. In pietate autem amorem Pfrat*ernitatis, in amore autem -

: qr. Sic &

fraternitatis charitatem.

V.

:

eetermum Tef

8. Hac enim fi vobifcum adfint, & fuperent, non 'VaCUBS',

nec fine fru&tu vos conftituent in Do

-

i

mini noftri ]eü;XChriüi

& quidem

cognitione.

9. Cui enim non pr

ec

:fto funt hzec , ceecus eft, & manu ten-

- 15 Juftur

fufcitare vos

tans, oblivionem acc

ipiens pu-rgatignis veterum fuorum de-

. li£torum.

^ 14 Certus

.xo. Quapropter fratres magis fatagite ,

.ut per bona opera/

undum quo

certam veftram vocationem

Auihi.

, & ele&ionem faciatis: haec enim

r

- 1. Dabo

facientes, non '.pe'-c:Cab—itis aliquando.

L

Qbitym meur

II..S'iC;

- IG *Nont

O*&'/J)elai ( Td e'.[f, tn/tum De: ; afflicti-

Cetzusef].Y Scilicet practice, qtifa-

ones enim hominem dejiciunt, faci-

non habet pra&ticos practicz fidei &

Domini 20f

untque humilem, & ad Deum con-

cognitionis oculos; h

s

fugere compellunt, ut opem ferat.

tutes jam dictz.

i cpixn fun-c-vir-;

z

culatores fad

Nf neen u

0. In pietate entem amorem frater-

Et manu tentans.) Ut cmei, Im

sitatis. j Quia Deo non placet pietas

Grzco eft uvenaw» , eft autem uv

jm perceptam,

w

^mifi amore fraterno condiatur, ft ni-

nats», ut,ex D. Dionyfio notat Bu-

smirum expers fit beneficentiz , juxta

deus; cecutire,

P Qque eetionis

x&'ocuwl.os aperire ü,o?

tremum wfoue

illud , AZferzcordiam volo , € non fa-

potle.

E Vel fenfüs eft.

Oblreionem accipiens purgationis ve-

In amore autem fraternitatis charita-

terum [uorum. deliftorim. ) Quafi di-

Lneltis veftris af

£em.) Ut fcilicet diligantur fratres &

PAeveratis , poffi

cat, fidelis qui virtutes abdicat, & -

| Cattitudinem q

proximi, ex charitate, hoc eft, propter

in vitia relabitur, oblivifcitur Ba-

Deum, non autem. propter commoda

ptifmi & Chriftianifimi, quo accepit |

g fs p

noftra, aut propter humanas rationes.

remiffionem peccatorum ante com-

E falutem,

L Ht enig f

9. Si wobr[coza adfint & fuperent. )

mifforum, & quo fp

opondit fe Gh.ä"

Si vobis adfíint virtutes quas enume-.

ftiane & fantte victarum.

Lepeibus if

ravi, & eas nom folum habeatis, fed

IO. Quepropter fratres magis fafdn

AT. eg

etiam illis àbundetis, perfecte illas

gue.) Quafi dicat, quin potius fra-

[ eríür, Quf

l

3

i

Titer, luie

poffidentes & exercentes ; hoc enim

tres date dilig-nter operam , ut per -

EMf

fignificat Grecum mAeoyzco»ra , quod

bona opera certam veítram vocati-

Latinus vertit, & fwperezz.

ofem faciatis. Poteft etiam necti

;urï dühitur 1

Non v4cuos.) apoS , otiofos.

particula zzgis cumr faragsre, ut fit

à a

Triptoy

$ize frutu.) Bonorum operum.

fenfus, ma

gls ac magis in dies fata-

l

UM

In Demini noffri Jefm Chriff$ cogni-

ite.

dt, d

sore.) Quafi dicat, fi adfint vobis

Satagire. ) g';rgä*cldafa-, date dili

ï!**m; r

li lerrm

virtutes, quas-jamrrecenfui, efficient

? Quomo

genter operam, omnem diligentiam

T

nut veítra fides, & cognitio Chrifti

& conatum adhibete, fummo ftudio -

mel*pxes

. non fit inanis & infrugifera , otiofa

contendite.

: mmW[fy e,

n

expers meriti, fed plena, nego-

Certam. veffram "vocationem &f elea d à

3 45 ,

UP

D

mero abundans.

tiofa, frugifera, & meritorum nu-

Éiopem faciatis.) v certam, in Grge

) Ut,

co eft, BeBaiu», ffabilem , ffrmam.

| "iib

3 inff

( 9. €ut enim nom praffo funt bac.

/

)

Quafi dicat, Chriftianas virtutes fe-

qll dfm

Qed f

ts

,

Cui,de(unt

vir*cþubes—)rec-enüpæ.

dulo colitc, & daceþ operam ut grati-

&«

fitmar

? J'f/hfm 4

Bs

)

[

fDOIC autem

CAPUT I

479

II. Sic énim .abundan'ter' miniftrabitur vobis introitus inï

100 Vacuor,-

stternum regnum Domini noftri, & Salvatoris Jefu Chrifti.

12. Propter quod incipiam vos femper commonere de his:

]equChr"iRi»;,

,

& quidem fcientes, & confirmatos vos in prafenti veritate.

TM

13. Juftum autem arbitor, quamdiu

J

h

fuícitare vos in commonitione :

fum in hoc taþerpaculö,

E.

D

füorum de-

14. Certus ; quod velox eft depofitió tabernaculi

:mäi , fe-

bona opera'

cundum

t *Joan.

mihi.

quod & Domin'usk noíter Jefus. Chriü*qs & ügt:ijücavi

: hiec &t [

2I,19-I

. 15. Dabo aufem operam , & frequenter haberä 'VOS po&'i 3

1. $Sic ]

VMT aciesseacsteni u

Obitum meum , ut horum omnium remoriam faciatis.

- 16. * Non enim dottas fabulas fecuti, notam fecimus vobis *1Cor

prtlie, quii

ice f

Domini noftri Jefu Chrifti virtutem, & preefentiam : fed fpe- . 117 ]

| enim fünt Vit»

culatores fa&i illius magnitudinis,

—

I7. Acci-

Urad hi

eft autem put

am perceptam, diving vocationis at-

ju&um enim arbitror; immo iþbltnfn,

wlio notat D

ue eledionis vi, conftanter ad ex-

ad enim exigit munus pafcendi fideles

tremum ufque ' fpiritum retineatis.

omnes mihi a Chrifto demandatum.

los aperir»e m

Vel fenfus eft, ita vivite, ut ex ho-

,Quamdiæ fum £m bec tqäernacu(o.)

atimrt« d

Corporis, dum vivc.

pllr'

ne(tis veftris aionibus in quibus per-

a, ) Quifi di

feveratis, poffitis moralem quamdam

Sufeitare wes. i

commonitione, )

es abüicat, V .

certitudinem concipere, & fiduciam,

Excitare vos commonendo & adhor-

ylivifcitor at«

quod fitis

tando, ut torpeatis,

2

i, Quo actept -

falutem,

prgdeítinati ad æærgalþ

14. Cerrtus.) ildGo , certo feiens, fci-

g ame U* d Fec enim fucientes.) Scilicet bonis licet, per Dei revclationem, ut fe-

odit fe thif

operibus infiftentes.

uitur;

|fll

JAI. $ enmn 4'?nnd4nter;) Grece

Quod velox eff depofftia tabernaculs

z:.) Quuod brevi moriar & cruci-

" ngl j.:'.'"

aAscíg, quafi dicas, 4zvizer , libe-

j pris B

raliter, largiter, abundanter.

figar.

am, ut : !

Minifirabitur.) Ydeft, fuppeditabi-

I5. Frequenter. ) fxdgors , quod

[lram vottt

verti poteft, frequenter; vel femper,

tur, dabitur, preffabitur , fcilicec ;

T E

per bona opera.

& quotidie; vel figillatim, quafi di-

ts m

IQ. Propzer quod iauetpiam - v5

cat, uniufeujufque veftium.--

Gorece eft, sx 'olþcs);äo-w, aon negli-

Habere.) ln mente & in memoria,

ut pro vobis orem. — Vel fenfus eft:

d £47; ali legunt 8 ueA o , mon cuz-

|

. &abor , quomodo legiffe videtur no-

Dabo operam wt frequenter poflitis

; diigotit Ro Reer interpres.

poft obitum meum horum mentionem

p

Commonere,) 'üwouwüaxezv , commo-

facere, five orando Deum pro vobis,

fommo

Cmefacere, t2 memoriam revocare.

five mandando hec ipfa litteris, &

n Ü

edes :

-De hbis.

Ut, fcilicet, jam recenfitis

. fuccefloribus commendando, ut eo-

[

di um

virtutibus infiftatis.

rum memoriam crebro vobis reíri-

i

Et qmidem [cientes &Y confrrmatos.)

cent.

]i y f'

"T ametfi fciatis hanc veritatem , &in

16. Nem enim doas fabulas con[e-

ij virtute

jle

ea confirmati fitis.

citi, ) Quafij dicat, fi fabulas vobis

wm u;gmif' .

I 3. ]tgäum autem arbitror.) ldeft,

cradidiffem , operg ,precigmp effet di-

E

430

EPISTOUE IL. B. -P-ETRXIQ APOSTOLI

[

17. Accipiens enim a Deo Patre honorem, & gloriam,voce

at Non

'ghetia ; fed :

*Mat. delapfa ad eum hujufcemodi a magnifica gloria:* Hic eft filius

T5- meus dile&tus, in quo mihi complacui , 1ipfum audite.

I8. Et hanc vocem nos audivimus de coe

Hines

ï

FA

x

lo allatam-»,*c-ü!m

effemus cum ipfo in monte fancto..

1 'ä)feudopïepbet

I9. Et habemus firmiorem prophet

icum fermonem ; c»ui be-

T ndlis actum

nefacitis attendentes, quafi lucernze lucenti in caliginofo loco,

| quiat

donec dies elucefcat, & lucifer oriatur in cordibus veftris.:

Q;Tïm

20. * Hoc primum intelligentes q

3,- I6c

uod omnis propþetia S;ri-

: pþur,æ propria intgrprgtatioge non fitæ

P

1 Uerunt^

E Ll enntn

1

2I. 'No»n'

[ tionis, & eu

&orlimz & fcriptorum -meorum me-

rationis.. miraculo fan&

moriam intercidere & aboleri. -

s

"

1Hcav1t C,hri-.

. Htes fibi cele

DoHas fabula:.) lngeniofe confi-

(

4 . Etmult

Ig. Firmiorem pre

] lä-etiäg)nï f än;h?-;

;,&as, arte compofitas.

nem.) Firmiorem hominum. opinione ,

- tis blasphem

Chrifià virtutem. Y

35)?«(.'(.:)!7,; poten-

qui noftrum teftimo

»

J

hiurþ* tanti nom

E ENUE

tiam , efficaciam , expiandi peccata ,.

faciunt..

D

mores corrigendi, miracula patran-

Sermomems )

O

bus judiciun

ia

:

de Chrifto.

ra cglja þfoþüetarut;h

B

FPra[enttam.) mapsoia) y 4

-dv en£éum..

"ttendentes.) Intenden

(tesi, in;fïü.e-an-

lennmeee

Speculatores,) £mónTas , 0cHÍAati fe—. tes, & vaticiniis illis, eorumq.'ue in-

es

telligentie ftudentes.

3 D]. Nos egig,

I.llt"u:« mng&giiudik;:; ) yærycifkexö;fm;*f

uafr lucerna l'u,centt"-ih' cdli;giho/;-

LMuta eb, )

majeftatis. & glorig, qug in transf

Joco..). Nam prophetia , & omnisfcri-

. E arbitrio hom

- guratione.-

ptura facra, eff quafi lucerma lucens

-D prophetio, f

7- Acciþi'en.f enim..

J oceulta. pandy

pit enim..

) Id eiï,; 'x-a'cce—*xx

in tenebris hujus fs

:

culi: , & vxcæ cas

Heonorem:

illuminans..

E

unt, divin; $

& glortam. Ex eo: quod:

Donec dies elucefcat ,. & lkctfäf oru-

/: *b i fuggeru

facies ejus refplenduit ficutfo, & ve-

^ ftimenta fa(ta funt candida, & ad-

fur ip cordibus veffris.) Quuafi dicat ,.

- Éuerunt illr Mofes & E

intendite letioni & ftudio propheta-

: S'iv Npoþulo'xï

n )

z

lias, ex voce

rum, utex eis confirmemini in fide

'

trjam

P'atris ,. &c.

CHhrifti, donec. ex hoc ftudio, & ex

:

plben j

bflitu

A magnifea gloria.) 1d eff, enube

SG&M Pe,. dif

Iucida & corufca, quz index erat glo-

iluftratione Dei , dies-«& lucifer, id

B élitioney

rimg divinz:, fcilicet. Dei per eam Io-

eft, certior & clarior, & magis ex-

p n

plicita Evangelii fideique cognitio ,

quentis.

noci, id eft obfcuriori Judeorum &

EUA etf,

Iz

uo: mibt. camplacui.) Qui mihi

Negdn! ' SN

gratiffimus eft, in quo dele&or..

f

Prophetarum cognitioni fuccedens,

m effe Dem

Jpfmmo audite.), Ypfi, & inipfunr cre-

vobis illucefcat, ut per eam: ad cla-

rum meridiem deducam

z

iniz-æternitacisb.-

LUIT/À

Sihtrdgen,

dite ,,& illi obedite..

& viflonis Dei.

)SUOG

Ig. Hanc vocem.nos. )N Quafí dicat "

: f

fen ?t

ego, Jacobus & Joannes.

QO. Omuis praþbc;ti)z: , fcrlptura.)

It archæ i

De c«lo.) De nube & aere celfiore.

Omnis prophetica fcriptura.

Prepria smterpretattone mon ftr.) Id

Tnorts fublau |

"Allatam.) Delatam , delapfam.

PL T7^

Im monte [an&o.) . '"Dhabor, quem

eft, propria vaticinantium inyenti-;

Pedii

one

]

ij

füa prafentia & hoc. infigniï transfigu--

L

&4h Q,

z

I

:

1

F

:

^CAPUT L&II.

481

loriam,voc :

ot. Non enim voluntate humana allata eft al*iquaädo pro;

Ti eft filiu

phetia : fed S

Ite,

piritu fan&to infpirati , locuti funt fanäti Dei ho-

h

'ines.

"CAPUT I

llatamx,-cm

?fäudoþraþhetæ multos

Jeducent , oerum acriter punientur, ficut. de

äm ; Cüi .be;

malis aCum ef?. temporg diluwoii , €&? de Sodomitis : profequitur

zinofo loco,

15 vellris.

autgm : pmi:as o

res borum, quos admodum effufos

dicit in libidinem.

»ghetia(Scri-;

1 Nerunt Qero -þfeud*oproph'etæ in populo, ücüt & fn vobís

MR Rss maRATLiT

i ZI.NQII.*

- & erunt magiftri mendaces, qui introducent feCtas perdi-

tionis, & eum, qui emit eos,

Dominum negant: fuperduqen-

lfïcavu Chri

E

tes fibi celerem perditionem.

. 9. Et multi feq

ätiiuriï þferm.u-ï

uentur eorum luxurias, per quos via verita- |

r

1m opinione ,.

tis blasphemabitur :

i

l(tF-"'tgntï m

. 9. Etin avaritia fittis verbis de vobis negotiabuntur ; qui-

bus judicium jam olim non ce

þ'foþhet—arultïnj

mitat.

4

ffat, & pei-ditig eorum nop Ot-

m/:es; iäü&en--

4.*"'Si'

um i"fi

OI. Non eztm voluntate hhmamt al-

videtur legiffe o £ye/ac, petulahcias,

i ulig;""];'f

Jata eff , €$c.) Id eft,. non voluntate

luxurias, intemperantias , fic etiam

K omnisfcri--

& arbitrio hominum eduntur oracula

, legunt aliqua exemplaria,

cerm Jucens -

prophetica, fed fan&i Prophete cum

Per q405.) Quorum vitio & fcelere,

Occulta pandunt, aut futura pradi-

caufa enim funt, ut multi de Chriftia-

cunt, divino Spiritu aguntur , & qux

ï«. & Vitæ &f

fhifmo male fentiant & loquantur.

Fia Dei,

àb illo fuggerunturr » enungiant;

) Chri&ianifmus & vera

'Iü:ifcaf write

religio.

»

uafi dicity

I: Jx populo. ) Judaico, Qüi'ad ido-

Bla[pbemalitur

.) In Greco e&rfälaf-'-

jp prophttt

- lolatriam-

falfam religionem

phemater.

nisii f

plebem inftituebant.

?

udio'r & Fx

9. Er In auavitia fs verbis.) Al-

Sear perdirionis,) Harefes, que

Judit ad inercatotes , qui verbis fictis

lncifers 18 -

^ducunt.

ad perditionem & ext

Rn

remum Vexit:ium

& arte compofitís merces laudant fu.

k ma .S £ ',:

^ "pra veritatem, ut eas extrudant. . Sic

e cggnitio a

.. QUi ezrit eos.) Pretio fanguinis fui.

enim hzretici verbis ornant fua falsa-

dgorum «

Neganr.) Sic Áriani negabant Chit-

[uc(;edellh

ftum etfe Deum.

dogmata, ut facilius parum atrettos

decipiant.

qm AL CR

Superdecentes ffbs celerem fer'di:i-

De vobts nego't'fïzänniur.') - Mexfcacu-

0nem.) Suo enim fcckre accerfunt

ram facient, vos tradentes perditioni,

; æærflitf'ifi j

fibi ignem aeternum. Pleri

ué ernim

hzreftarchg infelici, celeri,€

&

infami

. & pecunias yeftras, quibus inhiant,-

(;;JFW!: ) |

morte fublati funt..—

emungendo.

Sic de lizretícis dicebae

. Paulus: Qui ssfver[as domns fu&-

"2

K :

2.. Eorum luxurias.) Grucedmoelag,

erfutnt

docentes qua noón oportet sur^

1 inyente

ideft, perditiones & exitia.

Nofter

pi': II'IC?')

A

41;4) ad .Tito Io IO.

"RP

Bibl, eum Cum. Menovb. Tozi. Vilt,

9*-

X

1

Y

;Ri* APOSTOLI |

! 482

Q

EPISTOL II. B. PET

| f"'g $. NdVit

* Yob.

4

.* Si enim Deus angelis peccantibus non pépercit, fed ru-

4- 18. dentibus inferni detractos in tartarum tr

Lin diem jv

adidit c*rUCi-s'ïmeS, ; ig

?

1o. Mag

J«de judicium refervari.

] munditie :

r .Gen.

$. Et originali mun

do non pepercit, * fed ottavum Noà ju-

-

E T«

ftitiae praeconem cuftodivit, diluvium mundo impiorum in

- L-fibi placen

"

— [ mantes:

ducens :

* Gen.

6. * Et civitates Sodomorum,

& Go&'ri*hæorurh in cinerem l. rr. Ubi.

] non portan

1925.

redigens, everfione damnavit , ex

Á

em plum eorum , qm impie -

a&turi funt, ponens:

. Hiv

ab luxu-

] ptionem &

; 7. Et juftum Lot

h oppreffum a ne

,fahd?rüm injuria,

riofa converfatione eripuit ;

E

x

m corrupti

8. Afpe&tu enim & auditu juftu

s erat, habitans apud eos,

| p Nopit D

qui de die in diem

D

animnam juítam. iniquis. op-eri"bus crucia-

L acvult,

bant.

7^ Detentatiti

9';,N6v'it

- dnptos veri

f

-eruttatdos, )

Jedicium) Damnatio & pæha pec-

-

ad id quod dixit ».fuper/ior"e epiftola

AAn anma, ut-

cati.

cap. 3. num. 20. ede az;me [alva fa-

AE quo rfurgen;

Non ceffat.)

Non defïdet:f. non tor-

a [unt per aquam.

.

b

b« [o. Magi: |

]njt'ttm preconeme.

) Præm/vm'ciavic

L cipe.

pefcit, fed ftrenue progreditur & ac-

enim iNoe juftam fcelerum vindictam

-&elerat, ut illos corripiat.

L. M a

. $t enim Deus 4nge/i.r peccantiäu:

mundo imminentem, per inftans dilu-

Cmminditis, an

zon pepercit.) Subaudi, multo minus

vium. Fuitetiam juftitiz preco, quia

- E voluptitibus (

hominpibus vilibus & malis , cujufmo-

cavit verbo & exemplo.

cultor fan&itatis , &ju&i;iam pradi-

T iwis Gipidit;

di funt hzretici.

Doninatitne

Rudentibus infermt. ) etipois coos

Cuffodivit.) Yum in ju

ftitia, tum

; Dewm ompig

catenis cAaliginis, vel notl;s; ordo &

in vita, ne fcilicet periret diluvio.

C E Tum vindicem

fenfus-efï, fed 4detrat&os tradidt£ va-

Mnndo tmpiorum.) Mlundo *impils;

.

E dhotinatig

dentibus inferni , id ei), e cclo detur-

pleno.

E poslten, 8

batos inferni carceri mancipavit. Vel

6- Everf

fone dthavit..) z P-euitus

X

$li placent

ut fonant intelligenda funt verba , vut

evertit & delevit.

T Prtovi, prg

fit fenfus, Angelos malos detractos

Exemplum eorum, Cc.)

| Eosquälf;x;z

; CL téfáceg

effe inferni rudentibus, quo loquendi

juftitis documentum effe. voluit &

se&üs o

modo fignificatur & potentia eorum

exemplum iis, qui eorum impictatem

- Parefes, i

qui illos e coclo dejecerunt, & illo-

& nequitiam imitarentur. -

- tis: [n Q

rum in refiftendo perti

nacia.

/

Oppreffem a nefandorum fujursa

?

D

lÜ )*W*?Hï*mg

Iz judicjhm refervart

.) Ideft, ibi-

&c.) Vad. hift. Genef. 1.

.

| Iglorm-; ff ,

jue ad extremum ufque judicium tan-

g. Afpete eutm CO anu

ditu ]uj?u:

quam in cuftodia inchifit.

erat, €&c.) llle fi quidem cum nihil

turpe auribus aut oculis haurire fu-

p Raillra

5. Ef originali ;(mndo zon pepercit.)

ftineret,- quippe juftus atque inno-

3 Slllm e& g]ol.i |

dpyeiís xoopusy pri[co mundo,, origina-

T 9 Nds

lem ergo mundum vocat prifcum &

cens inter Íceleftos vivens,iniquorum

m

189 ve] r

primxvum, qui fuit ante diluvim.

moribus mirum in modum an

Sed octavum Noe. ) Vocat O&Etvulm-,

ciabatur.

1

r

1 ali

a ügï!iüca:ig

iaf«lvi fa-

/| d 'Htigey

quia fuit unus ex iis octo

De die i» diem.) Singuli

$ : diebus,

perpetuo.

&i funtlin;arf:a.j Alludit D. Petrus

4

1AJgI$1a"ï;j&"f

?;g

CAPUT IL

48

. Novit Dominus pios de tentatione eri

Y

pere , igiquös vero

.in diem judicii refervare cruciandos :

s

L)

ucigndos, n

Io. Magis autem eos, qui poft carnem i

n 'concupifcientia im-

vum Noé u-

munditiae ambulant, dominationemque contemnunt, audaces,

Tpiorum it«

-.Kfibi placentes

, qui fe&as,xnon metuunt int,rc,)duceure blasphe-

:

K

h

mantes:

p incinerem -

II. Ubi Angeli

$ fortitudine & viftute cum fint m

äjqreä,

n, qui impie -

non portant adveríum fe execrabile judicium.. :

12. Hi vero velut irrationabilia pecora, naturaliter in ca-

uria,a;; lm- 1

ptionem & in perniciem in his, quae ignorant blasphemantes,

in corruptione fua peribun;,

Ppp2

. 13: Per-

n5apud eos;-

: *9.* Nbigit Dom

Fortitudine , 6f virtute. )

?nu.f.-) Scit, poteft,

30;66,2&823

riþus Crüdi-

ac vult.

id eft, potentia, & robore.

De vten—mttbn,ä.,) E pgrïculiä.

Non portant.) $ tesci, nonferunt,

Lmpios vero in dtem judicit refervare

non inferunt, non intorquent.

9:,Nolvit

Adver[um fe. ) wavr durdy, adver-

eruciandos.) '"lunc enim non tantum

lperiorQ epiüoli

in anima, ut nunc, fed in corpore,

fu. spfos , fcilicet demones; quod fi

quo refurgent, cruciabuntur.

legas Zvr&» cum fpiritn afpero ver-

;mim Junje-

tendum erit z4verf» fz , ut fit fen-

IO.. .Magi: alntez?-zi eos. ) Eos Br;æ-

Prenunrivit

cipue.

.

fus, quafi dicat: Angeli. cum fint pu-

lerom vinditum

Qu

pof! carnem £m con?upi/?ektiä

riffimi & fanctiflimi , non audent vel

er inftans di l«

1amundtitia ambulant.) Qui corporis

nominare aliquid, quod aliquo modo

voluptatibus dediti, impuris ac ne-

fonet blafphemiam, id eft, maledi-

hg preco, qui

o

ju&iciam prau

fariis cupidititibus obfequuntur.

centiam ; ne vel per umbram eam

llOn

Daminatianemque contemmunt.) Ec

nominando fe. contaminent, &

uia

Deum omnium Dominum & fcele-

maxime execrantur blafphemiam , &

jn jullitia, tUf

us

rum vindicem afpernantur.

Aliqui

blafphemos.

xjret duvl

E

Mundo inpi

per dezizationem intelligunt publicam

Execrabile jndicium.) . Execrandam

»oteftatem , & leges.

fententiam, ut fcilicet diabolo màa-

$464 placentes.) « JS.

4dtig , prbcaces,

ledicant. *Idem videtur hic-dicere

d'vi[ -,)

] Penifuf

fanéctus Petrus cum eo quod ait fan-

protervi, prefracti, fui fenfus & ju-

dic*ii ténaces, contumaces.

*

étus Judas n. 9. fcilicet Michaelem

Seclas mom s;etuumt :72170

ducere. )

altercantem cum . diabolo de Mofis

df volutt

Herefes, in quas fcinditur Ecclefiz

corpore , non fuiffe aufum Zzferre ja-

gum 1

chtdt l

unitas: In Graco eft, ào£ac $ recusoi

dicium blafphemis , id e(t, blafphema-

dim ij

BhacQuperrig , quod verti. poteft ,

re, convitiari, maledicere diabolo,

glorias nom verentur blasphemare &

fed dixiffe: Imperet tibi Dominus.

xonvitiar!, ut fit fenfus, non veren-

12. Hj vero.) Magiftri mendaces,

j aidit jf

de quibus n. I.

tur magiflratus & principes, quo-

um eft gloriofa poteftas, blafphe-

Naturaliter. 12 caþtioneä & in per-

Jis haorirt *

mare.

Nofter fubintellexit verbum

niciezm , €c. ) Pecudum more

u

l

u

, aque 10

émáce» , vel aliud fiinile, & 0£2

fuapte natura

vens,niqie

ruttl

noxize funt.

prede atque exitio ob-

/

alia fignificatione accepit, prout figni-

)dum mþnoF f

ficat epiziozem , herefim , fectam, &c.

In l:i: qua tgnoraut ngfþbemm;(e:. )

II. ULb 24ngeli.)

Cum iis, que minime intelligunt, ma-

Gigali

dieuf

Angeli fandi.

Id eft, cum tamen

ledielunt: & refpxmmnt',A & errores pu-

x

-^

494

EPISTOLE II. B. PETRI APOSTOLI

X

15. Percipientes. mercedem. m;ufhnæ *volnptatem ex:ftl-

a Superb

qmantes diei dehclas

coinquinationes & maculee deliciis af«

P*rns cartis 1N

fluentes , in conviviis fuis luxuriantes vobifcum ,

converlantur

14. Oculos habentes plenos adulterii, & inceffabilis deh&l.

y. leem

Pellicientes animas inftabiles, cor exercitatum avaritia haben—

mpnoms E

tes, maledi£tionis filii :

! qo. Si enitt

*]ud

15. Derelinquentes re&tam viam erraverunt, *fecutl VIam

ne Domini tX

Balaam ex Bofor, qui mercedem iniquitatis amavit,

*N um -

»plicat fupera

16. Correptionem vero habuit fuze vefanisze : fübjugale mu-

»tibus.

4t. Melius

3

22.28- tum animal,* hominis voce loquens, prohibuit prophetse 1nfi-

pientiam.

«quam poft 3

* *]'ud

tradltum et,

12.

17. * Hi funt fontes fine aqua, & nebulze turblmbus exagl-

tatæ quibüs cahgo tenebrarum refervatur.

18 Su-

——

Et nehula.)

"ddilentum im

ment.

tenc, vitio fuo & fuperbia, qua tu-

Pe/llc:enre: Animas mþ46;le.r. ) àr

Asafoweg Ane[cantes, animas non be--

cum tamen illum

In carruþtmm' fwa peribunr.) Ma-

ne in fide & cafhtate Hrmacas, &

V Tuintys e

le peribunt, & illo perdentur exitio ,

folidatas.

atetici a dgmo

-Cor exercitatum avavitia babentes,

quod merentur.

L & quáfi turbine

I3. Perc;p;em*e: mercedem mjufttm )

Avarltlæ & rapinis dediti. Azz/edi&t;-

p inter fe contrar

Juftam iniquitatis fug mercedem re-

onis fili: , execrabiles, & execrandi. .

me conflirant,

ferentes.

ngm execratione, & maledictione.

thu mhga

Voluptateys exiftimantes diei . delics-

L m ) Quos m

IS. Der e/mqunnte: retlam wam.)

4:.) Qui pro fingulari voluptate du-

Veritatis, fidei, & fanttitatis.

4

lgmofl ignes in

cunt,

.fi vel unius diei. deliciis fruan-

Viam Balaam.) Moxes Balaam.

Tj Buperba

tur.

Ex Bo[or.) Grmce 73 Booóp, ideft;

| Jt'.l.

t

C'amqnmancne: J macula. ) Quos

fíi: Befor , ut Bofor fit idem nomen-

- live inanem fu

»

. hominesvere labes, ac maculas popu-

cum Beor, cujus filius dicitur Bala-

Aftuofa verba

Ji Chriftiani appellare licet.

am;

um. 22. 5.

Pellmunt n

Luxurtantes voätfczm) In veftrá

Oül mercedem m:quttat:: 4"247)!!.)

ft; Gnoft

convivia moderata

&-cafta fe in-

Nimirum munera Balac regis Moabi-

ï"m gl co

gerentes ad luxuriam, ut fcilicet mu-

tarum , quz adamans voluit maledi-

| thodoum fiden

lierum. veftrarum caftitati infidientur.

cere populo Dei, Num. 22. & 25..

; tefim pellicium

Per&rmglt en'm $. Petrus Gnofhcos,

16. Correptionem oero babuit fme

&do jllis efe.

fe in aga

as, id eft, convivia fideli-

vefamn. ) Redargutionem babutt ro-

É

u

charlfham münuantes , eo0

"um & fibig

um poft

prue tmqn/mtt.r, five fravdrtcdtlam: »

lndulferant

fine, quem dtei.

ut eft in Greco.

EOS qg, Pd.

14.. Plezos adulterit.) yo:xahäog,

Szä]ugale mutum animal. ) Id- e&

«dultera ,. id eft, oculos ad. mulieres

afina jugum & fefforem terre aiTueca,

Wïömg, qu

bruta & muta.

Q" ?h erye,

adjicientes, quas vitiare Rudenc & ad-

Crtlles,ve] p

ulteras facere,

Hominis voce loquens.) Per Ange-

1. Lley,

Er szceffabilis deliii.) Id ePc per-

lum, qui in ore afinz articulatas vO-.

T

petui deliti, quafi dicat, Gnoftici

ces formabat.

Wt à yeccas

füliione d

perpetuo libidinofis oculis procaciter

17. Ht funt fonte: f fnzeaqua.)

Qula

.ut hema

afpiciunt mulieres , ut eas adulteras

vitalis aque, id eft, do&rmæ fang .

E tläm emm dlC

fnc:anc.

funt expertes.

N op D

|

-CAPUT II x

485

)tatem*"exmi; 19. Superba enim vanitatis löquentes,'pellïcïunt in defide-

* üdlidis & d. eiis carnis luxurise eos,

:

qui. paululum effugiunt, qui in errore

converfantur :

àbisdelt

19. Libertatem illis þromittentes".*, cum ipfi fervi fint cor-

'"itiahäbenfï | ruptionis: *a quo enim quis fuperatus eft, hujus & fervus eft. *Joas:

-..90. Si enim refugientes coinquinationes mundi in cognitio- $,34-

*fe&u;i viàn ]

ne Domini noftri, & Salvatoris Jefu Chrifti, * his rurfus im- &&

it,.

plicati fu

perantur: fa&ta funt eis pofteriora * deteriora prio- & ao.

übupde m f ribus.

f

*Hebr.

4

ophete iuf-

or. Melius en

im e'raf illis:non cognofcere viam juftitize,

at.

|| quam poft agnitionem retrorfum conver

e

t1 ab eo,.qugd illis

itibus exari

.traditum eít, fantto mandato

12,745.

22. öon-

Ppp3

19 Su-

Et mebula.) .Nubes fteriles , que

Cum ipft. fervi fint carrupt't'ani:.x ) Id

] defideratum imbrem non emittunt,

eft, libidinis & voluptatis, que ani-

inhdil,)

animas non be«

cum tamen illum polliceri videantur.

mam & corpus corrumpunt.

Turbintbus exdgitdt.z.) Sic enim

4 quo enim quis f[uperatus ef.) A

[e Hrmatas', |

hzretici a demone fpiritu vertiginis,

vus

quo vincitur, cui chcurnbic, illi fer«

.

vitia habentes,)

& quafi turbine errorum agantur , ut

editi, Mledit-

ánter fe contraria doceant, & acerri-

Qo. $& emim vefugientes 'eoiaquimde

, & erecrandi.

1ne confligant.

tiones mundi , €fe. ) Senfuseft: Si qui

Qu'äus caligo tenebrarum: referva-

fugientes inquinamenta mundi, vo-

- maledidiont

:

| :4r.) Quos manent tenebrz, & ca-

luptates nimirum & libidines, con-

rellám. viam )

infitatis

E

- liginofi ignes inferni.

tulerunt fe ad cognitionem , id eft,

jes Balaam.

-Ig. Guperba enim wvanitatis loquen-

ad fidem & cultum Chrifti; fi ab eo-

2es..) ldeft, füperbim vanitatem,

apoftatantes ad Gentilifmum , vel ad

& Bioop, id lg

five inanem fuperbism, qua sument,

herefim Gnofticorum, rurfus iis in-

j idem nomet

P

uinamentis fuperantur, quz prius

H di;itur i

faftuofa verba crepantes.

4

u

Pelltciunt £n d'e:þ'derit': cargzi , 6f c.)

peraverant, facta funt eis polteri-

] Id e&, Gnofticieos qui nuper ab eo-

ora deteriora prioribus.

jualis emt.)

tum hzrefí converfi fuerant ad Or-

Fatta funt ess poferiora , &c.) "Tum

jcregis MO

" thodoxam fidem, rurfum ad fuam hz-

quia gravius eft malum recidivi , tum

voluit malt-

Lmu 22' 23' "

refim pelliciunt, refricando & obtru-

quia profundius fe vitiis priftinis im-

dendo illis.efcam prifcarum volupta-

mergunt, habitumque validiorem in-

r habut [u

tum & libidinum, quibus in harefi

ducunt; tum quia ingrati gratiz Dei

7 /uhei( 2

- indulferant.

Obicem ponunt. Alludit, immo ci-

ID

tat illud Chrifti Matth. cap. I2. 45.

Eos qui panlulum effugiunt.) dmo-

*

ld .CRI

Quyórras , qui effug

.

»

erant,

Eiunt. noviffima . bomints ilius pejora

;

yml )

i

A«125 errore ver

fantur.) jJud&os,

priortbus.

n ferrf,aff"etä*

1 Gentiles,vel potiusGnofticos hereticos.

. QT. Melius. )

Id e&þ, ininus malum,

.19. Libertatem sls promittentes.)

Non cegnefcere.) NNon .cognoviiï'e;

p At

ut eft in Greco.

"Tum a peccato, tum a lege, tum e

ao* 70'

fubje&ione dominorum & principum,

Viam juffitia.)

-

ut libere agant quidquid lubet; luxu-

Chri&ianam.

Id e ; religiqflem

Qu

riam enim dicunt non eífe

— Retror[um comvert

fiti - ;

peccatu:m ,

j.) A fide, & via

do&rinï

j

.. fed opus Dei- & natur&.

iq&iciæ deficiendo.

"-

^

L

/

]

Es

486

EPISTOLJE Il. B. PETTRI APOSTOLI

Prov.

22. Contigit enim eis illud veri proverbii :* canis

1'*exve'1rfuisf y Litet En

P.

r

fïefrag

de aqi

,26'11' ad'fuum vomitum : & fus lota in vglutabro luti.

L. 6 Per qua

Ld

CAPUT l.

P

L s 00l as

ti fünt, i

Proþtär quosdam ill

uä)mï,' Jacundum Domini adventum negaþte&, p

piot

am homi

aftruit futuram. mundi renovoationem , cum brevi & in[perato

| 8 Unum v

Dominus advceniet , ad cujus edventum monet , ut fe praparent,

« ['apud Domini

laudans Pauli fcripta, qu& indo&i

9 Non tal

. depramvant. -

r. [ TIAnc ecce ,vobïs j 'chari[ïïmi), fecundam fcribö Epi&olani,'

Dirmiennt, )

in quibus veftram excito in commonitione finceram

p

: Onina fic pers

mentem :

t ) Ümnia :

2. Ut memores fitis eorum , quae praedixi, verborum a fan- [

lpio creata

- E $ Latet enn

&is Prophetis, & Apoftolorum v

x

eftrorum , preceptorum Do

mini & Salvatoris.

-u diot, v

fieíciunt, quia f

ITim . 3. Hoc primum fcientes,quod venient * in nos(immiä diebus

( Quid celieran

4. 1- in dece

[4

ptione illufores , juxta proprias cqlïcup'ifceptjas,amb'ug

-eft, quif dicat:

21im]apntes,

*

& terrà conft

3

[

u

de.

4. Dicentes : * Ubi eft p

romi*fïï;), aut adventus ejus? ex quo

roinde quod e

1g. enim patres dorm

1o crea-

dere& iboleri p

i

j

ieru,n:—t, omn-ia[.ücper'fe'verant ab init

T de Civit. pI

*Ezec. turae.

[

d

. Latet

Qi/mö' terra de

tonfirut,

Sazá

Salyatoris Chrift

i, per Apo&oi.c;

SCN

lica.

o (gfi)dam.)k Llegis Evange-

promulgata.

V

- Terra. de

22. Canis reveríus ad womitum. )

'3. .Hoc premu

m fciehres)) Quali did

I) Aqus

fen Cofpinpit

Scilicet adid reforbendum quod evo-

cat, ante omnia hoc veluti maximi

.,erS pàrs alter

muerat, quod fediffimum eft & ab-

momenti fcitote & advertite.

ominabile, nec in fumma quidem fa.

Venient in novilfimns diebus.) Owmni-

. Aütém. tetra J

me a quoquam ufurpatum.

bus futuris temporibus, & maxime

*41/4. Confifler

Et, fus lota in volutabro

luti.) | Re-

fub finem mundi tempore A ntichrifti.

- Aqtisomi er

Inr. decep

R le, iuüu Dä,

diens, & rurfum fe volutans in vo-

£ione Hlufores.) llluf(/)res»,

lutabro luti.

decipientes & feducentes.

Bantis, emaf

UET qug.

,I.

"Xeste, ) Scilicet a fomno tor-

uxta proprias concupi[centias ambue

poris, teporis & oblivionis.

lantes. ) Indulgentes gulz, libidini ,

.,"m'aquas dll'j

lz commonuitione.) i ómou»goti, in

ceterifque concupifcentiis.

" func g

Cs tm, « 4

commonitione , in recordatione , in

4. Dicentes.) Iiriforie.

revocatione ad memoriam.

UL; eff promiffie aut adventus ,ejf?:? )

|! Glicetdurayie

Sizceram- mentem.

Integram, in-

In Grxco , U: e promtffro p;;gfe,,t,'&

' Cæh 4lj, tfl

eorruptam , puram

fim

ICEl'n-;

1 ;

vel adveztwes ejes? Ícilicet ad extr

h Celi qui

Q. 4 fantlis propherts. )

E

x oraculis

mum judicium,

:

B'-.

J

Tietont.

j l]()n t

$

o Vicinio;

Prophetarum.

Ex quo enim l'4tre:,) Sc»üiceit primï

e.ms üm in

Pracebptorum: Demini , t$c. ) Quia

prifci, a quibus

pracepta Apoftolorum funt precepta

pr»qfem'inatum— eft,

g«nus 'hom'in—Um ]

*

Blonis, À "

N

Quneg Rnte

e

£

Li

l

^ CAPUT ,m,'

457

:

v. Latet enim eos hoc volentes, quod coeli erant prlus, &

fgtnis reife?r

l;

p

terra, de aqua, & per aquam confiftens Dei verbo :

...6. Per qu&a ille tunc mundus aqua inundatus periit.

-*. Coeli autem , qui nunc funt, & terra, eodem verbo re-

m EO

pofiti funt, igni refervati in diem

.

d

judicii, & perditjonis im-

piorum hominum.

& inferat

9. Unum vero hoc non lateat vos,

chariffimi : quiä unus dies

apud Dominum ficut mille anni, &

mille anni ficut dies unus.

[ pmparent,&

uidam

,?'Non tardat Dominus p?omiiïionemj fuam ficut q

exifti-

d

-

50 Epiftolam,

Dormierunz. ) Mortui funt.

am aeris regionem

quindecixp cubitis,

one finceram

Genef. cap. 7. 20.

w Omhia ff« perseverant Ab initia-crgd-

Eodem verbo.)

Eodem Dei impei'ïo -

£4ra. ) Omnia fic permanent ficut a

-BOrum afate

principio creata funt.

.

& juffu, quo olim aquis diluvii ob-

Laret emum eos

hboc volente.f. )

ruti funt.

iptorum Do»

Repoféti . fant-)

m£Syvo'avpio u £voi 'e:'o'!,

Qua( dicat, volentes, & ultro hoc

fiefciunt, quia fcire nolunt.

quafiin thefaurum diving providen-

N

finis db

Quod celt erant, prins , ev. ) Senfus

tiz,juftitie & vindi&e reconditi funt;

eft, quafi dicat: Latet eos quod catli

fcilicet igni refervati, ut fequitur.

Xntas abl

& terra confitant Dei verbo, ac

|dgni refervati.) lgni conflagrati-

roinde quod eodem Dei verbo occi-

onis in fine mundi, de quo D. Pau-

jo? ex qï"ï'

dere & aboleri poflint. S. Aug. lib.20.

lus 2. 'lheffal. cap. 1. 8. 19 revela-'

b initio cre

de Civit. cap. 19. ficlegit: Ce/ erasz

uone . Domint ]qfu de celo cum Angelt':

a

virtutis ejus, 1n flamma 1gnis , dantié.

*--d

1 Laþet

elim 6 terra de aqua, & per/aqufqz

x

conffiruta.

vindillam tis, qui novernunt eum.

g Apoüplail

Terra de . aqua C per aquam con-

his ergo fic argumentatur Apoftolus ;

Non eft quod difficiles fe reddant ad

-

fífenf.) Aqua enim terr m quafi glu-

credendum mundum conflagraturum,

a)&. ) Qu di

ten compingit & conglutipat, utuna

veti mximi

ejus pars alteri adhzreat.. Dicitur

& judicium Dei futurum, cum fimi-

vertite.

autem terra de 4444, $E vouroG, ex

les in mundo mutationes fciamus ex-

didus) a?

titiffe, verbi gratia, cum

eus ho-

4444 confiftere , quia fcilicet. cum

mines delevit per diluvium.

US4 & m"axime

