—

Libemtez i-gitu'r £lo:i

4.

Lor jm infrmi-

betis

jorem me exiftimet ,

'qux videt, & meus

[

ermo quem au-

tius

Latibus mejs.) Id eft, magis ac po-

Bd

dit, . me effe declarant. -

quam in 11]1& re, qua videar, ex-

d Dartus eff mihs ffimulus 6'47'7?1.3'

cellere.

.

debc

Ut imbabitet dg

z

! s GU Cirifi.)

vid

7t4;) À Deo, non quod Deus ten-

Ut fixam in me fedem habeat, ma-

tationis fit auctor, fed quia . diabolo

Paulum tentare parato, id permifit,

'gisque in. dies fuper me confirmetur

et,

idque in fpecie & materia libidinis ad

potentia Chrifti, qua nimirum potens

fum in Chr

*

eum humiliandum. ' Hxc eft commu-

ifto ad fu/peænd'gs om-n'es-

nior, & verior-hujus loci explicatio.

.tentac'ionïes; '

ld

( Qui me colapbizer.): Colaphizare eft

410/.7 Prbptiervguold. ) Proþtär' i'nfi- *

colaphis, id eft, pugnis , faciem cz-

gnem eorum utilitatem, && quia per

dere, prefertim ad ignominiam ; qua-

ilas in. me perficitur

Ye

2 4 ?nhabita;

Q dicat : Datgs eft mihi Rimu]gs car-

virtus Chriü?.

i

!

»*

l

[

C.Axftri? $h;ï

1199; —

loriäbgr

1

- tumeliis, in neceffitatibus, in pterfecuïiohibus, in angü,ftiiä pro

] Chrito: Cum enim infirmor, tunc potens fum.

! v.er;itaf

- Ir. Fa&us fum infipiens, vos me coegiftis. Ego enim a vo- .

;

] bisdebui commendari: nihil enim minus (r) f

n il

ui ab iis, qui.

*

1. funtfupra modum Apoftoli, tametfi nihil fum.

n

etmi.

12. Signa tamen Apoftolatus me

| facta f

-

-

u

nt

füper vos, in -

Jlizet.

omni patientia, in fignis, & prodigiis, & virtutibus.

13- Quid eft enim , quod minus habuiftis prce caeteris Ec-

n if

clefiis, nifi quo

d ego ipfe non grav'a.Vi vos? Donate mihi*hqgc

injuriam.

fmitati-

-

,.14. Ecce, terti

o hoc þaratüs fum venire ad p &.non ero

n Con-

gravis vobis. Non enim quzero , qu&é veftra funt , fed vos.

tüme-

Nec enim debe

»

nt filii parentibus !thefauri»zare? fed pE :

—

fitiis.

j

, frihi

Is. Ego autem

libentiffime impendam ,& fuþer .impendär

li, net

Apfe pro an

inus di-

j &re

-imaþus veftris : liCeF plus vos diligens, m

hgar:

X

j

16. Sed

ld

-

x

( I); : I;z Edit. Sixt. legitur : feci. :

: &um enim infirmor.) Cutin affligor, :

: xDonïd-t*e pubi bauc snjtriam.) lroni-:

t te

& ea quz dixi patior.

ce didum: Ignofcite mihi, fiin vos

fortis

Tunuc poteus fum. )

Non mea, fed peccavi, cum vobis gravis effe nolui.

Iq. Ecce,tertio boc. ) ;Ec

[l

: Chrifti virtute, que me facit jllis fu-

"hac vice.

" -trertiaþ

i.

periorem.

It duf n

JXI. FaDas-fum infipiens.)

"

Gloriap- /

Paratus fum.

: vmi?e. ad wb:; )'(,Ut:

[ 4n

'do ,. ac meipfum laudando fa

&us fum fpiritualia vobis miniftr

em, ildqaie-- )fi- ^

ne veftro.gravamine.

njor

quafi infipiens. .

Pecünias veüias.

ati0 y

' Fos me coegiffis. ) A—dähan((: Jaudem, : Qué& veffra funt. )

)ntra

ut fcilicet per illam auctoritatem meam

Sed vos. ) ld eft, falutem veftram.

-& opinionem quam de me habere de-

Non enim dehent fflil parentibus . the-

betis , ftabilirem.

fanrizare, &c.) Quafi dicat : In eo

Írtor

is debu: comm?'k dari.)

quod a vobis nihil accipio, patres imi- -

p

Eg0 E2 4 vob

C 0xe

Sed cum vos id non faceretis, quod 'tor, quorum non eft a filis accipere,

debebatis, cóactus fum ego fane in-' fed filiis dare: ita ego pater vefter

vi&us meipfum laudare.

fpiritualia vobis impendo ,

paratus |

ii)

)Id nihil temporale recipere.

d-

Qui funt [upra modum Apoffoli.

etüt

eft , Apoftolorum primi & przcipui.-

15. Íppendam. ) Mlea omnia.

Tametft mibil fum. ) Scilicet ex me.

Er fuperimpendar. ) Et meipfum

j

[]

8

12. Super;vos.)In predicationeE,v an-

przeterea, meum fanguinem ,

fpiri-

fies

pud vos, & vobis fpectantibus.

tum , vitam infumam , exhauriam & . .

gelii á

M

I

Pre catePis Ecch

"d

.

H

efizs. ) A me ,

'prbfun'dam pro vobis.

J "

& Apoftolis fundatis,

Licet plus vos dilsgení

223 2244$ 'drilz'gïdk.)

per

No» gravavi vos.)

Ut a vobis ai'e'-

Licet vos viciffim me tantum non di-

s. ger, fed.meis laboribus victu

j

l

m miþi

ligatis , quantum egg vOos äüigof

"

f'cogupara/vi.

-—

:

-

l

200 ,*,EPIS—T(.)LJE- II. B. -P"Aüm;;'g[)' 'CöRi*NTHIöS

. 16. Sed efto

T.

: ego 1vo"s" non grayaVi, fe'd cum Eiïetüfa&uzuä5'

-dolo vos cepi.

.

:

Comit

-17. Numqui

d per alïquem "gorunf : qgös-'mi;'ü-;,ad" vos, cir-.

cumveni vos ?

*

l:

al if

. 18. Rogav

*

i Titum, & mifi cum illo fratrem.

Num quæd

puit

'Titu

Y

-

s vos circumvenit ? nonne eodem Spiritu ambül'avimq's?.

-

"

nonne iisdem- veftigiis ?

2

19. Olim putatis, quo

d exciufärn'us nos apüd' 'vos?--Co'räm- :

Deo in Chrifto loquimur : omnia a

i

utem: chgriiïïmi prq pter-

- sedificationem veftram.

L E(

.9o. Timeo enim, ne

forte cum venero, non quales Volbgï'ïf-.

T

inveniam vos, & ego inveniar a vobis, qualém non vultis: ne.

J

forte contentiones, semulationes, animofitates , diffenfiones,

iterui

detractione

*

$5 'fufurrationvgs',',iniiatiqr;es, f?ditiones ünt,inte/r

x

3;

VOs :

4

hril

21. Ne iterum

cum venero, humiliet me Deus

apud Vos, & -^

L

lugeam multos ex iis, qui ante peccaverunt, & non egerunt -

tute

X

poeniientiam fuper immunditia, & fornicatione, & impudici-

€0€

tia, quam geflerunt.

CAPUT

16. Sed effa, ego vos non gravavä,äf&.)

&quodpecunie colligende ftudiofus-

Quafi dicat: Ipfr obtrectant mihi di-

fuerim, fed nunc talis videri nolim.

lr

qe ]

centes : Paulus per fe quidem nihil in

Ceram Deo £m Chrifto logusmur. ) -

fumptuim exigit,. vel admittit, fed do-

Quafi dicat, fine fuco fincere & ve-

Tàm |

lo vos capit, quia fcilicet Titum , &

re loquimur, ut par-eft loqui eum,

In,

Que

'alios, fub;.ni

ttit, qui vos veftraque e-

qui fe ;z Chrzffo, id eft , Chrifti merm-

aof

mungant. Mac rei-llens fubdit.

brum, & difcipulum profitetur..

AT. CircumymUent vot.

) 'Fraudavi; Oc-

Omnia propter adificationem vej?rark.j

K

eupavi & extorfi.

2

z

,

Id eft, quacumque hactenus diximus

.

quafi in noftram. commendationem,

I8. Rogav: («Lram.

) x« exdeoo. T

Y05,

vo)», rogawi , five adbortatus -[um Ti-

ea Joquimur ad. veftram falutem pro-

du

fum, ut ad vos proficifceretur.

movendam , non ad gloriam, aut ex-

Tütei

Er cum dlla mifi frat; em.) Q uis fuerit

cufationem noftram.

N

20. Quales volo. ) ld eft, bene cor-

üe

ignoratur, aliqui volunt fuilfe Lucam.

'Nanaumid "Tutus vos circumvenst ? )

rectos a priftinis vitiis.

Num Titus aliquid. vel- minixm.lm .a

Qualem. nom vultis. ) Scilicet-feve-

üt

rum patrem , & peccatorum viridicem.

fen:

vobis extorfit? -

-

" Eedem fpirtrg. )

Eodem ähjmo , ea-

melariones. ) Id eft , invidia.

te

deim voluntate.

Animofftates. ) Suguol , irz.

D

19. Olize putatis, ) Nofter interpres

luflatzo2es.) Vumores, faftus, fu-

le

cgit z« ,

perbia.

àc' proinde vertit , oZz ;

OoI. Hwe:

P

I

fed

Greci codices habent zZiur , rur-

Ger me Dens. ) -Id' eft, con-

&

fE!.

Senfus Latine vulgatz eíle po-

triftet, deprimat, aflligat me.

teft. Video vos jamdudum fufpicari

Er lugeam.) Et lugere cogar, &

me vobifcum fincere non agere, fed.

caftigare cum luctu peccatores in fuis.

Tie

peccatis :'pexfifcente-s.

e*;ufagiones præque;e quafi avarus,

as

4

29I

[ **ï* X* ',,"æ*æ H

tüuius',

w

CAPUT XIL —

Cbinmïnafur iis, qui : pecc

a,värzmt, quo ad þæhiknti)zm provacet;,h?

, le

j

a

?

d ipfos «oeniens cogatur

Jevere eos m/iigare, ?äfä fibi a Chriffo

Imquid

cujus virtule

m terito deberent in feip)

fis ag

: chefe ;

ïimu's?

N

-additque generalem exbortationem , &

Coram

5

. falutationes. *

Y , Ccä tertio hoc venio ad vos : *In ore

duorum,vel ;trifu'm: *Deut

'TOP(?r

I9.I4.

AA teftium ftabit omne verbum.

t

att.

.volo,-'v

dico, ut praefens, & nunc äbfens, lls 1

.16.

15 ne

.. 3. Praedixi, & prae

qui ante peccaverunt, & caeteris omnibus, quonigm -fi' venero Joan.

Iones,

Ti

:

S-I .

iterum, non parcam.

nter

^4. An experimentum quzeritis eju

s, qui in

me loquitur Hebr.

fed potens eft in vobis

? IO.29.

Chriftus, qui in vobis non infirmatur,

,

.

.

bs,&

4. Nam etfi crucifixus eft ex in

.

firmi

2

tate : fed vivit ex vir-

erünt

tute Dei: Nam & nos1

nfirmi fumus in ill

;

E fedvivgmüs cum

Idici-

PUT

eo ex v;rtutg Dei in Vpbig. ;

L

. . $. Vos-

diofus.

»

oltm.

Jnghundi?ïa, ) Id eft, mollitie, aliis-

& poffim inlo'l.)edienþtes«ptmrire per po-

que libidinibus, quibus contra natu-

teftatem, mihi a 'Chrifto. datam.

. )

Ejus , qui! in me loguitur Chrtffus.)

T

[22

ram peccatur:

em,-

duapudicitia.) Grece eft, doiyiía,

Video vos experiri velle, an ettam in.,

Iem-

quz eft petulantior libido in libidi-

me Chriftus loquatuf , quemadmo-

nofis oculis & ta&tibus.

dum in ceteris Apoftolis ; quafi di- -

*

Co

Ofcere cupitis , an mea

4t.)

rrio.) 'Te

rtia vice.

D

nt ab human

dmus

z

l. T'E

Venso. ) . Venire - prop

O'nþo, ad

precepta

n0,an a fïivif»

Qem,

vos, ut fcilicet puniam eos, qui per

nó Spiritu profecta.

D

duos vel tres teftes peccaffe, neq pcc-

2 Qu in vobrs non i

z

frmktur , fed po-

pI'O-

zens efl i vobis. P Quafi dicat: N.Qn.

t

nitentiam egiíle convincentur.

. Stabzt omnt verium. ) Statuetur, £a-

eft erga. vosinfirmus, fed potius mul-

COl«

ta erit, cotifirmabitur omnis accufatio.

ta fue potentie figna inter vos edidit,

Q. E p'r&fcm , E zunc abfen:. ) Ita

4. Ex infran

»

carnis.

tate. ) Hmnanitafiä &

*

axfe-

ut prefens pfzdixi, ita & nunc ab-

etm

fens prxdico, pari ; fcilicet au&torita-

Sed v;vit.) Re

fxlrrexïg (X vivit im-

te & interminatione, ia

mortalem vitam. :

effem pfedico & fcribo.

c, fi. þp*ræff:ns

Ex virtute De

"

nitatis.

:) Ex.

*

potentía divi-

fi-

Nen parcam.) Si inemendatos mo-

; fumus ; allo. )

res inverero, virgam Ecclefiafticam

Nam.$ mos snfirmi

[

)

expediam, & peccatoribus non parcam.

Id eft , cum-illo , nimirum. Chrifto,

. Va experimentum quaritis , ..)

infirmamur, patimur, afflicimur, Vel, ^

i» ipfó,.tanquam exemplari, cui nos

Quafi dicat : Vultis me precepta mea

negligere , ut-experiamini , an audeam,

ejus miniftri chformamEü 4 fegundmïä :

*

COUBIM. eum Com, Me??ck. Tou, K[IL

ER

)

m

z

202

EPIbTOLJE II. B. PAULI AD CORINTHIOS

po ],de()ï

$. Vofmetipfos tentate, fi eftis in fide: ipfi vos probate d

f cundum f

An non cognoícitis vofmetupfos qula Chrlftus ]efus in vob is:

eft ? nifi forte reprobi eftis.

tionem»

y 1l

ec

/6. Spero áutem, guod cogpofcetxs, qma nos non. fumus re-

dem

robi.

ï *mml,*ï

T nis erit vo

'7. Oramus autem Deum , ut nihil mali fac1atls, non ut nos

U. Salut

probati appareamus, fed ut vos, quod bonum eft, fac1atls. nos

fanäh

autem ut reprobi fimus.

13 Gl'ät

8. Non enim poifumus ahqu:d adverfus Verxtatem fed pro

veritate.

cnmmumcc

,

9. Gaudemus enim, quonlam nos infirmi fumus, vos autem

potentes eítis,

Hoc & oramus veftram confummatlonem.

tentes, etlle

habeat, non

10. Ideo

r VO5 , tf

uod ipfe przdixit :

$i me perf ecuti

minime ;Mh, minime prabatt.

Chri-

tmdbus , cu

[

7

nt , 65 vos perfequentur. Joan.15. 20.

fti fide, gratia ,

luce, ac cognitione

Hoc É era

-wm, üt vol

Std vivemus cum eo. ) Id eit, expe-

privati , & prlfhms ignorantie , vel

riemini . me non infirmum, & quah

infidelitatis tenebris involuti.

ltaque

Vej?ram ti

mortuum , fed vivum , vegetum . &

non accipitur hec vox reprobl, prouc

-

TM perfecb

fortem , fi opus fuerit virgam puni-

RT

« confnmmati

tionis contra vos exp edxre.

opponitur predeftinato.

po. U m

6.. Nos nom fumus reprobí. ) " Atque

Ex virtute Dei.)

Zx potentia Dei,

ideo Chriftüm in nobis eife cognofcetis.

vos adhac i

I vobis.) Contra vos, tunc nimi-

Non st nos probati appareamus. )

uti feverita

verfam vo.

rum cum res poftulabit , ut. potefta-

tem in - vOS exerceamus.

Quafi qui habeamus difcipulos tam

bene inftitutos.

Vel, fenfus eft; oro

h «difc.

,. Vofmeripfos tentate.) Examinate,

ut vos tüihi] mali deldtlS, non autem

5

nen.) Vi

conamini cognofcere quan:um üerl

ut ego veftra ulcifcens flagitia proba-

j Gllll

;oteft.

tus appaream, mteger, mcorruptus,

falvén, a

4£ efüis in fide.

Num fidem femel

& juftitiz feveritatem retinens.-

& formil

ácceptam retineatis,

Nos énutem ut rtpnobi fémns.) huamfi

Perfö&t

4nu non cogno[ciris "wo[metipfos, quia

Tate ut in

inde nos- non probzm, inglorii, nul-

hriflus .

efus £m vobis ef ? Scilicet

lius nominis, aut pretii habeamur,

65 fitig, |

omnibus fimnl,

hoc eft .in Eccle-

9. Non emim po[[umns aliquid aduer-

atevt,

fia veftra ?. Vldebam: enim Ecclefiz

füs veritatem , &c.) 1d unum quxro

Taborta

fus tot miracula, tot gratias, & do-

ttim ver

ut ab omni fcelere puri fltis, etiam fi

na collata, ut non dubitarent Chri-

inde nullius nos . potentiz cenfeamur,

m!duæg

ftum in ea effe & operari. Porro hu-

necefle enim erit nos ab omni feveri-

jus loci. eum fupenornbus connexlo,

tate abftinere , & coercendi poteftas

& fenfus hic effe videtur.

Experiri

nobis . dw;m:us data nullum habebit

s

vultis, o Corinthii, utrumin me Chri-

ufum.-

ftus loquatur, ^ Quid hoc tam feduli

Veritatem.) Id quod rectum, & jue

de me ?quzritis ? Q«uxrite fane de vo-

ftum eft.

bis, fidem veftram explorate, & co-

Sed pro veritate.) . Confervanda &

gnofcwe Chriftum effe in vobis. Quan-

tuenda , armis fpmcuahbus inftructi

to igitur magis erit in magch.o :

fumus.

JApoftolo veftro ?

9. Gaudemus enim 7uomam no: mfr.

NIfE farte veprobi. eflis, ) uä*omym

mi. þmw:, J'c.) Gaudeo vos eiïe po-

M

(id

*

o

a

|

j

h

203

CAPUT XHL. —

j þiobate .v :

, 1. Ideo hizc àbfens fcribo, ut.non prsefens duríus agagn;

n vobig

1

É fecundum poteftatem , quam Db.minus'decüt.m'ihi inï ædiüca*-—

É tionem, & non in deftructionem.

fümus fé-

-:

- ir. De cetero , fratres, gau

dete, perfe&i- -Ei'cote,' exhorta-

x -'

" mini,«dem fapite,

pacem habete, & Deus pacis; & dile&tio-

nf nis erit vobifcum.

l

iutate 1

jàts: nos d

.12. Sa

invicem in ofculo fan&o.

04 fancti.

*

Salutant vos aneS.

[L]

"i

*

13. Grati

a Domini noftri Jefü Chrifti, & charitas Dei, &

: l»:»(c

^

ommunicatio fan&i Spiritus fit cum omnibus vobis; Amen;

oruem d .

)nefm,

tentes, et

1dem fapite. )

fi ego infïnnüs ac repröbhs

ü&nanimes eftote.

Idrreüw,' co;icoxdes &

i

10]leo d. habear, non valens utí poteftate con-

—— d tra vos, utpote potentes gratia & vir-

-Pacem habete. ) Curate ut päïcifïEce.

iti Chn 1

. tutibus, culpa autem vacuos.

& amanter agatis inter vos.

Copnütione .

IQ. Salutate imvicem 1m ofculo fan-

Hoc & eramns.) Oramus autem De-

ag vd d —

um , ut vobis hoc etiam concedat.

8v ) Vide dida ad Rom.

2

;ögp.. 16.

i lugue

Veffram con[ummationem. ) x&vraeri-

nuim. IO.

obi, progt -

e'n , perfettionem , ut. fitis perfe&ti &

O»mnes fïm

8;.) Id eft fratres, fen

*

Chriftiani, qui.apud nos funt.

confummatiin omni gratia & virtute.

) Atqie

O. U nen prafens durius agam.) Ne

13- Gratia Domimi noffri Tefu Chri-

pnofcetis

vos adhuc incorreétos inveniens cogar

fi-) ld eft, g

ratuita beneficentia C

X

hr i-

irt4mi, )

uti feveritate & ri

fti redeimptoris noftri.

verfum vos.

gore difcip?igæ &Q-

Ef charitas Dei. ) Patris , qui fcili-

Uostam .

-

cet dilexit nos, & charitatem fuam in

ell; oro-

dz ædifmti'okem,kff non in defirudlio-

o autem -

mem.) WMide di&a cap. IO. num. $.

eo petiffimum commendgavit , quod fi-

1 probi«

E. Gawsdete.) XoigtTs , gaudete ,

lium fuum pro nobis in mortem tra-

falvéte, valere. | Epilogus eft epiftolz,

didit.

Yrüptis

& formula valedicendi.

Et cammuzgicäf;'o fatlli. Spiritus. ) Id

wblziamü 1

Perfetls effore.) ua«ragïigsösz , Cu-

eft, participatio, feu larga effufío do-

íi, u-

rate ut in dies

erfeftiores & melio-

norum Spiritus Sancti, ut communi-

thtf

res fitis. Italice diceremus. Perfezzio-

catio activa intelligatur.

zAfevi.

] atf

Ss£ cum omntbus volss. ) Scilïcet'per

quaro E

Exhgrtmiä;.f)ï T&paxaMioSs, quod

multiplices effectus gratiz, & charita-

pumf

etiam vertere poffumus , .«

tis Patris, & communicativg bonita-

eon[olatienem percipste.

gnfelamini x

AiImur ,

Vtis (Spi-ritus ffig&ï. Amen.

feverie

Es

otellas

1abebi:.

&ji

d .

»

frudi

iJr- I

Cc24

ip —

[

OmB

204.

cc:aw

D

6 )

*

EPISTOLA

vocaVH

h

B PAULI APOSTOLI

& volU

$. 9

AD. GALATAS

þïæteï

*

/CAPUT PPIMUM

evang

;ï

Io

Rnprebendit Galatas ZApoftolus , quod abduci fe permzjärmt averi- . |

minib

4ate , quam ab ipfe acceperant , cum Jola bec tenenda fit , eamque

us o

non ab bomine, Jed per Cbri[fli revelationem ipfe didicerit , 699 tanta .

I

- félertia poflea illam docuerit , quanta ipfam: antea zmpugnabdt

evatt

,

« I2

addens quomodo z])fum Deus ad e'uangelzzandum

f

egregawrzt

fed p

Ij

Aulus Apoftolus non ab hominibus, neque per homl-

nem, fed per Jefum Chriftum, & Deum Patrem, qui . .

|P

fufcitavit eum a mortuis :

$ (

Qu

3. Et qui mecum funt omnes fratres , Eccleüls Galatlæ.

candu

&terni

3. Gratia vobis, & pax a Deo Patre, & Dommo noftro ]efu

:

Chrifto,

4. Qui dedit femetxpfum pro peccatls nofms ut erxperet n

OS

dudi,

Umn,

de praefenti fæculo néquam, fecundum voluntatem Del,&

bisp

patris noftri,

s. Cui

[tiani

^

I.

Jon P. bam:mäm ) Scilicet puris,

Ecclefn BAlacil. Y Subaudl, fcrl—

Tra

fed a Chrifto homine ac.Deo.

bunt, vel precantur üt gratia vobis

quil

Sed per f €hriffum. ) Qui non

pax, &c.

€nur

eft purus homo, fed.homo Deus:

1-

g. Gratiaz) Nele gramæ augmentum.

Q,

n

Pax.) Profpentas, ea przdfertim qu'

ificat fe non ab homine , neque a

Vel,

Deo

eo per hominem , fed immediate ab

in Chrifto, & per Chriftum. .

a

ipfo Deo 'vocatum effe

per pacem intelhgit reconcdmttonem

CIt

Er Deum Patrem.) ' Jefu Chrifti na-

cum Deo , ut Auguümus mCerprecd-

ahqu

tur.

turalem, fignificat fe ta&um Apofto-

S«culo nequam.' ) Sæculum nequam

M

]um a Deo Patre per Cthcum F 111-

eft fecularis & carnalis vita, & con-

m

um €] us.

Ia

Qai [ufcttavit emm 4 mortuis. ) - Hoc

verfatio, qualem agit ;

ad quam in-

tif

addens, tacite innuit a Chrifto poft re-

vitat hic mundus, O& mundam homl-

furrectionem immortali , fe conftitu-

nes.

[

Secundum valnntatem Dm) Ex vo-

tum Apo&olum quod nulli aliorum

lh

contigit,-

luntate, décreto, & pr&cepto- Pams

ef

9. Fratre: j Chrv[ham

dedlc Chn&us femeupfum.

1

1

f

m

A

L

-

208

þxäuTïQ

: Amen.^

$. Cm ; äft *gloria in fzecula fzeculorum

DI

s

*

i

f

eri

60;DA;

ror, quod fic.tam cito trans

imini ab.eo, qui Voä

Y

vocavit in gratiam

Chrifti, in aliud Evangelium :

.7. Quod non eft a

liud , nifi funt aliqui , qui vos conturbant,

[]

& volunt convertere Evangelium Chrift.

E

.

1

:&. Sed1

1

t

cet nos, aut Angelus de coe

lo

eyahgäliz*et' vobis,

[

evangelizavimus vobis, anathema fit.

preterquam quod

H

9. Sicut prae

dixi

mus, & nunc iterum dico: Si quis vobis

evang

el

izaverit preeter 1d quod accepiftis, anathema fit.

Modo enim hominibus fuadeo, an Deo ?* An qusero ho-

*

vm"

minibus placere ? Si adhu

umpt --

vus non etiem.

c/homïnib'üs pll.acer'eþm, C,htii"ti fer-

"

,'

Ql(ï*[-Cnr

$ nf

1r. * Notum enim v

obis facio, fratres, Evangelium , qu

p)

; 'quia non eft fecundum hominem :

I 5 -*j[*o

evangelizatum eft a me

?abdt:

- 12. * Neque enim ego ab homine accept il

i Eph'. —

1ud5.neque didici,.

3 3

i

fed p

er revelationem Jefu Chrifti. .

.

a

tionem: meam

; aliqüando in Ju-

/

aifmo :

: .--1 3.&TAUdi&is enim converf.:

Qc3

; qui.

—75'. C;;i äjf. ;gloria in facula [&cu, lor;unï,*)

*

-- Sed licet L20$, «ut ..Ange/uiwd;f celo

Qui pro ram eximio beneficio glorifi-

'evange

lizet vobis, 6c. ) Nimirum fi

I

d fieri poffet; nam defa&do hoc eft

candus, & laudandus eft in omnem

.efu

-*ternititem.- — ,

impoffibile , Angeli enim ficut in'bea-

"i

j

6. Tranifefim

[

inj.) P*itimini v0s tra-

titudine, ita in o

s

mni f;er-itac'e,i c0nfïr-f

duci, & transferri in aliud. Evangeli--

.mati funt..

m

ü

M

um, fivein aliam docrinam, que vo-

|dnathcma T )

Id. ä&, lllï,l'dle*-.ük&llsï

»

, &

' bis pro Evangelio obtruditur, a Chri-

& execrabilis..

ftianifmo àin * qdaifm—um.

9 Acc'ept:üi:fj). Scil

icet a hqbis,

I0. Modo enim bominibus [nadeo , au

/o 9. Quod non ef. aliud.,) Quuafi dicat :

Í, / fcri«

' fTransiertis vos ad aliud Evangelium,

Deo? ) Senfuseft: Numquid ego hoc

vobis

$

quale- tamen, aliud non eft: nullum.

. Evangelii predicandi mtinere tungor ,

ut hominibus morem geram , an ut

::enim. verum Evangelium aliud eQ: ab

Déo? Hominumn caufa & gratia , an

enturm.

€0, quod

eco vobis predicavi.

e

UNifÉ funt al

z.) , Ketert ad Miror ;

Dei? quafi dicat :*Nihiläzdiu*d d E-

jmque

Í

iror quod tam cito de-

vangelio przdicando fpectavi, quam

Vfls

uafi dicat: |V

'gloriam Del ; itaque mirim vobis

tionem.

citis ab Evangelio, nifi' quod funt

aliqui; qui vos conturbant, quod dunt

non videatur, fi fam Jibere in eos in-

;rpreca-

velior, qui-vos conturbant , & ad]u-

Cogito, ex parte mirari defino, nec

. daifmüm traducere (tudent.

Flüm

/tam vobis , quam illis hanc. defectio-

T

nem imputo ; non enim defeciffetis ,

8 adbuc hbsmintibus þ/acqrem;)

oratiam.

$i adhufc,

N

nifi ab illis illecti & decepti.

ut olim, fectarer hominum

5

jarm m

1I. Nan-*e/i/äcundum boggsmem.) Non

hi

E7 tonturbant , €9 volunt con-

eft humanum , fed divinum Evange-

uertere Evangelium Chrifi.) Dum vo-

' Jant invértere Evangeélium Chrifti, id

lium meum ; non eft h'omgni's ;fed Dei.

"

eít, aliud docere,:

r

;

Conver[ationem aeam in Jadai[-

at

quam Chri(ï:qs pe

!- $mo. ) —Quou»iodko.me —gre-iï"er,im gum IP.

: Apoügïcïä. cr.aidic/li-c..,

N

w

e-

$*

806

| EPIST(«)LE B. .I;AULIR APOST.'AD- GALATAS. 4

daifmo : quonia

p !

& expugnabam illam,

m fupra modum peïfeque'bär;E—c*cle?ïam-.Däi,

menti

"*

..14. Et;próficiebam in Judaifmo fupra mul

tos . cc;e'täneds ,

.

meos in genere meo, abundantius

a

-

&mulator exiftens paterna-

rum mearum traditionum.

2

1

io Chr

1$. Cum autem placuit ei, qui

rBe, fe

gregavit ex.-ute'r—q/ ma-

r sz.

tris meae, & vocavit per gratiam fuam,

-- quebat

. 16. Ut revelaret Filium fuum in me, ut evangelizarem illumf

und

àin Gentibus: continuo non acquievi càrpi., & fanguini,*

|R

2b

17. Neque veni Jerofolymam ad anteceffores meos Apofto- .

los: fed abii in Arabiam : & iterum reveríus fum Damaícum .

18. Deinde poft annos tres veni Jerofol

ymam vjd,erq e- -

Á "

þaulus

trum, & manfi apud eum diebus quindecim:

I9. Alium autem

*

o pndu

Apoiïol:orumyvidi neminem, nïü Jacobum.

:fr*gtre,m* meipi.

t Pulu

Á

-

t Mo: Quæ;

i

.daifmüm: profiterer , antequam con-

'confuli, fed a Deo folo illud per re- ;

verterer ad Chriftum.

"velationem accepi. Syrus--* habet eo-- .

- Expugnabam illam.) . Oppugnabam,

: dem fefifu , zoz parefeci iliud carni &$. ;

expugnare ftudebam. In Grzco

Jangsisi. . Crediderim bene ex Greco

ceft, émóo9s», vaffabam.

Ia

:verti poffe, non me ad

jun-xi'., nqn 4d-

p

^

-4. Profeeiebam. £m udaifsso.

/3&/:' carn & [anguini.

1

&

affectus eram Judaifmo, & illum adeo

Carni €5 j« gtaini.) E

Aliqui pei i

M

. ftrenue. promovebam , ut coxtaneos

*nem & fanguinem, patriam & co-

d

meos fuperarem.

gnatos int

tales.

ellipunt. . Alii, omnes moi-l'

iis, 'ql

. o genere meo.

) In gentet rhea, f;i-

aut C

JHicet inter ]udzos.

j

17. Neque vent j'era/ïl]mah; ) A€.

Abundántinu

$ emulator exiffens , €

v

in A&, Apoft. cap. 9. 26. dicitur ve-

Quuafi-dicat : Ardentior zelator fui

niffe Jerófolymam poft converfionem. -

20

.pro patris inftitutis, mihi a majoribus

traditis.

$

Refpondendum, . veniffe neceffitate fu- "

fenten

g& compulfum, non autem ut Petrum *

üCo

-A5. Quime [eg

;fegnv;'t ex utero ma-

videret , & cum eo Evangelium con-

É

E

22

fris mes.) Qui me jam inde ab ipfo

ferret.

'pativitatis mez exordio predeftinavit

d fac

"nteceffores meos. . Quui ante me vo-

du

a —del'eg*ït.,'ut reévelarez. Frlium fuum

cati funt ad. Apoftolatum.

bint

22 ;e; hoc eft, ut me ad Chrifti. &

Ab Pn drabiam.) Quid in Arabia:

Evanpelii agnitionem 'adduceret , &

- difiüm

confequenter ad Apoftolatum, ut evan-

Paulus geflerit , ;raditxtnx non .habe-

mus.

2j

gelizarem Chriftum in Gentibus.

-18.. Fidere : Petrum.

ov

) 'Za"r'q'ga»iï cu ,

Exp

-

16. Ip me.) ld eft, per me.-

videre, cognofcere,

.

* Nan&aquiävi 2 meaadpaa'Se' jm, quam

I9. Jacobum fratrem Domini.) Do-

l&mïd

eamdem vocem c. 9. num. 9. vertit

minipropinquum. Fuit hic .Jacobus ^

vulgatus ,. Gozzzis.

Senfus ergo eft :

Alphzi , filius Marix uxoris Cleophe,

E

vmgeliu-m ab homine non fum edo-

unus e duodecin Apoftolis ,

'prümä |

&i

&us : quia cüm nullo hommi :i?lu.d*

Jïrofogyxïxoruxn Epifcql?us.

4

€AP[»;T I. &IL

20*

in Da,

0. Quæ autem fcribo . VOblS' ecce coram Deo, qma non

1

ment!or

etaneos

JAteTa

21. Deinde veni in partes Syrxæ & Ciliciae.

22. Eram autem ignotus facie Ecclefus Judææ, quæ erant

in Chrifto :

L0 fà

:23. Tantum autem auditum habebant Quomam qui perfe-

n illum

quebatur nos ahquando, nunc evangehzat fidem, quam ali-

quando expugnabat :

l

24 Et in me clamficabant Deum.

|pofto

L]

cum*

*

CAPUT IT.

re pe

Pdulus Efuangelzz vceritatem libere femper docuzt inter Gentes, ap-

cobum.

probam*z/ms id primis A/pojialzs & nibil ad id addentibus , fed

Paulwn in focium recipientibus : qui etiam patam reprebendzt Ce-

Qu

pbam offendens , quod mon ex legis operibus quisquam -

p

juflificetur , fed per fidem.in

bet. e0»

C»rillum.

um 6

Graco

Einde poft annos quatuordemm iterum afcendi ïerofo—

Y

I

lymam cum Barnaba, affumpto '& Tito.

9. Aícendi autem fecundum revelatlonem &. contull cum.

Yer car

& c0-

illis Evangelium , quod praedico in Gentibus, feorfum autem

iis, qui videbantur aliqwid effe: rie forte in vacuum currerem,

$m

aut cucurriflem.

)À

*

3 Sed

ut-ve

oneim.

fum veritus 1lluc adducere mecum Li-

— .

[

QO. Ecce 9'0r4m Deo.) Quem ut pre-

u f

fentem, & omnia videntem teftem ad-

tum" hominem mcxrcummfum , vide

um

duco.

infra n. 3

.qune

22. Ignatmfaae) Non menoverant

/Q« Secundum revelationem. ) Mom-

de facie.

tus revelatione divina.

e Yoe

Que erant in Chrfo, ) Quz crede-

" Con£ult cum sils Evangelmm ö' c. )

bant in Chriftum , converfæ ex u-

Communicavi cum illis qui Jeröfuly-

'abia.

daifmo,

mis erant, Evanglelium quod przxdi-

abe-

23- dnuditum baäeb;mt.) Fama co-

co, & rationem doctring mez, non:

noverant.

1afi dubius

aut non fatis inftru-.

(uls

Expugnabat. ) Oppugnabac

á

us ; fed ut ä

deles, quos docebam,

24. Clarificábant.- ) blonficabmt ;

cernerent mé in doctrina & fidecom-

Do

Jaudabanc,-

municare, & confentire cum Petro ,

)bus

I.P

Off annos quatuordeam ) A Pauli

aliisque. Apoftolis ,

ficque plus fidei

)hæy

converfione ut putat Baronius

meo Evanrweho cnbuerenc

& alii,

Iis qm wdeäanmr aliquid effe. ) 1d-

Afumpro & Tm.) Quafi dlcat, nec

eft, qui vxdeb4ntur efle columne Ec-

£

7

E

»

208

: EþiST—oLJE- B. -PAUQI, A*PöST:AIS PPGA'VLATAS

J

9

ange

:

compulfus eft circumcidi

*

2

N

- 4 Sed propter fubintro

du£tos.falfo

$ frafräs, qui fu bï.ntfoie,

üqhis,

|

*Deut

runt explorare libertatem noftram , quam

D

habemus in Ch'—ril

-

3

us

X

D

)

ut nos.in fervitutem redigerent.

-

: bus, &

10-17.

Jefu

Job

$. Quibus neque ad horam cgiïïmus"

fubjg&ipþg ut veïitäs'

- Qextra:

lii permaneat apud vos:

34.19. Evange

tes, pf

Sap.

6. * Ab 1is aut

em, qui videb

antiul; effe aliquid (quales ali-

EM

nihil mea intereft. * Deus perfonam hominis

.l)ïïcäli';

quando fuerint,

* j X

"

folicitu

35.I*.

non accipit) mihi eni

j (

*AG. tuler

um';.qui vidcban.tur eHe aliquid , nihil c:on-

od

Eoetici,

[

EN

« 7 Sed

X

q

Io 34,.

Ut os zm aferv'ituiänï .redigercü;.-) 15

tibus e

cl&hæ, ac þrimariiApoRoli. igl Grz-

eam libertatem nobiseriperent,. & nos

co tantum eít, vóig QoxSci, £is qui va-

dehlantur. , id eft, qui habebantur in

una fecum fervituti legis fubjigergnt..

dutfe.

Graci enim óoxSyrag vOCAnt

Ulgrancanes n

pretio.-

funt auctoritatis ; 43o-

,S.iw,xgþm'äu'; 'n'equ'e ad boram: ajin;ü':

x

eós qui Tnagna

fubjetiione.) .Per fubjeQtionem,

7. Eu

XSyrdg, eos quorum prava

x

» au.t gxulla

jiciendo nos judaizantibus,

qu/b'-

*s

& predica

eft auctoritas.

7

curcuma

—-*curreremr Aut Ek-

Ut veritas Evangelui permrmez-zt ) £fe.)

! Ne forte 32 vaeuum

Studió retinendi verifatem' szgngel?i.

- Qrtu

eurriffem-) Nepfeudo-apoftolis jactan-

t

tibus doctrinam meam ab Apoftolis

6. 4b s5 autem 'qxg' videbantar. e[fe

üteyio

w

reprobari, mihi doctringque mez R-

d'iquid.) Supple, nihil doctring mihi

Bttro, 4

. deles non crederent , & hic ommnis

1

collatum eft, ut patet ex fequentiþus.

yim &

1aneusllab0r caffus redderetur.

Qzuales aligmando fuerint. nibil mea

In 4j

[

iniereff.) Midetur D. Paulas: his ver-

Til

: Sfd-?zequä Titus compul/ns eff cir-

eumcidi.) Quod fieri voluiffent Apo-

bis reddere rationem gpr voluerit cum

Ogm

ftoli, fi neceffarium judicatffent.

Apoftolis fuum Evangelium. commus

DRRT

nicare. Quafi dicat, fpectavi in illis -

- dutr

4: Sed propter. ) Repete ex verfu

piscedente particulam ze4«e, fed ne-

dignitatem.| Apoftolicam, qua. emine--

qpDOGadi

1

bant; neque magnopere curavieorum

as

que propter fubintrodu&tos falfos fra-

priftinam conditionem, qua, quia ru-

Tlentia

tres, id eft, etiamfi falfi. fratres ur-

«des & ex hominum vulgo fumpti

n6 Ey

gerent ut circumicideretur , nóh a

"anen pl*Opterea co

-erant, mecum nulla ratione confex,en-

^

'Graz

.mpulfgsï-gül circum-

di erant. -.

ürum

cifionem fufcipere.

Dens per(onam bomiis non accipit.)

cndi

Subintrodullos.) maotimawrsg, fubre-

T quuios, fuä'iniu&itias, qui fcilicet in Ec-

Namy; Deus elegit quos vult, nec per-

Cepb

.€lefiam irrepferunt, cum tamen falfi

fonz conditiones refpicit, quzimper-

9(!!

p

tin

N

entes funt -ad gratt

d&

eftent Chiiftiani.:

tionem.

?ïtam pei voOca-

xS,u6-intraie)rsz. ) Infidiofe irr

ei)i'e-

lr Al

xunt.

,

Mibi enim.) In illa cömmuniöatih-

Det

Explorare bler

ne, quam de Evangelio

1

Àpi

mtem.ï : Obfeva atio-

cipuis . Apoftolis habui.

meo cum pyrzke-v

d()&rl

nis legis Mofaica.

In Ciriffo: j )

Per Chriftum ,in

";-N,:'bil/cantulerukt;l) Id eft,

ab *l,,eis

agno»

àil

Chiifti fidf:, | ".Eccl"efia*, ïligioxie..

nihil accggi, mhxl djidici..

»

i

CAPUT II.

j

V

209

' 9. Sed econtra cum vxdlfïent, quod creditum éft mihi Bom,

*

Gennhs,

2.11.

Evangehum praeputii, ficut & Petro circumcifionis :

D

hef

bintroie

8. (Qui enim operatus eft Petro in Apoftolatum circumci- Fi

X

N

: O.

1 Clinflo

wnls operatus eft & mihi inter Gentes.)

olo.

. Ét. cum €ognoviffent gratiam , quae data eft mlhl., Jaco- 5.

25

N

Pet.

[ Veritàs

bus & Cephas, & Joannes, qui videban.ur columnae effe; 1

extras dederunt mioi, & Barnabaee focxetaus : ut nos m Gen- I-17.

Jales ali-

tes , ipfi autem in circumcifionem :

Yo. Tantum ut pauperum memores effemus, quod etlam

homlms

iil c con

follmtus fui hoc ipfum facere.

1r. Cum autem veniffet Cleplras Antlochlam in faciem ei

reftiti, quia reprehenfibilis erat.

7 Sed

-12. Prius enim quam venirént quidam a]acobo, cum Gen-

vt.) Ut

tibus edebat : cum autenr veniffent , fubtrahebat, & fegrega-

,. &nos

X

— bat fe , timens eos, qu1 ex circumcifione erant.

jlcerent.

*

I5. Et

u

- cefrmt

-Munus

m, füb-

7

Evaugelimm pm;wt:t. )

Hb dl f Gentes, ) Ut nos Gen-

pradicandi Evangelium Gentibus,que

tiles, ipfi vero Judæls Evangellum

circumcife non funt, ut Judai. -

prædlcarent -

ut, É)

lO. Zuetwm ut pauperum memares

vangeln.

Ctrcumu/zom: ) Circumciforum.

8- 93; enin, opemtus eff Perro. ) Ó

effcemus. ) "Dantum hoc admonentes ,

ntar (fe

&ytpyía ac Ilireo, qui. inoperatus eff

ut dum Evangelium apud Gentes prz-

ng mili

Petro, qui in Petro -fuam energnm,

dicamus , paupemm ; qui in. Judaa

jentibus.

vim & efficaciam oftendit.

erant, memores eflemus, commendan-

Jl atl

À poffolarum circumciffonis. ) Ut:

do eos Gentilibus converfis, ut corum

his ver-

- fcilicet fieret Apoftolus circumciforum.

paupertatem eleemofyms fublevarent.

Operatus eff &t mibi.) Is eamdem in

II. Lb faciem es refftri. ) Id e&

ent cum

me vim exercuit.

*Omimte

aperte & palam ei reftiti.

A ilis

Inrer Genres.) Ut effem Apo['colus

Quia reprebenfibilis eraz. ) Propter

! Gentilium.

incautam fimulationem , & profeífio-

T

nem Judaifmi, quodque fcandalum da-

TU

9. Er cum cognovtænt ) Ipfa expe-

pmz Iu

rientia , ex rebus quas in propdgano-

ret Gentibus, quas fuo exemplo do-

ne Évaigelii gerebam

cebat ]udalzare

Quod tamen pec-

fumti

Gra:mm qua data ef mibi. ) Ni-

catum in.Petro mortale non fuit, cum

ylerenu

4

mirum Evaurreln im Gentxbus prædl-

non ex errore in fide ita ageret ,

candi.

cum ceremohnie . lems veteris eo tem-

sipi)

Cepkd! ) Petrus*

;ore licet mortuz effent nondum ta-

:c PEI'

