
dehüh E

rentur te legi adverfari , eoque nomi-

sie te accufabunt , &c.«-

fupra cap

; I6. 3. & votum INazargatus -

renices -u

nuncuparat, fupra cap. I9- I8-

CI'g'Q *eff,(

o3. Habentes 'votum. ) Nazargatus,

25. De his autem qui crediderunt ez

L. tm vidis

€ujus terminus & confummmatio erat

Genribas. ) Occurrit obje&iomi : ne

limm*;ma'

fanttificatio , id eff , detonfio comz,

enim obternderet Paülus Gentilium

Tuftratio , & facrificit oblatio , juxta

munditiis.

z

fcandalun ,fcilicet ipfos exemplo fuo

D oveieous

le;em Num.6. 15

*

1

aderTNTI , id eít,

exiftimaturos fe quoque debere ferva-

tjusmodi

Q4« Sentifca. )

aty:a

re legalia , docet , aut potius refricat,

tudilie ;ufu

irifica te modo nuric dicto ; occafio-

-jant ad eos fcripturm effe , quod lege

ne depofitionis Nazarzatus, cujus e-

Uupiri , f

*iam tu vctum habes, & cujus minus

Mofis non obligarentur , ac juffos ef-

Wütgm. Veï

— fe abftinere tantum idolothytis , farr-

l

CXelCeris

nunc elabitur , vel elapfus eft.

guíne , & fuffocato , uti fciebat Paus

Dige, ,

Et impende im ills ut radant c—z;z:ka. j

lus, qui huic decreto interfuerat , im-

Fac fümptum , expetide quod eft ne-

mo ejus caufa extiterit. AG. eip:15..

tilitjo, ):

ceffarium pro illis,ut radant capita jux-

P uïum';o .

ta legem depofitionisIN:zargatus; fic

Ab idolis immolate, ) & carne & cibo -

cengü fuf

euim offendes te legis Mofaioz. ftu-

idolis oblato & imimolato, Vide

9 t

i

gdiofum., & ;mæci

.

tatam contfa te invi-

&4 fupra cap- 15- n??**-mj :

lil

N

*

P.

N

CAPU T XXI.

665

]

ff

26. "]f'unc Paulus, affumptis. viris ,'-,poïtera)dxie purificatus:

hd

P;Snäm 1

cum illis intravit in templum , annuntians expletionem die-: :

Uml *C(I)Hä

rum purifi

À

cationis,, donec offerretur pro: "imoquoque;eorumï

V

oblatio..

diten:

. 27. Dum: autem feptem. dies

: confümmarentur; hi, qui de:

Vfrï qu&'-

Afia.erant Judsei, cum: vidiffent eum in templo . concitave-

runt omnem. populum ,. & injecerunt ei manus clamantes :

dei Ils

| 239. Viri Ifraelitze ,. adjuvate :: hic eft. homo ,. qui: adverfus:

populum;. & legem ,. & locum: hunc . omnes ubique docens,.

eme ]

"o

infuper. & Gentiles. i

locum iftum:.

nduxit in: templum ,. & Vfiglavittfä*n&ums

«

$ÉN .E

p'lat'o:,- U

. 39. Viderant. enim: T

rophimum: Ephiefrunr ii &ivitate cum

ipi

4

o, quem. seftimaverunt , quóniam.in.templum. intlroduxifg';

Tort

—— À

fetx?aqlq*ss

te | reli- 3

——

tamen dC ^

26: Pürikc?ttm cum- illis, ) Purifica:

erafit:'i'præþaratoriäi

:

,,*eä: P.äuli/ï & focio:-

A

atüs u-

tus ab aliqua immunditia légali , qua-

rum- devotione. -

j pcccamf

etiam fine peccato contrahi poterat. .

27. Dunr: Antém féptenr dies: cosfums« -

du g

Annnuntians.) Sacerdotibus..

marentyr:) . Yd eft; dum decurreret fpa-

oninebat -

Expletiónem. dierun purificationis. J

tium feptem:dierum:-

]

Non videtur.hic effe-fermo de aliqua:

Hj qui de A&'(t*erz;zt]iidiil.ï) Qu;

afcenderant'i: Jerufalem ad Penteco-

'WW) ".

purificatione ,.que-lege Nazarezatus:

ftén , & afcendénti Páuló infidias ftru-

um H

pr&fcriberetur ; fed de aliis peculiari-

Wtv

Uss

bus ex devotionepopuli, & tra ditione*

xerant; capite-fuperiori:num»5. & 19.

majorum introduüctis;.tales enim fuif--

ut finiftrog de illó rumoresfpargerent.

um -

fsj immo

feapud Judsos patet ex Jofepho lib. 2.:

Vidéntuz: potiífimum: fuifle Ephefti ;

middent,

debello, cap.15:ubiàágit:de votis Be-

& nomine- Afie: vid

j

etar: intelligenda

renices fororis Aorip pz:regis. .Senfus:

Aftà minor:.

wamaé

)

28.- Locum busc. Yl empm&w.'

b

ergo eft, quafi dicat , Paulus fecit vo-

deul L

:

tum . victimas offerendi , idéoque juxta :

| Gentilessudéxit snctemplumz) Capi-

ritum:;majorum- purificavit. fe: ab im--

talé-erat/Gentili ingredi in templum,

t,ïpni n

munditiis- legalibus ,. & quot: dicbus:

tefte Jofepho libr..s..Antiq. cáp. 14.

;entilium

;mplo fió -

vellét:orando aut:jejünando , aut;alia :

Pér templüm intélligunt atria in qui-

hujusmodi-opera a Jüdeis-ex:confue--

bus-eife-Judeis tintum:;licebat, .non

qefeve

tudine:ufurpari ;folita . exercendo ; oc--

Gentilibus ; quibus-aliudátrium: pecu-

sdch H

liare-erattattributum ; -vur:*:ixi.» illó'fivel- -

m s

cupari , fignificavit 'fácerdotibus , ni-

od

yflos

"

mirum. vellé . fe: feptem: die

bus- illis.

lént ; adórare poffent.-

!

D

exerceri.-

29:. Viderant 'enim: Trophimum 'Efþef-." '

t

S'v fmd J

jit Pa

Donec offexretur ?pga-»ruzgongange"feamm-a

fíé«-) "Trophimum bunc-Judai habe-

grat;' if«

eblátio. ) |Significans fe.non-intermif--

bant pro Gentili ; quia licet Chriftiana :

furum : opera.illa pietatis ,. quae exer--

facra Tufcepiffet ; nonrerat tamen cir- -

api*. - 3

cendó fuícipiebat , dónec.iis explétis*

cumcifus ; nec-fat(tus i

pforum: mo rum-

& at

offerretur oblatio ; ad quam opera illa: profelytus.-.

Vide d*

Biä/irüþcm Come. Mckac/;. p2

PPpPp

N

666

X

AC TUUVM ÀAP (V),äs T'o*,VL-o* RUM.

,/30. Conimotaque eft-civitas tota,

& fa£&a eft concurfio po; -

J

[ y,No

- puli.

Et apprehendentes Paulu

.

"

j

:

m

- Concitalli

n trahebant eum extra tem-

-

p»

- ficariorua

.. plum: & ftatim claufze funt jan

uae.

.. 81. Quarentibus autem eum occidere, nuntia

fum yeft;

, Ett

u

- à Tarfo (

-

buno cohortis: Quia tota confunditur Jerufalem.

32. Qui ítatim atfumptis militibus,

& centurionibus, de-

tem te, j

currit ad illos.

40. E.

Qui cum vidiffent tribunum, & milites, cef- -

faverunt percute

re Paulum.

, RU mant

dinfr.

23-27 eum alli

33. d 'Tunc accedens tribunus apprehendit-/'eutn, &

juffit - ; ln

gari catenis duabus.

*

& interrogabat quis effet; &qmd ;

34- Alii autem aliud cle;.x;x-ïabant in turba.

Ft cum non

sz Paj

poffet

:

caftra.

certum cognofcere pr3e tumultu, juffit duci*feum' in

p o o

35. Et cum veniffet ad gradu

à

- n r

militibus propter vim populi.

$, contigit, ut ,.p.ortare't'uxr a

4

!f (j

36. Sequeéb

eum.

:atur- e'pim m ultitudo

»

populi,. clamaf;s: Tolle

ü

37. Et cum coepiffet induci in caft

ra Paulus, dicit miliuiio:

i VI

do

Si li;etmihilogüi gquuid ad te? Qui dixitei: Graece nofti?

?. Cum

m

38. Non-

l 0$, fha

) Eg

1In tenip,l)mx 'ir;ti*aduki[äj. ). Ex eo

bat ,

que : templo a —S;ept»:äncrio;ïä ad

conjecturam capiebant , quoniam vi-

jacet.

Dütnitus ;

debant Trophimum lateri Pauli adha-

Confunditur, &c. ) GUyxEXUTA44 CO

[ uda veri

rentem, Paulum vero templum fre-

emifcetur , contirbatur.

*

quentantem , inde illis orta fufpicio

1

anes «

33- Catenis duabus.) Conftr

'&is ma-

adductum Trophimum in templum.

nibus, pedibusque, ut Agabus vatici-

N

30-Trabebant extra templum.) Ut eum

natus fuerat, fupra n- II.

z

-

,

liberius occiderent, nec templum ejus

24- I» Cafira. ) - Caftra hzc era

"

! WX

fanguine polluéretur. . Quia vero judi-

NOS

cabant Paulum loci fan&itatem vio-

pr&fidium Romanorum in arce Anto-

;. xmiq' C 24

laffe , ideo indignum arbitrabantur cui

nia , dequa proxime dictum eft.

E mam, & y

S. Md sradus, 6c.) Quibus afcen-

E Tle la

in ejusdem reverentiam parceretur.

Qan[e funt janua, 6c.) A. wiliti-

debatur in arcem Antqniam'.

- Vetl afcende

bustempli,ut probabileeft fieri (olitum

36. Tel/e esm.) De vita: Tolle de

& UDun, qt u

cum aliquis tumultus in templo exci-

medio, interficiendo , extremo fuppli-:

^ prefes (

taretur ad vitandum. fcilicet majorem

cio afficiendo., fic clamarunt Judai

E um miïjcibu

concurfum, ex quo majores turbz oti-

contra Chriftum Toan. cap. r9. 15.

Eu

[ Duit,

&y,

ri poffent , & ad przcludendum effu-

37- Silicet. ) An licet ? Licetne?

A.

gium fontibus, publice pacis, & loci

- Grece mofii? ) Quafi dicat , licet fi

L Derituris

m

fancti violatoribus.

Grxce nofti, ego enim Hebraicam,

ol

hæc e

- 8I. Tribuno.) Cohortis prafe&to, qui

velSyriacam ve

m

rgm linguam non in-

&"W [/7

arcem , Antqgiam di&am, cuftodic-

cxelligo.

Tàt ex [tgy

CAPUT XXL. & XXIL

667

Atf po.

58. Nonne tu es JEgyptius, qui '.a'nt'e. hos dies ,tu'*'*'ültum

concitafli ,

Xttà tgm.

ficariorum ?

& eduxifti in def.ertum'kqgatuor millia vixcorum

N

1 e&tfi-

:39. Etdixit adeu

m

, PauluS;:?Ego homo füum quidem ]udaus

a'l

Y

'arfo Ciliciae , non ignote civitatis municgps.:— Rogo au-

tem te, permitte mihi loqui ad populum

X

"

Ites, ct-

o. Et cum ille permififfet, Paulus ftaís:in gr

nuit manu ad plebem, & m

agno filentio .fa&o, alloeutus. eft

-

& f

Alingug Hebræ-a,, dicens :

; &.guid

CAPUT XXII.

cum'nqn

Ubt Paulus in füi exculationem. narraffet þ&æk con'ver fronis ordi-

s 'euml n

nem , "oociferantur Sfudai iplum de terra tollendum , €0 quod di-

tare'tuï 1

ceret fe a Deo mi[fum fuilfe ad predicandum. Gentibus; a tribu-

") autem ju[Jus flagellis cedi , C? torqueri, liberatus.eft —

- dicendo fe civem Romanum e[fe. —

T Tollg

I. ,Iri Ifratres, & patres

'tfif)uno:

do ra' ionent.

, audite, quam ad "vos nunc rgd-

*

gofti?

.9. Cum audiffent autem, q

N

uia Hebreea lingüg qu'ueretu-r ?d

—

| illos, magis preeftiterunt filentium.

3. Et dixit: Ego fum vir Judseus, natus in Tarfo Cilicize,

n;rio;lb äd-

nutritus autem in ifía civitate, fecus pedes Gamaliel eruditus

juxta veri:atem paternze legis, ae

X"uïm, (iifie

*

mulatqï legis, ficut & vos

.orlnnes' eftis hodie:

M&is m«

Ppppo^

4. « Qui

us viti

398. Nonne tu és :Jfgyp;iys . ffc.j De

türba predonum numerus excrevit ad

.hoe JEgyptio narrat. [ofeph, lib. 20;

triginta milli

]hgc erit

Antiq. c. 20. eum- veniffe Jerofoly-

narrat.

,

a, /m: Jofephus " citatus

arce hito-

n

mam , & vatem fe profeffum , fua-

39. Taefo Cilicia. ) Addit Ciliciæ ,

fifle plebi ut fecum-in montem Oli-

quia eft alia "'arfus in Bichynia.

ii

veti afcenderet , fe ex illo loco juf-

Municeps.) oNirug , crvis.

furum, ut urbis mcnia caderent. Fe-

i.

irt patres & fratres, ) Simili ex-

lïn'.folle de

d lix prafes fedu&am turbam invafic

''cum militibus , & quadriungentos oc-

ordio ufus eft fanétus Stepha-

mo fippli

fius , fupra cap. 7. 2. videibi dicta,

rün

guæi

cidit. ZEgyptius pugna elapfus difpa-

g. Secus pedes Gamaliel.) ldeft, di-

pI

ruit. Acciderat hoc anno 13. Claudit

cipulus Gamalielis ; difcipulorum e-

]

"

Imperatoris, hoc eft, triennio ante-

nim:eft (lare , vel federe ad pedes ma-

picur

f

uam h&c circa Paulum fierent Jero-

giftri.. Sic.Magdalena Luc. Io. 39. Se-

í

[^)

lym la.

den: fecus

jopricim

bum iilius.

D

pedes. Domszns ,. 4;;41':64: ver- *

anmnm p

- Quatuor mi/liz. ) 'Tot initio eduxe-

- "Emulator legis. ) yZelAa:or legis. ;

rat e:f jbgypto ; ffd ut fit , afllucnce

1

668

i& C T U. U«M AP öhis T O)LAO"? RUSM— |

EU

aSwpr /.4. a Qui hanc viam perfecutus fum ufque ad sm'üiztem,l,;lQ

S- 3 *"ligans , & tradens in cuftodias viros, ac mulieres.

-vidilii, &

16. Et t

$. Sicut princers facerdotum mihi teftimonium reddit, &

4Sup. omnes majores natu, ? aquibus, & epiftolas accipiens, ad fra.-

- ]ue pece

, v Fa

9.2. tres Damafcum pergebam , ut

,.adduic'er'.ern inde VID&OS in Je»

rufalem , -ut punirentur.

* orantin:

AAE

6. Factum eft autem, .eunte

^me, & appropinquante Da-

mafco media die, fubito de codlo circ

- ex erufal

ofa:

d

umfulfit me lux co-

19. Et«

T. Et decidens in tei*r.am,—;'audi'vi vocem dic

.. dudensir

bY

en,twe.m' m1h4 :

$

« bant in t

.Saule, Saule, quid me perfequeris?

. 8. Ego autem refpondi: Quis esDomine? Dixit

?0. Et

que adme: -

. aabam,

Ego fum Jefus Nazarenus, quem tu perfequeris.

. 9. Et qui mecum erant, lumen quidem viderunt ;

3 ficientiun

i

21 E

antem non-audierunt ejus, qui loquebatur mecum.

rd

i1o. Etdixi: Quid faciam, Domine? Dominus autem di-. ]

E

- mutam &

25. À

xit ad me: Surgens.vade Damafcum:; & ibi tibi dic

1

3

etur de

omnibus, quae te oporteat facere.

E

. Verünt v

: enm fs

rir Et cum non viderem pree «cla

ritate luminis illius, ad .|

manum dedu£tus a comitibus.,

»weni Damafcum.

23. V

,1a. Ananias autem quidam, vir fecundum legem teftimo-

nium habens ab omnibus cohabitantibus Judaeis,

&

j

2 u

13. Veniens ad me, & aftans dixit mihi:

tOI'(]lli

Ípice. , Et ego eadem hora refpexi in eum..-

Saule frater, rg-

margntei

14. At ille dixit: Deus patrum noftrorum præordinaxlf—i—t» te4

At cognofceres voluntatem.

Lanoseed

ejus, & videres juftpm',' & audi-

J';elsqyo;errllk .eï—xv ore ejus;

!

; ll vujdy

i

H

qni eft ju

"a

15.Quia .

!:

16. 4j

um

4. Hancviam.) Hoc 'Vivii'ndikifln:i—

AA fratr&:. »

J Brotegio

tutum. & morem, id e&,,h Chriftianif-

$ erant Damafci.

.Scillickec ]udæ*osl, qui .

Otationem

um.

Y

Per[ccutus [um u,

f5

qae.gJ mortem.)Mor-

A a Fatiumleff autem Efc) Vidg (u'pra'»

17- I,,l

cap. 9. ubi hzchiftoria narr

i.

atur Qzex-

-

C& in Græ

ti tradens Stephanum, & alios ad IflO.l:-

plicatur.

I)- Euj

tem quzrens.

.

-

S. Gecut princeps

Sacerdotum mibi te-

12. VFir feeundum legem, ) S'yruä,

f tmag,

imonium reddir. ) Midetur fervaffe D.

jufius 1m. lege , xeligiofus legis- obfer-

;

Tnanus vit

Paulus patentes litteras olim fibi a

v ator.

19. Cud

I3- Rejþiæ.) Id e&, 'recipe vi

Pontifice traditas , aliquando, ut nunc

igs

30 chi

accidit , ufui futuras , nimirum ad pro-

apertis oculis me intuere.

bandum, quo zelo legis, cum Chriftum

Préordinauit fe. ) 'Deüghavi

Tnotas,

;

,i;noxar.ec » duceretur.

t Fe.

Q J/

4

) deäi

?!

3

1

-

"669

«

€ APUT XX ^

1$. Quia eris teftis ill

ius ad ;*"*omnes/h(—):mines, eo'rurh qua

/

vidifti, & audifti.

eddit, & .

16. Et nunc quid moraris? Exurge , & bap

tizare, & ab-

i adfn. -

lue peccata tua, invocato nomine ipfius.

.

17. Fa&tum eft autem revertenti mih

i in ]ärufalefami, &

1$ l'nje.

orantiin templo, fieri me in ftupore mentis,

.

L]

ante T.

P

» I8. Et videre illum dicentem mihi: Feftina, ext

'velocitäf

ex

Jerufalem : quoniam non recipient teftimonium tuum de1e.

Y

e ]uY ;o»'

19. Etego dixi: Domine, ipfifciunt « quia ego eram con- cSup.

»cludens in carcere

*

m a?z.cærdensl per fynagogas eos quivcrede-. EM

etm mihi: :

x

- bant in te:

. 90. Et cum funderetu

r fanguis Stephani teftis tui, d !egd;zsixxa-. :

u adxme:-

aftabam, & confentieb

:

am , »l&puftaäieþam *-veftim'en'tg inter- 7. ';7

ficientium illum. .

x

; VOCem

,

-g1. Et dixit ad -mee*: V

,ade..) c;qu:Qniïan'; ego ln natloneslcnge

jutem d-

- qnittam te. .

22. Audiebant autem eum:

j fque ad hoc verbum , i& leva-

cetor de -

verunt vocem fuam dicentes: Tolle de terta ï.hyujusmo,d*i ;non

enim fas eft eum vivere.

:

lliuä, d-

l

23. Vociferantibus autem e

is & p;rdjigientibu"s veftimenta

l teüimo-

füa, & pulverem ja&antibus in aerem;

& Hagellfis;cæäi,

24-

uffit tribunus induci eum in caftra,

ater, Ie

& torqueri eum,

ut fciret prop.tef quam cauíam fiG accla-

margnt,ei,

25. Et

inav'/itf?a :

-Pppp3

&ar [

. d v;derc;sjufzmæ )Id eft;Chriftum,

/

nis nimirum ad gentesr, & prædicaci(o-*

hd

ni eft juftus antonomaftice.

nis adillas. Continuerant fe Jud »i uf-

Per baptif-

que ad huné locum , quia cetera qux

s Qui

imnum.

16. ALblue Pec»cafdtuav.)

dicebentur a Paulo inania ab illis pu-

—— nl

tabastur, & ad fe non pertinentia ; ubi

. dmvecato momine zpfius. ) Scilicet per

d05, qui ;

Orationem.

$

1

véro eo deductus eft fermo , utgentes

indicarentur aliquo modo pr&latz,

17. Iz ffapore ment

z'*sf.' ) In extafi, ut

'tunc furor exarfit, & in vociferatio-

Vid& fira

eft in Greco.

IQ. Exi velociter « ferufalem.) Quia

nem contra Paulum erupit.

as o

fi remaneas , in te infurgent Judzi, &

-93, Pro 'icïentiäz;f"jve/z*'im&nid fa. )Scis

m

licet in

aulum , quia cum. lapides ad

)

jftt-

manus violentas tibi injicient. -

manum non haberent, jactatione pul-

gs o

19. Cadens.) Verberans.

veris. & veftimentorum , animi furo-

2o. Teflis tui. ) Protomartyris tui.

rem, ut poterant, expromebant.

IiPe vi[.ümv

2I. Ineationes lohge.) Adgentes re-

a

$

24. I» caftra.) N ide di&ta fupe

a2

.

ïr-icïr.i

Mfguri

.Uþluef ad boc rv':räum/. ) lïrrof?&i.o-

cap. gum. 34-

670

ACTUUM APOSTOLORUM

25- Ft cum aftrinxiffent eum loris: dicit aftanti fibi Centu-

rioni Paulus: 51 hominem Romanum,. & indemnatum hcet

W. Pailus t

vobis flagellare?

f

26- Quo audlto, Centurio acceffit ad tribunum , & nun-

? nun, qui

tiavit e1, dicens: Quid a&turus es? hic. enim homo, civis Ro-

E 4-

L tun, f

manus eft.

4

CRUTINHIOSS v YUPU r UNCURT il K NI N

Cumput í

27: Accedens autem trlbunus, d1x1t 1111. ch mlhl, fi tu

ETE

Romanus es? Atille dixit: Etiam.

n

28. Et refpondit tribunus: Ego multa fumma c1v111tatem

RTE OR EEE ETO

eam &

hanc fecutus fum.

Et Paulus ait: Ego autem, & natus fum.

dendo D

29. Protinus ergo difcefferunt ab ilo, qui eum torturi

erant

Tribunus quoque timuit, poflquam refcxv1t, quia

hu

c1v1s Romanus effet, & quia alligaffet eum.

30. Poftera autem die volens fcire diligen:ius, qua ex cau-

fa accufaretur a Judaeis, folvit eum, & juffit facerdo:es con-

3

venire; & omne conmhum, & prorlucens Paulum, Ratmt in-

E vfqei

ter lllos.

4. Pr

] flbl p

dealba

tra legt

4 El

P ledicis:

l

&b

L

CAPUT

.11

Ne

]i

j& 1t55, 14 L

Q5. €um ajh mxzjïmt eum loris. ) Ad

tiq. ]urns civilis. Cap. 5. Inter ceterà

: [uet, f

alum, vel columnam, ut flagellaretur;

etiam /hoc gaudebant , ut verberibus

ita enim habebat mos Romanus.

l-

Ccedi , aut in crucem agi , aut in eos

Dn tun

Notio

de Gretfer. de Crucelib. 1. cap. ro.

animadverti mjuffu popul: fas non ef-

Silicet?) Àn licet? licetne ? ut fu-

fet.

Um pror

permrl cap. num. 37.

Natus [um.) 'Tarfus enim , ubi na-

mm,

26. Quid «Gurus es?) de agere vis?

'tus erat Paulus, hoc privilegium & jus

Cutus

Jtalice diceremus * Ce vi r:/olvete di

Civitatis Romane obtmuerdt.

Vide

H

2 Dd

Are?

on f

Plin. lib. 5. cap. 27.

28. Multa femma. ) Multa pecuma,

30. Producens Panlan. ) ?tæratyacywy,

P proüter

magno €re.

id eft, 4emiztens , vel- deducens Pau-

lmplum

Gvilitatem banc. ) ]ns civitatis Ro-

lum,fcnllcec ex arce Antonia inlocum

$H

imang.

Privilegia civium Romano-

SIC i

concilii, qui erat inferior, & in [ feme-

rum., vide apud Driflonium lib. 1. An-

plo.

2

!ï

äïles

Tülfen

: ï

f;

*

*

*

67r

** **

*

*

1 Cent-

*

,

-

CAPUT XXIII.

*

-

um Iicgt

Paulus coram. facerdotibus , &? toto. concilio pkincipänä Jacer do-

& nn-

tum , qui ipfum ju[ferat. in faciem percuti, dicit parietem dealba-

dvis o

tum . fed excujat fe, . quod mefcilfet e(fe principem. . Jacerdotum :

cumque ibidem dixiffet fe Pbarileum, & de rejurre&tione moríuo»

u'«, fiü

rum judicari, orta eff inter. Pbarifaos, C? Sadducgos magna.

'ilitat'em /

diffen[fio : Dominus no&e Paulum confortat , pradicens ,. quo

etiam Reme e[Jct de ipfo teffificaturus : dete&la multorum de occi-

s füm.

tortuti

dendo Paulo conjuratione , tribunus. mittit eum Ca[aream militi-

i, quia

s

d Féjicém práfidem, fcriptis ad eum lit-

us /äipaz*um ",

teris , qu& bic referuntur.

excil

I. "Ntendens autem in concilium Paulus ait: fVifi fratres,

e5 C0f«

ego omni confcientia bona converfatus fum.' ante Deum

Jit lt« —

ufque in hodiernum diem.

4. Princeps autem facerd

otum Ananias præceþïft—a&-antiquh

fibi percu:ere os ejus.

tad eum: Percutiet te äxDe"us, paries

4. Tunc Paulus dixi

dealbate. Et tu fedens judicas me fecundum legem, & con-

tra legem jubes me percuti?

.

4. Et quia

ftabant dixerunt: Summum facärdotem Dei ma-

ledicis?

s

ncep

s. Dixit aqtem Paulus : Ne

fcïebgm, 'fratges, quia pri

€

l*

JT

E

Ntendens ;2 concilium. )Fixis Ocu-

SCfibäs vocabat fepulcära dealbata«

lis concilium intuens. O7:con-

Dixit hoc Paulus non ex impatientias

feiencia bona confervatus füm ante Deum.)

aut iracundia , fed ex zelo juftitie , in-

ceterd

[deft, fincere me gefli tum in Judait-

tentans, & predicens iniquo judici ju-

mo , tum in Chriftianifmo , & in onini

ftam Dei ultiofem & plagam.

eribus

in. &

negotio rcligionis in animo meo De-

gedicas me fecundum leger. ) Id eft

101 6^

um propofui , & dictamen confcientie

profiteris te judicare me fecgndum le-

mez , quod rectum cenfebam, fum fe-

5

gem.

bi n

cutus.

Cozir

.4 fegemjüäe; me percutt. ) Lex

2.. Pracepit aft

antibus percutere os e]m)

enim naturalis; divina, & humana ju-

.&jus

Non ferens Pauluüm fe innocentem

bet neminem percuti , autpuniri , nifi

Vide

profiteri, os ejus quafi blafphemum &

prius audiatur , & auditus damnetur..

/a*y';'!

impium percuti jubet.

*

L

E

- 4. Maledijcis.) Noidopfiz , comvitio af-

pae

3 Percutiet. te Deus patri

és dealbate. )

C1$.-

*

Sic éum vocat quod effet hypocrita.

. Nefeiebam fratres , 8c.)

A- Pau'lils*

ocurti

Pariés enim dealbatus fignificat ho-

non agnoverat Pontifiéem , quia diu-

1— scny-

minem fi&um & fucatum, fic Chriüug

tiqs ]*erofc?lyma ab'fue.rac , & novus

N

d

x

672 A«C,T UUM AP O SïT—O-L:OfRRU M' |

:

4 Ex'o,e&'? facerdbtum;. SCTi

J taseto

ptum eft enim:.« Principem. popull tui

22,28 nori. maledices..

' ( te..opo)ftei

p

6. Sciensautem.,

EU 12)?36

Paulus,. 'qLii'a-; una pars- effét S addüceeorum.

& altera. Pharifeeorum ; exclamavit in. eoncilio:: Viri fratres

LE derve

4Phil. P. ego Pharifízeus füm, filius Pharifzeorum.

. turos, &

3. 5.. re&tione mortuorum ego Jüdicor..

y

n d

1

7; Et'cum hac:dixiffet,. fa&ta.eft: dil

ï'en,fio;-.-iht,exf; Phafifæäs,'

L. jorsione

& Sadducaeos ,. & folu'a eft multitudo.

* Q

ne

'V'þ

lo

eMat.. .. 8i:c Sadducsei enim,dicunt . non effe: refürre&ïön*emg

1

dixerant

22,23 que Ang;

€

E

occidam

elum ,. nequeSpiritum:. Bharifæj;a'utem.utraqpe.cqn—

f

- fitentur z

!

i N

.. 9. Fa&us eft autem.clamor: m

agnus:;' Et;.fargehtes- uidam

X u

"Pharifzeorum ,. pugnabant;. dicentes :, Nihil' mali invenimus in

| M

homine ifto::.Quid fi Spiritus locutus eft: ei; aut-Angelus?

- eere illu

4

IOo. Et cum,. mazna: diffenfio. fa€ta: effet,. timens. tribunus

i Q

ne: difcerperetur Paulus ab ipfis ,. juffit milites.defcendere,. &

intravit

rapere eum de medio:eorunr,. ac dedixere eum in caftra..

L.

l

V

:

Con-

üt: Adt

, 1 h. Sequenti. aut.e'm. no&eïh afnüens; ei. Dominus. ait :.

ftans. :

A. qudind

-

i E

e:ätähi& P.j»'öntife"þx-;. &v'i.rvx/uïeis aftintibus

9;. Btragué. ; Id lY refürrectiouem

: dt: Vir

cingebatur. , Fortaffe.etiam audivit vo-

&.fpiritus.. Spiritus autem . nomine:

cem, fed a quo effet. emiffa non ani-

comprebendit-etiam Angelos. .

- Mteh

madvertit. ,

r

?

il

—l()'. ,

09 Pi

5

nabant.) Non ftudio vgritatis, 1

! Seriptum. eff enim ;) : Exod-22. 28..

fed.fecte fuz tuends.

« QUb e0

Nan maledices.) , INon detrahes ,non:

, g&;jd/z'/þirifm . ie. Quaü di—cänt,: j

convitiaberis , non.vilipendes..

in.dic*.are

Quid fi Deus ,.vél fpiritus aliquis , aut :

» 6*.—,Sadduvcæga.um.,) *Dle: qgibus dixi:

Angelüs., locutus.eft ei , culpabimus :

Es ag

Matth.cap. 3. 7- nt etiam. de Pharifzis.:

nepropterea Paulum,vel damnabimus ?;

n DQ

De fge. K;refurre&iane amortuorum ego;

Allüdunt:ad 'extafim , qua Paulus fe a.

vertint,

Deo abreptum , , edoctum . & miffum :

eposo m

jadicor. ) Syrus , de fperefmirettionss mor- -

I , d

tyorum, ego.judicor. . C'aati dicat : Pro-

dixit;cap. 22. 17. fiinulque perftringunt :

pterea accufor;& vexor., quod defen-

adverfarios negantes Angclos. & fpi-

m occi

dam,,&.afferam.;

f

ritus. .

4 14- D4

nium refurreCtionem.,.

p.erandgmkeiïg : oma :

ietittat

IO.. Ne difcerperetur Päu-l;;sï m 1pþ )

jadicor-) ln judicium. vocor,-

A Sadducszis , quibus favebat. Ponti-

njss icül

9. Fata eft diffenfes. ) Pharifeis Pau-

fex.. Vel ab utrifque.Pharifzis ad fe:

tijiendo

illum. rapientibus , ut: defenderent .5 ,

1 &

]um.defendere conantibus , quafi - fua-

Sadduczis , ut perderent. .

l. g

rum. p—argiïumr ^ homi;nem—;; E Sadducæis ;

contra . perdere. volentibu

8

Defcendere. ) Ex-arce Antonia.

X

Mp a

fuo dogmati contrariüm..

; .,tan'qqam i

In cafira..)

N

V. Q

niam.

; In,i.ee;ndexrïx arcem Anto--

1t uj

Soluta, eff mulsitudo.. ) ; Non domum

| EE

difcedendo.., .,feq.-ï in varias-factiones , .

: lI. A]:Wem

ttm d.

féntentias , ,& ftudia abeundo. .

niums,

..«:i. Qamirfuf. ) Pér .'fomf *

Dill

*

C A, P U * 'XXII;.

673

þ0pulï uii

"Iüansx efto: fïcuf enim' teftificatus e

x

- te oportet & Romzae teftificari.

À

s de me in Jerufalem , üc

t

üceom

323. Fa&a autem die collegerun

. fe quidam ex Judaeis, &

1ri fratreg

devoverunt fe dicentes, ne

"

jue manducaturo*-s, neque biþi.

: &rgfur-.

turos, donec occiderent Paulum..

:

1; Erant autem plus quam qua

draginta viriy qm hánc con-

ïhafifæos,: ; |

*

jurationem fecerant ;

14. Qui accefferun

t ad principes facefäofum & feniores, &

nem n -

dixerunt: Devotione devovimus nos nihil guftaturos , donec

*

X

occidamus Paulum.

1;. Nunc ergo os not

t

i facite tribünö/ cüm concilio, üt

squidan,

producat illum ad vos, tamquam aliquid certius cognituri de

entmus t

eo. Nos vero prius quam appropriets parati fumus —Vin:terfie.

'elus?

cere illum.

trbunus. —

16. Quod cum

auditfet filius faroris:Pauli infidiss

, venit; &

*

intravit in caítra, nuntiavitque Paulo.

«

Y

at

17. Vocáans autem Paulus ad

€

unutm

|ex Centurionibus,

2 ,COR',- '

ait: Adolefcenteni hunc.

»

-

z

perduc adtribunum, habet enim ali-

fans .

quid indicare illi. .

d

18. Et ille quidem affumens eum, duxit ad tribunum, &

:re&it;nem;

àit : Vinétus Paulus rogavit me hunc adolefcentem perducere

jnmaoe $- —

ad te, habentem aliquid loqui tibi

J5

veritatisy

"19. Apprehendens autem tribunus manum illius, feceffit

cuim eo feorf

:

u

"

i, & iqterroggvit illum: de eft, quod habes

G dlCth ?

indicare mihj?

R

jiguis, aU. .

IN

26. AIlle-

]pabimus

Ir

. Deveverunt Je. ) Diris fe devo-

"iufdis.) Sclicet Paulo parari, .

pbims?. d .

verunt, dicendo, verbi gratia , Deus

Nontiavitque Paulo, ) INon enim

iulus fe à

$0s male perdat f aliquid comederi-

adeo ar&te tenebatur Paulus, quia il-

cmilfum:

mus , aut biberimus antequam Pau»

lum alloqui poffetit amici ; & ei mi-

triggant:

niftráre,

$. & [Pl' |

lum occidamus.

i4. Devori

H

oue devetifnut nos , Éfc. )

71g. Findus Bauluss ) —Pauïyus- qui 1n

Getminatio vim habet augefide oratio-

carcere eft catena. vinétus.

2] W,lf!)ä 'j

nis , ficut illud fupra capite 5. 27. Ifa-

. Bonti-

eipliendo pracepimus vchis, &c.

16. Apfrebendens- Lesbunus mamnum e-

T a fe:

15. Noet«m facite tribuno cum: coficis

jus. ) Humanitér excipit adolefcentem,

derent.3;

vel ex naturali benigoitate , ve] ut faz-

lje. ) Syrus , Pelite "vos , & primores [y-

ciat aliquo tmodo injuriam Paulo civi

Hago.d a trilbunoe.

Romano factam; cim illum cadi juf-

d.

16. Quod cum u

difft , &. ) Cafa-

ne audierit, an de indufttia, quodde

fit 5 vel quod munus aliquod aut pe-

n:'AütO' :

cuniam fibi afferri puta

2

ret ab aflqleg

tum eit.

avunculi falute folliqitus- e.:fï'et, incer-

i

cente,

af p

T.Vl |

Bibl, euta Com. Mgno;lz.

Qu9

^

674

CTUUVf APOSTOLORUM

0.

20. Ille autem dlxxt..]udæïs convenit rogare te , ut crafti-

eum m

na die producas Paulum in concilium , quafi ahquld certius

a, (

lnqulf'tarl fint de illo:

gullum

. 21, Tu vero ne credideris :dhs, müdlantur enim ei ex eis

ii

viri amplius quam quadraginta , qui fe. devoverunt non man-

q.

gant i

ducare, neque bibere, donec interficiant eum : & nunc pa-

rati funt expe&tantes promiffum tuum.

cant Jj

q

- 22. "Tribunus igitur dimifit adolefcentem, præcxplens ei ne

ERCOUTNQE RAU SUNSSURENTTES RE R IN NE

cui loqueretur, quoniam. haec nota fibi fecüï'et

- b

Paglum

9. ]

23. Et vocatis duobus Centusionfbus, dixit illis : Parate

mlhtes ducentos , ut eant ufque Ceefaream, & equites feptua-

verfi f

|

ginta, &lancearios dücentos, a tertia'hora no&tis:

24. Et jumenta preeparate, ut imponentes Paulum falvum

Profid

3 !

perducerent ad Felicem preefidem.

25. (Timuit enim , ne forte raperent eum Judaei, & occi-

etiet: 1

€

derent; & ipfe poftea calumniam fuflineret, tamquam ac-

j

cepturus pecumat

n.

2

fitque

26. Scribens epiftolam continentem- héec: CLAUDIUs Ly-

i

fias optimo praefidi, Felici, falutem :

27. Virum hunc comprehenfum a;Judaeis, & mmplentem

g od

Ateif

interfici ab eis, fupervenlens cum exercitu er1pu1, cognlto,

(f'üiorr

qula Romanus eft;

j

fe Chr

2

p UM E

28 Vo-

(

-

[

o]. Ex;»c&antes pra;mþmz fmmv ) Non

procurator, ut docet J ofephus hb. 20.

'reltq

factum , fed faciendum ;

uafi dicat ,

Antiq. cap. 5«

expectant , ut promlctas te cras pro-

OS.. Tanquam accepturus pemmam )

du&urum Paulum in concilium.

Scilicet a Judais, permififfet ab eis oc-

ij

I.P(

cidi Paulum.

23. Milites ducentos. ) T am hiquidi-

cuntur milites , quam Lancearii, pe-

26. C/audm: Ly/' 745.) Nomeneft Tn-

lm

dites erant; nam utrique ab equitibus

buni.

Cun

feptuaginta diftinguuntur. Lancearii

Oprinoo.

xparíc . quod verti etiam

3.

ium f

'haftis erant inftru&i , reliqui ducenti

pote& ; potemzf $o , yel praftanti/fimos

milites aliis armis, quibus pedibus pu-

erat titulus c

o ordinarie Przfes fole-

I,

gnare mos erat.

bat a

ellari, ut etiam nunc pro va-

f*'m'em

A tertia hora nollis, ) Hc tertia ho-

rietate dlgmtacum &raru etiam tituli

Derven

itiis f

ra no&tis.exacta ire incipiant, & Pau-

adhibentur ab iis , (qui principes aut

lum Cefaream ufque fecurum dedu-

maglüratus alloquuncur, aut ad E

Dere f

cant.

Ícribunt.

hs

Q4. 44 Felicem pr.cjïdcm,) Huic Fe-

27. Jnnp;emem interffci ab eis, )[ua)x-

aüly

lici preznomen fuit Antonius , a Clau-

hoyta dycigélsTui , werfantem . in pe-

x

que N

dio lmperatore miffus eft in Judæam

riculo ns mte:fïcerccare

ii

E

I

CAPUT XXIII &XXlV

675

VU cnfti-

28 Volenfque fcire caufam, quam objiciebant llll, deduxi

(l certius

eum in concilium eorum.

29. Quem inveni accufari de. quæihoxmbus legis 1pforum,

& & els

nullum vero d]gnum morte, aut vinculis habentem crimen.

f02 tan-

d

4o. Et cum mihi per latum effet de infidiis, quas parave-

QU pi-

rant illij mifi eum adte, denuntians & accufatonbus, ut d1—

-cant apud te.

V ale.

Iens eLfe

51. Milites ergo- fecundum præceptum fibl, afï'umentes

Paulum, duxerunt per no&tem in. Antipatridem,

Para

32. Et poftera die dimiífis equmbus , Ut cum eoirent, re-

o5 feptut

verfi funt ad caftra.

33. Qui cum veniffent Cæfaream & tradldïfïent eplftolæm

n falvum

Prafidi, ftatuerunt ante illum, & Paulum

34. Cum legiffet autem, & interrogaffet de qua prov1nC1a

& occ

efï'et & cognefcens quia de Cilicia,

:3:*. Audiam te, inquit, cum accufatores tui venerint. ]uf-

lUäm LE

- fitque.in prætorlo Herodis cuftodiri eum,

us Ly

CAPUT XXIV

prentem

Accu]äztus Paulus comm Feie prefide a Termllo ?udæomm

'0gnito,

of'alore.,

re[pondet. negans iimpofita fibi crimina

confitens tatnen

Je Cbrg/izanum G dixifle fe de refurretlione mortuorum . judi- --

.Vo-

cari: Feix, Druf lla ipfius. uxor jfual(m audiunt Paulum de

fide Chrifliana : cum autem mon acdperet a Paulo pecuniam,

d

relzquzf eum vin&um»,acciplens Juccelforem fuum Pomum Fefrum.

yslib, 20

Oft quinque autem dies defcendit princeps facerdotum,

Pa )

P

Anamas: cum fenioribus quibusdam , & Tertullo quo--

ab eoc

Q.qqq 2

dam

lm

jj eü T[lf

Cum exerum.) Cum mllmbus méeis

35- [ frenitza Heredos. ) Pretorium

eràt ipfum. Palatium in quo Prafes

»rtiétiam.

g0. Décant aphd :t. ) Contra Pau-

habitabat, quod olim ab Herode tue-

1 *

ium fi i in. accufatione vclmt*perfïere

ràt ædlfïcatum

i frms

AT.- Duxertmt per nedteth s duiipa-

efes fole-

iridem:) Non i itatamen utde nocte eo

to v*

pervenerint 5 nam diftabat ]erofoly-

Oji 702727::! altem dzes ) Ab áape

m dituli

mis feptemdecim leucis, hoc eft , iti-

24

pulfu, Pauli Cafaream.

CIpes aut

Tertullo quodam orarore, ). Quem -

ere feptemdeciim horarum.

, ad eo

32. Reverff. fumt ad caffra.) ]am enun

Anàánias quaü Advocatum fuum af-

Paulustuto loco erat co nthutu*s,udeo-

fumpfit, vel ob dicendi facultatem,vel

7 )[M 1

que redeunt pedites minus neceffarii,

uia lingue Latins peritus erat, quam .

TU

& ad iter agendam magis impediti.

nanias xgnorabac.

676

ACTUUM APOSTOLORUM

dam

oratore ,

qui . adierunt praefidem .

adverfus Pau—

gAd

Ium.

bere

2.

DÀ

t citato Paulo coepit accufare Tefrullus, dlcens cum

x

in multa pace agamus per tey. & multa. corrxgantur per tuam

Fxqmult

providentiam ;

pro n

3. Semper, & ubique fufc1p1mu3', opume F ehx, cum omm

i?

gratiarum a&tione.

qum d

4. Ne diutius autem-te protraham, Oro, brev1ter ut audlas

u

nos pro tua clemen:ia.

tanten.,

$, Invenimus hunc hommem pefhferum & conc1tantem fe-

I4. )

ditiones omnibus ]udzeis in univerfo orbe, & au&orem fedl—

bus nur

twnls fe£tae Nazarenorum:;

$

14 (

6. Qui etiam templum violare conatus eft, quem & appre-

dicunt

omnibu

henfum voluimus fecundum legem noftram Judlcare.

*

7. Superyeniens autem tribunus Lyfïas, cum Vl magna

s

