tis Gentibus acciperent genera lingua-

fua auctorit:te ecolo in terram.

inm N

rüm, ut jam tunc cognofcerentur, qui

Et ego mitto vos. ) Pari auctoritate

Apoftolorum quibusque Gentibus de-

in mundum univerfum.

berent nuntiare.

25- Fixj

22. Hac eum dixiffet , snfuffiavir.))

23. Querwm rvemiferttis - peccata. .)

26. ,

Flavitin eos, hoc enimexterno fym-

Quorum penitentium peccata confef-

bolo fignificare voluit fe re ipfa face-

fione cognita Verbo ab

tredioy

xe , quod diceret.

miferitis. *

folutionis r?-

-

lmu;,)

Olyuis,

- adeespite Spiritum fanttum.) At Spi-

Remittuntur eit. ) Re ipfa, judicio

ritus fanctas datus eft in die Pente-

meo Patrisque coleftis foluzz fumr,

» 7 42

coftes , & profeffus fuerat. Chriftus,

& m eclo , ut loquitur . M

S

quit Aum

1non abieró, Paraclitus non veniet

16. 19. & cap. I9. 1.

acfh. cap.

Qm, sj

ad vos, fupra cap. 16: 7. Refpon-

Et quorum retinueritis.) | Quafi di-

90t Oj

det D. Hieron. qu. 9. ad Hedibiam,

Cát, quos repuleritis a. remi(lione,

Wnre Pon

dicens, varias eíie Spiritus fanécti do-

quos judicaveritis ineptos, & inido-

Bafrig g

nátiones & infpirationes & operatio-

neos ad accipiendam remiffionem pec-

"$ t

nes, juxta illud I. ad Cor. cap. 12.

catorum , ac proinde negaveritis ean-

WPOris |

4. diviffones grattarum [nnt , 6c. qui-

dem remiflionem.

É

mätrig ; &

büs enumeratis ait. — Prima igiturdíe

a

8 j

d

xefurrectionis acceperunt Spiritus fan-

dicio; nec remiflionem ma

gis a no-

fu;:

1 Wm.

Qi gratiam, qua peccata dimitterent

bis quam à vobis confequentur.-

—

l Iner

& baptizarent, & filios Dei facerent,

(Q4. Qui dicttur Didymu:.) Hebraico

& Spiritum. adoprionis credentibus

It ls Chy

nomine in Grecum verfo

. Vide di-

t

N

Dip;

&a fupra cap. 11. 16.

n I83

largirentmï'v,' ipfo Salvatore dicente :

h ]s

? qui q

N

-

— CAPUT XX

539

)

C

: z[q.x Dixerunt érgo ei alii difcipuli: Vidimus Dominum. Il-

le autem dixit eis: Nifi videro in manibus ejus fixuram cla-

Patet,

vorum , & mittam digitum meum in locum clavorum, &mit-

tam manum meam in latus ejus, non credam.

.

li ejus intus , &

e Spi-

26. Et poft dies o&to, iterum erant difcipu

Thomas cum eis. . Venit Jefu

2

s januis glauüs, & *Q:etit in me-

Y qu

dio, & dixiteis: Pax vobis.

.

-

.27.. Deinde

d

.

icit T

homae

d

; Infer digitum :tuum/ hiicg & vi-

Didy-

de manus meas, & affer manum tuam , & mittein latus meum,

& noli effe incredulus, fed fidelis.

i

28. Refpond

*

it Thomas, & dixit ei Dlromin*—us meus, & De-*

'^US meus -

2

U , &C:

29. Dixit ei Jefas: Quia vidifti me Thoma.

,"&:rediäi—fti : bea-

3mp1iu3

ti, qui non viderunt, & credider

3

*

unt.

*

Multa

4

.,n a

e Infr

izarentat

La

s

quidem, &

lia fig

| fecit fefus in c;aïn-fpe&u-

21.25

ur virtü

diícipulorum fuorum, qus non funt fcripta in libro hoc.

angelium

ent juxta

31. Hsec autem ícripta funt, ut credatis; quia Tefus eft

; verbam

D.

" Chriftus Filius De

4

i, & utlgredentes, vitam »hab.*eati's ixnxno-

dr, ut ha-

j & g

,mline; ejus,

eri quie

CA-

E

r lingu

Yyy2.

entary Q

ntibus d*

'25. Fixurkä cld*varäm./) Cicat

S

r'icgä

J&fu,sþ Chriftus quc-:m ha&enus fum fe-'

e clayis*fixis relictas.

cutus magiftrum & Do ; inum, quem

296. P«fl dies odio.

Deum agnofeo & profiteor, tu ille

pämm. .)

- furreéctioue. -

A

)J*Q&avo die a r-e-

ia Conieie

ipfe es ex morte

A

quam fubiifti redi-

1z:4:.) in ead

em illa domd Jero-

vivus.

lt'lOTï'ls r

9

mis.

20. Vidiffs. )

— Audifii ; cäcigi&ïv,

fo?

enss clasfüs. ) - Molj corporis , in-

contrectafti , omnem 'enim fenfum

[a ,,judido

yutt fl"" ]

quit Auguftinus fcribens in hunc lo-

complectitur vox v/47/;, ut

Aalnnocat

cum,; 444 divimitas erat , offia claufa

[a:fh- a

non obfHizerust. llle quippe.eis apertis

Quif d«

iulrare potuit , quo ne[cente vi;ginitas

Beati qui ton viderunt,8v.)) Loqui-

matris tnvlilata permanft. . ingreffus

turde füturis Chrifti fiüelibus, qui ad

emilot

predicationem Evangelii credituri e-

& joidb-

ergo e(t Chriftus penetratione folidi

rantin ipfum, quem nu;quam vidiffent,.

ä Onem peC'/

corporis quo etiàm modo €x utero

Hiergo beariozes dicuntur, quia plus

matris, & ex fepulchro egreffus eft.

Sterit im medio , & c) Vide di&a

accefferunt ad naturam fidei , quz eft,

arg wnentam non apparentitum , Ad klebr..

viqut i

fupra num. 19.

caP,- I[o I'

- 97. Infer dl:git:m,! t

'zmm. buc.). Id eft,

uB a "

in loca clàvorum , in cicatrices.

31. Viram babeatis. )

K*Vic'a-m gratiz

,

entul»

.98. Dominus meus, £ Deus meus. )

& gloriz.

|

H

epraa

Ia nomine ejus, ) Per eum, rde'rito

! $

Vi i

6xvpioc pe xal Ó Stóc pu.s, cum articue

" 1

lo ; qua'fi; dicac : llle Dominus meus

fanguin.is X m-orrcisj ejus.

-

s.

)

-

549

EVANGELII SECUNDUM ]OAWN

CAPUT XXI,

*

z

^ D

Domm

: Tzfcam*zbus clz/czpulzs tomprebendere faczt jfejizs copiofam pzfczum

. du

mullitudinem , quo frgno Petrus per Sfoannem Dommum agnofcens,

BP

mittit [e in mmfe €2, faclo prandio , de amore in Cbriflum ter

. geen

mfewogaz*m ; ter acciit pafcendas ipfius oves , & de futura paf-

« piciur

fione fua admonetur , fwzlem de Jfeannis- morte curiofe firu-

9, 1

ti5, &

-tatus : non omnia Cbrifli facta fcripta funt.

(

I. Oftea manifeftavit fe. iterum Jefus dlfClpUllS ad mare Tl-

fiunc

berladis.

Manifeftavit autem fic:

Il

2. Erant fimul Simon Petrus, & 'Thomas, qui d1c1tur Di-

füm q

dymus, & Nathanael, qui erat a Cana Gahlææ, & filii Zebe

;

tanti el

daei, & alii ex difcipulis ejus duo.

I2 ]

3- Dicit eis Simon Petrus Vado pifcari. -

: Dicunt ei; Vem

dlfcaml

us & nostecum. Et exierunt , & afcendelunt in naVIm &

[ Doimin

111a no&te nihil prendiderunt.

13E

4. Mane autem fatto fletit Jefus in htore, non tamen co-

ümlll le

gnoverunt difcipuli, quia Jefus eft.

M—'

. Dixit ergo eis Jeíus: Pueri, numqmd pulmentarlum ha-

fortuxto ]

betls7 Refponderunt ei, Non.

tits fats

6. Dicit eis: Mittite in dexteram navigii rete. &—mvemetls.

Pars éà q

eXteram

Miferunt ergo, & jam non Valebant illud. trahere præ multl-

]med

tudme piícium,

Attenus |

. D:-

1

* Pro pdm

; feripis,

I

D mare Tibetiadis. ) Seu Gali-

5. Pxuer:. ) muä;a /va:lt, ut alxqu1

Doy;,

mterpretantur, verum quia zaic, Gre-

s

Clllm ö

lgx. Vide dictafupra cap. 6. r,

. Büovit [)

Q. Narbanatl. ) . Celébris inter pri-

cis non tantum pnerum, id eft, fa-

i eHecera

mos Chrifti difcipulos, fapra cap. I.

mulum fignificat , fed etiam Hluum $

Fbij,, [

49. quem quidam opinantur fuiife

potius credlderlm hac fignificatione

Apoftolum Bartholomzum.

a Chrifto ufurpari, fic Itali fimili oc-

eat

0dhpey

Fih: Zebeda

Z

cafione dicerent phrafï eadem 1':.

) l[/e j

Jacobus & foannes.

ä

'dfg 7 4np

— Et aiti ex di c:pulzs cym duo ) Wi-

f)

gliols , vel Grovani.

, tru;P for ,

dentur hi duo qui nominantur, fuiffe

Pulmentarium.) Grece wg»oa'gbacy:ov :

ex difcipulis inferioris ordinis , non

ita dicitur, quod ad panem feu cibum

Erdt eyj

autem Ápoftoli,

l8 Cum

Animus eft rmhl

vulgarem addatur , quod alias ó ) boyaz»,

dicitur,

Pulmentarium vetus. Latina

Ml'ffe,

- Fado pi[cari. )

*

eundx pifcatum , & jam me ad'viam

vox eft, ufurpata pro cibo.dclicatio-

accingo.

re, qui ad pultem, qua Romani loco

l Ando

!

Venimus.) Weniemus.

panis utebantur , addi confueve:at.

Prebendo , Latine

6. Mirtite m dexitram navisii, £c. )

j Trjj,

Prezdiderunt. )

Dimeat

dicitur, & per fyncopen prende.

Certam. navigii partem defignat, ne

ff ^

Eet.

ä

541

C/A-P UT XXI;

X

. 3. Dixit ärgo difcipulus ille ,

quem diligebat Jefus, Petro:

Dominus eft. Simon Petrus cum audiffet , quia Dominus

þt;fcz'um

eft,. tunica fuccinxit fe ( erat enim nudus ) & mifit fe in mare.

Va

n uf

8. Alii autem difcipuli navigio venerünt, ( non enim lon-

ge erant a terra,,fed quafi cubitis ducentis) trghentes rete

r j

piícium.

9. Ut ergo

defcenderuïn't in terram , viderünt prunas pofi-

/&n:—

J fas, & pifcem fuperpofitum ;. & panem.

.

*

. 10. Dicit eis Jefus: .A

;re Ti-

ifer;e dg pi

fcibus , quos ;;r*endidixfcis

..RAnunc.

ir. Afícen

dit Simon Pefrus, & traxit rete in terram , ple;

ur Dr

num magnis pifcibus centum quinquaginta trib

i

x

2

usl. Et*—cum

1 Zebe-

tanti effent, non eft fciffum rete.

12. Dicit eis Jefus: Venite, prand

L

ete. *xEt- nemo Xaudeb'at

, Venl.

difcumbentium

interrogare eum: Tq 'q'pis es? fcientes, quia

VIfb ,

Dominus eft.

& pif&em

. 13. Et venit]efus,

& accepit panem, & dabat eis,

pen Q*

SNCy yo3

á

14.HoC .

fxmiliter.

j ha-

fortuito locutus videatur, fed ut pre-

9. Fiderunt prunas po]iias. ) Primum

fcius futurorum, | Dextera navigiieft

quidem Chriftum fe illispr

opria fpecie

offerentem falutaverunt, & venerati

enietis,

pars ea quam clavum tenens habet a(li

dexteram.-

funt, juxtaautem illum viderunt pru-

: mlj

lr

Jovenictiz.) Capietis pifces, quod

nás, id eft ignem ex carbonibus, hoc

ha&tenus non potuiftis , quibus etiam

enim fignificat: Grecum Z»9ewva.

pro pzlmentario , quo caretis, nti po-

Piftem fupertofftum.) Prunis, ut 31-

.Dr

teritis.

&

faretur.. Hac fuis paraverat Chriftus.

7. Dominus tft.

Db um mulcimidine

1I. AMfcendi: Simon. Peirus. ) -I*n"na-

gt dliqut

pi cium' & ex celeritate capiendi co-

viculam. Velin mare, in aquas ?ic-

gnovit Dominum effe, qui tniraculo

tori proximas.

.UL,Gm

Traxit.) Opem ferentibus

fociis.

ld 8&7 ia

id effecerat. Chryfoftom. homil. 96.

" Hhü'u L

Proprios mores , inquit, referznt Petraus

Cenium quinquzginta tribus. ) Extra-

— & Joanzes , ille ferveutior , bic altior

(£tos enim (icillatim e reti ; numera-

sf5*

erat ; ille vehementior , bic per[pscactor :

runt, & confiderarunt.

T

Cum £antz e[?nt.) Tot ; tantique',

djens

j-

ideo Joannes prior agnovit jejum, Pe-

ia drus prior ad dum properavit.

refertur enim. ad magnitudin

r

em4,v

Erdt enim nudus. ) 1d eft, quaü nu-

multitudinem.

Mmþa.(')l ]5

- dus , cum folis fubligaribus.

I2. Nemo audebst.) Mel prg reve-

feu [iis ym

rentia , cum viderent ipl(um non 1e

Mifrt fe ia mare.) Ut cirias ad Do-

w,lm,l ^

minum natatu-peryeniret , vel partim

xrodere, utputat Chryfoft. Vcl, non

ndtando, partim vad:ndo, quia non

audebant interrogare , quia non aude-

bant dubitare, ut explicat Auguftinus,

longe aberant a littore.

mm!m ]gca

8. Trabentes rete pifesum. ) Gravius

qux interprct:tio melius cum fequen-

uevei if

enim erat ,

tibus cónfentit, dicitur enim /cieate:'

"u fh

d*

fuftolli.

quam ut in cymbam PoiTeþ

quia Dominus eff..

ugnü

*

.

ä

il

542 ,'EVA»NGELI-I s.EcuNDU'M JOANN. :

14 Hoc jam tertio manifeftatus. eft

;

J eï»fu'sï dxfclpulls fuis,

Y)

cum refurrexiffet a. mortuis,

(fec F

15. Cum ergo prandiffent ,

dicit Sim'öni Petro J efus:&Simon

20,

Joannis, diligis me plus his? Dicit ei:

bt [el

Etiam, Domine, tu - -

?2

íÍcis, quia amo te. Dicit ei: Paíce agnos meos.

|

€us.

16. Dicit ei iterum* Simon ]Joannis, diligis me? Ait illi:

9l

Etiam Domine,tü

agnos mieos.

fcis, quia amo te Dicit eiiterum: Pafce .

^

^

hic auï

p

17. Dicit ei tertio; Simon

J ',ö,xann'is, amas me? Cöntriüatuä;gïtl

quià

tai

Petrus , quia dixit ei tertio Amas me? Et dixit ei, Domine,

)

tu omnia no

1190 Q

Ineas.

b

fti ; " ícis, quia amo te, Dixit ei: Pfu"ce Q-'ve,.s :

E

M

*

4 9.

eum V;

18. « Amen ,' amen dico tibi; cum e

ffes :jüniþr , ,,k;cingäbäs L

Pet.

3

I. I4-

te, & ambulabas , ubi-yolebas; cum autem fenueris, extendes

his, d

*

on vis.

u

manus tuas ,& al'ruä te cinget, & ducet quo tu n

25

^19. Hf)c

bantür

14. Hac*jamter:*-io;) Id ed, hzc fuit

homen ipfum indi'c':ac*, recens ad*Gdem'.

&5 q

tértia aj

eonte s

»paritio ,. ex hisque fa&;g funt

converfos, & teneriores in fide figni-

multis difcipulis fimul.

lcat , quorum. magnus futurus erat:

Igo dä

215. $2202 Zounznts. ) 'AddïturPa'-.

numerus przdicationem aufpicanti--

: .200 $t

tris nomen, ut diftinguatur a Simone

bus Apoftolhi: qui etiam majori cu-

Wun,c

"Thaddso, ut nemini dubium effe poflit

ra indigebant , quam ob caufam bisg

Chriftim

fummam curam univerfalis E;cclefia

repetit , Pafce &gnos. emeos.. Ovcs au-

Cmque :

non alii Apoftolo quam Petro tradi-

tem appellat robuftiores in. fide.-

tam effe. — Simon Joannis idem eft

-17. Costriflatus eff.) Sibi timens,

&im, j

2t. H

quod dicitur Matth. cap. 16. 17.. $-

Vide dicta.

ne forte Chriftus in ipfo aliquem -

fus a

mon Bar - 7ona.

amoris defe&um agnoífceret , liceg

vit£ exit

Diligis me plus bis. ) Ardentius &

ipíe fibi confcius videretur quod ve-

22. &C

vehementius, fignificat munus Chri-

hementer Dominum amaret.

fti oves pafcendi , & Ecclefiam guber-

Pa/äexl QUE$ ?Z€a5. ) Quafï, dicat, güia 1

E

ipfm ol

nandi fine magno Chriíti amore bene

tam confítanter me amas , jam ido-

Vidlnt

exerceri non poffe.

*

neus eris , ut nof tantum incipienti- -

Tz [cis guia ama te.) Non audet re-

bus prafis, fed etiam perfeQtis.

X

C at

P0 illtm

fpondere fe plus aliis diligere , fed

I9. Cingebas tc.)-I-ndu'ebag;., vefïie'ï

&tentian

tantum quod diligat.

Lpfus enim

bas ipfe'te fine alterius ope.

*

ttia li

eum mode(ftiorem £fecerat.

Prætlde—

Ub; volebas..) Quo volebas,

rat fe aliis, cum dixit .Macth. cap.

Cum autem [inueris , &fe.) Eo teme

.. DW!G[ -vi

iUicando

26.33.' Etff omnes [candalizati f'uerint

pore quo homines otium. & requiem

[

3m te, ego nunquam fcandalizabor ,. &

quzrunt , tu non requiefces, fed ma.

At [60

oftea- turpius cecidit quam.alii, ideo

gis laborabis ; viacient enim te , &

i

dicit de fe quod fentit , aliis autem

incrucem agemt, ibique manus ex« -

fitt um

non prefert, quorum c

*

;

Ogda non in-

tendes, fcilicet ad crucis cornuá.

qui ( &

tuetur.

Quo tu nom Vis. ) Naturali volun«

7

n ideu m

- Pajce 4gko: mes.). Per agr—ws, ut

;acc »qus rïuort'cxn fug/i;..

Q [egi

;:

J

-

-

CAPUT XX

543

( Y8. Hoc auteni dixit, fignificans qua niorte clarificaturus

-

'effet Deum. Et cum hoc dixiffet, dicit ei: Sequere me.

.

imon

-8o. Converfus Petrus vidit illum difcipul

um., quem di

]ige- 468 upr ;

i. lu

.- bat Jefus, feq

uentem, 5 qui & recubuit in coena fuper pe&us 13"23

us, & dixit: Domine, quis eft qui tradet te?

jt il

"

41. Hunc ergo cum vidiflet Petrus, dixiti Jefu: Domine,

Pofce

hicautem quid?

.

22. Dixit ei

Jefus: Sic eum voloþmagere dohe'c':þ,v'ep*iam',

ttus*ïgff

uid ad te? tu me fequere.

Jmine,

23. Exiit ergo fermo ifte

inter fratres—, quia äif&:ipulusf—ille

non moritur. Etnon dixit ei Jefus: Non moritur, fed, Sic

e Q-VCS

*

* eum volo manere, donec veniam , quid ad te?

As

24. Hic eft difcipulus ille , qui teftimonium

perhibet d—e

ng&bas

dhis, &fcripfit hec, & fcimus,

i;endes

quia verum eft 'teüimonium

: erS,"'

LT

25. c Sunt

iaBtem & alia multa , quze fecit Jefus; quae fi fcri-

'cSupt

dut

20.30-

p

— bantur per fingula, mec ipfum arbitror mundum capere poffe

eos, qui fcribendi funt, libros.

ad Bdem

- * ACTUS ".

vefigti-

EE

jus du

l9. Clarifcaturus. ) Glorificaturus,

23. Ex;vit ergo fermos &fc. j. Occa

"oO. Segmentem. ) ! Apparet Pe-

fione horum Chrifti verborum mana-

,(picanti-

trum , cum hec dixit, fequi copille

vit rumor & opinio inter difcipulos

ajori Cle

Chri&um per littus progredientem ,

Domini , quod Joannes non effet mo-

ulam bis

riturus.

INec

oítea defuerunt aut

)ycs dU

cumque refpexiffet vidiffe foannem

étiam , ipfum pene fequentem.

defunt, qui idem fentiant. Commu-

fide..

ol. Hic autem quid ) Scilicet paf-

nis tamen & verior fententia eft Jo-

| timent,

furus aut facurus ?

annem obiiffe ,, quam plurimi & gra»

aliquem

quem hït»þebic

viflimi Patresfequuntur; quos citant

vitz exitum ?

QQ. $16 eum "volo manere.

) £ àe

Ribera in hunc locum, F'oletus, Mal-

M

£y 94Aw péito , fi. ipfum , vel /£ fic

donatus, Barradius & alii.

1d. eft, absque

24. Tefl imonsum | perbibez. de hif.*)

ip[um "vole manere.

Quihec vera effe teftatur.

;icat, güil

.aml »

violenta morte in. mundo agere , do-

nec naturali obitu extinguatur , &

Er feimus.) Ego, & cxteri omnes

,?cip'ientif

ego illum ad me accerfam. In quam

qui cum Chrifto in carne verfati fumus,

n

05. Sunt autem €) alia muta. ) Oue

,' vclhe'

fententiam etiam /explicaxida eft La-

!

4

tina lectio.

féilicet non funt. fcripta 12 /ih? boc , ut

.

,

*

— Denec veniam. )

Donec redeamgajd

fupra loquitur cap. 2o. 30

E

judicandum vivos, & mortuos.

Nec ip|um. arbitror cmum

x

dum , &. )

;Eo teit

— Quid ad re? ) Pertinet rogare hzc,

Senfus eft , miltos fcribendos fuiffe

i uielm

libros,: fi omnia que Chriftus: fecit

aut coggofcere 2

; fcd

Tu mt feguere.

-Qus ad te perti-

figillatim fcribenda effent , fed eam

m

fient cuta & confidera ;

uafi dicat,

librorum

ingentem . multitudinem ,

upu P

magnitudinemqüe voluminum per hy-

uid fi ego vellem eum fic manere,

perbolem , cum certum numerum di-

ymut

an ideo velles, & tu fic TDAR6Ee ; n6

Jl qoln. |

e €exe nqn poffcc, declaravit.

me fequi ?

NOTELTY

E

$44

W i

A(TTUS

ä

log

APOSTOLORUM

deri

(

CAPUT PRIMUM

zbl

f)üfus promittens Apoflolis Spiritum. fanttum , dicit. mon efe zpü-

rf

rum jüre jecreta rerum futurarum tempora ,. & - uf ipfius - in

7'

celum ajcen[um. dicitur ab Zfngelis Jimiliter vventurus : nomina. -

TT

meni

t

pq/lolomm oratio Petri de umo in locum SYuda proditoris

. Jfü jïczendo ubi prami[fis precibus eligitur þrte

-Matbias.

j 4

PM

P

umum quidem fermonem feci de ommbus ,0 Theophx—

exhibi

"T

p

le, qua coepit Jefus facere, & docere.-

multa

Usque in diem, qua præc:lplens Apoüohs per Spiritum

Tum r

fan&um, quos eleglt, aiïumptus eft.

Qumtn

/

tioneg

Qul-

CiCatri

Plr 1

Nomen

Chrifto vocati eleä:, & d-efïgnau ad

nue, f

1. PRmzu

?,J).Tov meoToy.

Lü [

non adverbium, ut mdl-

Apoftolatum per inftin&um Spiritus

tlone $

cat ar mculus.

*

fan&x, paulo .poft ab eodem Spiritu

Sermonem feci.) In Evangello a me

in Pentecofte re ipfa auctorandi &

tu &C]

fcripto.

.Syrus vertit , /s5rum feripff.

confecrandi erant A poftoli.

Poteft

beatitu

etiam. membrum hoc , per. Spirszum

aïusque

De omnibus. ) De precipuis Chriti

fantum referri ad verbum elegit , ut

VC en

myfteriis, quantum | fcilicet fufficie-

potfunt

bat ad Chrifti fidem conciliandam ,

fignificaretur fpirituali non huma-

no motu electos effe.

Vel tandem

4. Zi

& ad ejus doctrinam vitamque exph-

referri poteít cum Chryfoü:omo ad

Eodem

candam.

pracepit , ut. fignificetur Chrifti prz-

dlfClpul

O Tieopbile.) Mide dl&a Luc-c,1

cepta fuiffe fm&a & fpiritualia , &

Q. Usque im diem . qua præup:em )

ex inftinétu Spiritus fancti profecta,

AL ](-]

Grgce eft aoriftus , &vreAZusyog , id

quem fibi habuit fcmper affiftentein

Tilftitun

eft, cum pracepiffet ;

poft preceptio-

& inhabitantem , immo comitem &

üéndj

nem enim affumptus eft.

ilud' au-

cooperatorem, - unde ait Chriftus Joan.

Sfd [2

tem. preceptum potiffimum intelligit,

elt. «

jp4s

cap. 6. 64. " Verba qua locutus [ïtm voe

quod habemus Marci ultimo 15. Z-

dis , fpiritus &f wita fznt.

Tiffum

untes in mundum mzwerfum predsicate

Quos elegir.) Quos clegerat, nimi-

Promiff

EvVangelium , Gfc.

rum IMatth. cap. 1o. 1. & 2.

lat &

"dpoffalis per Spiritum /kn&um.) Quafi

Afpenptus eff.). Nide Marci cap.

lm Ya

dicat , præclplens Apoftolis, quia 016 19.

Bij] .

*

m

" CAPUTI

545

* 3-,-Q,ui'bus, & przebuit feipfum Vivium poft paiïïoriem füam

&

*

jn multis argumentis

, per dies ;qü;adræginta appg*ren; eis ,.

loquens de regno Deti.

..4. Etconvefcens. z pr

&ecepit eis ab Jerofolymis ne difce- «Luc

derent, fed expe&tarent promiifio

s 24.49

J

&

nem Patris j P quahï'audiü

^

Oan-

(inquit) per os meum

L

.

f "

$

;

uia

Joannes qui

d

lem baptiääv*it aqua, vos à

utetfx bapti- ; Mgat

Zabim

ini Spiritu fancto non poft multos hos dies.

3' II-

, interrogabant eum dicentes:Do- Marc

j

.. 6. Igitur qu! convenerant

l..

"mine , fi in tempore hoc reftitues regnum Ifrael?

E

Lucz

us i

. Dixit autem eis: Non eft veftrum nofíle tem

,

a

*

nnd. Z

pora, vel mo-

3. 16.

í

joan.

jirit

meþta, quae Pater pofuit in fua poteftate.

[

-

" | 8 sed i zt?.

:5.) Apoftolis.

fed Patris; quia fcilicet Pater eft pri-

9; þQs.iIZu

66 ) amAepto QX , i. eit,

mus fons, & origo fan&zx 'Frinita-

P£abutt ,

tis.

s

exhibuit ex morte redivivum.

Fheoþhi-

Àp multis argttmentis.) ld eft, per

uam audiffis, ; fnquit, per os menm. )

multa argumenta confirmans , nimi-

Joan. cap. I4. 26. ubi legimus : Para-

rum refurrectionem fuant.

'Talia ar-

clitus Amtem Spiritm : ];mc"fm', quem

Spiritum

miltet Pater p nomiae meo, ille vos da-

gumenta fuerunt tot Chrifti appari-

tiones , manducationes, lo,cutiones,

celit om"ia,.É$ [uggeret vobis oumia

cicatrices , &c.

quacumque dixero vobis:-& alibi.

Q

J Nonm conti-

. Kos autem baptizabimius. Spiritse

/

per dies quadra ginta.

nue, fed per vices «& interpolate.

fan&o. ) Intelligit per baptifmum ef-

d d

Loq

uens de vegno. Dei.) Deprzdica-

fufiónem Spiritusfancti, & charifma-

tione & doctrina Evangelica, de fta-

tum ejus in- Pentecofte , qua copiofe

g Spirins

inftar'aque in Apoftolos effufus eft.

EU

tu ac purgatione Ecclefiz; de futura

iporandt

beatitudine, de gr«tia, facramentis;

Noz poff mulros bos dies. ) Decimo

j pote

aliisque mediis ad illam perveniendi,

fcilicet abhinc die, fed noluit Chriftus

hzc enim omnia regni

€1 nomine

certum diem indicare, ut fupereffent

(

SpmM

vigilantes, inquit $. Chryfoftomus.

all

«s W

offunt intelligi.

on

on hum

"-

d. £f conve[cens, )

s

c'viaMf OpueYOG ,

6. lgitur qui comvenerant.^) -

g ndet

eodem

fale cum ipfis vefcens ; cum

foli Apoftoli , fed & alii difcipuli ,

difcipulis comediffe Chriftum patet

corain quibus afcendit Chri(tus.

omo

ex codem Luca Evangelii cap. 24. 28.

$i n tempore. boc. ) Numin tempo-

cyilti pf

re hoc.

"

D

muallï )

Mb Jerefo/ymi s ne di[cederemz. ) (Quuia

nimirum ibi Spiritu fan&o érant im-

Reffitues regnum lIfrael.) v& 'le'eao,

Pr()e 4

buendi , ut ftatim fequitur.

id eft Ifraeli.

Putabantregnum, quod

aentem

ad Herodem alienigenam translatum

m

Sed expettarent promi/fFonem Patris. )

erat , reftituéndum Ifraelitis, ita ut

yulbus

]oan

Id eft, Spiritum fanctum a Patre pro-

miffum.

Modefti2 caufa vocat eam

Chriftus temporaliter regnaret in ter-

aL il "m

h

romiffionem non fuam , fed Patris,

ris.

7. Nom efb veflrum ne[fe tempora. ) ;

ficut & in Evangelio apud $. Joan-

rerth )

nem vocit eum donum, non fuum,

Succefliones, & eventa temporum.

yaa 9?

Bäbl- cum Com. Metoch. T. VIl, — ^ ZZ Z

X

-

!

45 . AC TU U"M APOS T 0 L'Q'þ U M.

elotr, iv celd accipietis vírtutem fupervenientis Spiritus fan&i

3

.

|

!

2. 2. in vos, d & eritis mihi teftes

;

in

Jerufalem, & in omni Ju

neba

d luc

v-.-

24-48

daea, & Samaria, & usque ad ulti

mum terra,

&T

9 Et cum hzc dixiffet, videntibus ill

&8i

is"?, glevatus eft &

nubes fufcepit eum ab oculis eorum.

H

1o. Cumq

ue intuerenturin coelum eunterh illixm, eccedxu»o

Cum

viri aftiterunt juxta illos in veftibus albis,

ss

5

II. Qui, & dixerunt: Viri Galilaei, quid ftatis äfpi-'cien;tes

(e

in coelum? hie Jefus, qui atfumptus eft a vobis in coelum , fic

veniet, quemadmodum vidiftis eum euntem in ccelum.

12. Tune reverfi funt Jerofolymam, a monte

, qui vocatur

Qliyqti," qui eft juxta Jefufal—em*, fabbati habens iter.

13. Eb —

,- Mamentd.) ua:ggg ; Uaþpm.*mn;'tate;:

litatis elevatus f&nfim, ut diuti,us«p,a;-,

femporum.

4

lic;t3 Á

uimn.

fceret oculps difcipuloruin intuhegti-

ht

Qu Pater , 56) Deus enim re-

£norum, rerumque omnium viciffi-

Et nubes.) Veranubes, vel de novo

imæïæ

.tudines , exordia , media, & fines.

producta, vel Angelorum evocata

:

t

aut

Tatot,

congrue , opportune pro fua fapien-

compaé&ta miínifterio.

tia, & providentia difpofuit, earum-

Sefcepit eum , 6c.) Ab oculis iritu-

Simon

que gubernationem fibi refervavit.

entium, non prius interjecta, quam

tnathia

9. Sed accipittis , 65c«) Quafi dicat,

cum afcendens amplius videri , aut

Probal

ceüfet

uod majoris eft momenti, quam nofIe

non voluit, aut non potuit,

tempora vel momenta.

1o. Cumque intuerentur.) drcutor

]oannis

T£g, ld eft , /stentis, deffxis oculis.

€us, f

Virtutem,.) ld eft, potentiam, ro-

)

bur, vim , etficaciam.

Duo virii') Duo Angel

i in affumptis

.quo P

Supervenientis.) Grace $g£NS O yroc,

corporibus. .

tulit,.

in aorifto , id. eft cue , vel poffquam

In veflibus albis, ) Hic enim color

preces

— Peny

üpervmerit. - Prius enim natura eft

cordis eorum puritatem , Chriftique

—

dari Spiritum fanctum perfonaliter

gloriam , & triumphum denotat.

3b Ey;

Apoftolis , deinde eundem Spiritum

II. Vir; Galla:. ) Apoftoli enim €

quiia'y

exiftentem in eis, fuam virtutem &

Galilea erant oriundi.

Atolorn

dona inipfos tran»fundere,

Quid flPatis afpicienzes ? ) Quafi di-

od

Et eritis. zaili. teffes.

Id eft, per

cat, fatis fufpexiftis, nam Chriftus

ogtom

miracula, per vite

É

n&imoniam-,

ab oculis veftris fubduétus- eft, nec

mmqr 1

amplius eum videre poteftis.

er predicationem , &c. eritis teftes

TOfOIVm

incarn:tionis & mortis mez, & fa-

S;c veniet, ) Propria yirtute, non

cdif,

lutis per me mundo allatz, ad excitan-

aliena ope adductus.

C.Obus]fr;

dos mortales,

I2. Sabbati babens 1ter.)

Id eft, di-

Simn

*

ut illius pa.rdcipgs effe

velint..

^

ftans tanto fpatio a Jerufalem, quan-

ehrdim

-6* Ef cum

dixiþt.) E alia qug

tum Judzis in fabbazo conficere lice-

Zfldri

recenfent S

.

-

ucas , Mltthaus ,&

bat. Judzis enim tantareligione pre-

u

üd ag

|

Marcus in fine Evyangelii.

ceptum erat fabbatum , ut capetfere

lm

Elevarus eff.) WNon fubito raptus,

non liceret iter , nifi

Y

modicum J ut

7 Hlgy

ut Efmch aut Elias, fed. virtute agi-

paes EXbQ- c. 16; 29fx

-

ib nj

:

M UT

$47

farf&i

13. Ft cum introiffent in ceenaculum ,-äfbenderüng ubi

mae

nebant Petrus, & Joannes, Jacobus, & Andreas, Philippus,

& Thomas, Bartholomaeeus, & Mattheeus, j

*

nE

acobus Alphæi ;

b

& Simon Zeloies, & Judas Jacobi.

*

I4. Hi omnes eránt perfeverantes unanimiter

-in ora*t,ion-e

rf duo

r

cum mulieribus, & Maria Matre Jefu, & fratrib

us ejus.-

I5. In diebus illis exurgens Petrus in medio fratrum , dixit

lentes

B (—Crat Fäu)tem .'turbav hominum ümul,fere centum»nginti.)

i, f

)catür

Zzz 3

E

p

-

al

À

EF

ts pi

ig.- Ef cum introiffent.) Urbem- Íci-

autemi hi quatqur' fratfas; fcilicet Ja-

licet & domum.

cobus qui dicitur minor, vel Alphzi,

ntuegti-

lo cemaculum afcenderunut. )- tig TO

vel frater Domini, Jofeph , Simon

de novo

Un:pGó), in fuperiorem domus par-

& Judas. . Matth.. c.

3. 55- Marci

tem.

Cujus fuerit hezc domas igno-

C. I5. 47. omnes cognati Chrifti, e

caty ?U'

ratur.

Alii Joannis Evanzelifta, alii

quibus tres in. Apoftolos elegit, Ja-

lis irïtu?

Simonis leprofi, alii Jofephi ab Ari-

cobum, Simonem & Judam. Ita cen-

inathia, aut Nicodemi fuiile putanr.

fent multi.. n reliquis nominibus

" quum

Probabilius Baronius anno Chrifti 34:

Apoftolorum, qux hic recenfentur,

n, u

cehfet fuiffe domum Mariz matris

non eft ditfic iltas.

Vide didà initio

Joannis , qui cogtiominasus eft Mar-

capitis Io. Matthai.

ii

€us, fuitque confobrinus Barnabz,

14. Per,everantes, ) —nga'msafsgäw—

gm[i! '

ug Petrus ecarcere liberatus fe con-

dfumpïïs

Tt; , fignificat autem meoexaperrory

^tulit, ubi - &-c&teros difcipulo—-s ad

efle affiduum , przftare , infiftere rei

preces colle&tos reperit.

cuipiam arduz, & prolixe, nec ab ea

m colot

Pergus) Petrus hic & alibi paffim

difcedere , fed fuftinere , & fortiter

:hriüiqüf

.ab Evangcdi(lis primus nominatur,

fuperare. moleftias

ytat

"quia príimas Ecclefie & caput Apo-

fatigationes , &c,

* laborgs ; t&dia,

j enim

*. ftolorum.

Cum mulieribus.) Quarumin Evan-

e

gacotus "Alpbai.

| ) Sci—licet filius, qui

lio mentio eft;, & que a Galilza

Quafi d«

€ognominatus eft juftus , & Jacobus-

:

hriftum fequebantur dum viyeret,

Chiltus

minor ; fuitque primus epifcopus Je-

ei miniftrantes, Matthzi cap.

27.55.

eü: N

uze erat

rofolymorum, cujus feftum celebrat

, Et Maria Matre 7efu. )

Eccléfia dieprima M5ji. Prior enim]a-

quafi mater familias hujus facri cc-

Jte , non

- cobus frater]oannis fuit hiliusZebedzi.

tus; & familie Chrifti;

Simon Zelotes. ) ld eft, Cananeus.

Ez fratribus ejus. ) Id eft, cognatis

d

CB, di

Hetraice enim NJp quama, fiznificat .

tam Chrifti, quam B. Virginis ; hog

gate

£elar? , inde. Cananeus , idem 'eft

enim Hebrei vocant fratres,

cr

u

od ze/etes ; Baronius & alii ita di«

4

-65« Íg diebus illis, ) Ante Penteco-

onepi*

um putant a patria ; quod fcilicet

capelïere

effet ex Cana Galilgz.

ften, cum adhuc effent in. cenaculo,

icin,

Judes Jacoli. ) Scilicet frater Ja-* . Exurgens Perrus.) Quafi inter cete-

*

cobi minoxig , -filjjms Alphæä. Exant ros eminens, &

ftatu, kgraduque ex-

*

Y

X

x

549 ^ VAHC"'I* UUM APOSTOL 'AO--R'U.«'M' :

| ePfal. 16. Viri ,fr,ati'es., oportet impleri Scripturäiü., e quam re-

4T.

40-10- dixit S

piritus Sanétus per os David de Juda

: pui

f Joar.

eorum, qui comprehenderunt Jefum:

, f qui fuxiyt -dkux

minü

22

.,13.16.

17. Qui connumeratus erat in nobis, & fortitus eft fortem

minifterii hujus.

fump

—ææ

Trun

- gMat. . IB&- g Et hic quidem poffedit agrum de mercede iniquitatis,

' Á

j

27.7. & fufpeníus crepuit medius, & diffufa funt omnia vifcera

€jus.

;

qu

m fattum eft omnibus häbitantï-bus ]er'tifa'l'ein 3

2l

10. Et notu

ita nt appellaretur ager ille lingua eorum, Haceldama, (1) hoe:

Omni

jj

eft, ager fanguinis,

.

l:ïPfal

20. Scriptum eft eni

m in libro Pfä,m'orum--: 4 Fiat cþmmc-

quo ]

24E]a

69.26 ratio eorum deferta, & non fit, qui inhabitet in ea: i & epi-

.

109.8

: f,COP;aïufrll ejus .acci-pi.al,t alter..

21. O pö-:t*'-

D

:

z

tellit

2 I) I» Edit.Sixt. l,egït;r,: Hacbeldeza.

cellior, de republiza totius Collegii ,

x

deje&to .&api;:e, & in terram prö;xlo,

fienif

& Ecclefie a&urus.

fe fufpendit laqueo , ut expreile docet

pratd

Ed

Matth. cap. 27. 5« --

princiy

Turba .hamin.um.) Grece e

3j (

qGy, zominum, d e(t, capitum qu&

Crepmit medius. )

Dum penderä,t e

"'33 £Uj

nominatim cenfentur. Sic Apoc. c.

laqueo intumuit, ventrealiisque dif-

3. 4- dicitur. Habes pauca momima m

ruptis.in terram .effufa funt vifcera

Wifcuy

ejus.

Chifty

Sardis, id eft, paucos honines.

fun je

16. Oportez.) &àti oportebat , -:Syrus ^

19. Ef motum fatlum ef.") ld nimi-

Mouum f'it.

rum quod judz acciderat.

Qu ;

: :g&ifhit

dax.

) $949 6; dux iti neris.

Liggma eormm.) Syta, feu Syrochal-.-

10$ và

daica, qua lingua Judzi poft reglicum

gredi e

17.. Sortitus eff fortem. ) Apoftola-

& captivitate ufi funt.

Cat tot;

tus hic vocatur fors, quia Apoftolis

tonem

fingulis hec dignitas obvenit, non ex

Haceldama. ) NDS3

X

5,7:1 bkyl;dl : de/-

natura, nOn éX .

5

generis fuccelfiones

a.

Tnünes

non ex jure, aut merito , fed mera

Hoc eff

í ;:geir fanguinis. ) Hec in-

C-ä[g

terpretatio nominis non a 8. Petro,

i:

22, ,

Dei dignatione, & gratia.

fld(f ei

Miniflerii . hujus. ) Apoftolici.

fed ab Evangelifta explicationis gràá-

L

I9. Hic quidem pojjedit agrum. )- Ju-

tia, addita e

j

Di&us eít autem zger

hflffuc

das proprie non pofledit agrum figuli,

fangminis , quia pretio fanguinis Chri- :

Catus J

fti emptus eft.

If

quia retulit pretium & abiens 1c. fu-

20.

l"luorur

fpendit ; dicitur tamen poflediffe fi-

: Seriprum eff

gurate ,

quia fcilicet poffedig pretium,

26

quo poftea emptüs eft ager. ' Quia de

Fiat 'commoratio fcarkm defe?ää) Im--

PO term

pià Chrifticidarum civitas Jerufalem,

23. E

inercede iniquitatis ejus poffeffus, vel

capiatur , fuccendatur , defoletur,.-

emptus e

ager.

Qu f

Mertede iutquitatis.)

Mercede pro-

Sic Matth. cap.23. 3- — Ecte relizque-

*

0[(?&

ditionis Chrifti, que fuit fumma ini-

zur vobis domus 'vefra deferta.

frat

Tém

quitas.

;

Et Epi[c

atum , &c.) Sumptum eft

Ws (

g" hoc ex. P

Á

l.

1'08 L

Nam D. Petrus-

Er fwfpenfus. ) Grmce -a m

Bof

eye»ópetyog , pronws fqämf*,. Pr&ceps, ve

1 duos xx'n:rfus diverforum Plfalxnorult?

t quod

,

i

—

5

N

CAPUT L

549

.

a1. Oportet ergo ex his vitis, qui nobifcum funt congre-

dux

gati in omni.tempore, quo intravit, &. ejxwivirit,intfer nos Do-

EX

minus Jefus.

ttem

22. Incipiensa

baptismate '[oannisxulsqp'e in diem, qua af-

fumptus eft a no

bis, teftem iefurre&ïon1s ejus Anol.bi'scum fie-

-

Bs .

ri unum ex iftis.

k

Ícera

.24: Et ftatuerunt duos, Jofeph, qui vocabatur Barfabas ,

A

qui cognominatus eft Juftus, & Mathiam.

da nofti

Jem,

24. Et orantes dixerunt: Tu, Domine, qui cor

omnium, oftende, quem elegeris ex his duobus unum.

)hoc.

