exultatione Joannis in utero , glorio-

accipi poteft. —Fuiffe tamen Joannt

fior eifez Chrifti conceptio, & Joan-

ufüm rationis in utero tnatris divino

A illi.) Qua

nes, ejufque mater Elifabetha Spiri-

münere conceílum, fentiunt Patres.

jum intumue

Itaque gavifus eft , & exultavit, quia

atque. ado

tu fan&o replerentur.

[ nitura;ïïf

Inmontana.) g T£» detti» , in mon-

Chrifti advenientis prefentiam ejuf-

jus C

tinam regionem.

Montes Judex in-

ue matris agnovit.

Praterea gavi-

yod iplidixerts

;

telligit , quifrequentius etiam civita-:

us eft donis fibi collatis, fcilicet pur-

oncqpile 6

tibus habitabantur.

gationis a culpa ; prophetig, cetera-

m lt eim 0*

In csvitazem. Juda.) ln civitatem

rumque virtuturm.

T conceptionä

quandam tribus Juda , quam

van-

. Repleta eff fpiritu fantto. ) Nempe

geliftanon nominat. Baronius, & Lo-

fide ,' ut agnofceret Salvatorem ; &

Qu adhuc.

prophetia, ut occulta, & quz futura

letus cónjiciunt fuiffe Hebron ; vide

erilis

"Toletum annot. 116. Baronium in ap-

erant myfteria prenuntiaret.

Quelibet r

paratu n. 77. &

g

42« Exclamavit voce magna. ). Divi-

a CO

pieniu

4O. Salutavit E|

1

þäeth.) Boata V ir-

no enim fpiritu agebatur, quo adeo

ytanty

effe o

plena erat , ut fe continere non po-

go prevenit Elifabetham falutatione;

iro: '

hic enim mos eft communis,, ut qui

tuerit , quin in clamorem erumperet.

; &opo *

adalios accedunt; ipfi primi falutens:

43. Benedilla tm inter. mulseres.

Id

gon*.

Fecit etiam hoc fervens charitas , &

eft , prz omnibus mulieribus. -

ide

V(

nilitit*

hu

eximia Virginis humilitas , que in hu-

di&a fupra n. 28.

.

Cft, d

jufmodi

xofhciis fe preveniri :fron er

, Benedstlus frutlus ventri

stui.) Quafi

dere

t defï-

paffa. Non legitur falutaffe Zacha-

dicat : Propterea te benedictam pre-

fed folu

batlll

xlngltI

j-*""r—ia»rxn , V&l quia tunc abfens exat , vcl

-«

"

dico, quia fructum bgnedi&um in tuo

p*

Ea

MA

r]

t/

a

J

254

EVAigGELII SECUNDUM'*.,LU-C.»; 7

.44. Ecce enim, ut f,

4

« 1 De

meis, exultavit in gaudio infans in utero meo.

i&ta eft vox falutationis tuze in auribus

| nE

45. Et beata, quae cred

dicta funt tibi a Domino.

idifti, quoniam perücientur ea, qti?e

[ 54 uf

Kciee fug.

46.. Et ait Maria :

: ff Sicul

Magnificat anima mea Dominum:

:

Atrim ejus i

.*v

47. Et exultavit fpiritus meus in Deo fa

.luta-ri' rl;xeo.

6. Magf

48. Quia refp

exit-humilitatem ancillae fuze : ecce. enim ex

E

f Teverfa e

hoc beatam me dicent omnes generationes.

*

;

49. Quia fecit mih

-

Ls E

men ejus.

"

i magna ,. qUI potens eft, & fa

n&um no-

"

E

pert fiperbos

$0. Et mifer

icox—idiit ejus

4

Aque hic comm

bus eum.

; progeníe ín progenies timenti-

D,i!'pe

?

f

tfup

£1Ifaie

$1. Fecit potentiam in

Ad d ditperfi

, br";;chi'g'—füo,.:f difpérfit faperbos

D'tborum; jpj

n ination&s, ef

51 9.4mehte-cordis.vfui;

-

DT

3

E

J etum f

Junt,

ventre c&h&äpilii.- Fü*ios Hebrai frü-

" 49« Huilitatem.) vantóa w jd eff,

. Deufis

&um ventris non infrequenter appel-

Diitartem., pervutatem , säj&äimäm.:.:,/

at Principeg

lant ; fic Pf. 131. dicitur ! De fraüu

Ex bec. ) Ex hoc tempore , de'inf

ventris 15 ponam fuper fedem tuam.

(:'eps*.«

À

£ relibus che

[)

B divnitigs

. 244. Unde boc wibi, Érc.) Id eft, u-

Omaes jg-enemf

( i

n6ss ) Ox'*n'riia futura

de ego merui? funtve

-

é

tba fe indignaut

&cula.-

;mme&, w f

affirmántis,

49- Magnua. ) aM , du'od' vuL—

AV 4€ ffertüro. u)

245: Btat

Z

d 'cf;*d'z'z!ï ,

& ) Exi-

BUA t prin;

mia profect

j

fatus interpres Mzgza/:4 .non inffg?'

a [ Rtn, o

fides fuit credere Ange-

quenter vertit.

Magenuni vero mira-

;

5 E/iriegje

lo preznuntianti Virginet abfque in-

culum fuit , ut fine viro; Deum ho-

I

1

tegritatis detrime

iinemque Virgo conciperet..

C h Qul efür

lium Dei.

nto conccptgram fi-

£ d mifero.

Et fantlum nomen ejts.) Mle., cujus.

iCüpletire ,

— Quoniam pgrf"cz"e*n?w, äjö.) Beata es;

-fiomen fanctum eft : Nomen Dei fan-

ft,

quia quz di&a funt tibi a Domino ,

&um eft ; quia venerabile , adoran-

3

dÀ

Datpere

effecta dabantur, & fient abfque dubio.

dum , celebrandum.

M T.

4 Deomizo.) Nomine Domini, juf-

P* pagiy,

fel

. So.- Er enifericotdia ejus , a progenie

J^hat;

funt,

fu, & ut loquifolemus, ex parte Do-

iz progentes.) Ideft , cujus mifericor-

mini. *

dia eft a progenie in progenies, id cft

fi

H S'äffepit ]

CC

- 46. Et ait Maria. ) Prophetico af-

þit N eJ.,

flata fpiritu.

terna.

perpetua, perennis, .infi.nic.ä ; fempi-

cti

Ptto De

f

Magnuifrcat amima imta Dominam..

Tmentibus enm.) Ilum religiofe co-.

T^ Qg G

Laudibus tollo ; gratias illi ago ex in-

lentibus , quibus adeft.

E

uific

timis animi mei fenfibus.

» Jam Omn f

SI. Feeit potentiam 12 Urachto fuo. )

quaf

[ 4T. Et exultavit E9c.) Efft ejusdem

Id eft, qui fecit potentiam: eft enim-

hm

po

lententiz repetitio, Hebrzis ufitata.

continuata .periphrafis , qua Deus ex

füfh

huiff

Spiritus meus.) ldem eft, quod ani-

EE

rebus potenter

mirabiliter factis ,.

I ae]

Diery, f

ina mea.

fu;

DT

eleganter defcribitur, . Porro, fec;t po-

Dultm il

In Deo falutari me;.)- Déum ma

zentiam , &c. idem eft', ac fecit.po-

MUET

ten(:r,.ämrbi? [*? , cum fcilig:e'-t dif-

fuf Ceplü*e

Iltür.

ficans Salvatorem meum.

QUm t j

CAPUT L^

25

:

3

:

-

3

Y

d

$2« À Depo)ï'uit potentes de fede, & exal'avit bumiles. '

* Pfhf.

4. i Eíurientes implevit bonis, & divites dimifit inanes. 32.10:

16 QU

54. Su

ícepit Ifrael puerum fuum, r'eclarc/la.tus mAii'ex.*-i'c-o'rþ-tx Reg

TE

die fu.

-

Píalm

$. Sicut locutus'eft àd patres

-noiïi;'os, k A

braham, & fe-

33.1I.

mini ejus in fzecula.

£

FR

kij3en.

)

i

1S

& 17. 9-

2

$6. Manfit au:cm Mária cu

m illa qügfi m,enfibi

*V—tr--ibus',

22 IO.

e enme

X

""&, ?gverfa eft in domqm fuam.

Pfalm

37-.1 .I'?.li.-

I5I.

EE -

m&umno

Wperfït f. urperbþo

P

-

$3 & i*eliqv'ag pat.rafvi/c/,K

norüm imperio aüï'i&'us erat populus

Tfaie,

Qquae hic commemorat.

P

ille , Chriftus verus Rex venit , qui 4r, g,

— Difperftt f'sperbos mente

: cordït/: fun.)

eum non a-Romanorum , fed a du-

Ad cft difperfit cogitationes cordis fu-

riore dzmónis tyrannide liberavit.

perborum ; ipforum coníilia , & ma-

Recordatus mifericordst fua.) o

chinationes, etficiens, ut longe diver-

Üfv 8NSg &vTB , wut recordaretur mt-

T 1 De

fum . exitum ,for—tirægur, ac cogita-

fericordia [ : ut. oftenderet. fe . mife-

ricordiz.fue non oblitum.

sst

xant.

Y

fl'VQä [ aldeü,

t2

*82. Depofuit potentes.de

fede fu). )

55« Siemt loecutus eff ,/ &c.) Quafi

A'fäionm- *V

Qui Principes, & fuperbos :

tyrannos

dicat, ut recordaretur mifericordis

&

adre-

nport ,,dein.-'t

.e regalibus thronis dejecit 5

fus,quam promiferat patribus noftris,

giam dignitatem evexit humiles , ipfe

fcilicet Abraham , & femini ejus in

,enim eft, q» /zr]e;tat de pul'vere egenum,

fzcula.

Omgiafucur?i

& de flercore elevat pauperem ,. ut fe-

Parres m)?ro:.)

Intelligit omnes Pa-

4, Wï Vll1

deat- cum, principibus , €$ folium gloria

triarchas ; fed illos in primis, quibus

4 non mffe-

£enear ]. Reg. 9. g. in Anng cantico.

promilffio facta eft, Chriftum ex eorum

83. Efurdentes vzmplevit bouts , &fe. )«

femine nafciturum , quales fuerunt

j vero muae

, Deum ha';'.

Id eft, qui efurientes, id eft , paupe-

Abrabam , Ifaac, Jacob, & David.

res , ac miferos ditare poteft ; & lo-

.

ïfle , cujllS:'

cupletare , & eos, qui priüs divites

Airabam. ) Eft dativi cafus, v&

)

.erant , pauperes facere.

Simile eft

Af/eady, nam verbum A^aAfe ut La-

men

-

Dafa-

finum /equor , tam accufatiyo quam

illud Ànnz 1. Regum 2. 5. Repletzprzus

dativo jungi potelt.

[ïïe , ao

pro panibus [e-locavernnt , & : famelici

4 faturati fint.

Ia facula.) WMelad mifericordiam re«

i, 4 PW!M"

fericot

fertur, quafi dicat , locutum fuiffe

ljug mife

ricot-

54. Suftepit Jfrael, €fc)) ld. eft, qui

iodb

fuícepit , &&c. eft enim continuata de-

Deum , id eft , promififfe patribus

j g

fcriptio Dei ; in Gr&eo eft , ZyreNz-

perpetuam mifericordiam ; Vel adil-

joia, Jent^

lud, femut , quafi dicat , promififfe

B:ro, du Greca vox hanc vim ha-

Abraham , & omnibus ejus pofteris,

bet, ut fizoificet Deum populum fu-

mrelig'wfe 00'-":

um , jamn omnino defertum, & deje-

cui ufque ad finem feculi futuri erant.

&um ; quafi porreta , aut fuppofita

Senfus eodem redit.

' Mch

17 fW-. )

,

s6. Quaff men[ihus trihus-) Non enim

am: f

( enim.

manu fuftinuiffe , & erexiífe,

4 Dets

u

IJfraelpuerumfzum.) lraelem filium

prius difceffit ex domo Zachariz, quam

]

fuum, fic enim folebat D^minus po-

klifabeth peperiffet , etfi aliqui aliter

bilite!

fg&is 5

pulum illum appellare, Ofex. II. 1.

fentiunt.

Vide Maldonatum in hunc

T

locum , Barrad. Tom. 1. lib.

Porro,ffï

fufcepiffe igitur dicitur Ifraelem, quia

:

7. €- 13-

&

fei N

d-

'Loletum annot. 134.

i

anel

—cum*max.img abjetus, & fub Roma-

z at

x

-

Á

Y

-

B - EVANCELIRI-SE.C'UND-UM-,LUC.'-,' :

sä *aElïfabeth,autem implet

| k66.'Eï

um eft tempus pgr*i»'elz-ndi ,& þe—ï

perit filium.

S

E ceues :

«8. Et audierunt vic

ini, & cognati -ej-u's $ qu'ia-f;r'hagniiicavit

j

L emt cum

Dominus mifericordiam fu

tur ei

am cum ila, & Conglfatulaban; ! n

.L prophetz

$g. Et fa&tum

eft in die o&avo ,. venerunt circümqide;*;e

69 01

puerum, & vocabant eum nomine patris fui Zachariam..

- fecit rede

: 60. Et refpondens mater ej

»

US , digit; Nequaquam, fed VO«

69. 1]

cabitur Joannes.:

10 0 $

-61. Et dixerunt a

d illam : Quia nemo eft in co

kghatione tuä,

[ furt, pro

qui vocetur hoc nomine.

L ".Sg

/62. Innuebant autem pa

tri ejus, quem vellet vocari eum.

; iSupr

63. Et poftulans pugillàrem f(':ripflt,, l diceqs ;

pannes eü;

I "oderun; r

4

13.

Ls E

i

nomen ejus, Et mirati funt univerfi.-

64. Apertum eft

autem illico os ejus, & lingua ejusk?', &—lo-i

[ vouat reïi i

ex Háhror

quebatur benedicens Deum.

-.68: EtfaCtus eft timor fuper omne

s vicinos eorum, & fupgr

. FàT€ Copnit;

haec:

- ànimos ralio

omnia -n.;ontan'a, ]udææ* divulgabantur omnia verba

-telligentes t

LA

E gl dliqui

poneadi.

s8. M;zgäzi/ïcavit Dam-in'us. eniféricor-

ponendo audivit ; xvrel:qäuia LHetR)-rg'ai.

Üj *yey

diam [uam cum illz.) id e& , magna

co idiomate refpondere dicitur quis,

etiam non interrogatus , etiam -eum

T jqnæ ia COnc'

Dominus erg:illam mifericordia ufus

| COrtigenns,

eft , fterili , & feni filium dans.

nemine ante locuto , aggreditur lo-

66v P 0]([.;(;2

S9g. la die eftavo. ) Scilicet ab ejus

qui.

:

ortü , is enim dies a lege circumci-

Vocabst.

at - Toannet. ) Nimïrum ita-

vocandum cognovit , cum $

r puas

fioni prefcriptus erat. Genef.l 17. 12.

piritu fan-

, Hütutts vir

evit. 12. 3-

.

&o repleta eft, fupra n.4I.

: tlj conce :

Veneruant ct

rcig'mc?de?? p'ueræm.) Fa-

62. Innueb;;ïni, ö'c.) Nutibus,. ac

&a enim eít de more dom circumci-

fignis interrogabant , quia non folum

muüutus erat , fed etiam furdus. Vide

D t "

fio, & ad eam cohoneflandam amici

"

NDE Verho E

& cognati convenerunt.

dicta fupra n. 22.

. foteatiam «

Ez vocabant ,€fc.) d eft, vocare yo»

63. Pagillarem.)) miyxidtoy ,. talel.

lebant.

INomina recens natis infan-

la , quales hodie memoriz caufa

Mitvitite oj

apud nos effe folent.

-

*

T

f/um

tibus tunc imponebantur ; curm cir-

öa)

Hoc nit,

eumcidébantur , ut etiam nunc teim«

/

Mirati funt univerfr.) Intelligent

es;

pore baptifmi imponuntur , 'folebant-

nomen non ab homiunibus, fed a Deo

telietemo,

impofitum effe, cum idem pater, &

que Judzi, quod etiam nunc factita-

mater confp

il

* ptofei

tur a Chriftianis , propinqui alicujus

irarent ; licet nullus eiIeaf

Tl

nomen , cujus memoriam in familiam

in cognatione ejus nominis,

Atus ]

perennem effe volebant , imponere.

64. Apertum eft illico.) Quod dicit,

OCutt

£/1co , indicat ipfam nominis impofi-

j Ched;g

60. Rq[þonden': mater ejus.) Dicitur

DEU

tfefpondife, vel quia interrogata fuit;

tionem caufam fuiffe , ut impedita

vel quia ipfa ex puerperio decumbens

prius Zacharis lingua folveretur.

snseftp

K, &

confulefizltes de Zacharig nomine im-

Dd

| 65. Ef faöïm eft rimear, ) Tilnoi'em;

l) , "

V

-

257

ian|

66. Et pofuerunt omnes, qui audierantin corde fuo, di-

k

:

| centes :

:

Quis, pu:as, puer

L

ifte erit ? -Etenim manus Domini

pnifiavit f

erat cum illo..

.

67. Et Zacharias

;ratüläbani- EL

pater ejus repletus eft Spiritu fancto, &

s prophetavit dicens::

comcidee

—68. m Benedictus

Dominus Deus I'frarel, q

& -affäï..

lat

*

ui'a/, | viïïtavit.,'

1

N

23.12;

fecit redemptüonem plebis fuce.

bis, in domo D.ai;idp

u

ueri fui. z P(al. x

69. n Et erexitcornu falutis no

"0. o Sicut locutus eft

LJ

F'

qtone tuä,— ,

per os Sanctorum ? qgi' a"*fæculq 3

"

| funt, prophetarum ejus.

*

-

-T1. Salutem ex 1ni

"

inicis nvoftfihsr,.,& de manu dmnium, quiä;g,

36 10-

Cari eult

E

oderun; nos.

i /Ad

]oannes ex :

vocat röiigionexn : & revérentiams

E

D'eü;'Vrael.)Id eft,quem Ifrael g:olïc.

'ex Hebreorum phrafi , quaft. dicat,

- Vifitawit.) Liberavit , redemit.

Feciz redemptionem.): Id cft, carnem

eare cognita impletos fuiile omnium

», & füptr

'animos rcligione & & reverentia 4 in-

fumpfit , ut populum fuum redimeret

L od

-telligentes tot fignis non po£fe nifi fin-

a fervitute peccati,, & demonis.

ulare aliquiti , & admiraudum a Deo

|69. Ez erexi£. «ornnm falutis mobis. )

/

bortendi.

Cofínu Hebraica phrafi potentiam ,

Auia Heb;ai-

Qmnia verba ha. ) Hx res omnes ,

florentem rerum ftatum , & regnum

edicitur qu

| que in conceptu , & ortu Joanais

fignificat. "Erexiffe hoc cornu dicitur

contigerant.

Dominus , quia nimirum dejectum

$.8

tjam 4u

erat prius ,. & afüiictum.

gggre(l

itur lo*

66. Pofzerumt im corde [uo.

z

: Ap;td

; femetipfos zeputabant.

In dom? David.) 1n familia David;

K

Quis putas puer sffe erit1) Quantus

cui reguum promiifum erat , Pfalm.

Nigirom t

futurus vir, quantus propheta " in

88. n. 35. & Pfal. 131. n. 11. Quale

um Spirlt ?l?f

fuerit Chriftiregnum. diximus fup. 32.

] cujus conceptu, & ortu tot inirá cpn—.

3

N[l'ltibugi L

tigerunt.

i

.

Puers [ui.) Servi fui..

g

M

Eienim mamnus

Doäm'nif erat/cum 1ilo.)

7O- Sicut (otitus eff , &7e.) Verba ita

uia 101 0

d

Sunt verba Evangcliftz ; quafi.dicat,

funt ordinanda: Sicut locutus eft. per

n fudus. V

;

os fan&orum fuorum. prophetarum,

Potentiam enim fuam Deus in ejus

MM"'

-mativitate oftendebaz.

qui a feculo fuerunt ,. fenfus eft:

li

- 67. Zacharias repletus eff Spiritu fam-

Erexit nobis cormu falutis , quemad-

nemori?' a

'[;

8o.) Hoc notavit Evaggelifta, utia-

modum per prophetas olim promife-

*

rat-

lt

.selligeremus,ea omni

a,quz paulo poft

j

pe

'Lacharias cecinit , ex Spix;i.tu fancto

2».

P f«euto fu'ni*.)r ïd eft, qui oïfm

libus i t

a, RE fuifle profecta

L

fuerunt; quafi dicat , ficut locutus

idcm pat

Prophetavit,) ld

eft per os veterum füorum Propheta-

j dfeä

, Spirita fünfto

rum * fic Genef.6. 4. dicitur: Jf; fumr

licd flüuu

atus locutus eft.

gmims'

4 dicit

69g. Benediius Dominus

.,) Behedic;&

porentesa f'aculo viri f amoff ,. id eft, ifti

,) Q

^

gur, aut laudetur Dominus.

Vel,

funt

i

.)gigant:gs illi z'intiqu'!. adeo cele-

lt

omínus, quí laudetur, pr&-

brati.

r

-sb dignus e

(itd.

n

Í| dicetur, & cui benedicatur.

ex inimicis ngfïris. ) Id

" fov

äï . Salutem

N

La

jf

Biä/, cum Cov. .-Ma,wc&', T kl(-

N

^

EVANGELII SECUNDUM LUC

258 .

fu. Ad faciendam mifericordiam cum patribus noftris , , &

"tl

memorau teftamenti fui fantti.

nem pecc

pGen,

73. p Jusjurandum , quod juravit ad Abraham patrem no-

. Pet

221

:ftrum , daturum fe nobls.

I ms, ro

erem

- T74- "Ut fine tlmore, de manu mlmlcorum noürorum hbe-

9. Tl

f—lebr fati ferviamus illi :

I dent: od

1317*

X

75. In fan&titàte , & Juihtra coram ipfo , ommbus diebus

0o. Pu

noitrls.

n deferti

16. Et tu puer, progheta Altlfïïml vocaberis : prælbls emm

ante faciem Dommx parare vias ejus-

Lsl

Prolbis enj

p

77. d Ad

ttivit Toa

præ(hc 'nch f

eft, quemadmodu*m promlferat nobis

rati de inimicorum noRrorum DOte-

Pa 1377

falutcm ex inimicis noftris , id eft,

ftate fine timore , id eft, libere. 1lh

rlüo

fore,ut nos ab inimicis noftris hbera-

ferviremus.

ret , ita nos liberavit erlgens Cornu,

c.

g5. J fantlitate , 69 juffizia.) Sm-

rrffla all;

&e , pie & jufte.

]ta aliqui diftin- |

Orrö via (]

"ER de/manu 0mmum, qui oderunt nos. )

guunt , ut fanétitas ad Deum, ]uih

*s culta

Id e&, ficut promifit fe liberaturum

tia ad homines referatur ; fanctitas pri-

nos de manu inimicorum noftrorum,

me ,juftitia vero- fecund& cabulæ præ.

B recnpmu

77 4d la

qui oderunt nos.

cepta complectatur.

!de

» feien

72. 44 fdctendam m:fl-rtcaralmm,ö' c.)

Coram ipf2.) Non fi&e , non fimu-

"lettiam f

ld eft, ideo erexit cornu falutis no-

late, fed vere, non folum hominum,

iltt Confegu

bts, ut faceret mifericordiam cum pa-

fed Del etiam ]udmo.

Vel fenfus eft,

tribus noftris.

. Dicitur autem . Deus

iios fervire Deo non ad eum modum

7 femi /

qnod [1 031

feciffe cum pambus mifericordiam ,

quo patres antiquzlegis , qui fola fi-

ft Quod

hom

quia quz illis fuerant promiffa, adim-

de 'eum prefentem habebant , carne

UR Yenirene

plevit. . Vide fimilem phrafim Ruth.

nondum fumpta

fed pecuharl qua-

dt,

€. I n. 8. & ibi dicta.

dam modo , quia homo factus eft ,

Memorari teffamenti fui fantti-) Ut

& in confpedu ejus fumus ; nobis

-78. Pfr vi

fancti faderis fui cum illis initi recor-

enim

intereft in. Euchariftia

Ecce

H ]Wgen "

:

D

æcïdentibug

daretur ,

quid' autem teftamentum

enim volifium [um ufgque d confum-

Ms

voæer:, ftatim explicat..

marionem faculi.. Matth. c. 28. 20

?run, D)

Omnibus. diebus . noffrís. ) Slgmfïcxc

didir.

3. Jusjuraudum quod juravit , ö' e.)

Dei beneficium , quod decantaverat,

ls ii

Eit appofitio , quafi dicat :

Quod eft

Tti el'ico«rdi& e

jusjurandum 1llud ; quod juravit ad

fore perpetuurm.

Abraham. Allqm putant fubintelfi-

6. Ertu puer , &e.). ER Apo&ro-

1b

!a ])Qccm ,

gendam particulam , fecwzdwz, hoc

phe ad filium fuum Joannem

Yif

LT if

modo ad faciendam . mifericordiam

-f

n mrfer

Propheta alti/fimi vacaäeru ) Joan-

1 üt te

.cum patribus noftris ,; & memorari

nes fingulari quadam ratione prophe-

73 )

teftamenti fuifancti , fecssdum j ]us]u-

ta fuiffe Altiffimi , quia nimirum ad

n

randum , quod juravit, &c.

filium Dei advenientem oftendendum,

"VU »ny

Daturum . [e nobis , 6$e, ) Exph-

& ad populos , ut eum. agnofcerent,

Q gt

It Qiein

;cat , quid illo ]ure]urando contine-

preparandos, miffus eft.

Itaque a

c&p4

retür, nempe ut hoc nobis diret,

Chrifto propheta , & plus quam pro-

)y. Iu

*

hoc concederet beneficium , at libe-

pheta ; appülatur. Matth. c. 1. 9.

l

P

mmnänd

d

L

)CAPUT i

259

-;; : qþ Ad dandam fcientia

nür?? t

m»fäïuti-sy; p;I/ebi ej us , in remi—fiïo- 1Mal.

2X

*

nem peccatorum eorum.

.

E

Supr.

78. Per vifcera miferico

it

LE

Ltrem 1o-

tdiz: Dei noftri: in quibus vifitav

17

nOos, r oriens ex alto.

-

» JZCh

3 9

an lib'e-g |

79. IHlluminare his, qui

in utenebris;, & in ü*tjäb";r-a mortis fe.

I2.

dent: ad dirigendos pedes noftros in viam pacis. -

Mat.

| d

iB dwiiebïlþs,

8o. Puer autem creicebat,

& confortabatur fp.i,ril;t,u;,, &räat

4. 2

;.

nfionis fuze ad Ifrael.

in deiafgrtis ?f(fue in diem ofte

:ib'i; 'e.nim |

m

I-(.k 2

CAPUT

71

(oPreibis en':'m'" amnte fact;em' Do : i. )

yar TOIg ?'0/43;'7.;**!?*'0"97 illusggere ;ifa q*;;

Preivit Joannes, quia ante Chriftum

fedenr , &tc. affulgere , & fuis radiis

/

'W;

prezdicindi munus aggreffus eft.

eos aífllare. " Hluminavit autem cole-

ftem afferens doctrinam, & viam fa-

mïuä Poæ*

Parare viam Domino,) Paravit viam

i, liet

Chrifto , quia populos-per pcniten-

lutis oftendens, &aflluentiam fuper-

tiam difpofuit, ut Evangelium, quod

naturalium. donorüm tribuens.

Te-

Chriftus allaturus erat , reciperet.

brei enim ficut res omnes . adverfas

fs Sue-

Jiqui difit

Porró viz Chrifti funt fides, dilectio,

tenebras , ita profperas lucem appel-

Jeum , jl

& ejus cultus , quibus in - corda no-

lant. Vide lfaiz. c. 9. 20. & 9. 2. &

fandhtas pri*

ftra recipitur.

53o- 25. & 60. 1. & Pf. 42. 3. & 96. 11.

ätabulæ m

. 97. Ad dandam [cientiam falutis. )

His qui im tentbris Ef 1n umbra mor-

Id eft, fcientiam falutarem Chrifti ,

tis fedent.) ln tenebris, & umbra mor-

Ícientiam- falutis eternz , per Chri-

tis federe , eft non in magna folum

m Gmu.

*

2

ignorantia , fed etiam tn miferabili af-

j homidum

ftum confequenda.-

jd fevise

— remiffionem peccatorum. ) Non

fliGarum-rerum ftatu verfari , qualis

quod. eis Joannes*pecesta remitteret ,

mimirum eft ftatus peccati.

fed quod homines doceret , ut ad Chri-

Umibra mortis.) Sic ab Hebreis vo-

E mfoh í

catur triftiffima rerum facies , fum-

ybant , CUfé

ftum venirent , qui eis peccata remit-

m

*

ycculiart quoe

tebat.

pta ex obfcuris & umbrofis fepulchris

.. 78. Per v

ifcera/ mifcricardie Dei nc-

fimilitudine , quibus nihil triftius vi-

b fa&use *

10015

deri poteft.

Qmus

fr;.) Jungenda hxc verba funt cum

hmma; E«

Precedentibus verbis , 77 remz/Jjonem

"d dirigendo

s pedes n&/ïra-j; j C«le-

Peccatoruz. Docetenim, Joannem non

fti illo lfumtne.

n nj

tradidiffe populo fcientiam, quia ipft

Ip wiam pacis.) Miam .pa;cïs vocat,

' cl 28' 20'

"

) ipi

f

fuis níeritis , fed quia Dei gratia, &

aut qua itur ad pacem, id eft, ad bea-

mifericordia ex Dei vifceribus profe-

tam vitam, vel viam tutam', rectam,

aov

Q , peccata remitterentur.

lanam , fine ullo errore , offendicu-

J

|o aut periculo. :

p p

In quiin: vviftravit no«.) Propter que

naem

vifcera mifericordiz vifitavit nos, ve-

$o. Pwer awtem.

) .]'-o-vmrge-s;

niens, ut redimeret nos.

»

[

Creftebat.) Corzpore & xtate.

jerit ) ]

Qriemi.) &»*TOÀN49 , momet-€

ff fub-

Cänfo'rta'ä atur fpiä—i;tu,) Mirtute cree

Ícebat & gratia.

ytionep!

u Zdï

flantivum , non autem participium ,

"

nitt

& hoc nomine Meffias fienificatur,

Ef erat t defertt

s Ab ipfa pueri-

fand

gndllmi

qui etiam dicitur fol ju(titie, Malach.

.tía, eo fcilicet tempore, quo cateris

Íe

enty

puerisrationts ufus incipit illucefcere.

) ^5 Itaque

cap- 4- 2.

e

79- Il/umi

nare.) : Ut illum: naret, ad

U/que in dsem offeu[tonis fme ad Ifrael.)

j !

4m Pw'

illuminandum ; in Greco eft, &mz-

1

,I'Lk eft ) ufque ad teimpus, quo 6911ci0-f

u

n 21 20 1

YT

260

M Ncrü

p v IN

B

V

M LU C,

25j

4 Afce

4n Judsean

Ex/ A;tgu/li decjfe';;; .ïæpb' cim '—Maric;z— afcendit.

Iin : .*Bet;ble-b'e»mv:

o quod €

ubi illa peperit Saloatorem , cujus nativitate ab Angelo audita,

& Ut p

paflores feflini eniunt . illum vijuri ; puer. circumcifus 'oocatur

gunte,

6. Fadtu

Sfefus : quem poft dies. purificationis in Jerufalem. delatum , ut

Domino ffleretur , Simeon fenex benedicit , ac de matris in paf-

-- pureret.

, E pe

fione. doloribus propbetat , Zimmaque propbetifja wetula Domino

. Volvit, & t

confietur ; Kefus duodecim annorum plenus Japientia , C gra-

— E 4n diverfor

rditus a parentibus ,. in medio doClorum itroeni-

fia , F

$ Ea

;

4

.| dintes.vi

zur , dejcendi

que. Nagaretb. fatus. illis «/*

fübditus.

. 9 EX ec

1. AA&um eft autem in. diebus illis,. exiit ediytum*-a-Cäefa;f

:

, .. jcircumfum

"Augufto, ut defcriberetur univerfus orbis.

-—-.——

2. Hzec defcriptio prima fatta eft a preefide Syri

a Cyi*ino.

4 Af

- 3. Et ibant

-

m

wgmnes , ut profiterentur finguli in fu.am Ic.ivi.»

39) la, y

tatem,

"t pro ire, 4

f

: 4'." Afcehe-

Ntero [f

Dint Ciyitate

nari cepit , &.fe prgcurforem Chri-

vifium &olligi poffet ad bellicos ap-

4 j Quod efe;de

fti oftendere.

Is fuit annus statis

paratus, & ut. vectigal hac occafione

thm 1'fed B

ejus, ut etiam Chrifti trigefimus , ne-

exigeretur, quod jux*isco.n(q?cï ca,oi;ar.

EC

ue enim ceiquam licebat apud Ju-

i^

tionem appellant.

.

^

.

quQuat g

$0s ante annum trigefimum , aut .

9. Hec deleriptso prima.

) Hec. defn'

!5 Vetbis, v |

facerdotis , aut doctoris, aut. prophe-

fcriptio prima dicitur, quia nulla ta-

-

lis unquam antea. fafta fuerat a Cy«

y

t ,o&icio fungi.

ríno ; nam aliam ante 20. annos. Au-

- VIRCO eft

3 8

uftus in(tituerat.

k

frutprd 14y (

L 48um eff autem.) .Ni

min;m äi-

Rlïïrunï nqg

M/ dl » If G[

vino confilio, ut hujus defcri-

P prafide Syria Oyrino.)

m voeis ]

ptionis occifione Jofepho , cum bea-

eft, defcriptionem fíon effe factam per

irgine in

N

Bethlehe

"

Herodemi regem , fed per prefidem

*A.Plicavimu,,

m prqfe&is $

Syrig , quia non Judsa fola , fed Sy-

n | ! Fil;"m ;cu

Chriftus ibi nafceretur.

ria tota, cui Merodes non imperabat,

7

0

Rhitütn v

^In diebus £Hlis. ) Sub idem tempits.

defcribebatur. Itaque Iude3 pars pro-

n lllum ali (

Videtur edi&um jam nato Joanne Ju-

vincie , per totius provincis prefi-

dzis propofitum.

dem cenfenda erat.

MU n

A Cafare. Augnffo.) Secubdo Roma-

Ut . profterentur. ) Scilicet fe hujus ,

M

V€r um

norum [mperatore , cujus dnno. 42.

aut illius effe familiz.

In Grzco eft,

A ng

Chriftus natus eft.

f

dvr'ocy

ediestiai, ut de[cr '.k";"mr '" T

TM

fiei f

- Unrverfus orbis. ) Romanus orbis ,

mina darezt.

f

Pünieci

ez fcilicet regiones & provinciz,

1€

! gjmguli 3n fuam civitarem. ) Scilicec

Rnj

Romano fubdebantur imperio.

1

:

fi-

ibant. Senfus enim eít, ibant omvres

pur

di&a vid:tur deferiptio ,ut' conftaret

in fuam - qui

f

Ühts

Prifen;,

profiterentur.

que civiltat'em ; ut ibi:

b j

plb Iuln

fumma capitum , & fcircþur, quantum

Derfiris

E aci

E

CH

m

L

o5r

DA POUUP U..

: 4/.'**'Afde-ndïf autem & Jofeph a Galilaea de c*ï'vitatg Nazafe-th, :

ra

in Tudaeam in civitatem a David; quae vocatur ? Bethlehem; ,.

3

k

8-

?etblibem,

eo quod effet^de domo , & familia David.

20. 6,

$

lp dudia, -

$. Ut profite

Mich. '

w $- gnante.

recur cum Maäg defponfata übl uxore prae-

fium-, V

6. Fa

uE'R/I

É

b

et.

G&um eft autem; cum eiïe'nt- ibi, irnplefi'i'fg'äm.:;dies $

-

ii Parer

-

*

K. peperit filiu

m fu-uy'm primogenitudx, -&-pahhig eum in-

t D

. volvit,.& reclinavit eum

in preefepio, quia ngn erat eis locus

,E g

x

n diverforio. -

$. Et paitores e

ifwen,i-

rant in regione eadem vigilantes; & cuflo-

dientes.vigilias no€tis fuper gregem fuum.

:

-

.

9. Et ecce Angelus Domini ftetit juxta 1

llos, &u'claritias']?ei

nt timore magno.

: ,cirg:umfülfit eos? & timueru

NX .

IO. Et

la Cæfarä,f

L

Qyrins.

3./Aþwdit. ) lvit, njam veib*um

tio , in tabegna ïvrinitovria , ad quam

m du 72 h«4, pro a[cendere , & fimpli-

divertunt peregrini :multitado eorum,

fü

citer pro /re, accipuint apud Hebr&os.

ui Béthlehem venerant ,, ut nomina

1

ia

E

lvit ergo Jofeph, ficut,& alii in fuas

rent , civitatis anguftia , & beate

4,1 Afcee -

ibant civittes.

Virginis paupertas ,in caufa füerunt,

2uod efferde domo, &e-)

Non ipfe

ut in hofpitium non admitterentur.

alicos 3pn-

folum , fed Beata etiam Virgo.

Qaui Jerofolymam regionem Iuftrave-

ac occon

runt , narrant, ftabulum , in quod fe

S. Cum .Maria. ) Scilicet. aícendit.

yitiaphe

Quanquam poteft etiam nedti cum il-

beata Virgo recepit , fpeluncam fuiffe,

gde ] lis verbis, Ut profiteretur .«

quod cum teftimonio veterum aq&o—(

!

T

rum convenit,

'w'm pl

Defponfata [ibi uxore pregnaste.) In.

9. Vigslantes.) a'yþavkoäwsg,ïn agro

- fuerit ? "

- Greco eft, sow équón, id eft, Ox«

erat pragnans. Quuod hic habemus, De-

ftabulantes , fub dio cubantes cum

0. Vamwvs ht

[por/2ia , in Grgco eft , uepyneeuutivs

grege , ut facere folent paftores etiam

hyeme , in locis calidis , aut tempe-

N

m 98 ] quam vocent Matxchæi C rnm Iger-

|

fl

ifïr

fianpet j

. plicavimus.

ratis. — Noftér interpres legit , ;che.u-.

et [f*

fider

n Filium /;mm þrimagmitug;z.) Pri-

nyoüyreg , vel vyeuqyoeoovrec.

(«ior

mogenitum vocat Chriftum, non quod

*

: Cuftodientes vigilias zotlis.

) Id ett,

f()l?l [

per vices vigilantes, diftributisinter

mp

ecabat

poft illum alios genuerit , fed quod

fe quatuor no&is fpatiis ; diximus

lt pm ?

jo*

ante illum neminem genuiffet.

incts$ pl"&

enim fupra, noctes apud antiquos ex

)v

i*ainïs eum in.va!'vit.) &*'O'Wagcyozvæa'gg

militari difciplina in quatuor equa-

hoj ,

ad verbum., . Faf/cizvit , fafciis obwol-

les pirtes dividifolitas , qug vigilize

koc fe

wit ; ut-cumteneris & recens natis in-

dicebantur. Quemadmodum ergo mi-

] Græcoe 1

fantibus fieri folet. Viles & pauperes

lites in caftris per vigiliatum vicesex-«

1

wætüï 1

fniffe panniculos

probabi;e eft, licet

cub re folebant , ita etiam naftores,

mundos & puros.

ad roxias

gregi beftias, aut fures ag—

) Scilic

I prafep:o. ) Loocus eft; in qub ju-

cendos.

?

papt 0

n*

yoentis pabulum apponi folet.

O. Steri? juxta illos.)

s;vrs'gn oZQT'Tg ;

m t

In diverforio. ) 1n communi hofpi-

nificatur enim qua-

l

illis fuperfdj?itit; fig

-

;

ä

2

262

EVANGEL"H. sEc»UNbUM LUC.

1o. Ft dixit illis Angelus: Noiite timere; ecce enim evan-

1. Rf

.. gelizo vobis gaudium magnum , quod erit omni populo:

: paftores lo

Ir. Quia natus eft vobis hodie

- B hem, & vi

Salvat or , qui eit Chriftus

. Dominus, in civitate David..

B minus ofte

12. Et hoc vobis fignum:

Invenietis infante

16. Et v

m þanäis invo-

^

.lutum , & pofitum in praefepio.

13. Et fubito facta eft cum Angeld multitudo mi

:

1. Vide

K

litice coele-

ftis, laudantium Deum, & dicentium.

; ent illis de

14- Glori

a in altiffim

1. Et or

nis -Deo,, & in terrg pa

E

x hominibus bo-

- Qidia erant:

næ vquntatjis.

19. Mari:

| in corde fü

f de calo füperve&nüï'e*AngeIum, &

terea me chæ nuntiare cogno'fcxc':;:isi,

. 10 Et re

fupra paftores fublimem contitiffe,

quia cum ad locum, ubi natus eft, per-

- 1t omnibys

. Gabrielem fuitfe , eft vctus traditio.

veneritis , eum non in matris ulnis ,

Clartas Des- ) Id eft, .divinus qui-

fed in prafepio reclinatum invenietis..

.dam fplendor. In Graco eft, 3v£«

Simile argumentum, & (iynum dedit

..;aï illos.

N

xvelé , gloria Domini.

Samuel $aul, di&orum fuorum veri-

Timmerunt fimore w&!&m )

- Propter -

tatem contüirmans, lib. T. Keg. c. Io.

'..?"M'ü, d n

xfubi.cum; & infolitum Angeli confpe-

Q. Cuzz abteris , inquit , bodre 2 t du

J Io6jun G

LuIn.

2

vezies duos viros

( gui Optant pl

IO. Emmgelïza vobis gdgdikm mu';-

chel , &c.

jl&xta: ]&P,uifbruw, Ra-

s

. C, fominib

gnam.) Fauftum & Ixtum vo

þis nun-

. Pofreum in pfaj?pi;; ). Videtur fpe-

. Atl nimirum «

tiüm. apporto..

408 Latini tep

Omai popnle.) Judaico : '.qum'tur

Iunca illa nomen habuiffe. przefepii ,

, RI Dong v

enim .A

n

lus-accommodate ad per-

quod. patens ( omnibus expofitus lo-

cus ell.t, in quo jumenta , cum opus.

X Pipliciti divis

fonas pa

rum , & ad expectationem

effet , collocare folerent. Alioqui fi

" Quog Dej

"Judaorum ,. qui- Chriftum fi»i folis

peculiare aliquod. & ignotum przfepe

Aet,

mq

venturum: putabant., quemadmodum

3 C

"& Chriftus ad cos fe folos venifie pro-

tuilet , alio figno ipfum przfepe fuif-

fet defcribendum, ut inveniri potfet.

l

li ! lnl [

Écílus eft. Matth. c. I5. n. I4- quam-

13- Multitudo militie celeffis. ) Di-

Olthhef, ;

vis non receptus a fuis , ad alios fe

citür Àngelorum multitudo £a ,

590 repi

contulerit , id eft, ad Gentiles.

fficany " f;t

vl exercitus ccleftis , propterea qnod

u,"i In ferr;,

| ï;];; 9 eff Chriflus Dominus. ) Mef-

Angeli inftar militum plurimi funt ;

fias, quem Judei omnes expeCatis.

per choros, quafi per cohortes tri-

'L'd:),

lo civitate David. ) Dixit potius ,

buti , & Deo ut imperatori promptif-

qualibee te

j civiiate David , quam iz Bezblebem,

fime obediunt ,- & ad

MOnlémg v

y*e,rfus, dzmones

nuia notum erat Judats, Meitiam ex

praliantur.

l "he;,

-.senere Davidis nafciturum,

Y4- Glorja m altiffimis Deo. ) Sen-

^ lbf co

"

[q12. Er bec vobis figmum : imvenieris

tentia eít : Nato Chrifto inaltiffimis

"gehs à

d

eit gloria Deo, Angeli enim in coclis

[

defantem , €c.) Sigsxum exhibet, quo

JJWI([

AUey

w'((p q

paftores natum Chriftum agnofcant.

habitantes Deum propter opus in-

. Invenietis, inquit, infantem ; quafi

carmationis , & mativitatis

" fun?nis

"63 qm

- dicat, quem infantem invenietis in-

laudibus celebrant,

;Btt

N p

Uetum

wolutüm pannis,& in prefepio pofi-

Efagm ferra pax bominibus bon& vo-

ïllm

adl

E q,

lhlm ET

hi 4i

7

tum , ipfe eft Chriftus Dfomin/;ts. rz-

lkntafi:.)ï In Graco eft £» ldgä*;»«im:;

Hor,

C

CAPUT iL

,

o

265

Titt (

I;. Et fattum eft.', ut difcefferunt ab eis Angeli in-eæïu&:,

pulo:

h

