fed: occafioune pattz fraudis confecu-

admiratione & reverentia. Apoftolo-

" extta

tum fuerat.:

rum, quod ad eorum dignitatém &

vlgatcm !

virtutemm fe affurgere poffe diflide-

Ecce. pedes eorgm qui fe /' pel;emnf 65' s.

rent.

fuit )*

Fortafle Petrus audivit fovi:tum pe

dum redeuntium juvenum, ficut Ahi-

Magm/ïmäat e0s paþulm JI Jaudabat,

uetit )

ynti

. as propheta uxoris jeroboam | foni-

celet». abát ,. imagni tac:lebac.

f

372

ACTUUM APOS TOLORUM

14 Magls autem augebatur credentxum in Dommo multitu-

21

do virorum, ac mulierum ,

&d

15. Ita ut in plateas ejicerent lnfirmos

& ponerent in le-

Cum

Ctulis, ac grabatis , ut veniente Petro, falem umbra illius

filiot

2

obumbraret quemquam ilorum, & llberarentur ab infirmita-

tlbus fuis.

]nve

16. Concurrebat autem & multltudo vicinarum cmtatum

21

Jerufalem, afferentes ægros, & vexatosa fpmtlbus 1mmundxs,

ompi

qui curabantur omnes.

aDiett

I7T. Exurgens autem princeps facerdotum.,

& omnes, qm

4

cum illo erant ( quae eft. hzerefis Saducæorum ) repï'etl funt

Upri

zelo.

ls

P

IS. Et m;ecerunt manus in Apoitolos & pofuerunt eos in

"t

cuftodia publica,

quos

19. Angelus autem Domini per no&em aperlens Januas Car-

«tes pt

ceris, & educens eos, dixit.

jf

20. Ite, & 1ítantes loquimini i m templo plebl omnia verba

fie v

vitae huyus.

Y

2I Qu1

Iftetr

g

25

tis n

14. Credentinm im Domino. ) ld eft,

cum fuís, qui fe&a erant Sadduczi ,

credentium Domino , fcxhcet Jefu

perfecuti funt Apoftolos, €o quod

&il

Chriíto.

E

predicarent refarrectionem, quam ipfi,

I5. I» plateas. ) xaT&4 T$ w?xwrs:ag,

bant.

utpote Sadducmi, pertinaciter nega-

per plateas.

Innuit Pontificem fuiffe pari-

Ej;ccrent ) Eferrent, ut eü in Græ-

ter Sadduceum,- ideoque Apoftolis

2l

[40 05 euQSgen.

mdngnatum

Audito.

Grabatis. ) Graba:um eft fpecxes

Zele,) /Emulatione , feu 1nd1gna-

Adve

lecti. fimplicior & vilior, qualis eft

tione:

Tüatun

pauperum & sgrorum geftatilis.

Ig. m cuflodia publica.- J Popularl

l

Cünvo«

Obumbraret quemquam tllarzm, &$c. )

& plebeja, in quam conjiciebantur

f fm

Sunt qui putent urio dumtaxat egroto,

omnis genens fontes, fures, hom.lcx-

(s I

obumbrato, rehquos etiam omnes fa-

dz,

.

Crant,

natos ; additur enim in plurali, & Z5eza-

24. M

rentur, fimplicior tamen,& certior fen-

IQ. 4periem: Jamms tarceris.) Quas

Wpra c

tamen iterum claufit illis edu&is ;

fus eft, quafi dicat , certatim omnes

nam eas claufas mvenerunc mlmürl

Amhg

amblebant inferere fe turbz,

& fu-

magl&ratus num. 22.

Doteran:

bire umbram Petri

quotquot enim

àntmo :

ea tangebantur , fanabantur.

20. lre, & flznres.) Quafi con&cm-

qll&nam

tes in fide, & pradicatione Chrifti.

I7. Qu« efb harefís. Sadduceoram. )

-

D.j

1.

De Sadducais dixi Matth. 3. 7. Sy-

Omnia vtrba vita bujus. ) ldeft,

Téro

?ï!l

rus vertit , Qu eranuz ex detirina Sad-

hujus inftituti rationem , fcxhcec,

d

O hoc

ducAO0TMIL.

Quaü dxcat: 2

Pontifex

Chriftianifmi,

Qs artil

D peq

(

CAPUT V..

573

.lütu-

^ 21. Qui cum audïiï'ent, intraverunt diluculo in templum

& docebant. Adveniensautem princeps facerdotum , & qui

T

cum eo erant, convocaverunt concilium, & omnes feniores

illi

filiorum Ifrael, & miferunt ad carcerem , ut adducerentur.

tüito-

22. Cum autem veniffent miniftri , & aperto carcere non

inveniffent, illos reverfi nuntiaverunt,-

*

m

23. Dicentes: Carcerem quidem . inveni

mus claïifum cum

omni diligentia, & cuftodes ítantes ante januas :

V-agevrientes

mdis,.

us invenimus.

z

autem neminem int

, qui

24. Ut autem au

dierunt hos fermones mag

ifträtüs terfiþli ,

| funt

& princi

pes facerdotum , ambigebant de illis- q,ui'dnam fie-

-ret. -

2

iens autem quidam nuntiavit eis: Quia ec—ceviri,'

eosvyi'n

2$. Adven

quos pofuiftis in carcerem , funt in templo ftantes, &. docen-

; G-

«tes populum.

26. 'Tunc

abiit magi&ratus cum miniftris : & adduxit illos

vema

fine vi; timebant enim populum ne lapidarentur.

w

.

.

27. Et cum adduxiffent illos , ftatuerunt 1n conci

]to. f*Et

interrogavit eos princeps facerdotum.

Ll

Qui

28. Dicens : Pra&cipiendo pracepti

mus voi)is , ne docere-

tis in nomine ifto: & ecce repleftis;Jerufalem do&rina veftra,

(lucal ,

os fanguinem hominis iftius.

;o-quod

-&;vmtisxinduær.e fuper n

m lpüs

| chc;j 3

sst

r n

[fe pari-

QI; Qu cmk audifenz.) Id eft, qui

26 Adduxit illos. ffne vi.) Sibi ti-

audito hoc mandato. .

mens a populo , fi manus violentas

,poRolii

"Adveniens.) NÀ locum concilio de-

injicere tentaffet, qua ratio exprimi-

idignte

ftinatum.

turin facro textu , vel etiam exifti«

Convocaverumt concilium.. )

Svrus

mans eos qui cuftodiam evafiffent ,

nec vinculis invitos teneri poffe. Pa-

opulari

füos focsos && collegas : ld eft , Poxti

rent autem Apoftoli , Evangelice

igbantur

fices- inferiores ,

(qui ei a conüli?s

-

erant,

humilitatis, patientiz , integritatis,

*

i

24. Magiffratus templi.

) Vide di&a

Conftanti exempla prebentes, &

:

E

dientis erga magiftratus.'

.

H

J Qui

fupra cap. 3. n. I.

.

—

ére.non

-Q8. Prectpien

do pracepimus,

T Difes

du

Ambigebant. )

4

&m0p8) , Cap

poterant, non poterant affequi, ideo

te, graviter ; & fevere fub ponism

.

.

mini/ "

animo varia volvebant , cogitantes

gnis precepimus vobis.

| d nomine 1ff2. )

omen Tefu invo-

conm'

quanam ratione hoc factum effet.

cando , & ejus doctrinam diffemi-

De illis quidnam freret.) v( &y «ytvorro

nando.

s

yrifte

qUro quidnam boc ffti vellet: quomo-

]deü,

do hoc factum effet, an fcilicet magi-

Et velit indeceve f'per nos [ngfn'-

cis artibus evafiffent, an vero corru-

zem.) E« vultis nos facere reos inju-

fcilic**i

fte cedis hominis iftius ; dum enima

ptis pecunia carc.eris cuftodibus.

Ua

E

Y

Y

: '57.4 'LACTUUM A;POS,TöLORUM.

$9. Re

f

n

Obedire oportet Deo magis, quam hominibus.

pondens autem Petrus , & Apottoli ; dix/erunt.ï;

Z

*

homii

A

o. Deus patrum noflrorum fufcitavit

sf

Jefum, quem vos -

interemiítis, fufpendentes in ligno.

LI

&

quem

31. Hunc principem , & falvatorem Deus ex

altavitdiextere

Tum.

fua ad danda

funt.,

3

m pæni.tent;am líraeli, . & remiffionem pecca-

3n

/

32.. Et nos

fumus ':t,effe,sf horum Vefbdrüm, & Spiritus f:in-

& at

&us, quem dedit Deus omnibus obedientibus fibi.

Quoic

353. H&ec cum-au

á

fi

P

diffent , diii-"g,cabanturj , & cogitabant **intq'xjf

X

ficere illos.

& fni

autem quida'm"inx concilio. Pharifä*xs, noniine

44. Surgens

at 0p

'Gamaliel , legis: do&tor honorabilis univeríze

y-

'p'i.ebi,.k juffit foras

- fote.

ad breve hoïnin;es fieri.

[1

; 36. An-

[

illam iuüüm-& fanctum j immo Fi-

& remiílionis peccatorum a Deo in

lium Dei facitis ,. fequitur nos reos

Chiiftum credentibus permiffe..-

B

effe violate illius fanctitatis & Dei-

Ef Sp:r:zs f;z)n&us. ) Grece x«i dj

tit hlj

HV&J/J.O& Ot TQ a"orwv, hoc eft, zzf[zper

tatis ;; quare etiam nos in periculum

Gfæ(,'(), ',

adducitis apud Komtnos reriim domi-

antem & Soiitus fantles , quafi dicat :

O fpie

£os, potentes eque ac juftos fcele-

NNon nos tantum teftés fumus , fed

ruim vindices.

& Spiritus fanctus . qui per" nos hoé

. MïtJ

IE]*

'

Homminis iffins-) Jefu Chrifti. .

teftimonium Chrifti intrepide. eloqui-

juberer ;

29. ReJpondens autem Perrus, &5 4po-

tur, fiprisque coufirmat , feipfum,

t Cont

ffoli^y: Etiam Apoftoli refpondiffe di-

etiam alpectabilem -exhibens

:

Pe:f' lin*-l

3* 4

cuntur; quia qux .Petrás dicebat &

guas igneas , (&c.

Nilite

& ipfi nutu « yocibus fubigde cgnär-

Obedientilus ffbg. ) Ber

GAU E

Tütre

mabant..

;

.

chriftiane legis obfervantiam fe illi

Is Pr

:

.tälïï peï

3

nb?;err;;) Lfaias cap. 9 D

fubjicientibus.

l] erroy

vocat Ciriff um , Prineipem . pacis.

EL D;Ff,mäzmmr.) ä*:sw;&bvro,ügni'-

gatls

-CBxaltavit. ): & terra in colum 5, vel,

6. 4

exa/ravit ; id eft, gloriofum reddidit,

ficat autem Oizze/o, & fimplexmeie,

ferra feco, aut diffindo, fed frendo,

& reddit per mitacula ,. & pradica-

& ringo dentibus, ut ii faciunt, qui

Tnperase

tionem noftram; dando ei nominis

. Extt;,

claritatem , & fubjiciendo ei tnultos

irati variis difcerpunsur cogitationi-

bus, & dentibus frendent in eos con-

L

uos paflim ad Ecclefiam adducit:

tra quos Cominoti funt.

cap 0

Dextera fugs. ) Potentia fua.

-^ Cogstabanr.)

I) (

d dandam peuttenttam Ifraeli. ). Ut

! .. ;»/isxsäovfo- , id e & , £om-

It füb ;

r Chriftum & ejus merita adduceret

/;;ltaädnt. '

é

2 Gidm;i'l;fl.' j F

u

üit . hic mnägi&*e-x:

Olephi

Hfraclitas ad penitentiam & falutem,

lo

32. Swmu: teffes borum verbormm. )

fancti Pauli, 'fancti Barnabz , & fan-

ule

Atat

^

Id:eft, harum rerum & myfteriorum,

&i Stephani, qui poftea in. Chriftum

fcilicet Chrifti re(urrectionis , afcen-

delCare

credidit, ejusque fidem publice pro-

feffus. Aeü.. E

*

*

t

fonis & exalcaqunisï, ac P'ænïice:ntjæ

Wt r

-

.c/A PUT V.

3575

35. D*ixitqu'e ad illos: Viri lHíraelitee att

endite :?Obis fuper

"

hominibus iftis, quid a&uri fitis.

.

»

56. Ante hos enim dies extitit T

heodaä-,,. dicens fe 'efïfe ali-

i

quem , cui confenfit numerus virorum circiter quadringento-

ext&ra

rum.: qui occifus eft: & omnes

, qui credebant ei,-'dfiiïïpatli'

Decce

funt , & reda&i ad' nihilum.

47. Poft hunc extitit. Judas

Galilzeus in diebus profcffionis,

5 fän-

& avertit populum pofít fe, & ipfe: periit:

& pmpeg,. qgot- :

quot confenferunt ei, difperfi funt.

*

H

3

d

'intej-

:

8. Et nunc itaque.dico vobis,

ifcedite ab homlmbusühs,

& finite illos :

quoniam fi eft ex hominibus *ponüliuml-,h()c,

*

.

:

omne

autopus, diffolvetur

voras

39. Si vero ex Deo eft, no

n'poteritis diffolvere illud, ne -

forte & Deorepug

N

illi,

nare invgglamini. , Confenferunt au;em

Àr *

l

— À

E

w

2

40. Et

1Deo i

n Ho??i*aäilis univer[a pz"eöi.) Ik pre-

dicens fe effe Rab , vel Rab , id eft,

w;-:.: ;

tio babitus ab umiverfo populo , ut eftin

magnum quemdam doctorem & pro-

: AU 5

, injuper

Grzco, vriki0g wayri r ^ac, nimirum

phetam.

ob fapientiam, & morum gravitatem.

Cui confenfrt .)) Cui adhafit.

( dict:

Jffrt foras ad breve bominés ffert. )

Redatli ad mibilum.) 'Omnibus oc-

us , fe

Id e£, prefidi concilii fuggeffit , ut

cifis, vel diffipatis, quafidicat, idem

o5 ho€

.

accidet huic fefte n

- eoqu-

J

uberet Apoftolos ad bre

i

ve tempus gx-'

E

.

unc fürge'nti ,fi

-

feiplutt,

tra concili:m educt.

a Deo non fit.

38. «trtendite volis,) Quafi di&at:

1 7.f1n diebzes prafejïa/ni:.) cäwäfyga-

Per lit-

Nolite' precipitire fententiam, fed

$9c, id eft defcriprionis , cum fcili-

Gdem &

mature cogitate quid agatis, nefor-

cet exzit editlum a Cafare Mugufto. ut

táffe perturbatione aliqua provecti,

defcriberetur ;mi'ver/m orbis, Luc. 2. 1.

in erroris alicujus

Dicuntur autem dies profeffionis ,

atis.

: fcopulum impinf

1

quia defcriptione illa & folutione cen-

1

)p'fo, ügni-

36. Ante bos enim Zi'ic:.) N'on multis

fus, omnes profitebantur fe Cafaris.-

Jex rl

ab hinc annis, hoceft,

; fub Augufto

fubditos,,

*

| frendoy

Imperatore. :

Auertit populum

pa/f2 fe- ) -Sexäam

Extitit Theodas.)

- Non e(t Theodas

conftituens Galileorum, qui pro li-

jpat » qU

!

[

jtationt"

ille de quo jJofeph. lib. 29. .Antiq.

bertate fua tuehda omne vectigal &,

j COU*

cap. 2. Nam |[ofephi TTheodas fuit

dominiura Czfaris, etiam morte pro-

fub . Claudio. Czfare , nofter autem

pofita, abnuebant,

Vide Jofephum

hic fub Augufto. Fortaíffe "T'heodas

lib. r9//Antiq. cap. T. & lib. 20. cap.

du

Jofephi fuit filius aut nepos Theode

/s :

& lib. 7. de bello Judaico cap. 29.

noftri , qui ejus rebellionem fopitam

]

58- Difcedite ab hominibus iffis, )

4. Id

| m'n iReï

fufcitare, patrisque, vel patrui necem

eít, abftinete ab illis manus.

&hur

vindicare conatus eft.

39- Nem poteritis. ) Quuia non eft

Chrilom

F

concilium aut vis contra Dominum

]

Dictm]& efe aliquem., ) Grzeca ad-

yice p*

dunt uéqay , id eft, smagnum , Syrus,

INec etiam lpf)te:-:igis absque noxa,

s5

í

-

f:

576 ATCTUU'M/ APOSTOLORUM. ;

7 40. Et convocantes-Apoftolos , caefis den'uhtiav"erunt--,'ne

9.

Tüft,

omnino loquerentur in nomine Jefu, & dimiferunt eos.

.41. Et illi quidem ibant gaudentes a confpe&tu concilii ; quo-

Dei,

E

.

;(

niam digni habiti funt pro nomine Jefu contumeliuim pati

42. Omni autem:die non ceffabant, in templo , & circa d

:

(?.

Tnus

moä docentes;9 & evangelizantes Chriftum Jefum.

ÓH

]

CAPUT VI

Stpl

'.äle&io erp;e'm' (Iigcbno

rum, crejcente. indies "c,redent;um numero ;

pun,

&tepbani vebementia cum fignis, €? prodigiis , im quem plurimi in-

Dd

i

£

unt Sfudei : cumque eum mon

poljent comvincere , |

71 s falfts z*kþ'z'bus nituntur opprimere. .. -

/

2. 4

u

Syrus,

N diebus autem illis crefcente numero Jdifcipu.lo;üm-, fa-

KT

"

&um eft murmur Greecorum adverfusHebraeos, eo quod

beat

tü, pl(

defpice»tentur in minifterio quotidiano vidua eorum.

Dire]

rabant |

d.

[

2 L C(;n"

commuy

&ràt tmy

diving voluntati adverfari , quz eft

I. JN diebus iliis. ) Quibus Ap(;doii

DEi, a

fententi4 fequentium. ^ Ne ferze &

- in carcerem miffi funt, & fla

tüt locu

Deo repugnare imventamin.

lis c&ft.

Qmnibus

Con/än/ärunt autem i;'li.) Placuit

Fatum ef PA RY Græcork??i.)

ddef,

Tat s fen

Gamalielis cónfilium, fcilicet ne A-

Judeorum , qui extra Judeam in Gra-

ebamys

poftolos interficerent, ut paulo ante

äriä, h

furentes cogitarant, nu. 23.

on

ciaà nati, aut in ea diu verfati, Grz-

elg ; f

ca ute

c

bantur lingua , & Grecis mori-

^

tamen eorum indignatio ita fubfidit,

bus.

H? mom

quin eos flagellarent, & juberent pr&-

H-iros. ) Qui in

Iüamp,

dicatione Chrifti abftinere.

& ibidem -educati,

Judza ngti erani,

Qui huie

40- Cafís.) Ougarrtc, cum cecidiffent ;

ór5e enim, & excorio & c&

ln miniflerio quottdiano:) Hoc alii

5

do , feu

aliter interpretantur.

Aliqui mini-

Mini/Q

verbero, fignificat.

tim fuer

Ne loquerentur in nomine Jefa.) Ne

fterium active accipiunt, cenfentque

COmmun

Grzcas mulieres ab Hebrzis deputa-

Clebraba

de Jefu predicarent, fcilicet eum re-

tas ad. viliora minifteria

nimioque

furtexifle, & effe S»alv.artorem mun-

labore oppreffas, vel repulfas, quafi

S'pen,

l«

rudiores a miniftrando , ut rarius mi-

Ottium :

ziti fent, Ef-'c. )

: AL ,Qam:-dm digni ba

niftrarent, quam Hebrez. Alii mi-*

M

Eft enim ingens Dei donnm, ut do-

nifterium accipiunt paflive, nimirum

cet Apoftolus ad Philipp. I num. 29.

ro illo-quo neceffaria viduis & egen-

ditat [un

pàáti pro Chrifto.

3. Doyj

tibus dividebantur, quod fcilicetnon

fs

Contumeliam. ) Nerborum injuriam.

ita prompte, aut largiter daretur vi-

) lf)m $

49. Ommni die.) Singulis diebus,

duis Grecorum , ut viduis Hebrzo-

rum, uterque fenfus verus effe poteft,

CircA domos.) -u QxQy . per domes ,

d adni,

d;* 49?20 in doun

mihi tamen fecundus magis arridet,

E

IWL fit

e

CAPUT wVL

877

a. Convocantes autem. duodecim multitudinem. difciþulo-

;tf,* ge

D

rum, dixerunt : Non eft &

Dei, & miniflrare menfis.

quum nos ?dergiintluere? verbum

d

jq |

Atl

..8- Confiderate ergo, fratres, viros ex vob

iiani teffitbonii

feptem , plenos Spiritu fanct

t

u d |

mus fuper hoc opu:.

;

0, & fapientia, quos con&ituæ

:

4. Nos vero orationi, & mini

flerio verbi inflantes erimus.

5. Et placuit fermo coram omni multitudine. | Et elegerunt

Stephanum , virum plenum fide, & Spiritu fan&to, & Philip-

iumari;

pum, & Prochorum 5 & Nicanorem, & Timonem, & Pa

rin) d- -

N

rme-

nam, & Nicolaum , adVïqgm Antioche num.

T

6. Hos

2. 4quum, )*'- Id eft, conveniens..

6d

oóbeundum r&quirebatur interna difpo-

wf

: E

Syrus, 4decezs ;; Grece, dosgcy , id

fitio fanctitatis & prudentis.

cft, placitum, feu tale ut placere de-

R

Quos conflituamus | [uper Bac epus, )

beat.

Miniftrandi facris & profanis men-

Derclimquere verbum De;, & c.- Cu-

1s. Sunt autem ad hoc cofflituti,

rabant prius Ápoftoli difpenfationem

non folum per deputationem , fed

C(;n-

communium .facultatum

,

fed hoc

etiam per facram ordin

st

erat impedimento przdicationi Veibi

Diaconi ta&ti funt.

ationem , qua

N

Dei , cui cum vacare vellent, daba-

5. Elegeraut *P/m'mzm.

J

Populus

| Apoüoll

tur locus querimoniis, quia non fatis

nominavit, & ut loqui folemus, fra-

omnibus profpici de neceffariis pote-

W ]

féntavir Stepbanum, & ceteros ; eos

rat ; fenfus ergo eft : Si nos ut fo-

autem Apoftoli in Diaconos ordina-

i

à) Weh

lebamus diftribueremus viduis necef-

runt, infra num. 6.

n in Og*

faria, nullz, fat fcimus, effent que-

Stephanum , €$c. ) Horum omnium

ati, .Gm;- ; -

rele ; fed cum non . poflimus, majo-

iaconorum nomina Greca funt, un-

cis mll«

ris momenti occupatione diftenti, fub-

de videtur colligi, eos licet genere

ftituamus viros boni teftimónii , &c.

Hebrai effent, patria tamen Grazcos

mi eranty !

qui huic minifterio przficiantur, ut

fuiffe. Eft etiam probabile, Grecos

E

omnts querimonis conquiefcant.

potius ele&os fuiffe,

uam Hebrzos,

Miniffrare menfés.) Menfze hz par

ut magis fatisfleret

Hoc alu

tim fuere facrz, partim profane &

querelis: Graco-

iqui mminl*

communes.

rum, de quibus num. r.

rimo enim hi fideles

" Plenum fíde. ) Fidelitate,

qquæ ';na-

:enfelltque

celebrabant Euchariftiam , deinde

xime erat neceffaria curatori & difpen-

; deputt"

Agapen, id eft convivium commune

simioque

fatori bonorum temporalium. Vel,

omnium fidelium in fignum charitatis,

fide Theologica, qux illo prafertim

fs, qua,.l '

ut Agajes nomen fignificat, & ad

Ecclefiz initio potifiimum commen-

garits i«

utrumque.minifterium de

dabatur, ut fundamentum totius re-

Nlii n

dinati funt Diaconi.

putati'.& or-

niminim

ligionis Chriftiane. Vel fide, id eft,

3. Boni te/f'immii..) Bpnæ famz &

fiducia in Deum, quod neceffaria fub-

;is&Cgen'

fpectatz probitatis.

miniftraret ad tot viduas

cilicetn0?

f

alendos.

Y

paup eres

Plenos Spiriru fanélo.) Neque enim

yetr V -

fatis erat bona exiftimatio & fama,

Et fpiritu [antio.) id eft, donis

, Bebreo

fed ad minifterium tanti momentirite

Spiritus fancti

,' omnjbusque virtuti-

Bibl.cum Com, Menoch. T.Vl

Dd

sarri J

—

!

/

$78- AC;TUU*M»APOSïOLORUM;

M Tlos ftatuerünt-alite con

M

tes impofuerunt eis manus.

fpectum Apö&olorum , & oran-

j

!

qud

7. Et verbum Domini creícebat, & multiplicaba

:

tur mim e-

Ij

dice

rus diícipu'orum in

*

Jerufa

7

lem valde; multa-etiam turba fa-

cerdotum obediebat fidei.

1(

8. Stephanus autem

plenus gratia , & fortitudine faciebat

F

&

prodigia, & figna magna in populo.

liun

.9. Surrexerunt autem quidam de.

fynägbga, qua3e appella-

(

lt

r

tur Libertinorum , & Cirenenfium , & Alexandrinorum,"&

tephano:

I

eovru»m, quierant : Cilicia, & Afia, dif putantes cum S

-

IO. ];t

Tent

s

od as

Tadi

bixs; & gritiis tum gratum facienti-

am fructus meffis anin'ia-rumyilli cxor-

M:

bus, tum gratis da

S

refpondens.

U

charitate & z«elo.,

tis , ac Wpræfekrtim

Multa enim turba [acerdotum.) Com-

vid

Phibppum.) Cujus in cap. g. &2I.

munium & minorum ( hi eaim vocan-

€elebris meniio eft.

&

tur t'rba )

cipum.

non fummorïum. & prin-

Nieo/aum. ) Quem Ireïxæus , ler-

tullianus, f;piphanius, & alii volunt

Obediebat frdei.

) Fidei, & legi Chri-

gj

fuifle auctorem fecte

Nicolaitarum

fli fe fubjiciebat.

hzreticorum , qui dicebant licitam

9. Plemus gratta.) Plenus charifma-

audit

Gallt

€ffe fornicationem. && Vide. Apocal.

tibus , donis fancti Spiritus.

2" n. 1 I S!

Nicolaum tamen ab hac

E: forti;udine.) Ad agendum, pre-

tános

berefi & turpitudine excufant Cle-

dicandam , difputandum & convin-

Ecdl

mens- Alexandrinus, Eufebius, Au-

cendos .Judxos.

]tem ad *fubeunda

Y

guftinus ,& ex recentioribus Baro-

pericula, & inqrr;em, fi fe clzzfec'og

plem

nius, Ribera , & Blafius Viegas , in

Caito.

eum locum Apocalypfis.

Ob ho« du-

O. De fjmagoga. )

. De Svnagogis.

p

batur

biam folus e feptem Diaconis Nic.-

Libertinorum, ) : ld eít, eorum qui

h Ch

laus non eft adfcriptus Sanctorum ca-

prognati erant ex parentibus in fervi-

talogo in Martyrologio,

tutem a Pompejo, aliisque Romam

r gp

vel alio abductis , fed poftea liberta-

Tij v

-dvenam. ) Grmce meocuAvorov, i

fb Profibyrun.

Erat ergo hic Nico-

te donatis.

Hi enim utpote e fervili

II

laus primum gentilis, fed pofteacon-

genere prognati , videntur a ceteris

li,

verfus ad Judaifimum, talis enim Grz-

quafi liberis reje&i , ideoque pecu-

telhgi

ce vocabatur Profelyrus , & Latine

liarem conftituiffe Synagogam. -^

Tnaxim

Jdüend.

Cyrenenffum.) Cyrene, alia erat. in

*0 p

6. Orantes, ) Sub orat

'ivo ne etiam

Syria, alia in Media , alia in. Afri-

DUTN

Cà.

De tertia hic agi videtur , quia

comprehenditur Miffe facrificium ;

Chl'Lü]

"ut ttiam nunc'non nifi in fdcriügio

Cyrenenfes junguntur Alexandrinis ,

Jot.

Di$coni ordinantur.

quí pariter funt Afri.

"m

Ef eorum qui erapt a. Cilicia, ) Qug

dfbatu

Ampofuerunt eis aanus, ) Per facram

z

hodie Caraminia dicitur..

ordinationem.

ün

E£ verbum Dominigre/cebat.) Nam

-Er Affa,) Minori , quz Ciliciz ad-

Apoftoli cura menfarum liberati, im-

jacet-. Habebant. ergo . Jerofolymis

l.

varix nationes fuas di(tiné&tas Syna-

Pïum 1

penfius predicationi operam dabant.

l0ne

gogas, Ut verbum. Dei fua lingua'

ltulo

Ut vero cxefcebalc pr&dicatio, Qc eti-

2

-

t

CKPUTWQ

579

i

O. VEt/nor/x poterant

i

refiftere fapient-iæ, & Sþiritüi, qui lo-

queba:ur.

:

Ine-

d

( Xrs-Tunc

fübmiferunt viros , quxi dicefent, fe audiviffe eum

. fo-

:

dicentem verba blafphemize in Moyfen , & in Deum.

13.. Commoverunt itaque plebem, & feniores, & Scribas 5

ebat

&. concurrentes

*

-

rapuerünt eum , & adduxerunt in

*

;conc1-'

lium,

ella-

13 Et flatuerun

t falfosteftes, qui dicerent: Homo iiïen-ori

N:

ceffat loqui verba adverfus locum fanctum, & legem.

ano ;

14. Audivimus enim eum dicentem : Quoniam Jefus Naza-

»

renus hic deftruet locum iftum, & m

L

utabit tradit;iondes, quas

tradidit nobis Moyfes.

L

S

i or.

I5. Et intuentes eum omnes , q

ui fedebant 1n con

cilio ,

(om-

'ocan*

vid]erunxt faciem ejus, tamquam facienxf .Angeli.

$

prin-

D ddd :

CAPUT.

Chri

-

rifma

audire poffent ; fic. Roms videmus

idem Chriftus evertendam prädixärat,

Gallos, Hifpanos, Germanos , Lafi-

Luc' I9. 44-

p

tanos, &e. peculiares fuz nationi

S

s«

E: l&gem.) Vide dicta n. 11. Perle-

Qv V«

Ecclefias habere,

gem fortalle intelligebant traditiones,

)eimdd

ut colligitur ex fequenti verficulo.

Io. Refüflere fkpicnti.e.) Divine, qüa

«t oc

plenus erat S. Stephanus.

I4. Traditremes.) T& 3937, id'ePc, rt-

Spiritu (antto qui loquebatur.) Imple-

tus ceremonias , eultum Tegefque , &

LP

batur enim in Stephano promiffio il-

inftituta a Moyfe tradita. . SBumma

m qm

la Chrifti , Matth. 1o. 20. Nez eziz

ergo accufationis eft.

Stephanus di-

fervie

vos effiraui loqgusmini , fed SpiritusPa-

xit legem noftram in legem Jefa Chri-

'omar-

fris Vefiri , qui loquitur m "volis.

fti tranfitaraom; Judaifmum in Chri-

tbertie

II. Submiferunt. ) Subornarunt.

ftianifinum, Mofem in Chriftum, qui

f erv lli

1» Moyfeg.) Per Moyfem , vcl in-

eft Dei Filius : ergo blafphcmavitle-

cettrió

telligitur ipfa Moyfis petfona, que

gem noftram &

/eum , davcdo ejus

w

maximi ficbat a Judzais ; vellex ab

divinitatem Jefu Chrifto., quem fci-

eo promulgata , quam docebat Ste-

mus fuiffe merum hominem. Adde-

Em in

phanus abolitam efie a. Jefu, qui erat

bant me:daciter Stephanum dixiff e

Chriftus, F'iliu

jefum deftracturum locum fan&um :

d

S Dei&, & Moyfe ma-

3

cum noón dixerit Stephanus idfafturum

, qii

jor.

d;inis 1

Ertiz Deum.) lnjurium Deo illis vi-

Chriftum, fed gentes juxtaChrifti ?

debatur affirmare Jefum effe Filium

di&ionem , Luc. I9. 44. - .

?ræ-

Dei naturalem.

) Qu£

IS5. Tanquamfaciem Angel;.) Facies

13. Adverfas Ipcum fan&um) 'Tem-

Angcli fignificat eximium quid , au-

ir d

plum intelligunt ; ut apparet ex ever-

gu

;

um , calefte in vultu, quali fpe-

[ohymis

fione per Jefum , dequa fequenti vet-

; Suo

cie & majeftate Angeli apparexe fo-

fieqf'o , aut ctiam civitatem , quum

lent.

Jingi

[

58o

ACTUUM APOSTOLORUM

if

6

CAPUT VII.

qCCO

ab

tepbanus data refpondendz facultate , multa refert de pab?o Dez

ü

T

cum Zdbrabam , ejusque minoribus , de Moyfe, & egre[fone. filio-

nüs,

rum Jlírael ex zäïgypfo, de tabernaculo. teflimonii , & zfemplo per

Salomonem «dificato ; Judaos reprebendens , quod ipfr, &

patres

Ifaac

eorum, Spiritui fan&'g femper re[Hiterint : cum autem diceret. fe ge-

jacok

. Jum a. dextris Dei videre, lapidatur, teflibus ve[ffimenta ad

pedes Sauli deponentibus :

oratque pro -

ptum

x

- lapidantibus.

IO.

dit ei

xit autem princeps facerdotum : Si hsc ita fe habent?

pu,

DI

2. Qui ait :

. Viri fratres ; & patres, audite: Deus glo-

Oi

I

riee apparuit patri noftro Abrahze, cum effet in Mcfopotarma,

prius quam moraretur in Charan,

&t

li

n

aGen.

.5, Et dixit ad illum : 4 Exi de terra tua , & de cognatione

12. 1.

tua , & veni in terram, quam monftravero tibi.

ha

4. Tunc exiit'de terra Chaldaeorum, & habitavit in Charan.

k

Et inde, poftquam mortuus eft pater ejus, transtulitillum in

manif

H

terram iftam , in qua nunc vos habiiatis.

«. Et non dedit illi haereditatem in ea, nec paiTum pedls $

0i

que

fed repromifit dare illi eam in poifefïionem, & femini ejus poft

lpnum ; cum non haberet filium.

—

(1)

m

6. Lo-

&

EU

&inus

Ilmr) Pro. anhæc

Charre , que fuit urbs. Parthorum,

Qlvis ij

2. Viri frrttr?! € patres.) Fra-

fia- in-finibus Mefopotamiz , ver.

nj

ttes vocat (bi «equales, & cosvos.

fus terram Chanaan.

| anni

Patres vero feniores , Pontifices &

[2J

3

Ex£ deterra, €fc. ) Vlde Genef

« AL

Judices , coram quibus caufam fuam

I2. I.

ingo Y

agebac in concilio.

Vgue a

5. Nec palfum pedx; ) In Græco eft,

Dens glarnc) Id eft, gloriofus.

eidY fB.. 0336 5 fignificat autem /me

ä;;

us fen

CIle

Cum effet i» Mefopotamia. ) Mefopo-

veftigium, aut paífum, Intellige Dei

Illlmem

tamia accipitur l«te prout comprehen-

munere , nam pretio emit fpeluncam

Qu hs

dit etiam Chaldegam ;. nam ex Genef.

duplicem .Genef. 23. 9. Deinde non

d l

I2. I. & 11. 31. conftat Abrahamum

pofiedit illam quaft hereditatem, fci-

vocatum & edu&um de Ur Chaldzo-

licet ut vivus eam quafí predium in-

hh

rum.

coleret , fed ut fepulturam , in qua

t&l', &

Charan.) Charan, five Haran, funt

mortuus quiefceret.

Phdragl

U tübro

CAPUT VII

581

6. Lþ&utüs eft autem ei Deus : ? Quia )erit; femen ejus(t) iGen,

acco'ain terra aliena, & (ervituti e

L

r fubjiciegt,, & male tra- 1343-

&abunt eos annis quadringentis ;

)

.ei

*

7. Et gentem, cui fervierint ; ]

udicabo ego , dixit Domi-

fl

p

nus, & poft hsc exibunt ,^& fervient mihi in loco ifto.

d & fic genuit «Gen.

28. cEt dedit illi teftamentum circumcifionis:

Ifaac, & circumcidit eüm die ot£tavo & e Ifaac; Jacob ; &

L7. [9.

qtres

l

acob:; duodecim Patriarchas.

21.24-

1

..9. Et Patriarchee semulantes , /Jo

e üeü-

feph Jendiderunt i.'n'tägy-

ptum , '& erat Deus cum eo:

q- 25-

jo. Et eripuit eum ex omnibus

tribulationibus ejus,

ZQ-QQU

Y

dit ei gratiam , & fapientiam in confpe&tu Pharaonis r

egis /Egy-

26 28.

£ Gen.

ynt?

pti, & con

tituit eum praepofitum fupe? IEgyptum , & fuper

omnem domum fuam.

37-28-

) glo-

ir. Venit autem fames in univerfam JEgyptum, & Chanaan,

amiä,

& tribulatio magna ; & non inveniebant cibos patres noftri.

ti0ne

1. A Cum audiffetautem Jacob etfe frumentum in JEgypto 5 ;Gen.

mifit partes noflros primum:

.

4137

Et in fecundo cognitus e

& ; Gen.

-A3.

ft Tofeph i a fratyjbuS fuis,

arab.

manifeftatum eft Pharaoni genus €jus.

4;2' 2-

TU

14. Mittens autem ]Jofeph accerfivit Jacob patrem fuum $ Ge^-

& omnem cognationem fuam in animabus wfeptuagintaquin- Q x

periis ;

Jgue.

sp

Dddd 4

1$5. Et

im edit. Si.t. legifur.

^ (1) Semen tuim

6. sSemes.) id eft, poft.ii.

Et poff bec exibunt.) De fEgypto in

Lo

Mfccolay) maporxoc ,advena, & pere-

terram Chana:n , quam eis promift.

grinus in terra aliemi , non incola, &

9. Teflamentum circumcifíonis.) Pa-

civis in propria. Vide Genef. 15. 13.

&um five fcdus.

Vide Gen. 17. 10o.

thorurt'

9. /Eizmlann:.) Invidentes.

Adunit quadringentis.) Computantur

æ, vel"

hi anni a nativitate Ifaac, qui natus

Ef erat Dens cum ea.) Educens eum

eft A braham poft 23. annos, hoc eft

e carcere, & ad /Egypti pretect iram

e Genef'

anno vitz ejuscenteíimo. ÍInde etiam

evehens, & omnia quz ab ill» gere-

bantur facundaus , & profperans.

ufque adexitum Hebrzorum ex ZVEgy-

pti fervitute fluxerunt anni 405. pre-

I2. Patres zoffro:.) Filios fuos, ex

sco 6041

cife, qui hic vocantur quadringenti

quibus Ifraelitamm genus omne

pro-

em pt

numero rotundo , omiffis quinque ,

natum eit

li D*

ui hunc numerum excedunt. — Vide

I3. Er s2 fectmdo.) Scilicet adventu

eloncam

1

i&a Exod. 12.

cum iterum rediifíent in AZzyprum.

7- judicabo.)

A&(;ndemnabo à ulcif—

14. Ip animabus [eptueaginra quinque.)

z f*

car , & puniam.

Deus enim occidit

At Genef. cap. 46. 27.' numerantus

gdlüm u

Pharaonem , & exercitum ejus in ma-

tantum 70. vide ibi di&ta , ubi hanc

Y i"lqm

4

:

ri :gbro.

antilogiam conciliavimus,

*

dà ACTUUM A«f*o..,s '/TnO-LO RUM.

40.

)Geh. 14. LEt defcendit Jacob in Zzgyp*um, & m defun&tus eft ipfe,

1

92 &5€C.

46- 5- & patres noftri.

:

.

US

TU

;

, qin

I6, Et translat

1

i funt in 'Siuchem , & pofiti funt in fepul'chrb;

2l

49 3?:

ttivit

zGecn.

nquod emitAbraham pretio argentia filiis Hemor filii Sichem.

;17. Cum autem appropinquaret tempus promiffionis, quam

22

23. 16.

1714 d db

entt

so- 5- confeffus erat Deus Abrahe :

o crevit populus , &.multipli-

Y

& I3: catus eft in JEgypto,

9

7)

[

18. Quoadufc

]ue furrexit alius rex in ZEgypto, qui nonfcie-

. p

*

$ .—xo'

24.32-

bat Jofeph.

2j

Cavit i

ií.7

I9. Hic circumveniens genus no

ftrum , afflixit. patres no-

t

cufho ,

Rrkos s ut*'e)'cpqx—]lerent infantes fuos, ne Vixvificarentur./

25

20. Eo- |

m

| 16. In Sichen.) Sichem five Sichar,

f:n'r, Ephronis patrein fuiffe biaomium,

26.

urbs erat Samarie precipua , de qua

& vocátum fuiffe Seor ; & etiam He-.

Ciliaba

dixi Joan: 4. 5. At ex Genef. 25. 9.

1nor.. Porro Hemor fuit filius Sichem,

* Cetisgl

& 5o. I3.;habemus Abraham, Ifaac

fion illiusfiliusa cujusfiliis Jacob emit

s

& Jacob fepultos effein Hebron. Re-

agrum , fed so longe antiquioris. He-

fpondeo , Abraham, Ifaac & Jacob

mor autem multos habuit filios , in-

Cs "i

ter

fepultos effe in Hebron , duodecim

;

u

uos major & primogenitus vide-

ui nomine cxte-

vero Patriarchas filios Jacob , in Si-

tur

iffe Éphron,

—

chem.

Ita D. Hieron. in Epitaphio

rorum fratrum fep

j

Paulz. Aut certe hi quoque primum

Abrahz.

chr?xm lvendidi;

pata d

17. Promiffionis.) Multipli&andï fe-

: jilleit,

ex /Egypto translati , & fepulti funt

men Abrahz ficut ftellas coli, & fi-

. icerent,

in Sichem, indein Hebron, ut do-

cet Jofephus lib. 2. Antiq. cap. 4. &

cut arenam , quz eft in littore maris.

. Elpgne,

hoc ipfum fignificat hocloco $. Ste-

Confeffus.) Aliqui legunt p'raj?iiu.

E7

In Creco eft , óuoot, juraverat..9y-

Tentor.

phanus , cum fubdit: £* pofrti fumz 1n

20 E

fepulchro quod emit Atbrabam , ütiqne

rus, juramento promi[erat : nofterin

in Hebron, ut patet ex. Genef, 23.

terpres videtur le

giffe in textu Qræco,

drin f

Ip fepslchro quod euit Abvabam pretio

GL 0ÀNUcy1G E.

y

u

Dlofler Iä

argentt a filiis Hemor ffii Sichem.) N ide-

I9. Nen feiebat Tofeph. ) lgnorabat

E]

*

tOdem M

quanta beneficia Jofeph Hebrzus con-

3ütem Q

tur hocrepugnare hiftoriz Gen. c. 23.

16. ubi narratur Abrahamum fepul-

tuliffet /Egypto , ideoque ab Hebrsis

pomus,;

chrum emiffe ab Ephron filioSeor, non

averfus , eos aflligebat.

2. Erj

autem a filiis Hemor filii Sichem, a

IQ. Circumveniens

enus nofl

rum. )

d 'fljptim

xeracoQuo«ueog , falfis & fophifticis

quibus tamen, ut habemus Genef. 33.

Hoc eft quod

Ig. partem agri in Sichem emit Jacob,

rationibus implicans.

non autem Abraham , Refpondeo pri-

Exod. 1. 10. dicebat novus ille .Pha-

lia Dj

mo,: fi pro, emiz Abraham , legatur,

rao : Venite , [aptemter | opprtmanus

atb ji

iemit Tacob , ut nonnulli viri docti le-

euz. Porro hi doli & fraudes Pha.

f

ifn i

gendum putant , qui exiftimant men-

raonis narrantur Exod. cap. 1 fcilicet

UET

dum in textum irrepfiffe , tota fubla-

primo ; quod vectigalibus & labori-

3 &M(

ta eilet ditficultas. Sed cum omuium

bus formandorüm lapidum eos ailli-

Ü t

textuum fides repugnet , alia folutio

xerit.

Secundo, quod obftetricibus

p

