Difeipuli antem increpabant eos. )

- us eff bonus Deus. ) Mazcus , &

ynil

" conua

u

Pmpomt !

Quod eam xtatem indignam judica-

Lucas habent , Nw/les. Zonzs, if fo-:

rent, ut ad Chriftum accederet ; q;u—'lfï-

lus Dess, Unus Deus per fe, & na-

dorum g* -

Chrifti minueretur dignitas, fi bene-

of n 4

tura. fua bonus eft 3 habet- ;niam. a fe

cipf

faos

dicendis pueris occuparetur..

bonitatem , cujus fons eff ,.a quo

merlto

14- Tahsm.) Quaftrdicat s & ho-

homo , & reliqu& creaturge bonita-

)4 4

o con^

rum , & fimilium, fcilicet- innocen-

.tem hauriunt. Sic ergo refpondet Do-

;

imeritum

tium , & fimplicium-

minus , quia adolefcens bonum eum

16.. Magzfler bone. )

Utitur hjon'o.r-if-'

"vocabat , non ut Deum

fica praefatione. ad captandam Chrifti

rum hominem.

" fed ut man—

h4

4

benevolentiam..

19. D

d

:

| ) Quænam. ea

)üw pCIP

P

jent Hs qua d

Bidl. u':m" C em A'(efzofb'.. g I//Ilf.

114 EVA NGELII SECUNDUM MA!TT*H.

r

TE

I9. Honora patrem tuum

B

, & matrem tuam & gilgiges. pþä.—

Y

ximum tuum ficut teipfum.

t omna «

20. Dicit illiadolefcens: Omniahaec

y a. jeh

cuftodivi (1) äjqie'niugä

- fecu et

mea, quid adhuc mihi deeft? -

21. Aitilli Jefüs: Sivis perfe&use

ffe, vaderehdä dmi&ia, quae

WE fede mj

habes, & da pau

peribus, & habebis thefaurum in colo , &

" ä edcanta

veni, fequere me.

3

3 B

22. Cum 'audiffet au

tem adolefcens Tverbum, ahïit triftis ;

160 pa

erat enim habens multas poffeífiones.

-

A o quoter a

-Amen dico vo

23. Jefus autem dixit difcipulis fuis :

bis, quia

dives difficile intrabit in regnum coclorum.

y-poff;xdebit.

.24., Et iterum dico vobis: Facilius eft, came

lum per foramen

[

acus tranfire, quam divitem intrare in regnum coelorum.

À

Apud ln

25. Auditis autem his, diíci

puli mira

Ibantur Vg!d.e, ,dicentestb:

NU

Quis ergo poterit falvus effe ?

L & viribus,

^ 26. Afpiciens autem Tefus,

dixit illis : Apud-homines lo«

Omuidpg/],]

funt.

. gratiam poy

? vitianum af

Hi??'dmbiï'e eft apud Deum autem omniq poffibilia

27. 'Tunc

? utatur,

-;

j

CI) Hec *ver&al: à iuvenfute meä, in edi»*L-;?ixt- nmom legnntur.

.

g 27- Rf];";m

fint mandata interrogat, qug Chri-

comitatu agere , inyitareque eum ,ut

- phuit H

ftus memoraverat , quod ad Chriftum,

fequatur , quemadmodum Apoftoli ,

; eXorlintar

tanquam ad novum aliquem , & ma-

& familiares. difcipuli fequebantur.

*-20. hibmus

Q4. Et iterum dico vobis.) Praterea

P

ximum Mhagiftrum veniffet , ut ali-

quid fupra le

em difceret, nam legis

dico vobis: fimilis phrafis eft' fupe-

lCR , confr

mandata non

1

olum fci

A

4'b'at/,ferd etiam

riore cap. n. 19. [tali

ce dilger'e mus ,

*

obfervaverat.

"

-nzi wi dico di pin.

L

'V'& j

QO. Omnia hec euf

ziv ) (

Gamelum-) «auxog eti

ä'm- nauticum

| ii

xit quod res erat , neque enim fine

funeni figaificat , quare aliqui de il-

D l'ellqu

lo locum hunc interpretantur. Com-

ma]us

caufa narrat Marcus cip. Io. 21I. Chri-

It,

ftum hoc audito , eum dilexiffe, quod

munior, & verior explicatio eft de

profe&to non feciffet, fi , quod aliqui

camelo animali.

]?l L/]

volunt , fimulator fuiffet.

Per foramen . acus. )

Scilic&n* quod

acus habet , vcl quod facit.

Non

ts Wndys |

Quid Adbuc mibi deeff ?) Scilicet ut

fignificatur effe omnino impoflibile,

perfe&us fim-

fed valde difficile.

2I. $; vis perfetius effe , &5c.) Suth-

.

ü

n

IPan j

cit quidem ad falutem przcepta ler-

2$. Quis ergo poteri

t faluus ejï-;;? )

vare , fed fi perfectionem Evangceli-

Cum omnes divitiis ftudeant.

"m

tderj,

.cam optas , V44e , £c,

E

96. Afpiciens autem.fe[us.) Propte-

Praemium, retributio-

rea videtur Chriftus difcipulos afpe-

Tbe/:«urum. )

xiffe , ut indicaret fe eorum cognos

ede W]t

nem. z:befauro copéa , €Y perma-

$

» lube

nentta vetribu

?ionis rutel

*

(igimr ) ut ait

viffe cogitationes , fermones quam-

m

V

lthor

Chryfoft.

é

vis fecretos.

Marcus enim. cap. IO.

!V

- Ven: , feque

»

'eme.) Verbum illud ve-

26. ait Apoftolus hoc dixiffe , 26

Jtr nj

25 , indicat Chriftum non de invita-

favràg inter- fe spfos. , id eft , tacite,

P

"i fed

.

|

V6F tl

MTM

ftiogle folum , fed de 'c'oxfpcrali etiam

| & fuþmiiïa voce.

E.

E

"

CAPUT XX

II5

T 27.4 Timc. refpondens Petrus, dixit ei : Ecce nos reliqui

mus

il.iges pro-

omnia, & fecuti fumus te: quid ergo erit nobis?

*

m

.28. fefus autem dixit illiss Amen dico vobis, quod vos, qui

fecuti eftis me, in rezeneratione, cum federit Filius hominis in

mnia,que

.. fede majeflatis fuze , fedebitis & vos fuper fedes duodecim,

g, t

- .judicantes duodecim tribus Ifrael,

29. Et omnis, qui reliquerit domum, vel fratres, aut foro-

i trili: ;

res, aut patrem, aut matrem, aut uxorem, aut filios, aut agros;

" propter nomen meum

; cer';tu*p.lum "—accigiet',. & vitgm acternam

'obiä, quia

l

N

N

'Pz

3o. M,.pflti-

t foramet .

[ onsmi

yrui.

"Apud. homines, ) Solis humanz na-

Sedebitis & ?z;,a:.) In thronis ex nu-

turz , qu& corrupta eft , facultatibus

bibusfimilibus throno Chrifti ,

in ipfo

,dicente; j

& viribus.

aere conftituti.

*

Largiri eäim

mines ho

60mnia poffibilia [nnt .

Super fedes duodecim. ) Id rdi&um;,

T

.gratiam poteft ,

ua ab affectu di-

quia tot conftabat Apoftolorum colle-

.

3

font.

vitiarum abft

s

xfahat,ur ,« ilis vae'ne

ium,

utatur.

J«duantes.) Non folum apþroba-—

27. Refpez

de:;s Pe);:m.) Refpondere .

tione , & comparatione vite bene

h

ä üe Elim,u: :

T.

rafi Hebrza, etiam illi dicuntur, qui

acte , fed etiam judicio aíleffionis.

exordiuntur fermonem : quareMar.1o.

Hi autem dicuutur hoc judicio ju-

m A OROH D)

1 20. habemus: &f cepiz & Petrus dicere.

dicare , qui judici aflident , illi pro-

fequebanturs

E

Ecct Wos reliquimus omnia.) Quafi

ximi ,. & fententiam a fupremo judi-

i.

)

-Pretetet

sf t fiptn

-dicat, confilium tuum implevimus,

ce rogati , contra fontes ferunt.

N

quid. ergo przmii feremus.

Duodecim 1ribus lfrael.) INon folum

3 di;'etemüils

29.- Fos. qui fecuts eflis me. )

Non

duodecim tribus ,

fed totum etiam

: .dicit , reliquiftis omnia , fed dicendo

orbem A poftoli judicabunt , Chriftus

ia'mr 5auticulm

vero lfraelitarum tantum meminit ,

al *

quod majus erat, quod erat minus

intelligit , ut

D. erronymus | iadi-

quía Apof(toli ifraelitz erant , & quia

rantur«

r

cavit.

nomine duodecim tribuum , Eccle-

nm:iq |

In regeneratione. )

la refukrte&ione,'

fiam intellexic; quod fi Ecclefiam ,

extremoque judicio ; tunc enitm to-

przcipuam humani generis partem,

g q

L

P tus mundus renovandus eft , & quo-

judicaturi ezant , facile iatelligcbatur

fadi.

ffixiles

.dammodo regenerandus . Quare Apo-

etiam reliquos mortales judicaturos.

; imp

calyp. 21. I. dicitur: Vidi celum. no-

99. Bt emnis qui reliqueritz G c.) Du*

W.5 terram nevame

plex eft hujus lociinterpretatio, qui-

Áfunt eft )

Com féderit. feiius hommnis , &r. ) In

ac

dam de voluntariis: pauperibus haec

(eant^

duo tribunali ad judicandum.

verba inteligunt , hoc pacto : Om-

— de f:dl majefhattis.) Sedes hzc maje-

nis voluntarius pauper, qui id quod

p

g 4

latis , nubes erit candida; ipfo fole

habet reliquerit , quidquid. illud fit,

eoc"

fplendidior, juxta illud Apoc. 14.

(ive domus, five ager , &c. centu-

qone Q^

Vidi, &f ecce nubtm caudidam , & je-

plum accipict , &c. Alii putant Chri-

enl

m a

4 77 ub [edenrem femiem fílio homi-

ftum loqui de alio . inferiori homi-

dix

e, n

2/5, Éc. in Grxco eft,£ad 900vsoo£q6,

num gradu , qui non rclinquunt om-

dgtac

1

**:(u;er th&"? glqrff ; id QR, glorioío.

nia, fed aliqua, nt dgmumïaliquam,

D

*

-t

j

115

EvANGE;Wr;ï.rus'ECU-NbUM MATTH. ;

älhi("raï Pa d ' Muiti.

*

i

4 Conv&

20.16. prir

n

H

i,

tifit eos 1

Mardà ^

aü

A

IO.81.

L]

CAPUT XX

]

foto otiof

lucm.

13.39.

Parabolam þroþbhif de operarüs in vineam conzïzääjs[ $ ï'quom

m

4 Rd

Troni füeri

ultimis idem, datur denarius cum primis : efus. difcipulis pajjr-

:

nem« ac re[urreCHionem. Juam . redicit.

2

.

€P occafione aimbitiouis

ponam hot

filiorum Zebedei docet. difcipulos , quod. nou . potefiate , & oflen-

f. Circ:

. Jione domi

nii, [ed officio m

icit ls

t

injferii debeamt &|Je majores

.

D 'Z-'Diü

-egfediem" vero Cericbo duos: 60

o luminat. -

a

-Vos im vi

t

E

1

4 Imile'eü regnu

m coelorum homini patrifamilias, ijui exiit

A

'.

n

L:8. Cuf

.

: '

um

: Curatori|

.Aprimo mane conducere operarios in vineam fuai

2. Con-

M. piens a x

vel Agrum pr'optef Lthcum 41 0E *us

powitur mumerus ccrtus pro iDCerto ,

L 9 Cim

non tantum quidem honorem polli-

& indefinito, fenfusque eft , multo

M. rant, a

m

ceri , quantum Apoftolis, fed am-

plura accepturos, relicturos parva,

o. Ver

plum tamen; & eximium | nimirum

& pauca, accepturos magna & multa,

céntuplum , & vitam xternam,

Poffidebit.) Grace eft xNqeorouiott,

*

p i

- A4ut uxorem. ) Non vult Chriftus

haredtttabit.

U. ft.

matrímonium diffolvi , fed vult fe

20. Multi autem erumt primi novif-

1. D

uxori preferri, etfi uxor virum im-

fmmi, &c. ) Hoc additur a* Chrifto ;

lo gepi

. pediat , quominus Chriftum fequatur,

ne Apoftoli nimia fecuritate langue-

.. 5

uxcrem relinqui , non matrimonio

rent, fignificat enim fieri poffe, ut-

.At'ï

,diffoluto , fed facto divortio , in iis

qui primi vocati funt , ut illis con-

To1 r

I4. ]

cafibus, in quibus a jure conceditur.

tingit, in novilimis tamen hareant,

Quamquam & de matrimonii inter

nifi conatam ad virtutem & perfe&tio-

Doviffimo

eates diffolutione interpretari pof-

nem ádhibucrint; üt contra ctiam ace

;

u

mus, quorum conjugunr alter fi

cidit ,. ut qui ultimo loco Chrifti fcho-

Chriftianus factus fit, & alter con-

lam ingreifi funt , antiquiores difci-

verti nolit ad Chriftum , neque cum

P

ulos virtutis pertinact cxercüxone

Prigo m

Chriftiano fine religionis injJuria-ha-

Prævert.sntg

:

iE

bitare, Chriftianus poteft, nonChri-

--zzl-i'm':'m',

ftianum, difioluto matriionio, dere-

LLS

—jlmi;"e, ) Grzce eft;: f

4 Degz;

^ redditur enim ratio preceden-

erm æqulv

linquerc'.

Vide D. Paul. 1. ad Co-

N

tis, & totius parabole fcopus €

"wf re

rinth- 70' IS.

oftendere multos primos eíle novif-

, P;-apter 2027emÓm "Jemum. ) Proþter me,

fimos, & novillimos primos: fenfus

"ipeis(

77

propter fidem , aut. Evangelium (

eft, quod in regno colorum protne-

Ws (iei

ftudium perfe&ionis Evangelics,

rendo accidit , finile eft ei quod ac-

Centuplum actipiet.) Hoc premium

cidit patrifamilias conducenti opera-

Iios, &c.

n hac parabola prius ex-

At Rors

efthujus vite, nam Luc. 13- 39. di-

1

WO

.citur , &* wos recipsat mulio plura £m

plicabimus verborum corticem, dein- ,

Tlois r

boc tempore , & sm.[aculo venturo "Vitam

de n. IÓ. interiorem ejus fe

?

nfufp';,

Teyeg, 0.

itefæang. ; Cgïn dicitur , c'en(uylum,

& fimilitudinis apodp'üm.

ts

dsot o AMPUE R. aA d

M

/

A

1

5. COnventïone autem fg&a cum

; nö?immiv ] ,

l

d

O perari?s ex den.ati"*o) diurno,

fnifiteos in vineam fuam,

l

;. Et egreffus circa horam tertiam , 'vv(idi't-ialiros flantes in

foro otiofos,.

H

4. Et dixit il

lis: Ite & vos in vineam m-'ebam, &,: quod ju-

3 .quamni

3

lr p d

ftum fuerit, dabo vobis.-

Tterum autem exiit cir

A

ais

5. llii autem abierunt.

ca fgi;tam, &,

nonam horam, & fecit fimiliter.

*

um ] .

*6. Circa undecimam vero exiit

) inv-enitþ alios iï':anfte's.," &

jina

dicit illis : Quid hic ftatis tota die otiofi ?

.

)

duxit. Dicit illis : Ite &

-

Pa

7. Dicunt €ei : Quia

nenjlo' nos con

VOS in vineam meam.

dicit dominus vinese pro-

8. Cum fero autem fat&tum effet,

s, qui exit i

Qarn«

curatori fuo : Voca operarios, & redde illis mercedem, inci-

, Cot

piens a novilfimis uíque ad primos.

.

t

LI

"

9. Cum veniflent evgo, qui circa un

?

PETCUIT

däcimäm horgm Vehe-

eü þ; xmulc.o i

xant, acceperunt fingulos denarios.

; Xo. Venientes autem & primi, arb

itrati funt quod plus efïeht

if 08 p(ll'Va')

) &multa,

accepturi: acceperümt autem & ipfi fingulos denarios.

1I. Et accipientes murmurabant adverfus patremfamilias ,

vt

12. Dicentes:: Hi noviffimi una hora fecerunt, & pares

; 7 W'W'/:

r 3*. ChriüOi E.

illos nobis fecifti, qui portavimus pondus diei, & &eftus.

I3. At ille refpondens uni eorum, dixit: Amice, non facio

jte hngi

j polley t*

tibiinjuriam : nonne ex denario conveniíti mecum ?

—.I4. Tolie, quod tuum ett

gen hareatth

,& ygde ; volo autem & huic

.x&P?ffe&i.G'? ;

'r;pyiiïimo dare ü:cu'e & tibi. —

P5

15. Aut

a t t

SERDEUNST

Chriftifeht* -

-

*

d

uiorCS dlfa. )

|

decim fumt bora di;;:? Itäqüe quimane

l Cïe

Gitione

luxit.

Primo mdng.) c'if.(.a TQ), mox ut4 41'-

z

vocati funt , duodecim horas labori

Q. Deznar:

-

impenderunt ; qui tertia hora,.no-

» Wl'l'f eny

0. ) xDiximus fupra dena-

]

H

n"

rium equivalere uni julio Romano,

vem horas, qui fexta, fex ; qui un-

Ü PIWC

:;:de

five uni. regali Hifpanico, & decem

decima , unam tantuin.

ngOu

56&

crucigeris Germanicis.

$ efi

e novl

g. Procuratori.) ÉmirQóme , præ?e&o

feofos

'—'Diurno.) ld. e

P

ft, dando Prp opera

domus, vulgo, magsfer demms dici-

mos

unius diei.

tur.

orum.

prome'

3. Circa-boram tertiam.) O

iim tam

dac

apud Romanos, quam apud judxos

--12. Fecerunt. ) ld eft, lgboraife:tlnc,

centi O^

duodecim erant horz diei; & totidem

feu operati funt.

/

od

U5

l)OlJ' Pfl

qet ;

no&is, five dies effént longi, five

Pondus diei , & eflus. ) Laborem

ne

u

breves, five noCibus pares, unde il-

totius diei & moleftiam : megidiani

U

feofui

ud Domini Joan. 11/9. . Neune duo-

'æRus.

Hn$ EVANGELI SN«ECU'N DUM L.IM*A'I;TH.

3. Aut non licet mihi quod v

*

o

-

X

jlo, facere? an o,c-:'ulüsxmus |

nequam eft, quia ego bonus fum ?

E

.

*

^ furprinci

«Supr

I16. a Sic erunt noviífimi

primi,

- quorte,

& primi novi[fïmi :;.mvuïti;l :

AVAarCI

19.20: enim funt vocati, pauci vero eletti.

*

P 19. Et

I

*

I7. b Et afcendens Jefus Jerofolymam,

aiïu-mpgif dhodeci?i

t eradif

Lu

c-;: di

26 c T

fcipulos fecreto , &'git illis :

3

13.39-

j

18. Eccg

- lii

£ Niar:

-q Qu

Jo. 2.

I5. duf non lic?: ?

qui ultimi "ggnerunt prius "fnercäsl)er-

Lucz. licet?

-

) Id eP;, an non

folvitur, & eadem, quz aliis, quia .

. dwfliim

Qculus tuns n

19.31.

eqüik;n ef.) Id eft, in-

&quale opus , zqualem mercedem ,

. Ajno tuo.

.vidus; quafi dicat, invides illi meam

d

major diligentia, & brevius tempus

; ^ n. Mf

enignitatem.

primum locum meretur.

Rclique -

circumftantie parabolg adhibitz funt —

[ Iotefüs b

Bozus [um. ). Benignus, liberalis..

p

j

&

*

Poffu:

16. S;c erunt. novi/fimi primi, Gc.))

ad narrationem probabilem, & hu- .

Chriftus in hac parabola comparat

manz confuetudini accommodatam .

,.' 23- Ait

Deum patrifamilias, homines ope-

faciendam, itaque fi e:s quis velit.

T'ad dexter:

zariis, Eccleflam vineg, gloriamdena-

difcutere , nulum faciet opere pre- -

fio diurno.

Quemadmodum ergo

tium.

"[ale eft quod quinque dies -

ed quibu

operarii in vinea laborantes denarium

hore nominmentur ; quod quidem in

23

XHRETHUE

|

diurnum merentur, ita quiin Ecclefia

foro otiofi inventi fint; eo quod rnion -

Dei laborant, merentur vitam &ter-

fuerint conducti : quod patertamilias

f0 Goj

pnmam.

Finis ergo parabolz eft often-

proeuratorem habuiife dicatur : quod .

[ litibus pntil

dere mercedem vitz «terngz nontem-

denarius potius detur, quam aliud -

20. Mttoy

port, quo quis laboravit, fed labori

numifma: quod operarii primo con- f

! me ünr 7j

& opert quod fecit , refpondere ; fz-

du&i murmuraverint, &

fi "h zflia*'j

: oann.is,-ug |

pe enim fit ut aliquis una tantum ho-

funt his fimilia-

Tum. 4

Mxlti enim. fumt "vocati, pdulc; vero |

ol

ra laboret, quantum alius toto die;

V d doran,

ideoque zqualem mercedem , id eft,

elets. ) Probaverat pxoxime explicata

$,

&t d

eundem denarium diurnum accipiat ,

parabola, non omnes zqualem mer-

Uri

eodem plaue fenfu , quo dicitur Sap.

cedem receftuzos effe, fed futuros

O exhil

"6ng. aj ,

4. 13-. Con]ummatus a. brevi, exple-

mültos noviffimos primos, & primos -

amsuc £0

vi£ Ltempora mníta, id efít, cum brevi

noviifimos. Concludit nunc genera-

- Detitun

YV

tempore juftus vixerit, tantum tecit

lius non omnes qui vocati funt, mer-

Wofs

boni, quantutn inulti , quilongotem-

cedem accepturos, quia nimirum ple- -

Petitim-,,, "

pore vixerunt,

Porro, Paterfami-

rique vocati venire nolunt.

Nec ve-

Att

Y90g0, g

li:s, cajus mentio eft in hac parabola,

rocum dicit: Ms/t; f/unz vocati, figni-

D

eft Deus ,: cajus eft vinea,

de quo

ficatur non omnes efle vocatos, fed E.

fii lbe

Chriltus dicit, Pazer zens agricola ef

ita loquitur ,

!

quia omnes multi

Joan- 15. 2- Dies, eft cujusque homi-

funt.

mis «tas : Vinea Ecclefia : diverfe

17. Mfcendem

s. Dicitur afcendere,

fei

qug tàm

vel quia pars urbis:Jerufalem edito .

! tre (

horz , quibus vocantur operarii, funt

hi

uquam (

bhominis ztates, pueritia, adolefcen-

loco fit4 erat, in monte Sion, vel ]

;

trib

lmtm-.

tia, virilitas, &c. Forum efít mun-

quia Hebrei, Chaldzi, & Syxi, quo-

l.

dus: Denarius vita «terna : Vefpera

rumliugua Chriftus loquebatur, zjceze

rgm

Pw-'al)am

futy

diei , eft fiais muadi, & judicii dics,

dere, dicunt pro zre.

^ Mfig

cum redditur unicuique premiunr la-

Secreto. ) id eft, feorfim

difcipulis

mq

tantum audientibus.

z

üt H

borum , & bvunorum.gperum. lis

UI dl-["P i

-

pO

CAPU T XX

II9

-.38. Ecce afcendimus Jérofolymam , & filius hominis t»raäe-

);ulugtuusï ^

X

tur principibus facer

-

dptum, & Scribis, & condemnabunt eum

inorte.

x

mn mult:

P

Ig. Ettradent eum Gentibus ad illudendu

m, & Hagglläädum,

E

dniein |

1

'ï;.& crucifigendum, & teriia die refurget.

20. c 'Tunc accefit ad eum mater fi

liorum Z-ebädæi cum « Mar

filiis fuis, adorans, & petens aliquid ab eo.

100354

premeaccau u)

]

21. Qui dixit ei: Quid vis? Aitilli: Dic, ut fedeant hi

us'hkrcäspef-' ;

duo filii mei, unus ad

it aliis, quià -

E

dexteram tuam, & unus ad finiftram-in

| mércedem, -

. regno tuo.

.e2. Re

fpondens äutem Jefus, dixit : Nefcitis, quid petatis.

[evits tel!ïpus,

p Adiqu

Potefüs bibere calicem , q

uem ego-bibiturus fum? Dicunt

adhibitz f

ei: Poffumus.

LÀ

:

jlem,

commodat

23. Aitillis: Calicem quidem meum bibetis

: federe autem.

ad dexteram meam, 'vel finiftram ; non eft meum d

g

i

are Vobis,

t operg DI*

uinque qi&.

fed quibus ?aratum eft a Patre meo.

] quidem 1

ün m

'24., d Et

o quod noD

19. Gentsibus. ) Pilat

preces ejus ex feliorum defcendere volun-

aterfamis

9 & ejus mi-

£ate.

Senfus autem 'eft, Nefcitis quid

jcatur : qu

litibus gentilibus.

- quam

lü

20. Mater filiorum

Zebedat. 5 Salo-

petatis , quia non fpiritualia petitis ,

me uxor Zebedai, mater Jacobi, &

ed temporalia.

Vel, quia bonum

i primo. COf

quidem eft quod petitis, fed non ob-

t ü-quæ lia

Joannis, ut habetur fu"pra capit. Io.

num. 3.

tinetur precibus , & favore, fed la-

f/y 'MW!' 'WI!

orans.) moocwvyoUcu, inclinans

bore, & bonis operibus illud meren-

]

fe, genua fle&ens, & reve

x

tibus conceditur.

1

p me

Chriíto exhibens.

r(ent:iam

Calicem. ) Poculum paffionis ; fic

Perezs aliquid.) Generatim poftu-

ftd furro$

vero appellatur metaphora fortaífe ex

0$,

& pnmüs *

lavit , ut concederetur id quod erat

antiqua confuetudine du&ta, qua 1o-

Ed

petitura , q'iemadmodum mater Salo-

lebat damnatis ad mortem poculum

nunc

monis 3. Reg. 2. 20. filium rogat.

veneno plenum porrigi, ut ea ratio-

tl fdng n

Peti;ioncm unam barvmulam ego deprecor

pimirum p

tis Socrates extinctus eft.

ne vitam finirent , quo genere mor-

ec Y

A t6, Togo , ze confundas fAciem mneam.

res exiüi-

Marci cap. 10.35. dicuntur accefliffe

Poffemus.)- iVlalti aucto

vmf") üg u

filii Zebedei, & dixiffe : Voluzuns ,

mant ut temere, & ambitiofe hono-

gcdws ,

lo

"t quodcmmque petieriztes , facias . mo-

rem petiverant, ita quoque temere,

m

5/5, que taien verba non a filiis,

& ambitiofe refpondiffe : poffus, nec

i afceoder

fed a matre dicta funt, filiorum no-

fatis percepiffe, quam magnares eff:t,

mine; quam ob caufam a Marco filiis

quam pollicebantur. Maldonat. pu-

; Uf Alem ed'

tribuuntur.

tat non temere , nec infcienter,

ed

)!g SI(m 1

amanter, & vere refpondiffe, fe pa-

&Sy 7 .

2I. lz regno tuo. ) Quod fortfige

4

putabant futurum in terra.

ratos effe, ut pro Chriíto morerentur,

epatun

2. Nefcitis quid peratis. ) Mater ,

ut poftea exitus docuit.

.

inquit Hieronyiaus ,. poffulaz , €£ Do-

23. Calicem . quidem ameum "

6eti;€. )

&m dlfc

jpll

munus di[cipulis loquitur , intelligens

De jacob»IO'C('mPcac Domini calicem

7

m

EVANGELII SECUNDUM MATTH.

Mat

24. d Et audientes decem, indignati funt de duobus fratrlbus.

s, Mife

I0.41

25 e Jefus autem vocavit eos ad fe,

& alt

Scitis, quia

confeülm

eLuc- principes gentium dominantur eorum , & qm majores funt,

22-25' poteftatem exercent in eos.

26. Non ita erit inter vos: fed qulcumque voluerlt iüter

? duf

vos major üerl, fit vefter minifter.

1 * doro d j

27. Et qui voluerit inter vos primus elfe; erit vefter fervus.

"/W !

f Phii

28. f Sicut filius hominis non venit miniftrari, fed mini-

m:rmtzbus

2. 7

rare, & dare animam fuam, in redemptionem pro multis.

ifit rth

Mar

.29. g Et egredientibus illis ab Jericho, fecuta eft eum t,urba;

109-40. Iäuïta :

d li .

Lucea.

o. Et ecce duo coeci fedentes fecüs v1am, aucherunt, quxæ

r« pf

16-35- Jefus tranfiret, & clamaverunt, Dicentes : Domme, m1fgr€re

noftri, fili David.

3*. Turba autem increpabat eos, ut tacerent.- At illi magxs

clamabant, dicent:es : Domine, m:ferere noftri, fili David.

T

if

a

32. Et ftetit ]efus, 8. vocavit eos, & ait : Quid vultis, ut fa-

Cciam vobis ?

: 5 Dic

tlm Inven

; 33 chunt 1;111 : Domine, ut aperlanfur ocuh noftri.

34. Mi-

3 adducx te |

m al

x

bibifie, cum- ab Herode occitus fit,

p Et f

tum a- Chrifto po&ulaverant : quotï

hlS opus!

* gt habemus A&. :2. Joannes autem

tamen. adeo fecrete non tecerarie, quin.

1

licet occifus non fit ; calicem. tamen

decem qu& agebantur, mtellwercnc.

L

4. Hoc

paffionis bibit, quia in dolium fer-

Dominanmter eoremey ln eos domy.

meft-

patuimr exercentu

ventis. olei inje&us eft , & in mfulmn

SbDl

Pathmos relegatus.

Er qui. zmajares /äaw.) Scihcet: mter

Non eff meum dare vobis.) Non ne-

eos , reges nimirum , & prmcxpes,

WS fede;

gat Chriftus fuz poteftatis atque ofti-

eft repetitio precedentium , & cxplv— 9

-€ii effe concedere, ut. aliq

jde ad. dex-

-———-

catio feripture ufitata.-

tram, vcl fimfham fuam fedeat ;; fed

29. Mauiffrari.) .Sci

ycet, ut ei mi-

ä

Officiof, W

tantum negat efie. fuz poteftatis, &

mütet:nr

&ndum qy

officii illis dare, fed tantum his, qui-

Miniffrare,) ld eft, omnium utxh-

tati. fex vire..

0 Obfirepe

bus a patre fuo. paratum effet ; quafi

ï

Y 7er

dicat.

Noneft meumdare vobis pro-

Dare animam. ) Id e&, Vlt'am po-

Upta c &i

pterez quod petitis,aut propterea q.:od

nere.

V lderuw'

cognatr mer eftis, non'eft meum dare

Redemptxanem pro multis. J ld eft,

j

Vobxs, qui nondum meruiftis.

pro redunendts hqmmlbuv, Græce

Quibus paratum: eff & patre mto. )

eft, Nreo, quod pretium redemptlo:-

tem

Qui illad-meruerunt.

nis fignificat.

24. Indignati funt.) [Egve tuleruntr,

0. Ej David. b

Id eft Mema.

Qute D L

--

" 'fh'um

quod. aliis vellent anteferri..

Vide cap. 9. 27- & €. 15..22. Mdrq

t^st lej,

- Q5.. Vocavir eos ouljï? ). Scilicet de-

Io. 47-

«em difcipulos ;

matér enim, &duo

ar Increpaäat eas, ut tacerent.) Non

2; J); "Ff

4 n i

ejus filii ff.pdrdtlm Q« dam. prima-

invile, & maligne, fed amanter, &

lijj,

i

us

E

"

[

H

Y2I

3

3

/

" CAPU - XXLC

as fratribs. -

34

. Mifertus autem eorum Tefus; tï*e*t*ïgi*tïlo'culös eorum. E

7

Xcltis; quia

qonfe&im viderunt, & fecuti funt eum.

jores fünt,

CAPUT XXL

hueri játer

f;fefus fuper. afinam

J'erulalem cum triumpbo ingre[Jus , nego-tja.

tores de templo ejicit ,

& Pbarifeis de triumpbo indiguantibus

(ler fervus.

refpondet ,. difiipulis autem. de . ficulnea: Chriffi verbo. arefatta

; fed mini-

mirantibus declarat fidéi effcaciam : interrogationem de fua po-

ro multis

feflate retundit, quafHione. de J'oannis baptifmo : &?, ex parabolis

hg eum turba

de bomine duos filios babentc, & de patrefamilias , cujus vinito-

erunt, quia

res pof? alios [ervos etiam filium vinee beredem occiderunt, -

, miftrere

pradicit regnum Dei a. 'udeis ad Gentes

*

iransferendum.

t illi magis

li Darid.

T cum appropinquaffent Terofolymis, & veniffent Bet'h?-,'Maf

i

phagead montem Oliveti, tunc Jefus mifit duos difcipulos, r1. 1.

lus ut i

- 2 Dicenseis: Ite in caftellum, quod contra vos eft, & ífta- Lucs.

tim invenietis afinam. al

i

ligatam & pullum cum ea: folvite, & 1929

;oltr.

:

adducite mihi :

É M

S 'aïi(

.4. Etfi quis vobi

juid dixerit, dicite : quia D»om:.inus*—

verant qu

his opus habet, & confeftim dimittet eos.

L]

dicarari Qu

jucelligerente

4. Hoc autem totum fa£tum eít, ut adimp

»

leretur, quod dx-

[n &os domie

g

&um eft per Prophetam dicentem:

.

s. b Dicite, filize Sion : Ecce-rex tuus

Vehit tibi manfue-

LIfaie

: Säli&et intet

is.

62.1I.

& .princip

6

tus,. fedgps fgper kafin-anj X pul-lu'm' üilligm-fubj'ugal-

: 6: Eu n- Za Ch.

li-

9. g.

W r" & ep

fi

11.

ofïpiciöfälvivd-pia'm. turbam f&ciiï-'c'a; -*:c,i'e; : Coutra .;v.e-f':ff » Id e

*

R

'* , regibne? ïoa

ct gt er ml

dendum eft, ne homines abjcéti Chri-

ante vos.

5

fto obftrependo molefti effent. .

j Domsnus bis opus ,

omat

um uf.lh

- 94- Terigs? oculos eortias.

his opus habet.

:hääf;. ) JEfus

fupra c. 8. n. 3-

) Vide di&zf

« Ut adimpleretur. ) Significatur

h

vitaim [0"

Chriftum afino infidentem Jerufalem

Vasderunt. ) Vifum reïcepgrunc".'

defh

ingredi voluiffe, ut cogerentur ]udei

j.)!

Gract

Erþpbagä. s. Villa erat ad-mon-

ex prophetie teftimonio ipfum tan-

u r

«p

tem Oliveti, vicio! Bethaniz,

quam fuum

a

regem, & Mefliam agno-

umrgdemptif)'

quare D. Lucas ait cap. I9. 2€. Fa-

fcere.

&um efl cum ap

.

pro

$. Dicte flia Ssmn.) MHsc verba

Ó e

j Mema.

pinquaffet ad Be"fkpba-

NI;U' (

£*5 &* Berbaniam,

apud Zachariam non funt ,. ex quo

15.'. 22

- 9. n caffellum. ) sig 14j xoyuxv ,5

:

defumptum eft. fequens teftimonium,

Non

peguem, àut i» vicum.

mert'"")

&

U

[ed áut Evangeh&a exl»)vlicavndiw cayufg

O

| B;H. cu))i/Coirtz.. Mezocb. T. VI.

l, am&üwr'

182 — Eif ANGELILiSECUND UM M ATTH-

/(3:6- Euntes autem-difcipuli fecerunt ficut preecepit illis Jefus,

| 13.'Et.'

^ Et adduxerunt afinam, & pullum : & impofuerunt fuper

lionis vot

€os veitimenta füa, & eum defuper federe fecerunt.

u K

8. Plurima au:em turba ítraverunt veftimenta fua in. via:

.nav'xt 80

alii.gütem esedebant ramos de arboribus, & fternebant in.via:

1 Ti

9. Furbae autem, quae praecedebant, & quse fequebantur,

bili, q

c'Pfal. cl

Wionn: f

amabant dicentes; Hofanna filio David : c benediétus,

R

| qul

117 venitin nomine Domini : Hofanna in altiffimis. '

f Et

20,

10. Et'cum intraffet Jerofol

duttels:

, Marci

[

ymam,- commota eft ,unive,rfa

3

- 1I.IO.

civitas, dicens : Quis eft hic.?

;

;

(lcten

Luce.. . It.' Populi aut

em. fi,i;ebapt- ch e;it:]efu

S prdphe?a a Næ;za-,

P

39:58. reth Galilaese, -

&

lique m;

dMar.

12. d Et intravit Je

fus in 4te-5ni—p,1um Dei, & ej;icire'bä—it omnes

10. M

Lucæ,.-

II.I15. vendentes

, & ementes in templo, & menfías nummulariorum,

—*——

19.45.

&kg?tkhedvrasA'vendmtiqim columbas ever'tit;,

]oan.

tulife, — A]

EJ

13 fEt

" tüfilem itf

2'145

lo femp/m

Häraifmum Gracus , K&'L*atinus in-

c, 69. 1I. teftimonium conflavit.

terpres retinuerunt.

in quo popu

E que ert an

Eilie Sion.) / Frequens Hebraifmus,

Benedilus qui venit. )

.Jd eft, jxo-

Vesdenje;

quo Civitates filie appellantur. Vide

fper (it. ejus adventus.

*

* Conflaente;

hoc tefítimonium fuo

l

In nomsine Doaami. )

2

Id eít, a Deo

tïtudinc, |

hoc eft Zachar. 9. 9.

loco ex'plicatu.m?

$

miffus, & ejus perfonam gerens.

|7. Et euo defuper. federe. feäe;'hnt. ?

Hofanna in altiffisss,) Id eft, falva.

[

eeiïent, d

Grace émá)e ávro» fwper e«, quod

obfecro eum tu ; qui habitas in altif-

0M$ anin

vel ad afinam , & pullum, vel ad

fimis. .. Vel, 72 a/tifigus po(itum eft

ïmt ! cu m(

veftimenta, iparia referri poteft.

pro 4e alffimis , hoc.eft, colitus,

:9. F.

[2

divinitus . mirabiliter Chriítum ferva.

nülllhabercn

ftes , pallia.

fEsment a, ) SCi.licgt fummas ve-

IO. Comsnota eff umiver(a crvitas. )

A05 , qui

, Cf a

9. Hofanna.)

Id eft, falva slfcero.

Variis affectibus, gaudio, adiiratió-

: Dymu, «

Acclamatio folita Hebrgis, quaa

ne,metu, invidia, prout quisque af-

Deo profperitatem omnem precantür,

fectus erat , fed prefertim invidia,

& felicitatem ,; fumptumque eft ex

qua 9cribe & Pharifzi ucebantur.

um- Oppm

Qzuis eff hiz? . Scilicet cui fic accla-

Cdlbfdm&

Pfalm. I17. 25... O Dozine [alvmwm me

Tum in for

f^. 9 Domine bene Prq,fvefizrg . cujus

matur, & qui pro. Meffia reci

3

pitqr. i

vérficuli prior. pars in Hebrzo eft;

II. fopul;.) Jxkdk,;twbd;--

E.

NlnDTypUTM WYV NIN 4 adoga:

Propheza.) Nonquemlibet prophe

I 3.- striftl

bofcibanna cKefpondet vulgaris accla-

tam, fed eximium illum, & diu ex-

E S,Wllmr m

pectatum intelligunt feilicer Meffiam.

: N Varifg

fnatio ltalis ufttata , Vv2 wvzva..

Filio David.) Quaíi dicat , Meffiz

A Nazarethb.) Ibi en

?muevducatus e-ü«

i

omnis felicitas. "Vivat Metfias, vi-

Chriftus.

$

Refts

vat Chriftus Davidis : filius.

Vel di-

I2. E* 2nutra

'Utt 7Efm' ;n .Teniþlwzzi.lj

citur Filio David in dativo , quia uc

Non. fatis. compertum .eft. quando

O0 tl

Tym,

docet Genebrardus j! verbum falvan-

Chriftus in templum: intraverit. Ali-

retgm "ad

la

di fere conftruitur eun dativo, quem

qui putant. recta Xad, ,,.tf.mþplujml fe con-

*

1

*

&

CAPUT XXL-

133

ii ].

j ,'Q.ï"Et**di£it, eis: Scriptum eft: « Domus^mea dómus óra -vifím

ünt fuper

tionis votabitur : vos autem feciftis illam fpeluncamlatronurh. 56. 7.

14. Et accefferunt a

i

T.

ia In. via:

i

d eum ;foeei-, & claudi in þgmplb &fa. f're

*

r

navit eos.

k

7*

ntin.vio:

15.- Videntes aut

em prineipes facerdotum ; & Scrlbæ tifirà-'19.

46.

uebantür,

[ . bilia, qua fecit, & pueros clamantes in tem

- Hofanna filio David : indignati fünt, "'*

plo, & dicentesz

Li&us, qui

.16. Et dixerunt ei: Audis, quid iftí dicunt? efus autem

dixiteis: Utiq

f Pfal.

t univerfa-

ue. Numquam legiftis: f"Quia.ex.ore infgr?tjum,

.. & la&en:ium perfecifti laudem?

05 293 8,5,

p

1

I7. Et relié&t

1

:/m aNm-

is lilis, abiit foras'extra 'cx:ivit'ate'm'in B,ethanïarg:

— dbique manfit.

bat omnes

v

18. Mane autem revertens in r«f:-ivitatem, efurit.

glariorud,

19. g Et

/"13.' k

j:tuliff*ee. Alii non eodem die quo Te-

mirum nön eft, fi timore cbn&ernafi

rufalem ingreffus eft, fed

;xoftridie.

in fucam verfi faünt.

ml

la templum Dei.) Intemp

ä

i atrium,

16. lriqué.^) Scilicet audio.

Y

Ex ore imfantium , &ci

[atinus t*

d

in quo populus orare folebat, quod-

ue erat ante atrium facerdotum.

e& ex Pfala

) Sumptum

8.3. *Qui clamabant non

Id et, -

Vendeuies , & ementes :m templo.))

fuerunt infantes , fed pueri, utcolli-

-- Confluentein templum inngumera mul-

;?

titudine, plurime hoftie offereban-

itur ex verfic. precedenti, ubi ape

T ,.a- Deo.

pellantur, Puer; , Grece vaii«. Hi

» peren?.

tur , rmiaxime feftis diebus, que ne

enim cum turbam audiffent' claman-

jidt, flv

^*

deeffent. delonge venientibus, facer-

tem Hofznna frlio Devid, idem carimen,

dotes animáàlia ad facrificia vende-

ut ea folet atas$, ingeminabant,

bitas in a

"bant, cumque aliqui, unde emerent,

$ ofitum e

Perfeciféi laudem.) ld eft

, pervvfcv&am

: cdlitüäv

non haberent, conítituerant nummu-

laudem confecutus es.

citum f

larios , qui mutuam fub cautione pe-

I7. liiss re/itfii.r.j Principibus fa-

.cuniam darent. [ta explicat Hiero-

cerdotum ,. & fcribis ,

7 n g/'mt Af

de quibus n.

;, atiint

nymus. :* Fortaffe etiam pretium ac-

15. di&um-erat. ^ Eós vero reliquiffe

j qusqi P^

'eipiebant pro elocatione Ioci ad qua&-

putandum eft, vel'quod ejus prefen-

ftum opportuni.

»

e

tia, & colloquiis indigni effent: vl

sim iv

Catbedras.) Q

uales huiusmödi re-

neab illis ante tem

geebanT

rum in foro venditores

deretur.

4

pus Qomþrehen—

lent.

: habere Fo-

-

In Bethaniam.) Qus fita erat in l"a-

ffm [cþlplt Ul'

13. Seriptum efl. ) Vfai. cap. $6. 7.

tere montis Oliveti, & duobus mil-

h

—

Speluncam latrommm.) Propter Íce-

liaribus ab Jerufalem diftabat.

libus yro]*

jus avaritig , firta, ufuras, & nun-

jji &

dinas

