Devitans proflmd.r Cocum mwm-

foriit

";R

zes-) INotat nova vocabula,

& nova

Yatls

Cujüs regnum & potentia non

t

brevi perlodo circumfcripta , fed' in

dogmata, qu& Sxmoma-norum fchola

omnem. zternitatem extenditur.

inveliebat.

j 0f*

Béilbl. cum Cop. Meuoch. Tom. VIlI.

u

*

338

EPISTOLIE lL B. PAUI;! APOST AD TIMOTH

21. Quam quidam promltrentew, circa 'iaem exc1derunt.

fcienti

Gratla tecum Amen.

otatiof

gaudlo

EPISTOLA II

&A

fidia,

B PAULI APOST.LI

Eunic

61

.AD TIM.THEUM

Da;c

*

CAPUT PRIMUM

ti5, &

$.

Gmtws Deo agit ob fidem Timotbei, quam intrepida pradicatione

que 1

jubet exeri : Cbriflus mortem. de/?ruxzt & Paulum in Gentium

vittüt

do£forem elegit , fercvans ei debitum ipfius laboribus praemium : di-

um

&t guod omties. ZAfiani ipfum reliquerint , laudans Onefr p?aorz

[

familiam , quod inde multa. receperit

themn.

Y

tne tlb

obfequia. .

tones l

Aulus Apof'tolus Jefu Chrifti per voluntatem De1 : fe-

cundum promiffionem vitee , quae eft in Chrifto Tefu :

4M

*s

fudift

. 'Timotheo chariffimo filio; gratia, mifericordia,

& pax a Deo Patre, & Chrifto Jefu Domino nofcro.

51

Wemor

5* Gratlas ago Deo,cm fervio a progeriitoribus meis in con-

Bu

fclentla

At

defide

Oppaftmnes ) Obje&mnes ,& ar-

Secundum promi/fiouem vite

aef

piebat

gume nta.

im Chriffo Tefu.) Quafi dicat :

Mi

iffus

Hil,

Falff mominis. [zientia.) Falfz fcien-

fun a Deo tanquam Apo&olus & le-

ter il

tiz ; falfo ; nominatz fcientia.

gatus ad prædlcandam vitam eter-

h.

nam promiffam per Chriftum.

fitm

21. Quam.) Scientiam.

tüs er

Promtttentes) Profitentes.:

9. Gratia, mljf?rtco: dia, Ej'c) Vlde

E

Circa fidem exeiderunt.) . n;cxnouv

dicta fuperiori epiftola cap. I. num. 2.

Anberrarunt a, fcopo.. Ab integritate, &

. Cl fervio 4 ;ragemtanäw) Cui

Chrif

finceritate fidei, velut a fcopo aber-

Y vo

rarunt.

vierünt.

fervio ut etiam progenitores mei fer-

Ti

Cer.

Gratja tecum. Amen-) Gratiam Dei,

In con/ä:entm pura.) Mihi enim con-

lieet:

omnium bonorum fontem, more fuo,

fcius fum quod non alum Deum

precatur in fine epiftolz.

colam., .aut coluerim » quam unum

Deum patrum. meorum. "Vel, cui

Qu

I

Er voluntatem Dei.) Quafi di-

fervio vita & moribus a. fcelere

Jgna

.cat:

ris.

tüm

Non meo merito, fed

Vel, fincere & fine bypocrlfi,

6;

electione & voluntate Dei..

aut ümulatwne.

hjti

i

'H

1

C*AP UT I

fciä'ntia þura, qgvöd fine intermiffione habeam tui memoriam in

orationibus meis, no&te ac die.

&

4

4. Defiderans te videre, m

emor lkacryma,rurrjlftuärüm , ut

gaudio implear.

*

-.s. Recordationem acci

piens ejus fidei; quæ'-fveäft'in,» te non

fi&ta, quae & habitavit primum in avia tua Loide, & ma

tr e tua

LI

Eunice, certus fum autem, quod & in te.

6. Propter quam caufam admoneo te, ut refufcites gratiam

Dei, quae eft in te per impofitionem manuum mearum.

.* Non enim dedit nobis Deus

fj

piritum' timoris, fed virtu- *Rom

L]

9

tis , & dile&ionis, & fobrietatis.

8. Noli itaque erubefcere teflimonium Domini noftri, ne- .

;

ï&atione

que.me vinctum ejus: fed col

labora E.V"angelxio äecþpdum

patfi

virtute/m Deéi,

m d-

um

x Uu2?..

-

$$ Qui

Quod þ'n& imtermiffone babeam "

pocimmu';h gratia loquitur Apofto-

f"pboii

memoríam.) Gratias Deo ago quod .

lus, que per.facramentum ordinis

rme tibi ita conjunxerit per charita-

confertur, & juvat ad munia rite ob-

; 8

tem, ut quoties ad eum prece

(

eunda, quz ad ordinem illum perti-

5

g fund(j, :

nent, verbi gratia, ad ftrenue evan-

el; fä-

totigs tui meminerim.

[s

el:

4. Memor laerymartm ttarum.)

Quas

&

[*

liza

1

ndum, &"promgyen/da(m fidem,

fudifti in difceffu meo.

ordia,

£E Räcordatianeæ accipien:.) ld eft

9. Spiritum 'timbi;':;)- Id eft, timidlï-l

memor.

tatis & ignaviz, qualis eftf eorum, qui

! Cott-

Ejus fdei ,

—71;& eff. in. te pon jï&a)

animo funt imbecilli; pavido, con-

Nimirum fincera fidesin amorem & .

fracto & abjecto.

p

;iäntia |

$ed virtutis.) Id

eft, förtïtudinïs &

defiderium Timo;he

*

b Paulqng , rag-

picbat-

roboris, ut etiam ii média perfecu-

"E

- Hab

/

i aVit. ) .'Fir-lf)ite

tione Chriftum predicemus.

j/

iflus

;'-& p(ermanex»x-vv*

Et fehrietatis.) In Greco eft oo-

j & -

ter inhaltt..-

.

$poucus, que vox moderationem &

l» avi4 fua Lot

de.) Asiasb intelli:-'" '

j &t* :

git maternam, patre enim Gentili na«^

refrenationem figuificat, cujus eft fa-

tus erat Timotheus.

cere, ut omnia tanv profpera quam

) Vide

Et maire tua Eunice,. ) .,Qnæ fuit

adverfa conftanter & moderate fera-

pim.2-

müs , utque omnia tam qua in mo-

"Chrittiana; nam A&. cap. 16. num-

y,) Cüi ;

: vocatur fidelis , quod .C'hr,ifï'iano-

bis, quam quz im aliis nimia funt

yi fet«-

gum vocabulum eit.

imnrodica: temperemus & refre-

Certus autem Jum quod 6 ip te.) Sci-

neinus.

m ol

licet habitet eadem fides non ficta.

8- Nol; ,äirzgäle/?ere* tej?;manikm— Do-

um

6. Ur refufcites. ) 1n Grzco -eft,

mini noffri.) Noli erubefcere profi-

unum .

d»aemvpsi? , quod proprie fignificat

teri & tradere doctrinam, quam do-

ignem.cineribus conditum ac fo

cuit Chriftus. Noli etiam erubefcere

|, al

pi-

J

'

"

tum flatu fufcitare. ;

crucem, martyrium ac. vincula Chrifti,

h,

"Gratiam Del, que efh im te per im-

q

uibus fuam: dot

4

JOCFI

rinam obfignav lt; &

pofttionem imanuum mearum.) De ea

'cönfixm.ay'ic'..

E

gb . EPISTOLEE IL B. PAULI APOST. AD TIMOTH. '

15 ]

rlic.^ 9 Qui* nos liberavit, & vocavit vocatione fua fah&'a, *non

3. s. fecundum opera nofítra, fed fecundum propofitum fuum, &

fide, (

j

a

grati

- €ularia.

im, quae data eft nobis in Chrifto Jefu ante temporrz-l fæ,..

2

hallui4tat

.xo. Manifeflata eft

autem nunc per illuminationem Salva-

toris noftri Jetfu Chrifti qui deftruxit quidem mortem, illu-

Ma i

minavit autem vitam , & incorruptionem per Evangelium,

16.

1 lim

Ir. Ín quo *pofitus fum e

x

fapei

go prædi;ator, & Apoftolus, &

2. 7, magifter Gentium.

I?

12. Ob quam cau

fam etiam haec patiöf,' fed non confiindof.

venit.

" Scio enim, cui credidi, & certus fum

; quia potens eft depo-

1j.

jlla di

þfn:um memn—ffeyvare jn*illu-m. diem.(

13. For-

Negue me uin&un eju:) Id eft, ne-

! Per illuminationem Salvatoris noffri.)

fhneoruin.

que mei te pudeat, aut vi«nculomm

F

did Tég Émipastíag , per. apparitionem ,.

id eft, per adventum Salvatoris no-

Col/abora Evangelio.) T

n Greco eft ;

ftri Jefu Chrifti. Vulgatus dixit illu-

&'ueyxaxon &91001 , id eft compatere, &

minationern, quia etiam hoc fignificat

gassata

coaflligere Evangelio, id eít, parti-

vox Greca.

()

ceps efto afflitionum. & perfecutio-

Deffruxit mortem.) Qui paflione &

num, quas patitur vangelium.

morte fua mortem noftram abolevit,

Ícilic

Secundum virtuteys Dei.) ld eft, po-

quantum e[ít ex parte fua ; fed quan-

eipiat

tentiam Dei; fpem locans in poten-

tum eít ex parte noftra, reipfa in no-

D

eü,z

tia Dei, qui te ad hoc certamen voca-

;

bís id necdum fa&um e(t, fed fiet in

vit, & in illo juvabit.

refurrectione cum in fingulis beatis.

ivat

9. Qui nos liberavit.) Scilice—c a pec-

refurgentibus mors abolebitur, & vita

Wone

Càto, & morte xterna.

eterna efllorefcet.

$a

I'ttiminzavit autem Vifam ö' in?oi;s»

Vocatione [ua famta.) Ad Chriüia.

pella

nifmum , & fanttitatem vitz.

"hptionem per Evangelium.) Id eft, vi-

dod

Non fecundum.

epera moftra. ) Ad eft ;

tam incorruptibilem & immortalem

- fneríta noftra.

produxit in lucem, manifeftavit, &

que

Sed feeundum . propofftum . f'eum , &f

certam ejus fpem nobis attulit perÉE- -

fim

gratiam.) Sed fecundum liberale &

vangelium, quod przdicari voluit. -

d

gratuitum fuum decretum ,. & bene-

II. Pofftus fum,)

' Conftitutus fum"

edi:

plácitum.

a Chrifto.

Wdent

Qua data eft nobis in. Chriffe gefu ,

I2. Ht patior.) Mincula.

Quat

&c.) Qus gratía, feu mifericordia

u

Sed non confunder.) Non me pudet,

Tnea

oad effectus fuos nobis per Chri-

vel officii mei, vel vinculorum.

i

tade

Ó

um data, id eft, intuitu meritornin

Scio enim cws credidi.) Cui credidi,

E.

pon:

Chrifti preparata ab &terno.

atque commifi depofitum meum fer-

If

Aznte tempora facularza.), Id eft, an-

vandum,

Intelligit thefaurum labo-

llgin

te mundi con(titutionem ; antequam

rum & paffionum pro Evangelio a fe

qu

effet tempus, & facula.

4

obitarum, quem a fe collectum Pau-

IO. Manifeftata eft. autem.) Grati

lus, patiens & moriens apud Deum

l

illa a Deo ab &terno data;

'fed inDeo

quafi dfpofuic., ut in illo'. dif magno ,

fed

abfc.o-ndiu.

2

j

jä

5

'cïA PUTI

3

4f

'non

13. Formam habe fanorum verborum , quse a me audifti in

m t

fide, & in dile&tione in Chrifto Tefu:

-14. Bonum de

t fag.

pofitum -cuüo*di per Sp.ir"i,tumk.fan&unj.a: qui

habitat in nobis. -

Sal&a-

& I8. Scis enim hoc,

quod aveïfi funt :,a me'*xo*mneþs, qui m

l,) ilhl-

Afia fant ; ex quibus eft Phigellus, (1) & Hermogenes.

ID

.16. Det mifericordiam Dominus * Onefiphori domui

E qula * [nf;;

P d. 19

fepe me refrigeravit, & catenam meam non erubuit :

us ,' t

j

17. Sed c

3

um Rg;rnalmp ye.niffet-, -ch»)zl'ici;tv:k'e me qgæfïyif, & in,l

dndof.

venit.

depo-

1g. Det illi Dominus

'invenir"e'mi:fe:ri:cordiäm- a Domino in-

ilia die.' Et quanta Ephefi mini.,fti*av*it)mihi,' tu melius nofti.

sfri.)

eE

fionet ,

ris f0«

it illüe

anme;

C

Uu 3

POT

nificit

-

-1) Phigellus. In Edir.

*Sixf. legitur ; Philetus.

ionb &

I3. 4verfi [umt « me. ) dntepaQy-

olevity

*

fcilicet judicii, pro illo

s

: gloriam re-

quan—

Lx

cipiat..

ca» ui, averjati funt me 5 rejecerunt

in 0

I3. Fermam babe ,

'&c.) In Grzco

Ine.

eft ; ónorémwci», vivum exemplum,

Pbigellus && Her&ogme:. ) Quinam

fet ia

hi fuerint non conftat : De his ta-

beatil

vivam imaginem, vivam reprefenta-

L

imen nonnula non admodum certa

&vit

tionem.

Sanorum verlorton.) Sana verba ap-

refert Juftinianus hic, ex Metaphra-

pellat fanam , integr

fte, T'ertulliano, & aliis.

| iM-

doctrinam.

a?n , incorruptam

16. Der mifericordiam Dominus, &c.)

eü, y

talem

In fide & :n diledione , &c-) Id eft,

Id eft, fit Dominus mifericors in do-

que verfatur circa fidem & dile&io-

mum:& familiam Onefiphori.

nem Chriftianam ; fenfus verficuli

Quia fape . me vefrigeravit.) ]4 eft

X

refocillavit, & recreavit in hoc eftu

jits

eft, quafi dicat : O "l'imothee tuum

mearum afllictionum : folatio & fub-

; [uit

eft retinere vivum exemplar, vivam

ideam & reprefentationem do&ring,

fidio mihi fuit in his vinculis.

Et catenam rutapm mom erubuit.) Id

quam tibi tradidi , ut fcilicet. verba

eft, non puduit illum vinculorum

»ud?ïr

1nea femper tibi ob oculos ponas ,.

eademque aliis vive & efficaciter pro-

meoruüm, nec periculum metuit , nec

po.nas.

infamiam, ut me juvaret.

j

Bonum dq;o/ïtum ch/iodä.) [ntel-

17. Sollcsitt eme qti.z-/t'vii.) Sollicïte

fet-

I4-

hefaurum do&rinz Chriftianz ,

quzrendus fuit Paulus ut inveniretur;

|abo-

ligit t

uam vocavit /az4 verba.

nam in ampliffima civitate multi erant

) 47

Per Spiritum [an&um.)

Quafi dicat,

carceres , & plurimi^qui vinculis de-

pai

hzc cuítodia non eft tuarum virium ,

tinebantur.

Jeuri

18. Jm illa di&.) Scilicet judicii.

fed Spiritus fantti ; cujgs (e& hoc effi-

m

csxe.

Quania.) Quam multa.

342

EPISTOLJE II. B. PAULI APOST. AD TIMOTH

$3

CAPUT T.

à fmof

Hortatur Ti motlaeum ad alios f ncere docendum & patiendum pra

L I

fed vt

Chriflo, fa&ta meritione fuz*urz pramii , ac refurre&ionis Cbrifli ;

IO

utque contentiones, &? profana wmloqma devitet , [Tultasque legis

confe

quæjizones de magna domo «aria babente fuafa & quas

I^

virtutes ferous Dei feGari

I

- debeat.

illen

rj

U ergo, Hh tni , confortare in gratla, quae eft in Chrlüo

»T

TJefu :

01 |

1

.4. Et quae audifti a me per multos teftes : heec commenda

tend

fidelibus nominibus , qui idonei erunt & alios docere

aud

K

3. Labora ficut bonus miles Chrifti Jefu.

4. Nemo militans Deo implicat fe negotus fæculanbus : ut

ei placeat, cui fe probavit.

Carmal

s. Nam & qui certat in agone, non coronatur, nifi legltlme

Sec

certaverit.

cundi

6. Laborantem agncolam oportet prlmum de fru&xbus per-

predi

c1pere

!/

n

7. Intellige, quæ dico: dabxt emm tibi Dommus in omni--

Blgor

bus intellectum.

-

*

$. Memor

ahqu

$i

Dnfortare. ) Fart:tudmem cape, ut

reliqua ad. vitam tucndam opportuna

Quil

legxt Ambrohus

comparamus & c*ahqummus, quales

Ttrin

lu grati«, que e? im Chriffo. Te[n. )

funt meércatura, &c.

Y

Per gratiam Chrtih, ut fortiter per-

3. NriÉ legtt:me certaUerit. ) Secun-

oli

fitas in fide & Evangello Wlud præ-

dum przfcriptas leges agonis.

K

dices & propugnes.

6. La£orautem agricolam , &c, Sen-

fie Y

92. Et que audiff: a me.) Que ore

füs eft: Quemadmodum agricole re-

tenus tradidi, non fcnptos aut litteris

creantur, & ad labores perferendos

Q

confignata. .

excitantur fpe frudtuum , quos ipfi

adh

l

Per. multos tefles. ) Id efï, coram

omniunit Prlml percnplunt - ita te, 0

aof

multis 5 s aliis mulms eadem audlen-

-

Fïmothee, agri Domini cultorem eX«

tibus.

citare debet ad laborem magmtudo

obt

H«e cammmdæ /ïdel:ius bominibus.)

propof'tx fructus, quem tibi apud Do- .

H eft, in his inftitue fideles, & ido-

futuro fzculo.

minum recondis, dlum percepturus in:

«

neos viros, Verbi gtzmva presbyteros

bet

,Ecclefiæ tug.

7- Dabiz tibs Dominus mte//eäum )

2 Laäa:m) xæxowa9ndon , id eft,

Quafi dicat :

Propofui tibi tzes para-

Yi

: 3mala perfer ; dura tolera.

bolas , militis, athletz ,. agrlcolæ s

4- Negoris facularibus. ) Negoma

non eft neceffe , ut eas tibi explicem,.

D

Deus dabit tibi intelle&tum , ut tacnle

fecularia funt occupationes & nego-

f

tiationes, quibus victuin, veftitum &

poflis intelligere.-

(

H'

COR T I

313

9. Memor efto,Dommpm ]ESUM CHRISTUM refurrexiffe

a mortuis ex femine David, fecundum Evangelium meum,

MT

9. In quo laboro, usque ad vincula, quafi male operans :

fed verbum Dei non eft alligatum.

Irifi;

t li

ro. Ideo omnia fuftineo.propter ele&tos, ut & ipfi falutem

LY

confequantur, quae eft in Chrifto. ïefu cum gloria coelefti.

- yr Fidelis (ermo : Nam fi commortui fumub,& convivemus:

z

12. Si füftinebimus, & conregnablmus *f negaverlmus, & *Mat.

ille negabit nos :

10:35-

Marci

hrifto

13. *Si non cred1mus, ille üdells permanet, negare felpfum

9-I8-

non poteft.

, *Rom.

enda

14. Haec commone, teülücans coram Dommo : Noh con- 2653.

tendere verbis 5

ad n1h11 enim utile eft nlü ad fubverüonem

audlentlum.

A. Soli-

!

;

üt

8 Ex fomine David. ): Scilicet in-

IQ. SÍ zegavtrimmus.) Chriftum &

carndtum, hominem factum.

ejus fidem , tyrannorum aut tormen-

It!Tme

torum mectu.

" Secundum Evangelium meum.) Se-

cundum -Evangelii verxta:em quain

Et ille.) Chriftus.

E

pradico.

Negabir nos.) Negabit fe noffe nos,

laboro.) xaxom&Sw , id eft a£-

& a fuo regno excludet.

Jz qua

n

fligor, mala fuftineo. .

-13. S4 non cr edinus, &c) Sive cre-

xmf male- operans. ). Ac fi effem

dimus, five non credimus, veritas noa

r

allquls malefa&tor & fceleftus.

mutatur, Deus falli aut fallere non

Sed verbum Dei neom efl alligatum. )

poteft: incredulitas aut perfidia no-

ftra Dei Hd:ehtacem convellere noü

xftlml

Quafi dicat, licet ego. vinculis con-

ftringar, non tamen propterea evan-

poteft: quafi dicat ; fldfodlmus, il-

pmles

elizare deüno, voce & fcupt;s epi-

Ie tamen fidus permanet.

ftolis..

ecutle

14. Hac commont.) Id eft, de his

IO. Ideo emmia fz flmea.) Scxhcec

quz jam dixi; frequenter admone fi-

$t

se verbum Dei. alligetur, fed. propa-

deles tibi commiffos.

etur.

Teflifcans, coram - Dammo.) Prote-

It

ftans coram Domino ; vel teftem in-

ndos

-Prepter elelos.). Eos præfertlm qui

ipí

adhuc ad Chrifti ovile funt adducendl

vocans Dominum, & per eum fide-

noftris laboribus & induftria.

Jes adjurans..

20

Qua ef 1n Chriflo Tc(u.) Qus falus

Nol; comtendere werbis. ) Ut multt

o

faciunt ex pertinacia , vel fuperbia ,

obtinetur per Chriftum Jefum..

Do

Cum gleria celeffi.) Qua falüs non

ut fcilícer plus aliis videantur fcire.

eft qualiscunque, fed adjunctam ha-

Ad fübverffonem audientium. ) ld e&

j J

bet gloriam ccleftem.

ad. audientes trahéndos. in errorem ;

")

11. Fidelis fermo, &c.) Fidelis, ve-

non énim contentionibus veritas que-

ara

rus & certus eft. fermo , quod'fi hic

.xitur,. fed potius obfcuratur , dum

pro Chrifto , & cum Chrifto patiamur

uilibet. contendentium audltorea in

læ;

& moriamur, fimul etiam cum Chri-

1

u

am fententiam adducere conatur,

ein

etiamfi fit falfa.

cile

fto refurgemus , & vivemus in regno

ccelefti.

»

44 . EPISTOLE II. B..PAU'LI APOST. AD TIMOTH. -

10

1$. Solicite cura teipfum probabilem exhibere Deo, opeta-

rium inconfufibilem , re£te tra&tantem verbum veritatis :

argent

I6. Profana autem, & vanil

honore

o'qqïa devita: multpm enim pro-

|

ficiunt ad impietatem:

z

s

17. Et fermo eorum ut cance

fanzgïiü

f »ferpj;: ;e.';x quibus e& Hymef

naus, & Philetus,

?

iln

- 18. Qui a veritate exciderun

t, dicentes refurre&ionem gf'k

1

jam fattam, & fubverterunt quorumdam fidem.

minuf

19. Sed firmum fundamentum Dei ftat, habens fignaculum

2

hoc, cognovit Dominus qui funt ejus : & difcedat ab iniqui-

fciens

tate, omnis, qui (1r) nominat nomen Domini.

20. In

M

füetur

(1) nominat. Jp Edrz. Sixr. legirur invocat.

a— $—

15. ProbatHem exbibert.) Qoxuoy,

I8. Qu 4700::&: :x:i?!erunt.i) ; ;;f

&

| gt

probum , probatum, ut fcilicec Deus

£oxuoa», aberrarunt.

;

lulitÀ

te & tua probet, & grata habeat.

Dieentes. refurretltonem -

efä jam *fd/-

ap.16.

|Operarium . smconfufibilem. ) d»enat-

&am.) Horum errorem alii aliter ex-

qui 4d

€XU»TO), qui nom pudefat , mec ernbe-

plicant. Fortaffe docebant refurre-

77

fcat.

Qui libere & profitearis , &

&ionem factam in Chrifto refurgen-

Ümne:

pradices crucem Chrfti.

Vel , cui

te, fideles autem non refurrecturosg

lioc &f

non fit pudori, fua i

receptis corporibus, fed tantum fpi-

4nores pr'avi.

gnorantid, aug

Q—OIVJ

ritualiter per baptifmum , quo rena-

tioaem

Retle tratlantem verlum verstatis.)

fcuntur ad novam vitam- ItaD.'Tho-

qui ab

épüorouc»Ta , rcüe fecamtem verbum

tnas.

& qui

veritatis. Defumpta eft metaphora

IQ. Sed fermwm fumndlamentum Dei

a nutricibus cibos in particulas & of-

f£a7.) Firmum hoc fundamentum D

infhitu

Quema

fulas fecautibus, ut cominodius eas

eft Dei confilium, decretum & pre-

vaf fi

glutiant parvuli, quos alunt.

deftinatio, qua ftatuit vocare fideles

Ut ar

..16. Prophana autem $ vanilqnuia

primo ad fidem, deinde ad gratiam &

t in

dewita.) [sBgAeg wt»ofevíag, Propha-

perfeverantiam,ac demum ad gloriam,

fideles

xam vanilequeutiam , inanem. & cla-

V«l ipfa predeftinatorum collectio. .

Tum Y

miofam loquacitatem.

Habens fügnactlum hoc , &c.) Ponit

n fid

Multum enim. proffciumnt ad impieta-

hic Apoftolus fundamenti jam dicti

fez.) Ex inanibus enim & propha-

bina fignacula: prius eft prefcientia

Tieoy

ä

Ti j

nis ad deteriora devenitur usque ad

Dei, pofterius fuga peccati. " Quafi

Ín j

ipfam impietatem erro.rumï& hare-

»

dicat : Deus hoc fuum przdeftinatio-

bUS d

um.

nis decretum , immo ipfos predefti-

Iil [

17. Et ferim

" äortmz; ) Scilicet hz-

natos duobus figillis notavit & mu-

reticorutm ,

fordid

qui dogenc prophana va-

nivit. Alterum eft , cógzoviz Domi-

atul

niloquia.

nus qui funt ejus , hoc autem 'eft fi-

3.

Ur cancer

ferpie.) Cujnä morbi pro-

gillum divin& prafcientiv, quo no-

prium eft proximas carnes exedere &

tantur antequam in hujus mundi lu-

", ;],'

depafci , & quod inte

cem edantur.

Alterum eft, & 4jfce-

Yen

grum e(ï & Vfa-

z

* kdil

num corripere.

dat ab iniquitate , t$c. 1d eft, fuga pec-

delixiv

Hynenaus £ Phietus.))

Quäcnam

cati; nam a'peccato abhorrere & il-

fuerit horum

lius occafiones declinare , eít ma-

foni

ditur.

vhæ)reüs, üatj.m fuþ-

fm j

gnum Prædelwiinanionis.' argumentum.

li

—

L

C'APUT I

315

Opeta.

,&

20- fn magna autem dom-ouh.:on'folllm funt vafa avrea

argentea, fed & lignea, & fi£tilia: & c

1 pro-

jusdam quidem ig

honorem, queedam autem in-contumeliam..

21. Si quis ergo emundaverit fe ab iftis,erit vas in honorem

Tyne.

fan&ifica um, & utile Domino, ad omne opus bonum paratum.

22. Juvenilia autem defideria fuge, fectare vero juftitiam,

(h effe

fidem, fpem, charitatem, & pa

5

cem cum iis,. qui invocant Do-

:

minum. de corde puro.

ülum

23. * Stultás autem, & fine.

[e

a

: «

iplina queftiones devita : rTim

tiqui-

fciens quia generant lites.

OE T.

?0. It

24. Servum autem Domini non o

portet liti gare :: fed: man-

: I' it.

w

.

,3'

fuetum eífe ad omnes, docibilem ,þ-äpatien.;,.em,

——

25. Cum

nm)i

: 'A'Cognovitqüami/zm q-ui"fzmt ejus.) AI-

ï;afa)metapho'r,ixca', id eft fideles, fi

ludit Apoftolus ad verba MoyfisN::m.

fe emntident a peccatis, per qua red-

a ft-

cap. I16. 5. Mane notum faciet Dominus

debantur vafa in.contumeliam , eva-

r ex-

m

qHi ad eum pertsueant , .

dere . poffunt xyafa aurea & in hono-

,

efurte

Orpuis qui nominat nomen Domini. )

rem.

rurgen-

Omnes qui invocant nomen Domini,

44b 1fis.) Scilicet malis Quæ De

urot

hoe éft omnes fideles.

*

difplicent, & erroribus de quibus di-

m fp

QO. lo magna autem dormo, &c)

xerat hoc eodem capite.

) fetlde

tionem reddit cur inter Chriftianos,

Santlificatum.) & fordibus peccäQ

Tho-

qui ab iniquitate recedere deberent ,

torma cemundatum, &

ornatum divi-

& qui fidem habent, & fanctis vite

na gratia.

s Dd

inftitutis abundant ,. mali non defint:

Utzle Domtno. )

Ufibus Dbmihï ac-

vDa,

quemadmodum enim in magna domo

commodatvm.

Videtur Domini no-

vafa funt diverfi gencris ; alia aurea

(pre

mine Chriftum intelligere; qui herus

ndeles

aut argentea , ali« fictilia aut lignea ;

eft magna hujus domus.

jm &

ita in magna Ecclefie domo quidam

d emne opms bonun: þdrdtüm.) Ido-

yriatt

fideles funt inftar vaforum ar

D

cgenteo-

neum ad otinne bonum opus.

rum vel aureorum , firmi &

l

?l'uüres

dio.

22. fuveni[i;z'de/ideri:z.) Curiofita-

Dorit

in fide & juftitia; quidam inftar li-

tem, ambitionem, iuanem gloriam, &

didi

neorum v«l fi&tilium fragiles & in-

;

rmi in fide & charitatre.

multo magis voluptates, & alia hujus-

inodi adolefcentiz viti^.

jentia

quia

Iz bana;-erri;) Id eft

N

i hoporifïtis-ufþ

223 Sime dilciplina quaffiones.) cäwal--

yiti

bus deputata.

ósurSG , meruditas , infenfatas, qus

In contumeliam.) 'Milibus ufibus &

nihil habent fenfus aut fapientia.

Fielïi-

fordidis fervientia , ut funt ollz aut

fnu»

Y

Devita.) naparri, rejice, refpue.

n

matulz.

Gener ant [ites.) Vide dic&t

.9I- xSt" "u1$. ergo emnhäkka&* z jä

re epiftola cap. I. num. 4

af uperio-

*

1f

ab ifis, &c.) Quafi dicat : Hoc ta-

no-

24. Litigare.) uáxXeotat , p

ugnare;* ,

jhe

men eft ictir vafa domeftice fupel-

fcilicet verbis, altercári, rixari.

ijft

lecilis, & vafa hxc metaphorica fi-

ET

- Docii ez.) iDaxrixo», id €

delium difcrimen ; quod vafa aurea

éT p;ïdmm 4d decendum,

R s fzptum'

p

&il

non fiant ullo cafu lutea, nec vicif-

- Partienrem

j

Id

fim lutea argcntea aut aurea; Verum

proximi. -

) Morun & infï;mif:atum

- Biéi. cum Comn, Mentch. Tom. V1LI.

s

jj

E

äï ,

(

3'46i -- EPISTOLE II. B. PAULI APOST. AD TIMOTH.

: 9$. Cum modeftia corripientem eos , qui refiftunt ver'ita,tï.,.

"

tnagis

ne quando Deus d

x

et illis poen(i-tendäm afi cognofcendamlveï"i-

tatem,

pE

abneg

26. Et refipifcant.

a

..diaboli' laqueis, a qu capFiVi tenentur

6 !

ad .ipfxus volugtatem.

cunt n

"

CAPUT II

deriis

P: æ»dicz't/ bomihes futuros ariis incolutos päacatiï, qui mz)lierculas'

75

perve

feducentes veritati refiflant : Timotbeum autem bortatur , ut fuo

8'(

| iï*xemplxo ! 'vz'rtum

ample&atur , ac tolerantiam in perJecutionibus :

E d

M

ovf

& de Jacrarum litterarum -

T6pto

utilitate.

9. $

feila e

ITim [.

Oc autem fCitd; 'quod in * novi

a

Himis diebus müabunt

[0,

UE

-tempora periculofa :

2Petr.;.

^ 3. Erunt homines feipfos amantes, cupidi,

elatï*, fuperbi,

propo

3

"4

de

blasphemi, parentibus non obedientes , ingrati, fcelefti, .

I8.

3. Sine affe&tione, fine pace, criminatores ; incon

^

tine;ntes.,

E ob

ertores

immites, fine benignitatcï.-a

| 4. Pro-

J:tta

biles,

Tumi

« 98. Cum;modefid.) In Grzco eft,

. 4Scip)fö:,um4ntg&,)l $ui amanteä,;

& mpgórgri , id eft, cum man[uetu-

feu glorig & lucris fervientes.

* 4

infati,

dize.'

Capidi . ) XDiNapeyupoi, i

d eit gm&tores

. H

Ne. quando. ) Id eft, fi quando ;

pecunia , avari.

Axab

Elati.) dNf

(

)yEG y faüü

pietatis

utrumque enim vfignifïcqt Gracum ,

tes, jactabundi.

,ofï ; arrogl-an-

tVerter

pxmort.

Deus det illis penitentiam.) Auxilio

Blajphemi.) Maledici , contumeliofi.

[/47

fus gratie excitet ad peenitentiam.

^

3

$Sixe

4

M.

26. E£ refrpifiant a diaioli laqueis.)

compaffionis , fine pietare.

//fone. ) Sine vifceribus'

Et li

.

,

H

Et refipifcentes evadant laqueos dia-

$uue pace.) «omo»

j

Qw , few

difr;g:' m

& g

boli.

& qui cum aliis pacifice vivere ne-

domos

A ipfus weluntatem.) Scilicet dia-

f.iunt.

^

Tünr cq

Criminatares.) Id «ft, calu

r"nfhiqato,-

Ef (4)

boli, in cujus- funt poteftate propter

res ; hoc enim .

et, du

pcccata;

fägqiä cat vox Grzgc;

I.. IN zoviffrmis dielus.)

vNovim ma

"ia aoAot.

Roxias ,

tempora hic vocat ea, quse a

Incontinentes. )

,o:e'xpa:re?'g' » mter,rg;g.

N

fuo tempore fecutura & decurfura e-

rantes , id -e.&— gulæ fer"g-ies;l"c'gs-.ö;;"-l'u-

"n 4

.xurioft.

RE

rant usque ad finem inundi. -

DIpmites.) Inhuman

Tempora periculofa.) xaipoi xaemol

s

i& feri. þe&ia';

A0tat !

ld eit, zempora difficifia & molefta,

rum more.

a "

quia fcilicet homines futuri erant ma-

Sine bentgnitate-)

' Ja'ïn?x.wyacS OLs qug.

li, & ilis vitiis notati, que

u-

^fi dicat: Nez 4muci b£onis,d

,

hlc en

: 7 $t

"legtra,

fnerat./

" . nos ngfi dmantés,.

E

Vg a

M

L

"

CAPUT B

M

?

347

rerxtan

A. Prodxfores, proterw, tum1d1 & voluptatum amatores

É

m verl-

magls quam Dei :

s. Habentes fpeciem qu1dem pletatls, Vlrtutem autem eJus

.nent [

abnegantes.

Et hos dev1ta :

6. Ex his enim funt, qui penetrant domos, & captxvas du-

cunt mulierculas oneratas peccatzs, quæ ducum:ur varns deü—

derus :

frtuldt

7. Semper diícentes , & numquam ad fmentlam verltatls

" pervenientes.

u fu

8.

uemadmodum autem* Jannes, & Mambres refnterunt *Exe,

R

Moyfi : ita & hi refiftunt Verltatl hommes corrupti . mente, TE

" reprobi circa fidem:

Sed ultra non profic:lent : infi pïentla enim eorum mani-

fefta erit omnibus, ficu£ & illorum fuit.

Y

x&abun

Io. Tu autem aflecutus es meam do€trinam, lnfhtutlonem.,

propofitum fidem, longanimitatem, d]le&lonem,patlentlam,

qperbi

sz

II. Per-

i,

[ enmunt

s

nentes,

4 Prod:tores.) Id e& amxcmæ de-

heres pervemebant , quia. nunquam

fertores.

illis veritas proponebatur, fed erro-

Pzotervi.) wpowsre:g ; leves, m&a-

res & falfa dogmata.

4, n

biles.

Q Jenns ,

8 . Mamérts. ) Sune

amants,

Tumidi.) Id eft, typho fuperbis

nomlm duorüm magorüm Pharaonis,

e

inflati.

qui in Exodo narrantur Mofi refti-

S. Habenutes [peciem quidem. pætan:.)

tiffe, & cum eo in miraculis & por-

amdires

*entis edendis certaffe :

hcet Mofes

Taxac hareticos, qui fucata fpecie

ampan

pietaus veram rellgnonem €conantur,

in Éxodo eorutm nomina non ex-

'evertere.

primar, Paulus t2men aliunde didicit,

^

Virtutem ejus) Nim ipfius: pïetatts j

& hic expreffit, nimirum ex traditione;

aneliof

rifcetii

oraguy , abnegant & perdunt.

Carnt//n mente. ) Id eft, qui men-

Ef hos devita.) dmorpéts , 4'v€rf4re

tis judicium vitiofis affeftibus .cors

6. Qui penetrant domos.) Qui fe in

ruptum habent ac depravatum.

gf

J domos infinuant compendtorum fuo-

Reprobi circa fdem.): a.äom.uoi, 207

ivert 1«

xum: caufa.

proburi , id. eft errantes.

Et captivas ducumnt müliercmias.y, 1d

9. Sed &ltra nen prqjïctem') In fua

umntaco

eft, dotirinis fuis faeu;nt eas fibi ob-

videlicet hypocrrfi, & fita. pietatis

j: GræCl

mnoxias, ut vclut captivas quolibet

fpecie ac larva ; 3 Quin ea detegatur,

ducex e videantur.

öl **px:odatur eorum

deprehendatur .

um

- Onmcratas peccatu ) Magno pecca-

fraus & falfi itas,

g & l-

torüm acervo gravatas & depreffas.

Infipi pientia.) Qyora , amentia,

INotat S. Hieronymus eptft. ad Cte-

Sicut 6f illorum. ) Scilicet magorum

j beüw

Pharaonis.

fiphontem omnes herefes. per mulie-

xes propagari cepiffe.

lo. fecwrus es. ) wapi;on&S»;xag,

901 ! qnä

7. Semper difcemtes, & nunquam. ad

quafi (hcac, 4Ieci4m3 e5, longc vide-

l-eB,, bgc X

licet tempore ab initio-usque ad finem

-

fétentiam ver itatis Pervcmenfe: ) Num-

E

quam ad fcientiam veritatis hz mu.

adtuxfh, ac teftis. ommum efle potes.-

348

EPIQTOLIE II. B. PAULI APO'—?T AD TIMOTH

*AG.

11 Perfecutiones, paff'ones: * qualia mihi fa&ta funt An-

v. Ut

ftrodus

4:2- &nochlæ, Iconii, & Lyftris: quales perfecuuones fuihmnx &

PT

ex omnibus cripuit me Dominus.

12. Et omnes , qui pie volunt v1vere in Chrlfzo ]efu per—

Tomorlt

-.- fecutionem pat;entur.

dicores,

13. Mali autem homines, & fedu&ores proficænt in pe]us,

;

errantes, & in errorem mlttentes

soleramdo

V

14. Tu vero permane in iis, qua dldxcüh & credlta funt

po[jonam

- tibi: fciens a quo didiceris. -

& tl

15. Et quia ab infantia facras litteras nofti ; quae te pofTunt

inftruere ad falutem , per fidem, quze eft in Chrifto Jefu.

*oPet.

16.* Omnis enim fcnptura divinitus infpirata utilis eft ad -

L29. docendum, ad arguendum ad corrlplendum, ad erudien-

dum in Juftma :

d7.Ut.

I TEi

Meam dotkrinam. ) Quam nofti in-

Pie.) Rligiofe. Syrus vertit , cum

4. Pr

£imore Der.

obfecr:

tegram effe & fïnceram

Meam inflirurionem.) acyc)rym id eft,

Per[ecutionem. patientar.) Xb lnfï-

QÜ

vivendi modum ac rcmonem mores

delibns & hzreticis , ab invidis,. &.

imneos.

'ount |

perverfïs hominibus, & nonnunquam

a cognatis & amicis,

Tientes

Propofitum meun. ) Id eft.finem. &

fcopum, quem mihi in evangelizan-

13 Profrctent ia pgu:) In fua lm-

-4o propofui.

pietate & peccatis.

Beessenpes

Eidem.) Con&annam in fide. Vel

- Errarntes, €$ im errorem mtttmte.r.)

17 U

animi conítantiam ,. ac fïducmm án

Ideoque duplicis ponz rei.

finém |

rebus agendis.

I4. Credi;a funt ribi.) Tibi Epifco-

cm &

Longanimitatem.) Seu lenitatem er-

po commiffa funt. & credita, ut cof-

lifru

matys |

. ga perfecutores, & veritatis adverfa-

ferves & promulges.

rios ; erga fratres etiam in ferendis

Sciens A quo didiceris.) Memor a

-

eorum infirmitatibus & peccatis.

quo didiceris, ac. promdc de. lllorum

l T*

D:kfimncm) Qua omnes tim ami-

veritate fecurus.

C

cos , quam inimicos , ,& adverfarlos

15. Per fdem qua efl. im Cbrlfa ]e.

qumc 1

.complexus fum. .

f«-) Docentes credendum effe in Chri-

VIUW

Patientiam;) In adverfis.

ftum , -& per fidem Chrifti , ejusque

facramenta. & præcepca falutem. pa-

teïhglc

11. Pa/frones-) Incommoda ærum—

rarl.

Tiéntur

nas , dolores. .

relt

Qualm.) Quales pamones, fed in-

15. Ad docendum.) Sanam do&ri-

Ter

terpres dixit 444l2 , quia vaS/uara s

nain.

judiciu

in textu Græco funt: generls neu-

"Ad 4rgumdüm ) Hazretieos, & pec-

juo &

trius.

catores. .

lt Gra

Annoclam) Anmochxa hsc non ePc

4d. carnpændum ) weog enayoeSa-

Et ;

Syris fed Pifidix, vicina Iconio. &

ci», id.eft , a4 corretlzonem , . malo-

Zï.

&d üi

Lyftris, ubi judeis concitantibus fe-

rum Ífcilicet. morum & cOrruptela—

Rgnu

ditionem -lapidatus. ac pene occifus

Irutm.-

Anibit

fuit Paulus, A&. cap. 13. & 14.

E erudtmdnm 3m. juffitia)) ld eü

2

12. Er omnes.) Omnes enim.. :Per

ad.omnem morum honeftatem , fan—

Inj

omnts plerosque intelligit.

&imoniam & perfedionem.

U

X

-

[

349

C—;A'-AP-'U;T» Xmo&dV. —

17. Ut þer

x

i& f

fe&us fit homofDei, ad vtomnj,e'q OPUS»b-OnUm-in-.

ftrq ; qs;

CAPUT IV.

»

x

fu)þPer-xï E

Fmoibeum per. Chriff

um judicem obteflatur , u

F agvärji;s faljös

doGlores ,. C?. eos, qui tales. [ibi coacervant , confTanter. pracdicet ,

folerando quzcumque inflgentur adver[a : pradicitque . [uam

lit-at funt

pa[fionem , & futurum pramium 5 adoocans Timotbeum, eo quod

a muliis defertus fit , &? ab Alexandro multa pa(jus : in prima

pofïnnt |

ab omnibus defertus fuit , fed a

i g

:

E

| | (üi fiefenfwne

Dowino liberatus.

seüad---'

Tüdjen- -

Eiü&icdr coram Deo; & Jefu Chrifto, qui judicaturus eft-

^U d

vivos & mortuos, per adventum ipfius, & regnum ejus:

4. Praedica verbum , infta opportune, importune : argue,

Itit, d

obfecra, increpa in omni patientia, & do&rina.

Abf - 1

. Erit enim tempus, cum fanam do&trinam non fuftine-

vidis, &

"bunt, fed ad fua defideria co

4
