uno animo in theatrum rapto

.Gaj?) & ,AriüarchofMäcedqni4

xim. de

bus , comitibus Pauli.

L

30. Paulo autem vo

1

lentg '

'n'tr,a;*e' ln populum, non permi-

"

ferunt dijipuli,

-

p EEETESRCI

m«

-

-

N ag

3I AQui?

confitte

3

2

4

) A;ig-eïrjzäari;():. ) A' f;z;up.o;c.o.?roxg;l:fz-;

28 - '.M.dgtm Diana . jpre/iaruml.— x

^e, ) Qlliä

ber argentarius.

Ima ?

duam perituram Paulus fignificave-

t omam

Faciens edes argenteas Diana,

rat magnifice predicant , miniine-

jm fando

ines , fiye fimulacra templi Dianz,

que deftruendam , quafi dicant , ma-

t

g v.otbi!

Sic noftri peregrini argenteas lamel-

gna Dea eft Diana, .cujus decus,

&

las ab «de Lauretana referunt , in

glorià xternum manebit.

viu fbi

quibus fané

exprela. .

lz illius domus g(*]ig.ie.sxglü

multu.

29. Corfuffone. ) Pcrcqrbaciong*, tu-

hi

colleqtam

mitis f

.

Artificibus. ) Sibi fubordinatis.

Rapto Gajo , &X Ariþ')rdao. ) Hlos

-,4' nf 17.

E

S. Hujusmodi 'ofifccs. ) : Si:mil*ilfm

impetu rapientes in theatrum , ut il-

16, Cpi. ]

terum opifices.

los aliosque Chriftianos ibidem reos,

arius , !

"tquifitio.) Lucrum , queftus.

& facrilegos

lictt. V0

27. Nen f^lum autem hac. ) Sorshec

& madtarent.

publice 'prqclamaþenc,.

N

noftra, hoc

Q

; lipiíco-

quzítus nofter.

pificium noftrum , big

"if archo. ) Quem ad

Col;)f.i e 3-

Manyrio

^ Perielitabitur $n redargutionem

! "v'e)l:ie

Io. vocat: D. Paulus coscaprtivun

fenm. Adfcriptus eft

i AbacalogQ,Sm-

,", Jegitur

[

re. ) Ín periculum venit reprobatio-

&orum die 4. Auguft.

i

nis, & contemptus , redarguta:, &

confutata a Paulo ut inutilis & vana, ,

Coritibus Pauli. ) Syrus habet , /f£-

ead/em Cif.

Defrui sncipiet. ) Syrus , ludibrio-

Jiis fecietatis Pauli, id cít, fociis Pault.

habebitur,

*

30. Nem permhferunr dtfcipb»'i-) Ne

dluh

Majeffatis ejut, )

periclitaretur., aut etiam a furente

. Divinitatis äjgs

t

igMWO

?

"PO,PUI.«O occidexrc.:;ur.

E. gxiiïilfmti'q,*

L

Z

X

654

ACTUUM APöSTOLOR-U M -

/.51. Quidam autem, & de Afiz principibus, qui erant antici

3

| 40

ejus, miferunt ad eum rogantes, ne fedarent in theatrüm :

]. bent iv

32. Alii autem aliud clamabant. Erat enim Ecclefia cone

& proco

fuía : & plures nefciebant ; qua ex caufa conveniffent:

9 5

. 33. Deturba áutem detraxerunt Alexandrum , propel'entis

fía potet

bus

€

E

- ap. N

to, volebat reddere rationem populo..

um Judais. Alexander autem manu filentio: P?Qulaf

i

nulus ol

Cutíis Yf

.34. Quem ut cognoveruut Judsum

-effe, vox factá uha'-/eB:

omnium, quafi per

hOTaS;, uas ,Clam/an-ti.um Magna DiaqaiEf

phefiorum.

- 35. Et cum

fedaffet- fcriba turbas, dixit : Viri ,.*E'pheïiif-;

Pulus j

uls enim eft hominum, q

?

ui nefciat Ephefiorum civitat'?m'

od ur

cultricem effe magnse Dians , Jovisque prolis? -

"

Codens a

$

46. Cum ergo his contradici no

n poffit , oportet vos feda-

tos effe, & nihil temere agere,

*

& urii

—537. Addüxiftis enim homines iftos, nequ

: lirig

e facrilegos, q'e-

qüewb-lglfpliem?ntes deam Veftram; ;

e

08

p

"

-

ESUnS

P

P

-

r

E

—

-

H

ld

i.

3. ,iuidaä'nätem & - de äf:'.e prz'rz-:

Ut Tret j

'fui:iï'e' eloquerns, & 'gracio'fus apud þd-—

2 Cu

éipthbus.) Vel Cathecumeni, vel Gen-

pulum, ideoque idoneus exiüimapus,

tiles in Paulum bene aniniati.

qui verba faceret ad turbam,

fulfst n

i.

39. lus aptem A'Tud clamabant 66.)

Clare hunc verficulurn expreffit. Sy-

58. Cum fedaffet [eriba tur

ï

45. ) SCI'/iy

£us hoc tüodo.

qarbe Aautem , 444

ba' hic videtur talé munus

n populo

s

habuiffe quale habent fecretarii , aut

erant 1à fheatro valde rumultuabantur ,

cancellarii commiunitatuti apud. nos,

; : 38- cd?

& alis alind clamabant : emultj a&ktem

ja civitatis callehs, unde etiam in

!Uves

ex eis nefciebant cur éonveniffent.

Grzco dicitur

Detraxerhht. ) mpos38aoa» ,

fypaægfgu; í Scjiäa' (e-&

f

tribun;]i

progredi fecerunt, prórsulerunt , fcili-

gis Dellor,

Culiricem e[je. ) .N'äwxäpw ädi(u)m.,

dies. Q

cet, Der confertam fturbam. . Quo-

ut liabet Syrus , id eft, tém

tinet, 5

imodo fiofter vertit Zezraxerzizz, noü

niftrátn , & otrnatricem.

pli gdxni-

atisfacia;

eft facile conjicere.

Fortaffe fedebat

in gradibus theatri , & ab illis ami-

- jovisque prolis. ) 1n Greco ,g,R.; L

i& Map;

cis urgentibus quafi per vim detra-

78 Áuonérsc , id eft , a Jove demifli,

98

-H

five delapfi, fubinte

-

1 m.) r

Gus.

, ut prodiret in mediüm , &

H ï'ge Xd;ydkpcbïgg $

Düblicim

concionaretur ad populum;

id cfï/, fmulat/:'ri.

Fingebant enim

* Propellentibus euin Tudali 2 Ut éóm:

de cmlo demiffüm effe fimulachrum

heg

Biunemi cum Paulo caufim de*nde-

ilud , quod i

Jylut(

batur:

"

s templo Dianz cole.

1* füo in

xét ; cum enim Judzi numen Diana

: 40.- [

fión a4gnojcere.t, eadem , qua. Paulus

: 37. Neg*jii( Ha]þb

?m.i;zfes ät'dm w-

(qui & ipfe'erat genere Judzus ) in-

féram,) Meutitür officiofe ad fe

—

Ingeï'l m

:

ER

Fatoriy.

gidiey flagrabant .—tideäg'ur Alexgndfnf

duin POPPIQläf

i

Y

$

:ä

l

CAPUT XIX.- &XX

6

j

L

3

at antci

48. Quod fi Demetrlus, & qui cum eó funt artïflces, ha-

tfünl :

bent adverfus aliquem caufatn, conventus forenfes aguntuty.

lefià Qoi.

& proconfules funt, accufent invicem.

*

lent

39. Si quid autem alterms rei quæmtxs dn legxtxma Eccle-

Opel'enti«

fia poterit abfolvi.

poftul

*o40. Nam & perlchtamur argul fedmoms hodxernæ cum

nullus obnoxius fit ( dequo poffimus reddere rationem con.-

Hiunzet

curfus lfnus.

Et cum hæc d1x1£ïet, dimlfit Ecclefiam,.

Dlana L

L

E i

CAPUT XX.

Ephefn,

Paulus þeragmtz,s variis. partzbus Macedonie , €? Gracie, con-

cwltatem

cionatur Troade in mediam no&lem :

cumque. adoleþem Eutycbus

Yos reda

cadens a tertio ceenaculo mortuus e[fet., Paulus eum refufcitavit ;

C? varits locis pemgmt:s ,' advocatos ex Epheþ presbzz*eror €X-

EgUS) f

» þortamr , ut vigilentes [f im regenda Ecclefia , pradi-

cens quod ton e[Jent amplius eum vifuti.

Quod

Oflquam autem ceffavit tumultus, vocatis Paulus difci-

d.

pulis, & exhortatus eos , valedixit , & profe&tus eR ,

—u—iL"

*

ut iret in Macedoniam.

g aptid po

2. Cum autem perambulafi'et, partes 11135, & exhortatus eos

xiftimatus,

(

fuiffet multo.fermone , venit ad Graeciam. -

Hl )&i

3. Ub1

Ín poptlo

—À

eanr , at

apud n0$,

*88. Cau[am.) Syrus; Utem.

quu(ïwruq &dea xäorxbus tumultus

* Convezntaus farenjäs agentur. ) Sunt

penas fumpzurus.

etiam if

tribunalia, & circa illa fiunt litigan-

- Cum mnullus obnzoxius fi /'t , Eä'c ) In

gertba

tium concurfus., conVemuntque Ju-

cuïpa feu au&or ; vel, cum nulla fit

dices , dirimunt hec ii ad quos per«

of-

tinet.

caufa probabilis quam afferre

j aditilmy

Si vero inferiores Judxces non

fimus ad esxcufanium hunc Cconcur-

mph admie

fatisfaciant , eft próvocatio ad majo-

fum , & tumultum , hunc fenfum

zes Magiftratus, & ad Proconfulem.

commbde mihi vid-tur Græc.'us textus

39- Si qmd autem- altertus ver 7merz-

exhibere,

xC0 30- '3

Hi:,) Gravioris ad bonum, & qute:em

l.

je dmnl h

i

N portattis ea.r.) In Graco tan-

v g)WTDQ 3

publicam fpectantis.

tum eft z oooaAco'z1troc, id eft,

banc enit

n legitima Erclef $2,) 1n catu popu-

£uni 'vomj?:-t,

Videtur excidille xa

nuhchrum

li , aut comitiis Provincis ,' tempo-

wapccda)xso*aufvog , vel cosfolarus , ut

re fuo indi&is, & legitime celebratis.

vertit Syfus , coafolatus quidem pro-

.anz i

O. Pertclitamur arghi fedittomss.

&

)

prer prateritam , qua. pertundti erant,

l),mm )

Ingerl metum Proconfulis , & Impe-

tempeftatem ; exhortatus wt in file

4 od

ratoris , qui in auctores hujus tumul]-

permáserent , & fperarent übl - Do-

£uarii concurfus & feditionis ficxm-

minuim adfore;

o

J

*

TM

-

*

*

D

*

-

656 — -AICIVT' UUM APOSKTNO"'I',.ORUM

:

3. Ubi cum fecitfet menfes tres, fa£te funt illi infidize, a

y

L. 4

| & E

:

*

congre?

Judasis navigaturo in S

yriam : ;habuij;Que confilium , ut 3'*ey-;-

r

verteretur per Macedoniam.

9*

4. Comitatus eft au'em eum

Sopater Pyrrhi Bei*deänfïä Vf-,

per fen

"Theffalonicenfium.vero Ariftarchus, & Secundus, & Gajus

Paulo,

Derbeus , & Timo

;

fablatus

inus.

24

theus Afiani vero "Tychicus , & Troþþif

1o. À

$. Hicum

-præcemfïent,' fuüihüäruht nós Tfoäde :

eum: 4

- 6. Nos vero navigavimus poft dies azymorum a Philippis

in ipfo:

& venimus ad eos Troadem in diebu

E

*

$ guigqug . .ubvi 'demorati

It /

fuimus diebus feptem.

X

tíque :

4. Una autem Sabbati ,. cum

conveniffemus ad frangendum

U.

panem , Paul

u

dunt t

is difputabat cum eis profe&turus in era&inum?

x

n.]

PTGAïräXit.unef fermonem usque vin mediam no&tem.

de f

N

*

g. Erant :

"ter fá

L

*

1. (

,i?kla;lixit(. ) In Græöd eft; doma-

Derbe —patri-a 5 hujüs autem. &iäitati;

Venimu

CajityoG cims evs e[fe: deofculatus , fo-

fupra mem

inicr .Luc. 9.7'1-14: n.ö.ï&n.

jebant enim olim Chriftiani fe ofcu-

& c' Iöb 'I-

I5 E

Tychicus. ) Hic fuit adminifter

Pas-

at die

loïfan&o lfglüta-x;e. 'Vi*d"e "T heffal. 5.

liin perferendis litteris; & mandatis

16.

þe&f&ns ef. , 6 ) Cedens furori

ad abfentes ; ejus mentio eft ad E. phef.

qua'me

Demetrii , &. Ephefiorum.

; 6. 12.. Coloff. 4. 7

Adfcripþus eft

(

I

Fallal funt slli infidis.) Mel ut il-

numero Sanctorum 29. April.

effef, l

lum occiderent , vel ut aliqui volunt,

Zrophbhzus: ) Mic fuit Ephefius ex

wt €riperent illi pecunias ; quas ad

Genrilib

()

2

us oriundüsi Vidg cap- feq. n«

8-* Lar

pauperes ferebat in Jerufalem.

lendas g

20« Comitarus tf tum , Ec. ) Textus

3. Suflinuerunt nos, ) -—No's expefïa»

tanda t

Gracus addit wgue. od ffam.

verunt.

l

brtiose

Sepater. ) Nonmnulli legunt Sefpater.

Jroade.) V

ide di&a,fupra'- ii.lö..s. 5

tiz collt

Hic enim per crafin dicitur Sopater.

9. lna autem fabbati.) ld eft, prima

die poft fabbatum ; id eft , die Do-

$D

Fuit hic cognatus Pauli , ut .patet ad

De te

Roman. 16. 21. . Adfcriptus eft San-

.

minica. Vide:di&a Luc. 18. 12.-

tignafïol

étorum catalogo 2

3

:

1

5. Julii.

d frangendum panem, ) Syrus ha-

Pyrrbi.) Filius.

bet, .4d frasgendam Eucharifltam. —

lib. ^M

Bereení.) Sopater enim trat pa-

eria Bercenfis , five Berce natus.

Difputabut um eis. ) . "Veräa/'fa;ig,r

Bbf 4.R

riffarchus.) Cujus mentio eft fu-

bat «d eos , ut eft apud Syru'ln. 3

tes puer

Afïimg

periore c. n. 29. Vide ibi dicta.

Protraxitque fermonem u[que m mee

Yis of

| Secunduis. )

: hoc , quod fciam ,

diam notlem.) Solebant enim initio na-

M. f

nihil éxtat.

fcentis Ecclefie exemplo Chrifti ve--

.Vl

Y

Gajus Deybeu:. ) MHie videtur elfe

fperi facram fynaxim celebrare , je-

Kit

Gajus, cujus mentionem fecit fuperio-

juni usque ad illam horam perma-

V,

e.

N

re gap. n. 29. — Dicitur Derbæns a

üen;eä.

g

*

lifl. i

N

| CAP UT XX

4

657

fidia, à

$. - Erant mteml

acu

ämp'ädïes copiofae in coen

amus

lil

congregati,

3

^9. Sedens autedi qui

dam adolefcens ngmïme*v.ïutychifs fu-

æenüs 3

per fenefiram, cum mergeretur fomno gravi, difputante diíu

y

Y Gujus

Paulo

?

, du&us fomno cecidit de tertio coen

gculïcia ;deq-;jfx.rm ,&

fublatus eft mortuus. :

J

Trqphi-

t10. Ad quem cum.

defeendiliet Paulus. . incubusdtfüygér

eum:.&

c

Y

oniplexus .fifi'xi't ; Nolite turbari, '"aïnima enim ipiïqä

Biqlip'pisz,

in ipfo eft.

jemorati

-31. Afcen

dens -aïütem $ fr'ange'nfquejp anerni 'i, | & :guiïan*s,l; fa-

tifque allocutus ufque in lucem; fic profe&tus eft.

I

*

ngndüm

12. Adduxerunt àutem puerum v

*

ventem , & äonfbla;i

funt non minime.

T

æfïinum j

-13. Nos autem aícen

j

'iähxteïsr* aaväm,f navigavimus im Mïï;fï,

inde fuíce

ptu

frant

iter fácturus.

ri Paulum: fic enim diquf/ue!.rät ipfe per terrarm

——

-—'14. Cum autem. conve

1 cïvita:i&

venimus Mitylenen.'

D

I

xiijfemus*(,i )'ïm;'Aifön , affumpto eo;

n,röl'& I

15. Etindenavigantes;

fequenti díe venímus contra Chíum,&

yter Pall

alia die applicuimus Samum, & fequentidie venimus Miletum.

anudatis

16. Propofuerat enim Paulus tranfnavigare Ephefum, ne

ad Ephef-

quamora illi fieret in Afia. Feftinabat enim , fi poffibile fibi

:ripþqs (

[il-

eifef,i ut diem Pentecoftes faceret ]'.e"rofo-ïymi*sgf

V ii

heftus ex

*

: "8 1:) Conveniffemus mos ;5 Édr. vv,;/g.m legitur conveniffet Hos. -

»

i

Lampades copiofz. ) 'Eum ad pel--

flatione ; & hec ad cibum afualem,

X

:3P' req, nv

E

lendas moéctis tenebras , tuum ad deco-

ílla ad.myfticum referenda.

-42. Confolais fzixf nom minime,

) Id

T

randa myfteria , & Euchariffig cele-

bratiogeut , uf etianinum: Céreis

gxga-

eft , maximam confo-ljgtirO'netü perce-

9.:.16-.8- j

ria collucent. ini Miffa.

erunt,

G. DuHaus [omo.) Somno vittus.

13. . Ir

3![0;4 ) Utrbs eff in Kolide

cfhpl'im*

De rertje canaculo, ) De. tertia con-

juxta "Froadem , alio nomine dicta

die Dv

tignatiore.

Apollonia , ait D. Hieronymus in Io-

I 120

.

dO. Íecab

cis Hebraicis:

T

wi f'*?fï eupr. N Inflar Elie

l4. lpfe per rervam

irer. f atfurns. )

SW n

lib . 3. Reg. cap. r7-.21. & Elifei

hu

Yib. 4. Reg.cap. 4- 34- qui incumben-

af

t Evargelium etíam, in itinere iis

fes puero mortuo , eurm fofeitarunt.

annuntiare poffet , per quorum urbes

D

rldf"""

Anima Hpfous in dpfo e;) I3 eft ; vi-

ac regiones iter faciebat.

.vus eft.

,

185. Mitylenem, ) Nobilis nomen

it ;"""

j hss

*

dkgeüxq::? qanem & euffans.)

urbis , & ab urbe denominarz infu-

yoitio D*

Guflandi verbum de cibo communi

Ig inter Methymniam & Maliam.

yili v*

/*dicitur, non de Euchariftia. Itaque

16. Chiwm.) lnfula eff nota inter

[a!C;y

diftinguenda eft fractio panis a gu-

Samnum , & Lesbum..

m

,'.'610 C"HC,Mæ Muffbv T7. VIIO ,

N

P

aA

h

&6 ACTUUM APOSTOLORUM .

1 17 A Miletöx K*aut»gm.xmitæ

tiofu;rer

X

ns Ephefum;, vocavit majores

( minif

natu Ecclefize:

18. Qui cum veniffent ad eum, & fimul

: eiï'entQ diïäiït, eis:

cari Ev

"Vos fcitis, a prima die, qua in

g

"reffus fi

u

asE

ter vobifcum per omne tempus fuerim,

um in Aüaqï, quall-

Clem me

Dei

.X9. Serviens Domino cum omni humilitate, & lacrymis,

& tentationibus, quae mihi aceiderunt ex infidiis Judaeorum.

dQ

dus fum

20. Quomodo nihil fubtraxerim vobis utilium j quo minus

annuntiarem vobis, & docerem vos publice, & per domos,.

w- Ni

confiliu

2r. Teftificans Judais, atque Gentilibus in Deum poeni-

tentiam, & fidem in Dominum noftrum Jefum Chriftum. -

À

1

22. Et nunc ecce alligatus ego fp

iritu, vado in Jerufalem,

fanus .

qua in ea ventura fint mihi, ignorans;

N

i

quifivit.

23. Nifr quod Spiritus fan&tus per omnescivi

tates mihi pro-

4 E

teflatur, dicens:

lupi 12j

lymis me manent.

quoniam vincþla, & tribu—latibunesv J-e,r*Ofof-

) E

ME

m pre.

*

abdycar

Sed nihil horum vereor: nec fgcib" an—ximäïp mea

tio- -

(CRYIEIDAS,

—

erttloctiti

s.

M;letuä. )J -Quæþ;erüv urbs- ad marg in- : Te;;;gf;'onib;;;,

)

phia(ts ad

eontinentisJonis,

»uftiis, afllitionibus.

-Vexationibus, án-

*

4 as

Factio tont

fum.

Tran[navigare, )

,,

Prätervehi'Ephe*-

20. Nibil fubtraxerbm utilium.) Ni-

Nt far

hil omiferim eorum,

2

qu& vobis pro-

quatti me,

Pentecoffen, )

*Chrifui-ia:iam , & ritu

deffe poterant.

ficio qmi

Chriftianorum,

Annunutiarem. )

O

Prædigarem;

t

Chrifty (

7- Mittens Ephefnm.) INon aberat

x;'i-

a, Vde

Publict & per domos.) Publice & p

Ephefus Mileto procul,

yatim , cum veftras domos, obibam,

Quátn -t

Majores matu/ Ecclefía, ) Græge ,

21. Tefffica

s

perden,

"ptovrepsg , Sacefdotes & Epifco-

E

predicans,

s ) Publice, & *lijferc

z

- Duntyi

pos intelligit.

a

I» Deum pen

itent;;:tm. yc Panisen-

Et dicer

19. Cum omni hum

Ltate, ) Qg;im

tiam ,

: q.ua.- ad Deum conyertere-

tFïfd'Dl' ,

adverfus omnes e

"

xercebam , etiam in:-

mini,

Jerviai,

feriores,

;

:92. Eccé

aligarat. sgo JirEzh o

Miük)fe

Er laerymis.) 'T

um Qamp'unätionis

Pro, velut alligatus , quafi dicat:

Vàtoeli

ob mea & omnium fidelium peécata ;

Impellente fpiritnqui me ita poflidet,

Tej?ijfn

tum compaflionis ob tot Chriftiano-

ut non tam agere , quam ab ipfo agi

Etanj,

rum infirmitates & miferias ; tum

videar , juxta illud ad Rom. cap. 8,

^

orationis, ut a Deo impetrarem gra-

14. Quigne en

im. $

x

piritu .TD;i agnnturs

j

till In

tiam & fpiritum toti Ecclefiz necef-

ür IE&]O

farium ; tum zeli & charitatis ; qui-

93. Spiritus fanfus pey ommes cioi-

« ttofter

bus Judeorum & Gentilium duritiam

fates protefarur, ) Per.ora fideli

:

!5 j

& czcitatem miferatus, ad meliorem

prophetantium ; multi enim E«

:clefig

a

"

Mltione

mentem, & ad veram fidem cos tra-

initio accipiebant donum pr

op

jetim,

,U. Q

ducere, & in fufce

'"94. Nibu borum "veregr. )

imeg 9

T

ite dncer

ebam.

pta conüfrma)r;- ftu-

I&cÓ, Aöïm äröïäpm'ä ceitro, -;Gïæc;

(

| itidu; Í

—

-

L

*

CAPUT XX

659

;-majore.s | *tiofï) (;reni --q,u'a'm mé,

dummodo éonfümmem curfüm meum,

& minifterium verbi; quod àcc

dïxit efs:

epi 2 Dbiifno Jefu, teftifi-

cari Evangelium gratisee Dei. -

"i

$

..2$. Et nunc ego écce fci

[o] $ q'lu

a amplius non videbitis fa-

"i quir-

ciem meam v

j

*

0s omnes, per quos tranfivi .pr.'æcïi'c'ans- tggnum

laci*ymis,-,

JDei

&OTUtm.

ie]

^.96. 'Quapröpl:e»f Conteft

Y vos;hodierna die, quia mun-

JUo tujmus

dus fum:a fanguine omnium.

4

^

..97. Non enim fubterfu

m

gl, quo m

3

inus /annun.ti—-ar.em omn&

m peti-

confilium Dei vobis:

— 98. Attendite vobis, & un

iftum. *

E

iveïrfo gregi, in quo vos Spirigus

erufalem,

fan&tus pofüit epifco

quifivit fanguine füo.

POS'afI/'?gere-.ECMCIGHam Dei, quam aq-.!'

e

nii prt-

7^ 29. Ego f:

lupi rapaces in vos, non parcentes gregi.

io, quoniam intrabunt poft -di*fceiïïonexä mgam

$ Jgrofo-

$

30. Et ex vobis ipfis exur

eam, pre

L

":

gent 'yiri E

oquenþes 'þ-etvetffa ; Ut

E .gl?dpcgmt difcipulos poft fe

- tio-

PU À

f:0060þ2

31-Pro- .

M-

"

phi*a?is' ad ung'ueïm refpondet Ical

*

Quafi däcat, fï q.uisvveürum pefeai:,

iis, in

"

Faccio conto;

fcæ,

uà culpa peribit , non tnea.

Eco

Nec facio animam meam pretiofarem

Wl)fi-) Ni.

énim meo otficio perfun&tus fum, do-

quam me. ) ld eft , nec vitam pluris

cendo , hottando , monendo, &c.

vobis prO

facio quam. me, me autem confecravi

27. Omne con[filium Dei. ) Syrus,

j

Chrito & Evangelio, ergo. & vi-

omken Uoluntatem Dei , id eft , omnia

'em;

tam ; ideoque paratus fum tam hanc,

u

€ Deus a vobis vu

Jlice

k þri-

J .quam mie pro Chrifto-

1

ram falutem; -

h

[

lt fïeri ad ve-

j dbibam.

prodiggpg'- &

perdere.

9. direndire wobis. )

Quafi ;ïicat,

1 & ]Iheïc

Demmo

do cduf;&m»;em cur/am; i. )

prima cura veftri fit , infiftite veftre

-X

Et dicere poffim

Bonum :éertamen

perfecioni & farctitati , deinde ce-

- Banitt?

eeríaui , chrfum- cénfumtavi , fidem

terorum fideli

fervswi. Ad Philip. cap/1. num.23.. —

mifforuim.

um vlc[h'æ cur&. come-

Min

Z

f E

)

E

;

jflerium vtrbi, ) Prædiäacionjis

Eptfeopus. )

: Qu'or'uæ xüuhus" eft , u

E vangelii.

s

vox fignificas , invigilare gregi &

lafl dicati

Teff/fecari.

.

circumfpicere ; & amoliri noxia.

g pl

Evangelium gratiá Dei.)

Per £van-

Reger£, ) moip u6 . pafcere,

p ipfo &f

relium enim-Dei gratia annuüntiatur,

j (.'3[)' »

"cquifruit fanguine. [uo. Y INos redi-

Shrifti incarnatio , vita, mors &re-

mendo, & Ecclefiz fuz per mortem

7 dguüf,llf j

furre&io : & per eum , qui falvator:

& fanguinis. effufi

onem —faalædamenta

eft nofter , remiffio peccatorüm, &c.

ponendm

7 (

.95. $cic.) -Per inftindtum , &

29.

Lupl z*dþät&!xä.; -)F i I—færeti c'os-c -ih-

, fidd

vélationem divinam.----

3

z

ge-

deis

h

telligit , qui vaftant ovile Chriftt -

b

1

$6. Conreffor vórs ) Proteft

c;r ;IVïI:a-- i

Q.- E-t, éx .'veäi;- fpþ'& eXu*gent 6$c )

r

0j

iée diceremus , Jo w; proreffo..

Adeo hoc vere dictum «ft a Paulo, ut

C

;

(meo y

;, 6a

Muides (nm a fanguine at )

ipfo adhue vivente -cqnt'ï;a' ipfam due

N

":

1

E

/

6o. ,

..31. Propter quod vigilate, memoria retinc

ntes quoniam per

" M«

."friennium no£te,* & die non ceffavi.

tes fap?!

unumquemque veftrum.

; cum 1 a.crymiis monäþ?

39

32..Et nunc commendo vos

.Deo..,l & vje;'rbo grati lpflus,

amplius

qui.

p

omnibus:

otens eft aedificare , & dare hzereditatem in fg:agïi'ügat,;s

4

,gd navel

o,33: Argentum , &a

1cut

urumg aut ve&em rullus concupwl,

Bu 9

41Co. 34. Ipfi fcitis: a

quoniam ad ea, quae mihi opus erant,.

»

hr Af

1

EE Is, qui mecum funt, miniftraverunt manus iftze, -

E

TTE

35. Omnia oftendi vobis, quoniam .

5

fic

laborantes, ::qpioftet

;St. 8*04 ;r

u

Ícipere infirmos, ac

*

rifaan,

meminifle verbi Domini Jefu, -..quoni.aqlx

ipfe Dixit: Bearius eft magis dare, q uam accipere. -

tidun .

36. Et

cum ;

h

«ntu

hsec ;di.xijïetg pofitis Qgenibus fuisx;(»)r.avitx cum

H

omnibus ,iiïlis...x

W-æif ,

37Ma- ;

[

'-.furr,e:i:—efin;i: Hymenæus & Al;.axa,nd*crk', -POmZniAbzxs.. fSanj&i .ehit;i foh hu

À

i'?f.,j!???

Phygellus , & Hermogenes , ut ipfe

reditatis-funt capaces.: -

teftatur 1. ''imoth. c. 1. 20. & epift.

I

35. O»wnia offendi vobis $0. ) - Per

j

1 -

2. cap. I. I5.

F

omnia oftendi vobis, quoniam fic la-

& inde

"iducant poft fe.. ) T8 &ámoomáv , «t

borantes, ficut. ego laboravi, oportet

abducant , a yeritate , & poft fe tra-

fe accomodare infirinis , & novis in

$. P

hant in errores & hzrefes.

fide., nec ab illis quidquam accipere ,

Cum, a

/ Es Cum lLaerymis. ) . Mide dicta fu

.l'

me ipfi putent fua

n

pra num. Ig.

.

1

£5

€

fp.acius-t queri -quzï.m

finifrar

,32. Commen

: Sufespere dæfrmä&. P c('.,vwïxlcq-t,&äbsajw.u,

etim n;

ipfe vos dirigat , cuftodiat, & in bo-

-

quod proprie fignificat porrecta ma-

nu retinere .

1

no promoveat.

?

; -.aliqgui,x,l»apfurgm aut

:

Et verbo gratis ip(ius.) Xerbum gra-

abiturum.

tie per Hebraifmum «t ipfa gratia,

Meminiffe 'verbà Demimi 7e]k ) Hoc

inguit [,

ficut verbum Evangelii eft ipfum

verbum nusquam fcriptum extat: il-

Vima, J

1 dicat , commen-

Evangelium ; g

lud ergo dixiffe Chriftum , Paulus

Commu

do vos Deo & gratiz ejus. Sic di-

. Apoftolorum traditione

*

üntibus £

xit Lucas fuper cap. 14. 25. Paulum

tione accepit. -

Qloriä ej[j

& Barnabam ab Antiochenis traditos

Beatius eff magis dare quam accrpe-

flm in

fuiffe grati Dei.

pere 6c.) "F'emporalia bona. Dare

ütrius lle

aEdifteare, ) - E*

Oix0 930 cu .., fuper-

enim fignum eft abundantig,, accipe-

mlmere (

edifrcare , àd eft , promovere , & per- re vero egeflatis : ideoque illud ho-

ficere Ecclefig fabricam, augendo il- neftius « divinius

?

1 Clm

lam numero fidelium, & multiplicibus lius. -

-

*

s hoc autem vi-

ratie fuz donis.

26. Orav

4

EWP DN rl

femu

Wt te

- Dare. btreditatem.

*

) Cx'illïeüisl, pa-

miliare füit Paulo ut valedicens fuis,

Abf Ta

güiæ- p

in difceffu oraret. Simile exempl:m

arlffm

ömni;u.f.ä—ï) Cum fan&is

H

x J:S:m-&ifcqtis

xecurret (e,qqcnci c-apitg num, 5.P»firi

*

H

Sus

661

j

CAPUT xx.ï & XX'*.

nimyer :*m :

3.7.» M agnus autem fletus fa&tus eftomnium: & þrocüxübem

S*-lmonens

tes faper collum Pauli, ofculabantur eum,

538. Dolentes maxime in verbo, quo

d

dixerat, x"-quoni'am

It ipiïiis,

amplius faciem ejus non effent vifuri.

Et deduceb ant eum.

4

Vdihatis

:

Lj

N

,aïd nayem.

c A PUT XXL

:ogc.äpivi,

E

Paulo ä'.eroþflymamltmdewi po[! wa(im. n

avigationes , "vaticina-

i

| erant,

"

fur zdgabus propheta affictiones, quas p.

affurus erat. S'erofoly-

ne a[cendat Sfe-

, Oportet

mis ; nectamen amücorum lacrymüs aoerti potef.

rulalem, paratus pro:Cbriflo etiam mortem fubire: cumque 3e

f,-qu?nim

rufalem perverüffet, Stacobus ipfi fuadet , t cum qui

nque "viris

ravxt cpm

«otum babentibus . fe fan&lifietz quod cum. faceret , vrapitur &

a tribuno, .a quo cate-

gtudeis , fed ex eorum amanibus eripitur.

l

ducitur in caflra : impetrat tamen facul- -

2728 ERN

,iMa. !

tiis alligatus .

tatem loquendi ad populum.

L

Um autem

fattum effet, ut navigaremus

'abüra&f ab e1S,

f

d) Pa

D

^re&to curfu venimus Coum, &:

K-equent'fi die Rhodum,

siam fic la-

& inde Patàram.

vi, oporte

2. Et cum inveniffemus na

vem transfretantem jn Phoeni-

V noris i

cem, aícendentes navigavimus.

Accipttts

-räli'nquae'nïes eam ad

.4. €um apparuiffemusautem Cypro,

ïwi gugm

finiftram, navigàvimus in Syriam, & ve

*

at onus&

mmus Tyfrum: ibi

zp,[icc'vfaff;lh

eni,m .:nav?/s expofitura er

me(a mi

.A4.TIn-

furpm At

V'Q»T.o.oro 3

di-

inquit Lucas , gezióss £2 Irtore ora-

e(te Cyclaiiibuä in mare Egeo *

i. ) F

vimaus. Fiebat autem oratio in fignum

verfa a Chio , nam inter Chium , &

y ertat; i^

communionis, & charitatis, ut. abe-

Coum media eft Samos.

j :Palllllï j

untibus felix iter, remanentibus me-

Khedum. ) No

f

moria ejus qui difcefferat, & defide-

fula..

"

tá, &wce'lebris agü in-

'el-:fvdaf

virtutum illius ,

a i

rium imitationis

Putar.aäz. ) Ef civitas in continenti

a -

utriusque copiofa Dei gratia divino

-

..I'*Jy.ciæ,.,- ejusque yrqviu.ciæ metropo-

d

munere contingeret.

AJ1IS. ;

4

;, AC*

i-.-

U;

us anutem fAt

um vfyätüfät .-njivi-

2. In Phamicem.)

- Eft Syris .regio,

illud fo*

C

cujus metropolis erat l'yrüs, quo na-

autem Vi

OMÁ ogaremus. ) Id &eft, Cum folvif-

«is curfum intendebat.

femus & jam navis per mare .c.ur[uu/x

, A

-

fuum teneret.

Y

3 um 4þp4rzufcmm g»pro./) . Cum

;zzi:.*)Ff-

: abftr.

alli ab eis.) Sicut pater a füliis

copiffet nobis aperiri ; & apparere

jcerts 105

&hariffimis gre avellitur.

yprus.

Italice dicimus, 4240 fco-

egempm

Cf)us.-, Ceai, & Cea ïinfula

perta l'lyola di Cipro ; .?uæ phr«fis exa-

p

-

6B ACTU uM APOSTOL ()*,R-U'M m

4, Tnventis autem difcipulis, manfimus ibi diebus feptem ;

qui Paulözdic-ebant per Spiritum, ne'a(cenderet Jerofoly-

h

1Tnam.

:

5, Et exp

letit. diebus profe&£ti ibamus, dedücentibuä -mos

omnibus cum uxoribus & filiis ufq

ue foras -civicgtetp,-'&po.—,

fitis genibus in littore , oravimus.

äf

.. 6. EÉt cum val

e

;

autem redierunt in fua.

:

' feciffemus invicém, áfcendimus navem: illi

"

1107

7. Nos vero navigatione expleta à

Tyro defbe'häifhü.ä Pto-

lemaidam: &.

:

illos.

falutatis fratribus, manfimus die una apud

9. Alia autem die 'profe&i., «»xver»?iimus': Caefaream :- Ef m«

4S

u

Y

ft

pr trantes domum Philippi evangeliftee a qüi erat unus de fepFem,"

Q

6.5.& manfimus apud -eum.,

z

$

.9. Huic autem erant quatüor fi

líze v*ir*gjües '.praphet'ahtiää.

N

ro. Et cüm moraremur per dies aliquot, fupervenit qui-

dam vir 4 Judaea propheta, niomine Agabus.

b

11 Ís.cum veniffet ad nos, tulit Zonam Pauli , & alligans

fibi pedes, & marus, dixit: Hoc dicit Spiritus fanCtus: Vi:

fe

rum, cujus eft Zona hixec, fic alligabunt

in Jerufalem Judzei,

l

& /tïr',ade"ntrixn manus Gentium.

E

^

I$ QUod

i

éte. refpondeg Gr

,

2

&ce ; 'äv'&gz;d'vf'vfsg

föfïp(ït:, feä Qüoci prædïcavit*EVange.;

qÜF XUTpOY:

iumi;. Ejat htc unus e fe

A. Pifeipuliss ) Chriftianis.

nis , fupra cap. 5;

-

ptem Diaco-

Per fptritwun. ) Propheticum..

Q. Virgines. prophttantes.

) Vi ini-

É

We Afituderét Terofolmam. ) Mo-

fatis enim pre&mium eft fapientia &

fientes, & Orantes , ne fe in apertur

propheétia , ait Oectriefiius.

&i

vitz periculum daret.

"

IO. 4gabns^)Hic eft propheta,qui fa«

". Foras c*i*üita?e;m )

| Exttfg civf;aQ

mem fub Claudio ÍIm

tem.

xit , cap. II. 28.

.

peracerg pradi-

?

3

Pofit;s gensbus Ín lirtóre, €fe4) Vide

II WJUgass ff

bs pedes & : WAnui.

)

lej,

dicta fuperiori cap. nàm. 36;

[77

Imitatus eft Agabus hac in re anti-

|

t

6. Infua. ) Md domos fuas:

quos prophetas , qui non verbis £an«

fit

7. Prolematdags ) Olim dicebatur

tum ; fed factis etiam vaticinabantur,

Ácco Jud. cap; . 31« poftea a quodam

ut lfaias cap.20. Jeremias cap.13. &

hb

|

flo

tolemzo /Ecypti rege dicta eft Pto-

27. & alii ; ut res vifa , prefertim, no«

lemais ; five Ptolemaida. Diftata Ty-

và, & altius infigerctur animo , & ad

ro triginta duobus

nibus tribus Afer.

',millialribmï ; in h-

inveftigandám prophetis fignificatios

hu

nem magis excitaret,

28« Gefaream. ) Paleftinz, qu& þrius :

le funus Gentilim. ) 'lribuno &

if

dicebatur E urris Stratonis..

Przefidi Rom

-

A

.

ano, ac tande-m- fero INe«.

r

mi,

Philippi Bwrgelite ) Non quod roái: :

dxga

T

cfaes

—

CAPUT XX

663

12. Quod cum audiffemus , ra,qabamus n9os & qui loci 11-

F.

liuserant, ne afcenderet Jerofolymam.

)

13. Tunc refpondit Paulus, & dixit: Quld facitis fientes9

& ;affligentes cor meum? Ego enim non folum alligari, fed

& mori in Jerufalem paratus fum prgpter nomen Domini

Jefu.

li

14. Etcumei fuadere non poiï'emus, qmemmus,, dicen-tes,

Domini voluntas fiat.

n

1$. Poff dies autem iftos præparati, afcendebamus in Je-

ruíalem.

[l«

16. Venerunt autem, quldam ex dafmpuhs a Caefarea nobi-

fcum, adducentes fecum apud quem hofp:taremur(a)Mnafe-

"

quemdam Cyprlum., antiquum difcipulum.

17. Et cum veniffemus Jerofolymam, libenter exceperunt

H

nos fratres,

ll

.18. Sequenti autem die introibat Paulus nobifcum ad Jaco-

bum, omnefque colle&ti funt feniores.

D

19 Quos cum falutaffet, narrabat per üngula, quæ Deus

714

feciffet in Gentibus per mml&erlum ipfius.

J |

h

20. At illi cum audiffent, magnificabant Deum, dixerunt-

queel: Vides frater, quot "millia fünt in. Judæas, qui credi-

-

erunt, & omnes aemulatores (unt legis.

21. Audierunt autem de te, quia difceffionem doceas a

1

.Moyfe

(1) dp edir.. Sixt. legitur: Jafonem.

ih

ni Cxfarez habitantes.

JX2. Qui loci illins erant. ) /Chriftia- Domini gerofolymis: gerebat , &f eximia

— fantlitati , 6 autloritats qua pollebat,

m

3. Ajjïzgemc: cor memm.) Qui in

Colled fumt feniores. ) m pec. D r&por ,

l

epriis zenmnomäus 7027 Pat;eäamr,de-

vel facri majores miniflri , vel natu

lebat prà amoreé, quia "videbar Lacrj-

grandiores , vel in dlfaþulatu anti-

l')

NUA

mantes , 65 lads fe conquereäatær ab spfis,

quiores.| Primum maxime ac proprie.

(i^

quaff cenf erent eum pertmi;; » d«a pra-

20. . Quoz msliia fant in Judats. ) In

n

gicabantur , ægre 4/fiu inquit Chryfo—

Grzeco eft, popaó:g ; uupíag autem

ftomus.

continet . decem millia , fed hic con-

i

I4- Suadere. ? Pe uadere

fufe fumitur, fïgn[fïcatque mulca mil-

0s

15 Praparati. ) éxioxevacqutioi , fab-

lia.

larifar cinis,

4Emnlatoves funt legis. ) quærul,

ld

ftudiofi fectatores.

15. 4pud quem äajl'b:mr:;nur ) Je-

A od

rofol mis. /

Legis.) Mofaice; quafi dicat; Ve-

18. Introi!ar Panulns nobi[cum ad ja4-

rentur, ne/illa per te & prædlcmonem

TA

xobum. ) Detuliryi mqmc Chryfofïomus,

tuarh aboleatur.

digniiats epleopalx quam 746061:: frerer

21. ,Qum dl/i'qfonm dacea:, & £ ) Id

$

1

,

N

Mi ACTU UM Á POSTOLO R UM

| "26. 'Tba

Moyfe eorum, qui per Gentes funt, Jadeeorum; dicénsnon

- cum ilis |

— debere eos circumcidere fiHos

Afupsf',- Teque fecu*nfïïum 'con-

- qum pui

fuetudinem ingredi.

*

z

oblatio. .

/4»., Quid ergo eft

r

utique o

*

po:r?tetf qö-nvefniïre*mul't.i'tul-cïi'n&m :

. or. Du

audient enim te fupervenitfe.

Afia eran

24. Hoc ergo fac, quod

FT

ibi dicimus: 'S*u

1nt nabfs-r- viri qu

Tünt omn

tuor, votum haberites fuper fe.

*

v

/ .V '28-' Vlr

& N'u:æ

24. His affuniptis, f

anctifica te cuui i

1

lTis ,: & i?mþgnd*e *iü:'iil]ijs;

6. 19.

. populum.

Snupr?

b ut radant capita, & fcient onmnes,. quia quae de te-audie-

: anfüper

I8.18

a

runt, falfa funt, fed ambulas, & ipfe cuftodiens legem.:

locim 11

eSupr

25- De his aüteni j

v

ui crediderunt ex Gentibus, c 0s

j

15.20 fcripfimus,

J

udican:es ut abftineant fe abidolis

n

j

; i':mmgl.ato-,.g &

- ipfo, qu

* 29- fanguine, & fuffocato ; & fornicatione.

hs

.. 26. 'I*ün&w : fefah

ASEDuEE a

e(t, quod Judeos omnes, qui funt b:

diam mi't'ïïg:;bïs'.- Lex hoc ferfnþare' li-

t.rGentes, doceas a Mofe deficere.

cet effet mortua, nondum tamen etat -

9. Purnif

Neque 7emndi:m c'oqft:cfudäzem-x izgre-

mortifera.; itaque Nazarwatus cere-

( ts ab aliqu

d. )

: dd eft, neque fecupndum inftitu-

monia ufurpari poterat fine peccato ,

- eumfe.

tz, v-T confuetudines patrias & Judai-

& confilium quod. a. J|:cobo: dabatur

Ainunti

cas vivere,

N

*

6

&. aliis difcipulis ,. nihil continebat

Expletitn

" 22. Quid erg

?lef ? ) Quid ergo fa-

quod repreltendi potlet.

QUE Novvites

tto opus e

?x

"a qua deteaudieruntfalfa funt.)

i"

Puriüölti'('m

Üt;que oportef con

venireé multitudi-

Quod fcilicet Iegem Mofaicam im-

qen. j ld eft, omnino conveniet mul-

« predcribere

pugnes , ut tibi falfo objicitur. Nus.

E Obusexdey

£itudo , cum primunr audierint te ve-

quam: vetuerat Paulus Judzos circum-.

NLOE

niffe : ideoque videndum eft, qua ra-

cidi & fervare legem Moyfis; immo-

feu'lpud [ud

tione cum illa agendum ftt; namque-

vero ipfe 'imotheum circumciderat,
