fua, ne nudus. ambule;, & videant turpitudinlerg

*

X

12.39

'.;,grandin-i's :

Supra

I6. Et con

d

T

gregabit illos

in löcüm, qui V-Oca'tür'HeBräïi;chïe;

Sf 3

Armageddon.

*

. I7. Et feptimus An

gelus effudit phíalam fuam in äereïh,»"&;.

E Mul fom

exivitvox magna de templo a throno, dicens: FaCtum eft. -

!

38. Et fa&ta funt fulgura, & voces, & tonitrua, & terrge-

dri n

C

motus fa&tus eft magnus, qualis numquam fuit, ex quo homi-

nes fuerunt fuper terram: talis terrzemotus, fic magnus.

.- :

Gen-

.19. Et fa£ta eft civitas magna in tres pgrtes,-& civitates

'LET ver

um

t. L phial

E tibi dammat

ritus immundi magnum tufic Rrelaïtll;n

ftinuaturk' interfüþfa*näfta&id. - Tnter-

.edent, & multos ad àrina concita-

'pofica eft autem parenthefis occafione "

P multas,

bunt, fed omnis armatorum: conatus

diei illius magni cujus. meminerat.

.5 Cum

in nihilum. tandem . recidet , -ipfi enim

Sient far,

) Àd eft inexPe&atg, e':;:

potius vincentur & occide

Y

ntur, ut qu

improvifo.

;

,-gui inhabit

' indicatur.

Er ca/]oa't:t v

e

-/t!im&kra /t&. ) Sdn&fa

I4. $unt emim fpiritzs dæmoniorum; 2

tatem & fdem , & virtutes, quibus.

]d eft damones:

ut dictum eft.

NX iianu'ndi fpliritufs,

anima . Orpratür,.«& fine

qui.bus : turpts

L Bo

apparet & pudenda.

[ icetur capite

Facieztfes þgnd. ) Oftendent emm

-16.Czngregabit. )Scilicet

Anticliri-fhiï

Venit is ie;

prodigia , quibus hominibus | perfua-

-irmageddon.):. Midetur eile locus

T0 more ;

deant bellum effe fafcipiendum, & his

prope Jerufalem , & vallem Jofaphat,

in qui fole: (

fignis multos excitabunt.

ubi futurum eft judicium, quemadmo-

QUs , cum a

E* procedunt ad reges. £otius Terra. )

Cere vult, -

dum etiam eo tempore videtur futurus

Ut eos ad Antichriftum adducant, quo

locus notus, qui nunc eft obfcurus..

Dare ilj c,

junctis totius orbis viribus.potentius

Vocém hanc Hebraicam alii aliter in-

Càp. H4. num

contra omnes Chriftianos pugnent ,

terpretantur, quorum fententias late

200 Et 052

nec fit qui refitat Antichrifto.

perfequitur Cornelius a Lapide, quem

Cüfla. terram

Congregare illes 12 pralium ad diear

videatqui hzc plenius coenofcere volet..

üntür, &

magnum ocmnipotentis De;. ) C()hgre-

I7. Fadium cff.) Id eit, omnia ter-.

gare illos volent ad.przlium , ut Chri-

mináta funt, finis venit omniüm re-

Qs molis &

.fti. nomen, & Ecclefiam deleant ; fed

rum, eft enim hzc ult

-ixþna ex fep.texmv'

enim GKBCI 1

revera congregabunt eos , ut omnis

plagis.

eoru:n potentia uno die a Chrifto fu-

Ig..

TeéEA erie o

de

Civitas magna. ) Id eft -]eru,.fa'-'—

u

10 tlentus ;

peretur, & omnes fimul occidantur.

lem ,. q

[z erit maxima tempore Ant-ïf,f"

&Rügiiti d

A8. Ecce venio ffeut fur.) lum ad

chfifti, & ejus regia. -

P

z

h vero ie

judicium univerfale, tum ad przlium,

Is fre:s 'þ'arf'es-.f

)

& cladem hanc Antichrifti.

Quz ha-

Y Sciffa & divqllia; :

tico lplo g

pre terre motit.

Dhemay

bentur hoc verficulo per parenthefim

. Girates. Gemtium

) Mul ab

U (s

:ydiCl,mFu-r; nau? Ve'rlficgil'lo'fEQuþenti: fon-

Gentiliüq:. :

,

ü Acdebur

CA PUT XVE & XVIL.-

583

-,

|tium.ceciderunt, & Babylon magna venit in memoriam ante

gna,,&.pro-;':

;*ï;f—*Deum, dare iili calicem vini indignationis irae eius.

præïiufn ad

20. Et omnis in(ula fug t, & montes non funt inventi.

,&*Cuüo,ditïïlf [ 2r. Et grando magna ficut talentum defcendit de coelo in

a

:

io)

[

à

trpitud*inem'j,

1

?5

mines: & blasphemaverunt Deum homines propt,e"r-plagam

&

p

^

: ndlnlS : quo"niam magnafa&cl eft Vehqeïmeï;ter..

lt HeBraiceg,

CAPUT XVIL -

-

] ;lelreïh,&::j

frve Bdläyla;ä, variis induta 0rnäfnenti$,' 6'59

Qumet ]1

'- Mz)liär fü?nic'äfidä

* ebria martyrum janguine , fedet fuper befhiam [optem capitum ,

,& teme

P

€? decem cornuum z. quee omnia bic declarat. -

quo hon- f-

*

:

AEQUS,

'.Angelw.' !

itatesCen- d-

I.] T —v-än'it unus de feptem Angelis, qüi 'h'abeb'ant feptem

umj ^ 4 phialas, & locutus eft mecum, dicens: Vent, oftendam

*tibi damnationem mere:ricis magnae, quae fedet fuper aquas

mtío, Ts

n

hdis occafíont "

- multas,

*

*

memnent, --

2. Cum qua forni

cati funt rquesxterr'æ*,- & inebriati* funt,

erpetato, ex :

*?'.,-q,Ui' inhaþbitanit teriam de y;no pro;tuituti.cnisi ejüs. .

[ne) Gu

od

i, quius -

Baiäy!on' nmgka. ) *Q-uæna.lln hzc thit:,

I. Nzs. ) Va eft phrafis ,Hebrai?:a,

qii us p ..

^ qua as ponitur pro primo, ut

dicetur capite fequenti.

x Anichriti

Venit ia memoriam. )

Loquitur 1;7.1-

fupra non femel interpretati fumus 5

mano more; & eít phrafis fcripture ,

vel ««s accipitur pro quolibet eorum

"ür ele Jous .

in qua folet dici Deum recordart ali-

feptem Angelorum, ut non magis pri-

lm Jolaphts

cujus , cum aut bene aut m:ale illi £a-

mus, quam alius quifpiamgx 1lis dei

1 quenïa m

cere vult. -

:

fignetur.-

aidetur futus

Dare li calicem u &ec. )

1 X þide dl&a

Damnationem . merelricis. magna. )

"etobfons -

cap. 14. num. IO.

"

Mieretrix hec, cui nomen. eft Baby-

; al al

Qo. Er omnis izfula fu

lon, ut dicitur intra n. 5. et Roma,

t 6 c) Con-

ententis *

cuíla terremotu , quo infülz abforbe-

non Chriítiana , qualis nunc eft, fed

[apide qil . 4-

bantur, & montes folo equabantur.

infidelis & pagana, qualis tuit tem-

sgolcerevolto

9I. Sicur £alentum. ) Moc eft, ma-

pore $. Joannis , qualis rurfum , erit

tempore .Antichrifti. .

?

i

gnæ' molis

& vafte magnitudinis, hoc

ommüm f -

enim Greci zaAar»«qar.y vocant.

VXel

Qua fedet fsper 44

"as mnltas.- ) Id

m d f?þff?*

revera erit ponderis talenti unius, Por-

eít, prefidet populis multis , ficenim

A

ro talentum Atticum continebat libras

explicat Joannes inira num. I5.

en]/l.a-þ) | E

. 9. Cum qua forsmeai funt reges :er-

ud]

fexagiuta duas cum . dimidia, Hebra-

ampore

Antvi- ^ :

um vero antiquum talentum erat À

F-

r4. ) Cujus idola reges. aliarum civi-

tico duplo inajus,

tatum coluerunt olim , & poftea co-

E

Blafphemavezunt. )

Qiuia grändo

Jent.

li

tante magnitudinis homines & jumen-

Vino profitutiaki&* e;'u.r.) Vino iljo

quo ipfa ad fecum £ornicandum , i

tà .-o'ccidebat*,r evertebat domos, &c.

Mukæ i5 4

f

$?

594

APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOLI

3. Et abftulit me in ,'fpiritü in defertum. . Et vidi mu-!i,erem

6 t vidlil

fedentem fuper beftiam coccineam , plenam nominibus blas-

Jingaine m

phemiz , habentem capita feptem , & cornua decem.

admiratione !

& inaü4

4. Et mulier erat circumdata purpura , & coccino,

: Etdinit

(acramentam

rata auro, & lapide pretiofo, & miargaritis, habens poculum

- copita fepten

aureum in manu íüa, plenum abominatione, & 'immufndi,tia'.l

fornicationis ejus.

.

9. Beftiz,

$. Et in fronte e]

us nomen fcriptum : Myfterium : Babylon

.abyffo & in:

..'-

(quorum qoi

magna, mater fornica»t-ionuz—n , & abominationum terrae

4

. 6. Ft

ne mundi )v

Geccinéam.) Quia beftia,, id eft mu;:

. 9 F hice

xe&, coïenduihidola, tai reges, quam

populos alliciebat. — Vinum hoc fue-

dus, regio fplendoze & faftu triumphat.

feptem mon!

runt opes & honores Romanorum,

Habentem capita feptem &5 corztua de-

funt.

cem. ) Qugnam hsc fint, dicet Apo-

five fpes lucri, voluptatis & dignita-

22

ftolus infra num. 9.

.. 1o. Quinq

tis a Romanis confequende ,

fi quis

eis aduliretur, eorumque Deos coleret.

. Mubher erat emrcumdata purpzzk,

& Cum vege

^

Er abflulit me im (piritu ) Id eft,

coccigo , &5c.) — Deícribitur mundana

,

loria, luxus & opes, quibus Roma

L a

vifï(.)

ne imaginaria.

$

)«- 6'.-;56"'011 de

Im defértum.) Ut fignificetur Baby-

ethnica fupeibiebat.

7

5

L]

lonis interitus, quod in. defertum fit

Habens$ poculum aureum a1m manu.

) Ronz eri

.convertenda : tum ut innuatur viro

fwa , 6c. ) Poculum aureum eft mun-

; l marxtyres QCQ

: Miratus M

fan(to, qualis erat Joannes , omnem

dana felicitas, imperii majeftas, ter-

mundi pompam, & faftum effe inftar

ror & fplendor, opumque & rerum

Teten & ebriar

deferti.

Y

omnium abundantia, cujus fpecie &

7- Serameng,

"Sedentem f

illecebra Roma. ethnica fuam idolola-

Ts ihterlsretatic

Non eft hec eádem beftia quz vifa e

per befhiam coccineam.&

tiam, & fua omnia vitia gentibus

-

8. Euil 67[0;1

propiaavit.

B2C bellia r

Joanni cap. 13. n. 1. & Antichriftum

Plenum abominatione

& :'mmmz'ditiaö

lenificabat , ut patet ex;ejus adjun-

Wühaitur imy;

&is. Significat ergo' proprie beftia

Alludit ad meretrices veneficas, quz

Murilts hoc re;

hec hunc mundum, five fzculum im-

in calice eleganti- aut pretiofo propi-

nant fua philtra amafiis, . Philtra enim

erans & dominans, mundum, in-

pE djtenfura

quam, nontam phyficum, quam mo-

veneficarum fiunt ex rebus. ilnmundi?

emndi rf

ralem & theologicum, hoc eft; com-

& abominabilibus.

5. Myflerium.) Hoc non eft nomen

plexionem hominum mundanorum &

mulieri-, fed a Joanne quafi per paren-

AC enim trin

vitioforum, qui ex vitio naturg cor-

lff, tamen f e

ruptz ftudent honoribus, deliciis, opi-

thefim interjicitur, ut excitet nos ad

"um prafene

bus& pompis mundi.

Alii per be-

attentam eorumi qu& dicuntur auditio-

nem ; utque meminerimus , nomen

'terto quod h

ftiam coccineam diabolum intelligunt,

AT€ Videbitms.

aut Antichiiftum , fed bec omnia. in

mülieris quod fequitur, non eile pro-

,-,Amundi itemm €

idem recidünt, nam mundi hujus fu-

prium illius , fed figuratum, & my-

ftice expondendum.

pe Antichriüun

ftentator, & quafi anima eum diri-

X

Mittm ip ho

gens, movens & agitans, eft diabo-

Babylon magna.) Kecte Roma ethni-

Mir46unm. x

jus, & cinfequenter Antichriftus dia-

ca-Babylon magna dicitür , quia o

)u-

boli vicairius.

-Rurfus beftia coccinea,

lenta ,' frequens, idolis dedita, &

EU quidim

0pes, POt&htiau

eo fenfu quem explicavimus, non e

[

fidelium perfecutrix, ut Babylon.

eMorum 3103[4

aliud quam corpus polizicum: diaboli

Mater fornicationum. ) ld eft idolo-

latrig , fuperftitionum & fcelerum.

i

We qi W*P-

. & Anticlirifti, cujus hi funt capita.

ll.cmcm.

x

)

|

"]

CAPUT XVIL

:

595

N

i mulier;emïi

- . 6. Et vidi mulierem ebriam de fanguinefSan&oruri;, & d

€

(f

Lm—us W 1 fanguine martyrum

Jefu. |Et miratus fum, cum vidiffem ilia-xïx-

admiratione magna.

no, K inar.

4. Et dixit mihi Angelus: Quare miraris ? Ego dicam tibi

5 paun F- facramentum mulieris, & beftize,

qua portat eam ; quae habet

ïmmuþndïfiïjk capita feptem, & cornua decem.

9. Beftia, quam vidifti fuit, & non eft, & afcenfura eft de

i:BabyIOIiä, .ab

yffo, & in interitum ibit: & mirabuntur inhabitantes terram

"i& ^ [ (quorum non funt fcripta nomina in Libro vitze a conftitutio-

- &K] ne mundi ) videntes beftiam; quze erat, & non eft.

*

.tæ"ï

idue].. 9. Et hic eft fenfus, qui habet fapientiam. Septem capi

flutriumphat. »-feptem mont

od 1 funt.

4

es funt, fuper quos mulier, -fedef:, & reges feptem

E

xä dlcetAPO' ;

1o. Quinque cecide

runt, unus eft, & alius nondum venit:

T p»mm,i

tür mundand .

X cum for-?erit",; oportet illum bteve temapüsf manere.

à -II.Ef

quibus Rom&;i

6. Eäri;;n &'e* ]kngu?ne 'S4näaxrum,;

Qu e;':zt ff mon eff. ) Sed jäm' erit,

m m gn,muf( &€&c.) Romz enim innumerabiles Chri- &

regnabit in fine mundi.

i martyres occifi funt.

9- Et bic eff fenfus. ) Hic, id efthac

am eft mon-

Miratzs fum.) lam vefanam, fu-

in re, fcilicet latet.

Grzce enim eft,

najeltas, ter* -

ge & reum.

rentem, & ebriam fan

c

cuine San&orum.

cor.ó »Sc, hic latet fenfus ( intelle-

N

àus [pecie

&

00 - Sacramentum.) iViyReri'um-. & il-

&us-hujus myfterii.

dololt--

us

| igterpretationem.

Qui habet fapientiam.) Quui fapiens

fmam i

3

g. Put Ef mon eff.) Ante Chriftum

intendat animum

eft, intelligere: poteft quz dicentur ,

i-ti,a gemibus:,

hec beftia érat , quia in mundo do-

; ut percipiat intcïr-

nl

minabatur impietas & diabolus , fed

pretationem.

Cluiítus hoc regnum fuftulit & alliga-

Septem mopntes [mut.

) Seþtem hifce

peiaós QUE

jeiolo prop"- |

vit diabolum, ut audiemus cap. 20. n. 3.

montibus Roma defienatur ; quz in

Phitzaenmn -

Ef a[cenfura eff de aäyja.) iINam in

feptem collibus eft axificata.

ine mundi rurfum beftia hec eft afcen-

Er reges feprem [pn7.^) Hifeptem re-

ys immums

fura de abyfío , & late dominabitur;

ges fi*gnifïcant collectionem tyranno-

licet enim etiam nunc multis domine-

of dt Uomenr

rum , qui feptem ctatibus, five fxcu-

tur, tamen fi ejus poteftas, & domi-

Jis regnarunt in mundo, five in regno

4fi perpiret j

nium: prefens comparetur cum prz-

impietatis & diaboli , atque Ecclefiam,

xcitét 003 2* |

terito quod. habuit ante Chriftum ,

& fideles perfecuti funt.

Alludit ta-

ator andiiUn

)

T $omem -

fane videbitur exiguum. . In fine vero

men ad primos reges Romanos , qui,

mundi iterum emerget ex abyffo, &

ut notum eft, feptem fuerunt.

10 d

É

er Antichriftum vim fuam, &

-IO- Quimque ceciderunt.) Cum enini

iil ;

natum in homines exeret.

feptem atates mundi numerentur, &

m ethni' F

Mirabuntur. ) Sufpicient, & ma-

nunc verfemur in fexta, que eft a Chri-

—

"num quiddam eife pütabunt delicias,

j

fto usque ad Antichriftum, omnes re-

- quia 0p -

oijes- . pote:nciam: x

es qui quinque illis «tatibus Eccle-

deins ^

;

am fidelium vexaverunt, extincti funt.

)

"

Quorum mnog funt

feripta nvmz";x-d»,. &c.)

; belon.

el «ïdOlo'; )

Vide dicta cap. I3. num. g.

Usus eff. ) Quo figuificantur

.

-oxlmaes

d

D Eäee

— B. w Com- Mewoch, Ton, VIIL

N

:

586

APOCALyPäls B. 'IOANNIS'AKP'OSTOVLI

1i1. Ét beftia, quae erat, & non eft: & ipfa o&ava eft: &,

| 17." Deu

|citun ef i

de feptem eft, & in interitum vadit.

12. Et decem cornua, qu&e vidifti, decem reges funt : qui^

mentur vel

g Em

regnum nondum acceperunt, fed poteftatem tamquam reges.

. una hora accipient poft beftiam.

L'*revg.num fü

13. Hi unum confilium habent,

& virtutem ,' & pote&atefxi;.'

fuam beftize tradent. ^

:

*iTi-

I4. Hi cum Agno pu

gnabunt, & Agnus vincet illos: *gqud-

LBkþylonis l

moht. niam Dominus dominorum eft, & Rex regum,

6

.-&"— gui cum illo';

þf p (ctitg

Infra

funt, vocati , & ele&ti, & fideles.

L

?

r

1916 . I$. Et dixit mihi : Aqua, qua

ae.

s vidifti , ubi meretrix fedety,

populi funt, & Gentes, & lingu

1

*

16. Et decem cornua, qu

ce vl

difiin beftia: hiodient 6988

nicariam, & defolatam facient illam , & nudam

,

VTT ol

,& carnes gj(tjisA "

. L hibe

mgnducaþqnt, & ipfam igniï Concremabunt, -

4 gloria 6j

:

17 Deus

5, Et exc

qui ih hac fexta state am'"ixel-*ünt«&

)

I a H: umum confiltum: babent, ) 'ld'v

'Babyïon m

affligunt populum Dei.

eft, unanimi confenfu ;Ch'r'*ifm? adver-

-dia omnis |

-dlius nondum veuit. )

fabuntur, & diabolo parebunt,

tichriftus,

Y

$ cilicet; An—

x

munda, &

Beffia tradenr, ) Ut bonis adverfen-

Breve tempus, ) Scilicet annos tres

tur, & re

num diaboli, quantut

n po'f-—ïx

f Quiäd

cum dimidio, ut fupra vidimus.

funt, ftab

iant. —

j

Ls RAR

II. Beffia qwa erat, & noz

14. H; cum .4gno pugndäzvnt.') P.'er.f/-'

:

f ) Ni-

fequendo juftos, & ad

(16. di&a nuim. 8'—

E

Reonum enim ixh-

juvando Uregnumlv

Dermittendo,.

Ipfa ctiava eff.^)

diabolt, ut dictum eft.

pietatis per beftiam fignificatum eft

«oziam Dominus domimorum q/?

ambitiofe vol

juid diftin&tum a feptem capitibus, id

Et nullus

: íU fetiant q

eft regibus, de quibus di&um eft n.

ftere.

pot*eüati ejus poteft refi-

Clicet perams

a in Baby]

9. & tamen e feptem eft, quia in omni-

E? qui cum illo funt vocati. ) Id eft,

bus feptem exiftit, quafi totum in fuis

fimul cum illo vinben; ele&ti, quos ipfe

|partibus,quibus conflatur & integratur.

vocavit, & qui fideles illi fuerunt ;

- M fs

Etjn interitum "vadir. ) Regnum

uod de iis maxime dici videtur, -

Jgntm qroq

enim impietatis in fine mundi verte-

tunc erunt in terra.

qui

Mi

& Duec of

eur; & fimul cum. Antichrifto finem

I5. -4quas quas vidiff;.) De

qulib-ua'

habebit.

fupra num. T. locutus eft.

^tit, donee ad

I2. Decem regts funr.) Qui erunt in

Linguæ. ) P

opuli variarum fatio-

3 Ueo de fs

Qrbe fub finem mundi.

num , qui diverfis linguis utuntur,

j

0 per Dani.

I6. Odient | fornicariam. ) Scilicet

|Qui regmum mondum accepermnt. )

Bocilyy

f

Qui nondum extiterunt, nec ad re-

Babylonem, id eft Romam, arma con-

i C"z:ta;

giam poteftatem venerunt.

tra illam movendo, & illam"defolan'—'

D

üt (h&Um n

Ura bora.) ld eft, breviffimo tem-

do , & bonis fuis fpoliando. —

Alengg,

)0re.

Carnes ejus '»iakdzcaäunt.)

Quþaf,ïi

ld el

Poft befliam.) pirà r 94eís, cum

dicat, ea rabie Romam & R omanos

ftim ait )0&6

befia , cui parebunt, & poff &effiam

invadent, ut videantur eorum carneg |

ls

voraturi.

M.) C

guia illam fquentur. |

l

"

CAPUT XVII. & me.

597

àva ef: &

17.-'- Deus enim dedit in corda eorum, ut faciant , quod pla-

itum. eft illi: ut dent regnum fuum befttie , d

.

onec conf um-

Y

ünt: qií

j;mentur verba Dei.

x

18. Et mulier, qua

quam repe

mxvidift.i, eft civitas magna, q»üaï: habet

[

., —reg;num .fuper reges terree.

poteftatent

Ins *que

plage , & ultiones : propter quas re-

ui cüm 1lo

.l

-- 41Bïabylom's lapfus , judicium ,

tiatores ierra 0

lín ipfi adberentes amare lugebuni ;

d l ggs, ac nego

ettix fedetæ

eglum *vero , zdApo[?oli , ac Progbetæ

exultabunt.

ofient fot

idi alium Angelum defcendenteml de coelo;

T xpofïï haec v

came ejüï

habentem po

teüa;em magnam ; & terra il)lumin;'—æta eft

á gloria ejus.

pnes tsss

17.;D€B'S$

». Et excla

mayit in fortittfdi'ne, dicens u* Cecidit, tce"ci'dit * Ifaiz

Babylon magna ; & fa&ta eft h

abitatio daemoniorüm, & cufto- ?I- 9-

erem

; a, ) l

"briflo advete

dia omnis fpiritus immundi, &

Cuftodia omn'is volucris im-

zi. g.

munda , & odibilis:

»

" Supra

grebunt,

gen- 14- -

onis adverletie

fornigationis ejus biberunt o

-,mnes

| 3. Qui

a de Vinq xræ'

x

Ee'e*fe 2

|ftes:

quantum po

[ mmim

th.) Per-

i'j. Dedit iv corda-eorum.) Scilibet;-

o. Im fbrt;Züdinä.j 'Förtiter,n

rxmgna;

vando rgnum

permittendo, & laxando frena eorum

clara & contenta voce.

ambitiofz voluntati,

Cecidit , cecidit , Gc. )

Id 'efin, jam

mimrt;m s. )

jam cadet , ac poenas debiras exolvet

U; faciant quod placitum eff i. ) - Ut

y podt ree

fgilicet peragant judicium , & vindi-

niorum.

Roma ethnica , fiet habitatio demoe

&am in Babylone, ex decreto & fen-

sentia Dei exercendam.

Er fafla eff balitatio damoniorum. )

J quos i? e

Regnem fuum. ) flaciNet dvrap,

Nam in vaflis folitudiuibus, fi que

il du

forte relicta funt te&a, & veftigia do-

yegnum quod i

fi poffidebant.

morum, in iis bez::*z omnisgeneris fta-

dj videtus qut

Beffia.) Id eft Antichrifto.

Donec 60'Pt?nnient:zr verba Dei.

) Id

bulantnr, & aves rapaces & immun-

jb qiin

eft, donec adimpleantur omnia ,

u

*

dz.

Docet etiam experientia fpectra

a Deo de his regnis, & de Antichri-

n

ibi damoniorum videri fepe, inufita-

tis atque horribilibus figuris.-

irï

ämm ImiO*'

fto per Danielem, & Ioannem inhag

Cuffodia emnis fpsrirus ymmundt-) Id

js Qtntr

Apocalypfi

predicta funt,

Gcilicet

g. Crodntas magna.

) Scilicet Roma,

eft , veceptaculum in quod libenter di-

j arma cott

vertat quilibet fpiritus immundus.

ut. dictum eft.

[4bentem pot

ej?'dtem m&gn'am. )

9. Quia de vina ira fornicationis ejus

biberunt ommes Gentes,) Vinum irz vo«

Ydo

d. eff, fortiffimum , de eo

hat

Quf

'enim ait. poftea ; Er fuffulig weus. 4n-

cat calicem vindiéte , fupplicit & ex-

l

"

iROmJHOS

i 4

elus fortés lapidem , &c. infranum. 21.

cidii, qnod ob-fornicatiorem , id eft,

L

- oU

m od ! tslofgq;),— Claxitate feu fplendore.

fdolqla;xiafn & fcclera, Deus. Roma

l

-

-

598

ApöCALyPSIS B. JO'ANNIS APOSTOLI

tes: & reges terrze cum illa fornicati funt : & mercatores

?

| ' $ Ke i

rz de virtute deliciarum ejus divites fa&ti funt.

*

;

fames, & ign

jllam.

4. Et audivi aliam vocem de ccelo , dicentem : Exite de

1

illa.

bit

. E flebu

populus meus, ut ne partici

.

-

pes fitis delictorum ejus, & d'g,' |

plagis ejus non accipiatis.

um illa forn

fomum incen

.$. Quoniam pervenerunt peccata ej

Us, usque ad .coel—um,

& |

recordatus eft Dominus iniquitatum ejus..

10. Longe

T

6. Reddite illi, ficut & ipfa reddidit

vO

bis :.' & duþlifcatä :

centes: Va

duplicia fecundum o

quoniam una

pera ejus: in poculo, quo miícuit vobis.,w

mifceteill: duplum.:

- Etneg

quoniam rnet

7. Quantum glori

ficavit fe, & in deliciis ftïif, tantum date |

*lfais il]i tormentum

, & lu&um : quia in corde fuo dicit : *Sedeo.

. T. Merce

47. 8 regina*: &:ViAdUaxn»onv fum:

& lu&um non videbo.

D

&byff, & p

» 8.Iag6

tium, & omm

- & iramento

propinabit,,&ogetque ut illud hau;:ia.c

Dei. Non tamen folet fcripzurz;'hkw-

& ebibat,

Porro Roma hunc cali-

. 1. Etcin

jusmodi vérbis uti, nifi cum peccata

cem ire propinabit aliis gentibus, quia

maxima funt , -& eorum vindi&a diffe- || &thuri &

fupplicia fua in eas derivabit , hoc

renda non eft.

Loquirur enim fcri-

L

ipfo , quo eas ad idololatriam fua

que

ptura de, Deo tanqnam de homine mi-

| &ovim, &

D

ei

märum homi

i

fcelera imitanda impellet, quibus

tiflimo , peccata diflimulante donec in

L st

vindiéctam in f

e provocabunt, eque ac

magnum cumulum excrefcant, & fe.

(1) tixtina add

oma.'

attollant , ut jam non videri non pof-

"

Qua imturde

-

Et reges terra cum 1lla fornicati funt.)

fint, nec fine vindi&a prateriri.

&C funt verb

ide fuperiori capite numero 2.

(Er recordatus eff. Deus iniquitatum

ghuifiavit,

De wirtute deliciarum | ejus ' dyvites

ejus.) Utfcilicet illas puniat..

"

Et vudua qty

fA6 funt.) De virtute , Grece eft,

Reddite ii5 ficut E$. ipfa reddidit vo-

Utbs quando in

&X Tj Owapeec, id eft, quia delicie

55 , 6c.): Qua(i dicat : Sumite cum

tia dvium pri

ilius erant potentiflimz (& maximz,

—

Deo de illa vindictam, & animis at-

Tüm iritio qici

nec fumptui parcebatur, ut omni ex

üe ore juftz Dei fententie favete,

parte conquirerentur ,' ideo | inftitores

icut Babylon de veftris malis latata .

LULITN N

Qita Gent i,

earum mercium , quz faciunt ad de-

eft, ità & vos nunc letamini eampro

-Ef lil f

Jicias , divites facti funt.

fuis delictis jufte plecti. Eodemn mo-

IU continge

—

4. Exite de slla po; lus meus.) Cum

do intellizenda funt quz fequuntur.

Roma evertenda , & incendenda erit ,

6. Et duplicate duplicia fectis dum opera

* I us d

Yénlent elada

Deus electos in ea relictos ut exeant,

ejus. ) Id e(t affligite illam, & cruciate -

Mor;, Y &

admonebit , five' per prophetas, qui

duplo magis quam vos illa cruciarit,

tunc erunt , five per internam infpira-

hoc eft , gravibus vos doloribus affe-

Teibus cum ,

cit, fed

ro iis du

1 Lü&u:.

tionem, five per Angelos, quemádmo-

plo majoribus-ngng

OCCïfos.

dum, Loth eduxit de Sodomis, dum

a Deo a

:

Ccietur. ..

urbis inftaret conflagratio.

Ip poculo quo mifcutt , m;/äwe "g du l

Forri:.) E

Participes delitt

9. Reres t

delictorum.

"

ar?;*m.) Id eft, pk;:næj

plun.) Quafi dicat: Sumite idem po-

D.

Conledera

culum quo illa vobisdolores & srum-

* lel

dis tclore

. Pervenerunt peccata ejus usque ad

nas propinavit, & duplum amarsg hu-

ctlum. ) Omnia peccata usque ad cc-

jus potionis infundite,

propinate illi.

4

Nitti alicu

Glorifrcavit

-

m ap ;

j

lum perveniunt, quia nüllum eorum

fe-) Superbxe jattans,

C& p

ts

& extollens fe.

j

qu.amvis parvum latere poteft nocic(ia;n

1 i, & f

6 AP U T XVHL.

599

$. Ideo in una die venient plagee ejus, mors, & lu&us, &

totes te?. [

fames, & igne comburetur : qui

a fortis eft Deus?*-qui judica-

iedeih |

bit illam.

. Et fl

ebll'ntg & plahgent fe fuper illam reges terrae , qui

eus, & dg :

cum illa fornicati funt, &

in deliciis vixeruvnt.,"cum viderint

coel*um,'&:

] fumum incendii ejus:

ter-timorem tormentorum ejus , di-

10. Longe ftantes prop

À

Quplicae [

centes: Vae v

ee

» civitas illa magna Babylon , civitas illa fortis :

uum.

ctjt vobi

quoniam una hora venit judicium t

Ir. Et negotiatores terrae flebun

t & lugebunt fuper inam;

ntom àde ].

quoniam merces eorum nemo emet ampiius 5

.

L

L)

-I2. Merces auri, & argentt,

& lapidis preti

ofi & margaritä,,

i?? *,Sïdeo

& byffi, & purpuree, & ferici,

& cocci (& omne lignum thyi-

.

9 Ideo

num, & omnia vafa eboris, & omnia vafa de lapide pret

.

i

— — — —

ofo?

& seramento , & ferro, & marmore,

feiptas hi.

I3. Et cinnamomum (1)

& odoramentorum, & unguenti,

cum peccata -

vindida difle. -

& thuris, & vini, & olei, & fimilee, & tritici, & jumen

torum,

x enim [cri- —

& ovium, & equorum , & rhedarum , & mancipiorum,

& ani-

. homite mi-

I4. Et

màrum hominum.

inte doneci. -

Eeee a

(1) Sixtima addit (& amomum.

Quia 1n corde fuodieit : Sedeo egina.)

Io. N'Propter | .tz'märem zormentorum

Jeri 100 poie -

ejus ) "Timentes ne eodem malorum

éetetitl.

Hzc funt verba jactantie , quibus fe

incendio involvantur & ipfi; vel, fi /

r mqu/wm À

glorificavit.

niüt«

E: vidua non fun. ) WMidua dicitur

fecuri funt ; horrore quodam

v

percul '1

urbs quando imperio fuo, & frequen-

tam atrocis calamitatis.

*

geddidit 0te.

tia civium privatur. ldeo "Threno-

Judicium tuun.

natio & pue

Sumite cum

nitiO tua.

) D.ovmi

& animi d« -

pum initio dicitur : Quomodo fédet fola

gtig avetty

eivitas ,6$c.. — Fatla eft 71?4/;' -vidvu'a'TD'a-

11. Negotiatores.) Mlercatores.

malis lgt -

mina Gentium.

«

Saper illam.) Vropter 'excidium il-

Er lu&lum.: non videbe

.) Nihil: mihi

. ls.

mini eam pro

I2. B3/f. ) Byffus candidiffimi &

;trifte continget , nemo. mihi nocebit.

fequuntit.

9. Im w« die. ) Subito , & femel tenuiffimi lini genus eft, quod 'veteri—

qydm qed

-venient clades ejus.

3

bus erat in deliciis.

Mori.) Venientibus adver

fus ilþlam

Lignum t/:yinum. ) Lïgnum pretïu-

, onat

H

. — fum ex thynaarbore, de qua Plin. lib.

] crucit,

regibus cum exercitu.

Joribus dire-

Lullus ) Quo-fuperftites lugebunt

I3.cap. IO.

occifos,

- Ét aramento.

) x&! xaNi , & are.

joribus 20 |

Forris.) Eft enim omnipotens.-

I3. Ef edoramentorum.) Grace eft,

Suuidpura , tbymiamata, qug videli-

jf ii

| 9. Reges terrs, ) Aütreges amici

cet ad odorem incenduntur.

ite em po- -

& confcderati, aut etiam ipfi reges

a funt,

'cladis auctores, folet enim magna ci-

Unguenti. ) Unguenta liquid

s Ka

witatis alicujus clades, & calamitas

& ad.odorem adbibentur. . Magnus

u amäræ.hfl,- /

eorum ufus apud veteres, ut videmus

vopinate L

*tiam ab ipfis victoribus lacrymas eli-

cap. 7. & Joan. cap. 12.

cere. Potius tamen intelligendum de

ecigm Luc.

m j

Simila.) Edt ea faring pats, ex qua

amiciä, & fodere ?un&is. :

N

0590

" APOCALYPSIS B JOANNIS AAPOSTOLI

: 14 Et poma defiderii animze tuze difcefferunt a te, & omnia

st M fü

pinguia & pr&eclara perierunt a te , & amplius ill

fna num,

invenient.

*

anijgm non

bylon civit

15. Mercatores horüm,qu

i divites fa&i funt; ab ea Ib'hge fa- ]

g, EL

bunt propter timorem torm

tiun, & tu

entorum ejus, flentes, & lugentes,

16. Et dicentes : Vae,

va civitas illa magnz, quae amiéta

omnis artis

.€rat byfíio, & purpura, & cocco

, & deaurata erat auro; & lg—

audietur in

pide pretiofo, & margaritis :

2 Eu

17. Quoniam una hora deftitutee funt tantze divitise.

E |

& fpoafie

onmnis gubernator, & omnis, qui in lacum

Pg;

»

priacipes te

& qui in mari opera: -ur, longe fteterunt;

navigat, & -Iiallltæa;, l

fei,

18. Et clamaverunt videntes locüm incend

ii ejus, dicentes,;

s. Etir

Quae fimilis civitati huic magnae ?

g, & omn

- Ig. Et miferunt pulverem íuper capita fua, & clamaverunt -

flentes, & lugentes, dicentes: V, vze civitas illa magna, in

qua divites fa&ti funt omnes, qui habebant naves

£

pretis ejus: quoniam una hora defolata eft.

in 'mxari ; de

20. Exulta faper eam coelum, & fan&ti Apoftoli,

"& Prophe-

tae: quoniam judicgvit Deus judicium veftrum de

; illa,

eraffiores furfures excreti funt, mul-

navig

*

ia fig; iificaré y

idegjur : qualium

X

tis tamen fcripturz locis, ut-etiam

ufus eft in (Iacubus.

H

.

.

m ii

.hic videtur , acc

ipi pro- Vfarinïa expur-

A? RR OHMETI aperdntu'f.

. Quí in .

gatilïima..

M

:

marj laborànt.

PT ;;q

Óta Pfalm. Io. di-

. t.) Simt ]:

Ef AH n ar t

bominum.) D ifferunt

,citur : Qul defcendunut im mare na-

a mancipiis, nam hac particula ii de-

vibus

. p miffos

1gnantur feryi, qui emuntur, ut in

mz/ti:,

jacsemtes operationem n | 4Qquis

Pitu Cadic, &

€ircis & theatris cnm

j

f

i appare

aut inter fe.

beftiisde pugnent,

N-

18. Locum.) Gtce wanvoy , fnmum,

€jUS Cives m

fed vulgatus legit róxov.

"

14. Poma thz'derii APuma £us. ) X,Va-

rios fructus, quos anima tua defide-

Ig- Miferunt pulverem féper capita

- INémo enim -

rabat, qui tibi erant

fza.) Qui eft mos lugentium.

« olatur vis

non edes.

g -atimn'ïi, , jan

De pretiis ejus.) De pecuniis, quas -

- Bolg ff n

C 8 ancills

Non inventent.) 'Twui emptores.

dabat in pretium mercium.,

Vel, amplius non invenientur in te.

.. 90. Gelum.). Calites ;; An eli, ,&

p Sabant - (

.X85- .Propter £tmorem tformentorupa

r

beati. Vel colum i

ejus-) Nide dicta num: Io.

pfum appellat per

imus de m

profopopojam.

4fefi,

17. Deffituza fmns-). "eun.

« ó .WAS"?-

Sauét; Jpoffolt, C* Propheze.) Ko-

or,

706 , deftructz, & in nihilum redactz

me, yela Romanis oc

funt tante opes.

Petrus, & Paulus.

cifi, ut fanài

2 Lug'j

Er omnits qui in lacumnavigat.) Pro

L

r

Wt m

Jedicavir.) Et punivit fcelera vin-

32 lacum , €[t in Graeco , 20) mor-

dicando. Qmod dicit , jz4/c2v;; j^-

u T5 ütehan

&», /» neUigis- lNofter vertit 75

dicium . vefirum , refpondet italicg lo-

ivtme v

lacum , Qquia 7o/vy , parya potius

d

Olcat - No

cu:-ïoniï , F5 ha fktfn ragia;z:,

*

À ViVia:

A

)|

CAPUT XVIL —

591

& otmnia |

o1. Et fuftulit unus Angelus fortis

lapidem quafi molarem

jàm non

magnum, & mifit in mare .

dicens : Hoc impetu mi

ttetur Bgf

bvlon civitas illa magna , & ultra jam non inv

enietur.

lO'ng -

253. Et vox cyt

haroedorum , & muficorum, & tibia , canen-

ba non audietur in te amplius :

& omnis artifex

Ugentes

tium, & tu

? ami

omnis artis non inv

enietur in te amplius : & vox m-olæ non

, & l-

audietur in te amplius :

-25.'Et lux luc

ernae non

]ucebit in te amplius: & vox fponfi,

üe, R

dietur adhuc in te : quia mercatores tui erant

& (fponfse nonau

VRR

i ;iautge,

principes terrae; quia in veneü»ciis/)tuis erraverunt omnes gen-

tes,

.

Jicentes:

24. Et1

n ea fanguis. prophetarum , & fan&orum. inventus

í

*

giE? & omn

ium , qui interfe&i funt in t,er?a.

javerunt

Á

igni, I

mari, de

Propþee

d

,

. ZIIEt 1

d

-

CAPUT

, qualtum

PAQPISN

X

Ef vox fponff E')'u]þmfa.;) Nullz ce-

J Qui if .

Q.FI. Hoc—;mpäm mittetur Baäy/lmx,

. ]o. d-

&c,) Sicut lapis molaris magno im-

lebrabuntur in te nupti£, néc canen-

mre mf-

etü. miffus in aquas magno ftre-

tur epithalamia.

pita cadit, & alte merpitur, & nuf-

Quia. mercatores 1ui. erant Princi-

j inWAquu

pes ferra, ) INotat. tres caufas ex-

quam apparet ; fic Babylon , id eft,

Prima eft, quia

ejus cives mergentur in infernmm..

cidii. Babylonis.

h fl?fnllm)

^Q2. Fox mola non audietur in te.)

principes terre lucro & avaritie fer-

z

Nemo enim erit qui molat, aut cui

vientes injufte fubditos exa&tioni bus,

molatur triticum.

Vel per vocem

monopoliis & aliis hujusmodi malis

n'

?er Mfl'll |

artibus vexabant.

molx fignificat cantum, quo fervi,

,näs,

qu

aut ancille molentes. laborem fuum

In venefciis tuis erraüerunt omues

levabant: ficin Virgilii Moreto le-

genres)) Secunda caufa eft, quia blan-

ditiis, Principes, & Reges, quat qui-

grdi, & -

gimus de molente :

busdatn veneficiis , ad érrores, & ido-

Peudt Pef

Agrefhique fuum ]b(dfur voce la-

lolatriam attraxit.

orem. :

:

Q4. Ef im ea langnis Prophetarum,

y,) RO'

25. Lux 'Iucerna mon lucebit m te.)

&c.) "Tertia caufa, qua manus fuas

s fodi

Lucernis multis, magnis, & elegan-

entavit.

innocenti San&torum. fanguine cru-

lr v

tibus utebantur in conviviis, ad quas

uut j

maxime nunc refpicere videtur , ac

- Et omhium.) San&orum Marty-

odicat :

rum , qui late

alicg 10*

Non'agitaþis' amplius lata

in ditioner Romana

cfinvivia

&

occifi fgq:.

-

E

Em

392

APOCALXPSIS* B. JOANNI*S APOSTO*LNI |

L

-

* , Frand

C A PUTCOXIE

um moltat

San&his de judicio meretricis Deum glorificantidus, pam;ztur nupiie -

j tiüm: Ane]

4dgni, & Zingelus a Sfoanne adorari reculat : apparens autem -

E. Gau

quidam equo infidens cum exercitu, qui eff. Ferbum Dei , € Rex .

j venerunt t

régum., ac Dominus. dominantium , pugnat adver[us. befliam , & -

g, Ft d

T6ges lerra , ac eorum exercitus , vocatis inte

À

rim avz'lm,; !

! candido.

celi ad edendas eorum carnes.

E. 9. Ft dix

