Chriftum , non autem.per Angelos.

Dei, id eft redem

ptoris, & falg;is

Vel, generatim intelligit copnitionem

Us flfa-

per Chriftum allata.

divinz voluntatis in quolibet nego-

.cSieut. didusflis ab Epaphra.))

tio : inagn.um

"Pheodoretus ai. hunc Epaphram Co-

illam nolle,

enim eft Dlei bene Hcium

i

o Jefü

loftenfem fuiffe, Verifimile autem eít

du omnai fapientia, C5

ivcele-Bie puirse

| Chrj-

eum,cum Romam ad falutandum Pau-

f&ali.) Vide dicta ad Ephef. Cap. I«

.

|

lum & fublevandum veniifet;, án car-

num. g.

*

lO. U Ambzletis digne Deo fer d-

J

'cerem conjectum tuifle, .

Q

ui iidbifcun:i

Conjervo . nóffro. )

"

»

muia placentes.). Signifïcat dign.e Deo

Chiifto fervit in Evangelio..

1

ambulare aliud non effe ,, quam Deo

quatm

Minüär.

dutxo»og , qu& vox off

per omnia placere.

cium & minifterium hoc loco figni-

I emmi epere bono frutlifecantes.) ld

Laudat

) elb

ficat, non'autem ordinem.

eft ,. £rucium omnis

generis bonorum

jifis

Epaphram quod fidus fic ac finceius

operum ferentes.

"Chrfti minifter in.

Et ereftentes 12 feientia

Dei) Ctee

loffenfium falute.

procuranda Cof

Sic.ut

fcit in agnitione ,. five fcientia Dei,

—-.8. Dilediionezm. veffram;) Qua me &

qui in divinorum m

yüerïorgm notitia

i.) lt

Chriftianos omnes- profequimini.

quotidie proficit. .

ibetts

n fpirize.) ideít, fpiritualem, quz

E. J» omm; vertute confortati,) Non

fola vera, firma ac folida eft dilectio.

folum rogat Apoftolus, ut in omni

/o:.)

Vel, que a $piritu fan&o, qui in vo-

enere virtutum crefcant; fed etiam

qllOS'

bis eft, proficifcitur. Vel, quz eft ex

pericula inipendentia circumfpiciens

animo, Ípiritu, & intimis precordiis.

tortitudinem illis precatur. In Grzco

ratas -

Vel, conceptam animo & fpiritu,

eft , ) máo, Ow&un Dviapspevo, ad

éum nunquam |de tacie illum no-

verbum , dnp omn;porentía fatla poten:es.

Ii

viifent. :

Vatablus ; Ozzi r

s

H.-

Nn

obere carre?qrati.

Par— |

Bibl. cum. Com. Menocb. Tom. F

^s

-

282: - EPISTOLJE B. PAULI APOST. AD COLOSSENSES :

i

ä

j E

D.

; Gratias agentes Deo Patri , qui dignosino"s- fecit in par—

. tem fortis San&torum in lumine :.

^

*

.

i

35 MA

primog

*

. fens.

I3. Qui eripuit nos

de poteftate tene

in regnum filii dile&ionis fuze :

brgrum' : & tral'lStUht

I9

/

L)

tare i

14. In quo habemus redempti

On'ekm pke'rlfangüihem ejus,.rä-'

20

miffionem peccatorum :

^

fangu

15. Qui eit 1mago De

i inyiiïþ.ih's, pxrimggenitqs omni's breäfä

2l:

turae .

z

*Joan.

16. * Quoniam in ipfo condita fant univerfa in

coelis, & in

in op

bS

2

F 8* terra, vifibilia, & invifibilia, five throni, five dominationes,

i9)

Thorte

five prihcipatus, five p

;

oteftates ; omnia per ipfum, & in igf?*/

fibile

creata funt: «

nt.

2).

17 Et ipfe eft

.-gnte omneg ; q&"omhkiä in .igfo confta

EE

n

*S:cundun; potentiam clarimi)fæju:.)

prini

-:I3./4-De þatg&?te :eneärarum)Dæ-ä,

Graci

E4c durS, gleria ejus ; id eft, fe-

monum, qui tenebre funt, feu po-

cundum potentiam inclytam & glorio-

teftas tenebrarum , quia lucem illamy

et pri

fam Dei , qua vos communiri opor-

que lucet in tenebris, obícuri & te-

bilior ]

tet, cum infurgunt herefes & perfe-

nebricofi nunquam comprehenderunt.-

funt p

cutiones. Neque enim funt metien-

Ipfi funt archirecti tenebrarum , ido-

eqreie

de, aut eflimande vires, quas inter-

lolatriz, & fcelerum quorumcumque,

Drimit

dum in fan&is obftupefcimus , ex hu-

Ipfi tenebras amant, tenebris fünt ad-

fxgn&mr

ftros (

,mana illorum imbecillitate, fed ex di-

di&ti, & ad easdem tenebras: homi

Ed

vd

vina, qua corroborantur, virtute.

trahere nituntur.

*

ftavit

In regnum.) Ecclefiam, q

u- fæþä

editio

Praclare Bernard. ferm. 85. in Cant.

Nibil omnipotentiam wvtrbi clariorem

in facris literis appellatur re

gnum Dei.

prina

redd;t, quam 'q(w-d ommntpotentes fxt,ct.-f

Filii dileflionis [ue.) Filii

f

ui diledti.

Gorer

emues qui i.n fe fperant.

H

I4. Im quo habemus vedemptiomem ,

-ex hi

Iri

lm ommut: patentia &

longdnimität?.)

&c.) Redemptionem a fervitute pec-

,'Signifïcatz virtutem, ac robur quo per

cati, que reipfa non eft aliud quam

2

primc

Dei potentiam funt roborandi, fitum

remiílio peccatorum.

immo

I5. Qui.) Scilicet Filius.

l

effe in patientia , & longanimitate ;

[

ut in omnibus adverfis patientes fint ,

Lnage De;.) Pþ—at:ris.

audeant, Deo gratias agant ; & . poft

Primogenitus omnis creature)) Di-

& ex

triftitiam , expe&tent tempora lxt'ora.

citur Chriftus primogenitus ,. quia an-

fure

I2. Digmos o fecit im partem [or-

te omnem creaturam eft genitus ,.

3f

ltm j

tis [2nüorum. ) GQui dignatus eft nos

pote ab eterno.

gratia

affumeére in partem hxzreditatis electo-

16. Is ipf2.) Per ipfum.-

ordii

id eft,

In ip[o creata fant.) In Greco eft,

rum, & fanctorum fuorum

Ws

qui nobis dignitatem & excellentiam

tig dvTOV ,. i2 I pfr

x*

z , hoc eft, ad—ipkfiu's

]'t'äilfa

illam contulit , ut effemus inter fan-

gloriam.

3

5 r

&os & electos ejus, fcilicet participes

I7. dzfe o0m.

7

'e.

U

;:.) Angelos , -& cr-:e"g"-

^ ejusdem cum illis hereditatis cccleftis.

turas quaslibet;.

I

Ip lumine.) Evangelii, quod Chri-

In ipfo conftant.

Y (-)mhial

[/

per egnf

0;

ftus nobis eï. cclo attulit.

i:onfi&unt & confervantur.

-

^

H

c Ax-P-ü TE

283

t in'-. parT

18. Et iþfe eft caput corporiS-Eccleiïæ,* qui eft pri*ngcipium*, I.Cor.

primoge

E

15.20.

nens.

nri,tusxexy mortuis 5 utfitln omnibus .i?fe -primatu-m te-

Apoc..

nta

I9. Quia in ip

^

x

fo compllacu;it, 'Zomlneïm pleniïtü'dinem izjhabi-

p

QUs r

tare :

. 20. Et per eu

m reconciliare omnia in ïpfurh p-äciüdäps per

nls Cfea-.

fanguinem crucis ejus, five quae in terris, five in coelis funt.

2oI. Et vos cum effetis

'aliqugndo aldi?n'a'ti ,& ini,þmicik fenfu

b, &i

in operibus malis :

.

àtione

22. Nunc autem reconci

liavit in corþöre carnis ejus 'pe.f

mortem, exhibere vos fa

[i lpfo

x

n&os;, & immaculatos, & irreprehen-

fibiles coram ipfo.

it.

in fide

s-, & im-

23. $i tamen Lpe.rm'anetis

fandati, & flabile

: .

Nn23

mobiles

— ]

^

I8. Carpari;'.*),/ MyRGt

.

.

N

ici.

eft, omnem perfectionem tum fapien-

im.) Du-

Principium.) apx,

fed omnes fere

tie, tum gratiz, tum poteftatis, tum

Greci interpretes legunt Zrapxà , id

denique ipftus divinitatis.

m illam;

eft priziti. , fcilicet: precipua ( no-

Inbabitare.) lNon tantum per ope-

bilior pars hujus myftici corporis, ut

rationem , fed ctiam per effentiam.

uri & te

enderutt.

Itaque

funt primitig inter iru&us.

20. ,.Rccom"i/id)r'e omnia.) ld eft, -

um, idy

egregie Ambrofius lib. 1. epift. 22.

mnes homines.

T

um

Primitie, nquit, dicitur Chriflus, quta

jondior omzitus frudius , qui etiam ce-

In ipfum-) slg duvÓv, id

eft fi.

s fünt at

Pacifcans per fanguinem , €c.) Sen-

- hominat

zeros ommes comfortes fui fruttus fanti;-

fus eft : Deus Pater voluit per Chri-

ffeavit.

Porro retinendo vulgatam

ftum omnia , nimirüm celeftia , at-

editionem ,

fenfus eft Chriftum elfe

que [

que terreftria , id eft, Angelos & ho.

m Df

principiunf, fontem , ducem, & au-

mines inter fe reconciliare , uniendo

j dilei

&orem refurrectionis, & refurgentium

€os tanquam unum corpus in Chrifto,

ex mortuis.

E

:p;iarzm ;

Primogenttus ex mortuts. )

- DESR,

ut capite ; pace inter eos 'cdmpofita

tute peC-

per fanguinem ejus in. cruce effufum ,

ud quim

primo refurgens exämortuis ad vitam

quo peccatum , quod erat inimicitix

immortalem.

caufa, deletum eíft.

U. fít 1 omnibus spfe primatum te-

21- Semfw.) TY ,&avo:'lcc ". mw;te—', &

zeni.) Nam aut ommuia facula matus

voluniate. .

"

x

,) D

ef ex Patre ; (5 ante omnes bomines ve-

furrexit ex mortsis ad vitam. i0morta-

I5 oþeriäus ml

s) MdliS- operib—us

juia a

Lem j 6 tanquam caput ipfiuit. omnem

dediti, verbi gratia, idololatriz , &c.

£ü5,. .m,-

grütidm 7À Ec:!eþ';zm. It:zque P E quov;.r

22. In corpore carnmis ejus.) n cor-

rdiue tam c;:ea(ian!s quam regenerat;o-

pore fuo carneo, id eft, vero

wis, tam matura quam gratm, tam vi-

orio.

ï&-pm—

BCO »6&9

ffilium creaturarum quam imvifibilumm,

Exh!äenar.«) . Ut ekhiberet, |

Cor 47 ij

a"dlipfïus

de omnibus omnimo primatum tenet. [ta

j

Qecumenius.

pe Dei Patris.

fo.) .in conf-pe&u..eju's,fnem-

19. In ipfo.) . Chrifto,

23. In fide fundatt. , & ffabiles.) Id

& c

Complacutt.) Patri.

eft , pro fundamento fidem ftabiliter

)e;' eura

retinentes,

Ovonem plenitudinem ánbalitave.) I.d

À

N

294 EPISTOLEEB.' PAULI 'APOS'»I'. Ap cöLösäENSES'

mobiles a fpe Evangelii, quod audiftis, quod praedicatum eft

t9. !

in univería creatura

; quae fub coelïo*efc , cujus taétus fum"egg

U

quam (

Paulus minifter.

..

]

24. Qui nunc gaudeo in

| p&fïlonibüs pi*o vobís, & -adi'thp-leb.

ea,quae defunt paffionum Chrifti :

in carne mea, pro corpore

' /Hüfilfdi

ä

ejus , quod eft Ecclefia :

25. Cujus fa&tus fum ego minifte

r fecundum difpenfationem

phiujr

| fit,|

Dei, quze data eft mihi in vos, ut impleam verbum Dei.

.26. Myfterium , quod abfconditum fuit a fseculis, &:gene-

(

rationibus , nuünc autem manifeftum eft Sanétis ejus,

271- Quibus voluit Deus notas facere divitias glorise facra-

menti h

ujus in Qentibus, quod eü Chriftus, in yObiSLfP?S'glo*

I V'

ris,

;238.

Quem nos annuntiamus, corripientes omnem höminem,

vider

2,

& docentes omnem hominem in omni fapientia, ut exhibea-

in om

mus omnem hominem perfe&um in Chriíto Jefu.

[er

29. In.

0]

z fge Ewng&lz'i.) A. fpe bonorum

plene predicem verbum Dei, & com-

fcon(

ccleftium, quz promittit Evangelium,

pleam predicationem Evangelii, quam

itrorseose,

quod audiftis.

:

ccpit Chriftus.

inogen

In untver(a creatura.) Per omnes

e6. Myftersum.) Quod verbum Dei,

corrip

E

Gentes, per univerfum mundum.

myfterium eft quod

precedentibus fe-

Cujus.). Scilicec Evangelii.

culis incognitum fuit.

fiitu

Miaifer.) Creditum enim mihi eft

Santlis . ejus.)

homir

minifterium illud predicandi.

novi teftamenti.

San&tis ,& fidelibus'

& m

.94- Paffionibu:.) Aflictionibus.

297- Druitias gloris

.) Idsft, divi-

füpien

Pro.vobis,) Quas pro vobis fuftineo.

tem , locupletem , & bonis fpiritua-

U

Et adimplo ea que defunt paffonum

libus abundantem

f

Chrifüi: im varme mea,) Quafi dicat,

fterii.

gloriam hujus m.y.

füitie:

opus fuit, ut Chriftus multa in. cor-

ad f

Quod eff Chriftus.) Q nod fcilicee i;ä-

pore fuo vero , & etiam in corpore

cramentum, vel myfíterium eft Chri-

tinen

myítico pateretur. Porro Chriftus in

ftus, & ejus.Evangeliuin.

3)

corpore fuo vero paáffus eft cruciatus

In -volis [pes glorta.) Id eft, qui in

l4

&.mortem ; nunc igitur viciffim &

vobis eft fpes gloriz , hoc eft, fpes

qel

$e

ego, qui fum membrum corporis my-

gloriofa , quia videlicet per Chriftum

ftici, adimpleo

u defunt, multa pa-

magnifica &

gloriofa bona fperatis

W

tiendo pro Chri

d

0.& ejus Ecclefia.

vos adepturos.

& [

Adimpleo.) a

Q8. Quem nos annuntiamus.) Quem

tion)

pleo.

fmü«lom)wpcö , vicem im-

Chriftum nos A

nuntiamus.

2

po&o/li mundo an-

«t,

25. Cuju:.

) Scilicet Ecclefiz.

l

Secundum difpen[ationem Dei.) Ut

Corripientes omnem bominem.) Tþ;

à,

difpenfem toti familiz , id eft, fingu-

tum . genus humanum verfabatur in

Tis fidelibus, bona & dona Dei Domi-

Dei ignorantia & peccatis ; ac pro-

i.

ni mel.

;

terea de

his. corripiendum.

In

a

Ut :jmpledm verbum Dei.) Id eft, .

Gräco eft, »sStrüvrec , quod tam ad-

-

N

ï;

25

285

C A/P'U T L&IL.

itüm eft

29. In quo & laboro, certando *fecuhdum'OPEraþionem ejus,

RE

fll,lïi"egg

qpam operatur in me in v1rtute

.

lia

MCAPUT IL —

corpore

Ihïmtür itt caeant , fle ullis aut per[uafionibus , aut impofturis

itiouem

philofopborum , feu legem inducere *volentium

, Jeducantur.à. Cbriffi

Jel.

fide, per quem a peccatis : poteflate. diaboli , &? ab adverfo ipfis

3

Vgene-

ti funt

?

ut nunc leg

.. cbirogmpbo- libera

alia. decreia nul;o m

pretio fint babenda.

? factà-

1. Y7Olo enim vos fcire, qualem folicitudinem

haieite lo

D65 flo-

vobis, & pro iis, qui funt Laodiciae; & quicumque non

viderunt faciem meam in carne :

minem,

2. Ut confolentur corda ipforum

. inftru&i in charitate,, &

xhibea-

in omnes divitias plenitudinis intelle

&us, in agnitionem my-

fterii Dei Patris, & Chrifti Jefu:

291

& fcientize ab-

3. In.

X

quo funt- omnes the

fauri fapientize ,

;

& com-

fconditi.

Nn 3

4. Heec

li quum

inomentes , quam increpantes , vel

dicieh[es vicini- efanc Coloffenfibus ,

corripientes, aut caftigantes fienificat.

ut diximus in hujus epiftole argu-

yum Dei,

E* docemtes ommem bominem im omni

mento. Ex hoc loco fatis apparet

tibus fg-

Apoftolum non fuiffe, nec pr&

f*pientia.) ld eft, inftituentes omnes

Coloffis aut Laodiciz.

V

dicäiïife

F

fidibus

homines in perfe&ta coguitione Dei

& myfíteriorum fidei, que eft vera

Fatiem meam in carne.) ld eft, fa

fapientia.

ciem- carnis.

ff, divi-

Ut exbibeamus omnem bominem per-

9. Coz ]älentu

"-)v Id eft, confolatio-

fpinta-

felum, &c.) Ut reddamus omnes ho-

nem accipiant, Gr&cum enim zapa-

Jjus my«

xN9661:, eft paffivum.

mines perfe&te inftructos in bhis qug

ilicetft«

ad fidem & cognitionem Chri(ti per-

y

Inffru&: 22 eharitate.)

Id eft ,cum

eft Chr-

tinent.

fuerint inftructi, & introducti in cha-

29- Iz quo.)1d eft, ad quem finem.

ritate , hoc enim flzgnificat partici-

Labore certando.) Enitor, multum-

pium Grecum , evuigactéyrov, -

, qui i

ue laboro , & periculis me objicio.

Et im omnes divitias plenitudi

ni,

£u-

ft, fpet

telietlus.)

Id eft, & cum fueridt in-

Jutum

Secunduza operationem, &c.) Se,nfu's'

f

eft: Decertans fecundum efficacem

trodacti in omnes divitias, id eft,

fperatis

ac potentem operationem , feu mo-

Jargiffimam copiam plenz intelligen-

tionem Chrifti in me. In Greco enim

tiz. Ert cum fuerint plene edo&ti ,

Quem

eft, é»epoyeiay.

fcilicet de myfterio, ut fequitur.

ydo àr

In agaitionem poyflerii Dei , €$c.) Ut

In virtute.)

Id eif,. potenter , vgli-

.

de, efficaciter.

fcilicet, in omnibus myfteriis fidei,

) Te.

Ualem follicitudinem.) dey&ya

quz pertinent ad agnitionem Dei Pa-

atur in

I-Q

.. agonem ,

tris, & Chrifti Jefu, in(tru&i fint.

àc pro-

certamen..-

.

laborem , di&icile

. In quo.) Scilicet Chrifto.

"

Ef pro iis .qut

funt /Lkodiciæ. ) Laq-

Abfconditi-) Id 4e&, rCCONndicï'..

;am ad-

*

E

ap6 - EPISTOLA B. PAULI APOST. AD COLOSSENSES

4. H:ec autem dico,

$

x

z

ï' 9 Q

fermonum.

gtiïn.ael/rnoï-.Vos decipiat in fubïimitä;e

x ?

b

2

ralité

[

*1Cor

$.* Nam etfi corpore abfen

« , (ed ipiritu voblitiundümp

1o. !

5.3. gaudens, & videns ordinem veftrum ; &

ürm.amentum- ejus;

& pote

' quae in Chrifto eft, fidei veftrae.

^

Y

;

*

"

1.l

-

.

;2 6. Sicut ergo

:

Jehum

j exfp

ambulate;

X

ac sgp;fcls

Chrlftum Domi-nüm ,A in j þfo

UM

L

.. 5. Radicati

; & fupereedificati in ipfo, & —coniïr-f-n'atixin i*idea

fidem

ficut & did:ciftis, abundantes in illo in gratiarum actione.

p

9. Videte, ne quis vos decipiat per philofophiam, & inanem

- Càrnis

d

(

:

allaciam , fecundum traditionem hominum, fecundum ele-

d,ehi&a-

lÀ.

menia mmindi, & non fecundum Chritun.

N9-1,Quï?"

m

sss

nihil fít

f/;:: p;';?cl'])i4t.j, v.wc;þakocy/g-hfï-æ/i " id

-profïcien:d!'o,* abündare »pe;r þläniorerh

.

eft, f.lfís rationibus, & ratiocinatio-

Y

myfteriorum Chrifti cognitionc.m.

t)?rtg?l

»

'.'; 8[.

[

nibus vobis. imponst.

*

In gratiarum 4äio'nel) "l'dl- 6&, cum

culans |

In fabtimitate - fermonum.

) *szSäv-o-

gritiarum actione. .-

Ls

tüehta

- Woqi& , id eft, perfuaforio - fermone,

9. Ne

quis vos decipiat.) In Grzco

f

I

eft, u5 . ric üuzg £gcas Ó o uNaseqéy

adverf;

;eciofo fuco rat:ionisA& evlc')qucn-

: kalligem

*;t)iæ humanz.

we quis ff qui vos depradetur ,. qui

Eu

s sed /þlr

?'tu "vobifcum /;tm) -Men-

vos. fpoli«t.

Simonianos: enim , &

te & affectu.

ab eis prognatos Gnofticos aliosque

* fecund

"Ordiuem wvefHrum. )

þ-*ra'gi»lv ;id eft,

hzreticos vocat przdones, ut & Chri-

my'üen

contra

ivra£ik» , bomum ordimem , quo bene

ftus Joan. cap. Io. g..

t

UK ordinate omnia fiunt.

Ber- phitofopbsam.) Falfé mominis phi-

.9' IZ*

Et frrinamentum ejus, qua in Chriffo

lofophtam , nt eam vocat I. ad li-

2

Inha

moth.'cap. ultim. num. 20.

—

u)

"eff , ffdei veffra.) Id éft, & videns fir-

Tnitatem & conftautiam fidei

; Carp

xv'eüræ

Inanem faliaezam.) KFallaciam veri

. dpftus

in

Chiiftum.

quadam fpecie fucatam , & adumbra-

6. Sreut. accepiftis Jefum Chriflum.))

tam apte ad. decipiendum ,. cum ta-

E o hn

men folidi nihil habeat

Sicut edo&ti eftis ea qua ad Chriftum

-

jinanis.

» fed fit plane.

ml

fitum

pertinent.

In: i/;fo' enbulate.

Ej usdein V;Ri-

- Secundum tr;-zditionem' bominum.

Io

viis infiftite , nec finatis vos dejici a

Quuafi-dicat, inanis hec fallacia non

'Rep

recto tramite veritatis.

falata

eft à Deo , qui eft ipfa veritas, reve-.

0n

| 9. Superedificati-) Chriftus enim, &

lat4.aut infpirata , fed ab hominibus

fides illius folidum eft fundimentum

3

'vanis & errantibus conficta, & tra-

Ange]

cui infiftere debemus.

dita ,:ideoque inanis, & mendax.

II

51'. fil

Iz fde.) Chrifti.

Secundum elementa mïm*di')' Ber- elg../

Szcu; &5 didici]fi:./)

Sicut edoGti ;:-B:is.þ

menta intelligit &: Apoftolus axio-

fion:

Aiundantes in 1llo in gratiannm atlso-

mita quedam , & veluti prima prin-

I

ze.) In Greco eft, à» 4vrà , » ;pj/a,

cipia., a primis illis phil;f phis ad

eftis

l,

fcilicet fide; quafi dicat : Non fo-

poüeros qluafi pïffr m .:nus £radita, qui.

.Yum volo vos efle confirmatos in fi-

bus impeítores evertere fidei dogma-

poni

ta conabantur, qualia funt: £x zz4/e

l

de . verum etiam in ea proficere, &

lica

—

X

us

.

ES

À PU T

287

limitote

*.9. Quia

Àn ipfo inhabitat: omnis Plgnitüdö c!ivinit-atis RCOr-V,

&

poraliter :

m :

. 1o. Et eftis in illo rep

E

le:t,;ijg qui eft- caput omgis—þ;*i-ncvipaþtus',

à 6Jus,

& poteftatis :

E]

GHI. Ín quo & ci

rcumcifi eftis circïfth:'c'iüone'hon manufa&a

it ipf

in exfpoliatione corporis.carnis, fed in circumcifione Chrifti.

12. Confepulti ei in baptifmo, in quo & refurrexiftis per

T

fidem operationis Dei, qui fufcitavit 1llum a mortuis.

i.

l

| effetis in deli&tis; & praeputio * Eph.

^43. *Et vos, cum mortu

inanem

càrnis veltt

r&, Convivificayit cum illo, QOnanS' ,v-qbis, Omni? 2. T.

m elef

deli&ta :

cretiï,;

elens fq'u-od,; adverfus nos erat 'c,hitographumde'

A

1

quo

niäil ft ;' 4 pr'i'vdtio.nxe-dd haäï;uni -—:':þm :

ci;fïöneï; 'quähdo fimul a;m eo feþultï

eniorem

eftis in baptifmo;: id e

)

eft. vegreffus 5 accidentis effe eff ineffe ;

*

ft, tqng.qganïdq.

, am

&c. Hxc enim'eranc velutii prima fe-

baptizati eftis.

cularis & mundine philefophig rudi-:

I9: 'Copfepslti.)

Alludit ad baptif-

mehta , que fdei mylteriis. videntur

mum per. immerfionem; .quo corpora

Greco

adverfari , f1 iis d

aquis Tnerguntur , & quodammodo

"

iyinam pgtgntïgm'

zryæcyä?

alligemus.

fepeliuntur, ut emergentes ex illis re-

ry u

Er zonm

kcunaium Chrifum.) Id eft ,

furgant ad novam vitam Chriftianam,

im,&

fecandum do&rinam de Chrifto & ejus/

mundati a :culpis fuperioris vite, hoc

liosqué

m

*

enim eft

VU

x hi«

yfteriis: vobis traditam , : þfc;äd --i:).qtiuï

»

quod ad,eli; y in quo & re[urf-

E

contra illam. --

3

rexifli.

.9. Is ijfo.) Chrifto. *

$

Per fidem operationis

Dei. ) Per fi-

j pl«

[ Inbabitat omnis plenituäaf*diïv

ikit;ï-

dem, quá credidiftis efhcacem & po-

i Ti

tentem operationem Dei , qua Chri-

zi5-) In ipfo tota deitas inhabitat. -

COorporabiter.) ld eft, per. unionem

ftüm a morte fufcicavit. Hoc eft, per

n veri

ipfius divinititis cum corporea fub-

fidem refurre&tionis ejus divina virtu-

X

mlra«

Rantia,xid-e&, carne humana in- per-

te facte.

j

jm t

I3. Cum mortui e]äti'k.) Sc

ilicet pri-

fona Verbi, juxta illud, Ferbum caro

fadum eff. Joan. cap. I-

vati vitàá 'gr'atiæ.v

"«Plane

IO. lp si/o.) Chrifto.

Er praputio carnis weflra-) N el Gen--

»)

"Repleti.) Scientia , a

tilifmum intelligit , & mores Genti-

| Jon

falutaribus.

:

liisqg-e dogis*

litios; vel eam carnis incircumcifio-

3

VI'CVC-,

Qmnis primcipatus , &fc. )

| -Ompium

nem ,

qua

quis carnalibus . deüderiig :

fibus

Angelorüm. :

obfequitnr.

*

m

AE Nen manu fatla.) ld eft, ea que

"Convivifiavit cum 4

lo.) - Fecit n'ös-T

[

fit fine manibu:s, nimiruni circuinci-

per giatiam participes vice Chrifti.

f*' d«

fione fpirituali , quam explicat.-

Donans.) Remittens, condonans.

ul

In ex[po'iatione corporis carmis.) Non

14; Cbirogrdpbum deereti.) Per Chi-

eftis circumcifi circumcifione. carna-

rographum decreti intelligit obliga-

prin

; dl

li, qux fit per decifionem carnis cor-

tionem ad penam &ternam juxta de-

qui-

poris:

.

cretum Dei, & fententiam damnatio-

U

- I2 ct

reumcifrone Chrzj/fi, &c.) Quafi

nis in Adamum , & pofteros ejus pec- -

ij

mei ;»CïfCufnciüreRis Chrifti circitn-

cantes latgm;r Huic enim obligationi

-

ega EEIS'TOIQE"*B. PAULILAVOE TUAD COLOSSENSES

quod erat contrarium nobis, & ipfum tulit de medio, affizens |

E.f

f

1

i5

ilud cruci :

& conj

15. Et exfpolians princip

atlis*,

qugmer

& poteftates, traduxit confi-

.j denter, palam triumphans illos in femetipfo. .

qp. s

mundi

-36. Nemo ergo vos judicet in cibo, aut in potu, aut

m 'paft?

diei fefli, aut neomenic , aut fabbatorum. :

N

Chrifti..—

titis:

I7. Qu& funt umbra futurorum 5 corpus autem

198 "Nemo vos feducat, volens in humilitate, & religione

Q !

ius fenfu

?^ 4 angelorum,

À

$5 fru&ra infla

eiti

carnis fuze, '

-—

quaerucscramcam

.,,adx;pocnam eternam Jiþoq:ef peäþaxïdq

: In þr;zgtip/ä.j

Id eft, per femete

quafi míanu noftra fabfcripfinus, nos-- ipfum, per fuam virtucem & vitto-

vi, d

riam.

»

Allereb

que diabolo quodammodo obligavi- -

mus. Alki'i per Chirogmphum"iutd-

^* 16. Nemo ergo s

| j'dices.)

| Ic.i-e&,.'x

fe, ac]

ligunt legem Mofaicam, que in cru-

reprehendat, vel damnet.

pus efle

Irlz..c;,&.o; aut potus) "In d

eletu & ab-

dos ,.

ce obliterata , jam. nullam. viia. habet

fuerit h

oblgandi. Qu explicatio bene co-

ftinentia ciborum; & potuum

,

t

? Judæigf

vos fed,

h«rec cum illatiórie quz habetur num.

prefcripta, Levit. cap- L1I.-

16. Nemo ergo ves judicer, €&c-

:

"utium pirte -diez fc'özi.') 1

d eft, .velg

quaft f

C3 EC i/)/hm.) Ch

hum, five ob;

in partitionibus dierum feflivorum ;

Orare vi

igograp

contüge

igationem.

ut enim vult $. Chryfoftomus , Judai-.

- Tali: de m

edio') Id eft, fuftulit.

zinte$ quzdam feíta Judaica fervari

lomm 1

- Mffigens sllad cruci.). Confixit; .con-

volebant, qu&dam.neglicebant. /Vel :

u

2 parte, Mdet

r

TiU8) ,

cerpfit, Jaceravit, abolevit.. In Gra-

n,eft; ac in negotio. Qua-

€o eft, mpooqNecac aoro , clavts iliud

fi dicat, in Obfervatione.

j

dit, it

ronfgens, non ut ilud ftibiliret,. fed

17. Qu« funt «umbra futäramm.)

peramb

Quafi dicat, rem ipfam veram, ac

det (hor

aboleret. .

ut perforaret , laceraret , &- penigus

Omy

folidam per vetera fefta adumbratam

15. Ex[pelian: princz:pdfzs,ff potefta-

tenemus in Chrifto; ceffent ergo ip-

lo d

zes.) Id eft, fpolians dzmones fua po-

fe ]Judaice.

li hac|

teítate, & dominatu tyrannico, quein

verit.te.

umbrz feftoruimn Præfegte'

latum ;

fum e

exercebant in venas Humanum, hoc

Corpus

) -I'dïeü, adirhplätio;;fe.a

Chirographo obligatum. $i dicamus

veritas fgurarum per Chriftum ex-

Apofto

Chirographum efle legem veterem ;

hibita.

appella

dicemus, comtiemorato beneficio 1e-

IS. Neró ?J/a: /äd:ttdl.*-)" In Græco'r

tno

gis Mofaice deletz per Evangelium,

eft, xaraBeasvirm, palmam inter-

aeliusa

victoriam contra demones , qvx in

vertat, pr&mium intercipiat , bravio

Apofto]

idem tempus inciderat, pretermittere

Vos: 'defraudet ; quafi dicat , bene cur-

lolfenfe

Paulim noluiffe , prafertim cum illi

ritis, palmam habetis proxímam, ac

Yolituy

propofitum -effet Clirifti: dignitatem

;

pene jam manu contingitis , cavete

9. c

extollere.

ne feductores ifti vos a erz religionis

Fruþ

Jraduxit c»onf'k!

entei';) Publíce igno-

curfu ad falfam fuperftitionem detore

PEI

d

minie expofuit. Hoc enim fignificat

queant, atque adeo pal

mam e imnanie :

li

Grzcum ääszquzc&naev, &

. vox e;iatn

bus eripiant.

Res

Iatina £radux£z.

Volens. ) $

cilicet vos feducer;.

Triuiphans : dles.)

id eft, de illis,

4n bumilirare ,. 65 veligione. -dngelo-

npek

19

rin.) Belellit error.m Simonis Ma-

lijj

fcüicet de hoüibug devi&þ,

l:

"

E5

»CAPUTNmf

289

iffirens :

t9. Et non tenens caput, exqub totutnmi 'E:drpus pxer- n/&xus

& conjunCtiones fubminiftra

$

tum, & copftru&qm-, crefcit in

]t cpnüf

augmentum Dei.

L

-20. Si ergo mortui

eftis cum Chrifto ab-elethentis hujuä

;inïpyarte

mundi : quid adhuc tamquam viventes in mundo decernitis?

421I. Ne teti

ii

ggritis , neque guftaveritis, neque pontrg&ave-

ritis:

eligione

22.

uade fun—t omnia in i'nt'eritumi

pío ufu, fecundum Prïæ-'

us fenfi

cepta; & do&?:rinas hominum : |

19.

23.Quse

er feme

& vide

gi , de quo Eifiph.»mius hzrefi 2r.

Chr-iüum; fed pþro Chrifto Angelos

Aflerebat ille Deum inacceflibilem ef-

fubftituens. -

) lil

fe, ac proinde Angelis internuntiis o«

Ex quo.) Capite Chrifto.

pus effe, hos adeundos , hos rogan-

: —Torum carpm.ï)) Ecclefiz.

du &b

dos, non autem Chriftum, qui purus

Per zexus , O conj unélionts j)tlmfni-

fuerit homo. — Senfus ergo eít , volens

ffratum.) Id eft, fubminiftrationem

n Judei

vos feducere per fidam humilitatem ,

accipiens fpiritus, iotus, & fenfus

"

quafi fuperbum fit immediate Deum

vitalisa capite.

Á

orare velle,

aut inutile ad. Chriftum

dna augmentum Dei.) 1

ncfgnhentzllh

livomm ;

confugere, hoc paco falfam Ange-

accipit fidei, Spiritus Dei.

a fuvar

lorum r'eligionem'inducendo.

QO. $j ergo mortui e[iis.-,

ld eft s

næ- /Vel,

Dua mom vidit ambulans.), éufja-

cum per Chriftum mortui fitis.

Tívey , id eft, qui de iis qu& non vi-

4b elemeniis. bujus mundi. ) Id . eft,

*cio- Qul'

dit, ita pronuntiat ac fl ipfe colos

.cum renuntiaveritis ómni fect« ,

grtrim.)

perambulaffet, & eos pedibus calcaf-

philofophiz mundanz. V ide' fupra n.g.

fet (hoc enimfignificat o ?pGartuan,)

Quid adbuc tanquam -"wiventes 4n

ram, 4

& omnia hzc noílet, & nobis de

mundo , &c.) ld eft, cur ea repetitis,-

mbratim

$i Epiíto-

etm ij

cclo delapfus nuntiaret.

quafi rurfum fecundum hzc mu

pdi

la hec fcripta effet poft tentatum vo-

elementa vivere velitis?

P'ræfente

latum a $imone Mago, & ejus lap-

Decernitts. ) 3o(yMa'Tl'Z8 6 93, ». quod

fum ex aére, eo videretur alludere

ätio, f

.vel active verti poteft, dogmatizatis,

lum ee

Apoftolus, & £ugarévorra Simonem

-docetis ,. decernitis ; vel paífive dog-

appellare, quod conatus eilet aeri

matizamini, docemini , decretis te-

dxmonum przfidio /uJ«erévar. - Cor-

nemini feculiris philofophiz, dicen-

V Graco

nelius a Lapidein Chronotaxi ad Acta

n utg

tis id quod fequitur.

Apoftolorum vult Epiftolam ad Co-

21. Ne fetigeritis. ) Scilicee men-

Adyrro

loffenfes fcriptam anno 60. Chrifti,

ftruatam, aut cadaver, (&c. ne im-

i Cf

volatum vero Simonis Magi. anno

munditiam

im, 4

Moryfis.

; c-ontraþac:iæ,,juxta legem

vete

68. contigiffe.

fipioais

Frufira 1nfía

T fen-/ï) carnis | fua.))

Neque guflaveritis.) Hos, aut illog

]d eft, inaniter tumens inen:e fua car-

cibos, quia lege veteri prohibiti.

j "detoT*

nali, quafi cognitionem, immo vifio-

2Q9. Qué& [unt. omnia in interitum ip-

; atl

nes habeat rerum fublimium, fciliect

i

? w[u.) Mca enim ,. & potus neque

Angelorum, rerumque celeftium. .

per fe prodeffe poifunt anime , neque

I9. Ef non tenems capu!. ) Scilicet

obeíle ; ipfo en

Zggzld-

3

im ufu Qorrgmpua*tux-

jj h-

Bibl. eum Com, Memdä; Ton. I./lllï

.Qo

a

4

»

200 — EPISTOLEE B. PAULI APOST. AD COLOSSENSES

j Mi

23. Quze funt rationem quidem':hab'entia, fapientice in—fuper-?

fio in]

fitione, & humilitate, & non ad parcendum

LC

-corpori, hon m

A

lhogore aliquo ad fatufitatem ;arnis;

apparel

|

CAPUT II

$

Tam

d

In moribus eos informat , ut exuto vveteri bomine cum a&ibu

; /i;z's:

tiam T

Y

quos bic explicat, no'vum induant ; in quo ton eff. diflin&lio nationis,

6I

aut conditionis ;- a[]Jumantqug virtutes, ac arits modis Deum lau-

J

dent,cun&a ad ip[um referentes : docet deinde, quomodo fe babere

M

-fnaliti

debeant uxores , & mariti , filii , €? patres,*

9. 1

k*

Jervi, ac domini.

emt

1. YGitur, fi 4cbnfufrrexifti's cum. Chrifto : qu-»æ furfum

zfün[;

Io

. À quarite , ubi Chriftus eft in dextera Dei fedens:

m.

*

nem,

I)

2. Quse furfum funt fgpite ; nOn quae fuper terra

3. Mortui

carnis.) ld eft, heg'ato honore cor-

& defluunt. Eodem argumento ufuä

(

eft Chriftus Matth. c. 15. n. II.

pori , id eft, corpus traudando necef-

^

]

17. | Nom jnteligitis , quia omne . id ,

fario fubfídio, |quo faturari poffet.

quod i os smtrat ,. in "ventrem vadit ,

Honor in fcriptura eft fubminiftratio

bug.h

]

& n feceffum emittitsr ?

earum rerum , quz ad victum & cul-

Chrik

E.

Secundum pr&cepta , &

dottrinas 6am;;-

tum corporis re uiruntur. Sic expli-

num.) Nam intelligit Apoftolusipfam

cavit Chriftus |Mlatth. c. 15. n..3.

Cbn'f?o

legem, fed eorum importunam fuper-

Mrci c. 7. n. I2. przceptum de pa-

quam

rentibus honorandis , & z. Ad Cor.

claufa

ftitionem , qui legis abufus inducebant.

j)ro in-

Ephe

23. Rationem habentia [aspientie. )

c. I2. n. 23. honor accipitur

T

im. C.

- Biem ;

Aóq» coQíac, fpeciem fapientie ; qua-

dumento, pro alimento, 1

fi dicat : falfa hxc relizyio., qua ob-

5. n. I7. Qui &éne prafunt presbyte-

e hi

ri, duplici bonore digni babeantur.

tremo

fervantiis qttibusdäxn legalibus colun-

bus y

tur Angeli, videtur, rem parum at-

con[urrexifHis.) Id eft, quando-

tente examinantibus, afferre rationes

I-»A SI

quidem confurrexiftis cum Chri-

debit

fapientes , & habere fpeciem veritatis.

fto per baptifmum.

quod

a fuperféttione,) d. £898NoS euoxtte,

Qua furfum funt' quarite.) Id, eft ,

j?u:ï

j

.41

in voluntaria hac, & ab illis excogita-

cogitationes & ftudia veftra conferte

ta fuperftitione.

ad res fupernas, cocleftes ac. divinas.

: terrer

Et. bumilitate. )

Et in. volur*iiaria

Im dextera Dei fedens.) Honoratif-

In

hac huimilitate , & demiffione cultus ab

fimo loco ,

Patris throno proxi-

d d

miori. "Thronus Deit.tis extra omnem

Li

ipfis inventi,quo fe Angelis fubmittunt.

Et mon ad parcendum corpori. ) 1:(,

comparationem eft; qui vero illi eft

;l

&

dQtidie ecuaroc ,

uafi dicat, & cor-

a dextris, fecundum obtinet locum.

Ct

poris émparcentia , 1 ita loqui fas eft.

Q. Qua funt [urfmm f[apite.) Qeovti-

A

path

Simulant pietatem corpori non par-

v£, verbum autem $govée , non a

i

centes, id eft, aufteritates

qgasdam

intelligentiam modo refertur , fed mul-

Xl a

corporales ufurpantes.

to etiam magis ad effeGum. . Senfus

0. Nen i. bopore aliquo ad. faturitatem

&

cB j 'COgit:ilte, curate & amate celeftia.

A

ä;.

i

X

Y

J

CAPU T ]

$91

n foper-

($. Mortui enim efhs, & vita veftra eft abfcondlta cum Chri-.

N

, f0n m

fto in Deo.

4. Cum autem Chriftus apparuerit vità veüra

tunc & vos

apparebitis cum ipfo in gloria.

$. * Mortificate ergo membra veftra, quae funt fuper ter—*'*EPh

hus fs

.ram ; fornicationem , immunditiam , llbldmem €oncupifcen- : $

1119

tiam malam ,& avaritiam, quze eft ümulacrorum fervitus :

6. Pmpter quae venit ira Dei fuper filios 1ncredu]1tat1s :

t [a-

babere

7.Inquibus & vos ambulaftis aliquando,cum viveretis in illis. ,

*Rom

:8.* Nunc autem deponlte& vos omnia:iram, lndlgnatlonem,

malitiam, blasphemiam, turpem fermonem de ore veftro.

Ephef

9. Noh

ite mentiri invicem, expohantes vos veterem homi- 4.22.

; Hebr.

m fünt

nem cum a€tibus fuis ,

Io. Et induentes novum, eum, qui renovatur in agnitio-

I2. I.

IPetr.

nem , fecundum *1mag1nem ejus, qui creavit illum.

21&

Mortui

-

n. Ubi non eft(1) Gentlis, & Judaeus, cn'cumcüio,& prae- 4.

m D]

o2

putlum, b Gen

0re COf«

I.26.

lo necdd-

(1) n Edit. Sixz. additur ; Mafculus & Femina.

l POHRO

Mortui enim effis ) Scilicet re-

6. Propter qua venit ,

B. ) Hunc

iniftratio

bus hifce inferioribus, & in baptifimo

verficulum exphcavnmus ad Ephef.

n&al-

Chrifto confepultt.

-

Ef vita vefhra abfcandzm eff um

jcexpli

9 do quibus.) leldmlbus &pec-

f

Chriflo.;m Deo.) Wita enim

Oriz,

czms ]am enum eratis.

|depi

quam fancti expe&dnt nunc e

*

quafi

8 Qmnia. ) Vitiá.

i Cor

claufa, & fi igillis obfirrmta

Sic ad

Blafphemiam.) ldeft maledlcencmm,

Ephef 6d . 5o.

Sl guatt cfzs 7

to I

