utentes verbis arte compöficis, ,nec

Xtis : f

Praf

oratione

*

uzda Dej.) —Maxime abdiFa.Dei

per humanam fapibgcïam in-

$, (

myPceria. :

ftructa.

nales

II. Qm': enim /aäminun; fese , quafunt

Späritualiä'u:

: /þijit:i;l;a caþzparkn-

hamigzigz &7c.) Quafi dicat : Quemad-

fes.) Quafi dicat : Spiritualia per

4 (

modum ea que funt in humana men-

fpiritualia explicantes , & accomodan-

tem: ]

n

te recondita cognofcit Spiritus , id eft,

tes myfteriis

explicandis cogvepie'n—

lo*

mens & intelligentia, que intima eft

tem fermonem.

sl

in homine: ita qua. funt. Dei, & ad

dedit

ejus naturam , aut providentiam , &c.

I?].., dnimalis xmiem;—b.om,o.) Qm fci-

licet fenfus tantum & nat

urale lumgn

6

pertinent, novit Spiritus Dei, " qui

rationis fequitur.

dit

eandem cum Deu naturam habet &

C Stultitia enim eft. illi.) Nidenturilli

cognitionem.

I2. N?s antex» »non k-

abfurda, & cum ratione pugnantia..

16

!

uitum. bujus

Spiritnaliter. examinastur.) Id eft,'

m

mundi accepimus.

]de

,

non fumus

fpirituali intellectu , & lumine fidei

vinibu

inftituti fapientia mundana & fzcu-

examinanda , difcutienda &

lari.

:

da funt.

-

x

s

di jüdicag-

Qu

te4t el

Sed fpiritum Qui'ex Deo

e

i

e-) Id eft,

I5. Sþir;;l;dll-l autem. ) Judicat ,

1 Smj

Spiritum Dei.

Omnia p

thente

Ut feiamnms . qua « Deo donata /;"Zt

er fidei lumfsn difce'rnic' &

nobis.) Quafi dicat : Hic fpiritus re-

intelligit.

«& 6j

velat nobis que & quanta bona a Deo

Er spfe a nemine juJicatur.) Qui -

videlicet non fit fpiritualis ; nullus

W

nobis donata fint, nimirum tanta,

enim qui intelle&um in obfequium fi-

quanta nec oculus v

ikdic-, nec auris au-

dei non fubmiferit ,. & lumine hoc fu-

dum

divit, &c

l

pernaturali illuftratus non fuerit. de

U

.I9. Qua &5 loguimsur. )

Id eft, Quæ

doctrina , quam fpirituales homines

eadém tradimus.

hoc eft, fideles, coleftis luminis par-

otnibus. -

aliis , fed Jop paiíun

ticipes ,, tra

Iem

dunt, rede jqfli;are po-

N

Nen. f(x da&is? &« ) Id et, non

telt..,

N

E

N

*

93

CA Pb U 'r'* I & Ilf

fpirits

16. fQ

nis enim cognovit fenfum Domini, qui ihfh*uat eum ? /Sap.

z

3

Cogno-

.. 13-

Nos autem fenfum Chrifti habemus.

-

lfaie

-

. 40-I13-

iüs*,' fed

à

CAPRUT I .

ROm.'

ita füat

x

1

Corintbiis adbuc carnalibus mon potuit Paulus pradicare recotidi- 11-34-

1a fidei myfleria,; contend«bant enim de bis, qui tantum minifiri .

plentie

erant, cum [olus Deus po[fit gratia ; ac voirtutum dare incrementa,

b cgm-

folusque Cbriflus fit fidei fündamentum : [uper quod.quis bene, aut

t Spiri-

male fuper «dificavo

erit, patebit in die exauitis. — [Non e[f *uto-

5 quia

ldndum Dei te

mplum quod fumus nos, nec in Det. — —

*

*

minifiris gloriandum.

: judi-

'T'ego, xfrxätres, non potui vobis loqui quaiï fpiritualibus;

fed quafi carnalibus. "Tamquam parvulis in Chriftoy

: | E

2. Lac vobis potum dedi,non efcam : nondum enim potera-

ls ,. ,ne'cl

tis: fed nec nunc quidem poteftis : adhuc enim carnales eftis.

.. 4.. Cum enim fit inter vos zelus , & contentio : nonne car-

tiam i«

nales eftis, & fecundum hominem ambulatis ?

at

4. Cum enim quis dicat: Ego quidem fum.

É

í

Pauli, alius au-

alia pet

yodáne

tem: Ego Apollo, non

ne homines eftis? Q

;

uid,.i'gitur eft Apol-

lo ? quid vero Paulus?

L]

2

.

nvepien-

t Dominus

s. Miniftri ej

us, cui cre

digi&iæ & '.unic'uixque ficu

*

Q

dedit.

e ]umet

entum v'de-

t: fed Deus increm

lt.

lgntafiz Apollo ri'gai/i

3

- Itaqgg

ntarill

jantia,

x 16 Quis ekim cognovit j?nftgm Do-

enim hujus/modi cibi & doctrina ca-

&

Id eü, j

ami . quis humanis tantum

P

aces eratis.-

fe fidei

mini? 9)

,-3.

Zelus.) Invidia, & ftudium þartiumi.

.viribus confilia Domini cognovit?

| Secun

dum hominem ambnlatis.) Miedu

udicat

Qui inffruat eum.^ Syrus, wt de-

ceat eum.

,

humano'& ca:nali, non fpirituali.: .

Sen[um — Chrif

4 bhabemus.) Id eft,

- Ego fum Pauii. ) Scilicet fe&ator.

lidicät !

Nonne bomines eflis ?) |deft, huma-

dC

mentem, & intenigentiam, nimirum

nis affe&ibus & carnalibus obnoxii.,

.ex ejus revelatione.

. Minifiri ejus , €$c.) In Greco

Q d.

r

Lirnalibus.") Id eft , carnis fen-

fum adhuc fequentibus » noü-

eft , Nifé miniflri per quos credidifhss, -

aj]us

[

dum plene fpiritum..

À

Et unicuique fecundum quod Dominus

um f«

Parvaulis 15 .Clyri/?a-.i

dedir.) Miniftri funt div.rfa " haben-

hoc l-

) In Ch;*i&i my-

tes minifteria , pro ut cornmunis eo-

ait d

&

fteriis adhuc rudibus.

rum Dominus cuique dedit.

omine

Q. Lac voli: potum dedi.) Humilio-

3

- rem ac fimpliciorem do&rinam.

- 6. Ego plantavi.

4

Scilicet vos in

j pl*

Non efcam.) Non cibum.folidum.

fide, primus enim omnium Chriftum

e 0*

- vobis annuntiavi. .

Nondum enim. poteratis. ) Hf)nduln

94

-

| EPJS'FOLE I B. þAth AD gogïüfaxos

-7. ltaque neque qui plantat, eft al

iquid, neqpä qui ,ri,gatg

, Ut

. fed qui incrementum dat, Deus.

*

dedarib

HP fdl -/'

8. « Qui autem plantat, & qui rigat, unum

f pnt; . b Unus quis-

ur

gle fit

61.15. que autem

i

14 3

2Niatt borem.

:

propriam mercedgæ accipiet fecundu;p, füum la- -

,

I6.I

od

dem a«

R

,l.

[) x

9. Dei enim fu

1. 8

*

^

2. 6.

dificatio eftis.

f

vus €

lat.

1o. Secundum gra

tiam Dei , llqæ data eft Bnihi, ut fapïäaä

16 ^

6

5. archite£tus fundamentum pofui: alius autem fuperzedificat.

t m v

Unusquisque autem videat, quomodo fuperecedificet.

Jp3

11. Fundamentum enim aliud nemo poteft ponere, praeter

Doss. :

id, quod pofitum eft , quod eft Chriftus Jefus.

dbl

.12. Si quis autem fuperzedificat füper fundamentum hoc,

inhoc

; ftipulam, .

aurum, ':aljgeütumï lapides pr'etiOfOï? ligna, foenum

1j

um

3. Unius-

D

Gs

pr?l/a rigrz'vt;t.n)xRingre ; etdee. .. Semrzdmþ grati'ar);ï: De, , €&fc, )

-

rinz Chriftiane jam plantate. &fun-

Quiafi dicat , non mea eftfabrica Ec-.—

quæ met

Tum , d

datz, fuperaddere precepta, quibus

clefiv Corinthiace , licet enim ego .

illa confervetur & augeatur.

quafi architectus prima illi s fundas '

- La

- Sed '"Denus incrementwm. dedit, ) Id

menta evangelizando jecerim , tamen-

pv

eft, interius dedit vitam , & vigorem

quicquid ego in ea £eci, non meis,

autem c

gratie ad crefcendum & adolefcen-

fed g.atim DJei viribus eifeci, itaque .

Ligna

dum in fide, virtute & chrifti.nifino ;

Ecclefix veftrx iabrica, non miht

tam pi

Toc entm folius eft Dei.

fed gratie Dei trióuenda eft.

;

pompx

— .. Neque qui plamiat ef altquid, & c.)

Adus autem faperadi/eca:. ) Quicun-

nonad

Quia licet foris fuum exhibeant mi-

que poft meum difceiium ad vos ve-

I3.

nifteiium ,. non tamen actione fua in-

nerunt, uf vos in Chriftiana fide &

efft.)

teriorem attingunt affe&um , vel ve-

doctrina erudirent, ii, quia fidei non -

do pro

etationis in' naturalibus , vel fan&i-

adverfantur, fed,fua addunt ad.ea.

appar

D

cationis in divinis; fed illam quidem

* Die

qu£ a n.e dicta funt, fuperzdificant, -

efficit natura Deo auctore, hanc ve-

Unus tt.z'sque Tdeat quomodo fkperl.

xq fibi foli Deus refervat.

dificet.) ld eft, qualem doctrinam fu-

tevela

9. Qui autem plantat , Ó qui vigat

peraddat, ne forte ex fxci lari philo-

unum [unt.) Id eft, ambo non aliud funt,

-

p

ateb

fophia, qua videntur inftructi , admi-

quam miniftri unius &ejusdem Domini.

fceant aliqua difientanea veritati 4&

Y

j

u

2

Adjutores.) Cooperatoxes:

fimplicitati Chriftians.

B.

«

Dei emim agikcultura effis. ) Quafi

XIs Fundamentum enim , 6c.) Qua--

DAT

dicat, primariüs iftius apricultor eft

D

fi dicat, nam fundamentum quidem

tU

: Deus; femen eft gratia , tractus funt

aliud ponere nemo pot.ít, prater id

prob

bona opera, Deus colit interius per

quod ja&um eft a' nobis; quod Rihil

Opete

Ípirítum. Paulus & A

«

aliud eft,

üam Jefus Chriftus , cu-

dum

exterius per Vocem.

po'Il-ro juvant

jus. vobis

:

dem & dottrinam

: m'ga'-

m

Dei adiffcatio effis. ) Deus ä&;pl*ï—*

predicatione-propofui.

)

marius àrchitetus , Paulus vero &

I2. Zdutum argen/um , lapides ;rät'ip-r- ,

Qyis

Apollo illi fuþfe;viïmtf.

| [os.) Solidam fcïilic'et do&ri-nam,rö

pes

4

L4

F

-

-

4

-

CAP UT 1;1'.

95

ii rigt,

434. Unius&uiüsq-ue opus manifeftum erit: Dies enim Domini

declarabit;

'ndSquiQ

.quiaig igne revelabitur, & "gnivqscujusqvt—le opus

it

[oum h-

-- quale fit ; ignis probab

*

*

I4. Si cujus opus m

-

"

anferit , -guod» fuperäedi-ü'c;ayit . merce-

'dem accipiet.

&i"s-,'Dei

15. Si cujus opus ar

f

erifg,detrimentum patie'tug ipfe autem

[ - falvus erit, fic tamen quaft per ignem.

P.

füpiens

- 16. Nefcitis , qui

plum Dei eftis, & Spiritus Dei habi-

:difi&c'at.

a tem

tat in vobis ?

I7. Si quis

,autem telrhpl,um Dei violavei-it, di'fperdet,illum

c Infra

prater

: Deus. c Templum enim Dei fan&um eft,

quod eftis vos.

etur inter vos fapiens effe

6.19.

t

18. Nemo fe feducat: fi quis vid

2 Or.

1 hoc,

in hoc fzeculo » ftultus fi

at, ut fit fapiens.

6.16.

Md

pulam.

eum.

J

"us mundl ftalti

itia eft apgd D

N

uumpuecz ]

Unius-

9. Sapienti.a eninæ Tu

Scri-

D Uf-)

rica Bc-

" que inerifto habeatur iïrï p.retio, ut aue

Xböris & induftis fructum feret, &

t

juftam a Deo boni operis mercedem.

m &

rum , argentum , &c.

Marroreos ,.

t d5. Deirimentum patie*fur.) P,,aana

" fünda-

Lap:ide:

precofos. )

. Litteft

-porphyreticos , & hujusmodi , non

mulétabitur operans , ita tamen ut

aueem. gemmas 3 .adamantes

, «C

falvus fiat per ignem illum purgató-

T

Do&ri-

rium , fignificat Apoftolus hac fimi-

itque.

Ligna, jesum, ffipulas. )

litudine ardentium flipularum , &c.

quilt,

nam pravam ,

aut inanem, quz ad

uniendos effe doci

P

ompam , & oftentationem referatur,

tores , quifidei Chri-

nona

d folidam audientium utilitatem.

[

i curiofa fuperzdificant.

Docet fal-

[&ïcun-

vos fore, fed ficut eos qui ex incen-

05 V&«

13.

Unigscujusque | opzs manij effum .

ide &

erit. ) Cujasque opus t

andem aliquan-

fa domo elabuntur, & ambufti per

'do proferetur in lucem ,

& quale fit

ienem tranfeunt.

l o

16. Neftiris , 69c.))

Docet Chri&ia-

ad. e

-apparebit.

A

.

*

nos templum Dei effe, quod proinde

Cant.

: * . Dies Dom:i

-

z;.)ld eH-, extremi judicii.

»

"ia inigae revelabitzr. ) Ipfa dies

falfis do&rinis prophanare netas fit.

p«

revelabitur quod fit. Domini, id eft,

- Habitat i2 volis. j Per fidem , gra-

unfi

tiam, charitatem , & doría fua.

phllo-

P

er ignem conüagrationis mondi ap-

17. Difperder.) Mile perdet , «ter-

adm

rebit quod. fit dies ivinz ulcioqis

:

- judicii.

nis addicens fuppliciis.

fl

Et unius cujtsque optes s d.

) Senfus

I8. Nemo ft feducat. )

. Ne (iuis fe

ipfum decipiat.

/

Qi«

eft, igne conflagrationis , quo Deus

$ quis videtur

* jnter vos fapiens ef-

utetur tanquam | juítitiz? fue miniftro :

ídei

probanda , & purganda effe cujusque

fe , &c.) Sapientia fcilicet & eloquen-

2Ui

opera, quod metonymice intelligen-

tia feculi hujus Rhetorica, Philofo-

pilul

phica, mundana, terrena.

Cl«

dum efít, quia nimirum ipfe operans

uretur.

, propter opera ardebit ,

* Srultus fa. ) Salutari humilitatis ,

ineá

I4- $1 cBjus opus manferit , &c.) Si

fidei, & crucis Chrifti ftultitia.

U.

/4

tit

'quis ejusmodi materiam folidam - fu-

Deum.

21 jkpiem..)' Vere, & fecundum . -

eredificaverit, que vim ignis toleret,

&

*. 1g. Sapientia enim l?'fl"f* wnund; ful-

ab illg permaneat illefa ,. is fuila-

.

EPISTOLZE I B. PAULI AD (,ORINTHIOS

06

4 ob Scrlptum eft enim:4 Comprehendam faplentes in a&uüa eorum.

3M1

513

20. Et iterum: * Dominus nov1t cogltgnones fapïentlum,

humano

931'

4l quoniam vanze funt.

4N1

21. Nemo itaque glorietur: in. homlmbus.

fm : q

22. Oninia énim veltra funt, five Paulus, five Apollo iïv-e

h ]ü

Cephas; five mundus, five vita, five mors, five præfentla,

Domin

five futura: omnia enim veftra fum.

nifefta:

23. Vos,autem Chrlfu : Chriftus autem Dei.

6H

pter vo

CAPUT IV

9

UnUs à

INon 1emere judicandum ef? de Dei miniflris : reprebenduntur Co-'.

puuemmeme

. vintbü, qui de mini[iris , & acceptis donis gloriabantur , ac ff illa —

fiemo e9)

ü fe baberent, & Je extollentes contemnebant etiam ApofToles, quam-

ut par &

-meni fibi

enm Paulus illos in Chriflo genuerat : dicit, fe brevi vventu- -

s

exhibeat

4

rutn. Corintbum , quo Pfeudaap(ylolos

5 Mi

N

redarguat

*

& v

f19n oj

oCor. I.

Tnetuo.

Ic nos exiftimet homo, ut miniftros Chrifti, & dlfpenfa-

LI

4 ha

64.,

hs

tores my fteriorum Dei.

1

20 judi

vematur

. ch Jam quærltur inter dlfpenfatores ut Hdehs quis in-

f0 jud

[

3. Mihi

|

1C Tels

fiant

* ntm ej? apud Deum.) Quia mhll faplt:

Apollo ,. & alii omnes homines ,. i-

$li

&falutare, & divinum, fed humi repit

imnO omnes creature cuivis vefi'rum

^non fe 'attollens ad negotium falutis.

üWJeN(

communes funt , voblsque communi-

pntlum

Seriptum eff enim.)

ob. 5. I3.

ter ad falutem veftram procur.mdam

tention

Comprebendam

Japtentes am. o flutia

fabferviunt.

veftrun

eorum. ) Quuafi dicat. eorum aftutias ,

23. Vos autem Chriffs. ) Cujue meme-

z

füccenl

deprehenfas evertam , & oftendam

bra eftis, & polfeffio quafi dicat,,

ftultam efle eorum folertiam."

Ín Gre-

Tuli n

ergo in Chrifto gloriandum, non in

]udicm

co eft, Qxi camfrebmd:t, ut etiam le- -

Paulo , aut Apollo.

48

gitur loco citat.; Job.

Chriflas autem Dei; y- Scilicet eft. Chrx-

181'1 [

20. Scriptum eft. ) Pfal. 95. I1.

ftus enim ,

ahomo, Deieft, qua-

Cogizationes fapiemtium. ) Cogita-

fi Domlm

&c

capitis fui creatura &

Culpam

tiones & confilia hominum , qui fi-

polTelïïo, ita. S. ''homas & Cajetan.

Ton dg

I.

*

d

bi fapientes effe videntur.

Omo. )*Id eft, unusquisque , eft .

40

Vass fum:.) Ét inutiles ad finem

Hebraismus.

falutis conf. equendum

Dz]þenþ'ztores myfteriorum Dej.) Id

b

Te ju

2I.

Nemo glortetur £m bominibus. )

e

» Inyftice , arcang ,

& divinz,

j

Eloquentibus, vel fapientibus verbi

i en

do&rmæ,atqn'» facramentorumChrifti.

Cande

gratia, 'Apollo , Paulo &c.

Q. Hic jam quaritu: , 6 c. ) Quafi di-

judie

92. Omn:ia enim veftra [unt.

| Qua-

cat :

Quod fupereft. illud. in prmms

fi dicat, Nolituin Paulo, illeiri Apol-

providendum eft , ut quibus hzc tam -

Que

-Jo glonan , quxa tam Paulus, quanf |

gravis admmlürauo demandata. eü,

OUU

E

i

Bi

"

J

AL

-

97

atm, |

Mth autem pro minimo eft; ut a vobis —j—udicerf ,auta

b

"humano die: fed neque meipfum judico.

»

E

)Rptillm,

*

:4. Nihil enim mihi conícius fum: fed non in hoc

M

S

[4

L

ju&iücatu

N

fum : qui autem judicat me, Dóminus eft.

Jlo, five

5. Itaque nolite ante tempus judicare,; guoadusqüe veniat,

JDominus : qui & illuminabit abfcondita tenebrarum , & ma-

ræfgntia,

mifeftabit confilia:cordium, & tunc laus erit unicuique a Deo.

6. Hs&ec autem; fratres , transfigurayi in me, & Apollo, pro-

J

d . pter vos: ut in nobis difcatis, ne fupra

quam fc'þithm eft,

K ,!-unus .a—dye»rfus al;el*um infletur pIïO alio.:

-

ntur C«

À

*

-rgu

«t f il

/n'e-fno eörumïvfuo conagl d&fit, fed, . Qui. uminaler 4!]2-07:2;'!4 tenebra-

t, (l

ut par eft; Deo primum, tum mu-

run.) Venebrofas, & obfcutas, &

z

-meri fibi credito, fidum

1 fe quisquev

occultas: hominum co

gitationes ,. &

(

!

exhibeat.

s

actiones.

-

. Mibi autem ,

(ö"t. ) Quafi dicat :

Confilia curdium.y Scilicet quo fine,

-vo vero, fi: de me loquendum fit ,

& intentione quisque fecerit opera fua

etiam in fpeciem bona.

Vel fimpli-

non moror hg

Tnetuo. -

minum judicia, ilf:þ illaï

fpenfi«

citer, latentes c

&

ogitationes vanimo-

- 4b bumano die.) ld eft,

ab hüma-'v

rum.

[

no judicio; quo modo dies Domini

Tunc laus eyt unimiqüe 4 Deo.) Sl

jtis it«

£

. - pfo judicio Dei -«frequenter accipitur,

bene egerit, ut e contra dedecus, &

j Mihi

fic reis dicitur dies, cum citantur ut

peona, fi male fe getleiit.

DoLERKA GR

- fiftant fe judicio.

6. Hsc aurem.) Quse dixi contra

n ,

j ) Grece

inanem diftinctionem , & jactantiam,

veltum

-Sed neque metp[um . jud

d»uxoio , dijudico ; Quafi dicat. Non

& gloriationem magiftrrorum, & de

ymmonie

poflum certo judicare mea Opera , in-

non curandalaüde, & judicio humano.

yrandatm

tentionem , confcientiam, . Itaque nec

TransfeguraUi $n qme , 65 .4po :6, ) De

p

veftrum judicium timeo, nec vobis

me dixi, & de Apollo, quafi nobis

j5 mette

. "^fuccenfeo , fi me judicatis, quia licet

conveniret quod de aliis dicebatur.

dä(.'at,q

mihi nihil fim confcius , tamen in me

In Greco eft, uerig X4u4aríic«, in fi-

non i

jhdiqando falli potlum.

guram tranftuli, typum, & exemplum

"4« Sed mom sm Loc ju/hfrki»g: fzem-)

eOrum conflituiin me, & Apollo.

Chr- -

-Fiéri enim poteft, ut Deus in me

-t im nobus difGarss.

Ut in propo-

culpam al—iquam" vide

fito exemplo mei, & Apollo, difca-

1

non agnofco.

at $ vquam eoo

r

€atis vos quid facere debeatis.

'aje:an.

Qui autem me j«dicat: Dominus eff.)

- Ne fupra quam 'fcr'ipmm eff. ) Initio

Quo circa illi uni zquiflimo . judici

hujus capitis, cum dixi nihil cuiquam

ue',- &

me judicandum perniitto.

noftrum plus tribuendum effe, quam

C

Jarze tempus udicare, ) Quuam-

Dei miniftris debeatur.

[vl

diu enim- non habetur certa rei judi-

- Unus adverfus* aterum Amfletur.) $ ci-:

licet füperbizft, & alteri fe, .aut ma-

hrifti

cande notitia , pondum eft tempus

:

af de

judicandt.

giftrum fuum preferre ftudeat.

uo usque vweziat Dam-z'n

*

m) Chriftus

Preo aíio. ) Pr&ce

primis

omnium Judex. .

ptore, aut prædi-

ctam

gä;'org Evange'Iii.

j n

J?iät': €nm Ca:?c.

Mai:od:. T q;'na-f'lll.

*

*

x*

Ü

98

. EPISTOLE 1. B. 'P.AUL»I 'AD eo'RiNïTmos :

Ó

54. Quis enim te difcernit ?. Quid' autem 'habes quod non

L dl

P fumusg

accepifti? Si

autem accepifti , quid vglforiaris,- qpafli non acvceä-

4

n

peris ?

.

8. Jam faturati

eftis, jam divites fa&ki eftis: fine nobis regna-

$5 i. &b'engt

.

r B

tiss

utinam regnetis, ut & nos vobifcum regnemus.

: 9. Puto enim, quod Deus nos Apoftolos noviílimos ofteü-

E

nl

N

dit, tàm

quam morti

d

mundo, & Angelis , & hominibus.

-

leftinatos: quia fpe&äïcglfürh fa&i fumus

:

OE curff

i. ]

Io. Nos ftulti p

T

opter Chriftum, vos aut

em prudähfes* in

fed not

Chrifto: nos infirmi, vos autem fortes: vos nobiles, nos au-

*

- Usque

ng V0

tem. igï:ïobil,?vsi |

! 61

enim adeo non rägna'muä ,'-vuc-kpocAius

7 Quis eni';;z' te di[gerait? ) Id *eft,

"B

facit exéellere, itaut fis ab aliis difcre-

viliffimi & abje&tiflimi cenfeamur.

. Imus,c

tus, & fuper alios eminens, quafi di-

Noviffimos. ) Id eft , poftremos , feu

cat: Nullus, nifi tu qui inflaris.

*abje&tos hominum judicio.-

quæ Á

- Quid autem babes quod nom accepi-

Offendit-) Exhibuit.

Ea

f2 ) Ne forte fuperbus aliquis. inter*

Tanquam morti. defflimatos. )

; Qqaü.

rogatus, Quis te difcermir? ex adver-

dicat : /«Deus deftinavit nosnon regno

1l 0

fo refpondeat : Ego me difcerno ftu-

& triumphis , fed morti , perfecutio-

tiopréd

ni-& martyrio

-

tempus.

dio, labore, induftria ab aliis, qui-

bus. prefto; fecunda.hac interroga-

uia [petlaculum. fadt

; .kfthu!L*, d. )

, lfl

tione preffius eum urget Apoftolus di-

B eft, facti fuinus ut. damnati, qui

J

tàm fed

in theatro morituri, vel cum . beftiis

dibus

cens: Qwid autem habes, quod non ac-

D.

cepifüi? Scilicet ab alio , nec aliunde

pugnaturi ab omnibusfpectantur. Lo:

tobis

quam a. Deo.

quitur Paulus de fpectaculo, quo

g. Jam faturatt. effis.

Eft fermo

Apoftoli velut homines damnati Judi-

v gnve

orinthiorum

Bent

ironicus quo Doctores

briis fpectantium videbantur expofiti.

irridet.

Senfus eft : Ad fatietatem

Io. Aos

finitss ) - Neftro & fæ?lllil

5

ufquerepleti eftis fapientia , & cete-

- judicio.

^

y

ris donis, ut quidem. vos exiftimatis.

Pro;er

Chriflum.) Cujus EVar;gei'

dm,

Et ol

g«m divires fatls efis. ) Idem figni-

»

4

lii przdicandi.caufa tot pericula &

ficatur.

incommoda fponte fubimus.

f quu

— éfme. mobis regmzti,:'. )

Sine noftro

Pradentes-) N eftro & feculi judicio. -

&um

auxilio omnibus Dei. bonis excellere

Tk'm

I Cirifto.) Cujus Evangelium pre-

^ & triumphare vos putatis.

dicantes fimul captatis Jaudem fapien-

a

anqt

Ef utinam regn:ti;. ) Q

uafi dicat. :

tiz & eloquentiz.

Ün;

Regnum yobis non invideimus , fed

Nos infirmi.) Q

uia multa mala pa-

Graea

timur, nec refifti

Optamus, modo vere regnetis, id eft,

mus, quod e&inül:—

iliquj

Corinthios ad eorum

z

falutem regatis

TMitatis.

, bm,

& diricat's.

*

Vos autem farte:.)

-^Quia veftra fs-

àbjici

ur ös, 0s vvolifcum vegnemus. ) Par-

culari. eloquentia ,. fapientia , & arni-

r f

ticipes facti tanti boni per charitatem.

citiis. potentium , mala ; qu& occur-

pe ;

Veftrum enim: bonum noftrum exifti-

runt, facile avertitis.

. punni

inamus.

Vos zobiles. ) Clari, gloriofi.

üdor

9. Pato eni;;z quoa' Dess , &c. ) Qua-;

Nos autem . ignoh'lcs.

Al

) langlorii , ob-

'm) |

ii/-dicaï: U,tinam, vosrregnetivs; nos

; fcuri, inhOgoxaci, '

-

7

^CAPUT IV..

99

1

l0d non

fr. Usque in hanc horam & efürimusj & ütlmus, & nudl

] aCCe-

fumus & colaphis caedimur , & inftabiles fumu.,

D

12 Ét* laboramus operantes manibus noftris : maled1c1mur * A&,

$ regna.

& ben:dicimus : perfecutionem patimur, & fuftinemus :

. 20.34-

II hef

I3. Blafphemamur, & obfecramus : tamquam. purgamenta

$ often-

hujus mundi facti fumus, omnium perlpfema, usque adhuc.

2Thef

| fümus

14. Non ut confundam vos, hac fcribo, íed ut hhos meos - 8-

chariffimos moneo.

ntes I

I;. Nam fi decem millia pædagogorum habeatis in Chrlfto,

f05 aU.

'fed non multos patres. Nam in Chrifto Jefu per Evangehum

ego vos genui.

Usque

16. Rógo ergo vos, imitatores mei eitote,f cut & ego Chrlftl.

h

i potius

Ammur.

17. Ideo mifi ad vos Timotheum, qui eít filius meus chariffi-

«

mus,.& fidelis in Domino : qui vos commonefaciet vias. meas,

nos , fe

quae fünt i in Chrlüo Jefu, ficut ublque in omni Ecclefia doceo.

*

2

18 Tam—

) Quf

|

Y

onu&os tottius. Cl'VltatlS fcelenbus in

n regno

JI. Ufque, in banc /yaram ) Ab ini-

rfecutio«

tio pr&dicationis nofhæ , ufque ad hoc

mare projictebant, & Neptuno facri-

tempus

fïcabant, dddenles hat verba: mép-

. nffaliles fumus. ) deTarüpsy , CeE-

du w4ue» veS , effo noffrum perip-

w,?fc )

ati, qui

tam fedem non habemus, incertis fe-

fema; id eft, " noftrz piacularis victi-

* be(hls

dibus erramus- & vagæmur

Inde

lale piaculum fuit apud "He-

12. Operantes manibus . moffris. ) Uc

breos caper emiffarius, Levit. 16.21.

u Lo-

04 qHO

nobis victum quzraimus , nec cuiquam

UW4. Cosfundam. ) Pudefaciam , ut

ati Judi-

graves fimus.

vobi$ hzc exprobrer.

Benediciminui- ) Bene precamur.-

I5- $ed mom zmulos patres. ) Quaü

ip ofiti.

Suflinemus.) Patienti & «quo animo.

1 fæcuh

dicat, in iis qu& ad religionem Chri-

I3. Bsphemamar.) Convitiis affi-

ftianam fpectant ; ego pater vefter fum,

cimur, & fama noftra laceratur.

rehqm tanquam nutritii, aut pæda-

,vange-

Ef 06/ecramfu ( Humilíter & demif-

'7'00'11

u &

fe loquitur more obfecrantium. Vel,

16. Imitatores me; effote. )Audenter

Deum pro ipfis obfecramus.

'hoc dicit confcius fuz integritatis.-

udicio

Tquuam purgamenia bujus mundi.)

17- ldeo mifiad vos Txmotheum)

impre

Ut fcilicet ex eo. difcatis vite mez in-

('apxen-

szquam excrementa , fzces, fordes.

Omniunm pcrtpfärrm ) weg:.þqua ; VOX

ftitutum , & converfationis rationem,

Grxca, quam retinuit interpres, eam

quam imitemini.

a p^

aliqui putant fignificare abjectam fco-

Fidelis ia Domino, ) Íd eft, fidelem

[Lintif*

bem, ramenta, resque viliffimas*, quz

mihi opéram iprzftans in iis que ad

abjiciuntur: nam meerpZ», abfterge-

Chriftum, & ejus Evangeln propa-

r fe

re, limare, radere fignificat. .

Ahl

gationeni fpe& ant.

& afit

occul«

per ferisfema intellig putant vilem

Qui vos commonefaciet ) & 440 81 ,

panniculum, vel (ïrophlolum ; quo

E UEHOrTLAma UVO2iS Yeducer.

fudor abftergitur.

Budzus ex^ Suida

Vias.meai.) Mleam converfationem,

& alüs, mt, purgamtnia ,; (nafugua-

Præ(hcaclon'em pericolala^ores, uno

Í, Q

'rcc) erant homines facri , quos quafi

verbo vite me& infitutum » quibus

X

d

äIQO

L

-EPISTOLE I. B; PAULI AD'CORINTHIOS:

!T

...88. "Tamquam non venturus

lam:

fim ad vos;fie inflati fntqui-

£

Tüdicavl

j Ti

19.

Vehiam autem ad Vosï vcito', f Domlnus voluerit :

&'ccï)';-

gnoícam non fermonem eorum, qui inflati funt, fed virtutem.

bjs, &t

20. Non enim in fermone eft regnum Dei, fed in virtute. -

& Tr

21. Quid vultis? in vir

yt ii

ga Veniazp ad 'V.*osv,ian in; ;haritgte), & .

&N

fpiritu manfuetudinis ?

-

*

femen:

(CAPUT V.

P

*

1

ficut ed

Corihtbz'os feþieïheh.dz't , quod in ince[1u. publice. 'vz'*vente-ha tolcid—'

vent , quem abfens tradit [atane , monens , ut expurgato citiorum .

ftos.

p

uri Pafcba celebrent : nec ult eos c

*

: $ Pré

! feranento , p

ommif;eri

animo., «

; :

- ObrifHianis palam eriminofis.

jam jle

Levif. I.

Mniäo auditur inter vos fornicatio, & talis f;Orn-'iCaf:iQ;.' :

prelens

19.7.8

o

qev,

qualis nec inter Gentes, ita ut u

Y

*

:

xorem patris fui aligui—sv

: LQO habeat.

& impet

du

2. Et vos.

inflati eftis: .& non rh,a

gis lu&um habuiftis , u,g'

Goritate.

- gli ned

tollatur de medïioiveürum', gui þpc opus fecit.

2 "go

at Oif

tralere |

.c(')gnitis habeatis quod in me;,

: Iu-t fïliri

Sed in virtute.) ïn'.pdtenti opera-

executio

in patre, imitemini.

tione Spiritus Sancti, in efficacia fer-

vite Ch

| Steut ubique in omn: Ecclefra doce

40.) Id

monis, poteftate miraculorum , 6X«

eft , nihil peculiare vobisinjungo, fed

Congn

ill&d exigo, quod paffim ab aliis , ut

pulfione demonum , & potius in to- -

Cong're;

lerantia adverforum ;; vita. Apoftoli-

BU

Ícilicet exempla Apo?c*o]orum imiten-

*

"

ca, morumque fanctimonia.

- Qitudn

tllr.

A.

18-T4mquam non d eniaFus ff & c.)Id

eli gitis

Quid vultis.) -Utyuxn e duobus

5. 7;'4:

eft, ceterum accepi quosdam adeo inter

- YeExe

In virga.) ld eft , feveritate cor-

nrqui

vos elatos effe , & infolefcere, ac fi

tyrani

nunquam ad vos venturus eflem.

reptionis , & pote/üate puniendi.

poftr

Ig. Cognoftam.) Obfervabo , & at-

I- f )Mviszé.). Non Qago . rufnöre, :

ficatüs

tente perfpiciam.

z

- fed conftanti, & certafama; ..

t05, q

ANoz [ermonem eorum.

) Non fzg'cuh-

Uxorem parris [4i. ) Novercam fuam.

lii

diam eorum , qui inflati funt.

Hateat, ) Scilicet fibi concubinami

Sed wirtutem. ) Sed energiam , &

9. Et-vos £m[lsti eflis.) Quali dicat,

"Vexetu

U

fpiritualem . doce

í

ndi . facultatem ? &

& vos interim in veflris fnp'erbis con-

ma, (

agendi.

tentionibus occupamini, & ne

falva (

QO. Noz enim in fermonue ef) regnum

correctionem hujus inceftus.

gl lgms :

Dei.) ld eft, virtus, energia Spiri-

Ef non magis intlum babuiffis. ) Su- v

6.(

ucere debeatis.

ln

a

tus, & perfe&io Ghriftiana, & maxi-

perbitis cum potius 1

-

cülar

me Apoftolica, qua Deus regnat É-

Tollatur de zmedio v

e/?rnm.-) ld eft,

vangelii fui ,efEcuaciam in Vobis o&'eþ-

expellatur e cctu veftroó ,

ll,e

municetur.

& egcqm;

&imc

23

; den80

-dup

w

o QU UT-V/

IOI

: 3* Fgo quia-þm- abfens corpore, pi*æfer;

^wtrvov?»frtco

E *aprtgm fpifitu; ] ah& * Col

p 3:

»

1

udicavi, ut preefens,

eüm,qui fiC.

vpg VA wutuo

AMát,

E

tt & (Q-

4. In nomine Dom!i

ni noftri Jefu Chrifli, congregatis vo--

V'irtutem,

i noftri Jefu,

l

bis, & meo fpiritu, cum virtute Domin

-

Virtüte,

iUe. Drad

ere hujusmodi hominem fatan

ze ininteritum carnis

riatey d

ut fpiritus

faivus fit in die Domini noftri Jefu Chrifti.

-6. Non eft bonà gloriatio veftra. * Neíc

itis, quia modicu

m* Gai.

"$9

fermentum totam maffam corrumpit ?.

| *

ntum, ut fitis nova -Confperfio,

.'Expurgate vetus ferme

nv lole)a-

ficut e

cha noftrum immolatus eft Chri-

Ítis azy.mi. Etenim Paf

-

8. Itaque

ftus.

N3

Alfiru

Nef:?ti.rfq:;z'a mo;l;'cuin jermmïum,ö" e.)

fceri

g þræ;f;?n:- Antem þir'z'm; 3. Id eft,

^ "Quafi dicat ; hec unius fornicarii la-

animo , affe&u , follicitudine.

— jam jtfdil"avi ut pmfäm: ) Ac fi

bes omnes vos quafi fermentum per-

& fuo acore inficit, pravitate

'hicatio;

præfen

*

s effem judicavi, ftatui, & de- .vadit,.

crevi,

& de facto hifce verbis ftatuo,.

exempli, & acerbitate pone , que

i aliguis

& impero.

5

manet vos negligentes fcelgs' tantum

- a nom

int Chrifli. ) Id eft, au- . amoliri.

',i fermehtag , id eft,

st, u

&oritate, & vice Chrifti, quafungor;

Corrumpit.) vt

alii nectunt cum fequentibus , Iz zomi- totam maffam faring con

fpgrfæ fuo

at Chrifli congregatis vobis. . Alireum, fapore inficit.

3.*Fg0

£radere [atana, quia traditio hec., &

— M. Expu'gatt verus fermentum. ) Pu-

tl opetee

executio fiebat virtute, nomine , & tidum iftum fornicarium e cotu ve-

cia fa.

vice Chrifti.

ftro ejicite, ne eum totum. quafi fer-

I(1 j i à

Congnegatts 'Vobis ,

&f aneo ffiritw.) mentum inficiat. Aliqui fermentum

g i t

Congregatis vobis ,. quibus.'e

go ad- vetus generaliter interpretantur pec-

& folli- |cati vetuftatem , feu prioris vite cor-

lpofloli- .

fum prafens fpiritu, aftectu .

:

x

U

citudine.

rüptionem , ut hec fit generalis'e.g-

.

: duobus

-S.Tradere S.«zta;u.-)ld eft,excomunica- — hortatio: ad vite puritatem

re. Excommunicati dicuntur tradi Sata-

Ur fitis nova confperfío. )

[dreft,

nova maíla, hoc eft, ut fit veftra

ate Cot-

nz,quia extrafocietatem Ecclefieejecti,

di,

tvrannidi, & incurfibus dzmonis ex». Ecclefia nova, & pura.- Confperfio

pofiti fant. Aliqui putant excommus — Grece dicitur QUeapua, a verbo Qued»,

mumore,

nicatos olim a demone vexari foli- quod fignificat »/cre, eft enim fa-

fima

tos, quod fequentia confirmant.

rina aqua mixta, & macerata.

|/

la interitum carnis.) Ut corpore

eicut effis. aZymt.) Sicut per baptif-

n fll'ämj

binanu

vexetur, & maceretur.a demone.

mum facti eftis azymi , id eft, a. fer-

(idicat,

Ur [pirinus facvus fft ,:6$c.) Utani- mento peccati puri..-

ma, & mens hac pena refipifcens ,.

Etenim Paf ha noflvum ,

&.) Quafi

hiscot

gignb d

falva fit in die judicii.

dicat, jure exigo ut fitis azymi, &

6. Gloriatie "weflra.). Ja&antia ve- puri, quia Pafcha a

itis in quo omni4

ftra , qua vos jactatis defapientia fz- — Judsis funt a

ma.

D

ebetis autem effe

,)Sü-'

[!

eatis.

culari, & qua dicitis, ego fum Pau- azymi, quia

icut agnus Pafchalis erat

|d eü!

li, ego fum Apollo , &c. fatius eft, typus Chrifti, ita panes

azymi Chriftia-

animos dimittere, cum tantum

fcelus norum funr typus,& innocentie baptis-

inter vos fuftincatis.

E

;c(,)m-

ægalis ac vite purg , aC ?hriüignæ.

b

E

-

*

102

- EPiSTöI;E L. B. PAULÍ AD'CORINTHIOS

9. Itàque epulemur: non in fermento veteri, neque in fer-

*.I 3' N:

mento mal

4

7

itice, &»n.eq»ui,ti'æ , fed in azymis (iïnc-eritä(tis ; & v'ej-

x lgm o

ritatis.

1

*

ipfi vobis in Epiftola : Ne commifceamihi fornicariis.

9. Scr

10. Non ütique fornicariis hujus mundi, aut avaris, aut ra-

-

- Corrii

E

$.4

pacibus , aut idolis fervientibu

E

lio quin debueratis de hoc

NOLI

mundo exiiffe.

:

K

dui

rI1. Nunc autem ífcr

ipfi vobis vnoh»,commifc'eri:; fij

$5 q.ui

frater nominatur inter vos, eft fornicator, aut avarus, aut ido-

lis ferviens, aut maledicus, aut ebriofus

, aut rapax: cum ejus-

Ü

modi, nec cibum fumere.

712.

üid enim mihi de 1

is qui foris funt, judicare? Nohneï

À

20 IA

E

de iis; qui ih;u; funt, vos juddicati[s-?

Ef

—

d

LÀ

13.Nam

[

p

Tn1$ UC

ï"afcbk-na]?r;i:;z. ) G.l,uaü Hnovþun'xx pa-

commi[ceamini fa;nickri;! 35 .non -in&äl.

yN

f;æc.ula

fcha, id eft, vicima, & agnus Pa-

lexi fornicariós paganos eife vitandos. -

fchalis. immolatus eft Patri.

Sed fí i qui frar-r ef. ) Id eft, fi

N

fit Chriftianus, . & publice male au-

-8. Epslemur. ) & ogTdZsti ; fifum

qui f

eclebremus ; nofter tamen interpres di-

diat, u£ fornicator, hunc vitate.

v

€it, epulemur , quia folebant tefta ce-

XO. Neg utique.) Scilicet.veto vos

lebrari fol

fapier

*

emn/ibus epulis in. fignum

verfari cum fornicariiss hujus fzcu-

Ixtitiz.

Ài,

[2

- AMljo

4i dePutraris de boc mg?na'a ex;'?

cum fermento veteris vitz,

Non i& fermento-verter:. ) Ideft, non

ife. )

am in hoc corrupto feculo

^

Malitie , &$ nequitié. ) o ntquiria ,

viventibus impolflibile eft eorum vi-

i

"

P

dicaï;!;

in Greco eft zo»4erz; quam . vocem

tare confuetudinem. ^

Mal;

alii verfíuziam . ali praevitazem ver-

Ii. thdter -na;?zin;zf;af. )

U gt

ftianus.

.Eft Clui-

tunt. Auguftinus zaLgzitarem legit.

"T heophylactus notat zeq«z7/2z aliquid

Czp; .io'zj'um;o'dl; nec etbum. [umere. )

.-I-AA

pejusefíe, quam fit zL zz.

ivialus

lta pronuntio ejus confuetudinem vi-

