tibi'claudum introire in vitam seternam, quam duos pedes ha-

fàt, 1ten

bentem mitti in gehennam ignis inextinguibilis :

3. Et à

e lfaie

45. o Ubi Vermxs eorum non moritur , & ignis non extm-

- Worem (

6524 guitur, .

? At 1

46. Quod fi oculus tuus fcandalizat te,. ejlce eum.: bonum

Ovfes?

eft tibi lufcum introire in regnum Dei, quam duos oculos ha.

t Qu

bentem mitti in gehennam ignis :

bere, &

47. Ubi. vermls eorum non moritur, & ignis non extm»

guitur.

fc

f Quil

tipfit v

pLev.

48. p Omms enim Jgne fahetur, & omnis V1&1ma fale fa-

«6 Mj

2- 13- hetur

g

GOS DeUS

E. J Aqusz. Is eéi.

ódx£. le g:tur

aquæ fmgldæ

7. Pto

38- Na/:!efrab;äere ) Selllcet in po-

42. $; ftándalizaverit te mamu tuz: )

iï:erum,.

Vide dicta Matth. 5. 29.

& adhære

Virtutem. ) eraculum

43 Vermis , &c.) Verba funt Ifzuæ

E* po/fit cito male. loqui de me. ) Qul

capite ultimo n. 24. ubi propbeta de

AL z; iitig

non.meam agnofcat poteftateim, &

cladibus & ftrage Judeorum ita loqui-

00" letür, -

me Chriftum effe coafiteatur, ldeoque

tuür, ut fimul etiam inferni paenas re-

hujusmodi non facile potefï: de . me

fplcmt

Vermem aliqui confclencm

49 B"le

male loqui , immo meain dwnmtatem

c.ruc;atum mterpretantur

Maldona-

zmnem

| [äa

mþy

& -vm:ucem pr&dicat.

tus putat vermem hic metaphorice

tlo fit,

9. Qui non eff. adverfum vos , ö' €.)

idem fignificare , quod ignis proprie

'Vlde dl&a Matth. c. I2. 30.

fignificat: & particulam & , non tam

m L

- Quisquis enim, &.) Vlde dl-

copulativam effe , quam exegetlcam.

&a

M atth

&a. VIatt:h C. Tos

2.

5

46. Lufcum.) Grgce, povOQSaMxO&,

id eft ezocelum,

12

Hd&m fh v

Quia Chrifli effis.) Séilicet dlfClpulL.

Vel fer

41. ;&uf u5 [candaliz averit » 656.)

48. Omnis ensm sgne falietur , &tc.

v

Attd

0 if

Vld& dicta Matth c: Ig. 6.

Ownis damnatus , quafi vi&ima di

l«

"r

*

p

CAPUF

IX. & X.

21ó

F enm,

49. 4 Bonum eft f2] ;

quod fi al infulfum fuerit; in quo illud ?s

condietis ?

Habete in vobis fal & pacem habete inter vos.

5

13

qu

*

uca

CAPUT N

14:34

aquæ Y

Nullo modo dimitiendam uxorem a]lruzt aliam duændo parvulos

| p/erdet

complexus, benedicit eis : dives, qui pracepta a juventute obleroa-

Tat, non amplettitur Cbr ifli conf jiuwn de omnibus divendendis : quid

llis cte« -

referenr premü, qui emnia relinquunt :

rurlum füam pradicit

la aü-

paf jonem :

occafione ambitionis filiorum Zebedai docet difcipulos,

lam, bo-

quad non oflenfione dominii ,. fed officio miniflerii . de-

*

anus ha«

beant .e[Jé majores : Bartimeum ceacum

anat

T « índe exurg'ens venit in fines Judzese ultra ïordanem, a Mfatt

mgultuf.

E

& conveniunt iterum turbae ad eum, & Hcgt confueve- I9. 1.

muo €

edes ha- ^

| .fat, iterum docebat illos.-

4. Et accedentes Pharifzei mterrcgabant eum :. Si hcet viro

üxorem dimittere :

ventantes. eum.

J extm-

3. At ille refponden35 dixit eis : Quld vobls preecepit-

Movfes E

bonum

»culos ha-

Qui dixerunt :

b Moyfes permlflt libellum repudn fcri- ;Deut

bere ; & dimittere,

24- I:

n extm-

$. Quibus refpondens Jefus, ait: Ad duritiam cordis veftri

fcrlpüt vobis praeceptum iftud.

6. Ab initio autem creatura e mafcuïum & fæmmam fecxthem

u file i

eos Deus.

I. 27.

4

( 3

dGen.

-/

. Propter hoc d relinquet homo patrem fuum & matrem,

2. 2.

& adhæreblt ad uxorem fuam,.

IMatt.

j ,,w;u: M. )

s

Ee3s5

9. eEtlg Z

à fuut

lfaw

vwæ)a&mæ fale lgmsquodammodo I

N

füe: g^dia nitra Jordanem.) Fi-

IIdIO.

üd .

condietur.

F

nés uléra [osdanem vocat eós

« IO»

j m loql"

'Ep ef

-49. Benum eff /41 , &c.) . Quiá fahs

quibus Judea Jordanem verfus termi-

5. 3l«

i pons

meiinerat Evangelifta , aliud Chri-

nabatur: videdicta Matth. C. 4- n-I5.

nfaentli

fti di&um profert, inquo ilitus men-

—

ad illa verba, Trazs Tordanem.

Mgddona'

tio fit.

Conveniunt $terum turl& . Ad eum.

mwphorlæ

Partim. turbs ille fequebantur e Ga*

g propn

S; Sai l?i/?t' um fuerit , &e. ) Vide dl-

lilaa , ut indicat Matthszus c. 19. 2.

;gnl

gon ?

&à Matth. c. 5. 13.

partim de novo confluebant e ]udæa

ag

092^h

tiz.

Habere in vobis fe.) ÉScilicet pruden- ad farnam adventus . ejus.

Nel fenfus eft : Eftote acres in

!AOW

Q. Ef accedentes Pbar:jk:,ffc ) Hazc

er)*

agendo ; itatamen ut. pax non viole-

& fequentia explicavimus. Matthæl [

W;(Hf D

Qüll' L

-X9. n« 2« & deinceps.

M*

h

220

EV ANGELII SECUNDUM MARC.

& Cor.

OM Om

| &. « Et erunt duo in carne una. Itaque jam non funt duo, j

.. 16. fed una caro.

! Dens tl

Ls

Qucd ergo Deus: comunxu, homo non feparet

) Et:

:[o -Et in domo iterum dlfupuh ejus de eodem mterroga—

dlfïimle,

Verunt eum.

24 Dif

11. Et ait illis; Quicumque dlmlferlt uxorem fuam, & aliam

füs rutíüs

fidentes j

duxerit, adulterium committit fuper eam.

12. Et fi &xor dimiferit virum fuum , & alii nupferlt, moe-

25 Fa

hatur

diyitem in

"TOE efferebant illi parvulos, ut tangeret 1llos.

lemp'uh

16 Qui

autem commmabantur offerentibus.

quls potel

14. Quos cum videret ]efus, indigne tuht, & ait 11115 Smlte

t7, Eti

eft fed n

parvulos venire ad me; & ne prohlbuerltls &os: talium enim .

E

eít regnum Dbei.

um

1i$. Amen. dico vobis: QUIfqulS non recepent regnum Dg;

281E

velut parvulus, non intrabit in illud.

& fecuti ft

16. Et complexans £05; « &i 1mponens manus fuper 1llos, be-

2j. Ref;

nedlcebat &oS.

: -qui relj u

17. Et cum egreffus effet in Vla, q:»rocurrens quldam genu

- AU fmat tren

Matt flexo ante eum , rogabat eum; dicens: f Magifter bone, quic

[ nngdiu

19.16. faciam , ut vitam etternam percipiam ?

LULæ

3. Qui

18. ]efus autem dixit ei:

Quid me dlClS bonum E Nemo

| d

omos &

AT, bonus, nifi unus Deus.

X

. «m perfec

£EÉxo.

19. g Preccepta nofti * ^Ne. adulteres, Ne occ1das, Ne fu.

QUi

215 reris, Ne falfum teftimonium dixeris, Ne fraudem fecerxs,

. Er

Honora patren* tuum, & matrem.

- Gdebat j

20. At ille refpondens, ait illi: Maglüer, haec omnla ob-

amlmens 1

fervavi a juventute mea,

OR entUra.

21. Jefüs autem intuitus eum, dilexit eum , & dixit ei:

Unum tibi deeft: vade, qui&ecumque . habes Vende, & da pau-

N

perlbus, & habebis thefamum in coelo

, & veni, fequere me..

Hgmücm

E Qul

dmo

ass

L

-—

x

—

La

-

—

vant mand i

II. Su/zeream.) Id eftcontra ; quafi

regnum Dei-, cum do&rma offertur

Wi [n

Evangelica ,. & divina gratia , qus

Pj mlUCrlfacu

dlcac , in ejus injuriam.

humiliter eft accipienda; offertur re-

T& g

14. Commmdäantür) Id efï: mcre-

m&tm &

pabanc

num , cum ea offeruntur, que per- -

I4- Talium. ) Innocentium fcilicet

ferunt in regnum.

dn

'""P"f ttut

& fimplicium.

17. Magifler bone, &c.) Hæc &fe.-

3 enam pe .

quentuadcclarawmus Maatth. c. 19. 16. [

I5. Qwifguis mon receper:t rcgm;m

lmped"e

Dei "velut parvnlus.) , Offertur autem

21. Dilexit eum. ) Amanter eft incui- |

!

3 dþmde

i

-

rf

CAPUT S;.*

221

22.

Q

tn, ]

*

J

bens multas poffeffiones.

2ui contriftatus in verbo, abiit moereljs., elk*at',ehi:th/ha-

,

.

Lj

»

*

23. Et circumfpiciens TJefus ,. ai

t difcipulis fuis

;Quam

ï;l '

difficile, qui pecunias habent, in regnum Dei introibunt!

m

L

24. Difcipuli autem obftupefcebant in verbis ejus. At Je-

kaan.

: Y

fus rurfus refpondens ait illis: Filioli, quam difficile eft, con-

P

3

fidentes in pecuniis in regnum Dei introire!

À

- 25. Facilius eft) camelum per foramen acus tran

f?re,, quam

diyitem intrare in regnum Dei.

:

26. Qui magis admirabantur ,

ii

dicentes ad. fem(etipfds DOA

quis poteit falvus fieri?

: Sinite

- 27. Et intuens illos Je

fus, ait: Avpuld- hc;mïnes;-:impombile

m enim.

eft; fed non apud Déum ; omnia enim poffibilia funt apud

'D *eu m *

x

. 28. 4 Et coepit ei Pet

, ^Mlatt

m D

qu

dicer.e ; Ecce nos d1m1fimus omnia

.19.27.

& fecuti fumus te.

j

[

Q

Lucz,

29. Refpondens Je

fus, ait : Amie'n dico ivoï;isf;t Nemo eft

, 18128'

*

los, De- þ

aut patrem

y)

qui reliquerit domum , aut fratres, aut forores,

aut matrem

" genfi

, aut filios, aut agrÓs propter me , & p'xrloptefr

, quie

evangelium ,

E

.. 40. Quinon acc

ipiet centies tantum, nunc in temlpore .h—oc,

3 N.emo

domos, &-ratres, & forores, & matres, & filios, & agros,

cum perfecutionibus, & in fseculo futuro vitam ceternam.

31. i :Multi autem erunt primi noviffimi, & noviffimi primi;

2Mlatt

,K iu

L

I9-30.

4. Erantautem in via afcendentes Jerofolymam, & prze-

kLuc.

l fecgfiS)

cedebat illos Jefus, & ftupebant, & fequentes timebant. k Et j5 ,.

v.mniä o

affumens iterum duodecim, coepitillis dicere, quee elfent ei

eventura.

j d

Eea

533 quia

-

-

-

n

d pit-

,tur ;-þ'e-izdcrc; vel.

tï-ia jäf-yrfalem in

yere me^.

tus , fignifï-cans fe lllum axäar&,guem—

1

uia;32y A4la,

admodum &zreliquos , qui divina fer-

monte fita erat, v

Val

p Qui

vant mandata.

;

a[cendere , fepe apud

ebros , idem

/

go- Nunc 42 Lempo

redäa,;. ) Chriftum

eft quod fimpliciter , 7re.

enim lucrifacit , qái illi eft inftar om-

Pracedebat illos, ) Ut oftenderet fe

i of

volentem ad mortem progredi , non

yratjü D

ü

nium ,. & qui nobis eft indiïar'pat:ris»,

*

invitum tradi.

'offemt T

matris, &c.

Cum per[ecution

iä'us».) Id eft, in me-

Srapelant. ) Scilicet tantum animi

If ,, quæ Pel'

diis etiam perfecutionibus ,

uafi di-

fervorem.

cat, hec id perfecutiones. poterunt'

Sequentes tim.o.*ïäknt.) Quia memine-

, I/'[ZCAQ &

fe

impedire.

rant.fermonis ejus, quo fe multa pal-

Ltïh' 6l

iÉ

"

ul

s

32- ïdf:m

: furgm ";dixer»ar. | a xfu'n:nmisn facgrdo;ibtfs

jrer €

de?zte: ,7-er;ofolyhan'z.) DlCl-

222

EVANGELII ",SE.C UNDUM MARC.

33. Quia ecce afcendimus T

erofolymam , & Fihus hömi&nisX

fedit n

.^* .tradetur principibus facerdotum, & fcribis, & fenioribus

N

&

--.).

muls -

?

damnabunt eum morte, & tradent eum gentibus.

4f 1 Et

34. Et illudent ei, & confpuent eum, & fl

agellabunt eüm,

& difcipul

timceus cox

& interficient eum, & tertia die refurget.

IMatt

35. L Et accedunt ad eum Jacobus,

& Joannes

*

filii Zebedeei

4 Qu

.20-20. dicentes: Magifter, volum

i

mue, & di

cias nobis.

1

us, ut quodcumque petierimu;, fa-

4 Bteo

-46. At ille dixi

t eis : Qüid Vültis-,ï ut faciam Vöbis,?

magis clam:

/./35. Et dixerunt : Da nobis, ut unus ad dexteram

tuam, &

4. E f

alius ad finiftram-tuam fedeamus in gloria tua.

- £m dicent:

38. Jefüsautem ait eis : Nefcitis, quid pe

tatis : poteftis bi-

bere calice

m

;

jo. Qui p

nj quem ego-.bibo ; aut bap;ifmo, quo ego þaPïi:-

g.l

Zor., baptizari ?

X OCCUS aute

. 39. At illi dixerunt ei : Poffumus.

Tefus autem ait;,—eï's':

$. Tefos

Calícem quidem, quem ego bibo; bibetis, & baptifmo . quo

mini:

', "t'confeüin

ego baptizor, bapiüzabi

40. Sedere autem ad dexteram meam

, vel äd' fïni&ram'.,

non eft meum dare vobis, fed quibus paratum eft.

ïSW pullus

41. Et audientes decem ;

'i-n-dignati funt de Jacobo ; &

Joanne.

K

Atl qra

4itn fu.

»Luc. 42.

Jefus autem vocans eos,

ait illiä : m Scitis, quia hi, qui

22.25. videntur principari gentibus ,

dom'in;antur els ,

eorur poteftatem habent ipforum.

*

& ?rinmpes

i (otnnuf;;

Tipt

H

3

43. Nonita eftautem in vobis, fe

d quicumque Vt;luerit fieri

major, erit vefter minifter.

-

]

ueri

Ta Qu

44. Etquicumque vo

itin vais primus effe, eritfomni,tllrïh

"

:

fervus.

Monte

miniürafgfur ei,

2 Brr

45 Nam & Fili:us hominis"non yenit, ut

a

"

x

À

ais

fed ut

y

mmo adhu'c

;Scrib,is,,-;?cvoc,cideüdüm , &c. mé-

429. Qui l'v:'dentur p)'iflztikaril £

e;ttt;

&us.) (ui dominatione in gentes clar

tuentes ne & ipfi eodem periculo in-

.'*

t

volverentur,

funt hominum opinione.

Ecce afc

Céndimus ägro/ä(ymdü,ö, 2

x

vis

di&a Matth. c. 20. í9.. —

à D'Pmä:z)t*nmr- eir ) x« m""("sluso'«"-*'

H

NT

3

h.

&. Et accedunt.) Midedicta Marth.

.

dvrà» , dominationem & tyrannidem

q

Ef W»im

£ap. 9o. 2ó.

&

exercent in eos., quafi imperium ty-

39* Bapt

j

20 , 8c.) Sicvocat paffio-

rannide metientes , & exiftimantes

nem , qua velut aqua merfus eft ,

eos melius quemque imperare , quo

fbam.: Cm"fd'.

us in facris literis tr

dürius fe i

^

b 49' df?);m

alioqui àq

i

"ibüla'-

n fubditos ggriïQuaü manä

Ori anil

47/uio,

siones figni .-cant-;

cipia.

o*f

, Vej?,'m "

CAPUT X. &*XI

*

&

223

hominis

fed ut minifiraret, & daret animam fuam redemptlonem pro

ibus, &

multis.

46. » Et veniunt ïencho & proüc1fc—ente eo-de ïerlcho "Mït

nt urny

& difcipulis ejus, & plurima multitudine; flhus Tïmæl Bal 29.29

uca

/ ebedai

timaeus coecus fedebat juxta viam mendicans.''

835

AT. Qui cum audiffet: quia Jefus. Nazarenus eft coeplt cla»-

mu, h

mare, & dicere :

efu fili Dav1d miferere méi.

)

f

48. Et comminabantur ei multl ut taceïet At 111e multo

magisclamabat: FiliDavid , mi/erere mei.

tuam, &

Et vocant coe-;

49. Et ftans Jefus. præccplt illum vocari.

cum dlcentes el:

Animaequior efto : furge, wocát te.

teftis bi

50. Qui projecto veftimento fuo exiliens, venit ad'eum.-

pb

s1. Et refpondens TJefus dixit illi :

Quid tibi v1s fac1am ?

*

Coecus autem dixit ei :

Rabboni, ut videam..

. gt eis

52. Jefus autem ait illi :

Vade , fides tua te falvum fecxt..

mo, quo

Et confeftim vidit, & fequebatur um in via *

CAPUT XI

2

iniftram,

Super pullum af T cum bonore Sferujalem ingreditur ;- ]ïcum ma-

)bO) &

ledicendo arefacit, ementes, ac «endentes de templo ejicit ; ejïca-

£iam fiduciein Deum o[lendit, dicens fmtrz remittenda, qua&in nos

4 h]., qul

princpe

« 4omifit ; Scribis non dicit, qua pote[late bac faciat., eo quod

-tiéc illi re/ponderent' 4d propofitam de jaanms

*

yrit fier

baptilmo queflHonem.

P cum appropmquarent Jerefolyma, & Bethaniz ad 4Mstt

2I. I.

t omnium

E

Montem olivarum, mittit duos ex difcipulis fuis,

2. Etaitillis: Ite in caftellum., quod contra vos eft, & fta-

Luca.

afetüf d

1929

tim introeuntes illuc invenietis pullum ligatum, fuper quem

(ed ut

nemo adhiüc hommum fedit: folvite illum, & adduc:te

/

'3. Et fi quis vobis dixerit :

Quid facitis? dicite : quia Do-

(pin j

getffl

mmo neceflarius eft, & contipuo 1llum dlmlttet huc

n

s g

LU

[:

E

4Et

raxvg'le Wm /

6. Et veniunt- j'er:cho 5 ffc.) Vide

51 Raääam ) ld e&, maglfcer mi,

dl&a Matth. cap. 20. 29.

52. Vade. €&/c.) Quafi dicat ,. dlf(.e-

eru

49- Commzmtäxmtur) ld eft i xncrepa-

de fa&us voti conipos.

| P

bant.

Sakvum.) Sanum.

$l

n mant€5

: q4g. Ammæqmor e]?a ) JEqulorl & mé

T cum . appropinquartnt , ö' €.) Ni-

;PCN

It :

Tlon animo'efto."

yiur i*

dedu&aMam:h c.QI I« &dcm-

itqi

f mam

5So. Feftimento. ) Id eft pallio

ceps.

424 ; EVANGELM SECUNDUM MARC.

- 4 Etab

e

' 17 It d

in bivio, & folvunt eum.

'untes invenerunt pullum lixg'at'um*ante, januam foris

1

* domus me

is

$. Et quidam de illic

ftantibus glicebänt illis : Quid ,fä&it

Vos autem

folventes pullum ? .

;

19 Quo

bant, quor

/..6. Qui dixerunt

eis fl"CUF þi'æcepärat /illis Jefus , & d.i-mï;

ferunt eos.-

.

niam unive

erunt þuilum : ad

B

*

Jefam . & imponunt illi vefti-

^« Et C

12.14. mentà fua, & fedit fuper eum.

$. Multi autem veftimenta fu

à ftfavefudf in vía: 'a]if; äüï&:nï

a radicibts,

—— . frondes caedebant de atboribus, & fternebant in via.

ti. Et r

L.

9. Et qui praeibant

; & Q"ï fe*qüeb*ahtür«jl Clamabant ; diceu-

maledixili

-.tes: Hofanna.

4

A Eire

061 10. « Benedi

&us, qui venit in nomine Domíni : Benedi-

23. Ame

11i7. &um

quod venit fegnumi patris ioftri David : Hofanna in.»?x.«

Tollre, &

celfis. -

2

fed credide

ägatth

-ir. d Et in

Y

óI: 9-

troivit je.fofolym.am, in fänhpl'um,( & circudf -;ä.

A ho

Lucæa

&is omnibus, cum jà

:

m Vefpgra effet .E.hox'*aj exiit in Bethänïam*

tits, credi

19.39. Cum duodecim.

:

[j

DEPT

«Matt — .15. Et aliá

21-10!

die cuti '»exifent a Bethania, efuriit.

*

T.

ti adverfüs

eMat

13. € Cuinque vidif

1e

ta longe ficum habentem.

folia, venit,

itittat yol

.

. fi

quid forte inveniret in ea4 & cum veniffet ad eam, ,nih(iln

16

2i:IQ

od

invenit praeter folia: non enim erat tempus ficorum.

Ctlis ,. Q

ä

i4. Et refpondens dixit ei* Jam non amplius in seternum

3- Et v

ex te fruétum quifquam manducet. Etaudiebant difcipuli ejus.

ut

15. Etveniuntiterum Jerofolymam. |Et cum introiffet intem-

Diores

plüm, coepitejicerevendentes, & ementes in templo, & menfas

. k Etg

numulariorum , & cathedras vendentium columbas evertit. .

üb

1

v pot

;

T

|

6 Etnonünebät,ut ququam tr'ans*f*err.'et::vas pertem-.

« u Wdi

RUH -

&

O'atione hs

z

-

hs

'.

LÉ EE ;

V Conflis qe.

w

d

pid vt fl

(33. Gomque vi

d

;jär 4 flqäge feum3:

lp

62 ld éft., benedi&tum fit zegnum

&c. ) MHec explicavimus Matth,

?I. 19:1 05«

N 'Pü defereæ,

veniens Méffiz , filii David': ita lo-

0118 Et edm intré

ifet im templum.) |

T. Quem.

8

quuntur, quia regem ex femine David

nafciturum fciebant*;j'ïcec modum quo

Vide di&a Mat. cap. 21. 12.

IGlant « ;

effet: regnaturus , ignorarent^

2J46.-Vas.) Grace eft , owiüoc , que -

Gdeny ii eu

IL. Crücum]pelis ógmibus) Scilicet

di&o non tantum fignificat vas, fed. |

Wer duf

quz fiebant in templo, & quz poft.

quzcunque utenfilia , inftrumenta & ].

Ajus

a erat reprehenfurus. | Vel , circum-

arma ; quare fignificatur Dominum

B J

fpexit effetne aliquis, 4 quo invitare:

vetuiffe, ne farcing quslibet, aut pro-

*.—' 200»£

a

g" d"; d

tur , cum

fana inflrumenta transferrentur pex ]

:

que nullus effet , Be*:thmiam

^

E

Mi

iM

f'"'-m

Íe recepit.

telþp um

*

CAPUT XI'.

22$

—

^

am foris |

17 Et decebat dicens eis : Nonne fcrlptum eft: f Quia /Tàig

- domus mea 5 domus orationis vocabitur otnibus gentibus ?'56— 7.

v facitis

Vos autem feciftis eam fpeluncam latronum.

18. Quo audito, prineipes facerdotum, & Scrlbæ quaere-

7 11.

& dmi-

II '"'337" -

bant, quomodo eum perderent: timebant emim eum, quo-

niam univetía turba admirabatur füper do&trina ejus.

illi velti

19. Et cum vefpera fa&ta effet, egrediebatur de civitate.

- $0. Et cum mane tranfïrem—', viderunt ücum andam factam

o áuteni

P d radmbus.

21. Et recorda'us Petrus, dlxrt ex - Rabbl, ecce ücus CUL

maledixifü ,. oruit.

i r

. 22. Et re(pondens Jefus ait illis : g Habete fi

äem Der.

gMatt

Benedx«

23. Amen dico vobis j quia quicumque dixerit huic monti: 2r.21-

-

ita i ex«

. "Tollere, & mittere in mare, & non haefitaverit in corde fuo,

- fed credlderlt, quia quodcamque dixerit, fiat, fiet ei.

fcumfpe'

24. h.Propterea dico vobis, omnia quaecumque orantes- pe- 4Matt

Bethamam

. titis, credite, quia accipietis,. & evenient vobis.

-

21.22.

25. i Et cum flabitis ad. orandum., dimittite, fi quid habe-

i Matt:

tis adverfus ahquem , ut & Pater vefter , qui in coelis. eft, *

6.. 14..

dlmlttat vobis peccata veftra.

I8.55..

od fi vos non dimiferitis; nec Pater vefter » qui in. Luce.

coehs e?tu

dimittet vobis peecata veftra.

t

F. 9.

Et cum. ambularet.

ætemum

. Et veniunt rurfus ]erofolymam. -

oUl ejus- f

in templo, accedunt ad eum fummi 1acerdotes, & Scrlbæ, &

fjet 10 tetm-

feniores.,

,& Ine -

28. k Etdicunt ei: In qua peteffate haec facis? & quis. dedit iLak

—

evertlt-

tibi hanc poteftatem,, ut ifta facias?

29. Je- 2o.. .

19« Qu audito , &c.) Quaff facto,,

o2. Fidim Dej) 1n Deum.

'Nel, fi-

&' oratlone Chrifti exftimulati effent,

dem- magnam , ut eedri Dei:;; & mon-

n H

ut confilia de- ejus morte agitarent,

tes Dei , id: eft, cedri excc.l[æ & mon-

- Timnebant enim. enm , 65c.); l. imebant,

tes: magm

Imge

ftfl"' j

2

Mattho

ne ipfi defererentur, & iuam au&ori-

Cum j?aä:tzs ad' arnmlwn Vlde

j

tàtemn, qnz magna erat apud plebem,

di&a Matth. c: 5. 25. & 24 quanquara

amttc**rent

Sic. Joan.. €: E.. n.. 48

alio fenfu dicitur hxc » habere aliquid:

) d

dicebant : S; d/mittimus eum . ff. €, omnes

Adverfus aliquem ,. & apud: Matth. c:

eredent in eum..

. Nam.apud: M.atthæum eft inju-

qat005 ! )

Super. da&rum 'ejus.. ) Do&mnam

riam. feciffe ,. hic autem eam accepiife..

eus

at ys

u

29-. 12 qua porefl ate bsc jacw y &e

ue ad finem ca-

firue

I9. Egrediebatur. ) Eg'redl folebat.

Qu hic. habentur. ufq;

; »0

minum

QO. Et: cum. mane: eranfr» ent. ,. &fc, )

pitis , explicavimus

Alatch. cap. 21--

jbeh

ait p

NXide dicta. Matth..c. o1. 20..

23 & dcmceps.

jgit

tur )

Bibl.icum.: Gon, Miénocb.. T.V LE

L

lo

226

EVANGELII SECUNDUM MARC

.39. Jefus autem refpondens, ait illis z

" Interrogabo vos. &

5Etr

€go unum verbum, & refpondete m1h1 ; & dicam VOblS

,in

ados: qu

qua poteftate hzec fac:am.

- & Adhi

.3o. Baprifmus Joannis , de coclo e,rat y an ex homlnlbus'2

mlft ade

Refpondete mihi.

feum.

31. At illi cogitabant fecum dlcentes CR dmerlmus : DQ

Colo:

ccelo ,. dicet nobis :

Quare ergo non credidittis ei ?

mte) oCci

32. Si dixerimus: Ex hominibus, timemus populum, omnes

enim habebant Joannem, quia vere propheta effet.

g E

vmeam

33. Et refpondentes dicunt Jefu.: Nefcimus..

Et refpon-

N de

ens

efus ait. illis: Neque ego dico vals, in qua poteftate

colonos

haec

]

aciam. -

25 s Nec

CAPUT XII

averunt ;

I AD

Parabolam narrat de vinea agricolis elocata . qui fervos ,

4ac

toftris?

filium patrisfamilias occiderunt ;

tentatur a Pharifeis de cen/it

15 Ft

Calari folvendo , €&? a Sadducaiis: de refurrettione :

interrogatur

Verunt eni

teliclo eo .

& Scriba de primo mandato ; ipfe vero rogat, quomodo Seribae

dicant Chriftum filium e[e David , docens. ab ipfis caven-

Iach

Uhns, ut

dum : "oiduam laudat ob duo minuta in gaza-

pbylacium mifja.

H Qui

65 & non

4Ifa1æ I.

T a ccepit illis in parabolis loqui: Vineam pafhnawt ho-

D fed j

5. I

E

mo , & circumdedit fepem , & fodit lacum, & sedifi-

[erem

AT, 40 o

cavit turrlm & locav1t eam agrlcohs, & peregre profe-

1f Qu 1

Lucs, €Ctus eft.-

20. 9.

RT m

2. Et mifit ad agucolas in tempore fervum, ut ab agr:cohs

16 Arjl

acmperet de fru&u vineae.

3. Qui apprehenrum eum ce01de1unt, & dimiferunt va-

Cuutm.

I7. Wefy

QU fine

4. Et iterum mifit ad illos alium fervum & illum 1n ca-

plte vulneravel unt, & contumeliis a&"ecerunt

I8eEt1

s. Et

i

Onem i0n

[ J

I.

Lacum.-) uwo?wwov , id efï

locum

Oepzt n pdmäo/zs Joqui.) Unam

tantum parabolam refert hic ;ad excipiendum vinum ex uvos ex-

MarCUS, quare cumait , /2 parabolis, prefi'um

phchl

mlitgm

non obfcure indicat fe aliquas preter-

Iu V

mltcere

.z cap:te -vu'neraverunt j: NSo/j'o.

Y P

)h

Vineam paflinavit lomo ,652.) Hanc N;aavrrsg PxtDalaleray , conjetiis ia

Q

F lmgm

) d

parabolam. explicavimus Mat. 21. 53.

dlum jaam n cepire va. uerarlmt.

& aQ

-

IS' Vtr/'

r

*

R

CAPUT:

X[Ia

227

vos-&

g. Et rurfüm a'ium mifit, & illum occxderunt, & plures

5,

ahos : quofdám caedentes : alios vero occiden:es.

.6. Adhuc ergo unum habens filium chariffimum , & illum

nibus?

mlüt ad eos noviffimum , dlcens : Qula reverebuntur filium

meum.

s:De

.77. Coloni autem dixerunt ad. mvmem .Hie eft hæres » ve-

1te, occidamus eum , & noftra erit hzereditas, .

omues

g. Et apprehendentes eum, occiderunt: & ejecerunt ewctra

vmeam.

p

refpon

9. Quid ergo faciet Dominus vinese ? Vemet j & perdet

eftate

colonos , & dabit vineam aliis.

- 10. Nec fcripturam hanc legiftis : b Lapldem, quem repro- me

ls

baverunt sedihicantes ; hic fa&tus eft in caput anguli:

II7.

Ir. A Domino fa&um eft iftud ,. & eít mlrablle in ocuhs 22.

I('

90 , d

noftrls 2

de cuti

12. Et quærebant eum tenere, & txmuerunt turbam, cogno. Matth

verunt enim, quonlam 'ad eos parabolam hanc dixerit.

Et 21.42.

rrgaiur

. reli&to eo abierunt :

A&or

h Suriha

I3. c Et mittunt ad eut quofdam ex Phamfæls, & Hero-4 B.

00

dlams , ut eum caperent in verbo.

L

.14. Qui venientes dicunt ei : Magifter, lcnnus, qula verax j per:

es, & non cüras quemquam, nec enim vides in faciem homi- . 7.

fed in veritate viam Dei doces : licet dari tributum Cze- eMatt

aavit ho

. num,

22.15»

fari, an non dabimus ?

Luc&.

i d

15. Qui fciens verfutiam illorum ,. ait illis: Quid me ten- 5555

'e pïO o

tatis?- afferte mihi denarium , ut videam.

16. At illi attulerunt ei. Et ait illis ; Cujus eft lmago hæc,

j agncol

Dicunt ei: Cafaris. -

& infcriptio ?

17. Refpondens aütem Jefus dixit illis : 4 Reddlte 1g1tur,

R

at V*

»quce fünt Caefaris, Ceefari, & quae funt Dei, Deo.

E.t mira-

137

bantur fuper eo.

-18. « Et venerunt ad eum Sadducai, qui dicunt: refurre- « Matt

Gionem non effe :

22.23.

H

& interrogabant eum dicentes:-

Ff2

19

Ma- Lucz.

29-27.

| eft ]ocu

. Er mittunt ad eum , &fe.) *Hæc -Grece hypocrlfim ,ld eft; fïmulaclo-

"aL Do

explu.avumus Mlatth. c. 22 15.

nem.

14 Vides.) Id eft re(picis.

IT7. Super eo.) Scnhcet Chnüo, ejus

, Faciem.) id eft perfonam , quafi i di-

admlrantes faprenmam ,quà eorum ca-

i. v

Cat :

N"IFW ^

INon €s acceptor petfonarumm.

ptiones - -eluferat.

5 Ver/;'attm.

Syrus fmudem ?

18. Veuerunt ad enm. deducat , 8e.)

f 4""" !

L d

228

EVANGELI:I SECUND UM MARC

fDeut:

- X9. Maglfcer, Moyfes fbis fcripfit : f ut fi cujus frater

tamoum Í

25— 5 mortuus fuerit, & dimiferit uxorem, & filios non reliquerit,

facrficii s.

accipiat frater ejus uxorem ipfius, &refufm et femen fratri fuo.

js Je

20. Septem ergo. fratres erant , & primus accepit uxorem,

ili: Non «

& mortuus eft, non reli&to femine.

p*

itferrogar

21. Et fecundus accepit eam, & mortuus eft, & nec lüere-

s En

liquit femen.

Et tertius fimiliter.

7

ttodo dicu

22. Et acceperunt eam fimiliter feptem, & non rehquerunt

femen.

Noviífima omnium defun&a eit & mulier.

g

16 Ipfe |

ts Domim

.(23. In refurre&tione ergo cum refürrexerint, cujus de hlS

(5 tuos, f

erit uxor ? feptem enim habuerunt eam uxorem.

4 lpfe

24. Et refpondens Jefus , ait illis: Nonne ideo erratxs, non

Q2 E

fmentes Ícripturas, neque virtutem Dei ?

8 Et di

25. Cum enim a mortuis refurrexerint, neque nubent, ne-

*

Votünt n flo

que nubentur, fed erunt ficut Angeli in 'coelis,

39. Rt n

26. De mortuis autem quod refurgant, non legiftis i in hbro

tlícubitus $

Moyü

fiper rubum quomodo dixerit illi Deus, inquiens:

4o. Qui (

gExo. g Ego fum Deus Abraham , & Deus líaac , & Deus Jacob ?

Wationis : |

atth

27. Non eft Deus mortuorum fed v1vorum.

- Vos ergo

ILauE

multum erratis.

bMatt

22.32.

Quomodo tu

48. & Et acceffit unus de Scribis à qul aud:erat illos conqui-

Kibant t

22.35. rentes , & videns quoniam bene illis refponderit, interroga-

vit eum, quod eflet primum omnium mandatum.

2

x

efus autem refpondit ei :

Quia primum omnium man-

d Nor g f

"Deüt datum eft : ; AudiIfrael, Dominus Deus tuus, Deus unus eft.

M énim eü

4

3o. Et diliges Dommum Deum tuum ex toto corde tuo, &

J & amare

ex tota anima tua, & ex tota mente tua , & ex tota Vntute tua,

Hoc eft primum mandatum.

l df)[d

kLev.

31. k Secundum autem fimile eft 1111 : Dlhges prox1mum

39 h d

AUefe ;

I9.I8.

?il

Matth

tuumtamquam teipfum: Majushorum aliud mandatum non elt.

caVImus /H

t

22.

32. Etaitilli Scriba: Bene, Magifter, in veritate dixifti,

Stal;,- )

Ve(h

Rom. quia unus eft Deus , & non eít alius prceter eum.

/

E

l i

)N

I3- 9-

Dono, )

33. Et ut diligatur ex toto corde ; & ex toto mtelle&u,

771

aï & ex tota anima; & ex tota forntudlne, & diligere proximum

P

tamquam

L 7,,* |

]acob

demndcu

pl

Y 1 Ce

"n ?'f

Vide dl&a Nfacch c. 22. 23 ubi hæc

28 Acce:j' 9 unus de &'r:äts, ö' k Hæc

Tl inee

110 nor

exphcavxmus

expllcawmus Matth. 22. 3.

Con)e&

rl:ue

'Io. $emez.) Id eft, proiem,

Cangmrmtc:) Id eft dlf putmtesa

1 Doteft

.95. Super rubum.) ld e&, Juxta ru-

slq

t vad,um

bum , vel ex rübo.

!tgcre

4 d:/:ga.wr ) TO a«yuvwv, d:-

hat

tl u

m', l

l;

!f

[

-

CAPUT' XII.

229

frater

tamquam fe' l,fum Y ma; us eft omriibus holocau&omatlbus &

facrificii s.

queri, -

trifuo, -

/:34. Jefus autem videns, quod fapxen*er refpondliï'et, dlxlt

YOIe, -

illi : Non es longe a regno Dei,

Et nemo Jam audebat eum

ïnterx ogare.

itere

35.. Et rcfpondens ]efus d;cebat, docens in templo Quo-

modo dicunt Scrlbæ Chrlüum filium effe Davíid.

;uerunt

36. Ipfe enim David dicit in Spiritu fan&o : / Dixit Domæ-l Pfar.

IO9-1T.

nus Domino meo, fede a dextris..meis , donec ponam 1mm1-

Matth.

:delis -

- os tuos, fcabellum pedüm tuorum.

Lucz.

22-44-

-21. Ipfe ergo David dicit eum Dominum, & unde eft filius

j Q1 |

:ejus ?

Et multa turba eum libenter audivit:

20.42.

g. Et dicebat eis in do&trina fua : m Cavete a Scribis, qu1 " Mat

vo unt in ftolis ambulare

& falutari in foro.

3. 5*

nt, ne-

Lucæ-

..39. Et in primis cathedrls federe in fynagogls, & primos

11-43

dlícubitus in coenis :

in hbro

20.406.

qulens «

-40- Qui devorant domos viduarum fub obtentu prolixa

orationis : hi accipient prolixius judicium.

icob !

os etgo

41. 1 Et fedens Jefus contra gazophylacium , afp1c1ebat »Luc.

quomodo turba Ja&aret 2es m gazophylac.lum, & multl divites 21- t

conqu

Ja&abant multa.

N

err083'

ng

42. Cum

m f

W

34. Nan e£f. lor:ge 4 regno Dei. ) Mul-

ut €0s, qul dona. in. gazophylaclum

cum enim eft approbare Dei- prxce-

conjiciebant, contemplaretur, & ali-

us t

TE

;& amare

cai fi opus addatur ,

quid inde doGring ad difcipulos deri-

't007

fcu exccutlo ; confecta res eft.

dret

-37.. Unde. ): Id'eft quomodo.

- Contra gazophylacium. ) B5 reglone

ute tllao

38- In d.cirina fua.) ld eft docens.

"Cavete 4 $cr zäts

gazophylacii.

Porro gazophyl.cium

oximum -

&6c.) Hxc expli-

dicitur a yz/ , id eftdivitiis, & ov-

cavimus Matth. c. 23 initio.

N«rTtt) , ld eftesodire ,

quafi dicas:

non &

Stolis.). V eftibus fplendidis.'

Locus ubi templl dlvmæ condebzm-

dmüb

d foro.) ld et publice.

tur, & cuftodiebantur ; erat antem in

540- Domoes.) ld eft, iaculcates.

templo ejustodi locus dupléx , alter

' Gb£entu.) Prætextu

in quem pecunia , aker in*quem res

telle&lla

/Pro!txlm 7uäcmm) ld e& ; ma;o-

rem condemnationem.

alie majoris molis a populo conjicie-

oxim?

bantur. llle arca erat , quales nunc

amquam

41. Sedens Jefus. )

) Utrum lamtudt-

in templis videmus , lib. 4. Reg. c.

—

ne, an certo potius confilio ibi fede-

12. 9. Io. hiéaula, ut locus aliquis

Xxity, incertum e(t ; fed fieri ex eventu

hujusmodt a nplus

& mulcarum re—

s,ö'f)Hæc

cónje&ura patePc ^de induftria fecif-

^fum capax

Efdr. c. Io. 38. &

fe * 1dque verbum Grecum, quo fta-

Joan.c. g. 20. Chrlftuse regione ga-

timi utitur, indicat. T eäswgu, "wfpicse-

zophylacii prioris; 16 eH: drcw , fednl'e

bat, amf derabat , quafi ideo fédiffet, :dicitur.-

I

&

290

EVANGELII SECUNDUM MARC.

42. Cum veniffet autem vidua una pauper,

mifit duo- mmuta,

H tertonbat

quod eft quadrans.

& Andrea

43. Et convocans difcipulos fuos, ait illis : Amen dico- Voa

4 Dicr

bis, quoniam vidua hzec.

pauper plus ommbus mlüt, qui mi-

*

hiec omn

ferunt in gazophylacium.

$. Et 6

4*. Omnes . enim ex eo, quod abundabat 11115

rmfernnt

hasec vero de

quis vos f

&um fuum

penuria fua omma, quae haburt, mlfit totum vi--

D

6 Multi

3

Q &m

CAPUT XIII

j Cum

tlmuentls ;

Templum dicit evertendum, prædmtque bella, &? varias. qz?ïlfïm-

4 Exur

t65,ac perjecutiones, abominatienemque de/olatzonzs, de píeudocbri-

gumn, &

jhs

€ - pleudopropbetis : pofl figna im corporibus cæle/hlm:

lorum ha

fvemet cum glorm Filius bominis , & bu]us fignum dat a

9. Videt

€4 : quia autem nemo tempus noviz , ;ubet

l, & In

üabltls p

omnes vigilare..

10, Et j

nMatt I.

T a cum egrederetur de templo, ait illi unus ex drfci-

Belum,

24. I

E

pulis. fuis : Maglüer, afpice quales laprdes, & quales

Ar d. RE

ftru&turge. .

qud loqua

2. Et refpondens Jefus, ait illi : Vldes has omnes magnas |

Iqumm,

&Luc.zedificationes ? ? Non 1ellnquerur lapls fuper lapfdem, quw

19-M- non deftruatur.

QU Tl'ad

& nfürge

" Etcum federet in monte olivarum contra templum in-

T$ Eter

terroga-

lm f/&m[þ

Muwu/ti drvzte: ]4&46472: multrz ) Sen-

luit fortaiï'e vnduam * ut tnvxdlam Vl"

H. u

fus eft ,: multos divites veniffe , quo-

taret , laudare publice, omnique po-

Iemï Ubj 110

rum finguli ja&averunt, multam ma-

pulo praferre. -

Vel non exiftimavit

gnamque pecuniam , cum de diviti-

ünt : fuglal

alios, quam difcipulos fuos, idoneos

. Ft

bus fermo eft, dicitur eos ) jatlaffe ,

auditores effe ,, quibus id exponeretur,

cum. de v1dua , "ie , fortaffe , ut

Plus mifit.) Spedata ejus inopia &

$,

hujus modef m[gmfïcareeur, & mo-

charitate ; quia vidue & pauperi plus|

Et qu

dus. offerendl ab omni oftentatione

erant duo illa tninuta ,. - quam diviti-

"at

Th f

alienus , femper tamen in. Graco. eft

busargentez, aureaye pecunis.

verbum /JZAA«» ,. quod fimpliciterja-

4« Ormnem villum fu. ) Pecunio-

X

cere fignificat.

lm, quam habebdt ad parandum fibi

42. Mifit. duo minuta quod . eff qua-

Vl um.

di

u

[Mlplen lj "

drani.) Quz duo minuta fimul fum-

I

jT cum egrederetar , E)": ) V;de

u

4td) l

pta ; qu adrantem 'efficiebant.

