noluerit ejus mifereri, id non ex de-

fcentis more gravia comminatur,quod

1

lic pe

p

meritis Efau prx Jacob accidiffe, fed

ad ipfum non conv

z

ertantur , ut falvi

1

ex Dei volaüntate, qui noluit ejus mi-

fiant.

Qu 'qtl

fereri; eft enim hoc Deo liberum, ut

Quis refffis. ) Qfüs re(iftere poteft

d o f

patet in. Pharaone quem- obduratum

divine voluntati,

uosdam pro libito

ndu:

:

am vero miferenti 2

aptan

in fuis peccatis, fibi. fuisque peccatis

damnanti, quorum

ermifit & dimifit ; ac tandem mifer-

Qo: Tw quis es qui refpondeas Deo ?)

3 | RUO

.tus fit Nabuchodonofor, & aliorum

Iu quis es? qui difputas cum Deo?

« peeay

ui eque ut. Pharao

Figmentum.) Xas fidtile. —

Qum,

i

:

uerunt.

j

."mali & obdurati

E£ qui fe frexir.) Figulo.

que d

im,

" Excitavi te.) Hebrga verba ficpro-

uid me feciffi fic?) Cur me tale

prie Latine reddi poflunt: Fec/ s ex7-

finxifti ? q

uafi dicat, minime poterit

EM

fferer , Nelfdare te fect. . Paülus Grz-

expoftulare.

s

o dm

ce dixit, /£«yripa o'c, id eft. excizavs

QI. -4m non hbatet poteff.

AfCm , Efc; )

brum,

4e.

Ditate

Sunt tamen qui interpretentur,

Sicut figulus poteft ex eodem luto fa-

Evexire, Ü ad regnum extuli, . Vide

cere va$ unum in honorem , id eft, ad

niof'

.dicta Exod. cap. 9. 16.

:

ufum honorificum ,. aliud in contüme-

Ibe

"Ut offendam 1n te wirtutem meam. )

liam , id eft, ad ufum vilem & abje-

n fan

(&um: ita Deus ex eadem maffa homi-

,

Deus

Hxc non prima' & przcipua caufa cur

Pharaonem excitavit.

Prima

-

num, cujus vult miferetur, & quem

n

enim caufa fuit ut Pharao Deo crea-

vult indurat. Cujus ergo miferetur,

D

S"?l:i

tori fuo obediret, & bene beateque

id eft, quem peceato liberat & jufti-

viveret , qui finis eft omni homint a

ficat, uti Chriftianos credentes , hoà

P

Deo

r

D

&fütutus. Sed quia przvide-

facit vafa in honorém: quem vesgiin-

bat

b

eus eum cqhtumacicer;qb]u&—a.

N

Adu:ac. , Ut Pþgaxam;gm & Judsos ia-

, ' /X xx

n

Pa,&

x

P

x

P

H

2

p

CAPUT lX

SÍ

Uf ex.

^52 Quoä ft Deus Volens oftendere. 1ram, & ndtam facere

» potentiam fuam, fuftmmt m multa patlentla Vafa irge, apta in

Düetur

mtentu imn.

p ss

- 23. Ut oftenderet divitias gloriae fuæ in vafa m1fer1cordlæ,

f

1enim

quæ praeparavit in gloriam..

24. Quos & vocavit nos non folum ex ]uaïæxs, fed etïam ex

Gentlbus.

tquid

25. Sicut in Ofee dicit:/ Vocabo non plebem meam, plebem IOfee

meàm : & non dile&am; dile&am: & non mifericordiam con- 2-5i-

1]

maffa

e

-

Ontu-

fecutam, mifericordiam confecutam.

/236. m Et erit: In loco, ubi dictum eft eis:. Nem plebs mea m()fee

L.

VOS :

1b1 vocabuntur hlu Dei vivi:

Í.1O.

Quod

L.

G 2:

-

27. If aias

s mull«

n &ad

redulos , - hos facit vafa in conmme-

24. Ozfa: £f vecavit noss Oc. )Qza!

h

"Mam. Porro ficnt Deus pofitive &

idem eff ac f dicat: Hac vafa iniferi-

' directe mlf,eretur, fic pofitive & dire-

cordre , non lutea fed humasna , funt

nfra

&e facit-vafa in. honorem ; .& ficut

ii, quos Deus ad. fe fuamqge gramam,

b|

permiflive & indirecte tantum indurat,

amicitiam & filiationem voeczvz/; nem-

pET

- fic permiffive € & indire&te tantum fa-

pe nos fideles , tum ex Iudæm tumex

irit &

^€eit vafa in contumeha.m.

Gentlbus.

[llel' Itur

22.

&i

aod ff Deus.,

aF Apoiïolus

28. Stcut i Ofee d'æczt.) Qap P

hic perfecte refpondec querele , quam

quod

propofuit: Si Deus homines indurat ,

num.: 24«

t falvi

V'ocaba non plebem meam , &c.) No-

cur queriur, & induratos punic? Re-

oteR

* fpondet ergo hoc modo, , quafi dicat -

cabo Gentes idololatras ,. quæ non fue-

"Andurati

ipli pofitive fe fecerunt , &

runt plebs mea, ad meam fidem

hblto

.aptarunt vafa ire: Deus er go non fe-

"

cultum, vt agm fuerint ad me conver-

ranti

fs vocem eas plebem meam ;

qui

n

; vit. eos, fed fggmwt, id. eft, patienter

ratlæ'

* peccare permutt , differens- dm fuppli-

non eranta me dilecti , id eft,

Deo?

cium , ficque eos induraffe dicitur,id-

donis affecti , faciam dlle&os, ita ut

populus meus, & dilecti mei vocari

que auplia de- caufa. Prior eft, ut

pot int.

áram, id eft , juftam & potentem fudm

e tale

vwindiCtam: in. eos thendexet, ut fecit

Ef ao mifericor p

eonfecutam,

yotertt

* dum Pharaonem merfíit in mare ru-

brum.,

Pofterior eff , ut ex hacfeve-

&c. ) Faciam ut plebs . Gentilis, que

antea non erat mifericordiam. confe-

£fc.)

ritate Detin iuduratos, appareat glo-

cuta, jam vere vocetur mifer mordmma

) fa-

ziofa Dei mifericordia, opulentia, &

COR ecuta.

fad

liberalitas & va[z mr[erzeardta, id eft,

turme

2,6 £? eviz.) Sc:lxcet id quod drcam..

in fanctos & electos, quibus &on pc-

abe

nam, fed gloriam preparavit.

In laca.) Ut verb: gratia in Grzcia,

hortiie

uod. fí Deus. fufinuit va[a træ 2j

Etalia ,

c"

(Ubi ditbum eff. eis , & é«y meus po-

quem

Supple Quid ad te? Vel, Tu quls es,

petul

qui refpondecw Deo?

puhs dici poterat, Ne» plebs mem vos.

;uül'

"pta: um mtertmm j xærn,or:r"puæ,

Focabunt uv fln Del ww ) Ad fï;v

ho)

dem converf

P Ldl

if«

apta E. apparata, fclicet groprm cul-

-

pa & 1mpcemcenna.

?

g i

2

*

52

EI;ISTQLA B,-PADI;I APOST. Ab*goMAN—ös

E^

/s]fis | 27i.';lfa'iäs aufem clamat pro Ifrael: n. Si fnerit numerus fi-

: 1o2- Jiorum Iírael tamquam arena maris, reliquiee falvae fient.

fen

f

conti

28. Verbum enim confummans, & abbreyians in zequitate:

— quia verbum breviatum faciet Dominus fuper terram.

x

3

elfais

29. Et ficut praedixit Iíaias: o Nifi Dominus Sabaoth reli-

Qrdi.

quiffet nobis femen, ficut Sodoma fa&i e

m

^

*

flemus ,& ficut Go-

frii

morrha fimiles fuiffemus,

.

ÍtS,

3o. Quid ergo dicemus? Quoc

| gentes,. quae non fe&a.'b,ahQ

tur juftitiam

0.j

; apprehenderunt juftitiam: jufüitiam autem, quze

z

G

ex fide eft.

-31. Ifrael vero fectand

o leg

em Jumuæ n -m -*lege-m. jpftit'iä

non pervenit. .

..32. Quare? Quia non éx fide , fed quafi ex operibus: of-

;

fend.erunt enim in Japidem offenf,iohis.—

z

x

33- Sibut

. Q7. $- ftqch;t nuimerus filzo -mm ,U;'(Z.e!)

præd?*xefint(

rophetz de Gentium vo-

D

&c.) E:fi populus fecundum carnem

«catione , &

j

daorum abjectione, quid

ex lfrael

e

nitus juxta proiillionem

. dicemus? Nempe hoc quo.1 fequitur,

Abrahz fa

:

am multiplicetur, & fit

uod Gentes qua non [eabantur ju-.

quafi arena maris, id eft innumera-

16)

.bilts.

Jféitiam, ) Quod Gentes, que erant fi-

ne cultu «& lege unius Dei, ideoque

Reliquia falva fent. ) Pauce t:n-

nec juftitie, qua quis Deo

Pl:fge;i;, af-

q

tum reliquiz falve fient, pauci falva-

fequendz ftudebant.

2 )

buntur , quafi reliquiz.

x

tpprehenderuns juflitiam, t1c.) Con-

m», (

. Q9. Ferbum enim con

f'umnaas, &. )

fecute func. juftitiam legis Evanzeli-

de,n

In Grzco e(t, Aóyoy qyap gpyriAeoy w«l

léus confum-

ce,que datur, &X recipitur per fidem,

catni

c'yyr£oy , Quafi dicat ,

O& eft vera juftitia libera

*

ns a -pgccat;is;

mabit, & abbreviabit verbum, id eft

& Deo reconciltans.

rem, fcilicet numerum fidelium ex If-

- S1- Jfrael.) lMraelitz..

Tiüm

xael brevem , hoc eft exiguum, facier.

Settando jufiitiam legis.) Möfaidæ-

In,s'g,uitdte.) In juftitia, id eft, ju-

i E

" legem jufistia moh pervenit,) Af-

fto fuo judicio id fa&

-

urus e&u Domi—

fecuti non funt legem juftitiz , quz eft

L;

nus.

, per fidem & Evangelium. Notandum

]uds

ag. £t ffc

ut pr&gjxt-tx lfaia:.) Cap.

. hic Apoftolum po

longam totius ca-

verf

I. num. Q.

pitis difputationem qu«

Ttionem folve-

cade

Nrff Domii:ä:» Sgädo'tb, &€7.) Nifi

re, & dare propriam caufam cur re-

E

Deus reliquiffet ; paucas aliquas reli-

jedti fint. Judzi a-juftiia & falute;

szn

quias, gentis noftre femen , funditus

^Gentes vero ad eam finr afcite & ele-

[(]

quafi Sodoma interiiffemus. Nifitem-

&z: nimirum quia Judii eam quafie-

d

pore Chrifti parum reliquiarum, | vi-

runt ubi non debebant , fcilicet in ope-

delicet beatam Virginem , Apoftolos,

ribus lecis, non in fide Chrifti, ubi

& paucos electos ex Judeis credentes

eam pofuit Deus , hoc eft

a

5

enim qfxoïd,

elegiffet Deus, reprobatus fuiffet totus

fubdit Apoftolus.-

]

lfrael ob infidelitatem ,

» & perililï'et ut

s

32-. Noz ex Jfde,

fed quaff ex op eri-;

&

Sodoma.

£u5.) Juftitiam quxfierunt Judei,Gentes

Tuà

. ge Q(gi;'i ergo..dfcemu:.) Cum taha yf:x,d fidem Chrifti aml)lfxæ'fugt',&C;' :

-

s

^

T

d

*

peccua **ix-."x.& x.

53

ES

us f

Tapïdem Of-. P fäïä

E

1

33. Sicut fcriptum eft: p Ecce pono. in Sion

i,

feníionis, & petram fcandali, & omnis, qui

9.14-

Cs has

"

*

28.16.

uitatei

| cbnf.undetpr;

E

jPetf.

s 0C APIT X

h lreli-

Orat jzäpqüolm

pro Studeis, quos zelum Dei &? Tegis

- babere a[- d

UtGo. -

Jérit non Jecundum [cientiam: . nam. Cbriflum finem. legis ignoran-

- fes, ex legis operibus jufHitiam querebant : de diverfitate juffitie

ex operibus legis ab ea, qua ex fide eft, que tam Judeo, quam

| qUæ

Graco in ChrifTum credenti commumis e[t : ubique autem terrarum

ChrifH fides; quam repellentibu

fim. j

B : pï/ædimzï*a g

i

. Jufceperunt. Gentes.

A

: nf- |

z.TjRatres, voluntas quidem cordis mei

,& ïob"fecrat'iou äd

Sicut

Deum, fit pro illisin falutem.

WUnapAAURU

.

L

3

uin—'vo-

21 Teftimonium enim perhibeo

illis, qubd | —ærfimlatïohägxl

Dei habent, fed non fecundum fcientiam.

D

-.

& quid

&

Quitut,

-..5. Ignorantes enim juftitiam Dei

& fuam quaerentes flatue-

hr

bje&.

ant fi«

?*e, Juihtlæ Dei po'g funt fu

RY

eoque

u ;

4 Ojfänderu—nt eni:vg in lapsdem ?fänþfo-

2. " Teflimonium enim perbibeo illis.)

zis) Chriftus dicitur. lapis offenfio-

Hoc de illis vere, & ex animoaffirmo,

Con-

nis , quia occafio illis fuit ruinz in fi-

JKEmsulationem Dét babent , Oc. ) 6;'

notli» -

de, nam propter ejus humiliratem , &&

2o; €:8. Fareor illos ftudio legis &

carnis infi

z

divini cultus teneri, non tamea pru-

fdem,

runt, nec receperunt,

irmitatem eum non agnovg-

»

X

denrer agere, .quia vere contra Dei

83. Stent fersptum eff,)

Ifai. Cap'.' 28.

3

honorem & veritatem agunt, cum Chri-

num.I6. &cap.8. num. I4. -

ftum, & ejus legem oppugnant.

fnict,

Pono im S:07. ) Ponam in ]udæ vel

3. Juffiitiam Dei, €c,) Qus nosju-

in Eccletta.

T

ftos facit non coram hominibus, fed

n

Laptdem .ojändiculi,, ) Chr

i*Ru'm— ex

coram Deo , & qua fita eft in-recon-

id

cHiatione hom

ydorm

"verfaturum

Judeis nafciturum , atque inter eos

:

inis cum Deo per Qd,em

M

25

'? in quem -.impingegt &

;,C hri ic

olve

cadent.

JEt fuam. ) ]düi:iau; ex fuis, & na-

r

Ergetram [candali.)

tur& viribus, & legisoperibus part .m.

lapis offenffonis.

.

.

-*[dem /eR«gtiodA

Quarentes ffatuere.) Stabilire, tueri,

iute;

| Qmnis qui credi

tám eum. 2 /.Sive" Ju.

defendere.

(de

daus, five Gentilis.

ufie

fua non!'frxwï'-

]uþlitia Det non

]»'xmtv f uäj:&i. J $8*

ope

Non cosfundetur.) Spe

Üntrdeumu» , non fubdiderunre fe, illi

bi

ftrabitur, fed falutem confequetur.

non obediverunt; quafi dicat: Quia-

I J/otentas ,cnrdi:m'eï,,;üc.:) £udoxula,

Judei fuam juftitiam ex lege quefive-

quod

runt, hinc noluerunt fe fubdere fidei

- id eft, propenfus animi affectus,

PHI

& vehemens defiderium mihi eft erga

Chrifti, ac confequenter néc verz jufti-

ontes

Judsos, ut falve

ntur , 3:;1ue ;deo pro

-tie Dei, hancenim Deusin fide, & obe-

illis oro,

[

4ientia Dei conüi-t'uin. Unde-fefluimrg

z

L

54

BEISTOLA & EAUEI ÁPO

ST. AD RSOVPVTVIVANOS

- 4.: Finis enim legis Chriftus, ad juftitiam, omni credenti.

To

5. Moytes enim fcripfit,

q

í

juoniam j»ufcitiam,..l quae ex..l.eg,e eft,

fit d

«Lev. a qui fecerit homo, vivet in ea.

IL

19-5.

^ 6. Qu& autem ex fide e

ft juftitia, fic dicit: p Ne dixeris in

Ezech

confu

20.II.

corde.tuo : quis afcendet in coelum ? id eft;yChriftum deducere:

I2

bDeut.

z. Aut quis defcend

x

et in abyffum? hoc efcj,Chti&um a*-l;:n.oïrï

ii

30.12. tuis revocare.

eDeut. . 8. Se

d

| qui

j

id dicit Scriptura? c Prope eft Vefb.um inore tüd-5

(v

394- & 1 corde tuo: hoc eft verbum fidei, quod praedicamus.

lh

9. Quia fi confitearis in ore tuo Dominum Jefum, & in cor-

de tuo cr

j

Aütq

edideris, q)uod'.Delv:.Ls' illumþ fafcitavit a mortuis, fal-

auen

vus fzris,.-/

LA

I.Sl

PU.

pum

dindue

; Iät'Corde

eVang

v

16

4. Finis -enfm vle;g';:- Cbräm.v ) F;ïni's,

';xï(ïïme.t legém Cijl-ïRi';graVem eäq &

"& fcopus legis eft Chriftus, quia totá

difficilem , ut fuit lex- Mofaica, eam a

£Doi

lex ad. Chziftum , quafí ad finem , tez-

facilitate commendat.

Senfus -ergo-

minum, & fcopum fuum refertur,

eft, Juftitia queeft ex fide, vere de fe-

tendit , ducit, & vocat; fenfus eft,

ipfa predicare

o

Chriftum effe , per-quem lex impletur,

corde tu0, Cfe.

potefff Ne fli.xeris—ik

Ne dixeris 1m corde

an.)|

& vera juftitia acquiritur, quatenus

;w'a,-) Sumpta

t «f

quifque in eum credit ut propitiatorem,

funt hzc verba ex Deut. c. 39. n- IT.

Ore

per quem Deus & peccata remittit, &

ubi habemus: Mesdarum boc, quod

*

Profe

preftat gratiam bene vivendi.

ego pracspso . tibi hodie , won fupra te

k&

- "d juflitiam omms credenti.) Utper

eff , teque procul Pa"fftz?h, nequeimce-

tonfa

fidem Chrifli omnes credentes in eum

lo fftum , ut. poffis dicere , quis noffrum

Ye)

juftitiam affequantur. Non intelligit

s

valet ad celum dpendere,'kt deferar

rend:

Apoftolus fidem: folam , fed cum illa

Hlud ad nos , &fc. Sententiaergo efty.

H

ea omnia, quz fides monftrat agenda.

non magna, & difficilia.a te petun-

Moyfes enim fä'f)þþ't.) Levit. c. I8. .

tur, ut juftitiam Chrifti confequaris ;

21

Sententia eft; Qui fecerit juffitiam Ie-

No,

non efttibi de cclo deducendus Chri-

hr fi

is, boc eft, juftum, quod lege pra-

ftus ; non e fubterraneis fpecubus edu-

I2

É

Criptum eft, hic vivet in ea; id eft,

cendus, omnia facilia funt,

hic non punietur morte, quam lex

prompttu.

,

Crac;

777

transprefloribus fuis fxpe intentat ;

3. Prope eff verlum

.YcBet vt D

lis,

vivetque vita temporali profpera, quam

cilis, & ad

Di

lex fervantibus fe promittit, quaft di-

tim fubjicit.

pauca rtvavïocat-ur/; qu&íta- -

n

cat ; E contrario vero qui fidem Chii-

G. In.ore tb , É in corde £uo. )—mU't

D07m

fti amplexus fuerit, hic vivet vita ju-

corde Chriftum credas ,.& ore confi-

ftitie in hoc mundo , & in futuro vi-

rearis, ut paulo poft explicat,

Jodl

vet vita falutis, eloriz , & felicitatis.

H

Hee eff verbum. Det. quod pradica-

r

.6. Qa« entem ex ffde ,, ffcg):'Perï-

2mus.) Ad hzc paucarevocatur Ean-

mo verficulo dixerat ex Moyfe , ei vi-

gelium quod predicamus, ut fcilicer

tam promiffam fuifle, qui feciffet ju-

credas , & qus per fidem facie

.

-

ada

do j

.cngoVe;iS'; €a facias,

Tin

; A-i:iarrlr'-,j, q-qaïä ex lege Kefïï.) Nnnc ne quis

l

—

bor

TItt.

D

55

to. Cbrcie enim creditur ad.

j

Y

age d F

Bit ad falutem.

:

ju&itiaïh;äor.e (augäm 'co;;femo

ts n

1r. Dicit enim Scriptura:

d ifaïä :

confundetur.

d omni;, qui gfgd,it 1n ilium non.

29. 16;

üCete:

Y

I2. Non enim

eft diftin&io Tudzei, & Groeci: nam idem Do-

a"mor-k

minus omnium, dives in omnes, qui invocant illum.

*

:

».

.

[

L)

I3. e Omnis

Domiini, « fost

falvus erit.

enim qm

cumq.—uvc JDVOCHVQH? n'omen ,

A

]s

2'3 »

- 14. Quomodo ergo inv

ocaburi125 in quem non 6redideiunt ?

Actor

D COf-

ï)üy

Aut quomodo credentei, quem non audierunt? Quomodo ^^*

autem audient fine preedicante ?

&

Pl

.15. Quomodo vero pradicabunt, ni

fi miftäntur, ficut fcri-

Vide

f lais

ptum eit: f Quam fpeciofi

NT

pedes 'evangei-izgntixum/ pacem;

52-7-

uecore uH

evangelizantium bona !

. Nahu.

I6. Sed non omnes o

efïg& |

bediunt Ev"an'gelio

; -I.faiäls- enim '—dicit

* LI5.

em a

- g lfaie

uU0

g Domine, quis credidit fagditui' noftro?

E

17. Ergo 53.1-

" joam.

ed'efe'

i

s

ris f

io.

Corde: þ;g

um creditur ad .j?zjlitä- cit Paulus ut oftendat predicationem 12.39.

em. ) Fides Cor

dis valet, & neceffa-c verbi, & Evangelii debere effe gene-

ralem omnibus etiam Gentibus, contra

mpta

ria eft ad acquir

endam juftitiam.-

2 d

m OT

- Ore autem conj

ejfio fit ad [alntem.) | errorem Judeorum exiftimantium prz- —

qzoz!

Profeffio vero fidei, que fit. ore, va- dicationem falutis effe ipforum pro-,

"5

a fe

E

let & neceffaria eft ad juftitiam hanc

riam.

.'(()cra prædäcdö/iwf' nife

iptt-

'confervandam , & augendam , & con-

mittantur ?

I5. Q-o*moda

y?rhin

fequenter ad falutem aternam prome-

) Nullus enim licite, &Ie-

ï?mf

rendam, & confequendam.

itime przdicat nifl legitime miffus,

IL. Djcit emim [feriptura.) Wi c

unde eft illa Jeremiz querela cap- 29-.

T^

1 T

Non mitteb

atüfl-

28- I 60

has & nf c;ttrre'!wnt.,

as

"Nom comfundetur

-. ) Non fruftrabi-

.

?^hri-

tur fua fpe, fed falutem confequetur.

Qnuam fpectoff pedes , &fc

'.) Quam

I2. No» enim efh diflindlso Jedes & pu—lcher, fvavis, & gratus erit adven-

edt-

u

Graci. ) Quia Ifaias generatim , dixit :

tus, & difcurfusannuntiantium Evan-

Qnmmis qui credit , ideo urget Apofto-. gelium , ejusque bona & lIeta nuntia,

r

lus, & explicat.particulam illam ezzi5.

icilicet pacem cum Deos, gratíam, ju-

füitiam, & falutem? Vel. Quam gra-

j

Dives.) Lárgus , & beneficus.

13. incumque

-

E

imvocaverit momen ti, & accepti erunt auditoribus fuis.

Tt

Domtni. )

Sumpta e

ft hec fententiaex — Apoftoli, hec bóna hominibus per to-

Joele c. 2. n. 32. Quicumque autem-

^

tum orbein annun

^

if

antes.

tiantes , & 'äyange-

r

Deum ficut oportet invocaverit, fcili- ^ liz

jdu

cet cuni debita fide , fpe, conrritione,

16. Sed zom omnes obedtunt Evdn-'w

at«

& charitate ; hic falvus erit.

gelio? ) Occurrit Paulus obje&ioni, .

14. Quomodo erg?,

€v.) Quomo- ditit enim aliquis Judxus fi tam fpe-

(ceF

fi Domi- ciofi funs pedes, & tam lete voces

TP

do invocabunt Deum , qua

num, & au&orem falutis, omnisque evangelizantium Chriftum , cur tam

boni, in gu'eg non crequnc? Hoc di- multi in.eum non credunt ? gefpondec

EU

Y

L4

755

EPISTOLA E.PAULI APOST:- AD ROMANOS

".

I'T * Ergoif f

i

des ,ex auditu, * au*di'tuä" autem per "'vel-b.upjm

Chrifti.

X. ;&pop*

E P;faï...

18. Sed dico

Nurfiquid .non äudiärünt ?- k Et qiuidäm in

38-5- omnem terram e

vixit fonu?s epfum : & in fjnves: orbis terrae

.*-

verba eorumn.

£

Dut

Io. Sed dico:.

N

;üihquïd'lfraäf non cognovit ? Prïrïäuä"/läfloyf

nl

iDeut.fes dicit: ; Ego ad aemulationem vos adducam in n

H

on ggmexþ—:

- fnju

32.21- ip gentem infipientem, in iram vos mittam.

-

al

Klfis 20. lfal

asautem audet, & dicit: KInventus

fum a non quae-

bant. -

hii

65-1. renf*ib/urs, mez *palïgm appam?ä lis; qui me non interroga

4I1. Ad

E

Em

m

71

Paulus cæu-i?4m ; QH'&',. quod muftä fuis

'm'f'pmphetïc*o more , ob rei füturz

/

vitiis , aut fuo Judaifmo affixi , nolint

ceititudinem ; fignificaturqueEEvange- — —

lium ubique: terrarum predicandum.- -

credere , & obedire Evangelio ,. ideo-

que oculos, aures, & animum aver-

I9g. Sed-dice.). Quim vero dico.

sant ab hac fpecie, & pulchritudine

N:;mqu:ïd Iírael mom co gnavii 2)Sci-

Evangelii, & Evan

lizantium.

licet , etiam Gentibus predicandumef- — —

h

l

Ó

fe Evangelium, licet hoc fcire nolit ,

Benjai

2

- dfasas enioz dicit-.)

tique de Judzis

cap. 53. n I-

F

g

.

aut diffimulet? quafi dicat: Adeo ve-

nefcit

v dudituts m

0j

offro.) Sermonibus;,. qitbs

rum éft Gentibus Pfædïcandums effe

ex nobis audierunt, quafi dicat pau-

Evangelium, ut idipfum futurum pro-

kt D

hete Judeis przdixerint , ideoque

3.-1

«t admodum , loquitur I

f?,izas in per-

j

x

fonis Apoftolorum.

.

j

iudeis hoc i

pfum c'ogni'tum eft, aut.

deru

eífe debet.

-qu. Ergo: fde ex auditz. ) Deducit

Mofes dicit-) Deut. 32. JOI.

p

Paulus ex lHíaie teftimonio confirma-

A amulationem vos adducam 1m mom

»QII'

tionem - füperioris fententie, nempe

Tbh

non poffe Gentes credere, nifi audie-

Centem. ) Adeo Gentes elfera

r

m, ut

vobis invidendr evadant. '

"

zx,;,

zint, neque audire, niff eis predica-

In gau Geutem.) Propter Gentiles,

fioneq

tum fuerit , itaque ait z.

Ergo fdes ex anditu.) Si enim Lfaias

qui hactenus non fuerunt gens mea.

Im Gentem inmbicntem. ) Propter

äï

dicit, quis credidit auditut noftro :er-

Gentiles , qui hactenus infipienter vi-

fradic

o auditus fident precedit, & ff au-

xerünt, &

ulte adorarunt idolà.

diendum elft, verba

Tüej |

ceffaria funt..

,& px:æ'd.ïcatiox: ne-

In iram vos mittam.) lnvidiam, & . —

VZHE

iram in vos commovebo.

dndisus antemy pro. verba Chriffi.)

Oo. Ader E$ . dicit.

Per przdicationem Apoftolorum, qui

libere pronuntiat. :

) f)iuda&en &

T

quaft legati miflt

Tüum

a Chxigo-ï ejius; p

Inventus [nm a nomqua

fen;;bu; me.).-

bum przdicant.

tiam. hic eft pr&teritum pro futuro

Rep

-18- Sed dico , munquid nom andie-

-- $-

fenfus eft: Invenient me fide ex audi-

Qttic

zszr.y Dixi fidem ex auditu nafci de-

tr concepta qur me. non

[

huif

qxlæreba'pt $

bere, & ex predicatione, nunc addo

fcilicet populus Gentilis.

"

redicationem nomn detïuifïe-,. nec de-

Pa

E

is me nr;amfe- A

E

iuturanr.

lavi..

lao kpïami* Esl

-

N

Et quidem 1m ommem terram exiost.

Qu me wog interrogabant. ) Se/d' ïn(

| tmá

:e;bïw ,,dg;þiis.xf'ua idola cqn?ülebantg

Bj

ee. lä:?ceriþmn hic poW 'pro:/iïucyt-

-

-

Q

)

CAPUT X&XI.

57

'ertum

-31. Ad Tírael autem dicit: 2 "Tota die expandl manus nieas [faxæ

ad populum non credentem; & co-ntradxcentem mihi.

65..2.

dem m

CAPUT XI-

: tetrae

Dem qms[fdm ex populo SFudaico- gratuita þm' eleä?zm /' bz fer-

s Moy

entem:

vavit, per fidet in Cbriffum Jaloandos, reliquit ob incredulitatem

in fua cacitate quxta Propbetarum vuaticinia reli&lis, ac Gentibus

£n locum.ipforum ex gratuita Dei bonitate a[Jumptis : .quas monet

1003

ant.

"dpoflolus, -me adverfus Tudaos: glorientur : . quodque 'udei .ad

11 Ad

dempus deforti tendem ad. Chriflum comvertentur ; exclamam:

,

ob divine fazpzentzæ mvomprebenf lzx-

futurs

. litatem..

ii

ndum.

dico.

co ergo: Numqmd Deus repulit p0pulum faum? Abfit.

1. Dï

Nam & ego Iíraelita (um ex femine Abraham, de trlbw

1D&d-

t

dumef-

Benjamin.

e polit,

2. Non repulit Deus plebem £ua"n, quam præfcxvxt. An

(e0 vt-

um ee

nefcitis, in Elia.quid dicit Scriptura: quemadmodum lnferpelï

l.at Deum adveríum Ifrael?

impro

3- 4 Domine Prophetas tuos occiderunt; - altarla tua fuffo- 3Reg'

deoque

ft, aut

der unt,& cgey reh&us fum folus, & quærum animam meam. !9-Iov

-

s

4.Sed,

4u nom

'21. Aal gfma/ ) De Ifraeï

quemadmodum «& Apofïoh QXX multr

Tota' die.) Frequentiffine.

ahi ex Judzis credentes.

.Non ergo

m, ut

Expandi manut meas?)Per pradica-

Deus repulit abfoTute populüm: füum;

tiJes,

tionem- Chriftr, & Apoüolorum ejus;

9. Qua?n pre[civit.) Quamfua ster-

fne.

& per crebra miracula ab eis patrata.

Tix benevolentia complexus eft; quaur

"d. Bopulum non. credenrem , & con-

ab zterno decrevit ad fe etrahere , fmm«

mpter

fradicentem.) Populo Judaico, qui ta*

que facere.

r Vl-

mei perfüaderi non potüit, fed femper

1

lp Ela.) De Elix, velmreöus ge*-

n

Evangeho reïïltlt & contradixit.

füs Eliz, que fcrïbuncurhb 3. Reg. 19;

Ipterpellat Deum .:zd'verfhm Ifrael. -

u«

-D

Le erga, &c-Y Dico , inquít ,

Qïu afi cotus ad. lmpler,atem defec:iïec.

& quzro occaftone teftimonio-

TO lnt*erpel/:tt', in GlæCO eit', drv

rum , que ex Moyfe & Ifaia adduxi.

xctr r& Ote , ad verbum dïceremug y

yim.)

Reþubt populum f[umm. ) "Ut mon fiat

n.X e-

&T y

a

Ceollogitdtur cum Deo contra Ifrael. .

aidi-

G

hrifto.

rticeps benedx&xoms promiffz in

fpondet ph'rdüs Italica, Ricerrea Dio,

e ff lamenta del popolo d* Ifv aele,

jat ,

4lfr.) Non ita eft, non omnino

9. Relüus fum foles. ) Qrui tibi ad-

Deus- populum fuum rejecit.

hzream.

jilee

Nam & ego Ifraelita fum , . Ec

X

tamén' fidelis füum & Chrr&nnu*sf

Querunt animammeam.) cham mj

( 1f

B;5J. cum Com. Menoch, Tom; V AT,

ht tenmnc enpere.

i

À

f

Pa

-*

N

-

X

-

:

d

|

Á s EEISTOLA B.PAULI 'A'Poäï'.gxb RIOAMAN'OS."

&T

igReg — '4. Sed quid dicit illi divinum refpofum? ) Reliqui mihi fa-

19.18. ptem millia virorum, qui non cutvaverunt genua ante Baal.

&nc

Io.

5. Sic ergo & in-hoc tempore

*

; relxiqpi;:ae* fecundum ele&tio-

nem gratice falvse fa&tse funt.-

t

num

II

6. Siautem gratiajam non ex operibus: alio

jam non eft gratia.

Qpin grätia

Abfit

. 4. Quid ergo? quo

d -.q.u æräbat Ifrael ; )hcg nönweft bohfe;

entui

»

cutus: eleCtio autem coníecuta eft: caeteri vero excsecati funt.

PSPE-

8. Sicut fcriptum eft: c Dedxt illis Deus fpiritum compun-

nutdo

&ionis: oculos

6. 9

i:VIatth

; ut non videant; f& 1aqrcläs, 'th non audiant, us-

1344..-

que in bodiernum diem.

joan..

N

BG

"

9.Ft

uran.

dicat ,

12.40.

4- 'gez-;q*u;/ mz/az ") MIihi - zefetiii

T. QWid ergo? )'Supplgx, dicemus,

pos,

Aéctor Non omnes -defecerunt ad idola , ut

Vel fen

cultatet

Qis ?

fus eft : Quid. fe:quicur ex ,di-

z

28 25. tu exiftimas; nam funt in lfrael fg-

UL

" ptem virorum milii

4, qui genua non

Q uod q:;;ereä

at Ifz4el, boc non'-q/l

x quo

fléxerunt ante idola.

D

!

cozfecutus. ) Senfus eft :. Judzi jufti-

fimiems

J qen

Seprem millia.) Numerus |

tiam quzrebant & quarunt ,. fed eam

! 9.'&

pro indefinito, id eft, multa millia.

non funt affecuti , quia non quarunt

Fit

$. Iz hoc tem,

quemadmodum oportet ;

uzruntenim

]s anir

go;-e..) -Promulgati E-

i

-vangelii.

ex operibus, cum illa folum habea-

facrs !

Rdiouia.) .Hoc eft , p:mc'i Judei

tur ex *gracia.

& p

credentes Chrifto , pauci, inquam,

Eletiic. ) ld

-pretic

. pre innumeris incredulis , àtà ut'ex

puli electa.

eft elg&i ,, reluixq,uivæ po—

(s 0

tanta incredulitate & clade videantur

Con[ecuta f."

éx fide-in Chriftum.

dinem,

hi paucz effe reliquiz.

H

Careri wero excecatt funt.).Id . eft,

"T

Secundum eleciionem' grat:

4« ) AId' EH,

exceptis reliquiis ceteri Judxi non fo-

titm,

-per electionem Dei gratuiram.

lam deferti, verum etiam fua malitia

l

i

Salva fatle [unr.) Id eft , reliqui

excscati funt, ut clarum Evangelii lu-

(

hf

funt, remanferunt , fervati funt mul-

mei non videant.

inden

- ti qui Chrifti fidem reciperent.

:& c-2 * IOO

-.8- Srent firiptum ef..) Ifai. :,c'.*lö."g.

-

]

petan

6. Si autem $gratia , Oc. ) Occa-

potuii

fione ejus quod proxime dixerat , fc-

Dedit illis Deus.) Permitte

ndo , def

n

cundum eleilionem gratia , terum quod

ferendo, & occaftones objiciendo,

In;

fupra docuerat, inculcat, -nimirum

bonas quidem in fe, fed quibus illi

T .

non ex lege, aut legis operibus fieri

fe magis indurarent, fuovitio & culpa.

penda

remiffionem peccatorum , & juftitiam

Spiritum compuntlsonis.) Ifai .c. 29-

Io

coram Deo, fed ex virtute Chrifti,

Io. inde hec fumpta funt, habetur,

imt

.que per fidem vivam applicatus nobis.

fpiritum . [oporis ,' fiuporis nimirum,

loft

$£ autem gratia«) TO grata e

ab-

czcitatis & pertinaciz. In Gracoau-

telo

lativi cafus, & fenfus eft : Si electio

tem tam apud LXX. quam apud Pau-

^C f

. ex gratia facta eft, non-ergo ex ope-

lum hoecloco,. pro fageris, eft x«ra-

D

ribus, id eft, non ex merito & effi-

ve£uec compnuntlionis ; eft autem xaras

: i

(

^ cacia operum le

CR

fi enim grat-ia

»orrén, unde xzrzyv£i; derivatur, pun-

a(

i

T ;." üdeü

hoc modo data eifet, non haberet ra-

'endo penetrare & compungere, ve-

tetre

luti,agulfiï.:auc- acu. Videtur voce

tionem gradæ, fe(dg)otiu/s mercedis.

n q

]

—

E

CA PuT x-

$9

tibi fe-

m P.

«; Et David dicit: dFiat menfa eorum coram ipfis in laqueu

Bajl.

] &in captionem, & in fcandalum, & in retributionem illis. . ^68-23-

letlio-

i

ro. Obícurentur oc

uli eorum ; nevideant: & 'L-.do-rfgtm.* eo-

-

'Tum femper incurva.

Rs

$

pratia

1I. Dico ergo :. Numqui

d fic öifï*enderrufiti,

| ut Cadefent?i

Abfit. . Sed illorum del.i&ok'.,-rfalu? eft Gentibus ut iiïo-sf' -afcmuf;

confe.

lentur.

] funt,

.x2. Quod fi

deli&um illorum divitiae funt mundi, & dimi-

o eorum?

mpun-

nptio eorum divitiæ Gentium:

quan

to magis plienitud

l, Ui.

H«

13.Vobis

W

xa*favz':'geæg $ .cæcit:aS' fienif C;iri/, quaiï

rüm conveffati'o [ ccclis eft, dum ea

»

quz furfum funt querunt ac. fapiunt ,

dicat, oculos illorum it1 cecitate ca-

jCemus,

ptos, ac fi acu. compuncti -videndi;fa-.-

non qux fuper terram.

cultatem armifiífeut.

^CII« Dzco ärgo*, 'U;.

) Senfus eft :

L dr

$i ceteri excxcati funt, & impletum

;I-I[que i bodi

'erzgum diem. ) Id eft,

m sf

ex q

uo tempor

eft quod predictum erat per Moyfei

i julti-

i2 C'hriügs- ';fq.Vcnit u?—

& David, & Ifaiam de populi. exc«-

d eam

que in prafens.

catione & incredulitate, inferemufne

Qgc Er Dmavid: dicit.

y Pfulm. 69. 23.

[uærunt

Fiat men[a corum. ) Menfa fpiritua-

ex his, & dicemus: Ergo Judaei ifti

nteniim

lis animz , fcilicet menfa legis Dei &

fic offenderunt, ut caderent. fíne ulla

habei-

facre Scxipture , fiet illis in [aqueum,

fperefurgendi, & fe aa bonantrugem

"revocandi?

A

&c. per modum enim imprecationis

predicit mala qux eventura erant Ju-

-Lfit.) Non ia eít, ne

1

e &nim

i »

omnino populum- Judaicum

b

eus ab-

deis ob eorum .pecca'tav-& ingratitus

rilum.

dinem.

jecit, fed reliquias fibi-inde fervavit ,

] elt,

dn laqueum 65 in captionem. ) In exi-

ac ceterorum cafu ad tempus uti vo-

on fo-

tium, ut fcificet jufto Dei judicio,

luit fanquam óccafione c

(lmyxgrfionis

malitia

uia ea abufi funt , & quia ex ea

—& falutis Gentium.

hriftum agnofcere noluerunt ,' jam

'Sed slloyum delitlo, ) Per delictum ,

giil

ne

inde mortem & excecationem vitiofüo ruinam & lapfam Judzotui

ft, Gentes

69

etant, un

^

s

de vitamt& Ifm.nen capFare

Salus eff. gentibus.) Id e

potuifient.

2

ad falutem. & juftitiam vocavit.

1 ícan

dalum.) ; In 02:'cafibnem ruinz.

Ut illos amulentur. ) Dumenim Gen-

o, de-

ïendO ]

5 Fa retributionem.) Qua- illis malo- - tes ad fidem vocat, Judaeos ad zmu-

ys 1

rum qu& fgcerunt','deþita pona re-

lationem , hoc eít ad. imitationem ,

r

Ovocat, ut qui videant promitfa

Cü!Piiz

pendatur.

r

P

atribus fuis fa&ta , & a

^ 29 d

Io. 02

]

eurentur oculi eoä;urxn,;m/* vi-

feï-' neglecta ,*

etul ,

)migt.f)r Id eft, mens eorum fubtra-

transferri ad Gentes.

&ione tui luminis ita obtenebretur ,'ut

I2. Quod ff delilum ilforn

mite)

iium i

(oau-

recto judicio privati claram ac prx- $i delictum five Tapfus Judzórum per .

m

fentem veritatem non agnofcmc.

occafionem ceffit , ac redundavit i

Do»(-sm eorms! [emper mcarva. ) Ni- | fpirituales mundi divitias , hoc eft,

uT

44105

hil cclefte fapiart, fed animo ac de- " in falutem copiofe preftitam-Gentibus

fiderio femper terram fpectent , res toto orbe diffufis.

pu

ye

terrenas quzxrant ac defiderent: con- " E& deminurio eorum &fc. ) Id eft , i

R[2

*ra 9*(1&1!3 xVCriChlriüiani( Fadlmc"lqïw" ceffit fid*znultitgdinem Géntium cone

d-

*

À

-

ÉÀ

R -

LU

P^.

L

*

L

z

6o

ERISTOLA P. PAULI A?*oET, A«D;Romg(;g

14. Vobis enim dic

[e)

U

'18'*

Gentibus : Q'üamd'ïti quidem ego füm

Gentium Apoftolus, minifterium. meum honorificabo,

[f

14. Si quomodo ad aemulandum

B

provocem gargeæ meam,

N

20

& falvos taciam aliquos ex illis.

[

.

.

15. S1 enim ami

ffio eorum, recon

de f

ciliatio eft mundi: quae

affümptio, nifi vita ex mortuis? :

"

21

16. Ouo

nec

& raml.

d fi d'eli.b.ar.io fantta eft, &

H

maffa; & ürzidlx Afafll&a)

2

u

ïexv—-ramais fra&'i i'unt—, 'tu aütem cum oleä- n

quic

fter effes, infertus

.

pem

esin ilis, &'.fociüsl rädjic.is, & pinguedinis

2

491,ivjæ' vfa/&usx .

)

1

18. Noli

rento

vertendam ]ud'æofuih abjeio, qua

A-"iquw;elx &lss.) Diþit'aliquas , fciens

M

fa&um eft, ut tám pauci ex illis fi-

fue tempore non futurum , ut admo-

p

dem fufciperent ; ceteris iufidelitate

dum multi copverterentur, plénitudi-

! ]u&iüa

cæcar.is: P

ne in aliud tempus refervata. -

. Qnam*a 7

agis ,p)eu?'tuda"e'arnn;. )Sup-

-I5. $7 emim amiffro , Efc) Quafi dif

« .€ qu

cat, -fi Judeorum incredulitas & ab-

turum

ple, divitiz Gentium erunt cum. vi-

abjece

delicet plena eorum multitudo atque

je&io, Gentibus & univerfo orbi at-

'tibus,

univerfüs IMráel in fine,mundi credet

tüliteccafioném reconciliationis, quia

X

Chrifto, ditabitque Gentes &

s

videlicet a Judzis xepulía ad- Gentes

' Iu

cabit ad fe imitandum,

J aueceia

Cun

pertranfiit; quanta Ixtitie materia erit,

profan

33. Vobis enim dico gentibus , &$c. )

fi etiam ipfi Judai rurfum affamantur

infide

Kommendaverar , Evangelii predica-

ad fidem ? videlicer perinde erit , ac

tionem Gentibus factam , per quam

fi moxtuus quis ad vitam revocetur.

bf«

t in.

ipfe divitias magnas erant. confecutz ;

I6. Quod[i maffa, &$c.). Probatetiam

L

3qunc caufaim affert. cur hac ufus fit

Judaos poffe ad fidem converti ,

a-

