& non videant , & audlentesaïfam

a*uz:hantQ & non intelligant: ne quando convertantur , & di- 9-

Whtc.

mlttantur eis peccata

3:I ;

13. Et ait illis :

Nefcitis parabolam hanc'? & quomodo om-

]oan

: Tuceram

nes parabolas cognofcetis?

[

12.40.

A&or.

d [emi w

14. Qui feminat , verbum fernmat

-15. Hi autem funt, qui circa viam , ubi feminatur verbum

29.26.

jl f?de

^R

.

- & cum audieri int, conteftim venit fatanas, & aufert Verbum,

1. 8.

retatur, "

quod feminatum eft in cordibus eorum.

!

.16. Et hi funt fimiliter, qui fupor petrofa feminantur: qm

cum audierint verbum, ftatim cum gaudio accipiunt illud :

»aae&ad

, 1T. Et non habent radicem in fe, fed temporales funt:.de-.

' inde ortra tribulatione, & perfecunone propter verbum, con-

federe m

' feftim fcandalizantur.

18. Et alii funt, qu1 in fpinis feminantur: h1 funt qui ver-

lisi do- -

-

. bum audiunt,

'ïx»

19..b Et gerumnze faeculi, & deceptio d1v1t1arum, & citca/ r.

! reliqua concupifcentice introeuntes fuffocant verbum , & fi- UUR

6. 1T.

[ venerunf

(

* ne fru£tu efficitur.-

habuit &f

oo. Et hi funt, qui fuper terram bonam femmat: funt qm

audiunt verbum , & fufcipiunt, & frufhflcant, unum trigin-

habebat Ü

. ta, unum fexagmta, & unum centum.

21. c Etdicebatillis: Numquid venit lucerna, ut fub modxocMat

qpod nOn

ponatur, aut fub le&o? nonne ut fuper candelabrum ponatur? s. 15.

. 22. d. Non eft enim aliqüid abfcondit:um , quod non máni-. Lucæ

L]

læ i* |

.feftutur nec fa&um eft occultum, quod non in palam veniat. ?

25. Si. quis habet aures audiendi, audiat.

d ïyïat.

vuduim 3(

21, Et dxceoat ilis: Videte, quid audiatis.-

10.26

B'bz

/

eIn Luce

ni2, UnU

pesca

E

Z

It gzy feris [unt.) Bxcranel j qm

22. Non eff aliquid ab[conditum, &5c. )

non funt ex veftro cotu & collegio

Vide dié&ta Matth. 16. 26;

J hh qU

.. Apoftolico.

26

-5i quis babet aures udxemlz AH

diat.) Mide dicta Matth. 11. I5.

I3. Nejtütis parabolam , €c. ):Non

mt:elhgxtls parabole hujus fenfum ?

'Q4- V:dett, quid 4zidmt:.r, &.) id eft,

If Et

fi hanc ; qu£ admodum abftrufa non

attendite, etldm atque etiam wnhde-—

h

eít , non intelligitis , quomodo dif-

mce,quod a me :uditis , v-'.l auditurt

fïcmorum Tenfum aifequi poteritis ?

eftis.

.'Sfr. Venit [ocerzna.) infertur lucer-

In: qua mm/um &c. ) Vrde dicta

" folus ,U

nay vide di&d Matth. c. s n. 15.

Bïatth 7 numi 2.

*

M

EVAN GELII SECUNUM MARC

196

DI as 0f

e Mat.

« Tn qua menfura menü fuerltis ; remetletur vobls, &

79

adjicietur vobis.

T

at füb uml

Lcæ

: 25. f Qui enim habet, dabitur 1111, & qut non habet, enam :

;5 Eul

6.,38-

[ t po terant

fM at.

quod habet, aufere:ur ab eo.

13.12.

26. Et dicebat: Sic eft regnum Dei, quemadmodum fi ho

E

ROt ab

em d1fc1p1

29

25- mo jJaciat fementem in terram :

27. Et dormiat, & exurgat no&te, & dle & femen genm—

ss Etal

net, & increfcat, dum nefcit ille.

&nus Contra,

08 "Ultro- emm terra fru&tificat, primum herbam, demde

( LE

5s

ïnav i: & ali

fpicam, deinde plenum frumentum in fpica.

.39. Et cum ex fe produxerlt fru&tus, ftatim mittit falcem,,

( Ef

i tiavim, 1

quomam adeft meffis.

-5o. Et dicebat: Cui ammüablmus regnum Dei? aut cui pa- -

! 99 Eter

4abolze comparabimus illud ?

fm, & di

31. g Sicut granum finapis, quod . cum femmatum fuerlt in

: $. Me

g Mat.

15.31. . terra, minus eft omnibus feminibus , quae funt in terra:

ce, oDmute

Lucæ

magna.

13:1g*

T

32. Et cum (I) femisatum fuerit, afcendlt in arborem , &

*

Tit

^. 40 Ftai

»

J timueru

JSeminatum. lz ed;t. Szxr. legltur matum,

25. Qui enim ,babet w o d Vide di-

dicitur, verbum Del ivi fua , atque na--

'Pu 357 Eft I

&a Miatth. 13. 12.

itura per fe crefcere , non e;cludttx;r

-96. Et dicébar , fet eff. rcg,zum Dei t

divina gratia, fine qua non modo

crefcere , aut fru&tum facere , fed ne.

——'——-—-

ffr) 'Totius parabole hujus finis eft,

ut doceat Chriftus, tantam effe vim,

feminari guldem pote& fed excludi-

rum r

$

& etficacitatem verbl Dei, ut fiin bo-

tur fe

ens ejus , qui femmavlc la-

33'

apud]

nam incidat terram , qucmadmodum.

ibor ,

2[11

diligentia."

3 Iu g

in fuperiore para:)ola docuerat, etiam

28. Terrafrutlificat.) . Terrafrui-.

- Qu hunc put

1is, qui per predicationem femen il-

ficans funt verbi auditoreg , quos fu-

C Bvanggi

fludjecu: nihil agat, per fe ipfum ger-

periori parabola terram bonam, aut

aminet, crefcat , & fru&um faciat.

malam appellavit.

torum ibeci

dic Ef regnam Dei.) ld eft, fimile

Ài eoque varal

Primum berbam, 50,) blc etiam .

Vam fuff

quiddam accidit in regno De1 » hoc

erumque accidit in iis, qui verbum

i, &nonï

eft , in '«Ecclefia.

b

ei audiunt, cordefovent ; & fedu-

$; bomo jacdiat fementem. ) Homo;,

lo medltancur, ;capiunt enim femper

P"hendendls

qui fementem fecit, Chriftus eft , aut

1ncrementum, & per virtutum gra-

Adntyr, s

*

en!tm effa (

- quifquis ejus nomine prædlcat Evan-

dus in ,melius prochunt.

E rabolis

gelium, quod fementis nomine figui-

Q9. Sratim mittit falcem, Gc. Mef-

3 Drot

ficatur.

for eft Deus ,. fals mandatum Dei ,

lGtet

Q7. Et dormiat , Efexurgat sotle &j

quo jubet hunc vel illum hominem

mpter eQrur

demeti , hoc eft, mori.

Minem, &t

die.) Ideft, qulefcat poüquam femen-

"Hac parabo-

gt

tem fecit , fun'tus jam .officio,non

la fignificatar .vis Evangelii, quod. .

: dill

QH&

jam dies , ac noGes vigilans ,. ut fo-

fenüm stotum orbem pervafit , eum-

Match :

lebat tem

ore fementis, fed die fur-

qque ad-fe, & ad Chriftum convertit.

Idty M

gens , no

d

e dormiens, tanquam ho-

7'"4 D:demes

30. Et dicebat, cui Aff muaäzmw,

i m

zno jam folutus curis & otiofus. Cura

ifc-) Hac parabola ufque ad nume- -

picat M&kl

34

"

CAPUT IV.

19*

VObI.S", &f

jt majus omnïi,b'us --oïerïbUS, & facit ramos ;magnos,'/ita ut pof-

"3' E lnt :

fub umbra ejus aves coeli habitare.

ndé 33 Ettalibus multis párabolis loque

*

$

batur eis ver'bufn , pro-

cbef-? etia

qut poterant audire.

m

44. Sine, parabo

la autem non loque

batu'rrf-ei,s,:- feorfum :a.u-

:

df

K

Jtem difcipulis fuis differebat

omnia.

a£t

" g&rmi-

55. Et ait illis in illa die ; «»cumdfe.rg ;eiïgt f

üm : 'Trgnfäas

:

fnus contra.

H

Á

Ü era*t innga*t,

n, Qtinde

36. h Et dimittentes turbam , affumunt eum ita u

Tnavi: & alice naves erant cum illo.

( R dio.

Luce

it fal&efh,

] 37 Etfa&a eft procella magna

'iventji ;

Es Hu&us 'n-iitte&bat

I 8 'Ql 21

in navim, ita ut impleretur pavis.

k

". 38. Eteratipfeinpuppi

fuper cer

vical dormiens: & excitant

N

au? jctï j

eum, & dicunt illi Magifter,

non adtepertinet, quia perimus? "

» füeritin

-' 39. Kt exurge

ns commm

inatus eft vento, & dixit mari: Ta-.

ce ; obmutefce.

termas

Lt ——/ceiïavi,t ventus, & ta&ta eft .tra—nquillitas

1 maena.

E

:

orem »

I]iS : '*QuLid timidi eftis? necdum habetis fidem?

[

- ^ 4o. Et 2it 1

*

m

D

Et timuerunt ti

more magno & dicebant ad alterutrum : Quis,

?—,

a, atqqie n

1 'SPljtasx, ett iüe,fguia & ven

tus, & mare obediunt ei

p egautitr

—

Bb3

: CAEUT :

non moto

O*

cre , felitt.

(ed exclidie

Tutn 35

34- S/ze parabola

"on loqäeäatur eis)

e

:

a?ud Maith. 15: 31'.' .egp&fäga

"Wel fenfus eft: — Nullum facile fer-

nipavit ,J

nt ',zmdire. ) Pleri- monem inveniri , in quo non aliquid

43. Prout potera

Ierra,fru&i- i

que hunc putant e

íffe fenfum , ut di- ;parabolarum immifceret ; —Vel alias

. quos, i

cat Eyangelifta, Chri

ftum fe ad audi- .quidem multa , tunc autem nihil fine

torum imbecillitatem accommodaffe, . p

arabolis locutum fuiffe. .

)Qnäma a

JDifferebat.) Id eft , explicabat.

Y

1 ideoque parabolis, .& fimilitudinibus

35« dn illa'die. ) Qua die jam bis.

jc &tiam

-ufum fuiffe, ut homines ingeiio tar-

lqüi

serbunt

)

di , & non fatis divinis rebus com--

«concionatus fuerat, primum in dómno

& feto-

prehendendis tidonei ,.

facilius, .que Petri , deinde ad mare.

]s

| dicebantur,intelligerent. .Alii putant

$

Tran[eamus «ontra, )

,Trajiciam,usr

gim [erpe

ftagnum Genefareth, & eamus in ze-

] fenfum effe Chriftumocutum in pa-

rfutum g

*

"rabolis , prout poterant, audire, qua-

p

gionem Gerafenorum.

M

- Vide 'fdigta

y Md

! fi diceret , quia aliter fine damno ,

atth. 9. 29. .

Ü

De s

Pr

opter eorum indignitatem 4 inepti-

36. Ef dimittentes ,

Uc ) Quz hic

laturtt

tu

x-

j hOmmem

dinem , & fuperbiiam audire non po- habentür ufque ad finem capitis , e

.[ac par

200

1. terant. Qu explicatio cum Chrifti plicavimus Matth. $. numer. 25. & :

s

ellh (

uod

4 di&o Matth. 13. 13. magis convenire

fequent.

egmt

4 videtur.

ldeo 32 parabolis doqmor ei5,

lta ut erat n na

7):'.) Significatur, ne-

]265 1

*::

quia videnres non wident , £* audientes ceffarium non fuitfe, ut illum difcipu-

/dþgm!! D

non audiunt , neque sntelligunt. lta ex- liin navim inducerent ad trajiciendum,

Q u

'quia jam erat in illa.

( d

ïæplicat Mald?n. & a;ïte ipfqm.aliii»

198 X-E»»VA--NCEL.II—SECHIUNDU.M' MARC.

CAPUT V.

*—. ïlgc Et

! porcos,

d ?&giqne Ge;szh:horum- demoniacum curat fefociZEm/zg;;zfa läg*zfoi .

m

ne deemionum : quibus permittit ul in porcos ingrediantur , nec fi-.

Emundi ir

mit, ut iplum fequatur is , -qui liberatus erat:-curata muliere a.

5

h

H

cenit ad -domum

IOR TOE

:

i

'tatus eft

2

pï;ojïuvio þznguinis i

iam vefufcitat.

Jfairi , ejix;sgue; Jï- :

A

i]

L avitat

L Qun.

T venerunt trans fretu

i

E

rum.

i

m maris in regionerri Ge-rafelno-

i. Et

4. Et exeunti ei de navik ftatim-

Vexabatu

-

Qccurri*t de 'monum'ent-isl

omo in fpiritu immundo ;

Tunt.

«Mat. h

16, Ft

3. a Qui domicilium habebat in monumentis ,

(&.» neque .ch I

Luce t?nis jam quisquam poterat eum ligare:

P

:

'el, qui

8. 25.

4. Quoniam .fzepe compedibus, & catenis vin&tu

$ dii*u-*' 1

. Bt

piffet catenas, &

Z

Tum,

omare.

qqmpedes

»

comminuiffet; & nemo poterat eum

19 Cu

$. Et fem'pei' die , ac no&te in monumentis h

à dzemon

& .n"l;antib'.us

erat, clamans, & concidens fe lapidibus.

71

6. Videns autem Jefum a longe, cucurrit, & adoravit eum.

àd

mifertus |

7. Et.clamans voce magna dixit: Quid mihi & tibi, Jefu -

fili Dei altiffimi? adjuro te per D'eum, ne me torqueas:

?0. Ft

. 8. Dicebat enim.illi: Exi fpiritus immunde ab homine ifto.. ]

ecfit fe

- .9. Et interrogabat eum: Quod tibi nomen eft? & dicit [

1. Et«

€et: Legio mihi nomen eft, quia multi fumus.

;

N

Convenit

1o. Et de

xtx;a j

mbf

regionem.

precabantur eum multum, ne fe expe?leret e

t

Videns eu

1I. Erat autem i

agnus,

4 E

bi circa moþtem erex pqrcorüm m

*

Í

K—I—)afce—ns. 2 )

Eo

*

12. Et

x

(I) Ip edit. Sixt. aäld;):qr in agris.

t

-5- ,77?71&0

Vinin Chrif

eperugt traus fretum , &$e.)

uti ex parteKDei(

peto ; feuper Deum -

*

MP

ide di&a Matth. c. 8.a. n.2g..-

obte OI.

n ne fic

& deinceps , ubi hanc explicavimus

Torqueas. ) Pellendo h

s

inc;, hv.el n Y

if Jiburan

hifto:iam.

Verba tamen quedam ,

infernum mittendo.

l-llfe&»

qu& propria funt Marci , ouiter ad-

9. Exi fpiritus épmnunde.) Non dixitz

enim

dæmun

-mot viinus.

)

Ufente (

ext féatim , alioqui paruiifet ftatim.

Q. Homo;n [piri g;mmundo.) IMiatth.

9. Quod tib; memen

Y p

duos fuiife ait ; fed unius tantum me-

quis, es ?

e 2 ) ld ef . :|

REO

minit Marcus , qui magis fevus erat,

at

volu

& feróx.

Legio.) Quafi dicat : 'Tot fumus "n

Chi

kj

utlegionis nomen nobis bene con-

,

7. 4djara te Pf?rD;um.) ld eft, vel-

b / Wi'dcu

b

Ig' N(ln p

;

N

CAPUT 'V'r

-

199

12. Ft deprecabantur eum fpmtus, dlcentes' Mitte nos in

W a hi

porcos , ut in eos introeamus.

15. Et conceffit eis ftatim Tefus. . Et exeuntes fpmtus im-

i, t f

m à

mundi introierunt in porcos: & magno impetu grex preecipi-

tatus eft in mare ad duo millia, & fuffocati funt in mari.

m f

14. Qui autem pafcebant eos, fugerunt, & nuntiaverunt

in civitatem, & in agros: & egre[ïi funt mdere, qmd effet fa-

1 Gersfeno-

€tum.

15. Et wemunt ad Jefum: & vident illum, qui a dï*monlo

vexabatur ; fedentem, Vcihtum, & fansce mentis, & timue-

onumen.

runt

.16, Ft narraverunt illis, qui v1derant, qualiter fa&um eFet

k neque ca

ei, qui daemonium habuerat, & de porcis.

17. Et rogare cooperunt eum üt dlfcederet de fimbus eo-

&us diu-

rum.

ooterat euim.

19.. Cumque afcenderet navim, coepxtlllum dep1ecar1, qui

ymon 1bus

a daemonio vexatus fuerat, ut efï'et cum illo.

I9. Et non ádmifit eum, fed ait illi : Vade in domum tuam

&

oravit eum.

ad tuos, & annuntia 1lhs, quanta tibi. Domlnus fecerlt

mifertus fit tui.

:tibi, Jea

20. Et abiit & coepit prædlcare in Decapoll , quanta fïb1

)rqueas

feciffet Jeus:.& omnes mirabantur.

jomine 1.

21.. Et cum tranfcendiffet Jefus in navi rurfum trans f1etum,

ip & dict

con,venlt turba multa ad eum, & erat circa màre.-

22.

Wat*.

5 Et venit quidam de arch1 ynagogis nomine

]au us : & *

I9-

]leret extr?

Vldens eum ,'procidit ad pedes éjus.-

Lucæ

CX Et deprecabatur eum multum; dicens : Quomam ünag 4t.

m mau

mea

n

D onmsicannt

/

15- Topnuernnt.) Admlrdtl funt di-

luerlt caufam reddxt q)fe Chiiftus, cum

vinam Chrifti potentiam. Vel timue-

eum jubet in patriam reverti , & be-

runt, ne ficut domini porcorum , ita

neficium,'quod acceperat, apud fuos

ipfi ja&uram aliquam patérentur.

predicare.

Fortaífe etiam oftendere

hinty yd n

18. lr effet cum Hios &c.) "Yunebat

voluit, poffe fe etiam abfentem adæ-

-

enim demonpum fzvitiam , rfe fortaíf-

mone defendere.

Non d]klct

fe abfente Chrifto iteru u ab illisve-

20. Decapeli. ) De Decapoh dmmus

xaretur

Fortafie voluit fequi Chri-

üïec [btl m.

ftum , ut difcipulus, nam fi fequi

Matth. 4. 25..—

22. Ef "vcmtqmalaif' &c. ) fo*conam

/,)lde'

£antum. voluiflet, ut turba faciebat ,

atth.

I8-

8 (,,hrdh injuflu id facere hculiiet, fic-

hanc explicavimus T

Tot fümug Ó

Put - lii multi faciebant.

gairus-) Grgce latieog pronuntmn—

)ls bene

|

19. Non mim;ft eum.) Cur feqm no-

dum penultuna produ&d.

-

?

$00

EVANGLLII SECUNDUM MARC.

.qnea in extremis eft: Veni; 1myone manum tuam f uper eam',

0. ]

ut falva fit & vivat.

; mut pat

24. Et abiit cum 1110. & fequebatur" eum turbaï muIta, &

ditur,

comnprimebant eum.

-

4l E

elt intet

25. Et mulier, quae erat m profïuvxo fangumls anms duo-

ecim.

aE

36. Et füerat multa perpeFa a compluribus medrcls, .&. ero-

'ennorul

gaverat omnia fua, nec. quidquam profecerat , fed magis de'«

L

terius habebat.

--

itdai

27. Cum audiffet de Jefu j venit in turba retro, & tetlglt

veftimentum ejus:

28.:Dicebat enim: Qula. fi vel vefumentum ejus tetlverd,

74

falva eró.

- Chrifi

- Mrun.

39. Ef c'onf'eihm ficcatüs effj fons fangmms elu:s : & fenf' t

corpore., quia fanata effet a glaga.

0i fred

30o. E: ftatim Jefus in femetipfo cognOFCens Vntutem, quæ L Orifif

exierat de illo) converfus ad turbam,g &jebat :

Qu1s tg.tlglt ve-. þü/fu af

flimenta mea2

":g

31. Et dicebant ei dlfmpuh füíz Vides turbarm comprlmen

- Aiitr b

tem te, & dicis? Quis me tetigit?

32. Et clrcamfpmebat videre eam ,. quæ,hoc fecerat.:

33. Mülier vero timens, & tremens, fciens quod fa&tum |

.effet in fe, venit, & procidit ante eum , & dixit,ei omnem

l

'I'e

Vernatem

ch.,

eu

34. Ille autem dixitei: c Fxha,ficïes tua te falvam fec1t Yva-

;

20E]

: 59- de in pace , & efto fana a plaga tua. -

-'mdlentes

qe. Adhuc eo loquente, veniunt nuntii a

d archlfyndgogun*g

48(11;

hæCo

centes: Quia filia tuamortuaeft, quid ultra vexas Magiftrum?

tes tales

56.

efus autem audito verbo, quod dicebatur, ait archlfy

. nagogo:

Noli tíimere, tantummodo. crede.

(U

Etu

37. Et non admifit quemquam fe fequi , nifi Petrum, & Jà-

41 Talji

cobum, & Joannem fratrem Jacobi,

.38. Et veniunt in domum archifynagogi ; & v1det tumuI«

C&, feu

C*'")

?

tum, & flentes, & ejulantes multum.

4 Digj,

39. Et ingreffus, ait illis: Quid turbamini, & ploratxs* puef

Ioj g,

Ea non eít mortua, fed dormit.

t m al-

Em

40 Et

Tet

fame l

ibory

P ET

naufe

94. da pdce.) lde& animo quieto,

N

35- Aïlrcäz,'judgago) Ideft, ado-

[iuti,

erat

€toe

ino Mcb(['ymtlgagt , ut habet Syrus.

1

Cma

A

iC

CA —Px U'T V.& VL

201

X

40. Etirridebant eum. pfe vero, eje&tis onynibl*lsf,,' affa-

fupeream', ;

mit patrem, & matrem puellae, & qui fecum eran

)

a wl j &

ditur, ubi puella erat jacens:

41. Et tenens manum pue

x

l

lae , ait illi : Ta-litha»rw:u-mïi, 'ïkquod

sadniä duow |

eft interpretatum : Puella (tibi dico) furge-

*

- 42. Et confeftim furrexit puella, & ambulabat :

þrät autem

7

annorum duodecim : & obítupuerunt ftupore magno.

[ïcis;& eroä? ,

d magis «

43. Et preecepit illis vehementer, ut nemo id fciret: & (1)

E

.

As

d—ixiti dari illi manducgre; :

0j & t(iti'gigT

C/ 4& P U T f VIO

st

Chrijl.z'u do,ö?iinam in ipfius pagrid admirantur , ubi tamen þroptei

.

illrum incredulitatem pauca. edidit miracula

.

- "tpoflolos mnittens

ug:&feniï?

44 pradicandum, inflruit, quid obfervare debeant. — Flerodes , audita

Chrifli fama , dicit : S'oannem Baptiflam refurrexile , cujus caput

tuteffi, quæ' x

polftulanti Herodiadis filie - Jaltatrici propter. jusjurandum tradi-

is t ve |

derat : in deferto quinque panibus & duobus pifcibus quinque millia

virorum [atiat : Juper.mare ambulans. tempe[Tatem[edat : in

corïip'rïmünfïï

4erra Genejaretb. plurimos tachu, fumbria "ve-

N

3C€rat.'

j

JfHimenti. fanat.

yod fa.

T egreffas .inde; abiit in

t

& omnef,"jy

patriam fuam, & fequäbantuï*

eum difcipuli fui:

3

*

o fabbato coepit in

sfynagoga docere, & multi g.

m fect: vz

audientes admirabantur in do&trina ejus, dicentes: Unde huic 13.54.

& virtu- Lucs.

if hg'gogüm;

hzc omnia? & qu:e eft fapientia ; quae data eft illi,

[

ritrume -

3

105

tes talf:s., qua per manus ejus, efficiuntur ? |

: ?'. b N'oin'. 4 16-

j jt 2

rchi.fy'"; :

' ( 1) Et' dixit z ed;z. Sixt. legitur : Gl )uiïït

3

s E

braica , feu Syriaca vox.

(41.. Talirba. ). Puella wpy'2n » He- 1. [ Nde.) Scil. ex

domo 'Arcl;ifyna-

gogi, vel ex Capharnaum.

|Cumi-) »yyp. frerge.

In parriam fuaiu.) Scilicet INaza-

"

vi(-ïef Wmu,l

- 49- Dixir.) ld eft , juffit.

ret, ubi erat educatus.

*

2. Faflo fab&aro.) Quo die folebant

oraus*

i

pit 2

Digrl' illi'mandutare.)- Cibum illi dari

Judai . in fynagogam congregari.

juffit , ut appareret vere. illam revi-

Ip . d-ilrina ejus.). Doctrinam ejus ?

xille. Proeterea quia noverat illam

propter doctrinam ejus.

ï4o- Et |

fame laborsre , quippe que pra fto-

snachi naufea , dum zgrotaret, a cibo

Hac omnia.) Nimirum fapieiitia, &

abftinuerat.

vittus

1

&'-'Idenf

340'11;

C

pgitrap-dqmm' miraculo:"um.

Bidi. cfmw)(,'ar)i-.x&lf'nocb. T. FII.

yoe P

^.

202

z

EVANGELIL $R CUthJM MARC.

[ I(;a;i

3. ^ Nonne. hic eft faber; filius Marice, frater Jácobi, &

j

to. Bl

62'42']

L

Tofe

ph:

S

bifcum füunt? & fcandalizabantur in illo.

; &;]Judae 4.& Simionis? -nonne & forores ejus hi; no-

À

j

manéte,

.

u E

e Matt :

4.. Et dicebat illis Jefus : & Quia non eft propheta fine

ho-r

nore nifi in patria fua, & in domo fua, & in cognatione fua.

f ereunt

p

! fimoniu

:

. $. Et non poterat ibi virtutem ul

lam facere, nifi paucos in-

]c')an.' firmosimpofitis manibus curavit :

D

| J

4 44 ..6. Et mirabatur propter incredulitate

caítella in circuitu docens.

m eprüm,;'& c»i»r—cu.ibaf:;

[ toregro

E u

4Mat. 7. d Et vocavit duodecim : & coep

i eof midábe b

inos, &

Io- I. dabat illis poteftatem fpirituum immundorum.

á

. Domen e

upr.

. Rortuis,

.

I

g. Et preecepit eis, ne quid tollerent in via, nifi virgam

j

uc

gf ta

ntum ; non peram, non panem ; neque in Zona zs,

Ij A

:j bant : i

9. 1.

9. e Sed cal

BJA&- niCiS- ;

Ceatos fand'aliis, & ne induergntur,vdugbus ;u.

16. Q

I2. 8.-

þ ;

l hica [i01

*

um

^d15. JHb

pE ]

Virtutes.). Miracula.

Nifi p;z:;;-as infirmos , &c.) Significa-

] xtem

Manzns ejus.^) ld eft , eum.

tur aliquot ibi miracula a Chrifto fa-

3. Faber.) Grmce réxre» , id eft ,

8a, quod etiam indicavit..S» Mat-

ris fUi, |

theus , 'apud quem legimus c. 13. 58.

E

A

]

18. Dk

artifex ; vulgo : Ar/egiano , a Gr-

cisenim r£xT6y, dicitur, quicumque

U aon fectts 1bi virtutes mulzss , ex quo

J Worem f

aliquid r&vye;, id eft , facit opus,

intelligitur, eum ,qui aliqua ibi fecit

19. Hj

fcilicet externum, ut fabri lignarii, &c.

miracula , plura .£acturum fuiffe , fi

VMide di&a Matt. 13. 55. ubi totum

ejus regionis homines meruiífent.-

Q , 'ne

hunc verficulum , &fe

6. Er mirabatur. ) . Hxc quafi per

. 09. He

cavimus.

quentem eïxpli-

parenthefim diéta funt ; nam qua'fe-

]. df i

Frater Jacobi, &fc) Id e& ; propïn-

quuntür , propzer éncredulitarem eornm ,

quus$ ; folent enim cognatos. & con-

vidéntur nectenda cum illis verbis ,

Rs

fanguineos Hebrzi vocare frarres.,

6f mon poterar , ut fatis, apparet ex

5S.Non poterat i&4 virtutem ullam fa-

Matthzo loco citato. Quomodo po-

x

tuerit Chriftus mir

cere.)) Non poffe aliquando in facris

*

ari, difximusr. at-

P

Id

literis eft , zo/le: fic de fratribus Jo-

thæio 8- IO.

feph dicitur in Genefi capite 54. 4.

(9. Focavit duodecim.) N

6cav*ic ;ad

,,; nkm etr

non potuiffe Jofeph

quidquam.. pa-

fe ,,ut illos inftrueret , & poteftatem

EL eft

cifice loqui. Eodem modo Chriftus

daret ejiciendi demonia. Hactenus

- hi

Am, lib r

non potuit, id eft noluit miracula

Chriftus folus predicaverat , nunc in-

fl QuiQ

facere , propter eorum incredulita-

cipit Apoftolos in partem liboris al-

T dag

& fs

tem. 'Rurfus so» pofe , aliquando

fumere. Quz hic fequentur, ufque

2

REDCTM

idem eíft

uod , »o-» comvemirt , non

ad verficulum 12. explicavimus Mat-

:

dectre : hoc fenfu Matt. 9. 15. dici-

j

Ti Tij

thzi. IQ. a,n. 5. & deinceps..

tur: zon polfunt filis fponft Imgere, quam-

9. Sasdaluis.) ld eft, f leis, qua

| i

W infin

diu cum sllis eff fponfus.. Sic ergo non

fuperne funiculis alligantur feu anfu-

poterat Chriftus facere miracula , id

fulis , cujufmodi utuntur Francifcás

P*)nltur

) fe(

eft ,. non expediebat , cum adeo incrt-

ni Patres, quos Capuci

ThnUS.

M

nos ap?ign?;ï

Id

duli effent concives ejus.

N

-

Tàto tOtmn

» em& ü

ll«

r

p

*

C -'AKPU- UT VL

7903.

ljä,cohi, t

' 1 o.,ME!:ï, dibeb at eis: Quö,cüm

*

que introieritis in domum, illic

ius'; hi; 1

manéte, donec exeatis inde:

2

*

x

:

*

L]

1r. Et quicumque non receper!

nt vos, nec au.di-erint VOS,

H fm& ho

f Mhaatt

f exeuntes inde, excutite

,-pïsllive;-'emrde pedi'bqs w*giïris in te-

tione fu.

- ftimonium iilis.

s*

*

jo.14-

paucos m

Lucæ.

12. Et exeun:es praedica

bant,'ut 'p'pehitentiäm agerernt :

5.

13. Et daemonia multa ejici

?bant , g & ungebant oleo mul- *

&o:

&'..c'ircuibat'

13. 51*

tos aegros & fanabantur.

.

*

.14. * Et audivit rex Hero

des ( manifeftum enim fatbum eft

I9: 6:

3; bin'OxS.ï &

nomen ejus) & dicebat: Quia Joannes Baptifta refurrexit a £ J*

z

n

.

mortuis, & propterea virtutes operantur in illo.

- L Mlat.

j virgam

15. Alii autem dicebant: Quia Elias eft. Alii vero dice

* H4- 2.

8

bant: Quia propheta eft, quafi unus ex prophetis.

Lucz.

. 16. Quo audito Herodes ait:

dugbus tu-

Quem ego decollavi Joannem, 9- T

i

hic a mortuis refurrexit.

1. M

/17. i Ipfe enim Herodes mifit

3 ac tenuit Joannem, & vin- Z Luc.

ï;,) Signiäch

xit eum in carcere propter Herodiadem

5

ia Cheto -

tris fui, quia duxerat eam.

:

-uXOr'f.jm Philippi f;fa- 3. 19-

avit &i Mat-

18. Dicebat enim Joanne

s Herodi: k Non licet tibi habere 4Lev,

imus G. 13 $

uxorem fratris tui..

lii , ex QU

jqn ibi Teclt

-19. Herodias autem infi

v'diabaturv 'illi: ',& &c;iebat occidere

2

X

um flle, ^

eum , nec poterat. -

.

meruilient.

2Q. Herodes enim metue

bat/' Toannem , 'fdien-s eum virüm

Hs Wüfer

juftum, & fan&um ; & cuftodiebat eum, & audito gö multa

diebat.

,l jaterm um

faciebat, & libenter eum au

; illi j/erl)is ,

»

|CCcea2.

2I. Et

is apputt

Quomolo p

a

3. Et ungtbat , Oc.) P ;Itat M ä;l'do-

Multa:ï 4gres. ) iNon eft hoc ita in-

4iat. hanc fuiffe un&ionem facramen-

telligendurs, quafi aliquos. unxerint,

disimos:

talem extremg — unctionis ; fed pro»

& fanare tentaverint , quos non fa-

Vdcavit ad

babilius eft, quod cum aliis docet Bel-

naverint j fed tantum

fignificatur, eos

j

f

P

gtcmtem

Jarm. lib. 1. de extrema unctione cap.

tos fuiffe. -

quos unxerunt, atque fanarunt, mul-

|

*

W

K.' H&Ien;ust

2. fuiffe quidem abumbrationem quan-

n

furic 1

dam & figuram facramenti , fed fa-

- 14. £t audivit Ee.tg;HeradeJ;',A. &.)

l.

cramentum non fuiffe.

Concilium

Quz hic habentur ufque ad. numerum

m [ibori !

e€tiam Tridentinum feff. 14. can. 1. de

at*

go. explicavunus Matth. 14. 1. &fe-

*

cgwlmlls

extrema unctione , ait hoc facramen-

lqu'entibus.

A

tum infinuatum |Mlarci 6. dicitur au-

I$. Quaft uuus ex þraþbetis' j

folets

qs

tem infinuari id,quod non exprefle pro-

( al

i«

ponitur, fed adumbratur, & obícu-

inclytis illis prophetis, qualis lfaias,

n

re indicatur.

Vide Bellarmin. loco

Jeremias , Elifzus , &c.

tut

frocltie

.90. Cuftodiebat, )' evytríeti dvjros; ,

uclllos 4

citàto totum hunc locum bene trattan-

sem & cï:þlicantem.

elfervabat eutu,

d

L

*

: ]

204

EVANGELI[ SECUNDUM

MARC

*

21. Et cum dies opportunus accxdlfï'et, Herodes natalis.fui

füpet eos,

€

ccenam fecit pr1nc1p1bus., & tribunis, & primis Galilseas

coepit lo

ï*ä

22. Cumque introiffet filia ipfius Herodiadis, & faltafï'et., &

$ Etc

" placuiffet Herodi, fimulque recumbentlbus, rex ait puellæ.

dlcen

Pete a me, quod vis , & dabo tibi:

6P

emant flbl

23. Et juravit illi : Quia quidquid. petlerls, dabo tlbl., Ilcet

*

dlmldlum regni mei.

B EHr

.24. Quae cum exilfet j dixit matri fuze : Quld peLam E At

dtxerunt 6

1lla dixit.

E bimas ills

Caput Joannis Baptiftze ;

LÀ

2f. Cumque introiffet ftatim cum feftinatione ad regem, pe-

« Ed

tivit dicens :

Volo, ut protlnus des mihi i in difco caput Ioan-

Cum cognc

nis Baptiftae.

3. 1 E

26. Et contriftatus eR rex propter ]us1urandum, & propter

cundum (

fimul difcumbentes, noluit eam contriftare:

- |o Et d

277. Sed miffo (peculatore praecepit afferri caput e]us in dlfLQ

genos

- Et decollavit eum in carcere.

4T Etac

28. Et attulit caput ejus in dlfCO & dedlt illud puellæ, &

1n celum |

puella dedit matri fuae.

Wt ponerer

iMatt

29. 1 Quo audito, dlfClpull ejus venerunt, & tulerunt Cor-

4 Em

14.12. pus eJus

& pofuerunt illud in monumento.

4 Etfü

Hmiuc

40. m Et convenientes Apoftoli ad ]eium,renuntlaverunt ei

nos plenos

9 p omnla, quae egerant, & docuerant.

— 44 Eran

2Matt

^gr. Et alt illis.:

n Venite feorfum in defertum locum, & re-

Torum

14-13.

qmefc1te "pufillum : Erant enim, qui veniebant, & redlbant

aR

Lucz.

multi : *& nec fpatium manducandl habebant.

Pïæcederer

IO.

32. Et aícendentes in nawm ablerunt in defertum locum

o

an. feorüm

4 Et Q

33. Et viderunt eos abeuntes, & cognoverunt multl. & pe—

, 4 X

.Ma« deftres de ommbus civitatibus concurrerunt 111uc & preeve-

lu

$ID f

9. 36. mnerunt eos..

rE

14 I4-

34. o Et exiens vidit turbam multam ]efus, & mlfertus eft.

'Veths con

*

*

(uper

'ad €05 amb

hd 2

,2I. Oppertunus.) Scili cet.co'nvnv:o,

freq uencabant, & deinde domum fuam

revertebantur.

vel Herodiadis propofito.

Nec fpatium . manducandi babebant.

y H L

Tribunis.) Grece Xz?uagxo:g, id eft,

dl

17 Eumf: ei

mllle militum przfectis.

Chriftus fcilicet, & difcipuli.

s feieb.

N

"32. dhieruns in locum defertum.) Quz

u apud

Qauy

31. Paffllum.) ld eft, parumper.

ui vepiebant ,

hic hábentur ufque ad finem capitis,

6 redibanr. ) Qui

explicavimus Macgh. 14 1. 13. &fe-

n 0mmm b

locum, ubi ChnRus & difcipuli erant,

quenclbus.

fcili

t ttat i

Unig ton h

Jch

s

d

x Afþ: UT Vl

205

?

tlj ] fup

er eos.,,,q,uia erant f'emt oyes non habentes p

P

ai'c—"c/)rc.äm',* &

;

[ieeas

coepit illos docere multa.

hltsfer, &

4:. Et cum jam hora mul

sl

ta fieret, acbeiïerünt d;ifciþp]i ejus

215

dicentes: Defertus eft locus hic , & jam hora pree:e

rit:

i puellæ: 1

«

36-p Dimitte illos, ut eun:es in proximas villas,

& vicos p Luc

*

emant fibi cibos, quos manducent.

ài, i |

te illis vos mandyucalje.w Ex

|.51. Et refpondens ait ills: Da

& da-

m ! A;

dixerunt ei: Euntes emamus duc':e"nt'iks den.ariis—panes,-

L]

bimus illis manducare.

*

n

9. Et dicit eis: Quo

t;pahes hgbeti"su/?- ite , & ;videtei. Et

fegem, p T

, & duos piíces.

cum cognoviflent, dicunt: Quinque

bere facerent om

anm

2 ]öan-:

..39. q Et. preecepit illis) ut accum

nes fe- 210

o*.

cundum contubernia fuper viride foenum.

E

D

N

,,-&propterf |

tenos, &. quinqua-

- 40.

Et,'difcubuel*qnt in psfrtes, per cen

genos;--

ia din ]

V&,ducl)bu-s pifcibus intuens

4 I. E

taccepti.s glui-nique pa'nibus,

in coelum benedixit,

& fregit pánes,

& dedit difcipulis fuis;

pueilæ, & :

& duos pifces divific omnibus:

ut ponerent ante €os,

*

42.

Et man

ducaverunt

omnes & faturati funt.-

Jerunt cor-

43. Et

fuftuleruntreliquias fragmentorum du

) decim COþl);if.

nos plenos, & de piícibus.

^

.

tlaverunt el *I

44.-Erant autem, qui man

ducavefdnt : qu»inquel millia vi-

rorum.

TE

(cuim» & I'e;

.4$. Et ftatim coe

git difcipulos faos afcendere navim , ut

; redibant

]-praecederent eum trans fretum ad Bethfaidam

3é

n

s dumäi?fe' d?-

mitteret populum.

W 1ocum

46. Et cum dimififfet eos

5

abiit in montem orare.

7. Et cum fero effet, era

s

; n;vis in medio mari,

|

s

& ipfcle' fo- |

quu: & p

lus in terra.

g p

OS laborantes i

n ;re'migando ( erat enim rMatc

-

^48. r Et videns e

ventus Contrarius eis) & circa quartam vl

giliam no&tis Venit 14.25-

:

mile

qus d

fupra mare, & volebat praeterire eos.

fapef

ad eos ambulans

*

y XXK

49. At

hcc.g

x

æ-//'xj

Secandum Eoätub,ernid.) Id 'e& *

pdomin f

1495. Hera xinlta.)

ld äü fera.

ordines & claü'e's feparatas. ;n Grg-

27. Euntes emamnus s &c. ) Ironice

i, h,,þlhm' ,

diétum ; fciebant enim . tantum pecu-

co eftv, ;a,'uym'a'za , convivia.

nis apud p

auperes non eífe. Sic Luc.

c. 9. I3.

Nifi forte nos eamus & , ema-

43- E* devpzf:iäþm..) Id eft , imple-

ifcipil ) d

musinomnuem

banc turbam efcas: Quod

veruünt cophinos, id eft fportas , tra-

| nem ü

ltffc

t^

gmentis

fcilicet erat impoffibile, cüm tantum

fcium.

parcim pax:mm-,* partim -pi:

j ) ]

pegunfgæ non »haberenc.

206

EV

GELII SECUNDUM MARC

Hnbus manibu

-49. At illi. ut v1derunt eum ambifeantem fupra mare, puta—

[

Torerunt

verunt phantafma effe, & exclamaverunt.

$c. Omnes enim viderunt eum, &'commbatl funt.

Et fta«

Pharíe

tim locutus eft cum eis, & dixit eis : Conüdlte, ego fum;, no-

*

Dus, non

Hte ümere.

. Etafort

: $1. Et afcendit ad illos in nav1m, & cefTav1tventus

Et plus

funt, que tra

inagis intra fe ftupebant

ceorum, & &

4$2. Non enim 1ntelle*zerunt de panibus : erat: enim cor eo-

rum obcoecatum.

: s Etinter

:Matt

uh tul n0n 4

'$3. s Et cum transfretaffent , venerunt in ter1am Genefa,

mnibps mani

14 34-

reth, & applicuerunt.

t 6 Attlle 1

as

$4. Cumque egreffi eFent de navx, contmuo cognevemnt

de vobis hyp

eum.

e honort,

$5. Et percurrentes univerfam reglonem 1llam coeperunt

". In vantt

in grabatis eos, quiíe male habebant , cxrcumxerre ubl au-

diebant eum eiï'e.

cep a homing

8 Telinqu

56. Et quocumque introibat, in vicos , vel in villas, aut

civitates, in plateis ponebant infirmos, & deprecabantur eum;

(I) It foro

. ut vel fimbriam veftimenti ejus tangerent & quotquot tan—

& muida non f

-gebant eum, falvi fiebant. -

"

3b omibus com;

CAPUT VII

entilibus coy

Mandumre jan

Vitiperavergn;;

Pbarrþzos redarguit, Chrifli arguentes. di kzþulos, quod non. lo--

Vemnt, & difci

- ?is ederent manibus , cum ipfi Dei mandata ob fuas traditionés.

e;us Chriftum,

tranfgrederentuï'* deglarans quenam po[fint bominem coinquinare,

P ,Mrlfdt em

l jndais Pharit

niempe qua de corde exeunt : Syropbenif/a filiam ad þerfefvemn-

Pflmum locum d

tem illius Jupplicationem a damonio liberat :

693 Jur- ^

Rs Pharifec

um , ac mutum þmat

Nütorey, & n

itoteg fm((e

T conveniunt ad eum Phanfæl, & quldam de Scrlbls,

, Go F

n fon

venientes ab ]erofolymis.

- Prériptolepis;

^ Mat

3. 4 I' tcum chhiïent quofdam ex d1fc1puhs eJus, commu-

NIO Altem hic

15. 2

ee

mbus

H

a?fu

*

Z

Vetubitg]is, f

5I. qus magis.) Gxæce eft, Mm &

nibus , & duobus pifcibus mfrentem

TO tanden

zr&;nac'w Id eft vaide fepra madum, ad

multitudinem pafcere , ldeoque ma-

glt(]s 3

verbum , vaíde ex abundantz.

- ]talice

Bnum

Wanud

diceremus

gis admirabantur, quod fuper aquas.

ambularent

hi

Mulfa pit d' avantaggio.

LÀ

tüm

j aqUa H

Q. Nenz intellexerunt dé panibus. Y

d

Id eft, non fatis perceperant, quam

7

mmunibus manibnus. ) Commu.

dwmtur Qbförv,

