y intellige; 90*

Vide fupcriori

capite numero I2. & ibi dicta.

20. Qui Increduli fveranr aliquan-

| eft quil qie^ -

Confundantur.) lllis os obfruatur ,

4o, ) Hos intelligit incredulos, qui

, virtülls

qu& .

j

& pudeat illos mendaciorum ,. que

Noe non credebant peccata repre-

m oponitur-'

hendenti & diluvium minitanti,

ui

contra vos fpargunt.

Z Quia jv

17. & volunutas Dei veliz.) Si ita

aliquando, ideft, initio non credide-

" Deus voluerit.

runt, poftea vero crediderunt, prs-

aj dfatum d

IS- Sezel.) Qua

fi dicat, fimul &

fertim cum re ipfa diluvium viderunt

; gutiuntit

- femel, multa, eaque graviffima cru-

a Noe przdictum, tuncque compun-

g

- clatuum gencra fubiit. Vcl hac vo-

Gi & penitentes, mentem & vitam

intcntänt!

qé

ce fzmel cfficaciam pafífionis Chrifti

Correxérunt.

Quando expectabant Dei patientzam.)

fignificat, qux non repetita, fed' fe-

vt p

m«l tantum exhibita omnibus peccatis

Quando qui credebant, expéctabant

: pmnium hominum. delgndislfatisfuic.

E

ut Dei patientia peccatis & inc?:eduli,

Z

468

EPISTOLE I, B. PETRI APOST. CAPUT III.

Mau;. Dei patientiam in diebus Noe, cum fabricaretur arca : in qua

?;

/,24:37. pauci, id eft, o€to animee falvee fa&tee (unt per aquam :

ucc

ijh "

. 41. Quod & vos nunc fimilis formae falvos facit baptifma :

:

: 17.26-

non carnis depofitio fordium, fed conícientiae bonz interro-

patui.

ol

gatio in Deum per re(urre&tionem ]efu Chrifti.-

22. Qui eft in dextera Dei, deglutiens mortem

ut Vi'tæ

seternae haeredes efficeremur: profeCtus in ccelum , fubje&tis

1./^ B

.

"v

fibi Angelis? & potï:üaþibus ,& virtqtibus.

3

15;

?U j

teliquum

3 9uff

trum coní

fideriis, :

citis idol

»-.

; 4 Inq

. ee

EEE

Uxürid (

MORUK enc ag

tate provocata , tandem fceleribus

adeo ut :ïpfa audeat interrogari a

(1) dbrie

winceretur, & per diluvium in vin-

Deo, ejufque tribunali in judicio con-

I

ictam erumperet.

fidenter fe fiftat, non metuens dam-

N targ

Odlo anims.) Scilicet Noe cum fua

nationem , fed interrogata intrepide

in h

coram Deo omnium confcio refpon-

200 &nim ;

uxore, ac tres filii ejus cum totidem

;

uxoribus.

deat, febonam effe.

, &aþ omni labe

expers fuer

2I. Qsod O vos nunc. ]z'm:'l;': forma

mundatam.

E

Ts dizent

falvos facit Baptifma.) Ordo & fenfus-

que 4d nortc

Per ve[wrreionem — Jefu : Cirifl, )

Eadenay

verborum eft; & nunc falvos rios fa-

Quafi dicat, hanc vim, confciertiam

cit Baptifma quod. eft fimilis formaz.

fcilicet bonam «& fan&am efficiendi ,

decreto ani

Similis forma, €c.) &vrírvnov. Ba-

habet baptifmus ex merito paffionis

yos,, ut fci

mrisua, Baptifmus ffmslis forma. Quuafi

* ad pati

Chrifti, cujus terminus, & comple-

Quia quj

dicat, cui nunc artitypus, id eft, ut

mentum fuit ejusdem refurrectio, juxta

typo res figurata refpondet Baptif-

illud ad Rom. 4. 25. — Merzzus eff pro-

i hritnns

mus. -Arca fuit typus , arce vero

ü Cue

antitypus eft Baptifmus. . Sicut enim

pter. delia noflra , & refurrequit p

(

vitia tno

olim arca fervavit o&o animas in vi-

pter jufificationem nafrg-m.

Defit 4 j«

22. Degluttens martez)z.) Senfus efï,

ta corporali , ita nunc Baptifmus fal-

Citis, üt de

vat ánimas vita fpirituali.

quafi dicit: Chriftus moriens & re-

COncupifeer

Non carnis depofitio fordium-) Quafi

furgens mortem fuam & noftram ab-

2. De !de

dicat , Baptifima nos falvos facit, non

olevit, & quafi abforpfit.

Vel,uno

Cüpiditatibi

verbo, Ul morrem abforbuiffet , juxta

quatenus eft ablutio carnis, ut ex ea

illud Ofce 13. 14.

æfod L e[ic

fordeseluat & depomat; fed quatenus

Ero mori fua,

K Nuum Qn

eft ablutio animz.

mors; mor[us tuus ero tnferne.

j uf

-

Sed. bona conlcientit interrogatio

Subjetlis ffbi- Mngelis.) Id eft, fupe'f

?

il diC'At

s5 Deum.) Senfus eft, quafi dicat:

omnes Angelorum choros eveétus, fu-

dtam vit

Baptifrous facit bonam cqnfcientiam,*

per Poteftates , Vir,tutes,— &c.

1

s

.fluxims, du

Wüitaremie

*

—

1

pores

ll

a* k äe*æ :

469

aratm Quà

CAPUT iV.

]uam :

»Ciarijli— morte redemp

fos bortatur , ut. pergant praterita devitare -

lt baptilms :

"peccata : incumbentes orationibus, ac mutue dile&tioni , [emper

Jibs imerro-

omnia in Dei gloriam referentes , & gaudentes , fi.

-

m üt vite

propter Chriflum pati oporteat.

1m , fübjets

Hrifto igitur paffo in carne, & vos eadem cogitatione

C

tis:.

apmgmini, quia qui paffus eft in carne, defiit a pecca-

1

2.*Ut j

ani non defideriis hominum, fed voluntati D

*

ei, Ciuod

* *

*.ph.

reliquum eít, in carne vivat, temporis.

/.3. Sufficit enim praeteritum tempus ad voluntatem Gen- 4?3

tium confummandam ; his, qui ambulaverunt in luxuriis, de-

fideriis , vinolentiis, comeffa

E

citis idolorum cultibus.

t,ionibwus.,-Apotationibusv (r) & illi-

]

" 4. In quo admirantur non.con

currentibus voïais in eamdem -

or

"

phemantes.

-

d

quQriæ confufionemi, blas

Nnkn-g

- jnerrogan i

(1) ebrietatibus z .Six:t. additur.

(injudicio cote

- valz;;tdtem Gentiztrk canft)mnun-

metuens GIme

I. IN

carge. ) ld eft, dum viveret

opita intrepide

in hac noítra carne mortali ;

dam.) Hoc eft , voluntates , defide-

non enim ita loquitur quafi anima

ria & concupifcentias, quibus ferviunt

confcio Teipote

expers fuerit doloris, cum ipfe Chri-

Gentiles , confummaffe & compleffe.

ftus dixerit: Triféis ef anisa mea uf

& ab qmm, Md

szi ambulaverunt 4n luxprits-) In

que ad mortem.

eis vitam traducentes. Grecum zo£À- -

ff,; -' drifi )

Eadem cogitatione armamini.) Simili

qeies fignificat lafciviam, infolentiau,

M

decreto animi, & propofito armate

petulanriam , &c.

yos , ut fcilicet par«ti fitis, & prom-

ffioni$

Zf

Defiderits.) $ wrSuw'mg, concupi[cen- :

nerito. p2

pri ad patiendum Chrifti exemplo. :

compie

— Quia qui paffus efl 12.carne;) Quia

Vlnale?tiis.) Crapulis, & ebrieta-

foedio, t

Chriítianus, qui patitur in carne fe

tibus,

Y

Mul * n

fum crucifgendo , concupifcentias

Camejidtianiäzg:.) Intempeft

&

,

vitia mortificando.

N

viviis.

ixäs conf

gfureit i

D

^ Deffit a peccatis.) Jam valedixit pec-

Illicitis.) Abominandis

! & execran-

Senflls di

catis, ut deinceps non vivat carni

dis: eft Miofis, nam minus dicitur,

»)

concupifcentiis, fed Deo.

quam fignificatur.. Unde S. Auguft.

fmor

iens & *

9. Deftdertis bominum.) Mlundanis

& nofiam !

homil. 2o. inter 50. legit, Nefzsdu

Vel, uno

cupiditatibus & concupifcentiis.

1dolorum fervttutibus.

j j

Oxzfod reliquum efh in -cxarne.) Quod

4. Iz quo abmirautur, &c.) Senfus

yrhuiff

reliquum *eft vitx.

eft : In quo genere fane vos miran-

4 4

. Suffiit enim prateritum tempus.)

tur Gentiles, quod fcilicet iisdem ftu-

jf

u

Quali dicat, fatis fit vobis, quod an-

diis non teneamini, fed ab eis abhor-

If Cü,

teactam vitám Gentilium more tra-

reatis , ideo

que vos vituperant &

0$ £ve 1

duxiftis, dum.

impuros -eloru-m' mores

blafphemant.

imitareminl,

Luxurt& confuffon

051 &C'

Em-) /Græce'i dyde.

$79

EPISTOLA L B. PETRI APOSTOLI

$. Qui reddent rat

adminiüfanfär

A

ionem ei, qui pa'rau?s eft. jüdicare vivos

& mortuos.

L

á

Del.

6. Propter hoc enim & mortuis evangel

izatum eft : vt ju-

Lqr. 5 qui,s

dicentur quidem fecundum homines

)

tamquam ex

in carne, vivap? autemf

honorificetur

fecundum Deum in Spiritu.

*va

. Omnium autem finis appropin

perium in fa

quavi»t? E&Ste itäciüe -prux-ï

j. Chari

1o.15. dentes, & vigilate in orationibus.

*

*Rom

$. Ante omnia autem mutuam in

vobifmetipfis Vcharit—ät;'eth

tionem vobis

12.13- continuam habentes:

. n Sed co

€»r. catorum.

quia * charitas /0peïrit multifudinem ?ecf-,(

$

.

jn revelation

13.2.

* Phil,

9. * Hófpitales invice

m * fine murmuratione :

"'

14. 91 exp

illam

2.14.

10. * Unusquisque, ficut accepit gra;iam, ivn alterutrum

miam quod e

*R : m

admi-.

Spiritus, füp

.1216'

9 XUOy, rejkfonen&, redundantiam, qua

vit.) Quafi dicat ,i paratus eft Chri--

voce fignificare videtur Apoftolus late

ftus judicare, ut dictum eft num. 5.

nobis a Deo (

patens vitium, quod uafi diluvium

ergo par eft nos fobrie & cafte vive-.

»utilitatem conl

uoddam omnia obruat. Sic Ofc& 4.2.

re, nam inftatomnium finis, & ipfis

- hujufmodi tilen

lcgimus, Homicidium, & furtum ,.

voluptatibus, quas feQati eftis ali-

adnulterium inundaverunt.

quando, mors cito finem imponet..

-fos, quam ad,

.

Multijbrml's [

ui paratus eff judicare. ) Qui

1

Effore itaque prudentes. ) Gra&ce

«Cet varüs vari

deflinatus eft judex, .

ccepporjocar: , quod aliqui vertunt ,

6. Proprer hoc eznim €$ Pmortuis evam-

f99r&i efate , & bene coh&ret cum fe- -

gitur,

quentibus, nam termperantia vigilan--

gelizatum eft, 67.). Quafi dicat, quia

,i. Det.) Sl uis

multi Gentiles epicurei & athei ani-

tiz & ftudii orationis fida comes effe

- loqutur, & s

inam inoftalem putant, voluit Chri-

folet, fed non minus comes eft pru-

ftus ad infernos defcendere & fanctis

densiz; quareetiam etymon c'efpocv-

: bus utilibus,

Patribus ibi de

entibus letum nun-

-ontm facieneih

»4; effe volunt, ór, ewcn Tü» $pong-

tiuni falutis ,

&

eduétionis ex illo

er , quodfervet prudentiam, & men-

. AuCl,

. Rütores, ficer

carcere afferre, & hoc fide teneri ;

tis fanitatem.

& predicári a Chriftianis ad ever-

Vigilate $m orationibus.) Videcur S.

J quig mng

Petrus in imente habuiffe monitum .

U aliquod d

tendam impiorum non credentium in-

fidelitatetn,

Chrifti Matth. 26. — Vigslare &5 oraze,

Nebi qratia. ;

U: judiceutur qu

;deä f ecundum lbomi-

H ononm imirciis gm tentattonem.

; forum, eeem

Bei i carne, )

tii, qui exiftiman-

Tanquam ,

9. Ip vobi[metipfis.) Inter vos.

: ferat Deus,)

tur-ab hominibus mundanis eff? mor«

UHla charias opertt multitudinem

tüi, & fimul cum corpore periiffe ,

peccatorgm.) Nam fraterna. charitas

-- Udfiter, ngn .

ideoque miferi, füperftitiofi, & fa-

acceptás injurias condonat, & quid-

1 v.alentel' ! n;e

tes fe effe D

tui habentur, quod volüpt.tes afper-

quid aà proximis contra nos peccatum

nàátifint, & arduam virtütis & crucis

1

eft, abolet & obliterat.

LDRSTT

yiarn inftiterint,

i

Q. Size murmnuratioze.) Ab hofpi-

Adminiþ,"

Fivast fetundum Detm in

»'

f

piritt)

;.fl.f!la

talitate exclüdit murmurationem ; fo-

;

e0,id

Ter ]efum (

Tidem feiantur vivere coram -

lent enim qui tenaces funt & avari,

eft dono Dei fecundum fpiritum, id

queri de hofpitum multitudine, diutur-

eft animam , & rurfum cum tempore

nitate, edacitate, libertate apen«li, &c.

mini&;ig elar

si&uri in refurrectione extremi judicil.

Íío. Unüfquifäk? jïtut «ccepit g')-aft'-

Cm'-) Tan

Injergy

d Qrminm nntstm ffrnià apprepinquas

dii, Qe.) Jubetxuc 4lona. Atalenta'!

fB/44 Vs |

*

j

l

*

j

aAþUiim

47t

dicate vios

4* ha

[2

du.

n

*ICc.)t* X

*ad-mïhiflfanfääq,

i* difpenfatores multiformïs eratice

1 Dei.

4- 2-

] eft: -lit jl«

II. Si quis

loquitur, quafi fermonesb-&i : fi quis miniftrat,

] tamquam ex virtute, quam adminiftrat Deus : ut in omnibus

vwaqt qutem

"honorificetur Deus per Jefum Chriftum : cui eft gloria, & im-

jfaque pru-

rium in fzecula f22culorum : Amen.

T^

12. Chariffimi , nolite peregrinari in fervore, qui ad tenta-

$ charitatem

tionem vobis fit, quafi novi aliquid vobis contingat:

13. Sed communicantes Chrifti paffionibus gaudete, ut &

idinem Pec; :

*

/àn revelatione glorize ejus gaudeatis exultantes.

)

14. Si exprobramini in nomine Chrifti : beati eritis : quo--

niiud

niam quod eft honoris, glorize, & virtutis De

S

admi--

Spiritus, fuper vos requiefcit.

i», & qui eft gjus

ratus elt Chri- -

^

yn eft num $

nobis,a Deo data, in proximorum

& 4poxtens, &

cujus imperio fubj!acenc

& cille vives.

—wutilitatem conferamus, neque enim

univerfa.

i finis, & ïPüg

bujufmodi talentorum tam domini fu-

.12. Nolite peregrinari.) (.uä £evicko-

-

Cti eftis alie. .

res.

Se, id eft, nolite admirari, non vi-

mus, quam admini(trato

"

D

P

D

em Impone

Multiformts gratie Det.

) Quxz fcili-

deatur vobis res nowa , peregrina.

sren ) G

cet variis varia dona & talenta lar-

Italice dicimus, Noz v; paja ffrano.

liqui vertut, -

In fervore.) €» mupecti, m uffione ,

haret cum Ite

gitur, -

.

OII. £

quií loguitur quaff. fermanäs

dum per ignem & uftionem tribula-

rantia viglt-

Dei.) $i quis loquitur, Deo digna

tionis probamini.

da comes eüe

" JAoquitur, & viro Chriftiano; de re-

d tentattonem vobis frr. ) ideft; ad

cones df pru

bus utilibus, & ad animeg xdificati-

exercendam virtuten

s

veftram,

|& cogüarfciam

mon cafpr-

-onem facientibus, prafertim concio-

ii r f

natores, facerdot

E

es & viri Ecclefia-

"Quaff novt aliquid vobit conti

nget.

)

T & m

- ftici.

Quafi dicat, non enim eft novum &

peregrinum fideles &

8i quis minifrat.) $i cui minifteri-

malis vexari.

Pio's tentari , &

) Viders. -

wum aliquod creditum eft in Ecclefia,

jffe inoum.

'Nerbi gratia , adminiftratio Sacramen-

I

Sed communicantes Chrifli paf-

ilate Ü vntty

torum, eleemofynarum , &c.

fienibus gandete.) Sed gaudete, cum

fonerths

Tauquam ex virtute, quam adgums-

fionum Chrifti.

vobis contigerit participes efífe paf-

jter Y03.

ffrat Deus.) Non tantum recte & fi-

m;/fiflllfiüm

deliter, non accipiendo perfonas, fed

Ie revelatione gloria ejus. ) ld eft,

valenter, ft.enue & generofe, fcien-

cum divina ejus gloria palam omnibus

ema Chäfif"s d

1dt, &qmd. 1

tes fe effe Dei mini(tros, (& ab eo

apparebit in extremo judicio.

T PCCCMUW

|-agi, regi & protegi.

"

I4. $z fxþraä:-amiai.,) Si prdbris &

Adminifirat Dens.

) xeptrtt» fuppe-

contumeliis contingat vos affici.

Aj hofjl^

-ditat, fuggerit, fubminiftrat Deus.

Im nomine Chrif£i.) Ob nomen Chri-

qjonem o

Per Je[wm Chriffsm. ) Qui per meri-

fti, quia fcilicet eftis Chriftiani.

pt & avat l

ta Chrifti mediatoris, hec dona fuis

Quontam quod eff bomoris, gloria,

dine, d

miniftris elargitur Deus. .

&c.) Quafi dicat, gloria, virtus, &

Cui.) Tam Chrifto, quam

Deo.

Spiritus Dei fuper vos requiefcit, a-

apenay

cel

j nl

lmperium.) xpdrog, quod etiam po-

gitque ad omne arduum, ideft, ad

t

ul

fentia Vextà poteft: Qui eft gloriofus

heroicgm patientiam ; vel, fiquidem

»

472

EPISTOLJE I. B. PETRJI APOSTOLI

1;. Nemo autem veftrum p

adatur ut nomxclda aut fur, aUt

1

malcdlcus aut alienorum appetltdr

Semares erat

16. Si autem ut Chriftianus, non: erubefcat : glorlficet au-

tem Deum in ifto nomine,

Va ilis f

.17. Quoniam tempus eft, ut incipiat Judlcmm a domo Dei.

i

-Qfá

WT

Si autem primum a nobls : quls finis eorum, qu: non credunt

: Dei Evangelio ?

*va

l. Fniores

19.* Et fi juftus qmdem vix falvabltur, Impms ,& peccator

teltis (

II.31-

ubi parebunt?

velanda eft

19. ltaque & hi , qui patiuntur fecundum voluntatem Del,

fideli Creaton commendent animas fuas in benefa&xs,

,. Pafcite

coxtte, fed

*

n

griia, fed v

m

CAPUT

; 3 NMque

ammo

ïorw us Dei Spirit:s certam qnafi

expargetur ucclef' la, erudxatur & per-

4, Etcum

]bi fedem. in vobis delegit, qui licet

ciatuir.

efc.

cefclbllem ?

ab illis malediéctis profuuu itur, a VO-

S£ autem prtmnm 4 nobis

)

bxs tainen glorm & honore dignus

Quuafi dicat , fi Deus fuos.

fï,äPlcs

&

$ÀT

prædlcacar.

fanéctós ita judicat, id eft, examinat,

L

Müret erg

15. Pa tmwr.

]udlcmm pote&æte

explorat & exercet, quxd expectent

dipnitate.

plc&atur.

ab eo infideles, & que pona, quis.

mmug ft &

Maledicus.) waxomorg, malefattor. .

finis eos maneat?

lcilict Eplfco

lienorum 4pþetttor )aäwrpl SE7 ÍO'X0-

I8-. Erjfé jufes vix jkl*vaä:mr-) Id

NUA ) 74

Og , «liens ]þemlator ut vertit T'er-

eft, cum labore & moleftia, per mul-

War Vetti p

tullianus, qui ad res alienas cupldos

tas tribulationes & affix&lones, per-

Onfemr (

adpcm oculos, & confequenter cupi- -

fecutxones, pæmtentlas, pro pecca-

NIRQ 6 o

" ditate vi&tus 1llas mvadnt.

tis prateritis, &c.

'Eg ? P"fiöter fc(

16. Glartþ'cct autem 1 tffo nomine. )

Ub; Pareä:mt?) Ubi apparebunt7

Te þ" Chrt l

Alacriter patiatur , & fua paflione Den

quo ibunt? quis eos locus excipiet ?-

emm Chrifi

glogiam amplificet.-

19. Eaquet6? bi quipatiusztur-) Ef

Iffo nomine. ) Hac de caufa.

lt non Verbo |

epilogus dictorum , quafi dicat, cum

Vet atum tolera

17. Q;amam tempus effl.) wapóg,

juftus -vix falvetur, & nonnifi per

í f]g; qua t

id eft opportunitas, occafio, tem

us

multas tnbulanones, par eft ut qui

: QU fempirerss

«ommodum & Opportunum.

T.

a

le patiuntur , commendent fe Dco, tum

Iceps quæ ah

enim tempus efttumn prafens v1ta, tum

ut vires patiendi fuggerat, tum ut

1gm t fe d

Chriftianifmus , novaque -elus reli-

wltimum difficilemque vite agonem

gio, tum. fervens illis initiis Judæ-

fine falutis periculo obeant, ideoque

orum & infidclium contra eum odium.

preces cumulent. benefaGis, ut cer-

Tumin glom t

tam faciant fuam^ cle&xonem & falu-

* Pafgy tile ) 1

Ur ]udtcmm mctfmt 4 domo Det.)

oanus Cpl R q

Par enim eft ut Judex prius fuam do-

tem,

ïfgem D e

mium examinet ,. quam alienam.

« Secundum 'valunmtem.)

Patientes.

,( Oif

)

Jédicinm.) judicium hic non con-*

pro Chrifto, fide & jaftitia, idque

demncztmnem fed examinationem & .

P"Uldem;

.patienter & fortiter, conformantes

rfp Wldme

explorat:onem fignificat cum puniti-

noftràm diving voluntati.

lgllantes

.one ahqua & tribulatione falutari, ut

Je benefaitzs,) 1n operibus. bonis.

(

o"tmco

k d. -

473

AE für, aut

-

CAPUT V.

ortficet np-

S'emores orat ut verbo , &e exemplo paþant gregem Dei, ]umores'

autem illis fzzbdzz*z fint : bartarur omnes , ut [efe demittant , divine

domo Dei

«cure totos f tradentes , & in fgbrzelafe at ]?de

L

on credunt ff

- diabolo ref «Ientes. -

& pecator ff

Emores ergo , qui in vobis funt , obfecro , confenlor, &

teftis Chrifti paffionum : qui. & ejus, quae in futuro re-

tatem Deiy

Velanda eft, glorie communicator :

j Pafc1te, qui in vobis eft gregem Del, prOVIdentes nom

Qus,

coa&e, fed fpontanee fecundum Deum neque turpis lucri

gratia, fed voluntarie:

3: Neque ut dominantes i in cIeus, fed forma fa&Lgregls ex

m d

CAPUT

animo.

udiaturà per

4. Et cum apparuerlt pnnceps paRorum-, perc1p1etls 1mmar—«

cefc;bllem gloriae . coronam.

d

mhu, Ut )

5. Slml-

uos f[ PïtS

(t, examint -

Emares erga ) 'Fum æt:ate tum

Nen coac'fc, fe4 fponttwec J Quaü

dignitate & facerdotio , fve id

dicat , rron invite & xgre, fed fpon-

" expet.ent

iminus fit,

& vulgare; five majus ,

tance, liberaliter, alacriter, & Pcre-

; pena, qul?

fcilicet Eplfcopacus.-

nue pafcite.

Jvahmrf) [d

Obfecro. ) mwapexaMQ , quod. etlam

Secundum Deum.) Scilicet pafcendo*

bortor verti poteft.

fpirituali cibo, & juxta Dei volunta-

tia, per m

Confemar $ C'ompresbytery nanrim -

tem , nihil aliud fpectande, quam di-

Giones , P**

reco e(t cuumpsoj)erepos , Syrus ,

vmam glonam.-

pro pecca-

Ego presbyter (ocius vefter-

Tneerfuerac'

Vol:mtarte.r) mpoSu.oc , prompte,

1 arebunt

thts C/artjh pdj" 20 H

propenfo animo , ex corde.

enim Chrifti paffioni.

unc etiam te-

3- Negque nut damnames im cleris. )

lUg exclpm

ftis non verbo tantum , fed rerum ad-

Non imperiofe regendo Ecclefiam ,

mmr

verfarum tolerartia pro Chrifto..

quz eft clerus, td eft, fors & here-

ditas Domlm

nonulü pCf

Et ejus qua im futuro, €c.) ldem-

Poteft etiam peculía-

] 8& Wt qlll

que fempiterna glorie confors & par-

riter per clerum intelligr ordo cleri-

ticeps, quz aliquando patefiet..

Vel,

corum ; quibus.

;ipifcopi: prafunt..

(e De(), cum

figmficat fe diving gloriz partlcxpem

ferma fadé gr eges. ») Ita ut fint toti

el'ätv

tum U* .

" fuiffe cum in monte 'Ihabor Chri-

1

1 onem

populo exemplar vitz & fan&itatis.

jr, ÉO*

ftum in gloria transfiguratum afpexit.

Ex anvimo.) Quaít dicat, non ex

Q. Pa[eite.) Regite , ut legit 9. Hie-

compofito, aut ad externam fpeci-

&18 : yr

ronymus epift. 85.-

em , fide & affeate, fed ;"Vere & fin-

n

* fiu- —

Gregezz Det. ) F 1de1es ve&ræ curæ

cerc.

commiffo:s..

Pmenm

4. Et cum 4Pp4ruertt " Ia die ]udlcu.-

itit ilgie

Providentes. ) éniowonsvrtg , ld eft ,.

Prm'cep.c paftorum.) Chriffus Domi--

þperjþeculanre:, fupermtendentes, u-

nus, qm fe pa&mem bonurri vocavit-

nformfm"s

o pervigilantes, & curam illius agentes.

—

BH cum Com. Menoch, Tom F

O0Q.

-

*

lbus b"'"s'

4

474

EPISTOLE i B. PETRI APOSTOLI

) hr $

epaoms —5 Sïfhiïitefradolefcentes fubditi eftote fenioribus. * Omnes

ter cripfi:

12.10. aUutem invicem humilitatem infinuate,

i

* quia Deus ïup,erþig

J)ei, hn

qua

4-

?e- refiftit, humilibus autem dat gratiam.

.

*

L]

4

«

.

k

- T. Salut

* Jac.

amini igitur fub potenti man

u Dei, ut vos exaltet

*

Marcus fili

A4.IO.

in tempore vifitationis :

14, Saluta

* Pfal.

1.* Omnem folicitudinem veftram projicientes i

nseurp,ijuoä

Jus, qui eft

.25. Dlàm ipfi cura eft de yobis.

-

*

[ ERE

M

ätto' j

8. Sobrii eftote, & vigilate:-

q

uia adverfarius vefter diabo-

^ qu Per ib

6.25. lus, tamquam leo rugiens circumit, quaerens quem devoret:

uca

a figsifiat f

9. Cui refiftite fortes in fide: fcientes eamdem paffionem

ffe, vd perfe

12.22.

ilyanus eft Si

€i, quae in mundo eft, veftrze fraternitati fieri.

Xo. Deus autem omnis gratise, qui vocavit nos in aeternam.

quens in adis

Ü 4r€itror.)

fuam gloriam in Chrifto T

--

Vi quifidic

confirmabit , folidabitque.

efu , modicum paffos ipfe pe?"Hc"imetj,-

U

ia , ut a

i

r1. Ipfi gloria, & imperium in fsecu]a feeculorum : Amen.

1

lii referunt ad

*

I2. Per

-dicat, acbitty

- faribendo,

75, ädälefcentes.) »£repor , .id eft ,

Oreuit,-) wsezkafsïl, obambulat ,

Olfrcran; (f

j'nieres, qui fcilicet vel &tate, vel

circumambulat, fcilicet affidu

«

-füs eft: Obfac

muneris gradu fenioribus fubeftis,

tinuo.

e &conä

, pricepta vi

Invicem bumtlitatem inffnuate. ) TWv

9. C reftfeste

fa'rte: " Jfde.) ge—exuoiq,

Atola prefcripf

TU ELYODpoOG UY £yxou[39ac0s, id eft,

obfrrmats , folidi.

Hanc. enim fidei

. opert compj

bumilitatem vobis infxam babete. Nel,

firmitatem nobis eripere conatur dia-

; hanc filem& ;

artte y' feu nodis illigatam tenete.

La-

bolus, nt fide deftituti in ejus laqueos.

incidamus.

plext eftüs, &

tinus interpres videtur legiffe àxoA,

eehem,(

qvecacüt , Tsfnuate; vel, ut, vertit

Eandem paffronem.). Éasdem paffio-

M. & ad

rias; iztra ffpum vefirum fovete,

nes, ut eft in Greco; Hmilesl» tentatioe

Yeferet,

Humilibus autem dat grattam.) Hu-

nes & perfecutiones.

.

.

X

1

miles charos habet, & illis fuze gra-

Et qua in mundo eff veffra fv

-thern.lQ :

b qua fatis

eig donum larpgitur.

p Kvends,

£4t5 fieri,) Neltros fratres fuftinete ;

13' E"lf/a,

6. In tempore vifitationts.). Id eft,

qui in variis mündi

Plagis-vivunt.

k

5e) lod

judicii, feu retributionis, in Greco

IO. Omuis gratia.

)

.:(

tantum habemus, iy x«pd, id eft,

gitor.

À Aufïor & l;ap-j

du tempore opportzno.

Im eternave

: fuam gloriam.) Ut efz-

- Omnem f[olicitudinem veflram.

Alludit a«

à

femus participes elorix illius ccleftis.

Id eft, de rebus veftris.

Im Chriffo Je[z.) Per merita & pre«

illud Pfalm. 54. 23. - Jatla cogitatum

dicationem Chrifti.

tuum in Domino , Gc,

Medicum paffos-) Paucis & minimek

8. Sebrii effoze 66 vigilate,) Jungit

diuturnis afflictionibus exercitos.

J

hzc duo, qnía fobrietas mater eft vi-

* Jpfe perfiiet.) Grgce elt, xarapri-

£ilie & vigilantiz, ficut ex adverfo

c at , ld eft, »»nffanrabit , integralbiz, in

crapula fomni, Grezcum »yyore, figni-

omnibus patientiz & virtutum parti-

ficat etiam, provide & capute vos geríte.

bus, quafi artubus compacti, integri,

— "dver[arius, ) dàyridiiog ,. ille dici-

& perfe&ti fitis..

tur, qui ín caufa & lite nobis adver-

1I. Ipff gloria &$ imperinm.) Scilicet

fatur,

Talis fatan, qui de falute

debetur.

num,. II.

Vide di&ä capite fu?exiori F

agirgæ noftr? nobifc;um Jitigat.

1

us

j

'VC*A)P' UOW

475

| m Per Silvanum fidelem fratrem vobis nt arbítror, brevi-

hs * Ortes

ter ícripfi: obfecrans; & conteftans, hanc effe verám gratiam

)EHSP fuperbls

Dei, in qua ftátis.

13. Salutàt vos Ecc

us

it Vos xexalt-et'

lefia, quag eft ip Babylone coele&ta, &

*

Marcus filius meus.

I4. Salutate invicem in ofculo fan&o :

in eum, quo:

Grátia Wobis ompif

bus, qui eftis 'Nin Chriifþo Jefu : Amen.

veller diäbo-

I2. Per GHvanum 6r$viter feripfe.) . Babyloner—n Vocat propter Gmili;rdi-.

em devoret ;

Wel fignificat fe epiftolam Silvano di-

nem maghificenti , frequentiw. &

&affe, vel perferendam tradidiffe. Hic

amplitudinis ímperii, peccatorum eti-

m Ipaiflonemv

Silvanus eft Silas, cujus mentio fre-

am , quz illo tem

'ebant.

pore i'nfï]delicgt.fisï vi-

sin etermm

quens in ais A oftolorum.

Ut arbitror.) Kefert ad ffdelem vo-

Geeletla. ) Id eft, fimul. vobifcum

bis, quafi dicat, fcripfi perSilvanum,

ele&a, confors veftrz eleGionis ad

m pe!rli'ciet,'

uia eft, ut arbitror , vobis fidelis.

dem, gratiam & falutem;

m : Amen.

lii referunt ad &revizer feripf£ , quafi

JMareus. ) Evangeliüa.

p.Pe

dicat, arbitror me fuifle brevem in

Filius meut. ) ]lta appellat

quia

M NEEUIRNEARS UTR AÉ

fcribendo.

eum fua fíde

$, abambulat,

Obfzcrans Éf conteflans, 6c.) Sen-

imbuerat.

; dp&rinæ: & fpix:i:u

fus eft: Obfecrans ut fidem Chrifti,

t amdue& 0l«

I4- Selutate inv;äem m Ofenlo fan-

& precepta virtutum, qux hac epi-

&oc. ) Mutuo vos falutate ,

FO rece-

r;nv fie) « 5,(250"!;

ftola prefcripfi, conftanter retineatis,

anc enim fidei

& opere compleatis ; conteftor enim

pta fidelium. confuetudine ofculo fan-

ere conatur (iae

hanc fidem & religionem, quam com-

&o, pudico, chriftiano

plexi eftis, & in qua ftatis; veram

tis indice.

A. d 'cþhariti-

jin us liquee

effe legem', que gloriam coleftem

Graria volis enmibur.) Pro. £''atfA ,

Fasdém if

afferat, & ad beatam vitam aditum

in Graco éft cipgy , ideft, pax. Pax

referet.

vero Hebrsis fignificat gratiam &

fimies tentti

In qua flatis.

omne bonum.

feveratis.-

) Id eft conflanter per-

Qus effis in Chriflo fefu.) Qui Chri-

vdfra fy',ztfrn.!ï*

us foftnett

13. Ecclefia qua eft n Babylone eot»

fto per fidem, fpem & charitatem ad-

laris-vivutl.

(h&a-) Excclefia Romana. Romam

hgrecis. :

* Au&m' & Iart

7

u

'arifwl-.) d

g iius caleltis.

N

: merita É DI

A

Y

7s

Eu

Ty

us

&. qiniltie

ä

exetClcos'

je e[h uT

n

irtutun p2

pa&h ia

erll

&il

AOOOQ-F

EPI-

fopao?

Plte

415

x* o al

- , Per qu

EPISTOLA II

I2 hoc e

que n mur

y. Vos at

B. PETRI APOSTOLI

üde veltm

-6. I fc:e

CAPUT PRIMUM

llentlam, if

Hortatur, ut memores maximorum , que a Deo acceperutt , dono-

þ--""'-

rum., per varias fcandant virtutes , ut [ie introitus in regnum Do-

ïua grana &ml

snini illis miniffretur : dicitque fe brevi moriturum, C? Jue do&tring

ca apcm, virti

Atefl gutentia, 1

-tertitudinem oftendit ex Chriffo doGlore, quem & vox Pams,

d valore,

.€9 Propbeta commendarzmt

24 fer quem.

Imon Petrus , fervus, & Apoftolus Tefu Chrlftl, lis, qul

Maxima, €

: dimaoit, ) Qu:

cosequalem noblfcum fortiti funt ;üdem in juttitia Dei

"s

noftri, & Salvatoris Jefu Chrifti.

doni, que D

)

etas promif

.4. Gratia vobis, & pax adlmpleatur in cognltlone Del,

[

Qm, jam pe

& Chritli Tefu Domini noftri :

! Duit, fcxhcet,

(fum, gratiam

3. Quomodo omnia nobis divinse vxrtutls fuse, quæ ad vi-

46 &c

;am, & pietatem donata funt, per cogmtlonem ejus qui vo-

- U ger hac,)

cavir nos pr0prm gloria, & ertute "

E]]Faamm 1

b

4 Per

Mn folum p

3

Is, 70; caæqu;z/em æaäx; fartzn fuat

temem que«

ngmodo omuia noä:s, £fc.) ld

lVlnæ Tiaturg

ffdem. ) Qui «andem fidem Chri-

efï gratia , .& pax vobis multiplice-

fubüantlahcer

:(h prof't:encux, ad quam Dei benefi-

tur in cogRitione Dei & Chrifti ;

j illad 1.

&io vocati funt.

quomodo , id eft perinde, vel,

ficut

Ahre us m

Coequalem. ) Icóriuo , .e;um!fm pre-

per hanc Dei & Chrifti cognitionem

omnia divina dona,

di, » quem hab«

i, «que ;ret:a]ïtm

qux ad.vitam &

1. Caaritas p

In juflitia Det nqärt,) Ilius. fïn'ru-

pietatem pemncnt ,

nobis. dona'ta

M/ïm pe Aþn

Jaris juftitie merito, qua Chriflus

funt ; quafi dicat :

Ideo opto vos

* mis Vi

Deus & Salváator nofter pro homi-

crefcere in cognitione Dei & Chrifti,

num genere Patri fdustecm, nobifque

quia per eam crefcetis pariter in reli-

TOR

Fügmzm (

ancruit fidem , gratiam & falutem.

quis.donis Dei ; hzc enim omnia per

4' Meretis, v

2. 4dtmp/eat;,tr) whySwS*s:n, mut-

eam uti primum donata funt, ita in

'"Pm"f 7

tiplicersr, ut in multitudine & ma-

dies magis donautur & augentur a

mm,m Hæ

gmcudme

ratiz & pacis aflfidue cre-

Deo.

Ícentes , ad

utrinfque plenitudinem

1c*"'c'll"fctnm.

Divina& virtutis fwa-) Dwmæ fuæ

£andem pcmngans.

potentiz dona.

,quæ purdïum

In - cagmttane Det

C hr(/h ) Cre-

Qnua ad vitam Ef pietatem. ) Quæ

Biirits,

fcenteenim & impleta cognitione Dei

pemncnc ad pietatem & ad vitam

& Chrifti, crefcit pariter, & lmple-

fupernaturalcm & coleftem, fCIIICCB

-V Fs ARf

£ur

ratia & pax5 quia quo magis

ratix &

lori&.

&

iemes )

Hor

hriftus.

"T

doms

gt y

Cbn

& Dei bonitas cognofcitur ,

Qui.)

mopeï!ntur

magis etiam amatur & colisur«

Propría gloria && wrmte.) Gloriofa.

UM

-

N

E

CAPUTIL

477

4. Per quem maxima & pretiofa nobis promiffa donavit : ut

d per hac efficiamini divinae confortes naturze : fugientes ejus,

AE

| quee in mundo eft, concupifcentize corruüptionem.

L

— $. Vos autem curam omnem fubinferentes , min

'iftrat'e vfin

/| fide vefira virtutem , in virtute autem fcientiam,

ou

[ 6. In fcientia autem abftinentiam, in abftinentia autem pa-

tientiam , in patientia autem pietatem,

runt, doni

V,

—-

Ooo 3

7. In

remim Di- 3-

M

i

fua gratia & mifericordia. . Vox Grs-

.Suä:'nfer.miek.:) Conferente

s

Jue.dirina.

Minsfirate, ) | éntyopigoyqoarts fub-

€a dperi , virtus, explicari etiam po-

tefl poreztia , refpondet enim Italicz,

miniftrate, fuppeditate , exhibete,

0X Pgtris,

sl valore.

infuperpr&bete, adjungite, &c. quo

verbo denotatur liberi arbitrii coope-

d. Per quem.) Scilicet Chriftum.

ratio.

if ds, qui

Maxima. €& pretio[a gobis. promtffa

- denevit.) Quafi dicat, pretiofa illa

Mintfirate 4n . fide ve/t'ra virtutem. )

juttia Dd -

dona, quz Deus per Mofem & Pro-

Quafi dicat , fidei adjungite virtutem,

id eft, vigorem virtutis, quod Italice

phetas promifit fe daturum per Chri-

itione Deiy.

ftum, jam per ipfum dedit & exhi-

dicimus, £/ valore, fcilicet fortitudi-

buit, fcilicet, remiffionem peccato-

nem

ad omnia ardua heroice fupe-

randa, hoc enim fignificat Gracis,

qui ad Vi",

fum, gratiam,

'fa'n'&itatem , virtu-

tes, &c.

&pérn.

jus; qui o

—— U per. h4c.) Dona, & gratiam.

d» virtute autem fiienridh.) Per

Efficiamint. divina con[ortes natura.)

fcientiam intellige eam quam difcre-

tionem appellamus, hec enim nafci-

p

//!Non folum per gratiam nobis inhz-

.--"""'

rentem , que eft participario quedam

tfur ex virtute, id eft, ex fertitudi-

divinz naturg, fed etiam quia juftis

ne; fortis enim & mafculus animus

Mi: E)M

fubítantialiter datur Spiritus fanctus,

re&us eít, && re&te de agendis judi-

)bis mulHPIiCF' Y

cat; mollis vero (& effominitus ,

g & Cf j

'juxta illad i. ad Corinth. 6. .. Mezz-

"bra veftra templum funt Spiritus [an-

quia in fuas cupiditates nimis propen-

di, quem habetis a Deo. & ad Rom.

dct, male de agendis fentit & pro-

ji cognitionem

nuntiat.

*

ag d vitam

&. Charitas Dei diffu[n efl 12 cordibus

|

gobis doniB

moffris per Spiritum ; [autlum, 441 datus

6. In feientia u

fem 4&/5 nentiam. )

efé nobis.

Mide Suarez de

eo trino

ld eft, cum fcientia, & per fcienti-

eo opto Y05 .

& uno, lib. II. cap. 5. num, 1. & 12.

am. Scientia enim. five ethica Chri-

Dai & Cs

ftiana. & virtus difcretionis, docet

- Fugientes , e. ) dnopuqóvrég, cum

pariter in l

;!ufugereti:, vel, f refugeritis a cor-

abftinentiam && ejus modum, tempe-

ajm od p

rupttone qua eff 4u mundo per concupt-

rantiam in.cibo & potu, « carnis

ii fur, 6

voluptatibus. Adde fcientiam & ab-

& ag ^

feentiam. Hc cnim corruptio, &

ftinentiam effe comites, & quafi fo-

concupifcentia cum fit carnalis &

fordida , repugnat diving nature ,

rores, ut una fine alia vix repcriri

) Diioe ht |

pofiit.

quz puriffüumus & fan&illimus eft

Im abflinentia autem pattentiam.)

Q

1

$

piritus.

ciartt

PEID

S. Fos autem omuem ceram fubinfe-

Moderata eaim abftincntia & fobrie-

rentes.) Hortacur ut jam dictis Dei

tas uti corpus, ita & animum corm-

[c'dicef

ponit, facitque. moderatum, patien-

donis digne utantur, obfequantur &

Ccooperentur, nec otiofa efle finant.,

tem & hilarcin.

fed operando €a augeant &c.

y^)

GIori.Of* '

la patientia. Antem. pietateu. ) 6u«

i

-

p

j

478

-EPISTOLE II B. PETRI APOSTOLI

€

7

