fanttam & innocentiam Chiiftianam,

tiintis nov;

manet ín zternum, ita & verbum

qu«m in hac regeneratione inchoaftis,

Dei,

ex eoque noflra regeneratio ,

recin e&tlS,

abrice, &]

Deponertes.

A'is/usvo: , id- eff

m laplden

zetern utn.;

adoptio -eft gterna , & permanez:2 in

fel qu pet

um d:þafu:rztu;r(.lllcec per baptl fmum,

Qui non ett !

4 Owa amm: €zaro m'

CEH. )

Malittam.) Omne genus vitiorum

Refplc:t, & citat locum Ifa. cap. 40-

& peccatorum,

Vüs & vivif

num.6. ubi hzc eadem fgntencla hàae

Et' omnem dolum, ) Dolus eft frau-

! 4b buniy,

betur,

dis machinatio, ad glrcumvemendum

udæremm,

tiices forey

25. Veräzm mmwg Domiu! tanet im

allq uem.

eternum,). Nam ut ait Chriftus Mat-

2, Ratienabile.). Aocymov, lac non

quaftlagidgn

thzi 24- 35 Cæltm; & terra tranfibunt ,

materiale, fed rationale & fpirituale,

ïelecerunæ 4

4 Deo 4H

verba AHtem mea uop pratertäznt.

quo mens alitur & roboratur , qualis

Wéntum Ee;

Hec eff verbtum quod evangeltzatum

eft falutaris doctrina & inftitutio , &

E oj

i2 vos.) Ideft, vobis, quafi dicat:;

Sacramenta Ecclefiz, &c.

fio

oc [faig verbum eft verbum Evan-

$ine dale ) AäonOy, id eft, fnce.

T toto o

rnmp

bts coli & .

gelii de Chrifto, e)ufque redeinptione,

SEt,,

Syocatione , hde, gratia, falu;eccglo-

Ur :2 &0, ) Ut virtute- la&ns hujus.

dffdrmm

ria, quam yobis zgtt:ullt,

In (alutem.) Syrus, advitam. VMita

]

enim gratig a&u crefcit per operum

htl&o pe

É

n :g;tur omzenm mali-

merita. , vita vero glonæ per eadem

T^ QUs fds

l. DEpmem;

2147)

DWIL: /þ ij

Quafi dicat, cum fitis

crefcit in fpe & in Jure, majora enim

UY lp

tenati in baptifmo ex feinine incor-

merita majus dant jus 4d glorlam,

hri

guptibili per verbum Dei, nt di&um

eamque majorem,

TU a

9 mï&m

-

, ts CAP A.-U"l" I

459

iaäjus hm-

[do3 5 tamen guftaftis , quoniam dulcis .e&a*:Dohiïn&ä.-'

lit,

4. Ad quem accedentes lapidem vivum, àb hominibus qui-

hoc i av

dem reprobatum , a Deo autem ele&tum, & honorificatum :

$. Et ipfi tamquam lapides vivi füpersedificamini, domus

] fpiritualis, facerdotium fanttum ,' offerre fpirituales hoftias,

acceptabiles Deo per Jefum Chriftum.

* ïfaïæ

! UuT di«

6. Propter quod continet Scriptura: *Ecce pono in Sion

lapidem füummum angularem, electum

28.16.

f populu

(1)? pretiofum, & qui

iRom.

crediderit in eum, non confundetur.

5 fUDdatit

edentibus : non

-c"redentribus au-

9:33

u

: yL Vobis igi.tur honpr cr

Mmm.z

uY

tem;

'que gd *

(I) electum. - i ;dit; Sixt. l?gii);r : pi*oba-tü:mþ

e

$i famen.) ;."9758(1' : 4 '?ul'sfem. Po-

fpem, charitatenmi , religionem Dei &

dolum, &

';e

*

etiam £/xee accipi pro éeróynee,

Chrifti. .S

0nej, -

1 gu;u'zdaqzzidem.«

fþiritua/t'aw

yrus ï?tt;it,- Eþatg Rþrempldi

)lo la; Cote

- Guflaflis quoniam dulcis ef Dominus.)

Sacerdotium[antinm.)1eodviua c'quiov*-

] Participes fa&i eftis confolationum

Vel per ieedrevua, fignificatur coetus

1

fpiritualium, quibus fideles fuos di-

Sacerdotum , quo modo ccotus cleri-

—— um

)

N

gnatur Dominus.

corum vocatur xNjeoc, cleru:, & ac-

i i&e, & fidi

Dsleis,) Suavis benignus, . Grsce

7

cipitur proprie pro Sacerdotibus. Vel

enim eft,

exc óc.

fumitur myftice & improprie , ut

yte, ut dpo-

4- 44 quem.) Dominum Chriftum.

comprehendit etian: laicos, qui quo«

& Viiüis ilv

Lapidem vivum.) & metaphora na-

daimmodo funt Sacerdotes Deo offe-

Chliüiäflaf'"»

tivitatis nove & lactis, tranfit ad àliam

p inchoan

rentes facrificia bonorum operum, qui

fabrice , & lapidum ejus , vocat Chri-

fenfus eft Apoftolt hoc loco.

!

ftum lapidem vivum, ut intelligant

Offerre.) Ad offerendum, nut offe-

:

TR id*ea,

fe loqui - per metaphoram de Chrifto,

Fatis-

r baptiliaum.

qui non eft lapis inanimatus, fed v

vus & vivificans.

E

Spirituales bofiias.) Do quibus ait

nug Viliomm

D. Paulus ad Rom. 12. 1. 6£fzero vos

:b bominibus quidem veprobatum.)

fratres ,.O'c. mt exhibeatis corpora vex

olus et f

] judxienim, Scribe, Pharifei, & Pon-

féra bofitam viventem, fAnílem , Dea

myenjenim

tifices fpreverunt Chriftum , eumque

placentem , &c.

3

7

quafi lapidem inutilem, immo noxium

Acceptabiles Dec.) Gratas Deos

;xöh l 00

'xejecerunt a fabrica fug Synagogsm.

Per jefum Chrifium.) Redempform

& fpititua]ev

A Deo autem . eleitum.) in fulld»af

& mediatorem noftrum , per quem

mentunm: Ecclefie.

omnia noftra Patri offerre debemus,

qtir, quií

Et bonorifcatum.) F ecit enim cele-

inflitito s

ut ei accepta, grasa, meritoria, &

brem toto orbe, & voluit

—æb omni-

impetratoria fint.

d t f

bus coli & adorari.

Ó. Propttr quod continet feriptura.)

.Ef æpþ' dfanquam laþi?l'c*: üfi'vif:;þer

Id eft, dicit feriptura, 1f. 29.16..vide

adificamtini.) ld. eft, fuper &dificate vos

ii huj

"

f

dicta ad Ephef. 2. 20 ubi totum hunc

gitát *

Chrifto per charitatem, ejusque ope-

verficulum explicavimus , ut etiam

er o

ra, que fidetm vivificant.

fuo.loco apud lfaiam.

T

Domus [piritualis,y . Id efty im do-

9. Fobis igitur. bonor. evedentibus, )

; ^

;num fpirituhlem., quafi .dicat, fuper

Quafr dicat , vos , o credentes in

mije

T

Chriftum zdificamini, ut fitis domus

Clhriftum, non confundemini , fed:

Jl .810M'

Qäi my&gca,þ

[

& fpiri:f,x-äli-s,ï pär» Eng,

honorabimini a Chrifto in. di? judicii,.

-

fx

s

——

460

,..EP[STQLE L B. PETRI Apösfom: '

Es

TO

,*Qui.

* pfar. tem, *]apis, quem

reprobaverunt æ—d*i&c:ïmtes á hic- f ä&us 'eft

1722 in Ccaput anguli,

2

ei: qui ?

Afaix

8. Et lapis offenfionis, & petra fcandali his

j 'qkui'. offe fldune

.E eordiam C0

$. 14

verbo, nec credunt in quo & pofiti funt.

-

i.* Chan

iMatt.

':21.42.

9. Vos autem genus eleCtum, regale facerdotium, gen

S fän—

tos ab(tiner

A&or &a, populus acqui

fi

3

- fus animam

itionis : Ut vircutes annuntietis ejus , ;qu'i

E 120 C(mvl

41r de Fenebris vos'vocigyi; in admirabilg lumen fuum.

t e0, q

. Io.*Qqu

bus, ex bot

cum accipietiä coronam oeloriz, ju'xfa

que voluritate &-'x—r'u;licila.m Vel inüdä?*

L in die vifit

Alud Pf 138. 17. N£eis benersftari

les ob . priora fua fcelerà, merentut

funt. amici tui Deus , nimis confortatus

15 *3ub

relinqui a Deo,excecari & obdurari,

eff p.rinctþatm eormum.

ut non cred:nt Évangelio , licet gra-

[ Deun: fv

Non credentibus.) | dnti9801, non

tiam fufficientem eis non deneget. Íta

ebedicntibus , qui fcilicet noluerunt

Gagnejus, Salmeron & alii.

Velfen-

L: E

Chrifto obedire, five ut in eum cre-

fus eft, pofiti funt ut crédant Chri-

k.-'dpsraxg, usf

jutitiam & 4

derent, five uc degi ejus parerent.

fto & Evangelio, nec tamen credunt,

Faitus eff in caput anguli.) Facus

quia ciedere. nolunt: It4 Beda, Ly-

-6jus eprezia f

efl lapis capitalis, angularis, prima-

ranus & Cornelius,

- guificat vox (

xius & . fundamentalis domus D«ci, id

Q. 0s em£em.)

O cctus fideliüm&.j

[oe edmiral

eít, Eccleí(tz,

-ftiane fidei &

Vel, vos finzuli, qui in. Chriftum

(09- £t lapis offenffonis , €f petra fc"um-

creaitis.

IO- Qu; dli(

dali.) Citit werb: Ifai, g. num. 14.

Genus ele&u;n.) EleGi eftisa Deo ,

4Mfemprpilus

Hoc eít quod ait- Simeon Luc. 2.

mt £j :5 £c.le(6i membra eltietis.

i cap' Ic mlm.

n"m. 34. Poftus eff hiceim veinam;

f

Regale facerdotium.) Cicat. verba

- buptifrum.

£ inre

furretltonem multoram 12 Ijvael.

Exod. 19. 6. ubi Mofes Synagogam

- fec ejus Ecc

Wide ibi di&a, ( loc» citato [faiz.

]udzorum voc t regnum [acerdozale ,

^tem fadi eft

.His qut offendumt verbo,) mpoo i r

vel, ut eítin Hebreo , Regaum facer-

* feriodime

/ i TÀ Noqo , üd eft, qus im»ingunt ad

dotwm , Ecclefia enim eft regnum

'veftr'xsp tl

cuerbum, id eft, qui ad verbum Evan;

Chrifti, non temporale , laicum &

fT. Offerr

$eii offenduntur & fcand dizantur;

prophasum, fed colefte, facerdota-

P Tanquim

üunde Syrus vertit, Qw offendunt ad

de

ficrum: finguli etiam fideles

- V, failicet

;pefram, eo

quad mon zcgniej)gnt fer-

faat reges & facerdotes, ideoque re-.

Mllaretis n

mozt.

gale f;cerdotium; reges, quia regunt

. Ries peteory

Nec eredunt.) dmti83yrsg, mom obe-

fuos fenfus, memb;a, potentias, paf*

&gre vident,

dientes , imperfuafi &. increduli.

fiones, iifque dominartur; tum q ia

Mfinere

In quo & pofrts [zm*.)- Quafi dicat ,

fa.iMiares & filii funt fummi Regis

Von folum

non credunt in fundamentum & la-

Chrifti Jefu.

Sacerdotes wero Ífunt

- lam i,

pidem angularem , in quo pofiti &

quia offerunt facrificia bonorum ópe«.

- "Wt enim Q

^&ollocati fuerant, fcilicet àn . Chri-

fum, ut diximus fupra num.S. -

- ftum.

Gezs [2264,) Deo dicata,

W dgce-t D.

E o0]

Judaica enim religio , & fyna-

GF' per

m

Q miji

-

ga tanquam :wera Dei fZeclefià in

baptifmum fanctificata.

Q

0* Dena:

re

hrifto pofita & fundata erat, ejuf-

Populus 4tyui/f'ti0ni: ) l4 eft, dcäh;-.

-T Det. bor

que meritis nitebaeur. Sic explicat

ffv Syrus, Congregatzo redempta ,

Watablus , Cajer. l itelm. & alii, Vel

; —"ïgere -nion

quam fcilicet Chriftus fuo fanguine

"""'P"fffl 4

fenfuse(t, s/g 0 7» quod , ad 7uod,quafl

acquifivit, redemit, & polieí

$ A

E

ionï's

IIH 44')0(&"

flicat, infideles pofiti, id eft, defti-

fuz fecit. -

-gaafi funt gd non credendum a fe , fua-

-

p2

Ur u;rfute: SEPHBCECELE fjf:.,) ï;ai(;

Onem &u

?

a

|

D

CAPUT I

46f

1o.* | ui aliquando non populus Dei, nunc autem ponulus *Ofee

*

d

24«

JDei: qui non confecuti mifericordiam

]

-

, nunc autem miferi- ?.

OT.

!

Ccordiam confecuti.

ui oiïehc'ium»,

2

*

Ir.* Chariffimi , obfecro vos ta

mquäm advenas, & peregri- ï*äg

Qm

1314«

It, ggiis füne

nos abítinere vos a carnalibus d'güderiis, qua militant adver-

Galat.

íus animam,

[].

ts ejus, uni

I2. Converfationem ve

ftram inter gäntes habentes,ïbonam: 5.16.

: I;).*Qu't

ut in eo, quod detre&tant de vobis tamquam de malefa&ori-

UXUEVEIORCHECUIEECSMCS

"

bus , ex bonis operibus vos confideran:es, gldrificent Deum.

i

i Vel infides

in die vifitationis.

lerà , merentut

i & obdurari,

13. * Subje&ti igitur eftote om

ni humanae creatur

7

& propter

*Rom

cellenti 5

13.1.

velio , licet guie

Deum ; five regi, quafi prae

yon deneget. [ta

Mmm 3

14.Sive

Kali Velfete

t credant Chrie

éprrdg, ejus fapientiam , charitatem ,

Inter Gentes.) Syrus, coram omnie

juftitiam & ceteras virtutes.

Vel;

bus filiis hominum.

tamen crédunty

Habentes bonam. ) Sanctam & üre-

]u Beda, U*

ejus egregia fa&ta, hoc enim etiam fi-

gnificat vox Grsca.

preh enfibilém.

*

X

cetus fideltum.

I admirabile lumen fusm. ) Chr-

Urt :2 eo0 qz

od detreant.)- Detta;

-ftianz fidei & Evangelii.

hunt, obtrectant, calumniantur.

iui in/' Chrml!m

IO. Qu aliquando non populus, nunc

Tan»quam de malefa&oriäuï.) D'ng..

«t etisa Du v':

«ntem populus Dei.) Citat verba Ofeg,

bant enin Chriftianos eife contem-

cap.I. num. 9. vide ibi dida, Ante

prtores principum, numinis & deo-

bra elletis,

Cirat vet

baptifmum non eratis populus Dei,

FTum; vol.ptarios, wufurpare promi-

Jes Synag()gdm

nec ejus Ecclefiz membra; nunc au-

fcuos concubitus, vefci carnibus hus

um [acerdtialt o

tem fa&ti eítis populus fidelis & mi-

manis, & propter ipforum impieta

| fericordi:m confecuti ,' deletis peccatis

tcra gravibus malis & cladibus va-

, pum [

m et um

- veftris p r lavacrum baptifmi.

ftari orbem £errarum. QUuo circa pre

ye , lajcum

1I. Obfecro. ) mapaxaNG , borror.^

&nnocentia Chriftianorum grives

Tanquam Advenas (5 peregrino:. )

do&as Apologi«s fcripferunt Juftinus

íte, facrdotie

Ut, fcilicet rebus hujus fzculi non

[ etiam

de

anartyr, Athenagoras, Clemens Ale-

ej, idkoque ^

" mdhareatis nimio affe&u,, fed ficis fi-

xandrinus, Cyprianus, Tertullianus ,

miles peregrinis qui omnuia, quz per-

Arnobï-us; & alii.

[2 qm*l [Eglm' j

egre vident, a fe aliena exiftimant.

«o

Z

o pi*

vdbfüinere a cavnalibus dejfiderais. )

;

Jfederantes.) $nonTtüoTEG , ïnfn-

yturi t d *

fpicienees , & xItimantes,

y (ümmi

— "Non folum gule aut libidinis, fed

etiam irz, invidiz, fuperbig, &c.

du die vifftationis. ) Cum placuerit

hac enim omnia funt opera catnis,

Deo per infpirationes fuss 1nfideles

; bonorum 0p**.

ut docet D. Paulus ad Galat. 5. n.19.

yifitare ,.& ad fe adducere. Vel, cum

4 njm. )

a militant. adver(us antmam.)

ad exercendam weftram patientiam,

(ictàs &

"Qus pugnant-contra animam , & il-

& exemplum virtatis ethnicis propo-

1 1lam per bona defideria ad Deumn af-

nendum, permi'erit Deus vos malis

Caro .er;im

qwexart.

Vel; ut cum Gentilium prz-

7p peltmpih

furgere-non permittunt,

fides de vobis inquirunt, & veftrà vi-

goncupi[cit adver[us [piritum , &f [psri-

yo fangule

tis adverfns carnem, ad Galat.5. n.17.

fitant, deprchendentes oinnia effe /4n-

I2. Cezver(ationem. ) Vivendi ra-

&a, glorificent Deum.

r Poüenmuif

) n

dionem & mores,

13 Qu duana creatura.) ;'Sicgili-

LU

x

yt

X

l

462

EPISTOLZE L B.PETRI. APOSTOLI-

44. Sive ducibus, tamquam ab eo miffis ad vindittam mæ—

QO Uæ'

lefa&mum,laudem vero bonorum :

fems7 $ed :

15. Quia fic eft voluntas Dei,ut benefacientes obmutefcere

m ipud De

faciatis imprudentium hominum ignerantiam :

41. In hoc

16. Quafi liberi, & nen quafi velamen habentes mahtxæ

nobts, vobis

libertatem , fed ficut fervi Dei.

z. "Qui

*Rom

E7. anes honorate: * fraternitatem diligite: Deum tlmete"

: s

E2-1O. Regem honorificate.

23 Quic

*Eph-

19. *Servi fubditi eftote in omni timore dommls, non tan-

tur, 10n C0f

$. s. tum bonis, & modeftis , fed etiam dyfcolis.

: ay!Qu]

ol.

19. Haec eft enim gratia, fi propter Dei confcænuam fufti-

3.22.

llgnum üt

16

net quis triftitias, patiens 1n]ufce.

fanati eftis,

2" 90

Quæ

r Eratis

€et. omnibus fuperioribus, quibus obe-

d paftorem

autem a lege Dei, nec ab obedtentxa

dientia & fubjectio debetur.

Principum: nolite ergo inobedientie,

Propter Deum.) Quia Deus ]ubet il-

turpitudini, & malitiz veftre prate-

*

lis obedientiam præ&arr, & quta Rex

xere libertatem Chrifti.

Idem . mo-

& Princeps eft viva Dei in terris ima-

Propm Dt c

nuit fanctus Paulus ad. Galat. c- 5. 13*

t Deum, qui tu

go, eftque Dei Vicarius in terris. Vel

Fos 4 lläermrem vocati effisc tam*um

: dominorum tu

ropter. Deum , ex Dei amore, ne

zelbertatem £n ocmf onem detis cArnis..

Deum offendatis, quod .D. Paulus

- Sed freuz fervs Der. )j Qui libere &

eü el propt:

adit, proprer coz[ctentiam. Kom. 13. 5

Ilberahcer ferviunt, & obediunt nom

& cultnm, que

m cujus odiug

Qfmf pracellenti.) Quippe qui im-

tantum Deo, fed & omnibus magi-

&TIS.

perium obtinet, & collocatus eft in

ftratibus ,.

os Deus fibi vicarios ,.

faftigio regiz poteftatis.

noftrosque

li

periores ordinavit.

Su]?met D

I4. Sjve d»mäm) Sive præüdrbus,

I7. Owemes bonorate.) [juxta ftatum:

Pt & acer

Pafien, f uä

fedi ,

$qtuowg emim .Grece vocantur pre-

culusque, & honorem ei debitum.

l & multo mpi

prefides, caterique magiftra-

AFraternitatem dt!;g:te ) Id eft , fra-

tus, qut a majori pendent, funtque

tres, hoc eft,, Chriftianos.

20. Qu e

ejus quafi. Vicarii..

Syrus verm: Ja-

Regem bonorifcate.) Honore eo qui

xcau »qume

dicthns.-

t 3 , Qui Prop

Regi, id. eft, fumme poteftati cwnli

: pledhitur

Malefattorum.) Sontlum,nocentlum,

debeturæ

contra leges. peccantium,.

E. 18. Iz ommu: ttmore) IlIos valde rer-

C0l4?bju"

- Bénorum. ) deya S'OROLOY , re&e agen-

verentes , & etxam timentes,

à na fmnhs.

itum

v Hc 6f rrai

Madcyits ) émitix£ a. quis,benignis;

E Tun c; efg,-

15. lmprndemtiwm lyommzm 1g20-

moderatis, clementibus.

ææntmm.) Qui leviffimis ducti fufpi-

Dy/?alt:) Grgce, .Gx0Mdis y praws,

b ldem&a ve

eionibus, vel ex fua malitia: male de

afperis, difficilibus moxofis.

2T. In lo

vobis. judicant, & de Chnfhana reli-

ocæ fellice T

I9. .Hac eff entm gratia.) Quafi di-

" Nfc hr

glone.

cat , hic eít effectus illuftris divine

Quaff l:äert,ö'c) EP: Ooccu-

gratis. Vel hoc eft Deo: gracum- Ita-

u 'J'" ) Etan

p?lth occurrit enim objectioni, Chri-

lice diceremus , Oue/t'o f é far cof4

Qi ülldebam

ftus nos fecit liberos; ergo nulli Prin-

HU D5 T

re debemus.

Re-

grat.fa e gr am'tta i -ö'c.

Vel ponitur

eipi fubjici & fer

gratia pro gloria, quafí dicat :

Hac

23 Qu um

fpondet Sanctus

)

etrus , fa(ti eflis

eft gloria veftra. Vide explncmonem

hban à Chrifto » fed. a geccato non

fequentis Yerficuli. -

ellug

1 dnh

Cæfm

3, fl

áctdes

E

us

T ISENE

LO

!

CAPUT ^

463

uz enim eft gloria, fi peccantes, & colaphizati fuf-

!

fertis ?.Sed fi bene facientes patienter fuftinetis, haec eft gra-

3

obtutefcere.

.tia apud Deum.

.

21. In hoc en!

m vocati eftis: quia & Chriftus paffus eft prc;

;gig; nillig

; nobis, vobis relinquens exemplum, ut fequamini veftigia ejus:

* Ifaie

22.* Qui pec

:

catum non fecit, nec inventus —eü do(l,us in ore

53 9

Denm-timgter

ejus:

23.

Qui cum malediceretur, nön maledicebat:; cum patere-

miä, 10n t

judicanti fe injufte:

] tur; non comminabatur : tradebat autem

24. * Qui peccata noftra ipfe pertulit

in corpore fuo fuper *Ifaix

S3s

ientigm fuih

,» lignum: ut

peccatis mortui, jgüitiæ vivamus : cujus i»ivq—re

Ijoan.

L2

] fanati eítis

rati

$9 »

*

Quæï

25. E.

is enim ficüt oves errantes, fed c,onver*ü eftis nunc

,Ecxä'ti'öhgäfentï;

ad päübrem, & epi'fcopumwanimarum veftrarum.

o inobedientity.

CAPUT

ig veltre pratee-

Va

A. [em mo«

Non maledicebat. ) äv-r:onäöfu, re-

Projte'r 5:; 'co;äfciemia;m'.) Propter

1Gics- F Deum, qui tug patientie, ut etiam

eriminabatzr , yemaledicebat.

j ii* À dominorüm tuorum fzvitiz confcius

Tradebat autem judicanti,) Permit-

pem detit at

tebat fe a Pilato injufle judicari ,

eft. Vel propter Deum, Deique fidem

condemnari.

. Qui libere & —

& cultum, quem in confcientia geris,

&obdint m* $ $n cujus odium male a Domino tra-

Injmfée.) Gr&cus & Syrus habent

ommnibus mupl -

S&aris.

^

X

juffe , ut ad. Deumn referatur, cüi fe

it;a:.) AvtaG

Chriftus obtulit in facrificium, ut ex-

s fb vicati

Suflinet trif

, id eft,

orditavit,

€riftia & acerba.

piaret peccata generis humani.

) fosts foum

- Patiens tnjuffe. ) Quuia eft innotens,

24. Peccata mofira.) ld eft , peinas

- & multo magis, fi p itiatur pro juftitia.

peccatorum. noftrorum,

; &j debitum

Ur peccatis mortui, &c.) Ut relicto

«) li di l

QO. Qs« ef enim gloria, Gc.) Quaü

4009

dicat, quam enim glosiam affequetur

ftata peccatt , & abolitis preteritis

Honore o Q?

.ds , qui .proþter fua fcelera fevere

culpis, 4zdmamns noumm bominemy,qut

fecundum Dewmn: creatus efh in juffttia

'Pm&atï-w j

j'pIe&itur :

'Co

[

& fantitate veritatis. Iphef. 4, 24-

aphizati.) C'olxaphis cedi Sise N

",vna fervilis.

.

Cujus livore [anati eflis. ) peohomni,

;Ill'os-väme d

Hac eff gratt

a apud Deum.) Syi*us,

Id eft, vulnere, vibicibus, plagis.

.9S. Erdtts enim ficut oves errantes,)

æäæ;benignisi |

| Tunc crefcit gloria vefira apud Deum.

-Aberrantes a via falutis, & per avia-

" WVide di&a verficulo fuperiori.

OI. Im bec emim vocati eflis.) Ad

errorum gentilitatis, aut Pharifaica-

::2.&10791 Wïs, ,

— hoc, fcilicet ad eruccm & patientiam,

rum doctrinarum, & pravorum mo-

cofis.

Q2. Nec imventus eft dolus 1m ore,

rum in exitium ruentes

!fl'lfo)

&i

a d

Converft effis.) Per gratiam

Chrifti

Jufris

Qu

ejus. ) Etiam a. Scribis & Pharifeis

"M

u-i:: RUdebant euln capere in fefmqne,

ad fe vocantis, & trahentis.

.

o g

7 :of)i ;

M

atth. 22. I5.

Pafferem. ). Juxta. illud l

oannt

s Io.

/

[j

icerz;tzr.) Voca-

IL, Ego [um Paffor bonut. i

yc] ponitu

VES. Qgt cum omaled,

,

retur p

otator vini, Samáaric:nus, pof-

"Epifcopum.) Chriftus enim eft Epi-

fí diat* s

*X

feffus a diibolo , feditiofus, hofítis

fcopus, fpeculator, fuperintendens, di-

u

lícationam

- Cefaris, fubyerfor gentis, &c.

rigensque oves fuas in vitam zfcegnazn.

-

X

.

-

454

IEPISTOLLIE L. B. PETRI Aposijom

.

CAPUT II

"

.* Sicut

2" mütua inter conjuges comver[atione, &? mulierum ornatu : bor-

^eujus eti f

satur ad varias virtutes ; utque ChrifHi exemplo ferant. adver[a :

-turbationerm

4

j "m

Baptifmum jalvamur in fimilitudinem eorum,

- nfirmiori *

EE quodper

"

qui in arca. INoe Jaloabantur.

- & cohzered

Eph. I-

Imiliter, & mulieres fubdite fint viris fois: ut & fi qui

?,"veür .

5.22..

S

non credunt verbo

.-.- ——

í

» per muIiie;:um converfationem fine

L 6 st &

€ol. verbo lucrifiant z

L]

pj

^. Confiderantes in t1

more caftam converíationem veiïrgm';

; Meouteus a

T

P otem, relidtis

3 Eim:

3.* Quaru

m non fit extrinfecus capillatura, aut circumd—atiq

fecuta fit, &

2, 9. auri, aut indumenti veftimentorum cultus :

--

L

^ grinta per C

di

1

l

Domnum. es

4- Sed ,. qui abfcom

;

tus eft cordis homo,

n i'nC*oErruptiB'ilï?

- Gendf, 19. 12

tate: quieti.

& mod'eiïii fpiritus, qui eft in copfpe&u Dei lo-

*

Qujus efs f

€uples.

&

L

L

* Petrum propr

$- SlCï en

l

nm aliqu-:;n do;

:

; bere Thdeis c

? fim&te mulieres, fperantes in Deo,

- bit & Gentib

: orænabanþ: fe ,. fubjeCtae: propriis yiris-*..

P

d- 6 *Slcut

[ flig Sare f

- ejus fülim &

bolue DiDict Saibers quia

auro intextas , m

! h imitbiat

xXS

reas ,.

..

?'riilia: » builas au-

fuperiori capite: egerat de. fub--

2 cul-

Bfiiffdtt'mg

je&tione. fervorunv dominis fuis, nunc:

; 4nut dadumentt veflimentorn

- enis, feilicer

autem de: fubjedione. uxorume fuis:

tus.), -dut 1m amtitu palliorum , ut qui-

iamï in "Cukl]

uiriäo: "

dam vertunt , quo fignificatur abufug

: & beneficen

Nog creduntverbo:), Evangelii prz-

mulierum , qu& imultis & pretiofis

dicationi..

veíftibus amiéctz. incedunt.

2

enim ef aog;

[ d Gres,

Ber multerum: conver(ationem.); VM i-

4« Sed'aui ab[conditus eft cordis ho--

Nor. yerti,

dentes. fan&os: & irreprehenfibiles:

z0.) Quafk dicat , fed interior menss.

sm) Siqa

uxorums fuarum: mores;.

"

&. animus hic. virtutibüs: ornetur.

$ime verbo lucrifíant.) Solo:bono

Ip: incorruptibilitate quieti/ 69 gm--

L AtlOnéS , me

exemplo: commotii convertantur,, &.

defti: fpiritus. ; Yn: hoc: enim confiftit:

L U5, nec cade

ornatus:; interioris- hominis..

: prudenti &

€liriftus:,, &: Ecclefia: eorum:animas;,

Incor-

L mitivando,

quaft ingets lucrum;, acqnirat:

ruptio: fpiritus: eft. integritas animi:

k ] Chlit,

2.. Confrder anres-), Scilicet: maritiz.

manfueti. &. cranquilli, qui nullis exa--

Ie. timore.)) ld eft, cum; timore Dei..

1

gitatur.cupiditatum. procellis,fed quie«

L ^to Qtentes

fcilicet: exactam converfationem ,. &

C CH du

tus eft, moderatus , & tranquillus.

ai

uiftat pra

emendaàtos: mores.timore: D*i: offenfz:.

Qu Spiritusincorruptus, quietus;.

- QUE (idhr v

Caff am. comver[attonem;)) Vitz puri--

&: modeftus..

. 3CCommp

S

tatems, & fanctitatem; morum;.

Eff fs. con[pettu: Des locuples.). Quia.

t

:

dtt,

uarum: non. fri: extrinfecui: €a--

fuper terrena: omnia fe elevans, Deum:

ä trder

Q

inncillam, j

! P['il/ atur

a, 6s ); Senfus: eft:/Quarum

poflidet;, ligres

que g&': Caoli: & Regni

3

uf A'."frn

ornatus:fit: non: externus;. qui fitus:eft-

&terni..

M

L

im plicatura: capillorum: &.cincinnis..

5.- Sgerænrw-*iiz.b?a.)ï Etco nfequena-

"libre vit

utr circumdatio aurs.). Aut:in: cir--

ter. credentes,, &: amantes. Deum..

OR m

p Tulieren ipf

exipofitione: auri;,, geftando» veftes:

Orzabant. fe:); Sc?liceif: modcefte..

Dnico lii

: m

prpuT—m.

465

: 6. *Sicüt Sara oBedieba—t Abrahs, dominum eum vocans:* Gen.

! arm: boi-*ï

' eujus eftis filide benefacientes,

.& non pertimentes ullam per- 18.12«

"

aj ahwf;;| turbationem.

7. * Viri fimiliter cohabitantes fe

sdum fcientiam , quafi *rCor

narim,

infirmiori vaículo muliebri impartientes honorem, tamquam 7: 3-

T- & cohzeredibus

grgtiæ vitee : ut non impediantur orationes

:u&fiqi] veltra.

$.In

-

faäonem fine

6. Sicut Sara obediebat braha. )

& adjutorium v« vocari folet, mu-

" Adeo ut eum ex patria Chaldza abeun-

lier autcm eft viri adjutorium ex Ge-

nem veltram, -

em , reli&is parentibus & cognatis

nef. 5.

Porro mulieres infirmz funt

Circumdatio

" fecuta fit, & cum eo continuo

tum fexu & conflitutione corporis,

Pere-

rinata per Chanangam.

tum animo & judicio , induflria etiam

ncormptibili-

Dominum eum vocam:.) Ut patst

& prudentia ad. res gerendas.

Lmparrientes honorem.) D. Hiero-

t Dai ]

Q« Genecf, I8. I2.

—

Cujus effis filia.) Hinc patetSanctum

nymus & Beda per honorem hunc in-

F Petrum proprie & dire&e hsc fcri-:

télligunt abftinentiam a nimia & in-

bere Jud«is, confequenter tamen fcri-

tempeftiva: Venere, cui explicationit

sttes i Deb,;l

bit & Gentibus ; hi enim erant filii

favet, quod fubditur hoc eodem ver-

& filiz Sare fecundum fpiritum, quia

iculo, £ sos zwepediantur orationes

d

'.,6:* »Si-li'cutï ; : :

ejis fidem & pictatem, &

vefira. Aliiex adverfo per honorem

&a imitab:sntur. -

gpera fan-

accipiunt debitum conjugale, quafi

lia , bullas u-

;:äu:

Benefacientes.) Syrus, £s oper

jubeat illud uxoribus reddi, fed ho-

?ïmentafun;'. "'Ff

&onir, Ícilicet imitando Sarg mode-

nefte, non petulanter & impudenter.

Alii honorem generalius interpretan-

sliorgrm , t quie

ftiam in;cultu corporis, eleemofynas,

tur ut fonat, ut fcilicet uxores mariti

ificatur abulufe

& beneficentiam in pauperes , hoc

jis & pretods

enim eft a«aSonoris , quod habemug

honorifice compellent & tractent, ne

in Greco.

timore & pufillanimitate animos plus

djunt.

; d rl l-

Nom pertimentes. ullam Perfuräaft'a-

&quo demittant.

d imeriof mensye

x€n.) Si que exiftant domi pertur-

Tauquam cobaredilns gr;zf;a vit4. )

bationes, moderate & fortiter feren-

Dat caufam cur viri honorare debe-

as ornetr.

do, nec cadendo animis, fed veftra

ant uxores, quia licet natura & fexu

z quitll j

c aim conftie

prudentia &

gratia iras Ieniendq &

fint infirmz & impares, tamen voca-

s. IOP

mitigando.

tione &

ratia viri funt pares; voca-

dv Cobabitantes. ) Eodem* tecto &

te enim funt ad eandem cum viris gra-

: ean TL allimil'

». qui nullis x

Jefto utentes,cum uxoribus habitent virt. tiam & glorïam.

Secundum fcientl'zzm.) Scientia hic

Gratíe vit&. )

id eft vitalis, dat

:-(;ce'llis,ffd quiev

fignificat prudentiam & diferctionem,

enim vitam fpiritualem animz, & du-

t rangaillus

cit ad vitam &ternam.

"

-

quz dictat viro ut infirmitati uxoris fe

,mpwg,:quiewä* j |

accommodet, eique honorem deferat,

Ur zon impediantur a;:atïane: veffra.

J.& tra&ect. quafi fociam, non quafi

M ixomrteSut, ne interrempantur.

10772

J Quia

*ancillam.

Scilicet ob jurgia qug nafcuntur in-

; cleyano.

Deumr

p

ter conjuges, fi non honorentur a vi-

Ql MP

-Quafr infrmior; vafculo muliebri.)

ris.

Muliebre vafculum interpretatur D.

el, ne interrumpantur, fi ni-

'lhomas mulieris corpus. Poffumus

mig & intempeftive libidini viri in-

mulierem ipfam intelligere, quia F'e-

t

j Deuml' ,

braico idiotifmo omne inftrumentum

dulgeant, qua ab orationis Rgdio ani-

x

deftte

inus avocatur.

et;imol

an

Bib, d Cem. Menoch. Tom. Viil.

466

EPISTOLE L. B. PETRI APOSTOLI

r

-

L y, Donin

-

'8. In fide autem , omnes unanimes , com

pati

entes, fra

k'f»er-"

l

diris, parati

. nitatis amatores, mifericordes, modefti, humiles :

nem de e2, t

*Prov

9. * Non reddentes malum pro malo, nec male

dictum prö

- 16* Sedc

17.13. ma'edi&to, fed e contrario benedicentes: quia in hoc voc

4

ati;.

bonam : ü£1

?" eftis, ut benediétionem hereditate poffideatis.

calumniantur

$91

IIhe.

IO. *Qui enini vult vitam diligere, & dies vi

dere bogbsi,'

v Melis

&1s. COerceat lin

*Pfdl- lum.

guam fuam a mgl*g, & labia ejus ne loquankturt do-

pati, quam a

1 Quiad

33.13- rI. * Declinet a malo

* |faiz

, & faciat bonum : ihquirat p?cer—n"",'&.,,

juftus pro n

I-.16.

fequatur eam:

ini fuper jüftös, & aures ejus ih preces

«carne, vivif

12. Quià oculi Dom

19. In quc

eorum.

Vultus autem Domini fuper facientes mala..

j

S fuej-

pradicavit :

I3. Et

quis eft , qui vob;is noceat, fl boni aemulatore

20 Qui r

ritis?

N

* Mat.

14.* Sed & fi quid patimini prop

ter ju&ifiam 1., beati. Timo.—

j'ni.

(1) fide & i ;

$19. rem autem eorum ne timueritis, & non conturDem

XIS. Iuati

15. Do-

amen, ) Grsct «

80 Injïne;)

TO 02 ;rs'?xo.g, «d extzig*-

HI. Izquirat pacem.) Cum »D,e.o

?

fenfanem, para

.mREm , in fumma.

-7 fecum & cum proximis.

Teddere fidei ve

Deen quads

Uzanime:.) Eftote ejusdem animi

Sequatmr eam.) OE , ;zerfcyg,z-l

& mentis.

£4r, quafi fugientem |infe&tetur , &

veüra, qug p

Compatientes.) Syrus, p

ktirnter*cum

apprehendere conetur.

colefta,

" 7ni p:z/fi;mtur.

I2. Quta eculi Demini [uper jgjqo,.). ;

-

Ffratermitatis.) Fraterng charitatis Quai dicat, Dominus benignis,

M

-Mun! dicat, 1

-amatores & tenaces.

ternis & bereficis oculis refpicit jüftos.

Topantibus. yo,

Et aures ejus im preces eorum. )/"Uc

ed müdeüe &

9. Benediceztes.) Scilicet iis qui

eas audiat & exaudiat.

Cbllft'ifntl'am

^^ wobis male precantur, vituperia lau-

- dibus , afperos fermo

*

Vultus,) Scilicet iratus & minax.

ttenim eft,

fantes.

nes blafldis com-

:

I3. $& £oni emulateres — fuerttis. )

-Aienth, & v

a

Bont eft cafus genitivi, àya98, per

uia $m hoc vocati eflis , Oc.) Quafi

'bonum autem, vel Deum, vel Chri-

U p p qg

dicat, ad hoc vocati eftis, ut per in-

juriarum tolerantiam , nimirum bene-

ftum, vel potius ipfum bonum hone-

-quo obloquis

um, id eft virtuteni, intellige; bo-

de malefid

dicendo maledicentibus benedictionem

'num enim honeftum eft quafi quz- ,

Cipite numer

Dei, tum prefentem per gratiam ,

tum futuram per gloriz caleftis hz-

dam idea & norma virtutis, que |

Qnfurday;,

reditatem , poffideatis.

omnibus ad imitandum proponitur.

-V pudet ii

Iq. Propter juffitiam

á

- Ontra vos f

IO. Qu entm vult vitdm,-diligere.)

uia Chriftiani.

.) Quia jui?ix, ||

IV

Id eft, qui optat, '& diligit vitamin "

Beati.) Nam Chrifti effatum eft : -

J5 Yolueri

hoc feculo profperam & longgvam; — g,; qui perfecuttonem patiuntur pro-

I ngfl.

infuturo vero bestam & aternam.

f£er ju/tfitiam, 56-, 'M&ttth. S- IO.

. £t dies videre bonas. ), Videre,id eft,

Timorem.) Quem intentant, tet-

.Vi

- Ctum pe

fentire, frui diebus & svo felici, rorem, minas. -

€e Bml tmc

€ommnodo , 1zto.

Eórzm.

4

;;

1gmücat' à

) Qui vos Ivexanc pggpte;

1

44 malo.) ,Ab omnilingus peccato. juftitiam,

Th] t.am;um "

p Pt hog

ä

l

ckpüïrm

457

QI'S"- Dominum autem Chriftum fan&ificate in Cordibus ve-

entes, friet

[tris, parati femper ad fatisfa&tionem omni pofcenti vos ratio-

m de ea, qua in vobis eft, (1) fpe..

-blfgdi&um pro

: ,ne

1n hoc vocati

h

16. *Sed cum modeftia, & timore, confcientiam habentes " Sup.

bonam : ut in eo, quod detrahunt vobis , confundantur , qui ?:1?:

calumniantur veftram bonam in Chrifto converfationem. .

'idere"vaonos,

oquanuur do«

17. Melius eft enim ut benefacientes (f1 voluntas Dei velit

) !

pati, quam malefacientes.

18."Quia & Chriftus feme

] pro pe-ccatis noftlriïs mortuus eft, *Rom

fat p?cem, &

juftus pro injuftis, ut nos offerret Deo, mortificatus

A

.

6.

quidemä

ebDr.

jus in prece

.carne, vivificatus autem fpiritu.

19. In quo & his, qu

fpiritibusl veniens

9. 28-'

12]3..

'i in carcere erant,.

praedicavit :

nu]atores füe«

do 'äxpe&abant *Gen.

20. Qui increduli fuerant aliquando , * quan

:

Nnn 2.

]Lei'?v r

beati, Timof

X

Demini,

. (1) fide & i» Sixr. Z?(giz;ur.

Jd$. Perati femper ad fatisfa&io-,

Ur 20:.) Jam a fe redemptos, pu-

t —

1p De-

zem.) Graece ámohoyiía , id eft, 4e-

rificatos & fanétificatos.

Morttficatus.

) Cun Do ,

fenfronem , parati infidelibus rationem

qutdem carge. ) : MO?—

IS.

reddere fidei veftre.

taus quidem corpore.

£

De ea qua-42 vobis eff f»e. ) De fide

Vrviftatus antem [psrita.) Chriftus

firas perbque-

infedetur , &

veftra, que proponit fperanda bona

vivificatus eft fpiritu, quando fpiri-

| codleftia.

z

tu, id eft, anima ipfius corpus fub-

16. Sed .cum

modefia M. timore.)

éeunte, a mortuis refurrexit.

Hoc

;;';;i Mar jlt/fw.)'

[

Quafi dicat, rationem reddite inter-

dicit Apoftolus, ut fpe refurre(tionis

; benignis, pae-

excitct Chriftianos ad fortiter toleran-

igrefpicit jutio

rogantibus vos, at non arroganter ,

da adverfa.

ecet eurums

t

fed modefte & reverenter.

E

Con[cientiam bhabentes bonam.) 'Yu-

19 I» 440.) Scilicet fpiritu, ani-

l

'ta enim eft, nihilque timet bona con-

ma enim Chrifti, non corpus ad lim-

as & mintv /

bum defcendit.

w

tiret f;/þi'lfb'.

- fcientia, & vim dat & efäþaciaïm fer-

.3noni & apologiz.

*

-His qui im carcere erzrzf.) ld eft..

iVi, &(ya

88, Pe.r

el Chr-.

Ur 2z eo quo

d detrahunt vobis.) In

qui erant in inferno , id eft, Ín limbo.

Jeum, Y

uo obloquuntüur de vobis, tanquam

Jeadicavit. ) Axr

m bonum hone-

de malefactoribus.

rum incredulitatem.

guens antiguaxp €o-

