16. Et faciet omnes pufillos, & magnos, & divite

s,& p*au;

L) e0(

- peres, & liberos, & fervos habere char

a&terem in dextera ma-

«

- eu, £n

nuíua, autin frontibus fuis.

2 th Hl

17. Et ne quis poífit emere, aut vendere, n

ifi qui habet

S— EjUSc H

EGEEGREDNY R ROU M.

chara&terem , aut nomen be&iæ

F5

?' aut npmerum nomini

1 emat aut-ver

- tulinem ad |

18. ch

cö ,. id Efï ; diabolusbdecipiens Evam,

dub nume

quorum inat»er.[.).retatiohem,A ntichrifgz-s

E quo dicemns

. locutus eft per os ferpentis, ita &

fe finget occifum & refufcitatum , ut

* Hf

loquetur per os hujus

pfeudopro-

facilius deci

piat mortales hoc p;-O-þ

L. eltfipientia

hetz.

dioio.

:

*

"

I2. Et poteffatem prioris. beffie.) ld

IS. Ut daret fpiritum imagini beffía.)

Cimpyter v

eft, faciebat eadem falfa miracula,

Sicut olim multa idola refponfa red-

L. fumero [itter

qu£ Antichriftus faciebat.

* lipt fit noc,

debant rogantibus , diabolo

5

in iis, ges

VIDerug

lz canfþ;&n eju:&.— 3 Antichrifto man-

culte loquente.

dante & adjuvante, ut per hxc facta

I6. Habere charadle-

,;' 1gniücans-nq

Nunerys:e

.& figna h

:

ominibus perfuadeatur An-

rem in mans.) lnuftam

tichriftum effe Deum.

aliquam notam , qua fe

DO

Beffiam primam.) Antichriftum. —

milites , aut fervos An-

t

TO n0tis:

tichrifti

* vjpannes llt

j

Cujus curata eff plaga mortis. ) Quia

profiteantur.

'3 Quatens (in

Rex ille vulneratus, de quo diximus

Quznam futura fithzc

t. 3. membrum erát Antichrifti , &

nota nom conítat. Ali-

- "ünc nomen

caput unum ex ejus feptem capitibus,

qui putant fore ipfum

p

Ti excopts

plagam Antichrifti curatam effe dicit,

nomen Antichrifti, alii

.2 &quite «

- Mertun ej

fneum curetur.

ficut plaga mea curatur , fi brachium

4

ejus imaginem , alii figuram quan

-d-am

QOW , ]

draconem referentem. Alii Chi Rho fe

I4. Ut faciamt imagimem beflia.)

interfecantia hoc modo , quam fenten-

l: an H

Perfuadens hominibus ut faciant,

tiam fequitur Cornelius a Lapide ex

Ctüm eft

adorent ftatuas. Antichriftt.

Primafio & Ansberto.

X olet--eninr

üte & n

L

tey

* Qitttuin

- &us baber plagam cladis , &$ vi

Qu':.)

Antichriftus credi Meffias & Chriftus,

. Quomodo Antichriftus dicatur habe-

nota autem illa Chriftum fignificat..

re plagam, id eft vulnus , diximus

17. .Ne quis pofft emere anut vendere,

VEDO Shroe

c ) Namcumnemo vivere poffit nift

prosime n. Ig. juxta probabilem ali-

Det ince

-

CAPUT XIL & XIV.-

"

573

olb x8. Hic fapientia eft. Qui habet inteile£tum , eomputet nu-

ratee [

merum beítize. Numerus enim homin

M

is eít: & numem-s -gju's

x.

fe?(cgnti' fexaginta fe

'dg cbblo

T

C

APUT xIv.

medn

I/ïrgmes cum. ZAgno cantantes ambulant , Zngelo umo Exvangelium

$] fet- -

annuntiante. , altero. Babylonis lapfum , tertio vero cruciatum eo-

gladn,&

rum, qui beftiam adorarunt, pradicante: tum porro duo babentes , .

e&iæ,& ;f

. falees jubentur ille me[fem , bic autem cineam . -

;

lerre& demetere.

k

fon adpjf; i

T'vidï : & ecce Agnus ftabat —f'u'pra: fnontem Sion, & cum

p

eo centum quadraginta quatuor millia, habentes nomen

XeTa -

ejus, & nomen Patris ejus fcriptum in frontibus fuis.

arum

2. Et audivi vocem de

coelo, tamquam vocem aqu

jui habet |

"P occ?3-

mul-

nises -

gma)t au;: '»v-en'dat,- ita infinitam multi- I. /7fGzws. ) ld,—eivï'Ch-ri&uvs'.

H

tudinem ad fuiadorationem coget.

.

Supra montem Sion.) In callo,

— Á—

quod Sionis noraine non infrequen-

ut numerum nominis ejus. ) De. :

Xntichrilius ) :

quo dicemus veríiculo fequenti.

ter defignatur in fcriptura. — Ibi ergo

itatüm , t

T19. Hiec fapientia eff.)

vidit Joannes, agni affeclas, & mili-

eft fapientia.

cilicye»c 'op'ug

tes contra Antichriftum , id eft, Vir-

; hot P*m'h,

- Computet numerum . befiia. ) Ut ex

zines & Martyres, parta jam victoria

numero litteris nominis iriclufo, intel-

triumphantes in ccelo ; unde mox de

girilli)

eorum voce fi

jpofa E E

ligat fit nec ne Antichriftus.

ubdlc p Et andivi wocens

z

)

5

Numerus enim bominis eff.

) Id'eft,

de celo.

:

It ii/s. *oc-'

fignificans nomen hominis cujusdam.

Centzum qudragixtd quat

uer m;zllia;)þ

Numerus-ejus fexcenti fexaginta fex.)

Defcribitur numerus zque ac fors vir-

Hebraei& Grzci utuntur,literis alphabe-

.

ginum, qui erit tempore Antichrifti ;

u

ti

bpro notis-arithmeticis. Dicitigitur

i vitium libidinis ad quod caro &

$, Joannes litteras nominis Antichrifti,

À

ntichriftus incitabunt ,. eo' tempore

À.

quatenus funt notz arithmetice, facere

fortiffime fuperarint. Hi enim erunt

Multi^ multa nomi-

centum quadraecinta quatüor millia. :

hunc numerum.

na excogitarunt, que illum numerum

Nemen'ejus.) Scilicet Agni. Vei

adequate continerent.

Verum quia

habebunt revera notam aliquam im

incertum eít, an Antichriftus Greca

frontibus fuis, quemadmodüm Anti-

lingua , llteris & mnumeris ufurus

chrifti affeclz' charactere, de quo i-

p quadit -

ximus, erunt inuíti. '"Vel fenfus eft,

ChiRofe. —

fit: an. Hebraicis : Rurfus, quia in-

ym fenrene

certum eft, an tres tàntum futurz fint

uafi dicat, ftatim apparebit effe Dei

paeet D

littere & note hoc nomen conficien-

filios, Chriftique difcipulos.

tes , quaruim prima fignificet fexcenta,

Q. Tanquam "vVocem aquarum multa-

jl entr : g

fecunda fexaginta, tertia vero fex ; an

vum.) Voxhezc erat virginum illarum,

& Chriftus

jgnificte

vero plures, quz tamen fimul jun&e

que fono aquarum multarum compa-

mt»wüitf f; :

faciant. eandem fum

p

mam: tg!.;; -res eft

ratar , quia fonora erit, & ex multis

femper incerta.

-

var-iisque vocibus & fonis conflata, ut

e-pdaïwi

874

APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOLI

mult'arum,-'&tamqu"am vocem tonitrui magni: &;vocen,a', 'q'fuaxm

habentem

audivi , ficut: citharcedorum citharizantium in citharis fuis:

* foper tett

4. Et cantabant quafi canticum novum, ante fedem, & ante

: & poptli

quatuor animalia, & feniores : & nemo poterat dicere canti-

", Dice

cum , nifi illa centum

- forem, qu

—qtïad»ra.ginta quatuor mlïllia, qui gmpt?

H

funt de tetra. -

- eelum, &

. 4. Hi funt, qui cum

I 3

| mülieribus Ahon: fulnt. coi'vnqüi*n'ati' Vir-

2

gines enim funt. Hi fequuntur Agnu

as

m

U

; quocumque ierit.

- Babyhan i

L

Hi empti funt ex hominibus primitiae Deo & Agno.

Omnes get

$. Et in ore eorum non eft inventum men

, Ette

macula enim funt ante thronum Dei.

acium 5'- fine

: Si quis ad«

ám coeli,

- rClerem ]

,.6. Et yidi' algeru.m Angelum volantem per medi

c

.. haben-

1o. Etl

Yn cálice ]

aqua lntiltæ' in. faxa- decidentes, aut -0 Qui empti, f:mt d ierra. ) Omnes

collifz magnum & varium edunt ftre-

electi empti funt fanguineChrifti, utfint

pettu Ar

pitum.

L

peculium Dei, fed virgines peculiari

p—

—Etofa

nquam vocem tonitrui magii.. )

quodam modo; accepefunt enim hanc.

Vox hujus tonitrui eft magna & terri-

perfe&am corporis & animz purita-

: Volantem [

bilis , fed fe&tatoribus Antichrifti; non

tem, ut terra altiores cccleftem hicvi-

L per medium

quod ipfi eam audituri fint, fed quod

tam agerent, & ideo func Deo gratif-

1

E. preticiores

hac prophetia, quain fcribit Joannes ,

fimi, tanquam primitiz ,

2

& de pri«

- & várias ei

€um przdicabitur , impuriterrebuntur,

mis & przftantioribus tr

L

à

tota Ecdfi

ut revera multi terrentur.

offeruntur.

ibus Delc»)"

trr, hec fo

. Sicut citbaredorum ,.6c. ) - Eadem

4- Qui cum mulieribus i&anþnf eeipe

Halentem

vox quz impiis erit terribilis, Santis

quinati, ) De omnibus mulieribus lo-

r cui dat

erit valde fuavis, ficut & hodie eft ,

quitur, etiam conjugibus fuis.

tum, five b

brantur.

cum przmia fublimia virginita;is cgle.

Segunntur Agnum . quocumque igrjf..-)

[ fll fan&ofm

:-

Significatur' Aenum virginibus mire

aCiäm, e

g. Et eantabant quaff canti

cgiä "o-

delectari, ita ut eos a. fuo latere nun-

&quantur,

wum. ) Quale, videlicet. Joannescan-

quam velit, difcedere, quemadmodum

Wm "eternun

tari non audierat, licet prius voces

reginam - virginem aut fponfam comi-

t alia leo

coleftes audiviffet. .. Canticum hoc erát

tantur virgines primarix & nobiliffimz.

gratíarum actio plena fuavitatis & ex-

Hr emptt fnt ,60.) Vide dicta n. 3.

.,.sfd""dm

ultationis , quam Deo reddebant pro

5. lm ere eorum non efl. sppyventum

Bhus etta

eximio. dono integritatis. corporis &

mendacium.) lpfa Virginitas hunc can-

&U adh;

animz, prefertim in tantis tentationibus

dorei veritati

T Dices

& periculis violande caftitatis.

ferre folet.

s«& Gnceæ*itatis fecum af-

- Et nemo poterat dicere canticum.) In

Sine matula. ) 'cï(.c(þ/.c*qz, -ixnctlll)"äfix;

, RI mina:

Il 'PHUB n

Grezco eft ua9&? ,. difeere , quod ad

irreprehenfibiles. .

: dicabimr, u

fenfum attinet. parvum eft. difcrimen ,

6. Er vidi alterum "ngelum ,. Efe. )

.8' Clcidi;

five dicatur. dicere , five difcere , ideo

Hic Angelus, ut etiam. duo fequ ntes

in vifione oftenfi S. Joanni, fymboli-

Rte Baboy

enim difcituraliqua cantio , ut dicatur.

tellipit

o

qu

Nemo poterat dicere, aut. difcere can-

ce fignificant predicatores, per quos

Is mglin

ticum illud, quia erat proprium vir-

Angeli in fine mundi hac ipfa procla-.

d

inum, & virginitas femel ami

mabunt, que hic a fancto

*

z

Ó

11318"

recenfentur.

i

APOQ(;)*J;Q

^U

fs

D

yparar-i 'anl lpotefg

C APU T X

E5 |

3ma(lüijlm :

habentem -Evange'liu'm zeternum, ut evangelizaret fedéntibus

$ fus:.

v

&

:

fuper terranm

-

j&ae P -& populum :

,& fuper omnem gïenxtem,—.& tribumj & llngaam,

Te Cantj-

. 7. Dicens magna voce:-

Tímete Dominum , & date illi ho-

norem,q

d

u emgt)i

uia venit hora judicii ejus: & adorate 'eum,'-qt;lki*.'i fecif;Pf.al

*

Ld

coelum, & terram , mare, & fontes aquarum.

- Actor.

ati -: Viff

:

8. Et alius Angelus fecutus eft dicens: *

Cecidit. cecidi

u

I

*

ug ierip.

ïlabylo'n iila magna, quae

it "]

.faiæ';

* vino irae -f??nicatioi?is fuæ potav

2I. 9.

omnes gentes. -

—

; fine

- 9. Ettertius Angelus

feciltüs-.e& illos, dicens voce magn

a ; Jerem.

g-

Si quis adoraverit beftiam, & imaginem ejus, &

ya*c'cl:ep'e'rit cha- 5L

m Col,

raCterem in fronte fua, aut in manu fua:

»

*

haben-

DL ais

1o. Et hic bibet de vino iree Dei, quo

in calice iree ipfius, & cruciabitur igne, & fulphure in con-

) Ouns

nl:

riti,utfnt

ípe&ctu Angglorp*gæ fan*&orum ,ï»&*ante) cqnfpe&um Ag

$ peculia;i

[ um

-

orisEt '

enim hanc

p punti-

Vïlfalaxntem per medmm cels. vo.,-am:

nicationis fuz, id &ü, p.erfolrv/et pdr

lem hicvi-

per medium celum ut fignificetur per

nas debitas tot peccatis, & tante ido-

—

predicatores, qui per medium mundi,

lolatriz.

Et quoniam fuo exemple

[Joo gratiL

alias civitates in 1dolorum cultum alle-

t dé

& varias ejus plagas difcurrunt, in

i

1ibus

tota Ecclefia, quz hic colum voca-

xit, faciet ut ipfe quoque. bibant de ,

tur, hec fore promulganda.

?

eodem calice, id eft, fimiliter punian-

Habenrem Evangelium atert

wm. ) Id

7 þmt 72

tur, & hoc yocat potare geszes vins

Fli.eribus l-

eft, cui datum eft predicare Evange-

ir« farnicatiani; fua.

(i$.

lrum, five bonum nuntium regni ster-

IO. Bibet de vino ir£ Dei.) l

ni fanctorum , vel vite eterne , ut ea

divinam ultionem experietur. ^

p itrit)

faciant , per que vitam aternam con-

ibus mirt

' Quod miflum eff mero.) 1n Greco

atere fun-

fequantur.

Dicitur etiam Evangeli-

eít, r8 xxteacuiys dxexrs , d eft ;

admodum

&m zternum, quia non erit periturum,

bibet de vino ire Dei, quod merum

aut alia lege fuperveniente antiquan-

eft, & in calicem irz ejus infufum , ut

fim comi-

dum, ut lex Moyfis.

obililimz.

peccatores: bibant; xsezyvo a, enim

dida 1.5

Sedenesbus fuper terr&)n.,) Habitan-

mi[cere fignificat ; « fimpliciter zfun-

fibus terram , & rebus terrenis cum

dere in calicem bibituro.

WMe] fenfus

*v

- gnuenium

affectu adhazrentibus.

eft ; bibet de vino mero irz Dei, quod

hogc cat

miftum eft, autifecibus, aut potius

; fecum d.

7. Dicens vvece magna. ) Prædï(&äbþ

fur magna 'anianï contentione, propter

altero vino mero; vinaenim diffimilia

rei ipfius magnitudinem, & ita pre-

permixta efficaciora funt ad ebrietatem ;

iil

dicabitur , ut neminem latere poffit.

quafi dicat: Ira hec, & punitio Dei

m, 5')

9. Ceidsiz, cectdiz Babylon, &c.) No-

nulla.clementia , nulla ponarum re-

mine Babylonis figurate Remam in-

miffione mitigabitur, fed potius unum

v[iunm"

telligit, quod quomodo accipiendnm

genus tormenti , alio

, fyabol

fit , melius percipietur ex dicendis cap.

rabitur.

gravior—i exafpgf

z

"

17 I$8-

"

In con[petlu Angelorum Janttorum.) Ut

u£ 4 vino rre fo

rn;c;tionis f*^ ö' €.)

qui curam hominum gefferunt, 1zten-

Apoma

E

SM us eft: Ipfa bibet vinum irz for-

tur eorum fuppliciis , qui nec Deum

APOCALYPSIS. B; «JOA-NNIS APOSTOLI

476

'u Et fumus tormentorum eorum afcendet in fzecula-feecu- -

qui

. lorum : nec habent requiem-die ac noCte, qui adoraverunt ] pb

"beftiam & imaginem

'ej,usr, & fi. quis ac'cepgrit vchaïrka&.erem

' ,4 -/.18' E

nominis ejus.

* femfup

'12. Hic patientia

San&ornm ' efc, quAi] cüüodi;int., mangïatg

- hat falc:

. . ei, & fidem Jefu.

L deniz t

.33. Et audivi vocem

de "cæ;lo, dicgntem mihi : 'S'Eri-b,.e $ B—eïäït.ï

15 E

mortui, qui in Domino moriuntur.. A modo jam dicit Spiritus; D mj

vt requiefcant a laboribus fuis: o

i

pera enlm illqrum- feqqung

20. Ei

- tur i,ll.OS-

.

Tl

E delan,

I4. Et vi

di, & ecce nubem candidam : & fupei' nüEemifeiä

dentem fimilem Filio hominis, habentem in ca

Y

pite;fuq coro-

J"gam auream , & in manu fua falcem acutam.

*

:

. *Josl.

15. Et alius Angelus exivit de templo , clamans v

O

,ce ma--

Es

5.13: gna ad fedentem fuper nubem : Mitte * falcem tuam, & metes

att.

quia venit hora ut metatur, quoniam aruit meffis terrce.

Blintasc o s;

.33:39- ^ 16. Et mifit, qui fedebat fu

j

per nubem?ïfa'lcem fuam in terï-

* I7 De te

: ram, & demeü'a eft terra.

. ut num, Js.

*

b

*

H

ln 6

veriti funt , neceorum falutaribus coh—

; Sþiritu.r-.) San&us'.*

^ Gs fimilitn

filiis acquiefcece voluerunt, fic dici-

-qui-Joanni Ioquebatur.

Vel Angelus, -

. Mtüntor , ut:

tur Pfal. 57. Latabitur juflus ; cumut-

Opera enim. illorum fequug*'ri)f—ï/l/a:.«)'

H

10.- Euj

*

derit vindillam , manus fuaf Levabit i;g

Id eft, merces operan illoriim.

a Martyn

fenguine peccatoris.

14. Srupilem filio. bominis.) Chriftuni

. 63p. . qui

intelligit Regem & judicem, qui fedebit

Sf Ut mejfis ha

II. Fwmus tormentortm.) Eit meto-

in nube candida cum veniet ad judicium,

,('ä'i bdMn

nymia, ponitur.enim effectus pro cau-

fa, fcilicet fumus pro igne.

Et. im masa fma falem — aentam. )

.* 81, Qt indu

Quia 'venit demeilurus univeifüum . ]. Pgttionis,

I9.. Hic patientia fantlorum eff. ) Ni-

mundum , illiqve finem impofiturus.

. Dienem g

de di&a fuperiori cap. num 1o.

'el

I5. Exsv:t de fe

F i)!dfmil

fenfus.eft, ex hoc apparebit quis fit

loco beatorum.

»plo..) .I(lwie&—;d? .

fructus patientiz Sanctorum , qui tor-

? ln f

Mitte falcem . 18am 6T mete.

) Com-

p

menta illa evaferunt, & coleftem plo-

mune beasorum defiderium profert, ut

;OME T eprobi

riam funt promeriti. . Hec funt verba

fcilicet regnum peccati finiatur, & De-

t Rmi, Ut x

$. Joannis , ,non Angeli. .

us folus regnet in omnibus. ^ Metere

de

9 I hat

13. I» Domino.) ld eft, in fide, cha-

eft collieere ex hac vit

5

: lag

ritáte , gratia & amicitia Dei, Vel;

vivi invenientur.

a e'oïs,þquï tuné [

SCitur &v

in Domini quafi manu,' aut potius

Quoniam armit meffis terra.)

dd eftj

finu moriuntur, id eft, dormientes re-

WV& QollcQi.

u

matura eft meffis, completus enim eft . f

20 E (4/0,

iefcunt , ut de S. Stephano dicitür

electorum -numerus , &que ac curfus ]. '.)

Civit

&. cap. 7. Obdormivit in' Domino.

mundi, & fzculaa

peo praftituta jam,

üd fi dut

M

4 modo, ) Ideft, ex nunc & deinceps

evoluta funt.

Ü

in «ternum, fcilicet a tempore mortis

alt

) Cocet D

I6. E mifit falcem [nam in t&m&)" r :

rlb

ilico requiefcunt , & re

quiefceþb m

Id eft, ec

Mdj i,

omnem &ternitatem.

homines.

pit metere, & qutult devj; f &

n[ng

-

c APUT XIV.

577

a fpo- - x7. Etalius Ang

þelus exivit

de templo, quod' eft in cælog

wenn P -

habens & ipfe falcem acutam.

x

*

P

de altari, qüi habebat ppteha-

?&erem 1 m

— ..I8. Et alius Angelus exivit

5

tem füpra ignem : & clamavit voce magna ad eum, qui habe--

manäata

bat falcem acutam , dicens : Mitte falcem tuam acutam, & vin-

demise botros vinese terree: quoniam matura íunt uvae ejus.

& Beau | Kï

d

S

lH

19. Et mifit Angelus falcem fuam acutam in terram, & vin-

Spiritus,.

J

.demiavit vineam terrae, & mifit in lacum icae Dei magnum :

Jequu

20. Et calcatus eft lacus extra civitatem, & exivit fanguis

de lacu, usque ad freenos equorum per ftadia mille fexcentaf

iien - | |

N

0o cotoc d-

,'& met -

CAPUT

T$

mjgteff

17. De temþlä.) De loco beatorum,

. camtmum ignis, - Nel, 'per'civit:atm.n in-

ut num. I5.

tellige cocleftem patriam.

Habens &f 1pfe falcem acutam.) Ad

Exivit fanguis de lacu. ) Sanguinem

ejus fimilitudinem, qua vindemiatores

vocat muftum ex uvis expreflum, quo-

uwtuntur , ut pacetex verficulo fequenti.

niam fimile fanguini eft, & ita appel-

18. Exivit de 4ltari.,) Quafi lega-

Jari folet in fcriptura , fic Deut. cap.

m,,ä&f(ilfhst.)

lj

xtus,'vMartyxrum » quos.fupra diximus

i.

32. dicitur: E femgwnem wva Liberet

Chiltor

cap. 6. quiefcere fub. altari, poftulans,

meracifmum.

ut meffis hec & vindemia perficiatur.

Usque ad franos equortm.

) Significat

y qui fedeot

Qui babebat potellatezn fupra ignem.)

tantum ex illa calcatione mufti efflu-

adjadiciure

'"Vel; ut inducat in orbem ignem con-

xiffe, uc non folum lacus fuerit ad

flagr.tionis, 'Vel, ut mittat reprobos

fummum usque impletus, fed etiam in

; miivexfl.lm '

in ignem gehennz..

proximam terram redundarit, usque

] oflturuï-

Findemie botros, €$c. ) Sicut per

ad ftadia mille fexcenta ; atque ita red-

undarit, ut per tota illa ftadia nemo

meffem & triticum fignificantur elei,

i

jta per vindem'am & botros fienifican-

iter facere poffet, nifl eques, & usque

uté.)

(ne.

tur reprobi calcandi in torculari in-

ad frenos equorum mu(tum pervene-

f pfO

fefti llf i

ferni, ut ex fequentibus apparet.

rit. Significat ergo hec allegoria ma-

& Nq»0v ,

fnatu

ECU

-I9. I lacem.ire Dei. )

gnam quandam & infolitam inunda-

id eft, in lacum , in quo exprimitur &

tionem, id eft, maxima & inaudita.

e05, ( u

recipitur uvarum liquor ; miffe funt

fupplicia malorum.

uvz collcctze & calcanda.

Per ff adia mille [

excenta.) Quz Coü- :

-

ficiunt ducenta milliaria lItalica, . &

h

J i e

QO. E£ calcatus ef'/ lacus exira civita-

41 enim €

fézm. ) . Civitatem vocat Ecclefiam.

hanc probabiliter putant efie latitudi-

gc curis

Quid fit autem calcare extra- civita-

nem inferni, Ribera & Cornelius, cui

tem, docet D. Matth. cap. 13. cum

refpondeat fua longitudo, & profun-

[æülmta )am* 1

ait: Exjibumt -4ngeli, €y fepareäm-zt

ditas proportionata. Vide Leffium de

j i M'n')

de imedio jufforum , 63 mittent eos p

perfectionibus divinis lib, 13.. c. 24-

"

t ]

Bill. cum Com, Menoch. 0. 7111.

-

od

PA

E

L

578

APOCALVPSIS B JOANNIS APObTOLI

CAPUT XVi

T

2

y

centes ]

1 ommpo tens

Qm befliam «icerant, & ejus imaginem , ac numerum nominis e]w

L culorum. -

-Deumn glorificauz :

C feptem zingelis babentibus leptem plagas

*Quls

nowf mas dantur feptem phmlæ ir& Dei

—

: tiom ? qui:

plenæ.

adorabunti

r. Bt poi

2 v1d1 allud fignum in coelo magnum, & m:rablle An—

culi teftim

*ET

-gelos feptem , habenptes plagas 1eptcm noviífimas ; Quo—

(. Et ex

nlam in illis confummata eft ira Dei.

; templo, ve

2. Et vidi tamquam mare vitreum miftum lgne & €0$, qul -

vicerunt beftiam, & i imaginem ejus, & numeruin nominis e,us,

: petlora zor

7. Etwn

ftantes fuper mare vitreum, habentes citharas Den5

3. Et cantantes canticum Mo; fi fervi Dei, & canticum Agfm,

: feptem phi

x

1cen-

* fieculorum

— Á

$ Et umj

Agrmm &t mr«aätle) Quam mi-

M;þum :gae. ) Quía & igne, unu-

N

rabile fit hoc fignum tune vi-

dgmbunt,

dicem. Chriftum præfeuet

debimus, cum' feptem plan'æ exphm-

& prius «ftu & igne aflligentur, ficut.

. floram allud

buntur capite fequenri.

habemns cap. 6. n g.

Et dm u qf

-ngelos fcprem.) 'Hi videntur effe

&flum bomimes zgjzl:gere & :£gne,

æ/?:m-

mans tubrt

Et cantgcum

feptem illi fpiritus , de quxbus* dixit c.

verunt /yammes «effu WAgno , é$c.

: am Aéni &

TX

I. £t akptem fpiritibus, qui1a conípe-

Er 1m4gmem eius. ) Quial fc1llcel: no-

& tbroni [unt , € quibus dam /znt fe-

luerunt adorare i imaginem Antlchrlür.

chcmn Vïoy(x

, 1. Ji; Apni vex

prem (ba, cap. g.

Et numerum nominis ejus. ) Qui fq;-

anntvpn &.

Plagas nov [femas.) Ita appellantur,

quia erunt fub finem mundi, eruntque

licet noluexuntmfïgnm chara&ere no-

laudabant

inter ultimas.

Nam alioqui precife

mi;is ejus.

Wl & vt

a & ex-

Szantes fuper mare "vitreutn. ) Pro-

opera & judi

poft has plagas fequetur pla

cidium Babylonis, & poftea

À

ntichríi-

pe mare vitreum , 'ad littus illius. Ju-:

]u(hm dé m

fti,

Gog & Ma 'Og ,

C

xta mare ftant, non intra,

qllldl pars

no ris jam fu

illius maris:non faünt, nec amancudl-

nt Vera , [d

Conf ummam

Perfe&a, adimpleta.

nem ejus contrahent ,

qudmws Juxta

Q. Tanquam mare vitreum.) Mare

fe&tatores Antichrifti vwdnt

en m fdn&ob

vitreum.vocat multitudinem hommum,x

CltllS

Habentes v;tbma: Dei.) .A Deo da-

$- Ouzs n

qui Antichriftum fequentur ; zz47e, quia

tas, & quibus Dei laudes celebrabant. -

l'e reverenuæ

ut ex lIfai. cap. 57.

lwpii quafi mure

fervens, nimirum variis cupxditatlbus,

3 Cantantes canticum: Moyff.) lMlud —

t eyiitur, &

Vttreum qma eo-

videlicet, quod Moyfes cum populo.

ld et ] mfic

qmbus a gltantur

Q'"ü Éu

rum fcelera Deo manifeftiffima funt,

cecinit poft tranfitum maris rubri, de -

licet tegere: ftudeant, & quia omnia

quo Exod. cap. $5. Cazremnss Dominay

: Manctn, jillu

eorum con('ha , & fpes funt inanes

ploriofe. enim magmþmzu: ef, eguim & .

ml T'CUT:, à

& vitreg.

.Merito -

& miericord

.Supra c.4.n. 6. Mare

d[cen/orcm dqeczf 42 "are.

vitreum interpretati fumus colum em-

jufti cantici hujus verba ufurpabunt,

S&tmam t

pyreum, quam mterpretatlonem etiam

quia ipfi e fludibus illis-incolumes -

ict: Quis ;

huic loco accommodat Eman. Sa,

emerferunt, & Annchuüumcum fuis

mme, (icens

fed quam attulimus aptius- convenire

extremo .exitio obrutum | videbunt ,

Omnes Tentes

pateblt ex fequenclbus.

quemadmodum Pharao , ad cujus hi-

a*, -àniie

E? Tenyly

-

*

CAPUT XV..

;

379

t

eus

k dicentes : Magna, & mírabilia funt opera -

,ua,—Dömin—Qe D

ffomifziseju:,,- " omnipotens: Juftae , &-veræx funt vi& tuae, Domine Rex (ze-

k

3

culorum.

-

mhg p

4. *Quis non timebit teJ.Dom

ine, & magnificabithomen ;*Ier.

- - tuum ? quia folus pius es: quoniam omnes gentes venient, & 19.7.

-1 adorabuntin confpe&tu tuo,quoniam judiciatua manifefta funt.

raile, - ].

g. Et poft haec vidi, & ecce apertum eft templum taberna-

: culi teftimonii in

T

coelo :

ümas:v'Quof" ;

6. Et exierunt

[

feptem Ang

eli habentes feptem þiagas de

- templo, veftiti lino mundo, & tandido, & precin&ti circa

1

peétora zonis aureis.

*

ominse g

P

7. Et unum de quatuor animal

ibus dedit "fept/em Angelis

ücim g.

| feptem phialas aureas penas iragundiæ.Dei«,—viven,tisfin faecula

- faeculorum.

, Q

—Á — —

um fumo a -majeftz-i«tg *IS"ei ,& de

&i

pre, Ql

p

B. Et imple/tum" eft templ

"vir--

a

x

: Ddrdd-zx'-

det,ä

agrbitt, —

Tigentur, fot.

ffOr'ivznh- allu«digur , merfus e& aquis

Id eft templum , | quod eft ; t,abe*'rnacuf

Et datuti (

s

3maris$ rubri.

lum teftimonii : facratior tenipli pars :

X

igm', df djhll"k

-

Ef canticum A

ni.') Idem eft. canti-

Sanéta Sanctorum.

ün f

cum Agni & canticum Moyfis , fed

6. Habenutes fepiem pf.

dum immitendas.

2g4$.) In m

vt eilicat .n"o.- ;

dicitur. Moyfis tanquam figure & ty-

m Anschri

! pi; Agni vero tanquam exemplaris &

Veffiti lino mundo E& candido. ) Co-

antitypi, & quia hoc cantico Agnum

lor candidus fymbolum eft candidz ,

) Qili

.

munds, fincere equitatis diving & ju-.

churadere -

— Jaudabant.

g

"

j«f t vere.

[',u*kt vie rus. ) Id eft,

ftitiz in impiis plectendis. Eft etiam

opera & judicia tua funt juíta , quia

fymbolum la&ttis, gaudent enim An-

;'!ffll."k: ) PTO' j

juftam' dé impis & perfecutoribus

geli dum puniuntur jmpi'i , utpote rei

ttus ls. J

gi, quà p

noftris jam fumis vindictam. — fZadem

]zfz majeítatis divins , quia vident

T mrltudl'l :

| J funt vera , id eft fZeLa , 'quia fideliter

adimpler divin:m confiliun, & Dei

honorem ab iis violatum vindicari,

quamvis juxä«f

citus.

eripis fanctos e periculis , ut":"es polli-

Ef pracintls circa pettora zouis 4urei.f.)--

Vam.tA W

E

4- Quis non timebit te? ) De timo-

"Lona aurea eft fymbolum charitatis ;

- re reverentiz lojui videtur, quoniam

charitas enim. Angelos movet, ut im-

as cebrabate .

'

L fequitur, & magniccabi: nomez tnum

v

[]

pios affligant , qui juftos vexant.

id eft glorificabit, ut eft in Greco.-

7. Et uutm.) Id e& , primum ani-

; um

Quia f-Ius pies es. ) 9706 , id. eft

mal, fcilicet leo, ut patet ex caàp. 4.

aris btl P^

fanctus, jiftus, purus, innocens. Vel

num. 7. Leo enim fortitudinis

G irg

& vindicte fymbolam eft..

mif-ricors, qui fcilicet vifcera pietitis,

h

«

Í

& miíericordiz oftendit & exlib :t.

Phíalas.):

ide dicta cap. s. num. g.

Mento-

g&;oniam 97iHe$ genzes ven:"eht.)ïqltlaü

Plenas iracundia Dei viventis.) ld

frpibur

dicat: Quis non magnifcabit te Do-

eft, diverfa continentes fupplicia, ut

j incolumé

mine, dicens te folum eífe pium,

videbimus capite fequenti.

.'-'

omnes gentes ad te ador:ndum ventu-

8. Et impletum tf templum fumq.)

vidébut s

- yas, & manitefta eife judicia tua ?

Fumus divinam prafentiam confequi

5. demplum raberrfdcuz'i teffimonti. )

fqlet þ;v-ut;» per eum divina natura figni-

N-

4

$80

APOCAVLTPS;I;S B. JOANNIS APOSTOLI

m "

viffute ejus: & nemo poterat introire in templum, d

»nec

.'fupef fontes

confummarentur feptem plagae feptem Angelorum.

z

? p Ea

CAPUT XVL .

^mine; qyli 8

Ad [eptem pbialarum effufionem in terram , mär»

: fontes; , folem, !

- & finguinen

.. befHie fedem , Eupbraie

n, C? aerem, m

?

: .E au

oriuntur .

ulie z'n. x'ï,erm p,iaggg

"

! mine Deus

1. F^T audivi vocem magnam de templo, dicentem fe

p;æm

|og Etqui

Angelis: Ite,

-&—,,e&'undite feptem phialas Wil*æ Dei in

D

: datum eft 1l

terram.

4

l-

h

» Eaf

2. Et abiit primus

ïAngelus., & effudit phialam fuam in ter-

: tomen Dei

ram: & faCtum eft vulnus fzevum , & peffimum in homines,

: Tont poenitt

qui habebant chara&terem befti&e , & in eos, qui adoravemnt

to. Etqi

(1) imaginem ejus.

F belig: &

.4. Et fecundus Ange

lus effudit 'phialamkfl'uam in marer,-&"

* ducaverunt

ivens

1. Eebl

fattus eft fanguis tamquam mortui: & omnis anima v

mortua eftin mari.

: neribus fui

cR

(I) bettiam & imaginem z Edzt. - z'xz;.' PEyTMUS

. Etfe

ficetur incomprehenfibilis , & a nobis

Angelis inferre fepfem »p/lvag'as impiiä

: mgnum

Antichrifli fe&tatoribus.

in hac vita obfcure cognita. — Videtur

E via regibus

etiam fignificari obfcuritas & incom-

Ite €9 effundiie.) Quafi dicst: Jam

Is tv

prehenfibilitas judiciorum Dei & fup-

tempus eft, ut percutiatis homines

pliciorum , que divina majeitas , &

plagis, qu& vobis commiffz funt.

[ pfewlopro

potentia in fine mundi exercebit in im-

9. Ef fatlum efd vulnus szumüpe/f.

[ Danum.

a

M —

pios, ita fcilicet ut homines has pla-

ffmum.) Hx plage fimiles funt, &

gas videntes , ac tantam Dei potenti-

adumbrate in plagis /Egypti, Exodi

(I) ab altari.

am & vindictam, quafiin tenebris fint

verfaturi , ftupentes & nefcientes quor-

to

cap. 7. & fequentibus , quamvis mul-

raviores fint.

8 Angelum

uid fibi velit

Non explicat hic

, enm & r

fum illa tendant, &

fan

á

us Joannes quodnam vulnus hoc

[- Tum Cürg co)

Deus tali oftenfione majeftatis, &

! for-

?uerit, fed colligitur ex voce Grzca,

titudinis fua.

£Axog , eleus,

u

LoOM;

A majeflate Dei ,

&* de "wirtute

dixit vz/zzs.

R

od vulgatus interpres

JO. Sper l

efpondet ergo hecp]a-

Sugcony

ejus. ) Id eft , fumus ille exibat e ma-

ga, fexte /Egyptiorum, quz fuit ul-

Tenehrus

jeftate , & gloria Dei, & 'ex virtute ,

[

cerum veficarum turgentium, ut ha-

- bris & a

five potentia ejus.

.

Ef nemo poterat t

niroire m l;emplu'm.)

bemus Exodi cap. 9. num. Io.

-

. t metaph

g. Et fattus eff fameuistanquam Vmar-

e, ame, f

Ad contemplanda hzc profunda judi-

inforunii

ciorum Det, eorumque caufas, modos,

z. ) Aqua maris fimilis enit fanguini

Et tómoag,

& rationes.

ui elfünditur, cum. homo occiditur.

Donec conf[ummarentur feptem plaga-)

Aut ita mare. rubebit , ac fi multo-

p 55) dt,

rum occifoxum fanguine tingeretur.

Conc

Id eft, donec confummatis feptem pla-

mentilime

gis, fequeretur univerfale judicium.

Omnis anima vivens.) Omnes pifces,/

Udbvi vocem magnam de templo.)

ui erant ià maii fimili plagx percu Üj

L. ifini dolo

V2 [In fj

$

uPhrate's f

'I'*A

Dei ff;ilif:ec qul hlc jubet feptem

*

unt ]Egyptii w,'Exodi.cap.y. n.[?. '

-

s

]

i

58

i&

, i '.31.4. vEt., tertius Angelus cffudit þhj-alam' fua

m fuger Eumi.n

1.

fuper fontes aquarum, & fa&tus eft

fanguis.

: qurvusxes , Do-

s. Et audivi Angelum aquarum dicentem :

mine; qui es, & qui eras fan&us , qui hzec judicafti :

6

fontä, fokm,

uia fanguinem San&torum, & Prophetarum effuderunt,

& fanguinem eis dedifti bibere : digni erim funt.

.

j

"a phga -

(r)ab altari dicentem : etiam .,-DQ--

7. Et audivi alterum *

mine Deus omnipotens , vera, & juíta judicia tua.,

.

iter fepäem

folem : &

— 9. Et quartus Angelus effudit phialam fuam. in

d Dait

datum eft illi zeftu atfiigere homines , & 3gni :

.

&b

Y

Iasphe'maverünt

9. Et eeftuaverunt homines ceftu magno,

fnam in tete

nomen Dei habentis poteftatem fuper has plagas, neque ege-

jn homin,.

runt poenitentiam , ut darent illi gloriam.

-

L

to. Et quintus Angelus effudit phialam

fuamïfnper fedem

qdoraverunt

beítiz : & faCtum eft regnum ejus tenebrofum, & comman-

in mae E

ducaverunt linguas fuas pra dolore :

li, prze doloribus, & vul-

tni/ma vivens

ri. Et blasphemaverunt Deum coe

41

neribus fuis, & non egerunt poenitentiam ex operibus fuis.

vatasstuoaso. dB

12. Et fextus Angelus effudit phialam fuam in flumen illud.

magnum Euphraten : & ficcavit a

l pïagas impii

lis.

quam fjus», ut praepararetur.

l$,

via regibus ab ortu fo

aft dic:t: Jam

Ia. Et vidi de ore

draconis, & de ore beftie, & de ore

utians homines

s tres inimundos in modum ra-

wille fant.

pfeudoprophetze exire fpiritu

narum.

Dddd3

I4. *Sunt

TT lïwumö' Pf *

imi]es It , .

(wl) ab altari 4«c verba omitzsiz: Sixt.

" vpti,, xod

8. Zugelum aquarum,) Elementa en:

ibus ex oriente occidentem verfus,

; quamvismile

enim & res inleriores etiam. Angelo-

pre

fertimque tendentibus in Jud&am,

y enplicit

tranfeundus.

m vulaus hoc

rum curge commiíía funt.

9. Ef &f 15i.) Magno sftu &igne.

Ut prapararetur via regiäu:, Efc) ;Ut

y voce Orett,

0. Super fedem bejtie. ) ld cit, fu-

fcilicet cito, & expedite tranfire pof-

Jgatos interes

r regnum Antichrifti.

fent, Qui autem fint reges, & quo

j agohecple

veniant , ftatim/dicetur.

Tenebrofum. ) 'lum proprie tene-

Ia. De ore Jraronis.)

7

ld eft (H'aboli,

n, Qu* foit u-

bris & caligine fuper illud effufa ;

tentillma li

tum metaphorice, id eft infelix, pe-

fupþle, exire, five prodire. . Dicitur de

gum. T0

íte, fame, morbis, aliisque erumnis

ore exire, quia eorum juffu mifhi funt.

& infortuniis miferum.

De ore beflis. ) Id eft Antichrifti. /

:i!ünq

4 Wf

Et de ort pfeudepropheta,) Cujus fa-

Jis ent

fiogint

Et commanducavverunt lingmzs

f'ïf,

jomo occtt

&c.) Id eft, linguas fuas momor :e-

&a mentio cap. 13. n. II.

M qulto*

runt & conciderunt , quod eft ve:e-

. In modum rana um. ) Midet hos

fpiritns ranjs fimiles, .

oniam rana

[;e u

ggerett /

mentiflimz indignationis « impot:n-

imbelle animal eft, turpe

(E(l

loquax, vo-

tiffimi doloris.

braten. : )

I2. lz [menm magnum Ewp

cem & ftrepitum babet majorem quam

ippr ]

Euphrates fluvius Babylonis 'eft veui-

wc,mjlluus , feu viribns caret. "kahi fp,.i-x

app MP

IN

&

e

582

APOCALYPSIS B. JOANNIS APOSTOLI

m-cecide*

14. Sunt enim fpiritus daemoniorum facientes figna,'&,pro-

- Cedunt ad reges totius terrae co

*

P Deum, dar

*

ngregare illlos in praelium ad

?

E Etom

diem magnum omnipotentis Dei.

*Mat

At Et gt

24 43

15. *Ecce venio ficut fur. Beatus, qu

i vigilat, & bui'ïo—dit

- homines: à

ucz

-veftimenta -

ejus.

:

