ft-fuis

viderunt, audiviftis ; &

qu& ?VQS':' lpü

mere fententiam. mutet.

m, & fimilein aründini ,qty Ees

10

prafentes confpexiftis.

-8. Sed. quid. exiffis videre ? Lopn-

6H

68. Cucr vident. — . N'yaflNE m o t

Malach

elt , wvifpm recipiunt.

, id

nem . mollibus "veflitum ? ) Joannem

.- j

laudir ab afpetitate vite ; quafi di-

II5

" Evangelizantur. ) Erouq

Méorrea

cat , qui hoc gedus vite fufcepir , &

egticit:

Qugd- active fumi poteft ,-

&

paffive,

conftanter tenuit , fane immaculatis

M410r

-AGive; ut fenfus fit : Pauperes &

:

W XHQ

fuit inotibus & incorruptis , ideoque

tn

R

Est

3

abje&i homines , rudes & doctrina

illius teftimoniu

de fne vérax cen-

d

-

Otnibi.

**

carértes, evangclizant, id eft , IE;van-

fendum , nec ipfé diverfis tempori-

tür Àf,

elium 'predicant. — Paffive , ut fen-

bus diverfa fenfiffe credendus eft.

D

us fit : Pauperibus & abjectis homi-

lea ?01

Ecce qui mollibus velfftuntur , im da-

A

nibüs Evwangelimu pradicatur; id'eft,

milus regmum [u5t.) Quafi dicat , fan-

»

$]

bonus illis nuntius affertur', quod

&us plane eft Joanies, & ab omni-

Bunt,

.Pogeiïuri fint xequm culorum. -

bus"hujus »vite deliciis abihoirfe.:i-gij-;« ü

Yd q

*

*

E

C A;P UT X

3

i

63

inift;

d; Sed quid exitiis vi

dere? prophetam? Etiam di

C

.55 )

& plus quam prophetam.

*

imus^

a

10. Hic eft enim, de quo

fcriptum eft: 4 Ecce fego.**mittö 4Mfal.

Join-

Angelum meum ante faci

ante té.

*

j

em tuam ; qui p»ræpgrab?t viam tuam $7- -

à

rri fürrexit .inter natos n&ili'äruni. Luïæ *

Qtür,

11. Amen dico vobis; no

W

-

P«

ajor Joanne Baptifta: qui *a'u.txem minor eft in 'rägno coelol- 9. 27.-

. rum, major eft ilio.

n

-

as de

12. - diebus atütem

Joannis "*Bapti&äe uf

que-nun

L

-

iC regnurxv;

-

vento

1

ud.

Cæl?rum- v1m 'pgtitu»r 2 & violentl r.apiu'nt: ill

amapé-

-

i

*

13 Orræpefs

EC

l

enim delicias fedari - in - 'animo ha-

lc;t hominum opini.ohe—:' Joannes effet

buiílet , non deferta loca , fed aulas

fan&tior.

Maldonatus & 'T'oletus ita

) Sed

.

Principum , & hujus fzculi

Pgten—

interpretantur , ut feifus fit , eum,

tiurh domos quafiviílet.

-

qui minor fancitate (it in Ecclefiía

ndala

'P ]

9- Sed quid extflis. videre ? Prgþbe-

Chrifti ,. inajorem 'effe Joanne, non

1eà do

z4m ? ) Quafi dicat: Hoc quidem ve-

Chriftus

uod foannes,multos immo plerof-

rum eít, illum eífle prophetam , fed

que Ecclefiz filios fan&itate non

lapiso

non tantum eft propheta ,* fed ipfis

fuperet; fed quod ii , qui ad Eccle-

moccul

s

etiam rgajor prophetis

fiam pertinent ratione ftatus & legis

& finul

[e.

Et4am. ) Grace eft, Nai, id eftcerte.

novz, quz filiorum eft, majores fint,

Plusquam Prophetam?) Y'uit Joannes

quam filii Synagoge, & veteris le-

arandie

propheta , quia Chriftum abfentem

gis , que erat fervorum;

Nam fi-

moniuï.n

priufquam. manifeftaretur, pranun-

lius minor, eft major fervo maximo.

cum G

- tiavit; plufquam propheta vero, quia

Porro Joannes plene ad Ecclefix fta-

[l. C(ïp' I.

prefentém vidit, quod nulli conrigit

tum non pertinuit , cüm ante Chri-

lgt , J0*

veterum prophetarum , & non tan-

fti mortem occifus fit , ante quod

m mia.

ss

tam vidit , fed prefentem nondum a

tempus Evangelium non habuit fta-

certé de

T

ET

populo agnitum indicavit. . Fuit

tum integrum & perfedum. — Vide

cillils

etiam plufquam propheta , quia Chri-

'T'olet. in cap. 7. Luc& annot. 5o.

inem J

( fti fuit precurfor & baptizator.

X

IO. £ece ego mutto Angelum meum,

I2. Regn'umv cæ'llarum VI7I pATItuT. )

E

) q*&* ii

Id e& , mortificatione , penitentia ,

&c.) Hzxc verba fupra explicavimus,

ignominia , paupertate obtinetur, &

u hen;'

Malach. c. 5.. 1. unde defuümpta funt.

ea ad illud itur yia, quam Joannes

o*æ]nem/

4

iIl. Surrexit.) l

extitit.

d eQ apparuit, gve

verbis & factis demonítravit. Qui

qui d

fic explicant , regnum celorum vi-

Cepits

.* Major Joanne Baptifta.) ld eft , wna-

tam sternam interpretantur, Velfen-

saculatis

jor illo propheta nullus fuit , fed ille

fus eft : Regnum cclórum rápia vio-

/ileoqie

omnibus præ/&at ; Luc. c. 7. 28. dici-

^ tür: Major smfer matos mulierum pro-

lentis, quianoniatra unum populum,

epix m

ut in veteri lepe, conclufum eft,

eeinpotl*

pheta ï?aanndB;:pt:faxuem0 efi

quafi certis finibus cuftoditum; fed

dus &v

" Qui áuttm miuor eff s2 regno celorum,

omnibus apertum & expofitum , ut

r,"l

&fc.): Multi hoc. de Chrifto intelli-

quicnnqaue . velit in illud irruat, & illo

aM fin

unt, quiminor fit, quod humilior,

potiatur. Sumitur autem regnum cq-

011'935 !

M

vel quod..ætgtc junior L vel quod il-

lorum juxta 'hanc. .expl»icaäion;m

x

N

-

64

| EV ANGE LII SECU N*'QU M MATTH.

- 13. Omnes' enim prophegäe ,&lex u

n

-

i:queä ?a-]oannemxxprg-

hus

- phetaverunt.

Maho 14 Etfi vultis recipere, e ipfe eft Elias,

Ij

ïq'ui wentlift;s eft,

-

L x

dic

4- 5

r$. Qui habet aures audiendi , audiat.

2 sj

1)

16, Cui autem fimilem seftimabo. generationem iftam

milis eft pueris-

cOE E

us ;in

A

| forq , qui 'c-?aman.tesk Ccosqua-

».

: toru

libusv-,

| I7. Di-

Q

I

l:

|

; ro Ecclefia & Evangelio, aut etiam

cuhdum Chri'&'i a*dvcntflm ad extre-

4l.

r

o vita &terna j ad quam fideles

muni judicium , ut patet ex Machab.

Simul

4. 5. & ex Matth. I7. I0. L.

D&

E

cclefie filii

pgryeniunt.

etiam -

:

fignificatur. magnus ad Ecck-

IS. Quibaber aures audiendi,andiat)

olim :

flam concurfus, ita ut fe ill im ingre-

Aures habet dociles & obedientes ,

& intelligat , fibique perfuadeat, qua

E

dientes comprimant, dum fibi ad il-

ha&tenus dicta funt, vera effe , niimi-

accide

Jam aditum conantur aperire , ut ac-

cidit in magnis folemnitatibus, qua

rum legem & prophetas ufque ad Jo-

*

neutr

annem tantum viguifle , poftea re-

Tent.

ingenti populi freguengia : Celeb/ran-

j

"

tur.

g

gnüm calorum vim pati , &c.

i

es enim ;)raphäta ,- &.) Di-

16. Gezerationem Zflam,) Id eft ; hu-

W os

i

M

jus «tatis homines , potillimum ta-

um

: tuse[l

xetat num. II. dgzer matos mulierum

. abloni

moóm furrexit major Joanue Baptiffa ,

men Scribas & Pharifzos intellioit.

minor efl :2 vegno celorum,

Similis eft pueris. Jedentibus in. foro,

p a,

fed qui

&.) Similitudo hzc fignificat , ni-

itutlm

enajor eff illo,

Nunc reddit his verbis

gationem , 4quia prophete & lex u[gue

hil ad illorum falutem ^ fpectaffe ,

a j'mmzem prop!rtuverunt. Id eft ,

quod non fuerit a Deo large exhibi-

4

L vitmt

tum , fed eos in fua incredulitate

: l fü, 1

duraverunt, quafi dicat: Ante hotmi-

& malitia. pertinaciter permanfiffe.

E

es erant quodammodo ligati lege ,

.nec licebat unicuique in regnum cc-

Hoc ut- explicet , utitur fimilitudine

': ; FQUtri E|

defumpta a pueris morofis , quibus

I) N

Jorum irrumpere ; at nunc licet , &

nulla placet cantilena , nec ad l&ta,

M:

iter patefa&tum eft & expeditum.

In» &t

nec ad triftia & lugubria a fodali-

s Propbeta , ö' Jex ufque Zzd ]aa;;hcm;

bus adduci poffunt; fed dum letum

"

s quä pa

£. ) Senfus eft, prophetas, &le-

aliquid canitur , fe maftum aliquid

.gem prophecaiTe ; Ad eft, viguiffe,

malle fignificant ; contra vero lgtum,

mmum

i

duraffe ,. vim habuiffe ufque ad jo-

fi trifte & lugubre proponatur. Vi-

annem , id eft, ufque ad illius prz-

detur refpicere ritum aliquem illius

Dl)mn

.dicationem : Nunc autem quod pol-

temporis, nobis non fatis notum;

Jitici funt prophetz exhiberi, atque

"Hunc aliqui ita folitum . inítitui ar-

L

| Clüjg &

.ideo mmirum smon effe, fi tam multi ,

bitrantur , ut fcilicet pueri in duas

Til v

-& tanto conatu infur

gunt, uþiaþianc

turmas feu claffes difituguerentur ,

l &

regnum colorum.

'& diverfas hominum conditiones imi-

hi

lde

f

"14 Et ff vaulus reciptre,) ld eít ad-

tarentur , altéra lamerftànte, altera

D

MTl

"*rertere , feu intelligere.

leta & cantante. Liberum vero fuif-

e IWn:

fe pueris aliis, qui aderant, fe ad. quam

tlàm

(i-defe eff Elias.) Sclicet veftitu , vi-

h

*tà , fpiritu & precurforis otficio.

maluiffent claflem adjungere, adquas

Tonia]

ll

etiain a. Jadentibus inyitabantur, fed

ïïï—*kk*&ifïïfü(!!ïüf 4/:) Seilicet anre fe-

:

[-——

K

-

»

P

$5

E us 17.,; .D'ic'unf, : CeCanimus.

4

ipn.

L

,vq:bis , & non faltaftis : lament

&if

mus, & non planxifUs.

i5 eft

18. Venit enim Joannes, nequ

le—: mandücans , neque,bvibe.n,s;

& dicunt: Daemonium habet.

*

1? Si-

.i19. Venit filius,hominis man

ducans, & bibens , & dlcunt

Ecce homo vorax, & potator vini, publicanorum, & pecca-

3qU.

torum amicus. Et juftificata eft fapientia a filiis fuis.

X

20..Tunc coepit exprobrare civitatibus , in quibus fattae

i

»D

P

funt plurimae virtutes ejus , quia non egiífent poenitentiam.

d extre-

Vachab,

. e1. f V& tibi Corozain, vae tibi Bethfaida , quia , fi in T.y- fLuc

Bu

[

ro, & Sidone fa&

v effent virtutes, quae fattee funt 1n: vobis 4 16.13-

:wdfxzf.) |

dientes ,

olim in cilicio , &ginfere p-pgni—æntiam egiffent. . .

22. Ve-

gt que

, fiii-

accidebat frequentef,. uf Tiorofi puerí

quíd obfütit, quo minus etiam alii

x ad o

neutrius claffis inv-itatfiones- adtnitte-

credere poffent ?* Itaque apparet di-

ofta r

|

rent.

vinamr fapienti m , & sprovidentiam

; Ce*cin;;rm:, f£5' "pon falzaffis.) Si-

nthileorum prxtermifile, qu& necef-

RC

znificatur modus agendi, quem fecu-

faria erant ad procurandam, & pro-

Left , hu-

E

tus eft Chriftus, a communi vita nory

movendám hominum falutem. Vel

müm tà-

abhorréns.

*

fenfus eft, fapientifftmum- Dei con-

inelii

Lamentavimus, t$c. Significatur in-

filium juftificatum eft apud. omnes ,

t ii f" 0.,

ftitutum vite Joannis, qui cilicio in-

qui& nihil non eft expertum, ut. Ju-

(at, D

dutus & in folitudine duriffimam

dos ad falutis viam revocaret ; nam

fpe&afïe N

vitam tolerans , lamentàri videbatur,

five aufteritas vite placeret, five com-

»e exhibi«

Id eft, moítum ac trifte vite genus

munis & popularis , utriusque exetn-

vedulitate

D

fequi. Neutrum audiverunt Judai,

plar exhibuit , hujus in Chrifto , il-

wrmsz' ?.

neutri adheferunt.

liusin Joanne.

ntlitudine

.19. Nequemanducans , neque bilens.)

lumïracula..

B

26. Virruzes.) Id eft,

j

vibus

Non manducaflfe dicitur , aut quia ne-

2I1. Va tibi.Corozain.) Corozain,

E |Jett

3

m eum manducantem viderat ; aut

Bethfaida: & Capharnaum Gallilze

i [Odüli'

quia parce admodum ^ manducabat ;

civitates erant prope lactm Genefa-

am Jetm

aut quia non more aliorum homi-

reth , in quibus Chriftus. frequentif-

at iiqid

minum., fed ferarum potius victita-

fime cum fuis difcipulisEvangelium

ero Jettm

bat.

predicans , & imniracula faciens verfa-

g. Vr

Damonium : /M&et.)

! Solent änïfm' da-

batur , ideo illis ex

probrat incrgdu-'

jem j iu?

moniaci incemperiis a&ti, abfurdis uti

litatem.-

j; not m

cibis , & aliquando multo tempore

Siis Tyro, (f &idone , &$c. ) Propterg

iititut aF

nihil manducare , aut bibere.

ea his memorat civitates , quod gen-

j in OU

X9. Euins hominis) Chriftus..

tiles effent , quod vicing , quod de-

erentul Y

gificata h fapiemiia a flis [uis.)

liciis , avaritia , & omni vitio

4

noneg j

Id eft, multitudo credentium fua fi-

genere - corruptiffima,

;ux'n

altera

de divinam proyidentiam. & fapien-

Olnua. jam diu ,

nec tot adhorta-

MT

tiam fignificas , & ab omni calu-

tiones & miracula expectafent.

ii

mnia liberat ; cum enim hi crediderint,

In cilicio, 67 cinere.) Mös —eni:mf fuit;.

^

d) i

fd

Bibl. cum Com. Memc/j. TF

E

n

Z

-ä;

68

TTM.

EVANGELIïf /'sjE cätfüiäü?M MA

M

- Mremuiftamen diéo vobis: P

)

yro; & —si'dbjnijv i*e'rii"iiïïusäï!

in die judicii, quam vobis.

e0

J

'

- 23. Et tu Capharnaum: numquid ufque in coelum exalta-

beris ? ufque in infernum defcendes: quiafi in Sodomis fa-

Tl

rétri

&&e fuiffent vitrtutes , quae

Hs

V,f,a&æ funt in te, forte mgnüffent

0.

ufque in-hanc diem. -

24. Verümtamen dico vobis, quia

terrae '-deo mo;rumijxfe"-

miffius erit in die judicii, quam tibi.

if

25. In illo tempore refpondens Jefus,

dixit :- ConfitG-:Or .ti'-'

m

bi, Pater; Domine coeli, & terree, quia abícondifti haec. a fa-

rifqu

pientibus, & prudentibus, & revelaíti ea parvulis. -

dempi

26, ]ta Pater, quoniam fic fuit placitum ante te.

pE

£ ]"o"a.'

bul (

27. Omnia mihi tradita funt a Patre meo. g Et nemo no-

o

: 46 vit Filium nifi Pater:;.neque Patrem

Cenr ]

quis n»ovi; nlfi Filius, &

[777

o9. & GBiA.V*Olüerit Filius revelare.

-

8- 1o.

;

**

$

28. Veni-

& IO. ut qui verfabantur in

-iu&u ', cilicio.

nülla.þ' i)r'ælmiiï'a int;rrogatfioqne. fermo-

;

I5.

induerentur , & federent in cinere.

nem exorditur. '

22. Rem!ffins erz£^) Quemadmodum

tias ago,

Confiteor.) ld eft, laudo , feu gxy'a(vl

La[þ

enim minor fuit culpa ejus, quz veri-

tatis nuntios norn habuit , quam ejus,

- Aféondifti

Vlmc—.* ) Scilicet m

ducar

que rejecit, ita minor erit peena.-

regni cale is.

Ufe-g] ;

23. Nuwmaeid u[que m celum exalta-

- Sapsentibis , 69 prudenti£us,) Scribis,

-

& Pharifais. fibi

0& OI

beris? In Greco eft , 4 £wc r8 Seu8

Vþopinioxi.e fapientie

& conl

PyeS9sca , id eft, que u[que ad ce-

placentibus.

ts af

Íum exaltata es : fcilicetinea prefen-

- Parvults. ) *Nnm'oz-g , infantibus ,

tia; docrina , & miraculis, Nofter

ftultis, fcilicet mundi opinione: Apo-

Mira g

interpres legi

ff

ftolis , & ceteris fidelibus

æbüll

e videtur 7 &eg Soay8

hu:nil-ibgï,-

Ntïr(m

je352e4 , & fenfus eft ; Num tibi

& fimplicibus.

Dtoxme

putas iftam

;

.gloriam c?iu duraturam ?

26. lra Pater.) Nal ó mavQe ,'"cer«

funt.

fane erras.

z

£e fane pater.. D Hieron. hoc fenfu in-

Ufgue in smfermum

defeendes. ) . Tn

terpretatur , quafi Chriítus dicere vo-

dl, t«

Greco eft, xeralilacQqo

4

lïü( Orei

*

7 deprimeï

-

luerit, Maécte pater, perge ita facere ,

"ts fi

ris, detraheris, detruderis,

quemadmodum copifti. . Vel fenfus

Dett Q

- Quia ff 1n Sodomis.) Sodomam pro-

eft, It2 pater, fupple, Copfizear, quafi di-

ponit ; quia corruptiffuma , & quia

Cat, etiam , atque etiam tibi gratias

m ]ib

Qam hs

fingulari excidio nobilitata.

ago , quod fic facere volueris, ut

Ferre manfiffeut. ) E'uzvay Zv , Id

cum fapientes Evangelium recipere

"ntim

eft maznfnt utique, Non eft'ergo ,

noluerint, parvulis non fi$ dedigna-

É

Forze , dübitantis , fed affirmantis.

tus revelare.

n

D

-95. Refpondens Te[us ) ld eft, fub-

— B1e placitum fuir ante

DuV -

ts fimü1

Verbum

jungens , vel fari orfus..

ita tibi. vifum eft.

H

tl

enim Hebraicum 543y A4«za«b , non

27. Omnia mihi tradi

tafänt,'Uc,.')

4j

folum fienificat refpondere interro-

Hoc dicit rationem reddens eorum ,

qul la

Ài

ganti , fed etiam ufurpatur, cum quis

-

qqæ di&urus fequenti verficulo ; Fe-

CAPUT XI&X[I

d

$ ent

zg. Venite ad me omnes; qm laborat ii & oneratx eftls., &

ego reficiam vos.

X

lu-

:29. Tollite jugum meum- fuper vos. , & chfexte Ia me, 3 qma

Js f

mitis fum, & hutilis corde: d. mvenletls requlem anlmabus * Jez.

veiïms

L

6. 16.

pR

fifent

«.9o0- i ]ugum enim meum füave eft, & onus meum leve.

" ]oa.

CAPUT XII

m r€

53

-

Dz]czpulos Jpicas fablato. vellentes | excufat ,

manum. quoque arz-

of tl«

dam [abbato. curat

Pbarzfæornm macbinationi tacitus cedens.«va-

T

rio/qué a fe curatos filere pracipiens , implet. l/aie "vaticinium,

danoniaco , ceco , & muto curato , Pharifceos ipfum in Beelze-

bub ejicere demonia. þla/pbemantes convincit falum dicere; di-

10 10

ius &

cens blafbbemiam in Spiritum /Zmäum irremilfibilem , €? de omni

verbo otiofo reddendam rationem ; Scribis autem , 6'99 Pharifais -

Vent

f gnum petentzlyus dandum dzczzfjo-næ fignum, & qua fint

[ermo

- Water ,

& fratres ipfius.

N illo tempore abiit Jefus per fata fabbato: dlf'czxpuh au- «Mar.

fex era

IaI

t

2

223.

eJus efumentes coeperum vellere fplcas, &

man-

ca

ducare.

2

my&em

uite-ad me. omnes, & iesfus autcin

Reffcsam.) A »a747 €. , ld eft, quie-

Scribis,

eft :

Omnmnem poteftatem gubernandi,

fcere faciam ;

recreabo.

& confulendi hominibus ,

alutem

apxentm

29. Jegum meüm) Scilicet , legem,

illis afferendo . fibi «traditam effe , fic

Evangehcam

fitIDUS v

C

infra cap. 28. Data efh mib: potey?m in

Difcste a me , éfc. ) Id e&, ]ugum

" APO

:ælo 65' ID ferras,,

meum: fubeuntes experimini me mi-

jmilibUss

Nemonawt le:um, nf Pater) um

tem effe & humtlem corde.

proxnne dixit:

Omnia . mihi tradita

Itaque

invitat,ut veniat ad fe, quod non ty-

(ete

unt , oftendit fe redemptorem mun-

rannus, fed bemgnus ; & manfuetus

fenfu n

di, ut explicavimus. Nunc fe etiam

Dommus fit.

icere vo

doctorem profitetur ; ut autem do-

l»venietis reqmem abnimalus 'vejrts

&rmæ fug veritatem ,- &. certitudi-

Sentictis vos. graviilloj mgo Jevatos,

l fgcel'c j

nem comrnendct , -premittit fe fcien-

quo premebamml

t fenius

tiam habere divinam , eam nimirum

'39. $zave.) In Graco eft Xee'roc,

) gratm

quam habet Pater, cum fit ejus fi-

qu&e vox non tam aüres quam ad per-

yeris , "

lus , ejusdem cüm €o fubüantlæ &

fonas,. & mores figmfïc.dndos adhi-

fClentlæ

pere

Nif Parer.) Non. exc]udntur Spiri-

beri folet ; quafi dicat, jugaüm méum

gedig

tus fanctu: ,

ut nec Filius:

ficiin fi-

non eft hominis fzvi & crudelis; qua-

le Reges popuhb fibi fübjectis aliquan-

milibus mtelhge non excludu rehquas

do folent imponere , fed benigni, fua-

)ldcüy

Pcrforias divinas,

VlS , & clemencxb patris.

28- Qui laboratis. )

ói uomwvng ;

I! Y Ü

qui laffi ; & tatxgafl eftis onere pec—

Aä&.zto

Id eft, quadam dle fab-

I6 e()ïum !

bati. $. Lacas cap. 6. n« 1. vo-

cufOl ,

catcrum,& gravn Jugo, yeteris legis.

:

69

.EXVANGEL-U SECUNDUM MATTH.

]

2. Pharifzi^autem videntes, dixerunt ei : Ecce difcip

i

M

tui faciunt , quod non licet eis facere fabbatis.

2

&V

£ 1Re..

ton f

21. 6

3. At ille dixit eis: Non legiftis , ? 'quid fecerit Dav,i:d',:

quando efuriit, & qui cum eo erant:

—

p

..4. Quomodo intravit in Domum Dei

, & panes proþpüt'ib-

9.

: nis comedit, quos non licebat ei edere, neq

10

-»ue' his, qui cum.

€o erant, c nifi folis facerdotibus *

eur,

d

I4L 9. $o

u

$. Aut non legiftis in lege , 4 quia fabbatis facer

ll.

ia

libeat

&

2$. g. templo fabþgtum 'ViQJBilF Y

2

fn?/e crirþine -fujn.tä

Tonne

m

cat fabbatum F&d&do pr:mum, 3tvrz-

Ka iägis nv jegis ignge

gome&re, quod alii aliter explicant.

rantiam, ut Euthymius adnotavit.

L que w

Kibera lib. 5. de feftis Hebreorum

Quj fecerit David. ) Miftoria ha-

M quen

cap. L. poft D. Chrgfoftomum &

betur I. Reg. 12. 1.

t fevil

T heophylactum putat. fic appellatum

Et qut cum eo erant. ) -At'loc'o' in-

E. 57

quodcumque fabbarum, ,q*uöd prozi-

dicato libri Regum dicitur ipfnm fuif-

Joneft

me fequeretur feftum aliquod, quod.

fe loeum. . Refpondendum neminem

it r

in feriam fextam incidiffet.

Maldo-

cum 1lo fuiffe, cum panes aceepit ;

fed ali

G

argume

nat. Sabbatum fecundo primum non

1

iuos alio loco focios h;;fbuiiïe,

Cerdote

aliquod e pluribus, fed unum certum

quibus ex-panibus dederi

fibbati

defignari putat , quod folum hoc no-

(4. p domum Dei. )

— In:

Qabcmacu-.

mine inligniretur , & ex conjecturis,

lum , gondum enim excitatum.

?

forum .

templum illo tempore.

-erat

expufet

quas affert, colligit fuiife fabbatum

t feyiur

Pentecoftes,: quod propterea dicatur

ANdfE folis [acerdotibus.) Ex lege Le-

eant, .

fecundo primum, "quod inter tres

Vit. 24. 9. Vide Riberam de templo

t

precipuas feftivitates Pafchatis, Pen-

lib. 2. cap. 1o. Argumentatur Chri-

te e0,

illius [

D

tecoftes, & Scenopegiz , five "'aber-

ftus a majori ad minus: fi David ne-

um p

naculorum , fecundum fit. Alias plu-

cellitate excufante non peccayit pae

&bum (

res explicationes habes apud eundem

nes propofitionis comedendo , quod

h

Maldonát. hic, 'T'olet. in Luc. cap.

lex tantum facerdotibus concedebat;

7»- SI

6. annotat. I. Darrad.tom. 2.lib. 6.

quanto minus peccatfe credendi erunt

PT

crifis

cap. 9. Videque dicam Luc.6.n. 1

difcipuli , qui neceffitate famis eom-

9« Dixtrunt ei.) Lucas cap.6. n. 2

pulfi , non fepofitum facerdotibus

dlfmpu*

cibum ,. fed communem , & nuilli ye-

Wtius

fcribit non Chrifto , fed difcipulis

titum fuml)fe,run,tg

$

Querem

ejus hoc. a Pharifeis didum fuiffe.

Utrumque fieri potuit ; ut fcilicet

$ ut mon legiffis ineg

e, U ;') Sens

T

primum difci

2

fentia eft, in lege przcipi, ut fab-

UC)PI

fto. dixerint.

batis facerdotes animálià occidant ,

di fpen

lm f

- Quod non lieet f actre fablatis.) Qui-

pelles detrahant , ligna componant,;

bus fcilicet non licebat cibos parare

&c. quz& ad facrificium funt neceffa-

tdtde

ad vefcendum , ut colligitur ex lib.

yia,faciant, quibus tamen fabbati re-

M

dmü.e [

Exodi cap. 16.n. 5. 22. &

& cap.

jiïg.io ,& .fa,n&i.cas noi yiolaba.cux!

l"hmmm

35.2. Vide Riberam de

*

&iS Her

Sabbatum violant.) NMiolaffe facer-

brzorum lib. 5. cap. I.

dotes fabbatum dicit , non-quod ve-

jte f

Wmm;

E zyvhlegäisgffc.) Objicit,-opinio-

xe violarent , fed qmgogl f*.a tacerent,

Clltem

i

69

hs

CAPUT XI.

«

z

6 Dico autem vobis, qui

a templo major eft liic.

-eIReg

u ]

e Mifericordiam. volo,

*

&

15.22.

*7. Si autem fciretis , quid eft :

Eccl.

non facrificium: numquam condemnaffetis innocentes: -

w p

4. 17

8. Dóminus enim elt filius hominis etiam fabbati.

Ofez

loütïb-

/.9. Et cum inde tranfiiffet: venit in fynagogam eorum.

10. Et ecce homo manum habens aridam & interrogaban

t 6'- 6.-

pr

i ;um

eum, dicentes: Si licet fabbatis curare ? ut accufarent eum.

I .

11. f Ipfe autem dixit illis: g Quis erit ex vobis homo qui fMar.

i n

habeat ovem unam , & fi ceciderit haec fabbatis

m

-in foveg;æ : iuä

mt.

sl

D

nonne teneþit: & levabit ea

12. Quän-* gi)gi,,.

i3

p

22. 4

tavit.

—güx ni)fi divinus culfhs excufaret, fa-

bati . obfervatic;ni ï)fæf&tendam effe.

*

cere nom licuiffet , cum effent opera.

]ta enim Chriftus argumentatur

.

i hi.

Quod alterius rei caufa comparatum

fervilia ex genere fuo.

eít, id cedere debet ei , cujus cau-

Joco iti-

*

. Templo major eff b1c.) Vox. /ie,

m fuif-

noneít pronomen ; fed adverbium ,

fa comparatum eft. At Sabbatum

yeminem.

in Graco enim eft à3s. Senfus ergo

comparatum eft hominis caufa : De-

bet ergo homini cedere , nimirum ubi

cuepit

argumenti .eft ; Ginemadmodum fa-

cerdotes fine crimine funt , cum in

de hominis falute agitur. Juxta hanc

häbmfiïïe'

fabbatis fabbatum violant , eo quod

-

expofitionem vó Filius bominis , de

€orum opera fervilia templi fanctitas

uolibecthomine, & non peculiariter

Deznacte

d

e Chriftointellipgitur. lllud autem,

um u

excufet , cui per hujusmodi opera

feryiunt; ita etiam difcipuli culpa va-

Dominus eff, explicari debet juxta phra-

lere Lé*

cant, quod prefente , & permitten-

fim Hebrzorum , apud quos ille di-

citur 5y3 £abal, alicujus fei , hoc

e templo

te.eo, qui templo major eft, quippe

eft, Domizu: , qui aliquare utendi jus

p r

illius Dominus , & in ejus obfequi-

jivid -

$d

um fpicas fricuerunt, (&- grana in

habet, ficut. homo , in aliquo cafu,

cibum ex ariftis excuflerunt.

jus habet vertendi diem Sàbbati in

:

cyit p

9. Sifeiretis . Ec. . Si fciretis Deum

ufum :fuum.

o ! qllO

9- Vesit.) Non tamen eadem die,

nged&bat;

tanti mifericordiam facere , ut illam

facrificiis preponat, non argueretis

cum Laucs 6. n. 6. dicatur : Fathumeft

E

difcipulo$ , quod fpicas vulferini, fed

autem &X 1n altero fabbato, &c.

,mis eom-

otius wüfericordia efurientes profe-

Eorum.) Qui prius difcipulos accu-

;erdotiblï'

! quil Y

'Que.remï ni.

fayerant , quod fpicas vellerent-

g. Dominns enim eff jflz'us bomiais*

.JO. dpterrogabant eum.) Lucas. cap.

6. n.

. & Marcus c. 5. n. 4. ajunt

j.) h

&fc.) Probat fe in fefti obfervatione

Chriftum Scribas , & Pharifzos in-

u fb*

difpenfare poffe , quod Dominus fit

etiam fabbati , Dominus àutem po-

terrogaife. Utrumque verum; Quz-

E,ccidant ,

tcft de re fua, quidquid libuerit, face-

fierunt. Scribe ,

an liceret curare.

,mpo nïmt)

Quzrit Chriftus, an liceat benefa-

d

re. ' Matth. 2. n. 27. habemus etiam

(ipbatife

dixiffe dominum.: $a564747 propter

cere ; quafi dicat , fi benefacere li-

boninem fatlum eft , 6 non "homo pro-

cet in fabbatis , curare licet-

pter fabbatum.. Iraque Dominus eft filuus

JI. Quis eriz ex vobis bomo j &$c. )

Scilicet , quod vos facitis, extrahe-

äi'fe facet

hominis , etiam. fabbati.

Cujus loci

F' uodw;

ententia eft; hominum falucc;m fab-

re ovem in fove'famflapfa.m die fab-

j tb

f

7O

EVAN GEL!I SECUNDUM MATTH..

12. Quanto: magis. mehor e& homo ove9 itaque hcet fab-

batis benefacere.

L

dæm«

3.

'Tunc ait homini :

Extende manum tuam: Et exten-

5j

dit, & reftituta eft fanitati ficut altera.

Tegm

14 -Exeuntes autem Pharifsi ,. confilium famebant adver—

dom

fus: eum - quomodo perderent eum.

Y

^15. Jefus autem fciens receffit 1nde : & fecutl funt eum

Z

quo :

multl, & curavit eos omnes :

1j

- 16. Et preecepit eis,. ne mamfefcum eum facerent.

quo €

17. Ut adimpler etur, quod dlötum eft per Ifalam ProPhetam

d:centem

25.

[v

1

La

9. À Ecce puer meus, queni elegl

dile&us meus, in quo

29-

42- I-bene: complacuit animae meze.

Ponam fplrltum meum fuper

& va

eum ,. & judicium gentibus nuntiabit.

domi

I9. Non contendet, neque Clamablt, neque audlet ahqms

in plateis vocem ejus :

:20. Arundinem quaffatam non confrmget & linum fumi-

fias to

x fem

gans non extinguet, donec ejiciat ad viétoriam ]UdlClum'

21. Etin nomine ejus Gerttes fperabunt.

- 9.

mp D

22. 'Tunc oblatus eít ei daemonium habens : coecus, & mu-

98 (

tus, & curavit eum, ita ut loqueretur, & videret.

Civis

23, Et ftupebant omnes turbæ, & dicebant: Numquid hic

bus,

eft fillus Dav1d?

245 CA Pha-

tl'dl'läS

E

E

. f

bati , d multo ma(rls hcebu: ex rnmbo

Titntla

Rus mlracu]a fua: dlvulgarl vetult,

«grotantem fublevare , aut meimbriís

ne Pharifsorum zinulátio Tnagis ex-

Af ;

captum cur.u'e.

acerbdrecur, Ael cum propter edndem?

T

I2. lraque Licet" fabbatis benefatere.)

caufam - feceffit ad mare.

Maldo-.

Qmpr

Comy

Non dicit,licet curare, ne anfam ac-

nat. puta: reddi caufam, cur omne$ cu-

cufationis: .arripiant ; fed generatim

laVLI'lt

quia , quemadmogum "pro-

ter fe

plonuncmt llceu; fabbatls beneh-

pheta: prædlxerac ^ admodum bem-

Ad'()erj

Ccore.

gnus erat , & manfuetus.

s.,

I5. Scjen:) Eorim fcilicet Cogita-

A8. Ecte puer menus, 65c.) Hoc tefti-

t Ju

tiones, & machinationes.

momum defumptum elft ex 1faia. 42.

WCa

Reæ['t. ) Ad mare , ut exphcat

llludque eo loco exphcavnmus

Tnéttig

17 l;(

arc. cap. 3. 7. fecedit vero, & fe

|9Q. Cecus , $. pmurus. ) Exiftimat

fübtrahit non refiftendi impotentia ,

Maldonatus. d& nonem ita auditum,

Wusm

fed quia nondum venerat hora ejus,

& vifum ejus lizafle, üt nec audire

utin fimilibus caufis . Joannes dicit

E

'des

poffet , nec vndere ; orgams tamen

: 9* & cap. 8. 20. & alibi.

corporeis non l«fi;.

At 'Tolet.

in.

C de

16 Pracepit eis, 6fc,) Vide dica

Luc. cap. 1. annotat. 31. putat etiam

hi, q

fupra c. 9. n.

O.

organa . fuiífe læfa, quod . videtue

$

17. t adimpleretur, &7/) Hoc Ifaie

probabnluw

Tiejg d

teülmomum 1mpletum eft, cum Chri-

23 b:[ms David.) Hoc eft, Mef—-

&mos

]

lCere

CAPUT xi

7i

- fab-

24. ! Pharifzei autem- audientes, dixerunt : Hie non ejici

9. 34-

daemones nifi in Beelzebub principe daemoniorum.

- "Marc.

Xæll'

'25. Jefus autem fciens cogitationes eorum, dixiteis: KOmne s. 25

Luce&

regnum divifum contra fe defolabitur

; & omnis ciyitas, vel

domus divifa contra fe non ftabit. -

1

*

II.15.

kLuc.

'06. k Et fi fa

tanas fatanam ejici

eum

quo. modo ergo ftabit regnum ejus?

it adVerfüsi'ïfe ;d:ivifus"—

i

ei',c :

XI2T.

—47. Et fi ego in Beelzebub. ejicio daemones, ül'i(i/ v'ei'"tri in |

quo ejciunt? ideo ipíi judices veftri erunt :

*

*

jeam

.28. Si autem ego in fpiritu Dei ejicio .

dæmqnfæs , igitur

pervenit in vos regnum Dei.

) quo

29. Aut quomodo poteft quiíquam

intrare in doæf]um fortis,

& vafae

fiper

!

jus diripere, nifi prius iall*-igaverit fortem , & tunc

domum illius diripi*et.-

PA

( 36. Qui

!

fias toties promiffus , qui futurus eft

mniamihi. . Difcipulos in nomine

fuai-

ex femine David.

Chrifti

demonia

n:

ejeciffe- haþgmus

— 94. In Beelzebub,) NMide di&ta fupra

€

Luc. 10. 17.

Cäll). 9- 34.

»

ldeo ipfijudszes vefhri erunt.)

Q-;Ia-

(.Q5. Omne reghum , &

c.) Regna &

fi dicat , id, quod agunt ipfi , vos

m

civifates , & domus , que feditioni-

condemnabit , qui in me calumnia-

bus, & domefticis diitidiis in con-

mini ,

jd hic

uod in illis approbatis.-

trarias factiones , & partes fcindun-

29.J» fpiritu Dei. )- Virtute divi-

tur , facile pereunt , ut docet expe-

na,

À

| i ?ha-

rientia.

Non eft ergo probabile, fa-

Pervenit z'k vos regnum Dei. ) Vel

vetüits

tanarn id agere velle, per quod fuum

fe ipfum & adventum fuum Chriftus

mgïs a

regnum deftruatur , cum potius illud

appellat regzuz De; , quia initium fuit

candett

omni artificio ftabilire ftudeat.

repni-Dei, & additurn nobis ad illud

Costra fe.) ln partes centrarias in-

patefecit. Vel fenfus eft: Si in fpi-

Maldo-

nnqä;cuä

ter fe, quod fe

quenti ver(i'cglo dicit,

ritu Dei ut fuperiore argumento pro-

m 310*

Adver[nus fe.

batum eft, €jicio demonia, ergo ve-

L 27. Filii veffri.)

Aliqliiinfelligi pu-

rum eft, quod & égo , & Apoftoli

L

tant Judeorum exorciftas, de quibus

mei , & joannes prxdicavimus, ap-

D.Luücas in ACis A

0&/ teüï-

po(?ol.l vap« 19-13-

propinquaffe , & veniffe regnum Dei,

,'üiïj/ p

mentionem facit.

Nam Spiritus fan&tus; qui miracula

Qus

. n que ejiciunt. ) Al;gumcntu:n efï

per nos operatur , noftram przdica-

hujusmodi: Cur potius me quarn fi-

tionem veram effe teítatur.

xiftimat

lios veftzos dicitis in. Beelzebub eji-

29. Quomodo poreft quijauam , 8':.' )

cere demonia , cum utrique ejiciàmus?

Sententia eft, quomodo poffum .ego

cur de me male,

cum idem facia-

Diabolum de poffeffione fua deturba-

inus, de illis bene judicatis? Vel fen-

ré , id eft, ex hominum corporibus

ojet- in

fus eft : fi difcipuli mei, in nomine

ejicere, nifi fortior illo fim?

videmf

meó dxmonia ejiciunt, major ego

Fa[4.) Scilicet inftrumenta, belli-

demonibus fum, nec opus habeo illa

ca nimirum , vel do

le&ilem.

meüicam- fupgl-

j M

ejicere àn Beelzebub ; ut vos . calu-

-

72

EVANGELII SECUNDUM MATTH.

40. Qui non eft mecum, contr

ame eft:.& qui non congre-

E

^

- qutfà

' gat mecum, fpargit. -

P

/Mar. .. 31. 4 Ideo dico vobi

s: Omne päccatum, & blafphemia rä-:

& f

j

3- $- mittetur hominibus, fpiritusautem blafphemia non remittetur. .

h

29*

42. Et quicumque dixerit verbum contra filium hominis, re-- -

Its 1

L

À

2.IC.

mittetur e1: qui autem dixerit contra Spiritum fanttum

D

3

Omo

. remi

ttemr ei .nequ'.e in, hoc faeculo; neque in futuro.

Ó

-

-32. Al.l-t

Qd

z

2

no; gæ: noneff mecum , eomtira me

ftus , Ne/zte ',4/i,11quic.," probibere , k,?u?;

jtdici

Wdici

:/27.) Nel fenfus eft : Satanas ,. cujus

enim, nom eff contra vos', id'eft, qui

virtute dicitis me ejicere dzmonia ,

eadem, qu& vos, docet, ac facit; etiam-

EE

fi,

demn

n0n folum mecum non eft , fed etiam

uia vos non fequitur , pro vo-

contra me , &non fclum non congre-

bis eife non ,videatur , pro vet;s eff ,

La

gat mecum homines in horreum Dei;

quia do&

firmat. -

rinam, & fadta veftra con-

"

blnfphe

$jed eosdem etiam. difpergere ftudet,

00 *j

&a Deo abducere. | Ítaque. ex ope-

31. ldeo dico vwobis.) Caufaïis-di-

um (

rum diverfitate conftat inter me &

&io non refertur ad ca, qus proxi-

demonem nullam eífe concordiam.

me preceflerunt,*fed adverfum 24.

fhus hn

diximu

'"Nel fenteritia eft, quafi dicat: Vos

Hic a0n ejecit daruonia nifiim Beeizebub

Queri

Pharifzi , quafi judicet indifferentes,

principe damoniorum , quod clare pa-.

ct ex Divo Marco , apud quem fic -

compre

& zqui videri vultis, qui nec pro me

Y£ Crim

fitis, nec. contra me, fed pro veri-

legimus cap. 3. num. 28. -4mez dico

Cálump

tate ;

at ne erretis , neC alios deci-

vobis , quoniam ommnta dimirtentur fí--

piatis. "Nam etiamíi, quod vos fi-

liis bominum peccata CQ blafphemit ,qui-. —

£0 gray

bus blafpbemaverint : qui. autem Aaf- ^ äþä

LOper

mulatis, nec pro me , mec contra

*

*

&mpo

me vos effe, verum effet ; adhuc ta-

phemaverit m Spiritum fantbum , nom.

fatum .

men ob hoc ipfum effetis in culpa.

babebit remi[fionem 1n &reruum * fedl .

reus erit aterni delitls 3. quoniam dice-

téi. n

Vos enim, qui Scripturarum fcien-

9* 4

tiam profitemint , primi pro me elfe

bast , [peritum immundum babet.

debuiftis , nec ininus peecatis quam

