Ego ero frdens m e;mz) Quorfum-

fumpfit naturam, mozti ac miferiis

hoc teftimonium ab Apoftolo citatur?

obnoxiam.

*

urg Cunm

jj voiis

fufceperat. Paulus. probandum Chri-

Defíiraeret eumy, €c.y Dicitur Chril;-

Niairum.

ftum eífe fan&ificationem "hominum .

ftus deftruxiffe diabolum, qui ejus

regnum & imperium deftruxiz, dum

p pait-

atque ejusdem nature cum: illis, quod

yem 148

ut faceret, retdlit illud: ANwzz7460 zo-

fua morte homines a inorte prefenti &

cifcem

men tuum fratribus meis, fed fanctifi-

«terna, & confequenter a poteftate

riluss

«

caturum effe'homines, non fatis ple-

demonis liberavit, eflicitque ut ho-

!

mines a,morte ad vitam refurgerent

, dit i

ne atque aperte ex eo cognofcitur.

lem fi*

Propterea adjunxit aliud teftimonium :

immortalem & zternam.

gj fit

go ero fídens m enm , Íciicet, quam-

u babebar mortts imperihgm j Qui

vis ebdurati fuerint Judei, ad quos'

hbilis

per peccatum nos trahebat in-mqr.-

!

H

37*

EPISTOLE B. PAULI' APOST. 'AD HEEREOS ,

/15. Et liberaret eos

, qui timore mortis per totam vitam O!ïtü m

*- poxii erant fervituti :

*

16. Nusquam enim

Longe* ex

| Ang"elos appt

ehendit, fed femen Aþl'gliæ ;

. apprehendit.

4

E fomhu

17. Unde debuit per o

mma fratribus iïxiiilari, ut miffericors "

"amnihu

fieret, & fidelis

/

populi.

pontifex ad Deum, ut repropitiaret deli&ta-

]

18. In eo en

lm, in quo paffu

N

s eftlpfe, & fentafþsa þotenAsf.

*s

fi

€ft & eis, qui tentantur , auxiliari.

j

N

]eïum :

Ü

2' u]

omni do

| CAPqï' |

j

-

tus, qui

fim;la;-i.) Quia eorum Pontifex 5etir

Mlam.

t&m corporis & animz, tam przfen-

tem quam zternam.

.

voluit, oportuit

ut -gkacuram e€orum

. 4 Or

J5. £t diberaret

eos, &c.). E: li-

aífumeret. -

omnia Ci

beraret homines.à metu & horrore

Per omnta fim;lzzrt'.r) In,omhibi;s.,

mortis, quz illis femper obverfabatur

& Rtl

qur redemptorem & fanctificatorem

»

amulus

oculis mentis, efficeretque. ut fidentes

decent.

& alacres ad mortem tanquam ad fi-

Ut mi

ferica-rgg feret.) -Miferïg'ors-,

nem -xrumnarum ,- & melioris vits

quia ipfe labores & dolores noftros .

|

initium accederent,

expertus eft, fic illa- apud Virgil.

L

N4tr

JEneid. I. dicebat:

-16. Nwfquam emum 4ngelos appre-

fic

hendit , 6c.) In Greco eft, deyy:Ae»

Noz 4 gnara mali mz:[äf;in]itccurre—

Vocatios

iniNaufBverai: eft autem 2xiapSayto"

ve difco.

eft, a De

Sa1, manum injicere , ut cum quis fu-

Vide fequenti cap. 4

num. 1 5.

gni calef

gientem manu apprehendit, ut retine-

Fideljs.) Fidelis dicitur verus, qui

at, vel, cum quis manu in rem fuam

Apo]foly

Senfus au-

were efficit id, quod nomine & otfi-

quem i

injecta illam fibi vindicat.

cio fuo pollicetur, id eft, vere nobis

*

16$, Mas

tem eít: Alienati erant homines a

Deum placat, hoc enim eft officium

R &D

Deo per peccatum, nec tamen un-

Pontificis.

P

Ad Denm.) Secundum

sa) A o ii

: Pont ifu

quam videmus Deum manum injicere

Nfr,

in eos tanquam in rem fuam, ut eos

que ad Deum pertinent.

Vel in iis

VoGt fide

xetineat, & ad fe revocet.

Atin fe-

qu& apud Deum agenda forent.

temur

men Abrahz, hoc eítfilios Abrahz,

Ut repropitiaret delitla populi. ) Ad

5. Qui,

manus jnjicit quotidie, & eos per fi-

propitiandum , id eft, ad exp

dem ad fe reducit.

Vel fenfus eft:

iaqdum ;

Fiddj ,

peccata populi.

727

et Apoü

Angelos fugientes non apprehendit ,

18- IWeO e

Imy imquo -pdfw eff ipfe, -

U5 eroo

homines vero , qui fe fu

rant & ab-

& tentatus. ) Senfus eft: Quia ipfe.

qua fdgi

jecerant, quotidie apprehendit, ut a

)

paffus eft & tentatus.

fuga revocet, & ad fe reducat. Pre-

Tentatus,

Voluntate

xatus.

) Id'ä& H -ami&us &, ve-

O!ltifex ,

fertim autem apprehendit corporaliter

&tolat

femen Abrahz, cum humanam car-

Potens-eff.)

'.Ap*tus eft & wroclrivi's, :

tum, eü

nem affumpfit.

ut téntatorum mifereatur,

ämm'.g fratribus

xilietur.

-

JH

Petepir,

17. Unde deäifit per

I

E7

j

08

GEX Q6 CR

373

lm oþg

CAPU T IlII.

l,AbraHæ

lbhge*' excellentior eft Chr?'/iu:ä utpote ]ïlius; quäm Moyfes , qui

fumulus fidelis erat in . domo Dei ; curandum tgitur , ut. bwic in

lifäricors

remus , ne in.modum incredulor

E

*

*f»mnibus obtempe

um jfudæörum*

t 'däli&a

. v

- ab ejus requie repellamur.

Nde-, fratres fan&ti , vocationis cceleftis participes, con-

i þ!otens-

Pt

fiderate Apoítolum & pontificem conteffionis noftrae.

- ^ Tefum :

2.

ui fidelis eft

*Nïum

: ei, qui fecit il.lum.,'- ficut &* Moyfes in

I2-7

omni domo ejus.

s

nim glorize iüg pfæ Moyfe dignus eft habi-

Qu

3. Amplioris e

nE ROCEO

;

tus, qu

;

anto ampliorem honorem :habet domus , qui, fabricavit

ntifex üeii

ilarn.

[j

im eorum

4. Omnis namque domu

s fabricatur ab aliquo : qui autem

omnia creavit, Deus eft.

N

omnibus,

ificutorem

' ^5. Et Moyfes quidem fi

delis —erat ihi-tota domo ejus tamquäm

famulus, in teftimonium eorum, quaze dicenda erant

:

x

60 Chri-

Hiferigbrs;

Aaa 3

es noitoi -

I;ld Vil'gill

A

ares [ani.) Baptifino fandti-

-Ip omnt domo- ejus. ) Id e& m popu-

-

ficati.

loJudaico, qui eft domus, id eít, Ec-

Vocationis celeflis participes.) Id

clefia, in qua ha

men.

eft, a Deo vocati ad bareditatem re-

creator.

þitac,.. & colitmf I?eqs

ni ccleftis.-

J

3i amplioris enim glart'æ.; & c) Quo-

verus, QUi

poftolum.) Id et

', Legatum Dei,

niam dixerat, Szeuz & Moyfes, ne quis

ine & 0e

1

quem fcilicet Deus legavit ad homi-

forte in hac fimilitudine equalitatem

yu 10

nes, Maxime Hebrxos, ut eos doce-

^

ret, & Deo reconciliaret.

etiam intelligeret , docet Chriftum

t ofïiciFm

tanto preftintiorem. gloriam Moyfe

Pontificem.) Summum facerdotem.

accepiífe a Patre, quanto major do-

n & in üs

Nofira confelfionss. ) Confeífionem

mo eft, quiillam fabricavit; Chriftus

Va in jf

vocatfidem., & religio

-

nem quamcpn—

enim fabricator eft domus, d eít,

fitemur & profitemur.

Ecclefig fundator; Moyfes autem il-

réttt

2. Qui.) Jefus Chriftus.-

ffl

j.) M

Fidelis eff e qui . fecit tllum.). Scili-

lius tantum domus pars.

-

9

du -

Domus. ) Pro domo.

í

cet Apoftolim & Pontificem, Chri-

. Omnis creavit. ) Domum, id

r

ftus ergo fidelis Deo tuit. Apoftolus,

quia fideliter nuntiavit hominibus Dei

eft, Ecclefiam, immo'reliqqas omnes

quia ip/

voluntatem & legem. :

Fuit fidelis

creaturads.

Pontifex, quia fidelicer redemptionem

S. Is teflimonium eorum, qu& dicen-

da erant. ) Ut fideliter referret popu-

" &- "o

& expiationem noft;orum | peccato-

lo

ug a Deo nuntiaze jubebatur, ut

SfDCIins r

xum, etam cum vitz fux difpendio

x* d

E

peregit.

tanquamiteflis verax diceret

qlï.æ aus

x ij

-5

& Mofer.) Scllicct fidelis eft.

dicrat.

oicut

z

374

EPISTOLJE B. PAULI APOST. AD HEBRJEOS

6. Chriftus vero tam(iuam.fïlius in domo fua : quae domus

ï-a'. Vic'

fumus nos,

fi fiduciam, & gloriam fpei usque ad finem, firmam

" fetineamus.

]

1

v 13. Se(

Todie co

*Pfj. 7. Quapropter ficut dicit Spiri

fus fanCtus: * Hodie fi v*o»ce

m

p'eccati.

94.8. ejus audieritis,

Ántra

.

nb

8. Nolite o

bdurare Corda veftra, .

fi

icut in exacwerbation?

fubftanti

* 7 fecundum diem tentationis in deferto,

9. Ubi tentaverunt me patres

i, D

D

veftri, prob avgrunt'-? & vide-

obdurar.

rünt opera mea,

:

1o. Quadraginta annis :

Propter quod infenfus fui gehära-

1« Q

tioni huic,.& dixi: Semper errant cord

rf q

cognoverunt vias meas ,

e. Ipfi autem non

Q

.

II. S1

; ilis, qu

cut juravi in ira' mea:Si —i-nt'roibunt in requiem-

*

;

* deferto

I le-

D

6. Chrifüus vero tauquam Filins in

g Q

volentes potentig & veritatis mez,

domo fz4.) Chriftus tanquam Filius

nunc meis verbis obmurmurantes,

: nifi ili

preeft E£cclefie, & eam tanquam Do-

nec di&is meis fidem accommodan-

minus adminiftrat, cum Moyfes in ea

tes. Vide dicta Pf. 77. num. 1g.

g

qà, F

tantum fuerit famulus.

Probaverszt.) Cum tamen exe

&& damms fmmus mos.) Qu do-

perti effent, & vidiffent opera mea

etr fuptri

mus, fcilicet Ecclefia Dei, fumus nos.

mirabilia; qu& feceram coram eis.

F brei pro

$0 feuctam.) mnappqoía» , id eft,

IO. Proprter quod i£mfem(us fui geme-

J us )

Iibertatem . loquendi , per quam intel-

rattons huic.) ldeoque in terram pro-

Tent; nei

ligit liberam & intrepidam fidei pro-

miffam non introduxi toto illo tem-

tOR diffd

feffionem, ut nec minis, nec pcnis

pore, fed variis malis & cladibus af-

V odient/

a fide Chrifti avellamur.

flixi , donec omnes extinguerentur ,.

E oprophe

| Msne

Et glortam ]þ,ei.) Pro Gleriam, in

Jofaa & Caleb exceptis.

Greco eft, wavyzuo,, id eft, g/orz-

Sempey bi errant corde.)

Licet mul

ECC

£ionem , quafidicat, fi femper in hac

tis affecti beneficiis, & frequenter

Credente

loriemur, quod idem espreffit D.

admoniti, femper tamen

;

P

perfiftunt in

[ dul

aulus ad Rom. 35. 2. cum ait: £

errore cordis fui.

l

gloriamnur in [pe glorta feliqrum Dei.

— Nom cognuoverunt viAs meas.) Le-

EO fngalis

- .. Sieut dicit Spiritus fantlas.) Pex

gem meam , & przce

E m

tere nóluerunt.

pta mea admit-

Cütionui

Davidem prophetam. Pf.94. g.

$4 pocem

æja.f audieritts. ) Scjlicep

II. Scuf juravi.) Vul*gae*us-le-gric

- Dohe

Chrifti.

Y

ec in Graco , fed Pfalterium Roma-

A donec y

.8- Nolite a-ädär;s-rïegca'rdczl vefira. )

num legit 0:6, 44;5«s. Juramentum

Vivo

E X; PU ptz

-Sed molli corde excipite dicta illius,

hot habemus Num. 14. 28.

tentig,

illi obedite ,nec ullo

Ra&o ab eo d-if—

ego, dieit Dominass ffemt locuti effis

n Ut no;

cedite.

audtente me , Jfc factiam vobis: 1n foli-

. t pece,

Sient m exacerbatione , €c. ) ld

£udige bac jacebunt cadavera. velfrz. ;

FO hu

eft, ficut olim fecerunt patres noftri,

^s a mea. ) lratus.

tià ad Y

qui fua incredulitate . Deum ad ira-

$4 fnfrozbumt £5 requiem mekm..)

I4 1

ceundiam provocaverunt in deferto.

Quafi dicat , fi ingredientur in terram

Wur, ) |

Teutaveruut e patres veffri..)

4'!'

promiffam, in qua fedes quietas illis

gnitate

pollieitus fum , non cxi&ifneg Y6rax.

X

NNunc ex diflidentia pefituluää, facere

s. a t R MÉ. —

P*ifmm

p

EE EEE E S ER

j

CAPUT I

375

* dom

J *4, Videte fratres, n

*

ei

4

j forte fit in-aliquo Ve&rum Cor.ma-

m

lum ineredulitatis,: difced endi a Deo vivo:

--

I3. Sed adhortamini vofmetipfos per fingu

los dies, donec

fivocem

- Hodie cognominatur, ut non obduretur quis ex vobis fal-lfxcia

" peccati.

.

Toatione

14. Part!

cipes enim Chfiï'ti effe&i famus : fi tamen initium

| fubftantiee ejus usque ad finem firmum retineamus.

h

1;. Dum dicitur: Hodie fi vocem ejus audieritis, nolite

obdurare corda veftra, quemadmodum in illa exacerbatione.

| genära'-

- x6. Quidam enim audientes exacerbaverunt, fed non uni-

.erfi, qui profe&i funt ex /Egypto per Moyfen.

;em 'non

*

17. Quibus autem infenfus eft quadraginta annis? Nonne

v

j mäam.

— illis, c

jui peccaverunt, *quorum cadavera proftrata funt in Fm

[*

,Vi

. deferto? .

"

4

C MUET ESCEO

LÀ

uravit non i'/ntro

18. Quibus autem j

t

ire in"/rgqu-iem ipfius ,

itis met,

nurantes,

- mifi illis, qui increduli fuerunt ?.

mmodàne

E

: 19'. Et

im. 19

i cm

"*2, Videte frutrcs,/ &.) Docet

participes fpiritus & gratqixæ ejus , ne

men ere

perdamus tot bona & fpem coleftis

Xera tfiéà

cur fuperiora dixerit, cum eénim He-

am ei. -

brzi propter fidcm. Chrifti multa a

hareditatis, recedentes ab eo.

-0 ]udais perfequentibus mala tolera-

Si amen inirinm . fulffantéa , €c. )

fuf' g

rent; necforte vi&i, promiflis Chri-

Id eft, fi tamen fufceptam femel fi-

tim pro-

illo tem«

fti diffiderent, & ad Judaifmum re-

dem, per

uam in via hac fpirituali

libus al

dirent ; accommodat ad eos verba

fubfiftimus ( aut qu& eft fubftantia,

prophetica ; acfi diceret: Videte fra-

id cít, bafis & £undamentum falutis,

&rentut -

tres ne foite increduli fiatis, ficut

ac fpei noftrz ) firmam & inconcuf-

ctt müI?

Patres veftri , & promiffa Chrifti non

fam reciqe-anius ufque ad efitum vit&.

quentet

credentes, recedatis corde malo & in-

credulo a lege ejus quam fufcepiftis.

I5. Dum dicitur : Hodie , €fc. ) Hor-

Atunt ia

I23. Sed adhortamint vojïnetipfa:per

tor vos,ut fidem conf(tanter retineatis

ufque ad finem, hoc eft, dum dici-

) Le

^oéngulos dies.) Ad perfeverandum in

admit

fide, in fpe, & in tolerantia perfe-

tur, feu quamdiu dicitur nobis, -

cutionum.

-

die ff vocem , 6&c. donec Hodie cogna-

' Dohec bodie cognommmatu

r-) Id e&,

winatsr, id eft, hac vita durante.

s t

16. Ouidam emim audientes exacey-

flüm&e

donec vivitis.

Hodie fignificat tem-

pus przfentis vite, gratim & poni-

baveruszt , €c.) Id eft, non omnes

rentum

tentiz , quod cuique datur.

qui-ex /Egypto profe&i funt exacer-

yin

Uft zon obduretur qui: ex volis falla-

baverunt

éum , quia non Jofua,

V,fi e;þlf.f

cia peccati. ) Ideft, nec illecebris fal-

non Caleb, non parvuli, non ma-

is [il-

lacibus peccatorum capti obdurefca-

lieres, non Levitz: hi enim non mur-

ygfrl'

tis ad vocem Dei.

D

muraverunt contra Moygfem, nec exa-

cerbaverunt Deum, ideoque uti cul-

i£Alfh )

I4q. Partictpes enim Chriffs effztla fu-

N

wus.) Cuaft dicat: Agnofcamus di-

)€, ita & pcenx expeites fuerunt,

terrarm

pnitatem noftram ; jam enim per ba-

;

alvique & incolumes. ingreífi funt

;; 18

yaa

'ptifmum 'mefxmþra Chirifti fumus , &

t/;err&m ; promiü»a:/,þ Chanaam, IN um. 1.

u

E

*

*

376

EPISTOLJE B. PAULI APGST AD HEBR.EOS

19. Et videmus, quia non potuerunt introire (1) propter

Dlet

incredulitatem.:

u1ev1t |

CAPUT IV.

Rin

6 Quot

anndoqmdem Studei ob incredulitatem fon introierunt in pro-

uibus pl

mi[Jam requiem', €? reliquum eff, ut alii mgredzantur curandum

L incredili

gf ne ea fm//remw Jed credentes, iniplam admittamur ; de oivo

", Itert

& efficaci Dei verbo , quod omnia conjpicit , deque. ejus znjïr-

: do, ol

mitate, ut noflris compateretur

- vocem 6j

P

g Nut

infirmitatibus.

loquereti

meamus ergo, ne forte reli&ta. p0111c1tat1one introeundi

TI

in requiem ejus, exiftimetur aliquis ex nobis deeffe.

Dosspsntieaseoe m

2. Etenim & nobis nuntiatum eft, quemadmodum & illis :

- us ban&us

fed non profuit illis fermo audltus, non admüïus fidei ex iis,.-

peterat D3

- qum ve] r

quæ audierunt.

. Ingrediemur enim in requiem, qui credldlmus quemaä-

? tema prom1

loqul Davi

módum dixit : * Sicut juravi in ira mea : Si introibunt in re-

- dt, dei«

*Pf4- quiem meam: & quldem operïbus ab inftitutione mundi per-

Openbus

94-11- fe&tis.

4. Dlxït

&.) Prob

(I) n Edit. Sixt. additur ; in. requiem ipfius.

quoniam in

N

Tant , feilic

Ign E£ videmus. gzld non pamer:mt

Sermo auditus.) M«yog TC axongv

Creanionis |

iptroire.) 'Quafi dicat: Ut Deus ju-

fermo. auditiozgis ; nam audizes non

tutot die

ravit, ita factum eft.

JAta illis nocuit

eft participium; fed nomen fubftan-

incredulitas , ut: ejus caufa: in terram.

tivum , & cafus genitivi.

Senfus eft,

Vum eroo

promiflionis ingredi non potuerint.

non protult illis fermo auditionis, id

- Quam nond

Multum immoratur: in deteftatione

. abbau 201

eft, fermo quem audierunt, quia non

incredulitatis , quia eos maximein fide

fuit fermo ffdes admifius , id eft, non

4 Disi

eonfïrmære contendebat.

contemperatus fidei eorum, qul ere-

lCPt Gene

I«

/£. forte. vels&ba . pollicitattone. )

diderunt & obedierunt.

Et "qlll

Ex iis qu& audierunt. ) Rlbera &

equielcen

. Ne forte aliquando. negliga-

mus (..!m(h promiffionem de requie,

Corncel. a Lapide legendum, putant

L dufütuit

quam daturus eft nobis, atque ab 11.

adiniffus fdet , I5 qui 4udter:mt, quot

V Et 5

Ja excidat aliquis noftrum.

fic habent Grzci textus , & Grcii in-

terpretea , & Syrus.

Rllr/um

Deeffe. ) vgspnxsvm » quod eft prwa-

qmem fab

ri, aut truüran, aut deficere.

« In gredæmur enim in requtem, & €.)

E. quam

Q. Etenim $ nobis nunttatum qf,

Hoc eft, quia fine-dubio ingrediemur

W Incted

quemadmodum & sllis.) Docet cur ti-

in requiem-ejus , fi fidem- vivam. ha-

mere debeant.

| Putare poterant fe

buerimus , idque a contrario fenfu

6 Qm

Wälam, (

non effe prlvandos hac requie, quan-

probat, non enim eft negata requies,

m ftpe

doquidem ^ fibi

verbum. Evangelu

nift incredulis, credentes ergo in eam

| gremm [u

predicatum. effet..

Non hoc , inquit,

admittentur.

fatis eft, nam & illi audierunt,

&

Ef 7utdem open&m' ab trg/ht;et:aue

vit DWS

multi ex eis non introierunt in requl-

rEqmel Q

em Domini.

mundi, &c.) Docet , quenam requies

Aperfint

fu:, quam per Davnd promlfic Spiri-

ài|

L

!

$

l

CAPUT IV.

377

)

4. Dixit enim in quodam loco de die feptima fic : *Et rä— * Geir.

x

Prügtef

2. 2»-

uievit Deus die feptima ab omnibus operibus fuis.

- $. Et in ifto rurfum : Si introibunt in requiem meam.

nt:-fh'þro-

6. Quoniam ergo fuper eft introire quosdam in illam, & ii,

Quraudum

uibus prioribus annuntiatum eft : non

—

U

introierunlt Prdpïter

F: dv

incredulitatem.

L)

»

7. lterum termi

nat diem "quemidäm ; Hedie, in Dävid dicen-

.

it if

do, poft tantum tempori

s, ficut fupra di&um eft : * Hodie fi " 9uP-

.

e

vocem ejus audieritis , nolite obdurare corda veftra.

8. Nam fi eis Jefus requiem praeftitiffet, numquam de alia

M

xroeondi

-

Iqueretur poft hac die.

9. Itaque

decfe,

1 & illis :

tusþSan&u*s,, & quia duplex requies

num. 9. 9. Refpöndet Italice phfafi

poterat ex Scriptura intelligi , nimi-

qua dicimus, Reffame alcuzt da. entrare.

]ei ex ik,

rum vel requies fabbati, vel requies in

(y illam.) Scilicet requiema Davide

promiífam. .

um

terra promiffionis, oftendit de neutra

nt n fé

loqui Davidem, fed de fublimiori, hoc

Er 4 quibus prioribus annumnttatum

eft, de requie in cclefti regno.

ef , &c. ) Et Judai quibus terra Cha-

ündi pet-

Opersbus ab snflitutione enundi pe

naam promiíía fuerat, mortui funt in

&i;.) Probat non efle reqniem fabbati,

deferto , ideoque illa requie non funt

l. Dixït

potiti.

1

quoniam in hanc jam diu ingreffi £ue-

xant, fcilicet ab eo tempore quo opus

7 ltertm terminat diem.) O'gu'Zsl,

qig atl

creationis Dominus abfolvit, & infti-

przfinit & determinat, hoc eftfignat

uditut ot

tuit ut dies fabbati effet dieS quietis.

quoddam fpatium temporis.

en fubftane

Hodie.) l: eft, tempus vitx noftre

Senfos l

Cum ergo David quietem promittat,

quam nondum fint adepti, de quiete

quo poílumus ingredi in aliam mclio-

fabbati non poteft intelligi.

reim requiem a propheta defignatam.

; quia non

4. Dixit enim in qnod.m? loco, ) Sci-

I» David ) |n libro David.

ial 10t

Jicet Genef. 2. 2.

"

Pefl tantum temporis.) ld eft, tanto

tempore poft factam diftributionem

)-, qlll 'CW'

Ef requicvit Deut die feptima, & c.))

terrz promilíg.

Requiefcens autem Deus die fept.ima

Ribu: «

inftituit fabbati ceffationem.

Hodsze ff vocem ejus audieritis, &c. )

m putmt

Quafi dicat, cum David tanto tempo-

iif quo

0. Et fn iffo.) Et in hoc Pfalmo 94.

re poft factam terrz diftributionem ad-

-Rarfam. ) Quafi dicat , prater re-

Grgcii

quiem fabbati habet Deus aliam requi-

huc invitet ad: requiem capeflendam,

verbis illis citatis , Hodie ff vocem ejus

';vu'm,- &)

em, quam hominibus przparavit, a

andicritis ,. 6c,. clarum eft aliquam

gtaliemmur

qua incredulos exclufit.

adhuc aliam requiem |fupereffe , ad

6. Quoniam erga "/kpe-r.ä,? introire

quam tendamus, prater illam , quam

osdam , €5c. ) Senfus eft quandoqui-

[6

o lentu

t

pulus adeptus eít in poffeffione terrz

dem fuperfunt adhuc aliqui . qui- in-

hanaam ; hec autem eft beata quies

greffari funt, quos nimirum defigna-

in colefti patria,

20 j eam

vit Deus, wut conftituat beatz illius

9. Nam fi Jefus, €c.) Jofua qui a

requiei poffeffores. Quomodo adhuc

-

LXX. &' a Gracis femper appellatur

m

F

fuperfint aliqui ingreffuri , oftendet

Jefus. — Refpondec objettioni ; dicere

ifi S'Pki'

3 -,.iBiäl.wcttm Gom. Menocb, Tom. V Ill

4

-

i

*

—

b

À

$9 — EPiSTOLzE B. PAULI*APösi-.-AD HEBREQIS;;—

9. Ttaque relinquiturä fabbatifmus populo Dei.

M

omnia dU

Io. Qui enim ingreffus eft in requiem ejus: etiam ipfe re-

:

quievit ab operibus fuis , ficut a fuis Deus.

fermo.

jj Hà

1I. Feftinemus ergo ingredi in illam requi

em :l-lt nein id-

los, Jefü

ipfum quis incidat incredulitatis exemplum.

I2. Vivus eft enim fermo Dei, & efficax, &

'pen et—tabil.iof

j M

infirmita

omni gladio ancipiti, & pertingens usque ad divifionem ani-

m3e,acípiritus, compagum quoque, ac medullarum, & di-

tudine a

16. À

!

Ícretor cogjtationum, & intentionum cordis.

fericord

t

Bupceono -a nonet

opportu

eniin*alidü-is potuiffet : . Si increduli

I2. Vi'v;J eff .mimrkfl'rmo De*i,i & eff-

ingrefli non fünt, ut alii funt ingrefli,

cax.) Pro fermo, in Greco eft à Aósoc,

(I) tenean

ve:bum , & intelligitur de. Chiifto,

nimirum Jofua & Caleb, & qui vige-

ui eft vivus Dei fermo , omnia con-

pore, aut

fimum annum non attigerant, cum

quo non |

egrefli funt ex /Egypto. Refpondet:

iderans & videns, & potens ad pu-

ubi.non p

Si tempore Jofux confecuti £uiffent re-

niendos fontes.

i

Et penetrabiljor omnt gladio ancipiti-)

Carare po

uiem , de qua loq.itur David, non

Difcre:w

eliet opus illam tanto poft tempore

Illud penetrare dicitur, quod ingredi-

tr, n G

promittere.

Signum ergo eft aliam

tur profunda rei; nihil autem eft tam

tem dicunt

requiem: confeq''endam íu

profundum , quod Chriftum lateat ,

& fevere

pereil'e ,de

i

qua loquimrx Pfaltes.

& quo oculi ejus non perveniant ,

prehenden

Nunguam de aíia loqueretur. pof? bac

ejusque manus & poteftas, fi fuppli-

dotenitó

die. )

on amplius de alia die , five

cium fumere velit;

2

-

-Et per: ingens usque ad diviffonem ani-

Mmeptiom

tempore loqueretur., quo vocem Do-

vit quid

mini audiamus , ut perveniamus. ad

m ac [pirirus.) ld eft , non obfcure

Quo anim

requiem.

Vel- non amplius loquere-

aut confufe cognofcit que funt in ho-

tur de quietis die, ad quam afpirare

mine , fed in intima quzque peénetrat,

Coritatior

debemus. ,

novit diftinguere animam a fpiritu;

Ig- AP!

Greto «

. Itaque relinguitur fablatifmus po-

novit quid anima cogitet, ac velit ;

tEm, 'Teg

p;ala Dei.) Quafi dicat, itaque illi po-

quid fpiritus cogitet, ac' velit.

däln usqi

Anim«.) Anima dicitur inferior pars,

-

pulo, qui non eft incredulus, fed fide

Cérvitem

viva adheret Chifto, relin juitur. fab-

quz c'piditates & affectus habet, un-

inde quid

batifmus , id eft, celebratio veri fab-

de animales homines dicuntur in fcrL

pecude y

bati, verg & perpetuzquieétis in cclo.

ptura.

Spiritus. )

$ piritus eft fuperior

txemptis

Io. æ, ing:g]u: ef in 7'871!1.6'70 «"iu.f,

Il ejus]

&fc. ) ld eft, quicunque ingreditur in

pars, fide &

ratia illuftrata , quz

4l qut

hanc requiem Domini , requiefcit ab

.Deo obedit , meliora videt ac fequi-

omni labore , & ab omnibus operi-

tur, unde fpirituales appellantur.

Tedttgri

f

Covpagum. ) Compages ligamenta

p

'tionem,

bus, quibus in hac vita exercebatur.

2i9bis iaf

II. Feffinemus eryo imgredi $m tllam

illa funt quibus offa inter fe it vali-

requicm.) Nulla afflictio , nulla per-

de colliguntur, ut fine magno labore

14 H

fecutio curfum noftrum retardet.

dividi non poffint.

-

,

Medullarum. ) Medulla eft fubftan-

bïæïh þe

Ut ne in idijfum , &c.) ld eft, ne

tia in intimis offibus latens. -

Nutem t

uis fiat fimile. incredulitatis . exem-

Hac

plim, quale fcilicet fuerunt Hebrzi,

congerie Verborum res abditiffimas

Confeen

Chifty

& fimili clade pereat.

!

fig:fifïcgntium, docet. nihil effe in cor-

"'my)bis pe

CAP UT qV.

379

LÀ

]

us :* Pfat.

13.*Ef non eft uïla/creat«ura invifibilis in 'confpäau e

omnia aute

u i»p'fe're-

m nuda, & aperta-funt oculis gjps,. afl ,qqemï noþis 313,3.;(1;67

i

íermo.

.14. Habentes ergo pontificem magnum, qui penetravit cce-

1520

-

los, Jefum filium Dei : teneamus (1) confetfionem.

etrabih'of

15. Non enim babemus pontificem, qui non poffit compati

eto ani-

infirmitatibus noftris , tentat

:

um autem per onmnia pro fl«mivli-

I 7'& di'

tudine absque peccato.

16. Adeamus ergo cum

fiducia ad thronum gratize : ut mi-

fericordiam confequamur, & gratiam inveniamus in auxilio

IyäïEt

Bbb2

opportuno.

| CAPUT

Dà É d-

E

L oDqu,

( I) teneamus. [z Edi. Sixr. 4ddimri*.: fpei noftre.

]e Chillo,

rofefïïonäml ; fci[icet

omnia cofi«

Lt

E

pore, aut in anima tam abítrufum, fionem, id eft,

uo non perveniat Dei cognitio , & — fidei & fpei noftre, pon&ämq reti-.

ens àd p

bi.non poffit per.fupplicia fua de-

fnieamus.,

:

E

—

15. Ne» enim bab

enus Pantif:e?n,ö' d

clarare potentiam.

lo antipii.)

Di[creior. cogitationum. y Pro Zzre-

Quoniam refponderze poterant Hebrzi,

od inoredi«

zer , in Greco eft xeirixóc ; critici au-

cupere fe quidem tenere conteffioném,.

em ej tam

tem dicuntur judicio valentes judices;.

fed difficile effe non vinci perfecutio-

um lateat ,

& fevere ac cenforie minima etiam re-

nibus; pollicetur Chriftum opemilla-

eryeniant ,

prehendentes.

turum , nam ipfe etiamr pro veritate

, li fupplie

dJatentionum córdis.) $vvoro» xaeparag,

—tuenda, & pro falute hominum varie:

0-

Conceptionum cordis5 qua(ï dicat, n

muitumque afflictus eft, ideoque expe-

yfimem ati«

vit quid quisque intra fe cogitet, &

-fimento eo do&us, afllictorum mife-

on obícurt

quo animo quidque faciit, qto.

rebitur , illisque opportune fuccurret.

SUEhQä;t

Qui monz poffrt comp

font in ho-

cogitatione & voluntate.

ari. ) Qui fit in-

g panatrih

Ig. -perta funt oculis ejui. ) Im

expertus afllictionum.

4 fpintu;

Graco eft rereaygMopéu, efi au-

bInfermitatibus noffris. ) Síc vocat

- vii;

tem , TecXnNCm , a cervice ad cau-

Paulus afflidiones , perfecutiones &

relit,

dam usque pellem detrahere , vel in

dolores , ex Hebrzorum locutione ,

ferior patty

cervicem vertere & refupinare , atque

qui dicunt ;zfr»ar;, pro dekre, ut

habt, u«

inde quidvis manifeftum faccre ; fic

Amos 6. num. 6. & »ibil partebantur

féper comritione Tefcph, in Hebrzo eft,

tur n ICrt

pecude aliqua mactata , pelle detradcta,

exemptis inteftinis refupinata, jam ni-

&$ nóm' infrmabentur

à fuper. contritione

H fuperior

hil ejus Iatere potelt.

Tofeph.

^ d quem nobis. f(rmo. )

| Id eft, cui

Tentarum autem per omnia. ) Id eft,

a, qu

affiiétum , at

at fequie

redáituri fumus actuum noftrorum ra-

que ifïeo pgrætum nobiís

intur.

tionem.

Vel, de quo Dei fermorte

compati.

nobis inftitutus eft fermo.

Per emnia.) ld

]igamenta

I4. Haleszes ervo Pontifcem. ma-

flitiones noftras.

e , per omnes a£-

d vili

gnam

,'&fr.'ï Quaft - "icat, a;,.;?.teHe-

Pro fémilitudine.), Id e& , quia fïmï&-

10 Jabore

biei, perfiftite in file Chrifti, ad ve-

lis nobis fieri volauit.

"bsque peceato,) Id eft, excepto pec;

t fabfare

squitemr iu colis properate, iacile eo

'€cato.

N

AC

.confcendemvus , & penetrabimus duce

li

Chiifto, qui eos penetravit , eosque

.16. Adeamnus ergo cum féucia.

) "

fein

'nobis P?Wï?s fecit; .dufrunodo- confef-

TÓ Wafïþq?'wmg/, non trepidi, & quaf

a

389

EPISTOLgE B. PAULI APOST: AD HgBREds

P

l

1 t Sic

CAPUT V.

- feret : f

| bei/ius A-debzx'tïo ordine fa&us. nofler Pontifex , þräcäsque Patr;f

- hodie fet

offerens , exauditus ef] : &? difcens ex dis quee pa[Jus eff obedien-

& Qu

: eternum

tiam, fattus eff. obtemperantibus cauía falutis eterne : fed recon-

" Qu

ditorum de ipfo myfferiorum capaces non erant ii , ad

1"03

- eum, qt

bic Jcribebat Zdpoffolus.

! valioy

Mnis namque Pontifex ex.hominibus äffuinptus', pro hol

LE

- minibus conftituitur in lis,

L

quae funt ad.Denm, ut offe-

- elt, obe

rat don», & facrificia pro peccatis :

.

L]

2.

GREEGSRREN

ul condolere poffit iis, qui 1

gnorant, & errant t quoi-

niam

ipfe circumdatus eft infirmitate :

elireret, |

*Exo.

L Deus at

28.I.

3. Et propterea debet, quemadmodum

pro po

þulo ita eiiam',

maximum

2.Par.

& pro femetipfo offerre pro peccatis.

TT

*

-;'3( , & Nn

26.18.

Nec quisquam fumit fibi

honorem, fe»c.l qui jfo&a.tur a

PT

Pf4lm Deo, tamquam A

- ghrima

2: 7

?I'OD :

zq.Sïc

nus hoc

. diffidentes ejus äifeiicordiæ , fed cum

Er facrificia.) Sacrificia, five vi&ti-

RT q

libera quadam audacia.

mz funt quz ex prafcripto legis pro

PoPuerdl

d tbronum gratis. ) Ad ïS:hriüun'l

peccatis offerebantur, de quibus

e-

«. Elegit d

fedentem ad dexteram Patris,

aratum

vit. 4.

,

xtada

"

ua cha-

Filius

noftri m''ereri, & cualeftia

Q. Cendelere. ) In Greco eft, ut-

L Et«

rifinata largiri.

TeionaS É6 ille autem dicitur vereio-

x

Ut mf vicordi

am con/äqumur. )A

«aS6», qui non irafcitur ob alterius

. vide |

. Deo per Chriítum.

péccata, fed moderate & fubmiffe fe

-

E

u5 t

Et gratiam inveniamus.) Yd eft, Chri-

gerit , nec miratur , aut. contemnie

g : fum al

D

cem, 6

fti favorem, & berievolentia

L

m nobis

eccantem , fed humaniter & amice

fs ef

conciliemus.

i

ublevat, confiderans fieri poffe, ut

Im 4wxjio.) Ut fcilicet opportuno

& ipfe peccet, & ideo addidit: 9-

-6. Ín

téempore , hoc e(t; tenpore perfecu-

niam (f ipfe eircumdatus eff infemitate.

E qu. vn,

tionis, aut tentationis, cum Chrifti

Poffit.) ld eft, pronus & facilis fit

cerdots

ad condolendum.

auxilio indigebimus , illud ipfe nobis

titum,

conferat , ad omnes difficultates fupe-

Qui ignorant. ) Qui exaliqua igno-

Chifn

-

randas.

ratione peccant.

Tnüs n

o beminibus conflituitur in üis

Er errant.) In Greco eft, amAavou -

ll

vide, |

r pR

voig , fedutlis, qui fcilicet aliorum frau.

;ïï;

que fumt ad Dewm. ) ldeft,

de in errorem inducuntur.

conftituitur, ut mediatorem agat inter

'1-

dum lr

Deum & homines , & pro eis inter-

Et ipfe cireumdatus «ff. infrrmitate. )

homm«

pellet , eorumque curam habeat, quz

Etiam ipfe fuam infirmitatem circum-

Bra

fert, ficut ceteri homines,

funt apud Deum agenda.

^

X ed

Ur offerat dona. ) Dona

funt, qna&

" Net?ydi:quabs fumie ffbi bonare;s

hmel

fponte populus offert, cujusmodi erant

&c. ) Hoc etiam eft veri Pontificis,

quali

oftig , qug a

eratque in ufu apud Hebraos olim,

Cunt

ppel?a&i)tg& pacifigæ

* Levit. 3. 1.

-

ut non qui vellet, vfed is quem Deus

tangu

-"g

$

(CAPUT V..

381

. Sic '&',Chriftus' non femetipfum clarificavit, ut pdhtifek

**

1. fieret: fed qui locutus eft

à

t Pa

ad eum: Filius meus es tu, ego

. hodie génui te.

[ dedin.

6. Quemadmo

dum'& in alio loco dicit: * Tu es facerdos in fPfai.

109.4, :

ul rap.

eeternum , fecundum ordinem Melchifedech.

^. 4. Qui in diebus carnis fuze preces fupplicationesque ad

s

eum, qui poffit illum falvum facere a morte, cum clamore

valido, & lacrymis offerens, exauditus eft pro fua reverentia.

s; proh

g. Et quidem cum ellet Filius Dei, didicit ex iis quae paffus

1 ut offe-

eft; 'obediïentia-m.

Bbb 3

9.25:

It* que

- d eum qui pojx't illam famum face-

eligeret , Pöntifex elT&. El&git enim

re, €c.) Videtur Apoftolus loqui de

ii efiam,

Deus Aaron, deinde ejus filium natu

oratione Chrifti in horto, & de ora-.

maximum, & fic deinceps.-

tione in cruce, ibi enim clamore va-

Vocatur à

208. Non femetipfum clarifcavir.) 8 3-

lido clamavit : Dezss, Dewus meus, uf

Éaot, glrifcavit , extalit, non fibi

quid de:eliquiffs me , & illud ,. Parer,

loriam arrogavit, non ambivit mu-

—mmtmnd.

44Sic

nus hoc gloriofum Pontificatus

in manus tuas commenao f[piritum meume

Hec autem affert, ut probet. Chriftum

, fie vidi-

Sed 4s1- locutus eff ad eum, Óc. ) Sed

Pontificem noftrum circumdatum effe

lo legis

iU

Pater ill im zlorificavit, & Pontificem

infirmitate noftra, ideoque nobis faci-

|

ea

- elegit ; ille, inquam , Pater , qui di-

quibns

xit ad eum: lus meus. es tu Ec.

le condolere & compati.

C h-ri&um»

Filius menuses tu, ego bodie genui te.)

Er lacrymii.) Hinc patet

o eft, u«

in oratione habita in horto & in cru-

itur pérgit"

Eft teftimonium fumptum ex Pfal. 2.

"

ce, lacrymas fudiffe ,' licet hoc non ex-

. vide di&a fupra cap. I. nini5. Sen-

N

ob alteriut

f

u

s eft : Mirari non debemus Chri-

25

prefferiht Evangelifte.,

fübmiffe fe

V. ftum a Patre conftitutum effe Pontifi-

Exauditus . ejd

pro [ma reverentia. )

-contemok -

Reverentia hic active fumitcur , uc fit

r & amict

cem, & Aaroni prel.tum, quia Chri.

fenfus : Exauditus eft Chriftus a Pa-

ftus eft Filius Dei Patris.

uia

| poiï,e, at

! 6. In alio loco ditir. ) Hoc eft, Pf.

tre , quia reveritus eft Pacrem,

j

reverentet & obedienter, erga Patrem

infrmittts

- Y09. n. 4. cim dicit Chriftum effe fa-

femper omnia geffit. — Aliqui etiam fu-

t Ri f

cerdotem fecundum ordinem , id eít

munt paífive, ut fit fenfus

'Tanta

ritum, Melchifedech, hoc ipfo prfert

fuit ejus reverentia erga Patrem, ut

Chriftum Aaraoni ,de quo plura dixi-

& ipfe Pater eum reveritus fit, & quafi-

jqua pf* ï;

