
h3

| «4d deflrutlionem munitionum. ) Mlu-

fibi detrahentium inobedientiam ,

Q

nitiones vocat omnes rationes, fyllo-

excommunicando.

.

Leo;s

Tusi

a 6

" gifmo;, fophifmata, eloquentiam fz-

Cunm. mpleta fueri; veftra eä;dick;

cularem , potentiam , gratiam , amici-

?ia.) Quafi dicat, tunc ea potelta-

I

tiam, & quidquid. Gentiles, ac d-

te utemur cum- veftra obedientia fue--

vt

Tones. objecerunt , & o

liom

ppofueruïqt.:-

rit impleta,.id eft, cum vos plenead.

Apoftolis , & Evangelio.

obedientiam redactos videro.. Nolo

a

Confila deffruemtes. ) Quibus de-

enim vos, de quibus ben

»

ut d

/ ftrüimus confilia, & machinationes

dem p«na involvere.

e fpero/,- ?a-

f

eorum contra, no

-

8, 'X& contra Evan-

L

7- Que . [ecundum fkcicm?tmt vide-

gelium.

z. ) Qua(i dicat, ite nunc,

X fe-

quzu

S. Et omnem &

litudinem. ) Qüic-

cundum faciem judicate , habentes

l

me contemptibilem, .&c.

Faxo ut

poi

quid in fermone, vel fcientia fecula-

rigrande, & fublime eft,. & apud

A

omnes intellizant.me, qualis qualis.

Yi

homines admirationem excitat.

fum , non minorem effe

jnc

Sciestiam D

«

Chrifti miniftri.

quam fint aliiv

fcitur.

eny 'Qliljä* Dexus i:ong-

*

z

fil

$i quis co

Ef :2 captivitat

em r?'digmtäs 3-5

fo confidit.

jfedit fibi.) S'i— gqis þdefeip-*

Quafi dicat, hac militia noftra vin-

Chrift; fe effe. ) Nliniftrum.

du

cimus, & captivamus omnes hoftes

Hoc Cagitetx ;erum alþüd f;-'- ) HOC

-moftros.

Captivum .ducimus onine

fciat, hoc per

d

incenium. humanum , - quantumcum-

lixat.

Pendat ,« þfene ihte.l'-

-- que excellens, & fcientiis excultum ,

! ) Mini-

ad obediendum, & humiliter fub

e?ü fícut -ipfe. Chrifli eff,

ciendum fe Chrifto per fidem.

iif.

In 6 n&:.) Qui propterea hac par-

"RE DEU GRIRQUA Ditoniesc. u)

te non fumus eo inff;rioges.

ä

E^

-

-

a

aM E E.

E

lw F

4 Nam , & fi amplius al

iquid glori*ätüs fuero c.ïelþö.te&.ate

w

fllentes) '

noftra, quam

dedit nobis Dominus in aedificatio

t

nenby & non

Kotam J

in deftru&tionem veftram : non e

rubefcam.

ho $ ^ 9. Utautem non exiftimer tamquam terreré vos per

B

Ítolas:

Ll

ntiam T.

10.-Quo

niam qüi,cigm eþiüolæ,.inquiunvt, g—ra.v'ersf.funt, &

fortes: pre

fentia gutgm corporis' 11.11f1rma', & fermo contem'—

"T

tibilis ;

L)

11. Hoc cog!

Id

tet, i;ui ejufmöcj'r eitg. qüää"qüale's fünïus verbo

- per epiítolas abfentes,

tales & preefentes in facto.

aut comparare nos quibus-

12. Non enim audemus inferere,

dam , qui feipfos commeudant : fed ipfi in nobis nofmedpfæ

: àd d- :

E

- metientes, & comparantes nofmetipfos nobis.

& f

v

menfum gloriabimur ,

* fed fecun- «Eph.

M.*

Yotentia

13 Nos autein non in im

quosis

Aa3

aum 4: 7-

«ticos,

erendo

87., -De';bqtefate n'af:;d.) .quüoli-

patro,, patet/ Paulum.

p;ärvö ! &— abj e-

'deffa-

ca, qua non tantuimn predicare B,van-

éto corpore fuiffe.

offeul-

elium-, fed etiam corripere & puni-

Et fermo contemptiétlis,

) Ru disx, in-

concinnus, inelegans. — lpfe etiam

Jorum

re delinquentes poflum- .

Or. c. 9. f.

. profi*

1, e05

Quam dedit nobis Dominus. ) Chri-

: ;Paulus 1. ad

ftus ipfe , non homo quispiam , utait

tetür fermonem & predicationem fuam

editi-

ad Galat. cap. I. num. I:

apud Corihthios £uiffe nom in perfua-

.) Ad hoc po-

fibilibus humane fapientiz . verbis ,

xtella-

In «dificationem , &

1 fue-

téftatem mihi dedit , ut vos & alios

&c. hoc enim in genere ab oratori-

nead

homines zdificem fpiritualiter, ideft,

- bus & fophiftis qui erant. Corinthi,

-

Paulus fuperabatur.

No]o

ad falurtem promoveam , non autem

II-

ui einsmodi efl , &c.) Cogitet

', [7u !

ut deftruam, id eft, a falute aut pro-

- " -fectu falutis impediam.

nos femper fimiles effe nobisipfis, tam

Non erubefcam. ) Non pudefiam tan-

cum àdfumus, quam cum abfamus.

Vide-

I2. lzjerere. ) ld eft, annumerare.

tfe

am arrogans, quia jure xd facere -

ts

: poftum. -

i

4ut comparare nos quiousdam , "VU(': )

) üt

9. Ut az

tem non Qexi/fime.r:,f—zäfc.) Ne Quaüi dicat, illi tam magnos fe fa-

videar terrere vos velle,. & metum

ciunt, ut non audeimus nos cum ta-

ali

libus cenfere; eft urifio & ironia.

alli

incutere per Epifto

1

las, quaïfi prafens

|

nihil audeam.

Qui fespfos commendant. ) Supra ve-

I0.- Ipquiunt.) Mei'obtre&atores.

ritatem ; quali dicat,

nofi ea ja&Q/,

ap

x

. qu& non habeo, ut illi.

*

N

Epiflols. ) Quuas ad vos fcribit Pau-.

i

- Sed Hfi xm nobis nosmet:

E

pfos met;'e(ä-

lus , o Corinthii.

[oc

Graves [hnt

& fortes.) Hoc eft,

tes. B Id eft, meuor.me meo pede,

dure , & acrés, fevere & mináces,

meis dotibus , & Dei donis, rebus-

d.

que a me per Dei gratiam geftis , nec

Prefentia autem. corporis infrma. )

ni

Vilis, abje&a, pufila , contra&a.

me, utilli, majorem facio, quam f1m.

Ex defcriptione faciei & corporis,

I3. Iu immen[un.) Supra modum.

uam habemus apud Nicephorum

/Sed fecundum men[uram regula , Oc.)

!d

I)d eft, ïgq -m-'e.lvelfa melnfura ac xe-

; lib. 2. c. 37. & ex*wLuciano ?n Philo-

N

»

ET.

(

TINOE

N

E

196

ïEPI'ST,QLJE H-.v B. PAULI AD CORIN"'I'HIOS(,

'dum menfuram regule, qua menfüs eft

16

j

z

gf)bislï]')eus ,!»mfe**n'fu-

3

ram pertingendi usque ad vos.

*

Í

E

fi

guem

I4. Non enim qua

i non perti

ngentes ad-—þvos,fuäerextändi-d

Tus n6s: usque ad vosenim pervenimus in Evangelio Chrifli.

15. Non 1n immenfum gloriantes in alienis laboribus: fpem

ft

pip

autem habentes crefcentis fidei ve

. fecundum regul

aim noftram in abundantiam ,.

rae, in vobis magij-ïü,caflfi

Com

*

16. Etiam in illa, quae ultra vos funt, evangel

1

Zare, non m

si t

Jere.

-

(

4-23.

aliena regula in iis, quce prieparata funt, gloriari.

e

1Cor.

L

f'QUi ?u'ï?m Sïoriatur(, in Domino glorietur. -

1.3;.

-

18. Nofn;

glila [met-ior,, donorum fcilicet . mihi quodque per voi aditus mihi fiet ad

vicinas

; datorum a; Dominó ; ; nec ultra fines

gentes , ut poi/ïijm ul,terii,xsïevanl

1

provinciarum me'extendo,, in quibus gelizare.

juffit me idem D

2

pr&dicare.

[.

'o-minu"s» Evangeljum

In vobis m'ggäfq)?ri febugdzr)l räga-

Wfi

lam noffram, 1n abuzdantiam.). Spero

Menfuram. pert

ir)tg.f.;na'i u[que ad vos.)

per vos in fid& " crefcentes magnificari

?

. Id eft, evangelizandi a Judea perin- fecundum regulam. noftram, id eft,

füà

terjacentes oinnes provincias, Corin-

majorem facere,& extendere regulam

thum ufque. Glorior & vereglorior noftram , id e(t, fines & terminos

qu

de. mea

.menfura , ac magnitudine, Apoftolatus mei ultra vos in vic nos.

id eft,

multitudine. provinciarum ,

veftros ,. ut fcilicet illi videntes ve-

E

-quas Chriftus mihi tradidit , & e

go: ftram fidem , fanctimoniam, gratiam,

divina virtute Ecclefiz adjeci.

—

Á

- provocati veftro. exemplo- avide me

p

d4. 2

Z

P

»

2

Z

ter

(f non pertingentes ad vos,) expetant , & Evangelium excipiant. -

Quafi fines

:

Regnlam noffram.) TO» xayo)d. $pO»,

noftri.

excckadamu,sj]' fäpoüolat,us

J

gïox

fcilicet zenfuram offram . regiones ni-

*X

«

- d ^vos. jiiþere&fe;'wiimm na,.s",') . Pro-

-mirum. nobis. attributas ad

grediendo ultra fines noftros , & in, dum.

u-

X

predican-

ent

'alienos itrumpendo.

4

«

Im. abundan

H

tam.) ld eft abunde ,

U/que ad vos enim Pervenim;w iz E- ut amplius fe

mper, « ulterius regu-

fiq

vangelio . Chr1ffi. ) Propagando ,

ut

lam & terminos Evangelii proferam.

fo

proinde vere poflun de vobis ut filiis^ — 16, Etiam. ) &cilicet fpero. :

dicere: Jm Cbiife fefu per Evangelium:

Iz illa qua ultra v

dv

05 ,f"'."' ) In;ul!:ïe:

ego we$ gemui. I, Cor. c. 4. I5. &, riores regionés,

*

lm

opus meum effis in Domino, eadem epi-

Noz :2 aliena regnla. )

f

N

,Tl t9. L

'N(f)n" attin-

gens alienos limites & terminos, pla-

qu

. 15. Ncp t&þtmräen,fum gloriantes in alie-

gas fcilicet & provincias ab /aliis ex-

fe

nis laboribus.

t

). Non gloriamur extra | cultas, alienis labori

*

bus glorians qua-,-

menfuram noftram , ac fuper al

fi meis.

$

. laboribus, ut faciunt. xmuli no

h.

Quae praparata

: þm).) EXCtllt;ls pe;

Wt

catiónem

&

, qui ifthic nbi nos fundamenta fidei je- Evangelii pradi

v præpïarziä-

cimus, in labores noftros fubintrant. tas ad ferendum frnctum.

Sptoa antem - balentes crefcentis . fides.

17. Qui amtem gloriatur , 15 Demi-

]

ve//re.) Spero, quod cum fides ve- 0. glerietzr.) lta glorietür , ut omnis

ftra :ïrefcet, me ul(tetfus non egebitis ,. ejuïs glqri'?. aDen *l?elldeat, & ig iis

ä

t

l

CAPUT b us

-

Xor

lenfü

18. Non enim qui felpfum commendat 1lle probatus eft fed

;

-—

tendi.

quem Deus commendat.

hrifii

,

CAPUT Xl'

pem

lficarl

Propter Rfeudoaþoflolns pervvertentes Pauli prædzcanonem meluens -

*

Corinibiis ; oflendit , quare mibil [ubfidii ab eis acceperit :

deinde

on in

)/ ojiendat plus ]?dei fibi reflituendum ej]&, quaim illis, fua recenfet:

encomia ; & primum adver[à, qu& perpe[]us eft ; prædzcando

Cbrifli fidem , & labores , ac

*

L]

——

Non

jölmtudmes

al

eyan-

Tmam fuftineretis modlcum qu1d müplentlæ mea, fed

U

& fupportate me.

re gll

2. [Emulor enim vos De1 cemelatione : Defpondl enim vos

5per0

unl viro virgincm caftam exhibere Chrifto.

ficari

el

3. Timeo autem, ne *ficut ferpens Hevam fedux1t aftutia *Gen.

fua, ita corrumpantur feníus vettri, & exmdant a fimplicitate, 3- 4*

ülam

ilflos

qua eft in Chriito.

08

4. Nam fi is, qui venit, alium Chriffum prædlcat quem non

Ye-

preedicavimus : aut alium fpiritum accipitis, quem non acce- -

|am,

piftis: aut ahud Evanizehum quod non recep11hs , re&te pa-

ine

te1 emml

ib

$. Ex1—

"o

glor' etur , qu£é a Deo per Chrxfïum

lucrls, fed Chrifti, omhia-hec ador-

il*

a*

accepit; tunc enim vere laude dignus

no; Chriftus enim fponfus eft, ego.

erit,

fi.Deum habeat läudatorem.

tantum fponfz du&or, & paranym-

Hunc effe hujus loci fenfum patet ex

hus.

le,

- fequenii verficulo : Noz ezim j s | fesp-

De[pond: enim 'vos umi viro, &.)

li

Id eft, per fidem, baptismum, , Chii-

t

N

film conmendat 4 &5c.

Nfipzentia mea. ] Gloriationis mesz,

ftianismum , jam. defpondl vos Chri-

r

'infipientis enim eft gloriari , &

0,'ut ego ipfe vos exhibeam i in die

je

Jaudes fuas recenfere,, m(ï gravis fub-

]udxcu virgines , id eft, integros fide,

fl-

fit caufa , qualen. habebac Apo&olus,

rie Chnfh.

Ipe & charitate , nupnah thdlamo glo-

ui eo defcendebat ex zelo , 'üt -

van-

ii

gelium fuum , & fidem/apud Corín-

| Timeo aWtem ne corrumpanture. )

* thlos tueretur contra falfos Apoüolos.

A pfeudoapofïohs, quafi . Hupraton—

'Sed &$ fupportate me. ) uod opto

bus virginitatis ve&ræ

ut meam. mfipzentic.m toleretis ,

id

Sen[us vvefhri, . vom.cwra fenfd, ju-

N

N

r

etiam peto ut faciatis.

dlCl& v eRra.

!l

Q. AEmulor enim wos De£ æmuld:tone )

mblicirate qua. ef i» Cbrzfo ) Id

im

Zelotypía laboro , zelotypus fum er-

jici, pura, incorrupta fi--

a vos., zelo Det, quafi dicat: Non

de : quam habetis in Chriftum.

j

ambio mihi hanc fponf:m , fed Ch.ifto

4« Nam f 45 quj venit. ) Pfeudoapo-

«& Deo nán mez gïouæ . commodxs,

ftolus qulsplam.

x

» s

102

EPISTOLHL II. B. PAULI AD CORINTHIOS

E7 Exühmo enim nihil me minus feciffe a magnis Apof'tolls.

ii

D

. 6. Nam etfi imperi:us fermone, fed non fciéntia , in omni--

bus autem manifeftati fumus VOb]S

J

€0Tüm

7. Aut numquid peccatum feci, me lpfnm humlhans, ut vOos

1antm

dy

exaltemml ? quomam gratis Evangehum De1 evangehzaw vo-

z

bls 2

- transf

s

8. AllasEccleüas exfpohavx, accipiens ftlpendmm ad mml-

- fterlum veftrum.

geium

9. Et cum effem apud vos, & egerem: nulli onerofus fui:

H

nam quod mihi deerat; fuppleverunt fratres, qui venerunt a

, velut

Ü FEOU RIMNOCNORSIWASIRUNSNNI CUNRSUSSTSS

Macedonia, & i in ommbus fme onere me VOblS ferv aVI, & fer—

pform

vabo.

16

£

IO. Eft veritas Chrlfn in me, quoniam . hæc glomatlo non

quin '

lnfrmgetur in me.in -reglombus AchaJæ

glorie

[ imimens

n Quare?

I]. |

]i o

AHum C'l:r;/lum pradicat. ) Ahum

p * dut mmqum! pecmmm feci, [2 e.)

Corint

- Chriiftum, & 4liam. doctrinam. perte-

Num id mihi vitio vertitur , aut qua-

'

Giorem prædxcaret, quam ego non

fi crimen objicitur , quod me ipfe ul-

Á

——

alus,

Jnentul

prædxcav n

trà modum dejecerim , atque humile,

Aut alium fftrzfum : Uc) Quafi

abjectumque art/ficium exercuerim ?

dicat, fi alia excellentiora dona Spi-

Urvo: exaltem?i;. ) Ut vos fpiritua-

Quod

ritus Sancti4-

libus divitiis etietis ]ocupletes & in-

dicans

qu& per me non acce-

& ut vobis hoc laudis accede-

füm d

piftis, -acciperetis a pfeudoapo&ohs

clytl

.U

Aiftis.

ret, quod pluris quam reliquasnatio-

£

nes: VOSA€C€T11TV

nam fl'ldJOI'l meo: Cllln

* emuna

Reüe p;zteremznt ) Merito ferretis

incommodo vobis fervivi, per egefta-

muten

talem concionatorem aut Apoftolum ;

TSE

lit

imerito illüm audiretis :

At nihil tale

tem prsxdicans vobis Évan ehum, &

meis fumptibus vi&itans , ne vobis

frzt (

afferre poffunt hu J!usmodx pfeudoapo'

gravm eifem.

wlita

-

ftoli.

Qant

.Exiffimo entm nihil me minus fectjä,

9- izas Erclaf as exfþolmw ) Id e&,

ab aliis Ecclefils, quamvis ellent vo-

Wyen

fjc -) Quafi dicat: Nam nihilo minus

bis pauperiores , ut proinde fpohar!,

quod

perte&a eco vobis annuntiavi ,

quam

àc denudari viderentur, accepi fli-

Ünert

. fummi alii Apoftoli , quales fant Pe-

. trus, Jacobus, & Joannes , annuntia-

pendium, ac fumptum feceflarium',

dum vobis Evangehum miniftrarem.

Vel 1

- verint;

Q« Nulls on:ro[m; fur)

- Sed manibus .

Tr,

€. Sed mom fczpntm Y Rerum divina-

ld

h 1bms vixi.

meis laboravi , & pecunus ahunde

rum, qu& hcclefiaülcum magiftrüm

loru

decet

IOo- E2 veritas Chrifli 22 me ) 'Te-

fnt

"Ie omnilus autem mdmf /141: fwmzs

ftor Chrifti veritatem, me nihil pro

volis.) Quafi dicat

Quid attinet

hu

L

fumptu a vobis accepturum.

hec a me pluribus commemorari,

H«e c/oria d2.) Quod . grdtls vobns

I

cum hujus rei teftes effe polï'ns M

evanrrehnvenm

iun

ipfi , quibus ego bene cognitus fum &

Non mivingerur m me, €fc. ) Non

quþ

peripectus?

-

mterrumpecur , neque deficxet.

"

*

CAPU T OXL-

P.

Poiïo;iis.

ÜRTS Quaæ' ? Quia non diligo vos?. Deus fcit. -

Es

M

12. Quod autem facio , & faciam, ut amputem o

cc aiïo'iïem

eorum, qui volunt occafionem , ut in

R

irsst

quo ,ïglgrfianturu j -i;nv:e-

um d

niantur ficut, & nos.

WE

-13. Nam ejufmodi pfeudo-

ap

z;vi Y0- ï'

ioftoli funt (')P/eï"yäfiii fübdoli ?,-

transfigurantes fe in Aroftolos Chrift.

L

LE

:

»

f

d'mini? 1

:14. Et non mirum : 1

z

e enim

fatgnas trans

iigurat fg'*'i.n'An; |

gelum lucis.

'usifui':

I$. None

ft ergo magljum, fi 'mi'niftri .ej,us' transägdrentürf

TUnt a

velut miniftri juftitiae

ipforüm..

-

: quorum finis erit fecundum "ogera.

1

&ferf ]

16. Iterum dico ( ne quis m

.erþu*teüt.- i'hfïpientem eii"e, alio-

: n0n

x

quin velut infipientem a

z

icum quid -

ccipite me, ut & ego mod

—

17.Quod.

glorier )

—

s

:/I' j ere? quia non diligo vos ? ) :

ti , lucidi & glox*ig)fï a'pparexrä-, cum fe

Ita loquitur.quia nollet quiquuam a

oftendunt hominibus.

Vel- dicantur

hU -

Iucis ; il eft veritatis , juftitiz , pietatis.

0E Qd

Corinthiis accipere, cum acciperet ab

ife u- 4

alis, videtur e

ff

:

e ! irati animi argu-

15. Non eff ergo magnum , €c. ) Id

iuDile ,

mentum.

:

eft, mirandum tanquam res ma

na,

- d2« Qued a

ute»a f;»tc?'a, & f;tcimr):')/

fi miniftri ejus. pfeudoapoftoli

à

2

Bu

im?

ram ac perfonaim a

jritüd«

-^ Quod tacio gratis per Achaiam pra-

e

Ítumant miqnii-ïm-

&i

dicans Évafigelium , idem & fq&urus

rugm juftitiz.

fum deinceps.

Quorum. fnis erit! fecundum | opera

cede-

.Ur ampnutem . occ

4/('0)24;»2. ) Pecunias

eorgim.) Qui tandem in xterna vita

fatio-

Qcut . -

emungendi a vobis, quafi me in hoc

»

dignam fuis operibus mercedem con-

- imitentur. ,

1

fequentur.- Vel fienificat neminem diu

geüa-'

N

Ut o oquo g

loriakikr : É znventantur

pofíe fictam perfonem fuftinere ; nam

ll,

tandem pravi mores diu cohibiti, &

vobis

ficut & mos.) Ut quandoquidem nos

2

iuütari volunt, & fe propterea ja-

fraudes erumpunt.

&ant , quod nobis fimiles fint, in hoc

.16. Ltergm. aico.

) Ut me patienter |

d e&;

inveniantur, & fiant fimiles . nobis,

fuftineatis , fi. quid

i

LV0*

laudem meam.

de me dixg'ro ad-

Ii;?l'i,

quod.nihil à vobis accipiant & vobis

f

onerofi non fint.

.

:

Ne qui.s me putet

duffpientem : effe. )

I3. Sunt operar:

j fubdoli. )

"

C

Dallidi ;

Scilicet ob przdicationem .-laudüm -

Qm',

veifipelles , dolott.

mearum ,

temt

faciaim.

nam jgi"ta;;caiufa;n":- cur id.

ibu

Tranesffg

uramtes fe in—Apo]?bla;t Cbrä;i)

Id eft, ailumentes perfonam Apofto-

-logquim velut ;

nftpientem dccip;t'e'a

mdg

lorum Chrifti, cum tamen tales non

me. ) L(aluafi dicat: Quod fi aliud tm-

fint.

C

petrare non poilum, accipite me ve-

[

lut infipienem , tantum ut m

14. Ef mom mirum.)

Quod audääng

t

ih"i pau-

-

pI'O

fe transfigurare in Apoftolos.

Iulüm gloriari liceat.

—

In Angelum Íntcis, ) In Àn ge!um*bö-

Ur &5 ego modium qg

7) | glorier.)

u'bisx

num, quet .4zgelum /nucis appellat,

Qua(i dicat , fi illis licet multum, li-

on

quia folent Angeli boni, utpote bea-

ceat & mihi nonnihil gloria

j

- Bibl. euta Gom. Menocb. Tem; V Hl.-

-

Bb

*

z

X

^

*

-

1

104

"EPI'STOLE Ir. 3. PAUm-'fAD ;CQRINTmöS»: |

r

17 Qubd loquor . non ('llo

q

uor fecundu

/

É

xgn"l

mv';Deurfn, fedk -q'uäü

Abrah

in infipientia, in hac fubítantia glorise.

;

*

!

18. Quonti

5 ]

am mlfl"ti gloriantur fecun

dum c;aixrne—m/: & gäo

in lab

gloriabor.

pra j

1g. Libenter

eniim fuffertis infipientes: cum fitis ipfi fapien-

L

tes.:

M

20. Suftinetis e

j

nïm, fi quis vos in fervitutem'iäädiäit;fi?g.uis

devorat, fi

fragi

qui»s» acc(:eiupit, fi quis ex-xtolvlitvur»,/ fi quis in,faciigm vos

?.

cædit. A.

dum ignobilitatem '-dicog qüäü,näs infirmi -füäi*i'—'

u

Qu

mus in hac parte

ia dico) au-

: In quo quis apdgt (m infipient

-

falfts

deo &ego: .

s r

. 47. Non lpq;zor fecusdsm: .Dakr?.v )

lians vos bonis veftris. Alii delmu-*

Quafi fdi,c'at, fa&urus fum, quod Chii-

neribus interpretantur. . [nterpretari

l.

ftiane humilitati non eft a lmodum

etiam poffis, /£ qsuis reprebendir , hoc

s

hi

confentaneum ; fed eo invitus defcen-

enim interdum .

nificat' apud Gre-

fipien

At

do, nec laudes meas audeo recenfe-

CO$, Tö?&ayþ-,a'välxv. ulianus epift. c.59.

j

re, nifi prius veniam impetraverim.

Mapog. uóMg. éAapdys v8 cavdaMNe.

Sen

Sed quaff 1n infipientia. ) Stulti enim

t0ri

vani hominis eft fe & fua jactare.-

Momus vix reperir , unxad im folea car-

Jl

Perft.

$2

In . bhac febflamtia gloria.) ln hac

uis 'extälimr. ) Sl qui fe exto

z

níateria plorim, qua gloriari de meis

lunt,' ut vos fimul d:primant.

CETT?(

laboribus in fequentibus intendo.

$; quis in.faciem vos cadit.,

) Non

C

U

-.19. Seeundum carnem.) Yi rebus car-

alapis , fed contumeliis , exprobran-

palibus & externis, nobilit

,a-tye ; ,d'ni i-

do quod fueritis

pecczito-res ; idolola-

f

tüs, fapientia, &c

trz, immundi,

2

d

Et ego eloriabór,) In iisdem.

9I. Secundum t1gnobilitatem

dico. ) In

t

-19. Libenter enim fuffertis imfpien-

Graco eft, x«rd. dàriula» Asqyo , quan-

1e:, 67c. ) Eftironia , quafi dicat, fu-

tim . ad ignominiam, & contumeliam di-

Po

flinuiftis infipienter jadantes fe glo-

co; quafi' dicat , cum dico pfeudoapo-

riabundos.illos pfeudoapoftolos ,. (u-:

ftolos in faciem vos cedere , non fim-

P

ftinebitis ,. fpero, " & me apud fapien-

pliciter dico, fed quoad ignominiam

et

tes fapienter & utiliter oloriantem.

& convitia, que in

*

. vos .ja&ant &

1tti

QO. Si quis'wos im fervitutem . red;-

in faciem exprobrant.

Quaff . nos infrrms fuerimus in bac

git.) Éos qui imperiofe vobis utun-

tur ut máncipiis. Signifcat imperio-

parte.) Quuafi dicat, fuftinetis fortes,

fam pfeudoapoftolorum in Corinthios

audaces, minaces, & imperiofos pfeu-

di

fideles dominationem, qua eos pro-

doapoftolos, me vero.non fuftine-

nam

pemodum ut fervos. preniebant ;

.

]

tis, fed contemnitis tanquaminfirmum,

:M

ad e

]

usmodi fub

je&:ioræmh X'pertkinegt

pufillanimem & timidum, ' quafi qui

3

qiz fequuntur.

imperiofius agere non potuerim , quam

-'$; quis devorat.

) Bona veftra con-

feci; quafi dicat Paulas: Potui fane

fumit , fignificat inexplebilem pfeudo-

eadem licentia & imperio, in vos uti,

apoftolorum aviditatem quantum ad

quo pfeudoapoftoli ufi funt , fed no-

fumptus vitz,quos identidem exigebant.

]lui ex humilitate

2

& cha-

; mo;dfe[?ciak,

j

4

- & quis accipir. Scilicet a vobis , qu—

ricat? 'c'xixtïia.'

g

-

N

| *c-APUI'r,äun.

I95

: ïa'zil I&ebräei« funt, & e

*

dquaü $

go : Ifraelitoe funt,& ego : Semen -

Abrahse funt, & ego.

.

25. Miniftri Chrifti

funt (ut minus fapiens dico) plus;e*gof:.

t

p

in laboribus plurimis, in carceribus abundantius,

[

,

1

:-'in: plagls fu- .

piene

pra modum , in mortibus frequenter.

-24. A [udaeis quinquies, * quadragenas, una.m

.

'i'lnxus, acCepi. *Dent

fï;qüis

|059€. * Ter vi

rgis caefus fum ,* feinel lapidatus fum, * ter nau-

A.

Ti V0S

fragium feci, no&cte, & die in profundo marisfui, — .

16.22.

þeridulis,lätijo*-

* Aét,

. 96. In itineribus fzepe, periculis fluminum,

füen-

num, periculis ex genere, periculis ex Ge

ntibüs, periculis in r4.19.

9) a«

V

* Ad.

civitate, periculis in fo

"

litudlrl;-e? p.el/fi/culisx ,i—n mari, periculis in

obraei

—

»

falüs' fratribus :

e

27.1n

27ï41.

[ m

u Bb $

d&ïmu-

pretar

I» quo

'*ïqu;s 4udet.) | Scilicet gloriari.

QS8. Ter virgis calus [wm. ) Semel

j h

pc

I

quideimn id accidiife. Apoftolo Philip-.

Gre-

In infipicntia dico. ) Id eft, quafl in-

jxs una cum Sila narrat. $. Lucas in

fipiens loquor- :

m

-dudeo &X ego.-

) Scilicec gloriari.

A&Gis Apoftolicis cap. 16. 23. Ubi

jduha,

Senfus eft: Quacumque illi fibi ar-,

vero virgas alibi fuftinuerit, nemos

4 (4f-

togant tanquam gloriofa

quod fciam , memoriz prodidit.

.

"

3

l

mihi arrógabo,

, ego quoqge

8

| Semel lapidatus [um. ) kLeri

Y

s.

p

23. Miniffri Corifi funt. ) Per con-

C. 14- 5-

ceffionem hoc dicit : efto 'vocent fe

Ter zasfragium

feci. ) ; Ubi autquan-

Not

/| 5 Chrifti miniftros.

do- mirum filentium apud au&ores $

braft«

Ur minus [apsens dico. )

V-Id eft , qua-

nam iliud. naufragium de quo JLucas

,

lola-

fi infipiens & delirans loquor; quafi

c€4 0

7. [8. contigit poft hanc fc,r-ïpt:pþ

"dicat, ftulte lo

epiftolam.

titie mez. .

quor; fed iggofcite'; ftul-

NoGe &5

die in*:p;-äfzn;la maris fu. )

)h

y4n

Pius. ego.

: Chirïikf'ï:i minifter .fum.

Id e&, in alto medio. mari diem no-

n d-

-Potius mihi quam illis debetur hoc

étemque undis jactatus egi.

à

1

nomen.

26. ) I»e itineribus fep

o

E

I laloribss - plurimis. )

In. Greco

longis, periculofis.

e)

Mo;lg&'is,

jam

eft, nseicoorípeg, id ell, abusdan-

Pericals ex genere. )

Id eft , ex gett-

|

£us ; quaft dicat ,. plures ego labores

te mea. Í[ntelligit infidias, quasïfæ—'

u

am illi pro Chri

2

pe ipfi Judai ftruxerunt.

]

hat

(

tinut.

fti XEvangeïio fu-

Periculis ex gentibus. ) I

deft, aGen-

05

^ du earceribus abundantius.) Sxpius &

tilibus, fed tis plerumque a Judais in

tll«

diutiusfui propter Chriftum, quam illi.

ipfum concitatis, ut

Ratec ex Af&iï

ne

|e plagis füira modum.) wWasefah-

A&poftolorum.

s

.

$

Perieuli$ £m ei

vitate; ) Veluti Da-

,

:

d»reg , excefive, fupra. quam d*if;i,

qui

aut credi poteft.

z

mafci , Jerofolymis, & Ephefi alibi.:

dul

lo moriibus.) Periculis m

r

Periculis. im- folitudine. ) Id. eft, in

Ine

24. madragenuas naa miymnus 40(6[1'.)

defertis locis, in quibus ab adyerfa-

ominus Deuteron. c: 25, 5.

rio collocabantur infidiz.

x

;

It

coo opetierat

[

ut playarum numerus quadragenarium

Periculis in mari.) Nam przter ven-

d

non excederet, id u: fervarent Judxi,

torum, & undarum impetum fubeun-

^ — triginta n?yexn, iniïig»eþant.q

da fuexunt »per.ieula 'pi;athug ; &1;3-

196

| :-EPIS'I/'OLIELT*II. B. PAU*LI 'Af)-w CöRINTHIOS'

B.

*

f

|

'27. In labore, & crumna, in vigiliis multi

s, in fame , &

;

4fiti, in jejuniis multis, in frigore, & nuditate :

*

KU

Á

.28. Preeter illa, quae extrinfecus funt , inft

a"n t1

a mea qpöti-,

. diana, folicitudo omnium Ecclefiarum.

-

4

| ïz« Nrri

29. Quis infirmatir, & ego non infirmor

,

? xq;lis fcahd?lïzä—x

.tur, & ego non uror? .

&

.

x

LJ

E

. 3o. Sigloriari opor:et : qu 1

pfitmitatis mez f unt, gl ,oriä*bdr.

faudat

-

E

31. Deus, & Pater Domini noftri Jefu Chritti

E

, qui elt bene-

*

. di&tus in fsecula, fcitj quod non mentior.

s

z

2

ji

: Ct.

- 32.* Damafci praepofitus Gentis Aretze re

gis cufcod*ieba

z

:

! 9- 24: vitatem D—alnafcenorutn5 utme comprehendäæt*:

-

-

: I-Sï

fidïiahtium -ho&li-um $ : maxime. Judzo-

pef difcipulos filQ:ä 'Ev'itn'gel'iuln— i)r'ä-;

rum ; cujus exemplum habemus A.

dicaverat.

20. 3. ubi fcribitur factas illi: fuitTe

29. 'Qm's mfremat

ur. ). Dolet ,- affli-

B

gitur.

Quis fidelium infirmatur ani-

infidias a Judais navigaturo in Syriam.

*

QT

Periculis 3n. falfis jyatribus. ) Id eft,

mo, propendet al lapfum,. pronus

periculis que paflus fam a fimulatis,

eft ad peccandum , & ego non infir-

& falfo nomine. Chriftianis.

mor per intimum affectum commifera-

] n

tionis, metuens, & follicit

Q7. Ip labore.) é »óne, in fatiga-

e cavens,

[

tione,

ne frater infirmus cadat ?

bo,

ERerumna. ).7:().(-&0')68(.0. NMatablus

uts fcandaliz atur,) Offendi'(:ul].iin

vertit, Moleffia, Arumna, ait CICero,

patitur, & jam ad lapfum propendet.

^^

eff agrirudo daborzofz2: Neluti cum de-

Et ego nop uror. ) mvesucu , ignefco,

]Izífatus aliquis pro quiet

:

e dOgittïy no-

incendor, ardeo , um dolore, quafi

i x x'perä

vos labores capeífere.

meum effet malum, quod fubit proxi-

- In jejuniis mnltis.) Quz fponte fu-

mus cum fcandalizatur; tum .zelo,

'Qelr

L

fcipiebat ; nam famem « fitim , de-

ut illum curem , & fcandalum tollam.

quibus prius dixit ,- ex neceflitate &

30«^ z« infrmitatis mea funt glo-

paupertate fuftinebat.

riabor.) Id eft, de affli&ionibus, fla-

Suj

^ Q8. Prater illa qua extrin]äczzs f'unt.)

elis, perfecutionibus, & paltfioni-

fitit

^-Quafi dicat: Hc que hactenus nu-

bus pro Chrifto fufceptis, ob qux vi-

qu

meravi extrinfecus illata me male ha-

deor infirmus, abjectus, imbgcillis ;

10

buerunt, fed accedunt illa, qu« inte-

contemptibilis.

í

4

T

g

rius animum exedunt ,

nimirum q1-1æ

3I. Sci£ quod won mentior.) Quafi

tel

fequ,ancur.

.

;

dicat, fit mihi hujus teflis veritatis.

lauflantia mea quott

didnd'.-—k) Id e& ,

52. Preépefitus Gentis Jret& regis.)

H

moles negotiorum imihi quotidie in-

Id eft is,

ul regis "Arete nomine

te

Ín Grz-

ftantiüm

incunibentium.

Genti prefectus erat. In . Greco eft,

co eft, émievgacig u8, . confpiratio,

Sidoxaqg Aorra , Satrapa Arete regis

(

velut agmine facto, & incurfus. Aug.

qui pro rege Damafcum gubernabat.

u

Cuflodiebat civitatem . Damaf[ceno-

dixit, Jzcurfus i me quotidianus ,. [ol-

licitudo omntum Ecc/ejia,rum.- n Pf. 98.

ras.) Milites:-locis opportunis difpo-

"Sollicituda omnium Eccleffarum. 2* Td

fuerat, ne. Damafco poffem. elabi.

eft , plurimarum; fcilicet earum, quas

Lt - exe comprebenderet. ) Scilicet-Ju-

il)fe,, fundaverat , au'Lï quiþuus per fe vel

-

deis .;dvgrfariis meis txïaden,du-m.- |

ä

p

Rj

-

^

x

ET. UT JXL & XIL.

197

L,

^

mb T

/4^:45. Et per feneftram in. fpo

L]

rta dimäiïqä fum perv murpm ,& |

:

-

E üc eiï'qgi manus ejus.

S

i quot. -

[2

CAPUT XI. .

Y

.

X

ldahza

—Narr-'mf »—f a&as./ïh'z:,ante nnos quatuordecïm dz'vïnas, vifiones , €?

de nato fibi carnis ftimulo , oflendens quod eum compulerint ,-ut [e'

'riäbor,

laudaret , eum ab illis potius debui[]e? commendari propter accepta

i

ab ipfo beneficia , pro quorum Jalute adbuc immolari paratus :

ad eos "veniens inmoeni

at aliquos dz'ö]änþom'bus,-' |

.'b/af d-

j Jed inetuit, ne.

x

aliisque vitiis adbuc imvolutos.

2

gloriari oportet (non expedit quidem: ) 'ven'iam-. aut&m |

's

ad vifiones, & revelationes Domini.

1. pre

2. * Scio hominem in Chrifto ante annos quat

uordecim (five *A&. -

,del

lr ati-

in corpore , nefcio, five extra corpus, neício, Deus fcit) ra- 9 $

hujusmodi usque ad tertium coelum.

*

[2

L)

pronus

di hominem (

fi

n corpore, five extra

- infir.

/.0$. Et fcio hujusmo

).IVQ 1

nifeta-

corpus, nefcio, Deus fcit:)

.

:

Paradifum, & au

.. 4. Quofi1

am raptus eft in

d1v1t arcana ver-

qui. -

eulum

ba, qu& non licet homjni, lo

B

3

U& Pro

Yhet,

vefco,

2. Scio bominem in ^ Chriflo. )- De

'33-- E: per fenefrzz"? ; 6 Ci*) ld eft,

il

'"per mania civitatis, no&e a difcipulis

feipfo quafi de alio quopiam loquitur,

Toxi«

id enim erat Chriftiane modeftiz. .

;eo,

- demifíus. Vide -A&. cap. 9. 24.& 25;

lg Chri/fa.) Chriftia

]lam,

I.

* ;glorz';zri oportet, mon expedit qui-

Chrifti virtutem.

gïi;m D Xel per

/.,

.

V

2

j

-dem.) In Gr&co eft, xavx&c-

Sive in corpore , fPue extra. corpus, ne-

La

.Su 9 $ e'uubteti pol , gloriari [ane

fiio.) D. Thom. c. 2. q. 175- art. .

(l«

mom expedit mibi. — Gloriari in alis,

5. & alii opinantur Pauli animam ex

E Vl

quam in iis que infiri

nitatis mez funt,

corpore non edu&tam in raptu & ex-

Et fane nollem

J

l,

non expedit mihi.

tafi, licet fe hoc nefcire Paulas affir-

egloriári, fed, propter veftram falu-

met, quod eo tempore a phantasma-

"

tem , etiam .qu'o/,d nollem facefe,'cOgor.

tibus & fenfibus alienatuó fuerit , nec

[5

.Veniam autem ad vifiones &Y revela-

fatis que circa fe,gererentyfr intellexerit..

- £iones. ) Scilicet commemorardas. Ín-

)

Ujäuel 42! tertium -cqlqm. ) Ufquead :

Ine

ter vifiones , & revelationes non exi-

celum empyreum , nam ccelum aereum

guum eft difcrimen ; aliquibus. enim

015

divinitus immittuntur vifa , quibus ta-

primum eft, fecundum fidereum , ter-

men vifi fignificatio non revelatur,

tium empyreum fedes beatorum..

3

)

ut accidit Pharaoni Gen. c. 4I. 17.

4« Arcana "verba.) .dpqra þwluwra,

d

& Nabuchodonofor Dan. c. 2. :31.

verba ineffabilia/) Gluznam, fuerint,

Paulus ergo fibi factas ait,' non fo-

que audivit, fciri non p

:

oteQ , cum

lum vifiones, fed etiam eorum, qu&

Paulus ipfa filuerit.

*

;

lvoïm'.»)q Quz

. viderit exï)l,icaf:iOnes.

Y

'Q"zæ- nom licet bomini

»

-

-

—

4

-

j

08

EPISTOLX iL B. PAuLi' AD C,ORI*N/THIO"S-,?

B g

1

- $. Pro hu

]

F. tumeïïiS«,

jusmodi gloriabor : pro me autem nibil gloriabor

j

B*

2

- pifi in infirmitatibus meis.

í

p ouo

..6. Nam ,-& fi voluero gloriari

IT *«

5 fno;n ero ihfïpiens' : verita-

bis debt

tem enim dicam : parco autem, ne quis me exi

—

. quod videt in me, aut aliquid audit ex me.

ftimet f-qxpra id

?

*

fuot füt

1. 9

. ^. Et ne magnitudo revelationum extollat me

,datuseftmi-

otno) [

hi ftimulus carnis meze angelus fatanze, qui me colaphizet.

E

8. Propter quod ter Dominum rogavi, ut difcederet a me.-

-

15

.- 9. Et dixit mihi: Suffcit tibi gratia mea: nam virtus in in- , | delis

firmitate perficitur.

Libenter igitur gloriabor in infi

injurial

2

?Mi;atiä

bus meis, ut inhabitet in me virtus Chrifti..

"

14 ]

n con-

pogmss

: .1—9. —Propt,efrl ?u

v

od plageg m1h1 in inärmitatibü; meis, i

[

tume- . | Nce&

E u

nefas fït.;;:uiqüäm ne;u'rafe i Yel : .quä

nis, uthac ign01ninia iaffe&us ; ! mihi

I5.

nullius orratione explicari queant.

ipfi, vilis fiam , & contemptibilis , nec

d oaep

/S. Pro bajusmodi. ) Pro tali fcilicet

In Greco enim

fuperbiam propter revelationes & re-

r ligat:

" homine a Deo rapto.

liqua dona Da. .

Denssaaeeia

eft, ómie r8 roiérs, quod ad homi-

—8- Ter Dominum ragai'i. ).

nem 1maà

-

| Id eft

- ferri.

gis , quam ad.rem PO':?& re-

frequenter.

!d

* (I)». [

09. Drixi£

7

db;.) Dölninuä.)

T

- 1n i;g,ö'rmitan'buk ';zzei:. ) Zrumnis,

Sufficit tD5 gratia mea, ) Ut in te. —

Ea(

paffionibus. Vide di&ta capite fupe-

s Ti

riore num. 50.

*

licet infirmus, in me tamen fis fortis —

s

6. Nam. etf vola

€

240 gior:'ar?'. ) In lis

ad hanc tentationem fuperandam.

N

( Nam virtusin imfrrmitate pwfcitz';x.i )

quz gloriofa videntur hominibus, ut

*

L: pgrio;

II

funt vifiones & revelationes, revera

In Grzco eft, ïä*üvgc/vttc U8S, wirtus ,

norm ero infipiens, licet aliquo modo

feu pozeniia mea. Ms&c autem in iü-

do,a

firmitate perficitur, quia quo major

qu

infipientibus fimilis fim futurus.

infirmitas, id eft, carnis tentatio ,

V

Parco autem. ) Id eft, abftineo.

u fc

- WNe quis me exifftmet , 65c. ) Neiquis

eo major à Chrifto " fortit

s

udo contra

&o

propter illa plus mihi tribuat , ac ma-

;

eam fuggeritur.

.

-

uam mea facta

