rare nititur, ex: qua. &mulátiones. &.

xpiotig. OiaAocyiouGy.y mon in altercaties

3

tlb

invidie procedunt..

nibHs szpumtzonum.

dem

l

L

-

CAPUT XV.-

:

tefftio.

2. Alius enim credit fe manducare omnia:

qui atlfem in-

firmus eft, olus manducet.

llä;nen

anducentem non f perhaf , & qui

4. Is, qui manducat , non m

*

non manducat, manducar

z cämiä

tem non ju.dice.t; Dgusgnim ilum

affumpfit.

*

4.a'Tu qui

s es, qui judfiæs alienum fer&*umï& Doxmno (fuo « ]ae -

ftat , aut cadit :

:

ftabit autem: pot'en's eft-enim Deus ftatuere *13- —

ilum.

-

M

g. Nam alius

-judicat diem inter diem : alius-autem judicat

i, at

? Duti-

omnem djxem £. unusquisqge in .fuo'fep.fu a-bu:n.d—et'.

6(23

Quisque

2 äli;;s enim credit [e manducare.

Statuere Mlmm. ) Bjx*ficerc ut ftet.

omnia.) Quuafi dicat, alius putat fibi

S. Nam alias.

Vidus,

licere omnibus vefci. quafi , mundis,

fide infirmus-

) ld eft , ]udaïgs in

"

eo quod in lege Evangelica nihil le-

Judicat. diem auter ditm.

y € ertis

.'iwl(i,;

galiter fit immundum.

z

diebus juxta prefcriptum veteris egis

, 56'-) Qllä..—

jejunat, & a quibusdam cibis abftinet;

Qui autem infrmus eft

alis vero. diebus non abítinet.

fta-

otibus

fi dicat, Judzus, qui infirmus eft in

fide & libertate Evangelica , putat-

que diem a die diftinouit.

u

b-

- lins antem judicat. omnem diem. )

e cibis leze veteri vetitis adhuc a

&

j ]ejum i

d

inendum eiie, ille iis abftineat ,

Diem fcilicet eife equalem , nec unum

compo-

olera aliaque lege permiffa comedat.

d

ab altero diftinguit jejunüs &.abfti-

s p

3. b qui manducar. ) Gentilis, aut

nentiis , aut Judaico ciborum dele&u.

quivis alius qui deletum ciborum non

lns[quijgue m [uo fenfm abundet. )

i df-

fervat.

mweopoesic o , certes . effo, id :eft,

fervia-

Non manducantem.

D

perfuafus, id quod facit, five man-

oncu-

: Cems : cibos

ducando, five a cibis quibusdglm ab-

T

lege vetitos.

à

lerat;

Non fp'ernat. :

) Quifi fuperfïi*tiofum.l

ftinendo, licitum.effe, ne aliquid ad-

jApe- »

Vel, non habeat vilem ejus falutem,

mittat repugnante confcientia, &ideo

fcandalum ei objiciendo, . dum exem-

.. Syrus habet: Qai[2te m fcien-

i of«

peccet

i,

lo fuo facit eum comedere contra

?a anima [as confirinetur ; eodem fen-

terurn

confcientixs dictamen.

fa. Animadverti

idem effe .apud

^

Mandncantem mon. judicer.) Id eft,

Gracos fcriptores —^« eopoet

1

a 9« ,

gI'C

fodisf avf , id

non condemnet, tanquam lecis trans-

quod Italice dicimus ,

- fpt

refforem, aut immundo gibo fe cgn-

L

eft, fibi ipfi fatisfacere. - Ín hoc fen-

If,

taminantem.

-

fü utitur Chryfo&. hoc vérbo non in-

ft)

Deus enim illum . affem;fr.) |n fer-

frequenter, ut homil. 2. de prophe-

u

»1')

vum & cultorem fuum ; quafi dicat:

tiarum Oobfcuritate non longe ab ini-

Qis ergo eum judicet & damaet,

tio, £ roig dn2NOvO1 TÓJG. , inquit ,

quem Deus probavit & advocavit.

TQy O kt/t) XTEJAT O , 1:(,4.,4;5.:?9»(1. Aa,—

yum.)

aflt-

4.. Domins fuo flat ,. autcadit.) Hoc

,8(»0':95 wpkurs?xs'a'rs(»a, Éxü)ym T4 -

*

du«

eft, apud Dominum fuum caufa ca-

moNehora (arüy £oítrat , 9

6 g

fa-

det & condemnabitur ; vel ftabit ,

eo» nNqeofootio Jai, £€ &» avTA Wmo-

Aa[?ec'w.

$; duando nommulli fuas a.

ydatis

id eft, abfolvetur.

m

w

Stabit autem. )

Quafi dicat, immo

quas facultates amiferimt , licet majores

- tibtaffirmo non caífurum , non con-

&f pretioffores acceperint , dlla spfa qu&

alit

demnandui , fed abfolvgpdqm.

zmt n 7)"!2"6'76:* Capimmt , neque prius

*

-

:ï

N

4

72

EPISTOLA B:. PAULI APOS'I AD RO'VIANOS

1

6.-Qui: fapxt diem,, Domino: fapit..

Et qui manducat, Do-

mino: manducat : gratïas enim agit Deo. -

.Et qui non mandu—

qihi

z

I»

cat, Domino: non manducat, & gratias agit Deo..

7 Nemo enim noftrum fibi vivit, & nemo fibi moritur.

^

n

8. Sive enim vivimus, Domino. Vlmmus .five morimur, Do- .

magis

mm O: morlmur

H

Szve ergo V1V1mus, five morlmur, Domini

fümus. .

per

mune

. 9. In hoc emm Chriftus: mortuus eft,, & refurrex1t. ut &

mortuorum,; & vivorum dominetur.

n

10. Tu antem quid: judicas fratrem tuum ? auttu quare fper—

2on f

£2Cor nis.fratrem: ituum? ? p Omnes enim ftabimus ante tribunal Chrifti.-

--

$10-

N

dere.

II. Scn-

16.

ffói tffsfat::ftz&um pumnt', 7u1m ipfæ

ac commodum precipue, fed ad: Déi

1

rec;rpe; AVertnt..

Sententia. ergo: erjt ::

obfequmm vivimüs;. &. morimur:

11-

. &pt

Nemo: conta: dictamen. copfc:entxæ,

le.enim Dominus:eft. noftre. vicz-

quidquam: tentet, féd. prius-fibi. &

morzis, in: cujus ufuüm: & landem. q—

confcientiz fua fatisfaciat ,. folida: ali--

mnia. noftra. ac. confequenter omnis.

!

Viv

. qua. ratione. fibi: perfdadendo fe nom:

tam abftüinentia ,, quam.: manducatio:

l

Mil

peccare ;.& tenc. demumn , aut comedat,

noftia tendere. debent..

Sicut. fervi:

aut- abfhneat &c. nam: hoc pacto per:

omnia: fua in. dominorum: ufum

gentes

commodum referre. debent..

prem

erroneam. confc;ieuu am non l)ecmxbxt..

[

Vlde infrá.ad Ehefial.r. c r..n:

9. Syve-ergo;vurvimus, €1c.)) Quaü

6.. Qu£ fapit. diem..) Hoc. eft , qui

dicat ,. totum quod. fumus ,. quod agi-

dabit

]udxcar, & difcernit- diem ab&mentlæ,

fed .b

Eft

mus ,. quod. vivimus ,. quod. monmur,

COA&I

.8 die-quo: nóin. eft: abftinendum.

eft- domini;. cujus feryi.fumus..

metalepfis- :

Sdpore enim: difcernimus

9- In:boc enim , €5c.) ld. eft, hac.

n

cibos.,. hinc fapere. hoc loco fignificat

enim de caufa. Cliriftus inortuus: eft,

—f

difcernere,. & difcernendo: obfervare

& refurrexit;ut ex morte &refnrre&lone

judic

. diem: abihnenmæ

füa: dommmm in. vivos. & mortuos,

Dowino. fapit..) Hoc eft,.

ad Dei

vel potius dominii.hujus. fui ufum ,

N

—

lum

legislatoris: obfequium . id hcexe, &

'exercitium.adipifceretur ,. atque o-

leOa ita: difcernere- exiftimandus. eft;

mhnibus. dommaretm*

. licet enim Chri-

E

Eb qui manducat. ) Cibos vetitos..

ftus.a primo inftanti fug conceptionis.

u d

Domino. maesducat.) Ad Domini ho-

culun

9? noiem..

ratione. unionis lypoftatice fuerit o-

u a

mnium. Dominus,. tamen folum pof

Gratm:emmagyt Dea ) GthEt man-

mortem. hujus. dominii p enum .exer-

Qng

" dücatürus;

citium dCCeplC

&ode

I

Qui: non. mandimat. ) Cibos le're ve-

Io.. Tuaurem) Qui non manducas. '

tltOS.

Fratrem.

fuutm. )

1 dnducantem,

r

Dommo "od manducat.) Ad Del

Vide fupra n. 5..

fl

Thonorem illis. abftinet..

li

At f4.) Qui manducas.

OEr o gratias agit Dso.). Non tam

Quare Ípernis jratrem tuum. ) dee

[cio

quia lege vetitis abftinet. ,. qnam quia

di&ta eodem nuim.

2

^

Omnes enim ffabizus amte tribunal -

- lege. conceffis: utitar.

7.. Nemo-enim nofirum ff?icvivse , &. :.)

Chrif;.) Quafi dicat , ille unus erit.

c

. Quafi: dicat ,, non 'àd. noftrum. ufum,

judex, ergo invicem non judicemus,

N

Mi

-

/

'jj

g

*

^

-

CAP UT X

i, Do.

I lrïl'

lS"crïptuüi eft enim:« Vivo ego, dicitDominus; quoniam « Iiie

mihi fle&tetür omne genu : & omnis lingua confitebitur Deo.

45-24-

mgndu-

12. Itaque unusquisque noftrum pro fe rationem reddet Deo.

.

llip

r

invicem j

À

udicemur, fed hoc

13. Non ergo amplius

-

judicate ger

ll.r,Dd-

magis, ne ponati

s offendiculum fratri, vel fcandalum.

Jomini

z.

/14.'^Scio,

& confido in Domino Jefu , quia nihil commune

per ipfum,

nifi ei, qui exiftimat quid commune giï.'e) illi com-

: ut &

mune eft.

Y

f0p—ter cibum frater tuus- contriffafu"rk jam

"

31$. Si éenim p

efper-

non fecundum charitatem ambu

]

as:dN

;Acqn,

»hrifti.

Voli cjbo tulo.ill'um per-

dere, pro quo Chriftus mortuus-eft.

3 1'";.'

. Scri-

16. Non ergo blasphemetur bortum noftrum..

DAL GE

&

al DeiT

17. Non eft enim regnum Dei efca,

Es

: i

& potus : fed juftitia

d&

& pax, & gaudigm Kinx S'piritu ,f:;n/&o :

E

x

.

I g.gQui*- ;

ydem.0-

Omiis

-AXI- Seriptsm e[ eniM.)

| Ifai. 45. 23.)'-

"Niff ei qui. exiffmar, Be. ) Scilicet

-* Frvo ego.) Juro per vitam meam.

per confcientiam erroneam.

ducatio:

— Mihi flefeiur omnue genu. ) Omnes.

&

vetïtïum.i

i. fervi

Co'fizmznc.) Immundum

üm. -

gentes celent me, adorabunt , & fu-

I5. $4 emim prapter cibum , €fc.)

premum judicem agnofcent.

Quuaft dicat, fi frater tuus. exiftirnat

Qmnis lingua confitebitur Deo.) Lau-

cibum eífe immundum , & ab illo.

Quaft

dabit clementiam , & juftitiam meam ,

abftinendum ,- & tu taimen eum co-

od.agi-

fed.boni voluntarie , 1

:

pali / invite &

medis, atque ita fratrem contriftas &

lrimllf,v :

€oacte.

fcandalizas, peccas contra charitatem ;

I2. Pro (e rationem reddet .) Defeip-

n

;prevocas enim illum.ut contra con-

fo, non de aliis. Itaque nemoalium

Ícientiam eundem cibum comedat, vel

13'9&1

judicet , fed feipfum examinet..

ut hoctuo fcandalo offenfus, a te,

(lione

A23. 7ndicate. ) Decernite ,. ftatuite.

ac religione refiliat

15105 ,

& tua fide ,

&

——

ER d

-Ne ponatis offendiculum vel féanda-

'ad Judaifinum rede

dt.

:

ufüm ,

dum.) Offmdicelum Grece eft, meio-

E

?o

E

16.. Nox erge 6/4],?;2?»&0)21;, ef

)

Chri-

woup.z y feandaium. vero vox ipf« Gra-

Id eft, ne fitis caufa ut rropter dif-

ea eft, que quamvis Latine offtzd;-

cordiam noftram male loquantur de

ItiOH-iS

-

culum Tonet, utraque tamen vox addi-

fobis Gentiles.

rt o

ra ab Apoftolo praecepti gravitatem

ypok

— Bonuza naff.'rum.)

Ckhrïüia-na refïgïo,

exaggerat. Sy

rus etiam hec duo p

cllln qua. omfle boinum.; habe,mus. 3

IC:XCI"-

eodem accipit-

14 $50 &* co

nfido. ) C'anf'd'a , A

1;7'.4 Non eff enim ?egrzwä De£z ejl'zi ew

Uca

Graco eff, mimecuai, id eft, per-

qotus. )) Quafi dicat , pietas, fides, ac

ntetti,

fuafs [mm , compertum habeo.

gratia, quibus Deus regnat in ríobis,

]n Domino Tefu.) & quo didici , &

-non éconfiftuut per fe in certo cibo

fcio id quod d:co & doceo.

& potu ,- quafi hzc per fe fint necef-

D

faria ad gratiam &. beatitudinem affe-

de;

Quia. ) Quod.

M

v

Nibil commmu

s

me per 7)

þjïtm; ) Nullus

uendam. Dixi, per fe, nam fecus

Eml

cib

us per Chrifti lezem immundaseft.

fentiendum

f

n

eft, fi Præcegtuin Eccl'efïæ

erit

"Wide didta A. Io. 14.

: accedat.

4

--

us

Bibl. cum Gom. Mettoch. Tom. VÀ.

111;7 n

u

-

E

-

74

IEPISTOLA B. -PAULI APOST. AD ROMANOS

18. Qui enim in

7

j

.. eft hominibus.

hoc/fe'rv,ixt Chri&fi,ï pläceþ De(.),/ &ïprpb'aätus

1

[ Efmidfæ

I9. Itaque quae pacis funt, feCtem

- funt, in invicem cuftodiamus.

ur,& quæ/ agdiificatjibnisï

- fin t

coM T.

20. Noli propter efcam deftruere opus Dei:eOmniaquidem [ &jv

-L15. funt munda :

ífed malum eft homini, q"uiv per off*endiqulum

Y odius.

: manducat.

2

ob m

- fiCor .21. f Bonum eft non mandu

care carnem ; &,-/noh bibere vi-

- Gu

$813. num, neque in quo

aut infirmatur.-

1

frater tuus oH'e'ndi;ur ; aut fcandalizatpr,

QEOdun

i

22. 'Tu fidem habes ? penes tämetiþfum habe ,,co/fäm Deo:

(

"d

/.

b

Beatus, qui non judicat femetipfum in €o, quod probat.

.23. Qui autem diícernit, fi manducaverit, damnatus eft :

quia non e

I.D]

-tum eft -

Vikde Oa aem quod non l ex fde, pece-

4

4

-

£

$l

[

&if

l "

CAPUT

jf

I8-. I» hoc ferv;t Cär'i/fm ) In his (illæ

Pc;;?s'tcmetipfum babe. ) Quafi dicat:

almpt

^.ofxi, feilicet, pace, juftitia & gau-

Noli illam . ja&are, & illa uti cüm

4f

dio Spiritus Sancti , in quibus confi-

fratris fcandalo.

-

it regnum Dei.

Beatus qui mom judicat femetip

ii

fcript

1

I9. Qu adifccat.

fpem |

ia;;g's þmf/ invicem

Qui nihil agit, contra confcientiam,

cuffodiamus.) Scilicet prebentes invi-

qui cum aliquid agit non' pronuntiat

cem bona exempla ,* quibus xdificen-

contra fe fententiam, quod male agat.

tur ,- & confirmentur

Ip eo quod probat. ) -In eo quod fa-

i

& pietate.

1

l)roxixn?" in fïde

&itur.

cit: quod eligit facere; quod ample-

:90, Opus D

ez. ) Scilicet fïdem', cha-

D

4

ritatem & religionem Chriftianam in

23. Qwui artem. Kdijic)*rnillj.) Cibnin

Jate,

proximo... Vel, epus.Dei, hoc eft,

a cibo, quafi illici

^ meelli

oximum ipfum , quem Deus fecit

licito & penililï'o.

tum & vetitum a

i

"

oD

h

if

:

riftianum ,. fidelem , pium , imo

$i mgnducaverit ,, dqmnatm; eff. )

Qu ex

domum, & templum fuum,;

Id eft , peccati, & damnationis rea-

Etg

.Omnia [unt munda.

tum incurrit.

E

inimo-.

imundi funt.-

) -()xtmgs c1b1

Qm'a nom ex fiíde. ) XH(—)C gff * gtiia

cre-

5:!'5..&11

Malum. ) Yd eft , peccatum.

non ex confcientiz dictamines

X f

Qu per offendiculum | mauducat. )

dulitate, qua credit licere hoc. cibo

j

f val

Qui ita manducat, ut

vefci , illum manducat.:

2

Iedam

dalum patiatur.

$

proximus fcan-,-,

Omne autem quod non eff ex

72

dä, &fc.

)

|OQI. Neque';n quo frattr

! £npus offt ndg

Id eft, quicquid . fit contra dictamen

dit,r

—tur. ) Id eft, neque aliquid fimilefa-

confcientiz , cum fcilicet quis perfua-

* cc

Cere , .quo proximus offenditur &

-

fus non eft id licere, peccatum eft.

E

fcandalizatur.

x

Apoftolus enim hic. per fidem non

229. T« fidem babes.

j -Qqua fcilicet

f C

intelligit fidem: Chriftianam, , fed. cre-

Thode:

tibi perfuafum 'eft omnia effe munda ,

dulitatem , perfuafionem ,. & dicta-

i ]

ien confcientia.

V

öf legem.vx?cä.rïem per.Cþiqun cgüalü?

/

2

)

m s

75

1.

**s: * ä.e**æ' :

j

..

»rpbatus

DSQUAP UT xV

Cationis

| E'rmia;'elv deþem* "

nfi

rmorum ferre & Mble-vdf& z?nperfcj&z'mef :

-fon jue fed proximorum utilitati, ac mutuae paci fludentes : Cbri-

qim [ — füus juxta f actas patribus promiffrones predicavit Studais ; Gen-

3icu1um

ibus. vero ex mifericordia Zlpo[foli, non praviis promiffionibus.

Jete vi.

Excufat fe Paulus , quod liberius Romanis Jcripferit , tamquam

-

lzatur,

Gentium ZApo[Tolus , offendens. quotmodo fit boc. munus executus ;

dicens quod ad ipfos quoque fit veuturus, ubi datam a Macedonibus

tus fuerit JYerofolymitane Exclefie,, petens

nDeq:

eleemofynam elargi

H

ul pro fe interim orent. -

us eft:

*s

Ebemus autem nos firmiores imbecillitates infirmorum

pec-

$

fuftinere, & non nobis placere.

2. Unusquisque veftrum pr

x

oximo qujpfgceatz in bonuth, ad

Y

eedificationem.

m

4. Etenim Chriíftus non fibi plac

uit, fed cht'vfcript&rln' eft :

i dicat:

almptoperia improperantium tibi ceciderunt fuper me.

Pa

uti cum

4. Quaccumque enim fcripta funt , ad noftram do&trinam 63.10.

fcripta funt, ut per patienti

'i;fm. )

a;m.,ï& confolationem S—cþi.pturaïum,

lentiam,

fpgnl haþegm—usy

y

*

K

ongntt

*

$. 'De-üs;

aleagat. '

s ]

lfianis. J Baovdf p

fere, por-

(äua'fi dicat, imi»tami;ai& Chriftum ; n;m

juod h-

L"S

R

ample

tare tanquam onus, ficad Gal.

fas voluntati,

quieti ; & commqüs non

c. 6. Q. ait: .4lter alterius onera por-

fetvivit.

Cibum 4

fate, Per imbecillitates infirmorum ,

"

Sed.

intelli

it eorum ,. qui minus in fide

fervivit.

? S.uþpll*e, Vno/fï»riä' commodis

-

"dtom L

1

d

inftruc

funt , ignorantiam , & e«x

Sieur. [criptum ef. 2 sz;l.l'mï 69.Io.

r )

que ex.i

ty

enorantia faciunt-

Japroperia Vzzp. oper antium tibi, G&c.y

j 16

E£ gom mobis blacere.) Non noftro

Qiuaft d:cat , -immeeria: » opprobria-

animo imorem gerere, ut qu& erata no-

& peccata , contra'te ,. 0

eui, fa-

&a, ita me Chriftum affilixerunt, at-

, qu

bis funt & utilia fectemur , cum pro-

&ae-

xiumi fcandalo,' vel incommodo, . ut

que fl in me facta fuiffent; & fic ob

* Cibo

fi verbr g-'i'a«cia efcas lege vetitas €0-

ea indolui, ut ad placandam iram.

medamus cum offendiculoinfizmorum.

tuüam meu

fi

(Q. ProxPmo[uoplacear. ) Condefcen-

miliaverim.

que ad thortem.crucis: hu;-l

ï, ff(. )

(lamen

dat, morem gerat, obfecundet ,. illi

s

4« Becumqueenimfiripta funt tfe.)

fe accoriamodet..

Caufam reddit, cur loco fcripturx

*

perfua-

d adifcationem. ) Ut fcilicet illum

ui mon de nobis, fed dé Chrifto lo-

m ee

fua charitate, fua . continentia , &

1 nOll

modeftia «difi

quitur, ufusfit ad perfuadendum aliis,

d a

:

cet , v& pej)icixat ad o-

ut infirmitates proximorut fuftineant.

imne bonum.-

;

Senfus ergo eft: Licet verba allega-

r H

x 37.. .E:tmimr Fkr

* w'n/f.äf ;lgguif.)

D de Chm&o fint ,. tàmen utiliter ad

z

1

P

76

EPIS TOLA B..PAULI APOST AD RDMANOS.

41 Cor

m

$. Deus autem patientize, & folatii b det vobis id ipfum fa-

1.1o. pere in alterutrum fecundum Jefum Chriftum :

gmficæ

- 6. Ut unanimes uno ore honorlücetls Deum, & patrem Do-

mini noftri Jefu Chriftj.

regere

13-

E Propter 4uod fuícipite mv:cem, flcut & Chrlüus fufce-

creder

pit vosin, honorem Dei.

li.

$. Dico enim Chriftum Jefum miniftrum fuiffe c1rcumc1fïo-

e

qUOM

. mis propter veritatem Del ad confirmandas promlfüones pa-

i t

trum ;

!j

. Gentes autem fuper mrferlcordla honorare Deum, ïïcut

eaReg fcnptum eít: c propterea confitebor tibi in Gentibus , Doml-

quam

22 $0.

e& m

Pfalm.

ne, & nomini tuo cantabo.

10

E

1o. Et iterum dicit : Lasetamini Gentes cum plebe ejus.

17.50

Tyan

4L Et

Q1

rem, noftram afferuntur,

qum quæ-

g Dico enim , ffc.) Exphcat qua

cunque fcripta funt propter noftram

ratione Chriftus .omnes fufceperit,

j

"eruditionem & inftitutionem fcripta

&.id in honorem Dei cefferit.

Us.)

funt, etiamfi non.de nobis tractent.

Minifirum. fenffe cmrcumeifronts.) Id

puli a

Ur per patientiamry [eripturarum. )

5 €R$ crrcummfo.rum pra.dïcatoxem fa-

ticord

- Patientia fcripturarum eft illa,- Snam

lutls fuiffe.

milloi

Próprer veritatem Dei.) Nimirum

2

n0s fcripture docent.

ut Deus oftenderet fe veracem effein

um

Per £0n/b/41107zem ) In Grzco eft.

i TapuxAQOtOG. per exhortationtm,

promiflis factis Patribus de Metfia

Rat

mittendo populo fuo.

et f

fczhcet,, ad bona opera.

«t

&, Deus autem lþattennæ e7 falatn)

9. Gentes autem /2:7787' m:/ertcardm

Scilicet auttor & dator.

—

beonorare Deum.

ico Gentes , qui-

dum

bus nulla fa&a eft-promiffio , debefe

B

d iplum (apere in 4/1:rutrum ) Idem

Deum glorificare, & laudibus .cele-

poni

fentlre vobis det.

dicat

^ Secnndusm f;fuæ C'/wt/f'um.) Id eft,

brare pro mifericordia fibi przftita. .

. fecundum do&rinam, quam (,hrxftus

- Sicut- fcrzptmm g. Pt. 17.,50.

quoi

P,opterez. ) Propter vocationem,

üet

-docuit, vel quam tradxt religie Chri-

ihdna.

gratiam,. aliaque benefïcxa Gentibus

adju

preftita.

I

EE Sufctjzz(e invitem. ) wgoo*kau/.?a-

Conjïteäor tb i Gem*täus ) . Inter

quzu

»so Se.

Hoc eft, ultro excipite invi-

Gentes aperte profitebor , && cele-

cem , imutuo vOos,juvate & fovete,

brabo nomen tuum, lmfencOrdlam *

firmus infirmum , doctus rudem, &c.

(or

& beneficia -eis 'exhibità.

Qu

In benorem. Dei. ); Scilicet fufcipite

Ef momimi tWo cantabo. ). Laudabo

À

jnvicem ;.mutua enim concordia, &

nomen tuum.

[ri7

Jdufceptio: Chriftianorum facit ad ho-

IO. Ef Jterum dicit. ) Deut, 32 43-

p

norem Dei.

el 0 i» boner.m De:,

juxta S'epl:uagmta

la

refer ad illud ,. Chrfus. [ufeepit voss

Letamini Gentes cum plebe e;us.)

^Cum ]udeis converfis lxtamini, o

nam Chrifti redemptio ceffit in -ma-

P

t

xxmum honorem Dei. -

(Jentlles : & Denm laudate.

YQ

-

71

-

E A—'P,U-/ij XV.

:

fum fs.

i. Ft ï&e&uæ: d

Laudate omnes Genæ?.

D?fpinunä: .'&*ti]-a-;

dP fa.

$9

116.1.

8

gnificate eung omnes populi.

12. Et rurfus Ifaias ait : eEti

t radix Jeffe, & qui exurget

e 1faie-

Em Do

in eum Gentes fperabunt.

Il.1O-

Tegere Gentes,

bl

-33. Deus autem fpei re

pleat vos omni

gaudï'o ,& þrace in

; füfce.

credendo : ut abundetis in

fpe, & virtuje Spiritus fan&ti.

imolfio-

I4. Certus fum autem ,

fratres-mei, & ego ipfe de vobis;

quoniam & ipfi pleni eftis dile&ione ,

repleti omni fcientia,

mes pa.

. ita ut poffitis alterutrum monere.

fratres, ex parte , tam-

1. fícut

1j.

Audacius autem fcripfi vobis ;

ee.data

Doni-

.quam in memoriam vos re

ducens: propter gratiam; qu

eft mihi a Deo,

Chrifti Jefu in Gentibus

: fan&ificäns

ju.

- 16. Ut fim minifter

Evangelium Dei, ut

fiat oblatio Gentium accep

ta, & fan&ifi—

,n.»E:

WIRGEWRINIUU

cata ig:'S'pjyi;u fan&o.

aT. Ijaþgg

icit qui

r vieutw Sjiricur Senti ) Spes ib

[cperit,

i I.. Laudate omnes Gentes Do;æz.ihäm .

3

.&f.) Invitantur ommes gentes &po-

quam,

augeatur per virtutem ,. id elt,

puli ad laudandum Deum pro mife-

efficacem operation

em Spiritus Santti.

) ll

Vel , 42 virtute , (Gragce , 8v

dvvdue:

rem fi-

ricordia confirmata, & veritate pro-

mifforum exhibita $opulo Ifxaelitico.

in fqrcitudjne accepta à

Spiritu San 0.

Jilhïrum

14. Certus um antem, Bc.) Quafi

num. IO.

I12. Ef rurjäis Jfaias a. ) Cap. 1[

à ellem,

dicat, ego vos hac Epiftola, o Ro-

-Radix Jeffe.

) Chiftus fcilicet ,

mani, doceo & moneo, non quait

-Mema

eft furculus ex radice Jeffe, id

$

ignaros ; certus enim fum vos plenos

ex ftirpe. Jeffe Davidis patris fecut/u-

eife dilectione & fcientia , fed ut often-

virbrdi)

dum carnem prognatus.

dam animi mei affeCtum erga vos ,

, qu-

debete

Ef qui Ex/;trget.») Co

njun&iö & -/,

ut memoriam eorum quz fcitis re-

j cge

ponitür hoc loco pro ;7 e/,' quafi

fricevm-r,x tanquam Apoftolus vefter.

dicat: Radix five furculus de quo lo-

Atita.

M

Chriftus eft, qui Gentes fubji-

15. A:&d(ic'iu's ex- parte. ) A'liquan-

g.

quor,

tulum audacius,, paulo liberius.

iorett

ciet fuo imperio ,

& illas reget ,. fus

Proptev gratiam. ) Apoftolatus.

adjun&as Écclefiz. ,

entibus

—— na.eum Gentes. [perabunt. )

16. Mimiäer.) -Prædicando & do-

n redemptorem fuum,

E

cendo.

| [nter

' quam i

Scilicet du

S;mc'fifmnf Evargelium Der. )

- dteso

- cde-

13

Deus autem [pei. )

.

x

&or, cujus grati

a factum eft; ïut-in,

iÉpras À Cvuryo) T8-3t8. Quod

diam ,

eum fperetis. .

fan&us Auguflinus vertit, coz/ecrans

; g-audio; & pace n

Evangelium , ideft, Evangelii predi-

;ddäbo

— Repleat vos omn

:

.

n fide fufce-

cationem." San&ificare ergo hic , eft

eredendo. ) Ut nimirum i

f

[4

*

icrificare, five fanctam vidimam fa-

ta nullas contentiones cum fratribus

- habeatis, fed perennem concordiam

cere," Gentes quodammodo , vel po- -

tius Gentilismum-in lis mactando, , ad

&.pacem.

eum modum qudo. Petro dictum elft ,

Ut . abuz

detis 1n : fpe. ) Ut 'fpeä in

ni, ?

vobis femper xïnvagis ac ;rï;gis,,augegtt?r

Occiat 8' ?Mndlfcï. fï& IO.

pe

z

z

M

/

-

l

DA

A

" *EPISTOLA B. PAULI Jæäd?si*;- AD ROMAN(JS. :

^

:37. Haheo igitur gloriam in Chrifto Tefü ad Deum. -

24

- 18. Non énim audeo al

3

quid loqui eortüm, qua perme nom

r

p tenen

X

efficit Chriftus in obedientiam Gentium verbo, & fa&tis :

exptt

IQ9. In virtute fignorum ,. & prodigiorum, in virtute Spiri-

E

25.

tus fanGti : ita ut ab Jerufalem per circuitu

af.

cum repleverim Evangelium Chrifti.

m usque ad Iilyri-

alique

20. Sic autem praedicavi Evangelium

ï»ïoc, ngn ubi h:omï-

"

natus eft Chriftus , ne füper ali

F

"^rem: fed ficut fcriptum eft :

N

enum 'fund:[ærgem:—urqiædfiiiga-

[

21.

Carta

- flfaiz

f9

uilbas non eft annunti a:tu-m; de eo

28

52.15. non audierunt de 6o, intelligent.

s

Qum

22. Propter quod & impediebar

.

& prohibitus fum usque adhuc.

pIïu'rimum Xvenïfre- ad vos,

29

benei

23. Nunc vero ulterius locum non-habens in his regioni-

bus, cupiditatem autem haben

p.

us

S venie:ndi ad vos ex multis jánx

fum (

preecedentibus annis :

à

; ï4 Cum

I V

Oblato Gentium. ) Sacrificium Gen-

* In ?;irtü;e Sþi—rirm* ;S*;;z&;w) $» duxd-

a

tium modo explicato mactatarum.

E& , hoc eft ss porentia. ' Robore, e£-

f

- Santitfrcata an Spirt'tu S-/m(fia.) QjïO1

Bcacia , Ícilicet, potenti & efficaci

velut igne hec vittima . incendatur,

operatione Spixritus fancti

& fanéta reddatur.

,I» j quain ex-

.

ln «s

piicat dum fubdit.

A

E

7- Habeo. igitur glor'izzmä.-). XHaBeO

a nbab Jeru[alenr

sls ;;p

Á

qw)äriä

que R

quod glorier ,

quod. fim ,ïræini&en

Evangelium. Chrifi.) ld eft, diffude-

tutis,

Chrifti. -

xim, dilataverun ,

lÀle Chrifo fe[fug.) NOn in me ,. fed

þropka;gaverim E-

byterl

li

Vangelii um.

in Chrifto, qui in. me operatus eft,

2O0. Nem näänomi?zaf/m' cy!ähr.ylas »

cedor

& in dies operatur falutem. Gentium.

Id efty non in iis locis, ad que E-

polt:

d Deum: ) In iis rebus ,' que'ad

rintd

Deum pertinent..

)

- vangelica przdicatio jam pervenerat.

,

. Ne fuper. alieumm . fsndamentum adi-

I9. Non enim amdec eliqu

id | !a-eyui

Jfesrem.) Intellige Paulum' ut pluri-

PBT []

eormm», qu4 per memon effiut C/arz:/ius)

"ii

Quafi dicat : INos aufim. alienorum

mum.iis Gentibus przdicatfe , .quibus

Evang&liwn nondum annuntiatum fue-

Tam,

factorum mihi laudem arrogre , eo-

rat; nam alioqui Damafei predicavit

rum Ícilicet qua: per me nom efficit

ubi jam- erant aliqui fideles ,. &. Ro-

ahqu

Chriftus ; fatis multa habeo in quibus

féris

glorier, que per me D'ominus opera-

manos-hac Epiftola inftituit, & po-

ftea etiam prefens docuit, ubi multi

s

$i

tus efl i» ebediemtiem Gemtium, hoc

erant in Chriftum credentes. .

-

Y

ra)

€ít, circa converfionem Gentium,

Q1-. Sed feeut [criprum ee.) lfai 52.15

adobedientiam E vangelii redactarum.

AL«nxnuila!usus mo

.

tem[

cet de Chiifto..

7 ff de eoþ.A)" Scili-l

- Veréo.) Esangelicepredicationis. "

Chr

Et fatizs. ) Pexpetratione miracu

B

l*o-.'

Videbsn:.) Cognofcent eundem.

dde

fum.

"

220»'

I9. Je wirtufe fl:gäornmä:" pra?l;;giq;

:

&pius.

fïl»zrimaæ*:) T& TONNA , plugïiqes*;

4

Qua

raém.) Per po

in j

Y

tentiam declæm;fæm.. fi-

23. Locem mom babens .;z';z bss regio-

-

t

gms & Prgdi giiS;

æi?m- ), Lecum , fc?lic'ec ,Vacuum , Cunmr

E)

;

À

-

79' *

CAPU T ; XV :

l6 n0n

24. Cum in 'H'ifp»ani»ain f)ri)üci(c-i coepef-o, fpero quod prae-

teriens videam vos, & a vobis ded

»

!

ucar jilxlqc;5 fi vobis primum

ex parte fruitus fuéro.

*

*

Spiri

25. Nunc igitur pro

ficifcar in ]erufalem miniftrare þfaxäj&is.

Ilyr-

.

-46. Probaverunt eni

m Macedonia, & Achaja, collationem

*

Domt-

aliquam facere in pauperes fan&torum, qui funt in Jerufalem.

gILCorI

/

27. Placuit enim eis, & debitores funt eorum. g Nam fi fpi-

9-1I.

lhific;-

rituslium eorum participes facti fun

t Gentiles : debent, & in

"

L

carnalibus tniniftrare illis.

&qi

28. Hocigitur cum confüummavero, &

affigna

/

vero ei/s fru-

&um hunc: per vos proficifcar in Hifpaniam.

| $,

-29. Scio autem, quoniam veniens ad vos, in abundantia

benedi&ionis Evangelii Chrifli veniam.

?

Tioni-

o. Obfecro ergo vos, fratres, per D

ominum noftrum Je-.

a

fum Chriftum, & per charitatem fan&ti Spiritus, ut adjuvetis

me in orationibns veftris pro me ad . Deum,

6332-

31. Ut liberer ab infidelibus, qui funt in Judzea, & obfequit

;

IEC2CE

mel oblatio accepta flat in Jergfglilemïfan&is, !

32. Ut

n -

in 6s i'epleverim 'Evïnrrelium ,. ubi-

27. b"t iieä:'fores fuht eorum.) Nem-.

d

que fundatis Ecclefiis, ubique confti-

pe fan&orum Jerofolymis agentium.

Ttude-

tutis, & ordinatis Epifcopis, & Pres-

Nam fí fpiritualium, €1c..) Quo-

byseris, qui a me coepta promovcantz

niam fi gentes fpiritualium bonorum

DE

ipforum participes factz funt, fane

t s regioniäm.) Achaiam &"Ma-

fzt

cedoniam intelligit; eas enim paulo

& ijfe debentin iis que ad corpus

»olt nominabit , & in Achaia erat Co-

tuendum & fovendum fpe&ant, illis

:b

rinthus , ubi hanc fcribit Epiftolam.

opem ferre, & eorum indigentiam

r

fublevare.

:

-

94. Cun. i Hifpamtam. proffcífes -em-

i d

pero-) En Grgco eft , £z» moofvepua lg

o9. Hec igitur cum con(ummavero. )

v2 lonawes. $i proficifear im Hifpa-

Cum hoc munere perfunctus fuero.

R* X'

füs

niam,vel qufmdamnqu? Profczþar, & c.

Et zffignavera ei fructum bunc. ) Pro

I

nE

44 volis dedacar.) Id eft, fperome

affgnavero, in Greco eft, e$eayi-

aliquos ex vobis:focios habitur

:

um iti-

G Zytyoc, obfígnavero , id eft, pecuniam

B-

neris in Hifpaniam.

obfignatam tradidero.

nÜ-

$; volis primum ex parte fruitusfue-

- Frutbum. ) Eleemofynam.

r

fcilicet

»ó.) Meftra confuetudine ad aliquod

Per vos. ) lthac. Roma

z

tempus fuero recreatus.

tranfiens.

I

oS. Mjsifrare funuís.) Ut Judais

oQ. ln abundantia beneditionis Evane

Chriftianis in. paupertate , conftitutis ,

geli. ) Quafi dicat, Deus per meum

conver-

deferam colle&tam — eleemofynarum ,

adventum, przedicationem

quam pró ei$ feci in Macedonia , &

*

fationem , copiofam vobis impertie-

E

in Achaia:

1

tur Evangelicorum myfteriorum co-

- 06. Probaverunr. )

/s,uä*dinääv, volue-

-

gnitionem, amorem, confolationem,

em..

raunt, vijum tfé. ltalice diceremus,

eratiam , & fructum fpirital

g parute ng ) € piacinto.

31- Oäfquii ?ei qälatio'.) Nþnïfte-

*

M

TSO

; EPIS r OLA B. PAULI APOS g AD RO'VIANOS'

*

:32- Ut veniam ad VOS in gaudla per Veluntatem Det & re-

i

(

d

gon fol

^frigerer vobifcum. -

33- Deus autem paCIS fit cum ommbus vobls Amen.

p

diledu

6 s

-

CAPUT .XVI.

N

[5

Commendat Apdialus quosdam apud Ramanos propter nannullas—

V0s t

«eorum praeminentias nominatim Jalutandos ; quosdam vere . vitan-

mnt i

dos bormmr & de aliis dicit , quod falutant

p

Romános.

$

s

Stachy

Ommendo— autem vobis Pheeben fororem npffram, quæ

10

To::

eft in'minifterio Ecclefiae, quae eftin Cenchris:

ll

* 2. Ut eam fufcipiatis in Dommo digne fan&tis, & affiftatis

ei in quocumque negotio veftri mdlguent : etenim 1pfa quo-

'que aftitit multis, & mihi ipfi.

4 Pn

JA&

Ceruti

^. Salutate a Prücam, & Aqmlam «adlutores meos m Chrliï:o

ticulo

18 2 Jefu,

velinf

4. (Qui

excitata

rii eleemofynarum qtïas detero chn—

ngne jkn&u.) Scilicet ut decet

rinthiat

ftianis pauperibus jerofolylnls degen-

Chriftianos excipere ali ios Chriftianos.

quà ali

tibus.

Aflitik: multis. ) n;»ogawg £gy&xq9 ,

Grat

Sanilis.) Fidelibus, Chriftianis.

Parroma , Íeu [uffragatrix tuit.

x

&

(32- Ut weniass ad vos im gandto. )

quo c:olhgltur Pheben non contemnen-

Thi]tam

Ex quo.fiat ut ]xtus & oaudens ve-

dz auctoritatis fuiffe im patria fua,

Primit;

miam ad vos.

cujus rei etiamr ex eo capi poteft con-

at Ch

Pcr va/ænmtew De. ) Dea bene ju-

jectura quod negotiorum caufa Romam

V*dnte *

co et

proficifceretur ; hoc enim majus vi-

61

Et refrigerer volifcum. ) Et fimul

detur quam ut humili fcminz c-)nve-

Mam

mutu.t confæætudlne recreemur.

niat.

Aliqui docent ,

W()"ï dTG&g P

3 Dfu.s 4::tem gaa:.) Amdator &.

olim dictos fuiffe eos, qui delizeban-

dfe p

auä

OIr.

tus,

tur, ut hofpites domi fuz ,. & in.fi-

du

dem Ífuam reciperent ,

eósdeimque

Quis

rorem . uoffram. y Sororem reli-

etiam zeofé;s; , appellatos, quales

Tit f

1 r

gione , id eft, Chriftisnam.

olim apud Chriftianos fuiife eft valde

Ex horum numero tuerlc

uam

Qu ejl in mmxþ*er:o ) Sca» diuxo-

probabrïe.

4d BA

»0? ,. qua eff diaconzffa ; exant enim mu-

Phobe, in quam conveniat- illud A-

partin

leres

uxdam , quz ita dicebaritur ,

poftoli , ff £ofpirie recebit , [f pedes fa.

quibusdam - Ecclefis. minifferiis ad-

d.

Gorusz lavit,

I. ad

"im. s. IO.

7'

Adic

æ-

Qu

3 Pn Ca9 J' qulmm.

Judaos.ten-

fierty

Qua eff in Cemiyrt:.) Cenchn erat:

toriorum artifices, qui

&

oma a Clau-

portus, & pagus Corinthi.

dio e]e&:, iterumi Romam fuerant re-

þ!0p1

2 Ut eam |wfcipiatis 1m Dammo.)

verfi. Vide dicfa A&. 19. m.

TaC

d ett.

N

quod

Ut cum venerit ad vos eam. rec:pn-

-djutores meos 4n. Coriffo. )

"

VinQ

tis, humamniter tractetis , opem &

in iis, que

ad Chrifti fidem Prove-

time

auxilium in negotiis feratis.

hendám pertinent.

2255

B;(

24

X L

Ym

f

-

h-

Fi

À

GA PmUT x

m

8r

4- (Qui pro ahimæineä fuas cervices fuppgfuärunt ;'qm'bus

;*5[& fe-

non folus ego gratias ago, fed & cup&tee ecclefiee Gentium.)

[.

.. $. Et domefticamEcclefiam eorüm. Salutate Epheenetum .

dile&tum mihi, qui eft primitivusEcclefiae Afiae in Chritto Jefu.

6. Salutate Mariam, quae mu'tum laboravit in nobis.

-7. Salutate Andronicum & Juliam, cognatos, & concapti-

onulus

| lt

vos meos : qui funt nobi

:

les in Apof*tdlis, qui & ante me fue-

runt in Chrifto.

$. Salutate Ampliatum dile&tiffimum mihi in Domino.

. 9. Salutate Urbanum adjutorem

&

L

noftrum m Chrifto Jefu,

Stachyn dile£tum meum.

d

.

hqu

16. Salutate Apellen probum 1

n Chriffo. -

I.Tdïatis*

| S'alütate

RT. Salutva-tgeos,dqui funt ex,,, Ariftoboli fïoæo*

A*Herd-"

2

18

-

lu

mea.). P'r'o« vita 4mea./

: Qui fumt mobiles im Apoffolts. j Qua-

: 4- Pro auima

Cervices fuppo[serunz.) Mlortis pe-

fi dicat, qui inter Apoftolos & Do-

ïhii&q

ticulo objecerunt.

Id. ab ill's factuim

&ozes funt infignes & illuftres , non

vel in feditione Ephefi per Demetrium

enim foli illi duodecim vocati a Chri-

(Qui

cmmcrrEsar]

fto, fed & Paulus, Silas, Barnabas,

excitata / de qua A&. Ig. velin Co-

E decet

rint

X

hiaca, de qua A. 18. yel* in ali-

aliiqie fimiles apud Ethnicos & infi-

[lianos.

qua alia hujusmodi.

deles evangelizantesfuerunt, &e

t;i am&

Gratías ago. ) Gratias habeo.

