Co»folatione, qu

4 cmþl&m ef i2 vo-

N

£entiam.)

on-gaudeo de triftitia ve-

frg»ate

&i:.) Quam accepit a vobis. Græctlm

enim maesx)94 , paffivum eft.

ftra, fed de fructu triftitiz, qui eft po-

nitentia, feu correctio veftra.

De

V. ftrum defiderium.) Emmendationis.

»

QIEOS

..,*Vefrum fle;um, &c. ) Pænicexxþiam-,

- Costriffati effis fecundum Deum, UZ')

]efie

dolorem pro peccatis,

Propter Deum offenfum.

[

Ut in nule derimentuwm patiamini

Vc ram amuíationem pro me. ) Stu-

dium veftrum erga me, & zelum tuen-

im vobis.) Ut non modo nullum epi-

dita

di me, & Apoftolatum meum contra

.Itola noftra detrimentum , fed ingens?

obtrectatores, . Vel zelum intelligit

nev ,

potius cplnxþodum vobis attulerit.

4 Bibl. cum Gom. Menoch. Tom. l('ll[.

L

-

-

ss

/

.

| .AEPIST(-)LlEJI*'I.L B. PA

178

ULI AD CORI

f

NTHIOS

5

*1Pet.

ro.* Quze enim fecundum Deum triftitia eft, 'pæ-nitedtiam'-' |

2-19..

aytem n

in falutem ftabilem

S

-operatüf - fæcuii autem ,tri&itia:inortgm

Titt, qu

operatur.

s

Ir. Ec

4

ce enimïho/c ipfum, fecundum Dïäüm contïifcar'i 'Vo-s,- ,

coniu

u

quantam in vobis operatur folicitudinem : fed defenfionem 5-

& giori

fed indignationem, fed timorem, fed defiderium, fed semula--

tionem , fed vindictam. In o

15.!

z

mnibus exhiþui&is VOS, ipco-nta—

tis om

minatos effe negotio.

^

tremort

12. Tgitur, etfi fcripfi vo

bis, non pfo'pter' eum, qüi fäc—itvi'n-g

16 6

juriam , nec propter eum , qui patfus eft : fed ad-manifettan-

ls.

.dam folicitudinem noftram, quam 'habemu;; pro vob

p*

"

13. Co:*äm*

Ht

; Io Pæ;zit;c;z(iam, £2 [alutem flabilem.)

viffe, quod immane fd&ivnus inceftuofi ..

ptrávoiay. &ig G'evruela» dperapéMNo TO.

illius diffimulafient , & excufaftent.-

p'rompt«

penitentiam , mom penitentem , vel,

I»dignationem.) Contra feipfos, quod.

Cril

zoz penuitendam , in. falstem operatut ,

ita fe gefferint, ut ab Apoftolo fue-

quod idem 'eft., .quod dixit vulgatus

rint reprehenfi,

- Mel

indignatio-

r

nem contra incefítuo

interpres,, lesitentiam flaiilem , quem

carat.

t

:

fum , qm pec-—

enim non ponitet, is in propofito fta-

,

biliseft. Quod fi vocem aueraueN;-

Z 'Timarä]m..) .Det.

TÓ,, Jungamus cum e«raeíay, dice-

Defrderi m. ) Deo, fatisfaciendi , &

mus eam eífe falutem . A'uerapeNgrov,

vite in pofterum melius tranfigendz,

j^ Nl

cujus neminem p«onitet, fed potius

JAExaulationem.) Mide dicta n. Vr

mirum quantum.

P'i:zdl'c'iarii, wWes ) "Contra fcfnicá-

€confecutum.

gaudet fe illgm effe

*

rium violatorem diving legis, & con-

- Seculi autem trijiit;ia.')v 'Cum fcilicet

tra feipfos, nam pe£ ponitentiam pre-

quis dolet non. propter. Deum often-

terita peccata fua in fe ipfis ulti funt.

€« con

In omniéus- exbibulflis vos tmcontamít-

-- eami

fum ,.fed ex amiffione, vel impedita

perceptione eorum , quz quis carna-

natos, effe negotío. ) Syrus : offendiflis ,

$:

liter ,

&

qued puri fuis im illo negotio , id eft,

- dinem

optavit.

. fecundum fæäuli defideria

a fornicarii pecc ito-4lieni, & immu-

ritate

bar c

Mortem ,þfcf-gtigr. ) Mcrtem eter-

nes ; licet enim id initio punire ne-

fiam.

glexeritis ; jam tamen eim negligen-

Ide,

II. Hoec :"'];/'üm', «, CORf

tiam purgaítis, peccatum illud vin-

r'iþ*'ari.) ,f»Hæc

dicando, & de veftra ne

accePï

Aw

ipfa criftitia,

i

-

.

gliigenci;a pe-

« Solhicttudinem.

) Placandi Dei, & ea

nitentiam agendo.;

E

4 T

diligenter curandi , que 'ad falutem

j92. Non propter eum , qut

fecit dn-

gudi

jeriam. ) Non fcripfi tantum , ut. ei

Titus

pértinent.-

;

:

&ed. defenfionem.) $ed, ponitur pro

4

confulerem, qui fecit injuriam ; fcili-

COrte

3720.

cet fornicario.

P

H

Defenffonem-) äonocy:'&cy , exenfatso-

Nec propter esm, qui

paffas eff.^ .?ögc'

X

nem , refutationem objetla. crimtus , li-

ut parentis injuriam perfequerer.

Tnan

ificat Corinthios Paulum contra

Sed ad manifeflandam [ollicstudinem

V.

PTPfeudoapoftolos obtre&atores defen-

noffram. ) Sed ut oftenderem follicitu-

ine

dinem, quam pro communi Eccle-

j

dille, vel, quod verifimilius puto,

CUt

Corinthios fuam negligentiam agno-

fie v€üræ falute gero , ut )(fcilicec fgb

Z

CAPU TT VII. & VIII.

/9

fentam

13 Coram Deo : ideo: confolati fumus.:

In confolatione.

Qhortem

autem noftra abundantius magis gavifi fumus fuper gaudlo

Titi, quia refé&us eft (piritus ejus ab omnibus vobpis. -

14. Et fi quid apud illum de vobi: gloriatus fum ; non fum

AT V0S,

mem x

confufus: fed ficut omnia vobis in veritate locui fumus

ita

æmula«

& gloriatio noftra, quee fuit ad Titum , veritas fa€ta eft,

0 Conta-

15. Et vifcera ejus abundantius in vobis fünt: : remini(cen-

tis omnium veftrum. obedlenuam, quomodo cum tlmore &

CCIt 1

tremore excepiftis illum. «

Ife(lan-

.X6. Gaudeo, qüod in ommbus confido in Vobls.

u^

Coram

CAPUT VIIL

nc

vefhnoft

Hortamr e05: ad eleemojynam pa*uþerzbus qui g'erofolymis agebanz,

al'ent

prompto animo tribuendam , tum Macedouum commendatione , tum

os, quod

€rifii exemplo ; admonem ut qued jam dudum f acere propojïze-

9lo fue-

wnano.

rant , id uunt pro cujusque facultate praflent : & mini /h*os

N

m pe

collaudat , quos ad eam mittit:

collzgendam

*

Vi

(Tendæu

Otam autem facimus vobis, f"ratres granam Dex, qua .

data eft in Ecclefis Macedomæ.

7/

Till(d-

2. Qu—od in multo experimento trlbulatloms, abundantia:

C0f«

p

gaudii

n prg

ea comine. hoc- feandajum, & pubh-

Abundantius im volis funt-) M agis.

funt.

edm infamiam: depellerém-

jam ia vos propendet, quam antea:

Ial

ldlflf [

« Coram Deo.). S:rrmfïcat folicitu-

Cum timorey €f tremore.) Cum reve-

d€1

dmem fuam £uiífe. fincemm & ex. cha-

ventia., G- metuentes ne quid: in VOblS

ritate prote&am, qualem velit pro-

eífet , quod illam. oifendexet

Iu«

bari coramr Deo jadice.

16 Ganudeo quod im amna&us canfdo'

e f«

2* vobis, ET..

Gaudeo: me tantum

1gen

Ideo confotati fum.;s ? Confolatxonem

»:

vtl

accepimus:

fiducie inveniife apud vos, ut abfque

Aiwsdantius g4'wf £ fumus j);þer gan-

periculo offenfionis poffim libere vo«

d

bifeurh agére, monendo,zcoyrlplendo,

ä

dio Titi. ) Uberius gdv:fï fümus , ob

d

auditm. -T it& quod zecreatus fit fpl-

mcrepando, atque etiam petendo. q;ud.-

r d

zitus- illius ab oómnibus, vobas, veftra

piam a vobis.;

correctione, fletw, & zelo.-

Ratiam Dei, Cfc. ) Pauentmm

(cille

L (r

liberalitatem , mifericordiam ,

I4« ! onbis. y Vos faudans-

NeC

No» fum confuus, &c.). "Vanquami

*

quam: Beus dedit Chrr&mms Nïdcc.

.

inaniter , &: faifo glonams

dcmæ

ifem

eritas [ada eff.) Compertum eft

U Quoa' m owulto e":epfrfmenfa ^.

Cum in varis tubul ationibus: qufi

ILU

me ipfiffimam veritatem de vobis lo-

de«

cutum elífe.

e::penmentb pr obarentür, erant i mae

ib

15. Vifera gm.) Afïe&us e;usæ

gno gaudio, eoque abundabant,

-

1

[

/-"'

180

EPISTOLJE iI. B. PAUL! AD CORINTHIOS

gaudn ipforum fuit; & altliïïma paupertas eorum abundav:t in

$Xo

L

etiam VC

*

divitias iïmpncmatls eorum:

.3. Quia fecundum virtutem teihmomum 11113 reddo & fu-

.3c

pra virtutem voluntarii fuerunt,

Pïopïeï

VOS du

4. Cum multa exhortatione obfecrantes nos gratlam &

10

communicationem minifterii, quod fit in San&os.-

2on fo

s. Et non ficut fperavimus, fed femetipfos dederünt prl-

Il

mum Domino, deinde nobis per voluntatem Dei ;

kts el

6. Ita ut rogaremus Titum, ut

emadmodum coeplt, ita &

perficxat in vobis etiam gratiam i

ia

am.

habcti

D

7. Sed ficut in omnibus abundatis fide, & fermone, &

- fcientia, & omni folicitudine, infuper & charltate vePcra in

bet, :

nos, ut & in hac grana abundet.s.

9 Non

l æeö &

-—

Er 41;:[ "a. ) 5$ xard Ba9s, id eR

g. Et mozn /' cut j?eravtmus.) Scllxce!:,

Qhuti

profundiffima , & quafi ad fundum

fecerunt , multo amplius dederunt ,

ufque -exhaufta paupertas.

quam fperayeramus : fua l&rgzta.te fEem

qUO fiQ

"bundavit .£n d:wt:a: ffmplicitatis

noftram fuperaverunt.

h i

opiam, & abundantiam

tagem. ) In c

Deinde uobis, £fc. ) Parati facere,

grana

bemgnltdtls ,

&

eleemofynæ eorum ?

& dare , quidquid voluniïermu1

]atis,

* Macedones copiofiffime , & benignif-

Per vo'untatem Dei , 6c.) Deo illis

$. 1

- fime fua largiti funt, cum effent pau-

u

hanc mentem mfplrante ,*ut libera-

tam

peres.

les effent cum pauperlbufæ Jerofoly—

Ssoupicitztis eorum.) Snmphcntas hic

mitanis.

perib

fïrrmfïcac candidam, hberalem, & a!a-

6. kaut rogaremus Titum, &c.) Ro-

Hj

avimus Dtum, ut ficut nos in Ma-*

Vi

crem eiargændl voluntatem. -

9- Seteundum virmtem, & c. ) Qecun-

cedoma, ita ipfe colligeret Corinthi

vtt4l

dum vires, & opes fuas.

eleemofynas. ' Stimulat exemplo Ma-.

Tam.

Tefiimonium illis reddo. ) Ut ego te-

cedonum Corinthios, ut largi fint in

ftis fu.

conmbuendo

qo

Volentarii fuerunt,) Non rogati ,

Perficiat 2m "vobis grattam zfam )

&

non provocati, fponte , & ultro tam

Ne-vos quid . minus Macedonibus

liberales fuerunt, ut fupra vires facul-

habeatis, promoveat,

perficiat in

tates contribuerent.

[

vobis gratmm donum ,

& ftudium

con

"s Exbartat:am) Inftantia, & pre-

hoc liberalitatis in pauperes.

L

cibus.

Et fermone:) Hoc eft, d 'cendi

ten

Ob[ecrantes nos. ) Ut oblata acci-

f

facultace, fivei mterEretanone feimo-

peremus

nis, five, ut ait Anfelmus, facultate

fne

Grat£am.) Gracmta dona

lmguarum five denique fermone fa-

Er commmurnicationem mtm/leru, & cx)

pientis.

V

Ea, quz ipfi miniftrabant ,. & dona-

« Et. fesentia. ) Cogmtlone dlvmorum

)

bant, bona fua cum paupenbus com-

my&erlol um.

d

municantes.

Sollicitudine-). a*mäv , di hgentm &

B

In [antlos,) Ad fublevandam i ino-

el

follicitadine, quam habebaht pro fa- -

.

- piam pauperum ]ærofolymltanorum.

lyte tratrum.

-

m

*

——

i

IO1

CAP UT VL

:

*

Vavit in

ïmþera'ns,dic;o : fed per aliorum folicitud

ïnedi,

mprobans.

etiam veftrae charitatis ingenium bonum co

.. 9. Scitis enim gra

:

tiam Domini noftri Jefu.

Chrifti , quoniam

» &fu.

propter vos egenus

fa&tus eít, cum effet dives, ut illius iopia

*

:ia&;, &

vos divites effetis.

10. Et confilium in hoc do,

hoc enim: vobis iitille eft, qui.

non folum facere, íed & velle coepiftis ab anno priore :

s

in pri-

?

7

I

t. Nunc vero & fa&o perficite: ut quemadmodum prom-

ptüs eft animus volun

s

tatis ? ita üF & perficiendi ex eq,/cjuqd

j rta &

:

habctis:

12. Si enim vol

untfaS, prothpta efít: fecundum id quod ha—

ne, &

bet , accepta eft, non fecundum id ,

quod non habet.

ïjtra n

13. Non enim ut aliis fit remiffio,

)

vobis aütem v',trib'ullgtio.,-

$. Noh

—— —à

d ex aequalitate.

——

23

[. m

Scilic&r "

Ut illius paüpertafä in trempoxralnibus.f.;

derünt ,

Cha;itate veftra in nos. ) Am(;m*.,

vos efficeremini divites in fpiritua-

ife fpem

uo nos complectimini.

In bac gratia abundetis. )

. In .;hac'(

libus; quafi dicat: Ergo & vos Co-

rinthii eleemofynis veftris pauperes

facere;

gratia eleemofynas *larg-ï'en(»ïi excel-

&

.

ditate.

Jatis.

c re.

?

"

- 9. Per aliorum f llicitudinem.?) Scili-

1o. Ip bec.) In ha

libera-

cet per exemplum Macedonum , qui

Hoc. enim. utile eftl wobis. ): Multa

enim bona fpiritualia vobis conciliat

jofoly-

tam - folliciti fuerunt fubvenire pau-

peribus.

hegc largitio temporalis.

cFefira

haritaris ingemiwm Lonum.)

:-$ed velle^) Sed prompto, & liberali

) -

cio» , Vefere cha-

animo dare, quod

| Ma-

jueripag d«yaumqg «yvi

Veram ,. fince-

-dum ipfa largitione.

pluris eft f;zci?n-

yrinthi

ritatis figceritatem.

Mi-

ram, & minime fucatam char'itar.gm,

SIf Per/ïcite.) Quod Cæpiüis.

|

nt il

o qoyoía» deyumu-

Ut quemadmodum promptus eft eni-

Comprobans.)

mus volunmtatir ) ld eft, ut quem-

Soxipat r , e'xplo,raþns,

um )

& probans.

E

.

admodum ineft nobis prompcitudo

volendi.

Qibus

. Gra:iiam Domtnt

zofiri fefu h-

f£i-) Beneficium , quod gratuito nobis

Ita fft &5 pe

;fciendi.) Alacritas.

at in

- contulit Chriftus.

Ex eo , q«od babetis.) ld eft,

dium

r/evrum

cultate veftra & opibus.

p

l

s

Egenus fatius eff.^ lndigens

od

'endi

|

-temporalium., fcilicet in natura áf-

I2. 4ccejta eff nom fecundum id, qu

-fumpta. In Graco eft, émreyevot,

son babet.) ld eft, accepta eft, nec

imo«

mendicus fatlus eff.

illius- meritum ex eo menfaratur, quod

Jtate

w

Cum dives e[fet. ) Intellige'in di-

non habet, quafi non poffit mereri ,

e'fa-

vina natura.

j

n Greco eft, mAscioc

fi non habeat, & illud de fa&o det;

Q», dives exiflens : neque d'ves effe

fed poteft etiam ,. fi non det multum,

Tyfii

fed promptre, & ma

defiit, quando pauper factus eft, quia

tum mereri.

gna cheiriCafe lnul-

&

non deftit effe Deus, quando fi&us

:

T:

eft homo.

I

Non entm ut Aliis fft remiffo ,

I

vo

Ut; tflh'ftr inopia

*

. divites ej&r;s. )

Vobis autem tribulatio.) . Q:uafi dicat ,

Lt

D)

*.

*X xïsz

EP/STOLEE l. ä.fPAAULf AD CORINTHIOS

.. 34 Tn praefenti tempore veftra abundantia illorum i-n'cf-pfäm

]

füppleat: ut & illorum abundantia -veftrze inop

mentum ut fiat zequalitas, ficut fcriptum eft: ..

ioe ü;;— fupple-

' dine,"t

p

15. * Qui multum,

M...AL.—'*.J:A,..:L—

coram

; 16-.&8, minoravit. -

&

xnorivab'un-davi-t':,/ & qui modicqm[? áon

p

16. Gratias. autä.m' Deo

À qm dedit egmäehæ folicitud

5i

i

oO bwir

pro vobis in'corde Titi,

p

liciti

v Bs C

X

j

uoniam exhortationem quidem füfcepit : fed cum fo-

licitior effet, füa voluntate profe&us eft ad. vos.

18. Mifimus etiam cum illo fratrem

»

.

"üvaegfllj

noftrum, cqjïgs' laus eft.

M

in Evangelio per oinnes Ecclefias:

Z

*

19. Non folum autem, fed & ordinatus eft ab Ecclefiis co-.

gloria

mes peregrinationis noftrae, in hanc gratiam, quze miniftrata

r./

"

loriam, & deftinatam voluntatem noítram:z"

"m

a nobls ?*d ngini g

Á

ordin:

.Cumm

"»

n

r

i zo: ])e-4 /

-Dante

effent

nom impero, ut tantam eä&e:nofylïam;

colant, üt qui abundant opibus, eg&n- :

Y

. detis, qua pauperes laute vivant, vos

tibus tribuant , & ita illos in. vitz .

mlis,

aütem- neceífitatem fubeatis.

nueceffariis"fibi equent, ut nemo fu-

v5 Sed ex aquaiitate. ) Ut fciïl,ilclet, utri-

peiflua hábeat , ne:

Tüimi

ftituatur.

i

no necefïä/xiig de-

hoc :

que ab extremis recedatis, ut fcilicet

D

firan:

X«

vos detis fiperflua,

pa:uperibus autem.

-6. . Eandesr "fallïcïtu/din-e;m - ) i Ilde.mf

non defint necetfaria.

w

ftudium excitandi-vos ad beneficen-.

!0 d

i14. Et Merum abundantta, €c.) Bo-

degtti

tiaín in pauperes, quo ego Macedo-

E

.morum fpiritualium, fit fipplementum.

nes excitavi.

Hoc

inopix veftre fpiritualis, ita ut femi-

17. Exbor:artionenr I?äþ*eþit'.-) Munus -

netis remp

exhortandi vos ad. eleemofynam,

*

— ded

oralia , m'-etatisr( fpiiitualia ,

p

& sxtern«..

Sed cum f"llicitio- effet. . Id eft,-

Yal 1

Ut frat qualitas.

) Ut fcilicet utrique

fponte fua incitatus ad promovendum-

1

veftrum dent id, quo abundant, &

hoc heg

J

ptim

L

ot.um colliggndarum el.efcmo-

Tiur

recipiant id , quo' carent.

£

*

fyn arum..

Inus

Séent - fer

D EL þä.) Exod..16. 19.:

5ua voluntate. ) dugalänsr;og ; fponte.

" ij,u'x;;i LXX.

fua , me non mulum jubente, aut'

ptio

15- 9s£ mulium. ) Scilicet manna

yi

A

roga nte;.

Wum

collegit.

19. Cujtus Leus eff in, Evangelio.) Sci-

Qui mulsum , non abundavis. y Qui

licet. predicando. Baronius putat Si-

larg

multum manáüc colä*legi", non pro-

tür

lat intelligi. D. Hieronymus, Lu-

/

«l

pterea ceteris pfus habuit.

cam Evangeliftam ;

Jllfïinianxjg; Bar-

^

Et 22 modjtcim , mon minard'vit.)-/Ef-

nabam Apoftolum. -

qui modicunr ejusdem collegerat, nom

IQ. Noz [olum antézn ) Sc

D

Micer l'a*u;v'

D

rat

müinus ha'ndt eo , qui plus colege-

dem habet in Evangelio.

Wi

Vide Exod. r5. rg. Ex hac

Ordtmatus eff ) veiporoy

»9sic, id eff,.*

mannz hiftozia fic

armumentatur Apo-

impofitione manuum initiatus.-

Ua

ftolas. - D'eus £qalem omnibus men-

4b Eceleffzss ) IN

on quod Paulus,

)

ü)—ïz'æm dabat manna ; ergo' par eft , ut

&fLuc,æs» d fíve- Sil

as, aut Barnabas

etiung w.Chri*H:f'anï xya.rit-a»t:e'm. quandam

a maüldtudine manuum- impofitione

*

À

.

;

Y

d-

M

d

193

Pa r Vm

"n'oþizm

0. Devritz,mt'äs hoc, ne quis.mos vituperet in hac X.pï.c»a—'—/x:aät'—u-/

fupple

.

. dine, quae miniftratur a nobis (1).

:

21.* Providemus enim b

f

lum 'cþiamD eo, fed etia

m *Rom

Coram hominibus.

:

ona non 0

"

7 mn "

223. Mifimus autem cum illis & £

-fati*em ïn-o&rüän, quem pro-

i

ldinþl?

bavimus in multis fzepe folicitum effe : nunc .autem mu'*l.to' fo-

licitiorem, confidentia multa in vos,

um fo

23. Sive pro Tito, qui eft focius meu

s, & in vos ádjutor,

five fratres noftri, Apoftoli Ecclefiarum, gloria Chrifti..-

ætäs ä&

- 24. Oftenfionem ergo; quse eft charitatis veftree, & nofirze.

E

" (o-

m Eccl:efigrum.

at

gloriæ pro Vebixs,xir.l illos oftendite in facie

Tatr

P.

E

CAP»UI

.'I) In

E;tf;t. Sixt. ;äfditur : ad Domini Gloriam.

*

Y

T3m:

1

*

. De-

ordinati fint, fed quod tota appro« Epiftola cap. 16

.12. äd'eos aliquando ;

bante multitudine alepitimis iminiftris

profecturum fcripferat ; res tamen e&'

effent initiati.

S

s

incerta.

ï eg;el].

la banc gratiam , qua miniflratur 4

Sollicitum efe.j

Dllligäntetn,

t vitg

zobis.) 1n Greco eít: o3» T$ X

- Confidentia mulrts 1 "was.) Q uafi (!ï-

) f

vabrQ. emm bae graria ; quafi dicat,

cat, confidens multum , & fperans,

; de-

hoc adje&o onere coliigendi, mini-

illos, ut par eff, a vobis .'h01aeüe ,&

firandique has eleemofynas.

Ve]. ad

amianter exc'piendos. .

-

[lem

-

23. Srve pro Tito.) 1d

:

e&,,.db amorem

ï&en.

hoc gratuitum minifteiium coliigendi

*

-& reverentiam 'Titi.

ele'emofynas.

L

edo-

E

t deffihatam -voluntatem. nofiram.?)

So.£u$ mens. ) In ne

gxotïo?fædic;atkio-

Hoc eít, ad alacritatem animi noflii

nis Evancelii.

dN -

Er in vas adjuto».) Co

Operator ineus

declarandam, in hoc tam pio Dei, &

j

ra.

»

pauperum obfequio: In Graco eft,

in promovenda falute ve

dt,

xai v eoSvpuix) bp.Qy , €f veffram prom-

Sive fratres nofirs.) Pro, ffve propter

lum

ptitzudinem , quafi dicat, hoc miniite-

fratres noflros , ponitar enim. nomit

inox

rium colligendi eleemofynas fufcepi-

Ü

nativus pro accufativo , ut ferifas fit ,

fnus,ut vos ad illas ero

partim propter fratres cum Tito mif-

nte

ptiores redderemus.

"ganflas prom-«

fos, qui funt A)ïof'c*oli Ecclefiarum ,

atb

ituin ipfum, confido

QO. Nequis nos wiruperez.) Mifi Ti-

partim propter

tum, &-Lucam ad eleemofynas tam

uod illes digne, ut par eft, fufcipietis.

argas colligendas , ne quis fufpice-

" Gleri« Chrif:. . Qui fcilicet Apo-

Si

tur eas me mihi ad privatos ufus

^ftoli , funt Chrifüi gloria ; illam egiin

ü-

colligere.

*

procurant & promovent.

I:u

Pienttz

dige.) &dpórqTH abündantia,

24- Offezffonem ergo, 7?!:':]? charita-

exuberantia , Ícilicet nummorum,

ts vefre.) Quafi dicat, charitatem

oftendite in(igneim in "l'itum, & fo-

l.

oIg. Providemus enim bena.) Cura-

mus, ut bene & honeite agamus, non

cios, fcilicet eam , qu& decet vos, &

;

tantum coram Deo , fed etiam coram - veftram liberalem charitatem.

Et noffra gloria pro vobis. ) Cuualem

hominibus , ita ut locus oblocutio-

Apibus non relinquatur.

* decet gloriationem noftram de vobis.

22. Fratrem noffrum.) Aliqui putant

Infaciem Ecclefizrmm.) In confpectu

Apollo intelligere , quem Juperiori aniulm Egi;lefiarum.

: 184 ^ EI;I,'STQLJE I B. P*AULi AD CORINTHIQS'X' :

p

.U

^UCAPUT IX

tla)aut

8,1

Pröjääüitur boriändo* ad eläemr)fgrnam prompte , &? abundkätei, tri-

ob

n

buendam ; admonens ne ex boc inopiam metuant: fed divina.

te5,

ti2 ; variosque recenfet illius

. fidant providen

-

Tlee-» :

9.5

RPE

'm()fynæ fructus.

€yus f

Io

Am ;d'e rrfinifterio, quod fit in fan&tos, ;äïx? aB-u-ndantil gft

mand

/( x' : -/ I.

^^ mihi fcribefe vobis.

;

aue

2.

Scio enim promptum animum veftrum: pro 'qüo -*de' vobis

ä

II.

glorior apud Macedones. Quoniam, & Achaja parata eft ab

p nem

anno pra&terito, & veftra aemulatio provocavit plurimos.

3. Mifimus autem fratres: ut ne quod gloriamur de vobis,

*

evacuetur in hac parte, ut (quemadmodum dixi ? parati fitis:

Yan

.4. Ne cum venerint Macedones mecum, & invenerint vos

fefere;

t

imparat

b

"

s erubeícamus nos (ut non dicamus vos) in hac fub-

pe t

De

-$. Neceffariu

m ergo exiftimavi rogare fratres,ut præireniaüt

tem ,

ad vos, & praeparent reproiniffam benedi&tionem hanc para-

tur

;

tam effe, fic quafi benedictionem , non tamquam avaitiam.

/6. Hoc autem dico: Qui pàrce feminat, parce, & metet, &

tb

& metet.

Pt

tüm.

qui feminaït inAbenedXi&ipnibus, de bþene-f:li&iondibus,

43

x

7. Unus-

te, (

necd

ID

E minifferto :]yodff in fan'(fl?s, )

negotio.

- du hac felfeantia.) In haä-re, in hoc-

;

2

hY

De miniftratione eleemofyna-

Tus «

rum in fideles Jerofolymitanos.

S. Frarres.) litum, & aliosr-c:luiois',

Ex abundast: efl. ) Super

fluum eft. -

de quibus n.5. -

v

dant

- Praveniont ad vwos.

) lPræv eniant me-

Á

9. /Pr'amjwum AUDIPA CH *vc:/?rzgm. Ad .

4

Ieve

^contribuendam eleemofynam.

um, & Macedonum advertum ad vos. :

-

2 f

G/lorior abud Macedonts.

4

2p De pron.-.-—

Benedidionem. ) Eleemofynam.

pta liberalitate veftra.

.

$16 quafr bencdicionem. ) Ut videa-

eff. ) Elee-

Qu

Quoniath & Achaia barata.

tur, & fit fpontanea , & liberalis be-

mofynas dare; ut vos datis.

neficentia.

fus

Veffra emulatio.) Lelus mifericordiz

Non tanquam avaritiam ) Non au-

veltrz multos excitat ad imitationem.

tem tanquam quid avaro quafi per vim -

ber

W

3

fratres,) litum, & alios duos. extortum, quod vile, & modicum effe

.

boi

Ur. ne quod . glort

amnur, 6c.) Ne fci-

folet. ltalice diceremus : cbeqzel che

la

licet falfa appareat gloriatio mea, fi

dáre, mon /iæ um« mieria, una fporce- ..

parci fitis largitores, aut fuo tempore

Yi4. ..

&9t

-6. Hoc autem dico. j Quafi.

dicat :

eleemofynam paratam non habeatis..

110

Parati fttis. ) - n adventu.c.meum.

oc eft quod volo - dicere, aut

4

quod—

zHt

Ne eum venerint Macedone:s.) /Apud volo vos fcire.

quos tam 1m:

Qui rarce leminar.) Qui zmgnfï:ä, &

D

4g'niücex de vobis gloria-

tus**:fum.

z

,minusl l'iþeralic,er largitur.

P WE

C AJP U T N

185

w

: 7 Unugqüisque prout deftinavit in corde fuo, non ex trifti

- Ecclt.

tia , aut ex neceffitate: *hilarem enim datorem diligit Deus. .

m

.. $. Potens eft autem Deus omnem gratiam abundare facer

(

in vobis: ut in omnibus femper omnem fuffi

"

$

cientiam haben- ..

tes, abundetis in omne opus bonum

. Sicut fcriptum eft : * Diíperfit,

dec?it pau.p.erribus—'f juüiþia

Qd

ejus.manet in faeculum fazeculi.

femen feminanti :& panem ad —

Z

10.,Qui autem adminiflrat

manducandum praeftabit, & multiplicabit femen veftrum , &

evc;ï)is

4

augebit incrementa frugum juftitixe veftrae :

eli l.abx

- £1. Ut in omnibus locupletati abundctis in omnem

fimplici-

h3

j

eo. -

b -

: taitem*, quae operatur per .n*ols grfttiarüm aCtionem D

12. Quo-

fitis:

Parce &5 me

tuendum ftatum veftrum , & familie

It V0$

1

f"f-) - Exigaum fftI&üm

"-

y

veftre necefiaria,funt, ita etiam abun-

referet.

«l feminat in

-Läc??dgäiani&u:.) Lar-

detis, ut in pauperes benefici, &li-

; fub

've tribuendo. .

z

berales effe poffitis.

.

.

-7'

d

niant

De benedilionibus &f metet, ) Vbe

num.

( St'cmf fér

prum g

) Pfalm 111

rem , & amplum fructum confeque-

Dari-

. tur.

Dijperfft , 8c.) Hoc e&; more fe-

[

minantis fpargit opes fuas , & diftri-

g. Unusquisque,

3

) Scilicet tantunmi

b

tribuat.

:

buit eas in pauperes.

Prwt,t dq?i—na

vit n cam'efm.) Quan-

guffitia eju:. ) Eleemo

;

fynä àn 'fcfi-

etet,

tuim dàre conftituit in animo fuo, fpon-

pturis non femel appellatur juftitia,

nus-

:

te, &liberaliter , nec e

nim c'uiquenrf

tum quia eft magna pars jüftitiz ge-

- peceffitatem impono.

neralis , tum quia eft difpofitio ad jü-

1hoc.

-

T

Non ex trifiiita. ) Quam parit ava-

ftitiam.

Senfus eft, eleemofyna ejus

non per't , fed permanet & fructificat,

rus animus, & quam. concipiunt qui

-

"

]uo5,

" dant inviti.

quemadmodum femina in terram' jacta

Ant ex neceffitate.

) EX"plidofe, &

überiore iructu fuccrefcunt.

ifee

O. Q autem adminifirat [emen fe-

y0s.

reverentia majorum , quorum preces

z

a fubditis habentur pro imperio.

minaut:.) Qui vobis tribuit faculta-

Hilarem datorem. ) - Eum intelligit,

tem fublevag]di indigen'::iam paupe-

P

ui libenter, & ex animo dat, .

ruim.

s.

1

le;-

bé-

3

9. Peotens ejf antem Deur, &c. ) Sen-

Et panem

4d mmvz.r/ucandzm) pmþ*'aiä;t., 3

fus eft, Deum cum liberalibus efle li-

Non

atietur vobis deefie neceflaria

d

ad vi

à

:

um.

imm

beralem , & eos qui milericordes funt

- Multipiicabit fémen vefirum. ) Bona

in pauperes, abundare omni genere

fie

bonorum , Deo . plura .rependente e-

veftr« temporalia , non folum zterna. -

J

leemofynam facientibus, quam 1

"angebut incsbienta, 6e.) Dabitin-

2

erint.

N

l?ü in

crementum fegeti veftre, quam fenii-

egentes erogav

»

Qmnuem g*

atiam. ) Oine genus bo-

naftis , cum. eleemnofynam dediftis.

,

norum temporalium..

lI.-1e ommibus locupletati.) Divitiis,

d

haäc?te: , 6 )

fcilicet temporalibus & aternis.

Omnem ;'äæfc'ifnttam :

d Aäu'n

d

Ea omnia habentes,que- ad honefte

,

eni$ m emmem f;hplicizjatem. )

-

P

e

BiL. cüm.Com.' Menoch. Tom. Iï]l!»

*.Aal

*

a d

-

"

L

f*v

.

—

196

| EPISTOLAE Il B.IPAULI AD CORINTHIOS -

12. Quoniam minifterium hu

"

-

jus officii non folum 'fupþlel.ï",-i;

ea, quae defunt San&tis, fed eti

,;,

am abundat per multas gïgtia-

rum actiones in Domino,

*

4

?.

z

u:

13. Per probationem miniftlerii h

A

us; glorificantes Deum

jn obedientia c

i

[4

| PWP?

infeffionis vefirze ; in Evangelium Ch"riüil,' &

*

4

fimplicitate communicationis in illos, & in omnes, -

P

p

14. Et in ipforum obfecratione pro vobis

vos propter eminentem gratiam Dei in vobis. :

: deiïderäpltiuran

£

-

n

IIPäe

ag. Gratias ago Deo fuper 'inþnarrabilliidob

,&

X

o ej,uäg.

2

- intef vt

& K

dam,q

N

Aposmqu

-

s n

;'amus.

iey CAI;UT

Exeite;nïni' ad large impofterum tri- ( Et n fimplicitate xeammunaicä'täan;';:in

buendum, fincero & liberali animo.

E

1llos , £5 n onmes.). Glorificant Deum:

*

Qf';" aperdiur per mos, &re. P Qu fin-

füper liberalitate veítra, qua fimplici

dinem &

cera & liberalis veftra largitio efficit,

animo, & pura intentione participes

flendat

üt per nos gratie apantur Deo.

bonorum veftrorum temporalium fe-

^ I2. Üweniam minifferium bujns offcit.)

Catores

cetitis ipfos, ac cete

.

a

2

ros Chrriüilx pau/;

tamen .

"Scilicet. adminiftatio hu

2

jus vcol!e&æ

peres. :

exmpl

eleemofynarum.

P 4

I4. Et ip:;p

þium -a/zjälc'raltioke- pro vo-

Non [olum Íuppler, &t c) 'Nonfolum

. Müa'(

neceffi-

bis.) Quafi dicat, pauperes Jerofoly-

ntati

confulit &

7

| providet üd??i*Lifn

L

: :

mitani, qui veftras eleemofynas reci-

*

tati.

x

piunt.dum pro vobis orant, & obfe-

3 mangal

Sedertam g

äukdat $ xü' e. ) | äed etiam

pre d

erant , glorificant Deumi.. --

derati

plures pecunias diftrribuendas habet ;

Deffderantium vos. ) Qui ma

gno

-quàm Receffariz fint ad inopiam egen-

'defiderio tenentur videndi vos.-

comas

tium precife fublevandam, quare lar-

Gratiam Des. ) Fidem & ben

nigni :

y

eEcän4

ge potlunt erogari , ita ut per multos

tiam:ex fide profectam.

Quunt

qui veftrz liberalitatis

IS. Dome ej«:. ) Doüum ïüpellige'

165 t

gratie. Deo agantur.

participes Humï,

tuni id quod accipiunt ii, quorum ino-

MC

9. Per probarionem Aminwerif - hujus

piafublevatur, tnm etiam illi qui elee-*

d() pr

glorificantes Deum.) Dum pernoftrum --

mofynam largiuntur.- Vocat eleemo--

tema

minifterium probata illis veflra libe-

fynam, Domum inemdrrabile, quod ex

de in

xalitate, Deumn | glorificant,

illa plurima .bona fequantür ad . Dei.

4l

In obedtentia confefffonis veffra.) Sy-

laudem. Premium autem eleémofynz -

ET

ruS, Glori/cam: Dewm , qued fmbdiri

effe inenarrabile nemo ignorat , 'qui .

Obtr

fitss eonfeffonà Eoangelia Chrifls : quod

meminerit verborutn. lfa. cap. 64. 4.

libe

ita vos geratis , ut fatis a

ppareat, vos

Oculus non vidit , nec auris audivir, nec

Chiiftianam legem fequi, &

e

]us

54 face-

inm cór bomibis aféendit, qua pr

M

en

4?473):'(- :

(

1e ggæ dpgen;pxr»-in :Evvangetqu—,x,

Demx f'i.r, qui di!igunt :llum.

s

H

"

: am

187 |

!

1 füprlet -

"

]

-

us

g. d-

CAPUT X.

;

/3

L Incipit fuäM apärire' po

tefiatem : & exantla

ts pro Cbr?/lb 2äb0re&,.x

&Dem. d-

m propter

pfeudoapoftolos , qui ipfum deprimentes , & abjectum.

t

hti&i7 k »» !

-

fru&tum pradicationis .

4

pmdic'am*es,

szfr :

-

-

impediebant.

frf!pvtium f;; :

Píe autem ggo Paulus obfecro vos per ïnarifue*-tüdirilä.th,z

"I

& modefítiam Chrifti, qui in facie quidem humilis 'fuxmk

s

inter vos, abfens autem confido in vobis.-

codnfi.dejn-,

2. Rogo autem vos ne praefens audeam per eam

fiam, qua exiftimor audere in quosdam, .Tqui'grbitrantu? nos -

tamquam fecundum carnem ambulemus:

ajin

.ca'p-ne.e/nim ambulantés, non fe;un,.dum -&rhätp mili-

-tal':nilvls .

4. Nam

L:!A-.a'— 2

ït?on;: m

Er m:m];;emdine)w &6 modeffiam

2. Rogoó ?ute;;z vos;) : Ut.me'cvl mohitg

P

t Dam

i P

amanter excipiatis.

Cbiifi.Y Per Chrifti manfuetu-

Ne þra]ins. ) Q

uoruxhdam' 'videhs

fimplici

dinem & lenitatem obteftatur , ut o-

rticipes

ftendat , quamvis fibi contra obtre-

inobedientiam, rebellionem, contuma-

$N

um fe d

&atores fuos afperius agendum fit, fe

ciam.

Audeqm. )

: Audaciä , ac poteftate

E

tamen ad manf'etudinem ac lenitatem

exemplo Chirifti. effe propenfum.

mea utar, eisque excommunicationem,

jr We

aliamve panam infligam.

^^ Madefliam.) imiixtíac, que vox le-

rofol-

nitatem , clementiam,: facilitatem, hu-

. tatem.

Per eam co:yïdmtiumï) ; ;d eft;,'f liber-

s

:

; Q

manipatem fienificat.

Nofter inter-

-obfe-

! Qua extft;

mor --af;:m'yerej n 71:0::!&;72.)

pres dixit. modefliam, accipiens pro.me-

Quam putant. me infolentius in quos-

deratione , qu& lenitatis, & facilitatis

dam exercuitfe..

*

nägno

comes eft ; qui enim humani funt, be-

nigni & lenes, moderate agunt & lo-

« Qnui. srbitrantur nos tanquam

: /Ecw&-

ficée

dum carzem amliulemus. .. l'anquam

quuntur , nihil per iram , aut Cl'gimo-

carnalibus mediis, carnali fcilicet, hu-

rées turbide facientes.

i

eïlige

manaque, ac politica prudentia , in-

in0

Qui t facie quidem, &2.), Quiquan-

duítria , aftutia . utar; ut cum non au-

ele«

,T

do prefens füm , facie, & fpecie ex-

deam przfens comparere , vel impera-

terna humilis, & abjectus videor. : Vi-

re , abféns id faciam per audaces,

mo

de infra.n. IO.

(ex

minaces litteras.

&

Da

Abfens . autem c-onj?do. z2 volis.

.*) 'Ego

3- Incarne entm a

mbslantes.) Qu ah&-

ille Paulus qui cum przfens fum ab

vis enim ceteris hominibus fimiles fi-

i

qlll

obtre&atoribus pfeudoapoftolis vilis

mus, & corporis hanc molem ut re]

!

?qui

habeor, & qui abfens iisdem. videor

N

:

circumferamus.

x

Jus xquo mihi fumere, epiftolas fcri-

WNem fecundum ca

rmen) 'n-xilitz.fmus. )

uec

Secundum carnem militare, vel am-

vlf

bens minaces, & imperiofas.

|

. Cenfido sm Vobis. ) S"a;ïþ;ä, liber, &

bul.re, eft more carnalium, & poli-

ticorum hominum vivere.

.andax fum erga vos.

*

-

N

E

t

-

*

7

88 - EPIG'IOLE II.'B. PAULI VABCORINT-HWiOS E

& N

^4. Nam arma militize noftrae non carnalia funt, fed poten-

.tia4 Deo ad deftru&tionem munitionum, confilia deftruentes,

: poltt2,

in delt

- €&. Et omnem altitudinem extollentem fe adver(us fcientiam

^ Dei, &in cabtivitate

m redigentes omnem ih;elle&um in ob-

ftolas

fequium Chrifü,

- 6. Etin promptu ha

bentes ulcifci. bümem

10

:

»inbbgdiþntfain ^

D«

cum impleta fuerit veftra obedientia.

0E fone

L

uae fecundum faciem funt videte.

Si quiä confidit fibi

pi

bilïg

Chrifti fe effe, hoc co

]

gitet iterum' a-pud.

fe: quia ficut ipfe

las

E

: Chrl&l eft;v, ita k& i

1

: 8.— Nam.

— (m,

4 Namxdrmdmiliti.; noftra, 6c.) Eam

-Dixerat arma faa þo'üe'nti'a effe ad :de-

mete

naimque militiam profitemur , . cujus

bellandos quosvis Ethnicos, & fa-

n

arma non fuünt politica, & aftuta a-

"

pientes Gentium , hic eadem potentia

— gendi ratio.

7

"

*

elle oftendit ad ulcifcendum quosvis

[v

-Sed poteztia .Deo.

) For/tia/Deo,( va-

fideles inobedientes, . &

&reticos,

. Jida, & efficacia per Deum ; id eft,

gladium fcilicet fpiritualem exerendo

&

virtus funt Dei, quia Deus per ea po-

cenfurarum , & -ponarum Ecclefia-

& q

tenter Operatur in animis audientium,

fticarum. | Significat fe facile potfe ul-

.

x

gelitïn

te de

eosque ad fidem convertit, &c.

cifci rebellium, & pfeudoapoftolorum.
