Qui videbantur celumna. e[fc. ) F4- men eflent ;mortiferx , & bona fide

unpef

»utaret debere fe illa fimulatione fcan-

voca

deá& Ecclefie, precipui fcilicet in-

ter ApoB:olos

dalum .càvere eorum hnfhmorum,

"Dexreras dedevunt , &$c. ) Id c&, in

qui-converfi-erant ex Judaifmo.

Catt0»

I2. Prm,auam "venirent 7mdxzm 4

f

doé&trina bene .

Apoftolatu focios, atquein Evangelii .

fecum | confentientes

|pree

Jacobo.)) Genere Judei , & ad Chii-

- agnoverunt, & ut tales recepernt.,

ftianifmum conv erfï.

"

b

-

- BIbl, cum. Com. Menocb. Tom. VJII

Ddad.

-

*IoO

EPiSTOLlE B, PAULI APOST. AD GALATAS -

[o6)

103

. g5. Ft fimulati

oni ejus confenferunt caeteri Tudzei; ita ut& 3

Barnabas duceretur ab eis in illam fimulationem.

:

Catorel

-

I9

- 14. Sed cum vidiffem, quod non re&te ambularent ad ve

tatem Evangelii, dixi Cephze.coram omnibus: Si tu; cum Tu-

Chrifo

20.

dzeus fis, gentiliter vivi

cogis Judaizare ?

&

sx,-.& non Jqdaice: quortunodo Gentes

uod à

dilexi:

"15. Nos natura Judzei,

& non ex Gentibus päccat&res; :

[4

16. Scientes autem quod non juftificatur homo ex operibus-

1. ]

legis, nifi per fidem Jefu Chriíti: & nos in Chrifto Jefu-cre-

CïgO/ Bl

dimus, ut juftificemur ex fide Chrifti, & non ex operibüs le-

Rom.

gis: * propter q

g?dfex operibus legis non juftificabitur olmn—isï

-9. 20.

caro.

r

d

[ s

17. Quo

l. quzerentés juftificari in Chrifto, inventbfümus ;

& ip

fi

eft2'.

"T

i ,pe*ccatoresþ, numquid Clïrifcus peccati;xminiüef

jiftificu

Abüt.

vantig,

19.Si.

, Itc;um

Cum Gentibzs qedeädt—'.')v Cibos veti-

ftam. Jefum , ut eft in Greco; credi-

lägi eatr

tos lege Mofaica, hoc fa&to docens

mus- illum effe Meffiam , falv

ä;orettt :

dei me

hujus dele&tus totiusque legis obfer-

& redemptorem mundi.

Traua

vationem non effe neceffariam.

Credimm'.) In G

rxco eft, émio Té uo*af ;

quii P

Cum antem "veniffent.) Fratres. illi

p8. credidumns.

dem m

qui venerant Jerofolymis.

U: juffifcemur , ($c. ) Non enim cre-

B

Segregabat. ) Sübducebat fe a con-

dimus in Chriftum ,- ut ex lege jufti-

fm. )!

ficemur , fed ex ipfa Chrifti fide.

fecundi

quos lex vetas vetabat.

vicu Gentilium & a cibis abftinebat,

dieriChaiii-

Propter quod.

) ?:ö-r:, quia, *PrQPF.e"

100 d

I3. Caters 7uddi.) C

rea quod. *

S

pf

ni ex Judaeis converfi.^

Omnis caro.

) Id eft, r;üllus homo.

14- Quodzon retle ambularent.)

Erat

I7. Quod. ff. quàrentes. juffificari im

Per i

-

enim reprehenfibilis illa fimulatio.

C/Jrz-'/t'oï Quafi

quente

dicat, fi adhuc fu-

fbtraf

"d veritatem Evangelii.) Ut exige-

mus in peccato, quia peccati remif-

obnoxi

bat Evangelica veritas.

fionem , & juftitiam quefivimus in

li 1

Gcntiüter vivis.

Id eft, .communi

Chrifti ide, cum ibi non fit quzren-

tiam

cibo , & menfa indifferenter hactenus

da, fed in. lege, ut volunt Judaizan- .

cum Gentibus vixifti.

Ch j

tes: ergo Chriiftus peccatum fovet,

er ba

-15. Narsera.) Naturali gedera&ione,l

fuftulit enim

/leg.em, quz fola pecca- ,

um

origine, profapia Judei fumus.

tum tollit.

"

Non ex Géntibns peceatores. ) Non

Numquid |Chriflus. peccats miniffer

us

Geéntiles peccatores , Jud«i Gentiles

eff ? ) Quafi dicat: Àn Chriftus pec-

ä:m

vocabant peccatores, quia idololatre

À

cato infervit :llud fovendo & confet-

20

erant.

vando, hoc ipfo quo lezem tollit ad .

.16. Ex operibus legis. ) Mofaicz.

juftificationem , & peccati «eletionem,

C(mfec

T

[e3

Nifé. per frdem Jelu Chriffi, ) Per le-

ut ipfi ajunt, neceifiriam , & fuam

]e

em Chrifti, per Chriftianifmum ; fci-

ftatuit lezem gratiz , quafi que fola

W

i

icet. per fidem. Chrifli , ponitentie

juftificet, cum tamen, ut ipft ajunt,

4

opera, facramenta, &c. *

fine lege juftificare non poftit.

Vivo

habe

- Abfít. ) ld eft, minimne.

Vi

In-l Chriffo 7»&]?4! c:'rfd(',vzu:. Y »lel Chri-

"Á

j

21I

I8. Si enim quz deftrü

v

aitä,üt&

xi, -it/e/rum haec cedifico ;. pra?var'il.-

catorem me conftituo.

.Ad ven-

19. Égo enim per legem,legi mortuus fu

-

m, ut D€6 Vi?&lï'l :

cum 'Ju.

Chrifto confixus füm cruci. ..

.

]

.

20. Vivo autem , jam non ego

: vivit.vero in me Chriftus :

) Geq;es

uod autem nunc vivo in carne : in fide viv

;

o filii Dgi, qui

)fes..

dilexit me ,.& tradidit (emetipfum pro me.

E

;

*

operiDis

41. Non abjicio gratiam Dei. Si eni

efu cre

er legeni | juftitia,

-

tibus le

ergo gratfs Cþriftus morþuu; ett.

1 omni

..,/;Dld 2

CAPUT

[ od

|fitmus

er elt

IS. Sl enim qua d;;,äfuxl. ) $i vim

enim nova vita, quam habeo per Chri-

juftificandi quam : detraxi legis obfer-

ftan ,. & ejus gratiam mihi inheren-

vanti«.

(

tem.

101

W.) Id eft, rurfum

0; cteli

teyum hac . adifieo

tali vita.

Vivo in carne. ) Id eft , in hac mor-

V

legi eam affero , ut calumniantur Ju-

llyatorem

dei me occulte judaizare.

lz fide vivo. ) Illa Rnimïrumfï-de,qüæ

uavaricatorem me coz fe i? uo. ) Quia

eft in Filium Dei.

Quuafi dicat, quod

um

"

in carne hac mortali variis gbnoxia

uafi Proteus ad omnem ventum fi-

:

em muto.

tentationibus jufle vivo, non legi ac-

enim cre

I9. Ego emim per legem

vle gi merisus

ceptum fero , fed fidei ,

quam .habeo

« jufi

fum. ) Quafi dicat , ipfa lex Moyfis

in Chriftum Filium Dei.

*

fde,

fecundum fpiritum intelle&a docet fe

|Qui dilexir. me , & tradidit femet-

&on effe perpetuam, fed Chrifto, quem

1pfum pro me.) Dicit se , & pro me ,

przfiguravit, venienti cedere debere.

non zes , aut pre 2o)is , quia fingulis

s homo.

Per ipfam ergo legem hoc mihi o«

tantum profuit Chriftus quantum om-

fun i

quentem , mortuus fum legi, id eft,

nibus, & pro uno folo redimendo -

dhic f

fubtractus fum legi, atque -eï*defïi eífe

que imori debuifiet.

; ranïf-

obnoxius,

2I. Noz abjició gratíam Dei. ) 8x

mus M

—Ut Deo w;

d9:era , mon irrttam facío, non fum

tiam.

Á

vam.) Per vgraïm jtm,üi-

ugren

:

ingratus grati Dei , non illam reji-

daizate

^ Chriffo conffeus fum c«ruci.

j Nam

€io aut afpcrnor ; quafi dicat Apofto-

fOWr !

per baptifmum Chrifto commortuus

lus : lanto affectus beneficio a Chri-

fto Filio Dei , non. fum adeo 1ngra-

] pecca-

fum & confepultus.; eft emim bapti-

fimus , quo corpora merguntur aqua,

tus, ut gratiam Dei per Chriftum mihi

gitifet

Íymbolum mortis & fepulturg Chri-

oblaitam atque impeníam. repudiem;

lus pet-

i.

Abfit a me hzc ingratitudo , in quam

fane incurrerem, fi ale

;

confer-

QO. Fivo autem.) Nova vita, quam

ge juftitiam ex-

ylit à

confecutus, füm per ke,umdem* bapti-

pectarem.

riortety

Ímum.

$4 enim

( frant

odam non egn.v)*-* Non vetus ille ho-

Oobvenit.

per [c;*gemj.lq?üid-ä) NObiS

Grati:. )

Id eft fruftra , & abfqu'ew

)Z fola

mo, qualis eram.

Vel , quod jam

ajqnt-

vivo vita ju

Ritziæ,, ex me ipfo. non

neceffitate. Fruftra enim paflus eft , fi

habeo.-

fine ejus paffione redimi &

jgüiücgi

Vivit wero in me Ghrifu.) Wivo

potuit hcmg.

T

*

b*

ä

Ws EPIgTQLJE B. PAULI APOST.AD GAL ATAS |

T:

z

"

CAPUT II

; Q

Szcut Zbraba , ita & pofleris ; non ex legis bþe

riäus, /äd ex þd;

vobis: (

6. Sic

in Cbriftum datus.eff Spiritus [anttus : Jubditi autem: legi , cum

nemo pra[Tet legem , maledithi [unt : féd banc maledi&tionem Cbri-

eft il à

|

».Co

Jius in fe fulcipiens , 'nos ab ea liberavit ; promi[frones 'oero fa&e

$ Pr

|"hiraba per fidem, complentur ; licet. interim lex tamquam.

Deusp

. -pedagogus data fuerit, qua

Gentes.

^

fon pöæm;

1

; jzg'z' care.

ham,

Infenfati Galat&e, /quis vos fafcinavit non *6bedire ve-

: O

ritati, . ante quorum oculos.

-

J ehirit;

eft, in vobis crucifixus ?

H

Jefus Chriftus pr**æf'cr-iþtg,s

/

5 fidiot,

2. Hoc folum a vobis volo difcere: Ex o

L

j

fuitis

þeribus -lxög"fis ;Spi.

4

4. Ti

ritum accepiftis, an' ex auditu fidei ? -

,

qeibus :

3. Sic ftulti eftis

Sine c

; ut cum fpiritu cqep

eritis, nunc cäme -ckjlij

AE

-

fummemini L.

qtab

"P

S fat

4.Tahtä

tantum.

I N['ä?;;ttfi. ) a'evör;«;-etl,' dcfitmi mc;n;

2.. Hoc yolnmr 4«;1;0'5:'.(.1:0 'o dv/äæ;e)

magna |

c—-Ute,

ulti. Eft convitium non in-

Hoc folum mihi refpondere : unum

t9 , ft

di

"

fuerit ?

ris.

gnatïdnis' & odii , fed zgli & amo-

hoc vos interrogo.

Ex operibus legis Spirttum accepifdis. )

fobmin

$d

Quis vos fafcinavir , 6c.) Id eft,de-

Spiritum intelligit fan&um ; quem ac-

mentavit , quafi fafcino aut

cipere dicuntur , qui dona ejus acci-

vel Ch

quopiim caármine.

magic»o

piunt ; quafi dicet: Unde o Galate

H tj

C Prafiriptus eff. ) ' meotyoapy , ante

iijtra

accepiftis Spiritum xgrgitiæ , juftitiz, &

Yim

oculos veftros fcriptus , vel depi&tus

e

donum Spiritus fan&i ?. clarum eft

; nam dezósr , apud Grzcos tam

quod non ex circumcifione & operi-

téntian

de fcriptura dicitur, quam de pictura.

bus legis , fed ex auditu fidei fcilicet

Vut

Senfus eft : Chriftus velut depictus in

in baptifmo Chrifti , non ante.

Ex

Quafi

cruce pendens vobis exhibitus eft, per

r

OEx auditu fídei. ) Id eft, ex predi-

h

&dicationem meam ; illumque per

catione fidei , quam audiftis. Vel, ex

Tienti:

dem quafi intuiti eftis im. vobis quo-

auditu ,

uo fidem audiftis, eique obe-

x Ed(

dammodo prefentém , & ante oculos

diftis.

É

Zrgo ftulte facitis » qui a fi-

6

veftros conftitatum. .. Vel accipienda

de Chrifti-ad le

4h

vultis.

gem Moyfis tranfïr&u

at

funt verba fimpliciter ut fonant ; qua-

fi dicat : Quis dementavit vos , ut de- -

g. Cum Sptritu ceperitis ) Cum fpi;-

leren

Ícifceretis a veritate , in tam recenti

rituali Chrifti doctrina, baptifmo , fa-

E,I

mernioria Chrifti crucifixi, cum vobis

cramentis , fpiritualibus gratiis ab eo

dm

u

i

iodammodo fpeé&antibus , nuper, no-

acceptis, fpirituali vita &-co

nv61ff;ztiqf

n,n

ftra hac stite , & fortaffe aliquibus

né, coperitis vivere.

n

éx vobis prefentibus , Chriftus in cru-

x

Carne confummemini. ) ld eft, cir-

À

cem actus 1t.

cumcifione , & aliis carnalibus legis

a

: volir. ) An;e as

ceremoniis ; in Grxco eft, a'agfui -

ad]

X

U

h

CAEUij'

213

x

4 'Tanta pafiï'eüis fine caufa ?. fi tamen fine caufa.

/'s. Qui ergo tribuit vobis Spiritum, & opératur virtutes 1n |

3

-

ä;l'&fd; -

vobis: ex operibus, Jegis, an ex auditu fidei ?

*Gen.

lg, at

/

. 6. Sicut fcriptum eft: *A

-

þraham credidit D

Ls

0 & reputäfu«m'

I15. 6.

mür. 1

eft illi ad juftitiam.

ia'q;üi ex fide funt, ii funt filii Abrahze. -

Ronl,

nf l

4. Cognoícite ergo, qu

8. Providens autem 5

criptura, quia ex fide juftificat Gentes j;copi

s

S 9. 23.

Deus, praenunti

.a-vgiï Abr'ællxää;j* Qgia benedicentur in te omne

. *Gen.

Gentes.

benedicentur cum fideli Abra-

L

Ecclt.

I$ 3.

-.9. Igitur qui

dire ve.

il

;.?X fide fügf-,

Io. Qul 44 :QOe

criptus .

7- Qui ex fide funt.) F

TE iO 9s ; Sy-rüs vertit, zL/oluitis ; E;uä-

fidem imitantes..

ïdeles Abrahæ

]

fi dicat , carne finitis, & in eam de-

:

Cognefcite, ) :Cytva;a'us*"rs , co äm/&iä?,

0 Tanta pajleji

$5 ) Scilicet ab )inH.

iptelligitis.

7

delibus propter Chrifti fidem.

PA

Ii funt ffli Miraha

.) Spirituales fci-

ne O -

Sine canfa. ) Id. eft fruftra, fi videli-

licet, non per generationem , fed. per

cet, ab illà ad Moyfem tranfeatis. -

imitationem , ac confe

uenter ad eos

Si famen fine caufa, ) $i tamen id

pertinet benedicio , juftitia, & falqs*'

i

4.Taüta

tantüm. fruftra fuit , ac non potius

Y

Abrahz promiffa.

difiere.)

;

imagna cum veftra jadtura & detrimen-

9. Providens autem /criþmm; ) meote

: nnum

to , nam maenum fane detrimentum

98e« , longe ante profpiciens.

fuerit pro fal?a fide pati diverfa. -

Pranunttavit Abraha.) wgao'svucyryeh'-l

8. Qui tribuit- ) Ó Eniyoeusyór , qui

vepifu.) - :'

fubminiftrat, fugg

caro , preevangelizavit , letiflimum ei

quem E

vel Chriftus.

grit y fcilicetï; Deus,

n

tnlit. nuntiüm hoc , de, futura pofte-

Jus 4cd

rorunt ejus, id eft fidelium , benedi-

yGahts ——

Et operatur. ) In. Gt

&co eft ',55893/35,

&ione per Chrifti fidem ; quafi dicat,

smoptratur , per intimam fcilicet & di-

,

ergo non eft novum Evangelium de

lüi(iæ,&

vinam fuam energ

iam , vim —öv("po-

üum. u v

tentiam.

Chrifto , fide , ju&igia Bdei, fed Abra-

& optt

3

äcula. :

he tempore notum.

;

Fartutes. ) Mlir

Quia, ) Quod, óri.

É

(

b fciliceþ

Ex operibus legis, am au

ditu þie; " )

Benedicentur ss te omnes Geztes,

) In

Quafi dicat: Clarum eft, & expe-

ji 'rædï-

rientia fcitis quod non ex lege, fed

£t , id eft, in femine tüo , ut patet ex

j

d, «

ex fide id eít, per fidem Chrft.. ——

Genef. cap.22. 17. hoc eft in Chrifto,

u obe-

qui ex Ahraham natus eft ; quafi di-

u à

V 6.. Sicut feriptum eff. ) Genef.15,6.

Quafi di-

cat : Per Chriftum Filium tuum ,

trapile

Airabdm credidit. Deo. )

per fidem in eum , omnes Gentes be-

cat: Abraham circumcifus , & ante

nedicentur, id eft, juftificabuntur , f

legem accepit Spiritum, & juftificatus

umf

.eft, non ex operibus legis , que nec-

entque amici & filii Dei,k,& haredes

n0, *

regni ccleftis..

l

EU

dum erant, fed ex fide Chrifti ventu-

ri,ita & vos ex Chrifti fide ju&ifï—ca-k

9. &n cxfde,flmt )Fideles

?

"

W

velifatio-

mini.

h& fidem imitantes.

— Repumtu-m eft illi :m' ju./lifi;zm. ) ld

Benedicentur. cum fideli Abrabam.

& " dt«

u

Juftificabuntur ., & participes erunt

eft, inde juftifivatus efl. — Vide dicta

ij legis a

bghedi&ionis, qqangus dedit Abra-

:»«1 ii*

3

ad Rom: cap. 4. num. 9 :

z

E

614

W E^P15TOLE B.PAULI APOST. AD GALATAS . .

".. 3o. Quicumque enim ex operibus legis funt, fub maledifto

j Ut

-

*Deut fünt: Scriptum eft enim : * Maledi&tus oninis, qui non perman-

vt polli

27.26. ferit in omnibus, quze fcripta funt in Libro legis, ut faciat ea ] i.5

.

.1r. Quoniam autem in lege nemo

j

.

. firmatut

ftificatur apud 'Dei;'m,

16. À

»ifap. manifeftum eft, *quia juftus ex fide vivit.

2

[2

I2. Lex autem non

s

] ddt: P

Rom. in illis.

2

eft ex fide , fed, * Qui fecerit ea , vivet

: gnini t

147

15. Chriftus no

s redemit de maledi&to legis ,lfaäus" pro no-

-quH

^

ev.

bis maledictum :

: poftqu

41*)'91;9 pendet

quia fcriptum eft * Maledi&tus omnis, qui

. tum fac

Ain lignïq $&

2L25..-

us

hamo, 49i eredidit , & ïra'pummm efli- tiam , qua legem impkämus ,. itufgä; i

TU

li d jeffitiam, ut di&tum eft num.6

hu fre i

mus.

cemur , jufte

, fgn&e « beac'g. -jrivaf

Q Abr:

10. Quicumque euim ex ofperibus legis

niret « i

fwni- ) Q opera legis fectantur , &

$:4. ) Supple, At:.zrnturm

Chriftum

ex iis juftitiam expectant.

X

tur.

de lege qigg; ;

Sub maleditko fant..) Adeo promi

,f..

du

£ fecerit e.e; vaet £m Hits. ) Sum-

Bilioi

fz benedictionis expertes funt , ut e-

titum fà

ptum eft hoc teftimonium ex Ezech. -

4

- findife

tiam maledictioni & punitioni fint ob-

,Cap. 20 I1. & Levit. cap. 15. 9.

credentil

noxil.

;

Qu fecerit e5. ) Qu lex præfcribff.-'

Sersptum eff. en

r

jn.) D,eu,t: cai). 27.£26:

j Acri;i

Viver in 4llis. ) ld eft, non punietur.

mus i.

^ Maleditlus omnis qui. non permanfe-

morte quam lex tranferefloribus in-

- quo har

*i£,G&c.) Argumentum quo utitur

tentat, Vivet ea vita , ifque bonis

Apoftolus , eft hujufmodi

Quuicum-

fruetur , que promittuntur legis vete-

conflgn:

que aliquam legem violat, eft maledi-

ris obferv :toribus , nimirum bon

;

:edd é

étus alege : atqui omnes qui fub lege

þrum'

E h!

-terhpo'raliuää abundantia.

funt , feclufi a fide & gratia Chrifti,

degem violant : ergo omnes qui fub.

I 3. Cbrij?t;s z0$ r?dein;t de mk)eii; x À zü,l

lege funt ,-ab ea funt miledicti. — Jam

o legis. ) Lüáberavit nos a pena ,

* homim

snajorem hujus fyilogifimi propofitio-

quam lex cum execratione minatur,

fpiritu

dicens.: AMzleditlu: omnuis qnt mon per-

d

"u

nem probat ex citatis verbis Deute-

!

Atoris

xonomii. Minorem autem fupponit ut

man[erit 12 omnibus,6fc. fupra n. 1.

certam & notam, nimirum

od ne-

- Fatlus pro nobis maledilium.

IPra-

nem À

LO

legem

flitit autem. id, nobis Chriftus , dum

. Qon [

mo fine fide & gratia Chri

fa&tus eft ipfe pro nobis maledictum,

divinam fervare poffit.

i üis ISU

* mo inj

SOII. dg dege nemo. jnff.

Vfeafar du

quía maledictiones humani generis De- ^

Deum.) Quafi dicat , jam vero nemi-

us in Chriftum tranfpofuit , ut vide- -

. bat,

nem per legem apud Deum juftificari

licet pro nobis infame, & execrabile -

Dei,qu

maniteftunt eft, cum fcriptum fit apud

crucis fupplicium fubiret.

Tan

Propbetam , j4féz: ex fíde vivir.

Maleditlum. ) u«rapa , m&!cdi&;a ^

A

Con)

gufu; ex frde viviz. ) Sumpturn eft

€Xecratio.

)

tiate-

hoc teftunonium ex Abacuc cap. 2.

ib

num.4. .Vide dicta ad Rom. cap. I.

&&iqji'riptnm cj/zf'.,) þDeuf."e

r./ cap. 2;.'

la

Á

: 17. ubi illud explicavimus.

?älalädi&us p quis pender 45 ls '£uo. )

eti

I29. Lex autem non eff. ex frde.) Lex

Hunc locum ex

"

v

plicavimus: indicato c..

f

non docet , non affer; fidem & gra-

Deut.»*nqm. 2—3.»

fpoü

dgm

i5

CAPUT. UL

o1$

male(ii&o

14. Ut in Gentibus benedi&io Abrahze fieret in Chrifto

D petman-

;Jefu,

ut pollicitationem Spiritus accipiamus per fidem.

L facitea

15. Fratres (fecundum hominem dico) *tamen hominis con- *Heb..

d Deu'm*,

T . firmatum teftamentum nenio fpernit, aut fuperordinat.

Q.Iï |

-16. Abrahse di&tze funt promiffiones, & femini ejus. Non

9. Vivef

] .dicit: Et feminibus, quafi

:

in multis : fed qu.aü in uno: Et fe-

7

T

mini tuo, qui eft Chriftus.

5 pr0 p*

17. Hoc autem dico, teftamentum confirmatum a Deo quze

Inis, ;qui, |

poft quadringentos, & triginta annos fa&ta eft Lex , non irri-

- tum facit ad uevgcuan,dam' promimon?m..

|18.Nam

E

5

I4. 'Utx m äentiäm beneditlio Abra-

I6. Abra«hba. ditte fuüt-promx]i&kes.)

ij, juM. '

T

Factz funt promiffiones fcilicet Genef.

6t Vij

ha fferet in Chr:flo gef». ) Ut benedi-

&io Abrahe promifía, ad Gentes ve-

cap. 22. 16. & fequentibus , ubi dici-

niret, & in iis compleretur per Jefum

tur , quia fecifti banc vem ( ut fcilicet

igh.

Chriftum.

mihi obediens velles filium immolare )

Lencdicam tibi , 65 benedicentur in fe-:

m ) Süm-

Pollicizationem $piritus.

j Id eft, $pi-

-

ritum fan&um nos juftificantem , &

mine tuo omnes Gentes.

ex E;ech.

-." fanctificantem , filüs Abrahz , id eft

Non dicit , &* feminibus , &fc..) Pro-

*

bat Apoftolus locum hunc de Chrifto

lra.efc.ribit. |

credentibus, promiffum

-T Mecidpramus per fidem.

) Qu& eredi-

accipiendum elffe ,, qui dixit numero

punienr

mus in Chriftum Abrahe filium , in

fingulari , &f /zizi ; non autem plu-

HDU$ M .

quo hanc beatitudine

m conftituit, &

rali, & femnibus. : Licet autem femen

üe bonis -

colle&iva vox fit , & omnes pofteros

confignavit Deus , dicens Abrahe : I»

tgïs Vétts

ze,id eft in femine tuo, quod eft Chri-

fepe fignificet , aliquando tamen cer-

OOL

ftus , éenedsceniur omnes Gentes.

tam aliquam perfonam fignificat , ut

I4. Frarre: fecundum. hominem dico.)

cum dicitur Genef. c;

; 9L 13

óe:

& fílium ancilla tus (I

EZ

ael) faciam 1n

! Meli- j

1d eft, juxta morem & confuetudinem

pæna !

hominum loquor ; quafi dicat , in hac

Gentem magnam , quia [emen tuum efh,

Vinatuy

fpirituali divinaque rc, humano ac. vul-

id eft, filius tuus. Sic ergo accipi de-

^

ari utor exemplo , teftamenti ac te-

bet hoc loco , nec dubitari peteft, ob

? j

Y

j

H l

atoris, ut probem nos benedicio-

tis,

auctoritatem D. Pauli ita explican-

A

nem Abrahe jam dictam hzreditare

) Pre

non perlegem , fed per fidem Chri-

.HI7. Hoc 4ute;k dico. ) Quafi dicat,

T

fti, juxta Dei pactum cum Abráha-

hoc igitur eft quod intendo ,

jidlum,

quoq

tDe ^

- mo initum , ut merito pudere vos de-

conficere mihi propofitum eft.

widee -

b

beat, Galate , quod minus tribuatis

Teffamentum confrmatum 4 Deo ,

Dei,quam hoministeftamentis & padis..

&c.) Quafi dicat, fi, ut dixi n. 15.

qabile ^

Tamen hominis.) 'Tametfi hominis. ,

hominis teftxmentum & pactum nemo

- Confermatum teflamentum. ) Aucto-.

irritare audet. aut. poteft , multo mi-

ii ,

ritate firmatum , quod vulgo dicimus

nus teftamentum .

V,

pa&um D.i cum

autkenticum.

Abraham initum de Chrifto omnes

Nemo fpernit aut

-/;5797074;7;41'.. ) Id

Gentes.benedicturo , irritare poterit

lPo 21'

eft immutat, aliter ordinat aut difpo-

lex longe pofterior , utpote que de-

iöma.)

nit, quam a teftatore ordinatum & di-

mum poft 403. annos ab hac promif-

. fpofitum eft, hoc eft , nemo addit aut

fione data eftin monte Sina.

:tf) o

d?mit ; .derggat aut arrqggt.

"

x

Z

d — EPISTOLE B. mUü&APOST.f AD GALATAS

:39. Nam fi ex lege heereditas, jam. nonex promiffione.

s * $

£

z

Abrahs autem per repromiífionem donavit Deus.

-

- qiffio ex

19. Quid igitur lex ? Propter transgreffiones pofita eft

, do-

4, Prl

nec veniret femen

coclüft

manu mediatoris.

, cui 'promifer-at,»qrd-i,nata»»pe-r Angelos in

24 Tt

—40. Mediator autem unius no

mel: Deus a:utem;.unus eft.

vitificen

2r1. Lex ergo adverfus promiffa Dei ? Abfit. Si enim .data

$ At

ftitia..

46. Of

eHet lex, quae poffet ViviHCar/g,vel-;e/ '— ex Alxe.gg; ejïgï ju

—

22.* Sed

Jdu.

I

18. Nun ff ex lege bæredim':: ) Sl '0rdin;4r4 'ge; "4ngelos. ?) L'egemx"xrre-;-

ex lege M

[5

fis. heredes efficimur be-

terem, Angelorum opera , feu minifte-

- induifis

gnedicti.nis

À

brahe , hoc eft, juftitie

rio. digeftam , fcriptam , ac latam fuif-

& falutis.

fe,teftatur idem Apoft. ad Hebr. cap.

dpt, f p

d quaü« à

gam non ex promiffioue. ) Exgo non

2. 2. & S. Stephanus , A& cap. 7.

v ufcparit

ex vi promiifionis factz Abrahe,quod

58. Indicat ergo difcrimen Apoftolus

- flifcandi

dici non poteft;

inter legem & promiffionem , quod

dirabe amtem per re/;romt:/ionem do-

lex Angelorum minifterio lata fuerit,

- quod prot

(t«

sav:t Deéus ) Quia hanc benedictio-

promifhio vero

per Chriftum ?obis ob-

I Chritus ;

neui' donavit Deus per- repromiflio-

venerit. -

zem, promittens fcilicet Abrahz fe-

n manu mediatoris. ) Id eft ,

geretur j

paverten

men., ideft Chriftum, in quo, & per

mediatorem Moyfem , qui fuit feque-

. A , propt

uem omnes Gentes, que in eum cre-

fler, & medius

m

ïnter Deuni ,& po-

N

d

erent, benedicerentur.

pulum.

:

olendas )

19. Quid igitur lex??) Si h

::aereditas

20. Mediatór autem um

;us$ zom eff. )

lr yraf

. Quod fi

ita ex promiflione eft , ut non ex le-

Sed inter duos medius intercedit. Sic

- promiff

ge,cür igitur lex introducta eft ? que

Moyfes mediator fuit inter Deum &

utilitas legis ? aut quid omnino de le-

Hebizos: Chriítus inter enmdem. De

7

:

featióne

e dicendum eft ?

um & Chriftianos.

fid&t ia (

« hoc ipf

Propter tran[areffrones pofita eff. ) ER

"- Denus autem unus ejq. ) Quafi dic*at,

Ai:];':,'

refponfio ; quafi dicat , pofita eft lex

nou funt duo dii, quorum unus fit

ad coercendas tranfgreffiones terrore

Deuslegis, & Judeorum ; alter vero

Q,q

Deus Abrahze , & Chriftianorum : fed

?

vt

& minis. Vel, ad tranfgrefliones de-

od

-clarandas , ut nimirum populus fu-

unus eft Deus utroruxiiq:ae , idemque

*perbus vifa lege , agnofceret. peccata

auctor legis & Evangeli.

Unus er-

laif

fua, que contra legem cominittit , fi-

go idemque Deus fecit Moyfem me-

j verftot

diator-m inter fe , & Hebrzos ; mo-

homO Y

bique Chrifti gratia opus effe ad eam

E

tüm ex:

implendam , atque ita lex racite ho-

do eo revocato , alium, ii eft Chri-

Titt ese

ftum, fecit mediatorem 'inter fe , &

fubdit.

mines ad Chriftum Franfmitteret, unde

l

Chriftianos.omuium Gentiurm , atque

Vert.

l Chiins

tur p()f

Donec v eniret [emen.)Moc e

per Chriftum benedixit ; & juftificavit

Titatis

Cui promiferat. ) Deus fcilicet per-

omnes Gentes, ut promiferat Abrahz.

eutm benedicendas effe Gentes, hoc eft

2I. Lex ergo adver[us promiffa Dei? )

tribuer

Quafi dicat , data eft

Occurrit objectioni

1

3

cujus Ooccaíto-

22

juftificandas.

pmm.

lex quafi pedagogus nofter, ufque ad

nem dediffe videtur verf. g. cum ait:

Chriftum ; ergo Chrifto jam prefen-

Lex propcer tran&reyïanem po/i":t ( vel,'

]rone

te, officio fuo perfunc&ta eft ; quid ergo

ut eft Grece meoctrt 94, adjunéla ) de-

« at

0;

ulterius eam ,proroggre vultis o Jud«i?

nec veniret fe(rzcn, inde'gfiim quig col*

hi

H

*

*

5

CA PU T L

a?

'Omiff'wne.

'azf.**-»Sed coficlufit Scri*p*tïixrax omnia füb. þeccaf:

9, ut pro- Rn

3.-9»«.;

- miffio ex fide Jefu Chrifti daretur credentibus.

*

N

.

^

*

f&»:älh E

*

. 25. Prius autem quam veniret

fides, fub le

ge cu

&odiäbamur |

N

ngelos i

conclufi in eam fidem , qua revelanda erat.

N

M

fuit in C

:

anus el.

*

24. Itaque lex pæ(dagogt.ls no

üfr

hrifto, u ex fide

Z

entm dta

J

uftificemur.

T

25. At nbi venit

fides, Jam non fumus fub pæäa'gogo.'

ilitia.

22* $8

26. Omnes enim filii Dei eftis per fidem, quae eft in Ghrifto -

efu.

»

Legelii.ve- -

27. *Quicum

R

iiue'e-nim in Chri&bxbæptgizäfti eftis ,

fe minite

induiftis.

i

- lutam ff*

: ZSNGH 6. 3'.-

ligat, f1 promiffioni lex adjun

é&ta efä

Ur pra;;ijïc.') Promitla Abrahz be-

fHebr( tj

& quafi adrepfit , videtur quod fibi

gedictio ,id eft

(

9

reditas.

;

; iuüïtifa ; falus ,&hz-

Apoltoli

ufuparit officium vivificandi , & ju-.

am , qui

ftifcandi homines , ut fcilicec . illud

Ex fide, )

Pe;r» Chrifti fidem daretur

]ata fuerit,

quod promiflio continebat exequere-

credentibus; -

tur; & eo fungeretur donec veniret

23. Priss autem quam veniret fdes,

nflobis g

uid enim aliud adjun-.

. &e.) Quafi dicat, tantum véro abeft

Chriftus ; ad

i

| , p

geretur promilfioni ? -ad quid aliud

ut lex promiffionibus adverfetur , ut

preverteret Chyiftum ? nifi, ut tu ipfe

ila , mira quadam Dei providentia,

fuit Íique

ais , propter tranf/greffrones , Tcilicet ab-

'ipfam fidem aliquando revelandam

i j PO'

olendas per viva virtutum

opera, qua

precurrecet, eamque indicaret , &tàn-

1

D :M

lx przefcribit , ut iis jufüncemur.

tifper 1lla prodiret in Fucem , fuo nos

cedit. Sic

Quod fi ita eft, ergo lex adverfatur

- veluti patrocinio ac prefidio tutaretur.

promiffis Dei : Deus enim hanc vivi-

24. Psdagogms nofler f*it. ) lnftax

Dam

ficationem & juftificationem promifit

* pedagogi nos tanquam parvulos ;

ndemDe .

ad vitia proclives cuftodivis & prepa-

L

fidet in Chriftdm , non legi , immo

uü dica,

hoc ipfo ab ea legem exclufit.

ravit , duxitque ad Chriftum verüm

bfit. ) Utfcilicec Deus dederit le-

juftitie doctorem ac. magiftrum , ut ex

Unus 1

e

m ; que promilfis fnis adverfetur.

fide.ejus juftitiam ,confequeremur.

iter Vero

a

uafi dicat , hoc

25. $ub pedagege.) oc eft , fub

um : /e

-

D

- fieri nullo mgc?q

poteft.

E

lege , que pedagogi erga nos gäröbgt:

*

idlenque

F.

Z

V'vifrare.-j Hoc eft ,"facere ut vi-

ethcium.

Unus &*

1

'va'fint hominis opera , quod fit dum

06. Omnes enim. ) Sive Judei , quí

rfem me-

homo. vitalia opera & attiopes virtu-

fuiftis fub leve quaft pedagogi; five

j; m

tum ex ipterno charitatis &

.

*

g rziþt'iþzhü, f Pi-

Gentiles , qui hoc pxdagogo caruiftis.

gü C hïi'

ritu exercet,

Fj Der effii. ) MHoc,ipfo quod

[ fe,

Vere ex lege e]fet j

ztfz'fia; ) Sequere- cr

edidiftis, inter filios Dei per fidem

tur poffe eumdem nobis fpiritum cha-

/^genitos numeramini y & vos Chriftus

tficavit -

ritatis. & grátiz , ipfaumque juftitiam

tanquam filios adultos regit & prove-

tribuere.

Y

&

|brahe

hit , ideoque ad legem

Moyfem ;

^ Det

02. Sed conclufit Scriptura omnia [nb

; quaft ad pedagogum recurrere necef-

jcclo

peceato-) Sed Scriptura decfaravit, & — fe non habetis.

ym al

Iz C'/.:ri/l

o baptizali effis. ) Cfm-

YO

pronuntiavit omnes effe peccatores, .

fti szgie

(

peccato obnoxios.

m & baptifmum fufcepiftis.

, )*

Orknia-) ld eft omnes.

'.

C/Jrif

"

us «

5

e

i duiffis, ) 'Iil eft , exuto

Bibi. cum Cam,.x'Meizocþ. Tofn. F.

-

*

/

"4

.

218 ,,..;EPISTOUE'B. PAULI -A?OST.- AD GALATAS.

"

7-28.','/Noln eft Judaeus, neque Greecus : non eft fervus, he--

j À

q

ue liber : non eft mafculus, neque foemina :

Omnes.enim

-

vos unum eftis in Chrifto Tefu. -

;

T2

29. Si autem vos Chrift : ergo

femen.- Abrahæ eftis, fecun-

. filiorun

6Q

dum promiffionem haeredes. -

*

L

"

corda V

*

C APUT IV.

:

*s Tta

"Zhnte ïCZri/ïum natum , Sfudei , in modum beredis 4

dbuc pär'vulz;

&Ahære:

Jub lege continebautur, tamquam [ub tutore : conatur autem eos-a

w

legis fervitute. revocare , cum fide acceperint filiorum adoptionem,

& impeæ

commemorans quanto fervvore ipfum, ac pradicationem ipfius antea

confequer

& [dat's.

acceperant : &. funul ad. boc typum. adferens de. duobus Abrabe

$i d

at ./ï(iis, duo t

efl'amenta defignantibus : per. quad docet .legifv' r

Hn ) Id |

*

habeto ]

qmulatores a Cbriflfi. bereditate

&

*

carnal

-

ejiciändos.

fébantes.

ftolus all

Icó autem : Quanto tempore hæres,parvuluä eft, nihil

m..

qui favi

differt a fervo, cum fit deminus omniü

elementa

ta littera

.2. Sed fub tutoribus, & á&toribus ei't, usque a

cf præüpïtüm

proventi

tempus a patre :

*

Eleme

7.5.Ita & nos cum

eH"e.mp;spal.yuli, fub elemgntis mundi eï*ig-,-

per cita

mus fe:rvientes.*

caducun

4. At

liet &

Veteris :

vet;ex-ï homiae velut transformati -,ef('tisv

[«9) 451;1

in Chriftum novum hominem ; qua

I. Dl;e—aü'fzu-f-em.») Qu)od- di

kgepra

.*icat , cum fitis tam intime conjuncti

Quanto tegppore bares- pdrz)ulu.&. )

s

, Chrifto per fidem & baptifmum , fa-

Quamdia hzres pupillus in minori a-dj-

huc etate conftitutus eft.

ne legis obfequio non. indigetis , ut

at a

ad Chriftum adducamini.:

-Nibil differt a ferve. ) -Quia fubji-

liberate

28. Noz ef 7&!4!4:4:' neque Gr;ecw,&cL)

citur tutoribus ufque ad certum tem-

redita;e

2048

Chriftianifino , & apud Deum nul-

pus, ut dicitur verficulo fequenti. -

Fatly

Cum fft Demsnus omnium. ) Quam-

la eft differentia generis., conditionis

-Qum fi

aut fexus ; fed omnes five Judzi , five

vis hxreditatis jure ac voluntate pa-

Tormas

Graci, fife mafculi , five fcminz,

terna, eorum omnium bonorum , qu&

puiffa

unum funt corpus myfticum , fcilicet

ab aliis adminiftrantur , dominus fit.

. Muj

Ecclefis ,. cujus caput. eft Chriftus.

|Q. ZHHoribus. ) Hos.

recus textus

4 Fa&t

ofxoyo.sg VOcat, eeconomos, & rei do-

29. G «utem ves Chrifféi. ) Quafi

meftice curatores & adminiftratores.

Qs le;

dicat : Quod fi vos , Galatz , ficut

Donte

* Gentiles , ad Chriftum , ejufque cor-

3- lta & zos. ) Scilicet Judai.

Cllioni

. pus pertinetis , profe&do Abrahs fe-

Cum e[femus parvuli.) Cum n€os, qui

men eftis , de quo fupra difputatum

ieramus fidelium Ecclefia ad quos A-

Cs

brahg hereditas & benedictio perti-

Qati

eft, & vi priftine promiffionis here-

z K&m

des nQn minus quam Judai. -

h—'.neb'ant, effemus parvuls , id eft , ru'«de's,/-

$

*

-

AE

-

d

CAPUTIV.

916

YUs ,4 fe- -

4. At ubi venit plenitudo temporis, mifit Deus Filium fuum,

1

?HSS.,enim

,A.; '-

fattum ex muliere, faCtum fub lege,

x

Ts

. $. Ut eos, qui fub lege erant; re

dimeret ,f ut adoptionem

ïä;*fecun- 1

filiorum reciperemus.

;

mi6t Deus.S

6.* Quoniam autem eftis filii

pmtum &ilii fui in

corda veftra, clamantem :: Abba , Pater.

7. Itaque jam non eft

fervus; *f*efl fitius.'

,

| ,muli,

| ;/Qïïc)d. fi üliuä :

& 'h;æres 'p'erï*DeunAL

z

P

I d ,

Éea

"s.sed

D m

Lj

ifina,

ret a fervitute legis , & *fuos facere't',-

ius ditit

& impeffe&i ,tum in coghitione,— tum

|

confequenter in

amore Dei , ju&iciæ

4

— hoc enim fignificat; Gracum d-

& falut's.

&c«.

Abrüit

! Sub elementis mundi eramus järviän-

— Ut 4doptionem felio

ruw re?iþeräkzu:. )

zes. ) Id eft, fub littera ? & quafi al-

Ideo filius Dei factus eft ex muliere

Ieg:ïsä

fifius hominis , ut filios hominis face-

abeto legis veteris , corporalia figna

--

carnales ceremonias Moyfaicz legis-

ret, & adoptaret in filios Dei.

fe&antes. Videri autem poteft Apo-

Reciperemns.) . Acciperemus.

ftolus alludere ad pueros elementarios,

i, i

.6.. Quontam autem eflis filii. ) Quo-

qui ferviliter- compelluntur addifcere

niam vero vos etiam , Galatz, etfi fub

elementa, litteras fcilicet ac rudimen-

illis rudimentis,, atque ut fic dixerim,

finitut

ta litteraturz, mefcientes quid ex iis fit

tutoribus non fuiftis , zque tamen ac

proventurum utilitatis.

.

judai effefti. eftis filii Dei.

ndi t*

Elementis mundt. ")

Mundum vocat

GSpiritum fli fui.) Spirtum fan-

er catachrefin quicquid eft vifibile ,

um , non qvi vos filios jam factos

caducum , temporarium , vifibiles fci-

clamare doceat, 44b£a , Parer--

L

licet & corporales ceremonias legis

Clazare. ) ld eft , magna pie men-

veteris : uro verbo , res materiales a

tis devotione

recarl & invocare fi-

dico at

lege prefctiptas.

denter Deum

atrem. -

4Lhha , Pater, ) Hebraice 3N 45,

2777 )

(o4e Ub venit plenitudo temporis. ) ld.

