Q. Gratia enim [alvati eflis.)) Gratis

juftificati eftis. . Ve1 gtzxiliq "div'in*æi

demptorem noftrum. ;

ratie.

X

In. operibus 6071/';.) Id eft ,

| ferg

— oper fídem.)

Nam ficut ex parte Deï

bona facienda.

ad oþäf&t

iuftificatio initium fumit a prevenien-

Qge þrerawit Deus ut in illis an-

2

te illius gratia ; itaex parte noftra li-

b,alemm. ) Quos Deus zterno füo con- .

Ino

ber intervenit affenfus fidei, & hoc

filio preparavit ,

ut m illis ver/fatg-

e& primum noftre falgcig exordium j

anur.

-

c

4 .

te

-

-

*

z

o

m EPISTOLE B. PZ*—;ULP&OST:. AD EPHESTI(VV)S—

, :' Is* L(

AUE Proþtär' quod' memores: eftote; qyu'od' aligü*andp; vos Ge;ï-

$d

1

À

i

|

tes in carne, qui?idic'febami'nii'præplltium

*

2

ï

i

in feme

z,-,.;abi -?ai qgæ-.,dicitp;.lg;

16. E

€ircumcifio-in carne manu fatta.:

12. Quia eratis illo in tempore fine Chrifto, alienati a Cöïi--

interfic

É

verfatione Tírael,

z

I

non habentes, & fine Deo in hoc mundo.

.

?

: hofpites teftamentorum, promiffi 'on.;i's f pem |

?

& pace

- 13.- Nunc autem i Chrifto Jefu, vos, qui aliqua

i*

ndo.eratis .

longe, fati eftis prope in fanguine Chrifti. -

Spiritu

14. Ipfe enim eít pàx noftra, qui fecit utraque unum

19.]

carne fua :

(anCont

mïed;um—gari"gt.e m ,ma;eriæ: fo;ïzgns,: inimicitias 1n.

*

N

z

p

ET oomsnnut

»",Ig. Le(gekm m

WProghei

p Propter quaä; A):-'i.Ut fcilicet bene-.

niulacr a',,:-t'un*(.: maxime erant. fine Delö,.—

ficii magnitüdinem. melius. intellizatis..

cum. plures fibi Deo- afcifcebant.s

——

5

!

Ó

15. l

iqnando vos Geztes. y Aliqglgndo;

I3.. 42 Chiiffo Jefu.) Per Chriftum, .

Gentiles fuiftis. &. Ethnici..

Chiifti gratia & beneficio..

(uni. )

In carne..); Id eff,. carnaliter: vixiffe..

- Qu a Iquando. eratts logge.) E Deo,

"'gem que

- Qui ditimin peaputium , Gc.. ) Qui

ti diqud

a Ípe promiffionum , a converfatione ^. :

ab. eo. apud. quem. unius:,. füummique

Ifzael , &c..

4

quæ a

Dei cognitio: , cultusque vigebat; pro-

Fatl£effis prop

e.) Acceffiftis: ta'nd;m/

gabant,

brofo ag,nomine dicebamini;, zze/ri t

rogatigq'

ad. Deum, pér Chiifti fanguinem;vel — '

eifé , prapuciat: & carnales..

;otius ipfe Deus appropinquavit vobis

pminüe

-b ea. qua dicitur. circumcetffo ,. 6c.y

fai.-46.- num.. 12.

Andite me daro

diotam

Id eft ,. & Judzis, qui vocantur cir--

lel,i

eumcift, ob. c

x

Corde: , qui, lon;eeffis a juffitia. ) Pra-

cifam..

arnem. I?n?cgutiiä- circum--

pe fece juflitzam. meam., nan f(angqbi--

x

legem 1

IAHTY.-

Ur di

1-4. I,

þfä enum e:/i pax noffra. .')'*-) Qu-ia-

Ut fol

12.. Sive Chriffh-) Sine Chiifticogni-

Gentile

none , Lege, gratia, rglägi;one z

inter nos: & Deum pacem . conciliavit,-

dienati a camveriatione Mrael. ) Hoc:

& inter duóos populos. hoftiliter inter

& p

eft ,. a civili commercio Ifraelitarum: :

fe diffidentes

. Cijus j

tiles:

» Judzos fcilicet. & G?lïl-

poret ,

fevere. eniim. erat: Judxis. interditum.

mnem

Deuteronom. 7.9. Nom imibiscum.eis

Qui fecit

—ntmque-' unum) ï'di, efk,

fedus... Sic; dicebat: Samaritana. Joan..

utrumque populum;. ]udaicum & Gen--

Vütm q

tilem , & in. fua. Ecclefía. univit..

vitz at

49« Non. enim coubuniur jizdæi's.m.ms

Éu

vYHAnb,

Medium: parietem maceria ;fälvæmi) '

Hofbises: tef

;zmenfaï':zm. ):-A-I d ePc'",.'l i)el-f

Medius: paries dividens ]Judeosa Gen-

1

pulos,

tilibus, erant inimicitiz: mutui&, mu-

16

regrini,. five extranei , & alieni a. te-

ftamentis,, id eft , a. pactis; quz. Deus:

tuus contemptus: & odium. . Has ini-

mmqm

eum; Judzis inivit.

micitias: & odia abolevit. Chriftus z

ts

Promt/Fonis fpezm non la

Lentes, ) 1d:

carue fka moriens pro utrisque ; &

1 hm

eft,. proimiftionis: M effiz: venturi',. de:

utrisque afflans..coimmunem charitatis

no nihil' ;, ne- per umbram. quidem ,.

legem. & Spiritum. — 1n Greco eft,

Iy;

audiverant;.

2

peaorciy10) m& Qeayus', id.eft, inter-

praoo

Size Deo.) N elquia

ftitium macerie ; maceriam ,. quz me-

Vi

'j)ll'eriqglg eoruf:

ex: Gentilifmo: in:.. Atheifmum.-. fuerant

dia erat, & Jud«os a: Gcntilibus. fe-

tilibu

devoliti ;; VGE qgia: muta: colentes. fi-

Banngac.ï —

flo&

li

ER

(

"À

N

J5

CAPUT IL

E

'0S Gen

i L*eigdn mandatorum decretis e';facuäns, üt duos condat

' icitur - ;

T iníemetipfo in unum novum hominem, faciens pacem,

»

I6. Et reconciliet ambos in uno cor

»

-

tlacen

pore Deo per ';rucem?

"

interficiens inimicitias in femetipfo,

hi fpem

N

17. Et veniens evangelizavit pacem vo

bis,'gui' Iohge fuii:ïisxöv

& pacem iis , qui prope.

.

o äfatis

AT

18. * Quoniam per 1p

Ron.

:

fum habemus acceffum a.rribok in uno

»

?

Spiritu ad Patrem.

Is

m& [

.19. Ergo jam non e

ftis hofpites, & adyence r fed e"i:tis,civtäs

7

le fua:.

fanCtorum, & domeftici Dei:

Legen . ]

"

i

/ $0. Superzdificai fupér

fundafnentum Apofcolorum ,&

EEDKTR QR Ra

j

.—

1 Prophetarum , ip(o fummo

u .

M

k.apgulari l"apide Clhriftof ]efi

fine Dà, : |

N

7

z "-2:[- In

at

Mmpen-

I'45." Legem mandatorum decretis eva-

Ls5 prope.) Judeis Deo propin-

dhilm, . :

quis per ejus notitiam & legem , qua

cuani.) Sententia eft, iVlofaicam le-:

in Dei cultu continebantur.

à De, -

fgem : qu

x in decretis fita erat, Grace

&y O0tp.a

ci,in dogmatis & placitis,

I8. Qauoniam per jpfum ) . Scilicet

eitione . -

Chriftum pacificatorem , & mediato-

qu& ex mero decernentis placito obli-

rem noftrum.

j tand(;rd

gabant, in cruce fuille abolitam, ab-

rogatisque decretis antiquatam ; ac

"cceffari.) Aditum, introdu&tionem.

nein; vel

!

*

pioinde maceriam divifionis omnino

"Amiéo. ) 'Tam Judzi, quam Gentiles.

vityobis

dirutam.

Ip uno Spirite. ) Sancto, id eft, per

m durà

VMel e» 99yyuuo , i2 deeretss,

eundem $

ld eft, per alia decreta, hoc eH: 3 r

piritum du&oremþ & impul-

) h

legem novam.

forem.

glaugq?i-

Ur dzos €oz

1

dat in fzmerip[o , öï; )

444 Partrem.) Ad Deum Patr&tn,ut:

: ï-';Qllia

Ut fcilicet duós populos Judaicum &

recepti ab eo in gratiam, & pro filiis

Gentilem , quafi duos hom;es, fibi

agniti, clanemus orantes, 442/52, Pazer.

cillavity

& corpori fuo, id eft, Eccicfiz fuz,

I9. Ergé jam non effss. ) Ut eratis

q intet -

in Gentilifmo.

E

"cujus ipfe caput eft, inferat & incor-

&Geg- '

poret, faciatque uttumque hunc ho-

4Hq//51te.r & ad

minem, id eft, populum, velut no-

extranel.

æfehæ. ) 'Pgïegrïni &

Id 49" y:

.dSed. effis cíves,) a'upmoN'rai, concz-

vum quemdam hominetn in'nov;tatg

ves fanctoram , id eft; in eandem cum

u

li

vite ambulantem. -

Facsens pacem. ) Igter duos HIOSPQ'

illis civitatem adfcripti.

,"uen!; )

Er domeffics Dei.) ld eft; una cum

1 (en-

pulos.

16.

Er recomciliet: ambos , &c. ) Uf;

illis pertinentes ad domum , cu

us pzf-

, u-

rumque populum ,. 'eft ejusdem. fen-

terfamilias eft. Deus.

$ ii

QO. Suger fundamentum A ä/laläfuü.)

hus M

o

tentix repetitio & inculcatio.

I

Super Apolftolos & Prophetas, qui

TE

E: venicms, ) Chriftus fcilicet

in hunc mundum.

funt fundamentum Ecclefiz. Apofto-

1itatis

Evangelizavit pacem volss. ) Læ&o

lorum- enim & Prophetarum fidei, do-

P^

!

avit.

Grine, predicationi , inftitutioni, qua-

1nter

præconiq pacem promufg

fi fundamento, Ecclefia incumbit.

Vobis qui longe fuiflis.)..

Vobis Gen-

; -

tilibus ,. qu

i longe fuiftis aDeo, Chri-

Jpfo fummo angiMlari lapide Chriffo

g ]

fio & falute.

: «

Bibl. cum Cap. Mewcläg Tom. Vil. -

7«j». ) Exiftente Cþ:i&o lapide angu-

B

"

i

542

IoNE

k

"—EPISTOLJE B. PAULI AP',OST. AD EPHES£0$ 3

1. In quo omnis zedificatio c

E

.fan&um in Domino :

onftru&a crefcit in te*mpl-gm

;

: facrame

223. In

?

E

Spiritu.

quo & vos cozdificamini in -habitgguïqm,;Dei m

- mylter!

CAPUT II

$

Daulus docuit boc.

"n

: num. f

y]fe:-*izzm , Propbelis , &9 Aþöjlalz;s. reþelatuih,

- pheüs]

6. G

quod Gentes e[Jent per Cbriftum participes promil]onum Dei , quem

orat , ut [piritu corroborentur , €? in charitate va

:

:

pes p

dicati ? a.

L

"

plenum in divinis myfleriis

" Ü

-

edoceantur.

-

v2 da

5

BIN

Ujus rei-

5

'ratia*,f ego Paulus vin&us Chrifri

Jeo, pre

Gentib

vobis Gentibus,.

.2. Si tamen audiftis di

fpenfationem graftiæ--])ei', quæ data

mihi per

eft mihi; in VO»biS :

dum div

3. Quo-

lio mun

À —GÜ

Qemes, 1

Iarriþ. Alluldit Paulus ad locum 'Iï'aia,e

: Crefcit 12 templum /g:n&z:m. * In

Ec-

miht fat

-cap.28. num. I6. E tcce ego mitram

clefiam, quz eft domus fancta &

£m fundamentis lapidem , lapidem. pro-

plum Dei.

r

j d

barum , angularem , pretiofum , 6c. &

&6)Q

Izm.Domigo.) Per Dominum , vel,

hocare

ad Pf. 'II7. num..22. ï,L;z;:idem quem

in Dominoe; id eft ,. Domini

i

; ut fliþcï-s

admiror

reprobaverunt adifrcanres , bic fatizs eft

templum fanctum Domini. -

34 taput augul;., . Porro duas ob cau-

22. In 44v. ) Per-

demptio

fas Chriftus angularis lapis nomina-

Chriftum jam dictum.

quem , fcilicet

mihi pg

Vel , ;in quo

faiffe

tur. Prima eft, propter foliditatem ,

fcilicet templo.

Satra

firmitudinem , ac robur : folent enim

Et vwos coadificamini im bhabitaculum

anguli in edificiis effe firmiffimi , fo-

De;. ) Vos cum aliis Chriftianis fimul

mm, 6

lidiffimique lapides, ac propte:ea adi-

inzdificamini huic fabrice , ut fitis ]a-

Sicut

ficiorum oífa nuncupantur. Secunda,

Aento.(

pides, partes, & membra hujus tem-

Captt. |

quia ut angularis l:pis veminum u-

pli, illudque femper altius affur

gat :

hoc Cl

trinque parietem complectitur ; ita

atque ingens Dei habitaculum.

Chriftus utrumque populum , Genti-

n Spiritu. ) Per Spiritum fanctum,

preferti

lem & Judaic im, inter fe connectit,

chre&]

& in feipfo continet , atque fuftentar,

qui fua gratia & charitate quafi olu-

lrl

tinO vos coagmentat & continet,

&L

Dicitur /777:4; , id. eft & Xp0G quod

omfibus ang'üli$ convefiit; funt enim

I. F Ujus rei 'gmtia',ö"c. ) Qus ha-

folg c

parietum . fummi, id eft , extremi ,in

bentur hoc verficulo, poft lon-

Drad

quos fcilicet definunt & uniuntur.-

te hgen

2I.

ü

am parenthefim , qux fequitur , ne-

D

Chrift

um.-

iz 440.) Per quem , fcilicet

ctuntur cum 1llis verbis F/edto.

'gf'flta ,

&c. infra-num. 14.

Ormnis adificatio.

) Totum sdificium,

Vintus Chriffi Tefu. ) Chrifti caufa,

aliisf

tota fabrica.

& Evangclii ejus,

Fiii

Confbrzila., )

£t |

ad

duvaguokoyspgy? ;

Q. $& tamen audiflis difpenfatiónem,.

ient

compaginata, con-mp

s

: Y

a, coaglnexicac;t-.

&c. ) Quafi dicat : Si'tamen, quoc!

l,

M

.CAPUTImï

243

&wim d

| .3.Quoniam fecundum revelationem notum mihi fa&üm eft

facramentum, ficut fupra fcripfi in brevi:

11- Do à

4. Prout poteftis leg

L

entes intelligere prudentiam meam in

myfíterio Chrifti :

L

L]

$. Quod aliis generati

onibus non eft agnitum. filiis homi-

num, ficuti nunc revelatum

welamm,

(eftq fanttis Apoüolis' ej-us ,& Pro-

phetis in Spiritu.

ti,qun

6. Gentes effe

cohaeredes , & cohcorporaleäs, & comparti-

j ; ad

cipes promiffionis ejus in Chrifto Jefu per Evangelium:

7. Cujus fa&us fum minifter, fecundum donum gratice Dei, -

quase data eft mihi * fecundum operationem virtutis ejus.

* Sap.

I-Ig.

8. * Mihi omnium fanCtorum minimo data eft gratia hzec, in ,

IVor

i, pro

eftigabiles divitias Chrift

-Gentibus evgngelizare' inv

"Hh a

g. Et 1* 9"

? da,fa

»^

mihi perfuadeo , audiftis quemadmo-

6. Genres e]äco/mr?de:. ) ldeft,

dum divina providentia atque confi-.

una cum Judais ejusdem hzreditatis .

*

lio munus Evangelii predicandi inter

ccleftis confortes, tanquam Dei filios.

gentes, adeoque inter vos, cr

Ez concorporales. ) 1d eft , vejusdemï

/[n£c-

.editum;

mihi fuit aliquando.

cgrPoris meinbra fub uno capite Chri-

Aten-

DOsoniam /ectmdum reveldtianem,

[9)

&'c.) Quafi- dicat: Audiftis maenum .

Promiffonis ejus-)) Promiffionum Spi-

; X

hoc-arcanum , quod paffim predico &

ritus fancti, vel Dei, uam relativum

ut fitis

oteft.

admiror, de Chrifti incarnatione , re-

ejas utrique refpondere

demptione, vocatione Gentium , &c.

Im Chrsffo Je[z. ) lde

h

, per Chri-

fcilice

mihi

ftum Jefüm , qui has Dei promiffiones

fuiffe.

per revelationeüj notum fattum

n; M

" S$acramentum.

promulgavit per fuum Evanoelium.

3

*

), Miyfterium ,. arca-

7- €ijus.) Scilicet Evangelit Chrifti.

Atl -

num, &c.

Secundum donum gratie Dez. ) ld efty

: fimul

Sicut fupra [crspfr. )

De hoc fa(;r:t-

per donum gratie Dei..-

ftis fte

mento-& myfterio, fi quis enim legat -

Secundum operationem. ) Gr&ce eft, *

5 tem-

caput primum. & fecundum, videbit

eyéexytia , id eft: efficaciam , efficacem

üpat,

hoc Chrifti. myfterium. jam dictum,

Operationem.

prafertim . circa vocationem Gentium,

Firints. )

Ovdpec , patenti;. Sen-

;äum,

clare & profuride fuiffe Paulo revelatum.

fus eft : Apoftolatum non inanem,

| gli-

In brevi.) Padcis , & breviter.

otiofum , & vacuum aceepi ,. fed ta-

!

]

4- Legente:. ) Superiora hujus epi-

lem, qui potenter & efficaciter ope-

ftole capita.

retur - converfionem Gentium, etiam

barbararum.

5

: hi-

Prudentiam. ) ovytotiy , id eft, in-

]ot-

telligentiam meam circa Chrifti my-

8. Mibi omniwm Saxtlorum minimo. )

,De

fteria.

Non folum Apoftolorum , fed Chri-

5. Quod aliis g

eneratio;;iäu:.

ftianorum omnium minimo. in Grx-

TU

) 1d*e'&',

aliis fuperioribus fzculis.

co éft, éAaoXierorrew, comparativus

*a-ufzs

Filits bomizuum. ) Hominibus.

ex fnperlativo formatus

Et Prophetis.

ipftrmiori.

, qugü dicat,

4nenti.

x

? Novi fcilicet 'Tefta-

- I

€

;lfllf,

97 Spirit:f,

) Pe? Spiritum fag&um.

incomprehenfibiles.

JHigabile. ) Non ve&igabilejs,.

IUO( :

244

EPISTOLZE B. PAULI APOST AD EPHESIOS

MU

9. Et illuminare omnea, qua fit dupenfatlo facramentl ab-

fconditi a fxcuiis in Deo, qui omnia creavit.

T. charitat

1

1o. Ut innoteícat principatibus , &poteftatlbus in coelefh-—

bus per Ecclefiam, multiformis fapientia Dei,

fit latih

II. Secundum præünmonem ceculorum , quam fecit in

9

ftx üt.

Chrifto Jefu Domino noftro:

a

E

12. In quo habemus fiduciam , & acceflum in conüdentxa

ao 1

per fidem ejus:

anr

.15. Propter quod peto, ne deflcmns in trlbulatlonlbus meis

ratur l

-

T

3

pro vobis: quee

eft gloria veftra.

* d fecu

-

14. Hujus rei gratia He&o genua mea ad Patrem Domml

glormfæ

noftri Jefu Chrifti,

Vatut

Corvol

Is. Ex quo omnis paternitas in coelis, & in terra nommatur,

det vob

I6. Ut det vobis fecundum divitias glorice fuse, virtute

db €0 ;

corroborari per Splrltum e]us in interiorem hommem,

*|

fus om

a

- Kispin^

I9 Chri-

A 1pfus 1

n5 V

Divitas Chrif;.) Significat immen-

me opportunum, -& idoneum. prafi-

nm Pï

fitatem beneficiorum öhrlfh

nierat, ut ea per Chriftum faceret.

autem 1

9- E£ sllewinare ommes. ) Lucem

I2. In quo babemus fiduciam -6c. )

v ijfe

fidei , &-veritatis lmpextlendo

In' quo quidem Chrifto fpes omnes

€a5 pOt(

O ht difzen[atio, t$c. ) Ut fcui-

noftras locatas habeinus, ejusqup bene-

cet docé1m quam faplenteï dxfpenfa-

ficio per fidem ipfius, ad Deum Patrem

at pr

tum , id eft ,

diftributum , & omnibus

magna confidentia poffumus dccedere.

D f

propofitum (it hoc tempore a Deo fa-

-I3. Pete, ) A vobis, Ephefi. -

hi«

crament m redemptionis Chrifti,quod

Ne defecsatis in tiibulationibus meis. )

*

Ne deficiatis, & cad«tis animo viden-

Di«

myü:euum & fecretum per tot feci-

ma fit

la,

immo àb xterno abfconditut fuit

tes me malé haberi, & vinculis alligari,

I

in Deo ; id eft, in ejus mente J confi-

.P,o vobis.) Quia fcilicet vobis,aliis-

et, at

lio& predeftinatione, .

que Chriftum & falutem evangehzo

[

IO. U m»otæfcat pnrc pzzt:äus Ef/w-

Qu& eff glsria vefira.) Qus tribu-

bus C

reflatibu:. ) ilis fcilicec Angelorum

lationes cedunt in glo.iam veftram.

»

ordinibus, qui principatus dicuntur &

I4- Hwjw. rei gr. .ttd &fc. )Ne&en-

!t

[ullim

1)0tefmtes fub quibus & 1ehqaos An-

da funt hzc cum primo hujus capms

phox

gelm um. choros intellige.

verficulo, ut ibi dixi.

ls celefhibus. ) Scilicet locis com-

Flecto geuua ad

P

atrem. ) Id: efl: hu-

htie

morantibus.

militer oro Deum

b.

'atrem., &c.

fs d

/

qutu

Per. Ecclefíau..) Per ea que g (rePca

I$. Ex quo oganis patermta: "" ce-

funta Chrifto & Apo&ohs in Écele.

lzs 6 m tevra nonizatur. ) Éx quo

tis C

ll t

fia, perque donay & gratias Écclefiz

Patre omnis(familia, five Angelorum

in cclis, five hommum in terra, exi-

Genu

communicatas. multa : mv&erla Chri-

L.

fti & Chriftianorum Angells inno-

ftit, & originem acc:pst

tuerunt, que prius ignorabant.,

Patermitas. ) muToiA , familia , E

tetda

IIl

nee

Secundum prqutw/:zem faru!a-

tribus, qu& ab uno Patre fuam habet

nes.

rum.) Quz omnia fatta funt eo tem-

Orlglnem

pere , quod tante rei gerendz maxx-

-16. Secundum divirias glaru fw^-)1d

!

i

clau

xl

E

2CAPUT H —

D

245 -

:

I

menti'ab.

17 Chriftam: habitare pEi*;H';dfem» m cordzbus æe&us i

A

N

charitate radicati, & fundati,

1

| cæleïh'-—

endere c

um omnibus fan&tis, quee

S

rg. Ut poffitis compren

:

;

fit latitudo, & longitudo, & fublimitas, & profundum

Ícientize charitatem

fecitin

9. Sciré etiam íüpereminentem

'Chri-

lenitudinem Det.

íi,ut.impleamini in omnem p

20. Ki autem, qui potens eft

om

nia facere fuperabund

äntef

nfidentia

quam pet mus, auc 1

fecundum virtutem, quae ope-

qteiligimug,

QUs meif |

ratur 1n nobis :

Hh5.

te in gternitatem . ufque. porrigitur.

Donini

eft, fecundum immenfam largitatem -

glorïofæ gfatiæ fuz.

Jam enim inde ab «ternitate decrevit

Virtute. ) Ouodptt y fortitudine.

Deus vocare Gentes ; hujusque beni-

ninatür,

, Corroborarz , &fc. ) Senfus eft : Oro

gne difpenfationis effectus , & fructus

det vobis ut viitute , feu fortitudine

permanebit inlc—)mnem prorfus eterni-

virtüte.

tatem.

ab -eo accepta corroboremini adver-.

Er füblimitas. ) Ad magnim enim .

D

fus omnes tentationes , per 5piritum

e-

7 htl

ipfius ad. profe&um interioris homi-

& fublimem dignitatem Gentiles ev

&i funt, ut fcilicet , filii Dei fiant, &

nis. Vel dicitur. ls zmzeriovem bomi-

Chrifti coheredes. ^ Magna etiam Dei

i praf

szem, pro, interiori bomine.. Eft

aCeret,

autem interior homo mens hominis,

fapientiz , amoris, & potenti fubli-

4)),4 66«

mitas , qua fic fervos fÍcivit, voluit,

vel ipfe homo: fecundum mentem, &

]

es. omnes

eas potentias , que lunt anima ratio-

& potuit extollere.

Qu bene-

Et profundum. )

Eft --e.nim 'profun'-

n Patrem

Qali propriz:

/

dilumum hoc myflerium , quod ut

17. -Cnrz'þzum

babitare. ) KI/)et: vobis

accedgre.

Deus Pater ut Chriftus habitet.

dicitur ad Rom. 15. 25. Lazzi; zempo-

d.

In charitate ]fundati E& radicari. )

ribus &ternis tacilum

eft. etiam pro-

fundum propter Chrifti fe- altitiime

P mti! .)

Det etiain vobis ut'charitas ve&ra fir-

z

p viden-

ma fit & conftans.

demittentis humilitatem , q4 exinazi-

dap , Id

vit fenetip[um,G c. ad

Philipp.cap. 2-7*

alligiri

SIS. D* pajïti: compreben

Oro Deum , ut

lis ais«

eft, animo concipere & intelligere:

19. Sczre etiam.

ygelit.

Cun omnibus Sanilis. ) Cum omni-

poffitis fcire, id eft' , animo comple-

Qi, ac pro dignitate,«ftimare.

i .m'bu-

bus Chriftianis, quibus hoc idem opto.

flram.

Qu fft latitudo , 65 Jongzude , &

S:;pgremi;ientcm ferentia. ) Id . eft,

Neflen-

fulimitas ,- & prefundum. ) Non ex-

excedentem notitiam noftram, ac ma-

;e

jorem, quam ut a nobis poffit intelligi-

; capitisï

plicat Apoftolus cujus rei intellieat

Cbaritatem Corifl;.) Qiua nos dil-xit.

latitudinem , lotigitudinem, & cete-

ras dimenfiones hic memoratas. Lo-

U /impledmini 32 ommem þäcriitudi-

x eü, hü- ;

X

zem Dei.) Ut omnium donorum Dei

C

/

quitur autem de beneficio redem: tio-

; n n

nis Chrifti , cujus participes voluit

periectione repleamini ; ut omnibus

Eg qllO

Dei donis abundetis.

effe non folum jJudeos, fed omnes

QO. É; autem qui potens eft , &c. ))

eJorum

Gentes.

z

Id eXi' i

.Qua ff* lat

£

tudo. ) Quuare late fe ex-;

Senfus eft : Ei qui potens eft fuper-

N

tendat

X

hoc myfterium , charitas & be-

"abundanter & cumaülate facere ultra

lia A vd

neficentia .Chrifti , ni

x

nirum. ad (?m'

oinnia qu& petimus , aut mente c;on'cif'

p habét

nes. Gertes & nationes.

pimus.-

?

do " nullis

Secunda

?

| Virturem , qua o'eratur in

Et lomgitmdo. ) Longitu

clauditur t»erminisk , nam ab «ternita-

golis.' ) xará T äïfvaf.clzv , feeundnma

[u,-)ld 4

i

-

B

»

B. . .E'PISTO)LZE B; PAULI APOST. AD EPHEUSIOS' ï

4

2I. Ipfi gloria in Ecclefia, & in Chrifto

Vnus

Jefu; in omnes ge« -

)njäratipnes: íaeculi faeculorum , Amen.

u R

*

* 6*Uni

"

er otbnie

J(CATPUT Iv,A

-

-

/

P

h *Un

Ad unitaz;em fpiritus

bortatur ,

offendens Cbri/lum«dzïber/ä znlxä"z.li-

senfüran

erfis dedi]e chbarifmata , & a4

$. Pro

Jui. corporis «edificationem varios

in Ecclefia infHituiffe ordines ad

* ;itaptivitat

fimem usque mundi : monet igitur,

ul exuto veteri bomine novum in

duant , utriusque partes explicans :

9 Qu

primum.

rurjumque monet , ut in boc co

rpore manentes , feparentur ab iis,

1o. Qt

ur cfreue carnis d

PT HDUPINPUNSRU R

qui Mente excacati Jequunt

EN

L

Coclos, u

-fi9v0s induant mores , damnatis -

eþderiq M us

it. B

"-

E

x

— prioribus.

p

sutem P

*1Cor T.

Bfecro itaq

ue vos ego vin&us iri Domiho

te5, & (

9.97.

O

,.

« g,t"äi gtie

n

Phil.

ambuletis vocatione,

qua vocati eftis,

:

.2. Cum omni humilitate,

& manfueétudine

ædificatï

1.27. . f

u

*Rom.:

pportantes invicem in charitate,

:

, cum patien.tig,

RUs mom

3

. *Solliciti fervare unitat

em Spiritus in vinculo pacis.

$ U.

. 4. Unum corpus, &

AE Plua àc

unus Spiritus, fl—cgc.vgcati eiþs .in'-un-a :

1 charitatis

fïpe vocation'is Vefcræ.

-gp ons op

.

andam

* Unüf.

j

vim. E poreztiam , id eft , grarciam &

ut fancta: fit, & perfe

L tam muj

Spiritum, qui vos potenter ad ardua

velia.

"

&a '(ïonvexjfacio--

- Ceffitudi

yirtutum jimpellit.

-

llna f

2. Humtilzate. s

[ P '1"6671'8!15(16(50;'

lum

21. lf gioria 12 Ecclefía. ) Explet

€'Uyzc , cum humil

i fenfu de vobis ipfis.

fententiam num. 20. inchoatam, £; 4

Gum partentia,

T. Cuifta

potens eff ,&c.. Senfas eft , ipfi fit glo-

cum longanimitat

) ptr& paxpoSupiag ,

6 Ur,

ria in Ecclefia, id eft, ipfum glorifi-

€) qu& virtus eft qua

—

ï

Suter

cetuniverfa . Ecclefia tantis beneficiis

homo fit lenis ,

& lentus ad iram.

Pa o

Supportantes inuicem. ) Mores in-.

ab eo affecta.

fuaves,afperos,&vitiofós proximorum.

In on

Ipn Chrifo Telu , i omne)ï &c. ) Id-

li

que per Chrftum Jefum, & inomnes ,

?

g: Umtatem firitus. ) ld eft , ati-

Ti dt,

etates omnium fzc

morum inter vos conjunétionem.

ternum.

Fllortæln. ufque in z-

Ib vimculo

p4cis. ) & rà Gwudteyue.

t &

TÓáG &i

gfq,mg, £z col "igarione paeis. . Id

13;

jor, l

cro itdqæ?.) Qimfï dicat, quis —

eft, p

ex mer

vt I. OBg

ace velut vinculo quodam ani-

affecit.

ominus tantis beneficiis vos

mos veftros in unum colligante.

E ENUT

5

ä

4- Unum corbpus , Cf

unus [piritus. )

T .natlioni

?

Ego vistius 12 Domine. ) EcoPau- Supple , fi

tis , ut videamini

quo-

1

5

UCm

Ius, qui carcere teneor propter Do-.

dammodo effe unas homo , e

$

inum , ejusque Evangelium..

odem

fion

. fpiritu, & eadem anima & vo

lunta-

:

Ur digne ambuletis vocatsone , qMa te

» qui a feipfo diffentire non poffit.

tiong

vocst; efis.- ) Ut mores , & ftudia

I2 s2 [þe.

) Ad unam, eandem

4

&terng,

que

i;.

"p

- wOcationi ge&fæ contormetis ; ;d e&, fpem falu;fs,-

1

Mfcen

i

ï?j;;;

)8

X

CAP UT IV.

247

. Unus Dominus , una fides, unum baptlfma.

M

6 * Unus Deus, & Pater omnium, qui eft fuper omnes, & *Mol

v per omnia, & in ommbus nobis. .

'2 IO.

. *Umcuzque autem noftrum data eft gratla fecundum *Roms

.

"h i.

menfüram donationis Chrifti.

12.3

0 r

9. Propter quod dicit: *Afcendens in altum capflvam dux1t I Cor.

-captivitatem : dedit dona hominibus.

2. II*

Itf H

2.( or,

3flican ;

9. Quod autem afcendit, quid eft, nifi qula & defcendxt

16.I3.

prlmum in inferiores pzm:es terra ?

*Pfal

, ij m,

1o. Qui defcendit, ipfe eft, & qui afcendlt fuper omnes 67.19'

0C

coelos, ut impleret omnia

-PER. Et ipfe dedit quosdam quxdem * Apoftolos , quosdam *rCor

"

autem Prophetas, alios vero Evangellftas, alios autem pafto- 1228«

w

res, & doétores,.

t dlgne

12. Ad confummationem fem&orum in oPus minifterii , in

ædlhcatlonem corporis Chrlih ;

tientia

I5. Donec

IS,

s. Uzus Dowinus. ) jefus Chriftus, -

xit, & in eclum fubvexit inferti fpo-

i Una

Plura acervatim congerit pacis &-

lia , id. eft , animas ]uüorum ; qu&

"charitatis incitamenta ; quafi dicat ,

prius apud inferos captivz tenebantur.

Unus

onirni OPe enltendum nobis eH: ad fer-

Dedit dona bominsbus. ) Dona fcili-

u in Penteco—

andam unitatem fpiritus ,. quando -

cet Spiritus fan&i ,.

tàm multis ,

tam fanc&is tenemur ne-

fte, & deinceps Chriftus in. Apofto-

verfatio

ceffitudinibus.

los & Chriftianos fparfit.

Una fides.). Quam fequlmur

9- æadaufem a[cendiz, 6c. ) Quafi

of

dicat,

" Chriítus altiflime afcendit fu-

Unum Bapti/ma. ) Quo renati, &

s ipli

-

Chiiftiani effe&ti fumus.

per omnes cclos, qui profundiffime

MU /lg D

6. Unus De«s,6c.) Quem adoramus

fe humiliavit, & defcendit ad imas

eü qua

Super omnes.) Dominio.

partes terrz , Ícilicet ad inferos.

RU

[2 m-

JPar omnia. - Providentia.

Io. U: 1mp!erer omtia.) Sua poten-

In ozanibus. ) Jufhfïcatxone

*tia, majeftate, victoria & triumpho,

Qrum.

Umrw?ue «nien noþrum 66*-)

ut omne hominum genus. iplrltu.tllbus

mun

Id e& cuique data eft gratia non una

doms cumularet :

ut omnia que de

& par, fed varia & drfpcu: huic ma-

ipfo fcripta erant perprophetas adim-

ij

]or, illi minor ; data mquam , non

plerec: ut omnes regni fui partes pra-

ld

ex merito, vel menfura meritorum no-

fens vifitaret.

af

(h*orum fed ex menfura gratuxcæ do-

II. Dedit. gmasdam

Zz

:dem Afw/]o/os )

e

É

- nationis Chn[h , cul plàcuit donare .

- ftolos.

. Voluit quosdam in

cclefia ele Ap 0-

. )

huic menfuram, hanc gratiz, illi illam.

qHO

g. Propter quo4d dicit.). ld eft, ad

Paffore;.) E plfcopos.

jem

f nmfïcandam

ratuitam hanc dcna-

I2. /ld coniummattonem fantlorum.)

fifdv

monem Cknüx,

dic

dicit David Pfal. 67.19.

Adinftruendos fideles perfe&ta & con-

L

i

"Afcendens iu Altum capivam duxit

fummata , ommbusque fuis pærtlbus

quf

eaprivita em. ) |d eft, Chriftus cum

abfoluta f.: m&xmte, hoc enim figmfïcac

£

afcenderet in celum una fecum addu—

Grec. neog roy xwragna'y.ov TÀ dqíey,

c

-a

249

a

-EPISTOLJE B.:PAULFAPOST.' AD EPHESIOS -

|

omnem

13 Donec occurramus omnes in unitatem fidei $ & agni-

- inmenl

tionis filii Dei, in virum

nitud.nis Chrifti; ,

;p'erfe;&gm, in menfurarïl ætgtis ple-

J d

3n

14. Ut jam.non fimus parvuli Hu&üa,nteä, &'.cïfcümferainur

omni vento doCtrinz in ne

quitia hominum ; in aüïl"ïia ad cir-

cumventionem erroris.

A

I8.

?

vità.

D

1$. Veritatem autem facientes in charitate

ilo per omnia, qui eft caput Chriftus :

: cfefcamüg. : in

! tem Q

1

19, (

1»6.wExanuo toþqm corp?;f compattum , & c;onhex-'

E

T

. omnem

: inoe

4

ÍIp opus mmg[?erz:) Ut i;cilii-cet;lquippe

fquibulsl'iþmperfe'&um & inft

abile judi-

p

Apoftolus, propheta, piftor, doctor,

-cium eft, fluctue:

plene & ftrenue opus miniftrationis

ftantes fimus.

nus; nd eijt, inco*n-v

- er n

fibi creditz exerceat.

j

Non circumferamur omni vento da-

si. ) K

Àz adifcationem corporis Chrifi. )

&rine. ) Non abripiant nos in fua

EO fubmini

Ecclefiz fcilicecz, ut illa, feu. «difici-

falfa dogmata novar

tores.

$

um hærequg d-

*

WO fübmii

3

um fpirituale, fenfim aífurgat; nume-

fti capiti

r

ue ac. virtutibus proficiat, donec

I2 nequitia xäa;m;izüm'. Y Idi eft, p[.,e:l;'

C

lus Chri

tandem abfolvatur , & omnibus fuis

nequitiam., & fallaciam hominum ,

fenfum (

partibus, omnique ornatu debito com-

X

five philofophorum, five judaizanti-

1

lere p

pleatur & confumetur. Hsxc autem

um , five hareticorum , qui alios in

tuam ul

zdificatio, & confummatio ad finem

errores ne

ftudent.

quiter & ;xffidiofe txahere

akeri, i

usque mundi porrigetur.

7

W s

I3- Demec océurr 4705 éfc

) Senfus

-do af nutia ad air/cun»aücn.t)oneäx*äri-c—

pam un

eft, usque eo defudare debere Pafto-

ris.) WMeteratoria

quadam ye'rfu:ia u-

externam

rum induftríam, donec reifpa confe-

tentes ad fallendum.

facrame

quantur , ut omnes evadamus in vi-

IS. Vertzatem autem facientes 1 )fv.btfdz

ventibus

ros perfectos , in menfuram «statis

rüate, ) ld eft, veritatem

2

charitate feftantes.

^

4

i tb,qml

plenz &juíte, non illius quidem que

promov

annorum numero computatur, fed que

[$

m

e

Secan

fidei unitate, & certiore ac fizmiore

virtutibus.

[04

123, |

eognitione Chrifli, quotidie grandior

llo. ) Illius, fcilicet Chrifti bene-

etficitur, vegetior , atque robuflior.

ficio ; Chriftus enim quafi caput in-

te Q 9

Qui cnim vir factus eft. conítantius

fuit gratiam , & vim crefcendi, &

RI, QH

perflat in fententia ,

j:

guh m

quam maturo

augefcendi in fingula. membra totius

b m

confilio fufcepit.

corporis , fcilicet Ecclefiz.

Occurrammus. ) uccfrav-r,faæ'(uev, eft au-

E -lid,

tem xZray»réi, pervenire.

.

fer emnia. ) Omni augmento; fci-.

gatia (

licet omnibus donis ; gratiis & virtu-

-

x

Tmembr

Ipcwiremo lperfcffz;m.,)' d eff, äor;ec

tibus.

in fide

hriftt , agnitione & amore

16. Ex. äo.),SciIicet-'capit'e Chriff;».—

tà f

fimus viri , id eft, provecli, viriles,

hogem

Tortm corpui. ) Ecclefiz.

conftantes, ficqué in. Chrifto plenam

Compathum. ) Coagmentatum &

dii

&. perfectam . atatem fpiritualenr, id.

compaginatum , e'v»zermoAoqysu.evop.

m q

upum

€ft, perfectam intellectum, cognitio-

Et connexum. ) Utfeilicetanembrum.:

nem, & amorem Dei nancifcamur.-

menibro, fidelis fideli, per eamdem

d

Í4. Uf jam -on fimeus parvtz/i.) r

fidem & fpiritttm cohzreat , fiatque ex

eft, nt non amplius puerorum more,

*

bj

omnibus unum corpus;fcilicet Ecdgää

n

—

)

us

CAPUTIW.

219

anäm jün&üram fubminiftrationis , f&cunduih bþerationem

,' .&agm'.

"ttisple-

in menfuram uniuscujusque membri

b augtngntþm corporisfa- .

L

*

cit in aàedificationem fui in charitate.

--37. * Hoc igitur dico, & teftificor in Domino,

ut jam non *Rom.

gnferafnur

ambuletis, ficut & Gentes ambulant in vanitate fenfus fui,

I»-*- 21.

n ad (it-

18. Tenebris obfcuratum habentes intelle&tum, alienati a

"us lin

vita .Dei, per ignoranti

am, qua eft in .illi.s',v p'rqpter caecita-

tem cordis ipforum:

I9. Qui defperantes

, t

, femetipfos tradiderunt impudicitize,

omnem

xi.n operationem immunditiae omnis , in àvaritiam. -

abile judi-

'io. Vos

dcem:

ü , Iicon-

Per. ämnem juntluram fuäm;'nzfräik-

r ædifcaæiarz?m f ö'c) Utfexip;-x

[777 7

nis.) Id eft , per omnem juncturam

fum edificez, compleat, & perficiat

s in m

fubminiftrantem, qua fcilicet nobis

hoc corpus,

charitatem.

quod eft Ecclefia, per

:

rcfum ;fa-

fubminiftratur fpiritus & gratia. Chri-

fti capitis noftri... Significat Apofto-

* [7. Hoczgirur dico, &f ze/iif'cbf, &c.)

| , pet

]us Chriftum caput noftrum , motum,

Id eft, hoc eft quod dicere ceperam,

ominum ,

fenfum & vitam fpiritualem in nosin-.

b

quod & obteftor vos per Chriftum

daizanti-

ETE

fluere per juncturas, id eft per mu-

ominum , quem volo hujus exhor-

| alios in

tuam unionem qua unum membrum

tationis mez effe teftem..

: trahere

U: jam D7

.

alteri, id eft, unus fidelis , alterijun-

verfemini.

4mänletfs. j N(m con-

itur & fubordinatur; tum per inter-

l!i .tfrl-

nam unionem animorum , tum per

15 vVanitate fenfus ft&i.) TÉ Wä; d-

iptia u-

externam communicationem iniisdem

TO , "hentis eorum, Qqui, Ícilicet toti

facramentis , orationibus, facris con-

im rebus vanis hujus mundi fectandis

11 a

ventibus, aliisque externis adjumen-

& captandis occupantur.

3 um

tis, quibus pietas fidelium fovetur &

Ig. 'Tene?äri: obfcur atum , .ee. j Er-

-PI'OIHOVQBIIF-

roris & ignorantiz, ut nec Deum,

ate, i

Secundum aperationem.) xava. &v£g-

nec Chriftum agnofcant, & lapides

d

qtiay , ex vi, & efficacia intus agen-

& lignum colant pro diis.

t bene-

dlienati a vita Dei. ) ld eft, avi-

te & operante.

Intellige vím Chri-

tis 1

*

pt l-

l

fti, qui inftar capi

ïnäuïc', & fin-

ta, que fecundum Dtum eít, a vi-

ldl; x

ula membra vegetat.

vendi modo, quem Deus inftituit &

ER

| t00005

du men[uram uninscujusque membri, )

precepit.

x

ld eít, pro modo , menfura ,

X« exi-

Per ignorant

fATI. ) Det & le gls d[-

H fCl'

:

gentia cujusque membri, ut fingula

vinz.

yira-

membra , id eft, finguli fideles, jux-

Propter e4citatem.) ia T 7p

,ä

ta fuam naturam , ftatum

condi-

c», Qquod verti poteft, propzer ex-

hrito.

*

