
V u- .

E iis autem, quzse idolis facrificantur, f—cimus/quia omnes

l, bere.

w'i )/

,

LI

ficat.

Ícientiam habemus. S,cientig infiat, charitas vero ædl-

s vivit

*

2. Si quis autem

fe exiftimat fcire aliqüid,fnondum cogn'04 :

| tamum

vit, quemadmodum oporteat eum ífcire.

3 Si quis autem diligit Deum, hic cognitus eft ab eo.. -

j meüm

. 4. De eícis autem, qua idolis immolantur, ícimus, quia.

ibeam,

f1i unus.

nihil eft idolum inv'mundo, & quod nuilus 'eü Deus, ni

Y

21

s.Nam

3 í

'ABUT

1

| E

féc mo-

D

ME us , 7:?& idolis faerifécantur- )

Q. 4f qt;;.c um fe exiflimat fcire ,

fecus fa-

Carnibus, & aliis hujusmodi..

€c.). ld eft, qui putans fe aliquid

Scimas. ) Quod fcilicet. immolata

fcire inde inflatur , ne&tum Icit quis.

t.

idolis ab alis cibis non' differant, nec

fit finis , ufus & modus fcientiz , vi-

Ccilicet

plus habeant nuininis aut religionis.

delicet ut per fcientiam ne fuperbias,

Wa omncs.) Bene & plene in fide

profis quibus poffis, nemini obfis,

), Ciyca

Chritti inftituti.

neminem fcandalizes, & fic a Deo

Scienttam. ) id eft, fufficientem ze-

agnofcaris & -ameris, ut fequitur,

I

rum Chriftianarum cognitionem, ' ex

3- 91 quis autem diligit Deum.) Et

'evi:

qua fcimus idolothyta rem eife indit-

propter Deum proximum, bt eum

E

ferentem.

idolothytorum efu, aliave re n

Qü

, Scientiainflar. ) Quafi dicat, fcien-

fcandalizet, fed xdificet.

? fï;tu

ic

tia ifthzc veftra, qua fcitis idola ni-

- Hic cognitus eff a5.e2, ) Id eft, h

i

hil effe, & confequenter licitum etfe

a Deo approbatus & dilectus eft ; in

idolothytis vefci , iisque vefcimini cum

hujüs fcientia complacitu.a eft Deo..

et ma-

fcandalo ignorantium hóc: hec, in-

4- De efcts amtem , é1c. ) Quafi diQ

1 yiro.

[

quam , Ícientia facit vos fuperbire

cat,igitur, ut ad propofitam qu«x-

contra ipnorantes, eosque defpicere.

ftionem redeam , que de. ufu eorum,

f;lerifc

Charitas vero adifcat.. ) Scilicet in-

quz idolis immolantur, inftituta eft.

Eüg'ut.

firmos & ignaros, ut eos in fide

Scmus , quia mibil eff idolum 1n

pietate Chriftiana contineat & pro-

N

mundo.) - Nemo noftrum ignorat ido-

moveat. Hoc enim fignificat e45/fea-

lum nihil efle in rerum natura, id eft,

Chr-

re , fcilicet proximos ad falutem pro-

non eft id, quod exiftimatur, & quod

movere, cui e.contrario opponitur.

reprefentat ; quia hnihil veri numinis

10

fcandali peccatam, quo proximus de-

illi fibeft; nullus enim alius Deus eft

] Dli

ftruitur ,

hoc eft damno falutis .'af-) :

preter unum ver

ydom

Í

ficitur.

colimus.

um D)'ewvïj, quem nos

ge

P

.. Bibl, cum cæm? Mergär& Tom. V*JIII.JV i

E

-

-

114

EPISTOLA I. B. PAULI AD. CORINTHIOS

$- Nam etfi funt, qui dicantur du, five in coelo; üve m

n

terra ( fiquidem funt dii multi, & domini multi.)

tiam €

. 6. Nobis tamen unus Deus Pater ex quo omnià, & nos in

1j

illum : & unus Dominus Jefus Chriüus s per quem omnia, &

mand

*

»

p

nos per ipfgm.

ligem,

7. Sed non in omnibus eft fcxentla.

deam autem cum

confcientia, usque nunc idoli, quafi idolothytum manducant:

& confc1ent1a ipforum cum fit infirma, polluitur.

Iw 4

8. Efca autem nos non commendat Deo.

Neque enim fi -

tii 0f

d ni

manducaverimus, abundabimus : neque fi noa manducaverl-

mus, deficiemus.

Jhres

-9. Videte autem ne forte haec llcentla veftra offendlculum

*

t

fiat infirmis.

IO. Si enim quis v1der1t eum, qu1 habet fcæntlam, in 1dole

recumbentem: nonne confcientià ejus, cum fit 1nf1rma, ædl-

ficabitur ad manducandum idolothyta?

Rom.

I1. *Et peribit infirmus in tua confc1entla frater,& propter

I-'N(

14 P quem Chriftus mortuus eft ?

eflisin

m Sic

VE

fignacu

Nam e!fl funt ,

qui dicantur dii.)

- Efca astem nos mon cammendat

A Genuhbus ldOlOldtrlS.

Dæo ) Quafi dicat :

idolothytorur ,

UI

-6. Nobàis mmen) Recte fentientibus.

vel aliorum . ciborum efus. .per fe nihil

b

Et.nos im :bn.) In illius fcilicet

acit ad pietatem, qua Deo placeatur.

glorxam & cultum creati fumus. :

Neque enim. ft mandum'vertmm.) ldo-

Ignorans

Per quem omnia.) Faéta funt.

lothyta.

vefei ido

.Et! no$ pev spfum.) Smhcet creati, &

Abundabimus. ) Efcls, & dcliciis

In tua

tiam ;

redempu fumus.

abundablmus quibus alia ranone trm

Vterys,

7. Sed menm ig -ommnibus eff feientia.)

non polïïmus

Jam di&a, quod 1dolum

& 1dolo-

Deffciemus. ) Quafi eodem genere

I2. E

t;hytum nihi] fit.

edulii edere non liceat , llcet 1dolo

ltantes

immolatum non fit.

foo W

Omdam autem cum co:a/äzmtm ta'olt )

Ex confcientia erronea putantes ido-

9. H&c liceniia 'vefrd.) Comeden-

d (irj

lum habere ahquld divinitatis.

di idolothyta.

*

Vi fd&m

Quafí zdolathymm mandscant ) Id eft,

Ojändtcu/um fat mfrmu) Eo mo-

timis em.

cum reverentia , quafi cibus ille ah—

do, quem ftatim explicat.

?o. R

quxd facri hibeat ex eo , quod idolo

IO. Eum; qui haber fcienttam. ) Ido-

1lmum 1

immolatum eft. Vel cum horrore,

lothytum non effe rem facram, aut .

nifi f

quifi efu inficiantur , & polluantur.

rellglofdm

pobitate

^S fio

Et con[ctentia :þfarum eum f toanfr-

In idolio. ) In templo , vel menfa

ma.) Non plene inftructa circa ido-

idolis confecrata.

O eYem

lothyta.

*

JEdifféabitur.) ld eft provocabitur,

T EQ,

Pollajturi) Quia contra confcien-

excutabltur, ut comedat 1dolothyta

tiam aliorum -

uafi facra.

exemplo manducant -

N f at

idolothyta.

II. Es peribir uyfrmx:.) Peccabxt

Á

PeCCimdl

]

/

-

M

-

113

^

"c A P UT vmk»f;'& IX —

ïy.e m

:15 Sic ,au,tem peccantes in fratres, & percutientes confdiän-

3

tiam eorum infix mam, in Chriftum peccatis.

0s in,

ROID,

13. *Qüa propter fi efca fcandalizat fratrem meum : non

ia &

E

manducabo carn

14'21-

B

em in eternum, ne fratrem Bieum Nfcanda-'

p m

lizgm.

CAPUT IX.

ücant:

No,n ;acbiþiebat Paulus xvi&um a Corintbiis; quibus concionalyd?ur,

nim fi

ut omnem amputaret offendiculi occafronem, licet boc fibi fuifje lici-

tum multis probet argumentis : fed in omnem formam [e vertit, quo

cïajferi-'

plures ad Dei cultum adducat : Corintbios exbortando ad imitatio-

kculum

- fiem eorum , qui in fladio currunt , aut. in agone certant :

uumn quoque ait Je domare

j idolo

, æ'di-*

I'NTOn fu1-rn liber? Non fum Apoftofhs * ,-Nyo)n-ne Chrifltxum

topte

Tetum Dominum nóftrum vidi? Nonne opus meum tos

eftis in Domino?

. Sic

ss

2. Et fi aliis non fum Apoftolus, fed tamen vobis fum: nam

fignaculum Apoftolatus mei vos eftis in Domino.

MMMIJI!

me interrogant, haec eft. -

VOTUUS ,

3. Mea de—fen-fllo' apud eos; qui

[ nibil

2

4. Num-

Jaceatul-

ignorans non eiï'e per fe peccatum 1. Oz fum lher?) Non fum Apo-

u;.) ldO'

vefci idolothytis.

"JFfus ?: Quafi dicat : Nonne

p (u;i f ientia.

y Per.&uam f. cien-

mei jurs fum , ut tanquam Chrifti

qdici

tiam, qua tu male, & importune

Apoftolus fumptus & alimenta a vo-

tiorfe fri

uteris.

bis exigere , & accipere poffim ?

P IQ.*Et/þercufientes,.) Id eft fczlhda-

Nenne Chriftum: T. fum Dominum no-

n enel'e

rum vidi ? ) Quafi dicat, hinc pa-

tinodo vulnerantes.

lizantes , & per fcandalum quodam-

ret me effe Apoftolum , quia Chri-

:eF idolO

fïus enïm

Is ChrifÉum Peccati.f.) Chri

ftum vidi, & ab eo ad evangelizan-

fibi fa&m arrogat , quod uni ex mi-

dum miffus fum, At cap. 9. 5

P

"

nimis ejus tactum fuerit. Matth. cap?

cap. 22. 19.

E l:IIO'

25. 40. Rurfum |

ui fcandalizant pro-

Opus meum vos effis. ) Quos epo

ih

per predicationem Chrifto

enul. -

ximum, in Chriftum peccant, quia

j Wo-

Chrifti fabricam, fcilicet proximorum

D. Etff aliis mom [um Apoffolus, E$c.y

ams' ?""

probitatem & .falutem , quam' Chri-

Quuafi dicat, efto, non fim aliis Apo-

ftus fuo ^ fanguine conftruxit, malo

ftolus; at fane negari non poteft ve-

fuo exemplo deftruunt & evertunt.

rum Apoftolum me effe.

'Sigüacu/um Qofolatm' mæi.) "Grece

13. £fca.) Cibus idolo oblatus, &

ocabifur,

carnes immolatz,

TE

eft, Zipeavi , figillum, teftimonium

iolodiya

'Ne fratrem meum [candalizem.) Ne

figillo mutitum. [talice diceremus,

fratri meo 'offendiculum objiciam, &

Vo; ffere la pateute del mto Apoffolato.-

poabi

peccandi pccaüonemfpræbeam.

29 Mea,dfenja Apud eo$, qui me

-

b

.

116

EPISTOLE L. B. PAULI AD CORINTHIOS

4. Num

to- 4

bendi?

quid non habemus poteftaterþ manducandi, & .*bï,'

fcriptà

s. Numquid non habemus poteftatem mulierem forolr'eni

tritant

L

circumducendi , ficut & caeteri Apoftoli,

II

& Cephas ?

€

& fratresx Domi.r;xi,

T05 Cat

.6. Aut ego folus, & Barna

D. !

operandi ?

bas5»-no.q habemus pote&äþem hoi:

tiüs Ro

ey

£

"z. Quis militat fuis ftipendiis umquam

*

.

Quis plantat vi-

ThUS, !

neam, & de fructu e

$ non edit ?

ju

Quis paícit gregem , & de

1*

laCte gregis non manducat ?

;

facrar

8. Num

m hac dico? An cäz Iex-rhæä'.

ticipani

non dicit ?

quid fegundum homine

b

MU

Deut..

9. Scriptum eft enim in lege Mo

Y

fi:* Noh— alli

E

ti&mt, 1

95. 4.

g.abis' OS brövi*

Ilim

trituranti. - Numqvujd de bobus cura eft Deo?

-

p 15- ]

Io. An

lec t

; 5-N18-

*

enterrogant.) quui 'negant, aut du-

acäpiunt , cui milifänt ; ità zquum

qani

bitant me effe Apoftolum, vos eftis

€ft precones Evanäelii; vivere ex Évan-

imnea defenfio ; vos enim oftendens,

o

ia

quos converti ad Chriftum ,. fatis

f

eho: fic vinitor vinez fructibus pa/f

Aluü

Citur,

& paftor la&te gregis fui.

10.0

oftendo me effe Apoftolum.

Numquid fecundum bominem bac

aut.) 1n

putant fenfum- effe, quafi dicat, iis,

dico?) Numquid hzc dico ex huma-

qui vitz mez rationes explorant, hoc

edem f

fere modo

no & carnali affe&tu, tanquam mihi,

tor fper

facere.

, qui fequitur, foleo fatis-

"

meisque commodis confulere volens?

predicat

minime.

Manducandi t$. bibe

An & lex bacnon dicir ?') Nomge

II. Sp

fumptibus veftris.

na':) Scilic,e—et

geicam,

quod dico Scripturz. teftimonio pro-

Carna]

S. Mulierem firorem. ) Chriftianam

:

bare poffum ?

Ia yQu

aliquam. matronam.

9. lz lege Moyfi-)

Deut. cap. 25. 4.

CGircumdnuceudi.) Perea loca, in

titr, 6

quibus Evangelium przdico , exem-

Non alligabis os éovitriturants.) Q uia

D. A

nimirum par eft, ut animalia laboran-

Weft : j

plo Chrifti , .

uem fequebantur mu-

tia comedant.

Utebantur olim bo-

Qaft di

lieres. ei mini

d

rantes de facultatibus

bus ad fruges-pedibus triturandas.

fuis, Luc. cap. g. 3. vide qus ibi

Qui vero tenaciores erant, bobus ora

piendi al

diximus.

'

obli

QUE non !

5

gabant, ne de frugibus, quas-te-

fed omp;

Eratres Domini.) Scilicet Jacobus,

rebant, edere poffent, quod erat in-

Joannes, Judas , -Chrifti confanguinei

clementig :cujusdam , & injuftitie,

& alia i

fecundüm carnem.

,

tlll', quo

quám .lex, inhibet.

10 Qm

Et Cepbhas.

ceps Apo-

Numq4utid de . bo

bzus eura ef Deo ?)

M [

ftolorum.

) Et ipfe Prig

Quafi dicat: precipu: cura Dei in

:6. Hoc eperandi.) ld eft, faciendi

quio, )

hac lege non fuit boum , fed quid,

Ts oce

quod ceteri faciunt, vivendi ex Evan-

altius fpectavit, videlicet n6s, & no-'

Nüt ere]

gelio , & mulierení circumducendi. -

ftri fimiles, qui fumus boves typici ,

7. Quis miltat fuss. ff ubendiis un-

laborantes & triturantes in agro &

At yblo

131 1"

quam? ) Quafíi dicat, ficut par eft

area. Domini , quos ex Evangelio vi-

OPGW

mülites vive;e ftipendiis, qua a duc'g

vere polle volgic fmdicar'e..

,, bfiss

zv

-

CAPUT IX.

I17

"T

tb.,þAn' ,prbpte'r' nos utique hoc dicit ? Näm'p-ropter, nos

.

fcripta funt, quoniam debet in fpe,

torem

4

fru&tus percipiendi.

L]

qui aïgt," flrareþ -É& qui

triturat, in fpe

L. *SSi nos vo

bis fpiritualia femi

navimus, mdägn»urn eít, fi Rom.

omi.ni?

nos carnalia veftra metamus ?

15.27-

emvhoc

12. Si alii poteftatis veftrae participe

s funt, quare non po-

tius nos2 fed non ufi fumus hac poteftate : fed omnia fuftine-

t Vi«

mus, ne quod offendiculum demus Evangelio Chrifti.

13. * Nefcitis, quoniam , qui in facrario operantur, qus de Deut.

,&de

facrario funt, etlunt : &

^

qui alFar.i,defe;*viunt, cum altar»i par- 18. 1.

:x.-hæä

ticipant ?

I4. lta

& Dom;inus' ördi.nþa.vit iis) qui Evängä.liurn 'anfnurjx»-y

"

"4

s bori

tiant, de Evangelio vivere.

fus fum. Non. antem f;clripü

i5. Ego autem nullo horum u

" m

hec, utita fiant in me : bonum eft enim m

4

-—f

evacuet.

ihi magis mori ,

quam ut glqriam mgam quis

æquum

P3

ylvar-

16 Nam

i

Que d? fagraria fent; edunt.) Id eff,

(l

1 Xo.. Qaahiam debet :';: fpe arare 'fq.;;i

sem hu

arat.) Im fpe , id eft ,.cum fpe , mer-

hoftias aut templi. proventus , verbi

x hum

cedemi fperans; ergo-etiam przdica-

gratia, decimas & primitias.

tor fperare poteít alimoniam ex

Er qui altari de[ervsnnt.) 0i T& Üv-

m mill,

FUA

atione.

Afua

yolens'!

predic

c'iacnole meoatopkvorreg , id eft, altar

.i

-RI. Spiritealia.) Do&rinàm Evan-

affifflentes , aut affidentes.

elicam , & Sacramenta.

Cum altarí parti-ipant.) De obla-

Nony

— Carnalia. ) Alimenta ,

& alia 'i'ub'-

tionibus altaris participant,partem ob-

110 pro*

-

fidia , quibus caro, id eft corpus, nu-

latorum accipiendo.

tritur, & fovetur.

I4. 44 6 Dominus ordinavit , &c.)

» 4

I2. Peteflatis veffra.) iEsolag vpoy,

Legimus enim Luc. cap. 1o. 7. 42

;) Quit

eadem autem . domo manete edentes,

Jaborati

id eft ,. juris fui, quod habent in vos;

Jim bo-

quafi. dicat, fi alii,ufi funt jure acci-

bibentes qu& apud ilos funt dignus eff

piendi alimoniam, quod habent in vos,

enim operarius mercede fa.

Similia

aanda

cur non & ego uti poffim ?

habet Matth. cap. Io- num. IO. II.

ohus orà

& I4-

^

uas:te

Sed omnia [uflinemus)) Famem, fitim,

enit i*

& alia incommoda, quz ex eo oriun-

-

^ 15. Nzallo Lhorum üfils ];lm) Nam

tur, quod vobis parcamus , nec jure.

cum e[fem. apud vos && egerem 4 nuli

yuftiitn

noftro utamur alimenta accipiendi. -

onero(us fui , uc—.quibit' m 2. &p. cap.

$

-

Du!)

— Ne quod . offendtculum demus Evan-

II. nutm. 9.

gelio. ) "Ne accipiendo fumptus de-

Ut £t fíat n me.) Ut aliment

a mihi

Da 11

mus occafionem hominibus tenacibus

praftentur.

fed quld

Bonum eff mibi magis.) ld eft, x

)

/&m

Evangelice pradicationis prohibendi

lius mihi eft.

W

aut obloquendi.

1 [yl)lcl ,

13. 1p [acrarío.) In templo.

4

Gloriam meam.) Yn Graco eft , xav-

agto

Operantur. ) Sacris funguntur aut

xupas gloriationem, evangelizandi fci-

gelio d ,

licet fine fumptibus.

'ftibfervitïnt.,Q1t Sacerdotes & Levite.

L.

"

*

118

EPISTOLEE L B. PAULL AD CORINTHIOS

16. Nam fi evangelizavero , non eft mihi,gloria':þnegceffï')tää

w !

Qmribi

enim mihi incumbit: vae enim mihi eft,fi non evangelizavero.

PA

17. Si enim volens hoc ago, mercedem habeo : fi au

23(

Eem in-

—

vitus, difpenfatio mihi credita eft.

epus ef

.24' þ

18. Quae eft ergo merces mea:

Ut Evahgelium prædi-ca-hs,ï'

fine fumptu ponam Evangelium

-

currut

- u; non abutar poteftate mea

*

hendat

in Evangelio.

*

1g. Nam cum

liber effem ex om

ss f

)

nibus, omnium me fe

T?llm :

X

N

abitine

feci, ut plures lucrifacerem.

DL

105 20

20. Et fa&tus fum Judeeis ta

"

mquam Judaeus; ut Judaeos lu-

6

crarer.

i

Ton q|

21. lis, qui füb lege

funt, quafi fub lege effem ('cimä ipfex

non effem fub lege) ut eos, qui fub lege erant, lucrifacerem.

v

forte (

lis, qui fine lege erant, tamquam fine lege effem (cum fine. .

n afacorus

lege Dei non eflem: fed in

crifacerem

monm

lege effem Cþri&i) ut lu

—

Gentile

eos , qui fine lege erant.

22.F a&us :

22. (

Y6. Non. eft. mibi gloria.) Gloriatio.

- Sine [umptu ponaz.

V

mentitn.

Nece/fitas enim mihi sncumbit.) Sci-

annuntiem.

):Sc.jillicet txfadam

l«,mtis 4

licet evangelizandi; ut enim predica-

Ur.niz abutar.) Ut non

.Omlij. Jure j

omnibu

carem Evangelium , injunctum mihi

« poteftate mea utar.

Auguü

eft a Chrifto.

19. Cum liber effen ex omnibus.) ]d

eft, ab omnibus-

Ut nin

d

Va enim mibi eff , ff non e'v4ngeliz4-

obftrictus.

" cxgn nemini eifem -

ve6oc.) $i non evangelizavero manet

edi f

me pena, tanquam divini przcepti

Omnium tamen me fervum fect.) fd

partic

transgrefforem. E

.eft, ad omnii me demifi, etiam ad -

Tibus;

17. Mercedem babeo. ) Mlercedem ,

inopiam & famem , & me omnium.

& bor

-& oloriam eximiam.

infirmitatibus accommodavi.

b

— Difpenfatio mibi credita ef.) 'Tunc

Ut p!:ires lurrifa:erem.) Ut quäm'

[17 117

non.habeo gloram fingularem , fed

plurimos Chrifto ac

VOS facerem.

quirerem ; & fal-

10, 6

qeque pecco, quia fungor otficio meo,

fladi

& facio, quod jubeor, demandatam

2o. Fadus [uz -,ïuäæi:'t.-mquam 70-

quiq

difpenfationem , five adminiftrationem

d«u;.) Quoad quedam, quz tun

Y

In Grezco eft,

ftianz fidci non

c Chri—

DUII ]

Evangelii exercens.

repugnabant.

mium

olxcyou. iav memio'Tupuat, quod Syrus ver-

DI. Lmutri acerem.) Ad Chriftianam

-

Sed

tit: Prafeclura domus mitbi cresita ep ,

fidem adducerem.

& fortaífe fenfüs efle poteft : Non

li: , qui ffne lege cravf.) Gentilibüs,

gnifi

Thium|

confequor eximium meritum , & de-

qui non erant fnbditilegi Moyfaice.

RliOQ1

€us , quale eft Evangelium predican-

Quafr fine dege effcm. ) Quafi natu-

titdi

tiuim, fed modieam aliquam laudem,

ram tantum ducem fequerer , ut Gen-

Br.

n

qualis domeftice rei adxnini&ris, &

tiles faciant, & non legem aliquam

*

Witur

turatoribus debetur.

fcriptam.

d

NT

IS. Su e/f ezgo merces mea?) Exi-

Cum /ïne lege Der »on

Leffine.: $)

L0

iha, & fingularis merces hoc loco

Cum t men revera non vivam fine

lec

e Dei, fed Chrifti le

»

ponitur pro egregio opere mercedis

Io]

gem profï;'e'af-?ï :

Qui

eximig meritorio per metonymiarm.

illique obediam.

d

32

vbgfvrixf

119

&ceffts

52. Fa&usïfu:m infirmisr infirmus, ut infirmos Iücfifaceæm,

l2 V6fO,

Omnibus omnia fa£tus fum , ut omnes facerem falvos,

23. Omnia autem facio

l?em ]t-

u

| propter Evangel

*

ium, ut pa'rti.ce ps

ejus efficiar.

*

.

s quod ii " 'q-ui in ftadio currüht, omnes quidehï

edibang

24. Nefciui

Ite mea

currunt , fed unus accipit bravium

'

hendatis.

»

'?. Sic currite, ut compre-

4$. Omnis autem

,qui in agon& C6ntendi,t, ab omnibus fe

l'erïgm

abfünet: & illi quidem, ut corruptibilem coronam accipian—t;

*

?05 lu-

Tos autem incorruptam.

:

. .26. Ego igitur fic curro

P 005 quaü in incertum: fic p'ugng,v

non quafi aerem verberans *

n ipfe

TOR

27.. Sed caítigo:corpus immeum ,

& in fervitutem redigo : ne

m fine

(ECA-

forte cum aliis praedicaverim, ipfe reprobus efficiar.

Cererm

Eos , .qui ffne lege érant.) ld eft, autvelocitatem corporis impedire pof-

Gentiles.

unt , cujusmodi eft Veneris , aut

Q9. Ommnibus ommiA f4&u£/ fum.)'Nan

quorundam ciborum ufus.

emenriendo , fed compartendo , non ffmn-

lit. corruptibilem coromam accipiant.)

tr;dam

lantis aftu, fed. commiferantis. affettu , .

Premium aliquod temporale, & pe-

u jpre ;

omnibus omnia factus eft Paulus.

[tfa

riturum.

Auguft. epift. 9. & 1g.

Nos anutem incorrnftam.) fd eft, xter-

23. Omnia facio propter Evangelium.)

nam coronam in cclo iis, qui bene

" ) Id

elem

"Ut nimirum fructum predicati Evan-

certaverint , repofitam.

gelii fuo tempore percipiam , & ejus

96. No»x qu4f £m incertum.) Sed cur-

)

particeps efficiar cum aliis predicato-

füm meum, & vite mez rationes a

um ad

ribus ; hoc eft,ut una cum illis affequar

debitum finem dirigo.

:

^

nnim

ea bona, quz promittit Evangelium.

Sic pugno.) mvxrtue, pugilem ago ,

?

Q4. Nefciri,

uod s; , qui 12 ffadio

pugnis certo.

r

P

um

eurrunt.) ldeo

1

ne fumptu evangeli-

Nozx 7uaþ' aerem ver

Lerans.)) de eft,

k fil-

z0, & gener:tim contendo hoc vite

fruftra, & inaniter laborans, fed ho-

ftadium rite decurrere, ne ex iisfim,

ftem verbero, id eft corpus meum.

) 714-

qui quadamtenus quidem currunt, fed

Videtur alludere ad pugillum morem,

non perveniunt ad percip

qui antepugnam virium oftentationem,

(hr-

mium.

4

iendum pre-

brachia ceftibus-armata jactabant , ut

Sed unus' accipit bravium.) Non fi-- Virgilianus Dares lib.gs.* :

inam ;

gni*fïcät unum fantum xternum prz-

" Talis pri;)m/ Dares caput altum I

imium 'confecuturum , fed paucos ;

jbüs,

preba zollit,

[i2

alioqui fruftra diceret in numero mul-

Offenditque bumeros

74!0:, 4lterfz;z-

atu-

titudinis , fíc currite, «t comprebendatis.

que jactat

: Bravium.) [Jeaf3éoy , victorie prc-

Brachbia protendeüs ; 0 verberat?

Cefe

mium. -

yam

fhbus auras.

Sic currite ut caripreh:nddtix.)s cilicet

éoronam glorig, & bravium victoriz.

: 97. Sed cafligo eerpus mm*my.) UTO

(«.)

Q5. Omsis qui in agone contendir.) - te, lrvidum facio, fcilicet verberibus.

fine

Qui lu&ta aut curfu certat.

lz fevvwitutem redigo.) LUt fpiricui

u-

Eear,'

; db omnibus fe abffinet.) Qu vires, l?areac, 'öl.fubjic—:iatur.f(

LI

e

120

)

| .EyrsToLzE L *B-.- PALUL,I.)-&D COBINTHIOS -

6. Wa

capilce

N

Cammemi'atiaize ingreitvmm Sfudeorum 'freq'üehier 'ob wrza þecä

admod

cata a Deo punitórum, bos: a. fimilibus abflerret : de tentatione

& fure

lx

bumana, C? Dei im tentationibus auxilio : non folum idololatria

$N

fugienafa 67 , [ed & tmena eorum , qui idoletbytis vvecuntur ; tum

& ceax

. quod per. boc «ideantur aliquid idolis deferre, ium

N

.r'.

Aquäd i

*

— 7 feandalo fint infirmioribus. .

yerunt

x

'*EXOr I-

I0.

Olo enim vos ignorare, fratres; quoniam/,pat;es, noftri

13-23-

omnes * fub nube fuerunt, & omnes * mare tranfierünt:

tàveru

*Num

n i

9.21.

.2.* Et omnes in Moyfe baptizati funt, in nube, & in mari,

fünt at

*l xo.

: .3-." Et omnes eamdem efcam fpiritalem manducaverunt,

:

14.22.

4* Et omnes eumdem potum fpiritalem biberunt (bibebant

u

16-15- autem de fpiritali

xO..

y cc);nfeqpcnte eps petra? petra aut':'e-mxera-t

ereli |

17.6.

Chriftus.) -

3

dui, pr

*Num

5. Sed non in plu

riabürsïeorüm b

tui fünt

2O6.II.

?

Qneplacittjm eft Deo * n,.;ï'ä

Caeo,

profcrïat,i funt in deferto,

in défe

*Num

260640 z .

6. Hæj

miliam,.

6 I

65f'k J-ö

UE wube. Ü Nubes häac fuït co-

fli;.& quia non nature vï; fed err

nofhrun

lumna per diem obumbians He-

miraculum, &.fpiritu operante , Deo

; & eor

brzos ut nubes; & per noctem lu-

Ícilicet, aut Àn

Teverer

cens , ut ipnis, que eos duxit per

eductze funt.

gelis, paupe aque ille

- Mal

defertum quadraginta annis.

Canjäquente €os. petra.

) Hec pecrä

, prohib

AMare-) iubrum.-

comitata dicitur Hebraeos, eo quod

$ia

2. I5 Moyfe-) Duce Moyfe.

aqua , quas petra copiofiffime fünde-

Conc

Baptizat, [unt.) Quodammodo ba-

bat, ad commoditatem populi in ri-

ptizati. — lranfitus enim per mare

[ -]eo,

vos divifz, longo fpatio profluerent,

- Mfien

rubrum figura fuit baptifmi, in quo

mer-

donec veniretur ad ]oca,ubi eflet aqua-

14

fanguine Chrifti rubricaniur,

rum copia, unde Pfalm. 77. 16. Er

cap ^

gimus /Eeyptios ,. hoc eft peccata.

deduxit tangmam flomtua aquass 6 tor-

Sb

In nube.) Sequentes nubem.

rentes ipundaverun:, & Pfalm. 1 94 L;41.-

g. Efeam fparitualem.) (d eft manna.

| Nm

Dirupit petram , 65 flaxerunt

| 4,&300 :

finà,

icitur manna efca fpiritualis, quia

abterunt in fteco flumina.

?

3

PURV

Angelorum tinifterio producebatur.

Petra autem erat C'brtfus. 3l

Petra 1113

$w

Unde Pfalm.. 77. 5. vocatur Paz;s .4»-

Chriftum fi

Tum

gclarum C

fpiritualis,

gnificabat , qui erat petrá

T

Euchariftiz.

quia typus erat, & f*ïgt1ra

tüo

— 8« Sed mon. su plusébus

DRNNURU .

i

oy*

- 4- Eundem potum fpiritualem.)

-Aq.uas

cirum «ff Deo.) Quuafi dicat, licet omnes

5

intelligit, quas percuffa petra Moyfes

idem manna commedeiipt , eandem

elicuit. Dicitur autem potus ille aqux

aquam de.;

i

J

»etra biberint ;:tamen lnon,;

* Tunt

fpiritualis, quia typus erat Sanguinis

omnes Deo placuerunt.

M e

Chiifti, quo fenfu etiam dicitur Pe-

Nam profiraii imnt dm deferto; :Os

fum |

"

"trà QJi'ritiläli; ; quod eflet-typus Chri- 'mxll—es, enim Hebrsi, qui duce Moyfe-

t

-

CAPUT X.

I2Y

6. Hzec autem in figura facla funt nofm, ut non fimus con- .

cupifcentes malo rc.m,*flcut, & illi concupierunt. .

*Pfdl

Jrd bt

05.14

7. Neque idololatrae. eichamxm,hcut quidam ex. 1pfis quem-

fetil li

,admodum icriptum eft: * Sedit populus manducare; & bibere,

*Exo

thlirria

& (urrexerunt ludere.-

32.6

8. Neque iornicemur, * ficut quldam ex lpüs formcau funt,

*Num

tur M -

& ceciderunt upa die viginti tria millia.

25.1.

| quod

c. Neque tertemus Chiiftum; *ficut qmdam eorum tenta—

! *Num

verunt &.a ferpentibus perlerunt

21.5.6

og noihu

: Neque murmuraveritis ; ficut quidam eorum murmu-

*Num

raverunt., & perierunt ab exterminatore.

fierünt:

ILI.

1 mari,

1l Haec autem omnia in figura contingebant illis : Ícripta

I4.T

Unt,

funt autem ad coxrepnonem noftlam, in quos tines fzeculo-

»bebant

rum devenerunt.

12. ltaque

em erat

egrefh funt ex ]lwyptc ob peccaca

Ceciderunt una die vzö»m d iria-Gufe

dua,

32. 28-

prefertim murmurationem mor-

lia.) chllcrt ad Exod. cap.

. atl

tui funt in deferto , dempto Jofue, &

ubi ob adoratum vitulum cæfa dlcun-

Caleb, qui foli cum nova fobole nata

tür vwmtl tria millia. -

in deferto - mgreHn funt terram pro-

9- Neque fenremas C/:rzfum b Qudfi

6.Hac

miílam. Num. 14.29

difidentes ejus promiflis , ut aliqui

ml

6.. In figura noffri. ) Ad exemplum,

Coiinthiorum dubitabant de refurre-

fed pet

- noftrum & eruditionem noftram , ut

&ione, üt patet cap. 15. I2.

te, Deo

ex eorum punitione difcamus Deum

Sicut, qmdam eorum temavertmt)

que ll

revefen, & illi obedire

Num. 21. $.. E£ redere ce;i populum

Malerum. ) . Rerum. noxíarum , &

&inmrisy 6 daborisy, tacumsqw €onra

;C petra

prnhlbltarum.

Dominum, 5 Moyfen, ait

:oCar eduxt/h

xo qu

Sicur && dili.) M eteres Hebræl.

zo: de JE ypto , st zs0reremur £n /ä/x—

fande.

Concupierunt.) Delicias carnium in

fudime ? Deef panis, nom funt aquas

liin z

anuma noffra jam naujmt Jeper ctäa

-Joco , qux dictus eft, /e»«kra conca-

luerent,

p;/cemm Num. 11I. 33. & 34

iffo leviffimo.

etáquee

7 Quemadmodum jertptum eff. )Exod

E a ferpentibus per:er;mt j MOrr-

cap. 52 6.

bus eorum interfecti, Num. 21. 6.

j 8

£

& torz

Se, j poptilus manduczre, e 6z£ere )

Io. Neque mmmmavcnzts) Vel

944l

51

Nam ederunt, & biberunt epulo con-

contra Deum , vel potius contra ho-

"

firu&o ex ho'tiis pacificis, quas au-

mines vobis præfe&os

44," *

reo vituli fimulacro obtulerant.

Sicut quidam eorum murmuraverumnt. )

m ia

Surrexerunt. lua'cre) Saltando nimi-

Num, JXI.I-

14- I.

rum, & choros agendo; hos enim

b extevminatore.)' AnO'eIO fcuhcet,

petra

U

aulo poft defcendens e monte vidit

cujus minifterio. exterminati , id. eft;

M

occifi. funt.

veplt-

4

oyfes,Exod cap. 32- I9..

mftes

|

g. Sieut quidam ex ipffs fcrnrczttt

1I. Hac cWomia d þ:g;zrd tontinge-

funt. )

Cum. fcilicet Hebrzi colue-

bant ds.) ld eft,

Deus punivit He-

qidenm

N

; n0n

runt Beelphegor, id eft Priapum , &

braos in figura noün, hoc.eft, ad

in ejus graciam , & cultim tormcat:

exemplum noftrum, ut eorum pena ,

fuüt cum fihabus Moab, Num. 25.

eruditi , fdpxamus.

X

B:H eum Com. Menocb. Ibm. FIL.

Jojf |

-

k

À

*

"—

-

122

! EPISTOLE I. g. PAUI;"I AD COR?NTHIOS | -

"

'32. Ttaque qui fe exiftimat flare, videat ne cadat.

"2

^15. Tentatio vcs non apprehendat nifi humana, fidelis au-

ts

tem Deus eft, qui non patietur vos tentari fupra id, quod po-

I9

au qu

teftis, fed facie

z

t etiam 'cum-'tentaþ;ioxïe p—roventum , ut poffitis

fuftinere:

20

Dgo;

14. Propter quo

d äh'ari'ffï mi mihi,fu giteka'b idolorum cultura:

calice

35. Ut prudentibus loquor, vos ipfi judicate, quod dico.

- 16. Cálix benedi&tionis, cui benedicimus, nonne communi-

catio fa

1N

"Qamo

;

;

guinis Chriiti eft ? & panis, qucäïn frangimus, nonne

participatio corporis Domini eft?

12

n ?

17. Quoniam unus panis,unum corpus mu

Iti fumiis,þemncäs;,

qui de uno pane (1) participamus.

18 'Viderfg

24'

(1) Im Edir. Sint. additor: & de uno calice.

-,

d.

4d correptionem noftram.

"Ut iis

fpirituali refifte

re poffitis iinpremoni

tentationis.

»

Topan

anditis, aut le&tis fapiamus , ne fimili

|

ratione peceantes, eadem patiamur.

I4. P,oprer qua:l.) Í

faque, figüifï.ca't

Cmxnwac

1p quos fies faculorum deven etrunf.)

fe -omnia precedentia dixiife ut ab-

Qui extrema hac

ftergeret eos ab idololatria, & ido-

1inis

"

/ 'mxmdi | ;ætate vi-

]othytis.

i

ä

delib

viibus.

I2. Qu fe exiTizmat

/ät'are.x) Qui va-

IS. Ut prudentitus loguor .) Scilicet

ur.m'mrï

ni, & arroganti fecuiitate flare fibi

id, qued fequitur, quafi dicat, cum

fti, qi

n

videtur, & firmitatem in bono fibi

prudentibus , & intelligentibus mihi

pollicetur.

V

fermo eft.

—

Vldetc

- Fideat me cada

p cilicet hoc : di-

Vos ibff judicate quod dico.)) Id, quo

d

80!90]

volo dicere, tale eft, ut vos ipfi tan-

Wunt,

fcat alieno exemplo.

13.^ Tenmtat;o vos wom apprehendat

quam prudentes, facile de eo jüdica-

*

4

funt 2

af bumana.). ld eft, cum vos ten-

re podfiis.

:

Qu

16. Calix beneditlou;s , E5c. )

. Qüæ

iis c

tatio aliqua pulfaverit, nolite eam fo-

vere & apprehendere, ita ut fenfim

hic dicuntur, eodem fpe&tant, fcilicet

parx

crefcat , tandemque fiat infuperabilis;.

ad abftergendos Corinthios ab idolo-

»

thytis. Argumentum vero eft hujus-

r

Quo

nam humanas, « leves tentationes

modi. Quemadmodum qui.comedunt

omnino excludere , ut eas nunquam

( con

fentiatis, eft impoflibile. n Grzco

de pane Euchariftico , & de calice

idol

nunc eft, £(A«0c» , apprebendit , non

confecrato bibunt, participes funt fa-

Ti

crifici/ Euchariftici ; ita qui come-

fiben

ut leoit nofter interpres elAgoíre. Vi-

o

de Caffian. lib, s. cap. 16.

dunr idolothyta , quodammodo parti-

ia

UR

Fidelis autem eff Denus. ) ld eft, ve-

eipes funt. facrificit idololatrici.

s

pred

Calix -beneditliozis. ) Dicitur calix

A

etu

rus in promiffionibus, qui fe prote-

é&torem fuorum ele&orum promifit.

benedi&ionis, quia quod calice cor-

Pa

Supra id, quod poteffis.) Ferre.

tinetur, a Sacerdote benedicitur, &

Qua

Factet etiagm eum tentatione proven-

confecratur, -

Dir

x

z4m.) Faciet, ut tentatio bonum for-

Ef panis, *r'/uem fhzkgimus.) Ef Chri-

tés 1

tiatur exitum, ut illam fuperetis, & -

fti corpus, quod fub fpecie, panis fu-

ln

vobis inde lucrum fpirituale prove-

mimus, & fidelibus diftribuimus.

fiat.

17. Quonjsm unus pauis, unum cor-

L

qui

d yqj?ri: 977

n:rfi ) Culïï £u&tu

,tïm g;'wltiv fémus.) At ficut: ex multis

u

CAPET OX

125

;:8,. Vi'cï'*eæ Ifrael fecundum carnem z nonne , qui efd:unt loc

[ — ftias, participes funt altaris ?

od po:

Ig. Quid ergo? dico, quod idol

is immol a*tun—u. üt alaiqüidä i

ooffti

aut quod idolum fit aliquid ?

entes, daemoniis immolant, & non

20. Sed quae immolant G

1ltum:

Deo. Nolo autem vos focios fieri daemoniorum: non poteftis

Ico, -

calicem Domini bibere ; & calicem daemoniorum :

Imuni-

*

-e1- Nonm poteftis

menfse p.mi:ni participes: effe, & men

*

"

D0nte

daemoniorum.

n

22. An &mulamur Do

mmum? Num quid. £6i4t"ixdre.s: illo fu-

mnes

mus? *Omnia mihi licent, fed non omnia expediunt.

* Sup

9*

s

j

-..;

Jidete

23. Omnia mihi licent, fed non omma eedificant.

s cnd

24. Nemo , quod fuum eft, quaerat, íed quod alterius.

»refïïöni

- 35. Omae , quod in macello vænit,,,mandu.cate,,:p..ihili intet-

9-

1

rqganftes' 'p-,rop.tre.r confcientiam

Q

N

26.* Do-

giïifïcat

ut ab

& ido-

janir fic ais panis, ità ex m*uTt-i—s*-:ï " Gf.- Mesfz Domiai.) In Euchariftia-

2

delibus fiat unus: pánis facer & vivus,

229. A2 amulamur Dominum .?) SApue

vcilicet

unum-fcilicet corpus. m

yfticum Chr—i"-'

(o^Sper , id eff, ad. zelum ,, & iram:

, Cum

fti, quod eft Ecclefia«

.

N

PI'OVr Ocamis..

5

I8. F;dete I[rzel fécum

dum- M?nem.j

Numa uid j-b-r-t lores:

4

77 fumns :;) Quafi .

; mihl

dicat, minime. Ergo non impune no—

Videte ,. & confiderate IHfraelitas , qui

eorporalem circumcifionem. circumte-

bis cedet üila &mulatio, & D?'i'. ad.

-s

, quod

iram provocatio.

4

Íi tat-

yunt, & qui externis þfac*rifx'ciis adhuc

faünt addicti..

Qugia "mihi

cent. j GSeilicet -

idct-

25

Q edunt boffías.)

Qu nanab

omnia , qu&. funt. indifferentia, quale

illis: cefas , & Deo facrificatas edunt,

eft comedere idolothyta..

x

- Que

)

cilicet .

pa

rticipes.cenfentur fadi facrificii..

Sed om ominia. exþediifn(...

| Quia,

idolo«

I9.- Quid.ergo » 65c. ? ) Quuafi dicat :

ut fequitur , non omnmia zxdificant. ;

Quorfüm autem hec difputo ? .Àn

quaft dicat, materialiter licet vefci:

hajos-

idolothyto per fe, per accidens tà-

edutit

( contra id , qnod: paulo ante dceui )

caice

idolum aliquid eife, vel qnod idolis

men non licet , fi fequatur fcandalum:..

immolatum eít, aliquam. contr: xii.e

24',. Nemo- Qf*uad- Teetozz efnqu'ærat--.) Ne--.

atf

