Qua-

dicta Matth 3e. 24 I- & dem :

n

?ld

efit

drans eft quarta parsaffis (asautem de-

CGPS

cima parü denarii , . .vulgo guattrzno.)

)

Conita: re»zp!uw. ) E regwne p&*tus M

:

«

Tlal

43* Con'vomm dtfajwlvs J9o) No-

templh

z

Ilhis * Pideje an

t

CA'PUT

XIII.

23[

) füifuta,

terrogabant eum feparatlm Petrus, & Jacobus, & ïoannes,

& Andreas :

dlCO voa

4. Dic nobis, quando ifta fient? & quodügnum etit, quande

; qui mx«

hzec omnia incipient confummari ?

tmferun

$. Et refpondens Jefus coepit dicere illis: * € V1dete , ne « Eph.

qms vos feducat.

5-

totum vie

'6. Multi enim venient in nomine meo dlcentes : qura ego "'ef

fum .& multos feducent.

9. 'Cum audieritis autem bella, '& opiniones bellorum,: ne

timueritis :

oportet enim hac fieri, fed nondum finis.

T aþïifïw-

.8. Exurget enim gens contra gentem , & regnum fuper re-

eudotirie

gnum, & erunt terraeemotus per loca, & fames : Inltlum do-

lorum haec.

alb

m dul d

9. Videte. autem vofmetipfes. "Tradent enim vos in conci-

liis, & in fynagogis vapulabitis, & ante prafides, & reges

j

Ítabitis propter me, in teftimonium illis.

Io. Et in omnes gentes prlmum oportet prædlcan Evan-

gelium.

j diíc

k qui

ir. d .Et cum duxerint vos tradentes, nolite præcogltare Wlatt:

quid loquamini : fed quod datum vobis fuerit in illa hora, id 1o-19«

ucae

nes mognas:

loquimini, non enim vos eftis loquentes, fed Spiritus fan&üs.

2. II«

)ldemn qui

I2. 'lTradet autem frater fratrem in mortem,:

& pater filium: », 14

& confurgent filii in parentes , & morte afficient eos.

m jlom; m-

-13. Et eritis odio omnibus propter nomen meum. :

ul au-

terr083'

tem fuftinuerit in finem, hic falvus erit.

/

—14. e Cum autem vrderms abominationem defolationis ftan- «Dan.

: mvldlam Vl

tem, ubi non debet: qui leglt, intelligat ; tunc qui in Judaea 9. 2'7-

ompiqié D

funt ; fugiant in montes:

24 ïï

on esifiumavit

Is. Et qui fuper tetctum, ne defcendat in domum, nec in-

Lucz.

; f0f (done

troeat, ut tollat quid de domo fua :

*QI.90-

expmlefem ,

|e us mo]m

16. Et qui in agro erit; non revertatur retro tollere veih-

Juperl P

mentum fuum.

, quam dwm

7Væ

i

gpeo

peconto*

j.)

àD

4 Incipient can]);mmarz) ln Græcu

In teflsmonium illis. ) Id- eft, ad te-

p

dum.mf

eü

OQuando bsc omwia: canfwmmtmda

fti&candum illis de me

1

Ü

)

.vil

fw»* ? id eft perficienda.

II. Nal:tepræcog:rme, &. ) Vlde

;

IT i

6. Ego [um. ) Scilicet Chuf'tus ex-

di&a Matthei c. IOo. I9. ubi hec &

pectatus Meffias.

fequenti

a explicavimus.

9. Videte vofmetspfos. ) Cavete vo-

I

. C

»

autem videriris 4£omm4tm-

il

ls.

nem; !&c ) Videé di&a Matth, 24.16. ,

hs

A

232

EVANGELII SECUNDUM MAR C.

17. V:se autem prægnantlbus

& nutrrenubus m ähs

fuäm, &d

chebus

ton prece

.18. Orate vero , ut. hyeme non fïant.,

j Vigil

19. Erunt enim dies illi tribulationes. tales , quaïes non

ma fero

fuerunt ab. initio ereaturae, quam condidit Deus, ufque nunc,

- K Nec

neque fient.

7- Qu

20. Et.nifi breviaffet Dominus ches., non fuiffet falva: cmnls

-cato : fed propter ele&tos, quos elegit, breviayit dies.

£fMatto

21. f Et tunc fi quis vobis dixerit: Eece hic eft Chrlfm-s,

(ufutant

24.23- ecce illic. ne credideritis.

4UC€.

j ag

2I.

- Exurgent enim pfeudochrifti , & pfeudoprophetæ, &

ir a Tudt

j dabum

t figna, & portenga ad feducendos., fi herl poteft etiam

elcetos.

"

Bnem i G

diiulis ; ]

23- Vos ergo wdete, ecce przedixi vobis omnia.

glüie

.24. g Sed. àn ilis diebus poft tribulationem Illam; fol com-

ii at

13-10. teneb1 abitur ,

& luna non dabit fplendorem fuum.

i Pory

Zec

|a5. Et: flellas cocli erunt decidentes, & Vlrtutes, quae n;u

Cazplm í

?oel7

oehs fünt, movebuntur.

n

2: 10O..

-26. Et tunc videbunt Filium homml.s venientem m nublbus

cum virtute mul:2,. & gloria.

AMatt.—/27..k Et tunc. mittet Angelos fuos , & congregablt ele&tos:

L D ata

24-3.- fuos a quatuor ventis, a fummo terree ufque ad fummum cosli. -

ban

28. A ficu autem. difcite parabolam : Cum jam ramus ejus, -

doo tenerer

tener fnerit, &.naia fuerint foha, cognofcztls, qu.la in pro-

b cheba

proximo fit aeftas.

29. Sic & vos cum wderms hæc fieri $ fcrtote quod in.

tcu

- proximo fit in oftiis.

üïmbere "

30. Amen dico vobis, quomam non tranfi bl;t ,csenerano hæc,,

[

donec omnia. ifta fiant.

T Dtettofr

31. Codum, & terra trani' bunt

verba autem mea non

tranfibünt.

J Sefo

D.

32. De die autem illo, vel hora nemo fcit, neque Angeh

mf

zut quitu

in coelo, neque Filius nifi Pater.

Üicit, as

-*"T/thr

33. 6 Vldete vrgllate, & orate: nefcitis enim, quando tem-

Xüia.

V iteunj

2442* pus fit. .

34- Sicut homo , qm peregre prefe&us reliquit domum

5 ct f omw"fd

en

fuam

x

Jl

24-. Poteffatem cujusque. apen.r.) Id

Vtgllet' ) Submtclhge,. & vos vng»-

hï)

eit, potetïacem faciendi, quidquiddo- late,

mui uule eflét, aut. opporcunm

E

Bll æ»l CO

$ CAPUT XII. & Xlir..,

33

jn ii

J fuam, & dedit fErviS'/'fuisïp'oteiï—gtgm cujufque operis, & jani-

tori przecepit, ut vigilet.

:

]

R

igilate ergo (nefc

itis enim quando dominus domus ve«

niat :.

ales t |

fero, an media noCte , an galli cantu, an mane. )

:.36. Ne cum venerit repente, inveniat vos dormientes. -

jenu,

L 37- ;qud autec

m vqbis dico, omnibus dico; Vigilate.

Ebfämllg,:niS ff

CAPUT.' XIV.

7A

Chrilus;

: Conjizlmnt þritz'cz'pe

$ facerdotum de occidendo Steju. , quz zlng&enfa

pretiofo a suiere perfunditur , murimurantibus dicipulis , vendi-

tur a Sfuda; decujus proditione difcipulis loquitur in cenay in qua

&" Va

panem in corpus Juum , C? vinum i Janguinem confecrata. tradit

difcipulis ; Predicit. omnes fcandalizandos, & trinam Petri nega-

dipmem : ac po

trinam oratienem capitur a

udais, quorutm

fnï Vcn'n'f'

hi. Petrus abfcidit auriculam , & difcipulis fugientibus , coram

a à falfis te[libus accujatus , orti[que reus- judi-

, que n :

j €dius , confp

uitur, ac caditur , & ter .a

t

Petro negatur.

:

Bïduüüf ,& Qtïære- ,eMat.

j dettos |

1. o T Rat aute&rPafc

ha, & azyma poff

ub 1

- bant fummi facerdotes ,

26, 2.

dolo tenerent, & occiderent.

& Scribe , —q'uomcïxdo eum

LUuca

Imyus. eju& '

*

22* I.

2

- 9. Dicebant autem non.i

die feücä, ne forte tumultus fie-

U

ret in populo.

quin

(3. b Et cum e

ffet Bethanize in domo Simonis leprofi, & T€- / Mc.

cnmberet, venit mulier habens alabaftrum unguen

ti nardi fpi- o6. .

effudit fuper caput ejus.

- Joann.

jiol þgtä Pretioiïe-, & fra&to alabaítro ,

»

4. Erang 1'2- I-

gez not

3 äg.mSeFa* , vm .medt"a».;;aäfe ,' &76. ) 1.

'VR?;!- amten .P;z/ä/m, &c. ) Viqde

t

,

dicta Matth. c. 26. T.

De'goat qu:tuor no&urnas vigilias;

E

z

LA

16,*An'g€b

quafr dicat, an venturus fit prima ,

-

)ma. ) Pluralis eft numeri.

an fecunda , an tertiaà , àn quarta vi-

(V Et um c([et Bethanta- Y Vide

dicta Matth. c. 26. 6. ubi hec, & fe-

jpdo t

N-

Omntbus t"[;"'- 'v;'gz'ï;:)e'. ) Sïgng;

quentta

e&tantia ad hiftoriam paffio-

1

Jficat fe non folum. hzxc cis dicere;

nis Chri

| explicavimus.

Ipft verfi-

culi fatis. indicantur in margine tex-

; domm -

qui audiebant, fed etiam omnibus,

$i quid przterea

-.'

jum, - qui poftea vcnturi eflent usque ad

tus Évangelici.

-movi .ifm?m diem.

notandum occurret, fubjiciemus, ut&

hactenus fupra fa&dum eft.

Y

E |

: Bü/: mm agzï.f&&mä.. ro;(;. m;

m

M EVANG-ELIVI SECUI.QDUM MÁRCG.

- 4. Erant autem quidam indigne ferentes in:ra femetipf?dsg

Àmetn dïc

; "& dicentes: Ut quid perditio ifta unguenti fa&ta eft?

] dit me

$. Poterat enim unguentum iftud venumdari plus quatm

1. Àt

trecentis denariis, & dari pauperibus. Et fremebant in eame [ Nonquid

6. Jefus autem dixit : Sinite ea

1o. Qu

m, quid -iïli)y moleiþ eftis ? -

7

i

Bonuin opus operata eft in me.

- Thanum j

7. Semper enim pauperes habetis vobifcu

m;& CUA veldti

ar-Nt

deeo, v:

ritis, poteftis

. illis benefä;erä,;mä autem .nanfen.;?fer ha«

betis.

$

&t bg

-.8. Quod habuit haec , f

RUE

i&it, þyævenït ungeire .cqrguis ',m'e;-uv

in fepulturam.

L]

" nedicens,

-.':.9. Amen dico vobi

s: Ubicamque preädicatum fuerlt Evan-

pus meum

25 Ea

- gelium iftud in univerfo mundo, & quod fecit heec, nafrabla

£

*

turin memoriam ejus.

& illo om

. Miat.

IO. c Et Judas Ifcariotes, u

*

nus de duodecim, abiit

: 44. Etz

1614 m

E'd füm-«

*

à

os facerdotes, ut proderet eum illis.

»

pro muli

II. Qui audientes gavifi funt, & promi

ferunt ei pec'uni'al

»-

m

1

34. Atre

2Mfat.-

fe daturos: Et quzerebat, quomodo eum opportune traderet.

-

Y itis, u

Y

12. d Et primo die azymorum quando Paíc

ha immolabant,

$o Dei,

26.

17- dicunt ei difcipuli:

16 Eth

L

duces Pafcha ?

ngvis eamus, & pg;*emus tibi, ut manjv.

:v Fta

22. 7.

13. Et mittit duos ex difcipulis fuis, & dicit eis: Ite

"

a a

aela; l

"vitatem ,.

. & occurret Voþixs:hom»o lagenam aquæ

baj ulg,njs;' fe-

&ttür r

quimini eum.

&

4 Sed

I4j4 Et quocunque

introierit, dicite domino domus ,quia

leum

Ma

gifter dicit: Ubi eft refe&tio mea, ubi Paícha cum difcigg—.

-

x

1. kPetr-t

lis mets manducem.

Í€, fed noi

rs. Et ipfe vobis demonftr

-ab.i't cænacuiüm gfande,:&rgtm:ïx

y. a

& illic parate nobis.

& at

16.*Et abierunt d

ifcipuli Ejliä., '& venerunt in äVitatem,-—-&;f |

Bttürus

4

*

a

" invenerunt, ficut dixerat illis, & paraverunt Pafcha:

Jt.

L Àt j

17. e Vefpere autem fa&to, venit cum duodecim.

Tnori t

260200 x

bant

iuca

18. Et difcumbentübus eis , & lman'ducam'ibus,- ait Je

22.14.

'92 Z'Eh V

Vx'ïzx

E

s dïfCïþuh:

domus parte , Grace dywexysoy , quafi.

3 Et af

fi&ile.

13- Lalgvmam.þ) XEQAMIO id eüi, vas

dicas a terra elevatum , erat ea do- .

mus in-monte Sion, ubi creduntur ||

WPIt ayey

I4. Refellio mea.) waTaNuuas diver-

Jq'rizm.

Syr. Locus. COmUMVIH.

*

Apogoli lackuiffe 'pc;ft- Pafïiom):m.

5. Cæmculum.)-*Era; m fuperiore

J

[» A P,V UT ; .XIV-.

35

É

Pqu, T

fjoan.

t;xeti

! Amen äic&ï vobis, f quia ugus,exf»þvobirs trgdet me, qui man-

1321*

4 ducat mecum.

3

" q

un

1g. At illi coepe

runt contriftari, & dicere ei üngulaþim:

tinen ] Numquid cgo?

:

1 i

s;

.

L

2o. Qui ait 1

lis : u nus :

.ex'duïodec'im , quif»ihtingi't mecum

efï/i'(eüïs h

] manum in catino. —

1

*

.

dem hominis w;'ad'it,. g ficut fcriptum eft g Pal.

m volue-

- 2r. Et Filius qui

de eo, vae autem homini illi per quem Filius homiynis tra- 4o.1o

:m?er h;g;

. CCOT

; 8

etur, bonum erat ei, fi non effet natus homo ille.

1

I. 16

42. h Et manducantibus illis, accepit Jefus panem, & be-

b Mat.

x m

"mnedicens, fregit, & dedit eis, & ait : Sumite, hoc eft Cor-

25.06.

1Cor..

ii Erate

pus meum.

.|93. Et accepto

, naïrabh*:

1

ex illo omnes.

Calice , : gratias agens d'ek'd'jt eis ?1 & biberunt 1124

D

. 924. Etait illis: Hic e

f S*a-n,guþi's meus. novi teüam.e-hti,,- qui

TL

4

pro multis effundetur.

*

ecininm.

/.24. Amen dico. yobis;. quia jam non bibam

de hoc g-eni'mi"-

ne vitis, ufque in diem illum , cum illud bibam novum in re-

quderte

molabatity

gno Dei.

26. Et hymno di&o exierunt in Montem olivarum.

V

E

*

.

.

.

EX

a

lizabi

miiniin me:!

n no- IIOHU.

21. Et ait eis Jefus: ; Omnes fcand

-T ] c* -

&e ifta; quia fcriptum eft : lg/Eercutiam paftorem, & difper- äözï

gentur oves.

um d

-28. Sed po

ftqïu-a(m' vfäfiirrexero ,L pr.æ;e:cïam .vos in Gali- !3- 7*

leeam.

-

,müs , qm&

'29. Petrus autem ait illi: Et fi o

mnes fcandalizati fïüez:i*x?,t' in

n difw;ï

te, fed non ego.

--

$o. Et ait il [

efüs: Ameb-dico Hbi, quidtü hedie Bd no:

&e hac, priusquam g-g?lïiS; vocem bis dedi,er.i-t ,;'te'r"me es ne-

y,lt atmï

gaturus.

E

L]

ivitat!?m)fg;'äTï

Ü

H

3r. At 1

lle 'amplïUS- loquebatur: Et fi oporïüyeri't me fimul

.;ha j

commori tibi, non te negabo. Similiter autem & omnesydïiä

T.

cebant.

t fe

fus:

5

a

. $2. 1Et veniunt in

praed;um , cui nomen Cethfemani. xE'"t*'z':Mät;

ait difcipulis fuis: m Sedete hic donec orem.

26.36.

/

F2i.uce

"$

*

"

3. Et sffumit Petrum, & ]acobu ,& ]*'o-ann;m"fccum,;.&

,22;4'0';

qu

e

al

coepit pavere , & taedere..

-

MP

.afftonem'

Gga

24. Et

236

-'EVANGELiIfSECUNU*M MA—RC.'.,

^

44. Et ait illis: "Triftis eft

3

| a

anima mea ufque ad mþi?tem, fü-

ftinete hic, & vigilate.

7

pE

55. Et cum proceffiffet paululum,

procidi;* fuper terïama

&

convenerun

orabat, ut fi fieri poffet , tranfiret ab eo hora.

;

*

2

$4 Petr

aeium fumi

46. Et dixit: Abba pater, omnia tibi polfi

bilia funt, trans-

fer calicem hunc a me, fed non quod ego volo, fed quod tu.

& calefaciel

37. Et venit, & invenit eos dormientes.

Et;it Petro

7

bant adverfi

35 q Su

mon, dormis? non potuifti una hora vigilare?

38. Vigilate, & orate, ut non intretis in tentationem. SPK

nec invenjel

ritus quidem promptus eít, caro vero infirma.

--

z

- S6. Malt

dicens * ,

49. Et iterum abiens oravit eandem fermonem

& convenier

. 40. Et reverfus denuo , invenit eos dormientes ( erant e-

- $. Etqu

nim oculi eorum gravati) & ignorabant, quid refponderentei.

41. Et venit tertio, & ait illis: Dormite jam, & requiefci-

verfus.eum,

58. Quon

te

Sufficit: venit hora:

| ecce Filiiy;s hominis tradetur inx ma-

Ym templun

nus peccatorum.

L2

DufaCtum a

42. Surgite , eamus, ecce qui

me traaet ., prope eft.

39. Ft nor

»Mat. 4j. Et adhuc eo loquente, venit Judas Iícariotes unus de-

6o. Et ey

26.47. duodecim, & » cum eo turba multa cum gladiis,lignis, a (1)

ucz. f(ummis facerdotibus, & Scribis, & fenioribus.

.

xvitxJefum) (

22.47

d

icens: ,Quem-

- [ biobjiciunty

oan.

44. Dederat autem traditor ejus fignum eis,

aC

L. me ll

1g. 3. €

umque ofculatus fuero, ipfe eft; tenete eum , & ducite caute.

- 5 facerdos

4$. Et cum veniffet , ftatim accedens ad eum , ait: Ave

".

- "IUS "61 bene

Rabbi, & ofculatus eft eum.

*

L]

- 46. At illi manus injecerunt 1

n JEfum ,& tenuerunt eum.

RUO fomini

^47. Unus autem quidam de circumítantibus educens gla-

: : Qum ftubibus

dium, percuffit ferv

*

um füummi facerdotis , '&i amp-ut-avitliUi

i 3' Summ |

auriculam.

$

5

/48. Et refpond

ens Jefus, ait illis: Tamquam ad latronem

exiftis cum gladiis, & lignis comprchendere me?

- 9

uotidie eram apud vos in templo docens;.

& n'o.'n m'e.

L'.;-ü'llthC f eQ

tenuiftis:/ Sed ut implean:ur Scripturae.

:

..50. oTunc difcipuli ejusrelinquentes eum, omnes fugerunt.

2USDütag. focg.

Atütn Vé(le

;Mat; $1. Adolefcens autem quidam fequebatur eum am

i&us fin-

füif

Hs Mmæ

25,54 done fuper nudo , & tenuerunt eum. -

aqu

E

Ut yox

mus, ng

T

i5 À fummis faceraot.:ibus:. Ip edit. Sixt. leg, miffi a l'ummis- l'ace.rdotib"us.

f

SI. -4dolejcemns, & c.) Al

j»paret, hunc

Qd v

fsf

34- Suflinete.) Id eft, expectate

fortaflis horti cuftodem,

à

repitüu ex.

lite p

l Ts

33'. Hara.) Id e&;'

Suje

"hdo,) C

; nre:pvatcrecur.

Pamo , fcilicst,

citatum € l;&o Iurxexili'e , opertum

mllfïur:

ä

|

hs

CAP v'*f?r ; xn;.

237

I

: 5'2 At ille- reje;?tg findone, nudus profugit ab eis.

*

*

$3. p Et adduxerunt Jefum ad fummum facerdo

tem 3 &

p Müt.

26-. 57- :

n

convenerunt omnes facerdotes, Scribze, & feniores.

ca,

.$4. Petrus autem a longe fecutus eft eum, uíque intro.

ingzu.

54«

ml

atrium fummi facerdotis, & fe

:

debat cum mini&rif ad i,gng

odti, 1

& calefaciebat fe.

.

ls 180133

10: 51 I

$95. d Summ! vero

fäcerdotes, & omne c—on,Ci:lium' qu3ere- ;Mat.

bant adverfus Jefum teftimonium , ut eum morti traderent, 26.59.

x

x5

nec inveniebant.

. s6. Multi enim teftimon

ium falfüm vdicebänt adver

n*

& convenientia teftimonia non erant.

;f?ls—eum,' *

Tant 6«

..87. Et quidam furgentes, falfum teftimon

ium ferebant ad-

rentel. d.

verfus eum, dicentes

a

quieicie:

$8. Quoniam nos au

divimus eum dicentem: : Ego diffol- rJoan.

vam templum hoc manufattum, &

poft triduum aligd non ma- ? !9:

nufattum aedificabo.

*

"$9. Et non erat conven

1

iens teftimonium illorum.

fummus facerdos in medium, interroga-

drius de;

6o0. Et exurgens

vit Jefum , dicens: Non refp

.

ondes quidquam :a'dr eà, quse ti-

bi objiciuntur ab his?

uem-ä?

.61. Hle autem tace

bat, & nihil refpondit. Rurfum fum-

o Q

mus facerdos interrogabat

i

eum, dixit ei: Tu es Chriftus fi-

:

lius Dei benedicti?

: AW y

.62. Tefus autem dixit illi: Ego fum.

; Ft videbitis Fi-

$ Mafa

d

24.30-

fiüm hominis fedentem a:

4

; e.xtr'is/-virtutis Dei, & venientem

& 20.

$ glï*l v

cum nubibus coeli.

64.

653. Summus ergo

facerdos fcïndens

veftimenta fua'? ait :

t;vit miij

teftes ?

Quid adhþuc defideramus

64. Au-

atrOneFf :

Gg3

ündon€ fpectaturum, qüid effet. Daro-

&eRe, ut fimul cum Chriftotanquam

nbn me! :

ejus fectatorem ducerent, fed ille ma-

nius putat, fuiffe Joannem Apoftolum

nus eorum evafit, dimifla findone.

indutum vefte ccnatoria, quod dixi

yrerue.

rius, probabilius videtur.

&2. Rejella.) wuraNmo» rehitta.

Amidtus féndone.) Maldonatus pu

tat;

56. Comvenientia.) Scilicet inter fe,

Qs f* ]

fuiffe veftem, qualem 1talice appella-

in Greco, x«i ica1 al waervelas 8x

sus, Zemarra. ' Crediderim potius,

$o 2» , id-eft, & aqualia, five , paria

' 52: At;

feflumonia uon erant, quod bene ad

ut vox ipfa fonat, fuifle linteum,

quod veftis formam non haberet. lta-

P

fenfum vertit vulgatus, qux enim

lice appellamus, Lezzzo(o.

paria, aut zqualia non funt male

at hunea |

Super nudo.) Scilicet corpore.

inter fe congtuunt,

'K

repit

j exï

1

; ,Tcmgumr.'t entp. ). Apprehenderunt

;,ope" z

Ca/

EVANGELII

SECUNDUM MARC

238

44?1

64. Audiflis blafphemiam : qmd vobis videtur? Qui omnes

condemnaverunt eum eífe reum mor.is.

re(pondes

65. Et coeperunt quidam confpuere eum ,. & velare famem

$. Jelu:

P Qtas.

ejus, & colaphis eum caedere, & dicere ei: Proþhetlza &

miniftri alapis eum caedebant.

l

Det «

2 Mlat. -

:66. t Et cum effet Petrus in atrio deorfum vemt una éx

T vas, q

26.60. mcxlhs füummi facerdotis:

u

? Ent

67. Et cum vidiffet Petrum calefacxentem fe, afp1C1ens 11-—

erat vint

a6

E

hm lum, ait: Et tu. cum ]efu Nazareno eras.

17—

68. At ille negavit, dicens: Neque fcio, neque novi, qmcï

famebat il

" dicas.

9. d Pil

wM at.

Et'exiit foras ante atrium , & gallus cantavit.

€9. » Rürfus autem cum vidiffet illum ancüla à coepu"dxce-

. tatt vobls :

971 ve circumftantibus: Quia hic ex illis eft.

t

I0. Scle

æLuc

umm] face

.79. At ille iterum negavit..

x'Et poft pufillum. rurfus ,

22:59. qui adftabant , dicebunt Petro:

Vere ex illis es,

nam & Ga.-

1] Poni

oan

lildeus es.

tibbam dir

9:25-

4i. Hle. .autem Coepit anathemauzare &j Jurare. Qma ne-

1. « Pl

fcio homigem iftum, quem dicitis..

z

Vült]S facm

E:

3 "z'ïat

7?

taiim gallus iterum canptavit. . y Et recm datus eff.

If Atj

*75 Petrus verbi , quod dixerat ei Jefus: Priusquam gallus can-

A Plla*t

OL.D

13-28.

tet bxs , ter me megabls.

Et Coepit flere.

r

CAPUT XV.

i Iï Pilatg

raa

efus coram Pilato accz//atus , tiibil re[pondet ; præehgmzr Ba-

reüu-

W.

rabbas ,. Slejus. traditur crucifigendus , qui multis modis illu-

I6. g Mil

us a wnltïzbus

ducitur. ad cmczj'gehdum

& divifis ipfius ve-

anocant t

Jiimentis inter la rones crucifixus , audit variorum jatctatas i je

V. Etin

. bla[pbemias : fuboriuntur tenebra, & clumans Seus Eli ,.

Pm eïm c()l

acetoque potatus , eum clamore valido expirat , cu-

Ij pt

jus corpus a Fofepb fepelitur.

Qu

p»

'T confefiim mane confilium facientes füummi faærdo-

)&po

wMlat.. : dE

tes cum fenioribus, & Scribis, & univerfo concilio;

1o. Rt

27. F. vincientes Jefum , duxerunt, & tradiderunt Pilato.

ucae

& lndder f

4. Et interrogavit eum Pilatus : Tu es rex Judeeorum? At

M

22.66..

ïllgt

jsan

ille refpondens , ait illi: 'Tu dicis.

Dém (

I

/9, & Et accufabant eum fummi. faccrdotesfm multls.

J'ena

2M:t

DA

4. Pila-

[

yut

27-M2..

hia

—

H.

]uce

71 Awrkemmzdre. ) Id ePt exe-

4 kaäenmr bec capite, exþhm—

8. dþ"ldly í

23: 2 cran.

"Qu

DIPTRT Matrþx: cap. 27

a

-

C

CAPUT iv

g9

l OMQS

d Prlatus autem rurfum interrogavit eum dicens: Non-cjon.

1833*

refpondes quidquam? vide, in quantzb te- accufant

EM em

$. Jefus au:em amplius nihil refpoudn, ita ut mlraxetnrs

DUZ& &

j atus.

. Per dlem autem feftum foleozt dimittere 1115 unum ex

t una ex

vahs quemcumque. pctiffent,

É

"m Erat autem , qui dicebatur Bafabbas, qui cum feditiofis

Clens ü

. erat vin&tus, qui in feditione fecerat homicidium.

8. Et cum aícenditffet turba , Cco»pit rogare; hcut femper

(X

/

yl, quid

fac1ebat illis.

9. d Pilatis autem. refpondit eis, & dixit: Vultls dimit- ä'JOm

.

pit dice-

tam vobis regem Judzeorum? -

b

I0. Sciebat enim , quod per 1nv1d1am tradldlf*'ent eum

fumml facerdotes.

rürfus ,

Ü &Ga—

1r. Pontifices autem, conc1tave1unt turbam ut magis Ba-

N OE

rabbam dimitteret eis.

12. e Pilatus autem iterum refpondens, ait illis:

1d er go e!,ucæ

23.14

Qma 56-

vuitls faciam regi Judaegrum ?

oafne

us d

i f Atilli it:órum. clamávérunt: Crumfïge eum.

I4. Pilatus vero dicebat. illis : Quid enim mali fe61t9 At 18-49-

Ays can .

1111 magis clamabant: Crucifige eum. -

-rs. Pilatus autem volens populo fatisfacere , dimifit illis

Barabbam 9« tradldlt Jefum flagellis caefum ,. ut crumüge-

retur.

aitur Df

2dis i —

I6. g Mili:es autem duxerunt eum in atrlum prætoru, &gMat.

C(mvocant totam cohortem:

'27.27

gp[ (ps tt*

oan.

|

I7. Et induunt eum purpura, & 1mponunt ei pl le&entes J?

9. *

n )

fpm eam coronam.

st

38. Etcoeperunt falutare eum: Ave rex ]udæorum

(j

.X9. .Et percutiebant caput ejus arundine, & confpuebant

eum & ponentes genua, adorabant eum.

l f cerdo-

20. Et poftquam illuferunt ei, exuerunt illum purpura,

& induerunt eum veftimentis fuis , & educunt illum , ut

: cuncill

crucifigerent eum.

1

TU

SET- h Et angamaverunt praetereuntem . quempiam Slmo- ;Mat*

orum

nem Cyrenaum , venientem de villa, pat1em Alexandn, & 27.32

"Luese

Rufi ut tolleret crucem ejus.

]s

lv

22. Et 23:26

.

3 ,Jj?md:j]et) In Grsco e& aya Bowag, cum exclama[fet. -

h Och lna

tits

txfl'

terpres legit. ayaj3ag.

M

.

240

EVANGDLII SECUNDD M MARC.

22. Et perducunt illum in Golgotha: Iccum, quod e& m-

ter quas -

'terpretatum Calvarice locus.

]ofeph f

23. Et dabant ei blbere myrrhatum vinum : & non ac-

x

'f

n

cepit.

fitabant «

24. i Et crucifigentes eum , diviferunt vef'clmenta eJus,

Jerofolya

27.35. Inittentes fortem fuper eis, qms quid tolleret. -

&t p T

Lucæ

25. Erat antem hora tertia, & crucifixerunt eum.

quod eft:

23.34-

26. Et erat tltulus caufae ejus mfcrlptus : REX ]UD JE 0-

4 Ve

Q2n. RU M

19.23-

- ifeent

27. Et cum eo crucifigunt duo Iatrones : unum a dextrls-,

lum&

& alium a finiftris ejus.

li Plla

28. k Et impleta eft fcriptura , quae d1c1t : Et cum mlqum

Centurion

L SIETEZ

53.12-

feputatus eft.

4j t

29. Et praetereuntes blafphemabapt eum, moventes capita

feoh

p

- ijoan. füa , & dicentes: ; Vah qui deftruis templum De1 & in m-

45. ]

2

3 19. bus diebus resedificas :

Yrvolvit f

30. Salvum fac temetipfum , defcendens de cruce. :

eXleum d

31- Similiter & fummi facerdotes illudentes ad alterutrum

N

. Mar

cum Scribis dicebant: Alios falvos fecit, felpfum non poteiï:

Ul Doper

1alvum facere.

32. Chriftus rex Ifrael defcendat nunc dc cruce, vt vi-

Muleriys

deamus, & credamus: Et qui cum eo crucifixi erant, cone

" vitiabantur ei.

UfoElono,

33. Et faéta hora fexta, tenebræ fa&se funt per totam ter*-

ftta, dog,

^X

ram ufque in horam nonam.

"Uf

44. Et hora nona exclamavit Jefüs voce magna, dlcens"-

- spt1. m Eloi, Eloi, lamma fabaéthani ! quod eft 1nterpretatum Deus

LUET.

- er. 2. meus, Deus meus, ut quid dereliquifüi me?

5/

Matt -

35* 'Et quidam de c1rcum&anubus audientes, d:cebant Eece

A 46 Eliam vocat.

Es

la

436. Currens autem unus., & lmplens fpongxam aceto » C1r-

Tc

E

cumponensque calamo , potum dabat ei ,

. dicens: Smm e5 vi-

deamus , fi veniat Elias 'ad deponendum eum.

31- Jefus autem emiffa voce magna expiravit. -

C ln 1.

QUs hi

38. Et velum temph ícifum eft in dua /a fummo ufque

05

fentlan

tam i

deoríum.

Y qui

39. Videns autem Centurio ; qui ex agïverfo iïabat á quxæ

u

6

llt);md

st Qs

1 5 Veu

- fic clamans expiraffet, aitz Vere hic homo Filius Dei erat..

Wata

xMat. ^ 40- 5 Erant. autem ,& muheres de Ionge aip1c1entes: in-

f

LUT) /*

UT

2( 55*

ter

816

! U C

CAPUT XV.& XVI.-

241

d eü m-«

ter quas erat 'Maua Masda'ene, & 'Marxa Jacob1 mmorls, &

]ofeph mater, & Salome.

fon 204

41. Et cum effet in Galila, fequeban*m eum, o & fini- »Luce

T

firabant ei ,& alieé multee , quæ fimul cum: 'eo afeenderant g. 2«

nta e]US,

]erofolymam

y

42. p Et cum jam fero efí et fa&um (qmaerat parafceve, pMat.

quod eft ante: fabbatum

2757

UD o

43. Venit Jofeph ab Arlmathla nobilis - decurlo, qui & Luce

x

ipfe erat expe&ans regnum Dei , & auda&er 1ntr01v1t ad Pl 23 50'

; dextri

Aatum, & petiit corpus Jefu.

938

44. ;-Pilatus autem mirabatur ;:fi j jam obui"et

Et accerfïto

*

m mlquls

Centurione, interrogavit eum , fi jam mortuus effet.

.45. Et cum cognovfiï;et à Centurlone, donavit corgus ]o-

ïch

yes caplta

& jn t

46 Jofeph autem mercatus findonem, & deponens eum

N

involvit findone, & pofuit eum in monumengo;L quod erat

D

excifum de petra,. & advolvit lapidem ad oftium monumenti.

Atetutm

^47. Maria autem Magdalene & Maria Jofeph afplc1ebant,

uon P()teit

ub1 poneretur

CAPUT XVI

Mulzerzbus ad Chrifii monumemum objluþejcennbus,.Angelus ft-

rant,

furr,eäïzoncm ipfius annuntiat ; quz primum Marie Magdalena. ap-

paret, deinde duobus di fczpulzs in alia effigie :

demum undecim re-

euymbentibus apparens , exprobrata incredulitate ,. mittit eos ,. ut

dicens-

- in unicer/o mundo pradicent , ac baptizent , /itb/unöïzs f--

tum Der

gms, que fequantur credentes , ac ita in .

celum afcendit.

E

|T cum tranfiffet fabbà àtum, Maria Magdalene, & Ma- 2Mat.

Cll' i

ria facobi, & Salome emerunt alomata, ut venien- 28. 1:

[cet '

Smle VI

tes ungereht Jefum.

M

-2. b Et

[

m tranfiffet [abbatum, Efc. ) Uts

:5

cendüm , mulieres fimul atque poft

quz hic habentor, bene con-

Chrifti fepulturam domum reverfz

fentiant cum iis, quz fcribit Lucas c.

funt, paraiie unguenta, ut Chrifti cor-

o quu

23- 55- qul alt :

Viderunt monumenu-

pus ungerent, ut habet Lucas.

Cum

fum0 quemadmodum pofftum erat cor-

vero fabbatum ,

uod folis occafu

O pes cius, Ó réverteades paravertnt aro-

terminabatur, tran

;

1Tet, alia aromata

gt s qu^

mata, 6 unguenta, & falbato quidem

jei &*

vefpert emifie, ut cuf iis, que prius

tl'

fluernnr /äamdum mandatum , 6c. di-

paraverant, & fola fatis.non erant,

Jentes

j2

Aabl. eupo . Comz.- Mezoch, Tom. F.

Hh

Á/,

s

*

EVANGELII SECUNDUM MARC

242

iLucs :

2. b.Et valde.mane una fabbatorum s vemunt ad monü-

probranit

24 ï-mentum, orto jam fole.

qui vid&

5: Et dicebant ad invicem : QUIS revolvet IIOblS lapldem

1j Ett

- ab oftio monumenti?

Trangelit

« Joar.

. c Et refp1c1entes v1derunt revolutum lapldem. Erat quæp-

16. Qu

20. I«

pe magnus valde. .

dMat.

WTO n00

25*

s. d Et introeuntés in monumentum vxderunt ]uvene"m fe-

W. Sg

Lmæ.

dentem in dextris, coopertum 1tola candida , & obüupue-

Tiomine m

24- 4. rut.

I K $

Joan.

6. Qui dlC/It illiss Nolite expavefc,ere : Jefum quærltls Na-

2.9.*16

&5 nocebi

.Zarenum;, cruuiixum furremt . mon e& hic: ecce locus: ub1

pofuerunt eum..

10. Et |

" affümp

7. Sédite, d1c1te difcipulis e]us QO Petro, qu1a p æcedet

e&upr. vos in Gahlæam' ibi eum Vldebms , é ficut dixit v

1s.

fus afcende

14.29..

,8. Atillee exeuntes ,. fugerunt.de monumento : mvaferat

Opinio habe

.enim eas tremor , & pavor, & nemml qaldquam dlxerunt'

*

cmue&..ras

Umebant enim.

ttm dxfputdm

]oan.

g. Suigens autem mane', fprlma fabbatl, apparuit prlmo

" detj

20.16. Marice Magdaienae, de qua ejecerat feptem daemonia.

&

tenttg

uih

1o. llla vadens nuntiavit his ; qui cum eo fuerant, lugeu-

x

Htï',t dle px

tübus, & flentibus.

"f"ï&lomaA

rr. Et iHi audientes qula Vlveret, & vxfus eH'et ab ea, non

CU, Cum al

-&rediderunt. -

rl prodit

lm fentene

zLuc«e

12. g Poft heec autem duobus ex his ambulantlbus oftenfus

24.13- eft in alia effíge, euntibus in villam.

0s Undecnn à

* diceum .

7p3. Et ii euntes nuntiaverunt cseteris ,. nec 1lhs credl-

Ti ho

derunt

fru;))bf,m L

4 Noviffime recumbentlbus illis undecnn apparmt, & ex-

Temin jeg

|pro-

TEy At o

E3

T vilerun,

ungerent proximo mane corpfus Chif-

fignificatut enim Magdalenam bene-

Altatum Y

fti in fepulchro,

Tes

cio Chrifti e feptem demonibus ,.

! Vldem

2. Er ugldt mane , &c.) Vide dicta

quibus obfidebatur, lieratam fuiffe. ;

üpuli Bo

Matthei c: 28. nü. T. & fequent-

ide Luc. c. 8. 2..

mld

9. Sergeus autem masze.) x hoc

I2. Dzuobus ex bis, &7c. ) Hl'ïornm

locó habetur, Chrtifum mane furre-

fufius habemus apud Lucam e. 24 13.

hii

xiffe, nimirum circa auroram , quod

Villam.) ld.eft pagum.

Wütire

t:l)

etlam fentit Ecclefia , qu& cum Am-

I4. Noviffrust. ) (næce eft, 5 ug&gow,

hn

[/7 "fdlder,

brofio canit: 4Jwrera lucis rutilar, eum

id eft , Ze/zde , feu . poffes.

Aliqui

rex s[le farnjz"mj:: victor furg:t de fu-

Tsit. E

üere.

putanc illud , Na'v:j'me fignificare,

lrtone

Idhïlf &j

hanc fuitffe Ultllnaln apparitionem fa-

*

De qua eyecemt /ä;;fem darnonia. )

&am ipfo die Refurrectionis.

Alii

n

Tej j D

Accipienda funt vexba, ut fonant,

ultimam omnium, antequam Chri-

lis

Ut

Prei

m q,

lCmdl r |

-

ii ao

1

$

"C AC UUTOe XVo

d mont. -

probravit incredulitatem eorum , & duritiam co

r

3

'di

$. q;g;ia.iis 3

qui viderant eum refurrexiffe, non crediderunt. '

I5. Et dixit eis: E

*

;'laþïdem'. 4

*

untes in mundum ugiv-ïerfum 'þrædicate

Evangelium omni creaturae.

*

Erat*gui»»p;-

16. Qui crediderit,

"& bapti

Zatus )fue/rit, falvus erit :

qui

vero non crediderit, condemnabitur. '

Z

95

j (IJ—L.

. 17. Signaautem eos, qui crediderint, hsec feq

uentur: 4 In 2A&

nomine meo daemonia ejicient , ; linguis loguentur novis.

I6.18.

ftupue

;AGO.

.18. k Serpentes tollent, & fi mortiferum quid biberint, non

aefigis Na-i

eis nocebit : / fuper eegros manus imponene& & Bene habebunt. & 15,

locos wl

19. Et Dominus quidem Jefus poftquam locutus eft eis ; 46.

*

J

kA&o.

m : affumptus eü in cce

lum, & fedet a dextris Dei.

] scedet

Hh2o.

k

20.

TI- 29- 5-

1 AGo.

(Obls. -

Rus afqe'n(þiveret in ccelum

utr'aQue

foribus, quibus etiam dicitur Matth. 99. g.

jnvaferat.

opinio haber fuos auctores & fuas

C, 29. 20. | Ecce ego volifcum fum, uf-.mLu.:,

dixerunï;.

conjecturas. V ideat, qui volet Barrad.

que ad con[ummationem faculs.

24-51*

tom. 4. lib. 9. c. $. in utramque par-

^ Omni crcatura.") ld eft, omni na-

tem difputantem probabiliter.

tioni,:omni hominum conditioni, &

ii

ladecim.) Moc favet illorum fen-

ffarui, uno verbo, omnibus bominibus.

nia.

tentiz , qui hanc apparitionem factam

— 17. Sgza. ) ld eft miracula..

putirt die Afcenfionis ; nam die Re-

Sequeutur. ) Pollicetur Dominus

int*, lugenf

furrectionis Apoftoli erant tantum de-

Ecclefie fue miracula cum opus fue-

cem, cum abeffec "'homas , prster

rit; ngn tamen pollicetur omnes, qui

ab ea; nd.n'

Judam proditorem , quamquam juxta

credideript, ea patraturos.

aliam fententiam dici poffit , di(cipu-

-* la nomine meo.) ld eft virtute

, feu

los undecinr appellari folitos poft u

invocatione nominis. .Sic. D. P'etrus

s 'Oüenjfu;sv'

d difceffum; etiamfi quis deeffet, ut

r

àit claudo,; A& c. 3 6. dg nomint

nunc lhomas.

jJE[u Chrifés Nazarent fz

ZÉ

jli cfedi."

| Recumbentibus. ) Juxta illius «vi

&5 exiliens fletiz & ambulauit, 6c.

ge & :mzäulf "

morem"in lectulis,tricliniaribus.

Linguis loqueztur novis. ) QQuas fci-

— Viderant eum.vefurrexiffe.) ld eft, iis,

licet antea ignorabant. Vide AG.c.2.6.

m " äx:

qui viderunt Chriftum jam a mortuis

18. Serpenzes zollegt. ) ld eft aufe-

-xent, fcilicet neledant.

Sic Paulus

excitatum, viderant autem illum mu-

dalenam lente

leres, viderat. Petrus, viaeranc duo

viperam projecit illafus, A. c. 28. 5.

; dgitonibust

difcipuli E:naus petentes. D. Bern.

I9. -affumptus eff im cm/um. ) Non

ferm. 1. de Refurre&. intellig'ic de

alieno adminiculo.,.fed propria virtu-

vetm fuile

Angelis, qui. Chrifto refurgenti ade-

té.; poterat enim id facere tum per

d

Hlüomm 1

rant, & mulieribus Refurrectionem

potentiam divinant, tum per dotem

24

nuntiarant, ipfe vero Apoftolis.

humanitatis, videlicet agilitatem, qua

j cim £

. Noz. erediderunt.) Ut 'hoc.egdem'c.

, donatum beatum quodlibet corpus a

-cee' 1

Jg 8470 j

n.II. dixic Evangelifta.

terra in colum fe abfque Angelorum

Ahqul

Ig. Ef dixif eis.) Cum fcilicet eifem;

auxilio efferre poteft.

Dici. etiam

uf

in monte Galilze, Matth. c: 28. 18. 19.

