quifitionem gloriee Domini noftri Jefu Chrifti.

15. Itaque fratres ftate & tenete traditiones quas didiciftis,

df

r epiftolam noíflram.

epo-

five per*fermonxem.",.üb'e pe

AT2 .

16. Ipfe

Hggi-

adventus fecundnom: ope-

/$ed 'can]l-n/ärurzt £niquitati.

Att. )

9. Cujw qï

daci Antichrifto adhzrendo.

) Men-

iUf

rattonem . [atana.

) Quafi dicat, in

(hri-

cujus adventu , vel per quem adveni-

-9- Primitias 12 [alutem. ) Quod

entem fatanas operabitur ,. & exeret

inter

rimos five ex 'I'hetlalonicenfi-

TEf

omnem fuam potentiam , omnia fua

bus,

;

ve. ex Gentibus vocati fitis ad

enlit

figná & prodi

-

già falfa.

*

Chriftianifmum & falutem, quz per

n&

.

Virtute.) Id eft , potenti

R d

veram Chriíti fidem obtinetur.

YO. Et £m ommi feduclione intquirasis

In fantlificatione fptrizus. ) ld eft,

" ad-

dis qui pereunt. ) Ut omni arte & mo-

per fanctificationem fpiritus; nam in

c ff«

do feducat homines ad intquitatem, ut

baptifmo infudit vobis habitum fidei ,

tbem.

reant & damnentur.

gratiam fanctificantem, qua. fpiri-

Charitatem veritatit. ) — Charitas

tum , id eft animam v

g&rgm , fan&ti-

10

veritatis eft amor veritatis, quam Chri-

ficavit,

fiutU

I4.. In qua.

jl

ftus Evangelio fuo. predicavit, quam-

dem & fancti

d.

ationem.

Ad-quam ; feilicet fi-

n

,que,fi voluiifent admittere , po:uiffenæ

confequi falutem xternam.

*

Per Evangelium noffrum.) 'Pet præ-

[irit,

AMirtez ills Deusoperation

en error'*t';. |

dicationem noftram, qua vobis Evans

Permittet Deus illos feduct falfis fi-

gelium annuntiaàvimus,

m

j f*',

tl

gnis & míraculis Antichrifti, que vo-

In. acquifirionem gíoria, &. r;j Ut ef-

cat operationem errOri$ , &ye eyeicy

fetis acquifitio gloriofa Chriftt, hoceft,

(ili-

cmA&pQc , efficaciam , decepriomis , quia

ejus polfeflio , fanguine ejusacqui

fi tä*'o

uo

l5. Szare

(am

fcilicet Anuüchriftus illos e&icacicer ad

j

vocatione veftra.

. ) Conftantes in-fïde ;«

fe trahet.

7

:hfï-

U: credant »me

daric, ) Impöüuris

: ffraditiones quas didiciffis. ) Tradf—

fl«

Antichrifti.

tiones vocat, docrinas ,

/in&imaa

ia«

pf U judicentm:

T 8':..5 Ex qao

religionis Chiiftiang verbotenus tra-

i

dita, vel per

fiet ut. juíto Dei. judicio damnentur

eft. auctoxitas,

epiftolas , quarum par-

Judsi, & quicunque veram fidem non

(ce

?ecepe?unm

4

p

36 — EPISTOLE II. B. PAU—LI"AP(.)S*T-. AD 'THESSAL.

16. Tpfe autem Dominus nofter Jefas Chriftus , & Deüs, &

)

lia

. Pater nofter, qui dilexit nos

; & dedit bonfolationem &eternam

pat

. & fpem bonam in gratia,-

"

724

Exhortetur cor

'da v

nott

& fermone bogo.

.e&r;, & confirmet in omnl Qp»ere?«

te 1f

*

Tünt

ZCAPüTiuf'

e

quo

CUT u ora J r

ntur , con;ïdens;, quod 'järfv'atüh' jz'nt ipjiu&

87

o qprecepta: monetque ut Jubtrabant f a. Chriflianis molentibus: fer-

]obo

- "Ware, qua ipfo inflituerat , nec manibus laborare, quod tamef

vett

. Apfemet Paulus apud eos fecerat: cavet tamen. ne tales ut.-

ifTiment , [ed ut fratres

.im'miaos £xi

tpfo

corripiant.-

K

bis:

*Eph. I-

E caetero, fratres, orate pro nobis, ut fermol*De-i cut-

6.19. -

D

rat, & clarificetur ficut & apud vos:

i

Colof.

nihi

6.

.

2. Et ut liberemur ab im

enim omnium eft fides.

pol-;u-x?is, & malis hominibus: non

Y

II

v

3. Fidelis autem Deus eft, qui

diet a malo.

c-onfiiqrm;abkit v'qg ,& cuü—qi-..

-

4. Confidimus autem de vobis in Domin

À

0, quoniam quæ

Dat

dii

præciplfn?u;s.', & facitis, & facigtis.

dile

50 Donli-

h,

16 Er dedit c—'onfalaxfiancn; ktemam.)

Q. Imparvzumis. ) d-f;;'«æ;, abfu

"

tand

Infpe, &

snfolentibus, ut vertit Syrus:

1

r di-s4,—

lxtitiz.

preguítu stern& glorig &

M

.

us

Nen entm omutum eft. fides.

) Quiá

h

Et [pem bonam im

;grqziæ ) Id ev&,

dicat, mirum non effe fi importuni

per gratiam ,

per qüam haPemF1$,Qäe1n

mali homines curfüm fidei conentur

Totn

vite eternz.

inhibere, quia non oranibus datur ut

(5

Cs 7: Exhortetur. ) mapaxaNoai, con-

credant, id eft, non omhnes habent

l

foletur. . Vulgatus vertit, exhortetur,

t

fidem , etiam ex iis qui przdicatio-

quia z4oax«^Suar, utrumque fignifi-

nem Evangelii audi

P

*

erunt, alijqui enim

i

m

cat, & exhortari, & confolari.

credere nolunt.

E

In: omzi opere 85 fermone bono, ) In

9. Fidelis autem Deus eff. )

"d -a

k

emni bona doctrina, atque in omni

verax & conftans in promiffis , ideo-

m

Q

genere bonorum operum.

hi

à

'que quos in fuorum' numerum recepit

..I.

T [ermo Dei currat, £fc. ) Ideft,

non deferet, nifi ipfi fibi dee

T

ffe velint.

^ ut Evangelica doGtina per no-

"Ca'!g/frmdþit vOs. ) In fide.

Em

hat

ftram predicationem feliciter ac fine

Cuffodiet a,malo.): &mó TS moygp8 ,

Yol

1mpedimento

id eft, a demone, qui per malos ho-

E

Iu

diatur.

E.

propage;u—(r » ,;tc progre-

mines fidem veftram fubvertere nititur.

Sicut &f

«pud "wos. ) -Scilicet pto-

- 4p Domino.) ld eft, per Domi.

fui

greilfa f&t

num, per gra tiam quini Tefu Chiifüi.

Wt

-

RMOCTOTUROTT RC NUNEMCRTETA gt VCINOFOSTSAPARSIUS

pO

p 5

CAPU 'r n[.

317

t &

g Dominus autem dirigat corda veftra in charitate Dei, &

S

patientia Chrifti.

j

"

*6. Denuntiamus autem

vobis; ffätträsv',,"in vunomvine Domini

noftri Jéfa Chrifti ,ut fubtrahatis vos ab omni fratre ambulan-

Jere,

te inordinate

,& non fecu'hglum tradi'"t»iqnem,f:quam —accepe..-

3

runt a nobis.

3

E

uemadmodum o pott)e'at» 1

7. Ipfi enim fcitis, q

2

E

m1tar1 nos :

Jf

N

quoniam non inquieti fuimus inter vós. -

L]

f

mus ab aliquo , fed in *A&.

; [ef-

-8- *Neque gratis panem manducavi

(tiof

labor

e

z

20.34- .

I-Cor.

, & in fatigatione, no&e & die operantes, ne quem

"

veftrum gravaremus.

9. Non quafi non .

habuärimus þbt»:eftatem*,n'fed üt nofmet-fä'e,

2. 9-

ipfos formam daremus vobis ad imitandum nos.

IOo. Nam & cum effemus apud vos, hoc denuntiabamus vo-

qu.

bis: quoniam fi quis non vult operari, nec manducet.

Ir. Audivimus enim inter vos quosdam ambula

:

re inquiete,.

200

nihil operantes , fed curiofe agentes.-

4

*

l

& obfe—

12. lis autem , qui ejusmod

| funt, denuhlt-iamus.,

ullo«

"Est

,r 3 i

cratnus"

s. Dir;'g;;t corda vell-a iu' chbaritate

I lakäo—re & fatigatione. ) Vide di-

que

&a fupra Epift. 1. cap. 2. num. 9

diri

De:.) Opto ut Dominus corda veftra

at, moveatque magis ac magis ad

. Ne quem veffrum gravaremus.) Sum-

orui-

dile

á

ionem Dei.

l.

ptus ad vi&um aut veftitum exigendo.

cmscu

(Ét iím patitntia Chriffi ) Et ad imi

. Non euaft non babuerimus potcffa-

tandam Chri(ti Domini patientiam.

jem.) Sclicet vos aggravandi, nam

gtdis,

6. Denuntiamus.) ld e&,-Præ:cipi-

z

ülam habebamus ; squum enim eft ut

qnus.

ab Ecclefia alantur ,

| qui ferviunt?c-

mei ]

Ip nomine. Domini Jefukhriftj. ) No-

clefix.

*

3

fil

Sed ut mos metipfos forma

m ddr&mü,'

onttl

mine & auctoritate Chrifti, cujus vi-

&c. ) 1d eft , ut fa&o noftro vobis

ur ut

ces gerimus.

Iporditate.))

drdurec , smcompofrte,

preberemus exe

í

mplum , quod imitare-

jbent

turbulente , Ecclefiam perturbando,

miüi.

'atiü

& ejus difciplinam.

10O. Dezuantiabamus. )

enim

E£ won lecundum tra

ditz'mäm' , 86 )

cipiebamus vobis.

Id. 'eifï:,- pr&-

Et non fecundum ea quz tradidimus,

Qui non vult operari , nec mandpucet.)

cum vos in Chriftiana fide & difcipli-

Docebamus eos cibo & alimentis di-

ideo-

na inftituimus.

gnos non effe, qui otiofe volunt age-

-cepit

S. Seiris

zenm 4d "m

edum o;o;'reat imi-

re, nec operi manum adimovere. .

Jinta

$

1

tari nos.).

citis quile exemplum ec'o

II. 4mbnlare inquicte,) dráxrOG ,

vobis dederim , .ac proinde quid vobis

incompo[ite, turbulente , ut fupra n.6.

T

faciendum fit, ut me poffitis imitari.

- Curiofe agentes. ) Otiofos, curiofos,

; 0

Non iuquieti f uimus apud vos.) Non

garrulos, dicaces,

C.

r

fitr.

I2. Denuntiamu:. ) ld eft, praci-

omi«

fuimus apud vos otiofi, & confequen-

ter nec inquieti, nec turbulenti.

pimus, -

r

$18 Ep;s*föi,æ II. B. PAULI APOST. AD THESSAL. CAP.IIL.

D

icd

L]

cramus 1

Z

f

n Domino Jefu Ch

7

rifto, ut cum filentio operantes,

fuum panem manducent.

,

*Gal.

lite deficere benefacientes.

13. * Vos autem , fratres, no

6. 9.

14. Quod fi quis non obedit verbo noftro per epiftolam,

x

hunc notate, & ne commifíceamini cum illo, ut confundatur :

..

Is. Et nolite

quafi'inimicjum exiftimare, fed corripite ut

fratrem.

u

16. Ipfe autem

"Dominus pacis det vo'biS pa&em 'Cfäthþiterf

nam in omni loco.

Dominus fit.cum omnibus vobis.

»

17. Salutatio, mea manu Pauli:

Præ«

epiítola: ita fcribo.

L

quod Vwe& fignum in omni

lusd

.

.

*

18. Grati

a qulnl

noftri jefu Chrifli cum omnibusl"vob-is :

hii

Am?n.

u 4

j

da Domine 7eþa C/ar?'/f'& ) PermDhO-

inimicum habeatis j nec;æfperce. corri-

aminum Jefüm Chriftum.

À

piatis , fed . benevole ut fratrem , id

Qu» filentio. )

Cum quiete

& 'no'n

fpectantes ut ad fanam mentem revo-

£urbulente.

;

cetur.

;i

13. Nobre defrcere 6enef4ciente:.j Ne

16. Demisws pacís,) Auctor & ama-

fegnes fiatis, ne delaffemini benefa-

tor pacis.

ciendo.

. Det vo

Es bacem /äm]u;teimzm:) 'Sel;n-

:

14. Ver£e noftro.) Pracepto noftro,

UL

uod per hanc Epiftolam vobis figni-

pore. .

per, perpetuo , in omni Iggo &teiïï-

;

co.

Dominus ff.

$^ cum omnsbus 'v'cöi

)

.f.) Sci-

Eum notate. ) aunueiSoQt, fegnate , ut

licet per gratiam fuam.

dor

cavere illum : poffitis.

I

Salertario mea manti Pauli , Gc.)

|

1

Et ze commi[ceamini eum slle, ) Id

Vi

de di&a ad Coloff. 4. num 19.-

eft, nolite converfari , & commerci-

Quod eff ffgnum im. omns epiffola, )

qu

um habere cum illo.

-

L

qu

Hoc figno vult Apoftolus fuas epifto-

Ut confundatur. ) Scilicet videns fe

las agnofci, quod fcilicet illis manu

ab omnibus vitart & negligi, pudeat

propria fubfcribat fequentem fenten-

:

Ri

& poniteat illum , & corrigatur.

tiam, nimirum, Grarze Domrni nofrá

IS$. Er nolte quaff tmmtcum exiffs-

g«f« Chrafs, &c. — Vide di&ta in fine-

ep

tm

mare.) Quafi dicat, licet vitari jube-

Vultimi capitis precedentis

am, tamen non propterea illum ut

ä

| piilïfofæ.

ipfe

Ilüs

e s

4'«

Qir

7A 3877

(

-

xaï

l

A

QUE

*

J

N

E

hi

N

ass

Cit

Q*"

3)J

I a dU

F

IN

fad

u

tàn

EPI-

ma]

$

li

j

IP.IIT. !

319

CC o OBR-

Itts,

ISTOLAÀ L

olam,

tUP ;

. B. PAULI APOSTOLI

tg u

D TIMOTHEUM.

DA

piter-

PA

CAPUT PRIMUM.

vbmni

Praceptum revocat quod Timotbeo tradiderat, de retrahehdis'q'üi-

busdam a perver[a. doGirina , & tradenda fana ; lex ob inju[los

'obfs:

pofita e[? : Deo gratias agit, quod eum ab Ecclefie perjecutione

ad Zdpoflolatum «ocaverit : qui mifericordiam con[ecutus eff , ut

oflendatur Dei longanimitas ad. peccatorum informationem :

corr.i-

n il

d : Zimotbeum m

onet , ut f?renuum. agat.

| feYQe

militem.

J

I.

Aulus Apoftolus Jefu Chrifti fecundum imperium Dei

'Kama-

: t

:

$

P

Salvatoris noftri, & Chrifti Jefu fpei noftrae

.

Sem-

2.*'Timotheo dilecto filio in fide, Gratia

, miferi- * A&.

fueïït-

16.1.

cordia, & pax a Deo Patre, & Chrifto Jeíu Domino noftro.

j $d-

3. Sicut-rogavi te, ut remaneres Ephefi cum irem in Mace-

doniam , ut denuntiares quibusdam, ne aliter docerent,

! b"*)

4. Neque intenderent fabulis, & genealogiis interminatis : Infra

us quaftiones

y

m Dei) 4 Z' x

ila )

preeftant magis, quam : ædiücatione

um

j -

qua eft in fide.

z

$. Finis ä

: 02

manti

JY. Q'Ecundum Laperium.) 1d eft, de-

gtem

Sicut rogavi " , 6c. ) Sententia Tit..

legationem, mandatum , prz-

eft: Velim ut illud effectum des, quod 3. 9

nafrl

ceptum

ei; quafi dicat, per manda-

ut faceres te rogavi , cum difcedens -

f

tum Dei Apoftolatum fufcepi.

Á

in Macedoniam, te Ephefi rg'liqui.

9. Diletlo fílio iz fíde. ) 1n qua fide

Denuniisres.) Preciperes.

ipfe mihi fincerus, .verus & germa-

Ne alter docerert. ) Ne

diver»fam

ab-ea doctrinam doceant, quam nos

nus eft filius, emulusque paternz do-

Grinz & virtutis.

ubiquetradere confuevimus.

Mifericordia. ) Nusquam in aliis

Neque . intenderent. fabulis , &c. )

Epiítolis, ut notavit Chryfoftom. pre-

Loquitur de fabulis & genealogiis Jà-

€atur fan&tus Paulus mifericordiam ,

daicis , quales nunc extant in "I ilmud,

[ed gratiam tantum

cem, idque

& apud Rabbinos.

*

fa&tum putat ab Apoftolo ex magno

Genealogiss. suterminatis.)) Intelligit

erga Timotheum paternoque affectu ,

longiflimas, &.quafi infinitas genea.

tanquam ei metuens , przfertim quod

logias,quibus genus fe ducere ab Abra-

majore mifericordia ii qui prefunt in-

ham oftendere conabantur, ut fuum

Z

dig—gant , quam alii.

ggnus & nobilitatem oftentarent.

Ed

-

—

As

2

320

EPISTOLE L.B. PAULI Apos'f. AD TIMOTH.

U

«. Finis autem przecepti eft charitas de corde puro;

f0f !

& con-

fcientia bona, & fide non fi&ta.

.

Tafis.

6. A qui

Io.

bus quidam abe'rrant'es—, conver

fi funt a xva.nilïq—..

as

—

x

menc

7. VO

lentes ,eiï'e'l.egfg. do&tores, non i*n-ælïigen

;

verfa

tes neq&e

juz:e loquuntur, neque de quibus affirmant.

IT.

*Rom $. *Sécimus autem, quia bona eft I

cred

ex; fi quis-ea 'le.gift*j"mg

71i2. utatur:

v

p

ftis, &

fon (

ens hoc quia lex jufto n'om*.e/ft) goütæ, fedmju

x

9- : Sci

; nonm

Ij

us

-

fu::

feci i

» | Qua qudjfio'newq'mngi: fræ,ïai;. ) Sci-

; Fide ni:;/Jf'Ha..)"- Id eixï,þ"v,er,a. & ün«

;

licet altercationes cum irs.qui forte

cera. :

quid audent contrad'cere-

lali.—

6...4' quibus quidam aberrantes.

)Ni-

mirum charitate, & fidenon fi&a, &c..

t

Quam &difcationem Dei, que eff tn

fíde.) Quam profe&um n cognitione

€onve: ff iunr im van loguium, ) Con-

Üfb

& culu Dei , qui confiftit in fide &

verterunt fe ad inanem quamdam lo-

pietate,

N

qüacitatem. qualis effe folet hzretico-

.'F

£

"

rumi, & eorum qui fchoke diatribas

K

ni$ auter: —';-)'rær*epf—i' eff cbarstas.)

fibeff

Probat Apoftolus has fabulas, genea-

.

4on aliam ob. eaufam frequentant ,.

&tel

logias non eile confentaneas le

&

quam.ut fcientiz lsudem apud impe-

Cori

Evangelio. Probat autem fic ;

T

^ 1nls:

xitos aucupentur, qui ea maxime mi-

a facr

legis eft parere & nutrire fidem, fpem

rantur, queminime intelhigunt.

eulum

& charitatem : atqui ha fabule non

7- Voientes effe legss Dotkores. ) Pro-»

Do

pariunt zdificationem in fide, «c con-

fitentes fe Doctores Mofaicz legis. .

E

Neque de quiízus affirmant.). INefcien-

aliena

equenterz nec. charitatem, fed quzftio-

lcint

nes & lites ; erzo he fabulz monfunt

tes an ea quz aflerunt ita fe habeant.

Vitute

fecundum lzgem & Evangelium.-

9- Scimus autem quia boma eff lex.)

-

Pracepti,) magutyythag , qua voce

Qiuafi dicat, dum vanos legis Docto-

Gipiis

res carpo, norm ipfam legem. vitupero,.

$a

fignificat. Ápoffolus Evangelicam Ie-

fitur

em , ejusque den.unti'af:ionïem & prz-

quz bonz eft, fi quis illam bene in-

H

E

icattonem.

telligat, & bene utatur ; nam fuis fi-

D corde puro.

) Id efi, procedens

guris ad Chriftum ducic, & moralia

li

precepta continet ad vit

"

Ey;

a voluntate vacua praviscupiditatibus;

ftituendam.

n

;rxi:x; fancte in-

Yocat

ita ut nihil aliud. quam quod diligen-

dum eít diligatur. . Ita explicat D.

Q. Seiems bor quia lex

| ]:g?o nox eff

*üs

pofíta-) Fioc eft unum quod . inter ce--

tdii

. Auguft. lib. Ide D/'*o&riïna- Chriftia-

n

fa, cap.5

*

tera requirit Acoftolusad hoc utquis

E: confcienrt

4 502;*.- ) Ed?n'lï videtur

lege utatür legitime, ut videlicet fciat

n

hifce duobus menibris fïg,niïïc.triï,— qaan-

eam juftis non effe pofitam ; Roc eft,

L

Chriftianis juftificatis & fan&tificutis

i

Viteg

quam fi.exacte velinus diftinguere,

Chij

confcientiaboma cordis puritatem cor-

per Chriftum. — offo étiam lex nom

titn.

fequitur , ut ejus effectus ;; confcientia

eft pofita', quoad peris, quis infli-

-enim. nihil eft aliud , quam fcienti. &

git; nam qui fancte vivit, pon& reus

E

non efficitur , & hic fenfusbe

UE

£eftinionium anima , fibi affirmantis fe

ne cohæ-

bon:

ret cum fequentibus.

-

,pfzre ,& fa:g&'ei : jïzxtæ Dei legem vivere,,

li

32X

CAPUT 1 |

TOR

41'1011 fübditi—s., impils, &

peccat

ami-

l

1

oribus, fceferätis ,& c'qnt

p

natis, patricidis, & matricidis, homicidis,

.

!

ail

(

Io. Fornicariis) mafculorum concubitor

ibus , pl agïäüi's 3

mendacibus , & perjuris,

neqte

& fi quid aliud fanze do&trinse ad-

verfatur,

À

II.

ua eft fecundum Eva

*

ng*eïipmf glorise Be*ati/ Dei j älldd

í

gïjme

creditum eft mihi.

I2. Gratias ago ei,qui me con

ii t

fortavit, in Chriüö]e'fu' Domi-

non oftro, quia fidelem me exiftimavit: ponens in minifterio:

f0n.

Mmasemerd

13. Qui prius blasphemus fui, & perfecutor, & contumelio-

- fus: fed mifericordiam Dei co

& fin.-

] - feci in incredulitate.

-

-nfecut'qs' fum, quia.v ignorans

14. Superabundavit autem grat

?

ia 1'.'Dofminiï -noftri

e:'.).Nï-

jcum/ Hdg;

h, &Ca

E E 1 .V'A&*dileäl;ione, quae eit in- Chri&o /Jefu. -

15. Fidelis

)

.

lam l-

Jeti(0e

atribs

| No»n )ïtbcz;tikl

Ponens im ;wini,ä;ria. ) Apoftolatus

fubeífe nolunt.

3 Inobgcïfientil)us; qui

.& predicationis . Evangelii.

Prima

TAl y

Sceleratis.) d»coig, impis.

Limpe

w

& potiífima caufa cur Paulum Domi-

ne m«

Contaminatis. ) [Bef9uNoig , prapbtnt'k,

nus pre aliis elegerit ad gratiam & ad

b

. & facris arcendis, propter aliquod pia-

Apoftolatum, fuitItberalis Dei volun-

culum , quo funt coritaminati.

tas ,

t fpecialis mifericordia in ip-

P

fum.

[

IO. Plagigris.) a»Yeamoónzi6, qui

Potuit tamen Deus fecundario

efcw!-

aliena mancipia rapiunt , & ftbi vin-

ad naturales Pauli dotes refpicere, &

dicant , aut qui liberos-homines in fer-

6b eas potius illum , quam alios eli-

Jeafi

vitutem abripiunt , eosque pro man-

gere, verbi gratía , quod effet peritus

! et.)

f

Jodo-

cipiis vendunt, aut emunt.

im lege, acris in

C

genii , generofæ indo-

Santla dorina.) Recta morum in-

lis,

&

upero,

Rïtution-i»

i

I3. Qmi prins. Mafphemns fui.) Sci-

ne W

.H. 9 eff f&

€:

uml:;'m Evangelium. )

3

licet in Chriftum, quem execrabar,

yis f

ralil

ld eft, Evangelio confentanea.

Ita

Perfeenror.) Ecclefia.

Evangeliut gloria beari Dez. )

Contumeliofus.) oOeicuc, Pmjurmofus.

t flle

vocat EÉvangelium , quiz per ipfum

Ignorans/feci, ) Nefciebam enim me

Deus

lorificatur , nam finis Ev

perfequi. Meffiam.

n tf

n

än--

er (

gelii eft Dei gloria.

|(I4e Saperabundavit gratia ,. .&c. )

I2. Ej) Id eft, Deo.. —

Qius me ex Iupo ovem fecit , & ex perz

tqué

— Qui me confortavit im Chriffoge[n. ) Cboi

fecutore pradicatorem.

.fcat

3ne confortat ad. Chrifti gloriam , quia

Com fíde & dilelliome. ) Cum oratia

ne'

vires & animos m'hi fuppeditat, ut

abundanter in me effufa etiam illius

1

catf

C€hriftum.

potenter & inr:repi de annun-

comites ad£uerunt, fi

"

des fc;-licet & ;ha-

fjom

. tiem.

ritas.

/

.

iudi«

Fidelez..

J Be Hdeem. emm ineclli-

Que qh n TEf« Cirifte.) Fides fci-

d

licet . & ele&t

it , qui fidus eft, & eredita negotia

Y

Q

bons fide adminiftrat.

fupernaturalis,

tio Chxiüiïmïa/,, divina &

Bibl.cum €om. Menoch. Tom, F. JH-?-

$5

s

i

m

322

EPISTOLE 1 NB.,:PAUALI APOST. AD TIMOTH.

;Mat; 15. Fidelis fermo,. & omni acceptione dignus : *qliod Chri-

13. ftus

I

Tefus venit in hunc mundum peccatores falvos facere;

N

46 quorum primus ego fum.

*

L]

f*Vultl

20 1-4-7.

16. Sed ideo mifericor

diam cönfecutüs füm: üt in näe,-.prii»

p

mio oftenderet Chriítus Jefus omnem patientiam , ad informa-

Ini

n vitam &eternam. .'

tionem eorum , qui credituti funt illi, i

37. Regi autem feeculorum immortali,

& invifibili, foli Deo,

honor, & gloria in faecula f2eculorum: Amen.

.18. Hoc praeceptum commendo tibi, fili Timothee ;

- f eCun,-*

dum pracedentes in t

(

z

e prophetias, ut milites in illis bonam

homi

ia

jens

fidem ,*i & bahain confciedti;avm

0.

I9.

» quam 'qui*darm

«

repellentes

P

circa fidem naufragaverunt:

. um

2d. Ex quibus eft Hymenzseus , & Alexander

: quos tirand,—idiþ

3.

firo

f&tanïæ ).u,t difcant non -blasphemare.'

" CAPUT

i

-

*

I5. þFifJel'i: ];rmb, Efc) Dixerat

A-

Secundum ;r.ec&d?ntg:- 42 re ;p'r'opbe'ti;u.)

Veritg

poftolus in fe gratiam fuperabundaffe,

Quafi dieat, hoc preceptum, jam ex*

plicatam tibi, o "l'imothee, commen-

nunc aurem fubjungit eamdem grati-

qhsäij

àm patere omnibus peccatoribus.

do , ut ficut Dei revelatione & fpiritu

p

Fidelis fermo.) Id eft, verus, & cui

rophetie admonitus te Epifcopum

u

aü«

fides fit adhibenda , quafi dicat, verif-

E

phefi ordinavi, ita juxta eamdem

]

fimum eft quod dico.

rophetiam-nunc milites, illique re-

ide |

U.

.Ef omni acceptione dignus. ) Dignus

fpondeas, oftendasque veram fu

QTe de

Wt en

quem omnibus modis acceptemus &

te prophetiam,

blasg

adinittamus.

"

I9. Habens fe

dem € Lomam ranfci?n-

enim

Quornm promus ego fum. ) Id eft,.

£iam.) Quafi dicat, militabis, o 'T'i-

mothee , bonam. militiam, fi fidem re-

tAtori

precipuus, vel maximus. -

;

In Greco 'elt

16. Ur :n me primo. )

&am circa vera & orthodoxa dogma-

I

meGre, id eft, primo & precipuo .

tà,

bonam- confcientiam , id eft,

peecatore,

.

fanQdam vitam, & mores incu

.

fequaris & conferves.

1P3F05 ;

li

/Omnem patsenti

4m. ) Eximixm fham 4

Bonam confci*entiam.j

q

mifericordiam & longanimitaæm.

Quam. )

Conr

17. Regi autem facelorum. ) Dicitur

Quidam repellentes.) dnxégdutyoi , id

Q

Deus Rex fzculorüm , quod ab illo

eft ; poftquam repulerunt. :

Cirea fidem naufragaverunt. )

: Id 'eff,

Titef,

condita fint, ut Dionyfius Areopagi-

fllb(h

ta lib. de divinis nominibus cap. 5.

fidei naufragium & jacturam fecerunt,

li

copiofe oftendit.:

facique funt apoftatz ,

. fch:iüpatici ,

vidà

Seli Deo.) Q

ui; folus eft verus Deus.-

hzretici..

A

|QC. Ex qniäu:.) E quo

rüm humero;

j

il

In facula faculorum.) ldeft, in om-

E

Ph

pem zxternitatem. -

Eff Alexander.) Mic eft ille de quo

-

VOl

I8. Hoec praceptum , €£c.) Kefp

iciE Y

9. ad 'T'im. 4. dicit: Alexander erarius

0i

& redit ad dicta n. 3. ut fcilicet de-

multa mala mibi offendit. -

nuntiaret quibusd

- Quos tradidi fztane. ) Id eft, quos

plic

,

am ne a]itgr' doce-

ÉrauE a X i Z a

tf

rent, &c.

excommunicgvi. bignitïc'a? eos fatang

& |

-

DNCHUET MÉDENT TEIENE

N

a at *-;e*" ,

323

Chri-

b

p

:

^

Ctre;

L

i pr'b rägïbus & magi/lrätibus freri orationes at £

m;z'arumi

e pri

a&iones , unumque. dicit e[Je Deum , &? unum mediatorem : qua«

Ea

l

tmodo erare debeant vir ac mulier,

& quomodo bec ornari

Deo,

"deþea;? Cujus nen

eþ' docere, fed in

ijcere.

jïlfnt.i 0

CU

1. f A Bfecro 'vigitur.:prirhum omnium fieri bbfecration'es, ora-

onatt

] tiones, poftulationes, gratiarum actiones, pro omnibus

hominibus :

idom

2. Pro re

gibus, & omnibus, qui-in fublimitate fünt, ut quie-

tam, & tranquillam vitam agamus, in omni pietate, & caftitate ,

adidi

3. Hoc enim bonum eft

D

; &/ a-'cceptum' coram Salvatore no-

ftro Deo;

PUT

.

-4. Qui omnes

homines vult falvos fieri, & ad agnitionem

veritatis venire.

TAj

r ex

. Unus enim Deus

,unus & r'n'edf'ator'Dei & homihum homo

Witen"

thiüus | ]-efuxs' ;

Ss2

6. Qui

fpirta

:opum

u

afi carnifici cruciandos effe traditos.

Orationts.) mpoottux ai, VOCantur peti-

mdeat

V

ide qux diximus I. ad Cor.5.

tiones bonorum ut ea nobis contingant.

je It

- Ut dsfcant non blafphemare. )

?d eft,

Poffulationes. ) &yrti£eig , imterpella-

[üïe de

fones, Cum ifter

wt emendentur, « refipifcant a fua

aliorum.

pellamus pro falute

blasphemia & harefi ; excommunicatio

nlritfe

enim non ad perditionem, fed ad pec-

2.

L

"uU

Lcacoris: emendationem ferri'-debe*t,;

eminentia.

s fllimitate.) ln d'ilg-nitz;þe'», vel

em fe«

Ut quietam & tranquillam vitam agae

Qgtta«

Bfecro. ) mapaxaNo . 4dmokäæ,

1.0

.

mu , 6c- ) Quod contingct fi ipfi Re-

d eff,

adbhortor.

ges & Principes prudenter Rempubli-

Igitur. ) Hs

c particula o&enäï:

cam adminiftrent, & (i hanc eis pru-

PHtOS j

: fabjunguntur inferri ex ditis.

dentiam orando impetremus.

Connéxio ergo eft hujusmodi, quafi

In omni pietate Ef caflitate,) Proca.

dicat: Ut milites bonam militiam, &

0 ld

ut

Jffitate , in Greco eft, eeuyórgri, quas.

xite fungaris Epifcopi munere ,

vox nonfolam caflitatem, fed omnem

ld füv

fubditi bene & digne Deo vivant,

honeftatem & morum

gravitatem fi.

&ib

& naufragii circa fidem periculum e-

gnifï cat.

vadant, obfecrationibus & orzationibus

3- Hec emim. ) Utfcilicet oretur pro

HCiCi !

inftare debetis omnes.

omnibus hominibus.

mero

Primum omuium.) id eft, ante omnia

4« Orznes bomines vylt falvos feerr. )

volo fieri obfecrationes, orationes, &c.

Quantum eft ex parte fua, ferio, &

leq

Olfecrationts. ) 9s4osig , funt fup-

ex animo optat omnium falutem &

d

ad eam fufficientià dat media.

plicationes pro remotione malorum &

triftium, unde Ambrofius & Au

qUOS

$. Uzus enim Dems, 6c.) Probat

quod dixerat eupere Deuin uc omneg

EX

.'atanæ"

-

su.fns !?Sm'ï geprggatione:.-

324

EPISTOLZ I. B.PAULI APOST*:-AD TIMOTH.

1

6. Qui dedit redemptionem femetlpfum pro omnlxbus, tefn-

pra

monium temporibus fuis :

Ij

* In quo pofitus-füum ego prædlcator, & Apoüolus (verl-

. fent

tatem dico, non mentior) do&or Gentium in fide ; & veritate.

$. Volo ergo viros orare in omni loco, levantes puras-ma-

nus fine ira, & difceptatione.

jPetr.

Du

9. *Similiter & mulieres in- habitu ornato, cum verecun«

3.3' dia, & fobrictate ornantes fe; & non in toitis crlnlbus, aut

ft

auro aut margaritis, vel vefte pretiofa :

Io. Sed quod decet mulieres ; promlttentes pxetatern per

opera bona.

-

11. Muler iri ülentlo dlfcat5 cuín omni fübje&ione.

*rCor

. * Docere autem mulieri non pernmtto, neque dommarl

,

1434 in Vlrum fed effe in filentio.

* Gen.

13. *'Adam enim n;lmus fox matus eft: demde Heva.-

ux

-

I. 27.

14.* Et

fpi

homines falvi fïerent , quia unus eft ,

quav:s hcc]ef'a, & in omm loco ;

hü

Deus omrium 'creator ac pater, qui

qui Weü orationi.

propterea figmentum fuum amat, &

Levantes puras manus.) Levare ma-

ili bene effe cupxt

Unus etiam ho-

nus, habitus/;eft orantis.

mo Chriftus omnium hominum me-

Sime sra. ) Id eft , fine injuriarum

foi

memoria, fine det&æ cupiditate.

ab

. diator, qui proinde cupit beneficium

vit

fuüum ad omnes portigi , & omnes 11-

Et dzfäepat:one ) &a?xprym'[.&e, cum

lius effe participes.

fcilicet quis iratus, & vindidz cupi-

p

6. Redempriogem. ) Id EPC, pretlum

dus plenus eft cogitationibus in ani-

Qb

mo tumultuanmus

redemptionis.

Ambrofius ge-

Teffimonium zemporibus fuis.) I d eü

neratim per dlfceptatlonem mtelhglc

pra

t hec redemptio fit teftimonium dx-

mentis eva(ratlonem quæ 1n oratlone

de

vinz. charitatis, & oftendat quanto-

excludl debet per attentlonem animL

L^

pere nos dilexerit, & squitatis & ju-

Q. lz babitm orzato. ) w00 o , hone-

ftitie divins in futuro judicio.

fto, decenm, moderato & modefto ,

do

7. In quo ) Adquod, fcilicet Chri-

& qui eas deceat ; nam quod decec,

u

id demum ornat.

li

fti tePamomum &Chrlih redempno-

nem promulfmndam

Cun verecundia &f fobrietate.) Ve-

';';E

Pofitus fin.)) Conftitutus fam.-

»

recunde, fobrie , moderate & mode&e.

$

Doflor gentium in fide $. wveritate. )

10. Promittentes.) Id eft, profïtentes.

Ia

Do&or Gentium inítituendarum in

f

Per opera bona. ) ld e&, per bo-

de & veritate, id eft, ut fidem Chm(h

nam vitam, & mores Chriftianos. -

V

recipiant, & veritatem ejusa

nofcant.

I2. Doecere mulieri mon permito, )

l

9. Orare 12 emni loce, )

L

oquxtur

Scilicet, in Ecclefia & publico cetu.

ä;

t

de pubhca oratione, quz quovis lo-

. — Negue dominari.) Neque au&torita-

co , fcilicet publice orationi dicato fa-

tem . ufurpare in virum.

]

cienda eft, quafi dicat :

Judsi orant

I

. "4dam enim primus formatus q? )

tantum

in tem

lg. Jerorolymitano ,

Quafi dlcat vir enim illi praftat dL—

*

ego Vero. 'Chri 1anos orare volo in

gnitate pnmæ conditionis.

n

|

Á

-

HCAPUT —

25

* Gän.

te&i.

- q4.*Et Adam non eft fedu&us: mulier autem V,fe;d;u&a in

3

e

LU

J & »pr

devaricatione fuit.

:

"

tur auteni per

f

l

iorum genärätidnem , fi perman-

(veri-

h-

15. Salvabi

t1tate,

M

ferit in fide,

5 f«

& d*ile&ione, & fan&ificatione cum fobrietate.

CAPUT L

/

2

.e'- :

€CUt

Dotor: Tiniotbeum , u

ales «e[fe debeant epifcopi , diaconi , ac muli

»a

s :—, — þ—,

re5 : ut fiiat , quomodo converfari debeat in Ecclefia , que efP — *

eritatis : fimulque commendatDa'mz'nicæ hat

T.

H

xþgölummz *

incarnationis. Jacramentum.

N

"s.v TMdelis fermo :. Si qüis

" 'bonu;i?

4Epifqupat',um defiderat

dinari

:X !opus defiderat.

2. * Oportet ergo epifcop

um irrläpfehehiïb'ilem effe: unius *Ti&.

uxoris vitum, fobrium , pru

dentem-,'.Ornatumö-PFdicum? ho..'* I. 7-

——

Ms

fpitalem do&torem ,.

ff

4. Non vinolentum , non percu

3

orem, fed modeftum: non

]oc0 ,

litigiofum, non cupidum d ed..

m -

4. 'S-u,eæ

|te màe

Y4. Adam mon vf jedu&m..) Non«v'

Bozam epss defiderat.). Prseciarum

fuit a ferpente deceptus, fed allectus

& arduum opus defiderat. — Epifcopa-

rarum

tus:enim eft onus AÁngelicis humeris

Ate

ab uxore divinum preceptum viola-

, m

vit : quafi dicat,. merito ergo .ille

formidandum , ut docet Cönt.illium

preeft, qui deceptionibus minus eft

Trident.

í

p

Oobnoxius.

U

9. Unius

uUxoris w'r;t'm. ): Ideft, Mo-

i ant«

Scilicet. divini

nogamum abfolute , qui fecundas noa

15

b

0Q»

dn pravaricatione. )

pracepti de fruétu arboris non come-

init nuptias , nec fucceffive plures

teügi

dendo.

;

habuit uxores, fed unam tantum.

natione

15. Salvabitur amte

m per /?lfarum gc;

Sebrinm.) »«pcMo», que vox tám

ati

fobrium , quam vigilantem fignificat,

lione«

meratiogem. ) Quuafi dicat, eflo non

deltos

doceat mulier, non deerit illi pia oc-

perfpicacem , & fuis rebus artentum.

cupatio, ideoque falvibitur per piam

j

Prudentem.) copooyz , quevoxtem-

deceþ

liberorum educationem. .

perantem fignificat , fed temperantia

8j permauferit um fide & dilettione.

prudentie militat ; & favet etymon

Ye-

vocis, nam cevQec , dicitur quafi,

yiefte,

i conftans fuerit in fide & charitate.

In Greco eft, permanferint , j.eiyoc,

o« sc a Qd , feroans prudentiam.

«

entes.

ícilicet filii. Hoc eft fi mater cura-

Ornatum. )

xo'a/.uovw , mo.der;tum',

r bo-

verit ut maneant in Chrifti fide, di-

compofitum.

08

Padicttm.) Caftum.

j

le&ione & fan&itate, dum ipfa ille-

- Dottorem.) diduxrixoy , 'aptuxü

rum curam ge

rit.

t

Solriezate. ) ld eft, caftitate & il-

propenfum ad docendum.

lecebrarum . temperantia , hoc enim

3. Non perenfforem. ) Q manibus

tod;a-

non percutiat, non feviat, non fit

fignificat vox Greca e«ooseny.

! f/)

l

delis fermo.) Id eft, certus, &

afper & c

7

j d

, --I.

F.

fide dignus,

rudelis in dömei'cicc')s & 'fuþ-

,.

fic fqpra—czfp. II Ickïvitgs.v '

5265

.EPISTOLZ I. B. PAULI APVO-S.T: AD TIMöTH.

/ 4. Suse domui bene

nn.

praepofitum: fil'ips habentém fubditos

Ccum omni caítitate.

Y

fint,

$. Si quis autem domui fuse pree

effe näfþi,t, quomodo Ec-

130

clefize Dei diligentiam habebit ?

:

2

qum

- 6. Non neo

püytum: ne in fuperb"igm elatus, in ju

dicium

H

incidat diaboli. -

IK

. 7- Oportet autem

diten-de reflionium haberi hanum. db

dom

Hs, qui foris funt

&f

* ut'non in opprobrium .incidat-', & in 131

queum diaboli. .

if

$. Diaconos fimiliter pudicos, non bilir

$

Tan

gues, non mtjlto'

-

vino deditos , non turpe lucrum fe&antes :

Àng

. €. Habentes myfterium fidei in confcientia pura. —

atu

Xo. Et hi autem probentur

]um crimen habentes,

prinræum: & fic minlift?ent,*nplxæ

Ir. Mulieres fimiliter:

fbl

pudicas , torn detrahbnte;,

Di«

fideles in omnibus.

12. Dia-

—

Qis

-

$Sed zjaafeäzm, ) -e'msmïf " æyq;'uum .

xüt "ID RE oþpr&ärium incidat 5 1

hi

humanum , manfuetum, qui non rigi-

mod

queum dialol.) Omnia ergo quex de

N

4e jus fuum exigit, fed quantum res

dotibus Epifcoporum numerata funt,

Calu

atitur, & aliorum fe moribus &af-

imilis requiruntur, nehominum con-

eCtibus accomodat.

tumeliis & probris, & diaboli laqueis

$

Nom litigiofuwm.) Alienum a conten-

pareant.

-

bria

n

tionibus, & jurgiis verborum.

9- Pudicos. ) Caftos, i

| Græcog&,

f

Non cupidum.) oc'?).z)xccf(xyugou , id eft,

c'tus8c , graves , feveros , modeftos.

alienum ab argenti cupid:tate.

Aon binques.) OiNóeyeg, duplices

tem

4- Frlios.) *i quos genuerit ante-

Cor

quam crearetur. Épifcopus.

in fermone, & 1n dictis inconítantes,

2

qui hic affirment, ibi negent.

Cum omns ciflitate.) Grece esuyo-

Non muíta vino deditos. ) Nonebrie-

(

7706 ,. id eft, honeftate & gravitate.

tati. deditos.

morum.

:

Turp

h

5. Dilgentiam babe

1;.) Id eft, ex-

