gfdlldv fuiffet. mxraculum, quinque pa«

C'

nia vocant Hebræl, quæ fan&a

TU lenie.

"

205

(QAPUT. VL

mare, putie

ibus manibus , id.eft non

;

»loïtisg, ,mand.uqare' ;Sa;i'äg; vitupe-

'averunt.

)

E

..

unt. Etfta

3. Pharifeei enim

$3

omners Tudaei , xniüicrer'o laverint

manus, non manducant, tenentes tráditionem feniorum :

30 )fufp, f0

4. Et a foro(1)nifi baptizentur,non comedunt,& aliamulta

tUs.

Etpl

nt, quie tradita funt illis fervare , baptifmata calicu

m & U'rf'

eorum, & sramentorum, & lectorum.

:

L

um cor e

Quare d-ifci-A

g. Et interrogabant eum.Pharifzei & Scribse :

uli tui non ambulant juxta- traditionem fenliorum. , fed com-

:

*

ramf-Genefa'

munibys manibus manducant panem ?

6. At ille refpondens , dixit ei

s: Bene prophetavit Ifaias

| 5'Ifaiæ*

de vobis hypocritis; ficut fcriptum eft: ? Populus hic; labiis

29.13.

:qgnwefunï

me honorat, cor autem eorum longe eít a me.

*

OC

h experuit

. 5. In vanum aut

em me colunt, d

centes do&r—inas, &: præ-)

cepta hominum.

.

'f6, Qub;i au-i

S tenetis tr.adïtiö.n.es

['g ?xel'nquentes eni

m mandätüm Dei

*

n villas, aut

hOITli-f

banfür cuty

I) Et a foro i» edir. Sixt. 4;lditkr : venientes.

.

enim

averint, id faciunt, quod

& munda non funt , quod liceat ea

fepe.]

uokt'quot,tqang;

ab'omnibus communiter , & Judxis,

-

H

de pugno diximus.

[

& Gentilibus contre&ari. -

Traditiones [eniorum.

) Quas Scri!x)æ

Mandacare panes^) Cibum capere.

& Pharifzi compofuerant , quórum

L

Vituperaverunt-) tusuNavro, incufa-

extat inter Judzos liber, precepcum-

"T

verunt, & difcipulos , & magi(trum

que , ut fumma diligentia ferventir.

ejus Chriftum.

* 4 A fero.) Scilicet venientes , ne

y friiitont

forte rei alicujus venalis immundz

-4. Pharifes enim , €$. omnes gdai. )

contactu , ,aut Gentilium convezfa-

aingiins.

A judeis Pharifeos diftinxit, & his

primum locum dedit, ut intelligere-

tione eifent contaminati.

pjrurar

mus, Pharifeos primos ejus traditionis

Baptifmata calicum.) ld eft, ablutio-

nes poculorum.

Omnia enim qu&

j r

auctores ; & precipuos ejus obler-

*

contrectaturi erant prandentes , elue-

vatores fuiife.

Crebro)) Exiam inter prandendum,

bant, ne forte eorum attrectatione

ne quem forte cibum , remque aliam

cohtaminarentur , fi eflent. immunda.

de Scrbiy

llrceorum.) £cg o ligneorum , raden-

prafcripto legis immundam tet: giffent.

lpendo , veldolando expoli-

Quod autem hic dicitur, ere&io, in Gra-

do , fca

m

ormmu

co eft, nvypu , id eft, puoillatim , fi-

torum ,

&

complanatorum..

nibUS

ve ezbitaliter , fcilicet, folebant lava-

/Eramentarum.—) Xa?xx-'æv ; /vaforxum

areorum,.

-

refzpe , tandemque infundere in fum-

ventemi

mos digitos aquam , comprehenta in

Le&arum.) XADoy ; ]ectorum tricli-

cibus u

ugnum manu & elevata , ut poffet in

niariorum , in quibus cibum fumen-

2

ieoque (

tes difcumbebant. -

biächiu

m aqua fluere ufque ad cubi-

SI

uare difeipeli ul , 6$c

d us

tüm.

Id quod etiam. hodie Hebrsi

dicuntur obférvare.

Inteterpres. vi-

hic habentur, & fequentibus verfibus,

.detur legiifc mvxvd , id eft erebro ; quod

explicavimus Matth. 15. 2. &

vbü!:

—(de,in-.

Il g

fan

.

3

: ü.?vcygä.legic; fenfum reddidit. U bi Ceps.

t

x

"-

208

EVANGELII SEC UNDUM MARC

hommum, baptnmata urceotum & cahcum & aha ümlha

Omnis !

/ his fac1tls multa.

1nem.

9. Et dicebat illis :- Bene 1rr1tum fecrülspræceptum Del, t TEU

tradltlonem veftram fervet:s

f eifus domul

sExo

ro. Moyfes enim dixit: c Honora patrem tuum, & matrem,

a. Mulir

. 20-12- tuàm : Et d qui maledixerit patri, vel matri , morte moriatur.

eu

fpinm im

Ir. Vosautem dxc'us

Si dixerit homo patri ,. aut matri:

!6 Eraten

h hef Corban. (quod eft donum) quodcumque/ex me , t1b1 pro- f ogahat ew,

uerit :

62

"-9 Qui dix

4Exo

12. Et ultra non dl-mlttms eum quldquam facere pa;rr fuo, onüm fumer.

21- I/ aur

I

*

devit.

matri,

- $ Atila-

Io. 9.

13. Refcmdentes verbum Dei per trad1 ionem veüram & &ca elli com

quam tradidiftis, & fimilia hujufmodi multa faci:is.

! 9. EL aitil

lWatt

14. e Et advocans iterum turbam, chcebat Ilhsï Audlte me 'lnumfilatu

15.10. omnes , & intelligite.-

3. Fteum

15.. Nihil eft extra hominem mtroxens in: eum, quod poiïït fü

pra Je&um,

eum coinquinare, fed quae de homine pwcedunt, illa funt,.

A. Et iterg

. qua&e (1) communicant hominem.

ad Whüre.Calrla

16. Si quis;habet aures audiendi , audiat.

"5l Et àd

17. Etcum introiffet in domum aturba, mterrogabant eum

; :difcipuli ejus parabolam.

*eum ; itimpo

18. Et ait illis: Sic & vos. lmprudentes eftis?. Non lntelhgl-

ti$, quia omne extrinfecus 1ntr01ens in hommem non poteft

—

eum communlcare :

"'h'-' mfu:

)l

Cllpldue

I9. Quia non intrat in cor erS-, fed in ventrem vadxt, &i ln*

.feceffum exit, purgans omnes :efcas ?.

-ïfulmm )

Q |

vamtas ,&

.20. Dicebat autem ,. quomam quae de homme e-xeunt, 1lla

cuh:mter fïult;]

commumcant bommem

lg, /"

wmus Mm

j

fGen

21. f Ab intus enim de corde hommum malæ cogltatlones

ib procedunt, adultéria, fornicationes, homicidia, .

l

NMmem

)s

KTetur aüt

kge[

22.. Furta, avaritiae , neqmtlæ, dolus;. 1mpud1c1t1æ, oöu—

[ Gar

ilibus

Verfa

lus malus, blafphemia, fuperbla, ftultitia.

23 Omnia |

lls

*&bat

» Qu Ju(

(1 ) Hic & toto boc' capiee loco communicare legttur j edit. Sixt; comqumare

:t)

SClllcet

9. Bene.) 1d eft, valde , ve] ef

15. Cvmm;;mamt ) Id eli, mqur

Mtet f

( illug

ironia..

nant.

fci

QUantu

II. Si duer:r ) bubmtelhge 3 be-

.I9. C.) Id eft voluncatqm

]

li por

]l

" pefacit..

Purgans omnes e[cas.) Reliquias , &

I2. Facere. ) Scnhcec ]uvando feü'. excrementa omnium. mboxum fecum |

Centjli

A

fuftentando.

au erens.

4(4 *

1

; Quand

13. Refézedentes.) ld eft;

1rru:'1m

"92. Neqmtm.) zomgam, ld eiï,mþ

Vocane

ul

ür |

fac:mtes , feu abrogantes.

la nfhme:.

8 lori,

[ City Co"' M

22

-

s

-

o

"

x

"CAPUT.VII. o

309

a]ia fitilig

23

:*.j'o.rlimïä h

æ;-.*m'*?l»a ab intüs;-.;pröcedunt,, & communicant

ominetn.

& Sidonisy, & xi",n'*-""gMatt.

tufn A'VDei, Hï

24. g Etin

de dutpels abiit in, finidk Tyti

greffus domum , neminem voluit fcire) & non potuit latere.

15.21-

& matfem

.25. Mulier enim ftatim ut audivit de eo, cujus filia habebat

e moriadut

iritum immundum , intravit; & procidit ad pedes ejus.

aut mratt

46. Erat enim'mulier Gentilis , Syrophoeniffa genere. .Et

rogabat eum , ut daemonium ejiceret de

*

filia ejus.

*

E

; tiþi p

dixit illi : Sine prius faturari filios, non eft eni

um

EY

m

bonüm

fumere panem filiorum , & mittere canibus.

e'ïlþ'a—iri fuo

28. At illa refpondit, & dixit illi: Utique, Domine, nam

ï

[

E

L& catelli comedunt'fub menfa de micis puerorum.

) .vgftrar'n )

! 29. Et ait illi : Propter hu-ngxfärm'()nenï yade,, exiit dgemof

.*,Aüdite n nium a fil

ja tua. -

o. Et

€

cum abiiffet domum fuam,. invenit »p-uelläm jacentem

qubd poüït

"fuprale£um ; & daemonium éxiiffe.

-

xiens de finibus Tyri, venit per Sidonem

41r. Et iterum e

— 4Mhat.

(?ïr ill:f funty

l-ad mare Galilaeze inter medios fines Decapoleos.

i

,

.

32

.

9' 32. »*

v

5

. À Et adducunt ei furdum, & mutum, & depreöab.gptur

AaGuca.:

ggþaþt'eum

Aeum",,xut imgqpat illi manum.

-

3

.

: a x

y intellige

—

208 POt?

i .'IIOtïnl;l.S malus.)

Ad e&,» infidqs , ;yel«

iorum--, & D. Pauli -,

qþcjdfcx*e Gra-

cupidus. .

ce loquerentur.

-Stultitia.

:

) czq.)goa'üm ,þ : fighifïcätu'r

- 98. Puerorum.) wxlä*/m ;

s)adita n

rum füorum.

É

pf:r*wdg-

wanitas , & petulantia

tn.

qu&£vis , acpe-

i

culiariter ftultiloquiu

:

ls Per Sidonem. )

Id eft, perlloba

xeUnt ; D

24« Erindefurgens ,

&c. Hec

'expl'ï—'

Sidoni vicina; probabile enim eft ci-

€avimus -Matth. 15. 21. & deinceps.

vitatem ingreffum non fuiffe, utcon-

fentanea iis faceret , quz jufferat fa-

s

- Neminem && c.) Scilicet:ne Judzis vi-

deretur aut legem violáre , qui cum

cere difcipulos fuos, quos vetuera

.

Gentilibus verfaretur , aut non elíle

ingredi gentilium civitates.

T

,

Eitiæ.,. 05'?;

Meffias , qui Judzis folis miffus pu-

L* Md mare- Galils

) Ad —Rag'ngm Ge-

tabatur. :

nefareth.

Ixter medios fmmes De

?qþq[eo:;)-» VScilri.'-,

Voluit.) Scil

ic&c-z&iqüid fecit unde

; Aco'mqu—ï"äre.'

lateret fed illud non fuit fatis. 1ta-

cet iter habens. " De "Decapoli dixi-

que fecit quantum

L

voxluiþt-, non quan-

mus fupra Matth. 4. 25. erat regio

ld eit, .inqer

tum potuit.

decém civitátum ,

pártim cis, Eartif'n

Z*

trans Jordanem.

r

entat-äï"'.

a$5 &

« 96. Gentilis. )

Grzce eft. E'M?.?vvi;;

Rdiqu

id eft Graca 5 fic enim Gentiles ali-

32. Si?äu;n,, 55' muixg:).)

(dYiGucd

iboi 1

fem:lm

quando vocantur in fcriptura, ut pa-

eft uoqiaNoy , id eft , vix loquentem.

1

tet ex multis locis. Actor&m Apofto-

Itaque iq:erpres mutum ?umic pro ho-

-

'l'üf ]

^

VBiäl. enm Cam; Menfdb. —T. F.

"m

L

s

Es

-

21o

EVANGELII SECUNDUM MARC.

X

33. *t apprehendens eum de turba feorfum j mifit dlgltOB

fuos in auriculas ejus; & expuens, tetigit hngucam ejus. -

^34. Et.füfpiciens in coelum, 1ngemu1t, & alt ilhi : ]:,phphe- Saptem pamh

tha,.quod eft adaperire. -

: Ia : dl pu

/35. Et ftatim apertze funt dures ejus, & folutum e& Vmcu-

:f at ; in

lum linguse ejus, & loquebatur re&te:

LU conjïmar

36. Et preecepit illis, ne cui dicerent : Quanto autem em

præmplebat, tanto magis plus prædxcabant,

E

- diiur, qu

n

37. Et eo amplius admirabantur, dicentes, Bene omma fe-e

mt, & furdos fecit aud1re , & mutos loqm,

L2

A

Nacïebus

2

berent (

?. Mfereo

CAPUT mermhab'

3 BL U din

& 1llam volub:lem flClt

&adl

wa Qquidam.

mine pene muto , & vix veiba pro-

N on.eft cre-

$mwo

ferente , unde poít miraculum patra-

quendum expeditam.

tum ait Evangeh&a

E£ logueäamr

dibile in os infpuiffe , fed cum prius.

C aturare D

rele.

exfpuiffet, fumptam deinde falivam,

^ 5 Etitfen

digito fuper muti lmguam impofuif-

Depremädntur.) naeaxuk&du QUTOY-

e.

eptem.

.Dcprecantur enm.

(X E prec

Ut imponát ii manum. ) Scxebant

24.. Sufpiciens m cæ[um.) Patrem

enim Chriftum manus impofitione

orans , & fontem indicans , ex quo |

PX5 Teptem

ultos aliter male habentes curayiffe.

bona omnia, & malorum nofh'orum

UIS, uta 0

medlcamenta' emanant.

elquia vetus erat. Prophetarum &

Ingemnsit.) Humanam miferatus na-

t habel

fan&orum virorum confuetudo , ut

Mt Dponj,

impofitis fanarent manibus , quod ne

turam , que tam mulis & gravæbus

mcommodls, &f malis eft obnoxia. «

ntiles qundem 1gnorabauc

uare

t mand

d

Ephphetba.) Chaldaicus eft impera-

uPeTaVerat (

aaman Syrus putabat fibi ab Hli-

tivus pallivie fignificationis, Latine,

fxo manus 1mponendas, 4. Reg. 5.

aperire , feu. apertus effo , ficut duuc, *&

« 9 Inntay

u

leprofo, mwndare , fupra C i. d.

^

dwmws

Prehendm: eum $U mräa /Z*ar—

o

d

el ut jactanti

am fugeret, vel

36: Pmceptt 6s ne cni dicerent, &e.) e.

, Ptf

ut expedmor effet ,. & a turba non

Et iis qui adduxerant furdum & mu-

Par j Dil

tun , & 1pfi etiam qui curatus fuerat. |

premeretur

Cur hu)usmodl homines tacere jube- -

D Hïtex

Mifit dsgstos. i2 4zrtm/4: tjus. Digi-

ret , diximus Matth. c. 8- 4

| Tteue;

tum dextere manus in unam intulit

C.9.39, |

auriculam , digitum vero finittrz in al-

Tanto magis plus pradicabanr.) Vld

*

teram , ,hac ceremonia fi: mfïcans ob-

di&a Matth. cap. 9. 51.

l

turatas aures & furdas

e aperire , ac

097. Et furdos fecir audire , & mx-z

N [Wus ilij

& n

)

ICdVlmh

veluti ' perforare digitis.

£os loqui. ). Mel fumitur numerus

CEPb

Terjgst linguam . ejus.)- Apte hac ce-

pluralis pro fin

lari ; vel de. alii

&'f? Flegt D

remónia ufus eft Chriftus ; fputum-

uoque tnutis

äll

furdls à Domin

idq

enim five fahva huinectat hnguam ;

D

nms loquuntur.

a

P

ath,e j

2II

x* 7u a

ift digit

CAPUT

X

*

cjus,

j

Ephphe

Septem pamþus, þauczfque Bifciculis. fatiat . guamor Zwmmzmz mzl—

F la :

difcipulos a fermento Pbarilaorum cavere jubet z ccecum fen-

d vmcu- ;?m cur at ;, interrogatis: zdpo[lolis, ' quem Sfefum te[fa dicerent , .Pe-

trus confitetur iplum e[e Coriffum , & paulo pofF-fatanas ab e

autem els

dicitur j quod. increparet illum, dum fuam pradiceret pa[ 0-

sem z. de tollenda öruæ & quod anima mhzl

omnia fe-

L:

debeat effe- charius.

L

N a diebus illisiterum cum turba mültaeffet cum Jefu, nec ha— 4Mar

"]

berent, quod manducarent, convocatis difcipulis ait illis: 15-32»

2. Mifereor fuper turbam : quia ecce Jam trlduo fu&ment

CAPUT

me , nec habent; quod manducent

--'".

3. Et fi dimifero eos jejunos in domum fuam, defiment in *

via: quidam.enim ex eis de longe venerunt.

ts &adloi

:4.. Et refponderünt ei difcipuli fui : Unde illos: qu1s poterlt

Won e te

hlc faturare panibus in folitudine ?

d cum prit

iade falivamy.

BioEt interrogavit eos :

; Quot panes habetls? Qm d1xerunt'

: lmpoful .

Septem.

6. Et preecepit turbæ dxfcumbere fuper terram Et acci-

Patrem

piens feptem panes, gratias-agens fregit, & dabat d:fc:puhs

ans ,U quo

fms., ut apponerent, & appofuerunt turb3e.

T nORfomm

7. Et habebant pifciculos paucos , & ipfos benedlxm, &

miferatus t

Juiï'lt apponi.

; & avlbul

8. Et manducaverunt & faturati funt, & fuftulerunt ,. quod

«t obnosie !

fuperaverat de fragmenhs, feptem fportas.

& m]PCl'l

Erant autem , qui manducaverant, quaü quatuor mlllla,

ïons Latme;

, Hcac duw j

& dlmlüt eoS.

rac L 41'

io..Et ftatim afcendens navnn cum d1 clpuhs fuis ; Vemt

in partes Dalmanutha. "

mmu

"pr. b Et exierumt Pharlfæl, & cceperumt co

nqmrere cum eo, bMaW

J

uratüs faertt

Lucæ

; t jUbe

quærentes ab 1l lo ügnum de-codlo , tentantes eum.

]Ddz

&c99^

SS

3. Et II.54-

I

46 77 V'de

N. diebnus 11!::,65'0 ) hxiïormm hdl](.

TO Dalmzmuzlm 3

Erant hzc duo:

AMátth. c. 15.

explicavimus Matth.- C 1$. 3g

39- habec Magrdan.

j i

& demcaep:,

oppl 4 vicina trans mare Galilez ,

1

Sufljent me; $s Wgoä'fuvcm gor y.

quáre eadem etiamr regm.

itur

! alii$

d eft permanent. mihP, wvel mecsss ,

II. Ef exierumt P/mr;/[tt, &. j Hæc

,vl

ij 4

fomino

qll()d NIdtth c- IJS 3,2- dlCltur, 1167/;3-

funt explicata Matth. c. 16. É ö».dem«

-

'vcrw nmwm.

ceps

4

212

EVANGLLII SECUNDUM MAR(qu

12.

.L:Ll

F.'i

fpuens i (

ngemifcens fpiritu, ait -*de generatlo ifia fignum

quarit? Amen dico vobis, fi dabitur generationi ifti fignum.'

ym, fiquid-

I3; EC dlmlttens eo5, afcendit 1terum nawm & abut trans

4 Btafpic

re tum.

anLeS

cMatt. -

14. e Et obliti funt panes fumere, & mü unum panem non

| a5 Deine

I6. 5. habebant fecum in navi.

cæp1 videte ,

1$. Et preecipiebat eis, dicens : Vldete &. cavete a fer-

-.46. Etamifit

$

mentó Pharlfæorum & fermento Herodis.

tuam &f

[

I6. Et cogitabant ad alterutrum, dlcentes. Quta panes non

at c Etegr

- habemus.

lrez Philippi

17. Quo cognito, ait illis Tefus Qu1d cogltatls, qma pänes

EIS f Qu :

.non habetis ? nondum cognofcitis , nec lntelhgms 2 adhuc

X

« 36. Quieef

Coecatum habetls cor veftrum ?

ah Eham, ali

Ii8. Oculos habentes non videtis ?

& aures habentes non

29. Tunc d

dSupr auditis ? d-Nec recordamini ,

Apondens Petn

6. 41

Ig. Quando quinque panes freg1 in qumque mllha, quot

:'30: B conr

]oan

6.

EI

cophlnos fragmentorum plenos fuftuhihs 2 chunt e1 : Duo-

*

31 Etcæw

ecim.

pa i multa, &

20. Quando & feptem panes in quatuor mllha : quot fportas

&Xribis, &

" fragmentorum tuliftis? Et dicunt ei : Septem.

3. Ft p

21. Et dicebat eis :: Quomodo nondum mtelhgltls?

I'US, Cæpll

22. Et veniunt Bethfaidam , & adducunt ei coecum , & ro-

"

.. 33 Qui co.

gabant eum, ut illum tangeret,

ep etro d]cq

25. Et apprehenfa manu coeci ,

edux1t eum extra v1cum, &

(luæ Dex fünt

expuens

1

/ 94 Et eon

qu Vultme f

Conqmrere » a'vgv;frstv, id e?t dif-

229,. Feniunt Bethfk:a'am) Bethf'ud&

. Iequarur m

putare , five altercari.

tivitas erat Petri, Andres &Philip- ]

I2. Sperstu. ) ld eft, intra fe-

pb , & ut exiftimat Chryfo& hom.g9. |

ïthe

$£ dabstur.

Id eft, non dabitur, fic

in hune locum, etiam Jacobi & Jo-

"b u

Pfalm. $8. 35. habemus

Semel Jura-

annis. Eam Brocardus prima part. c.

w in [antlo meo , ff David mentiar , id

. $.6. ita- defcnbxt ANefbthdltmtr:-

Ex/?um ts

eft , David non mentiar.

tis fui fahva

bus leucis in ;mgulo maris Galilae , j

Ait

I4 Et mf»mump:mem &c.) Id eft,

1dem eurvart incipit, ab "quilone contra

d

prlmmn

unum tantum panem fecum habebanc

Aujfrum » ffta eff Betb[aide , croitas Pe-

Tavit

tri , Andrea, €$ Philippi.

V, utait Th

Q

in navi, Syrus vertit; Nee nifé unam

At deider

lütf c

placentam baäeäant feeum im navi.

u ;llum tangeret. ) Vldc dl&a fupe-

Tet

I5. Forvieuto Heredis.) ld eft ; :He-

triori c. n. 32.

j itlem t

rodianorum doétrina.

Oftdm Du

ptrf

Vide qua de

03. Eduxit eum extra 'wmm) N

ph

Herodianis diximus Matth. c.22. 16.

turba cnnHueree

mlraculum . eni

4 HOPmne, v

7. Intell:gms.) Scxhcet , potentianí

coram paucis voluit. facere ; & ja

meam.

&annæ fug:endæ exemplum prabere

Tobu]

a d

üttg mlhl Y

x

E

CA PU T Vm |

EC

u

.-

ifa fgn

fp

od

ens m o

yculos. ejus impofitis. manibus fufs, interrogavit

j

um, fi quid videret.

Ati fiqu

al

k abit tr

4. Et afpiciens :

-

! pariem nort

25. Deinde ite

fum ïmpbfüitmanus füþ—&r.rämloäk ejus, &

cepit videre , & reftitutus eft, ita ut.c!

are yideret omnia.

E

avete a fete

26. Et mifit illum in domum fuam, dicens: Vade in domum

uam, & fi in vicum introieris, nemini dixeris.

s

f

tella Cæ €Ma'&f |

* 21. e Et egreffus eft Jefus , & difcipuli ejus in cà

; panäs )

| fareze Philippij & in via interrogabat difcipulos fa

x

os dicens 15-13-

Ofbu

! 'quïa þänesf

eis : £ Quem me dicunt effe homines ?

h

n

.. 38. Quirefponderunt illi, dicentes:

Alii]

L

oannem Bäptiüam,

:

9- 13-

its? adhuc |

So'* :

alii Eliam, alii vero quafi unum de propheti

.

29. Tunc dicitillis: Vos. vero quem me e

ffe diciüs ? .XRQ-

1aben£es non

fpondens Petrusait ei : Tu es Chriftus.

: 50- Et comminatus eft eis, ne cui di

L)

—

[o

erent -de,illo..l

nilla; quot'

uoniam oportet Filium hominis

* 31. Et coepit

docere eos, q

1t qi Duo

pati multa, & reprobari a fenioribus, &

a fummis facerdotibus,

ES.

quotj fpottääï

& Scribis, & occidi;

& poft tres dies refurgeré.

42. Et palam verbum loquebatur.

Et 'apprehgn

dens eum

"

Petrus, coepit increpare eum.

— 33. Qui converfus, & videns di

fcipulos fuoä; comminïkatus-

cum , &ro

gMatt

;

eft'Petro, dicens : Vade retro me, fatana,

quoniam non þfapis,

10.39

quae Dei fünt, fed quse funt hominum.-

[

aïklïïuma &

fuis, dixit eis : g

-S i i 16024-

7 slacd.

* 34. Et convocata turba cum difcipulis

ex«pllenï2

quis vult me fequi, denege

& tollat crucem fuam, ,. 55,

-—-'-*-

,tfemetivgfum',

9

Bethfaikh :

& fequatur me.

um.)

& philige.

o;?lnuerit- an

.imvam fuam falva

ü

in, facer;, p

erdeþ

b L'ug:,

dreg

35 .h,' Qui enim V

&

Dd5

E

? I17.33-

pyoft ho J

L

——

,

oan.

, j

D

2

mipit o

Exfpue

2$ zn oczelos cjäs,äc:) Scilicet

25

jp

thalm ia

oris fui faliva ; velati collyrio inun-

domum fuam mittit , ne fl in proxi-

[;/Al LA

jxit , & primum qidem illum imper-

mam iret urbem , aut huc & illuc va-

i 64

i^

garetur , miraculum vulgaretur.

il

fe&te curavit, quia imperfecte crede-

-Sj ip vicum introieris. ) Si Bechfai-

j ( h

bat, ueait Theophylactus. Praterea

n

ut defiderium ccci, & fidem accende-

dam introieris , vocatur vieus , qugd

o

ret; tandem perfectam lucem prabuit,

exigua effet inftar vici.

fide dida fipf-.

Q7. Et egre[fus ef Jefus , 6$c.) Hxc

'quoniam Des pe

rfä&:'tv* funt opera. Deut.

explicavimus Matthii. c. 16. 13. &

cap- 32.

deinceps.

T -wcle)

Q4. Hom

im;,: velut. avbores. ambulan-

entit

res, ) Qua(i dicat

Homines quos

-.38. BEvange

li«m. Yd eft bona s qu;e

&

ambülare video , non homines , fed

per Évanzelium annuntiantür.

5

j -Vel,

facd

J

arbores -mihi vid;nmr.

fidem Evangelicam.

—

&

214

EVANGELII SECUNDUM MARC..

eam, qul autem perdiderit | ammam fudm propter me, & EVa*m—

! Non en

territi.

gehum, falvam faciet eam.

6. Et.fadia

36. Quid enim proderithomini, f Iucretu:r mundum tatumæ

. & detrimentum animae fuce faciat ?

dicens : Hic

». Et ftaun

37 Aut quid dabit liomo commutationis pro anima fua?

æMatt

i Qui enim me confeffus fuerit, & verba mea in gene-

pi Jefom t

. S.4Et odf

p 33- ratlone ifta adultera, & peccatrice, & Filius hominis confite-

26 " bitur eum, cum venerïtm gloria patris fui cum Ang*ehs fan&tis..

qüam, qua i

12

59. Et dicebat 1]118 : k Amen dico vobis, quia funt quidata

tT uis. refut

9. Etverbu

k'V!att de hic ftantibus, qui nón guftabunt mortem 2 donec v1dearrt

16.28- regnum Dei veniens in virtute,

Cum a mortu

4AUuC&,.

h

-

10. Et inte

9. 27«

CAPUT IX

Phanfæx, &

E mn.v'z'gurato fïe/ü junguntur. Moyfes , ? Elzas ^ Jmt Elzam

- Ti Qu te

ituet omma

dum "cenerit, omnia refHituturum, ino jam veniilJe, viec fwj]ä fü fce-

V multa

ptam ; Jurdum, ac mutum [piritum ejicit , qui. Jola oratione , &P.

12. Se

S di

Jejunio. ejicitur ; [uam pajfionem. pradicit.

difputantes dz/äzpula&

docet: ,

(Wæ(ïlmque |

quis: eorum fit major ;

de ejiciente. demonium ,. qui -

3- Et veg

- M0H fequebatur refum ; de amputando ais pedzs,

L

d & &

]

1

*vel oculi. ]candalo.

14 E conf-

sMatt r

- CXpae

T apoiï dies fex affumit Jefus Petrum & ]acobum ,&

X7. L.

E

Joannem, & ducit ilios in montem. exce]fum feorfum

ïS Etinte

Lucz.

16 f Et t

9. 28«

folos & transfiguratus eft coram ipfis,

ül

um meum.

2. Et Veftlmen ta ejus fa&ta funt fplendentia,. & candida nimis

velutnix, qualia fullo non poteft-fuper terram candida facere,

T« Qui gb

T ih'lde

3. Et apparmt illis Elias cum Moyfe, & erant loquentes cum;

cerent 1Hum

efu..

Rabbl' bonum eft nds

n Qui rei

p Et refpomdens Petrus ait ]efu

hic effe, & faciamus tria tabernacula.

Tibi unum j Moyft

unum , & Ehæ unum. :

i—x

S E—W"nn

) [

$. Non

OVltatem

sVCI[

"7mrenm

38- Que enim in me aanfufts fuesit. y

30« Sunt quidam P ffantibus, fic )

ffpe

-l()rl Gn

ld eft, quenmr mei puduerit..

Vide di&ta Matth. c; 365. 29-

3'

-

Verba'mea-) Do(trinam meam..

Jm virtute.) ld eft. » in ma;,eüdæ

"duitera, ) Sic VOC

ALUE y. quod EL nansäguramoms

S

"

Otife

14 St"Pff-'dïu

Deo- deficere. folita. e

flet pcx idolo-

maJe

X

latriam & alia peccata-

llmem

IE

Tlþgä dte: fex

&. ) H:f?orlam*

I

iiri 'm

- Cnfiendetur.), id eft, illum: ejus pu-v

tmnsfïgumcloms explicavimu

famin Init

äebn 3 nec inter fuos num«rabit. .

Matth. €. 171« & fcg. vide ibidicta

*

499

16, 4,," ffm

V EU.

*

215

5 "Non en

j

ïm fdiebgt., quciddjice)tfet : erant enim timot& ex-

at

*

territi.

.. 6. Et-faGta eft nube

5 obumbrans eos'..,f & v&nli vox de nube, -

O tot 4.

dicens : Hic eft filius meus chariffimus, audite illum.

B

, 7. Et ftatim circumfpi

k

C

wf -

cientes, neminem amplius fvidefqnt,w :

Yi gae-

miíi Jefum tantum fecum.

((.8. & EKt defcendentibus i

lis.de momiüpreccom la pe CO us

Is confitée

[is fandi.

quam, quze vidiffent, narrarent ; nifi cum Filius hominïs à17. 9.

-moriuis refurrexerit..-

.

nt quiddte

9. Etverbum continu

erunt apud fe, c'onquifehte

squid effet;

« v1deamt

"Qum a mortuis refurrexerit,

-1o. Et interrogabant eum, dicentes :

,.c 'Quid erää)«'dïcun'tchäL

45

Pharifai, & Scribae, quia Eliam oportet venire primum? ^

1i. Qui refpondens, ait illis : Elias, cum venerit primo, fe- . —

i'f;,Elïani;

ftituet omnia, & quomodo d fcriptum eft in Filium hominis, zIfaie

4

33:3:4

hij

Mæ

ut multa patlatur, & contemnatur.

E

Q0M

T

42. Sed.dico vobis, quia & Elias venit, (& fecerunt illi,

^ Matt

; diipul

quaecumque voluerunt,) e ficut fcriptum eít de eo.

^ "('

- -14.-Et venientes ad diícipulos fuos vidit turbam magnam 17.12-

yn, d

&du) ,

|| circa eos, & Scribas conquirentes cum illis.

344. Et confeftim omnis populus videns Je

fum ,. -ftuþie

*

eít; & expaverunt, & accurrentes falutabant eum.

.

fa&us x

ritis?.

1s. Etinterrogavit eos : Quid inter vos conqui

|:16. f Et refpondens unus de turba, dixit : Magifter, attuli fLuc.

Ü qfeprfllmä

RA

. 9- 38

filium meum ad te habentem fpiricum mutum ,

didzins

17. Qui ubicumque eüm apprehenderi:, allidit illum, & fpu-

jja r

mat, & ftridet dentibus, &arefcit: & dixi difci puli; tuis, ut ejki-

; cerent illum, & non potuerunt. .

1ept€$ qm

tio incredula,

..18. Qui refpondens eig ; d,,i,Xit: (O'Vgen'era

d

m

f noï

an

X

quam diu

AA

---

d

^ hanc lunatici explicavimus Matth

$

5. Ext&rritt;þ)' Scilicet ad tancaxh rei

I7- n. I4- & deinceps.

u

: Koft

- novitatem , veluti extra fe.

: 9. Conquirentes.) ld eft difceptantes,

I7. 4llidit. ) Grece e'(o'o'u lacerat.

] fic fupeziori c. n. 11. & rurfus hocc.

Srridet dentibus.) roidu ; 09Xvrac,

thlwääc

j numo .13. a

-dentes concutit , & fremitum ilis

. 20

()

ef

4&(:'(: ef , & exkdvemnt.)

edit; . Fadum | eft verbum re/zw per

i m

Fortaffe ob majeftatem in vultu re-

onomatopceiam , fcilicet per imita-

tionem foni , quia ftridentibus-emit-

| Jücentem.

*

titur.

i

I5: .Corgqiu

iririxf) Difqepcacis,**äl'ter-

H&arlm

E €amint ^

"

Arefcit. )

icviaid

Id eif ; 'finf: ,fc-nfu cffi-

; 16. 4fïnli ilmm ] &«

) Hiftorim - citus.

VIdc wbdlC

a

":

*

46 . EVANGELII SECUNDUM MARC.

äIz At l]

- .quamdi

u 'apüd' vos' ero ? ——/'qu*ä.vmdiu!st- p-ätiar 2 f afferte 131um

. "Sad me..

:

$ EL3

s

'I9. Eta

ttu]efüht eum.--Et cum vidiffet eum, i'tä;im fpmtus terropibit

cont*urbavit illum, & elifus in terram, volutabatur fpumans.

T » Atl

]. quis &ont

$0. Etinterrogavit patrem ejus; Quantum temp

-

ET

X

P.l

p wun

quo eihocaccidit ?. At ille ait : -Ab infantia:

J timus efo

21. Etfrequenter eum in'ignem, & in aquas mifit,-

ut eüm

1

jerderet ; fed fi quid potes, adjuva nos, mifertus noftri.

opos Enó

22. Jefus autem

L

a 6u cortpli

fint credenti. -

ait illi : Sl pot'es—fcrgdere , omnia Pdfïibili

À

-

1

fline megu.

23..Et continuo ex

clamans pater fpuei*i : cu-m*la'cfyrriisx-aj.e

bat: Credo, Domine! adjuva incredulitatem mieam.

1

«

x-*

üfcipit, f&

mmin/ä?

24. Et cum videret Jefus concurrentem turbam , co

tus eft fpiritui immundo, dicens illi: Surde, & mute fpiritus; -

Quemdam j

ego pra&ecipio tibi; exi ab eo & amplius ne introeas in eum. ——

.25. Et exclatnans , & niultum difcerpens eum, exiit ab eo, .

& fa&tus eft ficut mo

:

EC äþl.'.' lgnümhr

tuuseft. .

-

ytups-? ita ut m'ulti diceïgpt 52;Q9ia,m9? |

Birjg

tbint, Q

XCebar,

26. lefusautem te

nens ma-ntzmgjgg, elev)avit äum; & furrekät:,

M. ^

« EE deiiy

27. Et cum introiffet in domum, difcipuli ejus fecreto in- .

d

1 Matth, e,

térrogabant eum ; Quare nos non potuimus ejicere eum?.

H

Aic vartig

298. Et dixit illis :

33" 4j ili ag

.'Hoc genus in nullo pot;eft-exilf?-, nifi m

il

D$, (]üiä Aill

oratione, & jejunio.

'49. Et inde profe&i

Aplavergne,

pxrætergrediei.ïbahtur Ggï-iiläeam , nec

34- Eïl.h) Id

volebat quemquam fcire.

M

N'ipi:rix

g Doce

Lt autem difcipslos fuos, & diebbat illiss

Juo--

plni

gMiut 30

lius hominis tradetur in manus h

d

Torg

ümilitat

17.21. niam F

E

*ominum? & oycci. lent.

CDtato

um

L.gcæ; eum ,& o.cci'fus'tertia die refurg—e»*t., ,

T0, whil t

44

R LL | 4&11N

»i COgltist

n C (0;

19 Spiritus.) ,Ma'lus.'

a

25. Diferpens. ) ld eft , vexans ,

?.

e

)W'a

OI. $; quidpotes, adjuva

20s.) Quod

five lacerans , ezaeatay.

pilet,

9 , Qu

ad fidem attinet longe hic erat illo

29. Pf.itergr:dieä.wtfg(' Galilaam. )

ldeo (

*

Wt offen

Qeret |

Linferior , quietfi diuturno , & incu-

Volebat enim clam tranfire, nec

quem-'/'

Emplvcltas

rabili morbo laborabat, dixit , Domzire

quam fcire ipfum ibi cffe.

/ ff vis, potes ime mundare, lapra c.T. n.40.

Nec volebat gü?ntgükm feire. ) Quia ?

&U

Q'"/ä:m g

23. AJjuva "ducredalitatem. meam.)

a:c

Quafi dicat , fl quid fidci mes deeft,

cum patiendi tempus appeteret, LHie-

ltunque ^

rofolymam properabat, nec volebat'

tifie

tür

tu q «fo,illud fupple, ut fi non faf-

neceflitatibus , aut ftudiis Galilzorum -

1f

tle fp

ficiat fides mca , idtamen quod volo

detinerl.

adjuvante-me.tua potentia , confequar.

E ceþto

n po e&

24. Comminatus /f.) Id eft, cum.i-m-

ct Filiü:ll:or;u'nis 'fzfa?!e;ur',

B) Vie-

iB,

1&be

h

A

a

* F22 ( d

perio pr&cepit.

QG QF&gxMatth. ca&) 17. 21:

IN

——

^

i

"

J

;

ögüüfix

217

41. At illi ignorabant verburi, & timebant interrogare eum.

.iïefrt,efillüm

N

j2. Et venerunt

P

x

apharnaum. Qui cuni dïo'rhif,gfï'ent" ; in-

atim firitus

terrogabat eos : Quid im via tractabatis ? .

T k

a

Atilit

4

fpumans.

3-

:

cebant; fiquideni in via intér fe 'd'i'fpujt';ts;eränt',*—

Á quis éorumi má;ór effet,

,

*

.L Mat£

poriscl ex

-

ocavit

18' Ic

4. Et refideris v

duodecini ; & ait illis : Si quis vult

4uca,

primus effe; erit omniuni noviffimus; & oniniua? minifter.

ijt, t eum.

9' 460-

; noftr.-

..85. Etaccipiens pueruni; ftatuit eumiiri medio eorum ;

: qtïetjiï- j

€um complexus effet, ait illis:

,

" poü'lbllla

..36. Quifquis ununm: ex huju

fmöd'i'p"xieri's' feceperit Ín no-

1

füiné meo

*

,me recipit; & quicumque me fuíceperit;.non me . :

acrymisï-a'e

u

P

lam

fufcipit, fed eum,; qui mifit me

Capime

471. í Refpondit illi Joannes ; dice

fis :

' Magi'&er* ,-' Viïd'i'ï'ïiu.s'4.:i' fmc',.

f commina-

l*

icienteni d

quemdam in roriine tüo e

J

yute fpiritu.

ïær"nöüj-ag q*m noxn.fequi-«g". 49s

05 m eum. :

fur nos,— ,& prohibuimus eum,

.

v

[ man

p

-

E

-t

SAAECS

"

E

EY

E

ia p d

x

exit ab &

t

z

Jlgno;a;;m verär;r/;; ) ld efc,« non

Narz me fufcepir. ) 1d eft

$

non tgm

; Qgia mor-;'

Ínfelligebant, qud ipfis Cliriftus di-

iie fufcepit ; quani Deum.;-.

Xcebat.

- $7. Refponidit.) Spe notavinius "—

5 &forrexio

^cy

. Et d'euérunt Cap

äaf':idum) Vidé

di&

bum refpondeo ; nom intrequenter

; [eereto 11

a Matth. c. rg. T. ubi faütum quod

ufurpari ; etiatu cuni quis férmonem

ere eUm?.

hic' narraftr ; expli'c'eïvi'mtïs.-

éxorditur, nec ul

la pracé ffit interro-

.0 33« It illi tacePanr;) Pudebat enim

gatio:

2

)Xil'e) n m

illos ; quia auibitiofe de primatu di-

fputaverant.

]j Bombue us ejiirz?ü'fem' ('Id;e(n-anfz'k. )

Poffe etiam malos demonia ejicere in

lgn; r*

"

34. Ertt.) Id eüy fïff

riomine Chrifti conftat ex. illo |Matth.

35« Aac*ipiem puerums:8&c.. Exem-

Ü

0

plünt humilitatis , atque fimplicitatis

Domize , Domints nonné in nominé 146

c. 7« 22.. Mu'ti dicent. mibi in illa dies

f illis:

reprefentato puerOo ponit ab oculos.

i

Nihil enim humilius , nihil (implicius

Brophetavimu:, 6 m nómint tuo déma-

' & ocd

ehtï'

nia cy'ccimus ) Ó dn nómine to Virtutes

puero, nihil tum de honore, aut

entiltas fechnus ? UX t4mc cánfitebor V/lis ,

fraude cogitaate.

: 31, h

* Quem cum complexus effci. ) &vaoqua-

duianunquam nóUÍ "Vos , di/c"eeïit? A me

7

(ucdptyog , cum in ulnas eum . acce-

i operfAmimi iniqll:'tatem'p ' A vero

TO

f

ic, de quo nuncagitur borius fuerit,

"

Ideo coimplexus eft puerum ,

an malus , íncertum eft.

h

lium. )

'ut oftenderet, quantopere fibi humili-

IGA

tas , finplicitasque placeret.

Qui non fequitur 205.) Qualï/dicar;

:0

ïïf ene

qur

36. Qui/quis unum , Gc.) Vidc di-

qui tuam. quidem doctrinam , & fi-

die

&a Matth. cap. Ig. $.

dem fequitur , fed nor eft ex collégio

u

Á

noftro Apoftolico, cui tantum hane

.3;

DL

A

Er quicunque me f[ufceperit ,

sz e.) Si-

TT

nificatur premiuni fufceptionis Chri-

poteftatem dediffe videris,

n

e

;v

ba,tg".

fti nontale fore, qualeab homine ex-

j

Probiluimus eum,) INon malo animo

:

prohibuerant , nec invido, fed ex

"

läl;

G

j

amæor?m.i

E

pe&sri poteft , fed quale a Deo fu-

zelo ,

fcepto , & beneficiis accepto.

quamvis indifcreto.

rü.lf)"' J 60?' ;

Bi&/. cun Com. :Me?acb. J. F. H- ;

E

4

-

j N

218

EVANGELII SECUNTD'UM MARC

kiCor

38. Tefusaatemait: Nolite prohlbere eum, k nemo eft enim,

""

12- 3- qui faciat vmufcem jn nomine meo, &

[ Condieti

de me.

poiïit cito male loqui -

39. Qui.enim non eft adverfum vOs, pro vobis eft.

dul s

a

4/Mlatt

40.1 Quifquis enim potum dederit vobis calicem ( 1) aquae in

10.42. nomine meo, quia Chrifti e(hs amen dlCO vobxs, non perdet

(mplen

imercedem fuam.:

141, 110

sgziMlat

^4t. m Et quifquis fcandalizaverit unum ex hls pufiihs cre-

ftforant

.. 18- 6- dentibusinine; bonum eftt ei magis, fi clrcumdaretur mola afi--

uca.

fiaria collo e]us, & in mare mitteretur.

dufnem

17. ?

(ud

z 1VIaL

^42:a Et fi fcandalizaverit te manus tua, abfcmde illam, bo-

5. go. rium eft tibi debilem introire in vitam, quam duas manus ha-

19. $. bentem ire in gehennam, in ignem inextinguibilem:

43. Ubi vermis eorum non motitur, &lgms non extinguitut,

T.

44. Et fi pes tuus te fcandalizat, amputa illum :,

-bonum eft

&

