.24. Non enim in manufa&a San&ta Jefus introivit, exempla-

à

D

ii-jcens

ria verorum : fed in ipfu

4

nunc vultui

m —coeh?m , ut appareat.

Dei pro nob's.

.25.Neque

Jle mori eumx.,rï

-IZ;s', parti;n ex Spiritus Sancti inftin-

vi&imam fiebat remiffio non culpe &

&u, partim ex recepta praxi luftratio-

reatus coram Deo ( culpa enim tol-

7;4[!! i) Id dþ : )

nguine mifceri

num. Nam aquam fa

lebatur contritione jun&ta cum fide,

on ha[ietlw u-

folitam in facris afperfionibus patet

j

*

& fpe Chrifti venturi) fed. remiffio

Exod.12.22. idem patet de cocco, ftve

quedam le

&

calis

s

,

tollens cul

pam &

Jana coccinea,& hytfopo n.19. 6. & 18.

immunditiam legalem.

quo dencps . d.

20. Hic fanguis teffamenti , quad

23. Exemplaria ceieff

ism.) Intelli-

04. . [efl Vl' ïä E

mandavit ad wvos Deus. ) ld eft, quod

git Apoftolus. (Vlofaicum tabernacu-

i, fam l..

Deus vobifcum fanxit, fuaque: aucto-

jum , ac teftamentum , ac populum

fis de telt- -

ritate fervandum vobis , & retinendum

ipfum, ideft, ipfos]ndxos, & omnia

?

cit , 003 .

precepit.

quz in ipfotabernaculo, & teftamen-

cipit hocloo

QI. Za

bernaculum , €$ omnia bafa.)

to- erant.

7j

it Ec--

abear o« 1. 3-

Hoc ipfum rurfum omifit Moyfes ,

pf autem cælefia.)A Intell

D ä volutide —

up,.let tamen Paulus, & ita factum

clefiam Chrifti , qua eft

la

s

quod-

effe docet Jofephus lib. 3. Antiq. c.3.

dam ccelefte tabernaculum

E

abens cc-

den od

leftem vi&imam, fcilicet corpus Chri-

Mimifferii.) Sacri, quo miniftra-

od inittDes —

bant D'eo in victimis, & oblationibus.

fti , cceleftem do&trinam , populumque -

, lil m -

.Q2. Et omnia pene im famguime fe-

cceleftis & angelice vitz, cui cclum

wmimo /'e.'

eund«m legem mundantur.) Dixitpeze,

pro &«terna maffione & retributione

hanadt;

us

quia nonnulla emundabantur aqua

preparatur. Alii non folum de mili-

&-,, ne d

«t .

afperfionis, in quam miffi fuerant ci-

tanti Ecclefia accipiunt, fed etiam de

m * g

neres vitule rüáfe, ut patet ex Num.

triumphanti, quod utraque munde-

arutmt -

c. 10. & alibi

imo videntur plura

tur, id eft, munditiam & fanctitatem

me, QU

as dl

Woc. -

afperfione aquz mundata , quam fan-

fuam omnem continuo accipiat 24 £o-

um f

uinis.

Sed dici poteft etiam emun-

fia meliore ,

ug eft Chriftus in cru-

i

ationem , que fiebat per aquam ex-

ce oblatus.

&c explicatio facilius- -

r

mem;i pnovly. H

4

j motte

fim,e , ;

piationis, non fuiffe factam fine fan-

coheret cum feqtientibus.

euine, quia ut Beret, prius fanguis

Melioribes boffiis.) Dicit in plurali.

vitule rüfe fundebatur, « ex illius

smelioribus boffiis, quia hec hoftia quo-

varuim

)

tidie repetitur, & a multis facerdoti-

n g

cineribus fiebar aqua illa purgatrix.

oj d

Et ffre [angeiss effuffoue non fit ve-

bus offertur ,

ideoque quafi multæ-

miffe.) Juiferat entm Moyfes: Levit.

hofliz cenfentur.

(Q4. Santla :xämphria verarum.)

4. i quis peccaffec, immolaret victi-

y J

que

mam pro peccato; per hanc autem

Intelligit fan&a fan&orum

olbe

dyec

[ m qua

gt A

- Bill. cum Con. Menoch. VTo'm. VIll.

"

402

EPISTOLUE 3. PAULI APOST. AD HEBRJEOS

25. Neque ut fzepe offerat femetipfum,quemadmodum Pon-

üfex intrat in San&ia per fingulos annos, in fanguine alieno:

26. Alioquin oportebat eum frequenter pati ab origine

dupitr in

mundi: nunc autem femel in confummatione fzculorum,

LE fui um

ad deftitutionem peccati ,:per hoftiam fuam apparuit.

cia: u d

27. Et quemadmodum ftatutum ett hominibus femel mori,

:

- &trDius þa

poít hoc autem judicium :

x

fl

*Rom

28. *Sic & Chriftus femel oblatus eft ad mu

l/toru,m exhäu-gr

5

: 9

IP

etr.

rienda peccata : fecundo fine

peccz;tg apparebit omnibus. ex-

3.18.

pe&antibus fe in falutem.

*

[ TMora

f

,

CAPUT

ima

Pontifex femel in anno ingrediebatuf,

cuni ab ejus ï;afïïd;le ufque ad noftra

^. ftüis, quas

erant exemplarià , id eít, typus &

tempora annos plures mille fexcentis -

perfettos.

fi

ura ccli empyrei beatorum, quod

jam fluxiffe videamus & ignoremus ,-

2. Alie

e

;

veriffimum fanctum fanctorum.

^an multo etiam his plures fuperfint?

ultra coní

Ut appareat vsitu; Dei pro mobis.)

Refpondeo, tempus quod a Chrifto

j

Intróivit in fancta, fed nonita, ut cum

ufque nunc decnurrit, pertinere ad fi-

Ls

introitu curam noftri depofuerit, nam

nem feculorum , quia fecula quz tue-

nunc etiam caufam noftram a

"

runt ab oripine mundi ita dividi pof-

exþe&anf, à

atrem.

gig agud

funt, ut primum fxculum fit legis

i vitam

Ttendit casf

25. Neque mut fæp& offerat , &c. )

niturg, fecundum legis Mofaicz , ter-

INon ut fe iterum patri offerat , quem-

tium & ultimum legis Chrifti.

Ali-

p duerit, ne oj

admodum Pontifices Mofaici. repete-

5

ter etiam fecula dividi poífunt, fem-

P. do efíe, ag

bant facrificia, quia unica & «terna

per tamen ültimum .eft quod a Chri-

Multorum

e't redemtio ,

mit.

qua rllo.skfa,lvator réde-

fto copit, in quo nos vivimus.

i

EO m

d deffitutionem. peccati. ) aü:srqou,

$mme pett,

du f4nguifze' Aliemo. ) Hircorum vi-

E qundofeo

rejetlionem , reprobationem , profii-

[

& faftulit

delicet, & vitulorum, quos. ut. in

g:tionem peccati.

Tfanda ingrederentur , immolabant.

Per bofawus fmam apparutt.) Appa-

1n fecundo

26. Alioqui— 0parteba: eum frequen-

ruit Deo Patii ingrediens in fancta

Aacli,

fer pati ab origine enundi. ) Hoc Ve&;,

Is lüis gt

fanctorum celeftia , poftquam feip-

I

fiam fi redemptio ejus non effet eter-

fum obtulit in cruce..

Mira

na , fed tantum prodefle poffet. iis qui

27. Pofó bec autem judictum. ) ld

IN

tunc vivebant, & iterum mori eum

eft, poft/mortem autem fequitur ju-

cufam, cu

Oporteret pro iis, qui fequenti fzculo

dicium de factis- vitz prioris.

AE potoerint

viverent, atque ita de aliis, non fa-

.28. Sic 6 Chrifius, Cc.

Senten-

15 findt

i

tis hominum faluti confuluiffet , quo-

tia Apoftoli efthujyusmodi: Q'uemad-

tntum (tie

niam illi, qui ante ejus incarnatio-

modum propter peccatum primi homi-

Jorüm n

nem vixerant , fine ejus fanguine fal-

nis ftatutum eft, ut omnes moriantur,

jultiis

«

vi fieri non potuerunt; oportebat er-

& poftea ad judicium veniant , ut di-

" hriüu

m ;

x

go, ut in finglis generationibus,

gna factis recipiant ; ita Chriftus, qui

Is ) fed

ab origine mundi pro hominibus il-

peccata noftra fufceperat, mori vo-

Qu

lius temporis moreretur.

luit, ut nos morte fua, a inorte libe-

Hidey, ;

In con[m»ematione /:,sc:t/arum.) Quo-

raret.

Deinde ad judicium veniet,

ejllSdem E

modo Chriftus paíffus eft in. confum-

non ut ipfe judicetur, féd ut omnes

i erfedu

matione, hoc eB: ; fine feculorum ,.

—

: Cnpiatos..

jüdicet, & omnes qui ejus adye-ncqm'

&

"

NT

p

?

k

EM

]

s

c:

Lt u st t

À.

w

—

E0$

æ**i a* E

403

Vodum Pon.

Ld

De alieno:

gGATPUT E

b oripie

Propter if;aperfe&iönem boffiarum «veteris teflamenti nece[Jarium

ag;culorum,

f'uit nooum induci , cujus unica bo[lia auferentur. univerja. pec-

JIC,

cata: cui nifi fide , [pe , cbaritate , ac bonis operibus adhaerimus,

emel mnori,

-acerbius puniemur quam «veteris te[lamenti transgre[fores : laudat

*NA

interim Hebraos , quod.& multa pa[fi fin

um exat

]

nibus ex-

patientibus affiterint.

CAPUT

Mbram enim habens lex futurorum bonorum; non i'pfam

—— Ó

IU

imaginem rerum, per fingulos annos eisdem ipfis ho-

[ qüe ad.aofta

ftiis, quas offerunt ind

j

'exfïn.em«er : anumqu*am poteft accedentes

nille fexcentis

perfectos facere :

t

K ignorems ,

2. Alioquin ceffaffent offerr

i: ideo quod nullam haberc-entï

«s Toperfnt?

cultores femel] mundati :

od a Chrifto

u')tra conf—cientikam peccati ,

ortinere ad fi-

ditsn

Eee 5

| 3. Seg

T

cula quz foé-

eiþ.e&ztnt", ab omnibus ildlis eripiat,,

2. lioquim ceffaffenz offerri, €$e.))

u dividi pof-

O-

Senfus eft: Si vim habuiffent Leviti-

lum fit legis

& in vitam «ternam perducat.

Mlofaice , ter-

ftendit caufam cur Chiiftus mori vo-

c& ilv vitimz homines a peccatis

luerit, ne ejus mors Hebrzis fcan

,

purgandi , jjampridem defiiiient offer-

hifi Al*

lo effet, aut dedecori.

dg-

ri, quia illi propter quos offereban-

offunt, fem-

Mxalterum. ) Omnium hominum,

tur, jampridem eflent expiati & lu-

quod a Chri-

qui imulti.funt.

ftrati. Dices,fi hec Apoftoli ratio

vimus.

-

Sinefecmta. )

! Primo enim a.dvent;u

valet, etiam probat quod hzretici

; ) alrritih

volunt, fcilicet tollendum ex Ecclefia

m , p

quando fe obtulit in cruce, po:tavit

ac fuftulit in fe hominum peccata, at

f:crificium miffe , quia Chriftus uni-

in fecundo adventu-nihil tale.

ca oblatione plane pro peccatis fatis-

yit.) Apt-

pparebit im (alutem. ) Xflerens ele-

fecit. " &efpondeo, Paflionem Chrifti

ps in Juncta

&is fuis xternam falutem.

caufam falutis & redemptionis noftre

fiqoam feip-

I. f |Miram enis) hahems dex, Uc.)

fuile, fed caufam uüniverfalem ; hu-

Particula ezzz probat ,. & dat

jusmodi autem caufe nihil ethciunt ,

(ilill??f-r ) Id

*

caufam, cur lex & legis facrificià non

nifi particulares caufe adhibeantur.

l?qttitwlu'

l

potuerint peccata expiare,, & homi-

Sol enim & homo generant hominem,

nes fanctificare. Caufa eft, quod lex

non folus fol fíne homine.

Ita paffio

(

: Conten-

tantum fuerit umbra bonorum futu-

Chrifti , que caufa univerfalis eft, &

|-: Q"emaq-

rorum in novo teflamento, fcilicet

in fe fufficiens ad omnia peccata tol-

r homt-

:

ju

ftitiz, gratig, & filutis dande per

lenda, ut falutem in homine efficiat,

moriantuf

Chriftum ; umbra autem non eft ipfa

necefle eft, ut per caufas particulares

illi applicetur.

Propterea igitur cor-

hïmllfi qu

res , fed ejus tantum imago & fi-

ura.

P

pus & fanguis Chrifti quotidie in Ec-

1 guri v6

Eidem tþft'l

befzis. ). M eft,. holfiis

clefía offeruntur, ut quoniam quo-

quotté liþ?'

ejusdem generis.

tidie peccamus ,

quotidie virtutem

gm Ven]eti

Perfeclos facere.) ld eft, perfecte

paflionis Chrifti participemus.

Fat O

Nuilam baberent ultra con[cientiam

expiatos , & a peccatis purgatos , ju-

; adyemud .

ftos & fanttos,

geccaté. ) Quuia plene fatisfadum efles

4

s.

X

M

494 — -EPISTOLE B. PAULI APOST. AD HEBREöä

3- Sed in ipfis commemoratio .peccaforum pe

: $. Suþerü

nos It.

EY

i

r fmgulog an-

tornata pTO

4. Impoffibile enim eft

H j dum legem

2

,;fanguine taurofum & 'hircqrum

z

* auferri peccata.

1

9. TUnC

*Pfal.

undum dicit : *Hoftiam

tuam ; auie

$- Ideo ingrediens m

39- 7- nem noluifti: corpus autem aptafti mihi :

1o. [n qu

6. Holocautomata pro peccato non tibi plac

ü'erunt.f '

oris Jefu

iL Eto

"Pfa. . 7. 'Tunc dixi: Ecce venio: *in capite libri fcriptum eft de

ftrans, &

39- 9- me: Ut fagiam, Deus, voluntatem tuam.

funt auferrt

9^

p—

g. Sukper»i—us

1. Hic

pr(; peccatis illorum, fi facrificia illa

müg ; 4 nures autem per ecifti mibt,

piternum f

redemptoria & fatisfactoria fuiffent. -

quod quomodo inteliigendum fit, &

i. De

cum [Divi

Cuitores. ) Aaretvosrtt, fic vocat

Pauli le&ione conci;lia-n-'x

fcabellum |

Judeos, qui fuis vi&timis, luftzationi.

dum, ibi diximus.

nibus & ceremoniis colebant Deum.

I4. Uni

[2]

6. Holocawremata.) Holocaufta,

rficatos

3

Sed in ipffs.) Sacrificiis diei ex-

Pro peccato. ) Et hoftiz pro pecca-

piationis.

to, ficrificia pro ex

netisspuenenta

piando peccato,

Commeumoratio peccatavum per jz'ngu-

de quibus vide Levit, 4. n. 9-

los annos fft.) Quod dicit, per /fuga-

Non tb placuerunt. ). Non poffu'affs,

$. Suferiu;

los a222955 in Grgco eft, xar éiyuav-

ut habet alia. verfio, nec placita funt.

dixier, feli

TOy ,. ld eft, per azzum , & fenfus

citto , in p

tibi, quafi ea per fe tibi fint adeo gra-.

elt: Chriftug

L

effe videtur; peccata per annum ad-

ta, ut peccatis hominum offenfum

omiffa, & facrificiis itidem per anni

plzfcarent.

1

T4t , hoftias

decurfam oblatis expita , iterum pur-

quia. vidébat

|OU7. Tusc dixi Ercel venio. ) Quïa

DC &um plac

-gantur in die expiationis, & fit illo-

vidi lezis facrificia non tibi placere,

rum cómmemoratio , id eft, etiam pro

T0 üt facj

iliis facrificium expi1tionis offertur:

nec illis placari te poffe, ideo me-

&5 & ina

ipfum, affumpto corpore, quod mihi

fi»num crgo eft faciificia illa per an-

aptafti, paratum obtuli, -

9. Afert

üum adhibita , vim non habuiffe pur-

dam.tuam voluntatem.

ad chierf-

- prius & va

gandi peccata ; alioqui fruftra in die

expiationis facta. £u'ffent facrificia pro

- la capite libri feriptum eff de me.) In.

Ciüm, per]

Hebreo eft, ;z volumize libri feri-

$0 non pla

peccatis jam expiatis.

pram eff .de me.

Itaquc illud zz ez-

S. Ideo imgredien:s mwzdum;) Chri-

Ü feq-uens.

pite , idem eft, ac /z [!mma, & figni-

Obeientiam

ftus ut peccata auferret veniens, &

ficat, fummam tótius fcripturz Chri-

: Cita Ette ve;

ingrediens mundum per fuam incar-

ftum effe, quia ut.dixit Dominus.

nationem , dicit Deo patri.

I0. In [

Luc. ult. Oporzez impleri, qua [cripta

mis) Quif

Hoffiam.) Scilicet cruentam hirco-

fu.nt n lege Moyfís, & Prophetts, 64 PÍal--

&t.

m

rum, atque taurorum.

mis de me, & Joann. 3. dicebat idem.

Chriftus : Seruzamini fcripturas, quta

tris, d qui

Oblationem. ) Scilicet incruentam

15 fandi

fimilz, vini, panis, olei , &c.

illa (unt , qua tefiimonium perbibent

-

þsx

! Nocuiffi.) O Pater.

de ze.

"

. S btintiy

Corpus autem 4]7!4/5 ml.þh) Quod

Uz factam,

Deus, voluntatem tudm.) ü

W per t

T6r6 M

tibi in facrificium pro peccato offe-

Id eft, fcripture omnes teftantur me

15, Ut vgl

ram. In Pfalm. 39. n. 7. unde hac

ad hoc venturum effe in mundum,

Qbtulit f .

petita funt , yulga;a. editione habe-

ut facerem voluntatem tuam.

- "Q (andi

rE

2

08

40

-CA PU/T b

ïngulo; :

9. Su;;)erius dicens : Quia hoftias, & oblationes, & holocau-

tomata pro peccato noluifti, nec placita

fun(titibïi, quae fecun-

dum legem offeruntur,

.

| hir,cqruq

. 9. Tunc dixi: Ecce vent

05 ut fäciaäï', Deu/S à v..olvunta'tem

tuam : aufert primum, ut fequens ftatuat.

.& oblati'o-

lationem COrf-

Io. In qua voluntate fanctificati fumus per ob

nt,

poris Jefu Chrifti femel..

tüm eft de

11. Et omnis quidem

facerdos praefto eüïqüotid-ine ihini-

ftrans, & easdem f&pe offerens hoftias,

X

quae numquam pof-

funt auferre peceata.

MR P URRDTNAED

] SQp&rius

12. Hic autem unam pro pecca

tis offerens hoftiam? in fem1

nf nii,

piternum fedet in dextera Dei,

.

lum fit, &

*

s * Pfal.

15. De caetero expectans,

donec ponantur ..inimlfci eju

é conci!ian-,

fcabellum pedum ejus.

: 109. 20'..

I Cor.

14. Una enim oblatione co

hfummavit in fempiternum fan-

oiocauüa. '

15-.25—.

j ro PCCCH-

&ifivcato.s.

1«. Con-

Eee 3

ido peccato,

B 2'—

9. Superius diceus. ) d eft , cum

II- Ef ommis 71;id?m Sacerdos.) M e-

n poi IIW ;,

dixiffet , fcilicec David Pfalm. 39.

teris lecis.

placit funt.

Senfus

citato , in perfona Chrifti.

Praffo eff quotidie.) Frequenter, aut

ntadeo -

eft: Chriftus, qui paulo ante dixe-

fingulis diebus fiftic. fe altari facrifi-

m offenfum

rat, hoflias & oblationes noluifti,

caturus.

Easdem.) Ejusdem generis-

quia videbat eas Deo non placere,

,

D

i. ) Qu

nec eum placare, tunc dixi: Ecce ve-

12. Offerems.) meoctyeqyxag , 1

hd

ibi plicere,

nio, ut faciam voluntatem tuam , o

eum obtuliffer.

M

ideo me-

Deus, & in ara crucis immoler.

Iz femþiternum fedet P

dextei-'d

)

Det.) Quafi dicat , Chrifto non eft

qnod mihi

Q. Aufert primum.) ld eft, aufert

'ad*-facieq-

prius & vetus facerdotium & facri-

opus pluribus hoftiisynam unica omnia

expiavit, celumque fibi & nobis re-

ficium, per hoc quod dicit; facrificia

Fa;eme.) l

Deo non placere.

a dextris Dei.

feravit, ut in eo jam gloriofus fedeat

e /tht /27"»

Ur fequens ffatuat.) Scilicet Chrifti

lod m t

13. De cetero.) .vo Aortüs , id eft,

obedientiam & facrificiüm , cum di-

quod [upereft.

,, & higu

cit, Ecce vezto , Éc.

3

.Dozec pan:gntur*inim;ci, &'7.) Do-

yurg VUl

; Dominus

IO. Iz qua voluntate [antifats fu-

nec omnes adverfarii ejus perfecte

yi ferta

»u:) Quafi digat atque' ita factum

illi fubjiciantur, velut pedibus calcan-

eft. Nam per illam voluntatem:Pa-

di, ita ut amplius nocere

j É d-

tris, ad quam faciendam venit Chri-

quod fiet in die judicii.

non poæpc,

cebat idf"n'

dT WM

ftus, fanctificati & juftificati fumus,

I4: Una enim oblatione con[ummavst

& obtinüimus per unüm facrificium,

n fempiternum [an&ificatos.) Datcau-

j f:r/lllk?lf "

quod per tot legis fac

rificia obti-

fam , cur Chriftus jam fedeat a dextris

nere non poteramus.

Nam Chri-

Dei, tantumque expectet , ut inimici

Faf IW") |

dantur m

ftus, ut voluntatem Patris perficeret,

fuis pedibus:fubjiciantur. Caufahegc

obtulit fe femel in cruce, & illa obla

^

eft, quia una fui oblatione Chriftus

emundim:

omnia confummavit, ut nihil jam ei

T

tione fan&ificav it nos.

-

LI

-

406

EPISTOLJE B. PAULI APOST. AD HEBRIEOS-

)

Ij' Conteftatur autem n

X

N Qua

.enim dixit :

,

os 1& Spiritus fan&tus. Po&quam

Jamen, d

* Jere.

16.*Hoc autem teftam

entum , 'äuqd ,teüabör. ad illos poft

, Etf

21L-35- dies illos, dicit Dominus:

( 9 ÀCC

upra

dabo leges meas in cordibus eo-

g. g.

rum, & in mentibus eorum füperfcribam eas :

-

- Corda a &

E

I7.

I o3. Ter

^

.. bor amplius.

Et peccatorum, & iniguitatum eorum jam non räþo-rdæ-

- (fidelis en

18. Ubi au

2

- u

peccato.

tem horum remixfüor: jam n'orn eft leatic)x pro

- & bonorur

'xo9. Hà

bentes itaque, fratres, fiduciam in introitu Sari&ö-

25. Non

Tum m fænguine Chrifti,

eneccsesercer t

20. Q " am

o&'erendlrtn-, laborándurm , pe»rfi&ien;

Dando leges meas 12 cardibus eortm.)

26. Quam

dum. reftet.

r

Quam prima

Quia per Chriftum gratia & charitas

- Cen[ummavit.) Id eft, dedit con-

diffufa eft in cordibus noftris.

"Nnum, )

fummatam oblationem, confummatum

CX EF peccatorgm, Oc.) ld eR.,

- imprelam,

& perfectum pretium. redemptionis,

fubdit, & peccatorum , €c..

-

Vrventem,

N

& fanctificationis noftrs.

S

perpetue eff

18. Ubs antem horum eff remiffo,& c.y

In fempirerzum.) Nam htc oblatio

ld eft, ubi peccatorum facta eft re-

; G llorestem.

ufque ad finem mundi, & in omnem

miffo , nullum locum amplius habet

- duit.. Vd«

«ternitatem eft valitura.

via vivens &

oblatio feu victima pro peccato, qua

Sanétificatos.) csg ä-qx:aföp.&'*veg,'ea/s

lytrum condignnm perfolvatur pro

& Chifts il

qui [ancisfrantur, nam oblatione illa

peccatis , pretiumque comparetur, cus

in cruce facta, qui ad Chriftum per

jus applicatione omnes reipfa a fer-

Der velam

fidem & baptifmum accedunt , fancti-

Caro Chritti

vitute diaboli & peccati liberemar ,

fBcantur ; fit enim illis applicatio ejus

juftificemur, & fanctificemur. Vide

- Citut, qui

oblationis, ut etiam per alia Sacra-

di&a fupra hoc eodem cap«num. 9. —

[ cm fantbu

menta, & bona opera, quibus appli-

IQ. Habentes 1taque fratres , &c,

L TMuc prebel;

cat nobis generale & confummatum

Hic incipit pars moralis Epiftole,

[ Tütatem u

facrificium, pretium, & mezitum fux

qua hortatur illos ad conftantiam in.

E tebut. enim

Crucis..

fide & pietate Chriftiana, ne fcilicet

- tiften per e;

15. am.?/lm'r ;zmem' zos E5 Sp*äri—-

ob Judeorum perfecutiones, odia , &

t A. Ej

£55 Sanilus.) Grace paervps', id eft,

bonorum expilationes , ab 'ea defci-

| 9. habent

teftimonium perhibet ejus' veritatis ,

fcant. -Senfíus autem eft: Cum per

T ugnum.

fcHicet , veteris teftamenti facrificia

Chriftum veram peccatorum remif-

ipr dig

beneficium fervari novo.

non potuiffe auferre peccata ; fed hoc

fionem confecuti fuerimus , & ipfe

: 'ver *, que

redemptione noítra peracta in coclum

m

. Poflquam enim di:&it.) Jefe&n. 31- n.

afcenderit, & nos fiduciam habeamus

22' Cum U

33. Hic eft ille idem Jeremiz locus,

introeundi: in fanéta, hoc eft i

quem fupra citavit c. g. n. 9.

"

X

U g

& fiteerg Q

ftem beatitudinem.

. R,

16. Hoc antem toflapsentum, quad te-

Inm imtroitu fanäomm.) Qua

(ï/. dicat,

B P['m't u

fí4bor, ) "Veftamentum. & pa&um,

in ipfo Chrifti iutroitu in fanéta fan-

quod inibo cum:

&orum , id eft , in celum, habe-

le—n.a fl

hujusmodí.

populo meo , erit

mus f

lotihus dub

pem nos etiam in illud inggef.

IP "f Cri

of dies illos.) kd eft, poffquam a

furos.

mentü)US

meé & a mea Ecclefía rejecero Judaos

Im fanguine Chriffs.) Per fangui-

Ut

Ancredulos,

al

| 8

A

nem Chrfti, non per l:aCïiücia'legls

ifperfi

E0S

CAPUT X

407

hum ] . 2o. Quam 1mt1av1t nobis viam novam ,& vwentem per ve-

lamen )-id eft, carnem fdam,

Paf

t illos poft

'31.. Et faceï dotem magnum fuper domum mBel:

Cordibus eo«

22. Accedamus cum vero corde, in plenitudine fidei, afperfi

, Corda a confcientia mala, & abluti corpus aqua munda,

lo recorda-

fd

23.

Teneamus fpei noiï:ræ confeiïïonem mdechnabllem

- (fidelis enim eft , qui repromifit )

oblatio pro

24. Et confideremus invicem in provocatlonem char:tatls,

& bonorum operum:

roitu Sandte-

25. Non deferentes colle&ionem noüram ücut confuetu-

dmls

20. Qu

avdibut etrum.)

Q.O Quam Iniliavit nobis viam.)

lege mundabancur, -que erant im-

Quuam primus aperuit & calcavit.

munda.

tia & charits

-Nevam. ) INullius adhuc Veüwns

noftris,

4 con[cientia mala.) Id eft, a pec-

g

Id

impreffam.

catis que confcientiam maldm & vi-

d. p

Vaventem.) Id ePc permanentem ,

tiofam efflcuunc

'quafi dicat, puris

perpetue efficaciz , vigentem fempet

cordibus accedamue ad Deum.

ff reniff D)

n lida d ie-

& florestem, qu& ad vitam «ternam

Et abluti corpus aqua munda.) Id

ducit.

.X«1 dicit wveztez , quia hec

eft , accedanius cum fiducia, cum aqua

amplius dabet

yia vivens & animata eft caro Chrifti,

ba-pnfmx » que peccatorum maculas

o paccato, qui

xdolvatur pro

& Chriftus ipfe, qui de feipfo dixit,

[4

abüerglt, mund.ti fimus.

Egc /'uzn via,

23. Teneamus [pem noffra conf c[fieni : .)

omparetur, cie

Per velamen ,- 1d cy? carnem fuam.)

Id eft, nullo modo dcferamus fidem,

pl a

Caro Chrifti recte per velum (ignifi-

uam , fufcepturi baptifimum, coram

ti iberemir ,

jcemut

d

catur, quia ficut velum operiebat ar-

Ecclefia publice confeili fumus. Eianc

cana fanctuarii, & tamen ingreffum

Vocat confefonem /pet na/t'rd, quonmm

cpenm. 2

illuc-prebebat ; ita caro Chrifti divi-

fide quaxm confitemur, nititur fpes,

fomis J f

ais Epiftes

nitatem quoddmmodo obtexit ;5 la-

&

& illa confeffione profitemur nos per

tebit enim. in homine Deus,

fidem & bona opera fperare vitam

sonftantian i

tamen per eam ad Deum adducimur.

&ternam.

a, f fclitt

92I.

Ef facerdotem | magnum. ) Id

Ipdeclizabilem.) Firmam & mcon-

ones, odiàs

eft ,

habentes. Chuftum, facerdocem

cuffam , qu& non vacillet.

abe dtra

imnagegnum.

dee/t.f enim efb qui vepromifit. )

J

et: Cum d

Super domum Dei. ) Ecclefig uni-

Verax (& conftans i in Promliïis.

atorum ren

verfz , quæ eft domus Dei , prate-

24 Con[ideremus imvicem .im. provo-

ffis ,

)

&um.

cationem . charit atis. ) Id eft, fecun-

aQ in cam

Q2. Cux vero corde.) Id eft, re&O

dum ea quibus ad chancacem

& bo-

jam habeants

& fincero corde ad Deum acceda-

na opera preftanda excu:emur

Non

inus.

c eft i e

confide:emus proximum , ut illi invi-

da plegitudiue fedei. ) Id efít, cum

dedmus, auc noceamus, fed potius ut

anf' dicab -

jlena fide , nihil-de Chrifti promlf-

incitemur adeadem bona opera aggre-

!

fundta fate

jonibus dubitantes.

[

dienda, in quibus ille fe exercet.

sluif , tube

Afper/i cor(l;z

Íd eft, in cordlbus,

25.

; Non, deferentes colietlionem mo-

üllld itgre"

& mentibus nofïns luftrati finguine

ffram-) Quafi dicat, non alienantes

Chrifti,,

eoque emundati.

Allu(hc

vos a cetibus, ad quos Chnünnl

Pa ff'"ä'""

ad afperfionem fmgulms, qua in

convemunc.

"

wlficm lj

d

[

4e9

EPISTOLE B. BAULI APOST. AD HEBRJEOS

x

dinis eft q

uibusdam, fed. c.oiifol-agtes'

) Horr

" & tanto m agïs quanto

videritis appropinquantem diem.

L)

.

.

2 hemi

*Sup. 26.* Voluntarie enim peccanti

bus nobis kpoff;- acceptam no-

- pati, mag

6. 4. titiam veritatis, jam non relinquitur pro peccatis hoftia,

*

2 Ettn

Gaculum f

27. TTerribilis autem quaedam expectatio judicii, & iznis

. sgemulatio ; quee confumptura. eft adveríarios.

: effethi

28. Irritam quis faciens legem Moyfi, fine u

lla mä(eraytioþne

j Nm

*Deut * duobus, vel tribus teftibus moritur :

-

1

* flrorüm cu

27. 6.

Matt.

29. Quanto magis putatis deteriora m

ereri fupplicia, qui

- liorem & q

x

Filium Dei conculcaverit, & fanguinem teftamenti pollutum

19.16.

r. Nolit

Oanl

L

uxerit: in

quo'«fan&iücatus eäft, &'fpiritpi gratiae co-ntþu'm'e-

- gnam habet

9.17. liam fecerit ?

X

2Cor.

»6. Patie

40. Scimus enim qui dixit: * Mihi vinditta & ego re

tribüam.

- ficientes;

I3.1.

* Deut

Et iþerum : Quia judicabit Dominus populum fuum.

Ctmer ia -t n

.31. Hor-

2.395..—

Om.

lripturis er

xit, &c. (ritis

12.IC.

Sicut conþtctt;dini: eff 7uiäzzsd4m;)

Etr 'igm"s 4mu141z'o;) Scilicct relin-

Mibi vindif

Id eft , üt faciunt aliqui tepidiores.

quitur. Ignis emulationem , id eft,

. Nel etiam notat aliquos , qui ab Éccle-

zelum, ,vocat ejus vehementiam, pec-

&Y Ex «

catorum ultricem.

- vindidam ref.

fia recefferant reverfi ad Judaismum.

Vel igni veluti

| mem fore ter

Sed con[olautes. ) Confolationem

fenfus, & impatientia tantz morz &

concipientes, fpe vicing retributionis.

dilationis attribuitur.

*

- toc telmoni

Et gteryn,

In Grzco.eít , zapaxaAS»rsg ,' quod

QQ. Irritam quis factens légem Moyff.)

verti poteft, ex&erzazzes, excitantes,

Id eft, fi quis legem Mofaicam vio-

fcilicet vos mutuo ad patientiam ad-

laverit.

1 us ;

verforum , &ad fpem bonorum , que

29. Deter

-

X GL punje

jora fupplicig.) Id eft,

3. Hirygy,

expettamus.

graviora.

71

4

- Dei vivem;;.

. Appropf'nqugnt.em diez.

) Judicii fci-

9 F

'um Det conculcaverjt.)., Illum -

- licet , vel mortis.

deferuerit, & abjecerit p

N

-

^

Omtià wecc,

26. Voluntarie enim peccantibus. )

ab ejus fide.

-

er- apo&aäam

EE NT

; && ( mor

- Peccato , fcilicet apoftafiz, & volun-

Sangninem tefflamenti.) Id eft, fan-

Y« Mney,

tarie difcedentibus a Chrifto & Ec-

guinem, quo fcdus inter Deum .& ho-

..-

ET

clefia.

mines percuffum eft.

91 Ttvo

gJam non relin?uitur pro ,pecmti: bo-

Pollutum . duxerit.) lta contempferit

] quies Yos o

ULTA

ffiz.) ld'eft, agre & vix relinquitur

ac fi res effet immunda & polluta.

' hoftia pro peccato, qua peccatum il-

lu quo fantlifrcatus efi.) Per quem

LU Qui ba

|

lud expietur ; tum quia tales apoftatz

tamen fangvinem redemptus eft , &

liminasi

emundatus a peccatis.

Jatuug, (é

plane indigni funt venia , licet auxi-

9m.) Mu

lia fufficientia illis non dene

entur;

Et fpiritut gratis. ) lId eft, Spiritui

tum quia fua . certa malitia

&

infi-

fancto, grati& auctori.

[

y E in,;

delitate claudunt

Contumeliam fecerit.) Injuria afficit

f fv Partia

ricordiz.

ïfontïgs divinz mife-

p töat' u 4f

Spiritum fan&dum is, qui recedit a

27. Terribilis anutem

Lþqkæ.rl—am expcäa-

Chrifto , propter quem ip'e Spiritus

] DBephor, £

f'üm

^

110 judicii.) Id eft, fed relinquitur ex«

venerat ad ipfum fanctificandum.

D p

P

efctandum terribile

$0: Sctis enim qui dt'xif,) Quafi

üm

3Q

judjcium, damna-

tio, & punitig.

-

dicat , - vobis -Io.quor Hebrsis , qui in

J &6/'('40(

É

05

CA PUT x

499

ingis qüantoif

A3. e Hofrändum eft i

ncidere in manus Dei viventis.

CCDtam mp« -

32. Rememoramini autem priftinos dies: in q

üibus illumi-

nati magnum certamen fuftinuiftis paffionum :

3

hioftia,

[n

. 33. Et in altero quidem, opprobriis, & tribulationibus fpe-

&aculum faCti: in altero autem ífocii taliter c

(di, .& irnis

"

,

onverfantium

effe&ti,

mï(öratione

534. Nam & vin

&is cömpam eftis, & rapinam bdnorum ve-

i

flrorüm cum gaudio füfcepiftis

)

þplicia,, qu

; cognofcentes vos habere me-

liorem & manentem fubftantiam.

Yi pollutum

35. Nolite itaque amittere confidentiam Vefïi*am/,

quæ ma-

d colnru,me-

gnam habet remunerationem.

26. Patientia enim vobis neceffaria

.eft : ut voluntatem Dei

);'revtribwuam.

[I]

f?cientes, repg:rte'tis promiffionem.

'Lgr.Hor-

n O

fcripturis eruditi xgof'ci.s eum qui di- — . £» zírereo astem.

xit, &c. fcitis hanc effe Dei vocem.

portio vero.

) r8re ài, id& eft,

Scilicct relite

Mibi vindiia.) Mihi vindictam re-

nem , id &t,

Secii taliter. conver(antium 'efcäï;'.

)

mentiam, pec-

fervo. . Ex eo autem quod fibi Deus

Id eft, ultro focii

d

eri volaiftis eo-

vindictam refervat, indicatur punitio-

rum, qui fimilia: patiebantur , tum e

] icti vduti

nem fore terribilem.

Sumptum eft

;

Judaismo , tum e Gentilitate conver-

TZEFF moræ— !

hoc teftimonium ex Deut. 32.35.

forum , illis compatiendo,

Ef iterum*.)

tum poteratis juvando.

ö;eos q'uanï

2770

Deut. num. 36.

Eodem fciliþet', cap.

['ofaicam vIo»

J"4dicabit Dominus

pþpu/uw

34* Nam &f vintlis compaff effis.) In

fu?m. )

Grzco eft, Ocepdi u&, id eft, visuta-

Id eft, puniet & plecter.

M.) [d eü,

31. Hiorrendum ef incidere n tnanus

lis meis. Vulzatus legit 2:eq.ioig.

Dei wiventis.) Niventem appellat, quia

Et rapinam bouorum vtfirarum , €f c.)

zier/if.)' [Ilom

:

E« pafli. eftis bona-veftra diripi, pa-

l

omhnia peccata videt, contra illa ira-

er apoltlam ]

fcitar & punit ; contra quam faciunt

tichti & gaudenti etiam animo.

;

€&ca & mortua idola Gentium.

Melsorem 6$ manemtem : f"bf antiam.)

i Vi et, fir- -

Divitias meliores, & thefaurum in cce-

Q. Rememoramisi prifiinos dies. )

| Deu»m)ö;z l0-

d eft, revocate vobis in memoriam

rantur.

lo, ubi nec:fures effodiunt , nec fu-

quales vos olim exhibueritis.

contempfen't

lllumzati.) ld eft, baptizati, olim

?

"3 $. Nolie ;m?.aze amittere cenfiden-

; pollute

enim qui baptizabantur dicebantux il-

.

Ham-cvflram- w dmofhuNeTS , nolite

: ) Pg[ quem

Juminati.

abjieere.

Nomirne cozfdenris divitias.

,nge D

Ma gnug) certam

e2 : f'eflin usfis paffo-

illas cceleftes intellieit , quas fibi pa-

2wn.) Mlulta forti animo toleraftis.

tientia illa eximia comparaverunt. Vel

eü ,, Spiritui

Ez in altero quidem.) 'räro; /..Läïvx,

fenfus eft : Nolite abjicere eàm confi-

id ä&

partim.quidem.

^

dentiam, quam ex confcientia

"

:

h;;'uiia iffci

Spethaculum fa. ) Searpifáutroi ,

rum operum concépiftis.-

boþof

j reelit 3

metaphora fümpta ab iis, qui in thea-

, 36 Patientia e

"

nim volis eff tlcaefd'-;v

ip' Spirits

trum; in publicum omnium confpe-

ria.) Quafi dica

t, nulla re porro in-

andut

ftum ,-aut cum gladiatoribus , aut

if

cum beftiis pugnatari mittebantur.

digetis-alia , preterquam fola patien-

4 ) Qn

tia, cetera habetis omnia.

1494

qlll n

p AU.cum üw.Mgnacb. Tom. li,

x

$

-

-

7G

EPISTOLJE B. PAULI APOST. AD HEBRJEOS

*Hab.

, In ha

37 *Adhuc enim modicum aliquantulum , qui venturus eft

*Fidt

2- 4 vemet, & non tardabit.

om.

invifibilibt

d.

387

uftus autem meus ex fide vmt, quod ü fubtraxerlt fe,

*(Jal

'mon placebit animze meze.

4 * F

*per qui

3.1I.

39. Nos autem non fumus fubtra£tionis filii in perdltlonem,

fed fidel in acqulfitlonem animae.

; nium pert

adhuc loq

^CAPUT XI.

ucpncsnmboumasuusen

deem magnifice commendat ex a&tis patmm a mundi exordio usque

us vox füb

?,

nfica, !

ed David , ac Propbetas : é» in zmzfver]itm quanta patrarmt

u obf

ac pa[ ; fint per fidem : nec tamen plenam adbuc

fondamer

acceperunt retributionem.

vflntans ; n

Jne ert

f

St autem fides fperandarum fubítantia rerum, argumen—

- des eff fnb

i

,xE

tum non apparentxum.

um fperand

zln

T

facit ut bor

exiftunt, ce

fritora. creda

ür 'valunmzem Dei facientes , 6fe.)

58- 7u/fus 4utem meus ex €de v;-

Ut cum usque ad finem manferitis in

vit.) interim dum advenit C!m&us

de ac fi jam

— fide,

& in ftudio bonorum operum,

liberator.

Apoftolus hoc loco przs

oculis cerne

participes fitis promiffionis bonorum

ue fpectat illud officium fidei, quod

iplt qudf |

€cleftium.

4

eri gere, fuftentare, & folaru ho-

cults mentts

minem in mediis malis , ne in iis fe-

Faciente.) monoa»rtog, cum fece-

& deficiat ;

certitudinem

:ln,f.

rendis tm(rctur ;

- fed

dat rebus q

3 Adkuc enim- madgcum 41:7u4;ztu-

cum patIEDtla duret 'usque in fïnem,

&u & Tent

ium) In Grzco eft, uxpóv 070v 0c0v,

donec apprehendat bona promiffa.

Sperandar

Quod [f fabtraxerit /E) Scilicet-pet

4d efl, parum tantum tantum , id e(t,

Italice flfmh

uI , 1d

tanullum, perpufillum.

incredulitatem , diffidentiam , pufilla-

Tantur,

geminatione dicimus, 4fcora wn poco

nimitatem.

4 gume.

- goco , funt verba defümpta ex Abacuc

Non placebit anima mu) Non mihi

L 7&! (vxag, !/7,

d:ap 2. num. 3

placebit.

revclano |

-39. Subtrationis fü-) Fllu fubtra-

Qui venturus eft.^) à cgvóut»og, id

