& juíta, non qui cre /it tantum.

d

dicis m

filis diab

equitate , quam ]lex ä)'ræfg:ribit.w

.Sient 6b ille juflus eff. ) Scilicet Deus,

Peccatum efl dmiquitas.) Id eft re-

9. Ex dia^olo eff. ) Quia ejus actio-

ü Qu g

ceflus, & aberratio a divina lege.

nes & fuggeftiones fequitar, & ex eis, -

- & ufter

. -pparuir, ) Factus homo per

quafi ex malo femine conci

;

Bt qm

4ncarnationem.

l)it:, &Ngi. 4

N

etyx

; änit peccatum.

um dj

Ur peccara mofira tolleret.')) Nam,

Quontam ab tnitio dialolus peccat.

*i , nor

ut ait ifai. c. 53. 4- . Fere 1pfe 7z0fr3:

, Nam peccavit paulo poft fuam crea-

Janguores £ulit , 6f dolores moffros ipfe

tionem. Peccat etiam ab initio pece

II. f

Hoc e

gotavit. Senfus Apoltoli effe. vide-

cati & peccatorum , quia ipfe primo -

atnunn.

ur: cum Chriftus adeo peccato ad-

peccavit, . & Ads ceteri

di dedit initium.

Íque Pecgæf

"a , ïl()(

'a;erfecu,r-,* at propterea in mundum

X

P d

—

N

CAPUT T.

499

. Omnis; qui natus eft ex Deo; päccatüm non facit : quo-

niam femen ipfius in eo manet, & non poteft peccare , quo-

'it:&pec--ï niam ex Deo natus eft.

1o. In hoc manifefti funt

filii Dei & filii diaboli. Omnis,

. qui non eft

X

i ;ol!&ret,

fuum :

juftus, non eft ex Deo, & qui non diligif fþatrem

Squipe- f

rr Q

uoniam haec eft annuntiatio , quam audiftis ab initio,

*Joan. |

*ut diligatis alterutrum.

*

L

m, juftus

12. Non ficut * Cain, qui

ex maligno erat, & occidit fratrem

I3.34-

- fuum. Et propter quid occidit eum ?

12.

3b i

maligna erant , fratris autem ejus jufta.

Quoniam pR ejus

* Gen.

| d:ffolva,t»k:

13. Nolite mirari fratres, fi odit vos mundus.

8

d vi-

I4. Nos fcimus, quoniam translati fumus , de morte a

9-17»

.Ümi j tam, quoniam diligimus fratres.

—

* Qui non finiïigit,;- manet in $

upra

"n molrte'

Q.IO.-

Rrr2

, Eu —

$- Omnis, Lucge |

L)

peccatatee '

Ia lo apparuit Filius Der. ) Adhoc

fto allatum , quod nos Apoftoli, nun-

H

mpetat.)

Chriftus Dominus venit in mundum.

tii Chrifti, vobis jugiter annuntiamus.

- Ut diffofvar opera diaboli. ) Hoc eft,

I2. Qui ex maligno erat. ) ld eft,

, & ejus

quod dixit n. 5 ' Ez feiis 4uiz sile

ex diabolo; quafi .dicat, Cain non

umfegi -

apparutt , ut peccata noffra tollerer.

erat filius Dei , fed diaboli ,.quia hunc

Diffoluat.) Peccata enim funt. vin-

imitabatur, & ejusfugge&ïonibus pa-

cula, juxta illud Prov. c. 5. I2. Iz-

rebat.

non cone

aquitates fua capiunt impium, & funi-

Maligna eragt.) Mala erant, quia

AIOTerm ,

Eus peccatorum [uorum confirtmgitur-

yneficit

fcilicec Deum parvi immo minoris

9. Omnis, qui natus ef ex Deo, pecca-

feipfo zftimans , pejores victimas ipft

i, &6

£um non facit , 6$c.) Quatenus fcili-

offerebat, meliores & pinguiores fibi

erent, à

cet ex Deo natus eft, & quamdiu na-

refervans.

Qiuare cum Deus ad Abel

(n vt -

tivitatem hanc, & femen gratie Dei,

refpiceret , & ad munera ejus, non

.qua renatus eft, confervat, ejusque

autenr ad Cain, in hoc orta eft invidia ,

ent fnlg j

ductum fequitur.

qux in homicidium erupit.

vrequin

IO. In hec manifeffi fant felii Dei 69 ff-

Fratris autem ejus juffa.) Innoéen-

3 bont

Àií diaboli ) Quafi dicat,hifce duobus in-

tia, pia & fancta.

diciis manifefte fecernas filios Dei a

3- Nohte mirari þ' odit v*b*.f' PA

fli,

filiis diaboli , juftos ab injuftis.

dus.) Id enim quod deterius eft amat,

Deus,

odio profequitur id quod melius eft ,

Qui mon facit juflitiam.) Qui jufta,

1 a&ip'

jufte non operatur.

illique infidiatur, ut Caín fratri fuo

Ler a

Er qui mom diligit fratrem. fuum.)

Abel. Vide Philonem libro; Qw

Id eft proximum, prafertim Chriftia-

deterius potorz. inffdiatur.

- num, hic pariter non eft ex Deo, id-

I4- No: feimus.) Certitud

Wle mora-

u)

!

eft, non eft filius Dei , fed diaboli.

li & conjecturali, concepta. ex tefti-

| Cre -

II. Quontam: hac efü amnuntiatio.)

inonio bonz confcientiz , innocentis

) ptt.

- Hoc eft, res annuntiata , & femper

vite , & confolationis Sancti Spiritus.

annuntianda & predicanda ; quaft di-

prum «

Translati [umzus de morze . ad vitam. )

Dd

cat,hoc eft nuntium e cæl*o-la« Chri-

De morte peccati , ad. vitam g;mci;&

502

EPISTOLïE I.'B. JOANNIS APOSTOLI

TET

1. Omms, qui odit fratrem fuum, homicida eft, -Et fcms

quoniam omnis homicida non habet v1tam seternam in femet

man atà e]us

ipfo manentem.

faclmïl&

*jJoan

*Et [

16. *In hoc cognowmus charitatem Del, quomam ille ani-

15-13. mam fuam pro nobis pofult,& nos debemus pro fratribus ani- .

Fx 1 ejus j

mas ponere,

mandamm l

*Luc£ .

17. * Qui habuerit fubftantlam hujus mundi , & viderit fra-

24 *thï

lT.

& in hoc Íc

f.

COI

trem fuum neceffitatem habere, & clauferit viícera fua ab eo:

!

quomodo charitas Dei manet in eo ?

dedit nobis.

2.15.

18. Filioli mei, non diligamus Verbo ; neque hngua fed

opere & veritate.

I9. In hoc cognofcimus , quoniam ex veritate fumus: & i In-

Qui firi

preon

confpe&u ejus fuadebimus cordà noftra.

*

ut

Quoniam fi reprehenderit nos cor noftrum : maJor eft

Deus corde noftro,

& novit omnia.

.21. Chariffimi, fi Cor noftrum non reprehenderlt nos, fidu-

ciam habemus ad Deum :

War

Ti

22. *Et

exierunt

Qt-wmam diligimus fratres. ) Dilectio

non verbo & lingua, fed ' opere &

ventate

s. lnh

enim hzc fignum eft, & effectus gl a-

fitetur ]

tiz fanctificantis, & qpxr tus San&ti,

ueniam ex veritate (umus,?) Quod

à quo quafi fonte manat omnis amor .

fumus veraces, veraciter ambulamus,

nE

& dilectio.

veram habemus dilectionem , -fumus

Nganseceesmaos

Qui non. diligit.) Scdwet cum de-

uidfi filii veritatis , id, eft, verz &

bet dlhgere.

fmcexæ charitatis.

2?. B

Manet 1m morte. ) Peccati.

Et 12 confpetln ejus [uadebimus córda

Dlxemt h

I5. Omnuis qui odit fratrem , bomici-

zofÓra.) Quuafi dicat, fi diligamus

qxudqmd

da efi.) Saltem ex affecu, vix enim

non lingua, fed opere & veritate,

; mandata

qui plene odit , inimicum fuum fu-

zn confpetiu e]u:, id eft Deo & Chri-

p Qu

perelïe velit.

O omnia cernenti , þma'eb;mm i id

U cre

Viram aternam in fe manentem)

eft, probabimus & perfuadebimus cor-

Hoc eft

Non habet in fe gratiam, quæfemen

da na/?m, Deo fcilicet effe ex veritate.

licet v

eft gloriz, & adducxt ad vitam szxter-

20. Qzamam ff z;eprehender:t 405 cor

amemus

nam.

noffrum , €£c.) Si confcientia noftra

H dll

16 Et nos delemus pro fratribus ani-

nos atguat & condemnet, etiamfi hoc

lteruim

mas ponere.) Cum fcilicet lex chari-

diffimulemus , fruftra . ldboramus

Qione

tatis obligat. nos, ut vitam tempora-

Quia major ejf Deus corde noffro. Y

lex j

lem pro vita fpirituali proxnm pro-

Profundior, & intimius illud videt, ma-

A

fundamus.

isque illi prefens eft , quam tu ipfe.

PU

I7. Clasferit wifcera fua ab ea)

Major efl.) Immo unmenfus, ideo-

B.

Animum obduraverit, & mifericor- -

tuo.

que ublque præfens, etiam m corde

templ

diter illi opem non tulerit.

^

H

hn

18. Nem verbo meque limgua , &$c.)

'Orm. Fiduciam babemus 4al Dmm

y

Non ore, fed re.

Accedend:, & ab illo poftulata- iim-

Uut

Ig. Z bec.) Scilicet fi diligamus

petrandx

N

!

4

-

L]

l

4oI

CAPUT II &IV.

h fcftis,

^ 95. * Ft q'uid&mid petierimus , accipiemus ab eo! quoniam *Mar.

dü femef.

mandata ejus cuftodimus , & ea, quae funt p

s

lacita coram e0,21.22.

facimus.

i

] ille anj-

,23. " Et hoc e

ft mandatum ejus : Ut credamus in nomine *Joas.

ribus ayj.

6; 29.

Filii ejus Jefu Chrifti & diligamus alterutrum, ficut dedit

mandatum nobis.

&r7.3

Lde/rit'fra.

24. * Et qui fervat mandata ejus, in illo manet, & ipfe in eo, «,,5.

ü22bei-

& in hoc fcimus

13:54-

i quoniam- manet in nobis "de,S—piri.t»,u, quem

& IS-

dedit nobis.

guai fel .

CAPUT IV.

i2.

5 n

] Qui Jpiritus ex Deo finz , &? qui non ; cum Deus [ua nos dile&ione

N

preevenerit , dato pro nobis Filio fuo , debemus & nos Deumn

gjor ef -

ac proximum diligere : perfe&ta autem cbaritas

E

- foras mittit timorem.

'S, HdU' :

I. ( Hariffimi, nolite omni fpiritui crädere, fed probate fpi-

az'.*Et |

ritus, fi ex Deo fint : quoniam multi píeudoprophetae

]

—— ——

exierunt in mundum.

*

yere & :

2. In hoc:cognofcitur fpiritus

Dei : omnis fpiritus, qui con-

) Qu -

. fitetur Jefum Chriftum in carne veniffe, ex Deo eft.-

&

ulamus,

3. Et omnis fpiritus, qui folvit Jefum, ex Deo non eft,

- fümus

Rrr3

hiE

"

i

23. Et boc eff mandatämleju: ; 68)

quem dedit -z;oäi:.) Spiritum filiorum

3777

-- Dixerat S. Joannes nos accepturos

clamantem , 4&éz parer, quem nobis

quidquid petierimus ab eo, 4H021 am

largitus eft, in nobis perfeverare ,

igamus

4

-mandata ejus cuftodrmmos , nunc expli-

nos tanquami filios agere & diligere,

nbite,

LChri-

.cat quxnam fint illa mandata. ,

ut poftulemus que oportet, & qu&

" id

Ut credamus im. nomine Fili ejus.)

6:p'lortet faciamus.

u$ u-

Hoc eft primum . mandatum , ut fci-

licet credamus in Chriftum, illum

[$)

lite famni./þiritu'zi' eredere,) Spi-

Ttate.

I.VN

V: rituüm autem. vocat. fuggeftio-

y0$ C0

amemus , colamus, &c.

voltra

Et diligamus ,alrerutrum.,

3 Hoc eft

nem , infpirationem , doctrinam , fua-

[ hoc

alterum tmandatum de fraterna dile-

fionem ; quafi dicat, nolite credere.

-&ione: In bis duobus mandatis umiverfa

omni fuafioni aut doctrinz, que vo-

i

bis fugg&ricur.

jro.)

lex pender 65 propheta, . Mlatth. 22. 40.

i

/94. In 1llo manet. ) .Tanquam pal-

nantes ad do&trinam

Sed Praäate fhiritus.) Illos exami-

ines in Vite.

.

V:Apofcolormp &

jf

Et ipfe i

Ecclefiz.

(let»

'templo.*

z eo,) Tanqu*äü;* in. ,Fuo

Q. Im boc cogno[citur Spiritus Dej. )

orde

/Et im boc.))

Id e£, per hoc. )

Id eft regula ad .co

gnofcpndum fpi-

*

" Sesmas.) Quàfi dicat, hoc indicio

ritum, an fit ex Deo.-

cognofcimus. ;

3. Qui leluit Jef'm. ) Scilice

t n?-

lil

,«V&'""üm, mantt in nobis$ de Spi'r-if/z

gans vel Deum , vel ,hom-i,näm.'

U

$02

.EPISTOLJE L B. JOANNIS APOSTOLI |

hic eft Antichriftus, de qu

',!0' In þOC

*

o audiftis quoniam Ve'nit? "&ïnuf)c

E fed quoniam

jam in.mun o eit.

4. Vos ex

Bs ais Aillal I vieilie enm

; pit

janonem

n

; qüoniam major

I

Charl

eft, qui in vobis eft, quam qui in mundo.

*Ioan.

$.* Ipfi de mundo funt : ideo de mundo lo

terotrum &

$- 47- dus eos audit.

quuntur, & mun-

i x Deut

6. Nos ex Deo fumus. Qui novit Deum, audit nos : qui

L pos 20

non eft' ex Deo, non audit nos: in ho

i

nt. In h0

veritatis & fpiritum erroris.

€ cognofcimus'S piritqm

] io nobis: q

7. Chariffimi, diligamus nos invicem, quia charitas

kex. Deo

b o Em

eft. Etomnis,qui diligit, ex Deo natus eft,& cognofcit Deum.

- Fiium u

E

Qui non diligit, non novit-Deum : quoqiam Deus chari-

poe Qu

tas e

*

í

*foan.

g. * In hoc appar

uit charitas Dei in nobis ,'quöniam Filigm

1. Ea

5. 16. füuum 'unigevnitum miQthus in mundmuml,.'ut vivamus pe

-D berDess:

Io. In

tite n D

——

E; bic eff "Antikärzy?us " ffc) Quia

Juxta iif:.l(ï CBrï&i, Qui us Audif ,

contrarius Chrifto, & quia precur-

- (1) Spirit.

me audit; & qui vos fpernit, me fper-

10 It hr

for eft Antichrifti ,, unde

AGAræ*ca , bic

zit. Luc. c. 10o. 16.

/ Vipus amot

eff Anrichriffz.

-

| [ boc cognofcimus Spi.r't'tmln verit?t:":,;

Nn qua/ï J

; Ononiam ventt ,

) ggxefrdr,; id eft,

&c.) Scilicet fi nos aud

verit in prefenti, non in preterito ,

audiat.

iac,,/ vel non

—

- qe &ideo

Timus,

hoc eft, certo veniet. Syrus, Qwew

7- Charitas ex . Deo ey?.l) VQuia eft

andiffis venturum..

nobiliffimum Dei donum, & legeDei

- Wuis anxili

: Bt nunc 4n mundo eft.)

Non- in per-

fancita ,

fona , fedin fpiritu, . id eft, in fuis

data.

& crebro a Deo commen-

Pra;iziur

Qatis ao

precurforibus. . Hoc eft quod ait Pau-

Et qu£ diligit, ex Deo natus eff. )

p n0bis |

lus, Myferium jam opera

itur 8BEQUITATES,

Quicumque ex hac. charitate ad aman-

$. T helt. c. 2. 7-

E

:

IL B

4. Viciflis eum.

» S:cilïce,f: fpiritum

dum inclinatur-, vere Dei filius eft.

E omjC

Ef cognofes? Deum.) INam qui non

noftris 2

Antichrifti, fpiritut.nïverrorïs & ha-

diligit: D'eum & proximum, licet fpe-

pendess :

zelis.

J

culative nofcat Deum, pratice ta-

Majer eff.) F

B.felæti'nr', fciIi'ceþt.; Chri-

men non novit. '

w Dei a

ftus , Spiritus

]

benefeen

6311?' Q& de&:ina'Evan-

9- Nez novir Deums quomiam Deus

Ü

16, & «

gelica.

cbaritas efl.) Qui non diligit, & in

3

x* IQ- Dl

. pf

'de 77;1th0 fimt. ) Quafi dicat :

Hereticr non funt ex Deo, fed ex

fe amoris aliquod experimentum non

* Quíd

mundo, quiaámantopes, honores, vo-

habet , non poteft intellieere ;quid fit

. emm di

Deus, & qus ejus fit charitas.

Teputat

luptates mundi , . & de iis loquuntur

x

& przdicant, ficut etiam a munda-

9. d hoc. apparmit charitag Des m

p du

zis, qui non Rifl mundana fapiunt,

nobis. ) In hoc oftendit Deus eximiam

D NE

lbenter audiuntur-

fuam charitatem er ga genus hum anum.

fentiltn

6. Noes ex Deo fumus,

tudor

Y

) Sumus e;rixn-

Ut wivamas per ip[um. ) Nunc qui«

fihli, & a Deo ftamus.

dem vita gratie,

po B;m'odu—mv vero

-

h

Qui ov Derigz, AHdIE HO£, Efc)

vita ngriæg

U m

fàm (

[

*

CAPUTIY-

:63

? & um I

'4.1,0. In hoc eft charitas : non quafi nos dilexeri'nïu—sxDeum,

fed quoniam ipfe prior dilexit nos

,& mifit Eilium fuum pro-

am majorxr

pitiationem pro peccatis noftris :

. Chariffimi, fi

fi

ic Deus dile;;it nos: &—ngs debemu.s. a!-

terutrum diligere.

L)

x Ti

12. * Deum nemo vi

dit umquäm. 891 diligatmi»s,i,nvicämï,*Jd;m.

1 qi

Deus in nobis manet, & charitas ejus in nobis perfe&ta eft.

7;! 8.

um

Spiritpm *

- .15. In hoc cognofcimus, quoniam in eo manemus, & ipfe?

in nobis: quoniam de Spiritu (1) fuo dedit nobis.

'16'

exDe -

Y4. Et nos vidimus, & teftificamur, quoniam Pater mifit

'Deum,

Filium fuum Salvatorem mundi.

E

1$. Quisquis confeffus fuerit, quoniam Je

fas eft Filius Dei,

s chare 1

Deus in €o manet, & ipfe in Deo.

Filum -

16. Et nos cognovimus, & cred

idimus charitati .,— quam ha-

T eum,

chari-

bet Deus in nobis. Deus charitas eft

; & qui manet in

Io. I

17.In

nl

tate, in Deo manet, & Deus in €o.

*X

audit

a) Spiritu. Six£za addit San&o.

i fper-

IO. J2 boc efl charitas.) ld eft, di-

uontam de Spiritu fmo dedit noZ»:s)

winus amor in hoc eluxit.

ld eft, participationem Spiritus , fci-

ritajti:,

] non

Non quaft nos dilexerimus eum.) Prio-

licét gratiam & charitatem, quz funt

fes, & ideo amorem ejus provocave-

dona 5piritus Sandti.

Vel, 4e Spiri-

3zimus.

z5 fuo , id eft, Spiricum faum, nimi-

ia ef

Ipfe dilexit mos.) Praveniens nos

rum Spiritum Charitatis.

I

geDei-

fuis auxiliis, gratia & beueficentia.

Et nos vidimus, 65 tefliffcamurs

DiIfere

Propiiationem.) Moftiam pro pec-

£fc.) Pertinent hec ad vers. 9. ubi

«atis noftris abolendis , & pro WN.umï-

aitj Denm ch.ritatem fuam in nos o-

ftenditle , m'ttendo Filium , hoceniin

$)

me nobis propitiando.

Imárie

lI. Ef o5 delemus. alterutrum dili-

confirmat teftimonio. fno & Aypofto-

di

ere. ) Cum enim Deo , qui rebus

lorum, qui cum .:.Chriüo— in carne vi-

f0ft

noítris non ind

i

et , quidquam re-

xemnint.

.

j

Is5. Deus$ z» eo -mdne!.) Per veram

fpt-

pendere non po

imus, reliquum eit

d

ut Dei amore, in proximos noftram

fidem & confeffionem, quz charita-

beneficentium , & amoris fignificatio-

tem includit, & quz per dilectionem

nes, & effecta derivemus.

operatur.

)7

Et 1pfe in Deo.

j

I9. Deum nemo vidit unquam, £&fe.)

dilectionem adhzret.

)':Cu'i þer fidem. &

101

Quafi dicat, diligite proximos, hanc

ft

enim dile&ionem quafi in fe collatam

I6. Er me: cognovimus, Ef eredidi-

mnus charitate, €c. ) Quafi dicat, nos

reputat Deus; Jicet enim eum non vi-

i

deamus, tamen fi proximum diliga-

reipfa comperimus, & fide complexi

mus , ipfe invifibilis erit nobis prx-

fumus *fingu'larem in nos Dei charita-

m

fentiflumus ; & charitas, cujus ille

tem , qua rebus humanis per Chriftum

auctor eít, in nolis perficietur.

Salvatorem confuluit.

l«

J3. le bec cognofcimus , quoniam in

Charitati?) Grmece, charttattm.

go manemus. ) Ei adheremus pe

:

Dens charitas eff.) Dat caufam cu£

tiam & charitatem.

r gfa-

-dixeric . &j wos credidiïms &baritati ;

-

»

.

P

M

a

504

EOCTOLeHUM JOANNIS APOSTOTLI

2

- 1. In hoc perfecta eft charitas Dei noöifcfu'm*,* ut fiduciam

habeamus in die

judic/ii: quia ücu/t ille eftj & nos fumu;s;in

hoc mundo.

Dgnaïex

i

18. "Timor non eft in charitate

iro

1. fed perfe&a . chari:as -:lfvoyfas

u

mittit timorem : quoniam timor poeuam habe

i ao

met, non eft perfe&tus in-charitate.

1

;

t; qui n ti-

*

19. Nos ergo diligamus

nos.

Dgum, quoniam Deus prior dlexit

*Joan.

20. Si quis dixerit, quoniam diligo Deum: & fra rem fuum

| r M:

35.34- oderit, mendax eíft. Qui enim non diligit fratrem fuum,quem

- pai

15 videt, Deum, quem non videt, qucmodo poteft diligere? :

s

t& eum

äï;he.

2r"*Ethoc mandatum habemus a De

, ln h

S.. 2.

x,

9 ut qui d,ilivgi.t Deunzïz

diligat & fratrem fuum.

*

: Deun dil

L0 H

|

* &mands

4 Qu

" &hece

"CAPUT

X

Qu

undje- Sytus vertit, Dens änimqbbdri,ta:

- Jawet

pE

eft, charitas non cimäc feþvilitei, fed

ef, . Porro Deus eft charitas , & amor

perfecta charitas hunc

| ciulx/orem ex-

F H : Mnis

increatus in fe,. in nobis autem cau-

cludit.

2

al

falis, quia eam in nobis. producit &

Trmor penám b

abet. ) Qui enim fer-

caufat,

-

. pe i

viliter timet , cruciatur expectatione

- Ef Q

Et qui mauet in charitate , &c.) Pax-

ponz,quam formidat.

a

ticula £. ponitur pro zgezur , idcireo ,

Qui autem timet.

Ex Dee

infertur enim hzec quafi conclufio ex

ctum eft.

) Servilitér, ut dx,-

tuli &

antecedenti , quod przceffit ;. quafi di-

I9« Quoniam Deus þr:'o;j .dileæit.no:;)'

cþaritaten

cat; Deus charitas eft, ergo qui ma-

Quandoquidem . ille nos prevenit fua

tantotm à

net in charitate, manet in

eo, cum

charitate, & par eft. nos amori amo-

15 Dà

fint unum idemque Deus & charitas.

rem rependere.

2. Petri

E* Deus in 0. ) Quafi in templo

Mendax.eff.) Quuia charitas Dei fe

Er on

charitatis,

extendit ad amorem proximi , quia eft

17. I» boc þ!rfeffa efl charitat ne-

ifhago Dei, eam

0c) €

Uifcum. ) Id eft,'ex hoc figno cogno-

&

que cqn;i,net & com-

E

mhium

pleétitur.

Qiligere

fcimus perfectam | nos habere charita-

20- Deum' quem ton videt , €c.)

fides,

tem, fi. nimirum . abjecta. formidine ,

Quia natüra comparatum efít, ut a-

extremi judicii diem. magna . fpe &

mor & affeCtus ; rapiatur in fenfibilia ,

& fnt

confidentia pra*ä&olemur.

2. l

qu& videmus;, oculi en

:

im funt ifl amo-

cldim

Quia ficut. llle eff , €&c.) Nimirum

re duces.

dimus

ficut eft Chriftus fanctus & immacu-

Et . boe mandatum /mäe);m:., ö)o;.

latus , ita & nos conamur effein hoc

Cum

mundo ab. omni labe

Divina lex, que Deum jubet diligere,

dT

liberi.

peccati peniFus

jubet etiam diligere proximum , - && z

Et ;

bis duobus mandatis tota. iex peudez. &

mand

19. Timer. nen e/)* j2 charttat

-

f,) Id

profbel.f, Maith.. c. 22 40*

p

-

x*

k

æ*ä &?,*æ*' æ;eæ

j

j Hdudam !

5 fümy in

as ftr

.De m;tis.göc Deo , veraque ergafz'p/ï:m, charitate : fides mundum

- 'uincil : tres in terra teflantur. Chrif]um verum bominem , C? fres

11 a?tEm l-

.án celo verum, Dei Filium , in quem credens babet. vitam.

lor dïlexit:

elernam : de peccato ad tnortem , C mon

ad mortem.

lem füm

'Jm,quem

Mnis ;'qui credit: quoniam Jefus &ft Ch.'ri&üsä'ex E

'iO

*

natus eft, Et omnis, qui diligit eum qui gentiit, dili-

P

igere?

- git & eum, qui natus eft ex eo.

: Deum,;

. 9. In hoc cognofcimus, quoniam di

ligimus natos Dei, cum

- Deum diligamus j & mandata ejus faciamus.

: 4. Hsec eft enim charitas Dei, ut mandata

'ejus cuftodiamus,f

*

& mandata ejus gràvia non fünt.

^

4. Quoniam omne, quod natum e

it *ex*Denö vincit mundum;

-& hac eft vi&toria : qua vincit mundum,

des noftra.

"UT -

Qni-är'ii *rCor

tsssl

$.* Quis eft, qui vincit

Jefus eft Filius Dei *

«undum, niüA qm credit, qu

6. Hic 1557

iter, fed

Iem -

—

; Y

"Ü

Mnis qui credjt.) Fideviva, que . eti

am prexixhum diligimu:s, 'quiaþö*c .

ad charitatem Ífe extendit, & efít unum ex divinis mandatis. .

nim f'er

er dilectiónem operatur

e

2. Hac eff enim ebaritas Dei.) Id

ationt

: EfRf Chriféus.) id eft

Memaä » Re- eP:

» charitas Dei, ii hoc confiftit.

demptor & Salvator mundi.

Et maudara ejnó g'ra'vi;z 207 þmfa)

, u di

Ex Dee natus eff.) Nativitate fpirif Alludit ad illud Chiifti, jJugum meum

*tnali & divina , quz fit per fidem, fuave 925 69 opus meun leue , iMatth.

u) -

charitatem & gratiam, qua fit non cap. 11. 30. Mandata D« non funt

nit [

tántumamicus, fed & filius, &he- gravia refpe&u legis veteris, nec funt. -

] ao

"

xes Dei, ac éonfors divinz naturg,, gravia amanti, & fua

gratia Domin us

^m Petri C. 1. 5.

: illa- reddit fuavia.

Da fe

Er omnis qui diligs eum qui genum,

4 Omze qzzdd Z4tum ef 'Lex Deþ.),

j et

.E« ) Omnis qui

leum , fidelium o- |Vide dicta- nüm. [.

eoi.

mnium genitorem diligit, debetetiam

Vinciu mzizdumi') -Mündi

&upidim—

"

diligere filios, ab eo genites, id eft tes ac terrores ; qui refiftunt charitati,

6«)

fideles, qui ejusdem

Jatris filii funt,

& viam mandatorum Dei difficilem

Ut à*

,.& fratres noftri..

v

reddunt.

jlid,

QO. In Loc ïognafczmu

5 nuet, hus

- Ex bac eff vj&aïrigt.—) Id eft, vincehs

-cludimus , Cognitum facimus , often- - & vi&tor ; propiie enim victória non

i[]0

dimus, convincHnus, demonftramus.

vincit, fed

pugmyinææïæquæ parit

f.)

. Cum Deum diligamus. ) Quandoqüi- victoriam.

(207]

* dem Deum diligimus,

Fides. noffra.)

Non nuda & otiofa,

7

Er mandata ejns factamns.) Sienim — fed charitate & bonis operibas veftita.-

mandata Dei fervamus, procul dubio

5. Nifiq

5 -

x

$d -2x|

ii cr'edi:,ï- Ufcfv) 'Crefl*endo

: Bimem Comt Menoch, Tog: V Mdl, «

505

*Eprs'rot,g L. B.JOANNIS APOSTOLI

6. Hic eft, qui venit per «ä*quamþ., & fanguinem, ]&fus Chri-:

lo; Qlli l

ftus; non in aqua folum: fed in aqua, & fanguine. Et Spiri-

- &(oi 000

tus eft, qui teftificatur, quoniam Chriftus eft veritas.

J intefimer

3. Quoniam tres funt, qui teftimonium dant in ceelo, Pater,

. Rf

Verbum, & Spiritus fanétus : & hi tres unum funt.

: qobis Det

$. Et tres funt,,

a

£

q

ui teftimonium .dant in xerratfsäfitus, &

V, QU

aqua, & fanguis, & hi tres unum funt.

.

$

d

:

L

.9. Si teftimonium

;

hominum accipimus ,

teftimonium Dei

15, Dd

majus eft : quoniamshoc eft teftimonium Dei

-—

; quod rpajüs ;,e—ft',

- geternar.

iquoniam .te'-(tiüfcatus elt de Filio fuo.

14" Et'

um

iaQü

Cumque |

enim fperat, fperando&nvï)cät, invo-

rosque Chryi&vianos'in die Penx&i:oiïes,;

24

j E

cando amat Chriftum, cujus gratia

ut dixi numcro

zcedenti.

Filius,

fros, qu

äl'

roboratus vincit mundum.

ui fzpe .dixit ,

miraculis Vpgkobavi:

16 Q

6. Hic efó qui Venit per aquam B [an-

[

Íe effe Mefliam.

14

inem , 6c.

) Qua(i dicat : Hic eft

Hi. tres uenum . funt.) "Natura, effene

ganaccmeruset

M

effias, qui venit ut fuo fanguine or-

tià & divinitate,

9- Er itres . funt , $.

-Id eft, tre$

E otimsdine, i

bem redimeret, & aqua baptifmi ex-

4

dem. adhif

piaret.

teftes; ponit aliam teftium trinitatem,

Quinia

Non im aqua [olum, &fc.) "Non con-

fed créatam , qua , teftimonium dat

Deusaute

-

tentus aqua nos abluere, quod illi la-

Chrifto, quod Deus fit & Dei Filius,

boriofum .non fuiffet , fed etiam f«n-

ac confequenter quod ejus fide & ope

*initatent

vincamus mundum, quodque fides

TO. H«

uine fuo per paffionem & mortem,

Fs lHabet 'm

ut fic intelligeremus quanta nos chari-

Chrifti fit victoria tnoftra.

teatam :

tate diligerec.

D

A terra.) ld et, deterra, ficut

Et Sptritus.

) Sanftus.

tres primi in colo ; id eft, de calo ,

Is Dei

Teffificatur. )

eftatus e

f (ium

teftantur hoiainibusin terra agentibus.

, Mändm

Spiritus. ) Quem Chriftus clamans

teimon

Chriftus viveret , per eum miracula

,emi

fit;

veritate.

patrans ; poft mortem vero Chrifti &

in cruce, oftendit illum fuilfe,

refurre&ionem ab eo miffusin Apofto-

&e

ffe

Deum, unde videws Cemturto

] H:-,' E

los, per eorum ora teftatur, & predi-

quia fic elamans expiraffet., at .

Vere

Qu

bic hemo Filus Deserar. Marc. 15. 39.

imoni

cavit ubique quod Chriftus eft veritas.

P.

Vox enim moribundi deficic, & cla-

curi

uoniam tres [unt qui teflimoni-

Clirifh

um danr, 66c.) Senfus eft, quafi dicat:

mor. Chrifti miracnlofus fuit , indicans

Omnes tres perfong fanctiffimz T'ri-

um voluntate mori, non infirmitate.

«m fi

nitatis in cclo & de cclo, tum An-

42ua E5 fanguisi. ) Quz de latere

Qu

Chrifli profluxerunt, & verum homi-

L27

'gelis, tum maxime hominibus tefti-

Anem fuifTe oftenderunt.

monium perhibent Chrifto, quod fci-

Bd'mï*i

licet ipfe fit verus Meffias ,. Deique

B b tres

z fast.) inwnum &

v

Filius. Pater, dum in baptifmo &

idem teftimonium confpirant, proban-

Amore

tes Chriftum eíle verum Deum & ve-

4

Amani

transfiguratione Chrifti, Matth. .cap.

rum hominem.

p

1

hr

3. 17- & capite 17. 5, publice procla-

mavit : - Hic ejq Ejltus smeus déietlus ,

9. Si teffimontum bominum accipimus.)

glora

ip[um aw4i e. Spiritus fan&tus, dum

Admittimus & illi fidem habemus.

Hj

defceridit in Chriftum in fpecie colum-

Teffimonium Dei majus eff. ) Di.

choat

gnicft—?, auctoritate ,

vericage & cer.

$

glori

bx, & effudit fe in Apolitolos, cete-

/

-

P4

u

"MC OUU OCU

CAPUT V.

Soy

efts Chrï;'

in Filium Dei, habet teftimonium Dei in fe:

Et Spiri

'1'0.' Qui credit

-

*Joan..

.

* Qui non credit Filio

5

.mendacem facit eum : quia non credit

ftificatus eft Deus de Filio fuo.

3. 36-

lo Patr,

in teftimonium , quod te

II. Et hoc eft teftimonium

, quoniam vitam aeternam dedit. -

X

nobis Deus. Ethzc vita in Filió ejus eft..

*

a

L)

12. Qui habet Filium , habet vitam : qui

.non «ha'bet.. Eiliüm ,a

m 'be'i |

vitam.non habet.

.

13. Hec fer

l

ibo vobis : ut fciatis, quoniam vitam habetis

flajus &f

eeternam , qui creditis iri nomine Filii Dei-

14. Et heec eft fiducia, quam habemus ad eum:

Quia quod-

toQU .

cumque petierimus fecundum.voluntatem ejus, au. it nos.-

ntecofl,

15. Et fcimus , quia audit nos , quidquid petierimus : fci-

. Pilios,

mus, quoniam habemus petitiones, quas poftulamus ab eo.

s;prlokbavic

x6. Qui fcit fratrem fuum. peccare peccatum non. ad. mor-

t,em,

, t

Sss* 2

et, t

titudine , ideoq;ue': illil- muitþ: magls fi--

Ta. EP Pue. f ,94,';;;4—,. & ) Hac

dem: adhibere. debemus.:

eadem fententia. habetur. fu

pra C&Pl. ao

initatem,

nun. 2r.. vide dicta;

s

jum dat

Shuoniam teffificatus eff. de Filio fuo-)

e

e FlliUS,

Deus autem fuo teftimonio Filii.fui di-

- Hac eff ffducia. ), -Fid

"s-eniitï parit:

7

k&or

srinitatem: confirmavit.-

fiduciam:.

Io. Haber teffimonium Dei in fe.

Secuzdum 'vaiuntþtem' ejut. )

Q

'üodi

ue fides

"Habet in fe per fidem veritatem hanc:

fcilicet ejus voluntati. & legi confor-

8

lner to*

^, fiat

teftatam a. Deo, quod. Chriftus. fit Fi-

e calo ,

lius Dei..

"Ahudtt, 0s« ) Exaudit. & poftulata:

:

entibus

. Mezdacem

facit eum. ) Quia illius

concedit..

18- Periijomes.) Ea qu& poftulamus..

dhunans

vxeritate. alienum;. -

teftimonium non.admittit , tanquam a:

j flïilre'

.

16. QuP [cit: fratrem [uum! peccare

Qu

CIEKe EÉ boc eff tej?im'anium",' &e

»

peccatum uom ad moytem, &^. y Quafii

fat

Quafi dicat , hzc. eff pars divini te-

dicat: Dixi eumqui credit in Chriftum:

ftimonii jam: di&tii Deus enim: tefti-

Omnia: impetrare', excipio' peccatuny

proximi ad: mortem;. pro' quo' expiane

& de

ficatur id quod fequitur, nimiruni quod.

Micu J

Chriffus vitanmv &ternam . dedit nobis ;:

do'fi quis oraverit, nom audeo cer.

tnititts

€um fit Redemptor & Salvator nofter..

tam impetrandi fpem facere — Perpec-

N

M0niam.

QTI ^ q'uod'.v :

catum ad: mortetw ,. intelligit quodvis

utere

X

peccatum: graviffimunr ,. quod. ob fui

homi«

i

In Filio. Y Per Filium,, id eft ,. per.

fidem in F'ilium:

enorrmitatem.vel confuetiidinem; obfti-

I2. Qies. baber Filium..") Per fidem;.

nationem & malitianjiixta legem com«

m & '—

amorem: & obedientiam ,. credendo ,.

munermt pergratian quam:

eus Or-

obafte

amando; obediendo &adlizrendoilli..

dinarie: dare folet;, eft quaffimmedica-

&ve

Habet vitam. y' Gratiz. in re,.

bile, incorripibile & infanabile. Pe-

glorie in fpe:.

"

culiariter autem: videtur Apoftolus per

imi)

1:3'.- Vitam.

labetis:. 4't'emam:-»-)'ï' In-

peccatum ad' mortem intellirere apo-

If

ftafiam a Chrifti fide & Ecclefia, in

la

choatam: per gratianr,. quz: eft. femen:

"

d

(f«

lorig, & per fpem..

quam quis incidit , & vult in ea pet«

À nomthe Filit Dei.

manere usque;ad mortem..-

) Fn FiliümDäL

M

$95

EPISTOLA 1. B. j'öANNISA APOSTOLI CAP. V*

. fem, petat, & dabitur ei vita peccanti non ad mortem. Eit

B

peccatum ad mortem , non pro iilo dico, ut roget quis.

17. Omnis ini

. fem,

dlb d daamic9 4 41

18. Scimus, quia omnis, qui natus eft ex Deo, non peccat, [

- a

T hi

fed generat

,

iq,,fD;cji coniervat eum, & mg;ign'u's noþ taugit |

eum,

t

ij ber

-

in.

19. Scimus, quoniam ex Deo fumus, &

munvdrfs- totus '

maligno pofitus ett.

*

*Lucz

T

/Ehjm

20. Et ícimus, quoniam Filiu

PDel Venit, *& dedit-nobis

X ver

24-45: fenfum , ut cogznofcamus verum Deum, & fi

"

lio

mus in'v&ero. Fi

*

!

Vr

.ejus. Hic eft verus Deus, & vita ceterna.

x

2 W0T

. 21.'/ lïilioli,"cuftiqdite vos à ümulaïc;xjis, Amäüg

Qs

**

ent n &

2AES x

17. Omms 7

, Sit

7uit;z: peccatum eþ. )- a&ceþfi, (ïua täïïzi—s e&Aadoptix-fïis Dei

^5

* N'ide dicta cap.

3- n.

, ubi hxc ea-

: Dlius,

a Chrifto

. dem babetur fententia. . Senfus eft;

-Maligpus.) ld eft, diabolus.

2 G8

funt dux peccatorum fpecies, quarim

I9. Ex Deo fumus,

altera eft ad mortem, altera non item,

) A. Deo gggïjïti

lantes n

per baptifmum,

Iniquitas , Zópuz , ;njufitia , eft. qui-

Mzunduas toius in ma

ligmo pofrtus. e/t') .

.E

dem peccatum &

s

grave, fed non eft

Mialitia, improbita

nnis

sum fat

ad mortem.

te, chgaltis Oi

*

generis redundat,

! ;ltemm

Er efl. pcceatum ad mortem.) ld c&,

20. Dedit no?is [enfum.) dvowav',.

& eft alia fpecies peccati, de quo nu-

quod Syrus vertit inzelligeztiam, men- -

Worcctosieic

mero fuperiori ,

tis: illuftrationem , cognitionem divi-

mortem,

que ?'?R peccatum ad

20 W77

nam, fenfum & guitgm rerum divi-

y

I8. Omnis qui natus eff ex Deo nom

peecar. ) Nide di&a cap. 3. num/6. &

Et-ffmus in wvero Filio ejus,?) Perþfï,q

N

pro con

. 9. ubi eadem quz hic habentur,

dem, gratiam & charitatem.

Y

X

ixit. 3e

Apoftol

.. Sed generatio Dei confervat eum. ) ld

2I. Cuffedite vos,) Id eft cavete. "

- eft, ggatia per generationem divinam

Simulatri;,-) ld eít idplis.

5

Ut n

Elcd

fe non

- Jatz.

. biliter

u —

—

——

l/

SSS.

SSS

M

am al

»y

E

g

ä

N-

Q

NS

/])

7

N

p

((

€et r

NS

d B

$

INTES

2

(

um 7

—

E

[

NSNWNS (

V

SS

W

inm

4

F^5

NI

tate.

vett

p5

EPI

hT

X

»y. :

*

508

x* :&*æ; x*

rp

:

u "

v Elt

i

S'TOL

"R

nadun. |

B.JOANNIS APOSTOLI.

DHerccat, i

D

on &gt

Ele&am banc , ejusque filios in cbaritate, €? fide confirmat , ne

üb .þærezf.z'cz's Jeduc

i

antur ; idque pautis , Eæzem Jervoatis

N

totps i

donec ad eos oenidt,

Jit nobis

I. ( Et;ior Ele&z dominee , & natis e'us, quos egd diligo in

eritate, & non ego folus, fed & omnes, qui cogno-

B Filo

v

verunt veritatem,

- 9. Propter veritatem, quae permanet in n

obis;& nobïfcurh

GCX AC

erit in &eternum.

D

tivüs Def

4. Sit vobifícum grat

ia, mifericordia, pax a Deo Pätre.; &

.a Chrifto Tefu Filio Patris, in veritate, & charitate.

»

ambu-

lus

. 4 Gavi

fus fum valde, quoniam inveni de filiis tuis

0 -ggqïti

lantes in veritate, ficut mandatum accepimus a Patre.

domina, non tamquam mandatum no-

171 e/?)

$. Et nunc rogo te,

* Joan.

j 'qm'nis

vum fcribens tibi, fed quod

i

.habuimus ab initio,* ut diligamus

1 3*4!'

dXay y

y

ó t

: anlterutqrum.

$ss 5.

7, mel]-

n diti-

felicitatis fi

j divi'-,

2 Em'sr.) wesa/iürsgoþ, id eft, zref-

gnificare, ut 'fæpe di&,puþ.

J pyrer & jezex,' Poniturpofitivus

eft.

ro comparaátivo , ideoque vulgatus

In vezitate &5 charitate

: Id eft, ut

í

e

dixit Sez;zor ; nam Joannes omnibus

permaneatis & crefcatis in .Veritate

charitate,

' Apoftolis fuperftes, omnes Epifcopos,

'g:e, '

ut dienitate, fic etiam etate luperabat,

5

4. Izveni de füliis tuis. ) Id eft,

Elcéta

Dominua.) Ele(ta, widetur ef-

inveni filios tuos.

Ambnlantes $m weritate.) Nitam in-

fe nomen matronz alicujus fic appel-

(tituentes ad normam : Évangelii.

atm.

Serarius tamen & alii proba-

. biliter putant, nomine

Electz Ecxcle(ï-

4 Patre. ) A Deo Patre, qui per

-am aliquam intelligi.

