ge Babylonize ,*;ft:ïi pfit .

Cyrus rex domum hanc zedificare:

[ dilpente

*

18. Etilla facra vafa aurea , & argentea , q-uæ extuläfat ;

"

Nabuchodonofor de domo, qua eft in Jerufalem , & confe- -

. $

Craverat ea in fuo templo, rurfus protulit ea Cyrus rex de

oleum ]

templo ,.

€

]

füntin

& Salmanaforo fubregulo:

1Uod erat in Babyloniaf, & tradita i'un'g Zo'robabel,";

P

la dia

19. Et preeceptum eft eis,-

ut offerent hzec üafä & —repone-

MT

rent in templo, quod erat in

3

. fisejus

Dei zedificare in loco fuo.

Jerüfalgm5 & ipfum templum

2 i

20. Tunc Salmanaíarus.

fubjecit fundamenta Domus —Dt')-

. quie

mini , quae eft in Jerufalem

—*

- lignum

tür, & non accepit confummationem.

, & exinde ufque nunc eedifica-

i

Tepi d

21. Nunc ergo fi judicátur a te, o rex, perq

uiratur in-

Qïlia;

3

?egaïib-us bibliothecis Cyri regis ; quee funt in Babyl

z

lbl, &

.. azf Et

|

:

€A PUT VL

629

) &fodäies

22. Et fi inventum fuerit confllioiCyri regis coeptam effe

Liüfem.

ftru&uram domus Domini , quz eftin Jerufalem , & judica-

n.iffemus» n

tur a Domino rege noftro, fcribat de his nobis. -

I0Venims

23. Tunc Darius rex praecepit inquiri in bibliothecis, & in-

ventus eft in Ecbathanis oppido, quod eft in media fevgione

& pretioüs :

locus unus, in quo fcripta erant Hfta:

24. ANNO primo, regnante Cyro , fex Cyrus praecepif

[ ptofpe :

domum Domini, que eft

:

in Jerufalem eedificare , ubi ince-

!iligentilfl

debant igni affiduo ,

) permit

as. Cujus altitud

o fit cubit;)rum decem, & latitudo cubi.

torum fexaginta, quadratum lapidibus politis tribus , & me-

indatis!

niano ligneo ejufdem regionis, & meniano u

*

iCeremus

no novo, & im-

pendia dari de domo Cyri regis:

prapof.

26. Et facra vaia domus Do

mini tam aurea quai*n» -ar"gen-.

&nus'/fer-'

tea, qua extulit Nabuchodonofor in Domum Domini , qua

eft in Jerufalem , ubi erant pofita, ut ponantur illic.

47. Et pr&cepit curam agere Sifennem fubregulum Syriae,

nulto à

& Phoenicis, & Satrabuzanem, & fodales ejus, & qui ordi-

nati erant in Syria, & Phoenice

2

praüdes , ut abü*in.e.r..en-t fe

&pe-

ab eodem loco.

:

uchodo-

28. Et ego quoque pf

&

gecepi in totum 'ædïü;ca;re : & pro-

fpexi

pj

ut ad:iuvent eos ,

X

"

qui funt ex captivitate

Jud æforum ;

'opu-lumk

donecconfummetur templum aedis Domini:

29. Et a vexatione tributorum Coelefyrize , &

phzenicis .,A-

ii

diligenter quantitatem dari his hominibus ad facrificium Do-

ntu!ärat

mini, Zorobabel prsefe&to, ad tauros, & arietes , & agnos;

confe-

o. Similiter autem,, & frumentum, & íal , & vinum , &

oléum inftanter per fingulos annos, prout facerdotes, qui

rex de

funt in Jerufalem , di&averunt confumi, quotidie , fine ul—

b,abgl,ui

la dilatione ,

31. Ut offerantur libationes fummo Deo pro rege ; & pue-

:Dont«

ris ejus, & orent pro ipforum vita:

]p?llm

32. Et denuntietur, ut quicumque tranfgreffi fuerint ali-

quid ex his, qua f-

ripta funt, aut fpreverint ) accipiatur

s Dö'

L

lignum de fuis propr

iis, & fufþend-antür,- & bona igforum

ljfica,-

regi adícribantur.

n p

3

. Propterea, & Dominus, cujus nomen invocatum eft

gentem, qui manu

mfíuam

ibi, gxter-minet omnem regem ,

3

exten-

-

Z

d

LIBRI n ESDRZE

630

extenderlt prohlbere, aut male tra&are domum Dom1n1 11

1 &t man

lam, qua eft in Jerufalem.

omneSa qui.

24. Ego

arlus Tex decrevi quam dlhgennfïïme fecundum

teffæ quæïe

haec fieri.

te

RI

-

bus epulante

CAPUT VII.

[ Quom

confortare

Domus Dez extru&'a dedicatur , &

confecratur. , m eaque fe—

— Jfum Zizymorum celebratur.

Unc Sxfennes fubregulus Celefyrise , & Phoenlqs &

A/cenden il

T

Satrabuzanes, & fodales, obfecuti his * quæ a Darlo

^ qie ltordt,

rege erant decreta,

h, qui f

2. Infiftebant. facrofan&m operibus* dlllgentlf me, coope-

rantes cum fenioribus Judaeorum principibus Syriae.

£MU w

Í

. 5. Et profpera:a funt facrofan&ta opera pr ophetanubus Ag-

gs&0., & Zacharia prophetis.

4. Et confüummaverunt omnia per præceptum Dommæ D61

T p

Perí2arum.

lfrael ; & ex confiho Cyri ,

& Da.ru : & Artaxerms regis

fit T

; F

s. Et confummata eft domus- nofcra ufque ad tertlam &

ln Bocqu

vigefimam diem menfis Adar, íexto anno Darii regis.

ron primi

6. Et tecerunt filii Ifrael j

& facerdotes

& Levite, &

Cc&teri, qui erant ex ca t:vnate, qui oppofltl funt fecudum

3 Hici

€a, qua ícripta funt in libro Moyfi.-

mgemofw

f docere; 4

7. Et obtulerurit in dedicationem temph Dominitauros cen-

tum

arietes ducentos , agno&quadrmgentos

4, Ed

dlgmtate,

8. "Et haedos pro peccatis umverfi 1írael duodecim, fecun-

$ Eta

dam numerum tribuum Ifrael.:

9. Et fteterunt facerdotes, & Levitze ami&i ftolis per tri-

| doibu,

& fevis

bus., fuper omnia opera Domini Dei Ifrael ,

fecundum h-

6. An

brum Moyfi , & oftiari per fingulas januas.

[

. IG. Et'egerunt filii Ifrael cum his, qui erant ex captivi-

I ànnu

100 quin

tate , illud Phafe quarta decima luna menfis primi , quando

fan€tifica:i funt facerdotes, & Levi:ze.

1. Ve

ag

Levit2e omnes fimul fan&tificati funt.

Ir. Omnes fi!ii captivitatis non funtfimul fan&xücatx, quxa

9. In

12. Et immolaverunt Phafe univerfi filii capnwtat:s ,&

prætem

fratrlbus fuis facerdoflbus ; & fibxmetlpfis

m,&]

x

15 Et

tlam,

;zää

A

. 631

.l' :^

CAPUT VII. & VIII.

I)O?üniüfï ;

Ei1s Et

j

—mandutc"averunt filii Ifrael, qui erant ex Cäptïäitatea

y

omnes , qui remanferant ab omnibus exe

gratiqnibus gentium

?*fecundung | ." |

terrae quaerentes Dominum.

Ü

I4. Et celebraverunt diem feftum

a

: 'Zymorum , feptem die-

bus epulantes in, confpe&tu Domini,

R,

.

15. Quoniam convertit confilium regi

s Affyriorum in €05,

confortare manus eorum ad opera Domini Dei Iírael. -

Mu f :

3

/

CAPUT VII.

nids, d

Afcendenti Efüre a Babylonia Sferofolimam traduntur. Artaxer-

£ a Datio

xis littere , qua beneficia Judais prajTita continent : ecen fen-

tur , qui [imul. afcenderunt : &? auro , ac . argento, Jacerdotibus

, C9t- :

aGta oratione commonet populum ad pe

commz]o , Eldras f:

Q

d

nitentiam , quod ab alienigenis fe non fe-

-

jns AF ï

^s

para[jent,

uini Dei

T þoft hunc rägnante Artaxerxe Perfarum rege, accef-

(|s T6gl5

«E

fit Efdras fllius Azarize, filii Helcise, filii Salomae.

-9. Filii Sadoc, filii Achitob , filii Ameri, filii Azahel , fi-

m,& f

lii Bocci ,. filii Abifue, filii Phinees, filii Ele

;

^

azari, Hli'r Aa-

ron primi facerdotis:

z. €

3. Hic Efdras afcen

dit de B—abylonia, cum eiï'etfcfib'ag, &

ingeniofus in lege Moyfi, q

ï?udum

z

uae c?aþa eit a Domino Deo Iírael

OSCEH'

docere, & facere.

. Et dedit ei rex

loriam: quod inveniffet

gratiam m omni

dignitate, & defiderio in confpe&u ejus.

fecun

& f: a&er-Q

*

s. Et afcenderuht fimul cum ipfo ex filiis Tfrael ,

dotibus, & Levitis , & facris cantoribus

;

tem pl,& oi'tiariis,

er tri

& íervis .empli in Jerufalem.

:

»

m li

..6. Anno feptimo regnante Artaxerxe , 1

n quinto menfe,

hic annus feptimu

-

s eft regni, exe-un;twes de V-Babylonia novilu-

jv

nio quinti menfis,

/

1. Venerunt Jerofol

ymam jguxt.afpræce/ptum illius , fecun-

landq

dum profperitatem itineris a Domino ipforum datam eis.

quia

g In his enim Eídras magnam difciplinam obtinebat, ne

i

przetermitteret quidquam eorum , quse effent ex lege. Domi-

D

ni, & praeceptis: & docendo univerfum Ifrael om

gem jufti-

Wt

tiam, & judicium,

-

9. AC-

632

LIBRI .

ESDRE

. Accedentes autem ; qui fcribebant. fcrxpta Artaxerxis

22 |

regls, tradiderunt , fcrlptum quod obvenerat ab Artaxerxe

T25 Cf

rege ad Efdram Sacerdotem, & le&orem legls Domml, cu1us

5 (

exemplum fubjeCtum eft:

te exur

10. REX Artaxerxes Efdrae facerdotl, & le&ori Iegls Do-

24X

mini falutem.

Vits,

rir. Humanior ego judicans in beneficiis , pracepi els.,

; hüjus:

ui defiderant ex gente. Judæorum fua fponte., & ex facer-

yAn B

dotlbusy & Levitis ? qui funt in regno meo , comitari tecum

nec hab

w

in ]ærufa em.

46. T

12. Si qui ergo cupiunt ire tecum, conveniant, & profi-

tue judi

cxfcantur, ficut placuit mihi, & feptem amicis meis conü—

qui lege

- iariis;

220

p

13. Ut vifitent ea ,

quae aguntur fecundum Judeam, &

Qantor

]erufalem ebfervantes ficut habes in lege Domini.

atlone

14. Et ferant munera Domino Deo IHrael » qu3e vovi ego,

2$ E

& amici Jerufalem & omne aurum, & argentum , quod in-

ventum fuerlt in regione Babxlomæ Domino in ]eruf&lem

fUn, q

cum illo :

Tum fti;

29. El

15 Quod eft donatum p:o ipfa gente in templum Domini

eorum , quod eft in Jerufalem: ut colligatur hoc aurum , &

fum, &

argentum adtauros, & arietes, & agnos, &hoedos ,& quæ

3o. Et

! Bem o

his (unt congruentia:

-16. Ut offerant hoftias Domino fuper aItare Domlm 1pfo-

afcender«

rum , quod eft in J erufalem.-

jr. Et

gT. Etomnia qucecumque volueris cum fratribus tuis facere

; Q5 porti

auro, & argento , perfice pro voluntate tua, fecundum prae-

ma In reg

cep:um Domini Dei tui:

i

I

$. Et

18. Et facrofantta vafas quze data faut tibi ad opera domus

) menus f

Domini Dei tui, quz eft in Jerufalem ;

33 EX

19. Et caetera quaecumque tibi fubvenerint ad opera tem-

U CÉntum

pli Dei tui; dabis de regali gazophylacio:

34 Ex

ao. Cum volueris cum fratribus tuis facere : auro, & argen-

ducenu

to , perfice fecundum voluntatem Domini.

]

3 Ex

21, Et ego quidem rex Artaxerxes praecepi cuftodibus the-

hi dUCen

d

faurorum Syriae, & Phoenicis, ut quzecumque fcripíerit Eídras

36 Ex

facerdos, & le&or legis Domini, diligenter detur ei, ufque

ad argenu talenta centum ümlhter & auri:

3. E

Blnta

Et

Bl 7

-

CAPU T.VII.

:

633

XETXIS

:22. Et ufque' ad frumenti modios.centum, & vini ampho-

MTXC

E

ras centum, & alia quaecumque abundant fine taxatione.

ujus

* 24. Omma fecundum legem Dei fiant Deo altiffimo , nefor-

te exurgat ira in regno regis ; & filiorum ejus.

1s Do

24.' Vobis atitem dicitur, ut omnibus facerdatïbus, & Le-

vitis, & facris cantorlbus, & fervis templi, & fcribis temph

d

j eis,

hujus:

Tacer«

2s. Nullum trlbutum, neque ulla alia md:&lo 1rrogetur,

tecum

nec habeat quifquam poteftatem objicere eis quidquam. -

26. Tu autem, Efdra, fecundum fapientiam Dei , confti-

-ptofi--

tue judices , & arbitros in totaSyria, & Phoenice: & omnes;

conü

quilegem Dei tui non noverunt, doce:

27. Ut quotquot tranfgreffi fuerint legem diligenter ple-

m,&

Lantur, five morte, five crucmtu, five etlam pecuniae mul-

&atlone , vel ábdu&ione.

jl 60

28. Et dixit Efdras fcriba: Benedi&us Deus patrum noftro-

uod in

rum, qui dedit hánc voluntatem in cor regls clarificare do-

-aíalem

mum fuam , quze eft in Jerufalem:

29. Et me honorificavit in confpe&tu regls, & confïllarlo.

Jomini

rum, & dmicorum , & purpuratorum ejus.

UIf »

30 Et ego conftans animo factus fum fecundum opitulatio-

& que

nem Domini Dei mei: & congregaw ex Ifrael v1ros, ut iïrnul

afcenderent mecum.

X

ni iplo-

41. Et hi funt praepofiti fecundum fuas patnas, & prmmpa-

tus portionales eorum, qui mecum afcenderunt de. Babylo-

g facete

m pfæ

nia in regno Artaxerxis.

32. Et ex filiis Phares, Gerfomus : ex filiis Siemarith , A-

menus filiorum David, Acchus filius Sceciliz:

domus

43. Ex filiis Phares, Zacharias , & cum eo reverfi funt vi-

ri centum qumquagmta

età te

34. Ex filiis ductoris Moabilionis Zaræ1

& cum 1pfo viri

ducenti quinquaginta:

argen

;;. Ex filiis Zacheeus, Jechonias Zecholel, & cum xpfo v1-

ri ducenti quinquaginta:

nbus t

36. Ex filiis Sala, Maafias Gothohæ, & cum lpfo viri fe-

a RAGIGS

pruaginta:

-170(10

| 57. Exfiliis Saphatlæ ; Zarlas Micheli, &cum ipfo viri o&o-

inta:

"

Bili; Tom. VIII.

Llll

38. Ex

p E

634

LIBRI III ESDR]E

38. Ex filiis Job Abdlas ]eheh, & cum ipfo viri ducenu

$ E

duodecxm :

fecundu

39. Ex filiis Bamæ, Salimoth, ühus Jofaphlæ & cumxp-

fatti fun

fo viri centum fexaginta:

f E

40. Ex filiis Beer, Zacharias uebel, & cum 1pfo viri du-

pli viros

centi o&Qo:

fratribu:

41. Ex filiis Ezead, Joannes Eccetan, & cum ipfo viri cen-

tum decem:

& E

ia dom

42. Ex filiis Adomcam ipfis poftremis, & haec funt nomi-

& princ

naeorum: Eliphalam filius Gebel; & SemeJas, & cum lpfo

m

viri feptuaginta.

T m E

-quinqu

43. Et congregavi eos ad Huwum .qui dicitur Th1a &me-

lentà cer

tati fuimus illic triduo, & recognovi eos.

$9. Bt

'44. Et ex filiis facerdotum & Levitarum non inveni xlhc.

0no T.

. Et mifi ad Eleazarum , & Eccelon , & Mafmam , &

dentia

Maloban

& Enaathan, & Samea, & Jorlbum Nathan , En-

Z

$0. Et

Vagam,

achariam , & Mofolamum, 1pfos du&ores , & pe-

fanta, &

Titos:

noftrorur

46. Et dixi els, ut venirent ad Loddeum qui erat apud

6 V1

locum gaZophylacii.

poit iis, d

47. Et raandavi eis, ut dicerent Loddeo, & fratribus ejus,

lragl, i

& illis, qui erant in gazophylacio , ut mitterent nobis eos,

ó1. R£

qui facerdotio fungerentur in domo Domidi Dei noftri:

.48. Et adduxerunt nobis fecundum manum validam Domi-

ü'fena

ni Dei noftri viros peritos: ex filiis Moholi, filii Levi, filii

Omini,

62 Etl

Iírael, Sebeblan & filios, & fratres, qui erant decem , &

prlmlj uf(

o&o

63 Etc

49. Asbiam, & Amm ex filiis ühorum Chananæl ; & filii

eorum viri viginti.

eratüm 3

& noftr

$o. Etex his, qui templo ferviebant ; quos dedit Davxd

6,. Et

& ipfi principes ad, operationem. Levitis templo ferv:entlum,

ducenti viginti :

Omnia nomina fignificata funt in fcripturis..

'PESJOfadï

« St. Et vovi illic jejunium juvenibus in confpe&u Dei, ut

d nllmen

quaererem ab eo bonum iter nobis, & qui nobifcum eranb, &

ï Etf

filiis, & pecoribus, propter infidias.

52. Erubui enim petere a re

e pedites, & equites in co-

mitatu , tutelae gratia, contra adverfarios noftros.

aTleïes 0&(

$3- D1x1mus enim regi, quoniam virtus Domini erit cum

$]. Agn

t

pto falm

eis qux mqu1runt eum in omni affe&u.

. 34. Kt

"& Te|

CAPUT V.

635

:EQti'-

: 54.:*Etïiterum deprecati fumus Dominum Deum noftrum

". fecundum hzec: quem

*

;X proPitium' habuimus; & compotes -

1ip

fatti füumus Deo n

ro.

—

/

$*. Et feparavi ex plebis p

ræp.oiïtis , & facerdotibus vte;m-'

t

pli viros duodecim, & Sedebiam, & Afan

fratribus eorum viros decem:

am-, &chm eis ex.

Cn

$6. Et appendi eis aurum, & argentum, & vafa facerdota-

lia domus Dei noftri, quze donaverat rex, & confiliarii ejus,.

yomi. -

)

B

& pri

ncipes, & omnis Ifrael.

E

"Et cum appendiffem, tradidi argenti talenta centum

" .quinquag

Vme

inta, & vafa argentea talentorum centum, & auri ta-

lenta centum,

$8. Etvaforum aureorum

fepties viginti, & vafa zerea de

iiHic. i

- .bono aeramento fplenden

X

A

tia ; dupdegim, auri fpec,igm red-

n)/& 3

dentia.

,E

$9. Et dixieis: Et vos fan&ti eft

is Dominb, &., vafa funf

& pe

| fan&ta, & aurum, & argentum votum eft Domino Deo patrum

noftrorum.

-60. Vigilate, & cuftodite , donec tradatis ex plebis prae-

a

pofitis, & facerdotibus, & Levitis, & principibus civitatum

$6JUS

|J lírael

; in Jerufalem in paftophorio domus Dei noftri.

; 005

61. Ec hi, qui fufceperunt facerdotes , & Levitee aurum,

& ar

5

gentum, & vafa,'intulemnt ia Jerufalem m templqm

Dori

Domini.

*

f

.. 62. Et promovimus a fluvio

'Thia, die ducdä-cäma menfis

s

erufalem.

Im)&

primi, ufquequo introivimus in

i

63. Et cum fa£&tus fuiffet tertius d

.

ies, quartaautem die pbn--

deratum aurum, & arg

entum traditum eft in do

& fii

mo Domini

Dei noftri Marimoth filio. Jori facerdoti:

*

Jid ;

64. Et cum ipfo erat Eleazar filius Ph

inees: & erant cum

ntium,

ipfis Jofadus filius Jefu , & Medias, & Banni filius Levitac :

:

(otis

ad numerum, & ad pondus univerfa.

[]

:

65. Et fcriptum eft pondus ipforum ea

dem hora.

3

Jon u

ifls

66. Qui autem venerunt ex captivitate ; obtulerunt facrifi-

cium Domino Deo Ifírael,

- tauros duodecim pro omni lf;*ge'l,

arietes o&toginta fex:

.

67. Agnos feptuagi

nta duos, hircos pro pebcato"duodecim,

| & pro falute vaccas duodecim , omnia in facrificium Domini.

E

egis

68.Et relegerunt praecepta r

L

[

quyali*bus, difpenfato.;'jbus "

2

)P

9

RE

d*

636

LIBR I'*-*Ili,. ESTD R E

& fübregulis -Coele

f

y

Ü.

yrise , & Phoenicis ; & honori'fïc'averunt "

gentem, & templum Domini.

P

r

de

69. Et confummatis his, acceffe

runt 'adu me præ.pofït'i ,:—.dig-

len.

centes: Non fegregaverunt

genus Ifrge!, & prindipesg & fa-

EUA

cerdotes, & Levitee:

*

: grelfie

7o. Et alienigence gentes

5

, & nationes terrze, immunditias

Tüm tu

fuas.a Chanangis, & Hetheeis, & Pherezaeis

; & Jebufseis, &

i 84']

Moabitis,.& JEgyptiis, & Idumzaeis:

*

. haredi

71. Conjuncti enim funt filiabus eorum & ipfi

, &iii ew)

* genani

rum;:& miftum eft femen SanCtum alienigenis gentibus ter-

LÀ

tàm ii

T

3

ab initio ipfius regni.

; participes erant praepofiti, & magiftratu-s iniqu-itatis eju;

s. !

- filias eo

-/72. Et mox üt aud

ivi ifta, confcidi Veüimeritg & -facräfh

06 F

£unicam: & lacerans ca

pillos ca..pi/tis,x & barbarp—, fedi .dqlens $

:

1 re) Ut ]

& maeftus.

temdift

. 3. Et convenerunt , quotquot tunc movebantu

rin 'ver'b(()

a. E

Domini Dei Ifrael, ad me lugentem fuper iniquitatem iftam

:

Doftra g

& fedebam triftis ufque ad facrificium vefpertinum.

$3. E

. 74. Et Confurgens a jejunio, coníciffa habens veftimenta,

hus trar

& facram tunicam

; inge*niculans, & »extxendeps manus ad Dc,)-.

*

alletiger

minum,.

89. N

,: 15. Dicebam : Do

E

ante faciem tuam.

ming?, cpnfufüs fum , & reye;ifus þix'ur-n-

-

iDquat

t :9o.Di

76. Peccata enim no

fira rhu'l-tqiplwicata funt fuper capita

nq;-

Ítra, & iniquitates noftrae exaltatze funt ufque ad coelum.

le ufqu

77. Quoniam a temporibus patrum noftrorum fumus in ma

A N

gno peccato ufque ad diem hunc.:

:;49. Et propter peccata noflra,

& pätrum xno'&þrö—rurh , fu-

EE

p Uatüs n

mus traditi cum fratribus noftris, & cum facerdotibus noftris;

tutba ma

regibus terrze in gladium, & captivitatem

S

cum confufione ufque in hodiernum diem.

z

,& deprædatiqpemä

H

: Culee, lj

]

95 F

19. Et nunc quantum eft hoc, quod contigit no

bis-mifete

cordia abs tej Domine Deus, & relin

D

i

r Y

nomen in locum fanttificationis tuae:

que nobis .radicem ,&

*

! Ms

x

«.8o. Detegere luminare noftrum in domo Domini D

ei no—

94. Ftt

ftri, dare nobis cibum in omni tempore:fervitutis noftrae.

E

I'ändUm

; CXalleni

gr. Et cum ferviremus non fuimus derelicti a Domino Deo

pe

noftro: fed conftituit nos

L:j

* Siq

É

in gratia; P?nens nobis reges Per-

f;rum dare gjbum.. :

y

-

DAPUT-VvUL

637

fünt

.1:92; Et elarificare templum Domini Dei noftri ; & zedifica-

re deferta Sion,

lem.

.d*a're nobig itabilitatgm in Judzea, & Jeruía-

(

.. 83. Etn

ühc quididicimus b Demin-e , 'habenteks hzec ? Tranf-

z

greífi enim fumus praecepta tua,-

quae dedifti in manus puero-

lióas -

rum tuorum prophetarum,

94. Dicens. Quoniam terra j in :qu*am introiftis poffidere

di

haereditatem ejus, terra polluta eft coinquinationibus alieni-

»

"

M

gs

narum terree, & immunditiæ il»loruml r»epl'.ekvgjrþqt eamtof

d2

tam immunditia fua.

peus

gs. Et.nunc filias veftras non con

juugetis filiis ,eo;fum " &

filias eorum non accipietis filiis veftris. :

?

n

86. Et non inquiretis pacem habere cum

illis omni tempo-

re, ut invalefcentes manducetis optima terre, & her

-

editaj

plens,

tem diftribuatis filiis veftris ufque in eevum.

.

t

Iveïbö' '

87. Et qu& contingunt nobis, omnia

fiunt propter oper

lüam j

roftra maligna, & magna peccata noftra.

L

*

93. Et dedifti nobis talem radicem,

& rurfum reverfi fü:

nehtaa

mus tranfg

redilegitima tua, uti co.mifcere.mu? immunditiæ

dDo -

alienigenarum gentium terrae hujus.

89. Nonne irafceris nobis perdere nos ,

quoadufqüe non

]s fut

relinquatur radix, & nomen noftrum ?

: go. Domine Deus Iírael , verax es.

, s

Dereli&a &ft*',eninj rä?

dix ufque in hodiernum diem.

x;ita"no-,;

eé&tu tuoin ini

]i

]

- gr, Ecce, nunc fumus in confp

quitat'ibus-.-i)q;f

firis. , Non eft enim adhuc ftare ante te in his.

3

-

5 in»m?lf :

2.

t cum adorando confiteretur Efdras fl

:

:

ens , humi p.ro:

ftratus ante templum congregati funt ante eum ex Jerufalem

Iff] f!l'

turba magna valde, viri, & mulieres, & juvenes , & juven-

nl

cule. Fletus enim erat magnus in ipfa multitudine.

xtionema

» Et cum clamaffet Jechonias Jeheli ex filiis Iírae

l, dixit

;f ety

Eídree: Nos in Dominum peccavimus , quod collocavimus

nobis in matrimonium mulieresalienigenas ex gentibus terrae.

Cem»

- g4. Et nunc es fuper omnem Iírael. In his ergo fit jus-

jurandum a-Domino , expellere omnes uxores noftras , que

pa t*

jl

:

ex alienigenis funt cum filiis earum.

L

95. Sicut tibi decretum eft a maj

anDO

-oa*ib»z;s- fecun-dux!p -ægeg

Domi—ni exurgegs*e:ä;gllicav.

-EHY

ten d

pH

2-

ä s

"

638

L x-,Bv RITIL ESDR E

.. 96. Ad te enim

:

'A* ;þ& t0n p

riliter fac.

fpe&at ngex.gKOtium':' & nos fte.c;'.t;im fumus: vi. -

i

: wnius die

Ya. Stt

.97. Et exurgens Efdras adjuravit pr

inCi.pes facerdotum, &

Levitas, & o

P

- jahabitan

mnjem Ifragl, -facerg fecundvum hec; & juräye-ïg

-

r unt;

$s

J i judes

( CA PU T I'X;þ

;

d Jo

-T gennt fe

yubentur äbiz'beie ,üxöæ?es .alien)'äena; €un filiis ,

G

| fä?en/äntur ,K

fimul cot

qui ex Jacerdotibus , ac. Levitis jun&i illis erant. — Efdras legit

:

imi coram populo : quibus

- ex captivi

'* -legem Dom

y perathis , jubentur -

I6. Et.

ut ad propria

digrejfi , letum diem

: APE 3

agant.

- de ptrib

| lunio me

T exurgens ifdras ab ante atrium tem

pl , abiit pao-

u Et.

:

phorium Jonathae filii Nafabi , *

alienipen;

2. Et hofpitatus illic non guftavit -

s

bit, füper iniquitatem multitudinis:

p;anem , nec aquam bl-

s

23

[ 3 Ienigen:

.. 8. Et fa&ta eit praedicatio in omni Judzea, & in Jerufalem

I9 Fx

omnibus, qui erant ex captivitate in Jerufalem congregati :

- & Fliozg

.4. Ut quicumque non ocurrerit biduo, vel triduo diei,

fecundum judicium affidentium feniorum, tollerentur facul-

: d litand

tates fi

3r. Et.

tis- *

uae, & ipfe alienus judiöaretu-r ä*njultitudige;captiyita-

2

L Auars,

- $. Et congregati funt omnes, qui erant ex tribu ]üdar, &

22- Et 'l

Benjamin in tribus diebus in

[ /fo, q

dies menfis vigefimus.

/

Jerufkal-'e—m : hic menfis eít nqnu;"'-,

6. Et fedit omnis multi

t

3 E

udo in area templi , fremen.tïf? pro-

ZON

pter hyemem praefentem.

:

54. E

. 4. Et exurgens Efdras,

dixit illis : VOS inique feciftis col-

locantes vobis in mat

r

/

35. Ft(

imonium uxores alienigenas, ut adde-

26, gt

retis ad peccata Ifrael.

dias

&)

- g. Et nunc date confeífionem

BUIPIS

Deo patrum noftrorum.

; & . mggniücentïam D*omïi'x?d

. Ft.

:9. Et perficite voluntatem i

lüs

terree, & ab uxoribus alienigenis..

pfius, & difcïe,dit?-la' "'geiltiïbps

1&]0

. 106. Et clamavit omnis multitudo

SEI(

; & dixerunt voce m agna:

&

r mo

Sicut dixifti, faciemus.

2

In

20 Etg

n.i -:Se,d quoniam mu'Ititudo'

| agna eft & tgmpüs hy*beräum;

Emeu&

/

CAPUT IX-

656

U$: Vl«

& non poäumus infubfidiati ftare: & hoc opus non Y eft nobis

unius diei , neque bidui:

multum enim in his peccavimus:

um, &

2. Stent preepofiti multitudinis, & omnes qui nobiícum

Juriyee

inhabitant , & quotquot habent uxores apud fe alienigenas,

15. Et afï'xftant accepto tempore ex omni loco presbyteri,

& ]udlces, usquequo-folvant iram Domini negotii hujus.

I4. Jonathas autem filius Ezeli, & Ozias Thecam fuíce-

perunt fecundum hzec : & Boforamus, & Levis, & Sabbathæus

fntr,

fimul cooperati funt cum illis.

às li

1$. Et fteterunt fecundum haec omnia muverü 3 qul erant

/

llf

ex captivitate.

16. Et elegit fibi viros Efdras facerdos, p11nc1pes magnos

de patribus eorum fecundum nomina

& confederunt novi-

lunio menfis decimi examinare negotium iftud.

17. Et determinatum eft de viris , qui habebant. uxores

i

alienigenas usque ad neomeniam primi menfis :

yJam bl

18. Ft mventl funt ex facerdotibus permifti, qui habebant

. alienigenas uxores.

f

rufalem

IQg. Ex filiis Tefu fihl ]ofedec, & fratribus eJus : Ma

feas *

egatl ;

2& Eliozerus, & Joribus & Joadeus,.

.2o. Etinjecerunt manus, ut expellerent uxores fuas : &

) diel,

rfacu-

ad litandum in exorationem , & arietem pro 1gnorantla fua..

or. Et ex filiis Semmeri: Mafeas, & Effes, &

Ieelech

piua

Azarias.

22. Et ex filiis Fofere : Limofias, Hlfmaems, & Nathanee,

d &

20205

jJuftio ,. Reddus, &

'Thalfas..

23. Et ex Levitis :

Jorabdus, & Semels, & Colnis; & Ca-

litas , & Fa&teas, & Colvas, &Elionas.

es, pro

4 Et ex facris cantoribus Eliafib Zaccarus.

25. Etex oftiariis : Salumus, & 'Tolbanes.

fhs col

26. Et ex Ifrael :

ex filiis Foro: Ozi, «& Remias, & GeT-

t dee'

dias, & Melchias , & Michelus, Eleazarus,]]ammeblas, &

Bannas.

Domlll0

27. Et ex fllus Jolaman : Chamas, & Zachar:as, & Jerre-

lus, & Joddius: & Erimoth , & Helias.

gentlbus

28. Et ex filiis Zathoim : Ehadas., & Liafumus » Zochias,

& Larimoth ; & Zabdis, & 'Tebedias.

: maglla-

29. Et ex Hlus Zebes : Joannes,; & Amamas, & Zabd:as,

& Emeus.

;ernun

30. Et

1

À

640

LIBRI HI. ESDRE

4o. Et ex x filiis Banni :

Olamus, & Maluchus, & ]eddeus

benedixi

& Jafub, & Azabus, & TJerimoth.

[ omipo te

j31T. Et ex filiis Addln Naathus ,. & Moofaas & Caleus, &

[oap Ea

Raanas, Maafeas, Mathathlas, & Befeel, & Bonnus »& Ma-.

fum mani

naffes.

4&. [ef

'32. Et ex filiis Nuae :

Noneas, & Afeas, & Melchlas j &

cubus, &

Sameas & Simon, & Benjamin , & Malchus ) & Marras,

; & Amnio

. Et ex filiis Afom : Carlaneus, Mathathlas, & Banmzs:,g

49. QUI

"& Ehphalach & Manaffes & Semei.

?

: lx legen

34. Etex ülns Baunis Ieremlas, & Mohadias , & Abramus,

gebant lt

& Johel,

& Baneas, & Pelias,

& Jonass, & Marimoth &

- fo Et«

Kliafib , '& Mathaneus, & Eliafis, & Orizas ,& Dlelus, &

vms, qui

Semedlus, & Zambris, & Jofephus.

-St. Dic

35. Et ex filiis Nobei: Idelus, & Mathathias, & Sabadus,g

ant Cüm ;

&Zecheda Sedmi , & Jeffei, Baneas.

fa. Et(

36. Omnes ifti conjunxerunt fibi uxores ahenlgenas, &dle

miferunt eas cum filiis.

qu&que, (

Qm 20n [

. Et inhabitaverunt facerdotes & Lev1tæ & qln erant ex

Ifrael, in Jeruíalem, & in tota una régione, novilunio men-

53 Sänk

- Et erant filii Hfrael in commorationibus fuis.-

K

omi

- fis feptimi:

-M RL

38. Et congregata eft omnismultitudo fimul in aream, quæ

Dles hic fa

elt ab Oriente portee. facrae ;

E 55 Ea

-39. Et dixerunt Eídra& pontziia, & le&ori : ut afferret -

d

legem Moyfi, qus tradita eft à Domino Deo Ifrael.

dT€ my

49. Etattulit Efdras Pontifexlegem omni multitudini eorum

g lfice eni

.à viro usque ad mulierem, & omnibus facerdotibus , audlre

36. Eter

- fitiam, fec

. legem novilunio menfis feptnm

4I. Et legebat in areay quae eft ante- facram portam temph,

a prima luce ufque ad vefperam, coram viris ; & muhenbus.

L

Et dederunt omnes fenfum ad legem.

1

42. Et ftetit Efídras facerdos, & Ie&or Iegls fuper Ilgneum

tribunal, quod fabricatum er at.

43. Et fteterunt ad eum Mathathias, & Samus, Anamas,

Mlmtur E/

Azarias, Urias, .Ezechias,& Balfamus ad dexteram :

4. Et ad fimftram Faldeus, Mifael, Malachias, Abuühas,

Ier

Sabus, Nabadias, & Zacharias.

45. Et affumpfit Efdras librum coram omni multltudlne'

I

fel,

raefidebat enim in gloria in confpe&tu omnium.

46 Et cum abfolv:iïet legem , omnes erecti ;&eteruntæ &

zTi&, fl

-bene-

omh) üh]

s

li, 5

cprTix

641

dens,.

benedixit Efdras Dominum Deum aliiffimum, Deum Sabaoth

omnipotentem.

^

u, &

.47. Et refpon

dit omnis populus.: Amen. 'Et elevatis fur-

&Me

fum manibus procidentes in terram , adoraverunt Dominum.

8. Tefus, & Banaeus, & Sarebias, &

a, t

cubus, & Sabbathzeus, & Calithes, & Azarias, & Joradus ,

[23,

j

; & Ananias, & Philias . Levitae.

*

*

ni, & in multitudíne lege-

"

49. Qui docebant legem Domi

bantlegem Domini, &

J

praeferebant finguli eos, qui f«inte'lli-

»ramus,-;

gebant lectionem

.

$0. Et dixit At

harathes Efdro pontifici, & le&ori, & Le-

vitis, qui docebant multitudinem.

lus, U

^

sr. Dicens : Dies hic fan&us eft Domino.

:

Et vomri'es fle-

bant cum audiffent legem.

tbadus;ïïi

$2. Et dixit Eídras: Digreífi ergo. man

ducate pingu'imma'

quaeque, & bibite dulciífima quaeque ; & mittite munera his,

ä) &i ;

qui non habent.

^

*

m.eft hic dies Domini , & n

er—.arïf "T

$3. San&us enl

olite moefti ef-

pm

J:

fe.. Dominus enim clarificabit vos.

.

*

JIs.

"

--$4. Et Levitae denuntiabant in pu

blico omnibus,

: dicentes:

Dies hic fan&tus eft, nolite moefti effe.

n

,,- , :

ss. Etabierunt omnes manducare, & bibere, & epulari,

& dare munera his, qui non habebant, ut epularentur. Ma-

d

gnifice enim funt exaltati verbis, quibus edo£&ti funt.

.

'ifeovl'umyi,,

56. Et congregati

funt univerfi in TJerufalem celebrare le-

L d

ti;iam, fecundum teitamentum Domini Dei Iírael.

yfempl:

ER ESDRJE IV.-

Jiéribi 4.

,'LIB

CAPUT PRIMUM.

*

[ikgnellmþ 3

a Domino , dnulta ingratis Studeis exbibi

D Mittz'tur Efdras

,' il4 fe

n

— feficia. exprobraturus.

Ibef

;buiïhïsa

.

Evzï'ärake proþhetæ fecundus , filii Sai*e'i'," filii Aza-

L

rei,

fiiii Helcizejfilii Sadanize,filii Sadoch,jfilii Achitob,

2. Filii Ac

him , fiii Phinees, filii Heli, filii Ame-

jmótt*

rie, fili

i Afiel, filii Marimoth,, filii Arna, filii Ozise, filii

E

filii Abifei, filii Phinees, filii Eleazar,

fufl

; Blbl.- Tomo VIII'

Mmmm

4. Filii

À bene- '4

642

LIBRTJUV ESDRE

;

4. Filii Aaron ex tribu Levi, qui fuit captivus in regrone

a0. N

* m hatur

j Medorum, in regno Artaxerxis regis Perfarum.

*

4. Et fattum eft verbum Domini ad me, dicens:

a. D

,& filis.

&Philif

$. Vade, & nuntia populo meo facinora rpforu

eorum mlquzïates, quas in me admlferunt, ut nunuent filus

dicit Do

lïorum' .

9H

Ob—

1 flum

6. Quia peccata parentum 1pforum in illis creverunt

h3

-

lltl enim mei facrificaverunt diis alienis.

Weum,

"- Nonne ego eduxi eos de terra ZEgypti, de domo ferv1-

25 N

tuus ? Tpfi autem irritaverunt me, & confilia mea fpreverunt..

: gnunini

8. Tuautem excute comam capltls tui,

& projice omnia.

A Q

mala fuperillos: quoniam non obemerunt legi meg.

Popu-

feram Tme

lus autem eftindifciplinatus.

jantleg

9. Ufquequo e€os fuftinebo , quibus tanta beneüma contuli?

2$. Q

1o. Reges multos propter eos fuübverti : Pharaonem cum

F Petentibi

pueris fuis, & omnem exercitum ejus percuffi.

26. Ou

11. Omnes gentes a facie eorum perdidi, & in Oriente pro-

* Cülaftis e

vinciarum duarum populos' Tyri & Sldoms dlfïïpaw & omnes-

[ funtadc

adverfarlos eorum interfeci.

27. Noi

12. Tu vero loquere ad 2955 dlcens : Haec dicit Doml-

mlllllS.

nus ;

28 H

3. Nempe ego vos per mare tranfmeavi, & plateas vobis

Vl: ut pa

1n1tlo munitas exhibui ; 3 ducem vobis'dedi Moyfen, & Aaron

[ lum

facerdotem :

29. Ut

I4. Lucem vobis per columnam ïgmg praeftiti, &magna mi-

VO$ mihj j

rab1lla fec1 in vobis: vOs autem mei obliti eihs d1c1t Doml-

30. It

nus

0 altem.

14j. Hzec dicit Dominus ommpotens Coturnix vobis in f'1 gno

31' Obl«

fuit, caftra vobisad tutelam dedi ,

& illic murmurattis :

1 VODis

16. Etnontriumphaftisin nomine meo de perditione inimico-

lones Te

rum veftrorum, fed adhuc nünc ufque murmuraftis.

L

^17. Ubi funit beneücra, qua preeftiti vobis ? Nonne in defer-.

Titerfecitt

to cum efuriretis, proclamaftisad me,

fNqUram

.x8. Dicentes: Utquid nosin defertumlftudadduxüh mter—

3. Hax

flcere nos? melius nobis fuerat ferv1re Zgyptis, quam morï

tojic

in deferto hoc.

19. Ego dolui gemitus veftros , & dedl Vob1s mannain efcam.

. Ef

T& 1

Panem Angelorum manducaftls.

Tünt

Bl

-

J

g*

EE

50. NoRn-

-

C "A.P UT I

643

N

ao Nonne cum' fitiretis, petram excidi, & Huxemæ agluæ

:giqne '

in faturitate ? propter zeftus foliis arborum vos texi.

-21. Divifi vobis terraspingues : Chananaeos, & Pherezoos,

li

& Philifthzeos a facie veftraprojeci: quid faciam vo

ä

dicit Dominus?

-

bis adhuc ,

1tflliislk;»k

22. Hsec dicit Domin

us omnipotens: In deferto ;c'umlefï'etiïs

* Ob.

in flumine Amorrhæo finentes . & blafphemanþes nomen

.

.33. Non 1g

nem vobis pró blafphemiis ded

i

(

i, fed mittens li-

'etüfit,

gnum in aquam , dulce feci flumen.

of -

- 28

uid tibifaciam, Tacob ?..No

*

luifti obedire Judà. "Trans-

Pqpu-* ]

feram me adaliasgentes, & dabo eis nomen

meum, ut cufto-

diantlegitimamea. -

-

:

dereliquiftis, & ego vos derelinquam.

ontuli!

25. Quoniam me

Petentibusvobisame mifericordiam , non miferebor.

*m Cua :

26. Quando invocabitis me , ego non exaudiam vos. Ma-

nte pro^

culaftis enim manus veftras fanguine; & pedes» veftri impigri

funt ad committenda homicidia.:

V omoa

.27. Non quafi me'dereliquiüis*s

fed vos ipfos , digit Do-

minus.

! Don)i';*

d

