
: CPqtD

non fe gerit. indecore & impudenter,

. prium

Nzbil |um.) Id eft, nullius fum pre-

fed eft'modefta, & yerecunda. Am-

þ tolera

tii apud Deum; nihil horum me Deo

ambitiofi autem o y250»801, dum ho-

"

-fiocit

commendat, fi charitate deftituar.

noris captandi cauía ad vilia & pu-

do,-

3. Et Jf diffribuero , €6c. ) Grecum

denda obfequia ,^& adulationes inde-

aliquo

Nyepttti» , fignificat fruftulatim con-

coras fe . dimittant.

*

Üm

cifum panei, aut efcam ingerere ori

puerorum ,. vel egrorum.. -Hic vero

ANen inflater.) Non fe .'e)itollkit fu-

*

dente

perbe, & ambitiofe.

crede

fignificat fubftantiam

-

fuam in ;aleln

Non quarit qut [ma [unt.

) Ad que- . ^

eft t

ufum expendere.

-

rendum. que fua funt impellit amor

[U/

; k

SZ fradidero corpus

HsEHms Ur) Sive

proprius , qui eft vitiofa cupiditas :

XIino

uis id faciat ob inanem gloriam ,

Charitas vero aliorum cornodis fervit.

n

í

1

ve etiam propter fidem , interim ta-

Nom irritAtur. ) lioc eft non fa-

Xit

men fervans affectum ad peccatum

cile.concitatur ad ira

$

m fed tolerans:

alios

lethale , 'verzbi

gratia , retinens o-flium.

eft injuriarum.

^

7ie proximi.

ANoz. co git'a't ,gnftlmn

i2 ; Aoquferas. 78

us

4« Charitas parzens ef , &.) Grace

xaxo», non imputat cuiquam malum:

&l

habemus, paxecSuusi longapimis eff ,

fi laceffitur ab aliquo charitas, non

ad i

.quia fcilicet patientiam & longanimi-

&ftimat injuriam , nec vindictam pe-

Cut

tatem parit, ut etiam .,bgþignitatgm.

tit, -fïdïdilïïmulac,' excufat , lgnofcng aVb

U&

*

BC PU E X

135

H

0tnja & j 76. Non gaudet fupeiæiniquitate : congaudet äute'tfx verita

tmos j .7. Omniafuffert, omnie credit, omnia fpera, omnia fuftinet. -

f

.8. Charitas numquam excidit 5 five prophetiae evacuabun-

äqultates, '

tur, five lingue ceffabunt , five fcientia deftruetur :

ritatem

H

9. Et ex parte enim cognofcimus, & ex parte prophetamus,

,Io. Cum autem vene

X

;fit, qu—od perfe&um eit. evaguabitür,

: agmula- d

quod ex parte eft.

II. Cum effem parvu

lus, loquebar ut parvulus»"., fapiebam

n itrit

ut parvulus, cogitabam ut parvulus. Quando autem fa&tus

!

fum vixl, evacuavi, quae erant parVu?i..

m.'Vide-

& Non.-

6. Nm gaudet — fuper 'iniqzifalte.)

Srve prophetza eveckabentur; ) Quz

, Ambro-

Non :

quidem omnes. abolendz funt, quia

Qficat at«

injuftum faciat. -

gaudet, fi quis n'igllum quid &

3

3

non erit illarum ufus in colefti pa-

) morum,

*

tria, ubi omnes clare videbunt Deum,

Cangdua'et AMHLCP "Vert

tati. ) Veritds

diicul.

hic fumitur pro equitate, probitate,

nihildue remotum a notitia beatorum

& juftitia.

Charitas , cum.proximos

erit ills annuntiandum.

n ielac,

videt jufte, & re&te vivere ac profi-

Lingua. ceffabunt.) Id eft varietas

cere, non invidet, fed quafi de au-

linguarum; alioqui enim in coclo beati

TEEUTAR

gmento proprii

loquuntur inter fe.

a, Ínm- ,

hilarefcit.

prOfe&ug gaudet, &

Sive fientia deffruetur. ) cg»a5'i6 ,

rma s Wt

E Omnia [uffert-)

et rye) , tolerat, vel

id eft cognitio, hec fcilicet inperfe-

xeris fras

coptiner , eft. enim metaphora fumpta

Ga, obfcura, & snigmatica, quam

difut, -

a tignis pondus aliquod fulcientibus,

hic habemus , quz cefiabit, fuccedente

s fabulis

clara vifione- Dei.

vel a vafis, quz nihil exfudant liquo-

ris , quod intufum eft.

Hoc enim eft

^ 9. Ex parte enim cognofeimus, 6$ ex

'Wovs?',

céys , apud Grecos..

Valde- pro--

parte prophezamss.) E rebus divinis in

ydenter,

prium eft charitatis aliorum defectus

hac vitá, quedam clariüs , quedam

* Am—

tolerare, & filentio premere, qua aliis

Obfcurius cognofcimus, quafi lumine

om ho-

nocitura funt , aut tamam denigran-

prophetico, quo obícure, & fub in-

tegumento fymbolorum, aut enizma-

& p

do , aut alia ratione incorpmodum

s inde-

aliquod afferendo.

tüm, Pro

phetis aliqu.a interdum often-

Qmnia credit.) Scilicet, que pru-

duntur.

llit f

denter. poteft . fine erroris. periculo

IO. Cum) vwenerit id, quod perf-tum

credere.

Facile aliis a-iffenti:ur, non

eff.) In ftatu autem /beacittlldigixs, ubi

] qu.

eft fufpicax.

nihil eft imperfectum.

amor

Omnia [perat.)) Omnia bona de pro-

Evacuabitur.) Cefiabit.

——

Ouod ex

ditzs :

ximo fperat. .

parte: eff. ) Quod imper-

fervits

" Omnta fufimct.

) Pravos mores pro-

fectum eft.. .

n fl'

ximorum , & illorum morofitatem ,

1I. Cwm effem parvulus.) vumioc , in-

aliosque defectus.

z

fans , puerulus, qui. nondum rationis

erans

t

ufum . ade

(.Q. Charitas nunquam ex

cidit.) Sen-

ptus eft, aut. certe im'Bexj-

-

u T

fus eft, ita charitatem haberi in hoc

fecte.:

fzculo, ut fi quis eam retineat ufque

Sapiebam.) 6Qeoyer , fäntiebzïln.

jum :

non

ad exitum hujus vite , permanfura fit

WEvacuavi qua erant parvuuli-) Abo-

qe

'cum illo in vitam xternam, cum in-

levi, abjeci, miffas feci cogitationes

fcit

terim ceffent alia dona.

parvuli ? & c0gicaci01xlers ánimumque

N

T^

1367

EPISTOLJ L. B. PAULI AD CORINTHIOS

—

s. Q

I2. Vldemus nunc per fpeculum in &enigmate ; tuné aütem

facie ad faciem. . Nunc cognoífco ex parte :

tUl'lC autem Cco-

Deo:!

-

N

.gnofcam, ficut. & cognitus fum.

13. Nunc autem manent, fides, fpes, charxtas, trla hæc.

& exhoi

4

major.autem horum eft charltas.

-

prOphe

CAPUT XIV.

-

x

phetart

D(mum lmguarum inferius e[fe dicit dono þropbetzæ imo mm*de n

hnguls

- defit , qui interpretetur , tradit ergo eis normam qua bis donis

z

L]

accipia

ordinate utantur : C? mulieres in Lcclef i5

6

Jilere jubet.

uid v

in Ície

E&amml charitatem , æmulamml fpmtälla magls autem-

7.1

ut prophetetls.

-s

2.Qui.

athar

i, q

virilem indui

fic apud Homerum.

]In anigmate.) ()bfcure, æmgma emm

&

Odyil. z. Minerva 'lelemachum ad-

eü fermo obfcurus.

bellut

hortatur

Facie - ad j aciem.) Clate & perte&e

id eft, hod ténrdm- Md fumlu:udme,

$.]

— Ovà£ Ti 0t X?W

fed per fuam effentiam.

Nmrmag dx£er, Emti &x Év Tq-

$,

$C

-Adxog 6co7.

Ex parze.) Impertecte,

queni

Sieur cognitus [um.) Sicut Deus me

—-.Noz oportet te ultrA

novit, & intuetur hoc quod fum,

Jtudm puerilta fetlari, quia non

meam fcilicet eiientiam.

2

4mplm.r £ali$ es.

gnia,

I3. Naac manem) Scxhcet in præ—-

Noí

Porro Apoftolus hac fimilitudine o-

fenti vita.

mtell g

ftendere vult nos in hoc feculo de

M. qar borum c/ cbarttm) Qüæ no-

NT

bilior eft & diuturnior, cum perma-

Deo, & de rebus divinis- cocitare ,

verb:

loqui, & intelligere obfcure, & im-

neat etldm in pdtl"ld

tatur

perfedte ; fimul atque vero iuturi fz-

I.

L&am:m charitatem. j Q uam pro-

Ne

xime dixi reliquis virtutibus

culi ftatum illum .beatum attigerimus,

In

$

obfcuram hane cognitionem ceílatu-

theologicis effe preftantiorem.

C& 1

ram , claro lumine Del vifionis fuc-

I

Græco éft, O xeirs, id eft, pexfe

ui-

nyl

cedente

mini. chdutatem, ficrmhcat Ardens

hs

üu-

dium charitatis, ut eam mfe&emur,

12. Vzdemus.ï Sclhcet Deum &

prod

divina.

ut venator feram tuglentem.

fela

JEmulamini fhiritualia.) Dona Spl-

Per fpeculum.) Non diredte , fed

ritus-fan&ti defiderate, & illa confequi

quafi per radium reflexum , ideoque

conamml

non ftudio excellendi, fed -

d

obfeurius , quam fi res in' feipfis vi-

ut magis proximis prodelíte ,po!ï' tis.

derentur.

In Grxco eft, 27 eaovrrgov,

Magz.f autem. ut Projberis.) Ut fci--

quod aliquí . vertunt , per in pecto-

licet ex afflatu qpultue fancti docea-

hng

rium , quafi dicat , e lo

anuo

ti$, dicatis vel canatis e4, qu'e alios .

-Hoc enim eft.

lpf(

obfcure, ut ea , que per fiftulam dio-

-

ad pietatem excitent.

pls

ycncam vxdemus.

i

h1€ i* 0p/7ctare.

- Vide mim ». 24.

"

137 .

"u6 AP UT X

Catom

N

^. Qui enim ]

:

L]

equituf lingua, non 'homiïnï«bus' loquïtur, fed

m audit, Spiritu autem loquitur myfteria.

t€m (

-

Deo: nemo eni

D

3. Nam qui prophetat,

hominibus loquitur ad aedificati

P

onem,

d hæc

& exhortationem , & confolationem.

N

* 4. Qui loquitur

lingua, femetipfum eedific

ificata t

ätx—: qui autem

"

*s

prophetat , Ecclefiam Dei aed

£

$. Volo autem omnes vos 1

oqui linguis , magis.autem pro-

phetare.

Nam major eft, qui prophetat, quam qui loguitur

iib , 1

|

Ecclefia sedificationem

linguis : niü»forte interpretetur, ut

J

3

1

accipiat.

-

6. Nunc aute

m, ffetres5 fi venero ad vos linguis loquens;

quid vobis prodero, nifi vobis loquar aut in revelatione, aut

autem

in fcientia, aut in prophetia, aut in do&trina?

. Tamen quze fine anima funt vocem da

ntia,

five tibia,five

cithara, nifi diftin&tionem fonituum dederint ; quomodo Ícietur

.2-.21'13. .L',' :

id, quod canitur, aut quod c

itharizatur ?

na.enim

$. Etenim fi incertam voce

fv-n-det tuba 5

quis parabit fe ad

1

bellum ?

)e,rfe&e, I,

9. Ita & vos pe

r lihguam nifi manifeftum fermonem dederi-

tqdine,

, quod dicitur ? eritis enim ín aera lo-

tis, quomodo fcietur id

*i

quentes.

L

eus fne

-

6. sz -vaä;'s Iogum-; Aut n rCOOlad-

| fum,

Q. Quis emim loquitur lingna.) Fncc.

gnita, & peregrina.

tjene,) Quuatuor hoc verficulo nüme-

inx prge

Non bominihus lequitur.

) C;u.ix non

rantuür , revelatio, prophetia , fcientia,

ant illud idioma.

*

& dodtrina. Junzenda autem eftpro-

intellg

hetia cum revelatione, doctrína cum

DZHO:

.eed Deo.

) Qui non folum intellicit

?enna-

verba loquentis, fe

*

d etiar

nx rer;es fcru-

fcientia; ut fenfus fit: Si linguis peregri-

tatur , & corda.

nis lo quax,nec vos ínftruam,& doceam,

Nemo enim aud;1.) lta ut intällïga-tu

vel per doctrinam labore, & feientia

npro-

partam, vel per prophetiam revelatio«

ütibus

Spiritu autem loquitur myfleria.) LA-

. l

&et ipfe divino Spiritu afHatus alta

N

ne acceptam , nihil vobis prodero.

ii

a loquatux.

7« Tamen.) 6?-;1,(;&)(; 4 quafi' dicat ,

fk

myfteri

Semetipfum &

d;,fed;f ) Uni fibi

étiám, quin etiam ex ihanumatis, quod

$

3

[

j

prodeft, dum elevatur fpiritu , & a£-

dico , cognofci poteft, fcilicet finauas

*mm' j

£fectu in Deum.

nihil prodeffe, nifi intelligantur , nam

:

optarim.

pari modo citfíaza, & tibia, nifi diftin-

| Spi; :

5. Volo-) N clim ,

betare. )

&um dent fonum, ut intelligantur,

fequt

Magis autem. prop

Uc aliós

ad pietatem. excitetis.

neiini prodérunt ; nemo enim fciet,

l-; d

Nifí forte interpretetur.) Ex igm:;)f;al

quid canatur, aut ekharizetur , nec

itis

3

i

iingua in aliquam notam.

fe iis pafcet, aut oble&tabit, niec con-

r

cinne ;

ad riumerum faltabit.

-

]u2

-Ur Eccleffa adifreAtionem accipidi^. )

jlios

Ipfo ïncerpret.ame,obfcura ; que ex-

0. Mazifeffum fonsum-) :s'z)OjW.op ; be-.

lanata zdificant.

ne fignifican

1 e.'

Bibl. cum Com. Menoc

A;e( :7i7izll ;c;lïïl

$

f:—em P incel;igibiletn,

]

x

ä

1

Ó

^

$

EPISTOLE L. B. PAULI Ab.' CORINTH»I*OKS

-

10. Tam multa, ut puta, genera 1inguaru

:

m funtm hoc mun-

*

do : & nihil fine voce eft.

catur,

3

II. Si ergo nefciero virtutem vocis, ero-

ei, cui loquor, -

barbarus : & qui loquitur mihi barbarus.

L]

:

loquor.

. 12. Sic & vos, quoniam semulatores eft

E

ficationem Ecclefize quserite, ut abundetis.

Is fp'-irit,uuln—u,k ad ædl-

u &2

I3. Et ideo, qui loquitur lingua : oret, ut interpretetur.

*

90. :

14* Nam fi orem lin

eftote

gua, fpiri;qs.meu; orat, mens autem"

z

:

mea fine fructu eft.

g

biis al

15. Quid ergo eft? Orabo fpiritu, ora

bo & mente: pfallam '-

fpiritu, pfallam & mente.

Domin

16. Caeterum fi benedixeris fpiritu : quis fupplet locum

;

J

*

*dääu

juomodo-dicet, Amen, fuper tuam benedi&iö'nem ; -3

quoni

am qui-d dicas, neícit.

z

*

-

L m

17 Nam

. qui i

Erztzs enim im aera. loqguentes.) Ae-

tur, ad aliorum iricälligenxtialh proferre

qui fed

rem fruftra fono vocis veftre& verbe-

poffis explicate, ut percipiantur ab

. Tudes ]

omhnibus.

rabitis, cum nullus intelligat.

Quon

IO. Uf pu£a.) ld eft, zempe; Grace,

I4. Nam ff orem lingua.) Loquitur

Tus tuà

£)oUXor, ut res tulerit, ut varias lin-

D. Paulus de publica oratione, qua

telimit.

guas audire continpit. Aliqui vertunt,

unus, privatus"licet, afllatus fpiritu

3

Verbi gratia , eodem fenfu.

coram omnibus alra voce orabat, ce-

. Ninin

E£ nibil ffne voce eff.^) Et nulla

li—n-

teris audientibus, & cum eo: depre-

animi

guarum eft fine voce di&in&ta, & in-

cantibus , fuaque vota jungentibus.

$d

totum

telligibili, fi calleas illud idioma.

ficior.-

Spir4IAz$ mieus orat

1

'.) Spiritu meo p

JTI. Vrrturem.) Ouvaui» , vim,

p

It

ficationem vocum illarum.

Mens autem mea fïn.e frz;fiu et) .

r

Ero ei, cuij logpor , barbarus.) Bar-

ter

0 9? »8; u$ dxenóig se1, id eft, fen-

barus is-dicitur, qui in alia regione

tentia, & fienificatio , que verbis a

vxmpm

conftitutus , ejus gentis linguam male

me prolatis fubeft, fine fru&u eft pro-

ipfe «

intelligit , & imperite loquitur, & fi

ximorum, cum ab illis non percipia- -

V0S |

propria utatur lingua, non intelligi-

il z

tur. I[taque hoc loco ;ezs , v3c, idem.

tur, fic dicebat Ovidius :

eft, quod Italice dicim

;

us : .'Il concetto,

-

1)

il fransfrcato.

i

d

alo

Barbarus- Iyic:ga. j;am, 71!-24" 7'zqn in-

* IS. Quidergoed?) Q

£elisgor ulii.

eft, ut faciam ?

*

uid' ergó öþus

2

NT

I2. Spirituum-) Donorum Spirituä

Orabo fpiritu.) Ut fpiritus meus ora-

In

fan&i, & gratiarum, de quibus c. 12.

tione pafcatur.

t5 1

"4d adifrcationem Eccleffa quarite,ETc.)

Orabo EY mente.) Id eft, fignï.fïcah-. f

P

Petite , & pofcite a Deo- hec. dona

ter, & intelligenter, ut alii fpiritualis

te,

abunde vobis donàri, & iis non ad

fructus fint participes.

pu

oftentationem, fed- ad Ecclefis «di-

16. Si benedixeris fpiritu.) Si Deum

ficationem utimini.:

vf

T

laudaveris peregrina, & ignota lingua.

Oret, ut saterpretetur.)Deum ro-

Qui fupplez locum idiota.) In Greco

e

e&: Ó a'väm?wgfäw TÓ» TOmOY 7B làore,

i

vol

get, ut ea, que peregrinrav lingualoqui-

E

-

*

CAPUT-'XV. .

39

)b QOf«

1 7'.'Nain tu

quidem.b.*ene- gratias agis fed alter. n

*

on z'aediü.-

:

1 catur.

"

*

Tutg

loquor,

18. Grati

as a$o Deo meo , quod omnium ve

ftrum lingu

loquor..

" ägdi.

I9. Se

F.

d in E&&lefia volo quinque—.verba fen)fti' meo loqïli,

ut & alios inftruam : quam decem millia verborum in lingua.

tür,

20. Fratres, nolite pueri effici fenfibus, fed malitia-parvuli

aufem

eftote ; fenfibus autem perfe&ti eftote.

& la: *Ifiiz

21. In lege fcriptum eft : * Quoniam in aliis Iinguis,

T

biis aliis loquar

populo huic : & nec fic gxaudient me, dicit 281

Dominus..

P

locum

,

-22. Itaque linguae

in ügnum funt non fi

deu s fad infi-

n infidelibus, fed fidelibus.

dnem ?-.

] -delibus: pþopheyiæ autem no

S35

23. Si

i

4 5

Sen./ibus aetem perfei effihe.) Mehte,'

qui implet , vel occupat jocum.' idiet

proferre

qui fedet inter idiotas, fimplices, &

& anmmo fimiles eftote viris adultis,

ntur ab

rudes linguarum ignaros.

:

& xtate perfectis, ita ut habeatis fen-

Approba&x-

Quomodo dicet, dmen.)

Íus exercitatos ad fpiritualém þogi,*

»oquituf

rus tuam orationem , fi iliam non in-

malique difcretionem.

l, qu

telligit.

L

2I. I» lege.) lfa. 2g. 11.

Jäliquando

l7- Nam

?u qia;dfm benegratias Agis ?)

enim lex vocatur non foMun Penta-

fpirta

teuchus , fed.& Pro

/* Nimirum quatenus fpiritu, id eft, pia

E

vetus Teítamentum.

phete , cowxyque

depre-

animi devotione id facis.

bus,

Sed alter nonp adzfrcatur. ) Cu—m nihil

UH li is linguis, &f labiis loquar populo

eorum , que& dicis, intelligat.-

buic.)" Ego Dominus loquar populo

De0 Tt-

huic judaico variis , & peregrinis lin-

/19. Oxnum velirum lingua loquor.)

r

.,—

- Oinnium gentium , que vobifcum, &

guis , fcilicet per Apoftolos meos;

. anter vós verfantur , quafi dicat: INon

quod quidem precipue impletum fuit

, lin-

vitupero donum linguarum, nam &

in-die Pentecoftes, A&. 9.

Aliam .

1bis a

hujus explicationem vide Ifa. 28. 11.

l pro-

ipfe eo utor, fed non eo modo, quo

vos in Ecclefia ad oftentationem, fed

Et nec ffc exuudient me)) Et ne fic

rcipia— :

àd xdificationem.

quidem , id eft vifo. hujusmodi fïgno,

idem

quod eis daturus fum ; exaudient me,

19. Se4 iE

*

cclefa ;ualg.) Id eft,

ïf*eflf,

rmalo.

id eft, credent, aut obtemperabunt

Quinque ) Pauciffima.

verbis meis, que loquar per Apoftolos.

qu

Senfz meó.) lta ut intelligat.

22. lg frguum .funt, Éfc.) Meritatis

fidei, non fidelibus, qui jam credunt,

»

XUCH

In lingna-) Peregrina, quam audien-

X

tes non «i'ntelliganc. —

fed infidelibus, ut credant,

Q9O0. Nelite pueri effic

i fenffbus.) Men-

Prophetie autem.^) Doctring verbi

i

Cf

te, judicio , ae gatione nolite effici

Dei, & exbortationes,

malis

—Nenu iufdelibus, fed fidels

]ns, Yi«

pueri , ut pueriliter oftentetis donum

veftium linguarum,

gnum/funt , nímirum benedicüonis,

Jeur

-Sed malit:a parvuA- effete. ) Sed

qua Deus fuos erudit & benedicit,

p

eftote in malitia fimplices, ita ut illa

id eft, ad omne bonum incitat, &

1200

laf'oxjxfovet.

*

iuri

vobis, qpafi infan;iþus fit incognita.

149

'EPIS'TöL.i: l, B. PAULI AD CORINTHIOS

28-

23. Si ergo conveniat ünivei-(a Eeclefia in unum, & dfnnes

LO

autem

S]

ling

uis lo

g

uantur, intrent autem idiq;æ', aut infideles: nonn,e

4j

dicent: quid infanitis ?

L)

z

24. S1 autem omnes prop

hetent, intret autem' quis *infï'zcilyxelis,

dicent.

30.

vel idiota , convincitur ab omnibus, dijudicatur ab omnibus.

. $5. Occu!ta cordis ejus manifefta fiunt, & ita cadens in fa-

L

ciem adorabit Deum, pronuntians quod vere Deus in.vobis fit.

difcanf

X

2

.246. Quid ergo. eft, fratres? cum convenitis, unusquisque

veftrum pfalmum habet, do&trinam habet, apocalypfim habet,

b

omnit

linguam habe

P. int'erpretationem habet : omnia à .ædi'ficatiq-

nem fiant.

Ej

H

27. Sive linguà quis loquit

ur, fecundum düos , aut ut mul-

loqui

d

*

3

tum tres, & p,er—pjartes ; & unus infer"pretetux.'.

1

28. Si

gent.

$

23. 0m: Rdunguis laqzänmr. ) $i-

tens, & palam atfirn ansDeun; Chr

5

venti

mul, mixtim, confufe, tumultuarie.

ftianorum effe verum Deuin.

k

ddiore. ) Quui dialetum illam non

26. Quud erg

o fratres ?) Scili(*:*et.ffl-

:

I

intelligumnt.

ciendum . eft.

"

fim 6

ut if

d

eles. ) ; Qui nefäiunf,

Cum comvenitis.) In Ecclefiim

q-qid

Unusquisque veffrum plelmium lyaöet.)

E

fit habere donum linguarum.

urius !

24- $i V uiem "omnes þ'»'rolv/nten'!.')

Qua—f.i dicát; Ego vobis fum au&or,

ditus,

at quotiefcunque convenitis, ita fint

Prophetare accipitur pro eo, quod eft

inter.vos omnia conftituta, ut alius

4'mguï

ex infpiratione divina proferre quz-

hoj

*dam occulta, ;prafertim pertinéntia

quidem canticum , alius do&rinam

s.

:ad explicationem fcripturarum ; atque

proferat4 alius peregrino fermone lo-

ex s auditores inítruere.

quatur, alius revelationem; promat,

alius adhibeat interpretationem , ut ad

bet d

Convincitur: ab emnibus. ) . Quia ni-

$

mirüm ab omnibüs prophetis, id eft,

Ecclefiz utilitatem cuncta. referantur.

Citu

doctoribus. & concionatoribus , defua

Pfalmum.) Gratiam pfallendi, qua

hymnum aut pfalmum dicet, aut

P

infidelitate ,' malis moribus & vitiis

cantet. .

*

v

rani

arguitur & increpatur.

Deotlrinam. ) Gratiam populum do-

os. Occulta cordis ejus manifefla

cendi in iis qux ad fïdgm pertinent,

itf

"ni.) Dum exhortator & doctorea

& bonos mores.

Joquitur, quibus fe peti fentit audi-

tor ,five is, qui loquitur, difcretionem

Apocalypfim. ) Id eft, revelationem

fo

& explicationem aliquam , vel loci

habeat fpirituum , & ad illius audi-

alicujus obfcuri facrz Scri

d

0

toris falutem fermonem fuum dirigat,

rei future aut occulte,

ptum , vel

qdo

five nón habeat, & cafu

uodam,

Linguam.) Donum linguarum,

ex divina tamen providentia, in fer-

leterpretationem, ). Donum inter-

b

monem illum incidat.

7)

E£ dta Cadens idn faciem, &c.) ld

pretandi pïeregrïng? linguas.

ü

eft, tota cordis & corporis humilita-

Q". Secundum duos , uaut'— ut multäm

U

te verum Deum agnofcet , & in po-

zres. ) Id eft duo, aut ad fummum

te

fterum 'eum fibi colendum ftatuet..-

tres loquantur , fcilicgt in uno con-

ventu.

Pronuntians , &c, ) xIdve[.ï;, PIOE-

P

ICAPUT XV. —

1l

M

C Ohites

28 :Si autem n

0

2

bi

" d

n fuerit ihtgr.pfea, taCea't in Ecclefia, fi

N

' noxme

autem loquatur, & Deo.

"

. Prophetze aute

lïl :

dvuo 2 auf tfes di"canf, & cæ.cei*ï

diju-

nfiäelis,

dicent.

tinibus,

uod fi- alii revelatum fue-rit—fedent.f : )prioxi*- taceat..

30.

snfs

j

Poteftis eniin omnes per fingulos prophextg»lfc*;,üt omnes'

obis fit

diícant, & omnes exhortentur:

juisque

42. Et fpiritus prop

hetarum prophetis fu

bíe&i funt.

l

.. Non enim eft d

il

! hàbet,

iffenfionis Deus, fed pacis : ficut. & in :

ficatio

omnibus Ecclefiis SanCctorum doceo. :

X

A

P

-

4. Mulieres in Ecclefiis taceant non en1

m permitütur 'eis

*Gerr.

t mul

fieut * & lex dicit.

Y

loqui, fed fubditas effe,

domi viros fuos in

terro-

35. Si quid autem volunt difcere,

$. Iäfyï-.,

ft enim mulieri loqui in Ecclefia.

58; Si

gent/ Turpee

3

6

m Dei proceffit? aut in vos folos per-

ni Chri

venit ?

$. An a vobis Vgrbu

53*

L

37 S1

ilicftfla

Et pär p:zrfe:. ) Id eft, quisque feor-

mn&s prop'hätæ figllatim hac ratione

fim & viciffim , ne fiat confutlo.

exfortari , fi nimirum fervent mo-

LAf

Et unus anterpretetur. ) Hoc eft,

dum & ordinem , quem jam prafcripfi.

vlabet.)

Et omues exbortentur ) n&puxaNovrTa,

unus aliquis interpretandi dono prw-

au&or,

ditus , ftatii

n interpretetur, quod alius

uod paffive accipitur, id. eft, exhor-

jtà flnt

grina dixerit, ne fcilicet .

tationem & confolationem accipiant.

gt alius

Aingua pere

2. Er fpiritus prophetarum propheris

drinam

huj usmodi

fermo a' nemine ij)telle-

^

&us , fructu careat.

fubjsde funr. ) Dat Paulus caufam cur

one lo«

og. Taceatim Eccl

efr

Prophets fibi invicem cedere & tace-

tOtnat,

bet donum linguarum.

$4.) ls gui ha-

re debeant, quia nimirumf, irigas pro-

3 t 3d

pheticus eft in poteftate prophetantis,

8;bs antem loquatur, & JDeo. ) Ta.,.

docentis fcilicet aut. exhortantis , , nec

rantut.

citus fecum oret.

j

QQ. Prophera autem duo

; "aut tres di-

aguntur ad verba proferenda eo im-.

^ au

peu, quo "fanatici idololatre.

rcant. ) Scilicet fuas prophetias , fua

dogmata;, l'umina aut monita a Deo:

95 Diffenfonis.) duaragacias , id

m do«

infpirata. -

eft, confuflonis, & turbati ordinis,

-Er cateri. ) Prophete.

ut eiíé'folet in tumultu & feditione.

bi concef-

34 Sicat 66 lex dieit. ) Id eft j fcri-

Dijudicezr.) Ex dono fi

ipnem

fo, an id quod dicit propheta , five

ptura. Genef. c. 3. 16. " 'wiri-»?ate-

à

] loci

do&or, fit vere prophetia, id. eft,

ffate erts.

? vel

do&rina fana. & utilis , necne.

3

Turpe enim efd mulieri loqui T

d fialii

Ecclefia.) ld enim eft contra verecun-

.40. Qxued ff ali/, &c.) Quo

l

Pmphetæ

fedenü & audienti aliquid

diam illi fexui naturaliter inditam.

intd'"

melius reve

latum fuerit, is furgat ad

5. 4dn 4 volis verbum Dei pracc:f-

dicendum , & prior ille, qui loqueba-

ft? ) Bf acris objurgatio concludens

di&:hoc cap. & precedenti, quait

yltum

-

tur,taceat, (X audiat verba facien-

dicat: Nonne ante vós credidit Ec-

tem.

Tib

I. Poteffis emm omn;s

per þ.'ngufas

clefia Judaica, Samaria , Paleftina,

cont

' pæroflaetare;). Quafi dicat :;Poffunc; o-

Cyprus & Syxi-*a—ä Infpicite ergo. or-

-

142

E;PISI'O'IJZE I B. PAULI A»D» 'CORINTHIOS :

*

37;, Si quis videtur

prop

heta effe , aut

f

P

s. P

. qua3e fcribo vobis, quia Domini funt mandata,

] f

48- Si quis autem Ignorat, ignorabitur.

?

P

hrifi

49. Itaque fratres, zemulami

ni plrophetar

e:& loqu1 lingiiis

[

-nolite prohibere.

] t[aN

,J

honeüeg & fecundum ordinem fiant (

40.) Omnlrira autgm

Q

du

CAPUT XV.

s.F

Chrijiurh- docet à mortu

is refurrexi[fe, multisque, ac demum Paulo,

6T

- qui fe minimum dicit A4poflolorum, apparuifje : ac moflram bic affruit

quibu

51

- rejurre&lionem, €? ordinem , ac modum ejus , una cum diver[a re-

&.|

— Jufcitatorum gloria , non in anima [olum, [ed etiam m corpore,

^

ttihl,

mors autem in refurre&tione Xalgþfbelyitur.'

9'1

1. NTOtum auütem vobis facio, fratres, EVangelium,-qtjod p—ræ-—

nus

)

I0.

dicavi v,obis'? quod'&—accepi&is ; in quo & ftatis

o

2-.vPer"

icavi

, (I) In Edir. Sixt, adéitur ; i vobïsï

dinem & morem illarum Ecclefiarum,

nunc habemus , eft Zqoosíro , zgzoret;

philof

*am ita de fuis donis contendant, an

quafi d'cit, fi quis hanc legem non

q,

agnover t, fed eam violarit aut contem-

bitet

italinguas fuas jadtitent,, & - iis ità

pueriliter glorientur, ut vos facitis.

pferit: , per mequidem ignoret aut con-

$ lhf

At im vos [olos pervenit ? ) Anvos

temnat licet, certe fuo malo id faciet.

tetine

. - foli credidiftis? Veftra Ecclefia .nec

39- ZEmulamtnt : propbetare./) Quo:

niam zimulatores efüs fpirituum , id

prima eít , nec fola, debetis ergo

ete,

priores imitari,& illis vos conformare.

confequi ftudete, quod magis zdifi-

eque

37.' $; qeis "videtur prnþibehz; effe.)

cat , id eft, donum & actum prophe-

tionc

Si quis inter vos eminet ,. &. habetur

tandi potiuS, quam Iinguis loquendi.

&

Et lequi limguis nolite probibere. ) ld

sanquamexcellens propheta.

vd,

ut. fpiritualis. ) In. rebus fpiritua-

eft, ne rejicite canquam malum aut

Qi,

libus cognofcendis & dijudicandis

inutile ; habet etim & illud fuam uti-

hr

eruditus..

A

Titatem, modo quis in tempore ttatur.

1nan

2414.) Per me ju-

O. Omnia autem honeffe frant. ) Ad

Domini fant man

glor

bentis, ut hic

s

ordo fgrvetur in veftris

honeftatem. & decentiam pertinet, ne

prai

cctibus.

x

mulieres in- Ecclefia loquantur, id

!38, SP qHis autem t'gnar;zt.")vauafi

enim turpe eft, ut fupra dixit.

Et fecundum ordinem.) Ad ordinem

Clpu

dicat , qui non vult agnofcere has

,

leges , & poteftatem meam.

fpectat, ne quibus loqui licet , ' plu-

p

lJguorabitur.) Nofterinte

res legit,

res fimul loquantur , fed finguli , aliu

[/]7

&vyorotrai; & fenfus eft,

[

quisnon

poft alium.

tol

In vob;s. ) In . pu

fe

agnofcit hanc legem , nec illi paret,

ventibus.

x

I?;i'cis väüri? 'con-

ipzorabitur , id eft , improbabitur a

pi

Deo dicente

Nefezo vos.

Nam 4

I

Ormm autem vobis facio. ) . Id

vos andit , mt audits qui vos fperntt ,

* eft, in memoriam vobis re4»

D

we fpernir... ln -t.extu Greco quem

vp-co'* Évangelium , quod vobis pra-

n

d

[

CAPUT xv |

L]

113

. Per quod & falvamini : q-xia:ra*tione prædicäv;e

,'noi'caF,

Vrim- Vobiää

fi tenetis, nifi fruftra credidittis.

*

-. 4. "Tradidi enim vobis in primis, quo

d& a'cïcgepif:l' quoniam

*Galat

h'ngiiis

Chriftus mortuus eft pro peccatis np&ris *fecundu.m/ Seriptu-

*

I.II.

Ta:;

int (1),

4-* Et

.

qüia fepultus eft, &

3

ijuia r'e'furregif tert'a die/ fecun

* *[faiz

dum Scripturas :

153.5-

-Jone

. Et quia vifus e

f Cephae, & poft hoc undecim í

2.1-*

Pay),

6. Deinde vifus eft plus quam quingentis fratribus fimul : ex

]oan.

ujfrii

quibus«multi manent usque adhuc, quidam autem dormierunt.

20.19,

t rt

7. Deinde vifus eft Jacobo, deinde Apoftolis omnibus: -

71

8. Noviffime autem omnium tamquam abortivo, vifus ett &

mihi.:

9. *Ego enim fum

minimus Aäo&olorum, quvi non fum di- *A&.

|pra-

9. 3--

gnus vocari Apoftolus, quoniam perfecutus fum Ecclefiam Dei.

Eph

sin

[9]

3e'

2, Per

Jo. Grgatig agtem Dei fum id, quod fum, & gratia eju

me ?

8

5. 'c;P/,.e.') l. Peno.

dicavi, ne quispiam veftrum inani

gumentatione dece-

mtret ;

philofophorum ar

Eti pofl boc undectim. ) Ing&ava Pa-

m f10n

puus ,

de refurre

Gionis myfterio du-

fche, '"lhoma przfente.

ontem

bitet.

x

6. Pi[us eff plusquam quingentis fra-

-

tribus.) In monte Galilez, de qua

] Cor-

In quo €& flatis. ) Q

üod C(-:)nürä,nter

faciet

retinetis.

Matt. c. 28. 7. & 1o.

Nuntiate fra-

Quo-

Q. Qua vatione pradicaverim. j Re-

Eribus meis, u£ eant 4n Galilaam, ibime

.

ete, Norum facio , vel &fer hecad

videbuxt.-

m, i

;

-

Multi manent u/'quel;zdlmc.) Ita ut

adif-

equens, /f retimetis, Ícilicet qua ra-

roplié

tione predicaverim..

ab illis peti poffit teftimonium.

gendi

S; tenetis. ) Si. memoria retinetis ,

Dormierunt.) Mortui funt.

7. Vifus eft Jacobe.) Alphzi, qui:

)H

vel, fi que vobis tradidi, & vos qu

cui , retinetis.

frater Domini dicitur.

V

ie-

m a

N:ifi forte

m u-

ANSfé fruffrra credidiflis.)

ronymum libro de fcriptoribus Eccle-

tatur

inani tantum Chriftianorum no n:rie

fiafticis in Jacobo.

gloriamini,, & fruftra fidein per m.am

Afcenfio-

)Àl

nis.

Apbfglis omniäu.f; ) In die

t fe

predicationem concepiftis.

d

3. In primis.) lVoc eft, inter pr&-

9. Abortivo.

ï $e voücac Pauh,l—s aL-

"cipua Chriftianz religionis capita.

ertruum , quia tcdus abortivi imper-

ucd 69 acctpi. ) Sic eadem hac E-

feci, tenui res, graciliores funt ,

um

nulli ufut futuri, fic fe n. fequenti

plu

piftola fupra c. II. n. 23. ait; £go

alios

enim accepi a Domino, quod E$ £radid:

minimmum . Apoffolor «m. appellat.

vobis , fignificans non fe alicubi legif-

Vifus ef mibi.

Cum fe . eunti in

fe q

Damafcum Chriftus oftendit A&or. g.

con-

ug doceret, fed .diivirqliyus acce-

.

IO. $z id, qnad /itm.) Chrifti A-

piffe.

W

Secundum Scripturas.). In quibus de

poftolus, & do&or Gentium.

r

^morte, & refurrectione Ch

Gratia ejus im me vatua mon fuit.)

paffun occutrunt,

ri&fl mgïta

Prf

Id eft, inäni's, & otiofa, id eft, fine

*

1

*

b

1

P

À

"UMU

p

ie vàcua non fuit, fed abundantius illis omnibus -laboxrdaïvi/:

rabiliorj

nonjego autem , fed gratia Dei mecum:

.

*

s

20

11. Sive enim ego , fiv

dicavimus, &'ii-cv Cräe

didittis.

x

e illi: Iive- prae

qientiü

j*

12. Si adtem Chriftus pr

ædieatur' uod refurfeiit a mor-

velutt

tuis: qdomodo quidam dicunt in vobis, quonia

m r?furre&io

mortuorum non eft?

g

2

Qmoes

13. Si autem refurre&tio mortu*orpm

non eft: 'ïïequ»'cïe-Cþri-

ftus refürrexit.

M

deinde

/..14- Si áutem Chri

ftus non refurrexit , '*inar)iwiAs' eft ergo præ-

dicatio noftrá, inanis eft & fides veftra :

x

,

evacu

15. Invenimur autem & falfi teftes Dei

: quohiam teftimd-

nium diximus adverfus Deum , quod fufcitaverit Chriftum :

25«

quem non fufcitavit, fi mortui non refurgunt.

.

vm,icqs

16. Nam fi mortui non refurgunt,neque Chri

ftus refurrexit:

[ n

17. Quod fi Chriftus non refurrexit

PQrie*.

adhuc enim eftis in. peccatis veftris,

, vana eft fides ve(iträl,

furpit,

ierunt.

jpteribi

'Ilg.- ijrgo*&/* qui dorm!ierunt in Chrifto, per

. fineco

t f

opere, &f?u&u : fedi cre(ii-tuin*talen-

itaqu*ä fí penitus impbffïbiïis eft refur-

violen

tuin nego'tiatus fum.

rectio mortuorum , Ííalfum erit Chri-

& Ti

ftum refurrexiíie.

debeat

- A5apndanties illis omnibus. ) Id eft,

non copiofius, quam omncs illi fimul,

3

14. Inanis efd prádicatio kä,gra. j Et

l9

fed quam finguli, -

falfa, cum . morztui non refurgant.

i mimib

que eorum.

Jd 'e*& , unusquis-

2z. Ipvensmur.) Ar

ü

ev

hendimur.

gtgimur » dgpre*-

i

anu

Non ego.) Solus.

]

JI. Sive euim ego , ffve i

l, €)

Falff zeffes..))

Dïcimüs enim Chri-

20

» Quafi dicat : "Tam ego, quam alií

ftum refuriexille, quod falfum eft, fi

Cat

Apoftoli idem predicamus , fcilícet

refürrectio mortüorum omnino non eft.

rehn

Chriftum mortuum effe , & refurre-

Pri

"

Qsoniam teflimonium diximus adutr-

xiiíe.-

P

fes Deum. ) Quia quicunque falfum

» m

Ef fic credidiffis.)) Quam. pradica-

aliquid annuntiat, tanquam Dei ver-

Ttort

tionein ;vOs etiam a

bum , facic Deum mendacem.

2l

z

gQiRig , « com-

Mi

plexi eftis.

17. Vaua eff fide: veffra. )

;inupilis ,

I2 $: autem C/ari,fïus pradicarzur , $D)

ac nullius fructus.

Tes,

Id eft, fi unum ex . prxcipuis fidei

Adbuc eflis in pe.ccatt's vq?ris.)

N ani

articulis , quem ego , &Apoftoli pre-

Chriftus refzrrexit propter jufftfecatió-

indu

dicamus , eft refurrectio

hrifti.

Vitat

nem noffram ,. ad Rom. c. 4. 25. Pr«-

Qvadam dicuni.Y Cexinthus cum fuis,

terea, fides refurrectionis eifet falfa,

Qf

qui primus poft Simonem /Magum

fides autem falfa juftificationis initium

I

& fundamentüm efle non potéft.

Ch

xefurrectionem.

herefiarcha tempore $. Pauli negavit

I8. Qui dormierünt jm Chrsffo. ) Quui

lü 1

13. Neque Chrifius re/i;rrexit.þ) Quia

fcilicet in fpe, fide, gratia, & chazri-

r

etiam Chritus fuit unus ex mortuis ,

D

tàte Chrifti mortui fqnc.

,

4

Pa

L:

E

""

'CA PUT XV.

145

borayi:

"m Ip.ï-'sï'in?hac vita tantum in Chrifto fperanfes ïi"uniiu;", -miïfe-'»

rabiliores fumus omnibus hominibus.

É

*

:'fzc Cfä-.

-2o. Nunc aute

m

-

| .Chrilïu's rgngrreïkit.a mort

/u—islpri;rflïtivæ dor-

mientium :

/

/

* Cor

ia

/21. * Quoniam quidem per ho

*

& per hjominefmw

refurrcCtio mortuorum.

mïnem mors,
