Colof. . Afpicientes in au&torem fidei, & )c-')nfum"mator&m"]efüih,

1., 6; Qu

2. $. qui

P

-bmnem

ä

r]qe

iil

propofito fibi gaudio fiftinuit crucem confufione con- .

3

U etr- tempta, atque in dextera fed's Dei fedet.

| RU diíc

2".1 D

fe Deus* qu

4

3. Recogitate enim eum, qui talem fuftinuit a peccatoribus .

-^* adverfum femetipfum .

F

9. Qud f

ponxra-di&i-on*em : nt ne f. at'iggrp'ini, ani«

mis veftris deficientes.

! omnes : efg

^.4. Nondum énim usque ad fang

« s Deini

à

uinem refí itiflis, adverfum

peccatum repugnantes.

mus, & fel

s. Et oblid eftis confolati

onis ,. duæ vobis, tam(fuarh;iliïs;

- patri fpiritu

Prov. loquitur,dicens: *Fili mi, noli neg

Eoro Ril

$I ne

hgcre difciglinam Domini:

poc.

que fatigeris , dum ï»b €o argueris.

- voluntaterm

..6. Quem

319

Ne&in redp

immunitatem a doloribus.

N.o'ïxïfæ

cupifcentias .appäiari peccatum. non

1

[ E

elt novum apud-D. Paulum, ut vide-

vulgate fenfus eft, Chriftum fuftinuif-

re eft Rom. cap. 7. & $. inukis lo-

fe ciucem, ut mereretur, & afleque-

Difaplmam

cIS

Porro h& concupifcentiv nos

a a Domin

retur gaudium qued Pater ipfi pro-

B

eireumflant, & nobis quafi veftimen-

pof'it, tum

er fe, tum per Ange-

L fgella, abi

£um quoddam adhzient , & impedi-

lum ipfum in horto confortantem.

L erudimur,

t£0s5, & tardos reddunt ad eurfum.

thue fd!ig

Conjufou: contempta. ) Ignominïaj

Per patieniiam eurramos. ad propof-

probrofz mortis non retardatus.

J Nese df

gum nolis certamen. ) |1n. Greeco cft :

. itque in. dextera [edis Des eft. ) Se-

[ mum, ne di

Per patienttam curramus

pr.r.paþ':.um ,nof-

det ad dexteram Patris honeftiffimo

6. Qum

Bis aginem , Üve cerrame

",

& proximo loco throno divinitatis.

L figa. ) Poi

Ce:itam n.) Agonem, uteftin Grz-

2. Reccgitzte.) Serio cogitate.

[ corpigit mor

£o

Sic vocat v«l ipfum. ftadium . in

Contradilionem. ) lrrifiones, pla-

L^ li eQs 0

19 decurntur, vel ipfum curfum.

gas, injurias, probra, &c.

*

fperatam el

V

uigaws ,aggq)i;

P

Ur ze faticemmmi, 6c.) Qua

fi di;:at.

;

ro bravio, &præ-

[ relinquiur,

sráo ipfius curfug.

recogitate Chrifti paflionem, ut per-

: pus at

Q. - pieientes ,

$fc. ) 'Qmäfir dicat,

fecutionibus & afflictionibas non de-

&lfm it

filiübor curfus nos deterret, conver-

fatigemini , & animis veftris: difiol-

« quem in Í

£amus oculos ad (hiiftum , inde e-

amini defici

entes, & ]aboriqus ces

*

( editione P

zim fet wt ,;r«:efum-;p;isþ animis ala-

dentes.

. haber, (

M

&rius curramus.

4« Nondum enim sf2gue ad þmgu;.'.

;f ; Pld"l fl&:;

4Auticrem . fidei, ) Chriftus eft. au-

nem reflitifis. ) Quafi dicat, reco-

&OT H d.?i )

1 gendulxx i

uia doeuit.nos credenda,

gitare Chrifti paffionem, quia quam-

ühde orta

& donat ut cred :mus.

vis multa fuftinueritiss nondum ta-

! h

Con|ummarorem fdei.) Dicitur con-

men fanguinem fudiftis pro Chrifto,

Qlicet D

fummator fidei , quia ea qux creden-

ficut Chriftus fudit pro vobis.

- bules vel

da docuit, poftea videnda prebet, &

Adverfus peccatum — vepugnantes, )

Tdnquü

a(tum fidei mutat in vifionem.

INe peccatis pollueremini.

&. Ft oblert e/ds. &onfolarionis.) 9g

Vaf dic

Qui p:;?qutp Y ngudio,)" In Grz-

Catem,

£0 eft , oc ayrí mooxtiptyqc vr& Xa-

Ta»axNjotec, 1id ef

. íexhertasionis

al Y v

elc, id eft, 44; pro. gaudso ffbs propo-

illias que habetur in libro Proverb.

le?n

, fíros & fenfus eft, qui pro gaudio,

C. 5. . II- & que magnam vobis af-

quofruí poterat, crucis paffionem ele-

ferre -

;

N

Po!ïet: confghcionem in &rum-

E C.)a

g. Gaudium intellige quietem .&

his.

[ies 1 q

*2 Q

—

s

05

'CAPUTXE

42t

Yem Jefrm

BA b« dit

git Dominus

:

y

.

» caftigat : flagellat autem

i pne Cpn-æ

i

omnem filium, quem recipit.

- *. In difciplina perfeverate, "Tamquam filiis vobis off.rt

ECCätoribus ,

fe Deus: quis enim filius, quem non corripit pater ?

N

»

f unf

[?I?lini, ab

8. Quod fi extra difciplinam eftis,cujus partici

pes xfa&i

omnes : ergo adulteri, & non filii eftis.

i

à

Ores ha-bui-'

: adäerfum

9. Deinde patres quidem carnis noftrze , erudit

mus, & reverebamur eos: non imulto magis obtemperabimus

Patri fpirituum, & vivemus?.

1 Domini:

- 1o. Et illi quidem in tempore paucorum dierum fecundum

voluntatem fuam erudiebant nos : hic autem ad id

eít in rec

nem ejus.

; quod/utile

& Quen.

—

U

i piendo fan&ificatio

& Nols

GES 3

II. Omnis

um fftinnif-

, & aleque.

Difciplinam Domini.) Eruditionem

Ergak adpulteri.) ld eft, adullcrin; ,

14 a Domino/per tribulationes, &

ut patet ex Greco »ó9o , fpurii & de-

vt iplt p .

d

1 per Ange« -

gella, ab eo immiifa aut permiiïa—

v

eneres , :&—patemæ hzreditatis ex-

2

rtantem.

erudimur.

j

ortes.

Ignominia'

Neque farigeris cum ab o av guerss.)

9. Deide patres, &c.) Eft aliud

rdatus.

Neque deficiss, ne defpondeas ani-

argumentum a minori ad mijus;

uafi dicat : Parentes carnales nosin

"P

mum, ne diffolvaris animo.

vondtifimo .

6

uem enim. diligir Deominus, €a-

pueritia corripiebant & caftigabant,

-

ffigar- ) Perinde ut pater ca(tigat , &

nosque eorum ca-üigationöm patienter

iyinitatig

ferebamus, reverenter & obedienter ,

vritate,

;

corrigit mores inconditos filii fui : t1

one, plie -

enin eos non caftiget , fignum eft de-

quanto magis Dei correptionem?

fperatam efle filii falutem , qui ubi

Patres cavnis nofira. ) Patres noftri

relinquitur , ut moribus fuis cofru-

carmnales, fignificat Apoftolus hac for-

ï.ualï dici

mula dicendi animam nos non habe-

n, tt p£*

ptis Witatur. -

y non d*«

Qucm n(ipit; )

Quem approbat ,

re a puentibus, fed eam a Deo crea-

n d -

quem in filium recipit: in vulgata

ri, & corporibus noftris infundi. -

editione Proverb. c:p. 3. II. citato,

Patri fjiritum. ) ld eft, animarem

oriþus W. i

nolítrarum creatori.

habetur, & 7uafi pater 12 Filio. com-

place: fibi: quod quomodo fit intelii-

E vivemn;. ) Pro st vivamnus. Cum

d jgu

endum ibi diximus, indicante: etiam

hzc obedientia vitam fempiternam no-

if , tect

unde orta fit leftion'im dive: ficas.

bis conc liet.

-

ja qum-

ndum t«

—O. qn difciplina perfeverate. ) Qua

IO. Íp rempore paucorums dierum.)

fcilicet Deus vos per Judxos contri-

;

Id eft , ad paucos dies caftigabant

(bito,

bules veftros:exercet.

»

nos , fclicet dum effemus pueri , & ut

f

recte nos gerere fciremus in rebus ad

yantti )

Tanquam filiis volbis óffert [e Deus.)

Quafi dicat : Agnofcice veftram feli-

hanc vitam paucorum dierum perti-

citatem, non vos abjicit Deus, fed

. nentibus.

u) 7 'ï? ;

ad vos venit,ut ad veros filios Pater,

Secundum vwiluntatem fuam.) Quafi

at

Proverb.

Corripit. ) Caftigat.

dicat, atque'id quidem non femper

4 9. Qeed ff exma diftiplinam effis,

ad ea, qu& vere utilia nobis eilent,

qohisale

€..) Absque caftigatione , cujus o-

caftigabant nos, fedfecundmnvolm-

p s

tunes, äul Gilii -fqnt, participe; funt.

tatem, fuam.

s

x

E

*

OST. AD HEBREOS

x

qm — EPISTOLE B. PAULI AP

rf. SCItot

1. Omnis autem difeiplina in praefenti quidem videtur no

benedicton

"effe gaudii, fed moeroris : poftea autem

fru&tum pgcatimmum ;

locum, qu

exercitatis per eam , reddet juftitiae.

u

*

19 Non

.12. Propter qu

od remií

fas manus ,

& foluta g'enuak'erigite :

fibilem 1ga'

13. Et greffus r

eCtos facite pedibus veftris: ut non lclaudi—

cans quis erret , magis autem fanetur.

-

1 Ettt

funt, exqu

'Róm — 14. *Pacem fequimini cum omnibus,-

& fan&imoniam , fine

bit Deum:

y

40, Non

12-18- qua nemo vide

.15. Contemplantes ne quis defit gratie Dei; ne qua radix-

gerit mont

amaritudinis furfum germ

j

.

inans impediat, & per zillgm ingku-iï

[ onnmmmadEEE

nentur multi.

^il habec fs

* Gen:

16. Ne quis fornicato

r,aut profanus?e ut Efau: qui propter

lirit-& con

primogeniton

25.33 unam efcam vendidit prim/i(iva fua.

17. Scitote

jon&em erig

L. H:c antem 4d id qnod utiie & ; &e.)

14. Pacem þq?im;ni eum emnuibus. )

d. ltaque

Hoc dicit ne forte odio aliquo profe-

e jus flior:

Deus autem caftigat nos ut difcamus,

tudinisquod|

& faciamus ea, que vere nobis uti-

querentur eos a quibus. vexabantur ;

lia funt, nec unquam faMitur, cum

nec fatis putavit dicere , 24cem fegui-

at bona fm :

mini, nifi adderet , cwozommbus, cum

tionem fuor

illi ftequenter decipiantur.

Primitioa, :

II. Ommis autem difeiplina im pra-

ilis etiam qui vos perfequuntur-

(

fenti ; &c.) ld eft, omnis caftigatio

Sanüimoniam,) Animi puritateum.

cum infertur , dolorem affert, nec vi-

I5. Comtemplantes. ) inwonSyTéG g

; m gutate

infpicientes, füperintendentes , confi-

quod etian:

detur unquam gaudium paritura, fed

/ Htreditare

tamen tandem illud aifert.

derantes & caventes.

Pacatiffimum-). &uyxo» , pacifrcum.

Ne quis defit - grgtia. Dti.)

n s

benedictione

Intelligit autem fructum, quo fumma

ócepeQ» 4-Ó T5G X«4errog TS SJeoU, fe

Rpribatus

quis ita lente & teptde procedat in via

- icente: Be

cum pace & tranquilitate animi per-

m

fruemur; fredes autem jwffiti4, eft

Dei, ut deficiat, fubfiftat, ab hofti-

eximia fanctitas, quam ejusmodi ex-

bus infidiantibus intexcipiatur.

ft

N enm

ercitatio efficit in anima, « beatitu-

enim Metaphora fumpta ab iis qui

. 1NOR etim c

T pomite

do, que fractus eft ex juftitia debi-

aut viribus deftituti , aut fegnitie tor-

tus iis qui legitime pugnaverint.

pentes , non affequuntur prgceden-

; vOciret, V

I2. Proprer qmod remiffas manus,

tem comicatum aut exercitum. ' Hoc

itentia, q.

enim fignificat verbum Grecum dce-

——

- veuditi juri

&'c.) Monet ut excuffa ipnavia ala-

:

7

B

18. N

critatem affumant , & ferio fe com-

g»s?v.

eeffe oratiz Dei ille dici folet,

parent ad. patientiam, & pias actiones.

qui Dei vocationi & infpirationibus

mosten

13. Ert greffes retios facste pedióus

minime refpondet.

- tefíilis 4

Radix amaritudinis, ) Radix amari-

Terem mo

vefíris , ££c. ) Mionet ut. fi qui inter

eos fint claudicantes, id eft, ad de-

tudinis funt prava dogmata, & cor-

hïilh' 3

fecionem proni propter afHictiones

rupti mores, qui amaritudine perfun—

,—: Cælems, ]-

quas fidei caufa patiebantur ; ftatim.

-t n6 hi

catum traxerunt.

dunt confcientiam , poftquam ad pec-

ä

adhibita paterna cura per medicamen-

;

Binento

ta dectrine, confolationis, atque ex-

16. .Ne quis /ornicn?ar, &. c.) Quafi

ÉN qui

hortationis fanentur, & contorten-

diceat, radicem amaritudinis intelligo

JintQ r

fornicatores, profanos & fimiles.

tur, ne negledi longius abducantur

& corruant.

t Ql

-Prqfan'u&,') Bs9qoc , ille eft qui ni-

W05 of

-

j

t

E

-*

08

L

'CAPUT; XIL. -

423

ldeturm ;

17. Scxtote enim , quoniam * & poftea cupiehs !f:a-z-rledvif-;are4.(-;;&,ï

-

/:38-

benedi&ionem , reprobatus eft : non enim invenit poenitentiee 2

ca;immum

U

locum , quamquam cum lacrymis inquififfet eam.

-

i

b3

i erigite:

18. * Non enim acceffiftis ad trat&tabilem montem,

& acceng*Ex&

I9-I2.

on claudi- -

fibilem ignem, & turbinem, & caliginem, & procellam ,

29.

19. Et tubze fonum , & vocem verborum , quam qui audie- *

L

-

runt, excufaverunt fe, ne eis fieret verbum.

niam,;ängf;

20. Non enim portabant, quod

dicebatur :* Et fi Edüa teti- *Exo.

quitédis .

1*9,-33-

gerit mo-nte'mf.,K lapidabitur.

51. Et

p

hil. habet facri, qui facra violat, ne-

Et accenfibilem 1gnem. ) Ad mont&m

ii propter B

gligit:& conculcat, ut Efau, qui jue

Sina igne accenfum ,. hoc enim figni-

primogenitorum & facerdotii illi ad-

ficat, Cesni xexauptve mvel.

a

E

.

r Sdtte T

jun&um exigum efcme defiderio ven-

Er turbinem &5 caligsnem ,

&c. ) Vi-

de Exod. c. 19. n. 16.

y emibyi. )

didit. lItaque monet Paulus Hebrzos,

,

ligao profe- —

ne jus filiorum Dei & aternz beati-

IQ. E^ vocem verborum. ) Scilicet

vexabantut ; -

tudinisquod habebant, contemnerent,

eorum, quibus lex ad populum pro-

ut bona fua reciperent, vel perfecu-

um f

tionem fuorum vitarent.

d

nuntiata eft. & promulgata.

gtibis, CU

Qu.zm.( MVocem tubz.

quntur.-

Prumitiva. ) Id;,eü, jus primogegi'-x

Excu[awerunt fe.) — in

Crxco eft ,'

J

£urz.

mupyrécayro s recufarumt: fed Lati-

kaatem.

: iö'frqe ,

um

17. Seitote. ) In. Greco eft

nus interpres apte dixit, exew[aerumt

quod etiam verti poterat, fe/t;zs.

fe, quia non fimpliciter repulerunt

ies, CODI -

Hereditare 5enädiäion:m.) Confequi

aut recufarunt, fed cum quadam ex-

benedictionem,

.cufatione timoris mortis , dicebant

) g

$ Sm, f*

- Reprobatus eff-) Rejectus eft a patre

enim, ze forte eoriamur.

&dicente: Bezead;xignue ef , 6 erit benedi-

cedat iv .

&us.-

:

Ne ipf& feret verbum. ) Yd eít, ne

1 ab holti- ,

? Nom enim imvenit panite

ztia lac:?ni. )

amplius fecum loquentem

: Deum au-

atur.

dirent.

iNon enim obtinere potuit ut patrem

i dsqu .

fa&ti pocniteret, & beneditionem re-

20. Nom emum .par'-taäaut:quad dice-

opfitie t0I*

vocaret, "Mel, inutilis fuit. ejus poc-

batur.) Non poterant auribus fuis

eddt-

ferre quod a. Deo dicebatur. Excu-

*

1

Hoc

i

nitentia, quod fcilicet peniteret eum

f.

e

6

j

venditi juris primogeniturz.

werunt fe & petiverunt ut non Deus

geum w

18- Nem emim acceffifiis ad traHabi-

fibi loqueretur, fed Moyfes , quo-

dici fl

niam vehementer perterriti erant ; non

lem montem , 6c. ) Quafi dicat: Non

enim fuftinere poterant tantum timo-

stionio '

acceffiftis ad Sina. corporeum & ter-

reftrem montem , fed ad. Ecclefiam

rem , quantum verba illa incutiebant:

jix um

Er ff beflia tetigerit montem , dapidas

Chrifti, q»x mons eft fpiritualis, &

Ubtzr.

;

* & c-

cccleftis.

Hoc dicit, ut eos horte-

g perbe.

tur ne Chrifti gratiam neglipant, ar-

Et ff beffa

y

M

.).Pro' & f£, in Grgeo

.£

. XG s et

jamft , id eft, non folum

n jld p* 3

gumento petito a' Movfe & lege ve-

bomo, qui montem tctigeric, & ad

téri, quam nemo impune violivit.

" Quif : |

"Quanto ergo graviori peena ple&ten-

hoc Dei quafi tribunal accedere au-

;inelito. |

£ur qui legem

hrfti fuis cup

fus fuerit , Ispidabitur : fed

^

?ditati—

UI

etiam þef

ïmiles. ;

flia ant jgmentugx.

elï qtü Id

. bus Po&hgbuerwincþ?

^

T TE

/ï

1

EPIST&)LE B.PAULI APOST. AD HEBRJ/EOS

p*

44

ar. Et ita terribile erat, quod videbatur.

Exterritus fum, & tremebundus.

*"Moyïfes djxit : |

t

rerunt, rec

22. Sed acceffiftis ad Sion montem, & civitatem Dei viven-

13gis n05,

tis Jerufalem coe

Ieff.epu,, & multorum millium Angelorum fre-

*

- s. Cujus

quentiam ,

:

dicens: * À,

25.EtEcc

lefiam primitivorum,qui cdnfcri"þtf funt in-coeiïsi

& celum.

& judicem omnium Deum, & fpiritus juftorum perfectorum,

?. Quot

24. Et teftamenti novi mediatarem Jefum, & fanguinis afper--

translationt

äon:en; melius l-qquentemï quam Abel.

immobih'a.

2; Vi'det,e::r

|

^

—— —

OIp. E£ z£« terrilile eratw quarl" vide-

fcripti in focietatem eorum, qui pr& [|c41 h

&arur.) Atque ita.cum populus, &

ceteris mottalibus electi funt a Deo,,

(landl ad me

etiam. jumenta Dei juffu monte arce-

& ab aliis feparati,, tanquam primo-

-tem Chrilti m

rentur, admodum terribile erat omne

eniti, & in colis, tanq

fericordiam ]o

id quodin illo a Deo: gerebatur ,

uam beatitu- Eþ* |

dinis csleftis heredes. confcripti.

retilfionem,

idebatur a. populo , ut. Moyfes alio-

Ef judicem 072X 1102 Deum..) Accef-ï- *

J quz com

qui Deo: familiaris. dixerit. : Exzerrzzus:

fiftis ad Chriftum , qui Judex omnium

e in texty (

fem , & enemebundus-

22. Sed acceffiflis ad' S10m. monzem ,

conflitutus eft, atque ita vobis dig-

100 autem, s.

nam veftris laboribus & patientiamer-

05. Pule m

&c.) Singulis qu dixit, nunc fingu-

cedem. reddet, & eos a quibus nunc

Sclicet Chrif

Ia opponit , ut doceat eos multo.ma-

vexamini , fuppliciis debitis atficiet. -

jora beneficia: accepiffe a Deo , quam

Quitu , e coli

Jatres. veteris teftamenti.

Ep fpiritus. jufforum. perfettorum.) .

5 enim ij

Recte plerique omnes: intelligunt pio-

ïf:, 6[,) Sh

- Sion. montem. )

?

, Non ad*, terre-

rum. hominum: animas- fuis: corporibus:

num montem , fed: ad. fpiritualem Ec--

exutas, & apud. Deum viventes, ad —

plicum, qui

elefiz, qug per Sion fienificatur.

InOnte Iquem

quas Hebrzi dicuntur acceffiffe per -

Mulio hais

Accefliftis. autem , & aggregati eftis

charitatem , qua illis conjungebantur,.

üpplicigm,

Ecclefig per fidem. & baptifmum.

& per fpem ,. q

ua. ad. eandem £

a

Er cvitatem Deb wiventis, ($c. )

tatem: afpirabant..

-—

' cljci--

Qui de caljg

Adducti eftis non: ut terrenis; bonis:

mf.) Qm àV

- Et. Teftamentt no

vr Nmed;kzt(vreinf-

& & ho

Éruamini, ut ii qui legem fervabant

gefwm. Y Accefliftis.àd. Chriftum, qui

Cütüs eft nol

in monte terreno datam ;; fed: ut. frua-

bona ccleftia ,-quz ipfe novo fuo

mini admirabili illa: felicitate, cujus

, D fm, ]e

"Teftamento: promifit , reipfa. praftat,.

conciliat. & exhibet..

Broidoav t

fiunt compotes: illi qui. ad: cceJeftem:

Nam: ideo no-

Jerufalem perveniunt. Appellaturau-

vi leftamenti mediator eft, « pro-

h vifi $i

tem civitas Deii viventis, quod: ejus

mifffonem. Acciptant » qui. vocat. funt ,,

2 " Clljm V

eonditor & opifex fit, non homo

-Utts eft

zmortalis ,, fed:

eus: vivus &. verus-..

«terna bareditatis,

upra.c. g. n. IS. —

ä ^ MVZ)?t terrgy

Er fanguinis afperfronem. y ld eft,

à

P

. Et multorum millinm: Angelarum fre--

fanguinem Chrifti füpra vos afperfüm,.

Wonte Sis

g-aentiwm;.)) Adducti eftis: non: ut ter-

imo: effufum..

Huc autem: acceife- [

'!:'(1(9' T"Tæ— 1not, 4*

roribus fuleurum , -tempeffatum &

; Wt a

fkcie

rant Hebrxi, quando perfidem , & ]

tubarum: terreamint ,. féd: ut: eternum:

baptifmum incorporatifuerant Chrifto..

Vivatis cum: cot & — co

regatione:

Melius bquentem quam: Abel..) Mle-

P Nm:t d,"em,

innunierabilium. Angelorum..

m Dophete

lius . loquentem ,. quam loqueretur fan-

Cujüs T ve

29. Er Eccleftam: primitivorum,, Cf

guis Abel; fanguis enim: Abel vin-

»-

CNIS DO

Senfus eft z Aggpeg)ad eftis., '&. ad-

dictam: loquebatur , juxta. illud. Gen..

L Bill.cumg«

S

B

)

CAPUT XI.

425

yles dixi :

--

23. Viïdet'e, ne recufetis loquent'em.' Si enim illi &on effu

gerunt, recuíantes eum, qui fuper terram loquebatur : multo

Deixviv.en-' :

elorum fre.

magis nos, qui de coelis loquentem nobis avertimus.

26. Cujus vox movit terram tunc: nunc autem'repromittig

dicens: * Adhuc fe

x

mel: & ego movebo non 'folum—;tgrram,r*fed A

Agg.

t in,cæïis,þ

& coelum.

i

7'

xfedorum,

. 93- Quod autem, Adhuc femel, dicit: declarat mobilium

tunis afper- -

translationem, tam

immobilia.

quam fa&torum, ut maneant ea,,q'u,æ funt

*

)

N

E ecxt]

'a;'-.Videteru |

|

Á

2'8 . Ita-

Eüm*, qui præ:.*

e 1.

Vox fanguimis fratris tWi

i fünt a Deo,

clamat. ad me de teyraz,

dhuc femel.) Sumptum éft hoc

Sanguis au-

teftimonium ;,ex Agexo, c.2. n. 7.

1quam primo-

tem Chrifti melius Ioquitur , quia mi-

Vulgatus Aggai loco citato legit ,

fïuam beatitue-

fericordiam loquitur, & peccatorum

"dbuc modicum , utrumque enim figni.

nfcripti.

remiffionem.

Juxta hanc expofitio-

ficat vox Hebraica Qmw «cba, &

n.) k -

nem quz communior eft, legendum

modicum, € i(emel; quomodo intelli-

judex ompium

eft in textu Greco, maed vo A'BeA,

gendum fit fi lepamus adbuc modicum,

t vobis dig. -

non autem , «aed ro» A/BeA.

diximus fuo loco.

Paulus fecutus eft

patientïamü--

QS. Vide me recufetis loquentem. )

LXX. qui verterunt ,' éma£, femel,

! quibus' n -

Scilicet. Chriftum ipfum , qui ut fe-

& fenfus eft ; quafi dicat: Primater-

jtiy affiet.

quitur, e cclis loquitur nobis.

rz commotio facta eft in Sina, cum

pofetum. ) «

$; enim i|; nom effugeruut vecufan-

data eft lex per Moyfem: fecunda,

xelligunt pl«

tes , 6c.) Si illi non effugerunt fup-

& ultima fiet in fecunda & ultima le-

is corporibus -

plicium ,/qui Angelum nomine Dei 1n

ge Chrifti, qux immobilis erit & «-

terna, & cui nulla alia lex fuccedet.

viventes, 20

monte loquentem audire recufarunt.

,cclile 9 -

Multo magis zos.

). Nqn effügiemus

Commevebo nom folum celum , &e.)

nu ebäntüfsx í

fapplicium.

Ut fcilicet homines ,/& Angelos per

" Qui de calis laquek;em nobis averti-

andem felicie-

multa magnaque prodigia excitem ad

mus.) Qui averfamur , « repellimus

attentionem operis magni, quod pa-

j aelutirit.

Deum & hominem, qui e cclo lo-

traturus fum, fcilicet ad. Chrifli in-

cutus eft nobis, cum ;poft afcenfio-

carnationem, legislationem & redem-

thiüum,- qu[f :

1

fc 110

9 Ju0

nem fuam, legem fuanv Evangelicam

ptionem. . Prodigia quz facta funt na-

el fa.

hy

promilgavit in Pentecofte, & e ca-

Ícente Chrifto, nenmini font ignota;

lo mifit Spiritum Sanctum. .

nam Angeli apparuerunt paftoribus ,

m 1060 10*

96. €ujns vox.) Scil

eft, w t

'iceïc Chrifti qna

ftella vifa eft Magis, &c.

: qudti t

Deus eft.

27. Declar at mobilium trdnsldtianem.)

,. TIy

^ Mevit rerram. ) 'Yertam cancuffit

Declarat legem illam, quam per Moy-

160

n monte Sinai, juxta illud Pfalm. 67.

fem tulerat, fuiffe transferendam , id

li dl

|9. Terra mota ef, erezim emli diffilia-

eft , abrogandam (& mutandam , ut

"erun 4

fecie: Des Sinas , 4 fs Des

altera füccedat, fcilicet Chrifti, qua

[tem ätæ

I]i'aef.

immobilis H:x? & transferr

1t

i Pv pot-

lrastChn 9

Nuzec autem.) Scilicettempore Ag—

Aid.)

*i prophete, per ipfum Aggeum,

Tanquam f'z:&æfuh.) Vox, t.inqzmä ;

cujus funt verba quz

non fignificat fimilitudinem, fed ve-

]

ftus promittit.'

feguuntqr. Chri-

*

ritatem ; quafi d

Abg. "

2

icg: » quippe -?eruun &

Hhh

, il

*

iNS

426

EPISTOLJE B. PAULI APOST. AD HEBRAEOS

28. Itàque regnum immobile fufcipientes , habemus gra-

E. dixit; Non

tiam: per quam fe

:

verentia.

rviamus plgcentes Deo, cum metu & re-

^

6 laut

*Deut

4* 24.

29. " Etenim Deus noftrer ignis confumens e

a

&5 x

« 7 Meme

QAPUT'XIE

: fünt verbui

rina,

- mtamini f

Ad varias bortatur "oirtutes, jubens carvere ab extranea. dol

- $ [efus

ac memoriam vefricans altaris , & bofliarum *veteris , novique

.. Dott

teflamenti : €? fubinde monens , ut prapofitis obtemperent : orat,

eft enim g

ut pro fe precentur., idem viciffim pro illis agens , additis.

ambulantib

.

mutuis [alutationibus.

.1o. Habe

á

-

1. « Haritas þfraterniïatis maneat in vobis.

qui tabgrna

*Rom

2. * Et hofpitalitatem nolite oblivifci, per hanc enim

;

7

4

SMELrumccene a

I2.13

* *Jatuerunt quidam, Angelis hofpitio receptis.

"

culatus ebus-

1 Petr.

fimul vin&i,*a& labo-

t

3. Mementote vinttorum, tamquam

adulterio ,Ut

*Gen. rantium , tamquam & ipfi in corpore morantes.

tra fidem Corj

julialit, )

xI 8 . 3.

4. Honorabile connubium.in omnibus, & thorus immacu-

fület.

&I9.2]atus. Fornicatores enim &ïtdul—tero"s 'judi"cabit Deus.

5. Sint Inor

A5

$. Sine

varitia a mor

Contenti pl

figurarum, quz vere factz, & imple-

Q. E bofpitalitatem nolite obltviici.)

.tz funt per C hrifti paffionem , & le-

Id eft, ab officio confuete hofpitalif.

haþetis, & Ve

,.gem noyam, qux illi fuccellit.

tatis nolite ceffare.

L

kaä enim d

ejus hiftoris,

298. Lraque reguum tmmolile fufcipien-

Latuerunt quidam Angelis. bofpatto

tes.) Regnum immobileeft lex Evan-

receptis.) Nefcientes Angelos, & pu-.

N 16 d. Je

gelica, per quam regnat Chriftlus. in

tantes effe homines , receperunt; hoc

1in Däofen

Tnt vobis ner

nobis, non Moyfes qui regnabat in

enim fignificat vox Grzca & AaSov.

-9. N tim

veteri lege, & cui omnes obediebant.

a. Mementote v.ntlorum. ) Eorum

Habemus grariam, €&6c.) Donamur

fcilicet , qui Chrifti c

4

aufa funt. in car-;A

-

mo. ) Sumptu

coleíti munere gratie, quo adjuti Deo

ceribus.

& Falm, r

fi vos

méndtm g ;

placere poflimus, & illi cum metu &

d ;

Tanquam fmul wvintir. ) Ac

reverentia debita fervire.

ipfi vincti effetis cum illis.

cnt, fi D

29. Etenim Deus mofler sgnis -cmþt-

Et laioranutium ) xausxsuäwv,carkm

- Pf

mens eff.) Mox eregim, dat caufám

qui affigguniur , Cf male trstcbantur , yel

Üt A,POHOIO:

*

cur Deo cum. metu & reverentia fer-

a morhis, vel alia ratione.

5, quos ha

vire debeamus. | Caufa heceft, quod

Tanquam 65 1pfl i2 corpore mor antes.)

0C enim fo

Deus nofter inftar ignis punit, urit

Cogirantes vos geflare corpus iisdem

Wt verba D.

l UET inh

metu & reverentia.

& confumit eos, qui carent hoc fuo

& gravioribus malis obnoxium.

. Honóralile conmubium i omnibus.)

ii ) ] df

H.

laritas frate)-nïtati:;) QMCL&X-

Id eft, conjugium fit in omnibus ho-

DW fan&i

norabile, id eft,in omni re fervate

8 ï '/;'3 Q

Qía , id eft, frazerna charitas.

l4

P uey].

Maneat im wvobis.) Quafi dicat :

honeftatem & decus conjugii veftri,

Pergite ut cepiftis invicem. amare &

caventes ne quid impudenter fiat.-

—

Et tborns immaculatus, ) Sit. imma-

isk SQe b

juvare , foverg , &c.

Il iájoe

?(

l

08

CAPUT XIIL

427

Yems en-

EM -;1--si;1t mores fine avaritia, contenti præfenti'bus : Ipfee

nim»

itu & n

41? . di

xit: * Non te deferam , neque derelinquam.

* Jo&. :

6. Ita ut confidenter dicamus:* D

:f

*

SI

ominus Iniþ-i adjutor, non I

fal-

] -timebo, quid faciat mihi homo.

as

7. Mementote praepofitorum ve

ftrorun*l, qui vobis Iäbuti H76.

funt verbum Dei : quorum intuentes exitum converfationis,

imitamini fidem.

NI

u dö&?ina,

: Tefüs Chriftus heri & hodie: ipfe & in fzecula,

f TRUE

9. Do&trinis variis, & peregrinis nolite abduci.

Optimum

r w d

eft enim gratia ftabilire cor

As -

, non efcis, quae non profuerunt

ambulantibus in eis.

.1o. Habemus altare, de quo edere non habent poteftatem,

j qui tabernaculo deferviunt.

Hhh 2

dancenim

Ir.*Quo-

" culatus le&ctus maritalis, . ita ut nullo

eadem, qüæ iþfï confecuti funt bona

ü,& iabo- .»:f--ä

adulterio , aut peccati ullius Iabe con-

ccleftia , & vos qui eidemm Domino

tra fidem conjugalem contaminetur.

famulamini, confequi poffitis.

Judicabir. )

9. Dotkrimis variis. ) V arias doctri-

s immat- -

" fiiet.

Condemnabit & pu

eUS,

nas eas appellat que diífident inter

€»

- Simt. mores. ffue avaritia.) Abfit

avaritia a moribus veftris.

Peregrinis.) Intelligit doctrinas ad-

—

Contenti pra[entihus.) |deft, iis que

ilite dllivic»

à

:

habetis, & veftra forte contenti fitis.

ventitias , alienas a doctrina, & fpi-

ritu Apoftolorum & Ecclefia. -

gete holpitil- :

Ik/ä enim dixii

) Ad]Jofuam, cap-I-

Nliie 46.4'14(!'.) Ne patiamini vos

"ejus hiftorix.

illis rap

, ,/,',..þgfpit;'n j

Noz £e deferam, &f c.) Quafi dicat,

fibiles,

i, Iicetvfortxaiï'evideanturplau-

Qc

fi in Deo fj

;»em locaveritis , non dee-

Optimum eff enim. gratia ffabilire

ceperunt ;

'xunt vobis neceffaria.

eor. ) Gratia , id eft fanctitate , vir-

j tudo

- 6. Nen timebo quid faciat mibi bo-

tute & probitate; qui enim a fancti-

" Borom

0. ) Sumptum eft hoc teftimonium

tate & probitate deficiunt facile fidei

:

fafunt in

ex Pfalm. 117. 6. fignificat non ti-

jafturam faciunt.

mendum ne mali homines nobis no-

Non ef^i:.) Per efcas intelligit ob-

—

Y Acfr t

— ceant, fi Deus fuerit adjutor.

fervantias certarum efcarum, & ci-

Js.

|.&. Prapofitorum "veffrorum.) Intelli-

entm Á

borim, lege Mofaica prafcriptorum

yautidh

it Apoftolos, Epifcopos, Sacerdo-

Lev. c. 11. hz enim non profuerunt,

;'uüdü,w ! ve

..tes, quos habuerant fidei doctores;

id eft, non juftificarunt comedentes "

-hoc enim fignificat , qui woiis locuri

nec mentibus eorut

: m mbmm)

d — /mst verba Dei.

diderunt. :

n robur gratig ad-

uB d

worum Putuentes exitum. converfa-

I0. Habemmus 4ltare.) Scilicet in

1ionis.) ld eft, finem vite honeftiffi-

quo offerimus facrific

"

,nolxillm'

g m o

lut.)

mum & fanctiffimum.

fanguinis Chrifti.

ium corporis &

8. Zefus Chriftres beri &f hodie; ipfe

l ommbus j

De quo edere non babens poteffatera.)

ml Je

fefvafe

E& m faeula.) Quafi dicat : Chriftus

Grece $fscíay, id eft, f^cultatem ,

Dominus femper eft idem , zque po-

licentiam.

tens, €que beneficus erga fuos. Imi-

Qui talerzaculo d

tamini majorum veftrorum fidem , ut

eferviunt. ) Ii- 911i

,) 9t m 1

legi inharent.

4298

'EPISTOLE B. PAULI APOST. AD HEBRJEOS

*Lev. . XI. * Quorum enim animalium infertur fanguis pro peccato

n PE&' j

Y i et, d

per /pc/:,ntiücem, hqrum Ccorpora cremantur extra

.caftra.

! 36 Bene

[ tathS enim

12. Propt?ei' quod & Jefus, ut

fan&ificaret pet fuum .fan-

T

i

J (be

guinem populum, extra portam paffus eft.

*

d

I3. Exeamus igitur ad eum extra caftra , Imp

- pervigilant.

rwoperkiu?nl equ

^" portantes.

: cum gaudic

Mich.

14. * Non enim habemus hic

.L pedit vobis

t

manentem ciævitateïn , fed futu-

1. Orat

2.10. Tam inqu.i'rimus.

Jl4.Per

T ícientiam h

;11. Quorum eutim animalium , ö'c.'.)

delineatione Villalpandi, inter fepten-

19. Am

trionem & occidentem.

/ide eun-

Mzxc animalia erant vitulus'& hircu-

-fe[titoar v

lus , qui offerebantur pro peccatis pon-

dem in apparatu urbis & templ

.i(-,

20. Deu

tificis, & totius populi. Vide Levit.

part. I. lib. 3. cap. 14.

c. I6. n. 27.

;

LE gnom ovit

13. ExeamWUs igitur ad teum extra

lefertur [angnis.) Scilicet in fancta

caffra , &c.) Aftert Apoftolus cau-

A ftrom Jefo

fam. tropologicam . ejusdem ceremo-

. fanctorum ad illa expianda.

At. Aptt

Horum corpora eremantur extra ea-

nie, fignificans ad Clirifti imitatio-

£ra.) Mide Levit. c. 4. 1.

nem,exeundum nobis efle extra cailra

VuuenoTuicasatgECrUA

pompz, voluptatum, luxus & hujus-

* [ Per. if/i

Extra caffra. ) Scilicet dum vixe-

s

runt in caítris in deferto: poftea ve-

iminias & dolores ferendos.

modi, & libenter pro Chrifto igno-

Ti tanquan

tem noftrum.

ro extra civitatem Jerufalem. — Argu-

laproperizm ejus portantes. ) Ejus ,

Bferamus

mentatio Apoftoli eft hujusmodi : Le-

inquam, qui extra portam paifus,

vitz non poterant edere eas victimas,

. mnos, Pfalm

nam qui ducebantur extra portam i-

Ff ld

quarum fanguis peccatorum explato-

enominiofa morte mlétabantur,

Ím-

[ i u) Q

rius inferebatur in fancta fan&torum :

properium Chrifti proprie illud Apc-

he autem victimz erant typus, & re-

, Romen ejus |

ftolo dicitur, quo vocabantur Chri-

16. Como,

p'ræfencabant noftram viétimam cor-

ftiani, de quo. Petrus 1. Epift. c. 4.

poris Chiifti in Euchariftia, ergo nec

$4 antem ut Chriflianus, mon er;jzl«ef CAf,

fiis hoporum

[

hanc fa's eft eis edere.

-

glerifcet autem . Deum in iflo- nomine.

Talius en

12. Pro;ter quid €€ Jefus , &c.)

Erat enim magnum probrum vocui

wafi dicat.

Aliam caufam allegoricam . affignat

fectatorem ,

crucifixi.

gc 'difcipulum Chiifti

« G facrific

Apoftolus hujus ceremoniz, fcilicet

« DOb ono

fignificatum fuiffe per eam , quod

14. Nom emim habemus bic manem.

"- Ueum,

" Chriftus extra caftra, id eft, extra

£em ctvitatem , 6c. ) Ett axnagogica/in-u

V. Prapo

J

drbem Jerufalem torrendus effet in

terpretatio ejusdem — ceremoniz ,

x i

Melimt &

cruce, & abolito caftrorum ]udai-

exitus extra caftra, five extra civita-

corum tabernaculo & templo, Ec-

tem. Significatur enim affedtu hinc

. Benores

Sllþjacerg

clefiam. Gentium-per totum orbem

exeundum , & defideria noftra ad'me-

fiam ilis ex

diffundendam *morte fua effet inftitu-

liorém illam celeftem Jerufa

turus, «£ erux Chrifla mom-templi effee

enda.

i

lem eïri-

Quf 1

( d

NUDpe qui

ara, fed muudi ut ait. S.

: *Le-:o ferm.

Manentem. ) Fixam & ftà

F Ol o

- 6. de paff.

Futurum inquirimus, ) Ad eam ci-

Extra portam.) Mons enim Cal-

vitatem tendimus, quz nobis in futu-

i

Cütin Veüt

Awlip. &

varius erat extra portam Jerufalem,

ro promittitur, id eft, ad

þ]erïlrfalem

:

'; led leiw il

i

colleftem.

quæfdicebartur Stercoris , ut patet ex

ff" Mif

h3

VDRTSQULNONERUSONARISIN ERN

.

(

Y

L.

08

CAPUT XII.

49

f0 peccato

Deo,

3X38 Per ipfum ergo offeramus hoftiam laüdïs femper

£

id eft, fru&um labiorum confitentium nomini ejus..

:

intr extxra:f;

ici:

16. Beneficentiae autem & communionis nolite obliv

fuüm ïf«a'n-

talibus enim hoftiis promeretur Deus.

17. Obedite praepofitis veftris, & fu

bjacete eis. Ipfi enim

1erium Qs

pervigilant, quafi rationem pro animabus veftris reddituri, ut

cum gaudio'hoc faciant , & non gementes : hoc enim non ex-

*

n,fedvfutu-'

pedit vobis.

18. Orate pro n

obis conüdifnug enim, quia bonam con-

1. Der

r Á !uxd

Ícientiam habemus in omnibus bene volentes converfari.-

, interfeptan-

Ig. Amplius autem dep

recor vos hoc facere? quo celerius $

- Vide eun-

reftituar vobis.

-

| &- templi,

2o0. Deus autem pac!

$3 qu1 eduxit-de mortuis pai'fo;fem ma-

ul t extra

gnum ovium, in fanguine teftamenti eeterni , Dominum no-

Pt

poflolus cave.

ftrum Jefum Chriftum ;

.

L

d«m ceremo

bono, ut faciatis ejus voïüntätem,

j

rifti imitatio-

. 21. Aptet vo»s in omni

Hhh.35

faciens

p—

o extra culra

us & hojus

I5. Per. i/)/üh ergo.) Sciicet Chri-

