dicit Domi&üs omnipotens: Nonne ego Vds rogä.

vi, ut pater filios, & ut m

"

?5 VObis

gter filias, & ut nutr;lx parvulos

Aat

fuos,

29,

Ut effetis mihi in populufn, & ego vobis in Deum, &

)þa*g'namï'f

vos mihi in filios, & ego vobis in patrem ?

..30. Ita vos co

llegi, utgallina pullos fuos füb alas fuas. Mo-

ig poml-'

do autem quid faciam vobis? Projiciam vos a facie mea.

31. Oblationem cum milri attuleritis, avertam faciem meam

avobis. Diesenimfeftos veftros, & neomenias, & circumoi-

s'inflgno

:

fiones repudiavi.

E

pimit*

4. Ego mifi pue

ros meos prophetas ad Vc—)s9 qubs acceptos

interfeciftis, & laniaftis corpora eorum, quorum fanguinem

g d

exquiram , dicit Dominus.

.

potens: do

mi inter:.

33. Hecc dicit Dominus omni

muä 'veüra'dexfertla

P

eft: Projiciam vos ficut ventus ftipulam:

kuam m

34. Et filii procreationem non facient: quoniam mandatum

meum neglexerunt, & quod malum eft, coram me fece-

runt.

m domos veftras populo venienti , qui xnie non

35. 'Ifrada

audi-

r 20,

yon

mimim 2

644

LIBRI IV. ESDR £

eum : fic

.audientes credunt : qulbus flgna non oftendi , facxent " quæ

precepi .

omnipote

1. He

36. Prophetas non wderunt, & memorabuntur 1n1qu1tatum

. €orum.

quoniam -

2 TePcor popuh venientis gratiam À cu)us parvuli exultant

Yrael

n. f

cum latitia; me non videntes ocuhs carnahbus, fed fpiritu

credentes, qu& dixi.

CUla seter

38. Et nunc, frater , afpice , quæ gloria : & vide popu-

1. Lg

lum venientem ab Oriente ,

ribunt , :

39. Quibus dabo ducatum Abraham , Ifaac-, & Iacob, & .

W. Íte

Thorentur.

Oíem, & Amos, & Michzze , & Joel,

& Abdise, &Jonæ,

4o. Et Nahum , & Habacuc- SoPhomæ Aggsl ,

Zacha-

14 Tel

r1æ & Malachlæ, qu1 & Angelus Domm1 vocatus eü*

cteav] bo

15. Ma

CAPUT l.

Sicut col

citDomini

Synagoga fub figura matris revocatur. a. malis jim' ad

16. Fti

vitam re&iorem.

tis educan

b

1". Nol

I. ]Ec dicit Dominus: Ego eduxi populum iftum de fer-

omtnus

vitute, quibus mandata dedi per pueros meos prophe-

19. Mitt

tas, quos audire noluerunt, fed irrita fecerunt mea confi-

àm, ad qu

lia.

duodecim

4. Mater, quze eos generavit , dicit 1lhs s He Hln ; qula

19. Et|

ego vidua fum. & dereli£a.

Teníos fe

3. Educavi vos cum lzetitia, &amifi vos cum lu&u. &tri--

Implebo f

ftitia, quoniam peccaítis coram Domlno Deo veftro, &quod

2o. Vid

malum eft coràm eo feciilis.

uere, nu

4. Modo autem quid faciam vobis? ego vidua fum & dere-

21. 'or

li&a:- ite, filii, & petiteaDomino mifericordiam.:

QTE m

5 Egoautem te, pater, teftem invoco fuper matrem filio-

füit:e

rum , qui noluerunt teftamentum meum fervare ,

22. Seni

6. U' des eis confufionem, & matrem eorum in dlreptlo-

23 Mo

nem, ne generatio eorum fsa

1. Difpergantur in gentes nomina eorum,. deleantur a ter-

& 400 tjb

24. Pa

quomam fpreverunt facramentum meum.

8 Vs tibi, Affur , qui abícondis iniquos penes te.

('ens

i

^5. Nut

mala, memorare , quid fecerim Sodoms & Gomorrhe,

lr

9. Quorum terra Jacet in piceis glebls, & aggeribus cine-

25 Sen

rum.

Riv

]

t

645

j quæ

.rum':'ïfxc dabo eos, qui me non audie'-rux-at y dicit —D-o/minu.ls

omnipotens.

1o. Haec

dicit Dominus ad Efäram : Nuntia populo meo ,

itatum f»

g

quoniam dabo eis regnum Je

;

rufzflem ,-"qwuod daturug eram

xultant.

;u

lírael.

1. Et fumam mihi glori

fpititi

am ilïorum, -&Kd'abo eis 't'gberna-

cula seterna., quae praeparaveram illis.

12. Lignum vitae erit illis in odore unguenti,

& non labo-

pope

rabünt , neque fatigabuntur :

ob, &.V

13: Ite, & accipieus. Rogat

é vobis dies paucos, pt.i;h—

regnum : vigila:e.

jona.

morentur Jam paratum eft vobis

14. Teftare coelum & terram.

- 5

Contrivi enim malum, &

?achaf

creavi bonum , quia vivo ego , dicit Dominus.

j

1s. Ma:er ampleGtere filios tuos,

educa illos cum leetitia.

Sicut columba confirma pedes eorum : quoniam t

e velegi di-

]

citDominus.

16. Et refufc

itan mortuos de locis fuis, & de monumen-

*

37

tis educam illos, quoni

am cognovi nomen meum in Ifrael.-

- 17. Noli timere,

Kmatläer

filiorum : quoniam te elegi, dicit

Dominus.

de'fer-

L)

prophe-

18. Mittam tibi

adjutorium pueros meos Ifaiäm,v'& ]efemi-

am, ad quorum confilium fan&ificavi & paravi tibi arbores

d

a conr

duodecim , gravatas variis fructibus 5

rg. Et totidem fontes fluentes lac &

mel, & montes im-

ji, qui

meníos feptem , habentes rofam & lilium , in quibus gaudio

*

" &t

implebo filios tuos.

2oo. Viduam juft

1

ifica, pupi

| &qu

:

llo judica? egehti da, orp'hanum,

"tuere, nudum vefti:

o1. Confra&tum & debile

m cura, claudum irridere noli,

& qete

tutare manum , & coecum ad vifionem claritatis meae ad-

qmitte.

22.

Senem & juvenem intra muros tuos ferVa;

23. Mortuos ubi inveneris, fignans commenda fepulchro:

d;jïgptio-

am feffionem in refurreCtione mea.

. & dabo tibi prim

: 24.'--Paqfa, & quiefce) mi popule

, quia veniet requies

g tet

tua.

:

ri filios tuos, confirma pedes eorum,

g, GUP

:35. Nutrix bona, nut

96 Servos, q

uos tibi dedi, nem

TT

tuo.

lo ex eis in.teri:et: eos ego

bus 0f*

, enim requiram de numero

r

Y

i d.

. g'j. Noli

—

646

LIBRI IV. ESDR.E

1

f

27. Noli fatigari.

Cum enim venerit dies preffurse , & an-

4 E

guftize , alii plorabunt, & triftes erunt : tu autem. h1 ans &

tior omnil

COplofa eris.

Tonas . &

Y

28. Zelabunt gentes » & ml adverfus te poterunt, dzcxt

g. Tu

ominus,

Domine?

29. Manus mese tegent te, ne filii tui gehennam vxde:mt.

Ti Qul

30. Jucundare mater cum filiis tu1s, qUIa ego te erlp;am ,

tünicam

- dicit Dominus.

funt nome

.31. Filios tuos dormlentes memorare , quomam ego eos

46 E

educam de lateribus terree , & mlferlcordlam cum illis faci-

fs impor

am; quoniam mifericors fum , dicit Dominus omnipotens..-

7, Bt

32. Ample&tere natos tuos ufqae dum venio, & praftem

ficulo to

illis mifericordiam :

quoniam exuberant fontes mei, & gra-

tia mea non deficiet.

fortiter 5

48 Tur

33. Ego Eídras praeceptum accepi a Domino in monte O-

2160 qui]

reb ut irem ad Ifrael : ad quos cum vemrem,replobaverunt

me, & refpuerunt mandatum Domini :

34- Ideoque vobis dico , gentes, quae auditis & intelligi-

Expe&ate paftorem veftruu , requiem seternitatis dabit

VOblS : quoniam in prox1mo eit 1lle qui in fine iæcuh adve

E ln ommbus

niet.

35.. Parati eftote ad praemia regnl, quia lux perpetua luce-

Nno

bit vobis per seternitatem temporis.

Coni

.46. Fügite umbram fzculi hujus : accxpxte Jucundltatem

J Cogitatione

glorlæ veftrae.

Ego teftor palam falvatorem meum.

1. Quon

41. Commendatum donum accipite, & .jucundamini ,. gra

- QUi habita

Aias agentes ei, qui vos ad coeleftia regna vocavit.

38. Surgite , & üate, & videte numerum fignatorum in

|

:5 Etve

tmüm

conwv:o Domini.

4 Ft dj

39. Qui fe de umbra fæcuh tranftulerunt, fplend1das tu-

qüando p

nicas a Domino acceperunt.

$Ed

40. Recipe, Sion, numerum tuum, & conclude candlda-

. tos, qui legem Domini compleverunt.

m manun

a&us eí

41. Filiorum tuorum, quos optabas , plenus eft numerus.

6 Etine

-Roga imperium Domini, ut fanctificetur pOpulus tuus, qu1

voca:us eft ab initio.

V, anten,

* Et lg

42. Ego E(dras vidi i in monte Sion turbam magnam, quam

"u

numerare non.potui

; omnes canticis collaudabant Doml-

m i

num.

- Ut fünt

43. Et |

!ïl)n lt W

*s

N

CAPUT.I. & Hl

647

fv7 &-8&- ; '

45. Et in medio-eorum erat juvenis ftatura celfus, eminen-

tior omnibus illis , & fingulis eorum capitibus imponebat co-

nli!arisx &

ronas, & magis exaltabatur : Ego autem miraculo tenebar.

tt, dici

44. Tunc interrogavi

-

Domine ?

Angelum , & dixi : Qui fünt lgi,

ilemt.

4s. Qui refpondens dixit mihi: Hi funt,

qui 'mcrtale.m:

Eripikam ;

tunicam depofuerunt, & immortalem fumferunt, & confelfi

funt nomen Dei : Modo coronantur, & accipiunt palmas.

ep

.46. Et dixi Angelo: llle juvenis, quis eft, qui eis coro-

illis faci-

nas imponit, & palmas in manus tradit ?

Jotens

^ 47. Etrefpondens dixit mihi : Ipfe eft

filius Dei, quem ia

graden

fzeculo confeífi funt : ego autem magnificare eos c

fortiter pro nomine Domini fteterunt.

qepi , qui

48. Tunc dixit mihi Angelus : Vade, annuntia

poPQla

fDonte 0-?

averunt

meo,qualia & quanta mirabilia Domini Dei viditti.

—

CAPUT IL

-

inteh'xg-i.-f

atis dabit

Jrf oj;änilïzts Adæ þojfe

ris; €&? maxime in. Gentibus

| infz'deliäu; :

sl advee

: abumfa; malitia.

r Nnb grigeürho ruins civitatis; eram in Babylone, &

»4eAtua lu-

b conturbatus fum fuper cubiculo meo recumbens, &

gndittem

cogitationes meze afcendebant fuper cor meum :

*

uoniam vidi defertionem Sion, & abu

/m,

"

:

ndantiam eovu-m,.f,(

mnl ) gl'a'

q.ui"habitabant in Babylone.

.

- 3. Et ventilatus eft fpiritus meus v

alde , & coepi loqui ad

Altiffimum verba timorata,

ïatorum m

4 Et dixi.

O Dominator Domine, tu

dixifti ab initio,

quando plantafti terram , & hoc folus , & imperafti populo,

ydidas t^

s. Et dedifti Adam corpus mortuum: fed & ipfum figmen-

tum manuuüm tuarum erat, & infufflafti in eum fpir

-

itum vi fæ,

T

& fa&tus eft vivens coram te :

L]

*

: numerts.

- 6. Et induxifli eum in para

difo , qUem plahtavärat dextera

N

tua, antequam terra adventaret.

LI

tuU$5 qu

.. *. Et huic mandafti diligere vi

am tuam, & prseterivit eam

pam

D

& ftatim inftituifti in eo mortem, & in nationibus ejus, & na-

faffh»

tze funt gentes, & tr

unt

pontt-

8

ibus, & populi, 8fc.ogn'ationes, quarum

n?n' eft numeru

PÀ

pt

s.'Etïf

64.3

LIBRI IV ESDRiE

g. Et ambulawt unaquæque gens in voluntate fua, & mira

a Rf

bitzbant c.

agebant coram te -& fpernebant praccepta tua.

»6. Ino

9. Iterum autem in tempore induxifüi diluvium fuper m-

habitantes faeculum , & perdidifti eos.

perationes

Io. Et factum eftmunoquoque eorum,ücut Ada morl,üc

3. Et

tüorum

his diluvium.

11.. Dereliquifti autem unum ex hlS Noe cum domo fua,

29. Nun

& ex eo jufti omnes.

E propter

12. Et fattum eft, cum coeplfï'ent multxphcarl, qui habita-

)9. F

bant fuper terram, '& multiplicaverunt filios & populos &

quarum no

gentes multas

& coeperunt iterato impietatem. facere p]us

mea hoc tr

quam priores.

3. Quo

13. Et fa&tum eft , cum 1n1qu1tatem facerentcoram te, ele-

percxih im

gifti tibi virum ex his, cui nomen erat Abraham.

ervaih ni

14. Et dilexifti eum, & demonftrafti ei foh Voluntatem

- $r Mi

tuam :

umquxdu

15. Et dlfpofmftl ei teftamentum eternum, & dixifli ei

1. Aut

ut non umquam derelisqueres femen GJUS

Et ded:ih eIIfaac,

eredlderun

N

& líaac dedifli Jacob & Efau.

33 Qu

16. Et fegregafti tibi Jacob ,

Efau autem feparafu.

Et fa.

Vi Pertr

&us eft Jacob in multitudine magna.

antes eas

17. Etfattum eft, cum educeres femen ejus ex H*lgypto ,

$M Ntm«

adduxifti fuper montem Sina.

ïnm, quih.

18. Et inclinafti coelos , & ftatuifti terram ,. & commovifti

'mümlfrae]

orbem, & tremere fecifti abyiïos, & cónturbafti faeculum:

bl

3f- Auti

I9. Et tranfiit gloria tua portas quatuor, ignis, & terrae

motus, & fpiritus, & gelu, ut dares femini ]acob legem &

Hos

generationi Ifrael diligentiam.

2o. Et non abftulifti ab eis cor mahgnum ut faceret lex

Ua, gentes

M

tuain eisfruttum.

21. Cor enim malignum ba]ulans primus Adam , tranfgl ef-

fus & vittus eft, fed & omnes, qui de eo nati funt.

Rehmd(;

22. Et facta eft permanens infirmitas , & lex cum corde

populi, cum malignitate radicis : & difceffit , quod bonum

eft, & manfit malignum.

h

Tïefp«

23 Et tranfierunt tempora , & finiti funt anni : & fufc1ta-

fheni

íü tibi fervum -nomine David 5

U Etdm:

/24. Et dixifit ei zedificare curatem nominis tui ,& oHer-

; &

Ompreh

re t1b1 m eadem thus & oblaaones.

Ulv

a5. Ef

B'b! Ton

N

cCAPU T Ill &lV.

/648

&mn

29 Et fa&um e& hoc annis multls, & dehquerunt, qm ha-

.

bltabant civitatem

$.

pperie

26. In omnibus facientes ficut fecit Adam, & omnes ge-

. nerationes ejus : Utebantur enim , & ipfi corde maligno.

mri,fic

27. Et tradidifti civitatem tuam 1n manibus mlmlcorum

. tuorum.

m fua,

28. Numquid meliora facmnt, qui habitant Babylonem ?

[ Et propter hoc dominabitur Sion ?

j habl

29. Factum eft, cum veniffem huc, & vidiffem i lmpletates,

pulos &

quarum non eft numerus: & delinquentes multos Vld;lt anima

J

mea hoc trigefimo anno, & excefífit cor meum :

ere plii

3o. Quoniam vidi , qnomodo fuftines eos peccantes, & pe-

mte, de-

percxftl impie agentibüs: & perdidifti populum tuum , & con-

ervafti inimicos tuos, & non figniticatti.

luntatem

31. Nihil memini, quomodo debeat derelmqul via hzc.

umquid meliora facit Babylon, quam Sion?

le&l ,

.32.. Aut alia gens cognovit te prceter Ifrael? aut quiz&e tribus

jelline, :

- €rediderunt teítamentis tuis, ficut Jacob?

33. Quarum merces non comparuit , neque labor fru&ifica-

, Mhe

. vit.

Pertranfiens enim pertranfivi in gentibus, & vidi abun-

dantes eas, & non memorantes mandatorum tuorum.

mgypto jj

34- Nunc ergo ponderain ftatera noitfas iniquitates, & eo-

. um , qui habitantiní&eculo: & non mvemetar nomen tuum,

mü in Ifrael.

qmon) f

algm

- 3$. Autquando non peccaverunt in confpe&tu tuo, qui ha-

bltant terram?.aut quae gens fic obfervavit mandata tua ?

Qu

egeltl»

.936. Hos quidem per nomina mvemes fervaffe mandata

tua, gentes autem non mvemes'

ceret 8

T

CAPUT IV.

ranfgfef

Retundztur turiofi firutatoris prefumtio ,. addu&zs veriis

b

fimilitutinibus.

jm corte-

Trefpon dlt ad me Angelus ; qm mlfi'us eft ad me, cuino-

qomm [ s, E

men Uriel,

& füfcitaz.

2« Etdixitmihi: Fxcedens exceffit cor tuum in fæculo hoc,

/comprehendere Cogitas viam Altiffimi.

oiïef' -

3 Etdixi: Ita, Domine meus.

Et refpondit mihi, & dixit:

Bi. Tom. Fl

Nnnn

'Tres

sEc

[

LIBRI IV,

ESDRE

650

1 Btt

"'[res vias miffus fum oftendere tibi, & tres ümllltudmes pro-

vemn t:te

ponere coram te,

4. De quibusmihifi renuntiaverisunam ex his , & egotibide-

fuos.

-40, Btf

monftrabo viam , quam deüderas v*ldere & docebo te, unde

fit corm ahgnum.

non udica

r Qu

$, Etdixi: Loquere, Dommemeus. Etdlxxtadme Vade,

bus fais: :

pondera mihiignis pondus, autmenfuramihi flatam- ventx, aut

revoca mihi diem , qus&e praeteriit.

: ramin elli

fuper ilti

6. Et refpondi, & dixi: Quis natorum poterlt facere ut me

interroges de his2-

14 i

4 Ett

wrfenfusl

7. Etdixitad me: Si effem interrogans te , dicens: Quautæ

habitationes funt in corde maris, autquantae venæ funtin prin-

25. Nor

lus, que ;

cipio abyffi, aut quantæ vena funt fuper firmamentum aut

qu1 funt exitus paradifi ?

; Gatusinop

9. Diceres mihi fortafüs., in abyffum non defcendl, neque

e&tnbubu

ae& &c

jn infernum adhuc , nequein coelum umquam afcendi.

9. Nunc aütem íon interrogavi te, nifi deigne, & vento,

"2 Btg

& die, per quem trapfifti, & a quibus fepararl non potes : &u

upor &

non refpondifti mihi de eis.

:25, Sed

Io. Et:dixitmihi; Tu, quætuafunt tecum coadoïefcentxa,

. Isl &de.

Y

26 Ftn

non potes cognoícere:

1r. Etquomodo poterit vas tuum capere AlniTml v1am' &

; füs, frequ,

jam exterius corrupto faeculo intelligere corrupuonem ev1den-

pertranüre

?

-

tem in facie mea?

2^. Ftg

12, Etdixiilli: Melius erat nosnon effe, quam adhuc v1ven-

Tépromiff;

tes vivere inimpietatibus & pati , & nonintelligere de quare. :

Infirmit;

12- Etrefponditad me; & dixit: Proficifcens profe&tus fum

29 De«

adfilvamlignorum campi, & cogitaveruntcogitationem. '

*f

t

C malum

I4. Et dixerunt:

Venite, & eamus, & faciamus ad mare

20. Sler

bellum, utrecedat coram nobis, & faciamus nobis alias filvas.

Cfleri lo

15. Etfimiliter flu&usmaris, & ipfi cogitaverunt cogitatio«

Rinatum «

nem, & dixerunt: Venite afcendentes, debellemus filvas cam«

$9. Qu

pi, ut & ibi confummemus nobi(met ipfis aliam regionem.

4m ab ln

16 Et fa&tus eft cogltatus filvae i in yanum: Venit enlmlgms,

Penera

& con' fumfit eam.

31

Ethi

früty

17. Similiter& cogltatus Hu&uum maris: ftetit enim areüa,

mlml

& prohibuit eos.

32« Qu

18. Si enim effesjudex horum ,. quem inciperes Juftlücare,

m magn

aut guend condemnare?

1

i

I9 Et

z

9

CAPUT. IV.

6sr

165 prt:

-e$9. Et refpondr, & dixi: Utique vanam cogitationem cozita-

verunt: terraenim data eftfilvae , & mari locus portare flu&us

otibide«

fuos.

"20. Ftrefpond:tad me,&dlxxt Benetu]udlcaftl &quare

e, ündt

non judicafti tibimet ipfi ?

Vade,

*2r. Qüuemadmodum enim terra filvze data eft , &mareflu&l-

enti, a

bus fuis: fic quifuperterram. inhabitant, quae funt fuper ter-

ram in.elligere folummodo poffunt: & qui fuper cælos, quae

fuper altitidinem coelorum.

; llt me

.22. Etrefpond: , & dixi: Deprecorte, Domme, utmlhlde-

tur fenfus mtelhgendl.

Quantæ

)n Prm'

23. Non enim volui interrogare defurerlonbus tuis, fed de

ltllm aut

l:us., qu&e pertranfeunt per nos quotidie, propter quid lfrael

datus inopprobrium gentibus ? quem dilexifti populum, datus

j neque

eft tribubüsimpiis, &lexpatrum noftrórum ininteritum dedu-

Ga eft , & dlfpoütlones ífcriptze nufquam funt.

l1.

& Venfü,

,"24. Et pertranfivimus de fzeculo ut. locuftee, & vita noftra

lupor, & pavor, & nec digni fumus mifericordiam confequi.

potes Ü

525. Sed quid facret nomini fuo quod invocatum eft 1uPer

nos? &dehisinterrogavi.

lefcentià

26. Etrefpondit ad me, & dixit: Si f'uerls pl-mmum fcruta-

*

| viam, U

tus, frequenter miraberis: quoniam feftinans feflinat fzeeculum

pertranfire;

j evidete

:27. Etnon capit portare, quze in futurls temporlbus Juftls

repromiífa funt: quoniam plenum injuftitia eft (zcuium hoc

üc vivete

& infirmitatibus.

) q[la o -

.238. De quibus autem interrogas, dicam: femmatum emm

&us fum

eft malum , & necdum venit deftru&tio ipfius.

g

039 Slergo noninverfum fuerit , quod feminatum eft, & dif-

T mafe

cefferit locus, ubi feminatum eft malum , non vemet, ubl fe-

jasfi|vab

minatum eft bonum.

C0 tath'

3o. Quoniam gramen feminis mali femmatum e& in corde

flv

damab initio: & quan:um impietatis generavit ufque nunc,

,onem

: generat, ufque cum veniatarea?

:mmlgms'

:31» JEiftima autem- apud te gramen mali femlnls " quantum

fru&um impietatis generavit :

jm 3fena,

.2. , Quando fecatae fuerint fpicae , quarum non eftnumerus,

quam magnam aream incipientfaceret |

Nnnn 2

55. Et

n E*

s "

652

LIBRIIV. Esnnxæ-

-.93. Ettefpohdi, & dixi

:

.

- !

EL

re modici & malianni noftri?

; Quömodbä /&Qquändohæc? Qua

* . fit plovian

34. Etrefponditad me, & dixit mihi: Non feftines tu fuper |

Altiffimum.: ; Tu enimfeítin

"

g. Et't

exceftus tuus multus.

as inaniter efle fup-er ipfum; nam

- quam gu

35. Nonne de hisinterroga;v.Eruhtranimæ juft;)ruxri : in. prom-

qu& tran

tuariis fuüis, dicentes: Ufq

uequo fpero üc? & q»u4ando veniet

mus

fru&tus areze mercedisnoftrze ?

g. EE

. 86. Etrefpondit adea Jeremiel Archangelus, & dixit: Quan-

: ve quid.

do impletus fuerit numerus feminum

"

in ypbis: quoniam in ,&a'.

y

p Ne

teraponderavit f2eculum,

E interroga

. 87. Etmenfura menfuravit tempora, & numero numeravit

tempora, -& non commovit.

: f02 "fum

; necexcitavit, ufque dum im plea-l

3

tur praedi&ta menfura.

58. Et refpondi, &dixi: ODominator D

omine, fed & nos

omnes pleni fumus impietate.

Y

39. Et ne forte propter nos non impleantur juft

orum ar"eæ,;,ï

propter peccata inhabitantium fuperterram.

:

40. Et refpondit ad me, & dixit: Vade, & interro

ga praé«

gnantem, fiquando impleverit novem menfes fuos, adhuc pos

he

terit matrix ejus retinere partum in femet ipfa?

"

[ dbcode

41. Et dixi: Nonpoteft, Domine. Etdixita

dme: In infä

"

;-;

$. Rti

no promtuaria animárum matrici affimilata funt..

j

. vides, (

42. Quemadmodum enim illa feftinat, quse parit, effugere

j .3- Ete

neceífitatem partus: fic

j

& hac feftinat reddere ea, quae com-

4D Bionem,

mendata funt.

A a

43. Ab initio tibi

videre.

demonftrabitur de his, quae concupifcisg

tiam t

;

le

44. Et refpondi, & dixi; Si inveni gratiam ante ocul

f«

o

X

j

E

tuos, & fi poffibile eft, & fi idoneus fum;

.

.45. Demonftra mihi, fi plu

fquam preteri

tum. fit , habde

t Dopu)

6. u

venire, aut plura pertranfierunt, fupra quam futurum eft.

terram,

. 46. Quid pertranfivit, fcio :

QUid autem futurum fit ,

hn

ignoro.

4

447. Et dixit ad me: Sta fup

s

er dexteräm

&u) qm

partem ; & dem.ongï

^

&Jus:

ftrabo tibi interpretationem fimilitudinis.

$ E

. 48. Et fteti, & vidi : & ecce fornax ardens tranfiit c

O

ram

me, & faCtum eft

temr, (

, cum tranürgxt*üamma, vidi, & ecce fupe-

Tug

lg

r-aviþ. fumus.

-

9 K

- 49. Poft

r d

653

- 49 'Pbü?hæötfanüit coram me nubes. þlefia'" aqua&, & immi-

g -

fit pluviam impetu multam, & cum tranfiitfe

t jmpgtus phlï

s u füper

vi$ , fuperaverunt in ea guttaee.

Y

o. Et dixit ad me: Cog

-

.

1ta t1

ibi ficut crefcit pluvia ä&xplïus

TP m

quam gutte, & !

gnis quam fumus 5 fic fuperabundavit ,

in prord-

qua tranfivit, menfura. Superaverunt autem gutte, & fu-

d

do ygniet

Q1nus.

g1. Et ora

vi j & dixi : Putas, vi

,

vo ufqug in iciiebus' illis ?

t: Q'üan-

vel quid erit in diebus illis?.

3m i (l

$2. Refpondit ad me, &

dixit: De fignis, de quibus me

A

interrogas, ex parte poffum tibi dicere: de vita autem tua

,

mmeravit'

non.

LÀ

fum mitfus 'dicer-fe tibi, :.fed neício.

nimplee

CAPUT V.

3

d &nos

þdeA futut

i rebus Efdra per "nge

elum ojle(z

dunturg

m ated,

Vria f

- ro captivorum fpe ac con[olatione.

E fxgnis autem : ecce dies venient; in quïbü's appr

ee

T p

xf»D

hendentur, qui inhabitant terram incenfu multo : &

kdhucpo

abicondetur veritatis via, & fterilis erit a fide regio :

s

Tninfet

2

. Et multiplicabitur injuftitia füuper hanc, qu

)

gxn ïPfe tu

es, & fuper quam audifti olim:

-

vid

ftigio. quam nunc vides regnare re-

.'eæ]gereg

3. Ét erit, 1mpofito ve

gion

em, & videbunt eam defertam.

E

.

*

»

*

"

4. Si autem tibi

'dederit Altiffimus v

vere, vidäbiäpoü ter-

tiam tubam, & reluce

ncopilcs

fcet fubito fol np&u , & luna ter in

die 5

« E

de ligno fanguis ftillabit , & lapis dabit&occm fuam,

e ocus

'& populi commovebuntur:

-

fperant,' qüi inhabitant fupes

; lt

6. Et regnabit, quem non

"

gm &l

terram, & volatilia commigrationem facient:

L

.7. Et mare Sodomiticum piíces rejiciet, &

dabit vocem no-

j f

&u , quam non noverant multi, omnes autem audient vocem

?

ejus:

[ dgmon-.

/.g. Et chaos fiet per loc

a fnul,ta '.,' & ignis 'Ffequen'ter remit-

tetur, &

befti;e agrefles tranfmigrabunt, & m

j corart

»uli/e-res Ten-

ftruatee parient monftra:

;gge fllP e

s falfee invenientur, & amici omïm.esï'

'L9-

L

Et ln dulcibus aqui

Nnnn 3

3 íemee

49,- Poit

d

X

Y

654

LIBR LIV ESDRE

femet'ipfos . expugnabu

n

£: abfcond etur tunc :feþf us, &.

m- yfumbamu

telle&tus feparabitur in promtuarium füum: -

— d tibi ovem

Ico. Et quaeretur a multis, & non invehietur ;.

& ml

cabitur injuftitia, -& incontinentia fuper terram.

nE

g

pulum vt

Ir. Et interrogabit regio proximam. fuam, & dicet: Num-

quem de

quid per te pertranfiit juítitia juftum faciens? Et hoc negabit,.

?

38. Bt

I2. Et erit in illo tempore, & fperabunt homines, & non

! E grapa

impetrabunt:; laborabunt, & non dirigentur vige-eorum.

CUm tuur

13. Heec figna dicere tibi permiftum eft mihi,. & fi orave« .

qmisiterum , & ploraveris, ficut & nunc

[ X E

-

:

$:

X jej;unayerls ,fej |

bus tuis,.

ptem diebus:; audies iterato horum majora.

.

[

$2

L

I4. Et evigilavi, & corpus meum horruit valde

?

* Et

" &anlma i

| Cf

mea laborayit, ut deficeret.

H

^r. Rt|

1j. Et tenuit me, qui venit An

gelus , qui lo quäbatüi* m

[ el Ange]

me, & confortavit me , & ftatuit me fuper pedes.-

BEU

16. Et fa&tum. eft in-no&£te fecunda,: & venit ad me f'Sa-Fa&-:';

thiel dux populi

ii

, & dixit mihi: Ubi eras? & quare vul't-us.."

D o

tuus triftis?

d

Valdé g.

17. An nefcis , quoniatii tib

À

*

i credvitus..eïft,'* I'fraevluinn reglone

&

villi eum.

tranfmigrationis eorum ? -

: xR

18. Exfurge ergo, & gufta pan

em, & non «derelinqügs nos,

L

j fT

ficut paftor gregem fuum in manibus luporum malignorum.

| Werete

19. Et.dixi ei: Vade a me, -

,

&

partem i

audivit, ut dixi,

& receffit 3 me.

37 Ett

.20. Et ego jejunavi dicbus fept

ne?d

ficut mihi mandavit Uriel Angelus.

em) lllïtl—lans & Pïor.ans , ;

Thee mih:

21. Et fa&um eft poft dies feprem, & itera

m .cdgitätioïijelsj?

cordis mei rmoleftee erant mihi valde:

E.

32. Et refumfit anima mea

fi

p

& eyi

jiritum Ai'nt—e;lwle&us: &lterum

1pe

ccepi loqui coram Altiffimo fermones.

?

7

.

—,

37' Et 4

25. Et dixi: Dominator Domine, ex omni filv

4

]l

Clufos n

tärrä—: )& :

omnibus arberibus ejus, elegifti vineam unicam:

Oltendam

24. Et ex omni terra orbis, elegifti tibi. foveam

*

39 E

unam ,—/ &

ex omnibus fioribus orbis elezgifti tibi lilium unum:

i

Clerre

25. Etex omnibus abyffis maris replefti tibi-rivum un

um:

? Er

qmblls fhi

& ex omnibus sedificatis civita:

ibus ,1'"an&täficäfïi tibimetipfi '

Sion:

P

45. Pt

i—;cvö-; j

hi

" 2.6 Et ex. omn

ibus creatli:st" æ;o;'atilil;us ,nomi,näüiij.' tib

| lum-

» Aut

655

KL'CR'A PUT V.

5 &i

fümbam unam: & ex om

.

R

nibus plafmat;gij—ïäe:coribug' pr*d?idift?

s

tibi ovem unam

.

mll

27. Et ex omnibus multiplicatis p

o;;ulis- acqu1fïv1ft1 tibi'pic':-*'

db

pulum unum, & ab omnibus *probgtavm» legem do-naüi huic,

t NU

quem defiderafli, populo.

.

.

fiegabi

t

-239. Et nunc, Domine, ut qu

!

d tradidifti üfum 'p]üribus. 2

, & non

Et praeparafti fuper unam radic

-

Um,

cum tuum in multis :

'ernxanlia-s , &*;difpehrdxidxiüi uni-

B

m

*99. Et conculcaverunt eum, qui

coüfräd'iæb-aht fponfioniq

bus tuis, quique tuis teftamentis non credebant.

ieul fe |

U

-3e. Et fi od

xe

lens odifti ?p,opumvm tuum ; j:þu-ivs | m'ani-bus ;deþet

tam |

caftigari.

E

- $1. Et fa

&umä&, cum 'löbu:tus effem fermones .-:-- & miffus

Sbämr'in

eft Angelus ad me , qui ante venerat ad me prseterita nodte.

4. Et dixit mihi: Audi me

& inttr

4

-

qam te: &xintende mi-

m'e-»'Saïa-, '

hi, & adjiciam coram te.-. —

- Ft '*dixi-t ad me:

.33. Et dixi: Loquere, -

Domine meus.

: vultus

Valdé tü in exceffu mentis fattus es pro Ifrael

; an plus dile-

xifti eum , quam qui eüm fecit?

rfägiona ;

34. Et dixi ad eum : Non, Domine,

(fe*dr aolens locutus.

quas nOS,-V ! t

füm. : Torquent enim me renes mei per omnem. horam,

norut.

quaerentem apprehend

i

x

ere femltam AltlHïml 3 .& ,inveiþigare

partem judicii éjus.

m H d

"U4s. Etdixit ad m

e, Non *qwþores.w -rEt dixï: Qüare, Domi-

matris

ne?'ad quid nafcebar, aut quaré on fiebat matrix

mez mihi fep

ulchrüm , ut'non viderem laborem Jac

.0b7 &

defatigationem generis Ifraei?

j

joius d :

/'u46, Et dixit ad me: Numer

*

a'wilii, quie neadum venerant,

& collige mi

hi difpérfas guttas, & revirida mihi aridos floresz

-034. Et aperi mihi'claufa promtuaria ,

& produc mihi in-

&,;gei-um 15

clüfos'in eis flatus:: demonftra mihi voeis imaginem 5 & tqnc

d

oftendam tibi laborem , quem rogas videre.

*

-48. Et dixi: Dominator Domine, quis eni

m eft, 1quþi poteff

1020 , &

hzc fcire , nifi qui cum hominibus habitationém non habet? :

;

m

"g. Ego 2ut^m infipiens:

1

i

| & "qjuoqug p;c.).tero fd!i;:eregde hlS,

quibus tae interrozafti ? -

A.

munü"iï 4 "

eä fac*eräïuhum diö

40. Etdixit ad me: quomodo non pot

m p |

his,.quae di&ta funt: fic non poteris invenire judicium me-

| tibi u

um , aut in fine charitatem , quam populow prqmiü.

À

d.

"

u

iä

41. Et

-

a

656

LIBRI W hSDRIE

i

D

-4t. Et dixi: Sed ecce, Domine, tu prope es his , qm in-

finem funt: & quid facient, qul ante me fuelunt, aut nos,

aut hi, qui poft nos?

Deu: TT

42. Et dixit ad me : Coronce affimilabo. mdicwm meum.

Sicut non novi'Timorum tardltas., fic nec priorum velomtas.

43. Et refpondi, & dixi: Nec poteras, facere'eos, qui fa-

T di

Tent

&i funt, & qui funt, & qux futuri funt, 1n unum, ut celerms

judicium tuum : ftendas ?

165 Ventor

44. Et refpondit ad me, & dixit : Non potelt feftmare

,. Et an

creatura fuper creatorem, nec fuftinere xaculum eos, qui in

! dplenderen

eo creandi funt in vnum.

rentur für

45. Et dixi: Quomodo dixifti fervo tuo., quoniam vw;ü;.

$ Etan

cans vivificafti a te creactam creaturam 1n unum , & fuftine-

iirmarentu

bat creatura, poterlt & nunc portare præfentes in unum.

- merabiles |

Interroga matricem mulieris, & di« -

I

46. Et dixit ad me :

4. Etan

ces ad eam : Et fi paris, quare per tempus ? ? Roga ergo eamy

1 nommaren

ut det decem in unum.

1 - fent camlr

ï

.47. Et dixi : Non utique poterit : fed fecundum i tempus,. -

$ Etan

48. Et dixit ad me: Et ego dedi matricem terra his, qul

quam abali

feminati funt fuper eam per tempus.

nes T

-49.

uemadmodum enim infans non parit ea, quee fenum

Tunc

funt :

ic ego difpofui a me creatum ízeculum.

alum &

so. Et interrogavi, & dixi : Cum jam dederis mihi vitam .

Em

loquar coram te ; nam mater noftra, de qua dixifti m1h1

ad-

aut (luandi

huc juvenis eft : Jam fene&uti appropinquat. .

I

0. Rtdi

$1. Et refpondit ad me, & dixit : Interroga eam, quæ pa-

0 tat] f

nt, & dicet tibi.

lnltlo Calc

Dices enim ei :

Quare. quos peperlfh, nunc non funt

9. Fini

flmlles his, qui ante te , fed minores ftatura ?

àcob

53. Et dicet tibi & 1pfa ; Alii funt: qui in juventute virtu-

tis nati funt, & alii, qui fub tempore feneétutis defimente

l0. Hon

matrice funt nati.

.$4-. Confidera ergo & tu , quoniam minori Ratu«raxefus præ

ehtam ar

his, qui ante vos.

l3. (

:$5. Et qui poft vos, minori quam nos, quaü jam fenefcen-

tes creaturz, & fortitudinem juventutis praetereuntes,.

Et

dixi :

D. E

Rogo , Domine, fi inveni gratiam ante oculos tuos ,

àudi VO

demonüra fervo tuo, per quem vxütes c1eaturam tuam,

W. Fte

Quo ffe; (

CAPUT

l T.

ER

s

$99 ( 0. ) 868

E^

657

» quiig

CAPUT VL

at nos,

Deus omnia: novit , anteguam Jïant 6'59 omnia: creavit proþter bo-

" meum.

—

mineim , ommumque Jfines confiderat.

E

velocitas, |

$, qui fa-

T ämt ad me : Initio terreni orbls, & antequam. fta-

l celenus

rent exitus faeculi, & antequam Ípirarent conventio-

nes ventorum.

feümare

3. Et antequam fonarent voces tomtruum, & antequam

05 quii. f

- fplenderent nitores coruícationum , & antequam conürma-

rentur fundamenta paradifi,

m vivif-

4. Et antequam viderentur decoriflores, & antequam con-

' fufhne-

firmarentur motee virtutes, & antequam colligerentur innu-

ünurt -

- merabiles militiae Angelorum ,

l'lS & dl!'

4. Et antequam extollerentur altitudines aeris, & antequam

eto eam,

. nominarentur menfurae ürmamentorum, & antequam zeftua-

- rent camini in Sion ,

tempus.

$. Et antequam 1nve&1garentur præfentes anni ,

O& ante-

his, qul

quam abalienarentur eorum, qui nunc peccant adlnventxoa

nes , & confignati effent , qui fidem thefaurizaverunt:

$ fenum

6. Tunc cozitavi.;

& fa&a funt per me folum , & non per

alium: & finis per me, & non per alium.

j v1tam ,

p Et refpondi, & dixi :

Quae erit feparatio temporum ?

aut quando prioris finis , & fequentis initium ?

mh1 à

g. Et dixit ad me: Ab Abraham usque ad Ifaac , quan-

do nati funt ab eo Jacob & Efau , manus Jacob tenebat ab

quæ p*

E

mltlo calcaneum Efau.

pon fünt

9. Finis enim hujus fæcuh Efau , & principium fequentls

Jacob.

Almd

yte virtü»

IO; Hommls manus mter calcaneum & manum.

noli quaerere Efdra.

leficienté

II. Et refpondi, & dixi: O Domlnator Domine, fi mvenl

eflis ptd

gratiam ante oculos tuos5

I2. Oro, ut demonftres fervo tuo finem flgnorum tuorum,

enelcet

quorum.partem mihi demonftrafti nocte praecedenti,

13. Et refpondit , & dixit ad me: Surge fuper pedes tuos,

Yt€5,

& audi vocem plemiï' imam fonitus.

os tuos

14. Et erit ficut commotio, nec commovebitur locus , in:

jatf,

juo ftes fuper eum.

: JBib: Tom. VL -

OoooQ

CAPUT

15. Ideo

b3

658

LIBRI ITV,.'-'FE SDRE

j

L n Sit

IS$. ldeo cum loquitur, tu non expaveas, quohf'am define

verbum , & fundamentum terre intelligitür.:

! diebos, 1

& commo

L apdivi

^^16. Quoniam de ipfis fermo tremiícit ,.

1

veturj fqif .

| 5 ÀU

enim, quoniam finem eorum oportet commutari.

IT7. Et fa£tum eft, cum audiffem, fuürrexi fuper pedes meos,

: Fortis dir

: ventüte ü

& audivi: & ecce . vox lo

a

quens , & fonus ejus ficut ro;gu:

m Bt

aquarum multarum.

.

r8. Et dixit : Ecce

dies veniunt, & erit quando appröpin-

; &dicere

T

quare incipiam , ut vifitem habitantes in terra:

$,

.

.19. Et quando inquirere incipiam ab eis, q

*

ui injufte no-

'ovann, &

cuerunt I

Aj El

njuftitia fua , & quando füppleta fueriþ -humilitgs

nayi feptt

Sion.

oo. Et cum

þfuperügnab-itur- fzculum b quod incipient per-

Q funt :

: 9 Et

tranfire, haec figna faciam: Libri aperientur ante faciem

L deruto in

firmamenti, & omnes videbunt fimul.-

*

