
fgi

]

2

iCg dt[ev&i ,t

23: Fendite qua po/fidet.

i, 6c.) Cer-

expediti, & lucernas tene

ntes llæum Em

Cl!lt.mteï T

& ti vos Patri effe cure &

5

de regno ca-

-iïræ&!:)lahcur.

Q drdf) rtv["

lefti parando folliciti.

: —Pl'dfl-n&li.) R

efpicit more&i örïeri.äa* ,

qut Oldr

t

V&

Dste eleemofynam. ) Sic enim fimul

lium , qui veftestalares, quibus ute-

m*þtm

affuefietis pendere a Patris providen-

bántur, precingebant , utillàs coólli- .

ts

gerent, cum ad miniftrandum ex

ht

Bdurpo

tia, & proximi , quem diligere debeä

ti effe volebant.

D

pedise

tis, inopiam fublevabitis.

,

4perigg, d) E

- S&accudos.) [BaNayTi4., mar

fupia , fi;o-

"UErndacerae arde

Lufes m m4m£us -ve;

. 37 Bar ill

lent in facculis five marfupiis pecunie

fféris. ) Solent famuli, cum dominus -

m

f

affervari & circumferri. — Vide Pro-

eorum "noQu' venit ,- ardentes; faces

::m

)

et;p 0a p

E

fdin

h

verb.^7. 20. Videtur metaphora fac-

mánibus fenentes illum pf&cedére. ] Wil

DIf r

tel!ig

culorum pauperes intelligere, in hu*

Hoc jubet nos Chriftis faceré : néc [ dt ,

hufmodi etiam. facculis. repofite ' di-

aliud ardentes faces fignificant , quam

]

nitif)l i

vieiæ non pereunt , fed aqgenturgnani',

?—lrfi:s;—-;aäeo debere þ-argtta habei*ä'omniä.ff | * p Q

N|

3

D

i

ib EA XII.

329

36. Et vos fimiles hominibus, expä&antibüs dominum fu-

m

:ei; quie

- um, quando revertatur a nuptiis

verit, confeftim aperiant ei.

, Ut cium* venerit, & pql'fa.-

?julhmæ

*

&

37. Beati fervi. illi, quos cum venerit dominus, invenerit

j

"

,

vigilantes: amen dico vobis, quod preecinget fe,) & faciet il-

l.

pitti ve

...

Hb

1

los difcumbere, & tranfiens miniftrabit illis.

38. Etfi venerit in fecunda vigilia, & fi in tertia vi

gilia ve-

y'nafiig n 3

nert, & ita invenerit: beati funt fervi ilii.

À

:;Mat.

rum a f

39. i Hoc autem

fcito:e, quoniam fi íciret paterfamilias , 21:43

,tige'a Cori ;,,,ï

qua hora fur veniret, vigilaret utique, & non fineret perfodi ibc.

domum fuam.

.

I5

Erillmj eit.

f

4o. Et vos eftote parati

: k qüia qqa hora non putatis ; F ili—fl ;

ltesin mä—;

us hominis venlet. .

4I. Ait autem ei Petrus : Dómine, a

d ;nos—dici's hanc paraQ

bolam., an & ad omnes?

e

eyelif Pdäfff

442. Dixit autem Dominus: Qul

$, putas, eft Hde'lis, difpen-

V a'var'oïm'f[;ï

fator, & prudens, quem confüituit Dominus fupra familiam

'dgzri:i pecFyf;1

fuam , ut det illis in tempore tritic!) menfuram.

l

43;. : Bea*

f

)i)tOPi?r? PW

ad excipiendum Chriftum , cum ad

Damim::.) Herus.

judicium venerit , ut nihil nobis tunc

| Pracinget fe.) n morem miniftri.

qo d f 7

! Difeumbere.) "Vanquam heros.

temporis minimum quidem parindum

| Traufiens.) Obiens, circumiens men-

rPfCS V,cmt ,f

fuperfit.

Quid enim facilius, quam

domixo fores pulfante, lucernam aut

fam , ultro citroque obambulans , ac

: g ) Qulï :

ficem asccendere ? Atqui hoc ipfum

difpiciens, quid- fin

gulis defit/ , more

em intoletih

miniftrantiüm.

a difcijos

vult dominus antequam ipfe veniat

factum eiie , ne indecore & noxie,

Miniffratit illis.)

Suppediglcabit illis,

uo &ule !

quicquid ad retectionem , recreatio-

nud dE böimt'

dis moraim trahamus.

cum jam ipfe adeft, facibus accepdcg—

nem , & zternam corum felicitatem

x etti

POo

qll

faciet.

Non figuificatur hac fimili-

35. Expetlantibus.Dominum [uum. )

otto 16

Vigiles attenti , fpetantes, num adfit,

tudine Chriftum ferviliter famulis fuis

$, pr?

CjDU s

auícultantes,nam puliet.

in gloria mini(traturum , fed eos eve-

Qentes

jim

étos, ad inufitatum honorem , quafi

uando revcrlazur.) Íncertum enim,

ua ho:a fit venturus.

dominos , ac pares fibi fadurum, &

l rm

orleïlm'

4 nuptiis.) .A convivio nuptiali ,

in thronis collocaturum, ut fuper men-

4

qull)u

g

quod no&urno teipore celebrari fo-

fam caleftem edant in regno fuo, ut

las

colh-

let.

promittit infra cap. 22. rium. 30.

jdom aE

periant ei^) Etillum lzti excipiant.

35. Iu fecunda UVtgilia ) Circa me-

LE wus Beats 4lli /&rvi À Efc.) Perfiftit

dium noctis. De nottis vigiliis dixi-

]

inus Matth. 14. 25. & Luc. 2. 8.

, n4ni

ais

in met phora patrisfamilias, & fervo-

m 0

rüm, fedinrelligit Deum & homines,

In tertia vtgilia.) Poft no&is me-

m-d nte

fideles pref.rtim fus Ecclcfiz , pr

dium.

edgfe.

n

ditos cognitioue myfteriorum regui. "

,Emnj fun? férvi t ) Nimiyum fi

gfa

g im

yifcimt

j

- Bibl. c«m Com. Mgn?cb. T, Vil

*

z.

Ü n

habw

n

/A

P

330

EV ANGELII sECUNDUM LUC.

-43. Beatus ille fervus

, quem, *curg'-jenerit'dominus, inve- |. i. Igne

mnerit ita facientem.

cendatut ?

44. Vere dico vobis.'quoniam fupra omnia , quae *fpofïïdet-,

:

fo. Bapti

conftituet illum.

usque dum

45. Quod & dixerit fervusille in corde fuo: Moram facit

s. LpPu

dominus meus venire: & coeperit percutere fervos, & ancil-

3

vobis , fed

las, & edere, & bibere, & inebriari :

n Emi

46. Veniet dominus fervi illius, in di

e, qua non fperatg

3n duos, (

& hora , qua nefcit

9. Pate

fidelibus ponet.

,& dividet eum, partemque ejus cum in-

a, & fili

41. llle autem fervus, . q

ui cognovit voluntatem do-mini

focrum f

fui, & non fepraparavit , & nonfecit fecundum voluntatem

ejus, vapulabit multis.

*

48. Qui autem non cognovi

D & fecit digna plagis/, Vapuf

VEREGGLGEOGE a x

labit paucis.. Omni autem cui multum datum eft, multum

quaretur ab eo: & cui co

lentis in fuum

d

mme)nda,verunt. mqltum , plus pe-

L

tent v,ab eo.

tür,

- Breuicomm

&i commendat

; ; 49 Ignem

dei multa cy

quacumque hora venerit, illos inye-

quit Euthymius : paftores enim Ec-

aliorum falut

nerit vigilantes.

Jly.) Nor

clefiz imprimis noverunt , aut certe

39. Hec antem fcitote , 69c. ) Vide

noffe debent , quid Dominus ab ipfis

Wendatum ,f

Matth. 24. 43.

& ab ipforum fubditis requirat , &

Tinus- comm

Vigilaret utique , &$c.) Supplen*duvm

illis Domini voluntatem aperire. F'e-

m eff,

eft, üt perfecta . fit . (imilitudo : fed

Ditg;,.

|

qua

cit hoc Paulus, qui fe affirmat AG.

Wagnitudine

quia fcirenon poteft paterfamilias,

20. 27. Nomn enim fubterfugt, quo. mi-

otum,

hora venturus fitfur , propterea fi fuz

i

nus Annuutiarem vobts omne confilium

domui , & fupelle&ili confultum ve-

Dei.

B

A. Ipney :

lit , dum furem timet , perpetuo vi-

Q

Ug [

fquunt.

Vapulabit »utis. ) Cadetur imultis

*

ibug

alio v

gilare debet. Reliqua vide apud Mat-

/]

plagis , gravirer punietur.

theum loco citato.

49* Qu autem non cagno'vit ; 5 )

ttnote effe

47. lile autem ftrvus.). Addit difcri-

Scilicet voluntátem domini , quales

V lentit Mu

men inter malos fervos , quod alii

Aperioribus 1

plerumque funt inferiores fervi , qui

durius , alii mitius fint puniendi, ut

voluntatem domini non perinde ex-

lpen Vegj

majorem terrorem incutiat malo illi

ploratam habent, ut cconomi, &

oc Videtm-

fervo familie

pgæfe&o , de quo pro-

toti familie prefecti,

T 3. aj

xime egit.

NLLEC

Er fecit digna plagis. ) Contra vo-

P 4!07[ ml'"ere

Qui cognovit voluntatem. Domini. )

luntatem domini faciens ,, quam ali-

Qualis eft ille, quem dominus con-

quo modo cognitam habuit.

gllüd, apud N

ftituit fuper familiam fuam ,cui con-

Cui multum datum eff.) IMulta dona,

lBtém voc

credidit difpenfationem rerum fua-

& gratia copiofa & multiformis,

-

t;dm Mätthæ.il

rum , & cum eo communicavit arca-

t

Multum quarerur,) Multum in. ex-

Yolo

LUE

na omnia confilii & voluntatis fus.

tremo judicio ab illo exigetur ,

ar

J

» fihi]

7! at

De futaris paftoribus efl. bic férmo , i'ni

enim eft; ut datis a Deo donis & ta- p

LE

*3

j

i

33l

;

- CAPUT XL

n5 inve-

- 49. Ignem ve

:

ni mittere in terram; & qui d vglo , nifi ut ac.

cendatur ?

i

-

e poffidet,

/Mat

$o. Baptismo aute

m habeo baptizari: &,quorhodp coar&tor,

usque dum perficiatur?

.

ia

L]

oram hacit

$1. [-Putatis, quia pacem veni

dare in terram ? Non, dico

» & ancil-

Vobis, fed feparationem..

.

$2. Erunt enim ex hoc qui

nque in domo uüä divifi, tres

on fperit,

: 3

-—1

in duos, & duo in tres dividentur

üs cum in-

.. S3. Pater in filium, & filius in patrem fuum: mater in fili-

am, & filia in matrem,

&focrus in nurum fuam, & nurus in

m domini

focrum fuam. .

!

roluntatem

x

Tta

meL

gis, vapu:

Ws

, multum.

-

Evangelii ubique graffetur, & illius

lentis in fuum & aliorpim bonum uta-

tur.

, plis pä-

^vi cadatimpietas. Aliter legit textus

E? cui commendaverunt multum.) Pro,

Grecus , nimirum , & 4uid volo, ff

49. Ignem

cui comnendatum eff multum , cujus fi-

jam accenfus eff , fed noftra leQio re-

dei multa: commiffa funt procurandx

tinenda eft, &

Vide

n

Maldonat.

plïæferenda.

-

aliorum falutis, &c.

xts enim B-

Plus.) Non plus quam fitipfi com-

so. Bapri[mo autem babeo Laptizari.)

y , aut t

mendatum , fed plus quam ab €o, cui

Baptifmum habeo , quo baptizan-

jnus 2b ipilsy

minus commendatum , feu commif-

dus fum. Paffionem & mortem fu-

fum eft.

gquint

am baptifmum appellat, quo quafi

aperite 2

Petenz. ) Petetur , exigetur, pro

fluGuantibus aquis erat inergendus ,

affirmat A

magnitudine & multitudine commif-

juxta illud : £em in altitudinem maris,

forum.

í Ilgf'u 'l*"" v

& tempeffas demerfiz me. Pfalm. 68. 5.

gt :an]l./init

49. Ignem weni mittere im terram.)

uomodo coartcor usque dum perficia-

u fequuntar deinceps aliquot ver-

tur! ) ld eft, magnopere me coar-

Qdefur qultis |

m

fibus alio videntur fpecare, & alio

Gat, angit & contriftat dilatio paf-

tempore effe a Chrifto pronuntiata,

fionis, defiderem quam ocyffime ve-

u

'.,

;'Wif ! 6[' )

ut fentit Maldonatus ; quare nec cum

nire, & perfici.

;mini !

qus

fuperioribus nexus quarendus anxie. -

SI. Putatis quia pacem , Gic. )

| Vide

lgnem veni miütere : terram, &T c.)

dicta Matth. 1o.

g fevi ,

vimus.

34. ubi hoe explicaf

, petindt 9*

Hoc videtur effe quod Matth. cap.

xcorofm

JO. 34 ait : Ne/ize arbttrari, qeia pa-

Separationem. ) Oiauteicquoy, fepa'-

cem veni mitere ip fevram , mon veni

rationem in partes.

pacem mittere , fed gladzum.

Itaque

52. Ex boc.) lempore.

) 6

ontta va

. quama 3

quod. apud Matthzum gladium, hic

lt

ignem vocat,

Vide qu« dixi lqco ci-

filia, & nurus , ut patet ex fequen-

dont |

tato Matthzi.

tibus, nam focrus

Mi

^ Er quid volo, ). Id 'eft, nihil aliud

ter.

/eadem. eRi quz ma-

jriformi

[Ultum in

volo , nihil eque cupio.

In dui.) Adverfus duos, fidelibus

j

N::/i st accendatur. )

Ut ignis hic

ab iis, qui in infidelitate permanent

xieu

&

totum mundum corripiat ; & gladius

Q douiS

l:rï

-

düïidemibus.

L]

-952

EVANGELI SECUNDUM LUC.

x

-

?2

M

-54. m Dicebat autem & ad tu

rbas: Cum videritis nubgü

?^ orientem ab occafu, ftatim dicitis

6

: Nimbus venit, & ita fit.

7 -78$. Et.cum auftrum

V.Occlaþof;e G

t.

"

flantem , .dicitis-: Quia æft*us ierit) &

", i i

56. Hypocritze , faciem coeli, & térree noftis

Aterminana

probare :'-hoc

:

autem tempus quomodo non probatis?

g, indgn

s

j 597.-,..'Quid autem & a vobis ipfis non judiga:is , quod juftum

.

frtatis:

»Mat /58. ; Cum autem vadis cum adverfario tuo ad principäm :

d mpifa

$?5 in via da operam liberari ab illo, ne forte trahat te ad judi-

huii : H

.cem,& judex tradatte exa&tori, & e

rem

:;ä&or--mittat te in carge-

T. À Deran

- $9. Lico tibi

, non exies indä, donec etiam /novifïïmum mi-

: 4l deG

nutum reddas.

fcrificiis e

—

2

2 Et tef

-Qmunibus (;

: 3' NOH, l

CAPUT.

P

1militgr pe

- 4 Stcüt j

21

^te, & occi

$4- Cum"videþrifi: nubeg, &. £.) Nu-

Quod jufium e/i) Vos' judicate,

t omnes f

bes enim furgens Judmis ab occafu

quod oportuit. vos intelligerc.

demonftrat vapores aqueos , e mari

589- Cum autem "vadis cuzm adver[(az

mediterraneo folis virtute elevatos,

rio 1u0,6c.) Vide di&ta Matth.

$. 25.

ümilitey pe

& brevi in pluviam folvendos.

Vadis.) Coactus,

Nimbius. ) " Meog, smber, p/"wvia.

ut te fiftas judici.

& abillo .citatgs,

. Vlcleba

-55. 4Effus eri£. ) Nam aufter u-

dais

d principem.) d magifiratum , gq

x

volat.

per regiones ficcas &— calidas in-

ü(!X)Ol)T-a.

4g wia.) Ante

*

I

56. Hypoerira , 8'2. ) Hunc loc(um

dicis pervenias.

quam ad tribunal ]u-

! F urus, f

explicavimus Matth. 16. num. 4.

Liberari.) Ut libereris, controver-

X0g ]

Hoc autem tempus.) Adventus mei,

ittetey dum f

fia cum adverfario compofita.

Bliseorum mi

- & regni Dei propinquantis.

Exatlori. ) w;»oc'—ufro()x, is eft

; quem

57. Quid autem $. a. vobismetipfes

Matthazus vocat

ómyeérqp, id eftmi-

TUn, Quàs g

non judiatis , 6c.) Occurrit objectio-

niftrum , execut

orem , & exactorem

Cs inema

ni turbz ac vulgi , qua fortaffe dice-

debiti.

Atam riffim

rent fe fcripturarum imperitos tempus

59. Nen exies.) Exibis.

n Judg (;

adventus Mefífix notare non polle,

Noviffizmium minutum.) Aeroy. Vi-

lios

* $37 aff

1

aitque ea ipfis fufficere argumenta,

de dicta fupra hoc cap. nüm. 6. Vide

tull

Wm tr

qu& quotidie viderent & experirentur,

tt* debs

etiam Matth. 5. 26. qui quadrantem

ut de illius adventu & prafentia certi

dixit, continebat autem

uadrans duo

Vide:

M oj

effe poffent.

minuta.

Senfus idem eft, fignifica-

ür hOC fl

Noz judicatis.

tur enim pro minimo qüoque debito,

Íe

exdhmar

t

: intclligi;is.

) Non difcernitis, non

aut peccato fatisfaciendum. effe,

Atl

anm

e[fe f.

^

—

x* at g*

33

3

(is nobem

CAPUT XIHI

L ia fit

sent, &

Occafione Galilæorum in [uis- facrificiis interemþtorum;., C? eo-

vum, qui in Siloe corruerant , bortatur ad peenitentiam , alioqui

exterminandos inflar. ficus. infru&tuofee ; -arcbifynagogum | redar-

bare hoc

guit , indignantem , quod Jabbato cura[]et mulierem a [piritu . in-

d juüum

Jirmitatis : comparat regnum celorum grano fiapis , ac fermento:

de angufla porta , €&?. quod quidam claufo oflio fruftra pulfa-

rincipem,

: ad judi

bunt : Herodem dicit oulpem , &? Sferu[alem ob erudelitatem

Juam . deferendam.

in cme-

Derant autem- quidam ipfo in *—tempore'(, nuntiantes illi

H

(imum fti

de Galiizdis, quorum fanguinem Pi

latUS mifcuit qcum

facrificiis eorum.

z

2. Et refpondens dixit illis: P

utatis, quod hi Galileei prze

omnibus Galilaeis peccatores fuerint, quia talia paffi funt?

4. Non , dico vobis : fed nifi poenitentiam habueritis , omnes

UT

fimiliter peribitis.

& o€&to, fuprä-quos cäcidit turris ib Si.

- 4. Sicut illi decem,

—— À

loe, & occidit eos:putatis, quia &ipfi debitores fueriut prae-

ter omnes homines habitantes in Jerufalem ?

-

y jlicitt,

LI

.

gere.

$. Non, dico vobis : fed fi peenitentiam non

habueritis, omne"'v,s;;

um ulierje

fimiliter peribitis.

flatth. $25

& han& üfnilitudinend: ,Arbore

m- fici

yillo citatus,

| 6 Diclebat autem,

ha-

Tt'3'þ

:'/fmm"h "

I. llarum/fknguinem Piatus, 6c.)

Ovznes. )!Täm Judei,quam Galiläeþi.

sibunal j

Quos Pilatus occidi jufferat,

3.'-,Similiter.) eo'XUTég *€Qque, iti-

interea dum facrificarent , ita utfan-

dem, perinde ut illi.

, controYe

fità

guis eorum mifceretur fanguini hoftia-

Peribitis.) Divinaultione oppreifi.

rum, quas offerebant.

Caufa hujus

4. Decem 65 odlo.) Jerofolymite.

j d ) qucïfl

cedis incerta . eft.

Plerique tamen

Cecidit.) Non ita pridem.

"vs lde "

fa&am exiítimant , quod fectatores

In Sile. ) 'Vurris ad fluviolum Si-

i exatoret

effent Jude Galilzi, cujus mentio eft

loe «dificata.

S

Delitores. ) Rei hujusmodi pons

A&. 5. 37. afferentes Judzos Dei fi-

lios nullum tributum Cafari perfol-

ac mortis propter fcelera, quibus prg

o Vi

Vide

vere debere.

ceteris effent Cooperti. .

QO. Pr& omn

jbus Galilæi:þ pecuraræ.)

6. .4rborem fíci. ) 9igni

ficatur fynà-

Mdf 4nt en

Videtur hoc fuiffe judicium vulgi ,

goga, que in vinez, hoc eft in mün-

qudrans d

do , plantata eft.

|

ü 1602

ut exiftimaret, eos , quos Deus permi-

Et venit.

LEU

ferat immaniter cedi , reliquorum

) Significat frequcn'tgr ve-

X

J debitOr

otnnium eíTe fceleratiores.

ni e.

i

ffo

4

,

^

3

EVAN GELII SECUNDUM LUC.

D.

habebat quidam plantatam in -vinea4lfqg', & venit quærehs

fru&um in illa, & non invenit.

7. Dixit autem ad cultorem vinese: Ecce anni tres ïunt,

1 Kt

!

ex quo venio quarens fructum in ficulnea hac, & non inve-

T*-

rificabat

*j

d M

nio: fuccide ergo illam: ut quid etiam terram occupat?

8. At ille refpondens; dicit illi: Domine, dimitte illam;&

Dato cut:

hoc anno , usque dum fodiam circa illam, & mittam ftercora:

L. oportet c

Q. Et-h

C

die fabb:

fuccides eam.

juidem fecerit frué&um : fin autem , in futurum

.A5 Re

IO. Erat autem docens in fynagog

a eoruüm fabbätis.

( , unu

11. Et ecce mulier, quae habebat fpiritum infirmitatis an-

aut afimui

nis decem & octo, &

16. H

erat inclinata, nec omnino poterat

furfum refpicere,

ecce dec

Tabbati?

s2. Quam

E

9. nni fre.; funt.) 'Tres ahnös di-

6jus: & o

xit confentanee ad naturam ficus, que

predicantis anno fynagoga paäit.e-n-

fiebant al

tiam agere negligens excinderetur, ta-

men

primo nonnunquam anno aut fecun-

hrifti mediatoris interceffione

18. D

do, certe tertio fructum ferre folet ;

fadum effe, ut adhuc aliquantulum

&llimabo

quod fi tertio non ferat ,' nunquam

vindicta differretur, dum rcliquo us-

latuta vidéatur.

Fortaffe tres anni

que ad mortem tempore, Chriftus fi-

19445

funt anni totidem ,

quibus Chri-

culneam ftrenue colens, id agebat, ut

ftus Evangelium jam predicavic, &

ad fructus ferendos redderetur ido-

fru&um a ficulnea fynagogz expe-

nea

R—.

étàvit.

Et fí 7u;dem fecerit fru&u;n,) Im-

Gtüuà , tot

Terram occmpat. ) — eyu» xwragcye?'?

perfe&ta eft oratio, fupplendumque,

Drono vulty

terram otie[am detinet,

Quz alioqui

ficulnez parces ,

ec illam excides. "

rf v

fructum poffet facere, fi melioris in-

$n antem. ) cel

À

Veletiam

d& Lueyt , abioqui , ffm

Wpicere,

dolis arbor fubftitueretur.

minus ; i autem fructum non fecerit.

I2. Dip; |

verti poteít , zérram ineriezm reddit ,

In futurum.) Poftea , quando pla-

vel zefrutizferam.

Solent enitn arbo-

cuerit.

Dïmitceris1

NNon dicit finito hoc quarto

res, prefertim magnae & fucculente,

anno, necenim urgere vult dominum

--

UM

qualis eft ficus, omnem circa terrz

ad fuccidendum ; fed ita relinquit

humorem exugere, & quid

quid pro-

prudentie domini, ut non fiz adver-

I^. i i,

pe eft foli, fterile reddere.

faturus, etiamfi in plures annos exci-

QU necoff

g. Urgnue dum fodiam circa tllam, $c. )

dium fit dilaturus.

um

j f

Significatur affé&tus boni coloni non

Sucezdes, €/c.) ^ Quod fieri folet'

efe

Vim f

libenter arbores fuccidentis, & quod

fructus ficus non tulerit, culpam po-

in ignem mittes : Narm ommis arbor»

&i

l'aryf'[ r »

que non facit frutlum bonum. excide-

1 gratias

tius in fe , quam in illa conjicientis.

Tum

&fir

: *

Fodiam 6f mittam ffercora. ) Dum

£ur ,.Éf in ignem mittetur, Matth. cap.

COH&tum

omnem illi curam & opportunam dili-

7: I9-

gentiam adhibeam, ut fructus afferat;

4 d

cln/

nem efficientem infirmitatem.

II. Spimritum . infermitatis. ) Dæmo-.

ana

fignificatur autem, quod quamvis di-

luclinata.) Incurvata, propendexis,

du fali,

vina feret *juüiþia , ut tertio Chrifti

F C

CAPUT Xl

335

I2. Quam cum videret Jefus , vocavit earn a

. querens

1

Mulier, dimiffa es ab infirmitate tua.

1 fe, &ait illi

ter ft,

13. Et impofuit illi manus, & confeftim ere&ta eít, & glo-

rificabat Deum.

:

*

noiwe [f

ypat?

14. Refpondens autem archifynagogus

,indignans ,quia faxb-

lm .

bato curafet Jefus, dicebat turbae: Sex dies funt, in quibus

nf d-

oportet operari: in his

ergo venite, & curamini, & non in

die fabbati.

j futurum'

-x$. Refpondens autem ad

illum Dominus , dixit : Hypocri-

s.

te , unusquisque veftrum fabbato non folvit bovem'fu/um,

miratis d

aut afinum a przefepio , & ducit adaquare?

p potent

16. Hanc autem filiam Abraha , quam a

ligavit fatanas ,

ecce deccm & o&to annis non oportuit folvi a vinculo ifto die

fabbati?

;

——

Qu

17. Et cum hac dicere

t, erubefcebant omnes ad'värfarii

ejus: & omnis

populus .gaudeba; in univezfis, quae gloriofe

n ponitet

fiebant ab eo.

i

inderetur, t« -

imercellone. -

318. Dicebat ergo: cui fim

nile eft regnum Dei, & cui fimile

seftimabo illud?

*

iliquaneulum -

« Mat

n rdi u us

rpiiït

I5.3E

, Chrius --

I9 Simile eiit grang fina

pis, guqd acceptum homö

ln Mar.

u agebat'» u

43l

jjretur 1*

cernua , toto corpore incurva, & . Is 5 vemire, & curami;zi.) Quafi

—ru&llfm-) I :

dicat : Non xgre fero, quod fanemi-

prono vultu deflexa in terram.

ylendumq

- Surfum vefpicere.) oigere caput,

ni, nec vobis beneficium fanitatis in-

im excices

fufpicere.

video, fed pro ratione otficii mei ve-

, dlagis )

I2. Dimif.

4 e$ ab infrmitkte täa.)

to, nefabbatum violetis.

; of fT

Dimitteris, liberaris, curaris ab in-

IS. Hypocrite.) Proptera vocat hy-

gando pl -

firmitate tua; tunc enim dimittebat ;

pocritas, quia cum id invidia face-

, hoc qui?

tunc curabat, cum hec verba dicebat,

rent , religionis ftudio fe facere fimu-

jl dominim «

& his ipfis verbis curabat.

u relinqm

I3. Et impojuit il manus. )

Non

Nen folvir.) Nonne folvit? Con-

uod neceífarium id effet ad fanan-

vincit eos ex propria eorum confue-

s f at

uafi dicat: Vos folvitis die.

5 ao .

dum, fed "ut fignificaret in fe fitam

tudine;

effe vim fanandi.

fabbati afíinum aut bovem , & folvi

Gloriffcabat Deum-) Laudabat Deum,

vetatis hanc mulierem vinculo mor-

j i D

bi à daemone indu&ti.

ais

m

& illi gratias agebat. agnofcens divi-

WWM 1

o

num beneficium per Chriftum in fe

17. Erubefcéban:. ) Quuia quidre-

collatum.

fponderent, non habebant..

Müthv CJP !

14. drchifynagegus. ) Ptæfe&us il-

1n univeríis.) Per omnia ; propter

uniyerfa.

lius fynagogaz.

19. Ssmile effimalo. ) Og owo'e ,

71

al

Quia fabbato cur

4ffet. ) Quafi pro-

tat

pterea Chriftus fabvb;mxum violaffct.

affrmilabo, Rel.iqtfa viqe Mä.tl".h. cap.

Pmpendfnh

9

^

3

36

EVAN GELII SECU,NDUM. LUC

—

in.iiortum fuum, & crevit, & fattum eft

in arbofem magnam, - 7-48. Ib1

& volucres coeli requieverunt in ramis e

jus.

dam, & |

20. Etiterum dixit: Cui fimile zeftimabo regnum

XDei? :

5 Mat

21. b Simile eft fermento

-vos autet

7

; quod acceptum mulier abfcon-

| 49 Rt

1333 dit in farinze fa

v

a tria, don:c fermentaretur totum. -

& Auftr

22. Et ibat per civitates; &

ens in Jerufalem.

Cai*cEII,a?docens, & iter faci-

I5

Ami, &er

23. Ait autem illi

C

vantur? ipfe autem dixit ad illos:

juidam : Domine,— H

pauci f;in't,--q-uiv'fal-

T .

c Mat

3ili: Exi

m

24..c Contendite intrare per anguítam portam :

"

I3.

quia mul-

áMat

d dico vobis, quserent intiare, & non potucrunt.

m &f

25

25 d Cum autem intraverit paterfamilias, & clauferit ofti-

dummor,

um,incipietis foris frare, & pulfare oltium, dicentes: Do-

mines; aperi nobis

^ & rcípondens dicet vobis: Nefcio vos,

unde fitis:

: ïX:finbulare :

26. Tunc incipietis dicere: Mandüucay

]

imus ;:orgm tä, & bi-

L A

bimus, & in plateis nofiris docuifti.

eM. at

. Fergs,

27. Et dicet vobis. e Nefcio-

ts Matrh

. 23

vos, unde fitis. Lf difceditgv:a

f Pl

me omnes operarii iniquitatis.

um viderjs

6

NI at..

9. Etecet

28 Ilbi,

25.41.

Mii, f

M* s Qum x

5 1868f &/deincepsx, ubi qu& hicï ha-

cipere. ld autem fiet quoad oinnes

um il

bcntur explicavimus.

in novitiimo judicii dié, quo auteim

2Q2. lter f actens 1n 7cru]4!em. ) Pau-

ad fingulos, ftatiin 5 morte.

« Motcidente

T Conyerf

latim ad.Jerufalem accedens , u'ifta-

dnctpitris foris Hore, €5 pu fave offi-

. Büchtionen

tuerat predicationem, & vitam finire.

um.) Foris /1471/65 0/?17::2 p—zf?&rg, in-

A vos, li 1

23- e pauci fumi

qui. f* vantur. )

quit Beda, «f z &earerzm. jorte jeere-

Num pauci funt?

Eüftitione.

*

10$ , imifericordiam4 quam neglexeruut ,

*

( ?mm ]ure

I

24. Gonutendite istrareper anguffam

A Deo frufira fl

49l are.

ft'mn;, u

timi«

portam. ) Pér ar&am illam vivendi

-Nefzéa vos. )

V

rationcm ; que fecundum Deum &

25. I2.

]

id« dicta Matth.. cap.

'x.ïj»: æll Ca .I 4

:'s. 31' Pi::ri gg:i

[z

virtutem eft , quz ardua & difücilis

I6. Mandaucavtmus coram te

., &fc. )

, à€ propterea a paucis limen illius

Id eft, tecum, te prefente, in eadem

teritur,

.

domo, & fuper eadem meufa.

Ade lg, T

Quarent :

t [)m

are. )ï, In regnum calo-

In plateis moffris docuif?. ) Audivi-

il perfuadere

rum , ut falvi |fint.

mus te docente

;

m: fuimus äifcipuli

Et mom poteruzt. ) . Quia reli

3

&a an-

tul.

* ettim illu

guftà porta, latas infiftent peccato-

] ntnmbam (

27. Nefcio wvos unde fitit.) Nihik

rum vias, quz non ad

Vfalu*tcm ducunt,

moror unde , aut qui fitis , an vicini,

32 Dlrx:

[2

fed ad exitiuin.

an familiares, an cognati fueritis.

j

Crder

Q$. Iutraveidt paterfamilias, &f clan-

aülulfï

ePh

lp

Jerit. offium. ) . Cum decreverit Deus

Operarit iniquitatis. ) 6pqdrai TÜG

1fa

&Ómíag, quiin vita injuftitiam « ini-

?h li

ter

quitatem Operati eftis.

J

ne-m-iquem:'ampl-iu)s in vfuum regnui re-

l

[0771 ü

c A P U T/ X*m.'

337

Bursi M

-28. Ibi eqri't fletus, & ftridor dentium : cum viäeritis Abra-

ham, & lfaac, & Jacob, & omnes

E

H

n De?- -

/vos autem expelli foras.

ProPþetas in Tegno De1 ,

TPYRTS

49. Et venient ab Oriente , & Occidente

l

& Auftro ,. & accumbent in regno Dei.

T,X & Aquilone

Xer fac

"

309. g Et ecce funt n

:

£Mat.

^mi, & erant noviffimi.

ovi,iïimi , qui erant prlml,& funt pri-

»

3 *

19.30.

& 20.

b qu i

- 31. In ipfa die accefferunt quidam Pharifzorum , dicentes

16.

"jdli: Exi, & vade hinc : quia Herodes vult te occidere.

.

Marci

quia ul

32. Et ait illis

.

Ite , & dicite vulpiillitecce ejicio daemo- ro.3r.

f

nia, &

fet o* 1 fummor.

anitates perficip hodie , & c,ras* ; &tertia die con-

s

€

Yteg; D0s -

33. Verumtamen o

portet me—hodie ,&cras, & fe.quehti die

(cio VO - æTïnbularf:': quia non capit pþpphetam perire extra .

[

Jerufalem.

- 84. ^ Je-

ltea&bi'v"

!d

Q9. Hletus, &5 füridor dentium.

) Vide

rum. Herodem vülpem appellat pro-

QV.di'&a Matth. cap. 8. I2.

pter caliditatem & verfutiam.

icedite : 1

Cum "viderttis Abrabam ,

-ö'c.])' Vide

Hodie & cras, &c.) Quafi dicat , ali-

'"di&a Matth. c. 8. 11.

quo adhuc tempore damonia ejiciam,

-30. Erecce funt noviffimi ,6/c.) Sunt

& infirmos fanitati- reftituam ,. &c.

ultimi , fcilicet modo , tam rei veri-

/

?g. l

tate , quam veftro judicio , gentiles

INec ullus geftorum meorum curfum

inhibere poterit , non vos Pharifzi,

inquam illi, qui venient ab oriente ,

non ipfe Herodés, in cujus poteftate

& occidente. , & tamen mirabili re-

non eft vita mea, quam fuo tempore

, quo auten

rum converfione primi erunt preter

volens ego, & non coactus a

ts

expetationem veftram , ficut vice ver-

quo-

( t

piam, Patri meo reddam.

ufart M

fa vos, qui modo primi eftis Dei

Tertia die con[nmmor.) Poft aliquod

cognitione , patrum genere promiffio-

* &l( j(h'e'

mum jure, & regni celorum expecta-

temporis fpatium . confummabor per

nj

Jexeruy

tione, ultimi eritis.

pafttonem & mortem.

Vocatur mors

Vide di&a-M at-

confummatio , quod in morte Chri-

thzi cáp. 19. 39

ftus omnia.confummaverit, omnibus-

at

3I. Pharifaorum. ) Mlale

-

in ipfum

animatorum.

que otficii . fui

partibus Vpef'fun&.us

'Mi "'9 6"" )

Vade binc ,

&c.) Cönantur Pharifzi

fuerit.

D7 ip &i

33. Verumtamen 0þort;;t me hodie &5'

Chrifto metum incutere, ut fi poffent,

cr45, £0 ) Quafi dicat : Quamvi

ld

illi perfuaderent, ut folum verteret;

T

hudisi

nec enim illum ferre poterant, a quo

brevi tempore vicurus fim, tamen

;

u$

ülóp

ild ipfum .tempus, nec Hérodes,

contutabantur & arguebantur.

nec alius quisquam brevius mihi fa-.

t

NIl

s082: Dicite vulpi i. Y Dum Chriftus

cere poterit, quin toto illo.ambulem,

)

cisl;

Herodem vulpem appellat, videtur

id eft, officio ineo fungar. - 4eulare

TE

voluiffe Pharifzis oftendere fe obje-

enim,hoc loco vivere fignificat , &

^ [Ll'fw 'fn.g T

€to Herodis terrore non commoveri;

operari, quemadmoduni Joannis cap,

j

ncc propterea fe minüs libere locutu-

qiiam &

023

dicitpn- js(mäkld!c dum /gfem

Bi&(. cam C"c—»m. Mmacb. T.FI,

u.,

-

^

D

35

EVANGELII SECUNDUM LUC.

bMatt -

34. ^ Jerufalem , Terufalem , quee occidis Prophetas , & la-

.A Btt

-23:37. pldas eos , qui mittuntur ad te , quoties volui conregare fi-

3 n

lios tuos , quemadmodum . avis nidum fuum fub pennis , &

dJcens f

noluifti 2

! At

35. ]:,cce relinquetur vobis domus veftra deferta. Dico au-

x dimif

tem vobis, quia non videbitisme , donec veniat , eum dxcet:s.

& Etn

Benedx&us g qul venit in nomlne Domintj -

los n pu.

U APU TOV

biti?

In domo. prmczpzs Phari[eerum bydropicum fal?lm!o curat ojïen-

6. Etno

Dice

dens Legilperitis , ac Pharzfæzs boc licere 3 borum namns am-

Quomodo -

bitionem docet. invitatum in tovil]imo loco 7ecumben : parabola de

$. Cum

invitatis ad ceenam , qui fe excularunt : feguens. Cbriftum- debet

Io loco ,

omnibus. remmtzare , fublata cruce fua , ulque ad ódium anime

0. Et ve

proprie : volens turrim ædtjïcare compuiati przmum

Duic locu

tenere

umptus: comtnendatio [alis.

10. Sed

Mv fa&um eft cum introiffet Tefus in- domum cmufdam

01 utq

E

Principis Pharlfæorum fabbato manducare panem ; & 1pf1

obfervabant eum.,

—-—-—.—

3. Et

? Hydrop.c.

Y

B

Afrops moj

s

ler aqua in

babes ; &I. ad Theü'alomcenfes cap.

Mil catur hum

2z.

I2.

exphcavnmus Macthæl cap 23 35 &

Turefd, a.

-Ambulare digne Deo.

fequentibus. .

*Obtulcnc obti

Nem capit.) oUx :vä&xsfrm ,e» ef

"vis. ) ngg, gallmd ; ut vemt

ajïät/e.

Deus enim ita decreve-

interpres apud Matthzum.

E Phatlfæls

rat.

entimdllm

Praphet.cm ) Seipfum intelligit, vel

35 Donec vcmdt ) Sc1hcet cem-

Y Obabl lits

pus

a Rf//äondem

fi de aliis étiam prophetis placeat in-

telli

ere, dicemus

hriftum urbi Je-

I)mm ) * Vide du&a Matth. cap

ruf.

alem omnium prophetarum eadem

j

2639-

t itet ) L

adícribere, quia maxima eorum pars

Cnrm

Prima ex-

I

Mi snig

]erofolymls fuit occifa.

Ujusdam princtpss Phar;/l:orum Hj

AO

plicatio eft fïmphcuor , facilior, &

Cujusdam.ex principibus Pha-

O0 licere

&extul bene conveniens.

rifzorum , feu ex primoribus fe&æ

$ nj

Extra Jeru[alem.) Hoc loco Jeru-

illius.

Ef(

falem etiam proxima loca ad urbem

Tatentor.

Mandnucare p:mem 3 Ut c1bum fu-

Afþrfl'en um

fpectantia: comple&itur; nam Calva-

meret..

pprehendn

rie mons in quo Chriftus eft cruc1fï-

xus|, fulc extra moema, ut notum

Oäjärmaäznt enum. ) I*acerecne ah-

u 1;(,

e&

quld quod poffent accufare, nomi-

!

Mentun

ftu

4- Jerafalem, 7em/klem, ffc ) Quæ

natim quo fabbatum vxolan vxdere-

* Qide il

tur.

hlc habencur usque ad finem capitis ,

Ti ? M.

A b()v

CCAPUT XN.-

3

e

39

aFt ecce:homo quidam hydropicus erat ante illum. -

iregare f

3. Et refpondens Jefus dixit ad Le

gifp?ritos , & Pharifaeos,

entis , &

dicens : Si licet fabbato curare?

"4 At illi ta

, Dico ai-

cuerunt. Ipfe vero Q,apprehenfumï

"

fanax?it eum,

ac dimifit.

$. Et refponden

s ad illos dixit : cujus veftrum a'ünus, aut

m dicets:

bos in puteum cadet

bati?

:

: & non continuo extrahet illumdie fab-

:

66. Et non p

o*terantx ad hzec ref pondere ilii.

Irüi, (yle"' :

^. Dicebat autem , & ad invitatos parabolam, intendens,

tiofang d-

quomodo primos accubitus eligerent, dicens ad illos:

paribt [

!

8. Cum invitatus fueris ad nuptias , non difcumbas in pri-

94

ifum dv

À

mo loco , ne forte honoratior te fit invi:atus ab illo:

u at

'9. Et veniens is, qui te. & illum vocavit , dicat tibi; Da

huic locum , &

tunc incipias cum rubor,e noviffimum. locum

m

tenere.

30. Sed cum voca

tus fueris , vade , recumbe in novilimd SProv

? u ll(dam

teinvitavit, di

icat tibi : a Amice s5. 7.

gem; & pl

loco : ut cum yegeri; 4 qui.

Iu

EUARU

afcen—' ;

s E

E Hydräpicu)s. ) À H'ydr.opv;- laborans.

bant ) ekpuceo-:extrahere, quam ma-.

lydrops morbus eft, qui latinis di-

nu apprehendere hydropicum, & il-

Ccitur aqua intercus , quod fub cute

lum fanare ; (i ergo ipfi putabagt

zafcatur humor aqueus, quo corpus

Citra violationem fabbati fe boyem

Á &

turgefcit. An hydropicus fponte fe

aut afinum , vile animal, extrahere

ap 292

Obtulerit obtinende fanitatis caufa,

póffe, quanto magis hominem lice-

an a Pharifzis fubmillus ad Chriftum

j nvm

bit e morbo educere ?

um

tentandum , incertum eít : primum

6. Nom poterant refpondere. ) Cum

probabilius,

tmanifefta effet veritas.

ii t

3- Refpendems.) Sermonem exordi-

ens. Fari incipiens.

7. Intendens.

-

obfervaffet.

) Cum atcend»iffet, feþ

$4 licez ? Lácetne ?

l? Magcll. CanA

Cerare. ) Sanàare hominem a cor-

Primos acctbitus.) Loca menfs ho-

poris egritudine.

-

noratiora..

4. Taeutrant.) Licetenim putareat

af ).

-

