ac

pifcem: numquid pro pifce ferpentem

dabit 11li ?

»

?L Cum.

aMat

D

x

- Ommia , qu;

12. Aut fi petierit ovum : num

;

uid p*orïiget- illi fcorpio-

459

nem?

22. Sr aut

£e !Vlat

I3. Si ergo vo

sf,--.;cum fitis mali , noftis bona .data dare fi-

m

ja

uet

us a;

']is velklris: .

C

.ritum bonum petentibus fe ?

juanto magis (1) Pater vefter de ;ælg'dabit fPï-.f

..

| 93 ui"n

12.22

A-

**

*

"

daemonium

14. e E

-

t erat ejciens

, & illud erat mutum.

Bimecm,

Et cum ejeciifet daem

dmiratae

s

onium 5 lqcutus' eft mutus, & a

j' A. 'Clllïli

. funt turbae.

s

t qu-"

N——

e

: (I)..Pater velter. ir iediz*., Sixt."]egitz,:rv"'

e

. Pater wefter cceleflis.

W IS' Ex ei!,

5. Offium clau[um eff.) Seris & xe-

penfus ? licet fane , inferre quod 'inïfrä.

pagulis firmatum , quod non poflim

n. I3. Chriftus concludit: $ ergo vos

; W16.' 1 Tfn:,mn;

fine labore, & fortaffe fine periculo

enm fitis mali epofliss bona data dare ff-

ATU j non c

hac hora aperire.

,

Jits veffris ,quanto magis Pater vefler de

95 at'illum D

I cubili.) In lecto.

celo dabit (birttum bonum petentibus [e?.

E

Sedebant bv

Iri Greco

9. Proprer zmprobizatem.)

9

Petite & dabitur vob

—

Ml dicantgr 4

eft , diaxse 4 dyuideiay dorS, propter

de di&ta Matth. 7.7.

zs,ö'c) Vl-

impudentiam , leu 1mverecundtam ejus.

^

-

Y

i, Dtitfquas

Id eft, propter urgentem & invere-

3.

Spiritum Lonum. ) Sp"irit'um bö

;

"

cundam perfeverantiam.

num appellat bona vera & fpiritua-

lia , quz non inutilia & noxia funt ,

M

! 07,"1! féy;

Quotquot babet zece]farios. ) Etiam

plures tribus , ne forte iterum ad le-

fed neceffaria , utilia & falutifera,

&um reverfo moleftiam exhibeat.. $i

qua Mattheus ^ozz fimpliciter voca-

f

ts fs d

vit. Intelligi etiam poffunt quzvis

? D atet

ergo inter homines rogandi importu-

dona Dei corporalia , ad fpiritum ut

h

bus

! Onp

nitas extorquet id , quod alioqui fpon-

ad finem relata, & uno verbo

H

jim (

dj

te quisfacturusnon eífet, quanto fa-

quies

d

lls

cilius in oratione perfeverantes a Deo,

Aqui..xl're&e oratione petitur.

COttvie

quod petunt, impetrabunt, qui ad bene

vi

14. E; erat.ejictens damonium , f)'c.),:

, dlfco

de di&ta Matth. 12. num. 22.

lüblm

faciendum mirum quant.u;m e-& pro-

N

x

319

Ig 'Quidlyam autem ex iis dixeru

f Nlafo

moleftus ef

nt: f In Beclzebub p-r?n,ci-

9- .34-

Vnt n u-

r

pe daemoniorum ejicit daemonia. -

Marci

-36. Et alii tentantes , fignum

de codlo. quærebänt ab eo.

3.' '221

& fian dae

17. Ipfe autem ut vidit cogitationes eorum , dixit eis: Om-

ne regnumin feip

, imptobita-

mum cadet..

:

fum divifum defolabitur, & domus fupra do-

x

ibét neceiïaa-

18. Si autem &

Satanas in fe iþfum divifu's 'efïï, Qu*omodo

ftàbit regnum

.'ejus : qgia dicitis in Beelzebub me ejicere dæ-

bjs :-äuæiiigi'

monia.

x

Ic. Si autem ego i

n Bäelzebub ejibio deemoniia : filii ve&r'—i

Tib ihvenitf

in quo ejiciunt? Ideo ipfi judices veftri erunt.

45

*

.

.

r

1,1 mnqid

20. Porro fi in digito Dei ejicio

daemonia : pro

fe&o —petfve-

nitin vos regnum Dei:

ferpenterm

21. Cum fortis armatus cu

i*tödif atfium faum ,in pacä funt

omnia , qua& poffidet.

iHi;fcorpio-f

/22. St autem fortior eo

fi uperven-iehs vicerit eum , vniverfa

arma e

Jata dare H

buet.

jus au:feïret , in quibus c.onfidebatf? & fpolia ejus diftri-

W

lo dabit fp'ïf

23. Qui no

n eft mecum , -cöntra

me eít t & qui non colli-

erat um

git mecum , difpergit.

*

dus fpiritus e)'cie"ri,t —de Vhomine , ambul

afper

& admimate

: 24-,V-Cum 1mrxfun

. loca

*

s

---'

"NI 8. äx eis.) E numero turbarum.

18. Si.a:)fekz & f4f4;ms.) Conpus,&

lis

uafi refpublica demginum.

lz Bee/zebub.) Midedicta Mat. 9-34. q

em qui infri

- (36,. Tentantes. ) Signum petunt a

In feipfum.) Mdverfus feipfum.

ji: $ag m

Chrifto , non ut ei credant, fed po-

I9. Fulii veffr , €fc. ) : Vide diéta

y4 dita dj

tius ut illum pudefaciant ; nam non

Matth. 12. 27.

OI- -drium [uum.) TÀ) duN)s , au-

; paer t

credebant Chriftum talia facere poffe:

am , palatium , domum, nullo illum

g um 1

vel dicuntur tentantes , quia experi-

aut turbare audente.

ri virtutem ejus volebant per talia fi-

aggredi

wag;,'w Vij

gna, priufquam ei crederent.

lj pace [unt, qu& poffider. ) Kebus

um

fuis tranquille fruitur.

spï:i:hm boï

di&a Matth. 12. 38-

]

QQ2. Unrverfa arma ejns.

) In Greco

MEt

e

. T4$ m&»omMa»: vox unica eft,

m & fpirtue

Matt. 12. 25..

7: Omne regnum , &«e-) lelideïdiäla

poxia Ht a

qua Grzci declarant, quidquid ad ju-

falorierts

Domus [upra domum cadet. ) Si Vdivï.v

ftum apparatum viri armati pertinet.

Jiciter voct*

fa fic , ut patet ex Matth. 12. 25. ubi .

Siguificat fe demone fortiorem effe,

h)

0

ffunt. que"

;

?

[

habemus : Onis civifas vel domus ad--

cim illum vincat, & de poffeffione

?

jritum Ut

L

( fj

verfwm [e divifa nom feabit,. Si enim — obfefforum corporum exturbet.

f0 ve

lo que

domus partes non ccharent , domus

dicta Matthaei I2. 30.

- 09« Qu non. eff mecum , &c.

?-Vide

titur

corruit : concordia enun parvzg rés

erefcunt , difcordia

:

etiam max?mæ di-

: Cum imsitindus fpiritus 05c.) Ni-

d2

.

dwgniltlïï ,

labumïur.

de dicta Match 12 43- & deinceps.

1 num' 2»

-

C

329

EVAINGELII S*ECD NDUM LUC

loca maquofa , quirens requiem : & non inveniens dlmt

y. i

hRevertar in domum meam , unde exivi.

z

. füb:

25. Et cum venerit , mvemt eam fcopls mundatam & or-

tur lum

natam,

34. m]

26. Tunc vadlt , & affümit feptem alios fplrltus fecum ne-

fnen fim

quiores fe , & ingreffi habitant 1bi.

Et üunt noviífima ho-

quat füe

minis illius pejora prioribus.

r Vi

27. Fa£tum eft autem : cum heec diceret :

-extollens vocém

"6 g.

quaedam mulier de turba , dixit illi :

Beatus venter ,

qui te

ahquam [

portavit , & ubera ; quae fuxitti.

cerna ful

28. At ille dixit: Quinimo beati , qui audiunt verbum Del,

j Et

: &-euftodiunt illud.

prand

£M lat.

29. "T'urbis autem concurrentibus cæplt dicere

Gene1 -

30. Pha

1239.ti0 haec , generatio nequam eft : fignuni queerit 3 & f'gnum

, qur

non dabitur ei, nifi fignum Jonse prophetze.

2jJone

3o. h-Nam. ficut fuit Jonas fignum Nm1v1tls, ita erit &

2. l.

Wt

73.Re.

Filius hominis generationi ifti.

IO. I.

.31- i Regina Auftri furget in JudICIO cum viris generatio-

32 Numo

Vldc dia

2.Par. nis hujus ,

& condemnabit illos : quia venit a finibus terrae

( Luen

9. I- audire faplentlam Salomonis, & ecce plus quam Salomon hic.

dica Matrh

22. Viri

Ninivitae furgent in judicio cum generatione hac,

3 g

kïonæ& condem

nabuntillam : k quia poenitentiam egerunt. ad pra-

ldetur loc

098 tf

dlcatlonem jonæ & ecce phus quam Jonas hie :

35 lyridug,

33 L Ne-

Téndum irre

*

1 quo cim

W)]J.ü Q8 MO

Q7. Cum bhec diceret.) Cumin hunc

ego potius dico illos beatos, q

UE Ti

modum revinceret , & refutaret ad-

doceo,audiunt credendo, & cu&odlunf:

ui quæ

3'0 LL

verfarios fuos ,

elevantes miracula

effecta dando. Magna eft' beatitudo

"hollis emm |

ipfius.

illa, hzcautem major. Illa-foliusma-

ln Yocem z.

Beatzs vmtcr

Wi fe partau:t 6c.)

tris mez eft, at hec & tibi , & om-

U ef s

Quicumque tan

£

em ille fit, nec enim

nibus dari poce& fi nimirum verba

Dücatio

mea cuftodiatis.

Ma num eft mela-

Dletene

li

verifimile eft notam ipfi fuiffe ]efu

i

matrem : Periphrafis eft imatris , . de-

Gafle,: & in utero ge

affe , majus &

QC0 dicitne

fcripte ab überibus & ventre, necpre-

felicius mihi credere, & meos fermo-

ter morem fcripturz : yide mfra cap.

nesopere lmplere

Otue

: d o

23. n- 29.

lïu&m

Admod,

29. Generatio /Mc, Efr) Vlde dt&a

äll i

2g. &zmm beati , &c. ) Transfert

Macch 12. 39

! fïcot

Dominus beatitudinem ad eos , qui

llem;, t

Ü

audiunt , & cuftodiunt verbum Dei,

go« - Signum Niniviti: , &6c. ) Vide dl-

kloc

&a Matth. I2. 40.

./

lent

t

quod Chriftus predicabat, quafi di-

ceret : T'u pradicas matrem meam bea-

31. :.Regma Aduffri , Efc' ) Hoc cx-

T

[

tam , quia me portavit « lactavit ,

phcatum ePc ibidem. num. 42-:

mphCI ter

/

Oi

BIH Q CO

*

20 6APUT XL

32l

lens dicit '

N

33 I,;Nerh;b lucernam accehdit, &in abfcdndito pönit - 7 Mst,

que fub modio : fed fupra c

*

I5.

andelabtu»m D ut. qui ingre iun- 5.

arci

ätam', &or

tur, lumen videant.

*

4' 2I.

4.m Lucerna corpori

s tui eft oculus tdü;S.K . Si oculus tuus

z Mlat.

s ferunne-

fuerit fimplex, totum corpus tuum lucidum erit : fi autem ne-

6. 22

ovilfimia o« |

quam fuerit , etiam corpus tuum tenebrofum erit.

^

e

tenebrae fint.

.. 55$. Vide

ergo , ne lumen , quod inte eft ,

)lläns"vccan :

36. Si ergo corpus tuum totum lucidum fuerit, non habens

aliquam partem tenebrarum, eritlucidum totum, "&Vücu't lu-

cerna fulgoris illuminabit te. -

Z

]

»

.. 51. Et cum loqueretur ) rogavi

tillum quidam Pharifzeus ,

ieus Dei,xï

ut pranderet apud fe. Jefus autem ingref:us recubvit.

u Gen&ra-ï

- 88. Pharifzmus autem coepit intra fe reputans dicere y qua-

T f

P. qgareinon äbaptizqatus/efiïe.t ante pran-dium.

k

ci

39; /E-t

; jt eri &

b

ey

Nemo lucermam. acctndit » $c.)

cultatibus & viiibus animz & corpos

N

iäe d

ia Matth. 5. 15.

ris proficifcuntur , lucida erunt.

*

. AA. Lucerna -corpori: zui,€ 6'«-)

2

! Vide

37. Rogavit il/um quidam Pbharifaus ,

inibus terte.

dicta Matrh. 6. 22; & 23.

Efc) Non videtur animo fincero in-

Salomon hi.

, 60-)

vitaffe , ut ex fequentibus apparet ,

. 86. Siergo corpus: tuum . totum

ratione AC

Videtur hoc loco effe tautologia , $;

nam & male de

hrifto judicat ,- &

£orpus. zutom rorugs erit [ucidum , erir £0-

a Chrifto reprehenditur ; && tandem

nu upe

$

gum luctdum.

Maldonatus fufpicatur

€o rés evadit , ut poft altercationes

cum Domino habitas Pharifzi & Le-

mendum irrepfiffe in textum Grecum,

331N€-

in quo cum nunc habeamus , £ $y TO

gifperiti plus foliro illum urgere in-

€Qj.d o's GÀo» QeTtiyo» , &c. legendum

cipiant , & de infidiis ftruendis co-

—

*gltare.

$

fit, & & vo O,/'U,Hu 6s óAo» &C. $; er-

beatos qui qllæ

dgo ocníus tuus totus Incidus fuerit , C€c.

Jngr

eflus veeuluit.) "Cüp'iehs menfz

i & cuftotnt.

facilis enim eft mutatio vocis eopaz ,

occafione uti ad invitintis & reliquo-

sa af bentudo

jn 'vo-cemä'[.cpæ., Verum quia retinen-

rum convivarum f,pir-i;ualcm utilita-

tem.

?

x

; JJfoliuemte

i A otte

da eft yulgata letio ,. alia potius ex-

;

]

& bt ,

plicatio ; quam.auctor fubjicit , am-

38« Pharifaus autem cepit itra [e,

gimirum Y

eba

.ple&tenda eft, ut fcilicet cuin fecundo

&/c. ) In Graco. eft, à 99 Qapici

qinet d

loco dicitur, erzz /ucidum totwm , non

13 £Saduacty, Phart[aus autem um

vidilfet , miratus efl.. Cum fcilicet vi-

À

alle s m

'ad corpüs referatur , fed ad totum ab-

&ine? fgO

folute , ad omnia,que homo habet.

diffet (tatim illum accumbere , nec

Guemadmodum fi per hegationem di-

prius manus laviffe; magna enim re-

xiffét, fitotum corpus tuum lucidum

ligione Judsi omnes , & in primis

v,de dl&a

fucrit, nihilerit, quod non fit luci-

Pharifzi , folebant ante prandium ,

£.)

-düm.: . i-loculus intentionis «lucidus

& in ipfo prandio lavare , ut conftat

fuerit , omnium facultatymm tuarum

ex Marc. 7. 4. & Joan. cap. 2. 6.

[/4

d) videdi

corpus liacidum .erit & .rcctum ,. &

Baprizatus e[fet,

fet

Ms c) ! Locus» ef—

^

] fimpliciter omnia alia 4.g 2 tuis fa-

) Hoc

,

"

A 'S.' S --,

, 1

Bidl. mm Coz Menacb—. q. V.

P

P

T vEVANGELFIIKSECUNDAUM LUC

nMat;

39. Et ait Dominus ad illum: » Nunc vos Phariftei , quod i. N

25.25. de foris eft calicis , & catini , mundatis : quod autem intus eft-

E

tf

veftrum , plenum eft rapina , & iniquitate.

*

"

YaA ' 46-At

it, quo

40. Stulti , nonne qui fec

f

d de foris

eft , etiam id ,

-T homines

. quod deintus eft , fecit ?

MO

:

2 *:a

] : gito vett

41. Verum tamen , quod fupere

ft, date eleemofynam , & .

RE

ecce omnia munda funt vobis.

-Ltes autel

42. Sed ve vobis Pharifzis, quia decimatis mentham , &

L: 28 P«

rutam , & omne olus, &preteritis judicium , charitatem Dei: -

- veftrorur

haec autem oportuit facere , & illa non omit:ere.

:;ædificatis

o Mat.

4j.o V& vobis Pharifzeis, quia dili

gitis prima; cv-athedras

:

49. Prt

Marc.

3. 9-in fynagogis, & falutationes in foro.

E

- iphetas, (

44. V&e vobis , quia eftis ut monumenta , q

12. 6.

us non aþp

2* ] 56 Ut

Infra

rent ; &.homines ambulantes fupra , nefciunt.

Afus ea

101460

X

45. Re-

[ IL44

3

penit m

«

39. Qggäd deforis c/l ; 65' €.) Vide di-

É

Jus Job 12.9. aitþ, ipfa purgat a-p'eccag'

a Matth. 25. 25.

to, & facit invenire mifericordiam &

. TC Bener,

4o. Nenne, qui f'ecit, quod deforis eff,

vitam zternam. Peculiariter vero elee-

I W. Vs

&c.) Qua(i dicat, cum Deus tam ho-

mofyna purgat ab avaritia & rapina,

minem interiorem fecerit, hoc eft ani-

qu& vitia erant Pharifeorum; qui enim

viiï'PH non ir

- $. Cur

mam, quam exteriorem, hoceft cor-

fua largitur, facileab alienis abftine-

pus, cur de huius munditia adeo folli-

bit , aut illa fi forte apud fe habeat,

citi eftis , illius vero negligicis ?

reftituet.

Itaque fapienter ) Chriftus

tis.-Lv.ex.gifpcï

Pharifzis eleemofynam prezfcribit , ut

[

41, Verumtamen quod fuperefh , date

contraria contrariis curentur.

Mal-

eleemofynam.) In Grzco eft , aÀ4y Tá

€yjyT& OoTE £ AeuuooUyqy, & Grici au-

donat. cum dicitur, Daze eleemefynam,

45 Erjag

&ores, "'heophyla&tus & Euthymius

$ ecce omnia munda [unt vobis , putat

s

r

alidiese.

exiftimant r £yóyra pofitum eft pro

fenfum effe pofle : eleemofyna eritvo-

8* petit

bis inftar omnium veftrarum lotio-

tam*x & fe u

x«rá T4 yovra , hoc eft, pro faculta-

tibus vefiris, Latinam verfionem alii

num : mundiores vos eleemofyna fa-

aliter interpretantur.

Aliqui ; q«o4

ciet, quam omnes iftz lotiones ve(tre,

Ql! UT

-ofuperef , fa&a . fcilicet rapinarum de

quas tam diligenter , fu

dC dl

Qd Mi

pqr&iciofe? & '

4,. !&I!l td

quibus locutus fuerat reftitutione , ut

Trequenter ufurpatis.

Aryn, 6f

: yranus.

Alii, gsod fupereff? , viCtui

/43. Qui diligitis primas 'cai?:dgixä

veftro, atque veftitui , ut Beda, Stra-

&.) Qui optatis, & ambitis yanum .

9 ? h Gþfer

bus, Hugo. Alii , 444 fupereft , id

illi

ODetibug

hujufmodi honorem tanquam.preci-

d

Ptophetar

" eft, quod unicum v

S

obis remedium

puum aliquod bonum, & eo oble&ta-

reliquum eft.

mini , & ad fftqg;vdia veftr;jä rqfþrcïi;g,

P Titis Drob

Omnia muuda funt vobis. ) Maundat

eleemofyna , & purgata peccatis ,

4« Memimenta , 7«) nàm apparent.)

.1v

1 Q? lüpie:

a

2

m

li

non quod fola hoc faciat , quafi fides

& ponitentia non requiratur , fed

minime aperta.

:

* E I Vnedin

quod fidem , & penitcntiam a Deo

Nefciust. ) Quomo

do idiós fe t

M

i

impetret , Deo facile iniferente ejus,

beant , que& teditates

, &—vi'cfi,a mmn. |

"Pl"f-z:

gui aliorum miferetqg.. Itaque Ange-

fccu;s- laf:eant.

n

CAPUT XI.

23

[&i, qud

45 Refpondens autem quldam ex Lcgifperitis, ait illi : Ma—

mmmä

gxfter , h&c dicens etiam contumeliam nobis fac15.

-45.. At ille ait : Et vobis Legifperitis v&e : p quia oneratlsPMaf-

etiam 1d

.

; homines oneribus , quae portaré non poffunt ; & ipfi uno d1

glto veftro non tangitis farcinas.

ofjmam &

.47. Vs&e vobis , qui zedificatis monumenta Prophetarum pa-

tres autem veftri occiderunt illos.

-

entham, &

48. Profe&to teftificamini, quod confentitis operlbus patrum

ritatem Dal:

veftroxum quoniam ipfi quidem eos occiderunt , vos aütem

- eedificatis eorum fepulchra.

s cathedras

49. Propterea & fapientia Dei dixit:

Mlttam ad illos Pro-

-

phetas ; & Apoftolos , & ex illis occident ,

& perfequentur:

^ 10n appa-

50. Ut inquiratur fanguis omnium Prophetarum , qui effu-

füs eft a conftitutione mundi a generatione ifta.

5 i

$1. 4 A fanguine Abel ufque ad fanguinem Zachanæ,qul qun.

-..--——-.

eriit interaltare , & aedem. lta dico vobis requiretur ab d-

ur uapecca

h'ac generatione.

ifericon um

.iter vero e ce'

. 82. V« vobis Leglsperltxs . qui tuliftis clavem fcientiae ,

OM ïaP'""'*

ipfi non introiftis,, & eos , qui introibant , prohibuiftis.

orum

qm emm

$3. Cum autem hac ad illos diceret , coeperunt Pharifzei ,

alienis 3 Ire*.

;pud f

habeats. -

& Leglfpeun graviter infiflere, & os ejus opprimere de mul-

entet )

Lhnüüg j

tis

SSZ

54. In-

SSEMS

AE

n przfcnbm,

A

urentit.

45. Enam mobig comeumeliam facis-)

Per]equmtm :j Anfe&abuntur,

)utt dul

Quaf' dicat , um Pharifzi Scribarum

S50. Uf mqmmmr fabguis ) Ute ufi

wf m&lf ! pma

- dn lege .peritorum doctrinam admit-

innocentis fanguinis ultio , debita &

mofyna ent?

tant, & fequantur, fi illos reprehen-

pona repofcatur. Particula », non

marum 0tl0

dis, nos repre hendis.

caufam fignificat, fed eventutn. Vlde

j elecmofy

46. Qui oneratubamme;, &fe. ) Vi-

Matth. 22. ubi totum hunc locum ex-

Blo;wnesve

g,

de dl&a IMatth. 23.

plicavimus.

— 47. Qui edificatis monæmmm prnpbe-

$2- TuLflis c/a'vem fetentia , &. j

fupcrümo gs

Yarur , &'c.) Mide dictà Mat. 23. 29-

H«wc explicavimus Matth.25. 15.

49. Proþterea) Quia confentiebant

53

Pharifer , &f Legigeriti.) Of-

Lj

yindt (at Illllf 4 I

illi operibus patrum fuorum, quia c&-

fenfi libertate reprehendentis , quod

ambl

tis- vil"um

nl-

des prophetarum a ma]onbus fuis- per-

& fanctitatis fuz exiftimationem , &

tanqlläf

pm

do&rinz auctoritatem minui vuderenc.

£0

obl

petratis probabant.

Dtxztþtpzevztm Dei.) Id eft, ego di-

Greviter Phfflere.) Urgere, compri-

mi

ientia Dei fum, & fallinon

iere , conftringere , lmmmexe , in-

n

[

f(um

Á

liqui putint hac eíle verba

ftare , molefti- eiïe

j n !

ij ll

;

?vangelifte , non Chrifti quod placet.

Os ejus opprimere. ) A* "o Qul ei

Md iifos.) Legifperitos , Phanfæos,

QUTO) , 0f gus eóruere , obtgrare ,

)

l fe J

cet:*rof que Judzos.

filentium ei imponere , italice dice-

odo

- Prophetas , 6fc.) Viros fan&tos , &

remus, ferrargh a bocta. Farlo rgäar

, 8

ya inptte

. voluntatis mea interpretes, .

cbiariro ) 9 conj njos a

[]

ï *

|

4

-

324

EVANGELII SECUNDUM ?L'UC.; ;

X

. Sed d

)

4- Iläfïdiante.s,eix

& qukære-k:jtes ali.q*uiq capere de qrä 'Aejus,;

*

te ergo tim

ut accufarent eum.

H

CAPDUT XIL

$. Dico :

me.coram h

Cavendum- docet a fermento Pbarifaorum , ? quod omne . occul-

tom Angeli

um detegetur : quis etiam timendus ff : de lila]þbämidz'n Spiri-

- 9. Qui u

tum [antlum : roborat. zipofTolos advverjus. perfecutiones :non oult,

J Ange

: do. d Ett

Je itimilcere in dividenda fratrum bereditate : per parabolam di-

vitis revocat ab avaritia , "vetans folicitum el]e de «ittu & ve-

mittetur illi

Ti , non re

flHitu , bortaturque , ut lumbi precingantur. , C? quis fit fidelis ,

1. Cum ;

aut Anfidelis. difpenfator : «enit , ut mittat ignem in terram . & fe-

tus, & pote

|parationem , reprebendit , quod tempus. gratie non dijudi-.

"

fpondenis ,

, ut qui[que conetur ab adver/ariis

,

12. Spimt

C , mqnet

(ont d e liberare.

1

-Opotteat yo

IoMatL L

| Ulrtis autem tu

rbis (1) circumítantibus ,

ita üf fe invicem

- 35 Aitau

conculcarent , coepit dicere ad difcipulos fuos : a At-

16. 0.

. ii m

Mlrc. tendite a fermento Pharifaeorum

,. quod eft hypocrifis.

9. I 2. b Nihil autem opertum eft

N—-.—.

; quod non.reveletur: ngquþe"*

& Mt. ab(conditum , quod non fciatur.

.

*

Tl

M.arc:

3. Quon

1

:

am quae in teneb

is dixiftis , in lumine diceht-ü,l-g

- ondere unius

affcs', quales |

4. 22. & q

IS.

uod in äqrem lo.c;utiQ eftis in cubiculis ,þprædicabitgr m

t dipondium

t

L

itdeclinabile ]i

4. Dico autem vobis amicis meis

*

Ne terreamini ab his,

" iCis tOquem

ACet , decem.

qui occidunt corpus , & poft hsec non hab

;

*

ent amplius. , quid

*

&ütem ide

faciant.

.

m ügl

s. Oftendam autem vobis

; qu—efnu timeatis:

*

timete eum ',*

It «f , ,('luas hi

M m'mutus a

qui poftquam occiderit , habet poteftate

7

m mitte;fe in. gehfäïn-

ASteCIS o

nam , ita dico vobis , hunc timete.

yetüus aitides

dipondio , & unus ex

Aütm g

.. 6. Nonne quinque pafferes vaeneunt

enüebantur

illis non eft in oblivione coram Deo *

7. Sed

200 , üt Mare

4

j

(;—) Circumílantibus. z e4;z. Six7. habetur : concurrentibus.

Atiis duobus

084- Capere.) Sngs'"üo'a:, venari , ali-

4. Noz balent ämpliu:, guid df'acz'an-t.j/

quid minus confiderate dictum -obfer-

Snbindicat aliquid amplius ,. & gra-

Té QUo pl m

vare , quod fi ex ore excideret, inca-

vius fieri poffe, licec non ab omnibus;

- mm()fis üngula

lumniam verterént.,

T Sdir

uidnam hoc fit, explicat fequenti ver-

culo..

4Ph

I- — 7Trendire 2 férmento,

äe.) Vide kxä

6.. Nonne

Ath, 1o j

dicta Matthzei 16. num. 12.

de di&ta M

quinque þa]&re:, 6c.) Vi.—

$.0

9. Nihil autem opertum.) V ide dicta

atthei Io. 29-

h"»ö'c

"f ['" fa

Matth. ro 26. ubi hec

Dipondio.) A'eaapley dUo , a]krn:

ü&nter

explicayimus,

: & fequentia

fe

Pe[let

duobus,. V'i»d.etur interpres xixncellexilfe

Pmütm

A

a

«

-

*'!x

x

z

CAP UT XIL.

525

. 7. Sed & caipilli »cäpitis vcftri.omnes numeratifunt. Noli-

wte 6j

] te ergo timere : multis paf'eribus pluris eftis vos.

]

8. Dico autem vobis: c Omnis quicunque confeffus fuerj

7 ..

3 *

^me coram hominibus, & Filius Hominis confitebitur illumv CO- -

Marc

TE

ram Angelis Dei.

*

9.:38-

2'Tim

n ii

: 9. Qui autem negaveri

t mecoram hominibus, negabitur co-

m Angelis Dei.

2. I2.

d Mat.

ahtlan d-

1o. d Et omnis ,

qui dicit verbum in Filium hominis , re-

"d

arc.

Qu u-

mittetur illi :ei autem qui in Spiritum fan&um- ublafphemxave*'M

rit , non remittetur.

29.

fit fs ,

11. Cum autem inducent vos in fynagogas: & ad magiftra-

a Cf

tus , & poteftates , nolite foliciti efï'e,qqalite-r , a3ut quid re-

"dijudi-

fpondeatis , aut quid dicaiis.

.

P

n

I2. Spiritus enim

fanctus doce

bit vos in ipfä hora 3 'ql;lid

oporteat vos dicere.

/

*

.

e invicem

13. Aitautem ei1 qui

dam Ad)e— tufba : Magi

[fte'r , dic -rfratri meo,

9$: t AC

ut dividat mecum haereditatem.

1fis.

—

Ss3-

,14. At

i neque

ail'fes*', qu

ales' primum cuG fuerunt ,

fcipulülh meum. iHanc eandlem fen-

Gicentur,

ondere unius librz , ideoque

V—ertif.-

tentiam explicavimus M:«t. I0. 52.

Íe dipondium , nam Poz4o

nomen

IO. Ef ommuis qui dicit verbum in fr-

,cabitur lq

indeclinabile libram fignificat ,. ut fi

liun-) Mide dicta Mat. I2. 31.

II. J2 Syaagogas. ).. Ad Judeorum

dicas torquem aureum decem pondo,

confilia.

í

nl 'äb hi?)

id eft , decem librarum , dipondium.

autem idem fignificat , ac duo pondo,

À magifíratus E$ poteff

ates , ö'c) Ad

;liug, qm,

id eft, duas libras , Affarium tamen

gentilium tribunalia.

Qm'd reþandeäri:. -

Pro defenfïone

ete Eul »

eft minutus affis , vox a recentioribus

Grzcis formata ex Latino Affis. He-

veftra, Vide dicta Matth. 10. n. I7.

jn gel

fy

chius ait. idem effe quod Aezró» : duo

& deinceps , ubi hec & fequentia ex-

^

z

autem

Aemrá conficere quadrantem.

plicavimus.

I3. Qwid.

um deturba. ) T;errenis

Vendebantur paílerculi duo affario

rebus intentus màgis, quam fpiritua-

7 (

uno , ut Matth. dicit , quinque autem

hriftus difierebat.

affariis duobus, ut L'tcas, id eft,uno

libus-;, de quibus

uádrante.

[ta enim folent mercato-

Drvidat mecum hareditazem. ) Ut

partem hareditatis, que mihi debetur,

res quo plus mercium quis accipit, e*o

-

mihi relinquat , nec ipfe folus occu-

g

minoris fiagulas dare.

PI!HS !

quaib

l055

et omnia paterna bona. Videtur vo-

jab0

- 9. Sed Ef capili, &c. ) Vide dicta

J

u

iffe uti Chritti auctoritate ad promo-

: fequcntl v

Matth. 10 39.

vendum fratrem, & partem hareditatis

obtinendam. Vulgare eft hoc malum,

fé $) ^"

8.»Conf2-[u: fuerst me: coram bomini-

bus,61c.) Quiin perfecutionibus con-

ut a fpiritualibus maziftris tempora-

ftanter fe g

eiferit, nec fuerit veritus

lia petantur, fpiritual

ia verq non re-

L

Á as

cipiantur.

pïgüt.eri fe

d

Chïriiï;iantu'mr ,efil"eþ, f& di-

[ i

-

u

325

--.EVANGELIIA—S»ECUVBIIDUM" LUC

þ ;

/14. At ille dixit ei :

ao Disi

homo , quxisx me cöniütuit. jüdicem »

aut diviforem fuper vos.

tepetunt a.

15. Dixitque ad illos: Videte

AL Sice

.,& caveté ab omni avaritia

-quia non in- abundantia cu

25. Dixi

poffidet..

$

J'.Uïfquam vita ejus eft, lex his ,quæ

foliciti effe

eE:cl.

-16. Dixit. autem-

fi

1miïxitudinemïäd lillos

ti, quid in

: dicenä: e kHomi-nis

11-19: cujufdam divitis uberes fru&tus ager attulit:-

05 Ànin

17. Et cogitabat intra fe dicens :

fimentum.

Quid faciam J qui

a non

habeo , quo congregem fru&tus meos ?

24. Conf

18. Et dixit: Hoc faciam: Deftruam horrea mea

', & majc')-:*

tunt , quib

ra faciam , & illuc cogre

paeit illos,

& bona mea.

gabg/ om-nia, quie nata funt lïn;ihi-«,

s. Quis

19. Et dicam animde meze : Anima habes multa bonaiþQ'-ï-*

fam füam (

ü;a in annos plurimos : requiefce , comede , bibe ,

epulare.. | s5 Sie

&

-

- Cieterjs fo]i

. 20. Dl-

- 41 Conf

I .-Hokzo, äui: me conflituit , &fc.)

n 46undar?, five , i redundare cui-

Ita compellatignotum pro linguz mo-

wam y vita ejus eft ex fubftantia i, ffus.

. éque nent

re , quemadmodum

:

etrus infra c.

talice. diceremus

Nom perché uno ba

Tta fin veff

22. n.. 58- & 6o. ait: O bomo , nen

pf* ricchezze , pe

fem :

P

r queffo Mmp—d. pid lon-

- 06 Siaul

Homo ne[cio, quid dicis.

gainmte.

Quis me conflituit judicem.) Quafi di-

16. Si»silitudinem.

um m

cat, Non fum conftitutus, aut mif-

bolam.

) Cræce : lþar/a-

e|?

fus ad dirimendas controverfias ve-

: 9. Et v

4gqer-) 9) Xoec , regio , latifundium,

D

Ófltras derebus mundanis.

Vel non

non unus tantum agellus , fed regio;

*

:g 10

teneor , nec a quoquam cogi poffum,

cujusmodi funt eorum poffeffiones ,

x

-ut hujusmodi exerceam judicia , licet

qui agrum a

gro copulánt , in quos

j .quuiejäe, )]

omnium conftitutus a Patre.

fin Rex regum , Dominus. & Judex

invehitur lfaias cap. 5. g.

Aibus congre 3

17-- Quid factam 5:89-)

.V&rba Il'O.-/

Joffe o

]udicem auz. diviforem.) judex & di-

minis anxie folliciti ; divitie enim

ptati

vifor differunt.

Judex enim eft qui

curas fecum afferunt & follicitudiaes.

» 0m.

TU5 Driyatum

poteftatem habet ordinariam & com-

divifor autem

I8. Herrea mea, & c.) Vetera: hoc

UI

Quems

munem judicandi

capit .confilii ,

uod non charitas , fed

Ecclefi

eft is, cui executio dividendi a judi-

avaritia fugge

d

it.. Sane charitas po-

allicus C

ce demandata eft. Poffumus etiam

ftulabat , ut quando tantuim fuppete-

[

7*

3 mj fol,

diviforem intelligere arbitrum.

bat fructuum , ut ne locum quidem

Diyj,

4ul

15. Caverte ab omni aVArIEA. . ) In

ubi eos poneret inveniret ,-

q—uod: fu-

hortifa,

Grazco eft,-aAsovc£/ag , id eft, immo-

perabat, egentibus daret.

0 li

der:ta plus habendi cupiditate : op-

Qua nata fant mibi. ) Proventus

BYos c

Otporur

Tont

portunum monitum, hac enim erat

meos ex meffe przfenti.

'ülte

caufa difcordiarum intcr . fratres.

I9. Ef dicam.) Omnibus meis in tu-

[

Quia non in abundantia, 6c.) Quia

to collocatis.

non in abundantia vita confiftit.

Ín

4Anima mea.) Wlihi ipfi.

CWQ

Q

.Grzco eít, óri.0v« £» r& mseioótveny

4nima.) Alloquitur fe ipfu

m , ac fiq

, Men,

COgitae

TW , * Ó9 4uTS ii &x TÀ» Ümao-

dicat , Ioannes , vel Tácobe.

u[æt :

lllteretm

dev-rwjp äu-r?. Ad verbüm, Qsíae soz

Pefíta.) Repofita , recondita.

FA al f

2

L

CAPU 'i" XII. :

397

a.o Dixxit— autem illi Deus: Stulte, hac no&e -a'-nifngm tuam;.

licem »

L

A

repetunt a te : quae autem parafti , cujus erunt ?

.

avantia

.21. $1

c eft , qui fibi thefaurizat , &noneftin

Deum dii/es;'

d

22. Dixitque ad difcipulos fuos : Ideo dico vobis f Nolite cpg.

1

foliciti effe animae veítrae

4.23.

5 quid .manducetisg»nequg Corpo-

Matt.

1

1

ri, quid induamini. .

3

otninis

23. Anima plus eft

X

6. 25.

flimentum.

hÀ

x

quam efca , & corpus pliis..qgftm ve-

D

ii

I-. et;

jla hon

B. T.

24. Confiderate corvos, quia non feminant, neque m

g;

TM

tunt, quibus non eft cellarium , neque horreum

,«& Deus,

pafcit illos. Quanto magis vos pluris eftis illis? "

: mihi 1

25. Quis autem veftrum cogitando poteft ad

J

'icgre. ad ítatu-

fam füuam cubitum unum ?

yona po-

epulare..|

26. S1 ergo neque

quod minrim'um eft , póteftis, quid de

cseteris foliciti eftis ?

: 20- Di' *' g

d

27. Confiderate lilia , quomodo

: crefcunt : non laborant 3

udare: cie

ptia i fu. -

neque nent: dico autem vobis, nec Salomon in omni glof-

ria fua veftiebatur ficut unum ex 1ftis.

vhe um Ia

28. Si autem foenum , quod hodie eft in agro, cras in cli-

at

banum mittit

x

i , um ï'

fidei ?

Ur, xDeusy iïc veltit : quanto magis vos puüllæ

A

* 29. Et vos nolite qu

xrere , quid äanducetis : ..—autxqtiid bi-

:ifü?aium'

3o. H:ec

fl ;egiOi'

batis : & nolite in fublime tolli.

ffeffiones,

- Requiefee.) Jam labori parce. Om-

-modatam potius effe , qüz;m datam.

4 ii q!lü' ;

|.

É

mibus congregatis, credit fecure fe

Cajus erunz?) lncertum , cut cedent;

forte illi quem minime omnium vo-

Vebi o -

poffe voluptatibus carnis per multos

jtis. m .

annos frui, omniaad feipfum, fuum-

luiffes bonorum tuorum poil"efforem

fieri.

d

que privatum ufum & cominodum re-

TM

Q6

terens , quemadmodum .ille, de quo

2I. $; €fc.) Accomïnodat parabo-

[etera

Ecclefiafticus cap. 1I- 19. I»pven: re-

lam propottto.

naritàs:

f

ár

$;4;,) Suis folius ufibus , fuz infu-

;hatitas P-O'

quiem mihi , $: nunc manducabo de bo-

turum luxuriz.

nis meis .(olus,

3

j fupPe'e' j

g 3

QO. Dixit autem i

!/

l Dem:.) Gravi &

Non eff in Deum divts. ) Dives fe-

jm.q

;not;iferb immiffo 1

norbo , funt enim

cundum Deum , in divitiis fpem fusm

n

nonponens , juxta Davidis monitum:

u

graves cor

porum . xgritudines mqrcis

t

nuntii.

*

v

Divitie ff affluant , nolite cor appone-

077 7229 BPV

re; & Ípirituales animz divitias om-

le confulte.

-

Qece», amens, fgfue; maf-

nibus terrenis opibus anteponens.

E

- 92. Noelite follicizs effz.) Munc ver-

- Hac.aetle:). Qua.

fcilicet tecum ina-

nes iftis cogitationes. volvis animo.

ficulum , & fequentes explicavimus

:

i

; ,Repetunt a te.). X texepetetur vita,

Match:þ 6. 25. .

Ne

fum s

& auferetur.

Significatur animam

29. Nolite em fublime tolli. )

be

n(h"o

vitam alieni effe juris, & POb.iS com-

pendete anitjnifs , n€ di?ïrahixniqi cogi-

ET

A

P

"»

aoX

2

28

| EVANGELII sE-CfUND-UM LUC

B

'.

:

. s Rtvo

/3o. H:ec enim omnia gentes mundi quieru

nt, Pater autem

:

« p um, qu

- vefter fcit, quoniam his indigetis.

*

z

verit, conf

4r. Verumtamen quaerite primum r

egnum Dei ,M & Jufut:am

* Beati

ejus : & heec omnia adjicientur vobis.

1

*

.32. Nolite timere , pufi

i

lus gres, qui

Vigilantes :

a,comþläcuifx?;tri ve- ]

los difcumb

. ftro dare vobis regnum.

gMat.

ffidetis, & date 'eleemöfy'näms Fa;

:5 Ef

33. s Vendite , qua . po

nert, & it;

19.21. cite vobis facculos , qui non veterafcunt ,& thefaurum non

yy. i Hoc

?* deficientem in coelis :

quo für non appropiat , neque ti?ea cor.

rumpit, .

qua hora fut

domum füan

34. Ubi enim the

faurus veftrer eft, ibi & cor ,v—ei-*t'rum-'erit'-.k'

- g. t vo:

35. Sint lumbi veft

;*i preecinéti , & xlucekrn—æ ardentes in mä?*

Vs hominis x

a

f

nibus þvefttfis.

46. E |

4 Ai[/au

ïatiönibus ; ut Qert&t Syrus. Hoc eft

bOiam, an d

Feneratur Domino,qui w;*gererür Pdllffe;

.

41 Dwit

pivteelLeo9:, eft enim uereopimuog,

ris , Proverb. I9. 17.

z5pio nacuog, ut explicat I heophyla-

Qui non vetera!&mxt,) Ut a'var'ormu' 'fator, & pm

facculi , qui tandem ufu detiiti pecu--

&us. - Vide Bafilium regula $ fufius

mmias retinzre non poffunt.

: füäm ; üt de

explicaturum.

" 92. Nolite timere pufrllus grex, ) A1-

Non appropiat.) Necappropiare po-

loquitur difcipulos fuos; quafi dicat:

teit.

ad trapiendum

Neque tinea. )

'lln Grzco elt 9 € 36 $

Noli. timere grex pufille , quamvis

julicism venerit

parvus fis numero , & viribus infir-

quod Matth. 6. 19- interpres vertit,

époris minia

mus , tenuis , fimplex, &c.

eruginem. Mide ibi dicta.

üprit, Quid

( Quia complacuit , &c.) Caufam af-

35- $m Dembi vefhr ; €c.

us

| Ti !

d*ïmiii,() fores -.u

fert , cur timere non debeant , quia ni-

regni colorum mentionem intulerat,

Cendes

mirum complacuit Patri. veftro dare

& ad-ejus expe&tationem difcipulos [ w i

Inings ;

vobisr

egnum, nempe colefte.. Quafi

accenderat , & docet, quo ftudio, & [ fiti

dicat ,

i

1 adeo magnam & eximiam

quo bhabitu expe&are illud debeant.

- Cum ]

Ain ipfe qle

reim ftatuit vobis dare , eftne proba-

ld declarat fervorum exemplo , qui [ di ;

Qttm trah

bile paffurum , ut. neceffaria ad vitam

cum Dominum fuum noctu reverfu-

naþ

Y

: Pijelany;

propagandam defideretis?

a

rem expectant, vigiles, pr'a;cin&i :

Y
