Q6. Onmnes vo

Et tj

QT. Que fna funt queruzt.) Student

s

qu/idtrgädt...) Scdxge:

Q eft,

privatis commodis ;. non

z

2

autem Evan-

"-

revifere. $

!l(), aC

gelio- promovendo.

Er mefius erat.—.) Grxce 4

A

anxius, anxie follicitus.:

uv

d

$1

22. Experimentum autem cy'z): cogio-

fti voc

fcite. ) Quafi* dicat : Accipite. doca-

Pro»terea quod. audieratis allum ngfr:

detenti

mentum finceritatis, & virtutis 'Ti-

matwn.) ltaque ipfe follicitus erat ,

é

4Ad n

quia vos de illo folliciti.-

mothei ex eo quod ficut patri filius,&c.

r U:que: ad morzem.

lum m

23. Ut videre que cirea me. funr. )

) Ucf"cee

dine, u

-//Quo fcilicec vergant hec mea vin-

prope abeffet a morte.

BEI77,

cula; an fim liberandus

Mifertus eff éjus

! Eripienä eum &

t2 Tatio

,àan þxfo Chri-

faucibus mortis.

L

eneficium

nitatis

fto inorte- afficiendus.

neglige

IPAe. Neceffsrium. autem 'exi,?i;ndvi.'-)

reddite vocatur mifericordia quate-

*

&üitiig

nus' eft miferix cujusdam remotio. — ,

Scilicet.ad. confolationem veftram, in-

Trifiitiam füper triffitiam. ) Sini--

terim dum Timothei ad vos

pxiofe—

mirüum', cuin vinculis detinear, etiam

t i

&io differtur..

x

illo mihi fuiffet carendum. ^ Vel, ne

"gd [T

Fra rem. ) Id eft , Chriftiamim.

-Quum.

Coopera:orem. ) . Scilice

dolori quem ex ejus infirmitate* per-

Y

t in Eyaxi gé-

€epi, alius ex

E

z

T n NH

potent

lio. & predicatione.

accederet.

morte ej uäd'em' dol

*

Corltrl(;lifbnem.

) -In hac facra expedi-

; ID

tione fub Chrifto duce.

QB. Et ego ffne tri/?i;tia' ffag 5': Ero

enim fine triftitia, cum vos latos effe

: 54:;

1;: mm'fl rum -?ccfj'tdri: ma) Qma

cognovero adventu Epaph;'oditi.-

gaudu

-

ij M r has w nas s a

1:

R

[

p

hs

N

g

.CAP u T n:v»& "m

27Y

29. Exäþitäkaqtïe illum cum omni

í

bp,mihog &

gaudio jn

ejusmodi cum honore habetote.

L]

s

"t par

30. Quoniam propter opus

Chrifti usciäe' ad -mo*r;fem. ac-

ceífit , tradens animam fuam, uf impleret id

.

M

" qt?od gxf vobi-s

xddefo,

deerat erga meum obfe'qqium.-

CAPUT H

t-ïiam—axd

A;.ämo in 'le,*?galz'bzills -gloriari poteft , alioqui Paulo id x'maxz'me":c;)fizþ-þ

weïäa

vehiret : qui tamen omnia bc detrimentum arbitratus efl, quo Dei

autem

V05:

juffitiam. ex fide in Chriffam adipifteretur , [emper proficiens , ut

tandem. perfetiionem conequeretur : quapropter Pbilippenfes

tnoeftus

iur, ut ipfum, & non difcolos erucis Chrifli.

ve

r

-

:

eus fni-

dnimicos , imitentur. ..

Y nei,

I 'E*cäte'i*o, fratres mei, gaudete in Domino.

Ea-*dfe'rr-a

3

vob

1

ul

is fcribere mil-ïi fq)uidem non pigrum; vobis autem

*

neceffarium.

o

: nem.

s B-

2. Vädet'e*canes,v

idgte,;;jialos opekrarics,vkiæ—de'te ConCiü

E

$ Nos

llimen-ta;,i

29. I» Domino.) Cum eoó 'ga:gdio,

M'ibi 7ui:£m ua;; p:grum) 'Mihi ea-

dem repetere & incnlcare

*, Tifno.-

quod Chriftianos decet.

& onerofum nom eft.

*

: mole& um

Ef ejusmodi cmem bonore habetote. )

AScil-ig/e.z

Id eft, Epaphreditum habete in pre-

Vobis autem nece[[arium.) Ut in fi-

tio, ac dcbit

honore afhicite.

de confirmemini, & m

x

.30. Proptér opus Cor:ift;.) Opus Chri-

meam teneatis,

elius Qo&gigxam

S:nfzoväj,þ

fti vocat vifitationem Pauli carcere

.Q. Videre canes. ).

Qüaü» dicat, ob-

*

rf

detenti propter Chriftum.

fervate, &-cavete impudentes & im-

4d mortem acceffrr.) Adiit pericu-

probos judaizantes & hszreticos, qui.

B—Qrat j

lum mortis, gravi correptus &pritu-

feiicet

dine, ut mihi adeffet, & mühi ferviret.

vos-'alla:,ranþ od xqprdgnt qu;aü'ca..

nes.

d

T.

Tradems animam [uami,) ld eft, vi-

Malos operarios

) 'Bfeudöäpdüolos i

"T

tz Xationem non habens ; vitam fuam

ui Chriftianifmum mifcen

NX

nititis

negligens. 1n Grxco eft, vaeaudshsu-

^

'rumpunt Judaifino.

t. &Xcor-f

GaL690G T

H

2 Vvxus, mal cg&/hj;;z: Ani-

"Videte conciffonem. ) vj» xaraTOMY),

T

quate-

&

eft, viz« fia.

Ur impleret*id quod ex. volts deerat

fic per contemptum appellat. circumci-

Si n

fionem, quafi dicat ; circumcifio olim

egtiam

erga meum aäfequium. ) Ut quf()d obfef

tanti facienda, ununc'poft Chriftum tan-

e, n

lum vos abfentes mihi pr&ftarenon

tum eft concifio, nihil aliud eft quam

poteratis , ipfe fuppleret..

carnis fectio & concifio.

el: fenfus

g p

dolot.

L

: 'Ex

cetero. ) 79 Aornó» , quod fu-

eft, cavete concifionem , id eft, ipfos

ID

-^. pereft. Syrus vertit, Prorsde.

concifos & circumcifos , qui. Judaif-

B

Gandete. im Domino. )

id efty eo

mum, circumcifioónemn,' & ritus vete-

i

tis. leAgisv ïvobis"obyrudtlnt. CU

,

7

g-äu(in .qQO-dï ] Cþril)ianoæ decet..

t

272

EPISTOL]E B.PAULIAPOST:AD PHILIPPENSES -

3 Nos enim, fumus circumcifio, qui fpiritu fervimiüs Ded,

& F

,i:ï lege el

& gloria

í

tes:-

mur in Chrifto Jefu ,& non in carne .viiduc,iam*h,aben;-

:

*

T dl

B

4. Qu

d

rhquam;"egd habeam eonüdäriäam*& in carne. .Si

j

Y

[d

e;USj ä

:

quis alius videtur confideré in carne, ego magis,

e

I

$. Circumcifus o€tavo d

1

e,ex genere Ifrael, de

tribu Ben-

*AR.

E morto

jamin, Hebraeus ex Hebraeis, * fecundum legem Pharifzeus.-

hs

, 23,6—..

6. Secupdum semulationem perfequens Ecclefiam Dei , fe-

n.]

autem.

cundum juftitiam ,*quae in lege eft, converfatus fine querela.

: 7. Sed

g

] :

uae'mihi fuerunt lucra, ,hæc!a?fbitratus fum -propqel;"

:

[

Chriftum detrimenta.

; h 0]7!6,

8. Verumtamen exiftimo omni

a

*

Omnin

eminentem fcientiam Jefu Chrifti Domini mei: propter quem

E. Sï]u, d

omnia detrimentum

hriftum.

cat, nO

.

feci, &3 arhiarqy ut ftercora, ut C

-

EO da

lucrifaciam, .

-9. Et

p quden

—

n&t, ejus fui ádeo teh;tx,. & obfäfvans,;

; magnum

. Nos en:?þf:imus u reumcetifto. YG uaft

W odgnoran

dicat:*Recte éos appellayi ^concifio-

ut etiam inter Pharifzos ádfcribi vo-

T od Cogi

mem ; nam veracircumcifio fpiritualis,,

luerim , q

4

:

ui Iegem-

& cordium, apud. nos eft. -

fitentur obfervare.

pre cetexþ fe Pumäk

&

2 UE

(6. Secundum emulationem perfequens

E NU

; thi [þiritæ : fzzvimus Deo..

) —WNO'S;

p um v&

Chritiani vere fumus circumcifis qui

Eccleffam.) Quafi dicat, quod fi ftu-

Tàm exi

facularia defideria refecantes , & Ju-

dium , & zelus paternz legis fpectan-

dus. eft, adeo illo. exarfis ut etiam.

intelligq

daicas ceremonias , fpirituali fide, fpe;,

Ut /h

,

& charitate Deo religiofe fervimus.

Ecclefiam Chriftianorum perfequerer.

3

quifral

E; gloriamur 42 Chriffo: fefu. ), lan-

Secundum juflitzam que in lege eff. )

omhia f

quam auctore falutis. noftrz.

Secundunr legis juftitiaim, id eft, fe-

&

E£ nonm in. carne frducsam habentes. ),

li dj

cundum jus, & fas, & prefcriptum

Wt bono

Carnem appellat res-externas & car-

['egis 'ambulans..

--

B 0E

t

neas, vexbi gratia , circumcifionem,

7- Sed qua mt

hi fxuerunt !ucr:ä. ) Sed:

4

nobilitatem , legis fcientiam , &c. ut

has excellentias ,. quas. olim. magnum ,.

(,:;

Tam, (

p

ac pretioftim lucrum. putabam.

lCut p

patet ex fequenzibus.

$i

Non ]

Eiductam habentes. )

j

Pelþ; rel)gnïp

rbiratuf [um. propter. Chriffum de-.

Raturg x

anus, dut gloriamur.

»

trimenta. ) lam Chrifti veritate cogni-

tà puto detrimenta, cum fint/ impedi-.

Qu

4- Habeam .confidentiam. Y , Habere

QUE ex

PQ:-H

im confidentiam , id. eft, glorfari-

iénta veritatis ,

& falutis a. Chgi&&)x

5« Cireimcs

fus oclav» die.) Signifi-

percipiendz..

absque |

cat fe non eff

€

8- Verumtamen exifitmo omnia derri-

Qu

tus. effet: circumcifus.

f pmfelyt—umq, qui adul-

&

mentum effe.^) Omnia, que tunc ma-

quil'itur

E

Qut c

Éx genere lirael. - Ex pr

ofäpïa-. Ja-

gni faciebam, jam nihili facio, & non

cob Patgarche , & filius. Abrahz.

folum inutilia

,

5 fed etiam. ï;nö:l:i;f'; e/lfir'

fttiün. :

Hebreus ex Hcíóriis.) QOxiundus.

ftimo..

*

d&

Progter . eminentem: feientiam: 74?:'

huj j

Secund'm legem. Pharifeus.. ) Secta ,.

10- 4

ac profeffione Pharifgus , eam: legis.

Chrifés. ) $i conterantur cum: fcientia,.

fectam: ampl:xus , qua dicitue Pha-

rerymque divinarum cognitione, quám.

3

quis, (

0tmo :

müäpnmn-. -N q,lied*ïäda fe.g?!fl atti-

cuni Hdg* Chxü&fum aü'g?u;ug;:

-

3

Fi&l.

-

e

Ro

-

d

-

B5

C—.A;Pï U IlL.

s

273.

in

lis Deo,

o, Et inï/ehiär,in illo, noä,hab;ens' meam

JU

&itiam', qua ex

lege eft, fed illam,

;"haben-

qué& ex fide eft Chrlih Jetu: qua ex.Deo

eft juftitia in fide,

'ie. A,Si

IO. Ad cognoícen

dum -.ill,uäm , & virtütäfn .,refurfe&;ilönis

e;'us, & focietatem paffionum illius: configuratus morti ejus:

u Den-

II. Si quo modo occ

*

feus -

mortuls.

urram ad refurrectionem, qqæ eit ex

j

)el, fe-,

12. Non quod jaim acce

perim, aut jam perfe&us fim: fäquor

Jverela

autem, fi quomodo com

prehendam , in quo & comp

rehenfus

p

fum a Chrifto Tefu.

/.13. Fra-

erpter quem..) Chriftum.

Virtutem r&/isirgäib;gis-' ejus. ) dwa-

Droptet

Omnia detrimentum feci. ) Wu-

pp» , petentiam , qua per refurrectio-

, quem

Syy , detrimentum paffus a52 , quafi di-

nem fuam, quafi mortis domitor , &

cat, non jacturam feci, fed pro ma-

nos

facit.

iflum

triumphator

refurgere

no damno, & ja&ura duxi, non

Hanc optat cognofcere tum per fi-

9*.'Etï

quidem dum.illa abjeci , tunc enim

dem, tum potius pér experientiam, ut

bfervans,

magnum lucrum feci, fed dum ea per

nimirum Chrifti potentia a moituis ex-

cribi Y«

ignorantiam fe&arer, negle&ta Chri-

citetur, & cum Chiifto in gloria in-

fti coenitione ; dum vero äbjed, pro

ter fanctos refurgat.

damno duxi, non quod illis carerem,

sfe Pro*

Soczetatem palfionum. ejns. ) Qua-?n

fed fi ea, inharens litere, retinuiffem ,

proficuum fit effe participern

paffio-

fequeti

tum véro magnam me facere jactu-

num, & afllidtionum Chrifti

à f fto-

ram exiítimaffem , ut olim. me fecilfe

do crucém poft illum.

; portan-

fpdn-

intellipo, cum eram 4 Chrifto alienus.

Configuratus morti ejus. ) Morti, &

yt étiam.

CUr flercora.) .oxvBaha, Üercora ,

paffonibus ejus per. mortificationem,

fequefer,

quzfqujlias 3 .rejeäameln'td, hec enim

& afliictiones, me affimilans, & con-

omnia fïgnifïcat yox Greca.

"

fïgnrans.

- üt Chrifium . lucrijactam. )

Idiei,

II. $2.440 modo occurram zzud refzur-

ut bonorum ejus particeps etficiar.

retliogem , &c.) Senfus eft: Com )à-

fcripw

Er imventar 1 il[o: ) ld eft, exi-

tior; & commorior Chrifto , ut , f

7A ) sed j

ftam, & fim in illo, fcilicet Chrifto,

quo modo poflfim,perveniam ad bea-

ficut palmes in vite.

l.

;aggum,

tam refurrectionem mortuorum,quam

Non Lhabems meam jæþzi.*ldbm.. ) Mfeis

jufti expectant.-

/w)] a'e-

nature viribus , meis laboribus partam.

j

Noz

wod jam 4cceperim ,

€ cogm

Qua ex legeeff. ): 1d eft legalem ,

&c.) Quafidicat : Non'hzc propte-

iimpe dl-

qu& ex leois obfervatione acgqiz;it'ur,

rea dico quàfi me jam apprehendiífe

Chr

fto

absque fpiritu fidei, & grati Chrifti.

putem'hunc Chriftianz. juftitiz api-

Qu& ex fe eft Chrifés. ) Qs ac-

cem, hanc perfectam cognitionem vir-

|4 difri

quiritur per fidem Chrifti. :

tutis refurrectionis Chrifti , aut quod

jc m*

- Qtet ex Deo efg juflstza in /Z:[e.—) ]u-

putem me

&not

ftitiam , inquam, que a Deo auctore

ratum , &c.

lïerfg&e . Chrifto 'configul.

"

qa &l

eft, & fandatur in fide, quia fides

$e

inftanter.

quor autem. )

;

.

;

:wxw , perfequor

hujus juftitig fundamentum eft.

" J

li

IO. .4d cognofcezdum illum. ) »Nem(pe

$; quo modo romp?—ekendam. 3 U.t: fi

quis, & quantus fit, utpote Deus, &

;1911!137

fieri poffit ad illum perfectionis api-

,qum

homo, falvátor humani generis, &c.

cem perveniam..

i

In

: Bibl. cums Ccm.Mgnacþ». Tom. V Ill

i

EE

A

*

" d

u

-

z

j FPISTOLKE B. PAULI Ams»f.- AD PHIL-IPPENSES. :

"

33. Fratres, ego me non arbitror coniprehendiffe. Unum :

C

gloria.

autem , quae

juidem retro funt oblivifcens, ad ga"vel;o A qpææ

4

qo. |

.* funt priora, extendens meipfum;,

?

vatore

" 14- Ad deftinatum perfequor , a

d bravium £up€!r-nælyoca£

al

RUE NURU EM EE C K at RPE ORE

tionis Dei in Chrifto Jefu.

L

Corpo

Is. Quicumque ergo per

fe&ti fumus, hoc fentiamus, & fi —

quid aliter fapitis ; & hoc vobis Deus revelabit.

E

pomt

16. Verumtamen ad quod

perveni

mus , ut i'dem,

*

fapiamuä,

. & in eadem permaneanius regula.

Al

17. Imitatores mei eftote, fratres, & obfervat

e eos, qui ita-

füllul

ambulant, ficut habetis formam noftram..

18. * Multi enim ambulant, quos faepe d

icebam vobis (niipc s;

thol

: *Rom

)

16.17. autem & flens dico) inimigos crucis Chrifti: |-

*19,. Quorum

. d» quo.) 1d e[*c,—äd. uod.

Et ff quid aliter fapitis. ) E fi 'qni

r

veftrum aliter fentiunt , nimirum atbi-

Er compreben[us fum a Cbrzfto.) Cap-

[

tus fum a Chrifto cum: Damafcum

trantes fe jam a ppreh'e-ndilfg 4perfel&io,-.

Pergerem, & vocatus ad Apoftolatum.

nem,.

st

Et hec vobis Dezs

.reveldäit £) VOS

13 Uzzm zwtem.) Scilicet ago , in

(

unam rem intentus fuim.

fcilicet , in errore verfari. . Deus hoc -

fceerit

Qua retro "7 olh"ivtf'en.f,k &c.)Nonx

homini.revelat dum ei fuorum: vitio-

fedato

contentus operibus prateritis , femper

rum, & imperfectionum cognjtionefm

Qifcipl

admajora, & excellenriora enitor.

impertit , & auget.

19.

I4. Exzendens me ipfunzf.y) Per de-.

16. Verumtam;m.

extrem

fiderium, & conatum. .

vel hortor.

) Supp?eï,. ro g()) ,

x

! Q:r

d deffiimatum . perfequar. ) X& T

|-4d quod pervenimnus.) Scilicet, reti-,

dem ir

exonó» Qioxe , quod idem effe credi-

neamus , gradum nimirum illum co-

hus «

derim, quod xa«radiexe oxcono», fco-

gnitionis rerum divinarum & perfe-.

*

B

(tionis vite.

i

pum perfequor , id eft, verfus fcopum

.

E

lis glo

totus feror.

Ut 2dem fzzp;("zmu:

? ') Ut .Con'COrdQS»fi-;

porte

d bravium

fuperná vocationis, &c. )

mul & habeamus i

$u

nolle.

&

dem yelle j & idem,

tetrén

/354'65/01;', Bravium proprie fignificat

'Im eadem permanek:mzz:; regulzt. ).DO--

premium certantibus propofitum, Sen-

20

us eft, oculis femper in fcopum defi-

&rinz fidei, & fan&titatis vita.

-

?u"rwm

xis curfu contento ad palmam, feu-

I7. O2fervare. ) Ut imitemini, « -

Qui ita ambulant , ffeut. habetis for-

tutum,

premium regni coacleftis.

f dic:

In Coriffo Te[u. ) . Per

Chri&qml]e-

mam nofiram. ). Eos qui vitain fuam

ein

fum ; per Chri(ti merita ; quafi. dicat,

inftituunt ad exemp

Deus hoc bravium nobis propofuit,&

bis prebui.

4.

lar, qugd., ego 7'97

protef

toln

ad illud nos vocat per merita Chrifti,

Formam noffram,

:)..1'57:0'*9 :äyä-g , ty-

Xm

IS,' Qü

icaumqne ergo perfedla fumus.)

Pum 2z0s$.

Y

T

S t

Id eit , per

fectionis ftudiofi. — -

I8. Mz

Iti enim 47(26;4/4;2). ) Sufbau-,.

Uj

Hoc fentiamus. ) Nos nondum per-

di , aliter quim ego.

&

fectionem attigifle ; fed contento ftu-

Quos fepe dicebam volis.

) De quibus

judia

dio ad eam

fepe vobis loquebar.

.

3

bere.

»tendere MTC c(?gari de-

-

$ Chriff.

&ad

Inimicos cr:fct

phag

E

$

JUS

CKAA(P—--UV*T— H; & IV..

275

Unum

19:-. Quorum finis interi

tus: quorum Deus Vetifer eít;

$

gloria in confufione ipforu

m, qui terrena fapiunt.

0, que

fatio in coelis eft : unde etiam Sal-

20. Noftra autem conver

vatorem expe&amus Dominum noftrum Tefum Chriftum,

? Yoci

21; Qui reformabit corpus humilitatis noftrae, configuratum

corpori claritatis fuae; fecundum

6f

omnia.-

: operationjeþm gl) ; .qu-ïa etiam

D

pO/füt fubjicere fibi

(QAPUT IV.

piamus,

Ad perfeverantiam , €? fpirituale gaudium , tod.

iffam, precis, &

| quï;ilta

gratiarum a&iones eos componit , pacem Dei ipfis exoptans , utque

; (minc

. mor dicus teneant. quecumque Dei funt ; laudans ipfos , quod. —

iium

m.

per Epapbrod

nece[Jaria ad ip ;fnz

—Ó—

'uorum

mijerini.

j

NT

"Faque fratres imei chariffimi, & defide

rat*ifïïrlni * gäaüdium

um atbi«

E

fic ftate in Domino, chariffimi.

perfeäioj-

meum, & corona mea:.

Mm 2

2. Evo-

Y

—

l) «IVOS

: (r) R Edir. us udditar ; virtütis fus-

oI, 9s 'rffarmzzbz't. ) 'ysraa)gvüua;*

Jeus hoc

- fceleribus coopertos , & voluptatum

mvitio-

^ fe&atores, ejus vite, quam Chriftiana | r/o'ei, transfigurabit , .transformabit ,

difciplina prefcribit , inim

icos.

.hoc eft, in aliam .figuram , & for-

;nitiongm

) Quiad mam commutabit, ut fcilicet , cor-

Ig. Quorum jfnis iuteritus

extzemuin interibunt , ac |

perdentür. — pus noftrum ex corruptibili faciat in-

. Quorum Deus. venter €

z

f«

dem in deliciis conftituunt , & o

) Qui fi-. Gorruptibile, ex'pïafïibili— iænpafïïbi;e,

terreftii colefte.

Cl yett»

—mnia ex

Configuratum corpori claritatis fw)

-.

lum c

illius. eaufa faciust.

k pete

Et gloria im covfufrone 1p

Druä. ) Qui $

uoque corpori immortalitatis oloria

circumd:to, reddet quam fimillimum.

íis gloríantur, quorum ipfos pudeye.-

T

*Secundum . eperationeim ,

€

XoCT G

odf

oportebac.

etficacita-

Qui terrena fapitnt, ) Qui &

onhifi c5» &vepeytiey ,. fecundum

&iln

terrénos habent affedtus.

tem operativam potentiz fuz.

.

20. N.ffra autem comverfatio. ) mo-

Üna -etiam' pofft . fibà. fambji

cere ,a-,-

j, D

(4

Nireuga , id eft, vite ratio , & infti- — m»ia. ) Secundum quatn

quïdlibxet*pvo-

TE

tutum, ut inte?pretatur Budeus; qua- teft, in res quaslibet.

Ífi dicat ; Chriftiane virz inftit

utum

A

'H.

arffmi .0 €

,

de/i&'eraüjfmi .N )

yi, fir-

1. C

m

:

q&mwrol , x« énioS99r0i, di-

il gam

eít in cclis agere ; Chriftianifmus eft

profeflio vicx ccleftis. Convexfatio — /edi & -dejig!gmzi. Vel, 4;/ed;, & deffde-

ego v0*

noftra efít in colis , quia ibi cor de-

rabies.

*

fixum habemus, & eo noftros afle-

Gaudinm meum.

)

Vocat gaudium

lef 1 ,.7'4

(tus tranftulimus.

Iis.

- fuum, quia de. eorum fideli conftantia

Unde.) Éx quibus cc

'audebat.

SQbau-

Salvarorem expetlamus. ) Qui ad -

Corona mea-) Coronam vocat quod

] qlïibus

judicium venturus eft, & nos fideles, illis gloriaretur, ur qui coronati gau-

& ad celeftia anhelantes fecumtrium- . dént, & fibi placent ob honorem il-

noibis

phantes in ïvC(ElLIlyI'l dvucec.

»l)ius adept&. Vf:l quqd*yb, labores ;

-

r cn

ia

"

j

L

r

2

-

Z

l

5

6 — EPISTOL/E B: PAULI APOST. AD PHIL*IPPENS*

/2 .

"d

nre

5

cor, idipfum fapere

II

.Evodiam rogó, & 4Synt)'ch€n d

Z

-

'r.-

corda Y

in Doiinó.

4. Etiam: rogo & t

eä.,f gern-nïane compar, adjuva iilas*5 quæ

g Di

u-

mecum laboraverunt in Evangelio cum Clemente

3

Z

?

& Cæteris

pudlca.

adjutoribus meis, quorum nomina funt in libro vitze..-

amabil

4: Gaudete in Domino femper : iterum dico gaudete.

VOR r dOR iC MSDIESE Mi

(cipl

'- äi

—.$. Modeftia veftra

9 (

rope eft.

4

nota fit omnibus hominibus : Dominus |

me, h

.. 6. Nihil foliciti fit

is;fed in omni oratione & obfe(;ratibne, :

Io.!

cum gratiaru

tandet

:

m a&ioxmc,,petitionles quftræ iqnotefcan

t apud -

D—eur-n.

s o

bi

[Dg:

II

& pericula eorum; g:.a&fat fufcepta, co-

ÀIn Græcö;eþc , 'aum'SMa'av, dthetm*um

ronam expectaret a Domino, --

-eore decertarunt.

.

qibu

$:c flate 42 Domizo.

Stite, & con-

Cum Clemente.) Hic. eft Clemens

ftanter^ perfiftite in

de Chiifti Do-

Romanus difcipulus fan&torum Petri

i pe s

mini, & vita Chriftiano homini con-

fent.nea, eo modo

& Pauli , qui Petro poft Linum &

gi qu

quo in iis Pfamd-um

Cletum in Pontificatu fucceffit.

neris f

elle docui.

Quornm nomtina funt in [ibro 'viz'*c.)

Orat

(Q. Evodiam r0,0, &5 $ynt chen depre-

Quafi dicat : Quorum mutto felicius

per or

cor; &kc.) Duz hs feming primarix

alibi fcripta funt nomina, quam fi hic-

xenten

erant inter Chriftisnos Philippis, que

adfcriberentur ;

gratar

rem Chriftianam promovebant, inter

libro vitz.

..fc.riptl;t funt enim m

À

fiotas

n

quas aliquid diflidii ortum fuerat, eas

4- Gandete 12 Domino: jäm;e?,, &c.)

opem

rogat, & hortatur, ut idem f«

[)iagt "

Quam frequentiffime excitate, ac re-

I j

id eft, fentiant,

Iu Do»:no.

novate in vobis gaudium fpirituale,

qll am

) Juxta Chriftiang cha-

recolentes animo ineffabile beneficium

[

ritatis leges.

^

vocationis veftrz , qua vocati eftis .

intelli;

3

Et te germane camp;zr.) wafa'ls

per fidem in fpem

v,itæ & glorie -

Cuþ

evcuyt., vocat hic Paulas evfuyor;

ternz.

' ; cuflod

focium aliquem, & cullegam fuüam,

$. Modeffia veffra nota

J onindibue

diem

infignem nimirum aliquem doctorem ,

bominibus.) Moderatio veftra, & vit

Trnut

cujus nomen non cxprimit. — Quis-

morumque- cot

npofitio luceat coram

*

ftodi

uis autem ille fuerit mültum ab Apo-

omnibus.

pofie

r

olo honoratur, dum eum vocat ger-

Int

Dominus prope cff.) Id eft, Chriftus.

manum , hoc eft, fincerum adjuto-

judex appropinquat, qui noftram pa-

fs

rem , ac laboris focium. Emman. Sà

tientiam , labores ,*modeftiam coro-

In

fufpicatur.cw/wyr , elle nomen pro-

orium.

nabit, & gaudium noftrum complebit.

g

6. Nibil foliciti fétss.) Quafi dicat:

Adjuva ://r!) Duas fominas intel-

on ergo vos angat folicitudo bono-

T

fine

ligit, Evodiam, fcilicet , & Synty-

rum temporalium aut malorum, five.

:

chen, quas fu

]

per'iorïi verficulo nomi-

bonis fpoliemini, five mulctemini ex-

E

Veta

navit.

ilio , five aliis infoituniis exerceami-

$

Qua mecum laberaverunt im Evan-

ni,

£e/io) Fortaffe mulieres hz in femi-

funt.

quia eterna bona noll"lqnge ab-f'

Tiür

eod

nis inftituendis laborabant, ut Paulus

Sed im omni 0r4ti/one.qv) 'ro('omm", eft -

&i

& alii in viris, ut opinatur] giiinianusg

genkeris neutrius , £y z«v7/ , fubintel-

*

ä

:

A

|

VE

[]

*

^CAPUT IV.

./'7

m finera

".

t pax Dei, quae exuperat omnemferifanä, cuftodiat

N-

corda veftra , & intel

ligentias veftras in Chrifto Jefu.

las, quae

-. g. De caetero, fratres, quaecumque fünt vera, quaecumque

L COTLETIS

pudica, quaecumque jufta, quaecumque fantta, quaecumque

amabilia

5

quaecumque bona famse, f1 qua virtus; fi q'ga laus -

te,

difciplinze, haec cogitate.

& audiftis, & vid

Jomints

g. Quae & didiciftis , & accepiftis,

?

1fns in

me,

haec agite: & Deus pacis erit vobifcum.

L)

-

Tatione,

Io. Gavifus fum autem in Domino ve

hementer, quoniam -

ntapd F

tandem aliquando refloruiftis pro me fentire: ficut & fentie-..

batis: occupati autem eratis. -

-

aR RL

nE 1

.ir. Non quafi propter penuri

am dico : ego enim didici, in

?fb)etmn!

ïluib'ug fupn , fufficiens effe.

Mm 35

I2. /Scio

- Clemens

rum Petri

ad amicitiam ,. concordiam & bene-

läge Kpd(yþ;wn, negotio, nec poteft- jun-

Lmm& $3.

£! cum eratione , quia wpoa'svxï eft ge-

volentiam alendam, & prgmovehda:m

faciunt.

.'mtc

neris fceminirt.

Oratioze 6 a!:fecrarianc, 50,) . Id eR:,

Bona fama.) 3u$mu.oc , que&cumque

lro w')a.)

vobis, Chrifto & Chriftianifmo, no-

o felicius

per orationem, & inftantem ac fer.

men & famam bonam conciliare pof-

jam fi Bic

wentem obfecrationem junctam cum

gratiarum a&tione , petitiones veftras

funt. Ambrofius interpretatur , /as-

: enm m

notas facite, & exponite Deo, ut ejus

dabilia.

d

$; qua - aus

76;, fff)

opem flagitetis & impetretis.

tantum eft, i ri/g £maivoc , f qua lauss

;liji;-,iplin.;-. ) In Grsco

t ac f

7. Et pax Dei-) Pax & tranquillitas,

quam habet bona confcientia.

fcilicet bone vite & difcipline Chri-

yiritudt,

—— Qnua exuperat omnem fesfim.) Qus

ftianz , quicquid Chriftianam difci-

eltcim

linam continet; & apud infideles com-

t ftis

intelligi non potelt, quanta & qualis fit.

loris &

Cuftodiat córda veféra. ) Qpspicti ,

mendat , illud cogitate , & fectamini.

cuftodiet , hec enim pax elidit omnes-

9- Deus pacis.) Deus auctor pacis.

demonis fuggeftiones , carnis, &

Erit volifcum.) Per infigne illud do-

, e'm;.;iäu;

mundi, & corda noftra Domino cu--

num ejusdem pacis, de quo n.6. quam

,&vitæ

xacemr Deus vobis cumulabit.

ftodit , ut pacificam illorum habeat

" c()Fälm

poffeffionem.

E

.

.10. Refforniflis pro m& . fentire.) a»t-

Intelitgenttas v

effras.) Mlentes v;e-

SdMert ontp &p8 Qpovti» , id eft curam

Chriltus

& folicitudinem gerere; quafi dicat,

ram p*

&

(i cor0ü»

r;ï Chriflo ïefu.j In. CfiriRi fide &

aruerat quodammodo veftra charitas

gratia.

erga me ; fed nunc refloruit.

mpldit

"

3

nacumque fant .;verd.

Sicnt E& fentiebaris.) Sicut folliciti

[ dicat :

gk Id eft,

) bono-

fincera & aliena ab hypocrifi.

effe folebatis in rebus neceffariis mihi

*

Padica.) ctuso , Id eft gravia, fe-

procurandis.

«

m, Gve«

. vera, honefta, verecunda.

Occupati aute.

m eratis.) —Sevd excufa-

nini t

SanBla.) Nofter interpres legit zia,

tione digni fuiftis, quia opportunita-

reeatti-

nunc eft ZqoZ , pura, five cafta. Sed

tem non habébatis , in Greco enim

yc t

-eodem recidit noítra verfio 4 f/asclum

eft, dxeipricot.

*

enim dicitur quod eft incontaminatum.

m

II. N«m qtt

aff propter penuriam di-

Miæ e&'

gpintel

.lm.:öïilig.) inoap:?(ä ; qu&cumque

,co;) Non hoc dico quod penuriam

—

R3

278 f-EPïSTGLET B. PAULI APOST. AD'PHILIPPENSES :

*

12. Scio & humiliari, fcio & abundare (ubique & in omni-

bus inftitutus fum ) &

z

- fecunc

)fat;i-gri— ; & efurire, & abuqdäre, & »p:e-

*

40

nuriam pati..

13. Omnia

poffum in eo,'-(»;ui me confortat.

*

N

:

LI

E Amet.

N

bu-lati'þhi

mese.

34. Verumtamen bene feciftis , communicantes tri

*

i

9 s

15. Scitis au

tem & vos, Phi.lippenfäs, quod in prinCi-þi.o

- omnes

^

Evangelii, quando profeétus fum a Macedonia, nulla mihi Ec-

25 !

clefia communicavit in ragione dati, & accepti, nifi vos foli. -

: 1 Amat.

[ m

. * 16.. Quia & Thelfalonicam femel & bis in ufum mihi mififtis.

17. Non quia quaro da

tum , fed requiro fru&um abundan-

Z

1.

. tem in ratione veftra.

diat. E

18. Habeo autem omnia , &

moium (

abundo : /r;epiletus fum, acceptis

In glo

ab Epap

hrodito, quze mififtis, gd?rem fuavitatis ; hoftiam àc-

euzl

Ej

-u c L

dhojus

.ceptalm? placentem Deo.

4

*

11*9,/.**?Deti*s

- dat vob

u

i

Chiiltu

paffus fim , aut patiar, aut ïquod-' egre

dam permutandi ;;ationem , ut quqiu E-

20. 1

feram fi quid. mihi defit.

v

vangelicam doctrinam percipiunt, vi-

qui Pat

Didics im quibus [ums fufficiens effe.)

&ui neceffaria fuppeditent ; fententia

pI

- Didici contentus effe iis qu& habeo ;

ergo eft: Nulla

cclefia fpiritualia a

. Cuitt

tanquam illa mihi fufficiant.

me accepta, temporalibus datis com-

-I2. $cio kumiliä?i.

penfavit, nift veftra.

In Fl

digus effe.

) 'Inops, & in-.

I6. Sémel & Li5.) Semel & iterum.

ULique E$ m omnibus imflitutus fum.)

In ufum mihs mififhss.) Id quO indi-

Ita vitam meam inftitui, ut penuriam

gebam in ufus meos.

fit, moderate uti. -

pati fciam fr fit opus; & copia, fi ad--

C017.) Nen quia quara datum.). Non

hoc dico quia veftra, aut cujusquam

.I9- Ozemia poffun.) . Jam. enumerata

alterius munera. defiderem

; atjt, exi-

fultinere, & alia etiam duriqra',"fï ac- egam.

cidant.

,

"

É

Se

d requiü frium. abundantem 4n

Ip eo qui me o

uf'artaf.) Chrifüi fre- rz

tioze veflra.) Sed veftrum lucrum

.tus auxilio ,

üi mihi ad h;ec omria -& commoódum requiro & cupio, ut

vires fubminiltrat.

!

*

bona quz in hoc genere facitís, veftris

d4- Commmnicantes triäulä?iqni "ie&.)

rationibus inferibantur , &-vos credi-

: Inopiä"jn meam fublevantes. ^^.

tores efficiamini am

I5- Im principto Evange'lii.) Scilicet

nis a. Deo

pliffime re/t:ibutidf

a me vobis prsdicati , de quo A&t.

"

18. Habeo auteém omnia, (5 abundo.)

C-"lp. 16-

Id eft, recepi ea , que ad me mifi-

Quando profetius [urn a Macedania.)

ftis adeo lurge, ut nuac abundem.

Id eft, quando Macedoniam, in qua

Rep'eius. fum.

) Abunde exple;a" eft

vos eftis, reliqui, & tranfivi in Acha-

mea egeftas.

:

"

iam, A. cap. 17..

*

r

Odorem ftav

M AIHS , &c) Eleemofy-

Nulla mibi Eccleffa co

mmtgnic.ft'vit, P2

nam veftram , qu& eft quoddam quafi

. ratione: datt 65 accepti , €0.). Per ratio-

facrificium gratiffimi & fuaviffimi o-

ném dati &häccepc'i, intelligit quam: doris ipfi peo.

T E

i. a u odl d a g Ti a i L

".

7

SDS

a79-

CAPU T IV.

Dnrïaw:

A$wIIAG1;

um Vefcrum, *Räm

I omni-

1 , * Deus autefïuf'meus implest omne

I2.I.

s*fias , in gloria in Chrifto Jefu.

fecundum divitia

2o. Deo autem, & Patri ho&rq glor

ia ip fæöula fæculotum: :

Amen.

, :

ar. Salutate omnem

fan&um in Chrifto Jéfu.

*

bu*latiqb'ni

mecum. funt, fratres : Salutant vos.

22. Salutant vos , qui

.

5

n'inciþio

omnes San&ti ; maxime a

utem qui de Caefaris domo funt.

nihi Ec-

23. Gratia Domini noftri

05 foll, .

']efu Chrifti cþm Spiriultü veftro, |

N

«

Ar»nle-n..

mifils

&iücäcus eft '*p;r Chrifum, & pro-

bundan-

* 19. Secundum Jivitia: féasd) 'Q:läü

dicat. Facile enim poteft, cum fit o-

fefflione, ac v

qæcionä Chriftiana fan-

z

mnium divitiarum tons.

&us eft.

4CCeptis

Quafi di-

o2. Omnes fas&.) Scilicet qui Ro-

jam àc-

p gloria ip Chriflo j4"-)

obis a Deo rerum

cat: |ta precor v

m funt; id e&,xomni»s.VRorrfanax ge-

s

hujus vite fufficientiam , ut ea ce-

clefia.

Qui de Cefa

ris damo fant-) Chriftia-

—— À—

.*Deus

- dat vobis ad gloriaur vite æqerqæ per

Chiiítum,

*

x

ni qui verfantur in aula Neronis Im-

T

20. Deo autem, Pa

tri noffro.) Deo

peratoris.

iumq Vi'

qui Pater nofter eft.

23- Cum

jþ;;ri'm ;L:ejlra.) Id eft, vo-

fententia

QI. Ommem [janibum.

) : Qubslibeg

bifcum fit , fic concludit epiftolam

itua]ia à

ad Galatas cap.6. num. Ig. Vide ibi :

Chriftignos.

di&a.

A

"

itiS COm-

Qui baptifmo fan-

In F(äri/fo ïffu.)

Iterüm.

0 indi-

) Non

iusqua:p

—

aut exl-

)

x

N

N

a

ytem 171

xx

K

:

:

&

RÉZ

:

;

W.

]ucrum

j

p

jo, ut

-*

—

veltrs

I -u

; crel-

jbutio-

undo.)

; mi l

em

t €

nnofy-

qui

imi 0*

EPI-

290

GRCQPOSR

!

751

EPISTOLA

qui el

:

&

| ritu:

B PAULI APOSTOII

9.

VObls |

AD COLOSSENSES..

tatis ej

C NTUS PRIMUM

T0

- Audiia fide, charitate , ac Jpe Coanf jum , orat pro zpf s Ap(ylo-

TA

: opec

Il ]

lus , quo in fczem*za Dez, bonisque operzlyu; perjiczantur : Chriffum

tis Bjü'

Dez inaginem dicit , per quem omnía creata funt , & qui caput eff

p

- -Ecclefie , quo omnia pacificata funt : bortatur ergo , ut immobiles

tibus (

in fide permaneant : [eque. dicit effe&um Chrifli mzm/ü*um, ad

five pr

prædzcandum myflerium a feculis abjconditum,

Sicut

f1 U&IHC

—

& nunc manifeflatum.

Grati

jAulus Apoftolus Jefu Chrlftl per voluntatem Del, &

Vd

di(lis ,

'Timotheus frater:

Di, ;

2. Eis, qui funt Colofïïs, Sanähs & fldehbus fra—

pa Ch

tribus in Chrifto Tefu. -

4. Gratia vobis

"Theod

& pax a Deo Patre noftro, & Domino efu

loiienf

Chrifto. Gratias

&

imus Deo & Patri Domml noftrl Jéfu Chri-

fti, femper pro vobis orantes :

eutn, C

lum &

4- Audientes fidenf veftram in Chrlfto ]efu, & dlle&mnem,

|

Crem

quam habetis in San&os omnes,

[(q77

Chrifl

$. Propter fpem, quae repofita eft vobis in coehs* quam

Min

audiftis in verbo veritatis Evangelii :

eum

6

uod pervenit ad vos, ficut & in umverfo mundo eft,

ficat,

& fru&tificat, & crefcit, ficut in vobis, ex ea die, qua audlihs,

Epspl

& cognowihs Bratiam Dei in veritate;

Chift

E

" Slcut

Vlenf

I.

$1

JEr voluntatem Dei.) Vide dicta

4- Fldem veffram m« 6/1610 7* ^.) In

Chift

Ephef. cap. 1. 1.

Chriftum Jefum.

Vel, quam habetis

Et Ttmot/aczs frazer ) .Nide dicta dd

de univerfó. Chrifti myfïcuf)

lj |

Philipp. cap. I. 1.

^ Dietliontm quam babctis 22 fanto: )

flv

Q. Fratrióus in Chriflo 78/;1 J . Qui

Chdrxtatem, quam exercetis erga quos-

Và

nos genuit per fuam*mortem , & ba-

cumque fideles.

bis f

pnfmum

at

. Propter fpem.) ld eft, bona fperatw.

Vd

netur, Vvel augeatur,

3. Gratia voli; &c.) Supple dó-

In -veräa) Per verbum

6. Sicuz £4 ; :2 univer[o mundo,

Id

Cum

Deo, & Pam) Deo qui eft Pater. ePc, in præc:pms totius mundi par-

*

?

viller

-

&il

C AP UT L

28I

7. Sicuf didiciftis ab

Epaphra chariffimo confervo noftro,

qui eft fidelis pro vobis minifter Chrifti Jefu,

.. 8. Qui etiam m

A

anifeftavi;.nobis'fdileätionem veftram in fpi-

Ll

ritu:

e

9. Ideo,

& nos ex qua die audivimus, non ceii'amug pro

!

vobis orantes, & poftulantes, ut impleamini agnitio

:

ne volpn—

tatis ejus, in omni fapientia, & intelle&tu fpiritali:

1o. Ut àmbuletis digne Deo.per omnia placentes : in omni

opere bono fru&tificantes, & crefcentes in fcientia Dei : .

! Apg/la

II. In omni virtute confortati fecundum potentiam clarita-

Lhrijhum

dio,

i d

tikusix?jus, ip Omnjz/patie'ntia, & longanimitate cum gau

M

I2. Gra-

nnoliler

tibus & provinciis eft hoc verbum,

9. Ex qua die 42divi;)1-u:,) Scilicet

l, ad

five pr&dicatio Evangclii.

hec bona de

. Suurt m vobis.) Scicet cre

*

nem, &c.

VV(-)bi»S*, gdgln ; dilectio-

fru&ifïcat.

R.

*

4

gnittoze: voluntatis 'cjus., ) Qua

Gratiam Des in veritate

) Verfev. au-

Deus voluit , & decrevit nos fibi re-

diftis, & cognoviílis gratiam Dei.

conciliare, juftficare, & falvare per

yor &

Vel, cognoviílis veritatem gratie

