*sg*g EPISTOL/E CATHOLICE B. JUDJE APCSISfIK*.CAP. UNIC.

'22. Et hos quidem arguite judicatos::

xAliis"Xautelh mi-

-23. llios vero falvate, de igne rapientes.

feremini in timore : odientes

j

,& eam, quae carnalis 'e&,macu-,

latam tunicam.

L]

A

D.

24. Ei autem, qui p

otens eft vos confervare fine päcbato',

& conitituere ante confpettum glorisae fuze 1mmaculatos, in

exultatione, in adventu Domini noftri Jefu Chrifüi:

25. Soli Deo Salvatori noftro, per Jefum Chriftum Dominum

juem

noftrum , gloria, & magnificentia, imperium, & poteftas, anté

fil /äþl

[

omne faeculum, & nunc, & in qmnia fzecula fzeculorum, Amen.

29. Hos qui?em.) Hzreticos.

victu hominum. Alludit etiam ad ve-

gudicatos.) Per fe damnatos, re

ftem candidam , qua recens baptizati

induebantur, quafi dicat, cavete ne

[

ipfa, & fi&i evidentia.

23.. lllos vero falvate.) Qui in pe- candidam innocentig veftem, quam

riculo funt, ne deciviantur abhzreticis,

accepiftis in baptifmo, impuritate,

eos periculo quà

libidine, & corruptis moribus conta-

ducite.

L

ncu'n? poteftis fub-

Tninetis, fed hzc

plane odite, & exe-

?

nt;

De igue vapientes.

)// De igne here-

cramihi.

fis, qua jamfunt ambufti, vel in pe-

24. 4nte con[petium glorie [ma.)

Id

(

Diiüm

riculo verfantur, ne amburantur, &

eft, in gloria fua calefti , quam nul-

de gehenng, dd quam tendunt, in-

lus culpa maculatus ingreditur.

cendio.

Melcerte fecundo hoc mem-

In exultatióne.) Cum exultatione.

In adventu Domun: mofir? Jefm Chri-

bro de iis loquitur, qui inte»ri adhuc

funt, & his flammis intacti, ficenim

ffi. ) Cum fcilicet veniet ad judican-

: APa.

melius partitio trimembris hujus ver-

dum, taünc enim perfecte fan&os bea-

ficuli conftabit.

5

bit, & glorificabit etiam corpus.

Chrifio ;

um

- ls. autem miferem

ii da Mmort. )

. 95. Gloria. ) Scilicet fit, feu agno-

dedit C]

Alios jam nutantes, & in interitum

fcatur, quam habet, atque ita in fe»

: P dlllm

propenfos, non fine caíto timore,

ientibus intellipe, nec enim

er

commiferatione complectimini.

c

hriftum hab

lim face

Á

'ec'illa, .f.ed habere agno-

;

& per ;

Od;entes &5 eam.) lnterim odientes

fcitur.

dérui

eam.

Magnifícentia

)v Symi pyfäïztid.

" Quá carnalis eF, maculatam tünicam.)

Grece ueyaec'vy, , id eft, majeftas,

Qm

f

l

QUs cito

In Greco eft, dzó r e'apxóg $emiNe-

magnitudo , magnificentia

, decus,

-

pépor, id eft, acarne macularam. Por-

amplitudo, dignitas.

Laperimm,) xparog, .quod

Mi

ro per maculatam tunicam inccllige

A Bgnl fïcaf

Jitte,

turpes & carnales mores, & afte-

etiam robur & potentiam,

pitm, fj

Gus, turpem vivendi modum, for-

*

ejpe 9

P

Et poteflas.) é£solu, Syrus, Domi.

ditatam libid

inibus & vitiis conver-

zatio: Poteftas eft, quafi executio

(

fationem. Alludit ad ritum veteris le-

imperii, exequitur enim efficaciter

ReVelM

tota 'In

gis Levit. 15. quo veítes lepra, fan-

quidquid voluntas Dei imperat.

guine, vel femine pollutorum , pol-

|nte omne [aculum. ) Scilicet con-

Wanitate

lute cenfebantur, ita ut quicumque

-ftitit & coafftat, & femper illi debe-

18 Join:

*

2. Ou

eas tángeret legaliter pollueretur, &

tur, optoque ut abom

]

nib'uqs agno fcgi.k

arcerctur tam a templo , quam a con-

tur & celeþretgp |

ex)

9j

ld QR

)qg

APO-

Bi] t

NIC

«

MH9C o ) ER

521

m mi«

APOCALïPSIS

mACU-

XCito,

D. JOAN NIS APO STOLI

o5, n

GHDATUUT PRIMUM

mhimum

oennes in Patbmos infula relegatus , juþemr fcribere ,. qu& vide-

vit feptem Af 4 Eccefüs, per fopiem candelabra defignatis , quae

Is, at

Amen,

vidit in circuitu ]7111 bominis : modum defaribens , quo

rl

«

m ad ve

bic ipfi demon[iratus fÀ t

baptizatt

T.

avete. n6

Pocalypüs ]efu Chrlftl , quam dedit illi Deus palam

m, quam

facere fervis fuis, quae opportet fieri cito : & figni-

1puntate r

" ficavit, mittens per Angelum fuum fervo fuo Joan-

us cofta

b'; & ex

n1:

X

2.

ui teftimonium perhibuit" verbo Del, & tefumo-

173 l

nium Jefu Chrifli quæcumque v1d1t

um tül

-

3 Bea-

tüt.

]ratione»

al þf.r

Id eft, revelatio.

hoc eft, qui fcripfit;hanc revelati-

c/ü Qi«

i, APoc

a Jefu

onem , & tuüatUS eft illam a Deo

[ julica

g«f« chrifi.) ld eft,

effe.

n&os bet

Chrifto. accepta.

Sotpuse

- Quam dedit illià Deus.) Deus Pdter

Et feflimonizsm 76/!'4

brz/lt ) Qui

dedit Chn&o.

]oannes fcripfit hanc revelationem,

feu agho

Palam facere.) ld eft, ut eam pa-

uz eft teftimonium 'Chrifti ; nam a

o (fà I ie

lam faceret & revelarec

enm p*

non aperte

Chrifto Angelo revelata eft, ab An-

bere agno

fed per &nigmata & fvmbola.

gelo autem joanni, ut proxxme di-

Servis futs.) Chriftianis.

ximus.

Qfm opartet fert ctto) HOC eR,

&mcunque vidit.) Scilicet ]oannes,

B

entll.

curn illi hz vifiones objectz funt.

malelmi

qus cito incipient fieri, licet non cito

ol

1 decus

fint finem habiturz.

3

Eeatas 7741 legit &5 :de', & . )

E: frgnificavit.) Scilicet Chruftus

Quafi dicat, magnopere expedit ea

Mirtens.) Scilicet hanc. Ápocaly-

que bic habentur legere , cognofcere

! r gmfycai

& fervare.

pfim, five prophetiam.

17"""

Per. Langelum fuum fervo fuo Joanzi.))

Servat ed qua in €A féripta jhkt )

Revelavit ergo hanc. Apocalypfim

'T'um ea exequendo, qualia funt mo-

j "

tota

Inmtæs Chrifto fecundum hu-

nita qug danturcap. 2. & g. Epi-

egicacxw

manitatem , Chriftus Angelo, Ange-

fcopis & Ecclefiis Afie;

tum ea in

lefatl

memoria devote fervando ut decet

.Jus Joanni , Joannes Ecclefiz.

mhcct cot

2. Om te/hmanmm perbt&mt 'verba

verbum Dei, prefertim cum fic prz-

De:. ) 06 syapfrupno-s TÓ» ^ovo» TS 968,

dicat futuraá, ut fimul mores infor«

, qui

id eft, 2u; feffifrcatus eff verbum Dei :

met.

BibÀ. cum Com. Menoch. Tom. VIlI.

Uuu

O

522

APOCALyPSIS B. JOANNIS APOSTOLI .

3. Beatus, qui legit, & audit verba prophetize hujus : &

T

lus (

fervat ea, quae in ea fcripta funt: tempus enim prope eft.

4. Joannes feptem Ecclefiis, quae funt in Afia. Gratia

Tnes

^

*Exo. vobis, & pax ab eo, * qui eft, & qui erat, & qui venturus

3

14- eft ; & a feptem fpiritibus , qui inconfpe&u throni ejus (unt:

cit D

omnip

1.Cor.

s. & a Jefu Chrifto, qui es teftis fidelis , * primogenitus

15.10. mortuorum, & princeps regum terra : qui dilexit nos,. &

9. ]

Col ]avit nos a peccatis noftris * in fanguine fuo.

&

Teg,

L 18

- 6. Et fecit nos regnum , & facerdotes Deo, & Patri fuo:

*Heb. .

pellaa

L)

14

.

ipfi gloria, & imperium in fzecula feeculorum : Amen.

1- Pet.

g. *fEccf:;e

Chnteiuass

I. Ig

1.j

[]

e/f.

Il

Tembus enim propva

) Pro tämpm,

primores fegni ipfius, parati ad omne

x

7. Et

*|£faig; 1 Greco eft xzipóc , id eft, opporzani-

a

ejus imperium.

Ab his ergo quati ab,

L]

Quáfi d

£45; qua

icat: Beatus eft qui hanc

adminiftris Dei, non autem quafi ab

judicim

3:

3

precatur

eminus

E

.prophetiam legit & fervat, quia pro-

aucoribus, gratiam fuis

pe eft tempus, & opportunitas fru.

Apoftolus; .qui enim in aula princi-

n qt

&um ex ea capiendi.

&

pis habet gratiam & favorem prima-

crcifis

4- Geprem Ecclefers. )

Quas recenfet

riorum aulicorum, etiam principis

GD« 12

cap. 2. & 3. Quod autem his feptem

gratiam habere folet.

£brzo

fcribit, omnibus aliis fcribit ; ficut

$ Quf' efd. teflis fedelis. ) ld eft, ves

-

tum pun

Paulus. que fcripfit ad Romanos aut

rax.

perfoder

Corinthios, ad omnium etiam fideli-

Primogenitus mortHorum. )

Id We& ;

üt nofte

um utilitatem fcripfit.

primus refurgens ex mortuis ad vi-

tam beatam & immortalem.

*

Ef Ma

. Qua funt in Affa,) Afiam minorem

Cütient |

intelligit, quz eft pars Afiz majoris,

Princeps vegum terrt. ) - Cui fubje&i

Su;)er

funt principes & reges terra.

ut tradit Ptolem. iib. 5. Geograph.

6. Et fecit nos regnum. ) In quo fci-

V6 u

cap. 29

-

30n tece

licer ipfe regnet per gratiam, & in

preticut

Gratia volis,- 6f pax.) Hzmc eft

futuro per gloriam. .

Apoftolica falutatio, qua Dei favo-

- Et facerdotes. Deo-

j 'Sacerdkoces di;

Ümne;.

rem. & omne bonum (hoc enim

cuntur omnes Chrifti fideles, eo quod

&l, f

Hebrszis fignificat pax ) fuis precatur.

&t no

int viva membra fummi Sacerdotis

Ab eo qus eff , & qui erat, &c.) Id

,

Chrifti Domini. Vel, quia femet-

t dien

eít, a Deo.

ipfos quotidie per compunctionem

E 1am

44b eo g:fi ef,)-

'I'n Greco habemus

cordis & orationes, ceteraque bona

T erit

&mo -frä 0 Oy.

Qiuafi dicat, ab eo cu-

jus nomen eft ó «», ezs5; & eodem

offerunt Deo ; ficut dicitur Pfal. 5o.

j. En

Sacrifecium Deo [piritus contribulatus ,

modo accipiuntur fequentia, cujus

& Pfal. 49.

lowunola Deo [acriffeinum

bt i

nomen eft, eraz, & ef£ vezturus.

laudis.

Lm, &

Deo &5 Patri fs. )

Et qui venturus efl.)) Scilicet ad ju-

ter Chiifti.

Deo i qu1 e& Pa-

ma&'erdt

dicium.

Hoc proprie competit Chri-

Cüllfaln t

fto, qui mundum judicaturus eft.

Ipþf;g/aria'ä' impeg*ix;n. » Sgilicet.fïf.

detm 3dï

Et à feptem fpiritibus.) Septem hi

Optare enim debemus ut omnes eum

W. &

fpiritus funt feptem primarii Angeli,

adorent & colant, & ipfe omnibus

qui Deo affiftunt quafi ftipatores, &

iwpexc;;

"ID n

"

-

p2

CAPRUT/L

523

;

7.*Ecce venit cum nubibus, & videbit eum omnis ocu- «V.

lus, & qui eum pupugerunt, Et plangent fe fuper eum o-

94.30.«

Judæo

'atià

mnes tribus terrae: Etiam: Amen.

e

.

urus

g. *Ego fum Alpha: & Omega, pr!

ncipium & finis, di- !

ïfd i

unt

cit Dominus Deus , q

4I.

nitus

Qi eft, & qui erat, & qui Venturusxeü,

:

omnipotens.

48-

.9. Égo Joannes frate

r vefter, & þartïceps in tribulatione,

ï.

& regno, & patientia in Chrifto Teftt,

fui ininfula, quae ap- j;ta

füo

pellatur Pathmos : propter verbum Dei, & teftimqnium Jefu

* 2I. 6.

Io. Fu

i & 22.

.puu 2

$..

:

E

d

7, Ecce vemnt um nnäläu!, Eey

factis digna reci&aiant ; quod tunc fiet,

|omne

uafi dicat, cito veniet Chriftus ad

cum in fine fzculi Chriftus apparue-

lu-afi ab

26

rit, cui poteftatem commifi judicane

af 0b

judicium, & jam fpiritu prophetico

recatut

a

eminus video illum venientem.

di.

|Et qui ewm pupugerunt.) Scilicet in

Qui efl , & qui erat , U. ) Vide di-

princi-

Citat locum Zachariz

&a num. 4.

prima-

crucifixione.

cap. I2- Io, . Ubi pro pupugerunt , in

Omnipotens.

) Ut fcilicet intelliga-

rincigis

Hebreo eft, ypu: quod non tan-

tur, & credatur omnino futurum quod

praedicitur, cum Deus fit omnipo-

ïk, ve'

tum pungere , compungere, fed etiam

tens, cujus voluntati nem

serfodere , ae transfigere fignificat,

3ftere.

:

ro poiïfc re-

ut nofter Interpres ibidem vertit.

If CR'O

9. Frater.veffer.) In fide eadem.

j ad vt

Et plangent fe-) Pulfabunt fe , per-

ER oparticeps im. tribulatione.) Hoc

cutient fe, ut dolentes folent.

$uper eum.) ld eft, propter eum,

dicit; quoniam ipfe etiam fzvitiam

?ubleal

five ejus caufa, quod fcilicet eum

Doinitiani, Chriftianos perfequentis,

expertus. eft, & in Pathmon infulam

non receperint, fed fuerint increduli

x

u fci«

predicationi Evangelii , &c.

relegatus.

s &n

Er regmo;) Quafi dicat, idem re-

Ümnes tribus ter04.) Non folum ]u-

gnum cclorum fpero, quod vos.-

lotes d

d«ei, fed alii etiam omnes, qui vel

Et patientia.) ld eft, etiam.ipfe Ia-

fidem nor receperunt, vel opera fide

) qllO

boro, & fuftineo mulra gravia, fpe

cerdti

füa digna non fecerunt.

divinz confolationis & retributionis.

j feme

. a Chrifló Jefw.) Propter ]efum

ita erit.

Eriam : amen. ) Quafi dïc-'ac,iomnino

Chriftum.

Vel,

articeps patientise

I&i()iïem

h

u bona

g. Ego fung

;4!;/74 & Omega.) Loqu-i:-'

Chri&i Jefu, id e

, patientig Chri-

2fil. $9-

turtota Trinitas, que ]Joanni infpi-

ftianz, qu& omnia fuffert, & aflli

[

ihalatth

rabat illa verba, : Ecce venit csm nui-

gentibus non indignatur.

Que fita eft in mariþ Ica-

d

àui, 6c, . Et quoniam id. valde atfir-

« Patbmos.)

i

fnaverat dicens, e£izz, 4mez, nunc

rio, eftque una ex Sporadibus non

caufam reddit ejüs di&ti ; quafi dicàt:

longe a Creta.

li- eüPï*'

Propter verbum Des t feft'manium

Quetmidmodum ego primus omnium

:ilicet.üt'

fum, & omnes homines creavi ; ita

Jelu Chrifi. ) Propter Evangelii pre-

etiam fum finis, ad quem omnes tan-

dicationem ,

uia , affirmabam Je-

ye 009

dem vequ.i funt, ut judicentur , &

fum Chriftum effe Mefliam & Deum.

T

524

! APOCALYPSIS. B. JOANN:S APOST OLI.

1.

10. Fui in fpiritu in Dominica die, & audivi.p

z

oft me vq-*

cem magnam tamquam tubze,

12 lba.

s. E

' 1r. Dicentis : Quod vides,

fcribeinlibro: &mitte feptem

Ecclefüs, quse funt in Afia, Ephefo ; & Smyrna j & Per-

denti, 4

ganmo, & Thyatiree, &Sardis, & Philadelphiee , & Laodicise.

16. F

12. Et converfus fum , ut viderem vocem , quae loqueba-

gladius

tur mecum: EÉt converfus vidi feptem candelabra aurea:.

1 lücet i

13. Et in medio feptem candelabrorum aureorum fimilem

filio hominis, veítitum pod

Blpcceconommmesaecua

z

ere, & preecincttum ad -mam-ilias

Zona aurea:

1

!

enim hic

4

--

14; Cä-

Tepre (ente

tificale cir

'

quivis, «

IO. Fuiin[piritu.) Fui rap?us men-

Vidi feptem candelabra Jilred.) Can-

delabra hzc videntur fuiffe fimilia illi,

. ntt, peri

te; extafim paílfus fum. -

Et pj

Et andivi poff me vocem magnam, )

quod fecit. Mofes in tabernaculo, &

vt4,) All

Vox hzc a tergo eft;audita, ut figni-

illis decertt, que fecitSalomon in tem-

T Suerdotar

ficaretur primo; revelationem hanc

plo; ad hzc enim alludit, unde &

adeo altef,

effe Spiritus fancti, quia Spiritus fan-

vidit Chriftum veftitum podere, quafi , /

- Tib 5 Aeti

&us non videtur ab hominibus, ideo-

facerdotem. -1taque unumquodque ho-

véltem ac

que: dum fe iis doctorem & monito-

rüm candelabrorum feptem habebat .

X paulo axi

rem exhibet, videtur facere, «f awres

fcapos, five calamos, qui finguli in

E. conttinge

audiamt verba pofü tergum monentis ,

culmine. habebant luceínain.

Porro

Que frma;

ut ait lfaias cap. 30. 2I.

Secundo,

per candelabrum fignificatur Ecclefia;-

)

uod perfecutiones hic a Joanne au-

ita enim ait Joannes num. 2o. - Czz-

: (üfciplinag

:

. Vüniftano

ite proxime S. Joannem fecuturz

delabra feptem , feptem . Eccloffa funt..—

d COI'PUS ,U

erant fub Adriano, Antonino, &c.

Idque appofite, nam primo Ecclefia

, Vitiis re

Porro vox hzc a Deo per Angelos de

eft vifibilis , & confpicua inftar. can-

mnore efformata videtur.

delabri.

Secundo, lucem mundi, id

à ringit.

-D per t

Tanquam tuba.) Per tubam fignif-

eft, Chriftum , Chriftique do&trinam

d. Aii

catur, velle Chriftum, ut ea que vifu-

mundo prafert.

Tertio, erecta eft — '

rus erat Joannes, lon

-

ad-res divinas & ccleftes.

Quarto ,

j fïCation'eSg

8

e latequg án

; li,

omnium aures infonarent.

eft aurea propter charitatem, & quafi

II. Dicentis.) Voxergo hec, que

aurum igne, & malleis perfecutionum.

] 49 Cgpa

ingens fuit, & contenta, quafi tubz ,

probatur, extenditur, formatur.

t41didy,) (

J "pf

gyticulate loquebatur.

13. Srmiem frlta bominis.) Angelum

Ocul; g,

- i Afía.) .Minore.

qui perfonam Chrifti gerebat, ideo-

que ut Chriftum referret, fimilis ho-

-l Chrit

Ephe[o, &c.) De his urbibus di

mini vifus eft.

- itm &

tur infra fuis locis.

^

' rimïm()r

Veflitum podere.) Id eft,

vefte taia—

-I2. Ut viderem vocem. ) Id eft, au-

ri ad pedes ufque demiffa, a pedibus

I5 E:Pe

[/4 1'7; Ug

&orem vocis , five ipfum loquentem.

enim nomen habet Poderis, «027pzc ;

BI

Vel, viderem , id eft, cognofcerem,

erat autem Poderis veftis facerdotalis

juod ad omnes fenfus referri folet.

linea.

]Ita fentiunt Ribera ,. Pererius

11

i, W.

^

Sic Exodi cap. 20. 19. dicitur: Caz-

& Alcazar; Cornelius vero putat po-

Jto r

tius

- MOr tf

us populus videbat. veces, id eft, au-

fuiffe tunicam . hyacinthinam,

diebat.

- Weitir o

que propria erat Pontificis, Chriüxis

Qd Colore

l

z

CAPUT L

525

YO0«

^14. -Captif: autem ejus-& capilli erant candidi , tanquam la-

naalba, & tanquam nix: & oculi ejustamquam flammaignis:

Jem

15. Et pedes ejus fimiles aurichalco, ficut in camino at-

Per-

denti, & vox illius tamquam vox aquarum multarum: :

cg,

x6. Et habébat in dextera fua ftellas feptem; & deoreejus

4

mba-

gladius utraque parte acutus e

*

xibat: & fagies ejus ficut fol

lucet in virtute fua.

X

|

iälem

U'u u 3

rT. Et

1ikh'sx

enim hic eam fpeciem affümit, quz

gö eft, pedes Chrifti fimiles .£uiffe

aurichalco non frigido, fed calenti,

i

reprefentet nobis ejus officium pon-

tificale circa hafce Ecclefias, & alias

candenti & corufcanti , quale effe fo-

quafvis, quas corripit, docet, mo-

let cum li

uatur in- fornace.

Huma-

| Can

net, perficit.

nitas Chrifti, que per pedes fignifi-

j:

catur, ut Deiras per caput, per ca-

ia 1lli

Et pracintülum ad mamillas zona au-

ilO,.

rea.) Alludit ad cingulum. veterum

minum paflionis & crucis fada eft

] teitt-

Sacerdotum & Pontificum , hoc enim

fplendidiffima, & fortiffima ad con-

culcandum Domitianum , fuofque ho-

nde &

adeo altefuccingebant fe, ut Jofeph.

. qui

lib 3. Antiq. cap. Io. afferat, linteam

ftes, & ad eos comburendum.

ge ho--

veltem accingi folitam. circa pectus,

.Kox ilius famquam vox aguarmum

paulo v axillis inferius. "Zona aurea

multarum.) Id eft, vox Chrifti erat

abebat

vehemens & fonora, qualis effe folet:

mll it

conftringens veftes & corpus , illud-

*

Porto

ue firmans & roborans, fignificat

aquarum multarum cum impetu de-

1

ifciplinam fan&am, qus Chrifti &

fluentium. $. Gregorius &- alii, per

df

hanc vocem adeo vehementem ügni-

]

Cat-

Chriftianorum mentem; phantafiam ,

j, [m.

corpus, motufque omnes componit ,

ficari putant predicationem Evangelii

ecdef

X

a vitiis reftringit, Deo Deique legi

ita fonoram, wut in omnem terram

aftringit.

Eít aurea, quia id facit

exiverit fonus ejus.

ar n

16. E; babebat £2 dextera fua ftellas

li, i

non per timorem, fed per amorem

(iinam

D. Alias plures hujus zonz figni-

feptem. ) Per feptem has ftellas figni-

ficationes videat, qui vult, apud Cor-

ficantur feptem Angeli, id eft, fe-

la €

nelium,

ptem Epifcopi, ut aperte -dicitur ul-

juatto ,

I4« Capmt autem ejus E5 capilli erant

timo verficulo hujus capitis, qui ftellz

& qua Í

candidi.) Capillis candidis five canis

funt, quia do&rina & exemplo prz-

ytionu

lucere fuis debent.

Sunt in dextera

tl

ügnifïcatur Chrifti stern'tas.

Oculi ejus ranquam f'amma ignis.) O-

Chrifli, quia in potiori ac digniori

agdim

culi Chrifti flamantes, fignificant Chri-

ordine , ac gradu conf(litnti funt.

b il

fti iram & vindi&am in perfecutores

Vel, quia a Deo proteguntur prs ce-

teris, confervantur & foventur.

nill hO'

Chriftianorum aliofque impios.

' 15. Et pedes ejus fmsles azrschalco f-

E; de vore ejus.

a«dins utraque par-

/fg tal-

eut i tAmino ardent;, ) Pro aurichalco

T€ Acuftus exibar.-

S

idetur hoc ancipiti

e(hbug

in Grzeco eft - yaXxoiiaye , chalcoli-

£ladio fignificare fententiam conde-

«ooiplt

mnationis ,

condemnati-

bano, ideít, zrilibani, eo quod e

ipfamque

erdotals

Libano eruatur, ut ait Àretas, & au-

onem & punitionem zternam, qua

Putris

éor thefauri lingue Gr&cz.

Idem

Chriftus impios in die judicii effica-

yutat PO-

ciffime & diri(fime feriet, adigetque

dicitur orichalcum , five aurichalcum,

yhinaft,

in gehelfnaxn fivein mortem fecundam.

Cbf

guod colorem þabäac auri. Senfus er-

*

p

s

:

526

APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOLI

17. Et cum vidiffem eum, cecidi ad pedes ejus tamquam

mortuus. Et pofuit dexteram fuam fuper me, dicens : Noli

*Ifaie timere: *ego fum primus, & noviffimus;

z

;

4I-.4.

: fzecu-

E

18. Et vivus, & fui mortuus: & ecce fum vivens in

gani, (

44: "* la fzecul

orum, & habeo claves mortis & inferni.

t

& 48

I2.

'19. Scribe ergo quee vidifti,

-

.

& qua funt, &- quse oppor.

Infra tet fieri poft haec.

'

22.13 .. 30, Sacramentum feptem ftellarum ;

quas vidifti in dexte-

ra mea, & feptem candelabra aurea: feptem ftellze ; Angeli

funt feptem Ecclefiarum: & candelab

rafeptem, feptem Efc-:

j f

:

* fepten«

clefize funt.

3. Sdl

20n pOü

-

; poflolos

: ORE

; & nond

atifis

PA

CAPUT

aT

iétiadico

—

: primam

: j Me

xSicz—:t fl Incer 1 Uirt;tfe fþa,)f Cum . E; bzbeo claver ;;;;arrif a inf.s:rm".)l

Habeo poteftatetn. vitz & mortis, vi-

^ prima

fol maxime viget & lucet. Signifi-

P

L

vatur gloria corporis Chrifti, qui in-

vificandi & occidendi. Quafi dicat

; candel.ab?

ftar folis nunc fplendet in colo, &

Ne timueritis tyrannos, penes me

refplenduit in transfiguratione , &

funt claves vitz (&- mortis, nec vobis

N——

fplendebit in die jndicii.

*

nocere poterunt aut occidere perfecue

pE

) Ex reve-

tores EÉcclefiz , me invito.

14

Nrels

I7. €cidi ad pedes ejus.

li

rentia & magno pavore, qui exani-

z

fHO narrata.

19. Qu vidiffi.) Moc capice pri-

fs dote

t«

matus.-

z

1

t Opinip,

Er pofuit dexterawi fuam fuper me. )

E? qu« fantf)' ng

j

Quaft dicat, erexit me pre timore &

fiunt in Ecclefía. .

| ix'cilic:et. nunc

"etropolis

Et qua oportef f;ri pofl . bac-) Suf)

2. Optya.

ftupore collabentem , roboravit &

; ttilia, "

confirmavit. Sic Daniel. cap. 9. 18.

CFrajano & aliis Imperatoribus, qui

Bceret in

€ollapfus fum-.,'inquit, € rzerigit. me,

perfequentur. Ecclefiam

;& ,maxim»e

& ffatuiz me in. grada meo.

fub-finem mundi.

'I

"Et 1450(5,7

20. Saeramentum.) Id eft, myfteri

-

- AMlngrum,.

Ergo fitm primus & noviffrmus,) Ego

fum À

a& Omega; ego fum prin-

um & arcanum, id fcilicet quod per

H at

cipium

lg(h

fBnis; quafi dicat : Ego fum

hzc fignificatur.

4ngeli [mnt feptem Ecelefurtm. ) Id

28 utverf

Deus, omnium rerum creátor & fi-

zniS.

eft, Epifcopi, ut patebit ex capite

Dy

'qumn

fequentt.-

tày

19. E? v/vu;.) Nunc vivo.

Septem Ecclefra fanr.) Cux Écclefía

N

Et fus mortzuns.) ln cruce.

dicantur candelabra , fupra diximus

Et ecet fum vivens. Y Per. refurrecti-

num. I5. loquitur de feptem Ecclefi-

lr

Ef t""t'p'

onem vitz reftitutus,

r

is Afiz mi

) 05

in €ternum.

qu& 'vit'; dqrabiïc

minabit,

nori$, quas deinceps. gOä

atoufti v

Z

À

Polos

527

ET

RS

quam

CAPUT IH

: Noli

d .äfuiæeï;;;* jf'wnnes varia fcribere Exclefüs Epbefi , Suyrne , Per-

feecu

gami, & Thyatira: collaudans eos , qui INicolaitarum do£iri-

pam non admiferant , alios autem minis ad ponitentiam re- -

opporf

ocans : tepidum quoque deteflans , & xvincenti

pramium pollicens.

dexte-

Angeli

T AngeloEphefi Ecclefize fcribe: Hzec dicit, qui tenet

em Ec-

feptem ftellas in dextera fua, qui ambulat in medio

m aureorum.

- feptem candelabroru

2. Scio opera tua,

& laborem , & patientiam tuam, &quia

. non potes fuftinere malos:

& tentafi eos, qui fe dicunt A-

& invenifti eos mendaces:

j pofto

los effe, & non funt,

k ,

Et patientiam habes, &fuftinuiftipropter nomen meum,

*

3 & non defecifti.

.4. Sed habeo adverfum te pauca, qu

od charitatem !t»ugm

CAPU

ususutas

] primam reliquitti.

$. Memor efto itaque,

unde 6xcideris ;& age pænitentiam,

veniam cito tibi) & movebo

! ';,.fm);'

T. & prima opera fac: fin autem,

egeris.

nortis, Vi*

nifi poenitentiam

wt dicti-

candel,abmm tuum de lo;o fuo ,

6. Sed -

pes. f

.nec vaii

lol

Sa,/?in;;ijili .propter nomen mmmä)

N,

14

glä Epheff.) Epifcopo Ephe-

3

-

" pf'erfecu-

fi

uem S. limotheum fuif-

Perfecutiones & erumnas.

4 fe docet communior & magis. rece-

x

Propter nomen meum.) Propter me,

Erat autem Ephefus

& propter Evangelium.

M

ta. opinio.

Ef znom d

€,

d

etropolis Afis minoris.

fed fortiter omnia tolerafti.

fecifhi.) Labore Vi&jl37

iict fu.

Q. Opera stua. ) Bona & Ecclefis.

utilia, que faciebas antequam retri-

4. Charitatem tuam primam veliqui-

],",'j Suf!

fi.) Non per peccatum mortale, fed

QribUss flm

-.gefceret in te charitas.

quod de primo illo fervore in con-

& maxum

- Et laborem.) lmpenfum in falutem

vertendis Gentilibus, & promovendis

animarum.

a

Chriftianis ad. meliora , aliquantulum

gyer

j

:

f,

il

Et patientiam tuam.) In laboribus

remififfet; vel quod videret Ephefios

et Q

T&

adverfis tolerandis.

-

Dianz cultores fibi pertinaciter obfi-

Ef quia monm potes fn/?inerg malo:.)

ftere ; vel quod diuturnitate & affidui-

,'erlf""') m

Publicos peccatores fuftinere non . po-

tate laborum fractus aliquid. de prima

j ex p*

illa contentione remififfet.

tes, quin aut emendes, aut expellgs

ts

Ecclefia:

&. linde excideris. ) Id eft, qua&

Et tentafli eos qus. fe dicume Apoffa-

multum de fervore remiferis, & quam

;pra

d)xlm

los, 6&/c.) Examinafti, explorafti, &

a te ipfo diffimilis fa&üs fis.

tem

Eccleü

Venio tibi.) Veniam ad te ut puni-

d

redarguifti eos, qui mentiuntur fe effe

^

ApoPcolos, cum ügt pfeudoàpoftoli, — am.

pX

428

"APOCALVPSIQB,"JOANNIS AAPOST()LI.

6. Sed hoc habes

fo.

ego odi.

; quia odifti fa&a 4-hlïicolaitgrüga , que &»

k

f di

habeb

.. *. Quihabet aurem , audiat, »(juid**Spi»ritüs dicat Ecclefiisz .

Vincenti dabo edere de

Inorte

jqel.

ligno vitee, quod eü.ian]zr-adifo Dei

lBP

-8. Ft Angelo Smyrnae Ecclefize fcribe :

Qui v

,-Hæc dicit p;j'irrius;

& noviffimus , qui fuit mortuus, & vivit.

*

j*

I

9. Scio tribulationem tuam, & paupertatem

tuam, fed di-

habet

ves es: & blafphemaris ab his

, qui fe dicun-tï,Judæ*os ejfe'*,'

D

In€n r

& non funt—, fed funt fynag?ga fat-anæ..-

-

-

Attip:

"ntames

3e Niþj;

tanas h

*5

Pa m'0veäb mnä'elaärum tïtü)n de loco

Da£o edere de lign;vitie.) Lignum

H.

f29. ) ld eft, Ecclefiam a te auferam,

hoc vite eft fruitio Dei & beatitudo,

do&tri

ne fis ejus caput & Epifcopus, eam-

& inde confequens immortalitas.

Coram

.que alteri tradam.

Ecclefia, utvidi-

9. Et -ngelo Smyrna Ecclefia fcribe )

mus fupra, per candelabrum fieniti-

; Ad eft, Epifcopo Smyrna.. Ej(t autem

catur: hoc autem movetur de loco,

Smyrna urbs ejusdem Afie minoris.

Io. M.

id.eft, de ftatu. fuo,. cum. ab uno

Creditur hic. Epifcop

us fuiffe S. Po-

capite , id eft Epifcopo , ad alium

lycarpus.

Uilis 1 |

transfertur, & in e

Hec 4à;

cit drimss & noviffemus , & c)

Ahug apuc

nanda collocatur.

jus manu guber-

t

Cäp l

Vide dicta cap. I, num.17.

6. Sed- boc babes. ) Scilicet boni.

Q. Tribulationem ruatn- )

Quam pa-

&p 9

Odifl; fatla Nicolattarum.) Quorum

teris a perfecutoribus infidelibus.

ll teg,

Yexemini

hzrefis erat licere fornicari, & pro-

Ef paupertarem tduam. ) Ad quätïi

mifcue abuti fctninis, etiam conju-

redaéctus es fpoliatione bonorum tuo-

gatis.

Di&i funt.Nicolaitz, ab ejus

rum propter Chriftum.

De hujutmo-

bns)fic (

fe&z auctore Nicolao, «quem aliqui

di paupertate loquitur fanctus Paulus,

7

volunt fuiffe unum ex feptem diaco-

cum ait ad Hebreos Io. nümer. 34-

nis ab Apoftolis inflitutis. Videque

Rapinam bonorum vefirorum cum ;gauditf

diximus Actor. cap. 6. 5.

fzfcef;-'/iis.

Fdel )

DO9. Qui. babet aurem , 4ua'z'4t.) Au-

-Sed dives e?.) G

ratia & bonis fþi4

Ton defic

3 Dtläa tlä,

rem intelligit fpiritualem , paratam ad

ritualibus, fiducia in Deum & e

u

T

jus

:

intclli

5

gendum & ad obediéndum, fi-

providentia.

j

T t C

2

erg

Ef blafphemarzs. j Coüv

itiis lgtöeiïe-

m

cut Matth. 13. Qs Zabez 4nres anudi-

t

II

endi, audiat.

ris, & non fidelis & pius, fed quafi

did

r

Quid Spiritus dicat Eccleffis.) Spiri-

legis & Judaifmi hoftis, impius ,

d fu. :

tus fanctus, qui per prophetas loqui-

&execrandus exiftimaris, & diceris.

"n ldtl'et

tur.

Er mom funt.) Scilicez veri Judai,

g

Viucenti.) Muandum, carnem, dz-

cüm non confiteantur Chriftum effe

hi,

» Cüm

monem, quomodo vicérunt & vin-

Deum, quem.coluezunt & pradicave-

cunt Martyres & alii San&i. Vel ,

runt veteres

I2 J'lge

E

Propheta.

Judaorum Patriarche &

ergamum

vincenti remiffionem & torporem, per

ponitentiam , & per feriam animi ap-

. Synagega [atane. ) Congregatio im-

mll]ons à

plicstionem ad priftina opera

pia, & fatane obediens, & illius in-

4l Met

pri&ingm Ehaiitatis- fervorem.

ÍtinGu fzviens il/l Chriüianos.

h

N

Cl[m

-

--

CAPUT Il

520

fo. Nihil horum timeas, quae paffurus es, vEcce mifï'uruä

wæ&;i:

eft diabolus aliquos ex vobis in. carcerem , ut tentemini, &

clefng:

habebitis tribulationem diebus decem.. Efto fidelis

mortem, & dabo tibi coronam vitze. .

vique a

:

ifo Dei

Y

Ir. Qui habet aurem,

audia

t, quid Spiritus dicat Ecclefiis:

E

pyimus,

Qui vicerit, non la&edetur a morte fecunda.

t

N

12. Et Angelo Pergami Ecclefize fcribe : Haec dicit , qui

d

habet rhomphaeam ex utraque parte acutam.

I3. Scio, ubi habitas , ubi fedes eft fatanse : & tenes no-

08 'eife,

men meum: & non negafti fidem meam: Et in diebus illis

Antipas teftis m

» NÀl

tanas habitat.

eus fidelis , qqi occifus eft apgd VOS, ubi fa-

i

n d

14. Sed habeo adverfus te pauca: quia-habes illi& tenentes

) Bigaum

bextitndoy

do&rinam *Balaam , qui docebat Balac mittere fcandalum

* Nu

litas,

if [rib)

T

('—?oram filiis Ifrael, ederfe s & fornicàri:

-

24' —30

Ea

15. Ita

25:

[3 miHOTiS'

IO.' Miffurus eff dialo!us ;lt'quas e

dium, cujus mentio cap. I. n. 16.

uifc$ Pe

Tobis :2 carcerez.). lta factum vide-

Hoc fymbolo fignificat , primotimen-

-mus apud Eufeb. lib.'4. hift. Ecclef.

dum effe non Cafarem perfecurorem,

fev, 9

»

Ccap. 15. & a

pud Nicephorum hb 3

fed Chriftum, qui animaàm & corpus

cap. 56.

fua romphza diflecare & perdere po-

'Quam pöï

Ur tentemini.) Wariis cruciatibus

teft.-

ecundo, Epifcopum imitari

ä

elibus.

vexemini & probemini.

E

M

debere Chriftum, ut animofe & au-

) Ad quam

Diebus decem.) Id eft, multis die-

dacter rompheam verbi Dei contra

ynorum

t

bus ,fic Job. ait cap. I9. 3. — E decies

Nicolaitas, & alios hzreticos vibret.

Deihujuïmü'

eonfunditis me.

Id eft, multis vici-

I3. Se£0 u&i babitas.) Id eft, fcio

bus.

Similis phrafis occurrit n. 14.

us Pa Uïi...

22, & I Reg. r. 9.

&

7

quomodo afifecta fi

t civiþas, in qua es

- gumd« 3-

Epifcopus..

j um P "'

Fidelis. ) .

t a pietate & veritate

ULi fedes eft fatane.) Gr&ce 9pdyoc,

non deficias.

?hromus. Ubi fcilicet. fatanas partim

Dabo 1161 coronam vite.) Pro coro-

per Gentes, partim per Nicolaitas

um & ejusi

nam.

na tui certaminis accipies vitam ater-

dominatur..

Teues nomem meun.) Nihilominu

yitils ]

di

II. £w; babet aurem, &fc. ) Vide

perfeveras conftans in fide.

U

f

dictà numm. 7.

-

3

s, HC

Nozn ladetur| a mort

Et 12 diebus £lis.) Et non negaRi

e /&c;'unda.)vMors.

fidem meam etiam illis diebus, qui-

( dicre

prima eft corporis, fecunda eft ani-

bus magis fzviebant hoftes nominis

yal

g

ma, cum &terng damnationi addici-

Chriftiani, cum fcilicet Antipas, Mar-

tur.

tyr meus fidelis, occifus eft apud vos.

1 ühml

I2. Ang?lo Iferg;zmz'.)sPerg&muS; vel

f& ?ïædicavef

Fuit Antipas Epifcopus Pergami , cu-

Dagriurct

Pergamum, clariffima fuit urbs Afix

jus martyrium habemus a

pud -Surium

minoris, vel '"Troadis.

Quis fuerit

die 11T. Aprilis.

10 !

hic Epifcopus.non liquet.

3

14. Habeo adverfum te pauca.) Haz

efit

^ Qu babet ramp/;xgm,) Id eft, gla'

2j

&il

p

beo nonnulla que tibi ebjiciam , &

-

, .'Bilïl. eum Com. Menech. T. VII.,

EOX E.

ia

COT E

x

53*

.APOCALIPSIS B. JOANNIS APOSTOLI

; -1/5: Ita habes & tu, tenentes do&trinam Nicolaitarum.

1j

. 165. Similiter poenitentiàm age:

1 quo minus veniam tibi

z

aifter

Z

A

€ito, & pugnabo cum illis in gladio oris mei.

*

prior

d Spiritus dicat Ecclefiis :-

* 20

17. Qui habet aurem, audiat, qui

Vincenti dabo manna abícondic-um, & dabo illi calculum.can-:

]ezab

VO0$ f2

didum , & in calculo nomen nov

;

um fcriptum, quod nemo

AT.

ícit, nifi qui accipit.

18. Et Angelo Thyat

,

irze Ecclefize fcribe: H»ec dicit Filius

Vult p

2.

Dei, q.i habet oculos tam

quam fiammam iggis? & pede's-

ejus fimiles aurichalco.

&, in

19. Novi

ibus

que —a te veuh. emenda;i, & per p;te-

qug te'impedit, quominus contra IN

L

"

i-

fitentiam dsleri, que in his peccaft:.

colaitas ftrenue depugnes.

f.

H

"Unicul

" Tenentes dofirinam Balaam. Y Merito

Dabteo mánna ab

d

?

cafzdt

Enm. )

Conf(;-

,

&0s qui tenebant do&rinam Nicolai-

lationum fpiritualium , que dantur

fortiter pugpnantibus contra. vitia &

L

tarum, appellit tenentes doctrinam

DBaam, quoniam ficut Balaam au-

herefes. Dicitur 24/£ozdirum . id efts

ex auricl

Gor fuit, ut Hebraei edereot de im-

ignotum inexpertis, vel repofitum ,

ut folent qua fervantur in loc

tür pona

molatis Beelphegor, & fornicaren-

dito.

o ab

Inferend;

twr cum alisnigenis mnulierihus ; ita

Vide Pf 30. 20.-

&l ment

Nicolaitz libere fornicari cum omai-

Da?o ilh calalum tandt'dum.)

Bo

bus permittebant, &uxores volebant

autem calculus cand:dus fentsntia fe-

chalco, [

L foltturin

&fle communes, & idoloth

yta comeT

licitatis, qu:«m . Chriftus proferet in

Chriftum

dere volebant.

vincentes, ipfaque &terna felicitas ,

