ſtiméônia mea hæc, quæ do-
cébo eos:
Et filii eérum uſque in ſé-
culum, * ſedébunt ſuper ſe-
dem tuam.
Quôniam elégit Dôminus
Sion: * elégit eam in habita-
tiônem ſibi.
*ι réquies mea in ſécu-
lum ſéculi: * hic habitâbo,
Gooniam elégi eam.
iduam ejus benedicens be-
nedicam: * pâuperes ejus ſa-
turâbo paânibus.
S acerdétes ejus induam ſa-
lutâri: * & ſancti ejus exul-
tatiõne exultâbunt.
I lluc producam cornu Da-
vid, * parâvi lucérnam Chri-
ſto meo.
I nimicos ejus induam con-
fuſiõône: * ſuper ipſum au-

tem efflorébit ſanctificaâtio
mea.
Afia: Et omnis manſuetu-

dinis ejus.

Ana. Ecce quàm bonum.

62 Feria quarta ad Veſperas.

Pſalmus 132.
e quàm bonum, &
quàm jucúndum, * ha-
bitâre fratres in unum:
Sicut unguéntum in capi-
te, * quod deſcéndit in bar-
bam, barbam Aaron:
Quod deſcéêndit in oram ve-
ſtiménti ejus: * ſicut ros Her-
mon, qui deſcêndit in mon-
tem Sion.
Quõniam illic mandavit Dô-
minus benedictiénem, * &
vitam uſque in ſéculum
Afia- Ecce quàm bonum, &
quàm jucũndum habitare fra-
tres in unum.
Tempore Paſchali. Allelu-
ja, alleluja, allelũja.
Capitulum. 2. Cor. 1I. a. 3.
B Enedictus Deus, & Pa-
ter Dômini noſtri Jeſu
Chriſti, Pater miſericordiâ-
rum, & Deus totius conſola-
tiônis, qui conſolaàtur nos in
omni tribulatiône noſtra.
F. breve. Benedicam Déômi-
num, * In omni témpore.
Benedicam. V. Semper laus
ejus in ore meo. In omni.
G léria Patri. Benedicam.
Hymnus.
Elluris ingens cônditor,
Mundi ſolũ qui éruens,
Pulſis aquæ moléſtiis
Terram dediſti immobi-
lem:
Ut germen aptum prôferens,
Fulvis decôra flôribus,
Fœcäúnda fructu fſiſteret,
Paſtúmque gratum rédde-
et.

Mentis perúſtæ vulnera,
Munda virôre gràtiæ;
Ut facta fletu diluat,
Motuſque pravos aàtterat.
Juſſis tuis obtémperet,
Nullis malis appréximet:
Bonis repléri gaàudeat,
Et mortis actum néſciat.
Præſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spfritu Parâclito
Regnans per omne ſécu-
lum. Amen.
V. Dirigâtur Dômine, orâ-

tio mea. N Sicut incénſum

in conſpéctu tuo.
Ad Magnificat, Antiphona.

Exuúltet ſpiritus meus † in

Deo ſalutari meo.
FERIA QUARTA
AD VESPERAS.

ber annum, Anña. Omnia.
Tempore Paſchali. Alleluja.

Pialmus 134.
Audâte nomen Semini.“
laudâte ſervi Dôminum.
Qui ſtatis in domo Déômi-
ni, * in aàtriis domus Dei
noſtri.
Laudâte Déminum, quia
bonus Déminus: * pſaÄllite
nômini ejus, quôniam ſuâve.
Quôniam Jacob elégit ſibi
Dôminus, * Iſraẽl in poſſeſ-
ſiônem ſibi.
Quia ego cognéôvi, quòd
magnus eſt Dôminus, * &
Deus noſter præ ômnibus
diis.
Omnia quæcúnque voôluit,
Dômi-

.
.

in btin
NYTin Mll,
Gejlis
tcens unbes
are: * WWru
fꝗ6.
i polieten
r⸗ :al
in

in min n Aynt⸗
Durn, Anon
⸗
Neoilt gen
1: tKoolllt⸗
Schon tegen
I, EC, kxn
Cmnn ren Cun
Et Eedd umm en
Iecläten, hzedt
Inel epuno ho⸗
Doniye vonen
Imum. Oinir
Getun ir eret
Egerntren
Aun ckitenin
WImIN:1 !
in eecinr.
Gimlm Canim;
tun uIn, *
UMhum hon
6 “
. Vint, & on

isenlos
6 elslud
c. n,

5 5½
Kon

t i

ſe
ter pillime,
coper Uiie,
Mritn birtclito
8 ber Omne ſr
„Amen.
tur Donine, or.
Dam imänlum
chn tuo.

Phtins meig
ul meo.

A CANIN

Omni.

n. 11.

notmen Domini
ſermi Dominum.
in domo Donn.
Stris domms De

Döminum, auiu
x* niſit⸗
inn:* Wl

8, Aoniam are⸗
Alot bi

ac00 le ,
adl in polet.

cognOri, goo
Dominns, 4
Prx OnN

cingne n⸗

Dòminus fecit in cœlo, & in
terra, *in mari, & in ômni-
bus abyſſis.
důcens nubes ab extrémo
terræ: * fulgura in plũviam
fecit.
ui prodúcit ventos de the-
läuris ſuis: * qui percuſſit
primogénita EÆgypti ab hô-
mine uſque ad pecus.
t miſit ſigna, & prodigia
in médio tui Egypte; * in
Pharaônem, & in omnes ſer-
Vvos ejus.
ui percuúſſit gentes mul-
tas: *& OcCccidit reges fortes.
ehon regem Amorrhæô-
rum, & Og regem Baſan, *
& ômnia regna Chânaan.
t dedit terram eòôrum hæ-
reditâtem, *hæreditâtem II-
raẽl pépulo ſuo.
ômine nomen tuum in
ætérnum: * Démine memo-
riâle tuum in generatiônem,
& generatiônem.
uia judicâàbit Dôminus põ-
pulum ſuum: & in ſervis
ſuis deprecabitur.
imulâcra Géêntium argén-
tum & aurum, * ôpera maâ-
nuum hôminum.
s habent, & non loquén-
tur: * culos habent, & non
vidébunt.
ures habent, & non àu-
dient: * neque enim eſt ſpi-
ritus in ore ipſörum.
imiles jillis fiant, qui faciunt
ea: * & omnes, qui confi-
dunt in eis.
omus Iſraêl benedicite Dô-

„*

mino: * domus Aaron bene-
dicite Dômino.
omus Levi benedicite Dô-⸗
mino: * qui timétis Déômi-
num, benedicite Dômino.
enedictus Déminus ex Si-
on: * qui habitat in Jeruſa-
lem.
Omnia quæcunque võ-
luit, Dôminus fecit.
„Quôniam.

Onfitémini Déômino:
quôniam bonus; * quò-
niam in ætérnum miſericoôr-
dia ejus.
onfitémini Deo deòrum; *
quéniam in ætérnum miſeri-
Côrdia ejus.
onfitémini Dômino domi-
nôrum; * quéniam in ætér-
num miſericôrdia ejus.
ui facit mirabilia magna
ſolus; * quòniam in ætérnum
miſericéôrdia ejus.
ui fecit cœlos in intellé-
cku; * quòniam in ætérnum
miſericordia ejus.
ui firmâvit terram ſuper
aquas; * quôniam in ætér-
num miſericôrdia ejus.
ui fecit luminaria magna; *
quôniam in ætérnum miſeri-
Côrdia ejus.
olem in poteſtâtem diéi; *
quéniam in ætérnum miſeri-
Côrdia ejus.-
unam & ſtellas in pote-
ſtätem noctis; * quéniam in
ætérnum miſericérdia ejus.
ui percuſſit Egyptum cum
Primogénitis eorum; *quòôͤ-
niam

64 Feria quarta
niam in ætérnum miſericôr-
dia ejus.
ui eduxit Iſraël de médio
eôrum; * quéôniam in &tér-
num miſericôrdia ejus.
In manu potẽénti, & brâchio
excélſo; * quòniam in ætér-
num miſericôrdia ejus.
Gn diviſit mare rubrum in
lviſiénes; * quôniam in
ætérnum miſericôrdia ejus.
Et eduxit Iſraël per médium
ejus; * quôniam in ætérnum
miſericôrdia ejus.
Et excuſſit Pharaénem, &
virtütem ejus in mari ru-
bro; * quéôniam in ætérnum
miſericôrdia ejus.
Qui tradúxit põôpulum ſuum
per deſértum; * quôniam in
ætérnum milericôrdia ejus.
Qui percuſſit reges magnos;*
quéniam in ætérnum miſeri-
Côrdia ejus.
Et occidit reges fortes; *
quéôniam in ætérnum mileri-
Côrdia ejus.
Sehon regem Amorrhæô-
rum; * quôniam in ætérnum
miſericôrdia ejus.
Et Og regem Baſan; * quô-
niam in ætérnum miſericoôr-
dia ejus.
E t dedit terram eòôrum hæ-
reditàtem; * quôniam in
ætérnum miſericôrdia ejus.
H æreditâtem Iſfraël ſervo
ſuo; * quôniam in ætérnum
miſericôrdia ejus.
Quia in humilitâte noſtra
memor fuit noſtri; * quéni-
am in ætérnum miſericôrdia
ejus.

ad Veſperas-
Et redémit nos ab inimfcis
noſtris; * quôniam in æteér-
num miſericoôrdia ejus.
Qui dat eſcam omni carni; *
quôniam in ætérnum miſeri-
Côrdia ejus.
Confitémini Deo coœli; *
quôniam in ætérnum milſeri-
Côrdia ejus.
Confitémini Dômino domi-
nérum; * quéôniam in ætér-
num miſericôrdia ejus.
Afia. Quôniam in ætérnum
miſericôrdia ejus.
Afia- Hymnum cantate.
per flémina Babyléônis,
illic ſédimus, & flévimus: *
cùm recordarémur Sion:
In ſalicibus in médio ejus: *
ſuſpéndimus ôrgana noſtra-
Quia illic interrogavérunt
nos, qui captivos duxérunt
nos, * verba cantiénum:
Et qui abduxérunt nos: *
Hymnum cantate nobis de
canticis Sion.
Quéômodo cantaâbimus caân-
ticum Dômini * in terra
aliéna?
§ i oblitus fúero tui Jeruůſa-
lem, * obliviôni detur déxte-
ra mea.
A dhæreat lingua mea fauci-
bus meis, * ſi non memine-
ro tui:
Si non propoſũúero Jeruũſa-
lem, * in principio lætitiæ
meæ.
M emor eſto Déômine filiò-
rum Edom, * in die Jeruſa-
lem:
Qui

ſe
doot: xin
e Ulei
I in e. „4. 7.
lſcin
6, gi tbet!
eönem wun n
Uulti obe 1
Neitm, ni,
llet nr
trän.
z rvwen anta
e aics don
6i cochec.
Orätbor thi D
Uin toto oode n
Corumn ulli ſe⸗
⸗
In chehn Ann
Pllen d:* A
tenphon kndum tn
CONfktor inin n
ſIer Meruuci
ffifb tln nſin
Ttaſfhhpromne n
Uihm tun
1 uoingle de in
NCr,clldi er
Nakeniäm W
en⸗
onfkenr i

I

8 igsg ne,
lnun Onni ern

Rarenigni⸗ Don

la en ei g

ni Dönino Gon
uOniam in Eee!
gcrcin eins,
Cnlamn in drernun
in eins
Imnum cnntite.
Hümin Debrlön,
imms Kkenimmn⸗
1Caréemur Foon:
dus in mecio eje⸗
mns Organa nolr,
lc intenoonvenr
CAtfnos Cuxennt
1ba cantonum;
Nlxerunt nos:
Cautate nobis
n⸗
Cantibimns cin
mini * in ten

ſiero tui ſeni⸗
Fioni detur dexe⸗

inguu men tid
1ſwon memine.

oikrcd ſenib
richpio Eetiu

Aui dicunt: Exinanite, exi-
nanite * uſque ad fundamên-
tum in ea.
ilia Babylônis miſera: * beàù-
tus, qui retribuet tibi retri-
butiônem tuam, quanr retri-
buiſti nobis.
eâtus, qui tenébit, * & al-
lidet pârvulos tuos ad pe-
tram.
Hymnum cantàte no-
bis de canticis Sion.
In conſpectu.

Onfitébor tibi Démine
in toto corde meo:
quéôniam audiſti verba oris
mei.
Un conſpéctu Angelòrum
pſallam tibi: * adorâbo ad
templum ſanctum tuum, &
confitébor nômini tuo.
uper miſericôrdia tua, &
veritâte tua: 7 quõniam ma-
gnificàſti ſuper omne, nomen
ſanctum tuum.
n quacúnque die invocâ-
vero to, exâudi me: * multi-
plicaàbis in ânima mea virtů-
tem.
onfiteântur tibi Déômine
omnnes reges terræ: * quia
audiérunt omnia verba Oris
tui:
cantent in viis Dômini: *
Prgntamn magna eſt glôria
ômini.
uõôniam excélſus Dôminus,
& humilia réſpicit: * & alta
à longè cognſcit.
& i ambulaâvero in médio tri-
bulationis, vivificâbis me,

6 5
& ſuper iram inimicôrum
meéôrum extendiſti manum
tuam: & ſalvum me fecit
deéxtera tua.
ôminus retribuet pro me: *
Dômine miſericôrdia tua in
ſéculum: òpera mânuum tu4â-
rum ne deſpicias.
In conſpéctu Angelô-
rum plallam tibi Deus meus.

Alleluja, allelũja, alleluja.
2. Cor. I. a. 3.
Enedictus Deus, & Pa-
ter Dômini noſtri Jeſu
Chriſti, Pater miſericordi-
rum, & Deus totius conſo-
latiõnis, qui conſolâtur nos in
omni tribulatiône noſtra.
Benedicam Dômi-
num, In omni têmpore.
Benedicam. Semper laus
ejus in ore meo. In omni.
lôria Patri. Benedicam.

Eli Deus ſanctiſſime,
Qui lúcidum centrum
poli
Candoòre pingis igneo,
Augens decôro luúmine.
uarto die, qui flmmeam
Solis rotam conſtituens,
Lunæ minſſtras ordinem,
Vagéſque curſus ſiderum.
t nôctibus, vel lumini
Diremtiônis términum,
Primôrdiis & méênſium,
Signum dares notiſſimum.
llúmina cor hminum,
Abſtérge ſordes mêntium;
Reſölve culpæ vinculum,
Evérte moles criminum,
ræſta

66 Eeria quinta ad Veſperas⸗

P ræſta Pater piſſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraâclito
Regnans per omne ſécu-
lum. Amen.
y. Dirigâtur Dômine ora-
tio mea. XN⸗ Sicut incén-
ſum in conſpéctu tuo.
Ad Magniſicat, Antiphona-
Reſpéxit Déminus † humili-
tàtem meam, & fecit in me
magna, qui potens eſt.

FERIA QUINTA
AD VESPERAS.

Per annum, Ana. Doômine.
Temp. Paſchali, Ana Alleluja.

Pſalmus 138.
Dmine probâſti me, &
cognoviſti me: * tu co-
gnovſſti ſeſſidnem meam, &
reſurrectiõnem meam.
I ntellexiſti cogitatiõnes meas
de longè: * ſémitam meam,
& funiculum meum inveſti-
gaſti.
E t omnes vias meas prævi-
diſti: * quia non eſt ſermo
in lingua mea.
E cce Dômine tu cognoviſti
ômnia, noviſſima & anti-
qua: * tu formâſti me, & po-
ſuiſti ſuper me manum tuam.
M irabilis facta eſt ſciéntia
tua ex me: * Confortaàta eſt,
& non pôtero ad eam.
Quòô ibo à ſpiritu tuo? * &
quo à fâcie tua fúgiam?
S i aſcéndero in cœlum, tu
illic es: * ſi deſcéndero in in-
fernum, ades.

Si fſúmpſero pennas meas di-
lùculò, * & habitâvero in ex-
trémis maris.
Etenim illuc manus tua de-
dúcet me: * & tenébit me
déxtera tua.
Diviſio.
T dixi: Fôrſitan ténebræ
conculcâbunt me: * &
nox illuminúâtio mea in deli-
ciis meis.
uia ténebræ non obſcura-
bũntur à te, & nox ſicut dies
illuminâbitur: * ſicut ténebræ
ejus, ita & lumen ejus.
Quia tu poſſediſti renes me-
OsSs: * ſuſcepiſti me de utero
matris meæ.
Confitébor tibi, quia terri-
biliter magnificâtus es: * mi-
rabilia ôpera tua, & àânima
mea cognôſcit nimis.
Non eſt occultâtum os me-
um à te, quod feciſti in oc-
cũlto: * & ſubſtântia mea
in inferiéôribus terræ. .
ILmperfẽctum meum vidérunt
culi tui, & in libro tuo
omnes ſcribéntur: * dies for-
mabuúntur, & nemo in eis.
M ihi autem nimis honorifi-
câti ſunt amici tui Deus: *
nimis confortâtus eſt princi-
pâtus eôrum.
D inumerâbo eos, & ſuper
arénam multiplicabúntur: *
exurréxi, & adhuc ſum te-
cum.
Si occideris Deus peccatoõ-
res: * viri ſanginum declina-
te à me:
Q uia dicitis in cogitatiéne: *
Acci-

1
sGlmit
os tvs tiet
3t en
Rerteco di⸗
V: * E d S
I. 4
Pe e al,
Cor hn Uil
6 Mle luts n
Ptit, Hnn migat
rd Cl e
4..
2 Donde podii
oogdoſttioe
e A m ng.
Mn I
MyemDönme
e Mi: t i
uo aipe n,
1 Cgitnennt in
6iN lkr Mde
mdmn wlu
larn Unnn in,
aAln ſc ibietnn
eliineonin de
1 eatik:
Undw inis ne
l Cgiarennt in
1e gelig negg⸗
. Liktt Ahrum
IUnes eteng,
Aczeltenſennt

n rin

1.

ebre non oblenn
1e, & nor ſeut
Nlr: ſolttenebr,
1& lumen os.
poleciki rns me
Cepitti me de itern
Ee.
dr fdi, giin ten⸗
Wgnitcitnges:
Opera tun, & aunn
onoleir nini
occulettum osne
, qoc felti in d⸗
*& Ubltinti m
Nbus terre.
tum meum widerun
in Uro t
tibentur: dies ii⸗
t, & nemd int
tem mimss hovont-
Aici i De:
tortitus et prind
Un.
o e, & in
Ueiptcsvüotur:
E Adlhuc ſun ⸗

8 Deus lenn
nginum kann
zne:

in gie.
cc⸗

Feria quinta ad Veſperas 6/.

Accſpient in vanitte civitâ-
tes tuas.
Nonne, qui odérunt te Dô-
mine, deram: * & ſuper ini-
micos tuos tabeſcébam?
P erfécto ôdio ôderam il-
los: * & inimici facti ſunt
mihi.
P roba me Deus, & ſcito
cor meum: * intérroga me,
& cognòſce ſémitas meas.
Et vide, ſi via iniquitatis in
me eſt: *& deduc me in via
ætérna.
Anñia, Dômine probâſti me,
& cognoviſti me.
Anña. A viro iniquo.
Pſalmus 139.
ERipe me Démine ab hoô-
mine malo: * à viro ini-
quo éripe me.
ui cogitavérunt iniquit-
tes in corde: * tota die con-
ſtituébant prælia.
A cuérunt linguas ſuas, ſi-
cut ſerpéntis: * venénum
àſpidum ſub lâbiis eôrum.
C uſtô⅛di me Déômine de ma-
nu peccatôris: * & ab ho-
minibus iniquis éripe me.
ui cogitavérunt ſupplan-
târe greſſus meos: * abſcon-
derunt ſupeérbi làqueum mihi:
E t funes extendérunt in la-
queum: * juxta iter ſcânda-
lum poſuérunt mihi.
D ixi Dômino: Deus meus
es tu: * exâudi Démine vo-
cem deprecatiônis meæ.
D ômine, Dômine virtus ſa-
lutis meæ: * obumbraſti ſu-
Per caput meum in die belli.

Ne tradas me Déômine à de-
ſidério meo peccatéôri: * co-
gitavérunt contra me: ne de-
relinquas me, ne fortè exal-
téntur.
Gaput circũitus eôrum: *
labor labiérum ipſôrum opé-
riet eos.
adent ſuper eos carbônes?:
in ignem dejicies eos: * in
miſériis non ſubſiſtent.
ir linguéôſus non dirigétur
in terra: * virum injúſtum
mala capient in intéritu.
Gognôvi, quia fâciet Dômi-
nus judicium inopis, * & vin-
dictam pâuperum.
Verũúmtamen juſti confite-
buũntur némini tuo: * & habi-
tâbunt recti cum vultu tuo.
ſia. A viro iniquo libera
me Dômine.
Afa, Doômine clamavi-
. Pſalmus 140.
DOmine clamâvi ad teé;
exâudi me: * inténde
voci meæ, cùm cçlamâvero
ad te.
Dirigtur orâtio mea, ſicut
incênſum in conſpéctu tuo: *
elevâtio mânuum meârum ſa-
Crificium veſpertinum.
Pone Démine cuſtéôdiam ori
meo: * & ôſtium circum-
ſtântiæ lâbiis meis.
Non declines cor meum in
verba malitiæ, * ad excuſan-
das excuſatiéônes in peccatis-
Gum hominibus operanti-
bus iniquitätem, & non
communicâbo cum eléctis
eôrum.

4
4

K 2 orri-

68 Feria ſexta ad Veſperas.

Corripiet me juſtus in mi-
ſericôrdia, & increpâbit me: *
ôleum autem peccatéris non
impinguet caput meum.
Quôniam adhuc, & oratio
mea in beneplacitis eérum: *
abſõrpti ſunt juncti petræ ju-
dices eôrum.
A udient verba mea, quéôniam
potuérunt: * ſicut craſſitudo
terræ erũpta eſt ſuper terram.
Diſſipata ſunt oſſa noſtra
ſecus inférnum: * quia ad te
Démine, Dômine ôculi mei:
in te ſperâvi, non aàuferas
ànimam meam.
Cuſtédi me à laqueo, quem
ſtatuérunt mihi: * & à (cân-
dalis operântium iniquitâtem.
Cadent in retiaculo ejus pec-
Catéres: * ſingulâriter ſum
ego, donec traânſeam.
Ha. Dômine, clamâvi ad te,
exâudi me. .
Tempore Paſchali, Afa.
Alleluja;, allelúja, allelũja.
Capüulum. 2. Cor. 1. a. 2.
Enedictas Deus, & Pa-
ter Démini noſtri Jeſu
Chriſti, Pater miſericordia-
rum, & Deus totius conſo-
latiõnis, qui conſolâtur nos
in omni tribulatiône noſtra.
N. breve. Benedicam Doômi-
num * In omni témpore.
Benedicam. v. Semper laus
Jus in ore meo, In omni.
* lôria Patri. Benedicam.
Hymnus.
M Agnæ Deus poténtiæ,
Qui ex aquis ortum
genus

Partim remittis gúrgiti,
Partim levas in aéra.
D emérſa lymphis impri-
mens,
Subvécta cœlis irrigans:
Ut ſtirpe una prôdita,
Diveérſa râpiant loca.
Largire cunctis ſérvulis,
Quos mundat unda ſan-
guinis,
Neſcire lapſus criminum,
Nec ferre mortis tædium.
Ut culpa nullum déprimat,
Nullum levet jackântia:
Eliſa mens ne côncidat,
Elàta mens ne côrruat-
P ræſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraâclito
Regnans per omne ſécu-
lum. Amen.
y. Dirigâtur Dômine, oràâ-
tio mea. g?. Sicut incénſum,
in conſpéctu tuo.
Ad Magnificat; Antiphonq-
Fac Deus † poténtiam in braâ-
chio tuo: diſpérde ſuperbos,
& exaâlta hũmiles.

FERIA SEXTA
AD VESPERAS.

Per annum, Ana. Portio mea.
Tempore Paſchali, Ania- Alleluja.
Pſalmus 141.
Oce mea ad Dé⁶éminum
clamâvi: * voce mea ad
Dôminum deprecaâtus ſum.
E ffundo in conſpéctu ejus
oratihnem meam, * & tribu-
latidnem meam ante ipfum
pronuntio.
I n

ltcind⸗

eull,
1 Einntch Meas⸗

1 u hac: ⸗
n,iMnn
I ini- 3
COrlideimmad⸗
E Videbmn, o

Heiinr d
et,, mu
Ae Dnn
urIn os het;
,men in tenta fwen
penle A inlet
TIN,? uikumlin
u.
Dtenmeiprenre
Me: (in Clinan
ſuper ne,
Dcc Ee auloci
Nkim 40 Conftenn
n ,ne enncn
i, nre vnbuu ni
TCto men Doni
EN tem enton
Ni Nerdih
Dräininmnd.
, IMeln, gl con n
ltis A MElum,7
Pro⸗ l belun.
D el, K
dll ſos
En ſe
lue 4 dtor weu
ei⸗ l, n
Nn llibaſct ve
N
II

1

lkenitie

Akgte
1leins lbll,

ve unn Nln,
ripiant loen
Unckis ſernulis
mundit undh e
nis,
Eplis criminun
te mortis tædion
ulumceprimnt,
l levet einta:
ens ne cönidit,
nens ne corruad.
iter pillime,
Ee comper Unice,
Dimn Dariclto
er Ommne i⸗
lum. Amen.
ur Dome, o
Gcut inoeniun
Chu tvo.

5

fpotentumin bnr
Elperde ſuperbon
lumles

IA XIA

leli⸗

ten d Domimm
1. oce Ml;
heprecitus iun
Conlhelti 4
neam, de
Eaun Me

I

a deficiéndo ex me ſpiri-
tum meum, * & tu cognovi-
ſti ſêmitas meas-
n via hac, qua ambula-
bpam, * abſcondérunt làque
um mihi.
onſiderâbam ad déxteram,
& vidébam, * & non erat,
qui cognôſceret me.
ériit fuga à me: * & non
eſt, qui requirat ânimam
meam.
lamâvi ad te Déômine, *
dixi: Tu es ſpes mea; pôr-
tio mea in terra vivéntium.
nténde ad deprecatioônem
meam: * quia humiliâtus ſum
nimis.
ibera me à perſequéntibus
me: * quia confortaàti ſunt
ſuper me.
duc de cuſtédia ânimam
meam ad confiténdum nô-
mini tuo * me expéctant ju-
ſti, donec retribuas mihi.
Pôrtio mea Dômine,
ſit in terra vivéntium.
Benedictus-

Enedictus Dôminus Deus
meus, qui docet manus
meas ad prælium, * & digi-
tos meos ad bellum.
iſericôrdia mea, & refu-
gium meum: * ſuſcéptor
meus, & liberâ⅛tor meus:
rotéctor meus, & in ipſo
ſperâvi: * qui fubdidit pépu-
lum meum ſub me.
mine, quid eſt homo,
quia innotuiſti ei? * aut fi-
lius hoôminis, quia réputas
eum?

. 69
omo vanitàti ſimilis fa-
ctus eſt: * dies ejus, ſicut um-
bra prætéreunt-
ômine inclina cœlos tuos,
& deſcénde: * tange montes,
& fumigabunt.
ulgura coruſcatiénem, &
diſſipabis eos: * emitte ſa-
gittas tuas, & conturbaàbis
eos.
mitte manum tuam de al-
to: éripe me, & libera me de
aquis multis: * de manu filiò-
rum alienérum.
uéôrum os locútum eſt va-
nitàtem: * & déxtera eôrum,
déxtera iniquitatis.

Eus cànticum novum
cantâbo tibi: * in pſal-
téẽrio decachôrdo pſallam
tibi.
ui das ſalůtem régibus: *
qui redemiſti David ſervum
tuum de gladio maligno: éri-
pe me.
t érue me de manu filiô-⸗
rum alienérum, quérum os
locuútum eſt vanitàatem: * &
déxtera eôrum, déxtera ini-
quitâtis:
uôrum fllii, ſicut novéllæ
plantatiénes * in juventute
ſua.
iliæ eòrum compéſitæ: *
circumornâtæ, ut ſimilitudo
templi.
romtuâria eôrum plena, *
eructântia ex hoc in illud.
ves eôrum fœtôſæ, abun⸗
dântes in egréſſibus ſuis: *
boves eòôrum craſſæ
E 3 On

70 Feria ſexta àd Veſperas.

Non eſt ruina macériæ, *
neque trânſitus, neque cla-
mor in platéis eôrum.
B eaâtum dixérunt pôpulum,
cui hæc ſunt: * beâtus pô-
pulus, cujus Dôminus Deus

ejus.
Pa⸗ Benedictus Dôminus
eus meus.
Afia: Per ſingulos dies.
Pſalmus. 144⸗
Xaltâbo te Deus meus
% Rex: * & benedicam
néômini tuo in ſéculum, &
in ſéculum ſeéculi.
P er ſingulos dies benedl-
cam tibi: * & laudâbo no-
men tuum in ſéculum, & in
ſéculum ſeéculi.
M agnus Dôminus, & lau-
dabilis nimis: * & magnitũů-
dinis ejus non eſt finis.
G, enerâtio & generâtio lau-
dabit pera tua: * & potén-
tiam tuam pronuntiaâbunt.
A agnificéntiam glôriæ ſan-
ittis tuæ loquéêntur: * &
mirabilia tua narraâbunt.
E t virtútem terribilium tuô-
rum dicent: * & magnitudi-
nem tuam narrabunt.
M emôriam abundantiæ ſua-
vitâtis tuæ eructâbunt: * &
juſtitia tuâ exultâbunt.
M ilerâtor & miſéricors Dô-

minus: * Pâtiens, & multum

miſéricors.
: . .
uavis Dôminus univérſis: *

& miſeratiônes ejus ſuper

ômnia ôpera ejus.
Afia. Per ſingulos dies bene-
dicam te Dômine.

Tempore Paſchali, Afa
Alleluja, alleluja, alleluja.
Capitulum. 2. Cor. I. a. 3.
B Enedictus Deus, & Pa-
Dter Dômini noſtri Jeſu
Chriſti, Pater miſericordiâ-
rum, & Deus totius conſola-
tiòônis, qui conſolâtur nos in
omni tribulatiéône noſtra.
Be. breve, Benedicam Déômi-
num * In omni témpore.
Benedicam. *, Semper laus
ejus in ore meo. In omni.
1ria Patri. Benedicam.
Hymnus-
Laſmâtor h⁰minis Deus,
½ Qui cuncta ſolus erdi-
nans,
Humum jubes producere
Reptântis & feræ genus.
ui magna rerum côrpora,
Dictu jubéntis vivida,
Ut ſérviant per ôrdinem,
Sũbdens dediſti hémini.
epélle à ſervis tuis,
Quidquid per immundi-
tiam,
Aut mribus ſe ſũggerit,
Aut actibus ſe intérſerit.
Da gaudiôrum præmia,
Da gratiârum munera;
Diflôlve litis vincula,
Adſtringe pacis fœdera.
P ræſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Parâclito,
Regnans per omne ſécu-
lum. Amen.
v.e Dirigâtur Démine, ora-
tio mea. . Sicut incénſum
in conſpéctu tuo.

Ad

o MaI 14
Ylkttom thi-
a Ghen u:
Pckitu benetlenn il
ACran regn mide
E dotenam man h
tat!
Utmm kam ilu
mminum Mtenan n
goram ongntre

1 tui
egnum auum onn
Num Erucum,
Uto tuinonni Een

E Enrmtinn,

Ets Dönind in on
ln näalis *
1n GCunhim herd n
Ulen Dooins C
ncnumt:Kin
llox
all Onmiun in ten
UMnmet t n
nun in tinpote

Uno⸗

inme Wnmmtum

Rane zn
Gin r ininl be
Un Uning in
b fid ſint 4
n

.

el 5.
1, Aleie⸗ R
Uun lin, al.

„

N
dihu Den, n.
Ommini nocr
Diter mie hi
Ddet Iitinti.
Elss totius Corloh.
ul Conlolttur MAS
Ulatiöne noſtr,
Benecſcam Deni.
1 Ommni témpor
m p, Jemperli
Cre meo. In Omm
Merz
ari, Benedlcam.
Unm,
ttor hömmns Dens .
Cund ſoln erci.
,
uum udes proccer
Anis & kere genls
menn kerum öron
n iubentis ninch,
niunt per Crdlnen
ens Gecili homini
Krnis tuß,
Gid per immundd
n,
Gribns ſe ſüggert f
Abus ſe intetſelt.
iörum prema,
türum munen;
ſe lics Whent,
e eß ſein
Nter Pilme,
he colnon Une,
pketu ntdt⸗ „
per olk in
Amen.
tur Dömm, a
„ Kiclt Menin.

u tuo⸗

Sabbato ad Veſperas- 71

Ad Magnificat, Antiphona.
Depoôſuit poténtes, † San-
ctos perſequéntes: & exalta-
vit húmiles Chriſtum confi-
téntes.

S A B B A IT O
AD VESPE.R/A S-

Per annum, Ana. Regnum tuum.
Tempore Paſchali. Ana. Alleluja.
Diviſio Pſalmi 144.
Onfiteaântur tibi Dômine
ômnia épera tua: * &
ſancti tui benedicant tibi.
G loôriam regni tui dicent: *
& poténtiam tuam loquén-
tur:
t notam faciant filiis hô-
minum poténtiam tuam: *
& glôriam magnificéntiæ re-

Sui tui.
egnum tuum, regnum ôm-
nium ſeculôrum: * & domi-
naâtio tua in omni generatioô-
ne & generatiônem.
F idélis Dôminus in ômni-
bus verbis ſuis: * & ſanctus
in mnibus opéribus ſuis.
A llevat Dôminus omnes,
qui côrruunt: * & érigit om-
nes ellſſos.
O culi mnium in te ſperant
Dômine: * & tu das eſcam
illörum in témpore oppor-
tuno.
peris tu manum tuam: * &
imples omne ânimal benedi-
Ctiône.
J uſtus Déminus in ômni-
Dus viis ſuis: X & ſanctus in
omnibus opéribus ſuis.

P ropè eſt Déminus ômni⸗-
bus invocântibus eum: *
ômnibus invocântibus eum
in veritate.
V oluntâtem timéntium ſe
faciet, * & deprecatiônem
eôrum exàâudiet: & ſalvos faâ-
ciet eos.
Cuſtéôdit Dôminus omnes
diligéntes ſe: * & omnes pec-
cCatôres diſpérdet.
Laudatioônem Démini loqué-
tur os meum: * & benedicat
omnis caro nômini ſancto
ejus in ſéculum, & in ſécu-
lum ſéculi.
Aña. Regnum tuum Démi-
ne, regnum ômnium ſecu-
lôrum.
Aña. Laudbo-
Plalmus 145.
Auda ânima mea Dômi-
Hnum: laudâbo Dôminum
in vita mea: * pſallam Deo
meo quâmdiu fuero.
N olite confidere in principi-
bus: * in filiis höminum, in
uibus non eſt ſalus.
Xibit ſpiritus ejus, & rever-
tétur in terram ſuam: * in il-
la die peribunt omnes cogi-
tatiônes eôrum.
B eâtus, cujus Deus Jacob
adjutor ejus: ſpes ejus in Dõ-
mino Deo ipsius: * qui fecit
coœlum & terram, mare, &
mnia quæ in eis ſunt.
2 ui cuſtéôdit veritâtem in
éculum: facit judicium inju-
riam patiéntibus: * dat eſcam
eſuriéntibus.
Dôminus ſolvit compedi-
E 4 t05: *

72 Sabbato ad Veſperas.

tos: * Déminus illúminat
Cæ Cο
Dôminus érigit eliſos, * Dô-
minus diligit juſtos.
Dôminus cuſtôdit àâdvenas,
pupillum, & viduam ſuſci-
piet: *& vias peccatôrum
diſperdet.
Regnaâbit Dôminus in ſécu-
la, Deus tuus Sion * in gene-
ratiénem & generatiônem.
Añ̃a, Laudâbo Deum meum
in vita mea.
Anña, Deo noſtro-
Pſalmus 146.
L Audâte Dôminũ, quôni-
☛ am bonus eſt pſalmus: *
Deo noſtro ſit jucunda, de-
corâque laudatio.
dificans Jerúſalem Déômi-
nus: * diſperſiònes Iſralis
congregbit.
Qui ſanat contritos corde: *
& alligat contritiônes eôrum.
Qui númerat multitũdinem
ſtellarum: * & mnibus eis
nômina vocat.
Magnus Dôminus noſter,
& magna virtus ejus: * &
ſapiéntiæ ejus non eſt nu-
merus.
Suſcipiens manſuétos Dômi-
nus: * humilians autem pec-
catéres uſque ad terram.
Præcinite Dômino in con-
feſſiõne: * pſallite Deo no-
ſtro in cithara.
Qui perit cœlum nubibus: *
& parat terræ pluviam.
Qui ptoducit in môntibus
ſœnum, * & herbam ſervi-
tüuti hõminum.

Qni dat juméntis eſcam
ipſõrum, * & pullis corvé-
rum invocaântibus eum.
N on in fortitúdine equi vo-
luntâtem habébit: * nec in
tibiis viri beneplaâcitum erit
ei.
B eneplâcitum eſt Dômino
ſuper timéntes eum: * & in
eis, qui ſperant ſuper miſeri-
côrdia ejus.
Afia,. Deo noſtro jucúnda
ſit laudatio.
Aña. Lauda.
Pſalmus 147.
L Auda Jerũſalem Dômi-
num: lauda Deum tu-
um Sion.

Quéniam confortaâvit ſeras

portârum tuârum: * bene-
dixit filiis tuis in te-
Qui pôſuit fines tuos pa-
cem: * & àâdipe fruménti ſa-
tiat te.
Qui emittit elòquium ſuum
terræ: * veloôciter currit ſer-
mo ejus. .
Qui dat nivem, ſicut la-
nam: * nébulam, ſicut cine-
rem ſpargit.
M ittit cryſtâllum ſuam ſicut
buccéllas: * ante fâciem fri-
goris ejus quis ſuſtinébit?
E mittet verbum ſuum, & li-
quefaciet ea: * flabit ſpiritus
ejus, & fluent aquæ.
ui annuũntiat verbum ſuum
Prap: * juſtitias & judicia
ſua Iſraẽel.
Neon fecit taâliter omni na-
tidni: * & judicia ſua non
manifeſtâvit eis.

Afia

nt heuͤt
wiltire in, ien
Nlun.

tulun

ig1
(. Wlndo

5
ladch Frii

Elifa, Wehlſt,

) Mtkoii
Di: qun iunpete
11 ſuot oclu el,
eſigtis e
„Ner Aunm h
unkt, Amen
weis ‚lonn.
tr eis nan e n
5Eungne. Clctil
lons Dönums
Lurbela Iits
Mopdlsi
om M matdh igee
Tnfündelumen oorc
Te muehucdumcirm
Te enrcunn er
leroſn ippeer el

Ur Clnhi uatt ia

bun lt glu,
Ptone ol Mo,
Cn Yüm aidhn,
Rnm Kingeenn
Ammen.
Uhrmin mig
1t A te Döine.
Atnlr ſiher non
ſtlu mn

Ules Ugue

5(

L
t inen
J. n Dlllis r
dentibuge ty.
Uritücine
le ern
kubebit n
benepläcitnn eit

tun et Dhrin
ltes eum:

erant ſuper ulei
8.
0 Moſtio incün
..
lch.

ſetitlen Dom.

*†

mn Chniottinit ſeu
m Würum: T ber⸗
ußz in de⸗
it fnes tnn

tje fuentiſ.

ns al,

Mium ſuum
ſelociter curnit ſer.

Divem, ſicut l
Dalam, ſiut a.
Al

a: thhot ſhin
Hent ague
tut fetbum ſum
litus & zocti

taliter ohnir
udtcin iuon
ei⸗

¹ liudh Deum tu.

Lauda Jerſalem Déô-

minum.

Alleluja, alleluja, alleluja.
Kom. 11. d. 33.
Altitdo divitiârum ſa-
piéntiæ, & ſciéntiæ
Dei: quàm incomprehenſibi-
lia ſunt judicia ejus, & in-
veſtigabiles viæ ejus.
Magnus Dômi-
nus noſter, *½ Et magna vir-
tus ejus. Magnus. Et ſa-
piéntiæ ejus non eſt nume-
rus. Et magna. Gloria Patri.
Magnus Dôminus.

Lux beaâta Trinitas,
Et principâlis Unitas;
Jam lol recédit igneus,
Infünde lumen côrdibus.
Te manéè laudum caârmine,
Te deprecémur véſpere;
Te noſtra ſupplex gléria
Per cuncta laudet ſécula.
eo Patri ſit gléria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Parâclito,
Et nunc & in perpétuum.
Amen.

Veſpertina oraâtio aſcén-

dat ad te Démine. Et
deſcéndat ſuper nos miſeri-
côrdia tua.

Suſcépit Deus † Iſraêl pũúe-
rum ſuum: ſicut locutus eſt
ad Abraham „& ſemen ejus:
exaltâre humiles uſque in ſé-

culum.
Altitudo,

73

COMMEMORATIONES

COMMEMORATIO DE CRUCE

Per ſignum Crucis de inimi-
cis noſtris libera nos Deus
noſter. Omnis terra adõ-
ret te, & pſallat tibi. Pſal-
mum dicat néômini tuo Dô-
mine. reémus.
Erpétua nos, quæſumus
Démine, pace cuſtôdi:
quos per lignum ſanctæ Cru-
cis redimere dignâtus es.

Sancta Marſa ſuccurre miſe-
ris, juva puſillanimes, réfo-
ve flébiles, ora pro pépulo,
intérveni pro clero, inter-
céde pro devôto foœmineo
ſexu: ſéntiant omnes tuum
juvâmen, quicûnque céle-
brant tuam ſanctam comme-
moratiônem.
Ora pro nobis ſancta Dei
Génitrix. . Ut digni eſficiâ-
mur promiſſiônibus Chriſti.

74
rémus.
Oncède nos fâmulos tu-
os, quæſumus Doômine
Deus, perpétua mentis & cCôr-
poris ſanitàte gaudére: &
gloriôſa beâtæ Mariæ ſemper
Virginis interceſſiéône, à præ-
ſenti liberâri triſtitia; & ætér-
na pérfrui lætitia-

Poſt partum Virgo invio-

lata permansiſti. Dei Gé-
nitrix intercéde pro nobis.
rémus.

Eus, qui ſalũtis ætérnæ,
hbeaàtæ Mariæ virginitate
focúnda, humâno géneri præ-
mia præſtitiſti: tribue quæſu-
mus; ut ipſam pro nobis in-
tercédere ſentiâmus, per quam
meruimus auctôrem vitæ ſu-
ſcipere Dôminum noſtrũ Je-
ſum Chriſtum Filium tuum.

Petrus Apéôſtolus, & Paulus
Doctor Géntium, ipſi nos
docuérunt legem tuam Doô-
mine. Conſtitues eos
principes ſuper omnem ter-
ram. Mémores erunt
néminis tui Dômine.

Gloriõſi principes terræ, quô-
modo in vita ſua dilexérunt
ſe, ita & in morte non ſunt
ſeparâti. ꝗy. In omnem ter-
ram exivit ſonus eôrum.
Et in fines orbis terræ verba
eoôrum.

rémus.
Eus, cujus déxtera beâ-
tum Petrum ambulan-

tem in flúctibus, ne merge-

rétur, eréxit: & coapôſto-
lum ejus Paulum tértiò nau-
fragântem, de profúndo pé-
lagi liberâvit; exâudi nos pro-
pitius, & concéde; ut ambéô-
rum méritis, æternitaâtis glo-
riam conſequamur.

Sanctiſſime conféſſor Démi-
ni, monachéôrum Pater, &
dux Benedicte, intercéde pro
noſtra, omniúmque ſalute.

O beàùti viri Benedicti ſancta
præcônia! inæſtimabilis di-
léctio charitâtis! qui dum ſé-
culi pompam contêmpfſit,
ætérnæ vitæ conjúnctus eſt.
Juſtus germinaâbit ſicut
lilium. Et florébit in æ-
térnum ante Dôminum.
rémus.-

Xcita Dômine in Ecclé-
ſia tua Spiritum, cui beàâ-

tus Benedictus Abbas ſervi-

vit: ut eôdem nos repléti,
ſtudeäâmus amâre, quod a-
mvit; & ôpere exercére,
quod dcuit.

Da pacem Dômine in diébus
noſtris; quia non eſt àlius, qui
pugnet.

et hio 10
P, nober.
ttute tut,
Dta in und
Ienns

1
Fffene trnelr
1

im e ,
lun Hlumtum:⸗

Eilun 4in⸗
ſoenlam i
e . Aen.

Ae

40 Cm

e Uenetſore,
Modhem auist
. hefchun con
uinm Omn

er
Aen

in, tane
Dehechrentn,1¹

ce

.,
NN

1le⸗

me conkelle Domnt.
rachorum Dater, ⸗
eclcke, interoecedrn

Omniümaue iuite

MWhorn,

te Dominum.
Oremns.
1 ocuinne in lan

Dirltum, c

cher eulee,

Domnine h u

Ad Completorium. 7 5

pugnet pro nobis, niſi tu
Deus noſter. “. Fiat pax
in virtüte tua, py., Et abun-
dântia in tůúrribus tuis.
O rémus.
Eus, à quo ſancta deſi-
déria, recta conſilia; &
juſta ſunt pera: da ſervis
tuis illam, quam mundus da-
re non poteſt, pacem; ut &
Corda noſtra mandatis tuis dé-
dita, & hòôſtium ſublata for-
midine, témpora ſint tua pro-
tectiône tranquilla. Per Doô-
minum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum: qui tecum
vivit & regnat in unitaâte Spi-
ritus ſancti Deus. &c.
V. Dôminus vobiſcum.
N. Et cum ſpiritu tuo.
V. Benedicâmus Dômino.
B. Deo gratias.
7. Fidélium ânimæ per mi-
ſericordiam Dei requiéſcant

in pace. , Amen.
einde dicitur, P ater noſter.
totum ſecretô.
Sic terminatur Officium, ubi alia
non ſequitur Hora, ut dicitur in.

Kubriça de Oratione Dominica.
AD COMPLETORIUM.

Lector incipit, ?. Jube
domne benedicere. Benedi-
Ktio. Noctem quiétam, & fi-
nem perféctum concédat no-
bis Dôminus omnipotens.
N. Amen.

Lectio brevis., 1I. Pet. 5. C. 8.

F Ratres: Sôbrii eſtôte, &

vigilâte: quia adverſarius
veſter diâbolus, tanquam leo
rugiens circuit, quætens quem

dévoret: cui reſiſtite fortes
in fide. Tu autem Déômine
miſerére nobis. , Deo graâ-
tias. y. Ad jutérium noſtrum
in némine Dômini. xy. Qui
fecit cœlum & terram. P a-
ter noſter. dicitur totum ſes
cretò.
Deinde Hebdomadarius facit
gonfeſſignem.
Onfiteor Deo omnipo-
ténti, beâtæ Mariæ ſem-
per Virgini, beâto Michaéli
Archängelo, beâto Joânni
Baptiſtæ, ſanctis Apéſtolis Pe-
tro & Paulo, beâto Benedi-
cto, mnibus Sanctis, & vo-
bis fratres, quia peccâvi ni-
mis cogitatiéne, verbo, &
pere: mea culpa, mea culpa,
mea màâxima culpa. Ideo pre-
cor beätam Mariam ſemper
Virginem, beâtum Michaë-
lem Archângelum, beâtum
Joânnem Baptiſtam, ſanctos
Apſtolos Petrum & Paulum,
beâtum Benedictum, omnes
Sanctos, & vos fratres, Orâre
pro me ad Déôminum Deum
noſtrum.
Chorus reſpondet.
Iſereâtur tui omnipo-
tens Deus, & dimiſſis
peccàtis tuis perducat te ad
vitam ætérnam. . Amen.
Deinde repetit confeſſione: & ubi
Qicitur, vobis fratres, & vos fra-
tres, dicitur, tibi pater, & te pater.
