gitudo , & altitudg,l &

latitudo ejus , aequalia funt.

*

1 poteus teim

17. Et menfus eft murum ej

us centum quadra

ginta quatuor

tita

: Nam caric

cubitorum, menfura homin-is, qus&e eft Angeli.

'I.S,Et

24 Bt a

Hkäent/as portes "duadec;iäz', 66c.). Ut

bat ftadia ;riä ; millia , hoc-eft -,' æ:—zil;

dfrent

fcilicet per eas intrent omnes tribus

r

liaria ltalica. 375. totus vero ambitus

lo E

rognatz ex duodecim fiiis Lfrael,

erat milliariorum 1500.

:

j

o€ efít, omnes electi ex omnibus que

ufquam funt gentibus , qus& per duo-

Altitudo 9 latitudo ejü;f,.egudlz'a funt

)

Non videtur hoc. intelirendum de

[ us eft, ad

decim tribus lfraeliticas defignantur.

menibus, eorum enim altitudo de-

1 Cjus'fecuritau

Er in poriis ngelos.) Angeli enim

poo9mle vitr

funt cuftodes, focii, du&ores & re-

fcribitur verficulo fequenti , fed potius

ceptores Sanctorum.

t

de domibus intra civitatem , que o-

E Tum noftrare

I

mnes ad eundem modalum, & menfu-

. pelluidom,.

Fendamenta dnodectm ,. ($c..))

ram fa(tz, una aleeram . altitudine

E vtro fit opa

Quibus ut ftatim dicitur , fienifican-

tur duodecim Apo(ftoli, quorum do-

non excedebat,. aut latitudine, hoc

[ Quemque D

enim facit àd ürbis pulchritudinem.

. Onm betim

Grina & predicatione funda

-

ta eR,&öi,

Alcazar putat fignificari civitatem po-

f 19' F lma'an

fuftinetur. É£cclefia.

Amenta ha

p

15. Mez[zram arundineam.). ld eft,

fitam effe in planitie $quali, ita ut

murorum coróna , & ambitus hic non

1. 14 fent du

menfuram quz arundo, five calamus.

affurgeret , illic vero deprimeretur,

üuodecim ,

dicitur.

Sic etiam apud icales czzz4,

eft nómen certe cujusdam menfurz.

locis.

fed plane effet xquabilis omnibus in

Vieratos fyg;

Grece etiam dicitur xzauog, conti-

Hec murorum & domorum-

- Won yayc

&quabilicas 'fï-gniü-cat iconcordiam &

. $ ls non

netque fex cubitos & p.Imam, ut pa-

focietatem Beatorum ;; eormmque ma-

- Ründm

tet ex Ezech. 40. num. 5.

Cült;*.peg A.;

16. ln quadro pofrra. ) N

on taiitum

xünam . familiaritatem ,..& admirabi-

em rerum omnium proportionem in

t &i

pfe

quadrangula, fed etiam quadrata , ita

ccleiti patria.

" ordoi &

fa

ut omnia latera effent e

qualja , ut pa-

tet ex fequentibus..

I7. Mezn

i glifis . ha

titudinem.

fm eff mtfr:&m.) Qubad af.

Toftg breyi

De arundine. ) Arundine, per arun-

5

E. Vottdlm

dinem.

^

Men[ura Lominis, gue ef 'A;ngeli.-)

E

Per fladia

'dt.wdecimr mill;a.) "Unum- i

1

d

: & al

f

Angelus ufus eft men(ura tali, quali, —

'j. : fufe

E t

puta

quodque enim uxrbis hujus latus habe-

communi;er uti folent homines. -

-

4

* Ülümns

N

i

CAPUT XXI

: 6043'.

tenixp'ortas

18. Et erat an&ura muti ejus ex lapide jafpide : i

N

in2 inferi-

gfg vero

ïl

eivitas aurum mundom fimile vitro mündo.

LI

lrae], —

^rg. Et fundamenta muri civitatis omnl1 lapi

de pretiofo or--

ete: d

nata. Fundamentum primum, jafpis: fecundum , fapphirus :

tertium, chalcedonius: quartum , fmaragdus :

E

cim, & i

-20. Quintum , fardonyx : fextum, fardius:

feptimum, chry-'

ni.

ia

folithus: o&tavum, beryllüs : nonum, topazius: decimum, chry-

n amundi^

foprafus; undecimum, hyacinthus : duodecimum , amethyítus.

&murum.

"21. Et duodecim portz&&, duodecim margaritze füunt, per fin-

ejus tanta

gulas, & fingulz portse erant ex fingulis margaritis: & platea

-

arundine

civitatis aurum mundum , tamquam vitrum perlucidum.

lftitudo-,-&

42. Et templum non vidi in ea: Dominus enim Deus omni-

potens templum illius eft, & Agnus.

1 quitor

,23. * Et civitas non eget fole, neque

luna, ut luceant in ea, * Ifais

O.I9,

Nam claritas Dei illuminavit eam, & lucerna ejus eft Agnus.

"

24. Et ambulabunt gentes in lumine ejus: & reges terree .

pXDUUEPEPERRIU

p

orem in illam.

afï'er-ept glgriam fuam , & hon

oc-et, il

Gggg 2

.25.*Et

QU) an?bitus

3 2 s d. QUE

oI. Duodtcim. —:p'zdrg;zrritd':jkgzt þ;r fiu-

:7u41h.4 funt)

dfimus eít, ad fi

grlas. ) Singule portz fa(te erant ex

irendum de

gnificandam civicacisA

fingulis margaritis. Margaritx alio

altitudó de-

ejus fecuritatem..

Italice

SEsile vwinro cgmundo.)

Auro nimi-

nomine appellantur Uniones.

| j fed pntiuï

rum noftrate hoc pretiofiore, cum fit

perle. . Margaritarum , *ut. ait alicubi

m, quz o

banum, noftrum

Plin.

Qiinss dos i cagdore , magnitu-

pellucidum , & dia

h

dine , orbe , lavere, poudere: Üicin iis

n, & mentt-

,vero fit, opacum :

gnifïcatur unum-

aitudine

quemque bearorum, & fuam & ali-

qui cclum per has portas ingrediun-

vdine, 10€

Orum beatitudinem cognofcere.

tur requiritur candor innocentie , ma-

hritudinem.

enitudo illa quz nobis provenit a di-

19. Fandamenta murt, &c.) Fun-

vitatem o

damenta hazc, ut patet ex verficulo

vinà gratit, orbis virtutum , & ro-

14. funt duodecim Apoftoli, qui per

tunditas perfectionis, levor manfuee

tUS hic non

tudinis, pondus maturitatis , & gra-

duodecim lapides pretiofos hic enu-

vitatis morum.

rimeretur y

meratos fignificantur.

Verum quia

orpibus ii

non plane cértum eft, quinam lapi-

Aaurum mumdum, c.) Nide dicta n.1g.

. domorum

des bis nominibus fignificentur, nec

929. Templum non vidi 1 ea. )

"em-

pla enim fiunt ut per ea homines eri-

cordiam &

fecundüm quas, preprietates, aut fa-

ant mentem ad D«cüms; ideo beati

wmque m

cultites. Ápoftolorum cuique fimiles

; adiiribte

fiot, & ipfe Apoftolorum catalogus,

qui perpetuo Deum vident, templo

ordo, & feries varietexitur ab Evan-

opus non habent, fed Deus, & Chri-

;rtioqriexm il

ftus eft illis inftar templi intelletum

gelitis: hxc operofe fcrutari non eft

i

noftrz brevitatis. Videat, qui volst

excitantis,' & detinentis in .Dei vifi-

Quoad i

Cornelium a Lapide, Riberam, Vie-

oae & contemplatione. -

23. Nes cget fole, &c.) Qui fcilicet

gam' & alios recentiores, qui de his

j : Agg!/t'. )

fufe difputant. Vide qu« de his gem-

mulo praftantiore luce illominatur,

filll'a una ;

anis diximus L2xod. -28- 27.

fcilicet clgritace,& gloria Dei, & Chrifti.

nfneSI

N

604

APOCALYPSIS B. JOANNIS fA/'PiOSTOLi.. !

*Ifig . 25.*Et.

','-ïtæ;afï'erew

portze ejus non ci audentur per dl'ievm*: nox enim n on

i

»

5011 erit illic,

P

-

? frttum fit

fferent gloriam, & honorem "getäti;um' in illam. *

:5 Etom

37. Non intrabit in eam aliquod coinquinatum, aut abomi- |

Agni n illa

nationem faciens, &

EuE

mendacium-, *qigfi qu1 fcrjþti funt in libro.

w

E

fv tüm.-

M

CA PU T XXH.

- neque lumi;

Liguum vztaz fluroio aqua vite irrigatum fimgulis menfibüs red'dtt

* & regoibut

frucum [uum , nec maledictum , nec ulla. nox ef] in. civitate: n«

gelus autem, qui bac cito ventura. Sfoanni oflendebat , non vult ab

? Dominus T

eo adorari , dicitque, juflos in civitatem intraturos , impies autetm

P oftendere f

, Ete«

. foras ejiciendos : conteflatur etiam de non addendo , aut — .

: phetie lib

minuendo, ad banc propbetiam.

T oftendit mihi fluvium aquae (1) vitee, fplendidum tam-

j

] 8-1

Et eg

'E

quam cryftallum , procedentem de (ede Dei & Agni.

[

Qxastucaere estacnca

gnum

tht Li

2. In med(io plateae gqu,&,ex utraque parte fluminis li

: fluvine, deq

vj.tæ x

(I) vitz, $/xf/z4 7746:! vivz.

4

sj viäonem beat

"j«/enim fmboli

24. In lumine. ejes. ) Ad lumen gius

: 2'7. Alt'quid cormmquinatum.

) 'Aliquifs"ï*

civitatis.

Cognita enim veritate, &

coinquinatus labe peccati.

t boh finifen

magnitudine gloriz ccleftis; in illius

-ut abominatiogem faciens.

defiderium rapientur, & adillam per-

abominabile.

«

) *Sþelu;S :

v lt magni mo

venire ftudebunt.

. 9010, aut

Ef mendacimm. ) Vi

*

de dida n.ä;

Ro poffit

Aff^rent.) lMlic reponent, . fcilicet

Niffqui feript jmmi im libro "vita.

E

p 4 ferm

illam putabunt veram hominis

Eledi, & ad illam be

-

atitudinem pre--

am, & honorem.

glori-

deftinati.

[ atl ls g

95. Erporté ejus mom clam«

lmtui pe

[« D0v0$ wrofer

I. Ry£wvium 4?1& vitE.) Fluvius 'b.ic

Matis effe w

diem.) Quia ibi erit'fumma fecuritas ,

eft vifio beatific, per quam

E. bemtuäi is

nec opus erit portas claudere p'rgp'tgr

Deus copiofe bona fua in beatos ef-

metum hoftium.

Per: diem.) Non dicit, þer diem,

fundit; unde dicitur Pfal. 35..9. Ir/l,,-',

40 & eor

eiriabuntur ab uberrate domus tut, 6

Filia [igys

at oneen , quia ut ftatim fubdit:

X

£orrente voluptatis tua potabss eos,

iNox non erit illic.

20

«

$p lendidum

tanguam — eryff allem, )

ig"ifïcantu1

o6.

E

t afferent gloriam , 6^ Lonorem

Purum , nitidum , limpidum, ficut

OnIS Dearif.

gentium im illam.) Angeli, & magi-

ut loliy arp

ftri Ecclefiarum, & facramentorum

cryftallum, qua re fignificatur puri-

ta$, ( fan(titas voluptatis, quam |

mà fie]&&ati(

miniftri afferent in hanc urbem divi-

hauriunt beati in viflone beatifica.

Y 1 corsc

'

tias, & honorem gentium converfa-

Procedentem de [ede Dei , &c.) Deus .

ïf) t

)

item

rum. V«l fenfus eft : Quidquid erit

enim objectum eft vifionis beatifice.

- , impag

1

Mnt. g

loriofum,& hongore dignum in Genti-

9. Lignam wite. ) ld eft, multa- li-

l

Dus. que convertentur, inieretur in

gna, multg arbores vite, id eft, vi-

EO5 r

hanc urbem , preftantiflimi quique

tales, vitam afferentes.

Alladit-ad. .

Tünt in he

'3' -Et Üry ]

KEthnicorum gonyertentur,&fah?i fient.

arborem vite, qux erat in paradifo

lm. ) Nlh

j

[.

CAP 'UA T- XX |

6os$

X ehïm noa

Vïtæ ;—afferens fru£tws duodecim, per menfes fingulos reddens

fru&um faoum, & folia ligni ad fanitate

X

m Gentium.

illam, -

3. Et omne maleditctum non erit amp

lius : fed fedes Dei &

qit ab.Omif*

Agniin illa erunt, & fervi ejus fervient illi.

.

*

l-

L

^4. Et videbünt fac;em' ejus,

& nomen €jJ

N

Y

us i

n frontibus 69-

Intin libro;

: d

rum.

a

;

*Ifais

s. *Et nox ultra non eri

t &-þön egebünt lumine 'lucerhæ,

neque lumine folis, quon

69.20.

W reddat

iam Dominus Deus illuminabit illos;

& regnabunt in fzecula feeculorum..

Jilafe: A

X,'&'vera'.' Et

*6. Et dixit mihi : Haec verba fideliffima funt

.

f0 ]i h-

Dominus Deus fpirituum prophetarum m!

fit An gelum füum

Vpits aufa

,2;

oftendere fervis fuis; quae oportet fieri cito.

fba 'p'rox-

i5

.. Et ecce venio velociter. Beatus, c;ui cg&odit ve

a

phetise libri hujus.

jui audivi, & vidi heec. — Et poftquam

!idumï.—tam-

E let ego ]

ganne.s 8

|Gg8g83

guxdiifet—ïl?

k Agni

tis lignum -

terfe ftri.

Lignum vite, ut etiam

erit ämplius,' nulluma peccatum , nul-

fluvius, de.quo dictum eft, fignificat

la infirmitas, paupertas, dolor, &c'

—sÀÀ —

vitey.

vifionem beatificam.

In vi

äonibus

, Et nomen ejus in frontiäm'earum.)

'E

Semper fe Dei effe profitebuntur , &

enim fymbolicis, & znigmaticis ea-

w

Avliquigï

dem res per diverfas figuras, & fym-

oloriabuntur, eruntque xterna Dki

t

bola fignificari folet, prefertim fires

poffeffio.

it magni momenti, qu unico fym-

S. Nec

lumine /B/;s.)' Quia px,'æ[ïan-

jett.) 'Scelusg :

tiore fole juftitis illuminabuntur.

bolo, aut figura adxquate exprimi

dicia 1. 8 :

non poflit.

(

6. Fideliffiwsa.) M eriffima.

dj vite )

k Afferens fru&:tf

duodecim 3 5 c.-;)

Et Domiuus Deus [pirituum propbeta-.

rum. ) Dominus Deus qui prophetis,

itudinem PW,"-

Quod hz arbores fiagulis menfibus

ac confequenter mihi dedit fpiritum

novos proferant fru&tus, fignificat in

Plavius hic ;

beatis effe jugem immortalitatis, &

propheticum.

beatitudinis. renovationem ,- eamque

Servis fuis. )

;Mihi Joanni, & pEr

l per quam

me, aliis Chrifti fervis, & fidelibus.

ip beatos t

novam femper, fed femper 'perte-

DA

.&am, & conpletam.

QW oportef þ—'eri cito. ) Diciq c2£0 ,

dnnus fs

ï

- Folta ligni ad (anitatem Gentium. )

q

uia refpe&tu xternitatis omnia tem-

Signifïcantur dotes accidentales vifi-

oràalia cito fluunt ;.

& 'evanefcunt.

tahit tb

Adde

q

usdam hujus Apocalypfis cito

; c,-]fdllw-

onis beatifice, qu& eam.condecorant,

ilm, 1*

ut folia arborem , quiles funt in ani-

poR

Joannem fa&a effe, ut funt ea

Ama dele&atio, & frnitio fummi bo4

quz primis capicibus prædjxit feptem

:

ificatur put"

ni:;'in corpore plena fanitas, vigor,

Afig Epifcopis.

.

pt(ltisa qua

9. Bf écce .

"vezt

o veleciter: ) i Chri.

beatjbche .

robur; item :gilitas, claritas, fubti-

-& fenfus eft, quaáfi di-

(fi.)

litas, impaffibilitas. Hec enim folia

: fius lmfuitur :

fanant omnes morbos, &,infrmita-

cat

manete

in fide & in dilectione,

js bextifct

tes corpodis, quibus fandi laborave-

ne timeatis malorum fuplicia, & mi-

mult.

nis, & labores; cito omnia finien-

; 1d e!ï; "

runt in hac vita.

Allodt a

Et omne m«lediéla

m moh erit am-

tur, & eco veniam üpgulis pro Me-

lins. ) Wihil dignum maledictione

;'ric'zs ;redditurusf !

605

APOC&L'XPSIS B ]OANN!S APOSTOLI

1; Forls [

auditfem, & Vldïfï'em cecidi,.ut adorarem ante pedes Angel'

qui mihi hzec oftendebat :

Jdohs fervient

9. Et dixit mihi: Vide, ne feceris : con(ervus enim tuus

| 16 Ego

fum, & fratrem tuorum Prophetarum, & eorum, qui fervant

3 Ecclefus.

Deum adora

verba pProphetize libri hujus :

$s & matutin

io. Et dicit mihi: Ne fignavens Verba prophetxæ libri hu-

,. Et fpin

jus: tempus enim prope eft.

ca t:Veni |

1I. Qui nocet, noceat adhuc : & qui in fo:d bus eft for—

g. gratls.

deícat adhuc: & qui juftus eft, Juftlücetur adhuc: & fan&us

18 Contel

fan&tficetur adhuc.

Ihu üs: Si qu

12. Ecce venio cito, & merces mea mecum eiï reddere

plagas feripta

unicuique fecundum opera fua.

1. Etfi q

* Tfaiz

13.* Ego fum Alpha & Omega, primus & novxfhmus, prm-

Panferet Deus

41. 4« mplum & finis.

HU de his, qu.

44- 6.

14. Beati, qui lavant ftolas fuas in fanguine Agnr ut fit po-

48- 12.

Su

teftas eorum in hgno v1tæ & per portas intrent in civitatem.

I.

8.

Ig I* oris

17.21.

, Iï Fori: tants

6.

gpudentes detra

-8. Cecdi at aderarem, 8 . ) Hzc ex-

noceat fi vult, ego quldem non ob-

Tam fan&orum

plicavimus cap. 19. num.- IO. -

ftabo.

Io. Ne ffgmaveris verba P;apäerm

In fordibus. ) Peccatorum.

j

Ptempore fandi

libri bujus.) Ne obfignaveris, ne clau-

3

&tetci, &c,

feris ,

ne

13 Eva/im; alphba, 6f amega, ö'c)

2tem manebunt,

celaveris hze oracula, fed

Ego enim fum a quo res omnes ini-

* Tiefa.) N

ponus ea fcube, & expone omnibus

tium fumferant, & qui rebus peritu-

legenda , quia omnibus profutura

ris finem affero fuo tempore ,

res

) PEtogns agj

func

mcmfum, vide

imiortales etiatn ad finem fuum per-

Tempus emim prope eff , €6/c.) Vide

duco, premia aut poenas reurlbuens,

1

x 15. Tfifray,

dx&a num.

n

-

M

ülficare hic,

II. Qu zocet , noceat 4dbæc, &c. )

I4- Beati qui lgvanr fala: fua: in

ä

li, wt fxdeles

Mantiam in fd

Hec habent fenfum comparativum

Jengurme -agni.) Qui puram femper

itatis,

hoc modo.

Sicut ille qui nocet no-

animam habere curant ;

lavaturautem

cere pergit, it4 qui fanctus eft per-

a culpis gravibus, & levibus per pee-

Ri U g

gat fanctificarl, id eft, opera facere

nitentiam in fanguine Jefu Chiifti a

Memas ille

emmeDW

fancta, & j.fta; quafi dicat: quando

quo vim harum fordium abfterfivam

Tritto,

perfccutor, & adverf:rius deterius

habet facramentum penitentig.

fe & immanius gerit :

tunc juftus in

Ur fft poteffas eorum im digno vita. )

Btella ((7/672 ?

fanctitate magis crefcere, & profice-

JU uet' tena

t poteftatem habeant in llgnum vi-

re ftudeat. - Alii ita explicant, quafi

tz, & polflint ejus fructu femper ve-

,Tum "gantur

dicat, ego homines liberos relinquo,

fcn, id e(ï, ut eterna beætu:udme per-

WT lp to

ipfi videant quid faciant, & quam vi-

truantur

p

tf 4 md,.um

vendi rationem fequantur , nàm cito

Er per portas intrent $n ciuitatem.)

imum teli (f

Vemam & umcmq':e pl'O merms re-

Ut Apoftolicam. doctrinam fequen-

j H Sp:rn

tribuam. |.Itique illud: ; zocez, no-

tes, participes fint eternz vitz , in

Ef PM[E

ceat adbuc , germuh ) q'xedameft, ad

eam enim intrare non licet nifi per.

Dmm:

TM

)I(

mixtam hapens ironiun , quafi dlcac,

has portas,

C

Tare

nih, W di

z

CAPUT XXIL

. 607

-

.v :;

3

. r4. 'F(,)risxcanes,* & venefici, & impudici , &'.homïcid'æ ,&

s Angel?, Ti

Tàdolis fervientes, & omnis, qui amat & facit mendacium.

j

enim tus f

16. Ego Jefus mifi Angelum meum, teftificari vobis haec

limatfin Ecclefüs. E

*

'da & matutina.

go fum radix, & genus David, ftelfg fplendi-

e lr hu—i

I7. Et fpiritus, & fponía dicunt: Veni.

Es qui audit; di-

FPcat: Venil. Et

qui ütit, Veniat :* & qui v

ult, accipiat àquam * Ifaie

s eft, fo-r-».

Lvitae , gratis.

551«

& fandus

I8. Conte

ftor enim omni audienti verba prophetise libri

H

hu

jus: Si quis appofuerit ad hæþ,) apponet Deus fuper illium'

; red'dei*e—

X

- plagas fcriptas in libro ifto..

I9. Et fi quis diminuerit

de verbis libri prophetiæ. hujus,x

mus, prin

-auferet Deus partem ejus de libro vitze, & de civitate fan&ta,

: Utfitpo- -

&de hiïj qua fcriptal—funtlin ljibro—ifto.

civitatem.

Ü

. 20. Diþit

Ig.Foris':

— — À!

IS Forss c;:äe:.) flümün'di, &—'iwm;

Veni.) Scilicet Domin;»]efu adju-.

;:—.«'pudences', detractores etiam , qui fa-

dicium, poftquod nos cum tua fpon-

'm u ob- j"-

mam fanéctorum lacerant, cujufmodi

fa matre noftra Ecclefía in thalamum

'tempore fan&i Joannis erant Judai,

coleftem inducas.

j

Ti

r

YP

"Haretici; &c. extra fanctam civita-

Et qai andit.) [n fe hanc vocem,

p 6e).

*

"tem manebunt.

& hunc inftin&um fpiritus, ad ipfum

Qimnes i

Venefrcs. ) Malefici

& magvi.

dicat , Ícilicet veri Domize Tefu.

ebus pertt-.

Ef ommis 7:4;' fä(t't mendacium.') Per-

"niciofüm ,' vide di&ta c. 21. n. g.

Et qui fftit. ) ]ui'ticiam & vitam «

ternam.

nfaum pe»

36. Tefüifcari bac im Ecclefís.) Gi-

Veniat.) Ad . me; m ;'go dabo ftti-

retribueni,

"enificare hezc, & nota facere Eccle-

enti de. fonte aqua vita gratis , ut di-

- fiis, ut fideles iis excitentur ad con-

il fla "

tur.

citur fuperiore capite, & hic repeti-

- ftantiam in fide,

& ad l'tudïium-x fgnf

u fempt

| Gitatis.

IS. Conteffor.) Tæ:iücor,

ratur autetn

[

Radix €&* gemus David.) Ego Nfur;n

eeftando admoneo.

| & con-

ispu* 4 WMeffias ille promiffus, & ortus ex

Enim.) Pofitum eft pþro autem.

femine David, qui hecdico, & pro-

"ppofuerit.) Addiderit , aut adul-

mitto.

teraverit: addendo, demen

ntids

Stella [plendida, & matutina. ) Cu-

Qg ; -quod

jpo h )

jus luce' cenebre errorum & peccato-

faciunt Haretici.

ljgpum V

rum fugantur, &quam fequi debetis

IQ. Auftret Deus pdrtemþrjm de li"x

frV* ( ducem in tota vita.

&ro vits. ) Excludet illum Deus ab

Srel'a marutino.) Eft lucifer clarif-

hxreditate .cclefti, quam illi confe-

Fudfne.P"'

fimum caeli fidus.

-

quuntur, qui fcripti funt in libro

jujtAttm. )

17. Et Spriritus.) SanGtus.

vit.

y fequtre

- Et fporfa.) Scilicet Ecclefia.

Er de his que [cripta funt im libve

, vig, ?

Dicunt.) ld eft, dicere, defidera-

17fo.) Non erit particeps eorum bo-

g 0ij

- re, & orare fos docent adventum

morum, quz in hoc libro fidelibus

14 C.þri&i,'- ut dicamus , Vesi, Gc.

a

fan&icatem colentibus promittuntur,

us

APOCALVPSIS B. ]OANNIS APOSTOLI CAP. XX[I

*ao. Dicit, qui teftimonium perhibet iftorum. J Etiam venio . W

--

mto Amen.

Veni, Domine Jefu.

. 9r Gratia Dom1m noftri ]efu Chrlftl cum. ommbus vob1s-

OratzoMü"dl

Amen.

- fire nom

Cinonicori

2O0. Dicit.) Chriftus.

Joannis refponfio. fitxenns aquam vi-

8 pro Cai-

Tutartreb s

Qui teffimonium perbibet. ifforum, )

vam, & optantis Deo "fuo frui in co-

]oanm, docens hc vera effe.

lefti patria, quafi dicat, ltaVEat«

fur, & ia

Veni, veni Domine Jefu.

Etiam venio cite.) Quafi dicat, ego

2T. Gr4t14 Docini Jefn, Ec.) E&

repcrläntm

Chrifus certiffime veniam & cxto,

falutatio, qua-fidelibus hzc legenti-

ut juftis eternam felicitatem , 1mpns

bus, aut audientibus ; dlvmæ gracm

MT

&ternas. poenas infligam.,

€opiam, & incrementum

etmen. Vent Domine ïefu )HBft fan&t

precatur. .

K

-

Ominé

& Ifa;

[

lum,

verbo prax

terribili,

Fs Nevi

Teoflamenti.

ttemunt à

centia ploi

fuper pecc:

promiffion:

gnus, long

s

mahnas ho

Z

)

SERN

f

A

bonitatis tu

L ——5

a

X

D)

?

CT.

j

3

pQCCWEWI

*

n

EL H

W

i

A

Vifti peni

ex»

AT

CC

£

mine-Deu:

Vi

hin, & Hf

NI

/*Xx

Y

S

F!

pofuxh n

(t22

E

—

E

B

)'0 ;

/;

Qvi füper

NS

tates meoe

$

.,Ix

N

A d

um dlgnu

tudine ini

«TT€0, vt

Tato mlh:

DUDC He&

Oratio

T.

XXII.

x

N

CO )?&æ '

609

m iïeniq

bus» vbhis:

fatiö MhnafJe , nec non Libri duo , qui fub Libri Tertii , & Qua;h-ti

O

ine circumferuntur , hoz in loco , extra feilicet Jeriem

Mib r LY

Efdre nom

Cunonicoru

m Librorum, quos fan&la "Tridentina Synodus füftepit,

t? pro Cunonicis fufcipiendos. decrevit, fepofiti Junt , ne prorfus

lS aQuafn Vi

10 frui i g«

interirent, quippe qui a nonnullis fanclis Patribus interdum citan-

it, it»af.äatg

tur, & in aliquibus Bibliis L

H

atinis tam mqnu-[cril?tis, 'guam impfgjis

E;, Br-) fit

à

rep;riuntur.

i

hz legtntie d

iviz gratig.

ORATIO MÀN

ASSJE, R

EGIS JUDA,

enpum

N-

N

S

Cum captus teneretur in Babylone.

Omine omnipotens , Deus patrum noftrorum , Abraham,

& Iíaac, & Jacob, & feminis'eorum jufti, qui fecifti coe-

|D

)

]um, & terram cum omni ornatu eorum, qui ligafti mare

.

'(| verbo pra&cepti tui, qui

conclufifti abyffum , & fignafti eam

& laudabili nomine tuo: quem omria pavent,

&

terribili ,

tremunt a vultu virtutis tuae, quia

importabilis eft magnifi-

bilis ira commipationts tuae

". centia glorize tuse, & infuftenta

fuper peccatores ;

immenfía vero,

& inveftigabilis mifericordia

: quoniam tu es Dominus alüffimus, beni-

promiffionis tuee

-

gnus , longanimis ,

& multum mifericors, & poenitens fuper

malitias hominum.

Tu, Domine, fecundum multitudinem

] bonitatis tusze , promi

fiti poenitentiam ; & remiffionem iis, qui

eccaverunt tibi, & mu

ltitudine miferationum tuarum decre-

[ vifii poenitentiam peccatoribus in falutem. — Tu igitur, Do-

. mine Deus juftorum , non pofuifti poenitentiam juftis, Abra-

tibí non peccaverunt : fe

bam, & Ifaac, & Jacob, iis, qui

pofuifti poenitentiam propter me

peccatorem : quoniam pec-

multiplicatae funt iniqui-

cavi fuper numeram arenae maris ;

& non

d tates meze, Domine, multiplicatae funt iniquitates meze,

& afpicere altitudinem coeli, prae multi-

[ fum dignus irtueri,

1

tudine iniquitatum

mearum. [Incurvatus fum multo vinculo

llere caput meum, & non eft refpi-

| ferreo, ut non poffim atto

L

.

.

*

a excitavi iracundiam tuam, & malum coram

.rat

l

io mihi : qui

" ue

feci : non feci voluntatem tuam , & mandata tua no

n cufto-

Et

divi: ftatui abo

minationes, & multiplicavi offenfiones.

nunc flecto genu cordis

tem. Peccavi,

-

mei? precans a te bonita

Domine,

Bibl. dom. Vul.

-

(rio E.

Bgö

"L'; BRI TL E *s':'p R;A!

|

'

Macd

Domine, peccavi, & iniquitates meas agnofco. Quare peto

lo & face

Togans te, remitte mihi, Domine, remitte mihi, & ne fimul

vituli centu

perdas me cum iniquitatibus meis, neque in szeternum iratus,

9 EE JeC

referves mala mihi; neque damnes me in infima terrae loca:

Jias, & 02

quia tu es Deus, Deus, inquam, poenitentium: & in me often-

]s quingel

des omnem bonitatem tuam, quia indignum falvabis me fe-

: o At

cundum magnam mifericordiam tuam , & laudabo te femper

Levite halb

omnibus diebus vitae mece ; quoniam te laudat omnis virtus

j Ecfe

coclorum , &;t-iþi eft glgria in fzecula fæculbrum. 'Amernf;

opuli offe

E

feripta fon

p Ea

-LIBER ESDR.E Ill -

Z

eoxerunt 1

CAPUT PRIMUM.

p Ea

Magni)ïcum Pb

aje , quod Srüfras immolavoit , celebrando feþkm;.die-

putaverunt

bus feffum Azymorum cui fuccefferunt in regno S'ude Sfecbonias,

14, 94c6

- effet hora:

J'oacim , Sfoacbin , & Sedetias : eorumque , ac populi captivitas -

Aaton,

ftelera urbisque Jubvverfto

| fropter [ua

15 Rtf

defcribuntur.

. Qum prec

'T fecit Tofias Päfcha in Jerofolymis ]?omïno,»& immoe

. qui erat a

, lavit Phafe quarta decima luna primi menfis.

16 Ett

I.E

2. Statuens facerdotes

per v?g:es dierum ftolis ami-

- Wnuüsquis

&os in templ

o Domini:

n k

|.9. Et dixit Levitis facris fervis Ifrael, ut fan&ificarent fe

- Domini,

18 In

Domino in pofitione fan&tse-arcee Domini

, in do;po, quam

sedificavit Salomon filius David rex.

: Domini f

4. Non erit vobis tollere fuper humeros eam.

Et nunc

P0

defervite Domino veftro, & curam agite

gentis illiusgfrael

"

- P. q

€ex parte fecundum pagos, & tribus veftras.

0H

$. Secundum Scripturam David regis lfrael, & fecundum

- S&muels

A

magnificentiam Salomonis filii ejus, omnes in templo, & fe-

cundum particulam principatus paternam veftr

:

« quie ep

qui ftant in confpeCtu fratrum filiorum Ifrael.

am, eorum ,

1

V

« Mrael, q

.6. Immolate Pafcha , & facrificia parate fratribus

reftris -, &

i. (

facite fecundum przeceptum Domini, quod datum eft Moyfi.

( DP

T. Et donavit Jofias in plebem , quae inventa-eft, ovium, -

N

agnorum, &

:

COl'de pl

-höedgr'uml, & caprarum triginta millia, vitulos

LL

trig millia.

M. (Ei

$ Hae

M

BN

CA£UTIQ

61*

*

,

Vafe eto

8

. Hzec de regalibus data.funt fecundum promiffionem po-

D fimul

pulo & facerdotibus -inï&Paf—cha, oves numero duo millia, ac

m irams,

vituli centum.

:

L

T& loc:

9. Et Jechon!

as , & ä&mejas, & Nathanael fraträs, & Hafa-

bias, & Oziel, & Coraba in Phafe, oves quinque millia, vitu-

me often-

s me fe-

los quingentos.

s

e femper

IOo. Et haec cum

fierent eleganter , fte

E

terunt facerdotes -,—&

Levitee habentes azyma per tribus.

1is virtus.

11. Et fecundum partes principatus patrum, in confpectu

ID Cn,

populi offerebant Domino, fecundum ea, quae in libro Moyfis

Ícripta funt :

I2. Et affa

ve.rtint Phafe igni, prout oportebat, & hoftias

li

coxerunt in emolis, & in ollis cum benevolentia :.

15. Et attulerunt omnibus , qui erant ex plebe , & poft hzec

otibus.

jf d

putaverunt fibi, & facerd

.

I4. Sacerdotes enim o

fferebant adipes: usque dum finita

277 9

effet hora: &

Aaron.

xR

Levitee paraverunt fibi, & fratribus fuis üliis

t

BU

s. Et facri cantores filii A

fäph erant per ordihem- fecun-

dum przceptum David, & Afaph, &

-Zacharias, &A-Jeddimus,

rimmo -

qui erát a rege 5

.

.

16. Et oftiarii per

?

üngülas januas, ita ut non pravaricaretue

unusquisque fuam : fratres enim 1llorum paraverunt illis.

[is ami« -

17. Et confummata funt ,

T

quae pertinebant'vad facrificium

went fe |

Domini.

I8. In illa die egerunt Phafe, & o

fferebant hoflias fuper

, quam iï:

Domini facrificium , fecundum praeceptum regis TJofize.

19. Et egerunt filii Ifrael, qui inventi funt in tempore illoy

it munc 1 :

Phaífe, & diem feftum azymorum per dies feptem:

sxlfrael ' -

— 40. Et non eft celebratum Phafe tale in Iír

:

ael a temporibps

Samuelis prophetze :

ondufu

2r. Et omnes reges

Ifrael non celebraverunt tale Pafcl:ha-,x

,& ]

quale egit Jofias, & Sacerdotes, & Levitae; & Judaei, & omnis

Qrüffl s ,'

1írael, qui inventi funt in commoratione Jerofolymis.

Phaíe.

22. O&avo decimo anno, regnante Jofia, celebratum eft

v[oyü. j?

25. Et dire&a funt op

era Jofiae in confpe&u Domini fu1 in

vium ,.

corde pleno metuentis.

.

El

jtulof

j

P

24.' Et quae circa i

lum quidem conferipta funt, in priftinis

Hhh 5

tem-

612

LIBRIIL ÉSDRE

temþoribus, de eis, qui peccaverunt,

quique irreligiofi fue-

. Ànne

runt in Dominum, prze om

.expif 18

ni gente, & qui non quaefierunt

E

etju Don

verba Domini fuper Ifrael.

lp

25. Et poft omnem a&tum hunc Jofize , afc

endit ;Pharajo rex

i Poft

JEgypti, veniens

1

/nis, & allig

& exiit obviam illi Tofias.

in Carchamis ab i;inex*e fu

per Euph/ratem ;

E u Ea

26. Et mifit rex JE

L & confecra

tibi eft; rex Tudz ?

gyptivad Jöfiam ; dicens: Quid mihi ? &

a, Nm

'.. 27- Non füm miffus a Domino; ut pugnem contra te: füper

- in libro ten

Euphratem enim bellum meum eft, fettinans defcende.

[; E

28. Et non eft reverfus Jofias fuper currum : fed expugnare

- L ftitatus ef

eum conaba

"

tury non attendens verbum prophetze ex ore Do-

aM Neg

mini

N

h, & fe

29. Sed conftituit'ad eum bellum in cám

x

*

"

po MagEddb. Et

45 Poft.

deícenderunt principes ad regem Jofiam.-

- T in Babylon

30o. Et dixit rex pueris fuis : Amovete me a przlio, in

fir-

matus fum e

d

* effet anno

de acie."

nim valde. Et ftatim amoveruot eum pueri -li?üu*s

i Etf

31. Et afcendit fuper currum fecundarium

þ fuum: & perve-

à Verbis, q

niens Jerofol

4 ( Et ac

fepulchro.

yma-mf,vvïta fun&tus eft, äzfepu;tus eít in paterno

E induna:

32. Et in tota Judzea lugeban

t Jofiam: & rqui—. praefidebant,

Domini D

cum uxoribus lamentabant eum, usque in hunc diem. Et da-

g. E

tum eft hoc fieri femper in omne genus Ifrael.

^E pie erer

.33. Hsec autem praefcripta funt.in libro hiftoriarum regum

[ templum |

Jude, & fingula gefta a&us Jofize, & ejus gloria, & intel-

W« Et:

le&us ejus in lege Domini : quzeque gefta funt ab eo, & quae

(( VOCAfe e

non ícripta funt in libro regum Ifrael, & Jud«e.

LI

r

r Tpí

. 34. Et affumentes, q

ui erant ex gente, TJech

oniam iiliu;ri

ts eft D

l

jofi:e, conftituerunt re

gem pro Jofia patre fqg, cum. effet

$. Ov

annorum triginta trium.

üamt, pt

35. Et regnavit fuper Ifrael menfibus tribus.

Teges (h

eum rex JEgypti, ne regnaret in Terofolymis :

Et amevitw

.. 36. Et mul&tavit

5. Hi

gentem argenti talenta centum, & aüri- ta-

P

fintli ten

lentum unum.

vitgini,

37. Et confüituit rex ZE

$4 Ser

Tude, & Terufalem.

!

gypti Jqäcimx*fratrem iþüus ; regexji

x

P

P

j

Cf vafa]

38. Et alligavit magiftratus Joacim, & Za

7

racelem —fratïremx

.'—

1 Bábyloni

fuum , & apprehendens rgdqxit in ]Egyptum.

59. Anno-

|

613

Hïïöfi fue.

9. Annorum erat Joacim vieinti qüinqüe, cum regnare

3

.

]næüerunt*

.Ccoepl

ffet in terra Juda, & Jerufalem, & fecit malum in con-

- fpe&u Domini.

tho tex

(cendit Nabuchodonofor rex Babylo-

40. Poft hunc autem a

uphyatem,

;/nis, & alligans eum in zereo vinculo,

:

perduxit in Babyloniam.

- 41. Et facra vafa Domini accepit Nabuchodonofór, & tulit,

Inii, &

& confecravit in templo fuo in Babylonia.

42. Nam de immunditia illius, & 1rreligiofitate.

N

fcri'ptu'm eft

(

te:füpet

in libro temporum regum.

106

43. Et regnavit Joachin

filius ejus pro €o. Cum autem con-

vpignare

ftitütus effet rex, erat annorum decem, & o€to.

]erhfa-

( OTe Dq-

a4. Regnavit autem menfes tres, & dies decem in

lem, & fecit malum in confpe&tu Domini.

Qddb. D

43. Poft annum mittens Nabuchodonofor, transmigravit eum

in

Y

Babyloniam fimul cum facris vafis Domini.

4

6. Et conftituit Sedeciam regem Juda, & Jeru

falem , cum

eri igüus'

effet annorum v

iginti unius : regnavit autem annis undecim,

41. Et fecit malum in confpe&tu Domini, & non eft veritus

& þerve- 1

a verbis, quee di&a funt ab Jeremia propheta ex ore Domini:

| paterno -

48. Et adjuratus a reze Nabuchodonofor, perjurans difceffit :

& indurata cervice fua, & corde fuo, transgreifus eft legitima

Y

idebnts

Domini Dei Ifrael.

49. Et d

uces popu

li Dor;uini muïta iniQue gefferunt, & im-

omnes immunditias gentium, & polluerunt

pie egerunt fuper

n fegum |

templum Domin

l,

quod fan&tum erat in Jerofolymis.-

& inte- -

eus patrum ipforum per Angelum fuum re-

,&qu

vocare eos , propter quo

d parceret illis, & tabernaculo fuo.

'er. Ipfi vero fubfannabant in Angelis fuis,

& qua die locu-

tus eft Dominus, erant illudentes prophetis ejus.

.

f

Z

j leum

ít. fu

per gentem

jm effet

$2. Qui

E

usque ad iracundiam concitatus e€

fuam, pro

pter irreligiofitatem

! fuam, & præcepit afcendere

| amovitl

reges

Chaldaeorum.

tu

j

$3-

Hi occiderunt juvenes eörum, in gladio, in circui

fan&ti templi eorum, & non pe

auti täf

ti:

v

percerunt juveni , & feni ,&

E

virgini, & adolefcen

$4. Sed omnes traditi funt in manus ipforum ,

& om'nïa fa-

! yegem

cra vafa Domini, & re

à

gales apothecas r/c(umentgs, tqler'ugt in

(ruret

Babyloniam ,

a

oAnn0'

Hhhh ^

s; Et

-

614

LIBBRI Iirl.. ESD-RE

$5. Et incenderunt domum Domini , & demolierunt m

"ros

j ;o. E C

erufalem, & tutres ejus incenderunt igne,

]it Nboche

$6. Et confummaverunt omnia honorifica ejus, & ad nihi-

' vit t idolO

lum

i. E pt

nem.

redegerunt, & reliquos a gladivo duxerunt(in ng)ïlo-

: dito, qui €

57. Et erant fetvi illius, usque dum 'regnarent kPerfæï, in

-

y, Perh

repletione verbi Domini in ore Jeremize,

d

58. Quoufque benigne ageret terra fabbata fua, o

mni.terxfä-

Vïll

pore defertionis fuae

t Bo

:

fva-boatizavit in applicat?one annorum íe,

- mrilia quadi

" triginta, itt

ptqaginta.

CAPUT IL

: mille.

. Omr

[ ottingenta

Cym: rex Perfm;um Sfudeos in regno fuo caþtiqbs remittit in

ferram Juam: qui cum reflaurarent. Yerujalem , probibiti Junt.

! excoptivi

