
thefauro carent, quetn fibi in. colo re-

B gam imm

€onc«re potuiffent.

:

: qufzufizafïs vobis ;"rdm.) Volui-

l

, DIS , Conk

flis divitias colligere, & ingentem

3 'ab Omini indu

od durmm E arceentum ?)beüü'*lt-

thefamrum parare; fed ecce vobis

£P|avn,CUc.) Aurum & argentum

dat

m

s

l em eRl unc

-natimnerp ab irate numinf: COn-

vere æmgiä;;em eontrahit , id enim

ciliaffis,

i Bü[l"j!üm

-

-

]

)ST-

CAPU TC

449

4. Ecce merces operaziorum , qui meffuerunt rägiones ve-

It P'-*ccatu:i du

as, quae fraudata eft a vobis, cl

«

amat: & clgmqr eorum in

.

aures Domini Sabaoth introivit.

$. Epulati eftis fu

veflra in die occiftonis.

per terram, & in luxuriisä enutr

iftis ccrda

für ultf'om,ï :

hf fu.

6. Adduxiítis, & occidiftis juftum , & non reftitit vobis.

QUf ii

/7. Patientes igitur eftote, fratres, usque ad adventum Do-

mini. Ecce agricola expettat pretiofum fru&tum terrse, pa-

agtes à ]

tienter ferens, donec accipiat temporaneum , & ferotinum.

8. Patientes igitur eftote, & vos, & confirmate corda ve-

ra: quoniam adventus Domini appropinquabit.

:

'eäfg vtris, Y

* 9, Nolite ingemiícere, fratres, in al

terutrum.

judi—

? ut non

t vettr v

cemini. E.Cæ" jjudex ante jaguanæ affiftit.

-

&ær&go -

rnes veltrag

4- Uamkt.) Metaphora clamoris

fpoliaftis ]uüum : fam ut dicitur Ec-

1js diebus.

fiznificatur gravitas & enormitas fce-

clef. 54. 25.

Pauis egentimm vita

:

4 E

leris adeo magna, ut excufari , aut

pauperum eff 5 qui deframdat illum ,

occultari nequeat, que Dei oculos &

homo. [angninis efl 5 qui. anfert in fn-

"D &Bafucli.

*

aures quodammodo verberat, & eum

dere panem ,

1

in vindictam , & iram exftimulat.

mum [»um.

quaff qui 0ccïidit proxi-

,

3 & Sdonon

Clamor eorum.) Qui meffuerunt, &

men facile, fed

.7. Ufaque ad a

dveätt?m Domiu, )

vitatr & mi-

mercede fraudati funt.

Ufque ad mortem & judicium.

llieesdu: Plin,

Domini Sabaotb. ).: Domini exerci-

- Temporeneum , &Y ferotinum.) Gra«

ca addunt, jeróy , pleuiam, Pmbrem ,

nt,- Vd ind«

tuum, cujus potencign) eHugere(non

»

e puo, que p

poceritis. s

E

Imber . temporaneus eft qui menfe

irüme

5 Epulati

äj;*i::) äfguæüo*aw'e-, de-

Octobri decidit jacta femente, & eam

lictati effis.

erminare facit: Serotinus, qui fero,

erit;) Axg " T'

Luxuriis.) Luxuria hic fignificat

verbi gratia in À

flimonimm erit

maturandas fegetes.

prili, depluit, ad

crudelitatis il

luxum epularum , veftium , omnium-

ue deliciarum.

g. -Adventus Domizs 4;;7'0'»:')271:2-

j iv r

Ia die occifionis,) ln Graco eft,

v/t. ) Poft breve tempus hujus facu-

Sicut 9m die occiffonis, fcilicet fefto,quo

li ; nam licet extremum judicium ab

ma&atis victimis epulum fit.

Apoftoli. hzc . fcribentis temporibus

df gf;)'l 1

6..4ddixiffis.) Scilicet morti, ut pa-

multum:. diftaret , tamen zz cozfpedtu

x ayaritia pa

tet ex Græco xaT£ÓouTt ; .condem-

Domint mille auni ffcnt dies hefferna,

as velas 0f

naftis yuftam. .

qua praterist, Pfalm. 89. 4. Vide fi-

enpo om9

7

unm. ) Plärfque intel-

milem Iocum ad Hebr. fo- num. 36:

CetlO y D Ü

: Oqct'dlfl.: j

ligent. Chriftum ;

quafi dicat, Chri-

- 9. Noftte ingemifcere n alterutrum.)

gue

gt:hefmæ 1

ftum innocentem occidiftis; & cum

Quafi dicat, i injuriis & preffuris no-

aü deyo*

pro tam immani fcelere lugere de-

lite nimis dolere & flere, impatientiam

Ó

beretis , contra ventri , deliciis &

oftendere, vobis mutuo irafci, &c.

Vlllh) VOIui. E

Vel, occidiféis

abdomini indulpetis.

Ecce jJudex amte jannam affftít,Y)

& ingancm

idem eft, quod bonis evertiftis , &

Proximus eft, adeft pro foribus,

UC Brbds enm Comy Menech, Tog VAE

LH

[

ais Q .

*

459 ^ EPISTOLJE CATHO-LIC]E B.JACOBI APOST.

- XO. Exemp.lüm accipite , fratres ; exitus mali, laboris, & pa-

] 16. Confit

x

tientize, Prophetas: qui locuti funt in nomine Domini.

]

«pro invicetts

II. Ecce beatificamus eos, qui fuüftinuerunt. Sufferentiam.

affidua.

Job audiftis, & finem Domini vidiit

-is»',: *quoniam mifericors

r *Flias

, Dominus eft, & miferator.

.gravit, ut vX

*Vfat.

I2. Ànte omnia autem ,

fratres mei, * nolite 'jurare näque

"& menfes fe

5-:34- per coelum, neque per terram, neque aliud quodcumque ju-

10. Et rur.

ramentum. Sit autem fermo vefter: Eft, eft : Non, non:

- dit ftu&um !

ut non fub judicio decidatis.

M

1g Fratres

13. Triftatur aliquis veftrum , oret:

Kquo animo eft, þþfallxat./

Verterit quis

14. Infirmatur quis in vobis, inducat presbyteros Ecclefiae,

20. Scite (

& orent fuper eum , ungentes eum oleo in nomine Domini :

ab ertore vi

15. Et oratio fidei falvabit infirmum, & alleviabit eum Do-

-multitudiner

WUSNPSRCDaIR RC Rss

frjninus,' & fi in peccatis fit remittentur ei.

16. Cq:n;

-

——

.þïprefïit Trident.

,VIQ. .Eh-mplnm acctptte , €fc. ) Sen-

aliquid patitur, five vexationes fint

itatem corporis

untm expelierit

fus eft: Permoveant. vos Prophetx

corporis, five sgritudines animi,

- GMlevialit. &

fan&ti exemplo füo ad laborum fufti-

Oret. ) Ut inderobur ad fuftinenda

nentiam, qui in hac vita multa pet-

mala, & folatium aliquod reportet.

-Jius habeat incc

peiiu afpera tolerarunt, & plerique

Sic Chriftus fzdus m agonia prolixins

IT

eorum exz£z x:alo , id eft acerbiffima

orabat , Luc. 22. 42..

-hoc enim ficra

:

1morte, immortales fibi coronas pe-

quo animo eff, ) Hilari, pacato,

pererunt,

tranq uillo.

; I oblitus alic

Qui locuti funt im nomine Domini.)

Pfallat.

) Cantet De-oïll'aude'ws, &

- Cüfus labet tar

Prophete enim a Deo infpiratí pro-

atias agat pro acceptis beneficiis

-Xlio hujus fs

mebant oracula &^ mandata Dei,

&

, m recipiat,

profperis rerum fuarum fucceflibus.

non fua.-

14- I»ducat presf)te(w

Eccleffa ,

) '1llud deleatu;,

1I. Ecce.) Eft nota admirationis,

&c.) Agit de extrema unGione, cu-

[l

. löï Confl'tem;,

.& adhortationis ad imitandüm.:

jus minifter eft facerdos.

E

x

: Ufra,) Non

"eretici, fed ]

Beatifcamus.) Fortunatos & feli-

qorezr fuþer eum. ) 'Tum aliis pre-

ces eos exiftimamus & predicamus.

cibus, tum pregcipue adhibendo for-

C Mérl oves paft

Suflinuerunt.) Adverfa.

mam verborum deprecatoriam hujus

1 E Or4fe ro

Et füem Domini vidifhis.) Id eft, ut

facramenti, Per /f£aom fantülam unüi-

V privatis r

Ut falremia;

wertit. Syrus, Figem quem prafstit ei

onemy, 6 fuam piiffzimam mi[ericordi^

ADomtnus vidiflis, cum fcilicet pqü

am, indulgeat tibs Dens

q(u'dguid def:'-

Tique filntem,

calamitates, &ezedixit Domitnus novi[-

quifli per vifum, &c.

D

- Dereor,

ffmnis job, magis quam principta ejus ,

I$. Orat£o fidei.)

Id eft, þtï'gca,cïio'

i

recati() u

E

i

ut legimus Job. 42. 12.

.

hzc & facramentum , quod nobis

endum, -

12.. Nolite jurare, €c.)

Defumptä

roponit fides noftra, & per mini-

eft hec fententia totidem fere verbis

ftros fuos confert. Ecclefia.-

quæ iT

ex Matth. 5.24. vidé ibi dicta.

Salvaltt fnfrmum, €e.) Reüicuïee

:gniüca;

L

I a&uc

Hic tamen

Ut nom [b judicio. decidatis.) Ut

illi corporis fanitatem.

non incidatis in condemnationem ju-

4

effe&us non certo femper evenit hu-

rando falfur.

jus facramenti virtute, fed ea dun-

!

13. d) rgïgtuï. )

:ganovr;c&?a., maii

gaxat adhibita condijtione', q.qamjhex-»

Pa

1

9T.

/

CAPUT V.

45x

Pabor»s, &y-

'omini,

16 Confitemini ergo alterutrum peccata ve&ra & orate

. pro invicem,ut falvemini : multum énim valet deprecauo jutti

Sufferentiam

affidua.

Q mülericots

17. *Elias homo erat fimilis nobis, paHïbxlls ; & oratione *gRegz -

oràvit, ut non plueret fuper terram , & non pluit annos tres ,, I7 Ts

jurare neque

& menfes fex.

adcumque j

43'5

18. Et rurfum oravit: & coelum dedit pluviam, & terra de-

: Non, 01;

dit fru&um fuum.

19. Fratres mei, fi quis ex VOblS erraverit a veritate, & con-

) eft pfallat.

T0 Eccleüæ,

verterit quis eum:

20. Scire debet, quoniam qui converti fecerit peccatorem

ne Domini:

abit eum Do-

ab errore vice fuze, falvabit animam ejus a morte, & operlet

multxtudmem peccatorum.

16. Cot-

$2-

I7. Elias, 6c.) Exemplo Eliz o-

od

preiïu: Tndenc Seff. 14. cap 2.

ftendit

» vexationes [int

nitatem corporis interdumy, ubi faluts

uanta fit. vis orationis, no-

anime expedierit , confe?mtur.

ta eft hi

:

oria ex lib. 3. Reg. cap. 17.1-

ydines animi,

Alleviabit eHn Dammu.c.) Ut me-

bur ad fuflinenda

Paf $s. ) Óporma3 as , fimiliter

liquod reporte

lius habeat in corporis illa infirmitate.

obnoxius affeciionibus & erumnis,

Er ff i peccatis feerit ,

&c.) Per

quod addit ne diffidamus nos etiam a

T griluii

hoc enim ficramentum gratxa infun-

ditur, & fieri poteft, ut. quis bona

D«o impetraturos ea que cum fidu-

) Hulan, piato

cia poftulaverimus.

fide oblitus alicujus peccati mortalis,

QO. 4b errore vi& fme.) Vltæ, mo-

cujus habec tantum attritionem , au-

Deo laudes, &

xilio hdyus facramenti primam gra-

rum, a&tonumque fuarum pravarum.

coptis beneficiis

tiam I'CCIPIBC, p*r quam peccatuin

Salvabtt: antmam ejus 4 morte,)

um foccellibus

illud deleatur. |

Ejus, qui prius aberraverat a. re&ta

via.

In Grzco nihil eft quod refpon-

r Euph y

16. Cenftemini alterutrum pecedt.c

" un&tone, cu

vef£ra.) Non foli Deo, ut docent

deat voci illi cym, olim tamen fuit.

heretici, fed homines homini , alter

&vr8 , ejus, vel &vr8 per fpmtum afpc-

Tum li p

rum,; fzam, ut fignificetur eum qui

alteri, oves paüon, lalctfacerdotl &c.

alienam animam falvat, etiam fuam

, adhibendo fote

Ep' orate pro imvicem , Gc.)

am

ycutoriam huj

in privatis precibus,quam in publicis.

falvare; fi enim juftus eft de condi-

ufum m

Ut [alvemint.) Ut animi corpo-

2gno meretur opere tam pio gloriam

cæIchem fi vero eft in peccato, de

M";Im

fgr::arit-

jd d

rifque falutem . conf-quamini.

7 q"ii"

Deprecatio.) ó*,eig, qu& proprie

congruo merebitur gratiam & juftiti-

eft precatio que adhibetur ad malum

, qua falIvetur.

precatlo

evadendum,

jid

Operiet multitudinem þeccafarum )

, Qi

Od nobif.

"ffi4ua.) In Greco eft, Éyspeyspé g,

Id eft, pro fua virili reftinguet pecca-

,&per

miüt

quz vox a&uofam & efficacem fi-

torum incendium , quod ommnia

gnificat.

popula:ur.

cclell

Rditud

(ft.)

K tamel

entt j

p "

ei une

t61 f

m i«

jiont s

L1l 2

EPI-

7432

-HBC o BN

- ! Beneti

i fecundüt

"»EPISTOLA. L-

- Dinfpem v

4 ]n her

dmmarceicib

B.PETRI APOSTO

N

L L

. Quiin

*

/CAPUT PRIMU M.

Jorsam revel

Grätz'as Deo

agit de «ocatione ad fiden , &? vitam aternam, qu&

E 6 Inqu

1

in varlis ten

amen per multas tribulationes acquiritur, de qua Propbetae vati-

p m

cinati funt , bortatur eos ad vite munditiam ; ut qui Cbr

-u Qenus CO

ii

m & tempot?

- fJanguine redempti funt. —

x

"tutur dv g

p rf:tfüs Apofto

lus Tefa Chrifti, ele&tis adven

is dirp&n*o—

t homans

t conducit

nis Ponti, Galatiae, Capadocise, Afize, & Bithynise,

«coufequendum

P

2. Secundum przefcientiam Dei Patris, in fan&tifica-

]

3 Benedidus

tionem Spiritus, in obedientiam, & afperfionem fang

:

uinis lefu

benetiator D

tuiti noftri

Chrifti : Gratia vobis, & pax multiplicetur.

t Mepeneravit

PUL AR

«

3* Be-

ts per Chrift

I. Le&is.) 'Scili

cet ad .,«'H(iäm &

videndo eis przdicatores, & alia me-

& gntiam a

gratiam.

dia opportuna , quibus- previdebat

" utüfcavit, &

"Advenis.) Sic vocst Judeos Chri-

eos Chrifti fidem libere amplexuros.:

tim gratig re

(od fpm DT

ianos, qui tum alias, tum recenter

Der Patris.) Pater hic accipi po-

ob perfecutionem a nece Stephani a

teft. tuüm . notionaliter, ut fig ificat

- , nt pet g

Judzis excitatam A&or. g. r. e Judza

primam perfonam fan&te "T'rinitatis ;

- qui gloram

difperfi, fugerantin Po ntum,Galatiam

tum effentialiter, ut fignificee Deum,

- Per refry,

&c. ibique hofpites erant & advenz.

^ Cumenim (

qui /ribus perfonis eft communis.

Ponti.) Pontus regio eft A(ise mi-

Hic enim eft Pater refpectu Ange-

- Rutevert, c

noris, Ponto Euxino adjacens, a quo

lorum, hqminum ; & reliquarum crea.

; COnfequende

nomen accepit.

Tam Pontus, quam

turarum.

x

-,;4 4X4- 1)3 bm

reliqug provincisz,

u hic numeran-

In. fantlificationem. Spiritus. ) Ele-

; Retenit

tur, pertinent ad Afiam minorem.

&is ad fanctificationem Spiritus, quos

. U0

Íqut lia

4ff«.) Eft peculiaris quedam pars

fcilicet Spiritus fanctificet, & qui ab

-- Nug Daceret

;

Afiz minoris, qu& totum illum ter-

eo fanCtificationem . recipiant.

In

Incorraptil

rarum & infularum tra(tum comple-

Grzco eft, ? &yiacpae, in fantifica-

- tentes filiier

Gitur, qui eft circa. Ephefum, vide-

£jone , fed particula Z» ponitur pro eic-

1 :"*bilis)eü, &i

licet, Troadem, Phrygiam , Lydiam,

In obedsentiam , &f a[perffonem [fau-

lotontami;

Cariam, Lyciam, Mszoniam , Joni-

guinis Jfelu. Chrifft.) Significat ad hoc

m fipnif

am, denique feptem illas urbes, de

electos effe eos ad quos fcribit, ut

qufit has

quibus agit D. Joannes de apoftafi

fan&ificati per gratiam Spiritus fan&i,

obediant divinis przceptis , memores

. Wane puram

cap. I. num. 4. & deinceps.

1b omni

2. Secundum pralícienttam. Det Pa-

Chrifti fanguinis, quo funt afperfi &

COttra quan

£r5.) Elecis fecundum przfcienti-

abluti in baptifmo , atque per ejus-

Pt WNes, |

am, fignificat providentiam & prz-

dem merita redempti.-

1 QUo omn

deftinationem Dei, qua Ponticos ele-

Gratia vobis, 6 pax multiplicetur.)

tr (mml

Nomine gratiz ( pacis. omne bono:

ï

Wtinent,

gic»ad fidem & gratiam Chx?&i , pro-

!

x

-

cgri!*try TL

453

3.* Benedi&tus Deus , & Pater Domini noftri Iefu Chrifti, *2Cor

3-

l.

qui fecundum mifericordiam fuam magnam regeneravit nosl:

ph.

in fpem viam , per refurre&ionem TJefu Chrifti ex mortuis,

&gr$

4 In haereditatem incorruptibilem, & inc'bntaminatam?

LI

immarceicibilem, confervatam in ccoelis in vobis. .

s. Qui in virtute Dei cuftodimini per fidem in falutem , pa-

ratam revelari in tempore noviffimo.

Rs

i, qu

6. In quo exultabitis, modicum nunc fi oport

et COn—.tþriftari

in váriis tentationibus :

L1l 5

1. Ut

Qobvtut l-

Ammarce[cibilem.) - äuoiþ&v-rOv ; que

rum genus comple&itur, fpirituali-

ii Cbnffi»

um & temporalium, itaque illis pre-

marcefcere non poteft. — T'alis eftco-

catür divine gratie, & profperit:tis

rona quz paratur beatisin colo ; nof&

etiam humanz incrementum , quan-

quales corong qua& plectuntur in ter-

; difpärüo-

ris,

ïith)'niæi :

tum conducit ad finem vitx xternz

quærillicq marcefcun;þ & putre-

confequendum.

fcunt.

fanCtfice-

3. Bezedidius Deus, Oc-) Laudetur &

&

Con[ervatam £m cmlis n volis.) Sy-

z

benedicatur Deus , qui eft Pater. Do-

rus, Qwa parata eff vobrs , itaque T.

lguiljislefg'

mini noftri Jefu Chrifti.

vobr; ponitur pro volts.

i

Regeneravit 0. ) Quuafi dicat, De-

S. Qm' iB virtute Dei ) Qui divinæ"

2

ybe

potentiz virtute.

u esan!

us per Chriftam & baptifmum ejus ,

, & dume

& gratiam nos regeneravit, id eft,

Per fidem.) Non nudam & mortu-

juftificavit, & a morte peccati ad vi-

am, fed vivam, & gratia & charita-

; previdebat

vit.

J

te animatam.

amplexuros. "

'tam gratie revoca

.

jic accipi po-

(dpe fpem vtvam.

) Hoc fine & fru-

Cuflodimint in [alptem.) Ne in pri-

&u, ut per gratiam. fperemus confe-

ftinos errores recidatis, & ut porro

gt fig.ifat

qui gloriam & vitam zternam.

progrediamini per viam, quz ducit

« [rinitatis;

ad falutem zternam.

ificet Deum,

Per refurreionem | Jcfv Chriffi. )

Cum enim Chriftus caput noftrum re-

Paratam revelari in tempore novi[-

E communis.

furrexerit, concipimus fpem vivam

fémo. ) Qu parata eff, & nobis fe-

fpettu Ange .

€ «terna.

pofita, ut in extremo judicii die ma-

confequendz per ipfum vit

iquarum Qrede

74. ia bareditatem.) Qu

afi dicat,

nifeftetur in nobis, qui illa tiac or-

regeneravit nos Deus in baptifmo ,

nabimur, etiam quoad corpus; nam

situ.) El

fuofque filios effecit, ut hsreditatis

beatorum animsz etiam ante judicium

Gpiritus, qu$

fuz faceret participes & poffeflores.

gloriz coleflis erunt participes.

2£0 , fe4

& & qma

Incorruptibilem.) Non qualem pa-

6. In quo exultabitis.) In

ji i,dnto :

rentes filiisrelinquunt, qu& corrupti-

fert omnia prgcedentia, qua

(

dicat ,

j p,;&i t«

biliseft, & brevi tempore polffidetur.

exultabitis fi cogitetis vos regenera-

pitur pro £

dacontamtnuatam.

aMía»ro», quod

tos effe in fpem vivam hzreditatis

fionem ]

'etiam fignificat i»conramimabilem. Si-

&terng, &c.

jficit ad hoc

coleftem fore

Modicum nunc

ff oportet caætrf'/ldri.þ)

j fcribit; UB :

gnifïcac hereditatem

Etiamfi adver(a aliqua brevi hoc cem-

pl

dane puram ab omni forde peccati ,

iritus fanih

& ab ommi turpi voluptate carnis,

pore vite ferenda fiut, , exulcacitis

g qyemore

contra quam putant infideles aliqui ,

gaudio, magnitudinem,

& gter . ita-

ut

tem retributionis reputantes. , Sic di-

urce , qui Paradifum expe&ant ,

y pr o

in quo omni vol

uptate carnis fruan-

cebat D. Paulus 2. Cor. 7. 4. Rep/e-

eur, omniquelux

tus[um con[olatione , fup.rabundo gata

,,,lfiplimvf-) !

taminente

»u—& libidine fe con-

dio inm om»s tribulatione no-jrd.

omie Quv

454

EPISTOLE L B. PETRE APV/OSTOLI

' It ser

7. Ut probatio veftrze fidei multo pretiofior auro (quod per

Spiritus Cl

ignem probatur) inveniatur in laudem

,& glorixam, & hono-

! Fones & f

rem in revelatione Jefu Chrifü :

*

.

.

? U me

.8. Quem cum non videritis,

diligitis : in quem nunc uo-

F'tem mioit

que non videntes creditis: credentes autem exultabitis laetitia

ul evange

inenarrabili, & glorificata :

quem defi

9. Reportantes finein fidei ve

Rræ, faluyfam: gnfmarum ve-

15. Ptor

ftrarum.

H

GRUN

perfeati fp

. 1o. De qua falute exq

uifierunt,atque fcrutati fu

nt Prophgtæ,

- velationem

qu1 de futura in vobis gratia pr?pheïtaverun,t :

II. Scru-

a

. Ur þï;bat'io v;e/lfæ fde;.) ld eft ;

9. Reportamtes fmemy, €c.) id e.&;,

ut veftra fides probata, & explorata mercedem , quam in przfenti repor-

furedtioe ,

qux multo preti fior eft auro.

tatis ," nimirum falutem inchoatarn per

: Sp:'ritus find

Inveuiatur im laudem O& glortam;

gratiam & injuftitiam , in futuro au-

la, Quibu!

&c.) Quisfi dicat, ut fides veftra ita

tem plenam & perfectam per felicita-

probata, fit vobis laudi, & cedat vobis

: . Quibus reve

tem & gloriam fempiternam.

0 €4 Qug

in gloriam & honorem in die judicii.

lO. Exqmuifférunt — atque feratats

E Ui n

Iz re?)e!;t,ïia.neþ]qfa C/::r.f/ii.) Sïc ap-

funi.) Accurate, diligenter, & fol-

pellatur dies judicii, tum quia in eo

licite perquifierunt prophete hanc fa-

- quo ipfi vive

- I poft effe a

revelabitur, & apparebit oculis no-

lutem ; non enim eft novum hotni-

AMinifrahas

ftris Chriftus , qui aunc. eft invifibilis:/ num inventum, fed prifcum , Dei de-

- fubminiftrab;

"CTum quia in eo cuju

cretum prophetis revelatum, qui ftu»

merita revelabuntur.

fque opera &

Ter eoj a,

diofe illud indagarunt, pr*ædixer.fmt :

tt. Apolt

8. Iz quem n'zmc*quoquä'nak videz- & expe&arunc.

D

£es creditis. ) Quem cum non videa-

II- óerzfamtes £

z quod, : vel quale

« Vriftum pr

tis, nec unquam videritis, creditis zemrus f£gnifrcarez.) Pro ffgosfearer ,

) Spiritu fg;

tamen.

in Grxco eft, /yAs, id eft, decla-

.let al ewa

vtat, fient

-Credenmtes amtenm exnl(;iäi;is latifia Yaret, demonftraret venturam hanc

sgenarrabila , €5 glovtfeara.) Quafi di-

ratiam Chrifti & Ch,iftianimi. Íta

cat: Preterea licet multis. malis &

Janiel c. g. intellexit in rmedio 7O.

- prédixerne

- Apololi er

srumnis preinamini, tanta tamen eft hebdomade, ideft, in anno 487. oc-

. m jum

memorat fidei virtus, uthec adver- cidendum cffe Chriftum. — Jacob poft

fa non folum patienter & conftanter ablatum fceptrum a Juda Genef. 49.

pititus fay

toleretis, verum etiam exultetis gau- — Io, Malach. c.5. 1. mox poft adven-

enteco[le.

dio ineffibili, & tam gloriofi]eti- tum &

predicationem 5- Joannis 'Ba;

tia, ut cum venturi feculi bextitudi- — ptiftz.

-

.

.".) EUm e

ne poílit aliquo modo comparari.

; '.F;m't

ts Chrg'/li.) Sp'irïïtku:q, Chr:&i :

ritfir Patren

Exultabitis.) ln Greco eft, àqaM- — quierat i eis, uteftin Graco. Exat

n qna e(

AjacS3s, exultatis.

autem in eis tum inhzrendo per gra-

T ea,.ltur' .It

Glorifeata. ) QQua(i dicat, letitia. tiam, tum infpirando per prophetiam.

MLETTA

J

hzc veftra veftita. eft quodammodo

Pranmutians eas, qua in Chrsffo [unt

& «

DI

Ros defide

& perfufa gloria, quia ob gloriam p«/fiozes ) Prenuntians Chrifto . ob-

f

colcftem , quam

p

oeratis, letamini ; venturas , & inBig'i:ndas. paffiones &

T Chrift

atque adeo hec lxtiti3 eftpreguftus | plagas.

Ti& l itifi

qui

*

Ef pa/fer;äre: glortas. )

. Et vgl.ori,amj

perteq

d:mglorig illius, quam poft hagc

vitam confequemini.

:O, re&m [

D

| Cluifti poft. paflionem fcilicet 'ixþ:fge-f-

1

"

C»APUKTV'L

"

455

? (quod per

1T. Scrutantes in quod, vel quale temþus—fï»gnifï'caret in.eis

Spiritus Chiifti : praenuntians eas: qua in Chrifto funt paí-

i, & horo-

T fiones, & pofteriores glorias:

:

12. Quibus revelatum eft , qui

a noh übï'ihEt-ipüs; vöbis,üau-

] nunc quo-

tem ininiftrabant ea, quae nunc nuntiata funt vobis per eos,

abitir letitia

qui evangelizaverunt vobis, Spiritu fantto miffo de coelo, m

-

A

Mnarum ve«

quem defiderant Angeli profpicere.

OS mentiä veftra, fobrii,

I3. Propter quod fuccin&ti lumb

perfe&ti fperate in eam, quse offertur vobis, gratiam , in re-

tProples,

1. Scru-

velationem Jeflu Chrifti:

14. Quafi

,L(fr) Id et,

furrectione , ,äfcenfïone , miffione

affiones & pofteriores glorias, ut

orefenti repote

Spiritus fancti, converfione gentium

lg ificetur Angelos mire dclectari

nchoatart par.

[o

W,

vifione humanitatis Chrifti , eju'que

in fotoro aue

1.2.

uüw' revelatu;fz eg , & )

T pe'r felicitae

plagaríim , & ftigmatum facrorum.

eHram

Quibus revelatum eft a Spiritu fan-

I3. Propter quod.) Qua(i dicat,

&o ea que ipíis oftendebantur de

cumi hzreditas incorruptibilis, & co-

(fqut feutat

Chrifto non peirtinere ad tempus in

leftia bona vobis parata fiut.

enter , & 10*

Succinti lumbos mentis veffra.)

Id

quo ipfi vivebant, fed multo tempo-

yhee hanc f-

re poft effe adimplenda.

eft, mente prompti, alacres, & ex-

govurm hotni»

Minifrabant ea. )

fi prophete

pediti ad ea capeífenda & facienda,

um Dei t -

fubminiftrabant vobis

[

a oracula.

m qui Hüe.

que ad hunc finem confequendum

utilia funt.

. Per. eos qui evangelizaverunt vobis.)

1 Pr'æ;üxerflnt.

Per Apoítolos & alios, qui vobis

Sobria.) vífpovrtg, quod etiam ver-

Chriftum przdicaverunt.

ti poteft wigiazres, ut vertit Va-

yl, vd g

Spiritn fanélo miffo. de celo.) Ke-

tablus & S. Hieronymus lib. I. con-

fi

;;i/wrt ro

of

"

.

fert' ad evazgelizaverunzz, quafi di-

tra Jovian. Unde & Syrus vertit :

id

l, dedi-

Ccat , ficut prophetge per Spiritum

Excitamini perfedte.

Utraque le&tio

atam i

(Chri&i 2 de

uo- fuperiori verficulo ,

in idem fere recidit, nam fobrietas

tianimi, 4

A

hriftum venturum: ita

pradixerunt

mater eft vigilantiz, ut ebrietas fo-

in medio (* À

Apoftoli evangelizaverunt vobis eun-

mni & ignaviz.

Loquicur. tamen

in10 4

g.

dem jam przfentem, infpiratione

Apoftolus de vigilantia mentis. qua

.. .Jaco

bpüüp

Spiritus fanci, -

cavemus ne hoftium infidiis ;ircum-

i Gend f

Pentecofte.

quem : recepcrunci in

veniamur.

Inm quem deffderant Mngels projþice-

Perfe(fe.

Ne&i pocei"t pE fotrsz ,

, Juanis B -

re.) Eum enim videndo, vident pa-

ut fenfus fic: Perfe&te vigilate, nam

riter Patrem & Filium , omíhium

fomno, vel dormitationi,. locus non

Alii

ius C

4

[

enim una eít effentia, & hac vifione

eft inter tot holftes agentibus.

Grac. P

beantur.

In Grzco nunc non eft cig

ne&unt. cum |fequentibus , Perfedte

sl perSP

0», i2 quem, ut legit nofter Interpres,

fperate , ut non quarlibet fpém fua-

" hetiaft

fed eig , 2 q4^; & fenfus eft An-

deat Petrus, fed fpem perfectam,

, Ciifet

elos defiderare profpicere in myfte-

hoc eft virtutem "Theologicam, qu&

Chrilto.

ria Chrifti, przfertim falutis & glo-

cum charitate conjungitur, precipue-

rie beatifice, ut fcilicet ea videant

que divina beneficentia & liberahtate

| *Pamones

perfeta & completa. | Vel, &g , iz

nititur, ita tamen ut propria merita

$^^ refert Chriüi maSipara , id eft,

non penitus negligat—, quam D. Paü-

jjcs r

NG

-

^

33

"

456 -

EPISTOLAE I B. PETRI APOSTOLI

/

14. Q"uaülfilii obedienti

1.* 3

rantie veftree defideriis:

ge, non cögfiguratif"priori-büs igno- |.

|

& incont:

20. Ptc

15. Sed fecundum eum, qui voca

in omni converfatione fan&ti fitis.

vit vos; San&tum: ut & lpfi

feftati av

* Lev.

I6.

. 41 QU

Quoniam fcripturg',ï elt« '*—San&i eriti-s, quoniam

e-gcj»

2 foortui:

11.44- fanCtus fum.

io. 2

6

17. Et fi patrem invocatis

eum, qui * (ine acceptione per-

Deo:

&20

25. Àn

*Denu

^ fonarum

judicat fecundum uniuscujusque opus , in timore ir.-mf

1o.17. Colatus veftri tempore converfamini.

fraternita

tis :

Rom.

18. Scientes, quod non corruptib

ilibus auro, vel 'ar'gän.to'v

2. II- redem

ze traditio-

2 ha

pti eftis de yana veítra conver(atilone patern

alat. nis:

. 1g.*Sed

per verb

20 46.3

m

Ruumumus mne:

« lus ad Röln. cap. 5. num. 2. Jpem vo-

tiam & ad fälutem ; H();: eftid quod

1

pravs ratio

cat f/;orum De:.

r

A

docuit Chriftus Matth. 5.48. EZere

eftis vel in

Ineam , qua volis offertar gratsam.

ig'ituru perfeett, fext &

lifno, fíca

?ger 'vc'j]?ef

Per gratiam intelli

it gloriam, hanc

celefes perfetius eff.

Iy Quj

enin fideles & jufti fperant, qua licet

$

In opmu: comver|[atione.

) In omnibu&

&

gmlm N id e(

fit merces bonorüm operum, tamen

actionibus vefítrtis.

J

tite, lrinoce

hxc ortum habet a gratia. , Unde ad

16. Quoniam fertptum eff , Gc.

Y

vit. 20. 26.

*dientfa " &c

Rom.6. 23. dicitur: Grazía Dez, vs-

20- P'go

f4 &ferma,

Sacti eritis, &f c')Id eft

, mundi,

(jfitutiono;

In revelationem fefu Chriftz. )

| Grz-

& puri ab omni labe peccati.

€e'eft, 2» revelarione £y dnoxaNobu ;

17. Et ff Patrem invocatis eum, &c.)

m!lïdiä conf

Vi

quafi dicat, fperite hanc gratiam vo-

Pexgit fuadere ut fancte vivant, quod

Manifefr

bis dandam in revelatione Chriíti ;

ille ipfe fan&us, qui eos vocavit, fit

0nem . vita

hoc eft, in die judicii.

Senfus vul-

ipforum Deus, Pater & Judex.

Ig tümore comver[amint. ) Reveren-

Onem, & ]

ati idem eft, quafí dicat, fpem ve-

tia enim & timor debetur Patri ,

Fün;.

ü

ram 'extendentes ufque ad revelati-

ju-

.

Niffi;

onem Chrifti, & adventum ejus ad

dict & Deo.

Incolatus veffri fempore.) Brevi hoc

l'ertremis

judicium , tunc enim gloriam perfecte

tempore peregrinationis prefentis vi-

Yivitus,.

confequemini.

L

itütione m

I4. meflt

z ebedientia , & e.) Hec

te. Grace eft, ypdvog vtaporxíag , tem-

Ingter y,

ndenta pirzce

dentibus , quafi dicat,

pus pere

u]to

ftate fuccincti lumbos, id eft, expe-

in alieno.

grinatiqnis, vel hgbicationis

Y fi

diti, & parati fervare divina prece-

I9. Seíegtes quod

r äar)'u;tläil;.

Wdeles of

pta, ut decet filios obedienti , id gR,

bur, D. Eft alius fttmulus, quo

filios obedientes-

eos ad quos fcribit urget . D. Petrus ,

)

! s üt f

vt fancte vivant , quod fcilicet a Chri-

Non eonfrguratt.) Non conformati.

U fs

Ignoraztio veffra. defideriis.) lis de-

fto redempti fínt, non auro; aut ar-

-

fideriis & concupifcentiis quibus fer-

génto , que corrumpuntur & per-

Chi

Vilentes

viebatis tempore Gentilifmt , cum plu-

eünt, fed pretiofo fanguine Chrifti,

n

fibus erroribus tenebamíni.

ut fan&e viventes in hoc fzculo ad^

C'élitis &

Vi Q i

I

Sed fecundem enm qui vacavir

caleftem gloriam pervenire poffent. . —

vos.) Sed fan&tt eftote, ut eft fanctus

De vana veflra comver[attoze parer-

&tent

R

?

üra, &e

ille qui vos ad fidem vocftvi: ; àd gra-

"a qraditieis.) cllicew de vana & —

B'Hu Cgmc

|

3

X

!

CAPUT L-

457

19. * Sed pretiofo fa

fti , *I be :

loribus igng";

& incontaminati.

nguine , quafi a'gni*' imm ac'iïllati Chri

ia

6. 29-

[4

20. Preecogniti quidem ante mu

s

ndi con&ifüt—io

EY

mut& ipf .; :

nEm, ma

ni- 723

feftati autem noviffimis temporibus propter vos,

21. Qui per ipfum fideles eftis in Deo

$

..

juoniam ego

» qui fufcitavit eum 1ro

an.

a mortuis,

Iy 70' :

eptione ptte

Deo:

& dedit ei glpri—am , ut fides veftra, & fpg's.efï'et in

z

Apoc.;

in more ite |

422. Anim

äs veftras caítificantes in bbedientia charitatis.

: in i* 5.

fraternitatis amore

-

' z

H

; fïm-pliici ex corde invicem diligite

attenf-

,vl -argento*ï;

tius z

fne traditio-

23. Renati non ex femine. öorrüptibili, fed incorruptibili

gl

æ--—

per verbum Dei vivi, & permanentis in eeternum.

. 24.*Quia

:

ioc efid.quod. J

Pravæ ratione vïvendi",.

uani fecuti

Q2. JMnimas veflras mþztfäame:, £fc.)

h44 Hue d

eftis vel- in Judaifmo , v

e À

j

in Genti-

'"Totius. verficuli fenfus' eft » Cafto »

& (fiter ve/?gl--'Q

lifmo , fic a parentibus veftris edodi..

id eft, puro: amore fraterno invicem.

IQg. Quaff agni.) Wocat quafi a-

impenfe diligite, fervite & obedite.

gnum , id eft, fimilem agno in puri-

Caflificantes.) qoysixóT&g , id eft, cum:

) ,;ü omnibll?

tate, innocentia , manfuetudine, obe--

dientia ,. &c..

animas veftras caftificaveritis & puri--

mfffæf) L?' !

ficaveritis.

QO* Pracoguiti quidem ante^ mundr

In obedientia cbdr;iuti.;'.); Obedien--

yi dt, ml

confituttonem. . Qui Chriftüs , ante:

JecCati»

mundi: confti

tia charitatis eft fubjeCtio ,. qua fidelis:

fuit.-

(t-uti(')ncm: prædefïiïnacqu:

in omnibus fubdit fe legi, di&tamini ,.

ais em )

& impulfui: charitatis, ut' quidquidi

[ïe vl'v afit, .QUO

Md!zifäjgndfik.äüfem.-)ä Per incarnati-

facit, faciat:ex du&tu charitatis- — Im

eo;s» vGrCRVlti w

onem , vitam ,. mortem , refurrecti-

ddex«

Grzco eft ,. obedrenzta verttatis; quafii

rum..

onem, & pr&dicationem: A poftolo--

dicat: : Qu£ anfmasvefiras purificaflis:

ii.) Rert

Iefe -

obediendo: veritari,ut vertit: Vatablus.-

Noviffemis' temporibus;) Quafi dicat;.

In fraternitatis amore.)) Idem eft ac:

etur Pattis ju

his: extremis temporibus ,.quibus nunc

f dixiffet, fraterna charitate: vos di-

i. Beevilor.|

vivimus;. poft. aliquot chiliadasa con-

Ii'gite:«

j pf t

ftitutione: mundi..

Simplici' exzcorde,.)) Animo: fincero;.

qapotid y

w

froktW'v,ä:;-)þj Quos: fi.d;elüeg»ï fecit &

irentius ) P"ri)gy extenfe, con-

cultores fuos..

tinentet, ut.fcilicet amor non fit bre--

g] habitatonis. —

QI-- Qui per tpfum. ) Chriftum..

vis:temporis;: fed extendatur & com--

i a d

- Fideles effis in Deo.)) lp Dennr cre-

pledatur: onmine tempus, & omne ge--

"

mulu s

qüO

dizis:,, ut eft ini Greco ,. zic tóorrag d

nus; proximorum.. Vatablus &

a-

EQy;-

:

ninus yertuh

" petrts s

&

4

"

t img'"e:zfe.- Alii intent.-f-,-.

jolicit à C

Ut frdezveffra,. 68 fpes effet i2 Deo.)

feu /mrenfe.-

aoro, !

Ut videntes: à: mortuis . refurrexiffe:

Zg- Rematt nom ex: f ämi;:e*kcownft;?

&t

Chriftunr, qui eff. caput: noftrum .

bili..) Dat: caufam cur- Chriftiani de--

Puntllf

Chrit

:

credatis,. & fperetis membra. illius vi--

[

Deant' fraterno: amore invicenmr dilize--

fæcule d

va, quz. illi: per' Hdeml & chari/catem«

re, quià: fcilicet: fratres: funt,. renati

adhzrent;. pariter a. mortuis: refurre--

ex eodem femine-verbi: Dei. & Evan--

Qura, & eandem:gloriam adeptura..

celii: Cliritli ;: ac con

ejit

ant p

quyenteþ: ut filiii

5 d

W&

Bibl-com Com.Menockb. Toin..V Lk.

Y lmmä |

f

458

EPISTOLE I. B. PETRI APOSTOLI

Kccli.

24. *Quia omhis cáro ut foenum , & omnis gloria e]us tam

N $t

4Adq

14.8- quam flos foeni :

ale

exaruit foenum, & f'os ejus decidit.

25. Verbum autem Domini manet in zeternum ; hoc eft au-

dem repra

4

« E

ïacobn tem Verbum, quod evangelizatum eft in vos,

.I.D IOQ

[ fgirialis

CAPUT IT

T acceptabil

. Propt

.Exclujlz m ]ïä'i'zone , regenerati ad. Cbriftum lapidem «ivum ac-

lapidem f

crediderit

tedant credentes, qui [unt genus ele&tum, cum prius e[fent populus

alyeäus : bortatur , ut tamquam peregrini ab omnibus mundanis.

?. Vob

anesz /uperzorzbus obtemperent , aj?zäïzonesque ad

--

Cbri[?i imitationem ferant. .

(1) dedum,

Pom. Y

a dmf;

Eponentes igitur omnem malitiam, & omnem dolum, &

CE& etiam u

64.

D

fimulationes, & invidias, & omnes detra&tiones ,

phe,

qmdoqwden

- 2. Sicut modo genm infantes , rationabile fine dolo lac con-

Gufufing

Lolof cup1fc1te ut in eo crefcatis 1n falutem $

Paticipas i

fpirituafinm,

8-

--

331

guatur Dom

h

ebr.

zgpi, & hæredee eandem fperant Patnæ ca-

eft extremo fuperlon capite, & facti

Dultis, )

leftis hæ:edltacem,

fitis novi homines, curate , ut depo-

&im eft Xg

Er permanentis 12 aternum, ) Quaü

( Aa' que

fitis anctqmb monbus & vitiis, in-

Ldpnlm D]

dicat, ficut Deus eft eternus, & per-

