
I.18.

urrg&io

Apoce

22. Etficut in Adam omn

I.^*5.

es. J;or,iü—n,fur, ita & 1n 'C'h'r-ifc-o

omnes vivificabuntur.

ievClx)ri-

25. * Unusquisque autem

in fuä ordine, primitiäe Chriftus: *iThe:

p

deinde ii, qui funt Chifti, qui ih adventu ejus crediderunt. 415

24. Deinde finis; cüm tradidetit regnum Deo, & Patri, cum

SN

eftimo-

'evacuaverit omnem principatum , & poteftatem , & virtutem.

3 Cji.

i.

itum :

25

. Oportet autem illum :

xf;eghare, * dogecponat pmges ini- Hcb

re.

micqs fub pedibus ejus.

hu ( -I"-

rrexit:

-«

2(;0 No" & IO.

[3-

reftra,

þ,Pc.—ri&ru'nt.,) Qlïti'el fi corpus no*rire;-

13. U)zu.-qui;cque aufem n þo ordime.)

fürgit,*fed plane in inorte interit,

Hoc eft, omnes in Chrifto vivifican-

interibit & anima, que in aternum

üi hoc ordine refurg.nt, ut fcilicet

fine-corpore effe n07, poteít, cumna-

Chriftus fit primus, tum tempore , tum

s

tura fua fit forma corporis, ut nifi

dignitace ; fecundo, jufti xrefnrganc ;

R.refur-x

violente animz fuam quafi naturam,

tertio fequatur mundi confummatio..

t Chii-

& naturalem | ftatum adimat. Deus ,

Primutia Coriffus.

me nam. 2o.

) xVid? dicta iproxi—

debeat ei füuum corpus reddere.

19. Mijerabilores [nmus omnttus bo-

Deinde.di qui

7

Parlt'

minibss.) INon enim mundi,

carnif-

electi refur,,ge'nt;

fust : Ch;:;:/?i; ) —.D-ein'kdje( 1

?

| depl'e-

ue voluptates rejicimus , quas alii fe-

Qui m AAvenulm ejus credidert)þt.»)

À

antur.

Qui crediderunt illum venifie in hunc

:

Chr-

20,) Nunc autem, 6c. ) Quafi di-

mundum, & tan

agnoverunt & coluerunt, .

quam Deum verum.

L

d f

cat: At Certum omnino elto Chriftmp

onelt.

refurrexiíle a mortu s.

24. Deinde fui:.) Hujus fzculi.

adhtra

Primiie dormientium.) Primus, qui

Cum trAdiderit regnum. ) Id eft, Ec-

clefiam fidelium, &

allom

ex morte refurrexerit , non amplius

electorum,

c!ongregg.tifdnem ;

:

iye-

moriturus.

H

QI. Per bom

1nem.) -Adamum.'

Deo £$. Patri.) Id e&', Deo Patri.

Mers. ) Scilicet inducta eft in homi-

Cum ebtacnaverit ommem primcipa- -

;tilïs ,

nes.-

u

tum , 6c. ) ld eft, cum aboleverit

Namoc

Er per bominem, €fc.) Chriftu

m,

Deus omnem principatum demonum.

indu

&

i

Principatum ,U. poreffatem &6 wirtu-

(Attin

vitam &ternam.-

tà eft- mortuorum. Fefurre&io /ad

:

£em.) 9unt nómina trium chororum

p

Falfä ]

22. In Adam. ) Pr

Optér Adáimiu)

Angelicorüm, ex quibus,. hinc'patet,

l» Coriflo omues. vivifecabuntur.) Per

aliquos cecidifie, & ta&tos efle demo-

in'qm '

Chrifti enim merit:, qui mortem abo-

nes, qui eadem nomina retinuerunt.

QS. llum vegnare. )

Qul

Jevit, ad vitam xternam aditus pate-

Hoc eft, Chri--

T

factus eft.

ftum regere Egclöüam,-

$

*

T

L:

&

j Bib. ctm Cm.Mmkeþ. Tom kIII,

*

-

146

EPISTOL& 1. B. PAULI AD CO^INTHIOS

i

L

* Pfal.

3

26. Noviífima a

^

utem inimica deftruetur mors:* Omnia enim

i

$. 8. fub

"

ebr.

jecit fub pedibus ejus.

Cum autem hoc dicat:.

mihi pro

27. Omnia fubjeGta funt ei,.

bamus,.

27- 8- fu

bjecit ei omnia.

fine dubio preter eum, qu1

j

28. Cum autem fubje&ta fuerint illi

n

ja: tunc & ipfe Filius

» E

fubje&tus erit ei; qui fubjecit fibi om

ïnä

qmdam

omnibus.

2

nie

at ü.tvDeusx omnia-.jn :

1

j5

.29. Alioquin quid fä.ciän't : unixb::lpfizaïnttu'w pro mor.tu:isl,., fi

Corpote

omnino mortu

*

»

y. T

illis ?

i non. refurguüt ? ut quid & baptizantur pljo

3

Thortaà

tü

u

..3o. Ut quid & nos .peri-cli,tämur omni hora ?

q r

I

uotidie morior

per veftram gloriam fratres, quam -

nds fed

habee in Chrifto Jefu D

omino noftro..

-

42. Si-

DEBERR U rr A CERSSRS

- ——

-

bis glorio

^. Deus Pater,

quatenüä homo'eft. Vel, tum vero

filiis; ex

Dozec Ponat.

J,

^ne

Tamentur

Ozmes snimicos.

) .Du:

M

*

&Xo;

totum Chrifli corpus myfticum erit

mnes reprobos.

D

euv

^^ na

|r's--

:

e fubjectum

paricula

d^ u o

obtemperans.

H

, & per oxljgig 1.

Ubi etia

26- Noviffima autem inimica-

WCJ;ng—

tur mers. ) In Greco eft, £oxeroc

Ut fi Dens émnia s omnibus. ) Lo-

i'»LE,'Tc'fav

$ ng(?g- xaTupeirüi Ó S4ywrog, dlri-

cO omnium, qut pöfgnt" optar ab ,

Vaterpres

mus snimicus, qui deftruetur , eff mors.

homine.

MHATI

Primus enim inimicus Chrifti & Chri-

Q9. Alioquim. ) Id eft, fi omzino

qu: gler

ftianorum, eft diabolus, :qui a Chii-

non eft mortuorum refurrectio.

ex Cujus

fto incruce victus eft. Secundus eft

Quid facient.) Quem fructum re--

venit on

r

illad ad

peccatum , quod a Chriflianis per

r

porztabunt ?-

atiam Chrifli in hac vita vincitur.

Qui baytizantur

Pramorïtu?:.) Id äff; ,

hi ghu

T

"'ertius eft. mors , que in refurrectio-

qui purificantur ad facrificia, que

Ttfu C

ne ultima vincetur.

offeruntur

ro mortüuis ; folebant enim -

3. $

j

more Q

J OmniaA ähimfuäiecitji&ä pedióus eju.f.)

Judsi puri

cari ante facrificia, preces,

4d i

Quafi dicat, omnes Angelos & ho-

omnemque rem divinam. Vide Mazrc.

mines, bonos & malos, in refurre-

c. 7. 9. Hebr. c. 6. 12. & c. 9. 10.

WKW

&ione plane fubjiciet Deus. Chrifto.

fi.corpora omnino moriuntur, nec. .

QitOmy

Dicit prophetice, /z4zeczt , id eft, cer-

b

eft refurrectio , nec animz fuperftites

Bphéf

tiffime fubjiciet.

?

Y

funt , ut dicebatur fupra n. 18. fru-

Qum ii

Cum autem dicat,

ftra preces funduntur , & facri

feros hi

) Nevmpe chiptu-

feruntur pro mortuis.

d

Qcia of-

:

vll

rà ; five Pfalmifta.

? bkmi

27. $1ne dubio-) OxNo» Oi , palam ejfï,

39. Ur z4d 63 nos pertclitamu

Md?]dup

perfpteuum eft..

bora ? )

*

uafi dicat, ftulte nos*ob-

z

(icat ,

Prater eupt,

&c. ) P;æïtw:þr'Deum Pa-

jicimus tot periculis, & perfecutioni-

tefrre

Vitàm -

trem, Ífi er

o omnia preter Deum

bus ob fpem refurrectionis , fi noneft

Pättem Chriífto fubje&;t funt , bene

ji

refurrectio.

volu

concluditur Principatus,, Poteftates ,

31- Quortidte morter.) Id eft, mor-

H ]

virtutes , mortem. &, omnia reliqua

tis periculis me expono.

luþï 4!

illi fubjecta effe.

" Per vefiram gloriam . fvatres.

)ER.

2g. $wbjetus erir. )

"Quäfi dicat :

juramentum ; quafi dicat: Juro per

Te ftn.

1

cWï

,Nec' mmc mefi definet effe ï"fubjeftus

/glor'iam,feu gloriationem , qu'a-df- vo-

N

-

-

*j

!

CAP WE v

—

147

Wiaeim | z 'gi.?/Si

fecundum hominem) ad beuüias'pugr'lävi Ephefi, quid

] mihi pro

|

eft, fi mortui non refur

gunt ? f**"ma'n.d.urc,emus,» & bi- *g

x

»

ap.

eunä, Qu

;

- bamus, cras'enim moriemur.

.

"

2. 6

res bonos col.]bäuia

nialæ lfaiz

33. Nolite feduci: Corrumpunt mo

*

22.I3.

pfeBi -

34. Evigilate jufti, & nolite peccare: ignorantiam enim De

l

& 56.

L-omnia j :

quidam habent, ad reverentiam vobis loquor.

;

T

2

-

üu

35: Sed dicet aliquis: Quqmpdo rejfurgmït mort

i? qüalive :

—

oräis5 Í

. Corpore venient ?

X

lmlll' 'PI'O

36. Infipiens, tu qu

od-femihas, non vis)ifibatur, nifï-xprius,

»-moriatur.

537. Et qu

od ,femänas W, non corpus , quod futurum ett, femi-

$, qur-

iticl, aut alicujus caeterorum.

nas, fgd nudum granum,ut puta' tr

2

« 38. Deus

253

EEE

bis gloriOr,"tanq'uam meis in Chrifto

la.

Eft verfus fenarius jambicus

tüm ve

filiis; ex textu Graco patet efle ju-

Menandri, $9e/eson 294 xeuoSaópu-

(cum ett

Níai xaxai.

ramentum,, yü früv u,(.L&-rsngav xau')csoitv "

p omn

articula enim »7 juramentis fervit.

Colloquia mala. ) Cum atheis & in-

Ubi etiam notandum in Greco eife

credulis ,. qui negnt. refurrectionem,

34. Eeigtlate juffi. ) Grxce eft, 3»-

. ) le

(»uira», Hofram ; vulgatus tamen

opt;ri J .

iaterpres legit vuerteav , veffram.

x4íoc» jMÓe. Oyrus vertit: Exczzate

Quam babeo in Chrifo fefz. ) Yd eft,

corda veflra juffe. ; expergifcimini a

: qua glerior per Chriftum Dominum,

peccatis, ut jufti fitis.

i omzito

)

ex cujus merito & patfione mihi pro-

Ignorautiau enim Dei quidam bha-

[&um, It

venit omnis oloriandi materia, juxta

£ext.) lta vivunt, ac fi Deum igno-

illad ad Galat. c. 6, 14.

Abf mi-

rarent ; nam fe totos voluptatibus

,) IU

hi glsiari nifi im cruce Domani noftri

r

tradunt, ut ne cogitent quidem de

Deo.

ja, Qu

Jf« Corifi, —

Q. Secundza

m homïnem; ) Humano

Ad reverenttam vobis ,Iaq;gar.) weög

xint enit

more, &ob finem aliquem temporalem.

&wreomdj» , ad pudorem ; pudor enim

,pres

je Matc

d Leffias pugnavi Epheff. ) &0qeio-

eft Chriftianum de refurrectione du-

s

péxuca, cum tefiis pugnavi. . Chry-

bitare.

e09 i

foftomus, Ambrofius, &aliiPaulum

35- Quomodo gefqzigznt ;nartui , & c;)

yr,

Qua(t dicat: Quui fieri poteritut mor-

ais

a

Ephefi beftiis obje&tum putant , &

cum iis pugnaftfe.

Alii per beftias

tui refurgant ? Unde;corpaus fument ,

p n

. feros homines intelligunt , qui illi ad-

cum jampridem corpora illorum com-

ifcia of- |

verfati funt Ephefi,

-

putruerint, & in pulverem foluta fint ?

Manducemus €$ bibamus , €f

7 qnti

E Quafi

36. 4ufrpien:.) Es, qui ita loqueris.

dicat, fi non eft futura mortuorum

uod [eminas non vivficatur . &c.)

nos'Ob' J5

refurreCtio , reliquum eft, ut omnes

Semina queg terr& gremio creduntur,

|00ne

vitam ducant Epicuream, & deliciis

non germinant nifi putrefcant & cor-

& voluptatibus ind'ilgeant., & dicant:

rumpantur. : Hoc eftquod dicit Chri-

Ede, bibe, lude , poft moitem nulla vo-

ftus Joan. 12. 24... Niff. granum fra-

|, i

lupta:s.

2

. Nolite

nenti cadenms im terram mortuum fuerit,'

/feduci. ) Nolite decipi;

splsem . falum maner , 65c.

,)B

"d

natis vos.abduci in errorem.

37- Et quod lemumas, &6c. ) Quafi

g pe

Av

Corrumpunt bonos mv colloquia ma-

dicat :.Adde quod t quidem femen

J

at

I48

.EPISTOLE.I. B. PAULI AD CORIN' THIOS

(, Se

|.58. Deus autem dat illi Corpus, ficut vult & unlcmque fe

deinde q

mln um proprlum Corpus.

g H

39. Non omriis caro, eadem caro : fed aha quudem hmm-

" num, alia vero pecorum , alia volucrum, alia autem pifcium.

Q0e10, C

4 Q

40. Et corpora cælefha, & corpora terreítria : fed alia qui-

.. dem coeleftium gloria, alia autem terreftrium.

& celel

A41. Alia claritas folls, alia claritas lunae, & alia clarltas üel—

ap. T

larum. Stella enim a ftella differt in claritate..

& magi

42. Sic & re(ürre&tio mortuorum. Seminatur in corruptlo-

. E

papo

ne , furget in incorruptione:

ide

43. Seminatur in ignobilitate, furveu in glorla : Seminatur

poffide

u j

in infirmitate ; furget in virtute:

44- Semmatur corpus animale, furget corpus fpmtale.

Sl

fs

|

eft corpus animale , eft & fplrltale ficut fcriptum eft :

*Gen.

45. *Fattus eft prlmuc homo. Adam in animam Vlventem,

2-7- noviffimus Adam in fpiritum vivificantem.

Nnif

46. Sed

h $

elt ia

Jacw tritici ; videlicet gmnum,auc hor-

Seminatur im corruptione. ) Huma-

ct hab

- dei , aut aliud quidpiam fimile, non

num corpus cum terra conditur. poR:

tamen idem prmfus cerpus, quod te

mortenm.

Tnam Ü

metiturum fperas.

43- ]n ignobilitate. ) Quia cadavera

Spirit

judque

38- Dat i. ) Semini & grano.

vilia funt & ignobilia.:

Proprium corpus.) Sum f; eciei con-

In sefirmitate.) Nam corpora mor-

fr f

gruens

-

tuorum infirma funt, & invalida,

nnpaiï

0. Noz omnis caro, eadem cAr0. )

cum.ne tantillum. quidem fe movere'

mqual

"Quafi; ; dícat, fic. & beatls in refurre-

poffint.

46

.€&ione proprium dabit Deus corpus,

Iz wirtute. ) 8» äxuva,us: , i2 poten-

d.

quale voluerit ,

& quale decet homi-

£i4, id eft, potens, celer, aglle

ety

nes beatos & glorlofos.

44. Corpu: «nimale.) Quod yixit vita

deind

Sed alia quidem lnwmmmz, &c.) Eft

vegetativa & fenfitiva , ut animalia ,

df

fimilitudo & analo

nid inter naturam

egens cibo & potu.

4

— & meritum, quod ?

cut natura talis,

Corpsis fpiritale.) Spiritui fubditum,

$t

p

verbi grátia , hominis, tale ex1g1t COr-

cibo & potu non egens, & fubtilita-

pus, fcilicet humanum, ita tale meri-

tis dote ornatum.

C

tum, tale exigat corpus glonofum,

Si eff corpus animale, eff & jþ:rtm-

vina

ut qul ftnus meritus eft ; minus ; qm

le.) ld eü, eit & fpiritale; hoc e-

«

&t

magis, magis gloriofum corpus reci-

-

nim ad univerfi complementum & per-

piat.

feCtionem pertinet, ut omnes rerum

tate

40. Et corpora caleffia , &c.) Id eft,

fpecies & gradus fibi invicem oppo-

LR

alia funt corpora cælePaa, alia ter-

fitos complectatur.

lite

reftria.

Sicut ferspzum eft. ) Sicuti mnuxt Scrt-

8

42. Su

vefurretlio mortuorum. )

ptura, Genef. 2.

Scilicet fefe habebit, ut

1emadmo-

S. Fatlus eft pr:mus /wmo, E(c.)

hi

dum una ftella alteri , ita

&

unusbea-

Adgm factus. eít z»ima , id eft, ani-

Iet

tus alteri, ut gratia & mneritis, ita

mal vivens vita fenfitiva , '& vegeta-

qi

gloria & pramio præfulgeac.

cwa.

i

s

-

i

,

i

149

/c AP UT XV. —^

-

6. Sed non prius,

ulque fe: :

b

4

e.

quod fpiritaïe- eft, fe;ï quod anïmalc :

deinde quod fpirital

m horii-

1ag7. Primus homo

de terra; -telj'r—enus« :

*

ftäqundus h-omoï'-p chä

Dium J coelo, coeleftis.

ali qm

-49. Qualis cerrenus,ta

les & tfäfijäni, & qual*iä cloeläfcis, þt--a'le;

. & coelettes.

[

-

(e

49. Tgitur , ficut p

Ttavirhüs-jmaginem terreni :V,por't.emus

riltas Qel. :

& imaginem coeleftis.

egnum

Mp .

*

Hoc.autem dico :

fratres quia Caifol, & fanguis r

. pei poffidere ; non p

Voü"unt': neque corruptio ineor?u

gtelam

mipatr

- poffidebit. -

obis dico : Omnes qu

RA

. $1. Ecce myfterium v

idem reft/lrgä-»

-mus, fed non omnes immutabimur.

Valec *' Si !

T 5

»

m

?enfEhw,

Ef 7u'z;ll-5,'vcælf/f;5 : 8073 Ur, ficut

Noviffimus Ad&;þ;) Id eft, ChriPcfus.l-

Chriftus, per refurrectionem adeptus

TE B

n Spiritum "wrv fcantem. ) Factus.

| Huma-

eft in fpiritum vivificantem , ut fcili-

eft corpus calefte, id eft, immortale,

cet haberet poft refurrectionem ani-

& gloriofum: ita ex eo renati fanti

fiant ccleftes

Itur pgü |

mam gloriofam ,

quz. inftar vivifici

;5 1d eft , immortales,

"adayera

! Spiritus , corpus pl

ane vivificaret, il-

& gloriofi.

*

]udque redderet fpirituale

, id eft, in-

4

Sicut portavimus

dma giizeh fer-

yent. ) lranfit Apoftolus ab allego-

rà mor-

ftar fpiritus gloriofum, cibi expers,

ria ad tropologiam, -quafi dicat, fi-

alida,.

impaffibile, & immortale , corpus,

dnquam, tum fuum , tum noftrum.

cut aliquando viximus in infidelitate,

movere

6. Sed mom prius quod fpirit ale ,

& peccatis, quafi homines terreni,

fimiles Adz homini terreno, -

PGC-

] IWIHI'

-&c. ) Sed non prius fattum eft quod

Catori.

Je.

eft fpirituale, fed quod animale, cui

deinde in refurrectionefucceditid quoc?

Portemnus ö' : imdgilne'm ca-le/f'i:. ) ^Coes

xit vità

leftemi vitam agentes per probatos,

ixpalia,

eft fpirituale.

Primus homo. ) Mdamus.

& fanctos mores.

4T-

'ditum,

éeczun

dus bómo. ) Chriftus Dominus.

So. HMoc astem dico fratres. ) Hoc

De celo celeflis.) Secundus homo.

eft, inquit, quod volo dicere.

btilita-

Caro 65 [anguis. y H9m0; mortalis,

/ Chriftus, qui de calo eft, id eft, di-

& corruptibilis.

vinam habens originem ; utpote natus

þiriu-

ex Deo per refurrectionem factus eft

»Nekque cgrrüptio.

Id eft, caro ani-

-

l0C &

eriam corpore ccdleftis , id eft , quali-

malis, & corruptibilis.

C por*

entes etiam

Iaucorruptelam.) -Mitam wternam,

rergm

tates fum dignitati congru

in qua corruptioni locus non eft.

-. fecundum corpus accepit, factus fci-

0ppo-

licet immortalis , impajlibilis, & omni

SI. Ecce myflerimm volis dico. ) His

ex paite gloriofus.

verbis Apo(tolus excitat attentionem

feyYrenus, 14

les &5 ferre-

legentium , atqve infinuat fe- qnid ma-

Sfri-

48- Qualis

num, tremendum ,: fecretum de re-

zi.) ld eft,

ficut Adam e terra ter-

H.)

renus imortuus eft, .

in terram re-

urreCtione dicturum..-

afii-

diit : ita & omnes terreni ab eo nati

Sed mom ommnes immmuta

R

in terram redibunt.

gloriam fcilicet. :

k:

RNINUN Ri

159

; ElEISTOI-JEM' L:-B. PAULI AD CORINTHISS"

$2. In momento, in i&u oculi, in noviffimà tuba: canet enim

tuba, & mortui refurgent incorrupti: & nos immutabimur.

O

-.53. Op

i Ubi äet

.. & mortale hoc induere immortalitatem.

z

ortet enim corruptibile hoc induere incprruptïonem :

o

54. Cum autem mortale hoc induerit immortalitatem

*()f;ee fü

:I4-

et fermo, qui fcriptus eft : *Abforpta eft mors in vi&toria.

H

ebr.

5$5. Ubi eft mors viCtoria tua? ubi eft mors ftimulus tuus?

b

2.I4-

$6. Stimulus a

$

]

j

cati lex.

utem mortis peccatum eft * virtus vero pec-

*rjJoa.

H

,. P

-

7.* Deo autem 'gratiäs, qui dedit nobis

Mi

' * minum noftrum Tefum C

hriftum.

| viétoriam per/DB-

recond

b*

colled

$8. Itaque fratre: mei dile&i, ftabiles eftote, & immobiles:

ab

4 U

undantes in opere Domini fem

,

per fcientes quod labor ve-

Jus, o

! ügr non eiï.:u inani/s inwDQm/ino-

& C

a

&Y

pam M

6!

Ut V05

71

3l

qua

: CAP"UT. |

fent

" d

EO. —/In maän'en;a)l £» árOpc , id. eft,

In villoris,) ld eft, per *vicforiam;

in indivifibili, ut eft pun&um tem-

qua fuperata eft a Chrifto.

poris, vel in breviffimo tempore,

: 55. Ui cft zors ffommins Eusues ? ) ng :

adye

quali tempore menfuratur ictus. oculi.

foles homines confodere, & necare?

-a svoifima iuba. )

dicium evocante.

Mortuos ad ju-

quafi. dicat ,

Periitx, confya&us fafl:

ES

X

a Chrifto.

Mortut reiurgent imcorrupti.) Omnes

- 86. stimulus autem m0ftine&cqtum;-)

etiam reprobi szeorrspzi refurgent in-

E

Per quem fcilicet mors nobis przci-

mo d

zegritate membrorum , [ed. amen cer-

pue nocet , & p

:

ungit , ficut f cgrpiüs

fica,

rumpends dolere penarmum.

Anquit

per aculeum.

$

Anfelmus.

Virtus vero peccati lex.) Quafi di-

3 AP:

fiens

/53- C'arrup(iäi.'e:äoc. ). Corpus KnO'-

*

cat: Peccatum maxime vires exerit

z.

rum.

perlegem , id eft , per occafionem

'fynan

U

54. Fjex [ermo

) .Im

le

fcripturz teftimonium.:

Plebitur feqqegs

in vetitum.

gis vetantis , fe?npgr enim:,',niti'murï

/ïak!.

[orpta eft mors in villoriz.) Hzxc

fna

57- De^ autem grattas ) Agïmus. ;

«

fuinpta funt non ad verbum , fed quoad

Vicloriam. ? De peccato, &

mqm.'

fenfum ex Ofee 13.. 14. ubi dicitur:

58- Srabzles. ) In fide.,

j

De manu mortis liberabo eos ,. de sorte

, "Méundantes £m op

hn

rediam c0:, hoc enim in re idemeft

ere Dominzt. x)' Mü,l-' La

Ti

ta bona opera exercentes.

cum eo quod hic ait Apoftolus : 445-

Non f inzmi:.) .Sed .illum fe

filà

—

qtlg-

-

du

F pægm eff mors in ?iäorv('d..

tur prærpiüm a Domino.

ïeq

15r

a *æ*

Détenim

r

Jmur,

j

CAPUT XVL .

.

Xonem: - .

Ubi ,äe; colligenda pr.

o Chriflianis, qui ZeroJolymis age

Imh?, elee-

$ e[fét , commendat eis Timotbeum , ac Stephana :

m; t'imc

mofyna]aorfatu

TOTI2,

,

familiam : deinde [alutationes

*

fubjungit.

2

Jung

E colle&is autem , quae fiunt in fan&os , ficu

3

t -oi'd*in avi;

Y

T0 pec

Ecclefiis Galatiae , 1ta & vos facite.

9. Per unam fabbati unusquisque veftrum apud fe fepo

nat,

peijö-

recondens quod ei

:

bene pl*acueritt- ut non, cum venerogþunc

x

obiles:

colleé&tse fiant.

i

20T Ve-

- 3. Cum autem pra

fens fuero: quos probïaæ;eritïä per epiíto-

las, hos mittam perferre gratiam veftram in Jerufalem.

. 4. Quod fi digaum fuerit, ut.& ego eam , mecum ibunt.

$. Veniam autem ad vos, cum Macedoniam pertranfiero:

mam Macedoniam pertranfibo.

1

*

6. Apud vos autem

^

forfitan mane

bo, vel etiam hyemäbo:

ut vos me deducatis, quocumque iero.

7. Nolo enim vos modo in tranfita videre, fpero enim me

aliquantulum temp

X

oris manere apud vos, fi quigus' permi-

PT

ferit.

——

- 8. Permanebo autem Ephefi usque ad Pentecoften. :

ns: &

Oridm,

* 9. Oftium enim mihi

adverfariüi multi.

apertum eft )magpgrfl & evide

r

IO. Si

) Que

ecare?

collettis.), Eleemofynarum. -

vos ipfi delegeritis ,-eos ego mittam,

hriftianos

non tamen absque epiftola , qua ve-

us gfï'

In Sandos. ) In

pauperes Jerofolymis agentes.

ftra in pauperes liberalitas commen-

fum.)

9. Per unam [abbari. ) Id eft , pri-

detur.

reci-

mo die hebdomadz , videlicet Domi-f

Grariam.) Eleemofynam. .

nica.

4- Quod ff dignum fmerst ,

&c. )

upiüs

Hifce verbis tacite extimulat eos ad

; :apnd fe feponat. ) Quod mox ve-

f d-

niens in Ecclefiam offerat in -eleemo-

-—

largiorem colle&tam , videlicet tantam,

xerit

Íynam, & collectam. -

quz Apoftoli 1);0ferentis minifterio non

fefr

Ut s02m, cum venero,

func col/c:&&

it indigna.

mur

6. Hyema

ffant. ) Sed jam fint. paratz, & füm-

bo.) l'otam härefhem apa.i(d

ma ex iis conflata ftatim mitti poffit

l

vOS peragam.

Is

Jerofolymam.

»

Ut vos zme

dedub-fztis.; ) Figdeles ho-

)r tel

; 3, Quas, £*?

baveritis per vepi/la'las ,

norificum fibi ducebant , fi fuum Apo-

bes mittam ,. 61c. ) T0 per. Epiflolas ,

ftolum a fe. difcedentem deducerent,

fi

"Theophylactus, quem fequitur Jufti-

illum comitantes , & vi? fubfidio ju-

*

nianus, putat non effe conjungen-

vantes. .

Ut«

dum , cum , probaverizis , fed cum

«9. Oflium en

im mihi- apertum eff ma-

fequenti , muztam , ut fenfus fit : Quos

gnum.) Y ,eü' magna imihi Eptlxexfï

m

152

-EPISTOLE L. B. PAULI .'AD CORINTHIOS

e

17. Qä

IO. Si autem venerit Timotheus, videte, ut fine timore fit |

apud vos : opus enim Domini operatur , ficut & ego.

- Mhac

X

d

1r. Ne quis ergo illum fpernat: deducite autem illum in

pace, ut veniat ad me: expe&to enim illum cum fratribus. -

gnpfcite-

19. N

12. De Apollo:autem fratre vobis notum. facio, quonianm

multum rogavi eum, ut veniret ad vos cum fratribus, & uti-

Domino

f : pU

que non fuit voluntas

x

, ut nunc yenire,t: veniet autem , cum/

ei vacuum fuerit.

*

20 9

fando.

13. Vigilate, ftate in fide,

viriliter agite, & dön'fdrt

4

amini.

3 QL SW

14. Omnia vellra in charitate fiant.

f

459

$.

Obíecro autem vos , fratres, noft

*

is domum S t't-ïþhcäü $.

& Fortunati

fit anad

,& Achaici, quoniam funt primitiae Achajee, & "

in minifterium Santtorum ordinaverunt feipios:

n |

p

24 C

16. Ut & vos fubditi fitis ejüsmodi,.& omni co

l

operanti, &

laboranti.

À . cememdat

i7. Gaudï)

Et n

fefe aperitxoccaüo, & aditas Evan-

'nam4 cetas ob caufas non fuit llh anf-

It &t,

tinus nunc veniendi.

L^ felomn

elii fciinandi , « multos ad Chri-

!VOS.

ftum convertendi.

í

2 UFVeniet autem. ) *APOHO" ad

vel meci

-sIEo. U fme tumore

jit" kpud x0$, )

(Cum ej vacuum juerit. ) Cumil

:

- Tüdesa

Secure apud vos agat, timoris nul-

fuerit otium & opportunum.

.

tium-Ot

lam caufam habeat, neiioqueilli mo-

Ig. Figdate. ) Salutis veftiz cu-

leftus fit.

Timebat nimirum. Apo-

ram gerite, fcilicet ab infidiis male

d, qui

ftolus, ut monet Chryfoitomus, ne

füadentiüm caventes.

Md qu

quis aut generis fobilitate clarus,

I4. Ip charitate.) Non cum am-

bitione & .contentionibus, fed. cum

Qu

aut opibus, aut externa fapientia tu-

g fenüæ )

mens, limothei adolefceritiam | con-

chriftiana charitate.

*

r

temneret,. & ejus confilia & admo-

- 15. Neffi$ demmum Siep/agnæ. j De

minillr

nitiones flocci faceret.

uo diximus fupra c. i..m. 16. fen-.

n

-Opus Domini a;er,pzzur.)'DQminO fa-

fus eft. Noftis

quz & qudlls fit -Steg-

; .—juveru

mulatur in Evangelii propagattone.

phani'familia.

Á

H

Et1

II. Neq

2$ er

e

E£z Fortunati

) Hujus foftu'nati non

inéd [

lefcentiz caufa.

90 i//um üe(-nat.) Ado-

alibi mentio fit, quam hoc capite.

Tec

Ut veniat ad me. ) Scilicet. Ephe-

Premitia [unt -4chajs.) Scilicet pri-

Q

fum, ubi nunc ago.

Tni

qui in Achg ja f;xed;derunt in Chri-

ra

d

Expedo jllum cum fratribus.) Du-

ftum.

r

ficeh

bium enim an Paulus fimul cum fra-

Ordina

verunt /Ivi;;:[as..) Seipfos ad;-

D

tribus, hoceftfidelibus, "imotheum

dixerunt Sán&orumianirifterio , ut fci-

u qu

expectaret,an vero expectaret l'imothie- -

licet exerceant hofpitalit tem in Chri-

um aliquos f£ratres fecum adducentem.

ftianos egenos & peregrinos, maxime

üt 8

"

I2. Mealtism rag:zw' eurfl.) Wagexag)xe-

dui laborant in. Evangelio.

d d

c'&, hortatnus [um.

6. Et u£ vos fubdii firis.

z

) Neten-

Ü

Cum fratribus.) Al

dum cum, o/éi*o vos.

&

comitatus.

qqot; fratribus

5

"Subdis fitis.) Nimirum honoran

QIM

U

in(

Nos jf "volumtar, €Efe. ) Fruftra

do eos, eor

m monita)x, »,& iegexnpla

ftiar

fequendo,

eum'hör;ca/tus füm, ut àd vos veniret,

"

L

:

"

4

CAPU TXVI E

I53

timore th

: 17;- Gaüääoï,aut,em in praefentia St

Hahæ, &'Fort'uqätig

&

)

Achaici: qugoniam , id quod vobis deerat; ipfi fuppleverunt:

E

- illumi

.18. Refecerunt enm & meum

iitum, Qg-veit-rum.'

f

—

'Co-

itribus,

gnoícite ergo ,'qui hujusmodi funt.

*

s

E

quoniat

I9. Salutant vos omnes Ecclefize .

;

Afis. ï"äS'a

]

s

ütant vos dn

, & utt

Domino multum Aquila, &

Prifcilla cum domERibaifug Ecv'cl"ef--

em, a

fia: apud quos & hofpitor.

20. Salutant vos-om

-

nes frätres.

*

Salutate -figvicem.' 1n 'f)fc"pl:;q

&

thamini.

fan&to.

: e

-51. Salutatio, mea man

u Pauli.

,

non amat Dominum

äphanæ, :

n

22. Si quis.

N

n.no

h, t

d«

Jit anathema , Maran Atha..

ftrum Jefum *th'ri&uine,w

e—

*..23. Gratia.Domini noftri Jefu Chrifti vobifcum.

'Anti, "

24. Ch arjtas;mäa cum Q,m/nibus- jo'bis!- in Chriito]'efu',;Ame«rg

e

(audeo -

*

m eRemor 0

Ef omnt 'e":;o'perd,n;z" eT l;täo';yanti.) | Q.O f;dfi*'ef.

) ld eft , Xf/ideles;, qui

iili ali

Id eft,

non.folunt illis fubditi fitis, .

circa nos funt.

1þvos.

fed omnibus quicunque vel. cum illis;

Salutate imvicem £m ofiulo fanüla.

).

vel mecum rem ev angelicanradjuvant.

Vide dicta ad Rom. 16. 16. :

Cum il

"T ales enim prz aliis honore digni funt.

OI. Salmtatio mea manu P;zu!i.)

17. lm prafeutia.) Propter prefen-

Subaudi, fcripta ,. qug eft qua fequi-

fig ci-

tiam-Stephani, Fortunati &

Achai-

€

tur. : Hegc verba cüm iis qux fequun2

ls mi -

ci, qui mihi adfunt.-

tur ufque ad finem ,. affirmat Paulus

ld quod "vobis deerat. ) TOUuG» g

5';

fe fuà manu fcripfiffe, loco falutatio-

pm am.

nis, qua claudi íolet epiftola, reli-

] cum

Qu s deft&um wefirum , id eft , pre-

. fentie veftra..

?

s

quunm enim Hpiftole Paulo dictante ,

lpfi f'«ppleve

"unt. ) Pi'ro vobis mihi

ab amanuenfi exceptum eft. -

^

De

miniítrantes.

22. $4-quis mon amar , 6$c.)) Prius-

&. fn-

CT. Refäfuuhf meuþ fpiritum. ) Me

xc

quam verba falutationis: defcribat per

P

juverunt , foverunt ,. recrearunt.

hyperbaton, interponit execrationem

[it -Sfe.-'

Et veftrum. ) 9cilicet fpiritum , quia

quandam in

iti f0f

mea refectio v

e

dieni..-

eo's',, qui falute funt in-

.& recreatio eft.

eftra. quoque, reteQio-

pite. |

L

i 3)24:*[787724.5, Afnatl&emaleü res qu&

apri

Ca&nq/?ite' qui hujusmodz /,;;nf.) Id

cum execratione feparatur

a abjicicqr,

.Chri-

eft, reveremini, co

E

liFe €os, hon-q'rif

& deflinatur ad exitium.

—— fice habete.

aMarandtha. ) Eft vox , Hebrzo

$ Hd-

|

Tæ, l Afiz minoris ,

-19. Ecäle/?& j

Syriaca fignifcans , Dominns neffer

i Íci«

in qua erat- E

phefus , ugde hanc 1n?;—

vezit, auüt potius, Demizus noffer ve-

Ch-

tit epiftolam:

niat; Ícilicet Judex & vindex, uteum

ii

Aquila & Prifcilla,

qui- Chriftum non amat anathemate

de dicta AG. rg. 2.

J De ' qugiþþs vi-

i

feriat, damnet. & piniat.

?

(on

Cum domeffica [ua Ecc

A

!efirt.)ï Cum ea .

23. Gratia Domins noftri , &c.) Hec

*gme i2 domo eorum eff Ecclefrz , ut.eft

eft falutatio,

'

quam dixit fe manu fua

n Greco, id eft, cuim reliquis Chri-

Ícribere.

yrar«

( füanis, qui in eadem íamilia vivunt.

,24'" C"bairivq: 7:34.) Qüa"ïrosv diligot

mplf

Bsbl. ciern Com.þfgnfdc&. Tomi F.

-t

L d

154

EPISTOL/£ I. B. PAULI AD CORINTHIOS

SQï

*

XEPISTOLA-.

& pett

65

üve Cof

B PAULI APOST.LI

* vefrie

.AD CORINTHIOS SECUNDA.

- fumden

/

m

CAPUT PRIMUM

focii f

- Offendit Apo[Tolus, ex qwzm*zs in Afia ortis adverfüatibus eripue-

$N

vit eum Dowminus , ut ? ipfe alios cou[olaretur : deinde mamfg/lans

- meíta,

cordis [ui ac. doäïrmæ Jinceritatem , ofTendit , quodMlicet. juxta id,

fumus

t uod proþofuemt ad eos tton venerit , nulla ipfius id a&um eJZ:

z

Cemaeznirae

l,etvïfmfe » é[ferens firmam eäe fuæ pmclz;mnoms

i

-geritatem.

*

exlortati

fiat; h

Aulus Apo&olus Jefu- Chriih per veluntatem Del, &

rit eslio

P

Timotheus frater, Ecclefice- Dei,

qua eft Corinthi, -

judicac

cum omnlbus San&tis, qui funt in unlverfa Achaia.

exhora

ms&

2. Gratia vobis, & pax a Dex Patre noüro, & Domino ]efu

D/

Chrifto.

Chrift

* Eph:

3. * Benedi&us Deus, & Pa*er Domml noftri Tefu Chnih,

Tet (

Án.

ater mifericordiarum , & Deus totius confolationis,.

ficio,

j Petr,

04

6,$

ui confolatur nos in omni tribulatione noftra: ut pof-

$.3: fmus

ipfi confolari eos, qui in omni preffura funt, per ex-

oxhom

bulati

hor atlonem, qua exhortamur & ipfi a Deo,

$. Quo-

flértis

L

&

szz omnibus ' volis. ) Sit, ut fimie

Pater ;n;fermard;art;m $ leerlCO.f—

hic v

Ji charitate . fincera yiciffim me, &

diiiimus.

/

exbeyi

. ànvicem. dll:gms.

Jotins confþ!at,zams ) Omnls gonfo-

fetfu.

In Cnrg?a ) EC propter Chn&wm

lationis.

f«

4. Ut pojfrmus & ipff cünfö'art eos, d:,)

n

L-

Ér volentatem | Dei. de

1vino

Nam qui res adverfas experti funt,

TP

P

ftoze,

'confilio & voluntate a

APOP

optime poffant alios confoJari , : Hcd-

timus

&olatum vOcatus.

la apud Poetam , ZÉneidos L

vide:

Et Thimortbens fmf;r,) Id c[ï cOa-

— Non 4gnara mals rmji'rt: fucmrrc—

litio.

poftolus, .

-Santtis. ) Id ePc Chu&mms z qtu

re dzfca.

vet

dem

' fic dicuntur guod fïnt ad fanctitatem

Per- exlzortatwnem qua exhormmyr 5'

$i

yocatí, feu per Chriftum fanttificati,

£pff a Deo.) d s Tyg wagom)wa'aæg » . 46.

litf

Q. Grat;a vobj; , &c. ) Subaudi,

mapgaxahsueda dvror m T8 Ge8.

Per

inen

;nulc:pllcecm,

confalationem y qua con[olsmnur. & tpf 4

Deo,

Nos enitn divinas experti con-

filt

3. Beneditlus fit Deus, &fc. ) Lau-

folationes ,

ib

detur a nobis Deus propter opera fue

aptiores fumus ad illas

Tue

* ^i

bom:ams .erga nos exhxbxta.

alis. exhxbendas

. Mox xag..cmræg ,

Ti

x p

CR?UT E.

I55

$

Ouoniam f cut abondant. pamones C'hr:ih in nabls tdta

& per Chriftum abundat confolatio noftra. -

6. Sive autem tribulamur pro veftra exhorfatlone, & falute,

'LI

fïve confolamur pro veftra confolatione, five exhortamur pro

veftra exhortatione, & falute » quee operatur tolerantlam ea-

rumdem paiïionum, quas & nos patimur : .

7. Ut fpes noftra firma fit pro vobis z fc1entes quod flcuti

j

d

focii paffionum eftis , fic eritis & confolatxomsr

8. Non enim volumus ignorare vos, fratres, de tmburauone*

fs

noílra, quse fa&ta eft in Afia, quoniam fupra modum gravætr

Ya id

fumns fugra vxrtutem : ita ut teederet nos etiam vivere.

m ,

Uæ

$. Sedä

-

e&*bort.zt:onem, & cwzfelatmmm figm-

pfiffe, cum. ligc repecmo non fit im

Hcac, *hinc: factum. ut- vulgatus: verte-

"Grzco.-

"

rit eshortatignem; nec male, , quia u£.

Qua oþerafm- tol'emntmm" ) In Græ-

nnthl,

judicat: A üfelmus ,, divina confolatio

'co efít, 756 sv!gcys;.csmg 8£» Umouor$ y

2d.

exhortatio quædam eft.,. .qua- :Deus ani-

qu , Talus j/ perficttur. per telerantiam.-

mos.& vires: juftis fatlicil:

o Jeía

No&er interpres videtur legilfe.,. frng

Pe[ j 02ze5- Chrtfr'h) Ea quæ pro

-& v«sgcyoo'ng uvroy.omv

Ghnüo patimuz..

g. Ut fpes noffra. fm;r f 6r pro 'voäz:.)

iri

Pe& Chriflum.) Ypfius- Chnfh benez-

In Greco-eft ,. X &wig $ud» BiBat:

cio,—

Ünfpouo, & /þe.f noffra frrima eff prà

t pof-

| 6.. Sive autem tribulamur fra vefira:

wob;s; quafi dicat, atque adeo fpes ,.

ax];armt:aae & fklute ) Id.eft, fi tri-

'quam de vobis & veftra in. Chriftia-

362

bulationes patimur, libenter eas fufti-

na fide ae pietate conftantia jam pri-

Quo-

nemus., ut vobDis- falutem afferamus,

dem: concepimus , firma perfeverat:

&. confolationem, — Eft enim . etiam .

& immobilis ,. cum- certo: fciamus;.

ericor-

hic vox wagm?xno-scag, quaminterprés

l

emadmodum perpeffionum- focii e-

j

exbertationem vervtit, Ut n..4. cum tamen

is. ,. ita.etianv fore vos, aliquando ju-

confo-

fehfus: clarior-fit fi vertamus, prove-

cunditatis confolátionisque participes:

ffr^ cm/olehme » 6c.-

8- Qu« feBa ofb im Alia.

Ephefi a

K,äfn

Sive con[elamur pro: 'vejqra 'eonfola- .

eimetFio 'arc'entario Dlan'aä qui fe-

funt D

-

fione. ) Sive confolationis ahgmd*fen-

ditionemr p0puh cóntra Paulum ex^

ki-

tnnus

propterea quod. vos* alacres eïtavw,qualene oppreffuseft, A&. 19:

vndeamus, & ejusdem-dwmæ confo-

Supra virtutem.). Supra- vites na-

u-

lationis participesid'totum ad bonum turz & corporis, non gratiz & ani-

veftrum . referimus ,. cujus. gr-dtm gau-

mi ; nam ope gratxæ lIlVI&O aninmio

demus,

'cribulationem- hanc Pæulus pertulit &

yr

S,ve exhortamur pro 'uey?m etbvrta.

fuperavit.

f,'&

tiobe & falute, ) Eft repetitio ejusdem

lta ut t&deret. uos. oivere. ) Non

pet

membn.

Exhortatio-enim femper po-

abfurde: poreft mtelhgl tedium: vitz

nitur pro cez[e/atioze, cüm femper

paíiífus Apoftolus ob

favmatem affli-

;]ll

cote
