cet, ut gemen'i:es id faciatng, quia , ut

ftum. tanquam , pontificem & mediato-

ait Chryfoftomus , Gemitus przlati ob

/hnfto ignp

tem noftrum.

inobedientiam fubditi , invocat Domi-

los.

t ) B

Offeramus boffiam laudis Deo.) Hy-

num, utipfe eam graviter ulcifcatur.

rtam p«'ilfl,lf ,

amnos, Pfalmos , gratiarum actiones.

IS. Ceonufdimus enim quia bonam con-

Eru&um labiorum. confidentium nomi-

feiemtiam, &c.) Quuafi dicat, id face-

j portam v

re debetis, ut pro-amico ,

de yo-

bautur, [tt»

i ejus ) Qmni fruQus eft labiorum

i ilud Ap-

nomen ejus laudantiiim.

bis benemerito, qui fibi. nihil con-

anur hr«

^*

16.. Communioris.) C

ommunï&aüæ

fcius eft. contra vos feciffe, fed vo-

P

luiffe & velle omnibus prodefle.-

Bpit. c. 4

nis bonorum veftrorum cum pauperi-

:

m erulietty

bus.'

9. mplius.) impenfius.

Talibus enim

äajiiis promeretur Dcus.)

Hoc facere.) Id eft, pro me orare.

ifo m

Quafi dicat , hoc enim eft genus quod-

Refii;uar vobis. ) Àd vos reveitar.

brom voCut

QO. Densamtem pacés.) Scilicet au-

dam facuficii Deo gratilfuri , quo.

nobis

conciliamus

& propitiamus

&or & amator.

Deum.

Qui eduxit & mortuis , &:.) Qui

-Jjc mantt-

Epifcopos

fufcitavit a mortuis Chriftum mapnum

tnagogiwn'

17- Præpa/;':i: 'vejzïri:.)

fu-

ómonlt y.

intelligit - & alios Ecclefiafticos

paftorem hujus ovilis Ecclefiz.

periores.

.

Ip [anguine Teffamenté atermi,) ld

eytra CVi

Suäjace 'e e

$) Huniilem obedien-

-

eft, merito mortis & fanguinis, quem

-

fl hinc

Chriftus effudit in Cruce, quo fan-

oftraadine*

tiam illis exhibendo.

Qfd/i ralionem reddituri.) Id eft,

euine firmatum eft novum T'eftamen-

pufilem. ert-

quippe qui rationem reddituri funt.

tum, & noftra cum Deo reconcilia-

tio, Chriftusque magnus ovium, pa-

&aüïeun-

lz cum gatdio boc faciant , €c-) Ut

curam velítri agant cuim alacritate &

ftor ,

nosque Chrifti oves effecti,

Ad em d

Y

audio; & non gemant fub onere,

fumus.

jis in fti-

]

QIf. -pfet vos jn omni lono. ) Deus

fed levius illud ferant.

i Jemfalem

J Hoc emum nom expedit vobis.) Scili-

pacis vos carfqtlg;?n uniuä' corppgifs

J

a

439

EPISTOL/E B. PAULI APOSF AD HFBRJEOS CAP. XIII.

faciens iri vobis quod placeat coram fe, per Jefum Chrlftum.

cui eft gloria in f2ecula faeculorum. Amen.

EPIS

22. Rogo autem vos . fratres, ut fufferatis Verbum folatu :

Et enim per paucis. fcrlph vobis.

- 23. Cognofcite fratrem noftrum Tlmotheum dlmlffum cum

*f)A

quo ( fi celerius venerit) videbo vos.

24. Salutate omnes preepofitos ve&ros & omnes San&os.

Salutarft vos de Italia fratres.

Dotet teniatttt

25. Gratia cum omnibus VOblS. Amen.

pf anáat

prücedtt Qs

membra componat , aptet ac perficiat,

23 Cogna]?:zte ) Grzce eft, tywio*-

a lngendm

in omni (renere bonorum operum

xtre , quod etiam verti pote& fam,

voféis.

-

auar., f

Fauens im wolis quod placeat coram

fe-)

Donans vobis, & juvans vos,

Dimiffum.) Vmcuhs folutum , hoc

ut faciatis ejus voluntatem.

enim fienificat Grzcum uwoAs?xvf.cavov.

Per. fefum Chrifuwm.) Per Fili fui

Indicat limotheum fuiffe alicubi in

Chrifti meritum.

vinculis, licet id alibi non narretur.

I

Àcobu

Cus 6d gloria m factila feculorum.)

/Si celerins venerit.) Si mature ad me

decim

€ui , non minus vere ad Jefum Chri-

venerlt aut redierit.

Rum

i& ipfe Deus eft, quam ad

24- Prapofítos. veffros.) Id eft, Epl—

2.

Pa

Deum

atrem referri pote&

fcopos Ecclefiarum , maxime per. ]u-

tental

22. Ut fz f&;an: verbum folatii. )

dzam & Syriam.

3. " Scieni

Ut zquo animo & libenti admittatis

Et omnes fantlos.) Omnes fideles..

hanc meam cozfolationem & exborta-

De ltalia fratres.) JudziChriftiani

- Ttüf,

f— P4 Patlenü

tiontm, utrumque fignificat od sc rc-

per varias urbes Itali difperfi.

Perpaucis ferspft wobis. ) $i v1dell-

25. Gratia, t$c.) Confueta formula

mtegn !

cet fpectetis rei argumentum & di

claudendi Épiftolas. Nomine gratig .

N

titern, meumque erga vos zelum. &

omne gernus bonorum qu nobisa Deo-

1

affectum.

per Chnüum proventunt ; mtelhgxt.

Acly;

2

&

ia C]eo

:5 qu, ut a

b Acs

beamfï'mæ Vm;

W ecWe

;

A

Tk

a

p

:2*

— 4

if"n,

Üj

77 N

D

( a

NY

R

T

thdeum

CUT

bi

fv

(

»

d:fperf fone,) ]

-?;E

et qm pmn

i5

D

mbubus &d

Pe Atlà Teof

0 ttibubug

Wt converf

pl 07mzc 14l

tumum ?

H Ua

W

D. v

EPI-

J Pdml())(] ]

Renti,

8 CALUE

KC o OR

431.

MMW

EPISTOLA CATHOLICA.-

mmg

—.

x; ï

niiïümï: C

B.J A

L

)CAPUT PRIMU 9M.

,n&s Santlos, ]

24 Docet tenta

tionum utilitatem., & Japienriam a Deo cum confidentia

| poffulandam : Deus tentator non ef] , aut au&lor. peccati , fed ab eo

—— ] procedit omnis bona donatio : bortatur ,. ut ad audiendum veloces ,

hce elt, quur-

|'ad loquendum vjero, & ad iram tardi fint : nec Jatis efl veritatem

i potet /Eili!ix

audire , nifi illa opere compleatur : Jubdit etiam , quanam

olntum, hoc j

fit vera. & immaculata

n dmo)ehüutne

nffe alicubi i.

religio.

T0f flarretut, -

F.

" Acobus Dei, &'.Domini noftri Jefu Chrifti fervus : duo-

1 matore adue

decim tribubus, quz funt in difperfione , falutem.

yiteb Bs

2. Omne gaudium exiftimate

:

3 fratreglmei, cum in

tentationes varias incideritis :

axime per ]ie -

*Rom

3. *Scientes, q

1

hmnes ii« |. Ta

tur.

uOd proibatio fidei veftrae patientiam ope-

5. 3.

ndei Chrilum - 3-

L]

4. Pati

entia äufe'm opus þþrfe&üm -'haxbet': ut fitis perfe&ti,

difperfi.

yfueta formu.

& 'intggri ,..inï(qllo deücientes.

Nomite griit

( $. $

y& noblg o

]. CYaokur-) Fiiius Alphæi e*x) Ma-

3- Probatio frdei 'vefra.') Quöd La-

: ineligi.

tinus dixit pro£a7;0 , in Grzco- efts

ria Cleophe , Matthzi cap. 27.

T 56. que, ut aliqui volunt, foror tuit.

Suxqpio» , id eft examinatio, perfcru-

beatiffinz Virginis: primus fuit Jero-

tatio , probatio, exploratio, qux fci-

licet! perfcrutatur, examinat , probat

] folimorum Epifcopus:

J

explorat hominis animum , fidem &

Dzuodecim tribubus j

uá fuzt n

virtutem.

Hxe autem pro£azio eft tri-

f'?' : s

erfone. ) ld eft, Judzis quibusli-

bulatio..

bet, qui prognati funt ex duodecim

tribubus, & difperfi funt inter Gentes

Patientiam operatur.) lId eft, pra-

bet:. materiam ,

occafionem patien-

i Pe,*varia regna.

Apparet ex omni-

ti& , illam etiam often

. bus tribubus. aliquos

fuiiï'e.,aglq Ch;i-

dit fi adfit, nam

um converfos.

L:

ut ait illg ;

Q. Omne gaudizm

) Id (eft per&&ü

— Qua later, inque bonis ceffat. mon

"

cognttA rebus

mmum, plenum gaudium. :

Cum in varias tentationes incideritis.)

Apþ;zret 'vz'r(ü:, arguiturque malis.

.. ]d eft, in. varias tribulationes. Hu-

4. Patientia 4urem opus perfetlum

-jus paradoxi rationemfubdit verficulo

bhaber.. . Nam ut;ait Beda hic: C jas

E

fequgnti. T

*

Zaatiektia vwinci non -poz'e]l, tlie perj etus

Lj

—— h

7

N

432

FPESIOLfE CATHOLEC]& B IACOBI APOST.

$- Si quis autem veftrum tndiget fapientia, pofcuïeL à Dec.,

1. Exe

*Mdt qui dat omnibus afHuenter, & non 1mproperat., & dabitur er.

flos eius €

77.& - 6. * Poftulet autem in fide nihil laefitans : qui enim haefitat,.

Yineribus

21 22- fimilis eft flu&tui maris, qui a vento movetür, & circumfertur.

.* Be

arc:

I1.24-

7. Non ergo æfhmet homo 1lle, quod accipiat aliquid a

E batus fuer

Luce

Domino.

] diligentib

XI. 9

$. Vir duplex animo, mconüans eiï in omnibus viis fuls.

r Ner

]oan

9. Glorietur autem frater humilis in exaltatione fua. "

|

Deus enin

14..13

ro. Dives autem in hümilitate fuay quoniam ficut flos fænr

fat,

tranfiblt

II. E xertus

23- 24

r Un

W ;roäatur

In Græco efï.', 8XETO ,

Nmzl /y.ef fran:s. y: Per dx&erenmdm,

Á

& ille&tus,

babeat $ juxtà quam lectionem videtur

Noftra enim fïducm paterna Dei erga

A O&OIH:& requuere almünnum &per-

nos benevolentia nitr debet, de qua

LK

dubitare non. debemus.

fectiffimum hujus virtutis gradum, fci-

- Curim patie

licet gaudium- & alacritatemin perfe-

Qui enim hefttat fenslis eft fln&urm4-

gaudio fufcip

rendo , quod etiam prius nos docuerat

ri,656. ) Nam, ut ait Comicus Z Dzzz.

.*

Chuiftus , Matth. cap. 5. 12. Ga»dere

n dubso- ef animus , paula momemo,

- Tiebut. A]u

xerbum rf

& exuitate s éc.:

/wtc dlinc tmpc/lttur.

P ivicem flb x

SP quis.. . tndiget /kpxenfuz ) In-

7- Nem ergo «ffimet . Bomzo ille , &c. )

telligit faprenclam practicam ; & ad fá-

Qm h«fitat fibi perfuadeat irritasfore.

; lls pauperis &

Jutem vel necelïctrlam vel utilem.

| Ya üütem qo

preces fuas..

[.ne,

g il

Peffuler x Deó. ) Nam ut dicitur

9. Fir duplex animo, &6c. )&ïþuxog,

i

Ecclefia(tici cap. i. num L. Owws

id eft, &animui, dubms & inter di-

P expetare del

f Irapis proljan

þpzenttn a Domtino eff.

ans

verfas fententias voluntatesque fuctu-.-

us dat ommibus qfïuenfer ) In

Poteft etiàm intelligi hypocmæ,,

ret Cum feqn

Greco eft, émAde , fmplicirer , qua

& ounnis vafer & verfipellis, qui /»

wontam f

voce te&e ff implicitatis que in dando

corde &5' corde loquu:ur ut eít in Pfal.

plenter D.

nï/ Di

elle folet, viur & effectum exp.eiï'rc ;

II n. 3

'"Fales funt pfeudopohtrcr,.

t beneficentia maligna & xeflricta non

q:ul wconf:mte: (unt WW omnibus Uis.

[j fj

fit, fed. abund,anter largiatur : ficimo-

5/$ 5 nam varias affumunt tormas,

'71 itcerte div

g m

net D. Paulus ad. Rom. cap. I2. g-

ut ftis commodis, quibus velificantur.

2 n Jibuit m ffaplicitase.

putant expedire ,

niodo fe tatho-,

; tum floris Tne

ÉEr men bmjroperat.) Nom enimfo-

licos fïmulant, modo. produnt hzre-.

mam & fp&m

Jet, Deus petenmbns opprobrare vire$y

ticos ,

vel etiam atheos.

Hi Deo

[

" ""]Qnäw

neqmüdm * xmportun?mr:em , nimis

funt exofi , & eorum orationes ob

[ JUDE t ; ls

crebras petitiones , üt plerique divites

hypocufïm & impietatem execmbrles.

mreauones

pauperibus folent.

9. G. orzefzr autem. frater bumilis, )*ï

Cfmfh

Et dabitar €i;) Midelicet, ft. expedi-

anus ptuper » abje&us. &*ei

*v dif plice.

ens illt:fuerit, & fi adfuexint debxtæ

nurs.

& | Cl]hma

petendi conditiones.

Iz ex.tlmhö;ia Iga. ) Quam expe&&c

*mæ Caufa.

P oriptont.

)aþl

6. Peffulet aufem fu. fafa pibil 64f (

& qtæam pxomtfïc Chriftus: cutri. dixit :

fas:.) Hec eít enim orationis condi-

Qu fe bumiliat fxalfdbttur

Matth

ImP[ger e

tio, fcilicet impetrandi fiducia, dequa

cap. 23..12.

n

DT

« ]

Í. Joan. eap.

ä fmm 14.*

Hæc ejï

l0. Dives autem im bum:/;mte /?m

]g Dare

fiduceia quam Paäemm* 4d. euml j quiA

Giuafi dicat ; Dives f honis fpoliet

H

)

f*d

quad'cumqfte pet*xertr)iu: fäc*ulldüm 'velw:-

ab hofte' aut. naufragio , aliove: cafd

& 12.

Bf(!m 1

faress ejus , audif. n9do

LI77 )

pnvetm:, hanc hum;.hanonem * ja-

u

Qm 10

j

of*mci

?

.

i

E

T.

-

CAPUT L -

433

t'ulet a'Däo, [|

.1r. Exortus eft-"e-nim fol cum ardore, & arefecit foenum

)& *E'&cl.

.

: abitur ei, .

flos ejus decidit, & decor vultus e

S ln .[4'180

nim herftat

jus deperiit ita & kdive

alz

camf

»| itineribus fuis marcefcet.

[ 6.

I2. * Beatus vir, qui fuffert te*hta;ionem: qudäiam cum pro- 49

etr.

at aïiqui(ï E

" batus fuerit, acci

24.

j diligentibus fe.

4

piet Coronam.-f;yifæ', quam repromiüt. Deus ,.

N

Is vii füis

.*Job.

-.13. Nemo cum tentatur, dicat, qüoniam a Deo tentatur :

QMIT

e füa

M :

Deus enim

cut flos fteni.

*

intentator malorum eft : ipfe autem neminem ten-

tat

11 Pxorts.

I4. Unus

er- differentiam. :

quis' vero xtentaturl a 'cohcupi)fcentiati fnä abftraäi*üs,

N

atema Detegt

& illg&us.

1 5"., Deinde

Jebeg, de qué

.&uram patienter ferat, .eamque cum

mitati , n(;n fuccumbit rebus adverfís,

3:': e/?lffuc'igim-*

gaudio fufcipiat, adeoque in ea glo-

neque fuftinet modo tribulationem, fed

Comicus: D.

ritur. Alii putant fubintelligendum

fortiter etiam vincit.

pod mmeny.

verbum corfzndatur ; fic enim melius

Quoniam cum probatus fuerir.) Cum

invicem fibi refpondent partes antithe-

lm il[;, fff' ]

per multam patientiäm fuerit expl'-'ffa-"

- fis pauperis & divitis, hoc fenfu. Di-

tus, purgatus , expolitus , & pertectus.

deat irritasture

ves autem 'confundatur in humiliatio-

dccipiet coronam viré. ) Ham dequa

.ne,

quz illi parata eft, & quam certo

dicebat D. Paulus 2. T'imoth. c. 4. g.

m

^ expe

à

are debet.

Hzc expofitio mihi

Bonum certamen certavi , &c. £m relt-

s &nti*. $- mageis probatur, & bene etiam cohz-

quo repofita efü mihi corona jufüitie 5

nratesque uX

- ret cum fequentibus.

*

*

*

vOCatur coreza vitas , quia beatitudo

Jligt Iypots

uontam . ffeut- ffos. fams tranfrbit.

ccleftis eft. corona perpetuo virens

fipd

lisf,'qui "

- Sapienter D. Paulus ait 1. ad "T'im.

& florens, non marcefcens aut deci-

u ell bv

6. n. I7. Diviribus bujus. faculi. pra-

dua , quales coronz hujus vitz ex he-

fesdodli

ocipe non fublime fapere, neque fperare

dera, gramine, vel lauro 'confertz,

; anibat t

in incerto drvitiarum.

mujt fornisy

quas tamen fanti fecit antiquitas.

OIf. Er vultus ejus depäriit.) NXul-

I3. Nemo cum tentaturyG c.) 'T'ran-

us ve

Tcir.

; tum floris metaphorice vocat ejus for-

fit

poftolus a tentatione probationis

godo fe t

mam & fpeciem.

ad tentationem fuggeftionis & fedu-

od

dunt hïæ*-* 1

pl'

j

In' itineribus fuis. ) ltinera divitis

Qionis, qua dzemon fideles oppugnat.

0s«

j H, feo

funt tum ejus actiones, occupationes,

Deus eutm imtentator malorum.). [In

orations 0

recreationes : tum modi, & viz qui-

Grzco eft, àzsíouo roc, eumque fioni-

tem execribllese

bus ad opes & honores centendit.

ficat, qui tentationi obnoxius non eft,

-Nec difplicet , ut fiat allufio ad itine-

n

"AL

& etiam active eum qui tentatione &

aj

JS &

r|

xa difficillima que conquirends pecu-

prava

*

mix caufa, a pecuniofis hominibus fu-

ftigat..

i:uggeüione *aq malum non in-

Quam e

xpe&ïff

fcipiuntur.

Horat. Epift. 1.

14. Hledg

v

disit :

s.) &XsþcZo'/.Læv;)g » 4mefza-

|

fhos i

I(

u

i.

Impiger extremos currit mercator

E

tus ,. voluptas enim eft quafi efca , &

hiif

l

«d Indos.

illcebra turpitudinis , qua videlicet

Per mare pauperiem -füg.!'m-;a pev

homo abftrahitur, a bono, & ad ma-

dfaxas, per ignes.

Moc verficulo &

"d f

lum pellicitur.

tofis o

12. Beatus wir qui fwffert tentatio-

fequenti tentationis & peccati tripli-

0s aliove

LE sem.) Qui non cedit ingruenti cala-

cem gradum diftin

"

lii

gnitlAgc?Rolus.- Px:n-

farionen

Diél. cuue Com. Menoch, Io»;. FH

&

p

j

«

M

L]

2

44 — EPISTOLE 'CATHOLICJE B.JACOBI APOST. .

0*:9 ; Deinde concupifcentia cum concepetit, parít peccatum ;

-s t

peccatum vero cum confummatum íuerit, generat mortem.

velox ad al

4d iram«

16. Nolite itaque errare, fratres mei dilettiffimi.

40 Irà €

17. Omne datum optimum, & omne donum perfet&tum de-

furium e

1

*

41. Ptop

l, detcendens a Patre Jumioum, apud quem non efl: E

Qantiam m

transmutatio , nec viciifitudinis obumbratio,

1g, Voluntarie enim .genuit nos verbo. ve

quod potel

ritatis j ut f—imi;s *

]

,* ER

ïmtum aquuod cre:aturæ ejus,ï

D

-

fallentes vt

19. Scitis .

13. Qui

mus eft függeffio' , feu cogitatio rei

mur & inflammamur, & 4

þ ,i.uo nobis

inale, in qua nullum plerumque eft

proven'i;mt.

parabitur Y

peccatum , quia fxpe a dgimone immit-

D«fcendens & Patre

—,lum;nuin;" ) ; A

44. Con

titur , & fulcitatur (ine noftra cuipa.

Deo, qui eft immenfa lux, & z 449 —

qualis füer

Secundus eít dele&tatjo, videlicet cum

venebre nom junt miüa, ut dicitur I,

volun/cas,negligip illam r..el);imere, vel

]. an. cap, t..5. & qui eft au&or tam

imperte&te confentit; & in hoc eft pec--

materialis hujus lucis, quam fpiritua-

Exetbuee tsss

carm veniale.

"T'ertius eft confenfus

lis, qua per fidem & infpiration

^

es hG-

deliberatus, in quo eft peccatum mor-

min:m mentes illaminat.

^ (9) heper

TY2 creitüra

tale ; fi materi4 fit gravis , & fub

dpud quem mom efb tranlmut

?tfo.- )^

- ficat hominem

oravi obliga'cione vetita.

Ut modo luceat, modo non luceat,

àd Chrifti

I5. Dende concupilcentia eum ?euhc'e-

ut accidit foli & luax, verbi gracia,

H

2077

pot.) $86

icet dgle&ct,tipnlem, ut dixi

per ec'ipfes.

ftaqut, fed n

numero fuperiore.

Nec vi-iffudintsobumbratio, ) Utfoh -

Partt p-ccatum. )

MOtüln ifunc de-

accidit, qui converfione diurnaex uno -

] uf

Ol elle vera.

JeGstionis vocat peccatum , qui licet

in altei um he ; ifphriüm per vices con-

: VelUx ád 4

non fit omyino volüntarius, nec more

fOrquetur , & terrz craflitie ira obums

- Adhortari ad |

tale peccatum , timen non cret cul-

bratur, ut nos illius lu

» perfundi non

z

tinda primus

pa. Non effe autem peccatum mor,

poflinus,

- Cohibere jk

£ale colliceitur ex eo , quod illum a

19. Feluntarie tnim genuit mos verbe

peccato confummato, & mortem ge-

ver.4tís. ) $0l illuminat nature ne-

benter audir

ceffitate: at Paterluminum non necefs :

500 a on;

nerante diftingdit. Sünilem metapho-

[ eratws.) V,

ram conceptus , & partus invenies

fitate coactus, fed amore & benigni-

Job.-ap, 15. 35. ]fai. cap. 33. 1r.

tate impulfus, genuit nosverbo veri-

- JàtUS n s

- endamit,

& cap. 59. 4. & Pfalm. 7. I5.

tatis, hoc eft, qux doctrina Evangelica -

Cum couluminatum fuerit.) Per con-

lux eft, unde 1. Petr. cap, 2. n. g. dici-

j qum maggu"

fenfum plene deliberatum..

:

tfür-

*

lethalis;

u de tenebri vos vqi4vit i

L 4fitie

Gegerar mortem, ) P'eccati

admnir abile umen feum.

] "i, qu;

16» No e jraque errare, U[.) Ca-

Ur [imus initium .Aliquod creaturad-

Vete itaque ne tam abfurda &"impiä

tjus.) Greci omnes legunt. Zz22 (5 ,

Nidetr fiena

l o qyge

perfuafio fubeat animos veftros, ut a

primiie , id eft, ut fimus primitis

3Deo vos tentari exiftimetis..

quedam creaturarum ejus.

Quia ve-

Rtel:renMum ,- (

17. Omue datum ept mum , 6fe, )

ro primitiz funt primi fructus, pre»

"m f

] 4£3?ldan

Quafi dicat; "Tantum abeft ut Deus

cipuoque honore commendati , fene

dà

g..uempiam tentet, & ad malum folli-

fus eít: Ut tanquam filii lucis, tanto -

citet, ut fupernaturalia omnia dona,

parente. digni , principatum

Thale M

Y

tgnea;ptis

*

! Patyet,

& caleftia charifmata , quibus ad om-

inter Omnes creaturas,

nj

DI

nem virtutem & periectionem inftitui-

"frh

T0) "-æ

*

QGreatura: ejut, ) Creatura Dei.,,' feu :

mmplp

;ï

j

" d

u

*

;

"

438

"

petcatum :

Litïïs , fratres

mei dile&iffimi : * Sit autem o:h;iis ho

fno *Prd& :

ffhortem,

- velox ad audiendum : tardus autem ad lo

qpendum , & tardus zy,gyg '

P

20. Ira enim viri juftitiam

'Dei nori oþeratür.-, à

;fequm de.

am mn e[

21. Propter quod abjicientes omnem immunditi

dantiam malitiae, in manfuetudine fufci

;

Í

pite infirum Verþum','

$, ut fimus

] quod potett falvare animas veftras.

L

..42. * Eftote autem fattores ,V"grb

i$;& non au cïïitöre's: Eaätu—m : *Mä*ff«

10, Sciti

] fallentes vofmetipfos.

.

u rfe

r ammpcure C UMaN CUGRETS

Ls

- 247

[ b illo nobis

25. Quia

fi quis au

ditor eft 'v"/erbi, & non fa&tor : hic com

parabitur viro confideranti vultum nativitatis fuae in fpeculo; ^om.

E

minum. ) À

24. Confideravit enim fe,

& abiit, & ftatim leitus eiï;?f z

l

lu, & in qh

1 qualis fuerit..

-

ut dicitur ]

t audtor m

fgexäritä inlegem (1) :

rtätis,

25. Qq; au-t,eæ per

perfe&ain libe

jam fpiritte

lv'l 2

pirationes lo»

G Ij' legem. 1e Ed:r. Simf. le,gittn; : jn lege

erfectz l'ibercatis,

nam

É

-.

nova creatüra in facro fermone figni-

vangelicam per prædiïcätfonei j

ïnn'/;w.atïo. )

ficat hominem renovátum pergratiam,

in animigs noftris infitam.

Monet au-

. gon lucaat,

& ad Chrifli imaginem exprelfum.

tem ut illud fufcipiamus in manfuetu-

yerbi ctudt,

I9. Scitis. ) ln Grxco eft, ao ,

dine, quia manfuetudo mirum quan-

3/4056 , fed nofter interpres legit /c5,

tum difponat animiosnoftros ad Evan-

d feris ; quafi dicat, fa

.

5

o

elicam. doctririam.

Itaque fcriptum

diurna ex uno

dixi effe vera.

tis fc—'icislx ea que

eft Ifai. c.6. 1. d appustiandummian-

er virei cofle

Velox ad 4wdiezdiumi ) Aggredïtur

futtis. miffe tne , que verba Chriftus de

ia oburte

adhortari ad bona opera, ad qu& obe-

feipfo interpretatus eft, Luc. cap. 4»

unda primus quafi gradus-eft linguam

IS. fic Pfalm. 24. 9. JDoceb;t msites

eperfupdeOB

Cohibere , & difcipline precépta li«

vVias fnas.

r

benter audire.

Wu;f n Wf"

' a2. Fallentes vof;

meripfos.) Qiui emm

j nanure D«

Qo. La enPm viri jufitiem Dei non

putaret fatis.effe audire falutarem do-

m 0 'n'ece.-

] eperater.) Watablus fic explicat: Vir

Crinam,; & manus ad ópus non ad-

, & benign

dratus non paret Det mandatis. — Co-

ihoveret,in magro errore verfaretur.

—

bibendam itaque precipit iracundiam,

-23.-' 'Gämpdr:zöifur. ) Simibs ef , ut

u Brngdie

| quia magnum irritamentum eft ad Di-

eft in Grzco e'o:gæv.

.

,o n-ö*

diciæ

vinam legem violandam.

Vultum nativitatis

j;m) Id eft, fa-

]

"

O.1- "Üjsezentes ovhnem tuimanditiam.)

ciem fiativam.-

0j Wfdw

puvsaeía), qua.voce non turpitudineng

Et flatim oblitus eff qualis fuerir. j

"m[ cyedtirt

' videtur fignificare Juxurig, fed fordes

Sic qui aüdit Dei verbum & quod au-

yt n Q

potius avaritiz , & cupiditates rerum

divit opere non praftat , videt quaff

terrenarum, quz ire mareriam & fo-

;

us primitis

in fpeculo maculas fias , fed illas ne-

E

!

j Quia v*

"nitem fuppeditant,

ligit abfte

gere, illarum étíam for-

"u&llso pr!'

KEt ebundantam malifit. ï Abun-

tafle oblitus,

elle

dantiam malam, quafi dicat, quidquid

25.

ul autem per[pexerit. ) Grace

tantó.

. male abundat, & meretur refecari.

; luciis

"&eaxopas, qui prono corpore, vultu

Ig mant[uetudinefafcipite inffrum ver-

demiffo , oculis pr£ intuendi ftudio

- Mum.) à» ÉuQvrov Adqyos, vertere poffis

defixis penitus introfpexerit.

;Wïä

pa, f

verbum impidnmtf(m' ; fcilicet dotri-

Jo legem perfeibam li&fæämgjgfi:-f) Le-

PE

as

Y

*

s

46 — EPIg*TOLJEf CATHOLICE B. jAcoBI APOST.

- Frenim

þei*manferifin ea, non auditor obliviofus fa

À

£

&üs, fe'd"/'fa&of *

. operis ; hic beatus in fa&to fuo erit.-

annuium Jà

-

26. Si quis autem putat , fe religio

fum effe, non refrenans |isíoüiol

linguam fuam , fed feducens cor fuum, hujus vana eft religio..

|4. H intt

27. Religio munda, & immaculata apud Deum, & Patrem — | dixerits ài:

hac eft: Vifitare pupillos, & viduas in tribulatio

- fia lic; a

ne gorpm? &

immaculgþum fe cuftodire ab hoc fzeculo.

4 Nonnt

3

éogitauonur

CAPUT I

cd od

. peres in ho

Monet , te per[onarum re[pettu mo*veantui:»qüä enim unicum ,,lel T

^ repromift ]

jreceptum transgreditur, legis transgrellor efl-: bortatur u»?ppe'-;

. 6 Vosa

- ribus mifericordie incumbant , oflendens , quod. bomo;per.

opera ju[Tifice

Lur : nam fides fine op

3

potentiam

*

eri?ïus

"

-5

mortua eff.-

L ?ü, prefertur

LEVivto I 3

las mdicdeliti:

n perfonarum acce

ptiorie habere fi- |

- latus benefica

To.15. .

F

yD'eut.

deni Domini noftri Jefu Chrifti glo;*iæ..

[ dipno, t mi

1. 17

2. Etenïm.

E amicus eff aut

& 16

Vfionfis

1g.

: em Evahä&l-cam intel'igit, qu£ eft

ver-fum. Refpondeo , fibintelligi hoc

E pro Jefa Chri

Jex libertatis & a:noris, cum lex Mo

Vir. aureum

ys

fenfu: vera religio eft coercere lingu-

fis eflet timoris & fervitucs.

am, G iiis pietatis operibus fe exers — [ cudits.)har

Et perman/p/i'it in €a, &c.)

Qui ,noh

cere, vifitare pupillos & viduas, &c.

L 22 & Pieda

eurfim fed per otium faos mores ei-

"pud Deum $ Patrem, ) ld eft, - E 6escot:

ormaverit ad hoc fpeculum, non ut

apud. Deum Patrem noftrum; |fcilicet

ille, qni ftatim abiit, & 'oblitus et

- velle, nimiry

& divino & humano judicio hxc eft

[ olim edba

qualis fuerit, hic plane erit tergue

vera religio,

prnpïnquï, u

gu

atei*que beatus..

Immaculatum fe cuffodire 4b baþ f*cue

. Communiter,

d f-

ade fwo, ) Non in. fimplic

i&

/o. ) ld eft, a vitiis hujusmodi, fuzi-.

nuda cognitione , fed in tacto fao, id

j innulo dioit

entes eoinquinationes mundi , ut loqui-

hw c;

&ft , in operibus ad qua legis cognitio

tur Divus Petrus 9.

* dplendila &

getertur.

num. 20.

| EPi*ü' cvaj). 2.

Vénire potg

96. Si quis 4yt?m pul*at fe veligso-

toloris, -

fpm effe , &c. ) Quia füpra n, 19. mo-

I. J N perfonarum «äþtion; babere fj- —

nuerat fideles ut tardi efient ad loquen-

T dem, 68.) ld-eít, nolite cum.

ïix 3* E' l.ntfi

E Proprie floni

dum , nunc afleverat illum de fuafide

perfonarum acceptione, Chrifti fidem:

eirne afy

& religione inaniter gloriari, qui- &

conjungere, ut putetis hanc cum illa. —

L DNomocultze

habenas cordi laxat cogitandi quidquid

poíie confiftere , quafi dicat : ^ Pro-

libet,

lingug quidquid venit in buc-

feffio Chriftiana non patitur acceptio-.

gemmïsque

£gam effütiendi, etiamfi fermo , aut co-

nem perfonarum, Porro acceptio per-

. li digug

&t

- gitatio divinam majeftatem non violet.

fonarum eft, quando in aliqua diftri..

- Tfede jj

.97. Religso zmunda & smmaculata,6$c.)

butione non refpicitur caufa, fed per-

Potius opponendum videbatur germa-

fona ; id eft, aliqua perfons conditie

nam religionem effe linguam coéreere,

nihil ad predictam diftiibutionem fa-

1..» 4. NWle I

ciens, ob . quam is qui mmus di*gnxus,.

|

|

g.; go,nü,u-e; antlthefw inter /utrumg

!

?.e

. üríate j

-

D

Z

T

h3

437-

1

.

& fitot | 2 Etenim fi .

l

ntfoierit' in conventum Vearürh vir aureum Prov.

annulum habens in vefte candida

23'

b introief*it autem-,*(—ï pauper 24

Cite

| ïfefrenans

-in fordido habitu,

*

"iL religo.

.5. Et intendatis

r.

in eum, qui indutus eft *Veüeïþræiclglra,-& ls

& Patrem |

. dixeritis ei: Tu fede hic, bene: pauperi autem dicatis: Tu

e gorum,& :

«

- ftailic; aut fede fub fcabello pedum meorum:

*

:

4- Nonne judicatis apud vofm

is judices

etipfos, & fa&ti eQ

X

Cogitationum iniquartüm?

-

.

— 98l Audite, fratres mei d

ile&titfimi; n'onn/e' Deus"x,e!legivt- pau-

imam hais d-

peres in hoc mundo, divites in fide, & haeredes r

À

*

egni , guod

fit Deus diligentibus fe ?

d uqe ]

| repromi

6. Vos autem exhonoraftis pauperem.

Nonne d»ivitesw per

Wär

1 trahunt vos ad judicia?

*K--potentiam Opprimunt vos, & ipfi

x

":

ii3.

7. Nonne

nand

| ;R; prafertur digniori ut fiquis Pre-

tit, vobis ufurpatis, & externa tan-

haBefe f

- latus beneficia, aut othicia alicui in-

tum fpecie .merita hominum metien-

tes , pauperi divitem prztertis , cum

- digno , aut minus digno tribuat, quia

?. Eteuïm f

amicus eft aut. confanguineus.

tamen fzpe

quod altum efh bomin:i-

WEDXMMIMUnARUOAUAVETU

1

Jf« Cirifli glorie.) V.ft Hebraifmus,

&zs , abomtnatio fic apnd. Deum

citur Luc. 16, 15.

x,r ut» : di"

2

bineligi h -

. pro Jefu Chrifti gloriofi,

Vir. aureum annuu

lum habens ip. vefte

— Et fatli effis judices. cogitationum ini-

jereere lnpue -

iibus fe exete

candida.) Baronius, tom. 1. annoChritti

quarum. Y oiusNoqio uÀ , id eft, ratio-

$4. & Pineda de rebus Salomonis lib,

cinatiogum ; id eft judices male ratio-

cviduas, & -

cinàantes , ideoque male judicantes.

h ld at, -

" 6. €. 5. cenfet annulam hunc fuiife in

&. Nenune Deus elegit pauperes. ) Di-

rm; folit. d

vefte, nimirum fibulam auredm, quam:

citur enim Ifai. 6I. r.

olim ge&abanc regu

m & principum

Ewvas ge/z'zare

,dicip hac 6

propinqui, aut fingu'ares amici. — Alii

pauptribus mifie me, & Pfalm. 27. 13.

communiter, & arbitror verius, de

nimas pauperum falvas f-ciet & bono-

í1 l; IIW ftfll'

rabie nemin eorum coram il[o.

ymodi, fu.

annulo digitali accipiunt.

-In wefle candida. )

Grece , Aaunoa

Divites in fde, &c. ) Pauperes con-

Jj u logte -

- fplendida & nitenti., quod vefti con.

temnuntur & defpicabiles videntur ,

fed. fide cognofcimus eos effe ditiffi-

;Pm- c?.P' 2' í

venire poteft , etiam fi non fit albi

mos,

ui fide viva infi

zniti ,. & . ado-

£oloris.

d

X

5 EK intendatis.

j äm,li')xe'xþsääiu »

ptionem filiorum Dei a

epti, jure h-

n u-

reditario calefte fummi p

nolite CU —

- proprie fïgnifïcat cum affectu quodam

Sic fere accidit ut

*

arentig re-

Clritihiem

benigne afpicere.

j

ghum adibiunt.

6. Nonat

nc um ind

. homo cultu elegantiore nitidus, & auro

"divizes per botentiam appri—k

emmisque collucens ad fe rapiat o-

munt vos, €&c. ) Debuiffetis potius vel.

licit : pro- 4 E

veftras, quibus circumvenimini calum-.

" accepo-

cu

los circumftantium , '& defixos te-

nias experti, rapinasque bonorum,

p

9 per-

n

4

du

X

S;t-;( fede bic bene,

) Loco cöfnmd do

infolentiam divitum deteftari, nedum

jfiqu

. & henorato.

/

ilos pauperibus anteferre.

, f

Nozze|

H

udicatis: apudvof: r)zetik['o:.

)

Trabunt vos ad judicia. )

Es inillis

ong condta

An non male facitis, dum veftra au-

.per potentiam opprimunc , aut falfos

uv

teftes pecunia condu&os.

-&.orita'ce judicium ,quod Deo compe-

R

T.

2

E

*

-

n

/

438

EPISTOLA '-CAA'IA*iiOKLICE B. JACOBI APQST. 9r

, 7. Nonne i

*

"B.uoit;

pfi blasphemapt bonum nomen ; quod invocatum

eft fuper vos ?

"

d operaautem

8. Si tamen legem perficit

1s regaliem (ecungïüm f*c:ri'þtufas;,;

j; g

ïLev. *

Diliges proximum tuum ficut teipfum : bene facitis :

«uuocidiano

I9-19-

Matt.

9. * Si autem perfonas accipitis

. peccatum operamini, 'rfef

:

Y6. Dica

darguti, a lege quafrtransgreffores..

x

eimiai, & f

22.39-

Marci

10. *Quicumque autem totam legem fervaverit, o

B'ägdäf;"

fünt corpor

12.31. autem in uno; faétus eft omnium reus. & .

A.

Oom.'

5

1 Sic&

Ir. Qui enim dixit : Non moechaberis :

dixit &: Nofffcci-

pf

13. 9-

des. Quod fi no

;

Galat.

e

n moechaberis, occides autem, faétus es t ans-

18. Sed d

5. 14. ET*

fforlegis. -

-oftende mih

'Su*p.r

12. Sic loquimini,.

& fic fac:i-te:5 ficüt peij ïegem vli—þqer'tatïjs;

€x oporiby:

Levit. incipientes judicari.

1y. Tuc

19.15.

eut.

13. Judicium en

im fine mifericordia ïlii, qui non facit mi-

mones cred

fericordiam :- fup

um.

l.17.

"

eregalta't autem miferieordia judici

10 Visa

i4. Qmi

ribus hort

5-19.

Ls RE

Non;ze tpfí. &la[p/)eman;, &$e.) *'VBla-f-A omnium inanda*to'rum-- q&am* nobis

fphemare faciunt, in caufa funt, ut bla-

Deus precepit,

quia qurin uno pec-

dens cum div

fphemetur. Senfus'eft: Divites pau-

cat jubentis auctoritatem contemnit,

A vitbizevad

eres opprimentes caufa funt ut Chri-

propemodum

f

iana religio bla

f

r

que in omnibus preceptis nobis moti-

vum effe debet ad illa fevvanda,

johemetur, qgæfi talia

tis dixit fu;n

permittat , aut doceat.

Il. Qui aptem dixi! non mechaberis.)

dmllet ^ Ut

Bonum wemen quod invocatum el [u-

Probat eum qui in uno offendit fieri

judiaum, . R

er 295. ). Fauftum hoc nomen Chri-

omnium reum, quia five moechetis ,

ftiani, aut difci

vifer.cor]z f

i

l.Juliþ C lfx:ri&'i »'quo ap-

five occidas, &e. femper ejusdem le-

I 4- Nüü?ln

pellamur. :

;

islatoris auctoritas fpernitur, & vio-

€wn.) Ficuls

$. $: zam

en perffcitis legem reg;[em.)

;

a

tür integra przceptorum obfervatio.

Occurrit tacite objeCtioni, ergone di-

t ol ,

vites odio habendi aut. contemnendi

12. Sic lequimani, ffe facite. ) . ic

TUm operum.

vos gerite.

acc' 2- 19,

funt ? Refpondet, minime: quafi di-

Srcut per legem . libertatis: incipientes

cat, Verumtaimen non vero quin lege

;

judtcari.) 'Tanquam per exactiffimame

lRu FT ,Kfr :

M

communi charitatis divites dilipatis &

Aftar ol (

legem libertatis , id eft Evangelicam,

&tte] notayi

honoretis; nain cum hoc facitis, le-

x

n

judicandi, ne redarguti ab hac lege;

; I ' Dl-[afl

em divinam fervatis, qua jubemur

quafi ejus tratispreffores puniamini.

4

LT

d

iligere proximos noftros.

Incipientes judicari. ) £ ANoyrtg "ei-

Wuetadmed

.z Legem regalem.) & Deo latam, qui

»tc Uaa jndicandi vefpondet óptime phra-

quo blade i

elt Rex: regum.

*

5

fis Italica. /| Devezdo effere eiudicati,

"t niforea:

(09- Redarguts a leg

4

[

f Que vetat ac-

I3. J»dicium.) Damnatio..

eeptionem perfonarum, Lev. t9. 15.

ut Hmm de

Super exaltat amrem mæricardig'ju.

a;dhib'm vf

Deut. 1. 17. & alibi. ^

dicium. ) In Greco eft xaraxavyáca

jvas, uifi e

YO. WFadus eft omnium venus. ) Pe-

£Ae06 1gíotcc: exprimit Regia verbum

rinde damnabitur ac. fi omnia przce-

a verbo, contragloriatur mt'fericpm';d

SIRETY

pta legis violaffet, licet non pari pa-

judiciem. Matablus, & àlii , g/rja-

l

na plecendus. Fitetiam omnium re-

tur mifertcordia Adverfus judicium.

à xFXQquen!

us, qui viola—; integram obfervationem

l

' Moj*tu ;

"

LÀ

lgifericqrdia» pauperi exhibita conten-

as

j æïZ

3,&&

.

z

sT

cAPüTin'

439

R

[ ï'ï"-4'- Quid þ-roderit, fratres mei, fi fidem qme T'eat fe habe

re

Linocstum :

n?

1

í

" operaautem nom habeat? Numquid po'crit fid s falvare eui

fcripturas d

&u *rJ

v")D

iiss

1$. ^Si autem frater, & foror nudt fïm,"c& i]vndligeant vi

-

5337

quotidiano:

1

icat autem aliquïs,ex. vobis 1llis :

ïgei&' pace,

. calefa-

tontifi, e

$114

L

cimini, & fz

CU

m

-

