25. $; /piri;?;,'vi'w'mm. A: Siinternam

; 'Ca,;i,tm..) Ani'ehnus contihehfiam-a-

caftitate diflinguit, ut continentia 27

habemüus vitam & animam grati& ,

gilil -re-l

luctamine fft4 . caffitas :2 paces . non

fpiritus & juftitiz.

Quid f

Spmritm $ ambulemnus.

Y Secfmdum

(ícujo di«

enim caftitas , fed continentia dicitur,

ubi adhuc refiftit adveifitas volupta-

fpiritus & gratie di&amen, ductum-

patienti

t1S

lgitur juxta Anfelmum ,. conti-

que incedamus, converfemur , ope-

ags, Ait

nentia eft caftitas militans & pugnans, .

reimur.

3

nu allüe-

hs

26. Nom.

€

& tentationibus exercita.

jiamur ) Non ' filäüä.

lui, di-

deifus hujusmodi non &

"i

& lex. ) Nul-

: Pra'vacantäs.- )

itur us

la eftlex, que hos frucus fpiritus

rum.

/Ad Pugnas 'vngboJ

lzvidentes. )

Cïlän þareg, aut ce-

t pati.

& eorum obfervatores àrguat, cóom-

jcitis n

pefcat, condémnet ; ac proinde fi fpi-

tefis fuperiores effe non polfumus.'

ritu , ducimini, non eftis fub lege , ut

: d

i&rneq-

I*

Ipmoccupkt;;s fuerit bomo , &c. )

modum

-

: dixit fupr

à n. IS.

J24. Qx

j aetem.funt. Chriffi. )

Gui

$i quis a pfeudoapoftolis in frau-

g&iones

€hifti Spir tu aguntur.

dem aliquam a&us, & feductus fue-

re[!l'mm,

Caruem 'uam crueifixerunt , Gt6.)

rit. Dicit autem preoccupatum, Gr&-

e totum

Concup'fcentiam & naturam vitiatam,

ce meojo97 , ad extenuandam -cul-

cüm viriis fuis habituilibus , & cum

pam; fenfus enim eft, fi quis impe-

fuis moribus a&ualibus, fcilicet-con-

tu.aliquo abreptus, aut imbecillitate

] ?*'Paf'

vi&tus, vel ignoratione feductus, cul-

eupifcentiis, crucifixerunt & com-

ntine*

preíflerunt, timore ;lo cafto , qui per-

p& affinis repertus fuerit.

PO!':US

manet*in fecidum feculi, quo cave-

Hom'ü.) Id eR, :a]iq*u'is,' e

t Hebraif-

jotinets

mus, nam apud Hebreos g 5e»

mus offendere illum , qucm toto cor-

tad-

de , animo, menteque diligimus.

homifzem fignificat , & aliquem.

-

d

[

*

255

EPISTOLJE B. P.

ULE AP

OST.AD CALATAS .

: 2 Alter alteri

usoneïa, !qurtate * & üc adiüipfï?biïis Lege:m.

z

: qfü fem

. €hrifti.

aute

B

.5. Nam fi quis exift

A !5

fe feducit.

z

imas fe aliquid effe,, cum nihil fit, ipfe

: :

fuo meti

4- Opus autem fuum probet u'nüsqü-ïsqiie,& üc in feme

-

10 E

»

*

N

tipfo

tantum gloriam habebit, & non in altero

J

*

moaximé

*Cozr

.. $. * Unusquisque enim onus fuum portabit.

n

6. Communicet autem is, qui cathechizatur verbo, ei, qui

n(

fe catechizat, in omnibus bonis.

X

Z

vos i

: 7. Nolite errare: Deus non irridetur.

f

xpatian

7, Qubni»am;,

I

N

À

9. Qua enim fq;nimave?i;t homo, haec & m;et?ïï..

-

[

qui

P

Vos qui ]/þ:i;i)ualä.r. effis.) Qui

ri-

gpfewjä feduosz. ) Sïeipf&n: "deciþlil':,,.

d

tis vos pro fpiritualibus & perte

r

t1S..

:

]efu Ü

40 errore verfatur; mnam nihil , eft;

Inffruite. ) xarlagr:'zsr& , inftaurate,

quia. fua. duritie ,. faftu, & arrogane

Toundo

xedintegrate; reflituite ;; quafi dicat :

tia oftendit fe nullius effe virtutis,

[

Sicut reftaurantur artus, ( membra

4" L

Ad. fei

pus fumm probet zi;gz[z/äuifqge.i )

Quom'A

hominis lapfu. luxata. ; ita fidem , &

netipfum. oculos convertat &

fmen 6j

mores [apfos proximorum, & quo-

fuas. imbecillitates., lapfafque confide-

dammodo luxatos-reftaurate..

ram Cari

ret , & alios eadem chaiitate & leni-

obïe'quiu

- fgirtu lemitans.) Non duriter

tate traCtet , qua cupit. ipfe tractari.

fus.

& fevere a

ggl;aïo-,, fed. humaniter &

Ef [ic n j&metip[a tantam. gloriamvlmg

manfuete.

De t

£ebir, Ec.) lNon gloriabitur refpi-

Propter

GCo. .;[fdframf tei'pfit

ni,, Xö*c) Eft enal-.

ciens. alterum graviter lapfum , quod:

teritum.

lige tumeri , fingulare pro plurali ,

eo fit mclior, ut Pharifzus gloriaba-

"eonfideranres vosmetipfos ;. folet enim

pitem:ar

tur, Íe przferens Publieano.; fed

Qus

Deus permittere eos centari, qui duri

Amodefte in fe fuaque: confcientia , in

funt. & inclementes. in. peccatores, &

operibus. Dgi g:atia factis gloriabitur.

di,op

quidem eodem gen.erg téntationis

9. N

5- Ozus fium.) Id eft , meritas ope-

777 fa;

2. Alter alterims onera portate. 3nz

rum pcenas portabit , ut etiam , fi bene:

tiamur

sera, vOCat peccafa, quz reatu fuo

fe gelferit, eorumdem przmia referet..

n0s deprimunt, & penis obnoxios

qu

xeddunt.

6. Communicet autem is qui catechi-.

judicii

Portamus onus, id eft,

Satur verbo, 66 ) Id eft, qui inftrui-

;

Mm

peccata.proximi, eumque hoc onere

tur in. doCtrina. fideij tribuat doctori

levamus: per compaflionem. & Ienita-

i,

fuo bona temiporalia, quz viderit ei

'- Quam.

cem , lenemque: inftructionem & cor-

eife neceffaria, quia juftum eft, ut

reptionem , perorationem, Deum pre-

qui fpiritualia: miniftzat ,

IQ

cantes ut eum: farcina. illa liberet, &c.

-z:eniporali'æ

munan

rxeici'pi-g.c.;

7.. No

làc vi

Et fíc adimplebiris legem. Chriffs. )

lte errare $ Demus A:zm'irriïl'e-

Legemfraterne dilecionis, qus di-

£ur.) ld eft, nolite vosmetipfos. faf-

C&, tj

état; mutua-onera fereitda: effe;.

]

4l

lere vanis exchfationibus, qux valere

i D

' 3 ANam f,t'ï*q;tisf exzf.imzzïü fe m'i;qüs'*d'f

poffunt apud: homines, Ted nom apud

18

«[[z..). Hoc dicitur contra fuüperbiam:

Deum , cui fucus fieri non poreft.. —

doe

eorum, qui fibi placentes, &. exifti-

dom

(8« Qua enrm feminaverit: homu, 6f0.)

ti f

mantes:fe: aliquid: e

fle, d"urius.; tng(ï"a,-

Id eft, omnium. operum fuorum que

Il

hant. lIlHX:iIlDS..

ïece(rit— , juftam ï;:enyibüticnüngccigïie&w

'00611

t

t

)

*E.A;P UT Vï

231

" Lega,, ,

q'l;[ï ïe*mihat in carne -fua'; de ;;carn;e & metet -c,orrüptzï;onem":

Á

P

. "qui autem feminat in fpiritu, de fpiritu metetvitam geternam.

hi

9. * Bonum autem facientes

o Lhef

,non dc»ficiamus-; 'tfe-mpor-e. enim

— fuo metemus non deficientes.

Z

$13

^

10. Ergo dum tempus habemus, operemu

r bonum ad :omnes

,l*

maxime autem ad dometticos fidei.

P

dd

.11. Videte , qualibus litteris fcripfi vobis mea manu:-

12. Quicumque enim volunt placere in carne, hi cogunt -

vos circumcidi, tai

-

itum, üt crugis Ciïr-j&i perfe;u'tignem nom

] patiantur.

-

mm'äï, :

[L|

I4. Neque €

nim., q'u'ï .c'ir-öumc-i'duntuf, ]egem cuä(—'codiuntwïj.-

E

- fed' volunt vos circumcidi, ut in carne veftra glorientur.

decipit,

14. Mihi auterh abfit gloriari nifi in cruce Domini noftri ,

& ego -

iil «

.« Jefu Chritti: per quem mih

i mu?dus 'crzlic,ilfi-xus eít,

EH Ogäll'

D

-

r;.in.

tütis, -

s

-

i. )

: Quoniam 7;)*) : f;m:'mu in c:':r,n:e.,), Qj?i

7";*"'2*' quam 1öngis' litteris: vobis

'entat.

-femen operum fuorum projicit in. ter-

icripfi mea manu; quafi dicat, ego

confide-

ram carnis füg , id eft, illa facit in

Paalus, qui alias fcribere foleo ma-

]

& leai-

obtequiuui

nu aliena, & tantum dictacis fubfcri-

dari.

fux.

camlialis xconcupifc*eïïtiæ

bere, hanc epiftolam totam , & fatis

ia ht

De carne-wetet

5 corruptionem. )

inteliicatis

longam mea manu fcripfi, ut mapis

*

: rdp-

Proptér opera hec carnalia retferetin-

]

; quod

teritum , miferiam , & mortem fem-

ftra falus,

quäntum mihi fit curg ve-

oriabt-

í

piterxnam.-

3 I2. g-uicunquf—va!um þlqcere in...caï;;e.) :

[ Qua antem. faninat in fpirita. ) ld

tuTeo0mou , id

eft, in fpecian '

tla, if

eft, operatur fpiritualia. —

placere.

I carne.) ld eft,

abitur.

Q. Nox defretamus. ) JL'& EXYGROLLEY $

; hmrïxmbus &

Mp

zon fatncemur, non laffemur, ne pa-

Gentilibus fuis Judzis.

f bene

[

tiamur nos vinci-tzdio , aut feonitie.

Ur crucis Chrifüi pevfécutionem nom

eret.

Tempore enim fuo. ) Id eft , in die

patiantur.) INe propter crucem Chri-

atrli-

judicii, & retributionis extrema.

3

fti. perfecutionem patiantur a Judzis |

jtrui -

Meremus nom dej

A

cienies.) 81 £4Avo-

fr-a;ribus fuis,

&

t

odort

13.. Neque enim 7;;;' circumaidun!uf.)

&evor, viribus femperintegris, & nun-

erit

quam fatigatione folutis.,

Id eft, non faciunt hoc zelo legis,

t ut

IO. Ergo dum temyus babemus.) Se-

nam ii ipfi qui circumcifionem vobis

jralit

minandi , benef ciendi, merendi in

vant.

ebtrudere conantur, legem non fer-

.

hac vita.

In. €rzco eft,

'ucug-:;'v., id

ii

— eft, oppor.uniratem.

.

,

Ur in carme &;q/li;; g(o;iämur-, j - Ut

: taf- .

d omues. Y Omnmibus benefa

:;ientes.

apud [ndeos glorientur de veftra cir-

alere

5

& Domejhicos frdei. ) Chrifti«nos , « qui

cuimmciftone , quod fcilicet vos .ad cir-

domeftici fidei dicuntur, quia in unam

cumcifionem & Judaifmum converte-

Ephïï' n

domum Ecclefix

rnt. -

i

Stper fidem congrega-

ffa)

ti funt.

14. Mibj attem a

ä-»/z'tþ : ä;lürid;l: nE x

q-'lZ'

II- Videte qualibus, litteris. fevipff.

5 o(ruce , 67. ) 1d eft, infide, grata

gieï*

H

dobis ?n&;z maun.) xn?x:ïto:;, id eft,

memoria,prsfvdicaftioræ beneficii crucis.

-

P

p

$

z

"

^

i EPISTOLE B.PAULÍ APOST. AD GALATAS CAP.VL

x« In Chrifto enim ]ef& neque circumcifio ali

:

4

quid valet, .

l

neque praeputium , fed nova creatura.

Po

t

*

46. Et quicumque hanc regulam fecuti fuerin

-

t ä pzlu;' fup'ejf

-

*

illos, & mifericordia, & fuper Ifrael Dei.

l3

17. De cstero nemo mihi moleftus fit :

ego enim Rigmata

Domini Jefu in corpore meo porto.

e

*

*

18. Gratia Domi

ni

! noüri'le—fu,Chri&ï.y cum fpiritu 'Veiii*o

L]

22

s

, fratres, Am;ep.

*

1

—Mz'Zif L mundus erucifrxus ejt' Y EgO:

| .E fü er Ij;;'d'e[ De;.)

À

Dan b

Id evffw:' ]u-þ :

mundum.aBominor ut cadaver cru-

dzos credentes Chrifto.

- fs per

eifixi.

I7- De cafero meme mibi meleffus

Ef

amkn&lö.) Et vice v&rfa mun-

- fim,

dus ,.

&

. homines mundani me ut cru-

f

.) Nemo mihi ob Apoftolatum

P

N

meum litem intendat; nam cujus fer-

cifixum abominantur 4X horrent. &

vus fim, pátet ex-

f e&am

n

238- Ia. Chriffa enig: T-fit.) In. Chri-

?'"Rigmati;bus:v cor-

À

fti fide , religione, Ecclefía , ad be-

port meo impreffis.

LI

Stiämdi*.z Domin:

3«/6, t€2,] Oi

me & chriftiane vivendum.

fervis ftigmata , id eft notz aliquz,

Neque cireumciffo aliquid valet. )

inurebantur , ex qu bus cujus effent

i

Id e&, in negotio falutis per Chriftum

E

z?gnofcerentur, Ad. hzc alludit. Pau-.

]

ebtinendz, neque circumcifio , ne-

Ius, aitque fe effe Chiifti fervum &

que preputium.

Apoftolum , quod facile agnofci pof-

$6

Sed nova creatura. ) Novam crea-

turám appellat animam baptifmo &

fit ex ftizmatibus & cicatricibus quas.

im corpore geftabat, propter vulne-

C

x

ratia ChiVfti regeneratam, xecreatam,

qua effetta eft nova creatura fpiritualis.

ra & plagas Chrifti caufa. fufceptas.

-16. Hané vegnlam.) Hanc dodri-

qui be

I9. Cum [p;riru veffro.) Id efii , Vo-

bus in

nàm, quam tradidi.

bifcum fic: fic quotidiang illt falu-

Pax fuper ihs, Uf mifericordia. )

tationi; que in Ecclefiaftico officio

DN

Pacem illis a Deo iimprecor. & mi-

adhibetur ,

Domtinus | "vobtfeum ,.

h

fericordiam ; cunms d

z

Icit ,. jhpeä- iMos ,

refpondetur, & ew»

£420.-

| Jpirita. :

Gentiles fnael?ïgïz.

*

TPE

ts m

li voc

*

4

Saq;?

2.€

*?*)3( E )803* f E :

U

blicet

:

l

9,

Nonc

lt

[Lh

bic&

ls

Ibmy

ln

EPI-

lii

-

AP.VI

»ä*ä(ïïi)fääï*

. 233

Id valt, -

.

EPISTOLA

J fuper

l PAULI

fipma -

POSTOL

i ve&ro

AD FPHESIOS..

CAPUT:. PRIMUM

— EEE

Ieff Ju

Deum Venedicit Afoflolus; qui præde/lmatos plummzs usque* maxi-

mis per: Chrifbum filium. affecit beneficiis : agitque Deo graz*ms ob

t - mtlefut

yoftofatum

fidem , ac dile&ionem. bpbe/zorum erga proximos , orans , ut per-

us fer-

Jectam adipifcantur. fapientiam z oftendens etiam: CbrifHi a. mortuis:

tbOs COI-

/u]azmzfz exaltationem , qui confTHitutus: eff caput ji»þer

) Olim

omnem: Ecclefiam.

^

t alique,

us eilent

Aulus Apoftolus Jefu Chrifti pev Voluntatem Del, omni-

xüit Par

P

bus ían€tis . qur funt Ephefï? & Hdehbus in Chrlfto M

IVum

efu.

ofci pif-

2: Gratia vobis, & pax a Deo: Patre noiïro, & Domïmo ]'efu

ibus quis

Chrifto.

r Vi«

ufceptas

3. * Benedi&tus Deus, & Páter Domini: noftri Tefu* Chrï&ï5 Qcor

qui benedixit nos in omni: benedx&wne fplrltuah in coeleihr

us

efï Y0-

bus in Chrift O.

I: etr

li fïlu-

) OHicw

- 4 Sieut elegit. nos in 1pfo ante' mundi coni&tuüonem uti 3

/ællm;

eiïemus fan&h, & nnm«ulau in confpe&u ejus in. charltate

//i

s. Qui

I-

Er volumtatcya: Delh ) ld eü

quem nobis: confertur. quxdquld ha-

volintate; & jufíu Dei, non me-

bemus; donorum. fpmtuallum.

ritis meis ad- Àpc Rouztnm.]efu (;hrl-

4« S/cat elegiz mos.) KHxc.eft anti-

fti: vocatus. & afiump tus

qmmma & liberaliffima: Dei- benedi-

Sandis.y €h fþ'hdms

&io , fons- &orlgo ceterarum. Sen-

Q. Gra?ia'v0b/5.) bubmtelhge mul-

fus. e(ï:

fecundum. quod' elegit nos:

H

tlphs.etur

per vpfum Chriftum ,. antequamimuín--

- Dasomot Le; ceditlione- p*r;tudt y

dus:fiezet., hoc: eft, ab eterno;. qua-

Non carnal! & temporali , quam: fe-

fi dicat, eftsftus: ele&xonl refpondet ;

re folum: Judiieus: popolas: agnofce-

preftat nobis: Deus: in tempore beree

bat & optabat, fed' f'nmtn al non in:

ficia per. Chriftum,: que' per eum fe

noms daturum ab æterno decrevit.

pmg«xeumc terie, fed in am!s, cha-

rlamït:n,qne C(xlefï bus:

öamfïf) id: elt , puri,, caül, ine-

Àz Chife ) Per Chriftum , per

maculati.:

-

L

Btät €um. Com. Menoch.. Tom.. FAl

Gg

r

x

$4

X

$ d

s

»

*

Y

L

34. EPISTOLzE B. PAULI «Aäos

T ADEPäEäIbs :

|'s. Qui przedeftinayit nos in adoptionem filiorum peHefum

, Ut

Chriftum in ipfum, fecundum propofitum voluntatis fuze,

condum

/6. In laudem

jo.In

glbr;æ grgtiagfuæ, "fn qua gra:twificfavit»nosïip

- dile&to Filio fuo.

"

- jn Chri

g 1

7. In quo habemus redempti

öïnem per i'an guinem ejus, re-

e

miffionem peccatorum, fecundum divitias gratiee ejus,

- fecund

. .8. Quae fu

.

pru-

] conülit

i.

perabundavit m nobis, in omni fapientia-,. &

9.

t

n |

4—

dent

: m

boemaculati, ) Ynculpati , -irfepre—

In äm: gratz'fm*vit s. PT I'n,'Gliï&Tcö

-henfibiles.

eft ixae/rect).óuac, quod verti po-

teft, Grazia nos implevit, eftenim idem

"

e08. Qui predeffinavit zo:,uxö*c.) Sen-

qunmesmapo s

-.fus eft, quafi dicat : : Divina. gloria

verbum , quod Lauc. 1. 28.. ;pddi:»ur.-

x

finis eft noftre przdeftinationis. Qui

Gratta pleza.

W« Ur

Iz dihilo Filio fmo.

) Tam ïg'ratusi

? um vtl

predeftinavit nos, quos ob Chrifti

!^ gium YO

merita adoptaret in filios.

L

*

fuit Chriftus Patri ; àt fua gratia no-

I jpfum.) dig.dvrO», :

n'fife, Ut

bis meruerit omnem gratiam, ln di-

sationen

— fit fenfus, Pradeftinavit nos per Je-

Gentes «

fam Cluiftum ,. nt filios adoptaret fi-

le&o Filio fuo nos gratia cumalayit.

x

,"7. lm quo babemus redemptionei;:." )

giam. ;

: Sectn

^ .bi. fefe unum fpeftans & gloriam

fuam. Alii pronomen z;/»z referunt

Id eft,' per quem. diletum redempti

/— fs exc

.ad Chriftum; nam

uiäqgid oratiz

fumüs e captivitate peccati, mortis;.

& fpon

ac. diaboli,

*

& glori hominibus collatum eft, id

Per. fangninem ejus.") Q

^. hoc pic

"jtotum in Chrifti glöriam refertur ,

uem eiïüdi:ä

pra-nun

tanquam n caufam non modo meri-

in pretium ut nos redimeret.

Quod,

Remiffionem peccatorum.) Quafi dicat,

tetex G

toriam , fed etiam finalem noftre pre-

habemus redemptionem , quz, eft re-

deftinationis.

Probat. hoe Suarez

D

l P WPW

tom. I. in 3. part. difp..5. feG. 2.

miffio peccatorum.

placitu

Secundum divitias gratia ejus.) P,Hæc

Taluns

- , 8i áutem fequamur hanc explicatio-

mnem, fcribendum erit in textu Grgco

fecit nobis Deus juxta diviti:s gratie

verfi j

3

tig dvrà» cum fpiritu lemi, non dvro»,

fug , id eft, pro copiofa

&

E

profufa

E Ch

cum afpero , ut nunc habemus,

erga. nos beneficentia þfum."

ciliato

Secpndum, propofitum voluntatis fa. )

-.9. : z«. ) Scilicet gratia,

!

m 3

xaTü Tr5) dvdoxia» T8 StN4ueTOg &UTS.

"texty !

" Grec voci £v9»xia , nihil habet. fer-

$

7

in nos a Deo effufa eft. -

];erxzäumlairit 212 nobis. ) Aþlgldä

em f

fno Latinus quod proprie refpondeat,

Tetineg

fonat autenv propenfam benevolen-

la omni faptentia &$ P[gilent;'iz. ) Id

benepl:

tiam , ac favorem gratuitum ; &fen-

eft, cum omni fapientia & prudentia.

con

Sapientiam intelligit Chriftianam, qus

s i ?

D.

fus eft, predeítinaife nos Deum in

adoptationem filiorum , non ex no-

fumina eft, fidem fcilicet Dei trini &

pira,

flris meritis previfis, fed éx altiffimo

unius, aliorumque divinorum myfterio-

pam !

rum , quibus juftificari & falvari debe-

ditat

, diving providentiz beneplacito, nul-

,,, lis noftris operibus provocato.

mus: maxime autem intelligit fidem

epen

—6. In laudem glorie gratie fua.) Quo

Chrifti redemptoris. Porro fapien-

Qrig,

fic adoptati, gloriofam ejus & illu-

tia & prudentia diftinguuntur;namfapi-

E

tut

atiam debitis laudibus

entia refertur ad rerum tum divinarum,

.ftrem in nos

hj

celebremus,

&

grata. memoria profe-

tum humanarum cognitioném , pru-

$a

E

-

u

;qkuamur..

dentia vero ad rerum ggendai*um ufum.

»

i

«

P d

Y

e

: vcle—BU T L

235

erfefum

. Ut notum faceret nobis facramentum y

oluntatis fuze, fe-

L2

i Uæ)

cundum beneplacitum ejus, quod propofuit in eo;

L005 in

1o. In difpenfatione plenitudinis temporum,inftau

rare ox,nnþia

:

in Chrifto, quae in coelis, &

que in terra funt, in ipfo :

-

US, I'e-

(orte vocati füumus, preedeftinati

..11. In quo etiam , & nos

)

fecundum propofitum ejus, qu

i operatur omnia .f;ec-:undvum

; & pru-

confilium voluntatis fuce:

A

9. Dt

I2. Ut fimus in laudem g

loriæ ejus,fnosä, qui'/'ä.r-xtïe:—fpeæx'*;avi-

'mus in Chrifto :

ln |

iiï'ätis. Verbün; veritatis

(Evan-

vetti pt-

: cum | '"at—;dk

f

enim idem

: 13 ]En quo & VOS,

Gg a

-

gelium

1edditur,

/chi-kmenf

fuit Deus 01£neg -hofihi-neä & Angelos,

-0* Ufnot?m fiicerefnobis

t

*

fte-^

"-

;

um voluntati

s f4a.) Secretum my

cum inter fe admodum 'effent. disjun-

?

rium volunta

t

is- fuz, nimirum incar-

C&ti, imo inimici , uni

re, & ad unum

lo

;raria n

V

ini Verbi, & in omnes

caput Chriftum revoca

-

p dij

l«

hatiohem di

conjungere.

xre, & fub i

umuläv;'t.

Gentes ex C

hriiïi' meri.ti/s efquam gra-

Redundat , more Hebrzo.

tiam. :

. n sp[o. )

m J

p!ai:ii/;zm ejus, ) Rur-

Idem enim eft hbc.loco;

fn ipjo , quod

&

re VSemndumäehe

x

"

in C/Jri/? p

.

zedempti

*

fus excludit mer

ita, & ad gratuitam

II- lz.

- füOrtis;.

& fpontaneam Dei liber:

litatem refert,

quo. ) Per qqem ; 'fcilicec

Chriftum.

hoc propiie fonat £udoxío , dequa fu-

"

E£iam nos forzé vocati /ääfnfikxq') Sor-

v efdit |

ra.num-. 5.

tem adepti fumus, fors nobis obvenit,

Quod u Scilic

et beneplacitum, ut paQ

xaüx dicat,

tet ex Greco £udox

í(ay dorS Q»meorSero.

*

infellige voedtionis , adoptionis filio-

£o£im O.

) Senfus eft : Bene-

rum hareditatis , aut qnid. fimile. -

3 ei? f«

y Pïopafü?-

D

Pradefhinati — [ecundum , propofitum

lacitum

Dei, hoc eft , voluntatem

f:

[*

«

dutis hominum , & réparationis uni-

ejus.) INe quis forzez aliorfum trahe-

ret, fibique perfuaderet temere- ac for-

g pràtit

verfi pofitam fuifle ab ipfo Dee in

tuito electionem factam, faptenter hoc

Chrifto, quia ipfum conftituit. recon-

adjecit. «Ceterumn hujus fententiz ex-

p

ciliatorem , ác redemptorem mundi.

Hunc fenfum fequendo legi debet in

plicationem habes fupra num. 5. -

£

textu Greco, £ 4vre, non £ dvure,

Secundum. confrium. ) Id eft, decre-

tum , in Deum enim deliberatio , in-

Abude

cum fpiritu afpero ; quem fpiritum fi

retineamus , fenfus erit, Deum hoc

quifitio , aut confultatio cadere non

oteit.

v

T

beneplacitum ;n feipfo -propofuiffe &

i2- Uz ffnms im las

Y

fg:-m-:gloria 2;25. )

jdentia.

& conftituiffe.

ld eft, ut fimus materia & feges divi-

Io. dz dijþenf

,atiaæ'p!enifudiki! fen-

:m;quæ ,

p

rum.) Id eft, Ubivenit plenitudo tem-

iz audis & gloris. Vide dicta num. 6.

u -

dicitur ad. Galat

. 4. qpil 1

Nes qui ante [peravimus 1n Chriflo. )

ylerioe .

poris, ut

'Nos fcilicet filit Abrahae, cujus pofte-

i dehe-

dicat, cum difpenfata , id eft erogata,

expenfa , evoluta eflet plenitudo tem-

S

ritati promiitus eft: Chriftus : atque

fiem

1

oris, id eft, implet

adeo illum , tanquam vere noftrum

fayien-

eo.

um tem,PIfS. con-

a

cominunione fanguinis , & jure pro-

-

[

itututn a

mlip

Inflaurare. omnia in Chriffo. ) d»exe-

millonis, & venturum credidimus ,,

garurtiy

aNao a, recapitulare , üt legunt

& multis fecul's expectavimus.

j proe

$

ajum

13. JIn 2?0 E,W&)

.,'c

uCeE p us

-

Hïerd.nymuä & Aüguiïmus ; propo-

4

D

m

-

»

M

-

-

: 236 — .*EP.I/ST(-)LZEK B. fPAA'Uþï' .AP()ST.. äniprHæär()ä

[

$

zelium falutis veftrae, ) in quo, & ,:c;ne.dent'gs f1 gnati e fhsSpl- |

Ti ,.promifïïon ls ,fa.ï*æ:&Of,*'

í

j qm en

14 Qui eft pignus haered

jtatis ..noft

;

ra,in rédemptionem.

80

D

a

acquifitionis, in laudem glorise ipfi s.

. 18:-Proptereca, & ego audiens fidem velftram,

21

ab efcm :

»

& don

hd

Domipo Jetu, & dileCtionem in omnes fan&tos,

*

-

16. Non ceffo

3:

um i

.:'gratl as.a

gens pro vobis, flïemorlïm

veftri fa-

^

ciens in orationibus meis:

j

3

"T

|.. 17. Ut Deus , Domini noftri Jefu Chri

fti pater glorie, det- |

cap

?

vobis fpiritum fapientiae & revelationis , in agnitione ejus 5

.18. llluminatos oculos cordis veftri, ut íciatis, quae fit fpes -

omüoi

vVocationis .e

)jus?T & ,qg.æ ;dlvi.ti?e' ;g»llo—;fiæ hærvc-':-diätatþis .ejus in.-

':faxf.&)i;s 5

l

E

r

cem um

fAon quidem olim ut nos , fed riüper.,

ut chuiftia: id eft —'þ,opulu;s" electus ,

«cum .ex nobis Chrifti miniftris audif-

redemptionem periectam aífequatur ,

Tid CC

fetis verbum veritatis, quod idem eft

iti ut nihil remaneat fervitutis, nec

Qis, !

Evangelium, id eft, bonum nun

;igm

peccati, nec miferie

; máime. ipfa pe-

Gifia

falutis. veftre..

nitus abfümpta.,

e

Is laudem gloria iþjius.)

ab ipl

Credentes. ) mgs':uo*av;:;, ( id ,e.&,,

Ut nimifijm

IQ

poftquam credidiftis..

divina ejus gloria illuftretur.. -

Senfa

Signati effis Spiritu promtfftonis fau-

. 17. Ut Dew:. ) Quibus orationibus

lente

o ) Id eft, Spiritum fanttum accepi-

poftulo, ut Deus, &c.

"-

&enda

quam

füs, que .certa nota eft, certumque

Gris. ) H&C€ vox Glorie ne

mus

teftimonium vos effe filios Dei

eft cum voce De»ss , ut totius verbó-

fleria

promiiia fpectet hzreditas,

,ad gggs

rum ordo re&us fit hujusmodi , t

- mota

14 ,Qw efg pigmu .b&re'ditaris;) d-

"Deas gloris ( id eft gloriofus ) Demin:t

- Can

PeBcs ,ad eft.arrha, qus datur quafi

Jv Chrifii Pater , eft enim. hyperba-

S£'4

ton, id eft , ordo tran:

pars anticipata futurz plenzfolutionis :

verfus.

fpofitqs & i;n-

E

tutjs

Hic autem ïSl)jjrirus daturþquafi pars

virt

SC reguftus iuturz noftrz hereditatis

(oepiritum fapsemtia: 65 rcvel;:(ianif.)

teful

'"Det vobis fapientiam , qua myfteria

&ielicitatis,quam'obtinebimus in ccclis.

Tmorl

Iu redemprtionem acquifi donis.) Mox

divina patefiant, ut ipfum Deum- ma-

quan

acquifitionis-, in Greco eft, aseimonj-

-gis femper ac magis cognofcatis.

illun

3

G:e6 ; eft autem, mecrmonoig , acqui-

19. Il/uminatos ocuíos cordis vveffri. )

E

fitio , & etiam zes acquifita, quemad-

Det $óbis habere oculos

2

modunm apudTtalos vox 442;/7o utram-

veftri. illuminatos.

—' ïntellefïils

*

ii

.que habet fignificationem, activam fci-

- Ut féiatis qua fer fpes vomiääni; ejas.)

fort

licet & pafiivam. 'Hic ergo 24644;-

Id eft, ut magis- ac magis cognofca-

féto paffive fumitur , & fignificat ac-

tis, qux & quanta fint Dona ad qus

t

autem hzc

pt

quifitam poileflionem. E

ipfe vos vocit ,« quz vos jubet fpe-

$

J

pétieffio populus peculiaris , fingula-

rare.

| fxï

riter a Deo electus, juxta illud

fal. Hebreo pofita eft.

pes enim pro re -fper»aþn(»ia more

&Ul

134-4- qacob eiegiz þ'ä: Dominus,lfrael — Et qua civirit, 67,) ld eft, & quam

ex(

m, þoþf'am;? —fai.- "4Senfus efgo eft, ZOPUIe,an" fplendida, ,xï:agnificafic glp.

-

ig

E

-

-

x

V

N

z

C;';A'þ PUT L

r

szi'sx'.Sþi.

19 Etr quää fit fupereminens ;m'agnitudo virtutis ejus in nos, -

dimus * fecundum operationem potentiae virtutis ejus, "Infra

; qui cre

pïioüem

$9. Q

uam operatus eft in Chrifto, fufcitans illum a mor- 3 T.

X

ituens ad dexteram fuam 1in cceleftibus,

tuis, & confti

3

21. Supra omn

em principatum, & poteftatem , & virtutem,

di

' & dominationém , & omne nomen , quod eno'mina;uï non fo-

hoc fzeculo, fed etiam in füturo.

e&n fi

: lum in

*

* Pfal;

A as

»

"Et omnia fubjecit fub pedibus ejus ::1 & 1pfumdedlf

L

*

læ ,—:det'

caput fupra omnem Ecciefiam,

2

E

ejus :

45. Quae eft cor

pus i

pfius, & pilgni;;.gaao ejus, qui ;qnma in

E

*

A

it fpes

-oquibgsvadim*plxetur., ;

ejus in

X

E

-

19Et

st emti)

-

P

G.g 3 ."

- CAPUT

! EIQ&US, ;

&quatir ,

ria cælä'üis , qua eft hæredätas«,fi'an-

QO. Etomnia ]ijbrit[ub ped;'þm 'þ&jæ;.)

jj üeC -

'Tam Angelos, quam homines Ch

|Qis, hoc eft tidelibus in Chrifto fan-

x

ipfa pe«

Gificatis , tanquam filiis adoptionis ,.

fti' poteftati fubdidit

ab ipfo promitfa.-

Dedit.) "Conftiteit. '

:

s

L. fisperemimens, &fc. )

Supex emnem Ecclefra

m. ) A'ngelOlj'uïm' :

nþnimm

io. Er qua /z'

h

Senfus eft : Item ut cognofcatisexcel-

fcilicet & |

: ominum . E:-'mi?itan-texn W.

;tionibus

- Jentem. magnitudinem potentia Dei ;

triumphantem.

quam oftendit erga nos, qui credi-

t* Quä 74 -60:.';'!!5 zpfus)c

C c-)rpüs*

nä&enda

mus Evangelio, tam ardua fidei my-

'myfzicum.

)

; verbo-

fteria , tamque ab . humano fentu re-

l, U

'mota nobis perfuadens, X a ftatu pec-

"Et pleuiru?o 6u

s. ) Id eft, "in't'egAr'i—,

tas, pertectio , & quafi" complemen-

.*

- Dunm

V cati ad gratiam vocans.

tum, quia ficut capat. membra, fic

;ype;ba-

- Seeunmamm operarionem potentie vir-

tuti:-&ju:;, &$c. ) Quafi digat : Illa Dxei

membra caput ipfum perficiunt ; non.

enim perfectum eft. corpus , nifi caput

s;&—i,n-

virtus, potentia & energia, qua nos

& meémbra inter,fe unita fint & col-

:türxi:. )

refufcitavit ab idololatria , peccatis ,

mo:te , & inférno , fimilis illi eft ,

ligatas

*nllüel'iüv

u'm a«

quam Deus oftendit in Chrifto, cum

Dui emsia in 'a"nm;äz;—:*'ddïnip,'eïurk. )

h

illum a. morte. fufcitavit , & ad fuam

Ante vocenr emeia fubiht:elligenda eít

dexteram evexit.

s

in Grxco texiu prepofitio «2r« , per

Jf J'i-) '

QI. $sper omnuem pr

i;zcipdfztn?, &7.)

ellipfim , ut fit fenfus, Ecclefiam effe

elle&ys

Principatus, virtutes & dominationes,

ylenimdinem ejus, qui fecindum omnia

funt nomina chororum "ingelicorum.

in omnibus f.i corporis membris ad-

i:g'-;ff-)

impletur 5 naim ut ait Chryfoftomus,

oicà-

Et omue nomen,) lNomsn hic acci-

pit pro perfona quavis cxcellenti , five

Nife multi in. Ec-iefig myffico cocpore u7

1 qu£ .

humana illa fit, five Anrelica, & fen-

mereutur. y 6 ff vbaiim quidem ThATHS ,

t p*

alius Utré pe: , aiius demique aliqua alia

4more

fus eft: five quod aliud eft hominum,

aut caleftium fpirituum dignitatis é

Corporis pars : meque &f intcgrum cor-

A

psuí , 0€

,uam

excellentiz nomen , aut officium nobis

que ipz]zle.t'ur;,/ 4::!4 perfcttur ed-

jrgnosfi-un.

: cs

]I!f *

D

t glx(l- h

T

EPISTOLIE B PAULI APOST AD EPHESIOS

238

X

p

CAPUT II

(hrifto,

3

6 E

-Pecmtzs antea. mortuz per Cbrzjlum vivi jïcatz fant , "n fms epe- -

Chnfto

i

ribus , [ed gratis. per þdem - oflendit , Gentes , que prius aliend -

.U

Ü

emm* a Dei promilfionibus , jam per Cbriffumi, & fidem , que Dei

dxvmas

donum eji JaGas e[je San&orum concives , idemque babere.

gG

fundamentum cum Patrzarcbz;, 46

*

. peien

Proþbez*zs.

i

9Nc

^Yl

*Co]l I.

vos, cum effetis mortui deh&hs, & peccatts veftris,.

i

nbus x

2013'

Es

-In quibus ahquando ambulaftis fecundum fzeculum

mundi hujus fecundum principem poteftatis aéris hu;us fpl-

ritus, qui nunc opera:ur in filtos diffidentize ;

[

*

s U

e n5

In quibus & nos omnes aliquando converfati fumus in

muni cut

dehderm carnis noftrae , facientes voluntatem carnls, & co-

]n Cl

gitationum, & eramus natura filii Irae; ficut & caeteri:

vd ad i

6. E

p ]Deus autem, qui dives eft in mlfermordm, progter ni-

miam charitatem: fuam - qua d1lex1t nos,

feat 8

sEt

T

cados ir

fede f

dentiam

1

T vos cum effetis mortzi delittis,

3 Ip quibus , & c. ) [nter quos..

&c.) Cum effetis privati vita

Et nos comver[ati [nmus., 6/c. ) Id eft,

Tenpia ]

f

ratiz , per delicta &.peccata veflra.

velet,

g

nos omnes tam Judzi, quam Grzci,

emm p

uppLe, convivificavit Chrtü*o, conre-

prlusquam vemremus ad Chriftum in.

fufcitavit,

& confedere tecl,t in cole-

dehétis &peccatïs vitàam egunus.

tim p

Rlbus-

*

T

ificat ;

2. "mbulsffis.) Converfati eftis.

Facientes "voluntatem carnis, &f éogi-

l-

zationwm. ) Hppetitui jndulgentes & -

fequen

Secandum jacu/um mundi bujnus. ) Id

fervientes; non rationis , fed fenfus

Alu

e& fecundum confuetudinem fzcula-

rium mundane viventium in hoc mun-

defideria & fuggefhones fequentes.

k df

..do , qui totus pofitus eft in tmlwno,

-

Erarhns natura.) ld eft, ex nature

benef

ut dlClCUlC Joan. 5. -

noft;z corruptione & propenfione ita

s

fota i

carni & copeupifcentiis dedm, ut. eiï'e-

Ini

Secumdum prmc;lvem ;etej?at:s aeris

mus filii irz.

bzgn: ) Id eft, fecundum inftinctum,

mgnit

fueceftionem, Vohmmt:em diaboli, qtu

F:m zrt. )

Id eft,, dl ni & obnoxr!

ZT

ire, ac vindicta: Del

Su;

».

'eft pnnceps poteftatis aeris hDJUS, cui

fic phraft He-.

In

poteftas aeris concefla eft.

breorum dicitur flins marus, is qm

Spiritus. ) msu,mrreä, eft genitivi ca-

inorte dignus eft.-

us.

x

jl

BDui nanc eperatur ?n fflios d*tf iemm.)

Siur & mrer:.) Sicut & czteri fere

mortales.

DONNSEP WLRO

gratl

]

, Qui fcilicet princeps mundi hujusfpi-

ritus eft , miram efficacitatem habet ad-

4. Qui. dives eff 1 mür:ccrdm. 2

jl

fle&tendum qno velit filios contumdces

Qui anifericordia abundat qm a.dmo-

te1

—« incredulos.

dum mnifericors eft.

ber

Niguam, ) Magnam, eximiam.

-

Diffideutia. ) dnti3tíag , rnobedientia,

l

d

j

—

P d

Í

r

?

!

k&

um

L]

— þAPUTh;

239

- ?

à

a

xs.

ïEf cuvm-eiïc-:fmus mortui peccatis, C

öfnvïv;nb

Vlt ryi,o.s' jg. ss

1

Chrifto, (cujus gratia efti

s falvati. )

Y

6. Et conrefufcitavit , & confe

dere fecit in coclefübus in

Chrifto Tefu:

;

as

lis ï'upexrvehienrtilgüs : abundägtäs,

1. Ut oftender

et in fæcu

"

*

qu ,

divitias gratize fuse in bonitate fuper nos

*

in Chriftg Jefu.

T

t

:8. Gratia enim e

ftis falvati per fidem, & hoc non ex .vobis,x

Dei enim donum eft;

*

1

9. Non ex operibus, ut ne

quxs gloriefur.'

.

.

'1o. LIfius enim fumus factura, creati 1n C

hrifto Jefd in ópe«

3&&5 !

inus.

-

eculum

riþus bqnis ; guæ præparayit þeus, utviyn- illjs« ambule

E

iM

w p

H

ükviv?fc;;v:;t nos £m Chri/la: ) l'd

þideoque p& fäfïd,,ein' ju&iücariy dicixhpf,

mus in

eft, nos a

d fimilitudinem Chrifti com-

uia fides eft humanz falutis initium ,

-fine qua impoffibile eft placere Deo, .

muni cum eo vita fpirituali donavit.

'-& (Q-

In Chriflo, ) Id eft, cum Ch»rifcq,

. & ad filionim ejt

t

"

i confortium perve-

R

vel ad inftar Chrifti.

nire.

t'e*rl fil

-6. Er conre[efcitavit , &5

&n]&dere

Et hec mon ex vobis, ) Nam quamvis

libere affentiamur illuftrationi diving,

*

f* s

&c. ) Dicitur Chriftus nos in

s

calos inve

xiffe , ibique collocaffe, &

tamen hic-ipfe voluntarius affenfus ,

?

federe feciffe per fpem, affectum, ten-

etfi nofter eft, fimul etiam eft Dei do-

dentiam & vitam celeftem per quam

num, acnon ex merito operuni prz-

108,

cedentium , fed ex gratuita & fponta-

reipfa poft mortem nos in cc«los in-

lId eft,'

vehet, & fibi confedere faciet ; hoc

nea Dei liberalitate nobis provenit. -

Grgci ,

enim preteritum copfedere feet , par-

um in.

9. Ut ze quis glorietur..) .. Se fuis

L

"

j

tim prateritum, partim futurum figni-

E

operibus merui

ffe, & ädeptum---ei& ju-

ificat,.

fecit & . faciet.

*

ftitiam & falutem.

s

L

j [ägi.

v. In faculis [upevvent

entilus. )-' In

ites

fequentibus temporibus.

*

*

.

Io. Ipfius enim. [umms f«dura , 556)

Abundantes di

4

viita$

gratta /24:: )

Reddit caufam cur neminem oporteat

fs

7]

Id eft , excellentem & exuberantem

gloriari ; quia ficut creationem homi-

Vature

'beneficentiam fwam , utque ea manife-

nis nihil omnino praceffit, nifi mera

ftata ipfe glorificetur.

n

& gratuita. Dei voluntas fabricandi

i

Is bozitate.

L

tss xe

ngo'm'r;. , 22 be-

corpus, animumque ex nihilo creandi :

t elle-

fic juftificationem , que altera quah

nignitate , five per benignitatem, fup-^

-

ple; quam oftendit.

creatio eft, nullum omnino merit

:

Ó

I-le

noxit

Super mos.) Erga nos.

antecedit.

)

He

In Chrifló.) Per Chriftum.

Fallura. ) moüqu.

A Hgmäntum, opus.

Iu Chriffo: J-f. ). Per Chriftum re-

;'quil

