LIBRIIV. ESDRJE

i

*

cient fe

4'-5.'Et' fa&tum. eft - cum compleviffent quadraeinta "diesg

locutus eft Altiffimus , dicens: Priora quze fcripfi

fti in palam

X

pone, & legant digni , & indigni.

P

|ouV

46. No

X

Eo5Q

eos fapientibus de populo tuo.-

iffimos auütem feptuaginta conferVgþis ; ut t?adas

[ ov

47. ln his enim eft vena intelle&tus

! TibUs eo

16. Ei

» &. 'fal—pienti'æ :fohs»

& fcientiae Humen; Etfeci fic.

L lefcente

[ um fuo

MA TPUT XV.-

Ev

T terit.

:Prædicun':ur'mulïæ calamitates fæ?ulo /i;perwn.tuvm.

?o1R P

Cce loquere in aures plebis mese fermones

| proph'ä—tiæ,

d- domuse

l. E

quos immifero in os tuum, dicit Dominus

:

p

BD

2. Etfac, ut in chart

a fcribantut-;, quoniam fideles*'&

[ Gendum

viri funt.

LE tas eoru

4. Ne timeas a cögita*iönibus adverfum te

incredulitates dicentium. -

, nec turbent te

20. F

I mevereg

4. Quo

.

tur.

niam omnis incredulus in incre—d.ulitate 'fua', morie-

-

Bo

-D dedert

- 8$, Ecce ego induco

, dicit Donünus, füper orbem terra-

rum mala, gladium, & famem, & mortem, & interitum:

41. Sic

.6. Propter

C

[ reddàm j

22, No

adimpleta funt opera nociva illorum.

quod fuperpolluit iniquitas omnem terrjam j

- .*- Propterea dicit Dominus :

LE bt rhon

, lerram,

$. Jam non filebo de impietatibus eorum

I-,' qua irreli gifo.fe

23. Ex

agunt, nec fuftinebo in his,

quze inique exercent: ecce fan-

guis innoxius, & juftus clamat ad me

& peccat

o .a'nimæ . jui'to*rum

24 Vx

clamant perfeveranter.

9. Vindicans vindicabo illos, dicit Dominus

^*

99

dicit Dor

omnem fanguinem innoxium ex illis ad me.

» & acqci-plivam*

25. No.

10. Ecce populus meus quafi grex ad occifione

jam non patiar illum habitare in terra JEgypti.-

m duöitür',

Á

26. QU(

II. Sed educam eum in manu potenti, & brachi

0. excelfo,

& percutiam

plaga ficut prius: & Corrumpam o

mnem ter-

Y Jan

ram ejus.

Deccaftis

12. Lugebit ]Egypt.irs, & fundamenta e

jus plaga Ve.fberata,

& caftigatione, quas inducet ei Deus.

?. Ec

defi-

(39 Rte

13, Lugebunt cultores operantes ter*rgm ; quoniam

iil

ciept

!t

»-

LAPUT XWI

L

689

1 dies,

c1ent femma eorum ab uredme, & gmndme, &a fldere ter-

rlblll.

n palam

14. Vde fæculo, & qu1 habitant in eo:

t tradas

15. Quia appropinquavit gladius, & contritio eorum , &

exurget gens contra gentem ad pugnam, & rhomphæam ma—

j2 fons

nibus eorum.

.16. Erit enim mmnftabllltm hommlbuä *& aln alns inva-

lefcentes non curabunt regem fuum, & principes viae gefto-

rüm fuorüm in potentia fua.

LT. Concuplfcet enim homo in civitatem ire , & non po-

terit.

Id,

-18. Pr0pter fuperblam enim eorum civitates turba«buntur,

Y

domus exterentur, homines metuent. -

ophetige

.19. Non miferibitur homo proximum fuum, ad irritum fa-

deles &

ciendum domos eorüm in gladium ,

ad diripiendas fubftan-

tias eorum, propter famem panis, & tribulationem multam.

arbent

20. Ecce ego convoco, dicit Deus, omnes reges terrze ad

me verendum, qui funt ab Oriente, & ab Auftro, &ab Eu-

à morie

ro, & a Libano, ad convertendos in fe ; & reddere : quæ

dederunt illis.

o terta

21. Sicut faciunt ufque hodle ele&m mels, fic facxam &

reddam in finu eorum,

Hzec dicit Dominus Deus.

ritum

um

22. Non parcet dextera mea fuper peccatores ,

nec ceffa-

bit rhomphaea fuper eiïundentes fanguinem innoxium fuper

terraim.

23. Exiit ignis ab ira-ejus , & devoravit fundamenta terrae,

relige

eccetan

& peccatores quafi ftramen incenfum.

uftorm

24. V:e eis, qui peccant, & non obfervant mandata mea,

dicit Dominus.

accipiam

25. Non parcam illis.

Difcedite hlu a poteftate.

Nolite

contaminare fanctificationem meam,

ducitily

26. Quoniam novit Dominus omnes, qui delmqüunt inil-

lum: propterea tradidit eos in mortem, & in occifionem.

| excelf

27. Jam enim venerunt fuper orbem terrarum mala, & ma-

nebitis in illis: non enim liberabit vos Deus,. pr0pter quod

nem

peccalhs in eum.

d

.28. Ecce vifio horribilis, & facies llhus ab Oriente.

rerber?

.20. Et exient nationes draconum Arabum in curribus mul-

Blbl .[bmn VIII

Ssss

tlS)

]la

m defl

en

690

—

LIBRI IV. ESDRJL

t1s, & ficut fiatus, eorum numerus feretur fuper terram, ut

4 El

Jam timeant.

terent «

& trepident omnes ,. qui illos audient.

3o. Carmonii infanientes in ira, & exient ut apri de i'lva'

D d U

& advenient in virtute magna, & contitabunt in pugnam cum

fldus,

111:5., & vaftabunt portionem terrae Affyriorum. -

[ mus, uft

31. Et poft hzec fupervaleícent dracones nat:v:tat:sfuæ me-

|oa

E ruerunt

mores, & convertent fe confplrantes án: v1rtute magna ad

perfequendos eos.

6 K

32. Mti turbabuntm ,& ülebunt in v1rtute1]lorum & con-

i& ejus,

vertent pedes fuos in fugam,

4 V

33. Et aterritorio Afïyrlm um fubfeffor obf debit eos, &

ühas tüa

confumet unum ex illis, & erittimor) & tremor in exerc1—

* amatoribi

tu 1Ilorum, & contentio in.reges ipforum.

$. 0q

34. Ecce nubes ab Oriente, & Septentrione, ufque ad Me-

aüInventi

ridianum, & facies earum horrlda valde, plena iree , & pro-

49. Im

cellae, -

mem &

35. Et colhdent fe invicem , .& collident f'dus coplofum

vmlatlom

fuper terram, & fidus lllorum, & erit fanguls a gladlo ; uf-

$6, $1

ue ad v entrem,,

1 e füper

46. Et fimus homlms., ufque . ad fubfh amen cameh, &erlt

SI- Ini

timor, & tremor multus fuper terram:

1er1bus,

37. Et horrebunt , qui videbunt iram illam, & tremor ap-

. Nu

prehendet illos: & poft hzec movebunt nimbi copmü,

55 Ni

(38. A. Merldlano, & Septentuone & portlo al1a ab OCCI-

dente.

percuffio,

Ineoriata

..59. Et fupermvalefcent ventl ab Orlente ,& recludent eam,

$4. Ex

& nubem, quam íufcitavi in ira, & fidus ad faciendam ex-

$5. M

territationem ad orlentalem ventum & Occ1dentem vmla—

dltlonem

bitur:

4o. Et exaltabuntur nubes magnæ., & validze, plenæ næ,

36 Sic

Dew, &

& fidus, ut exterreant omnem terram , & inhabitan:es eam,

9. &

& infundent fuper omnem locum altum, & emmentem üdus

terribile,

Uvttates

ent

4Y. Ignem , & grandmem & rhomphæas volantes , &

$ R

aquas multas, ut etiam 1mpkantur omnes camp1

& omnes

tivi plemtudme aquarum multarum,

btnt Carr

Aquee

42. Et demolientur civitates, & muros, &montes., &col

les, &ligna ülvarum & fcenum pratorum, & frumenta €eo-.

$9. [nf

rum.

l

43 GR

CAPUT XV

69t

a, ut

43. Et tranfibunt conftantes, ufque ad Babylonem, & ex-

- terent eam ;

je filyo:

44. Convenient ad 1pfam & circuibunt eam, & effundent

qamum .

fldus, & omnem iram fuper eam; & fubibit pulvis , & fu-

mus, ufque in ceelum, & omnes in ircuitu lugebunt eam:

foeme-

45. Et qui füb ea remanfermt

ferv1ent his , qm exter-

ipn d -

ruerunt

. 46. Et tu Afia concors in fpem Babylonls ,& glorla perfo-

&co

na ejus,

47. V& tibi mifera, propter quod a(ï' milafti ei, & ornafti

e05 &

- filias tuas in formcatlone, ad placendum , & gloriandum in

| exerc -

- amatoribus tuis, qui tecum cupierunt femper fornicari.

748. Odibilem imitata es in omnibus operibus ejus , & in

e ad Me.

[

admventlombus ejus: propterea dicit Deus :

49. Immittam tibi mala ) viduitatem , paupertatem , & fa-

&pn

mem, & gladium, & peftem, ad deva&andas domos ituas a

'oplofum

v:olatxone, & morte, & glorla virtutis tuae.-

E

So. Sicut flos üccabltur, cum exurget ardor, qu1 emliï'us

dio, wf

. eft fuper te,

$1. Infirmaberis ut paupercula plagata , & caftlgata a mu-

P &Bl'lt

- lieribus, ut non poffint te fufcipere potentes & amatores:

amor ap

/$2. Numquid ego fic zelabor te, dicit Dominus :

53. Nifi occidiffes eleCctos meos in omni tempore, exaltans

ab OCCl-

: percufï' onem manuüm, .& dlcens, fuper mortem eorum, cum

inebriata effes :

lent eama

*

$4. Exorna fpeciem vultus tui.

vdam er

$5. Merces formcatloms tude in finu tuo,. propter hoc red-

itionem accipies.

om vio 3

$6. Sicut facies ele&hs meis, dlClt Dommus, fic facæt t1b1

. Deus, & tradette i& malum.

lend i

1'68 eam»

$7- "Et. nati tui fame interibunt: & tu rhqmphæa cades, &

civitates tuae conterentur , & omnes tul in campo gladlo Ca-

.em fi0Us

dent.

3nté$ s

$g. Et qui funt in montlbus fame perlbunt, & manduca-

- bunt carnes fuas, & fangumem bibent, a fame panis, & fiti

v»

& omne

4

. aquae.

& : col

59. Infelix per maria venies, & rurfum acclples mala.

60. Et in tranfitu allident c1v1tatem occifam, & exterent

me

n £0

h

ali-

p

SssSs 3

H

692

LIBRI IV..

SDRA:.

ahquam pomorem terrae tuae, & partem glorise tuse exter-

14 f

minabunt,. rürfum revertentes ad Babylonem- fubveríam.

niant fü

61. Et demohta eris 1111s pro ihpula & 1pü erunt t1b1

i.l

ignis :.

mat fun

62. Et devorabunt te, & cxvvates fuas, terram tuam &

6Q

montes tuos , omnes f lvas tuas , & lignum fluähferum 1gm

fatio ; -

comburent.

Tam,

63. Filios tuos captwos ducent, & cenfum tuum in præ-

17. Y

dam habebunt ,& gior:am faciei tuze e*ctermmabunt.

15. I

frülti n

CAPUT XVI

;

EO UV

I9, I

Ilarwmla um*verþ orbi de,?)latzo in fine ? fuz*um

20. E

F tibi Babylon, & Afia, vae tibi /Egypte, & Syrla

funt fap

V

2. Pracingite vos faccis ,

& ciliciis, & plangite les

At E

Veihos., & dolete :

quoniam appropmquavxt contritio veftra. -

Uls, fiei

3. Immiffus eft VOblS gladius, & quls eft, qul avertat 11-

-44. E

lum2

effe dire

4- Imm1Fus eft in Vobls lgnls, & qms eü, qul extmguat

ram, gla

illum 2

0A

$. Immiffa funt VOblS mala, .& quis eft, qul repellat.ea ? ?.

& gladlm

6. Numqmd repellet aliquis leonem efumentem in filva, aut

24. Ft

extinguet ignem in ftipula, mox quando coeperit ardere ?

- enfole

7. Numquid repellet. ahquls fagittam, a. faglttarxo fOI'tI mlf—

íam ?

- Utes ejus

v

'233 NO

g. Dommus fortls 1mm1tt1t mala, & qu1s eft, qul repellat

eam 1

ea?

26. Lj

9. Exiit 1gms ex 1racund1a e;us, & qms eü, qur extmguab

EE

eum 23

ClS magn

IO. Corufcabxt, & qms non tlmeblt? Tonablt, & qUIb non

29. Cu

pavebit?

àüdite

rri, Dominus. commmabltur, & qu:s non fund:tus conte-

20 Ye

retur a facie ipfius ?

QUi ab(co

I4. CTerratremuit ; & fundamenta: ejus, mare: Hu&ümt de

3

profündo;; & fuétus ejus d frurbabuntur, & pifces e)us a;facxe

Otibus

Domini, & a gloria virturis ejus:

Í3. Quomam fortis dextera ejus,. quae: arenm: tendit : fa-

NT

hi

$5 qui.

g:ttæ ejus-acutee , quae: ab ipfo mittuntur;; non dehcaent,

3 Sie

cum coepermt mlttl in fines terrae.

f

14 Ecce

ütntib

*

*

CAPUT XVL —

693

eiter

^

El

214 Ecce;mittuhtur?mala,-&-. non r»eyffertentur* , donec ve-

i

rj

niant fuper terram.

15. Ignis fuccen

" ;ibi* I

ditur , & ,I*Jmnx e.-xtiqnguemr ; donec gonfu-

mat.fundamenta terra.

m, t

16. Quemadmodum non

-red-it'— fagitta, miffa a välidq, fagit-

m igai |

tario 5 fic non revertentur ma

la, fluæ mj,lïa fuerinþ an ter-

ram.

V

P

7-

Va mihi, vae mih

(

i: quis me liberabit in illis diebus?

p

I8. Initium dolorum ,

& multi gemitus, initium famis, &

multi interitus, initium bellorum

- & formidabunt poteftates,

:

*

initiumdi malorum, & trepidabunt omnes.

L

la.?x

I9. In his quid faciam

, cum venerint ma

20. Ecce fames, & plaga, & tribulatio ,

& ,.anguftia,. miiï'a

) .ria.

funt flagella in emendatione,

te filios

41. Et.in his omnibus . fe non

onvertent: ab. ïini'quitati'bus

v

per:

y veltta.

fuis, neque flagelloram memores erunt fem

-92. Ecce erit annonz vilitas fuper terram, fic ut puten

t.fibi

je;tat j

effe dire&am pacem , & tunc germinabunt mala-fuper ter-

xtïnguat'

ram, gladius, fam

es , & magna confufio :

.23. A fame enim p

lurimi, qui inhabitant terram interibunt,

od

at2

& gladius. perdet cae:eros,

qui fuperaverint a fame,

-24. Et mortui ficut ftercora projicientur, & n

on .erit, qui,

(i[vay aut

dere ?

coníole:ur eos. Derelinquetur enim terra. deferta, & inif'

tates ejus dejicientur.

for'tï ml«

lat terram.,ï &quemlnet

25. Non derelinquetur, qui co

eam.

repelit

26. Ligna dabunt fru&

us, & quis vindemiabit.illa.

extinm

27. Uva matura fiet ,

& quis calcabit illam ?) erit enim lo-

cis magna def:rtio.

*

1

29. Cupiet en

m homo lllohain.efxfz' videre ; vel vocem ejus

| quib 00 -

audire.

de civitate deceqm*,« & duo de agro,

ys (*

29: R-;e]inqüentur enim

qui abfc

onderint fe in denfis nemoribus,

& fciffuris petrarum:

/4o. Quemadmodum derelinquuntur in

äu&äïat d,e

oliveto) . & fmgu]ig

(

arboribus tres,. aut. quatuor oliyae 5

jüfi 4

.31. Aut ficut in vinea vindemiata

racemíi Vrgl;iþnquuhtur ab

eam Ícru antur :

:

d

his, qui diligenter vin

gnd!ï

32. Sic relinquentur

in diebus illis tre

$, au»tk quatuor. ab

UE

Ícrutantibus domos eorum in rhomphaea.

L]

Ss*gs'g

T f«

694

d

ET 'Et relirniquetur terra deferta, & agri erSi'nv'eferabun-t,

ä .St$

& vic ejus, & omnes íemitae ejus germina

:

Cum &i

quod non tranfibunt homines per eam.

bhuknþ-t Ípinas ,eo E.

*

[ Omne

54. Lugebunt virgines non habentes fponfos, lu

gebünt mu-

lieres non habentes vi

z

P n

rQS ,.'Xllügebunt" filie earum non ,hg'beg—

$

tes adjutorium :

& jufh

35. Sponfiearum in bel

exterentur.

lo confumentur, & viti -eärüm.in faiiie

-

$ i

fs 1gn

36. Audite vero ifta,

: & cogr—iöfcite ea, fervi -Domihi.

s

Vi Corai

27. Ecce verbum Domini , excipite illud :

d

! ne diis c;edaïf.ïv

ssl

tis, de quibus dicit Dominus.

Adinyer

38. Ecce appropinquant mala, & non

fard-a*nf.; u

TUm,

:39. Quemadmodum preegnans, cum parit in nono menfe fi-

$6. ]

lium fuum , appropinquante hora partus ejus , ante horas

um &l

duas, vel tres, dolores circumeunt ventrem ejus, & prode-

unte infante de ventre, non tardabunt uno pun&o:

) E

Tum fl

.40. Sic non morabuntur mala ad prodeundum. fuPer—tte;i'—?li

ARA

ram, & feculum gemet,& dolores circumtenebunt illud. — -

Tusef

-41. Audite verbum, plebs mea : parate vos in

:

pügnam?zï& :

3

in malis fic eftote, quafi advenze terrae.

terram

-42. Qui vendit

60

perditürus.

; quafi qui fugiat : & qui

emit, quaf qui

.

a

duita

Ór

&edificat, quafi non habiturus.

EI

fuüf , quäfl qui xfru&ium «no'kn (cgpvi-af: & qtïi

o

CCm mo

44. Qui feminat,. quafi qui non metet-

: fic -&—'äüi ;-vine-amj'-

Wt potay

putat4 quafi non vindemiaturus. -

fo

.45. Qui nubunt , fic quafi

nübunt, fic quafi vidui. -

filios non fa&uri : & qmnon

poris, Q

$. E

46. Propter quod, qui laborant,

fine caufa labdrah/t.*--

:47. Fruttus enim ilorum alienigenae metent, & fubftan-

nat on

64 H

tiam illorum rapient, & domos evertent, & filios eorum ca-

Cotdibu

ptivabunt, quiain captivitate, & fame generant natos fuos.

i

. 48. Et quidnegotiantur in rapina . quantum diu exornant

6s P

Civitàtes, & domos fuas, & poffeffiones, & perfonas fuas : -

Opera y

.49. Tanto mag

-

fninus.

is gdzelabq'r eos fqur- peclcata- fua, dic.iF'Do;

D

65, ]

Coram |

.. 5o. Quormodo z

e'»lg;tur forniöaria -»mulierem idoneam & bq -

Unt 1

fiam : valde ;

E

—

6

COram |

CAPUT XVA.

695

burt,

51. Sic zelabltur juftitia iniquitatem cum exornat fe, &ac-

i, 60

cuíat eam in facie, cum yenerit , qui defendat gxgulrentem

omne peccatum fupcr terrau.-

int Qu

. $2. Propterea nolite fimilari- ei, nec operlbus ejus :

haben-

$3. Quoniam adhuc pufll um, & tolletur i quulras aterra,

& juftitia regnabit in vos.

n fame

$4. Non dicat peccator fe non peccaiie : quoniam 'carbo-

nes ignis comburet fuper caput ejus, qui dicit ; Non pecca-

fil,

P

vi coram Domino Deo, & gloria ipfius.

creda

$s. Ecce Dominus cognofcet omnia opera hommum &

adinventioncs illorum , & gogltauones ilorum, & corda illo-

ruim.

en(e f

- $6. Dixit emm Fiat terra, & fa&a eft: Hat coelum & fas-

e horai

&um eft.

$1. Ex in verbo illius ftellae fundatae funt, & novit nume-

prode

rum fteliarum

-

er.«t

$&:58, Qui fcrutatur abyffum, & thefauros illarum : qui men-

tllud

fus eft mare, & conceptum ejus,

130 &

59: Qui conr-iuflt mare in medio a.quarum, & fufpendit

terram fupcr aquás verbo fuo.

aft qui

6o. Qui extendxt coelum quafi cameram, füper aquas fun-

dav jt eum.

(6r. Qui pofmt in de'er o fontes aquarum, & fuper verti-

& qu

cem montium lacus ad emlttendum üumma ab emxnentl petra,

c

vineatt

ut potaret terram.

62. Qui finxit hommem,, & pofult COT fuum in medlo cor-

qui hU

porls, & mifit ei fpiritum , vitom ; & intelle£tum,

63. Et fplramen Dei ommpotentls, qui fec1t omnia, & fcru-

tinat omnia abiconfain abfconfis terrae,.

fubtn

64. Hic novit ad inventionem veftram, &. quæ£og1tatis in

cordibus veürls peccantes , & volentes occultarc peccata ve-

rum C*

fira.

*

:xOl'nant

65. Propter quod Dommus fcrutinando fcrutinavit omnla

opera veftra, & traducet vos omnes 5

füas :

j

65. Et vos confufi eritis, cum proceiï'ermt peccata veftra

coram hominibus , & mlquxtates erunt ; qua accufatores fta-

bunt in die illo:

n&bO'

67. Quid facietis ? aut quomo do abícondetis peccata veftra

coram Deo, & Angells ejus 5

69. E.cce

s[, SIC

ll»

LIBRI AN.-

S I).R.JE

696

i

68. Ecce judex Deus, timete eum. Defïmte a peccatls

veftris , & oblivifcamini iniquitates veftras jani agere eas in

Téd

fempiterno , & . Deus educet vos , & hberablt de omni tri-'

"

bulatione.

69. Ecce enim 1ncend1tur ardor füper vos turbæ copwfæ,

j

& rapient quosdarn ex vobis ; & cibabunt idolis occifos:

(ue

. qo. Et qui confenferint eis,

'erunt illis m denfum & m

ligent

lmpropermm & mconculcatwnem.

4

71. Eritenim locis locus, &in vicinas cxvfcates exfurre&:o

multa fuper timentes Dominum.

472. Erunt quafiinfani nemini parcentes , ad drrplendum,

& devaftandum adhuc timentes Dominum.

L

73. Quia devaftabunt, & dxrlplent fubítantias,- & de dorm-

bus fuis eos ejicient.

ü

74. Tunc parebit pfobatlo ele&orum meorum , ut aurum,

à 2

juod probatur ab igne.

*

7$. Audite, dile&ti mei, dicitDominus. Ecce adfunt

tribulationis, & de his liberabo vos.

-s

-76. Ne timeatis ; nec hæütetæs ; quomam Deus dux veüer

EU

€

s

24D

77. Et qm fervat mand—ata & præcepta mea, dicit Domx. ?

nus Deus, ne praeponderent vos peccata ve&ra, ne fupere-

levent fe mtqwtates veftrae.

34 E

.78. V: qui conftringuntur a peccatrs furs ,& obteg*untur

ab iniquitatibus fuis, quemadmodum ager conftringitur a fil-

va, & fpinis tegitur femita ejus, per quam non tranfit homo,

BIE

& excludltur & mittitur ad. devoratlonem ignis. -

123 l

FINIS

15 5 Sh

SNS

SSSNNS

NI

56

Vetra

"ä'-?

)!

AU

A

SSS

U.

Em

ELX

N

NI

515f

) * 7^

NI

—

J

I 4Qi

Ib 1 Si

IN-

H lo

»eccatls

INDEX

p

CB.S lll

Wi t

T efhmomolum a Chrifto & Apoftolis in Novo Te-

&

ftamento. mtatmum ex Veteri.

)pwfæ», |

Que in id cohge[la funt , ut P LeBores naïtvam quorundam intel-

&n

Zzgentmm » que ab ipfo Chriflo vero interprete , & Spiritu ejus per

/Ipojlolos Jit tradita, affequantur , perjpiciantque in quem ufum

ytet

eà Apojlolz e Evangelzjiæ adduxerint.

r

endurt,

GENESIS

21 I2 In Ifaac vocabxtur tibi femen.

*

. 7. Heb. 11..18.^

1 27

Afculum & fæmmam

23 17 Nifi benedncens benedlcam te,

le dort!

ecit eos. Matth.

multiplicans. Heb. r4.16.

. Marci Io. 6.

22. I8 Qula benedicentur in té omnes

2.

2

M ;;

entes. Gal.3.8. A.5

25-

: qurütdy

Requlevxt *Deus die

-feptima ab ommbus ope-

25 23 Quia major ferviet mmon. 'Ro-

s

fnt d

" ribus fuis.

Hebr. 4. 4.

man 9 130

2 7 Faftus eft primus homo Adam

EXODUS.

in animam viv entem. -

I

3 .6 Ego fum Deus Ahraham, &c.

y velit

Cor. 15.44*-

Matth. 22. 34 Marc .I2. 96.

-s

Luc. 2o0.

2 24 Dimittez homo patrem , & ma-

trém, & adhzrebit uxori fuc.

t Dott

Á

9 17 In hoc ipfam- excleaw te, ut o-

m -te

Matth. 9. 5. Marc. Io. 7

.R'endam

virtutem

fupere

Ephef. 5. 31. 1. Cor. 7

meam.

om. 9. 17.

$ 24 Eruntduo in carne una. Matt

12 46 Os non comminuetis ex eo

19. 5. Marc. 1O. $. I. Cor.

oan, I9. 56.

teguntul'

- 6. 16. Ephef. 5- 31.

13 2 Omne mafcuhnum adaperiens

rlmr pR

I2 I Exu de terra tua & de cogna-

^vulyam.

lxt hotios. -

6

thlle tua.

A8.7.3.

"üc.2. 95.

16 18 Qui multum, non abundav:c,

C..

12 3 Et in femine tuo benedicentur

or815'

omnes gentes. A&.lg [25-

20 I4 Non mæchaberls Ma:th

$27

Gal^8

/an 18. 20.

'5

/ Sic erit femen tuum. Rom. 4.18.

29 I5 Non adulterabis, non occ:des,

15 6 Ciedidit Abraham Deo, & re-

non furtum fa.cnes, non lo-

petatum eft illi ad jufti-

quens contra

" proximum

tiàm. Rom. 4--3 3 . Jacob 2.

tuurh falfum tefhmomum,

25. Gal.

rmum

Luc. 18. 20.

nofi concupifces. Rom. 13. 9.

I5 13

rit femen tuum per

*in terra non fua. . Act

20 17 Non concupifces.

Om 7 J.

17 4. Qui1 patrem mültarum gen-

20.13 Non occides.

^i

Matth. 5. 21.

tium conftitui te. Rom.4.17.

-Luc. 18. 20.

18 IO Sgcundum hoc tempus veniam,

20 12 Honora patrem tuum & matrem

& erit Sare filius. Rom.9.g.

tuam.

Matth: 15. 4- Marc.

21 10 Ejice ancillam ,& filiusg ejus. .

: h Ehefög

Gal, 4. I0.

-

IN

21 17 Qul Maledmem pam fuo, vel

Ina

4

J

ol

tfhatri, morte moriatur. Mat.

5 21 1X*'on concuprces. Rom 1.7

p n

15. 4. Marc. 7. I0.

21 2.1. Oculum pro oculo,dentem pro

37 Nonocc.xdes Matth 5 21. Luc.

$ 2l

dente.

Matth. 5. 38.

18

22 99 Pl'MClpl populi tui non male-

ices.

5 I9 Non Mæchaberxs

Matth.- 5.

A G. 23.5. -

27. Luc. 1g. 20.

R

24-8 Hic fanguis teftamenti ,

quod .

5 I9 Non furrum facies. Luc. 18

AAmnandavit

ad vos Deus

20*

om. I3. c.

Hebr. 9. 20.

25 9 Vlde , Omnia facito fecundum

-

5 20 Non loquem contra proximum.

tuum falfum teftimonium.

ij

exemplar

od tibi often-

Luc. 18. 20. Rom. 13.. 9.

füm eft ,

g(ü

Hebr g. s

5

Honora patrem & matrem.

Act, 74

Matth.- 15. 4. Marc. 7- IO.

$32 I Fac nobis deos, qui præcedant

nos.

Ephef. 6. 2.

1

139

6 4 Audi IfraelDommusDeus tuus

33 19 ; Miferebor* cui voluero , &t.

Deus unus eft. Matc. 12.29.

om.

. IS.

6 S Diti

ges Dominum. Deum tuum,

34 33 Non ficut Moyfes ponebat ve-

Miatth.

lamén fuper facpem fuam.

ex toto corde, &c.-

hu

22. 57. Mar. 12. 30. Luc.10. 27.

2.Cor^ IS. —

6: o Dóminum D:um tuum- ado-

g

rabis, & illi foli fervies.

LEVIT

Matth. 4. 10. Luc. 4. g.

6 16 Non tentabis Dominum Déum

1 44 San&u erms, quoniam: egofan-

:us ium.

tuum, Mat. 4.,7. Luc.4. 12.

j5

1. Pet-1. 16.

8 3 Non in folo pane vivit homo.

18

Qul fecetit ea, "vivet in illis.

Rom. Io. 5. Gal, 3. 12.-

Matth. 4. 4. Luc. 4 4.-

Io 17 Deus- perfonam hominis non

19 I? Non perjurabis, Matth.s. 35.

aCCl it.

Gal, 2. 6.

$1

19 18 Diliges proximum tuum ficut

18 I5 Prophetam fufcitabit vos Do,-

Á

. teipfum. Rom. 15. g. Gal.

-minüus Deus. A&. 3.

/|.5- 14.. Jac. 2. g. Matth. 22..

E

39. Marc. 12. 31.

I9 I5 In ore duorutm aut trmm tc-

J

Rrum Rdblt omne verbum.

19 I8 Diliges proximum tunm. Mat.

2:9]

&. 42.

COF. 13 I'

j

20 9 Qui maledixerit patri , & ma-

tri ; &c. Mit. 15. 4 Mar.7. 16.

I9 21 Oculum - .pro oculo , . dentem

4 $1

ro dentc.

Matth. 5. 38.

24 20 Oculum: pro oculo. Mat. 5. 38'

91 23 Maledn&usæomms qui pcndec

8

6 I2 Quomdm inhabitabo in illis»

in ligno.

Gal.

3- 13-

& mambulabo, &c. 2. Cor-

616

Q.S 4 Non alligabls os bovis tritü-

59[

1antie

q. Cor. 9. 9 Tl-

moth. 5. 19.

'*a

NUMERI

28 5 Si quis mortuus fuerit non ha-

ïn

9 X2 Os non commmuetls ex. . e0.

bens filium. Matth..22.24-

Marc. I2. 1£9. Luc 20. 28-

$ 6

]oan 9. 56.

27 27 Maledictus omnis qui non per-

$gt

DEUTER.

X

mmferxc in ommbus a &c.

Gal

3- 1o-

UE

A.

IO-

.

fumens eft.

Heb. 1

12.29.

-

3014 Pro-

e

[

Q 707.

go Y4 Prope eft verbum in ore,mo,

13 3 Non eft yuffus ququxm, Sos

in corde tuo. Rom. Io.$.

eft intclligens. Kom. 3. Io,

. Lut.

^* at Ego adzmulationem vos ad-

-

1;,3 3 Veloces pedes eorum ad et-

ducam in non gentem , &c. —

füundendum fanguinem. Ro-

t $

" Rom. ro: 1I9.

man. 3. I5.

32 25 Mihi vindi&am, & ego retri-

IS 8 Provxdebam Dominum im corr-

. Tj

buam. Rom. 12. 19. H«cb. 10.30.

Ípecu,

&Ca

A&. 2.25.

I5 IO Wun dabls fan&um cuum vide-

XIfum

t

IOSU'E.

£

re'corruptionem. — A&&. 9.

Qntüdt.

1 5 INon te deferam, neque dere-

315« I3.

35

I9

lmquam.

Hehr.

35

lat ertts

I7 'Ego'ero fidensin eum. Heb.3. I3-

17 50 Propterea confitebor. tibi - im

m

REG

H.

gentibus Domine. Ro.15. g.

$

E 14 Egb ero illi in patrem, & 1pfe

38 5 Es quidem in omnem terram

Us ts

em: mihi in. fihumv Hebr.

exivitfonus eorum. R o.Io.Ig.

120

pa2i

2 Eli, eli, lamma fabattani. Mat-

REG Hil.

1 tU

. thzi 27. 46. Maarc. I5. 34-

Matth.

19 I4 Domine, prophetas tuos occi-

21

19Dw1fcrunc fibi veftimenta mea;

127

derunt. , &c.- Rom. t1. 9-

Matt- 27. 35- Joan. 19.24-

2l

25. Nuntiabo nomen tuum fratri-

m ado-

19 18 Rcliqui mihi feptem millia vi-

feryiet

rorume

. Kom. ri. 4

bus mels.

Hebr. 2* 12;

)

3

I Domini eff terra & plenitudo

4

OB

n Dem

ejus..

I. Cor. Io. 26.

x

5 I5 Comprehendæm faplentes ín a-

24

I9 Odio habuerunt me grams.lo.

iCb I

Rur.la eorum.« i. Cor.3

3: 19*

"o2 D5. .

: hormo.

"'O

6 In mánus tuas. commendo fpi-

u

v

PSALM..

ritum meum. Luc. 25. 46.

s non

.£

i Quare fremuerünt gentes. A-

13]2*'

31 I Beati quorum remiff« funt ini-

vos Do*

&or.'4. 25-

qultates.

Rour 4. 7.

7 Eilius meus €$ tu, ego hodie

513 Quis enim vult visam diligere, &

IQQ

m

! genui te.. AG. 13 33- Heb

dies videre bonos. T

.Pet. 2.10.

rium 6

/

verbum»

I.5. & 5- 5-

g 9 HuPnam & oblationem nolu -

29 Reges eos in virga. ferrea,

-

l.

, Hebr. 20. 5.

$1

Düc. D. 277 & I9. I5.

49 IG Qui manducat meum panem;

4

5 Irafcimini ,& nolite peccare.

oann. I3. I8-

dentént

"Ephef, 4. 26.

N

43 22 Propter te mostifícamur. tota

ie.

h.5 9

55 II Sepulchrum patens eft gutur eo-

om.Q 36-

j patt

rümr,

*

come-

g« I3-

44 7 Fhronus tmis Deus in fzcu-

431

6 9 Difcedite ame omnes, qulope-

euliim. féculi.

lebr. T. g-

vl t

l«

ramm; mlqmtarem. Macth

4o. 6 Ut juftificesis m fermonibus:

)P

: 23.. Euc. r3. 27-

£uls.

Kom.4

4.*

$ 4 Ex oreintantium, &lactentium;

24 25 Jacta: Fupen Domumm curam

du u Qf

Nlatth. 2r. 16.

tuam-..

TL

P. Pet. 5 7*

p 225

|8 6 Quid eft homo'quod, memor es.

61 I2, Unufquifque auteuy propviagy

ejas ?

Hebr. 2, 6.

o 20 9

mercedem accipiet, 1Co.5.9..Gal. 6. s.

$ g Omnia fabjecit. fub. ^ pedibus

67 Íg Afænden— in: alpumy, captiv ang

|

ejus. I- Cor. 236. Heb.2.9-

duxit captivitàtem. Ep.4.8-

i

68 ro "Zelus domus tuz comedit mee

g 7 Quorum os maledi&ione & a-

*

m ritudi: »eplenam eft. iXo-

]nan. Is 17.-

! Rom

man. 3- I4«

63 Io Improperia

lmproperantmzm.

&2

ER

c

*X

tibi cc»ecideuxl'i-inc' .aperu-me'.-

D-o;minu-s mihi x:idjütor , non

Rümo l') 3-

1177

"-timebo , quid faciat mihi

homo.

68 $5 Fi

at menfa.eorum coram ipfjs

. Hetr, 13. 6

14

n laqueum. Rom. II. 9.

viþ.174 22 L

apidem quem reprobaverune

68 25 F

iat. commoratio eorum de-

&dificantes, Matth. 21. 42.-

Pu

"ferta:

AU T. 96

Marc. 12. 10. "Luc. 20.17.

Aöi.' ,IOö I Iïo ;-Pft. 2. 7'—. [|

68 22 In fiti mea. potaverunt me a-

"

Ce:o.

L '):*In. IQO- 28!

| i.,ï'7 25 Hofanna filio David. Matth.

ul

.2 Aperiam in parabolis osmeum,

2[0) 9;* I:luc- 19- 38.

-Matth. 15. 55.

431 i1 D« fructu. ventris tui .po-

nem cecli dedit-

nam fi

813

77 ?4 Pa

D. 0.

3

eis. j Joar:

AG. 2: 30.

uper fedem tuam.

pE

$r 6 Ezgo dii

dii eftis. foa. Io. 34.

139 4 Venenum aipidum fub labiis

$7 21 Inveni David . fervu

:

m 'meufn.

eorutn,

Om. vs, In.

Io 5;2-!

A(-13.282.:

.145 6

Qui fecit celum, & terram ,

ngclis fuis mandavit de t^

*

$9 1r: À

. mare , & omnia. Aét. 24.

E/l,f:ltth. 4- 61- (AIICQ J- IOO,-

I4

, Apoec; 14. 7.

OVERB.-

lu- IE

ggxll'D

Oo-minus novit cogitationes

OPOU

fapiertum-, quontam vanz

Nolite effe prudentes apud vof-

furit .

I. Cer. 3. 20.

4 7

metiplíos.

Rom. 12. 16.

m ejus audieri-

914' 'g Hoilie fi voce

3. 11 Fili mi, noli negligere difci-

il i

ebr. 3. 7-

plinam Domini, &c. VHe/'b.

gf4.II'-.Sic-ut juravi in ira mea. Heb.

qI2. 5-

3 '12

Quem diligit

Dominus corti-

'96 8 Ec ,a.do.renc ;:.um omnes ange-

Il 110 ]

i ejus.

Hebr- I- 6-

pit; &c. Heb ïz.ö.'Apoc.

z

30" Ig' ,

*

N

.o1 26 Tu in principio Domine ter-

Io I2 Charitas operit multitudi

ïhieflïl

ram fundafti. Hebr. 1. 1o.

E

eccatorum, -. 1. Pet. 4. 8.

ui. facit angelos fuos fpiri-

:

dete , ne quis rnalum pro

'22" 11

"103 4«

Li

)tug. —

Hebr. 10. 7

17 13 Vi

hi

malo alicui reddat. Rom.12.

42 22 ]

jog 8 Et epifcopatum .ejus accipiat

T. 2O.

15.:1, "'Theff. 5. 15. 1. Pe:,- 3«9-

- alter.

1»99* d

i it Dominus Domino mea,

gö 20 Qu

i maledixerit patri vel matri-

Matth. 22. 44- Luc. 20. 42.

5 $u

AGor.2. 34. —

2521 Si efurierit ini

míicus tuus , ci-

ba illum.

. Rom. 12. 20.

IOä Y Sedeadextris meis. Heb. 1.15.

reverfus ad vomitum.

4o9 1 D

onec ponam inimicos tuos

26 11 Canis.

"et. '20 22.

TT

fcabellum, &c. Hebr. I.

2

: i . Io CO:-I , 25'

LSALA'S.

'[u es*facerdos . in &ternum.

9 Nifi Dominus. Sábaoth reli-

300 4

729 i

"Hebr. 5. 6. & 7. 17-

quiffet nobis femen. va'om.

-

3c9 4 Jura

vit Dominus & non pc-

9. 29.

.

nitebit eum.

- Heb. 7. 21.

5

2 Homo plantavi

f:,w;ineam. Mat-

29 l44ï

thæiilglu- 33- vMärC-.- I2.

;fidcä Luc. '2009.

311 9 Difperfit, dedit Paupäribus;g.

-

San&us, Sanctus, San&tus Do-

. Cor. 9.9

uod Jocu-

6—3,

3181

3l5 1o

Credidi,propter q

minus Deus Sabaoth.- A

Mu

tus lum.

2. Cor. 4. I3.

poc.

08'

3I5 II Omnishomo mendax.Ro. 3:4

6

9 Auditu audi

etis , & non 'ia-

elligetis. Matth, 13. 14.

& 41

3161 LaudateDominum omnes gen-

0. A-

*4

tes.

or

. Marc. 14. 12-. ug I

-

Pet

E-

Csl

M

]

' -mï ;

&041.. '28.'26. Jda. IQ';;Q.'.AJRO-

40 6;Onlagis caröifænuæ, p

: miþi

man. II. $.

:

ULieg. jac. F. 16.

abt—:b'ïii;

Quis enim. cognovit fenfum

N

7 fj Ecce virgo in utero h

.40'» 14

retunt

Matth.. T. :23. Lüc. I. 3t.

Domini, aut quis in(truxit

[.4.

.14 Ecce pono im Sion lapidem

eum? I. Cor. 2. 15.

017

offenfionis, & petram fcan-

40 13 Quis enim cognovic fenfum

p, 5f

dali.

hidtthc 21- 42- lJUC.

omini, aut quis confilia-

Ma

:ch.' .

:2. 34. Rom. 9. 35. 1. Pet.

rius ejus fait? Ro. I1I. 34

2. 7. Adt. 4. IH

41 44 E

g9 fum prinus- & novithi-

u o«

I8 Ecce ego & pueri mei quos

mus, - -Apoc. I. 8. & 22.13.

[

dedit mihi Deus. Heb. 2. 13.

42 I Écce puer meu: quem elegt.

I Terra Zabulon , & terra INe-

. Matth. 12. 18-.-

labiis

phthali.

Mät:h- 4. I'So

45 I9(Ecce nova facio omnia. A-

io 22 Si

fuerit numerus filiorum 1-

poc..21. . 5. 2. Cor. 5. 17.

» 3] 13!

égrám ,

frael tanquam arena maris.

45 9 Nu

mquid dicit figmentum ei

( aj

om. 9. 29,

ui e " &c- : Rgïn- "9. 20.

II I Hujus Deis ex

femine. fecnn-

45 24 Vivo , ego dicit Domiaus ,

dum promillionem eduxit

" quoniam 1nihi . fle&etur omne

ul vf

.lfrael Salvaterem ]efum.

genu. Kom. I4.11. Philip.2.10.

1. 1f.

A&. 15, 22.

Pofui te in lucein Gefmiuin.

e difct

H 4R

evelabitur ille iniquus quem

49 6

—^ A&or. 13. 47.

Dominus interficiet fpuitu

"oTemporé accepto.exau

diVi te;

^ Heb-

oris fui.-

2. "Theff. 2. 9.

49.8.

22

Qu Cor. 0. 2

s corti-

A1I 10 Érit radix]effe. Rom. 15.12.

EH

49 IO N

on efurient neque fitient

A

. I '- QQ-

amp!ius.

Apoc. 7. 16.

$, Apo

Tunc exfpue

runt in faciem e-

21 . 9 Cecidit cecidit Babylon illa

450( 5 -

nagna. Apoc. 14- 8- &18:2.

íjus.

- Miitth. 26.67.

tudinem

22 153 Manducemus & bibamus, cras

Quam fpeciofi pedes evange-

.,e:l 4' 8'

enim moriemur.

I:Cor. 15. 32.

$7

lizantium pacem.

Rom.

jom pro

22 22 Hxc dicit fan&tus & vtrus, qui

IO- [So

RLmlm'

habet clavem David. A.po-

52.11 Propter quod exite de medio

et, 59

calip. 3. 7. :

S

eorum & fe

gl mäm'

paramini , &c.

A

25 8 A

bfterget Dominus. omnem

Y Q.COI'. 60 I'. .

Q-

o 719

lacrymam ab oculis ; «&c.,

52 5 Nomen Dei per vos blafphe

tgus , &

iTDatur.

itom. 2.24.

' I 2' 20'

APOC. 7-[7- & 21-. 4-

2811 Q

uoniam in àliis linguis & la-

52 I5 Quibus non eft annuntiatum ;

! Omi;um-

- biis aliisloquar populo huic.

:

de eo videbunt. Rom. I5.31.

L. Cor. 24 21.

omine , quis credidit audi-

55 q4D

29 15

Populus hic labiis. me hono-

.tui noftro*. Rom; Ho. 16.

oth rdi

rat. Matth. 15. $. Mar.7. 6.

3 loanxg, 12- 38- PO O

r

**

, Ro

efdam

fapientiam — fapien-

53 4 lpfe infi

rmitates no

R:as ac-

'9.9 14 P

tum , & prudentiam, &c.

. AMatth. g. 17.

cepit. -

"! Mst

l. Cor» I. I9.

337

'Tanquam ovis ad occifionem.

yc. 20.^

bi fapieüs? ubi fcriba? ubi

E A&Oro 8;'.,3-2. *-

n&us D (

'53 ig U

inquifitor hujus feculi? 1.

53 12 Et cum iniquis reputatus c

ft.

m

Qor. Y4 20- :

Marc. 15. 28 buc: 22;!57.

40

Vox. clamantis ;in, :defcre;o.

,'53»9.61

ui peccatum non: fecit, nec

g W

N

— Marth.. 3. 3. Marc. 1. 3- —

inventus eft dolus. 1.Pet.

^

| 13' 14'

. 5.

2' 23'- Io- Jo.ln.

Io

l.juc- 3. 4- Joan. 1. ag.

o

53 11 Qui

&

X

r

[

. &44 II aux peccaza: noftra pertulit i in

9 23 Qui gfonatur in Dommo gïo—

corpore.: f. Pet. 2. 24.

rietur. [. Cor.L 3[. 2.Co-

54 I Lztare flerilis, quz non parts.

rinth. 0. 17,

*

Luc. 25. 29. Gal.

4 27.

Io 7 Quis non timebit ce Dommeï

$ 6

/54 15 Be

érunt omnes dOClbileSDel.

, Apoc. I5. 4.

Joan 6.45. .

