bant alium.laboraffe, alium. vero I"ax-

[zallc&

*

^6 E£ qui merit.); Qui ergo metit,

bore ejus frui.

ondet

j af

hoc fcilicet genus meffis, bvangelmm

38. Ego vos miff.) Jam:enim: cospe-

ml

rateorum opera uti in baptizando ,

de quO loqu[

præd!ca ndo.

Mer.cdbm .ewcz,w:.) 7N*(;)n g;r.aus, aut

ut: wdlmxw hoc codem cap. neQ»

&

&t llþvALNGELII*-*SECUND'UE*'I' JOANN.

//39. Ex.civitate autem illa. mulicfediderunt in eu Sama- — EU Y

.fitanorum, prop'er verbum mulicris teftimonium perhiben«

- vinum..

ts;. Quia dixit mihi omnia, qusecamque feci..

Capharn:

4». Cum veniffent ergo ad illum' Samaritani , rogaverunt . | 4.H

T*

X

eum, vt ibima

[e!

eret.

Et manfitibi duos dies.

x

Galilzear

41

fanoret f

: Et.muïyf.;a päü.res Cþediderqnþ m eum p.rro?.te'xf fermogem

" ESUS,

-

u

$. D

1heudzccbazt Quia jam no plfäp'tler tuam lo«

titis, 10

quelam credimus, ipfi enim audivimus, & fcii

dp D

í

e€ft vere Salvator mundi.

us , quiav hlc

fnortatur

.43. Poft. daos autem; dies exiit inde,

x

& abiit in Galilaeam.

-$o. Di

£Met . 44. g Ipfe enini Jefus teftimonium.

perhibuit, quia Pro'gþe-

[ermoni,

3:57ta-in. fua patria honorem non habet.

r

-

Vilare 7s

x

$.

45. 4 Cum ergo venilfet in Calilaeam, ex

ceperu'ht) eum Ga-

Rüntdqve

*bü:cïmæia cum omnia Vidifï?nt,' quae fecerat

Jero

&2 In

folymis in dle

Et dixer

* feüe , ög.jpü. cf-ïpi.ïn. NeBenont ad diem feftum,-

2

f3 Co

a

£

-

: 46 Ve

anm

&l Jefüs:

toto,

ftatuerat eos en'iït:tere—e) in mehïcm' uni-

'42; ;Propter tu.?m .'aqu&lmn. * Sermoe-

verfe Judee , Miatth.

9. 39. & tan-

nem, Orationem , narrationem. -

dem orbis univerfi.

Saluator mundi.) 0 ceTQo, cum are

——-

'»and non laboraft

T

T

ticulo, id eft, ille promitffus u fal-.

i ) Quod ex

171 dit feþ

firo labore non provenit.

vet , nen unam tantum gentem , fed

upra c' 2-3

Alii^ laboraverunt.): Movyfes, Pa-

mundum univeríum.

L

45. Erat

triarche ,'Prophete, & (ancti legis

43. Izde.) E Sichsr-

:

trat yunpi

Doctores multum laboraverunt in co-

. Tf

WE N o

j

mavit.

imoniqm : pe):bf

G

fenfus

lt,

lendo, & erudiendo rudi hoc, intra-

1 Capharg

Qabili, & dure cervicis populo.-

-Propbeta in faa patrias 6$c.). Intele

Cüjus filiug

-s labores eorum. intróiflis. * Uc a

ligendum,)e& hoc non femper , fed-

P lïndum 'V

prophetis inchoata perfieeretis, quod

ut plurimum evenire, ut ait Chryfo- -

Wt fenfns f

facilius fuit, felicioremque fuccef-

ftomus homil. 34. ratio autem hujus

lcibuifs

fum habuit, nampoft refurrectionem

contemptus eft, invidia inter cives ,

fgllim'

uno aliquando die tria millia anima-

ui dolent equalem faum fibi prefer-

B"'Mö; |

rum Dzo lucrifecerunt, Actor. 2. 41.

ri : familiaritas etiam, folemus enim .

quod facete non potuiffent, fi femi-

fïve oæC;O

na illa fidei

quod tritum e(t & quotidianum, eti-

N d Rgig-

prius a prophetis fparfa

am fi magnum fit , parvipendere.

VPUR 'fgïu,

non fuiffent.

-

Hxc ergo caufa eft cur Chriftus jam:

2089. Ex civitate illa.) Sichar.

non fit profectus . Nazareth patriam

tür lseifi

"Crelidermnz n eum, )

fuam , fed ea relicta abierit x

4 I"-"l'.;i

effe Chriftum.

! Scilicet egm

:

Galilzam.

E

('el,iquam. ;

É

4 Nj

A

Teftimonium. perbibentis,

? ConRanf

48.

. Exetperunt ewm. ) Libenter, ho«

i

ser affirmantis.

:

norifice

41- Propter [ermontm ejus. ) Merba

E

Cunm omniA

"vid;]änt. ). ld eft, me-

Ntetab o

ln

àc

fcilicef & doctrinam Chrifti,

mores: anmium qua vide;amc.

ïur? eventä

-

E

4

"-C'A-'P' U T rv

42&»?7

um s|

iC CC

leans

ubi feeit aquam ;Mat.

446 Venit ergo iterum in.; Cana Gali

vinum.' Et erat

!&x*hib/eg.

.quidgm reg-ulus : 'cuius;üï.iu& infirmabatur gi:r:.

Capharnaum.

Pavenunt

47. Hic cum au

diffet , qi,zä"a"jxe;fus! kaäveinïlretl a judæ—a in iulcæ

J

: o f;ä *

Galileeam , abiit ad eum: & rogabat e

cum, nt defcer;deret., &

fanaret filtum ejus, incipiebat enim mori.

kSupt

:rmogäm

.48. Dixit ergo Jefus ad eum: Nifi figna, &

RCUN

ftitis, non creditis. :

PTOdïgïa vide- ? 9

49. Dicit ad eum re

qxxliav .hic

moriatur filius meus.

gulus? Domine ,-l' d-.—.efcende, priu*säuwam

Saäïæ;hl.

—50. Dicit ei Jefus; Vade, fihust

uus- yivit.

; Credidit homo

fermoni, quem dixit ei Jefus, & ibat.

] PTOP?IB'

5:; Jam autem eo defcendente, fervi occusrerunt ei; &

'eum 6v

nuntiaverunt dicentes, quia filius ejus viveret.

/-$2. Interrogabat ergo horam ab eis, in

ua melius habuerit.

jis in die

el

Et dixerunt ei: Quia heri hora feptima r

iquit eum febris.

$9. Cognovit ergo pater,quia illahora erat, in qua dixit

1 Vef :

ei Jefus: Filius tuus vivit, & credi

-M

dj-t ipfe/, & domus ejus

;ota.

;.) rme-

Hhha

$i Hoe

onett.-

C REAGERENIANS

3

ä (,Lcum 4f

, 1;; die feffo.) Päf;:h;tis, d(':l qüibüs

are 'm'um reprehenrdit "Chri&us-

fus m h

M

upra c. 2.,23.

aldonatus ita interpretatur, quait

;entfms' d

.49. Erat quid.

m :(ggu!u.:.þ ) Verum

dicat- Chriftus : Co

Or propter incré-

LI

erat jungi poteft cum Capbarnaum, ut

dulitatenv veftram

í

gna facere; quia

;

fenfus fit , tuiffe quemdam regulum

fi non facerem , mihi non crederetis.

F;!« ) AHIF

i

in Capharnaum, five Capharnaitam ,

Opponit Chriftus Judeos Samarita-

Tateh

cujus filius erat infirmus.

Vel, Cz-

nis, qui ftatim illo predicante , nul-

d.

fe

phernaum jungitur cum /zffrmmabetur ,

lis viíts fiznis, aut miraculis credide-

empi *

runt.

) Og

decubuiíle.

ut fenfus fit zgrotum in Capharnaum

,66. ) Quaf

49. Domine defcende

- Reguius.) In Grsco nu;xe habemüs,

dicat , ÀAbrumpe fermonem omnem,

m:e[ cwc? 1

Baaiixóg, id eft regius, five genere,

non jam permittic tempus, ut admo-

übl Præ of«

neamur incredulitatis noflrz , id alias

five otficio, aut munere aliquo in

aula repis: Herodis.

Syrus habet ,

fieri poterit, periculum eft in mora. -

jam É

Servus reg/u;. — loterpres nofter vide-

So. Eilius tuus vivit,&c. ) Vivit fa-

mlpwdere.

tur legiffe 3261 xoc.

nus, & incolumis.

&05 )Jm

j. ) Mori-

s1. Viverer.) Sanitati reftieutus.

-47. Dcipisbat emim mor

Bth ml&m

bundus erat ; morti proximus.

. &2. Hora feptima. ) . folis ortu,

JURS

1.quam

48. NIf (igna: 65 prodigia videritis.))

hora una poft meridiem. Interroga-

Credebat aliquo modo , alio

ui non

vit horam , ut de miraculo magis con-

spenter, P

1

imper-

ftaret, nec videretur naturaliter fa-

"

peteret ab eo falutem filio, fe

ie&tam, ac forzaífe dubiam, & ex fu-

C&um ; jam enim i

x

pfe cxediäeïät , ut

H d

ait Evangelifta.

nb

zur? eventu 1ïui';:enfam fidem hszuic,

-s

i

TE

430

EVANGELII SECUNDUM JOANN.

34. Hoc iterum fecundum ügnum fecit Jefus cum venit-

4A11

z

OUU TE

E plfClI

fet a Judæa. in Galileeam.

N

T.

jn pifci

CAPUT V

-

derineb:

jfeä!s ad pzfcznam fanato egroto , qui triginta o&fo- annis lan-

j Et

ben's n

gaerat , jubet fabbato: tollere grabatum , €?. S*udais id calumni-

K

6 E

antibus refpondet fe omnia fua frmul cum. Patre operaki , "mortuos-

jb mul

que- voivificare , at judicem ab illo conflitutum e[fe. omnium , . £uli

". Re

m oannes, 69 propria opera, ac Pater , imo €? Moy/äs

i

ut cum

— dpfe tgüzmomum perbibent.

T0 €nt

GfE haec erat dies feftus. Iudæorum, & afcendm: ]efus

$. Di

,ewt I. P

9 E

Deuc

Jerofolymam.

2. Eft autem Jerofolymis Probatica pifcina, quæ cognomm-

fuum.,

R6. I

E

natur Hebraice Bethíaida, quinque porticus habens.

3. In his jacebat multitudo magna languentium , bæcorum.,,

-elaudorum, aridorum exge&antlum aquæ motum..

oU hn

4.An-

NU

torum , qw

d quo m

5*4 Hoc iterum fecumlum G. ) Se-

idem nomen retinent , etlam fi in iis.

Andmm

aundum fignum fuit non ümphcxter "

pifces. non. alantur , ut. in hac , quz.

torporis e

fed in. Cana. Galilgz.

hunc;habuiffe videtur ufum,, ut ex.ea:

tilis ia :

P

Gf hac. , Poft. fanatum filium

potarent oves & pecudes que duce-.

du m

Reguli.

bantur ad. templum,, aut etiam mer-

itionem ,

Eeffus: dies. fedeorum.. ), Quod 'alii

gerentur aquis ilis,' ut mundx im

Antelys

Pafcha fuiffe volunt , ut "Folctus ;,

templum tranfmitterentur..

D

202 & v

alii Pentecoftén, ut Maldonatuis.

Bét[aida.), Quod aliqui domum efu-

i mteqm

O 7erafa ymzs.) [nter templum, &

fozi5 interpretantur, quod und:que in

todo eff

portam civitatis ad. orientem: fitamy,

eam pluviales aqus , etectis &. edi-

Df:/m:dd

que dicitur porta gregis, lib. 2, Efdrz

tioribus. locis effunderentur.

, Alib

Q 3- T« quod greges ovium & pecu-

& per f

demum m[ericordis , derivando a voce

tere Ihot

um m ufum; temph per eam. in civi-

*anm ^eféd , quod fcilicet illic Deus

pielentem

tzatem inducerentür..

languentes mfïrmosqne benigne fana-.

smmdgn

Broliatica. . -;r)o/.?wnmq . eff vox

qu & dd

Grxca, quam Tuatine Ovillam, inter-

ret ; five quod viri pii egrotos paue

petes illic elcemofyms juvarent,

* hii

pretcms , aut. Pecuarmm

w;»o/)amv *5

Quinque porttms« babens:. ) Ha pore

SMIIS fel

enim Gracis non tantum. ovem. figni-

Cleeü, 0

ficar,, fed & omne propemodium quadr

ticus videntur eorum gratia, qui fpe.

nupedum: genus.

recuperands fanitatis ad plfcmam con-

Tgdo u

P!fcmm) Grace. xohop fDl s .quod

flucebant , ita. conítru&cte fuf

e4 ut

Tüménto

morari illic ad: tempus. poiTent: & fa-

[2 77

infra: c.. 0. 7: wextituts, zatazoriAa, d Ver--

cile inde in aquam vicinam infilire..

Qrby )d

lio; xo?w,up'u:v » qnod zetere: fïgmfïcat.

Exat aqguarum. colleQio , qnales nos.

Langumttum) wäev&v*ræv, '-Egre-

Cl qec as

filte

::a.mnum. , & viribus corporis defhmp

lkalice. appellamus; Heg/cb;:r;a, » qua

j d

P

—

-

CA PU T W.

43

Vi

4 ' An:-ge*l-*u ; autem

Domini defcendeba::fecundum tempus

] vegï— |

Y

pxr

in pifcinam, & movebatuf'aqua. Et qui prior defcenditfet -

5

jn pifcinam poít motionem aqu

«

*

a, fanus fi-ebgt",arqu.awmque .

deunebatur infirmitate.

nms "

s. Erat àutem quidam

homo ibial,ftrigig'ta & 0&0 .annos ha-

Jj ^

a

ben$ in infirmitate fua.

fi]

diffe

à

*

t Jefus j--aceh-täm, & cogho&iü'&t quia

6. Hunc cum vi

mirte-

sam multum tempus haberet, dicit ei: Visfanus fieri2 —

nium, d

hominem non habeo,

4. Refpondit ei languidus: Domine;

ut cum turbata fuerit aqua, mittat me in

x

E

efcendit.

pifcinam, dum ve-

Z

:

nio enim ego, alius ante me d

.

E

».

4

38- Dieiter]f

efus i Surge, to]

le.grabatum tuum ,& ambula.:

yd'iït:]efus |

. Et ftatim fanus fattus eft homo illej & fuftulit grabatum -

*

'fuum ?& .ambulæba;. Erat auifem fabbatum in die illo.-

cognomlw

^

)Io. Di—

-

becoriïm,, :

)

Y

*

*AH«*.'/

—mn;m, , quahs -füi£ pä;'aly-tiduä

-ilr-le.,

In iajji;rmi-t.-æ f*

4.) Qus videtur

/

equitur.

fuifle paralyfis, ex n. 7. & g.

de quo mox

-valiq-ua

6. Et cognoviffet. ) xai

^

"TIJ

- ziriderium. ) Quibus pars

EY

v & fie

hac, QU*

corporis exaruiflet , & ad ufum inu-

3

vet , noffer.

&ilis facta fuiffet.

Vis [aaus fert"?) De .yeQ interrogat.r

j u o

quod erat apertilfimum , primo, ut

ue ducüf» i

adque molum.)

Commo;igü&m, tur-

—.

&€grotus defcribens morbi fui ftatuimn,

etiam mer

bationem , &ftum.

In Grzco

"angelus

autem Domint.)

animo defcenderet in confideratiorem

munds ïm [

non eít vox Domizi ,

fed addira cft

debilitatis & inopix fua.

' Deinde ,

p-

/

ab interprete , ut figni

ficaret de bono

ut excitaret in eo przfens defiderium

df —

Ang:lo effe fermonem.

*

fi

fanitatis. Ad hac, ut fpena aliquam

! andique t

Defcendebar. ) Invi

bilis quideth i

conciperet opis accipiendse ab intér-

s & d

fed per fubitum & infolitum aque vel

ro gante.

andem, ut attentum red-

g ii

deret tam ad cognofcendam taciem

terre motum, aut alium ftrepitum,

gb 1v

prefentem fe declarans. .

habitumque ipfius, cujus poftea in

; ühc pois

Secundum tempas.) Non certo ali-

templo poffct meminiffe , quam ad

juo & definito tempore, fed incerto,

obfervandum unde-fanitas illi obve-

igielinde.

& cum minus ex

»eétaretur,

niret, nimirum ab ipfo Chrifto.

yrtot p

»

b

9 . Heminem

Y atemï.

Sanas frebat.

o, cuinibil diff-

.nen habes, ) le mihi

Hg pOl'

€ile eft, operante, ,ut caufa principali,

opem ferat. /—

Ang

Mitmt.) Portec? &

n qm fpe

ftrumento.

elo ut mini&rq; agua , ut in-

aquz.

;admOV'Cat-:

dfonam qn

£1 61

- A quacunque detinelatur snfirmitate,)

9. Telle grabatum tuum.) lolle ia

fa

du

Morbo , aut corporis vitio, etiameo

humeros le&uluin in quo huc üsque

cui nec ars, nec natura poflet fubve-

jacuitti.

ni:e.

umiula.

j Sanus & æ*-fegetusf

$

d

áráh ægtü*'

3. Ha

jent.) Agdhb.

(9g. Erat. autein fabbatum. ) .Hocc/;d..

;o:iä p

-

432

EVANGELH SECUNDUM JOANN.

«Exo.

10. Dicebant ergo Judsei illi, qui fanatus fuerat:.« Sab-

2O.II

10. Pr

batum eft, non licet tibi tollere grabatum tuum.

]erc n

1

2

m qma

II. hefpondlt eis: Quime fanum fecit ; llle m1h1 dixit: Tol—

dmebat ]

le grabatum tuum, & ambula.

jefus; 8

12. Interrogaveruünt ergo eum : Quis eft ille homo, qm d1-

Ig. À

xit tibis Tolle grabatum tuum , & ambula?

2

E d

qmdquar

13. Is autem , qui fanus füerat effe&tus, . nefc:ebat, quis ef

enim il

fet

jefus enim declinavi: a turba conitituta in loco.

) D

14. Poftea invenit eum Jefus in templo, & disit illi: Ecce

ipfe fac

fanus faétus e5; jam. neh peccare, ne deterlus tibi dthld

Iifil,

A

contingat.

4L. Sic

r5. Abiit ille homo & nunuawt ]udæis, qma Jefus eH'et,

Filits, q

qui fecit eum fanum.

/

16. Propterea per(equebantur Judæl Jefum , quxa hæc fa-

ciebat in fabbato -

d

17. Jefus au:em. refpondlt els. Pater meus: usque modo

Üperatur

operatur & ego operor.

quaft dicat

poteltis e

,

1g Plo-

atr6 meo-

p

hodie opera

dit Eyenoehüa ut viam fibt fternat

— 14- Peflea.) Eodem. tamen illo die

um)

itis qm

faLbacl.

fubfequei:ti Judæorum crlmm.mom

recenfendz.

»

h 0 tj

dnmwenit enm Jefus in ter;z;þla ) Sci-

Tácula, qua

IO. Nenlicet tibi to'lere gmäatum u-

licet Deo. gratias agentem pro re-

tlem u

um.) Violas legem fabbati , qua pro-

cepta fanitate.

hxbpntur opera fervilia.

jam neli peccare. ) Noli demceps

Cübetnatior

peccare , quemadmodum ante hunc

lI.

Oi me fanum fecit, E$6.)) Quafi

1. &dlud

dicat :

I:.ge mihi perfuafi , quod is

ftus

morbum fecifi. Duo fignificat Chri-

Opinione

qui tanta virtute polleret,

quantam

Alterum , quod morbus illi

inflitus a Deo fuerit ob peccata ejus.

äqlmlm

nemo negare poflit a Deo pwfïcxfcx,

Dererius alsquid.) Gravior morbus,

Optrationen

jus háberet mihi precipiendi, nec quid-

aut etxa*n mors £terna.

iem atl

quam prsciperet quod Deo difplice-

I. Ref

rct.

1$9- Nuntiavit Judéit, Efc.) Fecrc

hoc, non utaccofaret Tefum , tan-

[olicet of

I5 Nf/ae!u.t q-uts ejfät.) Nom no-

quam auctorem violati a fe fabbati ,

tit, &c

yerat eum de nomime, nec unquam

Vtlltt amol

ais viderat, nifi cum fanitati eft re-

fed ut predicaret eu.n tanquam homi-

ftitutus.

nem dxvmum qul talia patrare pgf.

0n pete

Ct

qum.) E

ADeclinzvit a turh,) Subduxerat fe,

" . Pw,term 7* Eo præ:extu vw-

M

vt teftimonium miracilli a paralytico

lati fabbati.

Ü Nem

Diàm i du

reddendum, minus fufpectum fieret

17. Refpendit eis. ) Cum. fcxllc:t

abfeote eo qui fecerat : deinde pre-

noflét temeraria ipforum de fe judi-

af CLj

fentia fua magis irritaret. invidiam

cia, & itvidiam, qua utebantur.

Ó potet :

Pharifeorum: & in exgmph&mhuma-

" Perm, at

Ll.rqne modo. ) Usque nülg ; hä&e-

n laudis fugrendæ.

nus ab exordio mundi. -

ODetane

T

/

; 'CNAPP U TV V.

433

E

-

4 Sp.

.18. Propterea ergo magis quaerebant. eumxjudæi interfice-

re; quia non folum folvebat fabbatum , fed, & patrem fuum

qt: Tol-

dicebat Deum , &equalem fe

faciens, De(');.. Refpondit' itaque

j

i

Jefus; & dixit eis:

, qidi-

dico Vobis:nNon poteft Fiiiüs a fe .fac;e'rve

Ig. Amen, amen

quidquam , nifi quod viderit Patrem facientem: quaecumque

, quis f

enim ille fecerit, haec & Filius fimiliter . facit.

)

20. Pater enim diligit Filium, & omnia demonftrat ei , quae

lli: Ecet

re-

j aliqui

minli.

ipfe facit, & majora his dcmonürabit ei f)pera, ut vcg mi

;

*

2r. Sicut en

im Pater fufcitat mo

(os efiet,

rtuos, & j/iviüclgt: fic &

*

Fivlius, quos vult , vivificat.

| hacfe

Operatur.) Exiam diebus fabbäti:

habeo c'umuPatre fub&änciam ab illo

ue m'OdO

quafi dicat : Hoc opas hegare non

acceptam per eternam generationem,

poteftis effe divine virtutis, quod a

non poffum a me ipfo quidquam fa.

cere , fed &um intime penetrem Patris

'g.'erov þ

Patre meo factum eft; cum igitur ille

M

hodie operatus fit, cur me reprehen-

fubftantiam , video quidquid ipfe fa-

ditis , qui fimul.cum illo operatus

cit, & ego idem fimiliter facio , Ita-

fum ?

ue zoz peffe non eft imperfectio in

nen iüq dit

Etk ego operor.

) Nion folum ea ;ni-

Filio, fed maxime indicat ejus perfe-

wlpf ] SGi'

racula, qux videtis , .fed etiam illa

Gionem, id eft, quod fic ejusdem

a. 1?1'0 -

dv

eadem quz páter meus operatur im

fubftantiz cum Patre.

Non enim

dicit, ut notat Cyrillus , Nzz porefe

di.:

gubernatione, & confervatione mun-

dli deincege

fatcere "ifi quod Parer concefferit , fed

ante ho

19. $elvebat fabbatum. ) lpforum

ntfí. quod viderit Patrem facientem, vi-

opinione.

fio autem non majorem potentiam

sifcat C

4Equalem

fe fäcien: Dec. ) Ex fibi

prebet, fed tantum cognitionem in«

morbas ii

dicat.

ao

operationem cum Patre Deq commu-

ior morbts

nem attribuens.

20. Pater enim diligit Filjum , &f«

)

19.- Rejþondit itdgile 76/;1.6. )

C um

Quafi dicat :

Miramini quod para-

*

M

fcilicet noffet non effe tatisfatum Ju-

lyticum fabbato fanaverim: feci id

lg,,r) Feät

e[ga , &f

dais, & calumniam fibi impactam

voluit.

quod Pater & fecit , & per me fieri

fabjati,

i

vellet amoliri.

Quoniam enim Filius Dei

[

a homt-

Non potefd « fe Filims facere quid-

fum ei confubftantialis, & mea hu-

manitas eft conjunctum inftrumentum

punit P

quam.) Explicat quodquod dixerat fe

divinitatis mez,

eadem operari cum "Pátre, quafi di-

ab ea regitur &

$

cacl

Ne miremini qhiod id dixerim :

movetur, niliil facere poffum , etiara

*

æwg q

nam fi duo fint diverfz naturz, eti-

quatenus homo , nifi quod video Pa-

amfi conjun&iflima inter fe. videan-

trem . operari velle per me.

Cum

/

um faiict

enim

p

dt

f, j*

tur, poteft alterum ex vi fus nature

ater Filium fuum hominem

Ut

Operari, altero non operante, aut ali-

fa&um diligat, & ab omnibus agne-

at

wd operante : at ego, quia eandem

fci, at

U

m&.

?

j

que ho:joyari cupiac,'? omma

Biþlo 6413 Cmv Mctwcþ. T. VM

I'ii

L]

d

s

APPSEER

454

EVANGELII SEC UNDUM JOANN.

22. Ne

C

; )6. t

Cium dedit Filio,

jue enim Pater judicat quemquarm : fgd omne judi»'-

4

: filo h

l

23. Ut omnes h

onorificent Filium, ficut honorificant Pa-

1

]

1

mminis e

trem : qui non ho

$

noriücat Eiligm , non honorificat Patrem5 qui

—

mifit illum.

9j 1

in mon

.94. Amen , amen dico vobis j 'quia qui verbum meum au-

t b

dit, & credit ei, qui mifit me, habet vitam seternam, & in

judicium non venit, fed tranfiit a morte in vitam.

vit: q

jo. )

25- Amen,amen dico vobis, quia venit hora, & nunc eft,

qu&ndo mortui audient vocem Filii Dei, & qui audierint, vi-

- d,ju

vent.

3

*

26.Si-.

V voluqtat

quz facere vult ad offenflonem fuz

num falurs, & gloria refurre&ioniä

[

majeftatis, & ad falutem hominum ,

reddenda corporibus juftorum.

ei demonftrát, ideff oftendit, & v«elle

Sieut henorifcamt Patrem. ) Noluit

fe, ut illaeo tempore per ipfum fi-

enim non minus honorari ab homini-

E Qu qu;lie:

ant, figni

t

Atque ita licet ma-

bus perfonam Filii,

u

It

4

ula

a me fieri videritis his

am fui ipfius

Qu aud

2na mirac

-

perfonam: quare qui

i3

*ilium non ho-

diebus, majora tamen videbitis po-

norat, is neque

Patrem honorat,

t

natit , f

flea, cum tempus vencerit, quo Pater

uia in Filio pofuit Pater poteftatem

Intérprete

í

toprid i

ea fieri velit per.me, ut magis admi-

uam. & falutem hominum , cujus

1

l

remini majeítatem Filii, qui quemad-

caufa illum mifit in mundutn, ut*

l, u

modum Pater fufcitat mortuos, tam

omnibus honoretur.

"

aliquos au

corpore, quam fpiritu , fic & ipfe

. üituos ; f

- Wüte vj

vivificaturus eft libere & pro volun-

uoinam fit vivificaturus, cre

denc'Esg

tate fua quos voluerit.

cilicet in fe.

Vemo aut

22. Neque enim . Pater judicat quem-

lo non

Ferbum meum.) Do&rinam meam,

atri.

quam, 6c. ) Reddit rationem ejus

Ef qui mifit me.) Deo

; of Sian

quod dixit: Qwos vuit vzvifícat, quod,

Habet vitam aternam.) Accipit gra- .

it Undets

quoniam de vita animg maxime intel-

tiam, que eft pignus vitx eternz.

N

Vivificare ;

In judicum.) lideít, in condemna-

: Citate,

ligitur, ait nunc : Nee enim Pater,6c.

id eft, dixi me vivificare quos volo,

tionem:

Vel potius fermo eft de ju-

Halu v

hoc dixi, quoniam Pater dedit mihi

dicio, quo homines increduli relin-

;( prima vita

omne judicium, non folum extremum,

quuntur in fua infidelitate, & in

: pritere;

?

; tye-v

fed etiam quod in hac vita peragitur,

nebris peccatorum, -

185 alià vie

ut quos voluerim rejiciam , & relin-

Tran[At a morte ad z)itam.. )

Id eifc,

Sic d

quam ininfidelitate, five in peccato,

a peccato ad vitam gratie,

Porro quod

- UI vi.

eos non illuminando.

25. Veniz.) Adventat.

- thodum P.

dicit, Pater non judicat quemquam,

Nusc ef.) Prefens adeft; in fori.;

Alis per o

intelligitur feorfum a Filio , id eft,

?. Ded;

bus eft; jam hoctempus incipit.

)

non judicat folus fed judicium exequi-

-

"üs, &j

tur per Filium.

"udient vocem Filii Des. ) 'Tanquam

] 7 udifl'um

23. Ut emnes bonoriffceut | Filium.))

fi audirent, obedient.

Vel, fub me-

tile ]udlCluï

Quafi dicat : Ita voluit Pater, ut om-

taphora mortuorum loquitur de infi-

*ia Ej

m()e

nes intelligant quantum Filio Dei

delibus audientibus vocem Dei per

.

indigeant, & quantopere illum re-

fidem, qua eít initium falutis & ju-

Da

55 ütin

vereri debeant, in quo fita eft homi-

ftificationis , quod cum fequentibus,

" tan i

E£3A PU TsV

435

1e fl

./26.. Sicut enirh Pater habet vitam in femetipfo , fic dedit ,&

Filio habere vitam in femetipfo :

n Pa-

27. Et poteftatem ded

it gi jud

icium fa'cerä,'quia Filius ho- "'-

minis eft. .

:

60 QUi

28. Nolite mi

rari.hoc , quia»x//eni,t hora, in qua omnes , qui

um at-

in monumentis funt, audient vocem Filii Dei.

29. b .Et procedent , qui bona

fecerunt in ref urrþ—:&ion

erfl iMat

m,&n

.25.46

vitae: qui vero mala egerunt, in refurre&ionem judicii.

3o. Non poffum ego a meipfío facere quidquam. Sicut au-

nunþ d

erint, vi-

dio, judico, & judicium meum juftum eít: quia non quaro-

26! Si'

voluqtatem meam ; fed vol

untatem ejus , qui mifit me.

aupmmaa A uU

liia

31. Si

arreCtioris

GaPERo m

w DDRORGE

rum.

». ) Vohit

poris judicem intueahtur,* intuebun-

.ab homin

Qui ad/a'iei;inf 2Ji'vent,' facilius. cohz-

ret.

tur autem cum fit non folum:Deus,

m füi iplut

Qu! andierint vivent. ) Scilicet vita

fed etiain homo.

ium 102 -

ratix , fi de fpirituali refurrectione

29. Venit bora-) Advenit tempus.

m honori,

' Qui in monumentis yaut. ) Defuncti.

interpretemur : fi autem de vera &

: poteftacen

ropria intelligamus , dicemus per il-

4dnudient.) Non folum-quoad ani-

10f , cujus

ud

Qui andiermt , non fignificari

mas, que mortuz nunquam fuerumt,

du u2

aliquos audituros, alios vero non au-

fed etiam quoad corpora, que mo-

dituros ; fed fenfum effe illius vocis

mento redintegrabuntur, & vitz re-

$ Exponit :

auditz virtute omnes fufcitandos.

ftituentur.

;, credettts

Vocem Filit Des. ) Videlicet quam

nemo non fufcitabitur.

NNemo autem non audiet, atque ideo

per Archangelum 'edet: 94ez/2z zpfe

inam meam,

96. Sicut enim Pater , 8c.) Often-

Dominus ia ju[[fa , EY im voce Archan-

Patri

dit undetanta fibi fit virtus, utqueat

getlí , G m tuba Dei d

vivificare ; &fola voce a morte fu-

1. ad "T heff. c.. 4.

efcendez de /c/;æl'o' »

:

v

—

Mcipitg*

"o

fcitare.

29. I» refurrecitonem v.

17;!-') Adre-

, condemat

*

Habet v

itam . in fe»äetip]b. ) Cum fit

furrectionem , cui coujup&a-erit vita

Ti C& üt ju-

& illus effentia fit vita,

«€terna.

ZX

prima vita;.

d rejutrrecionem judicii.)

.Ad refur—

q'edli rdir

& praterea fit fons vite , a

m

&

m & m i

nis alia vita dimanat.

rectionem , cui conjuncta erit «terna

Sic dedit £5 fflio habere viram

, 85*)

dáàmnatio.

Ut fit vita, & fibi, & aliis quemad-

3o. Nen poffum , &'c. ) Hoc d—*i:cie, ut

72 ) ld e&i

1.

moduim Pater, fibi per eflentiam ,

oflendat judicium illud fuum fore ju-

aliis per communicationem.

ftiffimum.

. 97. Dedir e.)) Filio fuo 5 qui eft

A me dpfo fäe?re 732(17114772.) Quod

i CR ; u f(m'

^

non acceperim a Patre;. quod Pater

Deus ; & homo.

; incipl

judieium facere.) Kxtremum gene-

A

.

per me non faciat, cujus Pater non fit

Tanqllüm

£ale judicium;

auctor.

Quia FMinus beminis eff.) Quiä ho-

Facere 7uidäu4m.' ) Aene qu

Ve

j, fob m*

.

ide'm ju-

de t

mo eft.-. /Equum enim effe judicavit

dicare quemquam.

qultllf

cem

pai p*

Deus, ut in extremo illo judicio om-

Sicuz.) Sed ficut.

&

44udio.) Scilicet a

Patre , Liþntrelligo

falatis

nes tam pi-i, quam impii oculis. cot-

fe quwn DI

46 — EVANGELII SE.C»UNP TY JOANN.

o5 Wt Si ego teftimonium

enim,

p'erhiþeo- y*de&' 'meipfo : ,t*eft-imoni'um :

-

Tneum non eft verum.

ego fa

eM at

3-/ 17- x

31. e Alius eft , qui teftimonium

pei*hhiþbg-t de me:,&lvfcxi'öf, :

3l

quia verum eft teflimonium ejus, quod perhibet de me.

fhe: fK

Supra

Jes. 2

3

ejus vi

ritati.

3. Vos mififüs ad.þ]o-annem,»-& ;eftimqnium perhiþ,uit* ;veg

:

$ 1

m non ab homine -t'eRi

thifit

í

|

34. Ego aute

monium accipio: fed

haec dico, ut vos falvi fitis.

BEU

35. Ille erat lucerna ardens, & lucens.

. Vos aütem" Volui:

a

ftis ad horam exultare in lüce ejus.

L

i

Üpeta,

*s

Joannä. Oþerä

ralytici |

36. Ego a,u,tgm habeg t.eüimonium Tajus

du d

Autastmanea

enim,

mirabilia

. Urgerf

a "Pätre —Eiïe, jk;idi&a'ndum " qul judi-

ü/iiæ"k';'*m nom 46&7'1'0.5. Ut mihíi

dorum ,

cando errare non poteft. — Chriftum,

neceffarium , quafi illo precipue ní-

Quj

qua Deuseft , audire a Patre, & fa-

tar , ut me Chriftum effe oftendam.

tilis fepet

pientiam ad judicandum una cum na--

Sed b«c Ji;o.) Sed.

*

di fiam ]

tura accipere a Patre, eandem , quam

ftimonio.

iSus

lftor joannis te-

Yon verl

abet Pater : qua homo eft, fapien-

Satvi. fiis.). Adducamini ad fidem

fed ipfy.

tiam ad judicandum a Patre & a fe-

in me , & falutem confequamini.

me aling

metipfo , qua Deus , & a Spiritu

-.85. Jlle eraz, &c.) INe videretur te-

fles mihi

fancto accipere,

ftimonium . Joannis-elevaffe ,. illum

Quia P

- Foluntatem mäam.) Privatam 3 dicta-

laudat , .&. oftendit quomodo falvi

Pilius a |

10en voluntatis mez.

fieri potuiffent , fi illi-

nem adm

-Qui mift me-) Scilicet Patris.

fent adhibere.

&t tvide

Quafi dicat : Nolo mihi de me te-

31. $z ego teflimontum perbibeo, 6c.)

Erat lucerpa , &c.) Nin er-zz; ?Ielax,

Vita virty

(fupra c. 1. 8.) illa increata & im-

Trhasdu

ftificanti quifquam credat , ne id con-

menfa , lucerna tam

i

lhibere

tra vulgare proverbium, quo dicitur,

cem mniutuata,

en erat' db 1lla lþu,-

Adnm

verum non effe teftimonium quod ali-

4rdens, € lucens. ) Clara &lllu-

Caciteri

h

quis fibi tribuit, poftulare videatur ,

ftris , conftituta a Deo fuper cande-

tur,

Y

credat Joanni , credac Patri, qui ma-

labrum , ut vobis omnibus preluce.

jus quam eg

ret ad cognofcendum eum , qui mit-

ln

$.

reddiderunt

0, de me ipfo tefiimOnium

tendus erat.

"

haptif

Ardens per internam

m!mfu:d

32. Alis:..) Scilicet Joannes Ba-

charitatem , & lucens per exteriorem

que;

ptifta , vel Deus Pater,

do&rinam & exempla virtutum.

33. Pos.) Judeorum proceres.

Vos eutem volniflis, &c.) M os autem

Ment ,.

Mifflis ad Joaunem.) Mide fupra c.

exultaftis , & letati eftis. ad ejus lu-

ründig : , À

I. n' Ig.

cem ; id eft, quod tantus doctor &

Teflimonium perhibuit weritari)Nam

propheta wobis datus effet , fed ad

Qüm p att

interropatus, an Chriftus effet , con-

lioram exultaftis; cito enim eum con-

L

Octs ya

feffus eft fe non effe Chriftum ,. a£.

temnere ccpiftis, dicentes demonium

Varie

firmavit autem me effe. -

habere , &c. Matth. c. 11.19. —

Exp |

54- Ego atem.) Ceterum ego.

96; chimokium 7224]n$ Toanne.) Ma-

bubifi

bus

- 46 bomtne.

jus & potius eo

MM

ö& *föl,'l,&Oæ

) Quar.x;üim.libet eximio ,

Joanne.

14 Drola

j , quodæddl : potefh

a füntpg

—

X

-

E

CAPUT.V.

impnium

enim, quze dedit mihi Paferut perficiam €2: ipfs opera , quee

ego facio , teftimonium perhibent de me, quia Pater mifit.me.

4 M af

t fc;o, |

37. Et qui mifit me Pater, d ipfe teftimonium perhibuit de

-

je me.

* me: neque vocem é

I7.

8e

, jus unquam audiftis; « neque fpeciem

eDeut

ii |

ejus vidiftis.

x

t

A

'habetis in vobis manens; q

38. Et verbum ejusnon

l

L..,;lri.a qqem 4 I2

itis.

ijo: id

þniüt ille5 huic vos non cred

uF

T

m volu- :

Opera.) Mirabiiia à quäïis fuit pa-

gtatiam fäiendüü eü ex Dueucer. cap,

ralvtici reftitutio ad fanitatem.

18. I5. & Exod. c. 20..18. populum

j Opera |

Qua dedit mibi Pater. ) Qui facit

Hebrzorum quando ei in deferto le-

- enifi,

-

gem Deus dedit pre timore , & ter-

mirabilia folus, Pfalm. 71. 18.

— d

d

* Ut perficiam ez.) Quorum perficien-

rore fonitus, & lampadum ignis pro-

dorum poteftautem mihi dedit.

cul ftetifle, nec aufum effe ad Deum

) Ut uii

Quiatp[a opera, &c.) Non eft inu-

accedere , fed petiiffe mediatorem ali-

xrecipt a

fe oftendam.

tilis repetitios nam modus hicloquen-

quem , quem fe audituros funt pol-

u

: Joannis tt*

A

di fuam habet emphafim ; quafi dicat;

liciti. ,

orum verba cum referret

INon verba , non voces, non homines,

Moyfes

b

omino, refpondit fe admit-

tere pactum & populi poftulatis an-

àni ad fidem

fed. ipfa inquam opera, non qua pro

quamini,

me alius , fed quz ego ipfe facio te-

nuere, promifttque fe locuturum per

videretur t«

ftes mihi funt.

mediatorem.quendam , ex lege , ut

Quia Pater mifft me.) Quod (im

XDei

fi eum non audirent , ultionem de

afle, ilum

iis fumeret.

Porro hic mediator

iodo fahri

Filius a Patre miffus per incarnatio-

nem ad munadi falutem ; cum enim ef-

Chriftus erat , jam ex his facile per-

ide.m volui ,

fet evidensilla fieri non poffe nifi di-

cipiuntur, $us hic habemus , ut pà-

vinavirtute, & a Chriíto ad hoc con-

tebit ex iis que fubjiciemus.

perat illelaty

gt & i

firmandum , quod effet. Filius Dei ,

Vocem ejus npn audiffis , &c.)

Dixef-*

adhiberentur , & Deus miraculis men-

rant Hebrzi citato cap. rg. Deuter.

ni ;p-malu-

dacium confirmare non poflit , eth-

n. I6. Verem ejus nor andiam , &$ ignens

d &ile

caciter illis Chrifti divinitas probaba-

hanc non videíbo. Alludit ergo Chri-

tur.

*

RLIS a-d hzc verba, &fenfus eft - ob-

fuper n

(0987. Teffimonium perbibuit de me,)

tinuiftis quz per patres yeftro$-olim

bus prelüt «

In baptifmate , cum dixit Hrc ef? F;-

pretiinore petiftis, non enim vocem

il s qui mit

er intertan

lius mens dilelius, & n facris Scriptu-

horribilem Patris audiftis , neque ter-

ris , de quibus dicit n. go« Seruzai-

ribilem ejus fpeciem yidiftis , verbum

er extetioffm

niv Scripmra: $ &c. qua tefimani:gm per-

tamen , & paítum ejus ad quod vos

bibent de me.

Et in operibus admi-

obligaftis non feryatis.

Promififtis

Vos aute

randié , qu& au&ore Patre , & fimul

vos audituros prophetam illum de gen-

s id

cum Patre faciebat.

te! veftra , quem ille mitteret , ac ver-

g do0r

Neque vocem ejus unquam asdifHis €fe.)

bum , & pa&um ejus non manet in

eiïet L

al

Locus valde obfcurus , qui proinde

vobis , quia quid promififtis non im-

lm eum COU

varie explicatur. Omiflis duabus pro-

pletis:

" dæmonmm

babilibus Ribereg, & Maldonati in-

38.

Quia qu&:ri mifz ille , &fe.) Qua?

p

d

terpretationibus , mihi pre& omnibus

fi dicat ecce enim ego fum quem ille

oteül

illa probatur, quam aifert T'oletus

mifit, & vos mihi non creditis , fi-

ddi p

in commentario hujus Joci- . In cujus

cut polliciti effis.

—

À

r

QK

5

4 ^ EVA

NG

ELII SECUN'DUlM JOANN.

!]

39. Scrutamini Scripturas, quia*yos putatis in ipfis vitam

g N

£m

g2eternam habereï,

3

& illae funt-, qua ;e&imronium perhibent de

trem,, el

me.

1316. Sl '

40. Et non vultis venire ad me, ut vitam habeatis.

« deme

4I. Claritatem ab hominibus non accipio.

*

;

"

q. 5

42. Sed

þ—

mels cré

vobis.

cognovi vos, quia dile&ionem Dei non habetis i

1

43. Ego veni in nomine Patris mei, & noi

1 f»aäcepiflis me

| :

fi alius venerit in nomine fuo, illum accipietis.

Quinu

. 44. Quomodo vos poteftis credere, qui gloriam ab invicem

useritis2.-

tilia; f

lIt

Cor.

äilcc"ipiþis) f:--& gloriam ; que a folo Deo eft, non q

e

4j No-

us t

43

fi ptis :

