36. Regnum "ewn nen ef de hec

quï' erxxlgeo eft, quem Deus þl&gic ,

zundo.) Non eft tale, qualia funt re-

qui eft prima verita

*

.

8

dudit vocey2 geanm.

) Di&is meis fi

jn.jb

gna mundi , fed regnum calefte , &

emctiþfos

&ternum , quod fpirituali. modo in-

dem accommodat. -

monem y

cipit in hac vlica , &Qperfï;icur in &-

à

38- Quid eff veritas. )

Quafi dice-

g, e

terna.

ret : Quid vocas veritatem ? Qu ei

Minifri me

j , 6«) Milites, & af-

ifta veritas , quam tu teftificaris!

jerat ]e

fecle mei quales magno

Et cum hoc. dixiffet , itferum. extvit y

3 ia

igumero has

Quiom

bent Reges hujus mundi,

&c.) Chrifti refponfo non expe&ato,

que e1

Regmum imeum non eff 6i?t.' ) Non

parvi pendens, & exiftimans Chri-

eft ex hoc mundo.

ftum de veritate , de regno, & fimi-

*Pria',f On'

|.97- Tu dicis , &c.) Id eft,

libus more

hilofophoruni difputare,

g « a)

fateor me effe Regem.

idta e;Pc'-',

quas tricas.

p

ilatus, ut afe, & mu-

J In hoc.) Ad hoc, s; TOvro. -

:

nere fuo. alienas , non curabat. -

Qu

Ur teflimonium perbibeam ver

[

.. Canfam.) airíiay, quod

2

'iit;'.j

yfex.t-cïr.eAeciam

fum s d

Ut pailam & libere veritatem prezdi-

poffis , ermez.

Y

(cio pIo

cem, &inprimis hanc, me Chriftum

)9- Ef aurem co.

nfuttudo vobis , .5';.)

] gg[)e&a

regem elífe , & me re

Quz his duobus verficulis habentur

r p

otuis

*

- mundi habere. .

.

gnum non hujuf

-

^

expl

!

icavimus Matth. ca

P

,w

T Oænf: qui-fd *s ver

:.'»Mte-. ) *Omnig

deinceps. vidc. ibi d;&a

..

EY

l

l

528

-EVANG ELI-;*SE&.,GUNDIQM- IO.IAIKNN.L'

-

&(

CAPUT XIX.

t

bant ,

A Pilaio f'agellatus

: '/mriisqye modis *ayjïiö?us ,e

;

fbinis

) 60;0*

Accip

natus ad mortem | depofcitur : fur[umque a. Pilato examinatus ,

caufan

oflendit illum deluper tantam babere in ipfum. pote[Tatem : Pilatus

54

ieticulofus , Sefum , quem regem dicit Sfudeorum , morti. adjudi-

dum ]

$(

cat; Sefus bajulans fibi corucem , inter. latrones crucifigitur ,. po-

9 F

fito a. Pilato Juper crucem titulo , divifisque a. militibus «x[limen-

Unde «

jHis, € forte de tunica miffa: Sfefus matri. Soannem , matremque

M

eanni commendat , & fitiens: aceto. potatur ,. con[ummatisque

' potefta

emnibus tradit. [piritum: fra&lis latronum cruribus , ex. aperta

BA

Chrifli latere fang

]

uis, C? aqua proflut | ejusque coripus,'-l

myrrba, €? aloe conditum fepelitur.

" ) : Ianm,

didi

qMaþt f.

Unc ergo apprehendit: Pilatus Jefam, & .Hägel]a'vift, :

2727

i

T

]i

Marc

2. Et milites ple&tentes coronam de ípinis impofue-

tem cla

runt capiti ejus, & veíte purpurea circumdederunt eum.

15.16

firis, o

3. Et veniébant ad eum,, & dicebant: Ave

| Kex . Judzo-

; n

- rum, & dabant ei alapas.

.. 4 Exivit ergo iterum

Pilatus foras, & dicit eis: Ecce ad.

duco vobis eum foras, ut cogn

gfca'tis, quia nullam invenio in

j

o

eo caufam.

6. K

- $. CExivit ergo Tefus portans coronam fp

ineam, & -pürpu-

2l atdetis

reum veftimentum ) Et dicit eis: Ecce homo.

tür,

1-^Jusc erge;) Cum fcilic;:c animad-

-rl;v', quz vox pal/sum fïghiscat, Mat,

^ i

vertcret quod nec diei fefti gra-

cap. 27. 28.-chlamydï:'m appellac. Pur-

fe ii ]

pura , corona , & arundineum fce-

hiphem,

tia poflet Chriftum morti eripere.

Pracipig,

. Flagellafvit.);E'/.f.a,c:'zygo'o'e , Jeris ce-

ptrum ideo- adhibitum eít , ut Chri-

OCCideren

€idi; , fcilicet per. liGores.

Putavit

ftum tauquam regem fictitium . irri-

Pilatus hac Chrifti flagellatione . pla-

derent. ^

"

M

tpidari f

cari poífe ixam Judeorum in Chriftum.

3

. Daid»h eb. alap

4f. ) Vide dl&:l

Catur,

Vide qu« dixi (Marth. c.27. 26. ubi

Matth. cap. 25. o"

0 Huy;

4- lecog.no

?

afiitim

aliam Chrifti flagellationis caufam at-

tulimus.

"

fearis , 8e) Ut "intelli-

gatis , feufidem verbis me

;

-

is gdhibeaf

um proy

2. Et milires, €92.) Militestam fla-

tis, credatis mihi.

9' Uüa'e t

gellaverunt Chriftum , qnaimn ei fpi-

»CrtAlffd.m.) Vel Romani imperii lägfi;

Togq»

» Que

ne4m. coronam. impofuerunt, fed quia

vel reipublice perturbatze , vel fcele.

* pat

illud-fecerunt juffi, hoc.autem injuf-

ris alicujus admifli.

i

|

.

fi, & fponte fua, idcixco iliud qui-

: 5' Ecce bama.) Quafi dic

at: Afþi;

dem Pilato, hoc autem

$

ipfis 'a/kdfcri-

cite quam , male 'acceptus

—

-

Natttfen:

bitur.

illiufque afllictione placati definite

u

m(:læ Fl Cï

. Ddfgm':

FVeffe pa;.rptfred

.)V In/GräecO .efï'cy » i

gere , uc crucib gzxtgr;

Bül. tum :

-

-

-

CAP UT XIX'

D

529

e

Vogiieid ergo yidid

nt eum Pontifices, & mini(lri elama-

bant, dicentes: Crucifige, crucifige eum. . Dicit eis Pilatus:

(üfl

Accipite eu

«

m vo$, &crAuci,figite; ego*enim;gdn invenio in eo

Mgs , -

caufam.

Pltus

*. Refponderunt ei Tudaei :-

'Nos'. legem Habemps

,& fecuiF

s ]

dum legem débet mori, quia filium Dei fe fecit. .

8. Cum ergo audiflet Pilatushuncfermonem, magis timuit.

Wgþü' j

- 9. Et ingreffus eft praetorium iterum, & dixit ad Jefum:

zþimen-

TU

Unde estu? Jefus autem refponfum non dedit ei,

.xo. Dicit ergo ei Pilatus. Mihi non loqueris? nefcis, quia

us

^ poteftatem

re te?

.habeo.lcruciggcrewte, & poteftatem habeo dimitte-

u

pus,

1i1. Refpondit

Tefus: Non haberes poteftatem adver(um me

ullam , nifi tibi datum effet defuper. . Propterea, qui me tra-

didit tibi , majus peccatum habet. .

|[ovit.

F

12. Et exinde quierebat Pilatus dimittere eum, Judsei au-

npofue- z

tem clamabant dicentes : Si hunc dimittis non es amicus Cae-

3

j

faris, omnis enim, qui fe regem facit, contradicit Caefari.

Judzo-

uxit foras

13. 'Pilatus autem cum apdi(fe; hos fermoggs? add'

cei d

enio it

6. Accipite eum vos, Ef c?u:i/ïgite. » : Peopteréa qui me £radidit -t'iäi;) Po-

Si audetis , & fi vobis juftum vide-

pulus fcilicet Judeorum.

purpu

tur.

Majws peccatsum baber. ) Scilicet

[g

CA oQuia Filium Dei fe fecis-) Quia

quam tu , qui probabiliori laboras

at Mf

fe finxit Filiunm.Dei, mori debet ut

ignorantia , pütafque te in me juril-

us Pur

blafphemus. Levitici autem c. 24. 16.

dicionem habere, quam illi , qui ex

precipiebatur ut. blafphemi lapidibus

fcripturis difcere

uemiunt eíle F'i-

leum fCe'

occiderentur. Voluntigitur Chriftum

lium . Dei.

Vide

b.

lhom. cap. 3.

i r

u&

:ium j ifn-

lapidari, f obtinere

- n(ïn;pömn.t,uc cru

part. qu. 47. 6. ubi

rit an pecca-

cifigatur.

tum. occidentium

c

hriftum . fuerit

8.. Hanc

ferimanem-) : Dis-Rilio. Dei.

omnium .graviífimum.

r dila

Magistimuit.)Scilicet neforteDeum

12. Querebar.) V olebat, magis etiam.

illum provocaret ,cujus ille filius effet.

qua:;n antea.

t inteu'i'

: adhiba'

Unde es ?4?) Non tam de patria

Non es amicus Ca[aris, ) Cujus t'vlo,-'

roga', quem fciebat effe a Nazareth,

cum tenes , & cui fidem debes..

fed de patre; matre, majoribus, ori-

:

I3. Cum audiffet hos fermenet, ) Ve-

veri

gine.

1

ritus, ne apud Czfarem perduellionis,

1I.. Nez

h;täere:, ö"c.) (Quafï dICät

& perfidiz. accufaretur.

at Mp

Quantufcumque fis Prefes hujas Pro- -

Litbeflrotos. ) N9onTewrog, id eft,

vinciz a Czíare conftitutus.

lapidibus ffratus , quod illius pavimen-

f ho

Datwn.) Permiffum a Deo.

tum effet la

pidibus &ratmx) , &com.

MWW

Bib eum Comz. Men,ocb.i T.VIL-

XJ.X *

T.

Vs

336

EVA'NGELII"SXECUNDUM JOANN.

Jefum & fedit pro tribunali, in loco, qui dic»'ituf; 'Litïhioü*r

o

prope

fcrip

tos, Hebraice autem Gabbatha.

4l

14. Erat autem Parafceve Pafchae ,.

hora ïquafï fäïfa, &.dl—

cit Judaeis: Ecce rex vefter.

L:

äj

rum

beres

Is. llli autem c

lamabant: Tolle, tol

le, crucifige eum. Di-

cit eis Pilarus : Reg

2

em. veftrum crucifigam.? Refponderunt.

-

!

Pontifices: Non habemus regem ni(i Ceefarem.

23.

bMlat.

16. 'Tunc ergo tradidit eis illum, ut crucifigere

fimer

tur :.;.b. Su

27.33 (ceperunt autem Jefüm , & eduxerunt..

L]

parter

arc

i7. Et bajulans fibi crucem, .exivit i

n eum , qui dici'tt;f

Conte

15.22

4:

Lucz

Calvarie, locum, Hebraice autem Go]goth

»

Ms

23.33

18. Ubi crucifixerunt eum , & cum €o a

lios duos, hinc;:-;-,x&

- ottan

d Part

hinc, medium autem Jefum.

z

*

I9. Scripfit autem. & titu

lum Pi-latus: & pofuit fupue,rlcru-

lorten

jj

cem. Erat gutem |

fgriptum: Jefus Nazarenus Rex Judseo-

rum.

1

AC

QaiTis

im- quia

40. Hun

þ ergo titulum m*qlti'ï/:]»üdagorun'x legerun

-

: pro-

pofitum fortaffe ex lapidibus qua(ira-f

Ecce Rex veffer. ) : Videtur 'Pilatus

tis , &-dolatis.

;

Judaos quo quomodo vel verecundia

Üb

vel mifericordia fle&ere voluiffe , ne

! Gaääatlm.) Nonide

m ügniübag Gab-

batha , quod Lithoftrotos , licet fint

hominem tot malis aíHlictum perde-

M

lia

nomina .ejufdem loci ; nam Gabba-

rent.

lg lingu

tha Hebraice , feu potius Syriace

15. qoile

; folle.) "Tolle.e medio ,

imutis]

Nn233 Gebiarba , cum Aleph in fine,

e vita, e confpectu noftro.

| mum

locum altum fignificat.

.16. Tuzc erge.) Judeorum clamori-

prima ef

.

bus., & importunitate fatigatus,.

' Parafeeve.) Sexta feria vocatur

&tdend

-ablgï

vangelifta Greco nomine zae«-

Su[ceperunt.) maptalTo», acceperunt.

11 coloc

excvà id eft praparatio , quia cum fab-

Eduxerunt. ) A'mipesyor , aädufe--

uille pa

bato non liceret cibos parare , para-

YHPE.

hic R'om

bant feria fexta. * Marcus c. 15. 42.

17. Bajulan: fii crucem.) Mons enim

ingïläm

erat , ut cruciarii fuas flbi cruces ,im

"eqaä/ïfïafovx, id eft, ante f abbatum,

S

tbraic;

vocat.

q

uibus figendi erant , bajularent.

glexiff :

Pafche.) Ciuamvis Pafcha proprie

! Calvarié locum.) Vide di&ta Matth.

»

Wa

di&um jam celébratum fuiffet prece-

cap. 27.

n. :

2

denti feria quinta , tameri extende-

I9. 7

eþssNazaienhs, &e. 9- Vide

feipfiti,

batur nomen Pafchg ad dies azymo-

quz diximus Matt. c. 27. 57.

QO. Quie prope civitatem erat Ieus.)

rum. Erat igitur feria hec fexta pa-

u ^

rafceve, & erat preterea tempus Pa-

Quia locus non multo amplius quam

fchale, id efL , primus dies azymo-

duobus ftadiis ab urbe diftabat, mul-

Adenteg aüc

rum , & pro

z

ti Judxorum civitate exierunt ,ut tra*

Qatgor )

Pafche.

pterea, d—icitgx. parafceve

cdiam Chrifti in crucem a&i fpe-

:

arent , ac proinde etiam mult

&quales j

Hoxra -qudf /E*Ji'fd.) dee di&a Mac.

1

i Ati.cu-

Í

Bw

lum crucis legerufít.

a:uy

c APUT xx.

53t

hoüïöï : 1

prope *'cixwritatem.erat locus, ubi crucifixus eft ]efus

]

; Et erat

fÍcriptum Hzebraice, Graece: & Latine.

TE !

21. Dicebant ergo Pilato Pontifices Ju

daeorum Noli : Ícri«

bere, Rex Judaorum;

mDi -

rum.

H

fed | QUïa ipfe dixit"l: .Rex fum. ]udæo.

,

423. Re

fpondit Pilatus: Quod;f*ci-ipf.ï x Vfcripiï;

derutt

23. Milites ergo cum crucifixiffent eum , « acceperunt v

e- cMät.

27.35

ftimenta ejus ( & fecerunt quatuor partes unicuique militi

arc

I

partem) & tunicam. Erat autemtunica incqnfutilis, defupe

r

Y

I15.14

Lucz

lichr.

contexta per totum.

;

; 24. Dixerunt ergo a

d invicem : Non fcindamus eam , fed 23.34

hincv/,&

fortiamur de illa, cujus fit.

Ut Scriptura impleretur, dicens:

d Partiti funt veftimenta mea

fibi, & in veftem mea

m miferunt 7Pfal

Jef qu

fortem. . Et milites quidem haec fecerunt.

25$. Stabant autem juxta crucem Jefu, M

ater ejus, & 'foro*r.r

judgo-

5

mairis ejus, Maria 'lCle0ph-æ ,& Maria;l Magdalene.

U quia

Apro'-

,QV(::x:z

et 9.6 Cum

/

as

y Piatus

recondia

s

uiffe , 0

Hebr aice , Grace ,& | I:zt-!ine.j His tri-

122:9nif&ili:.)* Qus non effet e-k plv::-

m pd f*

ribus partibus confuta , ac proinde

bus linguis repetitus, quam ob caufam

nec dillui poffet. Simili opere tibia-

; .medïo )

a multis letus,& intelle&tus eft citulus.

Si numeres defcendendo Hebraica

lia ferica fiunt. virorum nobilium, &

prima eft; tàmGraca,tum Latina:fi af-

lanez interulg , quas Italice appella*

u-älämorï'

'cendendo primo locotanquam dignio-

mus casil[cioles

:atus.

Defuper contexta per totum.) À fum-

qceptrim

ri collocata Latina epigraphe; & ita,

mo , vel a fumma parte. uno conti-

fuifle patet ex fragmento tituli , quo

are^

1 IM'TW'

hic Roinz aflervatur. Lucas Grzcam

nuo textu faécta ufque ad imam

b

éi-

lingham primo loco ponit , ultimo

tem. Putatur hoc opus fuille

É

ronä enidt

"Hebraicam , fed videtur ordinetn ne-

pare Virginis , id quod Euthymius,

qmeas

t

ut e Patrum traditione acceptum ree

[arent«

glexifle , & fatis habuifie linguas nu-

lert , eoque magis probabile eft, quod

gntrare. .

ü Mztch.

.Qr. Nelt feribe

re. ) Scilicet —ut ]arfi

lib. 3. Ifdre cap. 4« 17- - de- mulieri-

fciipfifti.

À

bus legatur, lpfe faa'umf ffclas emnium

22( ä

d

bowinum.

. J Vide

pdfbïif/;,' ./E'fif./z'.) Müææ-

24 Ut firiptura impleretur.)

Ai ta ut

:,:?lütllf')

uam

23. Fecerzne quat

u partes.) Scin-

fcriptura impleretur,. non enim caufa

Jius d

dentes aliquas ex Chrifti veítibus, ut

fignificatur , fed confecutio, five e-

3

bat,

quatuor partes, quantüm fleri poffet,

yentus.

jft. "

t

&quales facerent.

95. Sabant

autem ; 6) Staï)a: B.

li

fpr s

eft

Virgo juxta crucem non ejulans aut

E£ tutucam.) Qus fcilicet non

glri

cïlamans', non hgifii 'ca)dens , fed mo-

Ícilia , ut patet e:i fequenti verficulos

: .5-35- : EVANGELII S,ECUNDUM* JOANN. 'A

X

RUT

mi vidiffet ergo Jefus Matrem, & däfgï?

M;ä

ETRU

m ftan-

o

Tent

tem, quem diligebat » di

lyus.

;

M m T D

fbb

D72 p

einde dicit cïï'if'cïplile-j: '-'Elcïce'tïna.trer'tud.*" i5 *ex.inää

4

x

& to

?

k

Es iil i ial

n

ra accepit eam difcipulus in fua.

: :'Pfa!.'

28. Poftea fciens fefus quia omnia. co

ut

n,i

nf ux»-nilïatä. ;funt—,- *

LE

L

onfummaretur Serip:ura, dixit: Siuo.

rE

29. Vas ergo erat pofitum aceto plenum. 1l

li äutem *fpgrï—

mort

giam ple

3 "

ejus.

nam aceto, hyffopo eireu*—mponentes--?,'obtulärunt 0r1 ?

4

Ro €

40. Cum erg

f äcdeþiiïet,]efus a'cgettim,, dilxit: Cbnf'uvrhmak»-'x '

z*

3

timoi

tum eft. Etm inciingïo,,vöapi-tg tr;—:d-idiïtv fpfi?imm.

B

*

3* Ju

dati-,s.

fta & tac'it:umlax, recta tamen & con-

co , legzendim, ü—'x)'a'ïa:ä nEg 19 Eyr86 ,. deQ

ho s

ftans , plena fi-d'e,-tïorticudiqe & amo-

tratta primz vocis ultima fylaba,id — --

re in filium fuum.

€

P0 cnewpponentes , quod alii

runt, (

-

erim,

Maria Cleapha.) Scilicet uxor. Vi-

Evangeïi&æ dixerunt calamo

qui

vitam h

de dicta Matth. c. 27. 56.

'emendatio , nifi repugnaret conftans

I)!t.'!'ä;

.9. Quem diligebar.) Hac perip

hraf

lectio oimnnium codicum recentium, &

antiquorum | expeditiflimum: fenfum -

morient

Jóannes feipfum fignificare folet.

exhiberet.

In eam tamen videtur in-

Tradia

Ecce flius t9a4:.. ) |d eft, dein-

áttis,

ceps hic tibi erit loco. filii, ego euim

clinare Lucas Brugen(is in huac lo-

i. b

omorior , & a te auferor,

cum', citans Guilielmum Eftium, & . [

atbl ieris

memini me eandem conjectüuram le.

m fabbz

'Q7.Ecce mater tua. )Muc

Upta nt

loco, in hac colenda, & adjuvanda

güfe apud alium quemdam au&orem,

l

T [/077

fu»plebis deinceps vices meas.

qui notas fcripfit in paraphafim N on-

ecepit eam dijcipulus. in fua. ) Ut

niin hunc locum.. . Nottre vulyate

[ ff155ato.)

cum ea yiveret , & ei miniftraret.

.editionis fenfus effe poteít in arun-.

pO u od

Ex his patet jam mortuum fuiffe fan-

dinefpoagiam hyffopo fuiffe circum--

étum Jofephum, alioqui non erat

ligatam , aut in fummitate arundinis -

j pelirentm

alteri commeudaretur.

f:ur

circum fpongiam hyffopum fuiffe po-

; prium "

fitam. . IExiftiwiat Baron. antio Chri-

- Hlitgue;

99. Omniacenfummatafunt.) Owmnia

fti

«t g

que de ipfo prophetarum pradictio-

. . 1626. tuiffe ex temporis il-

nibus continebantur , perfe

lius iore in Calvaria momnte parata

( QUens j

E

fra erant

acetum , fpongiam , hytlopum , utfi -

.Jagnm

'& implet :.

præ Ceterts

Uz con[ummaret.

ur /iri?tzr;) Etiam

opus eflet , fpon'gia' plena aceto ,

^ ürinte

reliqua illa fcriptura de Meflia aceto

quod hyífopo effet infectum , vulne«

ribus crucifixorum admoveretur ad fi- —

i mngere

veruzt me aeeto,

pot-sn'do Pf.'68. K26. In /iti &gd-kot.g-

E

ftendüm fanguinem , ne fcilicet nimis

i Yietur flïlï

rav'i

Dixit , Sitio.) Nera enim, &g

cito cruciarii morerentur ; habetenim -

N

fiti premebatur tum propter exhau-

hyflopus , ut etiam fpongia & acetuin,

*

i

u Á EWQ

À

ftas diuturnis laboribus ( cruciatibus

vim fanguinais fiftendi , ut ex aucto

s

1

1

fmmb il

viies.

à

v

ribus probat idem Baron. loc. cit.

3. Drj,

29. Hyffopo circumpme-nte:.) 0cO GT

3o. Confummatum eft.) Adeít, fini-

j a

fsg::)g,*rag, aliqui opi«na-cg:i funtin Gre-

; a-,h)'"üns.

ta junt oumnia , quæf Qie me diéta fue-

,.

v 33-?& j

x

«

-

533

€ XP U T. x1X

done

a. I&dæï : er-g"fo,(quonki.a-m. parafceve erat ) ut non remane-

k]

rent in cruce corpora fabbato, ( erat enim magnus dies ille

us

;

4 fabbati) rogave

g

runt Pilatum, ut frgngxerentur,.eom-'m crura,

1 & tollerentur..

/

. .32- Venerunt ergo milites,

.& primi quidem f

X

rggerunï cru-

*

t)Cu

B

r2, & alterius, qui crucifixus eft cum eo.

*

*

.

294

d Jefum autem cum veni

ff

fent, ut vi

derunt | :e»urh jam

mortuum, non fregerunt ejus crura.

pon

34. Sed unus militum lancea latus e

jus;gperuit : & ':coiiti-

N

'üpt orl

:

nuo exivit fanguis, & aqua.

b

$

*

dit4 teftimonium pärhibüit, & verum eftw te-

..35. Et qui vi

fumynaf

ftimonium ejus. Et i

le fcit quig vera dicit;'utr Vps cre-

;.]u

dati;.

'X'xx 3 :

36. Fa,-

yrig, d

1 rlurþ'u:', &:q.ïiæ 'pro hglni,nibus gzniïlirus,

fupervacaneum efavt cum jameffet mor-

| llab'da ,i à

E

uo] al

eram. Non eft amplius quod vivagl

[a]

Sed unus militum.) Centurio il-

g . Qu

vitam hanc mortalem.

- dnciinato capite. ) Q

r Xubuus d

le de.quo Matth. cap.. 27. 54. quem

; conftuni

morientium. -

R

aliqui Longinuni appellant, quod' no-

ontium, O

.

men - ZxóTig Aó9 316 » d eft , lazcea,

1 faülum

Tradidit. fpiri

tum. ) ln manus Dei

ideour ia

dPatris.

r

qua ufus eft, natum videtur.

31. Parafceve.) .

Id eft, dies proxi-

Latus ejus.) Pictoreslatus dexterum

huac !0

notant, & confentiunt graves aucto-

mïllm !

me fabbatum przcedens.

V)ide di&z.t

&mam L

— fupra num. 14-

res, Alii tamen volunt fuiffe fini-

Ut nomremaneremt im 6ruce cerpora

firum , per quod i

pfum Chrifti cor

a doret

lanceg mucrone penetrav

*

it, fed nihil

afim Not*

fbbaro)) Lege Deuteronomii cap. 21.

j vlj

22. cautum erat, , ut cruciariorum cor-

obftat quo' minus illud penetraverit

pora eodem die deponerentur « fe-

etiam per- destrum latus lancea adi-

ftia ante

. pelirentur. Siergo ufque ad diem pro-

ens.

Jfe circirt

- prium , quicunque ille. eflet , corpora

cerayit.

4peruit)) &vo£e , pupugit, fodit;x-ala'

*

m.

f

- gelinquenda nón erant in cruce pen-

'gjiïe lr

— derntia, quanto magis quando dies fe-

Sangui:.) Eo/n

s enim faqguinïs eft.

ando i

uens feitus erat & folemnis?

cor ipfum.

reimport

l

E£ aqua.)

Vera aqua naturalis , ut

oite p

Magnus dies ille fa&batz.) NMlacnus

]u

yre cxteris, quia intra dies azymorum,

tradit Innocentius lib. 3. decret. tit.

0 üm «

& durante folemuitate Pafchali.

41. cap. 8. in q:

iadam. Hxc aqua mi-

ena a

raculo.in Chrifti corpore cre

ata ba-

J V

Frangerentur eorum crura.) huimos

il

- videtur fuiffe Judzorum ad accelerán-

ptifmum fignificavit , quieft janua fa-

eretur 2

dam mortem , ut córpora vefperijux-

cramentofum , fanguis vero Eucha-

alice g

— ta légem depohi potient.

Vid.:ïl;,i-.

riftiam , in quibus etiam alia facra-

e &

menta Ecclefie fignificantur, que ut

gactm

"pfium lib, 2. de Cruce cap- I4-

— ga. Primé.) ld eft ,. qui. ad .dexte-

loqui folemus , € Chriüi ;acerä flu-

gpen d i

vam erat Chriiti , ut interpretatur I2u-

xerunt..

n IOCI

[iVd

*

hn

thymius.

)

35. .Er qu

lde !

fie

: qul ! Vldl'

;, pid;;,i ) ld eig, & fgo ;

33 Nm

f'ï*f"'"f'*- ej g: crura;)' qua

^

X

524 "EVAN Gml,uf SECUNDUM ]OANN. :

foet

3

fFxo 36. Fata funt enim h

a

z

&c, ut S,criptpfa impæfeim.;f Of

12.46 non cómminuetis ex eo.

um'

4

Mm'a

37. Et iterum alia fc

. I2.

transfixerunt.

;iptur;

diit; s Videbunt, in quem

e j

g7Z-c-

dmque

12.IO

. 38. & Poft hzec autem

:rogaüit Pilatum. ]ofäph ab Arima.-

(eo quod effet difcipulus Jefu, occultus autem prop-

it; C

b Mat..thæa 3.

3

p

27.57 ter meum

Judaeorum ) ut tolleret corpus Jefu. Et permi;ü;

atC pilatus, Venit ergo, & tulit corpus Jefu

z

ajparer

1543

uca€

49. Venit autetm & Nicodemus. ; qui venerat

ad Ieiilm no-

-wd

25.50

j

$

u

&e primum , ferens mixturam myrrha, & aloes; c;uajï libras

pr cen um.*

2

4o9. Àcceper

unt ergo CO;'pUS jeu,& ligaverunt illud lin-

.'3.- l.

P d

4

teis cum aromatibus, ficut mos eft Judzis fepelire.

.41. Erat autem in loco, ubi crucifixus eft,:

hortus ,

$

& in

pidem

?. C

horto monumentum novum, in quo nondum quisquani pofi-

:

um difc

tus erat.

*

ter.Pafafc;eveni Judaeo

Ominu

- 42. Ibi ergo prop

?

rum c/luia jqxt'a' erat

monumentum , pofuerunt Jefum.

k

&6 mont

L. C

TU CA 0 UT

--——

Cücurnt

Te/qimonium pcrbiäuit.i) Verum hock

Roriam expiicavi;nus Mfatth. cap. 27«

; E

Seftimonium de hac re fcripftt..-

N

,num. 57. & fequentibus.

3

^

9. Qus venerat aA fe

meli intt

erhibet.

E: iile.) Scilicet»qui teftimoniuimn

^

!

, num. I.

fim. )4" Vide

:

Hsc teftatus eft,

fupra celp.

2

Ur &f vos credatis.)

Mixturam myrrbat$ aloes,) Y

d ä&; myf'

& fcripfit.

rham & aloen commixta Y & in un-

À«

'26. Fa&a funt enim bec.

Id eft, de

guentum confufa.-

bà

eruribus non fm&is ; & de perfoffo

latere.

&

Qua[i libras centum.) Circi

:ef : anfnv

Otdinali

0s nanm cómmintu

eti-s, & ) Id eft ,

plus minus libras centum.

Marm M

( 40« Lsgaverunt.) 1

nvolvgrunc * ; ïp«

nullum illius os cotfringetis. Sum-

fuerunt.

tum. eft teftimonium hoc ex cap. 12.

|cLinteis.) Sindone.

dida Mat;

f

:

b. Exod. num.

, & fermo eft de

Sicut mos eft Judais

jä;elire;) Vftel

(d"ldl" 4

Agno Pafchali , qui fuit typus Chri-

id. Gea. c.. 50.2.

lomm

fti Domini.-

primarios.

lm fede

41. Hertu:.) Hic hortus a

d oþä't;

1

37. «tl feriptura.

) Zachar. cap:

dentem civitatis fitus erat.

ht

At ey Mat

1.2- ÍO..

H

— Bt £n borto manümentum;) Ndmiffi

f f

Weupy

Videbant

H" quem )ramfxerünt.) Set-

enini licebat intra civitatem fepeliri.

mp

.Sno eft de Judxis qui Chriftum in cru-

*€p249-1

e afpexerunt , prafertim iis , qui ei

42. Proprer parafécven.) Quuia proe

] Si.m,,e

jXter feftum inftans non licebat in il-

!d

Hl lig etl

compaffi funt, de quibus dicitur Luc.

is temporis aug

uftiis lo

-

pàte

cap. 23 48. £t emmis turba , c. per-

ferre, corpus Cbrifh.

ngijzs tran$-

tem du

teJ

éntitntés pellora (uA , reverrebanrar.

3pot

&dit :

vtl

38. Pofd ha antem , 65 c) Hanc hig

?uxtg,cr-at.) Prozimum erat.

-

à

L

355

S

| Petms ,

: Miarid'ngJalene ' prz'.mfa venit: ad wonumentum , deinde

E

"

s ad monumentum videt Angelos , iam-

Q" | — &? 9oapges: illa plor

demque Sfefum agnofcit : qui apparens Zipoflolis, pacem illis op-

irim

ia ; & oflenfis manibus , ac latere , dat eis Spiritum [anttum., uf

Lprop -

emuilit -

X

peccata remittant , ac velineant. ,. rur[unque nom credenti Tbome

apparens cum reliquis difcipulis , corpus prabet palpandum , bea-

m

- dos d;'cgns :

qui in ipfo non cifo crediderunt. — Multa. Chrifi ;

| libras-

3

(

— fígna mon Junt in. boc libro Jcripta.

e,5 cum a Mat

Na autem fabbati , Maria Magdalene venit man

lod li l. I aU

adhuc tenebrae e'fï"entv,iad'mqnumenwm, &

arc

lS, & in/ .;

"- pidem fublatum a monumento. -

: 16. I.'

2. Cucurrit ergo, & venit ad Simonem

Pentrum , & ad ali-

L

m pf

um difcipulum, quem amabat Jefus, & dicit illis: Tulerunt 5, ,

Dominum de monumento, & nefcimus , ubi pofuerunt eum.

x ent |

Lj

. 3. Exiit ergo Petrus, & illeu alius difcipulus, & venerunt

:

ad menumentum.

4. Currebant autem d

uo fimul, & illealius difcipulus prae-

PUT

cucurrit citius Petro, & venit primus ad monumentum.

;h. C&P' 27' ;: ;

$. Et cum fe inc

4

linaiïgt, vidiþ pofita ljntegmiga, non ta-

: mexi introiv—it.

E

) Vib

[däft; my R 1 -ïVd fabbats,) lgäiinä die poft fab-

Quar;x reliquis locuta eft , duin forte

batum, id eft, die dominica;

eos f»orfum reperit, vel quia his pra&

ii

cateris res annuntiata cordi fuic , ita

« ponitur enim numerus cardinalis pro

ordinali.

ircïteï.1

a [

ut mox ad monumentum excurrerint.

Marta Mz;gdal&ne.) Cum f(')ciisr : ut

Nfþimu:.) Nec ego, nec fociz.

. eonftat ex Luca cap. 24. I. 10. Vide

. Extit ergo Petrus. ) Hoc nuntio

jquits P

. di&a Matth. cap. 29. 1.

ex Magdalena audito , exiit e domo,

- Vidit lapidem funblatum.) Kevolutum

in qua cum aliis difcipulis latebat.

E£ venerunt ad mosnumentum. ) "Co-

[rt)

Nini

. aboftio monumenti , vidit etiam An-

XQ:

elum fedentem fuper eum , ut con-

gnofcende veritatis gratia , illos au-

?

" oc

j

at ex Matth. cap. 29. 2.

tem fecutz funt mulieres, rurfus ad

|(Q. Cucurri? ergo ,

&c.) Non fola,

monumentum. properantes. '

- fed fimul cum fociis ut

5

A Pracucurrir.) Curfa praceffit, ut-

Nemim

patet ex Luc.

foptit

DI

- &ap. 24- 9. Io.

Non folum a

lior corpore.

pote etate junior, ac proinde agi-

s

monem Petrum.).

Qu

1 fed aliis etiam comitatum Apoftolis,

$. Er eum fe inclinaffez.) Non enima

thb

UE

; ut patet ex Luca cap. 24. 9. Hosau-

poterat fepulchrum infpici ab erc&o ,

uglus u

« tem duos potilfimum nominavitE;van-

cum int

"

erioris fpcluncæ oftium effet

- gelifta, vel, quia Magdalene his prius

humile.

1 ab

-

À

&

u6 - EVA NGEL u 'SECU NDUM JO ANN j

-6. Venit ergo Simoón Petrus fe

E

j If

monumentum , & vidit linteamina pofita, .:

jüens eum, ;& intr-oïi;/it«kifa

h

;

]s eui

.7. Et fudarium, quod fuerat fuper caput ejus, n

on cum

*- füftuli

[

lin-;eaminibus

, ,poütuïm » fed feparatim in'VOlu;tïflm in*-- unumlo-

D

—

r lat

cum. .

P.

16.

introivit & ille difci

pulus

: 8. Tunc ergo i

f (qt

mus ad monumefitum , & vidit, & credidit.

3

. Nondum enim íciebant S;riptu»r-am

5

ä

íd

a mortuis refurgere.

-

quia opoxr'-tiebat;'evuni

7

Afcen

— :xo. Abierunt ergo

iterum diícipuli ad femetipfos.

& D

& Mat

i, b Maria autem ftabat ad monumentum foris, plorans.

z

U

289. I.

Marc

Dum ergo fleret , inclinavit fej & profpexitin monumentum.

p odDw

16 «s.

12. Et vidit duos Angelos in albis, fedentes,, unum ad ca-

H

10.

Luc'æ PUt b

:

& unum ad pedes , ubi pofitum fuerat corpus Jefu.

tes ef

13. Dicun: ei illi: Mulier, quid ploras? Diciteis: Quiatu-

tum ju

-24. 4

lerunt Dominum meum: & nefcio ubi pofuerunt eum. ..

14. Haec cum dixiffet, converfa eft retrorfum

APax YO

) ïidfit

aemuanum

Jefum ftantem : & non fciebat, quia ;Jefus eft.

- pitenim

-ISrDifvw

CeLte acc

T

e

x

ANm fm

Linteamina.) Quibus corpus fuerat

Quia oporiebat eum amortuis rqfurg;e,

it ait L,

involutum.

re.) Quod multis locis Scriptura te-

entis co

ftitur.

Vide Pfalm.

oNon tamen introivit.) Sive prg ti-

3' 6' . IS. Iön

2

lt Cognc

more, five quia videbarur fibi fatis

& 40. 1T.

E

t , ut |

mani£efte viditte

qqt?d Chrifti corpus

10. 244 /gmet

* (ilcipdi

ibi non eftet.

2

H

.

rant.

isfós. ) Eo ,glï*dä 'V/eïief:

tltimo,

um.) Prater fyndbnei*n,

g. Et Judar:

II. Maria autem flabat.) M öi:abaii:—ur.

f& H

qua corpus fuerat obvolutum , fuda-

"d monumentum foris.) ln priori fpe-

I qe

rium etiam de more fuerat adhibitum

lunca , apud oftium interius monu-

E cgo

ad velandam faciem. Sic cap. 1I. n.

,fe, aliO

4. dicitur de Lazaro :

& uübinam./Ch

menti cogitans , quid facto opus effet,

Et facie gju:'

:

rifti corpus qgærenduf-n

It impe(

L

udario erat ligata. .

viderstur.

I6. M,

Iuvolutum. Complicatum. -

T fua f

In umum lcun.) Diverfum ab e

/

Iritinavir fe. ): Quia offium illud

Wie próy

in quo eràánt linteamina.

0,x

erat humile , ut dixi num. 3. nec li-

cebat introfpicere nifi inclinanti fe.

Q. Tunt ergo.) Invitante Petro, ut

LCM'vcr[

efíent ambo teftes oculati.

I2. Vidit du'q: Anäelo]:.)r Vidler'di&a

!Qlv

Et credidit. ) Guod mulieres dixe-

Mäl,tth. C—äp- 28. 8', HosdüosAnge-

rant, non effe ibi corpus.

los Petrus & Joannes.nomn videránt ;

Y Aunc int

efle fublatum.

Chrim', fed

Kalhuy,

nimirum hane vifionem illa pmmerg.ig

.

m d

^ 9. " Nozduem erlt'm/öie

Zant jäfiþfäram.)

conftanti apud fepulchrüm perfe

yve-

J

$

p Ufem;

Adhucenim non plene fcripturam in-

rantia & defiderio Ch

$

ri&'um -inve'qi'ep-.

teligebant, ut fit ratio c

^

di.

Dpo Pa g

zint fuüblatum.

ur ",clj'e.dide-

: 14 'Co;fverf.e e .reirorjim.?' Peicel

Bl&/id ü

L

um

kw

c APU 'g., XX.

i^

*

15 Dicit ei Tefus: Mulier, quid ploras?-quem quzeris? Il-

L. a exiftimans quia hortulanus effet, dicit ei: Domine, fi tu

» am

S

o

fuftulifti eu

m, dicitp m'ihi,ubi pofuifti .e-u»fmi.g,q& ego eum jtgl-

lam.

D

"

.16. Dic

it ei jefusi Maria.

- Converfa illa, dicit ci: Rabbo-

-

ni (qiod dicitur Magifter.)

ii r

17. Dicit ei Jefus: Noli me tangere, nondum enim aícen-

at eum

di ad Patrem meum: vade autem ad fratres meos, & dic eis:

1

Afcendo ad Patrem meum, & Patrem v

i

eftrum: Deum 'm'gu,m,

] &Deum veitrum.

.

Jlögahs. :

18. Venit Maria

Magdalene anhuntians difcipulis: Quia yi-

enturm,

di Dominum, & he&c dixit mihi,

c

| Rd-Qf

19. c Cum ergo fero effet die il

lo, una fabbatorüm, & fo- « Mar

16.14

eu

res effent claufze: ubi erant difcipuli congregati propter me-

. Luca -

Quia üe

tum Judaeorum ; venit

Jefus: & ftetit inxmediro ,,& di(:vcitileis*:

24.36

Pax vobis.

I Cor

18]2 'ij'.idit

-

[ nnss

T

-2o. Et E

[/

, DI'

pit enim ,aliquem"-a tergo : adfcäre,vcl

Nondum -enim vafcmdi 4d Patrem me-

certe accedere.

um,y0) AHfcendi pro Adjcendo j quafi

— À

4 JEfus BF) Nam ,

dicat, nondum difcedo ex hoc mundo,

Non [ciébat qui

nojnulli adhuc usque ad afcenfionem

ut ait Lyyranus , in poteftate eft ha-

i

bentis corpus gloriofum fic apparere

ad Patrem meum dies fuperfunt , ita-

iptura t«

ut cognofcatur , vel non cognofca-

que fine me, tempus non deerit iftius

i

js.Ie

tui affectus expiendi.-

tur, ut,patet cum apparnit duobus

» difcipulis euntibus in Emans , Luc.

Afcendo.^) ld eft afc

5

endam .',

þvfc—ilice:

lrd& 'vefleï

&ltimo.

poft aliquot dies,

15. Hertulangs.) Ejus horti cultor,

Iofabaiur.

uo erat fepulchrum.

*

Deum meum, 66 Deum veffrum.) De-

in q

us, qui omnium hominum Deus eft

priori fpe*

N

E ego eum to

llam.) Sine tuo labo-

fecundum naturam , dicitur peculia-

us monu

-gpe , alio loco condam , ubi tibi non

pus effet

fit impedimento.

riter eorum Deus , a quibus fingula-

16. Maria ) Hoc dixit Chriftus vo-

riter amatur & honoratur, quibus

:ugmldllm

ipfe viciffim, fingulariter adeft, pro-

ce fua familiari ; & confueta , &.ef-

videt, & fe fuaque dona lar

3

5-fügie propria. in oculos 'Magda;egæ

gitur, ut

iibl

Chrifto aderat & Apoftolis.

. gec l

Jvintegre incurrere p'crmiffa.

191 Seïac) ld

4

jianti fe

Conver[a illk.) INam iterum oculos

diei.

l

eft vefpera , fögþxþ

?

reflexerat ad Angelos qui erantin fpe-

vj ddà

lunca interiori.

lUza fabl-atorum. ) Primaà p.o&'

yos A2*

N

batum. . Vide fupra n. 1.

«fäb-

- Rabboni.) ldem fignificat quod Ma-

vidérint

5 gæf,': mic

; Propter metum 7uala0rum. 23 Ne ui

pontit

magiftrum occiderant, etiam difcipa-

É yalerte

17. Noli me tangere.) Noli tactui

edum meorum diutius inlarere.

los quzrerent ad necem.

L

rg.-inv'ïï?ie?'

LX

Bibiia eum Coz. Me.:za;b. T. VIL.

) pac*

D

:

538 EVANGELHSECUNDUMJOANN,

20. Et cum hoc dixiffet, oftien"dit eis manus

2'5'--

QR latus, Ga«

vifi funt ergo difcipuli: vifo Domino.

, ]eaut

21. Dixit ergo eis iterum:

VOT

Pax vobis. Sicut mifit me ;Pat*?r,-'-

& ego mitto vos.

.

tem m

22. Hoc cum di

46.

xiffet, ;nfqmaviþt',;& dixit eis: Accipite Spi-

ENNNNP IN EH US

ritum fantctum:

Thom

lfe'ljintis peccaia

"ht. 45. d Quorum remi

; remittuntur xþe(is": &/qü*o-f

dio, Á

^19 rüm retinueritis, retenta funt.

E

T

24. Thomas autem unus ex

duodecim , qui dicitu

de ma

:

r Didf—

& noli

mus, non Aergt cum eis , quando Vgxïit Jefus. -

$. ]

äaïc Di'

- W me

S;E;;: i mediä eorkm. ) Ihter eos

Quorumf *";'emifericis peccatä ; &c.

19

vifibilis repente factus.

Die autem Pentecoftes eis amplius

d qu

Pax vobis.

"Formula falutandi He-

repromiffum efít, wt baptizarentur

breis familiaris,

u1 nomine pacis

Spiritu fan&to , & induerentur virtu-

-

E

lzta omnia & fau

d

difcipul

a precibantur.

te ex alto , qua Chrifti Evangelium

- Qo.-Et effendit e/:.) 1dmmo, & con-

omnibus Gentibus predicarent juxta

L o

trectanda obtulit. .'Vide4 Luc. .cap:

illud Pf. 67. D.mizus dabit werbum

Chrifty

24. 39-

evangelizantibus virtute multa, ut ha-

Et

indubitantor

Vi Domino. )

berent operationem virtutum & gra-

d

agnito.

tiam fanitatüm, & predicaturi mul«-

-OT. Szczt mi/t't me Pdter. ) Divina

