piritus te*fc-imo—nium,-reddit fpiyit,ui noftro,

quod fumus»gfilii Dei.

Ri amccmeas

;x-y: Si-

x

Sp;rt'l

menti !

Habitat im velis.) | Per iu&iti;m,

15' Non enim actepifhis /þirimmæ ]25«-

117-1

idque perfeveranter.

w Efttertium argumentüm

tas fl

- .Qui (ujeitavit ,66c.) Ipfe Deus Peter.

quó idem probatur, quia fvilicet ad

Vivificabit mortalia corpora "vefira.)

hoc accepimus fpiritum adoptionis;

fur qui

Fare

Refuicitando ea ad vitam immortaiem

ut nimirum "fecundum .fpiritum -Vi:

Putris.

«X beatam, exemplo Chriíli capitis,

vamus.

[0777

& primogeniti mortuorum.

,

Spiritum ferwitutis im timert.) -

g'ï'g

fatris.

Propter inbabitantem Sptritumy Ec.)

Qoloy , «d timorem , : fpiritus. timoris

8 t

Hinc patet Spiritum fan&um per fpi-

eft fpiritus fervilis, quem acceperunt

frenur.

ritum charitatis in nobis inhabitan-

Judzi, ut quafi fervi legi obedirent.

timr ,

tem, effe caufam refurrectionis & vi-

Sed acceptfiss Spiritum adoptionis Fi-

eut eni

te gloriofz.

Eft enim hic Spiritus

lerum.) d eft, charitatem, & gra-

effet,

in fe vita omnia animans, vegetans

tiam Spiritusfancti, vel potius ipfum-

vivificans.

met Spiritum fan&um, per quem a-

al glg

fenti .

12. Ergo'fmh?:, &6). Quafi di-

doptati fumus in filios Dei. Filiatio &

filios (

ceat: Ha&enus dixi vos non eífe in

adoptatio noflra in eo videtur. confi-

carne, fed in fpiritu, ex hoc ipitur

ftere, quod ficut Deus Chiifto homi-

Chid

Ortiun

fequitur, nos fecundum fpiritum vi-

ni dedit feipfum, id eft, Deitatem &

fj

vere debere, non fecundum carnem.

verbum, ut hunc hominem qui dici-

I3. Moriemimi.) . Moorte &terna.

tur Chriftus faceret Filium Dei: - ita

ltet qu

ten

Fatla carnis mortifcaveritis,) Pravis

nobis dat Spiritum fan&um ejusque

defideriis ad peccata inci

Fantibus refï-j

Deitatem, vt nos

x

faciat fuos Qlios,

Tm gl

funt

flentes.

nosque adoptet.

Eeo M

itniy;

I14. Spmitie Dei agn

i» quo.) Spiritu, per quem.

Qrtia

bruta, Ífed ut homines ratione & li-

Clamamnui.) INon voce, fed fil

iafif

Tantur

bertate przditi.

& fiduciali affe&u.

H funr Fili Dej-) Per adoptionem,

" bba.). Vox Chaldza parrem figni-

Hsj

Qu

quibus a Deo promiílà atque. parata

*cans.

Vide quz

x

, ,diXi infra. ad Ga-

u

efíi hereditas vite eterne. Hoc ef

lat. c. 4. 6.

alterum argumeatum quo probat fe-

A6. Tefüimonium reddit. )

, Per cla-

lib

..

Ü

cundum fpiritum vivendum efle, quia

morem, id efl affe&tum, de quo pro-

;

Düt |

xime

*

?

nimirum ita decet filigs Dei.

at

^

Àil

* .g:bafiri-ï

xv

CAPUT Vi

41

undum

1. 'Si autem fili, & haeredes : heeredes 'ciu,iderh" Dfei; cohze-

redes autem Chriftü: -fi- tamen compatimïgirf,þ ut& conglorifi-

us

D

.ini . ü

cemur.

18. Exiftimo enim

, quod non funt condi"g-næxgaiïïoknes hu-

n

jus temporis ad futuram gloriam, quze révelabitur in nobis.

n ümo-

I9. Nam expe

Clama-

?

&atio creaturae; reVel-atiqnem fiorum Dei

expecCtat.

L]

20. Vani

«

tati enirü creatura fu

b

j

-e&ä et no.n,voierlxs , fed pro-

nofto,

pter eqm, qui "f,uijecit- eam in fpe:

J

: *zr.j:Quia

-

-

:g

—— jR$

Sp

inifui najz;a.

do revelabitur hzc. gloria á

u

ïa omnis

menti noílra.

) fNol')if, cordi &

1

rio ex-

wi r

creatcura naturali quodam de

2

nentam

I7. Ergo É baredes.) Nam haredi-

pe&at tempus quo Filii Dei

g

ria do-

tas filiis debetur, & ad hoc adopta- -

nabuntur, ut cum eis, quibus fervie-

ict ad

tur quis in filium, ut fit hres.

runt, quafi dominis; ipfi quoquefüam

xioniss

Haredes ^

l

quiuem Dei.) . 'Fanqüam

gloriam , renovationem , ac perfectio-

um Vl/'

Pa;ris.

nem tanquam famuli accipiant.

. €obsredes :iutekz Chr

Expetlatio.) dmoxapadoxiu , id-eft,

fratris noftri.

Jf )-/'lh'an'quam

" ) 87(,'

*

follicita, anxia. & quafi ereto exten-

i

moris

$; tamen compatimur ut & .co'nglari-'

toque capite expettatio.

Non dicit

ïperuat

ficemnr. ) ld eft ,. fi camen cuimco pa-

ereatura expeítat , (ed expedlatio crea-

jirent.

timur , ut & cum eo glorificemur , fi-

fura expetiat; quafi dicat: Creature

bnir H

cut enim Chriftus quamvis & Filius

ita avide hanc gloriam expectant, ut

&i

eíffet, & heres, merito fuz paffionis

videantur effe ipfa expectatio.

"

lum

ad gloriam completam pervenir, ita —

(Qo. Vanttat: enim creatura fubjetta

jem à

fentit Apoftolus etiam nos, etfi jam

eff. ) Vanitas hic eft defectus mutabi-

atio &

filios & heredes merito patientig,qua -

litatis , & opera fervilia, labores, paf-

confi-

Chrifto compatimur ,

glorig eju.S con-

fiones, & corruptiones, quibus crea-

horoi-

fortium adipifci.

ture oceupantur propter hominem.

m

I8. Nen funt condigne , €&c. ) Scili-

Non volens. ) I ePt, ,non'fponte fu'a,

l dlCl

cet quatenus paffiones humanz fünt ,

non ex inclinatione fuz naturz ; cum

:i.'*l'tü

& temporaneg, nam exdem ad futu-

unaquaque res naturaliter fuam appe-

usque

ram gloriam condignæ funt, quatenus

tat perfectionem, corruptienem autem,

Eiosi

]

funt paíliones gratie , Chrifti meritis

& defectum fugist ; fed ex ordinatione,

innixz , feu quatenus hz paffiones per

ac veluti precepto Dei; qui illam homi-

gratiam Chrifti fufcipi

nis culpa fic exigente , fubjecit huic va-

$

^

i

ntur , & ;o;e-

.Glliaïif

rantur.

nitati, non tamen in perpetuum, fed

— Hujsus temporis.

5 Hujus vitz.

- ad tempus, facta ei fpe liberationis. -

Qu revelalitur ip nobis, ) Qu no-

Sed Propter enm.

firi-

) Deum 'Dgiqüe

i Gt

bis aliquando retecta

palam a Deo ex-

Lj

^ordinatiodem. .

hibebitur.

»i-eam [nbjecir.) Huic vanitati.

: d-

I09. Nam, expellatio ereatura , 6fc

*

I fpe.) Liberationis,

!

: & commu-

v

pl'O

Dat rationem | precedentium,

q'ua 1

tationis in . meliu?.

dicat, certiflime in. nobis totiquemun-

-

"t

Biél. CH Me;äzoc/:. Tom. f/'III.

21 "

"

*.

4 EPIäTOLA B. PAULI APOST. AD ROMANOS.

».

or. Quia & ipfawc'reatui'a liberabitur a fervitute

7

! cof;upfio-

-mis, in libertatem glorie filiorum Dei.

fam

232. Scimus enim

pofta

; quod Q:r*lnis. creamra';ingemifcit ,& par-

turit usque adhuc. -

.

21

25. Non folum aute

milla, fed & nos ipfi primitias fpiritus

quia

habentes ; & ipfi intra nos gemimus, adoptionem filiorum Dei

4

expe&antes, redemptionem corporis noftri.

pau

.24. Spe enim falvifattifumus. Spes autem, qua videtur,

ha&

non eft fpes: nam quod videt quis, quid fperat?

.

*

20

25. S$1

aute

demus, fperamus: per patientiäm

imag

m quoq non vi

-

d

expecCtamus. :

o

|

iniferil

Md «

OI. Ip übertatem glorta Filtorum

redimetur, & liberabitur a mAftalicate

)5

Dce;.) Creatura liberabitur a fervitute

& concupifcentia.

Hadt

corruptionis; tunc quando Filii Dei

24. ópe entm fa

Ivi fatta f'amus.) 7d

U

enim, dat caufam cur dixerit nos. ex-

ll 0i

fuam affequent

-

ür perfectam, & g'lorip-

Wt oet

fam libertatem.

pe&tare hanc adoptionem filiorum in

tcleft

Q2. Omnis creatura ihgemifcit, &.)

colis , quia fcilicet necdum re, fed

ücutl

Quafi dicat : Ones creaturz. inani-

tantum fpe falvi fa&ti fumus ; per fpem

finii

mes anxie & magno cum dolore fi-

enim tendimus ad falutem , quam fpe-

xiliua

nem malorum expe&ant. Apofítolus

ramus nos adepturos in coelo.

non de omni prorfus creatura loqui-

Spes autem qua vtdetur , c. )Sen-

firam.

N4i

tur , fed de ea, que in minifterium ho-

fus eft: Nulla eft fpes rei prafentis,

fum

minum facta eft, id eft corporea, ac

que jam habetur,& poffidetur; fed

precipue de mundo hoc inferiori,qui

Ípes eft tantum rei futurz, ideft, non-

tiece]

Niedi

fedes eft corruptionum & corruptiva-

dum accepte ; ficut fides rei. non vi-

&s fi

rum mutationum.

Si haberent fen-

fz. Hifce verbis folatur Apoftolus

fc'ue Ó

füm,

emerent, quafi parturientes,

fideles, qui in hac vita.multa patiun-

tur ob fpem gloriw ; fu

erit enim

cilin

idque ab exordio mundi & lapfus ho-

D

$

minis ufque nunc.

fepe. mens afflicta homini afllito : ubi

fand

Q3. Primitias Spiritus babentes ) Di-

eft quod fperas? Huic fuggeftioni A-

citur hoc in perfona omnium regenera-

poftolus occurrit dicens, nos mala

tiobi:

nobi

torum, qui primitias habent fpivitus,

prafentia videre, fed futura bona nec-

lire -

uia principium aliquod guftumque

dum videre , verum ea fperare, & per

:

piritus fan&i, velut pignus accepe-

patientiam expeéctare debere.

Mdj

6t

runt in donis fibi collatis ; interim ex-

Nam quod videt quis. ) Quod videt,

pe&antes, & anhelántes ad. plenitudi-

tenet, poffidet.:

turg

nem illam fibi repofitam i futurum.

i ,Q;fid "berat?)

Nam re, que fpe-

ls

ineff

"doptionem. Filiorum-Dei expetctan-

rabatur , obtenta , nulla jam reftat cau-

*

Quor

£6$.) Id eft , aternam felicitatem ad

fa fperandi.

*

quam adoptati fumus, & cujus tan-

Q5. $ autem quo

4

-üonï videmus fþe-

Íeun

quam hzreditatis adoptatis debitz,

ramus, 6fc. ) Qiuafi dicat : Cum au-

TLf

2!

gompotes eftimus.

tem fpes fit earum rerum. quas nom

fentium

]i

Redemptionem Serport: gqgfji. ) Quz

videm.usf cum patientia pr&

mife-

|:

T CAP U- T Vi

43

Qptio-

56. '.S"ithili-te'f autem & 'fpir'itus adjuvat -ihfirmitastefhg noftram:

nam quid oremus, ficut oportet, nefcimus: fed i

pfe Spjritus

?;P?*Ff

poítulat pro nobis gemitibus inenarrabilibüs.

4

.

27. Qui autém fcrutatur corda, fcit quid d

Jritus

eüdefät äpirituä :

i Del

quia fecundum Deum poftulat pro Santtis.

28. Scimus autem, quoniam diligentibus Deum omniacoo-

letu

perantur in bonum, iis) q

.

Ui, feciu-ndum' propofitum vocati funt

z

N

fancti.

?':

29. Nam quos praefc

—iqvit, & praedeftinavit conformes fieri

ftam

multis fratribus.

imaginis Fili fuij ut fit ipfe pr;fnogenitus in

*

£

.. 5m Ouos ^

ff-

m

—

iniferiaru;p,expä&are debemus adöptio-

me- novit fenfum , affectum , defideri-

vt

nem ac libertatem glorig filierumDei.

um Spiritus fui fan&ti gementis in no-

26. Sumiliter autemO Spititus,Dc.)

bis; & ita novit, etiam approbet &

exaudiat.

i)

7

Ha&enus dixi Spiritum fan&um varia

0. CX

in nobis operari ; ac prefertim facere

szia fecundum Deum.) ld eft, Dei

ut gemamus & fufpiremus ad gloriam

mentem & voluntàtem.

um if

ccleftem : jam dico eumdem fpiritum,

Pro f2ntlis.) San&orum nomine eos

e, f

ficuti jam di&a in nobis operatur, ita

intelligit, quos ftatim

*

poft, di/?g-e'?zres

rfpem

Imiliter operari in nobis robur & au-

Déum , appellat.

mlpe

xilium, quo adjuvet infirmitatem no-

Qg. Schmaus aufem. ) Quafi dicat:

ftram.

JSa-

— Iiulta, ut dixi , Sancti patiunturin hac

Nam quid 0Y ezeus /z';'ut 0þorte*t,' Zze-

Vita, verum tamen iis omnia coope-

fentisy

feiznus:) Cum tamen hoc fit maxime

rantur in bonum; alacriter ergo &

fed

10f

necelfarium ,. quia- oratio propriumre-

[

fortiter feramus quz accidunt.

) vl

medium eft infirmitatum noftrarum ad

Oia.) Owmnes tribulationes , im-

eas fuperandas. Eftautem difficillimum

mo ipfi lapfus in peccata ; nam ex ca-

fftolus

fcire quid petendum fit, cum fic ditf-

fu. humiliores, cautiores & ferventio-

attun«

X

enm

cillimum fcire quid fit defiderándum.

res refurgunt.

&

-

Spiritus pofiplaz pro mobis.)) Spirims

Secendum propofftu

m.) Propoüium

y ubi

fan&us poftulare , feu intercedere pro

vocat liberale & gratuitum Dei confi-

ni À

mala

nobis dicitur, eo quod efficaci fua in

lium & decretum, quo propofuit, fta-

nobis operatione, nos orare ac poftu-

tuit, & decrevit Deus ab «terno ex

| f*

lare faciat & doceat.

In hoc enim

mera fua bonitate & clementia homi-

&pf

adjuvat infirmitatem noftram.

"|nes peccato perditos per Chriftum vo-

Gemitibus inezarrabtlibus.

Dicun-

caread gratiam & fancitatem fine

Vldet)

tur.zemitus inenarrabiles five ineffabi-

. ullo eorum. merito.

les; vel quia procedunt a defiderio rei

Vecats . funt

fp

ad fan&itatem.

fan&ti.) Mocati fant

ineffabilis, id eft, coleftis gloriz, vel

tCao

quoniam ipfi-motus cordis, ut profici-

9. Nam quos pra[civiz, 6fc.) Par-

fcuntur a Spiritu fanto, fatis enarra-

ticula 247 , dat caufam cur diligenti-

j fþ"

bus Deum omnia cooperentur in bo-

ri non poffunt. .

j *

. Q7. Qut antem

chrufdtm'— cor da. )

num, fimulque explicat qui fint fan&i

got

Deus Pater.

vocati fecundum propofitum, fcilicet

t um

præde&i—

: 5:!; qtd dqþ'de(gt Sgiriiw.) Opti-

þii » quos Pcus grsfdvit &

fe

* favit,

H

PM

-

h

L]

44

! EPIS'i'. B. PAULI APOST. AD. ROMAN()S. |

-

D

.go;dQuos autem. prääde&inavit, hos & vocavit: & quds; vO-

»

cavit, hos &

ficit,

juftificavit: quos autem juftificavit, illos & glo-

rificavit. (1)

94

eft:

41. Quid ergo

dicemus ad heec ? fi Deus pro nobis,. quis

contra*nos ?

.

intet!

32-

Qui

etiam propio Filio füo nbn peper'cit " .'fed pro no-

2j

bis omnibus tradidit illum : quom

qn d

X

odo non "etiam cum illo xc.)m'ilxi;a

A.

[

Q

)

nobis d-onavif?

-) "

h.

?,3- ,Quis? :

tota (

: (1) £» Edit. Sixt. Zegirzr: magnificavit.

*

jl

tavit, ut fint conformes Chrifto

ua-

D

ei naturalis; cum ceteri fint tantum

D0$,

:

fi imagini , id eft exemplari fuo.

enf-

ado ptivi.

IL. Quia ante omnes pre-

3

fus ergo eft: Diligentibus Deum , &

deftinatus eft Chriftus ad hanc fili^tio-

fan&tis vocatis fecundum propofitum,

nem, & unionem cum Verbo, & con-

omnia etiam triftiflima cooperanturin

fequenter ad omnem fuam gratiam. &

bonum , quia hi fun: illi quos Deusab

'gloria m.

HlI. Quia Chriftus finis, fco-

$

zterno pr&fcivit, & prgdeftinavitfo-

pus & exemplar fuit , & eft omnium

ut$

re conformes filio fuo , tam in dile-

crimir

predeftinatorum & eletorum , ut ex

Gione hac , -fan&titate, patientia &

hoc loco aliisque docet D. Augufti-

elegit

gratia, quam in futura gloria; fi ni-

nus lib. de predeft. fanctorum c. 15.

dicat.

mirum ipfi in dileftione , fanctitate,

fu.

30- Quos eutem pradeffinavit.) Quos

D

&c. perfeverent. Atque ficuti hosab.

inquam pradeftinavit. Hunc verficu-

mterno . prefcivit ,

( predeftinavit

lum proxime e

:

xplicavimus num. pr&«

Citis,

Deus tales per gratiam fuam fore: ita

cedenti.

te d

pron

& in tempore eodem eosdem per gra-

BI. Qaid erlggal dicemus: ad bac? )

tiam fuam vocavit , vocatos, vocatio-

Cum ergo-tanta fit cura, quim Deus

2

nique obedientes- juftificavit, juftifi-

fuorum habet, quid dicemus inter paf-

Ti

fiones & adverfitates hujus fzculi con-

f di

catos vero , & in juftitia conftanter

À

G

in omni tentatione & perfecutione per-

ftituti , nifi quod fequitur? -

manentes glorificabit.

$; Deus pro nobis. ) $i1D

eus pro ho;

Chr

Conformes ffert imngini:. )

Imago

bis ftat, volens omnino implere in

pro

Filii Dei eft exemplar'Filii Dei, id eft,

nobiseternum füum propofitum jus

ipfe Filius Dei, qui eft noftrum exem-

ftificationis & glorificationis: noftre.

"

lar fan&titatis, grati , virtutis, &c. -

Q&i:'camrd z205?) Quis vel homi:

Pit

Ut ff* ip[e.) Chriftus Dei Filius.

num, vel demonum ita contra nos in-

tis,

Inm wuldtis.

In omnibus.

furgat , ut falutem np&ragn impediat?.

Ka

Fratribus.) 1d eft, fidelibus, fan-

fane nullus.

is, amicis, electis & diüle&tis Dei. Si-

&t

32. Qui etiam , €fc. ) Qui adeo di-

tit,

gnificat illam conformitatem, de qua

lexit nos, ut proprio Filio non par-

tl,

locutus eft , redundarein gloriam Chri-

ceret. .

fti; nam ex ea confequitur quedam di-

Omnia nobis domavwir.) ln Gxreco

g

gnitas & prarogativa Chufti, ut fit -

eft, xap/istrai, id eft Zonabzz , eafci-

Cu

primozenitus in multis fratribus. Por-

licet que ad falutem funt neceflaria,&

LR

ro Chriftus filiorum Dei eft

rimo-

denigüg ipfam falutem & gvlor-ila'm.;

ler

genitus: Primo, quia »ipfe eft. Filiug

33

-

wü

4f

CA P UT VII. -

05 Yo-

53 Qu

1

;

is;ccüfabit adverfus ele&os Dei? -/Del'us*qui juüi"

; glo

tiCat,

.

34. Qui

E eft quicondemnef? Chriftus Jefus, qui mortuus

L

- qui

& refürrex

eft: imo qui

it, qui eft ad*dexteram'Dei, "qui etiam

interpellat pro nobis.

*

h3

0 0.

45. Quis ergo nos.

feparäbit acharitate Chrifi ? tribul atliö,?

an ano

[e)

)mhia

'uftia? an fames ? an nuditas? an periculu*m? an perï'e'...

cutio? an elad:us?

us

56. CSicut fcriptum eft:

C Qu,ia—.prouþt,er*' té rriortiücanäür ePfat.-

tota die; saeftimati fumus ficut oves occifionis )

. 43:22.

.31. Sed in his omn

:

1bus fuperamus propter eum, qui dilexit

antum

nos.

».

^

$ pre-

Jitio-

morä, neque vita, neque

X COn-

:38- ACeftgs fum eniirï-x ; kquiva neque

-

Angeli,

m &

S, fCO'

33- Qus 4[,,4;,"5;;Mvw/'zg:e/e&a: ?) ,teHigeie ih corpore, & rei)us exter-

al

Quis accufationem inftituet obje&is — pis.

criminibus adverfus eos, quos Deus

5ngufita. )

In animo ,"Qel certe in

Wi ex

gulli-

elegit , volens omnino falvare? quafi^ pebus dubiis, & perplexis , ubi con-

6 I$

dicat ; Nemo id fecerit nifi fru-

N

filium- haümanum deficit.

Quos

ftira.

6. Sicus fertptum eff. )

Siibebclis

Deus eff 71!1 /jz/?if'mt?a—) Id eít à pec-

&os pati, & paffuros elle, locus eft.

ricü-

catis , & ab intentata adverfarii actio-

- Pfal. 43- 25

p

ne ele&os fuos abfolvit, juftosque

E 'Praþtfï £e.

* Pfoptei:- ' confeffionem

pronunciat.

u)

24. Qfai: efo-qui condemnet ? )jDam-

'tui nominis, & qui;t tui cultores fu-

mus.

e

Deus

TM

nationis fententiam in eos ferat?qua .

Mor tificaniter fot4 die, ) AHïdgä tra-

"

P

fi dicat, Nemo.

dimur in mortem , quotid

Fianis pericu-

iconf

Cbrzféus Jefus, €c.) Qüafï dicat :

lis objicimuz.

Chriftus adeo eos non accufabit, ut

- Sicut oves occ

t:/z'am':; Y Haud fecus

) f0«

re It

pro eis mortuus fïtv,x & refurrexerit,

atque oves maétationi deflinate, ita

&c.

yro libito, « abfque commiferatione

j j

ui eHam interpellaz, 6c.) Apud

ad fupplicia ,

& mortem trahunt nos,

irg.

id eft,

onni

Patrem , tanquam perpetuus advoca-

37. Superams.) ÓTEE pY1X GOJLEY ,

y lt«

tus, & patronus nofter, exhibendo fe,

! plüfquam viétores fumus hoüium,* &

& cicatrices fuas, quas in paffione ac-

rerum adverfarum..

diatä

ceptas adhuc fervat, & Patri often-

Prepter eum qui dilexit nos.) Non

0 di«

tat , ac confequenter orat, fua meri-

zoftra virtute, fed per auxilium C hri-

ta, fuos labores, fuas paffiones alle-

fti, qui dilexit nos.

.

Päl"

ui,

W. Certus emum jum.

) wff&:o*þ.dt ,

gando divino confpe&

Qzuis

Ieco

A

.ergo, O. ) Quafi dicat :

id 'eft certam in Domino fpem habeo,

iMci«

Cum Chriftus hzc omnia fecerit, &

confido , perfuafum habeo.

faciat pro nobis, quis jam nos abftra-

« Neque mors, neque vitd.) N:equeg

l

here poterit ab ejus dilectione?

mors a perfecutore intentata, neque

i

p

Tribuldtia. ) Videtur aH*li.&iOne'm in-

vita promiffa,

3

M'ï?fe

-

a

|

46

;EPIS-TOLA B. PAULI APOST. AD ROMANOS.

Angeli,.

"

i. (

eque príncipatus, neque virtutes, neque finfcantia?

neque futura, neque fortitudo,

Tià

. 39. Neque altitudo, neque pro

fundum, neque creatura alia

N

s(

poterit nos feparare a

nem,

Domipo noftro.

Ccharitate Dei, quae eft m Chr,ifc*o Jefu

^CAPUT IX

005

Prbpzer Sfudeorum.

Tuinam, de qua vebementer dole

i, þromz]z'onäy

"]

ETO

non frufirari a[ferit Ifraelitis fa&tas a Deo. zibrabe filüs: mi-

mirum cum ille not. pertineant ad omnes. carnales ZAbraba. filios,

Jed tantum ad eos, qui ex J'udais, C? Gentilibus gratuita Dei ele-

idem ,

Mofes.

GHone filii Zbrabe per fidem conflituuntur : Deus autem, cujus

4 di

vult, miferetur, €?. quem vult indurat ; S'udaei vero quia non ex

D7 fa

fide ChrifH, quem rejecerant, fed ex legis operibus juflitiam quae-

frifi

ebant, funt in [ua iniquitate relitti

?

Tudsas

Gentibus per fidem. j

gihil c

Chrifli juflificatis.

z

len, f

Chrifto Jefüu, non mentior , teftimon

L : jEriiateïn dico in

Y

ium

b

mihi perhibente confcientia meain Spiritu fan&to:

Qs a

2. Quoniam trifti

Cogn

Ccordi meo.

tia mihi magna eft, & cor;uinuus dolor

-

dicg

4«A&. 4. 4 Optabam enim ego ipfe anathema effe a Chrifto profra-

4 (

2,

4

uqu

1

C

ö*r't'ribus meis? qui funt cognati mei fecundum.carnem.

flbl fuæ

i5. g.

4. Qui

C-. 4.7 :

[ TE

^TTefügmonium mih: Ker—lyiäfnfe LU

Etd

Neque Ansgelt Zeque Pr;nc;pkru:;

€c. ) Id eft nulla vis fpiritualis , f id

Ad id quod dico teftem mihi adduco,

tatjor

agerederetur. Propterea autem me-

& allego . confciéntiam meam.

X e

- morat Virtutes, & Principatus, quia

lg Spiritt [21&o.) Per Spiritum fan-

at

virtus , & vis Angelica his nomini-

Ett,

bus exprimitur.

&um, ut ejusdem confcientis meg te-

em.

üscu

Neque inflantta. ) ld'eft , prafentia.

2

Honziam. ) Quod.v

It

Negue fortitudo. ) ld eft, potentia,

Trifiiia magna efü, &c.) Scilicet

i D«

& robur prtincipum hujus fxculi.

ob rejetionem , & reprobationem Ju-

LT

Neque altitudo , negque prcfn"n;

dzorum a juftitia & falute.

Vel, tri--

àc diy

dum.) Id eft, nec celi , nec inferi ;

ftitia mihi m:

na eft, quod ita ali-

pu

Vel, nec altitudo profperitatis, nec

quando difpo

]

t

us fuerim, ut o

profundum miferiz.

anathema eíle a Chrifto.

:

ptarem.

io

Qza efl 12 Chriflo Jefu.) Per Jefum

Chriftum mediatorem

.. Optabam enim egaipfe anathema

prom

"

; & propiriato-

effe a Chriffo, €&c.) ld eít , in xter-

ul

tem noftrum.

num nom a Chrifti charitate, fed al

jrom

e.

4. F Chrzfo.) Chrifto tefte, - "T'eftor

ejus beatitudine & gloria feparari, fi-

iT

$

Chriftui

fieri poffet ut fratres mei Judai falvi-

[]

n, juro per C—þri&um me

&

: verym dicére

4

eiï"enf:., . Optat hoc loco Paulus illud

Par

idem,

c;lAPUA'r.; "

47

lanti |

i Quifuhf Ifraelit, quorum adoptio eft filiorum; & glo-

ria, & teftamentum, & legislatio, & obfequium, & promiffa:

Ta alià

5. Quorum patres, & ex quibus eft Chriftus fecundum car-

Jea

nem, qui eft füper omnia Deus benedi&us in fzecula.. Amen.

6. Nonautem quod exciderif verbum Dei. Non enim om-

nes, qui ex Iírael funt, ii funt IEraelitae:

—.

ifiner

7. Neque qui femen

f

v Geä:

unt Abrahæ, omnes filii : b fäd inIfaa

: 2[- Iz:

—

hi

svocgbitut tibi femen.

: 8; Id eft

j

—— ———Q

t d-

idem ,

3

Y

10d in fimili: cz.zfu;opfavit

- Super-- amn;4.) Vel ,, Deus fuper' 0..—

QUj

Mofes, Exod. cap. 32. 31. dicens:

mnia, vel benedi&dus fuper omnia:

*ut dumitte eis hanc noxam, aut. ff

uterque fenfus commodus eft, & tex-

n &

tui conveniens.

won facis, dele me de libro ruo quem

men.

w

f cripfi/li ;

Vel fenfus eft: Cum effem

]ta eft, & ita fiat

3

Judxus , eràm Chrifti hoftis, adeo ut

licet benedicatur in fzcula.

mihil cum illo commune habere vel-

6. Nom autem quod exctderit ; €c.)

lem, fed ab illius doCtrina & . mori-

Quafi dicat : Quanquam autem ega

DUm

bus penitus abhorrerem, adeo addi-

magnopere difcrucior, & pro ipforum

&us eram Judaifmo & Genti mez.

falute fum follicitus ; certo tamen fcio

Cognats mei.) Ejusdem Gentis Ju-

fieri nulla ratione poffe, ut divina

Jolor

daicz.

promiffio irrita & inanis evadat.

;orz'mz.

4. Quorum adoprio ef ff

) Id

Noa enim omnes , 6 c.) Quafidicat:

jf

eft, quos Deus adoptavitin filios, cum

Sic enim mihi perfuadeo non omnes

fibi fuoque cultui eos addixit , Exod.

qui ab Ifraele parente noftro genitifunt,

eos ad Ifraeliti

€. 4. 22. dicens: Fiius mems primoge-

:

cam gent?*m re ipfa

pitus I[rael.

pertinere.

E; gloria.y Quorum fcilicet gloria

.7. Neque qui femen funt "Abraha ,

&)

major eft quam ceterarum Gentium:

& c.) ld eft, nec ideo quia fecundum

daco,

Nom enim fecit Dominus taliter omni

carnem nati funt ex Abraham, cen-

phar-

mationt. Pfahm. I47..

fendi funt omnes ejus-filii fecundum

g

Et teflamentum.) Qua

fi dicat : Qui-

mentem fcripture, tales nimirum ad

buscum pa&um fxpius iniit Deus.

quos pertineat benedicio & hereditas

Et 1.

e

Abrahe.

R

45 lario. ) Hoc eü—, quibus lex

r £s femm.) I&

a Deo lata fuit.

Ip l(aac wvocabitu

Er obfequium.) ld eft ; cultus

facer

eft, in pofteris Ifaac ; quafi dicat

æ]ü'

Pofteritastua , o Abraham, cenfebitur

wX

|ur

ac divinus , legg ceremoniali prefcri-

tus.

per lfaac , qui Dei promiffione ,

d

uafi dicat:- Benedie

virtute fupernaturali natus. eft tibi fe-

Er promiffa.) Q

&io Abrahz proiniffa, omnefque alie

ni , & fterili Sarz ; non per Ifrael qui

promiffiones

ei, quarum eft przci-

filius eft carnis, id' eft, fola natmrali

pua Chrifti; & per eum redemptionis

virtute generatus; quafi dicat Paulus :

p

Ita ergo etiam nunc veri fpirituales

-

yromiffio. .

T

$: Quormm patres.

) Subäudi, funt, id

lfraelite , & filii Abrahz funt, & pro-

m

eft, qui primogenitores habent fanctos

miffz benedictionis heredes, non quos

s.glï'a-'

'Patriarchag Abmham,-lfaalc, & Jacob.

naturalis ,generatig ejug ed- quo

tia,

1

z

T

48 . EPISTOLA B. PAULI APOST. AD ROMANOS,

,

I ,

hi. 9. Ideft, non

q

vifilii carnis

z

t

; hi filii Dei

; fed c qui fili fant

Y

4- 28. promiffionis, aefimantur in femine.

dilesi

4Gen. 9. Promiffionis enim verbum hoc eft: 4 S

db

e-cuxidu.m" hoc

19-1o. fempus veniam ; & erit Sarze filius.-

Abft.

.Io. Non fo

lum au

I

ef**Gen.

item illa: e fed & Rebecca eix,u»no cföncu-

bitu habens, lfaac patris noftri.

-

l

ricori

25.24.

r11. Cum enim nondum nati fuiffent, aut

16

..alliqu.id,bon'i egiffent,

aut mali (ut fecundum ele&ionem propofitum Dei maneret )

3

:xz'. Nonk«exþperibjsl ;Nfed e*( Vocante di&um eft ei:

P 4

-

i

13 Ql'ïia(

viet Jat

in pf

tia, & virtus fpiritualis regeneravit

Cum enim nondum

; nati fuiffent.)

E

bi po(

pér fidem & baptifmuim, & fic patet

Rebecca Jacob & Efau.

Ex

prmmi

non excidiífe divinum promiffum.

ER

9. Sed qua fflit f'ánr promiffionts afei-

D .ezlz:quid boni egiffent, X ;;"z)zli.)

fercim

Quippe adhuc utero matris inclufi.

mantur im fe?nine.) Quafi dicat, fed Fi-

Probat hic Paulus Jacob Rebeccx fi-

élcu

hi a.

b

;

eo Abrahe promifli eftimantur

(

in femine, id. eft, xftimantur femen,

lium juniorem przlatum effe Efau fe-

hu) |

niori, non ex przcellentia xtatis , na-

five filii & hzredes Abrahe, & con-

tivitatis aut meritorum, fed. ex ele-

ia

germa

fequenter ipfius Dei, diving

queApra-

16,1

miffionis Abrahz facte.

&ione & promiífione divina ; quia ni-

itrR

9. Promiffonis enim verbum boc eff,

^mirum ante eorum nativitatem & ope-

tammen

rationem dictum. eft a Deo, AMajer ,

&c.) Probat hic Apoftolus quod di-

Efau, ferviez minori , Jacobo.

Y

f

xit,fcilicet 1faac fuifle Abrahz filium,

edio d

non carnis, id eft, carnali virtute ge-

12. U: feeundum eleilieuem propoft-

glei,

nitum ; fed promifflionis, id eft, vir-

fum Dei manerer.) Quafi dicat: Si-

itate

cut Deus

tüte divina a Deo promiffa conceptum

]

acobum, non quia id me-

etü

& genitum :

obatinquam ex eo quod

rebatur ,

ed quia ipfe erat filius ele-

linc ,

dicitur Gene

i!.)1'

€. I8- IO.

Secundum

&us, & promiffus a Deo , prztulit E -

fau fratri, fecundum carnem feniori &

ïrgun

hoc tempus, &c.. Videque ibi diximus:

tgm ;

Secundum hoc tempus , fignificat «»o

?

digniori, fecitque Jacobum folum hz-

denre

lzroximo.

redem benedictionum Abrahz. avi fui ;

N

m:Hï:c

.IO. Noz

jäilum /4ufem Ml/a. ) Scilicet

ita allegorice non carnales pofteros

ara.

'

kh

Abrahzg., fed fpirituales elegit idem

Io.y

M

Sed & Reä&;c;z. ) Sc(mce/t hoc iþfum

Deus, qui effent filii Abrahz , & bene-

*

«t

experta eft, fliós nimirum a Deocen-

dictionis illius hzredes , id

ue non ex

eorum merito przvio, fe

4

'ex libera

L

feri non carnaliter genitos , fed eos qui

Ü

divinitus promittantur, elipantur &

füa-ele&ione & dig natione.

&T

adoptentur.

Nam Jacob filius /ejus,

Non ex eperihus,) Jacob & Efau

lum

Icet junior, quia promiffus,, & electus

previis , & a Deo przvifis..

erga

A Deo , przlatus zuit Efau /eniori, fa-

Sed ex woramte.) Et gratuita Dei

fenti

&usque eft fucceior &, hzres Ifaac

"

vocatione & electione.

E

patris fui.

ng

II. Ex 220 Conczu

liru babent. ) Scilices

Di&um eft ei.) Rgbeccæ matri.

z

j

concegcm? i/vel foktuim.

I3- Jï(:tja-r

Ài

-

-

R

N

|JCABRUT us

49

uia ina

fGen

T

jor ferviet minori, fïcm::'i;'t:.rïpfunf e& g]ach

a

u autem odio habui.

X

25.23-

E dirä'i, E?'

n»'ho'cx

I4. Quid ergo dice

mus? numquidi

V

"

Abfit.

hïquïfas Qäpu&;Dle—umx?;'

:6nm

.15- Moyfi

enim dicit: X Mïfäfebo-r*, cujus ihifär;eör; & mife- bExo-

!

/83:19-

ricordiam praeftabo, cujus miferebor.

ifent

16. Igitur non vol

-

entis neque currentis; fedj.-rä'nfifer'enti

:

ret)

*

Á

e&. D eI

4

.17- Dicit

Er mi]?r?cardlam" Præ.faä&,. 9. t.j Si-

!uia' :

(33- Major ferviet minori.) Efau fer-

viet Jacobo, non in fua perfona ,- fed

rnificat Deum mifereri quibuscumque

"SUBESCOD

in pofteris fuis.. Nam Itraelite Jaco-

voluerit , eligendo €os ad falutem ex

folo beneplacito. fuz volantatis ; quaft

bi pofteri terram. Chanaam Abrahz

;t) Ex

promiffam poffederunt. Idumzi vero

dicat: Pradeftinatio hxc & electio Ja-

Ea pofteri fervierunt Ifraelitis , pre-

cobi ; pre Efau, & allezorice filio-

sdi)

fertim tempore Davidis & Salomonis.

rum fidei Abrahz , id eft Chriftiano-

inpluü.'

X l-

Sicut. [criptum eff.) Mal- cap- I 1.2-.

rum, pre filiis carnis, id eft Judais ,

acob dilexs , Efam amtems odio ba-

non eft cuipiam: debita, nec opus ju-

fui fe-

£ui.) Etft Efau & Jacob fratres effent

ftitiz , fed mifericordiz, ac confequen-

$, ld-

ter mihi liberum & gratuitum, nun-

x ee-

germani & gemini , eoque nominepa-

res , niff quod. Efau ratione. primoge-

quanr ergo iniquum; quafi dicar: Er-

luiani-

niturg preponendus videretur ; ego

£o nulla eft incarnalium Judeorum re-

X opte

tamen Jacob dilexi ; id eft, voluierin

pulfa, & credentium acceptatione ad.

Majtr 3'

fua pofteritate benefacere : E/z» awrem

juftitiam ,

oratiamm & falutem , que

edio haln:, id. eft, pofthabui , ac ne-

funt , bene

dictio Abrahe, & femint

i

glexi, nolens finfrularia. in

ejus- potte-

ejus promilfa, iniquitas; quia acce-

nf

ritate beneficis conferre.

Hic fenfus

ptatio hec nulli eft debita, fed' plane

T

| i&«

eft litevalis verborum prophete. Jam

eft in Dei arbitrio, ut eam det gratis

5 de

hinc colligendum relinquic. Apoffolus.

cui voluerit: INon ergo Judais feci

injuriam ,. cum:. Gentib

iE -

argumento-a figura ad rem fignifica-

cordiam.

us f,ecif mïferïï-

3

-

on&

tam ; fic etiam: nunc Jacob, id eftcre-

n hg«

denres Chriftianos, qui funt filit pro-

I6. Igiur nom volemtis , HeQue CHr-

miffionis, & femen fpirituale Xbrahz

rentis , &c.y Quafi dicat Paulus : Be-

ifii;

nedictio Abrahz &-Ifaac non fuit Efau

lao -

& Jacob, quafi filios dilexi ; E/fau ve-

ilen

ro, id eft femen carnis, Judxos fcili-

volentis, & currentis in-campum ad

bent-

cet , odio habui , repuli & rejeci-

venanduim , ut cum-ex venatione fua.

I4- Nunquid iniquitas apud Deun ?)

come diffet: pater , benediceret ei ; fed:

j ex

|bera

Occurrit Apoftolus tacite objectioni:

fuit Jacobr, cujus D'eus mifertus eft,

Si Deus fine merito Jaceb dilexit,

utin eüm.caderet, non in Efau, li-

Efau vero illi zqualem: odio habuit ;

ctt is fenior-effet, & primogenitus: ut

Efau

ergo injuftus videtur: quod dicereaut.

fit fenfus: Quod quis fit eletusa Deo

fentire efl impium.

w

-

non.ex merito bons voluntatis nequg

Da

I5- Moyfe ent.

drc

ii.)":Eärodä cap:33-

ex merito boni operis, feu converfa-

19- obje&tioni refpondet Apoftolus. '

tionis precedentis aut pr&vife, fed

folo ac libero bene

Milerebor.cujus mifereor.

) Id eft, cu-

i

p]iac-itöä eft Dei- mi-

jusoluero mifereri,

*

fer enti's; .

189 777

d

r

l.-augz Ccæ Menari:;; Z*iw-..-V(If'.

-

g

E

*

;

.

1

&» — EPISTOLA B.PAULI APO

ST; AD RQMANOS

; 2'2.

iExo, T7. Dicit enim Scriptura Pharaoni: i Quia in hoc ipfum ex-

poten

9.16. citavite, ut oftendam in te virtutem meam

, nomen meum in univería terra.

',.(

,&ut ,annüntigtur-

inte,rij

2

18. Ergo cujus vult, miferetur, & quem Vullt, indurat.

19. Dicis itaque mihi

U

qua

M

: Quid adhuc qu—æ-ritmj? Volunta.ti enim

2

.€jus quis refifüt?

.

]

:1

k Say.

Gent

20. O homo, tu qui

s es, qui refpöhdeas Déo? k I;Tumquiä

":

Iy7. dicit igmentum ei, qui fe finxit: Quid me fecifti fic?

Ti

A

2r. An non habet potéftatem figulus luti, ex eadem maffa

QU

j

erem.

facere aliud

;

-ta

qgidem vas in hpnorc:enr*x, aliud vero in contu-

).

18, 6. meliam?.

23

LUN

22. Quod

bv

OE cnusm

| 17. Dicit enim [eriptura.) Exod.

turüm divinis juffionibus, ejus mali-

Cap. 9. 16...

T

v

eredulo

"

tiam ordinavit- ad fuam gloriam & 'ul

lm

Quia in hoc ip[um, €fc.) Probavit

oftenfionem potentig fux in eo,

diredé

Apoftolus non eífe iniquum, quod

Ig. Er quem vult indurat? ) Infua

Q f

Deus gratuita ele&tione & voluntate

malitia & duritia relinquendo.

a

cob dilexerit,' ejusque mifertus fit,

* Ig.

zi adbuc queritur.) psuperats

parmij

i

« Tic pa

^fine illius operibus (& meritis. Hic

fenfus eft: fi Deus quos vult eligit, &

d vf

probat fecundam antithefis fuz partem,

quos vult reprobat, cur conqueritur

Ícilicet quod Efau odio habuerit, &

de hominibus apud prophetas, & ira-

p

