renon v'aleo, mendica-

quitatis ; t

re erubefíco.

3

T n

-- o Qui

4. Scio , quid faciam,

ut cum am

recipiant me in domos ftas.

otus fuero a i'rillicägtigne;,

2

Qui n mod

r $1 et

$. Convocatis, itaque fingulis debi

toribüs domini

fui , di-

cebat primo : Quantum debes domino meo?

À

^xl

: venum eft

L-

6. At ille dixit ::Centum cados olei.

Dixitque.

illi : Ac-

(4

itccones tss

?"ldm ero 1

Cipe cautionem tuam , & fede cito , fcribe quinquaginta.

ealide & aftu

7. Deinde alii dixit : 'Tu vero quantum debes ? Qui ait:

Centum coros tti!

n

ici Ait "-illi : Accipe liter.as-tuas', & fgribf-e?

T . dani howines

o€toginta.

»

2

$. Et laudavit D

-

E Prudentties

]. &vite prafer

ominus villicum iniquitatis ; quia pruden-

ter fecitfet , .

X

q

- E Hiliores, m

quia filii hujus færculi»pwdiye'ntioæs filiis lucis in

L:

E IT

.generat'iþgeþ fua' fuqt.

-

ritulibus, qi

x

9: Et

tit illssit, d.

mines , qulofhcmm iïoä faciunt , pu-

€i10.) Ne qjxæis?, dum tabuls adulte-

? A phe—f. cap. f

niendos eíTe :nec querendum, quomo-

fe,

do. Chriftianus peccator ab officio re-

xantur, fuperveniens, percipiat frau-

dem, & ad dominum deferat.

J Prgeutio

moveatur ; ham ut fepe monuimus,

Seribe quinquaginta.) Scribe aliam

Mu quis

non ouinia in parabolis fuam habent

cautionem ,- feu novas tabulas , ex

? untpiofanihc

apodofim & applicationem., fed ad-

- Ms , yufti,

duntur,ut narratio probabilis fit, &

quibus appareat te tantum debere

quinquaginta. .Hoc eo facit confilio,

.x.

$ Br g

hominum confuetudini confentanea.

ut debitor beneficio obítrictus , fui me-

leittwlis

3- Aujert.) Auferre decrevit.

minerit, cum ab adminiftratione fue-

. Vilicts ille a

o Fillicatsontm:

) Otücium &dinxm-

4 e.leiniquisv diy

ftrandi res fuas.

ritamotus, & fuam -indigen:iafn' f qblea.

.

UIf Quas maji

vet

Fodere. ) Labore manuum victum

z. Coros. ) Corus tam arïdorum "

|odum: foum

Quzrere nom valeo, partim ob virium

inbecillitatem ,:

5

partite. quia labori-

.quam liquidorum , menfura eft

*

, CO?-(

.E , iiias y

.bus tolerandis. non-affuevi. ..*

tinetque aqua libras $oo.

E NI

OGoginta. ) Vriori remiferat &&m l-

a4e Recipuant me im domos [

ilacuh,,

Alimenta prebeant, quibus vivam, -

dium debiti , huic quintam tantum

De g,

«6« Cados-) In Grsco eft, Bérac , &u-

partem , que tamen fimpliciter major

! Vr Snic,

3es ; €rat aucem batus menfuraliqui-

eft quam eà ," quz primo debitori con-

RL

dorum. ejufdem capacitatis cum ephi

donata eft , ut patet ex iisqus de co-

- Ms diviti T

metreta & amphora Roinana, conti-

ri & cadi capacitate diximus. Simi-

Fet j t

liter autem cum aliis etiam domini fui

p

. Edmu's

aini[

aqua uncias 960.

debitoribus di

fj

4ccipes.). À me , quam

":ifbï,,crædö*: b

intelligendum eft.

penfatorem hünc egxü'et

; v,'.ä u

At j quod

f

eractenim ha tabule- in ccó

$

e pet ii [

^

s

nom'g po—

( g. Filicuminiquitaris-) Hebraifaus

2

!

teflate.-

pro, Villicum iniquum. * Fuit dupli-

;

i

lüta

H

lg. [

Canzsomen l.lftdm;l) cü 'rö ,ryg-cfggd ,

cí nomine iníquus , & quia domini

.Mjs

J&riwm t , libellum tuum .. tabu-

fui bona dilapidavit , & quia debito-

^ um

ïa!gi;u,-

!

QU q

has m»,)(ïuiö-iyä'-öbl'igä?is hero füeo,

35

tjïbusf* partem f!eþiti inj"ufte remi&tf* :

] du

h:—.ä

MUg lfT' XVI

85t

9. Et ego vobis dico : facite vobis amicos de mammona ini-

ui'a j dominus

0, mendice-

quitati

*

S;ut, cum defeceritis , rec

-ipiant vos in sterna taber-

l nacula.

IO.

Qui fidelis eft in rhinimo , & in majori fidelis eft ,. &

zillicätjonei,

qui in modico iniquus eft: & in majori iniquus eft.

II. Si ergo in iniquo mammona fideles non fuiftis: quod

ii d.

, verum eít, quis credet Vobis';

'. 12. Et

ii As

Pfh;ïm;er.). Ad commodum fuum ,

quaginta.

callide & aftute fe geffiffet.

tem.

Cun. thcäritü.) Scilicet , per 'm?:«

s? Qui ait:

Filii bujus faculi.) Quuafi dicat, mun-

Reeiprant -50:.) Imperio, auctoritate

, & fcribe

..dani homines plane addi&i mundo,

abfoluta in coclum folius recipere Dei;

& vitze przfenti.

b

& Chrifti eft : quod autem pauperum

Prudentrores , 8$c.)

Sagäcfores , cal-

caufa, & gratia facit Deus, hoc ipft

Tl

facere dicuntur.

iis lucis i

lidiores , magis induftrit.

Pauperum autem

Edls iuejs. ) Viris fide

libus aüt;fg—i-

caufas in calum recipit , non raro

ritualibus, quibus divina lux verita-

propter preces eorum ; quas plurimi

H

tis illuxit, de quibus Apoftolus ad

facit , five in colo regnent ,

ive

] Ephcf. cap. 5. 8. ürjï,/iilch.g ambu-

in terris adhuc agant , femper autem

"tabuls adulce-

Zze.

propter eleemofynas ipfis fattas , quas

cipi;gt [

f

In generatione fua.) In genere fuo,

fibi fa&as putat.

deferat.

in rebus, quas tractant ; prudentiores

In aterna talbernacula. ) In celum.

Gcribe um

] funt profani homines in usalum, quam

lO. Qui fde;lis ef isminimo.) inre-

1 fideles, jufti, & fan&i in bonum.

9. Er ego.) Ego igitur.

bus parvz quantitatis , & pretii tra-

enfandis.

N

Facire vobis amicos.) Quemadmodum

(tandis, &di

yfacicconlo

In majori. )

fï

n

rebus multis, | ma-

vidus, i m

villicus ille amicos fibi comparavit

gnique pretii.

amrltwm' m,. ,

ex iniquis divitiis, id eft , ex divi-

tiis,quas malis artibus in ufum i& com-

Iniquas.) Inju

ftus, a'z'ä*muþ. .Q"ui res

j

modum- fuum convertit ; ita & vos.

parvas injufte difpenfat , aut tractat ,

przfumitur longe injuftius in magnis

jm arilotmo.

facite amicos ex tnammona iniquita-

verfaturus. Nam cujus animum res

tis, divitias veftras pauperibus ero-

antes ,ut VOS recipiagm in xterna ta-

viliffima pertrahere poteft ad peccan-

p

bernacula.

&

dum , is m :gnz rei occafione oblata,

facilius multo peccabit , ut fere ufus

at d

De mammona.) Id eft , divitiis ; eft

docet.

Porro hec dicuntur a Chri-

jita

vox Syriaca , tefte D. Hieronymo.

Jicirer av

4niquitatis.). Monet Chriftus , ut ex

fto , ut parabolam difcipulis fuis ac-

n

r con

illis divitiis amicos faciamus , quas

commodet , doceatque , quomodo fint

de

4 villicatione removendi , fi concef-

v ii g

licet jufto titulo & bona fide polli-

fás fibi « Deo facultates rcecte non

umws:

deamus , iniquitatistamen notam me-

d

füi

rentur ; quod fint iniquitatis occafio,

Gifpenfaverint. Removeri villicatio-

pioc z

ne fpirituali eft non dari illis dona

& fere per iniquitatem pareutur, quod-

fyiritu.lia , aut jam data auferri. Non

finus

ue eas cum noftras putemus , tamen

dari autem , veltolli merito iis , qui

fint alieng , Dei fcillicet , qui eas ita

;

g duPh

nobis largituse(t, ut ufum potius il-

miaora bona temporalia , non fatis

n

, üomin

fideliter adminiftratlent.

qlll

larum quam dominium dediiie videa-

üt

à qebito"

tur , adeo BPXæ fq.nc.', & inconüames.

lt

IrÍ lniquä-) Quoquo c?ivi;iæ eþiarh

'uüc [Gmfh:'

a

-

352

EVANGELII SECUNDUM LUC

»o. Ft

12. Ft fi inalieno fidelis non fuiftis: quod veftrum ei't,quls

A.

dabit vobis ? ?

bat od jam

«Mlat.

13..a Nemo fervus poteft duobus dommls fervxre autenim

A. Cu]

6- 24-unum odiet ; & álterum diliget ; aut uni adh;erebit, & a]te—

vitis, &

rum contemnet

non poteftis Deo fervire , & mammonae.:

bont ulce

I4. Audiebant autem omnia hzec Phanfæl, qu1 erant avarl.

^». EC

& deridebant illum.

Tetur ab /

15. Et ait illis : Vos eftis, qui juftificatis vos coram homl-

(ives &

-nibus, Deus autem novit corda veftra : quia quod homlmbus

?3. Ele

altum eft abominatio eft ante Deum.

x

dit Abroh

iMat.

.16. b Lex , & prophetee , ufque ad Joannem: 'ex eo regnum

& omnis in illud vim facit.

[ EE

m Del evangelizatur ,

cVIat

17. « Facilius eft autem coelum, & terram præterlre,quam

accufatur f

injullitis

d /iat

*« de Lege unum apicem cadere.

Indaeäatur

"

19. d Omnis , qui dimittit uxorem fuam , & alteram dumt,

?

Tat vetliri,

Max, moechatur , & qui dimiffam a viro ducit, moechatur.

) Vuta, )

IO-II.

19. Homo quidam erit dives , qui 1nduebatur purpura ,

2

Téi , quibus

-

1Cor. byf"o : & epulabatur quotldle fplendlde

aut pretiofto

,. IO.

29 F

Bif..) Li

& II.

jufto ticülo quæütæ dxcantur 1mquæ,

quod fub lege & prophems ebicure

20. Nj

diximus num. 9

promntcebatur,

Jisexpreffio

Quod verum eff-) Nerum mammo-

Evangel:z;ztur.) Palam prædtcatur

iC narran

ma , veras divitias fplrltualps

jam adeffe,

74te641 ]

I2. Er/im Alieno , €fc. ) A/temem

Et omnis in illud vim f4c1t ) Nïec de'

quaü q(l()dda

vocat quod temporale ; »offrzm ; quod

funt , autdéerünt , qui omni conatu ad

eüs,ucm

plru:uale cft ; quia xllas divitias, cum

poiïet

L

morimur , hxc rclinquimus ; has no-

illud viam pacetacere conentur ; licet

bifcum in cclum ferimus.

vos in t**lntl momentl ne"otm torpea-

Quafi- dicat,

tis.

QUO &tiam 4

Ld

Quis dabit- 'voem?)

€lp€ret fed

Deus non ddblt c113us folius eft da-

17. Facilius ef autem , Uc ) dee

Vitis,

r'u

di&ta Matth. cap. 5,'18.

dl g

I3. Nemo Frvus

&e.:) Vlde dicta

I9. Omnis qui dimittit uxorem , &c. )

äi W'eh;

Matthzi cap. 6. 24.

Hzc explxcwlmus Matthzi capxte, 5

'luebdncur

14 Dern,eäam*

um. )

Docebat

num. 32

Haem j !:

enim contraria affcétiouibus illorum,

I9. Homo 7wd4m er:tt, &c. ) Quæ

& ab avaritia, cui ipfi erant obnoxii,

hic narrantur partim hiftoria funt.,

f & lll'ltl

mäfädat

*dehortabatur , quod verbum ipfi non

partim parabola. INam quod dives il-

nellïll]e PrOh

capiebant.

le,

uod Lazarus fuerit , quod hic

A5. Zf jïmm vos.) Vendltacls voS

in cclum fit deportatus , ille-in in-

0['[)(

tanquim j: uftas.

ferno fepultus , hiftoria eft. Quod

n()n pofls,

Alium.)

.Autem dives cum Abraham locutus

9'2 bf hu

Elatum & fuperbum , vel

quod homiaes eximium putant.

fuerit , eumque rogaverit , ut ad fe

Pfrt

I6. Lex , && Propbhere , ffc.) Hunc

mitteret Lazarum , parabola eühlüo-

verficulum explicivimus IVlat. 1. 13.

riz adjunca.

fym

bOlo

h Cum dlc

, A&egnum Dei.) R«gnum coclorum ,

Dives-) Propmsdwxcus non enim j

s('u', ca

N

/

X

|

J383-

CAPUT XVL^

m»eft,guis; | "z'bf.jlft' erat quädäm mendicus nomine Lazarus , qui jace-

bat ad januam ejus , ulceribus plerius,

--

.

.

:aütenim |

"4I. Cupiens faturari de micis , quae ca

debant de 14menfa di-

t &ilte- d. viris ,& nemo illi dabgt ; fed &

canes veniebant , & liQnge-.

Imong;. .

bant ulcera ejus.

Tant avari

25. Fatctum e

ft autem ,; ut moreretur melxäicus ,& portä-

retur ab Angelis in finum Abrahe :

Mortuus. eft -.au'tem. &

;ranihhomi-

- dives , & fepultus eft in inferno. -

hominibus

43. Elevans autem oculos fuos, cum e

ffet in tormehfiä ; vi-

Y

dit "Abi"-gham alonge, & Lazarum in fïnlu ejüs:

24. Et

*'evo'regnum.

4

[

accufatur gapih

"

& , furti , aut alterius

ad infétos ; Quia fubterraneus , di-

diequt

injuftitia.

ftin&us tamen ab inferno . inferiore »

in quo damnati torquentur.

Maldo-

Induebatur.) N eftiebatur; confüeve-

eram'- düdta

. rat veftiri.

natus exiftimat appellari f2 Abra-

Ur.

Paurpera.) Meftibus coloris purpu-

hz ducta metaphora a conviviis ; qui-

rei , quibus non erat alius habitus;

enim a primo proximus difcumbebat,

aüt pretiofior, aut magnificentior.

in finu primi effe dicebatur , quem-

admod:sm etiam dicitur loannes in

Bj[fo-) Lino tenuiffimo'& moliliffi-

| 2Q.I K

ThO

ccna recubuiffa in finu Chrifti. Ita-

Qo. Nomine Lazarzm:i.) Nominis hu-

que putat (ignificari non folum Laza-

jus expreffto ar

ruin confecutum fuiffe quietis & falu-

gumentum eft hiüoriz.tlm.

d hic narrari.

tis locum, fed eximium & ipfi Abra-

T prbdicatþt

gacebat:) EfBe [BNuro , projettus erat,

he valie . proximum.

Favet quod

.quafi quoddam cadaver, ita male af-

legimus Mat:hzi cap. £. 11.. Melts 4b

oriente & occidente venieut. , € recum-

4:1'1-) M lr

at

fectus , u£ movere fe & furgere non

o Con

icet

poffet. -

bent eum. Airabam, &c.

:onentul

^Ad januam.) Yn via quidem publica,

. Sepultns eff in inferuo. ) lta corpus

.quo etiam a pratereuntibus ftipem ac-

«qotio W*Pea

i

ciperet , fed juxta januam domus di-

ejus fepulchro traditum eft , ut fimul

- vitis.

:

anima ad infernum carcerem fit depor-

; it) Vide.

tata , & inima ejus parte quodammo-

:

..91. De micis.) Exagmentis panis.

L

Qu& cadebant.) lít vel canibusrelin-

do fepulta ,. non ad quietem, fed ad

,, gxirty $)

E

quebantur , vel alioqui' peribant,

&ternum cruciat'.lm..

g F?Pi"' '

Et.nemo i/li dabat.) Notatur avari-

23. Elevans oculos. ) Exat enim di/'..

tia & duritia divitis & familiz ejus.

ves in inferno inferiori, Lazar'usau-

l4

d )Quæ

. Lingehbant ulcera eju5)) Licenter &

tem in finu Abrahz fuperiori. uod

ria

funt

]

nenine prohibente; cum illos Laza-

oculos. dives lévaverit , quod cum

d dv

| qllo

hic

rus prze corporis im

3

-þeqillicgtte abig-eïrex

Abraham locutusfuerit , quod guttam

TAU

qll()

non polffet.-

aque , qua lingnam refrigeraret, pe-

T

il

| ff n

uüd

.. 92. In finum E

r?l:.t.) In locum quie-

tiverit , parabola eft, fumpta non ex

r

tis , non in cclum , quod rondum

iis, qu£ modo fiunt, fed ex iis,que

ytus

r

ahit

ufe

apertum erat.

Hic finus Abrahaz in

poft refurre&tionem futura funt, & ad:

jertt

-fymbolo Apoftolorum vocatur infer-

noftrum captum accommodata. Fin-

bolae

fuit-

nus, cum dicitur Chriftus defcendiile

xit erpo Chriftus membra, que non

go U

"BiA. cu-anx Ccm. Mencch. T. Vil.

Yy

dl

-

354

.EVANGELII SECUNDUM LUC

24. Et ipfe. clamans dixit ; Pater Abraham , miferere m&j $

a B

i

& mitte Lazarum , ut intingat extremum digiti fui in aquams :

pf ven

ut refrigeret linguam meam , quia crucior in hac flamma. ,.

E

)9 E

25. Et dixitilli Abraham :.Fili , recordare ,. quia recepiíti, -

'Qiant il

bonain vita tua , & Lazarus fimiliter mala : n

unc autem hic

$. À

confolatur , tu vero cruciaris.

At

z

;

ïä

. tuis jeri

26. Etin his omnibus , inter nos

& vos chaos magnäm

OR

firmatum eft : ut hi, qui volunt hic tranfirc ad

fint, neque inde huc tranfmeare.

vos , non poff

;

v, neque f

. 27. Et ait: Ro

go ergo te , pater , ut mittas

.eum in | dfdmü,mf:

patris mei.

zi

hiftoriam finxit.

erant , ficut parabolaim ipfam 'fupelr

b bac flamma.) in qua medius con-

ftitutus fum.

ä

. Vidit Abraham.) Suum ceterorumque

28. Fili, recordare , &fc.

5 Non im-

omrnium Judzorum natura patrem.

properat ,' non infultat, íed vocatus

- 44 lenge.) In loco . alte fupra fe po-

À

pater manfuete refpondet , Z , agno-

|

1to.-

cens natura filium elífe ,

ut ceterosS

24. Pater dbrabam.) Proprio nomi-

J]ud&os, non tamen affectu illi bene-

faciendi , cum in eo . ftat

ne appellat , ut oftendat fibi cogni-

"

u benefici?

tum ; Abraham autem rogat potius

capax non effet.

quam alium , non tantum ut patrem,

de quo confideret, verum etiam. ut

Recepiffi bona.) Sanitatem, divitias,

R

honores.

principem. & reCtorem ejus loci , in

Mala. ) Adverfa , pauperta

4

quo Lazarus agebat , qui ceteris illic

morburmn.

cem . |

fïrmatum e

imperaret.

ïön&ifx AC-

Wortales tra

- Confolatur , €fc.) Confolat

28* Hn&eo

Mitte Lazartm.)

Fortaffe nonalium

cipit , multis bonis fruitur , agegre-

noverat , ex iis, qui in finu Abrahe

atus fanctis Dei, fecurus eternz bea-

d 1!14 tfgr

erant , & fibi perfuadebat Liazarum.

titifdinis.

v

itüs teli

It monim

non graváte venturum, fi mitteretur,.

Q6. Iz bisomnibus.) Supet hecoi-

cujus fanctitatem in vita perfpectam

d-

nia , fcilicet illud etiam accidit. .

nis & NT

habuerat.

Chaos.) Hiatus , feu vorago ingens

tfr jjijs P

Ut tntingat extremunm. digiti, &c. )

Octdo & r

intercedit, ut communicatio inter nos

Hom r

Ut vel unaaquz guttula, quz extre-

& vos effe non poflit.. Nofter intef&

N

mo digito hareat , linguam þmeam,rcwï

pres vocem C5aos , qu& confufionem.

6111

frigeret & recreet.

Ort

fion DT'O

fignificat , ufurpivit pro vaíto , ina-

j Ling:mm "nmeam. ) Linguæ

þoyti.us $

ni feu vacuo , quod in Grzco eft,

'a"ïï"ur Tepr

tendar

quam alii membro refrigerationem pe--

du , id eft hiatus , feu vor

; fed

tit, quia in ea potiílimum f:ntitur

ut diximus.

.

ago ,

588 Confo

fitis , que folet eos, qui cruciantur ,

v exemp;a I

pr£fertim igni ,^ maxime - torquere.

ino Dei decreto ; & nunquam aufe-

Y Mryfe,

Adde divitem lingua peccalfTe fplendo-

2

3

re epularum & fermonis, etiam pro-

rendum,

103 MOHs

O. Nm

cacitste. Ltaque in lingua cruciatur;

.27. Mittas eum ik domum patris þsei.)

Ohtio

'|

per que enim quis peccayit , per €a

d familiam ; quafi dicat: Nec enim.

hte

puniri folet.

|

f

»Quoq

inter vdi & mortales hujusmodi chaos

*ànt,

üt

—

K

CAPUT XVI

355

'ete " ;

28. 'H—abeo. *'enim quinque fratres , ut teftetur

illis , ne &

in)aqqgm,

ipfi veniant in hunc locum tormentorum,

mma. ..

29. Et aitilli Abraham : Habent Mo

t

:

yfen, ,&. Proþhätas :au-

i recepilti

diant illos.

: 3o. At ille

d'ixxïf : Non pater Abraham : fed- fi

H

qms ex mor-

tuis jierit ad eos , poenitentiam agent.

j ,—rf.agriiimï

— 31- Ait autem illi: Si Moyfen , & prop

hetas non audiunt ,

"

-*

z

Qon POFf

neque fi quis ex mortuis refurrexerit ?,creQent,

jn domum

:

ssl

»$. m

medius con-

Es

. Nonim-

. |ed vocts

![, F/l/, Hgiw'

E

ur ceteros

& li bent

ïm penenol

Y y' 2

CAPUT

'Ermacum eft, quo vos prohibeamini ad

proph&tïs , Lazaro *autem ,. aut alte-

uupertattiy

ri cuipiam a mortuis redeunti credent.

mortales traniire.

bla:)i(lmemrï*c'

98. Habeo.) Reliqui fuperftites.

31. $& Moylem & Prophetas, ) Quuo-

— H£ tefetur sllis.)

ttanquam ocu-

rum eít facrofan&a apud . omnes au-

jur , E

latus teftis eorum , qu« hic geruntur,

C&toritas, & fides divinitus confirmata.

Js eterme d

Nom audiunt.) Non. obediunt ,. ita

teftimonium perhibeat condemnatio-

Mel ze-

nis & cruciatuum meorum.

ut poenitertiam agnt.

;iupef hacotme

fletur. Hlis , id e&, conteftctur , illos

Refusrexerit.) Et eis retulerit, quid

ó aCCit It

T

docendo & monendo , ne in idem exi-

apud inferos acatur.

Major enim &

orag? i

ngens

certior eft Scripturg auctoritas , quam

atio intét 00

tium ruarirt.

Ne && igfi veniantim bunc locum, &c.)

revelatio cujufvis a moxte refurgentis:

Nofler tt*

Orat non pro fratrum falüte, qua non

Hakemus enimfrniorem prepheti um fev-

l

conhufione"t

monem, czi benef'acitis attendentes ,queff

0 wüo , i

tángitur reprobus , quamvis eam ob-

Incei n lueentiin c;zliginoþ leco. 9..Be-

tendat ; fed pro fe, ne tormenta ip-

; Grao 9

fius ex confoxtio fratrum , quibus pra-

tri cap. f. 19.. Experientia etiam fub

feu qorago

illud ipfum tempus, quo bzc diceban-

- va exempla reliquerat , augeantur.

tura Chrifto, verum hoc effe docuit.

96. Meyfen , & Prophttas , €fc-) Lá-

:ucumeü, f

Nam Lazaro Marthe fr«tii a Chrifto

bros Mofis , & Prophetarum.

refafcitato, quem probabile e(t multa

nqllzm

de altera vita commemorafie, adeo

50. Non , pater Abraham.) Defg&a

non crediderunt Judai , ut etism ili

jii m

oratio , intelligendum enim : Non

M

cenim

fatis eft, qwod Moyfen & prophetas ha-

mortem fint machinati , ]o.an- cap- I2-

cat:

N

beant. ÁÀut , non credcnt Moyfi &

nuin IO.

ag

j du

)

p w

56

EVANGELII SECUNDUM LUC.

1

j

CAPUT XVI.

t t

T & ninifta

Va fcandalizanti pufillos : frater in nós peccans. incräpakdu;c e,

D mancuc

eique. ponitenti 3snofcen

.

dum : Zpoffolos docet fidei efficaciam 5

- Nunq

quodque dum omnia ipfi pracepta. fecerint , fe Jervos dicant inu-

]s

Hiles: decem: leprofi m

1o. Non:

utidantur , unico ,. qui Samaritanus erat ,ad

agendas gratias vevertente : dicit. adventum filii Dei mon . occul-

.Gpa funt.

T mus facere

tum fore , fed illuflrem , €? inexpe&tato fuperventurum , ficut. -

. TL EE É

diiuvz'um fmhundo, &? Sodomi-s", fubverfro fzzþer'venit;

- fediam Sa

4Mat I.

T ait a ad difcipulos f..os: Im

poffibile eft ,utnon veniant

5 Et a

19. 7.

fcandala: vae autem illi, per quem veniunt.

&l decem Y

Mar-

2. Utilius eft illi, fi Japis molaris imponatur circa collum

ci g.

13 Btle

4l

éjus, & pro

jiciatur in mare, quam ut fÍcandalizet unum de

- lerere nolt

pufillis iftis.

-

eLev.

14. Quo:

3. Attendite vobis: » Si pec

caverit in te frater tuuä, in-

BI

ä)gc.cli cr

epaillum, & fi poenitentiam egerit, dimitte illi.

I9. I3

15 Unt

4. Et fi fepties in die peccaverit in te, & fepties in die

Matt. converfus fuerit ad te

^

dicens: Pcenitet me: diritte illi.

| Fisst;

I8.I$

. $. Et dixerunt Apoftoli Domino: Adauge nobis fidem.

cMat.

6c.

K

Dixit autem Dominus: Si habueritis fidem, ficut $ra-

17:19 num fj

napis

:

;tfiït:*is ». ConC

. dicetis huic arbori moro: Eradigaxfe, & trang-

ordinem ferya

plantare in mare, & obediet vobis.

fRiot,

7- Quisautem veftrum habens fervum arantem, (1 )äut pafcen-

? ;ffff"flm.)

tem ; qUI regreffq de agro dica: illi :'.Stativm.tranfi, r

ecumbe:

lorf.) Pa

( Renle ) à

8. Et

dio, poty,

. Aut päfcäntem. In ediz, Sixt. legirur : a'ut' päfceätem boves.

s L 9 N?o us

I. JMpoffibile eff

M. ) V-ide—, Di&a

ut nihil , quod ad gloriam

.Dei»xfïlet:i)

tYOPUI Qd

-- Mlatth. cap. 18. 7.

expediat ; fine fucceffu tentemus.

. n , f

2

n

« Urilius efe , €c.) Vide dicta Mat.

6. $j babueritis fidem, &fc. ) Mide

tap. 15g. 6.

wartesndit

e velis. 3 Cavete fcilicet à^

fcandalis , ut a ré noxia, ne vél aliis-

Hgic arbori moro, ) Mlatth. habet.,

: n::: OPeramþ

Eu

burc monti $ fed. nihil repugnat, quin

illa objiciatis, vel o

*

bjectisab illis lu-

duobus exemplis , montis fcilicet ,

E n

Y* üpliciti,

damint.

& arboris mori , ufus fit Chriftus,.

3. S; 'Vpc;ca'vc?rit n

Tranfplantare 12 ómare.) '"Vxansferto

"puios 03 1

re. ) .Vide gi&æ

tein mare , & illic erigitor, non fe-

.TPb Fntüge

cus ac fi plantata illic etfes."

j

| RUE

4- Et ff eptzes , 65c

Non .e t :/ 1

a

, Gu

! fed &u

c. IQ. 21.

22.

» dee dicta M-;i;.

7- Quis autem vefirum, 6c.)

Quia

n'lm'u-um

quarendus nexus horum ; qushicdi-

1

.. &- Adauge.) w;,o'ass;', appone , ad-

cuntur, cum fi

u

erioribus, quia Evan-

: . e tranümmm

te,

jice, comple , perfice.

geliftz , quod

j

upra etiam monuimus,

]i

[ 'l)in' !

e[

F;dem'.) Conjun&am cum fiducia ,

non femper inf recenþfendi/s-ChriRri fen.

bt

£

-

TR OC YTS

À

CAPUT

XVJI

"M

8. Et non. dxcat €i: Para, quod coenem , & praecinge te,

& miniftra mihi, donec manducem, & blbam, & poü hær

hat «f

tu manducabis,. & bibes?.

dfaim ,

9. Numquid, gratlam habet fervo 1111, qula fLCl:t, quæ ei

diconl ij«

imperaverat ?

4 a ad

Io. Non puto.

Sic & vos, cum fecerltls omma., quae pïä«-

E N

cepta funt vobis, dicite: Servi mutlles fumus -quod. debui-

mus facere, fecimus.

, fiui

ir Et fa&um. eft, dum iret in ]erufalem, tranfibat. per

lii

mediam Samariam., & Galilaeam:

on venjant

i2. Et cum mgrederetur quoddam caftellum, occur"erunt

ei decem' viri leprofi,. qui fteterunt a longe:

ca collum

13. Et levaverunt vocem, dicentes: Jefu præceptor, mi-

vnum de

ferere noftri,

14. Quos ut vidit , dixit.

d Ite, oftendite vos facerdoti-4Lev.

4

mundati funt.

I4. 2-

tuus, 10

bus«

Et fa&tum eft, dum irent.,

IS. Unus autem ex illis, ut v1d1t., quia mundatus eft, re-

ts in die

greiï'us eft cum magna voce magnificans Deum.

Vys

16. Et

tte illl

fidem.

ficut gre

tentus , conctombus : * aut parabohs

Steterunt a longe.) Agnofcentes mor-

& uans-

ordinem fervant, queab ipfo prola—

bum & immunditiam fuam , & fcien-

tz fu ut..

tes fibi non licere verfari Cum fanis

jut pafcen-

Pafzentem.) Greges

ex legis prfcripto.

Tranfr.) Pern'e intro in domum.

I3. Levaverunt. vocem. )

. Et quia

ecum €

Rcmmäe) Accumbe meníz , ut te

Q EC

cibo , potu, & quiete reficias.

longe aberant, & quia affetus clamo-

/

rem exprnm».bant

9. Noem pmro.) P'utant enim domini

Mifereré'noflrs.) Unam ommum cau-

fervorum quidquid minifterii ab ipfis

m D fïetl

accipiunt , fibi debitum effe e& con-

fam effe declarant , non pro fe quif-

'entetriiis

ditione fervitutis, propter quam om-

que , fed omnes pro omnibus Oran-

[j

12

tes.

nem oOperam ftum dominis fuis dc-

bent.

I4. Offendite vvos Sdcera'ot:äu: ) Uc

T labtty

"uio. $i 6 vos, E90.) h.ü Apodofis,

facerdotaüm - te&lmomo conftaret: il-

ü nat' qum

five applicitio fimilitudinis , qua dif.

los vere effe caratos. Vlde quæ dixi-

cipulos fuos monet, ut demifle de fe

mus Matth. cap. 8. 4-

Chriftos,

*qassferto

1pfis fentiant.

Dum n*ent, mteqddt: j;mt y Noneos

i2 Otcarrerunt. ez. ) Ex "mn» ; non

ante curavu: ;

uam mltcelec ad facevz

tOl' ! none

cafu , fed ftudio ,

& (.llt.fl opera ,

fidem

quia nimirum audiverant Chrlüum in-

dotes , ut eorur

Aperlre:ur.

Not 6&

de tranflturam

I5. Magugïmm Desm.-) Agnofcens

56)

]zhlc dl

ql

- Decem viri leproff.) Quos morbi G-

fe.a Chrifto licet abfente cvvatum ,

ul

Eu

militudo, & ftadium tdem cónfequen-

& Deum laudans, a quo per Jefum

mgnlll

ymuss

d& fauitatis adünaverat. .

fanitatem fuerae confecucu.,

Chn'h i

-

358

| EVANGEMI $BCUNDUM LUC

x 1,6:?5/ Et cecidit in faciem

"

n EL

| aüt? pedes ejus , gratias gens, &

tetis videt

hic erat Samaritanus.

L.

.17. Refpondens autem Jefus, dixit:

'Nfo4n;ne decem munda-

ti fünt?- & novem ubi funt?

teque fed

I8. Non eft invent

É

| 24 N

qs,iqu*iï.rediret ,& daret gloriam --'Deo',

füb codlo.

3sifi lic alienigena.

19. Et áit i

P)

V/'K.

: 8j Prin

l: Surge

&ad&: guia- fides tua te faïvutif-fg—

cit.

feneratior

'20. Interrogatus autém a Pharifzeis : Quando .venit rEgnuvrxn

bus Füii h

Dei? refpond

2

ES

fervatione.

ens eis, )dyi,c:it: Non venigt regnum Dei cum *Pb'

. cEd

21. Neque dicent:

Kébe^hie

ftptis us

» aut ecce illic. Ecv;ev'e—ni'm»

llovium à

regnum Dei intra yo's eft.

- t$. 1 Sig

x 22. Et"

Dibebant:

MM

at

^

I od4 if

«

bcdg

&

) Pronus in

'occäüöne .quod Chriftus. -frïequ;entcït'

.. Q'ua

terram illum adoravit.

dicere foleret appropinquare regnum

Det.

fulphurl de

Et bic erat Samaritanus.) Hoc addi-

dit i;vangelifla , ut intelligatur fe-

Regnum De;.) Excitärldllrn a Meffia.

quens Vcrfus g. ubi

hriflus eum

Vel fenfus eft, quando veniet Mef-

x

vocat alienigenam. Habet hoc etiam

fias rex, ita ut regmyampto rege pona-

emphafim ; naui. pár erat Judeos be-

tur ; fed fententia in idem recidit.

: 20. Dyes.) "

nehcium non :ninus , immo multo

Cum obfirvatione.) Ita. ut obfervari

Defercn

magis agnofcere, quam Samaritanum.

pofiit ex talibus fignis , qualia vos

u ) É

7 ,Refþmden:.) ld eft, locutus.

lg. Nes efó imveztus.) ld eft, nul.

expecatis , id eff , non veniet con-

Mülttrim

pï;?fäfïrh mek!

lus fuit.

fpicuum , ac notabile externo maje-

ftatis fplendore & mundana pompa,

d Videlir

Qui darer gloriam Du"a.) Beneficium

ut VOos exiítimatis.

-

- MOUEQ, abl iec

ab illo acceptum agnofcendo, gratias

&

3 ?'3- Direm,

agenio, predicando.

2I. Neque diænt.) Id efï, nec

lL. tan

Jif/'-tg

runt homines vere dicere.

pf)t(-

[

Quam

€44.) Samaritanus ,—qui non

fs

eft e gente Judzorum.

Eece bie , aut ecce HMbc.)

; ;Fm: I,,'[.) [

19. - ili5.^) Scilicet Samaritano.

ce hoc, aut illo loco eft regnum Mef-

j fe ire,

Fides tua te falvum feciz.) F'ideiSa-

fiz . illic regnat , illig aulam fuqinï

inaríitasi , non fibi adfcribit Chriftus

conftituit.

: .quug /1"& €n; ;

) t ï]

iiraculum , non quod ipfe non fue-

Regnum Dei jntra Vos eff. )

Id 'eü;

A

rit preciípuus illius auctor , fed quod

non venturum eft , fed prefens adeft,

d

ämma ha

fides fuerit cooperata , Samaritanum

nec longe a vobis , fed in animis ho-

minum, qui vobifcum vivunt, adeoque

fin

ilit

N't"'/'m

preparans, &. tanti ben«cficii capacein

reddens.

^

'el

Ulizem

etiam veftris, fi velitis recipere.

p24 P»

Salvem fecit.) Liberavit a lepra.l

fignificatfe Regem & Meftliam expe--

De f "

29

Quando vemit végmnom Dei? )

étetum jam adeife , & cum illis ver«

cSe:

Probabile eff irrideridi animo hoc in-

fari ; hoc enim'eft quod dicit

1n jl

m Teo

vVoi.

,' : In;rA

(rà

fllUl

terrogalle Phg;if?os ? €x «o füinpta

Pa

&l

CAPUT XVIL.-

359.

232; Et ait ad d1fc1pulos fuos : Vementdxes, quando defide-

) thUS) &

rfeUs videre unum diem Filii hominis, & non videbitis.

m munda-

23. « Et dicent vcbis: Ecce hlc, & eece 11110.

lxohte ire , B'Wæ':

.

neque fectemini.

lV ar-

24. Nam ficut fulgur corufcans de fub cælo in ea, qua ciI3.

yriam Deo,

fub coelo funt , fulget, ita erit Filius.hominis in die fua. -

21.

falvm fe-

25. Primum autem oportet illum multa pati, &. reprobam à

X

generatlone hac.

.26. f Et ficut fa&um eft in dlebus Noe, ita erit, & in die- fGea

mt regnum

bus Fiiii hominis.

de

el cum ob-

- 27. & Edebant , & bibebant: uxores ducebant & dabantur a

d g Mat

37

Ecce enim

nuptias usque in dxem, qua intravit Noe m .arcam, & venit ^

diluvium & perd1d1t omnes.

298. À Simili:er ficut fattum eft in diebus Lot: Edebant

&bGen

0. H

925

bibebant: .emebant , & vendebant:

plántabant j & ædlüca

bant:

a ia

20.

ua die autem exiit Lot a Sodomls, p*lult lgnem, &

" freque:xter

fulphur de coelo, & omnes perdidit;

que regmïm ]

40. Se-

duma: Wrm'

, veniet M

yro rt o

22 D:es) Tempus.

ga in alteram verbl grana : ab ori-

lem recidit

Defden Hs videre umum d:em Fzi bo-

ente in occidentem j ut habet IMat-

thei loc. cit.

T

minis. ) Expetetis vel: uno die frui

ualla v05

prefenria mea , quemadmodum jara

In die f[u4.) Yn novdïï"ao dxe cum

fmumm.

veniet ad: ]udxcandum vaos & mor-

ytero mir

Non videbitis.) Me jam per afcen-

tuos.

ndana p

üonem.ablaco a confpc&u veftro.

25. Reprabart ) Rejici, impoftorem

23. Dicezt.) Pfeudo prophetz , aut

&.pfeudochriftum, haberi,.

leü n« 90"'

ali , tanquam volentes de iderio ve-

4 generationg bac. ). A gen'e hac

lïro fatisfacere,

Judzorum.

" Ecce bic. ) Scilicet eft Chnüus-

Q6. Sicut ;m. dteltts Noe) Quo tem-

x

UNblite ;re-) Videndi caufa.

pore homises nihil minus expecta-

hegn"'"

Neque þ&e:r.m ) Nihil in eo pona-

bant quam d;luvmm à quo Abfampti

aujam A5

tié opere ,' ut inquiratis an ita fit, fed

funt.

h&c omnia habete pro rebus vanis &

In diebus ff bomimis. (.) Inftante tem-

Ifi d

falfis.

deül

pore judicii extremi.

al ?

*24. Nam ffeut fu!gur, &. ) Hanc

27. Dabantur ad nuptias..) Scilicec

apimis ]j

fimilitudizem explicivimus , Masth.

femning.

W yfity

adé

cap. 24 Q7.

289. PLintabanti? ddlftdäd?z!) Qua-

De fuó celo , ö'c) ld eft,

promx-

fi longum adhuc tempus vite fuper-

Mc(]l um &

cans ex una regione, qug füb ceelo eft,

eflet , cum tamen extremum illis mi-

in alteràm ufquc regionem fertur, qua

mmeret exttmm.

d d[clh

fu.

p:mtcr fub calo eü, ex una cocli pla-

-99. P!mr) Scxhcet Deus.

Ey

Y

;

360

| EV.ANGELII«SE'CUNDLUM LUC.

| -3«0,'*'S*ecdndühi heec 'eritj qua die

1

tur.

xf"

Filius hominis revelabi- -

Per þarab&

3r. In il

a hora, qui fuerit in te&to & vafa ejus iïi-d"oxmöl'x

ne defcendat to

fnjer oran

^

llere illa, & qui in agro; ümiliær41'101;-1»::'.11?85?&361

retro.

i

JEum, qum

32. Memor

es eftote vuxdrïis, Lot.

E o jmentut

; Iï'ï atn

cu

33. ; Qui

umque quafierit animam füam falvam facere,

-anflio d n

lO. 39

perdet illam,. & quicumque perdiderit illam, vivificabit eam.'

j

ar-

| mj n

c 8.

.34. Dico vobis: Kin illa no&te erunt

duo iv IeQouno, unts

M.

&

affumetur & alter relinquetur.

.

p

Suprá

14] kfïce

b

3$. Duse erunt molentes in unum: una affumetur, & alte-

5.24. Ta. relin

C

lJ fem

03P- eüetur. -

]juetur: Duo in agro: unus -affumet"'ur, &alter rehn-*

?. Dicen:

129.2

k iMat

36. Refpondentes dicunt illi: Ubi Domine?

- Um non tim

37. Qui dixit illis: Ubi

.v

2440

.

cumque fuerit corpus , ;IIUC/ congre-

T d eun, d

æbgntur & aqullæ

-

-

; '*'L" 4 Ft no]

[ ntafe; F

E Tanes

zi

*

*öAPUTM

"-

30 $e; undkn; -/;t

Noe & Lot.

3

*) Exäxnpl—zæ dierum

VPerdiderit, illqm;) fvllntme fo/ll'icjc[;ää

de feipfo per

iculis mortalis l'vit?æ c;i;-

uümgm 0!

Revelatirur,) .M :mife&æ-bitür , ad-

pieudo.

véulet confpicuus , ma

gna cum glo-

It opg

ii ad judicandum. --

Vivifcabit eam.) Verazh—,- folida;n,.

d '-'Wgwn (

31. In il/a borz , &c.

x

& immortalem vitam confeq*xuecur.-i'

1

TO. ol di atio

) Vidþ dicta

^

3

4- Dico 'voäl':.) Atffirmo

D

Mattho C:ip. 2«;- I'-.

vobis ter-

tef

& B

Vafa.) Supclles , verbi

'giati;i pe-

ribücþfutumm tempus illud

]

Otatt

cunia, vefte$, arma, &c: ^

at Hüpetranl:

Non redeat,re:ro. ) Axd, ea, qu& re-

d Hla notfe. ) Winc quidam, 1 ah-

JVdey: g,

liquerit domi-2cciptend1.

gunt Chriftum de no&e ventnrum.

Y tém

Vite

32: Memoeres effo?e uxoris Lot.) Quid

Vel nox dicitür , quia reprobis

ld

g

nia erunt triftia & obfcura.

Qm-

* a dida

doceni

fcilicet!iWfi acciderit , qu& folummo-

Erum* dao 42 letta :Qyä. )Match.c,

fit

do s:fpexit rctro & periit, nec tan-

du Digg ,

tura illi temporis Conccffum eft, quo

24. 40- dixit, /74gro,.fed probabile:

5 Ut ti

pouet ífe rurfus antevertere ;

utrumque Chriftum dixiffe. Videibi- -

Qicïa-

dem reliqua;: qua ad hujus & fequen-

