21 Vldes

bl

X

- CAP UPTX*;X-

: 5;3

confol-

A. ,,Vid:es;eni.m—,, quoni"amw-fan&iüc':ati'o noftra deferta effeCta

hi, ficut

eft, & altare noft

rum demolitum eft, & templum i,noftwm de-

ftru&um eft,

:

OSEWM

xites |-

.22. Et pfalteri

um noftrum humlhatum 'eft ,& hyänus con-

ticüit, & exultatio noftra diffoluta eft, & lumen candelabri

fone lt- -

noftri extin&um eft, & arca teftamenti noftri direpta eft, &

íanGta noítra contaminata funt, & nomen, quod invocatum elt

;

uper nos, pene profanatum eft, & liberi nofiri contumeliam

*

páifi funt, & facerdotes noftri fuccenfi funt, & Levitee noftri

i

in captivitatem abierunt, & virgines nofirze coinquinatae funt

& mulieres noftra vim paffze funt, & jufti.noftri rapti funt;

& parvuli.noftri perditi

i

funt, & juvenes noiïtri-f-erv-iexgunt,» :

'fortes noftri invalidi fa&ti funt :

"

23. Et quod omnium majus,

fign aculum Sion * quonlam Te-

jnofilio -

hiec e&).

fignata eft de gloria fua: nam, & tradita eft in manibus eorum,

pantium. d-

qui nos oderunt. .

h

.24. Tu ergo excute tu

am triftitïanfj multam ,;'& depgne abs

:&ec P

te multitudinem dolorum, ut tibi repropitietur Fortis;.& re-

^

p

quiem faciet tibi Altiffimus, requietionem laborum.

fx

mm-ma-; ; OW

25. Et fattum eít, cum loquebar ad eam , facies ejus fulge-

bat fubito , & fpecies, corufcus fiebat vifus ejus, ut effem

* Pa-

vens valde ad eam, & cogitarem , quid effet hoc.

.36. Et ecce, fubito emifit fonitum vocis magnum timore

: ,uoni'aæ;n"

plenum, ut commoveretur terra a mulieris fono, & vidi :

27. Et ecce amplius mulier non comparebat mihi, fed civi-

tas sedificabatur, & locus demonftrabatur de fundamentis

magnis : & timui, & clamavi voce magna, & dixi :

a

.

.

*

.

.

28. Ubi eft Uriel angelus, qui a principio veni

t.ad me?

(s ]

quoniam ipfe.me fecit venire in.multitudine in exceffu mentis

hujus, & fa&us eft finis meus in corruptionem ; & oratio mea

Lüm'& hr ;

in improperium.

ff

29. Et cum e

em loquens ego ,hge,c-:', .e;ce Veni; ad me ,&

T

vidit me.

-.3o. Et ecce eram

pofitus ut mortüüs, & igteille&us meus

p ók ]

alienatus erat, & tenui dexteram meam, & confortavit m

?

25

& ftatuit me fuper pedes meos, & dixit mihi ;.

*

1

k mefï?ï"' :,

r

51. Quid tibi eft ? & quáre contaürbatus eft in

vtelle&us | tüüä,

denf

& fenfus cordis tui? & quare conturbaris? Et dixi : -

rfua

2

uoniam dereliquifü me; & ego quidem feci fec

[

undum

( ]

LÀ

fermo-

Jeru-

/ 4'

Bibi. Tom. V Ili.

qqq

E.

4

p

674

-

LIBRI IV.

FSDR&,

fermonés tuos, & exivi in campum: -& ecce Vidl, & vrdeo,

à

g P

"Et dixit ad. me :

fs non

quod non poffum enarrare.-

£

33. Sta ut vir, & commonebo te.

Et dixi:

$. c

1 : oftendert

: 34. Loquere, Domine meïls tu in me, noli me derelm-

quere, ut non fruftra moriar:

5 Pr

3;. Quoniam vidi, qua non fcæbam,& audlo, quae non fcm.

fundamm

: -36. Aut numquid fenfus meus fallitur,& anima mea fomniat?

st Ne

.57. Nunc ergo deprecor te, üt demonftres fervo tuo de ex—

co übii

ceffu hoc. -

-Et refpondit ad me, & dixit:

TU

38: Audi me, & doceam te, & dicam tibi, de quibus tlmes.

mgledere

quomam Altiffimus revelavit tibi myfteria multa.

! quantum

^39. Vidit re&tam viam tuam; quoniam fine lntermlmone

«6. Rt

contriftabaris pro populo tuo, & valde lIugebas propter Sion.

rum audi

- 49. Hic ergo intelleCtus. v1fionls, quie tibi- apparuxt ante

y^. Tu

paululum.

tifimum,

41. Quam vidifti lugentem, mchoafh confolari eam.

19. No

42- Nunc autetm jaàm fpeciem mullerls non v1des, fed a;ïpa-

ruittibi civitas ædlficarl -

f9. Et

47

quae facie

/'1

43. Et quonlam enarrabat tibi de cafu filii fui, hæc abfolu—

tttis diebu

tio eft.

6o.

L

-44. H&c mulier quam vidifti, hzec eft Sion: & quoniam

d1x1t tibi, quàám & nunc confpicies , ut civitatem zedificatam.

^45. Et quoniam dixit tibi,

quia flerilis fuit triginta annis :

Apura ]

propter quod erant anni fcilicet trlgmta quando non erat in

ea adhuc oblatio oblata.

I

lvi

-46. Et fa&tum eft poft annos triginta zedificavit Salomon ci-

era

vitatem , & obtulit oblatwnes : tunc fult, quando peperlt fte—

5 t v

rilis filium.

& ompes.

47. Et quod tibi dixit, quomam nutrmt eum'cum Iabore,

3. Pt y

thoc erat habitatio 1n Jerufalem.

V ipfe f

.48. Et quoniam dixit tibi, quod. filius meus veniens in fuö

4 Natr

thalamo mortuus effet , & contlglffet ei cafüs, hoc erat quee

fatta eft ruina Jerufalem. .

m Vl

49. Et ecce, vidiíti fimilitu

dinem eJus & quoniam ?ihum

fqufr tety

lugeret inchoafti confolari eam, & de hæs, q.uæ contlgerunt,

haec erant tibi aperienda.

6 Ety

[ Ymoili.

. $0. Et nunc videt Altiffimus, quomam ex animo: contrxfca-

Per tetran

tus es, & quoniam ex toto Corde pateris pro ea, oftendit tibi

x

" V

clarltatem glonæ €JUS & pulchntudlnem decorrs e]us.

. 51 Pro-

L

CAPUT X. &X[

675

: Yidéo,

220 Pmpterea enim dixi tibi, ut maneres in campo, ubi do-

mus non eft ædlficata

i A

$2. Sciebam enim: edo, qüomam Altliïïmus 1nc1p1ebat t1b1

detelin-

. oftendere hzc :

$3. Propterea dixi t1b1 ut venlres in agrum Aæbl non efï:

nonfcio. --

fundam entum aedificii. :

(omniat?

54 Nec enim poterat opus ædlficu hominis fuihnem in lo-

o de ex

€o , ubi incipiebatur Altiffimi civitas oftendi.

$5. Tu ergo noli timere, neque expavefcat cor tuum: fed

s tImes:

. ingredere, & vide fplendorem, & magnitudinem ædlhcu,

- quantum capax eft tibi vifus oculorum vidére :

ratifftone

$6. Et poft heec audles, quantum caplt a.udltus aurlum tua-

ter $0n.

rum audire.

rult at

37. Tu enim beatus es pre multis, & vocatus es apud Al-

tlfïimum-, ficut & pauci.

$8. No&e autem, quse in craftinum futura eft; manebls hic:

fed appi |

$9. Et oftendet tibi Altiffimus eas vifiones fupremorum;

. quae faciet Altiffimus his, qui habltant fuper terram a n0V1Hi-

mis diebus.

DA

"p

xc abfolt-

- 6o0. Et dorm1v1 illam no&tem, & aham ücut dlxerat mlhl.

montam

a

CAPUT XI.

dificatam.

t2 at

Apparet E Jare in vifione aquila , principatum unzfverf ufi&rpam.

on eracim

'T vidi fompium, & ecce afcendebat de.mari aqmla, cu1

m

erant duodecim alae pennarum, & capita tria.

Jomon d

9. Et vidi, & ecce expandebat alas fuas in omnem telram,

eperit "

& omnes venti coeli infuffabant in eam, & colligebantur.

3. Et vidi, & de pennis ejus nafcebantm contrariae pennæ,

m Jaborts

& ipfze fiebant in pennaculis minutis , & modicis.:

4. Nam capita ejus erant qu1efcent1a & dimidium caput

ens in J

erat majus aliorum capitum, fed ipfa qmefcebat cum.eis.

erat QU*

$. Et vidi, & ecce aquila volavu: in pennis fuis, & regnawt

fu er terram , & fuper eos, qui habitant in ea.

am um

6. Et v1d1, quoniam fubjecta erant ei omnia fub coelo * &

nt]geflmt5

nemo illi contradicebat, neque unus de creatura, quae eft fu-

er terram.

cott flïïa

7. Et vidi, & ecce furrexit aqulla fuper ungues fuos, &

yendit! ii

mlüt vocem pennis fuis, dicens :

g. Nohte

e]us

21'0

Qqqqz

/

um

6

(

6

-LIBRI IV. ESDR FE

"

:9.-Nolite omnes fimul vigilare - dormite ünusqulsque m

y. i

loco fuo, & per. tempus vigilate.

20. ]

9. Capita autem in noviífimo ferventur.

lp(as (0

Io. Et vidi, & ecce vox non ex1bat de capmbus e]us, fed

29. [

Xæ-/

de medietate corporis ejus.

: püum,

II. Et numer avi contrauas pennas ejus, & ecce lpfæ erant

* Capitum

octo.

E

15 Et vxdl, & ecce a dextera palte furrex1t una penna &

g E

regnav:t fuper omnem terram.

& tome

13. Et fattum eft, cum regnaret , venit ei fmls .& non ape

q.

parult locus ejus & fequens exfurremt, & regnabat : 1pfa mul-

Á

minaba

tum tenuit tempus.-

potenta

14. Et fattum eft, cum re"naret & Venlebatfims ejus ut

Tüpt

non appareret ficut. prlor.

3 E

I5. Et ecce, vox emiffa eft illi, dicens:

patuit,

.36. Audi tu., quae tanto tempore tenuifli terram : Hæc an--

24 $

nuntlo tibij'antequam incipias non apparere.

Tegnave

X7. Nemo poft te tenebit tempus tuum, fed nec dlmldlum

y E

W €

(

ejus.

"m

quod à ]

18. Et levavit fe tertia , & tenuit principatum ftcut,& pho-

5 E

res, & non apparuit , & lpfa.

& confi

19 Et fic contmgebat omnibus:aliis Hngulamm prmmpatum

31 K

gerere; & iterum nusquam.comparere.

: Vidi

20. Et vidi, & ecce in tempore fequentes pennae erlgeban-

dlcens

tur a dextera parte, ut tenerent, & ipfze principatum,& ex his -

38

erant , quae tenebant, fed tamen ftatim non comparebant.

3. N

2r. Nam & ahquæ ex eis erigebantur, fed non tenebant

[ fecerm

principatum.

témporu

22. Et vidi poft lizec, & ecce non comparuerunt duodecxm

40. Ft

pennz, & duo pennacula.

25. Et nihil fupererat in corpore aqullæ nifi duo caplta

Tünt, &

[

Omnem (

qmefcentla & fex pennacula.

Tibüs or|

24.. Et vxdl,& ecce fex pennaculis divifre funt duse, & man-

4L. Ft

ferunt fub capite quod' eft ad de*(tetam partem. . Nam qua-«

42. Tr

tuor manferunt in loco füo.

EVf qy

25. Et vidi; & ecce fubalares cogltabant fe engere, & te-.

Cübant

nere principatus,

-26. Et v1d1, & ecce una ere&a eit fed ftatlm non compa—

Et

I'Ult ,

Detbia tu

—

e

-

41 Et

—

H

VCA;PUV"II-»" xE -

677

isquexin

- 97. Et fecundse velocius quam priores non &Qmpä?uerunt;

|

28. Et vidi, & ecce duse, quae -fuperaverunt, 'apud femet-

ipfas' cogitabant, & ipí&& regnare.

*

29. Et in eo cum cogitarent ; ecce unum q

uiefcentium ca-

pitum , quod erat medium, evigilabat, hoc enim erat duoïum-

capitum majus :

.

Íeerat

am 'completa funt duo c)apitaxfecum..

- $0. Et vidi, quon!

31. Et ecce converfum eft caput cum his, qui cum eo erant,

& comedit duas fubalares , quee cogitabant regnare.

& do-

T0n ap* E

.32. Hoc autem caput perconterruit omneun terram,

minabatur in ea his, qui habitant terram cum labore multo, &

p m S"

potentatum tenuit orbis terrarum quper* qmges alas, quce fue-

runt.

:

se]ïlS,llï

33. Et vidip

ofï he)edv, & ecc

,

e ryriex:di'u.m c;put .fg)bito non com-

w

paruit, & hoc ficut alae.

* 44. Superaverunt autem duo capita, q

us & ipfa fimiliter

pee[

08,q

ui habitant in ea..

regnaverunt fuper terram , & fuper e

*4$. Et vidi, & ece

A

e devoravit capu

t a dextera parte illh/ld

ii [

/

uod a laeva. .

/.46. Etaudivi vocem dicentem m

-

ihi : Confpide ,anätra te,

t,&p'tio- *

& confidera, quod vides.

leo- concitatus de filva rugiehs-,

acipitum ',.: |

/51. Et vidi, & ecce ficut

& vidi, quoniam emittebat vocem hominis ad aqujlam

?

*

& digit,

dicens :

; *

erigeban;l ;

E

nb

5 48 -Aud'i tu

ï, & quuäi* ad te, & dicet Altiffimus tibi :

]

/39. Nonne tu es, qui fuperafti

de quatuor animalibus ; qua

obant.

feceram regnare in fseculo meo, & ut per eos. veniret

Fenebanrï,t

temporum eorum ?

4o. Et quartus veniens

devicit omnia animalia, quze tranfie-

(eculum cum tremore multo, &

duodädm

runt, & potentatu tenuit

omnem orbem cum labore peffimo , & inhabitavit tot tempïox-

iüojcapka !

ribus orbem tertarum cum dolo.

N

41. Et judicafti ter

ram non cum veritate.

e m

42. Tribulafti enim manfuetos ; & laefifti quie

(c&h-tes, & di-

fmüäþ

vam qU*

lexifti mendaces, & deftruxifti habitationes eorum, qui

ficabant, & humiliafti muros eorum , q

ui te non nocuerunt.

que

ere/)& te' a.

43. Et afcendit contumelia tua us

:

x

| ad Alfiüïmum ,& fu—

j

gj comp

'P'erbi'a tgg a(ä Fortem

t

-

44 Et

: Qqqq3.

sl

R

s

678

J—LIBRI IV. ESDR E

44 Et—r.erpexit Altiffimus fuperba tem

n. —Sf

funt, & fcelera ejus completa funt.

pori, & ecce Hnita E.

interpre

45. Propterea non appareas tu aquila, & alze tuae hori*ihi&f'

1 E

les, & pennacula tua peffima, & capita tua m

&ernt t

tui peffimi, & omne corpus tuum vanum:

aligpa, & ungues.

2

eum

46. Ut refrigeretur omnis terra, & revertatur liberata de,-'---*—

14, À

tufi yi, & fperet judicium, & mifericordiam ejus

-

$ qqi fecit 1e(am.

P

Unum,

I N

^CAPUT XIL

fempus:

ld Efdræ sz*iancm" bujus *ifionis datur exp

16. H

7

n

y.E

apfus. -

^M

—

'T fattum eft

pitibuy

"

, dum lq

guereïuil leq verba hæ? adaqm-

x

ia

. H

lam, & vidi,

lius naft

2. Et ecce quod fuperaverat caput

, k&*horiï comparueriliiþiþ

t cadat

quatuor al& illae, qdze ad eum tranfierunt, & ere&tee funt, ut -

initium.

regnarent, & erat regnum eorum exile, & tumultu plenum,. .

3. Et vidi, & ecce ipía non apparebant, & omne corpus .

19

20.

20 H

aquilae incendebatur, & expavefícebat terra valde, & ego a tu- -

Qquorum

multu, & exceffü m

:

fpiritu! meo :

entis, & a magno ;tjmore. vigilasïi , & dixi

v

£X lpüsl

dL À

4

4. Ecce tu preeftitifti mi»hil h

oc in 'ed,-.quöd-lfcrdtaris vigS:

Vibüntu

Altiffimi.

$. Ecce adhuc

fatigatus fam animo, & fpiritu meo invalidus

k

Ws » t

0E

fum valde, & nec modica

E

eít ,in;me virtus aimultow. tjmor? , z

24 H

uam expavi noCte hac.

Tf

Es

tifftmus

6. Nunc ergo orabo Altiffimum, ut me confortet usqu

em

1

.'

e in

UT terr,

.-Et dixi : Dominator Domine, fi inveni gratiam ante

ocu-

DN

los tuos, & fi juftificatus fum apud te prze m

Q füe

ultis, & fi certe

-

aquile

afcendit deprecatio mea ante faciem tuam,

8. Conforta me, & oftende fervo tuo mihi inter

-

25 W

pretationem, . —

QU! perl

& diftin&ionem vifus horribilis hujus, ut pleni

Hime conífole-

26 E

ris animam meam.

;

"

9. Dignum enim me hab

[t inte

viffima.. Et dixit ad me:

uifti o&endgfg mlhl temfporum no-..

Wüm m

Io. Hec eft interpretat

tio vifionis h;ijus.:

7N

II. Aquilam , quam vidifti afcendentem de mari,

h

3. U

| oc eft ff : ;

hic gad

regnurvnk quod vifum eít in yiüone Danieli fratri tuo. .

*

CA—PUT

XII.

9

e finit

-I2. Sed non efc illi mterpretauum 3 quomam ego nunc t1b1

interpretor,

àorribi

13. Ecce dies vemunt, & exurget regnum fuper terram ,

üngue

& erit timor acnor omnium regnorum, qua fuerunt ante

eum.

Tata de

14. Regnabunt autem in ea reges duodecxm, unus po&

CIC Catll

unum.

15. Nam fecundus incipiet regnale, & lpfe tenebit ampllus

tempus pra duodecim.

s

monirit

16. Hzc eft interpretatio duodecim alarum., quas vidifti.

17. Et quam audiftti vocem, quz locuta eft, non de ca-

s

pltlbm ejus exeuntem, fed de medio corporis ejus.

d aqti-

I8. Heec eft mterpretatxo, quoniam poft tempus regm il-

lius nafcentur contentiones non modica,. & periclitabitur,

rüerunt

ut cadat, & non cadet tunc fed iterum conílituetur in fuum

funt, ut

lmtmm.

enürm,

l3

I9. Et quomam v1d1ft1 fubalares o&o cohzrentes alis ejus,

corpus

.20. Hac eít interpretatio : Exurgent in ipfo oCto reges;

o 2tu

. quorum erunt tempora levia, & anni cxtatl., & duo quidem

& diz

x ipfis perient.

t Appmpmquante autem tempore. medïo quatuor fer-

aris VIas

vabuntur in tempore, cum incipiet appropmquare tempus

ejus, ut finiatur: duo vero in finem fervabuntur.

P

validus

.32.- Et quoniam vidifti tria capita. quiefcentiay.

timort,

23. Haec eft interpretatio: In noviffimis ejus füfcitabit Al-

tilfimus tria regna, & revocabxt in ea multa, & dommabun-

tur terram.

jsque n

24. Et qui habitant in ea, cum labore multo fuper omnes,

nte 0C

qui fuerunt ante hos: propter hoc ipfi vocati funt cap:ta

a mlæ

f; certe

25. IHti enim erunt , qui recapltulabunt 1mp1etates ejus, &

qu1 perficient noviífima ejus.

tjonem ,J'

coníoiee

26. Et quoniam vidifti caput majus non apparens , hæc

eít interpretatio ejus : quoniam unus ex eis fuper le&um

fuum morietur , & tàmen cum tormentis.

rum no

-27. Nam duo, qui

erfeveraverint, gladius eos cm'nedet»

28. Unms enim gla

!

us comedet, qui cum &0:. fed tamen

hoc d

hlc gladio in nov1£ïïm1s cadet.

-

j 3

29 Et

f

680

LIBRI IV. ESDR/ÉE-

29 Et

uoniam vidifti duas. fubalares trajicientes fuper Ca-

d

44 3

put ) quo

eft in dexterà parie,

fi effem

53o. Haec eft interpretatio..

Hi funt, quos confervavn: Al-

tiffimus in finem fuum, hoc eft regnum ex11e, & turbationis

jj 1

funt. ]

plenum

dixi

31. Sicut vidifti , , & leonem, quem vidifti. de filva ev1g11an-

tem, & rugientem, & loquentem ad aquilam, & arguentem

4 C

47 E

eam; & mJuihtlaSJPiius, per omnes fermones ejus f-icut au..

eü oblit

d11

4f E

- 32. Hic eft ventus, quem fervavit Altiffimus in finem ad .

fed veni

eos, & impietates ipforum, & arguet ilos, & mcutlet coram |

lpüs dïf*'erptlones eorum.

üt (]llær«

L veflre

43. Statuet enim eos in judicio: vxvos & erlt cum argue-

git eos, tunc corripiet eos.

Q E

34 Nam refiduum populum meum llberablt cum mlferla

| epoveni

$o. E

qui falvati funt fuper. fines meos, & jucundabit eos , quóa- -

dufque veniet finls, dies judicii, de quo locutus fum t1b1 ab

jt E

1n1t10

tandavi

d

- herbis fa

.35. Hoc fommum quod v1d1fh., & hzi m*erpretatlones

-536. Tu ergo: folus dignus fuifli fcire Altiffimi fecretum

oc.

31-. Scribe ergo omnia iíta in libro, quae Vldlfh » & pone

|

7

-ea in loco abfcondlto

4

/..38. Et docebis ea fapientes de populo tuo,: quorum corda

Tf

fcis poffe capere, & fervare fecreta heec. ,

110

549. Tu autem. adhuc fuftine hic alios dles feptem, ut ub;

3. Rtc

oftendatur quidquid vifum fuerit Altiffimo oftendere tibi.

ütus e

4o. Et profectus eft a me.

Et fatctum eft, cum audiffet

3. Et

oinis populus, quoniam peftranüerunt fept;em dies; & ego

CO. &

.mon fuiffem reveríus in civitatem, & congregavit fe omnis a-

ant omn

minimo ufque ad max1mum, & venit ad mey & d]xerunt

4 t

mxh: dicentes:

QUi aud

Ie

4 s Quid peccavimus. tlbl, & quid. injufte egimus in te,

ent ]gne

qUOnlam derelmquens nos fediíti in loco hoc?

$ Ety

42. Tu enim nobis fuperes folus ex omnibus populis , fi-

Winüm.

cut botrus de vinea, & ficut lucerna in loco obfcuro, & fi-

1j ut dep

cut portus, & navis falvata a tempettate.

6 Et Yi

43. Aut non fuiftcmnt nOblS mala, quae contmgunt?

& volay

It

LU

$0

44 Si

rCU]p

tus el

Iu T.

CAPUT XII & XII.

68[

|Der cae .

44. Si ergo tu nos dereliqueris, quanto nobls erat melius,

fi effemus fuccenfi, & nos cum incendio Sion?

vit À .

batxoms

45. Nec enim nos fumus meliores eorum , qui ibi mortui

5

funt.

Et ploraverunt voce Inagna. Et refpond1 ad eos, &

dixi :

v1gllan-

üenten $-

46. Confide Ifrael ,& noli trlftan tu, domus Jacob.

. Eft enim memoria veftri coram Altlfïimo & fortis non

1cut au-

eft obhtus veftri in tentatione.

nem ad

48. Ego enim non dereliqui vos, neque exceiïï a vobis:

fed veni in hunc locum, ut deprecarer pro. defolatione Sion,

t coram

ut quarerem mlferlcordlam pro humlhtate fan&:ücatlonls

veftrae.

n argue-

-

.49. Et nunc ite unufquifque vefirum in domum fuam &

mifent ^

ego veniam ad vos poft dies iftos.

5o. Et profe&tus eft populus, ficut dixi ei, in civitatem:

^ quoa

1b1 1

$1. Ego autem fedi in campo feptem diebus, ficut mihi

mandavit, & manducabam de floribus folummodo agri, de

herbls fa&ta eft eíca mihi in d1ebus illis.

xOfleS-

xn

ecretürn

CAPUT XIIL

& pont

Altem m[ 0 Efdre oflenditur cum zpf us mterþremtzone.

T fa&um eft poft dies feptem, & fomniavi fomnium

n corda :

"E

no€te.

2. Et ecce de mari ventus exurgebat, ut conturbaret omnes

ut t1b1

Hu&us ejus.

e tlbl

4. Et vidi, & ecce convalefcebat ille homo cum m]lllbus

coeli, & ubi vultum fuum vertebat, ut confideraret, treme-

. &

omnis ?

bant omnia, quae fub eo videbantur:

4. Etubicümque exibat vox de ore ejus, ardefcebantomnes,

dixerunt

qui audiebant voces ejus, ficut qu1efc1t terray quando fen-

ferit ignem.

js 1f fey

.5. Et vidi poft haec, & ecce congregabatur multitudo ho-

f

minum , quorum non erat numerus, [de quatuor ventis coe-

lls »

li, ut debellarent hominem , qui afcenderat de mari,

105 ü

6. Et vidi, & ecce fïblmetlpü fculpferat montem.magnum,

& volavit fuper eum.

j

7. Ego autem quafivi videre regionem , vel locum, unde

fculptus effet mons, & non potui.

Rrrr

g ?

Bib. Tom. VIIL .

—8. BI

us

3

683

LIBRIIV. ESDR E

WLC EE

25

| $. Et poft hzc vidi , & ecce omnes, qui congregati funt ad

eum, ut expugn

qui in

arent eum , timebant v*alde», tamen audeþant

dem

pugnare.

L]

(

.2 g. Et ecce, ut vi

dit impetum multitudinis venientis, non

jb

levavit manum fuam , neque frameamtenebat , neque aliquo |

P

^

vas bellicofum, nifi folummodo ut vidi.

dentem

10. Quoniam emifit de ore fuo ficut flatum ignis, & de la-

46. |

biis ejus fpiritus flammse, & de lingua ejus emittebat fcintillas,

& tempeftates, & commifta fünt omnia fimul , hic flatusignis;

qui per

& Íípiritus flammae , & multitudo tempeftatis:

E

;

26 g

.

j

ir. Et concidit fuper multitudinem in impetu., quae prae-

parata erat pugnare, & fuccendit omnes, ut fübito nihil vi-

imem,

deretur de innumerabili multitudine

3. ]

:

, nifi 'fo;um-mo,do pulvis,

fum: (

& fumi odor, & vidi, & extimui. -

.

12. Et poft haec vidiipfum hominem

d:efcædän-—täm d'ä mon-

Tat exp

9. P

te, & vocantem ad fe multitudinem aliam pacificam,

.13. Et accedebat ad eum vultus hominum multorum , ; quo-

€05, qi

rumdam gaudentium, quorumdam triftantium : aliqui vero

3. 1

terram,

alligad, aliqui adducentes ex eis , qui offerebantur & segro-

tavia multitudine pavoris, & expergefattus fum , & dixi:

rE

14. Tu ab initio demonftrafti fervo tuo mirabilia heec, &

locüs o

TYenum,

dignum me habuifti, ut fufciperes deprecationem meam.

15. Et nunc demonftra mihi adhuc interpretationem fom-

AF

oftendi

nii huju:.

16. Sicut

enim exiftimo in fenfu meo, va& , qui d'e-r'el—i&i

Ut Vitüg

fuerint in diebus 1llis

Nf

; & multo plus vae his, qui non íunt

dereli

derelicti. -

17. Qui enim non funt dereli&ti, triftes erant. .

-

.

^s

aent a

18. Intelligo nunc , qus3e funt repofita in novi

ffi

mis di ebuä,

34 E

& occurrent eis, fed & his, qui dereli&ti funt.-

Volentes

1g. Propter hoc venerunt erim in pericula magna, & ne-

.l

ceífitates multas, ficut oftendunt fomnia hzc.

x36 S

4o. Attamen facilius eft periclitantem venire in hunc;

&lfiest

quam pertranfire, ficut nubem a fzeculo, & nunc videre;

3* I

tes') lt

quae contingunt in noviffimo. Et refpondit ad me, & dixit:

^91. Et vifionis interpretationem dicam tibi:

r

TUnt p

22. Quoniam de his dixifti,

qui dereli&i-fqm.:, '*hæ.c- e-&-in;

Ws It

20 Q

.telfpj'-e tatie.;

n

Det l

! 23 Qul

CAPUT XIIT.

685

funtad

23 Qui aufert periculum illo tempore,, hic fe cuftodmt-

debant

qui in periculo inciderunt, h1 funt, qui habent opera; & fi-

dem ad Fortiffimum.

|

j, 00

24. Scito ergo, quoniam magls beatificati funt - qul dere-

li&i, fuper eos, qui mortui funt.-

liquod

25. Hs interpretationes vifionis : qula vidifti virum a(cen-

; de l

dentem de corde maris,

26. Ipfe eft, quem confetvat Altiffimus multis temporibus,

mtxllas,

i Ing;

qui per femetipfum liberabit creaturam fuam, & ipíe difpo-

beb. qm dereli&ti funt:

27. Et quoniam vidifli de ore ejus exxre ut fpmtum &

& pre-

nihil v

ignem, & tempeftatem:

28. Et quoniam non tenebat frameam neque vas bellico-

puliis

fum: corrupit enim impetus ejus multltudlnem, qua vene-

demot

rat expugnare eum, haec eft interpretatio :

.29. Ecce dies wemunt, quando 1nc1p1et Altiffi mus liberare

€os; qui fuper terram funt.

B qllü

yr vero

3o. Et veniet in exceffu mentis fuper eos, qui 1nhab1tant

terram

L

31. Et alii alios cogltabunt debellare; civitas civitatem, &

dixi:

A

locuslocum , & gens adverfus gentem, & regnum adverfus

hi,

regnum.

lam,

of me'

32. Et erit, cum fient hec, &contmgent figna, quseante

oftendx tibi ,

& nunc, revelabitur filius jgmeus, quem v1d1fu,

ut virum afcendentem-

dereh&l

33. Et erit, quando audierint omnes gentes vocem e]us :

of fun

& de:ehnquet unufquifque in 1egxone fua bellum fuum, quo:

habent ad alterutrum :

34. Et colligetur in unum mulutudo mnumerablhs, ficut

volentes venire, & expugnare eum.

35. lpfe autem ftabit fuper cacumen montis. Sion.

&v

46. Sion autem veniet, & oftendetur omnibus parata, &

ædlficata., ficut vidifti montem fculpi fine manibus.

hunca

31. Ipfe autem filius meus arguet, quae adinvenerunt Gen-

tes, impietates éorum has,' quae tempeftati appropinquave-

&dxxu.

runt propter mala cogitamenta eorum , & cruciamenta , qul-

bus incipient cruciari:

"m

38. Quae affimilatze funt flammze, & perdet eos fine labo-

re per legem , qua& igni affimilata eft.

Arrr a

9Ei

j 8

ï

684

LIBRIIV. ESDR £

'39. Et quoniam vidifti eum colligentem ad fe alia&l.multï-

: .55' y

tudinem pacificam.

-

* tpum voi

. 4o. H& funt decem tribus, -qqæ captivae »fa&æ' funt deter-

E^

«6 Et

ra fua in diebus Ofeszeregis, quem captivum duxit Salmana-

* ent enim

far rex Aff

e

tibi gravi

lati funt in terram aliam.

yriorum , & tranftulit eos trans Humeg, & trans

j

m E

41. Ipfi autem fibi dederunt co

nfilium hoc ,'l ut däreli.nqile-

: rificans (

rent multitudinem gentium, & proficifcerentur in ulteriorem

tempus f

regionem , ubi nunquam inhabitavit genus humanum.

42. Vel ibi o

b

mET

bfervare legitima fua , — quae non fuerant fer-

vantes in regione fua:

3

bu; jllata

.45. Per introitu

t

j N autem :gng

uftos- fluminis Euphratem in-

troierunt. -

44. Fecit enim eis tunc Altiffimus figna, &

B

: *ïïatuït VePä;

- Jb

fluminis, ufquequo tranfirent.

45. Per eam enim regionem erat via

multa itineris, anni

unius, & dimidii: nam regio illa vocatur Arfareth..

^

46. Tuncinhabitaverunt ibi üfque in noviffi

^

I.ETE

Q

& nunc iterum, cum coeperint venire.

mo 'tempom:

: Eflo, ]

. 47. Kkerum Altiffimus ftatuet venas fluminis, ut poffint

* füper ped

tranfire: propter hzc vidifti multitudinem cum pace.

3 hev

-48. Sed & qui dereli&ti funt de populo tuo, hi funt, qui

: Mioyfi, q

inveniuntur intra terminum meum.

j

4 t

49. Fattum erit :ergo , quando incipiet perderé multitu-

; Uuxi eu

dinem earum , quze colle&tae fun

,

e 'gen/tes » proteget eos, qui

| lebus m

fuperaverunt populum:

5o. Et tunc ottendet eis multa pl

urim a 'porftent»a;

F

Eu

! feere, j

s1. Et dixiego: Dominator Domine , hoc mihi oftend

e;

6. Hgc

propter quod vidi vi

dixit mihi :

&

rum afcendentem de fcordeg maris. Et

7- Etn

Sl I

$2. Sicut non potes hzec vel fcrut

ari , vel fcire quze fant

in profundo maris: fic non poterit quifque fuper terram vi-

- Ihiter preta

dere filium me

9. Tt i

P

quid vel eos, qui cum eo :fun't, nifi in tem-

pore diei.

CüIm confr

CImpora

53. Hsec eft interpretatio fomnii, quod vidifti

; & propter

quod illuminatus es hic folus.

I0 QUI

34. Dereli

Bora appye

quifi erim tuam ; & circa meam Vacafti*legem,

lt Due

& quæfïüþ

TUnt g

x

fs s. Vi.

LI

z

C Al PUT —.—an. & XIV.

685

—

A.

i

imi :

s

3

i -

—'5'5. Vitam enim tuam difpo

fuifti inx fapientia , & fenfum

K

tuum vocafti matrem :

x

d Altiffimum;

du

$6. Et propter hoc oftendit tibi merces apu

imm: d-

erit enim poft alios tres dies

tibi gravia & mirabilia.

, ad te alia loquar» ,& exponam

LUne |

&us fum, & tranfii in campnm, multum glo-

$1. Et profe

elinqüe-

rificans & laudans Altiffimum , de mirabilibus , quae per

à

tempus faciebat :

eriorem E.

^. $8. Et quoniam guber

nat ipfu—m ,&

quae fun/t in temgorif

nl qfer- |

busl-illïatai & fedi ibi tribus 'diebus,.

temi- -

.CAPUT XIV.

Ejdra in rubo, & fuz*üm q

k vena

s Apparet iDomi'nm

Y

u&dam

arfana revelat.

b, flnni

1. [/ T. fa&um eft tertia die, & ego fädebam fub qitefcu.

2. Et ecce, vox exivit contra me de rüubo, & dixit:

4

moe

Efdra, Efdra.

Et dixi: Ecce ego , Domine.

Et furrexi

fuper pedes meos. Et dixit ad me:

E poffint 1

latus fum fuper rubum , & locutus fum

3. Revelans reve

i, qi

Moyfi, quando populus meus ferviebat in /Egypto ;

4. Kt mifi eum, & eduxi populum meum de /gypto , &

multit-.

adduxi eum fuper montem Sina, & detinebam eum apud me

diebus mul:is..

-

20$, (

s. Et enarravi ei mirab

ilia mü'lta., & oftendi ei

fecreta, & finem, & praecepi ei, dicens :

k**texm porum

oüendea |

6. Hsec in palam facies verba, & haec abícondes.

». Et nunc tibi dico:

ans. H

& fomnia , qus vidifti, &

$. Signa, quae demonftravi ,

interpretationes , quas tu vidifti, in corde tuo repone ea:

g ïuqf .

9. Tu enim recipieris ab omnibus , converteris refiduus

yram Vi

in .cem-/ :

cum confilio meo, &,—cü,m fimilibus tuis, ufquequo finian.ur

tempora.

IO.

'uoniam fæcülum perdidit juvengutem fuäm ^

& tem-

»ngopter

; ;

pora appropinquant fenefcere.

1r. Duodecim enim partibus

divifum eft fæculxum,& tranfie-

um ]

runt ejus decima ,

& dimidium decima: partis.

12. Superíunt autem ejus poft medium decimae partis.

"

j V

Rrrir 3.

;3. Nunc

j

"L.IBRI- IV. ESDR J€

-

696

[

É

[

I5. Nuïnc ergo difpone domum tuam , & cofriþe' populum.

3 ' ag B

tuum, &

&

le;

confolare þumiles eorum , & renuntia jam corrupte-

; omnem|

9. À

14. Et di

mitte abs te mortales co.gitation-es'a, & projice abs

/

20, l'e

te pondera humana, & exue jam infirmam mnaturam , & -

repone in unam partem moleftiffima tibi

»

! fiberati f

f

cogitamenta ; & fe-

*

g. E

1tina tranfmigrare a temporibus his:

p quut

15. Qu2 enim vidifti nunc contigiffe lmäla, iterum horu

m

deteriora facient: -

2

ao

p ures ve

16. Quantum enim invalid

um fiet fieculum 'a fene&ute,

X

:

/--

tantum multiplicabuntur fuper inhabitantes mala.

[ vis, qu

. &t

.17. Prolongavit enim fe magis veritas, & appro-pin'q*uavi.i: 4

quod do

mendacium. jam

nem.e

H

enim feftinat venire, quam Vil(iiitiglvifwA |

» E

um für

18. Et refpondi, & dixi coram te, Domine: -

3. Si

I9. Ecce enim ego ablbo, ficut preecepiiti mihi , & corri-

've&rum3

piam prafentem populum. Qui autem iterum nati fucrint, |

/

diam con

15

quis commonebit?

Á

20. Pofitum eit ergo fae

3 fu

culum in tenebrïs, & qui inhabi-

I

feviviiee

tant in eo fine lumine.

*

:

Tum ftla

21. Quoniam lex tua ibcenfa eft

, propter quod r-iemoxfcit,' I

qua a te fa&ta funt, vel qua incipient opera.

36. Aq

üique di

22. Si enim inveni in te gratiám, immitte in me'äSpi-fitUm;

fanQtum , & ícribam omne, quod fa&um eft in fzcculo ab ini-

3. k

tio ,

feth fum

nire

í

e

us erant in lege tua fcripta, ut poffint homines inye- '

$. Rt

mitam, & qui voluerint vivere in noviífimis, vivant.

23. Et refpondit ád me, & dixit: Vadens congrega popu-

(icens: |

39. Et

lum, & dices ad eos

, ut non que&rant te *djebus quädrg-

s

hi H

ginta.

24. Tu autem praepara tibi buxos mrultos, & accipe tecum

imilis,

Saream, Dabriam, Salemiam,: Echanum ,. & Afiel

; quinq'uä ;

4o. Rt

hos, qui parati funt ad fcribendum velociter.

C'üctaba:

25. Et venias huc , & ego accendam in corde tuo lu

fl

plentia

4. Ft

nam intelle£&us, quae non e

;

xtinguetur, quoad ufque' finian-

tur, qus inciples fcribere.

P

-

4 À

.,

26. Et tunc perfe&tis quaedam palam facies , quzed

äm -faf

runt, qu

pientibus abfc

:

45. No

onfe trades : in crïaüin/um*e—nim hacho;a*in?ij..

dfm lo

Q

pies fcribgïe.

44. $q

Qüattor

27- XEt*

4

687

CAP uk T Xxv; |

hn] - »7. Et profe&tus fum , ficut mihi pr

x

3

*

.

/

^

n

- omnem populum, & dixi:

æce,vpit' ,& con grxev'gaVi

Lorlrupte-ln-

,

28. Audi , Iífrael, verba hzec:

ojice Ebs

Á

29. Peregrinati funt patres no

firi ab initio in Xgypto, &

m

- liberati funt inde:

.

tae c

h&

3o. Et acceperunt legem vt

juam non ci;&b«diefunt,

! quam & vos poft eos tranfgreffi eftis:

tem, & terra ;Sion , &

m-h'erumk |

31. Et data eft vobis terra in for

--patres veftri, & vos iniquitatem feciftis , & Xn.on,'ïferVaftïis

z

:n'e&ute,i.'

vias, quas praecepit vobis Altiffimus: -

ftulit a vobis in tempore,

2. Et juftus judex cum fit, ab

:

;iriquavit l

quod donaverat.

iüi, vifio-

i

33

y Et nunc vos hig e

üïs, & fratres väüri -intrqrfum ve.

j frum funt.

*

24. S1 ergo

imperaveritis fenfui veftro, & erudieritis cor

& corrie

vi confervati eritis, & poft

veftrum, vi

:

mortfam mifericOr-ä

jfünib |^ diam confequemini.

;

*

35. Judicium en!

"

m poft mortem veniet , quando iterum

. revivifcemus : & tunc Juftorum nomina parebunt ,

rum fa&ta oftendentur.

yero K

irat me,

/36. Ad me igitur nemo accedat nune, neque requ

E

ufque dies quadraginta.

*

.

ippintum

37. Et accepi quinque v

iros, ficut mandavit mihi,

;

& pro

jlo abit -

fe&ti fumus in campum , & manfimus ibi.

nes 11v

9. Et fa£tus fum in craftinum , & ecce vox vocavit me,

. dicens: Eídra aperi os tuum , & bibe, quo te potavero.

ga pon -

39. Et aperui os meum , & ecce calix plenus porrigebatut

s qu T

[

fimilis.

mihi . Hoc erat plenum ücut aqua: color autem ejus utignis

petem

4o. Et accepi, & bibi: & in ec

cumi bibiffem , cor meum

cruciabatur . intelle&u , & in pe&tus meum increfcebat fa-

) quinqüä :

pientia. Nam fpiritus meus confervabatur memoria.

go Juctt.

* 4I. Et apertum eft os meum , & non eft claufum amplius.

42. Altiffimus dedit intelle&um quinque viris, & fcripfe-

. runt , quze dicebantur exceffiones no&tis, quas non íciebant,

43. No£te autem manducabant panem ,-ego autem per

diem loquebar, & per noCtem non tacebam.

u inFl' à

*.44. Scripti funt autem per qua

draginta dies libri ducenti

*

45. E&

", E*i

X

j

-

!

1

-—

i

688

