nini non dederitis autem eis, quae ,neceii"arig

i æädaf

funt corpori , quid proderit ?

37. Sic & fides, fi non hab

5

eat opera, mortua e&'inl femgþ

: Nofffcc-

ipfa.

Us 65 trans-

18. Sed dicet quis: Tu fidem

xhabïes, & ego opera habed,

X

oftende mihi fidem tuam fine operibus, & ego oftendam tiol

n l')þ"ertatis

ex oporibus fidem meam.

19. 'Tu credis. quoniam unus eft Deus:

Bene facis , & dag-

o»'n* facit mi-

mones credunt, & contremitcunt.

licium.

hi

20. Vis autem fciré; o

omo:ingnis,i .qtï;onivain fides fine *OP.e,.'

1. Qui.

Ó

ribuxg mortua eit ?

!

21.*Ab1/'ä.-

vm mb

charitate , quz eft illius torma , mor*

quiim uno t

dens cum divino judicio fuperior,

ac vi&rix evadit, illi.juetanquaim victo

tua eft quodammodo , & non opera-

m Contempir,

propemodum infultat. Quuod vulg:-

tu; bona Opera , qu& funt fignum fpi-

i nobis mote -

rituabs witz , quem:dmo.lum | inotus

etvanda,

tus dixit (uperexaltar, idem eft ac fi

in anHnalt oftendit illud vivere.

» mecberis)

?

dixiflet « exezaz fe m;fe:tcardia f'u»er

j$dudicium. . iXefpondet ltal. locutio ; la

19. Sed dictt quis, t« fidem hbabet,

, offendit fer

€c. ) Quafi, dicat, Heus, qui defola

ie machets ,

mifer.cordia fopra f il giudicio.

a ejosdem lt«

I

Numquid porvit ftdes fatvare

fide gloriaris, opera vero contemnis 5

eum.) Ficulnea enim in qua funt tan-

quo tandein ai'gklllïEHtO COileillCä';--Ee

tum folia , non autem fiuctus bono-

iftum habere fidem, quam inaniter.ja-

m obfervati.

Oas?. Naim res eft prorfas abdita, &

rum operum , maledicetur a Domíno.

v

-f[f'l'fh) b

Mate. 2. 19.

fub oculorum afpe&tum.non cadit. Eco

I8. Fr:

v eut foror. ) Sic appella-

vero, qui c»m fide opera etiam con-

j inaipientt

bantur oli

k

Chriftiapi

jungo , ex ipfis operibus.quz cernun-

: exaCtillmam.

*

, ut fupra non

femel notavimus.

tar probabo tibi fidem meam, quz fi

Evangelicam,

-« I6. Dicat autem Aaliquis ex volis il-

fic fola, fugit- aciem oculo; um !

3b ha lggf,

lis ; d& m pace , ealejacimini , &c. )

109. Demones credunt , 6 contremi-

iimiamin

Quemadmodum nudum illud verbum,

feunt. ), Sic demones . contremifcentes

r w*

quo blande in 'pecim fritrisindigen-

a:noverunt Chrftum cum ajebant ;

óptime p —

tiam miferearis, dum benigzne mones,

Veniféi huc ante tempus rorguere gos ,

e giudï[/fk

Matth. 8. 29. , In. Greco. $eíeesei,

ut fimem depellit, & £rigens corpus

yatio,

adhibita v fte calefaciat, nihil illum

exbor. é cunt, quia videlicet Dei jndicis

yfinitirdia ] ?

juvas, nifi cibum illi, ant veftem tri-

majefta em , potentiam , feveritatem.

maxuvxäm v

buas: ita tenihil juvat fides, dum in-

non tantum credunt, fed & rei

!) 4 exe

epria verDum -

dicat quz facienda funt ,. fi ad epera

periuntur, & fentiunt.

»

dpía .exequenda non prodeat.

N

.

.

*

20. O home :inanis.

) Inanem vocat

ii p

I7. Mortua eff tp femet

ipfa

; ) Pke,r

hominem, qui inanem jactat fidem.

" 771 RE

N

Mor;que,/lf ) Vide digta num. 17.

hibita Wmf /

fola, & [Q;icarieyvfuufpþta, quia (;ne

X

l

*

449

-fï;:þISTOLE 'CATHOLICE B. JACOBI APOST.

"Gen - 21. * Abraham pater nofter nonne ex o

peribus juftificatus

N

3. Snmh

22. 9. eft, offerens Ií2ac filium fuum fuper altare ?

i

AT fetseft,f

22. Vides, quoniam fides coo

li*u's' :&

f Sict

perabatur operibus il

ex operibus fides confummata eft ?

*Gen.. 23. Etfuppleta eft fcriptura , dicen

£:* Credjdit Abraban

: .j'fme operib

—

15. 6. Deo, & re

om« jatus eft....

putatum eft illi ad juftitiam, & amicus, Dei appel-

-

;f : Linut mai

pl

G:ala.t.

24. Videtis qu

oniam ex operibus juaiücggur homo; & non

$. 5», ex fide tantum ?

To

aBEmem

- L N üfit

*

oI. AZrabam K/uzter nofler ,. &fc. )

ad quod probandum u;itür D. Paulus

niam

Proponit Abraham patrem fidei,

hoc eodem teftimonio cap. 4. ad Rom.

3. In mul

juftitiz ,

.

ui ex operibus, non,ex fide

n.3. Refpondeo, Pauloin ea Epifto-

fola juflificatus eft, & hoc exemplo

;

la propofitum fuiffe docere, nec Gen-

- effendit; hi

probat intentum , nimirum fidem fo-

- Qucere totu

tes nec Judeos per opera inoralia, vel

lam mortuam effe, illique bona opera

per obfervationem, legis Mofaice, ad

?. 1 auti

adjungenda effe.

veram juflitiam pervenire poffe, fed

l

Pater nofler. ) Seg:undum carnem, &

unicam ad illam effe viam ,. fidem

: 10015 & Q

fecundum fidem etiam & ípiritum.. Ja-

lasss E

Chrifti mediatoris; ideo totus incum-

28 Sinrlfer

cobus. enim proprie loquitur

,]gdæis

bit in ejus fidei commendationem, de-

- « Biltoria ex

quafi eorum Epifcopus.

monflrans ,

&cumque fanctorum vi-

'v

Ex operibus juftifrcatus eff.) Loqui-

rxorum fa(ta

(]ä

eiplacuerunt, eaexfide

Mererig

tur de augmento gratig. fanctificantis,

i tricem fienific:

À

quod bonis operibus confecutus eft,

profluxifle; Jacobo autem propofitum

- biliter il fent

eft oftendere, fidem nudatam chari-

. Donam fuif

jam enim erat juftüs cum ea . patravit

tate, & operibus, prorfüs effe mor-

opera que hic commemorantur. -

tuam, & fimul demonftrare fidemillam

Dfükem, Vi

Offerens filinm fuum. ) Paratus offer-

Abrahz tantopere laudatam, vividam ,

- fim r

re , per ipfum enim non ftetit

"29 ty 6

.Ifaac filium fuum immolaret;

quig

aduofam, & bonorum operum £fuiífe

- prits idolorma

feraciffimam.. Itaque uno verbo, Pau-

22. Vides quoniam |fides coaperaäatur

lus excludit-opera ante fid

em , & fine

, Vilivegt eo

eperibus 1lius.) Animadvertis itaque

fide facta: Jacobus o

pera requirit poft

.. & UO Concey

fidem, & ex ipfa

fide profecta.

Sic

: Vétbis tfb

fidem illius non defidem; non otiofam ;

fed vividam , actuofam , operantem. -

conciliat Auguftinus tomo 4. libro de

'Dru: w/."!iä

W.

Ex operibus fídes.confummata eff.) Fi-

fide, & operibus, capite 14. & alibi.

3 12 fe

des enim excitabat ad opera, opera

— Et amicus Dei appellatus eff.) INon

- COc:ritiofem

vero ipfa fidem perficiebant.

ita appellatur loco cit.

Gen. fed ]ü-

Is

juftif

f

23. Et [uppleta eff.) inAnoatu, imple-

dith. $. 22.: irabam: tentatus eff ,

m Qs

:4 eff , opere ipfo comprobata.

& per multas tribulariones probatus, Dei

amicus effeius eff ; (c etiam 2. Paral.

.M peticul

Sersptura dicens: credidit. Abraham.)

20. 7. & Ifai. 41. g.

x

Verba hzc citat Jacobus ex cap. 15.

E]icim,.)* D

.. Genef. n. 6. quibus tamen adeo non

24. Videtis quonjam ex operibus juþ't-

. videtur probari poffe intentum Apo-

ficatur bomo ,. &$c.)

BEx operibus qug

Q s;(u! [7

- ftoli, ut

fiunt poft fidem , &

ex ipfa fide acqui-

MTO tj?,. ff., )x

l

Otius contrarium- efficiatur,,

ritur au

E AV g,

; N:;ïlwnirum

tis.

gmentum juftitiz & fan&i&-

dem fine o;aeribus ju&ïfïcare,

d

——

-

v"* cm

P

9T,

S

"CAPU T IL & II

441

i jufti-ücacus;

— 25. Similiter, * & Rahab meretrix, nonne ex operibus j,ufti'-u; fof. |

ficata eft , fufcipiens nuntios , & alia via ejiciens ?

d

-

;gs ilis:t

|

26. Sicut enim corpus fine

f

piritu mortuum eft, ita & fiäes !

dit Abfahani :

fine operibus(mortua eft.

v

De -

"CAPU T IIL

j

Lingacä" mala recen[et , quam. difficillimum eff reä?äj *gm?nm

mb

€

fubdz'tque— differ.

?

ntiam inter apientiam terrenam, -

— € caleffem.

VOR GE B AC o ERE

Olite

tt.

plures magiftri fieri, fratres mei, fcientes, quo- l;gï

r d

;inir D. Paulus» (

niam majus judicium fumitis.

-

cp 4 adom.

.. In multis enim offendimus ommnes. Si quis in verbo non

i e Epid- .

offendit: hic p.rte&us eft vir. Poteft etiam fraeno circum-

cere, nec n«

ducere totum corpus.

X

x

era moralia, vel

i Mofaice, ad .

3. Si autem equis frzena in ora mitti

mus ad cönfentiendum

tire polle, fed.-

nobisl * & omne Corpus ill orum circumferimus.

4. Ecce

vüm , fden .

Q EOQUS 10 CUf«

.-25'"; Simflit&r && Rahbab , €fc

P

) Notz

cendi. N olíte ffnguïi' éx pIu'r-ibus" ma-

ndationem, de- -

eft hiftoría ex fecundo capite Jofua.

f

gifterium ambire, at fcilicet fideliuns

fanftorum vi»

Mererrix

c0e»q. Proprie mere-

magi(tri fiatis.

:

'./

:

»nt, erexfide -

tricem fienificat , itaque minus proba»

écieztes quondam rhajns. jndicíura [a-

m propotttum «

biliter illi fentiunt qu£exiftimant cau-

miris.) ld eft, damnatioris occafio-

nodatam charie

ponam fuiffe Rahab , non autem me-

nem, feu periculum,

Qui regzendit po-

yfis ele mor-

puli curam fufcipit, onus fibi impo-

rrefidemillm

retricem. — Videqus dixi Jofuæ* cap.

2. num I.

nit, ipfis Angelicis humezis formidans

um vividim, —

Nonne ex operibus juffsfrcata eff.) Qu

dum, ut graviter loquítur "Frid. feif,

opetum il $

prius idolorum fuperftitiorie implicata

6. decreto dé reform. cap. 1.

goveboPaue 4

vulgaverat corpus, fimulatque veram

Q. ln muliis enim offendimus omnts.)

fien, & Ine. .

de Deo concepit fidem, quam expreflis

Quafi dicat : An non fatis nevoti£

fiabemus ut Deo rationem vite noítre

n r.equifit

i)Ol 1

verbis teftata eft Jof. 2. 11 Domivus

pofeda. Sir

Jeus veffer, ipfe eff Dens im cdlo fur-

reddamus , nifi etiam affutripto per ar-

feo 8 4n ferra deorfum. Sfmu'li, per

rogantiam docendi ac regendí munes

IUA. |

contritíonem deteftata eft priftinosmo-

re, vit& quoque aliene rationem red-

-

JUTC

déndam fufcipiamus ?

.

fl ff) Non l

res, & juffificata, lianc vero fidem

m I -

fuam egreciis operibus nobilitavit, &

$2 quis in verbo ziom qfï-"m!;i, bic pei*"-?

j tentatit TP

auxit ;nam cum aperto vit£ & fortu-

4

fecas eff vir. ) Eft entm ardua res,

rülff",m

narum. periculo. ex

3

l

& qu& otmnibus numeris perfectum &

p

jloratores lïcfþï*ci"q

abfolutum: virum? defiderat, linguam

E

exceptos incolumes dimifit.

Ejiciens.) Dimittens.

prurientem coercere,

&

:

-a;triöü; )W' --

96. . Sicur enim corpus fine [Birifu mr-

Poreff etiam frene ei

rcimducere ta)uw

0 eribus qUF

?uum efh, &'c. ) Vide dicta fupra n. 17..

cofpus. ) Ed eft, fe totumi regere, ut

B

Olire piures freri magif-.3.) No-

folemus équos freno.

*

a $de aque —

p

3- $7 aurem.

lite plures ambire munus dg-

ä& fan(h'ti- :

^ OKkk

) Vulgatus ffgïü ín

Bill.ctm Cfm.mk"(n Tow. V IH

-

VLs

*

442

EPISTOLE CATHOLICE P. JACOBD APOST.

4. Eccé & naves, cum magna fint) & a ventis validis mi-

s. Linge

nentur, circumferuntur a modico

. tui malum

! guþemaculo, *u.b,i' | impetus

dirigentis voluerit. .

.

4

*

«. Ita & lingua mo

dicum quidem membrum eft, & magna

-]. dicims h

exaltat: Ecce quantus ignis quam magnam filvam incendit *

1o. Ex:

6. Etlingua ignis eft, univerfitas iniquitatis. Lingua con-

- (portet, f

ftituitur in membris noftris, qu:e maculat totum corpus ,

j Num

inflammat rotam nativitatis noftrze , infammata a gehenna.

. Amaam aq

. 7. Omnis enim natura beíftiarum, & volucrum, & ferpen-

-^ Nm

umana.

a

ficus ? Sk

ïigm,& caeterorum domantur, & domita funt a natura h

"

13 Quis

bona Cony

£extu Greco "408 , £ awrem ; fed nuäm

nüm : Lalice diceremus, L« lingm: f*

us mondo di mal: , e danai.

E pentia,

legimus 2s, ecce , fenfu cominodiore.

d canfentigudum. nobis.) Vt nobis

- Lingua conffit 4tur 42 memiris nofiret,

I Qqu

ï)araeant.

£'e.) Senfuseft, lingua illud eft e mem-

- Cordibus v

bris noftris , que totum hominem

4- Misestur.) Aganturjmpellantur.

pgpetus.) O' epx , impulfus, ftadium

peccatis maculat,

*

| f!tazem.

& conatus yoluntatis.

Et inflammat retam nati

viiat;s noféra.)

EERcPenUce- n ag

Id eft, curfum vite jam inde a nativi-

. Ef magna exaltat.) psojaoNavX& ,

tate; omnem vite curfum, periodum

; g( ! /fïgdfüït hi

quod Vatablus & Serarius, vertunt ,

EoS nglmm

amagnifrce. fe- jaftar.

Regia . magua

&

uafi cizculum . inflammat.

Quiros

exitimat Apoítolum hic metaphorice

, demire iaf

ghoriatur. Gagneius » émpe:enter fe ge-

rota » fumere pro acerbiffimo & anti-

- frinis tom. ^

vit , inftar fcilicet equi indomiti, lafci-

; i IS- NM 4ü

vientis & ferocientis exultat, cui pro-

quiflimo illo 'cruciatu , cujus mentio

inde ratáonis frenum i

niiciendum eft.

Prov.cap. 20. 26. juxta textum Grs-

L p s dul

d

cum, in quo genere fapplicii non fo-

[ matur, De; m

Senfus ergo hujus loci e

; pufilla qui-

dem eft lingua, fed nuliatenus con-

lum membra luxabantur & frangeban-

^ Du guiofs tl

temnenda; nam freno cohibita totum

tur, fed etiam ignis adhibebatur, ut

; H 1, Cosfe

hominem continet ia officio, at ra-

ipfe probat ex non nullis au&toribus.

E 3 lus um

tionis gubernaculo deftituta, turgida

]raque rozam mativitans explicat per

Jile od i

& jaftabunda, ingentes tumultus exci-

metaphorara fapplicium naturg noftrz,

- OE d.

uo modo apud Plautum legimus. in

BU

£at, totosque populos & xegna inter

C

fe commifcet. Congruit mirifice quod

iftell. A&. cap. 2. Scen. I.. verfer (s

'b'lquit.*um ,

.fequi:tur , €cce quagtus sgnis

; €c

amoris rot4 mi[er. Sane magnum tor-

E ïaxoy- j 'm;üum

mentum eft configi linguis maledico-

Wittt gon pot

Eccee quantus ignts, & c.) [d eft, ecce

"d '. P Ventn

uantulus eft ipnis, & tamen parva

rum, contumelioforum , &c

Suc(:enf;:

[

cintilla contempta magnum fzpe ex-

Yoflammata.a gehenna, )

citavit incendium , & totam filvam aut

infernali igne , & afllata a demone

patre difcordiarum.

J

urbem abfumpfit.

OX 'vaer d

AMicitat.

6. Et lingua eff ignis.) Propter incre-

&. Et céterorum.)

- Videtur ;vulga«cusï

dibilemj graviter nocendi celeritatem.

nofter leziffe, rà» 4A^«»; nunc autem

8 d ipf,,'g

in Grzece eít, £»«X/» ,. marinoruz :

: :

$

WE dicae

Unrverfitas iniquitatis.) xóopog Tij

&indag, mundas injuffitis congeries,

muli fufpicantur vulgatum vertiffe

Dl exatibne &

promptuarium iniquitatis, eft formula

cerorsum , led librariorum ienorantia [ Qub

irrepfiffe cezerorum. lta Gagneius, Ca-

-Tülediices.

dicendi proverbialis , fic Grzci & La-

tini dicum:, imalorum lliadem aut Ocea-

jetanus , *Sal:nefon & alii.-

"m 6 p,

T

ateff'mum

CSATS ER RENEITE BN n

L

05T,

CAPUT II

443

; validis t -

wi1 1mpcms

8. Linguam autem nullus hominum domare poteft : mqune-

. tum malum, plena veneno mortifero.

9. In ipfa benedicimus Deum, & Patrem : & in 1pfa male-

WTAT

dicimus homines , qui ad fimilitudinem Dei fa£&ti funt.

) Jncendit !

io. Ex ipfo ore procedit benedi&tio, & maledläho. , Non

Lingua cot

oportet , fratres mei, haec ita fieri.

corpus, &

Hs Numquld fons de eodem foramine emænat dulcem, &

pehenna,

amaram aquam? ,

,& fepet-

12. Numquid poteft, fratres mei, ficus uvas faeere, aut vitis

ura humana. -

- ficus ? Sic neque falía dulcem poteft facere aquam.

—— — ——

g.Lit

3. Quis fapiens, & difciplinatus inter vos ? Oftendat ex

i, Lelingua ft

bona convelfæt:lone operamonem fuam in. manfuetudine fa-

p

plentuæ à

4"11:

| membri »f r/-',

14-

Quod fi zelum amarum habetis, & contentiories fant in

illad efte metv

cordlbus veltris: nohte gwnæng& mendaces efle adveríus ve-

um hommem

ntæïem E

p

Kkk

:g NOä

nintii M]fm)

m inde a nativi

4 natara bumesa. ) Ab homiatbus..

I2. Vtmæjaeere.-) Iu Græco, e?c -

fum penodum

$- ngtmm euten nauliws bominum

SAaíag , olivas.

dem.re ;otefl.) Acute obfervas Augu-

$4/2.) ld eft, fons falfus.

ic mecaphonce

ftinus tom. 7. lib. de natura & gxatia

13. Qsis apiens. ) coQog , exuditus,

biffimo & anti- .

IS- Noz abf ,y lmguam Anuilns do/mz(/c

fcilicet. rerum. diviniarums

, jl(S mEmlO

p s d nul&t: boztnum: nf , cmm do-

Df ipigmatzs. ) 8migup o , fcientia

n textum UTV

pl:ædltus

matu:, Dei emifericordia y Des adjurorio,

ticio.

videtur eiie ejusdem repe-

o»lici 00f l

Dei graiiafreri,fateamur. Idern Auguft.

" & mnm?b?w' IN

lib. 1o, Confeff. cap. 57.

Imyeras no-

Bona comverfatsone, ) cha ipfa &

l(pnbglmmr.

bis lizgua continentiam : da gzad fubes,

imoribus.

jlis antorits )

Tw nmofós de bac r€

& ]ube quod (ois»

Optrstionerm faam.) Operza fua , at

u explit

gemiw ecrdts anet , €3 flumina oculornms

eft in. Graco.

p at

m€0/ JH

In manfueitdize. fapiemtia.) In man-

n lgt

[nqmetum malum. )

dïüTæO')CFTOF

fueta fapientís, quz manfuete-audit,

g. T Wr/6

xaxó", malum qued. coerceri & con-

refpondet , monet , corripit. & docet.

Y

ul tOf

gineri non poteft.

I4. um ama mm) Sic appellat

i

(MicQ«

| Poena veueno martzfero.) Quo pro-

invidiam propter iracundiam & ran-

gms m

ximi famam fuam, & audientis ani-

corem, quem. amarulenta commota.bile

suecenf:

fecam aftert zelus invidie,.

]

mum, ac f-vþe multorum corpora oc-

HM

dæmon

CIdn:, per ouüia, rixas & bella, qux

Et contenitones [f im Cordsbus veffess.)

fufcicat..

Per contentiones intellige fhïdla, d

detit Wwws

Q. Je spfz lenedicimus Deum , &c )

ardo;em animi propenfum , & incita-

)

mmc P| te

Qua(i dicat: Res . eft portentofa, &

tum ad contendendum.

gu pf

mifeiatione etiam digna,eadem Tingua

Nolte glariari, &f mendace: q[kal.,

vatit

Terus vetritatem. )

M drn&ms ; qui

C

qua benedicimus Deum , eadem uti dd

A

'n-n()f;lü",

(4

maledictiones hominum.

zelo & contentionibus auducuntur,

(;agn€1"5'

Desm 6 Parrem. ) Deum, qui e&

admonst ApoPmlns', He pro tuenda

Pater oimnium;.

fala nominis cxdb.mamcne, pro fuis

jli

^

A

1

444 j EPISTOL/E CATHOLICE B. JACOBI APOST.

—xg. Non eft enim ifta fapientia defurfum defcendens ; fed

3

terrena, animalis, diabolica.

16. Ubi enim

x

zelus, & ;ontentio; ibifin"conüan;ia,& omne

?fcgwypikentiis

opus pravum.

17. Quae autem defurfum eft fapientia, primum quideni

; Du 'W (p

pudica eft, deinde pacifica, modefta, fuadibilis, bonts con-

fentiens, plena mifericordia

; & fru£tibus bonis, non (1) judif

cans, fine fimulatione. -

18. Fru&tus aute

;

.. V piften

m-jg&iiiæ in pace feminatur facientibus

" 4. Concup

pacemf

pon poteftis

ptopter quo

x

"Cupifcentiis

- 4 Adulte

CAPUT

elt Det? Qi

/"ET) n&þ. In Edi;. Sixz. /&gitzr & frnctibus bonis judicans, 'fïþä fimulatiöne-

duimicus D«

$ Ànpu

fomniis obftinate defendendis,deferant Pacifes, ) Non feditiof1 , aut con-

veritatem, ne glorientur contra illam,

tentiofa. fed pacata, & pacis amans,

quafi victam& proftratam, . Hic etiam

3

c—oncupifci; 1

Modefia,) &nieixog, manfueta , de-

pro gleriar? habemus in Greco x«ra-

mifía, humilis , moderata, humana,

as

x«vXaoSs, quodc.g. num. I3. Vul

d-

facilis, nam mundi fapientia facit fu-

tus vertit, (zperexaltari. Vide ibi diéta.

á

h. la d ]j

I5. lfa fapientia.) Lelum amarum

perciliofos , morofos, difficiles.

4

B6 &

habentium, & contentioforum,

8uadibilis. ) . SuxeiO9c , tra&abilis,

morigera , cui facile perfuadetur, que

- i primitivg B

Dejfurfum deféendens, ) Coclitus a

. Unico:

- bat Apoltolus,

Patre luminum , ut dixit cap. I.num,

facile paret & obfequituz.

hritianos,.

17. infufa.

verbo Plautíno, ebfeguiofa.

Bonis con[entiers. ) "Tam bonís re-

; E mrapifa

Sed rerrena. ) Ob avaritiam -'qua

bus quam hominibus confentiens.

- d eft, volupt

uzrit Opes terrenas. .

x

Quiciis ex

4nimalis, ) Ob, gulam , ]

üxuriam,

Frallibus Lozi:.) Bonis operibus.

- Aonorum & d

qua concu

pifcit voluprates fenfibiles

Non judican:.)-Aliena di&ta, vel fa--

ventris & Veneris.

Ga, nec ea fuperbe faftidiofeve cón-

(( Qu nilita

temnens.

-

. VACURUE o

D:abolica ) Ob fuperb'am, qua am-

L membris of

bit prx ceterís excellere & honorari.

Sine fimulattone.) Sincera , fine —fucq

: AT Doere, il

.16. Ib; inconkantia,) In Grzco eft,

& fine hypocrifi.

- Jibus adyej

I9. FruHius autem juffitis, 65c.))

d

turbulen

dxaTa&c &6 ía, , inquietudo , inordinatio,

eft, iis

ui pacem faciunt , feu pacis

U membris .

tia , perturbatio , tumultus ,

"

:

,a. Vide

feditio; &c.

opera fe

antur, jam feminatur uber-

2« Ogj

17. Oua de[ufum efl. ) Sapigntig

rimus juftitiz fru&us ,

quem in futq-

At eadem (

divinitus donata.

ro feculo metent.

-

Facientibus. pacem. ) Id eft, bpera.

U ubpetitig.

Pudica eff. ) a'ryvii , pura , ca&a ;

8 ia if

intemerata a libidine, & a quavis im-

pacis, quz fcilicet ad pacem conci-

X

lii

pnritate

.

P.

L.

tlatiy |

pravg do&xipæ ; Íceleris, aut

lianda?x 'Qö-t aug?ndam faciunt.

R

rA

J

g* M u

A

445

:ndens; fl |

OC APRUT IV

at omme -

th&upïfcenti?s non ef? obfequendum, fed diabolo refiflendum , &

JDeo appropingu

andum , mutueque dile&tioni fludendum ,

um quidem -

| »relm;r/

bonis Cof-

incerlis divine providentie

commi/fis. -

02 (1) juti-

Ncie bella, & lites in vobis? Nonne hinc? ex concu-

pifcentiis veflris, quae militant in membris veftris ? -

LE

* 4. Concupifcitis, & non habetis: occiditis, & zelatis; &

non poteftis adipifci : litigatis

X

.

, & belligeratis, &4 non habetis,

4

prtopter quod non poftulatis.

3. Petitis, & non accipitis: eo quod male petatis, ut in con-

cupifcentiis veftris infumatis.

.

.

L

4. Adulteri, neícitis, quia am

icitia hujus mundi, inimica

RCAP'—UT—

eft De1? Quicumque ergo voluerit amicus effe faeculi hujus :

pINNUHEOH p wO

ánimicus Dei conftituitur.

"

e fimalatione,

$. An putatis quia inaniter fcriptura dicat : Ad invidiam

ioft , at cofie

bitat in vobis 2

*

c«onacu,'pifci.tf fpiritus ; qui ha

( pacis amans,

U.

. 6. Majo-

manlï:ära 4 d

.Kkk 3

aa, humant,

W EE AN

!

yentia facitlt-

Ella 6f lites.) ld eft , diffenfio-

concupifcitis , &

v ob qu&d zelatis &

üifficiles

*

. nes & difcordie ; nam tempo-

occiditis. -

6a m&abilis,

Litigatis & belligeratis.) Contentio-

ze primitive Ecclefiz cam hec fcribe-

nibus & difcordiis inter vos certatis.

jfudetar, que

ni(o

bat Apoftolas, nonfuerunt bella inter

P

il

Chriftianos.

Et znon babetis propter quod mon po-

;iafl.

Ex concupifcentiis. )

Grece zää*o,vtälv :

ff*atis.) Non obtinetis quod optatis,

Tam botis fe

ád eft, voluptatibus, quas fcilicet con-

propterea quod non poftulatis.

Re-

Ípondet Italica locutio, Pe

vonfentietss

cupifcitis ex concupifcenriss opum,

m.azdd te.

:":/a: n»gb di-

js operius

honorum & deliciarum.

, ditt, v

"Qué militant i& membris veffris. )

(08. Petitis 4 04 nom. accipitis , &c. )

Dicuntur concupifcentis militare in

Quod fi forte petitis, ideo non acci-

tidiofeve con-w

1membris noftris, hoc eft, in illis ca-

pitis, eo quod male petatis, utiis abu-

tamini contra Deum & proximum, &

eun

fine fic

ftra figere, illis tanquam ftrenuis mi-

litibus adverfus fpiritum — decertare ,

ad explendas veftras libidines.

in membris vigere, ac menti i'epu-

4- -4dultert.) Qui adherentes mun-

jie, B ) l

enare.. Vide ad Rom. 7. 23.

do, nuntium remittitis Chrifto, vero

at feu ci$

2. Conucupifcitis £f mon babetis.) Nel

animarum fponfo.

nipstür UXf

5. Inaniter.) ld eft, fine caufa.-

quia eadem caduca bona , qux arden-

£er appetitis, ab aliis intercipiuntur ;

Seriptura.) Hocteftimonium in fa-

vel quia ipfa ditficillime parantut.

cris literis, que.nunc habentur, non

Id efh oper

Occidiris.) Scilicet alii alios.

extat. Videtur D. Jacobus non cer-

acm CO

Ztlatis.

Id eft, invidetis.-

ta aliqua verba citare libri alicujus

faciumt.

Ef n patq?i:radiptfci. ) ld quod

facrif fed id )fummlatim voluijï'e doce-

-

445

EPISTOLUE CATHOLfCE» B.«']FACGEI APOST

j^

o, * um

Prov. 6. Majorem autem dat gratiam. Propter quod d'i;cit:*'beas |

; Nolite

3- 34- fuperbis refiftit, humilibus autem dat gratiam.

1 Petr.

7- Subditi

La qii d

'

ergo eftote Deo: 'reüiïifte autem di

abolo , & fu—

: Si dutem u

* * giet a vobis.

- qsUnus

$- &ppropinquate

peo ,& äppfopimqu,abig. vobis. Emun-

T & liberare.

date manus , peccatores: & purificate corda, duplices animo.

EOMUE

9. Miferi

X

eftote, & lugete, & plorate: rifus vefte

,

*

! qui dicitis:

r mlu&um

convertatur, & gaudïum in que-rorem;.r

" faciemus 1bi

L mus:

À

1o.* Huf

;

Bo

xe', quod paffim. teffantur facre ite-

Dat gratiam, ) lllis favet, & uberk

1. Qu

x ,Ícilicet , eo usque flagrare Deum

dono gnatiæ fuz muneratur.

amore hominum, ut. fi idola gentium;

7« Subditi ergoeffore Deo. )

"Ménils

- rens, & dei

- minus volt

aut feculi voluptates, illi preterantur ,

jora Ín dies chaxifmata: p

»

er : hu-lnij.ikaf&

16. Nunc

Éacrantiffino: zelo exardefcat.

tem aceipiatis. ^

« dmusdiame concupicit fpiritss. )

Refiflife autem diabolo , 6f fwgrt a

fatio talis m

Id eft , Spiritus divinus quafi" zelo-

volis.) Quafi dicat , fremet , fat fcio,,

Shstcnso ts

typia ta&tus , optat. & concupifcit ut

diabolus , nüllumque non movebit Ia-

illi adhereamus, rebus mundanis &

pidem. ut vos oppugnet, fed. tantumy

10. Honilia

caducis pofthabitis,

ne anhnis cadatis, aut ftüccumbatis;,

- Ven animi ]

d seurdiam. ) Accipitur nomem

nam fimulatque vos viderit obfirma-

. penitentiam C

invidix in. bonam partem, fcilicet pro

tos ad refiftendum , hafta

Y

- &p. 21, 99 d

aelo.

& fuperatus aufugiet.

s ab-j;ic-iel.:",,

- àt Domins:

Qui babitar m vobis.) Sic deSpi-

: v.8« Aþþraþinq-:z)a&ïe Devo. ) Non greö-

^ fljatum. coyan

zit1 fancto loquitur D. Paulus ad Rom.

ibus corporis, fed mentis & cordis

I enfoy 1

9« II. Preprer i*'n)'m&imntem fpiriteo

- lo non fid (

ejus im vobis.

i

paffibus., id eft. affe&tibus, illius opem

implorando , animum.a vitiis purgan-

* & finen, &

MMagjarem: astem dat. grat

do,& Chriftiang pertectioni ftudendo.

Wig majef

tam . verO injuriam quam illi infertis

Emundate mauts. ) . Manuum mun-

Et exduiy

son ulcifcitur, ut majoris gratie mu-

mere cofetur corda veftra ad fe pelli-

ditia fignificatus morum innocentia ,

ebitum prem

fic Job. 22, nüm. 30. dicitur, Sa/va-

! poa oreaift

cere & pertrahere. — Vel. fenfus eft:

22.12.. Quj

Zelo commovetur ; & quodammodo

manditia manuunr fuartm.

BEur Panocems ? faívabitur )zx.ctem'*'w in

) 1

wmundo invidet, quod cum ipfé ama-

^^

toribus fuis majora & nobiliora dona

Duplices dnima.) Vide dicta c.I. n. B-

Db

22

9. Mifers effise, €€c. ) Ad emundan-

-OdT Qu

largiatur, pauciorestamen

(Lusammp ne-

das manus, & purificanda corda , uni-

3 lat fratren

dus habeat feftitores.

cà via, eaque maxime compendiaria ,.

Ptdlnnt , a

6.. Propter quod dict? , €&c. ) Pro-

eft penitentia, que ex anteacte vitz

"a, &

bat Spiritum: Dei majózem. dare gra-

recordatione ,. gemitu & lacrymis con-

L 1900 coric

tíam 1is qui ipfum: àmant, reverentur ,

cipitur, qua concepta , rifus & gau-

& invocant, ipfique totos fe fubdunt,

dium. mundi repudrantur.

! duiti ju

ex eo quod d'cit Scriptura ca

Miferi effote. ) T&Naimoeuaart y af-

Atinas

tanqu

"rov. num. 34. juxta editionem LXX...

xY

fsgite vos, corporis affliGiiones fponte

ab d

Dews luperbis , &yc.

fufcipite, vel a Deo imnvíffas liben-

lus obfe

P lg, [

R:ff£ir-) Deprimit ,. eemprimiz ; ut

ter admttite, ad colefte numen yÓbis -

D. dt lil i

habec Syrus.

propitiandum,

| h:entes(, du&ï

ii

d

-

JT.

CAPUT IV..

447

p

iniin confpe&tu Domini & exaltabit vos. — iPet.

dicit:* Deys

go. * Humiliam

1t. Nolite detrahere alterutrum, fratres. Qui detrahit fratri,5- 6.

,aut qui judicat fratrem fuum, detrahit legi , & judicat legem.

iiro, &f

'Si autem judicas legem : non es fa&tor legis, fed judex.

x

s. Emue

. 12. Unus eft enim legislator

& liberare.

*

:

x

plices animo,

n

13. * Tu autem quis es, qui j

udicas proxfmüm? Ecce nunc *Ro

&eg in,lu&umn

P

qui dicitis: Hodie, aut craftino ibimus in illam eivitatem .

). *Bue

mus :

faciemus ibi quidem annum, & mercabimur, & lucram facie-

3

w upoxmecaml mET

ER

r4. Qui ignoratis , quid eri

£in cralbls -

fiver, & ubeu

15. Quse eft

enim vita veftra? vapor eft ad modicum pa-

epatur.

rens, & deinceps exterminabitur. Pro eo ut dicatis: Si Do-

e.Det. ) Utmie

minus voluerit. Et: Si vixerimus, faciemus hoc, aut illud.

u penvhumilïtaö

16. Nunc autem exultatis in fuperbiis veftris. Omnis exul-

ilt , 8!"5""'-. 5

fremet , lat Icioy.

tatio talis maiigna*ei?c.v

I7. Scienti

gon movebit h |

nec,l fed tantut ;

IO. Humjli;zmini. ) H&miliat—-e VOS. latori; quafi dicat : Quid fibi hoc

;t füccumbatiss

Vera animi humilitas perpetuo folet

arrogas , ut proximum judices? folus

'eft

viderit obnrmde

penitentiam comitari. Sic 3 Regum

eus, qui ita legem tulit, ut etiam

cap. 21. 29. de Achab panitente di-

nos juxta illam judicer. lllius eft au-

;hæffas szjicie;,

*

cit Dominus : Nonme vid/fi "dcbab hu-

tem damnare nos, aut abfolvere, nou

miliatum coram we?

autem hominum.

D

17 NOH gïef

ents & cor5

In cmfþeäu Domint. ) Ita ut humilia-

.I3.. Écce. ) In Graco eft, &ye, age,

tio, non ficta fit & facasta, fed vera

quz vox tranfitionis eft nota, novum-

Eus*,, illios open

& fincera, & cum ma

que fermonem & materiam inchoat,

a vitiis ]

argan-

gná re've;rfex;tia

E

l&mi:[tuden'd(?r

diving majeftatis.

:

uafi dicat: Agite, videte veftram pru-

Et ex«lrabit or.) Nam humilitati

entiam, quam fit exigua.

Mamuom m*

debitum przmium, & fubinde in fcri-

Faciemus i51,) Ibi manebimus.

m inüocentia y

I4. Qui z guoratts, )

diCiwf D s;:l'l'f'

prura promitlum eft exaltatio. Matth.

;Ld' eft, cum fa-

23. 12

Qui f? bumiliat exaltabitur.

1Tnen ienoretis.

gar tutn d

ide Job. cap. . 11..& 22. 29. Prov.

Is. Vapor ef?

.) Id eft, quafi vapof,

15. 33-

quafi affülatus quidam exilis, halitus-

[ïmdi&a e

sb

II.

! Qnui dctf.a!aä: fratr? , aut qui ju-

que tenuiffimus, qui facillime diffipatur

( emun

df

& evanefcit.

I

dicat fratrem. ) Loquitur de iis qui

udi cordà, ul

detrahunt, aut judicant fratrem bene

Parens. ) Apparens.

comp

gt s

acentem, & legi parentem ; is énim

Deijnceps exterminabitur.

) . Paule

&æ yt

poft evanefcet.

eo ipfo coritra legem loqui videtur, &

1

ycrymis COT

illam , quafi malam, damnare.

Pro eo ut dicatis. ) Pro eo quod di-

: rifliä ;

&

gdü'

(34& entem judicas legem. ) Et eamn

cere deberetis.

tf

16. Nunc autem exnultatis £m fuper-

ab illius obferyatione.

daminas tanquam malam , losge gbes

Bs veris ) ln Graeco eft, à» vaiz

"

gtv A |

ydine

fpott?

I2. l»us ef? legislator, &fc, ) Hoc

dNaowtíeig , in arrogantiis & jattan-

Mmï' AS

i

eft aliud. argumentum . contra detra-

tiis veftris, quibus ja&atis vos hoc

K

njuria

; nume

h;em:esl, du&uim ab i

i

h(t.g legis-

aut illud fa&uros , talia aut tanta lu-

TM

p*

24

AC

N

448

EPISTOLE CATHOLIC& B. JACOBI APOST.

l; -EcCe f

.17. Scienti igitur bonum facere, & non facienti

E

: peccatgg

ftras, qu& .ü

eít þilli—.

aures Dom!n

CAPUT V.

s Epulati

vellrain die

Divitibus pauperum opprejforibus gracem. comminatur ultzföfm;

pauperes vtro ad longanimitatem bortatur ; juramentum fugien-

6. Adduxi

". Patientt

dum , €? infirmi a presbyteris. olee utngendi , ac pescata imvicem

mini Ecce

con]ïtendd :

L

uam efficax fit jufli oratio : errantes ad —

tlenter feren

veritatem [unt. reducendi.-

. 9 Patientt

Gite nunc divites plorate ululan

^

fta: quonia

!.'A

qua advenient vobis.

tes in miferii's Kvefh'is,

2. Divitise veftrae

putrefatctee funt, & Veih menta --Ve&ra:-x 2

cemi;xi. E

tineis comefta funt.

ssts

3. Aurum, & argentum VeRru*ni: eeruginavit: & ærü';go eo-

rum inteftimonium vobis erit & manducabit carnes veftras

" .Clm;;f.

diebus.

ficut ignis. V'I/*hefgurizfaiti-s vobis iram in novilfimis

Heoifcatur gr

L nsad

4. Ecce

Meris adeo mag

- Oceultari neque

&ra cap"thro's y ä*uf reporr,anï'rdsä - Vel,

affirmat: hi':-:i S. IPJR'C(;bWSJ* & Bafuch.

; AUr6S uodamur

im fuperbuis, idem eft. ac ;n diviis ;

c*a'p.- 9-'- nutm. '3: &

3. & Salomon

proprium. enim: eft divitia

n vididam ,

fupetbos.

^

N

*rgm facere

Prov. 25. 4. Non tamen facile, fed

-Clamor eorim,

poft multum tempus vitiatur & mi-

z mercede franda

Exnltatiío, )j kulvjöcyq'l'g*, gloriazra..

nuitur, quo fenfu intellizendus Plin.

C Dunn Gu

Malsgna eft. ) Id eft, fuggefta a ma-

lib. 33- 3. qui hoc negat. — Vel intel-

$

li gendus

de auro plane

^tnum, cujus v

Tigno fpiritu« — Gxece , morzed , mala,

improba eft.

"

pure, quale

! qoteniüs. -

commruniter nom eft aurum.,

Y

N r Ekulm'g

I7- Scienti sgstur Bonum,U1c.) Quuafí

r tofiimonium vobis erst,

j lieati efs,

dicat, exiftimo vobis lrec quz monui

) A

'l'r',

efíe bene nota ; itaque illa opere pr-

mentum , fignum & teftim

onium erit.

Luxürii?, )

flate, fecus magna culps réi eritis,

veftre avaritig , & — crudelitatis in

; lum epularg

pauperes, quod malitis divitias ve-

« que deliciürum,

quippe quos ignorantia, qu peccatum

Ards GOKrum

Solht, aut minuit , non excufabit.

elargiri.

pi; quam eas pgupetibus

'In dit ocifr

alentes.) Ejulantes.

^ dicet t2 die vcg

p UL

- Manducubit 'mr-u'er veffras , »8'*::)"-

t mattis vidti

I omiferis.) £m

fuyer', pro-

Quafi dicat, quia vos ex avaritia per-

pter miferias.

miäfïis-ærugïnem divitias veftras cor-

..üdixiþi;,]

Q. Divitia veffra i;z-f:-efä&'a font,Sc.)

At ex Craco :

Hoc accidit divitibus avaris, qui par-

rodere ; hinc pariter &rugo carnes

fr lum

veflras abfumet in inferno, id eft,

LU Otdfis i,

cunt fuis divitiis, veftibus, tritico,,

caufa erit, ut vos igne gehenng

- ipit Cf

viaoy nec pa'peribus largiri fuftinent;

perpetuo.cruciemini, &

iotcrim omnia corrumpuntur , & ipfi

remirni.

qua 1 (lleVO-'

U iünocem,
