tionem, a vi animz vegetantis, id

cacationem , Vel obdurationem.

eft, a Chrifti gratia & fpiritu,. ju-

I9. Qu delperantes. ) Scilicet falu-

tem & viam virtutis. -In Graxco eft,

p

ftam menfuram , & incrementum ac-

jj

cipiant.

dcqNyquórte , qui, fcilicet, - dolere

brom

Aucmentum . corporis facit;) Quz vis

deffernnt , ut confcientie morfum,

Chrifti gratie corpus. crefcere facit,

& dolorem nom fentia

udem

gt, ,i(iegque in

iæ &

2 i.

*

— Bubl. cum Camallïlm(fcþ.v Tom. V L.

250

EPISTOLE B. PAULI AP"OST. AD' EPHESIOS

/330. Vos autem non ita didiciftis Chriftum,

s

^. *

itacuxc

21. Si tamen illum audifti

veritas in Jefu,-

X

85 & in jpfo edo&ti eftis

; ficut 'eg

PID

E

" h3

: 28.*1

* Col.

22. * Deponere

vos fecundum priftinam. converfationem

operan

3.8- veterem hominem,

qui corrumpitur fecundum deüderig,Aer.

t

- YOris.

*

tribual

*Rom

09

23. *Renovamini autem fpiritu mentis veflrae,

j

4

4. * Et induite novum hominem, qui fecun

quis b

Col

dumu Deum

$l

3'1I2n

/

7*

"creatus eft in juftitia, & fanCtitate veritatis.

* IPet.

25. * Propter quod deponentes mendacium, loquimini veri-

gnii e

9. j. tatem unus

invicem

H

Zach. membra.

quisque cum proxigïo fuo : quoniam fumus

blasph

»I0.

p

z

s

26. *?Ira—

mine ex veteri Adamojicontracta ;

omne nefas ruant. fVuï'l atus legit in

Grzco dmqnxoreg, feniu quem tra-

vel potius, ipfe homo quatenus h»u*

His op

didimus.

jusmodi vetuftate affe&tus eft.

eaque à

Ip operationem immunditia. ) Adim-

Titatem

Qui corrumpitur. fecundum defideria

munda & obfccena pasranda.

erraris.) ld eft, qui in vetuftate &

| d avaritiam.) éy nAors£ta , eft au-

corruptela proficit, obfequendo pra-

Quf

tem mAsov:f/m, wut hic accipitur ab

vis ac turpibus defideriis ,

uod fit ex

mentitt

mentis errore & cacitate.

V

el fenfus

fel un

Apoftolo , immoderata cupiditas illi-

citarum voluptatum , quas impuri ho-

eft, veterem hominem inflammatum,

illudqa

mines, non fecus quam avari peci-

ac furentem libidinibus, & plura quam

v

fias , captant ftudiofe, noa conten-

affequi poffit rabide concupifcentenr ,

Y

ti licitis éx matrimonio, plus habere

corrumpi & tabefcere , carnifices au-

Si con

volentes quam fas fit, ut fatis appa-

tem effe fua ipfius defideria.

à

iaen

ret ex etymo Grzce vócis.

, 93. Spiritm mentis veftra.

) Id eft,

20. Vos autem mom ita didiciffis

fecundum mentem , fecunduminterio-

ira fn

vique

Crifum.) Quafi dicat, talia non do

1

rem hominem, vivificá illa vi gratie

l

cet Evange*liüm*Chriüi.

& fpiritus mentibus noftris indita ,

vera

2QI. $z ramen illum audiflis. )

: S.ic!z'm

a Spiritus Sanctus nos regenerat ,

u

&

in novos homines Chriftianos fci-

omnino Chriftum , ejusque doctrinam

te cul

audiftis & didiciítis.

licet & fan&os transformat-.

ftot

Et (2 ipfo edotli effsss . ffcut eff ve-

Q4i Induite novwm. hominem , &fe. )

47

vitas im Jefu. ) EÉdoQü eftis quenam

Novus homo fecundum Apoftolum eft

ejus 1

fit veritas doctrinz ipfius

efu , .que

quilibet homo , quatenus renoyatus

P

dtis

docet deponendam effe pri

4

:

inam con-

Á

eft per gratiam Dei.

prox

verfationem.

Qus fecundum Deum creatus eff, &fe)

3

22. Depozere vos , 5:) Poteft e-

Qui per r

ecenerationem creatus e(r

fecundum:

D

0P€ï€

tiam To Deponere & . referri ad ver-

eum, id eft, divinz jeoi

ao,

ficulum 17.. Hec igreer dico 65 tefliff-

conformis, creatus, inquám, in vera

fenft

cor i2 Domino, depontre, &c.- Oxdo-

juftitia quoad proximos,

in vera

fion

& fenfus eft, ita. deponere veterem

fancitare & munditia quoad feipfum.

*

hominem, ut non amplius ambuletis

25. Deponentes mendacium , &.)

Cün

fecundum priftinam converfationem.

Membra veteris hominis, que depo-

Veterera bomizem.) Metus homo eft

ni & exui vult Apoftolus , funt meri-

qui

Con

vetuftas & corruptio pe,ccaü in ho-

dacium , fraus, ira; /inju itiït, ;&c.

tàte

"

JS

CAPUT IV.

25I

26. *Irafdïmïni, & nolite peccare: fol non occidat'fup-ef"*,Pfa!ä

äflcut h

: iracundiam veftram.

d

N

PA

i

27. Nolite locum

dare d.iab.olxo :

Fatipnem

28.* Qui furabatur , jam non furetur, m

agis—auktem läbbret, *Jac,» :

u

eria er.

erando manibus ífuis, quod bonum eft, ut ha

x

a

begt, unde * 7.

- tribuat neceffitatem patienti.

»

29. Omnis fermo malus ex ore ve

ftro non proce!d;tt,:yvfed fi

| Dem.

A.

quis bonus ad aedificationem fidei, ut det gratiam audientibus.

o. Et nolite contriftare Spiritum fantctum Dei, in

quo fl-

ni Vétl-

gnati eftis in diem redemptionis.

nyicem -

I. Omni: amaritudo, & ira, & indignatio, & clamor, &

E b,lasþhemia—tollatur a vobis

, cum omni malitia,

6 *In-

"Ils

! 32.**Eiï:ote

ontradi ;

X

enus f

His opponit membra äovi hominis ,

eft infeftus, vel corruptus.

eaque aífumi & indui vult, fcilicet ve-

4 adificattonem fidei.)

| dlfdgri-i

»

ritatem , manfuetudinem, juftitiam,&c.

fidei promotionem.

IQ-eR, ad

P

flate &

Ut det gratiam andientibus.) ld eft,

Quoniam [wmus imvicem . eneribra. )

o pra«

.. 'Quafi dicat, unum membrum-- non

progreffum in gratia, piéetate & vir-

od fit ex

mentitur alteri, non decipit alterum ,

tutibus. " Vel gratia hic fignificat

dfenfüs

jucunditatem , quafi dicat, ita ut fit

.fed unumquodque alteri fidele eft,

mmatuffiy

: illud

que fincere ad jgvgt quantum po-

audientibus gratus & jucundus, ficad

H quäm

seft. .

Colof.'4."n."6. fexmo 've;/ler /Emper*i;:

'etifelify

o6. lraftimini , &f

-nolite peamfe. )

gratta fit fale conditus.

O. Nobe contriflare Spiritum Sam-

(5 AU*

— Si contingat irafci, cavete ne in opus

ira erumpat ; id eft, ne facite quod

um Der) ld eft, nolite offendere

It eho

ira fuggerit, ne finite illam pro

fpiritum San&um verbis obfccenis,

interio»

u

gþedi

aut contümeliofis, &c.

-

e ad injuriam.

: iramkäiam

tatis

. ng

e| nom occidat fuptr

In 440.) Per quem.

ndita

vefiram.) Eft proverbium, fignifi-

Signati effis.) In anima, in qiia

]

Xfierat ,

W

cat iram ftatim deponendam. . Noli-

Conditoris fignum, figuram & no-

s fci-

te cubitum ire, priufquam fxatri ve-

tam , id eft, gratiam ,

fan&icatäm,

ftro reconciliati fitis.

3

habetis.

t.)

7. Nolite locum dare -dtabolo.) Nec

l& diezm redemptionis.)) Ut

h die

refurrectionis extremse ob omnibus

yme

ejus infidiis, quod facietis, fi exclu-

yyatti$

datis iram, & chaïitacem colatis cum

malis liberati & redempti, adfcifcami-

roximis.

z.

ni ad beatam immortalitatem.

28. Qd benum ef.) L

abörec &

/

3I. -4zaritude. ) Qua. animus ali-

)

5 af

Operetur,. fed ita ut non turpi opifi-

uo proximi verbo, aut facto offen-

cio, fed honefto victum quzrat. Vel,

f

u

s ab eo avertitur, amarefcit , «ore

) ]egi

fenfus eft, quod facere bonum eft,

& invite eui

Y

ver

e *

X

eo cogitat.

n videt, audit, »gut -de

ve

non turpe, &on indecorum

lfllm-

Qg. Ormnmis fermo malus. )

Grece -eïï

ha.) Svgog , (furorem vertit S.

c'anp)c, id eft, putris. & corruptus,

Hieronymus ) eft exchndefcentia. &

4r.)

ui fcilicet fale prudentie non e

effervefcentia animi.

TepQ'

t

conditus, fed vel lafcivia & obfceni-

Indignatts. ) Ópeyy, ira, qua quïä

indignatur fe Iafum , aut contemptum«

&o

tate vel fcurrilitate , vel alio vriycio

h

K

252

EPISTOLJE B. PAULI APOST. AD EPHESIOS

i R

* Col.

32. .* Eftote autem invicem bemgm, mlferlcordes, donantes

at

Hoc

OT

| aut ml

513. invicem, ficut & Deus In Chrifto donavit Vobls.

-

: haber Ia

CAPUT V.

*

(,AN

Vel lt ua

—

H ortatur, ut Cbrzy?um imitentur, longe kþamtz abi 0i mtzo, ac

7'

Jcelerato , C? rédimentes tempus, ajumam* jþzrzmalza qu& tradzt

g E

thino.

exercitia : uxores "vult Jubditas e[Je iris , viros autem dzlzgere

uxores , ficut. Cbriffus ilexit

9. Tr

—

pitate :

Eccdefiam.

e ergo imitatores Dei, ficut filii chariffimiz

roqumm )

Hiot fu.

E &u

* Et ambulate in dile&ione, ficut & Chriftus dllex1t

15. :)4 nos, & tradidit femetipfum pro nobxs oblatlonem, & hoiham

" Stwrri

15*- Deo in odorem fuavitatis.

-

Naag qu'

12.

dlicitur :

*Toan

3.* Fornicatio autem, & omnis immunditia, aut avarltla,*nec

hic acci

nominetur in vobis ficut decet fan&tos ;

4-21.

tf qu

Coloff .4, Aut turpitudo, aut ftultxlöqumm, aut fcurrlhtas, quæ

Bwuoïxox

- Anftot,

39: 5 ad rem non pertlnet : ted magls gratiarum actio.

* &map

-—

5 Hoc

tiis plas

Clamor. ) Scilicet inordinatus

€

I.

14i V0C

Tcuz filii. ) Fxhorum enim eft: pa-

QM

Blasphemia. ) ,(ï?xaa'gmma, id e

$,

rentes lmltdrl

Imque ficut pa-

Qug no

maledlcenna feu convitium.

ter vefter ccleftis peccata condonqt,

Ged ;

Cum omnt m4/xr:4 ) Vel omnem ma-

ita'& vos offenfas invicem remittite.

et au

litiam mtelllglc virtuti contranam,

2. Amäu'dte im diletlione.) .Exer-

qi d

vel mà hgmtatem & nequitiam , qu&

ceté opera mutuz dile&tionis & cha-

T

juftitiz , & charitati erga proximurm

rxtatls

Italice diceremus

Pracedere

tunc.

repugnat

b

con 4more, é cartià.

22. Benijmi.) x(n;go:, comes , fua-

Gt,

ves, blandl

Ollartionem &f Iyo/t'zamapea ) Ber fa-

ïeglt i

opponitur amaritudini ,

crificium. cruentum crucis, ut no&ra

falale

de qua initio fuperioris verficuli.

pe..cata exp mrec.

td n

Mtfertc crdes. )

suo*w?xacyxvoz ; qu&

"Im oderem dfeentitatts. ) In Odorem

Iu

vox non folum ad mifericordiam , fed

fauaviffimum , & gratiffimum : Deo

ad omnem pietatis affectum pertinet ,

did

Patri: fi gchat facrificium illud Deo

PU

quafi.dicat, &ozormm viféerum : refpon-

Patri acceptiffimum fuiffe,.

Aüter

det phrafi Hlfpdl]lcæ qua dicunt, Aom-

3, Fornicati».) Scortatio.

bàre de bttena entranza.

Ümnis i mmunzditia. ) Quxlibet ob-

v01u1

ta eà

Donantes invicém. ) In;uvfas &of-

fccnitas, & libido vel tactuum , vel

fenfas.

18.:

1mmundorum operum.

Vitia

Sicut E& Deus, &c. ) Quemadmo-

Vut auAartiia.) mAtopsE(au , de qua

d

dum & Deus vobis peccata veftra

vide dicta fuperiori c. n. 19.

condonavit.

Sandos ) Chriftianos..

ilhþ

1 Chriflo.) : Per ChrlPCL F ilii. fui

fs

« Aut turpitudo.) Scilicet verborum.

l'l(

memum.

S!It/tt/oqumm ) peeohosía. Stulti-

1

CAPUT V.

253

. $. Hoc enim fcitote intelligentes, quod omnis fornicator,

donantes

aut immundus, aut avarus, quod eft idolorum fervitus, non

I

LY

habet haereditatem in regno Chrifti , & Dei.

s

*Miatt

- 6. * Nemo vos feducat inànibus ver

bis z *prppter*þæc enim

24. 4-

venit ira Dei in filios difidentige.

T

. Marci

7. Nolite ergo effici parücipes eorum.

PL

Zlm'djt)— |

- ^ &. EKratis enim aliquando tenebrze : nunc

utem iux in Do- 15

«

- .

21. 8-

mino. Ut fili lucis ambulate ?

l;ï(igere

in omni bonitate,

ia, & ve- 2The,

- g. FEruétus enirp*lucis eft

& juftit

1o. Pro- * 3

li 3

] m

: Iox .uiümk, inquit Hieronymus, ad fa-

f£é-) Cüm fcilicet avaritia eo procef-

- fuas & ineptas fabulas referendum.

fit, ut fit mortale peccatum.

6. Nemo -vs [edicat inantbuswer

bis.)

" Seurrilitas.) ln Graco eft "vrezne-

Werbis, aut ràtionibus fallacibus,

t.o&izim

Aía, qu&e-'virtus eft, . & wrbanitas

dicitur a Latinis ; fed Eutrapeliun

qu-afi hoc quod dixi non ita fe habeat.

Propter &uc emim.) PFornicationem.

fia?ngc 4

hic accipit Apoftolus pro ejus excef-

fu, que proprie dicitur a ^ Grecis

fcilicet, immunditiam & avaritiam.

fouohoy a y feurrilizas, de qua vide

Venit ira Dei.) FeXsrw , elt pre-

g

Ariftot. 2. Ethic. c. 7: BoX au-

fentis tein

poris, venire folet Dei -y'in-

di& d

fem appellantur qui ridiculis & face-

- tiis plus jufto abundant; Latini fewr-

In. feltos diffidentia.

) CZWSISSI,OU;, ;7?0-

z

ra$ vocant , & hinc di&ta fcur

rilitas.

bedientit, Àn eos fciicet qui diving

u£ ad rem mom pertinent. ) ld eft,

legi non obedientes , hifce peccatis -fg

| eüfpa-

anaculare non verentur.

4

cut pi-

quz non funt decentia.

dont,

Sed magis. gratiarum a&io.). Scili-

- ". Noite ergo effict p articipes eorum..

nittite.

cet áudiatur, fonet ex ore veftro,

Scilicet filiorum diffidentis ,. quaft

D

dicat: Nolite cum fceleiibus eorum

*'Exg'r./

qui eftis Chriftiani & fan&i.

x dii-

« 8. Seirote in;eligentes. ). In Greco

jam di&tis communicare & paxticipare.

nunc eft, fce qeoxoyrtc , quafi di-

8. Erafis entm a;'i?wndo, zencbra. )

iædgr: -

NXerfabamint in tenebris

cat, Jffri: cognofcentes : fed vulgafus

' i.nfideli»tgtis

Pä;'.fa;

egit igecumioxorrsg. Idem autem eft,

& ignorantis.

oftra

jfeitoze ,intelligentesl, ac fcit:oge & ine

Nunzc autcem

lux :m .Damlno.) Nuhc

autem illiminati eftis fide, gratia. &

celligïte.

-]

doctrina Chrifti.

3

!drem

Foinicator, aut i

"""'»'*þ"."d'"'; ) Vide

Y

M orib'üä

4 D;o

di&a num. 5.

Ur füii iucis . ambulate.)

Zvarus. ) mMovterqg ,

intelligitur

oftendite vos tenebras illas dispuliffe,

& in luce fidei ,

ID-eor

autem per avaritia? vel immodica

tis verfari.

vgr*a';iæ , & fanüita-

voluptatum illicitarum cupiditas jux-

ob-

taea qu& diximus fuperiori capite n.

. Erullus enim lucis.

Quafi di-

9. vel cupiditas co

cat , ex fructibus lucis oftendet

vos

yd

4

ljgeliggdaruxn dif

efe filios lucis.

—itiarum.

"'Quod'eff ido

lorum. fervitus.) Namà

Eft 4m omni bonitate.) deyaS o Ui ,

tu

ámpuri voluptatum fectatores amafias

benignitate & beneficentia, hanc op-

u

ponit iracundiz.

fuas, q

uafi deas colunt, ut etiam av

it fraiïdibus;

'uml

ri divitias.

2

( Etjuflitia.) Hanc oppon

E

jti«

s /No'n-:haäcrft hber

&dktai&»æ.*;?ï*reg?ö 579*'4:

E: veri:g:e.)Han'c opponit mendacio;

*

i

R

ge EPIS*TOL]E B. PAULI APOST.:AD EPHE*SI,OSM

Io. Probantes; quid fit beneplacitum Deo :

*

-

*

.

'". *PN

g fY

ir. Et nolite communicare operibus infru

*

&uofis ,tenelbïrag

qi

TUum ,

magis autem redarguite.

À

10. Et'l

;

i2.

Quse enim in occulto fiunt a

b ipfis, turpe eft & dïcere

: mini jl

13.

Omnia autem, quce arguuntur, a lumine mani

I . It

feitantu;'f:

omne enim, quod manifeftatur , lumen ett.-

*

: tici f

I4. Propter quod dicit: Surge, qui d

- Donio,

O»I'l'ï)l

$, & *exu;rg"e.'ä

mortuis , & illuminabit te Chriftus.

29 GT

x

: nolti Je

15. Videte itaque; fratres , quomo

do c:!u'lte—' ambgle?tis : non

u

.. Qquaáfi infipientes

2

. Q, 9U

die aM

$,*

16. Sed ut fap

: 1

fu t.

lentes: redim'en"t'e-s tïin'püS, qu»oniam

d *PTOH

25,*(

—

. d Eed

IO. Praä.mte).) Exquirentes ; idvey

feisenr quod ;izärzifc]?.;tk? lurnnl

24 9

ftigantes, & cognofcere ftudentes. —

ef-) ld e&

7

» luce pertufüm ,

i 'ua

iu4 fer beneplacitum Deo.) Quo-

ftratum.

*

: vitis füi

lsE

modo fanc&tam ejus voluntatem , & be-

I

Proprer quod dsc

i. ) Videug

idem qm

neplacitum agnofcere, & adimplere

fumpturm hoc teftimonium ex canoni-

vetigiü

Poliitis.

có aliquo libro, qui temp

:

orum mlu' :

! : emptores,

lI.

Er. moite -cwmunichra' 0per;60:

ria interciderit.

*

$urge qai dormis , 65 exur. e—a,,ändr-

EO Qunta

S»frnduofis teuebrarum. ) INolite vos

/ gmus a

mifcere operibus peccatorum , qux ni-

fui$.) Surge, O peccator,

ey'i , il;l

d

f. taionibu

hil afferunt utilitatis , fed tantum fe-

a mortitero fomno culparum.

2

LL bené age

xam peenitentiam. — Vocat opera in-

Et sMluminabit te Chriffus.) Ita luce

£ructuofa per liptoten, id eft, maxi-

perfundet, ut accepto illo fplendore

L hepon

| n ,

me noxia, exitialia & peftifera.

perinde ac fi nativus eiles, ut vide-

omhia

Operióus renebrarum. ) Peccata di-

mus in luna, poffis alios illuminare,

Injru:

euntur opera tenebrarum , quia illo-

'& tuo lumine coarguere, & patefa-

tiofte d

cere tenebràas errorum

xum fuafor ; & fuggeftor eft demon

271

& peccatorum,

tunitatel

Princeps tenebrarum , & quia qui ma-

quibus involvuntur.

*

1

A

$d ii

le agunt, oderunt lucem, juxta di-

I5. Videte iraque

fratres quamïda

um Chrifti ; & quia peccátoribus

caute ambnletis. ) Cuafi dicat, utimi-

- D oj

inferni tenebrz debentur.

& vobis

nilace veftra ad. videndum quomo-

a

Magis autem reda: guite.) la opera

do bene &. circum

?

fpe&e-- converfe-

tenebrárum lumine veftrorum . bono-

mini.

à

qu, ci

rum operum prodite, detegite , ma-

Non quafé infipientes. )

"Valde enim

ebrietat

SEUI

nifeftate, ut. omnibus appareat iJlo-

infipientes funt, qui in hacluce Evan-

xi, ha

rum turpitudo.

Nam contraria juxta

gelii ambulantes, in errores

agb dn

affidue

fe pofita magis 'elucefcunt.

peccata impingunt.

-

12. 4b ;pfe. ) Filiis dithidentiz.

16. Reduménmtes tempus. )

k s'äafyocgcqf

t fem

tür eti

Turpe efü dicere./ ) Sexvat. Apofto-

go':,u.sm 'Täy X&lQOy- , jementes tempts y

libiin

lus przceptum quod . fupra-:dederat

vel potius opporr waztarem : qua.ü dicat,

B. 3. Forzicatio € Omni$ ummnunditia

ftudiofe emite opportunitatem profi-

AUnt y.

: ,

ciendi in via Dei & virtute, &.bona

&hur

gec mominetur sm vobrs.

T

I3. 44 lumine manifeflautur.) Nam

Opera ac merita- accumulandi ; emite ;

letiti:

arcut, feu prodi, aliud no

H

inquam, eam quarimmnvis rerum. dif-

án lücem proferre.

v m

bonis

pendió. - Aedimere igitur hoc loco di

L

A^

-

$

(cCAPUT. V.

255

g

Col.

17. *Propterea nolite fieri im

PTUdCHteS; fed i'n'telligentes, x.

voluntas Dei.

5.

; »tenel;ra,-

[ que fit

kRo

I8. E

t nolite inebriari vino',':iïþn quo eft luxuria : fed imple

-I;K "

m.

& dics,

Á

mini Spiritu fancto,

:

11 he.

19. Loquentes vo

bifmetipfis in pfalmis, & hymnis, & Cän-

.0

feitantu;;

ticis fpiritualibus , cantantes, & pfallentes in -c'ordibus'.ve&ris :

^

3

exu.rgä i

Domino,

L]

20. Gratl

as agentes feinper prok'omnibus

5 1n nomine Domini

* Gen.

noftri Tefu Chrifti, Deo, & Patri.

?dg :; non',

21. Subjeéti invicem in timore Chrifti.

3.16.

Col.

dIes mal

22. * Mulieres viris fuis fubditee fint, ficut Domino :

I8.

1.* Pn.

Petr.

s

24. * Quoniam vir caput eft mulieris: ficut Chriiïu*s caput :-I;

fyr lunet

:e

ft Ecclefize : Ipfe, falvator corporis ejus.

h

rifto, ita ,&. mulieres *iä[,,

4 mu'

24. Sed ficut Ecclefia fubje&ta eít C

2,5,* Virl 11.3-

- viris fuis in omnibus.

Vil -

m';'s, &c.) Loquentes . inter vos mu-

idem quod emere, Ílc redemptores

t Cifioli

ve&igalium' appellamus eorumdem

tuo, & pfalmos, hymnos, & can-

umdje

4

empco res.

*

tiones fpirituales canentes, & Deo

- Quontam

dies;mali feunt. ) Id eft,

pfallentes non lingua tantum, fed in-

-

e 4 um '*

mmnltis erumnis, periculis, & ten-

timo cordis affectu.

90. Pro ommibus.) Gratiüs, donis ,

ïevigili :

.tationibus expofiti, qu& occafionem

4 . bene agendi vel adimunt, velpericu-

& beneficiis a Deo acceptis.

la h

] . lo exponunt.

Iz nomine Domini noffri fefzm Chri-.

lendore

I7. Propterea.

) Cum dies fnali fint,

i. Id eft, per nomen Jefu Chrifti,

t vide

& omnia peccandi periculis plena.

per Jefum Chiiftum, qui hec dona &

beneficia nobis promeruit.& obtinuit.

IiDArey

Imprudentes, ) Incauti in. converfa-

»:pa:efa-

tione veltra, ita.ut patiamini oppor-

Deo 64 Patti.) Scilicet gratias a-

ätbmm,

tunitatem elabi bene agendi. -

gentes*.

Á

-

ged inteliigentes qua fit voluntas Dei-)

oy. $4

ljetli imvicem.) Alter alcer,ï 3

Wti]o

Date operam ut intelligatis quid Deus

fcilicet fubditus fuperiori.

uimi-

a vobis velit fieri.

Ia timore Chrifli.) Cum

filiali timo-

Iuomo-

I9. Iz 440.) Scilicet vino, vel;»

re, timentes Chriftum offendere, fi.

1Vene

quo , Ícilicet inebriati, quafi dicat, in

fabjecti, & obedientes non fuerimus.

ebrietate.

QQ. Síeu? Domino. ) Id eft, Chrifto;

enm

in viris fuis confiderantes Chriftum

EfR luxuria.) dccris , qum ek lu-

Dominum,

Byat

xus, lafcivia, qualis eft eorum, qui

qui eft caput & fpogfus

10? m

affidue potant & comeffantur, ut pe-

Ecclefis.

4

D

ne femper fint temulenti; fed fumi-

23. lpfe falvator c

b;po)*is ejus. ) E]ua

tur etiam ut hoc loco, pro luxuria &

onitur pro f/, & fenfus eft, Chri-

^ .

ftus dat falutem corpori fuo, id eft,

n

libidine in rebus venereis; hsc enim

Ecclefie, ficut caput, omnes fenfus

licaty

funt valde cognata, nam venter mero

of

&ftuans defpumat in libidinem.

continet, falutem dat corpori, in il-

bond

Spiritu .:Sano. ) ld et, gratia &

lud influendo , & dirigendo illud per

qlte s

is«titia

f

[

vifum , phantafi

am & rationem.

dif

jirituali , atque in llniverfuxix

24. $4

A

bjecla e

bonis fpiritualibus.

E Cbrfäq.? Chrifto

)d

fubje&a eft u

19. Loguenies velismeripfis . io p[ul-

l

,

256

EPISTOLA1 B PAULI APO:T AD EPHESIOS

CRTIEWIGIS iM

$ Col,

25. * Viri diligite uxores veftras, ücut & Chn&us dLIem Ec—-

3. 19. clefam & fe ipfum tradidit pro ea,

-26. Ut illam fan&tificaret, mundans lavacro aquæ in verbo

ln Ri ja

'VI tae.

27. Ut exhiberet ipfe fibi glor;ofam Ecclef' am , non haben-

ergd fi

Du i

*Gen- tem maculam, aut rugam, aut^aliquid. hu]usmocfh, fed .ut f' t

.fan&a, & immaculata.

Ma t-

I

-98. Ita & viri debent diligere uxores fuas ut corpora fua.

Marci Qu1 fuam uxorem diligit, feipfum diligit. .

]i

Io. 7.

. Nemo enim umquam carnem fíüam odio habuit : fed

ICor-

nutrlt & fovet eam, ficut & Chriftus Ecclefiam : -

IFI

J

6.16. :

!H

* Exo.

UA5 Qula membra fumus Cotporis EJIIS de carne eJus, &

da fum :

2o.12. de offibus ejus.

Deut,

31. * Propter hoc relmquet homo patrem, & matrem fuam,

$. U

516 & adherebit uxori fuze : & *erunt duo in carne una.

a

Ecch.

Ítos :

32. Sacramentum hoc magnum eft, ego autem dlco in Chrl-

p

Matc fto & in Ecclefia.

15. 4-

33 Verumtamen & vos fi ng*uh, unusqursque uxorem fuam

1e, It

6 N

Mi ficut felpfum dlhbat : uxor autem umeat virum fuum..

fed ut

v

A

CAPUT

x

Àta 6 muleres wiris. [uis- ) Scilicet - Quafi dicat : Prcpterea ad huncquo-

fubjecti fint.

dammodo locum pertinent illa u

homin

Q8. Er feipfum . tradidir, &c. ) Id legimus in libro Genef. c. 2. 24.

eü

adeo dilexit eain , ut femetipfum.

Relinquet. bomo patrem ,. &« ) V;de

EC

O eà daret 1n mortem.

di&a loco citato Genefis.

Hoc

N

06. U: o /zmäzfmret );d eft, mun-

39: Sacramentum hoc maguum qf )

vitam . i

dam redderet ab omni impuritate peccati. Quafi dicat, m

jfterium przcedenti-

damis :

* Mundans lavacro aqua. ) ld eft, per bus verbis fignificatum magnum eft.

2. M

Sacramentum bapttüm.

Ego autem dtca im Chr:þ'a, & :» Ec-

ld

I verbe vwifs.) ld eft, per facram — c/efe4. ) Significat enim conjunctio-

nem ariffimam Chrifti cum fua fpon--

k

manda

& vivificam baptifmi tmmun.

fpecial

27. Ut exhileret. ip[e ffbi g orto[am-) a Ecclefia: quamvis enim Á.dam cum

Ut fifteret eam fibi glotiofam, non illa verba protulit de viri & fcming

$

tantum mundam & puram.

conjunctione, vere ac proprie Jocu-

üt idic

Macelam.) Peccati.

tus, hanc tamen Chrifti cum Eccle-

-

Hac í

19 adj

"u rugam.) N etuftatis,

fia conjun&ionem jam tum Spiritus

.29. Ut cerjora fua ) Sunt enim. duo Sanctus indicabat.

A

in €ar né una.

Verumtanmen 6$ vos f ngu/z, &. )

TWate,

29.. Siéut E. Chriffus Ecclef .-zmö Sc1— Quafi dicat, facite ut facramentum -

p a

pur d

licet ut carnem'fuam nutrit,'àcfovet, quod reprzfentatis- & geritis ,. re;pfa

H

omnia fuppedntando qu& ad ejus fa- preftetis. & exprimatis , ut nimirum

lutem pertinent.

quue maritus dl]l"*dt uxorem quaü

ze l)

[

u

am carnem, lmmo quafï feipfum ,

o

3o« Corporis efus. ) Myfhm, cujus

fïxam

membra, caro, aut oífa fumus

ficut. Chriftus diligit Ecclefiam.

31* Prayter hee relinquet. y' &c. )

Timeat. ) Revereatur.

j

li

)5

x a&*æ- x***

257

*

*

Y

CAPUT VI.

'mVerbo

h'im Qpidienn"bus, férvique dominis obediant :f'yrurfitm'qzlæ parentes -

IOH haben ;

| erga füios , & domini erga fer'oos Jüui memores fint officii : monet , -

,Dei armaturam , cujus partes explicat , indueqdanþ,,* ad re-

fedu ütk

Iualibus immicis , petens etiam,

"-

: fylendum fpiri

Iora fia,

ut pro fe orent.

&

H

1 Ilii-, obedite parentibus veftris

5uït 5: fed

:

*

in Domino: hoc enim

o

X juftum eft.

* bolþ-

2.* Honora patrem tuum

, & matrem tuäxmx;VAqïilovd eft man-

fejusl,&

»

3- 20*

] datum primum in promitfione *

3. Ut bene fit tibi,

& fis longevu

S iïlpe'r—' tarram

em fütt

4

,

4. Et vos patres nolite ad iracun

diam provocare filios ve- -

ftros : fed educate illos in difeiplina, & correptione Domint.

* Corp'

n Chrx |

5.* Servi obedite dominis carnalibus cum timore, & tremo-

3.22.

/ re, in fimplicitate cordis veftri, ficut Chrifto :

nfia

- 6. Non ad oculum fervientes, quafi hominibus placentes,;'

»

fed ut fervi Chriíti, facientes voluntatem Dei ex animo,

IPetr.

T

, Cum bona voluntate

no, & nona.jg-.

hunc düo-

:

u

,-.fer?ientesj iïcut Domi

la que

hominibus :

kN

:

^

^ 8.Scien--.

EE

I.

Qine.) ldeft, Domini amore

Cum timore f tremore. ) Magna re-

ït". )' Vide à

" & reverentia.

verentia dominos veflros profequentes-

') Hoc entm juffum eft. ) :

Uta qmbus

Vel inteligit timorem |Chrifti judi-

cis, quod ex cap- 3- a& Cololl. n. 22.

m d.)

vitam acceperimus reverentiam. r

3

»cedettte

damus & obedientiain.

colligitur, ubi habet, Zrmentes Dezmv

mum &

:Q. Mandatum. primum in promiffrone.)

p /;mlplicimye verdis weffri - ffeu?

Ü n

Id eft, cüm promiílione ;; primüm

Chriflo. ) id eft ,. recto & fimplici

1jlm&i0'

mandatum cui adjuncta fit exprefía

E

-&'

corde, tànqvam ferviatis. Chrifto ,

ud prtl'

ecialis promiflto.

qui omnia vidct etiam occulta cordis«

lum cum -

d

. Ut &ene fit tibi , 8$c- ) Hoc.eft,,

6. Nom ad. oculum jervientes. ) INon

femug

"nticliciter ac diu vivas fuper terram.

ut facere folent ii, qui prafentibus

tantum. dorminis ob

x

je Jocte

Hec fune verba p.romiïiïï.onis- 4m-ænda.-

—

fequ übtur y abfen'f

fde-

to adjuncs.

tes afpernantur.

.

*

CO 4 Md iracum

diam f;'a'v'arkre'. ) Afpe"-;

Qnua /z bomini

hss pl'd;c*!me;v..-

) Quafi.

ïpirgtus

nihil aliud fpectetis, quam hominum

ritate, iinis, nimiis verberibus aut

i, 6[') ]

offenfam cávere, & illis placere. -

yentarm

par'ePt..

— Facsentes. woluntatem Des ex - antmo. )

-Edumcate .lio

;; zr difeiplima &! correprio-

Id éft,. fincere, & ex qnimo facitg:

reipfa

ez que Deus precepit..—.

mirom

ze Dowini.) Dantes:cis Chriftiana

lql!("þ

monita , quibüs inodam bene & chri-

7 Cuw iona vVoeinasfate.

J ger e'bvciii-

. ftiane vivendi adcifcant.

4g, cum

h

&. Carnalibus,)Yd eft, tempora

l'ibüs*.,

amice.

þengvol'en':i'a;; ii '.bmevok M

*

'pfümi |

K

B. m? Ca':-n.-M'ema/a.. ïam. Vul.

258 .

FPISTOL)E B. PAULI APOST AD EPHESIOS

8. Scæntes, quoniam unusquisque, quodcumque fecerit

14. St

-

bonum, hoc recipiet a Domino, five fervus , five liber.

v

duu of

"Deuc

9. E£t.vos .domini eadem facite illis, remlttentes minas:

IT

Io-7. fcientes quia & illorum, & vefter Dommus eft in coells &

15. I

2.

ar.

tel

2 neq

1

"f*

perfonarum acceptio non eft ipud eum.

1

ob

10. De ceetero , fratres; confortamini in Dommo, & in po-

WE

5

-

.I9-. tentia VlïtutlS e)us

| eft vert

bap

1I. laduite vos armaturam Del, ut po[ïitls ftare adve'rfus

6. 8

infidias diaboli

*

Eccl

te, iC f

12. Quoniam non eft nobis. collu&atlo adverfus carnem,

35.15-

orinta AUf

A&m

& fanguinem: fed adverífus principes, & poteftates, adverfus -

- &i

10.34. mundi re&tores tenebrarum harum; contra fplrltuaha nequi-.

* fae. V

1edit, -

om. tide , in coeleftibus.

2 lI.

perte(h

Col.

13. Propæl ea accipite armaturam Dei; ut poiTms reflftere

Tefilend

3.25.

in die malo , & in omnibus pene&h Ilare. *

H N

IPLtr

P

14 State

(

ffro: ia

d

f prim

D. Eadem facite ;//1:.) Exhlbete

"runt in ordine An

exoxum, qm dici-

miitis,-

flmllem humanitatem.

tur Principatus,

5

cut poteftates eos

tatem al

E Remx:tert:; Hminas. ) Mmïs páarcen-

qut fuerunt in eo qui dicitur Potefta-

F

mterrmzu

tes

tes

-

bur m

Seieztes 714:4 ö' :17 rum, Uc* ) Scxen-

Muzndi re&ares Efc ) Dæmones in-

fpmtuæl«

lunt

tes quod communem Dominun & ju-

telligit , qui in inferiori hoc a&re & -

X

--

Qicem habetis vos , & illi.

cal mnofo principatum exercent, pro-

]

1

1777

Et perfonarum acceptio mom eff 4/;1«1

c011.ls $

turbines ,

ventos , imbres,

telhglt

eum. ) INon perfonas refpicit , fed me-

randines ciendo; vel per tenebtas

cmque

rita ,^non opes aut pocentxam tlmet,

has in:elligit Apoftolus impios, in

elt com

qribus divites in hac vita tenulores

qm,bu; hic mundi re&or. pocnfïumum

enim o

homines premu nt.-

dominatur

quos veluti arcem per -

mat, (

Io. Conj ortamiui m Domma ) Vl-

matus. acerrime cuftodit.-

tyra nmdem -occupatam -hic fortis ar-

l

res- fumite contra ommnes dl&bOll,

p^

E'Ud)zge

s

mundi,

«& carnis tentationes.

Contra fpirit« a/a nequitie In cale- -

. busci

- Domize. ) Divino auxilio freti.

/häm ) Id eft , contra fpirituales ne-.

noplm

ln patmtm Wiríutis c]m ) In PG-

uitias, id eft, demones . nequam ,

Aütem

tenti virtute ejus.

-

qui in fublimibus habitant locis F hoc

confd.

-1I. deduue vos 4rm4mram Dez.)

-eft, in aére.

tujis

msayomMa», univerfum armorum ap-

13. Im die malo. ) Id/eü perlculo-

z

grady

paratum; quenam fint hæc arma p ag—

fo. t:emþoze fcilicet tentationis , prg-

Yeo. |

lo poft *exphc&t "

fertim contra adverfarios fidei. -

Ut poffitis ffare , &fe.) Ut refifte-

Et m omnibus perfe&: flare. ) xaé

hn i

0671'661)7'66

At

pto

re poffitis diaboli infidiis,-& petitios

. nes illius irritas reddere, -

ua'z'seyao*a(lävn E sU

Vmgel

pafy;mm omnie perfeceritis ffare poffi-

NU

I9. Adver[us carnem &f fdngmnem )

?ís, Qquare aliqui putant in vulgata.

BU

Ad-vexfus homines.

atina legendum effe, & omnibu: per-

QUuafi dlCdt, ficut. mi-

E

Principes && Pote/intes) Per prm,

fe&s fdrcl

p

cipes intelligit eos d«mones qui. fue-

les nihil non facxt, quo polïu: refiüe-

3j

*

N

s

*j

$59

- CAPUT'W3

le feorit fl N

:

14 -St*qtej ergo.'fü.ccin&i lum

T0ET,

b,olsye&"ïr»"osl m vefi*.täte',f& in-

4 dutiloricam jufüiti2e , -

5 Tpus:

15. Et calceati pedes

in þïræpafätiöne '—Iä»x.r'a.mgdii. pacis :

.

»

cbelis/: -

16. In omnibus fumentes

fcütum fidei, in quo -poiïïjtïisgo;nnia !

H

tela nequiffimi ignea extinguere :

d f*lfäïæ

&np- J

17. * Et galeam falutis al

h

$9.17. -

umiteV: & -zgla;diïltü

fþirins- * Aquo

^Ilhe

deís |

E

..

] . eft Verbum'-Dei) d

*

'"118. Pe

,

r Sn- "80 9s

amem, !

fe, àc fuam tueri vitam; ita -nobis

Deo, cum cOrr"fc?errEia noftra ; & cumi

ximis.

omnia funt facienda ut parati fimus ,

.P ro

adverlus —

& ingruente tentatione po/lunus refi-

X

16. be omnilus

fumentes ji:utz*lm. . f:-

dei.) Mul enim , ut notat D. H

le-

4 nequi-,,v

ftere. Vulgatz noftre fen'uüs eodem

recidit, nam perzfeti idem eft, quod

ronymus, nosin omni tentatiorte &

.5 perfecti inftrudi ad pugnindum &

'epere geftare clypeum fidei, eoque

venientes diaboli fagittas & fuggeftio-

,rleü&erek

EX

.. refiftendum.

I4. State ergo n

ecinéls lumbos. "ve-

mes excipere &, retundere.

X

-

es i "veritate. ) Im. verstate.

Hac

' Tela uequiffnmi ig

nea.) jacula va-

i4; State

[2

riarum tentationum a diabolo immilia,

(t prima pars - armaturg Chriftiani

4

qi di-

militis, fcilicet. baltheus... Per veri-

diibus ille-corda hominum incendit ,.

(Lates 05

tatem aliqui intelli unt fidelizatem &

&

inflammat ad. peccandum.

. Adii. tpfius. vericatis ro-

17. Et geleem fafluti: affumite.)) Gd-

[ P(?teüa-

intägritatem.f

&

bur in. propugnanda fidet do&trina,

leam falutarem , qu& capnta pericu-

moïæs [

lis fervet immune.-

In Graco eft,

- fpiritualem hm;c balïthemn.ei'fe vO-

*

meeme paNaduss cerueiS, galeam [aiuta-

cape &

lunt.

Induti

laricdi;z j:;/?itiæ. 5 -Iu&itiäm in-

ris, vel ut alii vertunt. Sa/ezterzs ,. id

imbré, -

:telligit non fpecialem ,. quz jus fuum

eft, Slvatorem ipfum aífumite pró

galea. . Quid per galeam falatis in-

tenebras

cuique reddit; fed generalem, que

lo l

eft complexio oranium virtutum: hzc

telligat, explicat Apoftolus prima ad

tillhimum

enim ut lorica, totum hominem obar-

'"lThefíal 5. g. ubi habemus, »z4w;i

doricam fdei &f cbaritatis, & galeam.

cem a

mat, & omni ex parte communit.

ottls Af«

—15. Calceati pedes in preparatione

|fpem falutis- — Chrifto ezgo fervatore

-

"Evangelii pacis.) Sermo eft de militazi-

tangnam galea eaput munire , nihil

bus calceamentis, nam agitur de pa-

alicd- eft, quam. omnem fpem obti-

"m mler-, '-

-pnende falutis & victorie in hoc pe-

yje ne«

.moplia militis Chriftiant.

Vid-ecur

autem ,calceus militaris conftantiam

riculofiffiImo certamine ,. in Chrifto

equam,

'

Salvatore noftro figere, vitamque no-

:l?

confidentiamque fignificare ; nam qui

firam illi/protegendam committere ,

L

nudis pedibus ingreditur , timide &

gradu fufpenfo- progreditur ; contra

. partam falutem ,reportatamque viéto-

ricalo«

riam huic protectori acceptam referre.

vero calceatus intrepide & audacter.

-Et gladium fpiritus. ) Es fpiritua-

]

In praparatione Evangeli. ) Alacres

Hactenus. de-

& promptt ad ambulandum viam E-

lem oladium afiuimnite.

) 71

fcrip?it-arthax quibus fe miles Chriftia-

l3

ut

vangelit, -ejus preceptis obediendo ,

