—lTranfeat a me.) mapsN9éTw dm £uoU,-

és vero.cap -

Jficut etiam ad tränsfïguratiq'nem ad-

pratereat 4 me; aut ut Latini loquun-

- euntet , 00

hibuerat.

;

X

tur , pratereat me,

Rogat ergo Pa-

imer f 000

[2

- Mefhus effe.) A'Dwuoss» , quod fi-

trem , ut fifieri poffit , acerbilfimam

(lentut.

nificat , adeo vehementi objeGti di-

mortem

imminentem avertat.

gutoram pree

)

;

criminis metu angi , ut quodammo-

[077/

[7

*

n , quod *

do exanimis , & attonitus fis.

Sci-

tis crucis.

x ife. Xmara hac potio mor-

' ; ïlce; etianm

licet ut homo paffionem, & mortem

Non ffeut ego "volo.) Sci'lic,et näturäli

eant; fe(l hoc

1 horrebat.

voluntate , qu& mortem refugi£.

allicimmt y

1. 38 Tf« eyt'ldm'ma mea.) Grece

40.. Veuit,) & exerai, prafentis tem-

eft , negivnoc , id efttriftitia undique

poris, ut etiam , zzvezzz, évoto'xci.

yiu[pii? p

obfeifus animus meus , eodem pror-

Sic.) |tane ? italice dicimus : 4

r um

fus fenfu , quo in perfona Chrifti di-

quefto modo ? quafi- dicat , quomodo

g feninea

preftas quod pollicebaris , cum dice-

xerat David -Pfalm. 114. 3. Grrews-

;411icigiiz ;

dlederunt me dolores smortis.

bas te etiam pro me in ; mortem itu-

$

Á T.«üfqu ad mortem.) Quuafi dicat, adeo

rum, fi nnnc tain. mollit

j

h

er fuöcum—-

efriy

eravis eft triftitia , ut mortem rmihi

^bis fomno?

/j,^

"afferre videatur.

Italice diceremus :

llza borz.) Quod temporis

forcom f*

fpatium

26' in quetl

Mi fénzo morir di malinconta.

orationi tribuifle videtur.

fape mm'

Suflinete bic.) Expectate hic.

Mecum.) Emphafim habet hec vox;

39. Procidit im faciem [mam.) Ge-

d

vuafi dicat, me non folum vigilante,

nua flexit ,

1

e

d etiam orante ; fedante , & cum

& cernuus faciem in .tel'el

z

Egend"m P";ï*

;ram inclinavit:

morte pugnante, WVos, qui me dor-.

jcites.

'v 4

ho Patez n , fé pofrbile eff ,.

&c.) Scie-

miente pugnare debebDatis , ne vigi-

ii

&

Jat Chriftus abfolute: poflibile efe

lare quidem

j ,

Jj

,"

tuiltis,

eeacini s p M

i

E 0 *,'L ü;gt .apäd AM;rcum' def:lärac

; :; :.. f d P w

rfW j

2

164

EVANGELII SECUNDUM MATTH

a. Vigilate;: & orate;. ut non intretis in'tentationem;

Spl-

49E60

'fitus quidem promptuc eft, caro autem infirma..

"- E t ofcuiatu

42. Iterum fecundo abut & oravit, dicens : Pater mi, It

go. DIXI

'non poteft hic calixtranfir e, nifi bibam illum, fiat voluntas tua,

ETRT

acce[ïeaunt

s. Bte

45. Et venititerum, & invenit eos dormIenfes ; erant enim

oculi eorum gravati.

fnanum, &

4;

44- Et relictis illis, iterum abut, & orav1t tertlo eumdem,

pis facerdol

fermonem dicens.

$, Tun

45. Tunc venit ad dlfC)pUlOS fuos, & dicit iis: Dormlte

fuim, p o

jam,& requiefcite, ecce appropinquavit hora, & Filius ho-

ibunt. ,

minis tradetür in manus peccatorum.

E

exhubebit m

46. Surgite, eamus, ecce appropmquawt, qui me tradet. -

eMar.

47. o Adhuc eo loquente, ecce Judas unus de duodecim

$Q

J

14.43- Venit, & cum eo turba multa, cum gladiis, & fuftibus z mx[ïi

; Oportet f

uca. a

principibus facerdotum , & fenioribus- -populi.

j I

22

oan.

48. Qui autem tradldlt eum, dedit illis fignum , d1cens L

ex:fhs cum

19. 3. Quemcumque ofculatus fuero, 1pfe eft, tenete eum.

L ipud vos fe

9Ft

«

hs ina

| 41T:

U noe inireti. im tenmnanem.)

num Afti excuclent ; & veli mv1tos v1-

— hlit inr fe

- Ne in tentationem incurratis , & ab

gilare facient.

hn&u» J ü

. Mla fuperemini.

Peccatorum. ) Gentlhum.

Solebanc

Spiritus. quidem promptus eff , &5c.)

45 Intrzvz h

Quafi dicat :

enim Hebrei Gentiles abfolute pec-

mb hog. ,[,d,

Quamvis prompto &

catores appellare

Sic ad Galat. 2.

Teue!e.) p

alacri a

animo fitis ad fubeunda me-

I$: leglmus N^s natura Judes , 55 nan

V0, Auice

€cum pericula; caroó tamen imbecilla

&x. gentibus peccatores:

eft, ideoque orationis przfidium qu&-

tomen fodyle

7. Faffibus. ) EUA , l:gm: , id efï:,

"aC A

rindum , ut teutaclom refiftere pof-

-

ha is.

: fitis.

498. 9« autem tradtdzt) O' à£ -

, d i

42. Niffbibam.) Pro, ita ut ion bi-

gaäzäoug , traditor, qui tradebat eum, .

4 quzd [

qUO fm ne

2

bam , quafi dicat; Si fïerl non poceü

Dedir illis. ffgnum. ) Magna enim

V. Uny ,

Qquin blbam.

pars eorum qui venerant ad Chriftum

t Petm

43. Eranut enim ocult eorum. gmvan j

compreéhendendum , Gentiles erant ,

:1. 1.

.. Vel fomno, quia multa jam erat nox,

nec illum de facie norant.

52 Cmver

aut humore pra triftitia ; folet enim

Quemcumque ofcullatus. fnera ; ö'c.)

moaror animi ficut lacrymas exprime-

Hoc ufus eft figno, quia ita fignum

de : Vdgma

re. , ita VEIPOI'CS in cerebrum excita-

dare volebat ,

ut qua re militibus

As m

re , unde nafcitur fomnus :

- videmuf-

Chriftum prodebat, eadem Chriftum

i þm&um

lieffirio o

que infantes, poftquam fleverunt, alte

proditionem fuam celaret.; non au-

dormire, & viros, cumin lu&tu funt,

tem celaffet , fi inufitatuin fignum de-

Wrtt , sl

opprimi fomno.

diffet.

Erat autem ufitatum, ut of-

um l&dm |

.45. Doermité jam , & reqme/&tte. )

culo fe Judsi , prefertim. mferlozes

Dor-

lC'lIl"n ue

"übum aneg

Qu

Sermo ironicus , quafi dicat :

fuperiorés falutarént, &

Thty

mite jam , & requiefcite ,. f pote-

magnum erga eos, quos. fá

alufabant

dicit

afuua

ftxs i ecce appropmquanc hoües,foms-

amorem oüendene volebam: ,ut folmi:

P

? a

quam Wa

[j

s

J

H

165

CAPUT XXVL

lent. Spl

É : E cönfef&ïrh accedens ad.

Jefum ; dixit : Ave; Rabbi.

.A Et oículatus eft.eum.

ier mi, f

-5o. Dixitque 1illi J

Mus- Amicer Qu vendi?. Tuss

*

Juntas tüa,

njecerunt in Jefum, & tenuerunt eum.

! accefferunt, & manusJ

xf enim .

-sr. Et ecce unus ex his, qui erant cum Jefu, extendens

.

4 manum, exem!

t gladiüm fuum, & percutiens fervum princi-

pis facerdotum . am

*

utavit auriculam ejus.-

, umden -

lad

jium tuum in locum

52. Tunc al

t illi Jefus: Cenverte g

]

N

.

:VD,ormite

fuum, p omnes enim, qui àcceperin

t g'xatdxixum , gladio per- »Ge

:

.

Filius bo-

ibunt- J

E

poc.

ia non poffum rogare patrem. meum,

&^

I

^

$2. An putas, qu

3

.'IQ.

etiadet ] exhibebit mihi modo plus quam duodecim le

giones Angelorum.

q ifaie

duodecim |

54. q Quo

*

modo ergo implebuntur "Scripturæ $ gqia fic

oportet fieri.

53:10:

$5. In illa hora dixit ]

efus turbis : —'i'amquam ad ]atfoüem

exiflis cum gladiis, & fuftibus, comprehendere me, quoiidie

À 'dicens

ftis.

l

tempi

:

apqd M fefiebam docens in

0, & non rpe tenui

! 4g. Etk

EX

*

n /X 3

---æ

, '.

5—6.1 Hoc

h;)die inter fefcminz. Sic queri/tur

:$3- Plufqzztn'z duakdecim legiomes. )

] invitos vi;

Chriftus apud Pharifzum *Lucez 7..

Qua( dicat: Petre tuo auxilio opus

45. Intravi im dosum tuam , ofculum

noh eft ; nam fi ro

&

gem Patrem pro

n.ï 'So'leban?-

duodecim difcipulis infirmis, & ad

ibfolute pec* -

mibi. non. dedifti.

jj abt. 9.

Tezete.) Prehendite.

refiftendum invalidis , duodecim le-

SO. 4duztce . ) Grace eft

,E Tdlet, ;]uöd

gienes Angelorum 'mihi exhibebit ,

hllli, 6."0'1

quorum vel unus omnes in me irruen-

nomen fodalem , focium, & amicum

fignificat. Amice, quem fcilicet ego

tes nullo negotio poffit occidere.

gt id e&,

amo, vel qui te amicum fingis.

Leégiones.) Grgce , Mtovag , vox

d quid venifli?) Nunc in hortum?

0 d re ;

Latina , quam in textu Greco Evan-

sudebat t

quodnam,negotium hüc te duxit?

geliüa- retinuit. Apud Rom:nos au-

SI. Unus ex bis qui aderant.) Sci-

tem , ut Vegetius & D. Hieronymus

Vagn: enm -

fcribunt , legio fex hominum millia

aj (itom.

lices Petrus, ub habemus ex Joanne

I8- IO.

*

continebat , aut ut Polybius ,. com-

atl erapt ,

i

52. Converte gladiumtumnm

E

.:) Re;on—

muneslegiones habebant quatuof- mil-

h

de in vagina.

*

lia, ducentos pedites , vel in gravio-

fgtrin

$i .

Omnes qui accepert

nt gladium ,* glä-

; ia fignum ;

ribus bellis pedites q.uinqu; i;ni1^lia j

X

, wl

dio peribunt.) Non fignificat Chriftus

equites vero trecernitos.

neceffario omnes qui gladium . acce-

m Oi |

perint ,"gladio perituros effe ; multi

84. Quia [ic eporter feri, ) Id eft?

tet

4 non d

qua dicunt fic oportere fieri.

f

'enim gladio non pereunt ,. fed Jegem

t o»*

tantum allegat, que habetur Genef.

Quoridie apud "vos fedeäam,xif-c.;)

at

9. 6. Onuicunque fuderit bumanum Jan-

Oftendit Chriftus eis qui fe compre-

sgferion

guinem , fundetar . [anguis illius , nec

hendebaht., non eorum induftria, aut

icumq*

viribus fe capi , fed Patris volunta-

gtabanhs

dicit, quam ponam fubit

um fint, feq

$

te , & fcripcuäarumädccr'e;o. a

T

i

quam Tnxc?rcanvu«u",;,x'

*

- d

E

66 "EVANGELIESECUNDUM MATT*;;.

*'Tht.

4- 20.

..$6. Hoc autem totum fa&ctum e&, r ut'adimplefentm; Scri-

É amodo- Y

s Mar.

pturs pf

r

fugerunt.

B

'ophetarqm. Tunc difcip»pli omnes, s relicto €05

'-Dei, & vc

14-50.

6 Ton

zLuc.

-5T- t At illi

| Qtenentïes

22.5

4. pem facerdotum ,

]*ef—u'm ; duxerunt ad Caipham pr«iiivc.ii'-,

* Bhiphema

Joan.

ubi Scribae, & Seniores convenerant.

: ftis ulafph

. 58. Petrus autem fe

quebatur eum a longe uíque in atrium

19.24-

principis facerdotum.

* 6 Qu

Et ingreffus intro, fedebat cum -mixiig.

-

! Ws eft n

itris, ut videret finem.

/59. Principes autem facerdotum , & om

: 0. ,T

- rebant falíum te

ne concilium quæ.

- Merunt,

z

?

4 69. Dice

derent :

üimonium contra Jefum , üt eum -mortj tra-

m

"percuffit ?

60. Et non invenefunt,n'**cum

;:þ 6g. "(PE

Noviíflime autem venerunt duo falfi teftes.

nulti falfi teffes a;cemntu-

s Joan

6r. Et dixérunt: Hic dixit : « Poffum de

una ancilh

*- 1?- Dei, & pott triduüm rezdificare illud.

üruerg' tefnlu'm

z

ln A

62. Et furgens princeps facerdotum, ait illt : "Nihil-

refi PQ&*

Gorintem P

des ad ea, quae ifti adverfum te teftificantur?

*

Mnterpofterar

63. Jefus.autem tacebat. ; Et princeps facerdotum ait

illie

l

25.

" diriþ*i.)

Adjuro te per Deu

*

m vivum, ut dicas nobis, fi tu es Chriftus

filius Dei.

:

:

4mdo vide

* Cit fatim poy

| 'Väuthenk dico vobis ,

»-'qgebatux, 60

64. Dicxity illi Jefus :

: 'Tujgixiai; j

Ri ftdentem

X amodo

|:

i

1

- AOQtelattr o

s. AC

atphag. )

f

j .De quo fupra di;

quafï diceret.; fi vös"folveritiä , ego

« A0f

9 poft te

ximus num. 3.

rewdificabo. | Adde Chriftum non ap-

!

-gii

ä

at Tudsc

60.- Noz invenerunt. ) Scilicet ido-

pellaffe templum manu factum , illud

BEU tettpor

neum , & quod verifpeciem haberct,

quod erat evertendum ; aut non ma-

er vl

€upiebant enim fl

ciem inducere.

agitio fuo juris fa-

nu factum , illud quod erat edifican-

- itrirtyis p

dum: Falfum autem templum Cor-

Vfj y

Cum »ulH fä[þ'

teffes .:zcce;/]&'j?—rzt. )

poris Chrifti appellare. manu hoini-

-—bl'ai n

s

p

Licet multi fe offer

a

rent ad falfum te-

num factum, quod in vifceribus Vir-

m Dei,

ftimonium dicendum contra Chriftum.

ginis Spiritus fancti opera fuerat ef-

Novijime.) Grece , vcseoy, id eft,

tormatum.

: 6?' Sfldll 1

,

| folebam

pofterius , poft alios teftes tejectos

' 63. Tacebat.) Quia fci-licet' fi.;'ieba;

«li Jéftes -

Falft t.fles. ) Falfi teftes dicuntur,

nihil profuturam refponfionem.

Shitionem v:)

qui: quod Chriftus dixerat , & malo

animo , & diverfo fenfu , & aliis ver-

Aa(juro fe, &c. ) Adjurare eft Dei

éN æiid lldliuc

bis recitarunt.

Alio quidem fenfu,

nomine , & quaíi mandato aliquem

E jim n

uia Chriftus de templo metaphorico

aut ad loquendum, aut ad

Corporis fui fuerat locutus , illi de

faciendum obfítrin gere.

quid aliug

P

Vl

! E*'P!ærg

bant.

templo ipfo, inquod Judai conflue-

$4 u es Chriflus Filims Dei) Sci

h Ct.e.-'.x

z

W tfno

Aliis vero verbis , quia non

ut tu yulgo docere foles.,

"

lg

08 ufity

dixerat Jefus. Poffeos 4efruere, fed foi-

t Do- *

x'u

64. Dics 4//i Jefus.) Refpondi

L

lr

*

?gzg/:emp;lnm &ec ,. Gc. ) Jo;m. :9. Igf

m

*

minus ob reverentium Dei , c-ujusA au-

lidy

2

p

o i À

——

167

CAPUT XXVI

ent.urlScr'x-

» amodc; viäebitis fil

ium hoininis fed.

Utls xSuþf

entem a dxextlfisk virt

'elido eo ;

Dei, & venientem in nubibus cocli.

j 16.2".

R om.

65. ''unc princeps facerdotum fcidit veftimenta fua, dicens:

àm pr»iiidää

- Blafp

erant,. -

hemavit: quid adhuc egemus teftibus? *e;ce nunc audi- j'Ther

H

". ftis blafphemiam:

P

4- 15

e in atrium.

66. Quid vobi

rimt 1

S Videtu'r

? VVALt illi .rclfpondlentes dixg

^

iummn-f Reus eft mortis.

*

61. y 'Tunc expuerunt 1

n faciem ejus, & cölAaphis eu

ntg Ce- jlaiz.

SO; 60

liom que«

derunt, alii autem palmas in faciem ejus dederunt,

Marc.

68. Dicentes : Pr

| mor,t? ftàe

x

opheti;g nobis, Chri&e, unis eft, qui te

14.65.

percuffit ?

:

69. 7 Petrus vero fedebat for

is in atrio.,, & acceffit ad eum zT uc.

a;æffdïentr

22.55.

e templurt

una apCilla? dicens : Et tu c';um J'efu»Galilæo eras.

Eríes At

Joan.

:IS.- 17-

ihil refpote

&orämeem Pontifex per aäqura—ti*onem

; C'alap):i: eum ceciderunt.) ExoN«gi-

interpofuerat.

€'&» , colaphus enim. Greca vox eft,

quam. Euthym. auctor Grscus , ait

Eum 3l 1))1 :

25.

r27 dz':x'ij?i )

Vide di&ta fupra mïin.

effe verberationem , qua& in collo fit,

vacua manu , ut fopum edat.

- Alii

es Chriftus

m

adax'v—ideäitis, 65'0) Nón :ügnifï-

cat ftatim poft illud tempus, quo lo-

idem effe putant quod pugno factam

| quebatur, eos vifuros filium homi-

percuffionem , quod etiam Theophy-

fico vobit , -

- nis fedentem a. dextris virtutis-Dei ;

Ja&us fentit , -au&0r etiam ipfe Grz-

cus.

/-

: amO 0

- Joquebatur enim de extremo judicio

lon

o poft tempore futuro , fed ft-

Palmas 12 faciem ejus dederunt. » In

ylveritis , D0.—

gni

:

cat Judmos non effe vifuros fe

Greco ell,

&ppumic as ; . eít 'autem

giftum n01 P^ .

ab eo! tempore ,. id eft, à morte fua,

paniCe» , fufte, vel virga , vel crepida

donec videánt euim fedentem a dex-

percutere :fignificat etiam alapis cxde-

fjdum, V

. gt 0001* 4 £ris virtutis Dei.

.

re, quo fenfu nofter interpres accepit.

j elifm

4 dextris vistutis Dei

() Ef He-

68. Prophetiza nobis, ($c.) His ver-

ginplum VP -

bis Meffiz , ac prophetz dignitatem

qang hoie .

tem |

braifmu? , pro, ad dexteram potén-

el.

fibi falfo arrogatfe fignificabant, &

veluti fitum Mefliam, & Prophecam

Vifceribüs ""; m 6g; Seidit ve, Wimentüd fa!l.) Ut fa-

perafucrät'e"' 'cere folebant Judei , & alique etiam

irridebant ; qui, a

quo l)erculït;s eifet,

| alig Gentes, cum dolorem aut indi-

divinare. non polfet.

69. Sedebat forss 1 atrie.) INon re-

TE

.gnationem volebant oftendere,

pugnat quod Joannes cap. 18. 25. ait

gulionem

" Quid adhuc egemus teffibus?) Quafi

:

ld

! dicat, jam nulli neceffarii funt teftes,

ftetifle; nam vel ftare idem eft quod

jurar

manere, vel utrumque verum eft; cum

ydato

aliquem -

*e

Teum,habeamus reum confitentem.

enim effet ad ieznem , ut fieri. folet ,

D

qut

|B ,67 JExpuerunt in faciem eju:;) Gra-

modo ftabat , modo fedebat.

]

r. ,?d

üd ïdm/?

,,

] viffimum ignominiz genus , & apud

4Ancille.) Oftiaria , ut habemusex

ual)

Gclicl J Hebraos ufitatum , ut patet ex illo

joanne.

[

"Num. 12. I4- $i parer ejos fpuiffet £2

Cum Jefm Galilao. ) Nocat Jefum

|

faciem sllius ,. monage - debuerat fattem

Galileum ignominim caufa, ficut

p

fpþgdicïz::ï

, (aten die:äu: ruäv(ä jkjknd? 2

qui iniquo . er-ga eum eramt animo ,

i

[

d

i .Fujus. E

g

^

*

168

EVANGELII SECUNDUM MATTH.

7o. Atille he

Is5

äavit' go'ram qmnibus, diCens . Nr:::ft:io,( quid

"

-

dicis.

: Petro: V

. 71. Exeunte autem illo januam, vi

dit eum alia 'ancillaS &

D fot

aithis, qui erant ibi: Et hic erat cum Jefu Nazareno. :

D

T T

novi ho-

72. Et iteru

minem.

fn negavit cum jgramento : Quia non

| OLT

Abes

: quam gil

folebant appellare ; & quia cum in

tun& media circiter nöx , cum 4galþlï

Galilza plurimum . verfaretur , , Gali-

primum canunt.

Vide di&ta fupra

lxus credebatur , & quia ómnes fere

num. 34.

unz ergo exeunte illo

ejus difcipuli Galilzi erant.

januam, ut ait Matthaus , vidit il-

0. Neféro quid dicis.) Quafi dicat,

lum alia ancilla , & alius etiam qui-

] ,L fïud&:, l

adeo non fum quem me effe dicis, ut

alius videns eum. . .Porro ancilla co-

dam ; nam Lucas habet , Po? pufil/um

: dato actuf

ne quidem intelligam quid dicas. Sic

folemus refpodere , cum ab eo cri-

pit dicere circumftantibus.

Quia bie

/lum »

inine quod nobis objicitur , nos abef-

ex fl5 ef. - Hujusancille vesxbis mo-

fe longiffime fignificare volumus. Ne-

Em fugi

ti quidam ,. ad ignem revérfum Pe-

illuu, d

þio 7uid dicts. Nom smtellsgo quid . di-

trum interrogayerunt , ut ait. Joan-

c4:. MH&c prima eft negatio , cujus

nes , Nwmzquid tu ex di[cipulss ejfu's'* es?

T las q

ordinem , ut.etiam reliquarum, fub-

& Lucas addit , 24/ss widens eum di-

E Jutamyr

jiciemus , ut appareat non difcordare

xit y 66 t de sllis es.

Cum ergo ur-

interfe Evangeliftas, licet vario mo-

geretur Petrus, fecundo negavit cum

do, & non, iifdem verpis ,. negatio-

juramento , ut ait Matth. Pof? paffl-

nes referant ; nam ad unam & ean-

3e/us ï

lum "vero , Ut ait Mattheus & Lucas,'i

dem negationem , plur.es Cconcurre-

^ aWv

f.

id eft, zzzervallo fatlo quaft bora unius,

bant

p*

on& Fétrum interrogantes

alius quidam affirmabat . dzcens )V,cvi-&

I

& urgentes ,. & diverfa loquentes.

& bic cum illaerat ,mam 65 Galrleus eft.

Àn

fi

ingreffus ergo Petrus atrium Ponti-

ut eft apud eundem Lucam cap. 22.

ficis fervis , & miniftris fe permi-

59. Hunc fecuti funt alii , qui adfta-

Q Tror

fcuit, & ad ignem modo fedens , mo-

bant , ut :ait Matthzus & Marcus,

ta R

do ftans, fe calefaciebat.

Hunc cum

& dixerunt : Vere ex s/lis es', mam ,

P xht

0 pra:

vidiffet ancilla oftiaria qux illum in-

loquela tua , id eft ,' pronuntiandi &

troduxerat , & ad lumen, ut ait Lu-

loquendi modus, 'Galileum te effe

? Tun

càs , fuiffet intuita , interrogavit il-

indicat.

Idem cenfirmavit IMalchi,

effet, Dten

lum, utait Joannes , dubitans: Nwz-

cognatus , ut refert Joannes , dicens::

ficerdoty

Wfid- z ex dz'/ö'ipuli: es bominis iflins ?

No5ne ego te vVidi im borto. cum . 1llo?

Deinde'idem confirmavitut ajunt re-

Ignorabat hic Malchi cognatus c&-

liqui Evangehftz , Mattheus & Mar-

fum fuiffe a Petro Malchum , alioqui

'eus, 9 tu cum Jefn Galilae eras ; Lu-

idilli objeciffet. His auditis Petrüs

cas, & bic cum illo erat.

Huic ancil-

negavit tertio , additis imprecationi-

LL

lz refpondeifs. Petrus, | primo Chri-

bns & juramentis , cej;t dereffars.

(

71/i "lm H

ftum fe noffe negtvit. — T'imore er-

(ait Matth.) & j»rare, quid'nghfnfo:üï -

lumn

Verun

go perculfus , poftquam primo ne-

fet bominem , k& Marcus , cepsr. ana-

Ulifjg p

gavit, e&iit foras ante atrium , utait

ï:h,em4fizv4rq"'€f jeráre. — Bete&

abat

*

an d

D

Marcus, Grace s; ro meocvNio», id

autem , & anathematizabat , :

I

d eft

1

MJ ld

"

eft , i» vefitbulum arrii.

'Eunc gal-

mala fibi imprecabatur , & diris fe de

$ mü llcfb

lus priimum 'cantum edidit , quem

vovebat : Hec mib;

Ql

faces OR .

?

bj

n

'fo-rgalïe Petrus non audivi: i .'fratqge

b&fi ldddi F kiifo

(lmc

m r a r EUR E

.H.

L

CAPU T XXVI &XXVII

169

efcio, qmd

73. Et poft pufillum accefferunt, qui ftabant, & dixerunt

Petro: Vere & tu ex illis es : nam & loquela tua manifeftum

jaxilla, & T

- te facit.

*

feno,

74. Tünc coeplt deteftari, & Jurare, quia non novüTet ho-

on novi ho«

minem.

Et continuo gallus cantavit.

*

«

,. Et

75. Et recordatus eft Petrus verbi Jefus quod dn(erat Puus

Wuras ETRU

qnam gallus cantet, ter me negab1s

Et egreiï'us foras flevit

nox, eum gl

amare.

'e dida fupr&

CAPUT XXVII

j exeunte 1llo:

lu$ , vidit il

lius etium qul'

jfudas, relmfzs zzrgem*ezs - Jaqueo fe fu[vendzz

Sfefus coram Pi-

, Pf pl

dato actufatus ,. mon refpondet , uxor autem Pilati dicit. ipfum ]M-

yro anolla (d«

|füum , praeligitur tamen Darabbas : Pilatus lotis manibus

ibus. fUa hi

cille vebis mo».

[ fum ]ïagellatum tradit crucifigendum , qui a militibus mulz*zþlzczter

» revérfum 1

F sllufus, ducitur -ad crucifigendum , && felleo *oino potatus ,. inter

t ut alt]

laz,'rones cmczj?gzmr divifis ipfius ve/lz:nentzs , €? a variis multe

ijb

; gydens eu '

achantur in ip[um blafpbemie , Juboriuntur tenebra , & clamans

Cum ergo uf-

ndO negïWlt cum

jfe/us Eli, acetoque potatus , cum clamore- exþzmt ac figna

*Udï ia

unt :

corpus Je[u a Jofepb fepultum

la. Pf n

æus & LuC«ls,

-- €ufloditur. a militibus, .

, quf ii

at diettt :

m

Ane autem fa&o, confilium inierunt omnes principes

*M

" [

facerdotum , & femores populi adverfus Jefum, ut

t

[uc

qm cip. 22

eum miorti traderent

: ali

qul adüa*

2. a EX vinétum adduxerunt eum , & tradlderunt Pontio 4Mar,

gl & Marcuty

Pilato praefidi. -

I$

illis ers ?4"

pl'O

gutan

P

3. Tunc videns ]udas, qui eum tradidit, quod damnatus m

[

al

m

*ef*'et, poenitentia du&us, retulit tri

ginta argenteos principibus (? jOan.

firma

Ma] hi

dice

facerdotum & fenior 1bus,

:19.28-

oalmes 3

I

M

4. chens

Jurte (im !

L

j &

Qatus

Ane autem fd&a J (Vfarcus ha-

te&ts de capitalibus caufis judicandi,

yuc

hod ,

Jioqn

bet ,,confefmz mAne 5 LuCAS

five quod non liceret illis quemquam

jins P

gt fa&us eft dies.

in crucem agere , qUO genere mortls

[jg u

ecatiod"

Chrnftum fublatum vnlebanc, cum

tis ID

hum inierunt.

Cmf ium inferunt.) Plemus confï-

tamen,alio modo , verbi gratia , la-

th d

)

J 0i

- 9. Pentio Pt/atapmf'dt ) Ducunt ad'

pldwus occidere pofient,

Prior ex-

gl 4

Romarum prz(idem Pilatum, quia ut

plicatio verior, . quod omnino vetiturm

rCl s

teüilb

"

lpütmtjudæl dicunt cq)udJOdnn I8.3I

eflet illis'judicare in caufa fanguinis.

Wabat !

3ilis non l:ceä.«zrmterþ'ære7uemqu4m, 1»

3- demztu.f ej?t.) bCIIlcet Chn—

UP &

[

sf

ve quodomnino adeimpta illis effet po-

ftus a facerdonbus ad mortem.

pur

Bzé£. cum Com. Menoch. T. VL

Y

(

.

-

-

170 'EX.TAIINTGEL—II SECUNDUM MATXT,VH..*

P Tuhc

-4. Dicens : Peccavi, tradens fanguinem juftum.

« Atillidi--

xerunt: Quid ad nos? tu videris.

A. phetn dic

L)

&£A&G. $. Et proj

eCtis argen

J appretati,

I- 18 queo fe fufpendit.

teis in be-mplo,'wrecefïït :b &abiensla- -

r Et:

6.' Principes autem

fa—c-erdotum-, acceptis argenteis , dixe-

-

l

Dominus.

runt: Non licet eos

(i

y. Jelt

z

mittere in córbonam : quia p.retiu-m. fan--

guinis eft.

-

"

prazdes, d

"Do dicis.

7. Con

filio autem initö-, emerun

X ex ill.isr agrum ügül? in

;

fepuituram peregrinorum.

n Etc

e A&.

8. c Propter hoc vocatus eft

'agerille, Haceldama, hoc eft, |

ibus , ml

d Tun

I. f-9- ager fgnguinis , ufque in hodieljnum diem. -

Aicunt tel

. 9t Tunc

i—?

u r

4 Trzzd,eh: fanguinem ]u/ium ) Id

cipes facerdotu'm,» zon licere m)'trerc

eft juftum hominem ad mortem.

25 corbonam , quia argentei illi vide-

prafes vel

2 fufem.) Grace dó9or , id eft, in-

bantur quodammodo a Juda' Deo ob» ;

i

1f. Per.

fontem , feu innocentem.

lati, cum in. templum funt projecti,

dimittere 1

Quid ad nos ? tu "videris. ) Id eft,

lege autem Déuteron. 23. 1$. dici-

16 Hb

quid ad nos tuum hoc fcelus attinet?

tur

Noz offeres mercedem prafz'l—uli*,q

noftra nihil refert , tu tibi

nec pretium carnis im domo Domini Des

Barabbos,

, cogfule ,

tu vide.quid feceris.

.

tui: quicquid ilud efl, quod. "vowtris ,

S- Ef projetlss argentei

$ 4 t?mp/o.)-

quia abominatto eff utrumque apud Dominus

Cum nollent argentum accipere , in

Deum tuum, ex quo per quándam ana-

semplum mifer abiit, & projectis in

Jogiam colligebant, nec pretium fan-

ä

.. Per Tere

ipfo teiplo argenteis difceflit, |No-

guinis in corbonam mitti poffe, id

DL abud . Jer

luit enim iniquam pecuniam retinens

eft, in locum, in quo affervabantur

Vi

obire mortem, vifusque eft fibi Ju-

dona Deo oblata.

Aliqui ex corbo-

Ts Quare

das, cum in templo argenteos proji-

na prius elJatos argenteos illos exifti-

)

Ttétit fibro

U& Sinile

ceret,faeerdotibus dare , & initum

mant, folebant enim publici fumptus,.

d ER INUNPURTESCS NONCIM CrENU

venditiohis contractum refcindere.

& qui ad religiónem pertinebant, fiert

Cs

Laqueo ]kfitjþendit.ä An ante Chri-

ex facro gazophylacio , :cujusmodi

fti mortem, vel poft, non conftat.

facerdotes caufam effe arbitrabantur,

Aliqui putant de arbore ficu fe fufpen-

ut Chriftus, qui fe filium Dei

ptoS- t

diile, quare Juvencus cecinit:

x

tebatur, occideretur.

77 ;

loformem vapuit ficus de vertice

7. Cenfilio eutem iutto. ) Poftquam

1 , Wt erqy

7mortem.

'.jif'

Chriftus crucifixus eft, ac* fortaffe -

4

j

Cur fe Ju

das fufpenderit, caufa eft in

poft Pafche diem feftum.

3 Qu

4

promptu ex Evangelifta : eo enim

Agrum jïguli.x) Vel quia figuli erat,

"h emerr;,

actus efta nimia triftitia, & defpe-

vel quia ex eo ad vafa firigenda ma-

jn

i 4

!

ratione, quam concepit, cum Chri-

teriam figuli petebant , vel quod te- ..

1

ftum damnatum vidit, quem fortaffe

ftarum fra

gmentain illum projiceren-

fperavit miraculo elapfurum manus

"tur.

ïg

Arm fipuli

jud&orum , ut fe alias fubtraxerat,

In fäpulturanit peregrinorum.) Judzo-

1

nf

d at

cum nondum vererat hora ejus. .

rum , qui Hierofolymis decederent ].

ä

x

&

di

Diyie

. 6. Non licet eos mirtere in corbonam.)

*extra patriam , nec in p

roprium fe- -

1

".

tndy !

&

Corbonam ait D. Hieronymus fuiffe

ulchrum poffent inferri..

&i

j

"

! dj

gazdþhy?äeium :te*mpli. Dicunt prin-

;A

| $ Hdcdddmæ l Lingga Syriaca- inf

m

.I.

CAP üT - XXVII.

H

; 9 Tünc impletum eft, 'i]uodädi&um eft pe;r ]eremiam/pro-

a d

É phetam dicentem : 4 Et acceperunt triginta argenteos pretium zzcy

3 11012'

[ gbiens l ï

appretiati, quem appretiaverunt a filis IHfrael:

10. Et dederu

4

nt eos in agrum figuli, üc;ut con&it/;tvüt mihi »

s d- B^ -Dominus.

retium fa-

ir. Jefus autem

ftetit ante preefidem, « & interrogavit eum «Mar.

p

? prefes, dicens:

uf Tu es Rex Judeorum ? Dicit illi Jefus; I5.

uce

mfglii 4 ^Pu dicis.

:

I2. Et cum accufaretur

23: $»

a princi þibus -facergdotum' ,' & -fgnio..

Joan.

ribus, nihil refpondit.

19.33-

?3, hOC e&,

.13. Tunc dicit illi Pilat

us : Noh« audis, quanta adveríum te

gt Tuc ïþ

dicunt teftimonia ?

-

-—--æ

diere ii

14. Et non refpondit ei

ad ullum yeirbimä(,' ita ut mfräretur

. praefes vehementer.

acei ii v* ]

udi' Deocbe ;

15. Per diem aut

em folemnem c.:dnfueveratvþræfe's populo

funt ije(lïïj

dimittere unum vint&tum y quem voluiffent.

:

-16. Habebat autem tunc vinttum

(2?)0 18' dWI' ;

N

*

—.inügner'n ; ql-lil dicebatur

m ;"fl"?"[i'. |

3 Barabbas

jo Domin D9 1

u* m

17. Con-

gpd wnitris

D m

qu

.axippn gqufel agrum fïgnifïcat, i&p—;

12. Nilil refpondi:.) Quia. nihil re-.

i gpidDimim! -

Dema , fazguimem.

fpondendo profeciffet. INec fi fince-

gindam am^ -

: pretill'" APe

Q. Per Jeremiam prophetam. ) Nul-

re ageretur, neceflaria erat refponfio,

itti

d.

- Vibi apud Jeremiam extat hoc vatici-

omnibus enim Ghriftus benefecerat,

afeyabantür

nium, quare dici poteft ex aliquo alio

nemini nocuerat, & fanam, fanctain-

]

Jeremiz libro, qui non extat, fumptum

que doCrinam, & fcriptu:is confen-

!

i ex CO* d

elfe. Simile eft, quod habemus Za-

taneam, fi vellent intelli

E

03 1105 exite

char. ITI. n. 12.-

gere , fgln-

plici f

mptlls,

j

quod fuo loco expli-

per propofuerat.

stinebàno

fer .

cavimus.

.

I3. Quanta dicunt adverfum te tefi-

qujusmo 1

Aeccepérumt trigizita argenteos. )

Sci-

wenia,) Qu&nam fuerint hzc tefti-

Jicet , principes facerdotum.

monia, Mattheus non exprimit, fed

a;bimbantur 1

habemus apud S. Lucam cap. 23. n. 5.

um Dé o*

- Prerium apprettati.) ldeít, qui ar-

gentei erant pretium Chri&li. appre-

dt . illi inwale[cebant dicentes, commovtt

oquam " /:iati-

'.

populum docens per unrver[am Judaam

2

( Quem Appret:

AverHnt. a fZiis Ifrael.))

incipiens & Galilea usque buc.

,

)d

!

o

fortalt

IS. Per diem folemuem. ) Scilicet

üem emerunt ab uno ex filiis Ifrael,

Pafchz.

Videtur tuifle hec vetus

yia ögu j ertts

videlicet a Juda.

.

endil mb

Is

1O. Dederuut eos im agrum

fu. )

confuetudo"]udzorum , ut in memo-

fiig

dt

.

;

4

riam liberati ex /Egypto populi vin-

] quo

d eft, ex*penderunt. €03 , ementes

€&um unum e carcere liberum dimit-

ercti

agrum figuli.

.-'C

A

5

*

terent.

Eam confuctudinemRomanit

onffiiui

) Grazce cvitra£e ordina-

"

:

vit, id eft, ficut mihi prophete or-

redacta in provinciam Judea , abolere

m )

derett

d dinavit, & oftendic Dominus faci-

holuerunt.

»

g d

"endum, & implendum fuo tempore.

Quem voln

if[ent.) Scilicet, ex pt;o-x

n

s a praftde.

p

II. Tu dids.) Vide fupra c

16.

rno

g

R. 25-

.ap. 25. " pofiti

guas Mi

Jifj'gn:z?. J Sfïclere ',-- & i:npro»

L:

£8

4

Y

172 /E,V'AN;GïELIl "sE CUNDUM MAflïfHL

* T7. Congregatis ergo illis, dixit Pilatus: Quem vul'tis'äï.mit-

a Em

T s

tam. vobis : Barabbam, an Jefüm, qui dicitur Chriftus?

füper 105

.18. Sciebat enim , quod per invidiam tradiffent eum. -

5 Tu

19. Sedente autem illo pro tribunali, mifitad eum uxor ejus,

"tradidit eis

T

dicens: Nihil tibi, & jufto illi,

-, Multa enim paffa fum. *hodihe

pervifum propter eum: -

!

.

:

"l congrerar

*

£Mar . 250. g Principesautem face

I

'dotum, & feniores pe.fülaäf.erü—nltx

25. Dt'ex

i5.11.

- f'ünt éj.

Luca.

populis, ut peterent Barabbam, Jefum vero perderent.

ï

23-180

21. Refpondens autem przaefes ait illis: -

& s

Quem vultis votïils—'

joan.

de duobus dimitti ? At illi dixerunt : Barabbam.

pu: ejus, &

18.40.

25. D

.&um , ilfude

icit illis Pilatus: Quid igitur fa

ciam x-dke x]efu— ; x.qui

dici-

2

A. tur Chriftus ?

*. 30 Btex

25. Dicunt omnes : Crucifigatur.

. Ait illis; praefes: Quid

: cmiebam C

enim mali fecit ?

At illi-magis clamabant dicentes : Cruci-

.. Btpo

Jnduerunt e

: *fügatur.

.

.24. V1

dens autem Pilatus q'uïa nihil proficeret fed : ni-ägiS'

ierent,

— tumultus fieret, accepta aqua, lavit manus coram populo, di-

: K xa

deritis.

N CCTANGCRNENANRT 6

-Tine Simon

cens: Innocgns- ego fum a fgng—uinejuüi hujus, vos vi

*

47

AEt

SCUR

b

t

L

- t Calvaria

xb.itace*, anarnnr'lesx*cap.. 1,.8.. Latronem

»glo.x Pa/;z;lis. ) Grzce, tuvbis.

L

voCat, Awc9c, funt autem Avcai pu-

24. Videns Pilatus, quia nibil prafce-.

i 25. S"l)cr 110j

blicarum viarum obfeffores, qui tranf-

ret, 55c. ) INon excufat Evangelifta

euntes exfpoliant, & trucidant. Mar-

Pilatum , fed Chriftum innocentein

2008 5 qut,

cus cap. [5- 7. & Lucas 23. I9. ho-

- hls noftris

oftendit , dum docet; Prefidem non

2 F/ag'ella':

micidam , & feditiofum appellant.

ullo idoneo teftimonio, non ullo pro-

*

T0 honeftin

17. Barabbam , an JE[um ? ) Com-

bato crimine, fed folo popularis fe-

TEU INCACTAE TR a COVTTEURNO! RPE x

i

paratione Barabbe occafionem quaz(i-

ditionis metu eum damnaviffe, & ica

pdmis, Vi

vit Pilatus Chriftum a morte fervan-

12. 1

1- 3. Mo

damnayiífe, ut. damnan

(

;

do ?t,iam abï

-jcruc

di , ut etiam patet ex fequentibus.

folveret.

x

8n agendi

Ig. Sedemte z/fo pro tribunali, ) Id

|Lavit manu:, 65 c.) NIa'nuurm .ab-

(5 R0 Liyffn

.eft , valde opportune , cum jam ad

"] P brto,

lutio innocentiam fienificat, unde il-

J'?'rt/'. Ut h abi

ferendam fententiam paratus effet,

lud Pfalm. 72. 19. Jf ificavi eor me-

ortem -

ut res non cafu, fed divinaprovic!en-

um , E5 lavi inter innocentes zmanus me-

tia facta videretur,

. "'Cloni,

;

Nibil tibi , &t juffo illi.) ld eft, ne

4*. In lege *tiam. Deuteronom. 21.

: 28: Ci];

6. przcipiebatur, ut qui fa&e cedis

"d.

.&e negotio illius immifceas, ne eum

infontes effent, manuum /ablutione id

4

nulimm ;

condemnes, Juftum, & vulgari opi-

fignificarent , dicentes

L

LJ

manus. noffra

X P dicie

.;nione., & vifu admonita appellat.

-quam ü&ltlum

hon effuderumb fanguinem bunc , didi-

Multa paffa fpm per. vifum.) ld eft,

cerat hoc.a Judxis Pilatus, & ut fe

m Pertmet,

infomnis. Putantquidam, factum id

innocentem oftegderet , juxta eorum

MM

'-a:diabolo , ne' Chriftus occideretur. morem manus abluit.

Cnitdham liy

LL

Probabilius eft a Deo immiffum , ut

a fanguine juffi Pujus, &c. ) À

tefejt

-

X

;

æ-; i.- '.

Darpu

1 -Chriyfü innocentiami oücïnderct.-

de hujus innocegtis.

Hmzm

At

D

CAPUT XXVIL.

173

l-

lti aïmit- ',

Qs.j Et refp

ondens univlerftus populus dint : -ïSgnguis ej-us.

lu^

| fuper nos, & fuper filios noftros.

Ü

Í

Ün. -

46. '(Yunc. dimifit illis Barab

J

bam.

efum autem Häge]lgtp;n

UXOf 6jUs,

" tradidit eis, ut crucifigeretur. -

.

27* ?Tunc milites preefidis fufci

pientes Jefum in*þr-äätdrium,

[üm "hodig

À congregaverunt ad eum univerfam cohortem.

.

5 Mar.

*

em cocci

15.16.

erfüäfärlint

28. Et exue

*

ntes eum , chlamyd

i

:

'nefam circ;gxm dede-

a

fent.

runt ei.

"NI

obIT

*

29. i Et ple&entes coronam

