*titi funt , eandem 1

oque ndi forlnfltn

Íunt , & ipfi ómnibus . abli

g:azis,

retinuerunt.

Chriftum funt fecuti.

17 Pe»ttentiam

apite , 6e.). Vide

& Pzfcatores: bominum. -

Alludit. ad

dicta fuperiori capite num. 2.

Chiifto

preteritum officium, fic de ipfo canit

190

euite pof me.) lera

David Pfalm. 77. 70. 71.

uf lt

vocati funt hi duo fratres Andreas &

eum de gregibus ovimny, de poft feran-

Petrus. L. Joannis t. num. 40. &feq.

te5 accepit. eum , pafctre Tacob fervum

,Qu& tamen non tam vocatio, quam

fuum s 65 Iþa&l, bareditatem [iaz.

admonitio , « future vocationis pr&-

9. Teram Galileam.) Galileam gen-

paratio fuiffe videtur, tantum enim

tium, in quam fuccefferant. .

pr&dicit Chriftus Petro, quod futu-

Evanugelium regni. )

onum nunti-

rum erat, T7z, ipquit, vocaberis Ce-

um, quo przdicabat repnum colorum

phas... M. Lucg 5. I. & Io. qux etiam

appropinquare fupra num. 17. $0-

AL rA ER o TR

proprie vocatio non £fuit ; ransum

lcb-at hic

(

?noä verba facigndi in.Sy-

x

-

20 ,.*EVAN»GEL;H s'-EcüNDUM MATTH.

24. Etabjit opinio ejus in totam $yriam, & obtulerunt ei

omnes male habentes, variis languoribus , & tormentis com-

prehenfos, & q

ui deemonia habebant, & lunati'gos, -& paraly-

ticos, & curavit eos.

K

k Mar

25. k Et fecutee funt eum turbze m

ulte de Gálilaea, & De-

3.7. ER

Lucz.

poliy &.de Jerofolymis, & de Tudaea, & de trans ]Qrdanem.

6. 17.

CAPUT V.

O&f tradit Xbektz'tudz'n'es' $ Zdpofiolos Jalem terre , & lucem mundi

dicit : mec vehit, ut folvat legem, aut prophetas, fed ut. adim-

pleat, docens de mon irafcendo fratri, [ed ut ei reconciliemur ;

de non concupi[cenda muliere; de membro fcandalizante. abjiciendo;

de uxore extra cafum adulterii non dimittenda ; non jurandum j

ec malo refiffendum ;. inimicos diligendos, & de

male .

i

meritis bene mexendutm.

ï

I

dens autem.

Tefus turbas, afcendit in montem , & cum

fediffet, accefferunt ad eum difcipuli ejus.

.2, Et aperiens os fuum docebat eos, dicens:

aLuc..

3. « Beati pau

regnum

peres fpiritu, quoniam ipforum eft

,6. 2o. Coelorum,

4. b Beati

nagogis viris gravibus & do&is e;c-.

latur , fines habet ;' ad Orientem ve-

3

hiberi Archifynagogi auctoritate &

ro trans Jordanem ; & mare Gali-

facultate, Vide A, 15. 15

]em ultra Gadaram , Hippum, &

Lazguorem. ) Infirmitatem,

»

Pellem fefe extendit.

Porro civica-

tes, a quibus regio Decapolis'dicta eft;

- Dfirmitatem.) In Grzco eft, Ma-

he cenfentur, Cafarea Philippi, Afor,

Aaxíay," que vox generalis eft, & omne

malum & omne

à

Cedes, Nephthalim, Sephet, Choro-

cat.-

m dolgre:n fignifi-

zaim, C

harnaum, Bethfaida, Jo-

24- Lunaticos,) Scilicet certis lune

tapata ,

i

iberias && Bethfan

E

temporibus vexatos a diabolo; vel

alias Scychqpolis.

'. humore melancholico , aut comititli

pXut p

tj

morbo laborantes.

I.V

/ fdem turbas afcendit in ü&nfa»?.)

:25. Decapeli.) De Decapoli viden-

Ut frequentiam fugeret, &

dus Adrichomius in tribu INephtha-

ad difcipulos fuos fermonem haberet.

lim 'num. 4. Decapolis, id eft, decem

Q. Jperiens os-fumm. ) Aperire os

civitatum regio , in Evangelica hi-

fcripturz phrafis eft ,. poft longum

ftoria celebiis,

diunturnumque filentium , in verba

Longitudo ejus tri-

ginta milliaribus conítat , latitudo

prorumpere, fic dicitur de Job. c. 5.

" paulo minor.,

A Septentrione Liba-

nutu, I. Poff bec aperuit 7o

-6 034 pfum,

num montem & Damafcum, ab Oc-

G. maledixtt diei fuo.

cidente Sidonem urbem , a Meridie

3. Peuperes [piritu.) Grace, wrexol

?echfftn, qux «& Scythopolis appel-

id eft, mlfndici.

Ü

x

i A-lï'U T. V.

2I

- 4. b Beati mites, quoniam ipfi poffidebunt terrafn.

é Pfal.

; BL I

$. c Beati, qui lugent, quohiam ipfi confolabuntur.

: c 1Maiee

66. Beati

C

jui efuriunt, & fïtiuht juftitia'm', qponiam ipfi fa-

6[-' g.

turabuntur.

7. Beati mifericordes, quoniam ipfi mifericordiam confe-

quentur.

: d Pfal

8. d Beati mun

do Xcor'ude- ,,.* qubni.am ipfi Deum lv,id'ebunt.'-

229 4

9. Beati pacifici; quoni

am filii Dei vocabuntur.»

E

2

A

—

Sp;'ritu. ) Affe&u & ;rol;mtace, qui

$. Lucas cap. 6.'2['-. ita häbet : Bears,

fcilic.t, non neceflitate, fed volun-

qui nunc e[uritis , quia faturabtmimns..

tàte funt' pauperes & mendici, qua-

Communis interpretatio eft de fiti,

uendse

les funt ii, qui in familiis religiofis

id eft, ardenti defiderio confe

voluntariam paupertatem funt am-

juftitiz, id eft, virtutis & fan

d

itatis.

.plexi.

Ab.hac tamen beatitudine non

Rupertus eos efurire & fitire ju(titiam

excluduntur illi, qui animo placido

exiftimat , quibus juftitia non admi-

*

in re fua. modica acquief.cunt, & di-

niftratur, quales. funt pauperes , vi-

yitias non appetunt.

dug & pupilli; Maldonatus' eos in-

Regaum eclorum. ) Beatitudo cale-

telligit; qui vere efuriunt & fitiunt

ftis, ia qua cum Deo & Angeli

? re-

ad paupertatem redacti, quod jus fu-

nabunt.

um illis non tribuatur , quales funt

74 Beati mites.) Humileä &"m:m-

ii, qui injufte damnati bona fua per-

Íueti, Chriftoque fimiles, qui de fe

diderunt, aut ii, qui, quod fuum eft,

,'icit infrà cap. II. 29. . Difczre 4 me,

quia pauperes funt, recuperare non

-quia mitis fum, 65 bumilis corde.

poffunt.

^

L

S.tura

buntur. ) Omni bonoi*um ge-

ngïdeäung.) K?x"q;mvo,u.q'o'sm,/ hzre-

| ditate poflidebunt.

nere explebuntur in colefti patria.

Terram,) Terram fcilicet viventi-

Satabor cum apparmerit . glorta. tna.

um, ideft, regnum calorum. Dixit

Pfal. 16. 15.

Omnia Dei beneficia

autem potius zerraz , quam regzgum

fub imagine cibi ac potus defcribun-

celorum varietatis caufa, & ut often.

tur aliquando in facris literis. "Vide

déeret mites & humiles, qui a poten-

1f. 6s5. 13. Luc. I. 53.

Scilicet .a Deo.

- tibus & fuperbis de terrg hujus poffef-

7- anf:quentur.) $

fione depelluntur, melioris terrehe-

'g. Mundo-carde, €$c. ) Scilicet ab

reditatem confecuturos.

omni labe vitiorum.

Vel mundo-

S. Qui lugent.) Qui vexantur, at-

corde dicuntur , qui' finceri funt &

fimplices, non aftuti & fecundum car-

fligentur, & ut loquitur S. Joannes

cap. I6. 55.

In hoe mundo preffuram

nem prudentes.

Hos muadus irridet,

babent.

ut quondam uxor Job virum' fuum,

Confolabuntur-) Paflive , id eft, g:o'n*-ï

cui dicebat::

Adhuc fw permanes in

folationem accipient. Hoceít, quod

ft'mplicihte tua.

Hujusmodi homines

Chriftus dixit Joan. 16. 2o. . P/eral;-

ignorantes & . cecos mundus exifti-

15, 65 flebitis vos, mundus autem gau-

mat, idéoque apte illis promittitur

debi

| Jed trsfitia veftra verretur m

vifio Dei, cum dicitur: gwosiam ipf

:

andi

*

Deum videbunt. .

. 6. -Efuriunt 65 firiuns juffitiam.)

(9.4 Paciffei, ) E*v'gn')vom:oi, xd eft, pa-

*

22

EVANGELIL SECUNDUM MATIER.

-

;IPEAN: IO. e Beati, qüi perfecut.idnem patiuntur

P

3

: r,optleïr j*u,»üitiam,

2. 20. quoniam ipforum eft regnum Coelorum.

*

3.14&

11. Beati eftis, cum maledixerint vo

bis, & perfecuti vos

* l^*fuerint, & dixerint omn

3 malum adverfum vos m-entientes

propter me.

j

I2. Gaudete

, & exultate, quoniam merces veftra copiqfa

eft in codlis. Sic enim perfecuti funt prophetas, qui fuerunt

-ante vos.

3

T

Mar

13. Vos eftis fal

.t.erræ. f Qïuod ü fal "'e'v'"anuerit/;, 'in"quo fa;

6. 49- lietur? ad nihilum valet ultra

:

* niiiw ut mittatur foras, & con-

LO*

Luce- culcetur ab hominibus.

14.34-

14. Vos eftis lux mun

d1 Non pot—äfc: ;ivifäs ab'.fcorirdi'fup?a

-montem pofita. -

gMar

:Y5. g Neque accen

dunt lucernam, & ponunt, eam fub mo-

4. 2I:

dio, fed fu

per candelabrum , ut luceat emxnibus, qui in Q.Q-

L

-ä

8

ïcäf-'mo 'ftïnt.

1L:33. —

16. À Slc

l

p

ä

&rína. erudire debent ;« fale 'chri-

cis fa&-öreä , five conciliatores. Qui

1

& ipfi quieti funt & pacati, & alios,

ftianz fapientiz condíre, infatuentur

^

quantum in ipfis eft, reconciliamt, &

vitiis, aut erroribus , quis illis fapo-

paci ftudent.

.

rem probatorum morum - reftitüet ?

Eilii Dei vocabuntur.) Deo fimiles

Non f[jgnificat doctorem emendari

m

érunt, qui eft Deus pacis.

Ad Rom.

-& doceri non poffe, fed ditficile poffe.

'64 204 Ic Col'. 14« ;733-* & alibi ,— e&

Nif, ut mittatur foras, &c.)

Xtraà

autem hic vocaeri, rem ea voce figni-

omum ejiciatur , & conculcandum

catam confequi.

Sic Joan. epift. 1.

objiciatur per viam prstereuntibius. -

h

cap. 3. I. dicitur: F;deze, qualem cha-

Alie res ufum aliquem amittunt ali-

j

ritatezm dedit nobis Pater, ut flis Dei

quando , fed aliuim retinent , nam

li

vominemur, 6X [fmus.

verbi gratia, aureus nummus, fi fran-

Io. Preprter jy/?itia?tæ

) .Re&e & ju-

gatur, nammus non eritj fed adhuc

D

Ífte facta.

erit durum. Sal wero, fi infipidum

IT

reddatur, nullum amplius ufum reti-

1Ié Ogme malum,) Quodcunque

-

net, ideoque nilil aliud reflat , nifi

malum:

Q

I23. Voes e

i5 Tal rerra.) Condientes

ut abjiciatur, uti prorfus inatile.

b

alios doctfina & vite exemplo.

14- Fs effzs Iux munds. ) Qui mun-

(

Terra. ) Id eft, mundi, five hómi-

dum doc&rina & exemplo illumi

4um.

?

*

debetis,

nate

V

D

E'uamærit.) Græce pcægavS?l, id CQ,

Non potefh exuttes abfcondi, t$c.) Cie

infatuatum & infipidum redditum ,

vitas in monte pofita latere-non po-

t

fi faporem & acrimoniam amiferit.

teft, vos vero non dobetis abfcondi..

18. Aecendurt.) Scilicet homines,

du quo falletur ? ) $5 fod imfulfuri

eüSc

[

fuerst , dm quo sllud. condieris ?. inquit

multoque minus

Hac fimili-

C

D. Marc. cap. 9. 49. non enim eft

tudine Chriftus difcipulos hortatur,

hi

gc grayiter, ögv'erbis, &.excmplg-.lu-,

J

Ia;is fal la ü qui alios yica & do«

Ed

ä

:

*

^f

Cds

CAPUT v

23

-

";16-.*1,- S.ic luceat lux veftra coram-hominibus, ut 7 videanthPee-

opera veitra bona , &

coelis eít.

glorifiænt patrem veítrum ; qui Vinz. I,z'

[]

17. Nolite putare, quoni

am veni f: olvere 1&

gem : aut pm.

phetas; non veni folvere, fed adimplere. :

19. i Amen quippe dico vobis, donec

tranfeat coclum,,. & ;Lae.

terra, jota unum,

aüt unus apex non pr&teribit a lcges donec 1617

omnia fiant.

d

I9. k Qui ergo fo

ll'vger,ibt(,' unüm de mandatis i»fft'"is minimis, & « Jac.

C

docuerit fic homines, minimus vocabitur in regno coelorum:

4

Io.

qui autem fecerit & d

2*

*

ocuerit ; -khic,.'magnu&-y'pcabitur in regno.

d

'coelqorum*T

$o Dico

'-

Ceapt, nec.labbri, -äuc *fifb,i parc.mv;;

la&us apta ümili;udihe pictoris, qui

fubducendo fe, fed lumen fuum li-

inchoatz &.quibusdam tantum linea-

rhentis adumbratz imagini dum extre-

beraliter proximis communicent.

I6. Ut videant.) Particula U£, hoc

mam apponit manum , & colores fu-

loco non caufam, fed confequenti-

perinducit, priorem imagigem abo-

let, non tam diffolvendo, quam per-

am fignificat. ]talice diceremus : Per-

z

zarevi talmente che veggano le vofire ope-

ficiendo.

r

re buone , e ne diano lode. a Dio.

18. mez.

)yows

Muecn , Hebraice

7- Non wenifolvere.) Dixerat Chri-

veritatem fignificat.

Vide If. 65. 16.

*

ftus Apoftolos lucem eífe mundi,

Itaque 4ez dico volis , idem eft, at-

[

quod de vita & doctrina i& exemplo

que , I» verztate dico vobis..

intelligendum effe diximus num. I4.

Dozec traz[eat.) Donec pereat.

Niunc docet eos fuo exemplo, ,quo-

C lu Ef'terra. ) 'Totus mundu's,*

n

modo vivere & docere debeant, de-

qui firmillimis nititur fundamentis.

T

bere fcilicet eos legem melius ferva-

jota. ) Swrus habet, 7o4, atque

IU

re, quam hactenus fervata fit ; me-

ita exiftimandum eft Chriftum dixife,.

ut qui Hebrzeisloqueretur, apud quos

liusque interpretari, quam Scribe &

n«

Pharifzeiinterpretarentur : monens,ne

fod minima eftliterarum : fed Gr-

(

exiftimarent licere fibi, quod Chrifti,

cus interpres pro eo pofuit quiddam

fimile, ut poífet a Gracis intelligi.

hoc eft, ipfius legislatoris difcipuli

&o

effent, legem violare , ficut 'folenr

-pex. ) Per apicem intelligit mini-

J

qui ex familia principis funt , omni-

mam litterx alicujus partem.

bus pene legibus foluti effe.

Porro

Nozn prateribir.) GQuin adimpleatur,

n-

Chri(tus non venit legent folvere, quia

fenfus eft, quidquid lege & prophe-

[e

quamdiu lex vigere debuit, ipfe eam

tis continetur , aut promittitur ,. ad

exaéte. fervavit.

lllam. vero adim-

unguem implendum.

W

plevit, bene illani interpretando, gra-

I9. De mandatis affis mini

m;':. ) De

tiam, per quam. fervari poffet, lar-

mandatis meis, que Pharifzis & Scri-

Ü

giendo, & ea, que in lege promiffa

bis fu

perbis nullius momenti effe vi-

erant, exhibendo.. Quuomodo autem

dentur.

$,

$zc, )

Id eft, que-r.nadmodiin; i.pfä

l

Chriftus quoad . julicialia- & ceremo-

l4

niàlia legem. adimpleverit, & fimul

facit, qui nec ipfe fervat , & alios

uo

docet non elife fervanda.

illam abrogavgrit,- explicat Theophyf

N

á4 EVANGELI SECUNDUM MATTH.

"

d

5

^4o. Diéo enim vobis; quia nifi 'ab.un'daverit juftitià veftra

if;uq. | plus quam Scribarum , &

Pharifzeorum f, non ilntrabitisql m

*

11-39- regnum coelorum,

mExo

21. Audiftis, qui

a ditum eft antiquis : » Non occides; q"ui

K

X

20.13- autem occiderit, reus erit judicio.

*

*

eut.

a omnis, qu—i ir—afcitur--ffa'ti*i

'22. Ego autem dico vobis, qui

5- 17* (uo, reus erit judicio.

Qui autem: dixerit fratri fuo : raca:

reus erit concilio.

»

Qui 'autem dixeyit :, fague : reus qritige-

$

;

þennæ ignis.

" Minimus vomZitur :2 regno celo-

22. ngautäm dico 'voäz:) Quafi di.e

rum.) Per regnum ccelorum refur-

cat , ego autem hoc legis preceptum:

rectionis, & ultimi judicii tempus in-

interpretor & perficio , doccoque, non

l

telligit, ut explicat D. Chryfoftomus

externam tantum occifionem criinen

& 'Fheophylactus

5

*

tusc enim qui

efTe , fed internam etiam iracundiam

animo conceptam , & verba contu-

unumde minimis hifce preceptis non

meliofa.

*

fervaveri£, minimus vocabitur, id

eít, judicis fententia declarabitur.

Reus erit judicio-) Damnationi

:mof"-

tis eternzg. Alludit ad tribunal quod-

!:

Refurget quidem etiam ipfe, fed erit

minimus , ultimus ,

& viliffimus ,,

dam , quod ab Hebtzis p 5yyp -

quia ejicietur in tenebras exteriores ,

p^* , id eft judiesum , dicebatur. Si-

&c. TO vocabitur ,

milis phrafis effet , fi quis Roms di-

quid, fïgnifïcet di-

E

&um eft num. 9.

ceret : Qui hoc, aut illud peccave-

20.1

£. ) Nifi major

rit, fententia Rote illius inappella-

fuerit.

Ntfï 46(:224'41!6*1'

4

bilis divinijudicii condemnabitur, Lo-

J4fitia -ve]lm.)( Id eft, Iegis obfer-

queretur enim de divimo judicio , al-

vatio-

$

ludendo ad tribunal Rote Romanz,

mam Seribarum 65 Pharifzorum. )

cum metaphora ab illa fumpta. No-

tandum, non augere Chriftum nova

Qui hec minima effe putanc, & do-

cent.

lege hujus péccati peenam, cum eum

O. 4ndiflist4c.) Perficit Chriftus

qui irafcitur, aut alteri maledicit ,

reum 'effe judicio, & aterno fuppli-

legem veterem, additis iis , que ad

perfectionem Evangelicam defidera-

cio addicendum atfirmat , fed docere

bantur, non quod lex in fuo genere

gravidres, quamapparebat, & quatm

Ícribg docerent, penas deberi pecca-

peifecta non tuerit , fed quod minus

perfedta, quam Evangelium.

&

tis, horum gravitate expoftta.

Rews.) &voxcQ , obnoxims.

Raca.) Np) raque , vox Chaldza,

five Syriaca , que vacuum fignificat,

g«4icio.) Ad eft, penz capitalis ,

qua coptra homicidas in judicio de-

fcilicet cerebro; homiaemque exigui

cernebatur. . Porro hec verba , Rezs

judicii :eftqe minus convitium, quam

ä

fi dicatur alicut, Fazzzr.

erit judicio , non ita, ut hic ponun-

tur , funt in veteri lege , fed Chri-

Rens erit concilio.) 'Y & ovycd, ';tp ,id

ftus non ejus vérba , fed' fenfum ex-

eft, judicem conftffui.) Aludit ad Ju-

dices confilti Sanedrim (de quo mul-

preflit ; jubebat enim lex Levit. 24.

2I. & Num. 3

$. 16. 17- 30- ut homi-

ta Sigonius de Republica Hebreorum

cida moreretur,

lib. 6. toto c*ap.,j.) fignificatque ad

CA P &T Vi. :

25

33. Si ergb offers munus tuum ad altare ; l& ibi recordatus

fueris, quia frater tuus habet aliquid adverfüm te.

* 24. Relinque ibi munus tuum ante altare, & vàde prius re-

conciliari fratri tuo , & tunc veniens offerés munus tuum.

2«. 1 Efto confentiens adveríario tuo cito, dum es in via ? Luc

'cüm eo: ne forte tradat te adverfarius judici

, & judex tradat i.

te miniftro, & in carcerem mittaris,

-.26. Amen dico tibi, non exies in

de, donec qi'ejddas novif-

fimum qgadräntgm.-

47« Au-

1

judiciim fcveri illius & inexgrabil.ïsï

recdncilietur ," quia mifericordiam

Synedrii rapiendum , judicandum , &

Deus vult , non facrificium, Of:e 6.

zterna mortcpuniendum eum, qui in

6. Matth. 9. 13. & dileGioni fui quo-

proximum. fuum non fuerit veritus

dampnodo proximi dile&ionem ante-

].

jacere verba. contumeliz.

Qiuemad-

ponit.

modum autem tribunal hoc concilii

14;,) Magnam emphafim habet hec

a

Sanedrim gravius erat ,' & majoris au-

particula , quafi dicat , in ipfa ara

]-

&oritatis & poteílatis , quam tribu-

ftans coram Deo..

nal,quod dicebatur 744dicmum; ita hac

Haber 4li7uid adverfum te. )

— Scili;-

r

l-

phraíi fignificatur , eternam quidem

cet in quo dete merito queri, poflit.

i.

his, fed graviorem ponam iniligen-

2$. E/ffo confentiens aduer[ario tuo.)

dam , quam iis, qui tantum animo iram

Exemplo humano , & quafi parabo-

eo

d«

concepiffent, necin verba contume-

la, concordiam commendat. : quafi

0-

lie erupitient.

Porro cum dicit Chri-

dicat , fac in rebus ad animam fpe-

ftus, eum, qui irafcitur ,' aut contu-

&antibus , quod folet fieri in lite de

l-

meliam in alium jacit, eterne mor-

re temporali. |^Ut enim praeftat re-

6

0'

tis pona punienduimn, nonde iisom-

conciliari adverfario, quam ab eo ju-

nibus loquitur , qui aliquo irz impe-

dici tradi & condemnari ; ita proximo

yd

tu commoventur, aut aliquam le-

m

vem contumeli:m

lefo reconciliari , quam puniri.

roferunt: fed de

Adver[srio.) Id eft,. ei qui habet

Ls

iis, qui delibcrato.

perfecto confen-

li-

fu graviter irafcuntur , non vitiis ,

aliquid adverfum te. . Grace dyridise;

ie

ei qui contra te litigat.

t

fed «perfo'nxï & eam ex hujusmodi ira

i

Dum es in via.

costumceliis afficiunt

ti vita,

) Scilicet in pref en-

d«

.Gäbemuigm'.t. ) Gehenna dicta eft

Fudici.) Chrifto.

uifi Fallis Heznon. *3 ge enim val/ez

x

Miniflro.) Ide

,

A

í

gnificat , He»zo» autem eft nomen

ft, Angclo malo fen-

m

tentie executori.

'üt

proprium horhinis ejus loci aliquando

i

poftefforis.

Inea. Judzi idolo .Mo-

Carcerem. ) 'Quida'.m ixatellfgunt,:

loch filios exuftos offerebant , unde

Purgatorium , ut Cyprian.. Ambrof,:

faftum,utinfernus gehenna vocaretur.

Origen. Alii Infernum ; ut. Auguft.

i

25. Si ergo offers vimnus tuum ad at-

26.'«Exie:.)* ExibiS.

hu

:4re.) Rem Deo inaxime gratam in-

yl

Noviffmum quadranttm,y Ultimum

m

ehoatam jubet relinquere , ut- fratri

al

quadr'antefp. Quadxfans'*qgar;a pars

n

B. cum Co?:, 'Merfarb. T. FT.

^

z

26

EVANGELH SECUNDUM MATTH.

eExo. .57: Audiftis, qiz.ia di&um eft antiquis : e Non meechaberis,

28. Ego autem dico vobis, quia omnis, qui viderit mulie-

2.0» 14"

rem ad concu

de fuo.

pifcepdum eam , jam moechatus eft eam ii C?.Tf

E

A

pMar

29. p Quod.fi ocu

hïä tuus dexter fca»nd'al-ifzat t'e;,. eriie':e?üinz

*

! P

9. 46- & projice abs te: expedit enim tibi, ut pereat unum membro-

infra.

rum tuorum, quam totum corpus tuum mittatur in gehennam.

30. Et fi dextra manus tua. fcandalizat te , abícinde eam, &

projice abs te : expedit enim tibi, ut pereat unum membro-

rum tuorum, quam totum corpus tuum eat in gehennam.

sgDeut : 3r. Di&um ett autem: 4 Quicumque dimiferit uxorenr

14- I- fuam,, det ei libellum repudii.

——

AinIra.

32. Ego autem dico vobis : Quia omn-iä, qui dimiferit uxo-

19- 7-

i

"

Marc

rem fuam, excepta fornicationis caufa, facit eam

—

Vm;oechar(i *

jo.11. & qui dimiffam duxerit,

;

36.18-

gdiulterat,

"«Luc&.

PaeaN qua s : U MM . -ub

3.Cor eftaffis, fienifieatur minimum quod- endo, &c. illum potius vobis eruere:

». Lo. que debitum; feu peccatum.

.debeatis, quam culpam admittere.

27. Nog mecbaberis.) Non commit-

Verum , quia femper poffumus a pec-

P

h:

tes adulterium, hoc enim eft uory£v-

cato: abítinere fine mutilatione cor-

l-

£iy apud: Grecos, quafi dicat Domi-

poris, ideo hec non licet. . Allego-

$4

nus z Lex dicit , Noz committes adul-

ria defumpta eft z chirurgis , quii

fer:um , nullam autem: mentienem fa-

etiam nobiliffimz corporis parti ,.

ud-

cit aCtus interni: ego legem perficio,

lis: eff oculus ,' non parcunt ,

í

1 ita:

explico , doceoque nonfolum patra-

neceífarium fitad: vitam tuendam.

xi adulterium: opere , fed' etiamr cor-

3o. E«t.) Grece 8X49* , mittatur.

de , qui enim: alienam uxoreumr vide-

3I- Dez ez Ibellum repua'ii. ) Ne

zit, illamque.concupierit , jam corde

ipfa libertatis caufa. maritum fugiffe:

adulterium commifit. .

videatur, & ut alteri fine ig.n"ominiag

x

29.. ggividerir.)- Grzce eft, 5 AA2-

poffit. nuberes

3

"mo», qui afpicit non enim: fignifica-

32. Qui dimiferit wxvrem fuam, 6c-y

turis, quj cafu oculis in mulieris:

Non folum ob fornicationem , fedi

ä

etiam ob alias aliquas caufas: dimit-

vultum. ineurrit, fed qui impudico

&

in eanr animo oculos injicit. MHu-

tere licet uxorem , quas fufe perfe-

jufmodi oculos. D. Petrus c..2.. n- 14-

quitur Sanch. de matrimonio , lib..

3XOCAt,. P/€"0£ adaulterit.

Io. ubtapit de divortio, v.gr. pro-

t

Mulerem.) Alterius uxorem.

prer herefim, &c. Chzi&us-meminia

29.. S£ eculus tuns , €c. ) Id eft , ff

tantum: fornicationis , quia fornica-

cariffimunr aliquid:, quale eft. oculus:

tio- conjugis, eft caufa.proprie ad. na-

dexter , aut manus dextera , tibi fit.

trimonium . Ífpectans , quiz conjuga-

äll

eccafi» peccati, &c; Veletiam ocu-

lem. fidem violat ,.

& ipfi. matrimo--

l'äum-.iþfu.m;' aut manum: dexteram. in-

nio. injuriam facit..

sellipit ,. quafi.dicat ,. adeo. peecatum

Exceptaforutcationis caufa, facit eam

-

fugere debetis , ut.fi alia via illud vi-

matbari ,&e.). Senfus eft ,

q,uicgngügt

vandi non. gife: -pj.—quam; oculum. ezu-

x EUA fornicationis caufa , dimizt

-

E

WO u- — uuA

CAPUT V.

27

*

L]

93 Itefum audiflis : qüia,. diCctum eft a'ntiqüis

r Non per- 'Igï

A

Jurabis

reddes autem Domino juramenta tua.

xod.

34. Ego autem dico vobis, non

neciue per,

or

jïurareï omnipo »

Levit.

coelum, quia thronus Dei eft :

55. Neque per terram, quia fcabellum eft pedum ejus : ne- 19.12-

eut,

que per Jerofolymam, quia civitas eft magni Regis:

:

^ 56. Neq

ue per caput tuum juraveris, quia non po]t'e's unum

?. lIs*

n..

Eapil?um album fäcgge 3 'aqþ nigrut

2

37 s Sit

!

uxorem, facit eam.mcochari ; quia fi

inquit , fratres mei , nolitejurare , ne-

alteri nubat , aut fornicetur , erit adul-

que per celum , n'eqmþgr terram , me-

tera, cum femperremaneat vinculum

que aliud qwdcmzque jur-nmen-tum,* &c.

qnatrimonii.

-Qui vero ob fornica-

Dicitur non jurandum neque per cce-

"

tionem wuxorem dimittit, non facit

.

j

lum, neque per Hierofolymam , quia

eam mcchari , quia utitur jure fuo;

in omnibus hifce jurandi formis ta-

& fi ipfa alteri nubat , aut fornice-

cite Deus continetur.

Qui enim per

tur, hujus peccati culpa marito ad-

Hierofolymam jurat , videtur per eum

- fcribi non poteft. . Hxc itaque caufa

jurare, quiregnum fuum & templum,

*

- licitàm facit dimiffionem , & fepara-

f.

[«

icros ritus , quibus coli voluit ;

tionem quoad thorum , fed non fe-

Hierofolymis conftituit.

j

cundum conjugium dimiffz , aut di-

Quia tbrozus Dei eff ) D

icat aliquisi

snittentis.

Immo propterea juraimentum per cc-

d

Dimiffam.) Scilicet etiam ob for-

;

)

lum fufcipi poteft ,' quia thronus Dei

.nicationem. — Vide Sanchez loco ci-

eft, hoc eft', quia in eo elucet Dei

tato difp, 2. num. 3.

majéftas :-alioqui jurare per colum

70829. Nen perjurabis ) Habetur hoc

quatenus cclum eft , non licet. Re-

Levit. 19. £2.

:

Ípondetur, caufam quidem , cur per

Reddes, &fe.)

ld eft, przftabis quod

cclum juramentum fufcipi poffit, effe,

jurafti.-

Num. 390. 3. legimus : 5

quia Dei thronus eft, majeftasque

quis virorum votum Domiso voverit ,

BDei in eolucet : fic tamen effe hanc

ä

«ut. fe eonfirinxertt juramento , non fa-

caufam jurandi , ut etiam fit caufa

gict irritum verbum . fuum ,. fed omne

abftinendi a juramento , a. quo Dei

quoa" . j)romtfr , nplebit. .

rcverentia & majeftas, qux in colo

j

- 94- Nenjurare omnino.) Scilicet nifi

& terra fplendet , deterrere nos de-

caufa futficiens fubfit.

Sic etiam di-

bet.

Vide infrà num.

6

citur in Decalogo, Noz eccides , &

35« Scabellum eff pedum cjus.

) i

tamen licec publice poteftati occide-

uiüur Chriftus. humano modo , &

-re latrones ,

aut iures.

Docebant

ad captum rudium ; qui concipiunt

»

- Scribe folum perjurium | prohiberi ,

Deum in cclo effe, &'terram, quaü

. Exod. 20. 7. & pejerare per creatu-

fcabellum pedibus illius, effe fuppo-

e

xas crimen non efle. Utrumque er-

fitam. .

-xorem confutat Chriftus.

$

,

- Vide que dicuntur num. fe-

l-

quenti.

.ngæ per celum, & c.) Prohib

etChri-

Neque per. Hterofolymam ,&c. )

Id

us juramentum tam per Deuin, quam

eft ne juretis per Jerufalem, quia ci-

pet creaturàs, fi abfque debicis cir-

vitas eft magni re

is.Dei , in qua il-

cumf(tantiis adhibeatur. Similis eftlo-

lius eft templuin

&

cultus.

:

| .cusq D 'Jïafgbi e 5 1$; ,/j(zzte 0mti4 ,

36. Quia non. puter s rqpi//um

X

L

a EVANGELII SECUNDUM MATTH.

s . Jac. 37 s-Sit autem fermo vefter, *eül,

eft :'i'llOl."l,h'?nOn * guod

"

5. 12- autém his abundantius eft, a malo eft. .

Ll

t Exo

M

38. Audi

*

ftis, quia di&um.ejä : t Oculum

þröjo.culb, & de;I-

L

!1-24- tem pro dente.

e.

"

i

ï;

24.20.

39. Ego autem dico vobis, non refiftere m

alo: « fed fi quis

Sl

Deut. te percufferit in dexteram maxillam tuam, przebe illi & alteram z

nw

DA

IQ.QI'

40. x Et ei qui vult tecuminjudicio contendere

?& tuuicarh

z L* tuam tollere, dimitte ei & pallium.

*

xICor ;

41. Et quicum

e paffus, vade cum

Í

que te an.gariaverit mill

425 Qui

6 i .1-1-10 & alja duo.

album f?z&ere, ö'c) Quuafi dicat, quia

520 Non. ;'«e/t'/lcre;ygala.) Malum vo-

hi

caput tuum, non eft tuum, fed Dei

cat injuriam , quz nobis infertur, cui

NNam qui jurat per caput, devovet ca-

docet non effe refiftendum , fed po-

put fuum fupplicio , fi falfum dicat ;

tius patienter excipiendam, & cumin

fà

at vero nemo rem alienam debet de-

una maxilla plagam aut colaphum.

yovere , & fupplicio fubjicere , &

accipimus, alteramvertendam. — Hic

J

fortaffe hoc. eodem modo ; explicari

tamen r c0»*e9 , commode accipi

poteft quod dicitur, Quia zbronus De;

poteft pro homine malo injuriam in-

ef ; & quod dicitur, 9ua fcabellum

—

E E EUR E EE A EE EEE

-

ferente. Quzret aliquis , quo.modo-

efh pedum ejus ; quafi dicat : Nolite

hzc intelligenda fint , fi quidem ne-

lo

jurare per creaturas , quia non funt

que Apoftolus Paulus alteram maxil-

q

veftre , fed Dei ; qui non vult eas

lam prebuit percutienti , Act. 23. 3.

EE

Ie,

ad juramenta . ufurpari.

Neque Chriftus ipfe ]Joan. 18. 23.

p

- .97. Sit, fermo vefler. Ef , Eff.) Sen-

Refpondetur, ex hoc.conftare, aut,

hal

fus eft , fimplici affirmatione , vel

quod hoc loco Chriftus docet , non.

4

fimplici negatione utimini , nullo in-

effe preceptum , aut non effe ita, ut

terpofito juramento.

verba fonant,intelligendum - Partim

P

- Qued bis abundantins eff.)

. Id e&:,

ergo pr&cepti ,

partim confilii eft.

lur

quidquid fupra fimplicem affirmatio-

Precepti hzc funt.

I. vt vindi&tam

I

nem aut negationem. addíderitis..

non qua&ramus.

I[. ut potius alte-

Íci

ram maxillam re ipfa vertamus, id

44 málo eff.) W« v8 monges, a ma-

bu

itgz? , quo nomine diabolus appellari

eít , alteram accipiámus injuriam ,

Tün

folet, ut infra c. 6. 12. & c. I3. I9.

quam acceptam ulcifcamur. LII. ut pa-

quz explicatio etiam ex eo confirma-

rati fimus ad remittendum de jure no-

nt.

tur, quia in Greco additur articulus,

ftro ,. quandocunque id charitas &Dei

ad|

quafi dicat , quod amplius eft a ma-

zloria videbitur poftulare. Confilii

àd|

hgno illo introdu&um eft.

Poteft

autem eft , ut quamvis neque chari-

etiam fenfus effe , a malo , fcilicet

tas , neque Dei gloria id a nobisexi-

tte

more, a malitia , apravo principio.

gat, mortificationis tamen noftra chu-

Sic Joan. 5. I9. dicitur mundum po-

fa , ad verbum hec omnia faciamus ,

ln

fitum effe in maligno, Grece £» r

non quidem irritantes adverfarium ad

sroyq o .

*

du

inferendam injuriam ; fed nos ,ipfoä

(

38. [e)

culum pro eculo.) Sumptum éx

excipiendam exponentes.

.

,

ls

lib. Exod. 21. 24. & Deut. I9. 21.

o41. T? angartawerit.) &

cyq/agæ'ua"sæ,

6;

Oculum pro ocülo

apud Perfas publici nuntii , aut cur-

' reddet, qui inju-.

Tad

riam fec-it.

fores erant ; his licebat quolcunque

fui

;

—

CAPUT V.

29

4:. y Qu1 petlt a te, da jeia & voIent1 mutuari a te, ne ;Deut

avertg/ns

I5. 8-

l:

3. Audiftis , quia di&tum eft : & D111ges prommum tuum, z Lev

& odio habebis inimicum tuum.-

19.IS*

I$

44. Ego autem dico vobis : a Diligite inimicos veftros, be- , ruc

!t

nefacite his, qui oderunt VOS, b & orate pro. perfequentlbus,ö 27-

oom

& calumniantibus vos :

45. Ut fitis filiipatris veftrl, qm in coelis eft : qui folem !

2.90.

Lucz.

fuum oriri facit fuper bonos, & malos : & pluit. fuper ]uüos, 5

23:34-

ii

A&.

& injuftos.

46. Si enim diligitis eos,: qui vos dlhgunt, quam mercedem T. 89-

habebltls ?

nonne & publicani hoc faciunt ?

ul

47. Et fi falutaveritis fratres veftros tantum , qu1d amphus

Qs

If

facms ? nonne & Ethnici hoc faciunt ?

m

48. Eftote ergo vos perfefh, ficut & pater velíter coeleihs

[ic

perfe&us eft.

p

D 5

CAPUT

lt

do

)t

homines cogere ad ferenda onera ,

dius con]e&uram $ quod non dixit Do-

l-

equos , aut naves ad curfum ufmpa-

minus hoc loco: .Aud:fu, quia dicuna

re.

Inde fa&tum verbum: Zqap£vti»,

eff antiquis , fed tantum , 4udizis, quia

j

diclum : eff.

Itaque Scribz per pre-

i

d

apud Gracos, &«ngariare, quod hic

ut?

habemus, id eft , cogere, per vim

x£70s- amicos folum aut cognatione

won

adlgere

jun&os male intelligebant.

ut

lia duo.) ln Greco non eft vox

45. Ut firis fl patris vefri.) E

Jv

T

Alia , qua voce fignificatur tria mil-

Hebraifmus., quo. qui alicui "finnhs

j

liaria ambulanda , cum tamen Chri-

eft, ejus filius dicitur.

am

ftus duo tantum videatur intellexiffe,

46 Quam mercedem habelitis. ) Non

fcilicet cogentx ad unum milliare am-

negat mercedem habituros eos ,

ui

tt»

bulandum , fuperaddendum & alte-

il

amicos dlh(runt ; fed qui diligunt ut

mmlrum amore tantum

u

yuüm.

publicani ,

42. Oi petit a te , p ) Docue-

naturali & ^ amore concupifcentiz ,

rat non refiftendum malo , nunc etiamn

omnia ad fuum . commodum aut vo-

00*

-

Del

ad liberalitatem. & promput*udmem

luptatem referendo.

lii

ad benefaciendum inftituit.

Puälzc;mt) Græce T5Àe»a: , erant

an

| Neavertaris.) Scilicet ab eo , nede-

ii, qui publica pro principe vettiga-

trectes dare mutuum.

lia colligebant , avarum. hominum,

2

Au

Od;a habelis snizicum fuum.) Mal-

genus. ,»& toti populo odiofum. &o-

$..

donat. interprctatur de odio.,. quo

rum frequens mentio eft apud Evan-

jubebantur profequi publicos hoftes,

geliftas.

iad

& illos penitus abolere, fic I.

eg.

47. "Amplius.) Graceet, megioaóv

fo$

id.eft , exzezum.

15. 9- J«ffuseft Saul perentere Amalec,

D

& demolirs univerfa cjus, .&c. ) Bar-

49. Sicut. pater vefler. ) Particula

radius ,. & alii pucant illud. additum.

ffev* , non. zqualitatem ,. fed

uali-

cur"

fuiffe a Scribis, & ex co capit Barra-

tatem, fïmxhcudmemque fignificat ;

[qllc

-

309

EVANGELII SECUN-DUM/MATTH.

QAPUT Vl

Docet. Chrif]us , Quomodo; facienda. [int elee'moj&nk , & bmii*oa;'

Iraditque difcipulis formam orandi , & offenfas aliis condonandi ;

item quomodo fit jejunandum ; quod mon in terra , fed in cela

tbejaurizsandums oculus mundandus ; nou ferviendum. duobus

dotminis ; "vetat itaque folicitudinem de

Vidu,

L

."weflitu , . & de craflino.

Ttendite, ne juftitiam veftram faciatis coram h-ominibus,

r.A

ut videamini ab eis : alio

q

'uin'mercedem non habebitis

apud patrem veftrum, qui in coelis eft.

f

2. Cum ergo facis eleemofynam , noii tuba canere ante te,

ficut hypocrita faciunt in fynagogis, & in vici$, ut honorifi-

centur ab hominibus

*

: Amen dico vobis, receperunt merce-

dem fuam.

,

- 9. Te autem faciente eleemofynam , ne

fciatl üniiï:r.a / 'tua»;,

;

quid faciat dextera tua.

4. Ut fit eleemofyna tua in abfcondito

; & pater t/lu,uäs ; qui

"

IIEI

vidgt in abfcondito; reQdet tibi.

ri

desdó:

r Et

lu

& eam Quidem fimilitudinem » que

