Oft hzec audivi quafi vocem turbarum mültai*iïin .in"-'cfoelo

Agni voca

* ( 100 Et 0

dicentium: Alleluja: Salus, & gloria, & virtus Deo noftro

:

! mihi; Vid

» rüm haben

2. Quia vera*,. & jufta ju,d'i&:iax funt ejus, qüi.judiCavit. de

meretrice magna, quae corrupit terram in proftitutione fua, .

p

nim Jefu.

& vindicavit fanguinem fervorum fuorum de manibus ejus.

f; vox marima.

3. Et iterum dixerunt: Alleluja. Et fumus ejus afcendit

* teribilis,

in fzecula faeculorum.

.

Regnavit ]

4. Et ceciderunt feniores vigi'ritïquatuor, & quafü'or anima- -

ag

num -

lia, & adoraverunt Deum fedente

- [olus

b

QUS [

z

m fuper thronum, dicentes:

E. 7 Qtiu D

Amen : Alleluja.

- Omnes coli

^5. Et vox de throno exivit, dicens: Laudem dicite Deo -

E acimant, |

agni.

dicii,

erfef

noftro omnes fervi ejus & qui..utimetis;e'um, pufilli; & m:

-

T

$28 6d

P. Ecde

j

la i

L brande.

I- J Urbarum multarum. ) Multitu-

3. Et fumns ejus xz-ffce;idt;t dm jkctgl;.

D

Et yyip e)

^. dinis beatorum.

E 6tonsi oc

fucnlorem. ) — afcendit: eft. prafentis

G

r f!ïel'

"lleluja.) Id eft, Laudate Dominum.

temporis z/aa« , quafi dicat, fem-

poftoloru

.Salus €$ glob1a Cf vitrtus Deo nojfhro

per afcendet fumus Babylonis incen-

- Votiefforün

e.) Quafi dicat: Salus noftra, qua

fz , hoc eft, femper nota erunt beatis -

$ U o

a perfecutione Babylonis, ea excifa

ejus fupplicia. & femper canent Alle-.—

a&

- tenlii

liberati fumus , indeque conféquens

luja, 1

caverit.

tantes quod Deus;-&de ea judi-

-b Qu

gloría, tum Dei, tum noftra, ac vz-

* adlitur,

fus, Grece dviapuc , id eft, robur &

4- Sedentem fuper tbrmumx) Etin-

L

sf ']Q 4ti

potentia, qua hanc victoriam, & fa-

4e jufte omnia judicantem. ;

i

lutem nobis peperit, nom nobis no-

-4men.) Hac voce confirmant Dei

)

jultificirio;

- hnie fa

füifque viribus, fed Deo noftro ac-

judicia, & laudes .

4

?lli a beatis wc-ri'bü-

- ff

cepta ferenda eft.

tas.

j2 Disig.

J2 vera Éf jig/f;t ju';lt'cf;t fust

S- De throno.) A .Deo

per aiï

d eft, juftiffimam fententiam

& Seraphinis, aut Cherubinis.

quem |

| UE

krile,

tulit de meretrice, & veram , non

6. Gueut vocem aquarum mltarum .

Thntur ad

ex vana füfpicione ortam.

&c.). Magnsz enim multitudinis fimul-

Cotllanriag

s corrupit terram im proffituttone

clamantis Tonus maxiinus efít, uc be-

(foo - In(ua idololatria , aliifque fce-

ne cum ítrepitu aquarum multarum

p um imji

: leribus. Vide Qap. 17- n. Dys-

1

conferatur , aut cum tonitruo , »cüju/&;

Büll fu;]n

-

N

Caxq u- L

593

- 6. Et äudivi quafi vocem tubze magnsae, & ficut vocem aqua-

rum multarum, & ficut vocem tonitruorum magnorum, dicen-

lr i.

tium : Alleluja: quo

:

"tl Gufan

:

niam tegnavit Dominus Deus nofter omni-

»

potens.

i. C Ru

.7. Ga

udeamus, & exu'lteth ,& Hdemu*s.glofiam[ E

, qujia

venerunt nuptiee Agni, & uxor ejus preeparavit fe.

*e]ii(:m, g

9. Et datum eft illi, ut cooperiat fe bylfino fplendenti &

candido.

mbu; !

Byífinum enim , juítificationes funt Santtorum.

- 9. Et dixit mihi : Scribe:* Beati, qui ad coenam nuptiarum *Mat.

22 25—

m iticulo

Agni vocati funt: & dicit mihi : Haec. verba Dei vera funt.

uce

Io. Et cecidi ante pedes ejus, ut adorarem eum : Et dicit

I4.16,

)e9 nollro

mihi; Vide, ne feceris: confervus tuus fum, & fratrum tuo-

onium

licavit de.

rum habentium teftimonium efu. Deum adora. Teftim

jone fud,

enim Jefu yeft fpiritus prophetiae.

II. | Etä

ml

s.

bus ejus.

*O0x maxima e& ,& fceleftis & ixhpiis

d- cenam ;zuþtiar;m.-) Id eft, ad

; afcendit

terribilis.

cc;lefteni gloriam.

.

;nmf)þ Iam finitum

Hac verba Deti

vera f!zät.w). Quafi

Regnavit Dom

o anima-

eft rc

num peccati, & impofterum

dicat: Qgtod dixi, Beat; qu ad ce-

folus

b

»-

eus regnabit.

Pt

nam uuptiarum Agni vocati [unr , nom

dicenteg :

Mia veneruut -muptia Zgþi*. )

mea vox eft, fed Dei, *eïaque veriffi-

ma & certiffima.

1-

( n

"colites letabundi jubilant &

icite Deo-

acclamant , quod jam venerit dies ju-.

IO. Cecidz- :mtexpede: eju.f.) ,G&nu

dicii, perfe&zque nuptis Chrifti cum

flexo , aut tóto corpore proftrato.

& mugni.

JEcclefia in cclefti beatitudine cele-

Ur adorarem eum,) Gratias agens

& Rt

brandz.

:

x

—— — Ü

illi pro' tam Isto nuntio de excidio

Ef wxór ejus práparavit fe.) Scili- -

Babylonis, & nuptiis Agni.

Fortaf-

;[ i;; Fzmld

éét omni ornaméntó virtutum , omni

fe etiam Joannes exiftimavit finitam

énere meritorum ,

vàrietate étiam

effe vifionem & revelationem ; que

L prafentis

dicat, Teme

poftolorum , Mart

;

yrum, Virginum,

illi exhibebatur, ideoque reverenter

Confefforum , &c.

:

voluit Angelo valedicere.

onis incet

Q. Ut cooperiat fe Lyffmo.) Byftus

Vide ne fecerif, 5fc.) Noluit hic

runt heaus

tenuiffimi. & candidiffimi líni genus

Angelus adorari a Joanne, quia Jo-

ent Allt- -

dcei jidi-

eft. .Quid byffi

no fignifïcetur Ratim

annes erat propheta; hinc enim cau-

additur.

fam dac Angelus c. 22. n. 9. dicens:

.

ufeifcationes funt. Santorum. ) Per

Con[ervus fPuns [mm, 6 fratrum zuo-

,.) i

:

juítificationes intelligit opera jufte &

um Propglaetäzram, quafi dicat : Egd

fande facta,

quib(usf homines magis

non fum tefaperior, cur ergo adoras

n'nanc Dei

juftificantur.

*

.

me? Nam tu mihi zqualis es digni-

tate, quia es Chrifti Apoftolus, Pro-

eatis:tribu-

09 Dixit m

TM ,l..A.r;gleIus qui mihi

ZT

loquebatur.

pheta, Evangclifta, Predicator ;

: afiqucm

Sribe.) Ut omnes hec lc&uri àni-

hec enim omnia fignificat nomen pro-

$

mentur ad fpem, fortitudinem , &

phetæ.

Pratereà és continuus mare

geltdri v

tyr alfidue multos labores, & dolo-

jinis f

conftantiam in perfecutione, & lucta

:

:

^cum impiis.

res fuftinendo. pro Chrifto,

fl.t que

3&7 u be'

.Ffff

multanim

Jj4. cnfn Com. M

!ænqeþ., Tom. V(I];

.:W; CUjus

s

i

^

594

X

APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOLI-

3

Y

—;

j

&

E.

H

f

| LE

1r. Et vidi coelum apertum, & ecce equus albus, & qui fe-

debat fuper eum, vocabatur

j

! dec reg

*

Fidelis & -Verax, &«cuæp j-u&itia

judicat, & pugnat.

j

. Et v

I2. Oculi autem eju

s ficut flamma ignis, & in öaþi't.-e ejus

! voce magi

diademata multa, habens nomen

^E diun codli

nifi ipfe.

fgriptuzn.; CIUQd nemo n'qyit

18. Ut 1

**

a

—-

0i

13. *Et veftitus -

erat vefte afperfa fan

LE cimes for

gum;': & ;vocab'a,t.ü»rk

- Carpes om

? * pomen eius, Verbum Dei.

14. Et exercitus qui funt in coelo, fequeb

antur 6um i-n' eqms

i

Em

- ( güorum.

albis, veftiti byffino albo, & mundo;

.

3

15. Et de ore ejus procedit gladius ex utra

que—þarte'acu

tüus,

"Pf4-- ut in ipfo percutiat Gentes : * Et ipfe reget eas in virga fertea:

p o $

is:

2. 9- &. ipfe calcgt Fo,rcular xï;ini furoris irze Dei omnipotent

E EC

16. Et

qui feait 1

:ideo par, imxmk(k) fupe'riIOï Angelis es

Habens nomen. fcr-iptum, j . Quod-

7-

: Chatadert

merito, & eris przmio & gloria.

nam hoc nomen fit paulo poft docet,

miffi fuat

Habentium . tefitmontum — Je[s.) . Id

verficulo fequenti cum ait: Ef veca-

AL Rt

eft, fpiritum prophetie , ut ftatim-

ter uomen ejus Verbum Der.

fe explicans Angelus fubdit.

Habent -

Quod nemo novit uiff ipfe.) Signi-.

i

qui proce

prophete teftimonium Jefu, quia illi

ficat nullam puram creaturam plene

r bu; eorüt

teftimonium dant, quod fit Chriftus,

atque integre cosnofcere, ac com-

Meffias, Dei Filius.

Praterea fpi-

prehendere. divinam — Verbi

gencra-

rituis prophetie teftimonium quod-

tionem.

$

dam eft & judicium Jefu, quod fcili-

13. Vefle af

er[s fdngf,;»e». ) V&d

cet Jefus dat fuo prophetz, non e-

fignificatur Chrifti humanitas fangui-

B'DIBOC d- Dheoetrum

nim datur nunc niíi credentibus in

*

Jefum.

z

ne ipfius cruenta. — Vel potius fan-

3.— 16- ln Vi

uis quo. Chrifti veftis imbuta e(t,

ln eà velt

II. Eguus albus.) R

quo albo infi-

languis:'eft hoftilis; quem fudit, &

Turie GCR

'det Chriftus, quia hic color letus

mox hic fufurus eft. —

men in fei

eft, feftivus, & fimbolum fel

licicat-is

& triumphi.

I4. Exercitus, 7:4; funf tn cæl.o.*:)'

Jice fpnif

Fidelis 8 verax.

Scilicet Angelor

ànc enm

) Verax cum- pro-

torum.

]

um & aliorurïn*i)vca.-—

vidis, |

mittit, fidelis cum pr

&

Qmiffa fervat & -

-

reddit.

Byfno albo &

mzmda—

litorm ac

Cum jufitta. g

lcap 6T pugnat. ) :

fignificet di&um eft n. g.

) ,Quiä lxo?:.'

Rex RE

àm potent

Quia defcribit illum. cum magna po-

IS. Gladius: ex utraque parte acu-

tentia venientem , ne quis illum for-

£u$.

Hic

l«dius eft imperium , jus.

Tobjeti f

taffe credat viribus & potentia abufu-

& poteftas Chrift

I 6aj

:

i, quam exercet in

3

i fpnific

rum, dicit illum cum juftitia Judica-

impios.

3Cieïldam

re, & pugnare conptra fuos hoftes.

Reget eas m virga ftr

-* T192. Ocu£L ejz;s fz'ct»zt Jiamma igni:..)

dica cap. 2. num. 27.

4

D

-

i Vide

eatorum

Quod eít irati,. &

Calcat forcular vimi

efcribitux

fupplicia inferre

furaris Dei. ;

Avlöu;.

molientis..

Id eft acerrime premet, calcabit &

ds capite cjus diademata multa.)

puniet eos, tum hic, tum in futuro.

Wt vule:

Quia eft Rex regum , omniuümque

De vino furoris Dci , vide

d (ü

num. IQ.

dl&a C.I;(

CODYivinn

regnorum terr& Dominus.

Brüm lo

3

"

g

SUBRA P,U"Tv | xnc :

& quife. :

16. Et ha'be-t in veftimento, & in femore qu fcriptum : --

mf ju&itia :

*Rex regum, & Dominus dominantium.

l dlim

Et vidi unim Angelum ftantem in fo*l*,e'; & clamavit 6. 1-

d7.

Supra

ipit ejüä (

voce magna,

d:cens omnibus avibus, quz volabant per me-

dium coeli: Venite, & congregamini ad coenam magnam Dei:

i714

10 tofjt *

- 48. Ut manducetis carnes regum , & carnes tribunorum , &

Vocabatu

*

carnes fortium , & carnes equorum , & fedentium in ipfis, &

Cal

'nes omnium libemgum,'*&.-fervgrum, & pufillorum, & ma-

11n equis

gnorum.

*

x

SIg. Et. vi

di befliam, & reges terree, & exercitus eorum

i äcüiizs,

congregatos ad faciendum praelium cum illo

P qui fedebat in

n fert&a:

equo, & cum exercitu ejus.

m

henfa eft be

ents:

20. Et appre

"

ítia, & cum ea 'pfeudopr:c—).pheta :

qui fecit figea coram ipío, quibus feduxit eos, qui acceperunt

B2

) Qu d-

characterem beftiae, & qui adoraverunt imaginem ejus. Vivi

miffi funt hi duo in ftagnum ignis ardentis fulphure :

poft docet, - -

*

w3 Cs

Z E:zwfc- 1

24I. Et c&eteri occ

lil

funt in g

ladio fedentis fuper equüm',*

&) n d-

ui procedit de ore ipfius, & omnes aves faturatoe funt carni-

h.

jram plene-

bus eor*gm,

NÓ

, AC COT -

j gentrie

d

,* Ffffa

z CAPU'f

rne) Yd

as fangui-

" I6. In veflimento, & " femare.)

19g. 34:'i4k2.) Antichriftum. -

yotius fan- —

In ea veftmenti parte qua tegit fe-

Cumn illo qui. fedebat im e

mbüfl &t

eft, cum Chriifto. -

7200 ) Id

murs- Geftat autem Chriftus hoc no-

| fadit, 6» :

men in femore, quia femur fymbo-

QO. Apprehen[a eff boffta

: ) Captus

lice fignificat Chrifti humanitatem ;

eft vivus Antichriftus, ;

nt etlh.)

hanc enim ipfe ex femore Jacob,

Pfendoprepheza.) . $cilicez infignis

ille impoftor, qui erit vivus

nti-

omr?l*bea'

d

Davidis, & aliorum fuorum proge-

;

nitorum accepit.

chrifti precurfor, de quo di&tum eft

Rex Regum , CO«

BN

fupra cap. [3. num, II. & fequenti-

Quiä flO(ï

am potentiflimireges, velint , nolint,

bus, ubi etiarn que hic

plicata funt.

[habentur ex-

urte 40

fubjecti funt.

D

.

!'iüm.s ]EM

I7. Staztem :

2 file.) ln foie ftat ,

H duo. )

/'Ancic'hr)iüuþys «& ])fbudo-

ut fignificetur in oculis totius mundi

propheta.

k

s

exetqþf m

faciendam . effe hanc Antichrifti; &

Iz ff4

o

0 2724

"m t'gn/'? ardéntii felphure.)

fe&atorum ejus ultionem ," qug hic

In ftagnum ex liquefa&o. fulphure,

2

defcribitur.

igne interno flagranti.

?i; Drlioä).

ibus. ) Carnivoris , cujufmodi

2I. Ef ommes «ves fatm*)m fumz. )

funt vultures , &c.

Hoc proprie, & fine ulla metiphora

yjcabit

Dei.). Ad

intelligitur: in campo enim infinita

n futuro.

Md cmnam magnam

convivium quod ex cadaveribus ftra-

prope cadavera rclinqséntur , que

comedentur ab avibus.

torum hoftium yobis Deus inümgæ

i

z

/

!

-

"

$96 — ,,AivöchLïPsxs p. JOANN&SAPOSTOLI.

-

B T

CAPUT X

ï

l que img n

— Ligatum almconem',, frve diabolum , mittit Angelu& in

äb&jïlm ad

M nbos, at !

A Chnfto mi

thille annos, quibus anime martyrum in refurreClione prima regna-

Dunt cum Cbriflo.: pofl quos foluius [atanas excitabit Gog , €? Ma-

! o

T uilleonni.

geg innumerum exercitum advoerfus cioitatem dilettem, Jed igni

[ 6 Beu

&elefli devorabuntur : deinde apertis libris , a. fedente Juper —

L primà : in

- tbronum judicabuntur o'ines mortui fecundum.

;

CO. icerdotes

j :

-

A

-R yEo

- epera ipforum.

M decarcere

T vidi Angelum defcendentem de ccelo, habentem ch-

vem abyífi, & catenam magnam in manu fua.

) quaor z

! inpreliur

2. Et apprehendit draconem , ferpentem antiq

uum, qui ePc

d okES

diabolus, & fatanas, & ligavit eum per annos mille :

3. Et mifit eum in abyffüm , & claufit, & fignavit

fuper jl-

,, altra Sgn

lum, ut non feducat amplius gentes, donec confummentur

Ls

Wbmtvcomunsizecotreats

mille anni : & poft hazec oportet illum folvi modico tempore.

N

| Praptevr- ft

" 4. Et vidi fedes, & federunt füper eas, & judicium datum

L. lam ]BfulïH

H pripte

eft illis : & animas decollatorum prqptfr teftimonium Tef

X

[ N

&

- veun D

CE hm C

,V ïI.

Ids Angelum.) Angelum bonuæn;

| :

: Vebun i

p

Gr;ceca Sgo'vm; Sedes hs funprtgroni,

, minum.

. intellige prefidem inferni , ju-

in quibus per mille pacis Ecclefie

xta ea que diximus c. 9. n. I. .

annos refident anims decolatorum

an mn.

45/5. ) Id eft inferni. -

propter Jefum, & qui non adora-

b &t Anich

9. L/gavit eum.) Invitum detrufit

verunt. beftiam.

- Ne "tf

in infernum, & ne eletos ad' Eccle-

Sunr enitmn ip;fæ

ida .

in celo feges & principes, Deg*quafi

is

M;lle 17

iam venturos.impediret, prohibuit.

affidentes ,

ejusqge vifïdqe' fruen-

Per annos mille) Mlile annis uni-

tes.

pus. Antic

verfüm tempus complectitur a Chrifti

Et iudicium ädfzm eff 1llis. ) ; Quia

Wüiverfale

morte ufque ad tempus Antichrifti ,

Ditum pr

a Deo creati, & deftinati funt judi-

A — n

& ponitur tempus finitum pro inde-

F

ces, ut cum Chrifto in die judicii ju-

finito.

icent orbem.

Drobi d

3. Claufce &

f'gnavit fnpe;? l'llmzzk.- ) *

Ef animas decal[)tarm. ) Omnes

N '1)25

Claufit abyffum, & portam fignavit,

, fed i

ne ullo inodo aperiri poffet, hoc eft,

Sandos vidit, fed eos peculiariter

ld ena.ill

commemorat, qui pro Chrifto inter-

firmiflime eum álligavit, & omnem

fe&i funtr, ut Chriftianis, ac iis pre-

OE d.

4

exeundi poteftatem ademit.

fertim , qui extremo tempore victuri

4

Doneit

Doxec con[upmnentur mille auni. )

funt , animos reddat ad certandum

P Xius fïfüli

Donec fcilicet veniat Antichriftus.

&2 hhita

pro Chrifti gloria, [taque & az;72:

- 7Whbdice tempere.) "Y ribus fcilicet an-

decollatormz , ita nunc dictum eft, ac

z P m

nis cum dimidio ,

Qqu : eQ; tempus

fi diceret, & peculiariter animas de-

-Hæc e&

regni Antichrifti.

collitorum , ut Marci ultimo ; Dzcsze

: li Qu

4- Et vidi fedes. ) Magniütas &

di[czpulis ejus &f Dervo

h BP&]

aggu&a's j bas emim H'gnifïc:at.yo.x

culiari:er Petro.

:

N

59

"i

& þmptei* "lverbum Dei, & qui non adoraverunt beftiam, nä—

que imag/nem ejus, nec acceperunt chara£terem ejus in fron-

Mþm ad

* tibus, aut in manibus fuis : & vixerunt, & regnaverunt cum

'ima?regm. ;

« Chrifto mille annis.

*

/$. Ceeteri mortuorum non v

ixerunt, donec

93,699'1[44- N

| coqfummegtuf

inille anni.

Haec eft refurrettio prima.

.

; M u

$, & fanctus, qui habet partem 1

n ! reAfu'rfe&i-one

6.: Beatu

.

N

m

*

E

primà:

n

his fecunda mors non habet poteftatem , fed erunt

fe [

N

r

dotes Dei, & Chrifti, & regnabunt cum illo mille annis.-

face

1.

*Et cum confummati fuerint mille anni, folvetur fatanas Ezech

& exibit, & feducet Gentes , quae funt fuper 39. ?

de carcere fuo,

ägtem i $

quatuor angulos tetrae, Gog,'& Magog, & congregabit eos

s

in preelium, quoram numerus eft ficut arena maris.

n, qui et

- &. Et afcenderunt fuper latitudinem ter

re,& -circuierugf

fipri- T-

caftra Santtorum, & civi

tatem dilectam.

"u Pfff 3

pmentur . d-

9 Et

Pr

Im bis fecumda morj non heber pe-

empote.

v

j 'er tejiimarzitz;; ! fefu-) Qui,- pa.--'-ï

moms d

Jam: ]efum confitebantur.

teflatem.) Secunda mors efi mrerna

Er propter vetisum De:. ) Et quia

damnatio ad penas inferni.

nji, J

verbum Dei predicabant, id eft Evan-

Erunt Sacerdotes. Det £ Ghriffs. )

& 1

Mel fenfus: eft , propter

Sacerdotes metaphorice appeliat, quia

—

L:

gelium.

N

ÓH

Merbum incarna

tum Chriftum Do-

femper Deo feipfos, & laudis facri-

unt throni, .«

minum.

*

ficium illí offerent fine fine.

s Ecdefe -

": nmom 4

dara?eruni 6&1'4!». , Id

Mille ani:.) Ut explicavimus n. 4.

ecolatorum

7. nga

«[os.) ld eft plagas, regiones.

on. adora-

'eft , Antichriftüm.

Nec aeceperunt €

h:(,r;tc'ie;;em. ) Vid.e

Gog,0

"Magog-) (uafi dicát :Quuin

enim. iplg

dicta cap. I3. num. 16.

,

*

*

etiam Gog & Magog, neque enim

Detuf. p

Mille anmn

5.) Id eft, ufque ad tem-

Gog. & ! agog fpar

fi funt per qua-

tuor angulos terre, fed erunt certz

4

n fde

pus Antichrifti , & rcfurrectionem

univerfalem | mortuorum.

a EMpus

entes fuum habentes regem, five prin-

i:.) ; Quii

fnitum pro indefinito.

cipem , quem Ezechiel cap. 58- 2. ut

font jud- —

o48. Cetert mortuorum. )- Scili

etiam -hic San&us ]oannes appellat

»

ce; rg-

Gog-

judci j

-probi damnati.

*

Noz vixerunt.

) . Scilicet ;rital bea-

Magog.) Eft exercitus Antichrifti ,

(mn& .

ta, fed iverunt in mortem primam,

& nationes illum conflantes, Scythe,

eCUliAritet -

."LVurcz, 'lartari , nam jMagog elte

iflo tnter-

[i

id eft, in da'mnatiqnäm animz in ge-

Scythas colligitur ex Genef. cap. 10.-

henna.

cispr- d

Doneé con[u

anmentur mille auni )Hu-

ubi filius Japheth vocatur Magog , a

r yildun

$us fzculi-in hac vita temporali, ut

quo inhabitata & nominata elt Scy-

ertandum

:

ea finita p

d

€

"

thia, ut docet ].ofepl;ms lib. 1. An-

*

1l 7

er refurrectionem egnt in

tiq. cap. II-

mortem fecundam.

9. Er «fcend.

exepe. f[uper Latitudinem

m e&, aC 1

Haé eff re[urrettzo prim;z.) Qua. fci-

jmas d

licet quoad animam erunt beati.

terra.) ld eft, latos terrarum & re-

[1 ;k Dllüf t

6. Bearus & famübus.) INon amplius ' gionum campes. fuo exercitu. com-

j« dMipe, fed reipfa.

| plebunt:

u

e

-

*,

Pa

: 598

APOCALYPSIS B,.' JOA&NIS APOSTOLI

9.Et defc6nfdit.ignis a Deo de coelo, & devoravit eos :

&

PIU

.. diabolus, qui feducebat eos, miffus eft in-

*

fulphuris, ubi & beftia,.

Pcagf-ïum;;jgn«is- ;&' g 1n g

Io. Et pfeudopropheta c

-cula faeculorum..

:fmciäb-unfur die:, ac no&?e—,?'in'f-'æ-,'

II. Et vidi thronum m

TOE

*

agnum ïcanäidum, & fedentem fuper

eum, a cüjus con

ha Da pur

inventus eis.

fpe&u fugit terra, & ccelum; & locus non eft -

Ms deirif

12. Et vidi mortuos, magnos, & pufillos,

fliiotesig confpe&u .

ä dofrihnt

um

.throni, & libri aperti funt, & alius Liber

apertus eft, qui eft.

| j

N

vit? : & judicati funt mortui e

X his; quae fcripta erant in l-*

bris, fecundum opera ipforum.

13. Et dedit mare mortuos

3

A

el'

Tvid

qui in eo erant &m'öir"s W m- |

coddu

fernus deder

unt mortuos fuos : qui in i

pfis erat, & judicgtum ':

.

[ o Bteg

eft de fingulis fecundum opera ipforum

14. Et infernus

! defcendent

,& mors mlfïifunt in-fragn.üm ,i—gnis., Hæc

; ejh ïnors fg*cugda.

viro fuo. .

La

N UE

s

horrido-

ill(ïi

|

Caflra fdn&?r:tm.) Latibula , in

^ pléno damnat;

quibus fideles timore

Magnes Ef.þu/t'//o:.) Omnes cujufiis E

:

L H of m

perfecutionis

&tatis, ftatus aut-conditionis.

L Thnatis mors

Antichrifti latebunt. -

Er lért aperti fanr.). Libri hi fant - |

Civitatem dileam, ) Jerufalem.

confcientiz, & memoriz fingulorum,

: Tent,

2:

9.* In F—

15. Et qui

Vide fuperiori Cap. n. 2C.

gnxm ignis Cj ftglpbnri.f..)

in quibus, qua(i in libris defcripta

I Quafi dicit;

:

funt cuju

f(lue fa&a?,,t-aiïl' bona, quam - :

E pti funtin [,

Beffia. ) Antichriftus.

mala. .

IO. Pfemdeprepheza.) De qu

6 di-

Liber oita, ) Liber pradeftinationis

Llum al glo

&um eft fupra c. 13. n. 11.

( E. Tbronsm magnum 65 candidam.)

Dei, in quo omnes & foli confcripti

?L vite,

funt illi, qui^ deftin

ati & ele&vi' funff

"Candidum dicit,

uafi plenum luce,

ad vitam zternam.

*

(

[ Jituri i

quo fignificatur

d

hriftum cum ma-

213* Dedi? - mare mor

.

- 'gno fplendore, & cum-ma

*

merfíos,

y

z

r40:,) Aquis.

gna venturum ad judicium.

jeftate ma-

Prpus,

! 1;.,1" l/hï ;ïh

. Mors & safé

) Et mors, qu&

[ fent (

A 'eujns confpello fusit terra EY cm-

in fepulchris quz fünt in terra fedem

Wittabure

Hdumo. ) ld eft; priftina fpecies, ftatus

fuam & dominaztum habere videtur, -

& forma terrs & ccli; quia videli-

»

trum legim

"€ét , in alium

mortuos fuos dabit ; quafi dicat uno

Vàil terram.

commutabuntur.-

pul.chriqrefn ftatum

verbo: "Tam mortui qui fünt in ma-

U5 expedam

ri; quam qui terra conditi funt, re-

E

Et locus non eff smventus ii ) Non

furgent. Loquitur de morte, & de

Abitit..) $

" funt inventi coli, nec terra , fed pet-

Tüam

fepulchris fub nomine inferni, tan- -

]i m &

Aerunt, fecundum eam dumtaxat tor-

quam de duobus truculentis perfonis. |

1

D us -

mam, quam prius habebant.

& tyrannis.

H

«

I2. ££. widi mortuos.)- Quui ante

I4. £t fzfern

Z

—DooM näah m(,??fzgnt

2 yuj

"mortui erant, jim "autem refurrexe-

T ) Ea

$

rxant, ftabant

£ ffagnezm ipzis.) li duo tyranni

eit, Ctom

que judicandi: j coþaln

mifli funt in infernum , üt ibi depa-

fcgncmj- impios, & xternis tenebris in

x

o degunt

(;hrifto ?'udice.

P R RESUPSPTR. TOR

x

Wfs foil

:

N

&

-

CAPUT XX. & XXL.

599

Vitens : d

r*

: Eftqui non.inveant—us eft in Libvrq 'Vitæ förïp-tuä', fniiïus

LT

beft in ftagnum iwgnis.

[j

CAPUT Xxi.-',

"—'—Cæxlo», üc terbà renovatis, nova civitas Srerufalem in Zfgni jþonfa'?n

ten fiper

-a Deo parata oflenditur , jüflis glorificatis , impüsque in fLagnum

c-us non eft-

B

"jenis detrufis, cujus. cioitatis murus , C porta , ac fundamenta

r, qua univer[a funt aurum, ac

confoet !

- defcribuntur, & menjurantu

lb qui eft)

dum , lapides pretioft, ac

: fz)izfr'zæifiz muti

-

margarite.

Tünt m l-

T'Vidi Eælum novum, & terram novam. | frimum' enini Ifaie.

65.17.

coelum , & prima terra abiit, & mare jam non elt.

-

.

judic;tum' :

2. Et ego Toannes vidi fan&am civ!

tatem Jerufalem novam & 66

" defcendentem d

E

e coelo a Deo; paratam, ücgt fponfam orn

atàm äpm

is, at

3. Et ^. 13.

4Viro fuo.

cotu loquitur, al

u 1'5. Et'

horrido illo fepulcl;ro & ;:riiciacibus

.,

ut videbimus.

thian,do .de '-IOC,O/,

*

- pleno damnatos premant

s

nes cajulvis

: Hac eff smmrs [ecnnda.

3 Quam da-

Novam.) Non illam veterem ter-

(onts.

mnatis mors &

renam, fed nova

Libri hi fuct -

3

infeïnus' pariter infe-

bratam.

m per illam adum-

x

Def[cendentem de calo. )

| Fi gurate'di-.

fingulonm, -

I5. Ert qui non inventsi efb,

& )

ris deferipta J

— Quafi dicat: Sancti & ele&ti, qui fcri-

citur Jerufalem defcendere de colo,

pti funt in Libro vitz, ibunt in cc-

ut electos ad fe aífumat.

Fingitur

bona, quam

enim hic cclum empyreum & Eccle-

L lum ad gloriam sternam: improbi

fia, five ccetus beatorum, in terram

deflipstions -

vero , qui non funt fcripti in libro

Ji conferipti «

? Dei & vite, fed diaboli & mortis;

defcendere, ut fideles qui cum vitiis

- hiibunt in ignem gelenne xternum.

& Antichrifto conflixerunt affumat,

( de&i fadt

& fibi cives cooptet, quod non eft

di ewlum novum, & fermm. ;50-

aliud ,. remota figura, quam dicere ,

t ) Aqit

: ,I" V]

vam,) Colum enim & térra

fidelibus eam meritis codeftem glori-

:

mors, qie -

| fecundum qualitates -in fine mundi

am obvenire.

»mütabuntur. Sic apud fanctum-Pe-

4 Deo.) Mec verba non referun-

terra fedett

trum legimus: lNovos. cilos &' no-

tur ad 7G par«tam, quod fequitur ; fed

re- videti y

( dicat um0 —

vam terram, fecundum. promiffa ipfi-

ad defcezdentem , quod pracedit. Pa-

fant i * —

us expe&amus, -Epift. 3. c. 5. n. I3..—

tet ex textu Greco, in quo habemus,

i

-Abz

defcendenzem a Deo de calo.

:

tifant, * —

^maàm.

i.) Scilicet in'iïxe'l-ioxrem for-

4

-

Paratam ficut fpon[am ornatam viro

ts "

fani , t

Jam uon eff. )

TAR

.Ut prius, qui;a feng.

fuo.) Paratam, id e(t, comptam. &

a.

vatum.

adornatam, tantaque gloria & pul-

js perfoms

Q. Fidi fancam civitatem Jerufa-

chritudine, felicitate & majeftate in-

lem.) Ecclefiam. triumphantem , id

wiji fo

ftructam , quanta decet fponfam cce-

v tyumm

eft, cotum beatorum, & locum in

lefti agno jàm tuptam.

quo degunt in.ceelis: hac duo fan&tus

Viro fuo.) Di

Ts

Rs

liquando de ipfo

--caufa viii fui,

gne virq fuo. Vei

epepris

: ]panpes mifceþ, & a

—

EE

-

x

.

LU

S

H

666

LAPOCAL?PSIS"B. JOANNIS Agæmf !

; . Timi

3 Ét audivi vocem magnam de throno dicentem : Ecce ta-

: & formicat

— bernaculum Dei cum hominibus, & habitabit cum eis: Et ipfi

populus ejus erunt, & ipfe Deus cum eis erit eorum Deus:

^. dacibus, p:

"Ia 4."Etabfterget Deus omnem lacrymàm ab oculis eorum,

: quod eltim

./—

g. Etve

25. 8. & mors.ultra non erit, neque lu&tus, neque clamor, neque.

pE

k

9uPr? dolor erit ultra quia prima abierunt.

.

- pas feptett

$. Et dixit, qui fedebat in throno: * Ecce nova

f 'ac-io vo".mkn ii d

: Ven, & o

4 ïfai

€

43.19. Et

dixit mihi : Scribé, quia hzec verba fidelifima funt; & vera. -

1o. &tf

oCor.

- & oftendit

6. Et dixit mihi: Fattum eft. Ego fum Alpha, & Om'ega.t: :

$. 17-initium, & finis. Ego fitienti dabo de fonte aquee vitee, gratis. :

de lo à

i. Hab

7. Qui vi

cerit ; poffidebit hæc,& ero illi Deus , & 1lle erit ;

; mihi üli-u'*sL '

] pretigfo ü

$ Timidis |

pPcne a uranEe

d. Ecce«t?äe'rnkfþläm D cusii bominmi-

omnium rerum initium , ego fum fi- -

La;.) GQuafi dicat:; Hec urbs eft, in

s; quafi dicgat: I£go fum qui Ec-

cö!ai, ut pàr

ua Deus habitat, homines étiam ad

clfizg, & ferufalem celefti principi-

^ 16 colere |

chanfftmm

illam vocans ,. quos tanto. honore di-

um dedi; Ego fum qui pariter dabo

Qibo.

gnatiïr, utin eadem urbe fecum har

& finem, fcilicet gloriam eternau. -- |

bitare velit. -

N

*

Sitsentj. )

'8t Timid/.f «

,Deum & cælefcij ; 4 eR ;

- füis cupidit

Et ipfi populus ejus eruur.) Nullius

jufto.

E. bus cedunt,

erunt nifi Dei, neminem Dominum

De fonte

|Aqu& "Vika,) Quifnam fit

agnofcent, aut adorabunt, nifi Deum.

hic fons habemus ex Pfal. 41. — u-

Inrreäulii |

Et ipfe Deus cum eis erit eorum Deus.)

admodum defiderat cervus ad fontes a-

- Wil non h

.. Cutionis init

P

Id eft, ipfe Deus, qui dignatus eft

gUATHIT , .itf' d&/fderq: ADITIA men:.gcd

habitare cum eis, erit eorum Deus,

te Deus...

"

f0n credent

id eft, eos ut filios fuos amplectetur,

Grazis, ) Qu

ia licet jufti fuis b-,o,vnxirs

p virts,qui

operibus mereantur vitam &ternam,

Exetratjs,

& sterna protectione tuebitur.

4. -Abfferger Deus, &$c.) kVide di-

hec tamen dicitur, & revera eft gra-

E. ts qui

X

&a cap. 7. num. ultimo.

tià

Primo refpectu laboris eorum,

vt Ch

Neéqué clamór. ) Opprefforum a 'po-

qui in fe exiguus eft, necdignus tan- -

Coraittunt.

viVünt,

tentioribus$, à

Y

ut cruciacqrum a tyran-

;

to præmio : Nem enim Fmt cordigaa

fiis.

pi:[];ancs hbujus rämyqris ad futaram glo-

- Menda);

Pfima alierunt,) Vita mortalis -

rigmy qua revelabttur sm. nobis.

Se-

itentibus.

cundo refpe&tu primz gratiz , ex qua

fümnis plena.

für Qu

"5. Ecee xova

facio' omnia. ) Quä fi

profluunt bona opera, h?ac enim o-

1

T& faciunt

dicat: INohi mirum fi priora illa, &

innino gratis datur.

.

- , Quam

7- Qui wtcerit.

) Ideo ita loquitur ii

lcium quo;

vetera abierunt, quia facio novum

cclum,'nóvam terram; ( novani

ut omnes ad pugnandum. cum diabo-

Orum, (ed

hominum conditionem.

lo, & ad vincendum exbortetür, at-

Pa illori

Scrile, Edc. )

Vide dicta fupra c. I9.

ue eo$ maxime,

&teditas.

chrifti futuri funt.

qui rempore Anti--

hum. 9. ubi eadem funt verba.

b fam,

6. Fadum ef.) Id eft, jam finita

Ef ero il Deus) Praftabo illi,

3itim, no

'

funt omnia, jam factum eft quidquid

que Deum omnipotentem przftare par

: Mnrs pm

eft eis , a quibus pie & fanctx

in vita hominum mortali faciendum

eft.

à

;ultus

Atiftg fepar

érat.

Cllnda

y Cun

Er ille er

7 qihi fliiu.'«) Amabor ög

" Ritrnis

Ego fum A/Pbd,g Omcga.) Ego fu::mk

3

a

|

CAPUT XXL.

l

4

60X

ere n I

9. Timidis autem, & incredulis, & execratis, & homicidis,

*

sE

& fornicatoribus, & veneficis;& idololatris, & omnibus men-

nDes: d

dacibus , pars illorum erit in ftagno ardenti igne & fulphure:z

semn, d

quod eft mors fecunda.

N

9. Et venit unus de

feptem *;'&hgelils habentibu.s' phialas ple-

l neque,

pas feptem. plagis noviffimis, & locutus eft mecum, dicens:

:ioïo'ihnia. '|

Veni, & oftendam tibi fponíam , uxorem Agni.

t vers ]

1o. Et fuftulit me in fpiritu in montem magnum & altum;

:'.Omega-:

& oftendit mihi c

ivitatem. fa—n&aïp ,Jen;lfalem—/ de»fdend(e.ntemx

de coclo a Deo, -

I

.xr. Habentem clar

S;;.ille".erit ï |

itatem Dei : & lumen-ejus fimile lapidi

mui] -

pretigfo tamquam l/apidi,jvg-fïpidis, cht cryüallum,

qodun f ?

cölai, ut prärmeü bonum lfilium ;a'lui;a-

Q P/)zgi:-

vrorvi

2

mqike .

*

ffmis.) Vide diéta

ti principi- -

re,& colere parentem. Vel, eum ut

cap. 15. num. £

chariffimum fil

,iqx/nj ;axrgiäntifïïlne tra-

Oflendam tili

fponfdm,, ö"c.) Iä epc »

ao dbo. T

&abo.

*

oftendam tibi urbem de colo venien-

æfemam.-f ï :

tem, ex cujus divitiis, -& decore ut-

9. Timidrs.)

&:MTQ; dguausn , qui

:üij, iddt

fuis cupiditatibus, aut. perfecutori-

cumque intellizas ,

qualis fuþura fit

bus cedunt.

h3

beatitudo^Sanétorum.

Luifnam Ht' z

LE |

Incredulis. ) Qui fidem divinis pro-

IO. In fpiritu.) ld ?R: ;

v ?ifiöne ima-

miffis non habent, fed ftatim erfe- |ginaria.

id fonterde. —

cutionis initio animum defpondent ,

lm montem

magnum.): In quo )fcili-;

u o ]i'd

non credentes. Deum fibi adfuturum

cet erat «dificata ipfa civitas.

ide di&a

fuis Eonïs ;

& vires, quibus refiftant, fuggcfturum.

Defcem!entc??z de calo. ) V

| atermam,

Execrati:.) Execrabilibus; eos in-

num. 23

telligit, qui execrabilia & a moribus ,

II. Halentem claritatem Dei. ) Infi-

mdge.*

& vita Chriftianorum valde aliena

ij eorum, E

gnem quandam & admirabilem clari-

Pro clariza-

committunt , & more idololagramm

—

tatem a Deo acceptam.

lignns tt* —

vivunt.

zem , Grece eft 0r£a» ,. gloriam.

t n

Mendacibz

.Mendacia þerhi—giofa

Lumes eju.) Qecsp, id eft Jmu-

jam d- d

dicentibus.

sv)

Hifs

[22

Vel, mendaces appellan-

zare, quod illuminabat civitatem co-

tur -quicwhque male vivunt, necope-

-leftem, quod eft 'il)iïe Deus, ut dicitur

g, qua 4

xa faciunt confentientia fidei Chriftia-

num. 23.

c enim 0','*

Pretio/ä.

) Gbræ&e pretiofcfimo.

$, quam profitentur ; quod eft men-

dacium quoddam practicum , o

:

n Vär—

,Tanquam lapid: jafpsdss , fieur. ery

loqllitlll' ab

borum, (ed operum.

ftaliem.) Quia jafpides r*periuntur va4

£ars ilorum.) ld e

^riorum colorum , ut amb:

uitatem tok.

g, d c

;

ft for; QG q;uafl

:

lallum. refe-

hzreditas.

lat, ait fuiffe coloris cry

" jlf gno, &c

.) Vide didta cap. 19

rentis, cA/Se Idezidi xpocradkucoyri,

aum. 2O.

zanquam lapidi ja[pids eryflallizanii.

o ii d-

'rima- mors eft cum

Et babebat murum magnum & altum.)

.æ[htg pr -

i

"Mors ]c'ïruädd. )P

anima feparatur a corpore; mors fe-

Hic murus fignificat firmitatem infu-

d2 guk&ïi |

cunda , cum homo disjungitur a Deo,

perabilem , & fecuritatem

& xternis cruciatibus addicitur,

. xufalem.

*

Fæleüis le—

WEL

B;£l. vum Qoms. Menoch. Tom. V Ll.

'Gggg

-

-

x

i

602

APOCALYPSIS B. JOANNIS; APOS-TOLI'/

j

.. 12. Et habebat murum magnum & altum j habenten;»-portas

j 18. Et,efi

duodecim: & in portis Angelos duodecim, & noinina infcri-

* ejvitas 07

E

i

pta, quae funt nomina duodecim tribuum filiorum Iírael.

19 E du

13 Ab Oriente portze tres: & ab Aqvilone portze tres : &

- funt

ab Auftro portae tres: & ab Occafu portze tres.

:

E

.

-

-

: terium, ch

I4. E

t murus civitatis habens fundamenta duodecim , &

$u

L o2 Qujm

ipfis duodecim'nomina duodecim Apoftolorum Agni.

* folichus: od

I5. Et qui loquebatur mecum, habebat menfuram arundi-

foprafus; U.

neam auream, ut metiretur civitatem, & portas ejus, & murum.

16. Et civitas in quadro pofita eft, & longitudo ejus tanta

P guas, & f

eft, quanta & latitudo:: & meníus eít civitatem de arundine

[ civitatis at

aurea per ftadia duodecim fmillia: & lon

! . Ette

