
fubfit eadem vox m«eaxA9cig. Ema-

&ionis, nam beatus [Job inter adver-

j

nuel Sa fufpicatur alterum ex his mem-

fa dixit: Tader animam meam viza.mea,

(

bris ex alia verfione, in textum. irre-

Ccap. IOo. 1«

LA

í

D

z

155

EPIS'IOL]E II B. PAULI AD CORINTHIOS

..9. Sed 1pfi in noblfmetlpf's refponfum mortis habmmus., ut

j E

. dam gr

non fimus fidentes in nobis, fed'ia Deo, qui fufcitat mortuos.

;ï

1. T

.

10. Qui de tantis periculis nos. eripuit , & grult, 1n quem

doni V

fperamus , quoniam & adhuc eripiet,

17l

II. Adjuvantlbus & VOblS in oratione pro nobis: ut ex mul-

torum perfonis ejus, quse in nobis eft. donatloms, per multos

Àüt q

ST,i

gratide agantur prO nobis. .

12. Nam gloria noftra hzc. eft tefhmonlum confcrentlæ

18.

V0S,

noftrae , quod in fimplicitate cordls, & finceritate Dei; & non-

in'fapientia carnali, fed in gratia Dei, converíati fumus in

1]

I0.

hoc mundo : abundantius autem ad vos.

præ(h

EST,

I3. Non enim alia fcribimus vobis, quam quse legiftis, &

cognoviftis. -

Spero autem, quod usque in finem cognofcetis,

hii

14. Sicut & Cognovifüis nos ex parte, quod gloria veltra fu-

()

mus ,iicut & vos noüra in die Domini noftri Jefu Chrifti.

h4

Indiej

E

15 .Et

ftolus

9 dn nólis :pf $ refpan/zm mortis /m-

Sincerit4te Der, t

uAlem Det,ts Teci -

el gl

interior

x

de fe

hum,us ) Id eft, animus,

P5 mqmt B. heophyl &tis. .

cogitatio nihil aliud expe&abat

&

Non in 4ptent14 CAT n4l:.) Non hu-

umsqt

præfaglebdc quam mortem.

mana philofophia ,- aut eloquentia fre-

Is

Ut nonm fizus fdmtes in nmobis. ) Ut:

tus, fed. inftru&us gratia , zelo , effi- -

fpe t

tantis erepti periculis difcamus co lo-

Ccacia & Spmtu dlvmo.

5 N

care fidem in Deo,

non dutem in

Ca/z'uerj;u jéemus. ) Lonc;onando,

àgam

noPcns viribüs.

& Evangelium predicando.

nn

II. Ur ex zmultorum perfbms, £fo,.)

"4 vo;.): Apud vos.

Virtu

D

PI'A

Welim vos pro me rogare,

gra-

I3. Nonm enim Alia fcrtäzmu:, ö'c )

tlas agere Deo, vt pro aCCeptls be-

Quiafi dicat:

Non funt

-Vana qua

Ü

neficiis non:ego folus, fed multi me-

Íciibo de reda & fincera mea apud .

Pri

cum debltds bnn(num 0111111[1111 ldï-

tlam

vos converfaii ione j vos. 11)fi mxhl te-

ftes. eftis.

-

gnton grdtms refemnt,

^

prec

Doxationis.) Beneficii,

Sptró autem 7uod u/que in fimem cog—

Ver

I2. ANam g/arm nflra bac eff, &c.)

zofcetis, ) Id. eft,

fpero me eundem.

den

Senfus eft: Id de quo gloiior, & in

vite tenorem ad extremum ufque fpx-

I

quo. confido coram Deo, teftimo-

ncum fervaturum.

$dl

nium eft confcientiz mes.

Propte-

14 Ev parte.) Dicit ex parze , mo--

lor

rea fpero me liberandum a Dso a

deftiz -caufa.

Vel etmm per&rmrnt

bis

calaniitatibus & prellurls, que mihi

Corinthios, quod plus fatis auscul-

Tus

ddhuc inftant , quia bene mihi!con-

tantes zemulis & obtrectatoribus Pau--

fto

fcius fum , ac de eo glonarl Po,ium

li, 1;inus adhuc bene & honorlfïce

qu

apud VOS.

dc fuo Apoftolatu fentirent.

-—

Ve

uod m fma/:utate cordzs, Efc)

Quod gloria weffra. fssus. ) Quod

4

ai

chn'. fuam confcientiam fibi teftari ,

talem Apofïolum nacu fitis.

Sicut E. vos zoffra.) Sicut & 0s

quod fimplici, re&o , & fincero ani-

mo converfatus fit, & in ommbus fe

oloriamur quod vOs- Chn&q lucrati

geiï'erxc

1mus.

ï

Aj

z

-

«

d

4

: . c A— P U ;I; Io. N

157

ims w |

I Et hac confidentia volui p-rius-.veAn;üfe ad VQs, ut xf.e.c!un-

QOT .

dam gratiam haberetis.

X

firei

n ! quem

:* 16. Et per vos tran

n Macedoniam, & iterumïal Mace-

donia veni

"

ire ad vos, & a vobis deduci in Judzeam.

L)

d levitate ufus'fum 2

. ex my-

iy.

Cum ergo hoc voluiffem , numqui

.

--Aut quae cogito»

r-m?ltosx |

&

fecundum carnem Arco;gito/,* üt üt 'apu'yd' me

EST,& NON.-

E

:

em Deus, quia feïljm.o

bme [

18. Fidelis aut

nofter ,» qul fult apud

) &HOH

APABS

non eft in illo EST, & NON (1).

efus Chriffus, qui in Vovbþi's;pveif» nos

19. Dei enim filius J

us j ;

reedicatus eft, per me,

& Silvanum , & Timotheum ,jnon.fuitf

llo fuit.

lsb

EST, & NON, fed EST in i

a.

: zb. Quoi—

ofcetis,

-

;

ftrafu-. -

-

B.

(—[). In Edit. Sixt. zdditur : fed eft in-ilo eft..

D.

In die Domini moffri Jefm Chrifli. )

Numquid levitate ufus um ). Num-

In die judicii. Itaque fignificat Apo-

quid fui levis, & inconftans?

t qua

ftolus non fibi vulgi judicio caufam

,cagita'.'r)- Bou?xs'ug,ua.f delibe-

effe clorian

di de Corinthiis, aut illis

ro, ftatuo..

7etf5 im'

de- 1e ;

fe

d judicio tantum . Chrifti

Secu; dum. carnem eogito.) Secun-

ue. de alteris gloriandum eiic.

dum carnem! cogitare , eft cogitare

Von 'hxu-

utrisq

more hominum carnalium, id eft.in

ntía frt«

I5.

E£ bac-confidentia. ) [d et, hac

x

fpe tretus ,

quod melius cognituri: fi-

coritationibus fuis, ac ftudiis obfe-

lo & fiüceritate vobifcum

qui c:nali cuipam affeui , velut

tis quo ze

avaritie , ambitionis, 4ut confequen-

»nan'dd ;

agam , &

femper in melius pr »fectu-

ri in conftantia fidi, &

Ehï"iü—i-zinis

di

cujascumque commodi cemporalis.

virtutibus.

Ut fft apud. me, ER i & ;- Nan.,) Ut

in promiffis inftabilis fim ,

& vanus;

.4 30)

Prias.) Pro, pr;dem.

odo' affirmem me . aliqu

Ur fecundum gratiam — babereris. )

ut.m

kidy'fa.-fïu:

ld qüæ

Primum beneficium, & primam era-

rum ,-modo negem.

i apid

tiain acceperant cum fidem per Pauli

I8. FEidels antem Deus , 65c. ) Qua-

fi dicat: Deumn veracem teftor. . Vel;

lïhi lt

predicationem acceperant ; fecu 1lum

vero beneficium erat fecundus ejus-

novit Deus, qui fidclis, & verax eft

n if

dem Pauli adventus Corinthum.

teftis , me non voluiffe fallere.

den

Non eff in

elpi

I6. Per vos tranffre in Macedoni UP )

ceffit.

'i,lib.) Säermone quik pre-

Scilicet, obiter, ut iterum ex :VTace-

donia venirem ad vos , diutius vo-

Ef ,

& 'quz;)' Id ef.ïr, affirmatio ,

dqos -

biscum manfurus, &;omxia vifititu-

&. negaciof',/* ut fcilicet. mutem ,

ringit

ift negem. :

$cu.

rus, & hoc eft quod ait fuperiori »pi-

quo d pröm

.

ftola c.16. n. $. fe venturüm ad eos, p »ft

19. Dei

enim Lilius, ) »Id eft; do-

a

ürini, & pradicatio mea de. Chiifto

rfict

quam Macedoniam pertranfifft ; lnc

Da Eilio.

Vero ulterius addit fe etiam in tran'itu

ad Macedoniam voluiffe eos falutar:.

.Non fuit Ef', & , ! Nen. )

.ild eft;-va-

lod

Deduci im jJudaam. ) Wide di&a( I

ria, inconítans ,-& fibi contraria: -

Cor. 16. 6.

r

Sed. efd in ilio fuit. ) Quaft dicat:

[

110f

Fuit conftans affeveratio, quia idem

í7. Cum ergo boc vo

lusffem.) Sicilicer./-,

craf'i

" venire a'dlv 0$, nec tamen id præ&i;erim.

femper .de Cluxiïo affirmavi, & 499*?'*

-

-

z

Ms

158

EP.ISTOLE-IL'I;; PAULI AD CQRINT-IHOS | |

20. Quot

C

]

uot enim promiffiones Dei funt, in illo EST'.

idéo & per ipfum Amen Deo ad gloriam noftram. .

?

-

i

L]

2r. Qui autem confi

C

jUufm i1n

D os

rmat nos vobif

Chifi'-ite

; & qui

unxit nos Deus.

i

| 7

L

22. Qui &

*

x

noflris.

?

t n05, & dedit pigg—us: S;pi:ri'tüs i;n:f corda bus

t

EL

Á

pf

$5. Ego autem te

R em Deum ixiiyvoco ln 'atii'mam me'-aïm,.,q;

uod

parcens vobis, non veni ultra Corinthum : non quiz domina-

LT

mur fidei v

$

eiï:raï?fed ad jutolrgs fumus ga'.uläii; veftri; nam .äQe

PX

&?tis-. : e

*

x

X

X

?. 9

nifi qu

54

füper

LI

P

"

confi

$

n

CAPUT

veltm

20 g&latquw xe;nim* : prbmzþ&nesf De;

J pnina iorems ) Quafi dxcaa

x4-]

-ofint.) Omnes Deipromiffiones,,

Perdat me Deus, fi mentior.

bis p

cumque vobis annuntiavimus,

Qnuod parcems: voblis mom vem .u(tr)

. a sllo eff.) & ajvrà 70 vai.

In :p-

Cerintbum. ) ld eft , me idcirco.Corin-

quam

fo , Chriflo , fent, Eff, fant ratz, va-

5.

thumnon veniffe, ut vobis parcerem ;

lidz , immutabi

K

le:e,., & in

ipfO- (T'om-

N

veniffem enim tanquam ultor; ac vin-

patt

plentur..

dex eorum facinorum , quibus.

- Per ipfr

u Anäek,.)" þer- ipfäiha veri;.

inter vos tenebantur obftxidti.

üultï

.

£45 , five vere promiffiones- funt.

No» quia domtnamun fdet 'v:z/lrl*,),'

Deo : ad: glarjum-.:)wPrO ; -a-d: gloriam.

*

Non dixi, parcezs vobis, quod. do-

XI IA

Jel.

"ræco eft, r $5»,

minemur vobis fide, id eft, propter

Noffam.j 1n. G

fidem: veftram ;; quam noftro magi-

YNam

ger "os, per minifterium noftrum, qui

/Eerio didiciftis , .quafi propter eam jus

(uis :

dum Evangelium przdicamus, men-

aliquod , atque poteftatem ,. qualis

]atio

dacii ,. aut falfitatis a

ïg-ui-"non. pottu-

eft dominorum » 620 & confortes.mei

hi Ü

mus..

in vos ufurpare velimus. — Accipit Zo-

i (

—Or. 'Quz'f autem cänf'hmz? Ho$. Ejc. )

minari, pro, przeffe cum oftentatio-

mihi

Quui nos facit.ftabiles in promiffis, ille

ne poteftatis,

.eaque abruti.,:g&d. läiivxatef

illis

eft, qui etiam confirmat nos , & robo-

commoda..

-

rat; per Sacramentum confirmationis.

Sed aJjjuteres fnmus gendir -v:fri.)

fint)

Ef 7ui unxit. n05. ) Un&i()ne Chrisb

O'U»Eptyol Y&pdg 0p€ . ,. Cooperatores gam-

"matis in eodem Sacramento.

4i veffri, Yed quod una procurare

m

Sigravit n$5.) Signo crugis.in fron-

ftadeamus gaudium,, & confolatio-

lam

7te per manuia Epifco

nem. veftram.

re unpreffo in.anima..

p & f:h*aza&e-

y^

t;»: : In

COr

- Nam fide flatis.) Quafi. dica

qu

Ef dedit pignus Spivitus Sa

ndi. Et

fide veftra non habeo quod corrigam,

dedit Spiritum San&um , quem ,. qui

fed: tantum in: moribus, quos, quia

Ür

accipiunt, habent pignusvite xtern&.

fideles eftis, noti imperiofe redarguam,

W

235. Teflem

^

fed leni-monitione hac

tol

-jguxo*ax.

wa?z 'i"?"") Per Deum

anabo,.

qiepi(äo;la refor-

'ts

74

2

*

/

":

159

sa*as x E

) EST

Z PUTdE

:

ITE Qfehä:, quod ad.

ipfos non. cenerit, ne majoris e[et ca

lia , exbortans ut fornicarium illum recipiant in gratiam : fimul

otdibus

indicans -quod magno quidewi labore , sagno tamen . etiam. fructu

licet praedicationis [ue fragra

N

D qtod

X

jrggd?caveïit 5

ntia qmlms-

- daim wertis occafío f'uerit.

oOmina-

)

m fide

Tatui autem ho

"

Iihtla

c ipfum apud me, ne iterum in tlf

,t) :

' ;þ | »I.X

venirem ad vos.

,

2. Si emim ego contrifto vos : w&'.qm

! is .e.&,ï*- qui me vlæt'ifi?läet,f

mifi qui contriftatur ex me 2

1

— . $. Et hoc ipfum fcripfi vob

js, uf non. Cum *venero,itriftitiam

füper triftitiam habeam, de quibus oportuerat me gaudere:

-—confidens in :

omnibus vobis, quia meum .ga.udlium , omnium

"

J

veftrum eft.

dicat

o& 4 Nam ex

multa tribulatione , & anguftia cordis fcripfi vo-

. bis per multas 1 acrymas : non ut contriftemini, fed ut fciggïsg

*j Jll!" :

-

Conn-

quam charitatem habeam abundántius in vobis..

j

*

s

$. $1 quis autem contriftavit, non me

iftavit, fed ex

Cerem »

:Cürï.tïlil

T

»

parte, ut non onerem Qnï:ne.s y.os./-

6..1 Sïlfïiäit

-mtflci

IL;??'[.) j B E L,I-

E

N -tïiþifiä, ) Id eft, coritr

BR

ter doleres meos- xftimatis effe vef&roä,

vd do-

":

zus caftigationibus.

ut quod mihi difplicet, ö( vobis difpli-

Q. S; emim ego contriflo wos, E. )

ceat.

pter

m .

*

-Nam fi ego vos marore afficiam,

4. Ex mult4 trdbulatione ,: 6fc. ) Ex

m jus

quis mihi lxtitiam afferet, & confo-

imulta cppreffione; & animi angore.

lationem ? fane nulli alii-funt qui mi-

uam charitatem ha)eam abundan-

qul

tius in volis. ) Ut cognofcatis cha-

o tl

hi gaudi caufa fint prxter eos quos

it dt«

n ' Chrito genui.

Curandum ergo

ritatem, qua vOs ar&üffime ample-

atio

mihi elt ut illi gaudeant , utego etiizlm

écter.

Albis po(ïim congaudere.

- Im vobis.

j eie Jy.cïg, erga vos.

iväm. j

Oui contriflatur ex me,) Mos o Co-

«55 quis autem contriflavit, & e.)

Iri.)

rinthi

i, quos priori-epiftola contriftavi.

$i quis aliquid perpetravit quod mo-

Et hoc ipfum . feiipff wobis, &c.)

rorem,mihi pollec afferre, is profette

!4/!-

-Quafi. dicat : Volui per ;epiftolam il-

non mihi foli triftitiam attulit. — ,In-

jare

telligit fornicarium de; quo. ep. 1. €. 5-

l0«

lam vos objurgare, (X corripere, ne

coram cOgerer . vQes

reprehendere ,

Sed ex parte.) Qiuia mecum mul-

A In

quod. mihi trifte admodum fuiffet.

tos alios contriftavit.

Coufdens im ommibus vobts , £e.)

Ut nom omerez ommuesiuo;.) Mac in-

'atty

. Omnino confifüs fiumn fore, ut quod

famia & fufpicione, quafi putem non

;ma

4l

amihi difplicere intellligeretis ; ftatim

fuiffe multos, qui tolerent propter il-

tollereris , quia mea, gaudia exiftima-

lum inceftum. Priori enim epiftola

Q]«

: «'tis.siobisk

eiTe

e

*

(; ö( cgpfeqen-

cap. 5. n. 2. videbatur omnes cul-

-

-

*

160

EPISTOLF 1I. B PAULI AD CORINTHIOS

-6. Sufficit 1111, qu1 eJusmddl eit ob;urgauo hæc, quæ fita

N

T.

p

nm Tit

plurlbus.

- n Mace

7. Ita ut e contrario magis donetls,& confo]em:m, ne forte

abundantlorl.tnihtla abforbeatur; qui ejusmodi eft.

l

[ &

j Propter quod obfecxo Vos., ut confirmetls in 1llum cha-

..—

ritatem. -

"

I

'fm

nt, (

; 9. Ideo enim & fbrlpfi, ut cognofcam experlmentum ve—

ftrum anin ommbus obedientes fitis-

19.

vite j

YO. ,..Cul autem aliquid donaftis, & ego, nam & ego quod

"

donaVI fi quid donavi , propter vos in perfona Chrifti, -

r

HI. Ut non circimveniamur a fatanà : nof enlm lgnoramus :

( of

Chmüo

cogitationes ejus.

12. Cum veniffem autem Troadem propter Evangellum

p 3

Chrxih, & oftmm m1h1 apertum. ehet in Dommo,

r3.Non-

1n ani

E qlll

terptetel

- paffe, quah confenmentes, vel diffimu-

blico Ecclefiæ confenfu declaretis vos,

mus ad

Jantes illum inceftum.

Ef vos, dit ,

denuo illum pro fratre compleéti.

mfb.-z: efdis,E$ nonma gt: luilum lmäwfts.

9- Ideo enim . feripff.) Hanc epiftolam.

fenfuum

-

Oqun

6. S; /fczt Hl quié bujesmodi eff.)

üt cagnofcam experzmemumv 7?rum )

. dlli qui. Ecclefiam contriftavit, ícili-

Ut de vobis experimentum capiam.*

Vdyr

cet inceftuofo.

IO. €Cxi .autem altqum' donaffts.

venerit

Oljurgatio bec, qua ffta plur:äw. j

xeeiteate , donalitis , quafi dicat,

*

petab

fcere [

- Publica illa feparatio ab . Ecclefia ex

cut congregatls vobis,. & imeo- Spm-

&anf

qua a pluribus, id eft, a vobisomni-

tu illum excommrvnicavi epifl. T. c. 5.-

bus,

cum dete&amone fceleris illius ,

fic nunc me vobis adjungo , ut quod -

V*

datlen

fufficit pro fatisfactione

me hortante ei condonabms,

& ego

datfe

eje&us eft,

condonem.

fra

- delicti.

Hmc— patet eum poft excom-

mumcatlonem pcxmtmne

Nam &f ego quada'a;mvt ; &c. ) Qua-

Qican

. dta st e contrarie. J Pro eo quod

fi dicat:

Etenim fi ego cuipiam re-

V«

antea illum fevere ulii eftis.

trant

mifi, id prote&o veftra caufa fattum

Pr

- Magts donetis. ) Condonetls, & remit-

efle vere pofium vobis affirmare.

tatis dcbitam ponam , quam adh'ic ab

In perfona Chrifi. ) Condonavi & -

lt

condono vice & au&ontate Chrifti ,

€o d

*

illo propter fcelus. adiiflum -exigere

jure pofietis.-

cujus perfonam gero , qui dixit : Quid-

M

*

Et confslemini. ) Lemtate, & indul-

quid fofversizis fz;per terram , &c.

facit

enc:a

II. U£ non circummeniamur 4 jktd..

Ir

Ne forte. 4b;znddnttorz trtjhtm, &c-)

z4.) Ne decnplamur, ut fcilicet. for-

nicarius ille ob nimiam feveritátem: 4

divi

Ne-forte unmodxco ino:rore obruatur,

tiol

& defperet.

fatana in defperatlonem impellatur.

Q ejusmodi e/ ) Inceftuofus , qm

Cogitatiomés ejus.) Ej ijus dolos &

fraudes.

ia

fui peccati pocnas luit.

p

8 Confrmen: 42 tlïfmz charitatem.)

I2.: Propter Ev.«mgelmm Cbr:/z?:.)

uu,;:wo*az "Éje duTOY a'ywwv Grzcum

Prædlcandl Evangelii caufa.

xveosui figniPcat ratum faciatis, &

Offium.) Aditas. patens & magnus.-

L

eu

.decernatis , quafi publicis Ecclefie

n Domine.) lmnegotio Domint, fci-

€omitiis 1lhus reihtucxonem , ut pu-

licet, Propagamoms Evangeln.

e|

Z

2

-

w

161

N

c-:-;-'A PUT E

15. Non habui requiem

fpiritui meo, eo quod non invene-

v 1

rim Titum fratrem meum ,

fed yalefacïensx'fejs ; profe&us fum

pe for'tg f :

in Macedoniam. -*

14. Deo autem gr

atiás, quiifemper triumphat nos in Chriftof

tize fuse manifeftat per nos in omni loco:

Dni ejw.) :

efu, & odorem noti

r

15. Quia Chrifti bonu

s odor fumus Deo , in iis, qui kfalvi

*

ünve d -f

unt, & in.iis, qui pereunt :

em odor mor

tis in mortem, aliis autem odor

i

Et ad haec quis tam idoneus ?

0 quod

vitae in vitam.-

]j

17. Non enim fumus

ficut plurimi, adulterantes verbum

fed.ficut ex Deo, coram Deo, in

Dei, fed ex finceritate,

*

mramus- ïf, |

Chrifto loquimur.

CAPUT

geum

In is5 qui fatvi ffunt , &c.) Non iis

1'3'. Spirituï meo.) In fpiritu , id eft,

in animo meo.

tantum qui falutarem veritatis do&ri-

Mu

* 3-.fNon

Eo quod non savenerim

| Tz'm-m.-) In-

nam ampleQuntu

fed aliis etiam qui

em meum ,

ut vulc Hierony-

in fua infidelitate

&

peccatis pereunt.

retis VOS

térpret

16. .4liis quidem odov mortisdn mor-

i.

mus à

d Hedibiam , qui divinorum

iltofam.

fenfuum meorum. majeftatem Grsci

em.) Quaft dicat: Quanquam ali-

eloquii. digno

explicáret

ferinone.

*qui adeo male difpofiti funt., ut h«c

frum.)

'doluit, quod non in-

tragrantia illis noxia fit & mortalis ,

piam.

Vel propterea

-non culpa noftra, fed ipforum vitio.

'uflt,

venerit litum , quem Corintho ex-

i

p

e&abat, & a quo fperabat fe cogno-

$1c füagranttia ungueüti columbam ve-

|Cab,

Íc

ere ftatum. Ecclefiz Corinthiorum ,

getat , fcarabeum necat , inquit Oecu-

) Spiri«

men. ex Nyfleno.

Lc $

& anfe li, quos reprehenderat, emen-

Odor "vité in vstam. ) Odor gratus,

daffent.

Hzc autem fcribit , ut often-

i qod

dat fe illos magna charitate compleéti. -

falutaris, vitalis , quz beatam pariat

& /ego

Fratrem meum.) In Evangelio prz-

immortalitatem.

—Et ad bec quis ram idoneus ? ) Quua-

) Qu

dicando adjutorem & focium.

fi dicat : Quam pauci reperiuntur a-

am Ie

Valefaciens eis. ) Chriftianis , qui

erant Troade.

"

deo idonei Miniftri Evangelii , ut

fitum

Profetius . f"um iz Ma

:ea?onidm. ) Sci-

ubique fint Chrifti bonus odor?

17. Adulteraztes verbum Dei.q) V

[2

k

il

licet "Titum illic expectaturus, &ex

bum Dei fincerum corrumpentes , &

eo de vobis aliquid certi cogniturus.

veritati falfitatem admifcentes, — In

rhfiüi r

14. Triumphat mon ) 'Friumphare

Grazco eft , xanqNUoyrt6 , cauponantes,

. Lllitl"

facit, vi&toriam concedens. -

optime tamen vulgatus$ vertit a44u/ze-

lp Chriffo.) Sive per Chriftum, &

þm

divinam ejus gratiam ,. five in n

*

rantes , quia ficut caupones quos

: jor-

Grzce xaT4Aeg vocant, fepe vina, &

m à

tio fidei, & religionis Chrifti.

alia que vendunt, aliis rebus com-

il

Odorem notitia j;:æ.,manl'quïä 23 Fa-

iifcent, vitiant & adulterant , ut

uzít:m f&ciant; fic avari,

x falfi

)

mam & cOgnitiongm fui Evangelii

Ípargit per nos.

precones Evangelii , ipfam Evange-

V/o)

lium , & fanam do&trinam vitiant

rxdicationis, doctrins, « vit« in-

15. Chrifis bonus :odark ]2&»0:.) Per

contáminant ,

dam ea a(? -quævffum

mius,

culpatz fragrantiam.

abutuntur.

d

E;&/c U(mcom, MenOCb. Tom. V[ll.'

]

LI

^

L

-

102

Epis?ropæ II. B. PAULI AD coRINTmos

«N

CAPUT II

quzü a

&Q

Non r;ge; Apoflolus bominum. commendatione , Cum fru&us fua

r

pradicationis eum commendet : multo enim majori in bonore e[fe

H

debent tninif!ri novvi te[lamenti , ac/ Spiritus , quam veteris te[la-

fgt m !

menti, ac lttteraa : & quod Sfudai oelamen adbuc babebant fuper

dori :

COf Juktm in

le&ione Scripturaru

m

, quod fide in

l

. Chriffum aufertur.

-—Zæ

a

p

Ncipimus iterund nofmetipfos commendare? 'a'uif huinquid

I.I

egemus

W

aut exsvobDis ?

(ficut quidam) chmendxvati'tiis. epiftolis ad .V;O-S,,

j

[:

B

2, Epiftola.noftra vos eftis ,—(criþta in cordibus noft

Hf"llq

[.-4

2

ij»is, q.uæviy

-

25

&

^

£

a

Ícitur, & legitur ab omnibus hominibus :

E

.3. Manifeflati, quod epiftola eitis Chrifti, miniftrata a nobis,

p

"g

& ícripta non atramento , fed fpirita Dei vivi: no

-

^

n in tabulis

m

Iapidéis, fed in tabulis cordis carnalibus.

H

V.

H

4-

R

"iduciam autem taleq: hab'emu.s per Chr'i'i;tum ad

-

Deum:

$.Non

$

Jï

Sicut 6 Deo. ) lüfpectore DEo., cui fam uSique circumfero. Infcrïþ;ionem

mmt

nihil placere potéft quod vitiatumfit, intellige per memoriam & amorem.

& fraudulenter corruptum.

Qu . feitur , & [eäi'tur ab 'omnibsus

:

Lominibus. ) Quam

epiftolam omni-

Q :

: d

In .O'yrij?o,) Vide dl&d n. I4.

bus in promptu eft in

j

l

jicere & lege-

".

Ncipimus iterum mosmetipfós com. Ye perinde ut litteras patentes & o-

d

*i;

" mendare? ) Nu—mquid hec dici. mnium oculis expotitas.

mus tanquam volentes nos vobis, &.

3 Manife/fati. )

Eri

aliis commendare ?.

7

manifeftum eft.

d éf, de

"

qgi-äbu's ,

lersm.) Dicit, lerw»-, quia de

,"Minifirata & nobis.) N

Oürb..»mïnigge.

La

iant

fua docendi ratione in priori epiftola. rio confcripta. Chriftus hujus epifto-

nonnulla dixerat , & paulo antequgz- ] pr&cipuus eft auctor, qui nobis mi-

Zum

dam de fe vifus erat attingere.

niftris ufus eft ad illam fcribendam..

Gicut quidam.). lnnuit hoc facere

Spiitu Dei vsvi.

confueviffe pfeudoapoftolos. -

ejusque afflatu.

) Spiritu Saxi&o ^

:

Id eft, a vobisfcri-

-"ut ex vobis.

Non in tabulis lapide

i/-) Ut olim lex 1

ptis epiftolis, quibus apud. äligs/com- .Moyfis.

ïiä

mendet.

Iz

"tabulis cordis carnalibus. ) Car-

9. Epiffola )za/?rgvas efiis.) Moseftis neis, hoc eft, in corde molli, du-

mihi inftar epiftole commendatitie, &ili, docili:fignificat hec metaphora fa-

fatis me - commendat. converfio , & cilitatem , &t

n

prOmP't:itudiPem ad obe-

"

converfatio veftra.

diendum;

ï;

Seripta im./ cordibus mj?ri.,f:'w)» Qua-

4. Fidaciam.^) menoiSuo

D.5 Perfua'

fi dicat: Eam epiftolam , quz vos e-: fionem cum animi confidentia,

*

&i? , cordi meo infcriptam & impref-

*

l::

"

d Kl')wm.) In Dgum fpïragtes » per

165

CAPUT I

"

e

$. No'nv' quod

wyfufücientes fimus cogitar

! aliqüid; a ndbisi

fed fufficientia noflra ex Deo eft.

uafi ex nobis :

.

At f

6.

ui & idoneos nos fecit mi

niftros novi teftamenti, non

mrae]g

lit

tera, fed Spirit

u : litteraenim occidit, Spiritus autem vivificat.

, Quod fi miniftratio mortis,

litteris deformata in lapidibus,

.

j tf]la.

1

fuit in gloria; ita ut non po

ffent 1

ntendere filii Ifrael in faciem

1

cuatur :

Moyfi propter gloriam vultus ejus, quae eva

$. Ouomodo non magis miniftratio Spiritu

z

s erit'in gloria?

mnati

ionisin gloria eft: multo ma-

o. Nam fi miniftratio d:

n gloria.

Imqud

gis 'gbundat miniiterium juftitise 1

z

10. Nam

d yos,

| 7. Minifiratio | marti:;) ! Prömulga*-

ratiam Chrifti. Senfus verficuli eft :

que

ta Chrifti beneficio mihi perfuadeo ,

tio le

gis veteris , qu& occaüq' fuit

vos effe commendatitiam epiftolam ,

mortis.

Litteris deformata in lapidibus.) Ta'-

20bi5,

na vobis primum , deinde etiam cun-

bulis marmoreis infcripta.

tabulis

tis mortalibus commendamur.

$. Nem quod [ufficientes femus , &c.)

Fuitim glari::. ) Fuit va

1de glofio-

fa cum tonitru, tuba calefti, terre-

Jeum

Id eft, non perinde quafi nos digni

motu montis Sina, fplendore vultus

fimus, qui nobis quidquam veluti a

. Non

nobis profectum tribuamus.

Moyfis ,. gloriofe & magnifice: pro-

Sed fuffcientia noffra , &c.) Qua

mulgata.

Gieriam vtlzus. ) Splendorem faciei.

JXionem

idonei fumus ad aliquid boai vel co-

ex Deo-eft.

JTem.

gitandum , vel agendum,

us evactatur. ) Que fcilicet glo-

muibt

6. Qui G idoneos mos fects &6c.)

ria auferenda erat a Mioyfe, hi enim

Omti-

Qui inter alia bona, quae ex illo ha-

radii, & hic fplendor, uti & vita,

Moyfem morientem deferuerunc.

[ lere

bemus, etiam hoc tribuit, ut idonei

i&o

effemus mini(tri novi. T'eftamenti , id

9. Miniflratio Spiritus. ) Lex novi

eft, ad przdicandum Evangelium,

'Feftamenti , qu& vivifïcagtem fpiri-

tum fubminiftrat.'

qmbus

Ecclefias Chrifti fundandas per orbem.

Er;t in gloria.) Majorem , praftan-

Non littera , fed. fpiritu.) Non le-

ge , fed gratia: quafi dic

at: Fecit nos

tiorem , folidiorem & diuturniorem

inite-

gloriam habebit.

eplfco-

1doneos miniftros novi 'Teftamenti ,

9. Minfíratio damnationis.) Eftre-

J T«

non, inquam,. miniftros ; littere, id

eft, legis fcripte , & datz per Moy-

petitio éjusdem fententie, idem enim

lum.

fem, quz eft lex vetus: fed miniftros

eft, misifirat

io damnationis , quod n.

n80,

hoc eft , miniftroslegis no-

7. dixerat, mumifüratio morris.

Pro-

fpiritus ,

n lex

v&, qua Spir

itus Sanctus datur adle-

-

mulgatio legis, que Judais occáfto

em implendam.

fuit mortis aterng , non legis, fed

' i.ex vetus.

dpforum Jüdgorum vitio.

C

Lisera.) Moc eft ,

Gizris .ff. ) Fuit res gloriofa.

d-

2 Occidst.) Gratie enim prafidio de-

Excellit; fenfus eft ;

ftituta, dum multitudine precepto-

Aä-kwlaf, '5c.

rft-

.num urget, ac premit, eis quibus data

Multo major & excellentior debetur

obe-

gloria nove legi, qu& jpfiitiam

con-

eft, facta eft illis «tern» mortis occafio.

Spárirus vero vtoiffeat.) Id eft, gra-

iert, qua damnatio inOrtis evad

?czxr à

rf*

ti beneficium , falut:m

21

| & vita acquiritur.

: & fitam af-

fert fempiternam.

ld

X

*

Ej

164

- EPISTOLE II. B. PAULI AD comm*äioä* :

.16. Narh nec glorificatum eft

M

» quod claruit in hac parte,

propter excellentem gloriam.

[

| fi;

iil

II. Si enim quod evacuatur

Ia.

, per "glbriam eft; multo. ,—rhagiïs

«

- quod manet, in gloria eft.

E dhantes)]

: X12. Hab

4

entes igitur talem fpem, multa fid

ucia utit,nur-:,ï

" fítatert:

*Éxo. 13. * Et non ficut Moyfes ponebat velamen íuper faciem

j

34-33: fuam, ut non intenderent filii Ifrael in faciem ejus, quod eva-

cuatür,

*

14. Sed

: Q"oäf

obtufi fünt fenfus eorum. Usque in hodiernum-

enim diem idipfum velamen irn le&ione veteris teftamenti

mfdfü&

manet non revelatum (quoniam in Chrifto evacuatur) .

m 'quodn

1$. Sed usque in hodiernum diem

- lamen pofitum eft fuper cor eorum.

,cum .Vlegitur Mpyfes »Ve-

I6. Cum autem

uferetur -

velamen.

: conkvrerfusk fucrit ad Dominum , a

*

D

17.*Do-

]

C

IO. Nam» mec glerifcarum :yt*,döc*.)

-Senfus eft,

uafi dicat : Atque adeo

Quod eVacuATHT. ) -Vide(di&a xium.7. iE

V

s.

Faciem intelligit Moyfis imorituri.

loria Moyfis in Sina non elt dicen-

(

14- Sed obrufi [unt fenfus eórum. )

atut

d

a gloria hac in parte, fi videlicet

Quafi dicat, aperte proponimus É-

vent

comparetur cum Apoftolici muneris

vangelium , fed Judzi ad hanc lucem

homi

gloria , nam hoc longe przcellit,

cecutiunt, & quafi velamen oppofi-

Propter.) &»txt» , qux vox hoc lo-

tum haberent, eam non vident.

co fignificat refpe&u , ut etium Itali-

ldipfum velamen.) Habent ante ocu-

4j

ce dicimus ; Rifperro d; effa gloria:

Writte

& paragone de.

[

7

la gloria.

*

los:velamen legis veteris, in cujus

II.

cortice herentes ad m

yfteria in -ill*a

avi

zod e'vacuatur.) M()yfes fci-.

latentia non proveniunt.

Y

licet, & lex evacuanda

" & abolenda

In leclione veterzs Te/ht;mentt;) Dum

Dom

per Chriftum.

lgitur. vetus T'eftamentum

Velte

Per glortam eff..) In'g]oriaje& z

'glo-

'in e

riofa eft. -

fynagogis.

Non» reve

latum.) Non abllatuæïn-'æ; cAoi'-A

ES

"

Ia

Quod manet.) Scilicet. lex nova

dibus.-

com

Chrifti, qux durabit ufque ad mun-

Quoniam in Chriffo evdcuditgf;) Nec

affe

di finem..

"

— I2. Talem jþem) -Quod Dominus

intelligunt per Evangelium evacuari,

beat

id eft, tolli lepem veterem.

As

ETOVR RUO TUMIOE MRU

Tor

per nos Apoftolos Spiritum gratix

I5. Gwn legitur.) In fynagfo is.

I!

diffundet , nosque ita glorificabit dein-

ceps prz Moyfe, ut fecit hactenus.

mentum.

Moyfes. ) Lex, & vetus Tefta-

1

Q

Mnulta ffducia utimur.) Confidenter

Velamen pofitum. ef

. 66 ) Labo-

evingelizamus , cum libertate , inge-

rant hac cecitate, quam dixi, & per-

nue, aperte; hec enim fienificat vox

tinaci fua, c

fe

Greca n«ffycís.

:

Moyfis.

;-aifaqlle..f inh;æfgoþf le äs

13. £t non. ficut. Moyfes , &fc.

) Quáfi

EO UT IROMUE tWTt IR NORAPRSE UAR

u

16. Cum autem comver[us fuerit g?l :

f

dicat : Moyfes velabat faciem fuam,

Dominum.

Cum divino lumine il-

A5

no0s contra non velata facie, fed magna

luftrati Evangelii claritatem admife- ;

-

, libertáte Chrifti Evangelium proponi-

rint Judzi, a littera

D

mus.

verfi.

ALE UC

-

/

.

164

C APU T. II & IV.

1. g* Dömi nus autem

j

- atte,

*

Spiritus eft: U»þi» autem S/giritus ïDomi.,- *J.Ga

Lj

ni , ibi libertas.

) nj

lata. facie gloriam Domini fpecu-

-.18. Nos vero omnes reve

X

L

1

antes,in eamdem imag!

nem transformamur a claritate in cla-.

11?'2«T ;

faciem

'ritgtem, tgæqgam a Dominï 3 pir»itu.v |

d eya-

CAPUT IV.

Quod jinäera Apgflolomm prædz'batione'; verbum Dei omm'þus *m;-

ért

amenti

nifeflatum efl , praterquam iis, quorum mentes excecata. Junt :

quod multa adverfa patiantur Zdpo[Toli , numquam tamen [uccum-

IES ,'Ve' x

bant : tnom

entanea autem tribulatio parit magna

: m P

.&lernamque gleriam.

cretur

Ded habentes 'adrxniniftratiOnem, juxta quod mif&ricofdiam

D.

3]

confecuti fumus , non deficimus:

mgm.7.

2. Sed abdicamus occulta dedecoris, non ambulantes in.

Urt,

ftatione ,

77

Muy

aftutia, neque adulterantes verbum Dei, fed in manife

lI$ L

2

veritatis commendantes noífm

:

lucem

etipfc»)säd oimnem confcientiam

! X 3

/.4. Quod

hominum coram Deo

L osmau

Ds

'bppofi-

& 0Cl

; Muferetur velamen.). Rei;:thO véla-

Tosqu.m 4 Domini Spiriru..) Sicut

decet Spiritum Dei . nos transfor-

cujus

mine cuncta perfpicue cernent, quibus.

mare. Vel, facie

j 1lla

ad vitam xternam perducantur.

in nobis.

nte- id S",gi,rimk; Dei

17. Domünus aurtem Spmitus : eff. )

Doa

Dominus, ad quem relicta littera con-

I

L4nc winiffrationem. ) 'Vale mi-

lm

vertentur Judai, Spiritus eft.

nifterium , fcilcet Apoftolatus

Ubs autem Spiritus Demini, $i liber-

novi l'eítamenti, de cujus excellen-

T52

f45.) Lex autem Evangelica. quam

tia fuperiori capite dictum elt.

comitatur Spiritus Domini, libercatem

— Nen defícimus.) Non fuccumbimus ,.

N«

affert filiorum Dei, ut fcilicet non ha-

gpec cedimus imalis; & adverfis, que

beamur , ut t

nóbis accidunt hujus minifterii caufa..

jati,

1

nancipia, & regamur ti-

^more , fed' amore , vt filii.

-

Cs Sed. abdicamus. ) dmtitopsSa ,

I8. Nes vero revelata facit.)

Ad&räf-

abnegamus, renuntiamus, rejicimus.

nüa.

pto velo, & tenebris Judaicis.

Occulra dedecora, ) Clandeftinas, &

GloriamDorini.)Divinam claritatem.

n-

occultas fraudes, vel latebras, & cla

l0«

Speculantes.) xaromT

goros lt

cularias arces , quibus probra fua, &

xt

'fpecula recipientes.

jj

H;ig'i;'i'ä* obtägimc fcelerati homines.

.

In eandem imaginemtr 4'i-'f or 'hd& '"ö

"Vidétuf notare libidines pfeudoapo-

?Participes ejusdem efficimur claritatis,

ftolorum , & eorum occultas volun-

4l

fu:ux: fpeculum claritatem folis refert.

tates ; nam ut aitad Ephef. 5. 12. u«

l-

"4 claritate 1m clariratem.?) A Cläri?

3n ecculto fruut ab ipfisoturpe eff Jicere:

Q«

'tate Chrifti in. chiritatem noftram , ut

- Non ambulantes im aflutia.) Ut aliud

fiamus clari,- & lücidi fa

palam oftendamu

n

piencia-, f&

$5 gliüd ot;g*il!te. taï

ciamusl.

,gracig, 'ad inftar Chri&i.

N

166

EPISTOLZX 1I. B. PAULI AD CORINTTHIOS

3. Quod fi etiam opertum eft Evangehum noih*um ; 1n iis,

n

A d

qui pereunt, eft opertum,

pr1atf

9Pe

4. In quibus Deus hujus fzeculi excaecavit mentes 1nüde—

-lium , ut non fulgeat illis 1llum1nat10 Evangeln glorlæ Chrifti,

jicimur,

1o. X

qui eft imago Dei.

$. Non'enim nofmetipfos praedicamus, fed Iefum Chriftum

ferentes

Dommum noftrum : nos autem fervos veftros per Jefum.

u*

6. Quoniam. Deus , qui dixit de tenebris lucem fplendefce—

pïOpæt

Te. 1pfel luxit in cordibus noftris, ad illuminationem fc1ent1æ

mortali

.H

claritatis Dei, in facie Chrifti ]efu

7. Habemus autem thefaurüm iftum in | vafis ü&lhbus : ut

compimeeem

fublimitas fit virtutis DeI , & non ex nobxs.

sln

( ) hn Edl

la vd

Neque adzlter 4nres verbum Del.) Vi-

fiaci,

E"Uange/tl gloría . Chrtfli. ) Evange-

-de di&a cap. 2. num. 17.

lium ; quod eft

loria Chrifti,. quo

UM

Sed g mauifeflatione ver£ta4tis com-

Chrif*i gloria manifeftatur.

[r þä

mendantes nosmetip[os. ) Id eft , da- -

Qur eff imago Der. Ü Filius enim: pro—

qudi

&t t

mus operam , ut non vultu, & often-

cedit a Patre, ut imago Patris,, cui

tatione , fed ipfa rerum evidentia ,

fimillinus eft , & quem perte&n(T ime

virtatd [

morumque, integritate ommbus pro-

reP1 xfentat,

tihi) al

beniur.

vile, &

3. Nosuetipfos. ) No&ram glorlam

d esmem' cen[cienttam. ) HOC dl-

quqöLeanA

d

cit Apoftolus fignificans fe non mo-

Aos. autem , fervos weffras. ) Sc1hcet

my'

J(

do fidelium , fed etiam infidelium ju-

þ i ze Imu

Tnamur

dicio, atqae fententiz. inOres, vitanma-

Per fefumz. ) Pmpter Jefum, a quo

pntentl

que fuam excutiendam relii.quere, ids

minifterium hoc nobis m]un&um eft.

20n fü

i

