commendatione, ut fcilicet fuum ini-

tiam Evangelü accipere, & fanttos

BP

nifterium honorificet ; non ad inanem

efle; fi primitie, & delibatio matfz

' t(—/ Partic

3

loriam ,, fed ad utilitatem populi fui

fancta eft, profecto & tota ipfa maf-

nis Sp

eidaici.

fa, quxejusdem eft nature cum de-

paren

u ngmdiu f*

v d lii Zpo/tïolm:, j

libatione , fan&a erit ; quafi dicat:

him|

Quandiu ero vefter Apoftolus.

Apoftoli & Difcipuli Domini , ' qui

' ,ri,q

enim

Min,!:/?trium mmin.) APO&O]QC!JS &

funt veluti primitiz & delibatio, Evan-

prxdicationis ad Gentes.

gelium amplexi funt ; ergo id etiam.

i

44« $4 quo made. ) Infinuat ]Judzo-

poterunt alii Judzi. Alludit Apofto-

itcre

fum obftinationem & pertinaciam.

lus ad Jegem Num. I5. 20. quam vide.

-4d emulationem provocem. - Ut pro-

Et ff radix /k&&a ; ramt. ) Si PaA

vocem Judzaos ad quandam falutarem

triarche, ,ex quibus velut ex radice

Judz::

ánvidiam & zimulationem veftri, üt

proceffit axbor Judaici populi , fan-

N

Jhoc ftimulo excitati divitias hafce fpi-

&i funt; ipfa etiam arbor cum ramis

V

- fion

ritüales appetant, & per.

fuis, id eft populus

Judeicus , erit [an-*

ifert

eas confequantur. -

Evangre!ium

&us aut effe poterit.

)

ccl

Carnuem meam.)

judsos -fighï'fïdat *

17. 46

liqus ex ramis.

) Ex Judais. .

Y

quibus cognation

7

e czfu;n'is conjunttus

Fratl; funt.) À radice aut ab ar-

f

Tunt

erat..

* ! | n

bore *fu'nï revulfi , fcilicet a fide &

E

gue

6t

*

-

c AE-P— ÜT XL

*

D

'Ijä.» No!: ïgïo'r'lari' adverfüs ramos.

:þ-funi

: ';Qch fi gl?:ia

'15is): mon !

.tu radicem portas, fed radix te.

s

L]

m

A

19. Dices ergo: Fra&ti funt rami

L

, ut eg-ö »inferar.

.

ncredulifatem ffa&ti f

oo. Bene: propter 1

f

que

de ftas: noli altum fapere, fed time.

.

I

1. Si enim Deus naturalibus ram

s non pe'päi,'c.itï; ne forte

nec tibi parcat.

;

[an&a,

22. Vide ergo

b,onii:atem, & fevseritat'em Dei: in eos quidem, r

| olezi-

qui ceciderunt, feveritatem: -in te atem bonitatem Dei, fi.

Á

edinis

permanferis in bonitate, alioquin & tu excid -ris.

25. Sed & illi, fi non permanferint in inc edulitate, infe-

rentur : potens eft enim Deus iterum inferere illos.

, [ciens

24. Nam fi tu ex natura

li excifus es oleaftro; & contra na-

admo

UH 3

;turam

fitudi

Juftitia fuorum parentum exciderunt, poffe, wt & raminatur

iies: Idb pac

uaü«di

eo quod fidem quam in Chriftum ven- . dzi, ob fuperbiam efftracti &l-evglfï

&ab

turum habuerunt, in eum venientem — funt.

abjecer

19. EraGi

]ïlit,r.-zvmi QU egawinfz;dr.) |

tbi at«

tibus.

unt. Pendet Lfgnfus ex fgqqm—,

Quafi dicac: FraQti funt & reje&ti Ju-

;; quià

dzi ab Ecclefia, unde fa&um eft , ut

Gentes

! Ta autem.) O pbþule Gentilis. .

Cum oleaffer effts.) ld eft, populus ego Gentilis Judzorum loco illi ag-

S

[a erit,

profanus & infidelis , ex profanis & gregar

er & in'ererer.

nantur

infidelibus oriundus.

2o. Bene, &/c. ) Re&e dicis; pro-

TED

—^X

etur.

dnfertus es in idlis. ) Nuper infitu$ bó quod dicis, fed fcito quod proe-

es inter olive ramosinarbore mahen- p

ter incredulitatem fracti fant.

:griam

tes.

*

T antem fide flas. ) ldeft , i.nger,tus

j

4

Ert focius vadicis , &6c.) Et fa&u;s es es

olez propter fidem.

M

;

0j

X

) Noli fuperbire..... /

malle

particeps fidei ,

ratiz, & pinguedi- -

- Neli altum [apere. )

nis Spiritus Sancti ; quam Judzorum

:

Sed £ime. ) Ne fcilicet per infideli-.

Bu

parentes habuerunt, prefertim Abra- .tatem ab ea

) d-

x

1exci1dals ; *üCuf. illi: exci-

dicat :

ham pater credentium , ejusque pofte- , derunt.

OI. Naof

ri, qui fuerunt. Ecclefia Dei , hxc

arqliäuä ramis.) ,]u;dæis.—

: qui

enim eít oliva.

Non . pepercit. ) Sed. expulit a fua

a

I9. Nolj gleriari adverfus ramo:.) Ecclefia,

aimicitia & falute.

otjarti

" Ne forte nee tiós ,

6c.) Tibi Gen-

lOHO'

]am ,frä&/os , fcilicet contra jJudaos

incredulos.

tili infititio non. parcat, fi in fidem .

Videf

uod ff glortaris. )

Si te ja&as,v & :

aut chriítianam vitam pecces.

ipe

]ud«ao infideli infultas.

QO. Si perinanferis in bonitate. j Id

adict

1

ANa" :u rddt('em Pöïfd.f D] 560) Re" I:e&",

digne vixeris.illa bonitate &

f

fpondebitur & dicetur tibi te tàntum — beni

:

nitate, quam Deus tiþi*exhibuit.'

qmi

infertum effe radici, hoc /eft, fidei & . 93. Inferentur.) Olivi.

Ecclefie fan&torum Pacgarcharum & .

24. Contra naturam. ) C

ontra natu- |

: [an-'

Apoftolorum , qui omnes Judei fue-. ramtug originis cum eiles oleafter,

g5

runt, ab eaque te omnem gloriamna- etiam infitus es in bonam olivam;

] a

'Q&um fuiffe , & utilitatem fuxiffe, id- . vel potius fenfus eft, contra natura-

que gratis , ideoqug rur'fmþ exfcindi lem , quia in infitionibus ftlxcglus non

-

62

,EPISTOLA B. PAULI *AP-OST:.;ADSRO:ViANOS. u

Y

turam 'inxf'e;'t«tïrs' es in bonani olivam ;fCï-z;äntö-m agis , quife- -

qu

cundum naturam inferentur fuse olivae?

^

ilorüt

2s. Nolo enim vos ignorare fratres.m

yfterium 'hOC»(l;t non

fitis vobis ipfis fapientes) quia caecitas ex part

3[

e -':'contigit. irr ;

12l

Ifrael, donec plenitudo Gentium intraret,

:

*

elfaim

ficut fcriptum eft. eVe--

.

26. Et fic omnis Tfrael falvus fieret,

tifet

5920* niet ex Sion, qui eripiat , & avertat impietatem a Jacob. — :

»

27. Et hociilis a me

l

teftamentum : cum 'abltuläïo peccata

eorum.

z

&COL

j

.38. Secund

um Evæhgelitim c;üiäätn, inimici proþfefLXVOs.; 7

fecundum ele&tionem autem , chariffimi propter patres.

s

lariu

-

ocatio Dei. -

3

29 S;ne-pggnitentia enïrrur fu'nt'd-onav& V

P«

—

30 Si,C'uEV.

b

uMaÀÀ

-

Dor

fequitür äaturam minef, fed üoti"uä

Qul auferat, & aboleat p'ei:catä Ifr

ae-

Apof

.truncus fequitur naturam infiti furcu-

litarum ; Chriftus fcilicet. -

* "quæta

Ji: hic autem in vocationetua a Gen-

27. Teffamentum-) Fadus quod cum

"

E N

tilismo contrarium accidit ; nara Chri-

illis feriam.

9.

fto infítus naturam Chrifti & ejus mo-

Cum abffulero peccata eorum.) Infine

Aor

tesinduifti , contra naturam infitionis.

muhndi

E

L. 'Iïiæe

per præqicatigggm Enoch &

efereutur fua olfva.) ltezum eidem

ingre

fuz olive inferen

r

QQ. Secundum: Evangeli

m

DUr, fic ut i;lfiti coa-

z

adverfantur Judzi.*

l

vum; ) 15 (?lli

*

1101 (

1

25. Nole enim "vos igrzardrä & )

Inimici.) ScMicet funt Dei.

idofí

Quafi dicat:. Hoc-dico , ne in fuper-

Propter. vas. ) Ut V08,. 0 Gentes ,

]/7

biam erigamini.

3

hac occafione, recipiatis pr&dicatio-

licet

) Quod fe

itur.

nem & fidem. Urget, & repetit hoc

Myferium boc.

?;

ferü

Vobis. ipf& fegientes, ) ld e

fuperbi,

Apoftolus, ut.Gentes beneficium E-

fapientia. en*m . parit. fuperbiam

eft

vangelii fibi occafione Judeorum pre-

ftitum agnofcant,- ideoque illis , licet

N

metalepfis, nifi oeóvigor -pofitum. fit

imn. Grz-

st;d

pro gecnpa. éxérré 5 eft en

incredulis , non indignentur, fed com-

afk

cis Qeonpua y elatus an?'mu: ; quod ve-

mifereantur.

rius videtur.

Secundum. eletlionem 4utem. ) Qua

fida

U

Ex parte. )

Id eft ali cillibüä'.

Deus- olim. Judxos ' in .

it.

Í

Qopulmþ' ftbi

- Donet plenitudo intraret.) Donecnu-

merus eorum qui ex Gentibus credi-

^g

bariffeni pr

o;ter—Pdt?E.f.)- Charlmmï

lice

turi

f

z

funt propter. fanctos . Patiiarchas pa-

Xim

unt, plene compleatur, &intrfet

hn

in ovile Chrifti. "

trés eorum , quorum pletas; & fides

26. Erfíc omnis I[rael

| /Ik;vu: frerct.)

ita Deo placuit, ut promiferit fe Deum

ath

d e&, pene omnis, plurimi fcilicet

fore feminis. eorum -poft eos, Genef;

lo

ex fingulis tribubusinfinemundi c

cap..I7. $- & Dan. cap. 4« 374 ^.

vertentur & falvi fient.. :

-29. $;ze þæaiienfi,z.')".'posrggugkn'ra,

d

Sreur feriprum eft. ) Mai. c. 9. 20.

quafi dicat, impenitibilia, immuta-

f

Feniet ex Si0P.

ente Judaica ,

bilia,. talia quorum . nec poffit, nec

Ut

2

4

atque ex ipfa regia ftirpe Davidis.

debeat [

cqnj;tlerq e,mþ gui dedit aut

Qu

qe

gzgf' cfifiet' Epietafcm . 4 | J«cab.. )

promi itf

".

s

»

z.

:ï

ES

zX

.63"

L

CAPUT X

J 4c. Sicut enim aliquando &,vos non €redidiftis Deo, nunc

qui e

. autem mifericordiam coníecuti eflis pï*qut;er/þ—incretd'gxlitatem

ilorum:

ut non

n

31. ka &

ifti nuhc non crediderunt. in;veft.yam mif(er;itor«

gt Il

diam : ut & ipfi mifericordiam confequantur.

E

I-.

32. Conclufit eni

in in,credulitage :iit-q*nmium

.eVef

/

m Dre'us, omnia 1

b.

mifereatur.

ivitarum fapientice, & fcientice Dei : quam

i

)ngata

. 35. O altitudo d

iscomprehenfibilia funt judicia ejus, & in

veftigabiles viae ejus.

fi- f 8ap-

M ]

31 f Quis enim cognovit fgnfum Dovmi—n.i? Aut quis con

s* 9.f

liarius ejus fuit ?

Afaiz

ior dedit illi ".&-re'tribpetur ei?

:

CNER

-35- Aut quis p1

-

36: Quo- 1

Cor.

VRLGURSCSN

; Slcut

2.16.

Doma, €&5 vocatio -Dca.) Loquitur

4 d i;zcr?a'u/äaæ.

) & dwäsSä;av. A -

Apoftolus de prom'íilis & vocatione.

de di&ta n. 30.-

d lfrae

quz fa&a funt abfolute, & fine con-

Ur omnitm mi[oreatur.) Omnium:

nationum ,. tam Jadzorüum $ quam

d fum

ditione ; hec enim funt iminutabilia.

-

30. Ef 'U0-.) O"Gel;ltes.

Qentilium.

[nfine

Non: eredidifis Deo. )

jntSoart

93

a. O altitudo divitiarum ,

p

x &

j

T& 9:9, imeredalifuifiss Deo, plus eft

Ca9og mAera , O prof uudum drvitia-

incredulum effe, quam non credere;

rum. Senfuseft: O quam profanda,

. Qi

nam incredulitas fignificat pertinaciam

& humanis. fenfibus imperfcrutabilis

eft copia, feu m

non credendi etiam vifis, vel auditis

*

*

agnitudo faPienci/æ &

:

idoríeis documentis.

fcientie Dei.

L

entes,

Proprer incredulitatem eoram.

) $d-

LIzcom prelze;-vzþ'äilid. )

clvs'gsg:ä'v?n;'d , m

icatio-

licet ]

j&rutaä,lid(

t hoc

udeorum, in quorum locqxnjp-

[4

.

ferti eftis bonám olivam.

: L'z'v"/f

gabiles via ejts. ) Noh vef&-

im b-

51- Lta 6 if£i. ) Scilicet ]udæi.

cvabiles.

'Senfus eft, rationes operum

l Pl'æ'

ï)ei non

" Nem crediderunt im veffram miferi-

pette a quoquam penitus co-

i

. Jicet

eordiam.) Ut vos, o.Gentes, eaoc-

gnofci. :

com

cafione miféericordiam predicationis

34- Senfr

Wm Demimi.) Cogitationes

& confilia mentis divinz.

:

fidei & gratiz-a Deo reciperetis..

J Cenfiliartus ejus. ) c'op9eNo

65 pa.rtt-

Qu

Ur €? ;pff- ) Judai fcilicet.

v ftbi

Mifericordiam confequantur. ) VU't: fci-

ceps & confcius confiliorum Dei.

licet veftro exemplo provocati, ma-

x€

35* D7 qm': friar, ,Hdedit. ei-,f & c.;)

i(-ïïtïnï, :

xime cum viderint plenitudinem Gen-

Hanc fententiam videtur-fumpfifle A-

j

d

sium intraffe , -credant in. Chriftum ,.

oftolus ex lib. Job. c. 41. 2. ubi ait

fides

atque ita mifericordiam , gratiam &

b

ominus: Szi; apre dedit mibs , ut

Jepfi

1

h

À

.gloriam confequantur.

rcddam ei? Porro neminem Deo quid-

fnef-' ;

32. Cosclufft enim Denus, Efe. )

.dd

qiam:primo dediffe, quod non acce-

eft, permifit Deus concludi omnes

perit ab eó , probat Apoftolus ex fe-

flfra,

Wfde

fub peccaso & fub incredulitate. Apte

quentibus, Qzezzam ex spfo , &c.

vutitur verbo , cenc/ufi? ,.quia peccator,

Ef retribuetur ej.) Quis priorDeo

neé

-quaft faxo aut carcere clauditur, un-

dedit, unde merito

aut

E

re;pllnerationetn

de fine Dei gratiäg egrf,di.. nequit. :

expetet ?

-

*

x -

—

d

L:

64

L,EIL?IS;fOLA B. PAULI-JAPUST*-,.AD k()MANOS;., (s

46. Qïuo'hiam ex ip

$51

o; & perpfuni ia ipís funtomia;

[urit 1f

1pü gl(vnzia in faccula feculorum. Amen.

L

pere d

CAPUT XI-

f

t

ram f

49

Juffruit Roma/fæos;;'iyt a faculi vaniïaïe)abj?w&i totos fe De

0

de

ER

Qtumia

daut, de fulceptis donis non fe efferentes , aut illorum limites trans-

$4

gredientes ; fed in modummembrorum ejusdem. torporis omnia ad

altet

atem ordinantes, ipfis

42

*

6..

| p(aximi u(üit

A

:

"

Faciamt. -

qitongig inimicis 'lme z

-

tz elt

4

: ;Phür | '-Bfe'crökita jUe vOS; fratres,per mi'feri

C

cordiam Dei, a ut

[4

fidey,

7.

418- .

exhibeatis corpora veftra hoftiam viventem

' Deo placentem, rationabile obfequium veftrum.

Y fan& æm,

&iv

2. Et nolite conformari huic fzeculo, fed reformamini in no-

Tiu

*þ"—äþ"Eph.« vl

tate fe

n

.

$ 'P,"fl'

us veftri: l ut probetis quze fit voluntas Del 'bonä,

l

cipit n

.*

rede f

4«3-

U

z

3. Dico

at

nitatl :

36. ä:go;z;qfn ex/il'p/ä Ó ä—'c,)'xNam fpe; pigta&e » mrlxore & pietate men-

ab ipfo tanquam au&ore, 'ac'per ip- tis, quam externis« corporis

1

fum, quafi coüfervatorem & cufto- niis colendum efie.

$

gemo-—'

d ni

velm

dem . omnía exiftunt, & ad ipfum

2.. Nolite conformari bu

1c/leculo) In

Dioq

tanquam-ad finem referuntux, ,Ipfi Gr&co efl, u5 evoxauaritto9t, ne

offci

fit gloria in fecula. Amen.

configuremini , id eft, ne&curam mun-

&

»p

Er müfericerdiafa Dei."y Quafí diinduatis, ut tales fiatis , qualis eft

0

di*catl : Deus ergæ vos mlfeli- fnu'ndüsv,' & mundanï ; fCïIicet Vanï n

bus,

"ordem fe exhibuit, hecergo miferi- fuperbi, ambitiofi , £

t

errena tantum

-

No

:€ordia vos inducat ad ea preílanda, querentes, non cocleftia.

^

"

que: Deus a vobis poftufat..

Sed feformamint.) gpsrauopp

8

'0'.9;9

li

N

Heffiam viventem, ) "Ut fcilicet ex — ttamsformamini , ut tranfeatis ex. vete-

buat

corporibus veftris non .occifis , fe4 ri figura in novam formam , fludete

$ei

viventibus, hoftiam Deo offeratís, quotidiane renovationi mentis veftrz,

fenfuüs veftros mortíficando , & fpiri- per mortificationem malorum. affe-

fe fe

!

tui fubjiciendo,

"

quod e& gfagïlïïnmm" &uim

x

I25

$

; & cupiditatum. -

"m

Deo facrificium.

9vitate fenfus veffri. ) Ita ut jiþ-

Sanism, Deo p*larmte;m) Ab ömni vitatei

n fenfus, id eft mentis, induatis. 4

m

immunditia, & inquinamento pecca-

Ur. probetis. ) HMoc elt experiamini,.

divil

ti iminunem ,

fiei

per hoc £udoecor , £e-

.quodam judicio, acguftu fpiritua-

Urd

meplecemtem , id eft, acceptam & gra- i agnofcatis quid a vobis requirat

M

tam Deo, cui exhibetur.

. Deus. . Quo emim mágis reformamur

toll

" Ratienabile olfequium vefrum. ) Id fpirita mentis noftie, eo magis illu-

Ttuai

tf

eft, non corporale, uti olim erat]u- ftramur a Deo, & mente magis pur-

fil

'dzorum ; fed fpirituale ,

10d in ra-,

ata probamus , & cognofcimus quid

tione & mente fitum eft.

.Recta enim-

[

5

t optimum , & divine volun

j

t.m ma-

D

ratio fl,iiïag eum mag'is intérna äflg, ximf

-

confentangum.

P

Bs

4

[

e

--

x

X

xit.

65

2On);

/'4. Dico enim per gratiam quoe data eft mihi , omnibus qui

funt inter vós: Non plus fapere quam oportet fapere, fed fa-

pere ad fobrieta

cICos

1

tem : « & unicuique ficut De-quï ,diVif,ïtf silenfi-

22.11.

ram fidei..

;

-4. Sicut enim in uno corpor:

e

'P e!'o,

5&0 d

: multa nïemsraïv -liabemuS*

)4

9^ 7.*

dfan-

omnia autem membra non eumdem a&tum habent :

*

$. Tta: multi unum corpus fumus

N

in: Chrifto;,. iin'guliä autem

m'auad .

alter. alterius. membra:

6.. Habentes autem donationes:

—fe*cun'dfumï gratiam,. quäe;d'ä*-r

ta eft nobis. di

Ee1fe'ntgsv;' five prophetiam: )fecun*dum;rationemï

; 0 t

fidei,.

t in do-

Cs Si

ve .minüj't'eri»þme in lfhi'niiiï.ïmndo,æ, fïy'e: qui doce

k am,

&rina..

8 Qui

it 10«

Voluntas? Dei / bona ,. & beneplactns y,

. 5, Iéa: mulri--); ld. eft,. omnes: nos.

&f perfetla.): Nolüntas ,. quenon pr&--

fideles,. qui. fumus: quafi varia: mem--

A

cipit: nifi bona',. ac. fibi: & omnibus:

bra, varias:gratias &: funGtiones: ha--

xecte- fentientibus placita & perfecta;.

bentia , unum . corpus fumus:-

id eft fan&a ,. &: fuæ»--.feipienciær&boa--

— Uhum: corpus: fumus ,. &c..) Id . eft ,.

nitati, confona:.

"

uja: Ecclefia ,. cujusnexus interior.eft:

? Jnen

ry^

*

Dico enim per gratia

per fidem. & gratiam 5; exterior. per fa--

eLemo«

eff mibi..)) Id eft .. per.- Apoftolatum:

cramenta:a Chrilto inftituta ;. per. hec:

vel'munus: Apoftolicum gratis. mihia:

enim: omnes: ne&imur- & . jungimar:

.)h

Deo datum; quafi dicat,. ex munere;.

cam Chrifto ,. & in:Chrifto ,. qui hujus:

9;, nt

officio & au&oritate: Apoftelica ,. di--

T fhufi«

TA

corporis , id. eüvEccl'äïiäe",:capuclef'c.ï

co' & edico qux fequuntur..

6.. Habéeutes amiem dónationes ,. &c. )/

ilis elt

^. Oinnibus qui funt mter vos..). Omni--

Id eft,. habegtes dora diverfa & va--

yatll,

bus , qui Romz-eftis..

L

ria . prout- ufricuique roftrumpergraz-

antum

Non plus fapere quam opo: tet"fapere.)

tiam fuam làrgitus eft' Deus:-

Id: eft4. ne füpra. modum: de fe: fen--

Srsve propberias, ) Ptophetia" ntomi--

igvs;,

tiat,. neque-plus quam par ,e&"vübi*tri--

ne intelligit. Paulns. doctzinam ,. & ea:

yett"

buat..

qu& ad docendi murus pertinent:-

hidete

Sed /:iþer

Ü )d'fdäriätzt-fem. ) 'Sed de:

. Secundum:rationem ]ï/ife"i." ) Fides hlc

direy

fe fentirefobrie, temperate & modefte:

eft intelligentia: perfecta: rerum divi--

at

Et wunicuique;ffcut Deus dtvifez menju-

narum' & fcripturarum ,. que'non tam:

ram fdei.Y Dico: unicuique^ veftrum:

humano ftadio & induftiia ,. uam Dei:

th'o-

fapere, id.eft, ut fapiat, ficut: Deus

illuminantis: operatione-& infpiratione:

att$

divifit, feu partitus eft' ei' menfuram

acquiritur.. Senfus ergo eft;: Haben--

nill,

fidei, id eft, fentiat de:fe juxta' mea-

tes: prophetiam ,. lioc.eft' gratiam' ex-

furam, ac modum: doni in . fide-fibi

rimaf

plicandi: doctrinam & fcriptüram fa-

pn'm

collati- "l'oletus pu*at per metony-

cram: fecundum. analogiam ,. id eft,.

imul

miam functiones cuju:

sque fidei: com-

fecundum: proportionem: & menfuram:

ilii

miffas fidem vocari ,.

jf

ve menfuram

fidei, id eft,. intelligentie: & fapien--

üdei.

À

tiz:a Deo nobis conceffa.-

pur-

quid ;

4. Aum.

)' A&i(mekn ; fun&tonem ,.

J Sive wimiflerium: i miniffrando.y

operatioxlexn.

s

.

imz-

Sive V.h'abemes.- gratiam: alicüjus f".*i?ïi' .

Bill, cum Gom..Me

qocf:. ,Z?:n; VJII;

-

T

63

EPISTOLA B.PAULI APOST. AD ROMANOS

$. Qui exhortatur in exhortando, quitribuit in ümplicitaf&,

16.

.qui praeeft in follicitudine, qui miferetur in hilaritate.

4Aw. j15; Dile

gilbi

Y!* bono:

&io fine fimulatione. 4 Odientes malum, .adhær'e»ntesr

5

r

itate fraternitat

tantuit

,ieïEph. ! I0.e Char

1s | -i.n'yi»cem diligentes : 'Hiondorex in-

4.'3. yicem praevenientes :

1j

1Petr.

11. Solh iitudine non p

igri-: | Spiritu ferventes: Dnmino -£e-r-

nibus-ï]

.

locum

E

£

12. Spg

gaudentes ; in tr—ib.uïat.io.nGVT.patienæs-: Orationi in-

ftantes.

burm.

5

20«

fHeb. '13. Neceffitatibu

E

s San&torurp coümtzgniean.æs ( Hofpitaï-.i-

.

I3.2. tatem fectantes. .

ói

£zire rg*

& nolte

4; 9.

i4. Benedicite perfequ

epjiþus YOS : ïbehe,dicit'e, —

: e]us«

maledicere. .

A.

—

I$. Gaï

fterii aut functionis Ecclefiaftice ver-

Vitlis

Odtenzes malum. ) Abhörl&ei;tes E

;

fantis circa res & munia charitatis

externa.

Habenti

igitur hujusmodi

Adbarentes bono. Y Quod juftum eft

donationes '& oratias edicit Apoftolus

& honeftum fectantes.

ne fibi placeat aut fuperbiat , fed cum

IO. .Charitate frattrnitatis. ) Amo-

UE s

modeftia & humilitate *exerceat fein

re fracerno.

snunere fuo.

2

Sive qui docet íz ktloc"l;:.find.") Id eft,

II. Honore imvicem .pr;wmimfu.q

f dic

Praevenit qui antevertit, id eft, qui

C

Wt fra

fi quis habet gratiam docendi, ea fa-

primus honerat.

.

:

&nltate utatur ad docendum alios. -

Selitcitudine nom pigri, ) om

s25, ftu-

YOj a

8. Qu exbortatur 1 exbortando. )

16

Éj TZ nkpaxN(otu, in exbo* ratione , hoc

dio & diligentia folliciti, alacres &

tis &

prom

.

fe&'x.-

eft, in exhortationis talento ( eratia

roximus.

pti, prafertim c-umjuvand.us eft

de exerceat, alios movendo & inci-

Spiretu fergentes.

E

N.

tando ad virtutem capefiendam.

Ardore quodam

Qui tribuir. ) Qui habet officium

& impetu, mentis fuccenfi ad exequen-

i*oþis

emn

dum ea , quz veftri muneris funt..

*

€leemofynas diftribuendi.

Domino f'ervientes.) Utin omni of-

$t

dna fimplicitate. ) ldeft, bona fide,

TOU

fine perfonarum acceptione, ac fine

ficio, & ebfequio .quod proximis im-

ditio:

penditis, non que veftra funt quera-

vefpectu proprii commodi, id faciat.

tis, fed Domino ferviatis, & ejus

iliis

Qui praefh m follscsttudine. ) 1d eft,

loriz.

:

t5

qui habet funCtionem in Ecclefia ut

feut

prefit, totas ferio ilii incumbat , &

1. S?g g-.tudmtc). ) Futurg retri-

fion

butionis.

E

E

follicitus fit , fedulus, &

di'ligens .Aut::

i,

omnja bene procedant.

In tribulattone pattientes. ) E

adem ni:

« i m[evetur im - bilarztate. ) QUï

mirum fpe animati.

h

mifericordie operibus fe impendit, ut

I3 Nece:äï-tiäus fkrt&'ar?bi Commu-

ino

cure eerorum, aut hofpitum, hic alacri

micantes.) Id eft,' fratrum, feu Chri-

teti

animo&hilari vultu partes fuas impleat.

ftianorum indigentim veftris facultati-

qua

9. Dileclo ffue [imiulatione.^) ld eft,

bus fubyvenientes , res veftras inopi-

bus communicantes.

à

proximus diligatur fincere; & ex ani-

ini-:

qie

mo , non fimulate,

) Benexprgevatn

fun

14 fEe)ttägicgtc,

^

4«

lC^A P***ü? * OR -

w;

.15. Gaudete cum gaudentibus, Hete'f.dim H'entibüs,«

.icit;fe,

16. Id ipfum invicem fentientes:, Non alta fapientes, fed hu-

milibus coufentientes.. Nolite effe prudentes apud vofmetipfos:

T entes

r7T. Nulli malum. pro: malo:reddentes :providentes bona non.

irefin-

tantum coram. Deo, fed etiam coram omnibus hominibus.

gaCor

I8. g Si fieri poteft, quod. ex.v

?bïs eft, cum qomnibu"s. homi--

g.21.-

10 -fe.r-

nibus-.pacem-habentesz

r9. h Non voímetipfos

defendentes chariffimi, fed. date LH«br

I2.14

.

Qni;ig-

locum irae; Scriptum'eft enim, ; Mihi vindi&ta: & ego. retri-

a.

£iCcCÓ.

l'..

buam , dicit. Dominus..

:

.

.

1

28' Ia*'

fpjtag.

2op..k Sed.f1 efurier

jnimicus tyus, ciba illum; fi fitit;potum

6s d

da illij hoc enim facie

; ns, carbones igrþuïis,x: congeres filpe.r. caput.

Mareh

5:30-

nolite

ejus..

kleut.

jBfe No

li?v.i-nci.; a;mïa!o,; fed wänhcxeïinhbonbf malumg« !

)

ia

2.55.

ebr.

en;es 1

P

10.59,

hrme&q

N

Ano-

cam

d

CXPUT

z

is; Gandere cmgaudenriäm;-) Qxna- Verfagio bona & amicabilis,. non:tan-

*

tnfts, )

' 4

fi. dicat,. ea fit. fympathia-inter.vos, tum:Deo, fcd& hominibusprobetur,.

t qui

ut.fratrum profpera vel adverfa &que. nec.a: quoquam jure. culpari. polfit,.

vos ac illos tangant..

: fed ceteris liceatin victatis exemplum.-

316. Idrpfrz 1avicem fenrientes. ) Si--

18.- Si ffers. poteff.-) Salva juttitia ,.

j «

tis eodem-animo- alius:erga. a

etate,. ac vciltate.-

À

dus elt

fe&i.-*

&

Fi'umjf.af---- pi

- fcilicer a

ob

Quod.et vobisef:- ) Ne

i

cr

Nos altz f(2

apFemtesi) an*ïel«äte: de Y

"

s'prebeatur ulla: difienfonis: oc--.

odam

vobis: fentientés ,. ut'velitis fupraalios; cafíio..

:

equell-

eiminere..

19 Defendemntes:

Jéx dixSvrtG; öiädt'&iz'?a .

,

L

Sed bumilibus: con[zntienteti.): TÓg z.. Sic Whidith- T. 12. dicitur. Nabu- -

mï d-

TAmti»oig o'UYwTAMcyémty0:,- hrinilis con-.— chodonofor.juraffepes tbronum ,- 67 ré-:

à

i5 II«

ditionis-hominibus . accomodantes, & g fuutm

ugra-

illis condefcendentes ,. & obfecundats-- " ulefceretür..

7396[ /b* deffl??de*þef*' 35 id 58&), :

3

ejus |

tes: potefl.etiam r&tndg effe generis * — Dare focum iv

2..); Vobis itato" cedi--

neutrius,. quafl dicat, Vilia «nbites- se; ne re(üftatis- illius: itx, . contradi-

retfi«

mon alta ,. tugite- faperborum . confor-.

tia,

C.

cendo, aut ccntra .,qggd äipfei valt. pu-

;:i;ih doq :

mj

Noüte effe: prudentes

Kapud-f'va'smft;';z-ï— -Qo. Garbonts sgnii congeres faper- ea-

fos.-) ddceft ,. veftraipforam opinieneg- pur ejws.) ld- eft

iemitos . on: irg,

in oculis: veftris;. quafi dicat:. Ne: pu- - fed- charitatis & amoris carbones , qui

u^

tetis veftra: confilia-vobis- fufficere,: eum inflamment- ad-redamandum:-

|ati-

.quati aliorum:confilio non egeatis.-

S1.: Nof£vint a. malos-)

'.'A ld;e& v,ä ma—

17. Providenies - bona ,. &« ). Quafi litia.inimick tui;

1ol)if

dicat, ita honefte,. amice., juüfle.c

»Sed wince in bono malum.-y Sed tita

I

fancte vivite,; ut. vita veftra ,; &-ucofx- Pene*ücemia«a vince: iliius. malitiam..

*

.6g | inISfOL.A g. Pgw.m APOST: AD ROMANQ g.

"

J TCC A pagopo p ss

In hoc

»*

-

JHortatur, ut. füperioribus obtemperent inferiores , etiam propter

u

x

u v

- Con[cientiam, quamquam cioilem tàntum gerant magifiratum, omni-

honor

.busque debita reddant : de proximi. dile&ione , ad quam univcer[a

—ex reducitur : & de tempore gratie, ut tran[atfis legis te-

qu ef

..nelzri;? feliciis

viitis , ample&tantur Cb

9. |

QUirtuies.

PUS :

Non !

sl

ap

Mel

eft al

- -

i6.

4-- v

Mnis,can'ini/äïþ.otä&atibus fublimioribus fubdita üt

iPetr.

eft.enim

um

*

dinatee funt.

poteftas nifi:a Deo: qu*æ autem fünt, a Deo

-

I0.

:-2' 1.30 : NQI

2. Itaque qui refiftit

poteftati , Dei ordinationi refiftit. Qui

legs:

H

autem refiftunt, ipfi fibi damnationem acquirunt:

..3. Nam principes non funt timori boni operis, fed mali. Vis

furge

autem non t

didif

imere poteftatem ? Bonum fac; & habebis laudem

.ex illa:

p

D

4. Dei enim m

etgo

inifter eft tibi inbonum. Si autem malum

feceris, time : non enim fine cau(a gladium portat. ..Dei enim

miniter.eft: vindex in-iram ei, qui malum agit.

6.1

5. Ideo neceffitae

,

Nam

e fubditi eftote, non folgm propter i.r.am,

;fed etiam propter ..cg,nfcienluf.gm.

ei p

MÁ———À

6. Ideo

I

fum ;

fint i

L. 0

Mnis anima.) Ownis homo.

: Haäeäi; llaudem

MC Pot

€,

teftate.

, ex il!q. ) '»S'cilicxet-—p(ï)-x

7 [

cipibus & Magiftratibus.

eff atibus ]kälimioriäns.) P rin-

4 im Lezuwm.) l& bonum tuum,

tribu

Non eff .enim poteflas miff a Deo.)

s

Ícllicet ut jufte' &. tranqville vivas,

immo laudem etia

fis f

Nou tribuamss, inquit Auguftinus lib.

m & przmia confe-

r

4. de Civitate Dei cap.- 21. 4a»4; re-

quaris.

4

gni Arque dmperis potefiatem, niff Deo

Non enim fme caufa gladium ;arfat.)

pto n

vero, qui'dat felicitatem n - regno ce-

Sed ut eo utatur, u

N

x

ts p

Jorum) folis phis, regnum vero terrepum,

malefactores.

x

t eum. -R*ringat m

G

& piüs, & unpis, ffcut ei placet , cui

Vindex in iYam. ) Ad iram, hocj 6&

dlenn

nibil izjuffe placez.

ad fupplicium fume

Qu autem funt. ) Poteftates.

"

ndum de mak"fa?

tum |

44 Deo ordinate funt. ) vevacyutyoi ,

étoribus. .

T e

ordinate , inftitute, «decreta.

dibe

(8. Neceffitate. fubditi -Wäte. ) Pro-

oQ. S:1b4 - damnatsionem 4cquirxmt.)

pter feceffitatem przcepti, & divinz

Tum ab ipfa poteffate temporariam,

ordinationis poteftates conftituentis.

yrec

tum a Deo sternam in inferno.

Propter 1ram. ) ld eft, punitionem.

3. Nam principes non funt timori ;

; Propter. con[cientiam. ) Nec fcilicet

$2

&'c. ) Id eft, non intentant penas,

ea fiat rea coram Deo:

Dei enim.

f:

& fum)liciä bo'niä , fed mal*is. |

miniiï'er eft magiüra;üs.-

ï;

69

(CAPUT XIL.

i 6 Ideo enim & »triï)xüta'græ&atisz-m'iniftlfi

'-gnitril"iDäi ii*"u/*-trt--, ;

*

P

- ;in hoc ipfum fervientes.

S

W

7.aReddite ergo omn

ibus debita: cui trib

tum

, tributum; aMatt :

h, fj-

cui ve&tigal, ve&ig

j

al: cui .ti:moxje;n . «timer-emï: .cni ':hqno;'e

m » —'-22--'21-7

honorem.

ao

..8. Nemini quidqu

am debeatis-., nifi ut invice

:

m ':di*fi'gïafi's* :

Ht

qui enim diligit proximum , legem imple

vit.

des: Non furaberis : ^ Exo.

o. Nam : b Non adulterabis: Non occi

Non falfum teftimonium dices: Non concupifces : & fi quod

eut.

*

IT

eft aliud mandatum, in hoc verbo inftauratur: : Diliges ïPIfOXïi'

:5'.[-8';

"eLev.

X

mum tuum ficut te ipfum.

I9.I8.

m |

1o. Dile&tio proximi ma

lum; non /;:ope'l'atuf 4'-Pl-e';nïitu4ïdov ergo

IMIatth

t Qui

legis eft dile&io.

L

-

, 22.39-

11. Et hoc fcientes tempu

.

s: quia hora eft jam nos de fomn:

^ Marci

li. Vis

furgere. Nunc enim prop

jor '-Eft -n.oü.xfa falus, q?am cum cre-

IQ' 3[' z

didifnus.

Galat.

-

zudem

&i

12. Nox przeceffit, .

dies Vaut'e'm appropinquavit. Abjiciamus .

uamur arma lucis.

: acþ )

na!um

ergo opera .tkeknebrall"umr, & ind

:2 8

Á

13

1 3 Sigu

venim

r

. 6. 1deo emm e& triäz;tzz praftratis ). -

citat ïad maluin aliquod aïl)ifp'äixno ïin-

irathy

Nam folutio tributorum fubjectionis

ferendum. -

eft profeflio,

i

Plenitudo enim legis eff dilettzo.

) Id

In hoc ipfum ferwiem

res.) In hoc "ip-g

efít, dilectio ita nos difponit, ut le-

]deo.

fun incumbentes , ut Dei loco bonis

em adimpleamus, nemini.noce;mqs-,

fint in tutelam , malis in ultionem.

;

ed omnibus benefaciamus.

;etpo-

7- Chi tributum. ) Scilicet debetis,

"XI. Ef boc.) Scilicet quod jam dixt,

tributum reddite.

'Tributum Grece

2

M

tuum, .

praftemus.

eft, $2eoc, id eft tributum, vel cen-

Hora eft

jam mos de. /ömär'o furgere: )

vivas,

fus facultatum & perfonarum.

;

3

1

Cum viderimus lucem Evangelit, par

gonfe-

Vétigal.). Grzcer£^oc, id eft

m

eft ut a fomno negligentie

&

' l)eCCB.*-

torum veterno evigilemus.

pro mercibus importatis

| yel exporta-

uridl.)

tis penditur.

|Propior efó moffra, [ulus quam chm

7 EU

Cui'rimorem.) Reverentialem & obe-

credidimus. ) Ewangelio promulgate

dientialem.

viciniorem habemus falutem , quam

)c'yef,ï,

'9g.. Néf£ ut imvicem diligatis.) Debi-

eo 5empore haberemus cum tantum

al

Xtum enim charitatis & amoris proxi-

credebamus , & nondum Chri&us no-

*

.

*

mi etiam poftquam exfolveris adhuc

bis fuerat exhibitus.-

debes, femper enim diligendus eft.

-12. Nox prace/fit. ) meorxoNpev, pro-

Pro.

Legem implevit. ) Ormnnia fcilicet

ceffit. Nox hujus fxculi plena tene-

ivjnz -

precepta ,: proximum quz fpectant.

bris errorum & peccatorum , longe

1t$

9. Àn boc verbo inflauratur. ) dvuxt-

jam progreffa eft, ad. finem jampro-

net.

" Qahai&rui , id -eft , recapirmlatur ,

perat, ac ferme jam prateriit.

) Adeft

ilicet

feu /ummatim comprebeuditur.

Dies autem appropisqiacar.

enim

Io. Majum non operatur.) Nonin-

vóbis tejnPus Evaïngelicæ: lucis. .

)

EPISTOLA B. PAULI APOST. AD ROM"ANOS

79

)À

dI uc..

3- Sicut in die honefte ambulemus, 4 non in comeffatio-

21-94- mbus, & ebnetatlbus, non in cubilibus, & meudrcrtus ntm

Tnus

) T5

in contentione , & semulatione :

cGala.

I4. € Sed: induimini Dominum Tefüm Chnfcum,. & carnis

non d

affomp

5.16. Ccuram ne feceritis i in defideriis.

IF etr.

l

2:11..

CA,PUT XIV.

[at,à

ilium

dee Jïrmzores delbent. e0s. qui adhuc. infirmi funt fovere, 699 f0f

-

contemnere , C nec bi , nec illi. judicare-quemquam ob ciborum, aut

ommnea

dierum: di fcrzmezz fczem'es : quod omnes. eumdem babeamus Domz-

num, cui. & viginus, €? morimur , cui etiam rationem. quisque

a. 4l

pra /e redditurus ef?: €9 quamquam nullus cibus jam. fit immundus,

tinnia.

licere

- fi£ffib. mmm quidquam edere: debet aut. cum fratris. ofendzmlo,

I20 quox

aut contra [uam con[cientiam. -

ga diter

[

Nfïrmum autem: in fide afi'Umlte, non in. dxfceptatxombus

fi ii

I

co2itationum..

2, Alius

fide &

u

e

Ofer,a tenebrarum.. 2 Peccan, qua

I4. Se4 smduimusi Deminwm Teíum

|

inend

lucem fugiunt ; 4«4 emüm male.agrt ,

Chriffum. ) ita. mores veftros compo-

olen ;

edit lucem , Joan.. 5..

nentes;, ut: Jefa Chrifti Spiritus ,. gra-

o

Induamur arma (ucis. ) [d e& ope--

tia, virtus in vobDis eluceat..

ra-bora, quaz.clara lüce fine pudore

Et carni:ncuram »e feæ:t s m dcj/' n

uiiis

fervat,

exhiberi & exerceri poflunt. Hec

denu.) Ne ita corpori veftro fervia-

Nm

enim funtarma quibus n0s murmimus

tis, ut illi indulrestis ea. quz concu-

contra hoftium. affultus , &. quibus

pnfce.ntm carnis. inordinate- defiderat.

leg Y

Kon

illos. vincimus..

| Nyirmos. auteim in frde, ) Eos Apo—

Ye

13.. Séeut. in. dit äme/?e 4mäulemus. T-

ftolus. vocat infiimos , qui non-

fandi

Honefte, módefte, compofite, utho-

dum e:ant in. fide fatis. inftructi ,. &

plo f

mines; bene. morati. de. die przfertiin.

qui a Judaicis moribus, & veterum

confe

facere folent..

ceremoniarum. confuerudine : &gre fe

Ma

m ulemus. ) Converfemur

abftralii patiebantur..

Tif

Non in come[jationilus.) Comeffatio-

Affemite.) ld. eft,. fovete; fic fzpe

nes funt convivia que.non. honefhm,

in Pfalmis dicitur :

Dommw feícepst ,

grel

"m

fed gnlfe caufa fiunt.. -

vel. affumpfit me ;. &.Dominus efd fufce-

D«

Noa.in. cu!n:äns.) Hoc. e& .non in

pror meus, id. eft ;mjutm ; fautm

&

vum

fornigationibus, quz fiunt in cubilibus.

prote&or meus..

Quis

bopudicitiis. ): aeshotizio s. lafcwus

Non in. dzfæpmftombus cagttahonum )

& libidinibus..

Id eft,. non eos recipiatis, .nec affu- -

quem

)

Noz m cantent:me, g amulatzane)

matis,. ut cum ipfis contendatis (&

d. ;

Contentio eft. quz in honoribus affe-

dlfceþtens, utri bene aut male fen-

& |

quendis ,. &. in. humana gloria obtinen--

tiant, & ut veflras partes defendatis

da.verfatur ,, dum alius. aliüm fupe-.

conténtiofe.. Ín Grzco eft, u5 & D

id

g

8

