Chriftum Filium precepta: dedit vi-

vendi, & regulam recte fentiendt.

Quos ego diligo as veritate.

Dd Sgili;'

€et religionis Chriftianz.

. Nom tanquam mandatum novum.)

Q. Propter veritatem qua permanet.

Mandatcum enim dilectionis , de quo

!

im nobis.) Id eft, diligo eos in veri-

hic loquitur Apoftolus,.

eft mandatum

vetus, quippe legis naturali

$; & da-

tate, q

uia ipfi. conítanter adhzrent

tum etiam Hebrzis in veteri

veritati

hriftiang & charitati , que

Vlege, Le-

P

ermanent nobifcum in hac vità,

vit. cap, Io, I8-

:

" Sed 4uod babutrmus a

b initio.N Quem-

orro permanebunt in cojlefti gloria.-

admodum ab initio Chriftianitmi in-

Et jpax.) Nomine pacis. mos eft

ftituti fumus.

[

X

: ..l?ebræis omne genus profperitatis &

*

H

à

N

519

- EPISTOLA. II. B. ]OANNIS APOSTOLI

ntum ff

u

6. Et haec eft charitas, ut ambulemus fecundum mandata watgwdl

ejus. Hoc eft enim mandatum, ut quemadmodum audJPns ab

13 amï

l

initio , in eo. ambuletis.

1. Quoniam. multi fedu&tores exierunt iri mundum, qui nom

P

?

confitentur Jefum Chnitum veniffe in. carnem : hic eft fedu- |

Gor; & Antichriftus..

8. Videte vofmetipfos ,. ne perdans quæ ogeran eihs fed,

JG

ut mercedem plenam accipiatis.

Ca;um tili

9. Omnis, qui recedit, & non permanet in do£trina Chrüïl

Deum rion habet : qui permanet in. da&mna., hic & Patrem »

exc:puzt

& Filium . habet :

[

ro. Si quis venit ad vos, & hanc do&rinam non affert,. no- -

lite recipere eum in domum nec AVE ei dixeritis.

n

II. Qu1 enim. dicit' illi ANE,J communicat ogerlbus eJus,:

malignis. (1)

te

- 12, Plura. habens, VOblS fcrxbere, nolui ger chartam,& atra-

mentum:

, On

(I ) mahgms

Ecce prædïxx VObls, ut in. die Domm1 non confundamini , /z

perhxbet

Slx!nll additur...

4 Ma

bonorum: operum; hactenus fa&orum,,

lios me

- 6.. Et bsc e/i cbaritas.. )

Id eft , in:

ja&uram faciatis..

ERE

hoc cernitur. in hoc confiftit. charitas..

Plenam.) Copiofam, abundantem.

13 fal

Hoc eff enim. mandatum.. )) Scilicet.

9. Deum.ngn. baber.), Amicum aut:

Ti Gree

charitatis;.

patrem..

iaj

Ut: quemadmodum: 4udtfu ab initio. ;

Hic & Patrem.84. Filium /:46:;.) Ec

tant te f

Quemadmodum ab initio. Chmülamfml

confequenter Spiritum: fancdum, qui.

inftituti eftis..

eft amor , & nexus-Patris & Filii.-

at Mu

CT

I2 eo amiuetis; )

In: veritate ,, &

Io. Et banc: dollyinam. non: aferr 3

[

cliaritate Chriftiana: progredientes..

Sed illi contraria.& repugnantia docet..

W. voca

d- Quoniam. mults feduflare: í 08

Néc Ave 6 dixeritis; ) Ne falutate

ne E«

GQnafi dicat, monututin mandato ve-

quidem eum,, qui: eft hujusmodi.

ritatis ,. & charitatis peifeveretis. quia:

IK. Communicat: operibus: ejus- mali-

um ,

T

&,0

multi: fedu&tores. exierunt in mundum,;

gnís.). Quia: féilicet: falutando: hgreti--

m

Tutn ve

qui: hanc. veritatem &. Chrifti. charita-

cum,. falfa. do

ata fpargentem; vide-:

tue, f

tem: conantur evertere..

tur dogmati.

&

hzreft ejus:favere, ei

Quii non. eonf ftentur, Efc ) Qui Chri..

applaudere ; & errores illiue: ahquo

Ephefi

fti adventum ,, & incarnationem. Ver-

modo: probare, quem amice falutat.

lSE

bi. negant.-

I2. No'wi per chartam 65 atmmntum.),

Hi eft fedw'z'or, zi Antt:brtjäu: ),

Nolui. charte committere..

an

Quafi dicat :

Quisquis. ita: fentit

O5 ad os.) Id.et coram..-

p

docet ,. impoftor eft , & Amxchrlüus,

H gaudium. veffrum: ff plemum..) [d

eft ,, abundans. & exuberans..

Viva

us

Chrifto contrarius , & precurfor. An-

M

tichrifti. venturi in. fine mundi.

enim. vox: doctoris ,. prefertim: calis

Uju;

9.- Videte vojmetip[os. . Id eft, ca-

qualis:erat: S.. Apoftolus', longe plus

L

vete: vobis.

audii , do&ring,, pietatis & confola-

Ne pardatis que operatt effes, . NG

tonis erat allamra, quain vox mortua..

t

b

CAPUT UNI bum.

$IT

drentum : i'pero enim me futurum apüxd vOs,*"& qS ad os'loq/ui -

1 d

(à;

x

ut gaudium veftrum plenum fit.

QU a

13- Salutant te filii fororis tuse Electe.-

ls QUi ng,

Cl fedu--

J EPISTOLA Il

i u

B.JOANNIS APOSTOLI.

Chrifi,

Cajum collaudaz, quod in vveritate ambulet; e þe-regrings bumane

Patgemzi :

— excipiat;: Jubdens de Diotrepbis calumniis , &? inbumanitate ,

ac Demetrio optimum perbibens tefFimonium, Jubjungens

eIt, Q

:

je illum brevi imoifurum.

: '"En"ior Cajo chariffimo, quem ego diligo in veritate :

2. Chariffime, de omnibus orationem facio profpere

d N

& valere., ficut profpere agit anima tua.

&an-

— te ingredi,

ntum:

3. Gavifus fum va

lde venientibus fratribus, & teftimonium

—

^ficut tu in veritate ambulas.

miti r

| perhibentibus veritaü tuee,

iam fi-

4. Majorem horum non habeo gratiam , quam ut aud

$. Cha-

l&orum;',

b

lios meos in veritate 'am/buïlare.

jantent.

13. Salutant tefílis foveristua FleBa-)

- Ia veritate.) Éx animo & fincere.

9. De omnibus ,&$c. ) Senfus eft :

ini äTUli

.^ dn Greco eft, rj 499 QyS e8 rüc

Sicut animo bene babes , ita opto te pee

. éxAexrzc , & fenfus effe poteft , falu-

) E

tant te filii fororis tue , tui inquam,

omnia bene babere , utinterpretatur Va-

h, Qui.

quz esEle&a. Unde Biblia Gothica,

tablus. ltaque ae emsibw:, idem elt

Al

xtefte Mariana, legunt, - S2/wranr te fihii

AC in omnibus.

fe.).

(ocet.

Prari: £n£ , Eleüa, id eft, o Electa,

in vocativo cafu.

'Yoveo , oro

Or«tienem. /fac:ï!. ) ??xoygu, Opto,

Q ui pu:ant nomi-

dutau

ne Elece fignificari Ecclefiam ali-

Profpere teimgredi,) In omnibus tuis

jam , ita interpretantur; quafi dicat:

negociis & actibus .profperex agere.

mili«

T

e, o Ele&a Ecclefia, Corinthio-

Sicut pro/þere Agit Anima tmy. ) S'icut

Dl«

-gum verbi gratia, falutant filirfororis

animo vales.

L

(ilbe

.. Veritari EH4.) Verita£

73

"'"ffdei, cha-

tuz, fcilicet fideles Ele&z Ecclcfis

ritàtis , beneficentiz, & morum- tuo-

,

. Ephefiorum.

;

quo

rum probacorum.

"

i

| O

Enior.) WMide difta Epiftola fu-

Sicurt fu £m overitate em

2ul4;.j Quafi

"periori num, I

dicat : cognovi ex fratribus te in ve-

Wc),

Cajo. ) Auctores paffim cenfent Ca-

ritate fidei ambulare, veram habere

jum hunc fuifle

orinthium illum ,

charitatem , &c. Vis particulz /feur ,

li

cujus mentionem facit S. Paulus ad

bene explicatur Italica phrafi.: & in-

Ivd

Rom. c. 16. 23. cum ait: Szlutat vos

feto come camminaté bene, &c.

]i

| Cajus holpts meus, & ad Cor. fzpift.

4. Majorem borum. ) Id eft, maj

9-

l$

I.C. L. n. Iq-. Neminem veftrum ba-

rem hac ; eft Grzcifmüs.

;.l-

prizevi , mff Crifum &6 qum.v

Non balm- gm(äm.) lntgrgres ?ggic

22

P

812

.--Epyrsroi;ä pyr. B. ]OANNIS Aþd:ä'ilqbt, :

gp*As

E

g. Chariffime, fideliter facis ; quidq

uid op ergri s in fr!atre'sæ

., & hoc in peregrinos. .. *

hibe?,

IT.

. 6. Qui teftimonium re

ddide»runt charitafi 'tuää' in cdnfþ*e&u

Ecclefide , quos, benefaciens, deduces :digne Deo.

L

L

Qui bg

P

.4. Pro nomi

us profetti funt, nihxil*acciþi'entes a

Gentibus. "

ne enim 'gj

^

veritat

niam t

8. Nos ergo

fimus veritatis.

debemus uf cipere hi.;jusqui? ut 606p??;1t01i

»

1

- 9. Scripfiffem forfit

an Ecclefize : fed*—is, qui

& cala

x amat prima:pm

H

gerere in eis, Diotrephes, non recipit nos.

.

10. Propter hoc fi venero, commonebo 6j

us -opejä, quae

Pax tb

—— ÀÀ

a fuffi-

facit, Vc:edrþis-,malignis garriens in nos*,*&guaü- non ei ift

ciant,

el, cil

&doi, fed multicodices legunt X2ed»,

: y.-Pre nomine ejus. ) . Ut fcilice*

jnanes, q

Evangelium predicent ; vel quia pro

fhovoa),

id eft gaedium. Unde Syrus,Majer il-

Fraes

la létitia nulla mthi ef i quam ut an-

nomine ejus exilio mulétati funt, aut

diam filios meos ambulare sm "veritate.

quayis alia pietatis caufa hoc iter fu-

De E«

Íceperunt.

E

Cotu |

cedenti.

n veritate, ) Vide dicta num. pra-

Nihil accipientes a

Gentibzs. ) Quja

Pea&c

5

. Fideliter xfacis.) Id eít, ut decet

gratis Gentibus przdicant Evanpeli-

tum de j

fidelem , fcilicet Chriftianum.

Vata-

um, ne videantur quxftum aucupari

pet excon

ex Évangelio. Velquia cumfint Chri-

! T. Na

blus, facis rem tua fde dignam.. V&l

ftiani, nullum cum Gentilibus commer-

fenfus eft : Fidelis es Chrifto, nàm

plum Dic

fidelitatem quam Chrifto in baptifmo

cium. habere voluer

*

unt, nec illorutjh.

alterius m

fpopondifti, reipfa praftas. . Spopon-

operibus fuftentaxi.

-

Ex D

. 9. Ut . cooperatores

ffmus Kve-ritdrtiï.f**)

difti autem te vitam juxta Chrifti pra-

.cepta: inftitutorum.

Miniftrando

neceffaria illis qui *ïerif;äf

LU 'gid

""Qnidquid operaris in fratres , &c.)

tem przdicant.

Quidquid facis in obfeq

X

9. Sed i5 qui amat. primatum gereve

um.

jium frat;um,

m eij. ) ld eft, inter. fideles.

Videtur

'ac precipue peregrinor

Qrui tefiimionismm. vt

ddsdermumtz, ö' &)

Diotrephes vir potens fuiffe, infolens

Qui peregriniad fuas Ecclefiasin pa-

& arrogans, qui in Ecclefia domina-

triam reverfi, laudibus celebrarunt om-

ri, fidelibus praeffe, fibique jus Epi-

fnibus audientibus, charitatem tuam.

Ícopale arrosare fatagebat." Aliqüi

Quos bencfaciens deducs.) Quos fi

cenfent fuiffe Epifcopum, qui fandi

nftruere perrexeris, rebus neceffariis

jJoannis Apoftolatum non recipere,

ad iter, bene feceris , verbi gratia, ad-

nec illi fubdi vellet , aut ejus monita,

dendo itineris:comites contra latrones,

litteras, aut pre

3

cepta accipere, & eifef

dandolitteras commendatitias, viatico

&a dare.

juvando, &c.

NN

IOo. Comwuonebo 6;;&;4 ejus.) Uvotyxo c

quod Vatablus & Pagninus vertunt,

Di gze Deo.

) Liberaliter , ut decet

ledicabo ; Budzus vero in. commenta- -

eum facere , qui amore Dei hac faciat,

& fciat quzcumque: proximis paupe-

rüs lingug Grece, 7»4:c45o, eftenim

vrerbum forenfe.

s»ibus tribuuntur, Deo tribui : . Qu2

PUA

rum ejus.

&

j

Syrus, meminer?: ope-

n ex minimis ifis fecifhis . ahd- fe-

. Verbts m'qligni

$ garriens m naf, ) -Id' B

eijftis , Matth. E"ap—.,. 25. 4*(?.

B'&;. (4jj

n

-

CA Pf;ü« T "UNI CUM

513

i*' "

&

ciant, neque ipfe fofcipit f'fatr'es,. & eos

l

; qui fafcipfunt, pro-

m 1

hibet, & de Ecclefia ejicit:

-

gï R

Iir. Chariffime, noli 1mitari

malum, fed quod bonum eft.

pr*e&u :

ui benefacit, ex Deo eft: qui malefacit, non vidit Deum.

] ?

E

12. Demetrio teftimonium redditur ab omnibus, & ab ipfa

^

veritate, fed & nos teftimonium perhibemus; & nolti, quo-

p

"

niam teftimonium noítrum verum eft.

rator»eäi

I

3. Multa habul tibi fcribere : fed nohæi, per atramentum,

& calamum fcribere tibi. - -

/

/

Lmai'um

14. Spero autem protinus te vid

ere, & os ad os loquemur.

l,* qüæ

ng tibi. Salutant te ämici. - Saluta tu amicos nomina.tim.(

h fuff-

ciants

—eft, calumnias in me conjiciens , fed

non hovit, nec quomodo cerere fe de-

n n

beat verus veri Dei cultor.

Alludit

t fcice"

nanes, quod indicat verbum Grecum,

-QNwxecy, quod zegar: fignificat.

ad illud primx Epift. cap. 3. num. 6.,

quia pro

Frarres. ) Chriftianos.-

Omnis qui peccat non vidit Demm..

funt, aut

1

"De Eccleffa ejicit. ) 'Tum de loco,

I2. Demetrie teflimonium perbibetuy

c iter J

-& cetu Ecclefis , prxfertim in Aga-

ab omnibus.) De hofpitalitate , probita-

H

pe, & convivio poft Euchariftiam ;

te, & ceteris virtutibus chriftiánis.

.) Q

Et ab ipfa weritate. ) Mere eniin

bvurgdi

* tum de ipfa fidelium congregatione

auCu

at

per excommunicationem.

ejus facta confentiunt famz.

;

lI. NoÀ imitari malum.) Exem-

13. Nolwi per atramentum & cala-

(inc Chri-

)um Diotrephis , aut cujufcumque

mum.) Nolui ea charte committere,

jcomrme-

3

alterius male agentis.

quia brevi coram loquemur inter nog.

; illorllf)ï'

Ex Deo eff

?

.I4- Pax £ibi. ) Ufitata Hebrzis fa-

te Dei.

R | Dei filius, & ex par-

lutatio, qua omne felicitatis genus pre-

uitddit )

cantur.

Nen vidit. Deum.) Deum pra&ice

w

i (

. Videur

, inlolts

A

—

iW

à dominq-

"

SSS

N

037

!j

7 Hj

7

D ETERE

N

N

VW

7b

3

; Dp-

2

SNS

à N

Aliqui

SS

&&&

,

SS

D

W.

[

//

SSENS

E

EL

—

Ej

m?

N

,

N

T

j fandi

—

e

-

N

l.ec'q)e'üy

Xx'

X*&W

5 momfp,

NSSM

E

-s

16 : i

n

: sertuli s

s omime

ntà

eR epirti

s

MU

eminef?-"ï f'

!

Ttt

EPE

o

M Blä füm'kCom.)-Mcüacb. Tem. VHL

E,,;!M.

-

NG

514

k*æ

Ae**äe P

1 tES 1'1 h]*(llïl-

EPISTOLA CATHOLICA

- Yefom Chn

y, Comm

mam efusF

"h. JUD/A£ APOSTOLI. -

- qui non CTl

6. Angel

Monet , wut frmi f nt in tradita ]emel fide adverfus mþrgentes

inpios , ac lajcivos, fubdens dé borum fupplicio in modum Sfudge-

fed dereliq

vmcuhs ;ete

vum Gc Sodororum : nam €» bi nullum «eriti ,

efjrane, ferum*ur

in omuem carms concupifcentiam, quos dwerf 1$ rebus comparat,

BXendosc r at

C iflos ad £nocb , ac zdpo[lolorum de zllzs

i

g depinxt ,

'vatzcma revocat.

quaü lupos civ

E 1 Tim. cal

Udas, Jefu Chrifti fervus , frater autem. ]acobl, hls, qu1

lmpn B. )

funt 1n Deo Patre dxle&lb, & Chrifto Jefu. confervatls,

rehglonem

J

& vocatis.

em Evanrr

s

H

xurxam, ii j

a. Mifericordia vobis, & pax, & charitas adimpleatur. -

- abutüntur adli

. Chariffimi, omnem folicitudinem faciens fcribendi vobis

de communl vefira falute, necefíe habui fcrlbere vobis: de-

- Chiffiaram e

; proinde licere

precans fupercertari femel traditze San&tis fidei.

Ye indulzere

- Veteri

[

4. Subintroierunt enim quldam homines (qui olim præfcrx-

pti funtin hoc Jumcmm) impii, De1 noftri gratlam transferen- |

- Bpil. 2 c. o

tes

;N»nttmte: [

L n

. pnous.) Vlde

Et filum d

Udas. ) Hic idem Judas vocatus,

4. Omnem folxcttudmem faciens /ärl-

Verante

feu cognominatus eft'l'haddaus &

Lbendi vobis , (5c. ) Breviter & clarePa-

Lebbzus; frater fuit Jacobi minoris,

ninus & dhl

Vetüs et & i

Tanstum mihi j?üdmm

&l enim Chy

cujus Epiftolam canonicam fupra ex-

fu;t fcrtä!ndl «d voes de commumni /alut:,

Plucavzmus.

Wf nen porserim non jcrtä:re vobis,

ts » que

In Deo Patre diletis. ) DileGis ex

Deprecans.) n'aga.xa)xwv , exbertan,

€ Domimto

charitate, qua in Deo ,

propter

Supercertari.) énatyeoviteoÜct, fuper-

Diniz,yg,

Vel,

di-

0

» üfrer

Deum proximos amamus,

certare, Tedinterpres dixit /uper certari,

""W'Wc D

Jectis a Deo Patre.

quafi effet verbum deponens, ut etiaus.

KEr in. Jefn. Coriffo con[ervatis, ) Ec

bcclef cap: II- 9. & cap. 38. 29. &

mmatlll' ; m)

ii in fide.& fan&itate per Jefu Chri-

Sap. Cap. I5. 9. eodem verbo torma

.Qum ftu p

äl

gratiam confervantur.

318 6t1am1

deponentis ufus eft. Porro /wpe cer-

AVüm arit ar

Vecaris. ) Ad (.hn&lamfmum &

tars fídei , idem quod p:o fide certare,

Ecclefíam.,

. Sulsntroierust engm 7u1d4m ) Id

em hiban |

eft, fartim fe infinuarunt.

CMMM

^. Mifericordia vobis &f pax,€ rl;a-

E'FWUM 1

ritas adimpleatur.) Senfus eft, adim-

&1 olpm. prefcripti funt in boc judi«:

Priquf dl

pleatur in vobis , & erga vos l)e1 mi-

eium.) Quafí dicat, de talibus, de-

fericordia, ut fuam pacem & charita-

que eorum impietate & judicio, id eü

*lm jm m

-condemnatione, ante me fciipfit

tem, cereraque dona in vos effundat,

quaü Cümm :

donec ad plenitudinem perveniatis.

trus ( Paulus , immo (.hn[tns up

Saemü /

E

x

Pmrm

--

r

j x

^CAPUT UNICUM.

515

| tes in luxuriam , & folum Dominator

remi, —& Dominümnoürum :

"

- Tefum Chriftum negantes.

Z

lo , fcientes femel omnia, quo- "Num

. $. Commonere autem vos vo

II

niam Jefus populum de terra JEg

*

ypti falvans, *feCUndg eos, 1437

qui non crediderunt , perdidit.

Mu ^ 6. Angelos vero, qui non fe

rvaverunt fnum principatum,

injuu.- ] fed dereliquerunt fuum domicilium, in

judicium magni diäi, .

Vr feritur :

- vinculis eeternis fub caligine * refervavit.

-

?Peä

OTtt3.

7.*'Si€1*11;

'.co*mpamr,

-

;

eOs depinxit , præinonüitque Ut éos

gefus. ) Id eft fofue, qui a LXX.

* 4 quafi lupos caveretis, Matth. cap. 24-

Jefus vocatur.

24. 2 E. cap.

3

^5

; I. 2 Petr.j cap. 2.

Salvans. ) Ide

W us Taloafel ia

j, hs qii

Impii,c.) Peccantes contra veram

Greco enim eft, c«c«c , in aorifto.

'onferyatis,,lj;

religionem ,

üia gratiam, id eft le-

' Secundo.eos qut nn crediderunt,&c,)

6'em

vangelicam , transferunt in lu-

1

Quafi dicat : Deus femel falvavit po-

. xuriam , id eft , Chrifiana religione

pulum, cum eum fe fequentem eduxit

eatut, -

abutuntur ad luxuriam, docetes legem

alià

refldi VObiS »

ex /Egypto , at fecwsdo , id e

Chriftianam effe lecem libertatis, ac

vice, eum perdidit , cum fcilicet in-

. proinde licere illam profitentibus libe-

credulus ab eo receflit & apoftatavit,

vobi;: de

E

re indulzere concupifcentie, gule &

idque non femel, fed fzpius. .Porro

Veneri.

0€ eft, quod ait S. Petrus

S. Judas hoc exemplum fidelibus ap-

y prafcrie

vansferene -

—Epift. 2.c. 2. n. 19.— Liberzatem illis

3

plicandum relinquit, quafl dicat, fi-

gromittenzes , cum spfe fent

mili modo Deus fideles, quos primo

(5

grionis.) Vide ibi dicta.

fär'vt C071H-

falvavit in baptifimo, dum Chriftum

— —

Et [slutm dominaterem, 66c.) Senfus

fecuti funt , fecundo perdet, fia Chri-

; f):ims [ri-

eft : Negantes divinitatem Chrifti, qui

fto apoftatent, & ad hzreticos deflci-

x

r & direPie

verus eft & unicus Dominus nofter ;

ant.

ml Mimnf

eft enim Chriftus Deus, Deus autem

6. Qui non fervav

erunt funm bys-

st [

unus eft, quem agnofcimus Dominum

tre vilit,

cipatum. ) &px5», quod tam originem

ac Dcmi-nacorgm' rérum omnium.

principium, quam poteftatem & prin-

j , exbtrtat

Dominatorem 6 Dominum.)lIn Graeco

cipatuin fignificat.Itaque vertunt aliqui

rf fprre -

€

,

tómOTQ» X4) xvejoy ; eft autem

fmam origintn, alii [z2m digntratem, vel

tfipcertary

Sienórac j proprie is qui in fervos do-

fseum magiffratum ; quafi dicat ; Angeli

ens, 1 etiam

sninatut; xvejog vero is qui in xem ali-

non fervaverunt fuam originem, id eft,

TT

quam feu perfonam auctoritatem ha-

originalem fuam excellentiam;, ftatum,

verbo tormé

bet, etiamíi noü illam poffideat, ut

atiam , juftitiam , preeminentiam ,

rro ff

] fervum autancillam, ^ 'Talem potefta-

&

dominium in res omnes corporeas,

file certarer

tem habent' Principes in fibi fubditos.

ut quafi -Principes dominarentur in

S. Comrmonere autem vos volo , &c.))

celo & in terra, ad

a

quiid/lh ) l

oToMYGOi , z memoriag vobis reveca-

diti erant.

quod a Deo con-

re ; quafi dícat: Nolo vos docere,

du h

p

Dereliquerænt fuum — domicilium. )

talibus

(«

quia jam illa didiciftis & fcitis , fed

Calum empyreum,

e quo propter pec-

dicio, ! r

tantuin ea függerere , & in memoriam

catum deturbati funt.

guafi commonitor revocare.

fcrip

rfprt tí

Sczeztes ft

In judicinsn magni diei,) Ad extre-

"

hii 1

emel omnia.) ld eft, omni-

munm' judicii diem, quo die etiam da-

to & prorfus omnia fcif:ntes;

monesi tanquam rei, Chxiüi trib-unaü

P4

-

$16

EPISTOLUE CATHOLICE B. JUD. "APOST.

10 E

*Gen. ^ 7. * Sicut Sodoma;i& Gomorrha, & finitimze civitates fimili

19.24. modo exfornicatse, & abeuntes poít cáàrnem alteram; fattee

- Quacut

r

funt exemplum , ignis zeterni, poenam tuftinentes.

tunt, i

IÀ

-

8. Similiter & hi carnem quidem maculant, domination"em

N

autem fvernunt , majeftatem autem blaíphemant.

merced

Z ach.

Y« H

9. * Cum Michael Archangelus cum di3bolo difputans alter-

9. 2 caretur.de Moyfis corpore,non eft aufus judicium iníerre blas-

v fenetip

F

. feruntu

phemize : fed dixit: Imperet tibi Dorninus.

hs

Io. 1-11

L dem

*

fiftentur , & damnationis

' Mäfe/?atm*amïm u;gmæagf.y N&n-

t r

tentia ierientur,

perpefuæ fcn-

verentnr Magiftratus & Principes ,

: & nolk

- $sb caugine. ) In caliginoüs inférni

quorum eft gloriofa & majeft te ple-

locis,

Vide. 2 Petri. cap. 2. num. 4.

n: poteftas, blafphemare. Vel eti.m

^

« qud eft

flaret , 3U

R fervavit. ) Cruciandos, ai; S. Pe-

non .verentur blafphemias jac-re in

umbram

trus loco citato.

ipf:m divinam majeftatem.

7: Exfornicate.) ld eft, extremefor-

9. Cum dsaboío ds[pstans altercaretur de

minaret ,

blafphem

nicatg, extremam &

iaegjïxnaln .l'uf;idi-

Moyfrs corpore.) Communior hujus loci

iniquiffur

nein exercentes,

expofitio eft voluiffe fatanam fepeliri

infims n

benuntes . /70/7 carnem alteram.j |Caro

Moyfem loco cognito & celebri, ut

Tum mac

Altera, velut Pagninus vertit , a/.z2,

Hebr&i in idololàtriam proni, eum

Qp p

eft caro mafculi ; nam przpoftera in

quafi Deuim . ac numen colerent ; M*-

eam libido, eft aliena ab inftituto &

chaelem vero ei reftitiffe & curafle,

. blifphem

Impcret

ufu naturz, quia inconeruá & inepta,

ut fecrcto fepeliretur , unde Deut.

et, m

imo adverfa

&

cap. 34. 6. dicitur:..Er zo» cognovwit

'tioni liberorum.

enera!:igrlli' & procrea-

Donina;

bomo fepmich: um ejus ufque in pr&[?e-n;'/

tlam, m

Fatl« j;mt z cx;chzþlum'. j* Divinz ul-

fem diem. - Novem alias expoficio-

.tionis , ut alii 4b hujusmodi fcelere

nes affert Serarius, quas qui volet ,

. pnma,

deterreantur.

occulte f

Nam

apud eum videre poterit ; & apud

H o dq6

E Igni:'dterni penam fuffinentes.)

Cornelium a Lapide, qui omnium

| incendii illius veftigia hodieque fuper-

probabiliorem putat explicationem Ses

"nt, ll

funt, mare mo:tuum fumans, & ex-

rari, contendiffe fcilicet diabolum ,

' tü, reäd

- Quáf dic

halans bitümen &fulphur. |Ve! ionis

ut corpus . Moyfis inferretur ia tere

zxterni in inferno, peccatores enim illi

ram promiffionis, nec extra eam in

Tio poll

Sodomitz a temporali incendio ad -

Moab, utpote regione (i^i in ido-

maledica

dt: À

ternum tranfmiffi funt.

lorum caltu addicta fepeliretur, ne

8. Carnem macuiant.) lnfandis li-

ab ejus rel.quiis aliquod damnum ac-

L tlernd

bidinibus ; nam ut ait D. Paulus 1.

- blifphen

ciperet ; uti accepilie fe a S. Baiylse

nat,&

Cor. cap. 6. I8. Om"gze £eccatum 7u.ozl.

fepulchro in Daphne queftus eft, fict

nmque fecerit bomo, extra cerpus eff ;

habet vita S. Babyle, & ex ea Ba-

E *

nalium :

ronius tom. 4

LJ

£um .

3

qui anutem jernicaitr , dm Corpus Jnum

i

peeeas.

Non ef aufus iudicium :'rvzferre L[-

Chrift :

Dominationem attem /]).&rnunt,.) Et

phemie.) Id eft, blafphemare, convi-

YNitus,

Deum omnium Dominum, & fccle-

: thur,

tiari, diabolo- maledicere, diris eum

y / ienü'ïug.

rum vindicem afpernantur.

Aliqui

dcvovere.

Argume'tum ergo Apoe

per Dominarnem intclli

gunt publi-

ftoli eft hujusmodi: Micha.1 Arch:n-

: Td?lu

hi

zfam POteRatem, & .lggeg'.

gelus cuim fit puriífimus,. fan&üïixxxus

lfnth.

z

CAPUT UNIC U M.

517

s fimil

|.

10. Hi autem, qäæ,cumque quideim 'ign'örant«ïbïasphemantiä

| .fa&ag

quocumque au:em naturaliter, tamquam muta,gnimalia, no-

"

ïä

runt, in his corrumpuntur.

.tion'em

& *errore Balaam "*-*VGeng

3

11. Vae illis, qui in * vja Cain abierunt

.

*

mercede effufi (unt, & in contradiétiore * Core perierunt.

"Nuan

!s altet«

AE

12. Hi funt in epulis fuis macuize, convivantes fine timore,

22.253.

* nubes fine aqua, quae a ventis circum- * Naia

Te bl«

femetipfos pafcentes,

bis mortuei:; era-

16.32.

- feruntur , arbores autumnales infruttuoiz,

*obet.

ïb.ïHi

Fod

9.17-

K DKEDUSORGUDOU U

.'"Q

i.c'vatæ ^

Ttt 3

I3. I;'l"-ïü&us

1

at Non

-

L onsdondin

ET

tincipes ,

&"modediïiïimus, non aufus eft ali-

& venerem.

Animalia norumt.). Scilicet yencfexn

dteple

quid effari , .quod blafphemiam fo-

Ve eti.di

naret , aut maledicentiam , ne vel per

de bis corrumpuntu

": ) Vitiantur, &

fedando fua corpora & meutes turpi

jäC:I'e i

umbram eam nominando fe conta-

minaret, & quia maxime execratur

ingluvie, & obfcenis libidinibus.

':4;?füf d

II JI» vwvia Cais abrrust.) Via in.

blafphemiam & blafphemos: ergo

faciis .Scripturis fignificat vite infti-

huius lod

iniquiffimum & .indigniffimum eft,

m feþeü.ï

-infime notx homunciones, & Íccle-

tutum, mcdum vivendi, actus & mo-

rum maculis notatiffimos . maziftra-

res, &que ac eventus & exitus.

Via

oniy gum

EY

tuum, principum , & ()ei inajeftatem

ergo . Caini eft Dei contemptus, in-

jat; M«

* blafphemare.

*

yidia, howicidium, hzrefis, atheif-

mus , vita vaga, defperatio & damna-

X Curallt

Impei*et £

&j Demins:.) ln Grzco

tio.

À

i

d Dett.

eft, imiripagoat Oi Xop.0G 4 fZcreper £e

^

.

24$5; Quafl dicat, tuam infolen-

Et 'errore Balaam mercede effs ff fant.)

y at

pamt

Quafi dicat: GuemadmodumBalaant,

tiam, malignitatem , nequitiam com-

ex oüCiü'

rimat, teque cogat , ut permittas

fpe lucri & munerum regis Balac, po-

occelte fepeliri Movfea , &c.

pulo Dei voluit maledicere ; it4 hi to-

qui yolet,

ti effufi .in. lucrim, in maledi&ta et-

; & apu

4 O.

Hi auttm quacunoue quidem igno-

; omniUm

vant, blafpheman:

.) Eft apodofis, id

iim , impia confilis, & alia fcelera fe-

fe effundunt, ut perdaot Ecclefi im.

tionem o

eít, redditio & applicatio exempli.;

Et im contvad (lione Core peierunt.)

diaboluy

uafi dicát: Michael,cum pro impe-

rio poilet inerepare fatanam , & illi

Id eft, inftar contradictionis, quafi

tur ia t*

dicat, inftarfediticfi Core, quiinfua

p em n

maledicere, pre modeftia tamen no-

contradictione « feditione periit, per-

W m ((

juit: At Simoni ni & Gnoftci in

oicut

^ . toleranda audacia & impudentia, ea

ierunt, & pereunt hazrctici.

ireut, P

—

A

enim Core terig biatu abforptus eft j

avf iC

blafphemant N. maledicunt que igno-

ita & hzreticos abforbebit infe.nus.

rant, & que ipforum, utpote car-

$ Bzüï']l&

nalium , captum fuperant , fcilhicet

ji2. Hi [wst im epmüs u macula. )

T 9&;' d

Hi enim in epulis, quz poft Eucha-

a a 2v

Deum; & ejus attributa , myfteria

riftiam more Chiiftiano celebraban-

Chrifti, res coleftes fublinies-& di-

"w inas.

;

tur & Agape dicebantur, corpus crá-

"t

"t 514!:

pula, mentem libidi-e, convivas pra-

Naturali:er.). Sola.natura. duce &

yt «onl

; [enfï*-us. *

va doctriina & hezre(i macilab:nt,

dirig &

^muta. ) GNoya, id e&,

eque ac detra&ione ;, maledicentia ,

] » 0 APU'

T. anquam

irraiionaia , lerimone & ratione ca-

atque impudicis verbis & afpectibus ,

,J

rch ln'

j

j

! rent:ia.

habentes 0csios Pleafa; adnlte'ri—i,. & ïz'n-

a

T

518

EPISTOLAE CATHOLICE Bif JUDJE APOST.

y.1

15. Flu&us feri maris, defpumantes fuas confufiones, fidéra

piosde

errantia: quibus procella tenebrarum fervata eft in eeternum.

14. Prophetavit autem & de his feptimus ab Adam

j

funt, &

Enoch,.

/

"

P

Cà:0T65

AApoc. dicens: *E

.

cce venit Dominus in San&tis millibus fuis.

16 f

j 1- 7.

-I$8. Facere

fua ami

;ejdbili: delitti, uf ait S. Petrus Epift. | I3. Fluctus feré maris.

) Eeri eft epi-

fonas q

2. c. 2- n.14. Vide ibi didia n.13. & 14.

thetum flucus, non autem maris,.

In epulis.) £y dqjtmoig , m -Agapis.

.quafi dicat, Usde effera , Syrus, F/a-

T.V

us vekementesmaris. Bene conferün-

praedid

Convrvantes fine timore, ) Sine Dei,

homíinumve reverentia.

tur cum fluctibus hzretici

, nam funt

15 (

Semeripfos pafcentes. ) —-Scilicec deli-

turbulenti & feditiofi.

z

nent il

cate,in Greco eft, moiuaisorre; , quod

Defpumantes fug:: confuftones.).

i,

tatibus.

explicari poteft regentes, nolentes ni-

fua dedecora, quafi dicat, omniatur-

mirum fubjacere.

bant & mifcent, fuperbiunt, & at-' :

dl

Nzbes ffne aqua.) Nubés fteriles &

tolluntur inftar fluctuum, fed hzc fu--

ton ha

infecunde, quz videntur aquam ad

perbia decumefcit , abit

que in fpumam

40, !

hominum retrigerium , & terre fc-

pudendz libidinis.

3

fzn Qf

cunditatem promittere, fed eam non

Sidera errantia.) . Vel intelligit ex-

reftant.

Sic Gnoftici inane fcientie

uas Ariftot. lib. f.

4

&

halationes igneas,

a

do&ringe nomen praferebant, fed

Mleteor.- appellat

ellas difcurrentes

eam non przftabant.

in aere, tales enim funt heretici, qui.

fericon

Que a ventis cireumferuntur.) No-

aliquem . videntur habere fplendorem

Bintra a

tat aliam hzreticorum proprietatem ,

doctrine, aut eloquentig, fed non

(1) ve

mimirum levitatem, & in fuis dogmà-

ftábilem , fed ftatim evanefcentem.

fuit Setl

tibus inconftantiam , femper enim flu-

Vel intelligit planetas, qualis eft

Malledl

C€uant , nec unquam flabiles confi-

Mars , Venus, Luna, &c. quiinca-

ttgo [ep

Ttunt, ex uno errore in alios inciden-

lo curfu vario & vago oberrant; fic

COmputa

$es.

hzretici a vera fide in errores alios &

"drbores autumuales.). àévdpà QSlvöwæ',-

alios aberrant, & in errore

I fan

inducunt. :

j

Seþiam .e;tli.o's :

dnnuneri

pn4. ld eft, arbores, que fructum

$ &

quidem aliquem "ferunt, fed corru-

Quibus procelia tenebrarum.: fervata

ptum & marcidum, qui vel fucco nu-

eff sm aternum. ) Mox procella , inGra-

I'.Si F» [

trimentoque deficiente, vel eftivo ca-

lcanqur

co eft, (9oc, quod Interpres 2 Pe--

Dllri:,)

lore. deftitutus; quia extremo autu-

tri 2. 17. vertit ca/;gv. Recte caligo

16. Q

no nondum ad maturitatem perdu-

& tenebre inferni debentur & refer-

€tus eft, vel vermibus exedentibus

vantur ftellis iftis errantibus.

tlmtur,

decidit immaturus.

l'esfunt hzre-

Retie ,

qui fojt

ait Beda, /» zene£ras tormentorum mit-

tici,. quorum fru&tus, id eft, opera

zentur &ternai , qui s2 Eeclefra. Dei fuüb

phma 4

non inutilia folum funt, fed etiam

noimine iucis tenebras inducelant erro-

Df/ d

nóxia.

rYum.

E

Mlhm

Atorje

Bis mortus.) ld eft, omnino mor-

O14. Prophetavit autem $ de b x

tuz, fic dicimus Z: zerque &eatz , id eft,

Ia

« ) Probat quod impiis hereticis

65

omnino beati. Vel, bis mortuz, quia

procella tenebrarum refervata fit, te-

primo in fe moritur arbor cum arefcit,

ftimonio Énoch , cujus propheriam .

94

deinde iterum moritur cum eradica-

vel traditione majorum accepit Judas,

1. 1

Pl' Ol)hdn

tur, aut fucciditur: fignificat Apo-

vel ex libro aliquo, qui tunc extar

t

Á

et, :

m'lphcll

ftolus hifce metaphoris defperatam

cum hzc fcribebat Apoftolus.

Gnofcicorvum 'falupem.

Viucen:

Septimus aäddamf) Adam enim ge-

Q

n

*

fc'AþU'r-"UNicUx&ir.

519

Yg. F'acere judicium contra ,omnes;&.ä;guefe omhes im-

fidém

"TnUm,

piosde omnibus opcribus impietatis eorum, quibus impie ege-

runt,& de omnibus duris, qua locuti funt contra Deum pec-.

ZnochA,

;

caiores impii ,

16. Hi funt murmuratores querulofi, fecundum defideria

Facete

i

Pfal.

vt m ag

fua ambulantes, "& os eorum loquitur fuperba, mirant

i li epi-

1

es ger- -

^ -IO.

fonas quasettus caufa.

»

, faris,

17. Vos autem chari

ffimi, memores eftote verborum, * quzxe 1 Tim

u5, F

4

Qnferün«

praedi&ta fant ab Apoftolis Domini noftri Jefu Chrifti.

2lim

am fn

i

18. Qui dicebant vobis , quoniam in noviffimo tempore ve-

.

1

nient illufores, fecundum defideria fua ambulantes in,impie-—'gpet'l..

) lidi,

E

tatibus.-

j

3: $

mnia tüt-

- 19. Hi funt

, qui fegregant femetipfos , änimgles, Spiritum

t 4 *&at'

non habentes.

F

| hacfu-

20. Vos autem C

h

*ari"mæmi, fuperazedificantes vofm&tipfos

| fpumam

fanGiffimse (1) vefirze fidei, in Spiritu fan&o orantes.

lit r

21. Vofmetipfos in dile&ione Dei fervate, expe&tantes mi-

)t- lih- I."

am.

currentes

fericordiam Domini noftri Jefu Chrifti in vitam getern

-

25. Et

ici, Qui

adortm

.(1) veftre. Sixfin,a'. hb4bet vnöftræ;

f«d non

fcentert,

&vuit Seth, hic Enos, hic Cainan, hic

In jmpietatibus. ) Grece de'tBtiy $

Malaleel, hic Zared, hic Enoch, eft

id eft,. /mpiezatum , quafidicar, defi-

aalis el

deria eorum funr defideria impieta-

[ui ince-

ergo feptimus ipfis Adam & Enoch

rant; Hc

computatis.

tum, id eft, impiiffima.

; alio8

In. (antlis zmillibus. ). ld eft, ftipatus.

IQ. Segregant Jemeripfos.)

Ab'LEc-

jnnumeris legionibus Angelorum &

clefi:, a Chrito, &a Deo. -

m allof

Sa (torum.

Aaimales ) XMocat animales ab ani-

Tma ve

I5.F tre jn tcium contra omnes.) Ad ju-

getativa & fenfiriva, cui fe;f

;

[mu

dicandum univerfum genus humanum.

viunt.

u-

Du;s5. )1d eft, malis, feu non «erendis.

Spiritum won babentes.) Nam, ut

$$ 2 pe

16. Quernloff.) psudinoipár, fic di-

ait D. Paulus r. ad Cor. 2. 14.. -4z?-

e aligo

X reltie

euntur, qui fortem fuam incufant ,

malis homo non percipit ea que [unt Spi-

ui foite fua. contenti non funt, fed

ritus Deti.

ffh

plura, aut meliora deílierant.

20. Suþer.m'g'/?mhte! volmettpfos, E$c.))

n nit-

Quafi dic«t, jeciftis. fundamentum

pa i.

- Deftderia. ) 'Cohcupifcemias.'

Mirantes per[on

"

gs. ) Laudantes adu-

fidei, nunc reliquam fubf'cru&ïoneg

»t u

latorie.

erigite per opera virtucum.

17. 4b Apoffolis.) Ut a S. Petr, ep.

In Spiritu fanflo orantes.) Id eft, per

jc hts

reticó

$. c. 3. n. 2 & a S. Paulo L ad Tim.

Spiritum. fanctum, ipfe emim fpiiirus

cap. 4. T. & ep. 2. c. 3. n. 2.

pofilar , id eft, poftulare nos ficit,

fit, t€

I9. Ilufore;.) Qui omnia facra, &

gemitibus ine;mrrabiliäus ; ad Rom,

heriam

rophana irrident, &

ui fidelibus

9. 274

[j Udas!

2]. Ip witam aternam.)

fimplicibus illudunt eos in errorem

Id eft, qua

;xtaret,

ánducentes.

Yos perd'ucatr ad vitam e&ternam,

fim g«

-

:

-

X

