num funt Apoftoli. ..

t *

)'WSW ,

X

i

e

Inte me fuerunt im Chrifflo.) Quui ante

S'æ Dam

JKicam Eccleffam eo;—u?. ) Fa-

emnen"

miliam Chriftianam.

me crediderunt, & Chriftiani fuerunt.

a fu,

Primiivas.4fis.) Primus, qui in Afia

g- ampliatum. ) ln-Greco eft, zu-

[L con-

ad Chriftum coónverfus eft.

In Gr&e-

mv , dmnpliam.

Chiffo, u Chri-

Lomanm

co eft, civ(uexü; primiia.

I» Demino.) In

jus vi-

6. Mariam. ) €uznam

ftïeri't" hzc

ftianam declaret dilectionem.

Cofves

Maria, non conftat.

Quidiin eam

$. Ip Chriffo. ^ Hoc eft, in'iis, que

éefle putant ad quam fcribit 8. Igna-

drdg s

ad fidem Chrifti propagandam perti-

:

geban-

tius, & Mariam Catloboliten vocat.

nent.

dnfe

ue muíltum, laberavit im "vobis. )

Stachyn. ) Dilectum meum, hic Sta-

Quis hic labor, vel quod opus fue-

chys a B. Andrea Apoftolo primus

qu'.ïe

rit non exprimit Apoftolus ; «quan-

B

r4anting civitatis Epifcopus creatus

quaies

€

j

valde

quam credendum eft tale tuiíle, quod

, ut le

gitur in Romano AMartyrg-

fuerit

ad Evangelii negotium

| þromqve'ndum

logio.

percine'rec..

dqo. Pro

lum i Chrife. ) Dbagor &y

d M

-

;f

T. Cognatos ,

& .concag tivos .nieq.f..)

Xzig 9, probatum & fincerum Chrifti

Qui fcilicet mecum ejusdem funt ce-

difcipulum, hoc fignificat vox Greca

st

neris, fcilicet, judei, vel fanguine

eóupoc.

II. Qui

funt éx Ariftoboli. dema. y

(]tti-

propinqui: quod 'etiam fignificat vox

t It-

Grxca rrucyq/spä'i'g , Concapt;vos yOCat,

Hujus tanquam Apoftolorum difcipu-

quod aliquando communia cum Paulo

li, & Martyris dies natalis. notatur

vincula pro Chrifto paffi fuiffent. Ubi

in Romano Martyrologio ldibus Mar-

[6&1 B

tamen,aut quando factum fit,ignoratur.

(Qvee

tii.. Vide 7ibi noltlas Baxonii:

du mr/:- *Cfæm. Mchh Tqmz F.

"

7

92 EPISTOLA B. LP'A'UI-;I 'APRO,S-T. AD ROMANOS.

| y»1

Herodionem cognatum meum, Sa

"

ciffi domo, qui funt in Domino.

lutate eos, 'qui' funf ex Nar-

2

. fedfu

ducunt

I12. Salutate Tryphaenam, & Tryphofa

m, qus laborant in

Domino.- Salutate Perfid

j !

Lj

*

em chariífimani , quae miültum labo-

z

ravit in Domino.

Chude

I3. Salutate

& fim

meam.

VR.uflem ele&üm in Domiho ,I & m;it?eim .ejüis'a,,. &

..50.

veloc

14. Salutate 'Afyncritüä ) Phlegohtem

, Hermam, P»?trobama:

Hermen, & , qui cum eis funt, fratres.

h

2[0 )

15. Salutate Philologzum , & Juliam, N

ereunig & fororem

&Sofx(

$j

us, & Olympiadem, & omnes, qui cum eis funt, fan&tos. *

2 :

-16. Salutate invicem in ofculo fancto

.v.

3

:

Salutant vos qmnes.

J

" Ecclefise Chrifti.

17. Rogo autem vos, fra

*lut,atlv

E

tresþ, ut obfetvetis'eos, qui diffen-

Enfassnenaru

— . fiones

?

& offendicula praeter do&rinag (ïpam vos didiciftis,

TE

faciunt, & dg;linate' ab illis.

4

fontun

D

-

18.Hu-

ple'ant.

'

Der 4

nghatum meum. ) V.id;e),di&ä h. 7.

tio n. II-tanqïmm Apoftolorum di-

Qu fun: in Domino. ) d eft 'eos ,

fokgyi

fcipuli recitantm—: in Martyrologio Ro-

&

do fera

qui in Chriftum Dorninum credunt ,

mano.

El

unde videntur in eadem domo aliqui

Salutate — Her

mam. ) Hic- Hermas

benedic

fuiffe infideles, quos falutari non ju-

auctor fuit libri qui dicitur Paftor,

duoi

bet.

Non eft improbabile Narciffum

dequo libro, & ejus auctore vide

P

Ij.

hunc fuiffe Claudii Imperatoris libe-

multa apud. Bellarmin,

de fcriptori-

prom

rum, cujus mentio apud Tacitum,

bus Ecclefiafticis.

didifs

Svetonium & alios, .

Vide Benedi-

Et qpui cum eis fant fra?rcs. ) Id eft,.

h

&um Juftinianum in hunc locum.

I2.

Chriftianos eorum domefticos.

hmal

x& laberant in Dorirae.) -]d

I5. Sandos,) Fideles.

o

quii.

eft, quz collaborant Evangelio Chri-

I6. Iu ofculo (22do,) Id eft, cu

m

pitis,

fti Domini ,' nimirum eo labore , qui

ofculo , quale decet fan&os, quodque

& ob

fexui illi conveniat, : Fuerunt "Try-

fymbolum fit amoris cafti, finceri. &

Ia

phena, &- Fryphofa mulieres Ico-

fpiritualis, quem charitatem-vocamus;.

vellmi

nienfes nobiles, quas Paulus Iconii

Salutant vos omnes Eteleffa Chrift;, )

m

'ad Chriftum convertit.

.

Non quod ab eis falutandi Romanos

13- Ele(lum in Domsno,

) Electum

Paulus mandatum accepiffet, longe

et,

VOCaE,

i

quod

.ter Chri

t

i0d pietate effer infienis in-

enim aberant, fed quia earum chari-

dilcil

i Domini fidelesz

tatem. & affectum noverat, qüo Ro-

cidati

Et matvem ejus, & mfldm, ) Eam

manos;falutare , &

que fecundum carnem Rufi mater

cupiebant.

prquer;e age?c

erat, honoris.caufa matrem fuám no-

d

I7. Obfervetis. ) Syrus, edveatis, .

tiocer

minat.

Ex hoc colligitur fuiffe ve-

Prater da&,rinfz;.n.'.)' Contra. doctri-

20

nerabilem feminam , & de re Chri-

nam,

fliana & Paulo. bene meritam.

Et declnate

ab iZli:,) Qüaü dicat ;(

..

at

;

I4. 4fyneritum , Phegontem. ) Hi

ideo obfervate, ut ab iis declinetis ,

M

duo fimul cum ngodione , cujus men-

-

$i

p

id eft, confortium fugiaijs. |

X

CAPUT XVf

*

93

ex Nar-

z 18.*Hü.ïufbemodi enim Ch:rif'co,Dom

ino nöffro non ferviunty -

fed fuo ventri, & per dulces fermone

H

85 &i'þengdi&io;ies' fe-

)raiït i

ducunt cordc innocentium.

.

1 lqbo-

-39. Veftra enim obedientia 1

n omnem locum divul gata eft.

Gaudeo igitur in vobis. Sed volo vos fapientes effe in bono;

ejüs; iM

& fimplices in malo.

is COnterat Satanam fu'b'pedfbus/. veftris

20. Deus autem pac

velociter. |Gratia Domini noftri Jefu Chrifti vobifcum.

*

*robgm, :

PAG.

. 21. bSalutat vos Timotheus adjutor meus, Lucius, & ]afon,

Torem

& Sofipater, cognati mei.

*

L

y

;6. I«

Ctos,.

. 22. Saluto vos ego Tertius, qu!

fci'ipfi epiftolam, in Domino.

23. Salutat vos Cajus hofpes meus, & univería Ecclefia. Sa-

qm'nes

; & Quartus , frater.

diffen-

'lutfæt vos Eraüus grcarius ;:is*/itatis—

2

24 Gratia

icilis

:

eos comprimatis & obmutefcere fa-

I8. Sed fzo vcr!tri.)xl(i eft, qua-

runt unde laute vivant, & -gul;m ex-

"

X

ciatis, qui demone inftigante bopem

pleant.

pacis, charitatis, & unionis corrum-

Per

dulces fermones. ) &cïv'ïyg Xen-

pere ftudent.

rim d-

' Fobiicuam. ) Scilicet fit.

£ o^Qsy

íag , per Htmili/aqllentiam: blan-

zio Re-

do fermone. -

^

Q1. Timorheus a4jutor meus. ) Scili-

Et beneditlienes. )

£uANoryíaG , &

cet in negotio: propagationis Evan-

detmas

benedicentiam, id eft,' affentationes. *

elii. Hic eft l'imotheus ad quem

d

u& extant Pauli Epiftolz.

Páftor,

lænac;nzium.) Simplicium.

e vide

I9. Veffra eniw aäcdz'entia.') Qua

Er Luciu:.) Hunc aliqui- exiftimane

iptori-

prompte & perfecte Evangelio cre-

effe Lucam Evangeliftam.

5

didifus.

3

ide :dicta ,—fuprk;

n

Cognats mer. ) 1 N

li di,

lp ommem locum "valgata eff.) Ejus

-fama l.te regiones omnes pervafit;

2;,;. $4l.üta va.)r *eg;a VTertins; ) Fuit

quafi dicat, ergo o Romani, ut cc-

hic Pauli faltem in hac Epiftola ama-

nuenfis , poftmodum vero Iconii E

, am

piftis, ita pergite tueri hanc fidem

p?f.

iodque

& obedientiam.

copus, tefte Amphylochio. :

cerl.

a volij;) Proptervos , ac tantum

$

1. Salutat "vos Cajzs, ) Hic Co-

veftrum borum.

rinthius erat, quem a fe baptizatum

4mos.

Volo vos lapientes e]ä/in bono.) ld

fuiffe teftatur 1. Cor. 1. 14.. Ad hunc

rifi. )

miHOS

eft, prudentes & cautos, ne a bono

Cajum fcripfit fancus Joannes ter-

leg

quod accepiftis, feductorum illorum

tiam fuam Epiftolam Catholicam, in

dur-

dulcibus & blandis perfuaübn

qua eum ab hofpitalitate & miferi

cidatis.

'ibfls exe

dia in pauperes dilaudat.

901'-

) Re-

at

- Et ffmplices n wmalo. ) Rudes , qua-

Et uauiver[a Ecclefta. ) Q

-

uz 'fciliceïcl

fi nefcientes rnale agere, qui nullam

eft Corintli.

4

nocendi artem teneatis.

Artarius crottatis. )

Grece , o)'xovo'-;

ais

po64 comomnus , quszftor ,. cui fcilicet

od

20. Demé amtem. þ.afi:.) Au&(lïr' &

amator.

commiffa -erat cura publici . zrarii,

jicit;

i

Conterat [atanam.) Qui ma

Hic poftea Philippenfium fuit Epifco-

& incentor «ft diffenfionum.

giüer $

pus, & martyrio vitam finivit.

ueci:' 1

ub pedibus vefiris.velecizer. ) Iraut

E quartus ffdi:i'.) Ex noxpine none

-

ss

94

')EPIS'I"OLA. P. PAULI APOST. AD ROMANOS.

24 Gra

Amen.

tia .Domi,fli.nfoi'tti ]efq' Chrifti cum omnibus V'obiï;

z

25. Ei autem, qui.

potens eft vos confirmare juxta EVangä;

lium meu

m

z

| 5

n, & praedicationem TJefu Chrifti, fecundum tgje:

lationem myfterii temporibus aeternis taciti,

E

26. (Quod nunc patefattum eft per Scripturas Pro

phïetarüm

fecundum praeceptum aetern

:

cun&tis Gentibus cozniti ,

i Dei, ad obedj"tioncm «üdeiv)f in

:

.37. Soli fapienti Deo, per Jefum Ch

"

Duilu:

niï:um j ;:—ui. h(ï)yn.or. &

gloria in fæc—ul.a £æ0ulo?um , Amen.

*

*

quad Í

*

DI

de; &

& fit

:

/l?lt:

EPI-

u

x

nulla Jefl:'-conj'e&um idé T«eväii'v,"qui

Per jcr)ikmmi P;afb?ta;-um. )--Qu,i

Chiiftam, & ejus Eva

feripfit Epiftolam, | fratrem dici 1e-

dixerunt.

4

n g&iiq111 pre-

cndum.carnem,. — Vel frzzer , idem

]

eft quod fidelis; omnes enim Chriftia-

* Secuzdum prxceptzzmat'emibe-:;.. ) Ex

. mi tunc temporis fratres dicebantur.

mandato feu delegatione eterni Dei ,

(hri

facta videlicet Apoftolis.

1

Then

Q4- Cum omnibus vobts. ),Scïlicet fit.

Ei autem, 60.) Supple, fit honor

Ad. obeditiogem fidei.) Ut nimirum

?

. & gloria, ut patebit verfu. ultimo in

omnes Gentes Evangelium & «Chrifti

iimne.

fidem a

.

hr

" Cnfirziare.) Stabilire in. fide fufce-

diant.

üdiant , illique credant &obeï

r

pta, quod-dicit propter multos infir-

In cuntlis Gentibus cogniti.) Scilli»ceþc

quà

mos in fide, de quibus fupra.

myfterii. Clarius ita diceretur; My-

- Juxta Evangelium meum. ) Yd eft,

fterii, quod nunc patefactum eft, &

infide, quaadhgretis doctrine Evan-

in cunctis Gentibus cognitum.

|

L

elii mei , quo vobis predicavi Je-

7. Soli fapienti Deo.) Refpiciunt

i

u

m Chriftum ; fuum ergo. vocat E-

hec, & necuntur cum dictis num.

Pe

vangelium , id eft, a fe pradicatum.

25. & fenfus integer eft: Ei, qui

reto

Ez prsdicationum Je[u Chr.ff. ) Quod

potens eft vos confirmare in hoc E-

E

Evangelium meui

»

n e&þ«prla/edicaciro Je-

f

vangelio & przdicatione talis ac tan-

'ttps

fu Chrifti.

ti myfterii, qui folus eft fa

pieïls . fir

Chii

- Seeundum revelation

- n-:—)/tfer'ii,p &c.)

honor & gloria , &c.

Gall

- Senfus eft : Qua Évangelii pradica-

Per 7

[3

z

lum Chrsféum.

) Gloriam &

À

L.

tione revelatur , & manifeftatur my-

honorem Deo optare per Jefum Chri-

tüs ;

fterium omnibus retro feculis mundo

ftum ; idem fignificat ac optare Deum

F

Occultatum , & paucis cognitum..

agnofci, & coli' ab hominibus fecunz

B

96. Qaod.) Scilicet myfterium.

dum Evangelium Chrifti, id eít , fi-

de Chrfli fufce

pell

- Nunzc £^

1

ef atlum : €

7 .)- Pgrx Evange-

un

li. p'x'æ'divcationem..

mum profitendo.

pta, & Cïlilri&ianis—--

E

b

85

IT goe

i

.

5 vo*bis.

s

TPPISTOL

j " ./ :

Dunpe

Ü reve

b.

PAULI APOSTOLI

(K. ' xv

*

ætarüm

-AD.CORINTHIOS PRIMA. -

Ldei»)f i

CAPUT PRIMUM.

gnor &

Paulus Deo gratias agit de dotiis datis Corintbiis : ceterum dolet,

q

uod de baptizatoribus effent inter ipfos. Jcbifmata ,

gaudens quod — - -

offen-

mifju

s ad pradicandum 4xoangelium.: paucos baptizaverit :

dens etiam repro

batam mundi fapientiam, C? ele&tos fimplices : ficut

.

& fita efl [alus in Cbriffi worte, cuj

us pradicatio judicatur munda:

credentibus vero oirtus , ac [apientia ; ideo enitm con-

| jlultztza ;

ndi elegit Deus , me quis inje —

: temþtibjliä-' u

»

ts tpET

glorz'etur.

.' )-.Qui

wAulus vocatus Apoftolus Jefu Chrifti per voluntatexftlx--

T Pfæ-

Dei, & Softhenes frater,

ii g

2. Ecclefiae Dei, qu&

eft Corinthi,, fan&ificatis in

j.) Éx

Chrifto Jefu, vocatis

fanCtis , cum omnibus, qui invocant no- .

rqi Dá,

men Domini noftri Jefu Chrifti,

in omni loco ip

forum, & noftro.

jmirum

|.9. Gratia vobis, & pax a Deo patre n-oihf-o,

& I'meino' -Je.fq

xChifti

Chrifto.

'meo femper pro vo

: &obel

.4. Gratias ago Deo

bis in gratia Dei )

—

Geilicet

Jetu:

quæ dxa.ta Q& vobis-in Chrifto

m

L35

$o Qued

: My

n

Qcatus leofolm.)Vide dicta Rom. -

ut viri nomen aþud fuos ficiat fidem,

—i.

In n. I.'

& intelligant. Corinthii quicquid. hac

Fpicinm

Per weluntatem. Dei. ) Juilu, de-

Epiftola continetur, nonmodo effe ex

; f

Pauli fententia, fed etiam Softhenis.

creto & beneplacito Dei..

Q. Sanüsficatis in Cbrj/lb 7:/14)

hoc B«

i, qi

Et &'Q,äbbnes frater. ) Erat hic Prin-

ac tatte

ceps fy

n

j

:

agoge Corinthi converfus ad

Qui fcilicet per baptifmum luftrati ,-

Chriftum a Paulo, pro fide coram

veram a Chrifto fanctitatem, & gra-

19,. f

Gallioneproconfule acriter verberatus,

tiain perceperunt.

A&or. I8. 17. ac poft mortem rela-

Vocatis Sanülis. )

Id eft, vbcaciä ad

m &

tus inter S$:n&t s 23. Novembris.

fan&itatem. .

j Chri'.

3- Gra:i4 vo

Dauri

Frater..) Supra non femel. monui

tiplicetur.

bis, &fc.)) Scilicetg lþlxl-

fecut

omnes fideles eo tempore Fratres ap-

pellari folitos.

Porro Softhenem fe-

g gmria'

Dei, qua data ef) vo-

el.

3&, á

«cum conjt

u

non quafi Softhenes

di.) ldeft, propter gratiam

tjani

.Au&or fit-

piftolz ,

ut Paulus ; fed

Nomen gratiz- com/Ple&itur pmng'dq-

ält

N

-

96

EPISTOLA B PAULI APOST AD CORINTHIOS

.$. Quod in ornnibus divites fa&x eihs in illo; in omni ver-

Ir:

.bo, & in omni fcientia :

qui für

.. 6. Sicut teftimonium Chrifti cönürmatum eft in VOblS :

p

7. Ka ut nihil vobis defit in ulla gratia, expe&antlbus reye-

qulder

"lationem Domini noftri Jefu Chrifti ;

Y

autem

/

8. Qui & confirmabit vos usque in finem fine crlmlne, in

D

die adventus Domini noftri Jefu Chrifti.

pro v

«allh

9. a Fidelis Deus: per quem vocati eftis in. foc:letatem flhl

u

cnifi

'

5:24- :ejus Jefu Chrifti Domini noftri. -

-

10. Obfecro autem vos, fratres, per nomen Dom1n1 noftrl

Tj

16.

ïefu Chrifti, ut idipfum dlcatls omnes, & non fint in vobis

Íchifmata: fitis autem perfe&1 in eodem fenfu & in eadem'

fcio. |

5

fententla.

-

^

II Sl-

It

il

üum gratmtum ordinacum ad falutem

Syrus habet

Ma Ut nom deþ*zmammt

ïä;

I

vel propriam habentis, vel commu-

wllo ex . donis ipfus.

tur ell

nem

delium;-

" Expetlantibus: revelationem , f)' 6 )

-dn. Chrifta , Jefu. ) Per- Chriftum Je-

Interim.dum alium Domini noftri Je-

quafl

fum.

Nullum enim bonum falatare

fu Chrifti adventuim ex pe&tatis.

Qu

predic

*

datur a

eo hominibus , nifi per me-

Revelitionem. ) Adventum quo eit

pareo

ritum Chiifti.

manifeftandus.

I2

g. Confirmabit ves- ) Quantum eR

5. Divites fat in ommi verbo zO

e€x 1e.

g

lo adh

aentm.) Quafi dicat , gratias ago

?

aceh

- Deo , quod vobis per me, & Apollo

U.67ue m fnem.) SuIlcet vitz.

tiàm,

col)mfam exhibuerit predicationem ,

Sine ertmine. ) Sine culpa. In Grz-

Gj

& doctiinam Evangelicam, ejusque

co eft, d ytcyxNit8G , mmlpatas, quos

En

fenfum , & intelligentiam.

CIIlceE nenio* culpare , aut .criminari

qit ve

In ómni verbo.) Poteft accipi non

oilit, quafi crimen aliquod contra

dolen

de verbo prædxcatmms audito , fed

:

dem,

aut charitateni

Chrifti: com-

miferitis

tent;

de facultate alios. ]uvandl per verbi

ton |

prædlcmion em.-

Ia die adventus, &fc. ) ld eft, .ut

In i[lo.) Per illum, fctlxcet Chn&um

ín die adventus Chrifti ad ]ndxcandum,

6. Sicur. ) xa0ec, quod hoc' loco

fine ciimine inveniamini.

icat

quide

idém figmfv't:at: quod 31 à»; propter que,

9. Fideiis Deu:.) Quafi dicat: Deus

lol

vel qmäm rebus; fcilicet fetmone , &

qUI Verax e

& .iu promitfis fuis

fcæncm, qüibus dicati eftis.

conftans , VOblS auxilium füum , quod

hus !

N

Te/ftmamum Corifli confirmatum ieft

daie cepit , & deinceps fe daturum

v0bi;

2 voli. ) Id eft , hujusmodi donis

pr oniifit; non fubtrahet..

Chii

veluti certo , fïunoque teftimonio co-

In foctetarem frlid ejus. ) Socuecatem

nofcitur vos effe

fideles , ac fervos

filit hic. vocat Paulus. conimunionem

v

fiom

hrifti , ejusque fpiritum accepife.

dei, gratie, &c, qusx habetur in

eftis

lia ur vobis Bibil. def 7 in ulla gras

Ecclefía.

dele

£ia. ) ld eft, ita ut nullum gratiarum

10. Per nömm Dam:m.) Per Do—

& charismatum genus vobis defit,

mmum.

L

put

j

T

N

JS

5

-

Z

-

idhacpard d

:

nl x;er-'

Il S-ighxiü'catum g& enim mihi de vobis, fratres 'meli,' ab ivi"s,

u

- qui funt Chloes, quia contentiones funt inter vos.

N

12. Hoc autem dico, quod unusquisque veítrum dicit : Ego

O

| &

A&.

ls reye.

:'T- 2

-autem Chrifti.

quidem fum Pauli: ego autem.b.A-p;ollol: ego vero Cephae : eg

t

. Ig:24.

"

in?, it

13. Divifus eft C

hrifts?. Numquid Paulus crucifixus eft

pro vobis? aut in nomine Pauli baptizati eftis ?

n

.

14- Gratias ago Deo mieo, quod

Pc'rumbaptiz':;Vi,*j[

&.

T

lnemmem' ve

cnifi Crifpum, & Cajum. -

I9.8.

üofri

I$. Ne quis dicat, quod

in nomine meo baptizati eftis.

| volis

.16. Baptizavi aütem , & Stephand domum: ca&terorum ne-

j

fcio, fi quem alium baptizaverim.

.egdem

Tl

17. Non enim mifit me Ch

iítus baptizare; fed evahgeliza-j

doPet

hrifti.-

n ,Si;

r6: dnon in fapientia vérbi , ut non evacuetur crux C

e—MÀÀ

i

18. Ver- i

7771

L 45— 45 qui fumt-Chloes. ) .V ide: - fit, u; hoc'ïqilgdefc paulum ,nöh ba-

- tur effe nomen familiz, velfeminz,

ptizaffe Corinthios , ceflerit ad eo-

d)

quafi dicat, ex familia Chloes andivi.

rüum bonum, id eft, ad evitationem

fuorum fchismatum, de quibus hic

)Rri j-

Conten:iones. ) Scilicet fuos quisque

predicatores , .vel baptizatores aliis

loquitur Apoftolus.

per contentionem przferebant.

— €ifpum. ) Crifpus apu

d *Corimhio;

'qvo d

I2. Ego au/em .4pollo.) . AMiqui Apol-

JudeorumArchifynagogus fuerat quem

iimf d

lo adherebant, & fibi illo magiftro

: Paulo przdicante credidiffe Domino

placebant propter hominis eloquen-

cum omni domo fua fcribit'Lucas,

j

/tiam, qua valebat:

A&. 18. 8.

j Gre-

N

Cepba. ) ld eft, Petri.

- Cajum. )

Hofpes 1hi'(—: erat Pauli.,v'

» quog

Eso astem Chiifti.) Paulus hoc ad-

ut ipfe ccftatur Rom. ultimo. n. 23.

minarl

dit velut bene, & chriftiane dictum,

vide ibi dicta. :

contta

dolens quod :non omnes idem dicé-

"^ I$. Ne quis dicat ,q'mwl dm nomine

£om

meo, &c.) Grwco eft, s r igo»,

rent; erat enim hzc vox veritatis,

non fchismatis.

gïoy..a. ÉBanTio a, in nomenweum bapri-

H u

13. Dvvifus efl Chriflus? ) Quafi

zav, . Ne quis-calumnietur, & di-

dicat.' Num plures funt Chrifti , alius

cat , quod vos baptizando tranfcripfe-

ldüm,

rim in nomen meum ,. & de me Pau-

uidem Pauli, alius Cephz ,. alius

[]eus

Apollo? An,unus eft;

j qui áb omni-

lianos vocari voluerim, tanquam meo

; [üis

— bus predicatur.

baptismo fan&ificatos.

Nenquid Paulus crucifxus eff pro

16. Stephane domum.

y Scephana vir

qnod

-

erat Corinthi celebris, quem . proin-

um

vobis? ) Quafi.dicat : Nonne unus

.Chliftus pro vobis crucifixus eft,

de a fide, & charitate laudat Paulus,

item

non Paulus, aut Apollo ? nonne in

cap. I6.

.

.

nomine Chrifti, non Pauli baptizati

$; quem al

nz Bapiizaverïäy. » $ciz

ynettl

licet e Corinthis.

yill'

eftis? cur ergo Chriftum, & ejüs fi-

TE

deles in varias partes diftrahitis ?

I7. Ne» me miit baptizare.) Sc

De

IQq. Gratias ago Deo, . €&c. ) Deo

cet principaliter , nam primarium le-

g;aþizts agit, cujus providentia fa&qm

: gat.ionisx mfeæ munus eft predicare.

v

X

,

$$ ^ EPISTOLE I. B. PAULI AD-CO-R;NTH[O& |

31

18. Verbum enim crucis pereuntibus quidem 'Rultït.ia,e&';,, E

sRom. jiis autem , qui falvi fiunt, id eit nobis, e Dei virtu: eft.

Dai vit

- 1. 10-

IQ. Scriptum eft enim : f Perdam fa

$(

f Maie

prudentiam prudentium reprobabo.

pientiam "fa;pientinuxm 9&

;

&qu

29-14.

461

£ Ifaiz

20« £ Ubi fapiens? ubi fcriba? ubi conquifitor hu

jus fäeculiz

mult f

33.18. Nonne ftuitam fecit Deus fapientiam hujus mundi?

3

-

L

21. Nam quia in Dei fapientia non Cognovit mu-«

dus per fa-

multi 1

pientiam Deum :-placuit Deo per ftultitiam

Qs

praedicationis fal—

vos facere credentes.

Aiu:

füpient

48. ]

22. Quoniam , & ]udæl figna peþun-

-*, & Gfäedi ffapierïtiäiäï

quarunt:

que n

23. Nos autem prae

c'ïicamus: Chriftum crucifixum : Judaseis

aT

2

quidem flcandzïlum, ?'entibus: autem üult'itiam 4

tiobis |

|724. Ipfïs;

ptio:

"Nem in : fapiejztid verbi. ) Affe&ata

predi cationem

D

po&olioi'uting,g & glg?

pe cred

eloquentia , & fermonis ornatu.

riam Evangelii.

flam eu

Ut mem evacuetur cyrux . Chvifli.) ld

Stzltam Jecit. )

Ideft , offen(lïi* ; per

&[t, careat vi fua, & inanis redda-

lucem enim-Evangelii errores pluri-

tempora

tur, tum putant homines fe falutem

mi veterum philofophorum patuerunt.

Gestil

affecutos , & fibi perfuafam efle fidem

Gentilib

cet ofte

21- Ip faprentia Def.) Quam fícili-

n

hominer

Vi humanz eloquentiz , non vi paflio-

*

dit in molitione , & guber-

nis Chrifti. Hzc fuit orico fchisma-

natione mundi.

mundi f

tis inter Corinthios dum aliqui fePau-

Mandus,) Mundt hujus fapimiteä;,,

2f

li fe&tatores. profitentur , ^alii vero

Per fapientiam.) Eft. Metonymia ,

10 qi

funt ad

Apollo , qui eloquentia magis valebat.

id eft, per mundum, tam fapienter

I8. Verbum crucis.) Sermo de cru-

conditum, & eleganter defcriptum.

five Gr:

ce falvatrice , five quod per crucem,

Per ffultittiam |predicatwnis.) per-

Qrij

& paffionem Chrifti redempti fimus.

predicationem doctring...crucis

* - fe divin

mundo: ftulta. videtur.

qua

bentem,

Pereuntibus ffultitia efl.) Incredu-

lis, & perverfis hominibus, ideoque

'Q2. Judas fégma petunt.) Id efï,

2y ,

perituris, ftultitia videtur.

Judzi rebus admirabilibus aflueti, quae

(u,

. Quelan

- is qui [alvi funt.) Eledis a Deo.

in lege veteri divinitus olim contize-

Des virtus eff.) &rm(.ug . poten-

rant, figna & prodigia expetunt.

Bapie

tia, robur, fortitudo.

Grac;. faptentiam . quarunt. » Grzci

mang [

g. .6c

z

autem folam fecCtantes rationem natu-

i

E g

juxta LXX.

"iptum eff emm) Ifa. 29.14.

ralem, requirunt humanam fapien-

tdem.

20. Ul-i]ï«yims.?

) Phiïbfophus Gen-

ti«m, id eft, philofophicis rationibus

! imp(

tilium.

do&e & diferte propofitis. perfuaderi

org

Ubi fériba ? ) Do&tor Judzorum.

volunt; & fi quid ratione aílequi ne-

-

N

Omni h

Cangug'/itar Jetculi. ) Phyfï CuS, - qui'

queunt, quale eft myfterium crucis ,

t f;

ftaturz & mnndi arcana curiofe fe-

non reci

piqgt'ï fed explodunt ,&,igri-

* ^Mpm

Gatur ; Gr. eft, ev/urarüc, difpstator,

dent.

D

265

fcrutator. Quafi dicat:Abjecti func Phi-

.93. Judats quidem. fcandalum. ) Itz;

f T4're;

lofophi & Scribz, omnes mundi fa-

loquitur Paulus, quia crucis oppro-

ts "m

pientes depreäïï, & confufi fünt per

brium Judæos turbavit, & impedivig

Qüque

«

iij

-

L

E

-

OCAPUT .

89

;

itia ef: ,

24

. Tpfis autem Vocatis—.]udæis,x atque foræ,cisslï Chriftum

*

Dei virtutem, & Dei fapientiam ;

25. Quia quod ftultum eft Dei, Sapi

entius eft hbminibüsl:

& .quod infirmum eft Dei, fortius eft hominibus.

i

.

E

5

L

26. Videte enim vocationem ve

ftram , fratres, qui

a non

& ]

multi fapientes fecundum carne

"N

*

m, non multi poténtes, nþg

;p'är f

multi nobiles:

A,

funt muudi elegit Deus, u£ confundat

-»;n'i;fal-a '

j

..27. Sed, qua ftulta

fapientes, & infirma mundi elegit Deus, ut confundat fortia :

28. Et ignobilia mundi, &

^

contemptibilia ele

*

lentlam EI

git Deus, & ea,

" qus&e non funt, ut eaj qua funt, deftrueret:

Juleis

- 29. Ut non glorietur omnis caro in confpe&u ejus.

D

3

30. Ex ipfo

autem vos eftis in Chrifto Jefu, qui fa

&us "eft;

redem- ; Ter.

Tpfis

mobis fap

*

ientig a Deo,& A juüivt-ia',j& fanctificatio, &

ptio:

.. 31. Ut 2355.

& glo-

j

l'-'l-ebc':l.'ederent : Putabant enim Mäf-

Quia nom mult fapientes fecundum

fiam cum majeftate venturum , &

carzem.) ld eft, quod non multi hu-

d pt

g pluri-

temporaliter regnaturum.

mana fapientia przditi, fcilicet voca-

"Uüertfite

"Gentibus . aurem. ffultitiom,

r Nam

ti funt.

- Gentilibüs ftultitia videbatur docere,

Poreztes.

8l Secuhdum fzculum.

n [cii-

hominem crucifixum effe Deum,; &

27. Qua jhdta funt ngndi.) Quz

glleI'T

mundi falvatorem.

-

ftuka a mundo putantur, eos quos

ien:tes;.,/

- 94. lp[is amtem "vocatis , tfc.) lisve-

mundus fimplices, & tantum non fa-

.ro qui divina przdeftinatione vocati

tuos exiftimat.

bnymiï L]

funt ad fidem, five Judzi illi fint,

uferma mundi,) . Eo

vs fcili-cet qüi

rpienter

five Greci, id eft, Gentiles.

"ia mundo -nullius

futtt»

Meffiam in

. aqt eifiguæ fgnc

Chriffum Det "virtutem.

potentia.

- . fe divinam virtutem & pot

Fntiam ha-

. -98. Imobilia mundi. 2

I

nobiles &

squ -

bentem.

obfcuros, ideo

&

ej. ) Illa

tihilo habitos.

que defpedtos & pro

:

^

d eüi

95. Quod féuitum ef D

i q

crux, qu& hominum judicio ftultitia

1

"Ea qu& non funt.

)

) Id eft, abje&ak,

quzdam reputatur.

que vilia funt, & pro nihilo repu-

yntize

Sapsentius eff. bominibus.)

CLIiViS hu-

tantur.

nt

dit éa qua funz deffrueret, ) Id eft,

Graci

manz fapientie anteferenda eft.

ea

gt«

Et quod infer mum ef Dei. ) Et hzc

uze habentur in pretio everteret,

eadem craux, quam fubire infirmitatis

X

fapientes'fcilicet , & potentes mundi.

äpiepe

"& impotentiz effe videtur.

2

Ut non glortetur , 6c.) Utnul-

nibus

Fortiss effh bominibus. )

Fortior e&

lus gloriari poffit fe propter corporis

adei .

aut.animi dotes, aut externa bona,

ynme

Y

X

. omni humaná fapientia, & potentia;

nam fapientiam philofophorum , &

nobilitatem, divitias, &c. ad

»

i

Chii-

rucis;

regum potentiam fibi fubjecit..

: ftianismum vocatum effe.

CIffie

26. Videte ehim wocattonem "veflram

( *0iphis caro.). Nullus mortalium.

23

fra'res.) Videtis enim, opinor, fra-

So. Ex ipfo ves '?j?i!,' &c.) Quic-

) li

tres, quz fit vocationis veftre ratio,

quid eftis, Dei beneficio eft

3

)PIO-

quique ex vobis prxcipue vocati fint.

is , idgue

diril

JErli, cutn Com, Meuoch, . Tom. VLI.

. per i]gftftn :Chriü,um.

L

h

90

VEPISTOLJE I B. PAULI AD CORINTHIOS

i Jer.

U

31. Ut quemadmodum fcrlpturn, eft: zQul glonatur, in Do-

tute De

923 mmo glorletur.

£

CAPUT II

65

2Cor

trero fX

T Ojiemlzz Paulus " fe Clarzjlum &? bunc cruczfixum, Inmagna moc?e-

. delrot

/lm "verbisque fimplicibus pradica[Je Corintbiis : quamquam per-

7Se

feä?zs loqueretur etiam [apientiam mundo ab[conditam, que Julo -

dlta ef

noftrat

Dei fpzrzm cognofcz pote[? : animalis enim bomo mon

Q

gercipit , que Dei Junt.

C0gDoY

aSup. T.

T ego, cum vemfï"em ad vos, fratres, veni 4 non in fubh-

$t

I.17

E

ris aud

mitate fermonis, aut faplentlæ, annuntlans vobis tefu-

3

momum Chrifti.

Deusi

1o. ]

4. Non enim judicavi me fcire. ahqmd 1nter vos, m&]efum

&

Chrliïum & hunc crucifixum.

füs €ni

& AG.

5. DEt ego in infirmitate; & timore , & tremore multo fu1

I5.I

uissetescrg

apud vos;-

c2Pet,

4. Et fermo meus, & prædlcatlo mea, cnon in perfuafibili-

vurtufibu

Watet,

L16. bus humanze faplentlæ verbis, fed in o&enücne fpiritus , &

5. N

|!

V]I'tUtlS :

"

5Ut

Non nit

-—

tribuatu!

2:3: ) Sclhcet Chriftus. .

latione & perfecutlone

Vel ponus

&ed ii

Fattus eff nobis fapientia. ) Datus eft

fenfus eft, magna cum demiffione; at-

ü &

Evanoe

nobis a Deo, ut vi ac merito ipfius

que . humllrtate chriftiana, :

emnem fapientiam, juftitiam, &c.

Et timore, $ tremore.) Mere humx-

f. 54

confequ&mur

litatis. & moleftiz comitibus.

& fec

31. Ur quezadmodum jl'rtptu/n eff.)

4. Ef /Erma meuss., é6fc.

Id eft,

l,

Jet- 9. 22. non verbis tamen usdem,

oratio mea, qua ufus fum in prædl-

T trad

fed fenfu.

cando Evangelio.

Intey

Thaots

Qu g/ormtur, im Domino g[or;emr )

Non im perju.zfä:/:äus, &c. ) Id eft,

tam fl

. Id eft, de Dei in fe benignitate.

non fuit in exquxfitls ad perfuaden-

I. IN /üä/mnmte fermoni:. )Ornato &

dum humansz fapientie verbis; in his

N i

enim excellebant, & Paulum fupera-

]/777

fublimi dicendi genere, quo.fa-

bug'ity

plencmm oftentarem.

bant oratores & philofophi , quierant

Wbra

Tofimonium Chrifi. ) Evangelmm $

Corinthi.

quod eft Chrifti teftimonium; namin

Sed im offenffone fp/rztu: & virtutis. )

hojus f

Sed nitebatur veris & firmis rationi-

B

eo divinz fapientie & majeP:atxs my-

potenti

fleria confignaca funt & teftata.

bus,

ugz cum rem certe dperteque

5

Qm [

Q. Nom enbm judicavi mt.[cire ah-

conclu

1

erent, tum fpiritualem ac- di-

traafeu

quid, &5c.) Non magnifeci ullam

vinam potentiam , fapientiamque faci-

aliam feientiam , quam Jefu Chrifti

le. demonürabant

VMel fenfus eft,

781

ita fe ceffiffe. Paulum, ut. fpultum,

ahorum effem 1 ignarus.

€rucifixi , ideoque me ita gem , ac fi

&WW

hoc éft magnum zelum , & charitatis

——

Et. ) Pro :faque

affectum exhiberet , cum chriftiaria fa-

Pfovec

r mfrmm:e )In ærumms, tribu-

pientia conjun&tum, & que dicebat,

Cltaj

L

-

*

CA PUT IÉ -

ot

E

-« $. Ut fides ve&fajnon fit in fapientia hominum, fed in vir-

L

tute Dei.

7

;

-6. Sapientiam autem

ldquimur.inter perfä&os 5 lfap"ientiam

Vero non hujus fzeculi

'nzzfmoile-i

-

À

,gnequg principum huju:s: faeculi ,. qgi

" deftrauntur :

*

i pyr-

N

7. Sed loquimur

Dei fapientiam in myfterio, quae ab'vfconq-v

dita eft,

4

quam præde&inavit Deus ante fxcula in gloriam

74

s

noftram,

*

z

i

.8. Quam n

emo principuin hujus feeculi cognovit : fi enim

L

-cognoviffent, numquam Dominum gloria crucifixiffent.

aITatee |

n fubl.ff

9. Sed ficut fcriptum eft : 4Quod ocu

lu

^

s non vidit, nec au-

ris audivit, nec in cor hominis

]s te-&i-

Deus iis, qui diligunt illum :

Y

*

Io. Nobis autem revelavit

iJclum

Deus per fpiritum fuum : Spíri-.

profunda Dei.

Jito füi

- tus enim omnia fcrutatur, etiam

2

II. Qïuis

virtutibus

"

, hoc KePc miirac*ulis, cogfïf.

;

Quam pmdefi';gm)itbeu: ante f&eu'a.)

afii

maret,

Quam fapientiam id eft , que confi-

tus, &

S. Nem fit in fdp;mri« hamz'mmz.)

Jia fapientie fue Deus ab zterno pre-

finivit , ac decrevit exequenda ín tem-

od

-

s Ut

Non nitatur humana fapientia , nec iil

tribuatur veftra converfio.

pore, quibus nos adduceret ad glo-

Sed im virture Dej,) Sed in poten;

riam adoptionis filiorum.

g]'pofius

tia, & efficacitate divini verbi

9. Qz«m. ) Scilicet gloriam.

pne, d-

Piinezpum bhujus faculh. ) Pilatus,

Evangelii fundetur.

*

ic huinl«

6. Sapientiam autem lo uimhr.) Id

Annas , Caiphas, aliique principes Ju-

deorum.

eft, fecrctiora & altiora fidei myfte-

E

$; emim aagnbfw]änt.) Dei fapien-

Id eüæ

ria tradimus ,/ & docemus.

tíam , vel gloriam, ejusque per Chri-

l prædl

.

Inrer perfedtos. ) Perfectis, id eft E

- magis profe&tis, qui capaciores funt

ftum predeftinationem.

i ol

| Nunquam Dominum gloria. crucifixif-

-tam füblimis doctring.

fenz.) Scilicet Chriftum, cujus me-

uaden

Non bujus faculi,) Nonhumanam.

rito nob's ab xterno przdeftinata &

j)

jn his

Principsum bujus faculi-) A& dzmoni-

fapera-

businvectam, qüi principes funt ce-

preparata eft hec gloria.

mebrarum harum. Vel per principes

, 9. Sed. ) Scilicet abfcondita fait eis

I"i grant

lizc. gloria.

" hujus feculi primores intellipit, qui

Q Sient feriptum -

æc) Ifa-—64- 4. E

riatis.

inter homines fapientia, opibus, vel

Nec i cór bominis afcendit.)

rationi-

| potentia preftant.

in nientem hominis non venit.

Id e'&,.

Qwus defiruuntnur. )

Ideft, æbolenmr,-

.'-

erteqlfe :

30« Nobis. aurtom revelavit ,. 65c.)

.ac a

trmfeunt , evatiefcunt.

Quafi dicat; Qiuam etiam. nos igno-

; haci

^ 9. Sed lo'qzzimüi Dei fapientiam in

raremus, nifi Deus per Spiritum fuum

g &h

myfefioy 6c.) Quafi dicat, fecreto

nobis reyeluffet; hic eft enim spzrtur

ritum 1

ap'd paucos, fcilícet ad eos , qui

Sanüus 2tem , ait Dominus ad Apo-

ari[ans

provectiores funt, fapientiatn hanc óc-

ftolos , Joan. 1q. muffet Pater in na-

a

cultam & grofundïam loquimur.

wzt'rgc m ile v*o.? docf&it emníd ,

i^

*

-

-

p

á

L

E

1

X

92

*'-EPISToiæ I. B. PAUm AD *cöka*THIfOS :

E

v Quis enim hOminVumwf'cït, q'uæ*'funt hominis nifi fpiritus -

hominis , qui in ip

a

s d

vit , nifi fpiritus Dei.

(o eft 2 ita, & qjl1æ Dei funt, ne

à

i

mo cogno-

*12. Nos autem non fpirit

um hujus mundi accepimus, ,—fedx |

Spiritum,

qui ex Deo e& ; ut íciamus, quae a Deo donata fqnc

j

d

Corin;hi

nobis :

eSup.

I3. eQuze & ]

ho f

I.17

;)quimür* non in doétis humanze fapientiæ

trani, C

verbis, fed in do

2.14

Grina fpiritgs, fgifi»t—ualibus fgiritualia com-

filusqu

Petr.

ggrantes;

L]

I4. Ánl

malis autem homo non percipri't ea,quae ffuxntvs-pir'i;*

'male |

;.16.

tus Dei : ftultitia enim eft illi

«

|

&

,. & non poteft intel.l«ig.ere.g, qüig, ;

fpiritualiter esaminatur. '

z

15. Spiritual

is autem jud-icat:—omniä ;& ipfe a ne'mirig judi-

^

catur.

.E'I

16.fQuisi

&L

J Seru£atur.). Penetrat & Ipärfï cit.

