rationi diffentaneum fuerit , aut ap- p

Chrifto miraculum patraturo pericu-

paruerit,

1 38- fr&n

lum crearet przfentia Judeorum, quos

34. Veni,

à fupra

-

8 z(ide.) Veni VIfüm, |

YÀb agf

propterea invidia in illum flagraturos

fiplácet.

nonignotabat, cum- fciret eos &equo

35. Er laetymatus eff

jefas. ) Vide- - mm a

animo ferre non po[ífe quidquid ad

tur commotus fuiffead lacrymandum, . E. lo j

Chrifti glorigm amplificandam face-

& confpectu fepulchri, & flebili mu-

; um of

r

:

ret.

*

lierum ejulatu, que ut ad fepulchrum , [ &b ,

.33. Iefremuit fpiritu. ) Yd eft, in-

venerunt, effufe funt inlaerymas, & . "um ]j

Qignatus eft intra feipfum , hoc enim

eruperunt in voces doloris indices. - [ . 3 2v/

Lacrymas autem non tenuit, quia ut - - "omingg £

fignificat vox fpirzu. Indignatio au-

tem erat in maortem & in diabolum,

fufcitando Lazarum fe Deum proba. ] i,

cujus invidia mors intraverat in or-

turus erat, ita lugendo fe hominem -

Qæ""idu,

bem terrarum , qus tanti luctus cau-

Probabat,

Przterea oftendit rem non

fa fuerat. Preterea in Jud&os refra-

(

effe compofitam, vere mortuum effe [ 4 y,

n

Q

&arios, quorum pertinax increduli-

uem fufis ubertim lacrymis fleret.

- Mi li a

tas fecerar, ur Lazarus permiftteretur

Jftendit fe illum fororesque ejus fin-

LT

mori, fi forte ejus reftitutione ad vi-

gulariter amav iffe.

"Tandem ut do-- | *«

ceret nos in funere charorum intra

tam ad fidem adducerentur, quos pr«-

5 G',Widm D

cedentia miracula, tot tancïaque. non

modum

*q-u??dam - indulgere lacry-

à hD £l

, moyerant,.

mis.

"*l

AL« Eley,

Turbavit

6. Qu

femetipfium. ) Eäcitavit.;

-aiyg:;axda.) ' Qil'afn ü.nc'e.m(:* quam ;

ha

bïtïlge&

-ardenter,

E

a

h,

etiam in fe pamon;m :r.imïcïæ', & vi-

X

--

--

CAPUT XL

493.

erat d- - :

37. Quidam autem ex ipfis dixerunt 4 Non poterat hic . 4Sup.

5

qui aperuit oculos coeci nati, facere,'ut hic, non morere:ur ? 9. 6.

Yolaban- -

)

*l

;

38. Jefus ergo rurfum fremens in femetipfo venit ad. mo--

V exiit,

i

t

i

"

- pnumentum: erat autem fpelunca , & lapis fuüperpofitus erat ei.

i, ut [

^«939. Ait Jefus: Tollite lapidem. . Dicit ei Martha, foror

ejus, qui mortuus fuerat: D

eft enim. .

z

/omine , jam foetet-., qug;ric?uanus

ets a, -

49. Dicit ei Jefus: No

iifesk'hi;, :

nne dixi tibi, truoniam ft credideris,

4

. videbis gloriam. Dei?

*

41. Tulerunt ergo lapid

em: ']efus ,aut*e/.h elevatís furfum

ZORUM M

oculis, dixit: Pater, gratias ago tibi; quoniam audifti me.-

- furbovit j

42. Ego autem fciebam, quia femper me audis , fed propter

« populum, qui circumftat, dixi: ut credant , quia tu me mififti.

e, vell «

l

43. Haec cu

i

m dixiffet voce magna c

?

amavit: Lazare, veni

4 foras.

P

; um

fuerat mortuus; ligätïus— pedes ,.

44- Et

&a;;mpizcæiit, qui

tPPZ.

Ina-

d

Ü bgmeViH

: 37- No'n pwemt; bic ,..£fc- ) : Senfus

mï'd—it'—un.i fe . dicit ; offendens fe nox

et: Mirum eít/ quomodo cum ape-

egere precibus , fine quibus a Deo

ubitos. exte-

xuerit oculos ceci nati, non potuerit

quod. optabat obtinere poterat ;; Deus

ii eo 168 -

facere, ne hic moreretur.

énim volcbat divina voluntate

Chriftus volebat hümana.

p q;üO ä*

!fi;, a ZP- ?

58. Frémens im femetipfh. ) Vide di-

&a fupra &, 33.

* 42. Sed propter populum , qui circum-

Veqi Qifumi ,

Erat antem [pelunca. )

Mos [udxo-

ffar, dzxi, €c. ) Senfus eft : Hoc

rum erat mortuos prxfertim: honora-

ipfum quod dixi me tibi gratias agere,

biliores in fpel-'un'cis fepelire , qua-

non ideo dixi quod novum effe puta-

fe)/;f') Vie j

manou

zum oftium advolutograndi faxo clau-

rem , ut me audires ( folemus eninx

$olU- d debatur, quale fuiffe Chrifti fepul-

de novis tantumi beneficiis gratias age-

jf

chrüm legimus, Matth. 28. 2-

re ) fed ideo dixi , ut populus hic

-

g, À

Jicgm

.

- .89- Tellite lapidem. ) ld; quia.per

intelligeret me otnnia tuo aufpicio &

voluntate facere.

2

d.icef. 3

homines fieri poterat, non facit ipfe

fl

u t

miraculo..

;

Utcredant, 6c- ) Hoc aute

LC -pw*axz

n

Qatr!

d

uanus eff. -)" j;äm*: qh*atu-ozt

erit illos credsre cum videbunt quod'

mortuum Lazarum fufeitaverim ex

(e lo

"funt dies qued mortuus eft.

;end'ï

— 49. Nonne dixi tibi,6c. ) Mlartham

voluntate & virtute tua , ut cui hoc

r

room

dit

Chriftus caftigat verbis, tanqnam pa:

antequam fleret adfcripferim.

j; M

runimemorém, & fidei parum tena-

43. Voce magna.) Ut ab omnibus

um

fin

cem-'w

E

:

pércipi poffent verba, quibus ad mor-

ade

q u

Gloriam De:. )

Opor i

3

nfïg)ïea qþ(;dï

t£uum- fufcitandum uteretur, nec in-

urorum T

in

Dei gloriam cedat.

cantationibus , aut magicis fufürris

Y. Elevaris furfum oculis. ) Qui

miraculum pollet attribut.

p "

44. Ligatuis manus , €f pedes.

) Hoc

4 habitus eft orantis.

f

7 quä

N

vnolvumn miraculum fuit, & a fufgi:;xa

ihü adh'ud'pregatue

-

4

— 484 f!ä.'v-ANGELiI ;SECUKNQ'U."M Jö.ANN. r

E N

& manus inftitis, & facieg illius fuda

3

rio erat ligata. : :P«ixlit eis

& finite abire.

*

*

z homo

- * Jefus: Solvite eum,

*

-

g. I

4s5. Mult ergo ex Judzis, qui venera

ntád Malw*ianïïgx & Mar-

p fecai

tham, & viderant: quae fecit Jefus, crediderunt in eum. *

&

S

*

'46. Quidam autem'ex ipfis a

b

d

Pharifæovs*,* &

T

. gante:

d

dme-

52'

runt eis, qu& fecit J efus.

47. Collegerunt ergo P

.

ontifices, & th;ljifæ'i. concilium ,«

1 . üifperi

54

N

dicebant : Quid facimus ; qui

ahic homo multa figna facit ?

49. Si dimittimus eum fic, omnes credent in eum, & ve-

E &gïüi

*

nient Romani, & tollent noftrum locum , & gentem.

L

. einfr.

. e Unus autem ex ipfis Caiphas nomine, cuim e

ffet Ponti-

Gtur E

|

ZSS'P

18. 14. fex anni illius, dixit eis: Vos nefcitis quidquam, -

L

tunt m

h

"

m

Caren

hss

55/3:' Nec ;

X

$(

tione diftindüum , velatis ocülis, &

,—To!lc*m' nof)rum 'lac";m.-. )—löivitacem ,

in fem

vin&tis manibus & p

edibgs e fepulchro

& templum vaftabunt, & fibi omnia,

* fum? ]

Lazatum prodiiffe.

ufurpabunt, occupata pleno jure Ju- .

dafístis. ) weietoag ,

fafþiis ,/ Ti?czg/i;,

dzea, & nos captivos facient & abdu-

-W üyqu

ubus: folent mortus obviuciré. , inqiuit

cent. Fortaífe hzc mala non even-

[

*

ut:hymius.

tura credebant, fed invidis fue pu-

Szdar 0. )

Vox Latlinä - Grece quo-

blics utilitatis velamentum obtende-

1

bant.

A.

que ufurpata pro linteo , quo fudor

PM po[r,u

capitis abftergi folet. -

Y

49- Czum e,

f:t*ï?on;,ffex. . Summus,

illo occif

Solvite esgm. )

J«fft

felvi ,. inquit

ac proinde concilio prefideret majori

Chry'foü. -«t tangentes , 6 propins Jj^4-

ceteris auctoritate preditus.

]

]

T

;

Conftituerat. Doïnï-

)U

t itflin

i, nefcerent vere refurrextiffe.

"dnni dllins. )

D iCet Vera

45- Crediderunut in eumi,) Quo

d fci-

nus in' lege Mofaica - ut unus- effet

X . cupy

licet effet Chriftus Dei Filius.

fummus Pontifex, idque dum vive-

40. Quidam autem ex ipís.) Mide-

ret ; fed poftea factum videtur ambi-

! Yillem

anQus h

licet qui male affe&i erant adverfus

tione & contentione Judeorum , ut

iPnitatis

Chriftum , & Pharifzis * confentie-

Pontificatus annuus eifet, aut certe

bant.

utP

Pér eum ,

47 €

tur

Vonti'fices-l f'revquemer .mgta'rc*n.'.

lenfum. -

'/eg?rtmt er/-g*a', &.) Nimi-

Tetye (

rum auditis iis que fecerar Jefus in

Fos "ff"'f"!wquidquq,,,-,) " th*kh**e-

.?lmi cn'e :

vicina Bethania Lazaro fufcitato.

gotio non fatis videtis quid expediat.

Quid facimus , 61c.) | Quafi dicat ,

50.. Cogitatih )

T oO p

penditis.

Confideratis; per-

3

nos nihil facimu$, nos torpemus &

5

;

j m:ff pen

negligentes' fumus, & interim malum

Vobis.)

. Ia þGræcö þ, tajmeln- et , u ,

elifcit.-

ltalice. dicimus

Che 'äiam'a

zobi:.

52' Gtm

& fare ?

fl D

Ut unps bomo. ) Quicunq,u'e, & q'uä;

. 49 . $ dimilfiüzg: es. fíc. ) Si illi

lifeunque (it. Non nominat Jcfum, j

non refiftimus.

h

ne privato in illum odifqi ferri videa- g

; Di/þtr/,v'.'

G

Et venient Romani, 67c,) Putabant

tur.

x

M

enim

. Meriatu

Bw

fum affe&tare regnum tempo-

") Occidatur , tollatur e

rale ;

&

.medio.

3 jj

^

futur'qm effe regnum Mcmæ,

-

; *

Aterune

:

a

,177/

C

x

485

*

TE

?44

a PUT xL.

)

'$o. Nec co-gitalti»s;,-. quia expedit vobis ; ut unus moriatur

fmt eis

homo pro.populo, & non tota gens pereat.

51. Hoc autem a femetipfo non dixit: fed cum e

! &.Mar-

W

fex anni illius, p

gente.

&

rophetavit,; quod Jefus mqtjituqusjelrat pro

E

& dye-

$2. Et non tantum pro gente

- fed. ut filios 'D',eij,**v"qui : erant

liuy, t

difperfi, congregaret in unum.

at ?

53. Ab illo ergo

die cogitaverunt;

u,t. in.tje,rficerentj .eum.

$4. Jefus ergo jam non in pa

lam ambulabat apud Judseos,

fed abiit in regionem juxta defertum, in civitarem ; qua& dt-

i

x

citur Ephrem, & ibi morabatur cum difcipulis fuis.

?t ïP.o'nti-

"ss. Proximum autem erat Pa(cha TJudcorum, &

'za(ceüd/e4

runt mult Jerofolym

a.gn'.de regione ante Pafcha, ut fan&iüj'

: NCC :

carent feipfos.

---.

56.' Qusereb

ant ergo Jefum, & coïloquebahtufad*invicem,

Quid pu!atis, quia non venit ad diem fe-

l(iivitatem :

in templo ftantes;-

flb omnia,

ftum? Dederant autem Pontifices, & Phariízei mandatum ,

qo jute J*

dicet,

v

r &abd-

ut ükquis cognovell',it, ubi,ütx,jin

«

ut apprehendanteuænf

non eve

i füe p*

»

4Ppp3i

CAPUT.

m obtenue

«5 54. In-galam. ) In locis pu'bliþc/is.V

Pro populo. ) Pro falute populi, ut

à Gpromus,

illo occifo falus toti genti paretur.

ia civitatem qu& dicitur. Ephrtm. )

^s 4 femerzpfo. ) Proprio fpiritu

Quz.civitas . fita erat ultra Jericho

lat m?l'OI'

feu.inftin&u non dixit, quatenusfci-

verfus Jordanem, & nonlonge ab eo,

Mi

licet veram fententiam continebat.

& ad cribum Iphraim pertinebat. .

er

af XDOmi'

p us flm

-Sed. em e[fet Pontifex, &c. ) Quam-

* 85. Sanüificarent fetp[os. ) Utfacri-

vis ille-mahis effet , tamen Spiritus

ficiis & ceremoniis ad hoc ftatutisfe

, dom viVQ'

fan

s habuit rationem Pontificie

ab omnibus legalibus immunditiis

sderar atl

dæorum .

dignitatis, ut ait Aug. & locutus eft

purgarent, & preparent ad Pafche

per eum, licet ipfe non intelligeret

feftum rite celebrandum.

fenfum , quem Spiritus S. intendebat,

—86. Quarelaut ergo Jefws. ) . Nam

" Wmlvl!:lïf-""

nempe Chiiftum non folum. moritu-

& Jefus confueverat hujusmodi dies

d hr

rum eífe pro Judsis, fed pro omni-

feftos pravenire, gratia docendi eos,

bus prxdeftinatis, qui erant. difperfi

qui fiimiliter prevenilfent.

Quzre-

ji) p

inter

bant autem illum caüpientesillius do-

derätïsï pr

Dei.

genc?le?s , quos vocat Filios

(&rinam audire, & illum de facie noffe,

52. Gente. ) Juaaica.

cujus fama propter Lazari miraculum

eh eü, )i(lïh

Fi/.ias De;.) Dei ele&

ione & þræde;-

late percrebuerat.

ftinatione, ut proxime diximus.

Quid putatis , &c.

) Gusfi- dicaet

g

&q

at

]cfum*

Difierf. ) Inter Gentiles.

putatifne illum , venturum aut non

venturum ?.

[

.Cengregaret im u

:

3

?

nun. ) . I» unum

farn itt"

Chrifti ovile..

57.' Dederant. ) Prdmulgaränc.

53: Co gitavcfnnt.

Mandatum,) E

À

í vollatut t

ftatuerunt.

) id 9&, ,Hrgnicer

—

X cpnciliil,tc-)tiu? fiu-

e

-&or'it'acgï

ES

-

i

iB

-

3

496

EVANGELII SLCUWDUM ]OANN

CAPUT XH.:

Di

meæ fe

"ipud Maït/aam, & Lagarum receptus , unguem"o a Marza u-

i nr

gitur murmuranie. Juda fure : cogitarumt autem. principes. acer-

femper

dotum eliam. Lazarum occidere; Sfefus. afello: veGtus , cum bonore

9. C

J'erufalem ingreditur, C? gentilibus eum voidere czzþzem*zlyus dicit ,

Venenum

boram [ua. clarificationis inflare, fed granum frumenti prius mor-

Tent, qu

tificandum : 9ox. Patris auditur. de clarificando nomine fuo : prin-

IOC

fümi

D

-€eps hu/us mundi foras ejiciendus ; de exceecatione Sudeorum

i. Qi

propbetam ab l/aia: in Chrifto. bonoratur »

. &ut fpemztur Pater.

N

M

15; n

dMat

(hem fef

6Iar

Efus ergo ante fex-dies Pafcha& venit Bethamam, ub1

Marc

".

Lazarus fuerat mortuus, quem fufcitavit Jefus. -

À

. el &cla

14:3:

2. Fecerunt autem ei coenam ibi, & Martha mlnlfcrabat,

Lazarus vero unus erat ex dlfcumbennbus um €o.

Domlm

- 3. Maria ergo accepit libràm unguen:i nardi piftici, plCth-

I4H

fi, & unxit pedes ejus capillis furs, & -domus 1mpïeta eft p

fcnp m

odore unguenti.

I X

4. Dixitergo unus ex drfc:lpalls éjus, Judas Ifcarwtes, uit

T* pul

erat eumi traditurus :

$. Quare hoc unguentum non vænut trecentls denarns,

N

& da um eft egenis?

Q ijicie

6. Dixit autem hoc , non quia de egenis pertmebat adeum,

X«

Qculog a (

fed quia fur erat, & loculos habens ,€a, quee m1ttebantur,

T Suite

portabat.

trérj flngu

4m.

U ls dj

71!-

la TRC)

enf-.lS H

w

i-

|Ad eft,

r gETE ngn p(

Nte jZ-x dies Paþbd

Ex odore ungne»t: ) 'Tants fragraïï-

-

Ilmum) hO

cum adhuc fupercä'enc fexdläs

txæ & tanti pretii fun:

&Quereeur

ante Pafcha ,

5' Suare boc lmgueatum 5'6' ) Vi-

J

&na de D

Q. Fecerum: ei cmnam. ) Sclliosc soye

de dicta Matthei 26. g.

o hi

ci & difcipuli ejus locr, Lazarus ,

6. Loculos babens. ) Quibus defere-

Ka göüa eft

Maria, Martha, Simon leprofus &

alii..

bat eleemofynas Domiro datas ; quia

Yénite uj

Locus convivii fuit domus S$i-

entm multos difcipulos Dominus cir-

trili d

moms leprofi , ub pacef ex Matïth

cumducebat fecum , neceff'e « 'erat num-

26. 7.

fnos habere, ne Hofpltes gravaret,

Srvgt ; ll

3. Libram WSuguenti nardt p:fzc: )

eos autem: Jude commiferat.

fe

1 fery

Moc exphcamm eít Masth. 26. 7.

,GZga nymcknwr.) Scxhcet, mtro ]

*

E EM . E ADSSEENRNE ERE

de di

Hdo;;

x

&

L

C ATPIT XIL

487

-*7. Dixit ergoó ïefus- Sinite illam ; ut in diem. fepulturae

1 U-

mece fervet üxu *

|8. Pauperes enim fem L.;.er habetls voblscum me autem non

t lirer-

femper habetis.

n hwore

:9. Cognovit ergo turba ma&lta ex Judæls, qma illic eft,.&

15 i

venerunt, non propter Jefum tantum; fed ut L azarum. v:de—

10 I

rent, quem (nfcitavit a mortuis.

j: jri

1c. Cogitaverunt autem prmmpes facerdotum ut & Laza-

fum. interficerent:

Mtrgn

11. Quia multi propter ilium a*:b;bant ex Judæas ; & crede-

bant in Jefum.

-

.12. In craftinum autem, turba mu!ta, quæ Ven-erat ad

am, 0i

diem feftum, cum audiffent , quia venit Jefus Ieloiolymam.

Us

&

13. Acceperunt ramos palmarum, & procefferunt obviam

iftrabit,

. €i, & clamabant: Hofanna, benedlüas, qui vemtm nomine

Domlnl

Rex lIírael,

X

, pretio- -

I4. b k: invenit ïefus afel um , & fedit fuper eum, ficut Zach

fcmptum eft:

9. 9-

aebe :

Marc

15. Noli timere , fiha Slon.. ecce rex tuus venit fedens fu-

.IP.7

þer pullum aiinæ,

—^

Lucz

e5, qui

16 Hæc

19.35

denariis»

quæ mjuctebantur in marfupxum five

[ Ut Lazarum. V:dermt) Res emm

loculas a Chri(ti ftndiofis.

erat infucta & admirabilis videre eum

u

t adeum,

sU Sinite :llrzm.) In Græco eft nu-

vivere ,. o agere moré aliorum ho-

ebantuly

meri fingularis , apsg dwriy y ffne zl-

minum , qm quatrlduo fuerat mor-

lam.

£uus.

Ut n diem jäpulturæ, mea fervet 1ilud-)

-IO. U£ &f Lazarum enterffcerent. )

Ín Greco eít, rer4enxt , férvavis 5

Non folum Chriftum, fed etiam La-

;*

& fenfus eft, hoc unguentum vidstiür

zarum. O cecem favitiam, inquit Àu-

guítin. quaff mon .po[et fefcitare occi-

fervaffe1 ut mé quem mortuum un-

gere non potueru:, faltemm morti pro-

f . qut enor um fufcitavit.

'ximum , hoc officio & obfequio pro-

It bibant.) Deficiebant ab ipfis,

fequeretur.

Non. cogitavit IMagda-

relmq-lebanc fm&wnem 1llorum

t fl'ögr Jv

Jena de Domini fepultura, nec eo ani-

I2. In erafftnum. ) ,,-,, äwau?zov pa.

E Vr

-mo Chriftum unxit ; fed res tamen

frmfze.

ita Befta eft, ut videatur voluiffe pra-

I

"Acceperumt ramos p;zlmarum,ö' c.)

CUM

venire. untionem . debitam corpori

Vide di&a Matth. /21. 9.

b

u,sde

-

Chrifti defun&i.

Vnde dl&;! NI:u:th.

I4. Et Jnveni? , 5c. ) Quomodo in-

datió^

qmö

296, 12.

yenerit, non expreiïut Joannes, fcie-

jortints at

ii

Servet i5llud. ) Non fruftra fervare,

-

bat enim ab 41115 Evangehihb di&um.

? erat Ilüm

-

feu fervaffe probetur.

Vide Matth.

j gnvareh

9. Haberis.) Habere poterms. Vi-

I5. Neli nmere, Uc.) ane dl&a

tàt.

de dicta Macth 26. 1.

Matth. 21. $

üceb mcro )

$i

-

p

l

498

EVANGELII SLCUNDUM ]OANN

-16. Hfec non cognoverunt di' fcipuli ejus. prlmum fed quan-

D

tificetur

- do glorificatus eft Jefus, tunc Tecordati funt » qma hæc

erant fcripta de eo, & haec fecerunt ei.

24. Àl

10 (CTTat

17. 'Teftimonium ergo perhibebat turba, quaeérat cum eo,

as d

quando Lazarum vocavit . de monumento & fufc:1taV1t eum

a mortuxs

um fruc

& qui o

18. Propterea,. & obviam: vemt ei turba: quia audxerunt

eum feciffe hoc fignum.

cuftodit

*6. $i

19. Pharifsei ergo dixerunt ad femetipfos ,. Videtis , qma

nihil proficimus? ecce mundus totus poft eum abiit.

lic& m

ficabi

20. Erant autem quidam Gentiles, ex his, qui afcenderant,

ut adorarent in die fefto.

A

|

.21. Hi ergo acceflerunt ad Philippum , qui erat a Bethfaida

L]

x

Galilaes , & rogabánt eum, . dicentes

.

Domme ; volumus

[

Tefüm. v1dere.

52. Venit Philippus , & dicit A*ndreæ Andreas rurfum,

Dixerun;

quosdam (;

& Phlhppus dixerunt ]efu.

2 Veni;

jge

1am tempus

is abjedt

16. Primum, 56'-) Tunc fcilicet

Genft/e: j EAnvsg, Græc1, Ethm—

gentlhum ?

cum fierent.

ci, Incircumcifi, a]udæorum natio-

Q«ando g!ar;/'mtu: eff. 7efus ) Re-

ne alieni.

lar, & p

adorabor.

furrc&ione a morculs, & afcenfione

Fx bis qui dþenderdm ut kdar:trent )

24. Cades

in colum.

Deum Judeorum , quem vel folum

ID térram a

Et hac fecerunt. et, ) E!: fecerunt

Deum credebant , vel interaliosDe-

Chriifto , ut fcrlptum erat apud Pro-

um eximium. Non:folum enim ad-

Mürtkm

mittebantur Gentiles ad orandum in

refolutum ;

phetam,

- d / Jju

! T. Te/hmomum perb:&e&af j Dum

-

atrte profano , ut

vocabatur, fed

hic triumphus ageretur, turba qug

etiam facrificia & munera eorüm ac-

A0ium g

miraculo mterfuerac Lazan ad vitam

cipiebantur , ut patet ex r. E/fdr cap.

Mü/i h '

xefticuti , Chrifti laudes celebrabat,

6.9, Io. & 2. Machab. 3. 2.

memorans éximium illud m:raculum,

lic fimlht

da die f2ffa. ) Pafchs.

!

16 moriturt

& reliquam turbam excitans ad exci-,

2i- Accejferunt ad Pbtltppum.) Vel

4

piendum Jefuüm magnificis acclaina-

quod primus obvius fa&tus fit ex Apo-

poitea p

tionibus.:

ftolis ; vel quod illis almndc notus

! Drémium

effet.

Jüeran

/38. Turba. ) Que famá mlracuh

3 Pütté acc.

txcltata fuerat.abiis, qui dum fignum

- Galilea.) Forfitan hi erant - op-

illud patraretur prafentes adfuerant.

pido aliquo Gentilium Galilee vicino.

lg bmdlw.

19. .2d Menp/ä:.) Ad fe muütuo,

Folumnus.) Cupimus; optamus. -

VM t Grmm

mcer Tei

4 q

Videre. ) -Familiariter falu:are » al-

*T

h ä:hn

orus mtmdtn. ) Hypetrbole; lon-

lo qul

ge maxzmï multitudo.

22. Dicse Andres. ) , Conterraneo,

e:äp i

20. Érast awtem. ) In turba llla

tanquam feniori , & majori, utpote

*

J m

Judsorum , qui Chn[tum hononüce

primo Chnül dlfClpulO ; fupra cap.

*X

€xceperant,

1. 49.

Li

lj

la 7

L

*

P

t

KC ATU T- XII..

489

d qua-

793. ]äfus' aut.e,m r,efpondi't-,eïis , dicens: —.Vcän.i-t.hofa;;- u

t Qla- :

t hæc

rificetur Filius hominis.

24. Amen,amen dico vo

bis, m

Q gl'axiï;im .-fifu-t?ï.enti 4cadens

*

Qu 00,

in terram , mortuum fuerit;

avit eum

Si autömlthortuüm fuerit, mul- -

; Ss- Ipfum folum manet.

tum fructum affert. c Qui amat animam fuam, perdet eam , « Mat

10.39

mdie'rm

&c

jui odit animam.fuam in hoc muhdo., in vitam a&eternam

2

&

6.

cuftodit eam.-

——

*

.46. Si quis mihi m

iniftrat, me fequätuyr,x&, ubi fum egb —", äïärci

;;is ), q&iar :

*8- 33-

illic & minifter meus erit.' Si quis mihi miniftraverit; hono-

.Lucxe

;ndcfänt)

rificabit 'eum Pater meus.

*

9. 24-

aT. Nunc

& I7.

B'ethfai'da

*

^

L

yolquf

- Dixerunt- Jef». ) Scili&et adeff:

3

ipfum buhhodicns d plusquam opor-

| rurfum ;

quosdam Gentiles, &c.

tet amat in hoc mundo.

L

. Perder eam.) Sciicet in zeternum.

23. Venit horas 6c. ) . Qua(i dicat,

,l

je

jam tempus adeft, quo ego a Phari-

Odit animam fuam. ) Odit fe ipfum

fsis abje&tus , & negle&us a populis

*in hoc mundo, id.eft, quoad ea, que

.'æCia Ethüi'

gentilium , qui in me credent, cogno-

funt mundi. hujus, non folum non

amans ea tanquam finem fuum, aut

dcar, & glorificabor , & ut Deus

adorabor.

d*

tanquat bona magni momenti, nec

! þ&!ardrï"' )

24. Cadens £m ferram. )

^tantum paratus ed relinquere , eisque

4àn terr.m a feminante.

Proie&tim

fpoliari , verum etiam contemnens ea

'ae deteftans, & magno animo femorti

r giosDe

Mortuum fuerit.) Putrefattum, äc

m enim 6

refolutum germinaverit.

objiciens, ubi fcilicet przceptum Dei,

j

Jpfiume folum - manet. ) Mlanet ipgum

aut gloria id requirat.

orandom !

:

Ip vitam urtraam euflodit eam.) Ser-

abatur ; :

folum granum, nec multiplicatur.

, eoróm 3*

Multum fruGum affert. ) Producit

vat fe ipfum beandmin. &ternacloria.

enim culmum; & alia multa gràns.

906. 8i quis mibi miniflrat.) $i quis

.Bfürs o

velit profiteri fe miniftrum in. procu-

p

-Hac (imilitudine. fignificat Chriftus

randa fui ipflus, aliorumque falute.

fe moriturum effe, ac fepeliendum ,

y

& poftea refurrecturum , & po& hsc

Me (eanatur. ) .Per viam crucis,

in przmium paffionis, & mortis in-

odic- habensanimam fuain, & omnia

) : ?;:'Ex APQ-

hujus mundi bona pgrvi pendens.

otu?

mumeram populorum muliitudinem

iw?f í

:à Patre accepturum.

Dabo rnbi ges-

eEt ubi ego fuzm,) Secundum divinam

zes baredítatem. tuam , &6 pofefgonem,

natiram ; &ubi ero fecundum huma-

z

*

yr ex 0

zuam terminos terra. - Pfalm. 2. $.

nam.

jj vic0?

Honerifcabit. e;þn Paoter meui*) In

ypcamus

Qui amat, &c.,) Ne in ipfo fo-

xovehens.celfitudinein, ut &

i

h

2

rifto, quod dictum eft, locutn

eam

wucath

"habe

ré putaretur; profert fententiam

Ange

i

$4 & homizcibus. honorabilis

z

r

Ht j Eims re

H

ts

&

veneralem , quz ad omnes pertinet«

zni. Dei, & conviva

E 5&*2 amat animem: fuam.) Qui fe

menfz caleftis..

Ju

n utP f

fyn a

Ts '-B.i&/i)f CA2 Comi Memf?:a T ViI.

m

i

u-

r d

-

-

E

|

499

EVANG,ELH'sE-'c»UN'DUM JQ'ANN.

EX

057. .Nunc anima mes turbata eft. Et quid di*cadi-?;ï.P*ater,'

falvifica me ex hac hora.

Sed proptereaveni in horam hanc.

] o

28. Pater clarifica nomen tuum. . Venit ergo vox de coelo:.

j Ho

[ Tus.

l

Et clarificavi, & iterum clarificabo.

/

29. Turba ergo, quae ftabat, & au

dierat, dicebat ,; toni-

2 x Rel

T ftus qonet

truum effe fa&tum. Alii dicebant: Ange'!us ei locutus eftt

^. tar) Filiun

- 3o. Refpondit Tefus

L:

, & dixit: Non-propteï me haec vq;—'

y. Di

venit, fed propter vos.

(

43r. Nunc

ef. Amb

judicium eft münd

1 nunc princeps hujusumunldïi.-;

ejicietur.foras.

*

E pieenda

B

*

9. Du

Ls

: | tis Hæc

J MECHEEIARUR

"

eérum cldrifcziäa.) Per Refurre&'iov-

'27. Nunt.) Sed nunc.

ritioamac ao n

Anima mea. ) lnterior affectus me-

nem, Afcenfionem, Mifífionem Spi-

us, appetitus fe

nfitivus.

ritus fandi, predicitionem Apolto- ,

Turbata q/l-. )

Pailtonibus tilhöriä,

lorum, per qutm amplificabitur Ec-

: 7 f'raudcj quefi

horroris, ac triftitiz.

: tüphorice gji

clefia, & nomen meumnt fictilluftrius.

Et q«id dicam ?. Quid ergo orabo

29. Que /abat. ) . Circa Je

*

3. 91 exal

Patrem in hac animi perturbatione ?

Audierat. ) Somum.

fu:n *

x

exaltatus fte

Pater falvifrca me ex bac bora. ) Sal-

Tositruum t[le fallum.) .H

i 'Enign

ablatus,

vam me fac, libera me ex hac hora

7

quafi confufum fonum exceperant,

inftante, ab hoc duriffimo tempore

quod diftin&e protulerat Deus.

m , filc

paffionis & mortis imminente.

30. Nom propter me vox venit.) Ego

Tralanj'3d

Sed propterea venRian horam banc.)

enim omnia fcio, nec neceffe habeo.

Lt um

VO howins :

Corrigit, non id quod-pronuntiave-

dicere Patrem per me clan*jücaturtun

yat, & oraverat abíólute, fedid quod

nomen fuum.

Ls X

1 32 .QM [

fibi

xropofuerat: quafi difcutiendum

Sed praprer vos.)) Ut fci

US, timirim

an

,.

rare deberet; fenfus autem eft ,

credatis.

1ice; m me

50 234 Auivy

uaÓfi dicat :

Non hoc orabo, cum

31- Nuac judic?'um eft :;zund?'.) Quafi

d. bus legifpe;',

ropterea a Patre miflus venerim 1n

dicat, mifero & infélici loco - funt

Menet P

hunc mundum, & ad hunc temporis

QU in terr

res mundi, nunc autem per mortem

articulum , ut fcilicet. paciar,' & in

meam homines, qui diaboli tyra'füi-

To. q. Dfaj.

eruce moriar.

*

j

de opprefli tenebantur , liberabuntur.:

. EH .7"9"1011(

Parer, ela

"£

ff nomen n;mn. ) Quaü

Judicium alicujusdicitar in feriptura,

- "B0 ii

dicat , hoc igitur orabo, ut in me

oþcrtu tt4,

Ccum in £:vorem ejus judicatur : fic

ä

fiat id quo Patris nomen glorificecur,

Pfa-lm. I39. 13. - Faiet. Domimnus ju-

"Q ] g(

DRIT

quidquid illud fit, quamyis durum

dicium 1n

p

( :þ ,þ

pu-

45 ) Id eft, in catïxfal 4i1jd-

,axiu

$ at tn)

afperum, & carni .fenfuique xe

P

*

pis, fic lfaig 1. 17..—

gnan&

h

J«4cate

s

4

* c(mfuevmi t

. 28.

Venit.) Audïtä eft.

3

É

De celo.) De fummo aeére.

pupillo.

Et clarifgavi. ) Sceilicet hactenus

Nuac princeps bujus m

od d)

eft , non dominabitur in cordibus ho-

nomren meum per te filium. meu

;

-

multis editis mïracylis.

minum ; amittet PFWCilïacF?n q't-;em

ji

5»

1

BN PUT XIL-

49r

2

? Pater,

3.'

X

Ti ego fi ex'al.tatt'fs fue?o; aterra, omnia traham ad me-

ipfure.

j

!

om hanc. [-

d cæ?o

Tus.

.33. Hoc autem

*

-diþeb:;mt, figniügans qua mþftþ e,ffet -11?(;;i(u-*

Qd Refi

pondit ei turba;Nos-aud»ivimUSd ex läge ,.,qui:a Chri-zP&l —— .

bt F

usel

ftus manet in seternum, & quomodo tu dicis: Oportet e

H

x

:

xal- Io?'l4

tari Filium hominis? Quis eftefte Filius hominis?

*

hic VUX

3

4;. Dixit ergo ei$ Jefus; Adhuc modicum,lumen in vobis j5

eft. Ambulate dum lucem liabetis, ut nog vos tenebrae com- 4o. g

us int)

prehendant: & qui ambulat intenebris, nefcit, quo vadat. - Ezec

36. Dum lucem habetis, credite in lucem , ut filii lucis fi- 3725

*

t

— À—

tis. Ha?c locutus e/ü- erfusl, & abiit, & abfcon,di.t fe ab eis.

*

Qqqz

37 Cum

^

SRISSBECSÓN

Befurredtio- :

z

ilionem Spi-

nem Apouo" ,.

fr'au"dþ quæüvit; hoc enim yocat ime-

Xeovov, adhuc ngaZicum Lempus , .adhuc

fabitur b

taphorice ejici foras.

brevi tempore.

.*

fetillurius. —

/32, Si exaltatus fuero a

terra. ) Cum

Lumenim vobis e

P Hum.'-

fum, ero vobifcum. -

A »Eg.o * qui..iux

,

'

exaltatus füero a terra, & in crucem

fublatus.

Ambósiate ärgg. ) 'Sequiml

:ni me ]u-

) H enm -

Omnia. )

In-Greco . eft, WyTug ,

cem mundi.

'exceperant

omnes , fcilicet homines-

- Dum lucem babetis.) ,Dum præfens-

; Deus.

Trabam'ad meipfun.) Adducam, &

fam, exemplisque doctrina & miracu-

[

x'vm't.) gO j

traham quamvis invito Satana, & pra-

lis vobis Præluceo.

secefe habeo...

vo hominis ingenio repugnante,

Tenchrs, ) Errnrgm

i

& päccatorum,

excecationis & obdurationis.

clar;lücaturum f;

3. Qua morte.) Quo genere mor-

1

tis, nimirüm crucis.

Comprebendant. ) Occupent-

fdlion n v*

$4- "udivimus. ) Dicimu

.Et qui.) Nam qui.

S doc.enti-

Nefcit quo vadat, ) l

deoque ' mirüm

bus legifperitis.

;,,undi-) DT

4

Manet m erernum.

) Vivetregnabit-

non eft fi

aberreta via vite, & inlexif

ici 0C - um

que in eternum. ' Vide Pf. 71. 5. &

tium ruat.

-26. Credile im lmcem.

) Credite in

germorti

Io9. 4- Ifai- 9. 7. Danitl. 7. 14.

: aboli gïrznm- í

'Etïquamoda fu diceis.7) T'ïQu,O'mO(?ö

me, qui fum lux & ductum meum fg-

jiecalumtat

ergo dicis.

quimini.

*

Oporzer exa

Mtari.) À terrä ; oparEet

U: ff

J

4

i luvi:;fti:. ) Ut in hac vita

'll'"m fc(ipyllfüo )

C

habeatis lucem vite & gratie, & po-

aiatt *

4

crucifigi , neceffe eft cruce interfici.

" Dom""" ]«

. Qnis efd ifle Filius beminis 1 Etue

ftea in lucem fanctam. celeftis glorise

*

alius ac tu? Quod fi tu ipfe es, (ut

yecipiamini.

n caufa 10

confuevifti teipfum nomine filii- ho-

Er alftondit fe ab ei:. ) Cum enim

minis fignificare ) quomodo tu dicis,

vefper effet, ut indicat Marc. 11. 11.

una ex parte te cruce moriturum, alia

clam illis exiit e civitate in 'Besha-

ex parte Mefliam te effe, qui victu-

niam,-ut h«bemus Matth, 21. 17. no-

W

lens fciri: uUi no&te diverfaretur ; eo

nl y 6

rus & regnaturus es in «ternum ?

Ó col'(]lb

j5 00

qu?rd principes ipfi infidiaren-tur.r

jam

35. Adl/auc mbdicmf.) &i Fuu;»öv

l

492

EVANG. SECUNDUM JOANN.

" 37. Cum autem tanta figna fecxfïet coram eis, non creäe-

4 Di

bant in eum:

am Del.

e Ifài.

38. Ut. fermo Tfaize. prophetae xmpleretur, -quem dixit: eDo-

u Jei

&

3 I-

mme, quis credidit auditul noitro? & brachmm Domini cui

credit n

Rm

—

elatum eft ?

4 H

46. Bl

49; Propterea non poterant credere, qu:a lterum dixit Ifa-

ma ;

LÀ

; n teneb

fIfa'

qO. f Excæcavxt oculos eorum , & mduf'awt cor.eorum , ut

g. H

LVI act

9

non videant oculis, & non mtelhcrant corde, & convertan-—

1 non judi

tur, & fanem eos.

falwüa

13.14

IMare:

4x Hzec dixit Ifazas quando v1d1t glorram ejus, & lpcutüs

4 Q

4: 13. eft de eo.

Luce

]udlcet e

4?. Verumtamen & ex prmmmbus multi cred1derunt in

- ]n noviff

8. IO.

A

eum , fed propter Phamfæos non conüteoantur ute gynagoga

i Q

29. 2500f epcerentur.

Rom.

*

45. Di-

.-—.—.

IL.g.

57. Tanta. ) 'roc'aqu, tot , tanta-

mrreduhcas,

Jaan. cap. 5. 44 gua-

que, non enim minus refertur ad mul-

modo vos pate/h: eredére , qui glorsam

W viflo

titudinem , quam ad magmcudmem.

ab invicem accipitis d. & 7 7 Non po-

àc: rdonbu

Non erede&ant. ) Id eft, pauci ad-

teff mundus adt]& vos.

3

Dayter p

miodim credebant, tanta erat eorum

Qma iterum dixit. (/.?ud.r. ) Qu:a ü-

pervicacla.

cut iterum dixit Ifaias, id eft ficut

Tetueban:

-S8-. Ut ferono Ifaie tmpleretur ) Unde

rurfus de íis. prophecavxc

iNón ob-

lg toy,

conftat prophetiam lfaie impletam

ftat prophetia Ifaig quin credant, fed

. Dubhce |

-effe. Particula s , eventum notat,

obftat id quod lfaias de iis predixe-

non caufam.

ràt, quod eft tale ut fecum non ad-

lm

N Sïua 0

Oui; credidit. ) Scdxcec ex-Ju-

mittat fidem.

- füif füpn

dxis.

4O. ExcataUit , &fe.) Cmc Evan-

$. Die;

Auditui noffro ? ) Prædxcaclom no-

elifta hanc Ifaig prophetiam , juxta

4 N

fire, quam audieruut.

i

€

nfum, non fecundum verba, Vide

W credie

Et brachium Domini cui . vevelattum

qug diximus lfai. 6. 10. ubi totum

"t menr

ef. ) Et quis credidit in rebus qus

hunc locum explicavimus.

hominum judicio tam infirme & vi-

45 E

41« Quando. ) A&lauus dnvmo fpl—

^ gnofcit m

les videntur, ut paffiones funt Chri-

ritu.

: trem, ul

--

fti, tamenin eis effe brachium & for-

Vidit gloriam e]us. ) Chrifti maje-

mfra [

tlcudmem Domini ?

*

ftatem & excellentiam.

39- Nem porerant eredere, ) : Non dl-

-

W", fit v,

Et lecutus efl deec. ) Qux fcxhceb :

£it, non poterant, quafi non poffent,

futura effent ipfo in cerris agente.

r Em |

1 vellent 5

is enim dicitur non polfe;.

*

ui pOB»& quidem abfolute loquendo,

42.. Verumtamen , 6$0.) Ne quis pu-

lterna, qu

fi velic ;

fed tamen ut velit , magnis

taret nullum. Judeorum in, Chriftum

ellm, ex

uas. vince-

credidiffe , occurrit Evangehüa .«

1 etet,

duïtultdclbus impeditur,

re non vult.

Sic dicitur

M

arci 6. $.

ait aliquos. credidiffe, fed non futi-

*

tem

Et non poterat ib5 Virtutem ullam face-

cienter.

r^, Ícilicet , "quia obftabat. illorum

EX prmup:äu:.) Ex us, qui opx-

]

lr tqep

i

»

s

OSCAP — XIT. —

$

493

i

i*'l(freäe- |

»'4,.3, Dilexerunt enim gloriam hominum. magis, quam gloti-

am Dei.

iteDo. rf

-.44. Jefus autem

| þïamafrit, & dixit: Qui crea

- eredit'in mie, fed in eum , qui mifit me.

;

it in me?; non

us cu- d

Y

rv

4;. Et qui videt me, videt eum, qui mifit me.

.

*

nmundum veni: u

t

-46. Et lux i

E

t omnis, qui*crecliit in me,

| ,n tenebris non maneat. -

L

ba mea; & non cuftodierit: ego

orum , u

4T. Et fi quis audierit ver

L

non ]

udico eum: non enim ye

E

ni, ut judicem munrdum , íe

ogver;an—- T

ut falvificem mundum.

48. Qui fpernit me, & non accipit verba

.ymea: habet, *.q'ui

T.

11

t eum gM:;g

judicet eum: g fermo , quem locutus fum , ille.judicabi

lermnt i 1

in noviífimo die.

.

*I-;'

ïynägoga ».

49 Quia--xego ex me 1

pfo. non fufh' þlqcutüsg fed

mriüt

Ine

Qfma.

4'ä'Di' J *

db Qu

u! !l()fidm

bnä, au(toritate, aut gratia Qalebädt,

' 47i sz;"ü;").— Aufibuä corporis.

fac:rdotibus, Pharifzis, aliisque.

Ez son cuffodierit. ) Non: fuerit ea

7: Nn p

Propter Pharifaos.) lirnore Phari-

amplexus fide, & profecutus opere.

fe&orum ; q

' Nom judico ewm. ) ld eft, in hoc

Qu f

metuebant.

uorumin Kfe ir?m concitare

d el fctt

adventu non punio 'euin, fed in 1e-

Nón 0

Noz tonfttebantur. ) Non audebant

cundo 5 fic dixit fupra cap. 3. I7.

