mus num. illo 4. Pfal. citat. Io9. qux

pro reverentia non fuftinuerit quid-

^

vide, ut etiam infra cap. 7, num. 17.

quam illi negare.

3

l ;Amui-' j

9. Et quidem cum .e[fet Filius , 6$c. )

jrum fratt«

dum in hac mortali

9. Qui in dicbuscarnis fus.) ld eft,

Senfus eft, cum effet Filius Dei, cut

E

carne viveret inter

vwituit. ]

homines. -

propterea immortalitas ,-& gloria cor-

Preces , fupplieationesque. ) 9cgotic ,

poris, & exaltatio nominis fui debe-

n circulme

id eft, preces , generale nomen eft ;

batur, pati voluit, & per paffionem-

i i:mrm

Ixeruera vero eft fupplicum precatio ,

didicit obedientiam, id eft, experimen-

ualis eft eorum qui. fe ad pedes abji-

to cognovit vim & przítantiam. obe-

Pontiädï J

.ciunt eorum quos orant, aut genua

dientiz, quam grata Deo fit, & quan-

1] ojimt,

m Pt -

tangunt, aut aliquid fimile faciuflr;

ta b'ona conciliext ; nam quod ex utc

*

1

N

X

^

38

d

EPISTOLE B. PAULI APOST AD HEBRJEOS.-

9. Et confummatus, faCtus: eft ommbus obtemperantrbus

fibi cauía falutis aeternse.

Nu ii

1o. Appellatus a Deo pontifex ]uxta ordmem Melchifedech.

japtizari

ii De quo nobis grandis fermo, & ininterpretabilis ad

dicendum : quoniam imbecilles fa&l eftis ad audiendum.

(aia rdai

12. Etenim cum deberetis magiítri effe propter' tempus :

um d

rurfum indigetis, ut vos doceamini, quae fint elementa exor-

dii fermonum Dei : & facti eftis, qulbus la&e opus fit, non

P

fohdo cibo.

X

Ü

13. Omnis enim, qui la&tis eft partlceps, expers eft fermonrs

juftitiee : parvulus enim eft.-

a

mentum

14 Perfe&orum autem eft folidus cibus ; eorum, qui pro

confuetudme exercitatos habent fenfus ad dlfcreuonem bem,

3. B

ac mah.

ac refur

$ E

4^ly

flverui

—— Ó

tus fan&

CAPUT

j G

que fax

as g

Fi 1110 debebatur, per cbedxenuæm pat-

eff ; :u(ï,nnenta.-, a quibus initium fu-

I

'fionis meruit: & obtinuit.

fnitur ixuftituendi hom.mes- in do&nna.

N

9. Ef

con[ummat us.

)

T&NEI 92 "$ ,

facra.

In

Pe;fc&m » €on mnnatus eff. Coriffus , in-

Et faäït effis qwäu': la&c opts

en .

) Ia

liet, n

&

quit Anfelmus , c»m con,*?:mmatzs omni-

eft qui indipetis inftzu&ione .fimplicis

Ad hr

bus obedscmtia , patientia,

6 faniitaris

& puerilis doctrinz.

7

müg dom

Atlionibus ,. clamav;t 42 Cruct , Con[um-

-Non fo'ido cibo.) Ideft, non almor:,

d W:lc

maum . eft.

& periedtiort eruditione.

tanquam

Omnibns oä:empcmnt:äm ffbi. ) Ft-

I3. Qu lottis eff parriceps. ) Id eft

N r

dem, & legem Chriftianam admitten-

'qui puerifi inftizutione & doctrina eft

-

pentent;,

tibus.

erudiendus.

VObis t

1o« -dppellatus,) ] d eft, conftitutus.

Expers eff fermeonis jufitie.) Non-

hriftia

guxia ordincm Melc*bfj&dech ) Vxüe

duüm capax eft fermonis , qui fit de-

de pani

ditta num. 6.

pertecta Juftitia & fin&titate, hic enim -

&C.vol

II. De qx«o zobis: gwmd;:

erme. )

folis pene&xs convenit. .

funt m

Quafi dicat , de Melchifedech

multa

Parvtus enim eff.) Id eft, rud:s in

altiora )

& magna dicénda forent.

Chriftianifmo, :

Tenite

luinterpretabiiss,) äxvdeg(.mvevrog, id

14« Sedidus csbtt. ) fï eft, fj hdi &

eft, difycilis explicatau.

e&)/a pe

perïe&a doctiina & mfhtutw.

fantad

Imuc:lles. ) »e3eo! , je"gnes, rgna—

Q d pro ce- lnerndine s 65c. ) Quuifci-

excludm

vi, Reoligentes. ,

licet longo ufu, velut habitu compa-

P

12. Preprer rempus. ). Pro . ongita-

rato , mentem habent exercitatam ad

Unt re

díne temporis, quo tam in lege Mfoyfis,

difcernend.m in-un:quaqve re , quld

tradi [o

quam in Chriltiinifimo ef'crs eruditi.

bonum fit, quld mdlum, verum, au: x

Tà exy|

Ecnenta exordet f'erenonsp, Des-) ld

tal*fum.

/

"

tlt bay

)S

383

RR at *

-

perantibus - '

CAPUT VL

)

|chifedech, T

Non i;htendit' de primis fidei initiis traGlare, Qaandaqilidem*re-'

tabllis-ad -

baptizari nequeunt , qui po[t Jufceptum baptifmum rurjum in pec-

Xdum,

cata relabuntur, imo timenda illis eft eterna maledi&itio : confolando

- fempus;.

-autem Hebraos bortatur., ut Abrabe longanimitatem imitantes,

enta eXor»

$ fit, non

| rgddant Je pa

rticipes eorum , que jurejuraudo —

: Promz'þt illi Deus.

Efermbnis '

Y.f( A Uapropter iritermittentes'inchoatïonisChrifti f&rmohem,

Es

ad perfe&iora feramur, non rurfum jacientes funda-

mentum pcenitentiae ab operibus mortuis, & fidei ad Deum,

T

2. Baptifmatum do£trin2, impofitionis quoqse manuum ,

K bonb .

ac refurreétionis mortuorum, & judicii aeterni.

. Et hoc faciemus, fi quidem permiferit Deus.-

.

4. * Impoffibile eft enim eos , qui femel funt illumi

nati D] gxtl"

*Mat.

I2.45-

ftaverunt etiam donum ccelefte, & p

grticipes fa&ik—-funt Spiri-

intra

tus fan&ti,

«»V

10.26.

CAPOT

s. Guftaverunt. n

ihilo»minus bonum Dei Verbum, virt—ütes-

2Petr.

od

que fzculi venturi,

. It 9.20.

ipitium füu --

Y- J Nrermitentes.) Omittentes,

nam baptizandorum merfionem infon-

i 40&1an

Inchoatsonis Chrifli feymonem.) | tem baptifinalem.

u

s.

Id eft, rudimetita Chiftiani/mi.,

Impoftionis 7?;0 ue mmm(lm.)

ïde&,

)l

"44 per; ell;ora ferammr.) Propona- Sacramenti Confirmationis.

« fimplids

í

mus dogmata perfectiora, nominatim

judicii « erzi. ) Judicii extremi , in

de Melchifedech, ejusque facerdotio, . quo feretur fenrenti : de tota «ternita-

on al;iorï; :

tanquam typo facerdotis Chrifti.

- te beata, vel mife:a cujusque hominis.

Non rwfum jademres. undamentum

9. Er boc factemnus. )

Ut fcilia:fit de

I:) Id e&

panitentia , &c. ) Id eft, non r«fum perfetiori

bus agamus. -

o&riüz t

vobis tradentes doctrinim religionis

4 Impaf

?4;le eff. ) Id eft, difficilli-

Chriftianz fundamentalem , qu«e e

.mum eít, & ordinarie non fit.

7 N 0ff-

de panitentia, fide, &c. quafi dicat :

Eos qui femel funt illuminsti. ) Eos

m ftdr

Hzc.vobis ab inisio tradita funt, nec

ui infignia Jumina, & dona ccleftia

þic enm

funt modo repetenda, fed potius ad a.Deo acceperunt.

altiora progrediendum.

Gufleverunt etiam. danum caleffe. )

rriin

Penitentis ab optribus mortuis.) Id — Divinarum confolationum, & delicia-

.,

eft, a peccatis que non modonon pro- rum fpiritualium

(Jfida & :

funt ad vitam zternam, fed abillaetiam

:

-

Et participes fa

&; funt Spirttus jknäi.)

excludunt.

- d eft, d

Quilci

Q. Baprifmatum dollrine. ). N

6que &i Spiri

tus.

onorum & chagifmacum fan-

cumpe

averunt, &c. ) . Qui doctii-

funt repetenda illa rudimentá , qux -

5. G«ft

atam 4

tradi folent rudibus, quilis eftdo&tri- nam ccleftia bona promittentem cum -

u

04 ql"

na explicans vim baptifmi, &c.' — Di- fuavitate & gaudio perceperunt.

j1lly '"f' 2

cit. bapti?matl1m in plurali propter tri-

Virtuteique f[aculi v,emurig.) In Gteco

N

*

-

D

4

H

t

394

EPISTOLE B. PAULI APOST. AD HEBliæos -

.. 6. Et prolapfi funt ; rurfus renovari ad poenitentiam, rurfum

L aciieli

fs fand

crucifigentes fibimetipfis Filium Dei, & oftentui habentes.

7. Terra enim faepe venientem fuper fe bibens imbrem, &

N UO Cu

- tarefolic

generans herbam opportunam illis; a quibus colitur, accipit

benediétionem a Deo.

d

12 Ut

.8. Proferens autem fpinas, a

c tribulos, reproba 'eit, & ma-

- fide; &

ledi£to proxima : cujus confummatio in combuftionem.

p À

9. Confidimus autem de vobis dile&tiffimi

, meliora, & vici-

« babuit;|

niora faluti ; tametfi ita loquimur.

I'i'a

- multiplk

IO. .Non' enim i

njuftus Deu's, ut pbqliv—i.fcatur oper»isu vefc-

&

: 15 E

eft , Opucic ,'*-ld eft; porentías , figni-

eft, utilem & a;:'c01xt-moc:iaxn, qkuäþlemv

Oueg a gemccenda x

ficare videtur immortalitatem. & glo-

'agricc)læ volunt.

tis vellre

riam electis promiffam in regno Chri-

8. Proferens autem f;n'näs 6 zribu-

ed&d

Ri.

Vocantur autem virtutes ,' quia

los.) Scilicet peecatorum,

d

|." pendat

Dei virtus & potentia per ea mirifice

Reproba eff.) &óóxtuog , que omni-

* [nwmi

bus difi

a

declarantur. Guftaffe dicuntur has

plicct, & quam omnes rejici-

ipm D

virtutes , qui eas fide, amore, & de-

unt & improbant.

Mini/in

fiderio perceperunt. -

Er ma'editlo broxima.)

Parum abed:

72

Á /;tnf.f) Id ePc, pOR' hzec

E norm p

6. Er pro/a,

f

quiri iili Deus maledicat, quomodo ficui

.eïeemofyn

omnia, poft tanta dona, lumna, fua-

maledixit dicens: Awzquam ex re fru-

D G

vitates, & dulcedines in apoftáfiam

us nalcatur in f mpiternum, Matth.21.

Veflrum ,

a fide prolapfi funt.

Cujnus couimm . aio in combL.ufl;oncm. )

Hoc.eft , cujus finis erit combuftio.

E folicd

^ Ruríws renovari ad pemitentzam. )

Teliquaru

Per poenitentiam.

lta homo

ii fruum non tulerit ma-

[ gemini,

Rarfum crucitgentes fibimetipfes Fsli-

ledicetur ,

&

in ignem xternum com-

u7 Dei.) Qui in peccata iterum rela-

burendus mittetur.

[ R, Q

iit D

bitur, dicitur Chriftum iterum cruci-

. Confiiimus autem de voljs diletif-

| 4 ex

fipere, quia quantum eít in fe novo

ffmi meliora.) Quafi dicat, non hzc

ls oper

x :

peccato dat novam caufam crucis &

dixi quod vos tales effe arbitrer, fed

mortis Chrifti , facit enim rurfum id ,

ut Dei juftitixm confiderantes timeatis,

f&

[ enlatu

propter quod Chriftus crucifixus eft.

& magis in dies Deo placeatis.

. Uinis co

Ef offestus babentes. ) mapaótieyua-

Cenfdims:.) In Grzco eft, mentio-

1. U

* Tlovrac, id eft, paradigma & exem-

ptS« , id eft, perfuaft f/umu:, procerto

- Ittinend

'plum ftatuentes, quod ab omnibus vi-

babemns , fcilicet poffe nos de vobis

m qu

deatur & contemnatur ; irrifioni & lu-

fperare & expe&tare meliora.

; fa*nt ab

dibrio crucis exponentes.

Et viciniora [aluti. ) $xoutia a er«-

Tera enim , &c.)

Hic tere f-

elac , coniznte cum [alute , five adba-

promiff

. Fide |

militudine fignificat Apoftolus homi-

rentta faluii, id eft, vos per lalutis

IM(JOSQ

nes, qui imbrem gratie divinz exci-

viam incefiuros.

A

LE

.piunt, eique cooperantes fructus bo-

Tamet[i 1f2 loquimur.) -

Licet.ita þl'o-

A. Pon

norum Ooperum producunt, a Deo be-

con-

quamur, folliciti de vobis, & ut filios

potente

nedici, id eft , majori eratiz

chariffimos monentes imminentis pe-

|

H&m

folationis c&leftis influxu , virtutum

riculi.

*

XX meritorum copia cumulari.

' Io. Ur ebdvi[catur operis vefíri. )

E ïquenq

; Herägm epportunam, ) tv9éroy , id

Ut mifericordic & fra:e;næ.»*di;e&i-o-

'W.

g

0$

[

CAPUT VI

SSï

1 TUrfüm

dtle&loms, quam oftendlihs in nomme lpüus, qui mmlftra-

Dentes.

fs fan&Ctis, & miniftratis.

Ibrem, &

LUE Cuplmus autem unumquemque veftrum eamdem o&en«

! acc1p1c

.tare folicitudinem ad expletlonem fpei usque in jfinem.-

12. Ut non fegnes efficiamini, verum imitatores eorum,qm

b &me

Ede, & patientia haereditabunt promliïiones

I2l

13. Abrahse namque promittens Deus, quomam neminem

2 & Vi

habult, per quem juraret, majorem , juravit per femetipfum;

14. Dicens:. * Nifi benedicens benedlcam te, & multlphcans * Gen.

I5 veltri,

multlphcabo te.

22.16.

&

i Est

: 15 Et fic longammlter ferens adeptus ePc repromiffionem.

16 Homi-

i, quaem

nis veftre obhvxfc itur , juftus enim.

Aära/m namque promittens Deus,

at U iniba-

eft, & debitam mercedem vobls re-

650-) Quáfi dicat , quod jam. dixi:

,

- pendet

]1

Imitatores effote/ eorum qui fede &5 patt-

que omm-

z nomine zpfus.) Id eft propt:ex

extia hareditabunt prom;fanes Idi ip- -

la repcl

1pfum Deun.

fum exemplo Abrahe confirro , ip-,

M:m/t'rdtt: fanttis. )

Qui Chriftia-

irm abet

fumque Abraham patrem veftrum o-

norum paüperum indigentiam veftris -

mniumque credentium, & patienter ex-

modo fici

eieemofyms fublevaftis.

pe&antium. vobis imitandum propo-

ex te jTe

li.

Cupmws Auiem urmmquemque

no

ut, ficut ipfe.fide & . patientia

Matth.óT.

veffrum , &c. ) Id eft, cupio in hac

promiffionem fibr a Deo factam , &

wf Qnem, )

folhc[tudme operam mifericordis, &

juratam tandem a D'eo confecutus et ;

combultio.

rehquarum Vlrtutum nunqu am defati-

ita & vos eandem longa fide, fpe ,

nulerit màe

gemlm ; fed ad . finem usque perfeve-

Promiffio

retls

& patientia confeq,uammx

hum com

.Offentare autem. fimpliciter di-

-

enim Abrahx facta vobis quoque &

xu: pro offendere ,. éyósrx00 Qaut-

omnibus fidelibus eft' facta.

J df

: d expletionem [pei.) Id eft, ut bo-

uoniam neminem halmit, 6fe. 3 0'r

non hst

nis operibus quotidie fpes veftra cre-

ftendit promiffionem Dei effe certanr

Dlt fer. $ fed

fcat, & pleniorfit, tandemque re ipfa

& fi

firmam,: nec

ue

M tlllledtlïp

expleatür, cum eritis eterng beatitu-

D

mquai de ea poffe

- dinis compotes.

dubitare , quia

eus . eam. ]uramento

s

iti$

confïrmavu:

æ qertit»

I2. Ur non fegnes. efficiamini. ) In'

Juravit per. femetipfum.

Qui jurat

p

retinendo & profequendo Evangelio:

d

Deus cum

de vobis

Nam qui pre torpore-& ignávia cef-

per majorem fe jurat; fe

: fit omnium maximus,, nonnifi per fei-

fant a bonis operibus ,. expertes. erunt

píum jurare poteft.

, C7/

romlffæ h&reditatis.

ve u-

: Fide && patientia.) Ó mierson, P^.

I4. Nrfi ;f benedicen: 6ened1mm te &jc.

Quafi dicat: Nifi te benedicens benedl-r

, hilntis

paug)oSU/uag, per fdem Ef longauimita-

xero, nift: benef'?cns meis cumulate tibi

zem :

credere enim Deo oportet, &

t i ]0'

promuïlones ejus , fi cito non dentur

benefecero;i uaque abunde te cumulavez

.ro, nonhabear verax, vel non exdh-

vt filios

p..tlenter 'expettare.

mer Deus.

enti$ p*

Hareditabunt promiffones.) Ea con-

feque ntur,

uz Dorminusfancte viven-

15. Ferem ) Expe&ansr

-tibus promifit.

Repramtj"onem.) Rem promliï'am.

veltt )*

Bt&l cum Com. Menóch. Tom. V.

cc

E

(ilecio-

35 . EPISTOLE B. PAULI APOST. AD QEBREQS

. X6. Homines enim per majorem fui jurant : & omnis con-

troverfiae eorum finis, ad confirmationem, eft juramentum.

17. [n quo abundantius volens Deus oftendere pollicitatio-

m

nis haeredibus immob

dl L

randum:;

ilitatem c»oanülii» fui , interpofuit jusju-

:

"

18. Ut per duas res i

mmobiles, quibus impoffibile eft men:

tiri Deum, fortiffimnm folatium habeamus,

;

A

qui copfugimus

ad tenendam propofitam fpem,

19. Quam fi

icut anchoram ha

bemus animeä tut

I.V ]c

Nam,'ac.&r,mam,

& inccdentem usque ad interiora velaminis :

"

q

20. Ubi pracuríor pro nobis introivit Je

dixit ev.

fus , fecundum or-

4 Cu

din.lemrMelcgiiedech pqntifex fg&ps, in aeternum.

:

dem, gt

. CAPUT

lem, qu

16. A4 confirmationem. ) Vefita;ïs.

bonorum cge.leiai»ium&va.etemmum, qna

? 3in

I

dierum,

In quo. ) 1n qua re, in qua pro-

nobis propofita eft, firmiter ac mordi-

manet f:

sniffione, Vel; ;z

qu , 1d eft, pro-

cus rétinendam,

pter quod. ï

I9: Qzam. ) Scilicet fpem,

4, at

Volezs Derns

offendere , &c. ) C'um

Sicut anchoram. ) Spes autem ím

J3Deus vellet oftendere omnibas veris

furamo,

Veqrac

fcilicet in calo, D,eoqge 1pfo

Abrahz fiiis, qui promíífionis illius

defipitur.

.

.

haredes funt, quam firmum & immu-

E* tzce

dentem ,a:?ü.e ad intersora ve«

tábile efiet,-quod Abrahz & ejus fi-

Laminis. ) Anchora animsz fpes noftra

lis promittebat , prxter promiflionem

non fatis haber in veftibulum perve-

nille, id eft, non eft contenta bonis

ziam ha.

etiam jusjurandum interpofuit.

Benedjs

Haredibus.) Fiiis Abrahz , fcilicet

terrenis & vifibilibus; fed pepetrat us»

quibus

fidelibus.

que ad e2,

uz funt íntra velum, vi-

£onfilii fui.) Promiflionis fu.

delicet in ipfa fancta fan&orum, id

loco cita

19. Ur per duas res immobiles.) Sci-

eft, Deum ipfum , & ccaleftia bona

p DC(I

Qug æüg

licet per promitfionem & juramentum.

apprehendit, atque in iis figitur.

Driifi

ubus impoffibi'e efd meniiri Deum.

20. Pmmr'/är.) 'Chi'iün,m intelligit,'

taham

Senfus eft, Deum nec fimplici promi£-

qui per afcenfionem introivit in re-

fione, nec jurata, mentiri, aut fallere

gnum celorum.

Pt ferif

ofle, cum fit ipfa veritas.

Pro zobts )

U

Chifedech

t nobis ad coehuh qgïif

Cem f

vFortiffrmum : (oiatium- ) napaxNqouy,

tum patefaceret.

ii & |

quod vertere etiam poffis 'exbortatzo-

Secundum ordinem . Melchifedech Posn-

sev.

Senfus eft, ut-xefpicienresin tam

tfex fallus dn. trernum,) Ut fcili-

Drimy,

certa promiffa Dei , folarium aut. ex-

cet ibi, quafi Pontifex &ternus Patri

i"fi!ig;

hifedec

hortationem habeamus , qua excitati ,

affiftat, illique fuam crucem &-mor-

Vi

alacres ardua aggrediamur, & feramus

tem reprgfentet & offerat ; fidelibus

Vàlet Qu

difficilia & dura.:

vero fuis ommnem gratiam, omniaque

Qui conjugmus ad

! fen e:zd;m prapa;

media , quibus in cclum contendant,

julus,

fram [pem.) Qui, ex quo Chrifti fi-

impetret. Quz res quantum ad fpem

hrily.

Rlx Pd

dem fumus amplexi , relicto fallacis

noftram corroborandam valeat ,.

per

fsculi amore , confuginus adj fpem

fe mapifeftum eft.

Chrmug

t ,-qui:

08

d W s

387

nis con

Déntum,

]1

CAPUT VII.

*

llicitatio.

C?tm | Melchifedecb. face

rdotium ex Jecima*mm acceptione , &? Dene-

üit jusiv-

di&tione Leviticum excelleret , CbrifHi facerdotium nece[frtate qua-

! eü ten.

. dam [ecundum ordinem Melcbifedecb in perpetuum. inflitutum , ac

m pracellit Leviticum ,

mfugimus

ii jurq(nento firmatu

G z'pk(m una

cum lege evacuat.

3

c.fir,m:fm,

Tic Ae*ni'm Melchife

dech, rex Säïem, facerdos Dei

fu?n'rh-f, "Gm. -

qui obviavit Abrahs regreífo a ccede regum ; &bepe- ng

nduin Dr

dixit ei.

2. Cui & decímas omnium divifit Abraham : primurm qui-

dem, qui interpretatur rex

juftitiee : deinde autem & Tex Sa.-"

CAPUT

lem , quod eft, rex pacis:

n.o,rurü, qnz

3. Sine patre, fine matre,

fine- geneaïogia,: j nEqüe initium

: aC mortj«

dierum, neq

ue finem vitze habens, affimilatus autem Filio Deij

—

La

manet facerdos in perpetuum,

*

f

4. Intuemini autem , quantus

fit hic

: antem ij

rcha.

» cuj.- & deci.ma.lär dedit

ide praecipuis Abraham patria

)goqge-ipfo

-

Ccci v p

ferird t«

Salem. ) þId eft, ]Efufalem.-

cilians nos U;eo, & Angel-is--ejus ad

fpgs nd&ü

CE

2.

*

; obviavit JAbrahe.

s

Ep.h'ef.— 2. I4- &lf' faäu: t'j? nobis jx—

ln petvee

ziam habes Gen. :4. 19.

ntà bonif.

fütio, & fantifecatioy 8 . redemptio.

-

enetrat uf

Benedizit ei.) Foxmulam verborum,

009 Sinepatre, ftne matre, fine genea-

quibus Abrahamo .benedizit , habes

legia. ) Non quafi iis caruerit, fed quía

velum, VI'

loco citato.

;ejus pater, mater, &

orum, !

Q. Decimas omzism. ) Spoliorum ;

defcribitur in fcripturis,

geneaïogïa 'gon i

Jelia boM

que ezfis quinque regibus €

e

»]

erat.

Neque initiwm dierumy, zeque frmem

"(tur.

Diviffg Jhrabam. )

Qua

í

dicat ,

habeus.) Scilicet in fcriptura; que non

nl

Abraham, licet effet Sacerdos, & fa-

marrat quando natus, quando mortuus

yit n Te*

e facrificaffet , 40novit tamen. Mel-

fit Melchifedech, ut aditmbrazet Chri-

chifedech eife Sacerdotem & Ponti&-

ftum , qui vere non habet initium ,

hm

cem fuum ; quare illr tanquam . fupe-

nec finem dierum , cüm fit eternus;

rioru & Pontnfici fuo decimas dedit.

p Dot

|Primsum

f

Affenila:us autem Filio Dei, maper

Udem qui interpretatur Rex

facerdos £m atefuum.) Syrus vertit : Sedl :

Ut felie

jufitie:)

á

uaft dicat : Primum Mel-

i fmtlitudinem Filii Dei £ermanet Pon-

chifedech ipfo nomine magnz cujus-

tificatus ejus in eTernue. — Dicitur Mel-

y & mor«

dam rei

f

at

um pretulitt : idem enim

chifedech-. manere facerdos in «ter-

fidelibus

valet quo

dX

ARex juflitie , id eft , Rex

juftus, vel juftiffimus

nüfi, quía in- fcríptura. nulla fit men-

omniäque

a quod optime

tio mortis, tiee finis facerdotii ejus.

nændlmc,

-Chrifto convenit.

4- Iutuemini autem quantas ftt. bic.)

ad fpt

Rex pacis. ) Id eft, Rex p

äcifïcus.

Quafi dicat, hic meécum expendite,

Chriftus eft -Rex juftitis & Rex pa-

quantus fit

elchifedech , vidlicet ix

lo^ p!?ï '

cis , quia pacificator nofler eft, recon-

typo & fi

&

ficatione, ut qui ipft eti-

-

m

*

«398

EPISTOLA B. PAULI APOST. AD HEBRAEOS

*Dew — «, Et quidem de filiis Levi facerdotium accipientes,* manda-

E. y H (U

18.3. tum habent decimas fumere a populo fecondum legem, id eft,

xccopit, d

2 IO«A

Jofus 3 fratribus fuis.quamquam & ipfi exierintde lumbis Abrahee.

.

6. Cujus autem generatio non annumeratur in eis, decimas

yelchiíed

y. 5

fumpfit ab Abraham, & hu

;

nc, qui habebgt reprOmifïïþnes"', b;'e-

nedix t.

Ó

/

4

(populus

tium fot

7. Sine ulla au

tem 'coïntlrädi'&io

&

lne," quod mipus 'eft ,a me-

liore benedicitur..

-

; ccï'dotem

$. Et hic quidem dec

imas morientes ho/mine's' acdipiuntï--:, 1b1

p T

latio fiat.

autem cogtg'eftgmr , quia vivit.

-

.

^

—

. quos Judzos illis fubjicere, cum ta-

. «Cbn/f/iat:

am Abrahamo videatur prxlatus ; hqc

um perhib

eriim eft quod fequitur.

men Judei facerdotum effent fratres,

* dedech v

Cu E5 .de:ima.f dedit..) -./Vide di&a

utpote ex eodem Abraham & Jàcób

num. 2

;-

*

. geniti. ti:rgo Judai, licet fratres,

- Qacitur v

De pracipuis, ) $x T

Qy .czxgoglv'x'wv,

aut fuccef

fratribus fnis, fcilicet facerdotibus ,

À

$. U i

quod aliqui vertunt, Ze /poeíizs.. T'heo-

funt fübjecti hoc ipfo quo eis lege te-

phyvla&tus 3nterpfetatur , 4e eximis

nentür dare decimas ; ergo. pariter

* m

praflaut.orum €f bozorat orum.

€unt

Abr&áham dans decimas Melch'fedech,

mollit a

ergo Zxeo9/nia , fpolia, precipua &

hoc. ipfo coniefius eft, fe illo efie mi-

poqu era

iun in 4

optima.

^ norem , & hoc ipfo fe illi fubjecit..

Abrahbam Patriarcha.) Non fine cau-

, «Exserint de /umbis -braba. )

Àon intd

Abrahs filii fint.

nto

fa addidit Parz;archbz , fed qua^ dice-

z

Ptr 4l

ret : Abraham ille .pater facerdotum

6. Cujus autem vneratto non anna-

legis, & pater omnium tribuum, non

meratur i2 eis.) ld eft, Melchifedech,

atitpit ,

dubitavit ei decimas dare deprzcipuis,

evi Qu

, cuja: genus & genealogia non attexi-

fe minorem agnofcens 5 quanto igitur

tur Hebrzis fliis Abrahz, id eft, qui

a

)

magis facerdotes filii Abrahe agno-

ex Hebr&is non fuit oriundus, hic de-

propeni

cimas fumpfit ab Abraham.

*

chiledec

fcere debent. facerdotium ChriRj effe

:

minot 1

praftantius. facerdotio fuo.

Ér hunc qui babebhat vepromiffones,

S. Et quidem de filiis Levi facerdotium

&c.) Qua^ dicat: ;Melchifedech be-

| qetoh

accipietites,) Hóc eft, & ii quidem qui

nedixit Abrahamum ,. quafi fe mino-

li,

Deci;

ex filiis Levi facerdotio funguntur.

rem , cui tamen [Deus eximia. bona

Ita loquitur, quia non omnes Levite

promiferat, adeoque in ipfo benedi-

Io. ]

Sacerdotes erant, fed.ex iis foli filii

-cendas efle omnes gentes, Gen. 12.

Erat

0'()1

Aaron, ejusqne pofteri. .

- A meliore, ) x

eeirTOVOG L rgdjqiïei,

Mandatum habent , 62.) Probat eum

E gniare.

thlfede

qui dat decimas minorem elfe illo ,

80 Et hic qfli

denios 8. ) ff vtl

oli e

ne probat facerdotium .. Melchifedech

chifed

fed

qui easaccipit, fcilicet Abraham mi-

norem €fle )Melchifedecho,

pratantius tuiffe facerdotio. Levitico.

Chif

Secundum legem, 14

4

fratribus fms,

Hic quidem. ) ld eft, in le

i&

bened

££c.) Quafi dicat,

b.

us jullit omni-

apud:. Leviticos . facerdotes.

d

£, f

l

bus Judzis eti:m Leviticis Num. 18.

Morient es

/q&fliinfs. ) HOlni

nes mþf-

RVE

26. ut decimas darent facerdotibus

tales.

EN

Aaronicis , volens hac ratione hono-

! dài were. )

dech

, Ifl eg , in hiftoria G

E

A

a, &4)ræf.erre facerdq;es » aC reli-

-

neüg.

&niin

N

Es

208

CATUT VII

7399

9. Et (ut ita di&um fit) per. A

2

braham, & Levi, qui decimas

fem, id eft

)

Lfïl 5

accepit, decimatus eft :

[

—

i Abrahg

.;

I6. Adhuc enim 1n !

$, .deCimäS

;

umbis, patris;

4erat, qugnd'o;pbfiaxv-ikt el.

Melchifedech.

u( :

AI. Si efgo confummatio per

: facerdotium Leviticum ,erät

X

| populus enim fub ipfo legem accepit) quid adhuc neceffa-

| e&,,a me.iil;

rium fuit, fecundum ordinem Melchifedech alium fur

gerg' fa-

cerdotem, & non fecundum ordinem Aaron dici ?

pl |.

—12. Translato enim ífac

z

-

erdotio,'* necelle efL, ut & i"egi; trans-

latio 'flac.l

o Ft

^Q€cc4

s

I5. In

aE E

g

qe,cum t -

.C'clm;fg/fatur' q«ia vivtt.) leftimoni-

fedech', atque prinqeþs , qui prov-fe,'

flent fratres,

um perhibet fcrip,tura quod iIMelchi-

& pro.tota fua. pofteritate, obedien-

am& fb $-

fedech vivat, quatenus fcilicet intro-

t»iam regi preítat & oftert.

;

.

ducitur vivens, nulla de morte ejus,

II. $& ergo con[umm .110,

f& ) SenQ

licet fratres,

icerdotbms, - d

aut fucceffore facta unquam mentione.

fus eft : .. Si Sacerdotium .Leviticum ,

9. Ut ia diflwn frt.) 1n Grzco eft,

hoc eíft, quo tungebantur filii Aáron,

eis lge te-

0. piriter

€ «nog &ney, id eft, »t ;ta Zoquar :

qui erant de femine Levi, confum-

felchifedech, —

mollit autem hac dicendi formula

malíet, atque.pertecillet. homines, id

quoed erat dictarus, Lev; fuife decima-

eft, fi vim haberet. juffificandi, &

illo-elle mi« «

liberandi eos a* peccatis, & ad vitam

ifnbjecit

fum dm bpabam, qui modus dicendi-

'F

&ternam perducendi , quz maxim&

) [ e [

mon sint-qllige-nciþils durus vide;i PO:

terat.

N

& ultimz hgmínis pertectiones funt ,

o g dntie

Per Mrabám, €? Levi , qui decimas

quorfum expectabatur alius facerdos ,

elchifedech,

acíepit , decimatus eff. ) id et , ipfe

qui non diceretur, nec effet facerdos

Levi cui przcepto legis attribute funt

fecaundum ordinem Aaron, fed fecun-

non atteti«

dum ordirem Melchifedech ?

id l, qui

decimg;4 qui in Abraham, tanquam in

pngenitöre continebatur, ipfi Mel-

Populus enmim lub . ipfo legem accepit. )

ls lici

chifedecho, una cum Abrahamo, quafi

Hec .per parenthefin dicuntur ,

l

'/.fMlW""I

minor majori, decimàs quodamunodo:

propterea "adduntur ab Apoftolo ,

ifedech bee

qperfolvit.

H

quia non folum iptendebat probare fa-

Levi. )

Leviticus . quilibet facerdos.

cerdotium fuifle transterendum, ut pro

[i fe mino

Decimatus eft.) Decimas folvit.

facerdotio ! evitico introduceretur fa-

i bona

IO. Ia lmmbis patrts. ) Abrahx.

^

cerdotium Chrifti ; fed etiim. docere

fo benbdl-' i k

Erat. ) Scilicet Levi.

legem quoque iuifle transferendam, ut

U

Oiviavit ti.) Scilicet Abrahe Mel-

pro lege Moyfis lex Evangelica in-

ES

; w .

chifedechus. Ratiocinatio ergo AÀpo-

troduceretur , propter cognationem

ftoli eft hujusmodi, agnofc:ns Mel-

legis & facerdotit ,. ficut ait paulo-poft:

Uia Tatiüe

chifedech efle fe majorem , & typum

Tran:lato.entm (acecdotio.

:

chifedech.—

xece[fe LF uf

Levitico.

Chrifti, illi decimas. dedit, & ab eo

E$ degis translatio frat.

benedictionem accépit, ut profiteretur

Sub i/;fa.') Scilicet. facerdotio , £«

dige .

durz ispeguiv, tempore ipffus facerdoris.

fe. fuosque pofteros, ac confe juenter

Levitas, & Sacerdotes Aaronicos ex

I2. Trauslato euim acerdo'so , €$c.)

iines trole

fe nafcituros , minores 'effe Melchife-

- Simul data fünt lex & facerdotinm, &

dech , Chriftoque | fubje&tos : perinde

ejusdem.funt rationis, quia ficut facer-

tqria Ge:

-dotium inftitutum eft quale iili teutpori

b

exnïain.Abrahax/n fe ggiïït cum Melchi-

^

-^

9369

EPISTOLE LB.PAUL! 'APOST. AD HEBRJEOS

13. In quo enim hzc dicu

í

z

T j W

ntur, de aliz tribu eft, de'qua

p

7

- jofirmtatet

nullus altari przefto fuit. -

14. Manifeftum eft enim , quod ex Juda o

rtus fi*t/-DOmit::us

1o. Nihi

nofter: in qua tribu nihil de facerdotibus Moyfes locutus eft. -

melioris fp

1$. Et amplius adhuc manifeftum eft; fi fecundum fimilitu-

0 Etq

;

dinem Melchifedech exurgat alius facerdos,.

*

- jurejurane

.16. Qui non fecundum legem mand

ati

1 äll Hic

^

fed fecundum virtutem vitze infolubilis.

carnæh'sl fá

&us eft, .

: lum:*Jur

* Pfa].

17- Conteftatur enim : *

Jüoniam tu es facerdos i

: dosin &te

n æteï-'-

& lat

109-4-/ num , fecgndum o.rdineml,Melcþifedech. "

|

)2 Eal

L.18. Re-

coh—üeniebac«, ia &lex. . Ipfa eri-ïm e 16, Qu nþn- fécundum legem mandats -

-qqod mor

[ Hic

lex imulta prxcepit de genere facerdo-

earnalis fatus eft. ) Legem mandati

tum, de ritu initiationis, de facrifi-

carnalis appellat lepem Mofaicam, que

[ bibet fac

ciis, de victu facerdotum & miniftro-

carneim circumcidere, & mundare pr&-

rum, quare fi facerdotium abrogetur,

cipiebat per fuas lotiones & luftratio-

TLX

1. agl

legem quoque abrogari necele eft, ete-

abluebant.

fhes, qux cor

poris, non animt fordes

nim in lege naturali alii érant. facer-

' mn;ia!i, r

dotes , & alia facrificia.

Succeffit

Sed fecumndmo viriutem Vite iæ/älf)-

[ recuam a

lex Moyfis, & cum ea novum venit

&rlis. ) Id eft, qQue dat vitam nullo -

[ qufadt lr

facerdotium. — Ka contingit in lege E-

$

tempore folvendam , fed zternam.

* tilitas, quia

- f peccata

vangelica, & fi poft hanc novum fa-

Senfus ergo eft: Sacerdotes. Aaroniei

^eerdotium futurum eflet,

nova qdo-

carnales erant, temporales & morta-

beare homi

que lex effet.

les : Chriftus:autem per potentiam &

Yy. ii

I3. I» quo enim hec dicuntur, &c.)

virtutem Parris factus eft facerdos feme-

In Greco eft, 29 à», $n quez. Pro-

ïj('. hxc) Nibil'

per vivens, &ternus, immortalis, qui-

[ perfetli

bat id quod. dixit n. 11. fcilicet Chri-

que vit1m fpiritualem gratie , & per

- Ya juftitia

ftum £uitfe alium facerdotem ab Aaro-

eatn vitam zternam oplorim nobis elaz--

nem Deo

nicis, quia fcilicet ht omnes erant. ex

giiatur;

Preftat er

pOm gternà

tribu Levi, Chriftus autem fuit /ex

dotibus Aaronicis.

go Chri[hbs/ facer-

s

btf

:tribu. Juda.

I7. Conteffatur enim..)

Deus per D:i-

ple, Bt, Ve

De quamullus alears prefto fuit.) Id

videm loquens Pfak 1og.

eft, aftitit, acceffit, mimftravit altari,

Quoniam.) Oi , quod.

P er qlum

facerdosio functus eft.

:

T« es Sacerdos n aterzum. ) Quia

. preeedent

14. Nzhil de [acerdotibus Moyfís

| locutus

Chriftus eternus eft

-«' ! inu

alii facerdotes.

, Dec morimr, ut

lg , ngml:

eff.) Non defignavit ex ea facezdotes.

15. Ef Ameblius adhnc manifefium e/l)

Secundum ordinenm Melchifedech, ) 'þVi- :

l, fpem

Scilicet legem transferendam , atque

de dictafupra eap. 5. n. 6. Potiffima

» 11

D ropin |

mutandam eífe,

eaufa propter quam JChriftus dicitur

. Jultitiam,

ä

Si feeundum fomilitudinem Melehife-

facerdos fecundum ordinem Melchife-

DO

deth , &$c.) ld eft, fi facerdos qui ex-

dech, eft fimilitudo in victima.

» quia

4) l

[

urgit fit fecundum ordinem Melclii-

ficut Melchifedech obtulit panem &

Yobis fer

fedech, Chriftum autem 'effe lhujus-

vinum in facrificium , ita Chriftus in

xodi facerdotem dubitari noón poteft ;

4l

eum illi foli dictum fit: 72 es 5acez-

ultiima ccena facrificium corporis & fan-

! Qu

guinis fui infi

Qu

f d

n-is & vini.

ituit , fub fpeciebus : lä.

elos ffcundum ardt'mn Melchifedech. j

j

: dedlt faceä

-

08

CAPUT V.

391

- !8 Reprobatio q

uidem fit praece

?&s deqml), :

infirmitatem ejus, & inutilitatem.

dentis mapd.ati » propter

tDotihys!

I9. Nihil enim ad perfe&ctum adduxit lex

t iht,rodu&iþ vero

melioris fpei, per quam proximamus ad Deum.

*

j

Qcotus ef,

20. Et quantum eft non fine jurejurando

m fnnilim. :

(alii- qu

idem: fine

jurejurando facerdotes fa&i funt :

*

.

.

.

2r. Hic autem cum jurejuran

do, per eum, qui 'diiitïäd'i—'-*

fa&;& e&, ,

lum: *

*Pfal.

Juravit Dominus, & non poenitebit eum : tu es ,faceqr-

io9.

dos in aeternum:)

L]

22. In tantum meli

oris teftamenti fponfcf fa&us ett 'efus.

- 23. Et alii quidem plures fa&i funt. facerdot

:

p

es (I)? id,'c,irco»

uod morte prohiberentur permanere.

-

.

ægmng;; W

24. Hic autem eo quod

femol ternum

vemn $

maneat in æteirnum, :

olükam,que -

habet facerdotium.-

^5. Unde

hündare pra« :

&lulai. [

(1) 1» Edir. Sixt. additur ; fecundum legem.-

d

19. Reprobat;o quidem fit pracedentis .

rem míinoris momen

u teihpfä);ariAIn,

jnimt fordeg :

aandati, 65.) Quuafi dicat : Vis fci-

quam firmare juramento .Degx,s non eft

Tüjta rf

ze caufam abolitz legis facerdotii2.

d-ignatus.

.

caufaeft legis illius infixmitas & inu-

21- H;

€ astem. ) Scilicet Chäüu!

um n 3

tilitas, qui fcilicet lex illa non' pote-

fa&tus eft facerdos a Deo Patre, qui

d aternam,

[ a

etiam jaramentum interpofuit , ut ha-

& Aaroniti -

rat peccata expiare , nec falvare, &

; & mor

beare homines.

bemusex Pfalm. I09: 4..— Jraviz Do-

munus, 6 non przuitebit eum , £« es Sa-

oeum& d

19.' Nibil enim ad perfettum 4ddz:;r;t

cerdos in eternum, &c. — Chriffus ergo.

cerdos feme

dex.À Nibit, id eft, nullum hominem

cum juramento, ficerdos fa&us ett,

ortalis quie

ad pertectionem adduxit, id eft, ad ve-

ram juftitiam , qux conftituit. homi-

uafi res & negotiam Chrifti Ponti-

ig, & p

4

cis, fcilicet*hominum reconciliatio ,

nobis er«

nem Deo gratum, & acceptum ad vi-

tám eternam.

!

& falus magni eilet

E

iltus facer-

cul dubio. eft,

momenti, ut pros

Iutiodstl;o vero nig!io;*i:

fosi. ) Sup-

Q29. la tantum mcliäri: t;üänent:' ;

ple, fit, vel facta eft per Chriftum.

€fc.

Senfus eft : "l'anto potioris fo-

eug perDa-

