tuba ;605 convocarent. |]ta hun& 167'

«

inter Deui & hominem , nou que

cum explicat Lyranus , Ca

s

inter hoiminem

Abulenf. Janfen. & alii.

j—etal.m;x? .

telt.

2

& hqminerþ efl'e |po-

m

Hypocrite.) Quorum mores funt,

ut ita dicam , perfonati. . Vetus eft

I&l

I.AT

rendite.) Cavete.

dictum, To£ws mundus exerctt. biffrio-

Jfhitiam.) ln Greco eft , £A«4-

miam.

d

)

pogvyqy , eleemofjnam ,. fed nofter in-

Iz äyn

"

gogis , & in/æ'i)/'zr'is.) Ubi fci-

eit

licet major eft populi frequentia.

terpres legit Joxeion vv5 , juffitiam, id

Rec

e

eft , opera virtutis.

di&a num. I..

peruut mercedem . fiam. ) .Vide

Mercedem zon. balbebitis apud patrem

aifírum.) Quafi dicat , habebitis apud

3- Nefaiat fmifltra, 6c.) Bft hyper-

hi

homines inanem gloriolam , de

ua

bolicalocutio, cujus fenfus eft, adee

Ql

debere nos juftitie noflrz teítes effu-

Tet

num. S5. dicitur, Receperwmt mercedem

fuao , a Deo autem non habebitis.

gere , ut fi finiftra oculos haberet ,

2. Nol; tuba canere.) Figurata lo-

videre non poffet;quid faciat dextera,

W

cutio ,

qUZI

fie

nificatur vitandam

imile preceptum $ cclefiaitici dicen-

f

oftentationemíin

b

onis operibus. Non

tis : Conclude eleemofynam im fiam pau-

ali

ui exifti-

peris, cap. 19. 13. quafi

defunt graves auctores,

at.

Adï;at- ; €elee-

gn

ment , morem fuiffe Pharifsorum &

mofyna occultiílime

aul

aliorum hypocritarum , ut cum vel-

4. In abfcondite.) Deo tantum , &

u

lent pauperibus eleemofynas dare ,

tibi cognita.

X

i

h

CAPU T VI.

ar

//s. Et cum oratis, non eritis ficut hyp-ocfitæ,' qui amant in

Íynagogis, & in angulis plateayum ftantes orare, ut videantur

ab hominibus: Amen dico vobis, receperunt mercedem fuam.

6.'TYuautem cum oraveris, intra in cubiculum tuum , &

— as - i r m

claufo oftio, ora patrem tuum in abícondito

; f& -patg:r tuus,

JJX

ui videt in abfcondito, reddet tibi.

7. Orantesautem nolite multum loq

ii ficut ethnici faciuntz

putant enim , quod in multiloquio fuo exaudiantur.

.8. Nolite ergo affimilari eis: fcit enim

opus fit vobis antequam petatis eum.

pater meüer, :quid

"

f

9

. Sic ergo vos orabitis: « Pater nofter, qui es in coelis: 4Luc

À

Il. 9.

fanttificetur nomen tuum.

Z

10. Ad-

.

S- Qusi amanz.) ln Gfæcä eft , or;

In ;?u!tiloynio.)f Hebraifmus ,id eft

QuiASo» ,. quia, amant..

.

v

propter multiloquium..

In angulis platearum.

Y Scilicet in

9. Sc/t.) Adeoque nonm verbis ad

€ompitis, ubi viz diverfz concurrant,

adeoque major eft ,

q,tmm;.' alibi , ho-

eum fnultis eft qu's-' , fed affectu.

minum. frequentia.

9. $/e.) Ideft , in hanc fententiam,

i

Seantes.) Quodfic

fere Judai orä-

etiam fi aliis verbis uti coricingat.

rent. Vide Marci cap. 11. 25.. Pha-

Pater nmofler-) Docet nos inchoare

rifeus etiam Luc. cap. 19. ftans orat;

orationém a voce Pzzer , ut excité-

!

& apud Nehemiau. cap. 9. 5. popu-

maur ad fiduciamimpetrandi , ut blan--

lus. ad preces jubetur confurgere. Vel

do: nomine Dei benevolentiam capte-

€erte /f/zzze: , idem eft. ac. manentes ,

muse

Porro- cuin dicimus Parer , nom

)*

in loco fixi confiftentes & immobi-

D

folam priimam. "lrinitatis. perfonám,

les , quafi homines animo in colum

4

:

fed totam. 'Trinitatem. appellamus..

rapti.

1

)

6. Izira im: cubiculum tn

um.) No n

Nofder. ) Dïici*mu's- zofer, & nom

mrus, ut doceamur noi tam propria:

improbat. morem. in publico orandi;

comtnoda fpectare ,. quamr proximo--

fed tantum. intentionem anim$ corri-

"it.. GQui enim.in cubiculo oraé ,. &

rumn , & ut intellizamus nos omnes:

l

id vultab alüs fcirk ad.. captandam

fratres cffe , unius filios putris, uni-

us & ejusdem nobilitatis , ut notavit:

L

inanem gloriam , is in platea orat,

D. Aüg

& tuba antcfe canit; qui vero in pu-

uftinus lib. 2--de. fermone Do--

blico orat, fed gloriam inanem mon

mini cap: g.

-

aucupatur, is perinde facit ac fi ora-

Q"zït es s celis.

) Efï (jïui:die"r-rï Deus:

00

ubique ,. fed in cclis fe niagis mani-

ll

ret intra cubiculum: fuum..

- 9. Nolitemultum loqui ,8c.y En Gre-

feftat , undeillud' Pfalmi

,:; C&l enare

o

co eft,- ui; BurroNoyzowrt , id eft, ne

rant gloriam Dei.

^

nl

futili verboram: profufione ucamini: ,

Santiificetur. , Sanzte colatur , &

autab aliis videri cupientes , & ma-

honore afficiatur.

.

gnifieri ;propter prolixam orationem,

Nomen £uwm.y ln fcriptura Dei no«

T

aut. ezrorem. E:thnicorum: fequentes ,.

men , pro

leo. ponitur.

Nomine:

enim co

3

ui melius fe putant a Deo intelligi,.

gnofcitur ;, imfo Catur

& cele-

À

f

.-

inter orandum multum. loquantur.

þnaqu-

32

EVANGEL..U SECUNDUM MATTH.

10. Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas tua , ficut in

7

coelo , & in terra.

tialem. da nobis hodie.

rr. Panem noftrum fuperfubftan

12. Et dimitte nobis

?

^

debitoribus noftris. .

N

debjta nof;'r.a,: rflcyru.t &;*nos-fd?mïtümfï?

á

*

15. Et.ne nos inducas in

.,te'nt.

5ti0n';e.m. ! Se'df lib&raïnögt

E

malo. - Amen.

) Eccl

14. ? Si enim dimiferitis ho

miriibus peccata eoru

m , | Qïmit*-

29. ^.

;

*

?x;:fra

tet & Voþis pater ve,iïter 'coel,'*(eftis deli&ta veftra.

R

*

If.Si

18.25

IO. Aal'v-eniat regnum tuum.) licet

idem notat , £/so1ay fu6ea» , adve-

M:rci Deusubique regnet, tamen quodam-

nientengi. diem. vOcant. *: $ic panis ad-

vemiens ,cprog 8mióo g , ille eft, qui.

1I.25. modo non pacifice regnat, nec fine

hofte , quia multi illius voluntati.&

nobis quotidie advenit ad vitam fu-

imperio rebelles funt. Petiturergo,

ftentandam.

"Vulgatus cutn vertit,

ut Deus abfolute, & (ine adverfario

faperfubflantialem , derivavit a nomine

regnet : Sic enim dicimns : J44vezzaf

Soía, fubflautia, &

propofitione £ m'f*

l

regnum tuum ,. quemadmodunvwfi fi-

que /zper fignificat.

A

FA

lii patri pscificum regnum, & victo-

CI2. Dumurte nobis de

bita noflra.) Pec;

cata doftra ,

f

riam contra hoftes precarentur.

quibus tanquam zre

Eiat voluntas tuz, €c.) . Hoc eft,

alieno obftricti tenemur Deo. Luc.

obediatur tibi ab omnibus

in terra

cdp. Il- 4. eft,

ta nofira.

E

bimittf naä;i: peecea-

promte, alacriter , exacte,; ficut ab

77

Angelis obeditur in colo.

Azcurt$ mos di.

ztmms , O. ) Vi- -

p

II. Paenem nofhivwm fuperfn

6/]2»!24-7

deat quid dicat ,

qui non dimittit.

lem. ) Luc. cap. II. 2. habemus ,

Petrus Chryfolog. ferm. 71. Home,

t

panem nofivum: quotidianum , cibum ,

inquit , £& £;b; zsifericordie fatlus. es -

K

quo indigemus quotidie , qui etiam

spfe menfura.

Quantwm quaris mifg*-. V

ricordia , fac tantum , &c.

M

appellatur fuperfubftantialis, quia fu-

a

per fubftantiam noftram advenit , &

I

Et ne nos inducas $m femtatio-

ili adjicitur. .. Vel dicitur fuperfub-

nem.) Scilicet deferendo, feu permit-

L

ftantialis , quiaad confervandam hu-

tendo fuperari, quafidicat: Dagra- ^ ^

manam vitam magis prodeft quam

tiam tentationes vincendi. Vel,quafi

alie fubftantiz, illafquein hoc fupe-

yat

V«el. certe ,

dicat : Ne nos permittas tentari, ne

D

q

quod probabilius

forte cadamus.

g

exiftimo , panis fuperfubftantialis eft

Lilera mos a zmalo.) A'nó ,,.g n0y4o8,

anime cibus , verbum Dei, gratia ,

4.maliguo , fcilicet a. diabolo , ejuf-

25

üt

Euchariftia, &c. quo animz pafcun-

que infidiis. .. Poteft etiam movgeoy

tur & roborantur, & quo indigemus

accipi neutro genere, ut TO mow(eov,

)

quotidie ad tentationes & bujus vite

li

quodlibet malum comprehendat , &

m

difhcultates. fuperandas. 1n Grzco

illud.przfertim, quod animz faluti

u

eft , zero» éniscioy , quod interpres

incommodat.

i

hic vertit, pezem [uper|ubfdfantialem ,

|

in fando autem Luca, ut dixi ; p«-

Zmen.) Id eft, ita fit , vocem He-

nem qmotidianum. . $. Ambroftuslib.

braicam LXX. vertere folent , cye'/-

5

5. de Sacramentis cap. 4. vertit, Pa-

v»orro, Fiar.

v

14. $i enim dimiferiti:

nem advenientem , quia Gizxci , ut

*., ö'c;) -«-gedf-

m

ij

[

L

CAP UT*VI,

53

n

I g Si autem non dimiferitis hominibus : ne

/

^

c p-atxeur' vefter

dimittet vobis peccata veftra.

16. Cum autem jejunatis, nolite fieri ficut hypfoc'ritæ' triltes ;

u$

exterminant enim facies fuas, ut appareant hominibus jejünan-

tes: Amen dico vobis , quia receperunt mercedem fuam.

r

17. Tu autem cum je

tuam lava.

junas , unge caput Ltuurun, ; & faciem

lt*

18. Ne videaris 'hominibüs jejunans , fed patri tuo , qui eft

in ab

9t

bi.

fcondito: & pater tuus, qui videt in abfcondito reddet ti-

[/3

.19. Nolite thefaurizare vobis ihefaui'os in terra : ubi geru-

go , &tinea demolitur: & ubi fures effodiunt , & furantur.

'qui

[ü

20. c Thefaurizate autem vobis thefauros in coelo : ubi ne- , p

*

tit,

que aderugo , neque

tinea demolitur & ubi fures non effodiunt 12.35..

nec furantur.

r

ITim

int

-SrI. Ubi enim eft thefa

urus tüus', ibi eft & cor tuum.

q* 190

s'mfi

Iec.

22. d. Lucernacorporistui eft oculustuus, Sioculustuus 4Luc.

11.54-

gt

fuerit fimple::: : totum;c'o;rpus tuum h?cidum erit.

j

23. SI

(*

pit ,racioneü » cur dixerit ; Disaitte

q&otidianum » & ita nos gerainus ,

r

nobis debita noffra , Ef;.

ac f1 non jejunaremus.

tit

16. Tr/ffes. ) Àd eft, vultu trifti-

19. 4Erugo.) In Græco'e&'aüg, Qer-

tiam preferentes. Grec. exv9

miculus veftibus potiffimum noxius.

ii

g)qwbi j

s

j

id eft terrici.

fio, adefío.

Tizea.) In Grzcoe » Bedoc'ic , ero-

if*

Exter)æina;zh) A,Qm;x'g/so'lv , confi

;

Non eft nomen anima-

lis.

ciunr, corrumpunt, obícurant vultus

Dezolitur

ftatum ; feu fpeciem naturalem mu-

erodit.

.) Confumit, corx;ümpic,«

mit

i

tant ,

€(tata. .

palloe & feye;itate affe-

20. Ip calo.) Scilicet per opera bo-

na , quibus id acquiritur.

s

&

Receperunt: smmercedem fuam.) Quam

21. Ub enim eff

quzrunt, inanem gloriolam apud vul-

Quafi dicat :

thefzurus tuus 67 £.

gus.

"lhefaurum cor fequi-

tur; fi ergo in terra thefauruni re.

17. lsge caput tuwm.) Non jubet :

condis , cor fimul terra obruis ; id

j &i

nt revera caput ungamus , fed ut je-

vero turpiffimum eft ,* hominem. ad

gl

x

junii fugiamus oftentationeim , &hi-

L

coleftia natum cor in terra. & luto

)

laritatem potius & latitiam. ( quem-

fepelire. In cclo ergo locandus the- .

admodum qui more illius &vi caput

faurus : fj

74,'7

in conviviis ungebant ) prxferamus,

tur.

t

C enim eo cor tuum rapie- —

jjuti

Íolebant orientales populi in 1ztitia

22. Lucerma corporis ?ui &

not:uluä

caput ungere, in macftitia vero ab

£u45.) Id eft , oculus corporalis fun.

He

un&ione abftinere. ]Jubet Chriftus

gitur officio lucernz , quia ficut lu-

ut preferamus vultum & habitum

d

cexrna lumen prebet volentibus ali-

f

Bfäl'. eata Con. Meznaoch, T. VL

L

4

34

EVANGELIL SECUND-UM, . MATTH.

c Luc.

9. Si autem oculus tuus füerit nequam: totum corpus tu-

16.135.

um tenebrofum erit. Si ergo lumen, quod in te eft, tene-

r;ï

(l

f Pial.

bree funt: ipfae tenebrae quantee erunt ?

L

]

54-23-

re: äut ehimf tinüm

Luce

245 e Nemo poteft duobus dominis fervi

12.22, 0dio habebit,

& alterum diliget : aut unum fuftinebit, & al-

j

fu

Philip terum contemnet. Non poteft Deo fervire, & mammonzse.

4

l

Ti

25. f Ideo dico vobis: ne foliciti fitis animae veftrze quid

:

6

manducetis, neque corpori veftro, quid induaminr. Nonne

3

Il

r.Petr anima

& corpus plus quam veftimentum?

-plus eft qua?h'efg:a',

—

a6. Refpi-. -

d

ba

opgramur, clara erupt & l,ucid-a ,.h(ic

f

qu.dagere; itaoculus omnibus mem-

bris corporis veluti lumen przbet , ut

eft, bona, & probabilia:fi vero for-

poffint fingula fuis officiis rite fun-

didata fuerit appetitu rerum abjecta-

C0

Hinc oculi a Latinis dicuntur

&arum , quales funt divitiarum the-

gi

2

qi

lumina, & a Grecis Qata.

fauri , tenebrofa erunt , quantumvis

bj

Q

Si oculus tuus fuevit. ffmplex , -&fc.)

alioquilucida. videantur , qualia funt

P

Ti

Si oculüs tuus fuerit purus, & nullo

fupra memorata , jejunium , oratio,

C*

pravo humore vitiatus ,. tótum cor-

eleemofyna ,

1

pus lucidum erit: quia univerfa cor-

Si ergü luzen quod in te efh, G7c.)

ä

tü

Si ipfa. intentio ; que lumen quod-

[ä

du

poris membra ita illuminabuntur , ut

poffint (in

gula rrf:&e fua peragere of-

dam eít , tenebrofa fuerit ,. quia ma-

Q

ficia.

la; ipfe tenebrz , id eft , actiones

^

alive, qux de fe lumen non habent,

gu

o-

$£ antem oculus. tuus: fuerit me-

quam.) mOPeog , Vitzatus, morqeog di-

nifi illud a bona intentione mutuen-

do

citur proprie de malo moralitér , fed

tur, quanta caligine malitig obfite

t

erunt , Ífi ipfum mentis judicium

propterea Evangelifta in hac prima

parte, fimilitudinis ufus cft dictione,

corruptum fit , quam cecos affectus

Tü

quz oculo fpirituali potius convenit,

fequi neceíle eít?

$i

— 94. Duobus dominis.) Scilicetdiver-

quam corporeo , ut intelligeremus

n

ab oculo corporis tranfeundum effe

fis inter fe, feu diffidentibus & con--

-

k

ad oculum mentis: prefertim cum

traria imperantibus,

!€

hzc fimilitudo fuám apodofiam, five

Suflinebit.) dvSc£erai , ample

&etu?*,

redditionem expreíffe non habeat.

retinebit, illique adhzrebit.

Totum corpus tuum zezebro[um erit.)

Mamimona.) Yd eft divitiis ; eft vox

*

dl

Vitium oculi cadet in totius corpo-

Syriaca tefte D. Hieronymo.

.

"

P

tis

ris perniciem , quia membra omnia

25. Seliciti.) ldeft

anxii.

roh.ibec

e

erunt quodammodo.in tenebris , nec

nimiam follicitudinem, quz ex ditfi-

*

dentia diving providentie proficifci-

fuas exercere functiones poterunt ,

bt

nifi impedite , & perinde ac fi ef-

tür,

utapparet ex n.26. 28. & 50.

tü

fent in tenebris.

Porro fimilitudinis

& eam qu& a Dei fervitute hominem.

f

applicatio hoc pacto fieri poteft : per

diftrahit , ut conftat ex num. prgce-

oculum enim

intelligere. poffumus

denti.

i

mentem noftram , que fi munda eft

nima,) Pro ,

l'de anima , id eft vi.-

1

g

& fimplex , & nihil aliud refpiciens,

ta, quam dat anima.

d

ant intendens, quam Deum, omnia

Nonne antma plus ef , quam

efca, ffc.);

üj

opera noftra , qua fecgndum eam

Quafi d.ic?:at ; Quis vobis animama &

V,

i

ï

H

-—

z

ÉCAP ïU"*T Nn

35

j

M

26. Refpicite volatilia cceli, quoniam non.f'e'mntj neque'me-

e.

tunt , neque congregant in horrea , & pater vefter cosleftis

paícit illa.

Nonne vos magis pluris eftis illis?

27. Quisautem veítrum cogitans , poteftadjicere ad ftaturam

:

l

fuam cubitum unum ?

2

b

28. Et de veftimento quid

foliciti eftis ? Confiderate lilia

d

agri, quomodo crefcunt : non laborant , neque nent.

(

-29. Dico autem vobis , quoniam nec Salomon

-inïc')mni glo-

l?

ria fua coopertus eft ficut unum ex itis.

- $0. Si autem focnum agri , quod hodie eft , & cras in cli-

banum mittitur : Deus fic vettit :

os modicae

quanto magis v

0€

fdei?

-Eo.

31. Nolite

9r

b

licitteffis ? Crediderim fententiam ef-

corpus dedit , nifi Deus ? qui ergo

Is

quod :ajus eft dedit , dabit etiam

fe: $i corpori veftro, quo nihil ma-

T

uod eft minus , efcam fcilicet, que

gis videtur effe in veftra .poteftate ,

It

nihil addere poteftis, nec eflicere ,

ad pr-op'agandam* vitam eft. neceiía-

ria.

Q

quantumvis conemini, uttantillum fit

-96. Volatilia. ) Quz miniis quam

procerius , quid folliciti eftis & an-

terreftria animalia habere folent. in-

xii circa ea , que ab aliena pendent

i)

d-

duflrig ad querendum cibum , & qu&

voluntate & providentia divina , &

W*

cum fublimia ferantur per aerem, lon-

non potius in Deo fpem veftram lo-

I)

gius abfunt a cibo.

catis , cujus eft res ita. difponere ,

ut nihil vobis defit ?

.Vl fenfus eft,

UP

Gzli. )- Ut diftinguat a. volatilibus

2

domefticis , qux hominum providen-

extra controverfiam pluris funt ani-

W

tia aluntur.

ma & corpus , quam ftatura ; parum

Parer vefter.) Non dicit, patär eo-

1

enim refert, qua ftatura fit aliquis.

us

rum, fed pater vefter ; quafi dicat:

Quod fit hoc , quod minus eft, Deus

$i Deus illa ,. cum viliffima fint ,

etficit citra ftudium noftrüm , quan-

ü

animalia tamen providentiffime pa-

to magis citra noftram anxiam fol-

m-

fcit ; quanto magis pafcet vos , qui

licitudinem illa potiorain nobis con-

& homines & ejus filii eftis?

fervabit , & ad illa tuenda

,qu& opus

Nonfi vos magis pluris ilis effis ? )

fuerint , largietur ?

llf

Sy judc M&Ao» àwpéecre duro». Id

28. La agri.) Addidit zgrz; ut ab

0X

eft , nonne vos longe illis antecelli-

hortenfibus diftingueret ,^ qua ho-

tis? Nonne illis longe pr&ftantiores

f

minutn cura plantantur & aluntur.

eftis ?

Non laborazt.) Scilicet ut viri.

ye

D

-Q7. Cogitazs.) Feglgya; ; quantum-

.

Nezt.) Scilicet ut faminz.

[ci

vis nervos ingenii contendat ;

uan-

29. Nec Salomen:) Proponit exem-

tumvis fol

um Salomonis, cujus maxime ce-

20

[z

:

licíte. cogitando 'fdifcru»cie'c

ent

lebres divitiz , petentia & fapienria;

e

Adjicere þotejt' 4d ff aturam V fgam cu-

aitque; ne Salomonem quidem etium

bitum unum?) Apud S. Lucam ica le-

tum, cüm in fummo faftigio . gloriz

gimus

Quis autem vefirim cogitan-

yt

fuz erat , ita eleganter potuiffe veítiri,

do poteft adjtcere ad þ*4tzr?zm feüam esu-

ut lilia veftiuntur candidifiimis & odo-

Lit»mg/ unue ) ff ergo neque quod /mia-

ratiffimis foliis.

fi)

go. 4n elibanum. vuirtitur. ) Arentes

um ff , Ip'a.n:/z:'is ; qtfid a'cï cet-eris f?'-

36

EVANGELII SECUNDUM MATTH;

At z

- 31 Nolite ergo foliciti effe dicentes : Quid manducabimus

i 3

z-93C

nan«;

* :

«

Llu

n]pu $.

aut-quo

Uptii

emur ?

.32. Haec enim omnia gentes inquirunt. -

*

Scit enim pa»te?* :

!

vefter , quia his omnibus indigetis.

lt

33. Quaerite ergo primum regnum

Dpei, & jumtliamï-äjusï;

ü

& haec omnia adjicientur vobis.

N

/

"

34. Nolite ergo foliciti effe in craftinum. C

caflinus u

.

.

dies folicitus erit fibi ipfi

: fufïiqit diei malitia fga. :

'CAPUT:

enim ftipule in clibanum , id eft fur-

Hac omnia adjictentur vobjs, ) Vi-

dum.

num , mittuntur, adillum calefagien--

detar fumpta metaphora a rebus vili-

bus, qua. pretiofius aliquid ementi-

Modice fdei. ) O,X:(fdw:go:,, parum

bus gratis adjiciuntur.

Mantiffam

g

V

Deoï & illius providentie fïdentes,

Latini appellant [tali, 4 gienta.

32. Hac enim omnia gentes inquirunt.)

5 34. Nelite folliciti effe in cmfz'm;m..) :

Scilicet follicite & anxie, non fiden-

1

Quandoquidem fi regnum Dei quz-

f

tes divinz providentiz,

ratis, hzc omnia adjicientur vobis.

S. Lucas dixit: NoeZte i fublize tollz,

33. Primum.) ld eít, ante omnia,

p pereoeidsc3e, id eft, ne fitislon

*

pre&cipue & maxime.

ga

*Rejgnum( Dei.) ld eft, ut cum'Deo

futuri follif:ituydifne fufi per;fi.

I

regnetis , ita ut ad regnum illius ca-

Craflinus dies follicitus erit [fbi ipft )

leite perveniatis.

Vel per. regnum

Id eft, fatis vobis follicitudinis affe-

d

Dei intelligenda eft Dei gratia, quam

ret ad querenda ea, quz, cum vene-

rit, erunt in ipfo neceffaria.

Non

imprimis tanquam animarum noftra-

rum vitam quzrere debemus, ficut

prohibet Chriftus omnem rerum tem-

Luc. cap. 17. 21. dicitur, Reggumcz-

poralium follicitudinem & providen-

lorum 1ntra vos eft.

tiam, fed eam tantum, que impedit

D

quo minus quzrámus regnum Dei, &

)

Juféstiam ejus.) A'urS$, id eft Dei,

[

neque enim referri poteft ad regnum,

que pluris facit temporalia , quam

&terna; hec, quz priora & potiora

alioqui dicendum fuiffet dvrzc, vo-

effe debuerant, illis poftponens,

catur autem Dei juftitia , quam ille

nobis prefcripfit, cum |legem fuam

Malitia fus. ) Affiftio & labor,

nobistdedit, ad cujus normam exi-

qui-unumquemque: diem. comitatur ;

u

gentes opera noftra, juftitiam ferva-

afi dicat, neigiturlaborem & affli-

fnus,- & jufti fumus. & fan&i.

4

ionem ante rempus Percipere velitis,

AL

k

Ed

ä'r*ä&; 9&*9&

37

CAPUT VIH.

*

T

Docet non judicandum : de feffuca in. oculo fratris , &? trale

in proprio oculo : fancium nmon dandum.canibus : omnem peten-

tem , quarentem , C? pullantem a. Deo. exaudiri : faciendum

y

aliis , quod nobis fieri volumus.: per angu[lam portam ad vitam

iutrandum : quomodo. dignocantur falfi prophete , &?. arbor

bona a. mala : comparatio de audiente Cbrifli verba &

operante , aut non operante juxia illa.

1.'NTOlite judicare , ut non judicemini. (1)

:

2. In quo enim judicio judicaveritis , jud

.icabimini » 4 Luc.

a & in qua menfura menfifueritis , remetietur vobis.

6. 57-

3. Quid autem vides feftucam in oculo fratris tui , & tra- Rom.

bem in oculo tuo non vides ?

"20

I.

Marc.

4. Aut quomodo dicis fratri tuo : Fraterfine ejiciam feftu-

4. 24.

cam de oculo tuo , & ecce trabs eft in oculo tuo ?.

à Infr.

f

$. Hypocrita , ejice primum trabem de oculotuo , &tunc

21.22.

videbis ejicere feftucam de oculo fratris tui.-

*

Mlarc.

il!'-

aritas 1--24-

tt*

6. Nolite dare fanttum canibus , neque mittatis marg

.

u

.

um

veftras ante porcos , ne forte conculcen

s

it eas pedibus fuis

? If. 9.

& converfi dirumpant vos.

. Jo1i4.

. 7. b Petite , & dabitur vobis : quarite, &i

etis:'p

ul- 15-

)

-'nvenïi

lg

fate , & aperietur vobis.-

3

lis.

$ anis aCOb

ll

(1) 5 edit. Sixt. legztur : Et non jucicabimini : &f e44dj;g; : nolite, com-

demnare ,. & non condemnabimini. -

?

1. A Johte judicare.) Curiofe in alio-

Trabem,) Gravia peccatä.-

- V rum mores & facta inquire n-

6. Nolite dare fantlum canibus , 6c.)

j

do, & ea damnando.

Id eft, res fanctas nolite impuris

fv

Ut non judicemini,) Condemnemi

A

flagitfofis hominibus communicare ,

j

a Deo judice.

qui adeo ex illis non proficiunt, ut

n

Q. lp quo enim judicio judicaveritis ,

eas rideant , & indignis modis tra-

1

C

ii

&c.) Quales vos fueritis erga proxi-

(tent.

,'en-

mum, aut benigne illius facta inter-

Converfé dirumpant vos.) Ydeft lace-

dit

pretantes & excufantes, aut rigide ju-

tent , five dilanient , quos honore

:

«

dicantes & condemnantes, talem &

profequi debuiffent, &

am

riemini.

gratias agere

vos Deum judicem ex

pro beneficio.

ora

In qua men[ura, &c.)

R

epetitio ejus-

7. Petitey 65 dabitur vobis.). Affir-

dem fententiz; fen(us enim e(ít, Ta-

mantes promiffiones frequenter funt

lem fe vobis Deus exhibebit , quales

in fcriptura cum exceptione explican-

0s

vos ipfi proximis.

j

de, ut hocloco; fxpe enim petimnus

ur.;

f

Remetietur.) Scilicet a Deo.

& non accipimus, vel quod male pe-

camps , v*l quod indigni fimus, vel

jtióy

g. Fe um?.') Leves defe&us.

-

-

^

2

8

EVANGELII SECUNDUM MATTH.

$. Omnis enim, qlmlji:peti't*,,

accipit: & qui "quæri'tginvy'enit: :

al

& pulfanti aperietur.

9. Aut quis eft ex vobis homo ,

quem fi petierit fihus fü-

k

us panem , numquid lapidem porriget ei ?.

x

IOQ. Aut

fï'pifCe-m petierit » nmnquid , ferpen

-

tem porri get

t

ei -

II. Siergo vos , cu

m fitis mali, noftis bona data dare filiis

veftris , quanto magis p

K

ater vefter » qui in coelis eft , 'dgbit

D

bona petentibus fe?

Q

e'Tob.

I2. c Omnia ergo quaecumque vu

ltis , ut faciant vobis ho-

4. 16. mines , & vos facite illis. Hzec eft enim lex.,& prophetae.

It

L.ucg.

15. d Intrate per anguíftam portam : quia lata porta, & fpa-

6.31-

8

Z Luc.

tiofa via eft , quee ducit ad perditionem , & multi fun; ,'.qui

33.25. Intrant per eam.

di

.14. Quam angu

fta porta , & ar&ta via eft ; quæd—ucit ad

n

vitam , & pauci funt, qui inveniunt eam!

.

*

veniunt Iad, vos in ve-

af

dite a falfis prophetis , qui

ftimentis ovium , intrinfecus autem funt lupi rapaces:

1

pe

16. A fru&tibus eofum cognofcetis eos. Numqüid c

olligunt

Ve

^. de fpinisuvas ; aut de tribulis ficus?

17 Sic

ha

quod nobis non expediat , vel quod

de Iägibug & monitis fpectantibus ad

mutua inter fe hominum officia; nam

'Deus aliquid aliud melius det, quam

preter hecalia funt, quz ad Dei cul-

Qd

id fit quod poftulamus.-

Ti

9. 4ut quis eff ? ) $ Tíg &ciy, ld eft,

tüm pertinént.

Per degem & pro-

*'adn quis eft ?

phetas totum vetus teüament*.qm.inf

.

d

Quem ff perierst. ) Óy 6d alriam.

telligit.

Quem dicendi modum licet a confue-

I3. Istrate per amg

ufiam þ&rtld-än.: )

bil

Imà

tudine Latini fermonis abhorrentem ,

er ar&am viam legis, & mandato-

Yel

fetinuit interpres , pro quo dicendum

rum Dei intrate in regnym cæloru;n.

T.

fuiffet, 44 2uo f penierit, dt etiam ali-

IS. 4ttendite.) Cavete.

A falfis Prophetzs. ) Falfis do&tori-

ton

bi Grgcifmi frequenter occurrunt.

Let

II. Beza data. ) 30'(4/,641*94,&)/?6962 ?

bus, qualesfunt hzretici, & ii omnes,

eod

bona dona, ad verbum, £ezas datzones.

qui aliud opere exhibent;, aliud h

&

Quanto magis pattr vefler. ) . Com-

tu & fermone promittunt..

4

Inp veflimentis ovium.) O

vina pelie

I

parat

jatrem patri, coleftem terre-

l,

firi ;

b

eum homini ; bonitatem ne-

conteCti, & fe pro ovibus aut pro

D

paftoribus, quibus mos eft indui pelle

tetur.

quitiz; utaminori gdmajus argumer-

ovina, venditintes. Méetaphora pel-

fru[

12. Fultis.) Scilicet rationabiliter.

lis oving, fignificat verbapia, opera

Trt

nis

Hac efl euum. lex , &f Prophera. ) ld

charitatis, eleemofynas, & eaomnia,

fci

eft, hoc enim docent lex & prophete,

quibus impoftores. abutuntur ad fal-

Z

hec eft fumma omnium, quz in lege

lendum..

ifn

& prophetis concinþntgr. ;n:ellige

tie

16- Frl(&iþïffgi), OPeribus.

L

CAPUT VIL

39

lt

17. Sic omnis arbor bona, fru&us b

:

onosvfacit: mala autem*q |

arbor malos fruétus facit.

$

/Su

ü-

18. Non po'eft arbor bo

na malos fru&us;'face:re—: neque ar-*

»

I

gþ

bor mala bonos fru&tus facere.

fiInfr.

19. e Omnis arbor qua non

facit fru&,u'n? Bo/pum , excide-

25.1I-

i

tur & inignem mittetur.

"

SIuce

ls

20. Igitur ex fru£tibus eorum cog

nofcetis e.os,

6. 46.

bit

21. f Non omnis quidicit mihi; Domine , Domine, inträ—dg Aa.

bit inregnum coclorum : fed qui facit voluntatem Patris mei: 19.55.

l0«

qui in coelis eft , ipfe intrabit in regnum coelorum.. -

: & Pfal.

22. Multi dicent mihiinilladie. Domine, Domine, nonne & ,.

Infra

in nomine tuo prophetavimus , & g in nomine tuo doemonia

:

ejecimus, & in nomine tuo virtutes multas fecimus ?

25.41.

qui

[]

*

j Luacm

25. Et tunc confitebor illis .

Quia numquam novi vOs :

difcedite a me omnes , qui operamini iniquitatem.

,/ .[3-270

ud

z Luc.

24. i Omnis ergo , qui audit verba mea heec , & facit ea,

g.

affimilabitur vi

tn.

(e

ro fapienti ; qui ædifïca'vi.txd'omum fuam füpra g,

2« I

*

j

petram.

defcendit pluviä ,& veherunt Huminä,, & flaverunt

].acob

Ifit

funda.- I 22-

SiC

venti, & irruerunt in domum illam , & non cecidit :

26. Et

ta enim erat fupra petram.

sal

. Tribulis. ) Tribuius, herba eft ri-

tis effe credere in ipfum , & audire

Jaum

gidis & præcvlurAis fpinis in foliis ar-

verba ipfius, fed ad falutem neceffa-

l-

imata.

rium efle, ut quis audita opere pra-

d

- 198. Nen þbf&j? aidor donü midMos fra-

ftet.

)t.*O-*

[

-

dus fatere , 660.) Affert Dominus pro-

22. In illa die.) Scilicet celebri &

babile admodum figaum , quo boni a

expectata, nempe judicii.

,.)

malis, faifi prophete & doGtores a

g nomine 140. ) ld eft, vi

rtute fua.

U

veris poffint internofci, eftque hujus-

Prophetavimus. ) Futura predixi-

jit

modi.: Quicunque bona faciunt opera,

mus.

non femel, aut iterum, fed conftan-

Virtutes, ) Miracula.

"

ter & diu, hijboni funt ; qui mala

23. Cenfitebor.) Aperte dicam.

n5

eodem modo faciunt ;

Nunquam naovi vos. ) Aq

;»probationis

& cavendi.

-

ii mali- fqnt,"

& amicitiz- cognitione.

b

Ocet ergo

abl

I9. Omnis arbor, qu& non facit fru-

non fufficere ad falutem dona gratis

)elle

Bum bonum, 6c. ) (iuémadmodum ar-

data, qualis eft prophetia, autdonum

bores infructuofx exfcinduntur, ne

miracula patrandi, fed

clie

pl'O

fruftra terram occupent, & in ignem

opera requiri.

: bona etiam

de

mittuntur ; ita, & hominibus, qui bo-

9Q4. Qui ediffcavit dommm fease 6c-)

peräl

nis operibus vácui erunt, eveniet, ut

Significatur is, qui fuam converfatio-

f

fcilicet: excifi. € terra mittantur

H

in

neém, & vite in(titutum , quod non

ignem. inferni.

2

in una operatione , fed in conftru-

fa-

2I. Non ommis qui. dieit. mibi, Domi-

&ione univerfe' vit« confiftit, fundat

ne, Domine.) Dgcet Chriftus non ,fag fupgr folidum fundgrgencuxn', nempe

H

L

u

4o

EVANGELII SECUNDU

M : M'A T THE.

. 26. Et omnis , qui audit verba mea haec , & non facit *'ea.,/f

fimilis erit viro ftulto , qui zdificavit domum fuam fuper

arenam:

5

27. Et defc

endit p*luxvia ,& venärun't' flumina , & flaverünt

ll

venti , & irruerunt in

.don*xum illam , cecidit , & fuit ruina

ilius magna.

28. Et fattum e

ft: cum /confum'malfi'etf

admirabantur turbae fuper dottrina ejus.

jefus verba h—'æcy í

KMar. . 49. k Erat enim docens eos ficut poteftatem häbgns ,&

f

I..99

Lucae.

noïn—'fïcutx Scribe , & Pharifsei.

6. 32.

CAPUT VIII

Curatum leprofum Sfefus mittit ad Jacerdotes : fanat puerum

Can-

VE

turionis , cujus fidem commendat ; item focrum Petri . febricitan-

di

tem , alifque plurimos male babentes : «erbo fpiritus ejicit :

n

Scribam fequi "volentem rejicit , alium vero-patre | inepulto mox

t

det

- fequi jubet : navicula flu&hibus periclitante , excitatus a. difcipa-

-

ju

. lis mare.fedat : duos quoque demoniacos apud Gerafenos. liberat ,

du

— demonibus in porcos ingredi permittens ,. quo "oifo Gerafe-

r

p

ni precantur , ut a. [uis finibus difcedat.

no

hi

4 Mlar. 1. f Um autem defcendiffet de monte , fecutae funt eum tur-

?

4

'Iu 40-

.^ bsae multze:

s

brr

Luca.

l

2. a Et ecce leprofus veniens , adorabat

b

[

E

5 Ig'ymine , fi vis , potes me mundare.

d

(4. Et

T

fup&r' obfefvationem do&tring 088

eaque non alieno, fed fuo nOm'ïii-e

lib

gelice, rectam fidem , & bona ope-

roponebat: Ego aeurem dico volis, éfc.

ra ; hic enim , licet ingruant venti

5

ecundo quia raram quandam ener-

Yur

tentationum & vehemens illa extremi

giam & efficaciam habebat ejus fermo,

634

judicii procella , manebit tamen in-

cum Pharifeorum oratio tepida effet,

concuífüs.;; cum interim xdificatio

frigida, & ad movendum animos pa-

Yet

ejus qui audivit quidem , fed audita

rum idonea. "l'ertio, quiado&rinam

dic;

opere non praftitit ,- ingentem rui-

fuam miraculis confirmabat , quod

lr

nam fit datura.

Pharifzi & Scribz fac

;

hd

29. Admiraban

$

. ) fä;'wön'do'owo,

riant.

ere non ipoteæ

ln

ébffnpebant. -

-

.

Q

29. S£cu£ þatcyfatem lmbmk.) Primo,

2. JfDorabar. ) Id 6&,- inclin—ääus x;e;-

Cïpn

uia non ficut Scribe & Pharifzi tan-

" verentiam exhibebat, ron fo-

b

tum ea docebat, quazlex dicebat, nec

Ium

urbanitatis caufa ,"tanquam pro-

interpretis loco folum fungebatur, fed

phetg aut fancto, fed religionis, tan-

Yid

nova pracepta, &,prqmilïa afferebat,

quam Deo , quod etiam oftendunt

»

CAPUT usl

——

4I

2

E Et ,äxtenden,s Jefus rhanum ,. tetigit eum , fdic

ens ;

RA

" Volo,mundare. Et confeftim mundata eft lepra ejus.

:

r

4. Etaitilli Jefus: Vide , nemini dixeris, fed vade , 55Lev.

ünt

oftende te facerdoti ,

Mfla

& offer munus; :qUOd- præcepit Moyfes,-f* *

N

in tefüimonium illis,

s. c Cum au:em introiffet Ca

'ad eum «cLuc.

pþgrnaüm. w accemt

65

Cen:urio , rogans eum,

7. Í-

6. Et dicens

X

, Domine

; puer meus jacet in domo ,pgraly—

;

ticus , & male torquetur.-

-7; E-t aitili Jefus : Ego v*eäniam ; &Hïä;;.urabo eum.

g. Et

(on

verba illa : Sj vi , potes mt mu:zd.zfe,

,jnobis det humiiita:is documentum,

llll«

divinam inilo vim agnofcens,

& ut facerdotes jam effent inexcufa-

tl :

?^

Tetigit eum. ) /Egrotos aliquos

biles, fi in ipfum non crederert, ca-

f0

taitu

curáre voluit Dominus, ut often-

jus miracula probaffent.. In Greco

deret etiam carneim fuam propter con-

eft, r& ises : qui modus loquendi

ipu

junctdionem cum divinitate, vim fa-

-certum aliquem , aut fummum facer-

lutiferam & vivificam habere.

dotem fignificat; eaenün eft vis ad-

LL

D. Cyrillus.

Alii propterea tetigitfe

diti articuli.

r

e-

putant, ut oftenderét , fe lege veteri

Maunus quod pracepit

M.

bjfc: J Guale

nonteneri, quz tactum leprofi pro-

munus offerendum etfer, habesLev.

hibebat. Levit. c.4. 46. ita D. Am-

Cap. 14. 4-

brofius , & aii.

Alii, ut doceret

la refimoniam i.

5 Quafï dicat.; :

| fuf- .

TE C BRT o

legem , qua lepr& contacum prohi-

Ut illi ipfi, qui mihi maxíme adver-

Do-

bebat, ne tangens contaminaretur,

fantur, primi míiraculorum .meorum

in fe locm non haberze, qui nec con-

teftes fint, & proprio ipforum tefti-

Saminari poterat, & leprofum, ut

monio eorum incredulitas arguatur.

^ B

muadaret, tetigerat. [ta 'l'ertullianus

Non prius munusaccipiebant, quam

lib. adverfus Marcion. 4.

valetudinem diligenter exploraifent.

pmine

Mendare.) lmperativum eft paffi-

(5. Cenigrio. ) Homo gentilis: ex

F", Hü

j entt*

wvum , ut patet ex Graco , xagaer-
