Spzritus autem blafphbemia.). Hle«'ai-ï,

Ài

is peccct, quicum fuo regi adetle de-

citur peccare in Spiritum fan&um, & .

blafphem 5 in illum effe,qui manifcfta

(Jüod q

beat , cui eft obftrictus , illum ta-

m-il()s

men deferit eo temapore , quo illi po-

Spiritus fancti opera damoni tribuit.

tiflimum fervire debuiffet. Ita e.xpli'-

Non remiftetur.) Quia in aliis ple-

Qd (

cat Maldonat.

Porro notandum eft,

rifque peccatis aut ignorantia , aut

Véllene

qlle qut

non repugnare huic Chrifti fententice,

infirmimitas , f1non omnino,aliqua . :

quod Luc. 9. 5o. illa occafione dixit

faltem ex parte , a culpa excufat ,

t lmlu

ominus : Qu zom eff adverfum: vos

at im peccato in Spiritum fanctum ni-

ls eft

hil ejufmodi eft, quod culpam elevare -

udate

pro volisefl, | Loquitur eniin ex di-

fcipulorum fuorüm opinione, qui non

poffit. itcaque hoc peccatum non re-

Nl

putabast pro fe effe, nifi qui Domi-

mittitur, ideft , vix & «gre dimit-

tCUm

num non doctrina folum , fed etiam

titür,quia it1 peccare Wnfiguis eft ma-

T& üpe

pedibus fe&taretur , dicebant enim:

litiz, & quia hujusmodi peccatores

piitis

Vidimns quemdam in uomine tuo ejicien-

vix unquam pconitet , ut par eft. -

w

h?

ztn damonia , 6f probibutmus eun,quia

32. Quicumque dixerit "verbum con-

éa

llpr

non (equitur nobi[cnm. Quibus Chri-

tra Filium hominis, ) Qualis illa elï.

Àj)

M

-

4

CAPUT Xtr.

73

283: Atif facite 'arborem bonam , & fru&um ejus bonum :

v

aut facite arborem malam

?

; & fructum ejvus,mlalum ; fiquidem

lwlïia« fe-

ex fru&tu arbor agnofcitur.

Y

H

0-d

eftis bönä lo

c

t;etur.

34. Progenies viperarum, quom

Q pot

;

S

qui, cum "ïIfu

.

Is, 1e-

fitis mali? w ex abundantia enim cordis os loquitur.

, oD

35. Bonus homo de bono thefauro profert bona, & malus

homo de malo thefauro profert mala.-

; Àut

36. Dico autem vobis: quoniam omne verbum otiofum,

—cmaned M

quod locuti

fuerint homines , red/dent rationem de eo in diþ

.

r qu

judicii.

eft qui

L

37. Ex verbis e

t;etiam

nim tui;sxjuüifi*ucvabe:ris,'& ex vefb?s tuis cöri—

p y0*

demnaberis:.

*

tüi f/l $

48. Tunc

a COR

bxlufþ.hemia cap. fuperiore n. 119. Ecce

- Quomodo. poteflis. &ona loqur, Be. )

homo 'vorax £$ potator vini, publicano-

Non negat abfolute, & omnino pof-

[ilis di»

rum $ peccatorum. amicus.

Fortaífe

fe ; multi enim mali cum fint, bona

B moxl-

lus bominis hoc loco, ut fupra n. g.

loquuntur , fed dicit quod naturale ,

um 24

diximus , accipi poteft generatim , ut

quod ufitatum, quod diuturnum eft;

Befiæhü

quemlibet hominem , etiam Chriftum,

fere enim boni bona, mali mala lo-

Jare pa-

comprehendit , ut fenfus fit: fi gra-

quuntur: & fi quando fecus fit, id &

yem Ite

ve crimen eft innocentem hominem

preter naturam , & prater confuetu-

s. d

calumniari, & morte piandum ; quan-

dinem accidit ,

$

:

entur f'

to gravius erit manifefta Spiritus fan-

poteft.

& diuturnum effe non

D

n qu'

&i opera per indigniffimam calumniam

Ex abundantia cord!

: ) Id os loqui-

m H

demoni adfcribere ? hoc ergo pec-

tur , quod abundat in corde.

um

nf

catum dithcile remittetur , illud au-

;'

p

33- De £ono thefauro , &c.) De bo

7

.-tem. non admodum zgre.

no thefauro cordis, ore promit bo»

j tt*

3 33 4ut facite arborem bonam , &c.)

na

Arborem bonamaut malam ipfos Pha-

) [Ilc di

äö. Qrane verbum otiofum , &c.) Eft

rifzos intelligiz , quos reprehendit ,

argumentuma minori ad majus; quafi

um

quod cum arbor bona videri vellent

dicat, fl de minimo verbo otiofo ,

vll

malos tamen fructus facerent ; aut

quanto magis. de blafphemo , quale

j eribulte

quod cum arbor mala eflent , videri

veftrum eft, quo dicitis, me in. Beel-

jliis pe-

vellent bonos fru&us facere , jubet-

zebub ejicere demonia , ratio in die

yji, av

que aut aperte-bonos effe , aut' aper-

judicii reddenda erit; verbum autem

( ;diqll*a

te m:los. íta Maldonatus. Vel fen-

otiofum definit hoc loco D. Hiero-

x

fus eft, aut me fimul cum operibus

nymus, quod fineutilitate & lo

qgen-

d s

laudate , aut me tanquam- arborem

tis dicitur , & audientis.-

memm

malam una cum operibus damnate,

; noi 1

At cum reprehendere me non poffitis,

37. Ex verbis enim tuis juffifiaberis

&c.) Non ita intelligendum quafi fo-

j dimil

nec o

pera mea, par eft , ut me reci-

la verba aut condemnatura , aut jü-

,dime

piatis.

ftificatura unumquemque fint ; multis

»ecqï*ïores

34. Progemies viperarum.) Viae di-

enim aliis aut juftificabimur, aut con-

r &O

&a fupra c. 5. n. 7.

um !

demh'abimur argumentis . S$ed i:a.-m.

Lg illa [/

Bi4. f:a?/ï Com.leach. Z V 1t.

x

E

p

[

£VANGELII SECUNDUM MATTH. .

74

p

gï8, 'Tunc refponderunt ei quidam de Scribis, & Pharifgeis,

m

dicentes : Magifter, volumusa te fignum videre:

P

2

ambul

2 Ihfr

39. Qui refpondens ait illis : » Generatio mala; & ad

u]*-terä

d

1gnum quaerit: & fi

| Eu

16. 4 :

gnum non dabitur ei, Kniüäügnum' o Jonse

Lucs. Prophetae.

*

ngtam

1I.29.

.40. Sicut enim fuit Tonas in v

entfe ceti tribus diebus ,&

5

1. Cor

1: 22-

?

tribus no£tibus, fic erit Filius hominis in corde terree tribus

Teq

Tonin

0']-0!] &

diebus, & tribus no&tibus. *

Q T

41. p. Viri Ninivitze furgent in judicio cum generatione ifta,

ä

j

f

d

: $6.

P ]on. & con

-

lemnabunt eams quia poenitentiam egerunt in præd;ca-

3. 5. tione Jons&, Et ecce plus quam ]onas hic.

fatre

42. Regina Auftri furget in judicio cum generatione iíta,

Dissseraaens-

& condemmabit eam , 4 quia venit a finibus terrae audire fa-

»-

P

R

g'-

& ecce plus quam Salomon hi

C.

àt quà

Io- » I-'

ientiam Salomonis à

-

4

1. L. (

3.eru—'1'AI—1

777

QJPar' )

üt dixi

9. L.

a

d juftificandos ; & condemnandos

eft, ficut Jönas fuit Ninivitis fignum,u

multos , qui bene aut male locuti funt,

ita & Chriftus Judeis: ille enim fa.

P'asq

fola ipfa verba fufficiant.

&oillo mirando , quod tribus diebus

fat, N

"

Jixerunt. Vide

latuitin ventreceti , & poítea vivus

tentilfi

9. Refpouderunt.) D

aüditet

dicta fupra c. II. 25-

&

ejectus eft , tantam fidem przdica-

Volumnus a te frgnum videre. ) Pe-

tioni fue conciliavit , ut Ninivitas

hl mj

tebant miraculum aliquod novum &

ad penitentiam converterit , feque a

pientia

inufitatum. Fole£ant , ait fanttus Hie-

fiàm,

Deo miffum eis perfuaferit: (ic Chri-

ronymus, ve/;m rmorem Elie ignem de

ftus morte fua & .refurrectione poft

lat À

fblimi wenuire , vel im fimtlitudinem

triduum, fe filium Dei, & Chriftum

hum (

Samnelis tempore effivo contra uaturam

verum effe oftendet , agnofcetque

tem ;

divi

loci mugire toniTua , corufcare fulgn-

generatio hzec eum eífe Mefliam. .

rQ& . pnbres ruere, Gc.

In corde terra, ) id eft, medio, feu

3ii

89. Generatio.) Genus hominum.

intra.

Yi eis

Adalrera.) Degener , & a Deo de

Multi do&ores Limbum in-

vis d

*

telligunt, alii fepulchrum.

ficere folita per peccatum.

AI. Viri Ninivite , 6c. ) Quoniam

45 (

Signum uon dabitur ei.) lp

fis peten-

6.)]

tibus, & quale ipfi volunt ; nam alio-

Jone meminerat Dominus , qui Ni-

&Q&Ende

nivitis penitentiam pradicaverat, con-

Difto:

ui multa figua edidit Chriftus,

feit Judxos cum Ninivitis gentilibus;

ANifE frgnun. 7ona propheta, ) Senfus

ut Judeornm incredulitatem, & ob-

lm a«

eft, fignum petunt, quoe agnofcant

&em q

TE ,

quo mundo manifefter, non

ftinationem hoc exemplo, & compa-

us

autem 'dabo aliud fignum tale , nift

ratione coarguat, illi enim Jonapre-

i'at £

dicante crediderunt , & ponitentiam

imnortem , & refurrectionem meam ,

egerunt ; fecus Judzi, licet Chriftus

Wo-im

tunc ipfi vel volentes me agnofcent ,

ltenta

tunc populi in me credent & ad me

pr&dicaverit, & plurima ; clariffim

"

que miracula ediderit.

I)nmm

conyertentur. Sic Joan, g. dicitur :

"Cum generatioze ifla.) Id eft, con

cum exaltaveritis fflium bomtints , tune

r

nïtug e

gogno[cetis , quia ego fum.

tra hoc hominum genus.

&« ) d

-

j

tat,

Cat()tum

42. R'egifm "ufhri.) vReginavSaþa,

-

; 4?. Szcnut eni? fïtit Jote: ,

i

CAPUT. XI.

15

ts

-

2 43- r Cum autem immundus fpiritus exierít ab homine , * Luc.

ambulat per loca arida , qu&erens requiem , & non invenit. I2*

hlterä

- 44. Tunc dieit : Revertar in domum meam , unde exivi.

; Jong

E: veniens ínvenit eani vacantem , fcopis r'nun.dat.am. , & or-

natam.

Hos. fpiritus f'ecum,

»us;-:&

45«

'Tunc vadit , & "aiï'uhdï*fv feptem a

nequiores fe, & intrantes habitant ibi: s & fiunt noviífima «aPet

tribus

hominis iliius p

s

ejora prioribus. Sic erit & generationi A/h.'u-icï gef—-.

£

2. 20.

EM

fimze.

:

ne i&'a','

jjte

46. t Adh

u

C eo l'oq'ueïnfe ad turbas, ecce mater GJUS .&

Lucz.

æ.dica-

fratres ftabant foris , ,vuq;uæ:]ien te

S 4loqui €i.

i . 8- 19»

z

47. Di-

e iftt,

Jire fz-

de q:ua'—vïd'e q

E

al dutiek

3. Reg. Io.

Amänlfaf per loca arida, & 't;nawwfd.)

n. I. & fequentibus.

Id eft, per deferta, & folitudines.

Cogebantur enim demones ab homi-

À

Ar'Cllm—

Venit a finibus terre, ) Ex Arabia,

ut diximus loco citato libro Regum.

num corporibus pulfi a Chrifto, ne

figum,

Plusquam Salomon hic- ) Quafi di-

hominibus nocerent, loca deferta, &

um f

arida petere.

Sic Angelus Raphael

; diebus

eat , Kegina, fomina, barbara , po-

tentiffima , a finibus terre venit, ut

EObiz 8. demonem in: deferto- fupe-

3 YiVUS

audiret fapientiam Salomonis, homi-

rioris /Egypti religafie dicitur.

nE

dict*.

nis mortalis- ceterorum fimilis , fa-

- Ünarens requiem, U mon invenit.))

(ioivitas

Quia nimirum nemini nocere poteft,.

pientiam utique humanam, non divi-

fequea

nam, quam miraculis non con firma-

in quo demon fuam quafi re

quiem -,——/ &

ic Chri-

bat. At ]udet & Pharifzí, viri non

voluptatem conftituit. -

:

Qne po.

folum dosti, fed doctores legis, veni-

"hiftam

44- Faeantemy, fcopzsanundatam, 6

entem ad fe D'ominum , filium Dei,

Habitatore Deo carentem flagitiis

joetque

& divine. fapientim thefauros. ore

mancipatut

m

& ad excipiendum prio-

(ltam. -

fundentem , inaudiraque miracula co-

rem hofpite

m

paratum. hominem. pec-

$

o feu

yam eis facientem, contemnunt. H«xc

catorem.

bym U*

vis eft comparationis, & antithefis.

|48- Afmit feptem alies, &6c. . Nihil.

4

Qwnz autem bmmundus fpirritus ,

aliud fignificat. quam eos, qui boni

;.uonizmi

€c. ) Ideo videtur Chriftus dixifle, ut.

fuerunt, fi

quando contempta divina

u N-

oftenderet pejores effe. Judeos , quam

gratia mali

E

ant, peffimos fieri fole-

fi nunquam Dei legem, & cognitio-

re, quafi pro:uno' fpiritu imimundo ,.

31'1!9'00*".

nem accepiffent. . Cum enim per lIe-

milibUS;

feptem in. illos ingrediantur. Porro

/& o

em diabolus quodammodo àb eis

feptem. Hebrsorum confuetudine pro:

ejetus effet ,. contempta. D«i gratia

multis pofuit, certu

compte

digni fa&ti füunc ,. utfeptem in eos pro

incerto..

*

1

mv numerumt prqs

o pree

uno immundo

jreatam

fpiritu fplritu'si in gre-

Novi/fema. ) 1d eft, pö&*fe-'me-lä-

Chritus

derentur..

C blomundus fpiritus. )

) lea ap p&llätur

: P46 . Frarres. ),

Id V.eii,. cognati» pro»

pinqui.

wmima;

dzmon ob peccati labem, qa inqui-

Srabant fdriif'.

natus eft ,& quia homines ad pec-

y Fi*eqilentii'a- audito-

eüa o

catorum. ll'orudgsw vfufcip«iendas. follici-

rum Chrifti exclufi, ut patet ex Luc-

tat,

2

/8,0 20'-'

": SAPK 1

76

EVANGELII SECUN*DUM 'VIATTH

47. Dixit autem ei qu1dam Ecce mater tua , & fratres tui

N

L

forls ftant quaerentes te.

(icem

48- At ipfe refpondens dicenti fibi , ait :

Quae eft mater

7À

mea , & qui funt fratres mei?

foffoca

49. Et extendens manum in difcipulos fuos , d1x1t

Eccg

9. /

fnater mea , & fratres mei.

Qum,

5o. Quicumque enim fecerit voluntatem Patris mei , qu1

(

m Coelis eü

ipfe meus frater, & foror,

& mater eit

1]

Q APUT XIII.

loqueri

TF !

Sedem* in tavicula proponit turbis parabolas [eminantis ,- ac giza-

Ityfter

15 |

üorum, quas etiam difcipulis interpretatur : item parabolas de

grano finapis , de fermento in farina occultato , de tbelauro , &

tion h:

margarita imventis, de reti in mare miffo, quam parabolam etiam

declarat :

* &adi

docens ín patria , ait propbetam won e[je fine.

u

141

bonore nifi in propria . patria.

audle

illo die exiens Jefustle domo , fedebat fecus mare.

ebms

a Mat IN

2. a Et congregatae funt ad eum turbee multee , ita ut

15.]

4. I

in naviculam afcendens federet ;

& omnis turba ftabat m

Luce &,

httore

9. 4

4ltityd

Et locutus eft eis multa in parabohs, dlcens Ecce exut,

tem,

L

(:

. qui femlnat , feminare femen fuum.

6 &j

4. Et dum feminat , quaedam ceciderunt fecus viam , &

0837 j fen

venerunt volucres coeli , & comederunt ea.

Wina tor

b Cn;

s. Alia autem ceciderunt in petrofa, ubi non habebant ter-

Ciylum

ram multam: & continuo exorta funt , quia non habebant

6.. Sole

b Qu

alntudmem terrae.

AX Ctat P

gnter

47. Qu« eff mater . mea, &c.) Non

D

In parabolis.) Similitudines ufur-

qummt,

"gnatris cognationem negat, fed fpiri- pans, & fermonem, qui aliud fonat,

b

tüalem praefert.

aliud. fignificat.

nls

II

SO. Serer, ÉT mater. ) Id prop

ter

Qul femisat.) Periphrafis agricola,

focmmas dl&um eft.

* fholis d

At

/

Ó entíooy , feminàáns, id eft, femma-

qum dl m

re folet.

Ta ut tn naviculam afcendens jä-

4 Ef vmerunt -valm'res ezli , ö'c )

2j

deret. ) In naviculam: afcendit

Quod in via, five femita campi ce-

Ualer

ne a multitudine opprimeretur ; &

cidit cum .expofitum fit, nec inter

15 qui

Ug f

ut omnes auditores ante confpectum

Do-

glebas lateat, facilius ab avibus cocli

dlgm El'am

fuum,& in fe intentos haberet.

involantibus excipitur , & comedl-

inus enim tantam frequentlam non

tur.

caplebat, ut apparet ex cap. fuperio-

5. In petrofa. ) Terra pems abün-

'f

eft

IQS&

re n.4

dante

) d

A

hi plus

l

;

X

CATPUT XIL

77

F65 tul

Ms Sole autem Orto æftuaverunt

* qma non habebant ra-

dlcem arueruünt.

fna;et

" Alia autem ceciderunt in fplnas- & creverunt fpinse,. &

fuifocaverunt ea.

Ecce

8. Alia autem ceciderunt in terram bonam : & dabant fru-

&um, aliud centefimum, aliud fexagefimum, aliud trigefimum.

QUi

9. Qui habet aures audiendi j audiat.

IO. Iï.t accedentes d1fc1puh dixerunt ei : Quare in parabohs

loqueris eis ?

&

II. Qui refpondens, ait illis : Quia VOblS datum eft noiï'e

[ 94

. myiteria regni coelorum : illis autem non eft datum.

J

a d

12. ?. Qui enim habet, dabitur ei, & abundabit, qui autem ZInfr.

25.2g-

),8

. mon habet, & quod habet, apferetur ab eo.

13. Ideo in parabolis loquor eis: quia videntes non vident;

N

& audientes non audiunt, neque intelligunt.

l

14. Et adimpletur in eis prophetia I(aize dicentis: « Audltu clfalæ

,

audietis, & non intelligetis, & videntes v1deb1tls "

& non vi- 9. 9

M r

— debitis.

late.

212.

Ya u

15. Incraiï'atum efc enim cor populi hujus, & aurtbus gra-

Lucæ

^5

viter g. 104

abat Itl

2

"

"ltitudiaem. ) ld ef"t Profundlta-

-Joan.

tem,.

meretur ; ei qui non habet, etiam fi

49*

g exllb

quid reliquum eft, auferatur, quia

AG

6. äj?uavcrunt, &. ) . Exawuart-

indignus eft, ut habeat.

I8.28

905, ferhinum recens natorum ger-

I" thente: mon vident. ) Id eft,

lmy&'

mma torrefacta funt.

!^ Rom

cum mlracula, certiffima eorum que

1. 8

g. Ceuzefimum , &c.) Pro, cente-

dico argumenta, oculis fuis videant,

nt tf*

cuplum fe*(a"ecuplum, trigecuplum.

& auribus audiant , nec intelligere,

9. Qui babet aures audiendi, audiat.)

nec credere volunt.

In penam ergo

1bebmt

Excitat auditorum ítudium , ut dili-

6, S0€

incredulitatis illis obfcure loquitur,

genter parabole fignificationem in-

quia dum quz perfpicue , ac dilucide

qulrdnt.

Vide di&à fupra cap. II.

1llis dicebantur, intelligere noluerunt,

s r

5n. 15.

illad meruere, ut ita illis loqueretur,

ud follïtt

II. æm volis dztum e/f, &$c. ) Apo-

ut etiam fi vellent , intelligere non

olis datum eft noíffe Dei myfterm,

polïenc.

] 100121

uia digni erant, quia mcelhgere, quia

Anditu audietis, &fc. ) Sumptum eft

femind"

—£redere volebant , .quia quzfierant,

hoc ex cap. 6.

lfaie n. g. ubi etiam

tamen

j, &

t habet. D. Marcus cap. 4. Io.

illud explicavimus ; Citatur

llss autem non eff datwm.) Quia cum

hoclocoj ixta LX X. interpretationem.

p C

credere noMent, atque intelligere, in-

Non "videbitis.) ld eft , non intelli-

3C n

tet

digni erant, quibus myfteria regni ccc-

getis , .aud: ebant Chrifti predicatio-

ipus &t

li

nem , videbant miracula ,

fed . fine

lorum explicarentur.

coined

19. Qui babet , dalitur ei.) Senfus

Ífrucu, quia non cap!ebemt

V eft, ita pleluque fieri folere, ut ei

I5. Incra[[-tun.) ldeft, induratum.

. qui plus habec, plus detur, qma plus

Svrus habet, Nnäe afufum.

7

79

EVAN GEL«IIS-ECUNDUMq M»A.TT'H...*

nt

viter audierunt, & oculos fuos clauferunt ; ne qaando videa

a

oculis, & auribus audiant, & corde intelligant, & conver-

E. tinoo.

tantur, & fanem eos.

2

——

2

.

b

16. Veftri autem

9eati oculi, ciai*æyiïdfent,, & :u'ifres veft"reyej-,'

[ i,

quia audiunt.

*

Q ve

rE

—

Bo

a Luc.

17. d Amen quippe dic

o vobis, quia multi prophätæ, &

D A.

um

TORENES

audi

1924* jufti cupierunt videre, quae videtis, & non viderunt; &Aäalh-,

m

dire ,. qu&e auditis, & non audierunt.

, qm'den

19. Vos ergo audite parabolam feminantis :

. tnpdin

19. Omnis, qui audi: verbum regni, & non intelligit, venit

!t

malus, & rapit, quod feminatum eft i.n,cQ.rdg ejus 5 mc eft ,

d reg

qui fecus viam feminatus eft.

- qgto f

40. Qui autem fuper petrofa

feminatus eft, hic eft , qm

H

EE

accipit illud :

:.

verbum audit, & continuo cum' gaudio

H

fppcï |

L

. fe

:

poralis.

21. Non habet autem in fe -radicem. :

d eit tem

ä

j

[

--—Fa&æ

j

l

inàpnam

Càm, vo

4uri£n.c.) Scilicet ,. —m;entiis. Si,c

fos, quod parabolam.non .üicgliæ.iif-

i

5d df

fent, cum primum. audierünz , nerci-

etiam eculos intellige.

E. DUS t

Graviter.) Scilicet, more furdaftro-

tis parabolame hanc ,, 6 quomodo: omnes

1

i ? FOl

þ szums

garabolas cognofeetss. 2 quafi dicat. S&

h

. lium,

Clanferunt.

hanc, qux omnium: eft facillima, nomn

&ring. Chrifti. .

) Scilicec,, lumini" do-

intelligitis , quomodo: alias, quz dit-

Scandg]

ficiliores funt, intell

.

tis ?

-

j dem (s

16. Ouia vsidä(zt',. &c. )

^ Chriftum

. tüto dilo

;

^

vident, & ejus p

Ig. Verbam regni. )

vangelium.

5

unt.

gædicatio.n,f:m. audie

Non intelligs.) Non recoudit alte

D

RU mulrJ

17- Multi prapheta , 88 juffi . &c. )

in: animo. , non. fovet , non medita-

p'nim fe

.Xauc. Pfo. 24. habet sez/ti propbeta ,.

tur, & quafi terra. Cordis. fui tegit z

"liisd

veges. . INominat nobili /fimas quasque:

nam non intelligere non femper culpa

eít, hic autem. culpa notatur.-

X

fie feen]

perfonas ,. queque digniffimz fuiffe

N

prater te

videbantnr ,. qu& Chriftum. viderint ,;

Maíns. , O' noneos, ma

lignus; «di*aï-;

Othines

nectamen videre potuerunt, quo ma-

bolus, ut fupra cap. num. I$. &

C&

alibt-

gis gratiam, & felicitatem A poftolis.

)

Wüthem

a.Deo coaceffam, commendet.

Hic eff qui fécus viam [&minatus eff-

14

Non- videraunt. ) lWNon h&c omnia ,

Id e(t, hic eft finilis agroy. & terre,

nec: ita clare intellexeriont , nam. ut

quz fecus viam dura eft, praetereune

:

üg, Tl

tium calcata veftigiis.

23' IMP;

air D.. Paulus ad. Hebr. II- 13- 7»-

£.

za. felem, de; untla [unt. omnes iffa mon ac-

Qo. Cmm gaudtia acc

ipiz.y Sig;nifïïcat

Witam [

ceptis repramzt/fronsbus , fed. « longe eas

hujifce auditoris . levitatem , nullt

enim. minus conftantes aliquando etfe:

hij

afficsentes, U5 falutanzes. Mide L.Pe-

M

tb i.IQ RI.

folent, quam qui iqid.o. maxime vi-

39« atudite parabolam. 5 1d. eft, ejus

dentur ardere..

difq

gmütag f

fignificationem ;. jam: enim parabolom:

21. Radicem. ) Conftintiam:, E

*nt

habet alte impreffum verbum . Dei ,

alias t

N W

audierunt. Vlarcus cap. 4. I3. indi-

ef

qgi non habet terram m.ul-tam.,-, id efl.

cmtefl

lt

gan; Apoftolos a. Chrifto fubreprehgn-

T

CAPU T "EL

79

w

mdemt

aCta autem tribulatione & perfecutione pro pï.e

.

f v'erb,ux/h,Acgn-

tinuo fcandalizatur.

.

UER d

22. Qui autem fesninatus eft i

H fpinis, hic eft, qui verbum

ehz, T

"folicitudo ízeculi ifius, & ffallacia divitiarum fuffo-

cat verbum , & fine fru&tu efficitur.

.

RE E

23. Qui vero in terram bopam fem!

natus eft, hic eft, -.qui'

audit verbum, & intelligit, & fru&tum affert , & facit aiiud

; &.Aa.lä- |

1

uidem centeíimum

:

» aliud autem igxageümum , aliud vero

trigefimum.

.

, venit

24. e Aliam p

arabolam prdp-ofuïtiilis, dicens: Simile fa&tum « Mar

.

L

PA

eft regnum coelorum homi

ni, qui feminavit bonum femen in * 26.

agro fuo.

3

4

i

25. Cum autem

doi"mi,rent hömines, venit inimicus ejuä, &

i qi :

fppe;j fetni;ilavit zizania in ïmefdio!tritici, & abiit.

po

us 1

26 Cum

xagefimum ad viduas, trigefimum ad

—

magnam, profundamque , ut ita di-

cam, voluntatem.

conjuges referunt. Alii aliter, ver-

m

Sed eff temporalis, ) id eft ad tem-

bi gratia, centefimum ad martyres,

n: " nf]?l" E

pus tantum durat in eo f'atu.

fexagefimum ad virgines, trigefimum

ad viduas.

Vide Maldonatum in

77 0?7,1"ef

Proprer verbum.) Propter Evvange-

dicit. 9F

lium.

hunc locutn.

Jjmay 001

Scandalizatur. ) CZldif, id eft, fi-

24. Simile, 6$c.) Quafi dicat,/*fi/mile

dem deferit, & a doctrina, & infti-

quid accidit inregno cclorum, id eft,

tuto difcedit.

.

D

in Ecclefia. 'l'ria in primis hac pa-

ecfium

29. lm fhimis. ) Qui in terram qui-

rabola fignificare voluit . Chriftus.

dem multam, & bonam , fed

i

Primum in Ecclefia non folum bo-

o,dit at d

fpinis

num femen, id eft, homines bonos,

ü medm'

plenam femen excipit.

f vgr

Selicirado feceli. ) Pe

r fOlici'tudi.-

fed etiam malum , id eft , homines

nem fzculi fignificat quidquid in illo

malos effe. .Deinde fe non effe mali

uper C'J!Pæ

reter regnum Dei, magno ftudio

feminis au&orem, fed boni ; malum

Ur

3

- Poftremo

us U* 1

omines quzrunt, honorem, divitias,

a Diabolo feminatum.

l. ^

Xc. & quidquid a querendo Deum

malum femen quod a Diabolo femi-

ho:ainem tardat.

natum eft, fe patienter usque ad mef-

fem laturum eife; nec ftatim eyulfu-

T e f

- Fallacia divitiartan.) Fallaces divi-

d

& tery —

tiv , multos enim decipiunt.

rum.

Q5. Cum autem dormirent homines. )

græteïeun'

25. dnterram bonam.) Etbene etiam

Noéte éoncubia.

Italice diceretur,

cultam , fubactam , & purgatam.

Cum

gipift

quando rutto 11 zondo dormiva.,

" nü ]i

Intelízgzt.) Mledicatur, exercet.

prepofiti- Ecclefiz negligentius age-

Miud quidem centeftmum , 6c.) Si-

rent, yel Apoftoli mortui effent, ut

r

ndo tff

Ü (le

g vt*

gnificat finzulas feminis menfüras,

altas

D. Aug. interpretatur.

'"'centenas ,

alias . fexagenas ,

4nimicus ejus.

-Diabolus.

j0

alias tricenas afferre. " Apparet hinc,

Zizamia.) Lolium, & herbas fege-

mam !

efía meritorum gradus.

tibus noxias.

um

pity

Interpretes

Mglos ho'ming:s inj:el-

m j

i

centefimum £ru&üm ad virgines , fe-

ligit.

l

80

EV ANGELI SE CUNDUM MATTH.

26. Cum.autem crevilfet herba,

M

& fru&um feciflet : tune

apparuerunt & Zzizania.

- Cclont

27. Accedentes autem fervi patris familias , dixerunt ei:

fulis tt

Domine , nonne bonum feme

n feniipai'ci in agrotuo? Unde

H

ergo habet zizania?

,

us homo holc fecif.

fine

28. Et ait illis : Inimic

- Servi autem di-

3

xerunt ei: Vis, imus, & colligimus ea ?

tem: /

ïg

29. Et ait: Non , ne forte colli

nf

fimul cum eis, & triticum.

gentes zizania, era'di'cetis

36. 1

30. Sinite utraque crefcere ufque ad meffem, & in tempore

fUnt a

meffis dicam mefforibus : Colligi:e primum zizania, & alligate

lm 2x

ea in fafciculos ad comburendum

in horreum meum..

: tri;icum autem congregate

-

A

eft Fil

f Mar

31. f Aliam parabolam propofuit eis dicens: Simile eft re- !

4- 31- gnum coelorum

A,uca.

E.

,

fit, nul

n agro fuo;

grano Gnapis, quod accipigps hqmo-: feminavi

"

tam rem

13.19-

Maju

32. Quod

linimum quidem eft omnibus feminibu.sxg .cum

.

d'oribus

autem creverit, ma

]

us,eft omnibus oleribus

|

, & fit arbor, ita

maram |

|

illiuse

M

w

uüt vvolucres coeli veniant, & habitent in ramis ejus.

X

lat

33./A':liam

-

ïl

Otnifs

predii,

36 Éondum.

Cum kfpicam "dX

Mefaribm.') fAngelis, 'ut explicat

converf.

r

ana protuliffet, cum Ecclefie mini-

Dominus eodem numer. 34.

h

ri malos bonis admixtos eíle; ex

- Cosig,te primum zizania.) ln mundi

f

Apoft

Vérunt

parvis eorum Aa&ionibvus. deprehendit-

fine, & confummatione fzculi, cum

j* n

ent.

meífis erit, zque boni , & mali col-

TWeng

&

298. Vir imus,. & colligimns ea.) Pro,

ligentur, hi flammis zternis addicen-

Wüdenc

eamus & colli

j

amus. Hisfignifican-

di , illi in 2ternam beatitudinem in-

E

tur ardentes aliqui. Eccclefig miniftri,

ducendi. Sed in paárabolis multa di-

mcremm

qui malos de medio tolli vellent.

cantur, non ad fignificandum , fed

29. Ne forte colligentes zizania, &c. )

ad implendam narratione:n, non quafi:

Wiey,

Ne bonis noceatis , dum malos ftu-

C FnyIQl

parabolg partes, fed quafi emblema-

WKP,J- drä

detis e tedio tollere.

Adde eos qui

ti, & ornamenta; non quod unicui-

mmm

zizania , & mali funt , xnon'n.unquam

ue particule fua. apodofis reddenda

bonos fieri.

Non vetat. Chriítus

it, fed quod cum illis adjunctis ita

d

aliny;,

hereticos e medio tolli, & extremo

T

)dl

ea apud homines fieri foleant.

ttnf, Ts

affici fupplicio , qua de re videndus

Horrezz. ) Calum.

hoc loco Máaldonatus.

Vide etiam ;

31« Grano ffnapis.) Propterea Evan-

Y H m,l

1 placet, qu& late de hoc argumento

gelium, & ejus predicationem, & .

Ply(,'m

difpütavimus lib. 2. Hiero

Tiüm

i 3.

polit. od

fidem grano finapis conferet ,

uia

?

femen hoc cum parvum fit.initio in

Ali

3o. llxqu

t ad meffem. ) . Meffis v;ra

ingentem magnitudinem crefcit, ut ex-

Qu [ar

o Temmatio

-

plicat fequenti. verficulo.

D

at

, faeunts c;[;*'?- ut dicitur in-

fer

T

fra n. 39.

7

:32. Mini,:num.)' Scili(.fec propor;iq-' !

/' cum

CAPUT XIL

8t

: ; fune ;

- /.53. Aliam parabgi)lxalm* locu'us eft eis.. g Simile 1ebfï regnunt z Lue

s

ccclorum fermentos quod acceptum mulier abícondit in faringe !3* F*

j ei: ]

»lr

fatis tribus j donec fermentatum eft tatum.

Une d-

34. Hzec omnia locutus eft Jefus in para

bol-,i/s, ad turbas*, &

u-

fine parabolis non loquebatur eis.-

.

:

tmd- ]

p*

a

35. Ut impleretur, quod dictum er

af'.Päf Prophetam dicen- ^ Pl

tem : ^ Aperiam in parabolis os met

adictis.

a confüitutione mundir.

Im; eru&abo abfcondita 77- ?

!

36. ; 'Tunc, dimiffis turbis ; ,

venit in domum , & aE&eifeä ; Mar.

empore

runt ad eum difcipuli ejus, dicentes: Ediffere nobis'Bárabo. * 9*

aligate. -

lam zizániorum agri.

*

*

prem D

37. Qui refpondens , ai

t illis: Qui feminat bonum femen ,

eft Filius-'hominis;-

*

TI

38- Agfr

ne, nullum enim tam p

bís partes, donec totus orbis hujus

'eminavitï | .

tam reur producit.

S

fermenti vi, & acrimonia corripere-

Majus eff omnibus oleribus.'

)'"/In Caiï-

tUr.

Dicit fazs zribes, tantum

s; Cum 7

enim fimul mifceri folitum fuiffe col-

d*oribus ením locís longe fupra hu-

bor, 1fà -

magam ftaturam affurzit, ita ut ubíi

ligitur ex fimilibus Iocis Genef. 19. 6.

w

illius copia eft, filva fpeciem referat.

Judic. 6. 19. 1. Reg. 24« -

lta mt velucres cals ventant, &c, )

35 Ur Pmpleretur. ) ld eft, ita ut

ímpletum fit ; neque enim hoc loco,

,S.Aham

p

7J

Hoinines magnis, & excelis inpenits

—

prediti, ue philofophi, &c. ad fidem

Ut , caufam fignificat, ob quam Chri-

converfi, qur in umbra Evangedice

tus per parabolas loqueretur.

T explicilt?ä

& Apoftolice docrinz requiem que-

| Per próphetam.) David Pfalm. 77.2.

verunt.

Aperiam imparabohs. ) d eft, lo-

)4'111 ao

sculi, cum

38. simile eff regnum calorum fer-

q'ar parabolas, infígnes, memorabi-

mento, 6c.) Hxc parabola idem quod

les, figuratas , propheticafque fen-

( mdi Q

precedens fignificat, videlicet EcclIe-

tentias:

jg addictte

Ernuilabo abfcandita , &oe. ) Problema-

udme m n

fiz, & Evangelice

glo&ri*næ: vim, &

incrementumt.

:

£2, ut eft , in Greco EXX. virorum;

; ml d

e

L.

Maüulzer, ) Res.de uf

A

: ge'rt";fftf-, Ait

&nigmata , fententias involucris qui-

kfdüm ')

Chryfologus ferm. 99.

Vir im agro

, nonq

busdam tegentes res arcanas ,

fteriis plenas.

my-

( embleae

Jfinaprs arborem ferit , domi, mnulier fer-

qinicule

Trentng. procmrat , 65 panes preparat

24 conjfifmib*n'? euuds. ) Repetens

od

alimonia.

Quia virum foris expedlat

fcilicet ab initio liberationts a fervi-

j f

ddendt

laber ; intus wmulerem do

tute /Egypti, immo ab orbe ipfo con-

djun&is i

nïzgfim cura

eonfiringit,. 8c.

dito. . Hic eft fenfus Ioci hujus Da-

ant,

Satis tribus. ) Satum eft tertía pars

vidici , quem Evangelifta ad. fimilem

Ephi , continetque modium Roma-

fenfum accommodavit, ut placet Mal-

yro Ea

num.

Satum ergo, & modius zqua-

donato, vel potius illo ufus eft im

zuoncm D

Tia funt, perinde ac Metreta, & Ephi.

fenfu myftico, cut

n dicat in Chm(ïo

feret y qU A

Aliqui fato tribuunt fefquimodium.

impletum effe.

(j imitio !

In tria fata, five menfuras immiffum

36. Ed;ffere. ) ld eft, explica.

;rcfcih j

T.

eft fermentum, nimirum in tres or-

: ïz »Fi'l-im'« hominis.) Chuüftus.

p T

x.;ä/v mm Cow». Mizoch. T. VIK.

82

: EVANGE,—LI.I "SECUNDUM MATTH.

*

5

38. Ager autem eft mundus. Bonum vero femen, hi funt

- RHhiregni Zizania autem, filii fünt neqdam.

Quee

kRApo

diabolus.

k Mef-

r

39. inimicus autem, qui feminavit ea, eft

(it ott

I4I5.fis vero , coníu

^

funt.

mmatio fseculi eft ; Meifores ; ïautern*v -Angeli

j

4

G

40. Sicut ergo colliguntur zizania , & igni co

r.hburtïmt'up;

fic erit in confumma:ione fzeculi.

;

.

41- ,Mittet filius hominis Angelos fuos, & colligen

tde regnp

; dutts

p

ejus omnia fcandala, & eos qui faciunt iniquitatem.

42. Et mittent eos in caminum ignis. , Ibierit fletus : &

[

pit

a'[t

ftridor dentium.

*

4 Sap..

43. ! Tunc jufti fulg

" dosrode

3: 7-.

ebunt ficut fol in regno Patris eorum.,

,

3n

ui habet aures audiendi , audiat. -

ii

ap.

44. Simile eftregnum coe'oram thefauro abfcondito in agros

uem qui invenit homo, abfcondit, & pree gaudio illius va-

B fni

m illum.

: DO'V'A) |

"

it, & vendit univerfa , quae habe;, & emit agru

i

J

$5

1

45 Iterum

: tranf;it

38- -Age;'- ejl mundas. ) -.Dicitlvlr

Qui babet aures audiendi, au

diar. )

*X

5

mundus, ne putarent difcipuli in fola

Vide dicta fupra numer. 9.

—

4

——

44 Simile eff regnum celorum . the-

Judza, ut ha&enus, fpargendum id fe-

mnen.

fasro, &c.) Regnum cclorum, ut in

A oU quin

fuperioribus parabolis pro fide, Evan-

ebeit ,

Filii regni.) Homines jufti, qiii-bus

celefte regnum paratum eft.

gelio, Evangelica doctrina accipitut ,

15 d

Filij nequam. ) ld eft ma

li fcilicet

eoque dirigitur hzc parabola, ut often-

Non lio

diaboli. Grgce T$ mo»7e8.

dat, quanta fedulitate, & diligentia

CælOmm

ia j?mz-

illam quarere ; &

TCl par

4I. Coliigent de regno g'm 0m2

inventam qglan'fi

-

dala.) Scandala vocat eos, per

uos

facere debeant.

LY

ld thef

fcandala venerünt, id eft, filios Dia-

Thefauro.) Rei, qu& aftim

ari non

& fed

boli, qui zizania funt,

poteft. Qui enim tantum habent pe-

f'iïämim(

Ef COJ.) PtO, id CR, GOS.

cunig , ut numerari non poffit, eos

: Calorm

Qui ra-

thefaurum habere dicimus,.

Qui faciunt. imiquitatem. )

1 ng?qüærl

vis ftudiis addicti funt, &

kfgelerirbus,

al fcondito.) Quuia afeculo non erat

; älnyem

fiagitiifque ferviunt.

auditum.

Loquimur Dei [aprentiam ,

Oi ve

inquit D. Paulus 1. ad Cor. 2. 7. /

erni.

49. Caminum. ) Fornacem

iigui»s ih-

myflerio, qua atfcondita efly quam pra-

Mdfgar

C08 -

Srridor dentium. ) Explicatum eft

deflinavit Deus anute jk;üla 4 glariqm

z

A)pel

Dellum

hoc furra cap. 8. numer. I2.-

aoffram.

RA

-43: Tesc.) Scilicet in confumma-

Invveni:.

) Präteritugn eft e'vg»a)v, fiþ

M.

etiam , abfeondir, fxevi.

tione fzculi, cum juftis merces

fbono-

Inventi thefaurü

T Oa

rum operum tribuetur.

Pra gaudio.)

&idluy,

Sicut fol. ) Sic in trans

ägüfa tione

Emir 4grum ilum. ) .Non figvnifï.cac

pilos

Chriti, qug fpecimen quoddam fuit

emendum Evangelium , 'eratis emm,

lorig coleftis ; fplendzit facies ejus

inquit , accepiffis , gratis date. cap. IO.

-

freur fol, infra cap. 17. 2.

1 hi &t

.8. fed fïgnificac tanti «ftimandum -

^

i

CAP -U— F XHL

$3

TM

Ori,

45 Iterum fimile eft regaum coelorum homini hego;iat

-

quaerenti bonas margaritas.

k Mef-

-.46. Inventa autem una pretiofa rnar

/

garita, abiit , & vendi-

dit omnia, qua habuit, & emit eam.

Angeli

