CORentoe- -

"

FPISTOLA

a,

i COI'TB-

B PAULI APO?TOLI

]

em

. AD PHILEMONEM

feftina ad

szlemom cujus cbaritatem. ac Jïa'em collaudat , Onefimum fer-

tte, t

vutn ipfius. remittit ; quem illi. commendat , & ejus culpam in &

reczpzl, mdzcans Je cupere ipfum babere ut fibi mini jlret

, Difcant

——

1

in Evangelii prædzcamne.

ymfmomuti.

Aulus vin&us Chrifti Jefu, & Tlmotheus frater : Phile-

ndo & mo

| 'P

moni dlle&o, & adjutori noftro ,

2. Et Appicee forori chariffimse, & Archlppo com-

,alverirés

; m111ton1 noftro, & Ecclefiæ, qua in domo tua eft.

mfrw, evtt-

3. Gratia

& bonis

1

I

Di[cant noffri.) 'Ye hortante

Ef Ttmotheu:.) 'Timotheum addit

difeant Chriftiani.

fiznificans idem illum optare & po-

cat fcxens,

Bonis operibus praeffe-) V. di&a n.8.

ftulare.

ha ob

Adijntori noffro.) Yta Phllemonem

Ut non [fnt infruttueft.) Ut etiamipfi

4,) À fe

ad rem

hriftianam promovendam

appellat , -quod opibus & opera in

m pu &5

concurrant, & ut poffunt, fructum fa-

promovendo Evangeho Paulum ju-

' ciant, juvantes fuis opibus Evangellcos

varef.

predicatores, & miniftros Ecclefis.

2. ppia. ) Erat hzc uxor Phile-

ipicat

I5. Qui mecum fumt,) Fam:hares

I'DOHIS

um4tih, ut

Serori.) In Chrt&or, erat enim

abfentam

& adjucorPs mei.

Chriftiana, ut maritus ejus Philemon.

Qui mos amant in fide-) Id eft , illo

efpi

amore , quem Chriftiana fides pro-

Arehippo, )- Erat hic Epifcopus

! £f€-

fitetur.

Coloffenfium.

Cum omntibus voä:: ) Frdehbus qm

Comumilttoni noffro. ) $ic I. ad T im.

Moy (aich

apud te funt.

cap- I. num. Ig. de laboribus in pro-

pagando Evangelio loqmmr fub mi-

mentw jü

l.

Aulns vinttus . Jefm Chrg/lt.)

litiz metaphora.

IROID

.Quafi ticite dicat, per hsc

Er Eccleffa, qua m demo tua eff.)

vincula, qux pro Chrifto patior, te

ld eft, & univerfz, tuz familiz, que

obfecro,

Chnfhana eft. ,

Bibl cuno Com. Minoch. Tom. V LE

Z

bl

K

[

1

362

EPISTOLA B. PAULL APOST..

; :

ag d

3. Gratia vobis,.& pa

&2 Deo Patre no&ro? & Dxömino ]efu

Chrifto.

i

- dbioih

D.

4. Gratias ago Deo meo , fem

þei*- memoriam tui fäciens, in

orationibus mels,

fufcipe

13 Q

.$- Audiens charitatem

tuam, & fidem , quam habes in Do-

mino Jefu, & in omnes Santtos:

minitta

6. Ut communicatio fidei tuee ev

W. 3

idens fiat in äg'nitione

omnis operis boni, quod eft in vobis in Chrifto Jefu.

ex nece

7. Gaudium enim magnum habui , & confolationem in cha-

I F

ritate tua; quia vifcera San&torum requieverunt per te,frater.

-

um TC

:8&. Propter quod multam fiduciam habens in Chrifto Jefu

;

16 f

imperandi tibi, quod ad rem pertinet:

thaxime

9. Propter charitatem magis obfecro, cum

fis talis, ut Pau..

- Dominc

lus fenex , nunc autem & vin&us Jefu Chrifti :

Io. Obfecro

4

igf)hä

1. S

te pro me;o).ülio, quem—. genui in vincul

1. Qui

; puia

ümo,

B

q. Semper memoriam tui factens.) te.) ld eft, recreata fünt & refocilla-

Id eft, qui nunquam oro quvin tui

ta. Senfus eft, Philemonem fuam

cm tib

meminerim , tuamque falutem. Deo

-charitatem in eo declaraffe , quod fan-

commendem.

—

Eidem. Deo gratias

&os; id eft fideles, inopia & miferia

ago, amdiens chorttatem tuam, Oc.

corporali preffos , " mifericor

*

:

dirv.erïre,-

j ku

.8. -ndiens charttatem tuam, O f-

" focillaffet.

P Allulit :

dem,t*c.) Ordo, & fenfus eft: Gra-

g. Fiduciam.) mappyoía» , id eft, li-

lem foni

bertatem.

-

tias ago Deo meo, de his que fama

Tiht ui

referente de ce audio,, fcilicet de fide

In Chriffa Jefz.) Per fefum Chri&um.

ab eo atil

tua, quam habes in Dominum Jefum,

Laperandi tibj quod ad vem perti-

RERUM

& de charitate , quam

affim | erga

zet.) Id eft, quod decens, conveni-

voas f

ens, & officii tui eft, ut fcilicet tu-

omnes fanctos, ideft Vhri[ïianqo*s),

am charitatem in fervum

Chriflo.

operibus ipfis exerces.

P

tuum P*CB nï—

D.

6. Ue commnnicatio frdet t , €v.)

tentem oftendas.

il facer

Adeo ut illa tua in fan&tos beneficen-

T0 rapkér c/mrimgm "magis aäþrrä.)

charitate

tia, ex fide profe&a, neutiquam late-

. Tamen quamvis impetrare poflim,

1 $

re poflit.

charitas, qua te ut fratr

EM

É

10, dC

du aguitione ommis operis boni, ) Id

cit ut malim rogare.

H

&

-Ufi n

eft, agnofcentibus omnibus, & pra-

Cum jés tal's, ut PAu

lus —fe;æx.w)

Scilicet

dicantibus o

. Cum fis fenex zque ut ego ; fenes e-

rimà facis,

pera tua ,bOna , qu& plu-

potius e

nim non increpandi, fed rogandi funt.

N

& volun

uod eff im vobis. )

Quod a vobis

Et vinüus Jefu Chrifbi.) Addit Pau-

fit, fcilicet a te & a. tuis.

lus fenio fua vincula, ut efficacior fit

Ominy

Ij. 1

Ip Chrifo Jefu.) Id e&,þ per'Chri(ü

obfecratio; quafi dicat: Da hoc fe-

Al ln

ratiam ,. vel in neg

Otio fïdgi /C hrifti

nio meo , fi non, da faltem hoc vin-

«

U ag

]

efu Domini noftri.:

culis meis.:

-

ampls

9. n charttate 1u2.) De charitace

IO. Qemgenüi in vinculis.)). Quem

16. 1

tua.

in carcere conftitutus in fide inftitui,

ä';'m, i

sz;æ;w f.?n&ofum .'requieverf:nt pe

5 & C'hriüiat;um- fgci. -

|

-

—. lice qh

ä

|

V

AD PHILEMONEM.

363

tl fefg

II. Qui tibi aliquando inutilis fuxt, nunc autem & m1h1 &

tibi utilis,

ACnS m

12. Quem remifi t1b1.

Tu autem 1llum ut mea Vlfcera,

fufcipe :

51n o

13. Quem. ego volueram mecum detinere ,. ut pro te mihi

miniftraret in vinculis Evangelii :

?üIClofe

I4. Sine confilio autem tuo nihil volui facere, uti ne velut

h

ex neceffitate bonum tuum effet, fed voluntarium.--

H

D mn.cha

Is. Forfitan enim 1deo dlfcefïït ad horam a te , ut seternum

& frater.

1llum reciperes :

illo Jeft

: 16. Jam non ut fervum, fed pro. fervo chariffimum fratrem,

maxime mihi; quanto autem magls tlbl, & in carne, & in

u Pa

Domino ?

IT7. Si ergo habes me focium, fufc1pe illum f'cut me:

lis 0ne-

18. Si autem aliquid nocuit tlbl, aut debet hoc m1h1 im-

puta.

I an

19. Ego Paulus fcripfi mea manu: ego reddam, ut non d1-

: refocll

geut foxm

cam tlbl, quod & telpfum mihi debes:

2

20. Ita

quod f-

a ——À

& aiferia

yrditer rt-

II. Qut ttä: 4117;:472/0 inutilis futt. )

C/yzzrt/]"m;mz featrem. ) Quta fcxhcet

Alludit ad nomen Ozeffzz ,

quod zz;-

Chriftianus; vocabantur enim Chri-

id l-

lem fig nificat.

ftianr fratres, ut fæpe vldlmus in his

CTibs utilis)) Quia talis nunc eft , ut

epiftolis.

santo aufcm ;ngt: HbI,

&fe.. )

Chrllom.

ab eo utilitatem merito expectare poHts.

ep gt

I9. Ur mea wi[cera.). Mifcera fua

Cum quo dupiici vinculo af'm&us eft,

Converit-

vocat filium fuum quem genmt in

& fervitutis temporalis, & fpxrltua-

Chrifto.

lis fraternitatis.

cilicet t

Ip carge-) ld eft, in fervitute cor-

um pæm-

I3. Pre te.) Quafi dlCdt, ut lpfe

orah.

id faceres, quod faceres tu pro tua

charltate fi. hic effes.

Ie Dom:nac. ) In rebüs & fraterni-

mäj;rff

I4- $1ne conf/za £40. ) 'Te inconful-

tate f pirituali.

1 pofïimi

amo,

to, 4c pr&ter voluntatem tuam.

17 $Z ergo hales me [octum.): Si

Ui nze velut ex neccü"t;zfe, €c.)

me inter amicos & focios numeras,

Scnhcec ne tuum beneficium in me

I8- Hoc miht Imþütd ) Quafi dicat,

: j;"ä

potius ex neceffitate profe&tüm, quam

; ass &

ex voluntate, videretur. -

furtum & debitum ejus in me trans-

rmdl font.

fcribe, & f repetendum eft, a mere-

jl Pao-

IS. Ideo d;fce//'t ) Ideo permlüt

pete ; me pro illo fponforem accipe.

caciot

n

Dominus a te difcedere.

A horam.) d breve cempus.

.19. Ego Panlns [Z*rzp/' 7mea Uanmu.)

; hocfe

Ut eternum u:lum recmeres.) Non

Quafi dicat, accipe chirographum

| hoc Yi

meum, hasliteras mea manu fcriptas,

amphus a te receíturum.

quxbus me fidejufforem interpono.

) Q

16. Profervo.) In Greco ePc, vm:p

S—on, id eft, p/us quam fervum , 1ci-

Ego reddam.),Ego refundam quic-

: m&lmh

Ilcet: charlmmum fratrem.

quld ide tibi debet.

364

FPIQTOLZE B PAULI APOST AD PHILEMON.

20. lta frater.

Ego te fruar in Domino : Refice vifcera

4 D

mea in Domino.

beredef

21. Confidens in obedientia tua fcrlpü tibi : fc; ens, quo-

Q

niam & fuper id, quod dico, facies.

portensq

25. Simul. antem & para mihi hofpitium : nam- fpero per

rum fac

orationes veftras donari-me vobis.

4 Tà

23. Salutat te Epaphras concaptivus meus in Chrlfto Jefu,

]lis aof

m

24. Marcus, Ariftarchus , Demas , & Lucas , adjutores mei.

25. Gratia Dom1n1 noftri ]efu Chrifti cum fpmtu veftro.

tlj ego

Amen.

& ipfe t

£

EUOETPISI AE

$. Lt

EPISTOLA

filium fut

Harede

B PAULI APOSTOLI

tnitum t

um f

mortalis

.AD HEBRZEOS..

Hoc eft

"ine, d

*

CAPU,T PRIMUM

Tum

(

h'l "h

Tantum voeteri teflamento per Afagelos dato novoum Der Clarz]ïum

Per L

datum præfertur quantum Cbriffus Zdngelis dignior eff , quos

*

mana C]

Preditur

origine , dominio , potentia , C honore

condidit

antecellzt

Tària on

quid il

Ultlfanam, multisque modis olim Deus 10quens patrlbus

$83

IM

in Prophetis : noviffime, -

2. Dleþus

gentia

Ut zom dicam tibi, qnad & reipfum

22. Donari me lvobn*) A DOmmo

fplende

concedi vinculis liberatum.

E f

smihi debes.) Neque enim volo. credi- ^

expret

tum hoc tuum elidere commemorando

23. In. Chriffo Jef».) ld CR pro-

Gteco

beneficia que in te contuli, & hoc

pter C hriftam.

fantia

pacto rationes inter nos square.

24. -ddjutores met.) Scxhcet in ne-

gotio Evangelii.

mag() $

.QO. Ita frater.) (QQuali dicat, fane

Vel fenfus eft,

1d et,

ego debitum folvam.-

Q8. Cum ]þzrttu vc]ira ) Id e& vo-

- Anprig

1t4, quæfo frater, fi

at ,ut Oneümum

bifcum.

d

lium

recipias in gratiam.

Ego te fruar m Damma) Ex te

I.

U/txf;zrmm ) wo?xuptæpwg , quafi

dnem ,

mdam

hunc fru&um, & ex tua. benignitate

dicat, zltipartite , per mule

N qu

capism; hunc confolitionis & letitie

tas partes & vices, neque enim omnia

Dyr;

frudum referam , ut fcilicet Onefi-

inyíteria uni prophets revelavit.

Omni;

mum in gratmm rCClPlaS.

Multis modrs.) Quia varie fuerunt

Refce wfæra ae1,) Recrea hoc be-

vifionum & revelationum formz.

[47

neü cio animum meum.

poter

- Lequens.) : Xahus a ,. id eft locmtus

lr

*

Ni

MCAPUTIL

P

: Viftea

';.—Di"ebusx iftis loCutus eft nobis in filio; quem. conftituit

haredem univerforum, per quem fecit & fzecula :

3. *Qui cum fit fplendor gloriez,

& figura fubftantiae ejus,.

.

b fäap.

portansque omnia verbo virtutis fuse., purgati

onem peccato- 7:26-

XTO Der

rfum faciens , fedet ad dexteram majeftatis in excelfis :

a. Tanto melior Angelis effi

x

&qs $

quanto c-liffereptilus prae

oJeít,

illis nomen haereditavit.

fs mel,

s. Cui enim /dixit aliquan

do Angelorum : * Filiuä meus es *Pfil.

| Ve&ro

tu, ego hodie genui te ? Et rurfum :-*Ego ero illi in patrem, 2- :

g

filiuum?

Q

& i»pfg erit mihi in

^

Z z3 ;

6 Et 74

9. Lerutus (f tobit in Filo. ) Mifit

Pergatinem peccatorum ftrien;r.)

Jam defcendit Apoftolus ad humanam

filium fuum , & per eum locutus eft.

Chriftus enim. ut homo

- Haredem univer(orum.): Ideft, Do-

naturam.

Ll

minum totius mundi,

uod-domini-

pam'one fua remiffionem & aboliti-

um fimul cum Patre immortali ini-

onem omoium peccatorum noftrorum

operatus eft, fatis

mortalis, & ipfe in eternum tenebit..

ftitix.

f;acïendp /di-vinæ ju-

Hoc eft quod dicitur. Pfal. 27942

a me, &f dabo tibi Gentes bareditatem

Majeffatis. ) Dei.

I» excelfis. ) In ceelo.

f£erra&.

fuam , €5 paj&»jïw;m tufzm tekmt'?zas

X

tior.

4- Meltor. ) Præ—ü

antior , eg:celleg-..

of

T Per quem fecit && [acula.) Ab hu-

mana Chrifti natura ad. divinam pro-

Effeltus.) INon fïgnirücat Apoftolus

greditur.

Per verbum ipfa fecula

Chriftum antea fuifie minorem À n

Y e?

'? (uis.

lis & deinde iis majorem effectum; fed

j

condidit, id eft, tempora & tempo-

raria omnia, fcilicet mundum , & quid-

fignificat. Chriftum hoc ipfo^ quod

quid illo continetur.

,

p

homo factus eft, majorem faf&um eífe

aätribus

vryac & , ræyf)J-

Angelis.

*

g. Splendor.) amu

Differenti

þDigbus

ge?ti4, quo modo radius a fole re-

lentizs.

A$.) S:aþoþäfeeoq ; vExæ!—

Ed

fplendet, eft enim Zwmen de ÍIumtne.

Er fgura fubflantia ejus.) VMera &

-Nomen.) Nimirum Dei. -

'deino

Hareditavtt.) Sortitus eft.

exprefla imago fubftantie Patris.. In

3&9 Pïo' í

Greco eft, xapuxr)p, charatter Tub-

5S.-Cui entim. dixit aliquando 4ngelo-

ftantie ejus ,

uafi dicat,. exfculpta i-

rum.) ld eft, cui Angelorum lecitur

mago; hoc enim fignificat yapascti,

et It t |

id eft, exfcslpere, notam aut formam

Deus ufquam dixiffe hoc guo.d fequi-

tur.

Á

Filius mens es £uy 'egü bodie genus

! efï; v 0«

imprimere: fignificat ergo Apoftolus

filium effe Patris imaginem, non in-

£e.) Sumptunr eft hoc teftimonium ex

anem, umbraticun, fugacem &-eva-

Pf.2. num. 7. "Triplex eft hujus loci?

Pfalmifenfus literalis , nam primo in-

X

nidam, fed conítantem & expreffam ,

g n

& qux ad vivum Patrem reprefentet.

telligitur de eterna Verbi generatione,

- Portans omnia.) ld eft, confervans

üt patet ex difcurfu D. Pauli hoc lo-

i Eomnia

omnia que facta funt.

CO«

Secundo de XNativitate Chrifti

1

— Ferbo virtutis fua.)

Id eü;- nutu

fecundum carnem ex fanctorum Pa-

fuerutt

/

mp

potentie fuz, five potenti fuo juífu

trum interpretatione, & accommoda-

.9

fuitt

& im Pogio.

tione Ecclefiz. Ter)tio (1? refurre&?-

*

566

EPISTOLA B. PAULI APOST. Ab*HEBRJEös—

6. Et cum iterum introducit primogenitum in orbe

1o, M

s

m terree,

* Pfal. dicit: * Et adorent eum omnes Angeli Dei.

*

j opera jl

1. 1p

al,iïJfal.

y

^». Et àd Angelos quidem dicit: * Qui fac

it Angelosjfuo's

r

fpiritus, & miniftros fuos flammam ignis.

.L mextum

103.4.

n E

* Pfal.

g. Ad filium autem:*'Thronus tuus, Deus, in fa2eculum

fæ'-

44.7. Culi : virga eequitatis, virga regni tui.

L

]. ten ide:

c. Dilexifti Juftitiam, & odifti ini

qui

tatem, 'proi:itei'ea unxit

1 À

us tuis.

L dextris

|te .Deuss Deus tuus; oleo ;exultationisþ prae participib

as

I dun üx

one Corparis Chnfh ex fepuldhro;

ePc., de An

J

uge eft quzdam

eneratio, ex eo-

Ícriptura.

gelis di—cit.;, ï*el'þeqs ,-vel

s

tium mi

d

em Div, Paule

Ad

Otecc. 19e-

- Qui.) Scilicet Deus.

Hodie.) Per hanc vocem sternitas

Facit ngelos fuos fp

iritut ^ ö'c )

dol(;r.

fignificatur, quia sternitas unus. dies

Qui quos decreverat effe fuos nunti-

* fenfusfit

eft, idemque totus femper pr«fens,

.0Ss ac miniftros, eosdem fecit fub-

LO ui

in quo non eft aliud po

ziliudæ -!ïcuc

ftantias penitus immateriales , feu

',, unxit te .

in noftro tempore.

plane fpirituales ; eosdem fecit quafi

ritualis,

Ego ero :uli in patrem, €&c.) Item

ignem urentem, lucidos, nimirum co-

i

P M

de quo Angelorum legitur aliquando

gnitione^& charitate ardentes. Di-

WA

E cdpes, [

DEuS Pater dixiffe :*NEga ^Cero ei Pater ,

Ícrimen inter Chriftum. & Angelos

commun

& ile erit mihi fliuss? De nullo- An-

ex eo potiffimum ftatuit Apoftolus,

Á

li

L quia f

:

D

elorum hoc dictum eft; ergo Chri-

quod ille fic Filius

.Dei , hi vero mi-

"u-

^

; [

1

- dumade

:

us eft major Angelis. Sumptum eft

niftri. .

vititati

hoc teftimonium ex 2. Regum c. 7.

B. d Fuiimm ettént

]. £

numero I3. ubi ea' verba in fenfu li-

Filio dicit Scriptura,

) Id-ef?, de

—

*4m fux

terali dicuntur de-Salomone, fed in

Throuustuns Deus im facmlum facz.t-x

ln

fenfu allegorico a Spiritu fin&to prin-

4i:) Sunt verba Pf. 44. num, 7. Sen- -

übi ad

eipalius intento, de Chrifto Donino,

fus eft; o Deus, ideft, Chrifte fpon-

. tetylu

6. Et cum iterum introductt premo-

fe E:clefiz, qui es Deus, & Filius

|

Cintyr:

génitum in orbemterra.) Primo indu-

Dei, folium fegni tui permanebit in-

pue iat

étus cft Chriftus homo in orbem per

fxculum feculi, id eft, in zternum.

peccai

incarnationem, paflibilis «& «morta-

Virga aquitatis, uirga regné tui.).

erat

lis; iterum vero, five fecundo per re-

Sccptrum regni tui eft fceptrum di-

loc eí

furre&ionem a moite glorio us, &

recionis, id eft rectitudinis, equi-

tatis, juftitiz: e(t phrafis Hebraica.

patet

impaffibilis indu&us fuit. —Vel fenfus

Pfaiml

eft, cum irerum inducit , hoc eft, za-

Sic dicitur, Deas fczezzzarum, id eft,

Y

l [

ducet, fcilicettempore extremi judicii.

Deus fcientiffimus.

pring

Ef adoremt eum ommes Angeli Dej.)

. 9. Prepterea muxi te Dez;f.) Vel

Ter

Sumptum eft hoc . teftimonium , ex

fignificatur effe&us, wt fenfus fit.

füenta

Pfalm. 96. numer. 7

Adorare emm.

"Quia dilexifti juftitiam , & odiftiini-

bllem

omnes .ngelh ejes. Senfus ergo.eft

quitatem obediendo ufque ad mortem

H

M

Angelos Chriftum refurgentem ad-

crucis, propterea D'eus unxit te oleo

It

oraífe, vel adoraturosin adventu ad-

letitie, id eftglorificavit, & exalta-

feni

judici:m , ei hunc honorem, ut ma-

vitte ad dexteram (uam, q x glori-

fed.

jori & digniori, exhibentes.

ficatio recte dicitir unctio letitig ,

dent

2« ER 4?[ "ngelos quidem. diciz, ) Id

Tnenj

q.uiakp"e—r- ilam finem accepit omni;

P

r

*

P

-

)

'

;N

p

367

d

T tete

o Pés « Tu in princilie -Domines !

x

E

& *P fal.r

erram fundafti,

101.26

opera manuum tuarum funt coeli.

|

It. Ipfi peribunt, tu autem p

'elos;-fuo's

mentum veteraícent.

x

ermane

bis, & oihixesvu,t vefti-

m

I2. Et velut amicttum m

utabis eos : & mut

lum fæ

abuntur : tu au-

tem idem ipfe es, & anni tui non deficient.

fea Unxit

m

m autem Angelorum dixit aliquando :* Sede a * Pfal.

13. Ad que

JUS tüjS,

extris meis, quoadusque ponam inimicos tuo

S fcabell-qm pe- 1209(.:.

dum tuorum ?.

WUWU Rup ao

BO Et

14. Nonne omnes funt admin

vi-ftrþatþorii fpiritus, in minifte-

Is.g;.

utis ?

, Delïs ) WI

rium miífi propter eos, qui hæ;ed-itagem capient fal

CAPUT

ui, 0)

105 fünti-

dolor.

Vel fignificatur caufa, ut

T& autem permaneävi.-f.) Vlderln &tere

fenfus fit, Dilexifti juftitiam, & odi--

nus, immutabilis.

fecit fub.

fti iniquitatem , propterea quod Deus -

Et omnes.) Cogli.

iles , feu

unxit te oleo eximiz illius gratie fpi-

Ut vefiimeutum veter

afcent. ) Suo

motu, & continua agitatione ac mu-

oirum C0«

cit quif

ritualis, id eft, unionis hvpoftaticz.

Pra participibus tuis.) Supra parti-

tatione, quafi confenefcent, uf vi-

ts Di-

cipes, focios regni, cohzredes, &

deantur veterafcere, ficut veftimentum

Angelos

communicantes in regni poffeffione;:

novum, quod deteritur & veterafcit.

IQ. E£ velut ami&um mnutabis eos ,

)oüolusg,

quia fcilicet inferiorem glorig gra-

V& tüle

dum adepti funt, nec ullus eorum di- -

&c.) Eta celis quafi pallium, aut

vinitati hy poftatice unitus eft.

veftimentum vetus, removebis exter-

IO. Erz £4 im principio Domine ter-

num hunc habitum, quem nunc ge-

€ü, d

runt.

*

ram fundaffi.) Sumptum eft. hoc te-

m f AT

ftimonium ex Píalm. Ior. num. 26.

T« autem idem spfe es.) Idem fem-

y Gen-

ubi ad literam orat David ut Sion &

per & immutabilis

.

.

$.

templum a Chaldais exvfta rezdifi-

Er 4nnut:ius: mom

le prBr

&ternus.

dqfcien't. ) Cum fís

x Filius

centur; allegorico vero fenfu przci-

nebit in

pue intento , rogat ut Écclefia vetus

I3. Sede 4 dextris mgj:.f.) 'Teftimo-

1mutn

peccatis & miferiis obruta , a Chrifto.

nium hoc ex Pfal. jog. num. I. pe-

liberatore inftauretur, & in novam,

titom eft, funt verba Dei Patris ad

]]i iüi-)4

um di- -

hoc eft Chriftianam ,. reformetur , ut

Deum Filium; fentus eft: Sede mihi

i æqui-

patet ex num. I4. 16. 23. ejusdem

'

1nodo adextris meis , mecumque nunc

braica,

Pfalmi.

quiete in &quali poteftate regna fu-

per omnia.

3

, id eü,

In principio. ) Id eft, jam in die a

"u

principio mundi.

szmd

fqn? ponam , &fc.) quue

Yl

Terram fundafH.) 'Yerre funda-

dum in noviflimo die omnes inimicos

menta jecifti, & eam firmam & fta-

tuos , quafi feabellum humile fubjici-

às Íit

am pedibus tuis.

A

2

[liini-

bilem in centro mundi reddidifti."

ortem

AManuum tmzrz;m.) Potentiz tuz.

14« Nezue omnes.) Scilicet Ani;eli.

OT. Dpféperibunt.) Non quoad ef-

Sunt adminiflratorii [piritus.) uo-

« oleo

fentiam, & formam fubftantialem ,

rum officium eft, non affidere, fed

xaltá

N

glorf-

Yed quoad form:m externam & acci-

miniftrare; quafi dicat: Quis fideli-

Aitig

dentalem, quia nimirum

quafi vcchi-

um ignorat omnes Angclos effe fpiri-

2

Qu -

s

H menttf;m immutabgncgr*.

tus ad minifterium depqtacos ?

3

z

EPIS l'OLJE B. PAULI APOQT AD HEBR/LOS

368 ;

(

& K

CAPUT It.

de quo

* $-T

Cum angelzcorum praceptorum transgre|[io dignam acceþerzt ultza-

nem, multo magis ea fequetur transgre[Jores praceptorum Chrifli :

LÀ

r

elï hom

vifitas €

qm per fulceptam bumanitatem , C? crucem minoratus: eff ab

M

"ngelis , & ex eo faäïus auctor [alutis in zpfum

coronaf

credentium.

Ti

Q'0

Ropterea abundantius oportet obfervare nos ea, que

"P

omya «

audivimus, ne forte pereffiuamus.

fem ne

2. Si enim qui per Angelos di&tus eft fermo, fa£&tus eft fir-

mus, & omnis praevaricatio, & inobedientia aceeplt juftam

/

o EM

mercedis retrlbumonem :

5 N

3. Quomodo nos effugiemus, fi tàntam neglexerlmus falu-

6)N

tem E quae cum initium acceplifet enarrari per Dominum ab

lim ac f

eis, qui audierunt, in nos confirmata eft,

, Qumur,

Marci

.* Conteftante Deo fignis, & portentis, & variis v1rtut1bus,

ipt üti

futeri (g

1630- & bpmtus fancti dlünbutmmbus fecundum fuam voluntatem.

tur de or

--

U

. Non

Toesco

& juic

ter in f

MJ' ) 1« ef'c, mitti foliti in mini-

gem fuam punitione prævaucatorum.

p -fübjeit.

fterium Dei , tanquam ejus miniftri.

]zþam mercedis | retributtonem. )

o.in f

Prapfer eo$ at hareditarem mptent

Condignam peccatis penam.

of«

fluus.) Ad procurandam ele&orum

3. Quamado 2205 qf?zgtemm ) Pænas.

bus, p

falutem. .. Mittuntur qu)dem etiam ad

Tuntam falutem.) 'Tam eximium

dommm

curandàm falutem eorum qui damnan-

beneficium falutis a Chrifto allatum.

od tepn

di funt, fed commemorat tantum

Qz«.) Scilicet falus, id eft; annun-

]

De ]i

Apoftolus electos, quis in eoruin fa-

tiatio faIutdns Evangelii.

eratc

lute magis eminet henefïcnum Angtli-

Cum Initium accepiffet. emarrars per

at ex ]

Cl mini

erii.

Dominum.) Ideft, cum primum effet

1

Hlis o

i.

per Chriffum predicata, & homml—-

f

i

Bundantins. ) ld eft, dxhgentx—

us & ftudiofius.

bus explicata & propofita. -

Doftis,

Oäfervme ) wpocsxsi , attendere,

b ezs qui andieruzr. ) SCIIlcet A-

Taliceg

mertem adjicere & applicare.

poftolis.

Ea qua audivimts, ) Qus a Chrifto

l» zos. )' Id ePc

ufque ad nofïra

ä

omm«

Qmi

Domino tradita. funt.

1

hzc tempora.

iu Teco

Ne farte pereffuamns. ) (u,wore 7&-

« Conteffante Deo,) Id eft, Deo te-

|

Qpneri

péjfoGu:», ne forte fimus ad inftar

flimonium prebente veman Evan-

à Verb

vafis multas rimas , habentis, ex quo

elii.

ä

h Áti,

omnis aqua difluit, ideft, re oninia

Jirtetibus. ) Miraculis.

sz

quæ audivimus, excidant e memoria.

t Spiritus fantla difiributionibus. )

Qa5, a

-9. Qui per Angela: ditlus eff fermo.)

Id eft, donis linguarum, prophetis

)À

Id eft, lex . que data cfï per Angelos,

& alus, qu£ Spmtus fanc&us caique

-a

diftribuit fecundum fuam voluma.

felis,

Excd cap. 19. 20.

u

f yin

Faitas g;ï frmm .) Sahciente Deole-

tem.

li

»*

f

E«

369

.*. Non enim Angelis fubjec

it Deus orb

em ter'*r-ag fptur

1

de quo lóquimur.

Yif ulit.

- 6. Teftatus eft autem in quoda

; loco quls, dicens * Quid. "Pfal.

rifl :

eft homo, quod me

-"vifitas eum ?

mor es ejus,autfihus ïhoimlïg—j;s-,- qücniam 9* 5.

hE

Q d

7. Minuifti eum paulo minus aBlA

n gelis: giona & honore

corona&i e

um, & Xc*dnüituiüikum fuper opera m'lanu-um— tua-

rum

1, que

8.

* Omnia. fubjecift--i fub pedibus ejus: In eo enim quod *Ma;-

i

H

omn

*

Z

8'18-

ia ei fubjecit , nihil dimifit non fubje&um ei. - Nunc? au- ï

. Ie

s elt frr-

um

tem ngddqgn Videmug omþnfi'a fubje&ta ei.

g.* Eum

15.26-

]

*

us falu-

à A'Tan- en"imm Aägeii: fuäjerit De;:".krli,

quaft dicat, p?zhl:)[n'm quid, & ad tem-

€7.) Non enim Angelis mundum il-

pus, ut idem fir quod pe«Zfper. Si

nuim

lum ac fzculum futurum, de quo lo-

referatur ad tempus, dicit Chriftum

.quimur, voluit effe. fubjectum, .fed

brevi temporis fpatio minorem fuiffe

tutibüs,

ipfi uiii: Chrifto , qui ab Ifaia Pacer

Angelis, tantifper Ícilicet. quamdiu

futuri feculi nuncupatur. Sermo igi-

mortale corpus habuit ; cum enim jam

|ntatertt.

tur de orbe futuro poft refurredionem,

inde ab initio fui conceptus, qua

f NQB

(2 & judicium generale, quetra DeusPa-

Dei Filius erat, ei deberétur gloria

. ter in fuo decreto. & prsdeftinatione

beatorum, tantifper tamen , ut pro

citrim.

-fubjecit, & actu reipfa fubjiciet Chri-

falute noftra pati poflet, quoad cor-

-ftoin fine mundi; tunc enim Chri-

pus ea caruit, & in hoc minor fuit

z!l.Mm-. )

[

ftus - vi&tis

lane ommnibus:fuis hofti-

Angelis. Si vero referatur ad rem,

,)Pænas.

. bus, plenifftmo triumpho , imperto &

id eft ad dignitatem, quod fere Lati-

'eximiunt

dominio, cum fuss fa

^

'n&i&. in hoc or-

na verba fonant, bac tantum re mi-

allatum.

be regnabit.

.

nor erat Angelis, quod pati & mori

De quo lagza

mur.) De qli(')þ locutus

poterat ; quafi dicat, Ionge eum An-

P amnube.

-- fuerat capite prezcedenti: num. I2..cum.

à

gelis fuperiorem conftituifti,fed in re

rrari f

ait ex Pfalmo: £r velut amittum mu-

arva eis minor fuit, quod corpus illi

gabis eor , &c.

dedifti mortale & pafliont obnoxium.

um eltt

6

u5.) Qua

fi dicat, dIe quen

Gloria & houore coronaffi eum. Glo-

hqminl-

noftis, & quotidie legitis & teritis,

ria, utejus nomen ubíque predicetur;.

-ilicet/ k

fcilicet David. Pfalm. g. num. 5.

:honore,.ut eum-omnes adorent.

Quod memor es ejns.) Id eft., ut cu

Coronaffi eum.) Kette dicit corezz-

Domine ejus recordari digneris, &

Jf£i, quoniam hxc duo paflione fua

l nbfïra

i

ita recordari, utetiam illum extollere

Chriftus mezruit, itaque illis corona-

[eo tt-

dignerisper humanitatis 41Tum,gti0nem

tus eft, quod legitime certaffet, &

Eya

a Verbo.

: ; st

corona dignus effet.

gilius homints.) Id eft homo..

--«Et confittuifis eum füper UOPEïd.. ma-

zoniam vifttas eun.) 'Tam ftudiofe

mfttm fIZAYLU. ) Exculïï'ci- cum ad-'ce- »

ubus )

curas, ac tanta providenti: profequeiis.

: & fuper omnes colos & fuper omnes

7 ,Mt'nuijli eum »amulo manus ab .dn-

Angelos ad dexteram tuam collocafti..

0 hftix

sgelis.) TÓ panlo minus, in Greco. eft,,

8« Omnia (nbjecift i fub. pedibus ejus-)y

; ciiqie

paxvri, quod referii poteft ad' rem: Id eff, omnibus creaturis prafe

jolyité

' a a

w

V

cïfki.--r

- Bibl. cum Com. Menoch. Tom, VIII.

z

3

M

$5 — EprsToLä-: B. PAULI APÓST. AD'HEBREOS -

p N

- wPhib "g.*Eum autem, qui modico quam Angeli minoratus eft,

videmus Jefum , propter paffionem mortis , gloria, & honore

fite lod

ia

Coronatum : ut-gratia Dei, pro omnibus guftaret mortem.

n*

1o0. Decebat enim eum, propter quem omnia, & per quem

, &]

omnia, qui multos filies in gloriam adduxerat, au£torem falu«

W.

X

& ipfe f

tis eorum per paffionem confummare.

.

£3, Qui enim fan&tific

at, & qui

fanct

ificantur, ek üuno omneä.;

um

Propter quam caufam

. P

ocare, di-

pE

cens:

'non .c.on/fu-nd—itur ,frgtres eos V

129.* Nun-

erümnofg

Nanc amtem necdum "idemus omuia ..Jdduxerat-..) 1d eft, adducere decres

effe natur

f»hjefla ei.) Poterant diccre Hebrei: verat, | predeftinaverat.. Adduxerat

non actu & reipía, fed in eterno fug

àc mori,

uomodo omnia fubjecta funt Chri-

rA

Proptär

fto; cum Chriftiani a fais " hoftibüs

decreto & predeftinatione. —

€et deceb

multa mala pdtiantur? huic tacitz ob-

Anuttorem falutis eorum, ffc',"').' Pro

varficulo

je&ioni refpondet. Apoftolus nondum

auterem., in Grzco eft A'p)(ïityöv, id

Non. €t

advenifle tempus, quo prophetia o-

eft, principem && ducem.. Senfuseft :

Chriftas.

mnino.expleatur, -ex

Decebat Deum Patrem , djui multos,

Iuattet

plendam cgmen

efie in fine fzculi.

homines per Chriftum decreverat ad-.

o patt.

Q. Em autem qui mywli&a,ïïö'c.«)

ducere ad coleftem fuam gloriam,

UA

ut Chriftum ip'um, qna(i. auctorem.

ter atern

Clarius verficuli hujus; verba hoc pa-

&o ordinabuntur: Jefzm awutem illum

-& ducem omnium, pägfïïonc &morte

confumtm.ret.

Fatril

videmus gleria. & bonore. coronatum ,

, Qu

Con[ummar e.) rshe:(äa'a:,r,l pe:fc&w;

ä

icando-

s modico ( ideftpaulo minus ) 444

facere, ut veitit Syrus, ut perfectio

Angeli mimoratusefl, proprer paffionem

-

Iu theis

mortis, ut gratia Det pro omnibus gu-

Qppbnatur,' & repend.:tur qu&iü pras

cum Itou

Jffaret mortem.

Senfus autem- eft,

mium Chrifti minutioni, de qua di-

ln med

xit: Mrzziffós eum paulo minus ab n

uafidicat: Nondum q'idem Chrifto

gelis : confummare ergo idem eft,

cpngrega

Á

ibjecta funt omnia, at hoc vobis di-

B

cere poflum , dum tempus advenit in-

quod gloria & honore coronare.

$. n«

LU. Qui enim . [antifcat,) ld eft,

tepre fu'jeitionis , illum ipfum ]Je-

! Chriftus.

171 3. u

fum, in quem Jadzei ufque 3d mor-

patet ex

tem crucis fzvierunt, gloria & hono-

Et qui fanttif

,

c;intuf'. ) Scilicet :hof i

z

" bl enin

mines,

Te 3 Patre jam effe coronistum, -

Ex msno opmes,) Omnes. enim &x

in. s;

Prapter palfonem mortis,) Ut aptug

ürà,

effec ad fubeundam mortem,

uno principio, vel ex uno Adanio ha-

tür hic 1

bent originem, ideft, Chriftus quoad.

(Uegratia Dei pro omnibus guflaret

humanpitatem ejusdem eft naturz cum

,. Egon

»sortem.) ldeft, ut per gritiam Dei

ceteris hominmibus. | Probat his verbis

—

hoc tf

Patris, bonitatem feu beneficentiam ,

ACepet:

Apoftolus id quod. dixerat, nimirum

qua ille genus humanum dilexit, mor-

decuifle Chriftum pati, & per paffi-

üm

rgem pro omnibus güftaret,

onem confummari,- Ratio autem ita

&Que cj

V ficer

Io. Decebat euim eum proþt:r'quäbz,

formari poreft.

Decet. pontificem ,

n 19

&c.) Id eft, decebat Deum Patrem

qui fan&ti&cat, qualis eft. Chriftus, &

à

Chriftum paffioni tradere,

- Deus

eos qui fan&tificantur ab eo, effe ex

Cüturam

fi€ atg

enim Pater eft is propter. qu'em? &, uno omnes, id eft, effe ejusdem na-

uem funt omnia,

turz omnes: Átqui homines qui fan-

Propiz

Gificantur, funt nature palübüis &

p s;

ifiliu.,) Id eft, juftos & fan&os.

lx

Yis qh

|

.cþA PUT ( s n

371

ts eft,

4iq5. Nuntíabo nomen tuuüm fr

; honore

fize laudabo te.

9;;;ifbus -mgisf': /ïn medio Eccle- *Prar

2I fQSV

)rtem.

. 15. * Et iterutn : *Ego ero

fidens in cum: Ét íterum: * Ecce

* Pfa!g

r quem

I

ego, & pueri mel, quos dedi

?

"

.

3

t mihi Deus.

* [faix

- $

em mu-

N 14,

uia ergo puer1 conim

unicaverunt carni, & 'fahguinï'-,

1

4

.

18.

»

3

& ipfe

1

imiliter participavit eisdem ; * ut per mortem deftrue-

* Of

) Omnes,

Is imperium, id eft, diabolum:

»

í

14

ret eum ] qui þgþ?bat morti

A af? 2 )

TCOPS

-s

15. Et

i

Or,

;* Nun-

15:54.

EREXWEREZAER

ærümnofæ-; er-*ox-'& .(:;h-rï[ït;;n décuit

égo rhiffus fam, non tamen idcirco

XeTe (Ectea

Addaxerat

effe nature paffibilis, multaque pati

difidam- homines a me effe. fanctifi-

ac mort.

eandos.

Breviter. & concife hzc ci-

terno füg

Propter quam Ctilf:fm.) Quia fcili- -

tat Apoftolus, quia loquebatur fgïen—

ïr.)' Pro

€et decebat, &c-.ut explicatum eft

E

tibus fcripturas.

verficulo fuperiori.

OEp o rterum.)

itat fequentia Ifais

--

n d

Nom confmnuditur.

:

verba eodem loco,

venfasell :

Chriftus.

) Non erubéfcit .

Ecceego , 6$ puers ares , 6c.) Senfus

ui multos

eft

Pverat d«

Fratres eor vocare.) Momines ex

lgo

pueri mei, id eft, filii

uno patre Adamo fecum natos.

mei Apoftoli, prefto fumus, ut per

gorim,

I2. Nauztiabo nomen tuum.) O Pa-

nos homimes vocentur;& ad Deum

au&orem

adducantur.

ter eterne, fnmptum eft ex Pf.21.23.

| &morte

Fratribus mei.) Apoftolis, alüf-

"

x0$ dedtt s.

ue, quos fideles & Chriftianos pre-

cet homint.

ibi Denz-) Mibi, fcili

v

pcrf:&w;l

d

icando efficiam; cum dicit, fratrz-

-14. Qwia ergo

f

-ueïrt','ff'c.

) Senfus

perfedtio

&us meis , oftendit fe ejusdem effe

efi,

uia illi, quosipfe filios fnos vo-

vift prte

c€um hominibus nature. ^

care dignatus eft, vere homines fue-

E

le qui li.

- In mediaREæl qþ'.e.)

runt, ipfe etiam vere hómo eíle vo-

y d d

Qhriüianæ a fne

luit, ut eos ad fe allice

congregandz.

.

ret & fan&if?f

lm di,

I3. Éf ffernum.

) Citat Ifaiam capite

caret.

N

r

9. numero ;7. ut probat Ribera, Pf. .

Commnunicaverunt carmi 6f fangui-

[ Id Cü,

zi.) Id eft, homines fuerunt haben-

17. 3. ut alit exiftimant, & ita efle

patet ex textu. Graco utriufque loci:-

tes carnem & fanguinem. — Participes

licet ho« l

í

gbi enim dicit- Ifaias : "*p*ræfo,/.cäor eum

fuerunt, carnis & fanguinis.

in Greco eít, wemo9ec £couor Em

s

Et spfeo ffmilizer partictpavtt e;:dem.)

enim ex

&vr9 ; qu& verba plane eadem haben-

Etiam ipfe Chriftus carnis & fangui-

linio ha

sur hic in testu Greco $.

: Pauli.

nis particeps factus eft, huifanam af-

IN qllOä

