mon!ïmm

.c&

veniens, e(t Chrifti penpl*ra(is,

€iàonis Hebraico tnore dictüm eft pro

Qu nom fi

fic appellatur Matth. 1L3. -

& Apo-

filii fubtrahentes fe, id cfï: non cre-

*5, ut &

€al. t.

dentes.

Et non tardalir.) Chriftus non tar-

Iz perz!:t:anem ) Quaü dlc*lt ,f

3C prefer

Q. 1 ha(

dabit, nec multum differet fuum ad-

enim fübtrahimus nos Deo per infi-

eml) Per

ventum ad judicium, quia quantum-

delitatem , peribimus , vitam grauæ

teres Parre

libet longa mora intercedot, totum

amitten teS

hoc tamen intermedium fpatium Deo

Sed fde;.) Filii fumus.

—

l'ümf ql]()d ;

Jbreve eft, nam , mulle anas £m con-

In acquifiiionem. anima-) ld e&, ut

um

lCEt, propt

ïmrabiha e

]þe&u tuo ffcut dies befferna , qnc pra-

non pereamus, fed fervemus a mor-

3 Fllle

feriit.. Pfalm. 89. q.

el ton tar-

te fpmcuah & a damnatione aterna

Z (

m!.z ) Fu

. dlabit, qma tardare dicitur non qui ci-

animas noftras.

l

to non venit, fed qui tempore quo

I Ides eff [perandarum jicäfantm re-

l

ïtdla j uh

venturus erat, non vemt.

t fe eu

- rum.) In Grzco e& uxac*raa':;,

Ctmüru t

i

R

iOS

MOCAPUT XL.

4

$

Vtmiel

: $, In hac enim teftimonium confecuti funt fenexs;

. 3. *Fide intelligimus aptata effe fzecula verbo Dei, ut ex *Ger.

t

Ic I.'

Taxerit fe,

invifibilibus vifibilia fierent.

4. * Fide plurimam hoftiam Abe

l, quam Cain,/obtulit Deo,

* Gen.

* per quam teftimonium confecutus eft effe juftus, teftimo- 4. 4.

rditioqem,

nium perhibente muneribus ejus Deo, & per

s "IMat.

--

Aill-am defunttu

- 23.35-

gdhuc loquitur.

Fff^2

*

s.* Fide

irdiisq

uz vox fubftantiam & fubfiftentiam

ria omnia, id eft, mundum.& Omnia

-

f

1

$

nificat. Eft ergo fenfus : Fides eft

que funt in mundo.

.

-

ülrarini,

a

fi fubftantia, fubfiftentia, bafis,

.Ut ex snvifibslibus vifibilia ferent.)

i

&

fundamentum fpem noftram fu-

Id eft, ex non entibus, & non exi-

£

ftentans ;

nifi enim fit fides, nulla

ftentibus fierent entia & exiítentia. -

plane erit

Jes.

Vel fenfus eft : Fi-

Vel , pro /2vifibitilus, intelligit ideas,

des eft fub

[

t

afguzjen-.

ftentia, five exiftentia re-

in mente divina.

five formas omnium rerum, qua fnnt

runr fperandarum, quafi dicat : Fides

5. ht

facit ut bona futura, que nondum

4« Fide plurimam bofftam Alel, quam

—— R—

exiftunt, certa habeamus , certoque

Cain , obtelit Deo.) Pro plurimam , in

e f w-

fütura credamus & fperemus , perin-

Greco eft «Acioya

verbum e verbo

nit. Chriftus

de ac fi jam 'exifterent prefentia , &

dicendum erat P/urez , quod quoniam:.

c loco pree

oculis cerneremus.

Fides enim illa

Latine dici non poterat, dixit P/sri-

ipfa quafi prefentia & certiffima o-

x fidei, qnod

mam , id eft, pretiofiorem. & majo-

L folari ho-

culis mentis fubjicit, ficque per fuanr

rem. Senfus autem eft : Fides, qux

ne i iis f

certitudinem quamdam fubfiftentiam

longe major & ardentior erat in AbeL,.

fidat ; hE

dat rebus creatis & futuris, in intelle-

quam im Cain, excitavit Abelem, ut

Qu & mente fidelium..

e in fnem,

majores & preftantiores hoftias Deo -

yromidta.

" Sperandarum.) In Greco eft, Pwi-

offerret , quam Cain : nanm Cain ob-

Gcilicet ptt

Cousve» , id eft , ezrum rerum que [pe-

culit tantum fructus terre ; Abel vero

Yantsr.

obtulit primog

m pulile

Argumentum. nom . apparentium. )x

enita grecis ftji*, &

adipes eorum.. Gen. 4. 4

)- : Noq mihi

£Atqyxoc, convitlio , redargutio. Syrus,

JPer quam teffimonium, &c.) Senfüs

revelatio, quafi dicat : Fides eft de-

monftratio , & manifeftatio rerunr

eft: Abel per fidem, ex qua' meliorenr

i fibt-

ue non funt confpicuz ; facit enim

obtulithoftiam Deo, meruit teftimo-

j

lum eft pro

nium , quod. effet juftus.

des, ut eas propemo

dum cernamg's,-

BM

x

acfi prefentes: effent..

Teffimouium perbilente muneribus

: -Q. 27 bac tgfimanium'canfämti ft)nf

ejus Deo.y. INam ut habetur Gen. c. 4.

| d f

4- Refpexit Dominus ad .bel, &f ad:

o) per m

féenes); Per hanc.Deo probati funt ve-

teres Patres , & teftimonium; labue-

eumera ejus Oc. miffo fcilicet igne*-

m grat'w;

runt quod Deo placerent, Deo: vide-

de cclo, quo oblata abfümpfit, quod'

licet, propter eorum fidem, magnaac

cum oblatis: a: Cain fa&tum- non. eft.. -

ld et, t

mirabilia efficiente..

Er per tllam defuntius adhuc. loqui-

. Ede. intelligimus aptata effe fa-

£ur.) Quafi dicat : interemit quidenm

nsaimU D

exia.) Fide credimus, fecu/a effe a-

Cain Abelem, fed non cum eo glo-

riamr ejus & memoriam extinxit. Natm

ptata y id eft , mundum partibus in-

ter fe coaptatis factum effe , atque

vivit & vivet,, & i omnium gre per-

Martia t

petuo verfabitur,.

igirat *

cbnül-'u&um » temgora.,-! & tempora-

-

Xä

—

-

Á

412

EPISTOLJE B. PAULI APOST. AD HEI;R;'—E:OS

* Gen.

5.* Fide Henoch translatus eft, ne videret mortem, & non

, Fidt:

:24. inveniebatur, quia transtulit illum Deus : ante translationem

[« 105

aïienü, jfi

enim teftimonium habuit placuiffe Deo.

.

repromiffi

44-16.

i oeedese

6. Sine fide autem impoffibile eft placere Deo.

1o. Exp

enim oportet accedentem ad Deum

fe remuneratot fit. .

quia g&,& inquirentibus

A

f jus' artifex

i. * E

"'Gen.' : 79 *Fid

e Noe, refponfo accepto de iis, quse adhuc non vi-

minis acce

6.14- deban

Eccli.

tur, metuens aptavit arcam in falutem domus fuae, per

-eredidit el

quam damnavit mundum

— m Pror

44-17-

res eft inftitutus.

»& juüitiæ? quae Wer fidem eft, hze-

d qum fide

^ Gen.

8. *Fide qui vocatur Abraham obedivit in locum e.xire*,

. Qram mari

12.1.

quem ac

*

n Tux

&i 575 iret-.

cepturus erat in hær'e.ditatem? & exiit, -nechiens quo

promiliton

. 9. Fide

[

1

i confitente

BEOnRSOtéa p tocr

F:de .Enock translatus c/?) 'Trans-

Et in'quireätiä:i; fe remunerator f.)

latus eft ob iifignem ejus fidem, vite

Debet preterea credere Deum remu.

aulimi fuit,

innocentiam & fanctitatem , eft au-

neratorem elfe, eo quod fuis cultori-

tem translitus in paradifum, ut fi-

bus retribuat bona promi

nit partici

P

pia

mul cum Elia redeat tempore Anti-

£f

tern&,

/

HEI : vvi'cæ -

[^101

Ir lam.)

chiifti. Vide Apoc. cap. 1I- num, 2

,

. Refpanfo accepto.) Id eft,t äiviag

4

I2.

E

revelatione admonitus,

Quen 4tt

Ne videres mortem.,) Ita ut mortem

—

- iplemet, fid

adhuc non widerit , id eft , expertus

Scilicet de futuro orbis diluvio.

De ii$, qua adhuc mon videbanrur. )

In itredit,

, Rem perpetu

& pafius non fít.

Metuens.) Id eft, reveritus Deum :

TT

|E£r mon imveutebatur.

ipfius Dei timore, ac reverentia COr-

^

parebst inter mortales,

) Et non ftp-

tefcivit fiij

Teflimonium babuit placuiffe Deo.)

reptus, fecit quod fequicur'.

tuan, vel j

dptavit arcam.) Arcam conftruxit,

Y

&t conhün

, Quia de illo dicitur Genef. c. s. 24.

coagimentavit.

ius,

Anbelsvit cum Deo , id eft, Deo per

In [mlutem . domus fus.) Ut ab ae

oemnia comfenfit, illi paruit , illi

, 5« Demoy,

cohefit , & illum fecutus eft.

que

varet,

quarum eluvione familiam fuam fer-

1

t

t t

u

/

üdm 1b

6. $ine ffde autém impolbile eff pla-

Per quam damnavit m;ma'um,) I"ï.ac

lüm,

ecre Dec.) Probat Enoch translatum

fide fua. damnavit ceterorum homi-

efle per fidem ,. vel propter fidem,

num incredulitatem ,. qui non credee

r

hac ratione ; Enoch translstus eft,

bant.fore diluvjum , &

j

. 48 & tento

Noae arcam

Cokmdiä

quia placuit Deo ; atqui non potuit

fabricantem Hrridebant,

lacereDeo, nifi per fidem : ergo per

Et jufltia , que prr fdem ef , .

)

pO wube

dem *ranslatus eft.

Id- eft, confecutus eft

jufütiam , 'quæ

'IO- Exgef

Credere entgm oportet. accedentem. ad

eft

er fidem ; a&u enim fidei hu-

lat exf

Denz. , €c,) ld eft, ut quis ad Deum

&à6 , qe dl

jus, :ejus juftitia & fanctitas au&ta

accedat u£ oportet , eumque rite colat,

eit,

L Dteris fni

atque ita ei placeat , oportet crede-

9. Q« veratur AIrabam.) Vel fen-

MQqne f

ze,

c

?

RT

Quia eff

fus eft, Abraham ille apud nos incly-

eem)n "

tus. Vel, ut vertit Syrus, Pe; ff.

.) Quod peus,-'ef), quod

E Itnda;m

D—e'us fxiitü:!

eem. etérabam , -cw? Vecatas eff, di&c

*

g

—(ÓAPUT XL

413

m, &non

9. Fide demoratüs eft in Terra repromxmoms, tamquam in

isjationem

aliena, in cafulis habitando cum Ifaac &Jacob cohæredxbus

repromiffionis ejusdem.

á

Credere

Io. Expettabat enim fundamenta habentem cwltatem cu-

Qirentibus

jus artifex, & conditor Deus.-

1r. ^ Fide & ipía Sara fterilis virtutem in conceptlonem fe- *Gen.

Y non vi

minis acceplt etiam praeter tempus eetatis : quomam fldelem 17.19:

fut&, pet

'credidit effe eum, qui repromiferat.

n eft, h

12. Propter quod & ab uno orti funt (& hoc emortuo) tam-

quam fidera coeli in multitudinem , & ficut arena, quzxe eft ad

Im exire,

oram maris, innumerabilis.

clens quo

13. Juxta fidem defun&ti funt omnes thl,non acceptis re-

promiffionibus, fed a longe eas afpicientes, & falutantes, &

o Fide

confitentes, quia peregrini ,. & hofpites funt fuper terram.

—

3

14. Qui

qerator frh.)

Jeum remue

audiens fmt. Uterque fenfus conve-

eam appellat, ut eam tabernaculis

füis cultoti

opponat, que fundamenta non ha-

(.4114!

nit participio Græco, X&NSLEOG , "v0-

bent.

lia Vit& 4»

Ip locum.) In terram Chanaan.

II. Sara fferili;.) $Syrus, 7we fferi-

ell, divima

Quem accepturus erat.) INon quidem

lis erar, Grcus , cmm effez fferilis.

Virrgrem in conccptionem feminis. )

ipfemet , f«d ponerl ejus.

yjdehantir. )

In hereditatem,) ld eft, in poffeffio-

Virtutem ad femen recipiendum , re-

ilüiu

nem perpetuam.

tinendum & formandum, femen- pro-

jcus Deum

Nejciess quo éret. ) Vel. fimpliciter

lafïcum,

ÍIn Grezco eft , xara 8oAz»

nefcivit flb eundum in terram

ha-

o'ntpuaTog , ad verbum «4 a.'e;eümmm

gentià COl«

naan, vel in qua parte illius fibi ef-

feminis , id eft , ad jacienda fundamen-

confirust

fet confiüendum : qund eft probabi-

ta, five exordium femmxs, ld eft, po-

ls.

H:cucatls fuz.

]

Ut ab

9. Demoratus eff.) wapwuqa'e , ha-

Ettam. prater tem/ms &fatis. ) Ea

. fuam /et

bi

it

canq uam pereg*rmus .

non

enim atate concepit, qua nec focun-

ta

d

uam ibi

habens &alnle domici-

de concipere potuiffenr, agebat enim

lium.

Sara annum nonagcfïmum. Vide Ge-

lun. ) H

rm hOml

Ip cafuiis bnältdndo.ï In tabernacu-

nef. cap. 17. 17.

yon creder

lis & tentoriis.

Fadelez,) Verace m & promiffa præ-

ioae ajcill

Coheredtbóui 7epramz/f 70215 qu:a'cm )

ftantem,

Quibus eadem terra erat promiffa, .

12. 4b uzo.) Abrahamo.

T

JO. Expedlabat emim , (c.) Qnaü

E: hoc emortuo.) Ejmortuum vocat

itiam, qu*

dicat, exiftimabat fe non terre civem.

Abraham , quod. propter fenectutem

effe , ne illius quidem , que fibi &

filios generare non poffet.

; fj h-

Orti [unt. ) lfraelite innumerabiles,

jtas T

a

pofteris fuis promiffa erat, fed cocli;

ideoque f.tis putabat habitare in ta-

ficuc ftelle ccli , & ficut arena, quæ

Vd f

bernaculis , & domo Pcdbxll fibi opus

ePc in littore imaris.

effe non putabat.

g. Juxta - fdem defuns [nnt omnes

10s de'

Fundamenta babentem crvitatem. )

!p; ) g«xia. fdem , in. Graco eft,

$, I

Celcftem patriam intelligit , & fic

XaTÀ WT , femndum fden , byrus

(

414

EPIS'.TO&L.E» B. PAULI APOST. AD HEERJEOS |

| l, N Ar,bi

14. Qui enim haec dicunt, fignificant fe patriam inquirere.

I5. Et fi qui

À

]

. unde eum

dem ipfius meminiffent , de qua exierunt 5(h3f'

bebant utique tempus revertendi :

I6. Nunc autem meliorem appetun

t, id eft, cæïe&em. Ideo

EE

alþ/»G'en:

non confunditur Deus vocari Deus

L d&

22.I.

eorum, paravit enim illis

civitatem.

n *Ti

Eccli

thenorati.

44.12

17.*Fide obtulit Abraham Tfaac, cum tentaretur, & unige-

* Gen

. nitum offerebat, (1) qui fufceperat repromiffiones.

23 *fi

*

/21-[2

18- Ad quem diétum e

ft

j Qu

ur tibi fey

L garentibus

Kom

men .

*

a in I faac vocabit

- pon timue

9. 7..

(I) qui. Iz Edt. Sixz. legitur : i'h,rq;u"o-,

19. Arbxi-

1^w *f

habet, z» fde; Sicut in fide vixerunt,

ficat ,. quäm- illationis nota eft, ac fi

- Pharaonis.

D

ita & in fide mortut funt : bona enim

diceret : ex quo intelligitur eos non

a Deo promiffa non viderunt dum vi-

terrcnam patriam quasrere ; cum hoc

TT

verent ,. fed poft mortem illa. fe acce-

P

dicunt, fed coleftem.

da & vocant

s

pturos. crediderunt..

ldea mom confunditur Deus "vocari

—— fit heres me:

Non: acceptis repromi/fronibus.^) '"Tum

Deus tortum.) Ob hujusmodi eorum

* dli& n

de terra Chanaan: poffidenda , quam

virtutem , & quia animum in cclo

Io. 4rit

Hebrzi poftea. fub: Jofua occuparunt :

defixum habent, ubi Deus fuam glo-

apid fe rejs

Tum potius. de calefti regno. ineun-

riam manifeffat, tanti eos facit Deus;

Unde eun.

do., quod non fun

t adepti. nifi poR

ut non erubefcat

eltin typum

mortem Chrifti..

eorum Deus.

pequliariter vp cari

retions Ch

- Sed 4 lomge eas. afpicientes. && f'alu-

Paravit enim illis civitatem.) Quam

; paboli ,

£antes.. EXt metaphora fümpta a. na-

expectant, & ad quam anhelant.

.. memorabile

vigantibus;,. fic apud' Virgilium :

17- Fide obrulit Abraham Ifaac.) Id

—^ mhibus fac

ltaliam:, Italtam: primus conclamat

eft , tanta fuit Abrahe fides , ut ea

Achates..

- quis efur e

fuadente & impellente non dubitave-

- tir, &c

Tta hi Patres: cum per fidem obfcure

rit Ifaac filium. fuum. Deo: victimam

pomwtg 2

widerent , id. eft , crederent: patriam

immolare. Fide autem obtulit, five

-coleftem , eam crebro: cum: defiderio:

offerre paratus fuit, credens Deum

o Wonhant

20. Fid:

appellabant & falutabant.

mortuum filium fufcitaturum; ut quod:

feat, &C.) :

Confitentes- quia

ertgrini ,. & bofpi-

promiferat de innumera prole;exyeo

eum

Qu be

tes funt , 6c.) Ita Jacob. Gen.. cap;47-

f

ul

. Dies peregrimationis vite. mee tantum:

nafeitura , adimpleretur , ut. habetur-

i

|

aQb

num.. I gvov

Ties h&bem

iyiginta annorum funt..

Ckm fentarerur.) - Cuny Deus te

htæ—

tur fides [

14« Sagnaficant fe parriam inquirerej)

vit obedientiam, & pietatem Abrahz;.

Vemo: enim. in.

dicens Genef. cap. 29. 2.. Tvlle fflium:

Xit df f]"m

aut. hofpes: eft..

patria: fua. pereg;inqs;.

. Dtomi(erit

fuus unrgenitum , 66

- Qu a D«

L5. Szfpffusmem

mijfent dä*; 7;:'4' exi-

Qui [ufceperat repromiffro

d Tieit,

£l ctedebar

er2ut.), Si memores fuiffent. patriz-

cui promiffiones a Deo facte fuerant,.

füe , & ad illam reverti: optaffent..

complendz: in ipfo filio, quem juffus.

&Dti1 ocg]

érat immolare..

2

2[0 Fldf

Habebant tempus reverrendi. ) Po-

üde 4Col)

terat enim Abraham: non multi tem-

- 18- 44 quem.) Abraham..

poris fpatio in Ur Chaldgorum rever-

Quia.) Hzc particula Hebrzorumm

Ptl .

tii,, unde primum fuerat egreffus:.

& Grzcorum

nmque m:

:

po 1t2; apud Latinos re-

T& ijhil

16.. Nauzc autem: meliorem: appetunt ..

dundat..

Nwsc more fcripture & Hebrzorum

In lfaac vocabirur tibi femen.) Id eft ,.

Ctédéhyr i

ex:Ifaac:,, non autem ex Ifmael , ex-

V d

mon: t:,ama tempus; hoc: ini loco figni-

.

08

CAPUT Xf

45

doquirere,

| IQ. Arbitrans, quia

& a mortuis fufcita

SS

ïierunt—, la«

re wplotän*s eft '.Deu;-:

unde eum & in parabolam accepit.

X

* -Geï!--' k:

20. *Fide & de futuris benedixit Ifaac,

Jacob, & ;E—'fau.f

flem. läeb

21t. *Fide Tacob, moriens fing

ulos filiorum Jofeph bene- 23:27.-

It enim illis

] 'dixit: * & adóravit faftigium virgze ejus.

* Gen.

22. * Fide Jofeph moriens, de profe

&ione füliorum Iírael

4.9- I S-

t & ünige-

-memoratus eít, & de offibus fuis mandavit.

* Gen.

:23. *Fide Moyfes natus, occultatus eft menfibus tribus.a 47

itur tibi fe-

] parentibus fuis, eo quod vidiffent ele

*. en

gantem infantem , .* &

&5,23.

$

BD BPH RCR

9. Atbi-

-

non timuerunt regis edictum :

Exo.

24. *Fide

:

lium filize

QO.

Moyfes grandis fatus ,;negavit fe effe fi

ot df , acfi

Pharaonis,

25. Magis *Exo.

gimr e0$ non

&

V

/

LIT.

citabitur tibi pofteritas, quz cenfen-

Faffigium virge ejus.) Gen- c.

'7.* Exo.

re j cuit ho;

4

æ $, Q'RI' i

da & vocanda fit poíteritas tua ,

3r. unde hzc hiftoria defumpta

4

A

Deut. stan

fit heres mearum promiffionum, quas

dicitur : 244oravir Jfrael Deum , coa-

ub

ER

imodi eorum

tibi & femini tuo pollicitus fum.

ver[us ad lednii capur. Sed D. Paulus

um in calo

IQ. 4ràitrami.) Noqicdnt»og , CHm

citavit verba verfionis L. X X. virorum.

us füam glo«

apud fe reputa[fet , & cogitailet.

Uzraque interpretatio yocibus Hebrai-

: facit Deus,

Unde eum &$ 12 parabolam accepit.) ld

cis convenit, pro varietate fubjecto-

eft in typum, mor

tis fcilicec & refur-

rum pun&orum, & utrumque Jacob

atiter vpca'ri

rectionis Chrifti.

Vel, ut Ifaac effet

przftitit , adoravit , id eft, reveren-

tiam exhibuít fceprro & poteftati Jo-

ip.) Qu

»paraboli , proverbium & exemplum

yhelaat.

memorabile, quod omnes Gentes o-

feph, & Deum etiani adoravit in fce-

mnibus feculis celebrarent , && cum

ptro, gratias agendo, quod eam men-

fde; , ut et

quis eifeet eximie obedieus conferre-

tem dediffet Jofeph , ut in Chanangam

tür, & compararetur ejus obfequium

cadaver transferret, & patribus fuis

jn dubitavee

o YIGLimant

prompte ad obedientiam. voluntati

apponeret, juxta id quod poftulaverat.

Obfulih i 1

Abrahami & lIfaaci.

22. De profellione filiorum Ifrael me-

OO. Fide &Y de fururis bemedixit I-

moratus eff , &c.) Profeionis filio-

dens Deum -

d. faae &c) Tranfit Apoftolus ad Ifaac,

rum lírael ex Zgypto non ita recor-

umyutquo

eum

que benedixiffe dicit duobus filiis

datus eft, ut fabularum recordamur,

yole eeo

Has benedictio-

fuis

[

acob & Efau.

que nihil nos movent ; fed recordatus

at habetür

nes habemus Gien. c. 27. commenda-

eft illam a Deo fuiffe promiffam , &

tur fides Ifaac, quod filiis benedixe-

fimul credidit futuram.

ais tenti

23. Fide Moyfes natus occeltatus. ejf

m Abralits

rit de fururis , id eít, quod bona illis

P

romiferit, que non videbat, fed

men[ibus tribus, &c.) Nota eft hi(toria

jalle*f/f""?'—

. $ quia a Deo illa futura acceperat,

&

ex c. 2. Exod. Jofephus lib. 2. Antiq.

ei credebat, itz'eis promifit ac fi pra-

c.5. fcribit Patri Moyfis per quietem

jo) I d

fentia oculis cerneret.

fignificatun, & promitfum " nafcitu-

g Taeranty

rum ex eo infantem , qui populum li-

OI. Fide Jacob morzens, &c.) Simili

lgem-, j u$ -

fide Jacob morti proximus benedisit

beraret, in quam etiam fpem vene-

Ephraàm, & Manaffe flliis Jofeph;

runt ex infantuli elegantia. Hac fpe,

üt:nique mag

na bona promittens, quo-

& fide oraculo adhibita illum menfes

ïebræor"'*' ..

tres apud fe occultum habuerunt.

[arinos f*

rum nihil adhuc appar

credebat illa eventura..

ebat , fevcil fide

*

04. Eide M»yfes grandis falus , Gv.)

i.) Jidy

&t aderavit.) ] aepb.

Fides effecit ut Moyfesþ ïir fa&as ad.

fn1d, *

Ms

E

p

ä

416

N

EPISTOLAS B.,pAULr Aposf. AD HEBREOSI :

--2$. Magis eligens affligi cum

peccati habere jucunditatem.

pgpi;lo Dei, quam temporal s

ïyiens expl

g, Et

26. Majorcs divitias szeftimans thefauro

Kgyptiorum, impro-

perium Chrifti: afpiciebat enim in remunerationem.

ranrem de

& prophe!

27. Fide reliquit JEgyptum non veritus animo

invifibilem enim tanquam videns fuftinuit.

j

fïtlatem r'egis

Qu

*Exo.

adepti fua

28. *Fide celebravit Pafcha, &

fanguinis effufion

ne

12.21.qui vaftabat primitiva, tangeret eos.

'egn

P

34 Ext

convaluer

*Exo.

29. * Fide tranfierunt Mare rubrum,

tam

14.22.terram : quod experti /Egyptii, devorati íunt.

quam per amdam

verjterunt

* Jof. -

m feptem.

Y BRRT E RRU

6.20.

3o.* Fide muri Jericho corruerunt, circu«itru dieru

31. Fide

! SIV Fide R

qu feiliet.

optionem filie Pharaohiä, ac regiam

| Iäv;/z'äi/äw ezm

i

i t)myuam vifibilem

M

cognationem contemneret, malletque

fafftnuit.) ld eft,-

iram hominis vifi-

tm, X re

a

lam vocari Hebrzus, & hominis

Dio, u p

H

lebrai filius, quam filius reginx aut

bilis contempfit, quia fide Deum in-

Hebreis.

-

vifibilem, tanquam videret ,. fiefiimut,

C gact.

/ filie regis.

-hoc eft

t, expectavit adjutorem & re-

25. Quam temporalis pece

';ti xbdäe'/?

mureratorem.

?

floiïiïtallïter D

jeucunditatem. Y Quuam peccare negli-

28. Fide eelebravit l?'a/E

32'. If )u

endo liberationem populi ad quaimn

nécelle et ]

*

c

iebat fe a Deo deftinatum,

Poteft

de occidit agnum profecturus ex JK-

Dt Gedeon,

ypto, & fanguinem fudit, quo po-

etiam per temporalis peccati jucundi-

es Hebrzorum inungerentur , ne Àn-

eredidit Deo

tatem intelligi vita in deliciis ; qux fi-

vittoriam de

ne peccato eífe non folet. In

Fe&co

gelus, qui occidebat /Egyptiorum

tinui, Judic

primogenitos, ipfos quoque Hebreos

habemus spoo*xeipo» &xóNavo'1» , id eft,

perderet.

Nifi enim crederet Deum

Bkzr'dr.) h

- "temporale , Íeu modies temporis frai-

facturum quod fibi promiferat, nec

bore nomin:

zronem.

Pafcha celebraret , nec poftes fan-

X cootma $

QÓ. lmproperium Chriffé.) Videtur

— "Mofes fpiritu prophetico previdiffe

guine liniret, &c. Hiftoria eft Exod.

*

Rinis orof

cap- I2.

Sa)nfan

1]

Chrifti paffionem & opprobria, & ut

V4fl abat

ei fimilis. fieret . maluiffe opprobriis

occidebat.

þrim:'t?va; Y Prïmoge'n.ïtofs

D

'&&ant Deo

áffici, quam honoribus & divitiis a-

frà Philiftn.

bundare in aula Pharaonis.

29. Fide tranferent mare vulrum ,

&c.) Crediderunt Mofes & populus

l

Hj lmües- ]

fpicitbat enim in rtmuneratorem.)

promiffis Dei , &/divifa( aqua intre-

raVerünt

Id eft, credebat Deum caleftia bona

pide ingreffi funt - mare rubrum ,-nec

E p 0?60!1

pro laboribus illis fibi effe redditu-

Pistit y nam

timuerunt, ne fibi .contingeret quod

rum, & hac fide ad magnas res ge-

paulo poft contigit /Egyptiis ,.

lgge

? ew.f-llerm

randa.

rendas excitatus eft, & ad dura tole-

"

cap. 14. Exodi.

3 F

, Devorati funt,) Aquis maris abforpr;ï.

T , ppir

Q7. F;de reli;ztit ;Egypmzn.) -E—quit

390- Fide muri

lum, &C

in hoc fides, Mofis, quod aufus eft

ericho corruerunzt. )

Crediderunt Jofua & populus, fi fe-

(jerai "

populum educere ex Z.gypto , quam

ptem diebus cum arca & tubis facer-

]u

ültlam tllt

|cum tota gente Hebreorum reliquit ,

dotalibus cingerent Jericho , muros.

I jts

credens divinis promiffis.

ejus firmiffimos ruituros , &-urbem.

Non veritus animofftatem vegis.) Su-.

) l s]una [

Iun

effe capiendam ,. atque ita ut

credide-.

O a iram fcilice; Pharaonig.

pO fW C

/

runt factum eft, Jofuae gq á

4

ä

a

-

a

05

N

:

A?

Tegn

X

31. Fide Rahab meretrix non periit cum incredülis : *e

—Femperal's

piens exploratores cum pace.

m

32. Et quid adhuc dicam ?

obi

uin,im

Deficiet —(»e'ni'm me t*e;npus- enar-

25.

H

rantem. de Gedeon, Barac, Samfon

;

& prophetis :

» Jephte , Dæy'id' ; Samu.el,,

em 'regisf

33. Qui per

fidem vicerunt regna, operati funt juüiti'.äni,x

adepti funt repromiffiones , obturaverunt ora leonum :

ionem ne

34. Extinxerunt impetum ignis, effugerunt aciem gladii ,

convaluerunt de infirmitate fortes fa&i funt in bello,, caftra:

X aridum

verterunt exterorum z :

um feptem,

[ m

35 Ac-

3. Fide

3I- Fide Rakab mererrix, 6c.) Vide,

Adepti fünt rcpï;mij'br;e:;- ) Verbii

ia nifliln

qua fcilicet Rahab credidit Jerichun-

gratia cum Jofue , Caleb ,. aliique He-

hominis Vili«

tem , & reliquas urbes Chanaan a

brzi ingreflt funt , & poffederunt ter-

Deo, ut promiferat , Vtradendas elle

ramv Chanaan fibi promiffam.

de Deum it- «

Hebrzis.

Obturaverunt ora leonum.). Ad Sam--

rez, fufinnt,

Cz. pace.), Ilos nom prodendo, &

fonem & Davidem plerique referunt,,

1toren': & fe

Bofïiït:alïïter tractando.

quorutm uterque leonem: interfeciffe

2. Er quid adhue dicam? ) Quid.

legitur. Daniel euam' fua. prefentia

,:6415[')'1&;- i

neceffe eft. plura. commemorare ?

& fanttitate claufit: ora leonum fame--

durus ex &- '

| De Gedeoz-) Gedeon enim: fide, qua

licorum, ut eum

i, qop J

:

; contingere. Hom au-

credidit Deo, fibi & fuis promittenti

derent..

ntür, nt Al«

vi&oriam de Madianitis , eandem ob--

34* Extiaxerunt impetum: ienis.) Snci'-l-*

ffyyptiorum

tinuit, Judic. cap.7.

ue Hebre0s —

- Barac-) Barac fide qua credidit: De-

licet tres focit Danielis, Sidrach, Mi--

deret Deum

borg nomine Dei mandanti,ut pugna-

fach & Abdenago in: fornace Babylo-

nica, Daniel cap. 3.

ni&ratf j nee

j

ret: contra Sifaram, eundem inftar flu-

Effugeruut aciem gladi;.

j Evaferunt

:

offes lu-

minis proflig:vit ,. Judic. cap.4.

j e

f Exod. -

Samfon , Tepbte , 6c.) Sic Samfon,

hoftüles gladios. Sic Elias effuügit:

S

Jephte, David & alii,-fide, qua cre-

ladium: Jezabelis,, David Saulis, &c-

[

em: fenfus: eorum: qui legunt , effu-

vimopenitor

debant Deo excitanti ad. prelium con-

geverunt » id eft, averterunt a fe.

tra Philiffhzos, Ammonitas, alios-

7 sl 1

e hoftes populi Dei , eosdem: pro-

. Cunvaluerunt de infrmitate.) Id eft,.

& popuis

h

raverunt,

x morbo ut Ezechias, & lobias a

aqua. 1ntt

cagcitate , & Job: a fuis ulceribus..

Et Propbetis.), Id eft, & cweteris pro-

brum , ne

phetis ; nam. & D*av:ida& Samuz] pro-

Forzes fa&i funt. in bello-) Hoc per-

eret qUO

Eh*etæ: fuerunt.

tinet ad reges & judices populi, qua-

Fieerumt rvegna.)- Chamanzmo-

lis Jofuz, David, Machabzi.

rPtI]S , lege

rum , Philifthzorum , Ammonita-

Caffra; verterunr. exterorum.) In fu-

(s abfofi"ïf *

pum, &c.

gam hoftes compulerunt , fic. Gedeon:

ortutri )

Operati fuut jufliitiam.) Sextus eft:

Judic: c- 7. & Jonathas r. Reg. c: 14.

dus, 1**

Juftitiam tutati funt, fuerünt jufti ju-

cum: paucis ille Madianitas caftris

dices ,. & jus fuum cuique tzibuerunt.

exuit ,. hic multis Philiftlhisorum c-

abis fctt

m u

Vel, jufta. &. fancta opera exercue-

fis » cede ac tumultu caftra. eorum:

urbtti

runt. .

complevit.-

u at

Ggg

l* F

- Bibl.cum CQ'm.-Mämcl:.a To'm.-l VIII.

$

d

418

EPISTOLAXE- B, PAULI APOST. AD HEBRJEOS

i

/«$$. Acceperunt mulieres de refurre&tione mortuos füos,

reprommillon

Alii autem diftenti funt, non fuícipientes redemptionem, ut

.,ïn

qmeliorem invenirent refurrectionem.

ÁA

-

ao D6 r

nobis confui

'ero ludibria, &VVerbera experti , ivrilft—lper

& vi no

cula, & carceres :

LU

2«

47. Lapidati funt , fe&ti fünt, tentati funt, ;n occifione gl

dii mortui funt : circuierunt in melotis

]

: kin' pellibus Caprini55

egentes, anguftiati , affii&ti :

-

- affictims, r

.538: Quibus dignus non erat mund

us : in folitudinibus et«

e.

excallentid

tantes, in montibus, &,fpeluncisx, & in cavernis terr

39 Et

35. 4ceperunt mulieres. de. refürrc-

37- Ldpidatt'xfinzt.) Ut Naboth lib.

Deoque

l

* depor

Kijosne mortuos [uos,) Sareptham vi-

. Reg- cap. 21. & Zacharias Jojadse

duam, & Sunamitidem mulierem in-

flius, 2. Paral. cap. 24. & alii.

telligit ; qu.rum illa ab Elia , hec ab

Se&; funt.) De ifaia pene ómnes

Per patienþi

Elifzo flium fuum mortuaimn recepit

intelligunt . quem ajunt a Manaffe

[ s EE

vivum, 3. Reg. c, T7..& 4. Reg. c. 4

rece ferra lignea diffeétum fuifie. Ma-

chabzis manus & pedes refe&i,

pre-

iamen talés ac

De rejurretlione , id eft, per refurre-

dus &os haber

Cionem vite redditos.

cifi funt, 2. Machab. c. 7

: dn folitudin

Alti autem diffenti fenz.) ln Grxco

Tentati funt.) Gravibus & diutur-

elt , éruumayic 340« , id eft, ."ffibus

nis calamitatibus, ut Job.

David fipiens

€ontu[i.

In occiffone. gladii mortui fant.) ld

lnds, 1. K

Exrat autem rUpma0», tor-

giens Jezabek

menti genus, quo liomines diítende-

eft, cxde glaidio fa&a perierunt, ut

39- [2 [

bantur, & plagis multis feriebantur

facerdotes in INobe, fub. Saul r. Re

inftar rympanorum, Hoc manilfefte

c. 22. prophetx Domini fub Jezabe

j

lati, $c.) H

intelligitur ex 2. Machab. c, 6. ubi

. Reg. cap. Ig.

.

5

fidem. habuar

Circuiernum

t p meloris.) uxNo», ovens

nondum acc

to eo quod nos habemus, velzz-

illam feilicet

farie pmiba;iad- fupplierum ; in Gra-

fignificat ; paNerj , evinam peilem cum

€o eft, évi T0 rüpmayon, ad tympanwm.

[aza.. Hujusmodi veftibus pauperibus,

Gtur reprom

Noz [ufeipientes redemptionem.) No-

&. rufticanorum hominum propriis

eleftum

lentes ab iis fuppliciis liberari , quz

ind ti incedebant fan&ti & propheta,

40- D" l

ut Elias , qui vir pilofus di&us eft,

a providentr, J

|

facile vitare poffent , fi obedire vel-

Jent tyrannis,

non tsm propter barbam aut comam,

- ts aliqd :

-t meliarem smvenirent. vefurreclio-

uam ob m:lotem hirfutam&villofam.

- trbus proji

pem.) Ut meliorem invenirent refur-

Egeztes,) Ut Elias, quem Pafceba':

] pOfuit, u

re&ionem & vitam , quatr

corvus, 3, Reg. c. I7.

1efurrdtionj

:

] illa ellec ,

Yeeri, fed .

ua privabantur.

Anguffitati ) SNousvor , multis do-

-- 96. Eudibria.) Ludibrio, & derifui

loribus & follicitudinibus , cruciati ,

Tent0; vo]

: Bb

funt habiti, Samfon effoflis oculis a

ut Elias cum fugiebat Jezabelem, Da-

feii patet

vid Saulem ; Math tias , & Macha-

(erét pro

Philiftheis, & Elifzus a pueris incla-

bai per'ecutionem Antiochi,

Vi f

mantibus, 4Mfcemde calve , G.

,

su8yQp , male dbaliri *

Verbera.) S1ic

ui ZZfenti funt, ut

Afflidi. )

'XGD(OXS

"referv&p

diximus verficulo precedenti, 94c Mi-

male ab aliüs

*

tra&tati, ut ;dem' Eli.'fä

hnftiano:u

cheas alapa perculfus, 3. Reg. cap. ult.

a Jezabele..

"

í Utffmm

o

nom-r.'et mundus.)

tf g

Vincula 69 carceres. )

9. Quibus dignus

Uc J.Ofe/ph $

ii

igebantur , ut inalefici folent , cum

EQ, q

Is;emiag, Michæasf

.'ïe;erum h

n

208

"

CA PUCTOXLAXHS

416

vtos i. $

9. Et hi omngs teftironio fidei pr'obgtï, nofi acceperunt

*

;

ptionem, u

repromiíTlionem ,

40. Deo pro r

obis melius a

Zupgf &v

liquid providgg-tg P Aut non fine

nobis cogfumm/a,rentur;

CAPUT XIL |

Xifione gl«

Us Caritis,

1 S-Prz'[&omm , imo Cbrifli exemplo inducit ad tolerandas. siriliter

- affli&tiones, revocans a peccatis : €? ex novi tefTamenti fuper vetus

Jdin'i'bus d

terma,

excellentia deterret ab inobedientia, ne majora quam J'u

Ó

ïlæi&u-

3. B

pati cogamur [upplicia.

— á -

Jt Naboth Jib.

Deöque'& nos tantam habentes impofitam/nubem feüiümg* :

charias Jojada

* deponentes omne pondus, & circumftans nos peccatum, /'^om

,*'ï

,. & lii

propofitum nobis certamen:

Ephef

j peue mmes:

: 7per -patjentiarrf* curramus ad

GgZg 2

2. Aípl-

4». 22«

pt a Manile

*

am füifie, Mi«

matio , id eft be-a«tif'udo ; /five, animz ,

yefedti, & p*

t;ame/n.caläs ac tanti effepf:; üt mün-

" dus eos habere non mereretur.

ive corporis ; fed ommis beatitudo

Lz folitudinibus errantes , & c.) $ic

tam animz quam corporis, cuilibet

bus & driutur--'x

David fugiens Saulem latebat in fpe-

eorum. obven:t hoc tempore, atque

ita nos cum illis confummamur , id

luncis, j. Reg-. c.. 22. & Elias £u-

rierunt, u

giens Jezabelem, 3. Reg. c«.19.

eft, beamur & glorificamqr, ?

39. &t hi omnes tefismonio frdei pro-

b $ul 1. R.

bati, 6fc.) Hi omnes lice& magnam

I« f TaQque $ mos tantam balentes dm-

i fb jezbd -

|. fidem habuerint , & fan&i fuerint ,

pofttam. nubem teffium. ) ld eft,

cum» tanta nobís Íi& copia teftium,

ID

h

nondum acceperünt repromiflionem ,

] ilam fcilicet. que antonoma

ftice. di-

Martyrum fcilicet & Patrum jam no-

m pellc'm Um

. citur repromiffio nimirum bonorum

minatorum , qui per fidem & pro

j pauperlbus

.ecleftium,& confummatz beatitudinis.

fide, vel dura funt. ferpelfi, velhe-

um propns

O. Dee pro mebis melims | aliquid

roica opera perfecerünt.

"

lbapofetame.) Nolter legit ,. éinei-

& propletis

. providente. ) Meliu: , id eft, preftan-

us ditus &

tius aliquid nobis , quam prifcis Pa-

g£o? , fed nunc ex textu. Graco eít,

; aut comamy.

'tribus providit Deus

hoc ipfo quo

meeieiq.cyoy , id eft, eircsmpofrtam.

andcvillofam.

. difpofuit , ut tempus

b

eatitudinis , ac

Nubem teffium. ) Nubem vocat co-

refurrectionis non toret apud. ilos in

piam teflium , que inftar denfz nu-

jm PJchb*" ;

bis id tentatione, & afflidtionis zftu

veteri, fed apud nos in movo Tefta-

X animos addit.

!y mulis df,'

mento; voluit enim. Deus ut cclum

nos cingit, fovet,

us cmcizm i

nemini pareret, nifi Chxiftus. fatisfa-

Deponentes omme pondsus.) Pondus

abelefty d

ceret pro peccatis noftris , ex quo

vocat quidquid impedimento mnobis

effe poteft ad hünc curfum , de quo

,, & Machi- 4

-fa&um eít ut ccli aditus, & beatitu-

hic loquitur.

Ü

do refervaretur tempozi Chrífti &

l,;le /b'üfi, ,

Chriftianorum.

Et ciraum/lam*,nw pececatita. ) EX«

Ut fime mobis mom cokfxzmmarenwr.)

plicat de quo loquatur pondere , ni-

[ Quafi dicat: Ante tempus novi Te-

mirutn concupifcentiarum & peccato-

rum ab illis emanantium , quse erave

il giidi).

ftamenti, quod eft noftrum , nemini

funt pondus -cuxfum impediens ; cop-

iil d. veterum. fandtorum GOgtigit ""vaï)/km-

-

^

P.

4 — EPISTOLE B. PAUTI APOST. AD HEBRAOS

d

