
piNoo», id

v

,quüï'

-eft verbofum, 'garmh,zm,

Biäliaximnf Go A?emcþ. T. VJI.

M m m,rn,j

*

r

642

ACTUUM APOSTOLORUM

.19. Et apprghenfum eum ad Areopagum duxerunt,: dicen-

sf, Fe

tes-: Poffumus fc1re, qux eft hæc nova, quæ ate dlCltur,

umverfaï

do&rma 2.

£

105 habit

20. Nova enim quadam 1nfers aumbas no&r»s : volumus

25. Q

ergo fcire, quidnam velint hzec effe.

a,

qu

21. ( Athenienfes autem omnes ,-& advense hofpltes, ad

2$ n

nihil. ahud 'vacabant, mü aut. dlcere, aut audire a| 1qu1d no-

& quidi

Vl)

pus fom

. Stans autem Paulus in medlo Areopagl, ait : V1r1 A-

9. i

themenfes per omnia quafi füperftitiofiores vos video.

diro, dl

23. Preteriens enim , & videns fimulachra. veftra, inveni

nis hom

&aram, in qua fcriptum erat: IGNOTO DEO.. Quod ergo

y. Et

1"norantes colitis, hoc ego annuntio vobis.

Tunc af

«Gen.

.24. a Deus, qui fecit mundum , &omma, qua in eo-funt'

2pan

I. I. hic coeli, & terras.cum fit Dommus, b nonin manufa&ls tem-

6Supr

d

4

plis habitat,

zv Mmmemcm

' S94s, Nec manibus humanis colitur. 1nd1gens ahquo., cum

mülta obfe

pre det ommbus vu;am & mfglraüonem, & omnia,.

tem, que

--

26 Fe-

perfhtlofi

22

I

- dofpnati

29. E* j

.qui mhxl mfï verba erfutlat, ut. agyr—

V;deo vo$ in amm&n:, 9u0d excel/entc:

.tx faciunt, & . forenfes tabule,

effis in timore demonumjd eftnuminum, .

eü lgzyg

:

Nevorum dæmamornm annu;ztutar )

Vel, quod nimii effis.im cultu demónum,

bdahita

23 Videnus.)) a;vastng, videns/at-

Balyla

£ey, peregrinorum , novorum , in-

auditorum , abfurdorum numinum,

tentius , confiderans.

temp(mg ,

I9. 44 Areepagum. ) Exat Areopa-

lgnoto Deo.) WMidentur Athenien-

hubiten: f

. gus Athenis confeffus Judicum maxi-

fesa Philofophis melius fentientibus,

2 Qu

mz poteftatis, & celebris integrita- .

aut Sibyllis, aut Judsis inte lexiffe

-

eu hor

Deum verum inviflbilem 'effe , ab-

üm inyefl

tis, de quo. vide Sigon. de Republ,

Athen, fere initio.

. fconditum, incomprehenfi bilem, ideo-

ment, il

Ed

Po[famms f.'tre, éfr. ) Quafï dicant :

ue illi aram ftatuiffe" hoc tu:ulo,

z

i forte

Placentne tibi hzc nova dogmata no-

Ignata Deo. ^

IUTW, 3

- bis explicare

wod ergo tgmorantes colms, Efc.)

tür delis

Vlde

Quafi dicat :

Non fum novorum dz-

"Nova. gawZov'ru » feregrma.

tunt Thote

LJ

di&a num. 17.

moniorum annuntlator, ut vos obji-

lus Deum

20. Quidsam velint hac e[fe. ) Syrus

citis , fed Deum veftrum vobis an-

& dae

qmd bm* " bs "welint.

nuntio , atque ex 1gnoto facio no-

Quf exc

2l. Md mibil alsud , &c.

Hyper-

tum.

u6

0C el q

É

umtuüua. cu-

bole, qua. Athemenfïum

.95. Nec mamäu: bum;mu colztur.)

?eWEmre.

rxoücas defcribitur. Plütarchus etiam

Syrus, Neque mzmjl: atur ei a muani-

2 ls

lib. de garrulitate tradit Athenienfes

bus. fs Aominum, ut regibus verbi

mire fuiffe novorum dVldOS

-gratia, aut heris miniftratur a famu-

22. Per omnia.) 1n omnibus rebus,

lis, eos veftiendo:, lavando , cibum

ple.

— Mide

ln

ïö( pre omnibus Gracis..

potumque porri endo , &c.

Supcrþt:af eres vbs "wideg, ) Syrus,

Augu& llb de

mc. Dei Caps.10»

-

-

(BIO fumF

l

^

x

CISONEND T f xv -

Ls Üten.

4^. Fecitque €

x unoomne genus hbm'ihüm inhabitare fuper

südur,

univerfam fàciem terrse, definiens ftatut

-

a tem/porg, .&./tyermi-

volutus

nós habitationis eorum. .

:

& üteGent BN, act lo reni-

27.. Quzerere Deum ,.fi fort

ant , quamvis non longe fit ab unoquoque noftrum.

pit ,u

- 88. In ipfo enjm vivimus , & movemur , & fumus: ficut

lqmd Q9

& quidam veftrorum po

á

:

à

etarum dixerunþ' : IPGP'S enim &ge-

: Viti4.

nus fumus ,

/

.39. Genu

s ergo.cum fimus .D*ei, non debemus æiïimäre,

e0,

auro, aut argento, aut lapidi fcul

r

2, itytni

nis hominis, Divioum effe fimile.

ptura , artis, & cogitatio-

od etp

1

^

. :59. Ettempora qu

idem hujus ignoraántiz defpiciens Deus,

nunc annuntiat homin

h eofitt:

iþus; ut omnes ubique; vpde'rii—tentigm

x*

agxant.

Y

T À

'g&is ii«

, Mmmma

^ g. Eo

'.-f,n;;"ulta' obfequia ex' Seneca recenfen-

TS tyap *X q)ä'vo.; goyl). - ER allfelï';

tem, que fuis idolis exhibebant fu-

homo genus:Dei, quia ab illo. crea-

É

erftitioft idololatra.

/

tus ad imaginem d& fimilitudinema

í

d

:e-

- defpiratientm. ) Spiritum, svéq».

ejus, ut quafi filius parentem referat.

i2

/

f! exctllenttt

06. Ex uzo. ) Adamo. Ín Graco

Apte utitur hoc. Arati tcftrmonio

Lnomimum,

.

eft , 4£ £yog eipurog , ex wmo fangnine,

Paulus; *quafi' Deo vicini fimus non

I»babitare.) Ut inhabitarent.

folum loco ; quia. Deus'omnia com-

u deming?t,

| Statwta tempora,) Certam periodum

plet, fed etiam propinquitate quadam

1,7'.& us

temporis, quo vivant homines, &

&. cognatione, .cujvsmodi nexu |filii

' &hänïen-

habitent fuper faciem terre.

cum parentibus conjungufitur.

T

— 87. Quarere Deum. ) ln hunc enim

entientbusy

. finem homines conditi fünt, ut De-

Q9. Genus ergo cum femus Der, &5 ä.)

itellexie

Argumentuüm Apoftoli eft huj'ismodi,

1 eit, Ü

um inveftigsnt, qusrant, co

gngfcanc,

Homo non eft confiatus ex auro , at«

ament, illique ferviant.

x

gento , vellapide , fed ex carne, &

jlem idtt*

. Si forte atirectent eumy).

$ykaäwa? 12

C Fïïv "

anima rationali, que longe fuperat

.«vrd» , palpent eum : xp4A«a» dici-

omne aurum & argcntum

Atqui

tur deiis qui palpando aliquid quz-

homo eft genus, foboles, & iimago

m (i)

tunt more cccorum, fignificat Pau-

Dei: ergo Deus non eít. conflatus

yrotm db

lus Deum a nobis in hac vita videri,

ex auro, &c. fed fpiritus pur

t Y0$. dj«

- & clare cognofci non poffe , nosque

ES

US; in-

Creatus, anïpo*;ensl

quafi cecos .palpando veftigia Dei,

ficia d

hoc eft crea

PA

Sc»zlþf

"

ar4.) E& dativi cgfüs',' Xapüs

3

-pervenir'e-

turas , ad n;Otiti,ïm' '?ju 3

&i

*

4f :l/lfll"- )

Cogitatimis

beminis. ) Quäm Tcul-

g a n

998. lz ;p*];, enim 'vioimus , tfc. )

Suà enim imiun

prüuram homo efficit juxta artem, «

pus Veïbl

. plet. -

e;hfitate omgia com-

mentis fuz cogitationem & ideam.

"i

do,

cibum

Quidam veffrorum þae?.ir?lbz,x) Ni-

..bï'vimzmQ) TO 9éo» , divinitarem.

Vide

mirum Aratus in. Phenomenis ,. ex

50. Hwjws sgnorantia. )

«

j

id eft , er-

a d

w fumptum €ft hoc hemiftichium,

/rp/xis ,co-leiï;h?m» idola.

-

LE

6*4& d

ACTUUM APOSTOLORUM

3:. Eo quod ftatuit diem, in quo judieaturus eft orbem ia

æquxtate , in viro in quo flatuit, fidem præbenb ommbus,

fuífcitàns eum a mortuis.

Pauit

32. Cum audiffent autem refurre&wnem mortuorum., qui-

qunpi

dam quidem 1r1*1debant, quxdam vero dlxerunt

Audlemus

Mneh t

te de hoc iterum.

e

l

:ï;

rum p

45. Sic Paulus exivit de medio eorum. -

*

£otfi

.34- Quidam vero viri adharentes ei , cred1derunt ; in qul-

1717

bus & Dionyfius Areopaglta, & 1nu11er nomine Damarls, &

VU

aln cum els.

»

l PO

Ponticu

Vxorem

Tudzos

4

CAPUT

j R

m

tür (er

4 Bt

Dc/þtctem Dew.) &

wag:ä*wv eum de-

muneri præfecut, nimirum ]efum Chn.

ffexerit -- quafi dicat : Ha&enus Deus

ftum;

TCns0

defpexit , id eft neglexit, Gentes ido-

|

5.Ci

lolatras, perimittens eas idolis fervi-

Fidem præäem epmibus U'c. ) Quafï

uafi illas non euraret. -

^Melfen-

dicat, fidem faciens, & publnce

u-

müaba

re,

dicem fore declarans , per ejus refu-

E

Um,

fus e

Deus antegreffis temporibus

fcxtatlonem ad cham 1mmorcalem &

maxumas ab omnibus 1gn0rant1bus

injurias paffus

nunc Camen qua ] u-

rrlorlofdm.

ritatuis non e

fl

t , veftri miferetur,

/50. glmdam 7uzdem irridebant, )Qm-

VE»:

defpiciens & quodimmodo contem-

bus omnino impoffibilis videbatur re-

nens prateritas injurias,

furre&lo

4 Pam

"De

- Andiemus te de boc :ærum,) meus

tictm, or

| Ut omnes pæmtentmm 4gant )

fua ignorantia, hoc eft , 1dololama,

fermo aliqua de re , qu& non arridet,

omeft]

aliisque peccatis,.

5

Anfertur , ut honefto- pr&textu filum

Pïes,qm (

orationis abrumpanc , in aliud tem-

e

UE

& 0itto t«

3I. Eo quod /idtmt dzem ee. ) Qua'

10 af

fi dicat ; neque enim peccata impune

pus auditionem rejiciunt.

abire permirtet , fed dili

genter cujus-

34. In quibes & Dzanyf " Areopzzgi-

E0m

ue vitam examinabit ,

&

fcelera fe-

14.) In Greco eft articulus , ó zpzo-

Crefcent

macyéraG 5. quafï dicat , celebris ille

eum Chr

vere vmdlcablc.

Stamit diem,) Vixtremi judicii,

Dlonyüus in AreoPagI;arum fenacu

pnmarlus.

Yer ü u

1;; &quitate, )."Jufte , reddens uni-

Malier quædzzm nomine Dd"idrts )

düdius

cu1que , ut fuerit meritus.

& erui

Vldecux etiam hzc fuiffe pnmana fe-.

(Ct€ (nn

d vwiro, in 440 ffatuit. ) Per eum vi-

mina , cum peculiarem illiug mcn-

-

fum judicium exercens , quem huic

tionem fccem Lucas,

. one,

4

HOIJ dl&l

^

—

645

t

bemi

L

E

—

C.A P U T- XVIL.

nn&u&, :

Pa

Zglus; Co;ïütbi. Jütum - exercet - artificiom . gþud : Aqluilgmv—;;? e?

hg^ $^ auamquam ad ejus pradicationem blafphemarent . Sfudei , audit

Idieus

gamen n vifrone multum ibi populum. ad frdem -comvertendum : ve-

zum pofl - fefquiannum . acculatur a. fudais apud Gallionem pro-

eonfulem , &? pofl multos dies venit. Epbe[um , ac cariis regio-

i quï-

*

rm

bu& fratres coufirmat : zdpolle «ebementer "fudeos con-

a'riþs;(&

xincit , oflendens ex Seripturis Sfefume[e Chrifum,

quamquam tantum nojfet baprifina 'oannis,

1. [301ft haec egreffus ab Athenís, venit Corinthum:

?. Et inveniens quemdam Judseeum nomine Aquilam

H

Ponticum genere , qui nuper venerat ab Italia, & Prifcillam

s

uxorem'e

,

]

us ( eo quod praecepiffet. Cl

audius difcedere omnes

Tudaos a Rom2) accetfit ad eos..

E

L

UT

LORIM, Ftquia eJ

j

usdem erat artís manebat apud eos,

EM

tur ( erant.autem fcenofactorice artis. )

— d

4. Et difputabat in fynagoga per ofnne

fabbatüm; interpo-

nensnomen Domini Jefu, fuadebatque Judaeis , & Greecis.

ï?ma*ïf^

: uf

$.. Cum veniffent autem de Macedonia Silas, .& Thimotheus,

U

» $jnftabat

blice

verbo Plaqlgs - vt,e,&iücans V—Judæis.efï'ef Chriftum Je-

—

—

ejus j J

:

: fum'i.k

V

2

-

M

.f

nmmiig

5 odl

::a)em .

L

pes

"

"w

'72!,) QUi'

I.V

/ Enit Cort;;thum." ) : Que emt -Me-

. Svetonius attigit—ïn vita Cl?uidii cap.

hatur 1

- tropolis Achajs.

x

/95..fed- non íige a

dmixcione menda-

! 0. Ponticum genere.)

Natione Pon-

ciorum.

1

ticum, oriundum ex.provincia Ponto.

| äuiüüs

'3. Scenofalloria ariis. ) O"X'WCJWOI:O]

arridet

Nonefthic Aquila fcripture ille inter-

Tiy TEY)W?, Labernacuiorum . fdtores.

v filut

pres,qui & ipfe Ponticus fuit, fed hoc

Syrus , opifices conopeorum - alii anleo-

noftro recentior ; nam vixit

'fub AQx*Fa-

rum,que fcilicet fiunt ex confutis pel-

fu.d/;/,ein-

no- Czfare.

»

libus ;; hzc enim omnia ad eandem

Eo quod pracepiffe

et Cl;zm?iks , 6 c.. 1

)

Crefcente Chriftiana religione , Judzi

artem pertine

z

nt , fcilicet 'fgcrinæ —pelf

-

Zrlüf;!"'

lium.

! 0"'**.4,?50'

eum Chriftianis Romz frequenter al-

: dnterponens kame); D.o:?z)'m', *7.-.;574; J

bris ille

tercabantür, ut fit inter eos , qui di-

verfi funt dogmatis ;. itaque timens

Mentionem Chrifti Jefu inferens, &

| fenm'

Claudius, ne in tumultum res tan-

divinitatem oftendens , &c.

dem erumperet, eos omnes urbe eji-

Et Gracis. ) Et Gentilibus.

qiart. )

um -

cere conatus eft, qui judatcam reli-

moniis efiicaciter

. Teffificans-) lx Scripturg teftí-.

gionem, quam a Chriftiana Gentiles

oftindens ] ud;ei—s l e-

du

non diüiþggcbant i f;querent'ur, Rem

ijum* effe 'Me?ïiam.

i^

1

»

,

x

X

z

646

O

A CTUUM AP Vo'Is'T, OL

RUM

»

u 6*.'«C0ntfadice11ti'bus autem eis , & blafphemantibus, excu-

A

eolere

:

tiens veftimenta fua, dixitad eos:: Sanguis vefter fuper ca-

M

put veftrum : mundus.ego ex hoc ad Gentes vadam. -

daeos

7. Et migrens inde

, intravit in domum cujusdam, nomine

0 Yitl

Titi Juftij colent

p

ivs ]'»).e'uxlr'n'5 cxuj'us'- domus erat conjun&a fyna-

gogse.

1

W.

8.C

lege Y

rifpus autem arthifyha'gögfus credidit Domino c

um

1

omni domo fua,

& baptizabantur.

& multi (;qriptþiorum' augliehges credebant ,

U

;

: 4160«,1

.9. « Dixit autem D

pmihü.s-no&e per

,

:

j

DP

D

vifio-tirem Paulo : No-

Galliot

. 8: 14 timere; fed loque

re, & ne taceas:

4

4

. 3o. Propter quod

ego fum tecum ,; & nemo

*ä.pponetüxrïti B;i/,

ut noceat te:

-quoniam po/pulus» eft mihi multus in hac civi-

Gaeiexnese

tate,

Á

()

-it. Sedit àutem ibi annu

y

»

136

m, & feä.z (me/nfgsii, docens apud

qug co

eos verbum Dei :

.12. Gallione autem

ä

poreum

þ/rocori?ful'e »A&haiæ ,- ihfurrex,eruunt uno

tt flne

ydocere

api,mQ-T'Judæi in P-aulg

L

m , & acjdp'xer'unt eum ad ,t;jibun"'c.zl, ;

Culere

*

;i

elle p

lj

reddere

106. qu[þh?Manf;Zzä.»):' 'Tum Chri-

Audientes. Y Päuium,

x [

um , tüm Paulum , convitiantibus.

9. Pér vifienem. ) Ín fomais.-

Quafi d

Extutiens Panlus, veffimenta [ua.

Loquere , ne taceas. ) Quafi dicat,

men ali

lisdem de caufis , quibus excuffit pul-

loquere palam, libere , intre

pid.ek YX

micidii

verem pedum, cap. 3. 5r.

*

magno animo.

Mile

^ Sanguis veffer Juper capuz vefirum.)

YOS u

Culpa, & vitio veftro peribitis , non

IO. Prepter Nq;;ad, ).Ptlcalpferea quod: :

dicerer

meo.

MNemo apponetur tibi. ) Gregce , EX-

Mun

d

"i9«otrei , quod active verti poteft,

j

s.

e€xitio.

xuä egþ; ) A—'Veiïcrb fanguine &

dremo rmponet, vel eenjicez 2:54, Ícilicet

Paulus

manus ; n

&Me

^Ex bec. ) Ex hoc tempore.

te.

z

emo advoriextur';.-v?l- invadet

gabant

»

7. 3 juffi.) Vorte a juftitia, qua

1 Qua

orecellebat , jufti cognomen invenit.

Nocear je. ) Noceat t.ilbï;

N

on eft hic "litus ille a

inutileg

d Qf"?m, 'Pau-

Orbniam populus hi "'mu!tiz; -e-(/?)

tippe

li extant Epiftole.

Quafi dicat : Multi Corinthii tuà pra-

:

tbrilie

- Colentis Deum. )

Vel Gezi'ti'lis', fed

dicatione convertentur, fient

que m'euy.:

W.

Deum verum colentis, vcl profelyti.

populus , & mea Ecclefía.

L

9. arebifjaagogase ) Prafettus Sy-

* E1« Sed/i7.) Commoratus eft.

K*i)xt(o:'g]

nagogse Judeorum Coririthi.

n

9. Gallione Procezfule. ) L

Junius .

tiebant

Gredidzr Do;minzo.) Eumque folum,

Gállio Proconful Ach

ajz fait friter

n

cum Cajo , & Stephaáno Corinthi fe

germanus Lucii ÀAnnzi Senece prg-

üa miuu baptizaffe fcribit

ceptoris Neronis, ut tellatur ipfe Se.

bäntx 3

Paulnuns;

22, o

Cum f

" ad' Qf« cap. I« I4« !

neca , in p,/ræ-fatione lib. 4. qu. 'natur.j

: Vel,u'

VA

*

f

-

€ APUT XVIL.-

647

; &t

.:3. Di!ex;teä :

Quia:co-nträ legem -hi'c';päxj*[quet ho*rmmbus :

| €olere Deum,

L

H

.

14. Incipiente au

tem Paulo aperire os, dixit Gallio ad. Ju-

- "r

dzeos.: Siquidem effet iniquum ali

.

üomine

quid, aut facinus p;eiïimUmH,

:

d

u

v*

o virl Judaei , recte vos fuftinerem,

2

&a fyga-

15

rnominibus, f(yki) &

..Si vero quaeftiones funt deyerbo, &

0 Cum

lege vefira, vos

2

1

16. Et minayit €os.a tribunali.

ipfivideritis; Judex ego horumgnglo etie.

!]

lebat,

17. Apprehendentes autem omnes S

ofthenem principem

N

fynagogse, percutiebant.eum ante

E

"»tyibqun,.äl.: & nihil eorum

Gallioni curae erat.

;

tuf tib)ï.,

18. Paulus vero cum adhu

c fu&mulü'et "dies'r;iul

tos, 'frat'-ri-j

A bus.

aq Qii-

*

s

S

(1) In edit. Sixf. 'iegifui;' & omnibus lggisl veftra.

13. /Contra-legem, ) 'Tum Judeorum,

inftigatione verberabant, qu

'od. in Pau-

lS apud'

que colit unum folum Deum incor-

lum propenfus , Judeorum. caufam

frigidius egiffet coram Proconfule,

poreum ; tum Romanorum , que ve-

int uno

tat fine Senatufcon

u

ful;o | noxjos deos

aut etiam aperte faviffet ; erat enim

inducere,

jam animo Chriftianus,

nfd', :

Colere Deuni,) C

Soflbenem. ) Qui Crifpo ad Chriftum

eile predicat. -

hri&um,quem Deum

»

converfo , fupra n. 9, in principatu &

$

Di- | A

14. perire os. )

Ut fui z:'a;,tiox:xem

primatu $ynagogz fuccefferat.

s

redderet Proconfuli,

.

'Bofthenis memoria in Romano mar-

- $i auidem ejät iniqgifm at

7uiJ- .)

tyrolo

Quafi dicat', fi Paulo objiceretur cri-

bris,

gio cäläbratur die 28-. que,m-

E

Et nibil eorum Gallionà cura. erat..)

f dicaty

-

men aliquod, verbi gratia , furti, ho-

u

micidii , feditionis, &c,

Q

B

jod nimitum Judzos, &/eorpm ri-

')i-d.e ,&

Retle vos fufiimerem. )

Ut par eft y

xas nihili faceret,

'

vos audirem p

?T

I8. Suffimuiffet. ) Comm

amtgä 4ejv'el-t :

dicerem. -

atienter , & vobis j-us

R

4Jreoo u tiyac,

1

pl

d

FCC y

15- .Suafliones .

e verbo £f nominibus.)

Navwigavil ip Syriam. ) Syriatn ver-

| )Oüü )

Paulus afferebat [Jefum effe Chriftum

fus ; tunc enim E

filicet

& Meffiam , & ità appellandum ; ne-

eft in Afia,

*

pþcfüm. venit, qu&

gabant Jadei, hinc orta Gallioni opi-

&ft /iäi fot

onderat.) Qui Paulus fi-

invzfdef

bi comam totonderat , finito tempo-

d

nio queftionem & altercationem elfe

inutilem ,. & ad fe non pertinentem,

re Nazareatus, quein ex voto ad cer-

uipps de nominibus & vocibus, &

tum tempus fufceperat, & illo abfo-

"

1

fubtilitatibus quibusdamJudaiceWégis,

luto , czfariem depofuerat.

Nazarzi

j4 pre-

36. Mimavit tos a fribunali. ) -

i meus

. vee Num. 6.

-c&fariem alebant , ut habemus ex le-

E

a3^ac:y , repulit , amandavit.

:

I7. Perenticbanr. ) Gentiles percu-

lz Cenmchris.) Cenchre, ut ait Stra-

tiebant Softhenem , ut eft in Greco

* bo lib. . eft portus Corinthi ad orien-

unut

textu , of E 2upieg Zrvmro» ; percutie-

tem , cui vicinus eft alter. dictus Le-

tf

bant autem, vel,'ut eum a tribunali

cheg, .Ab his duobus portubus Grz-

4 pï&'

cum fuis abigerent, ut aliqui putant j

cis Corinthufn vocabdht bimarem & -

s

pf

patuh

.yel ; ut aliis placet, fgnum',judægxuln

| Axhphitþalgüum. :

b

X

*

648

ACTUUM APOSTOLORUM

D

bus valef&cænq, naVJgawt in Syriam (& cum.eo Prlfcüïa &

;

Qum a

4 Nà. Aquila-) . qui fibi £ totonde1at 1n Cenchr:s caput, habebüt

...6. 18- enim vo*um.

Dti:2.

-

j ligenti

19. Devenitque hphefum -& illos ibi 1ehqmt. Ipfe Vero

:

y

v

21

pferun

ingreffus fynagogam , dlfputabat cum Judxis. -

20. Rogantibus autem eis, ut amphon tempore maneret.,

conqul

28

non confenftt,

21. Sed valefaciens & dicens, iterum revertar ad vos, Deb

dens

volente, profettus eft ab Ephefo.

*

22. Et defcendens Caefaream, afcendit, & falutawt Eccle-

l

fiam ; & defcendit Antiochiam.-

Duuu

23. Et fa&o ibi aliquanto tempore profe&us e&, peram-

bulans ex ordine Galaticam regionem, &. Phryglam-, confir-

jitcato

Soirit

mans omnes difcipulos.

24. Judeeus autem quidam , Apollo nomine, Alexandrinus

[

7377

genere vir eloquem

devemt Ephefum , potens in fcriptue

115.

&

ln

25. Hic erat edottus víam Domini : & fervens fpmtu lo-

X

quebatur, & docebat diligenter ea, quae funt Jefu fc1ens

tantum bap 1fma Joannls.

a

26. ch

lais

rFA

19. Eþbe[um.

Quæ ,6& Metropohs

24 Apal/o » Mmen mdec.lmabx-

mveml

Afis€ minoris. .

, Gr&ce, AmosNox.

P

Vna e!aqxæm ) Aoxroc , etuditus, dt—

"los. ) Aquxlam & Prifcillat, -

fertus; haec enim ou*maflgmücancut

tes?

I1hi reliquit, ) Ut Epheüos Chrifti

- Greca voce,

h dl

fide imbuerent.

Potens im SeWipiuris. ) Verfa.tus in

M

LI

22. Def endent , Cfpzream ) Cnppa-—

Seripturis , promptus & efficax in iis

dociz,ut volunt -thux ; ut placet aliis,

citandis ; explieandis , urgendxs cone

los , de

Paleümæ quod puto p.robdbihus pro-

tra adverfarios.

*

tilooe

pterea quod in Grsco textu num. 2I:

habemus:

Orertet ezüino fe/lum qued

95. Edeius je. ) mw)(mævug $ mæ

du d

Fefti-

"ftitutus ut cáthecumenus , do&us pri-

Íe 4 ly

inflat , mé agere Jereflymis,

mordia fidei Chriftianz.

E

annos i

mantem autem Jerofolymam non e

L£at ea, que fmnt Jefz.) SClllCeb

1io vide

probabile in Cq)padom am dwert:ü'e,

]eäne

erucifixum effe Nleiï:am, ollm

?f E

fed re&a tetendiile in P'alz(tinám..

per prophetas promiffim;

- Saln£avt Ecc/t'f am. ) j-*rofolymxta-

Mtroid

æam

jczems tantum BAptifma .?amzms.)Nona

dum Chrifti baptifmo initiatus,, licet

plenins

"antiothiam, ) Synæa

baptizatus baptifmo -Joannis ; cujus

Dig

Q3. Perambulams ex ofdimt , ffc )

baptifini. ritus. non ftatim. cum . ipfo

Vi

Áterum rever(us in Afiam -minorem,

lToanne extinétus vndecur ut. colligi-

& Ecclefias ibf conftitutas vifitans.

lànifm

Gaiaticam regiencmn ) Galatiam, -

tur ex fequ*nti capite n« 3. Vel di-

27l

eendum tam Apollo ; quam dlfClPüg

BüLg

L!

N

*

"s

Y

b

C'A P Ur

XVIIL & XIX 3

649

34 &

- e6. Hic .ergo cepit fiducialiter agere in: fynagoää; :

Quem

hibeba

cum audiffent Prifcilla , & Aquila, affum

pferunt eum, & di-

ligentius expofuerunt ei viam Domini.

fe itto

27. Cum autem velletire Achajam, 'exhortati fratres, fcri-

Jpferunt difcipuis, ut fufciperent eum.

con:ulit multum his , qui crediderant.

^ Qu1 cum xf"e'niiï'e't;,

a,

28. Vehementer enim Judseos revincebat

€

en*

05, Doo

.pubu'ce'? oft

*

Ld

- -dens per ,Sckripmras,, gife' Chriftum Jefum.

4

*

*

: Eccle-

CAPUT XIX-

:

i

- Padlos Ephefi q

uosdam di[cipulos Shoanuis tanium . Mpz*i

/,

'n;ate Aiiäb-

*petþam-

ptizatos jubet in S'efu. nomine baplizari, ac manuum. impofitione

Contt-

Spiritum fan&tum ipfis . impetrat , ibique pradicans multa. edit

lndffnus

Jigna : de Judeis, qui mon «eredentes conabantur. somine . Sfefu

a Paulo predicali. adjurare demmia : multi

fcriptas

M

»

peccata. confitentes

ibros juper[Htiofos exurunt. :

JDemetrius argeytarius gra-

ritu lo«

"ven, adverjus. Paulum feditionem excitat

, quam

E $

, fc?ens

agre taudem [edat. ZMlexander.

H

A&üm eft autem ; cum'Apollfo effet Corinthi st Paüïug

—

»peragratis füperioribus p

arübus veniret Ephefum , &

inveniret quosdam de diícipulis.

dgdknabi-

]

2. Dixitque ad eos : Si Spiritum

fan&tum accepï&i.s creden-

jitzs, d

. "tes? Atilli dixerunt ad

x

-eum':,Sed—xneq*uxe' fi Spiritus fan&us

in.iücamu:

eüäa

gdivimus. :

p*

2b

B

.59. lile

&!-'zcus [

L

(X n il

los , dg 'q-'u';fnis eft färmo cap fequeä-

6dis cor*

ti loc. cit. , afcendentes olim in lu-

tüe;'xt &ffe& i

z

] (i iret, 'ut"-.fcil'i'cet m

t

Achajam iret & Corinthum.

Pb s i'!i

deam de more ad diem feftum, fuif-

Di[cipulis. ) Chriftianis , qui erant

fe ab ipfo Joanne baptizatos , ante

Corinthi.

&

U

)&m-gri-

annos circiter viginti ,. quz explica-

/Contulit m

:

'*io vide

tur verior.

fuit:

: $

ulrsm.) Admodum utilis

) äcïlïgft

'a6. Fidscialiter apere.

A

) Libusk

um 05

intrepide Chriftum przedicare.

Y. Jragraeis f;pefio;«iäus pkrä&ä;.)

Á

Galatia. & Phrygia, & poft-

ET

k A]»mpfärtgw eum.) ill domum fuam,

plenius in C

þti&iana. mfïde.,erqdienï-

quam jJerofolymis veniffet Antio-

;s, It

dum.

niam, de qu

Q ieap'ite præi:edengi nutt.

EM

N

j cu]ül

Viam Domiri, ) , Ea

P

que ad Chrï-:

23

i

r p

.. ftianifmum pertinent.

M

; Spirfmr'n : j.'m

Ham aciepiftis2 )

[ colhgl-

97. Exbor:at: fratres.

) Uft-:/'r)quo'd fta-

Accepiftifne Spiritum fandum? ideft, ——

Vd d-

üjcpé

BA Wm, Com. Memh. T. Pl

Nnnn

l

pAS

et

050

ACTU U;,Mx APO SLTA()- LORUM

3 liïe vero ïïait*: In

?

ï Jm; I

quo grfgd bxaptizziti'e&is?— *Q-qi ,:c—l'ixerun*t':

In j oannis bapüfmate.

qui hd

4Mar. — 4. Dixit autem Paulus :

a JOannes Bapti"zav,i.t ,ba"piï:ikfktiw pz/æ—

itgue G

3. II. nitentize populum, dicens: In eum, qui v

*

"

,

entux*us.giïeth poiil;

arci ipfum ,

ut crederent ; hoc eft,' in Jefum.

»

i

E

unt in n

omine Domi

Pauïx.

] ucx

5. His auditis, baptizati f

ni Tefu.

11

.16. . 6. Et cum impofuiflet illis nianus Paulus , venit Spiritus

fadari

j

I. 26.

oann. fan&tus fuper. cos, & loquebantur linguis, -& proghetabant.

fpiits

7..Erant autem omnes viri fere duodecim.

L

"

Supra

I^ 1

I.5.

8. Introgreffus autem fynagogam , cum fiducia loq

uebatur

dgis e

11.16, P

er tres menfes, difputans , & fuadens de regno Dei. :

milos,

9. Cum autem quidam indurarentur, & non crederent,

fum, q

maledicentes viam Domini coram multitudine , difcedens ab

eis , fegregavit d

.14.,. E

Tacerda

ifeipulos; quotidie ditputani in febolatysee

-

iT

gl eujusdani, -

F

-

: I,o.ch;)'c' |

nori, 6

P d

d

UE

Vem't— 1

1

ehii&& '!.fa'cx;ame'þn—c(-) ;'()ïo-xhaürmaciom's

L

S;iritk;- /&;nfffu;. * Vlf'

bili

fmm.

confignati * In Confirmatione enim

fpecie. -

initio nafcentis Ecclefiz vifibiliter

' —Loqneäamr lizzgu;s. )

: Varïa'mm naa

nudiv, ä

dabatur Spiritus fanctus. Videfu

$

pra

tionum , .ut ApQRoli jn d-ie Pente-

coftes.

*

Gssscsstonsenc

£. 8- n-'I'Z- & 18!

Et Pr

"Credenits. ) micTEUGau»Ttg , id eft,

*

ophetabant.), Vel proprie fa-- !

(1) N

tura przdicando , vel im

fzof'cquam- g;ïdidi.[ti.s' , & þapf'iizati

eftis.

brando mágnalia Dei,

Pf(?,l?rie W,cleile.

flmia

8. Der

£

Sed neque F ;fs';ititu? eff , audrvsmus,)

lutem pertinentibus.

guo Det.) De.þebuä ad ,'fa;-

-

h df

Adeo Spiritum fanctum. aut- Sacra-

I1. J

mentum , quo ifte confertur, non ac-

9. Cum autem giiidam. )

Jüdei.

Nn a

£epimus , üt ne

Indarare

noli,

audiverimus,

quideml ilius nomen

2

fifterent.

nter.) Obftinate animo re-

y

- Maledicen

1g, $

3- In 7:40.) Sgil(icft bäptifm

atep Vi?

tes viam Domini. ) Le äm

quo . fa

de ,d,-"f&a fuperiori c. num. 25.

Evangelicam

; & ejus au&orem J e-

E

3ppellr

fum Chriftum,

(« oannes baprizavir, &«.) Id e&','

- Segregaviz difcipulos. Y Ne .fortzij;fe

i S!mic;:

baptifmo, qui erat fyabolum , excita-

adverfariorum diéctis commoverentu

D

r

(;in&i!lm

tio , & proteftatio ponitentiz ad re-

& in fufcepta fide nutarent:

P

Fæ

diceng ,

mifflionem peccatorum', Chrifti bap-

tifmo recipiendam $ quare non fatis

In' fchola . Tyranni cujusda

- ) Qui

F ori

nomine dicebatur "Fyrannus , ut ha.

*

cormae

eft ille baptifmus , fed fufcipiendus

betSyrus.' Alii putant 'T'yranni nó-

citidia

ille eft, quem Chriftus infltuic.

mire fignificari virum aliquem pri--

85 t

* &. In Neminge

1

L d

baptifmo, -

Domini. Jefu. ) Chx:iü;i

marium & potentem , in cujus aula-

inliuo

literariis exercitationibus

deftinata

..6. Et ewm. impofai[fet- lls mamus. )

docuerit Paulus, idque eo confilio,

lun,

lapertiendo eis $a

«

cramentum Cone

ut potentem illum yirum reveriti

firmationis.

2 M

. äntle"(lh

*

dsi a turbis ceffarent,

kR

le -

üas? u

um

CAPUT XIX.-

&

65i

Xettt

l

/10. Hoc autem fa&um eft per blenmum , itü ut omnes ,

qui habitabant in Afia, audlrent verbum. Domml, Judæ:,

Ito pte

at ue Gentiles.

l poft

II. Vlrtutesque non quashbet (1) fac1ebat Deus pet manum

—

Pauh.

f

12. Ita ut'etiam fuper languldos deferrentur a corpore eJus

Spitihs

fudaria, & femicin&ia , & recedebànt ab eis langueres ,&

tabant.

*

fpiritus nequam 'grediebantur.

13. Tentaverunt autem quidam & de c1rcumeunt1bus Ju-

puebatut

daeis exorciftis, invocare fuper eos, qui habebant fpiritus

]

malos, norsen Domini Jefu, dlcentes

AdJuro vos pet Je«-

derent,

L

fum, quem Paulus praedicat.

dens 3b

d4. Erant autem cujusdam Judaei nomine Scevæ pllHClplS

latyrate

facerdotum feptem filii, qui hoc faciebant.

.15. Refpondens autem fpiritus nequam dixit eis : Jefum

.Het

nou & Paulum fcio : vos autem qui eftis ?-

MÀUE I UUL.

-16. Et infiliens in eos homo, in quo erat dæmomum pet-

Viftbil

fimum, & dominatus amborum , invaluit contrà eos » ita ut

*

nudl, & vulnerati eifugerent de domo illa.

arm 88

le Pente

,4

Nnnn2.

3. Hoc

iB

*

roprie fy

( Non

quaqhbec Ip edtt. Sixt. leg:mr non modlcas quashbet.

IOc 0mne:.

) Plerique omnes, plu- illo Matt. cap. 12; 27* Fili vefiri in

upne ciee

rlmh

.

7ua ejiciun£ 1

In Afía. ) A€Minore.

Queim pradicat Paulss. ) Videntur

yus ad [

II VPogtuies.^) Miracula:

hi exotcifíte voluiffe Paulum imitari,

Non quaslilet. ) Non vulgaria mx—

&'ftudio laudis , aut queftus álicujus

Jutei.

racula, fed infignia & eximia.

tentafle dæmoma ejicere, verum fuis

gimo f

19. Smdafia.) Sudarium linteum eft,

dithdentes viribus Pauli mentienem

uo ,fudorem ab(tergimus.

.[tallce

Leyi

feciffe , quem videban: demonibus

orem

appell anus , Fazzoleztz,

effe terrori.

SemitinUiu. ) Miqui pütant femi-

14. Prmczþts faerdorum ) Prmcxpus

e foafie

cindium effe vclamenlineum vel pele

facerdotum ]ulæorum . qul Eph fi

ya entul,

llceum qüo 0

pifices pe&tus & femo-

tommoraábantur.

xà præeu-gunt ,

ne operando veftes

15. los eurem qui effise ) Chiiti &

mmmacuïent

Probabilius ; eft femis

'autem

.) Qui

*

dmodum 1a-

Pauli nnpex*mm aghuo:co , vo-

thz

cin&ia. effe zonas non à

: Ifidorus

lib. 9s C

quid habetis p« tc&ms, ut imperare

;zmm n«

ts

nam ut axs

Tnihi audeatis ?

-

gem pre

"Bles ef laja zona 5 minut [4tA ,

fetmi-

eintlium 3 ö' ntibusque mintmá. cingue

15. Er ao natus amäorum.) E fep-

ss aula

lum.

terh. énim duo tantum exerceb nt

enmdm

exorclfmmtï»

Syrus. habet , znva,mt

conmw!

15 7;«!.:-: exoïr:j?u.

) judsi 'enim

Cünf;' 4€03 ,

eofque. fuljecit.

veti l

ante Chqum habebant fuos exorci-

U

üas, ut præ:er hunc loceum patet €x

Vulnerari. ) À damoniaco:

N

Ro

p

—

3

*s

ACTUUM APOSTOLORU M

17. Hoc au'em. notum fa&tum eft omnibu; Judais,

.

aque -

)

Gentilibus, qui habitabant Ephefi

.

& cecidit timor

/

|

edesà

: .fupe*;f

ul

omnes illos ,-

& magnificabatur nomen Domini Jefu.

-18. Multi

C

251

tiantes a£tus fuos.

jue credentium v-?nieba-nt,

*

confitentes, & agpüp.f

dixit :

19. Mulii au:em ex eis,

þqui-l faerant: curiofa fc&tati , Con-

- 06.

tulerunt libros, & combufferunt eos coram omnibus ; & com-

ne t0|

putatis pretiis illorum

(;li.cexnsï

quinquaginta millium.,

, invenerunt . pecuniam fdveqagiorum

N

Y

20. Ita fortiter crefcebat verbum

.Deï ,&

confirmabatur ;

darpit

C u

His autem expletis, propofuit Paulus in Spiritu , tran-

lüm r

fita M

acedonia, & Achaja ire Jerofolymam , dicens: Quo-

ï

Q

Á

niam poftquam fuero ibi,-opor:et me; & Romam videre.

N

9.

2 3

Mittens autem in Macedoniam duos ex miniftrantibus

tes

H

fibi ,

.Thimo.;þeum ; & Eraftum ,

^

9

Aftn.

ipfe remanfit adatg'ï'mpus in

VUno aj

. 23. Fa&a eft

büs,

4au'tem*- illo/ tempore ,turbgtjo !ngn *mini'mafde

[

30

?ia Domini,

d

ferun

—

——

La

24« De-

18 Co?!-/ï'telmcsv 8' 4ünu;t;4n.ies ;&u;

Ecclefias -in illig

p*

/ïa:.) -Syrus habet ; Re;;untiaäqnt of-

tas vifitaret.

piow?ïiiciis &ogai;g;

fen[as fnas, 6^ confitebantur. quod . fece-

Oportet me t$ Ramar);v. videre. ) VQuiæ.

04 4

rast , €ex hoc loco Bellarm, l. 3. de

*

Dei inftin&u Paulus agebatur, Romam

[2 AtQe

ut Romanam £ccleftam cum . fancto

Fatie

pen. c. 4. & alii Theologi , probant

neceffitatem

8 ,

peccata confitendi , con-

Petro in Metro

polim uni'v;rü .orbis

Sic no

tra hereticos,.

A

:

erigeret,

làs ab

I9. Qu fuerant curi

0

fa filati. ) Ni-

22. Mitzens autem. ) —

Ut viam'-jibi

mirum Magiam , quod fentit Syrus

fecuturo pararent, & fimul colle&tam

Quibus|

"

qui vertit , m»ult; ex m

ered

runt libros fuos , &fc.

4 'gi; coz sg'rf gg.—

eleemofynarum pro Jerofolymitis fa-

Aj

cerent , ut patet I. ad Cor. c. 4. n. 17.-

AOUR

$5.

Et combulferunr, 67c,) Ut vitent gri-

Eraffum, ) Eraftus hic c. 16. epift.

Terum (

bps gnes. , ait Arator,

.

:

P

P

ad Rom. n. 23. vocatur arcarius , id.

Denariorum quinquaginta mi

llixm, )

9039

ugftor civitatis , fcilicet Co.

t

Coronatorum noftrorum

üi'nque mll-

rinthi. .Poftea creatus fuit Epifco-

$.

lium , nam dezarzus üni

j

ulio Roma-

pus Philippenfis , ibique Martyrio

toftra

coronatus Sanétis adfcri

quefhy

no zquivalet , decem autem Julii

ptus legiþu*r

Pa

unnum efficiunt coronatum..

die 16. Ju,.iio

*

f

Ie )[,

^ : 90. Ita fortiter crefcebat verbum De:.)

ln A/i. s.

Ephef. ..

is, &

Syfus » 4[que adeo yirtute mägna in-

2

g. Fada eff autem, ) 1n eadem

yalefcebat.,,

fc,

? 4

F;

yitate Ephefi.

H

d-

Confat

21. d fpsritm.

Terbatio, )

T

e&X06 , tuäulm:,.

D!]fr.

fancti.

/

;

- Infïiþ&g Sp,i;itus

De vita Dominti , &c. )

Mbï)it

De inftitute

"À

fiäfdehidj, & Ad»gjd.? Ut

&ilti

Trpfï.lf 14 M

Chi:iüi, )« Cþri'lüiavnifm?»,

x

,

—

N

CAPU T XX.

653

tque

- e4. Demetrius enim quidam nomine,»afgent'arius"faciä*ns

? füpt

l

sedes argentea

3

$ ,Dian-æ * üp'r/aä!&abat ; artificibus non modicum

—

*

quae(tum :

C annun

.25. Quos convo

ie

-än85 & exoks,, quii huj/umäqc"li eränt; ifices,

| e

dixit: Viri fcitis, quia de hoc artificio eft nobis acquifitio :

n

1, C0f

26. Et videtis, & auditis, quia.non folum Ephefi, fed pe-

&on-

.ne totius Afige, Paulus hic fuadens avertit multam turbam

.

(-&

IafIoTUr

dicens

*

'Quoniam non funt dii, qui manibus fiunt.* -

" 21. Non folum autem haec periclitabitur nobis pars in re-

batut

dargütionem venire, fed. & magnae Dianse templum in nihi-

-

u ) tl'ïln'

lüm re

l4

putabitur , fed & deiïrui*i'ncipielli majeftas ejus, quam

Quo-

tota Afia , & orbis colit.

deté,

58. His auditis, replet

1

tes ; Magna Diana Ephefiorum,

i funt ira, & excli;m avärun.tk ',Jdiþcen..,.

rantiis

—29, Et impleta eft civitas confufione,

& impetum fecerünt

mpus i

