2s. Accipere locum minifterii hujus, & apoftolatus, de

mmo-

as, ut abiret in locum fuum.

26: Et

t epi-

'quo preevaricatus eft Jud

'Zzzxg :

j

[ m

r

3

——

E

neGit. 'Epifcopatus autem nomine

phaus jof-ephi pa

ter de quo diximus

fignificatur , adminiftratio, infpe&io

numero I13. etiam Sabaí vOocabatur.

prono,

Poteít etiám vox $445 accipi non ut

e doctt

prefe&tura, q'alis Apoftolis Ezcclefie

principibus conveniebat.

nomen proprium , fed ut appellati-

QI. Qui. nobtfeum fenr: congregati. )

vum fignificans , vel js

amentum, vel

deret *

TG) GoyeASCyT QY QUP y QUE Convenerunt

faturitazem , xel reverfionem

,1ita ut

ue dil-

& figni-

vifcera

nobifcezm , nimirum, cum, fequeremur

Barfabas fit cognomentum,

Chriftum.

Syrus , Qui fuersunt nobi-

ficet, filium jtuiram£7ti , ve? þ:turit;f-

féum per totum tempus, &yc.

Lis4 f

( nimi-

Qui cogneminatus eff Juftus. ) Ab

Quo intravir, £$ exivit. ) Quo inter

nos verfatus eft. Hebraifmus , in-

infigni ejus juftitia , & fanctitate- .

od

gredi enim & egredi Hebrais fignifi-

24- XEt orantes. dixerun,t;. ) Petro

reditum

cat totam vitz feriem , «& converfa-

fortaffe verba orationis prgeunte.

tionem , id eft, omnes actiones, fer-

Qui corda. noflà omnium. ) Latebras

qul JC-

mones , &c.

Vide exempla Deut.

cordis quas humanus oculus non pe-

C 31.29: « m Paral. c. 1. I9.—

netrat, acproinde frequenter in ele-

Hec j

22. Incipiens a Baptifmate Joannis.)

&ionibus decipitur.

Pen'O !

Inde enim cepit/ Evangelium ,:

QS. .4ccipere loum. ) x?xägöy fortem.

Chriftus pradicationem fuam aufpi-

Vide dicta n. 17.

tem ft"

catus eít.

l$ C

De quo pravaricatus -P/Ii judas. ) Un-

Teflem refgerre&ieni:

VC/arz:äi.' ) Acre-

liquorum myfteriorum , que in re-

de Judas excidit própter pravarica-

fj. 6

furrectione , quafiin fuo fine, & fco-

tionem, & fcelus fuum.

po terminantur , & concluduntur.

Ur abiret (m laätqm';/'üum; ) In locum

4) hn

23. Et fl'atuerunt.) Mpoftoli cateri-

fe dignum; fufpendium intelligit, aut

;ufa eny

ue fideles communi confenfu.

&ternos gehenne cruciatus. inGra-

dfolett

Jofeph.). Aliqui putant hunc fuiffe

co eft, zaor/2q nogvo Syai aberravit

2 adi

fratrem Jacobi minoris, de quo dixi-

ire, aberravit a via , feu ftadio voca-

mus fupra n. 13.

tionis fuz. Porro particula »z, fen-

un d

- Barfabas.) Quae vox idem fignifi-

fum habet.non caufalem , fed confeg

pezis

cutiï—um » ficut fzpe alibi.

jaorus

Cat qgod, Filius Sabe, . Fortafle Al-

-

550. TCAC TUU Mï' APOSTO L Q,R U M.»ï

- 96. Ft dederunt forteseis, & cecidit fors fuper'Mathiam*,..&

g

2

f

annumeratus eft cum undecim Apoftolis.

--

lo

CAPUT IL

!

.Efuþ fuper difcipulos fpiritu [antio die Pem'eqa]le&

, admzmnmr

f

ä

udei, quod omnium loquantur linguis, dicentes autem mu[fo

j

plenos e[fe coufutat. Petrus , citata inter alia Jue concionis Pro-

der

phetia Sfoel: compuntlique Sudei , audito Petri confilio , comver-

|

$n

tuntur ad Chriffum tria circiter millia; fimulque perfeverant in

bro

um, fra&ione panis , CX orationibus

;

Xdot?f'i?zlz "Apoftülor

bentes omnia communia., -

T^

[

jus

u

ba

1. -,'Ix'--cum complerentur dies Pentecoftes , erant 6mnes

pariter in eodem loco.

Jttu

Tien

:2. Et factus eft repente de coe

lo fonus ,-tamquam adveni-

h

entis Spiritus ve

n

U

þementi»su, & replevittotam domgm ubi erant

ftior:

P

fedentes.

3. Et

put.)

26. Et deder;nt fortes eis. ) '"Nel

Erant omues. ) Chriftiani nümero.

ünuf

nominibus atriusque in urnam initlis,

I20. de quiDus cap. przcedentia ver-

ET

ea lege dicta, ut cujus nortien primo

ficulo 15. hucufque e

3 UnaqL

Lucas.

*

gic.? 4agicque D.'

E visA

loco exiret , is effet Apoftolus , vel

alia (imili ratione.

Nec fuit hoc il-

Pm-itcr.) 651,0941.455»; unaäfmlter.

a

X

licitum , quia fecati. funt exempla,

1 dN

u habemus in fcriptura ; fic enim

Im eodem /bcoQ) Coanaculi de quo

L:

Vlog

E

iul creatus eft Rex ]. Reg. Io. 20.

dium fuperiore cap. num. 15.

te fua

2. Et faffu.f eft repente de celo fount,

j

fic forte deprehenfus eft Achan, Jof.

[

Lin!

€. 7. I6. fic forte divifa eft terra pro-

&c.) Hic. fonus congregatos fideles

"

[

B

l

P finr

millionis- Jof. c. 15. &c.

Praterea

excitabat adlaxandos pietate animos,

Olicæ

adfuit Spiritus fancti inftin&tus, qui

ut Spiritum fanctum exciperent 5 &

ad escitandos Judeos , ut ad cona-

Concef

hujus Apoft.li defe&tum hoc modo

culum , circa quod hoc. prodigium

[4.

o

fuj pleri voluit.

IllS era

Et annumerakus eff , &fc. ) In Gr&co

fiebat , accurrerent. Porro fonus hic

Ciem lr)

e&, au.ïüa-re'þnQ.'äq, id e&', t027/ -

fymbolum erat fonitus Evingelice

6edj;

pr&dicationis , de qua Pfalm. 18. 4z

zilus Ca eulis cooptatus eff : quafï dicat.

0muem :erram: exivut jamzs €orum , &c«

4 B

Qmnes fortem divinam, ac per eam

t Aj

electionem

Mlatthige confona vocé

Repente.) Ut intelligerent hanc Spi-

]fm q,u

ritus fandi plenitudi;.em , & ejus

Jaudarunt * & gomprqbarum. ;

dona, prafertim linguarum & alia ,

$. Ls

Omnes

i.« 'Uvamfl.erer"z!ur dies Pente—c'o/)'e:.»)

fine fidelium merito , aut difpofitio-

«

ïihuw

/ Dies fcilicet. quinquaginta e

ne fufficiente , ex mera ejus liberalt-

1

Quiqu,

Pafchate ; ita ut

tate dari. Pratereá , ut ejufdem Spi-

/j-au? eifetï dies guin-

xitus -celeritas ;

& efficacia often«

ib

1 g

-qu ;f;ge fima;

v[im

-

-R

f

551

n

T CAPU T IL

-- —

3. Et appatuerunt illis difp

ertitae liïnlgïuæl tamquam ïfgni-ä ',

feditque fupra fingulos eorum.

4. aEt repleti funt .omnes Spiritu

: San&to * coepveriiht..zMax.

loqui veariis linguis, prout Spiritus fantCtus dabat eloquiillis. 3- 1r.

al' .

;. Erant autem in |

n

"

:

If

'rufalem liábitantes Judzei, viri rgligic-

L. g.

fï

fi ex omni -ngtione -

l

*

ïqu-æ fub cigelo-ge.fc». |

: 6. Fa'

us

1

m

5

-

*

j

derqewr»,. Nejcit enim . tarda molimina .

minus &api

untliquoris infuf. Quod

Spiriz u5 fanélá g'4t4 , ut ait S. Am-

fi queras an Spiritus fanétus realiter

If

brof. in cap. I. Lucz.

detur juftis : Refpondeo re ipfa , &

Spiritus.) myorc, id eft,ffarms vent£.

phyfice nobis donari ipfara perfonam

Vehementis.) ag y vielemi. Mu-

Spiritus fancti , cum gratia, & cha-

ritate ; ac confequenter Patrem quo-

jus vehementis venti flatu. fignifica-

Q

batur, efficacia, vehementia, & im-

que , ac filium.

ld patet ex Jo. 14.

petus $

23. $& 7uis/diligit gse, fermonem meum

nientis,

Pirimgs fanctiin Apoüolosye-

fervabit , G- pater mens. dilsger eum, 6

fl '

KReplevit.) Sonus fcilicet.

ad eum venionus , & 'manþonem 4P1£d

'"ant

U£i erant. fedentes.) De

emm faciemus, Nide I heologos Scho-

fnorantes.

gentes, com-

lafticos cum $. 'Thoma £. p. q. 43-

z

- Et apparuerunt illis difpertita lin-

art.. 3. & 6, & Suar. lib. I

2

trino & uno cap. 5.

2;de Qeo.

gs4.) Diftributg per fingulos , -itaut

unufquifque capiti fuo imminentem,

Et ceperumt loqui variis linguis. )

inero.

& infidentem linguam haberet. Vel

Aliqui putarunt Àpoftolos una tan-

a*

IU

unaqueque lingua ignea capiti cujuf-

tum . lingua locutos , fed audito-

vis Apoftoli infidens inferne in unam

rcs cujüfcunque nationis effent , aut

quafi radicem coalefcebat, fed fuper-

linguz, eos intellexifle, & vifos fibi

tets

ne dividebatur ob fuam agilitatem &

efie propria lingua loquentes audire ;

e qUO

velocitatem . ut folet flamma Vgl fpon-

fed recepta ; & communis opinio eft,

te fua , vel vento agitata-

vere Apoftolos variis linguis locutos,

31

j t

Lingne.) Per igneas linguas figni-

licet non negemus etiamillud primum

ficatur efficacitas predicationis Apo-

€yenire sonnunquam- potuille.

&ddes

ftolice ,. & donum lingaarum illis

Prouz Spiritus [autlus dabat claqui i[-

nimo*

É

conceffum.

3

lis.) 1n. Grzco dzop3£qqtou , qua-

lanquam sguis. ) Neque enim ve-

fi dicat , apophthemata , fententias,

qun

rus erat iguis , fed lin

oracula proferre , neque enim erant

jjgim

gue illz fpe- :

qus hlc

ciem ignis referebant.

nudz voces , fed gravidz fententiis,

Sedit.) Inftitit , incubuit.

turgentes afilatu divino

ngelï

gæ

4 Et repleti fumt Spiritm fanülo. )

igne inflammatz.

f & . cole(ti

J P

jl $o

ä

Qui antem babebant Spiritum. fantum,.

S. Erant anteh in. erufalem babi-

jem ejus plemitudiuem acceperunt , ait

tantes.) ld eft , commorantes , degen-

n SPi'

4

'S. Leo ferm. 3. de Pentec. Porro non

tes ad tempus , veloccafione f«fti Pen-

& ejus

:;

Omnces parem acceperunt gratiam ,

tecoftes, juxta legem Exod. cap. 23.

K alià 1

fed alius majorem , alius minorem ,

17. velftudiorum, pietatis , aut ali-

fpaftti(!'

quifque-fcilicet pro fuo tum officio

qua alia. hujufmodi caufa adducti.

fierj

n gradu

,tum difpofitione , ficut

Virs veligiof. ) Trzmentes Deum

r]

ut

lem »p'

Y

i

.

, o

ff 1najgfzt » aut minora Plus ; aut

Syrus v'e'rtvit,Dei & pietatis ,cpltores.

n

-

*

x

k

552

ACTU UMA P OSTOLORU M.

iLuc.

— 6. b. Fa&a autem hac voce, convenit multitudo, & mente

Em

ft

Centt

^. 16. confufa e

, quoniam aqdieþat unusquisque Hngfla fua illos

s. jom- loquentes.

j

iU 399

bant autem omnes, & mirabantur , dicgntes

ii

i

7. Stüpe

: None

—Supra

e ecce omnes ifti, qui loquuntur , Galilzei funt.

L

-

u

I'

9.

uomodo fos audivi

ä

Intra

Es

mus unpquIque :

Hnguam ( ho;j

- 31.16. ftram , in qua nati fumus

?

unie

EU

'&190

6.

. Parthi, & Medi, &

Klamitee* & qui habitant Mefopo-

tamiam , Judeeam, & Cappadociam , Pontum , & Afia

:

m ,

*

1o. Phrygiam ,

& Pamphyliam , /Egyptum , & par

-

tes Ly- —

ii

biz , quae eft circa Cyrenen, & advensee Romani ,

1 à 116.

Au-

.ir. Judsai quoque, & Profelyti, Cretes , & Arabes:

"r

PA

dam (

divimu; eos loquentes .noftri.s linguis magnalia Dei—.

x

fili v

"

'. an. Stll' ;

bunt,

Ip..

i abl Mifipbe ii n g u-

h diel

Éx omni mailiur qz;l fb eelo eff.) Hy-

perbole , Judei ob varias reipublice

deam.) Qiuafi dicat , tam ii qui Me-

(

calamitates & perfecutiones ,. przfer-

fopotamiam , Parthiam , Cappado-

orfum

tim Antiochi Epiphanis , toto orbe

ciam ,'&c. quam qui ipfam Judeam

incolunt.

20 .

difperfi degebant , ut etiamnum de-

unt.

Er Afam.) Videtur intelligt ea pars

antequ;

6. Fatla autem hac vace.)

Tüm fo—

Afixqus elt circa Propontidem, alio-

BN

ni veheraentis , de quo n. 2. tum lo-

qui fi latius fumatur, Cappadociam,.

& Phryziam , &c. compledteretur.

i]i, f&h

cutionis Apo olorum | variis linguis.

Nec deeft hujusacceptionis exemplum

$41

Convenit mutitude.) Aut ad ca-

naculum , autcirca illud , aut in tem-

fic enin ufurpat nomen Afiz S. Pe-

Vi jm .

trus ev. F. €. I« n. I. Perres, inquit,

Igf

plum , ali;mve locum, quo Spiritu

Apoffolus Tefie Chrifós eleclis advenis di-

fan&o pleni Apoftoli concionabundi,

Yosieit

variifque li»guis loquentes exieraat,

fperffanis Pont? , Galatia C'dffdüfaci;, 4

x

Mu.tit.d .) M ültorum millium, nam

Affe 4 O.

IO. Qw« eff

eirca (,:vremr.l.) Ideoque a

D. M

inox éex ea tíia millia converfa þelï'c

fua -metropoli , appellatur Libya Cy-

ait D. Lucas infra num. 4I-

renaica.

tbant,

Mente confufa.) Admiratione , &

fettopgpa

ftupore tante rei.

Advena Ram&ni.) ]udæi Romz com-

Qïldna;

morantes,qui Jero!olymam negotio-

"n nov;

7- Stupebant.) äZlgan*ro, id eft , ex-

rum , vel religionis caufa vene-

tra fe rapiebantur , quafï in extafim.

rant.

P

I* 4j

Ga/ilar fant. ) BAugebat admiratio-

Profelytz.) Ta'm-

forfe &

mem , quod ita lo

uerentur Galilei,

IÍ. Jadai quoque &

r

Mujg

qui ceteris Judais

p

ebetiores erant,

Judai parentibus, & majoribus Judzis

IJI $;

prognati , quam profclyti , qui fcilicet

& pejus Ioquebantur , ut notavit Glof-

ex gentilibus converfi circumcifionem

T of

fa interlinearis , & alii.

& facra Judaica fufceperunt.

ünde if

9. 4Elamita.) fElam pars eft Perfi-

Wi

dis , que ab E

à

'.Mftgmz/id De;. ) :

Af

ellc

lam fïlkioä Sem dicta

VS.yr'qs * ,Bfl'l:dh'-/l'l

ij

eEe ;re'diCur.

Dei fd€i00rd.

4 mm

L

*

"

$

uoc ..A*P-*U-..Tf m

553

fhente

cit12. 'Stupe:baiht autem omnés, & miræbantüf;a

é

d 'i&iæ

; m

t illos

centes : Quidnam vult hoc effe ;

x

L

13. Alii autem 1

rrid *n-te's fdig:e

bant: Qma muüq pleni fuht

iti.

*

*

fïänsï'ïaüt'em 'Petxnisr cum ',uaude'cim;ieyävit-

VOCem fu-

am, &.ocutus eff eis: Viri Judaei, & qui habitatis Terufalem

n n()

univerfi: hoc Vobis notum fit , .&Jauribus P.eþr.ck;ipit.e-y,erba

;

qTnea.-

Iäfqgo-

ücut 'x)ös

15. Non enim

£

aeftimatis, hi ebrii font, cum fi

tä; W

hora diei tertia-. -

quod dittum eft per prophetam Joels.

16. Sed hoc . eft ;

Uq7. 6 Et erit in noviffimis: diebus. (dicit Dominus) effun- « Itsie

$. Aü

dam de Spiritu meo fuper omnem carnem,. & prophetabunt44- 3-

Q.

filü'veftri, & filie veftree, & juvenes velftri vifiones vid

:

a

28-

bünt, & feniores veftri fomtia fomniabunt. .

—

18. Et quidem fuper fervos meos, & fuper ancillas meas

in diebus illis effündam de Spiritu mgo, & prophetabunt:

)j*

u Me

'19.- Et dabo prodigia in ceelo furfum, & figna in terra de-

Cappado

orfum , fanguinem J*& ignem , & vaporem fumi.

; ]udæäm

20. Sol convertetur in tenebras, & luna in fanguinem;

antequam veniat dies Domini magnus , & manifeftus.

joiea p*

1- 2Joel.

dem, ao*

*9I. d Et erit: Omnis

-. quiCUmqug invocaverit nomen Dom

*2..32.

alociam

ni, falvus erit. —

1

Rom.

,[Q&E'[eülïf'x

22. Viri IHfraelitze

, audite verbä hzec: Iäfuiä Naza-renüm,

10.13-

m approbatum a Deo in Vobis, virtutibus, & prodigiis j

fs w

gr

5

lri ,*ficut, &

X

, IUv

&

nis, quze fecit

4

]—).'-e,us' per illgm in ;nedio vet

vos £c1tls

L3

9,3 gunc

a'tpl;gdml j

32. Mirabautur. ). l'&m'o'g»sv . hæü-

Hoc vobis n'afumft;.

deoqit *

£turus.

*

S VQ.u—od fl?ül' dx-

.

pf

tabant, dubitabant, amþigebant ,in-

4.) Scili-

terrogabant.

Jd5. Cum fit bora diet terti

Quidnam vule boc effe.) Quonam tan-

cet.ab ortu folis.

Solebant autem

omg o

dem nova hec res evadet,

Judai , utex Jofepho docet Baronius

m

e,o.'()m

13. lii autem irridebant. ) Scribz

in feftis omnibus u

:

i

f

*

uf

a

fortaíffe &. Pharifzi.

cibo & potu abílinere: .

que ad fe X'Cflïmï E

*

Muflo plen;.) Ebri.

16. Per Propheram Toel.

j ) Tam

gl

'Y4- Staus autem Perrus.) Quafi pri-

ubi hunc . locum exPlicavïvmus. Vide

bu

mas Apoftolorum & caput Ecclefiz,

quz ibi diximus.

"

^

yi

fcilictt

unde ipfe pro omnibus loquitur , &

..22.. Firum approb

atum. ) 67?03538(-

rodigi! rationem reddit, « legem

quu£vo» 4 demonfiratums quem . fcilicet

5

: multis fi

vangelicam promulgat. : .

gnisDeusa femiilum QReVn'di.t-

Bibl. cum Com. Menech. T. VII,.

Aaa a

Y

m

ACTUUMAPOSTOLORUM.

554

^

/33: Hunc definito confilio, & præfcxentxa Dek tradltum j

X

N

chi

per manus iniquorum afïigentes (1) interemiftis.

24. Quem Deus fufcitavit , folutis doloribus inferni, 3uxta.

chrui

quod impoffibile erat tener1 illum ab eo.

30.

25. David enim dicit in eumt:'e Providebam Domanum in

g u

e Pfal.

confpe&u ineo femper quoniam a dextris eü: mzhx, ne com-

us.

15. ó-

movear.

21

'46. Propter hoc 1ætatum eft cor meum, & exultav1t hngua

neqi

mea, infuper & caro mea requiefcet in fpe

Tupti

27. Quoniam non derelinques animam meam m mfernoA,

320

nec dabis Sanéctum tuum videre corruptionem. -

fimu

ag8. Notas mihi fecifti v1as Vitæ, & replebls me ]ucundltate

5

cum fac1e tua.

fanti

29 V1r1

ditis

-

*

)

I) Afhgentea, R edir. Sixt. legitur :

amlgentes

r

[/

volbts.)

) & óuéc, veftri caufa, ut

nibus mortem afferunt ,. eorumque

tD

ánimas in infernum mittunt ,' vt ibi

fcilicet vobis falutem affertet.s Inter-

res Latinus videtur dCCeplffe pro

quafï in tenebris & carcere inelucta-

i£gopio , in vobis. , 1d eít, quuncer VOS

bili perpetb detineantur..

Hinc il-

20

verfatus . e

lud Pfal. 17. 5. Cireumdederent me ,

(utur

Vzrmnäus

&c.). Miraculis.

dolores snortis', Tc. dolores wferm cir-

ttm pt

Ip medio -ve/ln ) Idem quod, zz vo-

cumdederunt me , preoccupaversnut . m

laquei mortis.

Senfus ergo eft, Deus

De]

hi, inter vos , vobis videntibus«

?

tüm o

2

Hanc de/ïmta cozfrlio. ) Divino

fufcitavit Chriftum fuperata morte

Bu ,

fan

C

i

& Trinitatis decreto, non cafu,

& inferno , cum omnibus doloribus

neceilitate , aut v1olentla perfecuto-

illam comitantibus; folvens nimirum,

£onver

rum.

d

ündy

& irritum faciens quidquid per tot do-

f« C

Et. præ/&zentm ) Qua prævxdebat im-

lores , & cruciatus mors effecerat. -

ias Judeotum voluntates ita difpo-

juxta quod.) xa9'ovi , fiquidemy,w el

I mgg

fitas , ut fi Chriftus illis objiceretur,

propterea quod. Itahce diceremus. . Ca-

ze-che.

EI/

in eum invaderent & crucifigerent.

1 dica

Traditum.) £x3yroy , id eft ,

CXPO'

— dpofF (Lile erat| reneri aä eo. ) In-

Ti t

fitum , a P:trte, afexpfo ; 3 Juda à

ferno fcilicet & morte ,

tum quia

Chriftus

erat

innocenti(íTimus

&

dubitm

]udais', a Pilato.

mors autem && in-

i&

Per muanus n:quorum.

]udlcum &

fanctiffimus

$

mmxfiro*rum

fernus funt pena & carcer peccato-

30.

lum

tum quu 'Chrifti dwnmc as,&

Rens |

Affligentes.) Non tantum a&lwen—

O-

tes & vexantés , fed etiam , ajlgm-

humanitatis etiam' ipfius vis, &

SPJ&

te$, wgoaw?]äav'rsg , Bf habet textus

tentia claudi & detincri neqmbat mor-

TéPtun

Gra&cus.

t* & inferno.

t 0f

QS. Im eum.) ld eft , 4e eo , ut. ha-

li

iutn

. 24- Quem Deus f'eféitavvir.) Surrexit

D

énim Chriftus virtute divinitatis fu.

bet Syrus.

avid

Solutis doloribus inferni. ) Dolores

Providebam Dominum , ö'e ) Hunc

mortis , & inferdi metonymuce 'vÓ-

locam explicavimus Pfalm. 15 8 ün-

aïl

k .wzdf

cantur dolores gravxmml ; qui hOml-

de defumptus eft.

Ti

1

E

40 A P U * II.

855

lim,

29. V1r1 fratres, liceat'audenter dicere. adixos. de patriat-

cha David , £ quoniam defun&tus eft, & fepultus, & fepul- f d.

juxta

chrum ejus eft apud nos usque in hodlernum diem.

Reg.

. IO:

-30. Propheta igitur cum effet, & fc1ret, quia ]urejurando

Hm u

g juraffet illi Deus de fru&u lumb1 ejus feder- fuper fedem zPfat.

Com

131.

e,us ,

^

II.

31. Providens locutus eft de refurre&wne Chl*lftl

quïa

ingua

neque dereli&tus eft,in inferno; (4) neque caro ejus V1d1t cor- JPfal.

ruptionem.

I5.I0.

Ánfra,

etto,

32. Hunc ]efum refufc:ltavu: Deus., cujus. omnes nos teftes-

fümus.

13:35

ditate

33. Dextera igitur Dei exaltatus, & promiffione Spmtus

fanéti accepta a Patre, , effudit hunc, quem vos videtis , &au-.

Vitt

ditis.

34. Non enim David afcendit in coelum: dixit autem 1pfe'

z D1x1t Domlnus Dommo meo , fede a dextrls mels,

i PfM

rümque

Aaaa 2

1o9. r*

yt ib

p OONRuS

sDo

nelutae

jic d

29 Liceat audenter dtcere) La lo-

Grxce , mom relHa efl anima ejus im

7187 P

quitur modeftiz caufa quafi faculta-

:nferna

r cnh

tem petens libere loquendi.

32. Cujus.) Admlrablhs fa&l, fci*

rjnt T

De Patrmrcha Dd'vld) Probat, cita:

hcec, refurrectionis. .

i DcllS

.83- Dextera.) d eft , potentia.

morte

tum locum Pfalm. 15. Nec daäu An-

Exaltatut, ) Per "efulre&mnem a

um fuura widere. wrrzzptzanem , non

yloribus

convenire Davidi , eo quod ipfe de-

mortuis , & afcenfionem in colum.

jmirurm

fun&us , fepultus & corruptus fit ;

3 Pram:j' 0ze Sptrztz: fan&t a Parre

rtotdo

4ccepta-) Id eft ; accipiens a Patre, ut

Cerate

fed . Chrifto:, poft triduum .a morte

poftet. bpmt:um mittere , quem pro-

refurgenti..

1m cmt.

lm, yo

1U$

^ Er féprllebrum éjus agud mos. ejl ) Qua..

Effudit /mm' ) Smhcet Spmtum fdn-

fi dicat »'corpus David ufque:ad no-

ctum,

ftra tempora jacuit in. fepulchlo , ut

em vas. wa'ct:s ö' anditi:.) Per os

,Jh

dubitari non polffit; quin corruptum

n

n Qu

fit , & in pulverem redactum.

rum variis lmguls loquencem ina-

Ts

gnaha Dei.

Bu

* 80- De fru&u umb e]u: ) De po-

4. Nep enim D;rwd 4/Eend;r i2 e«-

cato"

Rens ejus.

Quafi dicat: Ergo DdVId cum

dlt

Pf 1m,.109. ut. jam citato

Sedc

MEAS s

- Sedere fuper jädcm c]m * OGCUdJare

hus

regnum Davidis patris fui5. & in.ejus

A. dextyis mets , non de fe loquxcur :

at of

throno, quafi regem federe.

Hoc ze-

fed de Chrifto refufcicato , qui afcen-

fi

dit in coelum , fedetque ad dexteram

ut ha

ium Chrifti non fuit temporale, ut

Patris ,. & inde. efiud;t Spmtum fan-

b

avidis, fed fpirituale & ætefüum.

51. Pra'vtdem. d* wgo;äwv, ld eü

um 1n. nos. .5.

fux

5 oDixI antem vzp]l' ) Ipfe Davrd ple-

þr .w;dem

$

nus divino. Spmm , qui nec talh po-

&m gegu: Jer:/:äm ;jl;m mfemg )

taü »nec. fallcre.

*

456 — ACTU UM APOSTOLO k U M.

35 Donec 'p'o?nam' inimicos tuos : fcabeïliimï*þeäum f—hg'rüm.

4

batür.

'36. . Certiffime fciat ergo omnis domusl(rael, quia, & Do-

minum eüum ,

j

& Chri-&um fecit Deus; hun'cf Je&;m, quemvos .

( app

crucifixiftis.

&

-31. His autem 3

uditis, compuntti funt coíde, & -dixefiint

p

& cof

ad Petrum , & ad

fratres?

—,religuoxs Ape&olos. A-Qigjd faci'emps,l-Virïi

4

38. Petrus vero a

d illos: Poenitentiam (idquit ) agite, &

Qigi,

m

baptizetur unusquisque veftrum in nomine Jefu Chrifti, in

remiffionem 'peccatorum v

h

)

eftrorum ) & -agcipigü&s | --cïon*u;m

ban

10

Spiritus fan&li.

L

?

.

-

-39. Vobis enim e

4

t repromitio, & lHs véftvis; & ogmi-

a.

120

1

*bus, qui lo

nge funt, quoscumque advocaverit ng-i-nus De-

. M.

us npfter.

*

frange

-

[ 45. Aliis ;

od

tiote ,

E

BR r

te baptizo in nomine Patris & Filii,

C

*

nium fuo loco explicavimus nimirum

Pfalhm. iog. Vide ibi dicta.

In wéniffionem peccat

orum.| Qui üa-

41

36. Omzis d

ptifmus vim habet peccata delendi.

CR r qü&

wmu 1]?46/.) Olmnes

lat , €

eIfraclitz.

Ef aqpip'ic)i: donum Spiritus fan&li.)

ver elle

Quia 65

Domtnum eum , 6 Chrifum

Primo quafi dicazt , accipictis ipfum

l. Td

fecic , &c.

) Deus Pater evexit Jefum

Spiritum fan&um , ut di&üm eft fu-

ad hoc dignitatis faftigium ,

ut fit

& prop

Dominus uüiverforum , & Chriftus;

pra n. 4. Secundo : accipictis pratiam

Timora

& jüflitiam ', quz eft donum Spiri-

zum Ch

five Meilias, hoc eft, un&us gratie

tus fancti. 'Fertio intelligi poteftde

plenitudine , de qua omnes accepi-

gratíà facramenti "Confirmationis ,

Sd!'l'm

mus. Evexit, inquam, eo ipfo quod

Pel' Hdei

u£ eximia eft,& fingulare donum Spi-

Teique c

eum diving perfong , & pïtïu»ræ;ig in-

Yit —

ritus fan&i. Vide Suaret de Sacram.

0c [gc

.«arnatione uni

Confirmat. difp. 32. fe&t. 1.

ES

*

Á

Quem vos «ruc

dfexiffis.) Quafi dicat:

-.39» Vobisenum eff repromifre. )

Oc;-

3 Judais

*

Videte quantum fcelus commiiferitis,

piis ;

currit diffidentie eoruin de tanta gra-

"AL 4

qui Jefum Meffiam , & 5

*

j

älya;arenä

z

tia confequenda, eo quod tam £ravie

anundi crucifixiftis.

ter, peccaffent.

Senfus eft. Ad vos,

tui Hde]l]

— 87. Compuntt funt ci

srde. ) Intimo

uafi Filios Abrahg , pertinet pra-

Jtm

dolore & ponitentia, q

Q L

uodCthmm

h

míiffio eidem Abrahz facta de Chrifto,

daa Te(

fprevitfent , & occidiflent.

Ut mà

natbus do:

2

his , qu&' Chriftas fi-

-Auid faciemus??)

z

3*

^

1

d

um quod

delibiis"fuis dónfert. ^

;

h

$

7

"d

& y

B tón

incurrimus eniendemits.-

272

*

9. PenitemtiatR agite.)

| Ex hd&,lä*-

P

;.»

wibus qui long

e fant.) À Deo-:

m'.f llllu n

Eccle

fi

co probatür «dolorem " peccatorum

tilibus. "

la, fideg&fglute ; hoc e&,,,,('ïlgn-

tür fnà

etiam baptizandis , effe neceffártum.;

diflribu.

l1p nominc Chriffis. ) Non' baptifmo

! Adoocastrit.) Ad Ecclefiam fuam,

4 fi

joanuis , fed €haifti ; : uf confertur

quz & ipfa 4no voV. £xpaNr , nomen

Wdq

3

invOcatione T'rinitatis , dicendo* Ego

habet; hoc eít , àb dvecando. ——

hg

DL

OCRBPUTJLE U

557

)'ü,

45. Aliis etiam verbis plurimis teflificatus eft, & exhorta-

: Do-

batur eos, dicens: Salvamini a'generatione ifta: prava. -

*

T vos

'4r. Qui ergo receperunt fermonem ej

us, baptizati funt,

ila animze circiter tria millia.

& appolitze funt in die

(éfünt

42. Erant autem per

feverantes in-do&rina Apoftolorum,

$, Vif

& communicatio

ne fractionis panis,. & orationibus.,

s

&&

.

.

$*

.

.

x

Li

^

t

-

It

à quoque. p&'O-»

'43. Fiebat autem omhft animao timors; nit

di

te, t

gia, & figna per Apoftolos in Jerufalem fieþant, & metus

m

erat magnaus in univerfis- .. .

LI

.

|44. Omnes etam qui cre

debantg erant p'ar'i'ter.ï & habe-

j

ionu.r.n

bant omnia communla.,

bmni-

4$. Poffeifiones , &

fubftantias JVend/ebäïïti , & dividebant

1lla omnibus , prout cuique opus erat.

L]

l De

miter in tz-:'mplo», &

-46. Quotidie quoque perdurantes unani

lta-

frangentes circa domos panem, fumebant cibüum cum exu

is.

tione & ümplicitat,e cord

Aïiis

A.aaa,gw

47 * COI"

MpX

& Filii

40. ï/?

ificatus eff.) 3:8/.Lcc?r5;$*or€ ,id

ut fit; Aüb"ïqfe D.Eus prodit per o'pgræ

Qui b

teftibus adhibitis aíffevera-

infueta.

eedi.

eít , quafi

&. conteéftabatur

Etmetus magnas. ) Kepetitio ejuf-

bat , confirmàábat ,

s ftmüi.)

vera elie fua di&a & dogmata de Chri-

dem fententie , more Hebreorum,

fto. Teítes hi erant fcriptuig facre,

qui folent éas frequenter ufurpare.

s iphu

.,-tuim com-

T

& prophetiz. de Chrifto

44* Erant patiter.) $m TO «UTO, erant

gratint

memoratio fan&itatis , & mimcqlo-

n idipíom , fimul conjun&ti , qui fta-

rum Chrifti, &c.

:

tis horis conveniebant ad conciones,

n Spitt

Salvamini a genera

tione i/ü ;tmva.)

ad Synaxes , ad orationem , &c.

pöteü dt

Halebant omnia commusia,) Ex quo

ationfs

Per fidem. & baptifmum Chrifti , mo-

Qu 9p

refque. chiiftianos , fegregate vos ab

magna nafcitur concordia , & chari-

hoc feculo infideli & impio, hoceft,

tas , able

gatis pacis p'erturbatoribus,.

Gacran

meo t5 tuo.

p5

à Judeis & Gentibus infidelibus & im-

;7,'1, ] Qc

piis ; ut f

alvetis animas velttras.

-- 45 Pofeffiones.) Agrorum aut do-

sls opofita funt-) Eccl

«

morum.

n g

^ tui fidchium:

eüæ*,— & cfse-

Subflantias.) Bona mobilia,

üt pe-

um gl' avt

Y

t

cora , & fupellectilem.

M Y0y

Zaime,) Homines,

2 4Q. Ja dolirina -Apoffolorum.) Auditen-

Vendebanr.) Amore paupertatis, &

int pro-

* Qa,, meditanda , & probe percipienda.

ftudio charitatis ,

ut poílent cum

3 Chïl 0

L.

. Et cómtzniaatione fratisenis panis. )

egentibus cofnmunicare.

ss

ft,pa-

4.6. I templo. )

t concionántes

"TO) Zers , cum articulo ,"id €

wis ilias , fcilicet Enchbas: s.

Dici-

Apoftolos audirent, ut Izuchariftiam

-

| A DCO:

tur fractionis , quia frangebatur &

"fumerent, &c.

e&, Gen.

Frangentes circa domos panem,) AMi-

diftribuebatur.

5493* Ffiebat autem amni452im'.e fimar.j

ii hocintelligunt depane commauni,

iam füaths

^dd cft, omnes timore & facro quo-

&

( ufuali ; quafi dicat : Frasgebazt ,

h nomu

damhoæ'xo-.r'a & xeverentia tencbantury

ldþ eft , di&fiþüemnt per. domos pgf

T

-

558 ACTUUW&APosToLORum,

"d Collaü*dautes Deum ; .&.habentes gratiam ad omnem

plebem. Dominus autém àu

gebay? qui faly*i fierent quotidie

in idipfum,

bAPUTJi

Petrus wkm'jfoanne claudum a matris utero

Janat , ac. docet. íp-

Jüs id.fecifJe per. fidem. nominis Chrifli: qu

em offendit.

dfe. Mgf-

Moyfen, & propbetas

* fiam promif]Jum per

4

tpfique

Zbraba.

Ü

I. Etfu.s autäfnf., & Joannes afcehdeba

-

r

*

ram orationis nonam.

MU N dh

e

?. Et quidam vir, qui erat claudus ex utero matris fuæa

bajulabatur, quem ponebant quotidie ad portam templ

i, quag

Ti

dicitur Specioía

; u; peteret eleemvofynam ab intr'oeumi

bus in

templum.

Ino

3.- fS« ^^

H

ET

nexmþ, id eft cibum pro numero .in-

L owD aar,;m a;;;:iani;r ?20724"2.) Duz

colarum cujufque domus.

Alii ve-

t nt

- £ enim erant spud. Judaeos pri-

rius intelligunt de pane Euchariftico,

mari« orationis hore , prima & nona;

IOml

quia Euchariftia a Paulo & Luca vo-

ob duplex juge facrificium agni , quod

catur frattio panis.

,iis horis offerebatur.

Circa domos. ) wa! Qixo» , cirea de-

Vide Exod. c

munm , hoc eft, circa templum, ut vult

29.num. 398: - -

(Q)

INOSA, - ) 'Tert

ia i)o& mer-i,diefli ,

n àpi

Occumenius. Velxar' ào» , idem eft

fepius dicttum Hebraeorum horas fuif-

250.

ac domatim per domos fingulas ; cre-

feinzquales, diuturnum lucis fpatium

fcente enim numero fidelium per va-

in duodecim .horas dividebant , ut&

"T

rias domos illos diftribuere , && mul-

etiam nocturnum , five no(tes bres

dU,u

tlonen

tis locis panem frangere oportebat.

ves eífent ; ut «ft

*

Citand.

- €Cum éxultatione.) Ob tnutuain, cha-

hyemal-es.

"

iv J fi;vfet vld:i'tg"æ- ut

L

$

ritatem , & confolationem ex fum-

Q« Quidam vi

r. ) Annorum dua*dr,af

ptione Euchariftiz.

Eu k

tis.

ginta ,ut d

icitur n. 22. capitis feqïlgne

;?

rift

Et frenplscitate þora'i:.) Id eft, fine

5 s]l

malitia , dolo , fufpicione , invidia;

Ex utero Mdl;i! fe^.) Exaggergt hæc

z

&

ipe

fed benevole , candide , fincere. -

circumftantia miraculi magnitudinem;

pui

47. Habentes grattam ad omnem ple-

quam etiam ob caufam fuit illuftrior

T^ potim

&em.) 'T'oti populo chari & amabiles,

curatio czci nati, Joan.:c. g. r.

*

propter fanctos & inculpatos mores.

^^ Qua dicirer [peciofa. ) lta appe

l-lat;

I?y

Dominus auttm angebat , &c. ). ld

a pulchritudine. Erat una ex decem

eft , addebat Ecclefix (& cetui fide-

Qui ef C

atrii- portis , ut tradit Jofephus An-

nOGIæ D

lium plures alios , qui falvi fierent.

tiq. lib. 15. cap. I4- que ab eodem

1

7 "0f

44 iffum.)

etiam Corinthia dicitur , quod ex xre

lna

Id eft 'fïmu,lf, ïylidel-icec,

r

ia Ecclefia.

Corinthio eflet fabl;icg:a. »;Vidäplu's

;ä

N

CAPUT

III.

459

$. Is cum vidiffet Petrum, & ]oannem 1nc1p1entes introire

in templum, rogabat, ut eleemofynamf cciperet. .

4- Intuens autem in eum Petrus cum ]oanne d1x1t

Ree

fpice in nos.

$. At ille intendebat in. eos, fperans fe allquxd acceptu-

rum ab eis.

j.

6. Petrus autem dmt Argentum & aurum non eft mlhl

":

quod autem habeo, hoc tibi doJ in nomine Jefu Chrlfu Na-

zareni furge, & ambula.

a

7. Et apprehenfía manu ejus dextera, allevavit eum: & pro-

ünus confolidatae funt bafes ejus, & plantee.

ho.

g. Et exiliens ftetit, & ambulabat :

& intravit cum illis ln

templum ambulans, & exilien; , & laudans Deum.

.

9. Et vidit omnis populus eum ambulantem, & laudantem

j

Deum.:

511

IO. Cognofcebant autem 1Uum, quodipfe erat, qui ad ele-

mofynam fedebat ad Speciofam portam templi, & 1mp1et1 funt

I

ftupore, & extafi in eo, quod contigerat illi.

11, Cum teneret (1) autem Petrum, & Joannem, cucur-

]Dus

rit omnis populus ad eos, ad portlcum, qua appellatur Sa-

$ pl'l

lOan'b ; H:upentes

3014

vod

I2. Vi-

z

xod, 6

(I) Cum teneret , z ediz. Sixr. legitur

cum viderent.

ra apud Baron. anno Chrifti 34. cap.

dief s

Bafe: eju: ) Crura & tibie ; qulbus

AS fm

259. & deinceps.

tota corporis moles fulcitur.

4. Refeicesm zos.) Juffit Petrus clau-

Plante.) Pedes.

ipmum

do , ut infe re! fpiceret , ad ejus atten-

B.' Et exiltens fetit.) Non exurgens

p , J

tionem , & fpem futuri miraculi ex-

tantum , fed etiam exiliens , quippe

tes b*

citandam.

Pratcrea, ut modum mi- '

"pérfectam jam. adeptus fanitatem ,

raculi videret , cognofceretque illud

pro divino beneficio Ixtus & alacer.

fieri pef 1nvocationem nominis Jefu

Er exiliens.) Subinde pre gaudio ,

| u**d"

Chrifti. -

*

& ut circumflantibus fidem faceret

j fequen'

S. Sperans fe 4/:7uzd accepturium., )

Sic etiam nunc a

praterite valetudisis nulluin fupereiïe

Stipe

llquam

vefhgmm.

ge

" at

—

fpiri

us Patribus aliqui tempora-

IO. ózepore & exm/' ) Max.nna ad-

llwd

(nem

lia potius colligere ftudcnt,quam fpi-

miratione , ut quafi extra fe- fierent.

illoftatof

ritualia.

lj eo.) Propter id.

6. Iz neomine 79/2.:(767'2/?1 ) Virtute

IIL Cumteneretzautem Petrum e 70-

qui eft Chriftus , id eft Meffias genti

annem.) Cum ex amore , reverentia,

" decem

noftre promiffus.

& gratitudine illis adhzreret , & ma-

Ài

7- Protinus.) Ut appareret effe di-

nus aüt veítes eorum teneret.

gen

"d porticum s &4 appellatur Salomo-

q) 9

vina finatio-,-qug diutürnitate tem-

g *

poris non eget ad pcllendos morbos,

nis.) Erat pars atrii Gentium a Salo-

| Vil Plll'

*

j

560

ACTUUM' APOSTOLORUM.

/12. Videns autem Petrus, refponditad populum: Viri Ifrae-

SN

litzje , quid miramini in hoc, aut nos quid intuemini, quafi

" noftra virtute, aut poteflate fecerimus hunc ambulare?

Deuä

15. Deus Abraham, & Deus lIíaac, & DLeus Jacob;

patrum noftrorum glorificavit fibum fuum Jelum, quem. vos

quidem tr

)

lo dimitti.

gdidiüis,A'& negaftis ante faciem Pilati, judicante il-

^

.

d

Pl

,

14. 4 Vos autem fanttum, & ju

27.20:

ftum negafüs, & getiftiä/

H

a

YO

Marci

rum homicidam donari vobis.

z

te'rfie*cii;tis, quem Deus

p

IS.JI.-. F$. Au&orem vero vitee. in

fuff:iïg;l

Jesn. vit a mortuis, cujus noseftes fumus. -

i

.

18.4Q-

difiis, &

[an

Luc.

I6. Etin fide nominis ejus ; hunc quem .vos vl

5

