4T. lerum fimile eft rtegnum ccelorum fagenae miffze

in fna're,

& ex omni genere vifcium congreganti:

*

*

rüntgr-;

48. Quam cum impleta eflet, educentes,

& fecus littus fe-

dentes, elegerunt bonos in vaía, mal.s autem foras miferunt.

eTegmo

49. S'c erit in confummatione (zeculi : exibunt Angeli, &

m:&

feparabunt malos de medio juftorum.

so. Et mittent eos in caminum ignis :

dor dentium.

ibi erit fletus; & ftri-

eorum.

51. Intellexiftis hzec omnia? Dicunt ei :

Etïath.

n agn0

p

$2. Aitillis : Ideo omnis fcriba doétus in regno coelorum ,

E

fimilis eft homini patrifamilias ,

[ius V&*

:

qui profert de thefauro fu/q-

m

nova, & vetera.

,

Tierom

$3. Et fa&tum eft, cum confu

mmaffet ]e*fus parabolas iQas,

m

tranfiit inde.

L25

eS

5j m Et

4:;;&& )

p the

ut qui invenerit illud,&iihil non facere

illos xterne feliciæti& compotes fu-

:

debeat, ut illius compos fiat.

turos.

-

48. Educemtes

-) Scilicet pifcatores.

, bv

- A8. Simile eff bomini negoriateri. )

ANon homiui, fed margarite regnum

$O« Iz c4mi;zfzm £n, €c.) WMide

ut odete

Ts

cclorum íimile e(t, ficut in prece-

fupra n. 42.

diligenta

52. ldeo ,.

&.) Quafi dicaa-, quia

denti parabola nori homini invenienti,

intelligitis , fcitote omnem fcribam ,

fed thefauro invento, coimpáratum

eft : fed fenfus eft, idem accidere ín

id eft, do&torem feu legis peritum;

jmari 102

inveniendo , acquirendoque regno

in regno celorum proterre de the-

bent p*

fauro fuo nova, & vetera.

Vel fen-

celorum, atque fj quis mercator bo-

offit, o

nas querens margar'tas, una pretio-

fus eft, quandoquidem regnum colo-

fainventa, abeat, & ut illam emat,

rum theíauro fimile eft,' debet omnis

y non em-

s

fcriba d

C

,

omnia vendat, &c.

illo proterre.

octus, & nova, & veterà ex

j

,'gnfid"f ]

oMargeritas ) Maey

&

O.

'7. in

Italice

I» regmo,

& ) du Greco eft.,

g Pfl

drecos liemem fignificat.

eg TÓy Da01N£a) , in regnum, ideft,

äp*[pelïamus , Perla.

*

j

L.

doctus ad regnum celorum pradican-

, j

; 47. Szmile

df reg

"m iæ"-lfomm f«ge-

duma

Vel, qui aptus eft ad regnum

24, 6c. ) Significatur hac parabola

fupthh

f

homines in. Ecclefiam in-

colorum, id eft, ad Ecclefiam, qui

non omnes

doéctrinam habet

"

greffuros ,

quemadniodum necomnes

üït"lv'

j

i.d(i)n'eam' ad Eccle-

fuurt:

jfces fagena capiuntur..

Secundo.

ü 1

aificit

effe in Ecclefia éx omni gente , ac

Täe]:iur&.

)

) Id e'fï::rd-fe ceyl"Ixa-kpe-xþï-a'rïayu.'

4lií A

Nooa, 6f verera. ) Quafi dicat ,

matione, & boris permixtos malos,

jo a

jmid?

" he:g &ternis fupp?mm 4?ï?dica9?9.sv

omne genus ciborum , feu Jl:erum.qvïi-;k

-

-—

OEVAN (:FLII SECUNDU'VI MATTH

84

mMar

4 !t

$4. m Et veniens in patriam fuam, docebat eos in fyna,qogls

6. 1

eorum , i: a ut mlrarentur, & dicerent :

Unde huic fapxentla

fth P

gbï

L"Læ " hac, & viituies ?

*joan

$5$. " Nonne hic eft fabri flhus ? Nonne mater ejus dicitur

pofmt ;

4. Di

6: 42.

farna, & flatres eJus ]acobus , & ïofekh & Simon , &

uda&

s H

56. Et forores ejus, nonne omnes apud nos funt? Unde

proph

6 Dic

ergo huic omnia ifta?

57. Et fcandalizabahtur in eo. ïefus autem. dïmt eis : Non

j &

l

eft propheta fine honore, nifi in patria fua, & in domo fua.

1. Un

$8. Et non fecit ibi Vlrtutes multas, propter mcreduhtatem

. poftulaf

1llorum.

^

$ At

dlfco Q

CATPUT XIV

9. Et

€05, Qu

Caþut jfocmms datur puelle faltatrici : lefus qumque irorttm

millia iu deferto quinque. panibus , & duolms pifcibus fatiat , Jub-

Bu n

EUA

latis duodecim reliquiarum copbinis :

C Juper mare ambuldm'

! chufm fs

difcipulos tempefTate agitatos conformt Petrumque a [ubmer-

-

Perbmm, N

fione liberat : im ferra Gene[ar variy curantur lon--

[ tlam, virm

--

j pum, B.

guores . 1a&ly. ve[Himenti ipfius.'

Chnüp

.eMar * IN a. Mlo tempore audiyit Herodes tetrarcha famam Jefu,.—

des abfcns

t

dition; |

Lucæ .

14.

Q.Et

ïa

Cgem

; JOunnem j

g d

tx neg.elïarlarum, figmfïcw autem

57, Scand lizabantur, ) lic[ïc xo&en-

. Chriftus doctorem Eyan

elicum de-

debantur in eo ; fcilicet ob gener.ts

-R yeni

ber& effe, oinni genere

d.

o€tring in-

humilitatem,

ïlthh

2 LT

ftructum, & virtutis, ut poflit om-

nibus fdr.lsfacere

Quafi dicat :

N prapacm ftve . bonore , 3'6')

nusquam ef'c minus in

Htt gF

UCds C

54. Patriam /imm ) Scilicet INaza-

honore feu contemptior , quam m

reth.

atrla,

mdtm j f£

Mzrarenmr )

Oct ÉxaNrTTSODuU,

59« Fartutes. ) eracula,

Prlma

! lqmt, £0

$fa. ut obf upefcerent,

miracula fpcmenubus plura non in-

qu

14 Tüany

SIponderi

Virtutes.) Potentia, & faCult'is mi-

geffit, ne yilefceret divina liberali-

Ti p

raculorum patrandorum

tas ; & n6 cives Iul gzavxons culpz

S5. Fabri flims. ) Quidam putant

rei fïcrent;

ferrarium fuifle, ahi llgnarnum, quod

& de pe,

verius vidstur,

t

l amlnum

] Erodes Tefmr:/m. ) Vlde dl&ä

I,

"hune M

[

Fratres eju:.) ld et ) cognatl,

fupra c. 2.

u

,J4cobus.) Scilicet minor..

Tetrareha, ) llie dxcmur Tetrarchzg

tht

las

$22102.) Scilicet Chananzus, fïve

qui dirionis alicujus, aut. regni qu àr-

al

vid:

Zelotes.

/fam partem poffidcbat.

Iu p

j«4as.). QUI eü Thdddæus.

F(mm 7&jv-) Mmum tfam fero jE-

n fj

Y

CAP UL :Xv

$5

Hic (3]?'

na;zogls

2. Et ait pueris fuis :

Toannes Bapt'fca : ipfe fur-

9»1 antur in.eo.

pienti

rexit a mortils, & ideo virtutes o

.3. b Herodes enim tenuit Joannen j

& allhgavit eum : & ^ Mar

dicitut

UXOF cm h**?rls fui.

6. 17.

pofult in carcerem propter Hemdmdem

Jucae.

, &

4. Dicebat enim illi Joannes :

Non licet tibi.hab

ere eam.

O

9.

fr

s. Et volens illum occidere, timuit populum, c quia ficut ? j;

-

Unde

prophetam eum habebant .

21.26.

6. Die autem nata.1s Hemchs faltavit filia Herodxadzs in me-

« Non

dio, & placuit Herodi.

yo füà.

1. Unde cum juramento polhc1tus eft ei darc quodcumque

poftu affet ab eo.

ylitatem

8. At illa preemonita a matre fua ; *Da mihi , inquit; th in

diíco caput ]oannis Baptftee.

9. Et contriftatus eft rex, propter juramentum autem ,&

gunrm

eos, qui pariter 1'ecuuxbebant.) jutfit dari.-

Es5

1o. Mlüt-

j

fu famam ad Herodem perveniffe,

Virtutes.) Miracula, feu poteftas

7H

caufam fuiffe crediderim Herodis fu-

miraculorum.

s

TM

perblam, & in rebus divinis negligen-

OPer;znt;tr ) A&we, in Greco enim

P

tiam, virtutisque odium, « contem-

B

L £o'g'youmv

n.

E

Pt um.

Baroniustom. I. Annal Anno

. Propter. Herodiadem. ) RExrat hzc

Chrifti23. caufam reddit, quod Hero-

fïha Ariftobuli fratris hujus Herodis,

üles abfens fuerit hoc tempore in ex-

cujus legitima uxor erat filia Aretg

0e

ditione Arabica adverfus Aretam

xegis Arabis.

Vide Jofephum lib;

i ]efu.

R

Adde Herodem antequam

) E

egem,

18. Antiquit. c ip.

Joannem in carcerem conjiceret , Ro-

Uxorem fratris [ui. ) Phxhppl fra-

'ï C&, Ohen'

mam- veniffe.

'"Nide Jofephum lib.

tris fui yiventis.

Herodes Antipas: &

19. Antiquit. cap. 7. & Baron.

Philippus fratres erant ex eodem pa-

ob geneïü

2. Pueris.) Id elt, famulis.

tre , fed non ex eadem matre.

WVade

r ) £c.)

Hic efW Joannes B;zprz/ia, [ At

Jofephum lib. 17. Antiq. cap. I.

Lucas c. 9. n. 7. no» afferuiffe ait He-

6. Die mzt:zl::,) Diem natalis fui

t mions I

rodem , fed dubiraffe, &* befztabat ,

folebant antiqui convivio, & aliis l-

qum n

inquit, eo quoZ diceretur a qmbmdxzm,

titiz argumentis celebrare.

Hezc oc-

u

H

um

34 Toaunts furrexit a mortzuis , &fc,

cafio, «& hic locus faltationis filiz

h

efponderi poteft, Herodem quidem

Herodiadis.

D. Marcus addit He-

2"00 In' p

primum ab aliis audiviffe Joannem a

rodem dixiffe: |Qwidas;d. petieris da-

"

ierdi

dmorcuis excitatum , ut Lucas fcribit,

bo £52 lizet dimidiumregni mei. Marc,

ioris !

lr

& ea de re dubitaffe.

Poftea vero id

6. 23. Proverbialis phrafis ,

& aliis

in animum induxifle, & affirmaffe, ut

etjiám regibusufitara. Vide Eüher 5.5-

fcrlbunc Matrhus, & Marcus. -

In-

9. Pramenita,y Prius inftructa , im-

N d*&'

ter vanas Hebræorum de dnlma fen-

1o inducta, ut ügmhcat participium

téntias videtur" eriam viguiile apud

Græcum wg)o/n/faw'Se:o*a & m/f'tgam 5

T etrilfcha j

ahquos

chdgour'dm illam de anima-

pmpul(a.

reg"'

quar

um tranfmigratione, & hoc fufpica-

In di[co.) In Ianx.e, in magna patina.

ex vultu

[j

tum fuijle Hierodem eft probabxle.

"B. Cmrrg/lams.) Quai

m

86

EVAN GE.L.H SECUNDUM MATTH.

10. Mifitque, & decollavit *.Joannem in carcere,

A

rr. Et allatum eft capu

;

t ejps in difgg, & datum eft puellze,

Wj

& attulit matri fuze. -

T us«

L d

12. Et accédentes difcipuli ejus, tu

lerunt corpus ejus,

[ lr be

fepelierunt illud , & venjentes nuntiaverunt ]efu.

| 3 Autem

4 Mar

12. d. Quod cüm audiffet

Tefus , feceifit inde in navicula,

;

20 ]

6.

L

31- in locum defertum feorfum, & cum audiffent turbae , fecutae

-

t

teliruia

funt eum pedefties de civitatibus. -

tj M

9- IO.

Joan.

I4. Et exiens vidit turbam mu

ltam-, & 'm*i.ferrtus efteis, & . P ofünm,

6. 3. curavit languidos eorum.

A.f

Is. Vefpere autem fatto, a

ccefferunt ad eum difcipuli äjus,

Qlam,

dicentes : Defertus eftlocus, & hora jam praeterüit: dimitte

3. E

turbas, ut euntes in caftella, emant fibi efcas.

*

it3

ff

Vefpere

16. Jefus autem

dixit eis-; Non ha

bent nece

^

c ire: aa;'ä ilis

vos manducare.

z

Igl Ef [

e ]oan

17, Refponderunt ei

E re) Lüo

: « Non vhfbem.us. Bic 'nivfï q.üinique-pä;

EU

6.9. nes, & duos .pifces.,

-

F ns, d

18. Qtn

L Dere, ( i

E. 005 ut

apparebat : q'ud triftitiam .fimulavit,

xit;w qïiia nondum venerat hora ejus,

^wt quidam volunt, vero imilior Au-

ut in fimili exemplo loquitur Sanc&tus

Joannes csp. 7. n. 30. Aliara etiam,

E H

uftini fententia ferm. T. & 2. de de-

cur feceflerit, Marcasrationem affert,-

! LY

collat. josn. Bapt. qui vere contrifta-

Diri xl

tuim putdt.

c. 6. n. 31. quod difcipuli ex fua Ie-

ftoli m

g tione fatigati rediiffent, & requie in--

Apg

Propter juramentum. ) Quo putavit

digerent , quim eo loco habere non

Ate pofe

fe teneri.

Aliqui putant mon exifli-

gmafíe Herodem fe teneri. obligatione

poteragt , propter frequentiam homi-

le

s"?f;' hn

juramecti, fed putaffe regium efle, id

num ad Chriftum concurrentium.

ïï)a Pa m

- -In locum de[errum.) Lucas. c. g. IO. —

0"."1;5 (4yg

quod fuerat pollicitus, effcctum dare.

I CF f Ed

Propter ee; --7;21' pariter retumbel ant.)

ait , fece/fz feorfupm in locum defertum,

Apud quos de exiftimatione fus ali-

qui cff Betbfz1ds. ltaque Lacum Ge-

. Mateie

nefireth navicula non trajecit ; fcd

Jäiäm; 1

quid perire arbitrabatur , fi quod pol-

tantum aliquem ejus finum, nam Beth- —

licitus fuerat, non impleret.-

*

Wt omnib

!fIO. Mt:(ïtqae 251 49;*0[/4"0;

* ) Mar-

faida eft in Galilza, hoceft, in Hero-

Alixj um

il

cus habet c. 6. n. 27. fed milio con.

dis tetrarchia, in

fabatur.

qua tunc lefusl ver-

Benfdlx" l

feftim fpiculatore , &c. . 1n Graco

B"*fdim

autem ell, dmogsihag o mexshareez,

Pedeffres.) Per t:er.ram juxta I*ït(;ägïf

BISUTN

miffo -&iculata're.

Suidas

6 mivoUAd-

Iacus.

14. Exiem:i.) Ex mavi, q,ufa ut ait

"ttt Gu

TGQ intcrpretafur' » äog)üæcf'(gw, "ldo-

Marcus, turbz eum prevenerant.

m'lmuds h

rem, eirporis cuffadem. . Nide L ipfiam

L

ad lib. 1. hift. Corp: T'aciti, qui pu-

435 Fefgere autem fatfo..) Inclinata.

Ort

qu,

sat Jeeculatarcm dici cuftodem, corpo-

j

am

) Uttur

proceflerat.

am die, qu& ultra meridiem. mulcum

ut fcil

lu

p

ris, quodquafi in fpecula falutis Prin-

—

,

QUt mip,

cipis,:utMa

giftratus furcon ftitutüs fic.

Hora j4m prat

tit.) .ïHlo'X:a, cqnfu;g !

ul .

t cibi fumendi.

Á

) em

50 33. Seodill iude ) 96 inde fubtza-

Apot

Olor

W.

*

87

CAÀPUT' XIV.

r8. Qui aït eis * Afferte mihi illos huc.-

x

19. Et cum juffiff:t turbam difcumbere fu

per füenum , ac-

pueflæ, |

ceptis quinque panibus,. & duobus pifeibus,- afpiciens 1n. coe-

ju, &

lum benedixit, & fregi:;

& gäediti d'ifcipulis panes , difcipuli

autem dederunt turbis

-

avic'ula,

oo. E

't man

ducaverumn

tomnes,a&"—faturati fünt. Et tuïerunt

fecuta

1eliquias, duodecim cophinos fragmentorum plenos.

21. Manducantium autem fuit numerus, quinque millia vi--

di, &

rorum, exceptis mulieribus & parvulis.

- 22. f Et ftatim compulit Tefus difeipulos afcendere in navi- /Mar.

uli äjus,

culam, & preecedere eum trans fretum, donec dimitteretturbas. 6. 45.

diditte

£ Joan

23. Et dimiffa turba, 4 afcendit in- montem folus orare.

Veípere autem fa&o wfoh*gsg—zrat ibi.

24 Na- 6. 15.

i illi;

19 E 'czm/ju]ifet turbam dzþ'umäe.

- 0. Dzoa.'erini copk?äo;. » Duodecilh

Íportas, quot fcilicet erant Apoftoli,

re.) Lucas c. 9. n. I4. habet : Facize

ui fragmenta , que . fuperfuerant ,

cos di[cumbere per convrvia quinquage-

u25 , id eftjuffit illos ordinate difcum-

colligebant.

:

eré, & in quasdam claífes diftribu-

2I. Qunque m

tllia V'virar-um.) In

À

$o

Greco elt, àotl meyTexio Xi

?)uor ,. quafi

tos, ita ut in unaquaque ferie , vel

fhort £f

claffe effent quinquaginta.

d pro-

quinque millia , quemadmodum eft

; Saobus

2

prerea a Chrifto fa&dum videtur, ut

apud (Marcum c. 6. 44. & apud joan-

nt numerus difcumbentium facilius

nem c. 6. Ioc.

. Nofter interpres in

jm etiay

Senius

iniri poffet, & ut absque confufione

Grzco non legit illud QU .

ex fua le

Apoftoli manducantibus turbis mini-

eft idem, quia numerus perfectus, &

ftrare poffent.

-

rotundus poni folet pro impertecto,

requie u

cum difcrimen eft modicum.

pere f0

Super fenum. ) Fonum pro viridi

jam homt

RE M

herba paífim accipitur , ut lf. 4o.

22. Ert féatim compnulit , 66c.) Com-

pulit difcipulos afcendere in navicu-

t«

Ormnis caro fenum , & ftatim, exfícca-

lam, quia volebat folus orare, & fe

$ .9 IO

tum efl fenum, 05 cecidit flos ; unde &

a populo fubducere, quia fciebat fore,

, df

Marcus ait, fuper viride fenum.

acum

s

ut veniret, fé raperet , ac regem fa-

fe

; Afp,ic)'ms Wa ]u ) Ut oftenderet,

ceret, ideoque premiifis difcipulis,

aleclt )

unde omnibus in rebus petegdum eitct

& relita turba, in montem folus

qm Deu

auxilium.

afcendit.

u a

T LE RUL RD

Vide Joan. 6. 15. Adde,

Benedixir. ) Lucas habet -cap. 6. n.

voluiffe, ilis in naviculam ingredi

]e[us v

16. Bezedixir. ilis , Ícilicet, panibus,

compulfis, fequenti miraculo mate-

riam przparare.

« Ilmïs

& pifcibus.

l[l

Fregit ES- dedi?

di/äz',mli:. ) Panes in

Pracedere eum trans fretum. ) ln re-

maaibus Chrifti multiphicatos affir-

ionem Gerafenorum , quz ultra la-

jj

cum erat, ut confítat ex n. 34. voluic

a eranto

mant aliqui, alii in manibus Apofto-

j p .

lorum, utrumque factum crediderim,

enim Chriftus ex Galilea fugere, &

)I

ut fcilicet primum in manibu* Chrifti,

in oppofitam Gerafenorum regionem

um

qui miraculi au&tor erat, multiplica-

,venire, ut Herodis vitaret infilias,

rentur, deinde

ia manibaüs . etiain

& ut eorum declinaret ftudium, qui

n goüfu

eum regem facere volebgnc.

Apo &ol?rufm

N

4f

9$

EVANGELH SECUNDUM MATTH.

&

j

24. Navicula autem in medio mari ja:

v

| abatur'üu&ibus :-erat

"

enim contrarius ventus.

/

.4

!

!

WP

" a. Quarta autem vigilia no&

mare.

is venit ad eos ambuïanïs fup&r

wnivert

len:es,

26. Et videntes

-eum fupcf mare ambulanfem .,Ltufbati funt,

TEU

dicentes : Quiaphantafma eft. Et prae timore clamaverunt.

27. Statimque Jefus locutus eft eis

3 xdicens': Habete fidu-

h

,

ciam , ego fum, nolite timere. -

d

28. Refpondens autem Petrus

dixit : Domine, fi tu es, jube

2

L

me ad te venire fuper aquas.

E.'warifq'

Et

A

- us D

29. Atipfe ait: Venr.

defcendens Petrus de nkavicujlg.,—

.

ambulabat fuper aquam, ut veniret ad Jefum.

- Minen :

40o. Videns vero ventum validum, timuit: & cum coe

piü'e.t*

* pirat.

mérgi , clamavit dicens : Domine, falvum me fac.

z

-

*j

3

1. Et continuo Jefus extendens manum, apprehe

P

ndit eum ;

& ait illi: Modice fidet, quare dubitafti ?

[

1

52. Et cum afcendiffent in naviculam , ceffavit ventus. '

H

i

— -

l

33. Qui autem in navicula erant , venerunt

,., & adorav

&

runt 707 dicentes : Vere Filius Dei eft.

VT

d E

tun?.

Higar [ imom. facilieate pofFuLatienis , ff

:

ii

;2&1- .,Qfdrfæ autew vigilia motlas. )

.

Ultima vigilia, qu& etianr matutina

porentia Domini confervv attm..

z

:

dimini

dicebatur. Exod. r4. 24. & 1. Reg.

3I. Medice fidei.) .Sig

n

iificat mom

"us 4

II.II. Ín quatuor partes militart ar-

propter vim venti , fed propter nio»

dicam fidem illum periclitari.

te diftributam fuiife nocem, quz

quatuor vigilie , quod vigiles quater

42. Cam afcendiflenz. in na*vibu:fqmg)

Tan

mutarentur , dictze: fint, nemo ne-

Chriftus fcilicet ,. & Petrus.

Apu'cï

u$

fcit.

2

S. Joan. legimus : ve/gerzzt ergo eum

Í

i 06. Phéntafm

a eff.) S'pe:fïrum*,quïæ

accipere i navim 6 flatim navis fuit

f«d Tütur

folent interdum dzmonis opera com-

ad Lerrans, im quam zbamt. IO*HH*. 6- 9T«

W vernn

pare-re-,

E

u verba fignificare videntur Chri-

34 F

99- Tabe,

ïfc.) | Tubendo fac. Pe-

4

um nivim non introifle.

Refpor-

Que ul

trus ubi

C

que ardeztiffimz Hdei*-.y efï:,.r &

dendum tocam rei geftz feriem fi- fe

dilectionts eximiz.

3

Bhabuifle. Petrus dixit: Doemzze ffrm

BRT

29. Defcendes:.) Credid

it eum; qui

e5, j':ï'/;.e me "venire ad te, 6$c. poffea vos

3» G

precipiebat effe Chriftum , qui nimi-

luerunt ewm accipere $m mavisr, ut ait

V ficie j

rum ejusintellectinn. illuminaverat./

Joannes, quam.etiam ingreffus eft,

; —»— Wentu]

30. Cu»zr cepifft mergi.) -Chrittus

ut ajunt hoc loco Mattheus, & Mar-

*

Y. B

permific Petrum timere, & mergi ne

cus, & ftstim navis ad littus delata

tanto miraculo fuperbiret, ut ait. D.

eft ; id eft, velociffime, & quafi mo-

k

,meïlti m

mento temporis , Cumtamen mu

o i,

Chryfoft. & "Theophyla&us, ^ Pa«/s-

;

5

[ t:um

j Vïdemu,

Is relinquitur fezfatiomi ; ïnquït D.

maris reftaret navicandum.

qpogueta

P

:

Hieronym. wr eugeatur fídes , & int,el-

33^ Venernnt.? | oüqugm fcïIiice

; J JHl

A

CAPUT XiV&XV

89

üs - erat

(/434. 5 Ef cum transfreta(ient, ven

erunx;m terram Genefar.. 6 Mar

::3

Is fuper

35. Et cum ,cognoviffent eum viri loci illius, miferunt i in ?

. univerfam. reglonem 1ll*äm &. obtuzerunt ei omnes male- ha-

u

ben:es,

xti funt,

36. Et rogabant eum, ut vel fimbrlam vefnmentl ejus tan-

Verunt,

!

ete fldu-

gere*ht

Et qu:qumque tetl,c:erunt : falvi fa£ti funt.

CARUS XV.

Ws

es Jube

Pbarzþzorum de lavandis manibus ,. alzzfque rebus tradgtzoncs,

quas Dei tnandatis praponebant :

€? que [int. coinquinantia bo-

avicula

"minem : mulier Cbananea per[everanti fide ; ac- [upplicationg im-

cæpl(fet

þetmt filie curationem : fe[us curatis juxta mare Galilec va-

uatuor. virorum. millia. Jeptem panibus -

riis languoribus ,

dit eum ;

pauczfgue pil

d

ulis fatmt Jublatis feptem Jpor-

tarum - reliquis.

As

Unc- accefï'erunt ad eum ab ]erofolymls Scnbæ 4 &

adorave

&

Pharifdei, dicentes :

2. a Quare dlfClpu ? tui tranfgrediuntur tradxtlones fenio- 41*

j LE

/

rum ?.non enim lavant manus fuas, cüm panem manducant. 7

D

TAT g / "

'3. Ipfe autem refpondens ait illis : Quare & vos tranfere- -

dlmml mandatum Dei propter traditionem Veftram ? Nam

i

JDeus dmt

ificat o

loptef d

4 I'Ho-

alle

um

ad terram app: 1hhenc, ut indicat. D.

Hieio,olymis. ) Vtnientes.

Ut )

AB

g, Ap

larcus cap. 6.

2. Tmmgred;umw fraditionem. )

Vm-f!z /$. Dej es. ) X"on adnpcxone,

Non dic:nt legem trmsgxedt, q.it

- fed natura ;

non ut virum juftum, fed

lex nihil de hoc przci piebat.

Aticri-

ii j"

ut verum Deum confitentur.

be, quia multa erant, quorum tactu

foan. o u

ntur Ohri

Venerunt. 4m tevram Genefar. )

fe(.undum I»gem homines inquiniban-

/Quæ ultra lacum erat, ex qua lacus

tur, ne quid ejusmodi imprudentes'

Refpoti

nomen dCCCpel at.

fortaife. t tigiffent, cunüxtuemnt cre-

rlem r f

'brás manuum lotiones ante prandmm,

Wm?lf f

h35 Cum cognaviffent eum.) Paiftim

. fs ?*

"ex ficie, pamm ex rumore de illius

& etiam inter prandendum, *

quis di-

fcipuli negligebant ; Ahoqul non tim.

11*7/,

p at

adventu per xegmncm 'vulgato.

expeites - urbamtans, ut ante cibum

us

i

mantüs non ablunrenc

&Mir

^( Fimbiiam -ve]hmen j.) In vefti-

lSs

ménti extremitite fimbrias geffab.nt

Cum pzmem manducant. ) Cum ci-

t

$ deml

.Hebrzi , ad eum fcre modum, quo

bum capiunt.

x qui

( mo*

F

" videmus i in telarum extremitate. fila

. Quare & "vos, &fv. ) Nihil de tra-

ye m

Jforrt

dmone Iavandl manus dicit , ne fi

quxdam extare.

Vide .Num. 15. 38-

Bill. cum Cons, Mmocl:. T. VI1.

M

-

am fahcef

'9o

EVAN GELIT-SE CUNDUM MAT TH. '

.

m

&Exo. 4 4: P Honora patrem

,

p)

& matrem:.

20.12- vel matri: morte moriatur.

& » qui malke(fixeä»t,ga,t—ri,ï"t

1

initum f

eut.

$.Vos autem dicitis : Quicumque*

dixeciteiatri

*

aE 7Bv

A

; ..«.V,El.;-' matn

4

R

6. 2

p M

urlïusquO"d'cvun?gue xeilï EE me ? t1b1 proderlt

- et a me

6

cE:xo.

"]

25

*

*

E

NI

-

,9. Sin

21.17.

-

*

^ dàtolom

Levit laudaret approbare, fi nod'fäïudaï:gï;,

offerrent , -aut fe -()bt:ulkifïþ"e cäufarevnf-

1. Bt

20. 9.

r

P

yituperare videretui

*

:

"

;

?

"

', & fine .nec'e,[ïä:

tur, &hoc paGo parentum egentium

tiije.

TOV-*tate in invidiatn

n 'i"rit:u;'rere't..

preces ,^ & necellitates eluderent; qua

E N

20.20.7

Dixit. ) Precépit. .

&

religione impedirentur; quo minus il-

: Jcedic

Q« Honora, patrem , &

[5

5 Non«ïlfo-if

lis benefacerent, & fenfus verborum,

d

hanc interpretationem. -fg'equeïntibüä*,

. 1u

lum reverentix - figna. exhibendo, fed

E

Darifie

etiain cum opus habent auxilium dan-

hic eft.' Quidquid ex rebus meis tibi

H

prodeffe poífet;munus eftDeo dicatum,- -

do, & neceffitates eorum fublevan-

& templgo attribuzum ; itaque faceffe,

B

1 À

do.

Habetur h

-

-

J

20o. I2.

oc px*æceggum.' Exgd.

:

& alia ratione tibi profpice. IV. Au-

p,anta'vit

guftinus ita interpretatur; quodcum-

*

5. Qus f??:zledixer;it,ä c.j Exod—.

21 I7:

que munus eft ex me, id eft, quic-

"n

m

]

"

Mz

:

-,;m?u;oämm'qug eff ex me-,)jz'bi prb-'

quid, tu pater, mea cauf«Deo in fa-

x

"

;:

E ' '6- Et n

derít, &c. ) Locus difficilis , qui ut

crificium offerre conftitueras, tu illud

; 8 ) Cu

Uüm nog

interpretum varie torfit inpenia, ita

tibi habe, aut pro te, offer, ego jam

multiplicibus explicationibus camp:'m

&tatem habeo, & fi voluero ; prome

n

ipfe offeram. V. Hugo hanc putàat

f

q

aperuit. l. ergo juxta aliquos fenten-

05,

tia eft. Quodcumque Deo obtulero,

elfe. fententiam. . . AÀn tibi 'proderit

hmulatore

illud etiam tibi .proderit, in illiuscom-

munus quodcumque ex me ? id eff,

perouri

qux ego, Deo , temploque fepofui,

imunionem venies,' illo coritentus efto,

üiflld Tnty

folebant enim q ii facrificium aliquod

& dicavi, tibi putas proderunt ? N'e-

T&Ce mir

Deo offerebant , nifi bolocaultum

quaquam : oberunt potius, nam que

ém

H

effet, cujus ritus erat, ut totum igni

Dei funt, facrilegium fit ad alios ufus

0 Q

abfumeretur , aut victima pro pec-

convertere.

Veritati. propiores .

dii entiff

explicationes ille,

í

ug ita interpre-

H wllene

cato, cüjus pars cedebat facerdotibus,

A-

illius victiie 'partes auferre quas ab-

tantur, ut doceant filios quidem

itlotts f

fumerent ; fatis ergo effe docebant

réntibus aliquid ex Pharifzorum do-

* Ldbm

ïan&

Pharifzi; fi filii pauperibus parenti-

gmate, & inflitutione tribuiffe, fed

ltàtis

bus partem aliquam mactatz victima

non quantur autipfa pietas, aüt pa-

Or es;.,

rentum: neceifitas opus habuiffet , fa-

permitterent, quà fuam inopiim fu-

Htis qo

blevarent ,. ;etiamfi aliis ceorumdem

tis enim hoc collgi vidétur-ex. $.

txhibe.

neceffitatibus non prefpicerent. — l[.

AMlarei contextu, in quo habemus c.

Quidquid ex -ine

7 II -Vos aurem dicts ; fi djxæ;'it

ne a 9 Smfl

Alii ita ,explicant.

Daärm

tibi proderit, munus eft. Hoc eft,

bomo patri, aut zeatri Corban, qnod

fi aliqua re te juvero , beneficentix

eff dozum , quodcumque ex me tili pro-

mæ Ie(ïll

mez acceptum reéfer, nam taámquam

fueritær, E5 ultra hon dimartifis eum quid-

lL N,,

munus potius do, quod tanquam de-

quam fatere patri [uo aut iatii, Quod

!l)ug

dicitür, &f s»tra nos dimituis, ÓG

i Ii

Ommx

bitum 'obfequium ( quod non agno-

fco.) tibi reddo. . lil.. Alii docent

f:tis oftendit illos aliquid pirentibts

*

E

- Scribas, & Pharifzos folitos. fuitle

iudulgeri, fed non,

B-

"

Rülnéy

quantum ple tds

Á

docerc filios; ut omnia fua 6€mplo

prägïcrji-bit,- voluiffe.-

W

ï fe»fh

Y*

1

CAPUT XV.

d

91:

E od

?

v

-.6. Et non Eonon&cab it patrem f'uum., aut matrem fuam &

*mtga 1,

n'rætum feciftis mandatum Dei propter traditionem veltram..

el mam

-4. Hypocritae, bene prophe avit'de vobis Ifaias, dicens:

8. d Populus hic labiis me. honorat :'cor au:em eorumi Ionge 4lfaig

.eft a me.-

.29-13-

6Et

'arci

-9. Sine caufa autern colunt me, docentes dp&rmas, & man-

76

: dáta hommum.

..» E ,

e caufaren [

Io. Et convocatis ad fe turbls

dlx1t eis : Audï.te & in-

16 entmm

telhgl e.

lerent, qua

-x. Non quod intrat in os, coinquinat hommem fed quod'

oipinus « |

procedlf ex ore, hoc coinquinat hominem.

vegborum,

üö.ltlbus ;3

12. 'Tunc accedentes difcipuli ejus, dixerunt ei: Sus, qmæ

us mels ubl

Pharifzei audito verbo hoc fcandalhizati funt ?

)eo dlcatümr

.13- At ille refpondens ait: « Omnis plantatio,

quam non '-'Jom

lque ficdle, j

*

15. 2»

eIV'l

plantawt Pater meus cæleüls, eradicabitur.

*

M2

14. Si-

quodcum :

—

l eüs qm

6 -Ef non laana:ry?ceätt patrem . funm,

alxcuy.ts vétitum fümatur, non ratio-

ia t

&fc ) Culpa vacabit, etnm(l patrem

ne fui, fed ratione circumftantig, quia.

[ES. tu illu

fuum non Honorat.

nimirum hoc tempore , aut his per-

er, eg() ]'Rm

pO , DP

7- Hypecrira. ) MHypocritas Phari-

fonis illo utí prohibituny eft-

-fxos, 'Scribafque appellat ,

hoc eft,

Quod procediz ex ore. ) Mala , que

hanc pit

fimulatores , hiítrionibus fi:mles qui.

ex ore pi'odeunt hominem coinqui-

ii prodert

ne71d€

. perfonati fabulas aguat ; aliud foris,

mnc, at falía, teftimonia ,. blafphe-

aliud intus. funt ; T?twrgr"ax

mm

mix, &c

Generalius, apud. D. Mar-

»é fepom'- j

Græce mimumn fignificat , & hleo-

cum , qm habet. c. 7- À5- 7*&;& de:ba-.

ennt ? M*

nem.

Hoc autem loco propterea &

;, nam Q!

mine praced»uzt hoc eft ea, que ex vo-

Chrt&o vocantur hypocritie, quiacuin

luntate proc.edunt:.

Dixit autem ex

] alio U

iligentifimi legis obfervacores vide-

ore, quia frequenter fermone: pecci-

) lofes

ri

. vellent ,

legem tamen propter tri-

) intepr

dmon.es fuas transgrediebantur.

tar ; & ad fervandam antithefiin, op-

N

p'mendo que ex.Ore prodeunt, iis

videtm p

8. Labüs me läanarat ) E.x(:errnm

qua ingr ediuntur.

í

gorum

fan&titatis perfónam gerit.

I9. *canddl/Zezft p;nf,/ Quis v1de-

1Dutie »

«l

ut indicat Chryfoft.

"Cor eoruzz lomge eff a 7e.) Alind

batur Chriftus ,

intus cogitat, & amat, aliud foris

contra cxbomm delectum Iege pr eícri-

gbulfreï j

;xhrbet

ptum l,oqm, legemque : up[' un abro-

déeur &

are,

.9.. Sine canfa. ) jérq» ; Frufïra

pabemis *

Dollrinas 6 mandata hammmm) DL—

i Plarmno.) Scrxb&s, & Phari-

a

fæos mtelhmt:, quos tan

tam. arbo-.

orty ']W

vmæ lem repugnanma.

res noxias exfcmdcndob a

3

rinat..

1lI. Noz quod intrat in 05, &fe. $: Non

ge t D

A. non pl;tnt awit Pater menus ce-

/t$ um W

£ibus, qui natura fua' bonus eft

uo

Ümnis enim creatura Dei bona eff,

lef;s.) Qui mli iz auctor nou eft.

yitri

I

"im. 4. 4-) per'fe coinquinstho-

Erad' cali ur.) Nifi mutentir in.me-

gpintith

lius, fcelus deteftentur, & refipifcant,

qpue

ib

minem , non negat coinquinare pot-

j

fe, fii mtemperantex, aut contra legis

emdlcabum:un & male Perdcm:un

E.

AE

*

f

4

92 EVAN'G'ELXIIV SECUNDUM MATTH.

JfLue 14 Sinie illos : £ coeci funt , & duces coecorum : coeCus L osQ

5- 59 autem f1 cceco ducatum praeftet, ambo in foveam csdunt. -

A

us ogal

;« Mar

I SQ g A e

pondens autem Pe:rus dixit ei ;

1 l

7- 17. rabolam iftam.

E—diffgre nobis pa--

(V6S .

Y

16. At ille dixit : Adh»c,

& /whs Gue mtetléda editt

25 ]

;

: java m

17. Nonjntelligitis, quia omne, quod in os in

atrat . in ven-

trem vadit ,. & in feceffum emittitur?

3Q

d

|

.18. Qusd autém procedunt

de ore; de corde e&*eüntg,!- & ea.

OIUI,

coinquinant hominem,

s

LU.

19. De corde enim exeunt cogitatiom

es malz., homieidia,

: Mif (

adult-1ia, fornica:iones, fur:a, falfa teftimonia, blafohemiae.

B g T

20. Haec fünt, qua coinquinant hominem.

. Non lotis au-

9 ,;i-,fides tü

tem manibus manducare ,. non coinquinat hominem.

J tora

L4.Mar

or. Et 4 e

J 29 H

Sidonis.

grgifu.s in'de;"—],efusï, fecetfit inhpgrtes. Ty'ri(-,ï- &

7- ; 24.

"..e2. Eteccemulier Chananzea a finibus i

llis egreffa daäa?it,

1

1

.dicens ei : Miferere

:,'

? mutos,

mei DOmine) 'Qli David—:g filia mea.malg :

4

a '*?mgniq vexatgr,«

Cemnt.

"

1"2L3Qü1

3. [

C &:dOS

Matthzo repugnat 5 nam 1pfi Tyrii,

I4.. Simjte ilos.) NNe curetis illo-

lagl

rüm fcand lum.

*

& Sidonii, qui Phonices erant, vo- .

Ambotn feveam cadunt.) K

imagi&e;,

cati funt. Syrophenices, comp.fito .

KLX

*

. & difcipulus pravitátis ; nifi excufet

pnomi:se, quodSyri Phaniciam occu-

22 Ni

piflent , & mixti Phonicibus habi-

ignorantia probabilis, & quz vinci

ulleri; -

non poflit; quilis non erat

d

in -Scri-

:

taffeat. | Vel Syrophenices didti funt;

a,

bis, & Pharifzis.

uta Libyophonicibus, Ponis fcilicet; -

Dimijte

I5. Refpondems.eztem.) Mebraifmus,

diftiaguere tur.

Porro dicicur hzc

i

peit.,

refpondere, pro exordiri. fermonem,

mulier Cha.anga, vcl quod civis ef- -

CTA

* 'ut fupra cap. II. n. 25. vide ibi di&t i.

fet Cang majoris, que urbs erat in

Dter t

Parabolam.) Sermonem obfcirum.

Phonicia, contermina tribui Afer, ut

dbo]a p

I7. Noz.) Gr&ce, Nond;uxn.,Of)'vrw.

conftat ex Jofue 19. 28. "Vel quia -

Phanices ex terra Chanaan, ingredi--

3. N

ld. Decorde exeunr.) Ét prave vo-

entibus illan Hebrais, eje&i funt.-

* mar

luntatislabe iaficiuntur. Porro cogiti-

llgig i

tiones prave de córde excurt, quia

Vel quia €x. pofteris erat Cham filii

W. (

Noe, cujus filius primogenitus $i-*

inde manant; quamvis mon fempg-r

don dicebatur. Genef. Io. 15. quiur-

]

licibi

in verba erumpunt, aut facta.

^R a

/91. l» partes.) Re

gionem: , feu 19-

bis Sidonis fundator fuiffe perhibetur. .

Tnin

ag un

ca vicina.

Miferere mei.) M dicit, ut magis -

[

pqmt ben

Tyri, 8 Sidom

;3.0) Dus erant, &

Chriftum moveat, quam fi dyiyxill'g«(:.,

Gentiles ; & maritimx civitates , Ga-

Rihe mes.

D Mi

Cj

L

lileg vicin , Septentrionem . vér-

E

FKi David.) Mulier h

?c » €ifi Ju-

jus.

da4 non erat, propter Judeorum vi- .

2 lii

29. Mwlier Chananaa.) Marcus c. 7.

cinititem ab.illis audivilfe viletur

d«

DA

Meiliain fore ex pofteris Pfav'id.

Yon if

26 Syrophoniffam ?Qcat guod'g?þil

H

PSTUNNUR T POT ES LE

9

E

z

*

CAPUT XV.

93

[

"23*.*;Qf1

i non refpo: dit ei verbum. Et ac'cgdlentes" d'ifcip*uli ;

int.

vabant eum

dicentes: Dimitte'eam, quia clamat poftios.

*

ejusro

; Supr

Obis p

24. Ipfe a

utem refpondens, ait :

-Non fum miffus n'i-:ü' i.ad

I—O' 6;

domus Ifrael.

oves, quae perierunt

aq. Je2n-

$1

'^58. At illa venit , &

adoravit eum,. dixce;ïs : Doming,

- O. 5-3"

in vét.

juva me. .

.

36. Q

relfpondensï äït : Non Veft» b»onïum* "ï:füm"ere- upanem fi-

*

*

*

t", &a

liorum, & mitiere canibus. -

* 97. At illa dixit: Etiam,

Domine; nam

& catelii;eduqt- de

s

ominorum fuorum.

melti,

micis, quae.cadunf de menfa d

28. Tunc refpondens Jefus,

aitili: O mulier, magna eft

'emg.

fides tua: fiat tibi, ficut vis.

.Et fanata eft fxlia ejus ex illlav

lt i

hora.

740. Etec

um tranfiffet inde Jefus, i;'enityfe-:c':us' mare G;lilææ,

L

'y'ri- ] &

& aícefidens in montem, fedebat ibi:

habentes f'ec-:,üm-k Ifaiae

'laäavit,

- 30. k Et accefferu

ntad eum turbae multse,

mutos, coecos, clau

do:, debiles, & alios multos : & proje- 35. 5

el malg

cerzunt eos ad pedes ejus, &-c.ravit eos.

lta üt turbsas mirarentur , videntes mu

tos loquentes,

5 Qi

3.

'5-"

clasdos ambulant

esy coecos videntes :

& magniügäbant Deum

L.

*

fi Tyri

f rael.

rant , 0"

E

M 3

-

3 2.-:[];6'—'-

:OmP , MEO.

P

: 23. N5 re/þanïdiqt ei weräuü.) Ut

gnam, quaä üllor'mä

panem accipiam ;

jam 0CCU*

mulieris fidém, & zonftanti.m . pro-

memineris tamen

Ormnine etiam ca-

yus habie

baret, & aliis patefacerec

tellos ex iicis, que cadunt e menfa

didi funh

dominorum, vi&titare, & panis illius

is fcilicet

Dumitte eam. ) Concedendo quod

-

$

petit. ,

aliquo modo effe participzs.

citur hC

Quia clamat pofó nos.

) Sáltem pro-

.29. O mulier.) Jam non canem vo-

j ii

x

y ent H

