3. Er de throno-) Dei—,—non. fenio-

u

enim.fupra cap. I. num. 4. dicantur

ryum.

d

non quatuor, fed feptem efle |fpiri-

on eft fs

- Procedeb

tus, five Angeli ftantes ante Domi-

PPE felgura , &.) Hifce

quatllor f K

enim fymbolis Deus fuam potentiam,

num, tamen inter feptem hi quatuor

majeftstem & magnificentiam oftendit.

erant pr&cipui.

;

c.ari Quatuc

Foces.) Mox pro tonitru interdum

Plema ecmiis amt

e &7 retro.) Id ij

"tig, H

Vdox & Ya

ponitur, ut I. Reg. 12. I7. Nuzquid

pulcherrimis oculis, quales funt in

non mejs tritics eff bodie? Imvocabo

caudis pavonum , ex lucis & coloris

Vtabjilic

Domizum, 6$ dabit voces €& pluvias.

admixtione & reflexione,

omini ex

Btiens ,

A?f"h D]

Et feptem lampades ardentes ante

parte diftin&i. Alii vivos oculos in-

f

* £brogum. ) Qu in his lampadibus fi-

telligant , & videntes, non autem pi-

m

gnificentur, ipfe continuo indicat ,

ctos, quafí dicat :- Hi Cherubim per-

] &lib

i

fift;

nSï. qd:'

cum*fubdicrqug fgnt feptem Spiritg;'

w

N

fpiCaciiïimoï -func" intellre&u & cogni-

j slngul

CA-PüT lV.

341

DA Et animal primum fimile leoni , & fecundum anímal f-

füper ]

mile vitulo , & tertium animal habens faciem quafi hominis,

& quartum animal fimile aquilze volanti.

toni« 5

.8. Et quatuor animalia, fingula eorum habebant alas fenas

in circuitui , & intus plena funt oculis, & requiem non ha-

a

ie

| funt.g |

bebant die ac noGe ; dicentia: * Sané&tus , San&us , San- *If

edy. :

&us, Dominus Deus omnip

veturus eít.

à

otens, qui erat, & qui eft & qui? *

mi'n)a- |

. Et cum darent illà animalia gloriam,

& honorem, & be-

rj

nedi&ctionem fedenti fuper

fhrgnum', viventi in fzecula fce-

culorum:

—

des- di-

. 1o. Procidebant viginti quatuor feniores ante fedentem in

ione lu« -

throno, & adorabant viventem in facula faeculorum, & mit-

& qui -

tebant coronas fuas ante thronum , dicentes -

s CO«

uþ Di-

4f mart »

CYyy5

r celum -

tione, omnia vident præteritz; & fu-

4:.) Alludit ad Seraphinos Ifa. c. 6.

lei—, n

Hifce enim quoad alas; ut

tura, ita ut meri oculi effe videan-

num;. 2.

)c mare

tur

etiam quoad voces fazus, [anttus ,

piifïcati-

Ef animal 'fn'mum fmile Zeani.)

fantus, fimilia erant hec animalia

maxime

Habens fcilicet caput, pedus, tibi-

Joannis. Quocirca eque ut Seraphi-

g'ls enitti

as, pedes, omniaque membra leoni-

ni Ifaie, duabus velabant faciem,

itrum.

na,

c & fecundum vituli, & terti-

duabus pedes, duabus volabant, id

io [piti

um hominis, & quartum aquilz. Vel

eft, habebant eas extenfas, quafi pa-

rati & expediti ad volandum.

Vide

iquatüor

omnes hi angeli hüumanam fpeciem

Ü

habebánt, ita tamen utillorum facies

locum Ifaie citatum , & ibi di&a.

U

;Hroni,

phyfiognomiam haberent aut leonis ,

1ptus. ) ld eft, intra alas.

aut vituli, aut aquilz, aut -hominis

tantum, ita ut 'non huic potius ani-

Oculis.) Mide dicta num.6.

uor ha

Vide

-Santlus , fantlus, [aniius,) er re-

ficaviml

mali, quam illi fimilis efiet.

petitur, ut fancta Trinitas in unitate

t qnattor

di&ta Ezech. cap. I. num. 6. Porro

effentix fignificetur.

s; Ti

cur Angeli facie leonis, &c. vifi fint,

non eft facile divinare. — Mihi eorum

Qui erat, 5f qui efl, Ec.) Vedia

dicurtüt

dicta cap. I. num. 4.

Jj:piri-

placet fententia, qui opinantur hifce

T [omt-

quatuor fpeciebus 2nimalium fignifi-

-9. Cunm darent gloriam, €c. ) Cla-

cari quatuor attributa divinge provi-

mando, fzz&aes, &c.

j qumwt

dentiz. " llec enim fortis eft ut 1eo;

IO. Procidebagt, O.

) Cxönücentes

videlicet divinanr majeftatem omni

Id eu

velox & penetrans, ut aquila; fuavis

; [th m

&amabilis ut homo; longanimis &

honore & reverentia dignam

Veffe , qt

patiens, ut bos.

poftea verbis explicant.

X colotts

.

Mittebant coromas [uas ante throe

í omni ex

Aquile volazti

-) Volanti non aä:u,

ycil$ IU' i

fed in preparatione, extendebat e-

num.) Deo vidclicet coronas , id eft,

ni m,. & librabat slas in fuo loco con-

victorias fuas tribuentes, & quid-

autem PX' 1

uid boni fecerunt ab ipfo fe habcre

ypim p*

fiens, quafi paratum ad volandum.

conficentes,

78. Singule eorum bdäebmg;:. alas [u-

& cognl" |

—

E

-^

542

APöc-AL"s;Psxs -B. JOANN:IS'-)»APOSTO LI.

ir. Dignus es, Domine Deus nofter, accipere gloriam ,.

? Eti

& honorem , & virtutem:

q

juia tu ereafti omnia, & propter -

! que füb

-

ERN Et

voluntatem tuam erant , & creata funþ.

»

-

] eft apert

COARU T.

| e s. Etl

. -cit lo d

Flente Sfoanne , quod 'lz'brg'um feptem /Zgzillis

fügnatum . memo. p&t A

vere fept

eperire ,. Zignus primum occijus illum aperuit : quo. fatto. qua- *

6 Ety

iuor animalia , C vigintiquatuor feniores cum innumera

" &inm«

"ngelorum multitudine , omnique creatura illum

! bentemc

&

maxime . glorificarunt.

[ fpintus D

J Et v

1.[^T vidi in dextera fedentis fuprfa thronum librum ,fcri:,

-A.

- brum.

ptum, intus , & foris, fignatum figillis feptem.

2. Et vidi Angelum fortem, prsedicantem voce magna 1.

jus 299

N

Quis e&.) Idignus -aperjre-.. librum ; & folx—rere»fxgnacula,e

54 E5

1 3- E [42//1]

3

IÍ. blgnu: es Domine accipere, glo-

dicünt, Iibrum hunc fuiffe Apoc.aly'. :

- li ereaturg p

X

L Qug ultimig

zium.) Dignus es Domine, ut omnes

pfim, five Apocalypfis myfteria , &

tam Angeli, quam homines, maje-

oracnja in Dei prefcientia, provi«

Neque rtà

ftatem tuam prxdicent, omnes te ho-

dentia & predefítinadone, qufa,fifhgf

. Vae, lerere.

norent, omnique cultu ác reverentia

libro contenta.

L: ContineDants

4 B n

profequantur, & tibi fe fubjiciant.

Sienatum fegsllis feptem. ) Sepceng

Er virtutem.) ldeft, dignus es qui

figilla funt feptem prosime fequentes . [ QU putarem

ex omnium ore accipias confeffioneim

viftones, quibus fcilicet. ad aperti-:

L. !IDTO CoDtine

T - Poet aperire

& laudeém tug immeníse potentiz &

onem cujuíque figilli, nova panditur

fortitudinis.

oftendizur res . & calamitas orbi-

* E ugyr

Propter sst2 fuam.)

eventura, & previa Antichriflo ac

| Uetit hie $as

luntatem tuam.

: Per -vo-

z

Ttte viegg.

fini mundi, que eft materia. & argu-

Erant.) ld cft, fuerunt, extiterunt

mentum ipflus libri. -Undeliber legi

* 1 m;ic É rsvil

fuam effentiam & exiftentiam acce-

& intelligi non potuit, nifi prius re-

| Tledum lib

perunt, cum jlla creafti. .

-

"-

ferarentur figilla, id eft, nifi prius

Leo d fril

I.L

Ibrums [eriptum idmtus €f feris.)

viderentur calamitares illz , quae prz-

E minu, qui f

Quod dicit fcripeum intus &

ire debent ultima Anti

;

E relice f

foris, non jam, fed poftea evoluto

dicii tempora.

chiifti & Ju—

n 4[01;&;4;01'

"Meteres fcribebant

libro cognovit.

tutis.

Q. .ngelum- fortem.)

À

; *Nngnæ vir-

1 fu.

in membranis, (ive pellibus, ut plu-

, lcmurr Chri'.

rimunmr: ex uüna tantum parte mundie

Pradicaztem.) Clamantem.

ori& leviori; aliquando tamen ex

Qzais eff .dignas. apert/e . [Birgm?

4 i fei gh

utrique, & membianz circa cylin-

Quis poteft, quis habet facultarem

]'"fu léQuenti.

drum convolvebantur, unde dicta vo-

aperieedi librum ?. Hxc entin a Deo

Ht D

luntina.

al erat liber hic quem

non conceditur nifi ei qu: diznus cfft.

Quis eflet hic liber,

lehd D wi]

vidit. Joannes.

dperire librum €9 folvere ejus f g2a-

! ieg,

v^ris * varlis explicstur.

Probabili-

€Hla.) Aperire librum iolveudo

vali,, )

ld e

fignacula.

A

äus

q *"ïnr ER

oer mihi videtur eoruin opigi'o, qui

-

U

1ma]

f

D.

543

u

OAPUT V.

am,

3. Et femo poterat, neque in coclo , neque m terra; ne-

r

que fubtus terram aperire librum , neque refpicere illum.

. Et ego flebam multum , quoniam nemo d

qignus-,inventus'

- eft aperire librum , nec videre eum.

g

. Et unus de fenioribus dixit mihi.

Ne fleveris: ecce vi-

cit leo de tribu Tuda , radix David:

«

j;aperire h'brumj,j& fol-

j

u

vere feptem fignacula ejus.

.

;;Ei;

quf(

?-

6. Et vidi: & ecce in me

dio throni, & quatuor anima-liurh,

'ü

& in medio feniorum Agpnum ftantem tamquam occifum , ha-

bentem cornua feptem, & oculos feptem : qui funt feptem

fpiritus Dei, miffi in omnem terrám.

7. Et venit: & accepit de dextera fedentis in throno li-

r x,

3

brpm.

8. Et

agna 1

L

Q? c]

—

j [

3. Er memo poterat , &c.) Quia nul-

Chriftus , quï ob fortitudinem I;aUIO

li creatur& Pater integre revelaverat,

ante vocatus eft Leo, hic ob immo-

lationem , manfuetudinem, & inno-

Lp(')caly-x, |

quz ultimis temporibus futura effent.

eftd ,

Neque refpictre. ) Infpicere, evol-

centiam vocatur Agnus. -

!

t

vere, legere, cognofcere quz in illo

Tanquam ecezfum.) Non qui adhuc

continebantur.

qu'ftü i

3

effet occifus & mortuus, fed qui

(o4. Ef ego flebum multum. ) Quia

brevi tempore, hoc eft per triduum,

duttt

€um putarem cognitu digniflima illo

occifus & mortuus fuerat.

Dicitur

equenti.

-

libro contineri , nullus erat 'qui illum

.

etiam. tanquam occifum, quia Chri-

j p

poífet aperire & legere

ftus refurgens quinque vulnerum ci-

pandäcur 1

"

w Et uuns de [entori

bzs.) Qüifnam

catrices retinuit,

jus od

fuerit hic San&us incertum eft.

hrillo &

Ecce vicst, ) Ficit, id eft, id obi-

Habentem coruua feptem. ) Mcafar

feptem . hifce cornibus fummitatem

To U

nuit, prevaluit, potens fuit ad ape-

jer d

riendum librum ita fïgnacum.

frontis agni coronat, & fub unoquo-

j prius v

Lco de £ribz jndq.) Chri&dä-DO-

que cornu. füuum oculum conftituit,

Hifce cornibus fvmbolicis « oculis

al pïius

minus, qui fuita tribu Juda, cni be-

quid fignificetur ftarim fubjicitur. *

quep

nedicens Jacob dixit: Cazwiss leonss

u r

uda acciibzifht n leo, Ejäqudfz'hle&nd ;

Qai fum* feytem jþiritu:, ö)e'.)

Genef. 49. 9.

Angeli feptem, quibus cura omnium

p

us fujenabst eum?

yat

Dicitur Chriftus leo per metapho-

hominum data eft, atque ideo miffi

ram, nam alioqui $. Joanni appa-

dicuntur in omnem terram , funt fe-

ruit fpecie agni occill, ut

ptem cornua agni, quia per illos

r

L

?

v'ell)päll'(it ex

j

|

verfu fequenti.

agnus ventilat & vincit adverfarios

fl-y—"t*t arenm

Radix David.) Stirps D.:wid,*, ex

homiaum, demones, & pugnat cum

f)e0

familia David.

illis, & !

EX

»umanum genus ab injuriis

iif ^

inimicorum detendit.

Sunt. etiam

jor

TU

6. lg medio threnz E$ quatuor ADI-

us J

A

g/hl

enalium.) ld eft, inter thronum &

oculi Chrifti, quia per illos Chriftus

quat"uor animalia,

providet hominib

^

VCMW C)

ut tueatut,

us, & ivnfpicit €os

4£rgum f'antem tianqmtm o:cifnm. )

[

-

À

-

544

APOCALYPSIS B. JOANNIS APö-S'TOLI

9. Et cum aperuiffet librum, quatuor animalia, &'vigixnti

361

E

H

uatuor feniores ceciderunt coram Agno , habentes finguli

füs eft,

-citharas, & phialas aureas plenas od

gramepforum, qua funt -

fortitud

oràtiones SanCtorum.

r

E

9. Et cantabant canticum novum, dicentes : Dïgnus es. 1

m &

Domine, accipere librum, & aperire fignacula ejus: quo- .

audivi (

niam occifus es, & redemifti nos Deo. in fanguine tuo ex

& liono

À

:

omni tribu , & lingaa, & populo, & nàtione ,.

u. E

IOo. E

t fe

rdotes: & .

tuor ler

ecifli nos Deo noftro regnum , & fagg

»

^d

regnabimus fuper terram.

ventem

11. Et vidi , & audivi vocem A

agelorum multorum in cir-

cuitu throni, & animalium, & fen

iorum , & erat numerus

»Das. eorum millia. * millium.

7. I Q«

z

dprrii 4

I2. Dl—

(ius ;

9. Cum ?perqu.) Id eft, aperire

Eis oräre, & oratio

offerre.

nes noftras Deo-

copiffet; nam fenfim, & ordine fin-

gula libri figilla referavit

3 ut patct

Q. Ef cantalamt canticum movum.)

cap. 6. I. & feq.

.

Non ficut alia cantica, quse funt in

Cectderunt coram agno-

) Agnofceh-

fcriptura.

Novum mortalibus, qui-

1 »

Vel,

vocem t

tes illus poteftatem, Ni.llun'lqäu;eï ad-

bus nunquam. tale! auditum.

————'—

orantes.

quafi dicat, inufitatum & mirabile.

Habentes /t'ngul; cithbaras.)

'Pe'r,ci-

"Quodnam id fit, ftatim fubjicit.

- Alillia ,

Qzam'am occi[es es. ). Nox qunn—idmþ*

tharas intellige quamlibet modulati-

hnümeraly

onem & hytnodiam , qua ore confo-

fignificat. caufam meritoriam ; Chri-:

I2. 4

no fan&i uniformiter laudart Deum,

usénim merito paílionis & mortis.

à Cblebrad

Singgli. ) Scilicet e vigintiquatuor

fug accepic a Dzo poteftitem reve-

prdicuri i

fenioribus. . Quamvis enim omnium

lindicui vellet futura circa. P:simen ^.

te atem,

Santtorum eft laudes Dei dicere, ma-

& propugnationem Kcclefie fus.

Diviyiy,

xime tamen decet feniores, ut qui

E: redemiffi ao$ Deo.) Ut Dei effe-

—

mus poffeflio.

divinitatein,

majora a Deo beneficia acceperint, &

13' Ef 0j

meritis & gloria, reliquis praftent.

Ex oumm: tribu. ) Scilicet *ele&os.

Teet

YGte

Phialas.) Aludit ad morem vete-

IO. BErfeczf£s nos Deo z

0,

É

offro regnzm.)

ton fodg.

Vide di&a c. 1. n. 6.

ris legis, in qua coram altari pone-

ftiamquæ Í

bantur phiale plene odoramento-

Ef re gnaäi;;w:i f uper ferram.) -Ih'te—r.

It mari .

)

[*

rum.. Porro phiala, Grece 094 ,

ra hac viventium, ad quam translati

]ibm àu

poculi genus eft, quod Itálice appel-

fumus, & in terram e&am, in qua

divi

mortales agupt ; nam S4ncti non fo-

afdem del

lamus, Zzzzz.

.H n

Plezas ddoramentarr;—h.') Quid fint,

lum fant Reges cum Chrifto in ccló,

bec odoramenta, explicatur ftatim ,

fed etiam poteflatem habent in terra.:

TU 5 aTU 'TOIIE

cum fubjicitur, 4z& [zmt erattones

II. Er vidr, 6f endioi, 8c) Quafi -

&i ) terra'

eredidos

Sanüorum. Sic etiam Pfal. r4o. 2.

dicat, vidi Angelos innumerabiles,& — -

Witur.

legimus : - Dirigatzur eratio mea ffctt

audivi voces egrum ; una e€nim con-

incenfimz in*--(can])*c&u Ino.

Ex hoc

fona voce clamaba

Efþo)æa

nt: big?u: of A.

autem loco conílat Sanctos pro. no-

1

» vel

gnzs . Ucf '

li

Àil] ,

m

"

CAPUT v & VI.

545

ipint

. . 14. Dicentium voce magna : dignus eft Agnus, qui occi-

nguli

fus eft, accipere virtutem, & divinitatem, & fapientiam, &

: func

J

fortitudinem , & honorem, & gloriam, & benedi&tionem.

4

13. Et omnem creaturam , quae in coelo eft, & fuper ter-

05 65 |

yam, & ífub terra, & quae funt in mari & quae in €o, omnes

P

quo- -

audivl dicentes : Sedenti in. throno

?

:

& Agno, benedi

U0 6X

& honor ; & gloria, & poteftas in ízecula faeculorum.

.34. Et quatuor animalia dicebant : Amen. Et viginti qua-

tuor feniores ceciderunt in facies fuas:

es:;(& :

& adoraverunt vi-

ventem in faecula fzeculorum : i

m »*c-ixf-

merus ^.

CAPUT..

Apärtis qwmor figillis , "varii adver[us terram. fequuntur äj?-

Gus : quinto vero aperto , anime martyrum petunt accele-

— À

rari judicium : ad fexti autem apertionem offen-

"N

duntur figna futuri judicii.

s. )

LT Vidi, quod aperuiffet Agnus unum de feptem figillis,

fuat i

-

À5 &audiviunum deq

quam

uatuor animalibus, dicens, tam

w,qi

vocemtonitrui: Veni, &vide.

2. Bt

I2D

musdles d

,iCi:c '

Millia millism.) ld eft, plurimi,

Ce;idermzft z facies fuas. ) Agnö-

yonim

innumerabiles.

fcentes, & fu

[2. .4ceipere wirtutem. ) Scilicet

majeftatem.

pplices venerantes Dei

3 Chïi'

a célebrantibus ,. feu laudantibus ,

Fiventem 12 f[acula

fæmlorum.) De-

KC inoiti.

m rv

pradicari illius virtutem , id eft, po-

um fempiternum.

teftatem.

pgjmd

Divinitatem , 6fe. ) - Celebrari ob

I.U

New de quatuor 4711?24/1?»;!.)

; [üug-

divinitstem, fapientiam & potentiam.

Id eft; primum fcilicet leo ;

Dá de i

ut pátet cap. 4. num. 7. ubi dicitur,

13. ££ omnem ereaturam, ö'c.) Sen-

& animal primum frmile leogi , & quia

»le&os.

fus eft, ceteras autem omnes creaturas,

non modo eas, qua funt in colo, fed

deinceps fecundum animal, tértium

! regm.-

etiain que funt in terra,& fub terra, &

& quartum- Joannem . vocant ut ve-

in mari; eas inquam , omnes referato

niat & videat.

;l -

l t]'(lnflan :

libro audivi federiti in throno, & agno

x

j

Tauquam vocem tonitrui.) Significat

laudem deferre.

vocem fuiffe magnam & terribilem.

, n qm

* Er qua ip eo.) In Greco eft, xaj

Q. Er ecce equus albus. ) YEx qua-

i pon 10*

tuor primis libri fignati figillis qua-

j tà ci0

Tà b &vroi, C 4qua in eis , fcilicet

n r

colo, terra & rmari.

tuor prodeunt equi, fcilicet primus

Beneditlzo, ) Scilicet fit, vel tri-

albus, fecundus rufus, tertius ni

er,

ff') (uad

buatur. .

quartus Railidus.

Equus albus

1

unt

:l-gblllest '

Et poteflas.) Seilicez celebretur.

Apoftoli , aliique precones Evange-

m O

lii, per

uos Chriftus orbem debel-

I4. 4men.) Quafi dicat, certe ita

Ó

Irnüf n

eft , vel dignum eft.-

lavit, &

bi fubjecit. VSelTor eft Chri-

Zzz

[

Bibl. cum -Com./ Menoch. Tom. VII.

[-.d

€

&45 : APOCALXEPSIS'B. JOANNIS- APOSTOLI

LEU

12. Et vidi, & ecce equus albus, & qui fedebat fuper illum,

ti animal

habebat arcum , & data eft

.

ei corona, & exilvät vincens , ut

vinceret ,

*

) E

ffet.

fi

men illi

3. Et cum aperu!

igillum fecundumi,, audivi fecundum

7

animal dicens: Veni, & vide.

- teftas für

. &morte

/

.4. Et exivit alius equus rufus: & qui

fedebat fuper illum ,

datum eft ei, ut fumeret pacem de terra , & ut invicem fe

1 90 Et'(

atimas 1

interficiánt, & datus eft ei gladius magnus.

s

$. Et cum aperuiffet figillum tertium , au

divi tertium ani—

Jitonium

mal, dicens: Veni, & vide. Etecce equus niger

, & qui

t cmenraR

fedebat füper illum , habebat ftateram in manu fua.

? throno, an

6. Et audivi tamquam vocem in medio quatuor animalium.

in medio ar

dicentium : Bilibristritici denario, & tresbilibres hordei de-

»

Bilbis

* qenfor -

nario, & vinum , & oleum.ne laeferis.

-

eft. menfur

v E/It

p piens critici

ftus, cujus frenum präedicatores Evan-

pacem de terra tolleret ; pxäcäm fci«

| hi homini

gelici fufcipiunt, eo curfum diri

geln-

licet, qua gaudebat Ecclefía.

SS

Denarjo,

tes, quo eos feffor incitat.

Ef ut tmuicem

surerfcianr) Juxta

$j

Vno ];ilio [

illud Matth, 1o.

Tradet autem þd-

- gnam fore

Habebat 4n&um.) Arcus Chrifti eft

p U H e

facra Scriptura, cujus quot funt ver-

ter fratrem in mortem, C& parer filium,

ba & fententie , tot funt facittz vul-

€ furgent flis. £2

parentes , ',U morze.

-

niS, GOthiS

eos affictent.

nerantes quosdam ad vitam, quosdam

Gladius magnus.) Magnä p.otefla'!

Uhr, m

autem , qui illi refiftunt, ad mortem.

Coroza.

) Signum regni , aut vif

permiffa eft plurimos interficiendi.

ä eüdm noür(

ftoriz,

$. Tertium Animal.) Quod eit ïlq-

Cüm hec f

Vincens ut vintvref.) Pro , ut vin-

mo , füpra cap. 4. num 7.

Omria vilio

Ecce equus mgär.) Per.equurfl/ ni-

Et trerlj]

cens vinceret ; quafi dicat, jam vi&tor,

& porro vi&orias reportaturus.

grum heretici fignificantur, qui ver-

- Mguifitur

antur in errorum tenebris.

- Dititm eri

g. Secundum antmalz

J yit:ulus, ut

Et qui fedebat [uper illum,y Hujus

t ellt tj

patet ex c. 4. n. 7.

equi feffor eft diabolus, vel ipfe hz-

H Diltm

4. Equusrufus.) Sicut per primum

equum album , primus fcilicet Apo-

refiarcha, verbi gratia, Arius, Luthe-

-

;

Iu & lo

rus , Calvinus.

l'ïtani noürï

ftolicus Ecclefix ftatus fignificatur ;

Habebat Ratoram.) Per ftateram in-

ità per equum rufum fignificatur fe-

tellige facram Scripturam, ad quam

E tollere nos.

cundus proxime primo fuccedens Mar-

omnia vult librare & examinare. Ha-

tyrum

atus.

Equus ergo rufus fi-

;K- admOdüm It

nificat Gentiles, & infideles Eccle-

bet autem illam in nianu, quafi ad

| hg

UR q

1&

libitum verfatilém & flexibilem , eam

- bu

! fpiritus.

erfecutores, adeoque ipfas de-

enim hazretici ad errores füos callide

.. B charis,

cem Ecclefig perfecutiones , qug fue-

torquent & infle&unt. Poteft ctiam

runt a Nerone ufque ad Conftanti-

E

T Qnartj.

num. Seffor hujus equi fun

per ftateram accipifimulata &'often-

t tyranni

tata juftitia, five fimulatus

amor

ve-

E &tte

Ecclefiam perfequentes.

ritatis & recti..

s

E Qu hus

Datum eft eiy us f[nmervet pacem . de

Focem im medio quatuor ADÍMA-

1 G fe&

A M

ferra-) .,Id efc, permifit ei Deus, ut

um N ox hgc aut cft if'edentis de

AC

cet &$

*

l:

OGATPU VI

i

547

illum,.

^ . Et cum aperuiffet figijhim quartum,

-

audivi vocem q'uxar-

3

ti apimalis dicentis : Veni, & vide.

n5, Ui ]

r

g. Et ecce eduus pallidus , & qui fedeba

t »fuper eum, no-

men illi Mors, & infernus fequebatur eum , & data eft illi po-

undimi;

v teftas fuper quatuor partes terrae, inte

rficere gladio ,. fgme b

N

..& morte, & beftiis terrae.

cmh T.

.9. Etcum aperuiffet figi

llum quintum, vidi fubtus altare

x

animas interfet£torum propter verb

um Deis & p"?opt'e,r tefti-

m ani«

* Jmonium , quoc?'habebant ,

Z272

lo. Et

& qu

ho)&es "Chriftianorum.

Hic equus

toalum

throno ,autagni, nam uterque erat

.

1

n medio animalium.

eft pallidus, quia refpondet fetlori

X

Bili£ris.) id eft, duarum librarum

fuo , feffor enim ejus eft pallida

:

rdejl»de- |

menfura. Grace xolni£ , ehentx, qug

JInors.*

Nomen illi mors.) Setfor hujus equi

; H

eft menfura aridorum , tantum ca-

Go

piens tritici, quantum ad diem unum

eft. Malometes ,. qui fectam fuam

uni homini ad. victum futficit.

gladio propagavit , nimirum omnes

acem fc«

Denario.) Decem, aflibus, id eft,

fibi refiftentes occidendo.

à

/

/

uno [ulio Romano: fignificatur ma-

Et snferuus fequeädtur äum—.) Quia

') Jum * u

gnam fore caritatem annonzg fpiri-

per hanc fectam

qutem jr4n

tualis, id eft; verbi Dei, fub Aria-

infernus abforbuit.

plurimos mor;alfes

qerflum,

nis, Gothis, aliisque hereticis. Cum

Et data eff illi potefLas fuper quatuor

Tal mort(:; ]-

enim dux [ibre tritici denario ven-

duütur , magna eft tritici caritas,

partes terra.): lpfius enim fecta plu-

l p'ote&al '

etiam noftro hoc 2vo; quanto magis

rimis victoriis magnam orbis terre

'HCiendïg

partem occupavit.

|u

M

"

cum hzc fcriberet Apoftolus , cuimn

Interfeceré gladio, fame , &fc-) Sara-

;0d di hof-

omnia viliori pretio vendebantur.

Et £res bilibres bordes denario.) Idem

ceni enim multos Chriftianos gladio,

[ uun'i fi«

alios fame , alios erumnis, & pefte

fignificatur, fcilicet annons caritas ,

inde confequente, alios

pretium enim tritici a& hordeum fo-

aliis mortis

L1-, qui Nd.

let effe triplum.

generibus interfecerunt.

s E

Et vinum C cleum ne laferis.) Mi-

Er befliis terra.) |Leonibus, urfis,

aliisque beftiis objiciendo.

,gl ]p [1 hi'

pnum & oleum funt medicina Sama-

ins, [ut*

ritani noftri Chrifti Domini, Luc.

9. F:di fnbtus altare autmas HC as

feitorum.) Semper fuit ufus Ecclefiz

IO. 34. nimirum Sacramenta , qu£

tacerart ite

^

tollere non.potuerunt hzretici, quem-

corpora & reliquias Sanctorum fub

, QH

admodum nec annonam facrz doctri-

altaribus corhponendi.

Hinc ergo

ia

-Hà.

ng,.que quotidie ad vi&tum & ro-

Apoftolus metaphorám defumit , ut

u

üa&-/

N

bur fpiritus fufficeret, licet illius ma-

rint.

quoniam in terra martyrum corpora

fb;-kmi eäm *1?

nam charic.atem induxe

fub altari requiefcunt , inde locus in

s calide -

*

Quartt animalks.) ld eft, aqui-

cclo defignatus martyrum animabus,

s eft um g

[]

ut in eo quiefcant, eodem nomine.

læ,iigupra cap, 4- ft- 7

" & ol

9. Ef ecce . equus pa

aMlidus, ) Per e-

appelletur, et(i fub nullo altari fit.

uum hunc pallidum videtur fignifi-

Quuemadmoduní cubile folet appellari

s 'gmot ve

cari fecta Mahometis; Turcem fcili-

requies beatorum, a cubili corporum

7

" MW'

&et öc Sara;eni, qui infenfiflimi funt

( enti *

ducta fimüi:udige, u Pfal 149. Exel-

1

549

APOCALYPSIS B JOANNIS APosfoLI :

-.10. Ft clamabànt voce magna dicentes: 'quuequo,:Dæongi'-

14 F

ne ( fanctus, &verus ) non judicas, & non vindicas fangui-

H tinto

nem noftrum de iis , qui habitant in terra ?

1. E

r1. Et datee fant illis fingulze ftolze albze: & di&tum eft illis,

fortes,

ut requiefcerent adhuc tempus modicum, donec complean-

es, &1

tur confervi eo

-

. 16 El

ficut, & illi.

rum, & fratres eorum; qui interficiendi 'funt

P.

abícond

12. Et vidi cum aperuiffet fig

illum fextum : & ecce t.erræ(-»

Agni,

motus magnus faétus eft: & fol fa&us eft niger tamquam fac-

U

cus cilicinus , & luna tota fa&ta eft ficut fanguis :

rit ftare

I3. Et ftellae de coelo ceciderunt fuper terram, ficut ficus

emittit groffos fuos , cum a vento magno movetur.

y TC AERGPMOE

I4« Et

bum hi

tabuut fdn&i' m

glaþrt-':z : Vl.e*tüiün.tur m

a. ) Id eft, unicui

&nun .

eubilibus (115.

tudo animz.

que da,taï eüh beatl;

9

Propter verbum Dei.) Quia publice

Ut reqzief:ere;zf Adbzuc te

n—'ijþmrs nmodi-

& intrepide, Chriftum confitebantur.

ezm ) Scilicet donec adeffet.

VR propter teflimomiumm quod- babe-

univerfalis refurrectionis.

tempus

-

bant.) ldeft, propterea quod omnes

ADenec compleantur , G. ) D*onäc

teftabantur eos effe Chriftianos. Vel,

I-Pogiï

expleatur numerus futurorum marty-

propter teftimonium quod tenebant

rum, qui certe, fi régnum peccati

Tentfüpc

& tuebantur, fcilicet veritatem fidei ;

everteretur, & impii penitus extin-

4

& vitz innocentiam.

*

às

7

guerentur, nulli effent; quis enim

;

IO. ZE£ clamabant woce --magnk. )

martyres cruciaret & occideret?

dl j

*

lamor magnus, magnum fignificat

I2. Terra motus maguus fatlus eff. )

tem,

defideriutn.

*

Hoc fexto figillo defcribit ultimam

Birgt :

Sentünus C verus,.) Sance & vere,

Dei vindittam in impios, fignaque

l'OlTos YO

ideft, verax. Nominativus pro vo-

horrenda que illud preibunt.

cativo more Attico.

Er fol fattus eff niger.) Id eft, ob-

Non judtces, $ nom vindicas,)

—Ju-

curus , & tenebrofus denfitate nubi-

m veþemet

dicium ad caufe cognitionem perti-

£Mttiit.

um nigrarum eum penitus obfcuran-

14 Et (

net, vindicta ad perficiendam & exe-

tium. . Sic Matthai cap. 24. dicitur :

Ws ) No

quendam rem judicatam , five fenten-

Sol obféurabitur , &c.. & ]Joel cap. 2.

-

tiam pro infonte latam contra infe-

Sel comvertetur 12 tenebras.

ab oculig

rentem injuriam.

2

üm, ffei

Tanquam [accus cilicinus.) Qui ni«

Itrdro Clr

Vindicas.) Dicunt hoc fan&i ex

ger eft, ex nigrispilis & fetis contextus.

zclo juftitiz, non ex appetitu vindi-

Et luna tota fatta eft ffcut [anguis.)

Cris Jeoi ,

&e. Vel certe vindicari, id eftlibe-

p oD 0ftinjs

Ita enim effe folet cum defe&u lu-

.

W Ifg ;

rari, petunt corpora fua, qu& adhuc

minis folis obfcuratur.

Concuffæ

morte detinebantur, fibique .reftitui.

I3. Er ffelle de celo cecidernnt. )

Propterea optant vindi&am , id eft,

Sic etiam Matthai 24. num. 29. di-

IS Em

liberationem Ecclefie. & fidelium a

citur

mnllIm

Stella. cadenz de celo, quod

Pl t

perfecutorum tyrannide, ut fcilicet

Mlaldonatus putat intellirendum ut

Inpy,

eam Deusinhibeat & fiftat.

fonant verba.

Alii de inflammatis

SDpdlung,

II. Daf4 funt*if!i: fngu(g fMl al-

exhalationibus accipiupt, qua cadentes

I.E!di

d

3

|

$*

DA POT VE &vrr

CÉte

Doml-

14. Et coelum receffit ficut liber involutus & omnis mons

angm

& infule de locis fuis motee. funt :

15. Et reges terrae ; & principes ; & trlbunl, & d1v1tes &

il 1s, |

. fortes, & omnis fervus, & liber, abfconderunt fe in fpelun-

plean-

€eis, & in petris montium :

3 fuat

/

16. Et dicunt montibus , & petris: *Cadlte fuper nos ;

& * Ifaie

19.

i

abfícondite nos a fac1e fedentls fuper thronum , & àb ira ^j

fex

terta

- Agni.

Io. 8.

m fac-

17. Quoniam vemt dies magnus irae 1pforum & qms pote- Luce

.39-

rit ftare 2;

t fxcus

T

CAPUT VI

14E

-—

Dum punienda ef? terra , jubentur absque ttocumento fervari. fi

eü bezm.

gnum in fronte gerentes : qui defcribuntur tam ex Sfudais,

quam ex Gem*zlm benedicentes Deum : & de bis,

z/as mdx

qui amicti erant flolis albis.

t tcmpus

Oft hzec vidi quatuor Angelos ftantes fuper quatuor an-

Donec

ts

g£ulos terra , tenentes quatuor ventos terrae, ne fla-

m martv

J

. rent, fupx.r terram neque fuper mare, neque in ullam arborem.

il peccau

Dus extm-

l

ZZ7z3

2. Et

qms enitit

Pcellas

referunt fuo lapfu ,per ae-

fplClt adid quod dicitur Luc. cap 23.

ret

rem.

30.

Tunuc incipient dicere , Cadtte fu-

Gu ef.)

er nos; E5 collibus ,

t ultmam

Sicut feus emitit. gra[o'; fwos. )

Oþertte 720$.

Groffos vocant Latini ficus immatu-

fdt'te fedennrfaper thranam ) Id

fignaqa

ras, quz cum graves fint, facile ven-

eft, a facne Dei.

Ib

to vehementi decutiuntur in terram.

Er ab ira qni.) Scilicet Chrifti

d Cüs ob

Emtttit.) f&X , abjicit, emittit.

hominis venientis ad judicium.

fote nl

obfcarit

I4. Er celum rece//'tfcut liber invo-

I7. Dies magnus, ) Dies judicii.

diciti!

lutus.) Non receffit motu locali, fed

Ipforwm.) Dei f[cilicet & Chzrifti

ab oculis hominum nubibus obdu-

vindicis peccatorum.

od ap^

- &um, ficut liber more veterum cy-

j'

Uatuor ngelos. ) VMentorum

Qm fi

llndro c:rcumvolutus, abfconfis lit-

præfides ; ex hoc enim loco

L

tens legi non pm:e&

colligitur Angelum |unum preeffe

Ef ommnis mons,

mfula de locís

Wþ'"!""

fs mota. [nt. ) Suhcet: terra motu

ventis qui flant ab Oriente, alerum

defc&u

concuiïæ

iis qui ab Occidente, tertium s qut

a Septentrione, quartum iis qui a

Wder stb )

IS5. Ér reges tarræ«ö';;wmtþe:, &e.)

Mleridie.

.. Omnium

conditionum hommes in

wm; 20 !

fpeluncas fe abdiderunt.

Quatuor. angulos terra.) Orientem»

lt quod

Tribsnt.) X:N,cpï(m, Chiliarcha ; fic

Occidentem , &c.

! endllm

Ne j?arent fuper terrdm, &:.) Et

naämmms

»app"lldntur qul mille præfunt militibus.

16 E dtamt montsbus , ö'c.) Re-

omnia procellis, turbinibus, tempe-

z

-

- APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOLI

^a. Et vidi alterum Angelum afcendentem ab ortu folis, ha-

8.'Ex

bentem fignum Dei vivi : & clamavit voce magna quatuor

* jofeph c

L

Angelis, quibus datum eft nocere terrze, & mari,

: milla fj

3. Dicens: Nolite nocere terroe , & mari, neque arbori-

9. Pol

bus, quoadusque fig

-

nemgs fervos Dei noftri in frontibus eo- .

- poterat,

ruüum.

*

- guis, fta

^4. Et audivi numerum fïgnatorüm- centum q

uadlk'—agint-a gua—*" —

* lis albis.

tuor millia fignati , ex omni tribu filiorum 1frael.

"o Rt

-—5. Ex tribu Juda duodecim millia fignati: Ex tribu Ruben :

e

[ quifedet

.

uodecim millia fignati

.

La

.€x tribu Gad duodecim millia fi- -

Il REt

enati

. mm, &

6. Ex tri

bu Afer duodecimmilliä,fignati : Ex tribu N&ph'.-;k

- niin fac

thali duodecim .millia fi

gnati: tEx tribu Manaffe duodlecim,/

1. Di

millia fignati :

/

- Q pratiar

7. Ex tribu Simeon

duodecim mtllia Genati: EX tribn Lacg

- M fecula

*duodecim millia

e

L

L

: flgngti

Ex tribu lffachar d«uodecim ?nilxlï'xa; |

D. Et.

fignati

*

x

*

Ex

qui amit

*—

cat, bportec uc änteqüamf homige»s

aTM

rent.

Ratibus, &c. mifcerent & perturba-

s

Ml Bphraim.

pereant, predeftinati ad. vitam zter-

2. Af cezdesg

te;n- 4b . ortu folis.) Di-

nam baptizentur, &fieno Crucis mu-

Bo P0]Z m

citur afcendiffe, quia cum fole quafi

niantur, quod fieri folet in baptifmo.

; &t populo ]

oriri & in horizontem, in quo erat

Servos Dei nq/?rt'.) Per fervos. Deï('*-

« Uthis temy

. QU &utem «

joannes, afícendere videbatur. Di-

intelligit eos , qui fecundum Dei pro-

citur etiam afcendiffe ab ortu folis ,

pofitum electi erant,. & nondum fi- -

( FU, ab ho

tum quia venerat ut Ixta & profpera

gnum Crucis acceperant in baptifmo.

EC

/4. Centum quadragtnta quatttor gil-

- htui fht, f

nuntiaret, tum quia noyam latitiam,

Ia. ) Ribera , & alii exiftimant in fine

& quafilucem afferebat.

» Pattntor,

Halentem [ignumr Det vfvi.^) Pro

mundi prgcife ex fingulis Judeorum

1 Ami&,' f Plf:

fpsum,in Grzco eft eeaqión id ef

tribubus, qux a Chrifli adventu in

; Clb dontg.

fisillum , quod fcilicet frontibus ele-

Íua manent incredulitate, duodecim

:: "l diximusl :

Videtur- autem

i

&torum imprimeret.

millia, non plures, nec pauciores,-

m

li

E I),g[m4 l'Z

fuiífe fignum Crucis, quali etiam figna-

fignandos & falvandos, ita ut preci-

Tenificae

ti funt gementes t

;

fe fint 144. millia. Pererius, Cor-

; vidly

Tm pe

i

9. num-. 4-

D

n Jerufalem, Ezecþ-.

nelius, & alii putant plures ex fin-

Cütne . & d

;

Ef clamauit voce magna.

)' Quævv

ilis tribubus falvandos, & per duo-

lo- E [IHM

Ícilicec, argumentum eft magni aíffe-

decim millia omnes fignificari.

h Utey fd!

étus falutis hominum.

Ex onmnt tribu. ) Id eft, fere ex o- -

ta &'atioy

— 9- Nelise mocereterra , Oc.) Nein-

mni tribu , nam Oomittitur tribus

ducatis morbos, peíles, procellas ,

Dan. Communis opinio eft ideo prz--

lls

10

'U)tmce

&c. ventos tenendo,

termifíam , quod ex ea futurus fit

1 4"1(714

» Ài

de Sm(h

Q*,W*düfï*'f fanemus.) Quafi di. -

Anci;hri&gs, cui t.ota'; adhæfreþ'iit.

4(33 De

'

|

CAPUT 'vn.' i

: IS'S.!

8.-Ex tribu Zabulon duodecim millia iïg'natf * Ex tribu.

n:ftuor :

fofeph duodecim millia

ngati ; Extribu Benjamin duo ecim

millia fignati.

x

aberi-

9. Poft hzec vidi turbam

'magnam, quam dinünictace nemo

JUS 60« ;

potérat, ex omnibus gentibus, & tribubus & populis & lin-

