1mo fua: commoda ita. ftudiofe quarat;,

;orme-

Jlabem.affirmo ? aut aliqua. tandem

wi, feu poteftate deorum. fimulacra

ut alieng utilitatis rationem. non ha-

p

pradita elle exiftimo,ut ab. iis aliquid

beat. Nemo velit vefci idolothytis:

metuendum. videatur ?

^

cum aliorum offénfione , fed' libenter

cix -

[

2O.. Sed qua- tmmelant Gentes , 6$c.-)

careat illa voluptate vel utilitate , ut:

:

'Quafi dicat; immo affero idola multa

aliorum fcandalum vitet..

n

..25. Qiae 7;20;[ in- macello 'vææii'.); :

elíe dgmonum fímulàcra, & qux Gen-

Chf l«

tes immolant, ea demoniis; non- Der—

Quidquid in macello venaleproftat,

immolari.

ANibal ;;nt:?rraga-?ife,fi ) Àn fit. idolo-

i lt

thytum.

3

l

j

Nolo- autem vos:focsos freri. damnio-

j

T.

xum.), Nolim autem vos cum. demone

Proprer coz

fesentiam. ) Ne: vel con-

gpkiä

quidpiam.habete. eoi?rxmuneä, :

Ícientia. veftra lgdatur, quafi fit. reli-

«

-

]

124

; EPISTOLE 1. B. PAULI ADF CORÍNTHIOS

i Pþfal.

.36. * Domini eft terra, & plenitudo ejus.

"

23 T.

27. Si quis vocat vos infidelium , & vultis ire; omne, quod

Eccli. vobis apponitur, man

Vir

nducate , nihil ix?terrogantes, propter con-

'I?'.3I' Ícientiam.

rijrdt

*

28. Si quis autem dixerit :

H.bc immolatum eft i'*dol.»i,'s : no-

erpua

lite manducare, p

I

íÍcientiam.

x

L

ropter illum »quih indicavit, & propter con-

29: Conícientia

m autem dico non tuam., fed .-alteriu's., Ut

- quid enim libertas mea judicatur ab aliena confcientia?

! I.IMi

40. Si ego cum gratia participoy quid bl

aSphemOri pro eo,

uod gratias ago ?

mores

ducatis, five bibitis

*Cok . 31.*Sive ergo man

; five aliud quid fa-

?

3: 17- citis : omnia in gloriam Dei facite.

"

e[ :

-- 32. Sine offenfi

fione eftote Judacis, & Gentibus, & Ecclerüæ

4.1

Dei :

Caput

33. Sicut & ego

per omnia omnibus placeo, non quarens,

$

cupit

quod rrmlih';',i?tile gü? fed qUOd'me'll:ti,S,- ut falvi fiant.

1

CAPUT

6

Ti

. gio carnibus ïmmolatïtiis vefci, vel

exemplo provocas, ut contra confcien-

^

aliorum , qui forte fcandalizabuntur,

tiam fuam idolothyta comedat.

A

. — fi videant vos ab hujusmodi carnibus

dU dU quid ruim bicrras mee ia

non abftinere.

:

À

£,

dicatur , 6c.) Cur enim ego flibertate

^ 96. Domiss efó terra

UW : plenit?lda

mea ita temere utar, ut hoc libertatis

ejus.) . Quafi dicat : Omnis creatura,

beneficium swgro fratri, qui iea actio-

uia Domini eft, bona eft & munda,

ne offenditur , interitum afferat?

^

]

fic & idolothyta non fünt immunda ,

O. Siego cum gratia partteipos &c.)

ut vOos putatis ex eo, qàod demoni

Senfus eft , committere non debeo , u$

E EU

fint obJata, fed munda funt, quia a

alius mihi maledicat, aut umale de me

N

traät

— Domino creata funt. -

loquatur, propter id, pro. quo ego

; Plenitud

Deo gratias ago , id eft, propter ci-

b o

ea eft.

7,.7"*,'-.) ld eft, quidquid in

/

bum: fed potius abftinebo , quamvis

fape

1S.

27. $i quis vocat vos, ) Invitat ad

alioqui cum gratia participaturt

M

a

25

prandium, vel ad cenam infidelium.

31* Srve ergo manducatis 6 c.) QU u».xtfiþ

homi

-Omnze.) Etiamfi fit idolothytum.

dicat, ita manducate, bitbite , omni1que

pu,

Nibil snteir

veftra ita facite , ut apta fint ad Dei

oga?:tes,xö'c.) , ide dicta

»

loriam promovendam, & qus nul-

num. 25.

Phl

28. $i quis autem

di';xer"it;) In pran-

lum fcandalizent , fed omnes edificent.

pro

N

dio , vel in ccna.

M

32. 7wdars , 65 Gentibe:.) judzs,

D

Propter ilum , qui. indicevit.) Ne

aut Gentilibus ,

qui nondqm —ChriPc'o

widelicet ei fcandalum prebeatis ,

fe adjunxerunt.

ded

manducando, five

lfïd*eli.s ille '(it, five

-Et Eccleffa Det. )

Et- Chriüiahaä

ftru

infidelis.

fidem profteffis. .

dori

Ef propter con/cz'mti,gm,) Ne 'lx—ædas

33- Omnibus placeo.)

Id e&, placere:

pu

J

confcientiam fratris tui in fide infirmi,

ftudeo ut omnes edificem , nemi

]

nem ;

dun

-tibi in menfa affidentis, dum eum tuo

1

Oifäxfdam? aut fcandalizem.

X

p

»

,

Á

ET

E

*

lat Ü

Ed

I55

CAPU T X

y QUOd

eT con-

Fir aibärto ,mulier autem velato debet orare b.gpite.: V C'orz,'ntlä,z'o;

reprebendit , quod ad celebrandam coenam Dominicam invicem non

s: ho-

expettarent , Jed inter fe diffiderent : referens interim Sacraineuti

er eon-

Chriflo- inflitutionem , C Jcelus

&6 penam

|

Eu;baripiæ ,

indigne ad illud accedentium.

195 ,..,Ut

'

l. IM

itatores mei eftote , ficut & ego Chrifti.

d

*

10 0

4. Laudo autem vos , fratres, quod per omni

a mei me-

l

mores eftis: & ficut tradidi vobis, praecepta mea tenetis.

*Eph. .

üid fa-

3. Volo autem vos fcire , * quod omnis viri caput, Chriftus

eft : caput autem mulieris, vir: caput vero Chrifti, Deus.

59?3'.

:cläüæ

. 4. Omnis vir ora

z

ns , aut prophetans velato capite; dgturggt

caput fuum.

*

*

Prens

--8. Omnis autem mu

lier orans , aut prophetafis non velaïxoi

capite, deturpat caput fuum: unum enim eft, ac fi decalvetur.

6. Nam fi non velatur mulier, tondeatur. Si vero turpe ett

fcicn-

mulieri- tonderi , aut decalvari, velet caput fuum.

*

f

j

*.

am* iina- *Gem

7. Vir quidem non debet velare caput

uum

:quon

lier autem gloria viri eft.

. 1.26. |

stÁ jf

bertate

go,& gl?ria kj-)eixef;,- mu

8. Non

bertatis

1 a(lio-

l. Jeu: €$ eyo Criff;. ) lmita-tor-

ram damus. Velper cepsr fuum , in-

)

—ms

fum.

telligitur capuf ipfius orantis, quod

*0, g [ .)V

Q. Per omnia mei memores eflis.)

velari non decet, quafi erubefcamus;

je0 ,l

Meam do&rinam tenetis , precepta,

quam rationem attingit 'Tertull. in

*X

traditiones.

A pologet. c. 30. JlJ/ac, inquit : fzpiczen-

de me

Qunis viri caput- Chbriflus: eff. )

tes Cb ifliani manibus expanffs,quia inno-

0« H

ter C

Caput hic idem eft, qqod. Dominus,

€nis 5 Capite nudo, quia non erubejczmus.

janwis

fuperior, redtor.

Malier deturpat caput fuum. )

Capnt vero Chrifüü Deus.) Chirifti

Q üia f1icitcontra naturalem honeftatem

I5.

& verecundiam illi a Deo inditam.

Quf

hominis , five humanitatis Chrifti ca-

uaque

put, & rector eft Deus.

((6. Nam. ff nom velatur mulier, ton-

( Dd

Pfop/)ctan;.) S-.:cris hymnis , àut

destur.) Quuafi dicat, fi Jicet non ve-

Pfalmis Deum laudans , fic Propheta

lari, licebit & tonderi.

; nül-

| Decaluari.) £voZotdas , radi.

jcants

|pro cantore fumitir r. Paral c. 25.

(dgs,

I: & 1. Reg- c. to.IO.

a Leago , 66 glria Dei.) Imago

Deturpat caput- "wem.)

Videtur Nenim.

Dei. gloriofa, in qua fcilicet maxime

hyUïO

dedecore affici Clhnriftus caput no-

elucet Dei majeftas, & imperium.

Malier. auteim- gloria viri.) ld eft,

Zirllilkn

ftrum , cui tanquam fupremo Sacer-

, doti', humanique generis apud Patrem

mulier facta eft. ex viro ad viri glo-

patrono, caput aperiendum 'eft, five

riam , veluti ejus iniago , unde illi

Acere

fubje&ta eft, &

jnert

dum preces fundimus . five alia qua-

nis velaànda.

in fignum fub je&iOf

piam -faf:ra' fun&tione rej diving ope-

SS

-

126

.EPISTOL E I. B. PAULI AD CORIN'THIOS

9. 1

g. Non enim vir ex muliere eft, fed mulier ex viro.

*Gen. -

qudio f

.9.* Etenim non eft creatus vir propter muherem fed mu-

2-23- her propbter virum.

Igï'

mamfe

1o. Idec debet mulier poteftatem habere fupra caput pro-

pter Angelos.

40. |

iC

II. Verumtamen. neque Vir f'me muhe1 e, neque muher fine

aL |

viro, in Domino.

candur

12. Nam ficut mulier de viro, ita & vir r;el muherem omma

--

21.1

autem ex. Deo.

Or3.. VoS lpü ]udlcate decet mulierem non Velatam orare

dum ?

ton ha

Deum 2

5

14. Nec ipfa natura docet VOS, quod vir qmdem fi comam.-

2j

'-—

niam |

nutriat, igi.ominia eft illi:

1

Ij. Muher vero fi comam nutriat, glorla efc 1111, quenlam

uv

capilli pro velamine ei dati funt.

pracipi

16. Si quis autem videtur contentiofus effe : nos talem con-

L

qme,

füetudinem non habemus, neque E cclefia-Dei.

) t

ond

17. Hoc autem preecipio : non laudans, quod non in mehus,

/

[UPTT277

fed in deteuus convenitis.

. 1 g. Pri-

fitatem

1Cut 0

licet decere imulierem non velatam

fam,

9- Sed mn/te; praprer) virum. Ü Ut

Orare;,

eflet viro in adjutorium ad vite fo-

fed. potius. contrarium, fcili-

Dus d

cietatem , & prolis propagationem.

cet 1d quod feqmcur.

i

nj

IO. Pa!e/t"atcm 3 Velamen, quod

$ comam mzfruzt l Ut muheles

Grzce

faciunt.

eft fiznum poteüatxs viri in mulierem..

»

Pr apter "tngelos, ) Ob reverentiam

!gno/nznta eff illi.) Qum effeminati

Spf&c

- Angelorum , quia mulieres Angelos

animi eít argument um.

b

16. Sé quis autem videtur cantm-

£eftes habent honefti pudons, aut

Ht

impudentie , item obedxenclæ , aut

£io[us effe-). QiXovemoc, contendens non.

in fj

inobedientie fuz.

veritatis , fed

lorie, & victorie ftu-

H

dio, feminas.

ó

hrchnnas velandasnon

1. MWegaue vir fmme mu!tere, &c. )AL

h,

ter emm ælterlus, utpote COH]Ug'lS ope

eife, cum . in templo orant, fed pri-

20

mdlget,

ftinum Gentiliun morem Letmendum,

Waxd

Iz Domizo. ) Id eü Domino. lta

ut fcilicet fint aperto capite; quafi

ttoni

dicst , cum hujusmodi contentlofo

vo]ente, & dxfponente.

C

q ov Mm'ter) EV&

pertmacms rixart nolim. .

tij,

dra £y orsr fet suelierem. ) COHC;I)I-

Nes falem confuetudmem 5o»x- baäe-

mu:.) Nos certe, & Ecclefia Dei ta-

2]

tur, formatur, nafr'n:ux

" propagatur.

Ínmi

Ormta uufenv ex Deo-) ) qunc Ol'dl-

lem confuerudmcm non hzbemus, ut

p

mantur, & difponuntur.

mulieres orent aperto capite. —Aliqui

ant

tamen , ut Chryfoftomus putant figni-

33« Vos ifi jmdicate.) Id ePc in fuo

ficare Pzw.lum fe ahenum effe a con-

Omn

quxsque animo zxítimet quod dlco

QUA.

Decet mulierem , 6c.) Quafï dxcat,

tencwmbus

tue;

nl inime.

-

I7. Hec attem pracipio, &f e.) Quaf'

dxcaa. hoc de. vclzmdts muhenbus ua

C

14 Ntc pÍa m;mm dom* W:.) Scx-

m

-

E

"

É

12y

OCAPRUT x

)

"' 1'8.- Primum quidem convenientibus vobis in A" E-ccl'efïam; ;

cad

audio feiffuras effe inter vos, & ex.parte crédo.-

L

I9. Nam oportet, & haerefes

ve—iïej,, ut & qui

probati viunt,

n ]

-manifefti fiant in vobis.

20. Convenientibus ergo vobis 1

unum;, jlaminon eft DQ-

-

lier fine minicam coenam manducare.

^

*

:

^21. Unusquisque enim

fuam coenam praefumit ad mandu-

l:omnia

candum. Etalius quidem efurit, alius autem ebrius eft. -

X

^.23. Numquid domos non habetis ad manducandum, & biben-

h onre

dum? Aut Ecclefiam Dei contemnitis, & confunditis eos, qui

. non habent? Quid dicam vobis? Laudo vos? in hoc non laudo.

COmam -

/23. Ego enim accep

i a Domino, quod & tradidi vobis, quo-

-

panem,

niam Dominus Jefus, in qua noéte trad.e-bagur, accepit

s

-

24. Et

gogi'am "

præcipio , Ut interim vos non 1:111(1*6m rat, ut divites laute conarent, nec

ff COf* Wj —.4n eo, quod fequitur,, fcilicet, 4w4

pauperes, quos negligeþagt , exp e&aï

rent.

205 in meltus , £&5c.

-Quod mom in melius , fed im deterius

d

Pr.cfägzä;tl ad manducandum-) Prefü-

niel.i-us,

9.

comvenitis.) ld eft, quod non ad uti-

mit manducando.

Italice d»i:ceremus,-

litatem ,

profpe&um fpiritualem ,

- udanticipa di mangiare.

ficut oportebat, convenitis in Eccle-

Et zlius quidem eurit.) Efuriebans

velatat

pauperes, quod nihil attuliffent , & a

fiam , fed magis ex veftris conventi-

, dül- 7

- Dbus detrimentum creatür animabus.

- divitibus negligerentur.

-19. Seifferas effe inter vo:.) Dilhdia,

Alins autem ebrius eft

.) Divites ni-

mirum, qui laute epulabantur, & fe

inqlieres

Grace eft, eyicuara-

IOo. Nzm oportet & bx?efes ejä)

fupra modum cibo replebant & potu.

jeminati

Spectata nimirum inconftantia, fuper-

29. Numquid domos nonm habetis, 6c.?)

bia, & pronitate ad res novas.

Q uafi dicat, fi cocnam non . vultis fa-

cere communem , fed privatam , cur

cuttt-

Herefes.) Schifmata, & fedias, tam

óns f0f

in fide, quam in moribus.

in veftris domibus privatis potius non

ig t

Quj probati-fant.) Qui probi, fo-

comeditis ?

"

—eg.l centemnitis ?) Lo-

jasnoit

lidi, ac firmi funt.

Aut. Ecclefram D

d pr-

QO. Jam nom efb demiuicum cunam

co moderate refectioni , & mutus

mdum,

manducare. ) Dum rixis, (& coineffa-

charitati deflinato abutentes, & in eo

comeílationi , & ebrietati. vacantes.

| qualï

tionibus-locus, eftf; non tam videmini

jriolo

conam Domini inftituere, quam iIMar-

Mel, per Ecclefiam Dei, cctum in-

x

tis, aut Bacchi.

telligit Chriftianorum, contra. cujus

reverentiam l]uxu illo epularum,

e-

Jubt-

QI. $uam cenam prafumit.) Xloc e(t,

Já t*

fumit ante fynaxim, nec pauperes ex-

brietatis peccabatur.

" pectat.

Mos enim fuit illius evi, ut

Confusditis eos , qui wmem

balent. )

$, u

Pudore afficitis pauperes, qui cibos

igui

ante. fümptionem Eucharifliz, ccnam

omnibus 'Chriftianis , tam divicibus ,

non attulerunt, eo quod non habeant,

fgie

quam pauperibus, communem infti- quod conferant.

; cor

23. Im qua noHe tradebatur.) À Ju-

tuerent, Chriftum imitantes, qui poft

cenam agni & commuünem , É£uchas da, & fudszis in inortein & crucem.

ii

- riftiam inftituit, ]äm abufus irrepfe-

y':fcc*eff': panem , &c. ) Hæc ,gxp;i'ca-

X

-

4

128

EP[QTOL]-E I. B PAULI AD CORINTH[OS

30. I

*M at.

24 t gratias agens fregit, & dixit :

T Acmp]te & mandu-

26.26. cate : hoc.eft corpus meum ; quod pro Vobls üadetur. hoc

multl.

Maici facnte in m-am cc mmtmoratwnem

n

14. :22.

remur

Luz:&e

. Simihter & calicem, poftquam eoenavit. dlcens - ch

cdhx novum te'l'amentum efc in meo fanguine.

.Hoc facrte,

32

22.I

J

E

[

T

*

quotæscu nque bibetis, in meam commemorationem.

um hC

Quotiescumque enim manducabitis panem hunc,y & ca-

33]

hcem bibetis, mortem Domini annumlabms donec vehiat.

mvxcer

*Joan.

27. *Itaque quicumque manducaverit pancm hunc, vel bi-

»

/6.59. berit calicem Domini 1nd1gne : reus erlt COTPOTIS 8. fangm-

vematr

nis Domini.

N

*:

*oCor

28. * Probet autem fe:pfum homo & fic de pane 1110 edat.,

5.5. & de calice blbat

Vartis

29. Qui enim manducat, &. bibit mdlgne, judicium fibi

sindum

^

manducat, & b1b1t non dl)udICanS corpus Dommx.

h

-—

x

-39: Ideo

ia

4

vimus Mlatth. 26.-num 26 & fe-

Irl mteam commemaratwnefn) Ad re-

quennbus.

colendam memoriam palïtoms, & mor-

Clb mez.

24- Quod pro 'Uolu: £radetur. ) Sa-

licet in | inortem.

796. Mortem Daæzm ;mmmtmä;m X

ID

Hoc facite im meam cammemaratta-

Annuntiare - mortem Domini ,. eft

imortis, ac totius pafïtoms ejus pre -

lachra

zem.) Q.uod ego nunc facio, quodque

F

vos me jubente tacitis,id ego deibceps

nobis . fufce),tæ/grdtam memorwm re-

a vobis, & fuccefforibus veftris, ce-

colere.

Donec vmmt) Ad extremum ju-

terisque "fidelibus fieri volo, idque i

dicium:.

Smmfïcatur hunc: facrifi-

meil commem(n dclonem

id. eft,

xe-

Multi

colentibus. memoriam p;dïioms ;«

candi ritum- non celiaturum ufque ad

prem.

finem mundi.

mortls me pro vobis.

fonjt

2 . Hic calix novum Tæ/?zzrhmmm e/i )

27. .Rems ertt carporzs, & þmgu:ms

difpof

Quafl dicat: Hic.calix eft. mürumen-

Domini.) Wiolati nimirum, mdmne

tum authenticum, & quafi charta , in

fümpti , & tractati.

exam

qua fcriptum, & confignatum eft no-

vum teítamentum , ld eft, fancitum

28. Prebet feipfum bomo. ) Hoc e&

Tua

fe examinet num áptus fit, & dlgne

idio:

eft novum £&edus , novaque promiifio

d.lfpofitub ad tanta m

j

eria, & con-

muni |

divina, & ultima volancas mea con-

4

fignata eft, de eterna hereditate vo-

grue. fe purget , &:; pr

P aret.

29. Judicium fibs mandzzcat, & bibir.)

3.

bis d,mdd, fi' credatis , & legi me&

fcilie

pareatis.

Quafi dicat : '"T'alis reatum damnatio-

mor

L; o fangwne.) Quafi dicat:

nis incurrit fuo: Vlth non ex fiarura

C

Hoc Feftamentum non atramento fcri-

facrorum mvüenornm , quz vivifica

tione

ptum eft, fed quodammodo fanguine

funt, &.gratiam & falutem con-

Catiit

níco , qui hoc calice continetur.

cdnnt.

tenti

Nan a';;udtcdm corpus Dormint.?) Sed

Hc facite.) Quod égo jam feci,

3

Gi

confecrate , Offerte- in ftcnfïcmm «fu—-

eo tanquam promifcuo:, . communi,

V:

Catoy

mite, dxfmbmte Euchanülam, &c.

& indifferenti cnbo utens.-

d-

x

li

—.-

—

r

-

29

fnaedq.

j *

"E xäo;"-Iääof inte

t: ho

*

r.vos miulti irifirmil,-.-.ti& imþe,;illþ;?. & do'rmiu'nyt;

*

multi.:c0

à

$: Hic

31. Quod fi 'nq.fme

t'-i'pfos dijüd'i;'cl:ai'*emüs,. non i;;tiqti; jqdica—

remur.

E Du

m

j

| fac[ite,

* jUdiCafnur QUte'fnï a D"omïnp co-l;.flipimq*r " ut non

.currf hoc mundo damnemur.

*

j &N cäf

,cü

43. ltaque, fratres mel

'—m convenit.is,!-ad iiian-ducand:utïï—ia

n

invicem expectate.

.

.

vel bi

34. Si quis eturit,

domi m,an:du&:et : 7'11t non in ijudiciürh /c;ön-

fangul-

veniatis, Caetera autem, cum venero , difponam.

A

) edat,

- C.ARDT X

"Wfiis j dantur varia ejusdem Spirïzus-]an&i charifinata , ut in

n H—bi»'

"odum bumani corporis quisque Juo fungatur officio, & mutua [e

9mnes -

f

- opera

,

indigere cogno[centes , miutuo Je f'oveant ; $" ia |

jue providit Ecclefie de vaïi?s

M fe-

| Cbrg/lus

N E

- dominum flatibus. -

&mor-

fþiritu.alibus.uaü"täm—-"nolo vos ignorare, fratres. .

sahitti.

IDE

2. Scitis aütem, quoniam cum Gente

*

S effätis,.ad ümu—

p 6

lachra muta prout duc—eþamini euntes.

';us p?

am I6«

B 3...Ide-30-

*

um jt-

j20. ..Idea. -in?äi vO: mu[tiinfrwi,ifcl.)'

33 In?;;æm exge&aic.) Vide di&a

facriti-

Mul variis morbis c-eripiuntur;A&

fupra num.-2I.

?

H

.

premature moriuntur , ob indigne

34* $4 qu1s €

f urit,v- domi »mkäduc&t. )

(que 1

fumptam Euchariftiam , & non .ea

Si' quis.non poteft tamdiu- jejunus in

difpofitione , quz neceffaria fuifiet.

Ecclefia' permanere , donec omnes

d glll'ïll.i

convenerint , prius domi comedt, ne

ndipnt

1. Dijudicaremss.) Probaremus,

examinarergus , difcuteremus.

munem ccnam expettare. .

fit ill moleftum, aut noxium com-

Laris,) -Ut'

oc ell,

Judicaremur.) Puniremur a Deo ob

Ut non im judicium conven

J

digne.

indienam corporis & fanguini»s Do-

conventus veftri non ita fiant , ut da-

mini fumptionem.

y

mnationem , & ponam. mereámini ob

',(vcon-.

32. Dum. judiqa;'när tzktein ) | ,Dum

füperbiam , gulam , ebrietatem, &c.

jilir.)

fcilicet punimur in prafenti v:ig-a, per

- Cerera ) Quz fpectant ad dignam,

morbos, & mortem.

& honeftam Euc^aiiftiz fumptionem.

patit

Difponam.) Ordinabo , conftituam,

jaura

Corripsmur. ) Ut.hac Dei caftiga-

vifici

tione adioniti. refipifcamus, .& pec-

ai:..ligillat—im prifcribam.

con

catiim indigng: fumptionis

E fpiritualitus. ) Donis,--fcïli)cgt

tentiam expiemus.

is

QPe'r pa;nif

I. FD

Spiritus Sancti.

n

-Q. Com Geztes. e

9d

- Cumbéóc mubda.) In

fid-libus, & pec-

efetis.) Cum 'e-'iTg;is

nini ;

catoribus mundi. .

Gentiles ; :&ui'guliqlo.la;r.æ.

Biet, 'ct'mz Cori. Métiochs.

[4

'

"

-

L

t

'1301

EPISTOLZE . R.PAULI AD'CORINTHIOS -

3. Ideo notum vobis facio ,.* quod nemo in' Spii'i(tu;fDeifïlo-

10 À

j

quens, dicit anathema Tefu.

tituum.

Jefus . nifi in Spiritu fan&to.

"

Et nemo poteft dicere,]i)qmi-h-t;;ls

:

in*

.

' 4 . Divifiones vero

-gratiaru

m funt, idem aütem Spiritiis ;j

dividen

s. Et divifiones miniftrationum funt, idem autem Dominus:

D

6. Et divifiones operationum funt

omnia :

i

) i'dem! VeroDeus, qui ope-

ratur omnia in omnibus.

1

COrpUs

: 7. Unicuique autem datur man

-

if

efta&io äpifitus ad utilita*t:ïäm;

vicl

8. Alii.quidem

.

-gati fü

er Spiritum datur fermo fapientiase : alii,au:

tem fermo fcientia fecundum eumdem Spiritum :

&omn

9. Alteri fides

m in uno

m quiem Spiritu(:l alii gratia fanitatu

I4 .

Spiritu:

.10. Alii

$

—— -

Á

; "

Prout duceä;min:; e'ukte.r.) lbatis; ut

tatem intelligit opäfahdi, que adræ

di

-

,

L

orpot

ducebamini a confuetudine : inílitutio-

16.

ficationem fpe&ant Écclefig, & quz

ne majorum , & facrificulorum, atque

etiam vim naturz fu

perant, cu jusmodi

- de coi

a demonis impulfu.

funt iniracula.

A

3. n Spiritu. Dei loguens-)

—,

ritum Dei.

Pär Spi-

ddem "vero Deut, qui cperatnr, ffc;)

ubïz)d

Ó E»sgxe» , quod Hilarius g. de 'Tri-

Dicit anatbema jf/;!. ) ]efum exe-

nit. vertit. Igeperatur; fignificat Apo-

18

cratur ; Jefum maledicit, fed potius

ftolus hoc verbo intimam. prafenti-

Tüm i

eus

qui Spiritu Dei ducitur, Jefum, agno-

&

am, vim, & eflicaciam , qua

fcit,

invocat, quafi auctorem era-

intime omnia operatur, maxime mi-

r

tie, falutis, & omnium donorum

fl)i-

racula, & dona gratuità

flerion

ritualium.

7- Mantfeflatio Spiritus.). Aliqilod

[ &

Dicere: Dominus 7efus.) Agnofcere ,:

hujusmodi: donorum ,. per quod ma-

Grai

credere , invocare, & predicare no-

nifeftatur

di lan

men Domini Jefu, ejusque fidem pro-

&um.

, eum allccepiliï'ew Spiritum .fan-þ

1

f pondl

fiteri, eo fcilicer inodo ,. quo oportet,

d uttlitatem.) Non ;

Propriam,.' fed

Á

Io

& ut proficuum eft ad falutem.

totius Ecclefiz.

Yum,

Nift in Spiritu Santla-) Nifi per Spi-

8- Sermo. fapientias.). F acultäs ex-

ritum Sancum , quafi dicat.' Hac

Prol

plic:ndi fapientiam , id eft , altiflima

cendi

dona adeo -non funt veftra, fed Spi-

myfteria "lrinitatis ,. Incarnationis ,-

phetic

rjus San&i, ut nec Jefum agnofcere,

Przdeftinationis, &c. ut explicat infra :

.nec invocare ex vobismetipfis poffitis :

*

Dtj'

cap. I3. num. 2. Donum, quo altif--

feilic

fed agnitio hzc, & invocati^ fit Spiri-

N

fimas rerum caufas, maximeque abdi--

tus Sancti donum.

tas, atque a noftris fenfib

3

fque

4. Diviffones vero gratiarum jämt

fimas rimatur.

ug remotif-

-

dat

à De

Gratie divife funt in. Ecclefia, hec

Sermo feientie. ) Scientiæ dohum,

uni, illa aálteri datur & dividitur.

ad humganam, civilemque vitam. bene-

&

Ge

oS. Minifivationum.) Qiaxovido , mi-

inftituendam.

Ali, fcientiam intelli-

niffertorum ,

ue fcilicet varie diftri-

loque

buta funt in.

gunt, qua res fidei per exempla, com-:

ln

cclefia.:

parationes, rationes. humanas

Tum

ldem autems Dominus.)

| ]gfus Chri-

lofophicas explicantur.

-$ecundum eundem

L

ftus, a quo, ut Deo, & per quem,

SPiri?W?-) Opera

ut hominem, illa omnia conferüntur.

ejusdem' Spiritus.

E àtin

lt

J

,6. | D;fv»ffone: operationupr. ) F acul-

9. Fi*h) Mägna intäligenciä mi[i

pus

v

s

M

[

vorCAPUT ,X-ll.' |

: ngt

| Dei .

1o. ,xAlii— operatio virtutum , alii prophetia, alii difcretio fpi- -

m

rituum, alii generà linguarum, alii interpretatio fermonum.

ROH'!.

11. * Haec autém omnia operatur

u'ritüs :

unus, atque idem lSpiritþus,

t2.9.6

Ominus;:

dividens fingulis prout vult.

Ephef

I2. Sicut enim corpus unum e

ft,& membra habet multa;

QIIi 0pe.

T*

omnia autem membra corporis cum fint mul

ta, unum. t;med ;

corpus funt.: ita & Chriftus.

1

liate

&

I4

Etenim in uno Spiritu omnes nos in un

üm corpus bapvti-

alil.au-

e Gentiles, five fervi, five liberi,

Zati fumus, five Judaei, fiv

s

& omnes in uno Spiritu pota:i fumus.

inüm

14. Nam, & corpus non eft unum membrum , fed multa.

0. Alii

-1$. Si dixerit pes: Quoniam non fum manus, non fum de

—nà

al ædi-'

corpore : num ideo non eft de corpore ?

16. Et fi dixerit auris: Q

&qu

uoniam non fum oculus, non fum

jusmodi

de corpore, num ideo non eft de corpore ?

17. Si totum co,rpus;oculus: ubi auditus ? Si'totugï/ auditus:

w É)

ubi odoratus?

1

de Tri

u

at Apo-

19. Nunc autem pofuit De

(

us membra, ulnu*mquodq*ue eo-

tfenti-

L:

rum in c0þpore ficut voluit.

1 Des

RQ,

. 19 Quod

ne ml«

Beriorfn;n'fïäei, ad ea contemplanda,

jus varia funt tngïhbra , & ipfe eft

caput;

Miquod

& explicanda.

od m

Gratia fanitatum.

) Donum cxur'anl*-

15.

Etenim im -uno [piritu.) «PEr

un fan-

di languores , & sgritudines cor-

unum eundemque Spiritum fanctum.

*

p wnu corpus.) Chrifti myfticum,

Porales". :

-

IO. Opemh

" vi;tktx;æz. ) Miracgld-

quod eft Eccclefia, & co

;

nfequentg; in

lm'? fed

xum.

*

ipfum Chriftum.

4$ eX-

Prophetia.) Donum futura prs

d-

Baptizari fummus.) Baptifmo infiti

Íumus.

tilluma

cendi, vel fcripturas , prafertim pro-

;

3

Oi ,

pheticas , explicandi.

Potati [umus.) 1n calice Euchaziftiz

: jnfra

Difererio fpsrittnm.) Cogitationum

unum Chrifti $

fcilicet; & intentionurn cordis, & con-

;ie haufimus.

piritum , cum. fangl1i.

altif-

I

abdi-

fequenter actionum , & fermonum , ut

Nam 3 corpusmon eff unum mem-

yotil-

Íciat'an a natura, an a demonis, an

érum.) Quafi dicat : Porro cerpss

a Dei, vel'Angeli fpiritu, & inftin-

cum dico, non unum dumtaxat mem-

brum intelligo , fed unum quidpiam

furmt,

&u proficifcantur.

Jene.

"Genera liznguarmum,

) Id eft ,*deonuin

ex multis membris compactum , (

loquendi variis linguis.-

.

coagmentaturm.

.

telli-

1

"m

I5.. $: dixe.

COf

Interpretatzo

fermonum.

? ,Obfcuriloy-

st pes , &c. ) infinlla-t

phi-

rum, maxime facrz Scriptura.

i

Apoftolus querelas fuifíe" inter Corin-

I2. S:eet e

mim corpus.) Natura

Ie&

thios, propter do

rum difparitatem.

norum, & my&erio-

animale, puta hominis.

lpef'&

x

M 6* Corif/us-) Unum fcilicet cor-

18. Pofuiz.) Collocavit,

;!

.pus habet, nimirum Eckcle-f'?a-m ; Cu- fun&ignem attribuit.

& proPriam

my

t

s

7

L

-

D

X

-

-

£

132

'EPISTOLE L. B. PAULE A*DïbQRINTHIOS

I9. Quod fi effent omnia unum; membrum , übi cotpus?

28:*73

20. Nunc autem multa qu

Apoltol

pus.

i

i—de.m membra ,**unum autem cor-

x

tutes, €

2I. Non

poteft autem oculus dicere manni- opera tua non

Qles gent

-

D

indigeo : aut iterum caput pedibus: Non eftis mihi neceflarii.

22. Sed multo magis, quae videnturi

[ nunqii

membra ;:orpdris* jn;ü;r—.

a

miora efíe, neceffariora funt :

d

/:23. Et qu& putamus ignobil

iora memibra effe corp()ri/s' , his

. bent &i

honorem abundantiorem circumdamus, &

quae inhonefta fqnt

]. quidor

noftra, abundantiorem honeftatem habent.-

;

j-

.. 24. Honefta autem noftra nullius egent: fed Deu

S tempker—'aï

* cellem:ï

vit corpus ei, cui deerat, abundantiorem tribuendo honorem,

25. Ut non fit fchifma in c

^

orpore, fed idipfum Pro invicelffg

:

folicita fint membra.

26. Et fi quid patitur unum membrum, compatiuntur omnia

Of

membra: five

gloriatur unum membrum, .c-ongaudent omnia

membra.

em:brd.

I

- 21. Vos aute/m e&is coi-þus Chrlfu, & mwexmlbra dem

298:*Et

SI

cymbz

'Ik'gþ. UL;- car,;i;s 22 Quod**nimü-fum- nem membrorüm, & eomm condi-

conflatur ex diverfitate membrorum.

tionem temperavit.

22.

( Italice dicere-

Membra corporzs infirmiora. )

mus: Ha bilamcdaro, e cotutrappefuro )

p

Ventrem intel]

K

ligit, &guæ ventre con-

ut quod ignobilius erat, majorem ho-

tinentur.

norem fortiretur.

Y

qufi

23. Ignaä;/iärlzgmemära.) Pedes íin-

Sty

Et eui detrat. ) v jctoBwmI, iis

OCuli,

telligit Chryfoftomus. Vel, per igno-

membris, qux aliis erant ignobiliora;

Tet

biliora membra ea intelliguntur, quae

quibus. multum . deerat . ad aliorum

hoc eodem verfu vocat, 4zhozc[fa.

membrorum nobilitatem.

inüag

His honorem abundantiorem circum-

Dei

* Aóundanttorez honoreg.

m,'h.

damus.) Majori ftudio te

imus, dili-

ram , & ornatum.

) Stilicef eu-

gentius , & elegantius veftimus , cre-

j

(pos

pidis, aut.calceis ingeniofe elaboratis,

25. Pro. invicem follicita /;'nt' m;m.

quen!

i

£*4. ) - Mutuum fi

hi far

Inäorzejfez.) Verenda.

bendo. .

bi auxiliuin. prg-

Gr;

Hae abundanttarem honorem babent,)

Diligentius tegimus, & veftimus, ut

|26. G

licet 1

loriatur. ) äoäag"a' j glort;

;

"

OP'

etiam fi. quis toto. corpore nudus fit,

faficitur.

tüt

hec.tamen membra nudari

t

,non pa-

27. Vos 414'2*;

».) M'e, Eioliha,

Teg

tiatur.

- 24. Haizef;z autem nofira. ) Oculi 4

in qua velim omnia , quz de corpore

tes 0

naturali dixi, per.

filitadinem intel-

ayr])

facies, manus , &c. que funt membra

ligi.& compleri.

$

"

t

i

honeftiora , & nobiliora corpotis.

Effi: membira de mem

iro.) Membra |

Lj

Nulius egent. ) Quia per fe fatis

membrorum, commeimbra, compar-

natj

decoris , & honoris habent.

tes ejusdem

.

i

TA

-

s

.!ïccle ig.

corpogis myiha ? fc1hce5

?ngäMw? corpus.) Ita di&ributio-

-

DO

e

-^

B

CAPU T XI. & XIll.

"

Jfpus ?

N

! 58. *Et quosdam quidem pofuit Deus in-Ecclefia, primum «Eph.

l

m cor.

Apoftolos, fecundo Prophetas, tertio Do&ores, deinde vir- 4. 11

tutes, exinde gratias curationum , opitulationes , gubernatio-

Hülnon .

nes genera linguarum , interpretationes fermonum.

"

.

t

i

ecefari, —

Prophetze?

: 9. Numquid omnes Apoftoli ? numquid

à

TlSlnfir

numquid omnes Dotctores?

LI

'5o. Numquid omnes virtutes

? numquid dmhes gratiam 'Hä—

0ri$, li

beht curationum ? numquid omnes linguis loquuntur ? num-

n

eüa funt

quid omnes interpretantur ?

31. JEmulamini autem ch

arifmata meliora. : Et adhuc ex-

empäl'ä-' i

E Jcelleln-tiquem viam vobis demonítro..

orem,

nvicem

^CAPUT XII

ic-bar-imfz'sl üe?z:ej]ïmtem, dpfius. officia , perþetui?atem,j ac

"omnü

, Ojïemlz't

L

ra fidem , C? [pem, r

elz'guaquex

ï ompia

?ïæc-ellentiam— Jup

- Dei dona.

2

]

m,. charitatem

embro,

linguis hominum. loquar, & Angeloru

m i

B F',SI

s

autem non habeam, factus fum velut &es lfOna»xüms, aut .

*

f:ymþalum tinniens.

m

t condi-

z.æ:,-t

- Qicere-

efurt )

29. Pr;muni Apoflolos.) Qui funt',.'

lis ele&i, AG. c. 6. Hi erant. quïaü

rem ho

quafi corporis hujus caput.

T

Lr

pedes m'y?c

ici corporis Ecclefiz.

Secundo Propheras, ) Qui

funt quafi

Genera lingua:sm.) 1d eft, d(-)numA

yri, ll

'Oculi, occulta & futura pr&videntes.

loquendi diverfis linguis.

Jiliora;

Tertzo Deilores.)

ngi quafi lingug

Interpretationes (ermcnum.

J Obfcuro-

jlioruim

anftar habent.

rum, maxime facrarum Seripturarum.

29. Numqmid omuts

Demde virtutes.) Quiausig , pb,te/i4-

fi dicat, minime.—.

41:9?01:' ?) Qua- ;

£e$, hoc eft, miraculorum operatores,

iCït (l

(potuitur enim hic, ut etiam in fe-

t 5o. Numquid omues-

intgrpretgiztär ?)

quentibus, dbftractum pro concreto )

Id- eft, habent do

t tf

terpretandi,

num fermones. ig.

hi funt quafi manus Ecclefise.

aI. F müulamini aute

m chari[mata me-

p

z

Gratias curationum.) LO

A:

ur.atores fc;i-

licet morborum.

t

liora-) Quafi dicat: Q.

uóniam zmüla-

Opifulationes.) Qui aliis

3 opi*t;ula,n-

mini charifmata , quod non prohibeo,

| g/ar'i;;i

ftüdete confequi meliora , id eft Ec-

tur, exercentque circa egros, paupe-

defta, |

res, miferos, peregrinos, & hofpi-

clefie Dei utiliora.

tes Oopera mifericordiz. In Grxco eft,

Excellentiorem viam.)

Viam, fcilAiä:evt;

,;'p()re

dyriNNiuc , fufceptiones , hoc eft , ut

charitatis, que via eft ad Deüm , ad

i

alii.Jegunt , fubfidia , fubventiones.

vitam , & gl»oriam eternam.

. " Gabernationes.) Qui prefunt guber-

d

nationi rerum temporalium, quas fide-

li)igu;s 6amjnfm.7xz, &c.)

^

I;erürin-

n 4* -

U

1 SI

"

gl

t Corinthios, qui donum lin- .

z

7s offerebant! Ecclefiz , quale munus

:ilige;c

i ïïerc'e*balifffePtein'i'diaCOni ab Apofto-

guarum pre 'cgtelïïs*',adlxïir'äbantur.-

x

x

T

134

EPISTOLE I. B. PAULI AADL"CORINTI'—IKII-k()),S ;

6. Nof

2. Et fi habuero prophetiam, & noverim myfteria omnila;&»

omnem íÍcientiam , & fi habuero omnem fidem , ita ut

montes

i 0m

C

transferam, charitatem autem non habuero, nihil fum..

(.79$. Et fi diftribuero in cibos pauperum omnes facultates.

- tur, fiv

meas, & fi trad.dero corpus meum, i:a ut ardeam: cha

j

autem non habuero, nihil mihi prodeft. -

ïitgtem

1. C

4. Charitas patiens eftj benign

*

i

d e

:

quod &

inflatur.

Ít : Charitas nonrrage"mulxaj-' :

H

tur, non agit perperam, non

- $. Non eft ambitioía, non

üt parv

quærit qua fua funt , non irrita-

— .tur,non ;co'git:;t, malum.

fum vi;

*

qpusscvunmenms

6. qui: |

6 N

E£ JAngelorum.-) $i loquar» lingua ,

.Bem'gnd eff. ) Xeuceverai, Ambr'o-f.x

Non gat

qua inter fe loquuntur Angeli. Vel

fius vertit, Jucuzda ef. Significat au-

injoftom

per Angelorum linguam :ntelligit lin-

fimili

tem comitatem, & fuavitatem morum,

Congat

.guam elegantiffimam

ïlyper—

opponiturque afperitati , & dithicul-

hic fomu

- bol« dicimus aliquem habere vocem,

tati , feu morofitati.

& jftit

.aut faciem Angelicam.

Nonamulat ur.

^

.zelät $i

non invidet.

) 8 £yNdi, non

^

videt j

Velut. a5 fouazs. ) Quafi crepitacftlum

Cete, f

&reum refonanms, aut perítrepens.

Non agit perperam. ) 8 wsg»f&g?w;dl,

gmento

ts Cymbalum.) «vu3aoy, eft genus mu-

non eft procax, vel proterva, füm- ,

ilarefe

fici inftramenti ex xre:

i

pta eft vox Greca meeneetos a s ut

1. 01

Tianieus.) &Auhatoy , quod verbum

etiam Latina perperam , a Perperis fra-

ctntimel

. factüm «ft per onomatopaiam, quafi

tribus, qui-etiam Cercopes dicti funt,

&

1 tipni

dicat , refonans, J4laLz , a/4/a , incon-

quorum procacia, & improbitas tabulis

o vdav

ditum, & contufum fonum reddens.

k'oetarum eft nobilitata.

j

T5, q

.Q«^ dra ut montes transf-ram. : Re-

S. Non eff ambitiola.) 8x

&

T^ Xngo,vs?'!

- fpicit di&um Ch.ifti, IMiatth. 17. 19..
