apud eum manferunt die illo: ho1fa autem erat

ti'zaþ n-

quafi decima. .

40. Erat autem Andrea

s frater Simonis Petri tmiisfex duo-

bus, qui audieranta Joanne , & fecuti fuerant eum..

4 d

- 41. Invenit hic primum fratrem fuum Sinonem, & dicit

liseu ]

ei: Invenimus Meffiam ( quod- eft interpretatum Chriftus)

Intuitus autem eum.-jefus,

usDei -

42. .Ec ?c'lduxit' eum ad Jefum.

ixit *

1708

L.

u-

T

ba--admitt'*:ntes, fe(i etiam adu ani-

mius, 'l)ræfer rccgntig;eä » qui illos ft;-

Ed

|

mum ; nam Chriftum fecuti funt,

q'*.lüfl tur.

Hora autem erat quafr decim;t.) Sci-

) Sdlict —

- 398« Comverlms antem fe"s.) Yan-

al .bapti- /

quam qui perciperet aliqugs* & tergo

M

licet ab ortu folis, folebant enim Ju-

me m

adventantes.

,

dgci quovis anni tempore inter folis

RabH. ) Cum Rabbi,

id et Magi-

ottum , &occafum numerare duode-

jcitia d

cim horas, que nimirum hyeme bre-

jeaur

i ftrum , appellant, & gratiam fibi ho-

nagiS j fu

norifico titnlo conciliant, & fe difci-

vioreserant, aftate longiores. Quod

pulos ejus eíle velle profitentur.

autem. Evangelifta hore adjun&um

lgterpretatum. ) ld eft, fi. interprei

expreffit, non folum facit 4d fidem

f ) O :

1

narrationis, fed etiam ad Chrifti be-

n uple- :

teris.

go d&

Ub babita

£?) Volebant enim , at

nignitatem explicandum, qui non re-

ao fie

ait Chryfoftomus , in otio , & fecre-

jecit. hos diícipulos in diem crifti-

. fi a multitudine ab eo doceri , ubi

num; & eorum etiam audiendi ftudi-

Nec tamen

:nä iritim) ;

- nuullus eilet interpellator.

um, qui de no&urnohofpitio non fol-

Lte[[.] fupet

ex hoc colligere débemus Dominum

liciti ad Chriftum properant.

[erah

- habuiffe domum propriam, cum effet

Q. mdseramt 4 Joannue.) Præconij

in Judza, fed

um illud Chrifti:

.

f fet

vel diverforio.

quzrunt de Iïofl)i:io ;

'41. Imvenit bic.) Andreas fcilicet

l

ji d

; perbibto .

:.89- Ventte, & vid;etc.) - Ubi habi-

S

a Chri(to revertens.

tem, feu diverfer.

- Primum.) Primum omniim; ideft,

Mdum

Die £/lo.). Ac etiam. no&t

e uäque ad

ante omnes alios amicos , & notos.

m

d lucem craftinam, nam cum fitibundi

norem.

Srmenem.) Fratrem faum natu mi-

fontem inveniílent, probabile non eft

MM

-eos inde non haufiffe ; nec ante no-

Imvenimu: Me/fam.) vi» uso Gu ,

H

cüm articulo- . Ideft, Meffiam illum,

mu

ff

&em fatis amplum fpatium colloquen-

ii

di habere potuerunt , cum du« tan--

quem unum quzrebamas , quem op-

quo

tüum hore usque ad tenebras fuperef-

tabamus , quem. venturum íperaba-

;

Q 4 fent, & iter ad Chrifti hofpitium ali-

ab

tnus,

Nempe ex Chrifto fe manife-

dictt

11.

uantulum diífitum a. loco baptifmi

ftante hoc. didicerat, licet. Evvangeli-

lon 4 meï

jo

annis , temporis partem eiiperet.

fta fermones habitos non exprefferit.

qn

, ita fentife videntur Chryfoftomus,

j

42. Erius Jona.) Jona Joanna& Jo-

cilice

Jo

5

annes, unum nomen funt, fed jona

n

"T.

" L

: ,?yïillus , ThQQP,hyl:g&us & Euthy-

v

4c8

7

EVANGELII SECUNDUM JOANW

& dix

dixit Tu es Simon fihus Jona: tu vocabens Cephas. quod

ficü, Y

mterpretatur Petrus.

43. In craftinum voluit exire in Gahlæam & m'venlt Phl-

i.

U

tu es «

lippum.

Et dicit ei Jefus, Sequere me.

44. Erat autem Phlhppus a Bethíaida, civitate Andreze, &

SO Px

P eirl.

füb ficu

N

45. Invenit Phlhppus Nathanael, &. dxcxt ei: Quem fcnp-

B E

IGen. fit ! Moy fes in legem & Prophetæ, invenimus Jefum- ühum

apertum

du h

4c. !0

Iof eph' a.Nazareth.

|

Deut

6 Et dixit ei Nathanael: & Nazareth po! eft a 1qu1d bom

18.18

m lfa-

efïe? Dicit ei Philippus: Veni, & vide.

i? 40.

47. Vidit Jefus Nathanael venientem ad fe) & d1c1t de €0:

1o. & Ecce vere líraelita, in quo dolus non eft.

45. 8

48 DIClt ei Nathanael Unde me noih'P Refpondit Jefus,

Jerem

x

49- Re-

2'3

Ezech

ef*l contractum ex Joanna;

folebjmt

Fiigum ]ojep/: ) ()rlundl de domo

'4 ?3enim Hebrzi ( quod fere Htm omni-

EIVl

27* bus linguis ) nomina quzdam pro-

6. 4 Nazaretb , &fc. ) E:nguo illo.

24.

pria decurtare ; fic pro Jecéoxias Je-

& vili oppidulo. -

Hoc etiam dicit

D

lebrzo eft, Cóozias ;

quoniam ex MMichzz c. 5. 2. fciebat

hrE

gem. 22. 24. in

Lhnftum nafciturum effe in. Bethle-

mmm, fh

2 4 & pro 7erobaal ,. dlcxcur, "Arbel, Ofce

hem,

" IO. I4-

E5 tu Betblebem terra 7"4a, &c. )

Tw vocaberii Cephas.). CEPhaS Chal-

Propterea etiam quidam dlcebant,

Cm efes

daica vox eft, &. Petram figmfïcat

Joan. 7

I4. Nam quid a Galilea ve-

li Mthal

Vide | qu& dlumus ldtlus de nomine

nit Cbrtflm ? Nemme [eriptura dicit, quia

Ti lpde

Pecrl, Matth. 16. 18.

flm qmm

ex femine David, O de Bethlehem ca- -

Cpuofcere.

43- In craffimum. ) Po&rldle ejus

ffello , -ubi erat Da'wd , venit Cbri-

diei, quo Petrus fuerat ad Chrx&um

$ ?

vii et. l?&

adductus.

Poteft aliquid boni e[fe? Id eü, pro-

fES f()lug l'ub

Exire in Galileam.) Exire e ]udæa,

dire, & quidem tantum bonum, quan-

Ó €20 t

tum eft'Meflias.

e etec al

& in Gilileam profïc1fc1

Dollet tenun

lyvenit Philippum. ) Qui forte obvi-

Veri, & vide. ) Veni, & coram

us faétus eft Lhnü«», fed res tota di-

experire, quid viri fit.

I Nidn,

vina regebatur providentia,

47- Ecce vere I/;-::el;td ) Id eft, fi-

2 eMemæ 4

chuere me,) Ut preceptorem di-

lius Jacob , & ejus virtutum imita--

ïtv Y

fdlq

fcipulus.

tor.

Vel etiam fi

n

ificavit Chrxüus

glüres fub 51

effé unum ex veris

D

csl

A4.. 4 Berbfaida. ) Oppldo Galllææ,

liis Jácob, id eft,

vide di&ta M arth--1T. 9.

ex predeftinatis promiffis Abrahz &.

"k M*h&nae]

.48- N«rbanael. ) Amicum fuum ,

Jacob.

Sic loquitir Paulus ad Ro-

J

uem fciebat teneri magno Meffiz

manos

. 6. .Non enim omnei, qui ex :

Vas

venturi defiderio.

Hunc Nathanae-

I/mel s funt Ifraelita.

VA

Pïæl'mnmm

dem aliqui eundcm efle putant cum

ln quo dolms non eft. ) Mendacxum;

S

Barth lomo Apoftolo.

R

fraus , hypócrifis , fimulatio,

uem ) De q iO.

48. Urde me nofls? ) Quafi dlcat

Rer],w)

lg le;e. ) In Pmtaceucho.

cum nulum tecum Mhabuerin com-

[mmc

u

— CAPU TL

499

& dix'it ei: ',Priiiþs»qnam te Philippus vocgfgt'-,)';czt;lrm effes fub;

ficu , vidi te.

49. Refpon

det ei Naf

12

hanael, & ait: Rabbi , tu es filius Dei ,

»-

tu es Rex Ifrael.

.....

$0. Refpondit Jefus, & d

IXl

t ei: Quia dixi tibi: Vidi te

«t

. fubfi

cu , credis: majus,his videbis :

N

-&r. Et dicit ei: Amen, amen dic

o

) Vobis, Vi'd'.eb'.i'tis coelum

Lf

apertum ; & An

&

zelos Dei afcen*de*ntes ,& c/ïef—cendentesïfupræ

—

Filium hqminis*. i

N

d boni A;

;idexeo:

A

. de domo

aipuo lo

1CAP&T

tiam dict. -

:l

g, füebat

mercium, nec te Wn*l&"*m' fim allocu-

gem Ifrae] ,.' & Filium Dei futurum

i Detlte

tus ?

fciebant Judai ex Pf. 2. 6. & 7- ubi

legimus: Erpozwzem con[Iitutus [um rex

aE )

Cuzz e[fes fu

3 ffce - vidi te. ) "Quo-

dicebanto .

niam Nathanael ut ab homine quafie-

ab eo füper Siíon mnntem. f[auttum ejus ,

Gulila t* -

rat, Ugde mé mofi? oftendit fe , ut

pradicans prace»tum ejns«

Dominus di-

xzt 44'.' me s Ejls.

lii $-^ Deum omrniumn mores (& occulta

genus r1e.

m menus es tuyego bodie

plebem

cognofcere, &.ea videre, que nemo

videat.

Eft autem fenfus : Cum ef-

So- Majus. ) [

t 0s ma'j;oia'. j

d J

'fes folus fub. ficu, uübi nemo te vide-

SI. deuem,, emesm. ) Repetitio facit

bat, ego te vidi & quidem antequam

ad majoretm cocfixmationem ; vel

TA

accederet ad. te Philippus, qui mihi

Probabile autem

certe ufurpatur loco fuperlativi, quo

nüææ qu

'voffet renuntiare.

Hebrei carent, quafi dicat, veriffime.

eft Nathanaelem fub ficu oraffe & for-

Megelos D&l afcendentes, €f defcen-

i & conm i

tafle Meffiz adventum expetiiffe, qua(i

deutes, 6$c.) Midetur intelligere diem

;Ide

f f

D

dicat, vidi quid faceres, & quid.co-

judicit , cum venturus eft Chriftus

ldem eft autem

t

gm !

m

gitares fub ficu.

cum Xno«clis fuis.-

Chilts.

T2 ef

12772 D&'l. ) NOn co-.gh:o-,

dicere.. AM'cezdentes , ac. de[cendentes ,

at

vit Nathanael Chriftum effe. Filium

atque dicere, wwaffrastes , nam qui

äcobs 1

ide,r

;-Abl'ahæ 1

"Dei naturalem , fed inter Dei filios

miniftrant Principi ultro citroque

adoptivos putavit illum eximium effe,,

commednt ,. fcalas. afcendunt, & de-

wluga | *

& preftantiffimum , "quare etiam in

fcendunt, ut illius juffa effecta dent.

an?, 'qM t

Grzco cum articulo dicitur ;

Supra flium bominis.)) Se ipfüm fili-

S:g.

E3s /frä?

um hominis modeftig caufa appellat.

V.[ehda&i".m"";;

Rex I2el. ) Eundem Mefliam re-

Vide di&a Matth

Jatios

(icits -

: þ [2 Su -20.--

Quaü

Bxäf, eum Com. Mesoch, T.V HI.

FÍíf.

pyoin 0

La

EX

410 'E-VA.N GELI*I*'S EC ü.NiDUM .](JA) AN:'N.

E

"

CAPUT'L

5.Dïc

hieite.

jf&fus al nþ;ptias imoitalus , aquam in vinum comvertit, €9 a

-6 n

Capbarnaum «veniens — Serofolymam , ejicit. de templo negotiato-

purificat

res: ac figno a Sfudais petito , dicit : Soloite templum bot ,

Ed

V temna

". Dic

. mulii propter. figna. crediderunt in. nomine f)'-*efu 2

& üsqu

- quibus ipfe won fe credebat, —

$ Ed

T die tertia nuptize fa&tee.

: r

Mater Tefu ibi.

fgnt in Cana Ga]i'ï,ææ: &erat

- Et tuleru

2. Vocatus eft autem & Jefus, &

| difcipuli ejus ad nUptï-as-;

t

-.3. Et deficiente vino, dicit

AREEreRe r

x

Mater jJefus gd eum: Vinum;

non habent.

X

4. Et dicit ei Jefus:

&

i mr bf In

Quid mihi, & tibi eft, m—uiier? gon-

-

militerque

dum venit hora mea.

m nepreh(

$DO

- Tyrehenderc

dddtin

, n0D. hllma'j

.&" j fed fl

T:] QXïIxE tc'rtzd. ) Ex ;]flo Chriftus

ftruenda haereticorum ofa pr.o-hibent:i-

um nubere.

CR declarer

exierat e Jodea, ut profici-

Q 0 i

Íceretur in Galilgam.

3. Deficienre vino. ) Grecum parti«

Qidem. zefr.

Nptis.) Convivium nuptiale.

cipium , ügzegoa»roc 0rs , videtur fi-

ipetbum f

I» Conma Galila«. ) K,x quo oppido

uificare, e&m defeciffet ; fed commo-

]

e explicabitur, fi dicamus fignifica-

3 m p!'ures |

erat Simon Cananzus, Matth. c. 1o.

Ofettm & |

4- Cana duarum urbium nomen erat:

ri jam in&piffe deficere, non autem

Milre;, M

altera erat pofita in Galilza fuperio-

omnino defeciffe.

7

mmï ütin f

re, five gentium , non procul a Si-

4. Quid mibi, & tibi.

(f 'mälicr $ )

Cttalis afta

One , cognomento major, de qua

Duriorin fpeciein refponfio,fed in ver-

^ TOb VQ]C t

Jof. 19- 25. Altera de qua hic agitur,

bis non tam atteodendum eft quid fo-

du Cnfüernc

minor dicta erat in Galilea inferiore,

nent, quam quo vultu, & quo modo

in tribu Zabulon.

Vide Adrichomi-

proferantur ; nam «eadem werba per

, m l v

Vs C IPAAMI p

n. 25.

um in defcriptione tribus Zabulon.

fe fumpta, & iracundiz effe poffunt

t s

Rullinus

& amorís, fed vultus & vox ambigai-

E

hat ficsge

Erat mater Jefu 101.) Qu venerat

tatem tollunt. Íntelligendum autem

1 Tum.

*

non dedignata pauperum cognatorum

eft hzc di&ta effea Domino vultu fe-

'Bilre

]

Pénitus d

dato & hilari, qualem femper habuit

^

emesntä [

)

nuptias. Nulla Jofcphi'mentio, qui

At Q

88 , em

"

3

jam objerat diem fuum.

in matrem , quafi diceret: Quid pro-

lo

Y

etat. ?

(Q. Fecarus efd autezm €5 Jelus.)) Vo-

peras ? fine. maodo paululum ; faci-

UEIP ti

t, ve

carunt, zom fauguam megnum adquem,

am, fed tempus commodius expccto,

3

fed w* popularem ac notum, inquit Chry-

nimirum donec fpoafus & ceteri de-

hcet Inte

tyal

r

fectum vini intelligant, ut miracu-

ä!;l; 6',

foftomus,

Vel quia

opinquus ;

! fdc,[e ?

inulti enim & graves auctores volunt

à

lum ipfi fit gratius, & reliquis ma-

pr","fï D i

lts

fponfum fuifie foannem . I;vang:li-

nifeftins. Ita in hunc locum f&ibera.

'€

ftam,

ipfe autem venit, ut prefen-

At Mialdomatus putat non yeram,

[ D

fed fiimulatam fuiífe reprehenfioner,

j

MJF 7

.tia.fua cohoneftarct. nuptias , quas

uN

r;)

qua non fEmeln Chciftum ufum Iegi-

pitin

ipfe i'n paradifo inüituf-rac? & ad ob-.

jl fi

s w

Ts

4

j

CAFPUT.IL

41X

— s. Dicit mater ejus miniftris: Quodcumque dixerit vobis,

famte.

F,æa

6; Erant autem ibi lapidese: hydrise fex pofnæ fecundum

foitait

purificationem ]udæorum, c.aplentes fmgulæ metretas binas,

lit,

Vel ternas.

l

7- Dicit eis Jefus: Implete hydnas aqua. Et xmpieverunt

|eas usque ad fummum.

: & erat

8. Et dicit eis Jefüs: Haurite nunc; & ferte archu:mchnw

Et tulerunt.

Ffífa

09 Ut

Quptas

e

Vinum

n ;.(«'

mus, ut Luca 2. 4g. Matth 12. 48-

Euedcunque. ) Etiam fi puveiaue

1? non

fimiliterque hoc loco fimulaffefe ima- inutile videatur.

trem reprehendere, cum reyera nom

6. Iiz.) In triclinio , in l-oco cort-

reprehenderet, utnimirum oftenderet.

vivii nuptialis..

j D

Hydria.) Awmphorg ad ufum aque.

/

— Íe non humano, aut fanguipis refpe-

. &u, fed fola char!tkce & ut fe, quis-

deftinatz. - Recte dixit Hydrias, ne

fit declarec : mxmwlum facere.

ita- —

ff vinaria vafa dixiffet , putaretur ex

thlbe p

vino. crafliore , .quod fubfederat , in-

que ut miraculum faceret, habuit

bum Par tl'

quidem. refpeCtum matris, fed non

fufa poftea aqua factum fuiffe vinum,

videtür -

refpectum [anguinis, fed. charitatis.

aut aquam vinifaporem ahquem fum——

Alias plures explicationes vide apud

pfife & exhibuiffe.

Cd commo«

E

s figifier

"Toletum: & Maldonatum.

Secundum þurifimndnem 7tzdaar MU.

101 3101

MBler.) Mulierem vocat, nonina-

trem, utin faciendo miraculo oinis

-Ut quemadmodum ]udzis moris eü'

aquam haberent, quafe & vafa ab-

: mliet ! )

carnalis affectus 1111pvcwnem reinoye-

luerent, quod optime intelligitur ex.

ret

Vel certe. iea. appellavit ,. fecu-

li

*us confuetudinem & loquendi mo-

verbis Marci 7. 3. & 4.. Pharifa;, in-

le& qmd

quit , & emnes 7nd4i , "iff creiyo la-

uo m

do

äum illo tempore communem.

WeriAt manÁs ,. z20m mandacauz, tenen-

Mendasm veni bera mea. ) Quia ut

tes IrAditionem /E'marm 67 aliac multae

1 iefba ?

ait Auguftinus ferm. 41. de tempore;

jJéur, qua tradiza fünr l/ll.f fervare ,

or nb

- nolebat fácere.miraculum , donec.vi-

äafttfmrztzx calicum , E$ urceoram , era-

num penicus defieeret, n& mifcere po-

mentorum ,. € [e ?arum

munlomenm, quamemutare videretur.

j E

Mttretas.) Vide di&ta Luco 16. 6..

—

At dices , cur crgo fecit: ,. fi- tempus.

non .v6ej

lerat. ? mnon yenerat cum. ma-

-9- rebitriclime.) Maglü'*ro convie

Quid p*

ade

ter petiv

Vit, veneratcum.fecit ,modico

vii g quem Græm etiam- o'u/.cwoa'tagw

j1m ;

Lucet interyallo..

jius e5p

Cyzillus.ita refpon-

Xov, Latint inod;pemtarem, dixerünt.

de

det: Quantus bonor pareniibus debea-

Giuidam exiftimant in nuptiis Judzo-

& cetel

v anr y facile offendit , cum flatim ad adtum

rum morem,fuiffe, ut vir aliquis gra-

d

juls m

Pfolpter matrem. dfsfuldf quem qz:mmm

vis praeflet ex ordine (acerdotali , qui

im.eo.erat , parursper a':/?zïlzfer

legitimam: convivii difciplinam mo-

cum Klbff

3. Minibrsl) Wlenfe, Prudens nta-

deraretur.

Vide Baron. tom. 1. anno

ye

Chiifli 31. num- 29.. Vérius tamen eft

font

.ter aflata fpiritu filii ,. facile mtelle-

rehet

I a

! xit; quid filius vellet.

Á

Ar clntuclmumaeonvmo prsfuiffe uc

i

/ Ts

-

7

-

N

412

EVAN,GELII fsE-CUN:DUM J'OANN.'

.9. Ut autem guftavit architriclinus aquam vinum factam, &

!16. k

ncn fciebat, unde effet, miniftri autem fciebant, qui haufe-

- linc, &i

DI

rant aquam :. vocat fponfur architriclinus;

*

10. Et dicit ei: Omnis homo primum bonum

vinum Rohit,

r R

a Zelus d

& cum inebriati fuerint, tunc id) quod fdeter.iuls eft: Tu au-

tem fervafti bonum vinum üsque adhuc.

- m Rf

II. Hoc fecit initium fignorum ]efus in Cana Ga

lilseae : ,&

gnum oft

manifeftavit

Z

gloriam fuam, & crediderunt in eum diícipuli

19 Reí

ejus.

?

(Lin tribx

12. Poft hzc

defcendit C-apharnaum ipfe, &üater ejüs ,...&

40. Dix

fratres ejus, & diícipuli ejus, & ibi manferunt non multis

um eft

:

lid?

diebus.

v,

.13. Et prope erat Pa

fcha judæorum ,& äfc'endi*t Jefus ]eröi

L. Tlle

folymam..

I4. Et invenit in templo vend

s

entes ïbovbs;, & oves, & co-

lumbas, & numularios fedentes.

ai:p/ecorumv

1j. Et cum feciffet quafi flagellum de funiculis , omnes eje-

torum,

cit de templo, oves quoque, & bo

/

ves, & .numuiariorum'

-Bfendit a.

tlymius and

effudit ses, &;menfas fubverüt:z ,

Rritm. obol

x5

! 16. Et

- Rumorum (

p r FUR

aE

N

! ltälice ) Jgï

.æc,onomuvvm - -ejufqu;e'fuiil'e ordinare

I2. Poff hoc. ) 'Sc.i-!.iclet Xmirgculufn

D. duferlt

que ad convivium pertinerent.

perpetratum

.

f columbg

9. Nen fiiebat unde efer. ) Sciebat

Defcendir.

) Profectus, eft. ];ene:,

ibipi nonpote

enim fuiffe vini defe&um , & mira-

dicit, Zefcemdzz , quia Capharnaum

Domm Rtpof

batur unde eífet allatum.

erat in humili loco , quipje juxta la-

'mm vend'mm

Vocat fponfum.) Grmce eft $e»,

cum Genezareth.

IT. Retord,

quod bene etiam verta

Fratres ejus.) Propinquos Hebrzi,

h um mlld |

ER

M

d

g » cempellat àl-

.ïoquitur.

1antq

quod alibi. mon

4

uimus, fracrg;- appclf

DO

AUdieDant n

D

YO. Omnis bomo.) Omnes qui con-

j

mfm

wivia celebrant.

3. Paícha/ Judeorum. ) ]a-m. enim

.s,trip:,m "

Primum.) Initio menfz. -

tempore quo hzc fcribebat Joannes ,

Zs T

Cum inebriati fuerisr.) Cum largio-

celebrabatür a Chriftianis alterum pa-

uf itdi j

ri potu palatum redditum fuerit he-

fcha paffionis & refurrectionis Domi-

quæ indigne 1

betius, & minüs aptum ad- judican-

ni, ad cujus di&cinctionem -

.,clalicitu;r ,

fU. m

dum de fapore & generofitate vini.-

Pafcha Jsdao:un.

-

"hérig R'lduu

U/que 4dhuc.) Ufquead hoctempus.

*l fionor

11. Hoc fecir émirium , &£4c.) Id eft,

Afcendit gerofolymam. ) Ut folebat

Ti

fingulis annis , ad folemnitatem Pa-

Ptopalf.

inter innumera miracula , quz Chri-

fchalem , juxta legis prefcripta

tmedj

ftus fecit in terris agens , hoc quod

Jebrandum.

i

*

m ch'

URm Qce

E

edidit in Cana Galilez primum tuit.

)

jpoidey.

Giorzari fuam.) Divinitatem fuam.

I4. Venämtes'äowe; , .

) Vide di-

Chn(i

&a i

att£h. 91. I2.

ldemm

gt

Crediderunt 4n emm.) Lon.ge fïrmigs

quam antea.

15. De ,fmfc,,z;;..; Quos xillikc inve-

Mi ) Siv

i

:

E

*

»

413

CAPÜT I

n

16. Et hfs, qui ^columbas. vendebant, dixit: Auferte ifta

hinc, & nolite facere domum patris mel domum negotiatio-

uf '

nis.

AXTe

Recordati funt vero difbipuäi' ejus, quia. fcriptum eft:

;ohit, :

aPfal. -

a.

a Zelus domus tuae comedit me.

19. Refponderunt ergo Judai,.

& dixerunf giyk: Qupd,ü— 68.19

2 |

num oftendis nobis, quia haec facis?

? Mat

b JS-'o.lvitke templumghoc,

cipul

19. Refpondit Jefus, & dixit eis:

26.61

& in tribus diebus excitabo illud.

27.40

20. Dixerunt ergo Juda; Qu

E1

draginta & fex annis aedifi-

arc-

iüS, i

catum eít templum hoc, & tu 1

í

n tribus rdie"bus» excitabis il-

14-58

mults

lud?

29.

2r. Ille autem dicebat de temp

lo corporis fui.

$ ]erö-

22'. Cum

p

& €

v€ facerdotes eorum fautores &

äic þecorum*vend'icorum', atque immo-

-

latorum.

fenfores.

vsee

9 ';.s'gzpa ; quod Éu-

Signam.) Miraculum.

f;

— Effundit 2:-)

Quia hac fecis.) Quaft

dicant, quo

riorum

:

th

ymius auctor Grzcus ait efi* con-

eriem obolorum , aut minutorum

miraculo a te edito oftendis tibi jus

nummorum quibus fit permutatio.

effe hzc faciendi?

à

lI

* [ralice ; d4 »monera.

s

I9. So/vire templum Le

i, ö'c,j Qua.-

/

fi dicat , folvetis templum hoc , &

" q6. atferte.) Auferri jubet, quia

dfgcnlum .

cum columb& caveis effent inclufe

Xribus diebus excitabo illud , id eft ,

abigi nonpoterant, utoves, aut boves.

intra tres dies, vel die tertia ,. cum

L I;ene'-;

Domum negotiationis.) Emporiumre-

fcilicet refurgam , tunc intelligetis

harpaum

Yum venalium.

me habuiffe divinam poteftatem. Mos

; j lr

17: Recordat: funi-) N idelicet . cum

eft fcripture figna promittere multo

factum illud viderunt.

Nec mirum,

poft implenda , ut 1fa. c. 7. I4. Pre-

, Hebrsh |

audiebant enim paílim pfalmos in tem-

prer hot dabit Dominusip[e vobis fignum :

193* -

(O(0

a.

Eece. Virgo concipiet , Oc.

;

plo & in fyna

90. Gsadraginta€ fex ann

is.) Tem-

Seriptum. q?.

3 falm. 68. 10.

"TE

Zelus.) Zelum vocat animi aftum ,

pluma Salomone octennio xdificaceum

'ex jufta indignatione affumpta ob ea

eft , 3. Reg. 6.59. fed hic fermo eft

;

de rexdificatione templi ab Herode

Ut um pa-

que indigne fiunt adverfus Deum,

"Lelus enim ^eft ve-

Afcalonita inchoaáta 'anne regni fui

jni$ V "

quem: amamus.

hemens ftudium procurandi ea, qux

2r. Juliano autem 7. a quo ufque ad

" sdiciiüï ! : .

ad Dei honorem faciunt, & þadver—

pre

fentem annum I5. Tiberii, Julia-

fantia propulfandi.

num vero 37. anni 46. fluent.

. De

x fot 1

^ Comedit.

hac re diligenter difputat Ribera in

flf.atcm "1

) Devoravit ; ab(orþuic :

hunc locum , & in. Zachariam c. I.

totum Occupavit.

g

19. Rejponderunt.

) Occafionererum

n. 45« 46. & 47. Pereriuslib. 1I. in

a Chrifto

Daniel. Maldonatus , T'oletus hic, &

diderunt.

geftarum i»nculerqm/, ub-

*

alii.

s |

9I. llle autem

j4«-) Sive nx'cgo

tiat»ore.s illi , fi-

Jiæänt de templo eer-

WWT

R

Es

E

414

EVANGELII SECUNDUM JOANN.

Pfal. 22 CUm ergo refurrexiffet a mortuis, recordati funt difci-

d

;

"f bule

)u5 A

uia hcc dicebat

; &c credide?ugt xfcrisptu-rær,' &

&

Jadamii

9.

5? fermoni, quem. dixit Jefus.

25. Cum autem'effet Jerofolymis in pafcha in die fefto j mul-

? þli iïW:

ti crediderunt in nomine ejus, videntes figna ejus,

-

,

Ammifit a

ciebat.

um

ft, a

/24. Ipfe autem Jefus non cre

-Jm, diett

ipfe noflet omnes.

z

fd.ïf-'bat fömeti?pfu;m eig*, eo quod !

Áer onni

2s5. Et quia opus ei non erat

, hftx--QBis tefci*monui um perhi-

r lu q

bferet,,d,e homine :..Migfe egim fcieb:atij quid eiïej: in hom—ing :

v

at a

J Cs

"

ET eAAPU;i*

5. Hic ve

quesem

H

: quia d De'ov

poris fu. ) ^ Non m.e.nci—eba«turv Chri«

finmhoc loco pro totisfeptem azy.mo-

ftus verbis utens ambiguis , quiazqui-

rum diebus poni putat ,

uibus fe.

»cere, Qu

vOoco fermone - citra mendacium . uti

ftum illud. celebrabatur..

g,

ed Ribe--

? lefpo

licet , etiamfi fciamus eos qui audiunt

ra Cum. Cajetano exiftimat diem fe-

AUS renaty

aliter efíe intelle(turos , modo eum

ftam vocari diem primum azy morum,

^ 4 Dict;

denfum patiantur, quem nos intendi-

aut etiaim: ultimum;. uterque enim erat.

mus , & nos non dicamus animo de«

um fit fene

fanctifimus & celeberrimus.,, ut apud

cipiendi, & ita loquendi rationabi-

nos dies feíli , & dies octave.'

&

"toire, &

lem: caufam .habeamus , qualem. ha-

Levit. 253. n 7. & g.

]

buit Chriftus, cum rnalo. animo Ju-

Crediderunt im nomine ejus.), Crödi;

dai illum interrogarent , & fuo vi-

derunt.in illum , id eft , effe verum,

S' .B—efpor

tio indigni effent , quibus veritas cla-

Nleifiam & Chriftum

$

x

rius aperiretur.

St'gmt.f) IVIiracula.

pxdm.iiïum;

ïo 'R-/';?NP;[ 7,!

22.- Recordats fün.: dg'/ä*iþu»/i-' :jw2ö' 0.)-

WVenit illis in mentem , vifo. refurre-

.24. Nonm credebar ]'Emetip fum eis,)

; L'ï-a

tinilus.

€ionis.eventu, hujus verbi Chrifti ,

cet multi crederent , & ad eum acce-

Tes, fe

Vif

A0

» lam m;

fofvite Ge.. intellexeruatque , quod ne

derent, tamenipfe , qui ut Deus eo-.

Tuifs

lmusec

1pfi quidem eum a Chrifto diceretur

rum cordacognofcebat, videbat mul-

fatis. intellexerant , corporis fui refur-

toscorum eile inconítantes , & fa-

j'?,han'

feonm,

cile moveri poffe a. Pharifzis, ut.

2 Nüäc. N

xéctionem . fignificare voluiffe.

SUVitzti co

Credidtrunt.); d e(t, roborati funt

eum antetempus traderent; ideo non

f

Acet

in fide , ita.üt clarius, firmius, & per-

confidebat eis, nec volebat omnes co-

hrif

qui

Écctius crederent.-

;

tnites fuos eíffe

1

dtet

'humlhs

confcios.

& fuoräxïlm ?xcanor üim

Seripture. ) Sacre $LE

i'u'rre&'ioiaem;

Ts

Chrifti tradenti : hujufmeodi locus Scri-

a5. lg quis tefimonium | perhiberet.

&

Cred

pture e..& Pfahln. 15. IO- Noem derelim-

de homine.) Opus non habebat Chri-

ques antimam meam ia snferno. ,

& Scil

t ,. ..

g:s d

flus ex alio difcere, qualis effet hic,

M

s']?tr) U

aut ille , quife illi comitem audebat

d&lcu

Er feymont., Gc.)

I eulis Chrifti de

adjungere , cum ille , quippe Deus;-

i P UIum

fuz: refurrectione.

omnes optime nofíet , & quid habe-

J'iha

4j

j

W"t DE

23« In d;'f fafto-)

Ia'n.fe niizs dile uïi fe-

rent m a-pim.o- non igaoraret.

j

Tet )

[ Q

——

-

ER

Mi

-

X*

*

LR *

45

E

CUA PUT ük.

ï

4d?f

&&

Nicodemum. mo&le. edocet«de .rena[cendo ex. aqua., & Sþi;(z'?u, at

de fui inflar «uei. ferpentis exaltatione , quodque. Deus filium. fu-

)mu. -

u h-

um mifit ad [aloandum mundum : fatta. queTione. de purificatio-

se, S'oannes (uis difcipulis de Cbriflo turmurantibus. laudat. ip-

0 qui

] Jum , diceus sllum crefcere oportere , fe autem minui ,'€? quod pa-

er omnia dederit in manu ejus : ut qui in eum. credit ,. ba-

p

m, qui vero tion credit , maneat ir&

inc.

- 'þea! vilam «terna

. Dei füper eum-

L. [ Rat autem homo ex Pharifzeis, Nicodemus nomine,prin-

ceps Judzeorum.

*

;

UT

2. Hic venit ad Jefum no

&e," & dixit ei: Rabbi, fcimus,

quia a Deo venifti magifter: nemo enim poteft haec figna fa-

n Bly.emo'

cere, qua tu facis, nifi fuerit Deus cum eo.

uibus ita.

i

3. Refpondit Jefus) & dixit ei: Amen, amen

dico tibi, piii

X

4 Re

quis renatus fuerit denuo, non poteft videre regnum De!.

diem i&

j monim,

. 4- Dicit ad eum Nicodemus: Quomodo poteft homo nafei,

.enim crat

cum fit fenex? numquid poteft in ventrem matris füze iterato

QU apu

introire, & renafci?

i

z. Vi

rena-

' .5. Refpondit ]efus: Amen,/

amen,dico tibi nifi quis

,tus

;) Cred-

-

. À

dfe v

^

yilfume

-R'incep;c Jud«ornm.)Unus ex prin-

3

Nf quis renatus. fuerii.) Ex ver-

i.])

cipibus, vir primarius, hono-

bis Nicodemi patet eum ad Chriftum

veniffe;ut difceret, quomodo pervenire

mtin) L

res , feu magiftratum gerens inter Ju-

ideo D(nl'li-

.eum a

d«os, nam ut infra c. 7. 50. legitur

poffet ad regnum Dei.

fuiffe unus € concilio Principum. &

nus oftendit primam ejus januam eífe

t Dgus [iLd

Pharifzorum.

fpiritualem regenerationem , id elt ,

debat m

Af-ervaretut:ab aiiis,

oportere ut per baptifmum homo D«i

,

le

2. Nodle.)) Neob

Filius efficiatur , quod dicit , quia

arizi , U*

ut gravitati confuleret perfonz fuz,

ideo 0

fcilicer qui magifter érat in lfrael ,

per mortem fuam finis inftabat facra.-f

Chrifti humilis magiftri difcipulus vi-

mentorum legalium.

deretur.

4- . Quemode poteff , 6&c.) Homo ad-

Llfüwum

huc cárnalis carnaliter res minime car-

Seimus.) Credimus, p'erfua'fï fümus,

ego & alii non pauci.

nales intelligit , natn ut dicitur I. Cor.

t

4 Deo.) Scilicet miífus.

Q. 14. «dnimalis bomo non percipst. ea ,

)eblc

C

Maziffcr.) Ut magifter fis, &]a-

qua funt Spiritus. Dei, flultitia eff enim.

7 hlc,

ij , &f non poteft satelligere,

daicum populum vcritatem doceas.

Hec frjsa.J Mujufmodi miracula.

. tmen , amen dicotibi, 6rc.) Re.

p

; [e

Nif fuertt Dens cum eo.) Nifi ope-

fpondet Chriftus eadem conftaitia &

j*

qul

retur Deus c-u'm illo ; & pér illum.

zjfïe*veratigne ; ut oftendat fe propter

p

pj

^*

-

46 | EVANGELH SECUNDUM JOANN.

tusþ"fyuerit ex aqua,

.

10.À

& fpiritu fan&to , non poteft introl.i-'r'e in re-

s

num Dei.

d,iha

6

db À

6. Quod natum eft ex carre, -cv'aros eft: & q

u,g»d[-.nlatum ei-'(.f:

exípiritu, fpiritus eft. — —

P3

.

|. & quodi

7. Non mirerts qui

a dixi-tibi: Oportet vosï naíci -d'e,vnvuo;,:

«V fal

.8. Spiritus, übi, vult, fpirat: & vocem-ejus audis, « fed

n. $i

Xero ob

134:7.

nefcis unde veniat, aut quo vadat: fi

]

c'eft lomr'xis' , qui matus

n E

elt ex fpiritu.

9. Refpon

d

dit Nicogl'gfæüs,; & dixi.; eï:Quomodo pöi?ünþ

| 0, Filius

-

haec üeïi'ï'

i

Dd

E

]

s Re

m

: ü Spiricufa

Nicodemi a.;dxifxilra-ti'o-nem non miütare

terpretationem , p-ml' vento accïpïtür',,

infciig) -

fententiam , fed debere ipfumfauditä;

quafi dicat Chriftus , miraris quod

I0. 74 &

: Gmo j

magis fpiritualiter intelligere-

hanc nativitatem fpiritus non intel-

Ex 4qua & Spiritu [andto.

) Ex aquä

ligis. Ne mireris, fienim viam ven-

76 Uyö' ()a,ü

ti , quem auditu & ta&u percipis , mi-

Mu Jfraeli; :

baptifmali & Spiritu fando ; hujus

enim re

$

cenerationis auctor eft Spiri-

nime nofti, quomodo Spiritus fancti-

mus : q.,i l

tus fa—nä

us , itatamen ut Pater &

operationem affequeris ; atqueut ven-

ilimum q

Filius non excludantur ,

quorum

tis eft, licet tu ejus viam nefcias ; ita

: E la igm

triur» una eft operatio ; quare etiam

eft fpiritualis. regeneratio , licet ejus

Maldonatus

Whorare pj

in forma baptifmi diftincti nominan-

modum non percipias.

Thiüs d

D

0dor,

tur tres. perfong divinz , fed folius

exiftimat fpiritum fumi pro anima,

phttis lr

& fenfum effe, quafidicat.: Quid mi-

Spiritus fancti,mentionem hic facit

E'ICTAtionen

Chriftus, quod Spiritus fanctusamor

rum finon intelligas, quomodo. homo

us Wrtinent

& donum fit , amor autem & dona

ex Spiritu fanco regenerari polfit ,

Wh Crtg i o

cum. intelligere non poffis, quomodo

Dei in hac renafcejxitia maxime glu--

,19' Ddeu eis :

eeant.

ex fpiritu hoc naturali, quo idem. ho-

"bifni,

.6. Quod natum eff ex carne; 6c.) Do-

mo vivit, generetur? fpirumus enim

animalis wiís vt fpirat, ideft , qu&

.m [er

cet,cur dixerit neceffe efíe denuo nafci,

ACnar C [2

quia quod ex homine natum eft ,ho-

vult, animat corpora , €a nimirum:

W Dayy) 3

mo C

tantummodo , neque aliquid

um ita facta funt, ut animari ab ipfo

Cl'lph n0n e

olfint ; & vocem ejus audis , quia

, alcius habere poteft per illain nativita-

tencretm f :

tem naturalem: at qui ex Spiritu fan-

oquentem audis hominem , aut equum

10n qe

&bant

&o gignitur per fpiritu:ilem repenera-

hinnientem , nefcis tamen unde ve-

ao

niat,autquo vadat, quia nefcis, quo-

lI

tionem baptifmii , qux naturali mul-

&W Á

to pr&ftantior eff , ex carne efficitur

modo.anima tn corpus ejus ingredia-

,

horg

fpiritus ,

id eft , fit altioris ordinis ,

tur, aut e

?rediatur.

&

$i ergo tuam

litbi dii

[6]

ipfius , fi ceterorum animalium gene-

dtug f

li

quia fit divinz naturz particeps , & Fi-

bus Dei, atque ita jus habet ad. re-

rationem non intelligis , quid mirutmn-

'num Dei, cum fit Spiritus & Deo

fi non intelligas , qua rattone homo.

ümilis; quia Deus fpiritus cft. Ita-

ex WSpirïtu. fan/&oa -rcriafci/ poffit ?

lt

generem

[ fpl

que cormem & fpiri;um, accipit prore

u

carnali, & pro-re fpirituali.

9- 'Qt,t'amn.;!æ— poffunt . hac frera , €$0. )

9- Spirirus u1 vnlr fpirar,

£-) Spi-

Ut iterum homo nafcatur ex aqua &

lia

t

Spiritu fantto , & id quod natum

xütus hoc locj.o:- , juxta m.ul,coxujn in.

E

lflö/. mm Ca;,,.

—

n

E

P.

CAUPT W.

"

417

[

eMmfe

.Io. -Räfþdnditijefusv?

. & dixit ei ? Tu'yes,, magifter in lfra-

€l, & haec ignoras?

Ir. Àmen,amen

dico tibi, quia quod',;;f,,'.c':.ignrms.;s .lokqfa*ijmut,x

þum elt

.. & quod vidimus, teftamur,,

& te&?monium "no&rum no(-n*' ac-

m ] cipitis.-

T

.

du

32. $1

terrena disi vobis , &'»no;i' creditis: kiäätnodo ; fi di-

jmm| xero vobis cocleftia , credetis?

1

:

13. Et nemo aícendit in coelum , ni

fi qui defcendit de coe-

Pommt -10-, Filius hominis, qui eft in 00?10,-

14. P Et :

ls

/

ex Spiritu fancto fit , idque Haclno-l')is

teftari , ä quö miii'u,; eft, ut bene

infciis ?

netat Rupertus , quod cap.8- 17. pa-

) accipïturvfþ

niis qu-

IO. Tw es magt[ler in If;-.«æl ; 063

Jam profitetur : bz /ege veffra , inquit,

In Greco eft,79) $P& ó àWexahog

fcript'um ef , quia duor um bosinum te-

pón totel —

Tóu VooagA , id eft, zues magz1/fer to-

ffimonium versum eft : ego [um , qui te-

| v,«iam ye :

xcipis,mi--

dius Jfraelis , id e(t, omnium do&if-

fiimonium perbibeo de me ipfo, &f teffi-

ümus , q'i totum 1frael, etiam do-

monium perbilet de me , qut miftt me ,

gitus um

&iffimum quemque doces.

Parer. Maldonatus putat fenfum effe;

queut Y -

gelcias; t

KEt hac ignoras? ) Quuafi dicat, hac

Qued fiimus loquimur. , €£$ quod. vidi-

dgnorare non deberes , cum fis exi-

9/45 te[f;mmr.

Id eft , non folemus

, Jicet $u$

. mius do&or, & multa inlege& pro-

teftarr, nifi que fcimus, ac vidimus,

Vfaldonatus.

0 apimi »

phetis legere potueris , qu& ad hanc

quareeo ipfo quod vides me hec tam

p

generationem & renovationem fpiri-

conftanter affirmare , atque teftari ,

b

Quid di--

. tus pertinent, ut Pf. 50. 12. Cor muz-

exiftimare debes me- certo

modohomo:

dum creain me Devs , Wizech. cap. 15.

credere te oportet.

: fcfre- .

:rari' Po-üllhl

1

uomo

19. Dalo eis cor novum , & de aqua

Er teflimonimm noflrum mon accipi-

15

i

"baptifmi, Ezech. cap. 36. 25. Effes-

£5.) S1cut de omnibus bonis teftibus

101

dem.

ho-

" dam [upér Veos aquam mundars, &c. &

generatim dixit 244 fcimus loguimur,

iriitl «

Zachar. c.

^5

ao

I. Eritfons palems do-

