; Chri-

daei interficere..

'

; 2. Erat

eLev,

y elegis

autem; in proximo

-d"ies feftus Juc.ïæofum, & S&?no-

23.34

phegia.

*

-

4. Dixerunt autem ad eum

f.'ratre'sk Ej'us: "Tranfi hinc, & va-

ic enim

de

L

A

"

in ],u-.dï'ægm. ,ut & difcipuli tui videant opera tua, quae fa-

cis,

4 N

'emox qfu-ïppe-i-n- occulto quid quamfacit, & quseritipfe

m paläm eü"g: ífi haec facis ; manifefta teipfqm. muqdc..

E

x

^

ren

PUT.

f

-

.

,--

s

MQ?&M:* m Gï;fg.ilam.y 5 Obam-

- Difoipuli tu£.) Mi qui mJudæa do-

i vet.fü i'c.-

IA

bülabat Galileaim ; &

z

Grinz tue. ftudioft funt.

ii ) N

-v r?; g

Opera qta facis.) Opera acd*mi'xahdïa;,,

DuAaje $ ) 2 Galilea.

que'facere confuevifti-

"f , i"um :

Is judaam-) 6» 77 Isdaía i 7dae,

ueblhwr' !

per oppida, & vicos Jude.

4« Nemo amappe im oceulto, 8':) AI-

a iaf

/ "uda:.)j Jjud&oru

loquuntur eum. tagquam honoris &

( alios 0*

be . Pharifzi.

m principes s Scertif-

glorig cüpidum , quafi dicant: Nemo

t O*

qui notus hominibus ,. & manifeftus:

QW ezopegia-) De quo Levi

Ll :)"

w',eliiqu*ï' .:

54. ubt & modus feftum bunc cele-

effe cupiat, facit in. occulto opera: fua;

du palam effe.) Omnium. ore cele-

« Tufoh? 3 -

brandt däcriþitug* ufque ad,vfï*nem Cs

itis;

"

brari.

sF bec facis.) Id eft , quandoquidem

i(7

| ,;wnw |

-8. Fratres ejus. ) Confanguinei B.

hujofmodi mirabilia facere potes , cur

n

Virginis aut etiamin Jofephi. E7 ezi»s

lates hic in. Galilea?- ,

ludum

eonfuctudinis eripturarum appellare fra-

d

1

zgres aquoslibet ca;zf/mgx'inaos, 6 cogna-

Manifefla te cpfmm mundo.: ) Quod

Bionis propinquaoy , ut ait D. Auguft.

fiet , fi im Judgam ad- folemnitatem:

Ftt digf';gt')

gelini ?

Tranff biac.) Digredere h-i.-nc-:j , veni

homi»um- co

afcendas , ad: quam fre

quenti flimus e;P.:

nobifcum in Judeam.

:

ncynfus,.

lh

-

^

d &fbo' 'ï

.Biäl.;mm ?em. Menoch. T.

u

4

456

EVAN GELII SE

CUNDUM ]OANN

s. Neque enim fratres ejus credcbant in eum.

"]

6. Dicit ergo eis Jefus: 'Tempus meum nondum advemt

tempus autem veftrüm femper eít paratum.

plürt ,

15 P

7. Non poteít mundusodiífe vos: me autem odit: qu1a ego

fit, a

teftimonium perfhibeo de illo, quod opera ejus mala funt.

16.]

8. Vos afcendite ad diem feftum hunc, ego autem non af-

-

fed gju:

cendo ad diem feftum iftum; quia meum tempus . nondum

D

impletum eft.

doGrin

9. Hzec cum : dixiffet, ipfe manfit in Gahlæa/.

Io. Ut aütem afcenderunt fratres ejus, tunc & ipfe afcan-

18Q

QUi aut

dit ad diem feftum non manifefte, fed quafi in occulto,

& injuf

1I. Judai ergo quærebant eum in die fefto, &. dlcebant?

BO

Ubt eft ille?

I2. Et murmur mul:um erat in turba de eo.

ficit lg

Quldam e-.

nim dicebant: Quia bonus eft Ali autem dicebant: Non,

fed feducit turbas.

Besocmetysccnue

-13. Nemo tamen pa am loquebatur de 1110 propLef metum-

]u daeorum.

Hj Dit

14 ]am

ditm feft

fatur, (

Cüum C0

Yénit hr

s. Neque fratresius credebant n eum. )

9. Nen 4[2:14!0) In Greco eft, Nez-. .

I$. Mi

dum a[ceudo , 80 üyaTalye.

Pharifei,

Credebant aliquo modo, fed non per-

fe&e, nec Jefum contemnebant, aut

Meum tempm) Cum afcendam ma-

qu * ed;

in pericula conjiceré volebant ,

fed

2is opportune ,

& minore cum peri-

Ventar h

Ccupiebant eum Jerofolymám profim-

CUO

Yiti Yitters

fci,

ar'*umenn

patrare miracula , a facerdotibus,

Nendum mzþlet;mz eft. ) NJondum ad-.

Pnncnplbus illum. recipi canquam

venit.

ptls

Chriftum, ut 1pfï commodi , & glo-

IOo. Aez mamfþ'e) Iti ut doceret,

: Cnm hton

rig, ut propmqul, & confangumel,

& miraculafaceret , fed fine ftrepitu,

4$ non fr.

Jaus

"tém cuim

effent participes.

aut fignificatione prefentix

6. Tempus meum zondum mlvmzt)

cis feoftendens, ut cederet

É

J u-

If )Mm

deorum.

UE

YT

'"T'empus fcilicet opportunutm. ltslice

II. 74dei.) Judeorum prmc:pes

q"æ 1Pyn

diceremus , per-me mom 9- ancor tempo

H

: heg,

d (mdare

Ouerebant eum.) Perfuafi eum ad-

fore , quemadmodum adeffe confuc-

I( S'4

Tempm fvefmm jämper efl paratum.)

verat.-

«tere ö*[

Voscum libuerit ire poteítis , neque

12. 9- adam. dzceäzmt, quia 60):;1:

Credulitite

vobis, ut mihi parantur. infidim. .

e/f, 6c. ) Mulntudo dicebat , Bonus

e] le'e üat

7. Nen potefft mundus odiffe vo;.) Mun-

ef :

Princtpes & facerdores dtreäæmt,

dani hommes, & mali non. oderunt

eeducit. rurbas.

'1ta Chryfoft.

CDGm/"t

I3

v0$, quiá eis non refiftitis, aut con-

. Nemo palam lo5 /nebz:tur de il[o. )

, Bicbii.

tradicitis ; me autem oderunt , qum

Sc111ccc honorifice laudes ejus exe-

M

eorum fcelera reprehendo.

quens, ne Principes irritarentur,

t e

E l )[01'[]

ä

r

*

[]

cae N

45t

,

L

| 14. Tam autem die fefto

*

V&nit: :

mediante, afcendit Jefus in tem-

plum , & docebat.

I5. Et mirabantur

a

Tudsei 5di"centes; |

Quomodo hic litteras

jf

tia gO

fcit, cum non didicerit?

16.Refpondit eis Jefus,

yon d

& dixit: B/ïea do&rinaxnon- eft m&a,

.. fed ejus, qui mifit me.

i

e

ondum -

17. Si quis voluerit vo

luntatem ejus facere: cogd,ofcef'cï-ä

L.

do&trina, utrum ex Deo fit, an ego a meipfo loquar.

.18. Qui a femetipfo loquitur , gloriam propriam qusarit:

aícen-

qui autem quaerit gloriam ejus

,-qui mifit eum, hic Veraxgü,

-

)

.& injuftitia in illo non eft.

:e.bant?

5 Exo

19. » Nonne Moyfe

S

X dgdit vobis legem : & En»e-mo ex vobis

24. 3-

B dacit legem?

idam e-

- Non,

*Llla,

26.")56' Quid. ; [L;;P

Ls

tnecum

1'4.4 Die feffo m?dian'te. ) Circa me-

quä deüituti, Vfalutaria nþn cogno-

fcant. -

" dium fefti, quod per o&o dies cele-

m

bratur,

die enim octavo addebatur

n ego a me z'p]; loguar.) Humano

fe(tum collect«.

Quarta igitur die

fenfu, an vero ex mSeunte Dei Patris.

d

venit Chriftus in templum.

8. Qui a femeripfo loquitur. ) Qui

I

a Deo miffus non eft, fed ipfe doctri-

Mixabantur /Judar. ) Scribg,

)þe&v V s

Pharifei, & Principes populi.

ng fue auctor, & inventor eít, pro-

)

uo odo bic lirteras [cit, €/c.) Fa-

pría auimi fui.commenta pradicat.

:

.dam m

tentur Chrifti concionem doctam, &

ui querit gloriam ejus, qui mifít

viri litterati fuiffe, inftructam variis

emm, ) Gui nihil aliud pre oculis. ha-

cum pett'

ar

5

cumentis ex facris 1ict;F?s deprom-

bet, quam divinam gloriam.

)t;düm i

pus.

À

Verax eff.) ln dicendo, quia Deus

Cuns z

on d;:d:'refif. )

Sciebánt fcho-

non honoratur mendaciis.

t (iocem!

las non frcquentaife, fed fabrilem ar-

Et imjuflitia iz. illo mom eff.) Fraus

j &fepim'

*tem cum Jofepho exercuiffe.

omnis, àc dolus abeft a moribus, &

16. Mea declrima mom eff mea , &c. )

* fd eft,-non a me ipfo loquor, fed

lingua ejus.

Injuftitia enim hie acci-

3

pirur pro imp

oftura , yeracitati con-

" que a Patre audivi , ut docerem ho-

traria.

:

,dnc;pes..

mines.

fam 17

Jq7. Si quis vol«erit volustatem ejus

19. Nomme Msyfes dedir volis legem ,

facere , & ) Qui pertinacia , & in-

&c. ) Cum fe véracem, & juftum di-

j; contut"

xiflet, arguit nunc fudzeos transgref-

credulitate depofit1, Dei. precepta

m

"fervare ftatuerit, & fe illius fgbjece-

fionis legis, quia fcilicet cum quare-

i, funst

, rit voluntati

D

bant interficere, cum les vetet inno-

, Cognu/cetx,«

&e. ) 'Intelli*gec facile, &

centem interfici.

Xc] certe li')quit!ll'

; d!

de transgreflione lcgis materisli. in

f

percioiet, quippe bene difpofitus, an

j il

!

doctrina hec . a. Deo

1(t, an non;

cireumcifione , de qua intra n. 22.

-donec eos malitia exczcari, & pec:

quafi - dicat.

"Mos. totics fabbatum

; 6j s

jenuP

cata ipforum obftare divigg luci,

violgis in cireumcifione , & ime vul-

-

s

*

*

-

45'2

EVANGELII SECUNDUM JOAN

« Sup.

^90. c Quid me queeritis, mterficere'? Refpondit turba, &

ï

s6. El

5: 18-

ixit:

Daemonium habes: quis te quaerit interficere?

.vere C0

Unum 0pus feci , &

p 5

21. Refpondit ]efus, & dixit eis :

omnes miramini.

rlt, ne

a8. Cl

P Lev

22. Propterea d Moyfes dedlt Vobis c1rcumc1fïonem ( non/

1

12. 3. quia ex Moyfe eft ; « íed ex patrlbus) & in fabbato czrcumm-

æi

me feitis

« Gen ditis hominem.

wems (

17.10.

:23. Si circumcifionem acmplt homo in fabbato ut non fol«

29E

vatur lex Moyfi: mihi indignamini, quia totum . hominem fa-

j Q

-num feciin fabbato.

illum ma

f Deu

24. f Nolite judicare fecundum faciem ,. fed ]uffum Jnd1c1«

i. D

1. 16. ym - judicate.

Chll hh

25. Dicebant ergo quidam ex jerofo ymis: Nonne hic eft,

th facit

4

quem qd'ærunt 1nterf1cere 2

3. N

-26. Et

^ & mifen

-

- fent eun

£is mterf*ïcere, quia fem el fanum feci

Ef iz labhate circumciditis äo)mnem 3

3.D

hominem in die fabbati:

Probat Chriitus fe non violaffe fab-

fum, &

Facit legem. ) Servat legem:

batum fanando paralyticum. — Argu-

QO. Refpondiz furba.) Quæ ignora-

mentum autem eft hujusmodi.,

Si

bat quid Pharifzi in Dominum ma-

nafcaturinfans fabbato, continuo fab-

—.—

chinarentur, & fibi immerito convi-

bato proximo . illum circumciditis, &

titt Quod

c)um dici putabat.

medxcamentum vulneri apponitis, ut

tillum4

$s

Démonium babes. ) Infanis, & dz-

PärS COl'pOi'lS fanetur, nec tamen- pu-

Corim, &

tatis vos propterea legem folvere.

münemüxgante contra yveritatem nos

hquentem

homicidii meditati accufas. :

Cum autem ego non vulneraverim "

Arntintem

2I. Re/þandit ]e]ks.) ld eft, fubje-

quod fitin cireumcifione, fed fanave-

Wovéant

cit, non enim ad convicium refpon-

rim, non partem corporis, fedtotum

étd

hominem , cur vobis legem violaffe

dlt, quod patienter tulit, ac fprevit.

^ Won el v

Unsm opus feci.) Unum miraeulum

videor ? magis enim fervile eft vul-

uem, Ms

feci, inter alia, cum paralyticüm ad

nerare, & medicamenta apponere.,

Ts feimng

quod ferro, & manu fit, quam fa-

probaticam pifcinam fanavi.:

g þu

Mirvamini.) Vérturbamini, tumul-

nare, quod folQ verbo a me factum

€

ICünt: N

tuamíni , quafi legem fim transgref-

:

cmmg D P

fus , cum illum fanitati reftitui.

22. Uf non folvatur lex- Ma)þ'.) Ita

*

ut non folvatur, particula enim, wz,

92. Proprerea. ) Conjun&tio hzc

POnderl p(

caufalis jungenda eft non ei quod prz-

eventum fiïmücat , non caufam.

Utruque 1

cedit ,. fed ei quod fequitur, prepterea

iaress Bo d. ) Toto corpore z-

quia ex Pairibus eff. . V.t fententia eft,

grum , pamlyü omnibus membrls ca-

ity ag exy

Rcttren

Moyfes tradidit , & præfcnpüt vó-

ptum

m m

bis circumcifionem, cujus tamen ipfe

24. Nelrte Judtmre femndum facæm.

inventor non fuit, fed in populo Dei

Sed tota re penitus, intimeque per-

MIem, - tra

fe&a judicate.

;

ufu receptam invenit, traditam ab

Safilles

antiquis Patriarchis, Abmham, Ifaac,

25. Noeaune hic ef , quem qudrunt n-

Jacob. -

zerfctre » ffc.) Mirantor ]erofolymx.

It fuds.

lAm

um

as

f l—

'.*'C'/A PUT VIt.

453

ba ) [:/

"66.

x

Et :ecybewpäalam 1öquitut, & nihil. ei &ïcii-ht; 'Numqgidx

J wvere cognoverunt principes: quia hic eft Chriftus?

,&

T

'az. Sed hunc fcimus ; unde fit: Chriftus autem cum vene-

"

rit, nemo fcit, unde fit:

efus in templo do c»en's'* , ;& dicens : Et

! (noä"

28. Clamabat ergo ]

me fcitis, & unde fim ícitis: & a me ipío non N*venni3 fed eft-

.rcumgi-

verus , qui mifit me, quem vos nefcitis.

yon ol

E

Ego fcio eum, quia ab ipfo fum, & ipfe memiüt

20« Quære

bant ergo eum apprehendere: & nemo mifit in

l

-t

nem ",'fa-

illum manus, quia nondum venerat hora ejus.

*

?1. De tutba autem multi crediderunt in eu

m,& dicebants

i*r jndici-

Chiiftus cum vener

"

it , numquid plura .ü-gvna faciet) quam quam

hic fï&,j

hic facit?

2. Au

dierunt Pharifzei türbam murmurantem de illo ;hæ,c:

"

& miferunt Prineipes , & Pharif2ei miniftros, .u.t appreheg&e-

nl

rent eum.

modicum

punintm. )

/33. Dixit ergo eis Jefus: Adhuc

þltem pus .vgbifcum

qui me mifit.

jaffe Pab

fu:m9 & Vadg ad eam j

V Angr

d. 9t

34-8 Qflæ-

MVEPSDUU.

xino fb*

aliquïd*häbererfupra id Xquod ipfi de

:ciditis j

'tani duod cum Principes paulo ante

eo fciunt; ideft, effe Filium

onitis , U!

Chriftum ad.cedem quzrerent, & nunc

E

tamen p

coram, & inermem haberent*libere

qno miifus fit in íaundum.

Aoquentem, eosque magis, ac magis

^ Sed eff uerss.) Merax , & promiffa.

n folgere.

exacte fervans, quare etiam mifit ime,

xeraveïïm !

irritantem, nihil tamen contra illmn

«d fanave"

mov eant.

vt quod Patribus proiferat prafta-

27. Se

d bunc fcimus , 5': ) At hoc

ret.

Vide Roman. I15. 9-

fedrotum

non eft verifimile, hujus enim Pa-

29.. o ipfo fum.) Per ganerationene

g V0l

hlius ejus.

i dl vl«

'trem , Matrem , ac Cognatos paupe-

res fcimusin Nazareth agere.

30- Qnáretant evgo e

um dþþi'äbendä- '

am)(meïel

Nemo fit , undeft.) At infran.42.

re. ) Crefceute femper odio in illum.

guim *

"dicunt: Nezme feriptura dicie quia ex

ne fattum

Hora éjus.) lempus paüio.nisva-P -

[e.mine David €f, de Beth/thbem cafl

el/o ,

tre conítitutum.

"ubi eraut David, venit. Chriffus.

Re-

3t. Nun-qza'd P

lurz, &fc.) N:Lmquïd.

le Iu

. Kponderi poteft non fuiffe eosdem qui

éxpeétandum, aut exigendum eft, ut

T

ufum.

iutrumque dixerunt. . Nes;o fe;t wzde

pluribus, & divinioribus miraculis fe

- fít , id éx vulgari plébis errore dixiffe,

Chriftum probet.

erport *

Videtur enim fuiffe vulgi fabula Chri-

32. Murmurantem.

) Clanculum

Rembl' j

ftum fimulatque natus £uiffet in Beth-

inter fe colloquentem , nam :metu

ó 46'1'6'771-)

lehem, transterendum in longinquas,

principum palam loqui non audebant,

& fecretas regiones, unde, poftquam

ut fupra vidimus n. 13.

7

a« p

evafiflet in viram , repente prodiret ,

Mt'ntfr 0. ) Publicos

fatellit'es.'

98. Dixit eis. ) Tam fatellitibus

W"' ""

& in Judzam veniret. -

: Doc?c fe

prgfensibus ; quam €orum Dominis

l'ew[olyim-

0.28: 4 me if/" m? vent.)

i

,,,,

z

j

*

o

-

454

EVAN GE*QLVI.I» SECUNDU*M joAk*NN-. .

M;—, V

ginfra 34 g Quaeretis me

T 39.. Ho

,& non;invehi'eltis , & ubi ego fümävdg

- eredente

13:33 non poteftis venire.

35. Dixerunt ergo

Judaei ad þfemetipfos : Quo hic iturus eft,

E. füs nond

quia non inveniemus eum? numquid in di

| EU Ex

um iturus eft, & do&turus Gentes?

fgexrvfione-mï Gen;i-

« Cicebant

s

3

|.86. Quis eft hic fermo , quem dixit: Q

uæ?etis— mes*

?

[

- 4t. Àl

& non

H

* bent: Nu

invenietis, & ubi fum ego, vos non poteftis venire?

bLev

37. In noviffimo autem 4 die magno feftivitatis ftab

at Jefus,

/.

B 4 k)

23.27 & clamabat, dicens: Si.quis fitit, veniat ad me, & bibat. ^

« Bethlehe

iDeu,

39-

4 Di

i Qui credit in me, ficut dicit Scriptura, flumina. de

"

1915 ye;

|oe Q

Joel 2,.

tre -ej.us Gyent aquag vivae.

*

« femo mil

28.

AGor

A$ Ye

2 1.

: 39'. m

[ xennt

CUA NUMMS

L

45. R

m d

-

EO

mo, ficu

abfedsibus; quï per facellites/,* quä

37- I» novi/Emo autem die. magno fe-

QT. Ne

dicebit, erant cognituri.

x

us

,

ffivitatis, ) Ultiinus dies feftivitatis

]. du eft

"Adbuc modicumtempsus vebi[cum [um.)

Scenopegiæ dicitur , AMazzs ; quia

n 4 N

Paululum adhucremporis vobifcum

non minus quam di-s primus celebrig

verfabor, velitis, nolitis.

erat, & Sanétus.. Vide Levit. 23. 36.

. hii

Vaa'o.) Vad

$; quis fiezt. ) Si'quisoptac ternamn.

Jum.

am afCendens- ad coc-

X

La

falüitem, & doctrinam fa

E

-lu-t'arem, q-ug

34- eritl.? zme C r'z?zz invenierts.)

ad illám ducat. .

( m qui

Cuin ad Patrem abiero, & tmagnifa-

cere ccperitis eum , 'quem nunc con-

Veniat ad me.) -Credat in me, &

. münicy

monita mea excipiat.

39. Nand,

tennitis, & odiftis.

fu. ) No

Ub ego fum--) Übi ego ero.-

-9« Szent dicit Scriptura. ) Non.:cf;—.

!s de $.

Vos non potefiis uenire.) Nam pro-

tat verba certz alicujus fcripturz, fed

pir

alludit variis locis facrarum littera-.

ptér peccata yeftra excludemini a re-

*

&fut top,

gno colorum.

rum; in quibus prophete ingentem

- Lottea f

i ov 'Nunquid

im dzl/þ&rfoneäz gentiuifz. )

fpiritus, & gratiz abundantiam

fub

fluminis aut. fontis metaphora

f

gni-

£ UE C(Dlum 1

Ad difperfas , & toto orbe diffufas

ficarunt, .ut cum dicit tf. cap. 59« TT.

Jdo 4

gentes.

Gezrtu.

) In Greco eft, cày

E eris quafí bortus srriguus ,. U. frtut

S,Azfvwv,'Gïæcorum. GræCO.rujn nOmen,

fons aquarum , cujus mam dej&ie;gr 4qu&.

; À dnte 78

non minus quam Gezzizz , accipi pro

( Flumina de ventre ejus fiuent äqug,vi-

B- dl Ci,,,,']gzj

quavis natione homisum, qui modo

vs.) Sitienti, qui per fidem venerit ad

non fint Judxi, ex D. Paulo mánife-

me, propinabo aquam vivam, quam bi-

4 iij

ftum eít, qui frequentcs totius mun-

mit.) Y

bat, tanta copia, idelt, cantam aflluen-

Ts

di homines in Judeos , & Grecos

tiam tribuens charifmatuim Spiritus

dividit, ut ad Roman. r. 16. & cap.

:

-

r

fan&ti, ut non folum ipfius expleant

A

$ E f

2. 9. alibi.

fitim ; fed foras. etiam ema£&ent. in

i

. E PIogtj

-

B EU ura.u"

.—-Dotlurus Gentes.

) Pfædicïturüg in-

omne cenus fancte a(tionis, nec tan-

T

fidelibus,—lqui Judsi non funt.

seum i,Pü quibiþcric, proGnc, fedj,aliis

[

Pl poggy Í

*

|

:

*

CAPUT VII

455

]1*

v

] erant

füm vos

E Hoc dutem dixit de Spiritu - quem accept

credentes in eum , nondum enim erat Spmtus datus » quia Je-

fus nondum erat glorificatus.

irus eft

m Genti-

40. Ex4lla ergo turba, cum audif'ent hos fermones e;us,

dxcebant

Hic eft vere propheta.

^ &

41. Alii dicebant: Hic eft Chriftus.

Quidam autem chce-

)

bant: Numquid a Galileea venit Chriftus?

ab

2. k Nonne Scriptura dicit: Quia ex femine David, & de Mie,

t [efü

.«.2.

bibat.

Bethlehem caftello;- ubi erat David , venit Chriftus?

Matt.

.43. Diffenfio 1taque fa&a eít in turba propter eum.

gmina d

2.6.

.44. Quidam autem ex ipfis volebant apprehendere eum : fed

nemo mifit fuper eum manus.

45. Venerunt ergo miniftri ad Ponüfices, & Pharlfæos. Et

9 H

dixerunt eis illi: Quare non adduxiftis illum ?

46. Refponderunt miniftri: Numquan fic locutus eft ho-

mo, ficut hic homo.

47. Refponderunt ergo els Pharlfæl, Numquad & vos fe-

jemapn ft

ducti eftis 2

! te'hvmm

.48. Nu.mqmd ex Prmcxpxbus athIS credidit in. eum aut ex

,nuscel l-ns

Phar:fæls 2

evit. 23 »

49« Sed

"t eternam

gtarem, qu£

etiam qmbufcum dona illa cæle&la

»

E£ de Berblebemn. ) Ut patet ex Mi-

COI'n municay Crlt.

L5

chea cap. s. 2. & zu Berblehem, &c.

'hmea&

Nondum euim erat .S/)zr;tu: da-

U erat David. ) Civitate spfin 45 Da-

24:.) Nohdam erant impletz prophe-

d - Hb o byrus

) Non 0

tje de Spiritus fan&i effufione, que

fa&a eft in die Pentecoftes.

*

44. Sed nemo mifit faper eum manus-)

oriptort

Cohibiti dtvma Chrfti virtute, &

a Tittra

Jefus nondum erat. glorifecatus: ) Ut

eloquenm

qui noluit ab eis capi,

-

poüea fuit cum poft rffuue&xo em

priusque ddeiiec hora, quæm ipfe ele-

æ mnertem

.td calum afcendic. .

erat

antldlly

hr Ia

;

49 Hijc ef vere propheta. ) ó 7'4'070*7'

45- Mrmiffri. ) Satelhces, de qux-

Tc; Cuüm artxculo, ille prophetz, pro-

bus fupra n. 32.

p 91

miffus-Dent. cap. 18. I5.

Pra,bbctam

" J/W

Neon addnxiffis. ) Captwum,

þ[;flf 4?"!0

de gente £u4, &

6. Nunquam .fíc locutus -ejq bomo. )

41« Corifes. ) Meffias.

Quafi dicant , quomodo nos in eum

4 Galilsa. ) Lontempm regione.

manus injiceremus , cujus fuavilo-

m ventnt

Venit.) Nenire debet juxta fcriptu-

im, quam r

1'3.8-

quentia, &. elficacitas fermonis ad-

m afintt

mirabilis 'nos plane obftupefecit , &

42. Ex kmme Da'wd ) Ex genere,

miram ejus fecic reverentldm?

tllm 5pmtu!

ex progenie David, juxta Pfalm. 13E

ü jg egplean

Il.

jJ"ravi Dammus Davida 'ver;mrem,

47.. Sedutli efeis. ) Deceptl eftis.

emwenz ]

-B nos fiufirabitur eam : Defrutinventris

49- Nuzquid ex: Prtm:zptätu, «ut ex

ls, nec Nn

£sj ponam. fuper fedem £nam.

P/oartþzs) Quafi dicat, viris faplen-

rnt, edalll

»

456

EVANGELII s-rä:cum),u M *];-a ANN

N

'4'9.,'S'ed turba haec, quse non novitlegem, ma]'e&i&ï funt-

18up.

5o. Dixit Nicodemus ad eos, 1 ille

"

3. 2. &e Qïui un"tl"Sf erat ex 1Pü55

» qui yen.i?t;,acï feïum; no-

- Mulir:

2

J/;/,

. &r. Numquid lex nottra j

judica

-

t hominem, nifi prius audie-

( d anay

mDïu- rit ab ipfo) & & cognoverit, quid faciat?

7

*

L

AE j mri

9

$2. Refponderunt, & dixerunt ei: N

umqui

d & tu Galilze-

*us es? Scrutare

- E Mlerizd

I5.

non furgit.

Scripturas & Vid'eï qïvliæïaf Galilaea p rOphew

x

E ndal

ühur

03* Et ïev'egü fuumx.ms&uisque'in domlfm' :

-a

4

e.

- f;,,

TEfo:

L 4

E

-*

- Yenit ad

$ À

terio de

9

*

Á n

. einad

tibus, &. grav-ibu;e

mo inauditus da-mnqeïtur,,, -f ed utex le gi:

€ere non eít facile.

qutbus fucum f&f

nature & gentium id petatur, relin-

( aI

Gre. T

40-. Matedidli feent. ) Quiä contra

quit.-

"

legeci, huné ut Mleffiam recipiunt.

Quid faciar.

E

Alludunt ad. illud Deut. 27. 26.. Ma-

doceat..

) Quidätüdï ïafgat-, aur

T eum,

ledi&hus :,7;;1.- nom permanerim iei makwfäg.c,

degis hujus , nec eos opere perfreet«

52.- Nunquid Ef tu Galileus es? ) Ut

M terta,

ftudio communis patriz illius fautor

.So. Usus x ipfis.) Principibus, &

eile velis. Vel, numquid. & tu , ut

Pharifzis, ut patet ex cap. 3. num. I-

multi ex Galilza, feduttus es,

SI. Nazquid lex noffra,6$c.). Nom

,&' ejus.

eft dubium quin v. luerit INicodemus

factus es. difcipulus.?

N g,

€hriftim a Priacipum, & Pharifeo-

Serntare feripturas.

Geth

rem te profitceris..

) Quarum dofï:o-

rum furore liberare.. Pratexteu igitur

livetj wb

legis ;; five. recepte confuetudinis

A Galilsa Pr'opbemtna)ä feergit-) Quaft

Piindpibus, & Pharifeis fuadet, ut

"

dicant : Galilea homilis & abjecta,,

Ytrat

illum audiant ,- fperans, 'efficacitate.

rcegio apta non eft prophetis fercn.is.

3- Muligg

doGtr/ing. €Chrifti perfuadendos.

nec inde folet Deus prophetas fuos

ÍIm.) N

Lex moffia, 6fc. ) Midetur non tam:

excitare. Ribera putatc fignificari pro-

3ut allh W

legem. Moyfis intelligere , quam con-

h

etam ilum eximium promififmm

Ctbas

fuetudinem, & praxüm: legis. judicia-

b

eut. cap. I8- I5. qux interpretatio:

z

Quamquám. enim. nonm

ápta eflet, fi ut-in Latino textu eft

l!t ab ;p

fïs]

lis Moyfis.

em

femel precipist lex Moyfis, ut dili-

férgi* in przfenti, in Graeco non effet, -

um"ländn

genter vcritas inquiratur.. Deut.cap.

( Esérpse a , furrexsz , im praterito,

PUR

13.14- & cap. 19. Ig- & alibi, nom

|83. Reverfffumt.) Sententiis divif, ] -

*

tamemn duegq.s vexbis prefcribit ut ne«

Y

& t'nu&æi fpe Chf'ilü c,apiensüg

[

X

4[' 'dar:, )

*

TW m G

*

x UE æ*æ

457

C ftnt

eum w

*

^CAPUT VIL .

v

. Mulierem. in adulterzo depreben[am ,. fcr;bem in terra , abþlwt

U 'mdxea

-«b accufatoribus : dicit fe. lucem. mundi , & Pbarzfceas in peccato

v Cdle- -

fuo morituros: qui etiam vere fi. nt ejus difcipuli , quive fervi ,aut.

- liberi : dicit , illos neque ex Deo , neque ex Abrabam , [ed ex- pa-

proyhetæ

-zre diabolo ejä qui veritatem dicenti non, crederent s. blajpbeman-

tibus dicit jä demonium non babere , fed "Patrem bonorificare ,

& antequam ZAbrabam fierel , ]e e[Je ; volentibusqueeum

lapzdare auferens [ui. prolpecium , exit de

z'emplo.

E.

RW

:. Efus autem perrexit in Montem Oliveti:

.Et diluculo iterum venitin templum, & omnis populus

Vemt ad eum, & fedens docebat eos.

3. Adducu int autem Scribae, & Pharifzei mulierem in adul- -

terio depreheníam : & ftatuerunt eam in medio ,

APUT

4. Et dixerunt ei: Maglfcer, haec mulier modo deprehenfa

—

eft in ädulterlo

ed'utexlege

5. a In lege autem Moy(es mandaVIt nobls hu;usmoch Iapl- «Lev

*

20.IO

uv , Ielle

- dare. Tu ergo quid dicis?

6. Hoc autem dicebant tentantes eum, ut peffent accufa-

TE

qTe eum,

Jetus au:em mchnans fe deorfum, dzglto ícribebat

in terra.

L;u: eit) a

illias fautoï

79 Cum

xd&m'

,

MR UUR M

j & & g

N montem VYLeUYS ) Ad hortum

bentur adulteri occidi , mortís vero

geénus non exprimitur, fed pona la-

j i&

Gethfemini fitum in. monte O-

lwen ubi poft diuturnos labores no-

pt'datloms, qu& eo capite ftatuitur in

&urnz orationi operam dare confue-

dantes-femen. Moloch, ad alios fe-

g )

Quïa

yerat.

quentes cafus extenditur. -

;C& y

3- Mz[zerem in adwlterio deprebm.

Ts autem quid dicss ?-) Quaü di-

gecisfirc4s

4m. ) lNon ab ipfis,

fed a marito

cant :

Tu, qui legem Moyfis aliter

aut aliis.

Qp iU

V erfimile. e[ï mulierem ad

quam nos mtnpretdns.

j

canpr

Jl

Scribas & Pharifzos addu&tam fuiffe,

6. Tentantes eum. ) Occafïonem

jrotmi

ut ab ipfis judicaretur; Scribasautem

calumntiz quærentes

Nam fi dimitti ,

iocerpret

àn omnem occafionem Chriftum ca-

juberet, violata le

jno t *

lumniandiintentos, eam ad Chriftum

fi lapidari ,

gis eum accufarent ;

adduxiife.

crudelitatis & falfitatis :

omjne L

dicebat enim fe venitfe non ut judi-

rzte

nw»

5. Hujwsmodi.) Scnhcet muheres

carentur homines per ipfum, fed uc

tenmb di

vl |

Lapidare.) Levit. cap. 20. Eo. ju-

alvi fierent.

Bill.cum Cons Menech, T. Vil

Mmm

PIC "

p

-

-D E-&;A&GELH-;sE,cUNDUM- jO,AVNN;.

-

2 14 N

.. *. Cum ergo perfeveraréntinterrogantes eum;erexit fe, &

gixi.els: 5.

. perlibéo

L

7

Qui fine peccato efc-,v'ekitr,um, primus in*i)ïlam -l;..-

ES

-f *'pidem mitta-.

»

*

- fao, un

"$, Et iterum

fe :inclïna'nsy, :fcrib'äbat. in -t(äf-ra.k

A

;

. o, i

^7«9, Audientes autem haec , unus poft unum exibant,

pores

pv

entes a fenioribus

: qum,

—

,,& jrteman.fit fol,.?? -Jefus. , & mulier in.m'e.-

)

Bo

10. Erigen

s autem fe fefus dixit ei: Mu

*

]

iel;:-, ubiA fun»tk A qu1

* ton füum

te accufabant? nemote condemnavit? -

.

1. Et

Dixit autem Jefus: Nec

« qum teft

11. Quae dixit: Nemo, Domine.

egote condemnabo: Vade, & jam amplius noli peccare:

I E

cI]O

45

12. Iterum ergo locutus eft eis Jefus dicens. « Ego fum

! Timoniur

"]lux mundi: qui fequ

s fed

. 1 Di

- habebit lumen vitae.

itur ,me",vïïori ambulat in tenebri

?

" Negien

13. Dixerünt ergo ei Phari(zei: Tu de te ipfo't—e-ftim

4

bniufp

fxtan., I»& |

: -pe;"hibes",' teftimonium tuum non eft verum.

Wt

14 Re-

NUA

-

*

i

—

j 14. ia

E«

-

. Digito [57*26?64! n 't-erral. ) C'ha-rä&e-

þ latim , quafi fuol'-qu'isqu—e &0;1fïlio di-

i D6

Uiruntur

res formando in pulvére pavimenti ,

"fcederet, |

l

i

CMtür re

ignificare voluit Chriftus fe nolle xe-

A oneo.

dtalice dicimu;. Á nuo ,

« Cm habeg

fpondere propofite quaftioni, aliud

Icipientes a. feniaribus. ) Vel .,.quad

m

-agens, & melioribus rebus animum

..ipf plura babervent crimind.qui dit U£e

Toietum, ,

applicans, quo interrogationem sca-

&erant, vel quia priores vim intellexe-

- W& tria f

ptiofam a fe averteret, certe inter-

runt feutentia ,- quafc predenzaores , &

1 Odendi,

dum hoc faciunt viri prudentes, cum

eaberunt [jua magis peccata deflere, qui

.&M Hnde

ad id quod interrogantur refpondere

|alient criminis venerant accufa

atores s

| N Da

nolunt, ut nimirum vultum alio aver-

Anquit D. Ambrof. epift. 58-

) andu,n, l

tant, aliud cogitare fe, aut agere fi-

1I. Negze ego te condemnabo.

) O-

- Mitétrem.

mulent. Porro quid fcripferit divina-

. ftendit mifericordiam -in mulierem;

E 4fb 3);

re non:

poffümus, cum 1d Evangelifta

í

& tamen.cum favet mulieri, nonfa-

jL n reqes

non exprefferit.

vet peccato, ideo addit, Ne/Z pecezre.

m

I2. Eg

QO. QSur fine peccato eff 'veffrum, EJ'" €,)

o fzum Jux mundi, ) Credexnxda

] 3i lu duten.

Ad fuam quemque confcientiam re-

- & agenda manifeftans,

t "L Copmit, f

vocat , ut unusquisque in fe defcen-

In tenebris.) Errorum.

»

; IQ qone

dat, & fiquidem fe' paribus aut for-

taffe gravioribus peccatis in

uinatum

Lumen vita, ) Cognitionem refum

* Qredere àom

;

atuat &

divinarum , qu& ad vitam sternam

:

I5 Seqy

repererit ; ita de adultera

affequendam viam munit.-

Yi qo

pronuntiet , ut de fe ftatui &. pro-

V

d fec"n

nuntiari vellet, juxta legem charitatis.

( .13. De reipfoteffimonium pgrä;ää:».)

di

-9« Et sterum fe inclinans, &c. )

e

Teipfuinlaudas & prdicas, quz pre-

dam ig The

dicatio omnium opinionéreprobatur,

N N

inclinat ut facultatem illis prebeat

' ?X üS fo]is |

abeundi fine pudore.

Non efÓvevum. )

Idoneum , legiti-

" udios

9- -Urfm' £of u,numf) S-e'nfirrï áe fïgil- mum , & üde'digntlzn.

i

1 0 Qum

p

-

-

-

t

ERN

—

*

--

CAPUT VHI

-

419

nt fe &

14 " Refpondit Jefus, &.dixit eis; Et: fï eg'o teihmömum

llam la«

perh.lbeo de me ipfo, verum eft tefumemum meum: quia

. fcio, unde veni, & quo vado vos autcm ne(c:tla—, unde ve-

nlo, aut quo vado.

n mupt-

^35: Vos. fecundum carnem ]ud.xcaüs egcr non JlldlCG quem-

er inme.

quam.

16. Et fi )udlco ego ]lldlClümf meunr verum ei*c, qula folus

funt, Qu

non fum: fed. ego, & qui mifit me, Pater:

17. Et in lege veftra fcriptum eü, 4 quia duorum fmmx- 4Dew

fus: Net

« num teftimonium vetum eft.

17 6.-

Cs -

.18. Ego füm ,

qui teftimonium perhlbeo de meipfo, & te-

19.

Egofum :

ftimonium perhlbet de me, qui mifit me, Pater- -

att.

obris, fed

19: Dicebant ergo ei: Ubieft Pater tuus') Refpondit ]efus. 19.16

'?

. Neque me fcitis; neque Patrem meum: fi me fciretis: » for- 2.

hmomum

iïtan, & Patrem meum . íciretis.

- Cor.

I:)7

Mmmæ

20 Hæc

et

n ye

*

roz&

I4 214:4 ]Z'zo unde Tezi. y Ut Iegl—

- 16. æm fotus wom frem. ) Temum,

——

timum fit hominis te&lmomum, tria:

qyed requiri diximus: ad. leglcxmutw

.Cr€

ununtur.

Primum,. ut is qui te-

teftimonium,. ut fcilicet non fit unus

confilio di

fii

i

u$ 4 J y

catur rem beüe-fciat, & perfpe- . tantuur qui teftetur , fao: t:efhmomcw

&amn habeat.

Secundum, uc non ali-

noh- deetie oftendit..

. ud teftificetir quam id, quod fcit..

ed ego & 7:::

i me, Pater) Qu

)d

"lertium , ot. non. folus. teftificetur.

dua- fumas. diftin

v

perfonæ

j qul M [/4

— Hac tria. fuo: teftinonio non- decile

17- J» lege veffra fcripium eff ) Deut--

m i. W

oftendit.

/ cap« 19« I5- ubt habemus z 4p ore dzuo-

dmitrti , V.

S$cio z»de ven&á )

[d éft, fcxo me

fusmp AWb cirium. Deffiumpo. flabit omue

ztff]f"a q"

verä:m;

mundum , ut. humano (renexl falutem

( Filium. Dei effe; qur. veni in hauc-

Vevem eff. ) P*o: veto- hxben a ju--

EU

3&errem

—

dice debet ,. Serr tamen poceft ut.ve-

m,mäfh

)0

. Et quo vado. ) quo me pex:d&(a hu-

rum-on. fit » ut. patet in. teftimonio

) multerem, ,

^ mana redemtio:.e ad Pat:rem redxm—

daortim ; fenum: ; contra: Sufannam-

mn noni

um.

Dan. C4p- I3- 61,"u

Vos autem ,. 8'.. b V.Qs hæc quæ mi-

— d8. Teffjmonium: herbiber d& me qug

) Cgcdcn 3

*hi cognita fum:, nefcitis ; atque ideo

mifiz wey Parer- ) Quaft dlCdt, de me

mirum aon eft, fi mihi deme loquenti

antem: duo etiam. funt qui teftimoni-

h

- €redere non vultis.:

um. perhibent.

Alt».r ego lpfe fum,,

I5. Secundmm carnem.) Secuiidum

alter Pater meus

verum. lg:tu;/ e&,

|ea,que corporeis oculis Apparenc.

noftrum: te[hmunmrm

m ætermm

U

^ Meb fecundum infirmitatem cOrporis ,

- Igu-Aveque me . feitis ; meque- P trem

, guam in me confpicitis. i

meum.) Cap. 7- numer. 25. dixit, &*

p"hbel- )

3 Ego n judico quemquam. ) chxcet

me: feitis ,. unde f m feitis.,. fEd» ibé

casq QWT

."ex iis folis y qu& foris: apparent, feu

loquebatur de. origine fua. fecundum.

. in judicando certam. fequor cognitio-

humamtacem , Rünc- quun:ur de divi-

eum, legl

em, quam de. unoquoque haueo.

mme' Ncc rcfpon&cc eis/ apertius

460

EV ANGELII SECUNTDUM IOANIN

46 M

/20. H&c verba locntus eft. Jefus 1n- gazophylacxo, docens

- milit,

in templo & nemo apprehencht eum, quia necdum '.venemt

i

muado.

hora ejus.

17 E

.21. Dixit ergo iterum 'eis ]efus Ego vado5 & quæretls me,

& in peccato veftro morxemlm. .Quo ego vado vos non po-

3. D

teftis venire.

tünc q0

23. Dicebant ergo ïudæl- Numqmd mterflmet femenpfum,

ficut dot

quia dixit; Quo ego vado, vos non poteftis venire? .

X

23. EKt dlcebat eis; Vos de deorfum eftis; ego de fuperlus

fum.

Vos de mundo hoc eítis, ego non fum de hoc mundo..

24. Dixi ergo vobis, quia morlemlm in peccatis veftris, fi -

8&22.

enim non credlderms, quia ego fum, moriemini in peccato

5 reru

veftro.

& ne qu

N- chebant ergo ei: Tu quxs es9 Dixit eis Jefusq, Prmcx—

I.&

plum qux & loquor VDblS.

dfendit B

dicimus

26 Mul-

te$ Codic.

*

p

/

L

as

NNESD

pretes con

'NJ a,(;xm,

qum malitiofe mterrogabant, ut ca-

ipfüm; qüem non cognovxfhs, fru-

f!g--lficare

lümniarentür illum, & quia jamfape

raà quæretls

P^ ut [en

id:dixerat, & ipfi fans mtellmere po-

Im peccato veféro. )In Gdelpcatlsvefïræ.

1 pnncnpm

tueranc

23. Vos de deor[um effis.) Mos, ut-

jm inde

o Forfftan.), Forfitan pomcnr pro uti-

originem habetis ex terra, ita affedtu--

dm fem

que; ut cum infra cap. I4. 7. dicicnt,

quoque ferram: f'apitis, terrenis pafci-

Chrlüum

f cognoviffetis me, €9 Patrem meum uti-

mini , deletdamins, inbtatis, furfum cor

anC expl

que cognoviffetis.

Nani ut ait Chri-

non babeti$, ut ait Auguftinus. *

Tati (equz

ftus eodem cap. I4. 9. Phbihzppe , qui

De fupernis fum. ) Deus celi, Deo .

Quàm at

