id publice fateri.

Non enim mifftt Deus Filium f'um m

crédanta &

Ut e Synagoga , 8c.)

Ne -exclïrdäreii;

miundaem ur judicer mundum, fed u fat-

üs p!ïdixe'

NI non 4

tur Synagoga, juxta decretum ]udzo-

y.

'vetpir mundu; pec ip/izm.'

rum fupra cap. 9. 22.

48. x

43. DHexerumt. )

Pluris fecerunt:

me.

z

j fperuit me.j Qui reji;ït

æïhw

44- Non eredit n me. ) Non tan-

fan y

jum

tüm credit in me, fed etiam in Pa-

Habet qui j:ftdicet eum. ) Qui con-

jetbts

Vide

-

demnet, p.niat.

Patrem intelligit,

trem meum ,a quo miflus fum.

Ege

"n

A5. Et qui widet me, &&c. ) Qui co-

de quo dixit fupra cap. 9. 5o-

meam j eft qui qua-

gnofcit me per fidem, cognofcit .Pa-

mon guWaro gíoiam

trem, qui eft ejusdem | elfentie , fic

rat, 65 j::dice't.

Videtur alludere &d

,s'diyigo n

verba illa Deuter. I8. 19: — 944 4s-

infra cáp. I4. g. dixit Dominus . Pz;-

tcm verba ejus , qua loguetur sm nomi-

iif m;g-

(tppes qui -viägt me, videt & Pgtrem mej

".

ne meo, amdire contempferir, ego mlror

(46. Ego fum Ipx.) Ego fum lux illa

exiflzm. ln hoc fcilicet, & in altero

Que fcilici

Lj

fzculo, ut accidit increduiis. Judzis

mterna, qus in principio erat apud

quorum everfa eft civitas ,- & tem-

Ne us*

Deum, ex eg nata antequam mundus

:

fieret.

plam tempore Titi ? & in quos in-

* Chyifiumt

"

numeras calamitites mifit,Deus , in

Ilf

giltis

-

nem,

I) mundum vcni. ) äPe'r' in'caruaciö-

fcelerum vindi&am.

j 00

hi

fäl

In. teneóbris.

) Errorum& pgccato-

49 MEx mei

o

3-

0.')1,!—:2—?.' ut nöþ ex Deo

Patre.

£

M

" quï 0?;"

ais

-

a

494

*EVANGELII SECUNDUM ]OANN

me Pater ipfe mihi mandatum dedit, quid dlcam & quld lo-

-

T

quar..

difcipi

5o. Et fcio, quia mandatum ejus vita seterna eft. Quæ

e

f.

ergo ego loquor, ficut dixit mihi Pater, fic loquor.

Domi

*

CAPUT XIII.

,

x

ttodo

ïeþs a cona [urgzt linteo præcznä?us lavat pedes .di fczþulomm

, 8 I

renuenta primum |Petro., -exbortans , ur idem imvicem faciant :

Tidfpo

pradztorem Juum Sfoanni indicat: quo p(yl bucellam egre[fo ,

füecun

dicit. fe clarificatum: de so*o mandato dzleäïmms Pe-

91

tro trinam pradicit fui abneganonem

4

05. fei

1. |

IZM'ït I.&4

26. 2.

Nte diem feftum Pafchae, fciens Jefus , quia venit ho-

« des ]

A

ra ejus, ut tranfeat ex lioc mundo ad Patrem, cum

ton og

Marc dllemiï'e

I

t fuos, qui erant in mundo, in finem dilexit eos.

I (

Luce

2. Et coena fa&ta, cum diabolus jam mififfet in .cor, ut tra— .

Te2 (lix

22. . deret eum Judas Simonis Iícariotze:

3- Sc:ens, quia omnia dedit ei Pater in manus, & qula a

N

Deo exivit, & ad Deum vadit:

EE c ss

4. Surgit a, coena, & ponit veftlmenta fua & cum acceplf-

*

tlofem t

4 tinif

fet linteum, præcmxxt fe.

*

5. De,-

Guti ac

C ad

Xit Vero

So. V;74 aterna eff.) Caufa eft vi-

exttema

tX &terng ,

conciliat v:cam mter-

2 -Et cænafk&d ) Cena cujus pn-

mus cibus fuerat Agnus Pafchahs "

ergen(h

fnatn.

reliquus cibus vulgaris

M l

Sic loquor.) Ut ipfe præfcnpüt, ni-

Fads. ) Non ita tamen ut menfa

tqm p

hil ab illius volunttce & mandato di-

effet ablata , & gratie a&æ vide dl-

|:

* , dei

fcord ins.

(ta. Matth. 26. 26.

uguü

f

N*

e diem feflum Pafcha. ) Pridie

Mififfet in cor. ) Suggeffiffet , pär-

]rim

quamDominus pateretur. Cum

fua fiifet.

! erat Prm

autem paiTus fit decima quinta lung,

fuda.c Stmonis Iþ 2rz0f4. ) Chnus in

Mürify

Greco , /» cor Juda . S:mam: [fcanam,

"WOfAte

die fexta hebdomads ; feqmcurqum-

uí r aderet eum.

fa feria, decima quarta lung primi

E UM

menfis, anni, qui apud Judzos Mar-

5 Suem) Quamv:s fciret.

-7 ht

tius erat, hecqua defcribuntur a Joan-

4 Deo exivit.) Per sternam gene-

uum Ti

ne, gcfh fuiffe.

rationem , & in temporis plenitudi-

ba lfh ;

Sc;en.f) ld rü conf'derans.

ne ex Dei voluntate fackus homo ap.

Io Evm

0Of venit bara ejus. ) Tempus ade-

paruit, mundo.

1 itit d.

rat paflionis , & mortis.

44 Deum vadit.) Per Refnrre&m-

dOCet (

In finem. dilexzt ew) Scxhcet fem-

nem , & A(cenflonem in calum.

cmï*nt

per ufque in finem hujus vitz mor-

ta is.

d- p Cena.) A menfa.

L] "H&;

Pom: ve/hmenta fewo. ) 'ï'xmt exte-

UT dlfcn

"/45 )

Y

CAPUT XHI.

495

uid

o€. Demde mitit aquam in pelvim , & coepit lavare pedes

d

difcipulorum , & extergere linteo, quo erat praecinétus.

Quae

6. Venit ergo ad Simonem Petrum. Et d1c1t ei Petrus:

Domine,tu mihi lavas pedes?

* Refpondlt Jefus , & dixit ei: Quod ego fac.o tü n**fcxs

L

modo , fcies autem poftea.

ulirin, .

$. Dicit e1 Petru; : Non lavabxs mihi pedesin ge:crnum.

fucian

Refpondit éi. Jefus.

Si non lav&ro te, non habebis païtem

mecum.,

i

w

p

9. Dicit ei Simon Petrus: Domme ,non tantum pedesme-

os, fed & manus, & caput.

10. Dicit ei Jeius: Qui lotus eft, non. mdxget nifi ut pe-

des lavet, fed eit mundds totus.

venitho

Et vOos mundl e&ls, fe

em, QUl

non omnes.

t e05.

* 1 1. Sciebat enim qursnam efï'et, qui traderet eum : propte-

r, ut Cre-

rea dxxxt- Non efhs mundi omnes.

12. Poft-

1

&qui? :

riotem tunicam, ut expeditior effet

7 T& mfcu modo.) Non. incelhgu

; accepir

ad miniíterium ]oclonls pedum.

caufam & myfterium.

Cum accepiffer linteum.) Linteum ac-

Scies autem poffea.) Partim , quan-

. De

cepit ad abftergendos pedes ; pracin-

do receptis veftibus 4ccubuero ; & fa-

xit Vero fe eo , ut ad manum haberet

&i hujus caufam aperuero ; partim ,

/

extrema ! lintei pmpendencla ad ab-

fter emklm

quando veneritSpiritus veritatis , quo

; cijus u

doctóre hoc & alia my&ena cogno-

5 PafChlhsi

E6. Venit ergo ad Stmcnem Perrum.)

fces

Aliqui putant prius Javifle pedes. ]u-

* g. Nos 141:461: ) Non permxctam

a ut m

f

dx , deinde veniffe ad Petrum.

At

ut laves-

Auguft. tract. 56. putat ad. Petrum

N2 balelis partem mecum. ) Multa

primurh acceffifle ,

quoniam Petrus

hac phzafi fignificantur.

Non habe-

erat Princeps Apo&olorum , & eum

bis parterh in familia mea , in men-

Chriftus preter. ceteros femper ho-

fa mea , præiemm in Euchariftica ,

Clanus in

norare Lonfueverac, eique ut capiti,

in confortio , in regno meo , in glo-

" l/'w/üf Á

decebat magis commendari exemplum.

ria Patrismei, nonte pro meo agnRo-

charitatis , & homilititis , & affe-

fcam.

I1zalice dxceremus

Nob avrat

-

(&uum munditiem. Nec obftant ver-

at

P^. che far m

ernïm

m

ba illa , cepz£ lavare; dicit enim pri-

IO. Qu lotus q/t' ; &'c.) Quafi dlcat,

g pent

ji

mo Evangelifta generatim quid. fe-

quéemadmodum q:i in..balneo eft.lo-

;ceut, deindé ordinein quo fecerit;

tus , egreffus balneo non opus habet,

j homo 2

docet cum cepit. Iavare ,a quo

nifi ut ped&: lavet, quos calcataster-

Refurfe&w

cæpbnt

rà itetum inquinavit, alioqui toto

TA mili.) Doxpmus fervo , fma

&

O'l..

co: pore eft mundus :

ita & vos

ra-

j C(L'mm

fler difcipulo.

tia mea loti , jlfhfïc:m, & fanctifica-

me:) Vis ; feu paras lavare.

-—

ti, mungi eftis; nam vos mundos fer-

*

) fyir 9*

j

.*

EVANGELII

ECUNDUM ]OA N.

496

o /

. 12. Poftquam ergo lavit pedes eorum , & accepxt vefhmen—

.ta fua, cum recubuiffet 1fe1um, dlmt eis: Scitiss gmd fece-.

t0, me.

mf

rim vobis?

13. Vos vocdtis me. Maglfter, & Domme & bene dxcms,

s. C

teflatus «

fum etenim.

Domlnus & Mag:iïer,,

ex vobis

14. Si ergo ego lavi pedes veftros..

22. À

& vosdebetis alter alterius lavare ped'-*s

quo dic

15. Exemplum enim dedi vobis, ut quemadmod«um ego

feci vobis, ita & vos faciatis.

2$ E

þMa 16.) Amen ; amen dico VOblS* Non ett fervus major do-

0.24

Jeu,qu

Lucæ

mmo fuo, negue Apoftolus major eft eo, qui mifit iflum.

24 In

6. 40. .

iT. Sk hæc fc1t1s, béati erltls, fi fecerltls ea.

€ quo d

lnfr.

18..Non de omnibus vobis dico; ego fcio , quos elegerlm'

15 ]

14.20

cPt

fed utad impleatur Scriptura: ch manducat mecum panem,

Domine

4 levabit contra me calcaneum fuum.

*

26. h

40. IO

19. Amodo dico vobls,prxusquam üat ut cum fa&um fue-

TOxer.

tlotxe,

Tit.j credatla, quia ego fum.

:zo dA-

o

o nan

dtritis omr

vaftis a gravibus culpis , ideo fatis

quid fubmcelhgendum eft, hoc paüo.

eft fi purgetis affe&us, qui circa ter-

Ego fcio quos elegerim ad &ternam

€Q0 predis

beatitudinem ; Judam ad beatitudinem .

Crldam

rena. verfantur , & per pedes fignifi-

verus [)

cantur.

non elcg1

qui iater voseft quafi lu-

ged nom emues-) Omnes uno Juda .

us inter oves ,.fed.fuo vitio etficiet

20- QM l

excepto.

m:fer ut lmpleatur fcnptum ; que de

m qms

edlt «l D

I2. Cupt recu&m[i»z iterum. ) : Cum

prodxtorp vmcmatm , ,944; qpanducat,

x

átionem,

iterum ,menfz accubuiffet.

&c.

Senas quid fecfrtm "vobis. ) Qud

Qui nandné ) Scilices quomhe :

Me 4ttip

qui manducare folet.

ithIo..

fignificatum voluerim in hac pedam

:

at s d qu

lotione.

Panem.) Cibum.

Wif g, ]

I:7 $u22 etemm.) Vere fum D»omx-

Leoavit contra me caltaneum Jfiasm.)

nus;, & magifter velter.

t & i

x

Ín Fíilm. 40. 10- unds hoc teftimo-

1i08,

-14- Ef ves-) Multo magis.

nium fumptoum eft ,

"habeniüs , Ma-

|

AT. Tuyl

16. Neque Ap:folu: ) chatus, aut

gm,v'?mv:: fper me jivþpld;:mtza«ze»:, id

nuntius.

eft , mihi maznas.infidias & fraudes

Tntra ff

17. 'S; b« cjä-ms ) Probe mtelhnms,

FeIugí, ff

&ruxtt , me egrefnc fefellit ,. & cir-

P jum

) m

& petfuafum vobis eft, idem VleS

cumvtEmt.

Hoc autem loco cumdici-

fethus

«

faciendum.

tur , Levavir contra me calceaneum fiumy

Be.m eritis.) Beamudme &terna.

EJUS exi

$; fecer:n: ea.): 9i opera præfute-

ddein. figmfïcatur ; nam levare calca- -

rmä dfg

ïltlb

neum Contr4 alit

uém , e&' habïtus alu

-

t

W5 eft p

terum fupplanra

Hs.

18. Non de omnibus 'vaäu dico.) Qua-

'*h

Thayie |

fi omnes fa&url fitis , ; qug hacenus |

19. 4mede.) Ex nunc , Jam nunc.

22 Dif;

mOnl"a

-

Di« vebis.) Pradlco vobis..

"mt ej

M eem factum fu:m. ) Us cum vnw

Ego fm quei :/egernn ; &5 ) Nlï

-

li

(

CAPUT XIHI.

497

20.

eftimet-

Amen' amen dico vobis,

)ui accwlt fi quem mife-

Id fece

ro me accipit:

qüï autem me aCClplt, aLClplt eum, qul me

mlüt

21. Cum hzc dixiffet ]efus., turba:us eft fpmtu, Et pro-

e ddtis;

teftatus eft) & dixit: E Amen,amen dico vobis : Quia unus ;yr.

ex vobis tradet me.

25.29I

Magmer,

22. Afpiciebant ergo ad mvmem dlfqpuh

hæütantes -de Marc

14.18

äum e

quo diceret.

Lues

23. Erat ergo recumbens unus ex dlfcnpulls ejus m fïnu

22. 2I

najor do

Jeu,.quem diligebat Jefus. .

lum

* 44. Innuit ergo huic Simon Petrus , & d1x1t ei: Quls eit,

de quo dicit?

.25. Itaque cum recubuüïet 1lle fupra pe&us Jefu, dicit. e1.

-Jegerim:

] panen,

Domine, quis eít?

26. Refpondit Jefus: Ille eft, cuiego intin&um panem por-

Ctum fue

rexero. Et cum 1nt1nx1het .panem , dedit ]udæ Slmoms líca-

rlotæ.

*

27 Et

p dÀ

as

derms omma ad unguem accidere , ul:

93. Uzus ex difcipulis. ) Joannes.

foc patto

ego pregdixi.-

In f Ínu Jefu.) Supra peléus ut fequen-

ad euernam

Credatis qmia ego fum.) Filius Del,

ti num. 25. Accubuerant enim ineo-

)emmdwem

& verus Deus.-

dem loco, & proximus erat Chrxüo

eü quzm

oD .Q:tt 4cczfxt/' quem miferc. ) Id

Joannes.

Quen dtlzgeädt 7«f»:.) Pxopter vir-

eft , fi quis accipiteum quem mifero.

urzuqm 4

Redn: ad mutux charitatis ' commen-

gmxcate'n & fuavitatem morum.

ii amuffttdfs

dátionem.

24. Simon Perrus.) Qu nOn ita pro-

Me eccipit.) Hoc eft quod dlcxtur

ximus erat Chrlüo

x-

»mere-

Et dixit ei:

Suis e/i, Efc) Rogat

t quotuhe

Maátth. 10. 40* Qui rea/utvas

eipit $ 8 qui me reciprt , récipet eum qu:

Joanncm ut fecreto nomen prodito-

mtf 7f me.

la legatis enim ille rectpl-

risexquirat. CuplsPct:*us proditorem

tur; & ei honor exhnbecur, qul mifit

noffe , vel ut ia eum mfurgat , Vel

um fur )

illos.

Ut conatum. ejus 1mpedxac

t teüm'm

2I::

Turbatus efl i'þmm J -Id'eft,;

25. Itaque cim recubuiffet. )Quafi d[-

bettlls *

ld

intra feipfum , ut fupra cap. 1I.. 33.

cat ; Quuia recubuerat in ejus finu ,

,;;f:aW ,

:

Infremmt þ:r:tu ; G rurbavit femer-

T. jodes

otuit €i facilius & fecretius dicere.

ip[um ; nimirum magno morore af-

26. Refpondit.) Submiifa voce.:

lhc & le

fe&us eft ob dtfcxpuh pernnacxam,

& ejus exitium.

Inertinibum Panem.) Panis particulam,

j 11 m /Mh

Prafe/bzm: ej.) f.cq.canfu?æ;o*s $ te-

fruftulum panis jure , fea condimen-

|ejare a

to madefa(&tum.

ftatus eft palam , & aperte ,. ferwquc

Videtur p3nem' in-

& habïtlls

afflrm avit fut:urum

tinctum dediffe ,' ut oftenderet quam

0

- 92. Difipuli. ) Innocentes.

familiaritcr , & amice cum illo age-

detan:es ) Dubii, fufpenfi, anxii

j gunC-

re foleret, ut appareret quain verum

obii

x B:äl cm Com. Mmoch T. VII.

Rrr

U:c

n v

^

498

Ev'A' NG E.LRI 1 SEC'U..N.'.DU M jOANN.

^41. Et poft buccellam, introivit in eum fatands. Et ïäifxïit,

s

]n ferne

ei Jefuss Quod facis, fac citius.

38. Hoc autem nemo ícivit

51

ritel.-

*

: difcumbeptigm , ad qmddlxe-

&

L

fne,

20. Quidam enim puta

bant, -q:uia loculos habeba"tx Tudas ,

CL venire

quod dixiffet ei Jefus: Eme ea, quae opus fünt-

ïn-obis'-ad di-

3"" ?

em feftum: aut egenis ut aliquid daret.

- Cut dil

3o. Cum ergo accepiffet ille buccellam, exivit continuo.

D 351

Erat autem nox.

E

- Qiledtio

.

X

t. Cum ergo exi

ffet, dixit Jefus: Nunc clarificatus

4

m

e&EP

a«

6I

lius Vhomivnis", & Deus- clwaljiüca-tus eft in eo.

. ditJefo

1:32; Si

2 . |

dl

Ls n

fupim ,

omnead

fit, quod de illo ciicitur in Pfalm. 40.

Loculos-) Marfupi-um.

Vi*def fupr;

XO. Eres;m homo paets

$, ö)(-'. j

cap. I2. 6.

4

? E AT

Dedir jud«.) F'uit omnibus .mani-

3o. Exí£vt£ cont.

znuo.y Partim ä&ufi

- hocloo

féfta buccelle datio, fed quo fine da-

timore , .ne fuo ipfius nómine a Ch

-t

ri-

.alis ! p()]

retür, non item. Quo jure potuerit

fto proderetur , & re divulgata inter

Chriftus fecretam. proditionem Jude

Apoltolos opprimeretur ; partim £u-

Üarifc,

oannirevelare, vide apud Molinam

rore , demone calcaria admoyente ,

j -w, e P"- m

de Juftit. & Jure tract. 4. difp. 6. in

Et Dey;

ne.

ut Dominum quam ociffime traderet.

- Gieitur T.

Erat auteza mox, ) Chryfo&omüäpu-

27. E: poft &uccellam.)

Panis in:gn-

tat . hoc temporis adjuncto indicari

d .fM'Um't "

&i acceptam , & comeftam.

Carifs

Introsvit ineum fatanas.) Jam antea

ude temeritatem , qui ne temporis

D. h f!»m

fatanas in eum introierat ; fupra m.

quidem importunitate a fcelere, quod

4

propofuerat , abduécturus fit.

Alii

NI

2. & Lucz 22. n. 3. fed nunc totum

exiftimant nocturnum tempus captaf-

1

ïïïb'üen

cor fuum demoni prabuit , cum enim

fe tanquam opportunius ad Chriftum

, Omne n

:

animadverteret fe illo datg buccelle

OpoOS pradic

capiendum ; facilius enim eft no&e

inditio, conjuntto cum illis verbis,

irruere in homtnem manentem in lo-

Pioram 5

T» dix1//i , declaratum , exacerbatus,

có: fuo ,

quam ci interdiu manus ine

777

animum prorfus obfirmavit , ut pet-

jicere. :

Kit, fe

ficeret quod ftatuerat.

D '. 33- Hlj;

31- Nwzc clgri/ïmtm eji Filius ä,aäi;

m tl'&&w

Quod facis.) Quod facere flatuis ,

ac paras , quod. moliris animo.

855.)

e re futura , quia jam inftabat,

I—HIS llhs Y

Fac citi»;.) Non funt verba impe-

quafi

1

e preteritaloquitur , ac fi di-

Mren;

rantis , aut adhortantis ; fed fenfus

cat

jam Judas quaerit [udeos üt

CDttam fh

eft , quafi dicat : Quamvis pollim ;

me comprehendant, nunc patiar , nung

Bregr diy

non tamen impedio, non obfiíto, imo

clarificabor , quoniam morte mea de-

]s

non curo , neque timeo ; age , per

ftruam mortem, & diabolum vincam;

Qu t

me licet ut facias quodlibet.

& in morte ipfa fizna certa appare-

. Q8. $civit.) Intellexit.

bunt divinitatis meg , in fole, & pe-

ll

W!m- i

fris )« fepulchrif ;« corr'ti'ngbzæe.

Vetire

29. ggidanf.) Pifcuxnbentiuln.

j;

*

CAPUT XHI.

-

409

7t- Qixit

39. 81 Deus clarificatus eft in eo, & Deus cIarlficablt eum

1n femetlpfo

& continuo clarlücabxt eum.-

i dixe.

43. l*:hoh, adhuc modicum vobiscum fum

e Quæretls eSup.

me, & ficut dixi Judseis: Quo ego vado , vos. non potettis ^

0947

»k

t ]uäas

venire, & vobis dico modo.

jis ad Qi«

34. f Mandatum novum do vobis: Ut d1hgatxs mvwem, fl-f Ler.

O. I

cut dilexi vos, ut & vos diligatis invicem.

Matc

Continuo.

35. In hoc cognofcent omnes, quia difcipuli mei eihs, fi

22.39

dlle&wnem habueritis ad invicem.

Infra

u5 lr

36. Dicit ei Simon Petrus: Domine, quo vadis?. Refpon—Js 12

dit Jefus: Quo ego vado , non potes me modo fequi: fequeris

autem poftea

Rrïz

37 Di-

3

AmRERTY

n

furgam , & afcendam in emïum, &

do quidem non poteritis , fed. tamen

omne ad me convertentur..

*

uo tempore verietis.

Vide fupi

32.'Si Deus. ) Particula ,* non eü

. 84« Mandatum novum do vobss. ) Erz-

À

hocloco conditionalis, fed potius cau-

ceptum dile&ionis novitm appellatur,

amim adui

falis , pofita pro 4wia. Icaque fK Deus,

quia licet fecundum fub&anuam ve-

mine à hr

idem eftac , quia vero Dess.

tus fit , tamen eft novum fecundum

vul M intet

: gartim H*

Clarifcatus ef i eo. ) Glorificatus

modum , quo nunc traditur difcipu-

eft per filium hominis.

lis , qmbus dicitur, Mazdatum do vos

admovent'-' !

Et Deus.) Deus. vmlmm , de quo

bisy wb diligasis imvieem ,. fieut. dilexs

i traderet

dicitur I- Keg. 2. 3.

zcanne g!arf-

q0í: ego autem amavi vos nullis ve-

*

ftris meritis precedentibus ,- imo

(oftomis pr

fm*uertt me,y glorifrcabo eum.

cum inimici efictis :

Amavi vos,non

l&o mdlcail

Clarifcalit esus.) Glorific ibit eum.

ne temp(!!l*

In femetis[o. )

Íd eft ,

per feémet-

meam . utilitatem , fed veftram falu-*

f

um , rc.fufcxtans eum , & exaltans,

tem quzrens : Amavi ufque ad fan-

[cdere, qU. «

li

guinis effufionem ; amavi ita , ut

119 lb

tribüens illi nomen quod eft (uper

pis C?

4

mné nomen , & mittens Apoftolos,

nihil tam abje&um , & laboriofum

aj Oi

& predicatores ad ejus nomen , &

eiiet , quod fubire recufaw /erim' veftra

gloriam amphfïcandam.

caufa. Hoc ergo & vos pr&ftare de-

l

m é n0ae

betis fratribus veftris. Janfen.c.-

sp

yenterm

j lo

Ef continuo gleriffrabzt mw,) Quafi

dicat, hzc glorificatio prope ade(t.-

Concord. Esang. mandatum hoc no-

3

Eiliois.) Cum humanilime fem-

vutr dici putæc 3 quonnm ceum. 1am

per tractaverit fuos , jam morti vici-

efíet. moribus hominum- anauqucztum,

nus illis valedicens blandius affatur.

&.

uafi abrogatum , & Judzi nimis

Ft/l'f bonu-

Llaml

ln Abm

Quarerss me.) Defïderab'tls præ-

imperfecte illud intelligerent , Chri-

"

achi li

fenmam meam.

íftus exemplo , & doézina fua illud

Sicut dixs fudu:) Supra cap»7. tf

revocavit , & perfecit.

35. £ boc-) Ex hoc tanquam fi f'rrno,

cpäti

Mi QuX j

34 & cap.8. n- 2I.

( mel

Qu ego vado.) Per mortem , fcili-

& iymbolo.

Jum vict

cet in celum ,

& regnum P'tris.

36. Quo vadis?) Quo fcxhccs nof

Eé. ilj: dico meio ) judsi nunquam

poihm te fequi.

ceta 3PPW

ANen. potes me modo fequi, )

Id CR,

0 [0]09 Pe'

illuc veniré poterunt, vosautetn ing«

j con;muo

- d

é

ä

500

EVANGELII SECUNDUM jöANN; |

£Mlac 37.'Dicif ei Pet'rus/

j

.

v

-3.Et1'x

Quare nög pofï'um te Afeïqui*' mpdlö;rï-.:g"

5 jVlar

26.35 animam meam prote ponam.. -

i

*

- &accipiat

38. Refpondit ei Jefus: ^ Ani

[

e pone

;!

14.30

jam tuam pjrö m

Luce

Amen, amen dico tibi: N

E

5'. Did

on cantabit gallus,'»dgnec ter me

*

thodo pol

22.54 n?ges. |

Y

*

6 Didi

A

;

venit ad I

JCAPUT XIV.

J

TOE

" Co*hþlänzlo dicipules ait multas. in domo Patris e[e man;

1?.0"3-." ,

p

Jfeque rurfum illos: affumpturum: Thome . dicit , fe e[Je viam , veri-

fetjs),- ï& i

L

?atem , & vitam; Pbilippo autem, Patrem 'in fe «oideri ; illosque

accepturos quidquid füo nomine petierint , €? fe alium Paraclitum

5. Tn. dez

a Patre eis milJurum ; docet, quis iplum. diligere dicendus.

h M/-) N

Jit: & qualem pacem. relinquat. difcipulis , qu

dixi Petro :

, dä iþþzfs d

qWi mb , [

diíce[Ju merito gaudere .deberent.

folum Petr

tàm it don

I.-MTOn turbetüt cor v

4

credite.

eftrum, Creditis in Deum, & in me

:

iturus. um

wili & P.

2. In. domo Patris mei manfiones mültæ funt.

omnibus fe

Siquo ml-

LXUTEN

nus dixitfem vobis: /Quia vado parare vobis locum.

Manfanes

?um IUIS at

nunc non habes eam— animi Hrmita-

mero & ordine ineg'ationum Petri

Jüttorum u)

tem , & id robur , ut pro me mori

vide quz diximusMatth. cap. 26. n.70.

poffis : Venietin te Spiritus fan&us,

B quo ;

Donec.) Éu ov , ufquequo , quin.

DA (lkt'

& tunc poteris, Ita Auguft. tra&t. 66.

I.

Om turbetur cor 'vey?fwn.) His

piïffeml

Praterea non potes, quia nondum

Qo Patri,

venit hora tua , oportet enim prius

auditis nimio vel timore, vel-

BP

perfici ea, qna per te Deus facienda

morore. Audierant difcipuli multa

& ipfis timorem polfenr incuterey

decrevit , ut fcilicet Evangelium pro-

&

triftitiam afferre , ut puta de tra-

mmv fedd

mulges., & Ecclefiz clavum teneas.

T* d parag

Seqmri.f AUf£e

E

m poffea.) Per mortem

ditione & morte Demini imininente j

fimilem mez.

M

de difceffu ejufdem, quem fequi non

) E.

poffent , de lapfu, défeandalo Petri -

J /th :

37. Quare wen p

efem , 47.) Quafi

"ï*mus fl

dicat , an incommodum aliquod ob-

fequelam promittentis, — Animos er-

]

ftat , au£ vite periculum ? paratus fum

go illorum confirmat. *

omnía impedimenta fuperare , & om-

Gd i Dd Tabadifitus EEE

Yettà vot

nia adire difcrimina.

idiotifmo Hebreorum , adverbium fi-.

Vücirvet:

tegre & f d

5

Mcaonimam meam.) Vitam meam.

militudinis, /fcw, quafi dicat: Non . |-

D Y03 a

38 dnimam iuam . pro me pones? )

turbetur cor veftrum , fed ficut cre-

ltane? putaste adeo fore conftantem,

ditis Deum effe veracem, & conftan-

f Aiteyy !

ut vitam pro me profundas? 'Tantum

tem in promillis , ita & in me credite,

i.|

j um Ve

à adVentu

abeft ut fis expofiturus vitam pro me,

& confidite vos non deftituendo mea :

ut etiam me fis negaturus.

ope , licet a vobis fim futurus ab-

fens.

lu ud

Ne» Minlldäitxgdl/n:', 9) —De«nu-

-

Amp,m

CAPUT XIV

L d

Sor

modo!

3 Et fi abiero, & preeparavero vobis locum * iterumvenio,

L]

& accipiam vos ad meipfum , ut ubi fum ego, & vos fitis. -

t fones:

4. Et quo ego vado, fcitis, & viam fcitis..-

C W me

5. Dicit ei "homas : Domlne nefcunus,quo vadls &quo-

modo poflumus viam fcire?

Nemo

6. Dicit ei Jefus: Ego fum via, & Verxtas, & vita.

venit ad Patrem , nifi per me.

7. Si cognoviífetis me, & Patrem meum. uthue cognov1f-

manfiter,

fetls & amodo cognofcetls eum, & vidiftis eum.

*

d , WT«

Rrr 3

8. Di-

l

: Miue

Paraditt

Q. In domo Patris mei m.tnf onés mredl-

mam tempore anftlS , tempore Vero

dicehdu

ta fuant.) Ne putetis propterea quod

judicii etiam quoad corpus.

dlxt Petro : Quo ego vado 207 lpotesfe-

Ad mcipJum.) Ín confortium meum,

ipfut

in manüones cceleftes.

qui modo , fequeris autem. poftea ; ideo

folum Petrum mecum effe futurum,

- Quo ego vado fertis,) Intelfigltls,

nam in domo Patris mei , ad quam

vel cente intellipere, & fcire debere-

& n me

iturus. fuüm , non mihi tantum , ut

tis ex iis , que nunc & fzpe alias ex

me audlpus.

mihi & Petro locus eít

fed etiam

omnibus fervig meis ; funt enim mul-

Et viam fcait£5.) Qua illuc iturus fum

$ quo fl

te in ea manfiones , &c.

ego , & vos me fuo tempore feque-

Manffones.) Stationes s fedcs ]uRo-

mini , nimirum per mortem. Hzc

4. Et

rum illis attribute , ne in ordinibus

alias a Chrifto audiverant, fed moror

juftorum. ulla fit confufïo.

& oblivio faciebant, ut non memi-

um Petri,

E

niffent ; ideo "Thomas fubdit: Dam:-

pb n o

$2 quo mtnus. ) &i 38 MX. p autem

;f4 "on effet.

ge ,zejäzmm quo. vadis.

tll qu

Dixiffezm vobis.) 8i non efï'enc in do-

- 6. Ego fum via. ) $ $0895 , cum àr-

gt ) Hs

mo Patris mei man(iones pro omni-

ticulo , 4l« via , dequa. quzritis. Chri-

" imore, Vl

bus , nonl:ctiffem vos vana fpe par-

ftus fibl ipfiad Patrem via fuit , quia

1 uh mv

tis habende mecum in regno celo-

non per aliena merita , fed per pre-

rum, feddixiffem vobis clare me abi-

priem fangmnem Introrvit 25 fdn&m ad

Hebr. 9. 12. Alüs autem eft via ad

uta de v

re ad pdrandum vobis locum.

,mmmellte !

3. Et fí abiero , 5* praparavero vo-

Patrem per doCtrinam, per exemplum,

fc j non

bis locum , &Xc. )

Quafi dicat,

fed

precipue vero per meritum pafhonis

fingamus non eflelocum, & me abu-e

& mortis fuz , pcr que fe preftitic

andalo peti

mediatorem Dei & hommum effe-

'Xmmos g

ut illum vobis przparem , non pro-

pterea vobis timendum eft, ne obli-

Citque., w per. tpfmm acceffum baäere—

vifcar veftri :

nam quod promifi , in-

mus ad Patrem , ut. ait Apoüolus ad

wdmur !

*

Ephe«f. 2. 1g.

jverbium *

(

tegre & fideliter preftabo ,. & acci-

piam

vos ad me ipfum , &c. * Vel,

E; veritas. ) xat 4 àNq9&a , & la

dicat :

ff 4biero , idem eft ac , em abrero.

veritas. Phrafi Hebraica , via & ve-

[ed ficut Cf*

dterum venio. ) Redibo.

Sermo eft

ritàs, pro eo quod dicas:

Viawverita-

odb

de.adventu Domini ad mortem fin-

ts5 , vel via vera.

gulorum ; & vel de adventu ad ex-

Er Vifa.) xài dj £og, 6 wfra x/l.»t,

hguendo mu

tremuin judicium.

N

via vitz , vivifica illa via ducens ad

futurüs 2l

fdlutem & vitam zterüam.

edecipram. 3 Aüumam ; qugad ani-

z.

-

$2,- ELVANCEI;H :.SSECUNDUM IOAN'N.,—

,$. Dicit ei Philippu

a*

$

s: Domine , o&&näe noþisf Patrem, & ;

]

boc fac

fufficit nobis.

"9- Dictt r

éfus: Tanto tempore vobisCüm,'f1.1m ,'ï& no

n

]j «

cognoviflis me? Philippe, qui videt me, videt & Patrem.

I$ $

E. 1l

Quomodo tu dicis: Oftende nobis Patrem ?

.

.

.

io. Non creditis, quia ego in Patre,

& Pater in me eft?

p outmm

:

Verba, quz3e ego loquor vobis, a me ]

*

pfo non loquor. vPaïtiexr

ït - 171 S

autem in me manens; ipfe facit opera.

( quà x

ir. Non creditis, quia ego in Patre, & Pater in me

*,e'ft ?

«; (

P

12. Alioquin propter opera ipfa credite. Amen, amen di-

Co vobis, quicredit in me, opera, quaàe ego facio, & ipfe

rem vado.

4

OBSETOSDuR

faciet , & ,mlajora horum facxïet. Quia ego ad Pat

—I3 aEf

f

1!3'.9!

^ Wmutem fa

ch;it.) Venire poteft.

Videt &T Patresz.

- borinter

" 44 Patrem.) Coram videndum, &

cavimus n. 7.

) In. ine , ut efph.

7 dnten g

fruendum ; ad regnum Patris mei.

Ego £* latre , 6f Pater. in me e)f)

füm Pat

d eft, quodego & Pater idem unum

héis virt

€cato.

cNéfí per me-) quo Eroximï ?xpli-

fumus, duz perfonz unius

que numero naturs.

el'jufdcm-

v puolont.

E. k eognawyeti,: me.) $i me recte

p quin epo

cognoviíletis , etiam. Patrem meum

1O. Ferba , qfa ego lo3uor , & &.) HO(.;',

[

Gccultaba:

cognoviffetis , cujusego fum natura-

quod dixi, ex operibus , & verbis

lis fioilitudo.,

Ego nihil aliud lo-

meis potes intelligere , nihil enim Io-

o Bw

dec ef al

uor , aut facio , nifi quod Pater meus,

quor, aut facio , nifl quod Pater in

admirbl

Á

'carnem affumpfiffet ,. loqueretur ,

Ine manens "

.vult me loqui , au:,.fa-,

; Füm, Bld

aut faceret: ideo cum me videtis , au-

cere.

! Pater sm me mazens zpfe fd('l.; .-opera.)

i Chridi

ditis , ipfuma vobis audirt , & vide-

]n smj;

ri putate ; ex his autem di&tis , &

Immo ipfa opera , que ego facio ,

üuü 0b

Íactis meis poteftis intelligere , quam

facitipfe ; quod fieri non poffet , ui-

bonus fit Pater imeus, quam manfue-

fi habereraus eamdem virtutem opera-

Tis inter Y

tivain, & eandem numero fubftantiam.

-H fug

tus , quam veítii amans , quam fa-

: H Voljs )

piens, &c.

1

M

1I. Nes crediri: ,6c-) In Grgco eft,

. 24moda.)

Ex nunc , ex hoc tämpo-

TICEUPTS ROL

Cte o]el

eft eadem.

, ceredite iibl , ii(?nten—l:i3

BN TM

ze , id eft , brevi,

EL TT

. Cegnofcetás ezum , 6-)

Cito enim ve-

dliegnin.) Sia

T

pud vos vex'—ba'—minug

niet Spiritus fanctus in vos ; & ioci-

fidei inveniant.

L

l leäri !

Opera ip/a-) Admiranda , & omnem

Hiculorim

pietis multo perfectius cognofcere Pa-

i

- hr

trem-, quamvis non posltis dicere

^creatam virtutem excedentia.

vos. non vidiíle eum ; nam cum me

Credite.) Scilicet quod e

3 0ptra

vidiftis , illum in me vidiftis. .

tre , & Pater in me eft.

go in Paf

4 a,

(et ^ poü

Q. Dicit ei Philippus.) lNon intelli-

12. 4men , amen , &c.) Quali dicat:

? t

ens (enfum. verborum ÍJomini.

Ts

Cum in me hec fit poteftas, & vir-

E füjficit no57:.) ALt nibil aliud qus-

tus adimirabilia patrandi , poffum ta-

Werito i

men etiam in me credentibus dare £a-

)

rimus ; fic nobis erit fatis factum.

let

B. mü

. Vaiifcam fom.) M exbis , & ope-

cultitem , & poteftatem , ut his fi.

IEDVBS vos docens* quis fun«

milia ,« adhuc admj;abiliora facia?,:; !

füüm

*

xï

505

CAPU 'f xiv.

14 , Et;eqüodcumque petieritis Patrem in -nom*ing me0,,

Mat

7.&

p

fioc faciam: ut glorificetur Pater in Filio. -

21.22

,&no"-nx*

14. Si quid peti

e

a

Marc

ritis me in nomine meo, hoc faciam.

*

P

Pmem,

IS. Si diligitis me, mandata mea fervate,

l$, llxïf?

16. Et ego rogabo Patrem, & alium Paraclitum dabit vob

me e&,?

ut maneat vobiícum in eeternum y

z

16.23

us non poteft. accipere,

E a-';et

17. Spiritum veritatis, quem mund

quia non videt eum, nec-

fcit eum: vos autem cognoíce.is

1e4veïk?l |

amen di-

cïqmïg quia apud vos magcbit, & in vobis erit.

-

z

[

IS. NVODN.-A' :

, & iple

UAEU

vado.

eft 'difþofïtio ad accipiendum copio-

j Ht

CESOKPNSPERAURU

. 13- Quia ego ad Patrem vado.) Hoc

*

autem faciam , quia jam non' verifa-

fius Spiritum fanctum

,U eiplï-

bor inter homines, nec videbunt me

lium Paraciitum.)

Alium , Qualïä

in terra mirabilia patraütem ad glo-

ego fum.

Paracittum.

) Confolacorxem » horta-

i ntd.)

riam Patris mei , ideoque fidelibus

idem onum

meis virtutem hanc concedam ut co-

torem., excitatorem ad bonum.

gnofcant homines potentiam meam ,

Dabit: vobis.) Effundet abundamet

B g)ufdelu-

in corda veftra.

quam ego fape dum in terris agerem,

" Corda veftra in-

, &. HOQ

occultabam.

Maneat vobifcum.)

& vb

.. Et quodcumque petieritis Patremy,$c.)

habitans, & confolatoris , & inftru-

Haec eft altera parscaufz propterquam

&oris muünus explens.

yl enim 10*

I7. Spiritum veritatis. )

Spiricu&n

i Patern

admirabilia fint facuri , quia nimi-

rum , quidquid a Pa:re poftulaverint,

veracem, omnis veritatis , & fanéti-

qui, aut ' d

in Chrifti nomine , impetrabunt.

tatis doctorem.

Mwndus.) Homines mundaui & huic

uilt [ 71 4)

dn nomine meo.) Propcer ime, mea

eg0 faC'lO.v

eaufa , ob merita mea , ut mediato-

feculo addi&i.

ris inter vos, & D«eum.

Nom poteff- accipere« )

Capax ejhs

.-pbiïet It

. Hoc faciam. ) Videbatur k'di'&u,rus ;

non eft , dum oblitus eft caleftium,

utem opm'.

& voluptates captat hujus vit&.

fübfanram-

Hoc volfs Pater praffabit , fed quia do-

Non Vldet L,

yGreco h

cere volebat. Apoftolos , unam effe

Quia nom vider eum. )

potentiam fuam , & Patris : dixit ,

quia non habet oculos cordis mundos,

j flentenfif

Hec factam.

quibus folis hic Spiritus videtur ,.

Uz gloriffcetur Pater.) Finis enim mi-

cognofcitur ejus dignitas ; mundus

s

raculorum eft Dei gioria.

enim habet oculos animi excacatos$

a E. ) Per Filium , pef-que'm

yariis cupiditatibus.

& omnem

Nec feiz euoz.) lde

zx

ft, non amat gux.n,

Yl

illa opera faciet.

inPa

U I4- S/gmid petieritrs ime.) . & me fci-

loquitur enim de cogtitione, qu& in-

o

licet , poftquam abiero.

cludit affectum..

F

-dnonomine meo. ) Ob merita mea ,

Vos autem.) À mu

ndo & ejus md-

Quaï' diat

merito incarnationis mez., &c.

ribus fegregati.

RZS &Vll"

z015. 86 diligitis me. ) Ut cexte de-

Quia apull vos m

L;mfäit, ö'c) Igl«e&,

PO

ffum t

betis, nifi ingrati effe velitis.

vos cognofcetis , & amabitis eum , nec

j T

[2 ïl'

hanc cognitionem ex veftris meritis

; hi

16. Et ego rogabo , ($c. ) Charitas

|4

o

ficiim

enixglcum præqcp:o;qm obfþrvamia ;

-^

hdbcbit/i*s, feq ex ipfius prafentia.

504

EVANGE! II SECUNDUM ]()ANN

18. Non rehnquam vos orphanos: veniam ad VOS.-

24

19. Adhuc modicum ; & mundus me jam non videt. .

Vos

fermon

autem videtis me: quia ego vivo, & vos vivetis.

me. P

20. In illo. die vos cognofce:1s, qm*a ego fum i 1n PaLre meo,

2$ !

& vosin me, & ego in vobis.

)5 P

nomme

21, Qui habet mandata mea, & fervat ea, 1lle gl qu1 dili-

git me.

Qui autem diligit me, diligetur a Paure meo,; & ego

mni

M

diligam eum , & manifeftabo ei mexpfum.

2

w ]

22. Dicit ei ]udas, non ille Ií(cariotes: Domme, quld fa—

-

|

m000.1

Cum eft , qu1a mamfeftaturus es nobis telpfum & nonmun-

X

neqllef

do ?

A. À

23. Refpondlt Jefus, & d1x1t ei: Si-quis diligit me, fermo-

- & dilin

nem meum fervabit,

& Pater meus diliget eum, .& ad eum

quia st

vememus & manfïonem apud eum. faciemus.

Vsceormc zi

I

*

24. Qui

tiant praf

3

*

Tüantür

ammas Cu

,

9. Nes relmquam vor. arphano: )

fed fubmtellwendt eft ahqua noca fi-

Manfin

militudinis , ut fenfus fit , fic inter

24514

Non diu a vobis abero, nonamplius

mandata

