24r. Et anniculi infantes loquentur voc

1

ibus fuis , & pree-

- Bs anxi

enantes immaturos parient infantes, trium' &

í

-

| q«ugtuor mer-

9 R

fium, & vivent, & fufcitabuntur.

»

n

-

|

22. Et fubito.appar

ebunt feminata

loca & non femihata,' &

5

* ture,in

verbum o

plena promtuaria fubito invenientur vacua.

23. Et tuba canet cum fono ;

quam cum omnes audierint ,

j

29. Et

fubito expavefcent.

NY

L. dülentium

" 4vTt

.24. Et eri in illo tem

þöre—,*debelläbunt amici *ä;niucds ut

inimici, & expavefcet terra cum his, & vence fontium fta-

ium, qui

bunt, & non decurrent in horis tribus :

L

Al Eïc

dereliétus fuerit ex omni!bus i&iä,

Q.utd

25. Et erit omnis, qui

7

quibus preedixi tibi, ipfe falv

Taþitu-r' & videbit fälqtarä me-

4 .'1 *IUæ'däm |

um, & finem fzculi veftri.

L

4 Et

| te terræ

.96. Et videbunt, qui rece

pti funt 'homines, .qui t'nor:tem

non guftaverunt a nativitate fua, & mutabitur cor inhabitan-

?

It Corar

tium , & convertetur in fenfum alium.

45 Ve

44. Pr

-27. Delebitur enim malum, & extinguetur dolus.

58. Florebit autem fides, & vincetur corruptela, & oft

.

,

ep-

Cotcopif

detur veritas, quae fine fru&u fuit diebus tantis.

: dbl d

29. Et fa&tum eft, cum loqueretur mihi, & ecce p

aülaþi?xz

- il f

intuebar fuper eum , ante quem ftabam,

U

mn

4

[ lllglgn :

|

*40. Et dixit a.d

me haec: y"eni tibi oftepdere ;empüs vert-

4

;uræ no&is.

| '-45u Et

3t. Sl

j Digi,

]

J

u

CAPEUT VI.

659

/451. Si.ergo iterum rogayeris, & iterum jejunaveris feptein

m define

R

S

diebu

*

, iterum tibi renuntiabohorþumïmajo::a per diem, qgam

jetur, fit

audivi.

.32. Audita e

ft enim vjloxpttia* apudAltimrhum. Vidit enim

desmeot,

Fortis directionem tuam, & providit pudicitiam , quam a ju-

ventute tua habuifti :

:ut fo;xus

ftrare tibi hseec omhia .

43. Et propter hoc mifit me demon

x

appropit

& dicere tibi : Confide, & noli timere;

j

34. Et noli feftinare cum priori

bus tem

poribus cogitare

íffimis temporibus. -

jple n

vana, & non properes a novi

.35. Et fattum etft poft haec

& flevi iterum: & fimiliter jeju-

'hun—ïilitas

& funt mihi.

navi feptem diebus ; ut fuppleam tres hebdomadas j quae di-

jent pet.

.. 46. Etfattum eft in o

Qava no&e, & cor meum turbabatur

e faciet

iterato in me, & coepi loqui coram Altiffimo.

37. Inflammabatur enim'fpiritus meus valde, & anima

p

mea anxiabatur.

jor men-

O Domine & loquens'"lodutus es ab ivn'itio crea-

39. Et dixi:

turze, in primo die dicens :

Fiat 'co"el;u'm , &terra: & tuum

vinzto

verbum opus perfeCtum.

L

*

^

& tenebrze circumferebantur , &

udætint )

49. Et erat tunc fpiritus,

filentium; fonus vocis hominis nondum erat abs te.

40. Tunc dixifti de thefauris tuis proferri lumen lumino-

micos 1f

l

tium fte

fum

, quo appareret opus tuum.

.

*

41. Et die fecundo creatti fpir!

tum Hrmamenti, & imperaüi

ei, ut divideret, & divifionem faceret inter àquas, ut pars

ibus if

quaedam furfum recederet, pars vero deorfum maneret.

tare me

42. Et tertia die imperafti aquis congregari in feptima par-

te terrze : fex vero partes ficcafti, & confervafti , ut ex his

m

fint coram te miniftrantia feminata a Deo , £ culta.

;nhabl'tm'

43. Verbum enim tuum proceffit, & opus ftatim fiebat.

44. Proceffit enim fubito fru&tus multitudinis immenfus, &

f

concupifcentize guftus multiformes , & flores colore immu-

g ofiet

tabili, & odores odoramenti inveftigabilis, & die tertia haec

I

faCta funt.

/

| Paulatlm

4$. Quarta autem die

imperafti fieri folis fplendorem, lunae

lumen , ftellarum difpofitionem :

*

T

p

[-

A46. Et imperafti

eis, ut de

erv'i-re,nt: fgtur"o: pil*'afmato ho-

tüini.

4T: Quih-,

Ooo-o 2

"T

ij

ag CY RUR

l

660

LIBRI IV. ESDRH:.

47 Qumta autem die dixifti feptlmæ parti, ubi erat: /aqua.

: 2 M

. Congregata , ut procrearet animalia , & volatilia: 5 &: plfces-

E veni loq

& ita fiebat.

$5 Ft

48. Aqua muta, & fine anima , , quae Dei nutu ;ubebantur,

pofltum |

ammaha faciebat, ut ex hoc mirabilia tua nationes enarrent,

, Eri

49. Et tunc confervafti duas animas ; nomen uni vocatti

flmlhs fh

"Henoch, & nomen fecündse vocafti Leviathan ;

$ QU

So. Et feparafti ea ab alterutro.

Non enim poterat feptlma

vel domi

ars, ubi erat aqua congregata, capere ea.

Í

quomod

.s1. Et dedifli Henoch. unam partem, quze ficcatá eft ter-

6. Iter

- tia die, ut habitet in ea, ubi funt móntes mille.

peltn: e

32. Leviathan autem dedifti feptimam partem humidam, &

", Int

: fervaftieam, ut fiat in devorationem quibus vis, & quando vis.

dextris q

$3. Sexta autem die imperafti terrz , ut crearet coram te

$. Sen

Jumenta, & beítias, & reptilia :

ignem à

s4. Et fuper his Adam ,

quem conftituifti ducem fuper

gium hor

omnibus fattis, quae fecifti , & ex eo edummur nos omnes,

9. $12

quemque elegifti populum.

[

quam an

$5. Heec autem omnia dixi coram te , Domine , quia pro-

heredita

pter nos creafti fséculum. -

Io. Et

56 Refiduas autem gentes ab Adam natas dixifti eas nil effe,

It. Pr

uoniam falivae affimilatze funt , & quafi Pclllældlum deva-

elt Adan

feic'l

milafti abundantiam eorum.

I4. Pt

57. Et nunc, Domine , ecce iftze gentes - quæ in nihilum

& labori

deputatze funt, cæperunt dominari noftri, & devorare:

dbore m

$8. Nos autem populus tuus, quem vocafti primogenitum

1N

unigenitum eemulatorem tuum , tráditi fumus in manibus eo-

Clentes j

Tum.

U. $i

59. Et fi propter nos creatum eft fæculum, quare non hæ-

?

.

atgufo

redltatem poiïidemus cum. fæculo

ufqüequo haec ?

pofíta,

!]

CAPUT "VII. .

I N

V quid

Abfque tribulationibus nen pervvenitur ad zmmortalem fvztam &'

16 E

munc quidem profunt orationes. juflorum ; pofl extremum autem

f quc

AH

judzczum tibil immutabitur.

Variis «itiis fubjiciunt þ bo-.

mines , fed Dominus eft. mifericors.

lere tüa

Unt

T fat&tum eft, cum fimiï'em loqui verba haec , miffus eft

ad me Angelus, qul miífus fuerat ad me prlmls no&tibus,

ATT

bs

2. Et

b

T

— ——

CAPUT VI.

661

aL ag

2. Ftdixitad me: 'Surge, Efdra , & aud1 fermones, quos

x pifces

;E

veni loqui ad te.

4. Et dixi : Loquere; Deus meus. Et dixit ad me: Mare

)ebantur,

pofitum eft in fpatiofo loco, ut effet altum & immenfum ;

enartent,

4. Erit autem ei mtrmtus in anguíto loco poütus, ut eH'et

l vocaih*

ümlh.s fluminibus.

$. Quis enim volens Voluerxt ingredi mare, & videre id,

t fepnmaï

vel dominari ejus: fi non tranfierit anguüum ,in latltudmem

uomodo venire poterit ?

t eff t

6. Item aliud : Civitas eft zedificata, & poflta in loco cam-

eürl

eft autem plena omnium bonorum

idim, £

. 7. Introitus ejus anguftus , & in preecipiti pofitus ut effet a

uandows.

dextris quidem ignis, a ümftr:s aqua alta.

coram te..'

$. Semita autem eft una fola inter eos pofita, hoc eft, intet

1

ignem & aquam, utnon caplat femita, nifi folummodo veih—

X

m fuper

glum hominis.

$ OmneS)

9. Si autem dabltur c:1v1tas Tomini in hzereditatem, fi num-

. quam ante pofitum periculum pertranüerlt, quomodo accxplet

hæredltatem fuam ?

quia prO-

zo. Etdixi: SicDomine. FEt dixitad me: Slceft&lfräelpars.

s il ff

1I. Propter eos enim feci fzeculum , & quando transgreffus

eft Adam conftitutiones meas, ]udlcatum eft, quod fattum eft.

meve

12. Et fa&i fünt introitus hujus fzeculi anguih & dolentes,

; nihilum

& laboriofi : pauci autem, & mali, & penculorum pleni &

L

labore magnopere fulti.

tare:

logemtum

13. Nam majoris fzeculi introitus fpatlofi, & fecurl, & fa-

cientes immortalitatis fru&tum.

nibus ?

14. Si ergo ingredientes non fuerunt 1ngreiïï, qui vivunt,

enon

angufca & vana hac: non poterunt recipere, qua funt re-

?

- pofita.

j

N

15. Nunc ergo quare tu conturbaris, cum fis corrugtlbüls?

& quxd moveris tu, cum fis mortalis ?

16. Et quare non accepifti in corde tuó, quod eft futurum,

VL ö,

fed quod in preefenti ?

i n

17. Refpondi, & dixi: Dominator Domme, ecce difpofuifti

T1

- lege tua, quoniam jufti hæredltabunt hac, i 1mp11 autem peri-

£

unt.

18. Jufti autem ferent angufta, fperantes fpatiofa ; qUI enim

il

ámpie gefferunt, & angufta paffi funt, & fpatiofa non videbunt.

)000 5

9. Et

)

662

LIBRI IV. ESDRE

I9. Et dixit ad me : Non eft Judex fuper Deum neque in-

j Ett

telligens fuper Altiffimum.

b*

9 Et

20. Pereunt enim multi præfentes, quxa negllgltur, quæi

venerunt

ante pofita eft Dei lex.

05 Et

21. Mandans enim mandavit Deus venientibus, - quando

tuo, üt i

venerunt , quid facientes v1verent & quid obfervantes non

; £o. Et

punlrentur

pro multi

22. Hi autem non funt perfuafï, & contradixerunt ei &

4I. Si€

conftituerunt fibi cogitamen vanitatis,

multlphcm

23. Et propofuerunt fibi circumventiones deh&orum, &

fxc non e

fuperdixerunt Altiffimo non effe, & vias ejus non cognoverunt;.

A E

24. Et legem ejus fpreverunt, & fponfiones ejus abnega—

verunt, & in legitimis ejus fidem non habuerunt, & opera

Dis, glo

pro mv al

€jus non perfecerunt.

4 Die

25. Propter hoc Efdra vagua vaculs, & plena plenis.

26. Ecce tempus veniet, & erit quando venient figna, quae -

; temporis

44. Sol

præd1x1 tibi, & apparebit fponfa, & apparefcens oitendetur,

; Vit antem

uae nunc fubducntur terra.

--

27. Et omnis, qui liberatus eft de prædx&xs mahs lpfe v1-

4j. Tun

debit mirabilia mea.

x

emelgerc

46. Et-

28. Revelabitur enim hhus meus TESUS cum his , qui cum

novüTlmw

eo funt, & jucundabuntur qui reli£ti funt in annis quadrlngentls.

cum jim (

29. Et erit poft annos hos, & morietur filius meus CHRI-

47 Qui

STUS, & omnes, qui fpiramentum habent homines.

Itla, & (

30. Et convertetur feculum in antiquum filentium d1ebus

48 Ou

feptem , ficut in prioribus judiciis, ita ut nemo derelinquatur. -

fa&us foli

31. Et erit poft dies feptem , & excitabitur, quod nondum .

4

vigilat, fzeculum, & morietur corruptum.

a

9. Qui

3. Ét terra reddet quz in ea dormiunt, & pulvis, qui in.

- temp1

jo. E

eo filentio habitant; & promtuaria reddent, quae eis com-.

peffi v

mendatae funt, animae.

33. Et revelabitur Altiffimus fuper fedem judicii, & per-

j Etl

fecurltatls

tranfibunt miferize, & longanimitas congregabitur.

34. Judicium autem folum remanebit, veritas itablt,& üdes

3. Eti

convalefcet.

mus

3;. Et opus fubfequetur, & merces o&endetur, & Juftmæ

vigilabunt, & injuftitiae non dominabuntur.

M Ft

36. Et dixi : Primus Abraham propter Sodomltas orav1t,

fuptus pel

$4 No

& Moyfes pro pambus, qui in deferto peccaverunt,

937 Et

Verfan f

|

TU AR

,

j

Q,A PUT vu'.f'u |

563

l

"J --

eum pro Ifrael in diebus Achaz, & Samuelis,

lqie Il«

57. Et qui poft

38. Et David p

, qui

ro confra&tione, & Salomon pro gis»,..;qgi

.

*

m,

] venerunt in fan&ificatione

à

49. Et Elias pro hi

$, qui

pluviam äccep-ertmt, & pro mor-

, quafldo

tuo, ut viveret,

ntes non

40. Et Ezec

hias pro populo in diebus Sennachefïib,' & multi

pro multis.

Int *äi, Ü

41. Si ergo. mo

do quando corruptibile increvit, & injüüitia

multiplicata eft, & oraveru

:

nt -jufti pro impiis : quare' & nunc

mrum,x&

fic non erit?

Overunty

42. Et refpondit ad me,

& dixit : Preefens fa&þulüm nbh eft

; abnege

finis, gloria in eo frequens manet ; propter hpc oraverunt

& optt

*

dis.

. pro invali

*

43. Die

s enim judicii erit finis temporis hujus, & initium

[

l$.

] te

mporis futurae 1

mmortalitatis, in quo tranfivit corruptela:

, Q

/44- Soluta eft intemperantia, abfciffa eft incredulitas : cre-

L

3

endetut;

^v

It autem J

uftitia, orta eft veritas.

. ^45. Tunc enim nemo poterit fal

vare eum, q

ui ;ïer-iit, neque

] demergere, qui vicit.

^,46. Et refpondi,

&

t

dixi : Ille eft fermo meus primus, &

qui cüm

. noviffimus, quoniam melius erat non dare terram Adam, vel

ringends

cum jam dediffet, coercere eum , ut non peccaret.

e

y CHtu-

4

- » 1

Quid enim prodeft hominibus in preefenti vivere ïin'"w trí-

| ftitia, & mortuos fperare punitionem ?

'm diebus

49. O tu quid fecifti Adam ? Si enim tu pecca

ftij non eft

- ]. fa&us folius tuus cafus, fed & nofter, qui ex te advenimus.

jaquatur

gondum

49. Quid enim prodeft nobis, fi promiffum eft nobis immor-

- tale tempus, nos autem mortalià opera egimus?

.

L

.

$0. Et quoni

am praedi&ta eft nobis perennis

LS) qUi in

fpeg, nos Vetfo-

ejs COrl

'| peffimi vani fa&i fumus.

.

$r. Et quoni

am repofita funt nobis habitacula fani

þatäs , &

d

fecuritatis : nos vero male converfati fumus.

$2. Et quoniam repofita eft gloria Altiffimi , p't-*otegere-eos.,:

J Ed

| qui tarde converfati fgnt: nos autem pelífimis viis ambulavi-

?

d

mus.

54. Et quoniam

oftendetur paradifus , cujus fru&tüs incbr-

ii

ruptus perfeverat, in quo eft fecuritas, & medela.

$4. Nos vero non ingrediemur , in ingratis enim locis con-

'; oraVitQ

.» : 'verfaftik fqmus.

| 55.4Et

j | 37.Et

-

/

j

j

664

LIBRIIV ESDR E

gg Et-:qudni-ïaml fuper ftellas fulgebunt facies eorum

» qui

abftinentiam. habuerunt :

x

npiïræ aut,etnn(fgcies. fuper tenebras

nigrae.

7

E

.,86. Non enim

Cogitavimus "viventes ,.

.quando ini

z

qui Ut,ätiem-?

faciebamus , quod incipiemus poft miort

em pati.

, $7. Et refpondit; & dixit: Hoc eft cogitamentum certami--

,nis , quod certabit, qui fuper terram natus eft homo.

1

7..$8. Ut fi vittus fuerit,

Cerit, recipiet, quod dico

patiatur, quod dixifti : fi autem Vl-

LÀ

-4 Di

59. Quoniam hac eft vita

,. quam Moyfes 'dixit*, cu'rh—-:vx.ivedfï

; autemir

—ret, ad populum dicens : Elige tibi vitam , ut vivas.

:

:

: multam

'6o. Non crediderunt autem ei, fed nec

*

4

aurum f

poft eum p,rc);,—g)lïzc;:-?T

:

tis: fed nec mihi, qui locutus fum ad eos,

$. Mu

.61. Quoniàm non effet triftitia in perditionem eorum, ficut.

4 Rt

futurum eft gaudium fuper eos, quibus perfuafa eft falus. —

: VOra u

62. Et refpondi, & dixi : Scio, Domine, quoniam vocatus

$. C

eft Altiffimus mifericors in eo

- enim tb

dum in faeculo advenerunt.

; quod mifereatur his, qmnon-

,

6

lege ejus.

3. Et quod miíeretur illis, qui converfion

em faciupf m

^

at-y ünc

64. Et longanimis eft, quoniam lon

- lominis

ui peccaverunt quafi fuis operibus.

7

gan»imiwtatetkn;þfäiïat hiä;l

d

E. 759

-65.. Et munificus ef

lj quoniam quidem

donarfefï,v;iiïït-Prö eXl

Tum, fic

a

- gentiis.

& Et

-66. E

t multze mifericordiae , quoniam multipl'icatfmagi'sl mxf

- préetas

fericordias his,

- Bovem ;

qui futuri funt.

qui prafentes funt, & qui pfra:,eteriïerunty&ï

"

- 1 & r

67. Si enim non multiplicaverit mifericordias fuas , non vi«-

-9 Dpf

vificabitur f2eculum cum his , qui inhaereditabunt in eo. .

- fenibyr

68. Et donat: quoniam fi non donaverit de bonitate fuaj . [ qei,

ut alleventur hi, qui iniquitatem fecerunt, de fuis iniquitati-

Io. In

bus non poterit decies millefima pars vivificari hominum. .

PL ere ]ac

.69. Et judex fi non ignoverit his, qui curati funt verbo ejus;.

1. Ti

& deleverit. multitudinem contentionum : non fortaífis dere-

'a'lqugd:7

: r

lipquerentpr in innumerabili'multigudige, nifi pauci valde, .

—

cüïn

V. E

QIm, ut

[

ü

lii

u 8

CAPUT

x

o* a

665

Wt qu

A

M-€

tenebras

CAPUT VII.

Deus ín boc jäeculo mzþrzcors agmfczmr propter þeccatores p!zmmz

qultatem

tamen damnantur : ac. juflis pramia funt.

z*epof (ta.

Certatt«

0,

refpondlt ad me, & dixit : Hoc fteculum fecit Akliïï-

Wutem vi.

ET

us. propter multos futurum autem propter paucos.

.9. Dicam autem coram te ümxhtudmem,h.fdra.

Quomodo:

ym vv

- autem 1nterrogabls terram, & dicet tibi, quoniam dabit terram

multam magis,unde fiat fiétile, parvum autem pulverem, unde

aurum fit : fic & actus preefenti fzeculi :

y proptee

-

.3. Multi quidem creati fünt, pauci autem falvabuntur. -

4.. Et refpondi, & dixi: Abforbe ergo—amma fenfum, & de-

Utf fici

: falus.

"vora quod fapit.

q Vocatus

g. Convenifti enim obaudlre., & prophetare voïens.

Nec

enim tibi datum eft fpat:um nifi folummodo vivere. -

qu n0t

6. O Domine, fi non permittes fervo tuo, &t oremus corant

te, & des nobis femen cordl, & fenfui culturam, unde fructus

aciunt n

. fiat, unde vivere pomt omms Corruptus , qui portabit locuam

hommls 2

[Lat hij

7. Solus enim es, & una plafmatio nos fumus manuum tez-

rum, ficut locutus es:

Lpto ex

g. Et quomodo nunc im matrlee plafmawm eft cerpus, &

qagls t

præftas membra : confervatur in igne, & aqua tua creatio; &

novem menfibus patitur tua plafmauo tuam creaturam, quæ

etunL;

in €ea creata eít :

.9. Ipfum autem ,. quod fervat, & quod fervatur, utraque

5 nOHV

fervabuntur: fervatque; quandoque Lterum reddit matrix,

n 0.

qua in ea creverunt.

nta te fua,

Io. Imperafti enim ex ipfis memþns, hoc eft mamllhs præ-

bere lac fru&tui mamillarum,

mum

1r. Ut nutriatur id, quod plafma:um eft mque in tempus

erbo £jb

aliquod , & poftea. dlfponas eum tua mifericordise. :

affls der

I2« Enutrifti eum tua juftitia, & emdlih eum in lege tua,

& cm*npmfb eum tuo: intelle&u..

18

13. Et mortificabis eum,ut tuam creatm*am & vmü

eum , utopus tuum. -

14- Si ergo perdideris eum , qm tantis la.bonbus pljafmatus

Blblb [Clm- VII[.-

€

PPP'

f

AT

*

666

LIBRI IV. ESDR £

"i

!

111

eft: tuo juffu facile ett ordmar:, ut & 1d quod fiebat ferva-

retur

- priop

15. Et nunc., Domme dicam, de omni homme tu magls

O4Q

- ruptiil

íÍcis : de populo autem tuo, ob quem doleo:

16. Et de hzereditate tua, propter quam lugeo, & propter

j T

geft, (

Ifrael, propter quem tufus fum & de Jacob n propter quem

OGO.

P

47. Ideo i incipiam orare coram te pro me; & pfo eis: th-

- Domine

- bonorur

niam video lapfus noftros , qui inhabitamus terram.

:18. Sed audivi celeritatem judicis , qui futurus elt.

;

y. E

; &j

UXta

.19: Ideo audi vocem meam , & mtelhge fermonem meum,

39 Q

& loquar coram.te.

.20. Initium verborum E(dræ priusquam afï'umeretur., &

peccaye

dixi : -Domine, qui inhabitas fzeculum ; cu;us ocuh elevat1 in

39. $t

i

fuperna & aére.

J rüborp pE

241. Et cüjüs thronus lnæülmablhs & gloria. lncomprehen-

. Ceptioni

fibilis : cui aftat exercitus Angelorum cum tremore.

Q

»22. Quorum fervatio in vento, & igni convextztur : cmus'

41 $i

verbum verum, & dicta perfeverantm. :

s

[ plantatio

23. Cujus Juiïïo fortis, & difpofitio terribilis, cu'us afpe&us

: QU& fem

arefacit abytfos , & 1nd1gnatlo tabefcere facn montes; & vert-

Unt, Tq

tas teftificatur. .

omnes f;

24. Exaudi oratlonem fe'«v1 tul, & aunbus permpe preca—

4. E

tionem figmenti tui.

43 Ql

25. Dum enim vivo, loquar & dum faplo refpondebo

accepem

26. Nec refpicias po.pu i tui delicta, fed qu1 tibi in verltate

- Wultid

fervxunt

44 $i

-27;. Nec mtendas impia. gentlum fl'udxa, fed qu1 tua teftl-

)&tu

monia cum doloribus cuüodlerunt.

quem óJ

28. Nec Cogites, qui in confpectu tuo falfe converfan funt,

4 NX

fed memorare, qui ex volüntate tua timorem cognoverunt.

ferere h;

29. Neque volueris perdere, quüi pecudam mores habue-

46 R

runt: fed refpicias eos; qui legem tuam fplendlde docuerünt,

fenübuS

|go. Nec indigneris eis, qui beftiis pejorés jüdicati funt :

q. M

fed diligas eos, qui femper in tua Juihtla confädunt, & gloria.

türam fu

31. Quoniam nos, & patres nollri talibus morbis languemus :

t(lis dlib

tu äutem propter nos peccatores mifericors vocaberis,

48 SQ«

- 32. Si enim defideraveris, ut noftri miferearis, tunc mife-

49. Qu

rlcors voqabens, nobls autem noi habentibus opera juflitise.

U

—

'€

45 Jufa

Vsl

CAPUT VIIL

667

$2

fetva

$ Jufti enim , qu1bus funt opera multa repoüta, €x pro-

prns 0penbus reciplent mercedem.

54. Quid eft enim homo, ut ei mdwneus, aut genus cor-

l mags

ruptibile , ut ita amarus fis de ipfo?

45. In veritate enim nemo de genitis ei't, qul non 1mp1e

propter

T ifüem

geffit, & de confitentibus, qui non deliquit. -

36. In hoc enim annuntlabltul juíitia tua ; & bomtas tua,

l: quo-

Domine, cum mifertus fuerls eis qui non habent fubitantlam

bonorum operum.

31. Et refpondit ad me, & dixit: Re&te locutus es ahqua :

& juxta fermones tuos ; hc & fiet.

| hum

38. Quoniam non vere cogitabo. fuper plafma eorum, qul

emr, &

peccayerunt ante mortem , ante judicium, ante perditionem:

39. Sed jucundabor fuper juftorum figmentum , & memo-

levati !t

rabor peregrlnatloms quoque, & falvatloms & mercedls re-

ceptionis.

R

prehen

40- Quomodo ergo locutus fum fic & eft.

41. Sicut enim agricola ferit fu;)er terram femina multa, &

:OUU

plantatlones multitudinis plantat, fed non in tempore omnia,

quae feminata funt , falvantur, fed nec omnia, quaàe plantata

afpettus

funt , radicabunt :

flc & qu1 in fæculo femmatl funt, non

& vet:

omnes falvabuntur.

42. Etrefpondi, & dixi:

Si 1nven1 gratlam

loquar.

e prea

43. Quomodo femen agricolae fi non afcenderlt aut non

acceperit pluviam tuam in tempore, aut fi corruptum iuerlt

debo

multltudme pluviee,

verits

44. Sic perit: & ümlhter homo, qm manibus tuis plafmatus

eft, & tu ei imago nominatus ; quoniam fimilatus es ei, propter

a tl

quem omnia plafmafti, & fimilafti femini agricolee.

4$. Non irafcaris fuper nos, fed parce populo tuo, & mi-

st ft

ferere haereditatis tuze. Tu autem creaturae tuae mifereris.

vetunt

46.. Et refpondit ad me, & dixit: Quæ funt prælentla pra-

; habue

fentibus, & quase futura futuris ?

pCUETBnL

47. Multum enim tibi reftat, ut poff s diligere meam crea-

turam fuper mé : tibi autem frequenter & lpfl proximavi: in.

t glona

juítis autem numquam.

guemllS

48. Sed & in hoc m1rab1hs es coram Altlfïïmo

- 49. Quoniam humiliafti te, ficut decet te; & non]udlcaftl

cfndk'

te, ut inter juftos plunmum glorlücerls.

uüüüe

Pppp2

.. $9. PrO-

9j

668

LIBRI IV.

ÉSDRJE.

b

?. Tü

ïo. Propter quod miferiae multae , & miferabiles efficientur -

eis, qui habitant fzeculum in novuïimis, qula in multa fuperbm

: dpier Al

ambulaverunt.

x

larum t

.51. Tu autem pro te mtelhge & de ümlhbus tms mqmre

gloriam.

i

4, Tu

32. Vobis emm apertus eft paradifüs.,- plantata eft arbor

[ 4 Qiebus

&'

!

vitze , praeparatum eít futurum tempus, praeparata eft abun- -

$. SiC

dantia, aedificata eft cmtas, probata eft leqmes, perfe&a eiï'

» hubel, p

: fe:

bomtas & perfe&ta fapientia.

P

$3. Radix mali fignata eft a VObïS' mïitmltas, & tinea a-

6 Sic

vobis abfconfa eft, & in infernum fugit corruptio in oblivione.

gis, kv

($4- Tranüerunt doler , & oüenfus eft in üne thefaurus

-

7 Bt

Jmmortahtatls

effugere

9, e

55. Noli ergo adjlcere mqu]rendo de multitudme eorum,

qui pereunt.

ToCum i

-56. Nam & ipfi accipientes hbertatem fpreverunt Aïtliïï-

me a fs

mum, & legem ejus contemferunt & vias erS deæehgüerunt.

o R

$7. Adhuc autem juftos ejus conculcaverunt, .

in torme

$8. Et dixerunt in corde fuo non effe Deum : & quidem

temtu,

fcientes, quoniam moriuntur.

1o Q

39 Sicut enim vos fufcipient , quæ præd:&a funt: fic eos-

fecuti:

1t. E

fitis, & cruciatus, quáe preeparata funt: non enim voluit ho-

mlnem difperdi.

bentes |

60. Sed & ipfi,qui creati funt, comqulnavemnt nomen ejus, -

. E

qui fecit eos: & ingrati fuerunt ei, qui praeparavit eis vitam.

Intellexe

61. Quapropter judicium meum modo appropinquat.-

Urüciam

62. Quse non omnibus demonftravi, nifi tibi , & tibi. finn-

13']*

libus paucis Et refpondi, & dixi :

Cibunt

63. Ecce nunc Domine, demonüra&: m1h1 multltudmem

Tüfh (zoc

fignorum, quae 1nr:1p1es facere in noviffimis : fed non de-

U. Pt

mon&raftl mlhl quo tempore.

. 0

CAPUT IX.

4

16

f)'uzf icia Dez , f cut & alzae;us opera egregza pr æcedent ahqzm

X fe, (

hgna-

ie

m

ünQburs

1 refpond:t ad me, & dixit : Metiens metire tempus in

u

cola, tal

femetipfo :

& erit cum videris, quando- tranfierlt pars

8 R

quædam ügnorum, quae prædl&a funt,-

2. Tun.,

féquam 1

At

C APPU T 14X

669

iciäntlir

: Tunc intelliges, quohi-amrïpfüm eft tempus,, in quo in-

[upferbia

&

l

eipiet Altiffimus vifitare fzeculum , quod ab eo fa&um eft. —

3. Et quando vi

debitur in .fzxaecglo motio locorum, & popu-

lorum turbatio,

inque

4.. Tunc intelliges, q

uoniam -cie his erat Altiïïïm"usalocutus

f arbor

a diebus, qui fuerunt ante te ab initio.

um eft in fzeculo, initium

f du

$. Sicut enim omne , quod fa&t

fettz fl

habet, parite

r & c,on-fumma-tionem DW cori"-fumïnatio eft mani-

fefta:

' tinea à

60 Sic '&

Altiffimi tempora initia häbbnt manifefta in prodi-

blivione.

gns,

& virtutibus, & confummationes in a&tu, & in ignis :

hefapnus

7

Et erit omnis, qui falvus fa&tus fuerit, & qui poterit

effugere per opera fua, &

per fidem, in qua credidiftis.

9. Relinquetur de proediétis periculis ,

& videbit, falutare

eortüm,

N

meum in terra mea, & in finibus meis, quoniam fanCüificavi

-

me a fzeculo.

: Atf

i nunc ïäbuü füiit vias meas: &

luerunt.

9. Et tunc miferebuntur, qu

in tormentis commorabuntur hi, qui eas projecerunt in con-

temtu.

E

quiden

10. Q

ui enim non cognoverunt me, viventes beneficia con-

|

fecuti:

xl

« fíc 605

11.. Et qui fa

ftidierunt lägem meam , cum adhuc erant hà-

rolu]t ho-

bentes libertatem,

13. Et cum adhuc €

ffet eis apertus poenitentice locus, noR

men ejUS

intellexerunt, fed fpreverunt :

hos oportet poft mortem in

ejs vitat

cruciamento cognoícere.

j

dhuc curi

ofus effe, quomodo impii cru-

.35. Tuergo noli a

qbi fim

|

ciabuntur: fed inquire, quo

modo juíti falvabuntur, & quo-

rum fzculum, & propter quos faecutum ,

& quando.

jtudinet

14. Et refpondi, & dixi ;

15. Olim locutus fum , &

nunc dï-cog' & poftea dicam: quo-

nm | V

untur :

niam plures funt, qui pereunt, quam qui falvab

r6. Sicut multiplicatur fluctus fuper guttam. -

*

Et refpon

d

ad me , & dixit:

K

T

17. Qualis ager , ta

tin&turee : & qualis operator,

talis & creatio : & qualis agri-

us erat fzeculi:.

cola, talis cultura : quoniam temp

empus !

18. Et nunc cum effem parans eis , his

, qui nunc funt , am-

ferit pI*

in quo habitarent: & nemo mihi con-

tequam fieret fzeculum ,

,tr,;xdixiit-.

i5 Tuns

jPPPpa*

| ? TUUG

d

N

N

670

-L—I"B--RI COUR DRE

.:39. Tunc enim c

juisque , & nunc creator i mundo hoc .

E s; m

parato, & meffe indefi

-

fcepta f

funt. mores eorum.

cfienti-, & lege inveftigabili /corruptfi :

;

a

: nos: fed:

20. Et confideravi fæculum, & ec&e ef

i

:

t peuculumpro-

[ No

pter cogitationes, quae in eo adveneruünt.

, 2t. Et vidi, & peperci ei valde, & fe

! mu&c

rvavi myihi

! acmum ;ïä :

3. Nar

botro, & plantationem de tribu multa.:

.. 22. Pereat ergo multitudo, que fine caufa nat

Va eft, & 'fx'ejl',-'

N

vetur acinus meu

! &vidim

f

perfeci.

s, & plantatio mea : 'qu-ia cum multo "laborg;:.

^

L

: ploribatc

.23. Tu autem fi a

: ment ey

vdhu'c intrpmi—ttas fäptxem—*dies ah

os, fed |

BEU

non jejunabis in eis :

24. Ibis in campum florum,

-- verfus (un

þ'ubi domus non eft «ædiücätä; :

40 Uti

& manducabis folummodo de

floribus campi, & carnem non

guítabis, & vinum non bibes, fed folummodo flores :

i

- Golorem:

. 25.. Deprecare A

j

&

loquar tecum.

Itiffimum fine intermiffione, & qveniam'?,

;

P

Cïut dixit mihi

aT

.26. Et profe&tus fum, fi

.,'k in cam p;um,;qui Vo- E

catur Ardath , & fedi ibi in floribus.

Et de herbis

4 Ste

ducavi, & fatta eft efca earum mihi in faturitatem.

agri nï an-

; Ditum ann

27. Et fa&tum eft poft dies feptem, & ego difcumbebam);qu

LDos E

pra foenum, & cor meum iterum turbabatur ficut ante.

1105 hos tr

A. Etf

t

28. Et apertum eft os meum

tiffimo, & dixi :

E

,« inchoavi dicere cqfrvam—f A11 E

aþcillam t

29. 0 D

omi

ttoni mesm

ine, te nobis o&ehdens, uftenfus G. pätfibus

noftris in deferto, quod non calcatur, & infru

€

«

Valde epo.

erant exeuntes de /Egypto, & dicens dixifti:

tuoío, qgan'do

us va]de

.30. Tu Ifrael a

2

46. Yte

mels.

1

udi me, & femen Jacob intende fermdr'iibuïs,j

. Et |

I. Ecce enim

egb femino in vobis legem meäfn,& faCi-äi |

3m;üd«

in vobis fru&tum, & glorificabimini in eo per fzeculum.

H

32. Nam patres noitri accipientes legem, non fervaverunt,

& legitima mea non cuftodierunt, & fa£tus e(t fru&tus

i Mnujoy

non parens: nec enim poterat, quoniam tuus erat.

.

33. Nam,qui acceperunt,

in eis feminatum fuerat. .

perierunt, non cuftodientes yquji,qd :

LT f

.34. Et ecce, confuetu

do eft, ut, cum acceperit terra femen,

Ceci

vel navem mare,vel vas aliquod efcam,vel potum: cum fuerit. - |-

dmiffum eft. L

Iet ag

Q

extermifïatum idj in quo fgminatum. eft, vel in quo

BO&e D

AUA COPODKCE

IX. &X

I

EX

tdo hoc

s Sum.l :d quod feminatum , vel mlfrum eft, vel quæ

corruptx

fufcepta funt.,extz.rmmantur,& fufcepta jam non manent agfud

nos : fed nobis fic;non. faCtum eft.

um pro

:36. Nos quidem, qui legem accepxmus, peccantes per1v1-

d mus., & cor no['trum quod fufcepit eam.

jnum de

37. Nam lex non periit, fed permanfit in fuo robore. .

38. Et cum loquerer heec in corde meo,refpexi oculis meis,

, &f

. & vidi mulierem in dextera parte, & ecce heec lugebat, &

to labore

plorabat cum voce magna, & animo dolebat valde, & vefti-

menta ejus difciffa, & cinis fuper caput ejus.-

lios, fed

* 939. Et dimifi cogïtatus., in qulbus eram cogltans, & con-

C

verfus fum ad eam, & dixi ei:

difatiy

M

-40. Ut quid fles ?& quid doles animo ? Et dlmt ad imec

Qem IIOI]

|

- 41. Dimitte me, Domine meus, ut defleam me , & adjiciam

dolorem quomam valde amaro fum animo , & humiliata fum

nig, &

val ie.

-4j. Et d1x1 ei: Quld païï'a es"? dic mlhl : Et dixit ad me :

j qlll V0

/44. Sterilis fui ego famula tua, & non peperi, habens ma-

gri at

3

rltum annis trlgmta

-44. Ego enim per fi ngulas horas, & per fmgulos dies & an-

ebam fu-

nps hos triginta deprecor Altiffimum notcte, ac die.

t

4$. Et fa&um eít, poft triginta annos exaudivit me Deus

oiam Àl

ancillam tuàm , & v1d1t humilitatem meam , & attendit tribula-

tioni meze, & dedit mihi filium: & jucundata fum fuper eum

patribts

| valde ego , & vir meus, & omnes cives mei, & hononäcaba-

mus valde Fortem.

, quan 0

46. Et nutrivi eum cum labore multo.

fmombus

47. Et factum eft, cüm crev:ffet, & veniffet acc:pere uxo-

rem feu dxem epuh

& a

um

CAPUT X.

vaverunf

Peï muherem jïenlem rurfusque. refulgentem Q/lemï tur fgurarz

Qs 15

-

yerujalem.

L

jte 4U0d

"T fa&um eft, cum introiffet flllus meus in thalamo fuo,

cecidit , & mortuus eft.

femena

$. Et evertïmus omnes lumma, & furrexerunt omnes cives

um fuerlt

- mei ad confolandum me, & quievl usque in allum dlem usque

no&e :

ll ïum o

*

3Et

3 51m1!

um X 2

-

672

LIBRI IV. ESDR £€

r

a. Vi

*.8. Et fattum eft : cum omnes quieviffent, ut me confola-

rentur, ut quiefcerem, & furrexi no&te , & fugx, & veni, ficut

; ER &il

üru&um

vides, in hoc campo :

F

4. Et cogito jam non reverti in cwrtatem, fed th conf' ftere,

2

A. Ht

I tictit,

&

& neque mandacare, neque bibere , fed fine mtermliïïeme u-

noüu ext

gere, & jejunare usque dum moriar.

5.. Et dereliqui fermones , in quibus eram; & refpondl cum:

fantla no

iracundia ad eam , & dixi-

T

füper no:

6. Stulta füper omnes muheæs,non vides lu&um noftrum,

patfi fun

n captivi

& quz nobis. contingunt ?

7- Quoniam Ston mater noftra omni tmihtla ccntmfï:atur,&

-

& mulien

humilitate humiliata eft, & luget validiffime.

& parvuli

.8. Etnunc, quoniam omnes lugemus, & triftes fumus, qwo-

fortes noí

niam omnes contriftati fumus,tu autem contriftaris in uno filio?

q Et

—

fuznata ef

9. Interroga enim terram, & dicet tibi ; quoniam haec eít,.

quae debeat lugere cafum tantorum fuper eam germ,mantmm.

qui nos o

Io. Et ex.ipfa ab initio omnes nati, & alii venient : & ecce

24 1u

pene omnes in perdidoneim ambu&ant,, & extermlmum flt

te mul t

mulmmdo em'um

quiem f

y -

.3 - Et quis ergo debet lugere magis, nifi haec quae tam ma-.

25 t

£gnam multitudinem perdldua, quam tu, quae pro uüno doles ?.

at fübito

Si autem dicis mihi:

24

Vens vald

—.I2 Quoniam non eft plan&us meus fi miligserrze : q—uomam

36. Rt

fru&um ventris mei perdidi, quem cum . moeroribus pepen,

m

p enum,

& cum doloribus genui:

27. Et.

3. Terra autem fecundum viam terrae: abiitque in ea- mul-

fs edifi

mtudo prafens, quo modo evenit : & ego tibi dico.

Tagnis

I4. Sicut tu cum labore p«epenih ,fic & terra- dat fru&um

28. Ub

fuum homini ab initio ei, qui fecit eam.

Quonim

15. Nunc ergo retine apud temetipfam dolorem tuum & for-

Ujus,

titer fer, qui tibi contigerunt eafus.

n lmpmp

'16.. Si enim juftificaveris terminum Dei,. & confilium fuum

29. Ft

recipies in temporc,

& in talibus collaudaberis :

Vidit me

I7. Ingredere ergo in cxvmatem ad virum tuum, Et lelt

3o. Et

ad me:

allena üg

.:8. Non facmm, neque mgrecïmr cmtatem., fed hlc morlar;

atUJt 1

.19. Et appofui adhuc loqui ad eam, & dixi :-

3l

Qu

20.. Noli facere hunc fermonem, fed confenti: perfuadenm

&en

flls |

Quot enim. cafus Sien? Confolare propter dolorem Jerufalem.

Q

Qu

