8 in do

qgærenda feR:. Dicendum ergo vide-

imnandarit, ut infantes mafculos , m

Sus,

-

1

CAPUT VII.

583

/40. pEodem tempote natus eft M

fes,. & *fuit gratus Deo; ;Exo.

pf

2

2

qui nutritus eft tribus menfibus in

03'

)

mo patris fui. -

Hobr.

2I. Expofito autem illo, fuftulit eum filia Pharaonis,

|chro,

,& nu-

11.23.

chem.

trivit cum fibi in filium,

quam

: 33. Et eruditus eft Moyfes omni fapienti

a Egypäiorum ,&

erat potens in. verbis, & in operibus fuis.

ultipli

Y

A

23. Cum autem impleretur ei quadraginta annorum tem-

pus, afcendit in cor ejus, ut vifitaret fratres fuos filios Ifrael.

onrfciez'

24. q Et cum vidiffet quemdam injuriam patientem, vindi-4Exo.

cavit illum, & fecit ult

C

€5 f0-

ionem:ei, qui injuriam futtinebat, per- ?* 1?-

cuífo /Egyptio.

25. Exiftima

bat autem intelligere fratres, quoniam Deus per

manum ipfius daret (alutem illis5 at illi non intellexerunt. -

26. rSequenti vero die apparuit illis litigantibus; & recon-zExo.

somium,

.

ciliabat eos in pace, dicens

.

ium He-

cetis alterutrum ?

Viri .fratr'es eftis, ut quid no-2 13.

. Sichem,

lcob.emit

4. Qui autem injuriam facieba

t proximo, repulit eum, di-

yris. D

per nos ?

Jios , 1f*

cens : Quis te confcituit principem ; &/judicem fu

ts vide-

38. Num-

inecstee

—

vendidit

partu clam occiderent. Tertio, quod

Afcendit in cor. ejus.) [ncidït'ï illi co-

jufferit , ut jam natos in flumen pro-

gitatio a Deo immiffa,

icandi fe-

jicerent.

Ut vifftaret fratres: faos.) Aï]ïtïbus

Byh & .1.

abelfe, & eorum videre duram fer-

Exponerent.

) Scilicet. o&cidendos-. :

,"Ne vivificarentur.) Ne vivi fel-',va-

;

vitutem mole(tüfimuin erat.

p

rentur.

O5. Exiflimabat autem ,. €fc. ) Cum

yertt. 9*

20. Et fuit gr;ztuv: Dto. ) Grecuüm

tantus effet vir. a Deo admirabili illa

ratione fervatus ab aquis , & infigni

dcti0g figuificat eegazrem , ut. vertit

u6

nofter Interpres, £xod. cap. 2. 2. de

ila vindi&a ,-animi & etiam corpo-

eodem Moyfe fermonem faciens. Hic

ris fortitudinem , & zelum falutis

Jroorbit

autem ponituf pro sUy4eic, aut Y« eitióy

populi fui oftendiffet.

At HlLi nots intellexerunt.) Q uafi dicat,.

prgus o

gratus , jucundus.

p Hebrets

22. Ernuditus eff Moyfes emzi (apientia

duri & pervicaces , quod perpetuum

4Egyptiorum.) Scriptura inE-xodo hujus

eft gentis hujus vitium.

) 7u

erüditionis non meminit , fed folum

26. Sequeuti vero die , &c. ) Hanc

hiftoriam explicavimus lExod. 2 II.

m

tradit Exod. cap. 2. 10. adoptatum

; et qu

a filia Pharaonis , fatisinnuens regiam

29. Ipverboiffo.) Ad verbum iftud,

1 lue Ph&'

artibus liberalibus educationem.

quia videbat propalatam eife fuam

M;,UW

Porens im verbis ,6$c.) Sapiens & ef-

C&dem , quam putabat occultam.

ii

; Phe

O. Er expletis , 6c.) Hanc hifto-

d

ficax in verbis & operibus fuis.

Í [c[ o

23. Quadraginta. annorum zemapus.)

riam explicavimus. Exod. 5.'vide ibi

& Jahort

Quo teimnpore

perfeveravit

Mov-

di&a.

eos tB

fes in domo regia , tanquam filius re-

35- Quem negav?mnf.) Q iem agno-

yfte

mclbus

gius.

fcere noluerunt liberatorem p?puli fui,

ll[culos )

MX

X

586

Alc'TU;UXM'AP.OSTOL'ORUM./

/48. Numquid interficere me tu vis, quemadmodum inter-

^*

3

fecifü heri /£gyptium t

x

«

& ave

40

29. Fugit autem Moy

fes in 'verbxo ifto ; &'þ fa&tus-eft yald,vfena'

interra Madian, ubi generavit filios duos.

.

f05

rExo

. 30

exp

letis annis quadraginta , r apparuit 1

feimu:

^ 0

s

lli in"ägxferto

montis

ina Ange

lus in igne flammee rubi.

^

*5r. Moyfes autem videns, admiratus eft vi

fum, & äccedäd-

1tiam f

j

te illo , ut confideraret, fatta eft ad eum Vox Domini , di-

.

cens :

Cxli ,

2. Ego fu

m Deus patrum tuorum-, Deus Abraham,.Däus

vidim.

lfaac , & Deus Jacob. "Tremefattus autem Moyfes , non au-

t, d

debat confiderare.

4

33. Dixit autem illi Dominus : Solve calceamentum pedum

ftie

tuorum , locus enim, in quo ftas, terra fan&ta eft.

feram:

34. Videns vidi afflitionem populi mei, qui eft in ZEgypto,

d

& gemicum eorum audivi, & defcendi liberare eos, Et nunc

deferto

veni, & mittam te in /Egyptum.

faceret

5;$. Hunc Moyfen , quem negaverunt ,

dicentes : Quis te

conítituit principem , & judicem? hunc Deus principem , &

n

redemptorem mifit cum manu Angeli, qui apparuit ilii 1n

3» 4

rubo.

pun.) d

;Exo.

36. s Hic eduxit illos facien

s prodigia, & figna in terra K-

& illi ;

AT. gt

gypti, & in rubro mari, & in deferto annis quadraginta.

4 J

Ío.lf

47. Hic eft Moyfes , qui dixit filiis Ifrael : : Prophetam fu-

Cltàverin

fcitabit vobis Deus de fratribus

Yiia apj

& 14

'V?fþ'is , tamquam me ipfum

^ Q

z Deu.

audietis.

N

àverti f«

18 15.

38. « Hic eft, qui fu

it in Ecclefia in folitiidine cum A-nïge-

u xo.

aCye n

I9. 3:

lo, qui loquebatur ei in monte Sina, & cum

patriþus no—fih'isl:x

quens, 1

qgi accepit verba vitae dare nobis.

dirp; "

QUE

sst

39. Cui -

T0 pofi

Eu

lye

y nim

Cum mant. ngeli.)

Id '8& $

deos potius adversantes Chr;Rö, ad-

num & ductum Angeli.

pgr ma-

verfari quoque Moyfi , Chrifti pte-

.& Bratia-

37. Qui dixir.)

eut cap. IS. I $.

nuutio,

n Denam

Pecmgrm

Prophetem [u[citabir ,. €$c.) ld eft,

38 Hic eff qui f:;it im Ecclefía , 8 c.)

llifig, l

Jefum Chriftum.

Hic eft fcopus di-

ld eff, in populi fidelis cetu & con-

QUg phr

&orum de Moyfe a S.Stephano, ni-

gregatione, cui ipfe praerat.

Cüntur

mirum ut oftendat Moyfem prophe-

Ver&a vita.) Decalogum , aliafque

hi HM

talle de Chrifto , ac proinde de fe non

Dei leges , quarum obfervatione ad

übi hllnc

adverfari Moyfi , fed potius confen-

vitam beatam & a&ternam in cælisþin-f

tire , dum Chriftum. przdicat : Ju-

PlicaVimm

g?:edimur.

j Bü[x Ckm

)

(CAPUT VIL-

gb

!

inter-

o

39. Cui noluerunt 'obe-dire patres no

ftri : fed repulerunt,

& averfi funt cordibus fuis in /Egyptum 5

d

x

lvena

40. Dicentes ad Aaron: y Fac nobis deos, qui praece

d änt JEXO,

nos.: Moyfes enim hic; q

ï&fe'rto

ui eduxit nos de terra VEgypti, ne- 32 1-

fcimus, quid fat&tum fit ei.

*

* 41. Et vitulum fecerunt i

n diebus illis, &' obtulerunt ho-

*

cede'ri-,

ftiam fimfllachro, & leetabantur in operibus manuum fuarum.

42. Convertit autem Deus, & tradidit eos fervire militiae

Coeli , ficut' fcriprum elt in Libro Prophetarum : ? Nunquid z A.

, Dus

victimas, & hoftias obtulift

3

mos

j

is mihi Lannis quadraginta in defer--

3:,25.

;qn i- -

to , domus Iírael? -

i

43. Et fufcepiftis taberna

culum Molbäh, & fidus Dei ve-

pedim

firi Rempham , figuras , quas fec

R

*

iftis , adorare eas. Ettrans--

feram vos trans Babylonem.

p

44. Tabernaculum teft

imonii fuit cum patsribus*' no&ris.in

t u

deferto , ficut difpofuit illis Deus, a loquens ad Mo

Lj

yfen, ut "s

.

faceretillud fecundum formám , quam viderat.

Quis te

dqes

4

4f* Quöd—

em. Y

39- 4verff /;mtl cordibus fuis 1n £gy-

4

3. 'Tr4m) BAäy/akem.) Loco tamen

;3]]i LE B

prem.) [Egypti defflerio fla

:

grgntes;

citato Amos habetur , :/ass Dama-

& illuc redire volentes.

Jewm. Refpondet D. Hieronymus ,

aE

: 4I. Et latabantur in optribus manu«

& alii , Stephanum magis ad fenten-

d.

um Juarum.) Circa idolum quod ex-

tiam , quamad verba refpexiffe ; nam

citaverant cantántes ,

j

p !

*

faltanges , COB-

eadem captiyitate, qua ducti funt

vivia agitantes.

Ifraelite trans Damafcum in Affyrios,

e 1pfüm :

42. Convertst autem Deus. ) ,zfrgsxþæ

collocati etiam funt trans Babylo-

avertit fe ab eis Deus. Poteft etiam

nem in civitatibus Mediz & Perfi.

active intelligi, ficut & verbum fe-

dis. Vide4. Reg. 17.6. &

; Ae 1

quens , £radidir:fic Pfalm. I04. 25.

]ofephum

habemus : Cemverrit cor eorum ut a&«

lib. 9. Antiq, cap. ultimg.

ib

dirent populum ejus. 5 & fenfus erit ,

44« Tabernaculum teflimonit.) Id eft,

Deum convertiife , & 'tradidiffe eos

fcderis.

-Dicitur teftimonii ,

uia

non pofitive impellendo , fed permif-

continebat arcam, in qua erant tabu-

j CUI

ive , nimirum deferendo eos fua ope

le le

is. que vocatur teftimonium,

j

:brl[b,

"

& gratia, & occafiones objiciendo

quia

udzis teftabatur voluntatemDei,

inpenam rebellionis & precedentium

uid fcilicet eis przci

peret ; quidque

yiti 9

peccatorum.

ab eis exigeret. Deus.

Militie celi.) Soli. Luns & aftis,

defts (

Difpo[uit. ) OimTa£t, 0rdi7;4vit.

2

qus phrafi fcripturg militia coli di-

cuntur.

Secundwm. formam quam . viderat. )

In li£ro Pra;l:fta?ur)),) Amos 5. 25.

Deus enim ideam tabernaculi Moyfi

. gf

ubi hunc & fe

'

quentem verficu-lqm ex-

oftendit in monte- Sina.

rationt P

plicavimus.

3

4o.

: Exod.r 25.

u

iab

4.8;'61. cum Cor, Meze

Zïho * z; ü!.' 11

Eeee

"i

z

-

586

»ACTUUM APOSTOLORUM

bof

45. b Quod & induxerunt ,

fufcipientes patres noftri cum

5. 14. Jefu in pofleffionem G entlum, quas expulit Deus a fac1e pa—

E

Hebr. trum noftrorum , usque in. diebus David,

us

9.

46. c Qui invenit gratiam ante Deum, d& petut, ut mve-

5/

cI.Re.

cufl

16.13.

niret tabernaculum Deo Jacob.

d Pfu

41. eSalomon autem sedificavit illi domum

5

48. fSed non Excelfus in manufa&tis habitat, frcut Prophe-

fui

e 3Re ta

1C1t :

Sl

I*

CCl

.IPar.

49« € Cælum mihi fedes eft: terra autem fcabellum pedum

1

: meorum. Quam domum sdificabitis mihi, dicit 'Dommus7

Ea

tem

flntr aut quis locus requietionis meze eft ?

PLAVARFRINSSOTISENNSRNIOSVSUENS TLTA

17.12.

$0. Nonne manus mea fecit haec omnia ?

i

gíai.

$1. Dura cerv1ce., & incircumcifis cordibus & auribus,

RS, ;

' I* vos femper Spiritui fan&o reflfhtls, ficut patres veiï:rl, ita &

f

.NOS..

d

C ug

Yoci

$2 Quem

PEES Sd

4; Induxerwzt) In terram promxf-

Sicut Propheta diciz. ) lfaias cap. 66

inTll? A

ubi feq'üentem verüculum exphca-

Sufcipientes.) ä*:aä*äalusvo:, fubeun-

v1mus.

3

W Àn

te? onus illud facrum , & per vices

51- Dura cervice.) Id eft; durl, cer-

perfon

portantes, hocenim mihi fignificare

vicofi, inflexibiles , & pervicaces in

Tügnte

. videtur Grecum JizAyc9a,,

refiftendo Chrifto & Evanzelio.

pt 6

Cun 7efil ) Cum jofae.

Incireumcifts cordibus 69 auribus,) Re-

Ym (

U/que in diebus Davi4.) U(que ad

belles & obftinati ,

ui cor & aures

(t

tempora David , nam poftea Salo-

infidclitatis pelle obductas habetis , ut

L

mon templum zdificavit.

credere non poffitis, quia illam cir-

—

gOte D

46. 9« ul Imoenit eratiam ante Demn «)

cumcidere & auferre non vultis,

Càp, 3

77

Qui gratus fuit Deo , &ab illo di-

lectus.

L

Sicut patres vef]ri-) De quibus vere

David Pfalm. 27. 8. se ffane ffcur pa-

Ef petiit ur inveniret taäermzczlum ;

freseorum generatioprava G. exafperans,

D

u)

. &c.) Id eft, ubi cabernaculum col-

generatio, qu& non dirextt cor. fsmm E&

3

, locaretur , 'feu templum ædxücaretur,

non cff creditus cum Deo fpiritus ejus. —

]uxta illud- Pfal. 131. 2. 5/ izfrojero

&a) P

an tabernacul'um domus mea , €E$c. donec

Et ecciderunt cos.) Nam lfaias fer-

Cltatus

ra fectus eft; jeremlas lapld atus, alii.

lefhs p:

inveniam lecum Domino , f5 tabermacu-

aliter interempti. .

?

Vidtf j

lum Deo Jaces.

tém

47- Domum.) Templum

7u/?4 ) Chrifti-

Prodstores &i honicida. ) Quia per Iu-

augu

i

9. Sed zon excelfus im manufatiis ba-

Deus tamen non

Ietür &

bitar.) Quafi dicat :

dam eum prudidnüxs » ejufque prodi-

E

eget domibus fabrorum manibus zdi-

tioni confenfiflis , immo eam pecu-

li

$ nae

ficams

Notat Stephanus Judxos ,

nia emiftis.

Rurfum prodidiftis cum

ui Deum templo fuo delecari , &

Pilato; poüulances, ut crucifigere-

tioft, g

tur.

UX Cun

quaf i illi affixum putabanc

/

Dapup o

587

Q

- ga. Qu'em' Prophetarum non funt perfecutil patfes veftri?

wpa

Et occiderunt eos, qui praenuntiabant de adven

tu . Jutti, cu-

jus vos nunc proditores, & homicidze fuiftis.

»

tye-

95. Qui accepiftis legem in difpofiti

one Agge

cuftodiftis.

lgru'm, &non

3

4-

udientes autem hzc diffecaba

flridebant den:ibus in eum :

*

ntur' cqä-xibgs fuis$ &

piie

$5. Cum autem effet plenus Spiritu

fan&o , intendens in

du

colum , vidit gloriam Dei, & Jefum ftantem a dextris Dei.

Is

Et ait: Ecce video coelos

tem a dextris Dei.

.avpe'i'f:os ? & filium hominis:fta-r;-

A

$6. Exclamantes autem vode magha continuerunt aurEsfu-

*

as, & impetum fecerunt unanimiter in eum.

]bus;

i&

.. $1. Et ejicientes eum extra civitatem lapjdabani:,ï& teftes

depofuerunt veftimenta fu

ii

a fejcu'sü pedþä ïadolefcentuis,, qui

Em

vocabatur Sgulps.«'

*Eeeelz

p—"

SS-x Et .

ap

53 In.difpofitione Angelorum.). Ope-

-ejus apudPatrem, aucquafi Säderdos

erplict

ra Angelorum. Angelus enim Dei

primam illam victimam eidem offe-

i, CT

perfonam fuftinens legem dedit in

rens ; aut quafi Agonotheta bravium

cacts uU

mgnte Sina ; & illam fervari przce-

Ccleftisglorie oftendens, ftadium mar-

1to.

pit. Greca vox diraq , difpofitio-

tyrii decurrere paranti.,

nem, ordinationem, przceptum figni-

4 dextris Dei. ) Honeftiffimo enim

wuj ) RC

ficat.

& auts

loco apud Regem , quem multi cir-

,thiS ,J

54- Diffecabantur cordibus.) lra,an-

cumfiftunt , ille eft a dextris.

Uam Eir'

gore , indignatione. Vide di&a fupra

Celostapertos.) VXel vidi quafi hia-

cap. 5.

.

tum ccli , & in illo Chriftum fe vi-

thiSo

Strideban

t .demiäm.) Ut rabidi ca-

us vett

nes ringebant , & figno illo externo

fibiliter exhibentem ; vel oculus ejus

, fun p

internum furorem prodebant.

per Deéi concurfum fupernaturalem

elevatus , ceclos omnes quafi paten-

VZ Pcmz!s

(.58. Cum anurem effet plenus Spiritu fan-

tes penetravit, & porre&us fuituf-

þwfl

&o.) Per novum gratiz illapfum ex-

quead cclam empyreum

citatus ad defiderium martyrii & co-

dit, Jefum ftantem.

» ibique vi-

leftis patrie. -

(aid fet

-^ Vidit gloriam Dei.) Id eft , clarita-

S6. Coutinuerunt aures u)::.) Ma-

duus, r l

nuum obje&tu obturaverünt; nam ut

tem quandam corporalem eximiam &

auguíftam , que Dei prefentiam tefta-

ait Ecclefiafticus cap. 27. 15. /eguela

retur & przfeferret.-

multum jurass ( multo magis blafphe-

mapeïlu

Et Jefum flantem. )

Hic- enim eft

mans) Zerripilationem capiti ffatuet ;

g p

firus naturalis corporis valentis & glo-

& irrevere(zfifz ipfiws obturatio AHT H

riofi. Stabat etiam qua(i miles, aut

57- Ejictentes extra crvitatem. ) Ne

ldlms cu

dux cum Stephano, & pro Stepha-

videlicet

»ollueretur ciyitas noxio fan-

;ucxfïgefc

V

noqpugnatu.nis ; aut quafi Advocatus

guine.

ide lqgem Fev?t 24. I4L

X

N

E

598 '-ACT UUM A*P OSTO Lj;;"iaüm, ;

. .$8. Et lapidabant Stephanum in?ocantäin

2

2.

x

& dicentem : .

Domine Jefu, fufcipe fpiritum meum.

j

?

)

! pl;m

. $9. Pofitis autem genibus, clamavit voc

e magna, dicens:

30

Domine ne ftatuas illis hoc peccatum. .Et cum hoc dixiffet,

: &:tr

obdorrivit

?

j

ejus.

in Doming, Saulus autem erat confeniens neci

&

tes J

CAPUT VIII.

e

d

n perfecutione difberguttur. omnes prater. Apoffolos , Saulo .?la'-»» !

6

vellante Ecclefiam : .Pbilippus plurimos in' Samaria comvertit ,

N ) tur ,

€ in bis Simonem magum baptizat : wi[f; ab AApoftolis Petrus &

bt

Sfoannes , oratione, ac manuum impofitione impetrant credentibus -

u

Samaritanis Spiritum [an&um : Simon: antem volens Spiritus [an-

Toanti

$1

CH dationem pecunia. emere , .dure a Petro corripitur : Philippus

|

ab zángelo mittitur ad. Eunuchbum, quem ubi credentem

, &i

.

dutem

ritu raptus de

i

bqpt?zaþt , 4 Spi

fe?rtur jn

s

mlgm

zozfum.

fhàgn

A€ta eft autem in illa die perfecutio magna in Edclefï'a',

quae erat Jerofolymis, & omnes difperfi funt

[

Oa

pi:xj re-

X

Trate;

gionesllgclææ,* & ?angariæ , praeter Apoftolos.

go Cur. w

pmte«

las

P d

l'ofOIVm

f fn

L.ïjajidaäan-z*.)ï In v.:sllä Jofaphat, qux .;nol'te quis clamet , ut miraculþm fuit

3«|

&àm a [

inter montem Oliveti

L & | e'rufglem

in Chrifto-quod expirans clamavit :

TWarentur

interjacet.

.

Paser in manus tias commendo [piritum

Depo[uerunt veffimen

m]äm.) Sdiiicqc

7TRCZEAR

:

ts

extima , qualia funt pallia, ut expe-

2 n

ANe ffatuas 1llis boe pescatum.) Yd eft,

C 7!0'/4;[

ditius lapides jacularentur,

ne eos punias ob hoc - peccatum, ne

LUPT

"Adolefcentis. ) Tuvenis, hocenim fi-

/ita illis imputes' hoc . peccatum , ut

llimi co,

gnificat vox ytayís,

€os propterea «ternz damnationi ad-

m!s COm .

Qui vecabatur. $aulns. ) Et i)ofïea?

dicas,

mutato nomine dictus eft Paulus Apo-

lus MUET

1n Domino.) Id eft , in,,Dblnidi" 6-

illpd abli

ftolus. Hic indigne ferebat Stephanüm

| de , gratia & finu. . Ufurpare potuit

eittte.|

cognatum, & condifcipulum fuum a fe,

illud Pfalmi: Im.pace z. Mipfum dor-

Vi f

fuaque lege , & fchola defeciffe.

gtoit

$0. Pofitis gevibus.) Ut genuflexio-

miam EJ' rtqwlq/ï*am.x Pfalm. 4 9.

ne oftenderet fummani curam & ze-

I FN illo die.) In illo tempore.

P /llhaw

lum falutis lapidatorum fuorum.

Omnes fideles.) .Qui erant de Ec- -

närum

$

Clamavit voct magna. ) (Quantum

clefia , eos intellige , qui facile eos -

TQuenei

vires illo articulo deficientes férebant;

fugere potuerunt; nam alioslatebras -

Dem

nam cum hac.voce.expirayit, & alio-

uxfiviffe , &

qui fpeciem habet miraculi quod in

credendum eft.

ilis fibi ccgp-fuluiü'c«

-

) amnu

K

P"feqmb

Lt I RNENA

N

N

CAPUT VIlI

589

Bm'

2. Curaverum autem Stephanum viri tlmoratl, & fecerunt

plantctum magnum fuper eum.

ens :

4. Saulus autem devaftabat.Ecclefiam, per domos xntrans,

ffei

& trahens viros, ac mulieres, tradebat in cuítodiam,

d

4. lgitur, qui dlfperü erant, pertranübant, evangel'zan-

tes verbum Dei.

. Philippus autem defcendens in c1v1tatem Samarlæ præ-

dlcabat ilis Chriftum. ,

hd

iil

- 6. Intendebant autem turbae his, quae aPhlhppo dlceban-

tur, unanimiter audientes, & vxdentes figna, qnae facie-

uc

bat.

Vibit

7. Multienim eorum, qui. liabebant fpmtus 1mmundos, cla-

;j

fpantes voce magna exibant.

8. Multi autem paralytici, & claudi curatl funt.

lifur

Vir

:9.'Fattüm eft erga gaudium magnum in illa civitate.

autem quidam ; nomine Simon , qui ante fuerat in civitate

magnus , feducens gentem Samarie, dicens fe eife aliquem

magnum.

Á

CUI

lefía,

Eeee: 3

er te

Prater Apaj?o!os J Dei enim confilio,

4 Pertr.m/' 547::) byrus, perlz/ird-

& protectione manferunt A poftoli Je-

bant regionem ,

eragmbant

oUf«

rofolymis , ut inibi Ecclefiaminchoa-

5. Pätl:ppm

) bi

laàconus, CUJUS meit-

tam fundarent & firmarent , ne Judæx

tio fupra c.

E

eam a fe difperfam &evermm crimi-

Defcmdm: )

ïerufalem enim altiori

jdlm foit

narentur , fed potius jpfa ibidem fy-

erat fitu quam Samaria,

Lamm:

nagogz fuccederet, eamque fepeliret.

In czvtmtem Samarig.) In Samarlam

Aomwl

Q. Cwravermn? anutem Stepbanum. )

civitatem , quaz erat Mccropohs pro-

awsnop.:o*ccv » &UA , vel þ'zrtter curave-

vincix Samarlæ

)Id u

yunt , ürrmfïcatur virostimoratos una-

tum, T*

xiimi. confenfu , collatifque operis fu-

6. Iprendebant. ) Non tantüm au-

m »

diendo , fed & credendo.

nus compofuiffe & curafle. Porrotu-

9. Fatlum eft gandium magrmm, Efa)

riont ae*

nus curare, aut corpus defuncti, eft

illud abluere ; ungere, componere,

Et propter. beneficium curationum,

gtl 6

efferre , fepelire , jufta perfolvere.

& maxune propter Umen Eyanrrc-

Virs timorati.) su?x,c/Ee:g, pii, rel-

lu

1

al-e 0€mt

9. Qu ante fuerdt.)-gE, etiamnum

j

joir

giofi.

erat , ut mox patebit ,

fe ?

exterius

R?

Plantium magnum.) Lacrymns pro-

fecutifunt, funebrem pompam ador-

fimulabat velle fe ad Gdehum ccecum

por

7

narunt , & exequias magna fidelium

ad)un gere.

icE

i

frequentia celebrarunt:

Magus-) uacysdan ,NIarncam artem

ficle QF

3. Devaflabat Ecclefram.)) f?w/uvu-

exercens & profitens.

y Lb

ró damnum inferebat Ecclefiz, illam

Seducens.) Suis mcancatwmbus &

afolo

perfequebatur.

praftigiis.

ZA

-

z

-

£

$o ACTUUM APOSTOLORUM.

1o. Cui aufcultabant omnes , a minimo usque ad maxi-

n

mum,. dicentes : Hic eft virtus Dei ; quae vocatnr magna.

Spini

Ir. Attendeba

n

1$.

nmiagiis fuis dementaffet eos.

t autemeum , propter qud mult-o tfe'mp*oi"lä

:

fiUs /

I2. Cum vero credidiífen

t Philippo evangelizanti deregno

Tijam.

Dei, in nomine Jefu Chrifti baptizabantur viri, ac mulieres.

n

I3. Tunc Simon & ipfe credidit, & cum baptizatus effet ,

que

Videns etiam figna

quten

adhaerebat Philippo.

,& )v-irt*utes— ma.xi-;

mas fieri , ftupens admirabatur.

20

Dei e

14. Cum autem audiffent Apoftoli , qui erant Jerofoly'mis',;

quod recepiffet Samaria verbum

.

2l.

Dei , miferunt ad eps.Pc-

trum, & Joannem.

*

.

tUum

I$g. Qui cum veni

2

ffent ? orayefünt pro ipüs? ut accipe'r,ent

Spiritum fan&tum :

.

.

um

16. Nondum enim in quemq

uam illorum venerat

)

; fed ba-

3.4

Vide

0.4

pti-zgti tantgm erant in nomine D'o(nriini4 Jefu.

-

m 'Tunc

4

tead

ät dicens fe e[ä- aliquem magkun?. )

dentibus defereretur , tum ut pote-

Yiflis,

Prophetam . vel Angelum , vel Se-

ftatem loquendi variislinguis ,

fa-

mideum , imo Deum & Dei Filium.

ciendi miracula acciperet,. ficut vide-

i

Io. Cui au[cultabant.) & meootixov ,

bat eam accepiffe Philippum & fide-

autem er

quem audiebant, cui operam dabant.

les in baptifmo..

— Hic eff virtus Dei , qu& 'vocatur. zma-

I4. Miferunt. ad eos Perrnm U 704»-

fant iyi

D. T

gna. )| STog c) OVyagug 78 0:S j ue-

zem.) Mittitur hic] Petrus non tan;

tlh) (X

&A0 , bic eff potentia, Dei illa magna,

quam minor cui jubeatur ; fed ut ca-

Onürma

uafi dicant , Simon eft Dei potentia,

put , &,fuperior, quirogatur ;ut hoc

non qualis , fed maxima, & maxime

iter ad Dei gloriam & Ecclefiz pro-

20 Peq

fublimis.

*

;

pagationem fufcipiat.

Mittitur au-

Honem

II. Atzendebhlant autem eum

féris, o

. ) Weo-

tem potius Petrus quam alius;, tum

Acrilegi

c'&ixo? 9? a)ro, aufcultabant, operam

ut quafi paftor Ecclefiz , in eam gen-

dabant; & credebant ei.

.

tem exteram recipiat , tum ut quafi

3gils m

Propter

caput omnium , Samaritas uniat Ju-

Ortatu h

uod.

guag.) Eo quod , propterea

4;:

dzis , a quibus ante implacabili fchif-

-Dementaffet. ) & mente alienaffet.

mate diflidebant.

I2. Evangelizauti de r&gno Desz. )

I5. Oraverunzt pro s2/£s.) Ut fcilicet

ert VO

Pradicanti , & docenti que ad Ec-

ipfi, congrue fe difponerent ad Sacra-

OQutm il

Wt vifih

clefiam fpectant m

E

litantem & trium-

mentum Confirmationis, utque! fuper

fi Um,

phantem.:

eos vifibiliter defcenderet S

Piritus

In nomine Je[sm (.aniylz'. )

B.aptifmo

fanctus.

Palït'n

a Chrifto inftituto , in quo inter ce-

Y16. I quemquam illaräm venerat. )

QI NOR

teras perfonas divinas invocatur no-

ex-

».

""Mz,

j» €mimemTGmÓG , nom erat illapfus,

"lone

men F'ilii Dei Jefu. Chrifti.

fcilicet per vifibile fignum.

I3. Credidit.) Simulavit fe credere

'Sed &aptizati tantum erant in nomi-

9 & di

dttg

* QUi

tum ne a fuis difcipulis Philippo cre-

"t quizzi Je-) anfi dicaft. s NO!)

Süterend

(

CAPUT VIII

591

/

aXl

17 Tunc 1mponebant manus fuper illos , & acc1p1ebant

,

"CR

Spiritum fan&tum.

ipore

18. Cum vidiflet autem Slmon , quia per Impoütlonem ma-

Í

nus Apo&olorum daretur Spmtus fan&us, obtuht eis pecu-

Tegno

niam.

lleres,

I9. Dicens : Date & mihi hanc potefcatem ut cnicum-

efet,

que impofuero manus , accipiat Spmtum fan&um.

Petrus

autem dixit ad eum :

mam

20. Pecunia tuà tecum fit in perditionem: quomam donum

.lymls,

Dei exiftimafti pecunia poffideri.

0s Pe

-21. Non eft tibi pars, neque forsin fermone ifto, cur enim

tuum non eft rettum coram Deo.

.22. Poenitentiam itaque age ab hac nequitia tua, & roga

peren

Deum fi forte remittatur tibi haec cogitatio cordis tui.

(ed bt

25. In felle enim amarltudmls & obhgatlone 1n1qu1tatls

video,te effe.

24. Refpondens autem Simon ; dixit :

Precamini vos pro

['unc

—

me ad Dommum ut nihil veniat fuper me horum, qus di-

Qu

xiftis.

h-

lS,

.

25 Et

cut vide-

1 &.flde

autem erant conürmatl, nec accepe-

' Cer enim tunm non eff reilum.) Sed

rant invifibiliter Spiritum fanc&tum.

fï&um per hypocrifim , & diftortum

H

Tunc wmponebamt imanus fwper

per avaritiam & ambmonem

d

non n

1/los.) Conferendo illis Sacramentum

22. $i ferte remittatur.) Particula

fed utct

Confirmationis.

forte fignificat dubium eventum , -&

QO. Pecumia tma tecum frt 1m pesdi-

cffc&um remiífionis ex dubia caufa

tionem.) Quiafi dicat Pereas & dam-

erat enim incertum, an eífet A&urus

jefig prO

cum tuis nummls

jitor a

neris, o facnlege

cnitentiam ut oportet.

us "um

facrilegis. Subaudi , nifi pernitentiam

Cogitatio.) Émiyoia , id eft , confrlium,

agas , unde paulo poü ad illam eum

conceptus, machinatto. Syrus habet, do-

j eamper

f

hortatur , dicens Penitentiam mzyue

las

) ut qua

«ge.

23. In felle 4m4r:tudm1: y In felle

; uolat JU

abili [chi-

Danm De: ex!/?zmajlz pecunm þof 7-

amarinimo. Videote. plane imbütum

deri.) Voluit Simon emere pecunia

veneno amariílimo peccatorum, hypo-

donum illud & poteftatem admirabi-

crifis , avaritiz , ambitionis ,

& pec-

U fcliet

lem vifibiliter conferendi Spiritum

cati cui tu n1omen dabls j fcxhcet fi-

TL

fanctum.

monlæ

Poffideri.) Acquttl R pararl u

Et 06!zg4ttam mtquzt::fu - Græce $

2 5?'"'ms

Q1« Noneff ribs pars neque [ors $n [er-

£ig eXidteuor , id eft, m colligatione,

mene ifo.) Í[n hoc negotio , in rece-

video te multis peccatis , quafi fu-

j WM' 4h. )

l

nibus & catenis undique colligatum

one & colltione Spiritus fan&i.

effe.

nmf 'udf i

)&t

on es dignus qui inter eos admit-

Syrus , 1z vinculis iniquitatis te

taris , qui hanc habent poteftatem

effe video.

m d

conferendt Spmeum fanctum.

24- Preumzm ö'c) Fingit Sxmon

hcat N

-

392

ACT'UUM A.P(A)STX(;).KL;(V)/RUM;

^ 25. Et illi quidem teflificati; & locuti verbum Domini,

4

redibant Jerofol

*

Tit m

ymam, & multis..— regionibus Samaritanorum

;

evangelizabant.

E

fecun

26. Angelus autem Do

m

nini locutus eft ad Philiþpum.;di.

2

cens: Surge, & vade contra meridianum,'ad viam

; quae de':f

Uam

fcendit ab Jerufalem in Gazam ; heec eft deferta.

Y

tonde

21. Etfürgens abiit Etecce vir/Ethiops , eunuchus, po-

.)O

tens Candacis reginae /Ethiopum, qui erat fup

fem t

22s ejus , venerat adorare in Jerufalem.

"

M

exf omnés ga-

M

.

Dd

.28. Et revertebatur fedens

Q te

faiam prophetam.

fuper currum füum : l—egensqu,ïle

Quo

29. Dixit autem Sp

2*

iritus Phl-ippoi Accede, & adjunge -t'e

:

ad currum iftum.

p

Ura

-5o. Accurrens autem

/Philippus", aüdiVit eüm*l';e'gentem'

$.

Ifaiam Prophetam, & dixit : Put;ifqe intelligis, quce legis?

at T

X

4

EC

E.

I tef

fe pæriii:ere ut ponam evadäi/:«; time-

| Eunuchus.) Non &on&ac 'm hoc no-

»H

bat enim ne morte mul&aretur , ut

men fpadonem fignificet, an vero mi-

Ananias & Saphira.

niftrum regium ; nam etiam hi, licet

At

25. Et 4l quidem teflificati , &fc. )

fe&ti non effent , Eunuchi dicebantar:

&'a.ua(rrvg»öysvo:, id e&, fuo teftimo:

cum enim reges Perfarum , Medorum,

put ph

nio confirmantes ea quz dé Chrifto

Chaldeorum, &c. propter multitudi-

dütem

predicata fuerant a Philippo.

nem fæminarum quas habebant, Eu-

Er muliis vegtontbus, Samaritanorum

nuchorum minifterio uti folerent ad

evangelizabanr.) Ne reditus fuofru&u

Gynsceorum cuftodiam , fa&um eft,

careret. Quuod vulgatus interpres di-

ut quilibet regii miniftri eodem no-

xit regronióus, in Grzco eft vox xej,

mine' cenferentur. Probabil

" "a[*u Qfl

qua oppidum , villam, aut.caffellum fi-

ius cambg

1

MC

nificat , nec enim in Samaria erant

eft fuiiïïe fpadonem.

XP/atem.), Sviaerxc , Prisnceps.

À|

|

2 n

snultx regiones , fed ipfa unica erat

fium h'oc

regio integra , five provincia. -

Cakdacis.) Quod tefte Plinio lib,

96. Vade contra mcridianu(v.) Va,'

6- capl 29.

& aliis, commune'erat

de verfus meridiem ; Saámaria enim

nomen omnium reginarum /Ethiopiz,

d

ficut Cleopatra reginarum ZEgypti.

unde veniebat Philippus, erat ad fe-

-

? 4

ptentrionem Gazz.:

ros

Gazas.) "Opes , divitias , thefau-

d

Áeriptg

Hac eft deferta. ) Non via, fed czwi-

u Pmm lm

z45 eft deferta fcilicet ab Alexandro

28. Legezs lfaiam Prophefagz. ) Ex

Boris (ay

Magno. Dicitur autem. Hac ej? defer-

uo confirmatur

quod diximus regio-

ne Judeum fuiffe. -

c"mï)üme«

z4, ut ab alia Gazadiftinguatur , que

lle,am,,

eft circa Sogdianam regionem ex Aria-

29. Dixit autem Spiüms.) Per in-

"Rtlm

no lib. 4. vide Ortelium in

ternam infpirationem. Aliqui per fpi-

Ü rebusma

geographico.

.

: thefauro

ritum Angelum intelligunt.

lItüg

Q7. 4Ethtops.

) Abyffinus ge'npe ; te-

O. "Putafne. intelligis que legis ) Id

Purpi

eft , intclligifne qug legis?

ligione ]udæus Pr.ofglycus.

-2

l;þ[u "

Em

C ÀPUT Vil

593

,

. ,3.1.'"'Qu.i ait: Et quomodo p'offufn—, fi non aliqüïs oftende-

rit mihi

x

no'rl;m

fecum.

? Rogavitque Philippum -,;ut'äfcien—derïe:*t , & federet

K

n, di.

.. 32. Locus a

utem Scripturze, quäm legebat, erathic : a T'am- zIfaís

quam ovis ad occifionem ductus eft, & ficut ag

Ü2 de-.

nus c.:'o;*arrl:ls's- 1.

tondente fe&, fine voce, fic noncaperuit os fuum.

j5 po-

. 33 In humilitate judicium ejus fublatum eít. Generatio-

n5 p

nem ejus quis enarrabit; quoniam tolletur de terra vita.ejus?

X

34. Refpondente autem eunuchus Philippo, dixit : Obfe-

Cro te,

m

de quo Propheta. dicit hoc ? deíe , an de alio ali-

^

,

quo ?

unge te

435. Aperiens autem Philippus os fuum

,& *inkcip-.iexnä, a Scrif

.ptura iíta, evangelizavit illi Jefum.

*

-

penten

36. Et dum irent per viam, venerunt a

d quarridam äqüam ,

epis?

& ait Eunuchus : Ecce aqua, quid prohibet me baptizari ?

.37. Dixit autem Philippus : S1 credis ex toto corde, licet.

d

Et refpondens ait : Credo, Filium Dei effe Jefum Chriftum.

mhof no«

.38. Et juffit ftare currum, & deícenderunt uterque in a-

i veto fj«

quam , Philippus, & Euüuchus, & baptizavit eum,

i, lt

icelantr

.,39. Cum autem afcendiffent de aqua, Spiritus Domini ra-

puit Philippum, & amplius non vidit eurn Eunuchus.

Ibat

.Vledorums

maltitudi-

autem- per viam fuam gaud»kens*. :

!

»a;, Bu

yerent d

dub

EVW

i. hi

A ]

aQbum t

*

odem 19

[

vit, & Vd'oc;liït Ie'äum effe Mem

am &

]ius tamey

terpretatus fuerit,

.31. Offenderit.) Eiplicaüätl * m. /

Dei Fil íum.

32. Tanquanz ovis , && c.) 'Feflimo-

46. Ecte 4qna.) Mbdeï?e baptifmum

petit, quafi dicat: Baptiza me. F;4es

(4 I

nium hoc defumptum eft ex. 1fai. c.

píeza eff , a4na prope , &

jsio 1

53 7- ubr ilud explicavimus.-

fens, ait gloffa.

n;tx'zatfr pra-

;

54- Refpendente. ) Vari exorfus.

frhiopits

37- €redo Eilium Dei , *äfc.- j In.felf

É pti.

$5. dperiens s fium-) Pleonafinus

ligeridium eft ctiam reliqua ad falutem

eft fcripturz ad fignificandum princi-

neceffaria credidiffe, Iicethíc nonex-

;, tel

jíium fermonis, prxfertim paulo far-

primatur,«Auguft. de fide & oper,

i

gioris , aut libera claraque voce ,aue

cap. ó

4 ) EX

cumpremeditatione & circumfpeio-

39- Spiritus Domini.) An.gfel'ug,

qus 140

ne , aut; poft longuni diuturnumque

— Rapuit Philispum. ) Sicut raptus &

filentium , niaxime cum quis rogatus

£ranslatus éft Habacuc ex Judwa inBa-

:

) pe w

de rebus magni momenti eft verba fa-

bylonem ,

an. 14.

qm Per fpl

(éturus.

Gaudens.) Ob ben

Süsä.'iu*m diyïnitui

Evangelizaoit sl Tefum.) Predica-

acceptum.

*

»

f

, ltg" l )

JIDEN

Bibüia cm 6.081 Mekacbæ T. KII«

[

-

594

AC"I UUWI APOSTOLORUM

40. Philippus autem inventus eft in Azoto ; & pertranf' iens.

evangehzabat civitatibus cunétis, donec veniret Cæfaream.

qu

u

CAPUT IX.

IU SDLECINE EM N POR AE E

Adimranda Sauli perþmtorzs cotroer fi0 , Domzno &i aþparente,

W

*.

e

N ais

-& Zhnania ad ipfum mi[fo, a quo baptizatus cæpzt Damalci acer-

ibi

rime tueri. SYefum e[fe Chriftum : dzjözpulz vero ipfum demitiunt .

qu

per murum propter. SFudeorum infidias ;

quem Barnabas Sero-

dej

Jolymis ducit ad. 7fpo[Tolos , unde vurjum. propter infidias dimitti -

vid

fur Tarfum : Petrus Lydde fanat. ZAneam paralyticum ,

OC in jfoppe Tabitbam rejufcitat.

E

Dat

Gal.

144

Aulus autem adhuc fpirans minarum, & caedis in difci-

vit

! pulos Domini, acceffit ad Puncxpem facerdotum,

l

-2. Et petiit ab eo epiftolas in Damafcum ad fynagogas :

Tios

ut fi quos inveniffet hujus vi&e viros , aC mulieres , vm&os

al :

perduceret in Jerufalem :

f

73 nfr

I

3- a Et cum iter faceret, contigit ,.

ut appropmquaret Da-

22. 6 mafco , & fubito circumfulfit eum. lüx de coelo.

ICor

15.

4. Et cadens in terram audivit vocem dlcentem fibi: Sau(,

4

QCor

'le, Saule, quid me perfequems :

it ref

12. 2

Qp

1. Qui

Cm ;

füos

40 In*venm: efd £m zoto.) Quo ab

cædem proloquens , & eru&ans minas

inferende mortis.

Qu

Angelo translatus eft. Diftat Azotus

ml

a Gaza quadragmta cir citer milliaria,

9. Iv D:zma/&um.) Eo quod multos

UET

