ujxus Corporis

-oqrfitia veffra vertetur i2 gaudium.)

-obnoxius.

-

N

; iplo Pri.ä'*

Cum ie iterum videbitis redivivum

-Nos sne

, 0;.4'6!(;: ; 'gz*;ialqamm.) Tu nc,

" ii 2;

oft refurrectionem.

cuin fcilicet poft refurrectionem me

"

OT. Mealer tum partt ,

&c. ) Sub.

-videbitis redivivum , non interroga-

M hoc

intellipenda eft nota ftmilitudinis ,

. bitis me de difceffu meo ,.de morte de

Jfécut mulier cum parit , Gc.

- refurrectione, &c, quia ea omnia c

3

llare'

3

vnpis

Quia vemz boraeju:.) Vempus par-

cognofcetis ex eventu.

o dum

tUs, q;.lem magni dolores'cdmicantur.- B 'S;Lquia' fþctier(ri:* Pdtfc'm * Ef €.)

—

»

P

-

E

y

516

EVANGELIL s.EcUïNbUmjö.ANN;

T

24 b Usque modo non pe'ti&is*— quidquam in nomine mieq 1

1L.24Petite, & accipietis, ut gaudium veftrum fit plenum.

V quis

uca

3*[- R

II. 9.

25. Hsec in proverbiis locutus fum vobis. ' Venithora, cum

H

jam non in prover

*

E

Supra

nuntiabo . vobis.

biis loquar voþis : fed-.pialanlq d:el.l/)a';re& àn--

^

*

—

14.13

&

-

quisqui

J

AC.]. !

d

5. In ilio die in nomine meo

lus, qi

5.

pet'etis; & nbn diCO VOblSa

A

quia ego rogabo Patrem de vobis:

X

$. !

2/7. p

fe enim Pater amat vos

1

mundy

.'didiflis, quia ego aDeo exivi.

, quia vos me amaftis, & cre- |

208. Exivi a Patre, & veni

in mundum:f. i;e*rum-—relinäuq;

mundum. & vado ad Patrem.

29. Dicunt ei diícipuli ejus :

Egceu nunc p'a]at)n loguerls * &

prbVerbium 'm.ïfllum dicis.

X

-

-

-301. Nunc :

7À

*

[

— À

Qt, R'/""ï

de; di&aþ 'caþ. I4: I3. ubi h-.z;ec'ea7

D—o'nïi'nus f; rogaturum , naml dixit

drem,

dem proraiffio habetur.

fupra , Ego regebe Parrez, 6$ lum

; 30- N

24. Non petiflis quidquam in momine

Paraclirum dabit vobss, fed negat opus

fore fua oratione ,

LOERIY

meo.) Oraverunt Ízpe, Deum, fed ni-

quia fine ea Pater ;

T.

hil adhuc petierant in nomine Chrifti

petita concedet,

i,

/tanquam redemptoris, & megdiatoris

Q7. Quia vot me amaffis, )

Quod ..

n

d.

inter Deum, & homines.

Apoftoli crederent. in Chriftu

m,&

;*L" E sfi: VM'I

Ut gaudium vefirum fit plemum. y Ut

illüm amarent, erat ejus re

i caufa

- Ctfls,

gatdium quod habetis ex eo quod di-

amor Dei Patris antecedens ,

uo

Ícipuli mei eftis, & quod ego refurre-

fcilicet prius illos amaverat: fed p

oft-

: a dj

Clicer ad

xerim , plenum habeatis, accipientes

:

uam Pater illos amaverat, illi aman-

Ihone tio

quidquid petitis.

Particula Zz, non

9 Chriftum, & in illius fide & di-

caufam fignificat, fed confecutionem,

le&ione- perféverando meruerunt am-

Atditoriby

ponitur enim pro, Jz4 z.

plius a Deo amari

N

Cartug ü

Qüa'fi

neficiis.

:

5 &V*novisnafïici be-

In 60[.

25. Hac f& proverbiis , &c.)

dicat : fcio vos non fatis intelli

coere

-4 Dto exivs, ) Per g&:nera:ioncmi,

SEoqed ii

que modo locutus fum , quia fub-

i

fum enim eéjus naturalis Filius.

Hf4 g

28. Derum.) Mice verfa..

( Rüims D.

Ooofcüre dixi: At cum refurrexero, pa-

. lam & fine proverbiis loquar vobis

29. Ecce nwnc palam . logueris , 5:.")

-, de Patris mei majeftate, & omnipo-

Clare loqueris : vift enim fibi funt

J od

1 m difCi N

1

tentia , & de myfteriis celeftibus, &c.

difcipuli, qu& dicebat Chriftus intel-

.oRmam Whabe]

26. In die i//e, ) In illo tempore.

ligere, & tortaffe melius quam priug

l1p momune mceo. ) Per merita mea.

intellexerant, ita ut vere dicere pof-

.;xktatem, 0&

E: non dice vobit , t$c.) Non dico

; m e

fent fe verba Domini percipere. Vel

me. rogatuium pro vobis, quia nimi-

fenfus eft : Jam aperte intelligimus,

2 Qu

" rum neceffarium hon erit, ut ego

id de quo ante dubitabámus, dixerag

us

- Dufic taml,e

orem, cum'Pater in vos fatis pro-

enim obfcure, Mod;cum, £y nom vi.

E

D

r

(

MNPPCNCS

n

E.2 V,

^

penfus fit , & amez vos. lson negat

debinis me, &v INon vero —aperte*di-

*

-

-^

? W

ONUNUMMUSM

1l

d

EM

P

CAPUT XVI

517

filep ?

m Nunc fc:mus, qufa ícis omnia

,& non opus eft tibi,

Vt'quis te interroget: in hoc credlmus

quia a Deo exitti.

31. Refponditeis Jefus: Modo medms 2

,Cum

C a

39, c Ecce venithora, & jamvenit ut dxfpergamjnl unus « Mat

25.31

quisque in propria, &.me folum rehnqua is: & non fmn fo-

Marc

lus, quia Pater mecum e

14 27

(obis J

A

33. Hec locutus fum. vobls, utin me pacem habea is. In

Y cre

mundo prcii"uram habebxtls, fed confidite, ego vici mundum.

[/nquo

ris. &

X

CAPUT

'ünc

-

a.

*

-

m

Et jam venit.) £9NqNv9es, m præte-

trcm

cit; Relinquo mundum, & 'vnda 4d Pa-

rito & ARUERIAUI.

m du -

& um

*-30. Nwnc. ) Scilicet ex hoc quod

;fporgamtm zanuzsqne H Omnes

H

jam palam absque: proverbus loque-

fugiatis,

qat opus

ris.

ea Pattt

a propria. ) ln varia laca, unus

Scimu:. ) Intelligimus experlentla

huc , alius alio ; ubi cuique tutius,

. do&i.

aut confultius vifum fuerit.

) Quod

hm, &

— Sds emnia. ) (Ex texpfo ; nullo do-

cente.

lus non fut

Er non /ism fofes.) . Q'uamquam fo-

pei caud

ANon eff opuis wt qms fe mterraget )

QWUia Pater mecum e/? j Utpote in-

m qU.O

Scilicet ad hoc ut noveris quid in fer-

feparabilis a me, quafi dicat, licet

fed o

fnone tüo obfcuxum ffit difcipulis, vel

a vobis, & ab omnibus hominibus.

illi aman

de & d

auduconbus tuis, quod vellem: abs te

dcrelmquar ; non tamen habebo pe-

clarius cxpoflcum.

jus , quia Pater mecum erit. -

runt at

In boc. ) )Hoc argumento du&x,

. Ut z2 me pacem habeatis. ) Ut

alia *

uod feilicet omnia noveris.

non fcandalizemini , non: fluctuetis,

glzgm & Deo ex:/h ) Quod fit ge-

fed ftabiles, & conftantes fitisin fide,

ao

numm Dei Filius.

animoque tranquillo conquiefc tis.

[üs.

Hoc eft

Id meuxdo pr cj/umm babebiri;.) (Quan-

Modo creditis , éfc. )

Ptatu hoc-rerum tranquillo.

Quoni-

diu in ' mundo fueritis , tuvuhtmnes,

"If [ 6[' )

$

am difcipuli fibi videbantur fidem fir-

& afllitiones omnis gencris experie-

(lbl unt

mam habere, revocat eos ad humili-

mlm

*

ftus. inte"

gam pmlS

jtatem , oftendens àb effe&tu valde in-

Conþ'd:tc ) Bono animo eftote.

rmam eíle,

ut difcant fibi non con-

Ego 'Um mundus. ) («,lu;dqmd in

t D

fidere ,: quafï dicat :

Itta veftra fides

mundo poflit adverfaupxu & faluti

l erel

Vl

hunc tandem exitum habebit, quod

animz veftrz , five plOl pera fiut, five

me relicto omnes fugietis.

adverfa, ego vici, 1nerito incarnatio-

ls(

hxem

32- Vénse/ bora. ) Adventat, müat,

nis, & fignanter mortis mez immi-

ö' gt

T.

nentls.

((

gyeren, in prefenti

N

518

EVANGDLII SECUNDUM ]OANN

P 4

CAPUT XVIE

j

;

dem

" Oratio Chrif ad Patrein pro utriusque clarificatione , pro d jci-

um í

pulzs C i, qui per illos in ipfum e[fent. credituri; ut ferven-

4ur a malo, C omnes fmt unum, mundusque . cognofmt zþ—-

p fu

- Jum fuiffe a. Patre miffum.

8.

H:'.c locutus eft. Jefus, & fublevatis oculis in coelum di-

run;,

*H

xit: Pater, venit hora, clarlfica filum tuum,

ut Hhus

qual

tuus clarificet te.

9.

a'Vfa

r

25.

18

2. a Sicut dedifti ei po*e&atem omnis carnls , ut omne,

- quo

quod dedifti ei, det eis vitam seternam.

3. Hsec eft autem vita seterna: Ut cognofcant te folum De-

tus fü

um verum, & quem mifiti Jefum Chriftum.

4. Ego. te clarificavi fuper. terram 5 - opus confummaw

ut faciám:

quod dediíti mihi,

$. Et nunc clarlfica me tu Pater apud temetipfum, clanta—

6 M

te, quant habm : prlus quam mundus effet » apud te.

^

otum

A

6 Ma-

ne, &«

Ham;.

Entt. ) eMAuSsy ,eft. præterm '

Poteflarem. ) Au&omacem ; domi-

Omini

temporis. :

mum, xmpermm

- püblice

Ormnis carnis.) ln omnem carnem,

Hera.) 4 Geu, cum articulo ; id eft,

Evangel

Bbora illa, a te mecum prsfinita, qua

id eft , Tuper omnes homines,

]ecenm

fcilicet mortem patiar.

Omse qued dedifli es. . Omneshoml-

IT 'éc

aanþ'ca Filium t»um.-) Glomfica Fi-

nes, quos illi fubjecifti.

Ty er,

lium tuum, ut fcilicet per mortem,

De; ei5. ) Scilicet hommxþus Chn-

fto fubjectis.

& refurretionem, per generis huma-

D gj

ni redemptionem iaclytus fiat apud

3. Hec eff. vtta ;ter;u.) Quam oro

E d

omnes gentes, ut promififti, fupra

dari merito meo omni carni. Hac eft

m

cap. I2. 28. cum dixifti,. & c/ar:j'mw,

vita ad vitam æ:emaxrrconfequendam.

Te folum, &c. ) o€ ró» ucvov, te effe

H o

4 iterum clanfmäo

y

« man

- t Eilius fuus, 5 c. ) Slgmücac fe pe-

illum , qui folus es Deus verus.. -

lye mf& !

tere clarificationem fui, non ut glo-

4 an te clarifecavi. ) -Ber vitam ,

R

A fün

ria in ipfo fiftit, qua homo eft, fed

do&nnam meam, & per oftenfionem

ut in Deum refundatur

mlraculorum in nomme tuo pacraco-

"Hüyero

rum,.

I Mu

Q. Sicmt dediff4 es poteffatem, &f :.)

DUET

Senfus eft. ex proxxmc fuperitoribus

; Ops: can/'ummwt 673 Perfecr,

Bu

pendens, hoc modo ; CLezffca Filum

abfolvi.

factus obedxens Misque ad

ruum. fseut dedifli ed porefatem , &c, id

imortem,

"anenth

5. Clarifíca me, EJ':.) Glormca me

lm (;

eft, quandoquidem dedifti filio. tuo

Mlu*

poreüacem in omnes homirees ; clari-

in coalis,

D &

l

fica autem , & glorifica illum in hoc,

uam lmhl; ?rw:qudm, ö' c. ) Fac,

ut omnes quos ei dedifti, habeant per

ut agnofcar ezo. homo: etiam unus

lllum vitam aternam,

4&1 te fl

tecum Deus eü'c, quodfulab sterno.

ÜDetany

diy

Wt viv

CAPUT XVIL. —

519

M. Manifeffavi nomen tuum hominibus, quos dedifti mihi

difi

. de mundo, Tui erant ; &mlm eos dedilli, & fermonem tu-

ron

um fervavæ unt,

1

-

" Nunc cognox erunt

quia omnla, qLæ dädlftl m1h1, abs

te funt:

8. Qu1a verba, quze dediih mlhl,xdedx eIS . & dpfi. accepe-

1. di

runt., & cognoverunt vere, qum ate ex1v1, & credlderunt,

filius

quia.tu me mwfïftl

9. Ego pro eis rogO

Non: pro mundo rogo fed pro his,

mpe,

quos dedifti mihi: quia tui funt:

10, Et mea omnia tua funt. & tua mea funt & clarlfica-

qDe-

tüus fum m els.

-t

-

ir. Et

EUR

*

Jarita

6. Manifeflavi momem fuum , 6f t.)

g. Quia 'v!-räa 7u.c dedx/lt mihí, E!c.)

Notum feci nomen tuum prædxcatlo-

ognoverunt omnia iea abs te effe,

M

ne, & do&rina mea.

quia verba illa,.

iue' dedifti mihi in

Homimibus , quos dediffi mtþi . )

mentem & os, cradxdx 1lhs, & exph-

domie

Hominibus certis ; natn quamquam

cavi.

publice Judais omnibus predicaverit

"ccepernmt, ) Receperun: fïde. &

Evangelium , cum plerique illud re-

opere compleverunt.

E

carnem ,

;

jecerint ; non curat nifi €0s, qui fi-

4 oc6 exiU. ) Per gcneratlonem,

yeshomte

dem receperunt,

& fum Filius tuus.

Ti erant. ) Ecema eledione » &

Q. Nem pra mundo rogo. ) Non pro

creatione.,

quibusvis indifferenter, fed peculiari-

u C

-

KEtomib;) Ut homml

terpro his Apoftolis meis, nunc rogo.

Eos dediffi.) Vocatos ad me, & ad

Quos dedtfés mibin) Cu&odlendos,

um oP0

fidem in.me -

erudiendos , formandos, ad magna a

. Ht*

Et fermonem tuum /Ervaverum &.)

te deftinatos.

&

quend""

g;icce r

Nec inanis fuit in eis five tua gratia

Quia tui funt.) Non folum creatio-

lve mea opera ; nam doctrinam me-

ne, fed & sterna electione , ac pro-

eu^

am funt amplexi ; & pracepta mea

inde f fng'ularem eorüm curam geris ,

; vitam

fervaverunt.

atque ideo facile exaudies. orantem

enfiorit

am fermonem tu-

7. Nune.) Po

pro iis quos aimas,

utà fervaverunt

x

me audierunt.

IO. E: zea ammattm/;mt,ä'c ) Ne,

- Cognéverunt. ): Partim fide, partim

quia fepius dixerat, Dedffs zibi, quis

Perfe(!l [

experientia convicti, & a fidead non-

intelligeret eos Patris effe defiiffe,

ugque D.

nullam fcientiam proveai.

addit, & mea omnia, Gc. quod etiam

Omnia qua dedifli mihi. ) Omma

er pdrcmhcfim dictum eft.

oifia m*

Opera & verba. mea, quz mihi dedlül

Clart]ïmtus fam i2 Cds. ) Per. eos

.t

x

ut facerem, & loquerer.

glorificatus. fum , dum illi reli&is

) Ts -

E tefun: ) Abstein me manente

omnibus fecuti funt me, & juffis meis

iam unus

b

operante, acloquente per me : a

obedierunt, & mihi per fidem adha-

ab ;temo'

divina virtüte tua in me latente.

ferunt.

r

!

520.

EVANTGELII SECUNDUM IOANN

16.

CELI Et jam non. fum in mundo & hi in mundo funt ,. & ego

ad te venio.

Pater fan&te ; ferva-eos in nomme tuo, quos

m

dedifti mihi: üt fint unum; fcut & nos:

i

12. Cum effem cum els, ego fervabam- eos in: nomine tuo,

üm

b Quos dedifti mihi, cuftodivi , & nemo ex eis pernt nifi fi-

19. 1

nf

Cficit

'1

hus perditionis : c vt Scriptura im leatur.

Pf:]

.433. Nunc autem ad te venio, & I secloquor in mUndo ut

20 )

108. 8habeant gaudium-meum impletum in femetlpüs.

creditu

14. Ego dedi eis fermonem tuum, & mundus eos odio ha-

411

bmt, quia non funt. de mundo;, ücut & ego non fum de mun—

ut &ip

Q

tiilli

15$. Non rogo ; ut tollas eos de mundo fed ut ferves eosa

nE

mdlo.

X

Qum,

-

17 San- i

*s E

& C0gat

II.' Erjam mon fum g nundo. ) Mox

lem; perdtt:am; ) Id eü homOIHe

- atm

"non ero amplius in. mundo, vifibili

perditione dignus , Judas Ifcanotes

. earnis przfentia.

proditor.

Ls

Ef bi. ) Sed hi Apo&oh mei.

Ur feriptura impleatur. ) Non. cau-

In miunde funt 6c.) Acproinde mea

fam - ipuificat, fed eventum, utfupra.

In f mxhbus locis non femcl annóta-

t0$ 3 tem;

contuctudine orbati , quand: xquldem

enin ferm.

ad te venio, plunmts periculis expo-

meus.

irílns 8

o

fiti.

-32«-44 te venie.)Per morcbm,refur

P»tterfmr'fe ftrva ('05.) Itique ferva

rectionem & Afcentionem.

I0, D

illos i in codem .ftatu gratie quem meo

Ef bec loquer 1m mumzo. ) Et hls

^L Sand

beneficio funt confecuu, ne occafio-

verbis orans té. compello, dum ego

ne difceffus mei penclicmtur, & pe-

adhuc im mundo fum.

Giftr, 1

xeant.

Te & Cl'f

Ut balean: gandium meum. ) Id quod'

puritye

de uámine tn0. ) Propcer nomen tu-

ipfis in me eft gaudii materia , Icili-

um , propter t? ipfum, propter no-

cet quod hattenus mea prafentia tuti

fput i !

minatiflimam p tentiam, miifericor-

fuciint.,

(re ad ves

) pmd Cand "

M

diam, ac boritatem tuam.

I [emetipfis.) Impleatur ín tpf' 1s.

Vvj Te

Ur frt tum. ) Ut pergant effe unum

Id. Dedi eis fermonem tuum. ) T

inter fe nexí vinculo charntatis.

didi eis tuam doctrinam.

20r35

[

SI g!,g;

Sícut, & zes &c. ) Scilicet unpum

E: mundus eos odio habsit.) E!: ho-

Àif en,

4 te

fumus.

P'sticula, fent ,

non æqua-

mines mundo addi&i illos, ut me ,

Ey

litatem ,

fed tantum fimmtudmem

odio habuerunt, & perfecuti funt.

Aüge]i

hi,

fiznificat , quornodo accxpn:ur etiamni

O ia nan/ämt dé m»ndo, ) Quubad

LT

ln*ha num. 22. & 2

mores

ftudia , -& affectiones animi.

12. Cen effez éum m.) Quamdlu

(15. Nom rogo Mf tollas ées de sundo, )

t int ii 1

corporaliter eis adfui.

am 6os velim poft mortcm meam

* '""?l,f

10

bj lco

Servabam eos, . Docendo, monen—

evangehum prædlcare

777

do, exemplis preeuado, &c.

Sed ut fzj-ves éos Amalo,) $u) 8 mong-

dm vomiaetne)) l anquam ad idabs

gou,ab illo malo, quod per fe malum

lts fed

mp

Vg

te dclegatus.

j

fcxlxccca peecatoy Ve, ut erves

dj

-—

-

QUIMC'M

CAPUT. XVIL

521

e .

-16. De mundo non funt, ficüt & ego non fum de mundo.

Sermo tuus veritas eft.

juos

17. Sanlifica eos in verltate.

18. Sicuttu me mififti in mundum iia& ego mxü eos in mun-

fUO,

dum.

if

19. Et pro eis ego fan&ifico meipfum ut fmt & 1pü fan—

&1f1».at1 in Vernate.

m

20. Non pro eis autem rogo tantum fed & pro els, qu1

credætun funt per verbum eorum in me:

; he

P

21. Ut omnes unum fint, ficut tu Pater in me, & ego :mte,

fun-

ut & ipfi in nobis. unum ünt ut credat mundus, qula tu me

mlüih.

£052

22. Et ego claritatem , quam tu dedifti m1h1 dedi eis: ut iïnt

unum, ficut & nos unum fumus.

aT.

23. Ego in eis, &tu in me: ut fint confummatl in unum,

& cognofcat mundus , quia tu me mlüih, & dilexifti eos, fi-

cut & me dllexüh.

ymo ille

*

24. Pa-

cartotes

jn a -

eos a. tencanombus diaboli, de hoc- confecrati , preparati, & apti red-

uthopia

enim fermonem eíle vidctur indicare

diti ad 4nn1mudndam vcritatem.

200008

arriculus additus.

*

QO. Per veräum eorum,. ) Per prædl-

y xdfür

16. De mundo non jknt, &c.) Repe-

cationem eorum

tlt dictum n. 14.

-9- asm frnt.) Nide dida num. i.

pr hi

- YT. Sanliffca eos im veritate. ) San-

Iz zobis. ) NOblb mediis.

du ego

&ificare hoc loco fignificat confirma-

Ut credat mundnus. ) lta ut alii ho-

re, & perficere eos in fan&itite, &

mines allecti fuavitate odoris, quem

rit ace

Vel fanctificare fl'rmfïcal:

concordia, & unitas fpirant, credant

: [dquod

hanc doétrinam, qua ita hommesm-

llh fclll

depuc-x?e ; deftinare, & idoneos fa-

cere ad. veritatem annunciandam , &

ftituit, cxlitus eüe demiffam.

præd candam. ;deneo: f'aciendo, mtm/?ras

22.. Claritatem , 'quam dediffs mtb:.)

zavi T Hmeutz, ut loqmcur D. Paul.

DH mxtatcm lelIldm naturam ,

. qua

[pGSI

2. 'Cor.

lortofus.

2un

in primis fum

!

vuchariftie facramen-

18. H p tu me nn/'jfz &c. )Qucmddmo-

Dedi ti$.) 1n

dum ego a te miffus veniin mundum,

to

äc ha-

ut Evangehum predicarem ; ita ego

ut me,

U: fint uzum. ) Eft enim - Euchari-

gf

nb

mifi, & mitto Apoftolos, quos pro-

ftia facramentum unitatis ,. & amo-

Q

ubld

pterea tuó Spiritu fanctificari poftulo,

ris Chriftianorum,

ut fint illius idonei precoaes.

ys d

gt

419« Saztlsfico meip[mmn. ) libi devo-

Sicut £$.2o5 , 6éfc. Jam hoc fuerat

jc s

|:

precatüs n. II. vide ibi dicta.

X

veo, dico , confecro, offero.

23. Ega im eis.) Scilicet fam ratio-

" mcäm

Meipfam. ) Non vitulos, aut arie-

;ee , fed meipfum.

ne carnis mez , quam manducant.

w v ag fO.L

Sanüifcat) n vertitar.) luitiad,

Et fu in me.) lKatione dxvmæ na-

Uuu

UOR

v dubl. cun Com. Menech. T. FIL

".

45

EVWGELH SECUNDUM Jomm

L]

e4. Pater, quos dedifli mihi, volo, ut ubi fum ego & B

2!

1nt mecum: ut videant claritatem meam, quam dedlfu m1h1.

frequi

quia dilexifti me ante conftitutionem mundl

t

& ph:

. 25. Pater jufte, mundus te. non cognovit : ego autem te co-

- gnovi, & hi cognoverunt, quia tu me mififti.

& art

26. Et notum feci eis. nomen tuum, & notum faciam : ut

4]

dlle&m, qua dllexuh me, in ipfis fit, & ego in ipfis.

pioue

—

$1

CAPUT XVIII

Tpo f

jfeji;s 4 fïudæzs capitur , illis primum- 4d ipftus verbum in ferrat

iis,

- €adeniibus : ad. ZAnnam 6'93 Caipham. ducitur ; re[pondens-interro-

&l

Cderi

gani Pontz]ïcz , alapa ceditur ; ter 4 Petro tegatur ; ductus . in

I

Qratorium, dicit. Pilato þmm regnum non eje.de boc. mun-

tem di

do: Judei Sfefum mori cupiunt , foluto Barabba.

$1

62-1

Z£c cum dixi(fet Jefus, egreffus eft cum difcipulis. fuis

quant

Reg. a

H

trans torrentem Cedron , ubi erat hortus, in quem in-

9.V

Ty?3 tTOlVlt

lpfe, & difcipuli ejus.

mml, j

2. b Sc1e-

*

BEU

Cüræ umtæ carni- mez. , umtate per-

Ert bi cagm-vemut) Mihi- enim, eo$

fonz.

docenti aures faciles & cor accomo-

Beoreeemes.

Confummati 1 iM unum. ) Perfe&i in

daverunt,

unum : fiant perfe&te unum.

Q6. Er notum feci eis nomen tuum. )

Multa illos de te docens.

xeägou l

24. Fele.)

upio, defïdero , poftu-

egendnm

o,

E? notum faciam.) lmperfectam il-

vox Heb

Ub ego fum. )

Id eft , non .multo

lorum cognitionem , quam de rebus

poft ero , fclllcec Pofl' afcenüonem

divinis habent , femper augens, &

lic cedrt f

unceam.

per me ipfum , & per Spiritum fan-

165 fosi

&um,quem in eos mittam.

2. Stie

Et :llx) Apo&oh , & fideles ele&i

ponte a

mei , pounam hoc vinculo morta-

Ut dilellio qua dilexifli me, Efc.) UQ

a. me&

Cütl ox

litatis foluti fuerint.

dilectio fimilis illi dile&ioni;

C f&cdg

Claritatem meam.) Gloriam , quam

dilexifli , in eos derivetur ,

&

petr-

dedifti mihi ut homini.

petuo in ipfis perfeveret , qua, & me

'dæowm t

Quia dilexiffi me , &c. ) Futurum

diligant , & ctiam inter fe mutuo. :

G

hominem fuper omnes creaturas.

E£ ego in ipfrs.-) Scilicec fim per di«

10 ; (f ng

ledionem & fidem ; qua m:ht con-

T& Conc

.25. Pater Juffe.) Quireddis unicui-

;

dæürum

que juxta opera fua.

junguntur.

Mendus;) Maxima hommum pars,

" b

Rutit térrent al e ao ) Scilicea

l77

ac nominatim Judmi,. .

qui eft inter Jerufalein & mon-

&CIa ].

tem Oliveti.

Dicebatur Cedron ob

-Mmyïw

Te pon cognovit.) Noluit te cogno-

tenebras, foxcaffe ob denfas arbores;

fcere à præfemm ut Patrem meum;

Kidrom : 05]&3-

ui me miferis ad falvandum mun-

nam Hebræls 17

late

'Jmo

eitarem ïigmficac,

Gmco ePc -rc»

y

j

n

Á

-

—

L

l

*

*

: CA PUT h—xvinï;

71

£ Mat

E b Sci'ebatï;'aUtem) & ,Judas,',' qui iradebat eufia-',, ïbcum :[qüia

uihis

frequenter Jefus conveneratilluc cum diícipulis fuis.

. Marc

26.36

X

N

4. c Judas ergo cum accepiflet cohortem: & a Pontificibus,

I

te Q

& Pharifzis m

x

5- Lugæ

i.ni&ros—g.wenit inuïcä cum. late;r;is , & facibus

. 22.39

& armis.

:

-

*

—4. Jefusita

m

4 )c Mat

.m':"ut' /

que fciens omnía, quaeventura di'ant fupe.r;g';f;

e 26.47

piocefft , & dixit eisz Quem qusritis? -

arc

s. Refponderunt ei: Jeíum. Nazarenum.

Dicit eis Jefus:]4

43

uca

Ego íum. $Stabat autem

-—

& J"u('das ; qui tradebat eum, cumL

um

ipfis.

, 2247

J

6. Ut e1g

6 dixit eis: Ego füm ;'*'abiärünt i*&tror

fum, & ;Ce«

ciderunt in terram.

Bus. tf

n

g. kerum ergo interrogav

it eos: Quem ,qiuæri'tis? Illi",aü?,

tem dixerun: : Jefum Nazarenum.

[

..8$. Refpondit Jefus: Dixi vobis, qu

L

ia ego fum: fi. ergo me

lis. fois

quseriüis J finite hos abire.

em 10

9. Ut impleretur fermo ,

quem

aSup.

17.12

m dixit : d Quää -qäuo.s di?diüi

Scte

mähi, non pgrc?i*dhi ex eiS'gl.uemguam.

—

.Uu u

enim. €0$

accono»

*

y f

4 .S'apei' eüm) Contra fe,-

x;'äcw?; id eft. Crdrorum , fed yiderus

legendum non v&» , fed 7c», eft enim

6 dbierunt retrorfum, tfc. ) Ke-

um V

vox Hebrea ; nifi fortaíle etiam il-

pulfi funt in tergum cecideruntque

d jut

lie cedri fuerint,

(þ;gi()d-vol.uer,it. ]oan-

fupini. Woluit Chriftus illos retror-

yrens s

nes fignificare.

fum . cadere , ut intelligerent cam viz-

m at*

Q. S$ckebat locum. )

| Chrï&u*s ',.—, qui

tutem ab éo profectam.

Porro hos

r

fponte ad mortem ibat , in eum 1e

milites in terram profternens often-

^ Uf') Ü

locum oraturus recepit in quo fciebat

dit fe nulla vi coactum , fed fponté

!

p

fe facile a Juda & fatellitibus Ju-

& vi amoris du

:

pet'

] . dxorum inveniendum-

perafte,

&um, ad mortem prüe

d

CUm accepiffet coboetem

uh&

g» Siike ho abre.-) Bam in s

e inoto:

C"*o , fi non totam , certe-magna ex

unum. poteftatem concedo , non au-

f p -

lt

parte conceflam , rogatu principum

tem- in difcipolos hofee meos. -

qihi &V

jJudeorum;

9. U smplererar.) INe fruftraretur,

Cobortem.) o

€

3

decima. lcgionis.

"

gu» , pars. em feie

ne irritus redderetur fexmo: Chriti ,

scnict

quem: dixerat fupra c. 17. n. 2.

:

en

& not

Misiféros.) INon

folis militibus eth-

Ques ded

n o

Wicis confifi , alio

à

g addu-.nc ex. fuis

familiages.

"n mibi-) leclpuïos t &

—.

miniftris.

*

[1$

ab

Qum laterzgt:

" Efe.) Exat ením no-

Nog perdidis ) Nor

km

T

permifi quem-

T

"7)

&umum mþpus-,

q,uam ex illis ?eräxef !

g

524

E(IANGNELII 'SEXC*UND'U-'M :»]olASym.

1o. Simon ergoPetrus babens gladium eduxit eum ,& per-

40 n

cuffit pontificis fervum & abícidit auriculam

;

gfjus dgxtegäm.

ego fen

Erat autem nomen fervo Ma!chus,

i

dax con

11: Dixit ergo TJefus Petro; Mitte gladium.

'4tuum in và i-

aL (

nam. Calicem,

E

quid lo

lum? .

z

quem dedit mihi Pater, non vis ut bibam il-

E

n

[

.32. Cohors er

go, & tribunus, & miniftri Judaeorum cot.n.,

dedi

:

prehenderunt Je(um, & ligaverunt eum.

*

(

.gal'R

, eLuc.

I3. Et adduxerunt eum ad « Annam pri

mum , erat emm

fibm p

37 (ocer Caiphze , qui erat pontifex anni illius,

t4. E

fSup..

[

*

14. Erat autem Caiphas, f qui cen

filiam dederat

Ju'-degïsf

s. E

24

Xerunt

P Quia expedit, unum hominem mori pro populo.

"alius difcf-

I5. Sequebatur autem Jefum Simon Petrus, &

T

Yi ille,

pulus. Difcipulus autem ille erat not

*

*l

us poälitificif,r &*1 introi-

.|- vit cum Tefu n atrium pontificis.

Lt

«

sbícidit

gMat-

16. Petrus autem ftabat ad oftium

foris. g Exivit ergo dif-

illo?

26.58 ci

$

Marc

pulus alius

5

qui erat notu

A

s pontifici, dixit oihariæ, & i,p*-

".T

"345

gtroduxit Petrum.

.

Q 2

Luce

:37. Dicit érgo

Petro ancilla oüi;äfia:' Numqu

:

id & tu ex di;;f-

qutem

2755 cipulis es hominis iftius? Dicit ille: Non fu.*.

.

Contam

IS. Stabant autem fervi, & miniítri

*

d prunas , qui

a :frigus

erat, & calefaciebant fe: erat autem cum eis &, Peti;üs ftans:

& calefaciens fe.

[

I9. Pontifex ergo interrog

;yif: ]efum'—dejz 'difvcipulisïfili.sg- &

*dg .d-Q&rina ejus.

pifcipulo

i

20 R'eä

P

M ,

IO. Sinz;n ergo Petrus ,

-Erat motus .I"M'fi/?w'-') .»Duplici caufa

älïconïen

18

ö'c ) Vikl'ïe

hoc addit Joannes primo . propter fi-

dicta Matth, cap. 26. 5I.-

20 J,

: 1I- Calicem, )X P»aiïidnis-,v,&,mor-

dem hiftorie , ut doceat fe vidifTe

I om,

fis

quz narrat ,ut qui domum Pontifi-

[/T77

I3. Addax ruut emm ad AnwaW. )

cis introierit cum Je(u. .Secundo ut

V

el quod Annz,domus prius occur-

aliquid laudi fug demat , quafi non

Qu

fueiit mirum introiiffe in domumPon-

reret , quam /Pontificis Caiphe , ut

—Jä

22. De

aliqui atfirmant ; vel quod Annas fo-

tificis eo temp

ore quo alii fugtïrant,

cer effet Caiphg , cui gener multum

cum eífet notus Pontifici.

Taret Cn

deferebat, ac proinde quodammodo

I6. Perrus autem flabati.ad offium. )

particeps effez Pontificie — poteftatis.

'Totam hanc feriem negationum Pe-

14. Qu confrlgnm

tri diftincte

Ayas

4:4:74 u6 Su-

expofuimus Macth. cap.

|

lutem ht

pra cap. 11. 49.

26. f. 6 ,

Cáp. of (

I

E£ alins difcipulus.))

kQuemþ inale

i9. De difcipulis, Ef de dorina ejus,)

237-

ti Joannem effe putant

De difcipulis interrogat , quafi infi.

Oüende

!

incerta.

$- kfed res e,&

mulare eum volens feditiónis , quog

»

-

h3

,

-

^CAPUT xxïz

"

515

b . :

3. »R'efpoindit! ei Jefus: Ego pal,am locutus »fu,mk"m'undo:

:

eg

r.teþäm.

o feniper docui in fynagoga, & in templo, quo omnes ju—

E

dai conveniunt, & in occulto locutus fum *ihil. .

2t.

uid me interrogas? Anterroga eos4 qui audierunt,

n vägi-

þamxl-'

quid locutus fim ipfis: ecce hi fciunt, qu&e dixerim ego.

22. Hzxc autem cum dixiffet , unus affiftens miniftrorum

! cqfn-

dedit alapam Jefu, dicens: Sic refpondes p

tifici?

o

tefc'imb-ZM at.

/.23. Refpondit, ei fefus; 4 Si male locutus fum,

25. 57

Y &him

nium perhibe de malo; fi autem bene, quid me caedis?

arc.

24. Et mifit eum.Annas ligatum.ad Caipham pontificem.

EM

53

25. Erataütem Simon Petrus ftans, & calefaciensfe. ! Di-

Luz

hd

[udæisi

xerunt er

go ei: Numquid & tu ex difcipulis ejus es? Nega

* Mat.

s difci

vit ille, & dixit: Non fum.

267 69:

". 26. Dicit ei unus ex fervis pontificis ,

cogoafüs ejus, cujus

Ma

inttoi-

abícidit Petrus a

I4 9035

.uriculam*': Nonne ego. te.'vidiï.in horto cum

x

Luce

3rgoldif-

illo ?

&

27. Iterum ergo negav

it Pet/rus, & ftatim gallus cantavit.

22.56-

"

Erat

28. Adducunt ergo Jefum a Caipha in praetorium.

1

nkM at;

autem mane; &

4

ipfi non introierunt in praetorium, k ut a

N

27. 2

( Ex if

Marc

C'ontaminarentur , fed ut manducarent Pafcha.

1

iaïrigus

I5. T.

s fans:

U unD3

Lucz

230 I'

ais

Aco

abaciii.

»

x

Io 28

fis; &

pifci;;tilos congrezaffet..

X1)'3' do&ri-j

QS- Erat ;;urcm Sirkoh Petrus, ££e.) 114 3-

, h

na vero , quafi-cognofcere volens ; Vide di&a Matth. cap. 25. 69. 7e-

naà

Fa

anconfen

j

tiens effet cum .dodïr'ïna Mo-

29. dz ;ræ!aft'um.) in domum Prz-

üä.

L

toris , five Prefid

x

Jici gl

20. Palam lecutus fum. mundo-) P u-

Pilati

L

isl .Bomanj Pom:ii

ropur 7

Nom introierunt ;n 'pratorium E )

(c cidiit

blice omnibus qui audire vellent:

ree

lIa ocenlto locttus fum nibi.) Quod

Ne fcilicet. contaminarentur ing

" Ponti .

fcilicet vesuerim pro ferri in publi-

diendo domum ^hominis ethnici, &

ScCund,O y

cum.

-

incircumcifi ; habebant enim ut Gen-

qfi 002

tiles ipfos , ita etianY eorum domus

JmumPOH'

22. Dedit «lapam.) Quafi ielo du-

&us honoris Pontificis, quod exi(ti-

pro immundis. — Prgpof(tera religio,

| fuge'.ranh

iaret Chriftum fuperbe & incivili-

innocentem. Chriftum neci dare nos

ter Anns refpondifle.

timent , in domum autem ethnici ho-

m

minis pedem inferre reformidant. '

Alapam.) Grixce ett, bamnioq.o , quid

jonum 16*

autem fit , þam;u*v, ;äxim'us Macch

Ut manducarent . Pafcha. ) Noa

cap. 26. 67.

P

Agnüm Pafchalem, quém przceden-

y[;mh. ap.

25. TefHimoniu

?72

».

? perbiäe de malo. )

te vefpera manducaverant, nec^pa-

vürl'"'"]w')

Oftende; doce me :male locutum: eff

*

4

nes azymos , a quibus immundi noa

*uaü ill l

fe-.

h

^

arcebautur , cuu alio pane eo teuw

ónli * quoq

*

1

x

4

E

*

326

EVANVGEL-'H;.*SF;C U

NDUM JOANN. -

/29. Exivit ergo Pilatus ad eos foras, & dixit

3

; Quam accu.

E

fationem affertis adverfus hominem hunc.

. 30. Refponderunt , & dixerunt ei.

;

; h non

. efft ät : hlc tgïaleifä

decert

&or . non tibi tradidiffemus eum,

uctr

- 31, Dixit ergo eis Pilatus: Accipite.

eum vos: & Ife.c,;uh-d-ühsi

3*7: ]

lezem veftram judicate eum.. Dixerunt er

N

fos? 1

bis non licet injerficere quemquam.

go.ïeix ]uq-æi : Nc:-

*

&ad hi

iMat.

32. 1 Ut fermo Jefus impleretur , quem dixit, .

fi

t5 0

20-19 qua morte effet moriturus. ,

3

1gn1fiCans

$ Nlat

1

"3

33. m Introivit ergo iterum in praetoriu

um Pïl-ätu-s.

iterum

Jefum, & dixit ei: Tu es Rex Jud&orum.

,& V.oca-

il e0c

Marc -

f

n

34. he

EE

luce runt tibi de me?

pondit Jefus: A temetipío hoc dicis an alii dixe-

t

bisin ]

23. 3-

3;5. Refpondit, Pilatus: Num

;

. (

iquid ego ïu-dæufs fum? Gens

?

-

li

i tuaN,L& l?o'ntifices tradiderunF te mihi: quid fecifti

fef?

-

36.Re-,.

4

1

,

ör-eï.' uti non liceret , fedalias hoftias

32. Ur fe'rm& 1mplevetur, ) Dixerat

Jafchales quz totis illis feptem die-

Dominus fe crucifigendum , fupra c.

bus immolabantur. -

—

3- I4- & cap. I2. 32. & Matth. c. 29.

29. Exfbvit ergo Pilatm', &:.) Quan-

I9. & cap. 26. 2. Hxc autem pona

doqui

dem ipfi pretorium nolebant in-

non poterat a Judeis infligi, fed a

gredi.-

Gentibus, atque ideo fi predictio erat

.50. Ss.mon . effet bic malefattor , Erc.)

implenda , o

Sibi credi poftulant , quafi dicant

tili traderetur.

portebat ut Pilato' Gen-

ii

NNos diligenter. hunc obfervavimus ,

23. Ts Rex Z«daorum.) Cur ita

36- R!j

& in vitam- ejus' inquifivimus , &&

interrogaverit patet ex dictis n. 3T.

mzo,) ]

nififluce meridiana clarius deprehen-

TU

diflemus eum fceleratum effe , legis

34- P tem:t:'lþ/b, ffc.)j Ex cem-ctiþfo,

noftre violatorem , & morte dignum,

tanquam ipfe habens opinionem ,

&tetnum

quod ego fim Rex Judgorum , anex

Cipit n

laremus ut morti ttaderetur.

ad te non adduxiffemus , nec poftu-

aliorum fuggeftione ? Abfuerat Je-

Vrya,

M"ll/?n

3I. -deeipste eumm vos , Gc. )*; Quan:

fus cum primores Judzorum accufa-

doquidem mihi peculiares caufas non

rent illum , quod dixiffet fe Chriftum

fc mei

indicitis, quare puniendus fit.

Regem effe, diffimulans itaque fe id

&nt ch

fcire , rogat Pilatum : an propria fpon-

R*'gllllm

— Nobis non licer futevficere quemquam.-)

Quafíi dicant, proculdubio hic eft reus

te Qquarat: Z» es Rex Judaerum ! ag

3 0

mortis , Bobis vero ablata eft a vo-

ab aliis incitatus.

2

l

bis Romanis poteftas mortis inferen-

35- Nunquid ego 7»1&«:75:»1?) Qua-

feot The

d« ; quare producemus accufationes

L

ln Inc

fi dicat', ego Judzus non fum , nec

Ut nwm

noftras adverfus eum coram te: Ce-

legi Prophetas veftros, necfcio pro-

* prlim

perunt- staque iimus accu]are dicentes :

prietates regis veftri, quem expecta-

Hanc inventmus f[ubuertentem , €fe. Ef

tis , itaque nihil me movere potuit

Y «l

dicentems [e/ Chrifg£uns

ad fi

p

d

onte internogän(?um A -an eiïcg

* Bunj ha

ai(; Luc. cap- 23- 2

-

Rex Judæorunu

om,: 75

À

A

CAPU T -Xiw,ui.-

5o7

«

36 Rf&fpo;ndi&t jefus Regnum meum ron eft de hocmundo:

fiex hoc mundo eífet regnum meum, miniftri mei utique

Jalefa

decertarent, ut non traderer

Judeis : nung,gutem reg'pum

meunr non eft hinc.

.

indum

- 57. Dixit itaque ei

Pilatus 5 x"'e'r»go rex es tu '?ikRg"fpnnd'it ïe-

fus? Tu dicis, quia rex fum ego. Ego in hocnatus fum, &

INO-

& ad hoc veni in. mundum , ut teflimonium perhibeam .;v*eri-;

N

iicats

tati; oimnis, qui eft ex veritate, audit vocem meam.

$

*

hoc dixiffet,

58. Dicit ei Pilatus: Quid eft veritas? Et cum

voce

iterum exivit ad

Judsos, & dicit eis: Eg-o nullam invenio

1

in eo caufam.

3

2

49. 1 Eft autem con

fuetudo vobis, urt,u*nu'fn dimittam vo-»Mt

i di;ie-

bisin Pafcha: vultis ergo dimittam vobis regem Judaeorum? 27.1$

arc

. 4o. Clamaverunt rurífum omnes, dicentes;

" :

Non hunc,*

5. 6.

T

Lucg

—

he

fgd* Bar?gbam, Eratautem 'Barra'b'a,x—s ..latro., à

3217

-

Dixerat

fuprt &

]. c. 20

m o

j fed 2

ii erat

s

*

CA PU T

o G

LA

