e l/:c;um fgiïante.t..) Turpit:är,,

& avare pecunias querentes.

£

;

yam habebit, zgmru9wetra.

9. Habentes myflerium frdei

" co::'-ixk

«

.6. .Neophytum. ) ld eft , novitium ,

Jesentia pura.). ld eft, tenentes myfte-

h

fcilicet recens converfum & baptiza-

rium fidei cum pura. confcientia, ut

du

mmh

E

fÍcilicet fimul cuüm fincera fide, fint

p

Ne im fapcritam e'l'am.f.),-' Exiïïiinäne

etiam in moribus irreprchenfibiles.

mimirum Eccleffam opera fua indige-

IO- Probentur primum.) Uauafi di-

[j

re , ideoque fibi placens & fuperbiens.

cat, horum virtus antequant ad dia- -

li

- Ja jacietum incidat dsabols.

conatum evehantur ,.

K

"& poteftatem diaboli.

ss

7diku fpe&tata fi:

probata.

7- Teflamenium. ) Bons vite,

Et ffe, ) Ordi

| 4lb us qui foris funr. Y Ab ipfis in-

niftrent. :

nati ab Epifcopo. 1m.

i

fidelibus, ut fcilicet non-poflint vi-

Nullum . eriízen /Jæäente.f,) C

um pro-

tam X mores illius carpere, quamvis

bati fuerint &. irrcprehenfibiles,.

doctzinam & religionem non probent.

Ir. Mubheres , (Sa.ï). I.:'O(lllitw de

(

-

d

"M

-

4

/

-

327

CAPUT iK

ditos

u

- 12. Diaconi ühf"—udius uxoris viri : q

1

i fliis fuis bene prae-

fint, & fuis domibus.

L

»

oþExc-

15. Qui

enim bene mi

nifcräverihf3 graldyuxm bonum fibi ac-

& multam fiduciam in

iQum

quirent,

n fide, quz& eft in Chritto Jefa.

.14. Hzec tibi fcribo, fperans me ad te venire cito.

IS. Si autem tardavero, ut fcias, quomodo oporteat te in

n 2b

domo Dei converfari, quse eft Ec

z

clefia Dei vivi, 'Colqmn'a,

*

in/la- L

& firmamentum veritatis :

16. Et manifefte magnum eft pietat

is facramentum , quod

mjlto

manifeftatum eft in carne, juftificatum eft in fpiritu , apparuit

Angelis, praedicatum eft Gentibus, creditum eft in mundo,

i

Qu

aiïun»uptu»m,eü in gloria.

D

P

| CAPU;IN"

(

X

Diaconillis xEcclefïz-e- minifterio addi-

hs &. /Fmäamenb:m veritatis.)

-]-)-i-a-.

-

Ecclefia enim in do&trina fidei err

Gis.

non poteft.

3

V&ïex

j ia-

Pudicas. )

q*sþväg ,; gravefs $ fevbras,

E

g dt

modefítas.

16. Er manifeffe m

Vagnum,. cy? pieta-

Non detrahentes.) jj Quf

0'/'*&8; , ,99;,

£s f[aeramentum. )

Et fane citra o-

funt,

mnem controverfiam magnum eft

C0l«

Calumntatrices.

:

- Sobrias. ) vpaN

Es Quod tam fo-

pietatis myfterium , quod nos cunctis

;uej:

brias ,

Gentibus proponimus.

quam vigilantes & prudentes

Quod mamfeflatum eft im. carne. )

j

fignificat.

080 ^

—Ftdeles im omnibus. )

ld , Verita-

Maguum hoc pietatis facramentum

tem & juftitiam in omni negotio fibi

eft ipfum Verbum incarnatum,

ive

li

commiífo fervantes.

Deus homo, na

ens, &c.

ff:en's : Patieng , refur-

i

atef,

I2.-Dijatoni ffmt umius mXOri$ viri,

&6c.) Vide dicta fupra n. 2.

i

Pietatis.) tüc

£ag;, De cnltüä,

It«

3. Qu enim äerievmini/?r-;wering.þ)

ac relipionis ; quafi dicat: Myfterium

In fuo diaconatu.

incarnatiomis pium eft, & eo maxi-

me colitur Déus, & incitat nos ad

Bozum gradum [fhi

: 4:7:4;";2!. ) ld

eít, qui diaconatus officio benetundti

pietatem, Dei cultum & ,ve*nc-«racvi.o-

d

fuerint, viam fibi munient ad gra-

nem.

[lt»

)

dum majorem & honoratiorem, nempe

Julifcatum e/t' i fþftit:g.. ) Divixlis;

presbyterii, aut etiam Ejpifcopatus.:

teftimoniis confirmatum, in ejus na-

nt

E£ multam fíduciam in fide.) mapbg-

tivitate, baptifimo, & alias , fed pre-

e(u», id eft, libertatem ingenue &

cipue per innummera miracula , que

d]-

libere agendi, quam parere folet mens

patravit virtute Spiritus SanGi.

re&i confcia.

pparuit Angelis.) e94, vifusef

-.34. d te venire.) Ad te ventu-

ab ÁAngelis in prefepio Deus infans.

f

rum Ephefum,

Deus homo: ab Angelis vifus fuit*,l

llv

— E8. Quomodo oporteat te. comverfari.)

quem antea non viderant.

.

:

Quomodo te zerere. debeas.

d

" fumptum éfh 1m gloria. )

Cum fc;'iïi.,

(j«

-cet Chriftus e m

.a Domo Des , qua eff Eccle/ï.z , 65 c—.)

N

onte »OlivAe.t.i, afcgnd?e

m coelum.

]

In Ecclefia , qus eft ,dOfrxus Dei.

2

-

M

-

f

508 EPIgTOL—E) 1 B. PAULI APOST. ADI 'i'IM)QTfi,"

K

CAPUT IV.

;

»

quod

j

nam ,- pofz']ü'kmn; de

TPr»æZIz"cz't 4 IQuosdam fa

Jfam tradituros. dotiri

6.H

" fuptüs ac cibis : difcipulum autem monet , ut [preta vana dotiri-

bnutïi?

na , exerceat fe ad. pietatem , qu& corporali exercitationi pra&-

T

fertur :& quamquam fit. adoleftens , prabeat

teipIa

[/

91

- fe reliquis exemplum.

aucem

QTïm 1. C'Piritus autem manifefte dicit, quia*in noVïiTxgpis xfemp'ol-

nunc

g. f.

ribus difcedent quidam a fid

d

2Petr.

^5

e, attendentes. fpjritib(u;s

9 ]

2

"9

erroris, & dottrinis daeemoniorum ,

.

Judz

4. In hypocrifi loquentium mendac

jum, & capte'rigtaþ ;h.?.

18. bentium fuam conícientiam,

E

4 (

. Prohibentium nubere, abft

inere a cibis, quos Deus crea-

]nfe,

Deus

vit ad percipiendum cum gratiar

bona

um aé&tione lfidelibush., & lis,

N

qui cogn oveþunt veritatem.'

Gisimd

$*

lum,

:

hareti

dos ;

I. "'Pi'ritu:.);;SI)iritLrs Sa"n'&-us futu- — E? camteriatem. halenium . f'eam con-

malas

rorum przícius & premonítra-

feseniiam. ) Cauttriatam , iÀ eft, inu-

ftam ac notatam cauterio.

Cum fan-

daos

&ore

ml.w;zrz'xife/le. ) Exþreiï'e, d1

ferþe ; »pl"e-

&i haberi velint, tamen confcientiam

pe, & fine znigmate.

gerunt. impuriflimg vit ma'(;?l-is in-

Dicit.) Annumtiat, five per me,

Gelebii itgr .notatam.

£

U or,

five per alios quos infpiravit.

eat

3 Prohibenrinom- mulere. ) Id*;bæf,

miünd

g&i*a.) ö-n, Wzäaf.

matrimonia contrahere.

h soviffimi: temporibus. )

ld ,eiï",—

Verby

P

ofterioribus , vel! fequentibus.

Afnere 4 eibis. ) LoQ11ïtur con-

adhi

Di[cedeut quidam 4 fide.) Deferent

tra Simonianos , Saturüimum,

emu

nem, Manichsos , qui dicebant nu-

fidem Chriftianam femel fufceptam.

"Actendentes, [piritibus erroris.) Fi-

ptias, vinum, carnes, &c. nom elle

Dr

dem accommodantes , & credentes fpi-

a Deo bono, fed malo , fcHicet a. d-

Tlian

Xitibus feductoribus. In. Greco enimn

ione creata, ac proinde hac natura

E

efle riala & cavenda , eorumque ufu

dica

eft, m»euyae: m^ayag.

,

;

homines infict & maculari. -

Dotlrinis damoniorum

. ), Falfas 'do-

Ttuni

fiiinas intelligit demonis aftu & ope-

Cwm gratiarum — a8ione. ) Scilicet

d.

ra eVngatas,.

Deo creatori & largitori reterenda. :

fhn;

9. lz

Fidelibus 4- 65 du5 qui cognowernnt -

lyyfabcr::þ' logue'ntizm menda-

veritatem.

Omnia creata funt pro-

€iuzm.) Dicantur turpiffimi hi homi-

u

nes .[oqui mendacium in- hypocrift ,

;ter fideles & electos; hic enim potif-

fit

quia, ut Epiphanius & Auguftinus

fimus fuit finis Dei in creatione.re--

docent , Encratite & Manichet,

rum, ut creaturg fervirent fuis fideli-

bus & aimnicis; utque ex. eis agnofce--

cum effent mortalium — impuriffimi ,

m

miram tamen farictitatem pr&fe fere-

rent ; & Jaudarent Dgum A:'(;lreatoremï

bant.

£

CAPUT IV.

325

A. !Qüia omnis Creatura Dei bxon'a'e'ff, &n

iil -rej-iciendum,

quod cum gratiarum a&tione percipitur :

Itf d

/ $. San&tificatur enim per verbum Det, & orationem.

6. Hsec proponens fratribus, bonus eris minifter Chrifti Jefu,

doäri-

enutritus verbis fidei, & bonze do&trince, quam affecutus es.

)r-

7.* Ineptas autem, & aniles fabulas devita : exerce autem

* Sup'

teipfum ad pietatem.

T

I. 4-

2lim.

.8. Nam corporalis ex

ercitatio, ad modicum uzilis gü: pietas

2'23 L

.

autem ad omnia utilis eft, p

ltl

empo-

romiffionem habe:gs vita&, quee

nitbus

nunc eít, & futurae.

j

39

- 9. Fidelis fermo, &,'Omh:i,—, ac

E

cgþtione dignus.

mine

h

« Ongnis "M-mm Dei Loma eff.) Ribgä Igen'äzd, : Epiphanio & Aulgu-

Vidit enim

Creo,

In fe, & ex natura fua.

ftino, longas fabulas tenebant de Deo

Deus qua fecerat , & erant valde

bono & malo, de rerum creatione ,

& ii

bona.

s

de pugna Angelorum , &c. qux par-

Nibil re)'ic'iäm!üm

. T"arnquan; ma-

tim profanz erant & impis, partim

Ium, & opus dzmonis, ut volebant

aniles & ineptz.

heretici illi , qui cibos illos repudian-

" Exerce awetem teipfa

ET þiemt;em.v)

dos aflerebant , tan

uatm creaturas

ld eft, in Dei cultu , & fincero . er-

qm t/dl!'

malas mali Dei.

Cont

h

ituebant enim

a eum affectu , ac ftudio internz de-

D m"

n fite

duos Deos, alterum bonorum au-

.votionis excitante ad fpem , timoretn

ial

€&orem ; alterum.- malorum.

& amorem Dei.

lis il

-&. Sanlfrcatur enim per verbum Dei

9. Nam corporalis exercitatio. ) Lu-

&f orarionez. ) Eftconceffio , quafi di-

éie

ymmaftarum & . exercitationes

cat: Sed efto, fit aliqua in. cibo im-

palzítríce ; folet enim Apoftolus ad

FQR,

münditia, ab ea cibus purgatur per

Grzcos fcribens fzpe alludere ad eo-

verbum Dei, quod eft oratio, que

rum palzftras

certamina , iifque

COff^.

adhibetur cum cibis & meníx bene,,d-i-

comparare paleftras-

certamina

Bbio«

€imus«

-

Chriftiane pietatis. Vide 1. ad Co-

[ i*

6. Hac. ) Omnia fcilicet jam dicta.

P

rinth.cvxgc n- 24- & 25'

; di

Propozens Íratribus.

) ld &ft, Chri-

Pietas a4utemz ad omnia utilis eff. )

| (f«

flianis.

jrurà

— Enuiritus "erbis fidei, 3c,) Quaü

, Perutilis eft ad promovendam animg

dicat, oftendes te bonum etfe Chrifti

fanitatem, & ad promerendum bra-

n

vium vite xtern&.'

miniftrum , - enatritum. falutaribus fi-

jicd

dei doctrinis , &

Promiffónem | bzbens vite quk wic

finu educatum.

quafi in :'ipf():fpxif:ï:atis

ef. ) Ut fcilicet hic vitam .pacatam,

"m

1

ongam, & rebus oinibus neceffa-

runt

^ Quam e[feentus €5,

) Affidue en-i:m

ríis inftructam agamus. — Dicitur enim

PIO'

in drvinaruin litterarum ftudio

gtil-

fatus & exercitatus.

XGS Velï»-

Matt. 6; Quarize primum vegnum Des,

& juffitiam ejus ; &

bec 0m:?i4 Iadjicien-

*

T. daeptas. ) BefjyNag y profauas.

fur vobif

ld-

Devita.) naea'T8 , rejice.

Verifi-

9. Fi

dilis fermo , &e.) Vide didta

fr-

f),

mile eft notari Simonianos, qui te-

fupra -«cag. i. n. 15.

Bi£di. cu'n/z Com. Mexnacb.xfo?z. VIIK

M

ópo EPISTQLA:: 1. B. PAULI APÓST. AD TIMOTH.

.3o. In hoc enim laboramus, & maledicimur, qüuia fperamus -

in Deum

vivum , qui eft Salvato

X

,

r omnium hominum, magime

É 1 D.

1r. Preeeipe héec, &

döcä.

d

ninit

I2. Nemo adolefcentiam tuam conte

mnat : feïdr*'e::,erhp-lum .

- tdidi

efto fidelium

.

,in Verb-o,.'in"conv'erfat?one? in cþgritagn, i»n f.ide,g

hi

non

in caítitate.

[

uds lettiont; exhortatiénti & dudiigoe

13. Dum venio, atte

14. Noli negligere gratiam,quae in te eft; quae data eft tibi

per prophetiam , cum impofitione manuum presbyterii.

15. H&ec meditare ; in his efto: ut profe&us tuus manifeftus

fit omnibus. -

;

16. Attende tibi,

& do&rinz : infla in illis. f*'äH'o,c"enim

diunt..

faciens, & teigfumj fa?vum facies, & eos, clui- te au

-CAPUT

ra, a G Xmbaot. lib

I*o-. Ia boc entm. ) Siilicet; ob pie-

2 de ;fïde- C.

mom

tatem', & ut v'tam sternam piis

g. ef liber. (acerdoralis.

tibu:

pro piétate decertantibus prom

2

. Détlrina.) Scilicet tradendx.

affequamur. -

iiTatn

I4- Gratriam qua in te eff. ) X&eic^

LabtorammuUs.

&n

) Labores magnos ex-

A y dd eft, Zozum , officium fcilicet

antlamus.

;

& ordinem Epifco

pi; glf&oritgtem ;

6

Et maledieimu

". ) Id eft, þontü

2

1rfe-'

« munus docendi.

E

liis & probris impetimur.

Per prophetiam,) ld eft, revelatio- ^

II. Pracipe bac, €$ doce.

8.

) Hæc o-

nem, quà Deus juffit T'imotheum or-

T0

mnia que dixi de magno pietatis fa-

dinari Epifcopum. Vide fupra c. T.

'cramento, de vitandis herefibus, de

D IB.-

:

fana doctrina retinenda , de pietate ad

Cum. inpoffrione manuum prsbyterii-) —

Omnia utili, &c. — Preipe &5 doce , id

Id eft, per impofitionem manuum

eft precipiens doce, & cum au&o-

Cetus Presbyterorum , majorum fci-

ritate fidelibus trade.

licet, id eft Epifcoporum ; nam E-

:;

I2. Nemo adoelefcentiam tuam. con-

pifcopus ab aliis tribus Epifcopis or-

peh

dinatur ,

qui ordinando E

$t

zemnat.) Quafi dicat, efto fis juve-

pïfcopo

t (

nis, ita tamen fancte & graviter te

manus imponunt. -

.

ere, ut non contemnaris , quafi im-

I5. Hac meditare

9) Ta)ra ,Q-S?iärä,

,q'uan

prudens & levis. . .

L

hec cura, his ftudium omne impen-

H

de, & totus in illis efto.

B-

Exemplum.) TvmO0G ,

forina, n?i'mä,

&«

exemplar vitz.-

Ut profethus tuus manifeflus fft omni-

Ig verbo.))

Id eft,.in afern;.on'e* g'fa;

bus.) Ut quantum profeceris facile ab

&y

vi, & tali, qualis decet Epifcopum.

omnibus cognofcatur.

n cenverfatzone.) In vita & viven-

16. trende tibi, &f Jaär;m!.) At-

Tanr

di confuetudine.-

!i$ (

tende tibi , & cura ut bene vivas; at-

In f/-. ) Id eft, in

»—fï-c/l.ei re&iCu(iine

tende etiam doctri

n&, ut alios- recte

&

& conftantia,

inftituas.

i

In caftitate. )

" Id eft, in Vicä totius

Infüa im illis

: 'InfiRe in his duobus,

bus

u

dixi, ut fcilicet- & tibi attendas

Puricate;

13- tten

&

.do Grinz.

U

de leö?:;aizi.) Sacra Scif';m-

'

*

g* RUR u

33t

"af

CAPUT W

aXlme

JDocet, quomodo Jeniores , anus , ac ]ufuenculas gubemare debeat!,

rurþm eniores ac juniores fuzduas, C? de conditionibus in elzgenda

!phur

vidua requifitis : presbyteri probe fuo fungentes munere dupliciter .

fide,

bonorentur : nec f acile adoer[us presbyterum accufationem þffczþzat

TIng

fed peccantes publice arguat : bac mandata [ervet, nemini cito.

[ tibi

Amanus imponens : modico voino utatur, & de variis

bominum peccatis.

fe(lus

Eniorem ne increpaveris , fed obfccra, ut patrem

E

juve-

S

nes ut fratres ;

€nim

2. Anus ut matres; juvenculas ut forores, in omni caftltate.

3. Viduas honora, quæ vere viduz funt.

PUT

. 4. Si qua autem vidua filios, aut nepotes habet : dlfcat pri-

fide c

mum domum fuam regere, & mutuam vicem reddere paren-

tibus: hoc enim acceptum eft coram Deo.

$. Quse autem vere vidua eft, & defolata, fperet in: Deum,

VUl

cilicat

& mftet Obfecrationibus, & oratlombus noCte, ac- die.

rP

. Nam qus& in deliciis eft, vivens mortua eft.

7 Et hoc praecipe, ut Irleprehenüblles fint.

fatio-

t 07*

8. Si quis autem fuorum, & maxime domefticorum curam

non habetr, fidem negav1t & eft infideli deterior.

K

th

9V1dua

erii.)

nuum

) Ti

Ncrepwem.) Scilicet acerbe, alio-

fervmt, &.opem fcrat, f icutab eis

qui ubi res poftulat , quiyis re-

ab mfantla & pueritia alta & educa«

mf

prehendendus przfertim ab. Epifcopo.

Ua ell

I$ 0f«

Sed obfecra t patrem. ) Ea reveren-

topo

5- Obfäcrat:amäun) Oxrationibus.

tia & lenitate, ut potius obfecrare,

6. Nam qua 4m deliciis eff. ) Quæ

quam adm(mere, aut increpare videa-

delicias fectatur.

UTl

IIS'r

1j

2. Im omni cafiitate. ) Prudenter ,

Vivens mortua eff.) Secundum fpl—

& circumfpecte, & per omnia cafte

ntum utpoce gratla Dei prlvam.

ntii-

& pure.

e ..

8- Curam nom babet. Ut tam core

Jeab

"a vere vidua ffmt ) Quæ o-

poris , quam-animz. faluti provideat..

mni humano folatio deftitutz ; libe-

Fidem megavir.) Nomn verbo ,. fed|

t

ris carentes, omnibusque curis exu-

factis & opere, Deus enim & ipfa.

te, uni Deo intente

- dicatz funt.

rde

fides di&at illud lfa. g. Demefficos

4 Eiltos aut. nepores babet. ) A. qui-

feminis 2u£ non defpexeris..

bus alii poffit.

Et eff infidels deterior.) Infideles enims

us

Mutuam. vicem Ireddere parentibus. )

naturali inftinctu y & pietate fuorumy

(das

Ut fi j parentes adhuc vivant, eis in-

curam gerunt..

L

^

3

3

2 EPISTOLE L. B. PAULI APOST. AD TIMOTH.

:

16

P

l

"Vidua eli

-

;

gatur non minu

fit uni

3 feyx/;iiginta ánnorum, quz fue-

gravet

us viri uxor,

1o. In operibus bonis teftimonium habens, fi filios educa-

IT

beant

vit , fi hofpitio recepit, fi fan&torum pedes lavit, fi tribulatio-

10

nem p

:

cutà elt.

itientibus fubminiftravit, fi omne opus bonum- futff?'

4

E*

Ir. Adolefcen

riotes sutem viduas devitg.

I9.

. Cum eniqm lu.xu;

füb (

riatee fuerint in Chrifto, nubere volunt :

20

12. Habentes damnationem , quia primam fidem irritam fe-

habe

cerunt.

; 5

13. Simul autem

& otiofæx difcunt circuir'e dbmos : non

5l

j

us.

folum otiofze, fed & verbofze, & curi

ofa3e , loqu*entes , qua

non oportet.

part

I4. Volo ergo juni

ores nubere , filios procreare, matres-

familias effe, nu

pec

llàm: occafikonem dare adverfario maledi&i

2!

&

anam

pte

I5. Jam enim qu

.ædam converfe& funt retro poft fat

ET

. 16-Si

den

- 9. Vidua äligafur mom minus fexa-

&um enim luxuriata fuerint in Chri-

ginm ADOYUMI. ) Eligatar , Scilicet ut

ffc. ) Cum Ecclefig exp

:

enüs bene al.-

fit diaconiffa.

tz fuerint & faginats. -

T

Unius viri uxor.) Quse non plures

I2. Habemtes damnatioüen;.) Id eft,

Ril

habuerit maritos, quam unum ; hoc

magni criminis rec,

€ r

H

.

qUIt

enim pertinet ad ca&itacïs illius com-

Quia primam frd

fam fe/cerun;.)

mendationem:

.

üia votum continentie fregerunt,

tol:

'"IO. Jz 0pcri6m bonis fey?imam'u

m ba-

quod fecerint, cum admiffz funt in-

T

PA

&en:. ) Qua in bonis operibus fit cum

ter viduas quas alit 'Ecclefla.

laude verfata.

I3. Ferbefa. ) Nugaces,

$j Filios educavit. ) konefte illos

arrule. .

-

l-('?qgace'sx,.

E

ad pietatem inftituens.

*

j

fit

Curiofe. ) Rerum alienarum , & ad

Sí. bofpitio recepit. ) Si fuit hofpita-

fe non pertinentium indagatrices.

lis, in peregrinis fcilicet & pauperi-

bus hofpitio recipiendis.

14. Vo/o ärgo juniores m)äcre.) Id

?ä

ä:l

8£ fandorum pedes . lavit. ) -Id eft,

eft, malo viduas juniores nubere,

h

quam quz dixi .

peccare, votum -nonx

[

Chriftianorum peregre venientium.

fervando, &c.

S, tribelationem patientibus ,. Gc. )

ü

Id eft, iis qui paupertate premeban-

-Adverfario,) Ydeft , infidelibus;: qui

ini-

t

tur', vite fubfidia fubmin ftravit.

Chriftianorum mores curiófo.

$; omme opus bonum fubfecuta eff.))

mico animo obférvant , ut Ecclefie

maledicant, & de illa detraharc-

$i omne opus. bonum eft - confectata.

XI- -dolefcentiores viduas. devita. )

I5. Conver[a funt,) Converfe funt

c&euirS , rejice, nec in collezium vi-

a Chrifto, & fatanam fecute , fcili-

duarum ab .E

z

mitte.

cclefia aler;darum ftd-

cet po& VOFulþ caftitatis nubentes.

.

£

N

S

C A,'P' DT v

333

& fue.

116. $i "qiiis fidälis habet viduas, fü'ä)lniniüret"illis, & hon

gravetur Ecclefia: ut iis, quae vere vidug funt , fufficiat.

[

educaQ

ui bene pr&

funt presbyteri, duplici honore digni ha-

17.

Ulatig-

beantur :

maxime , qui laborant in verbo, & do&trina. —

.18. Dicit;enim Scriptura:* Non alligabis 0s bovi trituranti. *Deut

fu!ffe-

25. 4.

Et: * Dignus eft operarius mercede fua.

luxu?

19. Adverfüs presbyterum accufati

onem noli .rec'ipet;e?

x

fub duobus , aut tribus teftibus.

P

* M. att

m fe-

(O'.IOA

20. Peccantes coraym ommbu

*s;a?gue : ut & cxeteri timorem

Lucg

habeant.

/

: DOf

^41. Teftor coram

Deo; &*C—:hriftoï]elfu, & ele&tis Angelis 19-7-

que

ejus, ut haec cuftodias fine preejudicio, nihil faciens in alteram

partem declinando.

.

,

*

)tres-

..329. Manus cito nemi

ni impofueris, neque c'ommur-x'icaveri's

peccat

is alienis. "Teipfum caftum cuftodi.

adi&i

Noli adhuc aquam bibere, fed modico vino utere, pro-

.23-

pter ftomachum tuum, & fre

quentes tuas infirmitates.

:

24. Quorumdam hominum peccata manifefta funt, praece-

E

ndam autem fubíequuntur.

(

(?entia ad judicitxm : quoru

WUs

ye al«

16. S; quis- ffdelis lmäet- 'w"aludf.)

publicis þeccatörib

us ; Vaut de judiþi()

i dl

Filias, aut neptes, aut alias propin-

convictis. '

,

Ut $ ceteri timorem

babeant. -)3 "Ti-

quitate conjunctas viduas.

m;.)

Qua vere vidss funt,) Plane de-

meant fimilem objurgationem.

u

folate , & que non habent ullosfub-

2I. Teffor.) Obteftor, & rogo te.

4niniftrantes vite fubfidia.

Eleclis -4ngelis.) Anpelis beatis.

; if

$Sine Pr.ejua'mio. ) Syrus vertit ; ANzl-

- 17. Qua bene prafunt. ). Qui fedulo

& diligenter docenz, & pradicant

la anticipatione praoccupetur mens tua-)

I,Cff ;

'Evangelium , & gregem Chrifti fide-

Ef enim prudentis judicis ita unam

liter

prudenter gubernaat.:

partem audire , ut alteri lócum relin-

tad

i

Duplici bonb*re,) Id eít, multïplïci;

luendi.

quat purgandi fe, & objeda di-

;

uafi dicat, Presbyteri, qui bene prz-

lr

r

int, multo,

liberali & abundanti

202. Manus cito memini impo[ueris.)

,

Per facram ordinationem , presbyte-

101

honore, id eftfubfidio fu&encationis,

rum aut diaconum creando ,

C

digni funt.

x

I8. Nen.alligabis , €5c.) Sumptum

Neque commmnicaveris pecmti;;,rö' ei)

i

eft hoc teftimonium ex Deut. 25. 4.

Quafi dicat, alioqui fi indignos pro-

if«

moveris, fies particeps alienorüm pec-

vide di&ta 1. ad Cor. 9. 9. ubi illud

catorum ; & fcandala que exiftent ,

afl?

explicavimus.

-

adfcribentur tibi.

19. Nf fab du

obus aut triäüs teffi-

ynt

$45. ) Ne facile pateant calumniz,

Te ipfum. caffum cuflodt. )

Purum &

ui in Ecclefiaftico

radu conftituti

immaculatum ab omni culpa.

ili

É

[ó

clefix dedecus.

í

u

nt , idque cedat in

24- Pracedentia ad judz'cium) Quo-

29 Peccantesx. ) Loquitur aut de

r'um infamiam audies antequam venia-

D

L.

Y

334

EPISTOLE I. B. PAULI A'PO""ST. AD TIMOITVH.,

-- 25. Similiter & fa&a bona manifeüa funt : &'J,quae aliter fe

' 4 Su

habent : abfcendi non potlunt.

-

( puga

-

165, 04

^CAPUT VL

& U

titite f

&ivi*klo-æninzïs fui& Ó

bþqumiur, /fve fidelibus , froe

! if?]?däiibus Dfu-

6 E

giendi [unt , qui bis reli&tis oata docent : quantum mali inducat.

1]

avarilia ; qua devitata bortatur Timotheum ad virtutes. ampleten-

qued |

das , fervata fide, quam in Baptifmo conf e[Jus ef], utique in finem, —

)*

nandaia z dioites autem re

tent f

primat a juperl?g'a,

: usque ffervez*. bac 1

^

inducens ad. eleemofynas.

»

U,iï

cu'mqu'e.-; fünt fub jugo fervi, dominos fuos omni ho-

jn laq

merg

nore dignos à

bitrentur, ne nomen Domini, & do&tri-

na blasphemetur.

2. Qui autem fi

deles habent dominos, non co r:'tem-narit, quia-

tus ef

4 !

fra'res funt : fed magis ferviant, quia fideles fu: t, & diledti,

az f

qui beneficii participes funt. Hac doce, & exhortare.

Nil

3. Si quis aliter docet, & non acquieícit fanis fermonibus

3

rs Íci

l

L4t

Domini noftri

do€trinae :

Jefu Chrzifü, & ei; quge fecun/dum pietatem e&, x

L

--

deliga

[

7.

h

"*4.su-g

Ri

vd,

tius.

aqur ad judicium, a-d?.e(;f enim niän.ife7

fi'o'--,.. & ejus do&riha? þmal'e audiat ,

fta funt ut: judicium precurrant-

quafi doceat fervos fraudare

x

pea

Quo:dam amtem. 65 f;;bjfc;quuntur'.'*)

debito. obfequio. '

doxnin?s

Cate

Quafi dicat, quedam & occulta funt,

2. Nom contemnaut quia fr;utre;r,. 6&c.)

j:

quz inquifitio explorat, & fcrutatur,

Caveant ne quid dereverentia ,& ob-

qu

tibi

& tandem deprehend

í

it., .&' in Iucglm

fequio: debito..remittant , licet illos do-

extrahit.

mini fratres appellant , quia Chriftia-

(

25 . Sumiliter Q^ fatla bona , &7.)

nifunt; immo impenfius hoc nomi-

eni

Ibidem ftudiofe quedam. actiones fe-

ne illis ferviant, quia cum fint Chri-

rit:

feultro produnt , qu vero. fecus ha-

ftiani, di

p

ferviatur.

gniores funt , quibus fedulo

bert, diu latere nequaquam poffunt.

Hzc monet Apoftolus, wut 'limo-

Beneficii. participes. ) Redemtionis

u

theus in clericis ad ordines admitren-

per C'briifmm .« -Chfi&ianæreligio—-

te

dis diligenter videat, ne quid perim-

nus.

j

prudentram , aut ne ;Ii-g;enti,am peccet,

- Sanit /er;maniäm Domini noffri Je-.

N

ne ft fecus faciat , alienz malitiz ali-

ffif Chr

z

&. do-

Grinam Chrifti.

jfti. ) Sic appe.lfeltcl 1?gem:

*

qua ratione p,art»i:cg.p,s. fiat.

A

Ei qua fecundum pletatem ey?]da&rini 5

LSu

Z jngo.) Servitutis.

Que fcilicet veram pietatem, & ve-

ONe nemen Demun: E$ dolleiza

rum Dei cultum

promovet ,. & illi

Ha:gbwüur)/ : Ne: 'Chriftiana profef-

e& confgn;;ax?ga:.

LE A ET a E R, 07 R p a.

:

*

Hn

N

CAPUT VL

335

aliter ;

"^ &. Superbus eft, nihil fciens, fed languens circa quzeftiones,

z

D

& pugnas.verborum : ex quibus oriuntur Invidize, .conEen"tio-

nes, blasphemia , fufpiciones mala&,

.

--

*

s

s. ConfiiCtationes hominum mente corrupto

rum, & qui ve-

hs:fi.

ritate privati funt, exiflimantium quzeftum effe pietatem.

Tiduta

6. Eft àutem quaeftus magnus, pietas cum fufficientia.

.

-

7.* Nihil enim intulimus 1n

hunc mundum, haud du

bium ,"*105

letet.

:

I.2I.

1uod nec auferré quid poffumus. .

Eccli.

hfun,

.8.* Habentes autem alimen

z

2

i

tà;

& quibps | tegämur-, ihi*s con-

8.14-

trii

tenti fimus.

.*Prov

fieri, incidunt in tentatiöüem,

— . 9. Nam qui volunt divites

in laqueum diaboli, & defideria multa inutilia; & nociva, quae

ni ho-

Jotri-

mergunt homines in interitum , & pe?ditionem.*

Io. Radix

Superbus eff. ) frefr.äQ)co«ra:, infla-

.*5.' Conj?i&aiiahes bominum mente cor-

b quia-

tus eft, tumet typho fuperbiz & va-

ruptorum. ) n&gadiuToiBa: , Greciap-

i-le&i,

:

nz fcientie.

pellant 3ared8dc . philofophorum ex-

Nibil [ciens. ) Scilicet folide & ve-

ercitationes & difputationes , v«pa-

nibus

rz fcientie.

3

t«re(3u: autem funt inanes ac pra-

1 dl

Lamgmuens. ) y064y , agrotans, immo.

;

v& exercitationes hominum, quorum

delirans.

mens ambitione, vel avaritia aliisve

Circa quafltones & puguas verborum.)

affetibus occupata & corrupta eft.

N

Rixas & litigia de verbis & vocibus ;

Qui verttate prrvati fest.) Qui fci-

" wel, rixas & litigia, qus verbis po-

licet in ponam hzrefis excecati funt,

tius. & clamoribus, -quam rationibus

ut veritatem intueri non polfint.

dat,

pera untur, fic folent in utroquepec-

.

*

Exifimantium quaffum e[fe pietatem.)

miuqs

Ccare ærxetici.

.Ita Chriftiana religione abutentes ad

Ex quibus oriuntur im

vidid: ) Cum

quaeftum, ac fi ad hoc effet inftituta,

)

& ipfi fentirent eo dirigendam.

tob-

quis fenfit fe minus fcire, aut audito-

sdo»

ribus minus probari.

X

.

6. Eff autem magnus qziæ/lus. pieiäs:)

l-

r

Contentiones.) Altercati

Ofees , .ne4qu'e

Ipfa pietas magnus.eft quzftus , quia

:enim eo fine difputant, ut elucefcat ve-

Qi«

mulko plus valet, quam quidquid ab

hi«

xitas, fed at adverfam, partem fu-

homine avaro defiderari poteft.

]ulo

.peraffe videantur.

Gum fufficientia.) 91 conjun&ta fit

; emia. ) C

onvitia,- & maledi-

'cum animo: paucis contento ; fi qui

inis

,&a in re ugnantes & .'chtrariam fen-

N

pietatem colunt, pauca fibi- fufficere

.entiam tenentes.

exiftiment. - Alii fufficientiam intelli-

i0-

Sufpiciones zalas.

) 5A7robo:wc;z.7rom-€arl,4

verti etiam potefl, ep/siemes prava,

unt, fi.ea fuppetant, que funt ad.

j

vicum neceifaria. ^Prior explicatio

lo-

in quas fcilicet incidunt hi fuperbi di-

videtur verior. Vide

fputatores, ut.quod femel excidit,

& ibi di&ta.

gd Phi-l-ip. 41 I.

"tueantur: exiftunt etiam fufpiciones ;

i)

7 ',guferije.) Ef'er;;e., eEeyeyxtiy.

d

nam facta & di&a adverfariorum di-

liventer explorant , & femper mali

: g. Inciäznt in itnfgtianem

À.

Jli

- aliquid ab aliis fibi timent, &

fufpi-

fitiz, 83 rapacitatis.

Ct?llt Ur.

-

T.

56 EPISTOLE I. .B.-'PAULI AP(I)ST;' AD 'fyMOTH.

n

. 10. Radix enim omnium malorum eft cupiditas : quam q-ui-;

dam appetentes

54

ye in

bus multis.

; erraverunt a fide, & inferuerunt fe dolori-

d

ij.(

1II. Tu autem, o h

omo Dei .—,,hæc' fïug-ä : fe&tare vero —jwü&i-

Rextt

tiam, pietatem, ftdem, charitatem, patientiam, manfuetudinem.

6

x

:12. Certa bonum certamen fidei, apprehende vitam zeter-

acceff

nam,in qua vocatus es, & confeflus bonam confe

*«

füqnem Co-

poret

ram multis teftibus.

15

13. Preecipio tibi

.coram D'öb, quilviviücat omnia, & Chrifto

que f

Matt. Tefu,qui teftimon

ium reddidit * fuþ Pontio P*i!af:o, bonam con-

ftat no

I8.

2Z;j1 f- 'femq'nem' i

18.33*

bjucrew

37-

J.IO. Radix enim om&ium "h.z/alarum efg

Ma)zfuemdimm.). lenquil/imze;ï;-- 4-

I)

s

€up

appre

.-l

4ditas ) Avare enim nibil,xq/if fce-

mimi,ut legit Ambrofius, qua non

lefliu;. Ecclefiaft. 1.

2

commovearis adverfus inferentes ti-

20.

Quam quidam apperentes,))

Cui qui-

bi injuriam, aut qu& tua

qmn

, funt aufgl-

dam indulgentes.

'"Mel, quam pecu.

-rentes.

*

-niam appetentes.

I2. rf2 *Zanzm t:'rMmck' fde:'. )

Erraverunt a frde.) Avari enim qui

Efto bonus & ftrenuus athleta , &

tantum prafentia bona querunt per

?

I 1

pro fide. tuenda. & amplificanda for-

ittr,

fas & nefas, negligunt Deum & di-

titer pugna.

;

ls

'vina, eoque tandem deveniunt , ut

"dpprehende Uitam. aternam.

) Viri-

ad exit

non exiftiment alia bona . fupereffe in

liter certando tan

quam- palmgm .vi-

Anguü,

alia vita, itaque religionem & fidem

étoriz.

Tunt. 4

contemntuünt.

Ia qua vceatus es)) d &man*i a-De;.

Dwmisi

Izfermerwnt fe. ) wæ():äwszgaav infixe-

VOCAatus es.

-

&erunt , vel £ransfxerznt.

hinc es

Et conjef[as äomaäf comfeffonem co-

Is ,

Doloribus muitis.) Amor enim pemi-

ram. multis tq/?i!m:.) Quando in er-

Suis

niz mentem transfigit, & lacerat in-

fecutione Gentilium &phefi excitata ,

bebit.

(Cfharfpins,

Vel, per dolores intelli-

7

Chriftianum te, & Chriftianz reli-

U

it peccata & fcelera, quzavaritiam

gionis defenforem profeflus es.

E

&

infidelitatem comitantur , nt fit

Hebraifmus, nam Hebrazi peccatum

13.- Precipio tibi coram Deo.) |Pr&-

dntelle

cipio tibi in confpedu & prsfentia

animg

dolorem appellant; fic Pf. 7. 17. Coz-

habent

ccpit dolarem , 69 peperi; 1niquitatem.

Dei , qui teftis effe poterit me hec

/'.b

lute

1I. Hac fege.) Scilicet avaritiam

precepiffe, & vindex fi ea non ferves

*

& peccata;

quid przcipiat poftea fubjungit, cum.

lo

cedunt.

qu'æ'exl illa radice pro-

fs

ezla.

dicit : Ur ferves mawlgium dfne ma-

*

Menam

" PBieratem.) . GQua Deus ex animo,

& pura intentione colitur.

Qui viviffeat omnia.) A'quo omnia

hll

viventia habent ut vivant.

u

poris;

-Fidem.)Caleftia bona promittentem,

Tütüre

Cäd?-/.h: tgm.

- Qui teffimonium reddidit fub Pontie

m

fua funt.

) Non- 'querentem que

Pilate.) Quwi confeífionem veritatis ,

u

Cujis

|Patieztiam.) Qua non folum fuper-

am docuerat , teftatam fecit fub

brevi

fluis, (ed etiam necälïafriis &quo ani-

P

N

ontio Pil

D

d

Otttne;

fignans.

ato , martyri'oa illam. con-

io ca-rean»xvus.

lil

t

CAPUT

VT.

337

1 qui-

14. Ut ferves mandatum fine macnla , xrreprehenüblle, uüs--

dolorl-

ue in adventum Domini noftri Jefu Chrifti :

uih

1$. Quem fuis temporibus oftendet* beatus, & folus potens, *Apo.

Rex regum, & Dominus Dominantium :

17 I4-

dinem,

Ig.

16. Qui folus habet immortalitatem , & lucem inhabitat in- &

| &te^

accembllem

*quem nullus hommum vidit, fed nec videre I

m Qo«

*Joan

joteft : cui honor, & imperium fempiternum : Amen.

I-18-

17. Divitibus hujus fzeculi praecipe non fublime fapere,* ne- *1Joa.

ohrifto

4.12-

que fperare in incerto divitiarum, fed in Deo vivo, (qui pra-

*Luce

T COT

ftat nobis omnia abunde ad fruendum.) .

12.15-

18. Bene agere, divites fieri in bonis operlbus facile tn

14 Ut

buere, communicare,

AL d

I9. Thefaurizare fibi fundamentum bonum in f'uturum ut

a 102

"apprehendant veram vitam.

:nteS ti«

20. O "Timothee , depofitum cu&odl devitans profanas vo-

t aufe«

cum novuates & oppoütïonesx falfi nominis Ícientiae:

21. Quam

fui)

n, X

I4 Irnprebenf &Lle.) Irrept'eïlenf' bi-

.17. Noeg /üä/lme fapere.) Superbe

d f

liter.

fapere ; elato effe animo & fupezbo.

Usque in adventum Domini.) Usque

«; praffat mobis abundé omnia ad

ad exitum ex hac vita.

Nam ut ait

fraendum.) Qui in noftrum ufum

) Viri-

creaturas omnes condidit.

am vt

Auguft. epift. go. ad Hefychium ;5

Tu»ec unxcmque venzet dies. adventus

I9. Divites. fiers im bonts operibnus.)

naDeo

Domini, cum wenerit ed dies, uf talis

Curaré. üt magnurm fibi- thefaurum

hinc exeat, qualis judicandus eff illo die.

recondant bonorum operum & me-

ritorum.

m (t»

I5. Quem.) Scicet adventum.

in p

" Suis tfemporibus vflender. ) Exhi-

- Facile tribuere ) Ind]gencïbus.

(num

—

bebit.

Comunicare.) Cum aliis divitias

16 Qui . folus lmäet tmmarm[tmrem.)

fuas , nec velle fibi tantum habere ,

g Ial

ut faciunt avari.

»

Ex fe , & per effentiam fuam, nam

intellectuales creaturg ut Angeh $4X

Ig. Zhefaurizave fibi fundamenmn

jhe

animz rationales, non a fe,fed a Deo

bonum im futurum.) Scilicet virtu-

sfenti

habent quod fint 1mmortales.

tum & pietatis. opera , has enim

LA

-

Lecem babitar inacceffibilem.) Hec

opes quafi fundamentum - folidum

ER

lux eft ipfe fplendor, & rrloru maje-

opponit incerto divitiarü hujus fzculi.

« cum

ftatis divine, increata, l.mmenfd &

Ut qprt/qmdant veram vitam.)

t

TE

inenarrabilis.

nitantur ad. veram , & beatam vxcam-

Nullus hominum vidit-) Oculis cor-

pcrven ire.-

omia

poris; nee oculo mentis per fe & ex

20. Depvjïmm cu/fadt.) Incenlglt de-

[

Baturz fuz viribus.

pofitum tradite do&rina..

Gu benor Ef tmpermm femptternu

