
a;ervabun: '-übi *:magi&ro.s, pru-

punquam

I

X

p

r-ie,ntevsk a*uxl*ibus ,

Xx2

i

w

4.E.t*'

| fua-þiþl-

17 Ut pesfeclus .Vflt bome Det.) HO-

-ye'r'bium -

fenfus eft, -zxiï'ïd-ue & iu;»;*.(

jtttiti)

miném Dei vocat doctorem Evange-

ftanter.

"r gut. )

iifo- |

licum & Epifcopum.

vince.

;,AE?EOV 4 argumeiicis con-

ET

affrutlns. ) s8S4erio us

')06 s CO"nfurh-

matus & perfectus.

— Obfecra.) -n'a'gaxcikwog ; adbortare. :

flifeer.) Rogo, obteftor,

Wad—

In ommi paiientia &$ doiriua.) Qua.

[emor 4

I.'Ti

fcilicet folide alium. erraffe doceas ,

iloram

juro te.

Coram Deo.

j Scilicet Patre ; nam

eique viam veritatis oftendss.

feqüätair, & Jefu Ciriffo.

3. Cum fanm;; dolrinam non fr

Pi-

Vivos 6 morrzo:J) Per vivos. ,eos" in-

ne&unt.) Ferre non poterunt, nec fe

in Chrt-

N

illis dogiles prebebunt.

ejusque

telligit qui tempore judicii vivi inve-

em p -

nientut,

qui tàmen mortem fubi'þunt,

Sed ad fza defderid.) Ad eft, ut fuis

& reftitucentur vite.

«anis & carnalibus defideriis fat.isä--

*

*

Per Aadventum trfius. ) Neniens ad

faciant.

E

1 ( rie

Coacervalbunt

'fibi, m4g:/lro:) Id eft

judicium. Non eaim fenfus eft ; ad-

*

J

uro te per adventum ipfius. Tà

.iP/Iius,

temere & fine delectu adíci(cent fibi,

&pe ]

in Graco eít, 4vr8, fzum.

aut admittent magiftros, non ab E-

Et reguum (]141') Cum en

im veniet

pifcopis mitfos aut ordinstos , fed

ayä(sæ' "

ad judicium , tanquám rex veniet, &

quos plebs fibi depopofcerit, aut. qui

| qalo-

regnum füum gloriofe cum beatis

P

feipfos obftruferint; licet fint inepti.

opde ]

inibit.

Prurtegtes auribus. ) Kigent fibi

O. Prædic

" -väräum.)l Evan gelium'. --

hujusmodi magiftros, eo quod pru-

H æi

Infla.) Pradicationi.

riant auribus , id eft, ament audi-.,

l fan-

E

Opportune , im[zw/-t;me. x

Sgpic pm-

[*

re nova , curiofa.,"mollia,Vulupnanaf-l

—X

-

1

EPISTOLAE H. B. PAULI APOST AD 'TIMOTH.

459

to. C

^4. Et a veritate quidem audltum aVertent, ad fabulas autem

convertentur.

i.*l

Qum :

$. Tu vero v1g1!a, in omnibus labora, opus facEv angehftæ

minifterium tuum imple. -

Sobrius efto.

n.^

11

6. Ego enim jam dehbor,&tempus refoluüonls meza m&at.

affer te

7. Bonum certamen certavi , curfum confummav:, fldem

TE

fervavi.

illi Do

8. In rehquo repof ta eft mihi corona juftitize, quam reddet

mihi Dominus in illa die juftus judex: non folum autem mihi,

j5. !

Feiï:ma ad me venlxe

16. ]

fed & iis, qu1 dxhgunt adventum ejus.

E X

tne det

cito.

J

9. Demas enim me rehquxt, dxhgens hoc fæculum & abiit

Thefïalomcam ^

ffe pr:

Io. Crefcens

ratus f

Ad f'bnlar comvertentur. ) Ad

fideliter ad finem usque vite in mu-

fabulas Judaicas , aut herericorum..

nere mihi credito- cxercendo perfeve-

5. T» vero vigila, &c.) Ut hifce

raVl.

prre

omnibus imalis te opponas.

8. Cerema. ) Corona certaminis ,

Io,

Labora. )

X&XOTt a 4009 ,

mala &

premium: laboris, id eü * vnta £-

abiit ,

Scilicet pro Evan-

terna.

Evangc

AT Ummas f uférue.

3

ln G

gelro.

v

g«firie.) Quam )ulïe merui , &

Ops: fac Evangtliffs.) Id eft, Evan-

quze jufta judicis fententia mihi ad-

fig min

gelio przdicando infifte.

judicabitur.

Galatas

Moniflei süm. tuum :mþle) In mune-

Reddet "mibi.) Nunc enim habee

Aliui

ac miniflerio tuo .ita verfare ,

re ,

apud fe repofitam.-

gunt;

ut üihil omittas eorum, que a bono-

In sl/a dte.) Kefolwtionis mes. Vel

Mra),

& fideli miniftro Evangehz Jure exi-

in illa die celebri & publica extremii;

hD

guntur.

judicii.

gl().

I

Sobrius effo.). In C r&CO hoc non

Qui diligunt. aa'venfum ejus.) Scxll-

habe:ur, fed: refpondet víoe , quod.

cet ad judicium , nimirum fibi bene

Mat

nofter initio hujus verficuli. vextit

e€onfcii recte tæ&omm.

2

nom.

äf;g:'a:.

€Ci.) Scilicet ,ante hlemem

ut

atna

infra dec! amt.

6. Ego enim jam delibar.) ené»do-

l5

4 . dd eft, pro libamento offeror

9. Dema. Cujus etíam mentio E-

I5

& immolor, fanguinem meum quaft

piftola ad Philemonem num. 24.

I2

libamen Deo pmtundo , confecro, &

Drlsgens hoe [aeninm.) ld eft, hu]us

U fc

vitz commodorüm amore ductus ,

facrifico per maxtyrium.

plfc(

Tempw' re/ölutmnts.) ld eft tHOrtis.

ita ut tam Pauli , quam Evangclii cu-

fllpplc

!". Benmem Certamen certavi.) Nam

ram privatis commodis poftponeret:.

pro fide Chrifti predicanda plurimos

Non tamen fignificatur a fide recef.

aptüm

labore;s & afllitiones fuperavi.

iffe.

Quo l

Curfum rmfummavt) Jam prope

Et 46i1f Täefalamrdmm) Sive ut re:

lent,

abfuui a meta, inítat enim finis vite

bus fuis privatis illic. vacaret , five

Cü

& curfus Taborum.

ut procul abeffet a periculo. Ac for-

Fidem. férvavi.) Fui fidelis Domi-

tyfu

SEIae

tafle etiam "T'heflalonica exat illi- pa-

mop

mi minifler, difpenfator verbi, &

Yifiq

1

"

l

z

av

351

H

CAPUT

EE

*

1 qutem

16. Crefcens in Galatiam, Titus in Dalmatïäm

& addu&: te- *Col

11.*Lucas eft mecum folus. Marcum affume;

x

cum : eft enim mihi utilis in minifterio.

1 4-14-

1geliüæ,

um!

12. Tychicum autem mifi Ephefi

*

*

» infhat

13. Penulam, quam reliqui:

'Troade apud C2

rpum , Veniens

) fldem

affer tecum, & libros, maxime autem membranas.

-.14. Alexander serarius multa mala mihi oPcendxitx: reddet

| reddet

illi Dominus fecundum opera ejus:

is n'o'ftr'-is.

m mihi,

15. Quem & tu devita: valde enim reftitit verb

. 16. In prima mea defenfione nemo mihi aff'uilt, fed omnes:

: venirg

me dereliquerunt : non illis imputetur.

*& abiit

17. Dominus autem mihi aftitit, & con

fo,rtavif me, ut pe':r*

me preedicatio impleatur, &

audiant Dines Gentes : f&(libe-

sE

reícens.

ratus 'f.um1 de ore Leonis.

;inme

1

L

4

*

: ;-8. Li:-'

pafevee

taminis ,

SoIO0. 'Cre/&c.,m in Gdlatiam.) Scilicet

d

Y

acr;æ fcriptvur»æ;, alw-

abiit , miífus a me ad prædicandum

rum manu fcriptos.

,:vita j

Evangclium. -

Membranas. )

V

7

idetur intelligere

E

I» Galatiaz.) Qu* eft regio A-

fcripta manu fua exarata.

mi, &

m'rhi aä—

fime minoris; extat Pauli Epiftola ad

14. Alexander. 4rarim.) De quo

LO

Galatas, quam fupra' explicavimus.

fupra epift. 1. cap. I. num. 20.

Aliqui interpretes .Galliam intelli-

catur &rariuS , Grace xaMSGS , id

"1 habe:—

eft , faber &rarius , änreo:umjäfo-.

gunt; nam Galli etiam dicüntur g«-

AeTat.

s

rum fabricator.

neg. Vei

In Dalmatt

am.) Que eäürllliri(':i re-

Multa ma'a mibi oftendir.) Id eft

^

extiul

1o.

&

intulit, cxhibuit.

15. Quem &5 tu devita.)

) il

AI. Lacar) Scilicet Evargelifta.

ab illo cave.

Ia eft, tibi

Marcam.) lntelligit Joannem . co-

,»bil.bene

n

omento ijVlarcum ,

confobrinum

Ferbis: naj?r?':. )

j

, Predicationi r;o-

2

b

arnabe;, cuju

ræ.

fl, uty

3

s mentio Ad. cap. 12.

I16. In prima mea defenffone.) Eam

ss

In miniflertum.) Evangelii.

intelligit, quam fecit Paulus in pri-

nfiq E

IO. Tychicum autem mifr Bphefum.?)

mis vinculis ; fcribit enim Paulus &

M

Ut fcilicet vices T'imothei Ephefini

fecundis vinculis ; quod

j ljüs

mis evenerat.

übi in : Pkljif

jdus

-Epifcopi Romam evocati, Ephefi

fuppleret.

- Nemo mibi adfuit.) ld eft auxilium,

Aj Cl

15. Pezulam.

I) E(t veftis. ge'nþä

aut patrocinium przftitit.

onertb

he

aptum imbribus ac 'frigori depellendo, :

17. Ut per me pradicatio implæretl'tr/.)

) i

Tecel»

Complereeur & abfolveretur. -

quo potiflimum iter agentes. uti fo-

lent. ltalice dicimus paldndrano.

Et audiant omnes Genre;.) Ut multis

.tlt a

Carpum.). Cujus mentio apud Dio-

adhuc Gentibus poflem . predicare E

,hit

vangeltum,

j for-

nyfiuim Areopagitam epift. 5. ad D«-

De ore& l*ean;.s".)

*Id eft, Neronis,

mophilum , ubi infignis hujus fancti

li pe

qui ferus e'rlac &X crudelis ut leo.

"wvifio. reemfetur-.

—

352- EPISTOLE II. B. PAULI APOST.-AD TIMO'TH. CAP.IV.

I8.

Liberavit me Dommue ab omni opere ma]o & falvem-

faciet in regnum fuum ccelefte, cui glorla in. fæcula faeculo-

um :

Amen.

*Sup

Saluta Prifcam, & Aqudam & *Onefïphorl domum.

I16

19.

: 2*

Eraftus remanfit Corlnthl. Tr0ph1mum autem. rehqul

D.

infirrum Mileti.

21. Feftina ante hyemem venire.

Salutant te Eubu]us, &

Puders, & Linus, & Claad!a, & fratres omnes.

22. Dominus Jefus Chr:fnus cum fpiritu tuo. Gratla VOblS-

cum Amen.

'*T'

fata

I8- L;äer;zwf me Dominus ab ommi

fuiffe Arel atenfem' Epnfcopum Anfel- :

f

jlatz

epere mal0 )-Pro Z£eravi£ , ia Gre-

mus.tradit, & Petrus. Clumdænfïs

h

co eft, fucerar, liberabit me Domi-

lib. r. Epift. 2.

t

nus 1b omni peccato , non enim

-Mileti.) Quz urbs et Afie * non

patictur me fuperari adverfis , fed

longe dift:ins ab Ephefo. .

OI. Padezs.

daturus eft conftantiam ufque '.ad

Vir erat apud Roma-

InOrterr.

nos claritfimus, femtorn ordinis, &

|de regnum [uum celeffe.) Ut aiTe-

pater fanctarum. virginum Praxedxs,

quar regnum .celorum.

& Pudentianz.

1

Vide

d9. Pfcam, 6j Aqmla:m.)

Ecclefiam.

Linus.) Qui Petro proxnmus rexte

dica A&. cap. 1. 1. 2. & ad Rom.

€:p. 16.

Ef frrztre: 0747 €$. ) Id efi Chrn&la-

Deiu

0. eff; bo; 4 domum ) Hunc primo hu-

ni omnes.

jus Eplüolz Cap. num. i1Ó6.. laudavu:

22. Cum Sp:rttu 740.) Id eft, tecum

Vide ibi d

4

prax

it per gratnm fuam.

&ya

20. Erafóus.) Hz]us etiam men-

Gratia vobicum.. Amen. ) Vaätf—

tio ad Rom. cap. 16. n. 25. - Vide

ezm, id. eft,

tecum & cum .univere

ibi .

Acta.

fa l:'.c.clefh tibi com-

Dop/omam ) Hunc 'Irophxmum

miula

u

qui f

vénti

ICS, J

z

N CH

s

-

ceam

m*

fidem

j

E

d!tü

i

p

mïx

N

b

Íoint

Ou

(d

f

& p

d

Igl

lj

nobi

EPI-

fptr l

ii

X

CAB.IV.

A

2

53

m

-

,:' falV??m

" EPI

*

D

3

um

f.—rel'iqui

PAULI APOS

TOL

L

)üiüs, &

Nl

CUUAD PEREDM. .

i 7obisf

CAPUT PRI M*/U M.

d

Faä?a in falutatione mentione [pei vite eterne, qua . jam fnam'?

iü Anfel;"

2

faflata efl , oflendit , quales. debeut. ordinare Presbyteros ac Epi-.

uniacenfïs

g.)

- Jtopos : & de quibusdam, qui ob varia vitia dure funt iner

N

fig, not

$

omnia munda : quidam fa&o

| Pandz' : inundi.

d Romt

Deum negaut.

z

C'hriftf fecun- :

dinis, &

I.

( Aulus fervus De

i, Apoftolus autem ïefu

Jraxeis,

" " j

dum fidem eletctorum Dei, & a

5

*

p

ghjtionem ! V"Eritatisf,' |

quae fecundum pietatem eft

þug texit

2. In

fpem vitae aeternee , qua

im promifit, qui noh mentitur, -

Chifio-

Deus , ante tempora fzecularia ;

»

$. Manifeftavit autem tempo

ribus fuis vefbum fuum in-

t tecum

praedicatione, quse credita eft -mih? fecupdum*. praeceptum

L nir

Salvatozjis noftri Del :

univere -

|

Y T.itä

I 'nmdmn fdem e[e&aru(n; D—e;.)

.9. Quaem.) Vitam sternam.

4

'&J [d eft, ad hoc miffus , ut iis,

Promifit.) ld eft, dare decrevit,

propofuit , predeftinavit apud

qui

funt a Deo ele&ti, fidem, qua fal-

mente, dare fidelibus fuis.

um

ventur, annutie

m. Ut omnes fide-

Jes , maxime fanctos & ele&os , do-

|-Xnte fempora fæcul,zrizt.) Agje lflun-

éeam veram , finceram, & fanctam

di conftitutionem , ante

q-[u-zi'm : eHea

tempus aut fzcula.-

fidem , qua cognofcant veritatem.

Í

n

Tenzþa*r;äu! f ül.f.) Opporcu;nïs &

Et agnittonem veritatis-) Ut cogno-

congruis.

fcaunt veritatem Evangelicam.

Verbum [nmum.

) Carnem factum, ita

' Qua fecundum

pieratem. eff.) Que

D. Hieronymus.. Vel intelligit Dei

fcilicet docet, &

perfuadet , ut fanéte

promiffionem jäm dictam de,',vïcæ

& pie vivamus, & recte de D

«tcrna.

p

Ip pradicatione. ) .

religione fentiamus.

.*

nem.

,

P*Ver' präedic'at:ï.o-

lz fþer)z vit& &terna.

) Quæþ veritas

nobis proponi

t vitaim xternam, illam '. Pi*arcpfz;&;. y e'm'ræcyi;vj "

fpcrare , & ad illam tendere docet.

vertit delegattomem,

V?t:?bim

]

Bsbl.cunmc Com. anvcb. Tom. F A.

.: | ïy

T

£

354

EPISTOLE B. PQULI'APOST.»RD TITUM-

- 4 Tito dile&o filio fecündum communem fidem

N

, gratia;

Jem fe

$s

& pax a Deo Patre, & Chrifto Jeíu Salvatore noftro. -

05, Q

$. Hujus rei gratia reliqui te Cretee, ut ea, quae defunt,

IO.

corrigas, & conftit

difpofui tibi.

uas per 'c:ivi*tat;es. pre'sb'yteros,' flcut' & ,erg,»o

zO

3

dydo

-

1Tim ^6.*S1 quis fine crimine eft, unius

uxoris v1r, fillos habghs

li.

docen

3. 2.

deles, non in accuíatione luxuriz , aut non fuübditos.

7- Oportet enim Epifcopum .fine crimine effe, ficut Dei

D

tenfes

. difpenfatorem : non fuperbum, non iracundum, non vinolen-

tum , non percufforem , non turpis lucri cupidum : -

?

9. Sed hofp

italem, benignum, (1) fobriüm, juftum, fan&um ,—'

jllos

continentem,

H

-

* .9--Am,-'

averi

(L) b&nignnm. In Edtt, Sixt. additur : i)rudmtem.

4- Dilecto

Non in Accu[atione luxuria.) àc cï»«r/ag.

E

n2:20, filio.

pI od ermant, gée

-

i& vox luxum in comeffationibus,

Secundum commnnem frdem.) Non

n

9A

compotationibus*, & hujusmodi

facem,

fecundum carnem, fed fecundum com-

fignificat, quem tamen.etiam carnis

Sect

"4nunem fidem & fpiritum,-.quo ego

intemperantia comitari folet.

te in Chiifto genui.

ligionis

-nut non fubditos, ) dywnóraxra , fi-

F/'dfl

Grat4.) Scilicet fit, aut multipli-

. hos non fubjectos , majoribus ino-

& ep

.cetur.

x

bedientes, qui fübjici nolunt, qui in

-

8. Crete.) I

h Creta Inf,tila.

ordinem cogi noin polfunt.-

^ Qu4 dquzt, carrigds.) Ea emendes

foo)

7. Sticut Dei difpen(atorem.) Mica-

qu &

& corrigas, qux adhuc reftant cor-

rium ac miniflrum in difpenfatione

Qmne

rigenda.

.

Evangelii & Sacramentorum.

nim, ]

Per Civi

fafcs.) wutTO. wo'M, bppidatim.

Non [uperbum.) ASav9y , audacem,

Presbyteros.) Et etiam Epifcopos,

gdii d

prefractum, durum, inflexibilem,pro:.-

Argt

in majoribus quidem civitatibus IZpi-

tervum.

fcopos, in minoribus vero S,acerdo-

Noz perc

[2

Ermis

1o

tes Parochos. -

*

Tim. cap. 3. 3.

J;i'gm.)ï Vide dï&a;l . ad

w

7

$uf ego di]þufui

Tiant 1

£i&j.) - Sicut &go

Non turbtis lucri cupidum

v Qui.lu..

ducon

preceperam tibi , vel tales , quales

crum .captet undecanque , etiam re-

ii

ego tibi defcri

pugnante honefti ratione.

E

:

:

fcribam.

pfi, & iterum nunc de-

.B. Benmtgnum. ) QiA«a9or , b

bnoä

Jadai

( 6. $ quis

f»:'ned iniiins ef. ) Quafi

Chiif

amantem , bonorum amatorem.

d&ifm[

dicat : ille enim eft Presbyterio ; aut

Sobrinm.) c«epeoa , quam vocem

I

Epifcopatu dignus,.qui fic vixit, ut

interpres vulgatus r. 'l'im. cap. 3. 3.

nullus eum merito poffit in crimen

t

-Vertit pradenrem. Vide que ibi nota-

z

"

vocare, quique fit boni nognyinis &

vimus.

Bs

Aamzag.

- Jeffem.) Qui innocenter inter lo-

Unins uxoris vir.) Qui fi uxorem

mines vivat, & fuum cuique tribuat,

Tenid

habeat aut habuerit, non tamen ac-

.Dry

Sanitum.) Qct0y, pium erga Deum,

hii

ceperit fecundam, fed una contentus

& religiofum. .

vixerit. Vide di&a 1. Tim. c. 5.2.

Costtnentem.) Qui ücupi.dita;e:—i..ife.-

toj)

Filios babens feeles.

frenet, eas potilfimum

Ompe

) Hoc Ve'Pc Chri-

; q'uæ fuac a

ia

fïi fidem profeffos.

, libidine & gula.

tande

P

pl - ais dul ..—lM

2

T

CAP -U- T L

355

-

Bu

: 9.—Atri1ple&emem eum , qui fecundum do&rinam eft , fide-

lem fermonem: ut potens fit e

xhortari in do&rina fgna ,1.&

defu*ng,'

eos, qui contradicunt, arguere.

*

r

.

n

Io. Sunt enim multi etiam in

obedientes; Vanlloqm , & fe-

& g

dyétores ; maxime qui de circumcifione furit :

habäns

" x1. Quos oportet redargui: qui univerfas domos

fubvgytun.t,

docentes, quae non oportet, turpis lucri gratia.

.

;üt Dei

12. Dixit quidam ex illis, proprius ipforum pr

opheta vCre—i

tenfes femper mendaces, malae beftige , ventres pigri.

molen

^ 44. Teftimonium hoc verum eft

—

; Quam ob caufam increpa

s

fs

illos dure, ut fani fint in fide,

?

al

^14. Noz intendentes Jud

Icis fabülis, &'.'man.dati"s hominum

'9- Am'

: *averfanþium fe a veritate.

15.*omriïa

Mr/ag.

Yya

jonibus,

9. Ample&entem'.j A rEX opeyoy , te-

pfit vitia n.atu?alia Gentis fuz , quod

jusmodi

-macem , & mordicus retinentem.

perinde eft ac pofterorum vitia pre-

n Camnis

Secundum do&rinnm'.), Chriftianz re-

difcere ,; quia vitia nativa parentum

]igionis.

fere in pofteros derivantur.

Fidelem Sermonem. )

Id. eft ,- vere

Cretenjes

emper mendaces, €e. )

bus itio-

& exploratz certitadinis.

'Totus verfus he

?:ameter eft . hqjus—

U? portens J/iz* exhortari i2 doürina

madi

, qui ia

fesa-) ld. ef futficiens & idoneus fit,

Kf'ïrräg" a';:' Ypeügat , xaxz ,noía ,

Vitt-

'qui exhortetur ad pietatem , & ad

qagseeg aeoaiy

nfatiote

Omne genus virtutis ; idque per fa-

quem. bene fic vertas :

ll

nam, integram, & incorruptam Evan-

Cres femper mendax, m414.5q/li?,

venter tners eff.

udacem,

gelii doctrinam.

;m,prü"

drguerz.) Stripture teftimoniis, &

Semper mendaces.) Inde ortum pro-

firmis rationibus revincere.

verbium Grzecorum , quibus xexríctiy,

lo. Sededores.) Qui-errores fémi-

cretizare , idem eft

uod mentiri.

ïa/ m

pant inter fideles & a veritaáte ab-

Mala beflia.) Sic appellantur , quod

Quillu-

ducunt.

i

-

effent ad nocendum proclives, ut be-

jm te

si de cir

cumc;/:'Oäe'funi.) Qui. a

ftiz, que morfu

TE

nocent; aut CQII;)II

Judàifmo converfi funt, & fimul cum

petant,

C

JNentres pAigrt'.)

r

Chriftiana religione retinendum Ju-

E

-KQuod. otio !& ven-

daifmum docent.

tri indulgerent.

II. Qaós redargui oportet.)

: *?7:?5'0-

I

Teffimonimm . boc vertm eff, )

|yocam

Notaverat hoc Paulus-ex

$3

p , idn'eff , obdurare illis os.

alfa & noxi:.

&us, & fama publica.

pcr.ierit/ia do-

[ notà«

-Ox'f& 72072 'partet.)- F

I3. Quidam ex tllis-) Sc'tlicet

s

ducrepa: idlos dure.):

A,worofþæg, fe.

er lio-

menides Poeta Cretentis.

vere , rigide, precife ad vivum.

. Propheta.) N ocat Hp:ime

nidem Pro-

"Ur fans fint in ffde. ) Ut integrita-

ribuat,

h

tem do&ring Chriftiang confervent ,

Deunt

netam, vel quia a fuis habitus eft

P

roph:ti, tefte Laertio ; vel qui:

ac quidq

uid ei cogt;arium fagceritar,

omnes Poetz Vates appellantur; vel

refpuant.

.

t

quia fcripfit librum . De Oracs/zs ; vel

l4 AN?z

ntendentes juald;cif febulis.)

fir à

tandem Pzropheta dicitur, quia fcri-

Ncï feductozibus illis Judeis fabulas

-

[f

356

ÉPISTOLE B. P'AULI AþosT. 'IA(QD Trrüf»i

'. Ài

-*Rom .X$. *Omnia rmunda mundis: coinquinatis autem, & infide-

14.2c, libus nihil eft mundum

tnulto Y

; fed inquinatae fum eorum & P

& confcientia.

-

4 V

16. Confitentur fe

noffe Deum, fa£tis autem '.nägänt*.: cum

ament,

fint abominati

j D

)& iknorsdibiles,.-& ad omne OPPS, bon-um'xl:e-

0gnas.

6. t

CAPUT IL.-

*

j In

-

Iuomoa'o. docere debeat [enes , anus, adolefcentulas, ac juroenes ,

n do

rebendo [e omnibus vite exemplum : & in quib

us 0s erudiat

&V

& apparüit , beneficia etiam per

eft, ve

| .-gr—atz'aj Déi , qu

*

| Cbrijiqm -

9.

&

Aobis exbibita offendit.

X

fion Q

autem loquere, qua decent fanam do&rinam :

10.1

ALTU

2. Senes ut fobrii fint

; pudici, prudgnte;, farpi'in üde,

9

t65;U

i

X

in. -di'le&iovne ,in patientia:

A Anus

2

F 172/ dIb

fuaä Judaicä-s v

tkn-c. fas non effe fllis Veff:i', non ta-

fine fim

prebeant.

qhdi'taptiþus aurem

men abftinent; hoc enim fignificat

B

Ef mandatis bomtnum.

j 'Taxat hic

Apoftol

i

us, fum ait: Inguinata. funt

-

tientit,

Apoftolus mandata hominum , non

eorum mens 9 con[cientia.

: pterea

omnium (fic enim mandata omnium

16. Cezftentur) Profitentur.

aut in |

Regum ac Principum elideret) fed

Fatlis autem nuegant. ) Quia facta

eorum; qui averfabantur veritatem ,

promiffioni non refpondent utpote

$ I

ndim

& pro.e2 fabulas fubftitucbant, cibo-

preceptis Dei , cujus notitiam jactaht,

omnino contraria.

: -fa

Non

rum dele&tum ab illa preceptum.

lumni

I5. Omnta munda mundis. ) Chri-

Adbominatt.) [ äskyx-roi, 4äamin45ile:?

ad rix

ftianis nullus eft vetitus cibus quafi

execrabiles.

N

. Incredibiles) dntiS&G, incredali, in-.

immundus , licet enim aliquando lege

dedita

Ecclefiaftica abftineant. aliquibus ci-

obedientes , proprie; Unper[naftbiles.

Bem

bis, non tamen propterea abftinent,

- Reprobi.) &3oxpor , inepti vitio fuo

:

Qiat,

u

od illos immundos putent.

Chri-

ad omne opus bonum.

MVE

d

1.

lvia,

iani dicuntur. mundi, quod fanguine

Uz decest 'fdnam da&r;ndm.,' )

honef

Cbrifti per Baptifinum mundati fint.

& fane doGring congcxll—

Á

- Coinqninati: & safidelibus.y Iniïde;

tanea fünt.

$

tilas,

Q. dSenes ut

fobris ffnt. ) . vypä)&-lö?,

rore.

litate coinquinatis, & Achfcientiæ ér-

X

tempe

ug& vox tam vigilantes,

uam fobrios

N

lefcen

— Nihil

;jl mundum.) Quia ciBOS. non

ignificat. . Vide fupra

E

piftola 1. ad.

La

prohibitos lege Chiifti, fed prohibi-

"I im. cap. 3. num. 2. -

*

D

.

tos lege Moyfis, vel comedunt, vel

Pudict.) ctu»oi , maturi

& 'grraveä*.-

Gw$e

d

non comedunt ; fi non comedunt,

- Prudentes.^) Mide di&ta loco proxi-.

ls

eccant fuperftitione , qui putant fe

me citato ad Tim. cap. 3. 2. ubihzc

SI

debere.illis abftinere, ut lezgem Moy-

eadem vox habetur. -

fium

faicam fervent: fi comedunt, peccant

firmi.

Sani d fdäo) Id eft,

Y

gx confcientia gr;pnea, cum enim pu-

:inte?b.r;-ï & : :

$

V

CAPUT I.

357

t infide- ]

9. "An'us fimiliter in habit

u

,-;F,fan&o..., non.c'rïlmi'n-a:t;fice's z q—on

multo vino fervientes, bene docentes :

?

menf, |

4. Ut prudentiam doceant :ado

-

lefcentu

1/a/s, ut vifcgg fuos

t: 'cum : ,

ament,

filios fuos diligant,

s-,dOmus curam. habentes , be-

num I£-

$. Prudentes, caftas, fobria

nignas , fubditas viris fuis, ut non blasphemetur verbum Dei.

H

. 6. Juvenes fimiliter hortare, ut fobrii fint.

- 9. Ín omnibus teipfum praebe exemplum bonorum operum,

[

Y

in do&rina , in integritate, in gravitate,

.

Yal

9. Verbum fanum , irreprehenfibile: ut 1

s, qui ex adïverfo :

7

1

eft, vereatur,nihil habens malum dicere de nobis:

9. *Servos dominis fuis fubditos effe, in omnibus placentes, ;F:pl.l.

t

non contradicentes, .

Coloft

)

- fo. Non fraudantes,

.

fed in omnibus fidem bonam oftgndeh—

:Q2.

m üäg,'

nofiri Dei ornent in omnibus.

tes ut doctrinam Salvatoris

»s

II. A?pg- 218 ^

. Anus

F Jp dile&ione.) Ut fcilicet fit fiqcerag

Grece c'eeoras, (iequa nunc dicum;:

20n t«

-

fine fimulatione.

Y

Domus curam. habentes. ) Qu af-

[rnificat

^Im patieutia.) llleeft

fanus in pa-

fidue fint domi, & rem domgüi'cam

A

a/a t

tientia, qui ita tolerat adverfa, ut pro-

pterea nihil peccet , aut in Deum;

Benignas.)

a*lyasæg , bonas, placi-

aut in proximum.

das , mites erga domefticos.

;K hh

züo.. ) -Qui ! fcilicet

Ur monm bla[phemetur werbum Det. )

3. lz babitu fd

Ne Chriftiana doctrina male . audiat

utpote

fanctimoniam & religionem. redoleat.

Non- eriminatrices.) QafdoNsg , ca-

apud. infideles, quafi .contraria vitia .

]umniatrices, quz lites ferunt, omnes

foveat aut doceat.

ad rixas &

t.

6. Sobrii.) Mide.di&ta num. 4.

iuäileg

gnas accendun

Nonm multo vtuo f:ei:viente:.

j) ;.d eft

09. Ferbum fanum.) Id eft, przbe

juli in

deditas. Non.ebriofas. —

verbum fanum , ab eo enim verbo

iles,

Bene decentes.) Bona docentes; quafi

regitur hoc membrum. litelligit do-

dicat, anus doceant juvenculas. non

&rinam orthodoxam, non vitiatim,

tio fu?

levia, anilia, aut turpia, fed bona &

aut corruptam, fed fanam & integram.

sum. )

honefta.

rreprehenfrbile.)

Y

Quodxreprehendi

QUE rR

dentiam fd?ceant -adole[cen-:

non poffit.

.

^

onft

Is quiexa

dver[o c/f') Id eft adver-

-

z:;gl.fzs.) Üfy« G povitci ràg »£ag , ut

MÉ

temperantes, & fnoderatas faciant ado-

farius, fcilicet Gentilis, Judaus, vel

lefcentulas. Vide dicta 2. ad. "l'im. c.

hareticus.

Qbrios

Vereatur.). þudäöat , confundatur,

p à

q. num. 7. übi explicavimus quid fit

9. Servos.) Supple hortare.

6900 JOc.

Adoelelcentulas. )

Loquitur de ado-

o In omnibus placentes.). Obfequentes

n

lefcentulis tam nuptis, quam innuptis.

in omnibus, qu& div-inæ' legi nonre-

roxi

8. Praedentes.) owpeorag, vide di&ta

pugnant.

:

hi hgt

ANo2 co»

num, pr&cedenti.

tradicentes.) S. Auguü'inus

$obrzas.) Non eft hec vox in Grz-

vertit: Nez refpon[antes.

&pid-

co, & videtur effe 'in;erppgtacio' vocis

10. Nox f)-auld(mfe:.i) pàü voæþ;

ER

D

358

EPISTOLE . PAULI APQST AD TI'I UM

II. Apparult enim gratla Dei Salvatorls noftrl omnibus ho-

minibus.

12. Krudiens nos, ut abnegantes 1mp1etatem, & fæculana

Ad quas 1

defideria: fobrie, & ]u&e, & pie vivamus in hoc fzeculo,

: hriari: €

Infra

13. ExpeGantes beatam fpem, & adventum glorise magnl

[ t j

29: 4

Dei, & Salvatoris noftri Jefu Chrifti:

[/ 78

14. Qui dedit femetipfum pro nobis, ut nos redlmeret ab

omni iniquitate, & mundaret fibi populum acceptabllem fe-

x

&atorem. bonorum operum:

ADm

rs. Hsec loquere, & exhortare, & argue cum omm 1mpe-

"

1"10.

Nemo te contemnat.

Ü

4 Nen

t

omnem j

4 Era

errantes

tla, &in

»

- 4 Cut

1 noih"l D

CAPUT

dis

MY

*

dum füa

356 » non fuü'urantes, non mcerver-

nas co ncuplfcenmas, cupldxtætes omnes

; DQTHIIOT

.carnis, opum, honoris & gloria.

d

Fidem.) F idelitatem.

Sobrie.) lemperanter, moderate.

6Q

torem n

Ur dolrimam Salvatoris mofivi Dei

I3. Expettamtes beazam fpem.) ln—

rnzent.) Id eft, ut obedientia ,, fide,

terim dum expectamus promiffam bea-

& morum integritate, doCtrinam Chri-

titudinem tanquam pramium bono-

IL[«:

ftianam apud heros fuos commenda-

rum operum hmjus vitz.

d efes

tam reddant, quo plures ad eam.ain-

Ef advenstum glo*'m magm Det.)

tes Prin

plectendam alliciantur.

Intelligit gloriofum Chrifti adventum

Difh

LI. Mpparutt entan gratm Det, Uc.)

ad judicium extremum.

Quafi dicat ;

decet -t0s- Chriftianos

Dromte

I4« Popuíune accebtaä:lem ) Slc VO-.

Al m

fantte vivere juxta precepta hactenus

cat peculi:riter eletum & dile&tum a

tü velE

tradita; nam verfamur in luce Evan-

eo, ut nos ab omni iniquitate re-

gehl , qua d

do&Qi fumus veram reli-

demptos & emundatos, poflideret tan-

9. Nc

maledic

guonem & officia hominis Chriftia-

ni.

quam populum peculiarem.

(juam j

Pro apparuit, Grece e['c, 8gt-

Setlatorem 607201*2»: operma.) &Aw-

Non |

Q«»« , iluxit.

TÜS Y zelitorem , &mulatorem bono-

Gratia Dei-) Scilicet mifericordia ,

rum operum, id ef?: magna cum . ala-

mamm

benevolentia Dei omnibus hominibus

$d j

critate , iegenti üudlo & animo , vir-

exhibita in 1ncárnatione Chrifti.:

VMel

tutís opera capeffentem.

tdos, s

nomine Gratie De;, intelligic ipfam

d5 CHm» omut smperto v) SClllcee

$

incarnationem, vel Chriftum Salvato-

plena: poteftate & auctoritate.. -

Chfuly

rem noftrum gratuito incarnatum.

Inm

ANezo £e ca:»ztemnat.) Quar dlcat,

Err,

I2. Im;:emrem ) Incre dulitatem ,

ita te gere in tuo munere; adeo fan-

idololatriam,& fuperftitionem omnem,

&e & irreprehenfibiliter vive, ut ne-

quàm

Sacularia deffderia.) ld eft munda-

mo te audeac concemnere.

Inr

L

Pav

[

L

359

æ*ae* '*äe* m :

2

D

inibus l«

"USCAPUT II

fieculari:

Ad qllas virtutes fuos. debeat. adbortari , €&?. & qaibu&';' iäz'ti/is'ide-

eculo,

bortari : & quod a peccatis prioribus [ola Dei benignitare Jalvatt

i maggif;

fanus per lavacrum regenerationis, fa&li in [pe beredes vita eter-

Imeret ab

t ; monetque, ut bec docens ounam devitet doGirinam,.

x

. fimiliter , & bareticos.

a

)ileg, fe.:»

1. A Dmone illos, principibus, & po

teftatibus fubditos eïï'e;

£X di&o obedire, ad omne opus bonum paratos effe :

ii 1mpe

/4. Neminem blasphemare, non litigiofos.effe, fed modeftos,

1

omnem oftendentes manfuetudinem ad omnes homines.

J 4. Eramus enim aliquando & nos infipientes, increduli,

errantes , fervientes defideriis & voluptatibus.variis, in mali-

tia, & invidia agentes, odibiles, odientes invicem.

à

*

L

- 4. Cum autem ben

it Salvgfor;i

S S'thjæ'

;igmtas 7./&

:

hum?nltas apparu

2.VI»

noftri Dei,

'APUT

E

. $.* Non ex ope

ribus ju&itiæ—-, quae fecimus nos, fed fecun- j Tim

moxprumIcmÉai)

-

dum fuam mifericordiam falvos nos

fecit, per lavacrum rege- I- 9:

tt?s,omneä

nerationis; & renovationis Spiritus fan&ti,

t

orig.

alva-

Voderate,

E

6. Quem effu

.

dit in nosï abunde per

J

| efum Clhlji

ift—u-m S

-

torem noftrum :

E

T. Ut

'M'Hv) IH' n

illam ber-

Y. ]L/o.) Scilicet Cretenfes.

Odibiles.) gvcynroi,--odio digni.

im bono.

Principibus 8 poteflatibus fub-

Benignitas, 6 bumanitas. ) Id

-

disos effc-) Ut fubditi fint, & obedien-

j D )

eft. fingularis Dei er

ga homines a:nor,^

tes Principibus & Magifttatibus. -

ftudium & diledtio.

3dvemum

- Di&lo obedire.) mtiSaexeiy, id eft,

þrompt?» libenter,& ex animo obedire.

(8. Nom ex aþerüm jufi(i& , qua fe-

| Sic vo-

d omne opus bonum.) .A magiftra-

cimus nos.) ld eft, non mnerito Qþe-

jetum 4

tu vel Principe injunctum.

rum noftrorum ju(torum.

*

jtate 1e-

Q. Neminem blafphemare. ) ld eft,

Sed fecundum fmam mi[ericordiam. )

Propter fuam mifericordiam , id eft,

lerer tan-

maledicere, aut convitium in qp-ex-fx-

uam jacere.

gratis ex mera fua mifcricordia.

) qu-

Nozn litigiofos effe.) Contentiofos &

-Per lavacrum regenerationts)) Per

| bono

fixarum atnantes.

"

4

Baptifmum quo exterius abluti in-

um dl

1205, plzz;.

tus regeneramur in filios Dei . per

Sed modeffos.) émitixeiG , ag

z

gratiam adoptionis.

'eidos , mites y bumanos.

3. I

Z

Ef rénovattonis Spirttus Sdnäi .)Quo

ianfu[ti 1

fepientes.) d»oqror, féulet , in-.-

fcilicet baptifmo per gratiam Spiritus

Sc'xliþet

Incredzuli.)

A'f;ruSæ?'g , £mobodsentes,

San&i renovamur, & novi homines

efficimur, fan&i, jufti & Deo amici.

f' dicat j

Errantes. ) Tam in vià morum,

o if*

quam docrins.

.

«

E

6. Quem.) Scilicet Sphiturh San-

In maltts

:

'4g€72f€

s Impxobicate,

um.

| ilf i

per&ïerfïtate , nequitia.

A&ngde.) Large, .vcovpiofe.*

,

"-

-

360

*EPISTOLJE B.PAULI APOST. AD 'jif-ITUM

1. Di

—7. Ut juftificati gratia ipfius; haeredes fimus fecundum r;g-m

2

Y

*

gecefari

vita eeternae.

:

$. Fidelis fermo eft :

& dä his vollo—tueï confirmare : ui cu-

EC ISf Sa

NU

rent bonis operibus praeffe, q

&

-

ui cïedunt Deo.

Hæc funt

bona, & utilia hominibus.

j

&

.

ITim

.* Stultas autem quaeftiones

, & genealogias, & cckmiilehti'o-

L4.& nes, & pugnas legis devita: funt enim inutiles, & vans.

4. 7-

.Io. Haereticum hominem p

;

2lLim.:

tionem devita :

J

oft uünam, & fe;qrädam corre-

5l

2.23

.

IOP

. 1I. Sciens, quia fübverfus

eft, qui ejusmo'd'i' ER, & deïirii

quit , cum fit proprio judicio condemnatus.

-

1

12. Cum m1

;

fero ad te Artemam , aut Tyc

hicum ,,/fehina. ad

"

me venire Nicopolim : ibi enim ftatui hyemare.

* Pilm

I3. Zenam legisperitum , &

ll

2

Aps

EE

lläc'ite; Apgæn;itte', ut

: um i

sihil illis defit.

!

- fti

s

À

2. Ut ]æäægf;.j Id eif, a pec»ca'tis

| Io. C'ar'ieþtlianem. ) " (ï'bmmonitïo-

expurgati, & juftitia donati.

nem, quz leniter fit doce

ndo & «

|

Gratia ipfirs-) Non merito noftro.

nendo, ut refipifcant.

[?

v. xI-,[.ererläs'.[im'mr fecznalufyz» fPEm.) Jam

Dewita.) naparré, rejice, adverfare,

*

incipiamus fperare ,, & tendere ad

refpue. -

milïtoPi

hareditatem regnt caleftis. "

bverfus off ) IEic oamrain evero

ss

fus eft,-fcilicet fide, fpe, &--þohisï

. Fidelis f.'erma;)- Quafi di',ca'g

(

»vexl'æ

omnibus. -

C

J D

funt, & certa, qux dixi.

difcant C

Dé his vola.te confirmare)) Molo te

Deliuquit.) Id eft, peccat fciehä,

hzc affeverare , afferere, predicare.

& 'prudens, cum fit in harefi ob-

Dinis [

ftinatus.

Ut non

Bonis aberibus pracffe-). neoitac Sai ,

Proprio judicio condemnatus.) A

s

d rem

ita incumbere , & ftudere bonis ope-

ribus , ut aliis fint. duces ad eadem

ipfo condemnatus, nimirum per eà,

bona opera, fcilicet exemplo , &

qu£ facit , quia- fuo vitio fit, ut ab

Cànt, iv

hzréfi non emergat , & refipifcat.

predicas

etiam adhortatione.

I2 Cz» mtfer*a ad te drtemam, aut

Hac fmnt bona, €f utilta bominibus)

Is Q

Tychicum.) Ut fcilicet: tui abfentiam

& àdjut

Hoc enim a

p

gere hone&um eft &

:

in Creta fuppleant.

Qut n

utile.

Nicopolm . ) Ques

civitas e&' Epirï.

àtore

/g. 'szzzezzlagi;zs. ) Vid dicta

I ad.

Hiemare.) Hiemem trantigere.

tetur

^5

23*

Legisperitzm. ) joris.:Moy

"Tim. cap. I. num. 4. Docet Hiero-

faïcf,

Glm [

nymus morem fuiffe jidaizantium, ut

non Romani/, aut Grgci.

àQud te

ab exordio ÀÁdam ufque ad oroba-

pello.) Cujus frequens mentio in

bel omnium generationes ita memo-

A&is ÀÁpoftolorum , & Epilïolig D.

l

Pauli-

xiter, vélociterque percurrerent , ac fi

nomen. fuum 'reterrent.

U nibil illis defre-) Monet , nt ità

Vincüly

Pugnas /egu) Futiles, & Rabbint

viatico inftru&tos mittat , ut nihil il-

nhfec:o

cas quaftiones circa legem.

-

;is defit in itinere.

W.c,

d

|

CAP UT III.

361

dum frem

14. Difcant aunern & noftti bonis operibus præeiï'e ad ufus

necefíarios : ut non fint infru&tuofi.

* Ut Qu

IS. Salutant te qui mecum funt omnes: faluta eos, gus

Hac funt

. nos amant in fide.

Gratia Dei cum ommbus VObIS. Amen.

)

