videt me , videt é$ Pairem meum.

Pacre natüs atque ita cocleftem witam '

tionrum li

20. In Gazophylacio. ) in loco amplo

ago , qusg furfum funt fapio, cæleih-

Dn lenff.

& celebri apud. gazophylacium con-

bus pafcor & dele&or.

MTig qa] |

ftitutum ad portam orientalem templi.

Nen fum de poc munde. ) Corrupcoæ,

ag y

De. gazophylacio. vude dl&d Marct

de numero. hominum mundanorum

Deum,

terrena fapientium , &c.

cap. 12- 14

Y Mj

Nemo apprebendit eum. ) Quia divi-

24« Quia ego þm ). Scilicet. Chri-

tà übE() |

nitus cohibebantur, neque enim adhuc

üus mundi Salvator, Filius Dei, &ci

tempus advenerat paflioni & morti

25. Principium.) Locus difficilis ,

Tat, expof

fubeunde conftitut

m a Patre.

quia in Grzco vox , princpium , eft.

mmduhtax

[5

non nomi nativi.

Etjudy,

2I. Ego vado.)

go brevihinc fum

accufaclvn cafus :

0$ merito

abiturus ad Patrem per mortem ctucis,

TÜV aexm 0 Ti x&i ao Juiy.

Dicere —

refurrectionem - &

a'fcenfionem ad

fortaile

offimus - noftrum interpre- -

fe

ed qu,m

calos.

fem legt

d i

e in textu Greco d Jgyd,-

dexo

otni[f. &1

Bseretis me, ) Non def deno, fed adm,

in nominativo, & fenfus. effet com-

m!ltllm dit

inquit, Auguftin;

V el, quztetis mie,

modus ; ego. fum principium ,-id eft,

cum Romanorum obfidione , preme-

primus & noviffimus, ut vocacur:dem

. Uthplane.

mini

(Nel Meiïiam . hoc eft me.

P'oponere

Chnüus in Apocal. cap. I. I7 & 2.

B àppa

N

$

OCAP UT VIL-

451

-

'2(6. Muliafhgbeo

de vobisloqui, & jud'cate

,z feä q

ni:me

'—*do,cen;

E

e.

D

mifit, veraxfeft; & ego quas audivi ab eo, h*ec loquor ing

oma

vvep/erät ;

mundo.

X

34

:

P

fet'xs ftéy

27. Et non cogn

o

overunt " quiä "Paltrem ejus diöebat Deun'a./

"unpe s

28. Dixit ergo eis Jefus; Cum exaltaveritis Filium hominis,

tunc cognoícetis , quia ego fum, & a mei

:

pfo facio tiihil, fed

zec loquor:

'xetïpïgm,

ficut do;git me l-)ater",- h

29 Eft-

Mmm 3 |

;füp,erius ".

4

c mundo.

/—XS.Z. & 22. 13 Veld, Principium lo,mm'-

fit, qui dittis m"'eis., increduli & petti;

) petato .

osm verwnm , per quem omnia f'aia. [unt ,

naces, fidem non adhibetis. .

& fine quo fatizm eft nibil, füpracap.-

9.7.*" Et non cognoverunt, &$c.) Cum

diceret. Dominus-:- Qu mifie me ve-

OIe& 32 Hanc explicationem multis

; Prire :

- defendit Ribera in hunc locum ; quod

rax efl : &6 teflimonium perbiber de me,

fi dicamus legiffe c» Zexz» , ut om-

qui mifit me Pater , non intelligebant

6. Mu]'

^nes Codices, & veteres Greci inter-

[udzi illum affirmare Deum eife Pa-

f

trem fuum naturalem. Àt contra hoc

sR

pretes conftanter habent , dicemus

"Ti) dex?», adverbialiter fumi, & idem

videtur effe illud cap. 5. I8. . Propre-

- figoificare quod.e£ dexyic , 4 princi-

rta ergo magis "querebant eum udai

wiüjs,- i«

pi^, ut fenfus fit : ego fum.id, quod

interficere, quia non folum [fotuebat [ab-

&atum , fed t$ Patrem fuum dicebat De-

intiveltte

a principio loquor vobis, id eft, quod.

Vos , it

jam inde a priricipio femper vobis

sm , equalem fe faciens Deo..— Kefpon-

dixi, femper dico , fcilicet me effe

dendum tunc quidem cognoviffe, nunc

, a&ïc&!l' H

Chriftum Filium Dei.

Sive autem

autem licet idem Dominus fignifica-

m,ig H (j*

ret, non intellexiffe, five quia mul-

Z /W/MW 4

hanc explicationem qux eft Maldo--

pati, fequamur, five priorem aliam, —

tt ex his qui nunc aderant , non erant

Qinus

uam attulimus; . dicendum videtur

üdem, qui tünc adfuerant, flvef. quiia

s calis ,Dw [

obliti erant, aut magis exc&cati.

ftem witim

.nóoftrum Ínterpretem in Graco textu

28. Cwm exaltavtritis: Eilium. bomi-.

non. legiiï'e, 0 Ti wX4i AAAo v'p.?'b,, fed -

pio 27*

$cTiG 441 ÀaAe )pi», quod vulgate

7i. ) Cum crucifixeritis

,; cun,i dn

crucem fuftuleritis.

^

Corpt -

Lating verfioni eft plane confenta-

neum.

Cegnofcetis.) Ab eo tempore, quo

mundaporum

Dominus crucifixus eff, ceperunt u-

: 96.

Multa habeo de vobis ial ) Mul

ta habeo qux de vobis dicam; conque-

d&i cognofccre ejus divinitatem, &

vilices Ut —

^rar, expoftulem, de pertinaci veítra

w

eum vere a Deo miffum fuifle, hoc au-

[ias Do &c :

"incredulitate, & odio in me.

tem cognoverunt exfignis, miraculis,

u$ d)&mlis !

quz faéta funt in paffione, refurrectio-

Et judtcare.) Ob quz. etiam poffim

inpem s "^

- vos merito condemnare & ple&ere. .

ne, & adventuSpiritus S. ; quare multi

Sed qui mifit me , &c. ) Quafi dicat,

his fignis commoti in Chriftum credi-

iïf' Dicer,e

derunt, ut appare

fed expoftulatione & condemnatione

lorum.

À

t ex A&Gis Apofto-

um inlffpre: ]

omiífa, & in ctempus aliud dilata, nunc

a'w p' 5fxq0

tantum dico, eum,qui me mifit, vera-

Ego fum.^) Chriftus,

— *cem plane effe, & me ea vobisfideliter

E? 4 meipfo mibil facioy &fc. )

Id eft,

'119' eif'f .wm' d

tunc ergo cognofcetis quod Deus fum,

[Plum !

den

roponere, quz ab ipfo audivi. ltaque-

, yocitt

ciendum

,non tamen ingenitus , & a meiplo

ll

&

- fatis Aalpparec quid de vobis fen

^

Po I'I

*

P

462

j

: E'VANGEL;I'I $ ECUND LPM «JOAN&. ;

29. Et qui me mifit, mecum eft, & noi reliquit me fo

l

t

| -

| $$ 98

lum, quia ego, qus&e placita funt ei, facio femper.

autem m

53o. Hzc illo loquente, multi crediderunt in eum.

x

263

31. Dicebat ergo Jefus ad eos; qui crediderunt- €i, Judas-

r S

6s5: $i vo

tis.

s manferitis in fex:m'one. meo, .-,Ve?re.difc-:.ipulj, mei erï.

Cere, qu

35 E

-32. Et c,ognofcie!ti's VErita.tem;'ïï.& véritas J'ibefabit;-vös. '

que vid

33. Refponderunt ei

w

,

[3

; Semen Abraha fumus, & nemini

3. h«

fervivimus un

quam; quomodo tu dicis: Liberi eritis?

£

34. Refpondit' eis Jefus; Amen, amen dico vobi

Cite.

Rom

-

$:g qü-ia

6. 1

40 NU

1^.

lomni—s * q.ui.fa;c.it. peccatum , fgrvüs- eft peccati.

n

EO .

. Veritatem

2. Pet

35 S -er-x

[ hm 20

2e 190

-

Y

41-- M

Deu's',i fed Deus de. lj'eoa : Fi'lïu':s uïrx-

Chrï&üm—. la'pïd&s j'äcex;e p'arare'ni: ; u6

L

Qquam Déi, a quo-nontantum utho-

patet ex ul

n

imo , verum etiam-ut Deus omnia ac-

tis.

*

timo verficulo hujus'4 capi-

A

^ tiones & p

cepi, & quz facio & que loquor-

3I. S& man[eritis. in järmang-:kea.'

j

Yae.

7 99. Et qu« mi/ft me-) 1d eft, quam-

In do&rina mea , in fide quam do

-

vis miferit.me Pater € c

E

i 095 Ia da

dum.

r

oo | in mpnï

&rinz mes ccopiftis adhibere.

du atermys

— Fere difeipuli mes eritis. ) Veri di-

t Domir

-Mecum eff.^) Ut Deo, quiz una eft

cipuli , &

ti ! CiiCere"

Btriusque noitrüm natura, una operaá-

agnofcam.

digni' quos pro- talibus

tio, »«m, ego tm Patre 62 Pater in sne eff,

DUTMET

32- Cegaefcetis veritatem. j Id eft;

. t Hitilitudini

utdicitur infra cap. I4. num. IO. ut

proficietis in cognitiore veritatis.

N lntelligcnda

homine, quia in me inhabitat omnis

Veritas. léberabit "vos.

. AAv of

plenitudo divinitatis corporaliter , ita

bus, & fervitute peccati.

) Ab ex.-rori'--

regens huümanam. naturam meam, ut

LE 00 Dog

|«38- Semem brabe.

. tenglrs

nihil loquatur aut operetur, quod non

genies , nepotes.

) Gen'gä , ?rq-'

d Dam,

ipfe Deus per eam ranquam. per in-

ftrumentum , & loquatur & opere-

ä4. Qui faciz p'ecmtu/þ $ 'felæ'vui ef

; E/iu:,) :

tur.

4

Y

- Ts e D

peccaré. ) . qua enims quis [aperatus eff,

- 364 8;()'4

- Nez reliquiz &

: folzm.) N[ähi fE?e

brjes E -fervus eff , at D. Petrus 2.

* Q0 ntura.

per ade ft.

epift. cap. 2. 19- & D. Paulus Rom;

E

^^ Qaiá ego, Efc.) Particula quia, nom

cap. 6.16. . Ne GHis quoniam cuo exbi-.

tTt dor

fignificat caufam, fed effectum poti-

!

tlefim

bctzs vos fervos ad. obediendum ,. ferva

Liley

xs, aut indicium , & ut Diclectici di-

efiis c:;zu ecui ,oääslii;:', ffve: peccati ad

£unt, argumentui a pofteriori.

mortem , frue obedirionis ad juflitiam ?

& trines

4

Placita. ) Grata.

:

Plane qui facit péccatum , fervus eft.

TP

g0. Credxderunt in-eum.):Licet im

peccati ; nam qui péccavit vires non

22 fl:g;l -ggnus

erfecte, ut ex fequentibus patebit.

habet quibus peccato & damoni refi-

v.

idetur fermo. cumi credentibus in-

at; eoque redactus eft, ut nifi di-

du

choatus , fedaliis Judeis noncreden-

vino juvetur auxilio , nec contractam

- Uilonem. ,

B

tibus ;- fupervenientibus in longum

peccati labem poflit excutere , nec

Tergy n

prodg&us N eg/enim res evafit ut in

j P-ïædi'co»

omnia peccáta , aut damonis tenta- b

&

*

h

i

*

4*

353 S»ärjvus' autem non imanet in do

N

:mo.; in. æternüm, 'ülïu-s

h

autem manetin aeternum.

à

36. . Si ergo: vos filius liberaverit, vere liberi eritis.

57. Scio, quia filii Abrahse eftis; fed quaritis me interfi-

Cere, quia fermo meus non capit in vobis.

:

-mgx eti-;

-38. Ego, quod vidi apud Patrem meum ,

locigo;'g & V(:)S'-,

?bs.

quié vidiftis apud patrem veftrum, facitis.

Z

Pater nofter. Af)rah.am

pemini

] ..39. Refponderünt, & dixerunt ei;-

SQ

eft. Dicit eis

f-]efus;—'Si ;(ilii Abrahee eüis:,; opera Abrahze fa-

;

1

TE

cite.

r g quia

40. Nunc aute

m

| | quzeritis me interfibere; hominem , qm

veritatem vobis locutus fum , q'u'am'-audivi,-a Deo; hoc Abra-

N

ham non fecit,

Y

.

— !

ADi;cerünt i',täque eis

41 'Vos fac

:

tis opera patris veftti.

-

OS

mrenf ,— u

-

»

E

5

ijus cipi-

tiones & petitione

3 in poPc,erum ca-

,Näk Capit im vobis. ) ln voBislccurp

were.

non invenit ; Noz dixi, Nom capiuts

,,,m'ma-)

-095. In demo.^) 1n familia fui heri. ermonem s fed, fermonens non capit 17

AR

X

Quim do-

I6

dm aternum.) Perpetuo, quia nimie ^o4/5, ad dottrzz& magnitudinem: fgntf-

Veri di

rum Dominus quandocumque volu

é- , candaminquit Chryfoftomus hom. 53.

rit, ejicere poteft fervum , aut alii

38. Ego quod vidi, 5c. ) Id eft; «go

rü- Fllibus

donare , aut vendere.

Hec eftuna loquor, & operor quemadmodum Pa-

- fimilitudinis pars

; alteravero eftfub- ter meus docuit me loquendum elfe

) Vi d

intelligenda ad hunc modum : fic qui & agendum. Vosloquimini, & ope-

titti

ervus eft peccati, non manebit in. ramini quemadmodum - pater velter

domo Domini , fed foras ejicietur diabolus vos docet,

Aþ Fl;[orl-

— 9g. Pater moffer. aMbraham eff.) Vd

in tenebrás exteriores, & in gehen- -

; nam.

elt, nos nullum patrem agnofcimus

iehufa p

Filius. ) Seipfum intelligit, .quïF'i. prater Abraham, qui nihil mali. nos

lius eft Dei, & omnis peccati expers.-

-docuit, cum fanctus fuerit.

iru $f

A

. Opera -dbraba f'acite.) l(oluäü' dicat,

ä;ptrdw ff !

6. Siergo vos Eilius hberaverit. ) $i

. Jerus 2

— ego natura Filius Dei, & Dominus nihil vobis proderit id in quo maxi-

aterne domus, caput fuper omnem . me gloriamini, quod fcilicet ex Ab-

jlu ROm'

E

2

cclefíam vos liberavero. -

. rahz femine prognsti fitis:

«

P

um ng "ht'

Nón ls

d d

Libers eríis.) Ab omni violenta

40. Quam audroi & Deo. )

.& extranea peccati dominatione.

garem aliquam doctrinam, fed verita-

j qalti 4

« 097 Seró quia fflii A brahba effis.) Scio -

"tem. ab ipfo Deo auditam.

jf

Hoc. Xiórabam non fecit.) Id eft, hoc

feryus d

-quod.

genus c'a'rnis( -du'cit"is ab Abra-

^

. ham.

non eft moribus Abrahe confentane-

Scdyqud-ritt':l It

erfrceve.) | Captätis oc- um.

gmoni &l*

cafionem , & opportunifatem me in-

241

Facitis optra patris vuefri. ) Qui

terficiendi.

n

Ícilicet Abraha:zi non eft. -

:

conrratam

: Qæ;

Sermo meus. )

Do&rina : quagnþ-voe

- Nos ex fornicatione mon fumus

Vtert

(uis tente

big pfædico & propo-x.xoi

pe -'önim in fcripcura fornicatio idolo. — .

-

-

*

4

-

*

z

NDUM J

454 'EvANGELifsECU

öANNQ.f

ï

- Nos ex

Deum.

.fornicatign.ä non fths' nati; uppm patrem habgmus

101

42. Dixit ergo eis Jefus

7 Si Deus pater Vefceii";'. eH.'.et:'»di»l-igeï- 4

ritis utique me, ego enim ex Deo proceffi, &

qic

veni; gecluä

s

enim a me ipfo veni, fed ille me mifit. -

;

45. Quare loquelam meam no

107

n -cqgnofctitis'?:'Quiä non "poff.

x

teftis. audire fermonem meum. -

M

44- Vos ex patre diabolo eftis; & de

&j

Gdäiria p'ät'r,is veftri "vulä"

bi.]o. tis -

f

facere: ille homicida erat ab initio, & in veritate non fte- -

5

3:9- tit: quia non eft veritas in

e

Ya

' propriis loquitur, quia mendax eft & pater ejus.

(0: cum loquitur /'mend*aciung, ;ex'

. 4$. Ego-autem fi veritatem dico, non creditis mihi.

.46. Quis.ex vobis arguet me de

2

peccatq,? ,Sïi'"fg;*itgtem dico

.

| Vqþis,'- quare 'ngn'cre,digi—s mihi?

bjice

s

i, f

Anptol

jatriäm; fi'gnifiääf ; ut hoc IBCO ; fen- —— 44. —D't'jl.di;riä' parris veffri, X-fö'e.) Id

"

fius

fus ergo eft: Non fumus filii idolo-

eft, que ille maxime smat & de(ide-

Ar[m

. Jatrarim, nec illorum fe&tamur vitia;

rat, videlicet homicidia, & menda-

" fed Patrem. agnofcimus , & venera-

Y ag

cia quz appellat ZefiZerza, wtáit Chry-

Vr :cor

mür Deum, qui nos elegit in popu-

foftomus , ut oftendat & ipfos, &

( ver

lum peculiarem , & nos filios fuos

diabolum maxime his

Qm

" appellat.

Vide Exod. cap. 4. 22.. It

&ari.

Lj

operibus dc,le-

. Ribera.

Vel fenfus eft:

obis non

hvita,

Homicida. ) -Hominis occifor, nec

- quffis

adulter aliquis, fed verus pater in

tantum unius- alicujus hominis , Adz

IT

terra eft Abraham.

; in calo | autem

vel Evz , fed.totius humani

'generis.

. Pttibus

unus Deus.

4b dzto. ) Mundi

* ereati.

-

1& honiini& "

"tre gl

42. Ex Des þrocg[;.) ZEterna gene;-

- AMffedion

ratione , ut Filius ejus naturalis.

Ip veritate mon ffetit. ) d eft, ln

:U8 jufh

. Veni.) ln mundum.

veritate, in ftadio, & amore dicenda

-

- Qitstig f

:

49- Quare lequelam meam non cogna-

v ritatis, neminemque fallendi, -

yeius , 6e.). ld eft , maximum odium

Verla.

Quia non eff veritas im eo. ) Quiaex

CR rina'n,

quo. me profequimini non:finit vos

quo peccavit, veritatem odit.

p

d& ^

audire fermones meos, & intelligere,

Ex propriis loguitur.) . Cum menti-

ideoque non cognofcitis loquelam me-

' 48- NM

am , quz facile fe prodit, cujus fit,

tur, id. facit quod eft fibi proprium,

ne bene

. & quiáfi domefticim, & familiare.

"linum &c

nempe Dei, cum fermo meus fit. de

.Et pate. ejus.)

rebus divinis , ex loquela eoim, &

Gor, & inventor.

ld eft, nllj'je—ndaciïi z/wf-

Sang,

proprio diale&to cogaofcimus. cujus-

Ig ap àte

libet patriam , fic dicebatur Petro

- 45 Ego auten ff veritatem Jita, ö' c.r)f,

* Dtvitius

Quafi dicat , Diabolum imitamini

$

^ B

Miatth. cap. 26.

*.L.aqruel'a d mansfe-

CA

quisauctor eft mendacii, & veritate

m

ffum de fs.

odio profequitur, fi enim vobis ve-

Vi

No» poteffis audire.) QU

ftinate .aü-

$ quis

ritatem dico , non creditis , fed me -

Ws .

dire non vclktis, averfamini, abhor-

adverfamini , & perfequimini.

'm'mm

ietis, ne ad aufcs*qui.dem;admitci-tris.

y &6

lij| fhy(

r erily Bo Ne jeiei U

r

25

t

CAPU'P VIH.

465

N

47 i Qui-ex Deo-eft, verba Dei- audlt

Proptereæ VO0S.71.]o.

L

nomn auditis, quia ex Deo non eflis.

4.

48. Refponderunt ergo Judxi, & di xeruntei: Nonne bene

p

eque

icimus nos, quia Samaritanus estu, & damonium habes?

49. Refpondit Jefus: Ego daemonium non habeo: fed ho-

norifico Pa'rem meum, & vos inhonoraflis me.

n po.

'$4o. Ego autem non qui&ero g gloriam meam ; eít qur quærata

& judicet::

fivul

n fte-

j1. Amen , amen dico vobis : fi i quis felmonem meum fer-

vavent, mo?tem non v1deb1t in &ternum.

, ef

*

L|

$2. Dl.-

(dico

objtcererm & Non quia veritatem di-

ne-rmpulfus verba- mfdmentxs & Fu.,

Qui

cis , fidem tibi abrogamus , fed quia

rentis loqueris.

t

dmproba. vita tuagfacit ut fis fide in-

- 49- Fgo damcnium mom baäea. j ACE

dignus, ajt:

9uisex volir, &c.

convitium Samaritani nihil refpon-

)

Argzer ) VerbumGraecum £A£yyery,

det ;. notum enim . erat maledictum effe

x delide:

Ka arguere fignificat , ut qui argui-

, ménud

tur convicius teneatur.

hominum ita ardentium , eumqne nec

aic Chry

Samaritanum effe genere nec moribus..

— $x veritatem dico vob;s.) Ex eo enim

Damionium. nom habeo. ) INihil mihi

(03 ,

étiam conílit me non mentiri, quod

comiaercii eft cum dzmone , nec il-

bug dele

in vita, & moribus meis nihil notare

lo au&ore quidquam facio aut dico.

poffitis quod merito reprchendatis. .

Hezorifito Patrem meum. ) Patris meí

1[01'1 u

47. But ex Deo eff. ) Qui ex Dei

honorem verbis & operibus pnomo,-

fl5 AB E.

partibuseft ; quieftex its ,.

ui. a. D«o

were ftudeo.

.n ene"bl

?

eo eft ,

Patre e!e&l funt , qm ex

Inlono: affj; sme.j Sam: .rltimum &

[ hormms i

affe&ione animi , 1mitetione , &c.

demoniacum appellantes.

u

i juftus eft , & fanctus , aut fan-

go- Non quav « glor iaps mæm j Non

[l i

&

jtatis H:udmf us.

yveni i hunc mundum , ut in bac vi-

re dicen & -

Verba De: audit.) Verba * &e (104

ta mortali glon*am ab. !wmnnbus Xe-

«ndi

&rmn'n aDeo profe&am audit , cre-

Lerams.

) (uia

du: , & inanimum libenter admittit..

E qui zfmzra:. p chhcet* glorxam

lii

p

48.. Nonne Fene , &c.) Quafi dicant,

meam. Patrem mcelhgw

jn mmtl

fane bene. dxcxmus nos.te cffe famari-

E* jadicet.) Puniat, w cifeatür eos

p

L: :anum

X C..

qui l2dunt gloriam meanr, & mein-

am!flne

Samwtanu: es d) Ex Áhis ver-

bonorant, ut vos feciflis.

nendam W

Bls apparet non femel Dominum per

sr. Amar!, amen,t$c.) Amolitus

*

convmum Samaritanum. appellatum

paucis verbis convitia & vindidta Deo

7 dl"? g(-)

äuxff e«

- Brat; autem hoc

aviffimum:

reh&d , redit ad doctrinam.-

convu:uum apud Judzos ;:

[

icut. fi apud:

mltamml [

diens..

Servaverit.) Credens 1lh, atque obe-

vencatem

mos quis Judeus dicatur. aut hære-—

vobls ye,

xncus

*

Mirttn non o déÀikin ete?nug. » Nom

fed m

* Demonium:bales.) Yd eft , a demo-

mcurret mor:em æceïmamw

ï

mim

Bl-&lo (np C0 M&V?fio y VHV

Nmm

Iud ,

"ob

456

EVANGELII SECUNDUM JOAXN.

s-cz. Dixerunt ergo

Judai: Nunccognovimus, quia demo-

]

nium habes. Abraham mortuus eft, & Prophets, & tu di-

bí

n

P

cis: Si

q

uis fermonem meu

j

m

t

| 'fexvave—ritr,- non gulítabit mor-

tem in seternum.

.53. Numquid tu major

ïcas ïpatfe noftro Abr'a'ham»;' 'qüi. mor;

T Cotim

tuus eft,. & Propheta mortui funt.

Quem te ipfum facis? .

- Phrije

. $4. Refpondit Jefus: Si ego glorifico meipfum, gloria mea

nihil eft: eft Pater meus , qu

qw' t

i glforificf':u; me, q'u.e'm- vos dici-

Wr

tis, quia Deus vefter eft ,

u

*

.

55. Et non cognoviftis eum

L

, ego autem nov? eum : Et fi

dixero, quia non fcio eum , ero

fimilis vobis mendax. Sed

fcio eum, & fermonem ejus fervo.

*

p

És ut videret diem ine-

56. Abraham pater vefter. exultavi

AE oorit, h

!

um: vidit, & gavi(us eft.

.

[

$1. Dixerunt ergo jJudst!

.ad äum:

$k

Quinqüagï,nt"a' --am,i"os

P us fe

nondum habes, & Abraham* vidifti?

58. Dixit eis Jefus:: Amen; amen

4 K

x

dico vobis L -a.nte.iluanäl

Ó deet

Aþraham fieret, ego fum.

Q

--

. $9. Tu-

. &, Hae

/

($2. Nunc &agmvimu:. ) Etiam cer-

& geftiebat , ätque fummopere op-

fito, &

tius quam antea.

tabat videre diem meum , hoc eft,

S4. Srege glorifeo me :pfum, Cc-)

tempus adventus mei , putabatque fe

us

felicem futurum , fiillud videre pof-

Loquitur ex Judzorum, aut ex com-

fet..

, . 59. Tule

muni omnium opinione ; qui ja&an-

- Mltm occi

ti fe non creditur. Vide cap. 5. n. 3I-

Vidit.)

Scilicet diem hunc m'eün:u,

;" | —":« quod fe D

Patér meus qui glorifcat me.) Ver

jam inde a nativitate mea , & etiam

qpouten, L.

prophetas , per teitimonia de cclo ,

nunc videt & co

nofcit , non.fide

2 ï * Thüg 'iül)Gb

tantum , aut prop

h

etica revelitione,

per multa & magna miracula.

fed per nuntia Aagclorum , & jufto-

T dudico N

. f05

Quem vos dicitis quia Deu: veffer eff.)

Quafi dicat, & fi vultis fcire quis (it.

runf, qui me vifo & aadito, ad lim-

7777

ille Pater meus, is ipfe eft quem vos

bum patrum morientes migray -runt.

. Q veng

jactatis effe Deum veftrum.

Gavifus efl. ) Ob falutem humani

lutey,

5. -Non. cognoviflis eum.) Animo &

generis , & ob fpem proximz fus

edi;&ionis ex inferno illo loco.

teml

foribus ab illo alieni , & ita viven-

1

siuquaginta annos nonduy, ba-

» ät! P

tes , ut illum videamini non cogno-

fi s f

fcere. *Praterea eum non cognofci-

£es. ) Quafi dicant : Ut te maxime

me&i l

tis , non admittentes, non recipien-

prove&um «tate facias, certe quin-

) u

tes illius teftimonium de me.

quagenarium te facere nom potes ,

uomodo ergo Abraham vidifti , aut

ftcus tity

.Ego 4(4!&7» 0i c?upig ) ; Utp'ote na-

à

le vidit te , cum an

z

Vldeant hO "

turalis ejus Filius. —

'nos mortuus fit ?

te bi'g mllle an-

dCere pom

Sermonem cjus.).

M

Vandata 'eius.;

x

— 4M€g

56. Exuitavit ut videret diem meum.)

|88. -ntequam Abrabam

ferie , &e.)

')Id W

Quafi dicat

Sciebat, Abraham me

Ego fum , quippe Deus xternus , an-

tequam Abraham mafceretur.

Adca i csiiac :

que Pa

aliquando lventurum fen'e: m mundum,

lm l

QU

tAt

lii enet z

-

i

CAPUT an-.&m :

467

102mo«

-49. Tulerunt ergo lapides,.ut jacerent ineum: Jefusau- - -

r tud. -

tem gbfcondit ífe, & exivit de templo.

4

.

lt mor-

CATWLEI. IX

'

.i

quimr-

Cacum a nativitate þbhzto dlluminat : cujus mir.aculz' glo?iakæ- ;

m fa.

Phari[ei multis tecbnis laborant. Cbriflo detrabere , & quia is,

loriamea -

Vs d-

ui ceecus fuerat , Chriflum tuetur , extra |ynagogam: ejici-

lur ; [ed a Chr

iff

:

/70 edo&lus credit , &? aderat ipfum , 'ïquz',.

1&1:.Et ü'

n judicium fe in mundum peni[Je ait..

i 0

T preeteriens Jefus vidit hominem coecum a nativitate:

::E

Et in:errogaverunt eum diícipuli ejus: Rabbi, quis pec-

diem rhe-

cavit, hic, aut parentes ejus, ut coecus nafceretur?

[

f

.

4. Refpondit Jefus: Neque hic peccavit, neque pa

réntes |

nta as

ejus: fed u: manifeftentur opera Dei in illo.

*

-

.

*

El

*

4. Me oportet operari opera ejus, qui m1

fit me, - donec

.gntequam

dies eft :: venit nox, quando nemo poteft opcrari.

$.

uamdiu fum in mundo, lux fum mundi.

t in terrani, & fecit lutum ex

gf

^16. Hec cum dixiffet, expui

*

/

per oculos ejus,

mmopere 0p*

fputo & linivit lutum fu

If , hOCe ,»

'Nnnz

TOR d

gubuque t

Tulerunt erge lapides, &c.) Ut

que o&fndam me Patri effe æqüalem.

( vidtre o*

illum occiderent , quafi blifphemum,

F

Donec dies efl. ) lnterim dum

: vità

uo

d fe Deum ternum faceret. Lex

hec: mortalis, durat.

*

-

hosc mv

Venit nox, ) Succedet mors.

£

& etiam

autem , Levitici cap. 24. 16. blafphe-

* Quando semo porefó operari.)

Cum |

it 101

fit

mos jubebat l:pidari', fed legitimo

tiof6y

judicio ;,non populari furore damna-

homines, utpote tempore importu-

; rCVle

,;

no , operari non folent. Non negat

um.M' x

Oï&fmndit fe-) Subduxit , quiä non-

fe quidquam facturum a morte, quam

| Ildlw ; ld hm

dum venerat hora paffionis cjus.

eflet etiam fuperaturus , fed quod per

fl

W £unt

feipfum nihil fa&urss eflet in hoc^

1. [)

Rarerien;.) Cum fcilicet exirete

mindo eorum, quz ad homines fal-

templo.

o xitié

t0Q$. Quis peccavit , bie ant. parentes

vandos pertinerent , nof doc&turus ho-

Jo Yoc?

éjus , &c-) 1d eft , cujüs peccato fa-

mines coram , non imiracula editu-

.

g

&um eft, ut. cecus nafceretur..

rus , &c.

*

. Lux fum. mundi.) Mlyminans lu-

i u

g. &ed ut manifeflentur , &c. ) Sed

ce Evangelii.

:

J

cmcus matus it: providente Deo , ut

6. Fecit lutum ex [pu.

por poteh

videant homines,

quæ-& quanta Deus

;0.) Non qu(;d

vldl&l i^

facere poffit.

x

lutum quidquam per fe efficere polfet

pig mb ?

4. Me oportét aeperari cpera ejus,

ad illuminandum c&ecum , fed ut eo-

fa(to fe Deum oftenderet.

Ut enim

erlhg)

&f ) ld eft. oportét ut ego faciam ,

figulus , fi vas quod habet in mani-

T

fl«

uz Pater per: me fieri voluit in fa-

, g

bus confringatur , ex eodem luto il-

(crtt

lutem ïxdmin'um.j Vel, opera per

s

*

. 468

EVANGELIL ,SE-;&UN*DUM-JöANN.f

Ms - us ii

3. Et dixit'ei: Vade

»

, & lava, in natatoria Siloe, ( quod in-

!D

terpretatur Miffüs,) Abiit ergo, & lavit, & venit videns.

L

aperult-

-

8. Itaque vicini, & qui viderant eum prius quia mendicus

uN

erat, dicebant: Nonne hic eft

qui fedebat, & : mendicabat ?

;;fïet, V

Aliü dicebant: Quia hic eft.

tat:

9. Alii autem : Nequaquam , fed

.fimilis eft ci. Ille vero

1. £

dicebat : .Quia ego fum.

quem s«

10. Diceban: ergo ei: Qu

omodo aperti funt tibi ö&u]i*?

videt?

ir. Refpondit: llle homo, qui dicitar Jefus, lutum fecit,

20. lt

& unxit oculos meos

, & dixit mihi: Vade ad natatoria Siloe,

qui ltic

& lava.. Etabii, & lavi, & video.

T

LA

2l.

j

12. Et dixerunt ei. Ubi eít ille? Ait: Ne

ï&ï(o; :

áperuit c

13. Adducunt eum ad Pharif&os, qui coecus fuerat. .

I

/

habet y lg

25. H

*

ruit oculos ejus.

4. Erat autem fabbatum, quando lutum fecit -Je-qu,& ape-

05: um i

15. lterum ergo interrogaban/t eunr Pharifzei

, quomodo vi-

tu effe (

diffet.. Ille autem

z

& lavi, & video.

^

dixit g*is; Lutuip miþi pofuit fuper oculos,

:

"2 P

ipfüm in

16. Dicebant ergo ex Pharifze

is duidam : Non eft hic homo

34. V

a Deo, qui fabbatum non cuftodit.

Ali autem dicebant:

& dixem

Quomodo poteft hom

E

H

peccator-

o peccator haec figna facere? Et fchifma

verat inter eos,

D

:

QUià Crec

kl

17 ;Di-,i-

AH BIN

.56. Di

lud reparat ; ita qui hdmïnem fecerat

fum a Patrk illuninandum effe cmcum,

"-)ï OCUk

ex luto , per lutum illum re

parat. ;

ideft, g

enus humanum , per fïd'.em.

reddens ei quod deerat.

& baptifmum.

T. da nátatoría. ) £ig TQy wohoufg-

9. Ego fum.) Mle idem cæcuä ,'*fciui

"Sear, £n pifeina , n lavacro ,. fupra

fedebam & mendicabam.

à

N

Cap. $. num. 2. ea

:

nAD Vertit.-

ndem yoc;em pi-

I3- 4ddnucunt. ) Scilicet. vic

-

ini &

noti.

£ DT Prog)

. $iloc.) Magna erat aquarum colle-

"d. Phart[aos,

Ut ipfi de hoc fitto

& vir finf

Gio 1nanantium ex fonte, & fluviolo

Siice , Sita - fuiffe putatur hec pifci-

judicarent, iufpicerentque num Chri-

pert

I -GLW

nain valle Jofaphat , citra torren-

ftus violati fabbati reus effet, qui

ter

z

€o die cecum illuminaverat , quia

AL ag

u Ceédron, non procula porta fon-

enim Chriftum ipfum nancifci non

Tàm | d

tis, five aquarum.

*e

potuerant , Cecum adducunt , ut ju-

Oqll] POü;t

Quod snterpretatur

Mx]j&: ) Qu.od

dices totius facti feriem e

[/7,

nomen S/ee , fi interpreteris , idem

E

L pdeur

'eít

10d miffus... Non putavit Evan-

lius cognofcant. -

J C mmi "

g4lift1 omittendam effe nominis in-

h

I6. Scbifma erat inter eoc. ) Dlm-

C/'n/!,m

terpretationem , quia vidit ibi latere

dium , o

um,&a

|

pinionum de Chrifto dif&:';e-;

EX!M

my&eriam A nempe- per Chgi&uïm Amif-

.

t

[»

s

:;

E'APUT IX.

469

Uod w«

17. Dieunt ergó coeco .iterum : Tu qmd dicis de 1110- qui

Ts,

aperuit oculos tuos? Ile autem dixit : Quia propheta eft.

ydicus

18. Non crediderunt ergo Judsei de illo; quia coccus fuif-

Qinit ?

fet, & vidiff let, donec: vocaverunt parentes eJus, qu1 v1de-

rat:

lle vero

IO. Ef mterrogaverunt €08, dicentes: Hic eft filius veffer,.

)

: quem vos dxcws » quiaccecus natus eü? Quomodo ergonunc

li

*

videt ?

d fec

20. Refpcmderunt eis parentes e)us & dmerunt' Scimus,

ia 91loe,

quxa hic eft filius nofter, & quia coecus natus eft:

..21. Quomodo autem nunc videat, nefcimus: aut. quas ejus

äperuxt oculos, nos neícimus ; ; 1pfum mterrogate

Setatem

at

- habet ; ipfe de fe loquatur.

À ape-

22. Hec dixerunt paremtes ejus, quomam timebant ïudæ—

/.05: jam enim confpiraverant Judzi, ut fi quis eum confitere-

odo vt

tur effe Chriftum , extra fynagogam fieret.

i PrOpterea parentes ejus dixerunt Qma setatem - habet,

í OCU]OS)

ipfum interrogate.

24. Vocaverunt ergo rurfum hommem, qui fuerat CoeCUs ,

jic hom

ficebant

& dixerunt ei: Dà gloriam Deo, nos fmmus, quia hic homo

. peccator eft.

(chifnà —

H

25. Dixit ergo eis ille: Si pecca*tor eft, nefcw unum fcxo,

quia ccecus cum effem , modo. video.

m

26. Dixerunpt ergo illi; Quid fecit t1b19 Quomodo apeluxt

-/

tnbx oculos?

5

eire cæcqu

J

Per em

Nnng

7 Re-

gtl , qi

*

t vidtm &

l Pro;l;em e,? ) Non peccátor ,

»

ge, ad eum modum quo nunc excome.

fed Vlr fan&us a Deo miílus.

municati Ecclefia ejiciuntur.

18- 9 wdcmf) Qui vifum rece-

23. lpfum imterrogate.) 1ta loquun-

; hoC. fï&e

um Cnrie

perac

tur parentes , ut a fe perxculum aver-

, dïeh qm

2I. JEtatem babet.) Juftam & legi-

tant.

UO qü

H

"timam , ita us ipfe de fe, & pro 1 ) fe

24. Da gloriam Deo.) Id eR confi-

gf p

loqui pofhit.

cere veritatem , eft phrafis chranca,

22. Con|piraverant.) Confhcueranc

vide dicta Jofue cap. 7. 19..

MVE u j

; communi decreto..

x W

fo 11

Peccator eff.) Multis modis , quia

Chrifem.) M'efliam a Deo proxmf-

cum non fit, fe Deum facit, feducit

piff

-fum , & a patribus expectatum.

pop lum , fabbatum non fervat, &c.

i. )

Ex/ra [ygagogam frerer.) ld eft, eji-

Hec emm & alia hujufmodi crimina

rito

dict

Ceretur , prphxberccur aditu fynago-

Chrifto impingebant per calumniam,

X

L

s

L

476 EV ANJGE LII : S'E,CUN-DU—M. jo-A,N;N.

s À

733. Refpondit eis: Dixi vobis jam ,. & audiftis, qu'id' iterum

vultis audire ? numquid & vos vultis difcipuli ejus fieri?

veniflet.

u

K

'48. Maledixerunt ergo ei, & dixer

nt5 Tu difcipulus illius

fis; nos autem Moyfi diícipuli fumus. -

in eum?

y E

29. Nos fcimus, quia Moyfi locutus e

ft Deqä-, hunc '-alite'r/n

neícimus, unde fit.

iple eft,

4

^0. Refpondit ille

hioffo., & dixitelis Ia hioc enit-dnimdile

€ui,

eft, quia vos neífcitis, unde fit, & areruit meos oculos:

9 E

31. Scimus autem , quia peccatores Deus non audit: fed fi

quis Dei cultor eft, & voluntatem ejus facit, hunc exaudit.

W qui f

4p. Bt

32. A fzculo

coeci nati.

"non veü auditum, qgia quis-qpekrw-qiþ .ochljog

& dixert

"m

33. Nifi e

ffét hic a' Dec, non potei'at facere qüquüa m

44. Re

fj

P

tUt ve

j)onderunt, & dixerunt ei: fn peccatis natus es to-

9

tus,ï&.;- tu doces nQS? .Et ejecerunt eum foras.

À

i enadsd

»*

.35. Aug^,;

-a"7. Nwmquid t$ 'vos vultis -;l'ifci;gl:'

ad Homine'm; quaü (iï.cac - Mos di2

citis hunc hominem effe peccatorem,

SS

ejus fieri ?^ Nihil Pharifais fcientie

opinione inflatis contumeliofius dici

citis enim.

& ideo nihil illi effe tribuendum ; di-

poterat, quodque illos magis ureret,

Da gloriam Deo , os fcie

uam eos pofle, aut velle effe di-

mus - y.quia bic bome peccator eff , quo

verbo docetis Deuin non facere mi-

fcipulos Chrifti , qsem tanto odio

racula per homines peccatores, Hoc

profequebantur.

Quafi dicat: Sicut me di-

Et va:.)

ipfum ego'dico , & cum negari non

- Ra

fcipulum ejus effe profiteor.

poifit hunc feciffe in me miraculum

.- je llS-

28. X:Mþalcdixerunt.x) E'Noidvex'a ,

maximum , quomodo poteftis negare

Diee, 9

comviriati [unt.

illum juftum effe ? Porro quod atti-

- eufi ggli;

lMlius.) Scilicet peccatoris & fedu-

net ad hanc fententiain.

Peccatores

Deus non audit ; lenfuscít : Deusnon

-H queg,

&oris.

^: Nas Moj/i difcipuli [umus.) Melioris

audit peccatores , ut per eos , ad de-

& fan&ioris mggiüri, & legislatoris

clarandam eorüm fanüitatem , mira-

e;&fec

noftri.

x

cula faciat , de hoc enim hic ageba*

tu.f eft Deus-) ;Fa,cie ad fa;

tur.

ü conr lt

Mayf; locs

lib. I. cap. 25.. ..

-"Mide Suarez -tom. 2. de relig.

* Qua f

ciem , ficut loqui folet homo ad ami-

D

:)s T [5

cum fuum,. .

Deiculrer cff ) Rel

igiofus in *De(u/m,

dis t

) Vl

Unde fit.) A qu

o. miffus , & cujus

& Icgem illius-férvans,

Z

Cl'edere in

32- 4f

fpiritu inftin&tus , & rhotus ad nos

Creato.

: acn[et ) Condit

0 , al orbe

37 Et LT

venerit.

J,

l()q

Ultur l

39 44 eruit. ocst.

es meos. ) Cum aue

-94- I» pectatis natus ef totus.) Non

Ula

sem tam evidenti iniraculo illumina-

folnm quoad animam, fed eti.im quoad

3»

O

tionis meg 'ati: appareat eum efle Pro-

corpus. Exprobrant illi. cecitatem,

m

phetam , fanctuma Deo imniflum.

quafi effet poena peccati, fic quafie-

m p

I. Seimus quia peccatores Deus nomn

d"d'vlt

raut difcipuli.fupra n. 2. Qui; pecea-

b

wii , bic dà parentes jus, Q'c.

"uäi:.) ER-'qrgumenculn? ut yOcant,

39* In ]&

*

47X

: c APUT zx./ "E

] fterm

, Aüd-is).it I&füä,-quia ejecerunt eum forasf;— & cum in-

.

?

veni

ffet eum, dixit ei: Tu credis in Filium Dei?

D

ls lls

46. Refpondit ille, & dixit: Quis eft, ngine',' utc

r.e'dam

in eum?

ncl-aixtem

-.37. Et dixit ei

:

']/efus:xE; vidifti eum , & qui loquitur tecum,

ipfe eft.

| mirabile4

538. At ille ait: Cred

o , Domine. Et procicï;enfs ngoraiki.ti

ilos:

eumo

it: fed f

39. Et dixitei Jefus: In judicium ego in hunc mundum veni:

j

- exaudit

ut qui non vident videant, & qui vident coeci fian

.

*

.

.40. Et audierunt quidam ex Pharif&is , qur €

um i

ipfo e;fan't,;

lt OCPIQS

& dixerunt ei: Numquid & nos coeci fumus?

.

.

L)

L]

.

-

41. DixiteisJefus: Si coeci e

ffetis, non ha

beretis peccatum;

um

tus es tte

ib Nero digitis: Quiavidemus. Peccatum veftrum manet.

s

uT

"

t Vos di-;

peccatorenþ

