d UsL N oninisadi

L

42P et.

tui fumus. peccato, a :cäuo;podo' ad

| 24 22.

Qu d

huc vivemus in illo?

Is

43

— 3. An"ignoratis (1), quia q

uicunque baptizati fumus in

Chrifto Jefu, in morte ipfius baptizati fumus?

«

&

*

D

x

pb'ï..

4. b; Confepulti enim fumus cum illo per bapti

fmum in mor.« Gal.

,tialjlr'ex-,'

-27-

tem: ut quomodo Chriftus furrexit a mortuis pevr,gl.griam Pa-

quf»

tris,-.c ita& nos in novitate vitae ambulemus.

*

t

'$. Si enim complantati fa&

:

j

fumus fimilitu

dini mortis ejus:'ä'aää:

i

fimul & refurre&onis erimus.,

.

.

: 23-

*vz'tdzf'e.

Cl

a vetus homo nofter fimul crubiüxfäg

1

Hebr.

,

-v 68 HOCX f

entes., .qui

I2.

l.

ad "0- A

eft, ut deftruatur

corpus -pegccabi--, & ulFra non ferviamus

] Petr

1 übe-

2, l.

pg;c;atofu. !

t r

r Qui

&4. 2.

ffli« b

3637 Edit. . Skxt. additur : frdtrs—':.

Q. Mortei ([umus peccato. ) Quia

riofan & :'iwx—mnortalem 3 (juäm Chri-

Í

.geccati feryitute liberi fumus, quibus

ftus refurgens accepit a Patre. -

cum peccato non plus eft negotii, aut

In novitate Uite ambulemus. ) No-

commercii, quam mortuis eile foleat

vum yitg genus inftitua

um viventibus. Mortui fumus etiam

Chriftianum decet.

mus , quale

i gf&-

peccato, quia vetus homo nofter fimul

$& enim complantat: , 9':,) Ex-

t

cum Chriffo crucifixus eft, üt dieitur in-

citat hic Apoftolus Romanos ad no-

fra'n. 6.

vitatem vite per fpem refurrectionis.

Quomodo adbhuc vitvemu

;' ;n zllo ?)

Senfus eft : Nam fi fepulti fumus in

t f

Qiuomodo nos. iterum peccatis impli-

baptifmmo €um Chrifto, & quafi furcu-

cabimus, a quibus nos abduximus , &

li illi adherentes cum ipfo defoffi ; eri-

uibus mortui fumus ?

hgs äd

mus & nos participes ejus refurrectio-

X

Baptizati fumnus m Chriflo,) Chri-

nis ,^

g-ärminan—:gs & nos Vad imm?rta-

ftianam fidem fufcipiendo.

litatem.

pïferi-

Ip morte spftus baprizani [ unus. )la

.. 6. Hac fesen

fery . Quaü dicät z

jf

fimiltudinem | & re

:

pre fenteftiopem

Debemus mortui effe peccato , & in

ucens

mortis Chrifti.

novitate vitz ambulare hoc fcientes &

^ 4.- Confepultà enum fmmus . cum illo,

cogitantes ,

(s

ece

*

' ff«

«:ch) Quafi dicat: INos mortui

E

ticut

:

zid.) Ginod.

dettis

cato fepuli fumus in-baptifmo ,

Vetus bomo noffer. ) Meterem homi-

Chiiftus mortuus corporaliter , tradi-

nem vocat vetuftatem & corruptio-

nem peccati in homine,, quam ex ve-

tus eft fepulturz; nemo enim fepeli-

teri

Adamo contraxit.

a l-

tur nifi moirtuus: cum ait, Co»fezpul-

el potius

? b«

H umus per baprt[inum , alludit ad ri-

fum hominem ia quantum hujus-

*um baptizandi per immerfionem ;

modi vetuftate affectus eft. -

j Df

oran

corpus enim ejus

" hec' modo ba-

Snul ermeifiens eff.) Unacum Chri-

:CZEiS

ptizatur aquis quodammodo fepelitur.

d

ftoin typo & repiefentatione cruci

affixus

mortuus eft; biptifmoenim

" abs

d mortem. ) Ad hpc ut moriamur

reprefentamus crucem Chrifti, & vi-

7A

peecato.

i/graf

J

tiorum, ícilicet nos cum Chrifto effe

É

d.

?ïi*';m Patrés.) Per vitam glo-

£ruci-

B-

30

EPIST. B. pAm;f APOS&*.A'D äöMA&qu

?.

7.» Qüi-/cänim mortuus eft, jufti

ficatus eít a peccato.

ut ob

n

. $. S1i autem mortui fumus cum

CHRISTO : credimus quía -

fimul etiam vivemus cum Chrifto:

:

x

*

peca

( me

9. Scientes, quod Chriftus re

fürgens éx 'mortüis jam non

moritur, mors illi ultra non dominabitur.

z

P

14

1o. Quod enim mortuus e

ft

3

peccato , IDOTtLIPS e€

R fe'me.l :

ege

»

If

uod autem vivit, vivit Deo.

.

A1. |ta & vos exiftimate, vos mortuos qui

dem effe pec.cäxto,

fed f

O.

16

'viv,gnt*es autem Deo, in Chrifto ]gfu Domino noftr

Es

Bs

12. Non

dien.

z

— 1

rgent

five

crucifixos ,& vitia noftra crucifixiffe..

Q. Sezentes, quod bh;'i/?u:«'ref;i

T

Secundo , etiam per efficientiam, quia

ex mortuts, 6c.

Pendenthaca pre-

Ícilicét virtute Chrifti in cruce mortui,

cedentibus; qua

i

1 dicat: Si mortui fu-

aUtei

mus peccato, credimus quia fimul

eftis

ux baptifmo nobis applicatur, pec-

-

cata noftra deleta funt; cruxenim pec-

étiam. vivemus cum Chrifto in vita

i

catorum noftrorum mors eft & de-

beata & immortali^

Scimus enim

ftructio.

Chritum , poftquam refurrexit a mor-

I

tuis, talem vitam jam vivere, nec am-

Ur 'Jefruu;wf corpus pecca

4i. Corpus

peccaü e

tota peccaátorum maífa,

plius moriturum , immo mori non

que quafi unum eft corpus hominis

poffe.

Zum ergo vita noftra béata fi-^ 74

milis futura fit vite Chrifti, fequitur

Weteris , cujus memibra funt libido,

n

avaritia ,. fuperbia, &c. cuilibet Chri-

nos quoquc tunc amplius non moritu-

tort

ftiano. mortificanda.

Deftruitur ergo

ros.

Catil

IO.

uod enim mortuns efd peccato.)

Catü

corpus peccati , quando-membra ejus

Id eft, quod enim mortuus eft ad de-

*

morti/camus, ideft, quando defideriis

I/l

geccati non conféntimus , fed refifti-

ftruendum. peccatum , id jam fa&um

mus, eaque in nobis expugnamus-&

eft, ncc opus eft ut fiat iterum.

cut

abolemus.

:

uod azmtem vivit, &c.) Quod au-

1001

Ert onitra nón ferviamus , &c. ) Ser-

tem vivit.jam excitatus a morte, vi-

mil

vit peccato , qui peccati defideriis, &,

vit vitàm gloriofam & immortalem

Inà

Deoque dign.an , 'qui immortalis eft.

tita dicam, imiperiis obfequitur.

lI. Jzz

s 2n4 enim mortuies q/f'.) Qui ve-

ver, €c. ) Quafi dicat:

Sd

terem hominem in fe deftruxit.

]ta & vos cogitate de vobifmetipfis ,

j»y?:f'cdtn: ef a pectato

.) Abfolu-

tiimirum vos femel mortuos effe pec-

mi

qu

& domino

cato in baptifmo ; de cetero autem vi-

tus, & liberatus eft a jure

peccati, cui fuerat fubjectus , ficut fer-

ventes effe, ac vivere oportere Deo,

£

Vs per mórtem

id eft, vitam vivere Deo congruan,

quafi - fe fubduci; à

quam nulla mors peccati ulterius fe-

qm

Gominio heri fui.

üatur.

ni

DQ $ emim movbs

:'fu;nm) $i ita

W5

fnortii fucrimus peccato, quemadmo-

ln Chrifio Jefu ,

.ö'c.) Id eft, lger

la

dum Chriftus mortuis eft cárne; con-

Chriftum , vel; ad fimilitudinem Chri-

hi

fidimus, ficut ille- refüfcititus a mor-

;

fti, qui ita vivit, ut amplius non mo-

D

te vivit novain vitam ; ita nos quoque

r

iatur; quafi dicat, pari modo mec

6'1..

novam , id eft, a vetüftate peccatire-

vVos amplius mori debetis per pecca-

tun

r

: llzurgatax'twl vitam deinceps aéturos.

12. Nen

-

3

-

E

12. No

n

x

"äfg*o,f egnet peccatum in veftro mOrtä;ilfi" cyorp;oi'.ev,

ut obediatis concupifcentiis ejus.

$ quia

hibeatis membra veftra arma iniquitatis

I3. 56

d neque ex

»peccato:

fed exhibete vos Deo tamquam ex mortuis viventes,

[ non

Eu

Y

/

. & membra veftra arma jüftitiae. Deo..

ub

I4. Peccatum enim vobis non dominabitur :an

on 'än;fm f

mel :

.

lege eftis, fed fub gratia

.13. Quid ergo? pecca

bimus, quoniam non fumus fublege;

cato,

fed fub gratia? Abfrt.

*

.

.

16. d*An neícitis, quoni

am cui exhibetis vosfervos ad obe- 4Joz.

.

on

——

diendum, fervi eftis ejus, cu1

obeditis, five gedcati ad mortem, 8-P34-'

five obeditionis ad juftitiam ? .

3

2. 19

;trgm

uod fuiftis fervi peccati, obediftis

àpre-

IT Gratias aute

E

m Deo; q

t fii«

autem : ex

fimul

eftis.

corde in eam formam do&rinze, in quam tradiü

x

t Yita

-18. Liberati autem a peccato, fervi fa

&i eftis juftitise.

enim

veftrae ?

| for-

I9. Humanum dico, propter jnürnjitgtem carnis

C fl«

x

ficut -

fi0i

-

E

*

ii

u

IQ. Nom regnet peccatum m veffro

coricugifc;entiis.xxlo&ris liceat indQI-

yritti«

mortali corpore.) Ne permittatis pec-

ere.

. .catum & corcupifcentias , qux ad pec-

ALffz.) Nam legem afpernari non

.

4it.)

catum incitant, regnare in VobDis.

licet, fed poti

us per gratiam Aill&m adf

] dé-

I3. -4rma.) Inftrumenta.-

implere debemus.-

Tanqguam ex mertuis viventes. ) —Si-

-

16. Nefcitis, &

£,D) Probat ApoPco-

&um

Tus-fideles nec fervos effe peccati, nec

cut facere convenit eos, qui peccato

"

4mortui, jam vivunt cum Chrifto , fi-

illi fervire debere, quod fe jam divins

v

militudini /refurre&ionis ejus confor-

fervituti per baptifmum addixerint.

jem

Armati.

:

Li

Sive peccati ad martem.) Sive pefcf-

Jl

Eromembravefira arma jufitt'æ Deo.)

cati, quod ducit ad mortem.-

Cat;

Scilicet exhibere Deo membra veftra

$&oe obeditiónts. ) Legi Chri&ï,

)HS,

quafi inftrumenta & arma, quibus ei

quæ* d

ucit ad. vitam.

eC»

militetis. ad exercenda juftitiz opera.

I

Gratias autem Deoquod fuiffss.)

|VI4

Id eft, quod effe defiiftis.

I4. Non enim fub lege effis, fea [u?

Obedflis

D

gratía.) Quafi dicat: Peccatum iis,

$J L?gi- d(o&rinæ( Evange-

.

ifll

ui fub eratia funt, dominari nequit,

licz.

fe

nifi ipfi libere fe peccato fubjiciant:

Ipm eam fär

mam dolrina , fj'c )Eanm

iis vero qui fub lege funt nonfub gra-

recipientes doctrine ;/formáam , quama

per

tia, quaft jure hereditario ab Adamo

vobis Apoftoli fua predicatione quo-

J

hucufque 'præfgtïptp dominatur pec-

dammodo imprefferunt,

10

catum

Y

: 18. ]ufiti'æ,.) $

anctitatis & virtutis.

i5. Peccabimus.) Legem transgre-

I

Humantmn: dico , 6 c.

) Quadfi di-

i

74

(d*

eat: Egb a vobis, o þRoma.ni

fideles,

rem

diem:es-,, quafi : 111-1 non gubie.&i? &

: j

32

EPISTOLA B. PAULI APOST AD ROMANOS

ficut enim exhzbuxfüs membra Ve&fæ ferv117e Immundltlæ &

?

ità nunc: exhxbete mcmbra veftra

iniquitati ad 1n1qu1tatem

eft lem

fervire juftitiee in fan&ïzlücatlonem.

viti

2o. Cum enim fervi effetis peccati, hberl fuiftis Juihtlæ.

!

.21. Quem ergo fruCtum habuiftis tunc in. illis, m quxbus

glio. i

nunc erubefcitis? Nam finis illorum mors eft.

yn:t

22. Nunc vero liberati a peccato,

fervi autem fa&i Deo,

&

habetis fruttum veürum in fan&mcauonem, fmem vero vitam

Chní

ætern am.

&ufree

23. Stipendia enim peccati, mors. Gratia autem Ifei, vita

;(

æterna, in Chrifte Jefu Domino noftro.

perle

CAPUT VII.

Carent

In f mzlzmdmem mulieris,: cupus *oir defunctus. e/l-'., nos per Chri-

fhum foluii Jumus a. lege ,

'qua peccatorum affe&tus reddebantur

Temoni

«ebementiores, .ut. ferviamus Chriflo in novitate [pirituss occaftone

pittte

aliud d

autem legis peccatum judicantis , magis fe exeruit , €? crevit pec-

leze

tur: f

eatum, quamquam lex [ancta. e[fet, ac [piritualis, imo & nunc ad-

«erjante carnis fomite allicimur, quantumvis repugnantes ad .

pis &t

*

nem o

64, que fecum!um rationem de!e/famur, legzque

tiam 2

Tatura|

Junt. contraria. -

LAN 1gnorans, fratres, (fcientibus enim legem quuor) qula

fed no

fïtug

m

lex in homme dommatur, quanto tempore vivit?

Dou

L

P

2.. à Nam

1am

rem exlgo humanam, id eft equam,

Aficationem. ) Hoc eft, ipfam fadfh-

demn;

moderatam & . facilem ; ut fcilicettan-

ficationem , fíve fanctimoniam , vitz-

Qu

t£um, tantoque conatu Pcudems jufti-

que mundmam , velüt tru&um ex illa

at hr

2

tiz 7p [anttificationem , id eft, ut in dies

fervitute capitis.

snagis magifque fan&thcemmr, quan-

Figem wvero vitam A4termam.) Ad

paat

to olim R'ldu'fhs iniquitati ad i mlqul-

quam tandem perducit juftitie. fervi-

fubje

tatem , ita fcilicet ut ex una iniquita-

tus, & ad quam, ut ad caufam fina-

4l

te rueretis in aliam , & femper fieretis

lem ordinatur.

pm;n

deteriores.

Tito,

Q3- Stzpendia enim pen'dtt mor:)

2O0. L:äei Z f'm/!t.f ]uflttæ. )Id e&, ]u-

Merces, .quam peccatum fervis fuls

Nl

flitiz expertes.

répendit , mors e

lege r

2I- Qzem fiw&um babuiftis. )Quam

Gratia amntem Det ; €u)fhd e& gta-

teneb

axtilitatem ex peccato reportafüs.

tuitum,autem Dei donum, quod Deus

I» quibus.) De quibus.

fervis

uis largitur, eft vita &terna,

pulat

"ANam fenis ilovum mors eff. ) Adeo

acaptcnda per Jefu. Chrifti Domml

U

anullus ex peccatis fru&tus percipitur;

no ri mCI'ICl-

mupf

bæ

E etiam mors inde . con!lquatur

tD

ex i2 bomine, 6c.) . Per lesem

püam

22« Hfzäriu jrilum z:c;ärum in f:m-

non folum intelligitlegem c&

l'c-

[ d

hr

3

j

&, t

— 9

5

d Nam quse fub viro eft mulier, vivente viro ,i alignta., ,

eft legi: fiautem mortuus fuerit vir ejus, foluta eft a legec

Or.7.

viti.

:

*

39-

I,

4. Jgitur, .v

ivente vito, vocabitur xadultera'—,' /fi fuerit cum

qu,ibus

alio viro: fi autem mortuus fuerit vir ejus, liberata e.ift a lege

viri: ut non fit adultera, fi fuerit cum alio viro.

à

i Deo,

4. Itaque fratres mei, & vos mortificati efus

legi per Eorpus

Chrifti: ut fitis alterius, qui

Vi?ifm

ex mortuis rgfurrexit,' ut fru-

&ificemus Deo.

; Vi

^

ffemus in carne, paffiones peccatorum, quse

5. Cum enim e

per legem erant; operabantur ip,membris noftris, ut fructifi-

.

carent mQ1fti.

(lri-

6f Nunc

Vr

remonialem, /fe(-lk cum naturalem, ut

noGer, jvan-n/mortua eft, & effe defiit

per Chriftum..

:

77

patet ex n. 7. INotandum autem ell,

aliud effe lege teneri, aliud, eífe fub

Per corpus Chriffij.) n cruce im-

! jtr-

lege. Lege tenetur qui lege obliga-

molatum, hoc eft, per Chrifti paffio-

T.

tur: fub lege e(t, ;quieft fub ftatule-

tua ell lex vetus.

nem & mortem; per hanc enim mor-

id

gis & ejus dominio , quod eft homi-

nem obïigare, nec tamer dare gra-

Ur fítis alterins.) Senfus efl, quo fit

tiam ad earb implendam. -Jam lege

ut loco veteris legis jam alium virum

naturali & decalogi temen:ur quidem,

habeatis, eique conjunci fitis, cujus

fed non fumus fub lege, quia ab hoc

deinceps arbitrio regamini.

quia

ft.tu gratia Chrifti nos liberavit.

i ex mortutzs iefurrexit.) Chri-

ftum intelligit, ad cujus formam o-

Domiatur. ) :

ubendo, terrendo,

t

reum faciendo , accufando, con-

portet fideles in novitate vit& ambu-

demnando.

9d

lare, tanquam ex mortuis viventes.

Uz fratisfecemus Deo, ) ld eft, ut

'vit£-

Quante tempore vivit, ) lpfa

*lex,

aut homo legi fubjeaus.

Chrifto tanquam viro nofiro, cui

&y ia

9. Nam qua [vb vviroeff, &c.) Com-

conjun&i fümus, ex femine gratie e-

jus feecundati, bonorum op

E

| M

parat legem viro, & homines legi

erpm fru'—

fubje&os mulieri virum habenti.-

&us proferamus.

(etyi-

Alligata eff legi.) ^ Conjugali, que

5. Cum entm effe

unus im carmt. ) Ih

fina-

precipit fi

ftatu veterís & carnalis hominis, cu-

rito.

dem & oþedient'iam ma-

jusmodi funt omnes qui fub lege funt.

: i

w) 1

Soluta eff a lege

Vr ) ; Scilicetl a

Paffiones peceatorum.) . Motus, af-

füis

lege matrimonii

fe&iones, & defideria peccandi.

tenebatur. -

x

; quam ayitq viveïnte

Qué per legem erat.)

Juz funt,

de

* !i

83 fuerit cum alio vire. ) .

| Si co-

& excitantur per legem.

beus

pulata fuerit alii viro.

Operabantur im mtmi

r£ na;?lr;:;- )

jUED

y adutite, . ul

émpeqiro, id eft, exercebantur, &

-

U: xom f

nupferit, aut alteri corpo

'ris fqi co-

ipfo opere complebantur in me'quris

5

piam fecerit.

noflris.

d

4

Ef vos ziort

an efategi ) Qu

"Ut frudifecarent morti.) Ita ut fru-

*

pem

&us mortiferos peccatorum parerent.

.

fi dicat, lex qu& erat quafi maritus

"

e-

qui

Bidl. em Conmm. Me:fac/:. Tom. V;Il.

&*

£

9

hPIST B PAULI APOST AD' ROM XN?OS

1.

6. Nunc autem foluti fumus a lege mortis, in qua detineba-

tuim q

mur, ita ut ferviamus in novitate fpiritus, & non in Vetuüate

-

lhitterze.

IL

yit m

7. Quid ergo dicemus? lex peccatum eít? Abfit Sed pec-

catum non cognovi, nifi per legem: nam concuglfcentlam ne-

U

b Exo.

/

fmebam, nifi lex diceret: 5 Non concupifces.

joltur

9.0[/

8. Occafione autem accepta, peccatum per mandatum ope-

i

Deut.

ratum eft in me omnem concup1fcent1am. Sme lege enim pec-

peat

$.2

€atum mortuum erat.

f f

9. Ego auterà vivebam fine lege ahquando. Sed cum Vemf-

fiand.

H

fet mandatum, peccatum revixit.

TO. Ego

li fut

GUmommemeene.

qui nos ducerent ad mortem &ter-

1g1tur tolhtur eorum 1gnorant1a, qu:

nam.

in hoc errore verfabantur

IU

6. Numc autem, &'c.) Senfus elt :

fioxIUS

8. Occaffone autem actepta.) Ex pro-

C

NNunc autem per gratiam Chrifli li-

hibitione legxs & mandati,

fetum

berati fumus a jure legis.

Peccatum.) Concuprcentxæ vmum

inourm

4 lege zorti.) A lege, qus& erat

in me latens.

occafio peccatl, & confequenter mor-

2? [

th

Per mandatum.) szquam lpfO

monit

Ht

In qua detinebamnr. ) Cu]us ferv1tu-

mandato legis irritatum & laceffitum.

& ell

te detinebamur.

Operatum e[f ia mte omuem cozmcuptfcen-

$er 'vmmus) Deo & Chn&o

tiam.) Multo latius & vehementius

H

dolof

Iz uowitate . f[piritus , 6c.) Id eft,

graffari cepitin me, & excitavitomne

EI]

nonin veteri vivendi genere ammah

genus pravorum deüdenorum

hé m

& carnali litterz legis veteris, qu&

& vetabat

Mortunum erat. ) [d eft fopltum,

lepis

indicabat quidem homini,

quod quafi perantiperiflafim mvalmt

]2

vetuftatem morum, fed adeo non au-

& exarfit.

füs e

ferebat, utper occalionem etiam eam-

dem auxerit; magis enim refricabat,

9. Fivelamf fíne lege 4/17u4nda ) Nl-

bony

mirum tunc cum adolefcere in«ipe-

&a

irritabat, & incitabat veteres concu-

rem, & peccare, nec tamen legem

4i

pifcentie affedus.

qut 1

7. 4lfir.): Non enim lex in fe pec-

Moyfia do&us eíffem ; tunc enim vi-

catum eft, fed a Deo eft,

ideoque

vebam quafi exlex, ac. confequenter

Mu

peceatum non curabam, non agno-

Than

per fe bona, & quod bonum eft prz-

fcebam, non a&ftimabam, hinc ad il-

$u

cipiens.

lud non multum 1nc1tabar

Canmp/]cmt:am ne[ciebam, &c. j Con-

pie:

x:

Sed cum veniffet : mandamm j In no-

pey

cupifcentia in 'decalogo vetatur fpe-

titiam meam.

U

ciali precepto, fcilicet 9. & Io. exeo

quod plerique exiftimarent fexto prz-

Peccat um

re'utxzt )

Exc1tatum

&v

cepto.

Non mæcbabert:, & feptimo,

eft, & quafi per antxpenüaüm fe

]

fion

fU

Non furtwm f'actes ; vetaritantum adum

intendit, & violentius me oppugna-

U

externum ; internum autem non effe

re cepit,

vet1tum, nec cavendum Per legem

[2

lis

XOo. Mer-

^

-

^

f

CA PUT Vu;

35

EU

tineb. -

- zo. Ego autäm mortuus fum, & inventum eft mihi manda-

:tuügtg

tum, quod erat ad vitam, hoc effe ad mortem.

1I. Nam peccatum occafione acce

»

pta per mandatum , fedu-

?d pec-

xit me, & per illud occidit.

m ne.

12. € Itaque lex quidem fan&ta, &

É

*

AuITE s

x

mandatum fanctum, .

mot.

juítum, & bonum.

1 ope.

13. Quod ergo b

onum 'eï'Q mihi fa&tum eftkmorsï A,þiït. Sed

e-

n pe-

peccatum, ut appareat peccatum » per bonunm) operatum eft

mihi mortem:

ut fiat fupra modum peecans peccatum per

mandatum.

u veniff

14. Scimus enimjsquia lex fp

iritualis .eül.," ego agfgm carna-

L

lis fum, venumdatus fub peccato.

i qu

I5. Quïo,dä.

—IO. Mart:;:;sþtm.) Fa&us fum ob- piärh. i SdeisE&: Adeoque illud

Exþro;

noxius morti &ternz , propter mani- .ipfum peccatum in me latens, occa-

feftam le

fione mandati, fadüum eft tanquam

incurri.

gis transgreiiipnem, quam

ingens peccator, dum in me operatur

'vigjum

Quod erat ad witam. )

Mihi de-

omnem concupifcentiam , & in aper-

l

j «ipfo

monílrandam & procurandam.

tam pravaricationem impellit , infu-

ffitum. -

Hoc effe ad smortem.) oc cedere,

per & occidit.

.

*

& eíle mihi in occafionem mortis.

j

I4. Scuómus eniz,

&«) Probat hic

gfi/ren-

Apofltolus quod. dixerat,, fcilicet le-

ontius

II. Seduxit me.) Ín fuas partes me

e

dolofe traxit.

em eife fan&am, & non effe (an&am,

tomie

Et per illud occidit, me. - Et occafio-

&

& non eíle caufam mortis, fed pec-

l

ne mandati & legis, in mortiferam

catum lege declaratum & prohibi-

tum &c.

pitum,

legis transgreffionem induxit me.

15. Qxed' ergo bonum eft, &tc.) Sen-

Ozuia lex /þiriiua!i: z-y?) HDicitur

mluiþ :

fus elt: Num igitur mandatum per fe-

lex [piritualis, quia prefcribit ea, quae

bonum mihi factum eft mortiferum,

fpiritus. & hominis fpiritualis funt

)N

)d

& caufa mortis?

fcilicet virtutes fequi, & vitia fugere.

D

4if.) INon enim culpa fuit legis

1i.- Quia dirigit hominem ad cultum

egem

aut mandati, quod transgreffionem

Dei, qui fpirituseft. 1.

uia im-

m vi

pleri non poteft nifi per fpiritum &

1e/nter

incurrerem, fed ego in vitio fui, qui

agno-

mandato abufus fum. .

gratiam a virisfpiritualibus. IV. Quia

Sed peccatum. ) Sed vitium concu-

fpiritum hominis dirigit, & bene di-

aull-

pifcentie me

3

fponit erga Deum, erga proximum,

&j : quam ego non xcom-

&'erga feipfum. — V. Quia lex fpiri-

nn0

pefcui.

J

Ur apparéat peccatum. ): Ut robur,

tualiter accepta ducit, & preparat ho-

& vires ejus maniteítentur.

mines ad.legem Evangelicam, qu&

jtü

-Per 'fonum.

eft lex gratie & fpiritus.

fionaliter.

j Pqr mandatüm Occa-

» ft

Ego autemn c;arnalisfzm.) Non men-

- Ur ffat füpra modumpecca

;23 PECLWI "m

te, fed carne adhuc concup

z

ifcen;e.ad-

per maudatum.) —Loquitur Apofto- verfus fpiritum.:

*$

Tenun

d.

lus .de peccato v'el.uti de pä;fon? qua- ,

at us fuä pecc.-«tta.). Car

ne ad--

2

; DG'

EP:SiOLA B PAULI APOST: AD ROMANOS

56

»,Í

Es

uod enim operor, non intelligo, non enim quod Velo

Jney

bonum, hocago: fed quod odi malum, illud facio.

2

16. Si autem quod nolo, 1llud facio: confentm legt,: quo-

niam bona eft.

tem ]

elt i

AiT. Nunc autem jam non ego operor lllud fed quod habl-

241

tat in me peccatum.

4

.I9. Scio enim, quia non hab1tat in me, hoc eft in carne mea,

tür à

bonum. Nam Velle, adjacet mihi: perficere autem bonum, non

lnvemo.

. Non enim quod volo bonum,,hoc fac1o fed quod nolo

Cont

malum, hocago. (1)

libert

20. Si autem quod nolo, illud facio : Jam non ego operor

illudj fed quod habitat in me, peccatum.

pir

(ri

21r. Invenio igitur legem, volenti m1h1 facere bonum, quo-

tiam mihi malum adjacet.

22. Con-

t

t

Jirit

1) In Edit, Sixt. leg- Non enim, quod volo bonum, hoc ago

fed quod odi

ribir

mnalum, illud facio.

huc fervus peccati; nam fentw aliam

Con[entio legt.) Id e&, ratlone &

((

voluntate approbo.

legem in membris meis repugnantem

legi mentis mez, ut ait infra n. 25.

Quoniam bona eff.)

Quod in feipfa

Fenundatus.

2

Id . eft,

tradltus

bona eft; quafi dicat:

$i concupifco

quodammodo in pote!ïatem concu-

nolens & invitus, mens & voluntas

mea integra eft & intada; quia legi

pifcentie ; quz enim. venundantur,

E

ea emptori traduntur.

adharet, & cum ea confentit.

IS. Non intellige. ) Id eft, per ra-

17- . Jam non operor ! sdInd. ) Scilicet

tionem & voluntatem non approbo

humane & deliberate.

Sed auod habitat im mt pccmmm.)

opera & motus concupifcentie mez.

L

dele

Nom enim qzod vole bonum, Efc) Id

Id eft, concupifcentia.

fnà

eft, non enim perficio id quod men-

IS-

Nom babitat :m carne mea bo-

te volo, fcilicet bonum; fed carne

zum. )

In parte fenfitiva non eft

$

quidquam quod ad bonum faciendum

le&

operor id quod mente odi, fcilicet

hd

malum; quafi dicat Paulus: Vellem

inducat, fed propenüo & incitatio ad

. tem

non concuplfcere, & tamen concu-

malum.

pifco.

I

Non emim uod volo bonum, ö' £s

:

Quod od;. malum, : :llud frtcta) Fa-

Repetit quod d1x1t n. I5. vide ibi

Qt

diáa.

lii

to

PIT) ügmficat hic a&ionem hominis

1mperfe&am , id eft,

acum concu-

.90. S; autem, f)'c ) Vlde di&a n.

W (

pifcentis appetitus, citra rationis af-

I6. 17.

fenfum.

2Ir. In'vema tg:tur, 5:) Quafï di-

lex

me

16.- Si autem quod nolo, illud f'acio.)

cat, cum ad optima qu&que conten-

bdl

Id eft,

fi concupifco, quod, tamen

do, comperio me .nefaria peccati le-

..

nolo, & nolens facio , vel potms pa-

ge, & malo adjacente, ac pene dxxe-

qu

thl'.

rim infito, conftringi.

C

22. COII—

g

2

«

d

CAPVT VIL & VIII.

37

diPet.-

2 Ctmdäie&dr enim legi Dei fecundütrfgl interiorem ho-

)d VQlO l

L

minem:

g

y qUO

^93. Video :

a

utem aliam legem in memb'räs meis , repugnan-

tem legi

menti

is meae, & capt-ivantem me in legeþeceaþi, quae

d habi.

eít inmembris meis.

24.Infelixego homoy

quis me liberabit de -Corpore mortis hujus?

.

e mes

35. Gratia Dei per

Jefum Chriftum Dominum noftrum. Iei-

P

ferv

D

tur ego' ipfe mente

jo legiDei: carne autem l-egi».pecgati.

P

-

CAPUT

VIII.

d nolo

Cancludz';, Chriflo pe

* baptifmum in[ites ab omni dam

ha&ione elje

liberos, qui ton carnem Je&antur, [ed Jpiritum, quem acceperunt :

»peror

fpiritum iniquam adoptionis , qui Dei filios, ac future glorie cum

CbrifTo. coberedes efficit, ad cujus

*

glorie revelationem mon [olum

| q110'

on-

univerja a[pirat creatura, voanitati

"interim fubjetla ; fed &? bi, qui

—

" odi

fpiritus acceperunt, primitias, illam certa jpe expetiant, [piritu. 0s

rüborante,&? quid orandum fit, inflruente. — Declarat eliam in-

ione &

comparabilem Dei erga Juos exbibitam in Chriffo charitatem,

*

a/erens -ibil poffe eos a cbaritate. Dei Jeparare,

feipfa

!

que eft in Chriflo Sfefu.

Vpifco

)untas

hil ergo nunc damnationis eft iis;

qui funt in Chrifto

a li

WI. NI

Jefu, qui non fecundum carnem ambplagt.

2.-Lex

: -

Cilicet

P

22. Cma!;elec'far enim legi Des.) Nam

intelliit, quaz eft fomes ad g;eccan;

dium.)

dele&st me quidem lex Dei, qug eft

dum Ííollicitans, peccatum di&ans, &

S

7072

fanda, julta, & bona.

fuggerens.

Secuzdum interiorem bominem.) De-

24. De corpore mor

?i:-b-tfjm,) De hQS

I

le&at inquam me non quavis parte

mortali corpore.

ndurt

mei, fed fecundum mentem, feupar-

Q5. Gralía Der.

) Ipfa —*rvne quande-

o d

. tem intelle&ivam, qua jam per Chri-

que liberabit, nimirum in futura re-

fti gratiam fanata eft.-

furrectione dando mihi corpu

:

S immoy-

B.

2

Fidee aukem a

liam leg?m inmem-

tale & gloriofum.

ïe

dbi

lgitwr ego ipfe, &fc.)

Quafi dicat,

bris:6is) Sed experior aliam legem

interim vero dum adhuc detineor in

n

in corpore meo.

hoc mortali corpore, dumque plena

Repugnantem legi mentis mea.) Qua

lex bellum movet adverfus legem

liberatio mea, ad quam fufpiro , dif-

fid

mentis, & legem Dei:. intelligit re-

fertur; ipfeego Paulus mente faltem,

1ten

:

bellionem earum partium corporis,

& ratione fervio legi Dei; licetcarne

il

ie

" quas pudor nominari vetat.

adhuc ferviam legi peccati.

*€

Captirvantem me. ) MotiOne., mnon

I ]bil erge damnationis , &c.) Td

confenfione, ut ait S. Auguft.

* eft, nihil damnatione dignum

hrie

J;? (ege peecali.) : Conrcupiiïdentiam

^

i

-

v

58

EPISTOLA B. PAULI APOST. AD ROMANOS.

2. Lex enim fpiritus vitae

*

in Ch;*i&qï;]efu ; liberavit me -a' le-

N

E LERES --

ge peccati, & mortis.

j

tus, Y

..3. Nam quod impo'Tibil

eerat leci iri,quo ihfifma*'aatur .per

"Q

carnem: Deus filium fuum mittensin fimilitudinem carnis pec-

ondt

cati, & de peccato damnavit peccatum in carne. .

[5

&Q

|4. Utj

uftifica

F

tio legisimpleretur in nobis, qui non fecundum

carnem ambulamus, fed fecundum fpiritum.

fpirtu

3. Qui enim fecundum carnem funt: quse carnis funt, fapi-

200 ht

unt,

Qui vero fecu

Io.

nduxp fpiritum funt; quae'funt fpirittis,

fentiunt.

-

epro

6. Nam.

I

habital

Chriüian-i,exifïiment fe pati, etiamfi

Et de peccato damnavit ;:e&c&tm)z sB C

Viftcal

motus concupifcentia fentiant.

earne)) Küftprofopopoena , loquitur

Qui non [ecundum carnem ambulant.)

enim de peccato tanquam de tyranmno,

Spirin

qui de poíTetfione regni quod invafe-

-Qui fuggeflioni concupifcentie refi-

N

EsMceme s

tunt, necfe ab illa rapi patiuntur.

rat, ejiciatur. Senfuseft: Peccatum

2- Lex enim Jpiritus vira.) Lexgra-

damnavit de peccato, id eft, | Chri-

topitan

tie vivificantis, id eíl;

ftus in carne moriens damnavit & fu-

tualem tribuentis.

vitam fpiri-

ftulit peccatum. quafi reum hujus pec-

falicet

Ts indir

dy Chriflo ]rþg

cati, quod inju(le vim intulerit Chri-

k toti

um.

) Per Jefum dhri-

fto,

& illum innocentem occiderit:

Qu

Liberavit me 4 "le;;ge peccati, &Y mor-

hac enim de caufa jufte peccatum fuo

- lidl,

£5.) A jure, dominatu & reatu con-

dominio, quod habebatin alios ho-

t &

cupifcentie ;. ut licet eam fenti

mines, privatum eft.

Spiritu

non tamen confehtiam.

am',

?

4- Ut juflificatio legis z'mp[ere!ui V

M

que f

nobrs. Ut juftificatio a peccatis, quam.

9- Nam quod impoffibile, &c-) Mens

Ciht.

Apofloli eff hoc loco, licet verbis

lex exigebat, impleretur in nobis.

6

obfcurioribus expreffa, oftendere id

Hinc patet per folam naturam & le-

fieorin

nobis praeftitum per gratiam

p

gem, [fine gratia Chrlli, hominem

; Tquod

in hac corruptione non poffe totam

vere f

lex preftare non potuit.

Legi-) Mofaice, & etiam naturali

legem

totumque decalo'gu-m im-

& decalogi.

plere.

. tem an

Pri

Qui mon. fecundum carmem ambula-

du quo infirasabatur per. cavruem. )&

zu:.) Caufa efl precedentis fenten-

fipere

$o "c3fyti iZ T?G &'apxog ; quafi dicat;

m

tiz, quafi dicat:

Abolito & damna-

Ventur

Quatenus lex impotenserat & ipvali-

to peccato per Chriflum legem im-

:

da propter'carnem noftram

plemus, quippe qui non ambuliamus

dterna

&oncupifcentia infectam.

peïccatxo &

.71

ecundum carnem , legi ejus obedien-

K uc

In fimilirudinem carni:s peccati. ) ld

tes, fed fecundum (piritum, exequen-

Ne

eit , carnis peccatricis,

habentem

tes qua legis fpiritus funt.

fpeciem carnis peccato obnoxiz, nem-

,.5- Qu enim fecundum carnem funt.)

füb]l('.]

lon [

pein eo quia mortalis natus ell, ac

Qui fefe carni conformant,

quia ho:

funt

.S

miferias, & mortem paffus, qu& de-

mines carnales funt.

Otnhr

bentm*— peccatoribus.

g;;f wm*: f'ent fapitnt-)

Curant,

L:

cogi-

:äse

-

CAPUT-ww/

39

fie aï le.

.. 6. Nam Aþriïlde"ntia carnis, mor

s eft: xpflyldentïa a'&uteml fplrl

tus, vita & pax.

*

r . pef

entia cafnis inimica eft

7. Quoniam fapl

Deo: legi efii,mf]/).ei

his pec-

non eft fubje&ta: nec enim poteft.

-8. Qui autem in carne fuht, Deo p

lacere non pdifunt.

:undum

. Vos autem in carne non eftis, fed in fpiritu: fi tamen

fpiritus Dei habitat in vobis.

Si quis autem Spiritum Chrift

non habet, hic non eft ejus.

*

piritus

-1o. Siautem Chriftus in vo

bis eft; corpus quidem mortuum

eftpropter peccatum, fpiritus vero vivitpropter juftificationem.

Nam

m as ERT

11. Quod fi Spiritus ejus, qui fufcitavit Jefum a mortuis,

habitatin vobis: qui füfcitavit Jefum Chriftum a mortuis, vi-

lum ;fl

vificabit & mortalia corpora vefir

loquitur

,a,; piïoptef änhgbi.tantgm

)yramo,

?,piri;um ejus in vobis.

I2. Ef

go

iavafe»

o

eceatürm

; Ü

,cogitant,' odl opera catnis; ea

carnis eH-'ecS'iibus',.ferAir—iun*tk, eosque ex.

it & fü-

fcilicet, ad quz concupiícentia carna-

plent: qui carnaliter vivunt.

9. lp carme mon effis. ) INon eftis

jus pec-

lis inclinat, illis afficiuntur & ftudent;

t hri-

& toti funt in iliis.

,

carnales, nec càrnalia quaritis, aut a.

ciderit:

Qui vero fecundum fpiritum funt, &fc-)

matis, fed fpiritualia.

um füo

Id eit, homines autem fpirituales cu-

84 tamen.) Q

uod gle vobiä' mihii f;-»

i

ios ü-

rant & intenti fünt in ea opera, qu&

cile perfuadeo.

Spiritui.fan&to:fünt confentánea, &

—Spmritus. Des babitat ia v

obts.) Pe::

du m ,

quae fru&üus fpiri

fidem vivam charitate formatam, gra-

Fus appellantur, ad

qum

Galat. c. 5

tiam habitualem, & per opera inde

j

tobis

-6- Nam prudentia carnis mors ejf..) |

procedentia.

|&le

Qeoiti» rà 136 C'&oxog , fapere, & vi-

Spiritum . Chrifts.

vere fecundum carnem mortem af- .

proxime dixit.

Spiritum Dei, üf:

minem

Is inter fe&atores &

;0'gäm

fert, aliquando corporis, femper-au--

Non efd ejus.

| im

tem animz.

Prudentia antem fpiritus. )

Id "e&,x i

e

difcipulos "Ch'rjiïiN mumerandus non

uulü[d-

fapere, amare & fe&ari fpiritualia, pa-

- 30. 5j zurem Ch.riþm ig wvolus eff.)

onter«

cem, id eft omnium bonorum pro- :

Seicet per Spiritum fuum,

id eft,

fi quis Spiritum Chrifti habet.

m

ventum, conciliat , &.tquem vitam

j i

æternam.

B

.

Corpus quidmr mortuno eff.

) Id eft,

jamus

Inim:i

ca eff Dec.) Cujus legi fub- :

morti obnoxium.

odjett*

jici uon vult, ut ftatim additur.

Propter peccatum.) Ade, unde

mors

Neque emim potefé.) — Scilicet legi

in mundum eft indu&a. :

jl

fubjiei, acfidicas:; Vitium virtus.effe

Vsvit propter juflifrcarionem.) Vivit

773

non potefl, nec inclinare ad ea qu&

vita gratie per juftitiam , quamin ea

funt virtutis, id emim nature ejus

efficit Chrifti

a ho

N

tans.

Spiritus in vobis Habif

omnino contrarium.eft.

itüs Patris. :

l'iiflf;

D. Qu Mffem i2 carnze furzt) : Qui ,,

IL. Spiritus eju:. ) Spir

j

127 Habi-

À

"——

:

-

ad d V.EPIPST'OLA B. PAUL; APOST. AD ROMANOS.

À

42. Erg

[0)

EOS

o fratres, debitores fumus nO*n carni, ut fgcþndüm

carnem vivamus.

L

.

tedes

f

Cemuf

I S1 enim

ecundum carnem vixeritis, ïnofienïini - i

autem fpiritu fa&a carnis mortificaveritis, vivétis.-

*

$

h

I4. Quicumque enim fpiritu Dei aguutur, in-funt

filii Dei.

jus ten

42'Ti- 15.4 Non enim accepifus fpiritum fervitut/s iterum in timo-

IQ.

(mot. Te

?

fed accepiftis fpiritum i adoptionis filiorum, in

expet

1. 7.

flqo clama-

20

mus:.Abba (Pater) .

.

P

b Gaj.

16. Tpfe enim S

piete

4

