2q

uisomni ex parte operiretur, tertia

*

ore Antidinfti

die, ]

uffu Dei, aquas ab arida fepa-

|(9g. Unsm vero hoc non lateat, €fc. )

rantis, emerfit & extitit.

Occurrit objectioni : Si Chriftus ven-

«) IHufqres,

& ter-

turus eft ad judicium, cur timdiu

MCS.

6. Per quæ.) Cxlos fcilicet

tardat , cur tamdiu fcclera tolerat,

nl ambte

ram aquas diluvii: dantes.

Ille func inndas.) Quem fuperiore

cur tamdiu fuos ab impiis affligi finit?

gulæ, hbldlm 3

cap. n

um. &. vocavit originalem, qui

Refpondet ,- omne hoc temp:s, licet

ltiisf

fcilicet duravit a

b Adam ufque ad Noe.

nobis longum videatur breve efle,

des

?

doettit 6j

) :

E 7- Celi. antém 7ui aunc [un:, 8c. )

quia apud D'um mille anni funt dies

Nam cali qui prius erant diluvio pe-

una, & viciffim dies una quafi mille

W, //] Prd euttt

rierunt, non toti, fed quoad partem

anni; nam apud eum qui immenfus

jcet ad extree

eft & eternus, mille anni adeo exi-

terre viciniorem, id eft, quoad ae-

rem, tam infime quam mediz re-

guum funt. temporis fpati)lm, ut vi-

| Scm'cet primi

gionis. Aqua enim diluvii^ exceilit

de:ntur effe quafï dies una.

fs homMm

omnes montes, ac proinde & mtdi-

9. Nen turdat DOæinzs.) Ille emm

*

488

EPfoTOLE Il B. PETäI .'APOST-OLE !

LI

. exiftimant : fed patienter a

S

, rE

git propter vo:

*

:

;

7

, nolens aliq.-udsï

ficit &' du

périre, fed omnes ad poenitent

lam reverti.

»

j The.

;: M

fapientiam

s. 2.«

10. * Adveniet autem dies Domini ut fur : in quo cceli ma- |

D

' 36 : Sicui

Apoc.

gno impetu tranfient, elementa vero calore folventur

-

$

—

m QibUs 1

3.

autem & qus&e in ipfa funt opera, exurentur.

igftabiles (

16.15.

Ir. Cum igitur haec omnia ditfo

lvenda fint, quales qþortei

(

ipforum p

vos effe in fanGtis converfationibus & pietatibus ;

I2. ExpeCtantes , & properantes in adventum diei Dominiv;

i Vos

- tium ertor

per quem coeli ardentes folventur

; & elementa lgnls ardore

tabefcent ?

'

I* Crei

*Ifaix ^

- & Salyator

6

13. * Novos vero coelos, & novam terram (1), fecundum

5.17- promiffa ipfius, expe&amus , in quibus juftitia habitat.

- fiizts, À

&

p sss

22.

14. Propter quod , chariffimi , haec expe&tantes, fatagite im-

Apoc. rmaculati , & inviolati ei inveniri in pace:

r5.* Et

i 1 35 L

21.1.

* cet tamdit

"TP terram;& promiffa iz Sixz. legrrnr,

- adventam f

galutem

nondiciturtardare, qui tempore con- «Zvez£muz a't'et; Drorqm'm'.-) Non expe;.

ftituto adeft, & ea exhibet qux pro-

. ürigi od

mifit.

&antes modo, fed etiam cupientes

g, atíci

adeffe extremum illum diem-judicii.

- gt o

Nolens aliquos perire.) Spatïum ho-

Per quem celj ardentes. [olventur.)

minibus concedens, ut mores emen-

Mide dicta num. io.

«

cp.2, num

dent, ne pereant in eternum..

:

; mum. 36-

Taäefl'ent.) *LiQuefcent , inflar m

1

16.In qu

IO. Dies Domizi.) Dies judicii.

^ talliin fornace liquati, hoc enim fi

.

- ferit; o

Ur far.) improvifus &

', inexpe?ta-

gnificat Grecum caxicerai..

a. linum, no

tus.

I

Nevos vero celos. ) Vel, quoad

lg qu0 c&l5 ma gno pnpetu tranffent.)

fubftantiam, juxta di&a num. 1o. Vel

u:pete (

Per cclum intellige aerem. — Kecen-

potius quoad qualitates, 444 /zx lu-

tiores tamen Mathematici , qui vo-

z& ertt fécut du folisy & lus folis fe-

lunt cclum ipfum effe corruptibile,

ptempliciter . fícut. lu feptem dierum ,

de eo hunc locum intelligent.

ut ait. [faias cap. .30. 26.

L

Magnue sumpetu.) ;þc:fnä'öv , cum fibi-

Secundum promiffa. ipffus. ) — lfaie

Jo, & in morem procellz.

enim cap.65. num. 17. legimus : £e-

Elementa 'wero c4lore fa/vc.wtur.)

ce exim ego ereo celos novos, 24 terram

Pre xítu & ardore.

Z0bCAP.,

s

Selventur.) Non ita ut pereant &

In quibus

J

s

uf

jtía babitar.) ld eft ,

evanefcant, fed ut purgentur & mu-

jufti & fan&ti , vel perfecta juftitia,

tentur i. melius,

14« Dpzzmaculats.

) Abfque macula

Et qua in IpÍA [unt épera.) E quz-

. peccati.

cumque in ipfa funt, qualia funt ho-

Inviolatz. )

ä;xcäy'qraf, id eft, £re-

minum opera, urbes & magnz «difi-

frehenfäi/e:.

ciorum molitiones,

E;j.) Àb eo, cui nibil occultum.

ir. de f;m&i: cönveifat;aizünl ér

Ip pace.) Ut fcilicet immaculati &

pretatibus. ) In Chriftiana vita, pie-

irreprehenfibiles pacem habeatis cum

eo,

tate', ftudio virtuþum & bonorum

proximo; &.pacato animo

eperum.

ac tranquillo mortem ac.judicium

expettetis.

i2. Exg e&dnfe.-f à [2 p*qemrzrq ; 2

li,

s

ä

B

M

CAPGTxm

489

15.* Et Damini noftri longanimitatem, falutem arbitremi

ni : RGIH.

2 a?iquog"/

ficut & chariffimus frater nofter Paulus fi

ecundum datam übi] 24

0 Qel] ma.

fapientiam fcripfit vobis,

*

Tv

16. Sicut, & in omnib

utur, ter;;

us Epiftolis , l*o*quens'in eis de his,

in quibus funt quaedam difficilia intelle&tu, quae indo&ti, &

inftabiles depravant , ficut & c

3

7

eeteras Scripturas, ad fuam

S Oportet

ipforum perditionem.

17. Vos igitur, fratres, pr.

zefcientes cuftodite: ne iriiïpien-x

|Donini, ]

tium errore tradu&ti excidatis a propria firmitate.

ls ätdbre ;

18. Crefcite vero in gratia, & in cognitione Domini noftri,

'ecund

1

& Salvatoris

Jefu Chrifti. Ipfi glorixa; & nunc; & in diem eeter-

t

um'

nitatisï,, Amen.

h

agiteim- *

E. ngdnimiiafem;j Qda videli-

4d [mam: ip[orum perditiomem. )

'I;?*Ec"dj :

cet tamdiu tolerat vitia hominum, &

Quia ipfa Dei verba

adventam fuum differt.

; & oracula jixo-

lant & corrumpunt.

Von bxp&.

Salutem. arbirremins. ) Exiftimate

17- ('nej;:t

dirigi ad.falutem veftram & ïnalg-r

de periculo.

entes, ) Prz/ämonïpf afme

cupientes

rum , utfcilicet refipifcant.

jutici

Scripfft! vobis) Vide ad Romanos

Cuffodite.) Cavete.

»/wm;,)

Tradgilz. ) Abducti, decepti.

cap.2. num. 4 & ad Hebrzos cap. 1?'.

iflar me«

mnum. 39*

w

tis in fide.

u proprta. frriitate.) Quam haþg-'

enim ft.

16. I» qut

Lus.) & oic, fcilices dictis &

fcriptis; cum enim, £y o/c, fitmafcu-

I8. Iz di'em*'gfevniimtik,) In omnem

linum, nom potcft referre Epiftolas,.

l quoid

ternitatis.

&ternitatem , quamdiu duxat dies z-

10, Vd

utpote fcininini generis,

! us hts

hii fe-

ferum,

þIfafæ

GD

( )

j ; Er-

——

r

«

N

jerram

u

13

SSS

N

o

2

Vdeü,'

M

u-

2x

À

M

tj

hi

")

)

—

acula

itrt-

ik

cum

um

lme

Qq34

EPI-

Bif). eum Cam Mfmif Tm Vul.

*

499

E JC-

,E ho

EPISTOLA I

fu plenum

t fi0

tlamus [

B. JOANNIS APOSTOLI

(ünt ul

$98

CAPUT PRIMUM.

-

m tenebr

. SL 0

fïoannes ; quod de Chríflo voidit , &? audivit , aliis anmuntiat , ut

una cum ipfo focientur Deo , & Cbrz/fo ejus flzo Cujus fangume

focxetaten

bominum peccata mundanmr porro qui [e peccafje

| ejus, em

MT

tegat , Deum mendacem facit,

feducum

U

od fuit ab initio, quod audivimus, quod v1d1mus G

9. $i

fnittat YX

oculis noftris, quod perfpeximus, & manus noftrae

Q

contre&taverunt de yerbo vitae :

10. 51

us Cl

^. Et vita manifeftata eft, & vidimus , & teRamur,, & an-

nuntiamus vobis vitam s&eterpam , quae erat apud Patrem &

Demare st

apparult nobis :

3. Quod vidimus , & audivimus , annuntiamus vobls., ut &

cljxæu ä

vos focietatem habeatts noblfcum, & focietas noftra flt cum

X

gï&tlæ qu

Patie, & cum Filio e;us ïefu Chrüto.

P.

PCICIPIQIV

4Et

E a

Fnpneao*

-

MUET

dt, in«

I.

Uod fm: Ab initio. ) junge cum

Nam vita 1m: tmfefï ata eü; fcdlcet ver-

folidum (

eo quod fequitur 4e vwerboó vi-

bum, quod eft vità.

E

-Et widimus & reflam?m ) Quafi di-

d quod

te, & fenfus eft: Ipfum. verbum. vi-

Hten

te, quod fuit ab initio, annuftiamus

cat ; ltaque nos, qài Chriftum vidi-

heet tan

VOblS

in Graeco pro fw, eft 5

mus, idonei teftes fumus, vobisque

£ral

fempiternam vitam promulgamus.

pecat

Conirellaverant.). Cum dixit, Pa

Vitam «termam, ) Chrliïum qm eft

6.

vita eterna.

mu&

patts 6 videte ; z.

]

Mest;

De 'verbe vita. ) Syrus, verbum vi-

Qu trat 4puä P:ztrem ) Sic Evan,-

2€

Sic Joel ait, Effwsdam dr /pmm

geln Cc. I. n. T dlxn: Et verbum eraf

enttti

meo , id eft, fpiritum meum. AA

tzllwd Deum,

pioften

E apparuit nebjs. ) Per incarnatio-

TL5

$. 17. Dabztu-r ei de auro Arab;a. » 1d

A ocat Verbum vi-

* &V E

efít aurüum Arabis. .

nem.

£& , ideft, verbum vivum ; feent enim

2. Ut E6 vos fac:etatem lmämns Zo-

nl

Parr baäer vilam 1n /Emaxpþ ffc de-

Ur[cum.) xoney£ay, communionem , com-

Vittüte

dit & ff/io witam babere 1n /ämct:lp/o

munionem in eadem fidei rehrrlone,

&itut

& Ecclefia Chrifti.

fe D)

Vel verbum vivificum , nam ut ip-

HUR

femet Chriftus ait Joan. c. Io. n. Io.

E£ fociezas nofra fft eum Tatre , 66c2)

Ego vtni uf witam habeant; 6 abtuz-

Nos vero una vobifcum cum Patre

fia iac

dantius habeant.

& filio ejus fefu Chrifto ar&ulnne

$tc

con )ung'unur.

Witer

2. B wra .mmf fata ef b Pro

1

E

E

N

CAPUT K

-

401

4. Et haec fcribimus vobis,u

$.

t gaiqdeatis, & gaü-diüm yeftrum

fit plenum.

ft ajnnu'ntïa'tio, quam audivimus ab eo-g& annun-

$. Et heec e

LT

tiamus.vobis : * Quon

3

*Joan.

funt ullae.

iam Deus lux eft; & tgnebræ in-eo norm

9-12.

*

^ 6. Si dixermus ; quoni

am fociétatem habehmus cum ledo, &

*Hebr

in tenebris ambulamus, mentimur, & veritatem non facimus.

a

49

Mil uj

7. Si autem in luce ambulamus, ficut & ipfe eft in luce ;;p

etre

agj

focietatem habemus ad invicem ,* & fanguis Jefu Chrifti, Filit 1.19.

ejus, emundat nos ab omni peccato.

poc.

9. * Si dixerimus, quoniam peccatum non habemus : i

pfi nos 7-

R

A

feducimus, & veritas in nobis non eft.

ridimys ..

:9. Si confiteamur peccata noftra, fidelis eft, & juftus, ut re- ?. p.;,

mittat nobis peccata noftra, & emundet nos ab onini iniquitate. 6.56.

äo&ræ

Prov.

1o. Si dixerimus, quoniam non peccavimus, mendacem fa-

&at

on eft in nobis.

IO.69.

cimus eum, &Ferbum ejus n

Eccli.

Qqq 2

CAPUT

7.21.

em, &

. Ut gaudeatis. ) In Sd&ietafe.Ec-

, ut&

ab emni peceato. ) Conjun&io & ; ef

clefiz ,

hrifti & Dei, ejusque bonis

caufalis , fienificatque idcirco nos fo-

t Cum

pratim que percipitis, &

ciecatem labere cum Deo; quia fan-

i

percipietis in ccelo,

gIo'riæ qu&

guis Chiifti emundat nos ab o

;nni

Er g.ndium vefhrum fit pleuum.) ld

peccato.

L

eft, in dies magis angeatur , & fit

9. Peceatum non babemus.) Habui-

t vt

folidum & perfectum.

mus enim peccatum originale,- & ha-

B. Er h«e eff anuentiatío, ) ld eft,

[ 4

"

bemus, vel habebimus peccatum ali-

afi d*

id quod annuntiamus

quod actuale , fi diu vixerimus.

| vidi-

Ef £encür& ia €o non

fant . sella. ) Sci-

Feritas im nobis zon eff.) L'Vlentimmrj,

licet' tenebra ignorantiz,, erroris aut

bisque

9. Fidelis eff. ) ld eft, verax in

ü$

peccati.

promiflis , promifit autem cum dixit.

T 6-' ]n fifnf

bris nmätdkzmu.s;. ) Er;'o-

j

»

Quorunm remt(eriHis peccatA , 6ye,

9'.'.'19&

yum & vitiorum,

Mentimar €f veritatem mon f actimus.

- Jufius.) Id eft zquus..' /Eqnum e-

Wil«

Mentimur verbo, & veritatem , quain

fim eft & congruum.

Deoque di-

- erdt

gnum ut panitenti peccatum remittat,

profremur , om facimus , ipfo ta&to.

Vel, jsffss, quia Chiittus fuo fangui-

. Si autem in. L.ce.) Rationis, fi-

'Afiüf

dei, Evangelii , virtutis & gratix.

ne, & morte pronieruit nobis haanc

veniam, eique Deus illam promifit,

k;ip-

Ambulomu:.) Proficiendo , & de

Jufta ergo eit, & ex juftiria debita

o

virtute'im virtutett progrediendo.

liec peccatorum remillio, fed Chri-

Scut "E7 ipfe ef? ia /»tce.) Sicut &

1

)e, ;

ipnfe Deus eft lucidus, imo lux fub-

fto, non nobis.

[

IO. Mendacenm —,f'a):/'mw et;ms) —Qüïa

fr.)

antiilis & divina, ideoque omnia

fua iacit in luce fapientiz & fan&itatis.

Deus in fciiptsua aiierit omries ho-

"

Societatem babemus ad invicem.) E

mines effz peccatores , .ut Ecclef. c

iie

idter nos, & cum Deo.

7. 21« Prov.. €.-24. 16.. Pfalin. 141.

1« Jacob. €. 3. 2. & alibi

E; jangüik- jd Qurifli emuudat nei

N

!

462

EPISTOL/E I B. JOANNIS APOSTOLI

. Chat

CAPUT I.

] datum ve

jfejüs Cbrz/lus advocatus mofler eft- apud Patrem , & propzz*zam

verbumv

fro peccatis tolius mundi ;. obfersuatione autem mam]atomm Dá

g * |ter

& i Mo

comprobatur *vera Dei notitia, ac dileBtio: quod fit efus, ac mo--

vum tandatum: - quis. fit in luce C im tenebris : variis fcribit

lumen ]at

Qw

elatibus ; revocans a. mundi dzle&:ofze €? ab bereticis , aC

bus elt i

AMHIOBERIS , ul Jemel accepte fidei aduæreanz jequentes

i. "Q

ductum Spiritus JantH.

T

lum in e

Ilioli mei, haec fcribo vobis, ut non peccnt s.

Sed &4'1

i. Q

quis peccaverit , advocatum habemus apud Patrem, Je-

tebris af

fum Chriftuijuftum ;

TUnt oCl

2. Etipfe eft propitiatio pro peccatis nofiíis: non pro no-

EH

ftris autem tantum , fed etiam pro totius mundi.

dnbulat

3. Et in hoc fc;lmus, quoniam cognovimus eum,ü mandata

veratus e

ejus obfervemus.

7 N

4. Qui dicit fe noffe eum, & mandata ejus non ct ftodit,

tür dema

mendax eft, & in hoc veritas non eft.-

xim, qu

legts

$. Qui autem fervat verbum ejus, vere in hoc charitas Dei

dgis i

)

perfe&ta eft, & in hoc fcimus, quoniam in ipfo fumus.

1» ij

6. Qui dïc;t fe in ipfo manere, debet, ficut ille ambulavit,

Qkod l

& 1pfe ambulare ;

mmn |

7. Cha-

mümuu |

Verbu

Quafi dicat:

ER vwerlum e]us M :g nobis. )

2. Et in boc /r mus. ) Ex hoc pro-

Non. mtelhmmus, non

babiliter. intell: glmus

2e Dei:

ample&nmu , Qon retinemus veram

Quoniam cognéuimmi eum, ) Quod eum

$. It

ejus doctrinám.

cognofcamus & diligamus,

'Accipi-

vili )

nen peceetis,) Ut pro virili a

tur hic cogmtm non pro fpeculativa

vObis 1

IUT

eccatis abítineatis,

& fterili,

fed

pro practica, que cum

amore & a

:

quod e

Sed ä

fperta'verlt, &«. ) Non de-

ectu conjuncta eft,

defüeta

fpgret

fed ad Chriftum confuziat,

4. Qui di.st fe noffe Deum. ) Vera.

ft'ovati

ui advocatus eft nofter apud Patrem; ;

& falutifera notitia, id eft, practica,

Tito no

eft autem advocatus nofter exhibendo

us nofcentem perducat ad vitam.

Qtat I

&ternam,

Masd,

fe, & fua vulnera ,. & confequenter

fua merita allegando divino confpe-

5. Ferbum ejus, ) Juifa & manda!:&X

UTTI

&ui..:

ejus.

Qua

714/5'0»:,) Innocentem & fan&um,

Iz. Loc claar:ra: De: perfefl;t eþ )

fiome

qui fua fanctitate grdufhmns Patri me-

Hic perfecte diligit Deum ; naét. pro-

XEIEH

xetur exaudiri ,

batio amoris eft exhibitio corporis.

!IT"A.

qu'que jufte pro pec-

catis noftris fqtmtecuc

Qaoniam im ipfo f^mus. ) Quod illi

fobit

Q. Et s(jfe eff propitiario pro pecmns

adhxremus , & cum eo arcte fumus

Vi

noffris.) Siquidem ipfe offerens fe in

adftricti.

du

cruce yictimam pro. peccatis nofms

6. Manere.) .Scilicet ut membrum

gï

fucxste c1c.

feupi

W

in corpore , aut palmitem i vite,.

uT

RE

£

[4

CAPUT Il

T

3

s

49

an-

9. —C'hari'fïïmi,nzon mandatum novum fcribo vobis, fed m

datum vetus, quod habuiftis ab

1777

M

initio. Mandatum vetus, efï

verbum, quod audiftis :

à

fin D

8. * Itérum mandatum novu

m fcribo Vobis,x quod verum eft *Joan.

, t fff-

&inipfo, & in vobis: quia

Y

tenebrz tranfierunt, & Verïum 1334

ir frrili

lumen jam lucet.

9. Qui dicit fe in luce effe ;

!u

& fratrem fuum odit"-, xih—xtene-

V

)

!

biis eft usque adhuc.

Infra

1o. * Qui diligit fratrem

fugm , in lumine manet ,; &þ (canda- *

d

lum in €o non eft.

3:14-

«f

11. Qui autem odit fratrem fuum, in tenebris eft; & in te-

em Je-

*

nebris ambáülat, & nefcit, quo eat: quia tenebrae obccecave-

12. Scribo

runt oculos ejusj

Qqq 3

pfo n

— anbalavir. ) Vixit, gelllfxt fe, con-

vobis, quia vos illud iptum cum no- ,

verfatus elft.

va vita in Chrifto complexi eftis.

ngndatz

Mel fenfus eít: Mandatum hoc 1lo-

7. Nom mandatum nevuta. ) LOquï-

tur de mandato dile&ionis Dei & pro-

cum habet tam in ipfo, id eft Chri-

ftdit,

ximi, quod eft mandatum vetus, quip-

fto, quam in vobis ,. nam Chriftus.

as Del

e legis naturalis ,- & datum etiam

amorcm hunc exhibuit, & vos ctiam

illum immitati eltis.

Y

j

u

deis in veteri lege , Levit. cap.

Y

.19- 18- .

xis fenebr&.) lgnorantim, con-

: uod

.ä.«zämfisy'ai: initio. ) In quo ab

cupifcenti & peccitorum , quibus

yhyit, -

! imnitio, cum Chrifto nomen dediüis i

dile&io hgc impediebatur ,J'craxiüe-

Z

inftituti eftis.

runt.

. Kerbum quod audifiis. ) De dile&Rio-

Verzm lumen. ) Evangeli , fidei,

;)c pro

t

aratig & amotis.

ne Dei & proximi.

4

odeum

g. lterum. mandat

um nouum þ.friäor

9. lz lece effe.) De qua nunc di-

vobis.

Quafi dicat: Iterum . inculco

ximus.

ACCiPi- 1

vobis mandatum. hoc d: diledione,

ulativ

eft in tenebiis.

In teneäris.q]? ufque adbuc. ) Adhuc

g cut

uod eft quidem vetus ; fed cum in

Á

defuetudinem abiifiet , a Chrifto re-

O. de lumsize mantt.)

4Fideji & amo-

novatum & auctum eft, ideoque me-

ris Chriftiani.

Ve'raw

Alludit, imo

Er f andalum in eo zom efl.) Nuf-

jflicty

rito novum appellatur.

citat. illud; Chrifti, Joan. c. 13. 33-

quam impingit, fed inofftenfo pede cur-

vitit

Mandatum novum do wobit, st diltga-

rit viam mandatórum Dei. . Sic ha-

gis dmvi em , ficut dilexi vos.

bemus. Pfal. r18. n. 165.

Pax multa

e

Quad.)xln Gr&co, 90,,quo

d pro-;

dilgentibus: legem tusem, E$ son eft ii-

nomen cum fit neutrum , non pote

Lis fcand«lum. V«l fentus eft... Nul-

$) -

referre mandatum , eo quod Grsce fit

li eft fcandalo.

qe s

Erforum &

ri'S,

PuroN4» , fomnininum.

Sumitur ergo

II: do tenebris eff.) |

fübitantive, ac (i dixiffet, qw« res..

malitiz.

( ii

Veram effin ipfo & im vobis. ) Man-

—Et uefc;it quo eat, ) Obczcatus ira,

imul

datum hoc, res hzc veriffima eft in

invidia, odio, alifque animi pertur-

j

feipfa, certiffima & antiquiffima, quia

bationibus, que tenebras mentis ocu-

eft juris náturalis ; vera. etiam eft in

lis oftundunt.

-

) B

-

494

EPISTOLE L. B. JOANNIS APOSTOLI

5

.12. Scribo vob'is, filioli

| [ aníscl

; quoniam. remittun'tïir ..VQBiS pe& 4

x

n'eft [

| catà propter nomen ejus.

d

n E

13. SCribo vobis, patres, quoniam cognovifítis e

um, qui ab

initio eft.. Ser

E icit ol

ibo vobis, adolefcentes; qu?niam vicifüs ma-

T o F

lignum. -

4.-Scr

ibo vobis, ihfäntes, quoniam cognoviftis patrem.

T ls v

Scribo vobis , juvenes, quoniam fortes eftis, & verbum Dei

BEUI

j E

manet in vobis, & viciftis malignum.

15. Nolite diligere mundum, neque ea,quae in mundo funt.

[ foient

efti f

Si quis diligit mundum, non eft charitas Patris in eo.

fcäatia

20

:16. Qquigm omne, qgod eft in mundo, concupi

P

carnis

4

quscSpERSEN

IQ. VSC';'iää c;;1061.'5 .þ'.-/t'alt" ; ffc.) 'Trf..

infantis figniücæc, .quod n. I2. figni-

ficavit nomine filioli.

us

bus hifce verficulis appellat pueros,

divitiarom

juvenes & fenes.

Quod ergo hic

Quoniam cornoviffts Pdtrem.') Qua-'

dicit /Loh,. de pueris intelligendum

fi dicat , " pueri indulgentis & aman-

filta & at

tis patris confpectu valde delectantur,

Quicpi

eft; quafi dicat : Gaudete pueri, &

volupati

gratulamini vobis , & Deo gratias

& illum amant , & omnia neceiiaria:

agite , illumque diligite & colite, &c.

ab illo fperint & expectant. , Gau-

mb

Quontam remittuntur.) Id eít, re-

deo igitur, & vobis gratulor, quod

quæ I6

tür, &ïp

miíla funt per baptifmum, & fi quz

verum Patrem. Deum agnoveritis,

deinceps committatis, remittentur per

cum in ilius fide eflis inftituti , &

Si'LP:HIh

penitentiam vobis peccata veftra , in

quod illum invocare edoGi fitis, &c.

fafeus vi

oftentat

qux puerilis xtas imbecillis . confilii

uortam fortes e-','/üi')

:

Et malif

prona efle folet.

gnum viciítis.

/

"

fnperbo

Piepter momgm ejus.

Ef verbum Dei mane

?

tin wobis. ) E!:

: Ou.:

pter ipfum , fcilicet

briftuin.

Vel

E;M [

5

Dei verba, & pr&cepta cuftoditis.

tuption

propter invocationem, & ejus an&o-

I5. Nolue dilig:?-e mnundum.) Mun-

fed nat

ritatem & poteftatem.

dum fumit pro mundana vita , qua-

13. Seribo vobis Parres.) Jam ap-

Jem fectantur ii , qui cupiditatibus fer-

&penc

sond:

pellat grandevos & fenes..

viunt, honori, voluptati, divitiis.

- Quonsam cognoviffis. eum ,

4 ab

Neque ea qua sm mundo [unt.) Quo-

V.

initi0 eff.) Senes gloriari folent fe

modo hoc fitintelli

Crm

gendum patet ex fe-

fcliee

multa vidiffe, & expertos effe, juxta

quenti verficulo.

illud Job. c. 12. I2 x dntiqui: efe

Non eft charitas Patris imeo. ) Nam,

pus p

fapten'!ia, E5 12 mulro tempore pruden-

ut ait $. Jacob. c, 4. n. 4.

Aü/ïit'i-'

fifül

272

Hifce ergo antiquis accomoda-

Ha bujus mundi inimica eft Dei 5 qui-

&ea

B

te ad ipforum genium gratulatur S.

eumque ergo voluerit amicus effe [uculs

Joannes , quod cognoverint Antiquum

bujus, zntmteus. Dei conffituitur.

hüïï*;if

dierum, id eft Deum, qui eft ab ini-

16. Omrne quod efl im mundo, €c.)

nor';'

M

tio , fcilicet ab xterno.

Vel fenfus eft totum quafi corpus

Queniam vicillis malignum. ) Dæ-

concupifcentiz & peecati tribushifce

pua

monem cum concüpifcentiis, quibus

partibus, quas enumerat, quafi meimb-

lt

Vel

mur

juvenilem &tatem oppugnare folet.

ris fuis aut elementis integrari.

14. Sersbo voli$ £fanieé.) Kedie

fignificat, quidquid in hoc naturali

m

E

& vifibili mundo eft, aut.yolupta-

3

ad pueros , idem l—enim hïc nomine

P

TUm RRE BM

R

-

-

CATUVT E

x

495

5

0b1s pec.

" carnis eft, & concupifcentia oculorum, & fuperbia vitze, quæ

non eft ex Patre, fed ex mundo eft.

,qmab

ProR mundus tranfit, & concupifcentia ejus,, Qui autem

facit voluntatem Dei manet im asternum.

18. Filioli, noviifima hora eft, & ficut audiftis, quia Anti-

patrem.

chriítus venlt & nunc Antlchmül multi fa&l funt' unde fca-

um Det

mus, quia novuïïmd hora ett.

19. Ex nobis prodierunt, fed non erant ex nobxs - nam f

do funt,

fuiffent ex nobis, permanfiffent utique nobifcum : fed ut ma-

infeftl fint, quoniam non funt omnes ex nobis.

Ícentia

v

20. Sed vos unttionem habetis a San&o & noftis omma.

CaT'hIS

21. Nom

sececeracr

Á

; [ipti-

tum illecebris animum -emollre, aut

audiftis non femel ddfucumm Andü-

divitiarum cupiditate inflammare , aut

chriítum.

) Qu.

faftu & ambitu extollere.-

Et nunc Antichrifli ls fatti ];mt )

( dRldfle

dantur,

Concupifcentia earnis. ) Appetx

ZAn: z:än,?z ; id eft, contrarii ChuPco,

cellarta

voluptatum , tactus.

& veri Antichrifti. precurfores , qui

Concupifcentia ocularum.) Avaritia ,

Chrifii fidem , immo ipfun Chrifti

Gau-

Notat hzre-

qui

que rerum pr tetiofarum afpetta irrita-

perlcm am unpugncmt

tur,

&| poiïelïlone delectatur.

ticos fui temporis, quorum alii nega-

'eritis,

S.ap Tíla wid.) A4Nafo»tía T8 Bs ,

bant Chriftum efíe Deum, alii eife

TM

verum hominem.

&c.

faftus vite.,-arrogantia , infolentia &

tili-

oftentatio, qux in vita & moribus

liude fcimus quia noviffima. dora eff-)

Ulrima xtas, qua. venturus eft Anti-

faperborum eminere folent.

)k

—Qu.) Scilicettriplex concuprcenna

Chriftus, & ejus precurfores.

l5

^ Nom eff ex Parre, 6c. ) ujus cor-

19. Ex uobis pradurun, ) 1$ noftro

ruptionis & vitti Deus auctor non eft,

deehum cotu ; omnes enim hzretici

ffun«

qlläl'

fed natum eftex Adamo concuplfcente

Chrifti fide femel fufcepta apoi'ca-

Vat«

& peccante , cujus culpzm mundus,.

tant & in hzrefim abeint.

rnundani homines imitantur.

$

Non eramtex mobrs.) Non erant ge-

$

g.

17. Es mundus franfft.) Eft ratio

nuini, veri & folidi Chriftiani.

cur mundus dilirendus non fit , quia

Permrnfjänt pmobifcum. ) Conftanter

fe-

fciicet inundus tranfït, id eft, tem-

& fenper.

I

pus prætervc;lac

& homines tempo-

Sed ut manifefs fint , 5'6'.,) Senfus

(f

ri fubjedi lapfu temporis fenefcunt ,

; quem Syrus exhibuit:

Sed egreffc

& ex hac vita abripiuntur.

/imt e nobis, ut innote[cat eos ex . mobis

"

non fuiff.

- Et cozcupiftentia ejus. ) Qiuia cum

Deus permifit eos apofta-

hommlbus ipfis pereunt cupiditates bo-

tare, ut proderetur eorum inconítan-

norum horum afpectabilium.

tia, levitas & fuperbia, &c,

-

20 Sed-ves untilimem babetis 4/:471-

(

Manet in æternum ) Beati & fem-

piternt evi compos factus in calis.

y» d ef8.

ratiam & fapientiam

I8. Novi/ffma bora ef?) Ultima

habens a Chnüo , velaSpiritu San&o.

mundi «tas.

Per unctionem aliqui intelligunt bap-

Et ffeut audifis : quia Am*/cbrtfm

tlfmum, in quo unrrlmur m veitice

—— — ".

424.) Quia extrema inundi ztate

capitis; . alii facramentu.n uonfï;ma-

N

496

'" -EPISTOLE I. B. WIOANNXISM AP()'STOLI

21. Non fcripfi vobis quafi ignorantibus veritatem, fed quafi

i,»vobis.' Ern

Ícientibus

eam, & quoniam omne mendacium ex veritate non

! utio j

eft.

* gendaciurm

22.

Quis eft mendax, nifi is, qui negat , quoniam Jefus eft

Yj Ecn

Chriftus ? Hic eft Antichriftus, qui negat Patrem, & Filium.

: feamus fid

23. Omnis, qui negat Eilium, nec Patrem habet: qui con-

29. $ 1C

*

fitetur filium , & Patrem habet.

24. Vos quod audiftis ab initio, in vobis perma

neat : Qtiiä

qui facit j

fi in vobis permanferit

lio, & Patre manebitis.

; quod audiftis ab irxxitio,!ï & vos in Fi-

/

ämmm

25. Et hzec eft repromiífio , quarm ipfe pollicitus eft nobis,

vitam seternam.

g

-

;

26. Haec fcripfi vobis de his, qui feducunt vos

VO

W,

n

neat in

L

27. Et vos un&tionem, quam accepiftis ab eo, ma

VOR

H

.iïohis .in qu!o:ungimür in fronte ; alii

9ui n'e:(gat! Patrem &5 Fz'liu;n.)v Quia

Chriftianismum , qui dicitur a Chri-

negando Chriftum efle Filium Dei ,

* ms: qu

fto, id eft uncto; alii gratiam ; alii

necat Deum eíle ejus Patrem ; Pater

donum fapientie & intellectus ; alii

enim & Filius funt correlativa , quo-

D2 Ch:

Hzc

infpirationem San&i S$piritus.

rum lex eft ut mutuo fe tollant &

,; quld erir

autem licet diverfa inter fe, eodem

ponant.

tamen redeunt, omnia enim hzc com-

23. Ha£er.) Credit,

T'- verimus:

ple&itur Chriftianismus.

L^

24. Vos quod audiffis ab tnitio in vo-

widienem .

No?;/s omnia.) Ampliffimam de re-

Lis permameat.) Quuod audiftis ab ini-

bus divinis, & ad Ecclefiam perti-

tio, illud in vobis permaneat ; qua-

alia ntipt

nentibus cognitionem na(ti eftis, ut

fi dicat, Conftanter perfeverate in

P perund

pluribus vos docere non fit neceffe.

fide, do&rina & vita Chriftiana,

AOT 0.

Ol. Scd quaff. (cientibus eam.) Ut fci-

quam primitus accepiftis.

eiaut u

licet quod jam fcitis, vobis revocem

Im Fiio $ Patre manebitis. ) Adhz-

cet n

LÉ

in meimoriam.

rebitis Patri & Filio per veram fidem,

donum f;

| Ert quoniam omne mendacium ex "ve-

"

fpem & charitatem.

í

n doi

rirate mom eff.) Kepete cd fesemiihus,

25. Hac eff

s

^. fnifük

quafi dicat , fcripfí hec vobis fcien-

promiffa.

repromi/fro. ) Id eg: , TÉ

x

E 0U

tibus veritatem , ideoqte pariter fcien-

Quam ip[e pollicitus eff z

a

u glori

tibus quod mendacium , id eft erro-

mirum fi in ipfo maneamus.

hm

res, falfitates & hmrefes ex veritate

Vitam atevnarm. ) Vita «terna , ut le-

illi, co

non funt, nec ex ea procedunt , fed.

git $. Auguftinus; eft antiptofis , id.

&htg,

il advevfantur.

eft , cafus pro cafu, accufativus pro:

Et p

22. Quis eff mendax. ) Per,ahtono-

nominativo,-

Sic dixit "l'erentius in

tt ejus.

mafiam, id eft mendaciífimus.

prologo Andriz: Pe»w/e st placeren?

uttique

EA Chriffu:i.) Id eft, Meflias pro-

T abe

millus, & tamdiu expectitus.

q«as jecifet fabulas , & Virgilius, wr-

bem quam flaruo vefira eff.

PR&W

E eff Aattchriffa.) Hic vere po-

27. Bt vos untl.ogem, quam accepiffis

: tüuen

teft appell ari Antichriftus

d

4b eo, maneat im vobis.) Vexba fic or-

fto adverfacu):.

" ?qïæ Chri-

2).

dinanda funut ; E£ quam vos 4:;71'1?:':,

^

Gu f

TA

lij

|

p

Pa -ac.AïP UT &' IT.

497

1 fed Mx

*vobis. Et non neceffe habetis; ut aliquis doceat vos : fed ,fïlcu?t'

;j jtäïe li0n

- un&tio ejus docet vos de omnibus, & verum ett

; & non eft

N

:

mendacium. 3 Et ficut docuit vos: manete in eo. .

1 fefs of

a

E m

28. Et nunc , filioli, manete in eo: ut curn apparuerit, ha-

' - beamus fiduciam, &:non confundamur àb eo in adventu ejus.

qui con.

29. Si íCitis, q

uoniam juftus eft, fcitote, quoyniam'& omnis,

: Qum |

qu1 facit juftitiam , €x ipío natus eft.

!0 m H

CAPU T Il

De Dei erga nos charitate , quomodo. diflinguantur , qui ex Deo

,

Juut , &? qui ex diabolo :- de. dileBione , & odio fratrum : qui.

te, & fide in Cbriffum quippiam a

aneat 'in

mmtis purita

Deo petit , impetrat.

vabif.

Mu t

dete, qualem charitatem dedit nobis Pater, ut filii 'Dyei

1.) ia

»y!

nominemur, & fimus, Propter hoc mundus non novit

um [ei,

nos: quia non novit eum.

n ; Pater

2. Chariffimi, nunc filii D

ei fumus, & nondum appäfuit,

, qu-

lant ü

quid erimus.

Scimus, quoniam cum apparuerit, fimiles ei

erimus : quoniam videbimus eum flrcuti eft.

£

—^

o iUl

:

$. E.

:b Ii-

untliogem ab eo, emanear. in vobis.. EP:

g&gvnidm jufeas ef

.) Quod Chriftus

; i

alia antiptofis fimilis precedenti. Quid

Judex juftus eft, & ipfa juftitia.

rate id

Et 0mni$ q

u facit juféitiam. ) Qul

incr. 2O.

per un&ïonem inceïligac d—ïxi)mus nu-

r'e & e

; & laudabiliter vitam traducit;

[liana,

Sicut untlio docet wos.) Quevos do-

Ex ipfó matus eff. ) Per.gratiam , &

Àdlg«

cet unctio, id eft, infpiratio divina,

celeftis. hereditatis potfeffionem. ob-

fidemy

donum fapiencie & intellectus, & f;-

tinebit.

na docdrina, quam habeatis in Chri-

I. 4 Palem. ) ;roä*wräv & 7!!47"::*4:;2.

. 14

ftianifnio.

Dedit nobis. ) Exhibuit nobis

98. Ut cum apparuerit. ) - Chriftus

indignis, inimicis & peccatoribus.

Ni

in gloria mundum judicaturus.

FlinDei nomizemur

, 5 /imu:.) Perï

Habeamus frduciam.) Siftendi nos

adop ionem.

x

itle-

ili, confcientia nos non reprehen-

Propter £oc mumndus no

n ;ovit,nxös,' &c.))

),l

dente.

b

Quafi dicat: Ideo homines mundani

Et-nou confundamur ab eo in adven-

j 0

& Gentiles non eftimant, immo par-

$10

£5 ejus.) Quafi dicat, ne pudefiamus

viperidunt , & defpiciunt hanc Chri-

veun

utrique, tam yos ( a do&tiina Chri-

ftianorum filiationem , quia Deum

[

fti aberretis , quam nos Apoftoli &

non noverunt , faltem

pra&i'ge » mnec

tinuerimus.

Paftores, quod vos in ea non con--

eum colunt aut amant.:

fl

Q.- Et nondum . apparut quid erzmus.)

dul

29. Si fcitz.) Id

eft, quia fcicïs:vel i

Erimus autem Deo fimiles, nt ftatiin

cum fciatis;.quando quidem fcitis,

Íubjungit hoc eodem veificulo.

[it

rr

Bio cyun;)ïcl'm»z. Mezoch. Topo. VIII,

495

: :EPiSTOLIE I. B. ]OANNIS Ams'r'öm

3. Et omnis

r ; Omnis ;

-

, qui habe

t .h;u;c fpem in eo, fan&tificat fe,' Aü;c.utxg

& ille fan&us

eft.

&

.siam femen

: piam x pe

4. Omnis, qui facit peccatu

m,& iþiquitatem' facit : & pec-

jo, In 0

catum eft 1nlquitas.

*Ifaie

« qui non &

5. * Et fcitis, quia ille apparuit , ut

Xpeccata— n,oih'a ?dljeret, ;

*

53.9- & peccatum in eo non eft.

Es

p:

- fuum :

IPetr.

. g Quot

mu

2.22. -

. 6. Omnis, qui in eo manet, non peccat: &

omnis, qui pec-

cat, non vidit eum, nec cognovit eum. -

: yr diligat

r. Not

- 7. Filioli, nemo vos feducat.

juftus

ES

h

eft : ficut & ille juftus eft.

Qui facit juüftiam ,

um EM

*Joan.

8. * Qui facit peccatum , ex

diabolo eft : quonfam äb initio

! malgna et

$- 44- diabolus peccat.

P oD Yoii

In hoc ;tpparuit Filius Dei, ut diffolvat.

u

opera diaboli.

j NoS

9. OHVmï-s,; É

tám. quo?

motte,

Cum ,appnx?cef;t;

venerít, ut pro culpis noftiis fatisfa-

2 Cum— -,ve;mric ad

judicandum. .

ceret, & peccatum aboleret, sequum .

EEE

— Suniles eí erimmus, 65c. ) Scilicet

non eft, ut nos iterum ad peccata re-

[n loc pj

eo, non natura, fed qualitate, feli-

vo yamur,

€itate & ploria zterna , quz in eo

(6. Omnits qui in eo mantt non peceat. )

Chiiftus Dc

Ü dtfb[va

tonfiflet quod videbimus eum ficuti

Quamdia fcilicet in Ckrifto , & ejus

quod dixit

&e »

gratia manet , illius

-

que dyvu&um fequi-

apparuit j li

5- Qui baber bans fpem. ) "N ifionis

£uür.

De, & felicitatis eterne.

Non vidit eumy,nec cognovit eum.) 8ci- —

Di[folva!.

r

actice non con-

cula, juxta

Santlifcat fe.) à uc'ch,: ía

U'].O'V , pu-

Jicet practice, quia

t'l,uitales f

. ificat feipfum , luflr :t, expiar, emun-

fiderat immenfum

C

hrifti amorem ,

- n petcat

dans fe a labe

3nagnitudinem acceptorum beneficio-

eradicans.

pece itorum , & vitia

rum, przfertim redemptionis, &c.

9. Oi

iun nm f]

- Sicut. &5 ille fantlus eft.) Alludit,

o

hec enim fi homines perpenderent, a

t &x Dio

immo citat illud Levit. c. II. 44

peccatis avocarentur.

tivitarem |

San&t effore , quikz ego fantius fum. : Ea-

7. Nemo vos [edmeat. )

Non vos ; ;

dem fententia habetur, Levit.c. 20.

feducant Gnoftici, q i docent fola -

Qua tenat

26.

]dem fanxit Chiftus dicens:

fide homines juílificari , nec fe

. dudum fe

X

Io. Ini

Effote perfects fécut & Parer vefer ce-

ad juftitiam bona opera.,

lii dialoli,

z ];j?is .perf(e&u,-s eff , Matth. €.5. 49-..

Qu facit. juflitiam.) Opera bona .

J

A- dniquitatem f'acit.) Recedens ab

