affumptus a Patre, ut ait D.

gmflcu i

nes

Euutes i2 mundum untverf^m. ) Non

Szcut ,

Pannonel N

illis tantum datum efthoc preceptum

inquit ,. Cbrsflus dicitur propria virtute

eQion

ln

nteqü«ml

?ræ-di;czfndigk fecf .etiam eorum fuccel-

] f?'f'"f"æi«& ,tamezþz,slz;;/t';fufcim.ms: 4 Pa-

ER

X

-

244 -

EVANGI* LIT SECUND UM LUC.

20. : Ilh autem profe&! prædlcaverunt ubiqüue , Domino « CO«

5. StQt

Operante & fermonem confirmante fequentibus fignis.

mür fue

fre , €o quod eadem eff. virtus Patris & . pus homo;

Eii:

'nullus enim przcelle: suriot

. Vif

42 eHam propria virtute afcen-

. eftlocus eo, qui ad dexteram eft regis.

ex ordin

dit, 69 tamen 4 Patre e/l elevafm, &

20. Profetft predicaverunz.)Poftquam

affemptus, &..

fcilicet in eos-venit Spiritus fan&us.

a

p

Sedez. ) Quod ad corpus actmet,

-Ubque, ) ld eft, non folum intee

patum 4

f

€

robabilius: eft, Chriftum ftare, quam

Judzos, fed etiam inter- Gentiles, ubi-

idem effent

dere, hoc enim imbecillis eft,

aut

cuaque potuerunt, & data eft oppor-.

feffi; illud autem valentis & 'toms.

tunitcas nullo dlfcrlmme ndclonum,&c

Ydde comm

Dicitur autem. federe, id eft regnne,

ut dictum eft n. 1:

--

m nemim

iCcut etiam dxcnmus*Ur*banum Vill.

Id eft, cona-

Tl antam f

Domino cooper;mte W

X

mirum Mát

edere , id eft, nunc regnare, & Ec-

tus eorum juvante , & promovente..

cleftam gubernare

1gmfï 'atur etiam

-Er fermonem confirmante , ];;-qzentr-

Tiplerant

quies,

ua poft tot tantosque labores

bus fegnis.) .1d eft, etliciendo, ut mi-

4tt€ volui

exantlatos Chriftus fruitur.

racula per eos Herent, quibus Evan-

aploritum

AnCo [uO

4 dexiris Dei. ) Optlm() & hone-

gelii, verbum ,' quod pradicaverants

confirmaretur.

Ürdigiy, ;

leilma loco fedet Chnfcus , quate-

Vere No

vdlé fe om;

SANCTUM

Qu0 2efla [ü

fitem Tct u

KC teliqui B

JESU CHRISTI

H 12 8)]

T Tet) efï

EVAN'GELIUM.

FWN 4j (m

(

V&thm 'lr)m

SECUWDUM LU.CA M.

Olet fcnh

melere al

CCAPUT. PRIMUM-

atque eXPIOr

Zacbarie facerdotz annuntiat Gabriel Sfoannis conceptum ex Elz-

V fienift

Tlorem e

fabetb. fTerili ,

qui Zfngelo mon credens,

mutus efficitur : "idem-

Quafj Ls

: Og t :

uc Gabriel Maria annutitiat conceptum Stefa Filii Dei de Sþz—

ritu fantio : ad Marie Jalutationem Sfoannes exultat. in utero ,

l nOblS þ l.b

lg

gelm ut

& FElifabetb propbetat, zpfaque Maria canticum gratiarum actío-

p

Matüm

fs Dommo decantat :

71 linplees

dn nati Sfoannis circumcifione Zacba-

f

fids pater , recepta loquela , canticum gratia-.

j

W

s

fuen

Pedidus

*

rum aö?zoms edzt

Cut

p

"ts l'eddldm

]

tiDturue «

Uomam quidem multi conati fuht ordinare narratlonem,

-q

TU d

Q

quæ in nobls corhpletae, funt rerum: -

Derfe

* .

2. Slcut

Htig |

Cet

I

UonLnsAs

widem mult — comati Evangellum fufceperxt fcrtbendum,

jdi

lm l&

frnt , ) Caufam xeddit, cur — alios quosdam tacite fugxllans $ qul, ,5 aChx.

*

R

d

F.

$

CA P"ü"rï L

(

N

;

;-:43

$*5

mno Lco'-'f'v

2- SiCU-t :

ia

diderunt n

obis, qvi 5b ihitïþ ipfi Vid&l'unt & mi-

fs.

| niftri fuerunt fermonis :

;

P

ræ,c'elleu;iof

3. Vifum eft & mihi, a

lfï'ecü'ï;o*'omniä; a pri

.nciþ'iq xdiligentefä

*

mell i

€ex ordine tib

me /lheophile.:

*

JPoftqum

-

.i fc/riberg , opti

4::Ut

us fandus.

—

: :Hh; 3-

folum intet. |

; parum fideliter , 'aut; minus perfedte

In noö;'.f. 3* De, fe loqnitur , & de

rentiles; ubl

1 eftoppot-

idem effent conati. Quuamquam etiam

iis omnibus , qui cum de iis, rebus ,

valde commode dici pot-ft, Ev «ngeli-

-quas fcribere aggrediebatur , non du-

tionuma&c-;

4

ftim neminem taxare, aut fugillare,

bitarent , tamén eas non viderant. '

fed tantum fignificire, fe aliorum, ni-

'Q. Sicut tradiderumt mobis , Ge. )

N

I&R, onte

'omovente.

mirum Máàtthei, & Marci, qui prius

Senfus eft : Quia multi conati funt

Í:ripferant , exemplo: motum , idem

texere hiftoriam E:vangelicam, ficut

? fgquentf'-

facere voluiífe, cum

anc hiftoriam

ab Apoftolis tradita eft, idcirco vi-

endo, ut ml':; 1

fum eft mihi id ipfum aggredi, &c.

*

uibus Evate

xploratam haberét, & "E heophilo

amico fuo gratam fore fciret.

Lb Initio tbf viderumt » ,APT)HOH

slicivertnb. -

. "Ordimare narratiomem. ) Hiüoriäm

oculis propriis majorem partem . re-

texere.- [Non enim fignificat Lucas,

ruüum , qu& in Evangelio narrantur ,

vellé fe ómnia €o ordine recenfere,

viderunt, nam & viderunt Chriftum,

quo gefta funt, nam hancfibi neceifi-

& miracula ipfius , doctrinam . ejus

tatem ncn impofuit ,. quemadmodum

audierunt, paíifionis, mortis, refur-

l *

nec reliqui Evangelifta.

rectionis teftes oculati fueruat, ce-

"

v5

« Que s nobis ccomplete famt. rerum.)

tera ab ore. ipflus perceperun

quod

fatis eft; ut dicantaur vidiie; nam ver-

In Grzco eft, geoi vd» ne340200e1-

Orro

pi»e» £» Qui» mocyuurOys

büm videndi lare fumitur, proutidem

figznificat quod cogn .fcere, five co-

Y

verbum Aveopoetis duo fignificare

folet , fciliget. vel perficere , atque

nitionem quis affequatur per ?Culos?

j

lve per aures.

;

| complere aliquam rem ; vel certam,

atque exploratam fidem facere. Utra-

E£ miniflri fuerun:

'jä;-mam's;) Id eft,

ui deftinati, & conftituti fuerunt a

que fipnificatio' huic loco convenit.

g

Priorem expreífit nofter interpres ,

Chrifto ad predicandum, & divul-

. quafi Lucas dicere voluerit, velle fe

gandum Ivangelium.

A

hiftoriam tezere earum rerum , que

3. Alfeéuto omnia a pr

Incipio di[;'gen-

£r.) -In*Greco. eft, maenxoAsDqxoTa

) T

in noDis. perfectefunt, quafque Chri-

ftus geílit, ut tacite,alludat ad pro-

& ytoüey mdot» dxeifSoc, id eft, emezbns

E

TIUD

phetarum vaticinia, qus per Chri-

rebus alto. petito principio perve[flsgatis ,

juim 1F

tum impleta funt; nihil enim egit

ac proinde, quod inde fequitur, omnia.

" Chri&us , quod in prophetarum fcri-

cognofcenti ,. & explorata habenti.

ptis prediéctum , aut adumbratum non

- Ex ordine tibi (eribere.Y: Non pro-

TE

i

fuerit. Secundum. fenfum alii inter-

fitetur, fe eodem prorfus ordine, quo

pretes reddiderunt, quafi dicat Lucas:

res gefte funt , fed non confufe fe

Ícripturum fe earum rerum hiftoriam,

fcribere; & in toto hiftorie comple-

xu, & rebus precipuis, f1 non in mi-

quaruin certiffima apud fe fides effet,

affationem

]

quasque perfe&te cognitas; & explo-

noribus , & minutioribus , ordinem

fervare. *

*

|.ratas haberet ;.fenfus ergo vulgati

[

, Sicit

interpretis eft, fe fcripturum hiíto-

Oprizne Theophile.) The

f)ail? nomen'

fiam earum rerum , quz in nobis fun:

eft proprium. Fuiffe autem virum pti-

17

:à Chrifto peratt«.

marium patet ex epitheto opr/;se Grece

-

246

BVAN C—ï-.EL,/l I SE ,c,üNDfU M LUC. |

.. 4. Ut cognofcas corum ver

T

bqrum, de quibus eruditus;es,

| 9 Sec

veritatem.

-

j

cenfüm p

s. Fuit in diebus

Herodis regis.]udææl, facerdos quidam

o E.

ILRJ'Z :

nomine Zacharias, a de vice Abia

dL-Àp

24 31.

, & uxor 'illigs, de fil,iabïu"s

Aaron , & nomen ejus Elifabeth.

taris ince.

6. Erant autem jufti ambo ante Deum, incedentes in omni-

T. R

:

bus mandatis, & juftificationibus Domini fine querela:.

eum

7. Et non erat illis filius, eo quod

i

$

D At

; ambo proceffiffent in diebus fuis.

effer Eliabeth fterilis,

^

Tiom exat

.8. Fattur eft autem, cum facerdotio fungeret

ur;zachai'iää

tibi—leium

in oydige sïicis fuæ ante Deum,

Ls

L4

-9'. Se—cu-n-

.f Beatuds

fi. ) Jaxta

ugäfggs, quod etiam, porentz/fime yer-

etiam potuiffecæä aliatribu, lex en;ifn

. tim, qui fí

tere poflis.

Olim autem . Prafides ;

tantum jubebat, ut mulieres, quzfu-

ilimatis, m

& przfedti vocabantar xedrigor, id

turz effent fus familig hzredes intra-

adolere incaa

eft, porenti//mi, veloptimt, ut optime

dirte 773

Feizx.. ACtor. 24. 3. optime Feffe, Act.

- fuam tribum nuberent, alioqui pro-

-mifcue inter tribus libera erant con-

"

Gu pl

26. 20. quare "'heophyla&us, & Eu-

'ugia.

*

.

n fanili.

thymius, cenfent hunc "Theophilum

*

6. I» omnibus man

Ja;i:, & ]nflfcd-

- Qus elipebag

futile fenatorem, aut Principem,

£ionibus. ) Hxc fortaíffe ita diitingui

Dlum a adol

4. De:quibus erudttus es ) mtei &

poffunt , ut.mandata ffnt pracepta

; Illgreþ; in

xawyxin'irwg de quibus v;va voce erudi-

moralia, juftificationes , ceremonia- -

plum Domig

£4: es, quafi dicat, fcripto etiam tra-

dam ,

lia; . Vel certe funt fynonyma, narn

Ditem, in q

qua vivzï do&oris voce acce-

'multis nominibus divina pracepta fi-

! tis, Qd erae

pifti.

,

gnificantur,appellanturenim lex, man-

Quod iv

ideb;

Veritatem. ) da'ga

'Iïwgcvv , 'cerfitudi-

datum , juítificationes , judiciZ', te-

um

nem , fermitatem.

?

ftimonia, ut plurimis exem

, Afcalgmifæ.

plis pro: :

l, Fam- )

Ip diebus Herodis.)

bari poteft ex «Pfgl'iho II8.

£:

Vide dicta Matth. c. 2. n 1.

Sacerdos quidam.) Simplex , non ut

Sine. ijue;eld-. ) Grece eft-,— QZF:

p

m APP" ttf

ao , irreprehenfibiles, fi

-

na*jpems lif

dos. .

aliqui opinati funt , fumrus facer-

1lone.

ne 'rfepx;el?en-

Us

oll

l. potel

De vice Abia.) Cum polteri Aaron,

. Negerat illis fl:'ks, Gc )N ec þi'o- 5

quibus jus facerdotii Deus attribuerat,

lis fufcipiende fpes fupererat, cum

jàm uterque conjux ad feniuin verge-

&4?!: 4

Af

magno numero creviífent, eos David

Wtl fOrtafï,c

in viginti quatuor familias forte di-

ret. -Hoc idcirco notatur ab Evan-

ftribuit, & per vices miniftrare juffit,

clifta, ut majore miraculo natum

!

x

ätufus adv |

]

Q

annem appareat.

?

4[5,(,141

ut habemus. ex primo- Paralip. 24. 3.

Yat

Inea fortitione Abiz & ejus pofte-

z

.. Cum facerdotio fungeretur.), N

e-*v [l

Tet[

D X;l p

ris octavus locus obvenit, ut habetur

que enim feinper facerdos fungeba-

Tüm p

tur facerdotio, fed cum illi ex

ayi-

piüio

3 üt

eodem capite Paralipomenon.g. Io.

dis iuftitüto, ut facris o

m

m vidif

De filiabus Aaron.) Exprimiturfuife

peraretur, fors

Utros

de filiabus Aaron, tum quia effe po-

obveniebat. "Vide dicta n. s.

M

tuiffet de tribu Levitica, etiamfi non

* In ordiue

fe w

lxor fuæ

)d

F fes

,eife; de familia Aáron, tum quia effe^. mada.

v-vieiv: fuc) Ig— fua- hgþdg-; .

)f

zl

k ia ]

T.

CNXATBT

247

»^g. Secundum confuetudinem facefdoþtii., fórte 'ex'iit; ut in-

lts t :

cenfum poneret, mgreffus in templum Domini :

quidm j

,1o. Et ? omnismultitudo populi erat orans foris hora incenfi. gExo,

filious :

-- 1. Apparuit autem ill

*

- 30. 7.

t

i Angelus Domini, ftans a dex/tris al

"Levit.

taris incenfi.

*

? omni-

— TIQ.. x

Et Zachzïrias tu

il"bätüäs eft "yiden's, & Fiqidr- i;frui,t fuper 16

l

eum.

l

"P

. Ait.aute*m ad illum Angelus: Ne timeas, Zacharia, quo-

.

niam exaudita eft deprecatio tua

L]

uxor tua Elifabeth pariet

acharis

tlibi» ülium? & vocabis nomen ejus Joannem:.

14. Ft

T

-

, Seue

9. Secuuduna confzzktudinl-;n facerdo-

— Timor irmit.) Dicitur timor irruiffe

— od

£. ) -juxta. confuetudinem facerdo-

fuper eum, tum quia timor hic. in-

tum, -qui fingulis diebus in altatithy-

voluntarius erat, naturali quadam ne-

j, lex eni.m

6$, quæ It -

miamatis, mane, & vefperi folebant

ceilitate conceptus , tum quia magnus

E

adolere inczafum, five thymiama-

& vehemens.

Serte exiif. ) Sorte illi obvenit.

lïoqïïï pe

13. Exandita eff deþremt.ia IUa,

Cum plures elfent facerdotes ex ea-

Maldonatus exiftimat, deprecationein

eraat cou-«»

*|

dem familia, & vice, forte unus ali-

hanc Zacharie de prole confequenda

quis eligebatur, qui ingrederetur tem-

Bf

plum ad adolendum incenfum.

fuiffe. Aliiputant, id non poftulaffe

u ditiupt

Zachariam, quia cum jam elfet gran;

- Cagreffus m templum Dominz,)'Yem-

devus, omnem', fufcipiendg |prolis

t Pmctpt!

plum Domini appellat eam templi

ceremoriu

partem , in qua erat altare thymiama-

fpem depofuerat , fed pro populi fa-

mqu ndiu

lüte ; ac Meffia-adventu fupplicaffe :

-

tis, quod erat pofitem ante velamen,

itafentiunt T oletus, Ba

quod dividebat fanétum a fan&to fan-

^

ecuti.

c

T

rradius, alios

um ls, m

&orum.

jdicd t*

Er uxor tua Elifabetb, €&c.). Quafi

Io. Forz'sf ) Nimirum in atriistem-

d

h

dicar, quod exauditus fis, . erít fignum

$

IIQ App;zrz;"t H 'An-gelm. ) /Huma-

quod Elifabeth "pariet" tibi. filium,

, eft, zust

na.fpecie, ut ex aliis: fimilibus vifió-

ficut Ifai. c. 7. 14. dicitur

Prapter

bot dabit Duminus ipfe wobis ffznuma

2 re?me:l-

nibus , que in fcriptura habentur,

colligi poteft. — Fuit hic Angelus Ga-

Ecce Virgo concipbiet , 6c,

briel, ut expreffe dicitur- iníra n. 19.

- llxor *ua partet tibi. ) Hac verba

£:

)N

Stezs A dextris altaris. ) À dextris

emphafíim habent, quafidicat, ex te,

" d

altaris fortaíiis ftetit, quia lzta nun-

licet fis fenex, & ipfa non folum fe-

enum r*

tiaturus advengrat.

nex ; fed etiam fterilis.

z5b

o 255

A2. Zachartas turbatus eff.^) Rei no-

Vocatis momen ejus Taanuem.) Non

vitate , vel propterea quod exiftima-

folum predictio hzc. eft, fed ctiam

ret fe*moritürum; ea enim erat Judxo-

efar:

Y Ve

preceptio nominis iinponendi. Con-

rum opinio , ut arbitrarentur eos, qui

venit autem- noinenofficio ; qi enim

jos h797

t-

Angelum vidiffent, paulo po

mori-

futurus erat precurfor auctoris gra-

5

jj ex ^*

utros ; fic Manue vifo Angelo dixit

atia.

gj[-*f)rï

n

tiz, nomen accipit ab ipfa gr

uxori fue, Judicum c. 13. 22. Mer-

Nam Joann«cs gratiam Dei fiznificat,

p

fe moriemur , quia vidueus Dominum.

quam non lex , fed Chrifti fides da. -

".

'Vide.di&a judic. c. 6. 22,

bat ; nomine ipfo Chriftum: jatnjam

—

f

Á

X

!

246

n

E

: EVA NGELI1I SECUNDUM LUC.

14. Et erit gaudiu

ejus gaudebunt:

m Wtiþi, & ev:(ulxt-:.:z-tf'o? & zütïlti-?n ngtivitate

-

enim fj

i

s. Erit enim magnus coram Domino : vinum, & ficeram ] : E

non bibet, &$S

piritu fa'n&c;ï replebitur adhuc ex utero matris |

- aflo ante

- fuze:

]. gelinare

16, Et multos filior

1o. El

ipforum:

:

Pm fïfraäflx con&"erf.e;t ax.d Dom(inqnge'uin

,

«

diem, q

6 Rïa] .

17. Et ipfe preecedet ante ilJum in fpiritu, &virtute & E

4 -

lie: [ mes, q

IMat

ut convertat corda patrum in filios, & incredulos ad pru- -

AL Et

ïIfI»f;-,

degfgiam juftorum.parere Domino plebem þe?fe&äm.

Tardaret:

MERDEGDeS"

18 Et] wH

"

Ex stero matri;

veüturum indicabat, perl quem veri-

L]

£H&. ) AiEtiakm m ute

-

*-» ; ü]is, &F

'tas. & gratia facta eft.

ro matris.

25 Et

JX4* E£,erit gaudium tibi, &'c. ) Quafi

-16. 44 Damim/m— Dea*;zï "

forum, )

Omum f

dicat : Afferet non folum privatum

Ad Chrftum ,

quem pxædie:aytc- '&

lo a

atque domefticum tibi, fed etiam

oftendis..

If« lode

publicum omni populo gaudium.

I7. 4ste illa

i ) A'nte 'thriüum-.

- ton credre

IS. Erit magaus coram Domimp. )

ln fpiritu, &f virtute Elia. ')',Virt.:u-

: fultos alios

— Non folum vulgi opinione magnus

tem dicit aut omnem generatim vir-

- hitis literjg

erit, fed etiam revera, & coram Do-

tutem & fanctitatem, aut animi for-

mino, cujus judiciurg mon fallitur.

- 15.9. Geds

titudinem , & in corripiendis vitiis *

. Crit Zachg

Vinum.6$ ficeram nom bibet. ) Sicera

feveritatem, qua potiflimum Eliz fi-

Hebr. 353 feca, a radice 353 Jatars.

milis fuit. Vel etiam dicitur ventu- .

iM CO(jue in |

dicitur omnis potus viin habens ine-

M us PïiVi

Abflinuit

rus in fpiritu & virtute Eliz , quia

. füm Tüortife

briandi Grece | u£3vopa.

idem officium praeftabit, quod Elias,

- Utén incre

autem vino & ficera Joannes , tum

quando veniet, & erit precurfor fe- .

quia vite genus elegit maxime aufte-

cundi adventus, ut fui

Apettt fe of

mi.

2

t Joannes pri-

*;

s

!

[ Bitionis fns-

rum ; tum quia hominis Deo confe-

crati & Nazarei erat, Vinum & fice-

Ut comvertat corda ( p.,atiun;/, *X7c. )

ma & ügm

ram non bibere.

Vide Num. 6.2.

Cor patriafcharum averfum a filiis

9 Egü/;m

deb

ge]

D ïþiri:u SamGo replebstzr. ) Repleri

fuis propter incredulitatem & alia-

dere

dicuntur Spiritu fancto in fcripturis

peccata, convertet Joannes ad filios,

13 eff.

» Qu9

n0n omnes, quibus etiam largiter Spi-

reddens , eos. gratos ipfis patria

&

I'Chisv P

5 s erofci

ritus datur , fed quibus ita datur, ut

Abraham ; 1faac, Jacob, &c.-

Ant

redundare etiam foras in aliquod fi-

Ipcredufos ad prudemtiam. jefforum ,

üm videatur, ut infra n. 535. & 41.

€c.) ldeft, ad fidem, ad religionem

u af ag

&

AG. 6-9. 4« ( 4. 8. 3. & 6. 5 &

illórum, qui inclius de jfide & reli-

[on

9. 55. & 9- I7- & I3. 9. Hoc igitur

5

ione fentiunt , ideo:

Bo itm 1

"loco Joannes noa folum quia jn ute-

res funt.

que Prudle*nfi'g,-,

niyy 4n

ro matris fan&ificatus fuit, fed etiam

"f

Hj ];'m

Parare Domino plellzm pe—rfeäfam.

fi

magis, quia ita fanctificatus, ut fex

Plebem, populum ad Chriftum reci-

um

menfium infans venientem ad fe Chri-

piendum bene & perfecte paratum, & [ * "i e;

ftum iofantem &fenferit, & exulta-

tione demonfítrav

inftru&um. — Paravit autem Joannes ] "" nj

grit ; Spiricu fancto

plebem-poenitentia

ho Ptj

z

& e;emplq.

; baptifmo, ygþq

l

replletu,,s fiiCicür.

il

s

£»

" Cftfg Cm

l

^

vcUC, PT o

249

nativiïate ï

x

IS. Et dixit Zächarias ad Angelum : Unde hoc fciam? -,

ego

enim ífnm fenex, & uxor mea proceffit in diebus fuis.

t ficeram

-.19. Et refpondens Angelus dixit ei : Ego fum Gabriel, qui

afto ante Deum

D thatris

H

, & miffus fum loqui ad te & haec t1b1 evan-

D

N gelzare.

*

. 20. Et. ecce eri

S taöen's , & non þöte'rlis' loqui: üfqlue-in*

zDus

diem, quo hac fiant, pro eo, quod non credidifti verbis

M

meis, quae implebuntur in tempore fuo.

$

s ad prü-

21. Et erat plebs expe&tans Zachariam:: & mirabantur',*cïü?)d.

L]

tardaret ipfe.in templo.

;

22. Egtreffus autem non po

terat loqui ad illos, & cognövïe;.

; -181." Etjf

d

. runt, quod vifionem vidiífet in tem

N

p.lo. Et ipfe erat innueps

ilis, & permanfit mütus.

ïtiam m Pte;

ïabiit in

3

25. Et fa&

;

'fuht dies »oiïïciili'ejus ,

ä',ipfortfn.

):;'

um eft, ut implet/i

24. Poft

( domum fuam.

;ædigavtt b

-18- Uede bec fiism ? ) Indicat fe

tate privatus eft: nutibus enim. cum

] Chriüum- $

non credére, nifi fignum videat, quod

illo loquebantur , ut ex illis verbis

j,. ) Vittte

multos. alios fanctos feciffe fcimus ex

conítat: lemuebazt autem patri ejus,

peritim Vite

]. facris literis

Abrahamum Gen. cap.

quem vellez vocari eum

d 'infra n. 62.

I5. 9. Gedeonem ]ud. c. 6. 17. Pec-

Vide Mna. 22.

it animi "Or'þ

m

pïend

js vitfis

cavit Zacharias hac fua incredulitate,

oI. Erat p

lebs exþeäi.-f:m Zachariam. )

num Vg v

-ideoque in penam ufu loqu:ndi ad

Plus temporis iu hoc colloquio in-

-tempus privatus eft... Verum pecca-

fumpfit Zacharis$, quam folerent fa-

licitor ventue

tum mortiferum non fuit, culpabilis

cerdotes in adolendo incenfo impen-

. Bjie, quié

god Bl

| tamen incredulitas Angelo Dei tam

dere, ideo plebsmirabitur. F'ortaffe

srcardor f

-aperte fe oftendenti, & tot figna le-

non omnia verba, quz inter Angelum

- gationis fuz preferenti fidem non ha-

& Zachariam ultro citroque habita

. Joanne p

| bere, & fignum ad credendum petere.

funt, Evangeliüa recenfuit,

at r n

i

I9. Ego fum Gabriel , 6c.). Quia vi-

la tezpío. ) Nide dicta n. 9-

xfom

filii

debat Angelus Zachariam fibi non

92. Cognewerunt,quod vificnem vidif-

& i

credere, quod non fatis ab eo cogni-

fé:.) Ex diuturniore mora; & ex eo,

rate

tus effet ; ex perfona, ex au(ftorita-

nnes 2

(| fiiosr

quod Zacharias carebat ufu vocis,

1 pztrwf

his 1*

- te , ex officio fuo 'fide

m fgcit hzfi-

collegerunt ii, qui foris ftabant, eám

tanti.

in templo vifionem vidiffe, tribuunt-

"r

. Qui affo

ante Deum. ) Sic de [Ra-

que filentium illud ftupori , quem ex

uf y

|phael A

ngelus 'Tob. c. I2. I5. dice-

vifione conceperat; folet enim ftapor

Q g

lonem

(

"d'eu

bat: Ego[wm Raphael, sunus . ex féprem,

j

& vehemens pavor loquendi faculta-

s

| qui aflamus ante Deur,

tem adimere-

Er- miffus [wm , €c. . Declarat offi-

Vifonem.) Wifio

tds appellat ex-

cium fuum, & leg:stionem exponit.

ternam Angelorum apparitionem.

p i

")

Hac tibj evangelizare, ) Hoc tibi

Permanfiz mutus. ) | Gr&ce xG0g ,

Chifu

n &

bonum nuntium afferre. -

que yox mutum & furdum fiznifi-

&e Par

»ne

9o. Ecce eris tacens. ) Non folum

cat.

gt

bo

. loquendi, fed ctiam audiendi * facul-

RRU

&f. )

7

3P£lf

PT A cum Cem. M:;gocl:. T. Fl

231. ür þ—i;æ!ctj funt. dies officii ej

as

À

d

*

2

-

250

EVANGELII SEC-UNDGIM 8U.

24. Poft hos autem dies concepit Elifabeth uxor

4j (

culabat fe m:nfibus quinque, dicens:

.

N

Aeju-s,x & oc.

* gibbat ,

25. Quia fic fecit mihi Dominus in diebus, quibu

$ i*efpex:ifn

L

auferre opprobrium meum inter homines.

- fonma

26. In menfe autem.fexto miíffus eft Angelus Gabriel a

3. d ]

- Gbis riori

Deo in civitatem Galilaez , cui nomen Nazareth,

"

271., Ad virginem d

efi

- $ H

poníatam viro, cui nomen erat.

"f

Jofeph,

de domo David , & nomen Virginis Maria.

- illi Donit

28. Et ingretfus Angelus ad eam dixit : Ave

- domo lac

; grátia plqer'lal.

Dominus tecum : Benedi&ta tu in mulieribus.

jy B

5« Dix

"

—

—

..29. Qu

Quóniam |

O&o -d»iebusm f.ïnvg,ulï-i' mgji;&m,r;: ",,-folie.-

'7 : 284 Ave) | .ch?'gs.d" ]ubet Angelus

a nj- £

Mariam yares» , gaudere, letari, non

o —Ó

- "Éiit im a'amäm j;mm, j Tempotg

timere ,-bono anuno effe, ut often-

ï:lius' it ejus

enim minifterii intra fepta templi ha-

z

P

dat fe bonum, non milum nuntium

ampfit

bitabant.

&lfe ; noninimicum venire, fed.ami-

Penedja;

QÀ. Occu'tabat fe menfrbus gquinqgt'e.).

cum ; non trifte, fed Iztum & fau-

dida predica

Videtur erubuiffe Elifabeth, quod ea

ftam nuntinm afferre.

:

&tate rei cónjugali operam dediifet.

Gratia plena, ) Ín-Greco eft,

,

: -&ekx;.'

P Quotquo

, €fatt muliere

Dicens, &c.) Quia(i dicat, leta ta-

eirepufyy, quod eft participium paifi-

tun effer r

men Deo gratias agebat.

yum a yverbo ya»noe; verba autem

Vhrifun (

25.

uia /1ch fCCIf' mibi Dominus. )

fic definentia 'in 2« , fignificare fo-

lent quandam abundantiam &. pleni-

1

3. Qu o

Ut fterilis fimul , an'ufgug concipe-

rém.

tudinem.

T 'rzco ed

Loquitur autem Aungelus

f m 11

Inm diebus g,»fiäm vefpexit , £9c. ) d£o

de gratia, que gratum Deo homi-

tandem tempore, quo.me benighis

n1em reddit; quam virtutem omnium

EIBO. turbari

Angd' & &i

oculis afpexit, & dedecus fteriliratis

chorus comitatur,

Angelus .enim

fwf

mez auferre voliit.

gratiflimam Deo elfe virginem fizni-

$s.

Opprobrium meum.) YTunc fterilitas

ficare voluit ; erat autem gratiílima

probro dabatur, quodalicujus & quis

per gratiam, cujus munus eft homi-

Q?wæ&,

dem gravis peccati pona :crederetur,

nem Deo gratum efficere. D. Bona-

30 ho a

quod re ipfa Judzi experirentur eam

ventura 3. fentent. dift, 13. q

u. 3.

HU N

«

ob caufam fxzpe Deum mulieres fte-

triplicem gratie plenitudinem diftin-.

g

xhaäü

àgno

i

riles facere. Vide Génef. cap. 20.

guit; plenitudiném Superabundantiz,

E

Uztlo

18. & Ofez cap. 9. I4. 15.:

quam Chrifto ; Prerogatiys, quam

ÁAoter bomines. ) Dicit, zzter hozz-

beate Virgini ; Sufficientiz , quam

av ]j rm fl

reliquis fanc&tis tribuit.

Vide etiam

"es , quia cum culpa non fubeffet apud

mmfm.

sdi

eum , fteril

'icas ignominiofa non

D. Phomam: 3. p. q. 7. art. 10. ad 2.

o n

erat.

- Dominus tecum« ) V etus falutandi

"if

tü

26. Im men[t autem fex

formula, qua Angelus Gedeonem Ju--

fxïm;t :

.

LM-,-) A ]of

l* cmm

annis conceptione.

dicum cap. 6. I3..Dooz meffores fa-

um

27.. Defpon[atam vviro.) Mide di&ta

lutavit , Ruth. cap.2.4. Vere Do-

?u

Matth. c. 1. 1.

minus cum Maria ; nam pater fua vir-.

1f U 1m.ümzn

;

w

De domo David.) ld eft, de ftirpe,

tute ei obumbravit, Spiritus fanctus

& progenie Dayi;l.

Qu fe.

füpervenit , üt djcitur nulmer.: 35 Fi-

Hian

M

r

T

251

3

r

^

**

ut

m

1

20

ä

u

-

t

11

f

T

-

ata. e

d

H

à

fe

49. Q

üce C

[

á

ü

C

t

)

--

rmene ejus, & co-

le-,- &

gitabat ; qualis efiet ifta

alutatio.

-

.go. Et ait Angelus ei: Ne timeas;

repexit

Maria, ;ïnV'enïiïi enint

$rauam apud Deum:

!-

41. d Ecce concipies in ütéro ; & -

?abriel 1

Parles flhum,& E V'.()'*.a'II'aiæ.:

Cabis nomen ejus JESUM.

*

L)

«

-

j2. Hic erit magnus, &

Filius Altiffimi vocabitur, & däbit -e.-.lntfrï

rtjbfeph, |

illi Dominus Deus fedém David

patFis ejus:f & resgnabig in?- ï.

ü pleha; |

domo facob in seternuni,

7. I de

. $3. Et regni éjus non erit finis.

$

,

24. Dixit autem Maria à

d Ange

lum : Quontodo fict iftud ,

Mich.

2

— o

qu oniam y'irum nofi C'Qgrjïofco,

4 4*

—

lís

et Angcliuf"

pv

T

—

x

-

3s Et

Jgtari, non

» often-

lïüs' in ejus uter—(; cárném þmïiaiïanf

i 'gf.-) Concipies i'n'üte"ro'.)xvftfeï lvo'qu-i'tu'r',a

j nantium.

affumpfit. .

á

;

:

át verum & non phantafticum Chrifti

Bezeditla fu. :2

conceptuin fore fignificct;

mh/ihili:;* ) Bénés

di&a predicatur, quod una inter om-

Vocabis mómenm Jefum.) Mltth. c. I.

um & ï?—u-

mnes, quotquof fuerant, au£& future

n. 2I. caufa nominis additur : [fe

erant mulieres ; conceptura & pari-

enim [aloum faciet populum , &'c. Idem

:oefl.; *EX**'

jpim pl

tura effet filiuni talem ac fantnm;

] enim e& 7&:/24!, qALTOd' Salvator.,

verba at

Chriftum fcilicee Deum & hominem:

232 Hic eri mzzgn'us'.) San &it'afe, do-

i

.9g. Qué£ cum andiffer turbata eff.)

.trina , iniraculis ; & quia homo fi-

ajficare 10

tnul erit & Deus;

-

n & pletie-

In Grzco e(t 5 3» j939oz dierapa y 9s

em Angeus

qua cum vidiffet ,turbata efl,. Duplex

Filius Altiffimt "Vocalifur. ) Vocars

ergo turbationis caufa , & afpectus

hoc loco poriitur pro efe , Hebrzo-

[eo. homte

rum-idiomate ut apud Ifaiam c. I. I5.

m 'omniutm -

Angeli ; & infolita falutatio.

agdus tnim

lz fermone tjus. ) Propter. fertno-

Poff

- hac vocaberis ciuttas juflt , urbs f-

nem ejus.-

delis , id eft , erí« civitas jufti.

[ yinem Mgnt

Qzalis effcz ifha falutatio.) An fcili-

Al iffigmi.) Id eft Dei.

m gratimd.

Sedezs Davi4.) Explicanda fant ver»

us d hotie

cet divina effet, & ab Angelo bono;

an potius deceptoria, & a pravo fpi-

ba hzc de regno non temporali , fed

« D. Doe-

ritu. Necin fe vifgo humillima eas

fpirituali ; neque. enim Chriftus fu-

BO

m o

laudes agnofcebat ,

)

er folium Davidis temporale unquám

(liaeit

d-

quiþus ornabatur

j

ab Anpelo.

edit. ltaque per fedem David, &

)erablliï

danciæää x.

- $o. Iaveniff? gratiam apud Deum.)

domum Jacob hocloco Ecclefia intel-

) Hdvæï qud';'

Invenire gratiam apud aliquem, He-

-ligenda eft, in qua fedet & imperat,

:ientiæ $ ql;lan)

&ternumque iimperabit Chriftus.

Or-

? Vide enïm;

braifmus eft , quo aliquando fimpli-

citer fignific:tur gratum effe, aliquan-

ro Ecclefia dicitur fedes David, quia

'lft- Io'a "

do eximic, & prx omnibus aliis, fic-

thronus Davidis-typus fuit & figura

ssl

utandi;

utetiam vulgo dicimus, invenit gra-

throni Eccleíie , ut etiam Ecclefix

Gedontm o

tiam apud regem , id eft, aut folus,

imago fuit domus Jacob, in qua olim

j

aut omnium maxime regi gratus eft ,

erat Ecclefia.

Naebr

quo modo accipitur Gen. c. 6. g. &

34- Quomodo fret i/lud? ) Non dubi-

foa Vi

tat de veritate dictorum ab An

u quer

fidil

c. 39. 4. qui fenfus huic loco , quem

,?mcllc

sf

gelo »

fxl)li;amu? 3 optimel congruit.

.fed modum quagrit.

od

252

EVANGELII»SECUNDUM LUC.

35. Et refpondens Angelus dixit ei.: Spiritus fan&tus fupers .

' f Dix

veniet in te, & virtus Altiffimi obumbrabit tibi.. Ideoque & [ eudin v

quod nafcetur ex te San&tum , vocabitur Filius Dei..-

E j 9- Exu]

. 86. Et ecce Elifabeth cognata tua, & ipfa concepit filium cin (efin

in fene&ute fua

; & hic menfis fextus eft illi, quae vocatur

:'ï 40- Et jl,

fterilis.

4 Ef

vetbum. - [eulwiti

|.37. Quia non lerit. impoffibile aþudnlï)eum omne

-

PES VU

/ 38. Dixit. | Eitben:

N

- 5 Ete

Virzm kun copgofco. ) IJ eft. vövi

non ut beate Virgint, quali dubQuME. BL

non cognofcere , fcilicet voverat ca-

non credenti perfuadeat ; fed ut rem

4 Eru

flitatem ante defponfationem.

in fe difficillimam , arduam , & in-

35- Spmirus [antlus aperveniet. im te.)

folitam corroboraret , quafi diceretz

Significat Spiritum fancum ex alto ,

Ecce Elifabeth , que cum fenex & , | ————

id eft, ex cclo. ineam defcenfurum,

fterilis effet , filium jam concepit ; |. neupconfen

qui , quod ad conceptionem attinet,

qui aurem potuit efficere, ut fénex & [ coulafun ;!

quod vir carnaliter facturus erat , fpi-

fterilis conciperet , poterit etiam fa-

À Conceptio.

ritualiter , id eft, íine ulla corru-

cere,ut Vir

39 Eturgts

ptione , fan&

cipiat.

go falya virginitate con-.

ceret.

F', Kmunde &4 perfe&eïfa-

- Maris, ingii

Cognata tua. ). Anna enim mater.

amatdia de oy,

Ez virtus. Altiffimi , &«.) Eft ejuf-

beatx Virginis foror erat matris Eliez

! de ii , té

dem fententie repetitio , juxta He-

fabeth , ut vult Hyppolitus referente.

breorum confuetudinem ; itaque vir-

Nicephoro lib. 2. hift. c. 3. Alii ali-

| pl fl quef

V

tus Altiílimi , . idei

: o ofan, feþ

fanctus.

;

n eft ac Spiritus

ter hanc cognationem explicant, de

ha perrexis.

quo fufe 'T'oletus hic. c. 1. annot. 10g.

: etültitione [o

Otumbrabit t64.) Id e—&i, proteget

Er bic menfh fextus eff illi.) Quafi.

te atque juvabit , ut concipere fine vi-

"nes

- Mor efet Chri

dicat, ejus uterum adeo jam intumuilfe,

: Sife :

ro poffis, quod natura tua facere non

ut latefe non poffet, atque adeo fa- [ u

f

d

1 teyl

-poteras.

£

cile ex primo afpe&tu ejus cognituram ] i

. Quod z

r ]

Jfeezur. ) TO cyevvrä,.;gio;v , id

Mariam verum effe , quod ip

f

1dixerat,.

|tamm I

HOntAR ]

eft', nafcens , quod nafcitur , quod

dont

fcilicet Elifabetham concepiffe. Vel,

téllipi

quit

paulo poft in utero nafcetur , quod

quafi dicat : Adeo verüm eft, eam con-.-

tibus h

bitah.

ex te generabitur ;. loquitur enim de

cepilfe , ut jam fextus a conce

nativitate in utero , quemadmodum

mentis agatur.

ptionei

L (Tüllgtey

Mäcth. bo IO 20'

Zod im eaà zatum

; QUndam tr

Qu vocatur flerilis. )

Quz adhuc

SIUTTIM

ef , id eft conceptum ; 4e Spiritu

vocata eft , & fuit fterilis.

*

| Ms

Cön)lc!

-

fas&o eff ; apud Gr&cos yewadui,

37: Omne verbum.) Quazlibet res.

nón tam eümna"fci » quam concipi.

Frat mihi.) $unt verba confenfum.

lt 200

Sanitum.) Jun e cum yerbo ; Z4-

dantis, Aliqui etiam putant, effe op-

40 Salutaz, ;

féttsr , hoc fenfu

Quod nafcetur. in

tantis , quafi diceret virgo : credo

ze fantium; fic etiam in emendatis bi-

quod dicis, & defidero , & opto, ut [

D P'evenie g

lC étim ho

bliis interpungitür.

-

in mefiat; quz expofifio videtur non-.

3!108 acced

;

Vecabitur filius Dei.) Nide

äi&a 32.

nihil detrahere de humilitate B. Vir-.

It eflam

ginis, quam credibile eft, ita de fe hu-

36. . Et &cce Elim;etb, &'c.) Mifabi-

militer fenfiffe , ut nón auderet defi-

&X Vi

g

lis conceptionis futüre annuntiatio-

Jüitodi

ïümm

derare , quod proponebatur, fed folum

pil,

Nn]

zxenx.cenfirmac exemplo Elifgbeth ;

tlam

id praftare , quod Dominus exigeba*g,

!Vl i

p

UA p

255

a: Ecce ancilla D m-ini,k fiat mihi fe-

Vs füper:

[.739. Di:ät 'autem Mari

Ideoque &

'cundum verbum tuum. - E: difceffit ab illa Angelus.

)0.-

;ï

.. $9. Exurgens autem Mariain diebus illis abiit in montaþa

cum feftinatione, in civitatem Juda :

vpit lum

& falutavit Elifabeth.

45. Et intravit in domum Zachariz,

E 7þca;u$

41. Et fa&um eft, ut audivit falutationem Marise Elifabe:h,

.

exultavit infans in u

Elifabeth :

À

tero ejus , & rgpleþa eft Spirir.u; fanéto

——

R

42. Et exclamavit

voce magna, & dixit : Benedicta tu 1itite.r

-qüaü dibiek.

mulieres , & benedi&tus fru&us ventris tui.

*

it ; fed ot m

43. E.

veniat Mater Domini m

ei ad me?

;uxndïe hoc mihi, ut

iduam , & ie

ikg

44 Ecce

qufi dicitz

» cm fener .

56mpe confenfum. Porfo ffafim pöü

quia Deo fic dii;ponente )e-i occurtit

jum conceptt j

confenfum a Virgine exhibitum Chri-

Elifabeth , vel

uia Zacharias furdus

re, üt fénet "

&

verbis falutari non

erit etiam H«

fti conceptio in ejus utero facta eft.

erat & mutus ,

-89- Exurgen: , 6c.) Ub andrurt boc

oterat. "Quibus verbis beata Vir

irginicace u

Maria, inquit Ambrofius , 7oz quafi

k

lifabetham falutaverit ; Eygngeli

fla

sncredula de oraculo , nec quafi. incerta

non expreflit.

ga enim matez

r matris Bl

de muntio , nec quaft dubitans de exem-

— AI- Exultavit infans. ) 6anépruot ,

E2

plo , fed uuafi lata pro. voro , rfl:'giafa

quod verbum etiam de ratione caren-

Jitus referente

pro officio, feffina progaudso , 2m mon-

tibus , aut agnis , aut pullis equinis

i

C0 Alii ali«

exultim ludentibus ,

falientibus

£x licaüt D dg

£gna perrexit. Addit Ecuthymius , ut

.j, annot. 105

