
ficut & nos quoque vos. ,.

7. Ideo confolati fumus,.

fratres, in vobis, in om'ni—"ne::ef--;

rmft ul ]

fitate, & tribulatione noftrra, per fidem veltram.

gratis

8. Quoniam nunc vivimus , fi vos ftais in Domino..

m p

-9. Quam enim gratiarum a&tionem poffumus Deo retri-

buere pro vobis, in omni

gaudio, quo gaudemus propter Vos

TE

Xz;ïnte *Dgum noftrum , |

[

iq.No&gz

bjs f&«

Q. Miniflerium Dei in Evangeluioxär;;

tuam, & cum affectu & chagicate con-

juncam.

z.;Et

Y

f£i-) Cujus eft predicator.

—— !

Pro fide veffra.) ld eft

, in fide ve-

7. Coz

folats /ü;mu 3z vaäis; &c.)

fira.

Ut voà in fide confirmaret , &

am ]leta de vobis audientes, ac pr&-.

d)

exhortaretur ad perfeverantiam.

fertim conftantiam in fide, mirificein

:1

N]

Nemo movearur. ) Conturbetur ,

tribulationibus , quas fuftinuimus , re-

mdum g

creati fumus.

coram «

aut inftabilis fiat.

In tribulatzonibus If£is. )

: PerfeCuifö—

9. Quoniam zaunc vivimu: , fivo

sfta-

fui cuma

fiibus fcilicet Judzorum & Gentium.

tisin Domino.) Qiuafi dicat , licet ad

L e

In bhoc pofíts fumus. ) Syrus , ad hoc

mortem usque affligamur, tamen dum

audiemüs veftram conftantiam & fi-

Heffinati fmtis , nimirum ad fuftinen-

das paffiones & tribulationes.

dem quam habetis ín' Domino , quafi

&ot?

4. Er fcitis.) Partim experientia,

revivifcimus, & a mortuis excitamur.

"

partim fama, & relatu aliorum.

Zz

am enim gratiarum. allionem,

5'2.)* ä

uafi dicat, nullas fatis di

oflum

-- S. atmaplius mon [uflinens.)Scilicet defi.

"Deo

derium agnofcendi finem & res veftras.

ac tanto beneficio pares gratias

^

. Mifí. ) "Vimotheum:-

reddere poffumus.

l: qui zentat.) Scilicet

diabölfus,

Pro voljs ) Qui in fide perftitiftis.

d eao

Labor noft

dm omni gaüdio ,;€c.) Pro eo pre-

fide-

er. ) Quem in vobis m-

yo

ftituendis infumpfi.

fertim gaudio, quo perfufi fumus, dum

6. Veniente Trmotheo , 6fc.) Id eft,

éà de vobis auribus perciperemus ,

,Aufl

'ad nos redeunte.

x

que mente & animo concepta, affidue

Memoriam bonam.) Jugem, perpe-

vf)bis a Deo precabamur.

804

. EPISTOL X I. B. PAULI APOST. AD THESSAL.

2

IO. No&e ac die 'abundantius orantes, ut videamus fac1em

4 Set

fum.

véftram , & compleamus ea , quze defunt fidei veftrae ?.

!H

II. Ipfe autem Deus, & Pater nofter, & Dommus noiï:er

E

»

F

(rineatis

Tefus Chriftus, dirigat viam noftram ad vos.

12. Vos autem Dominus multiplicet , & abundare fac1at

) Vt

chariratem veftram in invicem, & in omnes, quemadmodum

&fcat

& nos in vobis:

& N

ïä

Deum

'13. Ad confirmanda corda veftra fine querela in fan&uate,

ï!

6 E

arite Deum, & Patrem noftrum, in adventu Domini no&n Jefu

tio frat

Chrlfgl cum omnibus fan&tis ejus: Amen.

-

CAPUT . IV.

bus, f

Ms

nN

IIortatur, ut tradita fibi pracepta olyferfvent abflinentes a for-

Quftca

gicatione , ac fe mutuo diligentes , manibusque operantes , quo tiul-

18M

Izus guquuam defiderare cogantur : docet modum ofire rejur- —

Jä

qui &

retfionis , ne inordinata triflitia fe crucient propter

ferib

e0s , qui tmoriuntur.

Vicem

czetero ergo, fratres, rogamus vos , & obfecramus m

DE

Domino Jefu , ut quemadmodum accep:ihs a nobis,

quomodo oporteat vos ambulare , & placere Deo , fic & am-

5. Scust

?. |

buletis, ut abundetis magis.

-—

aol

10 bundanter. ) Umép 8x mg:o*as,

cet itain fanctitate confirmiata fint, ut

ad verbum, fuper . ex 46undant:, exi-

nemo habe:t quod vobis objiciat , aut

tati

mie, & fupra modum.

*

de quo con queratur.

m

[

Et compleamns ea qua dejïmt fídei ve-

4nte Deum , 6 Patrem nofrum.) Et

h

féra. ) Ut fcilicet vos plemus inftrua-

tales vere fitis in Detconfpe&u, quem

h

us n fide.-

nihil »oteft latere.

-

II. Deus,Étf Pattr nofer.) Deua $

in advestu Domini noj?r:, &. )

(

GQuamdiu expectamus adventum .Do-

qui Pater. nofter eft..

off-am ad vos ) No-

neft

Diri gat viam *

b

mini noftri Jefu Chrifti, cum omnibus

:bis tribuat, ut pro pere ad vos venire

Sanctis ejus.

Quzx fanctitas non ad

hon

pofïïmus.

breve tempus duret, fed usque adex-

I2 Mu/tiplicet.) Augendo Hdehum

tremum fpiritum.

numerum

-Amen. ) la fiat..-

Quemadmodum & nosin velis.) Que-

I

Inï

anadmodum ergo cliaritate 'abundo er-

N Domimo Jefu ) Id eft, perDo-

efum.

a vos omnes, ut qul etiam paratus

minum

W

j

1

m mori pro '"veftra falute.

Ut quemadmodum , &(c. ) Yd eft, ut

44 ceoxfermanda corda: veffra. )

prefcriptam a nobis tum credendi ,

j

Deus abundare faciat

tum.vivendi formam retineatis, uf

Quaü dicat ,

/

f

charitatem : m vobis ad hoc ut confir-

placere Deo . poffitis.

-;

i

met corda veftra.

Ur abundetis magis.) Ut in eo quod

L

Sme qucrelg i2 fantitate.) Ut fc:h-

leI, magis magisque proücums.

]

/

;

5

:j

l,

Ts

393

Sfüejem

)

" a Scï"tis 'eniin

qüæ præcepþa.: dederim *vc-)bwis per»Domihüm

Tefum.

S

- Doler

^ 3.^ Haec eft eni

m

- voluntas Dei, fan&tifi

ï)- *RQEI

! g:ïttioageftra :ut z

—

-

I2: 25

ftineatis vos a fornicatione ,

.

€ facnt

. 4. Ut fciat unusquisque ve

Ephe,

modum

ftrum vas .fuum- ipbfïïidere invf:'m-

5.17.

Gificatione, & honore :

s. Non in paffione

d

Cttte,

Deum:

'eüderii, ficut & Gentes, quae ignorant

N-

«

triJefu

- 6. Et ne quis fupergredia

tur, neque circumveniat in nego-

tio fratrem füuum: quoniam vindex eft Dominus de his omni-

bus , ficut przediximus vobis , & teftificati fumus.

:7. Non enim vocavit nos

( fir-

^*

Deus in immunditiam, -fed in fan-

Gificationem.

10 fiij-

* 8 Ktaque qui haec

fpe l'n it-

n hominem fpernit fed Deum:,

i

Joan.

r

qui etiam dedit Spiritum fuum fan&um in nobis.

-

*

9. De charitate autem fraternitatis non nece

ffe habemus & 14,

2u.

fcribere vobis: *Ipfi enim vos.

a Deo didiCifq's, ut diligatis in- !

Oaf

vicem.

2.IO.

U$ 1

0DI5,

1o. Etenim

&4I2

dm-

* Per Dümiunwm -7efu"m. ) Domini

pat Apo&ölust pro iniio: v adlico:

d

;ciist

noftri Jefu Chriti auctorzitate.

rum cupiditate, ut ad E

s

num. í9.

$

ef.' cap. 4

int, t

3./ uæäi;ïgatio vefira. ) Ut 'f&n&i-

In negoric. )- Scilicet

proxime

»

tati ftudeatis.

alienam

vitiet.

acum eft, ut nimirum u

:

JE

q. Vas fuum. ) ld eG, corpus fuum.

Pojfdere,) Confervare & cuftodire.

Teffifcató [umus.) Vid

; : äïxi&a fu--

qüelF

In fancsfrcatione.

) .ld eft, in parita-

pra cap. :2. num. 9.

te & caftitate.

— 9. In smmunditiam.) Ut libidini fer-

4.)

Er honore. ) Ut fcilicet non deho-

viremus.

DC-

neftetis illud turpitudine luxurix.

ibui

In. fantlfcationem.) Ut puri, fan-

lad

—&. Non m paffione defiderii. ) 1d eft,

i, & cafti ellemus.

(i-

non in affectu libidinis.

9 Sed Deum.

) Qui horum prece-

.. 6. Nequis fupergrediatur, Ut.)- Non

ptorum. auctor eft.

Q-i edam dedit Spiritum fantluym m

it Apoftolus de avaritia, injuftitia

in pecuniis , negotiis & contratibus ,

nob;5.) ld eft. qui per Spiritum fan-

Jo-

fed de adulterio , quod fspergreffrosem

&um , quem nobis " impextivit , fecit

appellat , & eircweventionem , id eft,

ncs verbi fui miniftros, ac poteftatem

u

opprefftonem & przvaricationem, qua

dedit, ut hec pr&ciperemus.

9. De charitate fraternitatis. ) De

Il,

uis. fuperfcandendo thorum pr

-oximi

charitate fraterna,

fui facit illi injuriam.

E

Cirezmveni«t.) In Greco eft , aAo-

44 Deo didiciflis. ) Deo

khfpirante, &

yexréi? , quod verbum etiam alibt ufur-

per Iegeþm Ev?ngelicanff diöïcmis./

Bibi. eum Con;, Menach. Tom. VIIL

as

-

E]

i

P

$06 — EBISTOLZä L.

[

B,,, PAULI APOST. AD THESSAL-.Q ".

|

[o. Etenim illud facitis in omneé

*

: fratres in univerfa M-aieA-

E

x: iemur *

. donia. Rogamus autem vos fratres, ut abundetis magisy ^^ -

—'

II. Et operam detis, ut quieti fitis, & ut veftrum negotium-

E

N

agatis, & operemini manibus veftris, ficut precepimus vobis:

& ut honefte ambuletis ad eos

| :K .17,) It

T qui';toris fant:- & m;lhu.s 311"

^

quid defideretis.

12. Nolumus autem vos

: ïgnorare) f I'4atfres de dor'rhiiäbti:buw s,

ut non contriftemini, ficut & cateri, qui fpem non habent:

Diem j

g i

13. Si enim credimus quod Jefus mortuus eft, & refurrexit:

ita & Deus eos, qui dormierunt per Jefum, adducet cum eo.

quud il

*rCor

I4. Hoc enim vobis dicimus in verbo Domini, * quia nos,

1523- qui vivimus , qui refidui fumus in adve

*

j

pf

ntu quihix,i-non

preeveniemus eos, qui dormieggnt.

*

x

t

I5. Quoniam ipfe Dominus i

j

ffu, & in voce 'Af(;han g"eii,

& in tüba Dei defcendet de ccelo :

u

^

I

& mortui, qul ln äChIfiix'to

fgnt, refm;gent primi. 79

Em

E

",'16. Deinde

2*

1n noi

lO E/énim il44. ) Scilicet diligere,

! Coreri. ) tnciles,

?

$ $. (

& amoris fraterni figna gxþibere.

Qui [pem non babent.)

Refurre&iohiä.

dn omnes.) Erga omnes.

1

.13. La €& Deus, €&c.) lta credere

ets fty

Ut- abundetis magis.) Utin hacfra-

debemus mortuos refufcitaturum.

eiïugu

terna charitate proficere ftudeatis.

Ir. F3

Eos qui dorgierunt

per Jefum. ) Ifl

4'

rum negntium atans. ) Ut

fide Jefu, & charitat

e.

Ícilicet

usquisque fux vocationi &

Adducez cum eo.) Hos Deus e fepul-

tamq'

Operi ;

t, alienis rebus fe non

chris evocatos ad vitam novam &

ingerendo ,

nec cuiquam moleftiam

gloriofam adducet, in

qug regnabum

exhibendo.

cum Chrifto.

Quz

Honefle. ambuletis ad ;m' qui foris

14. Jp , verbo Domini.) Id eft, per

& ?tà

f*nt.) lta decenter, compofite , &

verbum, quafi dicat, ex

J

'Parte , feu

Réf

, prudenter vos. geratis , ut. moribus

nomine Domini. :

D177

veftris Gentiles non offendantur, nec

Nos qui vivimus. ) ld eft

', quicun-

a Chriftiana religione fufcipienda alie-

queex nobis, aut po

tür ol

vet tunc.

&eris noüris vi-

nentur, tinquai ab hominibus iner-

:;

16

tibus otiofis, & rerum fuarum néoli-

Qui refidui fumus.) ld eft, qui

;ve-

tum a

gentibus & alienarum concu

niente Domino ad jud

Ri

bus, aut raptoribus.

*

'pifþenti-

tes etimus,

-

icium fllpelïüi-

1

10 q

Et nullnus aliquid de/z'dæreti:. ) xl

Non praveniemus eosqui darmi?ruät.

)

Tnüs,

pudeióg xetiu» Py«rt.

Quafi dicac,

Sed utrique tam recenter , quam lon-

neinopia, quz ex otio fequi folet co-

ge prius tempore mortui refurgent.

ä

": Et l

ici

gamini aliena defiderare, aut furripere.

I5. Ipfe Deminus..

y .ld eft , Chri-

àÍcen

I2. De dormientilus. ) De mortuis,

ftus Judex.

fic appellantur niortui ob fpem refur-

I ju[f«..) Cum imperio.

re(tionis, qua celerrime evigilabunt,

El ig voce Archa'ngeli. ) Cum cla-

ii

Yiém:

& efepulcliris quafi extracti excita-

more Archangeli, qui clamor erittu-

ba Dei.

"Ut

þuntur.

" a

"-

CAPUT IV. &V

307

a Msce«

apl,

-16. Demde nos, qui vivimus, qui relinquimur , fimul ra-

plemur caom illisin nubibus obviam Chrlüo in aéra, & fic

iégotium-

íemper cum Domino erimus.

US Vobis ;

E Itaque confolamml invicem in verbls dhs.

illius ij-

CAPUT V.

lentibus,

abent,

Diem ]uzizczz dicit. infberatum adfuturum ,. qui tamen ipfos won

QTrexit:

potef? incautos opprimere , cum femper ad illum fe preparent , ad

"t e0.

quod illos etiam bortatur : monet quoque de-obedientia erga Jüos

Ui2 095,

pr:efeäïos &? quomodo-erga invicem , & erga Deum Je babere

i

1i, 20

debeant : orat pro ibfis , utque pro fe orent

X

lzngeli,

precatur.

Chrifto

E temporlbus autem & momentis, fratres non mdlge-

*D

tis, ut fcribamus VOblS

Deinde

*Ipfï enim dlhgenter fcms à qula dies Domini, ficut für *2per,

in no&e, ita veniet.

5.IO.

rectiotis

» 3. Cum enim dixerint pax, & fecuritas :

tunc repentinus Apoc,

eis fuperveniet interitus, ficut dolor in utero habenti ,

. Crédere

& non 2 a xaa

effugient.

a.) l

4. Vos autem fratres non eihs in tenebrls, ut vos dies illa '

tamquam fur comprehendat :

Qqa2

s Omnes

um &

7 TSMETRS"

1

gaburt

Qui n Clm/io funt. ) Qui in fide

mportäus 4utem ö' 22022€0-

6( gratia Chrifti mortul funt.

"D';

&c. ) Quo fcilicet tem-

i, p

, T

Refurgent primi.) mooro», id eft ,

pore & momento Chriftus venturus

prwum mmlrum an:equam raptan-

ad judicium,

[Hini

tur obviam Chn&o in aera.

2. Diligenter. ) dxeiB Gs , exatfe.

Sicut fwr.) Scilicet inopinato , &

s Yi«

inexpectatus.

16 Sernnl vapiemnr ,Gc. ) Raplemur

[ul ye

tum ab Angehs, tum a virtute Chri-

g. Cum dixerint , Pax , & fccunta:,

fti in aera, ut ibiin nube, quafi thro-

6&/c.) Cum tuta omnia moriales effe

p

no confidentes Chnüp judxcn amüa-

crediderint.

mus.

Sicur do'er in uttro balenti. ) Super-

,-m)

TX

; lon

Er fie femper. ) Videlicet, tam in ]u-

veniet illis répentinum exitium , que-

icio, quam in cclo, ad quod mox

madmodum repente praegnantes muhe—

u-

afcendemus

res doloribus pattus corripiuntur.

« Nop effis in tenchris. ) Infïdehca—

17. Can/'a!rtrmm imvicem. in -veräu

tis, fed lumite fdei previdetis & ex-

2fi.) . Nimirum eorum mutua com-

T.

pe&dns extremum hunc diem.

i

memoratione, fidem & fpem veftram

excitando.

Compre/:endat.) Oppnmac, ac pere

at.

*

308 - X-IEJPISTOKL"E 1 B PAULI APOS'I;'.. AD THESSAL.

.. &. Omnes enim vos Filii lucis eft

;

n

is, & filii diei : ndn» ï'urhu;

bora

-no&is , neque tenebrarum.

6. Igitur non dor

-&'.

E

*

miamus, ficut & ceeteri , fed vigilemus,

?

illot

fobrii fimus.

. 7. Qui enim dorm

L

'i'unt, kno&e-xdormi-unt: & qui 'ebrivi"' fqnt,

«

[ola

noGte ebrii funt.

*Iiz 9. Nos autem, qui diei fumus, fobrii

:

*

4

fimus

od

d in-duti—loricam

t

fidei, & charitatis, & galeam fpem falutis :

.

*

Éph

; 9. Quoniam non pofuit nos Deus in iram,

fed in vauiütio-

fer

17' 4

nem falutis per Dominum noftrum Jefum Chriftum,

.4o. Qui mortuus eft pro nobis : ut five vigilemus, five dor-

f

miamus, fimul cum illo vivamus.

S

in!

11. Propter quod confolamini invicem

a.

?i'& ædiüc':ate alteru-

trum, fïcut& facitis.

12 . R.O"

s. Eibi lucis , 65 f diei.S [n luce

ricasx, kut idem AApoPc,ölus tradit, -pa.

verfamini Evangelii, quod vobis lucet

tiens eft , benigna eff , &c. omniumque

ut meridies.

virtutum officia complectitur & per-

- Non: fumus notis, neque tenebrarum. )

ficit.

Vide di&taloco citato ad Ephef.

L

Scilicet Fli, difpulimus enim luce fi-

Et galeam fpem [alutis. ) Mide dicta

Ev

dei tenebras infidclitatis.

cap. 6. ad Ephef. num. 17. -

6. Non dormiamus. ) Somno pecca-

9. Quoniim non po[ust nos Dens

ï in

à

torum.

:

iram. ) Id eft, Deus non ordinavit

nos ad iram, feu vindictam, id eft,

m

Sieut & «

c;»ri. ) Inxfïd.elles.& pecca-

non przdeftinavit nos ad zte

.rnam dam-

. Qui enim dorminnt , nolle dormi-

nationem.

h

wnt, Oententia eft; verfamur in luce

Sed in . acquifitionem falutis , &fe. )

& in die, ergo par non eft, ut. dor-

Sed ad xternam falatem efficaciter ac-

miamus, aut ebrietati ftudeamus, hxc

quirendam , Chrifti beneficio, qui pro.

ä

enim. opera ut ab hominibus de noce

nobis paffus eft.

fiunt, ita etiam moralter funt opera

IO. $yve vigslemus.) Id eüv, viva-

tenebrarum , a quibus abftinere debe-

Tmus.

:

N-

mus. Loquitur de fomno negligentix,

Sive dormiamus.) Id eft, m

oriäxmir-.

—Simul cum illo vrvamur.) Nimirum

"defidie, ignorantisg, ac przfertim pec-

hic in

catorum.

gratia , poft mortem Vero— in

Nodle ebrii fnnt. ) Solebant enim ve-

loria.

terés vefpertino tempore convivia agi-

II. Preprer gquod ?on]ä!a)niini CEmUI-

cem. ) Scilicet per ea

ue de refurre.

tare, & mero indulgentes ad multam

&ione mortuorum ,

&

nocCem producere. -

vita perpetuo

9. Induti loricam frdei &

€ d-fit:ztil.-)

cnm Chrifto.

ag'gnda—, jam ex me au-

Hanc loricam in Epiftolaad Ephefios

diftis.

1 |

6. num. 14. appellavit loricam jufti-

Et adiffcate alterutrum.)

I eft, mu-

tuam falutem pronítovete piis fermoni-

tiz, vera namque & Chriftiana jufti-

j

tia, fide potiffimum & charitate con-

bus, quibus ad fpem beate refurre.

at; & quemadmodum juftitia eft

Qionis & vitaz. xterng animi veftri ex-

"

i

omnium complexio virtutum, ita cha-

cieeqnu'u'-x ;

CA PL'U'*T' V.

3c9

fumu:

14. Rogamus autem vos fratres , ut noveritis eos, qui la-

d

borant inter vos, & praefunt vobis in Domino, & monent vos,

t

Ws

1

13. Ut habeatis illos abundanti

us in charitati propter opus

illorum : pacem

habete cum eis.

vos fratres, corripite inquietos, con-

funt,

14. Rogamus autem

Pro;.

P

folamini pufillanimes,

fufcipite infirmos , patientes eftote ad

omnes.

:

17.I3-.

lri&äm

15. *Vide

te;* ne quis malum pro malo slicui reddat : fed & 29

ilitio

femper, quod bonum eft,

ä(;mr

fe&amini in invicem , & in omnes.

16. Semper gaudete.

12.17.

IPettc--

17. *Sine intermiífione orate.

e'doï—-

haec elv't" enim voluntas Dei

g. 9

18. In omnibus gratias agite :

x

lteru-

in Chrifto Je(u, in omnibus vobis.

1$.22.

l ucz

I9. Spiritum nolite extinguere.

L:

TE.

I8-I.

. 20. ;"Pro-phe»tias nolite fperne

Qq3.

: 21.-Omnia

Coloff

i, po-

45; g- -

Qmque

tem aiitxlvareþ. hivsimos vOCat eos,

& par-

: 12;- Noveritis. ) N—ot;etis-, & ratio-

u

Bpidf

nem eorum habeatis.

i fide funt. infirmi, & qui in via

-Eo: qui laborant. ) In pred

i&:ando'.

b

ci facile fcandalizantur.-

e if

Evangelio , & re chriftiana procuran--

IS. Semper qfud bonum eff fe&mnu

d2a, ac promovenda.

im invicem, 66 in omnes.)) Id eiï,: be-

yir

nefacite invicem , & omnibus.

z

3

dinavit

lÀ» Domino..) ld eft, in Chrifti fz-

deft,

milia.

16. Semper gaudete. ) Gaudio fpiri-

n dare.

Er monent ves. ) Qus fequi, que

tuali, etiam inter preffuras, & erum-

fugere debeatis.

nas hujus vitz.

—13: r babeatis sllos abundantius. in

17. $sne intermiffione orate.

) Prxdi-

&.)

candi ftudium ne intermittite, femper

Der aC

eharttate.) Ut eos impeafius ametis

& . obfervetis ,

quafi filii parentes ve-

fuis temporibus orate.

Iui-pro-.

ftros fpirituales.

I9. 4m omnibnus gratias agire.) Scilicet

vivte

Propter opus illorum. ) Propter la-

tam profperis, quam adverfis.

.

borem & diligentiam , quam in vobis

Hae efl enim. voluntas Dei.) ld eft,

ubernandis & inftituendis impendunt.

hzc faciendo placebitis Deo. -

ax.nür.

In. Chriffo. ) ld eft, per Chriftum,

nram

Pacem babete cum eis. ) Pacifice &

obedienter cum illis vos gerite.

fcilicet per Chrifti do&rinam , legem,

up n

14. Regamus autem vos fratres.) Hic

ratiam hzc preftare, ut fcilicet

jam eos alloquitur qui prafunt , & par-

femper gaudeamus, femper oremus,&c.

m

tes quasdam officii eorum attingit.

IÍn omnibus vvobis.) cl; óuZG , erga vos.

jurtee

Corripite inquictos. ) Qui pacem

9. ópiritum nolite extimmgnere.) Do-

pffll(!

ratias, lumina, afflatus, impul-

tranquillitatem publicam turbant, ma-

- a

lis & diffolutis moribus.

fus f

iritus vos ad bonum excitantis ,

' Con[olamini pufillanimes.) Ne inad-

'promoventis.

Vmu

veifis animum de

fpondeant.

QO. Prephersas molite.

fpernere.). E-

nofii*

Sufcipite snfirmos.) áyrix.s005 400tvà»,

j

ránt enim tunc inter Chriftianos muldá

u

fpiritu prophetico prediti, quorum

jj ete

eft autem Z»réysotai , nitentem & co-

n?ntgm«, fed fat viriunx nog h*abe:j-

pr«di&iones magnifieri vult Apoftolus.

M

x

1

$10 EPISTOL]EI B. PAULI APOST .AD THESSAL CAPV

41. Omnia autem probate quod bonüm eft tenete..

:à2. Ab omni fpecie mala abihnete VOS.

.23. Ipfe autem Deus pacis fan&ificet vos per omnia : ut

integer fpiritus vefter, & anima, & cor

pus fine querela m

ur.

adventu Domini noftri Jefu Chrifti fervet

*rCor

24. * Fidelis eft, qui vocavit vos : qui. etiam faciet.

l. 9.

.25. Fratres orate pro nobis.

46. Salutate fratres onines in ofculo fan&o

ä

47. Adjuro vos per Dommum,

.ut legatur epiftola hæc

omnibus fan&Gis fratribus.

28 Gratla Domul no&rl Jefu Chrlih voblfcum Amen. :

2QI. Omzia a«utem praäate, quod Lo-

24 Ejdilis ef.) Ec conf'cans in fer-

mun eff tencte.) Id eft, date operam

|

vandis promiffis; & promovendis bo-

ut omnia quidem dllxgenter explore-

nis incceptis fua infpiratione inchoatis,

tis, & quod ex omnibus optxmum vi-

Feciet. ) Ut ad sterne tehcu;atls

. fum fuerit., .conftanter retineatis. .

portum. perveniatis.

-

2Q. .4b ommi [pecie mala , &.,) ld

eft, cavete quidquid: mali aut peccati

296. Ix olculo f4n€la ) dee dl&a

ad Roman. I6. 16. .

fpec1em habet, licet perfe malum non

27. Md uro. ) Àd efï ; interpofíta

1t.

Dei authoritate przcipio , -

'five per

25. Dews pacis.) Au&or & amator.,

Deum peto.

I

Sanüitet "vos per omnia.) Sdn&lta-

Omnibus fautlis fratrxäm*. ) Id eft,

tem addat, ut perfecti fitis in omni-

/omnibus Lhn&nams ; qm apud vos

bus..

funt.

u- mtæger jp;rum veä*er ) t fitls

mente & aninio intezri & innocen-

29. Gratia Dom:m, Uc ) Confueta

«2o't3

tes, & tles inveniamini in adventu

formula claudendi Epiftolas, Nomi-

ne grat.æ oinne genus benefïcmrum

Domini, cum veniens ad judicium

quz nobis a Deo per Chriftum dcman-

scddet umcmque fecundum Mpara fua.

tur, comprehendit.

z x

E Ms

XK&&

NY

W

f

t

A

N

)

7

"

U

a

M

UT NITRUUR. VAPTENPESES

j

5

tà

EPI-

E

u

.....

u

-)ää)( Eïä 289

: 31!

EPISTOLA TL

t

n

B PAULI APOSTOLI

AD THESSALONICENTSES

CAPUT PRIMUM

«

Gratzas Deo agzt pro fide , ac tolerantia Tlaejalomcen/' 7U dn þer-

fecutionibus , propz*er quas dicit illos gloriaim, adver[arios oero

ultioneth in dié judicii f'ecepturos ; orans, ut dzgm

hr..

"babeantur *vocatione Dez

(j«

I$

Aulus, & Srlvanus, & Timotheus ,-Ecclefize TheH'alom-

$

P

cenfium ip Deo Patre noftro, & Dommo Jefu Chrifto.

'2. Gratia vobls,& pax aDeo Patre noüro, & Domino

]efu Chrifto,

ii

:9. Gratias agere -debemus femper Deo pro vobis fratres,

[2

ita ut dignum eft, quoniam fupercrefcit fides veftra, & abun-

)

dat charitas uniuscujusque veftrum in invicem :

l

. Ita ut & nosipfi in vobis gloriemur in Ecclefiis Dei. pro

patlentla veftra,& fide, & in omnibus perfecutlonlbus veftris,

j

& tribulàationibus; quas fuftinetis -

j

jj

$. In exemplum jufti judicii Dei, ut dlgng habeamml in re-

gno Dei, pro quo & patimini.-

*'**ü

6. Si tamen juftum eft apud Deum, retrlbuere trlbulatlo-

nem iis, qu1 vos trlbulant

*'7Ft

I

-dulus €$ Silvanus ; &c. ) Mide

futurorum bonorum ad ferenda 4dver-

dicta fupenort Epufcola cap.

a roboramur.

[. num. I.

S. Ia exem:lum j«f jodicti Dei J

^

3

Supercrefzit. frdes. 'vajim ) Ma-

£yoriyua demon]?rn:anem offen[lonem.-

num accipit incrementum ,. multum

Significat Apoftolus

'T heffalonicen-

in.fide proficit.

fum patientiam, ac toleranti:m, effe

Mbundar.) Crefcit,

demonftrationem & oftenfionem jufti

4. In volis eloriemur. ) De VOblS

judicii Dei , quo aliquando regno Dei

gloriemur apud alias Ecclefias Dei ,

digni cenfendi fint.

veftro exemplo rellquos fideles inci-

-6. Si tamen ]uj?am &fc. )

uvrsg-

tantes.

quod pofitum eft pro zzeiomie, guan-

Pro patieutia velira & falc ) Patien-

dequidem; fenfus autem eft. ^ Si qui-

tis fidem adjungit ; qui fide & fpe

dem dignum eft divinam providenti-

g . EPETOLEL.B. PAULI APOST. AD THESSAL.

Ü

. Et vobis, qui tribülamini, requiem nobifcum in revela-

bis,

tione Domini Jefu, de coelo cum Angelís virtutis ejus,

erunt

. 8$..In flamma ignis dantis vindi&tam iis , qui non nov

a

]

]efu

u

Deum, &

qui non obediunt -Eyangg;lqio- Domini noftri

Jf

Chrifti :

á

u

- 9. Qui poenas dabunt in. i

nterlïu deternas z'aa'ffa;:ie I;)omixqi,

jriu

& a gloria virtutis ejus :

*

loriücäri m fan&:s fuïs, & 4ädïmiïrabi41—is

5

E

Io. Cum venerit g

*

fieri in omnibus, qui

crediderünt: quia

(f

| Crediþum' ett teih-

monium noftrum füper vos in die illo.

-

-11. In quo etiam oramus fe

mper p

ro vobis :ut. dxgnïetur—

vos vocatione fua Deus nofter, & imple

at o;gggm voluntatem

bonitatis, & Op'us';fldïei in virtute.

! I-H

-

t

2.

ebs ad Xgnlnr'iæ ; fuæ'*-ümifiiudinä;n Ev e-

ne(p

am vïci'lïifn iis'quf vos vexant, juftàm

malorum retributionem rependere.

het, & membra capiti, ho

c eft fibi

làm

" R'q»'".."i", ) Laxamentum & fo-

ip

fi, reddet conformia.

latium.

Admirabilis fferi , 6fc. ) Gkn*ïam

*

plane admirabilem fancis fuis-

difc

4n vevelatione Domini ]e/h de celo.)

eum crediderunt conferendo.

qui. m

32l

Itl

Cum Chriftus apparebit judex in die

judicii.

nia creditum eff teflimonsum noflrum

Cum

dangelis: virtu—ti:,, efus. ) Divinz

fuper vos ém die. iilo. ) Quafi dicat ,.

E

quandoquidem hoc in dubium apud

Ht

fuz potentis adminiftris. . Vel exer-

citus ejus , »auig enim exegcin;m

vos revOcari.non potefít, qui noltris

Virtus

etiam fignificat.

.

$

fermonibus fidem .habuiftis. ' itaque

fodi

8- Inffzammd ,igrn

$.

y: daxtis vindiädm,

credytum efl. [sep

er vos , idem eft accre-

Y05 «

ditum 4 vabt: j

"& m die dlo,, iflem ac

l77

&c.) Quafi dicat, Dominus Jefus per

de . díe 1llo.

flammam 'ignss vindictam fumet de

!

impiis.

.

Hl. 4» 490. ) . ld eft , ad quäim rem ,

bus n

anfl:y

) 3iivro ; non refertur ad

fcilicet, ut ctiam in vobis Chriftus,

n Dl

cum venerit , glorificetur, & admi-

fflammam ignis , fed' ad Demins Jefu ,

rabilis fiat.

Wg

ut patet ex Greco ; nam fi referretur

tüm

ad flammam , dicerétur óió8o in fce-

üt dignetnr vos vocatíone fua Denus

minino., noh djdorrog ín mafculino.

noffer.) Ut Deus gratiam vocantem ,

Em

a vos-ad. Chrifti fidem, falutem ,

. 1n interitzu; eternat.) Damnapiq-

&

n

nem zxternam incurrentes.

Chriftianifmum vocavit, ',cgo nfe;;y.e:,

C*

Et;

- 4 facie Domins.) ld. eft, a prefentia,

augeat , perficiat ,

"

ïï]

O

vel ab ore, & fententía Chrifti judicis.

E; $

Á

eat omose

" . .volintager)t . boni-

j

t4 iná-

Zatii.)

*

t ut comple.t «ternüm bene-

Conm

—UEt a gloria virtutis ejus. )

fdlute

jeftate

loriofa exercitus Ángelorum

placitum bonitatis fux , que vos ele-

ad C

& Sanc&otum omnium.

&

*

git ad confortium glori Chrifti.

IO.- C vener;t g ersficart

h /2:;&1;1

E epus ffdes in virinie.) Id eft, for-

iï

títer , ac potenter. Op»: fídu vocat

| /;'üf;l

"T )'Cum venerit Dominus ut glo-

dejlc

rificetur , id eft, gloriofus appareat

patientiam in adverfis, per quam ma«

Céhte

xime fidei vjxtus elucet.

D

,:nfm&i? mþ, qqq'd nimimm fiet, dmg

-À

|

b

'

15

L

—

CCAPUT L&IE

313

Vela.

m Ut clä-xïifïcet

ur nomen Domini noftri Tefu Chrifti in

W;

bis, & vos in illo

TUL

; fecundum gratiam Dïgi—'no'üri ,& Domini

yu

Jefu. Chrlfu

^$CAPUTH.-

-

tii,

iBe dio Domiti monet , ne credant fadu&toribus, offendens ?z;efszrzmi

prius filium perditionis , qui varia edet-prodigia fallacia , quibus

abilis

reprobi Jeducentur : de ele£hione, & fide T befJalonicenfium gratias

te[l

Ait , tnonie

Q:. ut fervent acte,

eptas ab ipfo traditiones , & pro

etur

eorum confolatione , ac confirmatione ;

é$

E

A m

ordt. -

1. [JOgamus autem vos, fratres;per adventum Domini Aoür*i

».Ut

& Jefu Chrifti , & noftrae congregationis in ipfum :

.. 2. Ut non Cito moveamini a veftro fenfu, neque terreamini,

IT evée

neque per fpiritum , neque per fermonem , neque per epifto-

t ii

iprcem:

. iam tamquam per nos miffam , quafi inftet dies Domini.

3

loriam

* Ne quis vos feducat ullo modo quoniam nifi venerit "Eph.

difce

ffi

[e

lius per-3: 9- .

qui n

itionis,

)j pmmum,'& revdaþþs fuerit homo peccati, fi

.

ufrim

n

dicit ,

12 Clkrü?'ce?ur. ) GlïO*rïiH"c.etZtIE,,

Neque- per /þ;r;fum,) Gu

Et vos z fIlo. j Nam ficutfervorum

aï-fi divinum,

| apud

aut prophe'ci'cum,

poltris

virtus gloria Domini eft ; ita e diver-

Neone per 'ferm'onm; ) Scilicet no-

Ipque

fo dignitas & excellentia Domini fer-

ftrum , vela nobis profe&um : erant

aC arte

vos efheit gloriofos,

enim qui mentiebantur fe ex or. Pauli

lm 46

Seeundum gratiam, 4

ec.) Qu'afï/dïi:af,

audifíe quod. inftaret dies Domnini.

— Ne

hoc ipfum quod opera fidet editis, qui-

q eper epiffolam. ) Si quis epi-

; Iety

bus churificatur Deus in. vobis, & vos

ftolam ali

n

mfhlsy

2 jin

€0, totum hoc eff opus & effe-

ptàm profcret.

quam. canqugin- a nqbiïs .Hiz'crï-,-

aditi

&us eratiz Chrift ; totum fit per gra-

Dies Dominij) Extremum. judicium.

, tiam Chrifti tion veftris viribus.

Ne 71:1':* Vos féducak ullo modo. Y

Á Dot

Er adventum Demini zoffri T. fs

Scilicet perfuadendo Chriftui

n .;Racim'

TIRUD

&

€hr1/fi.) Id eft, per 'D"-om-ïm,lm;

efíe venturmm.

lutert )

szioftrum Jefum Chriftum ventarum.

Aff venueri? dïrw:;' prim'um. ) 13 cc,;i'o-;

fortety

Ef uoffra congregationis im ipfum. )

cacía, defeilio, rebellto , Ícilicet po-

Scilicet rogo vos per adventum noftra.

pulorum: a fuis principib us,««& prafer-

; ttie

congregationis in ipfum, hoc eft, per

tim a Romano [mperio , & a Ponti-

| bete

falutem veftram ,

fice, Románo.

agerécationem-

s de

ad Chriftum quam fperatis & optatis.

- Reveherns f'uefit, )/n fucem: prqäïei'ïf;

n

Q. U. nen cH0 TnoUtami»: a ve[fro

Hamo*þerrätf.— '

E

d eft, homo pecca-

, for-

- fenfu. ) Ut non. facile patiimini vos

tor fceleftus. - Iirelligit Antichriftum.

— dejici a vé

ft

Filius perdstionis.) Id e

yocit

- cente adhixfiftis.

tia fententia, cui me do-

rE

ft, peï*di;us,

m m

feu Perdit??

ni .Q—e&:i-natusg

r

?

-

e

-

s

-

Ó

314

EPISTOLE II B. PAULI ÁPOST..AD 'THESSAI;.

4. Qui adverfatur, & extollitur fupra omnpe; quod dicitur

Í

Deus

uod colitur

omi

7)

aut q

N

, ita ut in templo Dei fedeat oftendens

I

fe, tamquam fit Deus.

qu

$. Nom retinetis, quo

d cum adhuc effem apud vos, haec

dicebam vobis? :

f

m

.6. Etnunc quid detineat,

fcftis,ut reveletur in fuo te[-mp'or,e,

1. Nam myfteriuni jam operatur ini

*

quita

i

I«

tis : ta'nt-um ut qui*

A

u

tenet nunc, teneat, donec de medio fiat. -

: efusk

XI.

"Iv $. Ettunc revelabitur ille iniquus, * quem Dominus

** interficiet :

bis,

fpiritu oris fui , & deftruet illuftratione adven.tüs

falu

fui eum:

i

I

9. Cujus

j

T

l

4- Qui adverfatur &5 '-f"x*tdl;fur, 6c. )

m quia äi)dïtüt-h atque occultum eft,

f

ui contra Dei majeftatem ac numen

neque quisquam preter Deüm fcire po-

uperbe fe extollet, jactans fe quocum-

teft quamdiu ftatuerit hominu

tia tolerare.

.

vf

Guenods

que Deo effe majorem.

;j

b

1

ltautim templo Dei fe

deat. ) lpfe

Tantum ut qui teuet nune ; tene;?f.,j

)

enim Antichriftus foluscoli volet, &

Quuafi dicat, interim dum myfterium

t4tio

in templo Jerofolymitano folium fuum

iniquitatis operatur, qui tenet Chri-

euju

collocabit ; fic explicant aliqui : Alii

ter retineat.

ftum, & veram ejus religionem firmi-

;

enta

accipiunt de templis Chriftianorum ,

omn

cum templum ]erofoqumi—tanum non

Donec de medio fat.) D

önec veniat

in

extet.

tempus illud , quo peccata, fcelera &

Vi

V

—.4. Non retinetist) Nöhmemiitïfüs?

flagitia, que nunc multiplicantur, ad-

veniente judicio & mundi fine, de me-

L

6. Quid detineat. ) Scilicet adven-

dio tollantur.

do

tum Aftichrifti, & diei judicii.. Quid-

8. Revelabirsr.

| Prodibitdn lao

nam fit hoc quod detinet , explicat

pare

verficulo fequenti.

lile iniquus.) Ocilicet Antichriftus.

[

Spiritu oiis f2;. ) Juffu, aut nutu

Vent

Ut reveletur in (uo tempore.

) Scitis

fuo.

Vel condemnatoria fententia il-

Tlu

U

üidnam moretur adventum Antichri-

i

i quo minus in lucem prodeat , qui

lum percellens & perimens. Hoc eft,

qei

*

quod deChrifto vaticinans Ifaias dixit,

conf

tamen fuo tempore aderit.

Cap. 4. Percutict terram virgaorts fui,

M

7. Nam myflerium jam operatur sni-

& [piritu labiorum interficiet smpium.:

Pan

guitati;.) Hunc locum varii varie ex-

tl!affratione adventus fui.) emipastin,

gnis

plicapt.

Illos fequor qui iniquitatis

apparitione prefentie fus. Cam fcili-

Càt (

myfterium omnes improbos , omnia

cet' jam 1n proximo aderit tempus quo

W)X(lm

mortalium flagitia interpretantur. Sunt

Chriftus veniet ad judicium.

Nam

Cllic

enim fcelefti homines quafi velites &

ante diem judicii occidetur Antichri-

f tr

precurfores Antichrifti. . Senfus ergo

ftus, poft ejus enim mortem, ut -mi-

U

eft, Antichriftum tum demum in lu-

nimum dabuntur hominibus quadra-'

lu

cem proditurum, cum ad eum usque

ginta quinque dies

niele ca

I2. vide ibi di&ta.

ponitentix, ex Daï-x,

k

1

I

radum hominum fcelera pervenerint,

fet 1

qui divina providentia prefixus & con-

Euws.) Abundat, & fine hac vo

ri

M

]uds

fenfus bene conftat.

Ítitutus veft. Dicitur aut?l-n myüf'eri-

recep

Ed

Pa

|

315

cAPUTup

Ttur

9 Ac'lujus; eft adventus fecundum operationem fätanæ ,

in

omni virtute, & fignis, & prodigiis mendacibus, -

deps

Io. Et in omni feditione iniquitatis iisj qui pereunt: eo

ho

quod charitatem veritatis non receperunt, uüt falvi fierent.

II. Ideo mittet

d

illis Deus ogeration/.em erroris, ut credant

mendacio ,

:

!OI',E:

qui

12. Ut judicentur omnes,

qux noln crediderunt ve'rita;i,* f;d

&

confenferunt iniquitati.

vo-

efus

13. Nos autem debemus grat

ias agäre Deo erm—þer,»-;p;to

Dtds

bis, fratres dile&i a Deo, quod elegerit vos Deus primitias in

falutem , in fanGificatione fpiritus, & in fide veritatis,

?

I4. In qua, & vocavit vos per Evangelium noftrum , in ac-

Y

UjUs

