Per quam proximamus 44.-Deum.) Loco

deris fponfor ac fidejuiior factus eft

rxcedentis mandati, id eft, legis Mo- -

Chriftus, quanto fanctiori auctoritate,

y,r) Qlüa

faice , introdücitur aliquid multo me-

hoe eft, juramento . interpofito , fa-

lius, nempe lex & ficerdotium Chri-

joritur, If

cerdotium iniit, cüm Levitici ordinis

fü, fpem nobis certillimam faciens

facerdotes ' absque juramento inaugu-

j V*

Es

appropinquandi ad Deum, per veram.

rarentnur.

foriflina

juttitiam,

23. Ef ali quidem , &fe. )

: Oüevn(þlþia

i dicitqt

60. Et quan'um eff monfine it;;rq'urgm- :

facerdotium Chrifti Aaronico przfta-

Velchife-

do.) ld eft, quantum eft hoc?

u

antia

re, quantum mortali przftar. immor-

m quià

nobis fieri debet, ut facerdostno

d

er,non

tale.

In lege non erat un :s Pontiiex,

afem

fed multi, quorum alter alteri fucce-

fine jurejurando fa&us fit facerdos?

u et im-

hriftos it

"]i quidem ffne j.zrejurqu./.o, &e. )

debat; Chruftus autem,

ris &f

Quifi dicat, Aaroni & pofteris Deus

mortalis, femper manet,

«

&

ebus p*

Ü

E

eit Pgn—«

dedit facerdotium fine ?uramence, quafi .

tifex æcernug,..;

-

" 7

*

b

-

3

30 EPISTOLX B. PAU-I;1 APOST. AD HEBRAEOS

2;5. Unde. & falvare in .perpetuu*m"ipoteft, ac'ce-dens"p.er fe-

metipfum ad

a

Deum,femper vivens*ad ip'terpgllandUm- pro no-

r

bis.

g

26. 'Talis en

im decebatg-ut nobis eiTet'Pöntifex, fan&usyf,riin-

nocens, impollutus, fegregatus a peccatoribus, & excelfior

| E TUMI

M

coelis faCtus :

27. Qui non

habet heCeiïïtaþem quotidiä,':qüexma&dmodUm

j , fitGt

*Lev. facerdotes , * prius pro fuis delictis hoftias offerre, deinde pro

Lies

- 16- 6- populi: hoc enim fecit femel, (eipfum offerendo.

28. Lex enim homines conftituit facerdotes 1

nfirmi*xtatiem

V, be

habentes : fermo autem juris

p tudinis ir

J

jurandi , —,qu*i ,, poft lege-m'.eviï, Fif

N

. lium in aeternum perfe&pm.'-

* minus, 0

CAPUT

-iQS* Uande & f[zlvare im perpetuum

ab eorum vita & mo'riblus'. longiffime

poreff-) Grsce eft , &ig 00 mayr£NiG,

'diftans ;; & nihïl cum illis habens com-

E. contcoi

id eft, perfecle, & plene, & perpe-

Tnune.:

- E offerat:

tuo; non tantum in hac, fed etiam

in futura vita.

Excelffor celis fatius.) Id eft, ! quj

u sie

ES

penetravit omnes cclos , ufquead fum-

— - ccedentes per ]Emetzþ/ä?rri/ad' Deum.)

mum; qui fecundum:naturam afíum-

; fent, qlli

Fideles , qui per fidem & obedientiam

H

i

OVWX us

-

ptam .fupremum'in rebus obtinet lo-

cum.

"

-,quam Chrifto preftant, accedunt'ad

d

Deum Paàtrem , e

jusque gratiam &

27. Qucma

modu-mvj f&ccidafä:. J Le-

I C

i(u

»

amicitiam.

L

vitici.

6unf,

Semper vivens ad int

er,

Hoc- enim fecit femel , &c.) Eft aliud

pb

;ae)[andümfrä

compendia

20h;5.) Semper vivens , & munus

argumentum, .quo probat Chriítum.

fuum exercere, paratus ,* ut fcilicet pro

precellere Aaronis facerdotibus. Nam

C0 de pral

hi - fepius- hoftias offerebant .tam pro

hoc quod

nobis apud. Deum interpellet, id e&?

oret.

Talem b

fuis, quam pro populi peccatis ; Chri-

26. Talis enim decelar, ut nobis ef-

ftus autem unica oblatione omnium

tante. dig!

Jet. Péntifex.) Scilicet qui femper vi-

hominum peccata expiavit.

J desi

|

vens interpellaret femper pro nobis, :

29. Lex entm bomines conflituit fa-

—

Atls dl

Santlus. ) öxax.og,. i,dl.' eft, »nu:, &

cerdotes,) [d eft , Pontifices facrorum,

2 Sant

omnis labis expers, pius etiam erga

&-Sacerdotum principes.

;

Deum ,

colens & timens Deum,

lnfermitatem babentes. ) Ide

hicnon ef

devotus Deo, facer & fanctus, ipfa-

tales, miferos & peccatores, quique

ttius, fleq

que pietate & fan&timoniz veneran-

p

non valeant fuis facrificiis peccata

Aff

dus.

expiare.

Wuntter

Ilmmocens.) &xaxog , id eft, carens

Serzo

« 4utem jurigju;'andt'.)- Id -.e&*,-

fex find

Thalitia, & noxa, innocens, qui ne-

juramentum ,

uo Pfalm. I0g9. jura-

4"&! f,m

mini noceat aut male velit , fed o-

vit Dominus

hrifto : 72 es Sacerdes

& Movfe

mnibus benefacere ftudeat.

i2 «ternum.

C]eüæ 1

Impolletus.) ckiavrog ,. immaculatus.

Filium.) Id eft, Chriftum Domi-

atb

num.

t

Et 105

Hzc tria ita videntur diftingui , ut

fan&us. refpiciat. Deum ; ! innocens,

In eternum.) . Conftituit Pontificem. .

j- Mi

proximum; impollutus, feipfum.

Perfetum.) Non infirmitatem ha-

Vilimg.

BIH. €f

Segregatus. " peccarorsbus. ) ld ef,.

béntem, ut Levitici facerdoces.»- L

08

398

»s** æ?*- :*n*æ |

—

ens per fe- I

* J

-CAPUT VII.

lAlm!pro 00«

H

s

À.

Es&cällentius efi

Cbrifli facerdotium Levitico

;'ka 'äbk in däxiera*.

mhsi. d Parris fedeat in colis, & majorum [acramentorum minifler fuerit,

. excelor ] um Jacerdotes "veteris legis: oflendit. etiam. novvi teflamenti

w

-

nece[itatem ex imperfetlione veteris , &

aadmodum |

ex pïpmz'üigne |

M

Dei per 'jferem'z"a;m..,- |

deindg pro

Apituluni autem füper ea, quze dicuntur: Talem ha-

firmitätem

IC

bemus Pontificem

,Lqui co-nfeditu».in..dextera fedis magni-

?m 'efk, Fi'

z

tudinis in ccelis,

-

2. Sanctorum minifter,

& qtäbxe,rruïäcuxl.i veri , quod -fi;xi't. Do-?:

3

- CAPUT

iinus, & non homo.

—

3. Omnis enim pontifex ad

offerendum munera, & hoftias

]

S lbngüïime

habens com-

.conftituitur : unde ne

offerat :

:

Vceii»'e eft & hunc ha;be;:galïiquid—,,. quod,

H eft, qui

"4. S1 ergo e

ffet fuper. terrämx,'ne'c: effet facerdos : cum ef-

1fquevadfum-

L

fe

xam aflum

nt, qui offerent fecund'umä legem manera,.

E

s.Qui

- obtiper 1o-

Ap;(u!um-"

diiet.) Le

i",

E

3

anutem [uper e:'tfæqu.eï' i r N&z—e]fe* | yl',., & Zur;r ädä'ere» alz"qü)'df

Guptur.) xtaNai im! TÓi; N- — auod offerar.) Chriftus, licet ín cablov

goivorg , quafr dicat , fumma, & fedeatad dextéram: Patris, eft tamem:

; )' Ef aliud

compendium eorum quz dixi, & di- . Pontifex: atqui omnis Pontifex offert:

t Chriltuar

tibus, Nam

co de praftantia facerdotii ChriRii,f eft

munera & hoflias: erco & Chriftus

t tam pro

hoc quod fequitur..

in: ccelo-fuas hoftias & munera offert;,

-Talem babemus Pontificem.

) Id Xe(ïþ',,.,

nimirum facrificia miffe , qux toto

catis; Chr-

tante dignitatis, & excellentiz..

orbe: quotidie- celebrantur ; in. his e--

k ompum

a dextera fedts magnitudinis im ce-

lis. ) Id eft,. ad. déxteram fo

nim: primus & primarius facerdos quii

o g

;'ii. maje-

confecrat , offert ,, & tranfubftantiatio--

:n/i:äi: le

ftatis diving in. colo..

nem: peragit . eft. Chriftus..

$ facrortm

|

Q. Sanderum ininiffer. ) San&otum:

hic non eft mafculini generis , fed. neu- .

Z

d. $7 ergo

ejfe

; füper t'eri'am..-' ) Si ef-

d-eff, mote.

trius, neque homines, fed fan&uarium:

fet facerdos terrenus;

&$, quiqlw '

fignificat; & fenfus eft: Chriftus eft:

-Nec effet facerk(ak'.,j ) Non. eire't:*: hu-

ls P,W

minifter , id eft facerdos ,. feu. ponti-

jusmodi ,. ut-fecundum legem. victi-

fex fanctorum , nimirum /zzdz, &

mas' immolare poffet,, cum: non effet:

Md ell,

- fantis fantorum. ,-non: hujus: Levitici,.

ex tribu Levi..

o u-

a Moyfe facti, fed veri , id eft Ec--

Cum fcfä&f qui offerr

an*Fäkndi:m' ite

7 'cherdl!

clefig, que per famüwm , & fantta

gem muntra.) Quafi dicat, nec enim

[

anttor um fignificabatur..

neceffe eifet; Chriftum: effe eo modo

m Dont-

Etgmem bomo.) Scilicet Moyfes..

facerdotem j quia jam lex: habebat fa-

3 Munera &f /Jajezias.-) Hoftise funt:

cerdotes , qui fuper terram« tantume

ontificet

victimz: cruentz, munera incruenta.

hoftias offerrent..

X

atem !

..Ddd.

*

)te.

Ig'iäl.þ. eum Cq:m' - Menoch. Tom.. V T.

u

—X

h

,

*

304

EPISTOLE B. PAULI APOST. AD HE*BRgäos |

[

. Qui exemplari, & umbree deferviunt coeleftium. — Sicut

) Xon !

, *Exo.

. $n die; qu

refponfum eft Moyfi, cum confummaret tabernaculum: *Vide

25.40. (ánquit) omnia

terta Agy

facito fecundum'exem*piar, quod ,tibi oüenfumï

N

AAtOL, eft 15 monte.

3

7

me0, & &

OM

6. Nunc autem melius

fortitus eit minifterium, quanxfo &

1o. Qu

melioris teítamenti mediator.ei

E

: poü dies

miffionibus fancitum eft.

5

l, quod in melioribusxrgpr)ö-

eorum. i

..

. "T. Nam fi illud prius culpa

?

* , Deum,

'Vacaffet - Qon uque— fe;undi

j M

- -locus inquireretur.

a

pes

..*]ee. . g. Vituperans eni

m eos di&it: *Ec';'e dies Ger;ient,' dicit D*o-g

quisque |

omnes fc

-8L31. minus: & confummabo fuper domu

5

;

m Ifrael, & fuper domum

T. Q

*

Juda te&amentuxfn novutn,

p

hs

. 9. Non

. eorüm]

n Di

äi exemplar: kö' umbra deferviunt

bis nectendum. eft quod modo ait:

eeleffium.) Quafi dicat, hi facerdo-

ANunc autem melins, &$c. ac f1 diceret:

tes conftituti funt. ut: exemplar quod-

atqui non.Ífolum eft facerdos , fed

f:- antiquatu

dam ,. & quamdam fimilitudinem no-

przftantiori quodam ; modo fácerdos

1

st t

bis exhibeant eorum- quz per Chri-

eft, quam omnes facerdotes Levitici.

ftum fiunr in celo. Nam quodPon.-

Q-«anto 65 melioris teffamenti media-

(sf

,titex, verbigratia , cxfa victima in-

ter eff.

Id eff, quanto novum tefta-

B

troibat in fanéta fanctorum femel,

mentum , cujus Chriftus mediator eft,

" dus tovum

-

hoc fignificabat Chriftum fufo :fan-

antecellit: vetus , & majora bona fuis

«* —»N

. euine fuo ; ingreflurum fuiile n co-

promittit , nimirum fpiritualia & cx-

Jofeswen

]um, n£ appareret vultui Dei pro no-

leftia, eum vetus teftamentum bo

vum hoc

$

tantum terrena proponat,

:

na

bis, & fic de rcliquis,

:

:

L Quile f

Sicur vefpon[um &ff, )

Id eRW a /Divinp

7- Mzm,jï 4llud Priu!- )

5 x longe

eraculo eff diflum, hoc enim fignificat

tus teftamentum,

In dieq

Grecum , xexexuar iorai.

Culpa vacaffet.) $» äþsynrrbg ; iPrez

&.) Cu

prebenfibsle fusffoz , id eft, nifi ei ali-

Cum con|ummaret ; 'tabernaculum. )

henfa edy

peey iniTENG Ti ewtqyir, id eff,

quid defuiffet , quod

pofteriori te&ae

Non. þax

eum confumma:urus e[fet tabernaculum ,

mento refervabatur.

3

1iNOR ferv,

fed interpres dixit, cum confummarer,

Non wrque feeundi locus n2

um r

id eft, cum in'eo effet, & id ageret,

£ur.) Non fuifiet neceffarium aliud

Negler

ut confummaret, &

Peräce-,r;gxt cabgr-

teftamentum ,

non fuillet fecundum

[

bavi eos,

naculum,

in ejus locum intrroduCtum ; cum e-

*

Fide, :'m]u'it', emnia facito, &e.)

ním habetur quod optimum eft, ceffat

: z

E

üm,

Sunt verba Dei ad Moyfem Exod.

lábor aliud inquirendi. Ac introductum

) Tdame

cap. 25. 40. - Hoc tabernaculumidea

eft. ut fuppleret quo.d deerat priori..

PO Ureundy

erat Chrifti & Ecclefiz, adeoque fi-

9. Viwperans enim eos ) Scilicet

Cum ]udxos vituperat ,

hf g

nifieat Apoftolus Moyfem. juftum

Judsos.

|

ffæ-ö(*d [

2

uiile fabricare fuum materiale taber-

legem -eorüm vituperat quafi infir-

|

moredj

naculum eo modo & forma, ut Ec-

mam & imbecillem , quz , fcilicet Ju-

Dands

dxos

fi

ib

clefiam quafi typus reprzfentaret.

bi obfequentes , b?nos eFHcc/ere

a

|

Vnïgams

. Nene autem melius. fortitus. eff

non potuerit.

T ie,

miniferium. ) Dixerat , ff effee fmper

Dicit , 6c. )

Teüimdnium.hockfum'-

pe Chi

gerram , nec . effee f«"d?:: Quibus ver-

ptum e& ex Jerem. c. 31, n. 51.

aem

N

$

CAP U T VL

365

m w]

9. Non fecundum teftamentum, quod feci ïp,atr'ïbus' éorums,

un*Vde d

án die, qua appreheridi manum eorum , ut educerem illos de

oftefum -

terra Agypti : quoniam ipfi nori permanferunt itï*.te&amenfo

meo, & ego neglexi eos, dicit Dominus.

qimto t

iO

uia hoc eft te(támentum, quo

d difponam domui If rael

poft dies illos, dicit Dominus: Dando leges meas in mentem

Us rþprö-

eorum, & in corde eorum fuperfcribam eas,

:& erg eis in

Deum, & ipfi erunt mihi in populum :-

-

L

e-f'e;undi

. 1r. Et non docebit unusquisque proximum

faui, & ".u'r'ïuïs-*-f

,"dicitDo-, |

quisque fratrem fuum,dicens: cognofce Dominum : quoniam

j domum -

omnes fcient me 2 rninore usque ad majorem eorum.

I2.

uia p

ropitius ero iniquita-.tibu's eorum, & pgccætg-runi

:

9. Non

eorüm Jam non memorabor.

modo ait;

13. Dicendo autem novum: ve

teravit pfius.,

Quod autem

f diceret:

e ianteritum eH;. ;

nos, fd p

an;ic?uatqr, x,&—fenefcit , prop

1

CAPUT

9 ficerdos - ;

a

Dcïcï Z

$ Levitici.

eni media-

'bö;ifizm?uäa; ) Id eft, percutiam ,

Ero eis m beum.)' ; Ero eäs»' , Deus,

um teft-

& feriam. teftamentum, d eft, fo-

quem ipff fidelitex colent.

ediatorell, .

'dus.novum.

Ef ipfi erunt mihi 1m popn

Z ) SCi'-v

bona füis

-9. Nom fecundum . teflamentum.| quod

ketn.

licet fele&um , f*ïngul*arem; ; peculia-

Alia & Cæ' 1

c

fect patribus eorum. . Quafi dicat , no-

vum- hoc- teftamentum. non erit tale,

l1. Ef pom doeelig wmaufgnifque pro-

tüm bgga

H—

quale fuit vetus cum patribus initum

ximum [uum , €&c. Quuia magna erit Dei

5

rerum . credendarum & fperanda-

| kefi, M

fed longe illo-praftantius-

- die qua apprehends manum: eorum,

rum cognitio in populo Chriftiano ,

&7c.) Cum fcilicet quafi manu appre-

nec ut quis neceifaría ad falutem per-

g, int

cipiat erit opus loneo labore , cumad:

jifi &i d

henfa eduxi eos ex Agypto.

pauca Capità revocentur , qua etiam

nori tefte

Non.perman[irznt $n teflamento meo.)

Non fervaverunt. pactum , quod . me-

fïmpl'i'cibusy & 'P'uerisl nota eÍfe POP

€um: interünt..

int.

k

nj jntt

I2. Qwia propitins ero ilni"qm'nitil/uf

m

Neglex£. e0$,) ))Coanwempfï,ä & r;pro-

É

fecondunt

bavi». eoS..

eorum , €c.) Ut nihil. defit?ad gra-

IO. Teflamemtwm quod - d [potiam -)

tiam , nihilque relinquatar impedimen-

; um e

Pa&um, quod pangam &. fanciam.

ti ad vitam zternam , omnia ejus pec-

en, tefïät

"Teftamentum novum, quod pro ve-

cata tam priora , quam pofteriora cone-

odudum

donabo.

*

riott.-

tere inducam. & ftatuam.,

7

Gcilicet

Poft dies 1/los. ) Id eft, po

ft pä*m'-'æ

Í

Diq;f(zda' antem novum.) ld e&;

me &-a mea Ecclefia réjecero ndzos

j

cum Jeremias, ut vidimus n. g, ait,

tuperat ,

*

Confutumabo Teflamentum mevum.

ifi inftt

incredulos:

j

ilicet Ju

Dazdo leges meas in

"meaztem e'o-r'm;-)"

/ererauyt Brims.) menaNalexe y. id efL,

Vulgatus. Jexem. 31. 35- vertit : Dabs.

vetus fecit , vetus efle declaravit.

j eüc?"

legem meam £ vi[ceribus eorum, Qquia

Quod atutem antiquatur & fenefcit ,

atia & charitas diffu-

-Hoc f

per Chriftum

j

prope interitum ef..) Quod vetus ve-

a eft i'nv;.cOx-di

us noi;'cfl:ig,»v

xe dicitur , ad finem. &igælm,mnwf

d

Y

,1?

"

A.

--

-

$6 EPISTOLZ B. mim APOST. AD HEBRæbs -

T Supef«

COAPTUT XE-

X

eitiatorium

6. His v

Ex b;'s , qua in uderi erani teflamento , & irhþerj?ä*tïbne» illarühz

boffiarum o[lendit novi perfe&lionem, in quo Cbriflus Pontifex, &

femper n

- fnantés :

: þaqjiiap femel oblata emundat con[cientiam a. pe

ccalis : quem ad -

; ^s Tn fe

x.,þzfyla-mem*i fui—xcon]ïwmtionem' mori

fine fangu

9ec€ €.

A

$. Hoc

: San&toruf

d

Abuit quidem &

I.H

&tum fszeculare.

prius juüiücationes 'culti;ræ.a & S'anf-.

^Exo.

E .

4.*'l'abernaculum enim

fa&tüm eft primum, in quo erant

Cacascasarecte as

26. 1. candelabra, & menfa, & propofitio panum, quse dicitur SanCta.

E

:

1 n hunc'locr

? Lev.

3. Poft velamentum autem fec

dicitur Sané&ta fanCtorum.:

undum, tabcrpaculum, ,.LIQO'?I

:

j tiqlotibus

136. .

t Auron in à

A*Num.

4. Aureum habens * thuribulum

,& arcam teftamenti cir-

* fed poflea

16.

cumteé&tam ex omni parte auro, in qua urna aurea habens man-

* dui, u

ftamenti.

. Crentr p

*äïgeg na, & virga Aaron, qux fronduerat, * & tabulze te

P. templum &

2Par.

$. Super-

P otum, ita f

Eb tabul.

,Riha;:. Te&ämemüïn ;igï.tvur—, quod

panudm , fed a'xjny"v;v , id eft tlaxäernam-

Jeremias fua xtate vetus vocavit , do-

itz ; quafi dicat , quod fcilicet taber-

E datz n m

Cuit ad interitum vergere, . atque ita

naculum prinum dicitur /zz&anz..

M Siper

]

Chergln

án paflione Chritti interiit.

3 Pcw velamentum autem. ,/*'QuOd

T. [)Rius.) Scilicec "T'eftamentum.

pendebat inter fanctum ,

fancta

m T

fanctorum, eratinterior pars, & fan-

* m plo

00 nfificationes eultura. ) Oixau-

tüm mj

puarA Aerotíag, id eft, mandata ad

Qiortabernaculi, quz, ut dixi, ap-

*

veherabil:

cultum Dei pertinentia a Mofe data.

pellabatur. fancta -fanctorum.

Dicit

Ef fantam jaculare,) v0 & y10v xoo-

velamentum fecundum, quoniam prior

Oäumbr.

herubin

puxov, fanüum mundanum , 'id. eft,

tabernaculi pars etiam ipfa velamen

[ pitiatoria

templum feu tabernaculum temporale

ante fe oppanfum habebat. ":

:

Ti tb

&.caducum

:

Santla Santlorum.) lQ,eR,

fandif-

rendas.

, Ad ,hoüi?s þ'c:am.is offe-

fim2 tabernaculi pars.-

E

*

memi tip

Q. Tabernaculum enim. faflum kef

De u

4« dureum babens tburi&ulnm.k) Pei'

—' -. fngu',;.)

primum. ) Mocat zabermaculum pri-

aureum thuribulum . inte

"

lligit ïlcare

ha funt

smum, primam partem tabernaculi,

thymiamacis.

D

*

qüuz dicebatür /2z4 z.

In qua urna aurta, 6

r AE Reg.

me omn

Candelabra.) Unum erat candela-

ïl.ttingere

c. B. n. 9. dicitur in arca mihil fuif-

OE petinen

brum, quare in Greco etiam eft, ;j

fe preter duas tabulas lapideas Moy-

s;

Hi

Avy»ía , in finguluri ; fed dicit czz4e-

fis. Corn. a Lapide, & Salianus,

J«óra in pluralt, quia in eodem can-

TO /7 4rcA , interpretantur, ad arcam,

u para

a

l

Tenpe

delabro feptem erant lucerns.

juxta arcam: .fic dicimus habere

a

Et mez[a.) Cui panes propofitio-

lerum in. capite,

calceos in pedi-

nis imponebantur.

bus , quomodo etiam dicimus Chri-

' ?Eet fe

- Qnu& dititur fantla. ) Relativum qua

ftum paílum fuiffe in. Jerufalem , id

T

Oftile

»on 'r"et"e"r:; menfam, nec pfo;aftiqh:f:t

|

*

*

eít , juxta Jerufalem. .The'op'*hyla&üs

-

tuis q

:ä

-

-

I

x

]

06

30

ro-

l

^sl Süp"e?que eam erant Cherübim glorise ob:

Mibracf p

pitiatorium: de quibus non eft modo dicendum per fingula. *

Mi ]

.6. His vero ità compofitis :in priori quidem tabernaculo

Mif Q

femper introibant facerdotes,

farc.rififciorumf officia confum-

tnantés :

&

(uem d - ] |

^4. In fecundo autem:* femel

m.mno fölus pontlfe*c, non 'Exo.

:3o0.10.

fine fanguine, qnem offert pro füa, & popüli ignorantia :

i "eViCü

9. Hoc fignificante Spiritu fantto; nondum propalatam elfe

16. 2-

Sanétorum viam , adhuc priore tabernaculo habente ftatum.

2 &San I

E

* Qqæ:-paravbolaeft temporis mi'ta

ntis : juxta qu*am- mune'a;

quo eut |

3

pen—

urSada ]

-

in hunc'lQCx'n?n : & aln exiin:i—lr»x;mt an-

- Sacrifi-iorum officia. con ummantos. )

üm, qu,od; ;

tiquioribus fzculis non fuiffe virgam

Id eft, facras ceremonias, & ritus in-

Aaron in arca, nec urnàm mannz,

fancto peragi folitos.

enti dr. .

fed poftea fuille ntraque in arca con-

7. Is fecusde. ) Scilicet tabernacu-

ensman- -

clufa,. ut quantum ficri. poííet fubdu-

lo, id eft, in fan&ta fanctorum.

X

. Selus Pontifex.) Scilicet iagreditur

lamenti, . -

cerentur periculo, nec gentiium .in

teimplum & locum ficrum irrumpen-

nimirum in fefto expiationum , ut e

j Supe-- n

tium , ita facile przda fierent.

in Levitico cap. I6..

:

Et tabula-tcflamenti. ) ld eft, legis

) Dieïenimu e;x-

l h;ämtm-

Nom fme famgume.

ficet taber-

Y

date in monte Sinai.

piationum pontitex ingrefiurus in fan-

B. Super eam.) Scilicet arcam.

&a fanctorum ,. immolabat vitulum,

n

Cherubim gloris. ) Dixit Cherautim

orans pro fe & domo fua; pro pec-

Qud P

gloris, more Hebrxo, id eft Cheru-

cato vero populi offerebat hircurmi,

i

fmda ^

'bim. gloriofi, fcilicer. habentes mul-

quórum animalium fanguinem offere-

IS, & T

batin fancta 'an&orum, & eo illa afper-

tüm, majeftatis, que eos reddebat

d ar d

venerabiles.

.

gebat. Ritu: hic defcribitur Lev. 16.

fi. DinF

Obumbrantia propi

t/'dmriu&z. ) Nam

Profma, 6f populi ignorantia. ) O-

fiàm priot

Cherubinr alis expanfis tegebant pro-

mnia pecca:i vocat zrmorastzas more

n

ütiatorium.

Eít autem. propitiato-

Scripturz. Sic Pfalm. 24. dicitur, 4e-

rium tabula aurea, qua arca tefta-

lida juventutis mee, & v—ign'amntïdx

menti tegebatur.

mpeas ne memineris.

:

E: fa-

-De

utbns non eff modo dicendum per

( 9. Hee fisnifrcante. Spiritu. San'lo. )

»)M ]

ffngu'a.) Quafidicit, hecomaia ple-

Duin vetat quemquam ingredi in fan-

na funt myfteris , fed noa funt a

&a fanctorum prater pontificem.

git -al'zare

Nendum. propalatam e[fe. viam fantto-

me omnia explicanda, fatis erit ea

uhe ]

attingere, quz ad in&i;utum no&rum

rum.) Nondum, apertam eíle viam

pertinent.

cxli, qn& aperienda erat per fangui-

Wl [

nem Chrifti.

s MO 3

6. His vero

"A compa/?ri:. ) Id eft,

Salianus ,

ita paratis, fabricatis, & ordinatis.

Adbuc priore tabernaculo babente ff2

Semper. ) Id eft, quotidie.

Ex hoc

um. ) Id eft, manente priore taber-

4d artétty

pere gàr

indicat quanto fanctius & . auguftius

n;iiculfg ; lege, & ritibas Mofiice le-

n pet-

.effet fecundum illud. tabernaculum,

ng

in.quod non facerdotes, fed 'folus

g.

€ t& parabola cj?fkie./mþ*p.aiis .ir;,äaïz;

s U

ti;.)

luod tabernaiculum eft

)ara-

Jem., !

Pontifex introibat , nec is quidem fin-

guliä"digbus*-, fed femel: ïingqlis angis;

'bola, *di(ï '*ä/lï:, 'typqs; "ïïinihtüdq ,«

þhylzf&ü |

*

i

308

EPIsTöLE B PAULI APOST. AD HEBIUEQS

j &-ho&ïæ"dfferünmr, qüæ non poffupt juxta cnnïfcie*ntfam*

m. Neqf

perfettum facere

y

[ proprium

"tibus,

fervientem: folummodo in cibis, & in po-

- [ demptione

Io. Etin

variis —b«a;ptifri; atibus

Pn *Sie

$, &. jrxiï»igt—iïis carnis usque ad

tempus correttionis impofitis.

D afperfos, u

1I. Chriftus autem aífiftens

j pon:tifex futurorum B-Onöfüm;, :

( ou*Qu

per amplius, & perfeCtius tabernaculum n

[ femenpfug

Q;n 'm,a"nï',lf actum, -

— E tiam noftr:

id e& ",, non þujus þregþiqus "

ue

s Eti

—^ d eedente, !

exemplar temporis m&smtls , id eft,

i ficiio l'i?t-teri.'s. Itaque Mzu:c y. 9-

: erant.füb.

temporis legis. veteris ,, quod tunc in-

legimus : Pharzfa? emim, £5 ommes Jm-

- ftabat.,

d »vocati fun

das , mifi crebro: laverint mauus , mon

[

guxta quam muneraw t9. Lofffe offe-

manducant., tenentes traditionem fenio--.

Tuntur , 0. ) Id eft, munera. & ho-

rum, * afuro nifi baptizenatur nom co-

[ & p&fe&ius

flig, quse offeruntur, fimilitudini &

medunt: E alia mnlta funt, qua tradi-

E Atl vi

parabolz huic deferviunt (& conve-

£a funt illis fervare bapti[mata calieum

al putant p

niunt; nam ut facerdotesingredi non

L ureeorum &

E.

|

um ab ipf

poterant in. fanCta fanctorum ;

ita

TU

ær.;»zngxr?mäï- & ,148'9;'«

F hic n tetris

neque.facrificia que offerunt ,. pof-

m jeffitiis vavmis.) quïïfïcati'ohibüä*

-tanfivit adt

funt juftificare homines

E

z

2* & in Cæ-

"

& purgationibus carnem mundanti-

F bolum erant

—Aum inducere.

bus, intelligit: exteriorem emundatio- -

gexta con[csentiam. ) Id eff, fecun-

N manu

dabatur iis

nem, qualis, verbi gratia, in lege

F arte &indul

dum interiorem hominem , vel fe-

cunduim animam.

tetigiffent.

qui immündum. qui'glþiämä - & quo t«

v*

^

4

Gervientem. ) AaTetoo»Ta , eum in-

.. ÜUfque ad rempus corretii

02

Zs önpnf«ï

* emacul:w;,,f

h.

telligit, qui offert, & qui illis facri-

£&s. ) Id eft, ufque ad tempus adven-

Non /Jlæjm;

ciis & ceremoniis Deum colit.

tus Chrifff, qui vetera corre&turug

[ -0 lumaní

Selummodo tn ctbis € potibus.) Necte

erat, novis ac melioribus inftitutis.

eum voce fezviezrem. Seníus autem

LU erat prim

II- Chrifu: A affiffens Pontife

xf'

[ G a ho

eft, munera & facrificia legalia non

In Grzco eft, maeazriptyog , id.e

i

E

potfunt expiare, & perfectum . facere

121 Ncquc

fervientem , id eft , eun qui Deo fex-

eft' Pontifex.

poftquam venit & acce

Y

ffit;,. fa&qfqu;

d Vitulorg;

!S Veteris

vit , & eum colit, non fpiritu, & in-

Futurorum Lenorum. ) Id eft * ut::nog

:

« Chiis

terna pietate nientis , fed ta

2

ntum ia.

bis pontificatu fuo futura bona com-

eibis & potibus, &c..

E mndiorem f

pararet. f'utura bona vocat ea, qu

- Fotdes anim

Àz c;bis) Cibi enim aliqui veta-

Chriftus nobis meruit, maxime gra-

-

«faml.) ]

bantur in lege Mofaica

; WE .;qui-bus

tiam & gloriam.

vide Levitici cap. 11.

O55 QUi

Ez porítss.) Potus per fe, & com-

Per amplins &

' Pgrfctïi;u l'aä'ez;r;;:m--

At

l9. ) Pontifex. ingreffurus. in. fancta.

| J änml féi

muniter nulli vetiti erant; certis$ ta-

fancorum tranfibat per primum tae -

men perfonis, v. g. INazarmis, pro-

lii vetim.

hibitum erat vinum & ficera, ut

bernaculum , quod /ag&um. dicebatur z

TU plor

etiam. vinum: facerdotib

Chriftus idem fecit, nam ingreffurus

[ Pti()nem à

ufs tabernacu-

cclum tranfivit per aliud tabernacue

E "m.

|

lum ingreffuxis.

lumwajos (in Greco-enim eft ue/ovog, -

!13

ET

IO. Etwariis 64pæ;fm)tilþ:.-) id eHi *

& pertectius illo , per quod. tranfibae

D Wrum,.) [d«

sblodionibus quarum fregnens mentio

Pontifex. .Hoc tabe;nagulwn .ma]us

| fä- LW i:n c, I6.

-

(s

»

|

-

Q5

399

ninin ]. ::704; Neque per fanguinem hircorum, aot vituloram; fed per

S&inp. [ proprium fanguinem, introivit femel in

*

AX

: Sag&a , eterna re-

- ] demptione inventa.

. 33. * Si enim fangu

is hï.rt:orüm, & t'auwrur,h,*&cinisfvitulæ * Lev.

$ wsque ad

16.;3.

afperfus , inquinatos fan&tificat ad emundationem carnis: .

l anefm

14.* Quanto magis fanguis Chrifti, qui per Spiritum fan&um *;Pet.

Y

anufa&um,

1

femetipfum obtulit imm

aculatum Deo , emundabit conícien- 1.19.

tiam noftram ab operibus mortuis, ad ferviendum Deo vivent

15. Et ideo novi Teftamenti mediator eft:; *ut morte inter- j

nNeque

Cedente, in redemptionem earum pra&varicationum , qua r, s.

: Marc. 7 )

erant.fub priori teftamento, repromiffio

ul *Galat

, gf ennet ;n-

pe1n accipiant, q

! ha , o

*

16. Ub

$45

V-ocati*ffunt æþtemæ hææreditatis.

xX

ditimem fenitu

aeuttir n cte

& perfe&tius alii ali*ter; interpretantur.

E: cini;r vitula. ) De qua libro Nu-

a, pu tráli-

Aptillina vidétur eorum explicatio, merorum c. 9.

£

[mala calium,

ui putant per illud fignificari Eccle-

d. emundat.

jonen Mrnit".) Vide"-

mi, U ldl

f

am ab ipfo Chrifto colle&tam, & dica n. 1o.

B

hic in terris militantem , per quam

I4.. Per Sp;

riru -S4n&ur*m. ) ld : e&,þ

24

[fïi'fïcationün&

tranfivit ad triamphantem , cujus fim-

Spiritu Sancto eum ad |

id moyente ' &

m mondanti«

bolum erant fan&ta fan&torum.

hortante.

Noe manmíaum.) Non hominum

Emundabit can]'äz'—entzïam. zofiram. )

emundtio-.

Non carnem, utceremoniz le

ta, n lut

arte & induftria factum, fed Chrifti,

gis , fe('l ;

de quo tabernaculo dixi c. $. 2

Ta-

animam noftram.

um. quidpïm ]

"db operibus mortuis. ) ]ta äciam p;ec.-

m

&ernaculum , quo4

bomse.

fjxi;-D-aminus, & nom

cata vocayit fub. c. 6. m. T.

tj mf

mpus advet.

Non bujus: treationis. ) Id eft, etiam

"d ferviezdum Deo-viventi. )L'Dixit,

swivemti, quoniam dixerat, 45 oprri-

; Corredifüg

non hnmani artificii & fabricationis ,

j inffituio. -

&t erat primum .tæbem;r.cu-lum fabri-'

us mortuis, quafi Jocens Deo vivo

j

4 .

tatum a Defeleel.

"

. non placere opera mortua.

leni PMf

j

-12- Neque per fanguimem

Iaircaru;n,

I5. Er jdeo uevi teflamenti mmedia-

y:vb;

Vle

i

Gulqtt

eut vitulorum. ) Juxta prafcriptum Ie-

t

. for eff. ) Particula, & ideo , hunc ha-

i,

is veteris , ut diximus fupra n. 7.

^bet fenfum : Quia fanguis ejus emun-

3

ed Chritus ingreifurus in coclum ,.

dat confcientiam noftram ab operi-

-d ef;, yt no»

bus mortuis, nec facrificia legis id

, bona com

meliorem fanguinem fudit, quo vere

fordes animorum eluuatur.

preftare potuerunt, mediator factus

4

otit 6 Q"æ j

Semel.) Non ut-Pontifex veteris

eft novi "Teftamenti, quo non bona

maxime ff

tem

»oralia, fed eterna promittuntur.

legis, qui fingulis annis in

gge(lieba-

1

tur in fan&ta fanctorum.

Mediator teftamenti dicitur is, qui ef-

] HMIHP [

JEterna redemptione imventa. )

Id eft,

ficit, ut alii confequanrur quod in te-

y in n

fibi veram , folidam , femperque man-

ftamento promitt

i

itur , ut patet éx. fe-

furam gloriam, nobis vero redeim-

quentibus.

»

*

, dicebatir-

T

£ meorte

r

mrercedente. ) ónec Sayd-

| ing,gef,l'umf

*yam.

ptionem a pecï:catis;nnnquam defectu-

-

TH &»ou.£»B , wt iorte fala , cum prius

i5 bircorum 65 cam-

Quod

| saber at

ff

b 19. SPenim [angn

ipfe t«ftator mortuus. fuerit.

i e&þm

gorunm.

Ideft, vitulorum juxtalegem — cur dicat exponit paulo poft: ubi e-

j n

üþaz '

nün teftamentum eít, anors -necejle -

L*givi.c.*c.löv. de qua diximus fupra n.7.

Jhlm mzpw

*

-

-

x

4,-ï

»

EPISTOL B. EAULI APOST. AD HEBRJEOS

L

.16. Ubi enim teft

m

"

. Dic

teítatoris.

;

;

wuentum al

o:rsanCEITe -,ei"cv-—interc;edät ï

Deus.

.q17. Teftamentum

enim iny —'mfo'r'tuiws,, 'cöflfirmatu'til*

eft aho- ,

quin nondum valet, dum vivit, qui teftatus eft..

- fimiliter :

189. Unde nec primum quidem fine fanguine d

.edicatum-.;leftw. |

n Ett

19. Le&to enim omni mandato legis a Moyfe univerfo po- -

& fine far

pulo, accipiens fanguinem vitulorum, & hircorum, cum aqua;

25 N«

& lana coccinea, & h

[ d pf

yifQPP: ; inp'fuquqoque -librum? & pmvpemf 4

24 Nol

P OP * lum afperüt 9

a veror

E chens.. I

Dei pro :

ïeB, ii'lt..e.r6e.d'.:&."te.-Pcweitütnhrþis.,.* ' Ne.'qüi-s pu-

;i.or'ieah alïqgi'd promit)-tätllwiäüvtx detur ,

BRREGINSEÜMSGTUSETE

M

taret. mortem. Chrifti

aut dedecori

tünc enim non eft

neceffe vmoriþ —e'u'm:»-.

hus, partifn

Chriftianis effe debere, aut ex imbe-

qui donavit.

*

(; pattim

cillitate éjus. effe, oftendit nos mon

GLJS Aliaqzztn, "on

dum 'þal&t.ïj Id .eH:;-,,h-ï' $

mm, Na

robur ac. firmitatem

potuiífe hereditatem confequi , nifi per

hn h.gbïe;jzu jus .

folitam 3n.

ipfam ,-& tantam. fuiffe ejus poten-

nullum tribuit.

Exod.12.27

tiam ,. ut omnia. peccata. delere poffit.

I9« Uzde smec primum

quidem.). Sci-

lina coccine

In fedemptionem. eavum. prauurtcatto-

licet. teftamentum, de quo deinceps:

90.. Hi j

zumy, 60 ). Lanre, inquit, virtutis:

loquit: ex Exod. cap.24.98. fed. vi-.-

iandavit 4

fuit paffio: Chrifti, ut ne fancti qui-

détur hic effe equivocatio, nam loc.

Deus vobif

dem qui in. veteri teftamento. fnerunt,,

cit. Exedi loquitur M

oyfes de tefta--

:

Titate feryar

falutem. fine ipf4 confequi potuerint.,

mento , ut. pactum fiprificat , non au-

prscoit.

quoniam peccata illis remitti nonpo-

tem de teftamento, ut. accipit hocloco

2].. Tale

tuerunt, nifiper fanguinem Chuifti,

D. Paulus , quod, ut habetur lib.- I«

-

Digeít. de "l'eftamentis, ef vo/gBta-

Hoc iyfum

qui fundendus . erat in pretium redem-

: et tan

ptionis ,. cujus.. effufionem. facrificiis.

"us noffra jufla. fentemtia, de eo quod

fuis prefigurabant ,. & per eum de-

us poff smeortem. fuam fe,ri-'-

vu»lf,—».

elle docet ]

lenda effe peccata. profitebantur.

j

efpondeo ,. pa&tum , quod. iniit Deus:

Miniftrj;

bant Deo g

Repromiffiamem. accipians ,. .&gc. ) ld.

per Moyfem cum populo , fuiífe etiam,

22 Br*

eft, ut vocati accipiant etérnàm. he-

teftamentum ,. nam. fuit promiffio de:

xeditatem. fibi. promiflam , ad quam.

danda hzreditateterre Chanaan ; quia.

(nd:m [,tgf

vocati: funt..

vero, Deus immortalis eft,, ne deeífet:

Quà nonn

alperfioris.

-;Qz;i vócati þmt)

Eos intelligit , qui

mors ad. teftamentum. firmandum ne-

tempore: legis; vocati funt: ad.. vitam.

ceffaria ,. cefzx funt. vitime,, quarum:

Teres vitu]

&ternam.

:

fanguine populus refperfus eft. Hoc;

616 & 4

lperfione

2 16. Ubi enim teff am.

butu cff - Bto3)

vero pa&um & teftamentum . figura.

Oftendit:: neceffitatem: mortis. Chrifti

& typus. fuit. pacti &- teftamenti novi,,

wns, $

ux: idcirco ;nom debet eífe dedecori

quod. iatercedent

i

Ationem ,

:

citum. eft..

*

;

g Chrifti. morte fan,-g

pitionis.

delibus, fed:glorig. EHixreditas «ter-

nz vitm teftainento: promifla: eft. ho-

$ize flz;zgz?ine

« J : V 1&1m*u*nm

AUE

guine - Qui

minibus.; ubi autem. teftamentum eft,

Ig. Leíto egmum omni maw[qto*' legi.

id. eft, .cum teftamentum . fit,, & cum

ng;

Giteribus £

Vide hiftoriam. Hxod. 24.

xn..7

bona alicui teftamento legantur, ne-

deinceps.-

bf

ceffe:eft, ut prius: teftator moriatur ,.

Cum aqua , &

dana cbccinefw; ! ö' b;yj:-

fepo. ) Hxc non habentur. loco cita-

& f g

quam: hereditas. adeatur. . Aliud eft. fi

non agiï.aznen;uxnz fit, .ut.fi per dona-

-

to, Exodi,, fed: ea fupglevic.,-Ap.o*rägæ

-, B'Hv eiit

-

//

p d

08

*

E

/'.CAPU'T, IX.

40

a

VOS *Exo.

- infercedit d

20. A,D,icens: * Hic f

nguis teügmenti, quod mandävi*c aci

Deus.

24. 9-

nf i

2r. Etiam tabernaculum,

& omnia vafa minifterii fanguine

fimiliter afperfit.

.

dicatum e& :

. 22, Et omnia pene in fangui

ne fecundïïm)'iegem mun

niyerfo po- T.

x

:

däxrïtu?', |

& fine fanguinis effufione non fit remiffio.

D

"

yQm &

23. Necelle eft ergo exemplaria quidem coe

leftium his mud-

m

dari: ipfa autem coeleftia melioribus hoftiis quam iftis.

