qui *pxæte;f ea, qu& ufitata & nota

*;Qmulabarnt, aüt probabant.

Ka

du

Ü

m

-

ï;

8

'. EPIS '1'0Læ B.PAULL'APOST. AD RoiwANöäi :

*

l

x

L

l thefatri:

C A UT OE

abant., ed-

.a Do

?udæos redarguit, qui ex data fibi lege Gentes condemn

6cQ

.. dem ipfi patrantés, cum Deus unicuique redditurus fit juxta ipfius

^ Tis Q

opera : adeo ut etiam Gentes, ea, que legis [unt naturali ]umine pre-

3m, & ho

. flantes, pro cireumcifis babendae fint ; eofque judicatur& , qui ex.

g. Tis :

.€? carnis circumcifione gloriant

veritat

1 M.a legis cognitione,

*

uï, E

T

traria legi operantes.

g

cufabilis es, o homo om

iiis.; qïii' judi'.-,

tis malua

r. ) Ropter quod inex

1o. Gl

cas. a. In quo enim

d

a Mat:

judicas alterum, .teipfum cond.gmnaä:

udzeo p

adem enim agis, quae judicas.

*

*

.

id?

23

2. Scimus enim, quoniam Ju

dicium Dei .efr feciincil-um veri-

N

tatem in eos, qui talia agunt.

n Qï

4. Exiftimas autem hoc, o hom

O

qui judicas €0s, qlui- talia

m

f

Dei?

agunt, & facis ea, quia tu effugies judicium

li dietu

—— 4. An divitias bonitatisejus, & patientite, & longanimitatis

- tur dies it:

füam vram

.contemnis? ignoras quonianm benignitas Dei ad poenitentiam te

adducit?

pios effun

tens cor ,

Revelati

a 5. Secundpm

! 1ïæüt'efri duriiam tuam, & impochi

diey Chrj

. bthe-

& operi

I. ;iexcqpbþli: esy Gc.) Quafi ' di-

cunäunï mérita opex*üm; absque r*e;

moium W

pe&u perfonarum.

' 'C'dbït, m

cat, quamvis tot & tanta fint

2 Ext:þimds antem Loc,) Quaü dicat,

dens p

peccata Gentilium , tu tamen ctiam,

verfaris autem in hoc errore.

illi debet

o Judee, qui legem Mofis habuifti,

qua clarius cognofceres quid fequi,

- Divitias benitatis) Ita appellat

,. lii

exuberantem Dei b

v

tiem bonj.

quid fugere deberes, quique Gentiles

gnitatem.

o.nitätem, & bgni—

Converty

contemnere, & tuo judicio condemna-

*

D

propter:

re foles, inexcufabilis es, nec ullam

Lonmganimt

tatis ). Longanimitas Dei

G)o.1;

- pr&texere potes pe

in eo eít, quod penam in longum

rantiam.-

:

ccatis -tuis i*gngj

tempus differat, fenfus eft: An, o TJu-

àpud ho

r

as alterum, &c.

)

dae, ex magna & fuperabundante be-

Incory

lg quo enim jud,

9. 0«

-J

Nam eo ipfo quo alium judicas pec-

nignitate, & longanimi patientia Dei,

Contenti

catorem,, & morte dignum , confe-

fecuritatem & impunitatem tibi pro-

quenter etiam te condemnas; eadem

mittens permanes in peccatis: ,

enim que judicas in aliis, ipfe agis,

dgnoras, quoniam benignitas Dei, &c-)

lm 4

um potius fcire debeas, &-animad-

/' ln igj, |

vel opere

, vel voluntate faltgm«&

&rent-

defiderlo. ,

verterere benignitate Dei bene uten-

N

Q. Scimmus e»

)) .Nos: Judai ex lege

dum ad penitentiam.-

:

itjuf

-aDeo nobis tr

a

r

| l

ta certius, quam Gen-

d penitentsam t€ 4

dducit.) & pie-

Ia g

TOA G* cïcy.s:, ducit, invitat ,

) gra

tiles, qui legem non acceperunt.

vocat.ad peenitentiam.

pro-

DT

Quoniam jndicium Dei ) Scilicet ex-

L

.

ercendum elt.

-

(8. Thefzurizas tbb iram,

) Colligis

EM

le:c-umlum veritatem

& accumulas in&az thgfauri.

Rtribi

) Jufte, & fe-

In

hij

p

*,

À

W

N

V05

CAT UT

II

d

b thefaürizas t

T

*

z

ibi iräm in die .iär:'æ,', & rEVeliätionisrijüRi judicii

K, e

Dei,

30- 35-

130 1f

$ Ms

ui reddet ünicu&ïq*uew fecundum. »bpkera,.,' ejüs 1

c. Mat.

AU f

-- 5. Tis quidem, qui fecundum patientiam boni operis; glori-16. 27.

L

am, & honorem, &incorruptionem quaerunt, vitam eeternam:

^. (l x

.. . Iis autem, qui funt ex contentione, & qui non acquieícunt

!^. (

veritati, credunt autem iniquitati, ira; & indignatio. .

—

; Tribulatio, & anguftia in omnem animam homi

Qnis operan-

wl

tis malum, Judeei primum, & Graeci.

i

ndemus P -

io. Gloria autem, & honor, & pax omn

i

Tudaeo primum, & Greeco:

i op?rahti bpnüm,

*

:

*

;äDth

Qir.d Non enim eft

accepti

0 perfon-arum aþüd Deum.

äum veri- : ;

J

IO.I7.

e peri-

2 Par;

12 Quicunqu'e enim fine lgge peccherunt, fine leg

i q,ui. t -

NT

buht i I9f ",

lg die ira.) In die judicii, qu& dicjg

Ic o'mvneml 4725;724;72;), 'In— omnem /H.(;)-

animitats T

tur dies ire, quia tunc Deus omnem

minem.

füam *ram & juftam vindictam in 1m-

AE ]wl.ez' primuiyz &

Crec.) "Tam [u-

entamte

pios effundet.

.dei, quam Gentiles : primüm tamen

Revelationes jr

li judicii. Eaenim

-acprecipue Jud&i, ut hoc paào, qui

a o ]

die, Chriftus judex hominum confilia

potior fuit in beneficiis,. fit etiam

pthe

a ia

:'

[

& opera in lucem afpectumque o-

principalior in pcenis.

mnium proferet, & prolata jufle judi-

10. E? pax,) Pacis nomine LHe-

ibsque t 3

cabit, omnibus manifeftans, & often-

^brai felicitatem & profperitatem in-

telligunt, fignifieatur ergo bene ope-

dens gravitatem

pe—ccati & pengz, que

«

;uaü dicat, 05 :

illi debetur.

rantibus futuram: omnium bonoruüm

7. lis quidem qui [ecuedum. patien-

quietam, perpetuam, certam & fecu-

tea 1ppeïllat;

tiam bonioperis.) ld eft, quiin bona

-.Fra

offeffionem.

; Hc;c ad-

n& bgni-

converfatione perfeverant, nec eam

Jelao primum Ef Graco.)

propter ullaadverfa deferunt.

ditut gentem fuam honoret, quam in

[imigaSlDei

Glo.iam €$ homarem q:;ærunf.) - NNon

priori parte videbatur depreffiffe, vi-

; Jongum

de di&a fuperiori capite num. 16..

apud homines, fed apud Deum.-

'An, OJu'

Incorruptionen.) Immortalitatem.

OIYI. Nez emmm ef l acceptio. per[ona-

ndante bg-

Q. Qu [(nnt ex contentione.)

Id eft,

rum apud Dezsm,)v Qua(ï dica,t'. Non/

entiaDei,

contentiofis.

Notat jJudeos contra

refpicit Deus an. Judeus quis fit, .aR

| tibi pro-

gentes contendentes & rixantes.

Gentilis; fed utrumlibet peccantem

ls.

!Nen atquiefeunt veritati, credunt u-

'&que punit, & utrumlibet beneagen-

2

n, &c-)

tem iaiquitari^) - Acquiefcunt, & ad-

tem premio afficit, refpiciens.

*

Lnmao

xffolum

herent injuflitie & dócrinis, quibus

ad merita cauf&.

ene qtf"'

injullitia & corfupta vita foveatur.

I2. ó/me lege peceaverzmt.^)

-Id eft,

Ira & indignatio.) Retribuetur, id

. non accepta lege fcripta a. Deo.

) ác p

Sinelége peri&unt ) Peribunt, non

eft, orave fupplicium, quale ab ani-

at ; Pl'o-

mo irato expedari folet.

tàmen condemnante eos lege fcripta,

Q. Tribelatio &$ amguffta) À Deo

» quam non acceperunt, fed fola lege

retribuetur & immittetur,

Colls

matur&, contra quam peccaverunt.

h

Bill. enm Com- Mmoc/ä- Tem. VIUJ.

2

1io

* Eþx'säf. p. PApLI 'APOST. AD ko&ANoSQ fin

-

',]ob; bunt, & quicumque

1j.

4- I9:buntur.

j in .lege þeccaverunt , per legäm ju/cïica-

i

p d

gap.

6.

15. e Non enim auditores le

g»is juftü funt. apud Deum, : feä

10

E

cchi. fa&tores legis juftificabuntur.

i

qui m

2

35015-

14. Cum enim Gentes, qua

legem non habent, naturaliter

&or.ca, quae legis funt

tem fo

Jo.

: iw'aciu.nt,þ ejusmodi legem" non .hahenteïs, 1pü

2l.

G

34' fibi funt lex

.

:v

2.6.

I5; Qui o

ft

endunt opus legis fcriptum in cordibus fuis, te-

N

non f

Coi.. ftimonium reddente illis confcientia ipforum, & inter fe invi-

2

3.25. cem cogitationibus accufantibus, aut etiam defendentibus,

idola

lo i

e IMat.

7- 2I.

- 16. In die, cum judicabit Deus occulta homin

u'm? fecun-

2

ac

dum Evangelium meum, per Jefum Chriftum.

*

| Inhono

i. 22.

.1T. Si autem tu Judaeus cognominari

r

5:& reqy1iefcis in lgge?

M

m N

E E u

—

-

1i8.Et -

2$ (

E

£t quieanue

2 lege p»ecm'vc;runt.);

fuorum intus in ahimo,;, qluæ» iþ(ïs te-

ptævazi

Qui lege a Deo fibi tradita contra

flimonium in

m

male fecerint.

gerit de iis que bene vel

eam peccaverunt.

obfervas

.Fer legem judicabuntur.)

Per eam

Et inter [2 imvicem cogitationibus, &c.)

ens .

ipfam

legem condemnabuntur.

TÓ cogitationibus , in. Greco eft, Ao-

I

.Fatlores . legit juflifcabuntuw.)

vic.3» , qug vox fignificat.non qua-

Requiej

j

fti cenfebuntur & pronuntiabuntur.

: ploria

lescunque.cogitationes, fed qua fiunt

I E

I4. Cum enim Geztes, &c.) QObje-

ratiocinando & difceptando dum ad-

tinne &

€ioni tacit£ refpomdet, quomodo

hibito judició rationis animus exami-

Gentiles fi non funt auditores legis,

nataliquid, & de eo pronuntiat fitne

Et wifi;

ejus fa&ores eíTe poffint, auttransgref-

verum,.an falfüum; bonum, an ma-

Et pj

fores.

Refpondet ,

quia ,

itquit,

A

(m.) 1

lum. Seníus ergo eftin tribunali con-

quando Gentes, qu& legem non-ha-

fcienti£ examinari bona & mala ; hec

E €5, ut f

bent, qu& funt legis naturaliter, id

damnari, illa probari.

-

I9

eft, natura duce, & fine do&rina ex-

|

rm.) ld

teriori faciunt, tunc ipfimet funt fibi

16. In die cum judicabit Deus occulta

£s fcien

lex, id eft, habent in feipfis & in cor-

ba(m'num.) Quaü dicat, 'rqui. teflis

| enþntibu:

confcientie maxime apparebit in die

de fuo dictamen rationis naturale, in-

judicii, ubi propria confcientia vel

QU in ten

dicans bona & mala opera, profe-

excufabit, vel accufabitunumquemque

us: lumw

quenda & fugienda

; quod didamen

Confidas.

habet inftar leeis.

apud Deum, qui judicabit per homi-

. 0. Er,

nem Jefum Chriftum.

Legem non habent.) Scriptam.

Secundum. Evangelium meum. ) ld

lst o

I15. Offenduzt opus legis.) Faciendo

Hilegro,

€ea qua le

gis funt, cumlegem non ac-

eft, fecundum quod de die judicii,

Q d

ceperint.

E

ejusque ponis &

premiis evangeliza-

I

U

Teflsmonium re

ddente -ill;:-con/äientt;g

re & docere foleo.

E

»ommj q

zpforum.) Habent enim gentes , licet

17. 57 autem tu Judaus c'agnbm;:;dr;:.')

Yi j

quple—, & tamen ipfam le

gem non

4l To;

legis gxper'tes, cgnfcigntiam fa&orum

*

obfer-

W dos

-

CAPUT H.

iX

Jud-

9. 'Ft nofti voluntatem eJus, & probas uuhora, mftru&us

per legem:

, fed

19. Confidis teipfum effe ducem cæCOrum

l-umen eorum;

qui in tenebris funi,

aralter

-2o. Eruditorem infipientium, maglürum 1nfant1um, haben-

tes Tpf

tem formam fcientiae, & veritatis in lege.

21. Qui ergo alium doces, teipfum non doges qu1 prædlcas

us tt

non furandum, furaris:

fe .

23. Qui dicis non moechandum, moecharls..qm abominaris

QUS,

idola, facrilegium facis:

fecun

23. Quiin lege glorlans, per praevaricationem Iegls Deum

inhonoras.

nl

24. Cf Nomen enim Deif per vos blafphematur 1nterGentes,f Ifar-

ficut fcriptum e:&)

Ezech.

8Et

25. Circumcifio: qu1dem prodeft fi legem obferves: fiautem 36 T

prævancator leg1s hs, circamcifio- tua præputlum fatta eft,

26 Sl

' müs [e-

um

LY

jbene vel

obfervas, gravius hae de caufa damna-

92. Sacrilegium fdcu ) Dum a-

jju, &c.)

beris.

varitia, vel gula, vel idololatrarum

amicitia invitante, menfas adis 1dolo-

e,

Requiefeis im. lege. ) Eit. tibi places,

ton qua

& gloriaris propter legem.

thytis inftructas, id eft cibis ex carni-

que frnt

Ig. Er gloriarts 17 Deo.) In cognl-

bus idolis prius facrificatis.

Vel dum

dum Ed

tione & cultu veri Dei.

"yota violas, aut alias actiones iacrile-

l$ examx

Er wofit voluntatem ejus. ) Ex Iege

gas facere non refórmidas.

t fine

Ef proäa: utiliora infirutlus per. le-

Q3. l» legt glormrt:.) 'T'anquam a

, m«

gemc ) 1d e&

ex lege fic inftitutus

Deo accepta.

ymali cot

és, ut noris bona a malis difcernere,

ADeum i1nhonoras. ) Illum lpfum a

quo legem accepifli.

ia ; *

19 Confídis zeipfum ducem c[fe caco-

rum.) ld eft, arrogas tibi tantam le-

24. Per-wes.) Veflra culpa,. qui le-

w! WNIM

is fcientiam , ut etiam cacis, id eft

gem a Deo traditam palam violatis.

errantlbus, ducem te przbere; & iis

Blaj;vlyem.zmr inter — Gentes. ) Male

u tdiis

qui in tenebris funt, id eft ignoranti-

enim de Deo Gentes loquuntur, vi-

bitin (ie

dentes eum habere tam malos culto--

mma «

bus, Jumen do&rinz a&'erre te poiïe

confidas.

res, quafi eos vel neghgat, vel non

[ uemque

Qo. Eruditerem mf p:eamum. J Scx-

poffit punire,

vel etiam fceleribus

d homl'

licet profiteris te.

eorum dele&etur.

Refpicit Apofto-

lus verba ifaix cap. 52. juxta verfio-

li

Habeutem formam faentm.) In Græ-

co eft,

oepecn , ideft,

formatio-

nem L XX, qua fic habet:

Prepter vos

e wth(m!

nem,

ormulam ,j regulam agendo-

femper momen mtum Llafphemarur. nu

' angem'

rum & credendorum, & agncfcendæ

Gemtbus

ventans juxta legem.

25. Circumtifro qmdem prodef.) Lo-

-2I. Teipfum mon decti.) Non vivis

qaitur D. P:ulus de circumcifione,

et non

ut doces.

M

prout erat in ftatu Ie legis, nam lege E-

f

2

Ya -

at

pE u

RRR

-

12

EPISTOLA B. PAULI APOST AD ROMANOS.

26. Si igitür præpuflum )ufhtïas legis cuftodiat: nonne præ-

putium illius in circumcifionem reputabitur?

Quodam

27. o Et judicabit id, quod ex natura eft praeputium, legem

confummans, te, qui per htteram & circumcifionem prævarl—

fjttas,

eredul

cator legis es?

X d

28. p Non enim, quiin mamfefto, Judaeus eü neque quae

eft in manifefto, àn carne, eft circumcifio.

29. Sed qui in abfcondito; Judeeus eft, & c1rcumc1ü9 cordis

in fpiritu,. noà httera : cujus ktus non ex hommlbus, fed ex

P

])eo gi

^

CA-

QU]

/

3. Mu

creöha ;

vanpelica adve 1enteant1quataeü ita

$ qui per dt£erag &j czrcumc:f onen.)

ut etxäm jam

oxiafit & perniciofa, -

Id eft, te qui habes litteram legis &

3Q

ut idem Paulus p

robat in E;piftola ad :

-

quid inc

Galat.

Docet

cxr»umcxüonem, & tamen, prævanca-

go circumcifionem

tor es lepis.

& D

profuiffe conjun&am tamen cum le-

28. Neqzze enim 71:: in mamfe/la ju-

ficut (cr

gxs obfervatione.

ii

daus ef.) )

Per externam & publicam

-

C25 Cüim

Circimci(íó tua pmfuttum fa&a eff. y

Judaiími obfervatlonem & profeiïio-

Quafi dicat, fi legem violes, licetcir--

nem,

cumcifus fis, perinde tamen eft ac-fi

"Negue gua: in -mantffo eþ, &C)

ha

incircumcifus Gentilis eíles.

Repri-

Subaudi, hic verus, Deoque placens

Leus n

mit hic Paulus: arrogantnam Jude&orum

Judaus, hec vera, Deoque placens

glormnt]um de fua.circumcifione.

circumcifio e

Udgs eg

2Q6. 3$4 tgstur pmputmm) Id eft,

29. Sed 73; m 45fcandtta judens ej?)

cormmend,

preputiatus Gentilis.

ommes,

. Qui fcilicet in corde & fpiritu per le-

OCulis cor

Praputium illius i. cirecumctfionem ve-

s obfervantiam, fidem & gratxam,

putabitur.-y Quafi dicat, fi Gentilis

C

hriftum (qu1fcopus eftlegis, quem-

àpul Dus

legem cuftodiat, tunc incircumcifio

que lex tota clamat & confitetur) fub-

I

uld i

illi non oberit, fed reputabitur potius

audi, hic vere apud Deum Judaus

Su

ac fi effet incircumcifus , quia cufto-

eft, filius Abrahe fpiritualis.

J

dia legis tantum , immoó. amphus illi

Et rtrc:zmcz/' ?o cordis, ) Quæ fcilicet

valebit, quam ]udæo valeat circum-

cor, id eft mcntem, circumcidit a

Vgpo

cifio, quia ut "l 'heophyla&us ait, ve-

yitüs & paffionibus, hac vera & Deo

pecelhat?

ra c1rcummfïo eft przcifio non carnis,

grata eft circumcifio.

fed peccatorum, five eftipfa 4ctio ve-

lp fpiritu, mog littera, ) ld en .hac

4ut que

ra & bona przcifaa vitiis ; preputium

circumcifio cordis fit /[pz/;zu , id eft,

QUi orode

vero eft mala & turpis actio.

gratia adjuvante ac fanante, non litte-

2 M*dtg

27. Jadicabi?.) ld eft , damnabit.

ra docente & minante, id eft, fit per

Ümino

1d quod ex mutura eff pmpntmm )

grátiam, non per legem.

&i Quar

Id eft, ex genere & nativitate pra-

Crjz:.) Scilicet Judei, non autem

f

putiatus, five Gentilis.

circumcifionis;:. Grecum r8, cum fit

IUTM

» l0C 1n

Legem canþammam.) Legem obfer-

mafculinim, Judeum refpxcxt, non

anm l

VaNSs -

cnwmc1fionem.

g

&

4]l; dhy

Latus

g fmpt

^

i

13

CAPUT .I;ü?!

z

$

u

cOQAGP UP HPEN

Quodam mpaa pracellunt '?udæiu propter fat&ias ïz',»llz's a Deo þ

ramf

lm [

ü

fiónes, que complebuntur, quamquam nonnulli eorum fuerint. in-

rævari-

ereduli : omnes autem, & Judai, & Gentiles peccato funt obno-

e .qliæ

xii: a quonon liberat lex, fed fides in. Chrifhum propitiato-

fit cuiquam . de legis eperibus

Cordis

rem, uf non

?

- gloriandum.

fed &

Uid erzo ampliu

,

E

;

cifionis 2

s Judaeo efc?f aut quae qtilitas Circumf

CA

3. Multum pef omnerh modum.

Primüm ; quidefm " qh"ia

&

afmum)

eredita funt illis eloquia Dei.

z2

*5. Quid enim fi quidam illoru

m non crediderunt? a 'N,um-

'Tim.

lepis &

quid incredulitas illorum fidem Dei evacuabit ?

Abfit.

2

rævarica-

2. 13

*

4. b Eft autem Deus verax: c omnis autem homo mendax,

O'.

h

ficut fcriptum eft: 4 Ut jufüficeris in fermonibus tuis, & vin- »';^

ublicam

.

c PC

cas cum jsudicaris.w

;roïeiäof

N

$. Sj 1I$II

4 Pf.

(, &t)

50 6..

; placens

Lazs noz lex Zaminiäu:, &c) Qul

3. Q^

Quid enim /z' quidam illorum non

placens

Judaus eo; modo circumcifus laudem,

eredi

derznt ? ) /Qüafl -d

icat: INam

commendationem habet, non.apud

quid tum ,

yni ff-)

homines, qui non vident nifi ed qu&

fliterunt?

fi popnul;i m perfidia per-

fdcm

uprle

atiarty

Oculis corporis funt confpicua, fed

Num7uid incredulitas. illorum

apud

eum, qui cor intuetur.

Dei evacuabit?) Numquid illorum

5-, quem.

incredulitas efficere poterit, ut Deus

ur) fb*

I.

, [

4d ergo 4mþl;us Jedeo eg ? )

promiffa füa non preftet, fidemque

Senfüus.ell: fiita fe res habet,

datàm non fervet? zi4es, hic accipi-

; Judetó

ut dictum eft, quid igituramplius prz

tur, ut etiam alibi in fcripturis, pró

^ fcilïcet

Gentili, quidve eximium colíatum eft

veritate & fidelKate in praítandis

jJudeo, quid habe

t Judeus in quo

promiffis.

4

przcellat :

Abfit. ) n eyt

yorTO "e ff , 56 fíat ,

i -&'-060

fcilicet ut hominum malitia Dei fidem

p qua ntilitas circxzmc?'þ'äniy ? Aut

Len; M

quid prodeft effe circumcifum ?

evacuet, fi quidem . impoffibile .eft

j Cü:

.Q. Madtum per omnem modum. )

Deurn mentiri, aut fidem fallere,

Omnino multum amplius habet [u-

EÀ autem Degs. ) Graca pro ef,

deus, quam Gentilis.

:

-

fienificantius habent yevece , id elt,

j & p

ff*; quafi dicat: Abfit, quin potius

Primmm quidem.) . nedro

» Mäz; id

Jn qutema

eft, hoc in primis & pracipue.

fit, & flatuatur Deus verax, utiomnis

qum

- Eloquia Dej. ) v& Noyie 18 Ot8 ,. o-

homo mendax eft.

900

racula divina, id eft, lex divina &

4 EF anrem Deus verax.

at

bus

) n oqa;uï-

fagræ fgripturïæ..

:ii&—ijs & pxjom,ifïïs.

Qumnis -

B 3

m

l

W

J

x

j

RPE

äg

I4 ;EP.'IS'I*OLA-'LB, .PAUI—;I,- APOST. Ab'ROMANOS.

4

:

H

J . Si autem in

E

q

uitas noftra juftitiam Dei commenda

*

S

-

t, quid

E Ü Sicu*»

?

. dicemus? numquid iniquus eft Deus, qui in/ert iram

Mp r Non

. 6. ( Secundum hominem dico.

. m

. dicabit Deus hunc mundum? .

y Abfit,valio/qu-.in' qaqmgdg ju-

M quifacat

. 3. Si enim veritas Dei in meo mendacio abundavit in glorï,äin

D £5

ipfius: quid adhuc & ego tamquam peccator judicor?2-

lo

fe agcba

8. Et non (ficut blafphemamur, & ficut ajunt quidam nos

n.iQ

. dicere

) faciamus mala, ut veniant bong: quorum damnatio

-

I KY

jufta eft.

-

16 C

e Gal.

9. Quid ergo? p

raecellimüs eos? 'lxxïequaqumh.* e Caufati

D. E

19 (UN

3 22. e

nim fumu's Jud&os, & Grzlaeco—sx omnes fub peccato effe, .

19. [/N

Io. lfs.ï-j »

[.

-T

-

u in lep

^2

AE fiat omn:

ömni.c dutemþþho;;zä mendax, ) -Sclilig

g-ui :

g

lert iram. ) Qui ïnaios pu-

20.

U

cet ex femetipfo; & ex inclinatione

niat, per quos elorificatur.

*

depravatz fue naturg.

j .

Secetdum hamiaem dico. ) Hec

: ram il

- Sieut feriptum efl.) . Pfalm.50.6.

objicio, non ex propria perfona, &

DN

-Ur juffificeris.) Particula »: fignifi-

proprio fenfu, fedin perfon

à

a infipien-

«at hic non.intentionem, fed even-

tium & carnalium hominum. .

ficata awl«

tum, quafi dicat David: Peccavi Do-

«4//.) Ut ideo credatur Deus. in-

mine, fed parce & miferere mei ; at-

juftus;-ut quis de Deo tam

.

*

IsiiSuapDee:

/queita fiet, ut per peccata mea, qui

abfurd e,

& 1ndigne fentiat.

Hzc autem illu-

| TT

; condonas, juflus & verax oftendaris,

ftratio gloriz & juftitie Dei per ac«

t fos Gentil

o Deus, in tuis promiffis. '

cidens ex peccato fequitur..

t L Cnfaeni

Er vincas cum judicaris.) Quafidi--

. $3 enim veritas Des, &c.

) Sen-

cat, & fi judicium inter te & homi-

tentia eft: fi

- Nea attul

fides & veracitas Dei

Ius alhts

mes inflituatur, illique negare velint

clarior & illuflrior fa&a eft per meum

D

]ulus t

te mifericordem efle, nec peccata pc-

mendacium, five injuflitiam ; cur er-

W d*)0

mnitentibus remittere, vincas caufam,

& mifericors, verax, & fidelis in

nior tanquam mehdax &

go pofteajudicor, condemnor, & pu-

: propter p

peccator? .

rO- Si[h

promiffis tuis pronuntieris. -

4bundavit.) Redundavit.

B. o52 autem. imaqflitas noffra , &c.) i

g. Et non fícut bafpbemamur, &c.

, Viffus,

Occurrit hic Apoltolus obje&ioni

5

hominum infipientium.

Unde ait,

ld eft, & cur, fi res ita (e habet,

1). $r

non faciamus mala; ut fequatur

b.a-—

; at: Ne d

feamdgmf bominem Jico, E cn , €a hic

num hoc glorificationis Dei? -

oppono & objicio, que homo non

Sicut à

L

:

-fapiens, fed carnalis objiciat; fcilicet

afphemamur.) ^ Sicut quldam

- E legis&fæ

- fi Davidis, & nollra iniquitas in cau-

ealumniantur nos dicere.

-- Vihfilibu.

* fa eft; ut Dei jufliti

Qnorum, Scilicet tam ita fentienti-

[ N W dul

fidelitas erga

um, quam nos calumn

! thtje

nos magis illuflretur: ergo iniquus

-

iagtiu:rrxy;

XONE U

videtur Deus fi nos iniquos puniat,

natio juíta eft.

üdeot fta

& non potius premio afficiat, quafi

( 9- Quid erga? p'ræ;'ellim—u*kgäf,ï &c)

b f

auctorés, ut eju

Lüppare

£eat. —

, jfl(ïitia magis elu-

Redit Paulus ad propofitum fuum,.

«

quod tetigit num. 2. & refpondet, ne-

-

qua-

1 mmm

.

SD

CAPUT IIL

15

ü

td; Sicut fcriptumeft; f Quia non eftk j'iifcus quisquam :

fet

ii

ïg; Q&lid i

ir. Non eft intelligens, non eft requirens Deum.-

13.3.

12- Omnes declinaverunt, fimul inutiles fa&ti funt, non eft

qui faciat bonum, non eft ufque ad unum.

i gt ;»

13. £ Sepulchrum patens eft guttur eorum, linguis fuis do- ;Pf.

n

lofe agcbant: À Venenum afpidum fub labiis eorum :

: II-

üidam ms

p Pf.

x

I4. i Quorum os maledictione, & amaritudine plenum eft

39-4

Ammio -

15. k Veloces pedes eorum ad effündendum fanguinem :

P

16. Contritio, & infelicitas in viis eorum :

e Cvf :

r7. Et viam pacis$ non cognoverunt :

k lfai

597

effe,

18. / Non ett timor Dei ante oculos eorum.

t9. m Scimus autem, quoniam quaecumque lex loquitur, iis, ^5.

Ido ?Si'

WORU EHUSMIO

:

ui in lege funt, loquitur: ut o

2

mne os obftruatur , & fubditus ;pt.

fiat omnis mundus Deo :

35.2

75 Gal

.'inalos' pl«

.. 20. Quia ex operibus legis non jufcificabitur-omnis caro co-

6

rlt:a) Hac

ram illo. Per legem enim cognitio peccati.

21. Nunc autem fine leg

rfom, &

e juftitia Dei manifeft—ata eft; telli-

à jnlipjen-

m.

ügata a lege, &Propþetis;

Deus p

22. Juf

:

:

m abfürde,

utem illu-

quaqua

m pracellimus nos ]Qdæi p

.

QO. Quia ex opcrüuïr [;gi:, &c.) Eit

& per at

fos Gentiles.

occupatio altera, quafi dicat: Exci-

, Can[n enim finnus.) Yd eft, caufam

pies iterum, o Judze, & dices, eíto

antea attulimus; jam ante probavi--

fim peccator , at luftrationibus & fa-

ïcc )Suw

mus allatis caufis & rationibus.

ts Dei

crificiis legalibus purgor.

Refpon-

permenm

Jndaos & Gracos omnes. (ub. peccato

det Apoftolus, opera hac legis poffe

; CUrdl-

effz.) Omnes eífe peccatores, &

quidem pürgare ab immunditiis lega-

or, &pi-

propter peccata damnatione dignos.

libus, non antem a p

CCOEOT s

l1o. S:'cui/&rt'pmm q/l) Pfalm. I3.

fide & gratia Chrifti.

eccato , -feflufa

vimus.

3. Ubi totum hunc locum explica-

:

Ouis éaro-) INullus homo.

y, &t

Per legem enim coguitio peccats.) Per

(e- babef,

19. Scamus a

fem , &;:.) Quafi di-

legem habetur cognitio peccati, quia

cat: NNe dicas, o Tudae, hos verfus

docet quid faciendum fit, quid caven-

L.

uzturubo-'

ad te non pertinere; nam funt verfus

dum, quid virtus fit, quid vitium

fed per Chriftum datur

legis & facre fcripture, qui non tam .

gratiq ; qua

L

Gentilibus, quam iis quiin lege funt,

peccatum tollatur.

id elt Judzis, loquuntur.

9I. Nwzc 'uüten)

znäeht?.

Ut omue 0s obfiruatur.) Ut nemo |

; ,&c') Legg ve-

audeat fe a peccato excufare.

téri ceflante.

d

Et fulditus ffat. omnis mundus Deo.

Juffitia 'I)ei;) Id eft, fu&ificatio,

qua nos Deus a peccatis abfolvit.

(f,

Etapparet omnes omnino homines,

,

; fuum,

etiam Jud&os,efTe Deo judici ad &ter-

U

Evatïge

d

nam m'orte'xp obnox,iqs.i—

*

mamf.-,q.; ef/.) Per Chrifti

qu

l

l

. EPISTOLA B. PAULI APOST-AD ROFRQIA:NOS :

temþore

N

.35. Jufüitia autem Dei pe'ïrwfldeml Tefu Chrifti in omnes, &

' fuper omnes, qui credunt in eum : on enim eft diftin&io:

Chrifi

?^

.. 24. Omnes enim peccaverunt, & egent gloria Dei.

24. Tuftificati gratis per gratiam 1

*

Fstloru

X

"

pfius, per reuc.ïfemptïon?mfo

B.

qua eft in Chrifto Tefu,

fuit Deus (1.) pröpitiationegl per fidem in-

peribus

25. Quem propo

fanguine ipfius, ad oftenfionem jufuti

^

& fuae, propter remiífio-

-0 À

& Genti

-nem prsaecedentium delictorum.

s

. 26. In.

f

S 'in hoc.

9. Q

4uPte1—1t-afione Dei, ad ov&enüonem juftitiæä eju

Cifionem

——

—

?

.t'eüf" :

a. L

(1) propitiationem z edit. Sixt. legirur : propitiatorem.

.

Teflificata a lege, & « prophetis.)

eft: Gratis autem j

uftificantur per&epl

/üatuimu

Cui juftificationi teftimonium tanto

*ta divina gratia, ejus redemptionis

-

ante dedit lex vetus & propheta qui

beneficio, que a Chrifto Domino per- —

5

;

um

hanc juítitiam -

per 'Chri un? dandam

ada eft.

M

xv

pronuntiarunt.

'

25- Quem.) . Chriftum.

N

U f

anutem.) TÀ autem , þo-

) Id' eFi,

promifís,

22. Juffitia

Tropofuit Deus propitiationem.

mitur pro zz49«am.-

propitiatorem , viétimam propitian- ,

H bf

Per fídezm.) Qua.

datur 'per fidem.

tem, & placantem Deum hominibus.

h

EU qu

ln ome:, Cf füper omnes.). Qua da-

Per fidem [anguine ipfius, ) ld-þ&,-

!

je omm

tur, & defüper infunditur.

debtia,

per fidem fui fanguinis, & pafhionis.

Naàn enim cf diflinílie) Sciicet in-

"4d oftenfionem juflitis fue. ) WNe&e

27. Uj

ter.

udaos & Gentiles, ac fi. dicat:

cum verbis illis, Propofst Deus propi-

0 Juze,

INullus eft omnium quipoffit, aut un-

ï

Hationem, ad hoc fcilicet ut per eum

circumaifi

quam potuerit aliter juftificari quam

oftenderet juflitiam fuam, id eft, com-

Tibus li

* per fidem Jefu Chrifti... Hec una, &

municaret nobis fuam juftitiam, &

lu fa,&(

fola eft via omnibus propofità, qua

nosjuftos faceret. ^Veletiamloqui :

in0 |ib.

perveniatur ad juftitiam.

de jultitia vindicativa Dei, nam per

L:

aliis, lex

. 03. Ert egent gloria De;. ) 1n Gra-

hoc Deus jüftus oftenditur, quod Fi-

Wd fit f

co eft , Ucie&imaa defituuntur , ut ha-

lio fuo propt

"

65 que

bet Syrus. — Proprie ocegi;eSui, eft

percerit.

er noftra peccata I,mh pe-

32 chrío a tergo relimqui.

Senfus vi-

quod f :

Propter.) Yd eft A4.

E

.

ii ass

lexven

detur effe; Omnes peccaverunt, quia

Pracedeatium delsclorim,

[2 dÀ äcili-

'X Hdei [

ppeccato funt contaminati quamvis

cet Ade, & aliorum ante Chriftum.

lum ut Je

plurimum nitantur, & ad ccleftis pa-

26. I» [uffentatione Dci.)' / Quaü,

3

29 d

trie gloriam, tanquam ad fuorum ftu-

dicat: Que delicta Deus fuftentavit,

x

X d cor

:diorum, laborumque metam conten-

id eft, toleravit diu expectans, donec

lperiori 1

dant, in medio tamen curfu viribus

"Chriftus veniret, & ea expiaret, atque

P'opofitio

deftituti penitus deficiunt, & ab ea,

ita oíftenderet juftitiam veram in hoc

J

l

W five (

quam maxime cupiunt, Dei gloria

tempore

grati, cartiqu credentiþus- 1

em) üC(

cadunt. - Alii per gloriam Dei intel-

daret.

»

Berridia

''ügunt Dei gratiam, que.eft gloria

Ad ofó

enfionem jufittia ejm én boc tem-

]u'i catio

.,quedam inchoata. Alii Chriftum,

gére.) ldeft, usque ad hoc tempus

(': ïitgtg,

- "qui eft gloria Patris.

uo fuam juftitiàm mundo voluit

as

ls

^ 24 ]u/i:fcgti ] gigt(':, Cj'c.)x Senfus

tefacere & exhipere. --

Ue

Sine 0P É

-

V SREN ROU IBREHSU EU TT ETE GHURS NT

i

9

1

c APU 'r Jmr.

17

D o

1

omnäs, &

:

temþore:ut fi

Chrifü,

f:ip fe ju&us, & juiliü'dah's eum, quieft ex fi;ïe Jefu

*

tindio;

i

l

27. Ubi eft ergo g

loriatio tua? Exclufía eft; P

:

Fa&torum? Non: fed per legem fidei.

gf quam legem?

E

nptiönem,

iEX

28. Arbitramur enim jufüuficari hoxmianengïper fi

d-em 'fmä O-

fidem in

'peri bus legis.

- 29. An Ju

| remi[flo-

& Gentium.

deeorum Dgu; tän:um? nönnev& —'Gent,ium ? Imq

us in hi

30. Quoniam quid

em 'imuä eft Deus,

[4

jui jmiftiücag circum-

——

P

"

ter-

cifionem ex fide, & prdeputium per fidem.

51 Le

gem exfgoj defc;*uimus , p.eru fiderinï?

Abfit | fed legem

nb perceþ-

*QatLlimus.

demptionis

omino p

-

U ff* ipfe',jæ.g./f'l::.) Ideft , Edelisqiü

remonialibus , & jþüdici-alib'us, - fed

promifüs, vel fan&us & re&us.

etiam moralibus, folo legis dictamine,

& folis nature viribus

actis.

Vide

propitin

Et juflificans eum qui efl ex fide, 5e.)

fhominibus.

Eum, qui fidem Chrifli fufcepit ab-

Auguft. de Spirit. & litt. c.. 4.

jecta omni

29. -4n Judaerum Deus tantum, &c.),

,) [d'eit

10

s.

dentia.

fpe, & i,na/xü legjs confi-

Eit novum argumentum, quo probat

| pafï

Paulus ex abfurdo nos juflificari, non

Nee

Q7. Ub eff ergo eloria tua ? ) 'Qua,

2077 pNPi'

o jJudae, glorioris & arrogas tibi ex

ex operibus legis, fed ex fide Chrifli :

circumcifione, facrificiis, alisqueope-

quia fcilicet fi ex operibus legis jufti-

ut pel' eum

ribus legis Mofaicz juftitiam.. *

ficaremur, ergo juftitia effst alligata

jdell, co-

fitam

Lexf a&borum, &$c. ) Ex S. Augu-

legi Mofis, & Judais, ac confequen-

etiam loqut

ftino lib. de fpirit. & lit.c 13. &

ter Deus videretur tantum Judeorum

ïi) nam pEI'

aliis, lex factorum eft ea, qu& jubet

habere curam, & effe tantum Deusil-

-

quid fit faciendum. — Lex fidéi elt ipfa

lorum non gentium , quod eft ab-

? yoi £t

hides que impetrat gratiam faciendi

furdum.

*

at QOnPe'

quod lex jubet. Léex ergo fa&orum

Q. Quonïam 7ui$lem

: Unus e-(?; Dcu.rq.')

eít lex vetus, que continet precéptum ;

Judeorum, & Gentium.

lex fidei eft lex nova , qua dat auxi-

Gircumcifionem.) 1

d eft, Jud&os c'-irf

ft. —. sil-

lium ut legem impleas.

FE

cumcifos.

Chrium.

Praputium, ) ldeft , p

fæputiacbs-

Quii

29. driitramur, Bc.): )xo?ylgö(—LeSa,

^$

id eft colligimus & concludimus ex

Gentiles.

t

donet

fuperiori difputatione hanc noflram

.g1. Legem ergadc:þniimr;: &c.) Num

05

propofitionem , hominem five Tudz-

igitur legem tanquam inutilem, &

[at'et;

que

um, five Gentilem, juftificari per fi-

inanem Chrifli fide abolemus ?

As

jp 0C

-

dem, licet non ío!am fed tanquam

Sed legem flatuimus, &$c.)' Sed po-

elentibus

ïz

perradicem, fundamentum, & initium

tius flatummus, confirmamus legem

juftificationis, non exclufa gratia, fpe,

ex eo, quod illa, qua lex fignificabat,

at

charitate, ceteris

& promittebat per Evangelium (quod-

Joc temp ,

que Chx*i&ianis virtu-

T

tibus.

ffdem hic app

ellat Paulus) completa.

volut n

Sine operibu: legis.). Non foïum,c'ög

funt.

C

*

[

Biäl./fymv Cfm; Menzech. T..V liL

Aguid"x

1??

»

18

EPISTOLA B. PAULI APOST AD ROMANOS

CAPUT I V.

4Exa

— Non ex legzs operzbus contingit juflificatio , fed ex fide in Deum:

gratlam

. qu& Zbrabe reputata fuit ad ju[Hitiam ante datam ipfi circumci-

&

: pulufica

fionem, quam pa/lea accepit, futurus, tion lege d ju[litia fidei, "

credidit autem Deg

propofi

pater omnium, qui ifius fidem . imitarentur ;

6. 9

Je patrem fore multarum gentium per. pramgüi:m fibi femen,- cum

Cepto fe

tam ipfe ,

quam uxor ejus Sara annos. exceü" yffent aptos ad —

N

generandum. —

——

Uid ergo dicemus, inveniffe Abraham pätrem noftrum

"Q

fecundum carnem ?

; Gend

2. Si enim Abraham ex operlbus legis Juihiicatus em ha-

gnifcue

primo jul

bet gloriam, fed non apud Deum.

4 Gen

3. Quid enim dicit Scriptura? 4 Credidit Abraham Deo,& 4

: ptimo De

jutlitia cr

C reputatum ett 1lii ad Jufcmam.

X

do & d

4E1

Scnptura

83 60

i Chrilta

]ac 2.:

[4

d ergo dzcemm, Uc ) Quafi

Et 7epuh4tjmz ef? li 4 juffttiam. )

didit (ibi

- Mi Q

dicat :

Senfus eft: Fides tam Abrahz quam

implicite

Quam juftitiam, an fi-

terea id aj

II 32- dei, an operum legis, dicemus Abra-

noftra que ex natura fua, ut actuseft

Paulus

L

ham inveniffe, id eft, accepiffe ? &

hominis, non eft juftitia , nec juftiti-

ut Syrus habet , Z4deprsm effe.

am parere, aut producere poteft ; a

minem o

Q-. 8E enim Abrabam , &fc. ) Quafi di-

Deo tamen acceptatur ad ]uf'cltxam,

-

1ne fde

cat:

$i Abraham tantum habet eam

41-21.

tam Abrahz quam nobis tribuendam,

juftitiam ,

uc ex operibus eft legis,

ut fcilicet propter hanc fidem . Deus

gümentat

aut naturz feclufa fide; fane ea parva

Abrahz, & nobis juftitiam largiatur,

t verfica

eft, & politica, tantum habens glo-

& infundat , repucetque nos juítos,

mod, A

