triduo , quo mortuus ero juxta hu-

me ,& vos erit maxima unitas ,

&

manam naturam, a vobis ábfens ero.

ldcntxtaq á

non per naturam , fed

du ef ;

P€t' gratlam

attIS

Veniam advos.) Advos cito redibo,

25« 4j

& vos gaudio replebo.

21. Qui babet mandata mea ) qu

9. Adbnc medicum.) Scxhcet tem.

ea didicit , & recipit.

liCE tribu

pOHS erit.

Manifeff abo. ez me ipfum. ) Po& re-

lum

Paulo

-»|

) Pa

Nonm videt.) Non v1deb1t

furredionem redivivum , & per. di-

]8 10095

poft muadus non me videbig amplius.

vinas illuftrationes , & majorem in

Videris.) Videbitis poft mortem ,&

dies rerüm 'coleftium cognitionem.

4

ma meff

refmre&xonem Tneam.

22. Jsdas.) Frater ]acobn, 'Thad-

Jfle W; L

deus , & Lebbzus alias dicths.

n&.

Quia ego vivo.) ld eft. vivam.

/

n

E 'vos v;vem) Saperfhtes ,& in-

Quid fallum eff ? ) Quanam e&

Üupptres

toïumcs.

caufa ?

WYocabie

Q 177) !

20. Iu i/lo die.) In tempore illo poft

Et non mundo? ) Non tatl mundo,

refurreQionem , ac praefertim in die

non cuivis Gne difcrimine ?

,IM d[!x H Voi

Pentecoftes.

23. $i quis diligi? me , Gc. ) Quafï

Titur

dicat: MMundo- non manifefto me ip-

Gbi, &

Cognoftetís.) Clarius quam nunc co-

Octbit

enofcatis.

Áperi:m enim vobis fen-

fum , qum mundamhommes non di-

10

um , ut intellip:tis fcripturas , Lu-

hgunt me, necfervant mandata mea;

Pa

! QUi m

£* 24. 43-

nam fi me diligant , -& fervent quaá

&te

Quia €go /um im Datre meo.) Id ePc

illis pr!:üCIplO , ego & Pater ad eos

2/ P 4

quod ego & Pater fumus ejufdem na-

veniemüs , & non tantum nos illis

R Phrafi

turz , & unus Deus.

oftendemus., fed perpetuo apud 1llos

tu,&

Offtn

Bs o vos f2 ome

manebimus.

, &f ego im '00615) Non

0joy )

9 lii

fignificatur Chriftum effe in difcipu-

4d eum veniemus.) Invifibiles qui-

Quoq

lis eodem modo , quo eft in Paire;

dem .oculis eorporis , fed ita ut fen-

7

á

816,'*00

ÉX OWPA II D OTTNNE

*

cAþ01'mm

505

24. Qui rgdn'dilïgit me, fermones meos non fervat. Kt

05

fermonem , quem audiftis, non eit me:

us; glfäd eJu,s, qui müïe

14

.me , Patris.

"Uge. Hoc

locutus fum vobis/äpud vos. manens.

;

2

26. Paraclitus autem Spiritus fan&tus, quem mitt

et Pater irí

]l

pomine meo, ille vos docebit . omnia, &

fugggf,et- 'VOþiS O»

2

mnia, queecumque dixero vobis.

»

27. Pacem relinquo vobis, pacem m

eam do vobis ; non.quo-

h

^nodo mundus dat, ego do vobis.

Non turäetur cor veftrum,

ün

neque-formidet..

l

.

2$. Audiflis, qui

a ego dis&i -VObiSF Vado, & venio ad -k?ds."

ffio

,Si diligeritis me, gauderetis

;

"

j

utique , quia vado ad Patrem:

eUrm

j quia Pate-f major, me eit.-

29. »'Et

L

Ül

ti

eftne incolumis ? Senfus ergd—feü :Va-

fanc prefentiam . noftram , &. bonis

fruantur caleftibus , quibus eorum

ledico vobis, & opto ut poft difcef-

animas cumulábimus.

fum meum profpere agatis , incolu-

—Manftenem-Y Firmam , & ftabilem.

mes aninto ; & corpore.

otà fï

24. Et fermonem.). Do&rinam , feu

;

Non quomodo mundus dat,(4c.). Qua-

w

mandata.

fi dicat : Hzc mea -pax multo prz-

d

Non efd meus.

ftantior eft pace & tranquillitate ,

f

7!* . Patris.

?

3 -Sol'r;xs ; fed etiam

quam mundus policetur; fed dare non

l

^QS. -dpud voes uzanens.) lmterim dum

poteft ,

nam ut mqndus vobis det

) Qui

omnia que poteft , non tamen eam

- hifce tribus anr&ti/s' verfatus fum vo-

bifcum.

;

tranquillitatem ,

& Ietitiam, vobis

poterit dare,

uam efficiam in vobis

o re

-:oQ6. Parac

ljtus , &c.) Vide di&ta 15.

et dl

In nomint meo.) Ob preces ,,& me-

per Spiritum fanctum, «Notum eft ex

reim 10

-fita mea.

Apoftolo ad Galat. $

22. Fru&us

jonett

Spiritus fanéti effe charitatem , gau-^

- JMle vey deceli1-) infpiratione inter-

Thil

na.

*

dinm , pacem , 6c.

s

* Suggeret-) bxojvío'ti

Non turbemr cor vefirum.) Bitiame

j d

gevocabit.

, in memoriam

fi valedicam vobis.abiturus.

Quecumque dixera vobi s)e Éyoy EUIM

28-Vadc.) Abeo quidem per mortem.

mundo

»wnu& dixi volis , & nunc difficilia vi*

Et venjo ad vos.) iterum

1

tar;ncnre-

dentur, & obfcura, ille-vobis expli-

vertar redivivus.

f

$2 dilkgeretis me-) Non fignificat fe

Quafi

cabit, & per internas illuftrationes

om

docebit , qiomodo fint intelligenda;

ab illisnon diligi , fed eft modus qui--

& i que memoria exciderint, ille fug-

dam loquendi patris cum filiis, ami-

ci cum amicis -dolentibus ob patris ,

l at mea,

: gcret.

rent qua

27.

Pacem relinquo vobis-) Pacis -fi(),:

amicive difceffum , qui majorem il-

f ad eOg

mine phrafi Hebrga falus fignifica-

li gloriam allaturuseff. . Si amaretis

£ur, & omnebonum; ut cum 2.

eg.

me , hon doleretis , amantis enim

amici eft amici bonis ndon dolere ,

pi il

18. 29. dicitur ,-E/fze pex puero 44t-

féfon ? quod €ft , profperene fe habet,

fed gaudere , quafi dic

x

pl ?

Sss

aþ , ;um do-

- Bibl. ff«f: Com. M:fzoclzj r.'m

ia

*

*

.

b*

So6

BVANGELII SECUNDUM JO—ANIIVI.V

29. Et nunc dixi vobis prius

quam üat') .ut cum fa&u-ml fue-

. fit, credatis. -

4

30. Jam non multa leqlïär vbbi.fc':um

lo

; venit enim ptin;ep.s

jiun

-undi huüjus, & in me non habet quidquam. :

' /81. Sed ut cognofcat mundus, quia diligo Patrem, & b fi-.

dttici

.. 293* cut mandatum

2

'.deditmii-äi -Pat.er,- fic fiac—io'./ Surgite ,. NURU

f

:

| higc,-

E

L

--

-

r

Qllm', |

um ;

$t

*

fim v

4 N

ferre f

AVEADOSUSEX:

CAPUT'*

n i

"fetis ex meo difceffu , oftenditis$ vos

hlxl häAbec juris in me, quïä non hahec'

fenfum

P

—— ;

C

Vpoti«usfequiv,/quam rationem,

jus & poteflatem , nifi in. homines

peccatores.

D

Quia Pater major me eft. ) Quafi di-

3t- Sed sz cagmzf

77 ,þlö' £.

) Quafix

I :af

cat: Quia cum Pater mijor me fit,.

dicat: Ego morior , non quod dia-

fedens d

fieri non po£eít, quia mea ad eum'

bolus aliquod jus habeat necis mihi

k

Qum. ne

profectio commodo , & glorie mihi

inferende , fed quia Patrem dili

P

3b as fid

futura fit.

Chriftus minor eft Patre

& illius mandatis obedio.

Ferentur Y

fecundum humanitatem , nam fecun-

Szcut . dedit mibi mandatum Pater ,

Quod e]e

dum divinitatem eft illi qualis.

67.) Chriftus- enim juffus eft a Patre '

a,

20. Ef wuzc.) Sed nunc.

moirtem crucisfubire j quare Apofto-

Jnjg

Dixi vobis.) Predixi vobis difcef-

lus ad Philipp. 2. 8. ait : Fe&«; obe-

alied qi

fim , hoc.eft, mortem .meam , re-

diens w[que ad moriem ,

furredtionem , & i

fem . eraucis.

2 arzf em 4m-

t£$ In fe i

mem,

:

n cqalum Vafcenfio-'

Atmenta

Surgite , eamus binc,) Putat Chfy- ;

H Date,

Credatis..) Me Filium Dei effe, &

foft. Chriftum difcipulos timentes iu.

Iu culto

ad Patremire, ut 2

locum magis abditum duxiffe , & ibi

Kia Ítuar.

qu'axli'rcum illo glg-—-

-

.

quz fequuntur dixiffe. Sed eft proba-

E

30. Lequar.) In carne ha

c mortali; *

!

tenüs' [eu

bilius totum fermonem hunc in cc-

ue hec verba.

T »P'af&b(

Venit enim primceps hujus mundi. )

naculo habitum. .]ta

. s cultqr

Principem hujus mundi diabolum in-

Eamns binc , non figni

i

—

cant Chriftum :

telligit , ut fupra cap. I2. 31. Venit

abiiffe poftquam illa protulit , fed fur-

Pt provid

rexiffs, feque ad difcedendum accin-

Wcn a,

autein tum per fe, & Angelos fuos

2« Üinge,

invifibiliter ; tum vifibiliter per Ju-

xiffe, ctiam difcedere incepiffe. Sz-

e ttatil

dam proditorem , m

:

ili;es )Q«& Im,ini-

pe enim dicimus , Eae»zes bize , &ta-

ftros armatos.

men non flatim imus ;

3 putnire

fed a?iquaq;u-

NU agmola

At i2 "me non 646:2 guidqudmï) Ni.'

!

tqlum immoramure -

? qu nj

N

L

-

? y

tss

r: 3 x*ok i*æf |

$07

Es

*

v

^CAPUT XV..

M

Chriffus «iris, Pater agricila, ditipuli vera:palm

ifes* d þf&be-

:egs

prum Chrifli de mutua . dile&hióne. frequenter. iteratum : Zipofloli

df

amici Cbriffi , quibus [ecreta fua communicavit , & elegit eos., uf

n

- fru&um perpetuum afferremt ; quos roborat advoerjus mundi

perfecutiones , dicens 3ud«os excajbtione(ti

| ,'odium , 46

g

L

—non babere de peccato Juo. -

v

B Go fum vitis vera, & Pater' me

.

*

us agricola eft.

D

ferentem fructum

2.l1. Omnem,palmitem rn me non

*

eum, & omnem, qu

H

N

| fert frvu&umg purzabit eum, ut fru-

Gum plus affera:.

s-eSup/,

/3. « Jam vos mun

di eft;is propter färmonämg quem Iocufu

"6539 —

.* füm vobis.

-4. Mane:e in me, &ego in vobis.

Sicut pälmes non pötefl: !

T

— ferre fru&tum a femetipío, nifi manferit in

X

—

TWAI n M SOto

*

-

mü m rP? manferi.;is.

Ed

$ss2

9. Egd x

habet

)mtne

; 'I:.

&c. )L Ni*hil pote-

* & in ignem sxternum mittit ; qui ye-

toN

E

?

lo us oiis

ro ferunt frucium , eos pur

^

Quif

rat difcipu

$

lis ad. mortem. de-

berius ettam . fructificent.

gat,xwtxw

fcedens dicere m«

5

gis neceffarium ;

Qui

x dia

uam-ne fe unquam ab ipfo

, id eft,

Le se nom fi"rmrem fraï?um- )*v

ig mili

licet mihi per fidem adhxreat , tru-

dili

ab ejus fide , & dilectione avelli pa-

(tum tamen

bonorum o?emm non

erentur , fiquidem- vellemt. vivere ,

facit.

quod eleganti vitis imetaphora de-

HU y

clarat.

Toler.) Puniet fideles , qui funt

P

4 patre

"Vera;') Sic vitis

hec aþpelïi«tur ab

hujusmodi.

Àpolto

P:l(-?gæäif.x

É Ailfïereme ab eis: impe-

; tUt

affectu quia melius & pertectiushomi-

dimenta profectus.

" nes in fe perfidem gotos nutrit , quam.

farmenta fua naturalis vitis.

g Prapter. fevmonem, & c.) Quia fer-

iEt Pater wens agricola ef. ) Id eft,

monem meum, & doctrinam meam ^

k Chry

ft quidem & ipfe Chri-

audiftis, & illi obediftis..

entes ii

"illius cultor , *

4 Manere in me.) Mil conftanter

ftus agricola , &,vitis cultor , qua-

per fidem vivam adherendo.

) & lbi

3

,tenus |Jeus e

(t, fed ut fervet deco-

culfun

l Proba-

rum para

bole cum

fe vitem feciffet,

Ef ,ego im vobis. ) Ut ego. vi

C I) e

ram Patri attribuit , pro-

in vobis maneam: vivificans fucco

ejus cultu

gratig , üt uberem fructum aïffcrræf

ter provi

dentiam , quam ipfum no-.'

poffitis.

1h"[tum

men Patris fignificat.

4 fem

efs. ) Ex

fed lu*

2.. Qinnem ,pdlmitem pibe )

Á riïcd-

4 fe. folo,. | fepa-

m icat

s

! f eft inutilia in vite refecare

uti-

patus a. vite. ^

. Utrumque . facit coele-

N;þ' mdnþ'rit' m 'vz e.ï? Nifiinhere-

jffe. 9*

lia purgare

*

re perfeveraverit viti, -

P &M

- ftis agricola 1

nvitis hujus palmitibus; -

-

Á

(

jiguare

.fexun: refecat ,

d

€9s gui fm&uïm'(non

f& m me maiff"' 'f'-*- ) Mihi' in-

-

s

K

ER

SQS

EVANGELII SECUNDUM JOANN.

" À Ego fum vitis, vos palmxtes, qux manet in me, & ego

. f&

/4n eo, hic fert fru&um mulïum quia f'me me.nihil poteftis

EJUS (

facere.

ft&

6. Si quis inme non manferlt mittetur foras ficut palmes,

& arefcet,; & colligent eum, & in ignem mittent, & a:det.

Ia.

4

cut dj

7. bi manferms in me, 64. verba mea in vobis- manfermt.

quodcumque volueriti$ , pe etis, & fiet vobis.

h:

8. In hoc clarificatus eft Pater meus,ut fructum plunmum

àm po

'afferatis, & efficiamini mei difcipuli:

H

9. Sicut dilexit me Pater, & ego dilexi vos.. Manete in di-

Vobis,

le&wne mea.

.'

ls. ]

IO. Si præcepta mea fervaventls, menebitis in. dile&ione

Cat do

mea,

*

*

Qumqu

ml

OM

16, )

hzrentes per fidem & dilectionem,

"rdet. ) A:deblcrgne mexcmguxbnh.

In Grzco eft, x«i Xdét T GL atder, vri-

ERE

vitam vigoremque fpiritualem a me

accipientes.

fur , in præfencl ; eft enim mos fcri-

II. 6;

5. Ego fum viris , &fe, ) Ego quippe

pture, ut cum aliquid futurym effe

fum vitis, vos vero palmxtes

dicit, fi yelit fummam cercitudinem

gideo

1!1 'Wh;

Qu: manet dm me.) Vlde dicta

& celeritatem fignificare, utaturpra-

Et n

num.

.

fenti indicativi pro futuro.

Sic dici-

*

audium

p ego m eo., ) Id eff & in eo ego

tur Matth. ultimo , numero ultimo ,.

|

f

" inaneco.

Ecce ego volifcum fum omnibus diebus ,

1 de me

Fru&üllh

i Conjun

]u&mæ, piemtis , fan-

s5que ad canfummatwnem feculi, 1d e&

tlS, pfïgu

étitatis.

ero vohlfcum 3

[5

$/ne me.) Vobxs inftillante fuccum

X 82 maajïertn: Inime. ) P€r üdem

Inileaty

ratis.

& dilectionem.

at n Perä

Vf tpentiy

Nbil.) Nullum fru&um, qui tan-

Verla mea.) Do&trina, & pracepta

12 l"ft(

ta vite dignus fit,

m ca.

76. In me non manferit. ) Conftanti

In vebis mznþrmt.) Memona, af«

CU artici

fïde, & dile&ione.

fe&ione animi & obferv tione.

Vum de i

p,te I'ï 04

Mittetur foras.) Abfcmdecur aeyite,

Volueritis. ) Süpple , fécumdum . voz

immo extra vineam ele&tam Domini

lyniatemo Dei, ut dicitur F. Joan. 5. 14.

I3M

ab elecorum 'confortio projicietur.

g. Cldrl/cdtu: ef.) Glorificabitur,

OPUS dltt(

Hoc fit cum amiffa fide omnino exit

1

Amm-ml /I.M

eft enim prateritum pro futuro.

Pm; (

ab Ecclefia.

Verum etiamíi fidem

Efcmmmj mes dt[cipul. ) Proficia-

non amittat, feparatur & ejicitur fo-

tis in dlfc1puldtu meo, per vzcæ &

Oi q

fis , quia non vivificatur fpiritu ,

morum mcorum imitationem.,

u 4nic;

Tájug düre

quo vivit corpus Ecclefim, nec acci-

Y

9. Sicut.) Similitudinem ficnificat,

pit influxum gratiz.

non gqualitatem.

tütn Sem-

Sicut. palmes. ) Sterilis.

tnieo mhü

Er arder. ) Amiffo virore, & fuc-

M/mete erzo 42 d/!e&wnc meA. ) Cu-

ite P'opri

fate ne exclda:xs ab hoc amore quo

0s a,

co gratlæ.

—

Colligent. ) ii quibus fuerit manda-

vos diligo.

tfm der[pul

tum. Miniftzrium hoc Angehs ad-

IO- Manelitis in d;lc&/me mea.) Per-

ql US þmx

!

ï

fcnbxcur, Matth 13- 4t.

gam vOs diligeie.

f Rfem,,,

3

[

N

599

Á

/CAPUT XV.

» ] mea, ficut & e

: niane.d- in

go Patris mei preecepta fervavi, &

ejus dile&tione.

ls

Ir. Hzec locutus

fum vobis, ut gaudiu

m .—,-mEum in iroþis

1

s. -

fit, & gaudium veftrum impleatur.

&

]dt

12. b Hoc eft praec

£ Süp.

ceptum meum,,ut dili

gafiä' invicem, fi-

;

I35.34-

It

cut dilexi vos.

u

/ -

Ephcf

.13. Majorem

hac dile&ionem nemo habet, ut animam fi

XS . 2.

du

am ponat quis pro amicis fuis.

*

.

*

.-14. Vos amici mel e

ftis, fi feceritis , quae ego praecipio Thef

di-

Vobis.

*

4 9«

Is$. Jam non dicam

V

os fervos: qüïaqferVus nefcit, quid fa-

one

ciat dominus ejus, Vosautem dixi amicos: q

uia*omnia, quae-

cumque audivi a Patre meo, nota feci vobis.

1

d

16. Non vos me elegift

is: fed ego elegi vos; & pofui vos,

-

a. :

53

r

m

II, "i'

g rCfi'

y

II. Gaudiu)u

*

menum. ) Quo egg

OI$. fam mon dicam vos fervos. ) Àt

n d

gaud—eö.

paulo poft, hoc eft , numer. 20- eos

Ip vob;s.) De vobis.

rurfus fervos appellat.

;Dicendum

dinem

*

eft morem fcripturg effe cum nomen

p

Et gaudium vvefirum 1

mpleatur. ) | Et

Ü dlCl' i

audium veftrum , quo ves in me,

vetus alicui detrahitur ; non protinus

;

eu de me paudetis, quod fcilicer mi-

fignificari nunquam deinceps eo no-

|imo j

mine effe appellandum, fed non eo

diehtty

hi conjuntti fitis, & mihi adhæfeï'

| i elt

tis, perficiatur.

folo effe appellandum, fic enim etiam

- Impleatur. )

Quia in hac vi-tax-c;"e-

poftquam jacobo.impofitum eft no-

fcic , perficiendum demum :;» premie

men Ifrael, adhuc Jacob vocatur in

r-fldfm

ref.rgentiuz , ut ait Auguflinus.

fcriptura. Senfus ergo eít: Dein-

19. Praceptum meum. ) X &vroNg,

ceps non folum vocabo vos fcrvoss

,n,gceptl

cüm articulo , illud preceptum no-

fed etiam amicos, &quidem frequen-

tius amicos, quam fervos. Propte-

»ïiiu il

vum de dilectione, .de quo fupra ca-

f

pite 13: 34

:

rea confuetudo fcripture eft, ut cim

| 3. M jere

2 di!e&ianem;) Majus

nomen novum imponitur, non tam

um V

fignificetur, eum cui nomen iiponi-

n $14

opus di.cctionis.

€

ednimam fmam. ) Vitam fuam.

tur, ita effe vocandum, quam con-

joabitüt

Ponat.) Sponte éxuat, non alia vi

venire in eum optime rem illo nomi-

gto«-

coa&us, quam amoris:

ne fignificatam. Sic ifai. 7. I4. Vo-

yoficit

Pro amicit [nis. ) P

ro quibus nihil

cabitur domen ejus Emmanucdl , &

g VIIW'

majus dare: poteft , quam ipfam vi-

cap. 8. 3. Veca nomen ejus , Accelera

""

tam.^ Senfus ergo verficuli eft. Pro

fpolia detrahere , feflina pradari

que

nomina funt Chrifto attributa.

[iguiflcaf!

amico nihil'.majusfkpocc& qgisquam

dare propria vita.

.

Nefést. )

jA4. Fos .onici me:i

efflis. ) Vös au-

fcire.

? ,le,rumqujev*x, non foles

4 ) 0

tem difcipuli inei eftis amici mei, pro

not*

quo

Quacunque audi;þi. ) Ut hOln-() Dei

quibus proxime vitam daturus fum.

legatus ad vos deftinatus.

- 8i fecerins.) Quia

1

Jl )Per

acitis.

E

facitis; eo'quod

16. NM ve; me e;/egi/ii&.)* Non vo$

74

Á

51o

j E/VVAIKNT QEL—H SECUND UM jJOA NN

;Matte: ut eatis , & fru&um afferatis, & fru&us vefler maneat: ut

5 : häBere

^ fuo.

28.19 quodcumque petieritis Patrem in nomine meo , det vobis.

dl .'.]o.f

I7. d H&ec mando vobis, ut diligatis invicem:

L

L]

.

23: l

: - .19. Si mundus vos odit, fc

7

14

7: odio habuit.

Itote ,. qu1a me pri

Qremkvobäs; :

peccat

r9. Si de mundo

fu IH' etis , : friundu-s ,' /q:uo'(ïï Tuiim erat, di-

& me,

.ligeret: quia vero de mundo non eftis, fed ego elegi vos de

2

mundo, propterea odit yos mundus.

"

eft: !

eSup,

-16

zo. Memen:o:e fermonis mei, quem

af d;iXi: vobis: cNOI'L

26 |

M

att. €

ft fagvus niajor Domino fuo. Si me perfecuti funt, & f vos.

bisop:

10.24 perf: quen

t

Ttmoi

f fervabunt.

'ur: f fermgnem meum fervaverunt , & veflrum

.

latt.

3.l

54r1; Sed hsc omnia

/ facxï'envt vobis propfe:r.

QUE

nomen meüm:

2;';. 9

quia neíciunt eum, qui mifit: me:

-

m n;on;-, ;

; 22« S1

1n.o(n v-enifïem,, & locutus.

qui(ï-.'em' e'iksya P€CCä:tgr

li.

p

[ s

priores eflleg:i-iïiis- me in Dominum ,

I9. Demunde.). D'e numero. ho mL-

num munadanorum,.

preceptorem., amicum.

- od funm erar.

.Sed ego, &e. )

Sed ego ,p-ri"u(sv ele-

) E'n:.orejs-,,v & mo-

i vos , gratia mea preveniens. yos

res Íuis fimiles,

&

voluntatem. veftram.-

Elegi vwes de maundo,

) Quia ego vos |

a mundo feparavi , &

. Pefut vos. ) Conftitui, ordinavi.

miht a.dj,ungi

í

Uf catis. ) ln mundum uniyerfum.

fide, moribus, ftudiis.

Fruclum - afferatis. ) Multos miht

QO. Sermonis mei. ) Dii illius

mei.

difcipulos colligatis, qui fructus üm:,

gratie mes , & laboris veftri.

Nom eff fï'r-rvuï, Be 3 - Dixerat hoc:

fupra c. 13. 16. & alibi , ut Match.

:

uume.

Maneat. ) -—Ng.n pericurus in ster-

*

lO. 24-.

L

€

$4 firmonem meum [ervaverunt,&c.)

1

uU quad.

'wngue. ) Sci-lïicec- , & pofui

vos, ut quodcunque petieritis, quod

Quemadmod m ferinonem meum non

N

fervaverunt , it.

a nec veftrum ferva-

rendum.

neceflarium: fit ad. lfun.(; Íructuia. affe-

&

«

bunt.

D

) Odiumintelli- .|

j $ P&MIBM

In somjae mes. ) Interpofitis meri-

2I. Sed hec ommta.

! lii

*is, & orstione in nomine. inco fufa.

git, perfecutiones , &

: pradicationis -

Det vobis. ) E

Wpip , verti etiam

CO gtempcq.*n.

"

23v Etpll,

Proprer mo

D d

] unum.,fum,

potcft, De» vebi:.. .W/æ&'ï fupra

—mei..

Re 'ngguml.f ) d j odi'uni "

*

i

j. 0],,,.4'

€ap. 14. num. I3,7

/

idf'unr,

I9. Mwzdus ) Homines mundani ,

Quia nefciunt, &c. ) .Q

&æ j tamen

ignorantia eos non excufat, cum fa-

qui- honores , di vitias., volu

)

-

pnatcg- fe-

quuttur, & captant.

cile vinci potuerit, immo cum fuerit:

S' / 44'&

Sci£ote. ) HKecordamini , vobis no-

aftectata , (& quafita.

wum: , aut mirum non videatur-

22. $$ zom weniffem , 65c. )

Si : *ego.

ü

P;;ovewr webis.) wpwTO» uG , pri-

non veniffem in mundum , & docuil-

1

1

ge '0).,[

n veffrunm

E

fem verbis , fcripturis, ( mixaculis

.- Gr,;

!is.

s qui Päox. & .dïignior"

J lm

fum i'njþx.gþi&a

14

as elle Chxiüum..þ

*

ï vratiom'

E

J

1:

ä;

CAPUT xv

-

51I

Ms

!;äi)erent;

)l

.

nlunrc. autem -egcufa'tionäm no*n* haben& -de pe&catc*

-

fuo.

&

*

23. Qui me

odit;-& Patrem meum odit. . .

vobis

quae nemo- ali

us fe(:ïllvt s

24. $1 opera non feciffem in eis,

peccatum non haberent: nunc autem & viderunt, &. oderunt

di

*

*

& me, & Patrem meum.

Qs de

25. Sed ut adimpleatur fe

rmo 5,- quä in lege eohi

x

m .fc;'ipþüs |

g Pfal

eít: g Quia odio habuerunt me gratis,

eNon

26. & Cum autem venerit Paraclitus, quem ego mit

tam. vo- ?4 19

i,uc

b

ee.

1

V0s

bis a Patre, fpiritum veritatis, qui a Pavtkr-e» proceïdit j i?lg- t

N

34549

[tram

-ftimonium perhibebit de me :

ft

1

os t

neum«

imonium ,g-e;hiþ-ebitigg quia -ab initio m;:cLl;n/"

?.

-

-

*

L

3 of

ha

; homte

& m

| 0 vos

| ad]mul

l&l [ü$

xerat hoc

; Mi

| 'cAP—UT.-.-"

yylths b)f

geum no

»

m feme

Peccarum naä E)kient.) Nam pro-

- -eob. P

lardclif'tvt:. ) Spiritus fan&us.

Spiritum veritatis. ) Spiritum vera-

g iil

babilis ignorantia illos excufaret.

[icationis

293. Er Parrem meum odit.)) Cum quo

cém , veritatis. auctorem , & do&o-

unum.fum; & a quo fum miffus.

- rem.

24. Opera.) Admiranda..

A Patre. ) Ex natura Patris.

] odf

WVidersnt.) Opera illa, & nihilomi-

"Te/iim'anium perhibebit de .me. ) In

T eaue

nus herent in fua infidelitate & odio

vos illapfus teftabitur

mei.

2

. Fitium Dei, &c.

per vos us effe

cum H*

25. lz adimpleatur.) Particula Ut,

cum.

fyet

non eít caufalis , fed fignificativa

Q7. Tüfimonium per!:iäeö;r;':. ) De

evyentus.

I

iis fcilicet qux audiftis , & -vidiftis.

Si «

?

docllll'

, Jn lege eormm. ) Pfalm. 34. 19.

AL initi;; & ): À predicatione

- Gratis,

Baptifte , & vocatione veftra usque

, mlïd

rat ione.

i d lmme*ricp $ fïnf caufa, aut

ad hoq tempus mscum perfe v 1acioe

E

—

L

$i2 -EVANGVEL"II:sEc'UND"UM JOANN.

dl oA P-UCd OUSVES je i5

74 v

«

dam

-Dä]äpu?is pradici

" futums perfecutiones ,. & »qjuod éis- exp

p

autem

$]

ut ipfe vadat , quo veniat Paraclitus, qui mundum arguat , ip-

Josque doceat , & Chriflum clarificet: declarat , quod- dixerat ,

juft

ü

Modicum && jam non videbitis me , &?c. addens. fimilitudinem .

9. ]

— de muliere pariente, bortatur, ut. a p

atre getam*jþ/ïm*' v

deï)ïis

momines pradicitque ipforum fugam.

"

m

1. E TAEc locutus füm vobis, ut non fcandalizemini.:

-- Qu

»

2.

Absque fynagogis facient vos: fed verit hora, utom

J

Etiitaegsececro

qui interficit vos, arbicretur obfequium fe preeftare Deo:

T 889

me.

3 R hæc:faciegt vobis , quia non noverunt Patrem, neque

$

Í

feilicet S

4. Sed.

haec locutus fum vobis: ut, cum venerit höya, eo

4

- tmn;n

rum reminifcamini, quia ego dixi vobis:

L

Jon veti

nitis f

5. Haec autem vobis ab initio non dixi, quia vobiscum

—— Piliu, (

eram. Et nunc vado ad eum

alcendiffe

» qpi"'m?fi; me, & z;emp x VOf

bis interrogat me, quo vadis?

;

mittretn

Iu :

.. 6. Sed quia hac locutus fum

—?Obisä ;ri&itia 1mpIev1t co'rA

veftrum :

$

A Cq

9 H

94 in fo

d

: 7,' Sed :

Tüm affec

T. PU nü

1. J T T non. fcandalizemini. ) Non

fcipiätiscum gaudio fp

irit:us— Bas-r m-

EOE

impingatis, non offendatis in

-^bulationes.

via falutis &terneg, cum multcos in

$. Quia volifcum xR ) Atque

al 0 i

ideo cüm effem prefens , non adeo

ürnis C

credulos , & vos perfequentes vide-

erat vobis-

[

m

ritis, & diffic

z

iia vobis fuperanq'a

E

neceffaria haruqf rerum

: «ri't fl'a

piexiï

€ognoveritis.

Á

cognitio.

Q. Jdbsque Symagogis. ) Exortes Sy-

Ef uune.) »)» G£, r;;u;zc autem.

Pt vo

nagoge. Vide dicta cap. 9. 22.

6. Ef ntmo.ex vobis int(rrogqt t & (-)

/-

mem j

At interrogaverat Petrus

Mll'ld 8

us.

$ed venit bora. ) lmmo venict tem-

i

fupra cap,

"gïtt, 5

I3- 36. & Thomas Cap. I4. 5. Refpon-

Ht opmis. ) Cum onínis,

dendum eft: non fig

nificare Chriftum

Voxtos.

? Bttta

Obftquium fe preffare Deo.) ^ avetlas

neminem interrogare quo iret ; id

enim non fexhel,int?rrogavera*nc, fed

De Jufit,

zteoQ£ otry , cultum, feu facrificium of-

üm

x duoc

'f*erre..

Quod morore impediti, non perge-

lum di

rent percontari, ut que non bene

3- Qa'a mon nowerunt Patrem ; U €. )

"intellexerant melius affequerentur ,.

as J

Non credent Deum effe Patrem me-

quo iret, quo confilio,

em& )

quo fru&u, quid fa&ur

us ,. an,

qua caufa ,

I&dici

factum.

eque me eius Filium homi?em

fClllc

ttm

quandorediturus, &c.amicorum enim

tàrj

- -Rärtiinzf;,/mmini,) Et mez prkd'ï-

eít ab amicis difcedentibus multa

qlfæ—

p

iil

(

Gionis IRHORÓP fortes in fide, .ijd-

,;..,xen?;, etiam de räbus n;inuti!ïim

;s.

N

,

-

-—

7

'd

AsE

»

À "ïC

A.

ab UT /xvx,"! !

» 51;'3 :

0. Sed ego veritatem dico vobis: expedit vobis., ut ego va-

dam: fi enim non abiero, Paraclitus;non veniet ad vos: fi

jpiit, T

autem abiero, mittam eum ad vos.

T MM M

9. Et.cum venerit iH

e, arguet mundum de peccgtoQ, ';&.de

juftitia, & de judicio.

!

E

dun, d

n crädid&runf Ai'n me.

o. De peccato quidem , quia no

dinem

€

1c. De jufütia vero,

4

juiaad Patrem vado, & jamnon vi-

debiiis me.

WS;K TL

*

r Deju

dicio iautem, xquiïa þrin—cbps*xlïüjus mundi jam *ju«

N

:

x

*

t

oms. -

fH-

'd«ica-tus eft

-I2. Ad- :

2

,

Deo:

9- De peccato qziiem-;./ $. ) Mun-

" Expc:!jt äoäi:- a an. v:zld.sm. ) Ut

, n&)üþ

fcilicet. Spiritum fan&um in vos mit-

dum opinantem fe immunem: eífic a

tam ; nam fi non abiero.

Paraclitus

eecato, convincet fubjacere peccato,

m, (

pon veniet, fic enim, ftatuerat. Tri-

-quod nec ab originis peccato, nec ab

nitas-fanQtiflima , ut prius veniret

alis , que pïropdria voluntate addidit,

;obisc&m V'ï.' |

Filius, & poftquam ille iu. cclum

fit liber, cuiu in me non credat, fine

afcendiffee , Spiritus fn&us e celo

^fide impoflibile fit a peccatis liberari,

[

(3

mitteretnr

5

hinc fupra. cap. 7. .39-

.X mibi*placere.

dicitur : Nonmdwm erat Sptritws. datus,

IO- De juffitia "wero, €fc.

5 ld e&;

levit &t -

convincet judzos me effe juftum,

quia Jtus / mondum erat glorifrcatus.

Aliam caufám atfert Auguftinus cradt.

quandoquidem vado ad Patrem , at-

94. in joan. quia fcilicet. Apoftolo-

que ille me apud fe recipiet, fimul

rum affe&tus prefentiz. Domini cor-

cum illo in zternum regratururm.

Et jam snon videbitis me.) Quafi di-

poreg nimium adhzrebat, ideoque

cat

apti non.erant accipiendo Spiritui

Non latebo ad tempus ficte

im- has Atri-u ;

fan&o, interim dum amore quodam

fubducens, ut vobis imponam ; fed

feimper cum Patre ero , ex quo meza

: Mqüe ;

carnis Chriftum diligebant. ,

9. Crm veneri?. ) Bt vos impleve-

juftitia. & fan&titas clarius appare-

-

J

rit fapientif, & varietate linguarum,

bit.

i

m* renm g

&

er vos miracula fecerit ad nomen

II. De jud;cto amtemm, Efc. ) Con-*

"

aneumn illuftrandum.

viueet mundum quod damnatione di-

;lff efh

$)

"Manduz,) Omnis generis Bqnines

gnus fit, & vere fit damnandus, nifi

sepil h

m me crediderit, quia diabolus jam

arguet, &A , convincet.

Ro

De peecat0. )

: (aluqd ]ï)f;c.'c'aïï"s f'ït ob-

judicatus cft, id cft, damnatus, &

j5

noxius. -

eje&us e regno fuo , id eft , ex ani-

i

ais -

De juffitia.) Oftendens me effe ju-

^ mabus hoiminum , quas poliidebat ;

p i*

fe

ftum , quod ille negat, & neminem

quod oftendet Spiritus fanctus cüm

jüftum ceffe pofíe vera juftitia , que

per predicationem veftram, & tefti-

201 [*

homines 1)eO gratos faciat, nifl per

ficationeut. nominis mei paflim cor-

9n

ba

L À

fidem & cultum Chrifti.

*vertetur magna, hominum multitudo,

Teqne;entüf j

De judicie. )-Scu damnatione, quod

& diabolo adimetur. 'Si ergo plane

,Q

dcall 1

fcilicet.

cernetur priücipem hujus mundi per

ItlP

al 1

mari. .

mereatür &terno -igne dam-

me.expelli, & ip

lvfius xegqgirx' e,ve"'if

jcorum

Ttt

—BiZ/. €nin

Copi. Meneeb, T.PI

H

L

Imutlfüm"

w

e

*

:

A

514 " EVANGELII 'SECUND'UïM JOANN.

12. Adhuc

tare modo.

lïïlïlïa?häb?q -Vobi—s dic&reï': fed non pöþe&is por«.

?

hoc

itet

15. Cum autcm ven

€

'ritl ille Spiritus veriïaftisv', docebit vos

I

Omnem veritatem, non enim loquetur a femetipfo, fed quae-

L

cumque audiet

4

!

vobis.

:,'IOquetu»r, & quae Ven:cur; funt ang—untigbhit**

I

.*

.14. Iile

mef dgl:iücäbït

e

j I'e,

bit vobis.

(

,quia' de'meo accipiet , & sE

ï

diei

15. Omnia, quaecum

-

*

quä habetPater, mea funt.

I—?i*öpytekreä. :

ls 1

dixi:

&

quia de meo acciptet,' & annuntiabit vobis.

»

.

.

4

D

X

T

16. Mod

icum, & jam non videb

itus me, &

VOS)

terum modif :

- tnfli

dicum, & Vi,deb'iltis'me:'&quia vado ad Patrem.

-

4l

*

17 Di--

insmssme d

. 6jus.

&m tartar*uqlnþ de

trudi , pateBit idem

nam iau-dï«re S;)iri—tt;xþ fan&um, ePcre-

prop!

effe paffuros eos, qui illi adhzferint.

rum cognitionem accipere una cum

Prineeps bujus mandi. ) Diabolum

natura a Pa

*

A

tre, & a Filio, a quibus

auter

intelligit, quem mundusut principem

procedit.

colit, & fequitur.

Vide fupraï cap.

I4- Clarifcaliz.

5 Glorifïc;-.bit; hoc

iirum

19: 3I. e 14.-3L,

dicitur, ne exiftimarent fe alienandos

2

I2-. Mdbte multa baäea; vobis dicere.j

a Chrifto per Spiritum fanctunr, ut

dmen

Multa. vos hactenus docui, fed alia

qui fuam caufam a&urus ; & fuam.

fuperfunt profunda myfteria; quorum

gloriam própagaturus potius eilet,

dibit:

modo, capaces non eítis ; hoc enim

quam Chrifti.

ie meo'acctp

z

eft quod di

7

cit, fe4 »oa fatej?i: pertare

4

e*. ) Scilicet me "pm-x

—..—

eaode.

*

cedendo, videdicta

I3. Syir us

'ver;taf

verficulo.

prosime fupelrjpü V

Gor veritatis.

n) AF?I&OX* ,« do-

-

b

— I18. Omnia quecungue baber E;ztle;'-.-i)

Wt v

Doceliz ves.) Aperte.

Divinam effentiam, fapigntiam, po-. . —

licet «

Omnen. veritatem.) 'Tam eas veri-

tentiam , bonitatem, xternitatem, &c.

dates, quarum nunic capaces non eftis;

- Mea [unt.

immoy

) Eadem haþeg" & ego |

; tte

quam eas, quas ex ore meo accepi-

Filius ejus.

*

20. 4

flis, fed nondum plane intellexi-

Proprerta dixi ,

fov.)' Quafi dicat,

ftis.

ne miremini quod. de Spiritu fan&o

^ Vif

b præ(äCO i

No» enim leguttur 4

: fémerip[o. )

dixerim, De meo accipiet 5 nam ego per

d mül'tfm,

Pro, 203 «nten.

Occurrit. Chriftus

&ternam generationem accepi a Patre

& füog.

duplici errori. . Alter eft , ne putent

omnia, quz ipfe habet, & ideo ac-

ccpi quod unum

-

fi

i

Mindy;

Spiritum fan&tum majorem eife F'i-

im cum ino, prïi»x;lk. l

Wlei inj

lio, quod ea do&urus fit , qua Fili-

cipium Spiritus fan&i.

nf!lld

us.non docuerit.

Alter, ne verean-

. 16. Medicum ,- &f j:im"nan widebitig -

tur Spiritum fanctum do&turum alie-

V o !

mt.)- Poft modicum tempus me non

POR I'Ll[m

na, vel non confentanea iishxquæ, ha-

videbitis ,.quia cito moriar, hoc eft ; 4 8

4L. My|

&enus* docuerat Chriftus.

craftino die , fed tamen cum hoc -

Vntelf

A femetipfo.) Solo, fine me, alie-

contigerit poft modicum t

P'énd

empus me -

Á

8l mü!l:r

na;, aut adverfa iis, qus& ego docui. .

videbitis,'cum Ífcilicet tertio die ze« -

x

furggm.

d Q'"ï'-ï'" endict.) A Patre &a fncï;

DEU

e

1

—

m

515

i

17 Dixerunt ergo ex dikfcipulis-- ej-u**sï'ad, invicem k:/ Quid eft

hoc, quod dicit nobis: Modicum, & non videbitis me, &

t 0s

áterum modicum, & videbitis me, & quia vado ad Patrem?

ud-

418. Dicebant er

"

go:.Q

Quid eft h-qc, quod'diþft, '*Mf)dib!,ltïi?i

neícimus, quid loquitur.

-

-

1tigbit

-

19. Cognovit autem Je

*

fus, quia »Vorlebaïnt eum -i'ntïerfdga'-

re, & dixit eis. De hoc quaritis inter vos, quia dixi: Mo-

xutïlxtïixa-

i

dicum, & no

n videbitis me & iterum "modicum;j &*'yiydebi-

;

^sl

tis me.

ptäfäa :

40. Amen, amen.dico vo

bis : þqui-a 'pllofäb'.itis j 7 H:e'äbïtis.—

mod. -

vos, mundusau:em gaudebit; vos au

"

.trifütia veftra vertetur in gaudium.

tem con*tri&abimini fed: .

"r Mulier, cum parit, triftitiam

habet , quiä venit hora .

3

— n

*

B

ejus: cum autem pepererit puerum,jam non meminitprefïuræ

propter gaudium, quia natus eff homo in mundum.

n,güfe- *

una Cum

22. Et vos igitur nunc quidem triftitiam habetis, iterum

a quiuus

autem videbo vos, & gaudebit cor

-

veftrum ; & gQU,diUïn ve-

firum nemo tollet a vobis.

y

Lbit, hoc.

23. Etin illo die me non rogab

itis quidquam. wa'Arneti,.dïxflzu:

[ienandos

&Hm.r u

amen dico vobis, fi quid petie

t

meo, 7.7.&

& fuam

Y

ritis Pgtregp jn nomine

E

4

^ 21.22

dabit V-ObiS.

E

gs dietg

:

Y

-

'Ifttlï

N

-

Em "*1)1'0:

2 IPPFPW

'æia';v.ada ad Patrtm.) Dat':fvlb'aïfiþo--

Prqäum) TZG S)UI'J/E&)Q,. ViHi-us» af-

nem utriusque brevis mors, quia fci-

- fli&ionis, feu oppreffionis,

jet Plif' n

|

licet ex hac vita mortali tranfit ad

( Quia narus -efl boma im m;mdum.)

ntian, p i

irrrm'orr.alem, ut ibi regnet Fum Pa-

Quia uno filio aucta eft familia illius,

tutcm

t£rc.

qui parenti

*

OO. Amen

', amen dico volis, 78':3,)

lio-

bus fit Volu.»pcaci'& auxi«

;e.o j CZO

Veriflinge futurum eft quod vobis

2o. Er^uen3 $ic & vos.-

'u;[ü diclh

predico ie abiturum, & vos propter

Gandrum vefirum nemo tollet quolis,

giz fan

mortem , « abfentiam meam plora-

- Quafi dicat, nec timeatis in fimilem

um p 14

turos.'

p ab

triftitiam iterum incidere ; nam gau-

Muwadus Autem gziq:de&it. ) Id eft,

dium hoc erit perpetuum ; non enim

& ideo *

udaei inimici mei, mundi amatores.

amplius ero miferiis h

*

