& malorum 1mprecatlone9

im. C

dies redempttan:s

Has claves apud

- Menriri. 3nvicem. ) Fraudibus ;

fe habet Chriftus ,. illis ufurus in ex-

& mendacus invicem circumvenire.

Wfbff

tremo judicio , cum veflris corpori-

Veterem bominem. ) Vnde -dicta ad

D

uando

debitas dotes addet.

bus vitam reftituet, & illis glonohs

Ephef. c. 4. 22.

mChn

Hoc enim eft

IO. Renevatur in agnzt:mem.) Sci-

quod ait fequenm verficulo, cum Cir;-

licet -ejus qui creawit ilum , nempe

jfm apparuerit , G.

Dei.

ltaque renovatio hzc in eo con-

i 4

onferte

5. Qua f«nt fuyer terram.) ld eft,

fiftit, ut deponentes vitia , & ftuden-

[Vina$.

terreni hujus corporis.

tes virtutibus,'in dies clarius cognos-

- Fornicationem ,

Inununditiam.) Vl-

camus Deum , & voluntateim ejus.

Oratii

. de dicta ad Ephef GC5 f

Secundum imaginem. ) Renovemur

proxl-

jymnent

Libidinem.) ln Greco eft z«9oc,

mente, & fpiritu, ut. fiamus . fimiles

& eorum mafculorum vitium fignifi-

exemplari, id eft, Deo creatori no-

illi e

Cat, qul turpm patiuntur , qu: etldm

firo.

ycum

pathici appellantur, vel ginzdi.

li. Uät.

Nnmrum fn hac reno-

WOM

on à

"varitiam.) Mso»egw, de qua di-

vatione 1maglms

xi ad Ephef. c.

x

Noz. eff Genttlt:, & ïuddm, &. )

' ml

Q»ue eff ff mulacrorum férvstus. ) Vl—

Nihil corporeum, aut externum fpe-

Genfus

Jeftia

de dicta ad Ephef €. i C

candum eft,. verbi grdm, an qms

X

202

EPISTOL)E B. PAULI APOST AD COL')SSENSES

fapienti

putlum Barbarus, & Scytha; fervus, -& liber: . fed omma,&

in om mbus Chrlüus.

hveanis

bus vel

12. Induite vos ergo ficut ele&i Dei, fan&ti, & dile&i , vi-

fcera mïferxcordlæ, benignitatem , humlhtatem ; modeiham,

1*

4

10 n0m

patientiam:

13. Supportantes invicem, & donantes .vobismetipfis, fi quis

Pa

adverfus aliquem habet querelam : ficut & Dommus donavit

aM

vobis,

ita & vos.-

19X

14. Super omnia autem haec. char1tatem habete, quod eft

to."

eftin]

vinculum perfe&mms :

15. Et pax Chrifti exultet in cordibus veftris, in qua & vo-

AL*

vt non

cati eftis in uno corpore: & grati eftote.

16. Verbum Chrifti habitet in VOblS abundanter, in omni

22

fapien-

oculut

Citate

Judzus fit ,an Gentilis ; c1rcumc1fus,

erglc ;«& fïne illa continuo diffol-

12

áut præputlatus

C

vendum.

10, &

Sed ommia £m ommäm

Clyrt./lus J

IS. Et pax C/:r:ft exultet in cordi-

Quia in omnibus ita renovatis ipfe

21 Chr

$us vefiris.) BezBsutre , qu& vox du-

Chriftus eft. « Ozzis , id eft, omnis

plicem habet explicationem, qua ta-

bot,

fan&titas, juftitia, religio ,. & omne

men in unam P

& eamdem- recidit.

abund:

bonum ; Chriftus enim eis commum—

Primo igitur verti poteft: pex Cbrifi

Doce

cat. fuam fanctitatem , &c.

prier fit , palmam ferat , fuferct, r

f t

I2. S$zeuf ele&i Dei fan&'l e dzle&!)

Vintat , quafl dicat, cum injuria affe-

Al ali

Id eft, ficut decet- fan&tos, dilectos a

Qi fumus duplex in nobis infurgit

five ex

Deo , 'ad gratiam, & glorlam

motus,. alter ad vindictam incitans ,

hymno

Vifcera ma/&rzcordm.) Affectum mi-

alter ab ea revocans. lpfa ipitur pax

I g:

fericordis.

Chrifti, tranquillitas, & manfuetu-

tam $

Bezignitatem.) Ut fitis comes, &

do palmam & bravium ferat, non ira.

Tnunus

blandi, nonaufteri.

Secundo reddi poteft ,

de [0/72 z]h

Pratia

Modefliam.) meuórqra. lemm:em,

moderatrix fft, palmam trtbuat fit j ju-

fenten

five manfuetudinem.

ftus qu1dam Bga/ieurm;, id. e&, ju-

Patientiam. ) ,u.axpoSy/uæv lang4m.

ftus certaminis arbxter, & ei motui

)d Eï

»uatem,

tattte;

palmam tribuat, qui nos ad lemtatem

Doni

I3. Denantet.) Condonantes, &

inclinat.

tnii)

remlttentes offenfas

In 7::4 ) Ad quam..

Vocati e]!t: in uno corpere. ) In unum

Cum ]

I4- iuad eff vinculum perfetlionis: )

h

Vinculum perfe&um , id eft, perfe-

corpus, in unam Ecclefiam.

fion (

&e uniens fideles inter fe.

Vel , cha-

Et grat? effote.) tuxdeicn , gratio-

t

fi, amabiles, ideoque aliis prati.

^Vel

ritas eft vinculum, quod lwans )&

certe monet ut beneficiorum mermo-

u

continens ceteras omnes: v1rtutes , ho-

Chr;þ

finem reddit perfe&um :

'eft velut

res fint, nam qui recordantur multa

Ie er

fpiritus humanus,

qui hgat partes ,

fibi fuiffe a Deo condonata, facile

injuriarum fuarum oblivifcuntur

G;

humores , fenfusque córporis , alioqui

fffu

facile dilapfuros ; fic charitas virtu-

46. Verbum Chrifli babiret £m wobis

D

tu.m corpus quafi conne&u:, & con-

abundanter.) Id eft, fides feu doctri-

l.'reJ

ES.

m

2

CAPUT il

293

fäþiäntia, :aö;cïä'fites,"' & commonentes ,vk'ofmeti'pfös,"'pfalmi*s,'

h

l

iymnis, & canticis fp'iritqg

s

&i i

bus veftris Deo.

1bus : m grat,ia.fcanrtantes 1n.vc»:o1'rdi-

igiliam,

17.*Omne quodcumque:

f;äc'ïfti*-'s in Qerbo,—aui*ïn opere, omn;a *rCor

in nomine Domini Jefu.

ghriïfti facite, gratias gggntes Deo, & 1o.3t.

Patri per ipfum.

Jonayit

18.* Mulieres,

fubdiþtæjeftotevviris, ficut ogOrfet in Domino. *Eph,

19. Viri, diligite uxores veftras, & nolite amari effe ad illas. 5.22.

- 90. * Filii obedite parent

*

x

ib,us per omnià: hoc enim pläcitum j Petr.

lod g&

eft in Domino.

Eph.

a 1I.*Patres, nolite ad indli'gnationem

6. E

a&.vo-

.pr-ovocare filios veftros,

-

ut non pufillo animo fiant. ..

PI

* Eph.

1 Omni

22.* Servi, obedite per omni

a doinini—s carna

libus, non ad 6. 4.

eq u

fopien-

oculum fervientes, quafi hominibus placen

u

tes , ,fed in fimpli--

[2]

p

EL IEDMII)

citate cordis, timentes Deum.

*

.

L

ett.

9.

I

P

o diffol.

25. Quodcumque facitis, ex ani

mo;opefämihi ; ficut Domi-

8.

005

24. Scien-

? ttir-

no, & non hominibus :

Yox d-

na Chrifti fixam in. vobis fedem ha-

IB. Sicut oportet 42 Domino. ) Id eft,

qu& fd«

beat, vofque faciat locupletes, &

-

ficut oportet fecundum Chrifti Domi-

Tecidit.

abundantes. omni fapientia.

ni legem.

?

.

Ig9. Amart

2 Dil*Hdles ; Vmuorofï,

: Qf

Docentes , &f commonentes vos metip-

"

for , 66c. ) Ita ut vos invicem , id eft,

iracundi, ( ad amaritudinem illas

^

ja affe-

li alios doceatis, & commoneatis

PI'OV Ocantes, '

M

five exhortemini, canendo pfalmos,

QO. Per omz

fj urgit

-

contra Deum.

ja.) Qlilæ— non. funt

Citins,

hymnos , & cantica fpiritualia.

grpat

In gratia cantantes , &c. ) Per era-

Hoc enim placitum eff

| 12 Domine. )

nfüetu

tiam Spiritus Sancti, fine qua cale

Hoc enim Deo placet, & eft illius

VXel, in

voluntati, & przceptis confentaneum.

30n it2.

munus obiri non poteü:.

quifi

eratiarum actione; videtur enim hzec

2I. Ur on pufillo animo faut.) Ne

fententia eadem effe cum ea, quam

animum defpondeant, ne animo de-

tj

jiciantur.

* ju'-

ad Ephef. c. 5. 19. fic extulit:. Caz-

02. Carnalibus.) Id eft, tempora-

motul -

zantes ,. €$ p[allentes 12 cor dibus wefirzs

jtatem

Dominmo , gratias agentes [emper pro

libus, etiam Echnicis.

emnibus. Wel, cum gmtia, id e&,

Non ad oculum feroientes, &£fc. ) Hoc

E

explicatam eft ad Ephef. c. 6. 6

cum jucunditate fpirituali.

N

g

-^ 34 cordibus veffris, ) Ita fcilicet, ut

Sed in /ïmplici(d!e—*cardi:.) Sine fi-

non ore , & voce folum cantetis, fed

mulatione.

Timentes Deum. ) Quivi

debabisias

ritit-

etiam cum affe&u , & attentione.

- Vd

I

Omnia im momine Domini je[u

dità cordis, & fimulationes deprehen-

*

;

jenmo .

Chrifi.) Ad Chrifti gloriam omnia

dit.

referentes.

23. Ex anim

o.) Libenti, prompto,

multa

ac liberali animo.

facile

Gratia: agentes Deo , & Patri pet

[

spfum.) Quia per. Chrifti meritum o-

Sicat .Domino , €&c. ) Perinde atque

innia' nobis dona falutaria a

fi Domino , &.no

:

wh'!

£f

D-eo*. -

n homi;jxiþus mlm-

:

-

j

tre proveniutit.

Rragecis.

I

294

EPISTOLE B- PAULI APOST AD COLOSSENSES

24. " Scientes. quod a Domino accipietis . retrlbutlonem hæ-

ET

reditatis.

Dommo Chrifto fervite.

ts, qUo

*Rom.

25.*Qui enim injuriam facit, recipiet id, quod 1n1que geiïit'

l

charllïn

26 & non eft perfonarum acceptio apud Deum.

j

&Q

CAPUT IV

N

vos für

g,

Pro fe cupzt ibfos . precarz, & caute , ac. difrrete cum midelzbus

eft:q

converlari :

mittitque, qui manif efTent eis, que apud ipfum agan-

IÓ.

iur, C variorum Jalutationes adftribit , cupiens , ut & bac,

confol

!

G fimiliter Laodicenfium epifTola czpud u?ramgue

ad vos

It

legatur Ecclef 1am.

hi fol

*Lucz I*

Omml, quod juftum eft, & sequum, fervis præftate :

atlo

18.1

1 Lhe

fcientes quod & vos Dommum habetis i in coelo.

n

2. * Orationi inftate , vigilantes in ea in gratiarum a&tione:

5-17*

Jefu,

Fpe

3 * Orantes fimul & pro nobis, ut Deus aperiat nobis oftium

fetti,

6.19.

fermonis ad loquendum my üerlum Chrlftx (proptel quod etiam

2The vinékus fum^

libor

4. Ut manifeftem illud ita, ut oportet me loqm

Hier

ColofT

43

$. * In fapientia ambulate ad - €os, qui foris funt ;

tempus

*Eph.

redlmentes.

6 Sej*mo

5-15

refper

gratia

4 Acctptet:.f retrzäut:anem " aT

2. I»nflate. ) W(:oo-uagzrregss"rs , con-

tate

aódsou , qu& vox mercedem fignificat,

feanter: perfeverate.

U

quz pro merito operum datur.

^

U Degs 4pen.rzt nobis offium fer'-

Hoc

Domino C/m/*'o fervite. ) Dum heris

monis.) Id eft, vt det mihi aperire os

fe lo

veftris paretis , fcitote vos Chrifto

ad proferendum myfterium falutis hu-

quem

fervire.

manz per Chriftum.

ut fel

25. Oj emim t;z]zr:am fac;t

6c. )

Pripter. 4u0d. ) Scilicet my&enum

L]

Probat fervos dominis fuis fubje&os,

Vel , propterea quod hnc my&euum

Obedienres, & juftitiam in hoc ab-

Pl'æ( ico.

verfi

l. 9I

feqmo colentes habituros hzgredita-

4. Ut manifeffem. illad , ffc ) ld eü,

Ty

tem

rrmmento a contrano,

nam

orate, ut ità loquar,

xc

m

qui mjuih funt , five fervi fint, five

5. lm fapientia.) Sapienter, pru-

domini ,-damnationem zternam in-

denter ,; caute.

fän l5

eurrent , cum Deus perfónam non re-

Eos qui jar:s jimt ) Echmcos lmelq-

I

cipiat, fed squaliter premia , & pe-

ligit, qui non pertment ad li.ccle-

$

mas pro meritis reddat.

1am.

9f

Redlmfmcs Fempms. ) Vide dl&a ad

EL

aum. ) m» /a'o-rm'oc, ut Íci-

Ephef. c. 5. n. I5.

.In Graco eft,

? d

dic

licet unum, durenon tra&ent,

x&ipo» , id eR

' Opportunitatem , &

alterum. indulgenter ,

'fed Xtenoxem

o€ccafionem. rei. Chriftiane bene ge-r

de

quemdam zqualitatis teneant, .

rencäæ ;X promovondæ.

dat

/

-

X

J

CA puT .

295

nem jye. :

— 6. Sermo vefter fempe'tffin- !

g

,

EE

zratia fale fit conditus, ut 1'c.iä-

tis, quomodo oporteat vos unicuique refpondere.

e .geiïft; B

.. 7. Quae circa me funt, omnia vobis nota faciet Tychicus,

€hariffimus frater, & fidelis minifter, & confervus in Domino:

| d-

8. Quem mifi ad vos ad hoc ipfum, ut cogn

.

qfcat quae cilfcg

vos funt, & confoletur corda veftra,

H

TE

9. Cum Onefimo chariffimo, & fideli frátre, qui ex vobis

-

eft : qui omnia, qua hic aguntur, nota facient vobis.

77 agf

à

140. Salutat-vos Ariftarchus concaptivus meus, & Marcus

confobrinus Barnabae ; de quo accepiftis mandata : fi venerit

n

N

ad vos, excipite illum:

,

*

dicitur juftus : qui funt ex circumciiïohe:

ir. Et Jefus,; qui

hi foli funt adjutores mei in regno Dei, qui mihi fuerunt fo-

latio.

3

:

ægatg '

I2. Salutat vos Ep

aphras, qui ex vobis'eif : fervus Chrifti

Jone :

oftum

Tefu , femper folicitus pro vobis in orationibus, ut ftetis per-

ïe&i, & pleni in omni voluntate Dei.

d etiarq

13. Teftimonium enim illi perhibeo ,

.quod habet multdm

laborem pro vobi

&,& qui

g,.'& pro ils? qu*i funt- Laodici

Hierapoli.

14 N] aïqt at

empus

6. In ','gm;ial fale f 'co;-u'lz'tus.) Sit

Et- Je[us qui dicitur. juffus.) Scili?

refperfus fale fapientie , idque cum

cet falutat vos..

Sermo

Qui f4nt ex cireum

ciffone. ld eft,

gratia , id e(t , cum gratia. & jucundi-

f£ate.

ex Judazis Chriftiani.

p a

Ue [ciatis, quomodo Lapart'ea-tï vos, Ec. )

II. Iz regzo Dei.) In prædicatidne,

i f

-

Hoc ad gratiam fermonis pertinet nof-

& promotione Evangelii.

xerire 05

fe loqui , & refpondere unicuique

12. Salutat —'uo': Epaphras. ) Baro-

hus ue

ut fermone afficiatur.

quémadmodum- oportet, -& convenit,

:

nius tom. I. Anno Chri(ti 60. probat

fuiffe Epifcopum Colotfenfem ; Ar-

derirm.

7. Qué eirca me funt , &

7:.,) Hunc

verfüm explicavimus ad Ephef. c.. 6.

chippum vero , quem n. 17. ad obeun-

n. 2I.

dum minifterium adhortatur , fuiífe

22..

diaconum tantum.

lqkefbA

Tycbicus.) Nimirum per quem mit-

Semper follicitus pro vobis 1 oratio-

to hanc Epiftolam.

9. Qui ex vobis eff

. ) Md eft, Colof-

zibus. ) lMlud nimirum orans quod fe-

í lel-v -

quitur.

fénfis, ut vos.

Ut feris perfellg, &f -pleni, €fc.

Id

; t - ;

IO. z4riffarchus. )

Cujus mentio

eft, in omni eo, in quo vult

eus

|

A&or. c. 19. 29. & c. 20. 4

c

Ecck-

27. 2.

nos effe perfe&tos & plenos, fcilicet

fapientia & moribus Chriftianis.

"

Marcus,) Qui A&orum c. .12. I2.

) 0

)

dicitur Joannes cognomento Marcus.

3. Habet mulrum laborem pro vobis.)

De quo accepiflis mandata.) ld. eft,

In Greco eft, £7^o, zelum , ftudium,

1

de quo dedi ad vos litteras commen

fcilicet veftri boni,

t (n

-

»

.& ! proïg&t:s i;;

datitigs ; Nfeg teftimoniales.

-

/

206 EPIS'IOL)E B. PAULI APOST AD COLOSS. CAP. IV.

olin .

I4. Salutat vos * Lücas medicus chariffi imus, & Demas.

4-I1I.

15. Salutate fratres, qui funt Laod1c1æ & Nympham, &

qus in domo ejus eft, Ecclefiam.

16. Et cum le&a fuerlt apud vos Epiftola heec , famte ut &

p

in Laodicenfium Ecclefia legatur & eam, quae. Laodlcenüum

eft, vos legatis.

17 Et dicite Archlppo Vide mmlfterlum, quod acceplih

. in Domino, ut illud impleas.-

I8. Salutatio mea manu Pauli. Memores eflote vmculorum

Ti«f

meorum. Gratia (1) vobifcum. Amen.

fin]i

U

(ï) Im Edit. Stxf addttur

Domml noiïm Jefu Chrifti.

Ef pro ii qw funt Laodxcm, &v

diaconatius officium intelligit, ut vult

Erant hz civitates Coloflis vicinz.

Baronius; vel presbyteratus officium

I4. Lucas medscus. ) Lucam Evan-

aut etiam Epifcopatus, in cujus ad-

geliftam, qui fuit etiam | medicus &

miniftratione Epaphre fuccelï'ent RO-

jictor.

a,

Vide Maldon. Prologo in e-

ma CdPClVO

T

jus Evangelium , & Barrad. lib. I

Impleas.) Diligenter exequarls

cap. 20.

19. Salutati0 mea- manm

Panli. )

I5. Ef N)»mpbam ) kupav, nomen

Hsc verba cum iis quz fequuntur uf-

pto oi

eft viri, ut patet ex eo quod fequitur.

ue ad finem , affirmat Paulus fua tna-

noftri

de domo ejus.) dvr8, id eft, ejus,

nü fe fcnpfïffe loco falutationis , qua

*

in genere mafculino.

claudi folet Epiftola.

Nam reliquam

fultin

16. Eam

u& Laodtcenfrum. ) Hæc

Epiftolam totam ipfo dl&a.nte alius

trem

Epïüola jam non extat. In Grzco eft,)

exceperat.

X Tj» Íx Aaoómejug , €9 eam qua ex

Memores effote viscalirum vibosum. 3

Lnadztm, ex quo ap

paret. Apoftolum

lum ut pro me vin&o oretis, tum

|vp

loqui de Epiftola ex

L

aodicia fcripta,

ut confirmemini in fide pro qua vi-

fortaffe ad ipfum Paulum.

detis me pati.

$t

D

17 sdrchippo. ) Vlde dicta n. I2.

Gratza vobitcum. ) Dommx gratla

f

vos tueatur & ferves.

aulo

Mimiflerium, )« vin &uxowav , vd

tionis,

N

El

- feribu:

hi

N

p

EM

Dure,

7 d

* a df

Qïääü

um

Á

E

gu

& o

RO

Crai

[

dicit

£rati

EPI-

Dj

-

P.lV

-»ä»C i )ää*

297

eItas,

pham, &

EPISTOLA 3

mem&

B PAULI. APOSTOLI

icenfüm -

AD 'THESSALONICE NSES .

accepx(h

,

«

CAPUT PRIMUM..-:

culorum

"The[Jalonicenfes commendat, a&tis Deo gratiis, quod f fcepz*am kmel

fdem Jervaverint , Pauli , imo ipfius Domini imitatores effe&li , ac

farma reliquis credemzþus palam oflendentes , quem apud

zpþs fru&'um Pauli pradicatio

it, utvult

s ofhicium

balauerzt

cujus ad

lerit Ro

Aulus, & Sllvanus, & Tnnotheus Ecclef' E The(ï'alonl-

P

cenfium in Deo Patre, & Dommo Jefu Chrifto.

dris

2. Gratia vobis, & pax.

Gratias agimus Deo femper

Tagli. )

untür uf-

pro omnibus vobis, memoriam veftu facxentes in oratxombus

sfua t

noftris fine intermiffione ;

li, qu

5. Memores operis fidei veftrae, & laborls & charitatis , &

rehquam

fuftinentize fpei Domini noftri ]efu Chruh, ante Deum, & Pa-

e aliüs

trem noftrum 5

4. Scien-

Yttin. )

Au)u:, & Silvanus, 69 Timstbeus.)

pervenire. non pafzmm , 1720 ntb:l paci-

, fun

MP

Vide di&a ad Philipp. c.1.n.1.

cum fine gratta ejus. babere- po[fumus ,

quà Y

Si/vanus.) Eft idem cum Sila, qui

in qum Anfelmus.

joft difceffum Barnabe affumptus a

Q. Gratias agsuu: Deo femper pro

: gratlæ

p

aulo eR focius Evanmlxcæ predica-

ommibus vobrs.) Id eft, pro. beneticiis

tio nis.

in vos collatis , qualn nimirum poftea

Eccleffa T/'efalomcen/' ym. ) Subaudi,

enumerat, fïdem, cha.utatem, fuftinen-

tlam

fcribunt, aut epiftolam hanc mittunt.

[p Deo Patre, €&c.) Que in Deo

Opens fde: veffra. ) Fidei ve-

Patre, & Jefu Chrifto collecta. eft,

Pcræ non inertis , fed bonorum ope-

ad dtüm&xonem ]udmc1ru1n Svnago-

rum effectricis.

rum. ' Vel intellige, falutem dicunt,

Et laboris Ef charitari. ) In Graco

eft

laborit charitatis, id. eft ;

labo-

&

gratiam precmcur a Deo Patre

& Domino noftro Jefu Chrifto, ut ne-

rum & moleftiarum , quas fufceprhs,

étantur hac verba cum fequentlbus,

& pafli eftis amore Chrifti, & Rudlo

Gratia vobis & p«x.

retinendz fidei.

G-atia vobis & pax.) Prrmo gmtmm

Suffinentia [pei.) Sufhnenua fpel

du-;t, deinde pacem nominat , quia ffne

eft omnium erumnarum in perfecu-

ratia . Dei ad pacem raonc sattonis

tione tolerantia, ob fpem falutis aterna.

Biàl. ctóm Comi Menochb. Tom, V IÀL,

T

T

-

»

N

ia

D-——7—

208

EPIS'fOL!E L. B, PAULI APOST, AD -THEssAL.

E

4. Scientes, fratres dile&i a Deo, ele&tionem veftram:

$. Quia Evangelium noftrum non fuit ad vos in fermone

Ro

tantum , fed & in virtute, & in Spiritu fantto, & in plenitu-

dine multa; ficut fcitis, quales fuerimus in vobis propter vos.

; quiqr

:b

6. Et vos imitatores noftri facti eftis , & Domini, excipien-

tes verbum in tribulatione multa, cum gaudio Spiritus fan&i:

/ mmus

7. .]ta ut fa&ti fitis fo

V

ehris;.

rma ovm«nib'us. credentibu—s in Macedo-

z

10

bb c qum

ET

mortui

.*

; ,Doräini aofhri . ïe/k Chriffs. ) . Qui

cteäentes ioQüerenfur pere

grinis lin-

-genitivi a genitivis fidei, fpei «& cha-

guis, prophetarent, «&c.

ritatis qui przceflerunt, re

5

cuntur. Vo-

Et 12 pleüitudine multl.) Scilicet cer-

ï Ofien

.cat ergo fidem, fpem & charitatem

titudinis, nam in Grzce eft , v^»ecoc-

Jefu

hrifti , five quia he virtutes

- gli,

es. E

etiàm Grecis mAweopoela ,

eeriti

daptur a Chrifto & per Chrifti meri-

idem quod Italis fodrsfazfoze ; quafi

.tà, five quia feruntur ín Chriftum ,

dicat : Ita Evangelium prgdicavimus,

dt

qua Deus eft & homo, quafi in ob-

ut fatisfecerimus nobis

vobis : Hab-

jectum fuum, & labor earum fufcipi-

biamo predicato con nofira e voféra fo-

.tur propter Chriftum ,

& Chr?&i a-

di;fazione. . Vide dicta ad Rom. c.

more, fpe, ac defiderio.

14.5. mMjeopoelas & mXqeopoeticS«u ,

4nie Deum & Parrem uoffrum.) NMel

in hac fignificatione non pauea ex-

'refertür ad »ezre;, vel ad ff4e£ , fpes

empla inter legendum Chryfoftomum

)

UX ocharitatis ; qua(i. dicat : IMemor

&

afilium memini mihi occurriffe.

3.

fum vcfire patientie & laboris, quem

&ga/le: fuerimus $2 vobís. ) Md eft,

fuftinetis pro fide, fpe & charitate

lipp

Chrifti, non fidte & fimulate ,. fed

quomodo inter vos fueri

r

ïnll'S conver-

fati.

gelt

sni6€ Deun, id e&, fine fuco

7

P ,vgre;

Propter vos.

X) Ut vobis nonnullam

fincere, coram Deo.

4-Sczentes eletsonem veflram.) Qua-.

utilitatem afferre&poiï'emus.

6. Et vos imitatores, &c,) Quaáfi di-

fi dicat, ex fignis & conjecturis, ex

fide, c

[9)

ftantia & patientia veftra

cat, nec eft quod laboris nós peni-

n

pátie

Di

probabil

i

;

e

r colligo veffram eleionem,

teat,

am fru&u? ngri noftro "re-

Z

fpondit.

$

id eft, vos electos efle ad gratiam &

buitatores noffri fatli eflis $. Domi-

tis E

amicitiam Dei, & fi in

$

zi ) Laudat 'Theffalonicenfes

Fi

ad gloriam. '

eà | petfeveretis,

uod

patientiam

animi magnitudinem

Q

$. Sed & in virfute.) Id eft , PO'

Apoftelorum &

4i

tentià & efficaci

tati funt.

. Chiifti Domini imi-

p

matum fuit.

a mifaculorum cqnfïr-

l

Excipientes "verbum in xtriäu!atiog—:e

Et in Spiritu Santlo.) lm Spiritu fdþ-

mnulta, €fc.) In eo fe' Theffalonicen-

lo

irari, ut vertit Syrus; fancitas e-

fes, Apoftolorum & Chrifti, imita-

f

.nim evangelizantis. doctrinam pluri-

|

u

& credibilem

tatores oftenderunt , quod. cum Chri-

mum commendat ,

fti fidem percepiffent, continuo ma-

facit.

Vel fenfus eft, in largitione

n

a alacritate ;

vexationes & imole.

Spiritus Sancti & donorum ejus, qux

;

ftias ejus caufa fufceperunt.

F

Q:

Apoftoli in primitiva Ecclefia etiam

7: dta «t fatli

el

fétis for?na. ) Typi

jä

- yifibiliter largiebantur, facientes ut

& exemplariaf

j

l

*

1

L

(CAPUT L &IL.

299

m

9.. A vobis enim diffamatus eft fermo Domini , non «fiolum—

ermone

in Macedonia, & in Achaja, fed & in omni loco fides veftra,.

Jlenitt-

qua eft ad Deum , profe&ta eít, ita,/m: non fit ndbis necelfe

Ef Vos,

quidquam loqui.

(Cipien.

4

* 9. Ipfi enim d

e nobis antiuntïant, qualem introitum habue-

fantli:

4

imus ad vos: & quomodo converfi eftis ad Deum a fimula- -

:

lacedo-

chris, fervire Deo vivo, & vero,

.

Io. Et expe&tare Filium ejus de cce

lis (ciuem ftifcitavit'ex

ET

mortuis ) Jefum , qui eripuit nos ab ira' ventura.

inis lin»

CAPUT IL

ICet cet-

Ojlendz't, qz;auml Hhcerum fe exbibuerit in predicando ipfis Evan-

) qupg.

gelio, gratias Deo agens quod Jfüfceptum. Dei wverbum Jedulo ferva-

900gla ,

; quait

veritit , ba[fi multa a contribulibus ; ficut Ecclefie Yudee a u-

iVimus,

$: Hab-

"deis, qui una cum Chriflo etiam pios omnes perfequuntur :

1

. quam ardentem gerat e

lra fe-

declarat etian

*

rga

0m, C

ipfos affeitum. -

Fï'f]'sal r

í V.- - .

( &X-

: Afh'»ipfi fcitis , fratres, introitum noftrum ad vds,, qqïa

'omum

N

?,*

non inanis fuit.

3

'»A&*.

trille.

2. Sed ante paffi, & * contum

eliis affe&i (ficut fcitig) in Phi-

l ,

16.19.

)nVer-

lippis, fiduciam habuimus in Deo noftro , loqui ad vos Evan-

* AG.

licitudine *.

gre,liuin.Dt/ei in multa fo

4. Ex- 17-

ullam

i

-8. M volis enim-) A vefïral Hde :

IO. ££ expetlare flium ejus de ee-

if di-

atientia, conftanti: & zelo.

Hs, 6c.) Id eft, & ut filium. ejus .

pæni-

Jefum, quem a morte fufcitivit, fpe

)Te

Diffamatus. ) Divulgatus.

dicatio-

Sermo Domint. ) Fama pre

cert: expectaretis de caío venturum,

)0m!

nis Evangelice,

& Chiiftianismi

fcilicet fidei veftrz remuneratorem ;

Fides veffra. )

Fama fidei, ac fan-

qui vos etiam ad eandem fecum glo-

yod

&it:tis veltre-

riam affumet.

iflerp

r

Ad Deum. ) ln Deum, er

Qui eripuit nos ab tra 'ventzra.) Id

if'ür

ga Deum-.

2D/h UE ER

Pro;clla eff.) Sparfa eft.

eft, qui eripit, qui nos liberat a poena ^

La ut mon. ff vobis neceffe quidquam

damnationts eterna, q[i'æ fuperventu,

r!äl!

Joqui.

) -Ad celebra

ndam fidém & con-

ra eft impiis & füädelibus.

Cef«

.ftant

iam veftram, cum jam fatis no-

titda

ta lt,

,

L. Tiiroitum n;»/?rum advos,

L2

.

adventum ad vos. :

) N oü'rum

3hri-

f

9- Ipfie

*

z. ) Scilicet qui audierunt.

Inanis. ) Sine fru&tu.

Quaiemt

ntroitum babuerimus advos.)

lis affliti ; äl..

gt«

Quomodo apud vo

s ceeperimus Evan-

2. P2ffr. ) ld eft, ma

elium pracdicare ,

& quomodo dum

ludit ad Hiftoríam' quam habemus AdGt.-

ypl

i xc fuimus , fiimus .cgnyeffati..

c. 16. n. I2 & fequentibqs*:.

p

*

x

399

EPISTOL E L. B. PAULLAP()ST. Ap' 'THESSAL.

.3. Fxhortatio enim noftra non de

folum !

d

errore, neclüe. .de,- 1m-

ä

chacifh

munditia ; neque in dolo.

j

4. Sed ficut probati fumus a Deo

, ut crederetur no-bis

9

E D

Evangelium : ità loquimur, non

7

fed Deo, qui probat corda noftra.

quafi 'homyi'r";-ibus .pla,lcente;s:,

prædi(

I0.

$. Neque enim aliquando füimus in fermone

'adnlationis;

j

ficut fcitis : neque in occafione avaritize , Deus teftis eft : '

quere]

IT

6. Nec quarentes ab hominibus gl

neque ab alis.

qriam, neque a ybbis,

- filios!

n

.7. Cum poffemus vobis oneri effe, ut Chri

f Apöiiloli : fed

fatti fumus parvuli in medio veftrum

- ambul

J tamquwam Íi nutrix fo-

veat filios fuos.

*

gloniz

MP

N

pide volebamus tradere vob

Ms

: 8. Ita deüderantes Vos—,.-cu

folum

jam

jl

lud

Fiduciam habuimnus.) Dicendi liber-

- Placentes.) WI

tate ufi fumus,

'tes.

sd, eft, "l)läþere cuRi?nf

Dei,

0140 &ELI.

hoc enim eft. mapba-

iE

Qui probat vvca*rdqï äo/t'rzz, ) Id eft,

In Deo zoffr.) Deo confidentes.

expendit & explorat intentionem , de-

que

Logqwi ad vos.) Aufi fumus vobis

fideria, &

quicqu/id in animo noftro

V0$

annuntiare &

predicare Evangelium

latet.

Chiifti.

$. Neque enim aliquando fui?u;.c x

H

fi0s

À4» multa — follicirudine. ) i oA2

fermone adulationis. ) Id eft, nunquam

digy , id eft, in multo agone, lucta,

ftudium nobis fuit vobis aífentari ,

bus

certamine, & confequenter folicitudine,

non fumus vobis locuti placentia , fed

2. Exbortatio noffra. ) Preadicatio

utilia.

noitra.

Non fum ufus ad avaritiam

6. Neque 1im occaffone Aüritig.)

j

Noz. de errore.) (Non fuit erronea,

prædigä-

Lb

non predicavi vobis falfa docmata,

tione Evangelii.

ut faciunt philofophi ,. & Gentium do-

7- Oneri effe.) A vobis fumptusexi-

quaz

Ores.

endo & alimenta. In Grzco eft,

Ia

sw ,

Neque de immunditia.) Non docui

£» fBaeti &nai , q'afi dicat, i» pozdere,

j

tate

docrinas carnis defideriis faventes,

& authoritate effe. . ltalice refpondet ,

immunditiis impuritatique luxüriz,

hrafi. — .:Merreifí im gratuita.

app

fed eloquia Domini, eloquia cafta.

Se4. ) Id eft, tamen.

3

Tatu

Ws

Neqzue im dele. ) Cum. hypocrifi,

Fal fumus parvuli ) qrio, lenes,

I

aut mea lucra captando, & vos falfis

acidi, humani , minime. fiftuofi.

dogmatibus*-cü*cumyenïendo.

s

Y

V

;

ulgatus legit , »4710:, fed utraque

t

4-. Sed ficut probat; fmmus a D

[1

ij

le&io 'eumdém fenfum exhibere pot-

ï

eft. Factus fum mitis & le

bil

on tradidi vobis fal(as doctrinas ,

&

nis , qua-

nec vos. ullo modo decepi, fed ita me

fi parvulus.

geffi ,. ut decet Apoftolum a Deo ele-

Tanquam fi nurrix

fa'vedt fflios fko?.—)

f

étum

probatum

Id eft, more matris prolem nutrientis,

r

predicator.

. ut fit 'Evangelji

blandiens , non imperans.

.

dta ut logqusmur.) Sc(:ilice!:.xcum o-

9. Jza defiderantes vos.))

Adeo äffe-

mni fide, finceritate & integritate

uin vos propenti.

fe

Eyaggeligzn pradicamus.

duimas noffras.) Mitam no&ram.-

[

3oI

C AxP,;U,,T- H

f

o de Im

i

olum Evangeïium Dei , fed etiam animas fnoih*as: ippniam- |

Chariffimi nobis fa&ti eftis.

*

ür nobiä

9. Memores enim eftis,

P

f

ratrés , ïk)äboris) ndi't;'i ,&f at:ig*atio,-;

* A&

mis:*no&te'àc die operantes, ne quem veftrum gravaremus;

3C€ntesj ,

um Dei.

20.34-

pradicavimus in vobis Evangeli

T

:3Cor.

Iationis,'

lo. Vos teftes eftis, & Deus , quam

fan&te : & jufte, & fine

I2

et:

r Lhe.

. querela vobis , qui credidiftis, fuimus,.

30 86'

YT. Sicut fcitis, quali

ter unumquemque ve

ftrum(ücut pater

a -vdbis,

filios fuos)

ut

ol

"

.. 12. Depre

E

d

càntes vos, &"chinfolantes : teftificati fumus *

ambularetis

&

ttrixþ fo-

dig—ne Deo, qu vocavit vos in fuum --reggum E

gloriam.

bis hon

I3. Id

eo & nos grätiz;s ägimüs Deo '*f'm'ä intermiffione: quo-

iffetis a nobis verbum auditus Dei , accepiftis

MR OcE AE

folum

niam cum accep

illud, non ut verbum hominum , fed

ficut eft ve

i

! cuRiïen-

qui credi

à

ifüs :

EM us

Dei; qui operatur in vobis,

x

*

li et,

I4. Vos eni

m imitatores fa&ti eftis,fratres, F.

à

cclefiarum Dei,.

em, dee

in Chrifto Tefu: quia eadem paffi eftis &

o noltro

quae funt in Judzea

Vos a Contribulibus veftris, ficut & ipfi a Judaeis: -

.

um occiderunt Jefum, & Pro

ph*evrtas, &

lllþt;: it

15. Qui & Domin

unquam

nos perfecuti funt,.

& ;Deq non placen;, T&; gm'n/iþq; ..homini-

entari ,

»

bus ads'rgrfantur z

itia,fed

Pp3- ;

16-' 'Pï?:

piti.)

5

redica«

9« Laboris hbjiri ö' fat;gatiaäi:.)

xeocnum colorum.

;cclefiam fuam , ut etiam zildducätä ad

Laborem manuum intelligit 'vi&tus

quarendi gratia,ut patet ex fequentibus.

Ia. Verbum auditus Dei. )

rüseri«

Fatigationis.) ln Greco eft, uox-

predicationis de Deo.

.Id- eft ,

co eft,

S0o», que vox laborem cum difficul-

Qui.) Quod verbum. , Latinus inter-

A

wmdtrts

uo

i, quia Aóoc , verbum.,

tate conjun&um fignificat, ex

pres dixit

in Grzco

at

Vel

'pondec *

apparet Paulum omnem adhibuitle co-

imafculini generis.

D

^natum, ut fuo fumptu viveret, nec

etiam putavit referendum ad vocem Dei.

ullis effet gravis.

Opcratur im vobis qui credidiflis. )

J ,

"Weluti femen quoddam fru&iferum

of -

IOo. Er Dess.) Immo & Deumipfum

i

-omne genus producit piarum actionum.

'teftem advoco.

I

raque

FülmuSp )

Id ;e('c y verfati )fumus .vQ-

"Qua [nnt in T«daa 1n Chrifto Je-

] poc-

bifcum.

;

f».) ld eft,

£

que in Judsga CHriRo gg-

u

I2. Tefiifecati [umus. )

T

'c;üiücäri

men dcderunt.

15. Qu/. ) Scilicet Judsi.

he) j

fignificat ferio ac firmis rationibus pro-

Et-Dto non placezt,) Immo maxime

bare , femota aífentatione & verbo-

zum elegantia.

. difplicent.

Myofis eft,. minus enim

iegtis,

Digne Deo. ) Ut. decet cultores , ac

dicitur, quam fignificatur..-

ife

fervos Dei.

Omnibus hominibus adveifantur. ) Id

| nos ad e

Ill

In fnnm regnmum. )'VocïaVic'

Ræ omnium -fal.u',ci..

r»

502

EPISTOLJE l. B. PAULI APOST. AD THFSSAL

i, RE

16. Prohlbentes nos Gentibus loqui,. ut falvæ Hanf ut im-

pleant peccata fua femper : pervenit enim ira Dei fuper 1llos

t peiin!

dos pro

usque in finem.

17. Nos autem, fratres, defolati a vobis ad tempus horze;

$. Ut

; d qu

afpe&tu, non corde, abundantius feftmaVlmus fac1em Veüram

videre cum multo defiderio.

-

4 N

* furosn

18. Quoniam voluimus venire ad vos, ego quxdem Paulus, *

& femel, & iterum , fed impedivit nos fatanas.

s. P

19. Quæ eft. emm noftra fpes, aut gaudium, aut coroua

fcendan

- &inni

glorise ? Nonne vos anté Dommum noftrum Jefüm Chnftum

eftis in adventu ejus ?

& N

muntiar

20. Vos emm eftis glorla noüra, & gaudlum.

. mmn

CAPUT IHI..

ücut $

71

Jl[etuem' "e propter fuas aj?z&zones a fide moverentur , rmf ; ad

fitate,

eos- TT mot/oeum - qui ipfos roboraret : illo autem reverjo , gratias

&

Deo agit , qaod in fide. ac dile&lione firmi permanferint. : tylendens

9 (

buere

quam'um cupiat illos imoifere , ut [uppleat , quod dedi

-fidei ipforum.

ánte T

Ropter quod non fuftinentes amphu-'s, placult nobxs re«

-

P

manere Afhenls, folls.

9. M

*

z.*Et

h36

fa.

In f

16. Gentibus loqui ) H eft, Eyan-

9. 9« ef enim nofrd fpes , &c. )

gelium pradicare.

Ordo & fenfus eft hujusmodi :

Non-

exhoit

u: t,/;pfeaat peccata /kd j;?mper.) Ex

ne vos eftis fpes noftra, & gaudlum

)2

3ut n

quo 'fit ut impleant peccata fua, id eft,

noftrum ,; & corona glorlæ,, coram .

I

ut cumulo

celerum propriorum, &

Domino noftro fefu Chrifto, qui cum

fübus

parentum etíaimn fuorum, hoc adji jiciant.

advenerit redditurus eft unicuiq':e fe-

Usque in ffnem. ) d eft, usque in

cundum opera fua ?

]IH

xternum permanfura.

lefiin,

17. Dejeíati « vobis. ) Voblsorbau

Corena gloria.) ld eft, decus, & or-

ls p

naimentunm nóftrum.

"Md tempus bore, ) Ad breve tempus.

Qo. Fes enus ej?:: glorsa nafra ö'

$

. Mfpellu, noz corde-). Prafentia veftra

partin

ærpom carentes, animo tamen &. af-

gzudmm.) ;De vobis glormn pomun

$.4

fe&tu vobis proximi.

& lætarl

7

derin

Abutdantius fe/i:navlmus, &.): Se-

N

uj

dulo operam dedimus, ut ad vos re-

r JÓn f /lmente: 4mpl:m.( Id eft,

l

nof ampllus ferentes defide—

L

dire poffemus:

vO-

18. Lopedrvst mos /ätdnd:a

Qma

rium cognofeendl res veftias;

Ti

ni3li homines inftigantefatana progref-

bifcum agendi , tnifimus hác de c-mfa

fum Evaftigelii impediebant, vel etiam

Tlmoch. ad vOS.

ad :

A»oftolo müdmbmtur.

4

r

!

;

303

CAfUTQm.

& miniftr

um . A&. ;

I utTnr-

3 ;'z.,"Et mifimus Timotheum fratrem noflrum,

Dei in Evangelio Chritti , ad

uper; ilos -

-cqnürmandosggs , & exhortan- 16.1».

H

[v5

dos pro fide veftra:

Y

l lo -

4. Ut nemo moveat

üur in,tkrwivbulnationibus iftis: ,.iPü en'xim fci-

tis, quod in hoc pofiti fumus.

?ï*yeüfam 1

-

À

/4. Nam & cum apud vos effemus, p

rzdicebamus vobis pa

-

ü..' 'f

füros nos tribulationes, ficut & fa&tum eft, & fcitis.

| nghis

"

. s. Propterea & ego 'amplius .non fuftinens, mifi a

d cogno.-:

| cbro'na

fcendam.fidem veftrarn : ne forte tentaverit vos is, qui tentat,

^

& inanis fiat labor nofter.

!hriüum ]

.

6..Nunc autem veniente

'Timotheo ad nos a vobis',i&-.an—'

nuntiante nobis fideni, & charitatem veftram, & quia memo-

riam noftri habetis bonam femper, defiderantes nos videre,
