ïeïltla ab mluü

que eftote femper pariti.

Widieg.

53- Qm':unquc.) In ill;l hora.

tis verficuli explicationem faciunt. ..

h [20]

Quafirit auimam faam faluam face-

: 36. Ui Domz"üb.) aS nv'g

Yofisi

) allqe

re.) Studucrit , constüs fuerit reyer-

vzine ? [cilicet affumentur.

l me

tendo , aut retro afpiciendo- femet-

4 D; [

37- 'üäimüque futrit córpus , ö': 14

ipfum imminentibus peric

ja

ulis fubdu-

Vide dictà" Matth. ca

p. 24. Ig. ubi,

"irtelng:

äere'&eximere.' Vi

Cllmc

huüc vcftg,f:'lculutfx explicavimus.

s BA

j

x*e x aX

561

s revelabl

*CAPUT XVHIt.

Per pm'abolam de judice iniquitatis , & vidua - :mpormw Jocet

jin domo,

wn reöeat2

- femper orandum , per parabolam 'vero. de. Pbarifeo, & Pulli-

] eano , quomedo f £ orandum: pueros a o repelli voetat : dioes, qui

a jwoentute omnia [o fervale pracepta dicebat, audito: Chrifls

n facere,

-.confilio de omnibus relinquendis , abiit. trifPis ,. 6'93 quid erit pra-

jcabiteam.

mii omnia propter. Cbriffum relznquennbus pradicit fuam

un0; unus

*

. pajfonem , C? prope J'ericbo cecum illuminat. —

:. & Iceb&t autem & parabolam ad illos, quoniam oparte

tdEc-*

r &a*e-

11:5

lter relm

femper orare, & non deficere.

Dxcens Judex quidam erat in quadam c1v1tate,. qui De- Thef,

um non timebat, & hominem non reverebatur.

3- I7*

.3. Vidua autem quedam erat in civitate illa, & veniebat

i|d congfe'

d eum, dicens: Vindica me de adverfario.meo.

.Et nolebat per multum tempus. Poft hzc autem dixit

mtra fe;

Etfi Deum non ttmeo, nec hominem revereor:

E

f& Tamen quia-molefta eft mihi haec vidua, vindicabo l-

Iïam nein noviffimo veniens fugillet me ,

6- Ait autem Dominus; Awdlte, quid Judex mlqmta is dicit

APUT

E

CL De-

lm folhcmis

ilis. vit u

Lio

niam oportet , 55'0 ) Ut doce-

Et f 6 Deum nom timeo, ) Licet nec

.Q

ret oportere femper orare.

Deum timceam , aut. homines, nec

Ef nunquam. deficere. ) Scilicet anl-

miüferear viduz , aut illam: curem.

Lm f()hdzml

. mo, ob dilationem rek petitg , x«i 49

g. Viadicato eam.) jus illi dlcam *

mfequet"f

Sxaxé» , & non fatigari, id eft, non.

ut mole&iam redimam: , quam mihi

mo vobis 04

. ceffare ab oratione. ob. tatlgdtmn:em ;

perpetuo exhibet.

]Jud.

7ÓÁ

aut impetrandi defperationem.

Ne: f2 oViffimo.) Ne in finem, ne

Q« Tudex quidameras , &c. ) ï'orcaf

peq jetuo , netandem.

nium cclh

fe rem vere geftam narrat, quz qnia

Sugillet me-) ideft, obcund at , few

t venmf"m'

uædlo afficiat,

(.rræce eft, om GT C V

- ad almddocendumadhlbet*lr, gïrabo-

reproöïs d

Ia dicta fit.

eft autem óeniaót», alterius facienr

uds -

Quié Deumnon timelat , ö'c ) Quem

pugnis aut fuftibusita tundere aut cx-

dere , ut livida reddatur & fanguinis

fd

" bübde "

mec Deitimor, nec hominum reve-

notis maculata.

lmhce diceremus

ide jb

rem:la ab injuftitia. revocabat,

Gj faró ragione , acció.nom m rom;:a

ffe. V

9. Findica.) Wxofeqoc» ; defende»

jus

&feque

j?mz/me/-te la tefta..

en faciun'

libera , aíic;e, eripe ab injuriis ad^

6- 4tnudite. - Con«fiderate * attendt-

"l

verfarii mei.

Ue.

Qp !

4« Pajf bacauten.) Scilicet cum: illa

jwdex PIqUIMIS ) ]udc& ini-

u

quus.

mt:erpellandl finem non faceret. -

[gf,llf 4 gf

bt

B:H. cum Com, Mmacb. T. VIL.

47

m*

362

E;LVA' NGELII VSEC'UEN-D UM LUC.

7. Deus autem non faciet vindiétam ele£&orum fuorum cla-

1 x;.kEt P

mantium ad fe die, ac noCte, & patientiam habebit in illis?

v

1 -]um levat

-. $. Dico vobis, quia cito faciet vinditctam illorum. — Verum-

; propitius e

u Di«

. tamen Filius hominis veniens, putas , invenie: fident in texra?

- 9. Dixit autem & ad quosdam, qui in fe confidebant tam-

- ab 1llo: ?

quam juíti, & afpernabantur ceteros , parabojam iftam dicens:

- hmiliat, e

to. Duo ho

f

P

Ij cÁR

ines a(cenderunt,.in templug , ut. orarent:

pet.

unus Pharifzus, & alter Publicanus. -

uod

i

1j. Phari(zeus ftans, haec àápud fe ora

bat : Deus,gratias z;go

d

|

eft

tibi, quia non fum ficut ceteri hominum:

'

Te 20 me,

adulteri: velut etiam hic Publicanus.

raptores , m)uih ,

-, If Ame

I2 Jeju

-Da ficut p

eo.

"

no bis in faþbaQtor: decimas do omn

iqm, A*q/-uæ Pom-

1g. d E.

t bone,.

13 ,Et

E

19. Diui

T05 nifi (oh

Deu': Autem 210 f.kc'ietf vindi(am,

feverandum excitet, ob (;culos:.pvo'fïta'

20. Mand

^ &c.) Si-Judex iniquusimportunis pre-

mife

L

giycordia & veritate ptfomin'orum

cibus fle&itur ,

u

anto magis affidui-

De

m

F

Urtum faci

tate orationis fle&tetur Deus benignif-

:

9. A4d quosdam.

j Mo nen(ïos; cot-

Vtuum,'& m

fimus, & ad miferic

E

ordiam Propeg-

ripiendos, &e

orum fuperbiam;retum

2L Qui ;

fi ffiinus.

d

dendam.

1.

Elellorum fuorum.) Q

uos exinii& di-

Qui in fe confidebant 14»72714;1"2* jafti.).

Quo ;

Qui fibi ipfis

j

qucumqte

ligit, utpote quos ante mundi confti-

eífe.

perfuaferant fe'Kjui?osc

tutionem elegeritxad beatitudinein

aüum jn o

«ternam.

10. Phbarifeus,) Qui fe juftum pu-.

E£ patientiam babebtt 1

u illat ) An

tabat.

EL

patietur Deug. electos fuos perpetuo

Pablicanus. ) Qui fe þgcä:acörem

ab iniquis homi-nibuskafüigi? N,ullo

agnof&ebat:. De Publicanis di

N——N

modo.

2

thzi cap. 5. 46.

.

*

Factet vindillam

illorum. ) A malis

II. $£tams. )

Aliqui putànt morem

* -No!eing

& calamitatibus illos eripiet.

fuiffe Hebrazorum, ut (tantes orarent. -

E

s

"

j

b

g. Verumtamen flius bominis , &fc.)

Alii exiftimant genibus flexis oraffe;.

1t illum Cula

W o j

Cum Chriftas dixiffet fore, ut cito De-

quod autem dicitur /fazs, interpretan-

UCUHe o ?

N

us ele&tos fuosliberaret, reddere nunc

tur confiftens, vel exiftens.

Vidc ;

-5 tundepi.

eaufam videtur, quamobrem fzpe non

Maldonstum.

Chtium

liberet, quia nimirum non ea fide,

Velut etiam hic Paublicanus.

) 14 eft,.

& cul]

hic. Publicanus,

dt.

Diti.

qua debent, Deum orant.

Itaque

nec ctiam qualis é

df

cufn venerit ad. judicium Filius ho-

unus fcilicet ex ceteris, -iniufi:usþ'q, &

Pitorum

,minis, quo potiffimum tempore ele-

raptor.

.

ra;i,;uf'

.^ €tos fuos liberaturus eft , vix quos

I2. Bissn

flbeto)) Bis qualibethebo

)M

domada ; nam hebdomada fabbato

mihi pe

CCata

liberet, inveniet, quia vix fidem in-

j D'/Iendit.

vyeniet.

*

incipiens , & in fabbatum definens,

I

þl()'. i

— Eidem snveniet

.) Fidem intelligit

fabbatum vocatur a die przci

puo. Vi- |

cum fiducia & charitate conjunctam,

de Matth. cap. 23. I.

AOT

B

qua ad :orandum & in oratione per-

, Decimas do. ) ld eft, dare þonfugvi,

4 5(10. ) ?

K

F&

"

|.

ia Ó

353

CAP UT- *xxfzn., |

m d-

p xgoEt Publi,canu,s'a longe ftans, nolebat nec ocploä ad. coe-

L in illis?

] lum levare: fed percutiebat pe&tus . faum, dicens: Deug,

"

Verum-

eccatori.

] propitius efto mihi p

i tet?

34. Dico vobis , de

ícendit hic juftificatus in döthu'm»fuam

bant t«

ab illo: » quia omnis, qui fe e

fe P Mat

5altat : huxiïiliabi;ur , & qui

'05.12

ndcm: [ humiliat, exaltabitur.

upra

d illum & inf':n;t'es , ut *eos*f tange- ;

4 II

o ^1S.c Afferebant autem a

] ret. Quod cum viderent difcipuli, increpabant illos.

« Mat

16. Jefus autem convocans illos, dixit: Sinite pueros veni- I9

:13

ts ao

Var.

-re ad me, & nolite vetare eos: talium eff enim regnum Dei.

3

; i

Li

17. Amen dico vobis: Quicumque non acceperit regnum

wp| D

ei ficut puer , non intrabit in illud.

X

-

*

4 Mat

IS. d

t interrogavit eum quidam pr!

nCeps , dicens : Magi-

19. 16

*

fter bone, quid faciens vitam seternam poffidebo.

k r;.lEt

r9. Dixit autem ei Jefus: quid me dicis bonum? nemo bo-

Md

] nus nifi (olus-Deus.

xilos poft

20. Mandata nofti:

*

e Non occides: Non mcechaberis: Non Exo

yont vorum' .

| furtum facies: Non

falfum te,üimoni"um dices : Honora pgtre'mQO- 13

| tuum , & matrem.

nenäos, Q

i àit: Hzec omnia*cu

ftodivi a juventute mea.

:rbiam;rewn' :

21. Qu

32. Quo audito Jefus aitei:

Adhuc unum tibi deeft : omnia,

s

p jil-)

lï

-quaecumque habes, vende, & da pauperibus, & habetig the-

, fe 08

faurum in ceelo , & veni, fequere me.

*

r

ftatus eít: q

uia dives erat valde.

fpmm I ^2 ( '/His ille-auditis, cont:

24. Vi-

; Xec(—:amtem

"Zzg

E

yis dif Mate

Ij .Nbleäat..) Non audebät, pude-

gis qu'a&x ille — Nam Pharifzus fuper-

utant m

orea

bus opinione fuatantum , Publican s

jme Oï"e"t:

d batillum oculos attollere.

Nec oculis ) . Vel oculos.

aurem vere & coram Deo jtfüus dif-

ceffit.

fexis o

etatt

" Pereutiebat peus fuum.) Nl]anu pe-

: ipterpt

Vide-

;&us tundcbát , qui geítus eft. ponni-

IS. Afferebant autem ,

'Efr,þ) Vicie

(f

L

'sehtium , & culpas fuas agnofcentium

di&a Matth.. cap. I9. 13: & I4-

1

Id faciebat Publi-

]

ld

f d & detcftantium.

17. Mecepcrit. 2 VIdedl&-. Märc.

canus,- confcius multorum & "grv:ivmm

cap: Io. 15.

pablicim

] peccatorum

.

.

.

Imuüus j

Propitius.

) Placatus e&(;, & Vrcmit.

19. Quidam primceps. ) Primariz

] te mihi peccata mea-

au&toritatis vir, tum-ob divitias, tum

.

Po

ob primatum aliquem , aut magiftra-

T-.. 14- Defceadir. )

t oratign;em in

gereret-; . nam Grzce eft,

n

ID

1 templo.-

tum, quem

A'oye». Eeliqua vide Matth. cap.

pum

idin

V [2

E 74

f

tatus, ) Deïxgr;-ttia.

juftus effe-

P;æclP

j ctus.

19. 16. ubi hanc hiftoriam gxpjicavi-

mus.,

Ab il(g. )

Prx illo , lpc«t"ius&aut ixgxa.-

d [ goü[ufvl'

P

364

EÉVANGELILI FSE CUNDUM NLUC.

.?24. Videns autem Jefus illum triftem fa&um, dix'ït':r Quäm

r Di«

dificile, qui pecunias habent , in regnum Dei intrabunt*

w videam

25. Facilius eft

e

"

nim camelum per foramen acus tranfire ,

:

Q E

quem divitem intrare in regnum Dei.

&

( E

26. Et dixerunt, qui audiebant : Et quis pote

ftfalvus: fient

Deun.

2/1. Aitillis: Quae impoffibi

;ia fünt apud hominyes?? pefïi.bi,liz

unt apud Deum.

28. Ait autem Petrus: Ecce nós di

ti füumus te,

*

miü'mus-:'omhia $ ,& fecu-

Al Zate

firt i m

29. Qui dixit eis: Amen dico vobis , nemo eü; quä reliquit

domum , aut parentes , au

dren fr'

"

t fra?res, 'a'u,/t uxorem? aut filios ,

propter regnum Dei,

Z

hipr l

3o. Et non recipiat multo

lo venturo vitam aeternam.

plura ip hoc tempore , & in fagcü-

-illm, i

fFMat

20.17

1

31 f Alfumpfit autem ]Jefus d

ilod'e-cim', '& ait Hli's;w*Ec»c,e

Marc

afcendimus Jerofolymam , & conífümmabuntur omnia, quae

L Pa

to. 2, Ícripta fünt per Prophetas de Filio hominis.

$ 1. Et«

32. Tradetur enim

Gentibus,. & illudetur, & Hag—ellgbitu—f,

bliCanorum

. & confpu.tur:

*

sH

33. Et poftquam

ii turba,

: flagellaverint j öcþiden/tfäum., &,ätertiaxldi.e

refürget.

4 Etpra

. 84 Et ipfi nihil horum intel

lexerunt, & erat v-e«rb'üf'n' ll'tud

T eum:

- j Ften

abíconditum ab eis, & non intelligebant , quse dicebantur,

£ Mat

35. g Factum eft autem, cum a

P

bpropinquaret Jvelric.ho",' €oe-

z

& Qlxit ad-

20-290 CUS C

juidam fedebat fecus viam , mendicans.

:0mo tua p

arc

36. Et cum audiret turbam

6 R f

10.46

wpræ::er,e,qnte'm 1 interi'ogaþgþä

x

quid hoc effet,

? Eteu

37. Dixerunt autem e.:i,;quod-fe'füs Nazárenus tranfiret.

. 38. Et clamavit, dicens: Tefu Fili David , miferere mei,

fd lominer

39. Et qui praeibant increpabant eum, uttaceret. Ipfe ve-

ro multo magis clamabat: Fili David, miierere mei.

Q Fidos i,

40. Szans'autem Jefus juffit illum adduci ad fe.

P cgp D

Et cum ap»

48 Mügmj'(

gra

proping:uafffe't,k interrogavït iflum :

Chnfïum

vifoi

4rD1-

w

FnMbefE

drefin

)

do

Ü Ec;e-4þendimu:7er0falym4kz, 5' c.)

: Aä/caäditum.)- "Occültum $.

Tt'Ichp;Puä l

Vide diéta Matth. c. 20. DA

?bfcqï

phu

^

nibug Puy

Confummabuntur. ) Perficientor.

rufn.

j

3 "ilere 3.

.

^

o

4. Verbum

35' .,» Cæct!.; quidam, ff ;'.,

3

ii

tur vüer e

*tium hoc,

—»i/-fud.) Res hæq, nego-

)ï Vidf dx&a

m Jef,

|

Mgcch." cap. 20. 30

Pl u

d

CAPUT XVIII & XIX.

nös

: mn

41. Dicens: Quid tibi vis faciam ?. At ille dlxr.t Domme,

bt

ut videam.

ranfire ,

42. E Jefus dixit illi : Refpice fides tua te falvum fecit.

43. Et confeftim vidit,

& fequebatur illum magnificans

Vs fieri?

Deum. Et omnis plebs ut vidit, dedit laudem Deo.

Í

poftibla

UC APE PA xIX.

& (eu.

d Zachæum plwmns murinurantibus : divertit : pamlyoïam re-

feért de bomine nobili , qui abiens ad regnum accipiendum tradidit

j reliquit

decem fer'vis decem mnas , quem cives fuper fe regnare nolebant :

it fillo ,

Áuper pullum afing intrans cum bonore Jerofolymam , fiet fuper

in f2cu-

zllam þrwdzcthue evertendam , & ingre[Jus in templum e;z-

cit ementes , ac "vendentes. — -

lls* Eece

T 1ngreü'us perambulabat Tericho..-

)a. QU&

E

Et ecce vir nomine Zachæus & hic prmceps erat pu-

bhcanor um, & ipfe dives:

ellabltUT,

$3. Et quærebat videre Iefum, qms eiï'et & non poterat

pra turba, quia ftatura puüllus erat.

ter ii d

4. Et preecurrens afceüdit in arboremfycomorum,ut vide-

ret eum: quia inde erat tranfiturus.

um lfhld

$. Et cum veniifet ad locum, fufpiciens Tefus v1d1t illum ,

bantuf.

& dixit ad eum: Zachae, feümans defcende quia hodie in

iChO) (

domo tua oportet me manere:

6. Et feftinans defcendit, & excepit 111um gaudens.

Ti ogaba

3. Et cum viderent omnes , murmurabant , dlcentes quod

äd hominem pecca orem dxvm tiffet. -

-auüre

d-

Zz3

. $. Stans

*

[pfe *

(42. Fides tua, €&c.) Vide di&ta fu-

4. Sycemorwm.) Arbor eft frequen-

pla cap. 17. n. I9.

tiffima in Paleftina, de qua dixi lib.

3. Reg. cap. 10. 27-

tcum 9*

43. Megnifcaus Denm,) Deumlau-

dans, & gratias agens, quod m

L Oþart:t ) Meft, ftatui, decrevi.

Chriftum vifum recepllfec

Manere.) Hofpitio recipi-.

gT

Ngreffus. ). Scilicet. urbem Jeri-

6. Gazdens.) Pro magno accipiens

"I

cho; p&r eam ambulabar.

beneficio, quod Chriftum dom1 fug

Prisceps Pablicanorum.) & ers?xcwzgg,

poffet habere.

lunbus Publicanis plate&as.

X

7. Er cm viderent , &c. * Qul ade-

ym , 9

fcu

rant ex turba, inter quos fortaífe

Videre ïrjum, quis eü"et ) Cona-

batur videre faciem ,

pérfonam , ha,

Pharifzus allquw, aut Scziba, genus

bitem Jefu, de cujus doQtiina & mi-

hominum maxime pronum ad calume

) Vil jl

raculis imulta. dicebantur.

nias in Chiiftum. .

366

EVANGELII SECUN'DUM LUC.

u Civt

g. "Stans autem Zachieus dixit ad Dominum: Ecce dimidi-

oü illum,

um bonorum meorum, Domine, do pauperibus: & fí qmd

1. Bf

allque"n defraudavi , reddo quadruplum.

- cari fervos

. Ait Jefus ad eum:; Quia hodie falus domm hulc fa&a eü,

eo quod & ipfe filius fit Abrahae.

- quisque 1é

eMat

16. Ven

IO. « Venit enim Filius hominis qucerere , & falvum face-

18-H re, quod perierat.

frnas Vqu

iT Et al

"rr. Hsec illis audientibus , adpcxens dixit paraboram, éo

quod effet prope Jerufalem, & quia exiftimarent , quod con-

delis: eri

15 Et al

þ Mat

feflim regnum Dei manifeltaretur.

12. Dixit ergo: ? Homo quidam nobilis abiit in reglonem

que mnas,

214

19. Eth

longinquam accipere fibi regnum, & xeverti.

13. Vocatis autem decem fervis fuis , dedit eis decem mnas,

20. Etal

& ait ad. illos: Negouamml, dum venio.

14 C€r

aUi tepo

Losd

2r. Tim

Pecmtorem. X 'Hominem taali & ; pro-

ftificatio, quam falus aterna coxmca-

Dot pofuil

tur.

brofi nominis, & quidem principem -

——x

in-éo genereiniquitatis , quo mtames

- Huiic a'amu:.) Zachæo &famxharl-

erant Publicani.

bus e;uæ

eis fuis, ]

g. Stans autem chbzm, &*e.)) Stare

uod €$ gf/;' ft fltu: Aärabæ.)

Non olum genere, fed etiam fidei

Bo ttdefinito

hoc loco idem effe videtur, quod fer-

& . charitatis iimitatione.

nam TUS perfe

monemexordiri, erumpere ad loquea-

dum de rcpente, ut cap. IO. 4O. qw*

Io. Venir enim Kiliu: bammu, 6':: )

Deftm;,md:

ffetit, 8 air , id eft , quæ exorfa eft .

Quuafi dicat :

. Nec mirum fi in do-

mum peccacons diverti ; nam pro-

PH I2cis dié

ita loqui.-

bterea in mundum veni, ut homines

U Contineb

Dixit ad Dominum. ) Poüquam

QU n us

Chrifti hofpitio a' fe excepti do&ri-

a peccatis abducam , & falvos faci-

a ROmanæ

4ID,

nam audiffec , qua promitceret ipfi &

II. Eec

wod effet prope. 7emj?:lem )

gbhamtm

familie ejus , aliisque omnibus, qui

Hac occà

Á

antea&te vite' pcenitentiam agerent,

falem.

ione, quod cilet prope Jeru-

U ia

num colorum, &, fi etiam qux..

5647

]uä

e poffiderent , venderent & darent

- Exiffimarent.) Scilicet difcipuli.

I'* Clve; al

pauperlbus : t:hefaurum non defïCIen-

Regnum. ) Scilicet quo Chriftum in

Y

tem in calis.

terra reguaturum putabant.

046)'4" eum

Do pauperibus.) Paratus fum dare',

Manifeffaretur.)' Oftenderetur, ap-

N '0nem

pareret , palam fieret fplendore , &

mox quoque dabo , jam nunc ad

Prompferm

hunc ufum addicens, & députans.

gloria &terna confpicuum.

tür

[/ dld?])

Redda ) Paratus fum reddere.

I2. He»o qmdam 220.711!:.) Homo

d di.

hig nobilis, Chriftus eft, omnium ho-

"'tiler

9 At Jefus ad eum. ) Ad verba.

minum noblhfïunus

.

l"q

df (

ejus, non tamen eum, fed. difcipulos

Qroba

fuos, & populum qui aderat alloquen-

cclum.

r du regionem longmqtmm ) In

— füet n

aCL:)

Oiun

l)um-

do, ita tamen vt ipfe Zachaus folatii

Regnum. ) Regni poiï'eGmnem.

- E Quf dic

jleniffimam fententiam audiret.

Reverzi.

Ad judicium extremutrn.

hi

N c"tlorem

Salui.) Ad Deum conyerfjo & je-

13. Deem fervis [gir. ) Omnibus

i

ne xhn'ïa

bv

E

vOAPUT OX -

867

14 Cives äütem ejus oderant eum , &mïfea;s;im legationers

d -

h3

(

*

oft illum, dicentes: Nolumus hunc regnare fuper nos.

fiquid

5

-

xs. Et fa&tum eft , üt rediret accepto regno, & juffit vo-

Cari

f

[

d

Q

»

À

lervos , quibus dedit pecuniam-,,- ut .fci*ryet',-xqua'ntum

J

quisque negotiatus effet.

"

.

.

s

.16. Venit autem primu

$, dicens: Domine; mnatua decem

dmt fa,cef-lj ;

mnas acquifivit.

47. Et ait illi: Euge, bone ferve,

quia in modico fuitti fi-

&me ]

delis: eris poteftatem habens fuper decem civitates.

X

d- p

'

38. Et alter venit, dicens : Domine, mna tua fecit quin-

que mnas.

:egi(m*emi ;

I9. Et

huic ait: Et tu efto fupef quinque civitates.

n

20. Etalter venit, dicens: Domine , eccem

x

na tug, quam

'm mhöä;

habui repofitam in fudario:

"

O s

2I. Timui enim te, quia

homo auflerus es: tollis $ quo.c'l

. nnd

]à comita-

non pofuifti, & metis, guod non feminafti.

L d

| 22.." Di-

-

E

cfamil;ari-"*'

fervis fuis. ï;or;itur füumerus finitus " deat , namcmh'illþ nihil fcommune

Alrabt. )

[ ;'Jj

pro indefinito , & alioqui denarius *habere volumus.

,

viun Ddf

numerus perfe&us, fervorum univer-

tem tandem..

IS.-Et fachum: eft

) 'Fa&umn*eft'a»u-

r

* .

firatem defiznat.

Decem mnas.) Singulis/mna*m unam,

U rediret.) Scilicet in ï)atriam, li-

p Grzcis dicta , Latinis mina, cen- cet civibus inviti

S.

nüiïl o :

gam p

tum continebat drachmas argenti, Ita-

Negotiat:fs effez.

)'- Negotian'do effét

*

üt homimis

que mna una decem coronatis mo- lucratus.

nete Romane gquivalet.

17. Serve Lone.) Fidelis

, induftrie.

ayos B |

AN-gotiamini.) Scilicet accepta hac

In sodico.) 1n una mna.

*

t

filen.

)

pecunia curantes ut crefcat, & lu-

Super decem civitates.) Habeto pre-

?

Jur

crum pariat..

fecturam fuper amplam regionem, in

p

Dzs; venic.) Doncc redeam.

ua funt decem . civitates.

EÉt hoc

4 Cves an

oftenditur amplitudo premii , que

difcïPnïï- l

dzi

rem. ejus, ) Sicilicet Jv-

bonis operibus refpondet in calis.

du i

Oaerant eum. ) Et pravam animi

QO. Ecce mma tua. ) !d eft, recipe

affectionem variis modis in illum ex-

1innam tuam.

i:'retur; q

prompferant.

Repofftam. in jïtddria'.

) Involutare

ü

mdort

Pof :dlam. )

Qui illum äil-'equereng linteo fervavi, quotibi maneret in-

tur

Quod dicitarde miffa legatione — columis ; quemadmodum — dederat :

.') Bono r

emblema eft, (ive parergon parabole, Pecuasiam m fudarsm ligare , ait Beda,

mni."m ho ; :

ad illam probabile.n, &humanz con- -ef percepta . dona otio. lenti -fqrfgri: ab-

/

fuet:dini accommodatam reddendam. - /zoz4ere.

um-)

m "'

- Noiwnzus bunc regnare fuper mos. ),«

ol. Timui enin te , 6c.) Qu hic

Luafi dicant

Hujus noftrg volun- per aliquot verficulos hibeatur, expli-

?

ïione;"' j

tatis certiorem eum facite , ut abeat — cavimus , Matth. cap. 25.24. &«

E

:vleyin-

M

bene Jonge

*

» nec amplius' ad.nos re- cg;;s.

t

k

z

368

EVANGELIH SECUNDUM LUC.

22. Dicit ei : De ore tuo te judico ,. ferve nequain : fcleï)'as', 13 '3s.eEt

quod ego homo aufterus fum

; tollens, -quqd"nqn pcfu'iv',' 182

E fo faper g

metens, quod non feminavi.

26. Eun!

* 23. Et quare non dedifti

pecuniam meam ad menfam ,ut

y. Ee

ego veniens cum ufuris utique exegiffem illam? -

*

- Veti ccepei

24. Et aftantibus dixit: Auferte ab

: i

: fe Deum v

qui decem mnas habet.

1

f

llo mnam, &

: 'd?ätC*' 14117

X

Dus.

25. Et dixerunt ei: Domine, h

abet decem lfn-as;

« IMat

:

3. Dice

15.12

.26. c Dico autem vobis, quia oimni habenti d-*a-bitur,&" ab-

- Ts pax in (

&25

undabit: ab eo autem,

L

3. E q

29.

retur ab eo.

L]

qui nonþabc;ti..,.& qg;od habet , aufe-

Máarc

Magilter 1

27. Verumtamen 1

nimicos meos il'—lrös;* güi noluerunt me

440 Qui

4 25. tegnare fuper fe, adducite huc, & interficite ante me.

- des clamab

Supra

8. I8.

28. Et his di&£tis, praecedebat afcendens Jerofolymam.

4. Etul

4Moat .

29. Et fa&um eft, 4 cum a

ppropinquaffet ad Bethphage,

t dicen.

91.1. &

Bethaniam, ad montem

i

; qui vocatur Qli»veti, mlüt du'qsi

i. Quia

Marc difcipulos fuos,

/^30. Dicens: Ite, in

- caftellum, quod cofitra vos eft: in quod

( que ad pa

IL.L»I-

tuls,

introeuntes, invenietis pullum afinze allig

atum, cuj nemo um-

s

43 Quia

uam hominum fedit: íolvite* illum , & adducite.

*

.31. Et fi quis vos interro

gaverit: Quare folvitis? .fi*c. di e-

[

ïallo, & d

tis ei: Quia Dominus operam ejus defiderat.

N

52. Abierunt autem , qui miífi erant, &

; ;

invenerunt, iïcut

^

(1) diftipu

dixit illis, ftantem pullum.

37 Virtui

43. Solventibus autem illis pull

WV'T " 1 f

W recéns

ad 1illos:

uid folvitis pullum?

um, dikefunïï domini ejus

,.

Q narat ]

34. At 1illi dixe

» Res,) |

;*unf.: Quia. Dominus eum .ngceii'äri'um ha-

IW telo,) p

bet..v i

[OQUinegl f

? exctlfi,

* -3-5'.- eEt

.*-

* 39- Incre ?

Antes tibi.

Aufferüs ) Swev-er-u-s, rigidus , &u!rus,

d Lopid;

ut,habet: Mlatcheus loco citato..

pto.

I ÜR de- fapoliciordd rebellibus fuoke

^tQ d.ecrm

lr

Tel/i:.)."Kanquam tuum..

- g.

exClpiatur [

- Pracedebas, ) Di fcipulos fuos

pl

E àcd

22. De ore ?uo te jadice, ) Et tuis

abhorrentes ab hoc itinere; predixe-

4l. Reyj, '

ipfis verbis te condemno : in tuum

rat enim nom femcel fe Jerofolymis

L

ÀUS ani

ipfius caput; fententiam protulifti..

multa paffurum.,

23« 44 menfum. ) Menfarüs, Nw-

obiturum.

| & mortem etiatm

[ Bhtihji

j

mulariés, dt.habet Matth.

29. Cum 4;;7&/;!»7?4172,* ed Bv;bpbd;

£s

r

»

27. leterheire. ) Significatur pena

Tuortis eternz.

ge; &c.)) Vide di& Matthai cap. 2f.

ó €0

I« & deinceps , ubi

qu& hic häg;.;u:m:,

toff

,Güf

gnov,[fe

dure m..;gua& ä'cac ; ut conftet

explicavimus.-

B;[

64m (,

EL

;;

CAPUT XIX.

369

385 e F.t ddxärunt ïllum-adjefumi, & jä&antes &e&i-menta e]oag-

fua fuper pullum, impofuerunt Jefum. ^

12.14.

Pwa&

&

46. Eunte autem illo, fubfternebant veftimenta fua in via.

37. Et cum appropinquaret jam ad deícenfum montis Oli-

nfam,ut 3

veti ,coeperunt omnes turbze (1) diícipulorum gaudentes lauda-.

Li

re Deum voce magna fup

z

.&ätefiäu;

bus.

3

er omnibus ,'qgas videranþ, yirtuti--

38. Dice

ntes: Benedi&us, qui venit rex in nomine Dömi-

E

ni, pax in coelo, & gloria in excelfis.

d

-.39. Et quidam Pharifieorum de turbis; dix-erunt ad illum:

Magifter , increpa diícipulos tuos.

-.40. Quibus ipfe ait: Dico vob

is , quia fi hi-'tacugrint , lapi-

!2

Tünt .mb

des clamabunt.

mam. ;

/4r. Et ut appropin

qüavit, videns civitatem flevit fuper il-

lam, dicens:

ethphages

*

42. Quia fi cognovi

ffes & tu, & quidem in hxac die tua,

iïiüF duos

quae& ad pacem tibi , nunc autem abícondita funt kgb.o.cïulis

:m quoä

tuis.

43. Quia venient dies in te, & circumdabunt te inimici tui

getto Ut

dique:

y*all"q', & 'circuædabunt te, & coanguftabunt te un

o

acdlæ

m

— A44. Et'

G) difcïpulorum."ln edit. Sixt. legim'r:v defcendentium.

unt,'frcui-ï

37

Virtutibus.) Muiraculis, ac pre-

Er tu.) Filia Sion, fcilicet quod

iÉ

fertim .recenti Lazari fufcitatione,

ego novi, mala nimirum

m

dentia.

—tiþi impen-

omlnl g

quam narrat Joannes

Ccap. 12. 17-

49. Rex.) lfrael, Meflias.

E: 7uia'em i bac dío faw gu4 4d pa-

Iz celo.) Pax no

*

;

cem :b ) In qua tanta pace , tanta

wium n*

jui in cclo eft.

bis fit cum Deöw,

fecuritate frueris, fleres utique, ficut

Ip. excelffs.))

Scilicet habitanti Deo.

& ego fleo.

Vel fenfus eft ; [n hac

?

3

9. dacrepa difcipmlos tuos. ) V,Adu-

*

"

die, qua te Deus fingulari adhucbe-

Jantes tibi.

neficio dignatur, te per me vifitans,

[O. 'Lapide; clama

L4zr.) Sicenim na

& fibi reconciliare ftüdens, ea offe-

Deo decretum eít, ut hodie magnifi-

rens, qus ad felicitatem tuam augeri-

allibus f

ce excipiatur Chriftus ejus, & cum

dam, « ftàbiliendam faciunt.

;

Nwunc autem, 6c, ) Quafi dicat: At

ulos fnos

pláufu ,& acclamationibus.

fcj

al. Flevir fuper illam. ) Excidium

quires contrario prorfus modo fe habet.

gt

Præd

illius animo percipiens, & illius in-

Abfcondita [unt ab oculisvuis.) Non

, Joofo

gr-acitudin

confiderans.

uod ob oculos tibi propofita non

j «

ov1 ,qu0d. Abundat quoad

fuerint , fed quod oculos clauferis,

42. Qui )

ne videres.

fenfum , quifine ha

c particula conftat,

e

" Bf*'bfb

$1 cognoviffes. ) Quaüi dicat, o fi

43 I(: te. ) '?iþi.

;f,hæï a

noffes, o fi fcires.

d

Bibl. eum Com, Me?zocb. ?'. V, -

VAvaiaþ

-

"

3

70

EVANGELII SECUNDAUM LUC.

44. Et ad terram profternent te, & filios tuos, q-ui/i*n" te

4 E

D

nt, f & non relinquent in te lapidem fu

heec faci

per lapidem: eq

Marc QUod non cognoveris tempus vifitationis tuse.

"

?. hef

15. 2.

45. g Et ingreffus i

n templum coepit eji'cere M

& egou

Infra ]o, & ementes.

end ent—e; i n al

4 ld

2I.0.

E4

46. Dicens illisz Scriptum eft: 4 Quia?domu&mea domus

ex fomir

21.12.

orationis eft. Vos autem feciítis illam. fpeluncam latronum.

$A

Marc

47. Et erat docens quotidie in templo.

Principes autem

De coelo

II.15faberdotum

b lfai.

BF

.

perdere :

,,&:S*cril")æ",; & Princip'es; plebis quaerebant ?llum"

pidabit

56. 7

48. Et non inveniebant quid facerent illi.

Omnis enim po-

) r

7. 11 pulus fufpenfus erat , audiens illum.

[ E

- DC facio

CAPUT. XX

9. Cj

Nón dz"cifszæhktïbw , 4€ Stribis, qua þote/l*ate'bæc—' faciki;; qum

M quidam p

nec illi re[bondebant ad propofitam: de Sfoannis baptifmo: qua[tio-

E grefuite

sem : parabolam refert de vinitoribus, qui cefis domini fervis

lo. Et

eliam filium ejus occiderunt : tentatur. S'efus de tributo Ceari

[ Vineæ

dando, & a« Sadduceis de refurreflione : quomodo dicunt

t F

E QUoque c

| Chrijlumf filium e[fe David: cavendum a Scri-

;

Z

. *

bis ambitiefts. -

T E.

U

.gMat 1?

T fattum eff iv una dierum, docente illo populum in

. Oecerunt.

21.23

, templo, & evangelizante, a convenerunt Principes facer-

7 D

Marc

dotum

, & Scribze cum fenioribus,

31.27

'?. Et

W Qu

Circkmddö'unt te Imimici fui v&!/a-..-)

Vide di&a Mlatthzi ca

hac explicavimus. .

p gI. 12. ubi

-T 16its,

lum éft munimentum caftrorum ex

"F'empore obfidionis fub 'Tito. Val-

48- Quid facerent illj.) Quem mo-

vallis terre infixis, & aggefta humo,

dum tentarent, ut confilium proce-

lapidibus, &c. firmatum.

deret , & illum perderent.

Coanguflabunt , €&/c. ) Ad anguftias

Suf»enfus.) Pendens ab ore quüeh—

redigent, arcte obfidentes.

tis, ideo

bant.

que illu'mþScriþæ, &c. time-

6 Certj fía

æquabunt.

3

ld)

JPMM

Lapidem

fuper lapidem. ) Signifïca;

I- f'rfatum ef, &c.)) UicieA di&ä

m, Qu

tur funditus evertendam.

Matthai cap.21..2

g P "t

30 & dein-'

pat

Viffrationis zu2.") . Quuo vifitavit te

ceps ubi hec elucidavimus.

L3

& del

Deus miffo Chrifto falutis auctore.

Evangeliaute. ) Evan

gelium p?æl

ODerH

45. E ingr:fgsr am templum ,*Efc.)

p

dicante.

: qus [,777

Wm 80" é d

/

-

CAPUT xx.

371

ftate

i q'ui'in te T

"s Et ajunt dicentes ad illum: Dic nobis, in qua þote

pim:e d haec facis? aut: Quis eft, qui dedit tibi hanc poteftatem ?

3. Refpondensautem Jefus.

E

, dixit ad illos: interrogabo vos

E

entesin 1 :

.& ego unum verbum.

x

4. Refpondete mihi: Baptifmus Joanni

ex hominibus?

s de coelo ferat,. an

s

yes domis 1

Jatronum. -

$. At 1lli cogitabant intra fe, dicentes, Qu

iä fi -.dixerimüs;

pes aUtem .

De coelo, dicet: Quare ergo non credidiftis illi ?

»bant ilum -

^ 6. Si autem dixerimus: Ex hominibus: plebs univer

fa A'.la-

. pidabit nos: certi funt enim , Joannem Prophetam effe.

s enim po-

7. Et refponderunt fe neícire, unde effet..

8. Et

^| hac facio.

Jeíus ait illis: Neque ego dico vobis, in qua poteftate

:9.. Coepit autem dicere ad plebem parabolam hanc: » Homo , o

NT ] ^ quidam plantavit vineam , & locavit eam colonis, & ipfe pere- s. r.

. gre fuit multis temporibus. "

3

Jere.2

j quepir -

1o. Et in tempore illo:mifit ad cu

ltores fervum., ut de fru-

2I.

yini frras. .

- Matt.

.

- €tu vineze darent illi.

k:

Qui czefum dimiferunt eum inane

21:43

u Cajari.

Ir. Et addidit alterum fervum mittere.

Tli autem hunc

Marce

df' dituni

quoque caedentes , & afficientes contumelia, dimiferunt ina- 12. 1.

j'à

1 nem.

12. Et addidit tertium mittere : qui & illum vulnerantes

ejecerunt.

0 uhlm if

13. Dixit autem :dominu

s vines : Quid faciam? mitgam fi-

dpsi ? d Trum meum dile&um ; forfitan, cum hunc viderint5 verebun-

&

tur.

.H

14. Quem cum vidiffent coloni, cogitaverunt intra fe, di-

»

centes: Hic efít hzres

, occidamus .illumu, ut noftra fiat þæ-

. of 12

" - xedita"s.

N

Quem 10

A—äga

i4. K

;1f11fum PIOCC- '4

!

6. Certi funr.) ld eft perfuafi. :

-11. ddidi:. ) Perrexit.

b

- 9. -4d plebem.) Facie converfus ad

I2. Ejecerunt.) É vinea.

i

"

T

*

kc. i »

plebem, principes interim notans.

13. Qwuid faciam? ) Amplius, ut

Homo plantavir vineam, &o. ) :"Hanc

impios colonos revocem

ide dl(ta E :

meliorem.

-.,,ad mentenf

).U

parabolam explicavimus Matthai cap.

.

du :

21. 33. & deinceps-

Ferfitzw,) Mlinime. dubius erat de

u^

- IOG. Defruflu,) Nonfru&us omnes,

eventu, fed humano- more loquitur.

quis enim. colit vintam , & de frutia

Indicatur etiam humani arbitrii liber-

n

liumP'?' : f;f ,.

vinca mon edit ? 1. Cor. cap. 9. 7-

tas.

',

-

—

372

EVANGELII SECUNDUM LUC

ava

15. Et ejectum illum extra vineam, occ1derunt

Quid er-

?

go. faciet illis dominus vineze? ;

ant effe

4 Dic

16. Veniet, & perdet colonos iftos, & dablt vineam ahls.

Quo auditos dixerunt illi:

Abht

alicuus f

füuent, ul

Ille autem a(piciens eos ; ait: Quid eft ergo hoc, quod

EUSPTRS NSUN

ePfal. fcrlptum eft: c Lapidem quem reprobaverunt. ædlficantes,

fratri fuo.

1I7- hic fa&tus eft in caput anguli?

0. Sep

lialæ

18. Omnis, qui ceciderit fuper illum lapidem, conquaFabl-

& mortut

30. Eti

Adc&or

28.16 tur: fuper quem autem ceciderit, comminuet 1]lum

19. Et quaerebant principes facerdotum , & Scribae mit«

jl Et

4 II- tere in illum manus illa hora: & tæmuerunt populum: cogno-

& non rel

9. 35*

verunt enim , quod ad ipfos dixerit fimilitudinem harnc.

32. Noy

I.Pet

20. d Et obfeïvantes miferunt infidiatores, qui fe ]nftos

X

3 Ini

2.7. fimularent, ut caperent eum in fermone , & traderent lllum

- dem fepte

ZMat principatui ,

& poteftati praefidis. '

22. 15

ET

M

21. Et interrogaverunt eum, dicentes:

Magifter, fc1mus

tur il

- quia re&te dicis, & doces, & non accipis perfonam , fed vi-

€i I2.

33 - lii

13.

am Dei in veritate doces:

0n€ €X |

22. Licet nobis tributum dare Caefari, an non?

36Ne

23. Confiderans autem dolum illorum, dixit ad eos : Qu1d

: lis (ünt &

me tentatls 2

w

3 Qum

. Oftendite mihi denamum.

Cujus habet imaginem , &

mum,h

mfcrlptlonem? Refpondentes dixerunt ei:

Caefaris.

liac, & ]

25. Et ait illis: « Reddite ergo, qu& funt Caefaris, Caefari,

! 29 Dey;

Rom &

qua funt Dei, Deo. .

13. 7

26. Et non potuerunt v

verbuim ejus reprehendere coram

plebe &- mlran in refponfo ejus, tacuerunt.

! —-—N

ovf Ac-

I* &efrer,

Ul Coy, o

16. 4iff.) Ut fcilicet nos occida-

Pefídis. ) Pilati, penes quem erat

£$us Chrftum filium. Dei, & male

phncxpatus, & fumma potefhs ex de

34 Fl/l! /^u

legatione Cefaris.

pere amtuis.

I

»täunf )

y

Lapidem quem reprobaverumt,

2Q6. Coram pleäe) Volebant eniti

ïadm r

&c. ) Mide dicta Matth. c. 21. 24. &

illum plebi odiofum reddere, fi dice-

deinceps.

ret tributum Romanis pendendum

s nl

19. Cuqu.if[alUitnr. ) Confrmgettr

efte.

H d

19. 44 "ipfos.). Adverfus. ipfos.

d y

Ietint

l

Tacucmnt.) Nihil refpondentes

Tuer

t a

Similitudinem. ) Parabolam vinez.

