ſtrum.

Ug⸗

Deinde fit commem. S. Conradi
Ana. Amâàvit. Y. Juſtum deduxit.
Oratio, ùt ſuprà. & Feriæ.
Veſperæ de ſeg. comm., prædç. &
Feriæ.

Die III. Decembris.

IN FESTO S. FKRANCISCI
Xaverii Confeſſ. Duplez.
Si hoc Feſtum ab hac dic remo-
vetur, & non aliàs, in Hymno dic.
éruit ſupremos.
Oratio.

us, qui Indiârum gen-
"tes beati Franciſci præ-
diratkone & miraâculis Ec-
cléſiæ tuæ aggregâre volui-
ſti: concéde propitius; ut
cujus gloriôſa mérita vene-
râmur, virtůtum quoque imi-
témur exémpla. Per Dômi-
num noſtrum.

Deinde fit commem. S. Bibianæ,
Ana Veni ſponſa. v. Diffuſa eſt.
4 uͤt ſi Pra & Ferice.
in . Ve b. fit à Capit, de ſeq.

Somm. præc. & Feriæ.

215
Die IV. Decembris.

IN FESTO S. BARBARE
Virg. 8 Mart. Dup.

Oratio.

D Es virginitàtis amator,
qui ad declarânda méri-
ta beâtæ Bârbaræ Virginis, &
Martyris tuæ, põpulo ipſam
dignè invocanti 5 miſericôr-
diam promisiſti: ipsius nobis
interceſſiõne concêde; ut ho-
ſtium ſuperatis insidiis, æter-
næ vitæ præmia conſequà-
mur. Per Dôòminum.

Poſten fit. coimmem. 8. erü⸗
Afa. Hic vir. v. Juſtum deduxit.
Oratio, uͤt ſuprà, & Feriæ.
In II. Veſp. à Capit. de ſeq. con.
praç. Fer. & S. Sabbæ Abbatis.

Die V. Decembris.
(aliàs III. hujus.)

IN FESTO S. PETRI
Chryſologi Epiſc. & Conf.

Duplex.
In Hymno dic. M éruit ſuprémos.
Ad Magnificat in ueiique Veſa.
Aña. 6 Po Ctor.
Oratio.
D Eus, qui beâtum Petrum
Chryſõlogum doctôrem
egrégium divinitus præmon-
ſtrâtum, ad regéndam, & in-
ſtruéndam Eccléſiam tuam
éligi voluiſti: præſta quæſu-
mus; ut, quem doctôrem
vitæ habúimus in terris, in-
terceſſôrem habére mereâmur

in cœlis. Per Déôminum.
Deinde fit commem. S. Barbaræ,
Añia. Veni ſponſa. „. Diffuſa eſt.
eri ut ſuprà. Poſteg FPerig,

BN de Per .„Ana. Similabo.
eduxit.

4 Ora-

216

Ntercéſſio nos, quæſumus
Dômine, beÜâti Sabbæ Ab-
bâtis comméndet: ut, quod
noſtris méritis non valémus;
ejus patrocinio aſſequâmur.
Per Dôminum.

Euge ſerve. Amàâ-

vit.

Die VI. Decembris.
IN FESTO S. NICOLAI

Eus, qui beâtum Nico-
làum Pontificem innuů-
meris decoraâſti mirculis:
tribue quæſumus; ut ejus
méritis, & précibus, à ge-
hénnæ incéndiis liberémur.
Per Dôminum.

Doctor. Juſtum.

Die VII. Decembris.
IN FESTO S. AMBROSII

eruit ſuprémos.

O Docdtor éptime Eccléſiæ
ſanctæ lumen, bedàte Am-
brôſi, divinæ legis amator,
deprecàre pro nobis Filium
Dei.

Eus, qui pépulo tuo
ætérnæ ſaluũtis beâtum
Ambréſium miniſtrum tri-
buiſti: præſta, quæſumus; ut
quem Doctérem vitæ ha-
buimus in terris, intercefſô-
rem habére mereâmur in
cœlis. Per Dminum.

QAmàvit eum Déminus.
Juſtum deduxit.

Die VIII. Decembris.
IN FESTO CONCEPTIO-

Concèptio
gloriôſæ.
ixit Dôminus.
audte pueri. Lætaàtus ſum. N iſi
Dôminus ædificavérit.

Eccl. 24. b. 14.

B initio, & ante ſécula
Acreâta ſum, & uſque ad
futúrum ſéculum non deſi-
nam, & in habitatiône ſan-
cta coram ipſo miniſtràvi.
. b Ave Maria, grtia
plena: * Dôminus tecum,
Ave Marſa. Benedicta tu
in muliéribus, & benedictus
Fructus ventris tui. Dômi-
nus. G lôria. Ave Maria.

Ve maris Stella,
Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo,
Felix cœli porta.
umens illud Avée,
Gabriélis ore,
Fun-

hhl
tans
Ure win
Proter l
Dlaln no.
Pona c
Cuſtra!
Junet,

Mops
ls he,
um prel
ler pan
U wdent
Lemper
Sühn
uonno
Huittui!
Tbu h
Aen⸗.
Concgti
le llni i,
(ir i
Ec lllrt ec

Cbite Vn
6 N ns
Cnnin
colim, .
6s Gontien

7

Ullt.

1.

, & nr Na
r, & ve A
Cllum gon .
hobitatne ſn.
o münihriri
Ne Mutn, gin
Döornus konm,
3 6. Dyrnikztu
u, E berrticus
enms m Domi.
e Nrt.

4 Kela
ter alma,
wper Vigo⸗
portn
1d Are,

le,
I

Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
olve vincla reis,
Profer lumen cœcis,
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
onſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
irgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolutos,
Mites fac, & caſtos.
itam præſta puram,
Iter para tutum,
Ut videéntes jeſum,
Semper collætémur.
it laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus.
Amen.
Concèptio eſt hòdie ſan-
ctæ Mariæ Virginis.
Cujus vita inclyta cun-
Ctas illuſtrat eccléſias.

Gloriôſæ † Virginis Mariæ
Conceptiônem digniſſimam
recolamus, quæ & Genitri-
cis dignitâtem obtinuit, &
virginalem. pudicitiam non
amiſit.

Amulis tuis, quæſumus
Dò⅛mine, Coœléſtis gràtiæ
munus impertire: ut quibus
beâtæ Virginis Partus Extitit
ſalutis exòrdium; Conceptiéô-
nis ejus votiva ſolémnitas pa-
cis tribuat increméntum. bPer
Dôminum.

217

O Doctor. Juſtum deduͤ-
Xit. . eus, qui pôpulo.

1 fine . ria
tibi Dômine: Qui natus es de Vir-
gine, avs

ALD LAUDES,

Onceptio gloriſæ † Vir-
ginis Mariæ, ex ſémine
Abrahæ, ortæ de tribu juda,
Clara ex ſtirpe David.
ôminus regnaâvit.
18.
Concèptio eſt hôdie †
ſanctæ Mariæ Virginis, cujus
vita inclyta cunctas illuſtrat
eccléſias.
Regli † ex progénie
Maria exorta refúlget: cu-
jus précibus nos adjuvari
mente, & ſpiritu devotiſſi-
mè pòlſcimus.
Corde, & ànimo †
Chriſto canâmus glôriam in
hac ſacra ſolemnitàâte præcél-
ſæ Genitricis Dei Mariæ.
Cum jucunditâte †
Conceptiônem beàâtæ Mariæ
celebrémus, ut ipſa pro no-
bis intercédat ad Döminum
Jeſum Chriſtum.
b initio. npr⸗
Ave Maria, gratia
Dôminus tecum.
Ave Maria. Benedicta tu
in muliéribus, & benedi-
ctus Fructus ventris tui. Dô-
minus. Glôria Patri. Ave
Alaria.

05

plena:

218 Feſta Decembris.

Hymnus.
Glorié6ſa Démina!
Excélſa ſuper sidera,
Qui te creâvit préôvidè,
Lactaſti ſacro ubere.
Quod Heva triſtis àbſtulit,
Tu reddis almo gérmine:
Intrent ut aſtra flébiles,
Coœli fenéſtra facta es.
T u Regis alti jânua,
Et porta lucis fulgida:
Vitam datam per Virginẽ,
Gentes redémptæ plaâudite.
G léôria tibi Déômine,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & ſancto Spi-
ritu,
In ſempitérna ſécula.
Amen.
Y. Concèptio eſt hdie ſan-
ctæ Mariæ Virginis.
N. Cujus vita inclyta cun-
Ctas illũſtrat eccléſias.
Ad Benedictus, Antiphona.
Conceptiônem hodiérnam †
perpétuæ Virginis Genitricis
Dei Mariæ ſolémniter cele-
brémus, qua celſitúdo thro-
ni procéſſit, alleluja.
Oratio. F âmulis tuis. ut ſuprà.
Deinde fit comm, Feriæ occurr.
Ad, Tertiam, Antiphona.
Concèêptio eſt hòdie.
Capitulum. A b initio. ut in
Veſperis,
V. Spécie tua, & pulchrituů-
dine tua. p, Inténde, prô-
ſperè procéde, & regna.
Ag. Sextam, Antiphona-
Regali ex progénic.

Capitulum. Eccl. 24. b. 15.
T ſic in Sion firmâta
ſum, & in civitàâte ſancti-
ficâta ſimiliter requiévi, &
in Jerúſalem potéſtas mea.
Et radicâvi in pépulo ho-
norificàto, & in parte Dei
mei hæréditas illius, & in
plenitudine Sanctôrum de-
téntio mea.

v. Adjuvàâbit eam Deus vul-

tu ſuo. . Deus in médio
ejus, non commovébitur.
Ad. Nonam, Antiphona.
Cum jucunditate.
Capitulum. Eccl. 24. b. 20.
IX platéis, ſicut cinnamô-
mum, & balſamum aro-
matizans odérem dedi: qua-
ſi myrrha elécta dedi ſuavi-
tâtem odoris.
V. Elégit eam Deus, & præ-
elégit eam. X. In tabernâ-
culo ſuo habitâre facit eam.
In II. Veſp. omnia, uùt in I. Veſp⸗

Ad Magnificat, Antiphona.
Concéptio tua, † Dei Géêni-
trix Virgo, gâudium annun-
tiavit univérſo mundo: ex
te enim ortus eſt Sol juſti-
tiæ, Chriſtus Deus noſter:
qui ſolvens maledictiônem,
dedit benedictidnem: & con-
fundens mortem, dondavit
nobis vitam ſempitérnam.

In II. Veſp. ſit comm. ſeg. Afa,
Sacérdos. 7. Amavit. Oratio, ut
infrà. & Feriæ.
Si Feſtum Conceptionis occurrens
in Dominica, transfertur in diem
non impeditam infra Oean⸗
288-

NeR.I
(
WEERRNO

Turm

0
4, cu
potene!
Gteoori Con
Gbe Lontffs

Eontp, EGE
tüaiet,

CmInum.

1as
dut
üſclen enn
, d inn
kitt⸗ liv,
tne Nncennn 5

d.

fibt eim Dens n
1 Delb in mit
n norebito,
Ccunctti,
htes, ſent imms
n, & bülumum n.
d Cddren Celn
Ieln dede diin.
atenn n
aben
N iNdr ui enn

v//
n N 11 l *⅜

Uin, Monhon
dtm, Deien⸗
O, Kudium mmnn
eno mund, e
Ortus t it.
ite Dan mler:

Metidenen,

nkupttertan.

uürt. O,

Feſta Decembris.

Sabbato ſequenti, quia dies octava
Conceptionis non transfertur, neque
de ea heri poteſt Officiũ, niſi per ſo-
Tam commemor. in Dominicça: ideo
in primis Veſperis Dominicæ ter-
tiæ dicuntur Antiph. & Pſalmi de
Sabbato. Regnum tuum. &. Ca-
pPitulum, & cêtera de Dominica ter-
tia, & ft comm. de die octava, ut
in IJ. Veſp. Feſti. In Laud. it com-
memor. Octavæ. Non dicuntur Pre-
ces ad Completorium, neque ad
primam, in qua tamen dicitur,
Quicunque. &c.. In II. Veſperis
de Dominica fit commem. Octavæ
ut in II. Veſperis Feſti.

Die IX. Decembris.
(aliàe XVII. Nov.)

IN FESTO S. GREGORII

Thavmaturgi Epiſc. & Conf.
Semiduplex.

In Hymno dic. M éruit ſuprémos.

Oratio.
A, quæſumus, omni-
potens Deus: ut bedÜti
Gregéôrii Confeſſoris tui, at-
que Pontificis veneranda ſo-
lémnitas, & devotiõônem no-
bis augeat, & ſalutem. Per
Dôminum.
In Laud comm. Octavæ. Antiph.
Conceptioònem hodiérnam. . Con-
céptio eſt hôdie. Oratio F amulis.
ut in Laud. Feſti. Et Feriæ.
In II. Veſp. à Cap. de ſeq. comm.
præc. Octavæ, Feriæ, & S. Melchia-
dis Papæ & Martyris,

Die X. Decembris.

. (aliͦs XXIV. Nov.)
IN FESTO S. JOANNIS
à Cruce, Confeſſ. Semidupl.
In Hym. dio. M éruit ſuprémos.
Oratio.
D „qui ſanctum Joaân-
nem Confeſſôrem tuum
Perféctæ ſui abnegatiénis, &

219

Crucis amatéôrem eximium
effeciſti: concéde, ut ejus
imitatiõni jugiter inhæréntes;
glõriam aſſequâmur ætérnam.
Per Döminum.

Deinde fit comm. præced. Antiph,
Amaâvit. y. Juſtum. Oratio, ut ſu⸗
prà. Et Octavæ B. V. Antiph. Con-
cCéptio tua. ut in II. Veſp. F. Con-
cêptio eſt hôdie. & Oratio, t in I.
Veſp. Feſti. Poſtea Feriæ. Poſtremè
S8. Melchiadis Papæ & M. Ana. Iſte
ſanctus. 5. Gloria, & honéôre.

Oratio.

Nfirmitâtem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus:
& quia pondus prépriæ actiô-
nis gravat; beati Melchiadis
Maärtyris tui, atque Pontificis
intercéſſio gloriôſa nos prô-
tegat. Per Dôminum.

In Laud. ät cammem. QGavæ
Antiph. Conceptiônem hodiérnam
X*. Ebacétio eſt héôdie. Oratio.
F àmulis. ùt in Laud. Feſti. Deinde
Feriæ, & poſtremòè S. Melchiadis P.
G& Mart. Antiph. Qui odit. . Ju-
ſtus, ut palma. Oratio, ùt ſupre.
In II. Veſp. à Capit. de ſeq. com.
præced. Octavæ, & Feriæ.

Die XI. Decembris.

FESTO S. DAMASI
Pspæ, & Conf. Semidupl.
Oratio.

Xaudi, Démine, preces
noſtras: & intervenién-
te beâto Dâmaſo Confeſſõ-
re tuo, atque Pontifice; in-
dulgéntiam nobis tribue pla-
câtus, & pacem. Per Déômi-
num noſtrum. .

Deinde fit comm. S. Joan. à Cru-
ce, Antiph. Hic vir deſpiciens.
„.. Juſigm deduxit. Otatio, ut
ſuprà, Et COdavæ. Et Fer

IN

220

Con-

Eonceptiônem hodiérnam, . Cor
àmulis.

géptio eſt hodie.

Dum eſſet ſum-
mus Pontifex.

Die XII. Decembris.
QDINTA DIE INFRA

Die XIII. Decembris.
IN FESTO S. LUCILE

. Orante ſancta
Lutia.

In tua patiéntia † poſſediſti
änimam tuam, Lucia ſpon-
ſa Chriſti: odiſti, quæ in
mundo ſunt, & corúſcas cum
Angelis: ſânguine préprio
inim icum viclſti.

Xâudi nos Deus ſalutâ-
ris noſter: ut, ſicut de
beâtæ Luciæ Virginis, &
Martyris tuæ feſtivitâte gau-
démus; ita piæ devotiônis
erudiâmur afféctu. Per Dô-
minum noſtrum.

Concèptio tua. Concéptio eſt
hôdie.

amulis.

Juſtum deduùxit

AD LAUDES.

QOkante ſancta Lucia,
appäâruit ei beâta Aga-
tha, & conſolabaâtur ancillam
Dhriſti.
6minus regnaâvit.
18. .
Lucia virgo, † quid à
me petis, quod ipſa pòteris
præſtàre continuò matri
tuæ?
Per te Lucia virgo †
civitas Syracuſâna decoraâ-
bitur à Démino Jeſu Chri-

ſto.
Benedico te † Pater
Dôòmini mei Jeſu Chriſti,
quia per Filium tuum ignis
extinctus eſt à lâtere meo.
Soror mea Lucia, †
virgo Deo devôta, quid à
me petis, quod ipſa pòteris
præſtàre continus matri
tuæ?

Columna es † immbilis, Lu-
cia ſponſa Chriſti: quia om-
nis plebs te expéctat, ut ac-
cipias corônam vitæ, allel.
xàâudi nos.

Conceptioònem hodiérnam. . Con-
cêptio eſt hodie. amulis.

Oràânte ſancta
Lucia.

Die

Ttcromn ſer
Coelrio 1b
unbun nol

un
nt Pi
9 Chriti
let.
Uifl,

Rneti a
Orn .

e h.

De X. .
Ronn

te Duct viron
Nriollm deors.
Omind in i⸗

neclco te ier
mei ſein Cniti,
flum tuum gn
AAere en
Cror mes Luct,
erdn, Alt
og li Mein
CONt

Pfimmobiis I
Chriti: aon.
eipecht, t a⸗
am Mæ, 1l.
di

odem, . con
Kuule⸗

11, hn
Orünte Mndd

Die XIV. Decembris.
IN FESTO S. DOMINICI

éruit ſuprémos.

Eus, qui Eccléſiam tuam
beâti Dominici Confeſ-
fõris tui præclâris vitæ méri-
tis decoraſti, & in liberândis
captivis, gloriôſis lætificàſti
mirâculis: concéde nobis fa-
mulis tuis; ut ipsius inſtruâ-
mur exémplis, & ab omni
vitiorum ſervitúte ejus pa-
trocinio liberémur. Per Doô-
minum noſtrum.

Tanto péndere † eam
fixit Spiritus ſanctus, ut vir-
go Chriſti immòbilis perma-
néret.
Diffuſa eſt.

Concèptio tua. Y. Concéptio eſt
hkôdis.

amulis tuis.

Hie vir. Juſtum deduxit.

Die XV. Decembris.
IN OCTAVA CONCE-

Iſte ſanctus. Gléria, & honoôre.

221¹
Die XVI. Decembris.

IN FESTO S. EUSEBII

Eus, qui nos beàti Eu-
ſébii Martyris tui, atque
Pontificis ànnua ſolemnita-
te lætificas: concéde propi-
tius; ut, cujus natalitia cõli-
mus, de ejúſdem étiam pro-
tectiõne gaudeâmus. Per Dô-
minum noſtrum.

Die XVIII. Decembris.
IN FESTO EXPECTA-

Miſſus eſt.

Iſaiæ 11. a. f.

Grediêtur virga de radf-
ce Jeſſe, & flos de radi-
ce ejus aſcêndet. Et requiéſcet
ſuper eum Spiritus Dômini.
Roraàte coœli déſu-
per, & nubes pluant Ju-
ſtum. Roràte. Aperiâtur
terra, & gérminet Salvatô-
rem. Et nubes. GSléria. Ro-
rãte.

Onditor alme ſiderum,
Etérna lux credéntium,
Chriſte Redémptor 6m-
nium,
Exâudi preces ſupplicum.
ui côndolens, intéritu
Mortis perire ſéculum,
Salvaſti munduũ: lànguidũ :
Donans reis remédium,
er⸗

222
Vergénte mundi véſpere,
Uti Sponſus de thâlamo
Egréſſus honeſtiſſima
Virginis Matris clauſula.
Cujus forti poténtiæ
Genu curvântur omnia
Cœléſtia, terréſtria,
Nutu faténtur ſubdita.
Te deprecâmur àâgie,
Ventuúre Judex ſéculi,
Conſerva nos in témpore,
Hoſtis à telo péêrfidi.
Laus, honor, virtus, glôria,
Deo Patri, & Filio,
Sancto ſimul Paraclito
In ſeculérum ſécula.
Amen.
Sic concluduntur Hymm per
emnes Horas.
v. Ave Maria, grâtiâ plena.
N. Dôminus tecum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Spiritus ſanctus † in te deſcén-
det Maria: ne timeas, habébis
in utero Filium Dei, alleluja.
Oratio-
Eus, qui de beâtæ Ma-
Diia Virginis utero Ver-
bum tuum, Angelo nuntiaân-
te, carnem ſuſcipere voluiſti:
præſta ſupplicibus tuis; ut,
qui verè eam Genitricem Dei
crédimus, ejus apud te in-
terceſſiõnibus adjuvéêmur. Per
emdem Déminum.
Peinde fit commem, Adventús,
O Sapiéntia! † quæ ex ore
Altiſſimi prodiiſti, attingens
à fine uſque ad finem, foôrti-
ter, ſuavitérque diſpénens
omnia: veni ad docéndum
nos viam prudéntiæ.
7. Roraàte cœli déſuper. &1

Feſta Decembris.

ADLAUDES,
& per Horas, Afla-

MIus eſt † Gabriel Ange-
lus ad Mariam Virgi-

nem deſponſatam Joſeph.
Pſalmus. D ôminus regnavit. cunm
reliquis. 18.
Ana. Ave Maria † grati4
plena, Dôminus tecum: Be-
nedicta tu in muliéribus 3
alleluja.
Afia. Ne timeas Maria †
inveniſti grâtiam apud Doô-
minum: ecce, concipies, &
päries Filium, alleluja.
Afia., Dabit ei † Dôminus
ſedem David patris ejus, &
regnàbit in ætérnum.
Afia, Ecce, Ancilla Dômi-
ni: † fiat mihi ſecundùm ver-
bum tuum.
Capitulum.
T Veſperis. .
B- breve. Ave Maria, grtiâ
plena: * Déminus tecum.
Ave Maria. Y. Benedicta tu
in muliéribus, & benedictus
Fructus ventris tui- Dôminus.
G lõria. Ave.
Hymnus.
Ox clara, ecce, intonat,
Obſcuùra quæque incre-
pat:
Pellantur éminus ſõmnia;
Ab æthre Chriſtus prô-
micat.
Mens jam reſurgat térpida,
Quæ ſorde extat ſaucia:
Sidus refulget jam novum,
Ut tollat omne nõôxium.
Eſurſum Agnus mittitur
Laxare gratis débitum:
Om-

Egrediétur. t ie

ſ, Anclln Dori
itüſecunchn .
n.

e Muth, gid

Mnnus tecynn
Benecſetz
6, & benectckas
is tui Dominne,

11,ecce int,
1n enle re.
1t:
Anins ſGmmnia;
(Frikus pre
ſrgit torpit,
extat ſcucii:
et ſam nonun,
mnne poriun.
s Mitttur
SCebitum:
Or.

Omnes pro indulgéntia
Vocem demus cum laâcry-
mis.
Secúndo, ùt, cum fülſerit,
Munduúmque horror cin-
Xxerit,
Non pro reàâtu puùniat,
Sed nos pius tunc prôtegat.
aus, honor, virtus, gloôria,
Deo Patri, & Filio,
Sancto ſimul Parâclito,
In ſeculôrum ſécula.
Amen.
Spiritus ſanctus ſupervé-
niet in te. Et virtus Al-
tiſſimi obumbrbit tibi.

Super ſôlium David, † & ſu-
per regnum ejus ſedébit in

æternum.
eus, qui de beatæ.

Ave Marlſa.

gredietur.

Angelus Dômini nuntiaâ-
vit Mariæ. Et concépit
de Spiritu ſancto.

Ne timeas.
Iſaiæ 7. C. 14.
Cce, Virgo concipiet, &
pariet Filium, & vocabi-
tur nomen ejus Emmânusél.
Butyrum, & mel cômedet,
ut ſciat reprobäâre malum, &
eligere bonum.
Benedicta tu in mulié-
ribus. Et benedictus Fru-
ctus ventris tui.

22

Ecce, Ancilla Démini.
Iſaiæ 45. b. S8.
Orate cœli déſuper, &
nubes pluant Juſtum:
aperiâtur terra, & geérmi-
net Salvatôrem: & juſtitia
oriâtur ſimul: ego Dôminus
creâvi eum.
Spiritus ſanctus ſupervé-
niet in te. Et virtus Al-
tiſſimi obumbrabit tibi.

. De Fructu † ventris
tui ponam ſuper ſedem tuam.

eménto Dômine Da-
Vid. 61.

O Virgo virginum! † quô-
modo fiet iſtud, quia nec
primam similem viſa es, nec
habére ſequéntem? Filiæ Je-
rũſalem, quid me admir4-
mini? divinum eſt myſtérium
hog, quod cérnitis.

O Adonâi! † & dux
domus Iſraẽél, qui Môyſi in
igne flammæ rubi apparui-
ſti, & ei in Sina Legem dedi-
ſti: veni ad rediméndum nos,
in brâchio exténto.
Roraäte cœli déſuper-

Die XXI. Decembris-
IN FESTO S. THOMXK

Quia vidiſti me, † Thoma.
credi-

224
credidiſti: beâti, qui non
vidérunt, & credidérunt, al-
lelũja.
Oratio.
A nobis, quæſumus
Dòmine, beaâti Apòſtoli
tui Thomæ ſolemnitatibus
gloriâri: ut ejus ſemper, &
patrociniis ſublevémur; &
fidem côngrua devotiône ſe-

ctémur. Per Dôminum.
Deinde commem. Advents,

Ana. O Clavis David! † &
ſceptrum domus Iſraél, qui
aperis, & nemo claudit Clau-
dis, & nemo âperit: veni, &
educ vinctum de domo caâr-
ceris, ſedéntem in ténebris,
& umbra mortis.
Y7. Rorate cœli déſuper, &
nubes pluant Juſtum.
N. Aperiâtur terra, & geér-
minet Salvatoͤrem.
Orat. ut in Adventu, niſi contin=
gat Feſtum transferri in II. Feriam;
quia tunc dicitur alia ſubſequens.
Anña. O Oriens! † ſplendor
lucis ætérnæ, & Sol juſtitiæ:
veni, & illũmina ſedéntes in
ténebris, & umbra mortis.
⸗ Kora e cœli. .
In Laund. somm. Adventus;
Ana. Nolite timére, † quin-
ta enim die véniet ad vos

Déminus noſter.
. Vox flamantis. .
Niſi hoc Feſtum transferatur; quia
tunc Antiph. Nolite timerc. dici-
mir ad Benedictus, in Dom. locò
Antiphong. Ave Maria. Et in Of-
ſicio S. Thomæ. pro comm. Ad-
ventús, ponitur Antiph. Feriæ II.

Dicit Dôminus: † Pœnitén-

tiam âgite: appropinquaâvit
enim regnũ coelôrum, allel.!

Feſta Januarii⸗

V. Vox clamantis in deſęr-
to; Parâte viam Démini.
R. Rectas facite ſémitas
ejgs.
Oratio; ut in Advents.

FESTA JANUARII.

Prima die non impedita dicitur
Offcium Defunctorum.

Die XI. Januarii.
S. HYGINI PAPKE,

& Martyris.

Fit comm. infra Octavam Epiph,
Ad Veſp. Antiph. Iſte ſanctus.
V. Gléria, & honére.
Oratio⸗
I Mürmit tem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus: &
quia pondus prépriæ actiônis
gravat; beâti Hygini Mar-
tyris tui, atque Pontificis in-
tercéſſio gloriôſa nos prote-
gat. Per Déôminum.
Ad Laud. Antiphonz. Qui odit.
5. Juſtus, ut palma.
Oratio. ut ſuprà
Die XII. Januarii.
De Octava Epiph. cum dommem.
S. Benedicti Abbat. in I. Veſperis;
& Laud. uüt in Communi Confeſi⸗
non Pontif.
Oratio.

LDs „»Cujus virtúte beâ-
us Benedictus Conféſſor
tuus contra mundi illécebras
viriliter decertâvit in terris:
concéde propitius; ut ejus
exémpla ſectàntes, cum ipſo
coronari mereâmur in c Glis⸗
Per Dôminum.

poſt Epiphaniam,

FE-

Dominica II

nen

NNam.

Pomen ejos:
ie tnnor D
10 Auudebe .
Deo Rümn
i 4 ſol
N occiin
Men Dnin;
Rigre,C
j hnethli
ttten en
MüreniMen
Der quod Ee
lm Etngt
Crolſeſtſuere
1r in Monnine l.
1n fechfenr.

ui l ſn
ond.
item noſnn r.
ihatemebh
As prörie Cion
beiti Higin .
ige Hontfriir
Nngi w ⸗
Omunun.
iam (Malt
Palma
S
l- unari⸗

n eeee

inr mitite bei⸗
lhnsConkeſlor
ndt Ulecebra
intt in telt
tins; ut ei
tes, Cun )
innt nenis
,

l.

Feſta Januarii⸗

FESTUM SS. NOMINIS
JESU. Duplex II. Claſſis.
Quando hoc Feſtum occurrit in
Dominiça Septuagefſ. transfertur in
diem XXVII. Januarii. De Of-
ſicio autem Dominicæ Il poſt Epiph.

4
anticipative fit, prout adnotatum

eſt in Rubrica ante Dominicam I.
poſt Epiphaniam.

AD VESPERAS,

Antiphona,
OMAni⸗ „ qui invocaâve-
rit Nomen Démini fal-
vus erit.
Plalmus,: D ixit Déminus.
reliquis de Dominica, 5SSs.
Ana. Sanctum, & terribile †
Nomen ejus: initium ſapién-
tiæ timor Dômini.
Afia. Ego autem † in Déômi-
no gaudébo, & exultaâbo in
Deo Jeſu meo.
Afia. A ſolis ortu † uſque
ad occâſum, laudabile No-
men Dômini.
Capitulum. Philip. 2. a. 8.
F atres: Chriſtus humili4-
vit ſemetipſum, factus
Obédiens uſque ad mortem,
mortem autem Crucis. Pro-
pter quod & Deus exaltaâvit
illum, & dondvit illi Nomen,
quod eſt ſuper omne nomen,
ut in Noômine Jeſu omne ge-
nu flectâtur. D
„. „Adjutérium no-
brere Nnune Dômini, *
Alleluja, alleluja. Adjutérium.
F. Qui fecit œlum, & ter-
ram. Alleluja, alleluja. Glé-
ria. Adjutôrium.
Hymhus=
I50 dunt memôria,

Sum

Dans vera cordis gudia;

Sed ſuper mel, & ômnia,
Ejus dulcis præſéntia.
Nil canitur ſuâvius,
Auditur nil jucundius;
Nil cogitäâtur dulcius,
Quaàm Jeſus Dei Filius.
Jelu ſpes pœniténtibus,
Quam pius es peténtibus!
Quàm bonus es quærén-
tibus,
Sed quid inveniéntibus?
Nec lingua valet dicere,
Nec litera exprimere,
Expertus poteſt crédere,
Quid ſit Jeſum diligere.
S is Jeſu noſtrum gâudium,
Quis es futurus præmium:
Sit noſtra in te gléria,
Per cuncta ſemper ſécula.
Amen.
Ve Sit Nomen Dômini be-
nedictum, alleluja.
ν Ex hoc, nunc, & uſque
in ſéculum, alleluja.
Ad Magnificat; Antiphona
Fecit un magna, † qui po-
tens eſt, & ſanctum Nomen
ejus, alleluja.
Oratio⸗
Eus, qui Unigénitum
Filium tuum conſtitui-
ſti humâni géneris Salvaté-
rem, & Jeſum vocari juſſi-
ſti: concêde propitius; ut
cujus ſanctum Nomen vene-
râmur in terris, ejus quoque
aſpéctu perfruâmur in coœlis
Per edmdem Déminum.
Deinde fit éomm. Dom. 1I1. p0
Epiph. ut in proprio loco.
Ad. Completor, & per Horas ch⸗
eitur in fine Hymn. G loôria tibi Doô-
mine, qui natus es de Virgine.

226 Feſta Januarüi.

A D LAUDES,
& per Horas, Aña.

Okeum effuſum No-
men tuum, ideo adole-
ſcentulæ dilexérunt te nimis.
Pſalm. D ominus regnâvit. cum
reliquis de Dominicn. 18.
Anña. Scitôte, quia Dômi-
nus ipie eſt Deus, cujus No-
men in ætérnum.
Afa. Sitivit † ânima mea
ad Nomen ſanctum tuum,
Domine.
Anña. Benedictum Nomen †
glôriæ tuæ ſanctum, & lau-
daàbile, & ſuperexaltâtum in
ſeécula.
Afa. Juvenes, & virgines, †
ſenes cum juniéôribus, lau-
dàâte Nomen Dômini, quia
exaltàtum eſt Nomen ejus
ſollus.
Capitulum- Philipp. 2. a. 8.

Ratres: Chriſtus humi-
liavit ſemetiplum, factus
obédiens uſque ad mortem,
mortem autem Crucis. Pro-
pter quod & Deus exaltaâvit
illum, & donaâvit illi Nomen,
quod eſt ſuper omne nomen;
ut in Noômine Jeſu omne ge-
nu flectaâtur.
R. breve. Sit Nomen Doô-
mini benedictum. * Alle-
luja, alleluja. Sit Nomen.
.„ Ex hoc, nunc, & ulſ-
8ne in ſéculum. Alleluja, allel.
* léria Patri. Sit Nomen.
Hymnus.
Eiſu decus Angélicum,
In aure dulce canticum,

In ore mel mirificum,
In corde nectar coœlicum.
ui te guſtant, eſúriunt;
Qui bibunt, adhuc sitiunt:
Deſiderâre néſciunt,
Niſi Jeſum, quem diligunt.
Jeſu mi dulciſſime,
Spes ſuſpirântis änimæ!
Te quærunt piæ lâcrymæ,
Et clamor mentis intimæ.
Tane nobiſcum Dômine,
Et nos illuſtra lmine,
Pulſa mentis caligine,
Mundum reple dulcédine.
Jeſu flos Matris Virginis,
Amor noſtræ dulcédinis:
Tibi laus, honor Nôminis,
Regnum beatitudinis. Amé.
* Adjutôrium noſtrum in
Noômine Dômini, alleluja.
Re Qui fecit cœlum, & ter-

Ileluja.
Bencdidus Antiphona.

Dedit ſe, † ut liberâret pé-
pulum, & acquireret ſibi No-
men ætérnum, alleluja.

Oratio. De Jgui Unigénitum.
ut ſuprà. CoS 6minicâ.

Ad Tertiam, Antiphona-

Scitéte
Capitulum. F

ut ſuprà.
V. Sit Nomen HomiM be⸗ be-
nedictum, alleluja.
hoc, nunc, & uſque znlecn⸗

lum, alleluja.
Ad Sextam, Antiphona-

Sitipit.

aPltnlum

PF ratres : Chriſtus,

Philipp. 2. b. 10.
I N Nomine eſt omne genu
flectatur coléſtium, terré-
ſtrium, & infernérum:
omnis

Noni ling
Dönn
oi e
Aen
4 vonbren
Ate Donn
pini ejus,
Ad) dNo
Fürem,

Gyr conin
. In oh
1 a
Hun.
Mann
mecum, A
Aems No⸗
un
lnll.)

octbie
un, enin
Dolnln.
Ali

Funnin

iun quem nt
nichleifime

Cpirantis Cninn
tunt pir lienmn,
or mentis Untine
leum Dömie,
Ulkrr limine,
ents algine,
n teſe lsdine.
Mlaus Nren,
nCltre Aletdins:
, honor Nnns,
beatitüdinsns.
Grium nokktun n
Domin,, Arli.
ecitcerlun dt⸗
ie
t lbeniet o.
Chuneret 1bi .

. Ures: (Mnis,
nen Diun be.

E
Eugre nſeor

⸗

Antiphond

jennomngen
eeſtium, an⸗
fendnun
OI

Feſta Januarii,

omnis lingua confite4étur,
quia Dòminus Jeſus Chriſtus
in glôria eſt Dei Patris.
F. Afférte Dômino glériam,
& honôrem, alleluja. ve. Af-
férte Dômino glöriam Nô-
mini ejus, alleluja.
Ad Nonam, Antiphona.
Juvenes, & virgines.
Eapitulum, Coloſſ. 3. c. 17.
Mne, quodcuúnque faâ-
citis in verbo, aut in
pere, mnia in Nômine Doô-
mini Jeſu Chriſti fâcite, gra-
tias agéntes Deo, & Patri per

ipſum. H
2. Magnificate Dôminum
mecum, allelúja. N Et ex-
altémus Nomen ejus in id-
ipſum, alleluja.
In II. Veſperis omnia, àt in pri-
mis, præter

Antiphonam ad Magnificat-
Vocâbis † Nomen ejus Je-
ſum; ipſe enim ſalvum faciet
pôpulum ſuum à peccaàtis eô-
rum, alleluja.
Et fit commem. Dominicæ.

Die XIV. Januaârii.

IN FESTO S. PETRI
Urſeoli Confeſſ. duplex,
In Hymno dic. M éruit ſuprémos.

Oratio⸗
Eus, qui beâtum Petrum
Venetérum Ducem cœ-
léſti regno terrénum poſtpoô-
nere docuiſti: da nobis, quæ-
ſumus, ejus interceſſione, &
exémplo terréna deſpicere;
atque ætêrna ſectaâri. Per Doô-
minum.
Et fit comm. S. Felicis Presbyt. &
Mart. Ana. Iſte ſanctus. v: Clé.
ria, & honéôre.

227
Okatid⸗
C Oncède, quæſumus, om-
nipotens Deus: ut ad
meliéôrem vitam Sanctôrum
tuérum exémpla nos prôvo-
cent; quâtenus, quorum ſo-
lémnia âgimus, êtiam actus

imitémur. Per Déminum-
In Laud. fit comm. S. Felicis M-
Ana. Qui odit. 5. Juſtus, t pal-
ma. Oratio, ut ſupraà.
Veſp. de ſeq. comm. præc,

Die XV. Janudrii.
IN FESIO S. MAURI

Abbatis. Dupl. II. Claſſis.
Oratio:
Eus, qui beâtum Mau-
rum ad imitândum o-
bediéntiæ exémplum, ſicco
pede ſuper aquas ambulre
feciſti: concéde, ut & virtu-
tum ipsius implére docu-
ménta; & præmiéôrum ob-
tinére conſortia mereâmur.
Per Döminum.
Fit comm. S. Petri Urſeaoli, Ana-
Hiç vir. * Juſtum deduxit.
Oratio, ut ſuprà.
In II: Veſp. comm. ſeq. Aña Iſte
ſanctus. 7. Gléria, & honôre.
Oratio; ut infra⸗
Die XVI. JanuKrjii.
IN FESTO S. MARCELLI
Papæ, & Matt. Seémidupl.
Oratio.
P Reces pépuli tui, quæ-
ſumus Dômine, clemén-
ter exâudi: ut beâti Marcélli
Martyris tui, atque Pontifj-
cis méritis adjuvémur; cujus
paſſiône lætâmur. Per Dô-

minum noſtrum.
Veſperæ de ſequenti. comm. præs,

P 2 Die

2²⁸ Feſta
Die XVII. Januarii.

IN FESTO S. ANTONII
Abbatis. Duplex.

Oratio.
IRtereeſſio nos, quæſumus
Dômine, beaâti Antoônii
Abbaàtis comméndet: ut, quod
noſtris méritis non valémus;
ejus patrocinio aſſequâmur.
Per Dôminhum.
Deinde fit commem, S. Marcelli.
Antiph. Qui vult venire. y. Ju-
ſtus, ut palma. Oratio, ut ſuprà,.
Veſp. de ſeg. comm. ut infrà.

Die XVIII. Janudrii.
IN FESTO CATHEDRE

S§. Petri, qua Romæ primum
ſedit. Duplex majus.
‚Acd Veſperas, Antiph. Ecce, ſa-
Cerdos magnus. cum reliquis de
Communi Confeſſ. Pont.
Pſalmi de Dominica. 55.

Capitulum. Eccl. 44. C. 17.

Cce, ſacérdos magnus,
qui in diébus ſuis plâcuit
Deo, & invéntus eſt juſtus,
& in témpore iracũúndiæ fa-
ctus eſt reconciliâtio.
R. breve. Elégit eum Démi-
nus, * Sacerdôtem ſibi. Elé-

git. V. Ad ſacrificàndum ei

hôſtiam laudis. Sacerdétem
ſibi. G léria. Elégit.
Hymnus.
Uodcúunque vinclis ſu-
per terram ſtrinxeris,
Erit in aſtris religâtum för-
titer;
Et quod reſôlvis in terris
arbitrio,
Erit ſolutum ſuper coeli raâ-
dium:

Januarii⸗

In fine mundi judex eris ſê
culi.
Glôria Patri per imménſa
ſécula,
Sit tibi Nate decus, & impé-
rium,
Honor, potéſtas, ſanctòque
Spiritui:
Sit Trinitâti ſalus individua,
Per infinita ſeculôrum ſécula.
Amen.
V. Tu es Petrus. 2. Et ſu-
per hanc petram ædificaâbo
Eccléſiam meam.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tu es Paſtor dvium, † Prin-
ceps Apoſtolôrũ, tibi trâditæ
ſunt claves regni coœlôrum.
Oratio.
Eus, qui beâto Petro
Apôſtolo tuo, collatis
clâvibus regni coeleſtis, li-
gândi, atque ſolvéndi Ponti-
ficium tradidiſti: concéde; ut
interceſſiônis ejus auxilio à
peccatôrum noſtrôrum néxi-
bus liberémur. Qui vivis &
regnas, cum Deo bPatre in

unitate.
Deinde fit commem. S. Pauli,
ante alias quaſcunque commem.
etiam Feſti duplicis, aut Dominicæ.
Quod & ſervatur in commem. 8S.
Petri, quæ fit in Feſtis S. Pauli.

Anña. Sancte Paule Apôſto-
le, † Prædicâtor veritâtis, &
Doctor géntium, intercéde
pro nobis ad Deum, qui te
elégit.
V. Tu es Vas electiônis ſan-
cte Paule Apéſtole N. Præ-
dicâtor veritâtis in univérſo
mundo.

Ora-

lus,
Lent
otolipe
Ga nobis.
s Com
limus, e
pia ſentn

Xn
tend
teicey
Iis tur nnn
nnva ſoe
& unte
erenplo

40sde,
las ſenhi

E Comnu
HIn Jaung

Unge Am
Wn. 4 1
Aunirte . S
llitande
Iln Amirit
An bone
„(eemeng
Merinin
an
ee ab
e do
Cuñis
Cenct
i linii il

d ile 1

atri d.

*

kelig an
Lteſtg, Cntigr
ſllos inclirin
4 1.
ſeculorum leonn

enn Eſt
hanm Talifib
ein.

tet, iuifen

Or Ovium rn.
0lorü, ti Kide
tegni Colun,
Otatio⸗
l beito hero
wolo tuo,colit
epni celelis,l.

Ge ONendi Lont.
li:oncite,
is Arlio
oltrOrumn nexi-
1 Qli irs E&
1Deo baue nn

.

I LAE!. I,
3
ut oſto.
r etitits,
n, intercece

Deumn, gul te

deckoni
tole 1 M-
in Miſet

.

Feſta Januarii, 229

Oratio.
D Eus, qui multitúdinem
géntium beâti Pauli A-
pòſtoli prædicatiõne docuiſti:
da nobis, quæſumus; ut cu
jus commemoratiônem cô
limus, ejus apud te patroci-
nia ſentiâmus.

Poſtes fit oommem., S. Antomii.
Ana. Hic vir. y, Juſtum deduxit.
Oratio. Interceſſio. ùt ſuprà.
Poſtremòô fit commem, S. Priſca
Virg. & Mart. Antiph. Veni Spon-
ſa Chriſti. “. Spécie tua.

Oratio⸗
A, quæſumus omnipo-
Lrens Deus: ut qui bea-
tæ Priſcæ Virginis, & Marty-
ris tuæ natalitia côlimus; &
ànnua ſolemnitâte lætémur,
& tantæ fidei proficiâmus
exémplo. Per Déôminum.
„Ad Landes, & per Horas, Afa.
Ecce, ſacérdos magnus. cum relig.
de Communi Confeſſyris bontit.
Pſalm. D ominus regnavit. (um
xeliquis. 18. Capit. Rcce, ſacérdos.
ut in I. Veſperis.
N. breve. Amâvit eum Dôͤ-
minus. * Et ornâvit eum.
Amavit. V. Stolam glôriæ
induit eum. Et ornaâvit. Glo-
ria. Amavit.

Hymnus.
Am bone Paſtor Petre,
clemens âccipe
ota precântúm: & peccati
vincula
Reſölve, tibi poteſtate trâ
dita,
Qua cunctis coœlum verbo
claudis, 4peris.
S it Trinitâti ſempitérna glô-
ria,

Honòr, potéſtas, atque jubi-
laâtio,
In Unitate, cui manet impé-
rium,
Ex tunc, & modèò, per ætér-
na ſécula. Amen.
Y. Exaltent eum in Ecclé-
ſia plebis. . Et in cathe-

dra ſeniôrum laudent eum.

Ad Benedictus, Antiphona.-
Quodcùúnque † ligaâveris ſu-
per terram; erit ligatum &
in coœlis: & quodcúnque
ſoôlveris ſuper terram, erit
ſolütum & in cœlis, dicit
Dôminus Simôni Petro.

Oratio. Deus, qui beâto.
ſupraà. .
Hein⸗l⸗ fit ganmn. . anl droſt.
ùt ſuprâ, ag Veſp. Poſtea 8. Priſe
Aäa. Slmile eſt, 5. Diffuſa oft.
Oratio, ùt ſuprà.
Ad Horas omnia de Comm. Con-
feſſ. Pontif. excepta Oratione, quæ
dicitur, ut ſuprà in I. Veſperis.
In II. Veſp. Antiphona. Ecce, ſe.
cérdos magnus. cum reliquis de
Communi. Pſalmi de eodem Com-
muni in II. Veſperis.
Capitulum, N. breve, & Hymnus,
ut ſuprà in IL. Veſperis.
V. Tu es Petrus. . Et ſu-
per hanc petram ædificâbo
Eccléſiam meam.
Ad Magnificat, Antiphona
Dum efſſet ſummus Ponti-
fex, † terréna non métuit,
ſed ad cœléſtia regna gloriô-
ſus migrâvit.
Oratio. D eus, qui beto Petro.
ut ſupra. .
Poſtea fit commem. S. Pauli Apo-
ſtoli ut ſuprà in I. Veſperis.
Deinde S. Agathonis Papæ, &
Confeſf. Et SS. Marii, & ſocior.
MM. ut infra. .
P 3 Die

23⁰ Feſta Januarii

Die XIX. Janudrii.
IN FESTO S. AGATHO-
nis, Papæ, & Conf. Dupl.
In Hymno dio. M éruit ſuprémos.
Oratio.
P Ateant aures miſericôr-
diæ tuæ Déômine, préci-
bus ſupplicântium: & con-
tinuis tribulatiéônibus labo-
räntes; intercedénte bedto
Agathône Confeſſöre tuo,
atque Pontifice, propitius re-
ſpirare concéde. Per Dômi-
num noſtrum.
Deinde fit comm. SS. MM. Ma-
rii, Gelli, &ů. Antiphona. Iſtéôrum.
v. Leætâmini.
Oratio.
E Xãudi Dòmine pòpulum
tuum, cum Sanctôrum
tuòrum patrocinio ſuppli-
cäntem: ut & temporaÜlis
vitæ nos tribuas pace gau-
dere; & ætérnæ reperire lub-
sidium. Per Déminum.
In Laud. fit comm. corumdem

Ana. Veſtri capilli. z. Exultà-
bunt. Oratio, ut ſupraà.

Veſp. 2 Capit, de ſeq. com. præc.
Die X

X. Janudrii.

IN FESTO SS. FABIANI
& Scbaſtiani Mart. Dupl.

Oratio.
INfHfrmitatem noſtram ré-
ſpice omnipotens Deus: &
quia pondus prépriæ actiònis
gravat; beatôrüů Martyrum
tuôrum Fabiâni, & Sebaſtiâ-
ni intercéſſio gloriôſa nos
proôtegat. Per Dôminum.
Deinche üt comm. S. Agathonis.
ha. Dum eſſet. 7. Juſtum de-
duxic. Oratio, ut fuprà.
Velp. à Cap. dc ſeq. comm præc.

Die XXI. Janurij.
IN FESTO S. MEINRADI
, Mart. Duplex.
Oratio,
P Ræſta, quæſumus, om-
, nipotens Deus: ut qui
beâti Meinrâdi Märtyris tui
