tandam, ut nec menfam cüm eocom

lo5

enim eft, inquit, quisquis male agit ;

2

tigare:

nequim autem qui meditate, & cum

munem habeatis.

Apu

dolo ma'Ie a'gi.t.

x

I2. Qsid emum mibi

" de : das qti;' foris

1

deles

Wib U. ) Guaf

lg azymd: /1

f'ant judicare ? ) Quafi dicat : non erim

E

dícat ; Épulemur, nonin panibus azy-

ad mé pertinet eos'judicare ,. qui ad

mis, non triticeis , fed fpiritualibus ;

Ecclefiam non pertinent.

qui funt finceritas , & .puritas, vita

Nensne de üis qm intus fint vos indi-

do j

( a

etiam hypocrifi, ac dolo vacans, qui

catis ? ) Quafi dicat: Hanc enim vi-

funt

funt 2zym? weritats.

detis effe Ecclefie praxim, & veftram,

BELS

Ne c*ommi/äea;mini; f;rü;?dfl.;!a )

ü£ de pertinentibus ad Ecclefiam ,. in

Id eft; ne habea

.

tis -co-nforsïum cum

quibus jurisdictionem habetis judice-

VObl

fornicariis.

ti$; fiot autém pdganos ad quos ve-

In

Nom utique fafn;iarf;: bufus mundi.)

ftra; . & Ecclefi

E

g :juris'di&io non por.-f/

»e

Quuafi dicat , cum diXi«& Ícripfi, ge

rigitur. B

lltes

E

103

QO AP U -"r;'*v. & 'LVI-.

einfet.

-'ig. Nam .elos, qui- foris funt

s)&Ve'

:

5;15eus judicabit. Auferte nia-

lgm ex vobis iplis.

1

rnicafiis.

*

CAP U T VI

s

T

if e0$ , quod judz'cid con'tgndercnt' coram judice r

tbnico H änit- :

Cörfip

5

E

i'd,e loc

merans qua&

dam peccata , quibus imooluti regnum Dei non po[fide-

iisaqui

bunt : quedam licere dicit, que non expediant : e wrias:'

j

endit. vitandam

ut do-

: -ob cauJas .oft

Y

fomz'cq- |

: *

dionem..

m 'ejusi'

Udet aliciuiä veftrum habens negotium adverfuls;alterum,

"Nonne |

A

. judicari apud iniquos, & non apud fan&tos.

/..3, Àn nefcitis, quoniam fan&ti de hoc mundo judicabunt ?

jNum

Et fiin vobis

$T

judicabiu;r Itm?ndus, indigni eftis, qui de mini-.

mis judicetis ?

:5 Nefcitis , quoniam an

! 'in&f- / "

foecularia ?

.

2

.

gglos juäi-cäbimus ? 'quanto magis

tandos,

df

104« Seecularia igitur jud

icia fi habueritis : contemptibiles,

d judicandum.

wlewæu- |

qui funt in Ecclefia, illos conftituite a

ate.

^*. Ad verecundiam veftram dico.

Sic non eft inter vos

eto vOg

m ?

poffit j'udiäcare.i»nter fratrem fuu

j fzcg—

fapiens quisxqvl,lamï.; qui

L

MC M

ss

n tti

Taculo

143. Num .eos

*

Z faris

pngf; ngï' ja-

Nefcitis ;uoniam. Aägelo:, judim;

jn Yi«

dicabit. ) Non

cclefia.

.

Lmus?) Chriftus enim & fancti ju-

Malum.) Fornicarium1

ntelligit , ut

dicio proprie dicto judicabunt Ange-

los, & homines, bonos quidem judi-

patet ex Greco, 0» movqeov.

D

verfus. alrerum. ) ld eft , ad-

cio -approbationis , laudis , .& glori-

"xf

verfus frátrem,five Chriftianum.

ficationis ; malos autem propriiljïme

nert. )

judicio condemnationis.

w

( v

ticare.

g«4ic2ri.) Judicio gqr.ltendere y.di-.

*

Quauto magis facularia.

) :Selliter

) Cortte

Aþu;l iniquas

:j .Apud judi.ces i^fi-

negotid, que ad commutem homi-

deles.

num ufum pertinent ( hoc enim fi-

] þr/'!

OE mom apud Santbos.) Chriftianos.

gnificat. Gracum Bieria) fubaudi,

Vetíitl

digni, & apti fumus judicare.

!

ui ad |

9. n ne[citis quia fantli de,hoc mun-

Contemprililes qui funt i Eccle-

do judicabznt.). Quuafi dicat, fi fan-

d.

&i cum: Chrifto mundum judicaturt

ff« . &c. ) Potius quam Gentiles judi-

funt, quanto magis zquum eft vos

ces , five arbitros conftituite ad judi-

n vt

candum,

"

[ratt

. alios. judices non querere quam illos?

p

In

|odeé vobus judimäitur mundus.) $ia

. Ad verecundiam veffram dico, &fc.))

vobis judicabitur mundus.

Quafi dicat Hzc idcirco a me dicun-

(lice«

Indigui effii, ($c. ) Quanto magis

tur, ut hanc potiffinfum ob caufam

g ve

juftum vobis pudo/em incutiam. Nam

POl"

pér vos quafi arbitros minimx velftre

revera cui credibile vidgatur nelï)i-

lites componi dþf:b.ent :

LÀ

$

104

EPISTOL&* I B .PAULI AD CORINTHIOS

n (

26 Sed-frater cum fratre ]UdlClO contendit : & hoc apud m-

EE

Hdeles ?

A atc

d Iam quldem omnino deli&um eft in VOblS., qlf)d Jud1c1a

n

has del

«39- habetm inter vos, quare non magis mjurlam acmpms ? |quare -

ucat

ï

à

Demn

6.29.

non magis fraudem patimini ?

Rom.

. 8. Sed vos ifjuriam facitis, & fraudatls & hoc fratrlbus

TR

yittute

I2.17.

9. An ne(citis, quia iniqui regnum Dei non poffidebunt ?

r Thef Nolite errare : Neque. fornlc.arn, neque idolis fervientes, ne-

1j

L TToller

^ ^. que adulteriy*

1o. Neque molles, neque mafculorum concubltores, neque

Abfit

1.

fures, neque avari, neque ebriofi, neque maledlcl, neque

rapaces regnum Dei poffidebunt.

pus ef

P

ir. Et haec quidem fuittis fed abluti eftis, fed fanïtlücatl

I2 0

eftis , fed-juftificati eftis, in nomine Domml noilrl Jefa Chri--

iïzl2 &i in Spmtu De1 noftri..

2

-

cet Tont

Y

I2. Omnla

tere f

purue

*

L

um

pliciter

malum

nem eífe inter vos tarita fapxenna, ac

turpla patiuntur ,'ita mafculoruui con-

fatone

prudentxa preditum, qultratrum con-

cubitores , qui eadem turpla peragunt.

. At dicat

troverfias judicare. poilit ?

cxunt convicia.

Maledici. ) ^ofdopoi .. qui .in ahos ja-

quit i

Izrter: fratrem fmmz.) Inter Chrl-

Teeten

faanos

.II. ££ bac 7mdmz fwft:) Id eff

rm, f

fuerunt-etlam allqumdo ex vobis ah-

7- Delitium e/i ) In Græco eü

procur

nrfrr(xa, .a verbo nfr"ræ/ucu quo

qui ,^ qui fe hifce peccatis macularent.

tefater

fuccumbo , Cedo , tmngor

Icaque

4Sed. abluti efl;s. ) Sed has peccato-

Qum

rum fordes. per baptifmum & poni-

lh t

5grT4u«4, animi quamdam nnpotentmm,

tentiám 'abftexfiflis.

& imbecillitatem fienificat ,

qua-irz;

Mil

lucrive cupiditati üccumbebant, &

i

Sed [anüifcats effis. ) Non folum

tiolim

labes, fcelerum abluiftis.; fed fimul

fhtem

ad litigandum ante Gentiles judices

incitabantur.

-

etiam fanéctitatem divinz ; nranæ LOI'I-

fecuti eílis.

l

j'ud;cla lmäett:.) Llces, & contro-

u

j

verfias .

ufiféati eflis. ) Veram Ju&utxam per

cur ]i

aptlfmum adepti.

Quave non magis xn]urmm 4ct';þztts L )

Ip nomine Jefu - Chriffi. ) Per meri-

qug |

Id eft, damnum patimini, ut decet

d'it;

25

Chrlftmnos.

tum Domini, ac redemptoris noftri

fid,

Jefu Chrifti.

'Tota enim. juftificatio,

r

autem

9. Nelite errart. ) Exiftimantes ali-

& renovatio noftra a principio ufque

ua ex his que enumerabo peccata

ad finem adfcribenda eft mento

lol

non effe ,. faltem gravia , ut fimphccm

fionis Chrifti. -

P

p aL

uf

fornicationem.

Hy

Ef m/þzr:m De; soffri.) Ideft, vnr-

Tiemi

IO. Neque mall'cs ) [za?xauo: , illi

tute Spiritus San&ti a Deo no&ro pro-

cedentis.

s oqui

proprie funt. qui. Catamiti dicuntur ,

Huic enim auctori ea que

Gentu

-fcorta fcilicet mafcula.

ad fan&tificationem noftram pertinent,

6;

M;z/cularum ceéncnbitores, ) d. po EVOX CTA

peculiariter in facris lltens adfcubn

T , f' cut imolles illi. dicuntur qux

folent.

licet

"

Bt«

E

Ll

105

r

a

| äpud'ig.

I2. Om:nia miEï'ljcent, 'fe'xdï-non omnia -egpediülnt : Omni

-mi,hi licent, fed ego fub nuHius rediear poteftate.

d judicà

13. Eíca ventri; & venter efcis, Deus autem & hunc, &

has deftruet : cor

.

pus autem non fornicationi, f(äd Domino: &

À

x

w

! qua

Deminus corpori.

j

u

14. Deus vero

& Domin

;

virtutem fuam.

m fdfCitayit : & nos flufcvit»aþit' 'per

*

debunt!

35. Nefcitis, quoniam

corpora veftra membra funt Chrlfu? *Gen.

l]teS*,xne'

UNOE

'rollens ergo m

smbra-' Chrifi; faciam membra meretricis ? 2 æg

.

Abfit.

:

, teque

5.

16. An nefcitis, q

lqloniam- qu1 adhseret mcretrici, umim-' Cor- Rfï;

rci

La

L.

IO. $.

Qificai

pus bmcitur ? * Efunt er-ïim:(.i'n,qu.it)»dþuo in carne una

z

x

rÍ Qlli .Eï)hef

L

I2. Omni;t miki lic,m:?.) Que fCIll-

Sed i)omina,.ä Ut. illi cafto corpo- ' is

ü C-h*ri-;

re, & probatis moribus ferviamus.

cet funt indifferentia ,. quale eft repe-

tere fuum in jadicios quatenus fim-

Et Dominus corpor:. ) ld eft; Chri-

Ms a

Onria

pliciter prohibitum non eft , necperfe

ftus corpori noftro datus efl in ca-

ut; quaft dicat,

malum, nec tamen expedit, propter

j

e'rgo corpora no-

"du Coft-

rationes initio capitisindicatas. (ua-

*

ra non fornicationi , fed Chrifto ca-

fi dicat, hec contra judicia dixi, non

piti, quafi. mer

»eragunt.

) :

bent.

þbr?ï pure feIVi;e .de-

xliog je

qugtfi illicitum fit ex fe in judicio fua

repetere , fed quod nolim, fub .alio-

. 14- Do;nintim- fuþit;zvit.' ) *Chri&um

W dft,

rum, fcilicet judicum , advocatorum,

fcilicet crucifix m & mortuum.

Ei mos füftiitabzt.) Ad vitam immor-

obis ali-

procuratorum , Tmaximé infïdeliumPO-

tlarent.

teftatem vos rediei.

h

talem, in qua ceffabit ufus membro-

Omnia mihi lceut,

fed &go fub zul-

rum ad ea, que fynt hujus corruptibi-

-

eccito-

lis vite.

E

k porni

lw: redigar poteflare. ) Senfus .eft:

"

Multa mihli licent, que tamen;facere

t Per virtutem. fuam,) Potentia fua.

folum ^

nolim, ne redigar fuüb a

"

- I5. Corpora vefira membra (unt Chri-

ftateim.

li.enam poté-

ff ) Quamquam enim Chriftus cor-

| fimul

i 0f*

(13. Efta ventri,) Scilicet deftina-

poris fui myftici .caput fit prxcipue

ta elt, ficut venter efcis; quafi dicat,

ratione animz ,

cui impertit fidem ,

gratiam , (&c. tamen fecundariorefpi-

at per

cur lites fufcipitis propter temporalia,

que fere ad efcas, .& ventrem ten-

Cit etiam corpora , quz funt animz

metie

demnt; efca enim res vilis eft ad hoc

infirumenta, iisque Jar

itur vim,

facultatem ,. qua facile

[

nofi

facta,ut in ventrém demittatur, venter

| efe animz in-

jcitio,

autem .eft. corporis pars .admodum

perio fubjiciant.

ignobilis, ut'pudere nos debeat ejus

Tollns ergo membra. Chrfhi, 6e. )

ufque

,caufa tantas lites movere.

Quafi dicat: Sane rem indignam fa-

) pil

J Huncy E bas deffraet. ) Cum mo-

cit qui. fornicatur ; nam membra fua,

Vi

tyiemur, aut poft re(urre&tionem ,. in

quz quodammodo Chrifti funt, cui

j

tanquam . capiti, agglutinatur, tradit

) PI'O'

. . quà ficut homines ec mabemt gec u-

bentur , ita nec comedent, aut bibent.

meretrici.

| qllæ

Coipus autem 7292 fami;niioni.) Sci-

'.16. Unzum co:pus 'efc:;tur.«) Per cor-

ferty

Jicet deftinatum eft.

&

[orii

É

pggum un?one'gq & commixtionem.

X

e.

*

1 B;'&/. mf" C;a—m..anqch..» ïam,z?llf..

-

h

*

Es

*

*

1o6

EPISTQLE I B. PAULI AD CORINTHIOS -

.17. Qui autem aäþæi-Et Domino , unus fpiritus eft. -

« h

X8. Fugite fornicationem. Omne enim peccatum, quod-

abeat

cumque fec

3*

erit homo, extra corpus ef; : qui autem fornicatur,

N

ín corpus fuum peccat:

*

D

.

*bup.

19. An neícitis, quon

1

iam * membua veftra »templüm- fu'nf

qnilitet

8-17

oCor.

Spiritus fan

,

&i, qui in vobis FR, quem habetis a Deo; & non

muüer

6.16, efts veftri?

$]

* [nfr.

20. * Empti e€

nim eftis pretio ma

x

.

N

pus, ü

7: 2» De

5

güof Qorificgtg,& Port-*axte'

LÀ

tentet

etr.

um in Corpore vestro.

€

1.18-. .

»

6H

^CAPUT VIE —

imper

; Corz'nt?äio& z'njlmzt de matritnonio, ejusque ufu , &? i&dzjälubili fvm-

2

-N

que p:

culo, inuuptis commendans calibatum : & quemodo fidelis cum con-

. juge infideli fe babere debeat : quodque unusquisque , in quo vite

VerO |

$

Jlatu ad fidém vocatus eff , permaneat : "Virginitatem matrimonio

perm

-pr;»efärt,' uxorem mortuo marito liberam dicens , ut cui *velit,

z

9. (

, "

in Domino nubat. ;

,^

bere,

IQ

E quib'us autem fcripfiftis mih

hi: Bonum eft homini mu-

"p

6s

: 1

lierem non tag*gere 4

4

LA

-

2. Propter

T s curna nb j:«Id, eH:,X duO

i ïu;em lm?eti:

21

Ífunt una caro, cikat locum Genef.

vos mifit.,

3 Deo, ) Qui illum in

Tomic.

€:

cap. 2. 24.

z.

Er non effis veffri.) Id eft, veltri

i

VIY ER ssus

/þ;'rltm. ) Unus chari-

juris ; ideoque 'fi fornicamini, corpore,

Jopali

tate, voluntatis confenfu, gratia &

quod veftrum non eft, abutimini.

)ouy,

ploria, qux hominem faciunt quafi

Qo. Empii enim» eflis pretio magno.)

quibu

divinum-

Deunm, ut cum Deo qua-

Non eftis veftri juris, cum fitis fervi

gale i

fi ünus idemque fit fpiritus.

emptitii, magno p

x

;*gtäo Chrifti f:mj-

N

Mc't.

I9. Fagite, fornicatiozem. Y Peculia-

guinis"redempti.

x

Je eft huic vitio , ut fugiendo potius,

Glorificate &f portat

e Deum im ca;þofe

qua [

ve/?ro.) Caftum illudfervando in ob-

Te

quam pugnar.ldo vincatur.

-

ä'

PW 4

e Omne peccatum.) Pleraque peccat

fequium . Spiritus & Dei.

volr

Extra corgus eft. ) Id eft, taleeft ut

E quibus autem [eripfiflis mhi.)

proprium peccantis corpus non pol-

Mp

Quafi dicat: Quod attinetad

fécy

luat4& maculet..

;

quzftiones ,

1as propofuiftis mihi

de matrimonii

&

; caclibatus jure , ufu

debit

Àz covpus fuum peccat.): Quia de

i

honeftat illud, & ignominià affic

"

ip

fructu, fic tefpandeo.

fcedám libidinem exercens? -

Benzum ef bemiu: mu

lerem: non tf;ä—

Re

Ig. Membre veflra templum

/;m? Sp;;

gere.) Id eft, commodum, honeftum,

temp

T0Us Samr) Nam in juftis eft Spi-

& honorificum homini eít caftimo-

m

niam colere, &am

ritus Sanc&tus , ut indicant fe

á

quentia ,

ulierum conf?gtqï

in ;

&

Es laf:ips disimus Adt. c. 2. 4--

dme abRinerg.

QT

*

&

*

CAPUT VII

107

2. PrOpter formcatmnem autem unusqmsque fuam. uxorem

) qm)d

habeat, & unaquaeque fuum virum habeat. -

"chatur,

3. * Uxori vir debitum reddat* fimiliter autem, & uxor viro. !Pet

4. Mulier füi corporis poteftatem non habet, fed vir.

Si- 3- 7-

i funt

militer autem & vir fui corporls poteftatefn nOn habet, fed

; & not

.mulier.

5.. Nolite fraudare invicem , mü forte ex con(enfu ad tem-

porta

pus, ut vacetis orationi : & 1terum revertimini in idipfum , ne.

tentet vos Satanas propter incontinentiam veltram.

6. Hocautem dico fecundum 1ndu1genuam, non fecundum

imperium..

Jl i.

7. Volo autem omnes vos effe ficut meipfum : fed unusqms-

m C0

q*ue proprium. donum habet ex Deo: alius quidem ficy. ahus :

vero fic.

1 oitt

T I00000

8. Dico autem non nuptls & V1du15 bonum eft 11115, fi fic

cdit

. permaneant, ficut & ego.

*IVfat£ ,

9. Quod fi non fe contlnent, nubant. Mellus eft enim nu-

$32

. bere, quam uri.

I

[ni ffit

. IO. lis autem, qui matrlmomo ]un&I funt, pracipio non Marci

ego »- fed Dominus, * uxorem a viro non difcedere.

IO /'

-O2

Luce

—

t0pter

ais

11. Quod

10.18-

illom ii

9. Propter fornicationem. ) Ne in

tanas, fi diutius maneans thoro fe-

formcatlonem incidat

paracl.

Propter incontinentiam véffram,) ld

, vefir

. Debitum reddat. ) Debitam oon-

corpOl'e,

jugahs copule. In Greco eft, dac-

eft, per continentiam veftram occa-

xmml

ANop&vqr. £vyoicY , debiram beneva/mnam,

fioneit lapfus vobis objiciens per in-

quibus verbis: honefte debitum.coriju-

continentiam ad quam vos proclives

Mdgilö )

animadvertit.

tis fervi

gale Apoftolus circumfcribit.

i(ti t

Mulier. [us corporis poteffazem mon

6. Dico fecuudum mdn/gemmm.)

babet.) Scilicet fecundum ea membra

Quuafi dicat, copulam mdulgeo, non

quz fexum dlfhnguunc, & qudtenus

PræClPIO

qurpit

j inob-

"ferviunt actui conjugali.

". Vola.) Mellem , cuperern.

Poteflatem mom baLet.

) Ut pro fua

Sicur meii fum. ) Qiuoad c.æhbatum

voluntate poflit &onti

nere, aut alteri

continenti :1i.

i. )

fe'conjungere, fed maritus.

Alius quidem ffe , alius autem fic. )

th.Eil

Id eft,

S. Fraudare imUiceps, ) Denegando

alius: tale donum, alxus vero

sml'

debitum conjugale.

tale ahquxd diverfum. ^

oU -

EÉx caa/än/i;

Ab&mendo.

L

9. $ fi€ permaneant. ) Id e&

i.

Revertimint m ddipfum. ) Finito

nuptl & collibes.

y It

tempore orationisredire ad opus con-

9. Quam w,) Id eft, quam libi-

gftom,

]ugale.

dlms ardore flacrare, & in . libidinem

fbimo

Ne tentet. vos /sznm ) Id eft, ne

0011fenc1re

!

fuette

in adulterium ,

aliasve - damna.bnles

l1o. Pracipio mom egoó, fea' Dominus.)

R" odfb

corruptelas vos tentando pertrahat fa-

Refpicit Apoüolus Domini prscepeuna

*

108

| Eþ[STöL.ZE 1 B.'PAULI AD CORIN'THIOS

r1. Quod fi difcefferit, manere innuptam

?

j

| !16.' U

, aut Viro .fï:IO re-

* unde d

conciliari.

Et vir uxorem non dimittat.

*

IZ N

12. Nam ceetéri$ ego dico, non Dominus.

Si qüiä f ra*täi'

.' uxorem habet infidelem , &

ficut vo

;

z

-

.haec conferltit' habitare cum illo-

T. doeo.

non dimittat illarfi.

I3. Etfiqua mulier fidelis h

abät virum. inflldelïemg*

g. (

& hie.

confentit habitare cum 1illaj non dim ttat.virum :

A um Á

m-*iïde- |

i (

I4. Santtificatus eft enim vir infidelis per muliere

. lem, & fan€tificata .eft mulier infidelis per virum fidelem: -

AE fenati

E

g0.*

alioquin filii veftri immundi effent, nunc autem fan&ti funt.

1«. Quod fi infidelis difcedit, difcedat: non enim fervituti

qpaneat

^ior

fubje&us eft frater, aut foror

*

in'huju;mpdif: 'in— pace autem vo-

o cävit nos —Deus.

? G*

WE

.

— fl

16.Unde

us s

de uxore nbh dimittenda , Matth. c . luitur fidelis

»er contactum : i'nfïdelis-,*-

i

Ig. Marc..cap. to. Luc. c. 6.-

fed potius in

;

delis morali quadam de-

foror t

11. Quod ff difee]ferir. )F aCto divortio.

nominatione fanctificatur, tum quia

- qu dilc

^. fentiutit

Manere ibnuptam.) Nam fl conjux

maritus eft fanctz, id eft, fideliscon-

feparet fe a conjuge , quia, verbigra-

jugis; tam quia eam.in fide fua non

Iu

tia , eft adulter, non propterea diilo-

impediendo ,. & benevole cum ea vi-

- Nd,

Jutum eft matrimonium.

vendo, quafi viam fternit fibi , ut per

.-;-v-gi(') Ch

Vir uxorem mom dimiitat. ) Sine

preces, merita, verba, & exempla fidelis

&i fumu

gravi & jufta caufa; ob fornicatio-

conjugis convertatur, & fiat fanctus,

vituten

-Aliaquin p2 vefri tnmundi e[fear. )

hoc d

nem enim & aliis juftis de ,;,ailfïs'(ïi'

s

mittere licet.

Quafi dicat, fi ab infideli conjuge

* füol

:« I2- Nam cfe,teris.) Sc

ilicet qui mä-.

faceretis. divortium, filii veftri habe-

16

trimonio junc&ti non funt.

Opponit

rentur quafi nati ex. illicito thoro,

1 f 4 Vun

enim huné.verfum verfui Io. ut patet

adulterini & illegitimi.

fidelis

ex VOCe; z4mi ( ex voce, cateris ,

Nanc autem [ands [mut.

j ,IlïQeR , ex

&fid

quod ex fequentibus clarius patebit.

honefto , & legitimo matrimonio con-

Tit ,

Ego díco. ) ld. eft, ego auctor fio

cepti, & nati... Vel faz& fus£ , quia

Htl p

non prxcipiens, fed confilium dans ,

connivente infideli facile fidelis paren-

Conv

ut fcilicet. innupti perfeverent, qui

tis fide, diligentia & cura fanttificari,

f65 ]

" fiümirüm continere poliunt: ad pre-

funt.

baptizari ,

& chriftiane educari ,pof-

nxof

cedentia enim. & mnon ad fequentia

|

Vfce

hoc eft referendim,

I5. Quod ff infidelss diftedir, di[äeäat.)

&i quis-frater. ) ld

eft NC.hri&ianuqs.

Senfus eft, fi infidelis difcedit, non con-

bor

Non dimittat illam.): Poterat enim

fentiens habitare cum, fideli , ut fi-

Ufic

conjux fidelis cum conjuge infideli

del:, id eft, fi religione ejus offen-

ut

ermarnere ob fpem converfionis infi-

fus eam relinquat, non eft quod con-

3

elis-

VMide Conich. de Sacramen-

jux*fidelis exiftimet fe, debere illum fe-

fei

-. tis difp. 26. dub: 5. n. 56. & 57.

qui ; fed finat eum difcedere tanquam

Sen

14- Santlificatus eft égtm vir 1ufide-

hr

per illius difcelï'um libertati fuz refti-

tutus.

lis per mulzerem frdelem. ) Q uafi dicat,

hd

matrimonium . & conjunctio hec fan-

Nog enim fervituti, &fe.))

'Id eft y

«

t

EU

! ',&a : gg y und'ej n0n profanaturnec pol-

non eft fervnilliter Flll)je&uä' irater aut.

oX

CURYT

--

-

/

;).'-C A.PKU ']A:'*. VI!c ,'& *

1

109

jïö.-' Undeefiihi fci'*s*, qmulier, fi virum falv

f iw ".

um fac»,i*"es' ? aut

*

unde fcis vir, (i mulierem falvam facies? -

f

.

s frate

ficut:divifit Donfinus, unum quetïx.cju-em

j

17. Nifi ubicuique

üm 1llo.

À

)

ficut vocavit

D

leus , i'ta amwbu,lcït, & ficut in omnibus Ecclefiis

s

doceo.

-18. Circumci

f

us aliquis vocatus eft? non adducat prmæþu4

; & Bicf

d

tium. In praeputio aliquis vocatus eft ? non circumcidatur. -

$

üfide- [

19. Cmcumcifio nihil eft, &

vpl;e?þt.ltiu-*m nihil ett : fgd vgb'-!.

*

delem: - ]

fervatia mandatorum Dei.

fünt.

2o.* Un

*Eph. )

;

ione vocatus eft , in ea pt-ï;fþ

tvitati

1naneat.

usquisque , inrquzf. vocat

«

Ab

em vo-

2I. Servus voca

tus es? nonjü

*

t:tibi curg : 'fed & fi potes

äeri, liber, magis utere.

s

. Unde ]

O.5

22. Qui

puss

nfidelis,

damde. —

foror: talibus , hoc EG: * inh;delib-uskt ;velim unumqüeihque in vocatione 'Vfui—'

conjugii perfeverare , & univerfim.

im quia

qui difcedunt , aut cohabit

:

zfre'nön con-

-forte fua effe contentum.

eiscOle —

fentiunt.

f got.

Ào pace amtem vocavit nos. Deus. )

— Et, ficut.) In Grzco eft, », 5-17&);, & fíc.

| & vl

Id eft, ad pacem.

Senfus eft : Reli-

Doceo.) Qiurácooue , ordtmv.

9. Cireumceifus aliquis vocatus eff ?.

ut p

»io Chriftiana ad quam a Deo voca-

fiddi

ti fümus , non cogit nos ad hanc fer-

Id.eft , fi'quispiam prius circumcifus,

fanQdus,

vitutem , qua pax Chriftiana turbetur,

quia Judaus , vocatus eft ad fidem.

- Non addnucat praputium. ) Circunt-

f[czzt. J

hoc eft, pacificus & tranquillus Chri-

Yonjuge

fti cultus in. familia impediatur..

cifis enim preputium reduci poteft in-

| habe-

16. Unde emim fess multer , ff virum

ftrumento attractorio, quod Spatifte-

zivum facies? ) Quafi dicat: Sicin-

fem vocant, adducta cute ut plan-

dem tegat, ut docet Celfus lib. 7.

fidelis, rixis, probris, minis in fidem

dia

& fidelem conjug'em difceffionem qua-

C. 25. idque eos qui a Judzis apofta-

10 COft«

'xit , difcede o conjux fidelis ab eo,

tabant ad Gentiles ,. facere folitos,

patet ex lib. 1. Machab c. I. I8: &

, qui

ut pacifice vivas neque pratendas fpem

)31-eq-

converfionis ejus. " Unde enim id fpe-

Jofepho lib. 12. Antiq. c. 6

ificar,

res in homine pagano, blasphemo,

lz prdþm:io voratus. ) Vocatus à

xixofo? ac confequenter undefcis, aut

Gentilismo ad Chriftianismum.

M

i

unde fperas, quod eum falvum facies ?

Non circumcidatur. ) Moc en'im ef-

eat.

17. Nifi unicuique . &e. ) Ordo ver-

fet. judaizare.

'borum eft , ita ambulet quisque , ficut

Ig. Grezmc

if mibil f , &c.) Sen-

1C0n

fus eft, nihil hzc valent, aut confe-

ut

unicuique divifit Dominus , & ficut

offen«

unumquemque xocavit Deus.

runt ad falutem, & ju

l

ftitiam , ; id?O

Njff. ) Idem hoc loco fienificat quod,

non funt affectanda.

] coti*

Sed o&j&r*vxztia mandatorum | Dei.

m fe

"fezl verumtamen, vel boc ramen [atvo.

"Senfus ergo Apoftoli eft, quafi dicat,

Supple, eft

a;iquid Q& confert"a»dfg-

lquïm

jl

-hxc dixi de conjugio fidelis cum in-

]utem.

*

$

-fideli, deque difceffione ,. & divortio,

QO. In qua

vecatione, ) Mite ftatu.

QI. Nez fit tibs cura. ) Non te res

lefh

i infidelis illud querat, aut conftare

illa angat, quod fe-g.vus.fis'g

r il

gon poffit pax fine divortio ; alioqui

-

Lj

^

*

:

]

-

-

uo — BPSTOLE i, B. PAULL AD CORINTHIOS

vittt

42. Oui enim in Domino vocatus eft fetvus,"liberiüs eft

Usmo

hu

Donin!: fimiliter qui.liber vocatus eft , fervus eft Chrifti.

Y

-

SSup. 23. *Pretio empti eftis, nolite fieri fervi hominum. ,

*420.

efi ut

24. Unusquisque in'q

n

uo vocatus 'eit'? fratres,l'inïho-c,pïrma-

I*tt. neat'apud Deum.

*

.

30'

LÀ

ni

a quam T

2s. De virg!

ibus ,a*utem? præqeptüm Domini noii »hax"b'eo—:

"Confilium

3

iT

autem do; tamquam mife?icordigm confeCufusa Do-

terit et

*

"mino, ut fim-fidelis?

*

m

./26. Exiftimo ergo hoc bonum effe propter inftant

6&1 n'ef

ceífitatem, quoniam bonum eft homini fic effe.

eft, ol

9

47. Alligatus es uxori? noli qüserer

e fo—l,utilone':m, .Sþ,lutgs

.es ab uxore? noli que&rere uxorem.

quom

fti.' Et ü»:nupfe'ricg

M.

X

«""28:. 51 autem acceperis uxorem ; non pecca

*

virgo,

ut fit

s

[ d

LÀ

8b Q

$; *p

e£ ef

Qfe;j*i llber , magis utere.

)

Td;*zq'u.:ïm *mi/l;ricor;di;trh cabjä'cutu;f $

Pa x

*Senfus éft , ( tamien fe fe aperiat oc-

&:.) Virgini:ate confulo, tanquam

tb

«afio & opportunitas confequendx li-

is, qui mifericorditer affumptus fum

bertatis, eam fuadeo elabi non finas,

ad gratiam Apoftolici muneris apud

berorm

-tionam

fed illa utaris', ut in libertatern te af-

:

Gentes, ut fideliter illis confulam ;

*feras.

quafi dicat: Quo pr&' aliis Apofto-

que ci

22. Qui enim in. Dom'iæ; vOCAIH T eft

lis indignior majori gratia & miferi-

ür, &

cordia vocatus fum ad Apoftolatum ,

à Ego.

fervss, 6c.) NeGe verba'hzc cum

mitten

ilis : fereus vecatus es j non fit t;bz cu-

' eo magis decet me efle fidelem in meo

*4.

Senfus autem eft, qui enim cum

munere, & fideliter confulere iis, ad

füs &l

fit fervus, a Domino ad fidem ejus-

filis |

quos a Chrifto miffus fum Apoftolus.

;

molef

dem Domini Jefu Chrifti vocatus eft,

36. Ex.f/i!i;)w ez';;;a boc bonum ;Wä

)

imanumiffüs eft,' & libertatem filiorum

tut;

Ut fcilicet virginitatem fervent. .

tl

Dei affecutus, licet adhuc fe;viat fer-

Proprer inflanrem. neceffitatem. ) In-

vitutem temporalem.

1

ftans neceffitas eft brevitas temporis ,

)

^5 ServWs cj? Cbr(f

Quuia ab eo re«

ju v

demptus.

quod nobis conceditur ad &ternitatis

Íueul

conquifiionem ; que proinde non

lüte

QS!':PT

etio ;empt:f, e/?f&. j Sanglæinis

mundo, nofn conjt

Chrifti..

Deo-danda eft.

igi, 1"ed eïnh;næ &

Tà

Noite fierd fervi Lominum. ) Ne vos

.,

ton

in fervos vendatis, aut fervituti man-

^^ Quimiam binum e/?i*kpm:'n;/;q e]&. )

Wt a

Quafi dicat, exiftimo bonuin effe ma-

£

Cipetis , fi poffitis libert&te gaudere;

nere virginem propter inftantem ne-

mag,

*hec éními civilis libertas decet Chri-

defi;

Rilibertum , & juvat ut expeditius

ceffitatem ; bonum, inquam, efle in

X

Virginicate.

Particula enim. 24o2£a,.

eidem Chrifto fervire poflitis.

non reddit caufam , fed.infervic ejus-

lt

: 2'4. d5 pud Det;m,

Deo adhzrens,

,

fun

cui per Chiziftiánismum fe adjunxit.

dem fententis repetitioni.

dui

25. De virgimibus dutem. ). Ut fci-

-99. $i aeceperis uxorem , mom pecca-

th

licet manemt virgines , & ferviant

f^. Stnimirim nullum fubfit; unpe-

du

Deo ín vïrginirate. !

dimentum , .

quod matx:imqnium —rde*ab

fu

o

ülicituun.

| 4Cerf€fi:fm anieu: do. ) Ut. id .fa(c

-

ianc. ;

.

Lt

*

b

*

CAPUT VHL« E

:

YII

ertus et

virgo, non peccavit: tribulationem tamen Carnis habebunt

*

lrifti

huiusmodi. Ego autem vobis parco.

.

l,

j

29. Hoc itaque dico, fratres: "Tempus

breve eft: reiiï:luqm

eft, ut & qui habént uxores, tamquam non habentes fint:

C.psrm;;.

4

3o. Et qui flent,tamquam non flentes : & qui gaudent; tàm-

Uib

juam non gaudentes : & qui emtint; tamquam non poffidentes:

f

qs üDe. - Ó

31. Et qui utuntur hoc mundo tamquam non

'uc'antur, præ:

terit enim figura hujus mundi.

"i

.32. Volo autem vos fine folicitudine effe. Qui fine uxore.

eft, follicitus eft, quae Domini funt, quomodo placeat Deo. -

Solutus

.33. Qui autem 'cum uxore eft, folicitus eft; quae funt mundi,

quomodo placeat uxori ; & divifus eft.

*

mpfefit

34. Et mulier innupta, & virgo cogitat, quee Domi

ni funts

ut fit fan&ta corpore; & fpiritu. : Quae autem nu

meaenas i UE

Vitgo,

2

pta eft, ;ogif

ufecm.; r

5

tat, Fluxæ funt.mundi, qpqmodo placeat viró. .

45:Porro

tanquam

us füm

Tribslationem caruis.) C ofijugii : li-,

dc:nfe:.) Confiderationé brevitatis &

15 apüd

berorum & familiz onera. "Exibula--

vanitatis gaudiorum hujus mundi.

tionem .enim carnis appellat eam,

Tanquam non poffidentes. ) Perpetuo

lm ;

Apollo-

que circa carnem & carnalia verfa-

?

fcilicet , fed canquam

à

dfgfru&u:arii ad

mileri«

tur, & quae carnem: afliigit.

vitam.

Ego au.em vobisparco. ) Scilicet per-

I T:m"quain nom utantur.) Uten-

litum,

|inmeo

do fcilicet obiter, & quantum fers

mittens conjugium :.. Vel potius fen-

js,ad

fus eft: Ego autem vobis tanquam

neceffitas , & fine adhzfione affectus.

ffolus.

filis parco, cupiens afHicionum &

Preterit enim figufa bujus mundi.)

moleftiarum |quz nuptias confequun- -

"T ota hujus mundi facies & difpofitio

tranfitoria eft, & ali

43

tur; expertes elle, ideoque continen-

qu'ancþ .c;:lïx'aþit.

tiaun fuadeo.

n 2- VOO.) Velim»-

ïl) I-

29. Tempu: &reveeff. ) "'emp

CR

S;ze /öäz*citudäne effe-) Ac confequen-

poris,

jus vite, ideoque non immorandum

ter in virginitate& celibatu vivere.

nitati$ i

feculi voluptatibus, fedde aterga fa-

Sollicitus eff que Domini funt. ) Id

non

lute ferio cogitandum.

eft, magnam habet opportunitatem fe

ng

Janquam non babentes.)

Ut fcilicet

totum occupandi in rebus'

non magnopere rei uxoriz afficiantur,

bus ad falutem &ternam.

fpe&gnf.i.

fe.)

ut animum, mentém, atque ; morem

Quomodo placeat Deo. ) Per :cordis

c má«

magis in Domino, quam in uxoribus

puritatem , & opera pietatis.

Y

defigant.

33. Drwifus efl.) ln multas curas

ffe i

diftractus , ita ut uni Deo: vacare nos

20. Qu flent,

't;mqtmm .non- flenzes 5 ;

lilünj

Id'eft, quibus triftia accidunt; que

poflit, fed. partem cemporis Deus ,

funt flendi materia ,

non iis admo--

partem & quidem majoreim & potio-

equ-

dum commoveantur, fed patienter &

rem.uxor & filii vendicent.

d

wquaggmiter ferant , utpote.non diu

34- ngiiat qua Dosini þmt.) Op,i

ipe

duratura, fe

que'confcilentulf fpe' vite

portunüm habet otium ea meditandi,

*

future. '

i

que fpectant ad Deum.

"

4

- Et-qui'g.m

erit,, : an":ian 30;(.'24"!

2 Ef [ f füä*'-) Pura & .imxnacg;ataæ

-

-

$

fs

LÀ

*

Ó

hd

*?i:

LÀ

P | : ,Episï*oLZE h 'B.-'PhüLp ADïCOR!NTHI(')S. '

-3$. Porro hoc.ad utilitatem veítram dico :: non ut läcjueuni

vobis injiciam , fed ad id, quod honeftum eft , & quod facul-

- tatem' praebeat fine impedimento Dominum obfecrandi,

t

-.46. Si quis autem turpem fe videri exiftimat fuper virgine

li f

fuà, quod fit füperadulta, & ita oportet fieri : quod vult fa-

e

EM

ciat: non peccat, fi nübat. *

*

9.

b

de füo firmus, non habens seeti-

- 37. Nam qui ftatuit 1n cor

p

fitatem , poteftatem autem habens fuce voluntatis, & hoc judi-

.

cavit in corde fuo', fervare virginem fuam, bene facit.

48. Igitür & qui matrimonio jungit vir

I.DF

ginem fuaïn : b'enþ, :

*

ficat

. facit, & qui non jungit, melius facit.

om

39. * Mulier alligata eft legi; quanto tempo

re vir ejus vivit:

4. 9

7- ?- quod fi dormierit vir ejus

.liberrata eüV: cui vult nubat': tantum

1

vit,q

in Domino.-

;

3-9

. 40. Beatior aute

m-erit», fi fic þermanfärit, er'cundu'm meünf

i,

tihi

l

confiltum : p;qto autem , quod & ego Spiritum Dei habeam. -

P

X

A

X.VQCAP'['?T :

f^.

IDl

7 95. Nen wt läqheum vl5 injeciam.) .habet animo propofitum, nec mo-

Non quod vobis-imponere velim-ne- vetur vulgi fermonibus, ut fecus fa-

éctmi

- ceffitatem continendi, & vos eo cogere.

Iciat, quam apud fe conftituit. -

idolis à

Sed ad id quod boneffum eff .Y Scili-

Nem haLens neceffitatem. ) Scilice

p

cet vos adhortans 'ad honeflum, id

precepti.

:t

pus h

.

Ni4

eft, honeftiorem & meliorem viven-

Poteffa

tem anutem ï*/;.aZemj. )/ Cir(:;a(

Chit

'di conditionem ;in ccclibatu B.

propriam voluntatem.

- &e

"Facultare

Ez. boc judicavit in corde fuo.))

Ideft.

- nibus.

T

m-þræ?ed!.) - Vobis v"irgi:

EC

maturo judi

nmt

ftatuit.

cio apud fe decrevir &

qui f

— dnpedimento.) ld eft,

: diHra&ione.

ferentt

6. Si quis turpem fe wideri - exifl;-

Servare virgimem fz

virginitatis,

x

4m. ) In l äejtuj

E

,Pat , 6f0.) dd eft, fi quis putat fibi

tailt

- effe turpe & indecorum , quod filiam,

Bene f acit.

) Quia conüliufn. l(fhfï.

-hubef

verbi gratia,-jam fadulcam nuptui non

fti & meum adimplet.

tradiderit.

39.- Alligarta eff legi.)

Scilicet ma:-

idolot

trimonii, ut fcilicet difcedere a viro.

Íind;

Superädu[ta. )

ers'gauyc-fgv , mültum

qum

fuperans axug» ,

tempus opportu-

fuo,

. alteri nubere non polfit.

num eam viro tradendi.

52 dormieriz,) Si mortuus fuerit,

CORt

Ef $ta oporter fieri. ). E ita potius

Liberata eft.) Id eft, libera eft,.ut-

L2 0s

: firmo

debere fieri"putat, utfcilicet eam vi-

nubere poffit cui. voluerit.

rOtradat, quam ut eam domi virginem:

— Raatum in Deomino. ) ld eft ,/'iin

: p

fenefcere patiatur.

Chriüi&njszllo i

nubgns viro: Chri-

;;

Tye

Quod .vult. faciat: ) Collocet eam

ftiano.

A

re, |

*

mQXï(

án matrimonium, Ífi hoc mapis- pla-

40. $2 ffc permane

rit. ) Sinwir—o;.

Cat(

ceat, vel fervet virginem , fi id malit.

; Pate autem quod & ego fpzritum Dei

37. Nam qui ffatuit. n torde fun ffr-

babeam.) Spiritum confilii , fecundum

J

J

mus,) ld eft, qui ftabile ac. firmum

quem puto me hzc Hdgliter faadere.

b citp

17

-5

ä

-

-

x* ä&ïï* æ*ä !

713

15(ju60m

CAPUT VIIL

od fieyl.

i,

uamquam idölotbyt;"s;vefcz' non Ft ex Je illz'cz*tuha, cum z'dalurr; nul-

' Vitrine

lius fit efficacie,, aut pote[latis, non Junt tamen illa edenda , aut re- -

| Vglt fa.

pugnante con[cientia , aut cum infirmorum -offendicillo : neque

15'n€cef- !

-ea edere , aut non edere , bominem efficit —

meliorem.

l.
