amicos , & filios fuos ,. & hoceft quod

"i5 yerfd

riam, & laudem juftitiz apud homines

qui f

qui opera'externa vident & mirantur,

fubdit Apo&olus n. 5. fecundum pro- .

aütem

non autem apud Deüm, qui internam

poffeum gratis Dei, id eft fecundum

Q

mentém , & fidem v1det, & zftimat,

'vrratiofam , benevolam , & liberalem,

eft

) Ut .

& in ea collocat veram juftitiam,

Dei voluntatem qua. flatuit, ut per -

titus ef

&t juftj

Omd enio dicit Scrtpturd ? ) Gen.

attum fidei formatæ, id eft per con-

€

15. 6. . Probat Paulüs Abrahamüm j ju-

tritionem , gratia & juftitia detur fine

18 obtin

ftitiani, & gloriani-apud Deum ade-

operibus, id eft fíne merito operum:

AUt tnerit

reputan enim dicitur pro tali, quod —

quem D

prum efls, ; non ex operibus legis, fed

ex fide.

Km,&

e

in fe tale non eft, uti voluntas profa-

Credidi£ r abam Dee. ) Promltten-

é&to reputari, dlcu:ur

Dices Abraham

tUt pe

ti fibi, & Sare conjugibus fenibus fte-

jam erat juftus, cum credidit prolem

Teteeg ef

rilibus, infirmis, & impotentibus ad

fibi ex Sara nafcituram , ergo non ex

tux Pt() 0

hoc actu fidei juítificatus' e

perum, n

generandum femen, id eft pofterita-

Credidi£ Aäralmm &€c. re-

Refp-

tem tum carnalem ex Ifaac,

tum fpi-

hzc verba:

3

ET'T[) ]u&

'^ritualem. ex ^ Chrifto credentlum, &

ferenda effe non tantum . ad immediate

ä

nOblS Oht

* Chriftianorum.-

præcedentm, fed ad omnia anteceden-

tla $»

T

ïä

ï-ïcSlA P.U T? W.

1

/

Ie

t

/

3 i

; E1 äutäm-, qui*' Opekratur,'rfierc'e-s no

n );mpufätur fecuþdü1n

u

i Danr:

[

gratiam, fed fecundum debitum.

.

dttti-

$325

5. Eivero, qui non operatur, cre

l

denti autefnfin eu

m, qüi

J

fit fb

propofitum gratiade Dei.

Íüficat imprum, reputatur fides ejus ad juftitiam fecundum

.

fan D

6. Sicut & David dici

t,,beatitü

1

dinem homin

:

, QU

cepþo fertjuftitiam fine ioperibus:

W xa-d.'

-

A

£

| - Beati

um

—À

nQiïnim

t.iþa;-(v]enef. I2 & 15 Vult ergo fi-

ut operum & ,meritohnh þo&rorum fit

^

dinerces.

ü) ha'

.gnjfïcare Scriptura Abrahamum tam

Jum gratï;iin,

primo juftificatum effe per fidem cum

^:: Nez imput;ttuf" fequk

rimo Deo credidit, quam in accepta

&c.) Non datur ex gratia.

-

juftitia creviffe, per fidem , qua fecun-

S. Ei vero qui non operatur.) ld eft,

do, & deinceps credidit. |Dices ex

ui non affert fua opera, naturz fuz vi-

Scripturà non habetur Abrahamum

ribusfacta,nec ex iis qurit, auc fperat

4El

in Chrittum credidiffe. Refp. dum cre-

juftitiam, quafi mercedem iis debitam.

didit fibi hoc femen danduuy, faltem

x*

In eum qui. jufftficat. 1imptum. ) ln

gfitian. ]

implicite in Chriftum credidiffe, Prz-

Deum, &in Chriftum, ex cujus fide

hz quam

terea id aliunde habemus, paffim enim

a peccatis juftificamur.:

ralluselt

D. Paulus & Evangelifte docent ne-

Reputatur frdes ejus 4

d juffitiam. )

«c jufliti

minem poft lapfum

potuiffe iu[tifïgari

Id eft, hic per fidem hanc juftificatur,

otel ; 4

fine fide in Chriftum.

Secundum propofftzm. ) ld eft, libe-

uftitam ,

ui operatur, & c.)Ar..

rale decretum gratiz Dei,

H

ia nimi-

)uendam,

4 E Autem

P

[

c confti-

gumentatio D.

auli, hoc, & fequen-

rum placuit divinx bonitati i

m DEIIS

ti- verficulo comprehenfa, eft hujus-

tdere, ut fides Chrifti merita appre-

Jirgiatun

modi. Abraham juftificatus eft

ra-

hendat , hoc eft, eorum fructum per-

j ju&OSy

D

e0,

tis per fidem, quia fcilicet credidit

cipiat , & hac ratione veram, atque

C eü qll()d

qui fua gratia juftificat impium, non

inhgrentem juftitiam .confequatur.

um jrt-

autem quia fuo marte bene operatus

6. Sicut Cf Dawid diuiz, ) Pf. 31. I

(ecundum

eft, aut quia fuis bonis operibus me-

Beatifudinem . homints.) poxapisuo»

libefalema

ritus eft hanc juftitiam: ergo & nunc

beatificationem , Ícilicet, juftificatio-

jt, ut p

hzc juftificatio impiis, & peccatori-

nem illius hominis effe, id eft, beatum,

r cott-

& juftum effe hominem illum.

bus obtingit, non ex eorum operibus,

leur ,fï"?

aut meritis, fed cratis ex fide Chrifti,

Cui Deus accepto fert.) Grace Noqi-

ape[umï

quem Deus propofuit nobisredempto-

cerai, id eft, cenfet, reputat, adferi-

rem, & propitiatorem. . Nam quod

bit juftitiam ; hoc eft, quem Deus

i, qu

as pO

datur per fidem, &

ratiam, non

cenfet, & reputat elfe juftum,' Deus

Apatum

merces eft, fed gratia; quod vero da-

autem , quirectiffimus eft judex , eum

tantum juftum effe cenfet , qu

tur.pro operibus, five pro merito o-

i talis eQ:Z

perum, merces eft, non gratia, cum

per juftitiam fibi inhzrenteim.,

, MP

erzo juftificatio. tam Abrahz quam

" $ime operibus. ) d eft, non ex meri-

du

nobis obtingat gratis per fidem, fe-

to & virtute o

perum , fed. ex 'Propriæx

l.,nmediü"

guitur eam non obgingerequ operibus,

E

fua gratia.

geclit-

7

. tih

*C"zv

,

29

-

'"EPISTOLA B. PAULI APOST. AD,ROMANOfs.

&Pfal. — 4 b Beati; quorum remi

|

fïæ fü&,n«t igiquitgtes od qw

3L-1- te&ta funt peccata.

.

sïolfïl?f?

præputum

ER

9. Beatus vir, cui non 1

mputavit (Doymi/nus 'p eccatum.

9. Beatitudo ergo heecin circumcifione tantum manet,an etiam

: circumci

prapi

3npraeputió? Dicim

;

us enim, quia reputata eft Abrahae fides ad

p

1

juttitiam.

:

J

13.dN

ro. Quomodo erg

o reputata eft? in circumcifione

T s t

2 äh m

H

n Sie

praeeputio? Non 1n circumcifione, fed in przeputio.

cGen,

um jufutiee

/:19.

II. cEt fignum accepit circumþiüpnis? fignacul

| bolita el

lI.

& fidei, x

:

dgkpcsls um

j Beatikq;ta;um remiffa. f;m* iIntqui-

tio ergo (»)pusfeR n:)n le

is , -' 'q-uatu

; 4 ad hoc ut el

z

i

[ adeptüs ipf

tates.) Gratuita nimirum condona-

vobis arrogatis ; o Judsi;

ed gratiz,

tione, non meritis operum: hoc eniim

quez communis eft omnibus

tam Gen—

! cumcitione

vult probare Paulus, & hoc proprie

tilibus, qu:m Judzis.

Ut fr.) .

elt remittere offenfas & peccata, fcili-

Dictmnus enim , €c.) Eft alia ratio

- Tater em

cet ea gratis condonare.

;

qua Paulus probat juftitiam non ad fo-

putim.) I

Teüa fumt pec

Czfa. ) Non qu'aü X-i!l

los Judeos, fed etiam ad Gentiles

J omanentium,

jufto peccata maneant & lateant , &a

pertinere: eft autem argumentum tale.

; wn, quiqr

^

fiuerent,

"Deo diffimulentur ; fed ze&£z, id eft

Abraham ante lezem , inmo ante cir-

obliterata & obturata, ita ut amplius

cumcifionem juftificatus eft, non ex

U rejute

non fint.

circumcifione , aliisque operibus legis,

[ Ut eorum f

; Dominus þef-

que nondum erant, fed ex fide, un-

8.. CuZ mon imputavit

catum. ) Cui Deus peccatum condona-

de circumcifionem poftea accepit, ut

centur, (

vit, & confequenter nonamplius illud

effet fiynum juftitie accepte . per

-

us

ei imputat.

dem, ergo juftitia bec non eft ex le-

I2. E

Beatttudo ergo

: bac. ) ld eft, hxc

ge & circumcifione , nec pro Judais

: x : uido

beatificatio , feu juftificat

circumcifis tintum, fed

pro omnibus,vf

1ià, que f

E

io , 'de qualo-

qui fidem Abrahz fectantur.

tüons & j

quitur David. -

IO. :

omodo ergo reputata eft, G c.)

In 'circmnufone tantum manet. )

e-ü' :

lum, f

'Yantumne contin

git Judzis cjrcuxnci-

Senfus

b:

Gualis & quo in ftitu erat

J quuatz?

fis ?

Abraham , quando ei fides ad juftiti

eftin pra

um enam imp

;'»&futia? ) An etiam

am reputata eft ? Num circumcifus

eliet incirt

. pervenit; ad gentiles non circumci-

jam erat, an adhuc preputiatus? fane

1?:, 73;

os?

uafl dicat,; ex citatis Davidis

erat incircumcifus. :Ergo juftitia A-

1

verbis clare concludere poteftis, o Ju-

brahe non tantum pertinet ad vos, o

Sfdff;

daei, quod hec ejus beatitudo & ju-

Judzi, fed etiam ad przputiatos Gen-

F' det [7

. füitia non ad folos circumcifos., fed

tiles. ltem , ergo Abraham eft jufti-

Tut, '

etiam ad Gentiles pertineat; tum quia

ficatus non ex circumcifione, nec. ex

operibus legis; fed ex fide & gratia,

lr n

É

verba ejus indefinita funt & generalia,

Ctn Àb

tamque viro Gentili, quam Judeo.con-

que communis.eft tam circumcifis,

^

Centi]

veniunt; tum quia dicit ^beatitudinem

quam incircum cifis.

-

& juftitiam. no(tram fitam effe, non

II. Ef ffgpum acceps

?, 86.) -Quafi

Ia. N

ohu A

in operibus le

cis, fed in liberali cle-

dicat: Adeo Abraham non eft juftifi-

Credingiy

imentia & con

äonacione Dei, qui gra-

catus in, vel ex circumcifione, ut cir-

perit;

Con äxm

tis noþis rem'ftcit pecc."-t;af Juftifica-

cumcifionem poft ju&ïciaxn acce

a

K, d)

-

*

p

z

Lj

s

v

-

-

z

$,

.Caþuimü.

21

B

T&,fidei,, qua eftin

proeputio : ut fit pater omnium credentium pef

Es

o

lis ad juítitiam :

Hs

[ praeputium, ut reputetur & il

,

72

.

— 32. Et fit pater circumcifionis, non iis tant

um qüif funt ex

fed & iis, qui fe&antur veftigia

Lanetam

circumcifione,

! -fidei, quae eft

in praeputio patris noftri Abrahae.

.

fides d

tfio Abrahäe , aut femini4

14. d Non enim perlegem promi

ut heeres effet mundi: fed per jufitiam fidei-

nä, anm

—

E UET

t«

ejus,

r

Hebr,

I4. Si enim qui ex lege,

hacäredes qut : exinanita eft ,üdqes,v

E

n fhta

bolita eft p'romiffio;

: fitei,

UW HHH

ris, quam

ad hoc ut effet fignum juftitie, quam

legifque opera, fed þer ädem. Pro-

àdeptüs ipfe eft per fidem antej cir-

bat autem hoc ex promilfione fi&a A-

fed gratis,

cumciftonem.

brahz, hocargumento. Abrahe pro-

j tam Ger-

miffx fuit benedictio, id eít, juftitia ,

Zs

Ur fé. ) Abraham.

lia ratio

Pater omnium ;redmtium per pra-

& falus omnium Gentium, non per

lecem , fed ante eam, ex eo quia cre-

non adfo-

EE

putium.) ld eft, -omnium in przputio-

didit Deo, ergo pofteri Abrahz hujus

] Gentlls

manentium , fcilicet omnium Gentili-

ntum tale.

um, qui przputii circumgifïonem ab-

promiffionis , benedictionis, & jufti-

MTIR UH I

M

nuerent.

tig participes quoque fient ,

non per.

j ante Cir-

opera legis , fed per fidem. In fide

l, mon ét

Ur reputetur. && llss ad juffstiam. )

enim non in lege hanc juftitiam con-

Ut eorum fides reputetur eis ad. juiti-

ibus Iegis,

tiam , & ex £de fua illi quoque juti-

ftituere voluit

eus; & in fde non

fide, u-

inlege, immo ante legem juftitiam

ccepit, t

ficentur, ficut Abraham ex fide fua

[ianc accepit Abraham , ut effet exem-

:æper l.

juftificatus eft.

*

elt exl-

I2. Ef fff Pater et

rcnq;ïlfaäzis-. ) Id

plar pofterorum , fignificans eos non

eft, auctor. & inftitutor. circumcilto-

ex lege , fed ex fide pariter juRiH—cälïi-

tü Judæis

dos efle.

r

nis, que fignum eft foderis , benedi-

Qionis & juftitiz , non Judeorum fo-

Ur bares. effet mundi. ) Ut fcilicet in

lum, fed etiam Gentilium, -qui fe-

femine ejus bened

:cerentur Omnes

4 l/lla ff"') '

Gentes, hecenim eft pz

omiflio facta

Lenet

juuntar Abrahz fidem , quam adeptus

Gen. 22. Ig. u£ nimirum

eftin preputio, id eft, cum adhuc

Ab:ahz,

T jümti"

eíTet incircumcifus.

Abrahz.fides, bened

iftio, & filius

ycumlle

Jis, qui f[unt ex circmmeifrone. )

]lf-

fcilicet Chriftus, omnes Gentes ftbi

ng) lnt

*

st -

dzis.

fubigeret , (ï.cquevre. num Chrifti per

— Sed &f iis.) Gentilibus.

omnes Gentes dilataretur, ut dicitur

3d vo5 0

Fidei qu« eff.) Qs fuit, que appa-

Pfalm. 9. g. Poféula a me & dabo ub

itosGet-

Gentes bareditatem tuam, & goj]'q;'ï. .

) eü infd-

ruit. '

pem uam termimos terrá.

In praputio Patris Uoffri Abvahe.)

; pec. &X

Cum Abraham adhuc effet pre

Sed per jufüitiam, fidei.) Non per

1 ratid

-

& Gentilis.

Pu::iacus,

circümcifionem , aut legem,

*

;umCi 1$,

I

I

Non emim, €&c.) Probat Apo-

Si enim qui ex lege, &c.) Qua-

ftolus Abraham patrem effe omnium

fi dicat: Quod fl ii qui lezis prece-

] Quäfl

credentium etiam preputiatorum , &

pta fe&antur, boc ipfo nomine quo

j jolti

confequenter juftitiam nobis obtinge-

À legl obæmperant, ad ,Abrahæ Po&e-

us

n€-

ritatem fp

.e&a—nt , atque in illi

re, non per circqmciqonexh, & legem,

.C€3

re Li'i»

1

*

22

EPISTOLA B BAUL; APdST. AD ROMANdS.

u

15 Lex enim iram operatur. Ubi en*jm-nOn" eftlex, nec

z2

tarum g

praevaricatio.

16. Ideo ex

fide, ut 'fecündum gra;tiarn firma .üt- »plx'omiïfïïo

tuu3: (

omni femini, non ei, q

n L

ui ex lege eft folum, fed & 'ei,f;qui ex

"

emortul

fide eft Abrahae, qui pater eft omnium noftrum,

*

d

* 'lc Gen.

17. (Sicut fcriptum eft: e Quia patrem multarum

gentium

vulvim

-9 Ti

17. 4 pofui te) ante Deum , cui credidit, qui vivificat mortu

T

ae funt: -

?91

fed con

: &—Vo-cat ea, qu& non funt, tanquam ea, qu

i

18. Qui

y.P

o

st

perftat, & donat nobis hanc iu&iciaxr/x.

reditatis partem , ac focietatem vo-

5l

cantur, nullus profe&to erit fidei, nul-

-Omuz f[emis,)1d eft, pofteritati A-

D

-]us tam eximig pollicitationis fructus

brahz.

2!

aut utilitas , fed plane fruflra crede-

2 N7 ef

Ea

qui ex leg'g'e/l.fo[nm. )Non

"

tur, & fruftra ampla illa promilfio fa-

foli ]ud«o.

PTR

&a, immo abolita & abrogata fuerit.

Sed E el, qui ex ffde, &«

l.) Sed &

. Quorfuüm eniim mihi fidem przdices,

Gentili, qui Abfahz patris fidem,

: büm,'

moortux

fi promiffionis divinx 'fru&us legi de-

quafi genuinus ejus filius ; fe&atur.-

betur?

Z

zi 6ff pater. ) Propagatione non

[rene EE

I&. Lex emim iram

[

peratur. ) Qua;

carnis , fed fidei, & fpiritus.

fi dicat: Enim vero lex ipfa per fe

Oninum zoffrum. ) Tam Gentilium,

(D) I

E Qiiv

fumpta iram divinam quodammodo

quam Judeorum.

qià nin

excitat, & quodammodo damnatio-

17. Sens feripeum cff. ) Gen. 17.

"

^

hibet in

xem cumulat, quia- occafio eft preva-

Po[*i te.). Id eft, ponam te, & con-

W ofun&

ricationis, & confequenter divinz vin-

ftituam te , more enim prophetico ob

AE ins

dicta.

certitudinem rei future ponitur prete-

Ub enim uon efl lex , €c.)

id eft,

ritum pro futuro. Vel, pofui, &

1j. g

conftitui te propofito

7777

&bi non eftlex, aut preceptum, ibi

tione certiffima.

» ac preordina-

k

$

* potenti

é

transore

ffi

»

ioni , & violationi legis, aqt

BU fpl

mandati lecus non eft. -

-nte Deum.) Id eft, in præfcientia

& decreto divino, immobili, certo ,

o [

Iö.*lzfea ex fde.) Senfus eft: Ex

tébantur

lege n

on poteft obverfire nobis hxre-

& irrevocabili ; necdum-enim Abra-

Ft fe:

ditas, & juftitia Abrahz , ut dictum

ham acu erat pater multarum genti-

To F

um; fed tantum in prefcientia , &

- eftn. 14. ergo ea niobis obvenit ex fide.

N

*

tiüm,

Ur fecundum gratiam, Gc.). In Grz-

predeftinatione Dei.

NT

co eft, Ur fecundum gratiam, ut frma

/ QUi vsvificat mortuas. ) Cum eos a

fét promiffo. : Quaaft dicat : ideo ex fide

morte refufcitat.

Hifce verbis-,com-

Con. ;

Tendat Dei omnipotentiam, quafí di-

Robis obtingit juftitia, nt flt nobis

ftt: 'þ',

ratuita, fitque ex gratia, non ex dc-

cat, Sicuti Deus poteft füfcitare mor-.

-

ito & juftitia. Si enim ex leye effet,

tuos ,. ita poteft facere, ut Gentes nate

Is

in Paganifino fpiritualiter renafcantur

Vcillay

ex juftitia hominis effet, non ex dono,

Tim )

& promiffione Dei gratuita.

per fidem, & fiaut. Abrahe filii,. id-

Ür frzia ffe promiffo. ) Qua Deus,ut

16 credidit Abraham , cum credidig.

Carp.

.per gratiam liberaliter promifit, ita.

b

$

Ea

eo dicenti: Pezrem zeultarum. ;ge(zfiï

ye X!)(.V)w

per gratuitam gratuito , & liberaliter

wn po[us !e

*

I

Fere

,

E

Qg:

NY

:

*

cAPUij'

23

em in fpem credidit, ut fieret þatei' mul-

"X, "nec' ;

| 18. Qui contra fp

z

ndum quod;di&um eft ei: f'Sic Xeyiritïemenf Gen.

.tarum gentium, v.fecu

1 $

romimo

.tuum: (1)

m :

Xxg. Et non in

ärmatus E&ifide», nec Qonüdefavit" corpus fuu

| .qui ex

emortuum, cum jam fere centum effet annorum,

& emortugm

vulvam Sarae.

e

i

^oo. In repromi

ffione xetiam D'e.i» non hæütav-'it dliïïdenfiaæ

loþtuqs,

d confortatus eft fide, dans gloriam Deo:

*fe

21. Pléniffime fciens, quia qudecumque pxr.o'.mi

üt]?eug potens

* eft & facere.

m

faltitiam,

. 22. Ideo & reputa

tum eft illi ad juftitiam.

riati A-

j

':93a: Non eft autem-

fcriptum tantum propter ipfum? q

þiä ro

putatum eft illi ad juftiiam :

.

2 Non

bus "repïfml'tabimr* credentibus i

n

24. Sed &

propter nos,

.

qui

g yPet..

) $d &

I. 2I-

- filen,

eüm, g qui fufcit«avm J

efum Ch/"riftmj Dominum riofter à

*

mortuis,

-

"latür.

25.

f

one f10n

ficut St,ellæ)-vcæli* &- arena maris.

(1) Ip sdit. Sixt. additur :

Er emortuam vuluam Sare. ) Jam

iitiligm,

/

"i Vocat e4; qua non dumt, Se)

anus, & ad concipiendum & uterutm

- Quià nimirum Deus zqualeimperium

20

habet in ea que non funt, & .ea que

ferendum ineptz.

, &ton-

QO. Im remiffioze non

lm/lmvit dif-'

funt, & ea que non funt, facit ut

»

fídentia. ) Guamvis enim Abraham

tico 0U

fint.

r pratt-

18. Q^

;. )

.Sciiidet Abraham.

audita promiffione quafierit ; Putafue

fni ,

Contra

centenario na[cctur felins, & Sara no-

fpem.) Naturs & natgralis

g

nagenaria partet. . Non tamen id fecit

——

:or—dink

p Potentiæ generativæ

Z

.

H

ex incredulitate, fed ex admiratione.

m fpem. eredidis.

) Magham)con-

Clenti

cepit fpem,eventura qua- dli promit-

Sed confortatus 'eff frde. ") ld eft , fir-

CEII0 ,

tebantur.'

ma, ac robufta fide fufcepit Dei pzo-

N

mult A? m Gentium.)

miífionem.

Abri--

Ur freret pater

Dans gloriam Deeo. ) Credens ac pro-

[

l 'genti-

.^ Futurum fe patrem multarum Gen-

"

tjum.

.

fitens eum omnipo

A

tentem , & in pro-

Sécundum q?zod di&um efh ei , &c. )

miffis veracem.

21. Pleniffene fciens. ) Ide

e0$ à

-Gen. 15. 5. ubi eft illi di&um: $-

. fima fide perfuadens fibi.

ft, ccïrt"if-

-

; Corm

^ Mpice colum , & numera ffellas, ff po-

22. Ideo &5 r

»

f illi ad je-

uli di«

£es: fíc erit femen tuum.

EPüfdftt??Z' [2

107*

I9. Etnoniufrmatus eff

f;le. )Non

. füisam.)) Ob tam heroicam fidem ju-

ftitia ejus, & fanttitas incrementum

s at

vacillavit., nec dubitavit circa divi-

*

amtur

nam promiffionem.

accepit. Vide dida fupra n. 3.

ij )

Corpus f[nwm emortumum. ) Id eft, ef-

23. Quia. ) Quod.

In..Grzco. eifl:-,

24. $e

d preprter mos. ) No&ræ.

do-

edid

(iatt

xtum pr& fenio.

&I'i*'f,læu.caufa.

3

"

gmtt

ytxpOputyo» , mortifarume.

E

Fere centum Annoruw.

) Agebatan-

inäm reputabit

P ZD) 'Nof/cra fides

ad juftitiam.

€

num þonageüxngxn nonmfl.

»

Cre-

Qil

L

-

EPISTOLA B. PAULI APObT AD ROMANOS

24

Plfai.

25 A Qui tradltus eft propter deh&a ncih*a, & 1efurremt

sU

COf

33; & propter Juftlficatlonem noftram.

^

61

1.3

"CAPUT

.V.

*

dumt

Ex. fide, inquit, ]ujlzfcatz, non folum [be

glormnfur, verum etmm

$d

in adver [itatibus : nam fi Lhw/ius pro nobis adbuc impiis mortuus

qUSQI

$(

efl, multo- magis faloabit jam juffificatos per Janguinem ipfius.; &

fam

f jcut per wnam 4dde inobedientiam omnes. peccauimus ,

ac morm

9(

kmms, ita per unius Cbrifti obedientiam ex mulm delz&'zs

X

W

i

]ujiz]ïcamur ad. vitam.

uftificati ergo ex fide, pacem habeamus ad Deum per Do-

J

minum noítrum Jefum Chriftum:

« Eph.

3. & Per quem habemus acceífum per fidem in gratlam

r

2 18 iftam

fpernt

in qua ftamus, & gloriamur in fpe glorise filiorum Dei.

fed eur

40.

$N

orí folum autem, fed & gloriamur in trlbulatlombus. b

fiem re

ïa

LT

fcæntcs, quod tribulatio patientiam operatur :

4. Patientia autem probatlonem, probatio vero fpem,

Milus a

-

&troi

m

5. Spes

chariz

Credeztibzus. ) Sx credamus. -

In qua ; f aium, ) 1n qua gratm con-

fims,

ftanter psrfeveramus.

tem a

25. Qui trAditus eff.) Ad mortem.

confan

Etre[urrextt , propter. jefsfecationem

E£ gloriamnur in [pe jïlzarurn Det

tibus f

zoffiram, €c. ) ld eit,

ut faua refurre-

Quia fperamus nos confecuturos glo-

&ione typum quemdam nobis przter-

riam prepaáratam Filis Dei.-

parait

ret refmgendx ad juftitiam, feu vite

3. Non folum autem.) Nec id. fo-

bj

novxtatem, vel ut nobis reconciliatis

lum.

in 0pe

Non folum, inquit, glormmur

fe jam redivimus, & immortalis ju-

de eo quod dixi, id eft, de gratia iíta.

rumqu.

j

1

ificationem noftram , qua fcilicet

Tribulatio patienttam operatur, G e.).

v

mens noflra renovetur de diein diem,

Qui enim bene utuntur tribulatione ,

W 1mp

robuftiores fïunt in virtute , & perfe--

Cratter

& que inde fequitur falutem apud

&ior es,

datur,

Deum prcmoveret

4- P.zt:ent;a amtem probationem. )

ple

dcem hbabeammnt. ) Td. e& confer-

Quia redit eum, qui 4thmur, proba-:

Per

l a

vemus cum Deo.

tum , & exploratum, eumque a vitio-.

mbi )

regat.

tüm

Per Dominum nofirum ]efum Chr:-

fis cufefhbus pu

ffum.) Pacem concxlutam & confir-

Probatz0 vere

D

em. ) Probatio fpem

f ip

matam per Chriftum.

glgmt, qm emm ;æm [

x extus &

fiobis

*

nullis adverfis a iuítitia,

&

veritate H-

lo f

Q. Per quem 55 babemms 4ccefizm

dei dimotur. effe , licet varie tentatus .

tent

&;.) Ideft, cujus opera , & merito

admiffi, & addu&i fumus per fidem

it, mirum in modum erigitur 4mmo

6, ;

ad hanc gratiam , id eü

beneäcxum

in fpem- glortæ cæleüw.

ftendu

r]

N

EO

Ju[hfïcatloms

*

*

f. $pe

Ài

X

&

25

o

E od od dulgtitón confemdit qui L Ti Jbltois ea ab ia

btrexit )

in cordibus noftris per Spiritum fan&tum, qui datus eft nobis. 22- 9- -

LDcmc——————

5 ts

"

H

Juid enim Chriftus, cum adhuc i'nfirmi;giïemusv', fecu

L

" 4Heb.

dum tempus 4 pro impiis mortuus eft?

LI

.

*

L

M elian

7. Vix eriüm pro juft

La

o quis moþtur: nam p

ro bono forfitan? :

TT

quis audeat morl.

&

^19. Commendat autem. c

har'it('atem, f£1am Deus in. n-Q;bi*s- quo,-sf

u

niam cum adhuc peccatores effemus, fecundum tempus. -

miriti

v

Id

..9. Chriftus pro nobis mortuus eft: multo igitur magis nunc

pfum.

iu 1tlfi*catifi'n faþgtïiqe ipfius, falvi erimus ab ira"per i

L

t Do-

10. J-Si

T

NIRCRSPSE

tam

r s 'Sþe:'a'ai&m ;zon ;onfnnd;g'.') Ideft,

um habemus piä;dus, fenfus ergo e(ïi

Cur Chriftus tanta charitate pro. no

? Dei

fperantem non fallit, nec fruftratur,

' fed eum certo perducit ad affecutio-

bis mortuus eft, fi erat nos deferturus

nem rei'a Deo fperate.

.

*

*

& fpem noftram fruftraturus ?

iuS:- l

b

744 CcHzr£

^L

:?45 De: di

- zfdxef-;n;cþar«

- dafirmi.) Variis peccatorum languo-

-

i dibus nofféis, &/7.) Qu

afl dicat : Spes

ribus implicati.

&ternorum non confundit nos, quia

Secundum tempus,) ward xaipó» ep-

IpäS

chariratem habemus, qua Deum dili-

partuno tempore , teurpore a Patre con-

ftituto.-

-

gimus , & fümus amici Dei:. Deus ap-

" gon-

tem amicos fuos in fe fperantes non

Vix enim pro juflo, €fc

e») Sen—

confundit, immo vero iisdem diligen-

fus hujüs, & fequentis verficuli eft:

)

magna charitas apud homines exifti-

tibus fe hec fperata aterna bona pre-

s g

pamvit.

tmnatur , fi, quod rariffimum eft, pro

Diffufa. eff.) 'Tum in baptifmo,tufh

jufto , aut bono quis oppetat mortem.

id fo-

in operibus poenitentiz charitatis, alia-

At Deus füam ercoa nos charitatem

riamur

commendat, & tellatum facit, atque

tiaifla.

rumque virtutum , quibus vel primo,

"vel magis.juftificamur & peculiariter

humana charitate longe majorem o-

h.

:r',fff-) j

án impofitione imanuum , id eft in Sa-

flendit in eo, quod pro nobis injuftis,

itioDf

cramento Confirmationis, in eo enim

mori. voluit. -

& peccatoribus Chriftum Füium fuunx

Peïfet

datur, & diffunditur in nobis robur ,

"& plenitudo Spiritus fandi.

g. lz nebis.) In nos.

pem. )

— Per Spi:*itum lantius 7ui 'ddltw s/i

- Secundum temptus. ) V

ide di—&a n. 6

oMualto igifur magis, €c, ) $i

pmb:I-

sobis.) In jaftificatione enim non tan-

vitio-

tum gratia , & dona Spiritus fancti,

mortuus eft Chriftus ut nos: peccato-

fed ipfe etium Spiritus fan&us datur

res juftificaret, ergo multo magis poft-

jfpem

uam per ejus fanguinem, ideft, paf-

]

nobis: qui in anima eft. quaft in tem-

gft 'fe

lo fao, eamque per charitatem fan-

ionem, quà fuum fanguisem fudit,

tate i

ificat, & fui amoris participem facit.

à

juftificati fumus, per ipfius ejusdem

ptatus

»-

merita fervabimur in extremo judicio,

6. A quid enim Chriffus , &c.) O-

m

"ftendit fpem non confundere , quia

ab ira divina, ,id eft, vindicta

pu-

A

amoris Dei v'g& .Chriüi: erga, inos gx;imi-

nitione in impiogve;crænda.

I

D

— Bibl u Coris Menocb, Tem, VIIL.

^

- * IQ- : Rf"x

M

")

T

m m

2

*

E

- E EPISTOLA B. PAULI APOST.AD ROMANOS. .

Io. Si enim cum vinimiJci—eH'emus-, reconciliati fumus Deo

M sj

per mortem filii

] o m

ejus: multq ïmagis reconciliati;. falvi erimus

in vita ipfius.

gratia l

II. Non folum autem:

fed & glorïamu'r in .'*])e)o per Domi-

Bu

num nofirum

judicut

Jefum Chr'ii'tumg per quem nunc reCOnCiliatiöf

nem accepimus.

/

mulis

I2. Propterea-

ficut xper unum hominem þeccatüm in hunc

t

mundum intravit, & per peccatum mors, & ita in omnes hof

Tidgs :

mines mors pertranfiit, in quo omnes peccaverunt.

tes n

I3. Usque àd legem enim peccatum eratin mundo: pecca-

Bo

tum autem non imputabatur, cum lex non effet.

demna

.14. Sed regnavit mors ab Adam usque ad.Moyfen etiam in

jutfic

eos, qui non peccaverunt in fimiht

i

udinem pregva'ricatjonis

[

.,Adag; qu»i, eft forma -fufu'ri.

ii

(

"'15. Sedy,'*

-um,)t

Cuit pec

J g0. Recosciliati.) Po

V&,qu—a-m"illi re-

p

Ad'ai;nus, quam reliquï omnes ejüs po-

U$,

eonciliati fumus. -

fteri morti obnoxii. tacti funt.

COIpovita Spffus.) Qua ipfa Chriftu

Inm quo omnes peccavermut. ) Dicun-

Mul

tur omnes peccaffe in Àdam tanquam

þ()tiuä 1

poftquam a morte: refurrexit, jam vi-

tudinen

vit vita beata, & gloriofa, & fedet

Pater, & Princeps omnes fuos pofte-

Mort

ad dexcteram Patris interpellans pro

ros reprefentabat, ficut rex regnum

nobis.

'Totus hic Apoftoli difcurfus

repr&fentat, & magiftratus civitatem.

rali, q1

Deni

eo tendit ut probet fpem eletorum,&

13..'1[/714:: 4d legem enim peccatum

Chifti

probatorum non confundere , ad hoc

erat 4n mundo.) Senfus eft , tototem-

enim probandum inducit; & exagge-

pore quod inter Adamum, & legem

In n

rat Charitatem Dei erga nos.

interfuit, peccatum tam originqlg,qtlaxal-

lj )

URI. Wen folum autem.) Scilice

actuale fuiffe in. mundo.

E

,t -fu-

.

mus Deo reconciliati.

Peccatum autem mnon inäþumäatür.)

*äï&ï

Sed E* glortamnr :5 Deo. ).-Gloria-

"Tanquam transgreffio, quia nondum

mur nos habere Deum Patrem, ami-

lex erat fcripta; licet imputaretur tan-

16,

fif, )

cum , familiarem , &c.

quam transgreffio legis naturalis,

la

IQ. Gent enim.) Deus

-eft ;'tltära fi-l

I4.. &ed regzavit mors ab Adam uf-.

militudinis five collationis pars , que

que ad Meyfen, ) Quamvis enim ante

Vno t

hoc modo fupplenda videtur: Ita per

legem peccatum , ut explicavimus,non

flS, q[

Wnt,

unum hominem, id eft, Chriftum, ju-

imputaretur ) erat tamen in mundo ,

hYT

ftitia in mundum ingrgi'fa eít, & per

& propter hoc mors in

enus huma-

juftitiam vita.

t

num graffata eft, & quafi t'yxfannidem

E

m, (

Per snum ho

exercuit in mundo.

Xit x

mum.

æineä.) Scilicet Ada-

li

In ffmmilitudinem. pravaricationis A4-

-Pecca(um.) QOri inale:

d«.) Peccando acualiter , ut. Adam

Omny

Et per peccatum mors. ) Corporis.

peccavit.

:

tond

lm omnes bomines pertranfcit. ) Pro-

f*turi-) Qul A.damusf'

u

Yni,

Qui eff forma

Ci

pter ?eccäptlxn enim .Ac!ami ; fàm 'ipfe

Chrg&; 'vgnturi : eypes eft.-

L

3- Sed

li

d

L

-

Y

27

CA P UV,.-T,' V.

US Deo

1 ?. Sed non ficut i.»deli&um,. ita & donum: f ;niin unius de-

um

- Hi&o multi mortui funt: multo magis gratia Dei & donum , in

Chrifti in plures abundavit.

Doni-

j

gratia unius hominis Jefu

16. Et non ficut per unum peccatum, ita& donum: nam

mmæjä

k

judicium quidem ex uno in condemnationem ; gratia autem ex

multis deli&is in juftificationem:

1 hünc.

7. Si enim unius deli&to mor

s regnavit per unum, multo

fies xho- :

magis abundantiam gratid; & donationis, & juftitiae accipien-

!:

tes, in vita regnabunt per unum Jeftm Chriftum.

pee. -

- 18. Igitur ficut per unius deli&tum in omnes hominesin con-

Demm .

ï

demnationem:. fic & per unius juftitam jn omnes homipes in

jufüficationem vitae.-

;atjqnis !

t

IQ9. Sicut

$ed

q5. Sed mon ffctt. deliétbum ita &f do-

deli&tis prorcefïïtlad juftificationem, ut

—

sum. ) Quafi dicat: INon tantum no-

fcilicet non ab uno peccato, fed a mul-

tis, immo. ab 'omxnibus n

eiüs po

cuit peccatum , quantum .profguit Chri-

í

xet

?s ju&ifica-

us.

Multi.) Id eft , omnes, dicit tamen

I7. && esim z;m'u: delt'&a'-', &c.) Qua-

Dicon

fi dicát: Adam invexit regnüm mor-

ipqut

potius st , quam emwes , ut multi-

tis, Chriftus vero eminentius & gra-

tudinem pofterorum Ade oftendat.

; polte-

Mórtut [uni.) Yam moite corpo-

tia, & juftitia, bonisque omnibus ab-

pegnum

rali; quam mort

e .peccati originalis.

undantius regnum vitz invexit,in quo

(itatert.

nos reges fecit , ut vitam hic gratiz ,

ectat um

Dommz) Gra

»

tuitum be;xefici-txxn

Chrifti.

& poftea glorig adipifcamur in ccelis.

totem-

p gratía. ) Per ratiam.

Ip vita regnabunt. ) Non dicit Pau-

Legem

lus

Vita reguavit , Hicut dixit, zors

In pleves.) £ig noAMag , " mnltos.

regnavit , quia fuavius, & gloriofius

quam

Abundavir.) Nam longe majora

bona, & dona nobiscontulit gratia

fonat, Jeflificaté vegnalmht im wita

tir.)

^Chrifti, quam Adam abftulit.

peü Chrifzm, quam fi dixiffet, P«

ondurma

regnabit n jufifæzt'i: per Chriffum.

16. Er non ffcut per wnum pecca-

r tat«

$s. ) Supple, Adam infecit omnes.

18. Iz omzues bamlize;.) Scilicet rgaf

P.

]is,

Jta 5 dosum.) Supple, Chrifti, ab

tus pertranttit.

E

4nm u-

JPer unius j

uflitiam.) Per meritdm

n anté

vmno tantum peccato liberat, fed a mul-

tis, que pofteri peccato Ade addide-

Chrifti, quod eft csufa noftr

J

€ juPciH-

;

runt, & addent.

cationis, & juftitiz.

utdo y

idem , &fc.) Tudici-

Ip ouames honines. ) Supple, 'donum,

hümde

Nam jedicium qn

& beneficium Chrifti pertranfiit.

n

um , Grace wpipas reatus fcilicet, flu-

nidem

xit ex uno peccato Ads.

omnes inquam , qui a Chrifto fpiritua-

da condeinatiogem , &c.) Ut fcilicet

liter defcend

unt; V&þapcifmo in illo

-ni.ï 4

renati funt.

omnes etiem parvnli effent obnoxii

Mam

condemnatio

Ip juftiftationem vita.) Quaamorte

mni.

ni-, nimirum preenz da-

peccati , ad vitam gratie, & glorig

]uf

Gratia antem, €c.)

E cöntrarïo

"

r"evþc.xmur.

73

[7|

beneficio , & gräftia Chrifti ef Inultis

H 19. U;:ii& |

d

^L

99

EPISTOLA. B. PAULI APOST. 'AD ROMANTOS

ePhil.

9 e Sicut enim per. mobedlentxam unius hofinis peccamres

A^

I1. 8- confhtutl fant multi: ità & per umus obed1c10nem Jufu conih-

Y vi

r

9 tuentur multü. .

2o. Lex autem fubmtrawf, ut abundaret deh&um.

Ubl

(hrf

. autem abundavit deli&tum, : fuperabundavit gratia.

M

E

* 2r. Ut ficut regnawt peccatum in mortem :

ita'& gratia: re-

tem

$net per jufttiamin vitam æternam, per Jefum Chnfcum Do-

ttis (

mmum noftrum

)

6

CAPUT VI.

fimül

In Clar Fo baptisati jimms, u moriui peccato deinceps in no'vztm'-

vite ambulemus, ficut. Cbriffus femel mortuus, ac fepultus , ad no-

elt, 1

vam vitam, non ainplius moriturus, rofurrexit : non ergo jam,óbe-

peccs

diamus peccato, aut concupifcentiis, fed foluti a lége, liberatique per

Cbriflti gratiam a peccato, & fervi fa&i ju[htie, tradamus mem-

(I)

$, À

bm noflra in obfequium ju[litie ad vitam, que prius tradi-.

gt

deramus immünditie ad mortem.

um

Qmm

Uid er£o dicemus?. permaneblmus m peccato, ut gra-

Qüm Y

tia abundet9

jecut

Abfit

t

tan.

IQ. Uzius bomintis.) Ads.

nientis Ch1 nfh.

Vide di&ta fupm n;

Quor

s

I5

Malti.) Omfies Adz po(ï:erx.

Cabit

Untus. ) . Chrifti.

AI. d2 meorteg. ) Id eft, hommes a('

quibi

:Mulri,) Omnes qui ex- Chrifto per

mortem trahens.

134l

fidem, & gratiam renafcuntur.

Oratia 7egnet,) Gratia & miferi-

(tian

.20Q. Lex autem: fubintravit, &c.)

cordla divina late dominetur.

Per juflitiam, &c.) Adducens ]'lfïl-

li

Quafi dicat: Lex quidem directe ad

fivi

hunc finem data eft , ut diffolutionem

tiam, & per eam. homines perducens

mor

hoininum mores re['mngeret, eosque

ad vitam zternam.

duceret ad Chriftum, a quo fanaren-

Per ]efum Chriffum , d' ^ ) Per me-

d.

fur : fed indirecte. hic effectus fecutus

rita Jelu C hrifti Domml, ac redem-

ePc ut fcilicet abundaret delictum;

ptoris noftri.

Cato

X

—

Ch

nam data lege , transgremo illius pec-

tus

cata multiplicavit.

I.

Ujd evgo diaxmuef: 866 ) Ita lo«

tüt

"Subintravtt.) vaptio yASv . Latenter

quitur,quia dixerat gratiam àb-

ti.|

f e nfnuavit ,

zrrepfit, obiter & quafi

ündare ubi abundavit peccatum ; ne

tun

furtim ad breve tempus, fcilicet ,. uf-

quis propterea exiftimaret immoran-

tor

que ad Evangelii adventum..

dum effe peccatis, & peccata peccatis

Ubs; abundavit delit um.) Ubi pec-

*

cumulanda , quod fcilicet amplius ab«

i

F'&-

«ata occafione legxs mundarunt

tia,

undaret, öl, commendarecur Dex gra-

A

Qe

Supemäandawt € gratia. ) Adve-

*

2

U

4

(CAPUT VL

2$

iätores i

