us muniat & protegat , nunc addit

pf

& confiliis adhzrendo; vel prexlica-

'. eionem annuntiando.

glàdium ,. quo invifibilem hoftem la-

ru]gdü

Evangelt? pacis. ) Pacem , id .eft,

ceffere , oppugnare, & ferire poffit.

p

Quod eff veréum Dei.) Gladio ver-

j ii

-profperitatem & bona omnia fecum

dile

aïfe—remis , ac pxafext

^

im pacem enm bi Dei d

Es

x

æmonitsr Wgü?-fn petimus &

X

Y

x

v

(5 fio 'E—þisTOLæ B. PAULI APOST. AD EPHESIOS CAPNL .

18. Per omnem orationem, & obfecrationem orantes omni

* Col. tempore in fpiritu: & in ipfo *vigil

Y

lantes in ani inftagtig*, &

4 .2. Obfecratione pro omnibus fan&is,

* Col.

I9.* Et pro me, ut detur mihi fermo in laper!tid'*nne oris mei

b,

p

4.5. cum fiducia, notum facere myfterium Eyangelii : ,

2Thef ^ 5o. Pro quo legatione fungor in

:

catena, ita ut in ipfo 'äp-

9: - deam, prout oportet m

-

.

21. Ut antem & vos fc

iatis,.quae c1

rca me fü'nt,' quäd- agam:

omnia vobis nota faciet

*

mus £

minifter in Dómino:

Tychicus, '.Chariiïi

D

!

: rat"e;ï.., & 'fidelis

Z

22. Quem mifi ad vos ad hoc ipfum , ut co

qui j

circa nos funt, & confolentur corda veftra. .

gn.d'fcaïtxig' ?: qurag.;

;

s DUEUETTUNUNT DISIIN NSSISENK NI

25. Pax fratribus, & charit

utilitqj

as cum fide, a Deo lfatre/*, &

;;Doï*

Chr'

l

mino Jefu Chrifto.

24. Gratia cum omni

bus, qui diligunt*Dbminum noftrum

J-efulm Chriftum in incorruptione, Amen..

z EPE.

*

fcerimus, cum Evahgeï*iciixve,rb*i pre-

Judeam.) Libere à

dicatigne victus fortis hic arm itus ,

&r przdicem. Évangelium..

gam -&*ait(l;aï

|[1

fpoliis exuitur, .cum infidelium | aut

lec

Prout oportet sse. loqui. ) V'anquam

peccatorum preda illi eripitur, & in

o

atum fummi Dei, quem xgi,ecet(«—ii-

r3

Chrifli caftra convehitur.

s

bere & intrepide loqui.

JY9. Per orinem crationem, €6c.^) Sen-

21. Qu circa me [nnt.)

"

fus.eft, «& hec facite multis oratio-

Quæ' 1d i me

Ch

pertinent, quoinodo res mes habeant,

j

nibus & obfecrationibus Deum aili-

^^ QUid Agam.)ln carcere conftitutus.

[

Que precantes, ut nos pugnantes ad-

Moniffer i2 Domizo.) ld eft, in his

cum

juvet, & vittores faeiat-

]

n

u£ ad Chriftum Dominum pertinent

In [piritu.) Orantes no

D

n folm?x vo-

Greco pro minifter , .eft diixóvoc

M

.^ ce, fed cordis affectu.

vel, quod illo ordine "Fichicus ini-

Er n ipfo. vigilanzes, ) Et ad hoc

tiatus efiet, vel certe fimpliciter dia-

n?a ((

ipfum ut affidue Deum oretis in f;iri-

U

conum pofuit

pro quolibet - m?fxi[h'o.

:

£

*

1, vigilantes, maena cum 'in&ant-iar,

^

adjutore.

-

Ü l

fedulitate & perfeverantia.

- 5

Q2. Ün& circa mos fuzt. ) Id eft,

Pro omnibus [dnss.)-

is

quis fit rerum noftrarum ftatus.

L m

bus,

E;iflelrif)us omn

j luS. !

V

Et cónjolentmr corda veffra.) Neani-

qui

Ig. Ur detur m

ibi /Z"r"ma p Qu afi

mis deficiatis ob tribulationes meas,

mod

dicat : Ut Deus aperíat os meum ,

quas pro vobis & pro Evangelio pa-

piam

infpiret fermones quosloquar, ut cum

tior. Pro cozfofezer , in. Greco. eft

[

fiducià , id eft libertate, évancelizem.

E

a puxakegn ,

bus 'i

.90. Pro quo. " Ev'ahge"li'o.

exhbortetzy.

quod verti et-igm poteft,

W

: .Leg:ztz",ane fun g

23. Pax fratribus &'c. ) :Subaudi ,

or. ) Chrifti legaF.US;

"

ln

& praeco apud Gentes,

5

4

fit, vel augeatar, ac multiplicetur.

Cht

dn catena.) Hinc patet hanc epi-

24. Graria cum omnibus.) | ld eft,

ftolam Roma e carcere fcriptam eíle.

fit cum omnibus.

P

yïv

Fa utdn ipfo.y Scilicet in

fhin

/EV?P-I

I z'ncorruptione..)* Id e

R : —ilncor'--

rupte, fincere, pure.

þil)l

'geli? præfiicax)QO..

APE

526r

*æï)(ü;æ« :

^

It5 omn] !

ïantla ;& 1

EPISTOLA

OTl mel

B PAULI APOSTOLI

lpfo q-

ADPHILIPPENSES. -

!d agam,

zQAIUTSE PRIMUM

& hde lis

Ex magno ajä

Gu, quem balet erga Pbilippenfes , manife jlat éis,

s, quæ

m ce[Jerint : quam

quod grefure

fuæ in majorem Exvangelii fru&tu

SNM

ulilitatem fi tion. [peGtaret ,

omnino diffokoi cuperet , & e[fe cum

& Do-

: Chriflo :

eosque adbortatus

r,ut- digue ad Cbriffi Euangelmm

oftrum

i

i

confuerfentur, dicens, guod fro ipfo jam aj?zäïzones

" fuflínueriut..

EPT

& mdi- -

Aulus, &Tlmotheus., fervi Jefu Chrifti, omnibus San&is

in. Chnüo Jefu; qm funt Phlhppls, cum EPIfCOplS ,&

-T

l'angoam

|

. Diaconibus.

decet i

;! 9. Gratia vobis, & paxa Deo Patre noftro,

& Dommo ]efu—

2 20 mt

Chrlfto.

eo in omni memorla veftm à

haleant.

3 Gratias ago Deo m

littus.

-4. Semper in cun&tis

orationibus meis pro ommbus vobls,

in lus

ationem faciens,

ertmenc:

cum gaudio dcprec

5. Super commumcatlon

e veítra in Evangeha Chrlftl a pri-

WWWQ' J

-6. Con-

25 ifi-

ma die usque nunc.

,

UK k.3

ter dia-

1

nniftro

Anlus & Timorbeus.) "limotheum

. Ip omn: memorm veffri. ) Id eft,

fecum conjungit, non

]ua 1

quotles veftri recordor. Vel fenfus

eft, granas ago Deo ouod me1 vin-

[d 811'9

Tlmotheua fitau&or epiftole, utPau-

&i memores eftis.

J

lus, fed ut intelligant. Philippenfes

quicqnid hac eplün]a continetur, non

. Cum gaudw, ffc 3 Ordo ;

Veani

modo eífe ex Pauli fententla, fed e-

femus eit :

Gratias ago. Deo cum

meaS,

tiam 'Timothei.

audio, eum deprecans , .eo quod vo-

o p^-

bis dederit commumcauonem in E-

co €

Omnibus fantis. ) Owmnibus fideh-

bus in baptismo fan&tificatis.

vangelio Chrifti.

Pote j

- Cuar. Epifcopis.) Mer Eplfcopos hic

Commtnicatione "wefra. ) Intelh-

git. parcxcxpatmnem Evang

elii, id eft,

judi ,

A)Oftolus presbyteros intelhigit , ut

idei, & doc&rine Evangelice.

Vel

jr

Chryfo&omus & ali: exphcan* Unde

Syrus vertit, cum pre:äyter:s , & eorum

communicatio in Eva

ngelio eft parti-

e&,

miniféris, «

cipatio laborum , & a i&tionum quas

f

propter Evanrrehum Paulus patieba-

ncor

Q. Gratia vobis , Eft.) Supple mul-

tur.

ln hoc aucem cun Paulo com-

tlphcetur

x

x

H

I

X

-

262

EPISTOLJE B. PAULI APOST. AD

PHILIPPFNSES

»*.

n

/6. Confidens hoc ipfum , quia qui coepit in vobls opus bo-.

num, perficiet usque in- dlem Chrifti Tefu :

magis

D

7. Sicut eft mihi juftum hoc fentire prcrommbus VOblS eo

quod habeam vos in corde, & in vinculis meis, & in defen-

pïæ

l4

fione, & conhrmatxone Evangelu, focios gaudn mei omnes

vos effe.

tnel$;

Ij

8. Teftis enim m1h1 eft Deus, quomodo cuplam omnes vos

uidi

in vifceribus Jefu Chrifti.

dican

9. Et hoc OrO, ut charitas ve&ra maglsj ac magls abundet

in fmentla & in omni fenfu :

Ó

10. Ut probet:s potbra ut fitis üncerl, & fme offenfa in

Evang

3

A

. diem Chrifti,

finca

11i. Repfeti fru&u jllfhtlæ per Jefum Chnfuum, in glorlam,

& laudem Dei

12 Scire

:

—

Trnem

vd p

mumczbant Philippenfes, quia ei com-

$5 æamada eupiam vos ommes.) ld

patiebantür , & miffo Epaphrodito

eH: amem vos, & cupiam vobis bo-

elt, d

na com:mrrere

nonnm

confolationem , & opem afferre ftu-

dueran £.

I vzfcer:äus Jefu Chrifz-) ld efï

appe ]l

(6. Quia. ) Quod , ?v;.

ea dilectione & affectu , qU()*ChhH:us

fibi a

Qui ceprr. ) Scilicet Deus.

K

in vifceribus , id.eft , intime & tener-

. - Qicit,

attibus

Opus bonum. ) Commuhicationem in

rime, vos omnesque Chriftianos amat.

Evangelio intelligit , , de qua num.

9- Et boc ore. ) & Deo poRulo.

Per

præcedenu

Chbaritas veffra 46undet, 6c. ) Ut

0s

Usque im diem Chrifüi 79&;) Id eff

hii

charitas veftra majora ín dies capiat.

ufque ad diem judicii.

ircrementa, & multiplici rerum co-

Ing

7- Siut eff mihi juffum hoc fmt:re)

enitione, exquifitaque fcientia rerum.

W Qer

Sic ením zquum eít de omnibus vo-

f dei , & ad falutem pertmenuum per—

Deus

bis fentire & confidere.

ficiatur.

I2

Pro omnibus voli:., £j Id eft de con-

Io, U proäet;s pona»ra.) Ut per-

hi Rc

grewatlone veftra , de veftra Phxllp-

fplc;atls que meliora funt, & ea fe-.

gravi

penfium Ecclefia.

uamini.

Ad

Non

E6 gmod babeam vos in corde.) Pl()-

Ut füis fencerei.) Nec cdfscsni d

pterea quod infixa mihi fempex in ani-

dem .veftram erroribus, hærefibus,

Evan

mo hzret veítrz humanuzans recor-

aut Judaismo.

prom

datw

Et fíme offen[a. ) uweoo'nowm, tam

;

-

Er dn vinzeulis meis .Cc.) Me enim

acive, ut fcilicet nullum offendatis,

[

abfentem & vindum omnibus chari-

uam paffive ut fcilicet in nullum of-

hi EQI

tatis officiis perinde profecuti eftis ,

fendiculum unpmgau» ; quod vos of-

meh

ac i una mecum isdem vinculiscon-

Wt a

fendat, fcandalum mtell:glt aut pec-

füidi pro Evangelii defenfione de-

catutrn.

ücquæ

certaffetis , dtque omnino ejus bene-

"du diem Chrifi.) Quafi dicat, &

ubxqu

ficii participes effetis effecti , quod no-

hoc perfeveranter ufque in diem. ad—

li

ventus Chrifti Domini.

bis divinitus conceffum eft , ut pro

ER

Chrifti nomine adverfa toleremus,

II. Replezi fr n juféttia, ) Fru-

lä pg

hoc enim gaudmm meum effe puto.

um juftiis vocat opera Juümæ,

de h«

E

.

Á

N

" CAPUTI

El

"

53

p

Usbe. .

- Y4. Scïrä ailteni Vös volo, fratres, quia guæ, circa »'r!ne funt,

:

magis ad profe&um venerunt Evangelii:

bit:&

3. Ita ut vincula mea manifefta fierent

in Chrifto in omni

& in caeteris omnibus:

s

*

delen-

pra3etorio ,

14. Et plures e fratr

ibus in Domino confid

entes vinculis.

'omn;es

meis , abundantius a

uderent fine timore verbum Dei loqui.

leïSVVOS

15. Quidam quidem & propter invidiam, & contentionem :

quidam autem & pröpterl/;bpnan»u V:oluntate/m Ch.riüum pi*'æi

dicant :

*

nunQet

as

uidam ex charitate

Z

,-:.rfCientgäs quïgiätïz /ïn däfenüonem

nf n

Evangelii pofitus fum.

2

$

- y7. Quidam autem ex con

tenfiönä Chriff.*üm zinnuntäant non

meis.

Yram,

-.exminï?ï?tes P?e?uram fe fufcitare vinculis.

,i/'mcere -

A

18. Quid

Va BR EU.

.Scire

vel gäherälis, qiiæ comple&itur 9-

Et in ceteris omnibus. ) Locis

1

E

ä : pla-

mnem virtutem, vel particularis, id

teis , & vicis urbis Romz.

.) Md

I4. Efratribus.) 1

eft, eleemofyng & mifericordizg, que -

"

fl -eü" , C*hri&ia-

jis h-

nonnunquam in facris litteris juftitia

nis.

appellatur, alludens ad eleemofynas

Confidentes vinculis meis. ) 1Animos

Id «t

& audaciam-fumentes ex eo quod me

hiillus

fibi a Philippenfibus miffas ,. quafi

teng-

dicat, oro, ut*fimilibus mifericdrdi*æ

vin&um pro

hrifto intrepide azere

jaltate

actibus cumulemini.

videbant caufam Evangeli.

CPer Je[um. Chrifttem. )

i Quaü dicät';

x:bundanttus an

lo -

t

derent.

Jeïent, : ) Magis au-

:)Q, t

108 fructus facimus , & habemus per

fi

C

hriftum , ejus merita & gratiam.

15. Propter imvidiam.) Ree

j

1.Rentesl

cæpiat

Inglorram &* landem. Dei. )- Id eft,

glorie Pauli.

.

na

ut

Ef contentionem.

) Stüdio contentio-

perum

per hxc laud'etuf*-, & glqriü*c'eïtux

Deus.

:

nis, qua cum .Paulo de fama & glo-

um

Jd2. Qu« cirea me.

'fäntn.— ) Quz wi-

ria decertabant ; licet Paulus nonfu-

am, fed Chrifti gloriam quzreret.

[ pler-

hi Rome acciderunt quamvis -Vdura &

ávia.

-

Propter. bonam voluntatem. ) Bene

1 fe-f

"d prafe&g—m

vemerunt ,Ez-flang;:lfg.v )

er;a me affedi, & erga Evangelium.

Non modo non retardarunt curfum

16. Seiemtes quoniam im defenfionem

T.

Evangelii , &fc. ) - Quuidam ex chari-

iþlls 4

-

Evangelii , fed potius illum magis

-

tare , qui (cilicet propterea amant me,

PI*OIHOVBIUHE.

"

tam

I3. d2 4f v:

ncula m:a mavifefla fie-

uia füm Chrifti przco, & ve

læ d)o-

rent in Chriffo, ) Qua(i dicat , ut ma-

étring propugnator.

m

nifeftum fieret quod propter Chriftum

nor

tus

Pofrtus fum ) : À. Deo fum conflitu-

E

$ 0['

vin£tus fum, non propter zs alienum,

aut aliquod fcelus quod patraverim,

17- Éx .eant:ä?tiafze. ) : Vide.t di&a

[]CC'

icque per vincula mea- Chrifti. nomen

num. IS5.-

Noz þm:e)-

e. ) -N(J'n-purav & fincera

&

ubique clarefcit.

intentione predicant Chriftum.

Ip omnui pratorio,

) Id e&, in tota

a

aula. Neronis ; quáfi dicat : T'ota au-

Preffuvam [ujcitare. ) Novam vexa-

la per mea vincula inaudivit aliquid

tionem & mole

"R«

fiam gddere caPtivff

fi£,

tati me €.

de*r« fide &-.Exvmngelipr Chrifti.

264

EPISTOL]E B. PAULI APOST. AD PHILIPPENSES .

y

25!

18 de enim? Dum. omni modo, five per occaf'onem,

& elie

five per veritatem , Chrlftus annuntietur ; & in hoc gaudeo,

24 !

- fed &

gaudebo.

$.

I9. Scio enim, quia hoc mihi provenlet &d falutem, per ve-

omnib

x

ftram orationem,, & fubminiftrationem Spiritus Jefu Chrifti,.

|

26

20. Secundum expe&anonelm & fpem meam; quia in nullo

i

meurm

: confundar: fed in.omni fiducia ficut femper, & nunc màgni-

Jj

1

. ficabitur Chrlftus in corpore meo; five per v1tam fiv

mortem.x

A

,ä Ser

Cum y

*. ffatien

. 2t. Mihi enim VIVU'e Chrlftus em. & mori Iucrum.

n

1

22. Quod fi vivere in carüe , hic m1h1 fru&us operls eft , &

.quid ehgam, 1gnozo.

perdit

u

.

23(Coar&or

2)

€um «

I18. Quid enim ? ) de lfrltur ?

ribus , fcno quia hoc mihi: provemet

ad falutem , nec ulla in re contundar;,

rR

, quaft dicat, 1piï putant me pxemere :

b

afülgere & pungere: Ergonevere me

quia nullius peccati mihi fum confcms,

25 6

premunt , affligunt. & pungunt ? Mi-

cujus me pudere debeat, nec fpes mea

daabus.

- nime.

fruftrabitur me. .

i

defideri

Omni modo.) GQuovis modo.

Sed im omnui ffducia. ) wa;)pqo'mc, ll-

Chrito

Sive per occafiomem.) &v vrgogmr*e':,

2

bertate , ctnfiantia , five vivam , five

V Carti

ffve pratextz zeli boni &.ftudii pro-

moxti defliner , eadem utar hbertate

Difo

movendi Evangehum . Cuni revera

& conftantia.

-

Graco.

ftimulentur invidia. -

Vulgatus* vernt,

Ef nunc.) Ita & nunc.

Per occaftonem,

quia 71'30)0.,60"15,

. 0cC-

Magnificabitur. Chriffus. )! Chl'ffhlm

Rantium

&

Et &

|fonem4

pratextum . (ynificat.

magnificabo, & glorificaboillius Evan--

Quift

S;ve per veritazem. ) &me vere , &

gehum predicando, & pro illo fan-

folyt,

anew animo agant.

guinem , fi opus fuerit, profundendo.

mihi ju

Ka boc. ) Scnhcet quod Chrlftus an-

2I. Mihi enim vivere Chrifius eff.

$

mmmetur

Id eft, vita enim mea eft Chrifto fer-

hac vit

9- $e6 emim quia: /aac ) Forum fci-

vire , & ipfe Chufius vita ipfa mlhl

licet odium , & invidia, qua mihr

eft carior.

cis labc

mororem, & Neronis iram conculm-

bís eft

Et mori ducrum.) Id eft , f vikun

prvato

xe Rudcnt

contingat profundere pro luc.ro deputo.

"d. [alutem.) Vel præfentem ut a

22.

uod. ff f vivere 12 cayue bic mibi

2j

dicat

vinculis liberet ; vel tuturam in «ter-

frutius. vperis ef:). 1d eft, fi me ad-

volis e

mtdte

huc vivere in carne opers pretium eR,,

P'er "vefmm arattonem:. t$ /äämszrd-

fru&uofüm ,. & utlle multis. .

Wt vol

W vitaà

-

tjonem , Efc. ) Si videlicet- ,vos oretis

Et quid el;gam ignoro.) Poft partl-

lm ha

C pro me

& veftra oratione mihi im-

culam , & , fupplendum aliquid , eft ut

petretis Spmtum Chrifli, utfcilicet is

con&et fenfus.

Itaque ex precedenti

ul ,

mihi: copiofe fubminiftretur..

luit hi

x

verficulo repetendum videtur quod di-

&t0n

QO. Secundum expeda/z»onem,. e /þem

xit, & mori imcrum, hoc ordine, &

meam.) GQuem Spiritum fübminiftrári

hac fententía.

Si vivere in carne efft

Ef q

Anihi magna fpe, & defiderio expecto.

opera pretium, & alia ex parte mori

£remer

g

&14 i zul canfzmddr J Netten-

mihi lucrum eft, quid ex hlfce ducbus

dwn efiz hoc membr.umu cum. fupena—

eli gam lgnor()»

lii

L

-

CAPUT E

264

onem,

23 Coar&or autem e duobus t deüdenum habens dlfï'olvx,

7audeo,

& eife cum Chrifto, multo magis melius :

s

&

24. Permanere autem in Carne, neceffarium propter vos.

per V

25. Et hoc confidens fcio, quia manebo, & permanebö

N

^hriff

omnibus vobis, ad profe&tum veftrum; & gaudlum fidei :

n nullo

26. Ut gratulatio veftra abundet in Chrifto Jefu in me;,. per

mágri-

meum . adventum iterum ad !

Vé per

27.* Tantum digne Evangeli o Chrifti converfamini : ut five *Eph

cum venero, & videro vos, five abfens audiam de vobis, quia

äl.

ftatis in uno fpiritu unanimes, collaborantes fidei Evanzelii :

1.IO.

et,&

28. Et in nullo terreamini ab adverfariis, quæ illis eft* caufa

IThe '

perdlt.oms vobis autem falutis, & Hoc a Deo :

2 IZ-

29. Quia VOblS donatum 'eft

p

ro Chrifto, non folum ut in

attor

D s

—

eum credaus fed ut et

iam pro 1

illo patlamml -

TOyenict

30. Idem

nfondar,

onfcius,

gg Caar&or autem e duaäm.) Idefï,.

26.. U: gmt;(latw veþra.-) In Græ'-

p6 me

duabus rebus premor & arctor.. Hinc

co eft, xavxxpua , id eft glo;mrta

Ut

]

defiderio diflolutionis , ut fim. cum

glonatxo qua gloriamini, & vobisgra-

70!4, 1!

Chrifto; inde jneceffitate perm.umndl

enlamini , quod pér me: fitls «d fidem

n, llve

e

in carne PFOPC I vos.

converft..

ibertate

In

Difflvi.)-ld eft, monendl

Mbunder i Cb;lfa 36/1'4 ); CI'EfC&C

Greco eft ; ao« , quod eft navi-

Chrlfï;o bene juvante.

gmtmm , cum'e portu. folvunt.

Te ;me. ) De me vinculis. hberato »

hrifhum

Ét effe cum Chrzflo, maulto mdg::.)

& VOblS reddito.

Q

|Dvane

Quafi dicat :

Ex unz parte cupio- dif-

.97- Tautum digne erang!-/zo , i

o fan

folvi, & effe cum Qhuüo, quia. hoc.

Quafi dicat ; "'antum moneo in pre-

dendo,

mihi jucundiffimum eflet.

fentia , ut. vita. ve&m Evanrrello re-

id.)

24. Permanere autem, &6c.) Sed in

fpondeæt

[lo fa-

hac vita adhuc hzrere, & Ev: angeli-

Qzuia.) Quod.

a mil

cis laboribus infiftere, quia migis vo-

Smtu $n 220 sznm J Idæ& per-

bis eft neceffarium ; præterenümeü

feveratis in pari rohgwms 'ac mutuæ

charitatis. ftudio ac fervore.

: vitarm

pr

ivato meo. commodo. .

Q&. Ef boc confídens [cte,, Ucv) Quafï

Collaäarzmtes faret Evangcln ) VOS

lpato

älCda

Perfuadens miht vitaàm meaim:

Tnutuo adjuvanceg in certdmme pro

1] llllh

fide Evangelii-

neade .

vobis effe neceflariam , fcmquod Deus

p

II &L

me vobis, adhuc concedet » facietque:

.28. 4b aduerþr:zs,) Qui Chrlfh fï-

in vita permanere. Hinc ,patet eplüo-

dem perfequuntur.

.Et bot 4 Deo.. )

o Deo' au&tore

arti

lam hanc fcrxptam efle e pnmæ vin-

p5

eftut

culis , non € fecundis ; nam-*:primis

bonos promovente,

malos puniente.

odentt

fuit hberatus . Paulus, in Tecundls a

Mel,

bot 4 Dto ; dienipe: quod pro

Nerone occifus..-

Chrifto patiamini..

od di

Uc.

Egre-

m

audium fidei- ) Ut de .fïdel in-

29.. Vobis donatum .

j t

cremento, tàm- 'in. vobis qudm in. aliis

gmm enim. Dei muan

pm Chx 1&07

'audeatis..

ati..

*

*

mort

Memcb. Dm. Vlllak

L1

jobus

Blþlu n eö

-

x

p

a6 ^ EPISTOLE B. PAULI APOST. AD PHILIPPENSES-. |

: /

' .ä/af:.-l'dem certamen habe

d

r

ntes , güäie' & vi/di-i:is" in me; -&! .

.riügg audiftis de me.

*

-

äljor

U

l

CAPUT H

*

"d

Ad "mu'tuafni dile&ione

m, & boanrdia;n'-'; -am'miqug-mode Kidm;;n;iro"

elle. f:

affe&hu eos bortatur., exemplo Chrifli , in cujus nomine omne genu

fimi'lii

nunc fle&itur , utque [uam in timore operentur Jalutem : congratu-

1

latur tum illis, quod inter malos. [an&ie rvant, tum fibi, quod

tem,.

tales babeat difcipulos : Timotbeum laudat a fincera Evangelii pra-

sT

- dicatione , C übedientia , fimiliter &

E,

P

apbroditum ; quefg

»

3

ï

mgn, |

| adem* mittit , po[Tquam ',ab»,ægritu(l('ng

6 s :

conw'aluz"t.

d

i u

E.

) Suptr

qþakerjgo confolatio in Chrifto, fi qüdd folatium 'cþl;ai'þ

humilit:

I. SI

tatis, fi qua focietas fpiritus, fi qua vifcera miferationis:

mm&

. 2. Implete gaudium meum, ut idem fapiatis

i

f5

, eamdem cha-

pnvaa

ritatem habentes, unanimes, idipfum fentientes :

u

- Cf

Jg

dentes,

3. Nihil per contentionem, neque per inanem

r

älOl-lfi:ïlm D fec/lT

$ H

in humfï—litä.*t-ex fupe:rior'es i,fïbi- invicem. arþi;raptes

*

P

4 Non

Éd

ue an

hiifto

Photius & Oecumenius Grzci aucto-

- Pre &rifo, ) onte. Xew a , quild

in Chrifto ,"id en in 55

E

P

got

ille aff

cujus. ego fum Apoftolus.

io Chgmg,

res pofitum volunt pro dzó Xei8.,

-$£ qued folatium !þmitati:.) Id ä;&,

pacs &

« Chriffo.. Vel eft hyperbaton ita or-

- fi. quod folatium ex charitate

á

vobis,

dinandum, Vobis donatum eft, ut

profe

-

Tirus,

non folum in Chriftum éredatis, fed

Quin a. vobis expectari poteft.

$; qua 'j"ak-ietat fpiritu;. ) $i ,qüaïvv*'(w)-

wm, fi

etiam ut pro Chrifto patiamini.. S$y-

" bis in' Ecclefi

E

ià mecum eft focietas ,

6 Q

rus eodem fenfu clare ita vertit : Et oc

& communio Spiritus fancti,.

C

Cuüm ye

4 Deo spfo datum eff , ut mon. folum 1n

Si gha vi[cera mijericordie.y $i flil- !

ter diyi

eredendo éredatis

Nm

il pattamini.

Meffía , fed eg:iagz pro

" ti$ aliquam erga me mifericordiam o-^

*

ftendere,

4ghalen;

. 80. ddem certamen habentes , &fc. )

$. Jm)[ete" gandium meu'rþn.'/) 'Gäu6ï-

&qualen

Idém certamen certatis pro. Evange-

um, quo me credendo, & collabo-

1 Joa;

lio, quia pro eo perfecutiones, exilia,

TWnys

carceres , & b

randoEvangelio cc

piftis afficere, com-

Tlan

-

onorum ràpinas, &c.

plete & cumulate.

j|.

paffi: eftis,.

Ut 3dem fapiatis,) Qhuafi dicat: 'I;n.-

poteraz.

? QM-]& & vidiflis in me.) ' Quale-iv"i-

- plebitis gaudium meum fr'idem fapiatis,

1 $

diftis olim. me fuftinentem Philippis.

QU&ü ]

Er zunc aud,

4

74

Eamdem charttatem babentes. 9 Mlj-

1

/H15. ) - A'xSere ,. andsffis,

tuam, & parem charitatem,.

fcilicet.me Rg

E patientem.

: Nibil per c.anten;imem'.') XaTA E'gllff

$, f

&y

7!—44 er

»

eonfblatio in 5777'!/70*)

. Sriay , quod fanctus Ambrofius inter-

Uando

I Sl

Id'eft, fi vultis'mihi vin&o &

&v 4

pretatur érrstationemi , qua fcilicet aliog

b

Seni

afflito aliquam aflerre cotifolationem

ad contentiones & lites Prq?(')cäti?;'

Wre, '

t

*X

ES.

E

x

F'AD'IT*'P $r

£2

*

-

EC

oEI4

mRa-;

me, &

pR Non quæ fua funt finguli conüderantes, fed ea, quæ

ahorum.

"

$. Hoc efiim fentlte in vobis, quod & 1n Chrifto Jefu:

6.

ui cum in forma Dei eiïet, non rapmam arbltratus eft

) ff

elfe fe zequalem Deo t

Mt fei

7. Sed femetipfum exinanivit formam fervi accxpxens, in

Mprati

ümlhtudmem hominum fa&us , & habitu inventus ut homo;

j, (uid

8. * Humiliavit femetipfum faétus obedlens usque ad mor- *Heb.

tem mortem autem CIUCI:.

29-

li fr

m

9. Propter quod & Deus exaltavit allum & donav1t 1111 no-

men, quod eft fuper omne nomen :

$ 39 51

. 0. Ut

Superiores fid imviem , &fc.) Per & vacuum effecit , ut qui erat, pleius

| chatt-

humilitatem quisque dhum fe fuperio- :

majeftate , gloria, robore, &c. quafi

rem & preftantiorem exiítimét.

ad nihilum fe redigere , ad humilita-

tionis:

m cha-

4.Na

& fsea. fumt , ) Scilicet. fua

tem , conditionemque fervilein huma-

prlvata c

cn

noda.

nz naturge defcendens.

- Confrderantes. ) Spe&ances , & qu&-

ls fimiitudinem - hominum. f;t&m'. )

n fed

gentes.

.

- Id eft, fimilis hominibus factus.

. Hec-enim fentite im volis, quod

PXDPSONES raadepcus ) Signi-

& n Cb:z/?a Jefu-y Is fic a&e&us, at-

ficat Apo&olus verbum sternum &

4 Non

j1e animi fenfus vobis,

qm fuit n

invifibile, ita affumpf ífe formam &

C

hrifto Jefu ; quafi dicat: llle fenfus,

naturam hominis, ut illam hominibus.

Chrifti

ille aff&&tus humilitatis , mlfencordlæ,

fpectandam objecerit , & per fpeciem

pacis & charitatis fit, & fentiatur in

ac figuram corporis humani a fe aífium-

| Id eft

vobis, quem in Chriíto fuife compe-

pti hominum oculis vifibilis apparere,

C pro f«

Hoc fentite in

rimus. Syrus vertit

viderique voluerit , itaque ab homi-

"vobis, quod Cbr:jl:g: gefus.

nibus vifus, & inventus fit , » laoma,

qua .O«

6. Qui cum in forma Dei e]et.) Qm

id eft, verus homo.

Qciett,

cum vere Deus effet, eadem qua Pa-

-

8. Fa&m obediens usque ad martem.)

$i vil

ter dwlmcate prædntus.

|Intelligitur obedientia, que volunta-

Noz rapimam arbitratus ej? e[e fe

tem füam hurfüanam perte&e fubjecit

(diam 0«

«qualem , Deo. ) Sciebat fe pofle jurefue

voluntati Patns, & ejus decreto de

zqualem Deo profiteri fe, ut cum di-

morte crucis fubeunda.

Caudi

xit. Joan. cap..17. — Ege, &f Pater uzum

9. Propter quod.) Quafi dicar : Quia

"ollibo«

fumws , nec fe facere divinitati inju- -

Chriftus ita fe humiliavit, hinc vicif-

& o

riam ; quod enim erdt namræ noa

fim Deus , quafi compenfans & red-

potemt eíie raping.-

,dens illi. juftim & congruum tante

at lw

s

7- Sed /Esmet:, fsemm eximanivit , 6 €.:)

hlll"nllltätls præmmm exalcavig£ ülum.

Fipratis

Quafi. dicat

Chriftus €um ante. in-

Exaltavit ilum.) Efïerens illum ad

) Mv

carnationem eiïet Deus, & Deoqua-

vitam , & gloriam immortalem fuper

lis, feipfum tamen poüeæ exinanivit,

.ad dexteram fuam. :

omnes Ange]os & colos,& collocans

v t

e

uando per incarnationem tormam

y i^

[

rvi dccepit.

.

Donawit $i nomen. ) Nomen fc:h-

Semetipfem exinanivit , Ofc. )

67(8-

éet Jefu & Salvatoris.

Licet enim

stl

»€0t, cUdKHMaUit , exhauiit, inanem

cetiS-

hoc nomen fuerit illiimpofitum n cir-

at

*

P d

oKQ

Qnreomne* $ D DAITELT APOST. AD PHH'JPPPMQWG

—— — T

-

w

LJ,L 1o LL)U.[).J AJe & AR w um r

henfiot

* Ifaiz

io. *Ut in homine Jefu omne genuüe&atur, cæleüxum ,

lucetis

45.24. terreftrium , & infernorum :

idEsi us

Oom.

11. Ét omnis lingua conüteatur, qula Dommus ]efus Chn-

i&

fi,qu

i41r. ftus in gloria eft Dei Patris.

n

12. Itaque chariffimi mei (ficut femper obedlihs) non ut in

velita

præfenua mei tantum; fed multo.magis nunc in abfentia mea,

g.

cum metu, & tremore veftram falutem operamini.

*

13. Deus eft enim , qui operatur in vobis & velle, & per-

19

mittel

ficere pro bona voluntate.

1Petra

.14. * Omnia autem facite fine murmuratlombus, & hæüta-

vos fü

20,

4 g. tlombus.

Gronc

/15 Ut fitis fine querela, & ümphces ülu Dei, fine rep're-

£

^

henfione,

TREMRSEDMS

cumcihone tamen in cruce confum-

Cum metu , 6 rremore. ) Alludit ad

N

prehen

Pfalm. 2. num.. II.

Serw:e Dom:m

Werito

mans*redemptmnem noftram , & falu-

tem afferens mundo , actu pnrte&o fa-

i2 tumore , 65 exultate ei cum. fremore,

m

-«us eft Redemptox; & SalWwator, &

habet autem timere præfer

n propter

ri, ihn

hoc meritus, ut ab omnibus hoc no-

mcemtudmem f&lums.

Rilii

decet

iine appelletur, & (imul intelligatur

I3- Dews eff emim . qui aperatur m

eum efie iVIeBmm, & Dei Filium a

vob.) Hortor ut cum métu & tre-

inculg

Patré müffum ,* quibus fitulis nulli more veftram falutem | operemini, quia

fonic

nec velle,.nec operari cenfiftit in ve-

Inte

1najores efTe poffunt aut anguftiores.

IO. Ut j2 momine Jf* &6e. ) Id eft,

diris viribus , fed Deus eft. qui per fu-

euam

am gmtlam utrumque in vobis ope-

find

111: omnes genua curvando Jefu nomen,

ratür.. Deus operatur velle per gra«

Qring

& Jefum ipfum adorent.,

-c*.cle/mm,) Angelcrum fcxhce: &

tiam przvenientem & .escitantem,

Ó

animarüm beataruim.

quamte]le&um illuminat , immittendo

vivif

bonás cogitationes, &c. excitat volun-

haber

Terrefitium. ) Hommum in serris

E

R entium.

tatemi & affetum , pios motus, &c.

CIpnfernorum.) 1d eft, eorum qui füb

Deus hzc tria, fcilicet cogitare, vel-

et,

erra

l,& perfïcere operatur in nobis :

de v

-

funt, fcilicet eorgm qui expian-

primum ,. fcilicet cogitare, fine nobis;

conf

á

r in purgatorlo & eorum qul tru-

ciantur in inferno, five homines ünt i

fecundum fcilicet velle , nobifcum ,

five dæmones

tertium , fcilicet perficere » per nos fa-

Q

cit. lta Bernardus

li «

II Et muti lmgud ) Cæle&:um,

tez;reftrmm & infernorum.

Pro bona "voluntate. ) .m-eg 'rvg' év-

bora

. doxiag.

Siznificat autem ivdox/4 bene-

( 1

Quia. ) Quod, óri.*

placitum, ultroneam', propenfamque

tà v

— Dominus Tefus Chrifus,im ploria eff .

a&e&mnem, quafi dicat :

Deus non

Det P4fr/:

Amnes conEceantur Chri-

IN

ftum eiïe

ominum , & eamdem ha-:

propter merita veltra , fed pro fua gra-

Va

*

tuita immenfaque in nos benevolentia

dei

bere ceum . Patre glOnam.

& beneplacito , operatur in nobis vel—

le & perficere.-

etam

.12. Non ut s pra[entta me: tdntum.)

LU

äuaft dicat :

Non tantum bene ope-

14. Et bafttationibus.) In Greco eR

o

ramini dum prxfens fum; tanquam

OiaAoxjis aQ , difceptationbus, diffidiss.

er'e

puæfentxam meam reverentäs.

$

d$. Sre querela.) ay.sgmro:, irre-

le

H

*

I

e

1

*

-

RT

:

d

269

CAPU T ass

2

l

3

?ai!*fla

h'e n flone 5

in- medio nationis pravze, &.,p.*e'll';/-*erfæ 5

à tef .Kqüos

L]

minaria in mundo, .

Is Chri-

[ — lucetis ficut lu

J

r

I

i

vitze continentes ad gloria.m;mez;m in die Chri-

. fti, quia

non in vacuum cucursi, neque in vacuum laboravi.

n ut in

r Se

d & fi immolor fuüpza facrificium ; & obfequium fidei

iaf—me'aï,

- veftrae, gaudeo, & eongratulor omnibus vobis.

18. Idipfum autem & vos gaudete, & congrat

- CREOSTPIE

&.

& pet

19. Spero aut

em in Domino Jefu, * Timotheum me cito- ^*

h]

-*

mittere ad vos, u

it & ego bonquanimo fim; cognitis,fguag;cir'ca

-

heefita-

'vos funt..

L)

20. Nemi!

nem'enim'habielkc) tam iu'nanximemh, qui üncöfa»]ä&g; .

Tepte-

E. ftione pro vaþis'fölicitus fit.-

U N

,21.* 0m£€S"

————À

tione,

*

enim.nos habemus in iLatina editione

Jladit ad

l)rähenfibiies ;"tales ut nemo de vobis.

—

immmoror, in Greco eft omévdouei, quod. — ,

( Domim

.amerito conqueri pofftt.

iremirt,

Sigplices,

tanquam libamen effundi fignificat ,

) a'xf'gqæ:, intggri, üd.cg-

facrificiorum enim -veteris legis dux

| progter 1

ri, innoxii.

erant partes, victima fcilicet que ma-

Fii Der, G.

) XQ(uemadmOdilm

rtiulr i

decet Deifilios ex Dei imitatione adeo

&abatur , libamen ,. verbi gratia vi-

& te

inculj

num aut oleum, quod illi fuperinfun-

jatam--vitam ducere , ut in-eo's

debatur. Alludit autem Apoftolusad . -

ini, quià

non-cadat reprehenfio.

]

it n v«

Inter quos lucetis. )

Qodiitoe, vefti

hanc facrificiorum ritum.

etiam pote

lucete, " exemplo-fcilicet

Congratulor omnibus vobis. ) — Kait

per f

fancte vitx , & fplendore vere do-

enim vobis eximie gaudendum , fi me

jis opt-

SoÉ-

m

; , &xins.

3

veftrum magiftrum pro fide Chrifti,

*16. Verbum v

4

771 'continew:.j Lumen

& veftra , ma'rtyrig affectum audieri-

putem,

vivificz fidei vobis predicats in vobis

tiS

nittendo

-13, fdi;f:;maufem & vos g'dudek,ff G.

ltvoluæ

habentes & confervantes,

3

;

IS, (

"d glossam meam.) tig x«

xnüds id

Id eft, us ego gaudeo expe&atione

eft, ad rleriationem mibi , ut. fcilicet

martyrii, ita a vobis peto , ut -eadem

Ià i'el-

de caufa,gaudeatis, fi me, quod ta-

nolis :

"

^ de vobis-in.fide ,& . Evangelica yitq

X

citis, amatis ex animo. Verba funt.

) nobis j

conftantibus gloriari poffim.

In die Chrifi.) In die judicii.

confolàntis eos, ne de ipfius morte,

ifeum

mia, non ip Vacuum cucurrt. , &c. )

fi eontingat , triftentur , fed potius

qosft

ld eft

;

in predicando frllftrafnqn la-

raudeant.

^. . borav

?

v

I9. Me cito

mittere.) Me ekto mif-

17. Sed &. ff im

olor, &c. ) Senten-

furum,: nimirum ut ex eo cognofca-

4 bene-

-,tia verficuli eft :

Juin'etiam hoc ve-

tis quis fi

tl rérum- noftrarum , & hu-

famqé

à

j 00

re

ex animo affirmare .poffum, fi

jus Ecclefie ftatus, quod utique ce-

uando conti

ngat hoftix facrificioque

det ad g

äu;iitlln,. & äogfolationem ves

uagre s

r

deisveftrz, -

j

udium,

. Jaborem , . aut

ftrami *

*

ojentia

*"Bano animo.)

* L'æ-ao & alacri.

hisvd

etiam fangüihem. meum , veluti liba-

mentum infundi , gaudebo , quemad-

?

C'ognici: qua circa wos. fünf. ) oRe

modum etiam vos.in eo eventu

^

au-

"deunte T'irotheo & bon

D

CO eü,

H

U

inc

. Nobis nuntiante.

g ac lr&ta »d.e

rl

dere,. & mihi gtatulari par eft.

20. Umenimem. )

am

efe fenfmkt-xpacet, ex textu Grzco, uþi

-

,Zcäq/uxävc » Pa'ri"".

L.

E

*

2

[

"

: *EP—IS':T"()LE B. PAULI AP()iST'. 'Afb pnüIPPE&-sEs :

*|

v E

J*;Iöof -,fzI-'. *Omnes eni

x

13.5.. Jefu Chrifti.

ejusmo

22. EX

p"erl

MM

filius, mecum fervivit in Evangelio.

.mentum,autemöjus cogndfciigk, Xq—uiäiiïcüt Pam

*

4

) Cemt )

23. Hunc igitur fpero me

2

.ad vos

deerat.

qua circa me funt. .

| migæi*e

*

*

, mox pt;.x?i'def(;,

— 24. Con

fido autem in Domin

" VOS Cito.

TU

4

f) ?;'.quoïniam & ipf e vgnia;p ;äö

$

, TNemo i

-25. Nece

ffarium autem eäiüimavïa —Epaph'r(x)ditum frzmætfe-it'xpifa

. &. cooperatorem, & commilitonem meum

: quliri.

, Véftrum autem

f

apoftolum , & miniftrum neceffitatis mece, mittere ad vos:

N

" 26.

O

Quoniam qui

*

fand

dem omnes vos defiderabat : & moeftus

erat, propterea quod audieratis illum infirmatum.

.27. Nam. & infirmatus eft usque ad mortem : fed Deuü,s-iiiï-ï

fertus eft ejus, non folum aütem e

ne triftitiam fuper triftitiam haberem. :

jus, verüm .e;i-am-- & mei ,

x.DE

- 28. Feftinantius ergo mifi illum

; ut vifi 0. eo iterlï;lälT; gäuc!ga-

LiéCe

-

;tiS", &.:e.g*'or fmg triftitia fïrp

*

2.

——

quali, id eft, eodem ahimb predi-

mihi vin&o neceffaria vitm aliment

*tum. Neminem habeo qui pari me-

a vobis fubminiftrata detulit. -

cum animo & ftu

2

^ Mirzere ad vos.

29. 1

Jefu Chritti

dio curet ea qqæ funt

theutm mittam.

Antequatn Timo.

qud C

