16 coram Deo, ipfo videlicet: mfae-

46. 8 dixir.) Qui juífit.

Noh

&

ante Deo, quem nihil lxtet, & quem

mundum creavit.

Lucem fflen,!c/cere ) (..um fCIhcet

200 60

judicem habere non recufet.:

T85 Y

Quod ff eiiom opertum ef Evan-

linxit 5 cordibus noþ'ru.) Lummg

64mur.

gelinm. Y REfplClt Apoftolus tum ea,

fidei, & cognmone myftenorpm Ewm-

fs .

qu& prexnne dl&a funt , tum ea, qus

gelu i.

Apm

babentur in fine. capitis fuperioris :

d. zllf:mhzqttorem /Z*ze:;t;l, 65' £. )'Ust

VOCIS

Nos wero omnes rcweíata facie , glo-

fcvh(.et illuminemur a,

eo5 -& vicif-

(ixit,

riam Domin: pe[;:/amfas, quafi dlCd;,

fim. alios. illuminemus, . fcientia ,.

IMPM

fi adhuc velatum ,& oecultum eft qui-

cognitione claritatis Del, ld eft,

cldra

Cn

busdam: Evanoehum quo« prædlcæ-

& gloriofa Dei cognmgne

4nus, iis dumtaxdt, qui pereunt, id eft

m facie Corifi; fefu. )

Id e(ï, in-

perin

Tant

repiobis, oc;u]tum ^& . velatum, ejï:.r

clara , Vel per claram cngmttonem

fili.

g. In gutaw ) ld eü: quoxum m-

Chrifti, . & redempm)ms ejus;. vulgo

Sd

fïdehum

enim . clare. cognmfcxt

a

1

piguieque. per

faciem. .

fc

d

- Dens. /w;us f.eml/.

Dämon : qua

inc..cognol

exe im: ac:g,

)

fuug

EC!A*R

rinceps hujus. mundi appe]l-a-

1gmficat cognofcere clare & aperte. -

tur in. crlpturxs

7. Thefaurum ifium-). Minifterii E

j

Excacquit sentes.) Tembns 1n6de-

"

u

vangelu, & prædxcatwms mxhx aDeo

1

* Mitatis, & vitiorum.

J

€xedita.

dit

p

Tk

i*CAbeiWæ

X

167

t

8. In ommbus tribula

"

ionem patimur, fed non ag-g,üüi-am'uf:

l

aporiamur, fed non deftituim

L

üft :

infide.

'9. Perfecutionem patimur,

fed non Xdäfeflþ'in-q-uimur : I) deþ

Chnih',

jicimur, fed non. perimus:

Io. Semper mortificatio

nemni

Jefu i n corþbfä noftro circüm- -

hrillum

anifeftetur in corporibus noftris.

ferentes, ut. & vita Jefu m

B.

: irL-Semper enim nos, q

ui vivimus, in mortem tradimur

velce-

propter

]ekfa manifefletur in carne ,m&ra

mortali.

]"e(fum*:. ut & vita

)

xentlæ

is.

12. Ergq mor

S inn;ob-is o'þfä;—a»tu-f,.'vi,ta autem in vob

üs: Xuf :

13. Ha-

M

€r) 4 ädit. Sixt. ;zzi(;litur.,: humiliamur ; fed non con:undimur.

— :

Ia 2);96': füilib s. ) óoreaxioi , te-

.n.7. que fi ex edito loco dejiciantur,

Evange.

ffaceis , id eft, ia corpore luteo, fra-.

mírum eít ni in imula fragmenta dif-

filianz, & pereant.

ü? ,l,quo

'gili, & ,caduco.

Ur fubimitas.)

lüvr:eGoM; eminentia,j

IO. ,Morti'fmtianem?e/k.æ &c.) Sen-

mpe -

quz eft in me.

i, CUl

Sit virtatis.) Id eft, potentie, &

fus eft: Quotidianis periculis , .& uc.

ita dicam, mortibus expofiti fumus,

dilfime

virtuti Dei tribuatur; non mihi, qui

& per hoc paflionem & mortem Do-

nihil aliud faum, quam vas quoddam .

Joriam.

vile, & luteum.

mini Jefu nos illius mniftzi atque vi-

carii reprefentatione quadam gefta-..

. lm omuibus tribulationem pati-

mus ,

nglïce;

mur.) Quafi dicat, licet undique pre-

noftris.

& circumferim s in corporibus

;

mamur rebus adveifis, taimen divina

1

Ut 65 vita Jefu, Uc) ; vNam"Cljlfil

àqu

potentia , & virtute hos . protezente

Deus faos eripit e pericu'is ,. & ex

in el

non fuccumbimus, nec cedimus malis.

ipfis quodammodo faucibus . mortis ,

Noh anguflia nur.) $ G T£)04 93- 00

quamdam redivivi, & a mortuis re-

f?licet :

zon coar&ati , "n 4m. u reddus. . Sy-

furgentis Chrifti fpecïl»n! exhiþe:.

rus vertit, Premimar, fed mom [mffo-

eamur. Apottolo enim in rebus angü-

I I.' Semper emim,nos, qm' DIUITUS $,

mine

yae

ftis erat mens lxta , ampla , & excelfa.

&'c.) Quafi dicat, in media hac quali, .

l

poriamur. ) dmopsutior; ad cujus

ali vita perpetuis mortis periculis, -

vocis imitationem.

atinus interpres

&

&rumnis ex

ponimur, Chrifti & E-,

.

(icif

dixit, -4poriamar ; eft autem «moeiía

-

A

vangelii canfa.

Vide di&a

inopia non tam rerum ad corpus fpe

Ur 65 vita Jefz ,

J )

Jara

&antium , quam animi , qualem ii ex-

num. IOo. eft enim e

D

repetitio.

j/usdem fententiz -

periuntur , qui perplexi fant, & igno-

n

rant in rebus difficilibus

I2. Ergo vmors im nolis eperatzr. )

jem

filii capere debeant.

$. f;uid con-

Itaque nos periculis mortis urgemur ,

Sed nom. deffituimur.

) Deus enim no-

& exercemur. .

Jo

Vos autem.

Pal'

bis in hac aporia conítitutis , viam

Vita autezm $m wobis.)

jles

fuggerit & aperit, qua evadmus.

tranquilli, quieti, & fecuri vivitis. Vel

fenfus eft : Veftra autem fpiritualis.

f&

9. Non relinquimur.) Non deftitui-

3

l-

mur divino auxilio.

vita pér fidem , & gratiam , id eft,

Jeo

Dejicimur , [ed non perimus.) Mla-

.falus animz veftre, noftre *corgorz/ilis

vitz periculo procuratur.

.'.dit ad vafa fitilia , de '.guibus dixit

L

m

4

169

EPISTOL& l. B. PAULI AD CORINTHIOS

I3. Habentes aütem eumdem fpiritum fidei; ficut fcriptum

: ,Igl.ï*

A

oD YX

*Pf4.eft. *Credidi propter quod

locg;us füum & nos Lc'red-imus-,--

115:9 propter quod & loquimur:

auteII) I

14. Scientes, quoniam qui fufcitavit

fufcitabit, & conftituet vobifcum.

Jgfum5 & nos eum]efu

f

1$. Omnia enim propter vos : ut gratia abundans

tos in gratiarum a€&tione, abundet in gloriam Dei.

, per rïquQ*'

z-

«

eun d

16. Propter quod non deficimus : fed licet is, qui foris eft

,.

«pinium

nofter homo corrumpatur: tamen is

? qui intus eft, ren0yaturz

-

ghriat

4e die in diem.

17. Id enim, quod in prafenti eft momentaneum , & leve

4i i

tribulationis noftrae, fupra modum. in

*

| fublim?tate seternum

glorige þp.Oï.id-lfS operatur in nobis,-

38. Non

13; Habentes 4utem eundem . fpiri-

perfonas. gratiarum. actionem. pariat ,

4 LS

ium, Gc.)) Quafi dicat, ficut David

atque diffund

bemu

cetur.

ftt ; qua Deus ;gl,orifïi-g

tentationibus preffus, & a folo Deo

4

ereptus dixit, czeZi4;, 9c. ita & ego

I6. Propter quod non dejfc;mg;s, &'e.)

mihi videor poíle idem Pfalmiftz te-

Q uafi dicat, propter fpem illius glo-

de co

ftimonium ufurpare, cum ducar eo-

rigz, quam ex refurreCtione expecta-

3*

dem fpiritu , qui eft auctor, & do-

mus, non füccumbimus malis, qua

nator fidei.

Vel. certe fpiritus fidei,

nobis Évan

gelii miniftris plurima fu-

idem eft ac fides, quemadmodum fpi-

perveniunt.

ritus :nanfuetudinis , aut pietatis ,

Quz

/

n

orzs eff nofler hama. ) Id eft,.

que f

manfuetudinei

4

' 'figpifïcat,

& pietatem.

corpus noftrum.

pexdi

Credidi)) Qua(i dicat : Ego David

Corrumpatzr.

) Preffuris ,' plagis ,

prme

cum in mediis verfarer periculis , &

fame, fiti, frigore, nuditate , flagel-

ialis , credidi tamen Deo falutem

lis, morbis , &c.

;

*

Ij.

Dua

mihi promittenti , quare hoc. ipfum

Is qui 7271 q?) A

nimä fcilicet, &

te bo

intrepide locutus fum, me fcilicet cre-

fpiritus.

dere , néc dubitare quin ab hifce

Renovartur de die in diem.) .In dies

tempn

copti

/omnibus malis me Dominus eriperet.

magis proficit fide.,, fpe, charitate, &

qui

Er nos rredimus, 50) Liberändos

animi alacritate ad fuperanda adverfa.

1os.a malis, quemadmodum David

I7- 4d entm , quod in prefeuti eff smo-

liberatus eft. --

mentantum , 6c.) Quafi dicat , omnis.

P

14. Conflituet volifcum.) 1n calefti

noftra tribulatio moientanea eft,

tem

gloria. IVlodeftiz caufa dicit potius:

levis, fi cum zterno illo, &

ravif-

H

0s vobifcum , quam vos nobifcum.

fimo. gloriz pondere conferatur ; per-

15. Ownia emm propter vos.) Si-

euli

inde ac fi pluma aliqua leviffima, cum

hác

gnificat ad communem Corinthiorum

ingenti plumbi maífa componatur.

€om

utllitatém , non ad privatum commo-

Supra imodum in fublmitate. ) In

dum referre fe labores fuos, atque

Graco eft , x49' uneof30)uy dg ünteldo-

behl

t

ideo equum eífe, ut particeps fic fa-

Ay» , quod aliqui vertunt , /ecezdum.

E

lutis , & glorie ipforutu:

excellenttaza , ad' excelleutzam.

Italice

1f

Ut gratia abundanus, $. c.) Hoc e&, ut

diceremus : Maggzore, Margiore affai.

m multos effufa gratia, per mul-;as idem

G/oria pondus.) Maximam gloriam,

x

N

CA P UCT-TV. &V

169

fcriptum

18 Non contemplantlbus nobls:, quae v:dentur, fed qu

redlmus,

non videntur. Quse enim videntur,. tempmaua funt : quee

autem non v1dentur, &eterna funt.

£8-

m

m Jefu E

BAPDT V

E

Jer mul-

F x certa ü)e future glorie defiderant Aþojiolz abfal*vz a corþare

cum aliter ea frui non. po[Jint. ; fJemper autem- cupientes C]orz/ïo

oris eü

novatur

omniium ]uffo judici placere , dant. Juis dijcipulis occafionem de ipfis

glomandz coram adver[ariis ; & legatione pro Uorz/io fungentes,

& leve

-ne ipfum quidem Cbriflum, quem pradicant , & cujus morte

tTDUIm

reconciliatus ef? Deo mutidus , jam jäcundum

mrnem HO'UW'ZHW

9. Non

TM

Clmus enim, quoniam fi terreftris domus noftra hUJus ha-

parit,

"S

bitationis difiolvatur, quod adificationem ex Deo ha-

glonfi

bemus, domum non manufaétam , eeternam in coelis.

2. Nam & in hoc ingemiícimus, habltatxonem noftram, quae

2 Uf I)

üg glo»

de coelo eft, fuperindui cupientes ;

xpe&a-

$otal tamen velliti, non nudi inveniamur.

Apoc.

$, qllæ

4 Nam & qui fumus in hoc tabernaculo; 1ngem1f01mus gra- 16.1.

ma f

vati :

-

|i f

quæ fi ejus natura effet, ut pofiet ap-

-2. In hoc z;zgemtfqmm ) Quod fci-

pendl in ftatera , multum illam . de-

licet exuendi fimus ,hoc tabernaculo

)lagls ,

prlmere"

per moitem , qux naturz molelta el -

I8. Nen contcm,blantzäm nahs, U'c)

& acérbai.

Hagel

Dum fcilicet non fpectamus hujus vi-

Habitationem m]f'mm, 244 de ræ/o

.

te bona temporalia , quibus ad breve

eff , 6&/c.) Optareniis enim fuperlndul

tempus frui licét in hac vita, fed ad ea

gloria, non fpoliari vita.

| dies

corrmtxonem & de(idermm erlglmus,

3

$i temen vefliti, non nudi-inve-

t

qu'e æternum inanfura funt.

niqmur.) Senfus eft, nobis continget

rerha

non diflolvi, non mori, quod ne.m-

P gt-

l terrena damm nofira , &tc. )

raliter abhorremus , & propter quod

r

mnis

Si coipus hoc noftrum per mor-

cemimus, fed cloria hlpermdm quod

,&

tem diffolvatur.

tanmper cupimus, fi inveniamur in

jwif

"Habizationis. )

TS OxQISG, nzäerna-

fine mundi refidm, nondumque mor-

euli, ad breve' enim tempus fumus in

tui, fed veftiti: corpore,

non eo nu-

p

cum

hác vita , quafi in tibernaculo, more

dati; tunc enim vel non moriemur,

eorum , qui fixam' domum non ha-

vel non nifi ad breve tempus , Ratnm-

B

beht

fed Nümadum inore kunt in

que corpus refumemis.

tabernacuhs

(

4: I joc tabernacalo ) Scihicet tor-

7

&

!

d

Domum non manufaffam.) COlpm

PQI'19

lice

yefurre&tione olorificatum. -

Iogemi[cimus gm-vatz) Ob fdrcmam

"Habemus. ) habeblmus

hujus corpons

*

B:äl cnum Com. Meaoch. Tom. VIII

l

n

/;

L

T

H

Ü

o

EPISTOLZE II. B. PAULI AD CORINTHIOS

l

vatii eo quod nolumus exfpoliari, fed fuperveülrl : ut abfor-

)

damus

beatur, quod mortale eft a vita.

$. Qui autem efhicit nos in hoc 1pfum Deus9 qul cfedlt no-

;

facit

: bis pignus fpiritus.

p

6. Audentes igitur femper , fcxentes quomam dum fumus

vobls.

in corpore , peregrmam uf a Dommo.

Ij

7. (Per fidem enim ambulamus , & non per fpecæm )

pem

$. Audemus autem , & bonam voluntatem habemus magis

funt

Dj

peregrinari a corpore, '& praefentes effe.ad Dominum. -

.9. Et ideo contendimus, five abfentes five præfentes, pla-

j :

cere ilii.

fürte

Rom.

Io. *Omnes enim nos mamfeüarl oportet ante tribunal Chri-

D

16

14-10- fti, ut referat unusquisque propria corporis, prout geffit five

t

bonum five malum.

T0n

L

II. Sclentes ergo timorem Domml, homlmbus fuademus,

. Deo autem mamfeftl fumus.

Spero autem, & in confcæntus

veftris mamfeftos nos elle.

*

I2

I12.Non

*ubis

t

ut u

Eam

ld

- £0 quad na/amzs ex/þolmr; )

" , Amäulzzmus.) Ad coeleüem pa-

enim ferre porro volumas ; « licet

triam fide duce.

G.

pondus fentiamus , tamen levari hoc

, Et mom per fhéciem. ) ; Quia fcdxcet

if

pondere nolumus , fed potius fub ill8

necdum ipfam fpeciem, id eft, natu-

fitis

Á

emere fuftinemus.

ram; & pulchritudinem 'Dei in fe cofi-

prá

- Sed fuperveffiri.) Gloria.

templamur facie ad faciem..

U

U ab[arbeatur ,. quod mortale eft a

glo

vit4.) Et cupimus, retinere corpus

8 Bonam volunt atem baäemm ) 5030-

hoc

xSuse, libenter amplectimur ; & bene

ftrum mortale, ita tamen ut in

nobifcum ag

i putamus , f a corpore

xternám illam glonam translatum ,

Dominum.

In.

1

mortahtatem amittat.

mlgremus aä

*

9. Sive 46&;7!:; » ffve præfenres ) Id

Effiit nos. ) (Qui nos ad hunc

1p£um finem condidit, ut beata, &

eft, ut in vità, & in morte llll pla—

[

. fempiterna vita perfrudmur. Qm nos

ceamus,-

dic

format, componit, & facit ita vivere,

IO. Propria earpar:s) Mercedem

eorum , quz geflit in corpore.

qu

ut digni fimus , qul ad 1mmortalxta-

teim' t; ansferamur. -

II.

Sezentes ergo timorem Domtni,

$

Qui dedit. nobis. pignus fpiritus.) Id

G. )-Id eft, quia fcimus timendum

Tn

eft, fpiritum, qui, eft pwnus, & arrha

effe Dominum judicem & vindicem,

Tni

tuturæ gloriæ,

ideo Hunc ipfum timorem hommxbus

&

6. JMnudentes . igitur Fmpcr ) Scilicet

fuademus.

k

fumus Audemus, confidimus, pericu-

4Deo autem manif /h /itmus ) Qu Kf

, & mortem non reformidamus.

dicat :

Deus fcit me fincere ipfum ti-

lu

Peregrmamur z Domino.) Itaque du-

mere, & timorem hunc aliis fuadere.

raà toleramus, nec hlljub fxzculi volu-

Spe;o autem , &c, ) Td eft, fpero

pratibus capimur, quia ad caleftem:

etiam vos. de nobls in animo veüro

-^

bene fentire.

0

pamam te&mamus.

W

J

L

——

e

o€ APUT V.

I7I

abfor.. !

172: Non iterum commendamus nos vobis, fed o-c;c.:aïïonem;

damus vobis-gloriándi pro nobis: ut habea

tis ad eos , qui in

z

iit*go.

facie gloriantur, & non in corde.

:

:

d. S-iye enim m

ente exce!

i

mus,

Deo : five fobrii famus,

(unius

vobis.

H

-14. Chari

t

as enim Chnfn urget nos : äe&imahteä hoc, quo

niam fi unus pTo

yomnibus?*mgrtuus eft, ergo omnes mortu

X

funt:

F

nj

15. Et pro

omnibus m«oïrtliiits-'e&(v)hïifiüus :ut& qui vivunt,

") n

jam non fibi vivant; fed ei, q

:

ui .ïpro'ipüs qurtu?s eft & re-

furrexit.-

"

Chrf-

. 16. Itaque

.nos ex hoc neminem novimus fecundam carnem.

Tive

Et fi cognovimus fecundum carnem Chriftum : fed nunc jam

*

".

non nq'ümus.

Y

[9.4

À

D. comni

- si

:miis *

12. Nan igit"m-, Vc'omme;rdammfn'as-'

£4 Ch?rity.r enim »Cb,ri/-z'i/ui*get"naf.)»

Ut oninià in honorem Dei, & com-

Non

wobj. ) ideoque non hxzc 'fctibo ,

ut me, aut imnea -'c.:ommen?dem , aut

modum veftrum £ficiamus.

Jaudeimn.

JEflimantes hoc , &e. ). xefrayrec , je-

'diaa;zf;s' y /iz:?—uqnte;., Senfus- eft: Qui

-G.orzandi pro mobis. )

Ut qrui'ld ab co

il,iCet-

infide & do&rina Chiiftiana. inftituti

ftatuimus, ac pro certo ponimus Chri-

latl

fitis, in quem nulla merito . ca

lum pro omnibus mortuurm eííe, at-

x

:

ïdva«t re-

que adeo: omnes homines tmori

cofl-

prehentio.

*

U: 545&4!1

$.)- S'diliïcgt- oc eæ(ion-änx.

94 Obnoxios fuifie.

gloriandi.

Er pro omnibus mortens eff. Chrzflus,

v

2

yene

4d cos. . Contra eos.

€c.) Quafi dicat , confequens igitur

)ore

! Qnui im [ acie gloviantur-)

$

y kþoo*aïw-qo,

eft, ut qui hanc vitam a Chrifto hau-

ín ns, qux fub. afpectum cadunt, non

ferunt , illam et acceptam referant, &

in veris , folidisque virtutibus.

jam non fibi, non fug glorie, ant

d

Ef zon im corde.) Et mon ita fen-

voluntatr.vivant, fed ejus, qui pro

J

tiunt in corde, uti foris de fe prae-

ipfis mortuus eft, & refurrexit.

dicant ; non tales interius fe vident,

/ 6. Ex her. ) Scilicet tempore, in

er

quales foris videri volunt.

.

*

Greco enim eft, Zxà 8 »i», e

Bs

E 'nu-n?y

I3- $7ve ezim mentfeexce

dimus D'e'a?).)

ex hoc tempore.

i

r

Neminem novimus fe

cindum camäkz.jf

)

ve de nobis, ita magnifice loqui-

Jit

mur, ut quodammodo infinire videa-

Id eft, fpecicm externam, fcilicet quod.

mur, id Der caufa facimus. In Gr&-

sobis cognatus fit, amieus , Judeus ,

"n

nobilis, doctüs, &e. His affectibus

co eft, ?£écuue» , quod bene vesxti

lls

pollee, »enze- exucidemas.

naturalibus mortuusfirm, quia in Chri-

f

Sive [obrii fumu!.w)ï In

fex mon&-'fcih"-—

ftp regeneratus,-illi foli vivo, & omnes

cet , & laudibus noftris.

n

Ü

pfo fecundum . cliaritatis fPi?'ïfFïm

e

Vobis.) kd fit veftri caufa, ut vobis

amo ; tion fecundum carnem.

modeftiz: exemplo fimus, vel ne vos

Ef [6 sognouimtus fecunduem carmtus

Chrifium ,.6.) ldeft, fi aliquando

offendamus , & obtrectandi materiam

& zm?mn Pr-æbea;nïuæ

magpum $8 gl-ori:e'fumï pg-ca-vi»nms,

-

EPISTOLIE II B. PAULI AD. CORIWTHIOS

IT.

Sl qua ergo in Chrifto nova creatura vetera tranfre-

*lfaig runt:

* ecce faCta. funt omnia nova

Exhtr

43:1€«*

18.

Omnia autem ex Deo, qui nos reconcrhavu übl per

poc. Chriftum, & dedit nobis minifterium reconciliationis.

*

hr

21.5.

9. Quonlamx quidem Deus erat in Chrifto mundum recon-

cilians fibi,non reputans illis delicta 1pf0rum,& pofult in no-

blS Verbum reconciliationis. -

;^

20. Pro Chrifto ergo legatione fungrmur,tamquam Deo ex-

L

hortante per nos. Obíecramus pro Chrifto, reconciliamini Deo.

201.

21. Eum , qui non noverat peccatum , pro nobis peccatum

tisad

fecrt ut nos efïiceremur ]uültla Dei in 1pfo.

falutis

s.

mini

*

-

CAPUT

)

n

uod Chn&us fecundum carnem- gen-

Non repntdus z:is dfll&d tþjbrtlm.)

/.tilis noffer effez, & quod elem Ju-

Id eft, per Chriftum remittens.

In af

deus, ut ille ; jam illis terreftribus

E po/vit. in moli: verbum reconcilia-

$

affectibus mortui fumus, & de Chu—

zonts.) Predicationem , fcilicet verbi

In vi

fto anguftius fentimus , & eum: tcln-

Dei, ; quo Deo homines reconciliemus.

tum novumus fecundum fpiritum, id

Vel, verézm, idem Ggmflcn: ac rem,

"Á

eft, ut hominem divinum, orbis re-

ut non aliud. fit verbum reconcilia-

demptorem, áuctorem gratig & fa-

tionis , quam 1pf4 recofciliatio, five

etam

lutis.; atque ut tali vivimus & fervi-

poteftas, & mrm&enum hommes Deo

.Chuü

müs, talemque orbe toto. predicamus.

reconciliandi.

N

17- S:

AA ergo Zn Chr dflo mova crea-

20. Pro Chriflo.):

Id e&, vrce, &

Nei

tiàm

fura. )

uare. fi quis mecum eft in

lcco Chrifti, & ut alibi loquitur , z

Chrifto re

eneratus, & quafi in alium

perfina Chriffi , cujus Apoftoli fumas.

dem

; hominem,

&

nov am creaturam recrea-

Omzf Deo exbortaste per nos. ) Ita

2

enim dixerat Matth. 10. 20! Nez ezim

. tus, & transmutatus.

$)

Vetera tranfrerunt,) Hic veteres af-

vo$ ej?u )d laqu:m;m, fe4 fairizus Pa-

tem;

- fectus, & vetera judicia exuit, fimul

tris vefiri, qui loquicer iz vobis.

grat*

cum veteubus ritibus, & omnis ve-

Olbfecrasus pro Cm-;þa y Quafi di-

tuftas in novrtatem commutata eft.

cat: Obfecramus vice Chrifti, & quafi

cabi

19 Ozaiaanutem.) Nova jam dicta.

éjus legati vos rogamus , ut velms

st

Deo reéconciliari.

Es Deo.). Ex Dei donatione, & gra-

quà

tia facta & data funt.

QI. Ewm qui nom moverat ;;eammm.)

por

M:mfcrmm reconciliationis. ) Ut, fCI-

Quafi dicat :

'l'ánta enim Dei beni-

[

À

licet

nitas & mifericordia fuit in nos, ut

E

per noftram predicationem ,

perfuadeamus hominibus Chrifti fidem,

:

liuni faum, qm nullum unquam pec-

«t

& penitentiam: novam, & Chriftia-

catum admiferat, pro nobis .traderet.

Ti

"Pro nobis peccatum fecit..) Id eH:

nam vitam, & ita 1pfos Deo recon-

-

p

cnhemus

hoftiam pro peccato.

m

19. Dens erat in Chriflo. ) Lhn&ue

J"fitia.Dei.) Jufti coram Deo, feu,

b

enim. erat homo & Deus.

er

ei juftitiam.

f

Mnanáum. ) Genus humanum.

" :pfo ) Per 1pfum.

UE i o

173

Tanfre

CAPUT VI.

Exbortatur, ne acceptam negligant gratiams o/iendem quczm*um la-

lbl per

/

. boraverit , ut probatum [o .Dei miniffrum exbiberet, C admoneus,

Tecon-

L

(

E72 cenvzäu, &. confortio m]?delzum

If HO-

4

(

- Jeparentur.

€0 ex-

Djuvantes autem exhortamur, nein vacuum gratlam Del

D

recipiatis.

i Deo.

4

2. Ait emm :* Tempore acce.pto exaudm te, & in dle falu- « Inim

Catüfm

Ecce nunc tempus acceptablle, qece nunc dles 49- 8

tis adjuvi te.

L

falutls.

LÀ

3. * Nemini dantes, ullam off'enfionem üt non Vltuperetm *tCor

mlmfterlum noftrum:

Io.32.

PUT

4. Sed in omnibus exhlbeamus nofmetipfos * fcut Dei mi- *iCor

trlim. )

niftros,in muita patxentlu, in tr1bulatïon1bus, in necefütatlbus, 4 d-

in anguftis,

stiltd-

$. In plagis, in carcenbus, in fedltlombus in labonbus,

4

verbi

in v1g11115, in jejuniis; ;

YoB

!

Á

6. In

letrius.

I.

D;nmvantes autem.

GUPS()WOVTSSQ

t feity

1afi

4Adjsvi te) Id eft, :ad;uvabo te, ut.

xcilia

cooperamtes s

dicat, quin

in tuis membus, fcilicet Chriftianis,

five

"etiam nos (fi fas e

(ï.

dicere ) tpüus

falutem 615 ate PI'OPO(IC:UH aiïequa.ns.

; [Jeo

Chiifti focii & admninifti.

[ Nemimi dautes ullam, offenjianem. )

Id e& officium noftreegatiónis exer-

-

Ne in vaczmgnxruzm Dez re::pmt:: )

&

Ne fruftr:,

& abfque £ructu Dei gra-

cemus , fedulo caventes, ne culquam

tiam, & cæle(ïem vccatzonem ad &-

in illa re fimus offendiculo , ng quem

m

verbo aut facto fcandahzemuq

Is

dem percepilfe videamini.:

) du

Q. At euim.) Deus per If"uam cap.

"Ut som vituptrerur mimflerinm , na-

enm

|49-

Probat Apoftolus nuiüc ciíe

férum.) ' Ne minifterium. "Exangelice

tempus Oldþlæ & IECOHCll&dthnlS, ut

predicationis reprehen: datur ,' mtame-

D

rrrttxdm non in vacuum. I'GCl'l)'cHnllb

tur, & male audiat apud hommes

T

Tompore acctpto.): Placito, vel pla-

4 Exmlzmmu: z05.) Ín G1æ00 eft,"

cabili, ut. habet lfaias:

Hoc tempus

GvnG TGPTEIG ÉGUTSG, comimendantes nos-

;uaü

oratig , feu prafens vita,

n

oitis

eft legis

5

metzp]b:

qua bene opeumfh & merendi op-

Srcut Dei mmzfro: )

"Tales ex)hl-

porcamt:eltem habemus.

bentes , quales par eft effe Dei mi-

(t.)

Exaadrvi te.") Sunt hec verba Patris

niftros. «

et

,u:

ad Filium , quaft dicat : Exewdiv;, id

lp multa P;ztzentm )- Mulcum pa-

yec-

.eft,

exaudmm « POHICUI en*m prfete-

tlentes

ritum pro fnturo , ut fzpe apud Pro-

*5. p plagis.) Id eft,in. verberibus.

[et,

phetas.

.Exaudiam te. fili imi , pro

^n feditionitus.) ld eft, 1n fuftinen-

membris tuis, & in membris fideli-

dis tumultibus populi adveifum nos

bus deprecantem , opém , gratldm &

feditiofe concitatis.

[

falatexq po&ulanr.em

In laborilus . &$c.) Scilicet Evange-

In die f[alutis.) ln tempore gmtxæ

lii caufa colemus

1

L--

m

ES

EPISTOLA:, H B. PAULI AD CORINTH[OS

174

n

6. In caftitate, in fcientia, in longammltate, in fuawtafe,

latatum

in Spiritu fan&o, im charitate non ficta,

1à

7. In verbo veritatis, in virtute Dei, per arma ]ufeltlæ &

fibUs V

dexms, & a finiftris ;

nl

8. Per gloriam, & 1gnob411ta*em per mfamfam, & bonam

liis di

famam: ut fedu&ores, & veraces; f' cut qui ignoti, & cogniti:

j

: 9. Quaü morientes, & ecce vivimus: ut caülgau, & non

mortlücatl :

tiipit

nebras

Io. Quafi triftes, femper autem gaudentes * ficut egenfes

. (

multos autem locupletantes : tanquam nihil habentes,& omnia

podeentes

n()s

fideli c

"

16

6: I m/hm:e,) &v ceyvoTuTE, f

Er veraces. ) Cum tamen, veraces

enim

periiate , fcilicet morum integritate,&

imuse

habita

præfe; tim ca Pcu:&t:e

-Sicut 7;:: lggzatt ) Hdbm canquam

&ipf

Jda . [lientia. ) Rerum ad fidem per-

peregum ignoti , & wnobxles, ö(l)ld;-

tinentium , ad docendum imperitos.

nec ODICUII

,

MM

- diot]

d lon14n1m1t4te ) Tolemnua ani-

w

Er cogzfH.) Cum tamen fpïendore

mi lenitate.

miraeulorum, & dodiing excellentu

ln "füatitate.) X(IWO"TOTWTI , id eft,

fimus jnclyti.

ia

benwnrtate, bonitate , comitate, quz

9« ÉEuafe morientes. ) Flabiti pro-

b

H (

opponitur fupercilio , & morum afpe-

pter quotidiana mortie pericula, qu&

fiest &

rltdtb

adnnus*.

- Kyle

De SBiritu Jantta. )

ita dgendo ut

Et ecce "viviziut. ) Deo 116$ 1Bæfos,

'&

Cat: N

appareat nos divino Spiritu regi,

&

& vegetas confervante.

füute

glutino charitatis conjunei.

Ut mþg d) A mAg!Rranbus Gen-

tilium , aut Hebreorum , nos coer-:

Cr

7. In vtrbo verita d. ) Nihil men-

Clore

tientes, nee in quot::dmms necotiis,

cere volentium , ne prædlcaremus E-

hemer

multo minus i& rebus ad fïdem per-

angehum.

tmentlbns,

Non tamen

JEt mom mortiffcati.-)

I

de virtute. Dei.) Qua impios, &

morti traditt, Deo no$ eripiente.

tiofe i

zefractarios coh:beamus, & coercea-

10. Quaff rriffes.) Propter mala qu&.

Yos C

fnus.

patimur, re tamen vera,gaudentes,

Sed

Per avma ]u/f'ntt 4 dextids, 65 a /' fHi-

quod digni liabeamur pro Chrifto con--

E

frt:.

Hoc eft, tam in profperis ,

tumelias patí, & dolores.

quam ii adverfis; ubique juftitiz; &

Egentei^). Vi£tu , veftitu, alusque

W pa

rebus ad' vitam neceffariis.

(icat

fancte vitz , V11t;ïtumque4&tonlbus.,

Dion t

tamquam armis utataur, üt nec profpe-

Mzltos autem lacuyletanles ) Cæle-

fis elevemur, hec a.dverfis turbemür-

ftibus bonis.

Mi

H

ant defperemus

ä

Tasquam nibil. babentes« ) Propt'er

g.- Per. gloriam, & tg;zaätl:tatdm.

P

Evangelicam paupertatem, quam pro--

pex

Quafi dicat :

ive honoremur & lau-

cemul $

D

demur, five inhonoremur, & vitu.

Ef ormnia qudente:.) Quia patent

at

pere*nun

- fiobis edes omniurmn Hdehum qui li-

I

Per infamiam , 69 bonam famam)

better nobifcam bona fua commu-

Sive bene aud;amus, five male.

&

nicant , fiec pamuntur qulcquam no-

U þduäare;) Exdhmau.

bis deeffe.

z

mlq

.

VI.

CAPUT

175

ævxfafe,

1. Os noftrum patet ad vos, o Cormthu, cor noftrum di-

latatum eít.

fiüigi

. 12. Non angufuamml in nobls anguftlamlm autem in v1fce-

ribus veftris :

bonam

13 Eamdem autem habentes remuneratlonem, tamquanf

oPniti:

filiis dico, dilatamini & vos.

Q0n

14. Nolite jugum ducere cum infidelibus.

Quæ enim par-

ticipatio Juihtlæxcum 1n1qu1tate ?. Aut quse focietas luci ad te-

nebras ?

'entes,

omnya

I$4.

)use autem. conventro Chrlih ad B:ehal'2 Aut cluæ pars

T. 0s

fideli cum infideli ?

E CUEuscE|

16. Quis autem confenfus templo Dei cum idolis? *Vos ICO"'

.

Veraces

enim eftis templum Dei vivi, ficut dicit Deus: * Quoniam m-

.&

habitabo in illis, & 1nambulabo inter eos, & ero 1llorum Deus, 6 I9.

amqüam

*Lev.

&pla

& ipfi erunt mihi populus.

pr. *Progter quod exite de medlo eorum: & feparamml, 2

6.12.

lendore

*Ifaiz

dicit Dominus; & nnmundum rie tetlgerltls :

52.11.

ellentu

—

1:8 Et:

ia

t pro-

II Qs nofhr um Patet ad vor. , Scx-

* Laci ad tenebrat.) Lucem vocat 5-

l, quæ

licet ad loquendum libere vobifcum,

deles; tenebras, infideles.

]fos ,

& plene. vos inftituendos ; quafi di-

cat: Non poflum filere, & vos pro

"IS. 44 Belia) Cum dlabolo, &

falute veftra non commonefacere.

ejus. affeclis.

] GBH'

.Cor nofirum dilatatum eff.) Amoris

Pars.) Partxmpatxo commumcatw.

COel-

i5 E

calore incenfum ; quafi dicat, vos ve-

16. Temple Des.) lta vocat fïdeles,

hementer amo.

qux funt templum Spiritus fanüi.

4

tamen

12 Non ;znguj?mmmz in nobis. ) Spa-

— Cun uio/zs) Et eorum cultoribus.

tiofe in corde meo habitatis, latiflinia

Sicet dicir Deus) Levit. 26. 12.

labalitabo im ilis. ) Per O'Bdftldm

1 q!ïæ

05 cordis charitate comple&or.

Ambulabo in e::.) Adero ilis pre-

te5,

Sed angufltamini im cordibus vefiris))

fens.

C0f«

Id eft, precordia veftra angufta funt,

ut parum in eis loci hæbe am; qui

ET.

Exite dc medio eorum. ) Sum—

dicat: In amore, & benevolenm mihi

isqt

ptum eft hoc teftimonium ex caplte

non refpondetis.

52. II.

faie, u

bi Propheta jubet fi-

ol

deles exire e Babylone , ut aliqui. vo-

I2. Eandem autem. babentes remune-

lunt; vel, utalii, ex Jerufdläm, per

yationem-) ld eft , parem amqrem re-

'itum - Vafnnda, & ab infidelium

)prer

pendentes mihi.

E

confortio cavere, qmbus xmmmeret

Dilatamini E€ wvos.) Cor, & chau-

exitiutn.

tent

tatem veftram dilatate.

- Er iumundum non tettgerltz.r ) Qua

Ji-

I4. Jugum ducere-) Pïrtlcnpatlonem, — metaphora idem fignificatur, nimirum

n*

& commercium habere.

cavendum ab infidelium confuecudlne,

lo

aftitia eum iniquitate.) Juftis cum — qui peccatis præfertlm infidelitatis in-

mlquls, fidelibus cum mfidellbas.

quman funt.

2

x

*s

z

Y*

i

-

* EP[STOLE II B. PAULI AD CORIN"i HIOS

erem

18 Ft ego remplam Vos : * & ero vobis in patrem. & vos

gN

habmt

31- 9 erm:. mihi in hhos & filias, dicit Dommus ommpoLens. ;

-

x

7

ris pui

m

CAPUT VII

)

6. $

adven

O endit Apdïolus, quanto amore Cormtlazas pro/äquatur ä'sP qucm-

&i

tum de corretia ipforum «vita in. magnis [uis tribulationibus gau-

tione,

— àdium acceperit , quanmmfve bonum pepererit. triflitia, quam

fideri

-

X

ut ma

.ex Jua ceperant: epifTola..

E

As ergo habentes promiffiones, chariff imi, mundemus

H

tet:à

nos ab omni 1nqu1namento carnis, & fpmtus, perücæn-

Vo$ Q

tes íanGtificationem in timore Dei .

)

2. Capite nos.

"Neminem læfimus nemlnem corruplmus,

trita

neminem Circu : venimus.

Deur

Non ad Condemnationem veftram dico: præd1x1mus enim,

Curceesum

quod in cordibu: noürxs eftis, ad commorlendum, & ad con-

vivendum.

óupe

tione g

4. Multa mihi fiducia eft apud 'VO$, multa mihi glonatlo pro

vcbls., repletus fum confolatione; fuperabundo gaudlo in omnl

bus, (

afferur

tnb ulatlone noüra.,

bis p

E Nam

tritri

Ig. Ego recipiam vos.) De medlo

ut plus emungeremus , quam par. effet

nos habere.

fra)

infidelium exeuntes , nec pacmr eife

fio,

defolatos..

Non :ad condemnatmmm vefmm

r!zco) Quafi damnem, culpem & ar-

b

I. HAS lmä

entes promi(frones.) Nlml-

geü

Chriftianos fore templa

guam vos talia de me fufpicari.

lu

Dei, g;usque filios,.& filias, &c.

Pradizimus. ) Supra dmmus, jam

diximus.

t0ftu

Mundemns o5.) Per poxn tentiam.

»

qn cordibus , moftrss e/z*'ts, 6/5,) lta

VMb omnut inguinamenio caynis, & fe;-

TN9

rzm:) Ab omnibus peccatis tam car-

vos amo , ut vobifcum, & pro vobqs

nalibus , qualis «ft

ula , ebrietas,

mori, & vivere paratus fim.

tjus

L

luxuria , quam fpiritualibus, qualis.eft

m Maita mihi frducia eff apud vos)

tiànt

fupétrbia , r2 ;, ambitio , invidia.

|ta bene de vobis.fentio , ut cum:

Per/ïczmte.r /anffrfcatzon a.) Profï-

Tagna fiducia, & fermopls llbertdte

clentes in fant&titate. .

vobifcum agam.

li )

d tipore Des.) Per Dei timorem.

n

Malta miht g. /Orfaufi0 pro 'vobt: ) De

2. Cayite n25.) Sinite, ut locum apud

vobis; Multum, àc fepe apud 1lios

y

vOS. inveniamus ; ample&lmmx nos

de, vobis glorior, predicans obedien-

. Vifceribus chamatls z

tiam veftram erga me Apofï:olum, &

&

Neminem cor) upim.:s.) Aut malo exem-

patrem '"veftrum.

f

dliu

plo, aut mala doctrina.

Repletus. m - canfa/atiam.) Audlta

di

Neminem circumveaimus.. ) D?FA&O-

veflra: ponitentia, & emendatione ,.

»surrüa*a,usv i decepnnus ; fraudavimus,

0b

quam 'lltus annunciavit mlhl.

X

ER

C, APU T ;111.

177

3

!

Y

y & V05

ts -l;.*Näm & cum veniffemus in Macedoniam, nullam räquie

m

eDS,

habuit caro noftra, :ed omnem tribulationem paíli fumus : fo-

4

ris pugna , intus timores.

*

»-

.

6. Sed

qui cofi

[olatuür h

/.

les, "'c'onfoxlfä,tu'"sj eft nos Deus in

- adventu Titi.

umi

1

P*quztm

7. Non folum autem in adven

tu'ejus', fed etiathl,'i-n confola-

71 &il

;

2

s

tione, qua coníolatus eft in vobis, referens nobis veftrum de-

[ua

fiderium , vei:irum fi

*

N

etüm, vgüram cemulationem pro me, ita

^ut magis gauderem.

.

. $. Quoniam etfi contri

ftavi vos in epiftola, non me poeni-

1äemus

tet : & fi poeniteret, videns qqod epiftola illa (etfi ad horàm)

Ticien-

. vos contriflavit.

9. Nunc gaud

eo, non quid colntriüati eftis : fed quia con-

"musJ

triftati eftis ad poenitentiam. . Contriftati enim eftis fecundum

Diff,

-Deum-?--ut in nullo fdetrimänt'um patiaminik ex nobis.

DÀ

] con-

-

-

| 10.*Qiíae

: Superaätmda gendio im ommi triä?d?-

contra peccatores, ac prafertim con-

0 þro

tiont noffra.) in omnibus afllictioni-

tra inc-e&qofum illum tornicarium.

omal

bus, & preifuris, que mihi triftitiam

La ut magis gazderem.) Majus gau-

" afferunt , tam exuberanti gaudio a vo-

dium ex auditis perciperem , quam

Nm

triftitiam extinxerit. -

bis profecto pertufus fum , ut omnem

fuillet dolor, quem fenferam ex eo,

quod vos mea epiftola contriftaffem.

r ea

5:^ Nullam requiem babutt caro zo-

Jfra.) Nulla requies fuit corpori no-

((8. Nen me penitet.) Guia ut mu-

ftró, tam multa mala nos invaferunt.

neri meo fatisfacerem , ita ad vos

efram

Forss pogne.

) (.Ilup hoftibus Evan-

H

fcripfi.

;

gelii.

44 horam.) Ad

' brove tempus.

"

-

detus ftizmores.

Novarum- pe:fecu-

Vos cont;sflava:.) Eft ellipüg , fup-

;j

tiofium:

N

plendum enim eft, tamen ptofuit vo-

6. lp advenztu Ti:s.) Qm Corintho

bis, vosque commovit ad agendam

| Ita

vobis

reverfus leta de vobis nuntiavit.

-

peenitentiam!, quz vobis jugem con-

(

Noa. folum- autem i2 adventu

Ícientig pacem , & latitiam conci-

ejus.) Veftram corrett

Jiavit.

tiantis.

E

í

ionemk annun-

-

1/5.)

-.9. Sed

777 ca)zt;;i/fati effis a4 P'æm';

cum

