Mitrere [canda'um.) ldeft, ut mu-

qua vince»stes donabit.

Cilculus e-«

Orem egg

gnum.

lieres initteret, que forma fua fcin-

nim candidus veteribus fiynum erat

4

I

dalo effent Hebreis, & in. peccatum

rei feftz & £.licitatis , & ab/olationis

: A

inducerent,

Vide hiftoriam Nuim.

in judicio; & in Comitiis pro mazi-

Ye

Tlcoli e

i

€ap. 24.

f

ftratibus. creandis^ calculus candidus

aboraffe

-

Edere. (5 fornicari.) Id e

ft, ut ede-

dabatur, ejus nomiae (ignatus ,. cui

-

f

Clüritaten

/gent ( fornicarentur.

futtragabantur.

j

! mirifte

16. Similiter ag pænitvntüm.

Nomen novum.) $

cilicet ut fif, &

!

dicatur filius, & hzres Dei.

1.1 te geme,

Quemadmodum & Epifcopo Ephe

, net d

precepi, ut poenitentiam ageret. .

I89. . -4ngelo Tbj'atire.') Eifcopo

15 Operip,

Si 440 imus.) Alioqui.

J'hyatice. Eratautem Thyatira urbs

. Ri inir

ultima M ;forum, colonia Macedo-

Veniam ttbi c:ito.) M eniam ,üt te ob

]

ftiàm poft

.-mcgligentiam puniam.

nu:n adrA"JH:rum Petgimi. Quisfuüe-

b

20. Pa

Et pugnabo cum il5 im gladie orzs

rit hic Epifcopus non conftat. Corne-

li lo

mti.) Quafi dicat, feram in illos, qui

lius exiftimat fuiffe. beatum Carpum,

ïl'ïïquä mul

doctrinam fequuntur:| Nicolaitarum,

Qui Lhaber oculos -tamquam flaznmam

i"m&n

fententiam mortis, eamque per ad-

1g2:5.) Quai videt fcelera [ezabilis ,

m Nieol

miniftros meos eis inferam.

2

de qua mox. Tacite etiam redargui.

l]

Roj & &

O17. Qui babet aurem, 60c.) Vide

tur £pifcopas Thyatirenus, qiod hu-

Prop,

dicta nüm.

.jus mulieris fcelera non vider:t, au£

2

E Jen

d dic

Vizcenti.) lumfacta& e

trores Ni-

ad illa conniveret.

Ietüt; fig

*lolaitarun-xx,,ï. Fum puü—llanixgicacefn i

E 95 g

Et pedes. fémiies furicb:;:lco.)) P edeli .

E

^

CAPUTHU.

531

10. Novi opera tüa, & fidem,. & charitatem tuam , & mi-

nifterium , & patientiam tuam ; & opera tua noviífima .plu'r.;

yiäi

prioribus.

E

e(is?

" 20. Sed

habeo adverfus te pauca; quia pefmittis mulierem

1Can«

Jezabel,

quze fe dicit propheten , docere , & feducere fer-

emo

VOS Imeos ,

fornicari, & manducare de idolothytis.

.

or. Et dedi

illi tempus, ut poenitentiam

vageret*þ, & non

Filius

e fua.

vult peenitere a fornication

22. Ecce mittam eam in le&tum,-

& qui moechantur cum

pedgs

ea, in tribulatione maxime erunt, nifi poenitentiam ab ope-

Nori

ribus fuis egerint ;

— —

?

& f;:ient omnes

23. Et fillos ejus interficiam in morte

u Ne

Ecclefiae,. ^quia ego fum fcrutans renes,

& corda : & dabo * r.

Vobis audem dico, Reg.

Co-;;.*fo- 'þ

undum opera fua.

IOÓ. 7.

-'unicu.iqu—e veftrum fec

-

Pfal.

; dantüt

——

Xxx) 2

24/4. EC

[

."IO.

"RD

;dlakdücar: de idolotbytis. ) Quamv*ïäï

ere.

ex auri'chalcö, ig;ïito,fïgniücare viden-

enim ex natura rei idoloth

tis vefci II.20.

yfitum ,

tur poenam ignis inferni, fceleftis illis

;

loco ab

inferendam , de quibus hic loquitur.

malum non fit, tamen non

icebat ob

& lT.

Vel] mentio fic pedum fimilium auri-

Ícandalum, ne comedens crederetur IO.20.

idololatra , & ob preceptam A pofto- I2-

i, )' ER 1

chalco, ut Epifcopum 'Thyatirg con-

»ntia 1«

foletur in. afflictionibus quas propter

lorum, A&. I15. & ob periculum re-

oferdt ia

Chriftum ferebat , doceatque puri-

Lxbendi in. idololatríam , f quis illis

felicitts a

orem eum fieri, & majori gloria di-

cibis vefceretur.

0. Ecce mittam eam Ím lefum.)

adcalus &«

gnum.

um ent

I9. Neviopera tua , 6c.) Se

hcencïa

Percutiam eam gravi aliquo morbo.

Yolutioni

verficuli eft: Scio te multum pro fide

Vel fenfus eft : Quandoquidem illa

j m

&

non vult penitere a fornicatione fua,

Iaboraffe contra impios , fidemque

: ndidis

charitatem in omnibus o(tendiffe, &

liber fuz voluntatis arbitrium, fed

non cogam illam, cum relinquam cuiz

in minifterio Epifcopalis curz ftrenue

u;us ,': c-'"v

permittam illam vias fuas tenere, &

te gefliffe , & multa pro me pertulif-

in fuis turpibus deliciis volutari.

LL

fe, nec defatigatum te fuiffe in bo-

lg fribulatione maxima erunt.) In-

D

nis operibus, fed cum multa prius fe-

E;yifcopü

ceris initio tui Epifcopatus, plura

gentibus erumnis vexabuntur.

etiam poflea adjecitfe.

23. Er fülios ejus interfeiams f" more

vaci u

:£e.) Dira morte feriam.

$

; Mj'c'cd()'

oO. Permittis mulierem exabet. J

quistite

Fuit hxc Jezabel nobilis, & potens

Qnia ego f:um [erutans renes 6f corda.)

aliqua mulier heretica, qu& prophe-

Id eft, abditiffima cordís Jezabelis

tiffam fe mentiendo, propagavit. 1e-

arcana , €

jïusgue cogitationes fecre-

j 'Carpum'

tilfimas.

Junmam

&am Nicolaitarum , docens licere for-

Uhicuique il-

emb:lis.i

;

nicari, & edere idolothyta , ficut Je-

Unicuique veffram. .

jugü

zabel propagavit cultum Baal. Porro.

lorum , tranfit enim: a tertia perfo-

m'fe

od*

na ad fecundam, licet de iisdem fex-

Jezabel dicitur, non quod ita. appel-

mo fit.

»

dl a

Jaretur, fed quod antique illius Kegi-

nx jezabelis mores imitaretur.

| Vo?i: vnnte.m dico G. cateris. ) V-'Con-

j)

ss

j

532

-

| APOCALYPSIS B; JOANNIS APöSTOLL

iS. j

24 Et ceteris, qui "Thyatirze eftis : Quicumque non ha-

bent dotCtrinam hanc, & qui non cognoverunt altitudines fa.

. matutn

tange, .

quemadmodum dipcunit,, non mittam fuper vos ali

ud

pondus.

t

P d

29 (

E

2$. Tamen id, quod habetis, tuenet'e, donec veniam. -

26, Et q

ui vicerit, & cuftodierit ufque in finem opera mea,

l?ztbemr/

dabo illi poteftatem fuper Gentes,.

27. Et reget eas in

ertatilor

xvi;r»ga fc?'rreaä & tramqj:lamvas flggli con-

qiittei

fringentur,

:

t

IN

vertitfoannes fermonem a]ezabele cum

annes ad AGor. 13. o9. »T/u'j/izm eff

|ipr

uis, ad alios veri Dei cultores,qui erant

b

Spiritui Santlo, €$ nobis mdbil uitra im-

Thyatirz.

Particula & ponitur pro

pouere vobis omeris, quam hac meceffa-.

| U.q

d eft,

ria.Huf abflimeatis vos ab smmolat

P v

24. Qu?mnqäe zon babent.). Non

felacrorzm , €c.

:

:

Yecipiunt, non tenent.

.Q5. Donec veniam.) Scilicet ad ex-

Non eni

' Dq&rimzm banc.

) -Jezabeli

s'& Ni-

tremum judicium, femper enim illi-

colaitarum.

citum eft, & erit idolothytis vefci, fi

n E

Qui noz c

fcandalum inde oriatur infizmorum,

barunt.

0gnaveran!.) Non appro-

H mn?;;,

& vix unquam fiéri poffet fine fcan-

B

Treparal

. "titudines.) À Balu, pr

?funditdtes,

dalo, prefertim inter recens conver-

!

L

16 ipne

utitur vocabulo ipfo fectatorum Je-

fos, licet fimpliciter loquendo , fpe-

zabelis, qui doGrinam fuam magnam

&ata rei natura, cibis illis vefci pec-

gNUT

E 225. g

altitudinem habere ja&abant, id eft,

catuin non fit, ut fupra diximus. Vide

!' À cilicet ha

mire profundam & fubtilem effe ; ita

D. 'Thom. t. 2. queft. I03. art. 4..—

ao

enim de fuis erroribus loqui folent

Q6. E£ qui vicerit,) Qui non cef-

Dahi j]j

hzretici , & irridere Evangelice do-

ferit terroribus, aut blanditiis impiz

] TM

Grinz fimplicitatem.

À

Jezabelis, & ejus comitum, fed fem-

p

| I

i

Qgemadmbdum diclmt.) Ut lo qui fo-

per cuftodierit mandata mea, &c.

lent hi haretici, qui profundam effe

p m .Vï&rix

dicunt fuam do&trinam, cum tamen hz

Opcra tn&4.) ld eft, precepta mea,

ji uN

qof

quz opere impleri jubeo.

ais

Tk

profunditates fint profunditatesfatanz,

Dato il poteffatem. fuper- Gez£er.)

l

Hinag v

hoc cít, profunda illius, & calida

n

confilia, que excogitavit, & infpi-

Loquitur. de poteftite, quam Santti

Lapige,

exercebunt in die judicii in. omnes

93&(1],

fnuleorum..

ravit,membris fuis ad perditionem

Gentes , quz Chrifto non paruerunt,

ii

à fum :

judicantes eas cum Chriftó, & «ternz

Non mittam fuper vos aliud pondus.)

Nge/o

"Nerifimile eft Jezabelem, & eos qui

mortis fupplicio tradentes, juxta il-

^

at

lud Sapient.

3.

Judicabunt mationes ,

polis

dicebant fas eífe vefci idolothytis in

& dominabuntur polþuli;.-

invidiam vocaffe Apoftolos , quod ea

pus lücerey

prohiberent.

Dicit ergo Dominus:

Q7. Et reget e45. ) Scilicet mecum

Qu Met

Non mittam [uper vos aliud pondss ,

regni particeps.

1

EE

It

id eft, non gravabo vos . ulla veteris

lp virga ferrea.) *Id*e& ,V inflexibili

? Qu

legis ceremonia ; tamen id oneris,

ad malum, & valida ad fuppliciun.

l

0 esar

der

quod impofui per Apoftolos meos,

S&E

Alludit , imumo utitur verbis: Pfal. 2.

MLES

pul

tenete donecx'veniam,- Alludit S. Jo-

num. 9-

OHiClum

E

cAPUTIL&m

T

533

n Ta-

Ya 28 Sicut &*ä '&go accep

3

i :;(.Patr'e'm—eo, : & dabo illi ftellam

2

o fo

matutinam.

WUM VTE

aïiud *

. 29. Qui habet aurem,audia

t ',' —'quixd; $ pir—it'us» dicat EFcleüiSf

|

GOAPUT u

iC

| .?aäeiur/ fcribere Eccl

efiis Sardis , Pbiladelphia , €? Laodicia :

— errantes ad ponitentiam minis reoocans , fed alios collaudan s &

i gon- !

ER

uincenti pramitim pollicens : Deuim dicens ad offium puljare,

à

ut ingrediatur ad illum , qui apperuerit.

j 51

m L MRU

'i' Angelo Ecclefide Sardis fcribe: Hsec dicit , qui ha-

ifum d :

I'E

bet feptem Spiritus Dei, & feptem ftellas : Scio opera

iltzd I«

: wetde

E. tua , quia nomen habes , quod vivas, & mortuus es:

. 2.-Efto vigilans, & confirma ceetera, quse moritura erant.

imm(atis í

ena coram Deo meo.

x ader

Non enim igvienio opera tua pl

AX«X 4

5. In

nim illi

SVCfCis l

UEL m;;qu.m; PT fæä confrimgentur.) vent, negligere; pudeat te degere ix'z

emorum, -

(rte fcat-

Irreparabiliter , quemadmodum vas

morte animz , qui alios vivificare de-

»

s COV*

- fidile igne duratum, fi contrin

5

zatur,

bueras.

vo, De

iteï*-um/fingi non poteft & reformari.

Et þptän /?ellzz:.) Id

2Q8. Sicu£ E ego 4ccepi & patre meo.)

Epifcopos.

ie&, -feptem

d pe

mus, Vi

:

. Scilicet. hanc poteftatem | judicandi

E

-

Nomenm babes quod "wrvas , &5 mor-

j arff 4'

gentes.

7

£u4$ e$.) Quaft dicat , fcio mores

Dabo illi ffei

lzzhz mktm*immz.) " Per

tuos, & quod videaris vivere, & mul-

qon at

ta^bona operari, cum revera mor-

jis iupit.

F^ quam videtur intelligere lumen glo-

t

riz , claram vifionem Dei, quam ani-

tuus fis, quia excidifti a gratia per

fl n

ma vicrix per Chrifti. gratiam adi-

peecatum, — Videtur hujus Epifcopi

a e l

pifcitur.poft mortem. — Alii aliter ex-

peccatum fuiffe negligentia in mu-

;epta me

nere Epifcopali , in docendo, monen-

d. plicant, quorum interpretationes plu-

.timas videat qui vult apud Cornel.

do,

corrigendo populo , in con.

".' Gautti)

va

a. Lapide.

firmandis iufirmis, fcandalis averten-

pm u

29. Qui babet aurem, 6c.) Vide ibi

dis, hzrefibus reprimendis , &c.

in 016

Ed

*

&a fupra num. 7.

E

9. Effo vigilans.) Expergifcere, qui

j anuer t

N,

ge

jo Ecc/e/;'.e Sard,

1;:.) Eæpifcïo.po

negligentia &

focordia quafi alto fo-

. &etrng

Sardenfi. Fuit Lydig metro-

mno teneris.

v

; jutà **

*polis;

Confirma cetera qua moritura evant. 3

Quisnam fuerit hic Epifco-

/ ydfl'M" D

.-pus incertum eft.

Cerera , id eft , ceteros, qui nifi vi-

0 Qu babet feptem fmritus Dei.) Spi-

giles, & eos confirmes in fide & vir-

ritus, id eft, Angelos Ecclefie re-

tutibus , motientur morte fpirituali

ct aecut

per peccatum.

Ores; quafi dicat : Verfaris, o Epi-

mgexabill

cope Sardenfis , inter fan&tos Ange-

. Non enim -venio opera tua p!erid.)

icindi

os & Epiföqpos ; pudeat ergo te

Id eft, perfecta ; quafi dicat, non

fuppl

h

unum non fan&e vivere; pudeat te

plene vivis ut debes, non refpondenc

r :

f

offium Epifcopale, in quo alii fer-

opera perfonz, ac muneri tuoe

M

—

!

^

^

*

$34 - APOCALYPSIS B. JOANN-IS APOSTOLI

.3. In mente ergo h

3he! m

UN.

1

NE.

ualiter acceperis, & audieris,

^ ;. &íerva: & poenitentiam age. Si ergo non vigilaveris," Ve- -

- quoc nei

Thef- njiam ad te tam

s. 2.

quam fur, & neícies, qua hora veniam ad te. "[ &feril

9. Pet.

4. Sed habes pàuca nomina in Sardis, qui non inquinave-

E5 E«

t veftimenta fua: & a

de, &

Io. fun

rïïbulabunt mecum in albis, qu-ila

Infra dlgm funt.

veniant,

lexi te.

16.15- — s. Qui vicerit, fic veflietur veftimentis,

'albis , & non de- .

lebo nomen ejus de Libro vitze , & confitebor nomen ejus.

Io'

l

Vabo te à

Ccoram Patre, meo, & coram Angelis ejus.

dicat Eccieüiä.

verfüm t

6. Qui habet aurem, audiat, quid Spiritus

,. Et Angelo Philadelphiae Ecclefiae fcribe : Hsec dicit

. .. Ec

Coronam

*Ifaig SanCtus, & Verus, * qui habet clavem David : *qui aperit;*

*

29.0. &

* Job-

nemo claudit: claudit, & nemo aperit.

gt

12. 141*

b"

8. Scio-

Epifcopo' I

*

modice virh

Oualrter acceperis. ) 'Qualïter fis

: Vej?ibtur: j?a!z';' 4[61':.) Scilicef ft

2

,

ol:a :

&dan, qu

'inäi,

tutus, & qualem te vitam agere gloriz jam dicta.

*

pom , ut a

docuerint, qui te baptizavetunt, &

Et mom delelo eum de Libro v;t.e.)

it,

Ecclefiz ifti prefecerunt, & ita vive.

Omnes Chriftiani in baptifmo fcri-

Qui hale

Veniam ad te tanquam fur-) Id eft, buntur in libro vite inchoate , &

lsc of temy

cum minime opinaberis morieris , & -quoad prefentem juftitiam * qui ergo

id dt, diy

-àd judicium vocaberis.

z

peccando amittunt gratiam, delentur .

eratves ]

. Sed babes paucanomina.) P.

aucos €de libro vitz, eodem fenfu, fcilicet -

beit £,

Chriftianos, pauca, capita.

Sic AR. quo

ad przfentem juftitiam. Vide D.

iyfe adducit

. hom. I. part..

uzgfl. 24. art.5. Ita-.

J- I5- Er2z autem turba hominum ff-

que fententia eit, pergam illum ha-

tG exchuder

amul fere centmm vfginti'. Grece pro

Cl'dlldll 5 ;

Bominum ,:eft dvopudirev , mominum.

bere fcriptum .in libro vite, modo

z

^.

propter eor

explicato.

L2

/

,æitnm ingquinaverunt vefhrmenta

Ef confitebor nomen ejus cor

äm Patre

»

occludit, e

f»a.) Qui labe peccati innocentiam

seo.) Id eft, palam coram Patre meo

n Ecdefian

fuam non inquinaverunt, ( quamvis

$. o oj

eraves procellz Ecclefiam iftam con-

& fan&is Angelis agnofcam illum,

Tiüé pfo me

& inter meos numerabo, & gloria-

*

cufferint, a fide tamen & charitate

bor me talem feryvum habere.

It dgjj,

dimovere non potuerunt.

Alludit ad

Predicatiog

veftem candidam, qu« in fignum in-

6. Qui-babet aurem , &c-) Vide di-

uml

nocentis & fanü&itatis Ecclefi tra-

&a cap. 2. num. 7.

7. Et JA4ngelo Pbiladelphia.) Urbs eft

NI

; Ap"tl[))). h

ditione datur recens baptizatis.

fita in Myfia juxta Lydiam, ita di&a

pauc

Et ambulabunt mecun. sm albis.) Me-

ab Attalo Philadelpho

conditore..

-

cum femper erunt induti ftolà immor-

Q'IM To,

Quis fuerit hic Epifcopus Philadel-

talitatis, claritatis & gloris.

- phig incertum eft; aliqui exiftimant

$0 exo 1

.

5- Qui vicerit. ) Peccatum, & e — fuiffe fanctum Quadratum.

QUa virtus

:

flatu

&

ldurc

ferit.

peccati, in quo verfatur, emer-

Sanélus.) ld eft, qui fan&us eft, &

auctor atque amator fancitatis.

Sric vefftetar.) P*ro. f«, in Grgco eft

E* verus.) Qui eftverax & conftans

t tsf

&rtc ; bics fed nofter legit àrwc , f/r, in promiffis fuis, vel qui habet: veram.

ID reti,

l

C$ idllæün

fe'x;fas eft idem.

fgn&i;acem : p»roïponit. enim Chriftus.

* m ,

N

!

]

VN

[

E

CARUT:m

$35

8. Sdio operitua, Ecce dedi coram te of'ium apertum ,

feris,

* Ve.

] quod nemo potett claudere : quia modicam habes virtutcm »

& non negafli nomen meüm.

I

ad te;

J- & fervafti verbum meum,

;

Inavee

)

.

. Ecce dabo de fynagega fatsnze , qui

dicunt fe Judaeos

»q

éffe, & non funt , fed n entiuntur ,

Ecce faciam illos, ut

veniant, & adorent antepcd*es tuos , & fcienty quia ego di-

on de

lexi te.

fervafti verBSïn patientise mez, & ego fer-

o. Quoniam

S

-

J eui

vabo te ab hora t

entationis , qu&& ventura eft in orbem uni- -

défs

verfum tentare habitantes in terra.

c dict

1I. Ecce venio cito

n

3 tene, quod

habes, ut nemo acci;;iaï |

aperit,

cOr'o,na'm tuam.

Wägä

) 'Sv.cio

Epifcopol kPhiladelpfhltie.nG ; qui erat

illud co-«.?;*ffus es , & !ïrofeü"gs es'.

— Àà!

modicz virtutis, fuam fandtitatem per-

te. effe fectatorem meum.

Tcef äoh ;

fe&am, quafifpiculum ,

& quafi fco-

tur.

9. Écce daöo.) dii .ut convertan-

?

o üitt.)

pum , ut ad eam/afpixret & conter-

at,

De Synagoga fatans.) Ex Judsis, &

no Icri-

zi babet clavem 'Davi:l.) Clavis

]udaäzuntibus à

q.ii funtSynagoga non

*

9

aA* Contr.'f Chii-

at s

hec eft templi Davidis & $alomoais,

Dei, fed -fatane, qui

u etqo

id eít, clavis i£cclefie , cujis typus

ftum & Chriftianos confpirant.

delentu

erat vctus Jadeorum templum.

Qui dicunt [e ]udaos effz , 6c-) Vi-

de di&a cap, 2. nm. 9.

; fcilicet

Moe:it 65 nemo claudit.) Ide

ft, qu&

Vide D.

ipfe adducit ad Ecclefiam , nemo po-

doremt ante pedes tuos.) Ad pedes

teít excludere.

tuos procide

h

t Ite

) Quibaus i;)fe

juííeris.

nt, pa(rgti tlxxcereiquidqqid

f

ilom ht

Claudit &5 nemo 4perii.

?J,' mon

propter eorum. incredulitacem fores

^Et f;imt 7ui4 ego dilexi te.) 'Tunc

occludit, nemo poterit eas aperire, tit

intellizvent, & conftebuntur te vera-

cem, & pium fuife, & Deo caraimn.

.lm hum

in. Ecclefiam ingrediantur.

Rre-'

IO. -Q«oniaz jervafti verbum patien-

agre m

9. .Scío opera t«4,) Scio quam

uU

y lm

nue pfo me laboraveris.

.

H mes. ) HMsc omnia tibi evenient,

Er ded; coram te offwum.

) 3cilicet

quoniam fecifti id quod ego precept

& gor

ds patientia ubique fervand: & tenen-

præditatiunis,& converfionis Genti-

da.

Vel,, fcient te diletum fuiife a

um.

f Vi $

"pertum.)

Habeo enim clavem Da-

ie, quoniam 2quo animo orinia in-

commoda pro me pertulifti,

| U,b'gei't

vid, & pandam fores coram te, ut in-

Parientia mcé. ) Patientiam fuam

u qida

ducas multos in Ecclefiam.

.Quia modicam babes |virtutem. )

vocat/quam ipfe przcepit,

: & exem'.w

oulitor

Ideo eg

o aperiam coram te oftium,

plo fuo docuit.

philade"

zuainfirma eft & iinbecil-

Servabo te 4b bora tentationis.) Ne,

siftimate

quia virtus

la, & idcirco tibi vires fufficiam, ut

fcilicet, in tempore future Ytentationis

obftastes diticultates fuperare pofiis.

& perfecutionisfuccumbas. — Videtur

ius cüa &

Et jervafli veroum meum.

id eft,

loqui de perfecutione fub "Lrajano;.

ytió

fidem retinuifti, & do&rinz Evange-

que valida £uit & üniverf^lis. .

hlcse *.idhæü&j&,

»

II. £cce veg.o ciz*o.) 2u- a-djutu;'t)l:

yt YT

Er "ow "eg

qU

äjif' hbme? menm.) Sed & coronaturus.

D

z

-

336

APOCALYPSIS B ]OANNis APOSTOLI

^5734. Qui vicerit ; faciam illum columnam in templo Dei

1. 5

te

mei, & foras non egredietur amplius: & fcribam fuper;:eum.

piam

-nomen Dei mei, & nomen civitatis Dei mei nova Jerufalem,

n

us defcendit de coelo a Deo meo, & nomen meum novum.

f0

13. Qui habet aurem, audiat, quid Spiritus dicat-Ecclefiis,

& caq

gï;]'Oan.

I4. Et Angelo Laodici;e Ecclefice fcribe , * Haec dicit4 -

16 8

14. 6- Amen , teítis fidelis , & veru

"

S5 qui.efä principium creaturae

locuple:

Dei.

L]

confufo

e-ra tua, q

-

.I5. SClO Op

uia neque frigidus es, .nequ—.ek cali-

:vjdeas. :

. dus: utinam frigidus effes, aut calidus.

lo

MM

X f Se(jïk'þ

Tene quod bales, 6c.) Conferva

pofitum eft; quafi dicat, in vi&orï:"

pet fa.

fortitudinem & patientiam- tnam,

bus, quafi in columnis infcribetur.

deyi m

primipmm

perge ut capifti, & nullis cede ter-

nomen Jefu; conftabit enim gratiam

-

principam

roribus perfecutiónum , ne fi iis fuc-

& victoriam per Jefum effe confecu-

T25,

cubueris alius pro te fubftituatur, qui

tos, «& ]efus illos fuos effe agnofcet.

mercedem & coronam: vite eternz

I3. Qu; habet aumrem, &c.)

^

16. $d

KI' e-

' Vidg

ille dicitm

ferat, quam 'tibi paraveram. .

di&a fuperiori cap, num. 7

audet mort

I2. Qui wicersit. faciam tllum cela-

I4. Ef An[gela Ldodiciæ.)

Laodïciz;

mnam , &2,) Quaft.dicat, faciam ut

eft urbs Cariz, quam celeberrimam

?ldae, i

qui firmus in virtute perftiterit, vice-

vocat Plin. lib. 5. cap. 29. Quis

putior &

fuerit hic Laodicie: E

TEl

ritque omnes tentationés , fit magnus

tum eft.

pifgop'us igno-

. & gloriofus tum in Ecclefia, tum in

Cüpifcentii

colo.

Hsc dicit: Amenm..) Gr*æcke., A"yäþ,*

Cità deyor

Et foras non egredietur amplius.) E

id eft, //e qui eff amen , fcilicet ftabi-

U Videntu

r

.ab illa gloria nunquam excidet.

lis, verus, fidelis , imo : ipfa ftabi-

G.diCi Ot

Et feribam [uper eum.) Perfiftit in

litàs, veritas, fidelitas.

u i'.:zli'das /

metaphora columne (unde ex Greco

Teffis fidelts &X Ver&us.) Hæ'cqf bdit,

Fpondet |

verti poteft /zperezzm ) columnis enim

ut fint explicatio 4&ez vocis obfcu-

00 optatq

I€.

infcribi folenttituli, & nomina vi-

Premittit autem Chriftus afle- .

&orum, vel eorum quibus eriguntur

verationem fuz veracitatis & fideli-

18 lib :

& dedicantur.

tatis, quia huic Epifcopo dicturus eft

8 manifefe

Nomen Dei mei.) Alludit ad colu-

Doieat

quzdam, quz minus verifimilia vi-

|

mnas, in quibus principes eas erigen-

dentur, ut quod praftet frigidum effe

ürg fdy,

tes fua nomina incidi curabant, quo

quam tepidum; quod Epifcopus hic

. l. d

fignificabant eas fuas effe, & nomini

mifer. effet & miferabilis ,^ pauper ,

Aide;

1i0u

fuo dicatas & facras, ideoque fibi ef-

cccus & nudus: quodque tali tam in-

tálere j ali

fe caras & gloriofas.

gentia promittat, fcilicet ceenaturum

71:? .P PCcaf

Ert pomem civitatis, €&c.) Jerufalem

fe cum illo, i

L 7

triumphantis, fcilicet, fciatur colu-

in throno fuo.

pfumque collo-t-:aturkum

; lflti[;j m ;

mnas illas ad ccleftem TJerufalem in

w efb principitm - ereatura. Dei. )

-

metdph()m :

e«ternum

pertinere, & illi addictas

Qui fcilicet Chriftus eft caufa etlici-

m Yon

efíe.

ens, & exemplaiis rerüm creatarum ,

- Et nomen meum novum.) NOmen

a qua fcilicet principium ducunt o- ^

Nl ii

Diéng la tv

Á

Chrifti novum eft nomen fefu, hoc

mnes res condite maxime reparata-

" aguofcem

enim novum illi m circ,umciüone im-

8

nOfCCrc

rum , fcilicet hominum redempcomm" o

buj,

jl

h; (

t

Dd

R

CAPUT I

537

0Ta .

16. Sed quia tepidus es, & nec fii

N

Ci-

Tem

gi.duä, nec calidus, m

N

piam te evomere ex ore meo,

flem -

17. Quia dicis: Quod dives fum & lloäupl'etatu"s; & nullius

ovum,

egeo: & nefcis, quia tu es mifer

Clefiis, «

J &miferabilis, & pauper ,

& caecus, & nudus.

dicit,'

18. Suadeo tibi emere a me aurum ignitum probatum i N

eatut g

locuples fias, & veftimentis albis induaris, ut non appereat

confuíio nuditat

L

is tua, & c?llyrio inunge ocqlo; tuOs , ut

l äclal»i-,l»

lg * EBgO,

$i

per fuafn mortem.

Secundo, cum

naufeam movere incipit, & paulatim

| vi&oxï-x

dexij tam principium fignificet, quam

magisab eo per focordiam, & con-

fcribetur.

principatum. | Senfus eíle .pote&, qui

temmptum fpiritualium bonorum rece-

l g:ätiam

principacum tenet in omnes creatu-

dit, donec tandem omnino in morte

CoDfecu«

ras.

fua evomatur, &aC

appofcet,

hrifto in &ter-

16. Se4d quia te;þidm es. ) Tep.'tdus

num feparetur.

A Yie

ille dicitur, qui Deum quidem non

I7. Drves fum & locuplttatus.) Lo-

audet mortaliter fciens & volens of-

cuples & abundans bonis fpirituali-

Laodica

bus.

s.

jerrimarm

fondere, ideoque fe putat juftum, fed

purioris & perfe&ioris vitz ftudium

E mifer, & mi/ärabi/ir.) Cur fit

j Qus

negligit, undefefacile propriis cone

mifer & miferabilis tres fubdit caufas,

u igng-

cupifcentiis permittit, & quevis pec-

quod fcilicet fit p

a

auper, cacus &

€ata devorat, qu& fibi tantum venia-

nudus.

P AW'»

lia videntur.

At quomodo de tepi-

Pauper.

/

) Id eft, carens charitate.

j Iub

do dici 'poteft ? Uriuame frigidus ejfes ,

Cecz; ) Quia imprudens in rebus

"m fhbi-

«ut calidus ! $Tc.

Cornelius a Lapide

agendis.

réfpondet bonum effe hoc defiderium,

Nudius. )

Quiä carens amictu bono-

ss obfci-

quo optatur ut aliquis. focors obfir-

rum Operuin,..

matus in focordia, & proximus rui-

IS. Ezmere 4 me:) Alludit ad illud

ftus 3ü€-

ne labatur in peccata aliqua graviora

lfaiz-55. num. I.

Venite, emite 4b[que

& fidd

& manifefta, ut. ex iis lapfus fuos a-

argento viuues 6 dac.

Utitur, autem

ilunsdi

gnofcat , ferioque & plane corriga-

idonce verbo emendi , quafi dicat :

fasia ri-

tur &falvetur. Hinc 3. Auguítinus

Etiam cum voluptatum difpendio ,

vdum é

lib. 14. de Civitate Dei cap. 13.

cura ut habeas aurum hoc, etiam fi

o i

4udeo, inquit, dzcere fuperbis effe utste,

dolores pcenitentig ferend

i ünkt' &a

; pope»

cadere 12 4liquod. apertum manijeflume

jucundis abftinendum.

Jj ao u-

Aurtm ignitum. probarum.) Aurum,

que peccatum , unde fibi difpliceaus ,

gnaturum.

q'm. jem fíbz placendo ceciderant.

igne probatum, hoc auro fignifica-

Incipiam te evomere.) Sumpta eft

tur ardens . charitas, qua tollitur fpiri-

tüalis paupertas.-

3netaphora ab aqua tepente, qu& fi

Porro

3.

j, Dd )

bibatur vomitum ptovocat.

Er veflimentis albis induarts.)

Mïa. ed.ïdf

tepidus incipit evomi, cum perma-

cet innoceritia, vitz puritate , lanctis

geitatums

nens in tepore fuo, nec miferiam fu-

& puris virtutüm operibus , quibus

ducun: [Ud

am agnofcens, quam facile poílet a-

nuditatem tuam fpiritualem tegas.

gnofcere , Deo difplicere , & quafi

Collyrzo immg/eþ ecufos tgas.) Collyri-

x

B,él. cum Com. .:Merzac/:. T VIIl.

X

5398

APOCALYP&IS B. JOANNIS APOSTOLI

*Pro.

19. *Ego, quos amo, arguo & caftigo. /Emulare ergo,

Tebr.

. 12. & poenitentiam age.

2oo. Ecce fto ad o

ftium, & þulfo': fi quis audierit vocem

Aprrto i

.1?- - meam, & aperuerit mihi januam, intrabo

ad illum, & coe-

tiift ci]

nabo cum illo & ipfe mecum.

!

Wr a

21. Qui vicerit, dabo ei federe me

cu'm] in throno meo :

ficut, & ego vici, & fedi cum Patre meo in throno ejus.

L mot

22, Qui hablet aurem, audigtly, fluid Sgiritus di?at Ecclewüis/:

pti

djcens :

CIto poft

^. Etf

10 & (d4

? Et «

tdinis :

Tüding,

'»CAPUTI

N—

&u'm eft medicamentum oculorum,r

Et ipfe mecum.) Non dedignabor

b IN &tte

.pr&fertim | lippitudinis.

Eft autem

ad menfam meam illum adhibere;

Pand

— Collyrnum hoc humilitas que& oculos

loquitur ut hofpes, fed ut major &

Ie poffit los

noftrosaperit, ut videamus, & agno-

locupletior, qui veniens in domuimn

Mentem, 4

Ícamus miferabilem ftatum — anime

alterius, beneficium

& PFut

- noftrz.

potius det, quafm

accipiat.

énim cedum

IQ. Ego quos amo, arguo 63 caffigo.)

2I, Qu vicerit.) Quiadverfus dia-

Tlátüt & cla

Qnafi dicat, itaque hec monita acci-

bolum dimicaverit, & frigus tepo-

tione finif

ttte illum ad

pe,quafi arg

umenta amantis anixni?

remque excuflerit, & ftrenue labora-

ut revera funt.

verit, ut calore Spiritus fandi con-

gunm, &

JExilare.) QqNoco», zelare, zelum

TU^, Qui jl

falutis ctue & aliorum affume.

cepto ferveat.

£vl g

Dabo ei federe mecum in throwo meo.)

20. Ecce ffo ad oflium &$ pulfo. )

Sedere in throno Chrifti eft partici-

105 a0diyi p

Quali dicat, etiam fi a ce fim exclu-

Qu dij, f

fus, ad te iterum falutis tuz ftudio

pem effe regni ejus, & coharedem

N

EM

cceleftis beatitudinis.

redeo, & quafi hofpes oftium tuum

pninäm V()ce

pulfo, ut mihi aperias, & me in ani-

,Sicnt*ff ego vic;. ) Id'-e&, "Plkuri",m 1

alditarm, t

mam tuam recipias, Pulfare autem eft

j mïde b!li

pro Dei gloria, & pro hominum 1a-

internarum infpirationum vocibus pe-

lute toleravi.

Rinte & foi

* tere ut admittatur.

NI Ubortes

Intrabo ad illum , €$ cenabo cum -

Et fedi cum Patre meo in throno ejus.) z

Cidenr E«clefï

le.) Perítat in eadem metaphora ho-

Propter quod Pater exaltavit me, &

à

d

f

participem ^ne fecit reeni fui, & fe-

"üem fæcE

p

fpitis no&u venientis, & (ignificat fe

1 h;

injuriarum & repulfe oblitum amice

dere me fecit ad dexteram fuam.

'Xti(itn'

l

& familiariter cum eo victurum, &

22. Qui babet aurem, 6c.) Vidp

j i,

obfequia ejgs'accepturum.

dicta cap. 2. num, 7.

colo;i, "d Q

-

APE ——

539

etgoy

CAPUT IV.

VoCerm

"Aperto . in coelo a/iza videt 'fedentem in. tbrono., & in. bujus cir-

& C

cuitu vigintiquatuor [eniores fe;lem*es C , qua bic defcribit, qua-

tuor animalia , que fedentem in tbrono af du& una cum vi-

1060 ;

€us,

. gintiquatuor . fenioribus glmjïcabant

lefis.

Oft hzec vidi: & ecce oftium apertum in coelo , & VOX'

prima, quam audivi tamquam tubze loquentis mecum,

dicens : Afcende huc, & oftendam tibi, quae oportet fieri

Cito poB: haec.

2. Et ftatim fui in fpmtu, & ecce fedes pofita erat in coe-

lo,. & (apra fedem fedens.

E

3 Et qui fedebat, fimilis erat afpe&m lapidis jafpidis, &

fardinis : & iris erat in circuitu fedis; Iïmlhs vmom fma-

ragdinee.,

z

4. Et

'APUT

yyyz

T ecce ofhym apertum i2 cele. 3

" Lapidis ja[pidis € fardinis.) Jafpis.

dignabot

5

eft coloris fubviridis, fardius ruübei:

xdhibere ;

Panditur oftium ccli, ut vide-

re poffit ]0 annes Deum in throno re-

Alludit Joannes ad Ezech. z. 27. &

majr

fidentem, & vmmt:qmmor feniores,

6. 2. ubi de fedentein throno dicitur

. domum

&c.

,Aä 4/þccfu Inpborum ejus,

n deo;fzm

, quum

Fuit vifio imaginaria, neque

enim cælum habec oftium, quod ape-

zams, & z dumbis ejms fffærfum zf

rlatur &

& claudatur.

Hac oftii aper-

v zjm elecrz.

Sic ergo & hic Dei hec

Veffüs d

tione fignificabatur, velleDeum admit-

fpecies ab imo ad lumbos videtur

ipus tepo

tere illum ad cognitionem rerum ma-

tuxiie fimilis: jafpidi, a lumbis vero

furfum fardio.

e Jabort

gnarum , & tantum in colo cognita-

Fortaffe virenti jafpi-

&n&[ 6011

rum, quas illi oftendere parabat.

de Dei pulchritado defignatur , far-

E£ vox pr!/mz quam audtvi.) , Rur-

dio vero, qui coloris eft i ignel, ejus-

fus- audivi primam illam. vocem , de

-dem juftitia.

p m ]

at

qua dixi, fcilicet cap. I. numer lO.

EF dris esat in cirenita ledss. ) Qua

,Poteü etiam efle. feofus, hanc fuitfe

Dei . mifericordia defifrnatur, iris e-

/ prinam vocem earüum, quas demccpa

auditurus erat.

nim témpore . INoe,. 1ec.onc1lns:noms &

Éederis inter homines & Deum fi-

]u

"cende hac.) Scilicet in colum.

gnum fuit.

um !*

mente & fpiritu, non corpore.

P TTS v:/" M fmnragdznæ.) Erat

Qua oportet fert poft bac.) Qus ac-.

Pjris virens in. morem fmaragdi, fed

cideàt Écclefig ab hoc iempors ufq.le

aliis etiam fuis . coloribus dlüm&d,

ront ']"d

ad finem fculi.

ita tamen ut color viridis effet exi-

nt g

mius, & ceteris pracelleret.

Viror

n

Q. Fui m fgirieu. ) Raptus fum in

fgam

exta'lm.,

iridis fignificat Dei mifericordiam

3

Sumilis erat afþe&yn ) Id CR

nunquam fenefcentem fed femper vVis

" Vil

€olori, v«l fpeciei jafpidis.

L

rentem, recentem & novams

-

3

L

40

APOCALYPSIS . JOANNIS APOSTOLI

4. Et in circuitu fedis fedilia viginti quatuor: & fuper

5 Fta

mile vit

throno vigintiquatuor feniores fedentes , circumamitti vefti-

mentis albis , & in capitibus eorum coronz aurese. .

& quartu

5. Et de throno procedebant fulgura, & voces, & toni- |

$ Etg

trua: & feptem lampades ardentes ante thr

in circul

*

onums qui funt. |

feptem fpiritus. Dei.

-

bebant d

6. Et in confpettu fed

is tamquam mare vitreum finilecry- |

&us, D

ftallo ; & in medio fedis, & in circuitu í

VetUrus (

:

edis, ciluatuor* ani'rp-a— j

lia plena gculi-s ante & retro.

?. Et

nedittior

T. Et

culorum

4 Sf('li/t;.z.-) Spovo: ,. "Throni augu-

Dci. Reüe h/i fpiritus lampades - di-

.Io. P

fi, quales funt regum & principum.

cuntur, qaia in fe Dei cognitione lu-

thTOHO "

Vigintiqudfzzor fcf;ziare:.) Per hos

cent, ejufque amore ardent, & quia

vigintiquatuor feniores omnes Patres

illuminant, & accendunt homi

QCS CO«

tebant. ct

& Sandi illuftriores , tam | veteris ,

gnitione & amore Dei.

6. Et 4m conf»etlu (ed.

quam novi Teftamenti defignantur.

s 7:44]1' zare |

Pererius putat precife vifos fuifie vi-

vireum.) Mare vitreum eft cclum

EEuccemo g

gintiquatuor illuftriores fin&tos , par-

empyreum, quod eft fede

E

iDei , An-v ^

tim cx vetéri, partim ex novo 1'e-

gelorum & Beatorum.

tiont , omr

10d hoc— mare

ürà, ita w

flamento, quos etiam-conatur enu-

:

Stmile eryffallo.) Q

tür

merare.

dicitur fimile cryftallo, amplifcati-

Seniores.) Mocantur feniores ob an-

onem habet, ut clarum, & maxime

7- Et 4n

Mabens fci

tiquitatem , gravitatem , . fapientiam

translucens intelligatur, magis enim

L ! pedes ,

& virtutis preftantiam, ex quibus

translucet cryftallus quam vitrum.

fà, fic &

omnibus redduntur omnibus venera-

Et in medio fedis.) [n medio fpatio

biles.:

-

quod throno Dei, & vigintiquatuor

tim hominj;

Omnes hi -

Circumami&i veféimeutis albzs. ) Id

feniorum fedibus ambiebatur.

eft, innocentia, latitia & gloria.

Ef £n circuitu fedis.)

Id eft, phroni,

abebant, i

Ef ig capttibus eorum covóne aurea.)

in quo Deus refidebat. —

-

Phyfioonon

'æc.

8U. vituli,

Reges enim funt, cum. Chrifto fimul

Quartuor amimalia.) Quatuor h

tàttum ; Y

regnantes. Sunt autem corons aureg,

animalia ,

ut etiam explicavimus

mali

Ezech. cap. 1. num. 5. erant quatuor

1 Quan

ut regni illius preftantia & opulentia

;

(i

4 Ezeü

Iienificetur.

primarii Angeli Deo affiftentes; licet

C Anggi

