inorià

eft , ubi tempus impletum eft, quod

Chaldaice vero & Syraice, N3N 44

erat a Deo Patre preordinatum , ut

àz , & terminatione Latina & Gr&ca

4dlbas , idem eft quod Parer.

ii fj

liberaremur -a fervitute legis , & ha-

um tem«

reditatem filiis promiffam acciperemus.

7. ltaque jam non eft. fervus. )). Ali:-

Faüum ex muliere. ) Signiücac Chri-

quis inter vos , o Chriftiani Galite;

Iuenti-

ftum fine patris femine conceptum &

eft enallhge perfonz , tranfit enim a

Quiun-

utt p

formatum ex fola matris fübftantia &

fecunda ad tertiam.. Aliqui textus Grx-

lmsqü

puriffimis fan

d

uinibus. --

ci habent , 3* ÉT 81 ÓSAoQ , jam «on

Qu 5

Muliere. ). F'omina virgine, ^.

:

es fervu: , in fecunda perfona. . Jam

. Fatipm fub lege. ) Quia licet Chri-

non eflis fervi ab- here

H

g ts

:

ditgtg alieni ,

T a

Atus lege non teneretur , illam -tamen

fed filii. .

fponte fervavit , fubjiciens fe circum-

Et beres per Denm. )

: Iti Grzco eft,

g

;t.()[ä-

cifioni , aliisque ceremoniis lege pre-

7(7X77€596/f'70$ S$s8 i X(Jlrf"cä , beres Dei

ceptis. Fa&wm ergo fignificat non ob-

per Chriflum ; nam per Chriftum, cui

805 qüf

p

ligztionem , fed ufum , non jus, fed

inferti fumus, hazreditas «terna Dei ,

factum..

& omnia bona obveniunt nobis a Deo,

J pcm'

: nl*

5.'6edimeret. ) Datp þ—x'ecia exime-

Deiguefgracia & mifcricordia.

-

ii

^

N

i

220

EPiSTOLE B. PAULI APOST.. AD GALATAS .

; . Sed tunc quidem ignorantes Deum, iis, qm natura non

hibeo V.

funt dii, ferviebatis.

dedifet

9. Nunc autem cum cognov,erms Deum, imo .cogmti fms

Bo

& Deo : Quomodo convertimini iterum ad- 1nfirma & ege-na

"*

11

elementa, quibus denuo fervire vultis?

»

vt tlos

1o. Dies obfervatis, & menfes, & tempora, & annos..

1.b

Ir. Timeo voS , ne' forte fine caufa laboraverlm in vobis:

cum p

12. Eftote ficut ego, quia & ego ficut vos: fratres, obfecro

.

vós ; Nihil me læfiftxs.

^

fhosi n

13 Scitis autem, quia per infirmitatem carnis eVangehzaw

Q

& tentationem veftram in carne mea.

Ti £a

vobis jampridem :

14. Nam fpreviftis, neque refpuiftis, fed ficut Angelum

yn

Dei excepiftis me, ficut Chriftum Jefum.

n

15. Ubi e;& ergo beatltudo veltra ? Tefumonlum enim per-

hlb eo

lit, qu

J n

z

a —

funt r

9. Sed mm:.) Cum fcilicet infide-

OX Ttmeo vos. )

f' imeo vobis aut

es, ja

les elïetls.

de vobis , ne fcilicet inanem. fumpfe-

temere

Is, qui narmva mon funt Dii, ) Sed

rim operam , ac laborem., m conver-

liuà n

fictione falfa

fione veftra.

?u,e opinione hominum, .

Tdi

ninirum ido

I2.

Efote ffeut cga. 42 ]udalcas ob-

Hoc v

Serviebatis. ) Colentes ea latria &

/fervationes meo ex- mplo abjicite , ne

ftra tel

facrificiis.

legem fervitutis- patxdmml vobis un-

$f

oni.

diefs.

9. Cagniti fffis a Deo. ) Scilicet

quafi filii cogniti a. patre , atque dile-

Quia €6 ego ficut vvos. ) Nam & ego

TT

&i, qui nos ad fu. notitiam ,& amo-

me veftre infirmitatii accommodavi ,

dper

rem adduxit.

t

ut. vos. Chriifto. lucrifacerem.

Vel,

conal

d u»frma & egena e' emmta.) Quid

ego g centiliter. vivendo me wocis .gen-

hd

nomme elemenm intelligat ,. diximus

tmbus accommodo , quantuim polïum

4

No

fupra n.

[a4

S7

Ocat autem infirma &

falva confcientia.

& ad

Olfecro vos.) Ut quod dixi faciatis.

N7

egena,quia gratiam & fanctitatem non

-conferebant veteris legis ceremoniz ,

Nibil me lefflis.) Quuafi dicat - Non

flo,

fed erant meäïcaces ad JuPcnfïcmdum

iratus hxc dico; fed vos amans , &

ter

ex opere operato ; requirebatur enim

veftri miferans.

fel i

opus operantis,id eftfides, devotio,

I3. Per iufirmitatem carnis. ) Per

bemi

&c. ipfius fufcuplenms

labores , perfecumones ; peucula ; ad-

vidé

IO. Dies objervatis. ) SClllcet ]u-

velfa.

Teun

daicos, ut fabbata.

| Tentatfonem vej?mm

Id eft, me

tot contumeliis oneratum ,

- tnalis

pali

Et men/&:.) Neomemas, 1d eft, No-

lunt

vilunia.

afflitum & abje&um, qui vobis po-

fim

Er tempora, ) Stata fefta variis an-

teram effe tentationis objectum , ut

&

ni temporibus.

me , meumque Evangelium: afperna-

Er amnos. ) Septimum Remilfioris,

remini , non fprevdhs , fed tanquatm

&

& quinquagefimum . Jubilai.

Porro

Anoelum ,immo tamquanr Chnüum

li

per Obfervantias dierum , menfïu.n, &

lpfum excepiftis.

W

15. Ub; eff ergo beatitudo '0!]7?'4: )

annorum, mtelhgle Oomnes ceremomas

lis

lefrts veteris , quafi ex parte totum;

In Grzco eít, yauae:o*uo; » beatifica-

eu

-

LA

L

CAPUT Yv

H

22f

&

ïtura 10 i hilk)',eö ,,;oi,

is , quia,s'üäe r1 poifet? oculos veftros eru

dediffetis mihi. .. ,

/

iif d

16. Ergo inimicus v

obis fa&us fum , verum Hiceds vobis ?

egeni

. .17. JÉmulantur vos non be

*

t

*

ne; fed excludere vos ;voh;mt?.

*

-ut illos eemulemini.

05

.18- Bonum autem aemu

lauii;ai in bono femper: &*non—tämhm

vobis.

cum praefens füum apud vos.-

"

*

:

jobfecro

:

,I9. Filioli mei, quos iterum parþur

io, donec formetur C-ïh-*ril-x

] fusinvobis -

gelitari

20. Vellem a

utem effe apad vos modo, & mutare lvo'c«em

1eà,

meam: quoniam confundor in vobis.

e vultis effe, lege

m non- leg;iigsi?

&n*g&ïlnfn

2tI. D;ici»te r;?i«hi**qui fubyleg

-

Ro

, 22. Scri-

jm per-

tia,dua me prædiqzïbatis beatum. Ubi

que femper & conftanter , & non fo-

"hibfo

funt priftine veftrz de me voces, Iau-

lum me vobis przfente.

vobis aut

..des, judicia , quomodo tam cito, tam

IQ. Filieli mei.) Mos enim ego per

n fumpfe.

temere animos erga me , & E'ya,ngg-

Evangelium genui Chrifto

1 convet

lium mutaftis ?

»

.

Quos 1terum parturio. ) Q

uos r'elap;

5,

Libeen vöäi:.A )

fos'à Chrifto ; ejusque adoptione ad

Teflimonium enmm per

laicas 0b

A^

Hoc vere de benevolentia in me ve-

Judaifmium , iterum ^ parturio , ut a

jicite , ne

ftra tefta;i poilum.

Judaifmo revoc

etx—ïf,/& Ch;i&ol rurfum

P griam.

(obis lm

8i fferi p:ffer- ) $

i'repus ^ aiät -expe-

-Donec.

dieffs fuifiet.

farmcjtm; Clyri/f'u:,

) Chifi

m & epo

JI7. Amulantur vos. )

»]u»dþaizan'tes

fides, fpes, libertas.

depereunt vos , ambiunt vos, vos ibi

In "vobis. ) Ut fc

ilicet-non a lege ,

modavi 1

feda Chriffo, & Chrifti fide omnem

l VCI, À

conciliare , fibi-fuzque legi vf.ubjicere

od gee —

ftudent.

gratiam , juftitiam , falutem expettetis.

Non Leme.) "Quia non' ad bonum,

Qo. Ef mmutare vocem meam. 3 Ut

i palium -

& ad profectum veftrum. .

affe&tus , quos Epiftola fcripta nen

facitis

Sed excludere vos volunt. ) A Chri-

capit, voce viva exprimerem, ut Íci-

qt; Nan

fto, & Chriftiana religione, Nofter

licet quafi mater , nunc blandirer ,

interpres legit €xxAgiswa , exeludere ;

nu'nc'-gem,ere:

n, nnnc obfecrarem,nunc

13 ,

objurgarem v«

js , nt folent matres fe

fed in,quibusdam Gracis textibus ha-

in omnes affe&us verfare , nunc orá-

S

Ü Pa

bemus £xNéi'2: , includere , & fenfus

vidétur effe ; vos ambiunt & depe-

re , nunc plorare , nunc gemere, nunc

ula í ad-

reunt, & quafi mariti zelotypi vos le-

arguere , ut filios promoveant , eis-

[t, m

galibus obfervationibus includere vo-

que perfuadeant id quod . capiunt.

& mali

Junt, ut vos iis ritibus dediti , vicif-

Quoniam confundar m vobis. ) dmb-

fim illos &mulemini , id «ft colatis

Suzí f Oyip, d eft, hzreo , inops

ypis po

confilii fum & perplexus , non bene

n , U

& ametis , illifque adhz:eatis.

ifparta-

IF-. Ronum autem enulumtni á 60- )

fciens quomodo fcribere debeam , ut

Senfus eft , illi volun: ut ipfos zmu-

voS. permov eam.

lemini; atqui bonum eft & laudabile,

QI. Legem uon legtfiis ? ))

'.9oluow '.äx

hritum

dxovtrt, legem mom auditis ? Hoc ma-

«t zmulemini magiftros veftros , qua-

lis ego in. primis fum , nec in quibuf-

joris energim ; quafi dicat, fi me non

4 i

gnlie

;umque , fed c'.:mcum in re bona , id-

J

audiftis , legema ipfax.'m: quam ambitis ,

L

-

-

M

$ia — EPISTOLIE B. PAULI APOST. Ap GALATAS

:

p

52. Scriptum eft'enim : Quoniam Abraham duos fili

os ha-

eft mat

*Gen. buit : *unum de ancilla, * & unum de libera.

I—G-ISi a 2

3. Sed qui de ancilla, fecundum carne

-a

? Gen.

£É

a

m natus eft: qui

erormpe

21. 2.-

utem de libera, per repromiífionem : .

magis d

24. Quae funt*per allegoriam di&a: Heec enim funt duäfe—'

2

ftamenta, unum quidem in mo

À

nte "Sina', in feryitutem gene-

fümus,

rans: que eft Agar:

25. Sina enim mon

2

s eft in Arabia, qui conjen&us cft ei,

nt, p

yqua?,npnc eü]eruf-algmä, & fervit gum üyliis fuis.

-

T

26. Iua

! C'Hrif;ch

vos genel-ans, fcilicet fjüdæ();s——fervieh-

B-f

amandabit.

ipfa vos a fe ad

teS umbris multiplicium onerofarum

Apt, -

9. Scriþtukg ef enim. ) Genef. 16.

ceremoniarum , idque timore pena-

d. a

15.& Or. 2.

k:

rum , ac fpe bonorum terrenorum.

of ]

deftam

Unum de ancilla, ) Scilicet Ifmael ,

Que eff Agar, )

uod teftamentutn

Juem Abrahamo peperit Agar Sarz

vetus & fervile fi

qicitur |

ancilla, legitimi matrimonii jure ipfi

ancillam.

gnvifïcacuklj. per Agar

iput e

brahamo copulata.

Qs5.Sinaenim mong eff in 4r.le£i4.)Qüä.fi--

calos a

Upum dc libera. )

Scilicet. If;lac- ex

dicat: Agar &Sina ejusdem rei figni-

git :qi

Sar4 primaria uxore fua. .

ficationem gerunt ; fcilicet veteris te-

ng4c|

Ni*

ftamenti.

onvehienter a monte Si-

in fide

03. Secundum carnem matuseff.)

mirum per carnis vires , per carna-

na vetus teftamentum profluxit. Nam

facram

lem & nathralem generationem , qus

Sina mons eft horridus in Arabia ,

fit ,

habet ut ex juvencula , qualis erat A-

longe extra finés terre promiffe fi-

quífi

ar, Abraham, lice

5

t fenex J Pl(f)/leljn

tus, proinde aptiffimus ad fignifican-

m h

poftet fufcipere.

dum veteris teflamenti qualitatem ,

- glis

Per repromiffionem. ) .

Ex Abraharh

que eft cimorem «& horrorem'incute-

bona

& Sara jam fenibus, & Sara prafer-

re , & fervos facere , promiflionis ex-

B

tim fterili , filii nafci non poterant

torres, & ab hzreditate alienos.

qui J

naturali virtate. — Natus eft ergolfaac

Qui conjuntius eft ei qua nunc eft 7c

dty h

Dei munere, juxta id quod Abrahamo

rtf[alem.): Qui mons Sina cognatio-

joxa

promiferat Deus , Genef. cap. 17.1g.

nem habet cum hac rerrena Jerufalem,

Pacen

.94. Qua funt per allegoriam diéla. )

eique congruit quoad myfticam figni-

qulis,

Allecoria eft , cum.ex eo quod dici-

ficationem. . INam Sina' vetus teíta-

Ctur

tur, àliud quiddam fienificatur.. Unde

mentui fignificat ; terrena Jerüfalem

Auguftin. lib. 15. de "Yrinit. cap. 9

Sini

fedes eft populi Judaici, id eft, filio-

qui |

dicit , quosdam Latinos: interpretes ita

rum veteris teftamenti, quia Judxi

emp

vertite :

ilii; qui in Sina legem acceperunt ,

li

€AgtiA.

(qua Junt- aliud ex. alio j:;gnif-

;

*iHee emim

parentes fuerunt Judeorum qui jam

prord

.) Sara vigielicet & Agar.

vivunt in Jerufalem , & ficut in na-

M.

Sunt duo tcflamenta. ) Sicnificant

turi, fic & in indole fervili mori-

n

duo teftamenta,vetus fcilicet &novum,

j

bufque Judaicis utrique conveniunt.

-lnt

,Uüum- quidem n monte $124.) Qaa-

Qualis fuit Sina,talis fuit & Jerufalem:

B

fi dicat , vetus teftamentum e monte

Atqui Sina generavit fervos : ergo &

-

Sina traditum & promulzatum eft.. -

Jerufalem fervos generavit &

V

BÉ

ia

In fervituttm g?izer»amf ). 1d eft, fer-

veteris fcilices tg&annenti.

E

dic

-

X

M

€ A-LP;I $x IV

225

V'sha Ilulkgi"auf—em,

.quae furfum eft ]eru:ïlglgm - libera eit; Aqulæ»

X

-

eft mater noíftra.

- 27. Scriptum elt enim:

*Læ;are«g fterilis, q

uze non paris ; * Ifaie

erhf]fïfl

erumpe, & clama,qus&e non parturis: quia mu

lfi

filii de'[grtæä 5441«

tdubte.

magis quam ejus, quise habet virum.

28. *Nos autem , fratr

miffionis filii *Rom.

[]

Em gene

5

85 fecgnd um Ifaac/ pro

9.

fumus.

'qu'i fecundum carnem natus fue-

5 ef 6

29. Sed quomodo tunc is,

itum: ita & nunc.

rat; pgrfeguebatu;lx? eum , g»ui.fïecundum fpil«

E

*

: 3o.xSed-; ,

E

vi femin/is; ;

s fervien-

Et»-jär'vit ;itmjv?liis fm; ) Sciïï&ät

mþi'Eæredes , non quidem

-Ín Greco

xerofarm

Agar, ut patet ex pronomine foeui-

fed promijdionis divinz.

eft, uirqe neoro» 9) 3

mater omgium

52

I ponie

hino.«vr9c, quod eft in Grxco.

nafi dicat, omnium,

five

norum,

96. llla autez qua furlum eff. ) Ec-

xofirum', Q

clefíam Chriftianorum intelligit, qusx

udeorum , five Gentili

uf, modo m

amentam

Chriftum credant.:

pa Agu

- dicitur farf/z effe, quia. Chriltus ejus

-caput e cclo defcendit, ac rurfum in

|QT. Sicut feriptum

o

ef. ) Ia. 54. f.

calos afcendit, inde

que Ecclefiam re-

Letar

2

Jl

zil ) Letare Bcclefia ex

a JQufi

É

Gentib

ós

s vocàta & colle

&a, qu& an-

It fïgni-

git: quia perfectio

;cclefig in fupe-

-ferig te-

ris ac coleítibus rebus eft, " nimirum

tea eras ft

erilis, & deferta a. Deo, fi-

in fide, fpe, charitate, quia virtus

de & lege deftitcuta.

onte i-

Qu non parts. )

Qu ha&änüs nogs

t N

facramentorum ejus e furfum prove-

Arbit ,

nit, & Deum ipfum in Ecclefía,,

folebas Deo filios parere, nunc au-

tem ilii defponfata pa

ries.

nifle fi-

quafi defurfum advenientem , prafen-

Exulta, 6 clama.) L

etare, erümpä

tem habet: quià converfatio ejus in

&

lfcar

€oclis eft, & fperat , & anhelat ad

& clama , cum Iztitia Deum Iaulda,

litateim ,

in clanorem & cantica laudis erumpe.

-'incute-

bona ccleftia, que furfum funt.

oflls &l«

( Gerafalem. ) Sic appellatur Ecclefia,

Quia mult fiis defcrit , Gc.) Cuuia

quia Jerufalem idem eft ac v;//? pa-

tu ,que ha&tenus folitaria fuifti, nec

viro ad gignendos filios conjuncta ;

"2

ci; hmc aurem pax eft in Ecclefia

nunc fecunda reddita Chrifto.viro tuo ,

rnátit« -^

juxta Domini verbum, Joan. 14. 27.

Pacem velinguo vobis, pacem meam do

plures paries filios.quam fynagoza viro

vwfijem,

iuo conjun&ta , id eft, legem. Mofai-

l ügni-

volit. Mel| nomine [erufalem fignifi-

» telü

catur Ecclefia, quia ficut in: monte

cam amplexata , toto veteris t;e*üa-mep;

«

y

Sina lata eft lex vetus, ità lex nova,

ti tempore filios pepererit.

ufalen

Qg. Secundsm lfaac.) Vnftar Ifaac, — .

D

flio-

qua fundata eft Ecclefia, in. Jerufa-

lem promulgata eft.

ui non virtute carnis, fed promif-

]udæi

Liera ef,) À

jugo vlekte.ris Jegis

lonis divine natus eft ex ànu & ftle-

enut,

prorfus foluta.

. xili Sara.

à

j jm

-^ Mater . nofira.

) Eorum fcilicet o-

29. Is qu:

/ä'cund,um caruem, €fe.)

jn n

lfmaelem intelligit carnali virtate &

mti«

mnitüm, qui Chrifti fidem complexi

x Aga.x'.

$x

—funt, quo fit ut quemadmodum olim

generatione prognatum e

fioDt.

Sara genuit Ifaac plane ingenuum,

Per[equebarur eumiy

u " 7

lem:

fpiritum. ) Id eft Ifaac , qui natus eft

paternorum bonorum hzredem ;

vir-

rgO

ita etiam hujus matris , quam Sara in-

ex Spiritus Sancti promiflione

.ne[af,

tute fupra naturam ex Sará x,*qu;.t.fi ty-

d—icabac,-,flïni.&ihberi fint, &ïlegiti-

l

*

"

.EPISTOLJE B. PAULI APOST AD GALATAS

v N0

? Gen.

3o.:Sed quxd dicit Scr1ptura9 *Epce ancillam , & fihum

21-fo. 6jus : non enim haeres erit filius ancillze cum filio llbenæ

6 M

"s

31. Itaque , fratres, non füumus ancillae . fllu, fed lxberæ.

feque ?

qua libertate Chnftus nos hberavxt.

í

. Cu

x

9. Pe

CAPUT V

X

9^

1. £

Quz legis 0pembm /ü/izfimm cupit , expers eff fm&as Chwfh , in

pietis

quo nec prode[? circumcifio, nec preputium , [ed fides viva : borta-

que df

Jur ergo, ut caveant a fedu&toribus, jiudemtque sutuce dile£tioni :

() f

€aro autem femper repugnans [piritui trabit ad carnis opera, quæ

f' gmümä

Jeparant a vegno ceelorum : fpiritus autem adfert fru&us , quibus —

! s dixer

Ea

"t

BN

zllud cotjequimur « etiam fi Jegis opera non.

præjiemw.

ejus ben

ab e0

UR

ate, & nohte iterum jugo fervitutis contineri. .

P

gj *Ecce ego Paulus dico vobis : quomam fi circum-

qui juli

que lepis

. 3&2-. cidamini, Chriftus vobis nihil proderit.

r [*

a. Teftificor autem ruríus omni homint c1rcumc1dent1 fe,

j fl'cmm Q

quoniam debitor eft univerfze legis faciendae.

- quex l

4. Evacuati eftis a Chrlüo, qui In "iege Juihiicammx d gra—

expetta

tia exmdxihs

dem , 1

$.. Nes

& N

& f iritualium filio-

mo Ch

pus fidelium ,

poni jugum "fervitutis , xd eR

Iegxs

rum leeis nov&.

iuomodo Ifmael

Iofcucæ

57:/1 !

períecutus fit Ifaac , diximus Gen.1.:9.

Coptineri.) &veyt096, id e(ï

: partium

La & nanc.) ]udæl Chrrfhanos ode-

ftitia Y

Plicemini , & quodammodo lllaquea-

mini.

lo fpir

sünt & p erfequtmtur.

,

3o« Sed quid dictt Scrtpfm-4 £ Quæ

Q. Siircumcidamini , Cän/h:s 'voät:

j

Tità

|

l

hic citantur funt verba Sare Genef.

nibil proderir.) Si exiftimatis circum-

jultitia

21' IOO

cifionem neceflariam ad falutem , t(jeo»-;

yitata

Nom emim lmre: erit. ) Quafï dlcat

l

que eam fuicnpms ; fi fpem Jufhtlæ

l

Ó N

.Apoüolus fie Chriftiani, quia libe-

falutis in ea ponitis, Chriftus, id eft,

qone |

xi , funt haredes benedictionis & ju-

Chrifti redempmo & ipfe Chrlfhams-

quu

fhtlæ Abrahz.

mus vobis non. prodent

- Nitil:

9I« atncilie.) Synagog&.

3. Teflificor. ) - gua.frgugoyau , conte-

- &fü

Libera.) Ecclefim.

F. denuntio.

It, QU

Á/

,

Q«a libertate Chriffus nos Bleravit.)

' Debitor eff unzverfa leg:: f.»tc;enda.)

$d

Per paflionem & mortem fuam.:

!

Id eft, oblivat fe ad obfezvandam.to-

T

(ï*

1T4!€

Firmi & conftantes per-

tam le 'em Mofaicam, quia circumci-

hls &

fiftite in fide & libertate , quam

fio.eft legis proteffio.

Hcmtur

per Chafiunfomst adepm eftis.

4. EVacuati cflts 4 Cbrtfa ) XaTye-

fundi

Lt nohte iferum jngo feroitutis gän—

4qu941*£ &mü T$ YXei8,

verbum. xa-

zjncrl. ) ld .elt, cum libertate denati

Taectouar, fignificat abolerl » irritum

is Vexbxs

Grin.

fitis , ne pammmx vobxs rurfum im-.

ot:xofumque fieri.

Quare

lii

-

*

N

-

a

e APUT. V..

225

i filitm

| ;'/ Nos emm fpiritu ex fide, fpem j'tf&iüæ expectamus.

T

6. Nam in Chrifto Jefu neque circumcifio aliquid valet,

. meque praeputium: fed fides, quae per charitatem operatur.-

7. Curreba:is bene: quis vos,ifipedivit veritati non obedire?

(1)

9. Perfuafio haec non eft ex eo, qui vocat vos. -

9.* Modicum fermenturn totam maffam corrumpit.

:

Q1Cor.

3

]

YO. -

E

zco confido in vobis in Domino , quod nihil aliud (a-

$v

:rïfh, i

quicumr-

- pietis : qui autem conturb

: htrii-

E.

at VOSIä portgþit ?udicium,g

]e&oni:

que eft ille.

-

^i, (tt

( I) Iw Edit. Sixt. additur : nemini vcönfänferïcïs*. ;

* Quis vos Ímpedivit. ) dyfuospe , eur-

T

m

fïgilifïc.asur quod p'*aul*o aliis ante ver-

A

dbis dixerat: Chrzffus vobrs mibi prode-

f unz inbibwt

ri.. Bvacuark autem. a Chuifto, eft

Feritati mom oLedzre. ) Ut vos«

Chrifliana. veritate fubtraheretis ; &

-ejus beneficiis & gratiz expertem elle;

ad Judaismum. dilaberemini.

& ab eo nihil. utilitatis percipere.

- - us dm lege -juflificamni.) ld elt,

Nemimi confenferitis. ) judaizanti

fcilicet & volenti vos abducere a. cur(u

qui juflitiam-ex circumciftone , aliis-

Exangelii , & traheré ad Judaismum.

:ircu.nr:

que legis operibus qusritis.

A gratia extidiflss.) ld e

ft; be'lng-

s

g. I"kr[i;fz-þ"b bsce.y Qua Judzr vo-

- ficium gratix Chiifti perdidflitis ; nam

bis perfuadere conantur legalia necef-

t

fiia efle Chriftiano ad falucein.

qui ex lega

iMtiflcari querunt, non

expe&ant ju

;

itiam a Chrifto per fi-

Nen ef ex eo 7ui'--'vw4t' vos.) Non

" dem , ut veri Chriftiani faciunt,

eft- ex.Deo Patre, qui *os ad fidem,

ratiam , & falutem vocavit per Chris

— /8. Nes emm. ) Qui vere , &exani-

mo: Chriftum coliimwus.

i

um , fed

potius ex diabolo , e jusqae

o

LT&, quE

iminiftris.

Sþ?ri;u* ex fide , €c. ) Ex f

- Malfam-)

| Id eft, fürinam! éom-

3&, ii«

partimr fpiritum impetrat , unde ju-

ftitia in. nobis efficitur; partinr ab ip-

/

perfam & fubactam , q'gam vulgo pa-

H;qirea-

fo fpiritw oritur, adeoque ex ipfa fpi-

ftam. dicimus.

k

* -

expectamus

Corrumpit.) Suo acore imbuit, in-

jf 'Wþllf

ritali legis interpretatione

"ircum-

juftitiam , & juftitiz frucà

um ,. id. eft,

ficit, corrumpit, & acidam . facit,

vitam zternam.

eft adagtum fienificans párvum alicu-

4 ideü'

jis patris vitium, totum pervadere

litig

6. Nam in Chriffo.) Id eff, in reli-

-

,ide ]

gione Chriftiana.

ac. depravare : fienificat - Apoftolus

Neque crcamcii

jo aljquid 'U/'alfff.- j

paucos judaizantes. to

tam. GaI;a tarum

&izwiä'

L^ - Nihil valec, nihil confert ad ju'titiam

Ecclefiam perdere.

z

3

quntee

1 & falutem, quod quis circumcifus

*

IO. Confide in vobis.) De vobis. -

fit, aut incircumcifus.

Is D'ammo.f)j án

z

g.

L

äþeng.

Domini.

cl:eme.n-tia & gratia.

PT

Sed fides qus per ebaritaztem.

imAto-

fu. ) Id eft, fides non fola , nec ina-

Quod mþ;]

RI ii lt stt.

nis & otipfa, fed qux charizrate per-

duod mon- credetis aliud , .

A"amx id.

ymc

fidtur, & in

quod ego vos docui -

L

. charitatis opeta fei dit-

;

fundit,

Portalit judiciem. ) Id eft, juftas

u

Curvebatis Eqne.—)" In vita &

.

ponas luet, mnom. effugiet - debitum

|

A

; do-

;

fupplicium, qui.

um

Grina Chritiina.

,cunqiteltau—ldem ille fïtï.

-

ii

Bill. cum Com - Menotbh. Ton. VL

Es

-

*

4

226

*

EPrsTQLzä B. PAULI APOST. AD GALRTA:S

xX D

1 L Ego autem, fratres, fi circumcifionem adhuc preedico:

-quid adhuc períecuti

onem patior? Ergo evacuatum eft Icag-

perfieiet

--dalum ctucis.

:

n

I2. Utinam; & abfcindant

d. q;ui vos conti;irbant.'

N

(

-tem adi

13. Vos enim in libertátem vocati eftis fratres: tantum ne

Wt non

^

libertatem in occafionem det

1

E

is pargis, fed per chxax.f-itas[em Spi-

ritus fervite invicem.

19.M

*TLev.

14. Omnis enim lex in uno

fermonf;ä ïi-m,ple.tür':i * Diliges

;

E

10.18. proximum tuum ficut te ipfum.

:

4

qo. I

tatt.

15. Quod fi invic

em mordetis, & come

Adil-tis :—y:«idete , ne ab

semulat

vicem confumamini..

. :2239 in

LY

*

m

d

16. Dico

! inqit ?

& apptrontm

II.$; :;rcm;wijïagzem edbuc phlnïedica.) Si

*13;4 In libertatem 'x;abxz;i )[*]71':.) Uc

adhuc apud Judzos judiizo, ut fin-

per Evyangelium fitis !iberi ab one-

r moda IIS !

ount qui mihi adverfantur , meo ex-

rofa, & inütili fervitute legalium

o&trää&n

"emplo doctrinam fuim ftabilientes,

ceremoniarunms.

4

: 16. D

J ma totiu

quafi ego , licet occulte, pro illis fim:

JTantum mne Zx'l»er)aten';, ö'c) Mo-

( Qd adbee perjecutionem patior * )

net Galatas ne libertatera in quam vo-

Spritu

Cur me im

CaAtOS e«

eume,

pugnant, quem affirmant

ixit, male intelligentes, eo

pro illis ftare?

nomine3

*

'tantur ad ferviendum cárni.

-s

Ri ml

Ergo evacmatum eff fcami.(clumï

- In occajiam;n carnis. ) Ut fcilicet,

eum ha

erucis.) Si, inquit, ego circumcifio-

ub pratextu hujus libertatisplus equo

gulem ,(

nem .adhüc predico ; debet ergo cef-

vobis fümatis, & quafi liberum fit

Et de

.,'fare offenfio Judeorum, qua often-

E Quis

duntur ob crucis predicationem. Non

vobis' quidlibet agere * camj.di-bus de-

fideris ferviatis.

fon tanm

eniin tam eos offendit predicatio Chri-

- Per charitatem S,þiifiim.) Per cha-

fnft,

fti crucifixi, quam legis per crucem

.

ritatem, & amorem fpiritualem.

eoncuyi

a-bclit

€

Servite z;vicem. . Alter alteri fuc-

E

D. (

fto

reti:

re

vellentenim legelþ cum Chxiï

3

de

cürrat, opituletur, ferviat,

L

; foiriun

X

Evacuatum . eff, ) ;cafrïq'gty;qfruz; de

* 14 Omnis enim lex.) Que

fcentia

fg;iiïceä

€ujus verbi fignificatiene dixi n. 4.

ad proximum fpectat.

Qu

IQ. Hrnmam 6 ajfündaner.) Ab

dnuno |fermone. )

Brevi hoc -præï

deider

.Ecclefia, veftroque confortio , ne

cepto fervato impletur.

»;piri

uafi fermentumtotam Ecclefiamcor-

Qu f

I5. $& invicem morderis . 8 comedi-

.rumpant, Alii ut Hieronymue ,. Au-

£5;.) 9i invicem rodius, & laceratis

E

trací

guftinus, Ambrofius, Chryfoftomus

detractionibus, odiis, cahunniis, in-

U ;

4dits.

volunt fenfum eíle, ópéiAo» x dmoxo-

Verifimile eft , ut indicat

!äs..)x n

. Vóvre;, Utinam qui vobis. circumci-

Chryfoftomus , occsfione falfi dog-

! & ton

fionem obtrudunt ,. non circumcidan-

iatis * x pfeudoapoftolis introducti ,

*

fis, |

tür ipfi folum , fed etiam abfcindan--

a

multas inter ipfos exortas efle contro-

Ton k

tur illis prorfus genitalia.

verfias, & concertationes ,* qüare óp-

lh

— Qui vos costurbant.) oi dvacacgy-

portune illos Apoftolus ad

h

pl

charitatem colant.

þmonet 34 ul:

*tc, qui vos fubvertunt ; id eft*, qui

ItQye

ftudent vobis aiferre libertatem ' in

— Fidete ne ab imvoicem confämämini. )

N

qua ftatís, atque ex ea

Hic enim eft dimicationum ,; & . con-

'wos deturb a-

£nte

xe Kc,on-antul:.

£rcverflarum exitus. Sedét;e "amanue ,

llbem

n

-

D

P

*

CA P'fl" Tv

z

aoy

4

nedieys |

- x6. Dico aute

0*1*1 Rblai.

m Spmtu ambtülate, defïdena ca'lrïr.xgifvsaü

siT5

[|

eitlen-

perficietis. -

-

e*

EX

I Petr.

Caro eni

ATA

m-conkgæpïfci't,a'd'verfüvsl*fpiritffn * fpiritus ;

2.ii-

tem a

dverfüs carnem : heec enim fibi invicem -adv*erfgnþur':;

x

ntimne

ut non quaecumque vultis , illa faciatis. -

s

l-emSPI.

I8.

uod fi fpiritu ducimini, non eftis fub leg

e.

.

funt fornicatio, -

-

I9. Manifefta funt autem opera carnis; quae

Ü

* Diliges

immunditia, impudicitia, luxuria,

"

E

*

*

i

. 20. Idolorum fervi

tus, venefi

C1a

, inimicitize, contentiones,

z

6 ne3b

diffenfiones , fe&tae,

.-:' n

æmulgt.ion.e's j1f283 TIXGE,

Ei x

41. In-

$. Dico

[ sss

—— —

I«þxg*'.v Opera. Ro ) Opera , & a&us»

-

iþ.n-qui-c* Chnyfofïömus, &f contentio cor--

'tjfil.) U

uuptionem , && interutum af

fe

iV HOW

ad. quos excitat caro , h

oc efþ, con-

1 ab one-

cüypifcentia..

anodo ii$ qui laduntur y jed. spfts estam

í

- Fornica:to.

) moeisiz , feortatio..

: 'legalium

obtrellarionis autlortbus..

16. Dicoau:em. ). Quaft dicat.;, leflr

Immunditta

. ) dxaSaeo ia ,. & mol-

ma totius- epiftolg: hzc. efto:

lities . qua fe molles contra. naturam

5.) Me-

contaminant.-

quam Y0-

Spiri&tf-ambuluþe. ) Non lägef, nom

X

earne, quaft dicat, radix omnis ye-

J Inpudicitia..), Gg

þc"us,,7 'Oiï:uläc ',4 ta-

;entes, Ef)

ftri mali: eft defectus fpiritus ;. fí enim:

&us. impuri.

[ cartt

: feilicet ,

eum haberetis, excluderetis- tam.]e-

Luxuria,. Y

clrfs'ch,ä:a, lafcivia, qþæäw

galem , quam carnalem. vitam.. -

vis. libido petulantior..

jusequo

erom Ift

Ef defidema carmi: non parj?aieti,s.)

20. Idolo;wm farvitm'. ? Cultus ido-

lbus de-

"Quamvis caro. folligitet ad. peccata ,

lorum..

non tamen- facietis. opere ,. aut con-

' Veneftcta. )

; Cum lfCiIik:efipocïbnibuag

aut alia. fimili a&ione occulte. necan-

?eþ d

fenfu , id. quod.caro de;fïder«at;., aut

2

eoncupifcis.. -

H

.

tur *homines, aut, .quod" addit Hie-

I

Caro. enip concupt

(2*1! 442;87:/2;5'.-

ronyimus , e4g1crs artibus: umpuro- amos-

:gri fit-

re inflammant ur..

fpiritum.): Id eft, carnalis. concupi-

Q

fcentia quam ex- Adam traximus,. ex-

Inimicitis. ),

: ui—þu'sl- occulta odiä:

] fc;hcet É

gitàt, & commover in nobis prava

continen tur..

:

Costezt20zes:

) Liäes»'äxte'rnæ',. al-

defideria Spiritui San&to contraria,

spirituss autemr adveríus. carnem..),

tercationes, & puene verborum.

k

Quis fan'ta defideria, qua carni.con-

: Femnulationes. ) CáNuL . zAvidias e

comedï'

acerits

traria:funt , im nobis excitat.-

:

prava quedamn affectio: cum. livore,,

Ut i non: quaeunoue vulus illa facia-

cum fei'icet quis. dolet alium efle con-

jj, I*

fecutum id. quod i

india

F

tis.) Velletis enim non concupifcere;

nere.

"

S

pfä Ftilgiebat. Wobti'e--

A

& non-fentire motus ire , aut.libidi-

)d

nis, & tamen. qnod. optatis. affequi.

; lra. ) I

Ches Vi'de]i,üet?. egcandefcen—

-

)dü&i y *

'ontro"

non poteftis.

tiz, cum: appetitione vindid con-

-

i

Ig« Quod .

.

( fpirire ducimins. ) 8

junctz..

V

greop*. - .

fpi

ritu ain!

bulatis,

wRixa.) feigu£a, cum q

MY ut- ait

[ uc

: & fþiriv.xsw agit. Fz

movet vos..

Hiäronymus, —üm;,er: Ad cant'radjcöm-

Nin efli; fub lege.) Yertente, co-

!

dom paràtus , ffaomacho . deiitarur. alie-

nini.

'ente & vindicante; nam fpiritu duce

70 , $ mulieb: f jnrgio gomtendgt , Ugrer

! DI

^

N

VOcat gontendentego-

M" ! 3

lib'eïi;cex, facitis qne leges Rr.æfcribunt.

-

*

r

-

D

208

EP/STOLE B. PAULIAPOST. AD GALATAS

24. Q

2I 'I,nvid.iæ, homicidia, ebrietaferä.; cemeflationes 4 & his

cum, Vi

.Saimilia: quae. praedic

*

o vobis, ficut praedixi, quoniam,, qui ]

|

4f 3

- talia agunt, regnum Dei non confeqneptur.

.

*

:

22.,Fruétus autem

Spiritus eit, charitas, gau

dlum s päx',

D

*

r

patientia , berignitas , bonitas, longanimi

t385

-

cante

23. Manfuetudo , fides

P)

, modeftia ; "-contine'ntia'.

^ ca(*ti:tas./

Adverfus hujusmodi non eft lex.

-

*

5

3

x

h3

d

-

"T

D fenti:o(l --:.:s..l

)

Ó yoo rao ia : dliït dia,

tari polfumus, quz eft animi quæ(-hih

dc: t

Eso fum

ravia

ut cum quis dicit :

5

-P auliþ,

lenitas, qua quis quamvis

E

a

ego 4Ap*6*llo,»,ego Cepha.

*

diuturna mala , £orti & conftantiani-

SeHs.) aleterig, beefes, cum fci-

. Jiitea

mo perfert, quz merito cum charita-

Ticet quis mavult in materia feligio-

te conjungitur, de qua fcribit jdbxn

(l

nis fuam opinionem & ele&tionem,

Paulus, Char/zas

L

: 0mnia /ufin,er.

N

quam Ecclefiam, & majorum tradi-

Cor. 13. 7.

L

u

tionem fequi.

. Benignitas.) Xxeucovo

T4G, figriifï&ad

7

21 dv.dis..

( 992roi, invidia alie-

ifnorum facilitatem ,

ac fuavitatem,

IFH

na felicitate torquetur, & a zelo dif-

qua quis aliis fe libenter accomodat ,' -

leniti

fert, q:od hic.in bonam partem ac-

in bonum, nam cLarzzas benigna eff,

cipi poteft , cui

n

1

quis meliora amu-

nt loc. cit. ait D. Paulus. '

Jatur.

x

Bonitai.) dcyaSecóm , qua quis &

d

Homickdia. ) gjävo:, eedes.

a nocuinentis abftinet , &. prodelfe

AEbrietates, ) usSau,

us tama vi-

ac benefacere paratus eft. —

Cg;ii

ca(titat

no, quam ab aliis potionibus, qu&

Losganimitas.) Huic voci nihil ge-

lidami

vario modo conficiuntur , potlunt ac-

fpondet id textu. Greco. ^ Quid fic

cidere,

enm «

longanimitas hoc eodem verficulo di-

Come[[atiomes. ) wuoi ,

Anfelmuä

ximus, explicantes quid effet patientia.

uþi a

interpretatur inhonefta & luxuriofa

25. Manluerudo. ) Mianfuetus, ait

li

]

nentià

convivia , epulationes, quz nimio ci-

Anfelmus , dicitur quafi- manu aftue-

bo vertrem diftendunt.

tus, fcilicet tractabilis, tractari, du-

&ten

*

Á

22. Fruttus autem: fpiritus ,. £5c.)

ci, pati, ferre affuetus: opponitur ire

Opponit operibus carnis opera fpiri-

& animofitati, que nihil vult pati. -

heft

"&«

fus, qu& fcilicet a fpiritu gratiz pro-

Fides.) Fidelitas, && veracitas in

X

veniunt ; & quz Spiritus Sanctus per

promi

ffi

pelea

dacio.

ffis,que opponituvr fraudi & men-

/

t 4

fuam gratiám in nobis producit.

dixit

Cba ;tas. ) Orditur a charitate, que

Modefija.) Wirtus eft, que modut

n

&

porit, & moderatur omnes actiones

omnium reliquoruni fructuuin qui hic

(

numerantur, radix eft & origo.

exteriores , fcilicet ineeffum, veftitum,

Gaüd:um. ) Quod oritur.ex con-

fermonem , rifum , lufum, ac totum

C

Con

fcientia ferena , fancta , pfirgata a pec-

hominem exterius recte , componit,

catis , vitiis , animi perturbationibus.

p

rovenit

*

que ex interna mentis

à

. &

; & pat-

ris

Pax.) Qua tranquilla' mens nullis

fionum moderatione.

,

paffionibus turbatur, tranquilla etiam

Coztineniia,) 9xoa

TEÍÀ $ Cönfinen-

&i

^ p

& amicabilis cum proximis converfa-

tia generalis efl virtus ; aut potius

tio, que irfimicitiis opponitur.

complexio virtutum , qua continens

x

D

Parséstia.). Gr&gce, gaxeoSuyia ,.

vitiorum omnes illecebras & tenta-

mu

de

quam etiam Ionganimiïgtemf igigrpre- tiones -frænag & cqhibe.t.

»*

-

l

5

-

EM

9

CA pxUlfr; VOR VE -

T

214. Quïaütefn funt Chrifü , carnem "«'.ft;iam- '-Cruc-ïïix'-erimt

cum, vitiis, & concupifcentiis.

llfim., qm

25. Si fpiritu. vivimus, fpiritu & ambulemus. -

.

äa päx,

/36. Non effi-iamur inanis glori

& cupidi, Vinv,i'c'c 1j provo--

cantes , inüiþem invidenæs. |

v

: ca(Htas.

CAPUT VI

-

VE

EEVEESmqIanus

t Qui

,C»'Wz thailimte juvandus e/f proximus , tiec aliorum laudes curan- -

ii quæd.un

evir &

da : femperque beie operandum e[i , ut Tempore fuo metamus vitam ..

eternam: rur[um monct , ut caeant à Jeduéloribus , qui cum legem

&

:

tantiani«

m chunt-

Juadeant , ipfi illa

m non obferoant : Paulus autem in folo Chriffo -

rbit dem

ixo gloriatur, ad q

uem nec circumcifà

:

if

— £ruti [

—

EE

fto , tiec pmþmfium

quidquam faciunt. . '

figaifica

R:lt'res, & fi ,præoccupatus'fqerit homo in aliquo ;tiäli&oä

làvitatem,

I F

comodat ,

-s

vos, qui fpirituales eftis, hujusmodi inftrui:e in fpiri:uþ)

.

E

lenitatis , con

m , ne & tu tenteris.

fiignu if,

üïrd*erans te ipfu

Z

Li

Y

2. A]te';

ss

" qms &

| pmdeiïe

