&«. Ita hic de omnibus incredulis &

ldCfï T

mui David.

Quod fi hac ita clare

z

pervicacibus hominibus pronuntiat ,

e n[fmm

"fcript4 non erant, ut ea per fe fcire

quibus nullum ad cr

nium fatis e(t.

cdgn dum tc&iixno«-'-

ii

.teneretur , faltem Chrifto explicante

udtsaqu

non debebantadeo extranea videri, &

)

d9 $

errena dixi volis , &$c.

) Id

, autequu

abfurda.

eft, fi c:

L

rerüm fenfibilium & ter-

"T

1I- Quod feimus : loquimnr , &. )

renarum fimilitudinibus utar , nt ge-

; &dwï

qu-

Id éft, horum quz loquor; quantum-

nerationis naturalis , & venti flantis;

lll

; i

«ià

vis tibi ditficiliavideantur,teftis ocu-

& aliis,; quas propofui , minime ta-

men creditis.

?

e

quid fiet fi celeftia

p i

ene

latus fum , nec audita loquor ,, ut

giiom

prophete , fed vifa. Scio Spiritum

ipfa fuis verbis , abfque ulla terre-

üïd quiu

. fanttum , & quomodo filius Adam

narum rerum fimilitudine dixero ?re-

elo

prehendit his verbis NNicodemi & Ju-

ation

regeneretur fpiritualiter in FiliumDei:

ap

o

. Utitur autem . numero plerali, ta-

deorum tarditatem , &in inte

B

lligex;xv-x

cite fubindicans non fe folum efíe,

do, & in eredendo.

gt

hb& lo-

fmr

u &

| qui hec teftetur, fed Patrem fimul

.Y3. Et nemo.) Particula&,

y

i gatum

Jubl. cum Cam». Mezoch. T.V .

NES.

*

4ái8 AEVANGE'LIIV' SEcüNbUM jOANN.:

[

— 34. b Kt ficut MOy-fes exaltavit fer

penfem in *;defer,tp : dta

Num exaltari oportet Filium hominis:

?

& dilex

2-9. . :5. Ut omnis

9)

- epim ec.

Vitam aeternam.

, qui ,cr,edi't inv—ipufþugn ,n

.

| n 'f.p:erea't; j .fed,.habeat

20. €1

.16. c Sic enim Deus dil

exit mlundum ',. uf Fflium fuïïim-y;llniä

ad lucen

c1.Jo.

4 9

genitum daret: ut omnis

aQ

P.

/

habeat vitam zeternam.

j q'uil credit in eum, non perej»ut;.fed'

flentut

I7 *

Non enim mifit Deus Filium (uüm in n')undum*

25 Do

dicet mundum, fed ut falvetur mundus per ipfum.

m, i

.18. Qui credit in eum , nou judicatur: qui autem non cre-

3. Er

dit, jam judicatus eft :

.

]im: qui

].' !

qu/ig u credit in norplipe u-niggæniti

bantur.

Fxln Dg

24 N

2

19 Hoc s

25. Fa

€o non copulat pf'ægädencia cum fe-

ferpentum : ita uicutüque in me pec--

&els ,de |

cato carentem ,

in cruceexalcatum,

quentibus, fed more Hebreorum abun-

ao um

dat initio fententie , ut videmus in

fide viva non afpexerint , peribunt ;

initiis aliquorum

qui autem.afpexerint, habebunt vitam

19. HM [

oturz.

: librorum facre fcri-

&ternam.

Ifatio ,

Aftendit i celum, &9c. . Afcenfas

I6. Sic enzm Deus dilexir mz;)zzz//um ,

Lux.') .

in celum hic non fignificat motum

&.) Quafi dicat: miraris fortaffe, quod

Dsi.

localem ,'fed id quod ex motu illo

dixerim me de colo defcendiffe , ut

Tenebm,

fequitur , videlicet, contefnplationem

homines docerem. . Mirabile id qui-

quibus ver

rerum ccleftium , & vifionem Dei.

dem eft, fed 'cant"usv eft Dei amor

E. 4nt Eni;

Senfus ergo verficuli eft : cum cre-

erga homines , ut non dubitaverit da-

QU in ten

datis] prophetis , qui Deum non vi-

re illis Filium fuum unigenitum , ut

malüerysg.

derunt, licet creditu difficilia doceant,

credentes in eum per fidem vitam

H

futpitudine

multo magis mihi credere debetis ,

«ternam confequantur.

20-— 0»]));

qui vidi omnia Dei arcana , &iri ter-

JAT7- Nenenimmifie Deus, 650.)| Con-

lucemü 6

ras defcendi,ut vos docerem ; atque

firmat, id quod prxcedit , r ezemzs qus

ita defcendi,ut locum non mutaverim,

credit in eum jnom pereat , fed babeat.

L

s

Nv vey;,

fed in calo adhuc fum, & nunc etiam

"itam aterzam.

[ 1109 r

cum loquor.vobifcum , videam quid-

U? jadicez.) In'eum Hnexn,hþ judi»-

Operum

.

, u

id. ii Deo eft ,

quafi unigepitus in

"

€et, 1d eft, ut condemnet.

Yat,

[

inu Patris

exiftens.

18- Oz; creaf;t ip emm.

J In Chri:

21. n ?

I4. Frjfewt Moyfes , &c.) Quafi di-

ftum , & ejuslegem fervat.

lli. P;

cat , ut autem fciatis, quanti veftra re-

Non j«dicatur.) Non condemnatur.

re&Um

l,

ferat credere in me, mementote fer-

- Qus autem non eredit , jam judicatus

tm,

ntis enei a Mofe exaltati in ligno,

ef.1 Quafi dicat, qui credere nolue-

5 In Deo. A(

N

um, 2I. 9. ut enim ferpentem illum

rit, fatis manitefta & debita eít ei

zneum, qui venenum, non habebat ,

damnatio., nec opus eft, ut ejus me-

22-» papbd

fed fimilis erat ferpentibus. haben-

rita examibentur, ut de illo fenten-

N

Nicod

tibus . venenum

?

quicunque non

tia pronuntiari poffit,quoniam ipfum

um

LVEf Cl"'gm

afpicerent peribant , quicunque vero

Dei Filium contemnit, & rejicit a

.

]

t

""afpiciebant , fanabantur a morfibus

De'o mmiifum'f

leg,

E

:

CLAPUTV,II[

419

TO :* j

d

iX 0. Hbc eft autem judicium: d quia Tux vänit,xin;mün

dum )

Supr.

& dilexerunt homines ma

7

- enim ecrum mala opera.

gis tenebras , quam I*u*cem.:'**grant

)

d habeat

20. Omnis enim, qui' male agit, odit lucem;

um

»&' -non 'venit'

ad lucem, *àt non arguantur opera ejus.

1094 Q

t d-

ui-autem facit veritatem ; venit ad luc'erh'2 ut manife- :

?

ftentur opera ejus, quia in. Deo funt fa£ta.

22. Poít hec venit Jefus, & difcipuli ejus in terr

Ut ]u

e

ZA

am, & illic demórabatur cum eis, & baptizabat.

Infr.-

HOh ee

.23. Erat autem & Joannes baptizans in. 7ZEnnon, juxta Sa-4. 1-

Unigenit

lim: quia aquee m

;

antur. ..

4

ulgæ erant jll?c, & *.ve'nieban-g, & baptizaä

24, Nondum e

nim milfüs fuefat Joannes in carcerem.

9; 'Ho,c' :

25. Fa&ta eft autem

M al

quaeftio ex -ifci'pulisx]panni»s cum Ju-

daeis de purificatione.

-

jn me ptc

&

Á

Ggï-giz

z

eexalcatalt

; 26f 'Eät

, perbunt ;

ebunt vitam

19. Hoc e/i.an/tem judic;u-m. ) Con-

LJ!/ic J&marahtur.) Moräbätur ,'.dea

demnatio , feu condemnationis caufa.

ebat , verfabatur , populum erudiens,

Lux. ) Scilicet uni

&

Dei.

geni'tus—. F i;igs

ad ponitentiam excitans.

xallquad )

Baptizabar.) Partim per fe (veterum

Teuebras.) Mundi , & errores,in

*

enim. fententia eft , quod quofdam

cendille , t -

quibus verfabantur.

Apoítolorum , nominatim vero Pe-

ibile id qui-

Erant entm apez&z torum mala. ) Ita-

a amor

trum, fuis manibus baptizarit) prz-

bitaverit - -

que.in ten-bris infidelitatis manere

cipue vero difcipulos, ut patet ex fe-

maluerunt ,

n€ peccata. fua & vite

uenti capite num 2. ipfe intentus

venitum , W.

turpitudinem relinqucre cogerentur.

vangelio predicando.

AÀn Chrifti

ïdgm ï'.llilmx

QO.. Omut: enim qui male agit , edit

difcipuli in hoc baptifmo certa ali-

. r

Incem , 6c. ) Sic fures, fic adulteri no-

qua verborum forma ufi fint , non

D

&urnas tenebras captare folent. |

conftat.

Porro baptifmus hic non

lj um

Non venit ad [ucemi.) Lucem refugit.

€rat idem cum..baptifmo joannis in

', /fd m

Ut 2om arguanrur opera cjus. ) iNe

aqua in ponitentiam, fed in- aqua &

operum. p

-

ravitas & curpieudofappa-

fpiritu invifibili per gratiam ,:& in

neid,

it judin

reat.

:

nomine Chrifti collatus.

Vide-. 'To-

21.

Q»

ui autem facit veritatch. ) ls

let. hic annotat. 52-

3.85( n Chri

'

autem cui propofitum eftfacere quod

23. la 4nnmom.) IN

omen lo(grki- i:tfxta

reum eft, juftum ,. & Deo . gra-

Salim & Jordanem, ut ait Divus Hie-

/

ondé

tum.

ronymus libro. de locis "Hebzraicis.

m

]uzilfdf u

In Deo.

)/ Secund:

:

25., Ex difiipulis Joannis.) Vlonenti-

m Dei- f]egm'ü «

voluntatem. .

bus five auctoribus difcipulis Joannis.

debita di

.. 92.. Poff bac.

) Poft colloquium cum

Cum Tudsis.) Quidam enim ex.Ju-

INicodemo Jerofolymis habitum.

dzis videntes figna Chrifti & multi-

u lllofe"ten

-In terram judaam. ) In alia. loca

tudinem ad eum copfluentium , cepe-

uOnläm IP

Judxs pro

runt Chrifti baptifmum praferre: ba-

rejidt

lem.

t -

El

ptifmo Joannis. .Higc 'Oxta quaftio,

2

.420

EVANGELIJ]. SECUNDUM ]OANNT

fS upr

'26. Et venerunt ad Joannem, & dixerunt éi: Rabbi j

qU.I

(m,de

erat tecum trans Jordanem f cui tu teftimonium pe:rhlbuiïh;

; füper o

a

"ecce hic baptizat, & omnes veniunt ad eum.

LO

27 Refpondit Joannes, & dixit: Nor potett hom». accnpe-

um ejus

re quidduam , nifi fuerit ei datum de coelo.

$.

gSupr

28. Ipfi vos mihi teftimonium perhibetis, g quod dlxerim'

* verax el

i. 20.

-

Non fum ego Chriftus: fed quia miffus (um. ante illum. -

3 (

ad meni

9. Qui' habet fponfam , dponíus eft: amicus autem fponfi,

qui ftat, & audit eum : gaudlo gaudet propter vocem fponü.

16 D

Hoc ergo gaudium meum impletum eft.

PUR

3o. lilum oportet crefcere, me autem minul.

tem mer

1. Qu1 defurfum vemt fuper omnes efr. Qui eft de ter

tet fupe

t ra,

-

(ignitate ,

nes

Me auto

&gre fcrentlbus difcipulisJoannis, ma-

"Accipere quidquam:) Vcndlcare, ar-

]

litum min

fïlnïll fui du&()rlcatem & famam mi-

rogare fibi.

3. Qui

Ault.

Quidquam.) Quemeumque hononb

?

qul de al

.De: purfmtzvne ) Id: e& d? bapnf-

aut dignitatis. graduim.

& divitg

ino 5 contentio" enim erat utrius ba-

"Decato. ) ^A Deo.

Siper ap;

ptifmus potior effet, & preftantior.

28 ch:momum pcrbzäet:;) Te('ces

26. Qui erat VaL ) Qui venit ad

€1tis.

omnibus m

,(ä"fjfa'e

te, & baptifmum abste tanquam dif-

Moffüis fem . ante sllum.): 15/1 præcur—

elt quam h

cipulus tuus acceperat. Chriftum in-

for , preco, & minifter éjus.

hi ftmules,

telligunt , quem deprimendi & ex-

29. Qui babet [pon[am , f;ranfus e/lx.)

tenuandi caufa nullo dignantur ho-

ld éft ; ille folus fponfus eft, cui fpon-

Dt lerra

qm mf W

noris titulo » vel enam gomine pro-

fa in conjugium deftinatur; amicüs

fétténa & |

Dr10.

autem fponfi non qusrit fibi fponfam

Qæleülbus |

Trans. 7ora'4nem) In Bethania, fïve

nec fponfo invidet , fed fponfa ad(tac

honoris caufa, & ad omne ejus obfe-

OCtrl ab e

Bethabara. Vide fupra cap. 1. n. 29.

& intentus ; cum

'6$ Cale

Cul fu tg/hmomum perhbibuiffi)Queém

quium paratus ,

Sifer ,

£u teftimonio tuo ornafti,

& cum

vero videt fponfum venifle , & vO-

ignotus eflet ; , omnibus reddtduf'cl ce-

cem pxæfentls audit, vehementer*gau-

3 du

lebrem.

det ; quia jam videt effectum dm id.

HDC t?/?l"

Ecce)) Rem md:gnam

quod optavit , & cujus caufa venit.

Cat

^ Hichbaptizaf.) Sicut tu, tuum offi-

" Hoc ergo gaua'mm meum :mpletum e,? )

cium fibi ufurpans, & fe tibi xquans.

Quafi dicat ; ita ego , qui amicus

T ff'momu

ä&cant

Et-Omnes veniunt ad eumn. ) Quafi

ejus fum , multüm optavcram vide-

um ad te venire deberent.

re Chriftüm defpondentem fibi Ec- -

4 mmunt &

7- No» pereft bomo, &£;) Quafi di-

clefiam per fidem , & eam alloquen-

3 fu.

càt , Quid conamini condmom meze

tem per prædlcatlorxem fuam , quare

- R

U Crédend

adjicere ? Vultis ut e

tantum abfum ab invidia ,^ ut máxi-

'!"'th

o arrogem mi-

hi honorem "quem

eus mihi non

me gaudeam xmplecum effe hoc meum

1

fr

lat rfnll

- dledit? Utma;orem me faciam, quam

defiderium.

mavnt

, Deus: me eiTe voluem*

VEracem

A

-

gO- Jllum eportet trefccrc ) Honnre,

V

que do&rma,

R2

Z

cd

P

42l

. 3('4:'Aj PU'T L

;

i

T

PAU |

räï,' de terra ef*r, & de te

E

^

ra /lpqliitur.fïf Qui de ccelo Vf:nit-,

ii

ulfris

fuper omnes eft.

"

;

*

:32. Et quod vi

dit, & audf&it,

, hoc töig"t—a,tmj? & ït*rfäftqimoni-;

um ejus nemo *ccipit.

) accipef-

h

R

:

verax eft.

accepit ejus te

^

dïxerim;

3 4

n

. 34. Quem enim mifit Deus, verb

a Dei loquitur; non enim

»

1 fponl

ad menfuram dat Deus fpiritum.

L]

4s. Pater diüigit fillum , & omnt

a dedit in manu ejus.

I.

m Afpghü.

ui au-

36. i Qui credit in Filium, habet vitani-seternam: q

tem incredulus eft Filio, non videbit vitam ; fed ira Dei ma-

ss

& de ter»

"

fi,

,ngt fuper eum,

Ggg23

;CCAPUT

dignitate ,'& aïu&-orit;ate apud homi-

ni ex párte confentaneam , cum ni-

,

nes.

:

hil loquatur nifi a Deo profe&um,

Me anutem

quod proinde infallibilis eft. verita-

minui) Cum Chrifto col-

tis.

k

latum minorem apparere.

'Fndicaffx ar

3I. Qu defurfum venir.) Chriftus,

; 34- Quem emm onft Deus. 3 Id eft

qui de codlo: venit , &

Chriftus qui miffus eft ad-do&endos,

.q?e honor

& divine naturz eft.

qui fqperiori$,

& falvandos homines.

Super omnes eft.) Id cft, & me, & aliis

Verba Des loquitur.) Vide proxïme

omnibus major e

.

-di&a fuperiori verficulo,

it.) 'I"e&es

Qui eff de terrA;

&c.) Qui nihil aliud

Non: enim ad men[uram dat Deusfhi-

ritum.) Probat Chriftum verba Dei

) Ut precur

eft quam homo , ut ego & ceteri mi-

r ejus.

J

hi fimiles.

.loqui ex eo ,quod ei non ad. menfu-

De terra loquitur.)

Non pote& lo-

ram Deusfpiritum dederit , & r

atiKOV-

)

'an'früf/&-)

cinatio viderur effe hujusmodi.

Qui

i ii lpb

qui nifi que vidit , & novit , id eft

tl

quilcils

terrena & humilia ; quod fi quid de

ad menfuram fpiritum habet, non ne-

ii posfim

caleftibus dicturus eft , neceife e(t,

ceffe eft , ut quidquid loquitur , ver-

doceri ab €o , qui de celo venit , &

bum Dei fit 5 poteít enim aliquando

:

fpon[a d

& res 'colleftes oculis fuis fpettavit.

non Dei, fed fuo ipfius fpiritu loqui,

fie ejus 0 'e-

ut

n

— Super omnes. ) klomines. -

1

H

"

.

quod fzpe prophetz faciebant.

»m(ïe !

gt t

0:82.. ued viet

t,8 þudif:fit.) Scili-

autem non ad menfuram habet fpiri-

cet in colo.

tunt', cum non alium fpiritum quam

emgntergïu

Hoc tejifzi

divinum habeat , non poteft nifi ex

fiim durts !

À

ur.) Hoc docet , &upr'z;-

3

; caull

yentt

dicat.

Spiritu: Dei-loqui : itaque quidquid

Jeum *

Teffimonium ejus memo accipit.) Do-

loquitür, verbum Dei erit.

(trina

m

x

fcde S" gätbr.)" : Deus

z

Patetr:

Jl amlcus

admittunt & fequuntur. .

x

n cjus nemo , aut certe pauci

3

Diligit Filism.y lde

ftChriftam, cui

vaWm

videe —

b

E

^

.

*

»

«

e

fpiritam dedit non ad menfüram:

[

3* Qui acctpit. . ejus t

Wipenii )

tem fbi

Qui credendo ejus do&trinam recipit.

5v Dedirinmans cju:-) Subjecit impe-

ag alloq

. Signavif , É$c. ) £opeadimt , quah

,

rio, ac voluntati ejus.

Eodem fen-

fyiim

qnaïe

dicat , fieillo fuo & chirographo con-

1

^

T

o

'fu dixit Chriftus, Matth: 29. 18. Dzar«

1à :

y m

eft mibi omnit potefl as imcelo 65 in terra.

eum

firüiavit ,

& profeffus eft Deum efle

ffehocm

veracem , & Jefum Chriftum , ejus-

6. In Filium.) Quafi dicat: Quare

;crc-) 1

oniore

que do&mnam folidàm &vcntau om-

-

;?fbfdieþ in Filium a Patre miflum , per

À

Z

^

422

EVANGELII $ECUNDUM. JOAN N.

*

CAPUT. IV.

^. Ve

E uD

um 3eþs cum thnuliere; S.

a

maritana loquitur: de aqud "iA , &? ado-

&(D

rando Deo in [piritu, manifeftans ei fe e[fe Meffiam promiffam :

terent )

5 G diipulis dicit fe cibum babere : -quem illi tiefciant , nempe. Pa-

j Ui

daeos ul

fris obedientiam , de me[fe , €? metente , ac feminante : multi ..

2 Samaritanorum crédunt in eum: fili

fan2? f

2

um reguli fanitqti p

10 It

xxï 5

re]fitui;f.

.quis eft,

T ergok'-c'oähövit Jefüä,, quia äudierühf*þharifæi : -äqü—od

z o dB U

ib e0, 0

2»Supr, -

i. Di

nes.

Jefus;plures difcipulos facit:.a & ba/ptiz.at(? quam ]ov

2

a

. 22 an

tes, (cp

2. (Quamquam Jefus non baptizaret, fed d

ifeipuli jus,

)

/

I^. Nu

73. Reliquit Judaeam, & abiit iterum in Galileeam.

3

4. . 0

rtebat autem eum tranfire per Samariam.

L

Bliesenete ia n

$M

it ergo in civitatem. Samarie, qus3e dicitur Sich

a

£Gen.

Sulelat ft

33:19

"3

ta preedium, ? quod dedit Jacob Jofeph filio fuo.

rba, Vi

j-

22

. 6. Erat autem ibi fons Jacob. efusergo fatigatus ex iti-

cuuflis , q

[0]

xta.

quia feffas f

* Bere, fedebat fic fupra fontem. " Hora erat *quiaü fe

r frang ,

fue

.

T. Vc-e,-'—g;

edntiutip.

li, erat

24.32

L

les enim f

uem ipfe. loqui-cur , quem tancopfre

rat a Jndza in Galilzam , cuth'mi-;a-

Apid. Judgo

1

iligit, cui omnium rerum cognitio-

ülum patravit in nuptiis , nunc fe-

'conüalmn;,

nem & poteftarem dedit: alioqui fein-

eundo eodem proficifcitur.

*

per Patrem iratum habebitis, & ulto-

4- Oportebar autesm , Gc.)

t oftendat

rem fentietis.

Qui autem in eum cre-

fum, &Clb

rum recta via in Galilzam tenderet.

..*. Venit

dit , & juxta ea qux credit operatur,

Menificatur

dubio procul vitam aternam confe-

z

agrum ejus civitatis

J

uetur.

Ti

quentibus.

"

*

, üt patet ex 'fg-

füidbat ením

dperedulns.

uiffe de $a

À äkezüär, inqvbe(:iive*lils:f»

Sichar.)

Qu tempore Chrifti dice-

fiàm,

immorigertis.

batur Sichar , alio nomine Sichem,

Da mb ]

*

2

e f )Uemaquam 7ejxf4k.tkl,nan dettzar.ef-)

utappellatur in libris veteris "T'eft

u

?-

Plerofque omnes fe offerentes.

menptr, & Sichima.

*

Ub lr g,

fffius Tljer

Vide dicta fuperiori cap. n. 22- —

- Dedit facob-) Donavit.

Räfþicip lo-

inus,

3. Reliquit Judeam.) /Egre tulerant

cum Genef. 48. 22. ubi Jacob morü -

.. £. n

Pharifzi,quod Joannes ab. ipfis. non

M

x

imus dicit Jofeph fiio fuo : Do

»

partem unapa extra fratves tuos ,

Htaris) No

miffus predicaffet , baptigalletg, &

quam

[

t

Iuli d

.

e

r

Q

U eadem

difcipulos. collegiffct : egrius férebant,

2

h

*

x

t

anu "Amorrbei ä*äjg*ggidiä,

X

x*

flæi enini &

quod .idem faceret Chriftus. ,. quem

Arcu mto

u

.. Vide jbi dicta..

etiam, plures fequebantur. Itaque re-

6. 1. In illo predio , feu agto. .

Tinündos u

liquit Jud&am , declinans Pharifzo-

Fons jacob. ) Puteus , quem cum

tt ls qu

i

Jacob illic habitaret, infuum, &fa--

Io. Sary.

rum invidiam , & pa(fionem fuam op-

r—x.

10

Wet Qu

portuno. tempori refervans,

milie fug u

N

f

3

um foderat , vel fimu

:|

h

AEOfUm a

j'l d

« Merum in Galileani.) Se.mel.l;sia*;niïvïe: um Ape. FOTPAMYSE

—

m:?' TE

] 9« Probab,

ä

^CAÀPUT V.

425

| T Venit m'üli'er de Samaria

$

haurire aquam. Dicit ei Je-

fu:: Da mihi bibere.

s

)æddo-

$. (Difcipuli enim ejus.

abierant /in-fwcA:iVigtgtem, ut cib—o»'s e-

Fiim

minerent )

g

j Pr-

9. Dicit ergo

ci muilier illa Sämaritaha:j Qiiomodo tu ju-

Thii

li

da'us cum .fis, bibere a me-pofcis, quae fum mulier Samari-

.

n

tana? non enim coutuntur Judaei Samaritanis.

io. Refpondit Jefus , & dixit ei: Si'fcires donum

D—ei,' &

quis eft, qui dicit tibi: Da mihi bibere: tu

Aforfitan' petiffes

ei, qui

áb eo , & dediflet tibi aquam vivam. "-

L

quam Je

ir. Dicit ei mulier. Domine, neque in

quo haurias 3 ..hä.-

Y

bes, & puteus altus eft : unde ergo habes aquam vivam?

li eus.)

U$,

dedit

12 Num/qu»id tg Am-ajor es Patrer noitro ]acoþ, qul

no-

1r Sichit: !

h Sedebar fc.):id efï , prout 'qafus fe;

rem , quos non tam religionis Gud—ium,'

00.

rebat. "Vel certe particula /fe , eft

quam fupercilium, & propriz gloriz

cura ducebat.

Feftinat ergo ad ex-

tüs ex t |

caufalis , quafi .dicat , & propterea

xI. .

quia feffus fedebat. Italice diceremus,

ponendum caleftem thefaurum.

era firacco , € coft fi pefe 4 federe.

* Donum Dei.) Magnitudinem benefi-

h Ve

Hera erat quaft fexta. ) Meridiana.

cii, quod Deus tibi przfenti occafio-

/

ne offert.

Vel,fi icires quam. prz-

Dies enim five zítivi , five hyemales,

, cum qi

n-

apud judzeos femper duodecim horis

clara & eximia fintea , que Deus do-

conftabant. Hora meridiei fignatur ,

nare poteft.

1 ,xgunc f

ut oftendatur merito fuiffe defatiga-

|Tu forfitan-)

' Tuforrfïtan vice verfa.

A Qs

tüm , & cibo indiguifle.

.

Aauam vivam;) Per aquam vivam.

m tendére

. Venit mtulier de Samari

4.) Non

intelligit gratiam Spiritus fancti. Di-

fignificatur veniife de Samaria , ve-

citur 2444 , quod purget animum a

iituem n

niebat enim e Sichar; fed mulierem

j pite a

fordibus peccatorum ; quod refrige- «

fuiffe de Samaria, hoceft, Sainarita-

ret&ftum concupifcentie & amorishu-

Chifti i

; nam.

jus fzculi ; quod mentem , fcecundet

.Da mibt

ng'äere.) Scilicet ex hydria

fan&is cogitationibus . & affectibus.

jn

g Sidem

tua, /le qui bibere quarebat. , frdem

reteïis

Tdr

uod nunquam quie-

"spffus mulieris fittebat , inquit Augu-

i

*

fcat, fed femperin alia, atque alia

ftinus.

3

virtutum fítudia hominem. ftimulet ,

Refpicicb; |

& ":

9 ANon enim cou

)unfur j«d«i Sama-

ac denique ferat & rapiateum per de-

ij

acob t

ritanis.) Non utuntur eodem convi-

jlio

jo ; D*

fiderium & opera virtutum in vitam

t 1005 y

&u., eadem menfa, iisdem vafis. . ]u-

eternam.

deo ait ftatim : zi 2

dzi enim Samaritanos profanos , &

eo fons aqu& [alentis 4n viram dter-

;iui gb d

immundos judicabant , nec dignaban-

zam.

tur illos commercio.

n

fon 3

atü.-.

Nibhil re-

i1. 4ieus.) Pro

fundüs.

X

j a

IO. Scres.) 8i nolfes.

Hqu

[

" L 3 ; fp

ondet Chriftus ad obje&um : odium

]12. Nanquid tg majer, es , &c. Qua-

; I!

fi,

G

deorum adverfus Samiritanos ; nec

fi dicat , quod fi de hac non loque-

at t

"n u

enim probabat in hoc Jud&orum mo-

2

rig aqua, num tu major :þsi,i €

*

-

i

-

z

44 — EVANGELII

:SEöUNDUM]oANN.

zowp

n'oB,i*s puteum ,

j& ,ip.f-e ex eio bibit ,& filii ejus, & peä:org !

- qnando t

ejus?

-

13.

efpondit Jefus, & dixit. ei : Omnis,, qui bibitex aqua

- tisPatrer

s

: 2,21 d'.

hac

?

3j

dabo ei, non fiuiet in eeternum:

fitiet iterum: qui autem biberit ex. aqua , qvuamæ-eg!oü

[ fcmis,

14. Sed aqua, quam ego dabo ei, fiet in eo

fons aquse fa-

lientis in vitam eeternam.

h3

] sdorbu

15. Dicit dd eum mu

lier: Domine, c

^

t

a mihi hanc aquäm

s at

ut non fitiam , neque veniam huc haurire.

16. Dicitei Jefus: Vade, voca virum tuum,

& veni huc,

E

rR naco-

17. Refpondit mulier, & dixit: Non habeo virum. Dicit

im;&XimE tüi

ei Jefus, Bene dixifti, quia non habeo virum.

-

& Samurit

18. Qui

nqueenim viros habuifi, & nunc quem

hab;—:-s : Vn'on

maxide fib

ir, hoc vere dixifti.

— imote

eft tuus vl

.

.

1

hum soni

t el mu)

ierj Domine, video quia Pfophvexta-es't'u.

oo. Patres noitri

in monte hoc adoraverunt, & vos dici-

Cth vicin

Á

ortet.

Ahravey

« O ts, c quia Jero!

V

Cxtrüxerunt

: Deut

olymis 'eü locus , þbi adorare op

Colendum E

/

12' S.

*0 tnonte j

T2 ltoi b

Major es. Ut mraj;ls Valiquid

&*x(itäm/æternam faliat, & Qos)f&-

*

tgem, qu

z

E

| nobi-s

cum eo us

itate

dáre queas:

fuftollat.

que fuz,i:vAi', &— efficac

?

Gexiflet (

Patre noffro Tacob. ) Animaduerte ,

X

pli Samarit

inquit Chrifoftomus , quemoZo 12 u-

16. Voca virum *tnum.) Quafí di-

Cattonem 1]

daicam. fe in[erat mobilitatem.

Sic

eát.

Decet ut virum. omnium bono-

rum tuorum .participem facias, pro-

antiq.- e

enim confueverant Samaritani genus

— 7'3'0/09m£

fuum ad majores Judeorum referre ,

pterea vocaeum , ut ille tecum audiat

tef, ) Àc

prafertim (1 Judei profpere agerent,

& melius qua trado intelligat, tuque

tfi-l'XiRïs N

ab illo docearis.

Quamquam Chri-

quod teftatur Jofeph. lib. 9. Antiq.

ftus fciret eam maritum non habere ,

! U fac'n'fïc;

cap. ultim. & lib. 1I. cap. pariter ul-

2L. T.

timo.

loquitur tamen ut habenti , ut hinc

PPU ltllm n

13. Noz

f;riet i. aterdum. ) Non

arrepta occafione admnoneat-vit? cor-

atietur fitim rerum temporalium ,

ruptioris, (& ad peenitentiam revocet,

j tit, n

l

fine

RT

onorum, voluptatum , &c.

qua divina illa. agna, percipi»r ne-

QU noyg

14. Fiez z eo. ) Exit in eo.

quit.

Fons. ) "Eanquam fons aque þefexi-

I8. Nunc quem babes.,

6:.) Quo

Qte

nis.

2

uteris explendz libidinis tug caufa,

Pt i

1

Salientis £m :at"t:zm «terzam. ) 'Tam

non eft legitimus maritus tuus, fed

0 Ctito dett

alte falire dicitur aqua , quam eft al-

concubinus , & clancularius Ícorta-

olo & fiog

tum principium ex quo oritur. Spi-

tor.

I9. Propheta es

tu) EP: enim 1£u-

2 Fs u

ritus fanctus, au&or, & principium

Cürit C

hujus aque , Deus eft, & calos ha-

nus prophetg prefentia etiam; & prg-

n'naret

bitat, ubi vita eterna nobis proponi-

terita dicere, fi occulta fint.

am "mt dn()

tur

non igitur mirum, fi.aqua,

QO. Parres moffri, &c. ) Cum pri-

mum mulier Chrifti fapientiam co

-

Á

Kl

qLi;am diffandit in mortalium animos,

Ivl, ["ür G

gnovit, qu»aïzlfcio'ngm propoli"uvic , que

€ terra in calum, ?.d Deum usque,

*

.

E p

—

-

L

LA

425

peuts

.21. Dicit ei Tefus; Mulier, crede mihi, quia venit hora,

quando neque in monte hoc

.

*REgue in Jerþfo]yïni;s ?dpïabij

eraqua

tisPatrem.

--

3

22.. d Vos adoratis, q

U

1.gd reícitis, nos ado*'zmus, jquodf 4

im 6jo

] fcimus, quia falus ex Judzis ett. ..

z

1

s

Ual

23. Sed venithora, & nunc e

ít

t

* quan

do xerl adoratores '

es

adorabunt Patrem in fpiritu & veritate.

Nam &;*Pater tal

-

cagun

qua&rit, qui z-zdorevnt eum. -

'eni ht

um

" Dicit

gääxime tunc ag*it—s;bat:ur i'nt;er ]Qdæöäg

äf)te.f:.e'feddos qiiöäd locum , & ri;*.um

& Samairitanos ,

cujus folutionem

Deéam facrificiis colendi-

bes, 001

Adoratis quod mefcutis. ) Quuafi dicatg

maxime fibi indicari cupiebat.

| -

du monte. boc. ) - Oftendebat proxi-

vos a toto Dei cultu aberratis, n

-1um inontem Garizim , civitati Si-

tantum quoad locum

em Deus ele-

ot3 e$ t

chem vicinum. Vide Judic. g. 7.

git , fed etiam quoad

b

ei ipfius co-

vos O*

" Adoravermt. Y Ubi etiam templum

gnitionem, & quoad ratione

ii u

"tet

extruxerunt, ibi adorandum eífe , &

fe colendum prafciipfit,

colendum Deum affirmantes, quod in

Aos.) ludzi.

l

*

eo monte juffiffet IMloyfes Deut. 27.

Adoramps quod [cimus.) Id eft De-

—

I2. legi benedictiones obfervantium

um , quem probe cognofcimus, quis

legem, quodque in eo Jacob altare

fit, & quo loco, & qua ratjone ado-

& 105 fe-

eicacitate

erexiflee Genef. 33. 20. — Hujus tem-

randus.

pli Samaritanorum hiftoriam ,

(')c..

" $4lus ex

fua'ïti.r efd.) A[taq,itc'zionv e[t

- cafionem illius narrat Jofepþ. Iib. r1.

falas veftrum ritut fequentibus, fed

Q;uü d-

8.'

;

X

fequentibus Judaicum, qui verus eft..

gium. WO'

.antiq. cap. 7-

z

t'acias, pïü'

o qperofotymis eff. Icus ubi adorare opor-

23. lFeni.) slgxs-ra: , üt num. 2I.

£ef. ) .Àc proinde illic templum ex-

Nnunc eff.^ Nucc incipit.

ecom audiat

truxiflis , &

*

afürmati

Á

- Keri àdoratores,) Proprii, genuini,

li, g*

E ib-i tantum xli-.

quum V^*

- cere facrificia Deo offeire.

»

hoc nomine digni, viram nimiruimmn

5

1. Veeir.) 6

exeTe, pr&

feris 6'1?,

Dei adorándi rationenr edocti, -

on hbt

-pofituni pro futüro imminenti brevi

Adorabunt Patrem in fpiritu, ) Non

d , t tinc

gt

aderit, iaftat. -

cerémoniis Judzotum, qui totíin fa-

» Hora.) 'Tempus ; int

crificiis animalium, & esternis cxre-

'e"lf'!' iguït;tempus'

moniis pofiti funt, parum curantes

T d

.legis novz feu Evangelicæ, P

Aromul-

fpirituales viétimas, quales fust cogi-

Quo

tationes fanéte , contemplationes,

U Neone in mente boc-, 5 &?

[d [ &, nülf

gratiarum actiones, laudes , oratio-

: tl;5 cau[&h

»lo certo determinato loco, quafi hoc

nes, ínteriores actus fidei, fpei , cha-

TM

-folo & non alio fit adorandus Deus. .

ritatis, ccterarumque virbutum.

ius f

22. Vos adoratis. ) M os Samaritani.

Et verita:e.) INon errore Gentilt-

"Occurit. Chiiffus objectioni , ne exi-

tío , & fuperftitiofo, qualis eft Sama-

"Tiimaret mulier ex Chri(ti fenteritia

Eü enim m

rítanorum, fed vezo , & lcoitimo.

ggiam;' & Pïg'

JSSamaritanos & judxos pates hadte-

Tales quarst.) Eequirit, poftulat,

fnt

L]

omüus, & forte etiam Samaritános elfe

am

4

Cum pfi'

.at','x gzrnqu;un*-idoneos ä?doratore's.-

(

H

*

lpieüm

li/4

B. rx? Cqm—. Menech. T. VII,

--

4

"—

425

FVANGELIL SECUNDUM JOANN,

€

I

24. e Spiritus eft Deus, & eos , qui adorant eum, m fp:rz—

5 D

Cor- tu, & veritate oportet adorar

attulit

ea

3: r

25. Dicit ei apulier: Sc1o » qula Meffias yenit; (qul dici- -

tD

*ur Chriftus) cum ergo venerit ille; nobis annuntiabit ommia.

€

)

V5, qi

.26- Dicit ei Jefu$: Ego fum, qui loquor tecum.

&X

.27. Et continuo venerurnt dafcapuh ejus y

-& mirabantur,

-& meiTs

zquxa cum m&liereloquebatur. ' Nemo tamen d1x1t. Quid. qua-

l videte t

& E

ris, aut quid loqueris cum eo?:

28. Rxehquai. ergo hydriam fuam muller, & abut in c1v1ta-x

In vitam

aigpes aE

iem., & dicit illis bominibus:.

; qu medt

..39. Venite; & videte hominem , qui dixit m1h1

-9 l

'omnla qua-

æumque feci; numqtid ipfe.eit Chriftus?

"

femmat,

3o. Exierunt ergo de civitate, & veniebant ad eum..

39 B

ogr. Interea rogabanteum dlfmpull, dlcentes. Rabbl, man- .

boraveru

duca:

32. llle autem dicit eis? Ego c:lbum habeo manducare,

B n

quem VOS nefcms

Attül

33 Dl-

attulit 6t ci

i

4 Ia

7

Q ubum 1

24 Sp:rttu: eft Deus. &5 c.) Reddit

audtendts muher hæc mmus ldone:

quomam il:

rationem, quare Dens hu;usmodl re-

videbatur.

£

quirat adomtoæes.

N

. Nemo tamen . dixit , E)'c.') Reveren-

zur& pinq

H! Perjïum

Et veritate.) Quia Deus, ut fpm-

tia magiftri , quem nihil temere &

fine caufa facere fciebant.

tus eft, ita etiam eft veritas.

Mtte falut

25. Scjo quia Me/fias venit.) . Scie-

29. Nuuquid 1ple ejt' Chriffus? ) Non

bant hoc ex lege Moy(is, quam ipfi

dubitat ipfa, fed ex eius operibus pru-

3 4ddin

denter rem aliis relmqmc;udlc andam :

U. ]uxta

recipicbant ,. & quia nihil crebrius in-

non enim crederet fi dicerent fe inve-

!

ter.Jud&os audiebatur.

!um

Nobis ;mmmtmä;t 03n14. ) Quæ

niffe Chriftum, ut ait Cyr:lius, fed in-

funt nobis facxenda ad rite colendum

vitat eos ad videndum,. quomam in-

Ete d.

Deum.

de credituros effe fcit.

D

^

g aïïqaud

Q6. Ego fum. ) Scrhce: Meffias,

3o- Exierumt. ) Plerique ex clwbus

quem tu memoras.

Sichar.

/PUafe g

27. Quia cum mu!zere laqueb.ztur )

.32«. Habeo :täams w:ma'umre $ 7:;:»;

-Oopofiam

Cum imuliere extranea, ignota, fola

To0$ 5Ke cztu.) Et Græcoru

hrafis,

c:l' reg"

&)

Izm

]

n n

folus loquebatur, preter morem fu-

apud quos verbum &yo, ide

/mbeo, ;

um

Nec enim confueverat Chriítus

cum infinitivo hgn cat xdem quod

Jütm Tüturg

mulieribus , etiam. publu.o &omni-

pel[»m , aut debeo, .

1ta mtelligicur il-

Olqwmm thi

lud Josn. 16. 12-

Multa bhabeo vobis

3 Sicltr

bus patenre loco. nifi in turba loqui

dicére, & optime refpondet [talica -

Glpuendum B

(excepris familiaribus , &. fanguine

locutio.

jundis ) ut nec cofifueverat cuiguam

J he da dmre molte cofe,

ho

:) « Et 7;42

loqui nifi de.rebus. grávibus , « ad

:Pono quis fit ille cibus de quo loqul-

C fuhcet

rcg,num Dex pcz.:mcnubgs ; quibus

tur, exyllCdt nuiner. 34«

Iu ICMdo

b

"Ltdfæ 4

CAPUT IV.

CUT

nf

34 chebant ergo difci p*(ælï ad 1nv1cem Numquld aqums

attulat ei manducere ?

US

(qdoe

34. Dicit eis Jefus,' qneus cibus eft ,xut facïam valunta

jbit untqia.

ejus, qui mifit mé., ut perficiam opus ejus:

l.

3$. Nonne vos dicitis, quod adhuc quatuor: meniïss funt.,

m j

,& meffis venit? Ecce dico: vobis? Levaite oculoseveftros ; &

"M'aü

Quid que

: videte tegiones, f quia albze fünt jam. ad meíiem:

37*

36. Et qui metit mercedem accipit ; & congregat fruttum Q

uce

1n Cvite

in vitam sternam: ut, & qux femmat, f mau] gaudear, &w.

qu1 metit.

füniaque-

37. In. hoc enim -eft verbum verum. » qma ahus efc qm

femmæt, & alius eft . qui metit.

i eum

,38. Ego mifi vos metere; quod vos non laborai'cls,, ahl læ-

|bbi , at

beraveru.nt, & vos in labones eorum. intzoiftis..

.

Hhhz

39 Ex

st

us

anducate,

3

: AtInlit ei , 656.), Dumqabfuumus

fruftra laborac , nam fuo t:empora.zu

D.

actullc ei cibum.

Patre meo, meflis. Dommo merccr

4. U* f^ciam volmltnt:em, 6c. ) Mo:

dem accxplet

--

w

€at cibum fuum glorificationem Pa-

Ett congregat'. ) Dnmmo mefïls

'tris füi ,

. & converfionem: animarum;,

Erudium.) Demetíum, nimirum ho-

ninus ilonet

quonmm illa. dele&atur , & quafi alx-

mines ad: Chriftum adduc&tos,

& pex

?

. tur & pinguetcit..

predicationem: r-wocatos ad viam fa-

Revcren

- Ut perficiam opus ejnus-.) I eft,. pe'r-

lutis..

hd reliete &

ficiam id, quod per. me. fieri. voluity

l& viram .atemam.) In.- Ecclefïama

nempe falutem animarum.

militántem, a qua tranfeunc ad tri-

ntc

um )hantem. *

" ul ) NO'

35. 4ddhue quatuer men(ésy & c..) Id:

oparibus prue

eff, juxta

commamnunem: ()1)1 nionenr

Ut, O qui feminaty U:.) C um fnu&us»

mejfis. adhuc adeft fpatio quatuor men-

fperaws coliigitur , gaudet & quife-

t udlcmdam

fium.

vaent fcimte

minavit, & qui metit: id; eft, gaude-

villuss fedlll

Ecce dico: 'vaäzs )KQua,.l dicat : Ego

bant prophetz:, qui .prima verbi Dei

. vro aliquid. dicam quad mirum vo-

femina in. populo hoc jecerune ,

quonlïm i

- bis videbitur.

Apoftoli, qui fruges ex illo femine

ortas meffuerunt.

Levate oculos veffros.. ) Scll;cgt ad

j cmbus

- eppofitam civitateim.

- g« In boc. ) Mac. in parte..

ym

- Videte regiones quia: alb þmt 4d mef

Ef verbum verum-) Xerum eft vul-

du[lff E

üs,

gare illud ditctum..

orum

[8

1&»: ) Janr maturuerunt, fegetes enim:

ae

;)46"9

. jam maturz. flavefcunt. & albefcunt..

-ins cb qui feminat , & alius que

Loquitur metapliorice. de: civibus ur-

melit.). Hos eft. proverbium ,, quo

iiem QU

ür !l

bis Sichar ad fe-exeuntibus, & ad. ex-

Judzi utebantir cnum- fïgmfïcare vole-

miollige

7!

ipiendum Evangehum paratts..

