) lnfelli?unc quideäx*; fan&ti Chri-

R

c'cegf

Bi:';h eum F'o;f:*. Mämcb. T. V. II.'

s

"

D

——

i

H

]

54 EVAMGELII SECUNDUM MATTH.

38. Quando autem te vidimus ho

fpi-"t,em,' & collegixius ""te;,&,

aut nudum, cooperuimus te?

.39: Aut quando te vidimus

;-önfaltant prz

4inüfmu4m ) aþtlv in carcere, öz

Pyretifi n n

venimus ad te?

.40. Et refpondens rex, dicet illis:

-tur ajida, d

Amen dido vobis, quam-

diu feciftis uni ex his fratribus meis

minimis, mihifeciftis.

- paum in cinl

f Pfal.

41. Tunc dicet his, qui a finiflrris erunt: £ Difcedite.a me

- dijulis : Dr

s.2 maledi&ti, in ignem eet

ernum , qui paratus eft diabolo, & än&

l

dum: E

rä. gelis.ejus,

- Ddrs a

L

ucg. .42, Efurivi ,en.i,m, &

:

; nori ded

- Cijta 0j

x

13.27. & non dediftis mihi potum.

3

V

43. Hofpes eram , &

non

collegiftis me: nudus, & non

(ij

* r

cooperuiftis me ; infirmus, & in carcere, & non vifitaflis me,

44. Tunc refpondeburít ei & ipfi, dicentes: Dominge, quan-

fibot

lo te vidimus efürientem, aut fitientem, aut hofpitem, aut nu-

ixt di

dum, aut infirmum, aut in carcere, & non miniftravimus tibi?

t Siths,

4$. Tuncrefpondebitillis, dicens: Amendico vobis; Quam«

raáittr, w

diu non feciftis uni de minoribus his, nec mihi feciftis,

? Tunc

£

oan

46. g Et ibunt hi in fu

pplicium a?teï*num , jufti autem m

Bol in atr

Dan. vitam aeternam,

—

I2. 72.

Ó—ÓÀ—ÀÀ

i n m'(;zm

H (ipgey,

Oténi doris

Wi tomprdhe

mmg do

ä

Orls

.^ Mettptoris

Lj

v

* 5 ngf

funt h

bhl [77

llie

&62 h

fium non de fe loqui, fed de paupe-

Uzi exräi:/ fratriéus me;;:.

) Apofio-

Mal'tls Yé

ribus : fed ita loquentur , ffpezre; de

lis , difcipulis, fidelibus.

üum

u

tanta fublgmatione , vel quia ei parum

Miutnis ) Qua

fi dicat, etiam inter

M

üm ef P.f

Videbtrur, quod fecerugt, ut ait Rabsn.

eos infimis, Syrus habet, parvwiis,

8 QR fena

vel bwpilitatis cau[a laude benefeior .m

fcilicet humilibus, feu abjeftis.

(ll

Jiorum fe indignos proclamantes, ut in-

41. Difcedire.) Procul abite, nihil

ET

AC Chri

térpretatur Origenes,

mihi erit vobifcum commu

dllu

dem lr

ne j figni-

bi

COrtputat

ficacur pena damni.:

m (ine

du

40- |Duamdis. ) Grece eo -30'0;;

In ignem aternum.) Pona fenfus.

li

t R

Oyis

quatenus, feu z quaptWm ; id eft,

45- Mirnoribus

j Blj j

quod illis feciftis , mihi feciftis , 'ita

£Aaylc cv.

.) ', Grece minimis |

P

E

mlm t

ür,

Wüci

üg(

etiain infra num. 45 ;

AR in

i 4 )E:,iömf.x)v —'Pro:*, itaq

Mp (', ^',"?5;'1

——

;

U &f

H

du

LY

155

$

CAPUT XXVL

legimis t

-Conjultant p)incipes facer dotum de occidendo jfe]a ; quz unguenfo

atcere, &

pretf'oþ a iuliere perfunditu75 dnurinurantibus difcipulis : vendi-

1

Obl

Uae

]. tur a f'uda, de cujus proditz'one difcipulis in cena loquitur, in qua

s

1

1eai

i

*

[ panem in corpus Juum ,. & *vinum in Janguinem confecrata tradit

Cedite à mg

- difdpulis : Pradicit omnes fcandalisandos, trinamque Petri nega-

Wonem : & pof? trinam orationem capitur a Judeis, quorum

a

mi Petrus ab[üdit auriculam : . difcipulis fugientibus ,. coram

"E 'ütivii;;

- Caipba a falfis teflibus accufatus ,. mortifque reus judi-

ur , ac caditur ,. C ter a

lus, &vnori

;

c?ïus cotipuit

Peirp negatur.

itaftis me,

Yine, quane

T fa&um 'äfï«, cum Confümtnaffet Jefus fermonesfhös ömhes,r :

'em, at nu«

dixit difeipulis fuis :

vimus tibi*

ít biduum Pafcha

4. a Scitis quia pó

fiet, & Filius hominis « Mar

.bis : Quam'

| tradetur, ut crucifigacur.

*

I4. I

"ifts,-

*

unt prinbïpes faderdotüm-, & feniores

Luez.

3. Tunc congregati

22. i.

] gutem 1

iphas.

| populi in at?it;fm prinéipis facerdo

tqm, qui dicebatur Ca

2

PINCOVIC MC UE A

E

4. Et

" a)qfüpaæajzt 3 EJus. fermanes

(ïïeis fïraäit'u'säef"ïa'; clamantibus,qaju-

hss omnes, ) ,Quafi dicat, cum

etftge y. cFhetfroe eum.

omnen doctrinam, quam toto Ejvans

3. Tunc. ) Eo die, quo Chriftusdi-

Íc

ipulis$ fuis.hec lo

cutus efl.

gelio comprehendi , abfolviffec, &

j

munus doétoris impleffet , aggrcílus

"rincpes Sacerdotum, ) Capita fa.

eft vedemptoris officium,* Vel certe

fniliarum facerdotalium, cum fummo

intelligit tantum fermones, & docri-

acerdote , qui fimpliciter Princeps

fam traditam cap. 21. & fequenti-

Sacérdotum vocabatur,

, bus.

Senioret populi. ) Hi facerdotes non

CAPUT

2«

Paf 6;02112477) P:J(Eþti fe;æ » Dida

ft

erant, fed Jaici ; Lucas v

ocat M4gi.f-

A

—77 ] |funt hzca Chrifto feria tertia; id e

/t')':tttlh

"die Martis, vel feria quarta : po

[

. In attium Pfin'c;pis /&cär(latum.) &ig.

T

)A

poü

biduum enim, id eft, poft duos dies,

Ti» &uN)y ; eft autem Zv, Grecis

fa&um eít Pafcha, & agnus immo-

proprie loeus apertus in atrio domus:

; sbà inte

latus eft feria quinta.

taque fi dica-

Vertit /rZum.

quare interpres nofter fere &UNEy ,

Ct : f,gfï)lllii&!-

xuus hzc Chriftum dixifle teria quar-

Ergo in atrium do-

t1, eadem feria quarta in fequenti

mus principis facerdotum convene-

ul äbite j

mhll

^

4 biduo computabitur, ita ut fequens

runt facerdotalium familiarum capita,

nl

!

zi i

biduum fint duo' dies, Mercurii

Z

f

& magiftratus. populi, ibique exclu-

4 licet, & Jovis.

fis iis, qui fuffragii& fententiz di-

[us

Filus hominis tradetur.) Egö trae

qna [en

de

cenda jus.non habent, confilium ha-

j

, inmi

.::'

4

"

dar-ad crucifigendum ; ut cruci

bitum eft.

N

owun - Nam iq,,-,eu'm finem Pilato a

j

u-

. i dicch

vt ub Ckifþat.,) Homo erag

-itaqüre D

"!

|

4

-

156

EVANGELII SECUNNSUM M ATTH.

. 4. Ft confilium fecer

2

|| $ Vidente

derent.

unt, ut J.efur;n dolo tenerent, & oC01.

z

od perditio

«. Dicebant aute

2

?

S

M

m: Non in die feflo, ne forte tumultu

fieret in populo.

! Io, Sciens.

6. Cum aut

em Jefus fe(i'e:t in Bethania in giqn;lo 51moms

Jleri? *opus.en

leprofi,

t qr. Nan fe

. AcC

efftad eum mulier 'habens,al—äba&rüm un

;

femper habet

gue.n..t-*i -prer

V, Mitten:

iï[ar'. tiOü ,

[

[

-

n,

P

—b & effudit fuper .g:gpu.t ipfius -rgCu;nbentis.

feptiendum:

11:.2, avarilli

mus, & pgr;dit-u*s, qui qu. ra-

vas quod non hab:t À«/Jj», id eftan-

1. Amgt i

12. 3. tione ad: fummum pervenerit. facer-

fam, qualia mlta funt myropolarum,

- dotium, lib. z

^

( &6.

Fregit, quia ex: materta fiagili pro-

Trangeliun i

r

Jofephus tradi

$. Antiq. wcap;.

.

3

t

:

pterea fiebant , ut facile cum opus

gr;am.

i

4 Gonfilium. fecertmt. ) ovysfisAsi- - effec: effundi poffec unguentum.

sss RRE

64)10, unanimi .confenfu . confilium

luaguenti pretioff.) - :Odorati Iiquo*

um & u ait

ceperunt, d:creverunt.

riS$

ür

S.. Marcus cap. I4. 3. ait fuiffe

Prinopde in um

JEf'em dolo' tenerent. ) Clam &

unguentum ards fpieat;.

?

Joanues

mum [piu Tauda

fraud

ulenter , non aperta vi, quia ti-

I2 3. zidrdi pifbici. Quod ad nardum

mebant populum , ut Lucas expreffit

áttinet, €x ipfis etiam facris litteris

Spicatm erpo 3

cap. 22.

n

]iati « folijs.

* 2« & indicant etiam, que

.conítat effe mire fragrantiz fruticem,:

^ fequuntur.

unde illud Cant. cap. 1.12. / D effei

&. Dicebanr autem, uon in die feffo

rex in acculétu fuo, nardus mea dedit

,þ'edes, t haben

Animus illis erat us

edorem fuavitaris.

Vide Plin.-lib. 12

Ruorietudo enim

que in diem po

N

& orintales nati

feftum, Chrifti ced

em differre 4 fed

. £1p. 12. Diofcor. lib. I. cap. 6.. Pi-

poftea na&i Jude. magiftzum proden-

fticum vero dici "propterea putant,

eléxioribus qu

tis occafionem, confilium mutarunt.

quod fidelis effer , non adulterati ;

;? &t qu dex

Ne forre . umultus. freret du popu'lo. )

ded fi hie effet fenfus.. coT54, potius

Widebatur enim yero(imile in tanta

dicenda fuiffet, quam /o'rix?.

Ita:

- 9. Tidenteg dif

multitudine futuros plures, qui Chri-

Qque ills affentior, qui sicmóv m

9 Jome a

m Inurmara

fto faverent, & illum :x facerdotum

TOU ify, dittum pütant, quod eft

«ett alii u

A4manibus eripere conarentur.

potare , quód nimirum unguentum jil-

6. ln Betbania.) Nide di&ta fupra

dud liquidum eífet, & quodammodo

qebeuy, — o

B

xàap. 2I. n. 17.

Sur, j

w

um

ti

*.;'

potabile, ut ab ii: diftingueretur un?

b t .lld()mms—

d» domo Simonis leproff.) detm hic

uentis, qu& non erant fluida, fed

eft Simon, cujus eft mentio Luc. cap.

craffa & folida. . Docet enim Stu-

Pt us

7. num. 40. " Dicitur autem leprofus,

.chius lib. 3. de re convivali cap. I5:

P ut o

4ufine, ex Luciano, Plutarcho, Phi-

.D"i Pdftpäxih

quod olim eo morbo laboraffet. Vel

lr &d

.certe fuit cognomen familiz ; fic

,nio & Athenzo , veteres etiam un-'

4$, |

apud Romanos Cocdies; & Claudius

414

uenta.bibere, aut potui mifecere con-

D.

non folum vitium corporis fignifica-

;

1

ueviffe, ut minus

mirum

$

E

it un;uer-

4t

" bat, fed nomen etiaim erat gentis.

ta aliqua. sgixZ. fuiffe dicta. ^" Sui

U Ücu, 0f ]

7: Maler.) Maria Magdalena;

fpicari etiamr licet dici mig pjv , per

nl prrtqha

'A/::ba/?rzm. ) ^WXel -ngiücacur;vas

- &raanfpofitionem literarum, && fuiffe

* Vfen, A

illud. ex. alabaftrite lapide-fuiffe, ex

primum in facro textu e'rxaxqy , üt

hr

Vgttatio,

quo pyxides.unguentarie fieri fole-

nunc habet S. Marcus cap. 14. 5. Di-

nmam

bant, tefte Plin, lib. 56. cap. g. Vel

citur fpicati ; quia ex nardo oleo'de-

[3! Otmnh

li h "ts

(liþucä' fiebat unguentum pretiofifli-

vælabafcf'uml dijgitug. Græce äkä/ä*agg»ov,

t düten )

T e A

*

TH.

3

157

$. Videntes autem difcip

a

€

i.nteä :

Ut .

nb & ond.

i

uli; in d-(igp*æti— | funt di

€

uid perditio haec ?

3

tte tumul

ud venundari ,mu'-lto, & ;äari paüperibuä.

9. Potuit enim ift

Io. Sciens autem Tefus, ait illis: Quid molefti eft

*

mo Simont

1s huicinu-

lieri? opus enim bonum operata eft in me.

:

.

Ir. Nam fe

S VO

mper pauperes haïbgtl

þifcumv:— mev:'auit/eþxkh ,noþ .

ynguenti p

femper habetis.

P

I;. Mittens enim hæc,ungue

ntum höc in corþüä meum, 'ad.

: S?idenl;-. :

fepeliendum me fecit.

P

TE

.13. Amen dico vob

is, ubicumque praedicatum fuerit hbcx

Emyropoarum

r fagili pro

Kvangelium in toto mundo, d-icbtgr", & quod haec fecit in'm-gf.-.

icile cum pt

E

U 3

14. Tunc -

nouentum.

Odofati lï.'äuv

smum , & ut a'it,i?li,n. loco cifato:

feciffe effundeudo fuper fe unguen-

tum , quam fi . vendetet , & pauperi-

4 2, ait fuule

Principale im "muguentis, 4m. quo poriffr-

,U. J

mum fpice laudabantur , deinde . falia.

bus daret, tum . propter dignitatem

uod ad mardu

perfong Domini, tum quia humani-

líati ex foliis.

picatum ergo ad diftinttionem fo-

*

£atis officia, qua alicui certe perfong

fücris Viteris|

;fït'tæ fruticemy:

Efkdi-tf ; jic; ev .c:iput.:)

Etr etiam fuper

exhiberi poftulat tempus certum, non

0112' D"Iw" g :

pedes, ut habemus ex Jo. 12. n. 3.

funt pretermittenda propter commu-

dus mea dedit

iConfuetudo enim fuit inter Judwos,

niadebita; que indeterminate debemus

proxímis. V ideCajet. Jentac.1. quft. 1.

T H

«& orientales nationes, ut in conviviis

].ap. 0.

«celebrioribus, qui invitati erant, unge-"

I2. Ad fépeliendum me fecit. ) Soli-

terea porint

tos enim fuiffe Judasos mortuorum

rentur, qua de ,rgdïvi'—de' ïSjtu,chiu,m l,o.c,.'-

cit

corpora aromaátibus fepelire, conftat

j agaltertt 5

fr;dw'»ä ,Mpocius [

*

.. Videntes dt/cipulz mdignati foit. )

ex Scriptura. WVide Gen:; c. 50. 2. &

soni. I D

jEx Joanne capite I2- 4 przcipue Ju-

25. fignificat Chriftus mortem fuam

.dam murmuraffe habemus ; fortalle

adeo eife vicinam, ut mulier ilia, quafi

ü mg;nöi um

divinans paulo poft fepeliendum, in

p *

v,:

.etiam alii ungueriti profufionem egre

l

*

.ulerunt. . Vel certe per fyllep(im di-

fepulturam unxerit; non quod ipfa

L

ea de re cogitaverit , fed quod tam,

quolummo

Citur, difupsl;, pro 4ifcipslus, wt pu-

opportune ünxerit , ut ea de caula

t9.

erepr uD*

ed

S4t M idonatus & alii-

unxiffe :»videri . poffet. — Significat

t ämdä D

49 .Potuit . enim. (jfud. ) -TOB'T,O T0

1

cet 6m :

uUgo» , hoc uuguentum

.

étiam fortaffe Chriftus eam propter-

Dard paupesibus. )

Quo animo hoc

ea-fe-nunc unxiffe, quod futurum

ii 022 fs

effet , ut poft mortem ungere non

g

dixerit judas, explicat' Joannes cap.

ps etult 07 q

12.6. — Dixp autem hoc mom quia de

poffet , quemadmodum Marcus cap.

egenis pertinebat ad eumy fid quia fur

I4- g. indicavit. 9«od babuit , inquit,

iif

Boc fecit , id eft ,^ quod potuit , & qua

p at |

( B

erat , &f loculos habeus, ea. qua (mit(e&

. didà

D

bantur , portabar.

illi licuit, me ad fepeliendum de more

w

IOo, Sciens auiem. T E[

2

unguentis condivit; Prevem , inquit,

j fif """t'

ba & cogitationes.

$) Judx ve;-i

ungere corpus "meum m fepulturam.

jy

j

qtllt 1

Paulo aliter Joannes,

MMW]? !

Bonum opus. ) . P

ietatis fcilicet ,ï &

quem lqco fuo

$3

devotionis in Chriftum.

explicabimus.

vap' I

oleo

] de

-II. Haberis.) Pro babebitis.

^ Do-

I3 Evange

Á

ium boc. ) uEvamgelicä

nardO

-hechiftoria.

k

i

i pretl

oflm' !

cet autem Dominus Ma;'tam' : mel'ius

ij —^ EVANGELII le CU:-N'DUM MATTH.

3j

1 0. t Ye

« Mat.- 14.c Tune abiitunus de duodecim

, qu'i'di'cebatur]u-dasl Ifca-

14.10. riotes, ad principes facerdotum:

gifcipuls f

ALucs.

I ,,.E

"t al

a Rte

it illis: Quid vultis mihi dare, & ego vobis eum tra- :

22. - dam? Atilli conftituerunt ei triginta argenteos.

:

unis veltn

Jer&t. |

^ 31 Etoo

16. Et exinde quaerebat opportunitatem, ut eum tra

4Mar IT. d Prima autem die azymotum accefferunt difcipuli ad

&go füm, 1

14.12. Jefum, dicentes: Ubi vis, paremus tibi comedere Pafcha?

22 At

Luc&.' rg. At Tefus dixit: Ite in civitatem ad quendam, & dicite

;

ayfide,.

&2. 7

ei: Magifter dicit : Temp

us meum prope eft, apud'te facio

24. Filis

Pafcha cum difcipulis meis.

& autem]

^

d

19. Et fecerunt

ifcipuli, ficut |

Ilj erat ej

Cgh&ïüplit i*llisfjefus, & pa- !

;faverunt Paf?ha.

15, lefy

a

bdissnn

Quit ego m

Dicetur. ) INon memorabitur tan-

Vide quse ad hunc locum Levitici. g—o-; I

inmmaen

tum ; fed cum laude: etiam celebra-

tavimus, & Exgd. 12. num. 6. & num.

Dbitur , ut ex hoc appareat quam ini-

53. Dániyit a

que Judas fadum damnaverit;quod

í P;uc/m) Tdeft, j'iänum Pafchalem, -

&H 6 T,.

I9 4d quemdam. ) Vgrgc;gjro*g'äx&'ï).a "

Tlofüm mepri

univerfus orbis commendat.

Cd4. Tusc abüt , €f6. ) Particula ,

adcertum quemdam, refpondet phira-.

unc, nonag tempnis conz referenda

i noftra Italice qua diceremus. .42-

3

üt 3gnus!a m

eft, fed ad témpus, quo facerdotes cum

date dal tale,

ic ex comimnuni tra-

em Paer. I

ditione creditur fuiffe Joannes cogno-

eNüte fb e de

xeliquis àd confiliumcontra Chriftum

íneundum eongregati. funt.

&

7

mento Marcus ,. incngs etiam domo.

Potarer de P

Upns de duodecim. ) Emmp

hafim ia«

difcipuli in die Pentecoftes Spiritum —

2

" il tamep ,

bet , & fceleris magnitudinem often-

fan&tum réceperunt,

R cum df

dit, tánto etiim peccatum proditionis

Magifer dicir.) E

x hoc. lbän'e;-c'(')i-

Cotdiffo ]

i*ï

$ravius , quanto conjunctior, & be-

ligitur fuiffe aliquem ex Chrifti difci-

M& Tyes |

i Ita

jreficiis adítrictior pérfona. tradentis.

pulis ,. qui. Chriftu

m pro. fuo m&gi-i

angel

^5 Quj dicebatar [fcarioter ; f)'cs) Ad

ftro agnofceret..

j

üt UET

diftin&ioneni:Jude "Thaddei.

"

É

Tuspia menm pripé «f

) Tempusa ..

hi

X n

,

1e05,) Siclos; Si-

Patre conftitur

ïæOl'u m Wt

f5. Trigimracargen

1

um , quo mihi mdx;icp.-[f

elus equivalet-quatuor Juliis Romae

dufn eit«.

MIltüm a

nis. "ltaque triginta ficli duodecim

edpud 18 facío

5

P4fha-) ld eft, faces

Viptiyituen, j

coronatos efficiunt monetz hujus Ro-

re decrevi. :

& erpy C

füanz. ^Vide qux de argenteis Jude

Qu diféipulis mtis-) Hocideo Chri--

li

MUTES Pofi

datis dixi Zach. c; 11... I2. ,

Ítus adjicere videtur , ut Patrem-fa-

17« Prima die Atymrem.) Feri

a quinä

imilias admoneat , ut tredecim futu-

hi d

! tOtcm

£a;'qua die:ad vefperam futura erat

ris convivis menfam inftruat.

Un-

3l

1iQ

écna Pafchalis, & azimorum panum

de etiam conjectura aliqua fumi poteft, — |-

J Datcae

j

ufus;

De hocdie dicitur Levir. 23: 5.

hominem illum familiarem , & ut di-

u

V, üta

i

uAarta decimia dit .men-

&uy

(ler

Men[é primo ,

xi , difcipulum fuiffe Chriftt, cum fci-

de

m

ff5 ud Sefperam Dhafe Dómini eff. .. Et

ret, quot difcipulos fecirm haberet.

! &Vol

quinta deci

»

Qo. Di/äumöeöat:zpi'duadwim s & q'.")

QQI Nu

^i

tnoram. Domint eff.—

4 die bujus /ä!emniäf;s 49-

Mos difcumbendi in le&is cum cibus

E

D

tiam[i'f

n

I$ t

Selatfm diebas azyma

-&ämffläti! T c')"

CFPVi?bäWH a Romanis , vel a Pez-.

|i

1

|

C A Pupq- N p ov

158

udas Ies

^40: e Vefp

eMar.

ere autem fa&o , difcümbebaf.cum duodecim

;

14017-'

difcipulis fuis.

Lucaz.

j gum (t«

21. Et edentibus illis . dixit : :

"

a

. 22.14e

unus veftrum me traditurus eft.

Amex;v,-fdieo vobis, f qui

Ooan

adert

22. Et contriftati valde

Numquid I 3:2I.

(cipuli ad.

ego fum, Domine?

, Cceeperunt ünguli d?c'ere:

Paíche?

23. Atipfe re

f

, & dicite

paropfide, hic me tradet.

pondens, ait: Qui intingit Nmecumm.anum in

"

d te facio

24. Filius quidem homi

nis vadit, g ficut fcriptum eft de iilo : gPfat.

Vse autem homini illi, per quem Filius hominis tradetur : bo- 49-1o-

num erat ei, fi natus non fuiffet homo ille,

»

;us,- p

25. Refpóndens autem Judas, qui tr

adidit eum, dix

;, it: &um-.

ao vt

— Md

güd ego fuïm). R»abb-i? Aic illi: Tu.ä.dixmi,

i.

Levitici 10«

m,ö,. & nulll«

fïs manavit ad Hebfæös. ; Enher.is-

$9. äi-iätingit mecum mamgjm, &c.)

enim c. r. n. 6. leGorum difcubito-

'Tredecim convivis plures patinas ap-

1Pafchal'em.-ï

fiorum mentio eft in. convivio Af-

pofitas fuiffe cumcibis credibile eft,

ag o ol ,

fueri ; Nec in lege precipiebatur ,

ex quibusterni aut quaterni cibum fu-

fl)Ondilea'

ut agnus a flantibus ederetur, quod

Tüerent.

Itaque indicat Chriftum

épemusi

fentit Perer- Exxod. 12. difp. 7. fin.

unum ex illis tribus, aut quatuor t1-

ommuni tfà«

intes cOgn0*

Riber, lib. 5. de fe(tis Hebrzorum cap.

bi proximioribus, proditorem effe.

3«Suarez de Euchariftia difp. 41. fect.

Alii in menfa, que fortaffis rotunda

! egigm omo

2. Alii tamen putant Chriftum ftan-

fuerit , putant paropfidem aliquam

tem cum difcipulis agnum pafchalem

cum efcis propofitam fuiffe, ex qua

s Spfriff'm :

comediffe, Qu fententia licet inul-

omnes,quod libuiffet, accipererent,nec

c itne C*

his verbis Chriftum fignum ali

quod

Chrifti diici

P

:f'

£oS & graves habeat auctores ; non

j

eft ità Évangelicg narrationi confen-

cognofcendi proditoris dare, voluil-

o fuo mag

tanéa, nt precedens. . DBaron. anno

fc, fed illius tantum ingratitudinem,

Chrifti 34. num. 4I. aitin libro He-

& fcelus redarguere

uáfi diceret,

Tenpus 4

br&orum rituali fcriptum exftare, ftan-

aliis verbis ,' illud

b

40. Io.. Qi£

mlhl mora

edebaf panes meos , magnificavit fuper

diritum antiquatum , & omiffum poft

captivitatem Babylonicam. Difcum-

ee fupplantationem , & quod. habet

Verumtamen. ecee

d dl fice

bebat ergo Chriftus tempore profa-

Lucas. c.. 22. 21I.

n& cc&nz poft Agni Pafchalis efum.

manus tradentis me , mecum e/? qnmen-

cldtach"

f* Hxzc interpretatio wnihi verior vi-

QIp. Ünus vefirum me traditurus eff.)

detur.

N

; Pdf.ïem 1

-Proditorem noa nominat, ut honori

Vaditf.)g- S,cilice£ aa mort

s deciin 003

4llius parcat ; indicat samen fe nofle

1

vui

illum , ut ad mutandam mentem exci-

nificat fe fponte ire.

f pot*

ly

tet, & ut oftendat fe fcientem, pru-

Sceriptum eff-) 1n prophetis.

od

eii

cum f*

Xdenvtem, & volentem mort.

Bonum , 6c.) Id eft , melius, carens

Rh

[

229. Nurquid ego [um Dom;'m/.-?)

enim Hebrsi comparátivis.

" paber

Etiamfi feinnocentes effe fcirent, ma-

28. Nunquid ego fum Rabli?) Quä:-

LA

j5 &

um

ibus

is tamen Chrifti verbis, quám con-

rit non tantum ignarus , fed impu-

T

j

C

ientiæ fuæ confidebant.

denter; & diiïlinulanter, &'t*entans

-

Á

160

EVAN,GEIQH SEE)UNDUM MATTH.

ü

41Cós - 26: À Coenantibus autem eis, accepit Jefus panem . & bene-

! 9. Dico:

11.24. dixit, ac fregit, deditque difcipulis fuis

-

,&at: Accipitg, &

: vitis, ufque

comedite, hoc eft corpus meum :

- in regno Pal

27. Et accipiens calicem gratias egit, & dedit illis, dicens:

Bibite. ex hoc omnes.

&

a

28. Hic eft enim fangu!

s miets Hbvi M

:

AT Tunþv

imenti s ' qu)xi; -pyb'

n

mul-t-is effundetur iri re'm;iiïionem- peccatorum.

29. Dico

fus d: ld qu

P tur, d Sangui

num- CHri&us cercoxfcir»ec eum -eife-

a

ne.ng ,— & gr'afiäs D-eo €eiffer , uc

E vum teffament

P

proditorem , an vero

:

;

fäncum fufpïca-—

aulus , & Lucas habent, locis pro-

L matur., Por

retur.

xime citatis;

2 M. dctor, u ve

$ eft ',llïonc(ï.&',- &

A

E hus teltamentun

Tu dzxt]?t) Modu

- -Hoc efd corpus , ö'c) HiS'Ve"rbïLS';O

E m antiquo V

minima cum offenfione ejus, quocum

ecravit panem , ut verbis illis n. 29«

loquimur, mininiaque noftra arrogan-

Hic eff , &c. confecravit vinum ; e

"Deo. initum,

tia, quod intetroganiur concedendi ;

- terram Chanag.

aufem oratio factiva ; qux in fine

* &flim obfirins

utinfra n.63. 64. credibile eft lizc

prolationis effe&tumi hábet , hcc efty

Aerrandam , qu

verba fubmiffa voce ita 4 Chrifto effe

efficit quod fignificat.

*s

,

prolata, ut reliqui non audirent ; nec

- Hoc eff , 6c.) P

rononién 5

ec; de mon':.-

A s Normn a

as noyum,

quid- diceretur, adverterent.

ftrat contentum fub fpeciebus, hunc

Tum populo ' à

26.' Cenantibus autem , €$c.) Lucas

in modum: Hoc quod fub his acci-

tamen cap. 22. n. 20. de confecratio«

dentibus panis continetur ; eft Corpus

-nolis beredita

!Bitte qutem

ne calicis verba faciens , ait : Szsi/z-

meum;.ex D. Th. 3. part. q. 78« a. $.

Vhrf fervand

zer , & calicem páflquam. éenavit y G c«

Corpus meum.) Corpusaccipitur non

ex quo Bellarm. lib. 4. de Eucharift.

M Pramul:js) ]

pro toto homine, fed pro altera tan-

D. f unt.

c. 27. & Salmeron.tort, 9, tract. 14.

tum parte hominis ; nam ex vi ver-

* EFuridemr,

opinantuf fion éodem tempote panem

borum confecrationis , panis in folum .

in corpus, & vinum in fanguinem

corpus convertitur, licet anima, fan-

Jrutra, .

üum cornvertiffe , fed prius panem

XOJIS s Dro re

guis & divinitas fimul eum corporeg

pE Offertu;

in corpus , dumi cenaret cum difci-

exiftant per concomitantiam. ltaque

pulis ; ut ait hoc loco Matthgus , &

| ^

fi triduo illo-mortis Chri(ti ali

uis ex

(PRifido, p

«gms

Mardüs; deinde'poü cæn'am winum

"Aypoftolis Sacrum feciffet ,

f

l

) dun in j

ub panis

f0 £s oiïem

inSanguinem:ut docet Lucas.& Pau-

fpeciebus fuiffet Corpus cum Divini-

lüs i, ad Cor. 11r. 25: Suarez de Eu-

tate abfque Anima , « Sanguine.

T p f

vharift; difp. 41« feft. 4. arbitratur,

28. H;c. Pronomen Hie , eodem

m

Dominum calicis confecrationem. a

Pote pafiy

modo explicandum eft , ut explicavi-

i

lumfj

corifecratione Corporis non feparaffe.

mus proxime pronomen Hor.

Eu

dltur

! pr:

Credidérim dici poffe Chriftum fub fi-

Sangui.f me,u.f.) Sub vini fpeciebus

» pr

nem menfz, cum ipfe jam mandu-

i XIMHS

0y jün

'caridi finém feciffet , fed adhuc men-

ex vi verborum eft folus [anguis ,

"rf i

Corpus vero , anima , &c

s

. per .c:oh"-x

E

fa ablata non effét , dec acte gratiz,

Ccomitantiam.:;

;

0 lf& no

& reliqui ciborum.effent fupra men.

Nv fef amenti. ) Apu

d Lucmh (;

Wieftfn

It eap.

/fam ,.ea loqui cepiffe , qu« ad my-

Quh

Ypet t

22. num. 20- habemus : Hic eff calix

b hmd

fterium Corporis , & Sanguinis fui

novum teflamentum in Sanguine meo qui

irn

um Cali

pertinebant , &.mox confecraffe, &c.

pro volis funderur. lta etiam D. Paul..

Bly

90 Cont

Bezedixit. ) In. Graco eft, x« £v-

I: ad Corinth. I 1. 25. Hic calix novum

l WWMB»

I

; M*W'd'ag, ö' eum &g)g;dixü[et FO fCiliCEt.

teflamentum eff tm meo Sanguine , &fen-

S emm e&

2

—

BL ss

-

CAPUT XXVL

£Gr1

-

; & be/ne.ïï

29. ,Dite a-'utren] vobis, non bibam amodo de hoc genimine

cipite, &

vitis, ufque in diem il

lum; cum iïll-ud biþam vpbifcum novum

,

- 4n regno Patris mei.

-

exierunt in )m'of;tem OIivefi. :

à dicensi

. -4o. Et hymno di&to ,

atie- ; Mar.

839l Tunc dicit i?ljs Jefus : vz' Omnes 'vos fcandalum p

*

mini 14-27.

qi p

:

p

L

( fus 63-: Id quod hoc calice contine-

ce Se*.nguinem fuum fundens , abftulit

3. Dio

tur , eftSanguis meus per quem no- .

peccata mundi, & in facrificio etiam

F vum teftamentum fancitur, & con-

Mitfz propitiatorio effunditur; & of-

i, ut

| firmatur., Porro zovem feffamentum

fertur

eo Sanguis Chrifti in r

x

:

fionem peccatorum.

—

as

, lodis PW?!,

^

Qicitur, ut a veteri diftinguatur. Ve-

$tus teftamentum antiquum fedus fuit

.99. 4modo.) A'm

c'c',gv'-x ex nunc, fn

etbis corte

d- cum antiquo lfraelitarum populo ,* a

pofterum , deinceps : locutus eft Chri-

s illis n lv

1 Deo initun, Qquo promifit fe illis

ftus confueto hominibus more , qui

viüum ; elt-

^terram Chananzam daturum, & vi-

ab amicis longe difceffuri dicere fo-

Qui i fnt.

" ciffim obflrinxit populum ad legem.:

Jent? Non comedem

3

us, aut bibemus

&t , cc e&;])

feryandam , quam per Mofem tradi-

amplius fimul..

s

.

*

.

i

| dit. Novum autem teftamentum, eft

.4De boc geuimine vsti

:.)' De hac ce-

ó i,u)demoü

" fcdus novum, cumnovo Chriftiano-

neratione , hoc eft de hoc fructu vi-

tiS;

*

iebus, hutd

rum populo percuffum ,. de tradenda

b his acd

obis hzreditate coleftis patrig; ex

Ufaue 12

diem zlltmz ,V eum illud biä?m

, eltCorpuf

"parte autem noftra viciffim dé lege

volzfeum novum.) Cum fcilicet aliud

m, ql 78' r

Chrifti fervanda.

vinum novum, ac cclefte vobifcum

o* Pro sultis ) Pro omnibus

bibam in convivio illo zternz gloriz,

iceipitur lt

| ti funt.

À

;

;qui mal-

de quo ait David Pfal. 55. 9. Inebria-

:g altera t«

y ei fivee

i fun'detur.)

In Gräecoq eft , ró àx-

bontur ab ubertate domuius* tua.

Dicet

CXv»cpevoy , qui effunditur , id eft,

-pro

aliquis, at Àct. Io. 4I. ait.Petr. Maz-

uiis infolum

»

eo

ducavimus , E5 bibimus cum-illo pofiquam

canima ln«

wobis , pro redemptione -veftra'.

cum .COXpOl'.Sf

dibatur, offertur, & effunditur inhoc -

refurrexit a vorti.

Refpondemus ,

facrificio.

Dicitur autem fundi fan-

non manducaffe Dominum, aut bi-

jam. Ique

t adi

uis €X-

guis , dum in fpecie liquida in calice

biffe indigentem cibo , ut cum erat

j

colle&us offerturDeo, ac indein ea-

inortalis. [ta Eiman..Sa. R efponderi

m fll palli.s

dem fpecie funditur in ora fumentium.

etiam poteft cum DBarradio non habe-

: enn Divitie

Smgui.ne.

Poteft etiam , efundimur , intellïgi

ri ex loco cit. ÀActor. illum cum nd,if-

0

dem-

JXtempore paffionis ,. ita ut in Grxco

cipulis vinum bibiffe.

If

Spofitum fit prefens pro futuro , ef-

3.0-- Ef bymno ditlo.) aj Ópyno'ayTts,

pl

E eum bymnum ceciniffent , videtur in-

jondirar , pxo effunderur j & licet 70

BwyJbour»o» jungatur cum sor/eim» ,

telligere ufitatam formulam gratias

fmiwf'pedeiï"*

"ealix , atque ideo de effufione in cruce

p

g dangir

uterentur.

agendi poft menfam , qua Judzi tupc

à

" fermoó eíte.non videatur, dici tamen

&c lper q j

poteftfumi calicempro contento $an-.

Exierunt. ) Ex domo..

ubi. chan,-

guine , pet metonymiam , dicique cf-

rant , & ex urbe.

»d Lucm e

4 fundendum caliccm in paffione, quia

Iz montem Ofveti.

-

) Urbi proxi-

od (

- fanguis eo contentus tunc effufus eft.

mum,.

u

je n

5I- Scandalum: p;:tic)nini.) Non fi-

ttam

p. hl

In remi/Fonem Jeccatorum. ) Chi-

jj (

ftus enim eft Agnus Dei, qui in cru-

j (4

gþiä.ca'; FAPO.R?.IOS fiQem ger*di—'cgros,'

gt Y

&

t läi&.!.bczgrn'-Com.,Mftzq;b. T.

Vlf- :

[

p

e

v;'

-

-

-

.

d62 - EV*ANGELTI; SECUNDUM MATTH.

kJoan. mini in me in ifta no&te. - Scriptum eft enim :

: 37 Eaf

k .Peï;gtiam pa-

16.32. ftorem , & difpergentur oves gregis.

-

A la, &n

Zach.

32. Poft

« 5$ Tonc

3- 7. lilaeam.

quam autem ;fefurgez;ero $

I p?ælcledam vos in Ga-

ar.

quitinete hic

:33. Refp

14.28.

ondens autem Petrus , ait illi : .Et fi omnes —fc::;ln.'

EU

16.

L)

dalizati fucrint in te ; ego numquam fcandalizabor;

& dicens : P.

eMar

34. Ait illi Tefus: « Amen dico tibi

veruümtamen

$ q'lliïa—in xhac nq&c;e;am j

14-39- tequam gallus cantet, ter me negabis.

i. Et ven

^" ^

. 35. Ait illi Petrus: » Etiam fl oportuerit me mori te

3*2

cum.,

& dicig Petro

z Mar

; non te negabo.

Similiter & omnes diícipuli dixerunt. -

I4.31.

[ ssmumnqmeccm

:

36. Tunc venit Tefus cum illis in villam, quae dicitur Geth-

quifare potan

Luce.femani , & dixit difci

pulis fuis»:,l Sedetel.hic5 doneäc'f vadan

jeauria butyri,

22.33: illuck, 4& orgm. 7

adradicem mo

431 Ef

E snd

mf

—— EY

- &tl R

! 37' Et ofFümþi

autin fide v.aäilläturos, aut Chriftum

fumit , mägis' quam aliis fcandali;zm-

Quos affmpft f

negaturos , fed deferturos.

dum pradicit.

*

*

lu , doloris &

dees habere. v

pter me.

Cum fcilicet videritis me

34; Jiztequam gallus cantet , &er (M

ntgabis.) At Marci 14. 3o. legimus ,

Aeu Perm, ]

indignapatientem. Scandalum ergo

ptiniquam . gallus vocem bis dederie , ter

Qu lu illi

funt paffi difcipuli , & veluti impe-

me es megaturu:. Joannes vero cap.

omni [eert

gerunt in Chriftum comprehenfum,

& hoftibustraditum ,& ad ca

I3. 38- «"ttquam gallus cantet , ter

x—ï:lcuc etiam ad.

Uüerat,

impulft.

ïum funt

;

me negabis.

Qus dicta inter fe non

fatis bene coherere videntur. Re-

1

- Mofus f

- Seriptum ej enim.) Vide Zachar.

fpondendo tempus quod auroram prg-

titat , adeo

13. num. 7. ubi hunc Iocum de

1

fto explicavimus.

V'Chria

cedit, vocari gallicinium , quod eo

Rrtninis mer

tempore galli cantent, licet etiam

40 entimis T

92. Pofiquam autem ve[urrexero, &fc.)

media noéte cantare foleant ; fed hoc

l

1

LUITIM

lt ]

Duobus verbis difcipulorum animos

tempus non appellatur ga/liczgism ,

hontbar,

récreat; & cum fe refurrecturum af-

u

firmat , & c

i

C

ia commodius dicitur , zeda-nox.

39 0f r

Mb 7t

riturutm.:

um eis in Galilræa*- appa-

um ergo ait Marcus, prisfaquam gal-

lus vocem bis dederit , ter w es negatis

Alfeffag

j

ïml;e

Pracedam vos in GaliMtam. ) Quafi

745 , fenfus eft , antequam fecunda

is finfn

dicat , antequam vos fugientes redea-

vice , hoc eft tempore gallicinii

tis in Galilzam patriam veftram , ego

*

gallt

Xtt Diyjq y

illuc ibo, viden

£

canfent;.ter me negabis.

:

:

excepturus. .

dus a vobis , yquu'e

36. In villam.) 515 x

[9)

LE

£m JEVW,

':'/?' u

q"lldm."n

villam, aut. predrum.

H

m

...83. Et ff emnes fcandalizati

nerint,

ortuim fuiffe

Vi ef.t tl'l "

€c.) Triplici nomine peccat

:

x

etrus ;

conftat ex Joanne I8. 1. 26. in quem

P

T videsen

quia Domino contradicit , quia aliis

Chrifítus orati

1

fento tüj

bat.

onis caufa «-fæpe»:» ;it;t'l'fn

:

Miga, u

le przfert , & quia fragilitatis fux

) Prgggj, ;

u

parummemor., nimium de fe przfu-

T u

li

mit. Verum quia ex amore proficif-

tant Gefeman: , & fignificare, vallem

cebatur affeveratio illa , . non fevere

olei ; alülegunt, Ga»femimi, & in-

Tüdisa

ilum Dominus redarguit ; quia ta-

m

TT

terpretantur , Leruzz eavum.

b

t Chnü

üs a

z

jf ement

men plgs d,erfe » quam de aliis pr-

lgentes v,.c»"?i';*-f"lg*'?ï Get

lt 3]

X d

s

]

-

: c**A'PIU'tr xxxvx; »

163- VE

ciám p

T. 37 Et 'a(ïïimpto' Petro ,

& -d&uoi»)us filiis 'Z,ebedæi coepit con-

] triftari; & moeftus effe.

»

w] 38 T

unc ai

tili: Tr

iftis eft anima »m

nea »;ïf que ad mdrtem,

Afuttinete hic, & vigilate mecum.

39. Et progreffus pu

fillum, procidit in facir*emïfuam*,- ofans,

ftlneä'..fcan«'

& dicens: Pater mi, fi poffibile eft; tránfeat ame calix ifte,

6 no&gamï

'.ïv,erumtamen non ficut ego volo, fed ficut tu.

! 40. Et venit ad difcipulos fuos, & invenit eos dormientes,

bü teClIm-,

C& dicit Petro.

. Sic non potuiftis una hora vigilare mecum?

R

Qit.

i

2

41. Vi.

citur Gethe-

demmum

-

gnificare

'puï-:aflt; zorcular . olei , 'aut

cum ait: dbba ^ Pat?r ,;o':lrznia zibi po[-.

Situs eft hic locus

Jibslia funt , at pofito. divino decreto

i vadatt.

Qecuaria butyr:.

ad radicem montis Oliveti..

quo conítitutum erat ut pro nobis

g E

— Sedete bic.) Remanete hic,

moreretur , fciebat effe impoflibile ,

sss

ut calix ille a fe tranfiret.

Rogabat

37- E£ .1[2;7)1/1?0 Perro ; éfc. ) - Ali-

. quos affumpfit fecum , quia orationis-

tamen ut tranfiret ;^quia finebat na-

j fcandali?an';

- fue , doloris & lethalis illius fudoris

tnram humanam partes fuas agere,

-feftes habere voluit.

Affumpfit au-

uemadmodum egiflet, fi neque cum

mlet , I L

4

ivinitate conjuncta fuiffet , -nec de

tem Petrum, Jacobum & Joannem ,

0. Iegimus ,

quia plus illis confidebat , ideoque

divino decreto quidquam fciviffet.

; dederit, f

ad omnia fecreta folebat adhibere,

