oo. Er oäfervames &c.) Vide dicta

Chrifto , nec populo narrantes, quod-

! o

urrggm

Macchælc 22. I15.

nam refponftlm tuliffent, ne in ma-

, a&ætGII

Infdmtore: pE Qul illum. , fi fieri

jorem ejus laudem cederet, quem de.

67 " "'150;

preffum volébant.

dm

poffet; caperent in fermone.

CAPUABUL . .

373

a". f Accefferunt autem quidam Sadducaeorum , äui ne-/ Mat

.Quid -

22.23

| gant effe refurve&tionem , & interrogaverunt eum;,.

ar-

1eatn aliis,

29. Dicentes: Magifter, Moyfes fcripfit nobis: g Si frater

ci I2.

alicujus mortuus fuerit habens uxorem , & hic fine liberis ;g.

hoc; qud

J fuerit, utaccipiat eam frater ejus uxorem, &

£

1 fratri fuo.

-

*

fufcitet femen

eut

dificantes,

29. Septem ergo fra

tres erant :

& mortuus eft fine filiis.

.y & vprimus accepit ügorem ,25 gj.

l,

)'nqua(ïäbi-

30. Et fequens accepit illam ;

& ipfe mortuus eft fine filio.

pbe mi

1

.31. Et tertius accepit illam. Similiter.& omnes feptem

. & non reliquerunt femen, & mortui fünt.

: eogno-

hanc.

32. Novilfime omnium mortua eft & mulier.:

33. In refurre&tione ergo cujus eorum erit uxor? fiqui-

; fe lt

rent illum

J dem feptem habuerunt eam uxorem.

-34. Etaitillis Jefus: Filii hujus faeculi nubunt, & tradun-

j rcimusg

tur ad.nuptias. ,

i habebuntur fzeculo illo, & fef-urre-

P fed Vl'þ

] 3;.lli vero , qui dign

] &ione ex mortuis, neque nubent, neque ducent uxores:

. 36- Neque etiam ultra mori poterunt: sequales erim. Ange-

] lisíunt, & filii funt Dei, cum fint filii refurre&tionis.

31- Quia vero refurgent mortui, & Moyfes oftendit fecus,Exo

rubum, 4 ficut dicit Dominu

1

m Deum A(braham, & Deum3. 6.

agiflem "

| lífaac, & Deum T[acob.

*38- D

;

ig, Cæfafia

eus autem non eft mprtüor

'—ukm , fed vivorum: ormines

; enim Vi'vunt ei

'Aaaig

ere corat

--

z 49. Re-

p

E

"P

»[X

27. aecefferunt mdem, 6c.) Wide

dixit fuperiori verfículo , Tradfhtar

Matth. cip« 22. 23. & deinceps.

& nuptias ; funt' enim. eadem verba

u

|84.. Friet Eojus feculs. ) ld eft, homi-

Graca , 8T£ Exqyaquoxoy a.

;u

Y df

nes qui in prafenti feculo vivunt.

36. 4Equales Angelts. )

lmmor;aþ

pofeü**s ;

Nabunt.) yauSO1, wxores dacunt.

tate & caftitate.

Tradumiur 4d mupiias.) Miris nu-

olebant um

bunt , &xq«uioxorra.

Ejiifunt Dei.) Renatt þer' refut-

re&ionem, non eX fanguinibus, ne-

idere, f d

35- Qui digni babebuntur, Gfc. )

al

que ex voluntate carnis , fed ex Dei

j

) endum

ita vixerint in hac vita,

'ut meriti

virtute.

fuerint ztérna frui.

Refurretltone ex mortuis, ) Refurre-

Filis reþä;?re&iani:.) Id eft, lpef fea

efpon

dentet

furrectionem renati.

rranteh qu

"&ione ad eternam & beatam vitzm.

ge n

Neque nmubent.). cy

4

a. ä*a-,q , AXeres

37.* ;*Llf.ld.) QUOdi

nt:

de

ducenz.

Secus rubum.) Xpud, juxta rubum,

[6

tlllem

Neque ducent ano(res.)" Hoc've& qjuod

rxeliqua-yide—Mat*ch. c. 2?,, 31. & 32-

-

-

374

"VANGELILSECUNDUM LUC.

| i

f

$39. Re

4, Mm

Magifter, bene dixitli.

pondentesautem quidam Scribarum, -äd*ixe:rurllt ei:

E

[ Der: hac

E^

»

49. Et amplius non audebant eum quidquam interrogare.

quem hab

41. Dixit au:em ad illos

j

MM ENSCRPSNIESPANORHERUUS NIScal tss

p rR

lum effe David?

Quomodo dicunt Chrjjitu.m, fi-

| bus, & do

42. Et ipfe David di

citindihira Piliuorm

4|

109.I

d

:i Dixit Donii.

[ 6 Ht

Mat

l

nus Domino meo, fede a dextris meis,

- quetur lapi

2244 43. Donec ponam inimicos tuos, fcabellum pedum tuorum.

- 7 Intert

Marc

44. David er

go Dominum illum vocat, & quomodo filius

quando hg

1236 ejus eft?

- O Qd

x 9 Audiente autem omni populo, dixit difcipulis fuis.

| iq* nomine

2

A46. k Attendite a Scribis, qui volunt ambulare in ftolis,

. pinquavit::

M

arc & amant falutationes in foro.

, & primas cathedras in fynago-

$ Cumn:

12.38 £1$ , & primos difícubitus in conviviis :

.TI* oportet

Supa 47. Qui devorant domos viduarum , fimulantes

IOo. Tunc

11-43rationem. Hi accipient damnationem majorem.

lon g«,a-mr -

gnum adver

CAPUT XXi.

) 1. Ft fe

! Afames,; t

fi-duam duo minuta .

offerentem prafert diwïtz'lzmxgmulm*:ojjze'ren-'

1. Sed a

tibus : fubverfionem templi pradicit , ariaque prelia , Afffichio-

Aéquentur

nies , C? perfecutiones: adverfus que oborat Zipoffolos: pradi-

Ts

eit quaque fübverfionem Sterujalem: & Sftudeorum captivitatem P

- 15 Conti

4c difperfionem: de fisuis prece[fJuris judicium : cavendum a

l. Ponik

«rapula , ebrietate , curique bujus vite; C? vigi-

J

- *

landum , ac.orandum,

Tünt df 'üerg

4Mx 1. a 9 Efpiciens autem, vidit eos.,, qui mittebant munera fua

12.41

j

?

in gazophylacium, divites.

x

2. Vidit autem &

Es du

seera minuta .duo.

quamdam viduam pauperculam mittentem

Fa M

3. Et dixit: Vere dico v

2j 97!i!.)

tlri

Verc.

pb.if , quia vidua heec pauper ;p]us

RE

quam omnes mifit.

L

h

Pt D

A

*

4. Nam

Quandy, ) :

j

)

H)tïit 1

n

Matih, v

( $ Pt fin,

)

: 39; Bene dixifls.) Egægi,& »confut'.a-

6. Attendite a Lï;?riä;:; 6c. ) i/*ide

z

T

fti Sadduczos ex Scripturis.

dicta Matth. cap. 23. num. 6.

ti'ibert

dtig

PA ag

4I. Dixi£ autem ad 1lfos. ) Adver-

47. Qui devorant, &5c.

) Vide Marci

& al

farios fuos, ac nominatim Pharifeos.

«cap.-12. 40. & ibi dicta.

äïomilïu

"of

Quz hic habentur , explicavimus

Efpiciens antem , t$e. ) Vide di-

Matth. cap. 22. num. 42. & deinceps.

! f:re!.»f &

-

&a Marc? cap. 12. 41v.x

?;

CAPU TP-XXL

375

&fUnt e1;

4. Nam omnes hi ex abundanti fibi miferunt im munerz

Dei: hac autem ex eg ,quod deeft 1111 » Oomnem viétum fuum,a

terrogare

^quem habuit ; mifit.

flum, fl

s. Et qulbucdam dicentibus de femp]o » qued bonis. lapldl-

bus, & donis ornatum: e(fet, dixit z

xit Dorm

6. Haec quae videtis, » venient dïesa, im quibusnon re]m-bMa*f"

quetur lapis fuper lapidemr, qui non deftruatur.

Marc.,

tuorum.

7. Interrogaverunt autemr illm, dicentes: Praeceptor , ,^. 9.

odo filius

quando hsec erunt, & quod. fignum , curn fieri incipient ?

Suprz:

8. Qui dixit : V)dete ne' feducamml

multi enini venient 19-44.

|lis furis.

in nomine meo, dicentes: quia ego fum ; & tempus dppro-

qn ftolis,

pinquavit: nolite ergo' ire poft eos.

9. Cum autem audieritis praelia., & feditiones; nolite terre-

in fjnopo

ri: oportet eninr primum haec fieri ; fed nondum. flatim finis.

IO. Tunc dicebat illisz Surget gens contra gentem & rG-

Jongam o

gnum adverfus regnunr.

- Ir. Et terremotus magni erunt perloca, & peflilentiae;,

& fames, terroresque de coeloy & figna magns erunt.

12. Sed ante.hzec omnia.injicient vobis manus fuas, & per:

ia at

fequentur, tradentes im fyriagogas, & cuftoälas?trahenstes a

i

reges , & preefides, propter nomen meum.

lns: præ fe-

13. Contmget autem vobis in teffimonium.

pflmmte f P

I4. Ponite ergoin cordibusveftris, nom præm"edltarl,»quem-

endun 4

admodum refpondeatis..

wgt

Is. Ego enim dabo vobis os, & faplentlam, Ccui nom pote-

runt refdtere, & contradlcere omnes adverfarii veftri:

16. T"ra*-

qunera 102

gyämdam) anctpulorum. Vi-

Conm auteni 4u(lzerms pfdlld, ff " )ï

mittentem

de dicta Matth. cap. 24- I-

Vide dicta Math. cap. 24- 6.-

Bonis.) Mertere etiam. poffis , pa/-

II. Terrores. ) Qol?qtfod y terrlcular

chbris ;

nam in Grzco eft xaAcis,

Buper ?

- Dozis.) Donariis..

tiant.

menta, qua hominibus: metum: incu-

uando: hac erunt , &c. ) Vlde

I2. lzjcient volis vunus, Ec.) Vufe

4 Nam

diéta Matth. cap: 24. 3.

À

dicia Matth. cap. Io. 17..& deinceps.

9. Ego fam. ) Scilicet Chriffus.

Cuffodias.) Carceres.

/

Tempus appropinquavit. ) "Tempus

d) Vidt

I3. Continget. ) Sc:hcec * hoc quod'

libertatis & falutis olim a. prophetis

dico..

promiffum , & hactenus expe&a-

I4. Ponite ip cordibus ve/fn: y Ha-

) Vlde 'VIZI'CI

tum.

bete hoc Fxxum in cordibus veftris..

lre pofl eos.) Mlis credere aut ad-

![ærere.

I5. 05, & fapientiam. ) Os fapiens-

6 ) Vlde dl

1. 4l

!

j

b]

|

9

76

EVANGELII sECUND:UM LUC.

j

16. Trademipi autem a parentibus, & fratribus

s5 k

, & cog,;zg"a-/ :

; tiS, & amicis, & morte afficient ex vobis.

] que füp

r7. Eteritis odio omnibushominibus propter nomen meum:

T vebuntut

78. Et capillus de capite veftro non peribit..

) Et

19. In patientia veftra polfidebitis animas veftras.

?Dan.

] um pott

,20. e Cum autem videritis circumdari. ab exerciju.jgru(zi- j

2. Hi

9. 27.]

em, tunc fcitote, quia appropinquavit defolatio ejus.

ita vell

Matt.

24.15

21. Tunc quiin Judaea funt, fugiant ad montes, & qui in

29. Et

Marc

medio ejus

* .difcc?eda.nt,, & qui in regionibus, non ikn-tr:ent* in | 'abores

*

I.14€am.

;

1 220 ;

uia -dies ,u]ti-ön.is" h1 .funf? ut impleantur bm,ni-a,, —quæ"-i 'peää gä

fcripta funt

X

. gr la

.23. V&e autem preegnantibus, & nutrientibus

indlsdssbas:

!

prope e(t

erit enim preffüra magna fuper terram , & ira populo huic. .

3» Àn

24. Et cadent in ore gladiiy & .captivi ducentur in omnes.

]. donec on

Gentes; & Jerufalem calcabitur a Gentibus: donec implean-

1 n

pora nationum.

Alnu Em

dbunt,

z

13. IÓ

25. d Et erunt figna in fole

:

& flutctuum;

p At

zec, preffura Gentium

Præ confufione fonitus maris ,

T2 n Cl

$a T.

LT

26. A:;Te-

]ogh

- venit in.

3- I5;

T. 3. Iu

Mlatt.

x

de Jerofolymorum Ve-y'erüo,nxe,;

- Gnt füpe

24.29

46. Ex mZi:.*) Id eft, quosdam.

Marc

I8. Capil/us, &fc. ) Quuafi dicat, ni-

23. Vs autem praguantibus.

).- Vide

d

N

H 3. 2.4 hij. in

ali. patiemini me. defendente,

di&ta Matth. cap. 24. 19.

vide fimilem phrafim 1. Reg. cap.

Preffara. ) ideft, cr'ibu'lai*.i"o, €Oar- '|

d

Teg. cap. 1..52.-

&atio , anguftia, anxietas.

" .26. Jrf]&e;

I4. 45. & 3-

:

.

Ira.

; : Arrey, ld |

Ig-f de patfs

eztia wefira. ) [d eft,

) Calamitas ab irato. Deo im-)'

f

. Pletntibus,

per. patientiam , feu perfeverantiam

miffa.

Pra f

veftram , & coníftant

s

Q4. Cademr 12 ore £la

4j.) Gladiis

lerantiam.

em malbru,ms cþoï-

trücidati , & quodammodo devorati,

. Iüté, quem

Virtutes ts

Poffidebitis ADIPIAS vtfras. )

: Sla'lvays

Calcabitur A Gentibus.)) Inhabitabi-

[ PMtth, c, o

facietis, obtinebitis falutem anima-

tur tanquam vile oppidum ab exteris

-

j

2 Leug,

ruüm veftrarum; eternam fa*l-ut-em,con—

Gentibus, preffa jugo fervitutis.

$

Donec smpleantur, ($c.). Quuafi dicat,

Conh'dite; fQ

fequemini.

! lum in tér

QO. Exercitu.) Romano.

usque ad finem mundi erit deftru&a, -

- Mlltm ltvare,

2I. Tunzc qui im 7udaa [unt,

6 )

vel punietur per Gentilestempore fci- —

hu Tij ,

Vide diéta Matth. cap. 2

licet & modo, quo Deus ftatuit.

-u smedio ejui. ) Scilicet

Gol

/95. Et erunt figna, &c.) Vide dicta

-TRU ab o

?

;j

3 li,

n regionibus. ) Circumnvicinis , qui

Mattli. c. 24. 29.

1

þäreg're agent.

Pra confufone , &/c. ) Id eft, ex pa-"-

229. Dies ult

2'0m':,'1 ) | Cutm . fcilicet

yore, queni concipient-jropter fra-

cena fumetur de Jerufalem.

gores horribiles, & impetuofas com-.

J -gemmas' "

[

femman

motiones , ac fonitus aquarum mari

- lii

;2:& ferigta ämï) Apud prophetas

[ 77] c"

.

j j

t

CAPUT XXI.

w

( com-

96. Are-fcentibus hominibus prze 'ti.mo're, & expectatione,

n 'meümi

-quze fupervenient univerío orbi: nam virtutes coelorum moe

- vebuntur:

*

97. Et tunc vl

debunt Filium hominis venientem in nube

cüm poteftate magna, & majeftate.

ii jerufä-

28. His autem fieri incipientibus , re

fþiCi'xte,' & levate ca-

.

eRom

pita

veftra : « quoniam appropinquat redemptio veftra.

&qin

29.

Et dixit illis fimilitudinem: Videte ficulneam ; & omnes 8:23:

3

intrgnï Yi

/ arbores:

309. Cum producunt ja

m ex fe fru&tum, þfcitis, quoniain pro-

jnia, qu&

pe ett zeftas.

:

3r. la & vos cum videritis h

cc fieri, fciyþote , quoniam

lis diebus:

prope eíft regnum Dei.

o hüc.:- -

32. Amen dico vob

is , quia non preeteribit generatio hæg,

in omoes

" donec omnia fiant.

; jmpleate

33- Coslum, & terra tranfibunt: verba autem meanon trans-

:

jbunt.

frjn ierms

34. Attendite autem vo

biS , ne forte grav/e:ntur corda ve-

fo&oum;

frain crapula, & ebrietate, & curis hujus vitae, & fuper-

veniat in vos repentina dies illa:

26, Me-

— 7À

. 4«. Tamquam laqueus enim fuperveniet in omnes, qui fe-

s

N

dent fuper facjem omnis ;erræ.

üone,;

36. Vi;

7

i

[ n

kGræ ce A'xov-

32. Ommia.) Scilicet que predixi.

brlrio; t

06. Arefcentibus. )

34- Artendi£e.) ld efl cavete.

|- vdyre» , id eft exanimatis ,»feu ta-

25

befcentibus.

Ne forre.) umort , ne quando, ne

rat

p Deo im.k

Pra timore & cxpe&aiione.) Prz ti-

[

unquam.

more, quem gignit

expectatio.

Gra've:;:tur.) Deprimantur , deor-

!

Firtures calorum ,

&c.) Vide dicta

fum agantur.

0 deVOW'

Matth. c. 24. 29. & 30.

.

od crrtþuld.) P«er crapulxam, comef-

jpnibibVe

298. Levate capi

ta.y id eft gaudete,

fationes , & intemperantiam cibi &

dum *

p tl

confidite ; folent qui mefti funt, vul-

potus.

Per hac i:tellige etiam reli-

f

vitüti

quas corporis voluptates.

Qllüfi dicits

tum in terram de'm'itte-'r,e t

qui lati,

illum Jevare.

C1S

.Cgris.) Sullici:udinibus-l immodi-

|e

fc

Redemptia "vefhra.

) Plena, & per-

jstemo*

. fe

&a ab omaibus hujus vitz miferiis.

Dies illa.) Judicii extremi.

4 It

t

29. Videre fculneam,&c. ) Vide dicta

" qida

32

35. Tanuquam laqueus , i$6) La-

)V

: 'Mat;h..cap. 24

queo enim :vicule capiuntur, cum ii«

: 30- Fr"äum-

) Scilicet folia, vel

nus cogitant.

i

B&,eXP

gemmas , Grece cum pullulant, feu

EUA

jr V*

e mmant.

»

« fedenr. ) Qui habitant.

g cont

j

Bill. cuem Com. Menocäf 4 F. U

"*

aqu

378

EVANGELII SEC»UNDU?VI LUC.

4

: 36. Vigilate itaque , omni tempore orantes, ut dignihabea-

mini fugere ifta omnia: :

- 6Ef

um hominis. .

quae futura funt2 & ftare ante Fili-

:)Eä

illum fine-

37. Erat autem diebus docens in templo: no&tibus vefo

]

*. Veti

exlens , morabatur in monte, qui vocatur Oliveti. -

di Pafeha,

38. Et omnis populus manicabat, ad

^

$ Et mi

eum,.

eum in templo audäre

bis pafcha.

CA P U.«T - XXII.

p Atill

4o. E d

Cog:;aht principes facerdotum de occidendo Sfefu , quem vvendit Stu-

occurret v

4$, jubet parari Pafcha: panem in corpus Juum, .&? vinum

tiini eum ]

in [anguinem confecrata tradit difcipulis, precipiens ut. idem faci-

1. Etd

ant : contentio difcipulorum quis eorum [it. major : pradicit trinam

eft diverfo

: 1 l lp

Petri negationem , jubens -oendi. tunicam , & emi. gladium : fofg

10 parate,

prolixam in agonia orationem , €? [udorem inflar fauguinis in ter-

j

I 3- Ell l

ram decurrentis , capitur a. udeis , quorum uni Petrus. abfcidit

^rünt. pack

auriculam: conqueritur , quod ad eum quafi ad latronem capien-

H. c Et

dum exierint : in. domo principis [acerdotum ter a. Petro negatur ,

- Rtoli cum e.

C? a J'udais ceditur, ac illuditur , &? mane in concilio in

l. Et aj

;

ferrogatus fatetur [e Dei filium.

.Yoblícun,

16. Dico

4 Mat L.a | Pjpr/Opinquabat autem dies feft

26.2

citur Paícha:

us Azymorugn ,qui di-

Onec imph

Marc

s

2. Et quaerebant principes facerdotum , & Scribse

E iluo'

äl&./la.t m

odo Jefum interficerent: timebant vero plebem.

x

26.14 3. P Intravit autem fatanas in

T Vensz us

Judam, qui cognominabatur

lde ü&d M('

Marc Ifcariotes , unum de duodecim.

Dctidi,y vt

I4.Io

4. Et abiit, & locutus eft cum princi

P

pibus facerdo-tum-,; &

l,:ari' Agnu,m ,

magi&ra?ibus , guemadmodum illum traderet eis.

Cfrum g* ;

BRáxime fäml

Dmnüms md l

36. Fugere. ) Evadefe.

I

Eunte; ) la

Stare.) Intrepide & fecure.

4

chl'0þinqu464ltg UC- ) Vide diä;

n FERI

Matth. cap. I6. 1. & deinceps.

esdf

Chd;lgm

37. £m monte. ) Magnam parteim

noctis orationi dans, & aliquando fe

. Intravét autem [atanas in 3udam.

9*115:)[(1(

o EN?;

recipiens in Bethaniam , que erat in

Non fignificatur eum arreptitium fa-

Vi

latere montis Oliveti.

&um, fcd demonem pravis fugeeftio-

d dids N

. .88. Manicabar.) Mane aderat, di-

nibus illum follicitaffe, illumque ten-

W Diat;

luculo prefto erat ; hoc enim figni-

tationi aditum

atefeciffe.

Vide, quz

2

ficit Gracum eeüeit;e. :

de proditione

jä

4 Qj

lal

Hifpapi di-

udæ dix»imus Mactlï. c

s DU& o

"üm

cunt Mddrugftr.

26. 14

Crepufculm

[ -CAPU T XXII.

3

79

:nihawbea-'.

& Etgavifi funt, & pa&ti fant pecuniam illi dare.-

nte Fil -

6. E:

f

- 3llum fine turbis.

popondit: Et quagrebat qpportunitatem, ut traderet

s

þus Veto

7. Venit autem dies Azymorum, in qu

a necgfï'e erat 'o.cc»i-

3

-- di Pafcha.

o aydire

$. Et mifit Petrum

; & Joannem,

diceps: Euniää parä;e no-

— bis paícha, ut mand

ucemus.

. At illi dixerun:: Ubi vis paremus?

.30. E: dixit ad eos: Ecce introeuntibus vobisin civitatem,

occurret vobis homo quidam amphoram aquee portans; fequi-

vendit.ïu-ï;

-

& n

.mini eum in domum , in qvam intrat,

Ir. Et diceris patrifamilias domus:

Dicit tibi Magifter: Ubi

idm fuc -

tit irinam

eft diverforium , ubi Paícha cum difcipulis meis manducem ?

jm: j 4

- I2. Et ipfe oftendet vobis coenaculum magnum ftratum , &

ibi parate,

.

TRU E

I3. Eunptes autem , 1

nvenerunt, ficut dixit ilis,' & Pamve-

l ab/cidif

*runt paícha.

Mat

n capit

d4. c Et cum fa

Q.» 20

. ftolt cum eo.

&a eife: hofa 3 dii'cubuit, & duodecim Apo-;

N

gtf

VIarc

. 15. Et ait illis: Defiderio d'eüderævi hoc pafcha man

UBORTe 14

'milfo ifl

» vobifcum , antequam patiar.

LI

H

-

-

16. Dico enim vobis, qui

3 ex hoc non

P

el.

msanväucabo illud,

sl

. donec impleatur in regno D

Bbb 2

i7. Et

he, Qu |

B ïfe;zit autem dies A;);;n'arum, &c. )

.]185. Deþ:deri'a defdtrwi.) ld eft,

Vide di&a Matth. c. 25. 17.

fummopere defideravi-

qinobetuf

Occidi.) Sice'Sar, ma&a—ri, facr-ifï-:

Hoc Paleha.. )

Agnunr

Pafcba*zïen"l

hujus anni & diei, quo fcilicet Eu-

cari Agnum Pafchalem.

chariffia inftituenda erat , pauloque

Pezrwem &T 7047238:0.- ) Dïi;fcipulïos

1

maxime famiiares , & pre ceteris

poft inortein. oftendendum, quantum

omnibus magiftri fuk amantes.

homines diligeret, quos fic redimeret,

UM

—

f,

Eunte;.) ln civitatem.

16. Ex bhoc. )1

Manducemus.) Scilicet illud ,

pofthac.

: Ex ho?(tempoæe;

Vide qida

eft, Pafchalem Agnum.

kixoc'

Donec impleatur im regno Dei. ) Si-

)

E

g dinteh d

9. Ui.) ld eft, in qua domo,

gnificat fe fpiritualiter Pafcha come-

IO Ece introeuntibus vobis, G. )

fturum in regno Dei, hoc eftin cclo,

ul

— Nide diéta Marci c. 14.

in quo perfe&um eft Pafchale convie-

at

'3' ,

II. Ditcit nibé mayiffer.)

VideMatth.

vium, & gaudium nunquam finien-

ris fIgE*

d

'-cäp. 26. 28. & ibr notsta.

dum, fic iafra num. 29. ait: Ege

ilü

mqu

tete--

difpono. vobiss , freut difpofmit smsbi Patew

;

Videi quæ

14- Cv fatia effesz bera.) Nimirun

tempus con(titutum efui Àgaí, quod

meus, reynum y u edatis, & bibarss [-

ezat crepufculum vefpertinum.

per wenfats meattn im regno vieo, Qco

3

lo

8o

EVANGELII SECUNDUM LUC

a6. Vos :

1I7. Et accepto calice gratias egit, & dixit: ACClplte & dx—

vidite inter vos:

- minor, &

j

18. Dico enim vobis, quod non bibam de generat:one vi-

1 M

tis , donec regnum Dei veniat.

nonne qui

d

' qui mnifl

19 d Et accepto pane gratias egit: & fregit, & dedit ms,

I.Cor di

II.2

cens: Hoc eft corpus meum, quod pro vobis datur : hoc

20. Vos

facite in meam commemorationem.

bus mels

20. Similiter & calicem, poftquam coenavit - dicens: Hic

t9. Et e

l

eft calix novum teftamentum in fangulne meo , qu1 pro vobis

: Tegnum,.

fundetur.

g. Ute

eMa

A fedeatis:

20.21 .

21. e Verumtamen ecce manus tradentls me, mecum eft .

Marc

in menfa.

y. Ait

14- 20

22. Et quidem Filius hominis ; f fecundum quod defml-

L petivit vos

Joa. tum eft, vadit , verumtamen vse homini illi; per quem tra-

3. Epo

13 I$ detur.

fPfal.

tn aliquanc

23. Et ipfi coeperunt quærere interfe, quis eifet ex els,qul

40- 9. ho

C facturus effet.

——————

?4. Fa€ta eft autem & contentio inter eos, qUIS eorum vi-

Eorgg, ) E

deretur effe major.

Bent/ïa vut,

g Mat

25. Dixit autem eis: g Reges Gentium dominantur eorum,

- "tf hntfaä

a. 25 & qui poteitatem habent füper eos, beneücn vocantur.

: N Pcolomæu

arc

- 5 e; quí

26. Vos

u

Mnt, [

Io. 42

&

Quafi dicat :

Domineter

17. Er accepto calice, 61c. ) Vlde di-

Verum quamvls hæc

25 N ft

&a Matth. cap. 26. 26. & deinceps,

fummi amoris erga vos mei fymbola

tis,

ubi formulam utramque confecratio-

vobis largnar, tamen adhuc reperitur

Frcce[ar

nis, fcilicet corporis & fanguinis

aliquis ex meis, qui contra me proe

Chrifti explicavimus,

ditionem adornet.

nusn te&or

j

Ig. Genen!nme.) Germme, feu

Manus tradentis me , mecum. eff in

culus d þar(

fructu. :

men[a.) Qui metradit, mecum men-

Jl fe

19. -s ) Id cPc, otfertur, ob-

fz affidet, &ex eademlance mecum

tulit enim Chrifítus tunc, ut nunc of-

cibos fumit.

cmnblt ; Aut

ferunt facerdotes.

Vel

datur pro

22. Defmitum.) Ordinatum. & dl-

"a

Ip AUtem.

vino con(iho conftitutum.

Mu

dabitur , fcilicet in mortem.

Iiffra,

Hoc faette.) Quod fcilicet ego feci,

Vadit.) Ad mortem.

Vide dicta

accipiens, benedicens,; confecrans, of-

Matth. cap. 26. 24. & 25.

U5 pedes d

ferens, &c.

tilog dlfhlb

Cominemor ationem. ) . ld eft, memo-

24. Fatia ef autem &f contentio, f5c. )

tis Panlbus :

tiam mei.

Quns maximus effet, & primus, quem

T"'fat.

nimirum Chriftus plürimi faceret, &

bus

'tibu]

90. Nevum Tej?amentum ) Scdlcet

— paflus

confirmans per fanguinem meum,

in regno fuo ceteris effet præpofxtu-

im,

quem continet.

dee diécta Matth. c.

rus

29 Dl l Pgm

26. 28.

95. Reget Gemmm.) Prmcxpes hu-

^ Witto.

6!:&:

»

2I. Verwntamen ecce. manus, Gc.)

jus Íxculi,

" ^quafis

x«l

E

y

j

CAPUT &XII.

381

: 46. Vos autem non fic: fed qui maj,of eft in vobis, fiat ficut

itt &cdi- ;

minor, & qui pr&celífor eft, (icut miniftrator.

eratiob.e' Vi x-ï

27. Nam quis major eft, qui

recumbit, an qui miniftrat ?

ficut

nonne qui recumbit? Ego autem in medio veltrum fum,

L dedi Eisx, ]

qui miniftrat.

28. Vos autem e

ftis, qui 'permuanüft.is ,m.ecum;v in tentationi-

damr:,hog

j

bus meis:

licens; Hic |

29. Et ego d

ifpono vobis, ficut difpofuit mihi Pater meus

regnum ,.

11 pro vobis ;

3o. Ute

datis , & bibatis fuper menfam .mv'eam in'regnd meo,

niecmign* d ]

& fedeatis

fuper thronos judicantes duodecim tribus Ifrael. -

31. Ait autem Dominus Simoni: Simon, ecce fatanas ex-

ut cribraret ficut triticum:

"r*

petivit vos,

42. Ego autem rogavi pro

te, ut non deficiat fides tua, &

' quem i? à

PÀ

tu aliquando converfus con

firma fratres tuos.

: ex eis, qui

. Bbb

33. Qui

Cunsemeo

——

Eorum. ) Earum Gentium.

Regnum.) Yn altero fzculo gterna

: eorüm vl |

Benefici vocantur. ) Ervegeyéro, be-

hareditate poffidendum.

nefici , benef adloresy quomodo quidam

50. Edatis E& bibatis, ) Omnis ge-

iur eorutiy :

ex Ptolomzis /Egypti regibus voca-

neris deli;iis ac voluptatibus: frug.-

/

ntur.

tus eft ; quafi dicat, vocantur potius

mini.

46, V05 .

uam fint, cum fuos dure tractent,

Sedeatis , &$c. )

Hoc 'exþlicavimüs

nominetenus fint benefici.

"

MMatth. c. I9. 28

3I- $atana:.).

Humanz falutis ad-

quamvis BC

e?

1S

.26. Nos fi. ) Scilicet agere debg-

s mei fjmbol

verfarius.

/;'mce]or.) 'H'fyäysvog ; »dux',r domi-

Expetivit.) Sicut folet,

qui petit ali-

qhuc repenat «

nus, rector.

quem ad ponam. Sicexpetivera

t Job,

ontra meïPm'

'ïMinijlrator.- "d Fiat

ficut thihiüer,

cap. I. num. II. & cap.- 2. n. $. €x^

petivit autem a Deo, fine cujus per-

m:ul;' '/4 "

cujus eft parere & fubjici,

miífu nemini nocere poteit.

QU. Qui recumbir. ) Qui menfz ac-

ionum

, megum ml

.cumbit, aut affidet.-

Uz - cribraret. ) ]d eft, tentat

Ego autem.) Licet

Maagifter veþi.ïe/rl

impulfu agitaret , & fide excuteret.

fim & Dominus.

Sicut triticum.) Cxibratur, G'( agi-

jpaturm. &

tatur cribro, aut vanro.

*

Miniffrar.) Menfg, laverat Chri-

2. Pro te.) Pro omni

bus quidem

ftus pedes difcipulorum, & folebat

^ w]l

cibos diftribuere, utcum turbas pau-

vobis , fed fingulariter pro te , quem

v

cis panibus &f pifcibus faturavit. .

caput ceterorum difcipulorum meo-

99. Temtationibus. ) . Perfecutioni-

rum efte volo.

/ Nn!(llm»

") ,:

Fides t44. ) Qua me credis effe fi-

rinus Q

l!v i

bus & tribulationibus, quas a Judsis

i fact

[47

paffus fum.

lium Dei , & do&rinz a me tradite

adhzres.

Oütu' P

29. Dijpono. ) Conüituo & pro-

d

jfer pre?

»

mitto.

Et f9. ) 'Yu igitur.

$íut.) Similitulinem fignificat,

liquando conver[us.) Scilicet apec-

cato negationis,

| PrinCiPes , ]

non æqualicacem. V

Dd

382

EVANGELU SECUNDUM LUG

E

/.3. Qui dixit ei: Domine

rem,; & in mortem ire.

,tecum 'Paratus :Xfur-n--«v&fin 'Carcee

A de dixiti

2 Mat

34. ^ At ille dixit: Dico tibi, Petre, non cantabit hod

ie

Ed

2694 g.

llus, donec ter abneges noffe me. Ei dixit eis:

; Mat.

- olivarun

55 : Quando mifi vos fine facculo

|4wE

19- 9 tis, numquid aliquid defuit vobis?

,& pera? & calceamen-

36. At illi dixerunt: Nihil: Dixit er

] tetisin

go eis: Sed nünc,, qüi

3 ) 41- n

habet facculum, tollat fimiliter & pe

ram, & qui non habet,

. & poft

m.

vendat tunicam fuam, & emat gladiv

4 Di

R 1f3i.

31. Dico enim vobis, quoniam adhuc hoc

, quod fcriptum

Tumtame

eft,. oportet impleri in me : k Et cum ini

53. I2

quis deputatus eft;

: '3 43. AI

[

nt.

J Ectbs

Etenim ea , quae funF de me, finem habe

.

|

[ usin ter

38. At

—

Can/lräa. ) IÍn Sde orthodoxa, '& re-

I Vos füos ,

liquis ad falutem duce:;tibus.

Emat gladium. ) Non j&bet, ut e«

mant gladios, fed tantum fignificat

^ Fratres fuo:.) Non APOR:OIOS tan-

ejusmodi- veniffe témpus , quo. tem-

tum, fed omnes etiam fideles.

pore fi humanis prgíidiis utendum ef-

N

33- Domine tecum paratus [um , &c.)

fet , & pecunia & arma paranda ef-

Hszc explicavimus Matth. cap.. 16.

þ 30. Étte

33. & 34-

»

: femf:', quibus muniti praftdiis inimi-

j exmim&ndu

cis poflent obfiftere.

Itaque per fac--

[ C ad n

34- Quando míf£, vos

.) Vide Matt.

culum , peram & gladium nihil aliud

:

€- IÓ« n. g. & Io.

nificat quam iniquam cem:'p,omm'

UT

t

36 - Sacenalum,

conditionem.

J5 quile

nia refertum.

)- Makrfupnium pecu-

37- Dueo enim vobis, ) Dat caufam.

- V vilium.

larias f

ze cogetur.

To/lat. ) Secum fera; €0 , quo abt-

i

mutati temporis tranquilli in turbu-

lentum,

Et qu5 non babet. ) S;(:,ili'æc gladi:

"ddhuc.) Prmter cetera propheta-

fteüs Mil

üm.

xum vaticinia.

Wat [),

Tuuitam faam.) TO luari», palli-

E ixks Ecre

um, veftem fuperiorem ; quafi dic:t,

5

æ?d' fcrilþtum.e/l.) Per lfaiam Ccap..

2.

etrüm

magna inflat perfecutio, ut videátur

k icit T

n

3Q

Cum iuiquis. ) Inter iniquos , &

humano judicio pro gladio danda ve-

ftis.

fceleratos, qui fan&us erat & inno-

; «ciOa àni

Significat Chriftus temporum

Cens.

- Ftigenn,

diverfam conditionem ; cum eos ad

Deputatus.) Computatus , tra&äeus"

hat a

predicandum miftt, tempus pacatum

more iniq"u'orum. !

fuit, & nihil defuit difcipulis, qui-

- beit

Etenim, $7.) Q

uafi dicät, nihil ml-

Y QUare [j

bus paiiim fuppeditabanturad victum

rum, fi vaticinium illud Ifaiz implen-

habebam

neceflarit. — Àt vero tempore paílio-

dum eft, quandoquidem & aliz pro-

Ondet (

nis magoaa mutatio futura erat ; nain

phetarum prediétiones impletz funt.

cht! de ha

adeo propter Chriftum berevolos [u..

Emem babent. ) — [am perficiuntur ,

Us, GC e

daos experturí non erant , ut potius

pere fe

itaque clamavit in cruce, Cen/umma«

tell

Tihor

propterea ad necem elfent quarendi,

tum ef. . joan. 19. 3o.

'glmta 1

N

de

"ne

Mi

.

As

CAPUT XX

385

.738. At illi dixerunt: Domine; ecce duo gladii hic. . At il-

? Calt .

le dixit eis: Satis eft.

t

39. 1 Et egreffus ibat

f

'ecundum confuetudinem in Monte

m 4Mat

13

olivarum.

Secuti funt autem illum & difcipuli..

Y

25.36

iViatc

40. Et cum perveniffet ad locum, dixit

»

14-32

|ceamen«

tretisin tentationem.

illis: Oiatg, ne in-

Oatl»

nc, qui |

»41. m Et ipfe avulfus eft

-'ab eis quan»tum.ja&us effi -la.pidis:

,;80 äc

& pofitis genibus orabat,

J habety

.26.39

. 42. Dicens: Pater, fi v

i5 transfer calicem"iftüm a me: Ve-

Marc

rumtamen non mea voluntas, fed tua fiat.

1435

(criptem

atus eft;

43. Apparuit autem illi Angelus de coelo ,

*

cqnfortans eum.

Et fa&tus in agonia, prolixius orabat.

44. Et fa&us eft fudor ejus, ficut guttze

É

fanguinis decurren-

A

tis in terram.

r

E

45. Et cum furrexiffet ab oratione, & veniffet ad di

fcipu.

'os fuos , invepit eos dqrmienfes prae þri&itja.

t u c

frgn':fïcit

46. Et. ;

DAUR

a

endum el-

quo tem.

nnd d

59. Ecce dm; gladis h.ic. ) : Non eft

39- Secundum con]ketuä?ncm. ) Vide

diis imimie

exiltimandum fuiífe militares gladios,

fupra c. 2I. 37.

1e per ace

nec ad. pugnam, fi qu& forte occur-

In' montem olivarum, )

" Inl hortum

vihi aliud

reret , comparatos , fed rufticos po-

villz, qug dicitur Gethfemani , fite

sius, quales lanii fecum ferunt, aut

ad radicem montis.

Vide dié&ta Matt.

A&mpporm

alii vilium artium opifices, ad res ne-

:235. 36. & deinceps, ubi de Chrifti

oratione in horto.

at cfam

ceffarias fecandas,; & in frufla ex-

da tube-

cutiendas.

Atque hujusmodi gladio

— 4I. Acval[us. ) 'Tanquam vi ; natua

Petrus Malchi: amputavit auriculam.

ra enim folatium quarebat ex focie-

Putat D. Ambrofius eum, qui Chrifto.

tate chariffimorum difcipulorum , fed

Prophm'

dixit, Ecce Zwo gladii bic, fuiffe D.

ratio exigebat, ut orationi fe daret.

Petrum, quod et(i Evangelifta non

«o423. Mpparus. ) Humana. fpecie.

lfaiamcfP'

dicit, eft tamen probabile, quia eft

Aliqui putant fuiffe Michaelem.

iuosg&

officio, animo, & moribus Petri con-

E

| Confortans eum. ) Eum confirmans,

fentaneum.

& animum addens, fcilicet , propofita

Saris eff. ) Non intellexerant Apo-

Patris voluntate, & paffionis fructu.

ftoli, quid Chriftus fignificare volue-

Fattus. ) Conftitutus.

, g,aatuS'

lp agomia.) An

rit, quare cum de gladiis, quos apud

xietate animli.

gore anguftia , an-

"

fe habebant, fermonem intuliffent ,

ig impet

refpondet Chriftus ,. $4775 e? , quafi

44. Stcut. gutta. ) — t Soou[Jot,

dicat, de hac re fatis verborum teci-

qualí grum:. Grumi funt gutts am-

: li p*

mus , fic enim confuevimus abrum-

pliores, five crafliores & in maffum

jete 10

pere fermonem eorum , qui non in-

concretz.

ricinatF

Sanguinis. Gutt? aquw erant, fed

um

telligunt, quea nobis dican

1

tuïr' : sz'ti:

1 L /mäet.-(,

^

mixtz fanguine. Multi ho? tribuunt

—

384

EVANGELII SECUNDUM LUC;

46. Et ait illis:

6 0i

in tentationem.

Quid d*'orm;itis? fprgite, orate, ne intreti; :

2

zMat

; eqm

z

7. ? Adhuc, eo loquente, ecce turba , & qüi'.VOcabäiur

j Ài

26.47.

T

Marc

Judas, unus de duodecim , antecedebat

$-De

h

14.45 vit Jefu, ut ofcularetur eum.

eos, & gppmpigqga.-.

loan.

48. lefus autem

34

18-3: tradis ?

dixit illi: Juda, ofculo Filium hominis

affirmali

49. Videntes autem hi, qui circa ipfum ei'änt,. quod futu.

4

a e

l

fo. Ri

rum erat, dixerunt ei: Domine, fi percutimus in gladio ?

so. Et percufhit unus ex illis fervum

adhuc 1

& amputavit auriculam ejus dexteram.

principis fagerjdotum ,

;

L Et

$1. Refpondens autem. Jefus, ait : Sinite usque h

uc. Et

$ et f

cum tetigiffet auriculam ejus, fanavit eum.

Wa e3]

L

.

-—

4. Dixit au:em Tefus ad

eos , qui venerant ad fe, princi

$,. Ej

pes facerdotum , & magiftratus templi , & feniores:

6. E

Quafi .ad

latronem exiftis .cum gladiis ; & tuftibus?

6 Et

$3. Cum quotidie vobifcum fuerim in templo, non ext

en-

Tt0p2b:

diftis manus in me: fed haece

ufft?

^

Ít hora veftra, & pqte&as tene-

brarum.

ós, E

-o/Mat Á

6

" $4. o Comprehendentes autefnäeum ,' duxerunt ad Vdo':"num

6 .

Marc principis facerdotum: Petrus vero fequebatur eum a longe.

Ticipe

14.53

,$5..p Accen

f

E

um

o autem igne in medio atrii, & circumfeden-

;Ofln»tibus illis, erat Petrus in mgdio eorum,

bS

61 Rt

| 68

PpMato

' 56 .Que,,mx

26.69

L Due di

Marc qiraculo, fed nihil prohibet, quin na-

eft permiffum, ut me capiant, &c.

58 Ex

14-

O2D. eioris Com

tura id poilit, in hominibus d:lica-

nolle armis defendi.

Sancvit eum. ) Ut oftenderet fg

!jj

I8:25 e(t admodum te vis.

plexionis , quibus. fanguis

tutis Dei,

52. Magilfratus templi. ) Praife&i

465. Quid dormitis, &c. ). Vide dicta

militie templo cuftodiendo deputatsg.

1

—

Matth. 25. 40. & 41.

077

4

47. -dhuc eo lequemte, 5c. ) Nide

Matth. 25. s«.

r ad latronem, 6:.1)1"V,idg .di&a

*

. titm feriem

Ws Mae

id eft,

$3. Hora veftra.) T

emvtq).us-kly quo

63: Cddgn

.49- QSuod fst.rum erat. )

vobis permittitur facere, quod libet.

CVi d

ut Chriítus caperetur, niii refifterest,

Poteflas tenebrarum.) Vobis impiis,

d

gladiis, quos habebant , expediris.

qui tenebras amatis conceffa, vel per

:

Vi

"A

i

Si percsttimns. ? Placetne, ut percu-

g

tiamus ?

