ab Zirtaxerxe propter quorundam delationem.

16. In À

: unt ej de

Egnante Cyro rege Pería

"

rum, in confummationä;verbi*

- fiams & N

Domini in ore Teremize.

j

2. Suícitavit Dominus fpiritum Cyri regis Pei

- Samelius f

;farum—, & prae-

- locisfübe

dicavit in toto regno fuo fimul per fcripturam

?

n. DO

3. Dicens: Haec dicit Cyrus rex períarum: Me conftituit

^belits, f

regem orbis terrarum Dominus Ifrael , Dominus excelfus,

& Phonic

4. Et fignificavit mihi zedificare domum fibi in

N

Jerufalem,

. Ett

qua eft in Judaea.

$. Si quis eft. ex

afcenderu

"g'ener,exve&ro,.dominus ipfiqs' afcendat

tem refug

€um eo in Jerufalem.

tüunt qu

6. Quotquot ergo circa loca habitant

, adjuvent eos, qui

19. Qu

funt in loco ipfo, in auro, & argento.

tantum tr

7. In dationibus, cum equis, & jumentis,

cumque aliis ;

qua fecundum vot

tefilteu,

in Jeruíalem.

a opponuntur in ædem Dom-mi—, qui eft

30. F

ttati fun

8. Et (tantes principes tribuum

; Pagorum, & Judaeze, ek

tribu Benjamin , & facerdotes ,

& Levite , quos exci:avit

M. $e

Dominus afcendere, & aedificare domum D

Queratur

omini » quae ?i't

h.. Ft

in-Jerufalem, & qui erant in circuitu eorum

.

V

9. Adjuverunt 1n omni auro

quoniam

, & argento ejus, & jumentis,

tlens,

& voþis comgluribü—s ïnul'ti, q

uorum ífenfus excitatus eft,

3. F

i'lp. Et

5

: 'æterno:

l

CAPUT IL

R

615

N

tran&ü-

nt murosiïl

to'. Et C us rex protulit vafa facra Domini, quee

- lit Nab uchodonofor rex Babyllonis.ex'Jgrui'alem, &' confíecra-

v ad nihi. .

' vit ea idolo fuo.

C

Hibyo- g

1I. Et proferens ea

rus rex Pekrfa'runvi " fradidit" Mithri-

*

. dato, qui erat fuper the

auros ipfius.

erfæ-, in

I2. Per hunc auiem tradita funt S

;lmanafar'o præfidl Ju-

hd

i

41 daesz.

fhni tem;

toria argentea duo

13.

H-o—rum/autem hic numerus: Liba

»miilia*q

nadringenta: athi

Ícae argentese triginta: phialae aureze

orü? fe,

] triginta

duo millia quadringentee, & alia vafa

, item argenteæ

mille.

I4. Omnia aut

em vafa aurea , & argentea ; quinque millia

*

Mil ij

o€tingenta fexaginta.

xqui

-15. Et enumerata

funt Salmanafaro fimul cüm his ,

ex captivitate Baby

lonie venerant in Jerofolymam:

'iïi- þmt

tem regis Perfarum temporibus faripfe-

16. In Artaxerxis au

runt ei-de his, qui habit

abant in Judaea, & Jerufalem , Bal-

1 famus & Mithridatus ,

&

Sabellius , & Rathimus, Balthemus,

e—'?erbi

Samelius fcriba, & re

liqui habitances in Samaria ; & cæterris

( pra

- locis fübje&tam epi

ftolam regi Artaxerxi.

.

-

tui Ratnimüs ab accidentibus ,

& 'lSa-

17. DOMINE, pueri

pfticui

| ^bellius, fcribà, & re

Ifus,

& Phoenice..

;iqui curia tuae judi;es in "Coelefyria,

*

falem,

18. Et tnrunc notum fit Domi

no regi., quoniam Judsi, qui

afcenderunt a vobis ad nos, venientes In Jerufa

lem civi:a-

be,ndat |

tem refugam , & peffimam , sedificant furnos ejus , &-fta-

tuunt muros, & templum fufcitant.

.

civitas lfta, & muri con

fumm ati- fuerint, non

, qui

19. Quod fi

tantum tributa non

faftinebunt pendere , fed etiam regibus

aliis

refiftent.

plum , re&e habere arbxi;«

1

40. Et quia id agitur circa tem

trati fumus non deipicer

e hoc ipfum:

&X

21. Sed notum facere

2

rum tuorum.

domino regi, ut fi Qidebitur, rex,

].avit

quzratur in libris pat

.

L

&

22. Et invenies 1n a

dmonitionibus/fcrïpt*a de his; & fcies,

quoniam civitas ifta fuit refuga, &reges, & C-ivitacgs coucuj

/D

if

tiens -

23. Et

Judzi refuga ,

& preelia committentes in ea ab

itas ifta deferta eft,

» H

&terno, ob quam cauíam cCiv

24. NunC

À

E

n

^ 646

LIBRI IL ESDR.E

toecver z

24. "Nunc ergo notum facimus , domine rex , quomam fil

4 Tunc jl

- civitas hæc aedificata fuerlt, & hIIJUS muri ere&ti fuerint , |

bant corpus !

defcenfns tibi non erit in Coel efyrïam & Phoenicem.

s, Dicamt

& cujafcum.

as. 'Tunc fcripfit rex Rathimo , qui fcribebat accidentia,

& Balthemo , & Sabellio fcribae ,

& ceteris conftitutis , &

llh rex Dari

habitantibus in Syrla, & Phoemce., ea quze fubie£ta funt.

6. Purpur

26. LEGI epiitolam , quam mififtis mihi.

Praecepi ergo

dormlre 3

mqum , & inventum eft ? quoniam cmtas 1lla eft ab gvo

torquem ii

. E feat

regmus refiftens ,

- 21. Et homines refugse, & prælua in ea eftïcæntes, & re-

fuam, & cog

.. Tunc :

ges fortiffimi erant in lerufalem dommantes, & tributa exi--

—

gentes a Coelefyria, & Phoenice.

: pofuerunt f

28. Nunc ergo praecepi prohlbere homines 1llos ædlficare

g. Et dix

civitatem , & prohibere, ne quid ultra haec fiant:

- nolira & qu

29. Sed nec procedant in plurimum ea, qusé funt mallhæ,

tus Perfidis.

ita ut regibus moleftia importetur.

- tur vidoria.

3o. Tunc recitatis his, quae a rege Artaxerxe fcripta fue-

10. Unus

rant, Rathimius, & Sabellius fcriba, & qui cum his- conft-

1. Alis

tuti erant, jungentes feftinanter venerunt in Jerufalem cum

D. Tert

equitatu, & turba, & agmine: —

autem vinq

41. Cocperuntque zedificantes prohlbere & vacabant ab

n. Eu

æ(hücatwne templi in Jerufalem , ufque fecundo anno regnx

derunt illi

Daru regxs Perfaxum.

1. Et m

H

Medos &

CAPUT III.

-

'Ishfe

L iis.

Dario po[i fplendzdam cenam ommlyus [uzs prafetlis fm?fam

15 E di

àfnj Ti

dormiente , tres corporis ejus cu[lodes problema moverunt : Num

fvmum, rex, mulier , an veritas praftent : & przmum

n Ed

t Qgpit p

de vino probatur.. .

1$. Ed

Ex Darius fecit coenam magnam omnibus vernacuhs

mbus, qi

19 Iteg

R

fuis, & omnibus magiftratibus Medize, & Perfidis,

2. Et omnibus purpuratis, & praetoribus , & confulibus ,

em aC lib

16. Et oj

& praefe&tis fub illo, ab India usque ad ]E.thwplam , centum

vigintifeptem provinciis.

em. &

3. Et cum manducaffent, & bibiffent , & fatiatij reverte-

AL Etor

E&2 nec;

rentur , tunc Darius rex afcendlt in. cnblculum fuum, &

-

dormivit, & expergefa&us eft.

Biil, fy

4* Tunc

$

ï;

C"AXP*U J, n 5

617

quoniam f

|-:4. Tuncilli tres juvenes corporis cuftodes, qui 'c;uftodlike-

N

I füerint,

" bant corpus regis, dixerunt alter alteri:

cem,

-.$. Dicamus unufquifque no

ftrum fermonem qui prsecellat:

accidentia,

"& cuju(cumque apparuerit fermo (apientior, alter

/

jus , dgbit

fütutis, &

ili-rex Darius dona magna,

(la fünt,

6. Purpura cooperiri, & in auro

4b:ibexre.,' & fuper aurum

&Cepl ergo

dormire , & currum aureo fra&no, & cydarim byffinam , &

j

torquem circa coijlum.

of t ab ævo

loco

fedebit a Dario pro

!2* Et fecund

þter fapienti ärr»:'

tes, d f

fuam , & cognatus Darii vocabitur.

ributa-ex-

4 8. 'Tunc fcribentes finguli fuum ver

bum fignaverunt , &

pofuerunt fubtus. cervical Darii regis,

L

&dificate

9. Et dixerunt: Cum furrexerit rex ,

dabimus illi fcripta

& magiftra-

noftra & quodcumque judicaverit rex e tribus,

tü

,

.nþmaliïiæ,

s Perfidis, quoniam verbum ejus fapientius eiï á

N

tur victoria, ficut fcriptum eft.

criptà füe.

'3o. Unus fcripfit, Forte eft vinum.

his conft

11. Alius fcripfit , Fortior eft rex.

(3lem cüm

"12. Tertius fcripfit, Fortiores fun

t mulïeres.: fu;-)e'r ol

autem vincit veritas.

s

(cabant ab

13. Et cum furrexil

let rex,acceperunt fcripta fua; & de:n

derunt illi , & legit.

*

.

nno ;egn:.

— .14. Et mittens vocavi

t omnes magiftrwalt.us Perfafum ,&

MMedos , & purpuratos ,

& praetores, & praefectos:

& letta funt. fcripta coram

! r$. Et federunt in conciliqu,

ipfis.

16. Et dixit: Vocate adolefcentes,

; fiftum

ba fua.

& ipfi in'diCabpnt ver-

"

iil : Nn

Et vocati funt, & introierunt.

"py Et dixitillis: Indicate nobis de his, q

us fcripta funt.

Et coepit prior, qui dixerat de fortitudine vini.

imm

18. Et dixit: Viri quam praevalet vinum omnibus ho'mj-

nibus, qui bibunt illud! feducit mentem.

ernäcuh'S' :

—y9. Itemque regis, & orphani facit mentenr vanam.

dtem

Tfïdisa

fervi ac libr!j pauperis ac divitis.

E

*

nfülibUss

20. Et omnem mentem converti

tin fecurita;etii, & jucun-

nit omnem triítitiam , & debitum.

i centuml

ditatem, & non memi

-^Q1z. Et omnia praecor

dia facit honefta, & non meminit re-

16vert64

gem, nec magiftratum ;

& omnia per talenta loqui facit.

z

liii

24 Et

—

j Tunþ |

z Y

618

LIBRI III

ESDR&.

- m Vitiy

3. Et non meminerunt , 'cum biberunt amicitiam , nec

frate1 nitatem ; fed non multum poft fumunt gladios.

Et tacuit,

non meml-

-a Tertu

23. Ef cum a vino merferint, & furrexerint ,

nerunt, quae gefferunt.

Zorobabe

24. Ó viri; num pracellit vinum?: quxs iïc cogttat facere?

n Virl, !

-

præce li. €

Et tacuxt hoc d1&o.

H

15. Nonté

CAPUT IV.

! Jom, qui do

16. Et ex

Probatur excellens for!ztudo regis , mulieris , & veritatis ; fed P plaxtarerunt

Darius ad petitionem Zorobabel reda?t

t n Etipf

data veritati ' palma.

Jacra 'vafa feribens, ut Sfudeis detur libertas, & im-

- ciunt glortat

muhenbus

penja ad extru&ionem Sferufalem.

1. $1 con

T mchoawt fequens dlcere, qul dixit de fortltmdme

efpeciofam, (

E

regis.

na fpecie,

2. O viri, num praecellunt hommes, qul terram & mare -

: 19 Omni:

obtinent, & omnia, qua in eis funt?

A

ore confpici

3. Rex autem fuperomnia praecellit, & dominatur eorum:

t gentum, &

& omne quodcumque diserit illis, faciunt.

* 20. Homo

4 Et fi miferitillos ad bellatores , Vadunt, & demohuntur

* Tum rerion

montes, & muros; & turres.

41. Ft Qu

Woerinit, f

-$. Jugulantur, & jugulant, & regls verba non præter-

eunt

nam fi vxcermt, afferunt regi omma, quæcumque

?. Et hir

prædau fuerint.

tut veft

6. Similiter & alii omnes , & quotquot non militant, nec

1. Et acc

pugnant, fed colunt terram: rurfum cum fuerint metentes,

urta & ho

aiferunt tributa regi.

TE

24. Et lec

^4. Etipfe unus folus fi dlxerxt, occxdlte, occ1dunt dlxe—

; tüm fecerit

rit, remittite, remittunt.

[ 25 Etite

8. Dlxerlt., percutite, percutiunt :

dixerit , extermmate,

ttem, qt n

exterminant : dixerit, zedificate, cedificant.

20. Ftw

-9. Dixerit, excidite, excidunt: dixerit, plantate, planta.nt

a f&&] f1

10. Et omnis plebs, & virtutes eum obaudlunt & fuper

3. Etn

hoc ipfe recumblt, & bibit) & dormit. .

Pmpter hn

28 Et n

1t. Hi autem cuftodiunt in circuitu eum, &non pofï'unnre

fmguh, & facere opera fua , fed in dx&o obaudlentes funt

- ftnz quonia

i.

39 Vide

-

12. Virz,

u mam 1e

-

A

CAPUT IV.

619

itiam N

.;-

:x2; Viri, quomodo non precellit rex, qui.fic diff'amgtur?

S.

q* Et tacuit..

:

non mgmi.

Hs Tet

tius qui dixe"fat';ld**e mulieribus, & V'eifit;ate5 hic 'eiäc

Zorobabel, coepit loqui.

A

; & multi homines, nec vinum

*ität facere?

I4. Viri, non magnus rex

"preecellit. Quis eft ergo, qui dominatur eorum ?.

15. Nonne mulieres genuerunt regem, & omnem popu-

- lum, qui don

*

jnatur mari, & terree.

N.

:

16. Et ex 1

liis nati funt, & ipfee educaverunt eos, qui

.

nt vi

ntatis ; /el

[ plantaveru

L

neas, ex quibus vinum fit? -

iil

17. Et 1p

2

f2 faciunt ftolas omnium hominum , & ipfee fa-

el,. rüidi

- ciunt gloriam homini

ao

þus,- &.non poffunt þomings feparari a

u

gin-

. mulieribus.

*

;

18. S1 congr

egaverint aurum , & argentum & omnem rem

fortitudine

-fpeciofan, &

viderint mulierem unam bono h'abitu, & bq-

. na fpecie.

l, & mare

d

—— 19. Omnia

*

hæb relinqu"enfes-in eam intendunt, & aperto

ffi ore conípic

l

T

unt, & eam alliciunt.magis quam aurum , & ar-

ür gorum "

ge

ntum, & omnem rem pretiofam.

.

*

20. Homo patrem fuum relinqui

t, qui enutriit illum, &

. fuam regionem , & ad mulierem fe conjun

git.

:

'molxiuntur.

-

or. Et cum muliere remittit animam ; & neque p

atrem

! meminit, neque matrem neque regionem.

*

: Apræxter'-'-

ccumque

233. Et hinc oportet vos fcire: quoniam mu

lieres dominan-

tur veftri. Nonne doletis?

gladium fuum,

& vadit in viam facere

unt, C

23. Et accipit homo

F furta, & homicidia ,

:

& mare navigare , & flumina.

metentes .

24. Et

leonem videt, & in tenebris ingreditur, & cumfur-

tum fecerit, &

frandes, & rapinas amabili fuge affert.

jnt: dlxe

25. Et iterum, diligit hom

9 uxorem fuaxm magis quam pa-

srminafe;

] trem, aut.matrem.

36. Et multi dementes

fa&ti funt 'proptei* uxores 'fnas :&

lantzth

| fervi fa&i funt propter illas.

27. Et muld perierupt, & ju

guïati funt , & peccaveriun.*—i

& 4fup€r

L

] propter mulieres.

48. Et nunc credit

e mihi quia magnus eft rex in poteftate

offonie T

fua: quoniam omnes regiones verentur tangere

eum:

E

mirifici co

^

xtgs funþ

29. Videbam tamen Apemen filiam Bezacis,

ta regem ad dexteram,

3

ggbiqg.m regis , fgdeptem jux

111 3

iz; :'Vi',ïia j

30. TEt

-

AA

6265

L

LiBRI II

ESDRJ/E

Bo EE auferentem diadema de capite ejus, & nnponentem

gEttll'

Gb1

& palmis ceedebat regem de finiítra manu.

Idumæl QU

31. Et fuper haec aperto ore intuebatur eam, & fi arrife. |.

6. Ec nut

rit ei, ridet: nam fi indignata ei fuerzt )

land1tur $ donec

io, hoc eft,.

reconcilietur in gratiam.

«quod vovilti.

j Tunc

32. O viri, cur non funt fortlores muheres? Magna eil;

terra, & excelfüm eft coelum: quis ifta agit?

pflt epiftolas

33. Et tunc rex, & purpurati mtuebantur in alterutrum

[ puraos; Ü

Et inchoavit loqui de veritate.

»

D aícent

44. O viri , nonne fortes funt muheres ? Magna eft terra,

4 Etom

& excelfum efc codlum, & velox curfus folis convertit m

& leano, fc

gyro coelum in locum fuum in una die.

bano in Jeru

35 Nonne magnificus eft qm hæc facnt, & veritas magna,

- 4 Etfer

& fortior prae omnibus ?

]udæam pre

46. Omnis terra veritatem mvocat, ccelum etiam ipfam be-

- & praefedum

nedicit, & omnia opera moventur, & tremunt eam,. & non

« $. Etom

eft cum ea quidquam iniquum.

EIS & ldur

37. Vinum iniquum, iniquus rex, iniquee muheres, ini-

e. Etun

qui omnes filii hominum, & iniqua illorum omnia opera, & -

ta Viginti, u

non eftin ipfis veritas, & in fua iniquitate peribunt :

v R fu

38. Et veritas manet, & invalefcit in aeternum, & V1V1t,

flcut habent

& obtinet in fzecula fzeculorum.

d

gulos à0n0s.

39. Nec eft apud eam accipere perfonas, neque düï'eren-

|O$y Etom

tias: fed qua jufta funt, facit omnibus, injuftis, ac mahgms,

tatem ut eí

& omnes benignantur in operibus ejus.

bus facerdo!

4o. Et non eft in judicio ejus iniquum, fed fortltuda, &

regnum , & poteftas, & majeftas omnium ævorum. Bene-

[ O3e Xetip

dl&us Deus veritatis.

rl., In qu.

5 EL

41. Et defiit loquendo. -

Et omnes popuh clamaverunt,

& dixerunt:

mnfummatn

Magna eft veritas, & praevalet :

.56. Et oq

42. Tunc rex ait illi : Pete, fi quid vis amplius quam quae

fcrlpta funt, & dabo tibi , fecundum quod inventus es fapi--

A ; & fipe

$?. Ecd

entior ploxnms, & proximus mihi fedebis, & Cognatus meus

£

: 3 Bibylogi

vocaberis.

43. Tunc ait regi: Memor efto voti tui, quod vovüh, ædl-

cePI fien

je. Et m

ficare Jerufalem, in die, qua regnum accepifti: -

erufalem

44 Et omnia vafa,

'qua accepta funt ex ]erufalem re-

l

9. Rt da

mittere, quae fepaxawt Cyrus, qnando ma&av:tBabylomam.

hntas |

& v,olult remzttere ea æbl.

**

45. Et

621

inporenten

-4s. Et tu. vovifti cedificare templ

um .;",qu-od incend/erunt

L]

..' E.

[ YIdumszi , quando exterminata eft Judeea a Chaldaeis. -

& f1 atrife

6. Et nunc hoc eft, quod poftulo; Domine: & quod pe-

lu det ] to, hoc eft, majeítas, quod a te poftulo, ut facias votum ,

x"

.

- quod vovifti Regi cceli ex ore tuo.

| Mi df

| ^ 41- Yunc furgens Darius rex o

fculatus eft illum --: & fcri-

] pfit epiftolas ad omnes difpenfatores, & praefe&tos, & pur-

alterutrum,

j

|

3

. puratos, tít deducerent eum , & eos, qui cum illo ergnt ;

E

! omnes afcendentes zedificare Jerufalem.

um É — 48. Et omnibus przefe&is , qui erantin Syria, &

S

Phehicea

] & Libano,

fcripfit epiftolas, ut traherent ligna cedrina a Li-

conyerti: n

] bano in Jerufalem

)

. ut eedificarent cum eis civitatem.

*

riti magha,

49. Et fcrip

fitx

omni

bus Judaeis , qui afcendebant a regnoin

.judaam pro libertate; omnem potentem , & magiftratum,

" ipfambe:

] & prsefe&tum non fuper venire ad januas ipforum,

4

g0.

"Et omnem regionem, quamobtinuerant immunem effe

d &non

eis ,

& Idumzei relinquantcaftella, quee obtinent Tudaeorum:

ieres, ini«-

w l

.Et in ftructuram templi dare per fingulos annos talen-

jopn, & ] ta viginti,

usque dum perzsedificaretur ;

LE

jnt

2. Et fuper facrarium holocautomat

a uftulare xquotidife. i

, &wit, ]. ficut habent preeceptum : a

l.

lia talenta decem o&'e??e per fm,.

ulos annos ,

3

j diferen-

53. Et omnibus, qu

i procedunt a Babylonia condere ci&i-*

C m(lhng)

] tatem : ut effet libertastam ipfis, quam

filiis eorum; & onmni-

bus facerdotibus, qui praecedunt.

.

;

irfïtudüa &

.5$4. Scripfit autem & quantitatem

; & facram ftolam jufft

j« Benä

dari, in qua defervirent :

*

*

5s. Et Levitis

fcripfit

dare preecepta , usque in diem " qüa

. confummabitur domus, & Jerufalem extruetur.

L)

amavErunfi

.s6. Et omnibus cuftodientibus civitatem.

fcrip

fit dari ei for-

vim que

$.

$7. Et dimifit omni

a vafa queecumque feparaverat Cyrus

ms & ipl-

- a Babylonia , & omnia quaecumque dixit Cyr

natus meus

*

?

us, & ipfe | p;*æ-

cepit fieri, & mitti Jerufalem.

e

"

$8. Et cum procetfiffet ille adolefce

ns, ! 'eflevans faciem in

jili d-

*

| Jerufalem, benedixit regem coeli,

lem , fe"

$9. Et dixit, Abs te eft vittoria;

& abs te eft fapientia, &

t

,byïon/ilam :

claritas, Et ego -fervusltuus fum.

iE

lii

| 60- Be'

622

LIPBR-I-Ht.

ESDRZ/E:

60. Benediétus es, qui dedifti mihi fapientiam , & tibi c con-

Areores, Eit

^*

fa ochot )

-fitebor ; Domine Deus patrum noftrorum. .

Et num

61. Et accepit epiftolas, & profettus eft in Baoylomam :

Et venit, & nuntiavit fratrxbus fuis omnlbus, qui fuerunt in

älll Phàres ,

Babylonla

: I6 Filii À

- g. Fil Ph

62. Et benedlxerunt Deum patrum fuorum L quomam de-

. dit illis remiffionem, & refrigerium :

]oabes mill

65. Ut afcenderent, & cedificarent Jerufalem, &temi lum,

r Filii De

& exultaverunt cum (Choribis

du

*"bi nominatum eft nomen ejus in ipfo ,

o&o

muficis & lætltla dlebus feptem.

: Filt B

gentl v1gmt1 :

CAPUT VK

.a4. Filu Cl

Iexagmta fept

Redeun!es 8 Babylomca captivitate in Serufalem , &? j'udæam

: T. Filii À

recen[entur ,.

G reffituumt Dei cultum , fed tandem a cæpto

ceatum fepte

opere ad tempus . zmþea*zuntur.

; 16 Fili Je

ieentum trigin

Oft hæc autem ele&x funt. ; ut afcenderent principes pa-

T. Filii Mc

orum per domos, & tribus fuas, & uxores illorum,

&fili, & filie eorum, & fervi, & ancillae prorum, & pe-.

: BOnaginta qt

cora eorum.

15. Filii Ne

centum umc

-2. Et Darius rex mlf' t una cum eis ,equites mille, doneé

Lt duo,

. deducerent eos in ]erufalem cum pace, & cum muficw, &

cum tympanis, & tibiis :

( Fili C]

rmgentl vig

3. Et omnes fratres erant Iudentes, & fecit eos afcendere

-

gm | Unus,

fimul cum eis.

4. Et heec funt nomina virorum , qm afcenderunt per pa—

20 Qui ex

DQUTO, Cen

gos fuos in tribus , & in partem principatus ipforum.

A Qui e

$. Sacerdotes.: Filii. Phinees ,. filii Aaron , Jefus filius Jo--

fedec, Joacim filius Zorobabel, filii Salathiel, cïe domo David,

ex progenie Phares , de tribu Ju a

X

qu igitla fqy

22; F'lli «

6. Qui locutus eft füb Dario rege Perfarum fermones mi.-

rificos in fecundo .anno regni ipfius menfe Nifan primo.

IOmUS tf

^. Sunt autem hi , qui afcenderunt ex Judaea de captivita-

.5 Filij F

i Anaas

te tranfmigrationis, quos tranfmigravit Nabuchodonofor rex

A F]lu

Babylonice in Babylonem , & reverfus eft in ]erufa em.

]

8. Et requifivit partem Judzeze unufquxaque in civitatem

8lnta duo

fuam

nP

qui venerunt cum Zorobabel t

je[u , Nehemias ,

öucenu

Areo,-

Vlgu

CAPUT V..

s

625

[Areorés, Elimeo, Emmanio, Mardocheo, Beelfuro, Mech-

Y

S

at cen.

i

N

3

atochor , Olioro, Emonia unus de principibus eorum.

4

m

hbyloniam

9. Et numerus agentilibus eorum, ex praepofitis eorum,

i füerunt ia

H Phares, duo millia centum feptuaginta duo.

Io. Filii Ares,tria millia centum quinquaginta feptem.

ir. Filii Phemo centum

quomamde

qüadragintafduo : i;ï filiis Jefu) &

|joabes , mille trecenti duo.

-- I2. Filii Demu, duo millia

uadringenti feptuaginta : filii

&tempïium;

r

| Choraba, ducenti quinque :

lii Banica, centum fexaginta

v-erunxt'xcum.;-

: o€to.

J

15. Filii Bebech, quadringenti t

genti viginti feptem.

res: filii Archad, quadrin-

*

14. Filii Cham, tri

ginta feptem: iiiii Zoroar, duo millia

| fexaginta feptem : filii Adin, quadringenti fexaginta unus.

9 Sultim

15. Filii Adere&tis, centüm o€to : filii Ciafo, & Zelas,

WUU L

" centum feptem : filii Azbroc quadringenti triginta novem.

|. 16. Filii Jedarbone , centum triginta duo : filii Ananize,

|centum triginta: filii Afoni, noenaginta.

*

.

incipes paä

17. Fili Marfar, quadringenti vigint

i duo: iiiii' Zabarus ;

s ]llorürms .

nonaginta quinque : filii Sepolemon, centum viginti tres.-

.18. Filii Nepopas, quinquaginta quinque: filii Nechanatus;

u & pe

; centum quinquaginta o&to : filii Cebethamus, centum trigin-

l, donecq;ï

A

Ig. Fi

li Crearþatros ; qui Enocadies, & Modise , '.qu-a-

.n-ufxcils, |

: dringenti viginti tres: qui ex Gramas, & Gabea, centum vi-

B

S

äfceädcre :

] ginti unus.

.

20. Qui ex Be

ifelon, & Ceagge, fexaginta quinque : qui ex

uptp

| Baftraro, centum vinginti duo.

.

v

L

L]

.231. Quiex Bechenobes, quinquagt

nta qu'inque : -filii Lip"tis*,

:—nf]ilius J

. centum quinquaginta quinque: filii Labonni, trecenti quin-

E

10 Daviós

| quaginta feptem.

&

22. Filii Sichem ,

"trecenti feptuaginta : filu Suadon j

^

ones t '

] Gliomus , trecenti feptuaginta octo.

räginta quinque *

rmo

25. Filii Ericus, duo millia centum quad

capiria-

filii Anaas , trecenti feptuaginta, Sacerdotes :

11)0(0!' fX

-24. Filii Jeddus, filii Euther, filii Eliafib, trecenti feptua-

jem.

- ginta duo: filii Emerus, ducenti quinquaginta duo..

civitatet

2s. Filii Phafurii, trecenti quinquaginta feptem: filii Caree,

ehemis , -

| duc ex?ti viginti ieptem :

A -

26 * Le'

69.4

LIBRI IE:

ESDRJE

/26. Levitze : Filii Jefu ii Caduhel;

& Bamrs, & Serebms

40 Et dis

& Edias, feptuaglnta quàtuor f 'omtiis numerus à duodemmo fan&aa don

anno tnginta millia quadringenti fexaginta duo.-

ventatem

27. Eilii,

& filise,. & uxores, omnis computatio, quadra—

AL Omni

ginta- millia ducenti quadraginta duo.

quadraginta

28. Filii facerdotum, qui pfallebant in templo

filii Afaph,

E Setvi

centum'viginti octo.

J gint feptem

- 29. Oftiarii vero : filii Efmennl

Hlu Afer ; 5141 Amon,

qumqne

filii Accuba, Topa filii TObl : omnes centum trlgmt:a no-

44 Camel

VGm

Inili ja tngint

40: 'Sacerdotes fervæntes in templo filii Sel: fihl Gafpha

filn 'Tobloch : filii Carize: filii Su: fiiii Hellu: filii Labana:

Sub]ugaha :

. Et de

filii Armacha: filiiAccub : filii Utha: filii Cetha: hluAggab

plum Dei,

iiln Obai :

iliiAnani:

fili Canna :

filii Geddu :

plum n lo

'41. Filii An: filii Radin : filii Defanon: filii Nachoba: filii .

-& B da

Cafeba : filii Gaze: filii Ozui, filii Simone: filií Attre: filii "

-mnas duode

Haften :.

fili Afiana :

filii Manei :

Kilit Nafifïim

fülii. Ac-

iïolas facetd

eufu :

fili A li'ta

filiiAzui:

filii Fav on : filii Phafalon ;

$35. Filii Meedda :

fil Phuf 3:

ülii Caree

£ilii Barc.hus

- 6 Etha

flhl Sarree: filii Coefi :

de plebe , t

filii Nafith : filii Agitti :

filii Pedon:

oftarii, &o

. Salomon filii ejus :

filii Afophot :

filii Phafida :

Hlu

41 Infan

Celi :

fili Dedon: filii Gaddahel :

filii Sephegi :

34. Filii Aggia: filii Sachareth filii Sabathen: filii Cazo-

unuvqu squi

neth : filii Malfith : fii Amae : filii Safus:

fiii Addus:

filii

quod ent a

4&. Et (l

Suba: filii Eura : filii Rahotis : filii Phafphat : filii Malmon z 1te

; & Zotol

.85. Omnes facro fe1v1entes & puer1 Salomoms, quadnn.

a]tare

gentl o&toginta duo.

- 49. Ut of

36. Hi funt filii, qui afcenderunt a Thelmela

Telharfa :

m libro Mo

principes eorum., Carmellam, & Careth;

37. Et non poterant edicere civitates fuas :

-& progemes

jo. Et o

fuas,

uemadmodum fint ex lírael.

E 1111 Dalan

;6111 Tu-

Xerünt facra

bal:

-filii Nechodaici. .

Aant loffias

38. Ex Sacerdotibus, qui fungebantur facerdotlo &non

E d. Ete

fünt inventi filii Obia: filiiAchifos : filii Addm.

qm acce- ,

Tæceþmm

pxt uxorem ex filiabus Phargeleu.

/39. Et vocati funt nomine ejus,

& horum quæf tà eft ge--

52 Et po

neris Ícripturain prædatura ;

& non eft 1nventa, & prohlbm

MOmeny:

funt facerdotio fung:.

&

qu

40. Et.

1

* Bill Il Ton

v

3

CAPUT V

625

& Sertbja |. 40—:«; Et dixifillis Ne

hemias, & Aft,haras,n: Ne participentur

d fan&a, donec exurgat Pon

f duodecimg

J veritatem.

k

tifex dp&qs in oüenüonemi, &

T

1

] 4r. Omnis autem

lfrael *Er,a-t exceþtis —fervis ,' &i ancilïlä *

*

] quadraginta duo millia trecenti quadraginta. -

*

horum , & ancillze , feptem millia tr'ecveriti tri-

u

;

Á

. 42. Servi

gintafeptem. Cantores, &

ii *Ainon,ï,

quinque.

7cantatrices, ducen.thi fexaginta-

li, quadringenti trigintaquinque.'Equi, feptem

triginf—-ä 10

43. Came

milliatrigintafex. Muli, ducenta millia quadra

ginta quingue.

li Gdbias

Subjugalia ; quinque millia vigiuti quinque..

L]

lii Labana: 1

. .44. Et de praepofitis ipfis per pagos dum veni

tent in'tem-

lI.ilii Agga"b :.f, |

plum Dei, quod erat in Jerufalem , voverunt fuícitare tem-

lum.in loco fuo, fecundum fuam virtutem :

ais dlid

..45. Et dare in templum thefaurum operum íacrum auri

Attre: fl d

mnas duodecim millia, & mnas

.argle.n'ti- quinque millia, &

: filii Ac«

ftolas facerdotales centum. .

hafalon : -

6. Et habitaverunt Sacer

dotes, & Lävitæ, & qui exierant

j Barous :

& in regione, & facri canto

de plebe , in Jeruíalem,

X

2

ilit Pedon;

ofliarii, & omnis Ifrael in regionibus fuis.

- 4'1. Inftante autem feptimo menfe, cumque effent filiiIfrael

ifida 1 iih'xix

unusquisque in fuis rebus, convenerunt unanimes in

-atrl'um,

dlicm. ]

quod erat ante januam Orientalem.

ddus ; fili

.48. Et ftantes Jefus filius Jofedec

h,& fratres ejus -facärdo-

te; & Zo

i Malmon: .

R

robabel filius Salafþiel ,& hljjus frgtres paraverunt

altare ,

i quadl'jnf

49. Ut o

Hr'er.xk'eht fuper'illuä holöcautxom.at'a, ; qfe

cundum quá

in libro Moyfi hominis Dei fcripta funt.

.'Telharfa :

.

-

$o. Et convenerunt ibi ex aliis nation

ibus terrze, & ere-

quogenis -

xerunt facrarium in loco fuo omnes gentes terrae , & offerre-

filii Tu- :

bant hoftias, & holocautomata Domino matutina.

$i. Et egerunt fcenopegiam , & diem folemnem , f,ïlcut

ib, &n0n- I

preceptum eft in lege: &

facrificia quoti'c;iie., fïf:üt gp.orte;

qui«c- 4

bat.

*

52. Etp

oft hsec oblatiories inftitutas, & hoftias fabbatorum,

»de 1

& neomeniarum-

7 & dierum | (oleïrpniu,m- omnium fan&ificato-

qum.

.

$2 E

t qubtquöt-vövebant-Doïhinc alfineomefxia feptimi men-

fis.

B

: Bibl..rþm, V]I[ ;

OKkkko

"

2

i

)

626

LIBRI IH.

ESDRZE

fis, coeperunt hoftias offerre Deo, & templum Domini non-

(g E ao

dum erat zedificatum.

avorllm »

6 Simili

$4. Et dederunt pecuniam lapldams, & fabrls, & potum,

& pabula cum gaudio.

einter 1nct

55. Et dederunt carra Sidoniis, & 'Tyris , ut trancvehe-

tmfmxgraV

wo, B di

rent illis de Libano trabes cedrinas, & facerent rates in J op-

pe portu, fecundum decretum , quod fcr:ptum erat eis a

mum Ired:

Cyro rege Períarum.

j Mte

nos enim ii

s6. Et in fecundo anno venientes in temp]um Dei in ]eru—

falem, menfe fecundo , inchoavit Zorobabel filius Salathiel ,

- quie prece

& ]ofue filius Jofedech, &fratres ipforum, & facerdotes, &'

?. Gentt

Levite, &omnes, qui venerunt decaptivitatein Jerufalem:

de2, &l

57. Et fundaverunt templum Dei , novilunio fecundi men-

adducentes

fis fecundi anni cum veniffent in Judzeam, & Jerufalem:

n Ecag

"

Tetur 2dif

58. Et ftatuerunt Levitas a viginti annis , fuper opera Do-

mini: & ftetit Jefus, & filius ejus , & fratres omnes Levitee

- mat ftrodtu

confpirantes, & executores legis 5 facientes oPera in domo

Dominf:

59. Et üeterunt facerdotes habentes- iïolas cum tubxs :&

- Levite filii Aíaph, habentes cymbala,

jul

60. Collaudantes Dominum, & benedicentes fecundum

. David regem Ifrael.

6r. Et cantabantcanticum Domino, quoniam dulcedoe]us,

N fea

& honor in fzecula fuper omnem Ifrael.

|

&

62. Et omnis populus tuba cecinerunt, &proclamaverunt

Jerofalem

voce magna , collaudantes Dommum in fufcuauone domus

. 3. Tün

Domi: i.

fedech j

63. Et venerunt ex facerdotlbns, & Levitis: ,& præüden-

in ]emfa

tibus fecundum pagos fenioribus qui viderant prlftmam do-

QCun

mum :

In ipfo t

Phoenici

64. Et àd hu;us zedificationem cum clamore ,& plan&u

magno, & multi cum tubis , & gaudio magno:

4. Eti

/65. In tantum utpopulus non audiret tubas propter planc-

&difican

fünt ftru

tum populi.

Turba enim erat tubls canens magmfice, ita ut

-longe audiretur.

» B

66. Et audierunt inimici tribus Judse, & BenJamm & ve-

CTant ex

6 R

nerunt fcire, quae effet vox turbarum.

67. Et cognoverunt, quoniam qui erant ex capt1v1tate,

ao d

sedificant templum Domino Deo Ifrael:

7 Ex

£a

68. Et

CAPUT V. & VL

627

!omihi Q0nl

-68. Et accedentes ad Zorobabel, & jefum—;,præpoütos

pàgorum , dixerunt eis : /VEdificabimus una vobifcum. -

n

69. Similiter enim audivimus Dominum veftrum , & ipfi

pariter incedimus a diebus Asbazaret regis Affyriorum , qui

transyehe.

tranfmigravit nos huc.

o

&.in Jop-

o. Et dixit illis Zoro

babel, & Jefus, & principes pago-

Tab en 4

rum lIfrael:

71. Non eft nobis,. & vobis

ædiücare domum Dei noftri:

1in ,efu-

nos enim foli zdificabimus Domino Iírael fecundum ea ,

x

Silathiel,

quae praecepit nobis Cyrus rex Perfarum.

Tdotes,

72. Gentes autem terrae incumbentes his, qdui funt in Ju-

rualem:

daea, & levantes opus cedificationis, & infidias, & populos

ndi mene-

addtcentes prohibebant eos aedificare:

lem;

13. Et aggretfuras exercentes impedierunt, ne

ï:onfumma-

era Do-

retur sedificium omni tempore vitae Cyri regis, & protraxe-

; Levite

runt Rïu&uþain per bienniu»m uíque ad Darii regnum.

n domo

CAPUT VL

s; &

ario , templum Dei e&fruz"zäz* in

"undum

— Studei ,; annuente D

SFerufalem.

(ocjus,

N fecundo autem anno regni Darii pïr0ph€tavit 'Agfxgæus;

II

& Zacharias filius Addin prophete apud Judaeam , &

Terufalem in nomine Dei Ifrael fuper eos.

,v'eyrunt'

domus

- 2. Tunc fians Zorobabel filius Salathiel , & Jefus filius Jo-

fedech, inchoaverunt zedifica

in Jeru(íalem.

re domum Dorpini , qua eft

s

fiden

. $.. Cum adeffent eis prophetze Dom

ihi ; & adjuvarent eos;

m do

In ipfo tempore venit ad illos Sifennes fubregulus Syriae, &

Phoenicis, & Satrabuzanes , & fodales ejus, -

at

.. 4. Et dixerunt eis: Quo preecipiente vobis domum hanc

Janc.

eedificatis, & tectum illud , & alia omnia perficitis ? & qui

funt ftru&ores, qui haec aedificant ?

jtaut

. 5. Et habuerunt gratiam vifitatione fatta fup-er eos, qui

erant ex captivitate a Domino feniores Judaeorum.

'z/ve-

6. Et non funt impediti edificare ,. donec fignificaretur

Dario de omnibus iftis, & refponfum acciperetur.

tätä ;

.. Exemplum epiftolze , quam

miferunt Dario. SISENNES

"

k

fub-

E

—

:29

LIBRI IH.»E"SDRJE

Kfizbregu'ius Syride, & Phaenicis, & Satrabuzanes, & fodales -

42 Et fi

ejusin Syria, & Pheenice preefides, regi Dario falutem.

*X

: firottoram.

tür a Domi!

8. Omnia nota fint Domino regi, quod cum veniffemus in

rtegionem judas , & introiffemu

1

3

s in Jerufalem , invenimus -

* Ti

&dificantes domum Dei magnam:

i

[

]

-

* ventus t

9. Et templum ex lapidibus politis ; & ma

gnis, &pretioüs :

- Jocus umus.

materiis in parietibus ,

À

$

24 ANN

140. E

:

e-

tare in manibus eo

t opera illa inftanter fieri , & fuffragare , & profp

- domum Do

-

: deant igni

me perfici.

rum, & in omni gloria quam diligentiffi-

11I. Tunc interr

N

6gavimu's feniortes *, dicentes: -quo[ijermirt-

- torum fex:

tente vobis aedificatis domurni illam, & opera,haec fundatis ?

- niano ligne

12. Ideo- autem interrogavimus eos, ut notum faceremus

- pendia z

tibi homines, praepofitos ,

& nominum fcriptufa;n praepofi-

| oX E

torum poftulavimus illos.

15. At illi refponderunt no

bis, dicentes : Nos fdihus: fet- .

[ te2, qué

[ du Ten

vi Domini, qui fecit coelum, & terram,

) E

14. Et aedificabatur haec domus ante annos i

ftos mul.taös a

rege Ifrael magno, & fortiffimo , & confummata eft.

- & Phoenk

[ natl erant

.15. Et quoniam patres noflri exacerbantes erant , & pec-

SEVIEN

caverunt in Deum Iírael, tradidit eos in manus Nabuchodo-

^

nofor regis Babylonice , regis Chaldaeorum.

)8. &

16. Et domum iftam demolientes incenderun

: fpexi, ut

* & opabi

captivum duxerun: in Babylonem.

P donco

-- IT. In primo anno regnante Cyro re

* :29- Et

