enim fcribitur A pocalypfis.

chrifto , nec ejus miniftris.

finoi?

Bill.eum Con. Men&cþ - Tom. Vill.

Bbb

362

APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOLI

5

&

6, Ri hd

2. Atrium autem , quod eft foris templum , ejice foras,

- «*e metiaris illud: quoniam datum eft Gentibus, & civitatem

lus prople

converten

fant&tam calcabunt menfibus quadraginta duobus:

4. Et dabo d.obus teftibus meis, &

jaga, quo

prophetab -.mf: *di-eb.us

[

mille ducenti- fexagintà, an.i&ti faccis. -

-.7. EL eun

:dit de abyl

4. Hi funt duae olivae , & duo candeabra, in c

önfgxe&tvt

Domini :errz ftantes.

& occidet €

9. Et cor

$. bt fi quis voluerit eos nocere, ignisexiet deoreeorum

& devorabit inimicos eo

qua vocati

rum: &fl quis voluerit eos læ'.deg

fic oportet eum Occidi.

H

US Corum .

Ht

L.9. E vit

um

ET À

'tibus corpo

2. Atrz'um. Aufteo q'uaa' e

7

g ,for—t': Lem-

prophetent.

Hi duo te

: eorum non

u pl ejfie foras. ) ld. eft ,. Atrium

lias & H:ioch.

.iies fïïf;t , E-

lo Etir

*xterius quod laicorum eft, eft reve-

Diebus mille ducnt i ;fex4g;;1(4-';)i

: cundabunh

ra id quod proprie templum dicitur ;

Quiefficiunt menfes quadraginta duos.

ne conjungas cum templo & altari,

Vide di&ta n. prisecedenti.

fprophetæ C

:

r

etiamfi templum foleat vulgo appel-

"m [2:058.). Cilicio indati , tum

Biiezetzsvueccttoeos, ao

lari, ne illud metiaris.

ut afpero veftitu corpora macerantes,

^ Quoeuniam datum - eff Gen!iäm.) Id

iram iJei mitipenr; tum ut homines

^ narios cm fi

- Dje accedentes

x eft, obtinebitür & poflidebitar a^ ex-

ad pen*-n iam füo habitu,. voce

E

t0 iterfecit, ;

teris nationibus, hoc eftab A ntichri-

exém»lo provocent.

fto, & ejus miniftiis: fib templi al-

4 Hi fust du oliva) Se

nfus e'ï,

[T)

Bu nert, ]

juafi dicat: Hi duo, fcilicet Elias

,legoria Ecclefiam intelligit , ut dixi-

mus.

; Bic tpirtet e

- Henoch, inftar duarum. olivarum,

eVOrante,

Et crvitatem - fanclam calcabnnt.)

id eft olearum, iunt fucculenti, pin-

1

Ecclefiam , quam prius vocavit tem-

6- Dl.fäuj

gues & f-rtiles bónorum operum ,

- toto illo tem

plum & atrium, hic vocat civitatem

quia multum fru&um -afferent in con-

, fan&am ; quafi dicat: Antichriftus

verfione Judeorum. . Citat locum Za-

v & d prophe

& Antichriitiani maxim:m — Ecclefiz

chari& c. 4. n. IO. II.

I

iVertend,

Us fecerunt

partem :

pervertent , va&abunt— & pof-

Et duo candelabr a, 6 c.)Senfus eft : Hi

,JX()!C' .

fidebunt.

duo, Elias fcilicec & Henoch,quafi can-

L

Menfäia quadracinta duobus. ) Id

delibra, Chriftum , qui verum eft

TU f

.-teít, tribus annis cum dimidio;

at

]umen, toti mun

.A

D

9t, eum

do praferent & (?Ren-

) T$ eOrum .

predixit Daniel c. 7. n. 24. cum ait :

dent.

Tradentur 12 manu: ejus , fcilicet. An-

Stanres,) Id et þanrid, ut

; Ieo eis y

tichrifti, w(gue ad tempus, E tempora,

r&co Avy»íu foeca.

-pxatet: : ex

€fria qui.

; tic

& dimidium tempor s, id eft, per an-

S. Er ff quisvoluerst eos nocere , && c;).

-num & duos annos , & dimidium

Nemo eis poterit nocere toto tem-

; O5 Imianem

anni.

pore , quod iliis ad predicandum

: acandere

l, ipfe a

(.:8. Ef dabe duóbus tefüibus meis.))

conceffum eft. Quuod fi quis nocere

Non dicit, quid daturus fit, fed ex

tentaverit ; ad eorum preces , aut

ï Et vjj

d( T&

confequentibus intelligimus fubaudien-

(fi ita dicere licet) ad eorum im-

-Atemig *

dum efle, fpiritum meum.

Vel, Da-

igne cclefti confumentur.

u Ditit ex (

erium ,

£o duobus. teffióus. mess , $ propheta-

Alludit ad hiftoriam lib. 4. Reg. c. 1.

Atiet gj

. dunt , pofituxg ePc. pro, dabo eis ut

-

cum Elias duos principes quinquage-

-

D & vjm.f:'

x

Ó

;i

)*

CAEUT.hf

563

Ce foras, &

: 6. Hi habent poteüatem claudendi coelum , ne pluat die-

& civitatem

bus prophetiee ipforum : & poteftatem habent fuper aquas.

convertendi eas in íanguinem, & percutere te

d

hY

:

rram omni

)unt diebus

plaga, quotiescumque voluerint.

7. Et cum finierintteflimonium :

fuum: beftia, cjuæ afcälïg'

| Conetty

dit de abyffo, faciet adverfum

& occidet eos.

x

i

eos bellum ; & Vinget ill*os,x

'Ore eorum

8. Et corpora eorum jacebun

t in 'plafeïs civitatis magnäe "

05 ledere

f

qua vocatur

Zs

piritualiter Sodoma & /Egyptus, ubi -&;Pomi-

nus eorum crucifixus eft.-

6. Hi

.9. E: videbuntde tribubus, & po

pulis, & linguis, -& Gen«

'fibus corpora eorum per tres dies, & dimi

dium: & corpora

eorum non finent poni in monumentis.

«ftes fïIPt , ]

.1o. Et inhabitantes terram gaudebunt fuper illos ,. & ju-

- fenugnt

! cundabuntur: & munera mittent invicem, quoniam hi duo

am.

Itl

drapinta nos

, qui habitabant íu

per terr

;-p'rophetæ crueiaverun*t eos

- Bbbb 5

o'ind*lgi, tum

II. ]ït

K macemntes.g

g nari.ö/s cum fnis militib:s ad fe fuper-

przdicando, aut ad fuas paftes tfà-

m u hominesf'

[ be accedentes, igne ccalitus deVocaf

hendo, fed occidendo.

bio, vae &

. to intertecit.

8. Im plateis.) 1d eft,

in piatea i

E$$ zocere. ) Græcifmus ,

eo$ pro.

| anfus &&,f ï

d

. pluralis pro fineulari. — Nifi dicamus

fclicet Elus

E

in duabus diverfis plateis eorum ca-

Gic eportet eos occi

Ji. ) Scilicet ign&

davera projicienda.

m olivanumy «

| devorante.

1

Civitatis magna.) Scilicet Jerufa-

ccalenti , pire

6. Diebzs propheria ipþi*um. 3 Id eft,

len, que tempore Antichrifti ibi re-

m Operun y

toto ilio tempore ,' quod illis datum

fidentis potentia, & civium fre

quenf

fferent in con*.

eft ad prophetandum.

tia magna erit.

urlbam T

at

Convertend; eas in [anguinem.) Sic-

&1

Qua vocatur fpirirualiter

X Sodoma &

Gnfos : H

| ut fecerunt Moyfes ,: & Aaron,

4Egyptus.) Jerufalem vocat Sodomam

E Exod. c. 7:

-

JEgyptum , quia erit fceleribus

]Och'quz j Cm-.

Efcum fnicrint"täfibzanium f:mm)

þ]e

gi verum -

* Id'eft, cum finis venerit predicatio-

na, & Deo dceteflabilis, ut JEgy-

-

ptus & Sodoma.

forent & oftue

b

nis eorum ; nam ante illud. tempus

nemo eis valebit obfiftere:

d .9-.De tribubus &5 populis E& linäuicf)

De omnibus

A

naotionibus

; que Anti-

44 U patet exï

Beffia qus afcendit de db*fä. ) Amn-

chrifto adhzrebunt.

tichriftum intelligit.

Bettia. dicitur

g

Ob iminanem crudelitatem.

Per tres dies $ dizmsdium. ) Ut nul-

;SW.'", g

De abyf-

lus dubitare poffit quin vere mortui

" toto tettie

fo aicendere dicitur, id eft, de ma-

fint,

*

uo poflea glorioftor & mira-

selicandut

1i, ipfe manifefte exponit c. 15. n. T.

bilior

í

1

t eorum refurre(tio.

j qui noct

? E vidi: de "RATI äe/?zam nþendentc'm.

^l10. Ef inhääitüü!&i terram,) Jeru-

[ec 1

LO feendit.) Eft prefentis temporis,

falem, & vicina loca.

eorum I

ut patet ex Grgco , 79 Zyajdedyoy.

confoment

Faciot adverius eo$ beilum. ) Perfe-

lnt.

Super 1llos.) Quod , fc'i«lieäc 'IQCCiü

letur eos, & perdere conai itur.

w; "

u C I- ; q

Cruciaverunt eor.^) Eos acriter ver-

s Q

jngf

Er vinect ilo;. ) INon deterrendo a

bis minacibus rexprevhe'ndendö, & gra-

-

564.

APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOLI

mor't

11. Etpoft dies tres, & dimidium fpiritusvitae a Deo intra-

vit in eos.

Et fteterunt fuper pedes fuos ,

& timor magnus

phe

IN

cecidit fuper eos, qui viderunt eos.

magni

D

12. Et audierunt vocem magnam de coelo, dicentem eis?

Afcendl e huc.

Et afcenderunt i in coelum in nube » & vide-

teltag

Tunt illos inimici eorum.

c

13. Etinilla hora fa&us eft terrzemotus m 'gnus , & de-

cima pars civitatis cecidit :

& occifa funt i. terrzemotu no»

mina hominum feptem millia: & reliqui in t:morem funt

C

miffig & dederunt gloriam Deo cocli.

fii

14. Vse fecundum abiit: & ecece vce tertlum veniet cito,

I$. Kt feptxmm angelua tuba cecinit ? & factae funt vo-

ces magnae in coelo dicentes: Fa&um eft regnum hujus mui-

d; Domlm noftri,

& Chrifü ejus,

& regnablt in fæcula (2e-

xEï

culomm

A.nienb

fleliat

4. ]

16. Et viginti uatuor feniores, qui in confpth Del fe-

dent in fedibus füis , ceciderunt in facies fuas , & adorave-

Qf 1

runt Deum , dicentes :

Is

17. Fra*lae agu*nue t bl, Domme Deus noüer omninotens,

qui es,& qui era», & qui venturus es: quia accepifti virtutem

fe,&a

tuam magnam, & regnalli,

dlt ad |

Temavit

18. Et iratae funt Gentes , & advenit ira tua' & tempus

*

1

mor.-

Et ad

mumm

viter eos pumende , quos fïbl obfi-

I5. Vesbs m,gme.) Kncrelorum ,&

Tunc Ve

ftentes inveniebanr,

animarum fanctarum,

,

II. szrttu: 'wzd ) Id eft, dnlm&

Ea tum & regnam , 6c. ) Quafi di-

Ef ft

vivificans.

cat: ]am resznare incipit Chriftus,

is -Nomina /aomwum*.) Hf)mmes *

jin Eliam & Henoch glorlfïcawt "

ts ; Qu

hominum capma. X ide fup "a. cap, i3:

ho(ïne iRe eorum perdidit .

jam regn.-

5

Te doue(

n. 4.

ibi notata.

bit juftitia & juíti cum Lhrx&o in

Tüm, f

de tmorem miff.) ld eft, timcre

ca,lyfh gloræa

Jud

percultt,

Iö Ceciderunt im facies- fuas. ) Ve-

Icentur

Et. dederumt glortgm Deo celj. ) Con-

nerantes tantam maJePcatem atque ex

QUim m

fltentes jufta efie ejis judicia, & juie

animo ei congrætalantea , quod jam

E-" fr"

occifos efle peccatores.

E(t autem.

inciperct regnare , & porro regnatue

probabile etism fuifle converfos, &

rus effet in aternurm.

Qf'l (

&nm &

:gifle peenitentiam.

17- Qu ec, € qui ems, &c.) Hoc

pemo (

ld. Ve fecundum abitt, ) Ex tribus

fupra explicavimus c. T. n. 4

ve, que pred'xit c. g. aquila volans

ccepifhs virtutem tuam magnam.()

I0. £

er medium coli ,

Id eft,

affumfifti fortitudinem tuam,

tlj )

jam tranfierunt.

!ttady

primum, &fecuddum nunc tertium

exeru'fh potencmm tuam.

Qjet

fupereft, quod veniet feptnno Ange-

19. Et zrata [uut. Gentes. 2 Vlden-

» te

lo tuba canente,

tes tantas fibi plagas immitti, occidi

P eDietr .lhl

4

N

hg

!

m

OAPUT XL. & XII.

565

mm. | — mor'uorum ïüdicari, & reddere mercedem fervis tuis Pr

O-

&

BEU d

phétis , & fan&tis , & timentibus nomen. tuum pufillis ,

un: terram.

)

magnis , & exterminandi eos ,. qui corriiper

m eis:

I9. Et apertum eft templum Dei in coelo :

-& vifa:cft arca

; Vide-

teftamenti ejusin templo ejus, & fatta funt fulgura, & vo-

:'ces & tonitrua, & terraemotus, & grando magna.

& de-

E

C A P UT XIL

)tu o

n fat ,

-Cum . mulier cernente dracone filium. peperiffet , raptus ef! ab ea

t oto

filius. ejus

ad Deum : tunc fabfo im celo pralio , lapus

dracó copit mulieris femen per[equi.

gnt V0«

]5 fU«

T fighum magnüm apparuit ia coelo: Mulier ami&äjfo-

yla f2-

x. E

le, & l;na fub pedibus ejus & in capite ejus corona

.

,

€

]

fteliarum duodecim

pe fe-

"$. Et in ütero haben

's-, clamabat parturje;ïs ,& cru.þiab?-'

tur , ut pariat,

idorave-.

2 J d

notet

fe,& ad Dei judicium rapi.. Allu-

Chriftus fcilicet in quo cibus cocleftis

rirtutem

u^

Dominus

eft & lex.

g

dit ad illud Pfalm, 98. !

TEgHAVIL, irr.zjävmtur lþopuli, & s

Et fatla funt fu

lgura . 69 vocts, ö'cJ)

tempus

Ef advemit ira f44.) (Qhuam hadte-

His fighificatur magnitudo ponarum,

que impios manent,

mof.

nus reprefferas dillimulans peccata ho-

—

minum , ut peenitentiam — agerent ,

I.S

R enum magnum.

) Id eft. o&e-*n-

nuanc vero omnes impios dizne ple-

- tum. prodigium.

;lorum, &

€tes.

*

In celo. - Non empyreo, nec fide-.

quí d-

— Et tempus m'artuaruin.j Ut fcilïcef

reo , fed aereo ; inde enim mulier hxc

xefurgant, & vindicentur de hoftibus

volavit in defertum.

: Cbüfms!

fuis, quod tempus juifi funt. expecta-

- Malier. ) ld. eft. Ecclefii,

N

lorificirt v

imilla foie. ) Circumdata

Chri&o'

g p

re donec impleietur numerus electo-

zum, fupra c. 6.

fponfo fao, quifol et juftitiz. ANec.

Qhrilio !2

jdiceri. ) ld et, ce

Tl&ïpll'S quo .ju-

eft nova locntio, cum etiam Apo/to-

(7 ) Ve

dicentur omnes 'ln()rtlti , tam bpni,

]us dixerit , I(zdz;iminirl)ïominum fe; we

Chriff«m.

Y

quam m h.

/

g ii

*

Exterminandi.)

Perde nld'i.

— E Inna fub pedibus eju

$. Quiä ipfa

od [

cunéta temporalia ,

& omnem creatu-.

10 p

Qui corruperunt terram. ) Prava do-

rar m inutabilitatem defpicit ,

& pe di-.

Grini & moiibis homines corrum-

pendo, & vitiis mancipando.

bus calcat. Vide fanctum Gregorium

, 66) Hec

34. moral. capite 12. vel

.uxta aliam

IQ. Er ape tum «/e fempium Dei m

editionem € p 7

j

exlo.) Significat fibi. oftenfam eile

g p

bestitudinem fanctorum.

Uttur,.ut

Corona: flell:rum du:d-cim, )

Id ;eü,

jigem quam,

folet, templi fiinilitudine , in cujus

duodecim Apoftolor .m.

Q. Ef im utero. üabens, clam «bat par-

V]d&ü'

P

enetralibus arca federis fervabatur.

£f« )

aidi

EL Vija. eft - arca (ejiammti ejus. )

gnriens.) t&)ccl'efia., in fine mundi ob

nith s

d

y

x

2

E

« 566

APOCALYPSIS B? jOANNIS APOSTOLI

3. Et vifum eft aliud fignum in coelo', & ecce draco ma-

La

gnus rufus, habens capita fe

fatum

ptem, & cornua decem, & in

capitibus ejus diademata feptem,

ginta

4. Et cauda ejus trahebat tertiam . pa

rtem ftellarurh cali ,

?i

& mifit eas in terram, & draco fletit ante mulierem , qua

Ànge

erat paritura: ut cum peperiffet ; filium ejus devoraret. -

&An

$. Et peperit filium maículum, qui reéturus erat omnes

$ i

Gentes in virga ferre

plius j

a: & raptus eü filius ejus ad Deum :

& ad thm.nuk;xn ejus :

9 P

Vocatu

Es Et

& proj

acerbiffimas perfecutiones &þerfec-z-

ut etiam per. caput, fignificatur An-

tores, magnis doloribus & xrumnis,

I0,

tichriftus. — Hic trahet poft fein fuam.

fatla e

uafi parturiens filios

s id e»(lï fdel?s,

*

perfidiam tertiam partem . ftellarum ,

Chrifto pariet.

id eft, illufüiium Santtorum » qui

Chriiti

$. Draco magnus. ) Diabolus.

quafi duces, vel doctores, vel cete-:

Qui acc

Rufus.) Quia eft homicida, Joan.

ris eminentiores ,

inftar ftellarum ,

c. 8. 54-

N4m Adam & Evz , o-

alüs prelucebunt.

.Nam ex plebe

mnibusque ejus poíteris fuit

Ca: f.i

s

inalto plures trahet & pervertet.

.mortis; & per faos miniftros in&: e-

M;fft— ea$ in terrdm.')'* Id e& , deeäï'

pienur à

les& hzreticos multos fideles affe-

cit matyrio, ac plures eodem afficiet

c:uo illo f*atu. dejecit, in fuorum er-,

Tabiem e

rOru i & peccatórum c

ommunionem

6. g.

per Antichriftum in fine mundi.

iiios trahens.

Poyulas

Habeus capita fepzem.) Quibus fi-

gnificantur feptem vitia capitalia.

Et draco j?ett:f knt&xm:i/ierem i. c.m')u

If ,

Non ium enim diabolos perdere

i defert

E« coruua dectz.) Hwc decem cor-

cupit j:m genitos & educatos, fed

nua erant in capitep:im riod. couts

dilizent.fflime. dat o

piest, fs

reliqua vero capita Aabebant tant:um

o

P

peram ut devqree

: D b

fuum diadema ,

nafccme—s.

ütdm y

quod etiam hibebaF

^

caput primarium.

2$* ££ peperit filium ma[culum.) F or-

ttinilris ;

Et cornua. decem.) . Decem . corn

ua

tes enim viros elie Oportet, ( vere

100 inver

draconis, id et. Luciferi, .funt de-

mafículos, quos tunc pariet. Eccle-

Ug

cem rcges, ( cornu enim fvmboluin eft

la, ut tante inimicerum poteftati,,

cet1 Pa&/

roboiis & re

ni) qui dominabuntur

& perfecutionum magnitudini valeant

bi Dd a

i

refiftere. . Vel, quod eodem redit,

in orbe quan

O ventet Ántichriftus ,

£D0Qh ,

e quibus tres "occidet Antichriftus ,

fenfus eft,. Ecclefia parit., & pariet

EM df

unde reliqui feptem. timore perculfi

in fine mundi Chriftum in animis fi-

Diebus [

miter credentium

?

tüm dio

ipfi fe fub. enc,' & cum eo quafi dz-

Ed« fortjter .undn-

monis inftrumento, Chriftos & Ec-

tium Deum.

enoch, -

clefiam peflundare, & avertere cona-

j B f

Qui retlarus *e;-ar Gentes- in virga

buntur. Vide dicta Dàn. c. 7. n. g.

ferrea.) Hoc foli Chiifto proprie &

tejo, ) h.

lp c picius ejus diademata *]?l;;-tem. )

perfete convent, participative ta-

bic Cum ag

Quia fcilic-t unumquodque e feptem

müi;am

men competit etiai aliis fan&tis ; ut,

capitibus, 'draconis diademate coro-

patet ex fecundo capite. huj

us ]libri

.l

tendente ü

natui erat.

numero.27. Vide ibi dicta, , —

:

ifbæ[ :

4 Etea *dt cj:zs tra^ebat tertian par-

d

Bt rapras ej j/ïi.u.c eju:d ad Däum.)

tero fleliarum, ) Per caudam draconis,

li fs p

Sanci per morfem aut maityrium ra-

j alte

"

P.

ii

"-

CAPUT Xui.

56

hd

?

) fà«

6. Et mulier fugit in folitudinem, ubi habebat locum pa-

&in

ratum. a Deo, ut 1ibi

&

pafcant eam giieþp.s mille ducentis fexa-

ginta.

Cli,

1. Et fattum eft

prielium magnum in coelo : Michaäl, &

Angeli ejus prxliab

g

antur cum dracone: & draco ptyglgnabxat,K

"-

& Angeli ejus.

s

8. Et non va

luerunt , *neque-: lqcu*s inventg—s eiï-eqrqm am-

eum :

plius in coelo.

9. Et proje

&us eft draco ille magn-US, ferpens äntiquus, qui

wocatur diabolus & fatanas, qui ieducit univerfum orbem :

& proje&tus eft in terram ; & angeli ejus cum illo miifi funt.

r À

1o0. Et audivi vocem magnam in coelo dicentem : Nunc

infuam.

]arum ,

fa&ta eft falus, & virtus, & regnum Dei noftri & poteftas

Chriiti ejus: quia projectus eft accufator fratrum noftrorum;

i, qi

ve cte-

e]aram ,

qui accufabaþ illf)s ante- confge&um*Dei no;tri dje ac noCte.

!

ir. Et

X P.lebe'

t

þiehtur ad cclum, & fic draconis

clefiz. & fideliun tute

* dereï-*'

rabiem evadent.

X

-

E

detendente.

"

1a4rib us, illam

prum ef«.

Unionem

6. Et muier fugit7n falitn.rlin

€m. )

8. E? nom valaeränt.) Frixit qui-

Populus enim fidelis & fan-ti infic-

dein cauda te,tiain. pertem. ftellarum,

maiores , tempore Antichrifti,. iugient

fed fublimio:es & perfectiores, id eft

!n,-fff')'

in defertun, & in latibula fe reci-

electos, nullo moglo dejicere ddr—aco

| Pe[del'e

pient, fubducentes fe perfecutioni.

pocuit.

it0S, d

-Ub; babebat locum paratum- a Deo.)

Neque locus eorum imventus eff am-

. devoret

nt, & de loco

'Tutum videlicet, ubi ab Antichrifti

plins.) Id ett, victi fu

leturbati. —. Al-

mninilris , adt non quzreretur

;

^ aut

quem occupaverunt, c

,;,.LFor-

non inveniretur.

ludit ad Pfal. 36.

Quaeffus eum , &

,& vae

zon efl inventus locus ejus.

Ur ib pa[cant: eam.) Epifcopi feili-

"z

cet, Paftores, Religiofi , aliique ver-

Q. Projetlus eff. ) Deturbatus in ter-

otefütis

bi Dei' miniftri, fubmillt ab &lia &

ram, vicus & proftratus.

gi valet

Henoch, pafcent cibo fpirituali fide-

€ d. illo sniff. [unt. ) Scilicetin ter-

m redit s

les in defertis profugos.

ram, etiam ipfi *cu'm fuo duce de-

&

ngiet

Diebus mille d «centis fexa ginta. ) 'Tot

turbati.

anm

i fr-

enim diebus predicabunt Elias &

IO. E£ audjvi vocem magnam in c&-

Henoch,' ut di&um eft n. 5

lo dieentem.) Kft A:

icelorum & Bea-

d at

li»

torum acclamatio ,

&

7. Et f:ufïum efl pralium magnum

congratuhtio

exlo. ) Ín aere, id eft, in Ecclefi:,

exultantium de profligato & proftra-

íp n

hic cum aeris poreftatibus confligente

to demone , & de vitoria', quam

;gptie :

San&i cum Antichrfto & diabolo

& militante, ac per vitam ccleftem

jtiVe 7

u

'tendente in ccelum.

Certantes obtinebunt.

s »

j

Michbael && Angeli ejus ipralta

6;:;ztur

Nunc faäa' eff falm.x) Id eft, nunc

euwn dracone. ) Dzmone cum Ange-

apparet falus , quam Deus in homi-

»

lis fuis Ecclefiam oppugnanre: Mli-

nibus efficit, falvos eos faciens.

4 Dan.)

jgrom P

chaele autem, cum Angelisbonis,f Éc-

Et virtus.) 3.59«(&;; ,id eft lfobur &

z

APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOL!I

568

Ir. Etipfi vicerunt eum propter fanguinem Agnti, &pro.

B Etr

pter verbum teftimonii fui ,

& non dilexerunt animas íua$

vam dun

16. Eta

usque ad mortem.

abforbuit

I2. Pmpterea]ætamml coeh ; & qui habitatis in eis; Vee

terree & mari: quia defcendit diabolus ad $os, habens.i iram

iv Eti

magnam, íciensquod modicum tempus habet.

eum relig

13. Et poftquam vidi: draco , quod proje£&tus effet in ter—-

habent tel

od

ram , perfecutus eft mulierem, quae peperit mafculum :

10. Et1

I4. Et datae funt muleri alæ dusae aquilee magnee , ut vo-

laret in defertum in locum fuum, ubi alitur per tempus/&

tempora & dimidium tempoms, a fac1e ferpenns..

Difia d

2

*

I5 Et

tepu dia

potentia, quam hominibus præbet ad

I2. Propterea /.zfamtm celi ; Hs )

Jantos deb

propugnandum, & quam ipfe^ habet

Per profopopejam cosli. invitantur hic

dehi illi n

ad. protegendum , & ad liberandum

ad lztitiam , ut fïgmfï..ccur eam tan-

fideles fuosa

tam , tamque amplam , & communem

-

Et regzum De: naf/z ) Q voniam:

tore, ut etiam cocli. lpfi exultare vi-

omnes diaboli artes non valuerunt eí-

deantar.

ficere ne ipfe regnaret. ii eis, quos e-

Va terra 68 mart.) Lurret viventes

Tv

legemt

viéctus enim eft diabolus y X

in terra & in. mari ,. hoc eq:

ln in-

4 fept

in terram projectus.

fulis . aut etiam.in. mart navigantes. -

lï emata.

Et proreftas Chriffs ejus. ) Id efï

Hakens iram magnam , &c. ) Dolens

X

nnnc a

)paret quam potens fit Chu-

quod vicus fit a Sanctis, & cupiens

ftus ,.

in. aliis. dolorem fuum ulcifci.

4

iE

quantd fit efficacitas: gratis

ejus.

Sczens quod modicum dempus baber. )

annum IT

Suta pro;cäïzzs ef /ucu/ätar fratmm $

Scilicet tres annos cum dumdw, ut

- fos cum dim

Grece xarqryo;»og, id eft, oblocutor,

gmta dUOS m(

calumniator ,

patebit. n. 14

detre&tor ; accu fitor,

I3. Perf. ccutu: eff mzlterem,) qu

e.nn

qui calumniis & £alfis criminationibus

bus modis potuit , Præfeltlm per An-

San&os apud Deum accufabdc, ut

tichriftum.

*

*!fmff'rpn

olim - accufavit $. Job-

n. 9-

I4. Date funt mulieri ala dua- ) Va-

Vs 4ptar;

iNo:um eft dfaäa/;m fingcare caln-

rü varie has duas alas interpretantur,

* (mc auæ &

enia[orem.

Sunt ergo dus ale, vel vita adüva

mficabam |

F

: feCutorüm

II. P: epter /kngümem Agnr. ) Nam

& concemplatwa , vel amor Dei.

merito fauguinis & paflionis- Chrifti,

proximi ;. vel ueüdermm glonæ Dex,,

tentes cäpere

vires ,. £ortitul linem, & con(tantiim

& innocentia vicz.

uf edm :

refiftendi & vincendi acceperunt.

*v w illar

la locum fuum.) De quo vide füpra

Ér proprer: verbum ^ tcflimonit /z'n )

n. 6. in locum, quem ei Deus para-

as l'ef()r ben(

Reddendo teffimonium de illo , em anr

vit, ut in eo liberaretur.

Pla Obrueret (

hofítes: veritatis prohiberent.

Ubs aliur.) Cibo fp:mcuæh verbi

I) 5143

Dei.

Et zon dilexerunt snima: [mas u/äzse

«d merrezm.y Non dilexerunt vitam

Per tempsi.) Id eff, per annum. |

W funt

Íuam adeo, ut mortem oppetere pro.

Et ftgpora. ) [d ePc, per duos an-

gloud Dei ,

nos.

& pro teftimonio veri-

I

l' mterprel

tatis recufarem;.

-

Eb dimidium tew[aoris.) Per medlum

er l

3;5/

ffip) co

b

CAPUT XlI. & Xl

-

569

&pro-

15. Et mihi ferpens ex ore fuo poft mulierem , aquam tam-

1s £uaa

uam Qumen, ut eam faceret trahi a flumine.:

16. Et adjuvit terra mulierem , & aperuit terra os fuum &

:Væ

abforbuit flumen ,

uod mlüt draco de ore fuo.

S-ITaf

17. Et iratus eft draco in mulierem : & abiit facere præhum

cum reliquis de femine ejus, qui cuftodiunt mandata Del &

If tet«

habent teftimonium Jefu Chrifti.-

18. Et ftetit fuper arenam maris.

ütvo

p &

CAPUT XII.-

Bdiza de smari afcendens fe éptem capitum , €P. decem cormuum , de-

n H

orenec uD

cemque diadematum , cujus plaga curátur , Deum blafphemat &

$.)

Jan&tos debellat : altemgue beflia duorum cornuum de terra: a[cen-

uitur hi

dens illi maxime favet, cogens fieri , C? adorari ejus zmagmem,

eam tane

tmmonett

baberique cbaracterem nomzms

jtare vt

ejus.

yientes

Tv1d1 de mari beiham afcendentem habentem caplta

I u-

.E

"feptem, & cornua decem, & fuper cornua ejüs deceni

Antes

Doles

dlademata, & fuper capita ejus nomma blasphemlæ.

9.. Ét

cuplen!

annum

Itaque erxc ibi per t:res an-

17 "Abitt facere prelium eum rel:-

f Mel)

idio,

nos cum dimidio, five per quadra-

£

uis de femine ejus. ). Cum reliquis

ginta duos. menfes , ut dixit c. II. n.

licet qui non fugerant, nec abdi-

2. five per dies 1260. ut dixit eodem

derant fe in folitudines,

)ü

€. n. 3.

Et balent teffimonium Jefn. Chr:þ; )

u

" fac:e ferpentis. )Elongata & remota.

Id eft,

ui credunt corde

Ore:

l5. 4quam tauquam fiumen;) Per

profïtentur fidem in Jefum öhn&

un,

4 Vr

hanc aque & fluminis parabolam fi-

quafi mundi Redemptorem. & Salva-

»retantuf.

nificabatur turba & violentia per-

torem, hac enim fidei- profeffione te-

TE

f

e

cutorum , qui fideles in deferto . la-

fhmomum perhibent Chrifto,

r DCI &

tentes capere & occidere ftudebant.

I8. E* fletit fupra arenam maris.)

ng ^

Ut eam faceret. trabi a flumine.)

Pro ferit, in Greco eft zeratq» , id

uod fe-

Vel, utillam traheret ad fe, aquas

eft fet: , Ícilicet ut viderem

H

ütur.

K fülpm

illas reforbendo; vel, ut aquarum co-

- Latine vulgatæ fe

nf

nfus erit ,

pia obrueret & perimeret.

d

etiffe draconem in httore, ut beftiz

16. Ef mþuv:t terra mulierem , ö' c.

afcendenti e mari daret virtutem fuam,

Ji vetb"t

Vel enim terrg hiatu perfecucoresab-

ut narratur initio capitis. fequentis. -

forptí funt, vel- fimpliciter fignifica-

I.B

Efiam.) . Antichriftum intelli-

ynurm

tur mortuos fuiffe , & fepultos terra.

glt

qui 4effia dlcmur ob be-

1uos 3F

Prior interpretatio videtur verior, &

ftialem feritatem.

-andicatur particula illa abforbuit j?umen.

De mari 4H:malerltfm) Id eR de hoc

m—edlllm

B;äl eum Com, Menoch. Tom. VIIIL

ccc

;

£

|

5706

NPOCALYPSIS . JOANNIS APOSTOLI

9. Ft beftia, quam vidi, fimilis erat pardo, &-pe'des-vejus,,

6 Fta

ficut pedes urfi, & os ejus ficut osleonis. Et dedit illi draco

. ge nomen

virtutem fuam, & poteítatem magnam.

i

— bitant.

5. Et vidi unum de capitibus fuis qua

fi occifum in mortem:

| en, B

& plaga mor

2

tis ejus curata eft. . Et admirgta eft univerfa terra ,

poft beftiam.

s

- &lingua

|o$8$E3

.4. Et adoraverunt dracone

m .'qlrli' dedit pote&atexmd b&&iää r

- Tum n0n

& adoraverunt beftiam , dicentes : -Quis fimilis beftige ? & -

"

- eft ab of

quis poterit pugnare cum ea ?

"

.$. Et datum eft ei os loquens magna

-

& blasphemias :

&

|.4. Siq

1o, Q

E

data eft ei poteïfta?s facere m.en,ffzs quadraginta duos. . :

b

6.Et

: quiin

patientia.

fæculö & mundo, qui mare dicitur ob

malia conculcat. . Ita Antichriftus hu--

H

inftabilitatem, pericula & flu&us. ac

manitatem fimulabit, & quafi homo

an E

procellas, quibus fe mutuo mortales

ambulare videbitur , fed urfi tamen.

collidunt.

;orgua d

Acofta lib. 2. de tempo-

^malitiam & crudelitatem habebit , . &

[ Ed

re novifs. Antichriftum per mare cum

bonos pedibus conculcabit.

ingenti claffe venturum putat , uttam

Er os ejus ficut 6s leontis. ) l'umpro-

- Daaef

mari & infulis, quam terre dominetur.

pter'rugitum omnia animalia. terren-

quidqid 1

— Habentem Capita

-

feptem. ) . Septem

tem,tum propter crudelitatem & cedes.

! Talernat

eapita fignificant feptem reges, qui

Ef dedit slli draco virtutem . þm*m:

Fcdefias D

precedent Ántichriftum , quorum re-

Hoc e(t, quantam ipfe habet virtu-

bit.

tem . & poteftatem ad nocendum,

Et vincey

gna-ipfe unus occupabit, dequo c.17.

-Et cormua decegm. ) ln capite prima-

tantam dabit Antichrifto.

Habebit.

te & occid

rio, ut. diCtum eft fuperiori c. n. 3

autem magnam , Deo ita permittente.

Ti amsen

Porro hec cornua decem , funt de-

g. Unwm de capitibus fuis.) Quafi.

Netichrifs

dicat : Vidi unum de capitibus, id

eem reges, unde habent diademata,

tüfum m

qui veniente Ántichrifto erunt in or-

eft, de regibus Antichrifto fubjectis,.

bisMomre

be, e quibus ipfe;tres prelio profli-

percuffum plaga mortitera , verbi era-

As

- d Quiu

gabit & occidet; mox reliqui feptem

tia in bello, quod pro. AÀntichrifto

6.) d

territi €i fponte fe fubdent, ut docet

egeret fauciari ufque ad mortem,

101 fony, ;

Daniel c. 7. n. 21. & deinceps.

eumque fanari, ( vite reftitui ab

1 Qcc

í

$uper cgpi:a €jus vomizA äldfþ/,gm;,;e,)

Antichrifto, ope & virtute diabolici;

MU OL, Q

D

Quia feptem capita , id eft , feptem re-

unde omnes, .vel plerique -ejus vires

Datus a [);

ges funt precarfores Antichrifti, Ec-

-admirati,

ei fe fuþdidemnt. Vide ig—

eleii praq

clefiam oppugnantes, & Chriftum

fra n. I4.

^

i

X

lto vits.

blasphemantes, ut pate

bit c. 17.

t

Plaga mortis..

J Vulnus: mortiferum ^

2. Similiserat pardo.) Quuodeftani-

refpectu artis humanz , non autem

- 9. as

1

Tum [2

l

zl maculofum ,. crudele & fangui-

"diabolice : Dsmoni enim totum no-

Qu adorgr

narium. — l'alis erit Antichriftus; ma-

ftrum corpus pervadenti, virefque-

üntüt de

culatus omnibus fceleribus , verfatilis,

herbarum, & pharmacorum

i

ti, naturaliter erat curábile.

pe,ne'craq-:

j

XC enim

& varius in omnes fraudes & dolos,

al d

. Biptangy,

& crudelis contra fideles.

virata efh poft. befliam.) 'A(;"m

5

Iol

Pedes ejts fifcmt pedes mrfi.

Pedes

rata eft, & beftiam fecuta.

du

. urfi £ortiflimi funt;: quibus :

rectus

. Datum ej?

r

C Üicm,

eí os loqwems nugpi./)'

pOm à fenfl

inþedit ^more hominis, & vi&; ani—

Id. eft, fuperba & grrogantigax.;

S Ya

N A.

-

C AP"U'T XIII.

57i

ma-

ese P. 6 Et aperuit os fuum in bl-asphemïas ad Deüm; bläsp—he

:

ll QDQ

L

re nomen ejus, & tabernaculum €jus

:

, & eos, quj in coelo ha-

hs

4 . bitant.

mrey | ^—7. Et eft-datum illi bellum facere cum San&is, & vincefe

eos. Et data eft illi poteftas in omnem tribum, & pop

t

ulum5

erfa term f ]

& linguam , & gentem:

t bellig:

$. Et adoraverunt eam omnes

; qui inhabitant terram : quo-

rum non funt fcripta nomina in Lib

etig* d. f;

rO vitse Agni » qui occifus

*

eft ab origine mundi.

i

9. Si quis habet aurem , audiat.

m T |

10. Qui in captivitatem duxerit, in captivitatem vadet:

* qui in gladio occiderit, oportet eum

Ro Rdberrr h

[j2

:

gladio occidi. Hiq eít *

9

'Geg.

patientia, & fides Sanéctorum.

-

; .zitt..

ichriftas hu-

; iy1. Et vidi aliam beftiam aicen:

dentem de terra, & habebat/

quafi homo

26.52.

urfi timen

i

loquebatur ficut dráco.

/.

cornua duo fimilia Agni ,&

C

ccc 2

15. Ft

hibelit, &

L.

) Tumpre-

Data cff*ei v;i:ï't,e*/lm faccre. ) Scilicet

ipfe capietur a Chrifto, immo a dia-

alia temep. —

quidquid libuiffet.

bolo captivus & vinctus rapietur ad

' Talernatulum ejus. ) 'lempla &

tartara, & «ternum carceremm ge-

m &eedes.

hennæ."

m fuam. )

Ecclefias Deo dicatas , quas pxofana-

bet virtü- —

bit.

r

-Qui 1

ladie occiderit. ) Alludit ad

gocendum ,

Ef vincere.,)

Bello fubju

gare, cape-

Chrifti di

á

um. Matth. c. . 26. 52.

OQ-

. MHabebit -

re & occidere illos.

P.

mues qui acceperint glad.

Ip omnem tribum , &c. )

Hinc patet

fiäunt.

x

fgtm : glaäf'a pt-

ermittente.

jj.) Qul

Antichriftum fenfim ita fnum dilata-

Hic eff patientia , &

fdes ./:zn&arum.)

ipitiUUS , ï

turum imperium, utt

In his rebus, adverfis & perfecutio-

bis Monarcha.

*

andem fiat Qr-

nibus, earumque longanimi toleran-

p fubjelsy |

9- Querum non funt fcriRM DOUHA,

tia, & fpe liberationis patebit, &-

, vebigrte

.

Antichrdto -

&c.) Id eft, omnes illi przdeftinati

fplendebit patientia. & fides San&o-'

:l monem'

non funt. :

rum.

ut Occifut eff ab origrme vmuimäf.)

II. Ef vidi aliam b

afim., A )

vt D -

Id eft , occidi decretus & predefti-

Per hanc beftiam fignificatur infignis

e diabohicis -

x

; ejus virs

natus a Deo , quia ejus merito omnes

aliquis impoftor , qui erit -

quafi- pragf'

ele&i przdeftinati , & fcripti funt. in

curfor & przeo Antichrifti.

4

libro vitz.

E£ habebat corznua -dxtq ffmilia. dgn;. )

— 9. $& quis baäct au;-?m » 4udiat.)

Duo cornua, quibus, hzc.beftia no-.

mortifurnt

cebit, funt fermones fimplices , &

gon A

"T um ea qus jam dixi de beftia, ejus-

-totom £0

que adoratione ; tum etiam ea quz fe-

manpfuetudinem. fanctitatemque .redo--

uuntur de fortium commutatione,

lentes, & poteftas, qua res mirabi--

, virdqu

1ec enim res magni eft momenti,

les & prodigiofas. efficiet.

" Penemnf |

E legquebatur ffeut. draco.) . Quia

magnamque pofcit attentionem.

;e"

IO. Quiz2 captzvitatem duxerit, &c.))

doctrina ejus erit ferpentina , id eft,

) Adihi-

Hxc dicuntur ad confolationem fide-

callida , traudulenta , venenata &

lium ,. fenfus eft: Antichriftus qui fi-

diabolica , ideoque aptiffima ad de.

, W*) E

jd

delïgs vexat, & alios capit , «etiam

eipiendum homines : ficut enim dra-.

572

L

" APOCALYPSIS B. JOANNIS AfQSTb*Li

-12. Et poteftatem prioris beftise omnem faciebat in con-

-3e Hic

fpe&u ejus ;; & fecit terram, & habitantes in ea, adorare be-

- merom bel

$

ftiam primanm, cujus curata eft plaga mortis.

[ n

13. Et fecit figna magna

oda

N

, ut etiam ignem faceret de [

defcendere in terram in confpettu hominum.

^

I4. Et feduxit habitantes in terra, propter figna,

quzse da-tä

;Iärgines j

funt illi facere in confpeétu beftize, dicens habitantibus in ter-

: at

- ra , ut faciant imaginem be

*

o

&

vixit.

íftise, quae habet plag*am. glgdii Y

.,—,4

fiit u |

*

15. Et datum eft illi, ut daret fpiritum imagini beftize , &

ut loquatur imago beftize , & faciat, ut

quicumque non -adg-

[

raverint imaginem befti: , occidantur.

:

tT T"Vi(

