x

guis, ftantes ante thronum, & in confpectu Agni, ami&ti fto-

1tagua-

lis albis; & palmee in manibus eorum:

- 1o. Et clamabant voce magna dicentes: Salus Deo noftro,

?

Tuben -

qui fedet fuper thronum , & Agno. -

L]

*

.

n ci

lilli;' f

.ir. Et omnes Angeli ftabant 1

ircuitu throni , & fenio-

rum, & quatuor animalium: & ceciderunt in confpe&tu thro-

| N?ph- «-

ni in facies fuas, & adoraverunt Deum,-

odecim

I2. Dicentes: Amen. Benedi&io, & claritas, & fapientia,

& gratiarum a&tio, honor,.

&

,

Lvirtus, & fortitudo Deo noftro,

b Levi

in fzecula fzeculorum : Amen.

:

iil

13. Et refpondit unus de feniori

Ua 8 du NH

qui amiéti fpntyf:jolis albis, qui (unt? -& unde Venerugtï |

QB

.14. Et

n

g. Ex tr;äu Jefeph.) Id eft, ex tri-

,loäuit:ufï Scriptura, ac fi de homine

homite

bu Ephraim.

diceretur, femper falvus fit, Vivat

9. Pofó bac vids turbam, &c.) Qui

Rex. Sed non tam optantium eft,

(ncig m

ex populo Ifrael falvi futuri funt ex-

quam lztantium de beata Deiimmor-

1baptï mo

tremis temporibus, numerari poffunt ;

tahtite, & zternitate.

faryos U

ui autem ex aliis nationibus fignan-

Et AAgno.) Scilicet fit falus.

n Dei Pw".

tur , ab homine numero compre-

II. Ef emmes .4ngels ffubant 1 cir-

yvondnm !

hendi non poffunt, licet & hi pauci

enuitu throni, &c.) Gaudent Angeli,

, pf

futuri fint, fi cum pereuntibus com-

& gratias agunt Deo de vi&toria, &

parentur.

beatitudine hominibus data.

gant n*

miéla flolis albis.) Animz beatitu-

I2Q. Dicentes. donem.

gdgorum

dine donatze, ut

fiat , ita fit.

) Id eft, »Harf,»

II. diximus. -

fupegigri capite num.

Beneditlio ( daritds.,). Scilicet trï;

duudäcim

Ert palma in makiäus'kvri;p*z.) Qui-

buantur a Deo. Pro c/zr/4s, inGr-

- aucior

bus fignificatur ipfos de fuis inimicis

g vt pre?

victoriam reporcaffe , & de munde ;

co eft, à£«, id eít, gloria.

of

Vir£us.) &Jm,mg, Poteftas, poten-

gru$ »

carne, & demone triumphaffe.

tia; quod etiam fere

us e

xl

lo. Ef clamabamt voce magna) Ma-

ngifïca; quod

gna voce , falutem Deo decantant,quia

fequitur, Forzzzde.

magna gratiorum atlione recolunt mom

13. Rejþ0ndi!.)

ÁZ

]canl

Hebraifmus.

là eft , dixit , eft

fac 9?

Za fe 'virtm*e? fed spfo auxiliamte ,

dur "

tribulationum impuguantium [uperaffe

— Qui fnut,. 8':) Interrogat fenior

ft ideo ]

certamina, inquit S. Aug; ferm. 1I.

z

Joannem, ut attentiorem eum reddat

de San&is.

ad audiendum, & nobis res maxima

i quus

atbl

; ;Zalw-Dea noffeo.) Hu.manox, more

& uüliffima expllicetgr. '

l

d

s

"N

&

552

APOCALYPSIS B. JOANNIS$ APOSTOLI -

.a. E

14. Ftdixi illi: Domine mi; tufcis;. Et dixit mihi: Hi |

t font

funt , qui venerunt de tribulatione magna , & lavarunt fto-

las fuas, & dealbaverunt eas in fanguine Agni.

N

15. ldeo funt ante thronum Dei, & íerviunt ei die ac

Tibulum

orationi

no&te in templo e

;

jus, & qui fedet in thmnO , habitabit füper ;

Mlos :

,

e[t ante

ent amplius, nec cadie-t fu-

4, Et

* Ifaiz

16. * Non efurient, neque fiti

:

49.1o. per illos. fol, neque ullus seftus:

.

L

*

. rüm de

dio throni e& 4 regetallogs:

E

17. Quoniam Agnus, quiin me

*[fiig & deducet eos ad vitae fontes aquarum, *& abfterget Deus

* dlaris,

M

25. $. omnem lacrymam ab oculis eorum.

nira

fulggra:

21-'4.

^CAPUT VIL.-

has

confidern

Ziperto fepzfz'mo þgzl

lo feptem zingeli cum tubis oflenduntur : ,e]','rz"z)-"

. ptimo figi

/

que in terram igne altaris , ab alio ZAngelo fiunt. 'varie tempe-

2 Ery

- Hi fupt f

flates: fimiliter quatuor. Zngelis tuba canentibus produ-

la colf

cuntur. oarie plage adver[us bomines.

Qubus cur

cum aperuiffet figillum feptimum, fa&tum eft ülentium

Ts füpra

in coglo qþpaü media hora.

-

Ed

: *

-

; g. Et«

E Vangor ]

f4. AHi funt qui venerunt de tribu-

eft, perpetuam ibi 1n*anfïbn,€m '.halbex-

L. COntloneg -

bit, quafi in fuo domicilio.

D

.

H

NCE

Qpo

dJatione "magna.) lntelligit tribulati-

17. Qui m medi

L. mund fne

:

onem & perfecutionem illam ma-

e t/aron»i eff. ), ylde

gnam

, que in fine mundi erit fuüb

cap. 5. num. 6.

. Beneri ham

Antichrifto, de qua. Matth. 24, 21.

- Reget i/lo:.)' monpue»ii, pafcez.

dicit Dominus: & erzz tuzc tribulatio

Deducet eos ad vita fontes 47:441-;;—»;.; -

& d Tonant,

ualis non fuit ab 1nitio mun-

Hos fon-

10 Draton

magua, q

Ad fontes aquarum vitz.

L^ BA5 proclar

di, neque fet , & niff breviati fuiffent

tes in vifione fciebat eíle David cum

dies Mi , mon frerez falva omuis earo,

dicebat: Qasemadmodaum defrderar cer-

*l nq

id éft, nullus homo falvaretur.

vus ad fentes aquarumy, ita. defidurat. —

lloni mand

"Lavarunt ffolas fuas.) 1d eft vefti-

anima mea ad Deum. Pfal. 4I..

-iflerzet Deus omuem laerymam ,.

X k hïä,ï

menta & corpora fua, feipfos, &

BIN

confcientias fuas puras reddiderunt

€&;.) Eos plene confolabitur, .Me-

& fan&ificarunt per fanguinem, &

taphora ducitur ab indulgentiffimis

P. .66probab

merita Chrifti.

»

;arentibus ; qui filios fientes blande

[ de

IS. Ip templo ejus. ) Yn cclo.

AL

demulcent, &

Y Cll.l() ,

ludit ad templum Salomonis, in quo

eorum lacryrgas ab-

LUPT

Dominus in fan&o fanttorum fede-

ftergunt.

t th

"Müum eff fi/&tiþrkin czg;.!gx quafc

| f

Jitta

bat fuper propitiatorium -& Cþferu-

amedia bora.) Silentium hoc fa-

ü&m*x

bim.

ä

en üty eü

Haltta

b fuper illo:.) 'Sci/l,ic;et pro-

&um eft poft'apertum jam feptimum

Tig, )

& gubernans.'

INec di-

Ggillum 2X

ideturque figniücar-e"ad-v

QO ado!

tegens illos,

P

mirationem , &

uporem : fag&oxi;m

tl

xit er/t fuþeï :

llos , fed þqäiïfäit; id

-

[/7/1

N

VIII.

E

3

CAPUT

558

hi: Hi |

?*a. Et vidi feptem Angelos ftantes in con

fPe&u Del Hs Mdae

t&e funt illis feptem tubae.

M

. 4. Et alius Angelus venit, & ftetit ante altare haben

s thu-

dieac -

ribulum aureum: & data funt illi incenfa multa, ut daret de

orationibus San&torum omnium fuper altare a

l füper | —'

eft ante thronum Dei.

ureum , qu;od |

4. Et afcendit fumus incenforum de orationibus San&o.

H

4

rum de manu Angeli coram Deo.

et illos,

- $. Et accepit Angelus thuribulum & implevit illud deigne

t Dew

altaris, & mifit in terram , & fa&ta funt tonitrua & voces, &

fulg?xra : & terrge motus magnus.

PUA

M

6. Et

: df

confiderantium ponas impiorum i'e-

Inænf/; m;:—ltd.) '"Aromata mulþa, &

ptimo fizillo contentas. -

thymiamata, quz, ut ftatim explicaf;

j ia

Q. Er vidi feptem — 4ngelos , U'c,')

funt orationes fan&torum.

Hi funt feptem Angeli primarii in

J

Ur daret.) Imponeret, ex hoc loco

aula colefti, & Principes Eccle(iz,

L

intelligimus preces fan&orum Déeo ab

uibus cura hominum, & Ecclefiz a

"lentitrm

b

Jeo demandata eft, de quibus dixi-

Angelis offerri, eique gzatiffimas effe.

mus fupra cap. T. num. 4.

Ordo verborum, & fenfus éft: Data

funt illi incenfa multa de orationibus

j M

Et data fwnt ilis feptem tuba. )

fanctorum omnium, ut daret fuper al-

Clangor hic Angelorum fipnificat

tare aureum, id eft, ut Deo offer-

contiones :predicatorum , eisab An-

ynem habe-

r?t-

*

mundi

gelis fuggeftas, quibus inftante jam

$

4. Et afcendit femas.) Quafi dicat

ne comminatione plagarum

*) Vid

generi humano inftantium , impii mo-

ad Deum pervenit, Deus e'xcepic,x &

vebuntur ut refipifcant;

Vel, ut ver-

audivit orationes fanctorum.

ba fonant, fignificatur Angelosipfos,

&. Et acceptt. Mdngelus. thuribulum. )

M/thu

I üamm

Ífuo przconio, quafi tuba easdem pla-

Poft fufftum ; & evaporationem thy-

Hos Íor

gis proclamaturos, & re ipfa in Or-

miamatis, & confum

bem, tanquam Dei miniftros, execu-

qui erat in thuribulo.

pcionem ignis ,

Jiderat t

tioni mandaturos.

:

ex ER ;mþlevitv dlud de igne lälmrt':.)

", Wif".—

Ef alius d ngelns "uem't.) Quis

Nimirum de igne qui eratin aliis thu-

4

fit hic Angelus non conftat.

Aliqui

ribulis altari 1mpofitis.

MUMM D

putant fuiffe Gabrielem, ut Ribera;

jtun .

Me j

fed probabilius Gabrielem in feptem

E£ miffz 4m terram.) Ignevm, & pru-

nas illas, quo fadto fignificabat per

j

ennnlmls

illis, de quibus di&um eft fuperiori

.

orationes fantctorum pofcentium vin«

-pte

blande

verliculo , contineri.

g;ymas a

Steti? ante altare.) Al

ludit:3d al

ditam de impiis, ignem plagarum,

tare thymiamatis, quod erat ante fan-

& ultionis in illo demitti.

€&a fan&orum, fimile enim altare o-

Fata funt tonitrua,. 6$c. ) Hac o-

hoc ?

ftenfum eft Joanni ante thronumDcei.

mnia funt prenuntia ingentium cala-

rium

Thuribulum, 6c.) Was aureum,

mitatum , quas Deus in fine mundi

n Ij

rimum

ín quo adolebat thymiama.

in impios immittet,

i i

g fä,llaomm

E Bzäf e«m Com. Menf;l:. T. Fl

Aaaa

L

à

H

E

554

APOCALVPSls B. JOA&NlS | APOäTöL[

nE

6. Et feptem Angeli, qui habebant feptem tubas , praepa-

[ pas foh

raverunt fe, ut tuba canerent.

ut oofei

7. Et primus Angelus tuba cecinit,-

& fa&a.eü grando, &

derta, (

ignis miftain fanguine , & miffum eft in terram , & tertia .

1 E

pars terrae combufta eít, & tertia pars arborum concremata :

L

x

HU U

eít, & omne foenum viride combuftum eft.

t, & tamquam mons

tibüs ia

8. Et fecundus Angelus tuba cecini

magnus igne ardens miffus

erant tü

eft in mare , & facta eft tertia pars

maris fanguis J

$

9. Et mortua eft te

rtia pàrs creaturee eorum , quae habä—

4 Outtio ;

bant animas in mari, & tertia pars navium interiit.

. 1o. Ettertius Angelus tuba cecinit: & cecidit de coelo ftellay [ iienl

magna,ardens tamquam facula, & cecidit in tertiam: partem

z gdo a

fluminum & in fontes aquarum:

bfinthium, & fa&a eft ter- |

it. Et nomen ftellae. dicitur A

tia pars aquarum in abfinthium: & multi hominum mortuit.

funt de aquis, quia amarae fa&tee funt.

T

[

lo

a-—-—

pus

12 Et

E

6. Praparaverant fe.) Acciþiendo

maris ita videtur intelligenda, ut mo-

fumus fg

tubas fuas, eafque ori adimovendo ut

do tertiam partem terrz interpretati

fumus.

Probabile enim ingentem il-

Io putej

illis clangerent.

P

". Fatta eft grando, 6 . zgnis. Ni-

lam maffam fimul e cclo demiflam

dentur hzecad literam, ut fonant ac-

dum per aerem defertur in varias pat-

& illi s

tes fcindendam, in varias etiam ma-

cipienda, ut fcilicet grando , & gran-

dini mixte ignite exhalationes, & ful-

ris partes defcenfuram , & mare in

imina demittenda fint, quibus etiam

fanguinem verfuram , co:nþuüurram

———.

addendus fit fanguis ad majorem ter-

naves, &c.

x

I Pifces m-

I2. : Percg

rorem impiorum, üt citius ad peni-

-9. Creatura eorum

eI€ enim |

tentiam convertantur.

telligit, hoc enim eft quod canit

j

1. 1ol, li,

Et omiffus eff.) Sciicet totum hoc:

Sibylla :

; "It corg

accregaffim, nimirum grando, ignis ,

Er frepidi: eenüi mortentur in

^

$, Qu

& fanzuis inter fe commixta.

&gmore Pffce:".

; Obfcttior (

Ef fertia pars terra. combnfla eff.)

E . 13' U'ïilt.

Nion conjurnictim , fimul & continue,;

lo. Cecidi£, de celo . ffella magna »

A. ts Grecis

fed mixtim, & fparfim , ut v. gr. ali-

&c.) Cometa aliquis, auc fimile me

a [ Ulngi, l

QU proviacie , aut. earum-partes in

teorum , quodde c«locadens, & fuo

Otneis

Europa, alig in A

cafu diffiliens, & divifum in multas

:

fia, alie in AfriCai,

faculas, feu exhalationes in flamina ,

J n eximi

&c. vaftentur.

Gl |

Fensm wiride.) Herba virens.

& fontes incidentes eos corrumpet.

* mj

g. Ef trqui:tm mons magnus igne

I jBfferhium.) la appellatur ,

quia refiduum aqu& fontium , & flu-

; ] : mblg tQt()

«rdens.) Id eft Globus quidam igne-

E C , C

u$: crefcunt pàáulatim prodigia ; &

minum amarum reddet.

De (tfey,

terrores.

De aquis,) Proptex pof:

D N

rum.

ulm axqua-

Tertia 'par; gqearis) ertia pars

? Cteris Yo

s !

CAPUT VIII&IXf*'

355

or&ps

12. Et quartus Ancelas tuba cecinit, & percuP"a eft tertia

pars folis, & tertia pars luncze , & tertia pars ftellarum , ita

idO) &

ut oofcürarerur tertia pars eolum & diei non luceret pars

. terta

tertia, & no&tis fimiliter.

Temata

dES. ]-:,t vidi, & audivi vocem unius aquile volantis per

medium cceli, dicentis voce magna: Vee, v&e&, vs&e habitan-

1l fQoti

tibus in terra; de caeteris vocibus trlum AngeIOrum , qui

K

erant tuüba canituri. .

f

rtiapars

*

& habe

CATIPIT

IX.

Oninto "Angelo tuba. canente flella: cadit , & locujice a fumo pu-

lo ftella

tei egre[]e defcribuntar ,. que bomines cruczem* fexto «ero Zin-

partem

gelo canenie folwm*ur quatuor. ZAngeli , qui ingenti egue]lm

exercitu. tertiam. bominum partem

eft tet

occidant.

| fnortül

T quintus Angelus tuba cecinit, & V1d1 ftellam de coe-

E

VR

lo cecidiffe in terram ) & data eft ei clavis putei abyffi.

2. Et aperuit puteum abyiïi : & afcendit fumus putei, ficut

aer de fu-

dly ul Ioe

fümus fornacis magng , & obfícuratus eft íol ,

nterptetm

mo putei:

irent: m

- demillam

,3. Et de fumo putei exierunt locuftæ in terram , & data

e& IHIS potefzas , ficut habent poteüatem fcorplones terrae:

virias p*

enam m

*

( mit it

Aaaa 2

4 Et

mbüüüïam

I2. Percuffa efd tertim pars folus )

-

l1di ffeilam'de ceo ceczdzj"e i ter-

Vere enim in 8ne mundi obfcurabitur

ram.) Per ftellam Angelus ali-

Plfces i

fol,

luna, & ftellz; ita ut diei non

uis bonus fignificatur, qui« dicitur de

]uceat eorum tcrtm pars , id eft , ut

ecelo cec:dme ; quia velociífimo lapfu

dies,

&que ac nóx/tertia purte fiat

án terras delatus eft.

enut n

obfcurior folito.

Et data eff clavis petes 44)7')

f

13.. Unezs aquila va/am*t: ) In mul-

Huic Angelo data eft poteftas ape-

ll ,,,;gua ,

tis Grecis codicibus eft, Uzzz: "ngeli

volantis.

Per Angelum p Ribera,

riendi, & laxandi. infernum , qua po-

1

gl ime

& Cornelius e*n&munt apte intelligi

teftas per clavem figmfïcamr.

[enS;

& fuo

-

4. De f umo pute: exierunt locuffa im

i m

lus

poife eximium aliquem fanctum , &

T ss f qmin:

catleftem prolahe:am, quem Deus in

terram.) Mel locufte he erunt dz-

fine muudi excitaturus fit , ut homi-

mones, qui fpeciem, & formam lo-

grompe

nibus toto Orbce exi(tentibus: prenun-

cuftarum induent, fed novam, &

appe

llacüf !

cie: tre« fe juentes plagss.

monftrofam, ut hic defcribitur.

Vel

um

&

De ceteris vocibus. ) Id eft a ceteris

erunt verg, & animatz.locuftz, fed

vocibus.,

Vz habitantibus in terris

peregring, & monflrofz , quales ad—

a ceteris vocibus Angelorui.

huüc terra non vxdu:.

l

N

-

—

556

ab APOCALVPSIS-B. JOANNIS AþQ'S'fOLL,

4. Et præceptüm eft illis, ne lzederent fzenum terreze , ne-

i. M

que omne viride, neque omnem arborem: nifi tantum homi-

Grece à

!

nes, qui non habent fignum Dei in frontibus fuis:

qv

l

g. Et

atum eft illis) ne occiderent eos: fed ut cruciarent

hec.

menfibus quinque & cruciatus eor

. El

cum percutit hominem.

4

um ut cruciatus fvco'rpii ;

z

*Ifaiz

ex quati

6. * Et in diebus illis queerent homines morte

m , j& non

! uD

2. '19.

invenient eam: & defi

Ofez

derabunt mori, & fugiet mors ab eis.

, quatuor

]o.

.

7. *Et fimilitudine

$ locuftarum f(imiles equis paratis.in

phrafe,

23.

Luce preelium , & fuper capita-earum tamquam coro

nae üxpiles au-

SURN

30. f0 : & facies earum tamquam facies hominurm.

tam, &

"eap.

8. Et habebant capillos ficut ca

160 91 *ea

pillos mulierum , & dentf;js;

| partem l

rum ficut dentes leonum erant.

16. Et

9. Et habebant loricas ficut loricas ferreas, & voxalarum

m

earum ficut v

N

-n. E

bellum:

ox Ccurruum equorum multorum currentium m

yo. Et habebant caudas fimi

-l(!as feorpionum , & aculei erant

8b hab

in caudis earum , & poteftas earum

nocere þOminibus nflenü;

—n—..

TE u ;

$ EUræum,

' bus quinque, & hab.ebafzt fuper fe

:

Cat Pfrirg,

——

I;. Re-

t dperdere, ]

m d

!iüs, exmer,

Et d&m eff. illis poteflas ffemt babent

u9 qUOd

n Sziniles eäzi.f peratis in pralimm.

: poteflatem , &&c. ) Ut fcilicet , vulnera

His etiam aliquo modo fimiles funt

IQ— Vth

€va ( venenata infligant » qualia

locuftz; quas idcirco It

D q

aculeo fcorpionum folent infligi.

muüus Cazvzlere.

E-

alice a pxpelxla-

dium ehus

4 Et praceptum eff illis ze laderent

6b a.

Ef facies earum: t;zzzqzdr;z:f;zcz't: ba-

tüh

3

fenum, &c.) Quafi dicat, Hz lo-

minum.) Quse, fcilicet , quadamte-

N

4 quinr

cufte non erunt fimiles aliis, quz

nüs referant humanam faciem

*0 , u-

herbis pafcuntar, fed carnivorg. Por-

quedam fimilia lineamenta,

j Per'

hus Aügelu

ro non permittet Deus ut in otmnes

D. 4uj

.. 8- Dentes earum, 6c.) Quam fint

- indifcriminatim fuam vim, & virus

veraces locuítz patet ex repionibus,

Ortig a

exerant, fed tantum in eos,

u

i non

in quas ingenti

acmine involant 0-

M: ältare. tl

habent fignum Dei , de quo di

:

um eft

mhnia vaftantes ,

2

&

populantes..

C. 7. n. 3. idq

1 e,el'tro Y

non diutius.

ue per mgnfes quingqe,

9. Et baleban: loiicd.r.) Scilïäe: fi-

m-ilitiidïh—le,m quandam loricarum.

Quf i

Dattumn ey? :lis ne b;-ciderent illos.)

-

Qülfeentic

Non'eft illis permiffum occider

e'eos,

Vox alarum.) Stridor alarum.

1

mm imPiOS

ne morte cita finirentur dolores, fed

tantum afHi

Io. E? babebant fgpef fe regem An-

«iatibus.

gere, & vexare variis cru-

gelum 453/5.) Eoram dux, & rex e-

14 Solvg

rat Angelus malus, qui idcirco An-

* Quitur

6. Querent homines mortem.) Mi-

gelus

byffi, apellatur. — Diabolus

5 qm ü

feram vitam cita morte finire cupien-

£eSn ;

enim has locuftas concitabat interius,

Dattibo l

& ducebat qg;fi rex quo volebat,

" Wentia

Jj

Db

C A U:T IX..

357

rr. Regem angelum abyffi , cui nomen HeBraice Abaddon,

homi-

Grace autem Apollyon, Latine habens nomen Exterminans.

— 12. Va unum abiit, &

ecce veniunt adhuc dug vae poft

"arent

haec.

Ofpil,

13 Rt

fextus Angelus tuba cecinif, & audivi vocem'unam

ex quatuor cornibus altaris aurei, quod eft'ante oculos Bei,

-& 201

14. Dicentem fexto Angelo, qui habebat tubam : Solve

Lb eis,

quatuor Angelos, qu

;i alhgati funt in flumine magno Eu-

2081

phrate.

. 1$5. Et foluti funt quatuor Angeli, qui parati erant in ho-

ïil.es P

ram, & diem , & menfem

,& annum ut occiderent tertiam

denvtgs

partem hominum.

16. Et numerus eque

ftris exercitus viciäs millies dena mi

D

*

larum

la. Et audivi numerum eorum.

tium in

17. Etita vidi equos in vifione ,

&

: qui fedebant fuper

€0$; habebant loricas igneas

, & hyacinthinas, & fulphureas,

ej erant

Aaaa 3

z

*

s menüf

TI. Cu: nomen Heäraice "dbaddon., )

ih flamine Euphrate. ) Non-et no-

Hebreum, 45x 4544 in. Kal, figni-

vum in Ícripturis demones lieari 5

ficat perire, in Piel vero perdere, d;-

pari enim modo Afmodazus libidinum

rex lie

atus eft a Ra

fperdere. lnde .4ba4ow , id eft, per-

o

phaele in deferp

od

1;. M

Jens, exterminans.

Grece vero «m0A-

JEgypti, Tob. 9. 3.

Aso», quod idem fignificat. .

I5. Qui parar erant i2 horam, &

anilium.)

I9. V4 unum qbiit.) Ex illis tri-

ais fünt

diem. ) ld eft tempus a .Deq ftatu-

tum.

N

;

bus /2;, quz aquila volans per me-

dium cclum hominibus przdixerat ,

Tertiam par

terk. "eminum.) Eorum

: appella-

C. . n. I3. jam tranfiit primum cum

fcilicet, qui non funt fignati ab An-

2717

tuba quinti Angeli.

Superfunt alia

aadamte"

gelis, ficut in quinto Angelo. vidi-

duo, que afferent fextus, .& fepti-

:

mus, hoc c. n. 4.

crett , Per

imnus Angelus:

I16. E£ numerus equeftris exercitut,

H

-udivi vocem mmam ex quatuor

6c.) Angeli foluti. plurimorum ani-

cornióws altaris. ) Altare hoc aureum

mos ad bellum concitabunt adverfus

buam. fïllt

l.e"m] ,

eft altare thymiamatis ,. quod S. Joan-

impios, ideoque maximus exercitus

yoluit *

nes vidit in ccelo fup. c. 8. n. 3. In-

conflatus eft, cujus numerus hic de-

de ergo vifa eít prodire hzc vox,

fcribitur.

t

uafi effet vox orationum fanctorum

Gollet Yi*

Vicies millies dena millia. ) ld eft,

iil

quiefcentium fub altari , & poftulan-

duo milliones equitum.

Crediderim

tium impios puniri per fextam hanc

has immenfas militum copias in va-

rum.

plagam.

E

ris mundi plagis diffitis inter fe di-

yege Ár

. 14- Solve quatuor. Angelos. ) Intelli-

ftributas, contra impios arma movif-

OX e

git quatuor

recipuos Angelos ma-

fe, alioqui que regio eos caperet,

lcirco Af*

los, qui qua

j

przfunt quatuor orbis

aut aleret? Vide fequentia.

partibus ; ligatt autem funt , & divi-

- Diabolis

17. Ef i?a vidi €guos in viffene.)Hoc

p interS

na potentia coerciti, ne tantum mno-

eft, equi & feffores eorum tales erant,

volebdt

eeant quantum vellent, & poflept.-

guales nunc defcr;þaln.

X

"s

APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOLI

558

?

l

IÀ

& cäpita'equorum erant tamquam capita Iegnum," & de ore

sr. F

eorum procedit ignis, & fumus, & fulphur.

i

2 venefi

18. Etab his tribus plagis occifa eft tertia pars hominum 5

* füis.

de igne, & de fumo , & f

i

ulphure, quae procedebant de ore

i píorum.

19. Pote

ftas enim equorum in ore eorum eft, & in caudis

Clomani

eorum.

Nam caude eo

)

rum fimiles ferpentibus, hyabentes ca-

£dus j

-pita,. & in his nocent.

.

.

[

4o. Et ceeteri homines, qui

non fant occifi in hisuplzigiä,-

Y,

neque paenitentiam egerunt de operibus mànuum fuarum,

ut non adorarent daemonia , &fimulacra aurea, & argentea,

fi LET:

& zrea, &lapidea, & lignea,

:

Iän

quie neque videre poii'udït,

neque audire, neque ambulare;

erat ut'|

or. Et

3. Ft|

Tosemes

—

Loricas *ign—m's.) Lucentes , & ra-

& minora ejusdem generis inftrumen-

E dem fuy

diantes, ac fi eilent igpnez. Vel in-

ti bellica , que pulvere fulphurato

pOm:

teljige de coloribus chlamydum ru-

inftruuntar , & que dum explodunt

bearum, hyacinthinarum , & fulphü-

milites, ita ori admovent ,

uc ore

[

reicoloris. Poílumus etiam exiítiina-

ignem & fumum fulphureum emitte-

tb D

re inajorem partem *tam inpentis ex-

re videantur.

ercitus fore deihonum,

Cipi

ui equitum

Ig. Poreflas entm equäizrh i ore

Cuntur inte

fpecie, congrue igneis ,

fulphureis

eorum eff. ). Id eft, vis & robur, ideo-

loricis armati ]Joanni oftenfi funt.

que reliquis equis fimiles non-funt ,

eptimi fien

L. lo feriptin

Q uibus etiam convenit color hyacin-

quorurm vis in corpore , aut in pedi-

j

tss Ange..us

thinus, qui ex fulphure igne accenfo

bus, & ungulis fita eft, horum au-

folét exiftere.

tem in ore, & caudis.

4hnidum ;

Cands eorum fimiies ferpentibus. )

f00n efe co

Tanquam capsta leenum. ) P'ropter

8 credituro

ferociam. . Vel, intellige hzc fymbo-

Per caudas has capitatasfortaíle fig ni-

lice, nam etiam cauds ferpentibus fi-

ficantur gladii militares, qui inftar

E. &

qa

lnciae do (

miles his equis tribuuntur, quod ve-

caudarum retro extant, & manubria

ris equis convenire non poteit.

habent capitata.

. Vel certe per cau-

; E ifi! ig

Et de.ore eerum procedunt ignis, &

das intellige pediffequos, & minifiros

[u id[ionis

enef, c.

fumus, & fulphur.) Sic dixit Virgilius

müitum , . qui plerumque funt'pefiimi

2. Geor

JTauri /ginm'te: zaribus

& nocentiflimi , omnia.enim vaftant

Cem [)aj (

:g20m, e

äï. er

go hyperbole.

Vel cer-

incendiis, venenis, aliisque modis.

A Benitagas

2O. Er ceteri hominzes.) Dusz par-

z W perean,

te per equos intelligze etiam ipfos cqui-^

tes per tnetonymiam:

Dicitur autem

tes relique impiorum , nàm .-tertia

Eb fäcie:,

de Oore eorum procedere ignis, &

tantum ab his occidetur.

ts Dithcia

Pmtätem à

fumus, & fulphur, quia quocumque

Neque pepnitenutiam egerunt.') Licet

fe vertent, omnia crudeliter vaftabunt,

occiforum ftrage moti eilent, ut re,fï-

M

omninoque perdent, ficuct fumus in

piícerent.

icne accenfus

C(Elmn

i iiv

; hoc autem facient ju-

De *peribus manuum

Tuerem ) Adefi

/bentes homines occidi ,

& cruciari

de peecatis fiis, àc nom'nati

de

: quil 3b 0

mile modis, & nrbes everti, &c.

idololatria

/

, qu£ in fine mundi rema-

Videntur etiam fignificari bgtnbgrdæ,

fce;xlg. -

D

E Pfdl.f ;

1

ls pàca

N

x

CAPUT IX. & X-

559

leoe ]

T. Ft non egerunt pcenitentiam ab homicidiis fuis , neque

a veneficiis

finum, !

fuis » nequeA a fornicatione íua, 'n«eque à furtis

/

iv

; Q€ ore

]

l

C,APUT X5

»

n caudis

;) Zn-

Clamante alio forti zfngelo loguuntur [eptem tonitrua: - porr

antes ca

gelus jurat non amplius fore tempus ,. ed confummandum ad *ve-

-cem Jeptimi ZAngeli mylerium : datque librum'yoqmi

s.p,lz'l.gis,

Ua

devorandum.

Tgenieas

I.T?T vidi alium. Angelum fortem defcendentem de coclo

poliut;

amitctum nube, & iris in capite ejus, & facies ejus

erat ut fol, & pedes ejus tamquam columna ignis,

gr,

—

2. Et habebat 1in manu fua libellum apertum: & pofuit pe-

inürumen-

dem fuum dextrum füuper mare, finiftrum autem fuper ter-

folphacito

k oram;

explodunt

3

iE

p, W Qre

£

um emite-

I- Jjv vidi, 67.) Ea qua in hoc

dem habet in capice, & facies e'jüs

capite TO. & in parte II. di-

eft ut fol.

Sed poftea nolentibus re-

277 T

cuntur inter tubam- fexti Angeli, &

fipifcere. fupplicia minatur, ideo ha-

)but , iüe()

feptimi fient, nam de feptimo Ange-

bet pedes ipneos , ut doceat inimicos

gon funt ,

lo fcriptum eftc. 11.n. I5. — Et fepzi-

Chrifti pedibus ejus effe fübjiciendos,

j yai

mnus Angelus tula cecimity Gc.

eternis ignibus cremandos, hoc

þorum r

Zmi lum nube. ) Perhocindicat eum

enim fienificant pedes ignei , utetiam

non effe cognofcendum , nechomines

fuprà c. T. n. I5.

14 ü[ti&lm )

ei credituros, ut agant ponitentiam.

Q. Ét habebat im manu [ua libellum.)

ortile .üg"i'

. Vel, quia arcana Dei confilia an-

BiBNapidios , libellulàm , eft diminuti-

y m

nunciat de fine tempoxis, & mundi.

vum diminutivi, fic Ítalice dicimus

,& mubobri

Er iris im capife ejus. ) lris recon-

Librettino. Porro hic libellus 'eft il-

lé cujus mentio c. 5. n. 1. qui , Íci-

j p *

ciliationis, & fcederis fignum eft,

& minitt

Genef. c. 9. Angelus ergo , qui pa-

licet, fignatus erat feptem figillis ,

func p

cem Dei portat hominibus, & eos ad

que omnia jam pene referata funt. ab

* penitentiam invitat, iride coronatur,

ÀAcno, unde nunc aperitur liber, &

]ü

ne pereant omnes diluvio ire Dei.

apertus offertur fancto Joanni infra

T

| Du: PM-

E fAcies ejus erat nt [ol.) "Pum quia

nüm. 9

g teraa.

- &t« nunciat, & poft tot plagas pro-

Et, pofuit pedem fuum

de-x;rum fuper

fpeiitatem affert ,.fi velint homines

mare.) Significat nihil efle tam di-

ftans aut remotum , ut Domini fui pe-

174

u

refipifcere. Sicut cum poft multorum

g, w

-- dierum pluviam fol clarus exoritur,

des, & conculcationem poííit effupe-

& colum ferenum aperitur. .J um

re

Itaque non folum habitantes in

terris ; " fed in infulis etiam remotiffi-

ul )

I di

quia ab omnibus videri, & neminem

jm at

(e

latere vule, Deum de pace agere.

mis degentes, fupplicia ejus: vitare

j d*

Et pedes ejus tauquam co umnua £gniss)

non poterunt.

Sed cur dextrum pe-

qund

| .Priuvs( pacem promittit , ideoque iri-

dem fuper mare ponit , 'finiürum fu-

560

- APOCAL?I;SIS B. JOA»NNISNI '"'APOSTOLI

1

fs

"-

3. Et clamavit voce magna, quemadmodum cum leo ra-

T

b«

Q (

git.-

Et cum clamalfet , loxcqta funt fepþem tonitruaï«» voces.

p Rtoit

fuas.

amar)cat

4. Et cum locuta fuiffent feptäfm tonitrua voces fuas ,& ego

mel,

fcripturus eram , & audivi vocem de coelo dicentem mihi: :

Io, Ef

Signa, quse locuta funt feptem tonitrua, & noli ea fcribere. -

- & enti

*Dan.

s. * Et Angelus, quem vidi ftantem fuper mare , & fuper

eum, a

I2.7. terram , levavit manum fuam ad coelum :

1. Et

6. Et juravit per viventem in fzecula feculorum, quicrea-

"

! V popuii

vit coelum, & ea , quaein eo füunt , & terram , & ea, qua -

ineaífunt, & mare, & ea, quaein eofunt:

Q'uiatempus non

erit amplius.

P

[ Sunteri

-7. Sed in diebus vocis

feptimi Angeli, cum coeperit txü*ba'

canere , confummabitur m

t fia a m

y&erium Dei ficut.- evangeli?avit

per fervos fuos Prophetas.-

-

dut, a.

:

8. Et audivi vocem de coel

(l

o iterum loquenteï*m-äcum,, :

l

^^ & dicentem: Vade, & accipe librum apertum de manu An- ^

xf

geli ftantis fuper mare, & fuper terram.-

MTO

[-uEE

9. Et

Y

hi:

, per terram? Pes dexter fortiör eft,

eft oZ/£gna , v;eluqt (/)ccul,tand—a i fcili-

j 4

T

ss

n is qui magis latent, & remo-

cet i mente tua.

J

-——s—.v.——

tiores funt, magis Chrifti pedis for-

S. Levavit manum fud»z ad cæ(um.)

Qui eft habitus jurantis.

:

&

Evdng'al,'a;

titudo , & fupplicia ejus oftenduntur,

Z

cum, ne illi quidem , qui in remotif-

6. Juravit per viventem

fl

[ u5 Ompjs (

fimis infulis vivebant; ejus iram &

fsculorum.) Per. Deum, qui «ternus-

JOflog. báa

"potentiam magis effugere i1on potue-

eft, & omnia tempora sternitate fua .

i^los gter

: rint , quamn qui erant incontinenti.

ambit, & ut prafentia intuetur.

Qm'a'*tempm 4on erit ampliz:.) Fi-

(5 Dev'm.,

g. E* clamavit vece IAgnA 7;42*»:;

nietur tempus, & hec varietas die-

j te r

adinodure cum leo rugit.) Quid. cla-

rum ac noctium, & menfium & an-

maverit paulo poft fcribit/n. 6. voce

| Uum

. r Fac/e; 4&4

norum , & pro tempore fuccedet in-

h

a'ccepep

"

magna clainat ficut leo, quia omnes

variabilis eternitas ; hoc eft , con-

*-

h.

Cütione.

audire vult que dicit, & omnes ter-

fummabitur hoc feculum.

l

rere , üt mature poenitentiam - agant,

7. Sed £m diebhus "wocis feptimi --

L. ü!iuraïw.m* "

C CQoitis

& intelligant fibi magnam Dei izam

gel.) Quafx dicat: Non nunc finie- :

d delm

y

ámpendere.

tur feculum , fed cum feptimus An-

thnem dO

ld

Locuta fmmt feptem toniha "Voces

gel.us tuba ceciner

it.

.

tur 9

É

Cs

fpss.) Id eft , ediderunt fonos , feu

Con[ummabi

2yferium Dej ,ï & c)

L

I',. Ofttes;

flrepitus , quamquam ex fequehtibus

Id eft, omnia qux Deus per Prophe- -

thtur d

apparet fuifle voces aliquid fignifican-

tas fuos. predicat de fine feculi, de

1l

$|

futura xequie fanctorum, de fuppliciis

(utnn

tes, fed tanto ílrepitu, ut tonitrua

M!]ä,"

' viderentur: feptem autem , pro .müls'

malorum, quz figuris & obfcuritate

, anlbus

tis pofita videntur.

verbórum contexerat , confummabun-

i

li

—

tur & implebuntur.

4 Sgna ) Grace opedquov, id

vtl[m C

*l

;

l

N

CAPUT X.& 'Xr,- E

561

&o r

9. Et abii ad Angelum, dicens ei, ut daret mihi librum.

Yocts Et dixit mihi: * Accipe librum , & devora illum : & faciet

amaricari ventrem tuum

:

* fed,—jg ore tuo erit dulce tamquam

& -

mel.

^

| mni: d-

IO, Eta

"

ccepi I*ïibrujm de manu Ahgeii j & devoravi illum:

Tber, d

& erat in ore meo tamquam mel du

lce: & cum deworaiïcm

t g

eum., amaricatus eft venter meus :

E

.

"

j

11. Et dixit mihi: Oportet te tterum pro

þhetare Geqtibus,

i

uee- d . & populis, & linguis, & regibus multis.

! ) quæ *;——:

CAPUT. XL

:

psnn [.

£

os be-

- Sfoannes templum metiens audit pradicaturos duos teffes , qu

ritib

F flia a mari a[cendens occidet : . at illi refurgentes in ceelum. afcen-

«

;eligavit & dunt, ac terramotu occiduntur. feptem millia bominum ,. C? ad

b:

d

netm, .

cantum Jeptimi Zhngeli vigintiquatuor /äm'ores Deo,

gralias. agtnt.

i An

3. T7 T datus eft mihi calamus fimilis virgee & dictum eft mi-

hi: Surge, & metire templu

.m Dei, & a-l;tgre, & ado-

: -T'antes m e€o.

a, fali

x L

i

42. A.tri-'

'Ewngäb'z;?bi.-[)' [ta Iöqui'ciir, cïuiä

Atzt;e/t' aubi calemms. Y Cala-

4d Wbm') Ü

fanGis femper jucundi(limus fuic nun-

RI:

mus, hic , feu árundo menfo-

!x ;n( /:u"'dd j

tius omnia Clirifto . effe fübjicienda,

rja erat fex cubitorum & palmi. Pa/-

a aterus

& boros béata &ternitate donandos ;

zi , id eft , quatuor digitorum trans-

.3malos sternis fuppliciis afficiendos.

veifim. pofitorum , ut diferte affezit

-

ornitaedua.

yetur.

9. Devera,) Quafi dicat: A

Ezech. c. 4o. n. 3. ad quem. locum

j liü!-) r

. Jmnente réconde.

g'id?j ?11

hic alludit Apoftolus.

Templum Dei.) Pertemplum Dei in-

N E

þacief amarica?s. Vehtrém tuum. )

telligit atrium facerdotum , in quo

fumX?7 4 ^ Cum acceperis , dela&taberis divina

fücce

eiat altare. holocauftorum, cujus hic

di'

dszlfl*- 1 .;'Ioc'utilone",x & tof tantarumque rerum

meminit , quod. abfolute vocari folet

"üturarim: cOgnitione 5 fed cum poft

alare; nam illud in quo adolebatur

"dhec cogitaveris iram jDei & fuppli-

thymiama , fere dicebatuz, z/zre, cum

Jyimi 4* . ^ ia maxima, & tot hominum damna-

addito , fcilicet altare t

hymiamatis..

quoc Df

*ionem , dolebis, & amaritudine ani-

Ó

Ti cruciaberis.

"

"

Ef adetantes 1m €0. )

:

5acerdotes in-

æptimm' r

telligit, in altarí viftimas offerentes.

lI. Oporretfeirerum pr

'aphff;ftre', Ef 6-)

Per te:: plum figurate Ecclefiam in-

Jtts 66)

Loqitur de pro

: Propte-

phet'i-is(, que m hoc

tcligit : jubetür ergo metiri templum,

Iib;fo fequuntur.

quod eft quafi numerare,

lecerne-

[æcüll '

: "G'e'äztib,us, G populis, & l/"ngw:) Id

re elcctiffima queque Écclefiz. iera-

eft, omnibus mundi nationibus ,-lüs

bra, que non funt tradenda Anti-

1 obfcuntate

-

