vit in Genubus, id eü; Gcntes, ut ex

z

w de

-

-

-

-

660

ACTULUMCKR DAT L'ok U M

[14. Et

21

€

huie concordant verba Prophetarum, ficut feriptum

avit

e Am

-16. e Po&lhæc*re'vertär., & rezedificabo 'taberhaculuä Da-

fabb

24

9. HI- vid ,

quod decidit, & diruta ejus rezedificabo , & | erigam ;i,l.

;ä

Jud :

:

clef:

& :

r7. Ut requirant c?eteri hominum: D,o'mi'mim'., & o'm.neä

j

gentes , fuper quas invocatum

4

VIT0S

Ur

gif.nomen meum, dicit Domi-

nus faciens h»ec ,

1j

18.. Notum a feculo eft D

ämi'np opus fuum.

L

5

.

.

;

fes F.

I9. Propter quod ego judi

Cio , non inquietar

jeos ,. qui ex

bus «

Gentibus convertun:ur ad Deum.

a contaminationi-

ie abí

20. Sed (cribere ad eos, ut abftineant fe

]

àm n

bus fimulachror

n & forniïcatione,& fu&'qcatis, & fan-

adigen

guine.

-

circum

Mohi

"

: ——2154 Moy-

mi one

Cenfet

iis fumat poþulum nomvini'- fuo. -Vi-

bici; I)aminu: fciens /nac ) Quafi

fitavit autem -Gertes quafi do&tor,

dicat, nec quisquam miretur, hoc enim

Chiftia

medicus & falvator per Petrum & A.

fe facurum ait Dominus, qui non

faneuin

mulaetr

poftolos , eas imbuens fide & gratía

minus verax, quam potens eft. —

eilius ci

Chrifti, qua a peccatis ju

—

Riücarencur

I9. Notum a fsculo eft Domino opus

& falvarentur.

fuum.) Multo ante Deus precogitavit,

ver(t i:

$umere nomtni /)40.' ) Sumere fïb-ï,

& przdifpofuit hocopus fuum, nimi-

toalefce

& Ecclefie fug adjungere.

rum fabrice Ecclefie fus «dificande

tur fau

amiquar

15. Prephetarum. ) Xwmos cap. 9.

P.

2

—

r

ex Gentibus, licet. nobis novuia . vi-

ENTNSMR N PT SURWURE QUi TY ? X

num. II. & I2.-

deatur,

meltio

16. Readifícabo talermaculum David. )

I9. Nen inquierari. )

Ndh exhibegrl-»

tànt im

ld eft, Ecclefiam, in qua habitat &

dam effe haunc móleftiam iis qui ex

Occafior

Gentilifmo conv

regnat. Chriftus Filius Davidis.

2

lgrt;untur. ad Chr'g-

ls ,f

Quod decidit.) Non in fe, fed in

itum.

Tedite x

Judzis; femper enim fterit Ecclefia ,

QO. Sed ferikere

4d eos. ) Se(i f&ri:.

&C ptc

fed aliqui vitio fuo ab illa exciderunt,

bendum illis effe.

ETE TINBPIUPRCOETUÓNQIT OS EM QR OA TUSEE

primum

ut fJudzi increduli, quorum loco huic

hL fà imeant fe- « contaminzationibus jt'-

Y

E

lefcebar

sabernaculo, & domui Dei,, quafi vi-

mlachrorum. ) Ab idolothytis, id eft

Coaluer

vi lapides toto qrbe Gentiles inedi-

Carnibus, & cibis Ídolis immolatis,

Mpmh

fic:ti funt.

ideoque contaminatis.

ia

2l. M

17. Ut requirant cater; bominum Domi-

|Er forzieatione. ) Quam G

siftis

——

q9r) H

zum.) Ut non folum Judei, fed re-

putabant non effe peccatum, faltem

m

m part

lique etiam nationes Dominum requi-

mortale , cum

-!'gihlcet erat i-meg folg-

T UA PRRN SSPR NNIERIQRU- TCR DAUR

-

Altantes

rant, Evangelium audientes, & chri-

tos.

uf

ftiana facra fufcipientes..

Et ftfom-tiï.) Id eft, efu animalihm

Tlitiam

Super quas imvocatum eff nomen me-

fuffocatorum , quorum fanguis per

0 Mf

»m.) Eo quod has Gentes meas effe

jugulationem 'effufus non eft.-

&x ftis

ac dici volui:

Vel, eo quod nomen

Et fanguint. ) Sicut; 'Olim Gen. 7cap.

Gs i

meum eis p

9. n. 4. preceptum fuerat.

Vide di-

qui M

redicatum & qmanit"eüum

y

fa&um eft.

-

&ta co loco, ibi :nimfa»tufas', hojusle-

A

,

wl

i

( APUT Xv

661

Xtum

21 Moyfes enim a temporibus antiquis habet. in fmgülis

civitatibüs, qui eum preedice

à

| Dä—

nt in fynagogis j ubir per omne

fabbatum legitur.

L

22. 'Tunc placui

t'ApoPcblis ,& fenibf-ïþus, cum omni Ec-

Lmil-

clefia, elizere viros ex eis, & mittere Antiochiam cum Paulo,:

& Barnaba, Judam , qui cognominabatur Barfabas , & Silam,

Joni

viros primos in fratribus.

/23. Scribentes per mànus eorum :

APOSTOLI , &;*fen,i,o-

res Fratres, his, qui funt Antiochize, & Syrise, & C

liciae fratri-

bus ex Gentibus, falutem.

24. Quo- —

þiex

tiofi

is ab&inendil a fanguine attulimus.

nobis e:äxinriv Chriftianis fufficit in Ec;

]

a

m in . Concilio ftatutum erat non

clefia Chriftum , ad quem no* M .y.

adigendos Gentiles ad fufcipiendam

fes remifit, Deut. cap. 1g. ejusque

'z'fag-

circumcifionem, & fervandam legem

legém celebrare, Przcones ecegoMoy-

Mofaicam : loco ergo illius graviffi-

fis fint Judei, Chrifti vero Chriftiani.

[gy;

mi oneris novam legem; fed facilem,

P ] ätempari»ä

P

5

s antiquis. ) Ex veteri

cenfet Jacobus dàndam Gentilibus

confuetudine.

Quf

Chriftianis., ur.fcilicet, abítinerent a

Per omne

yc eniit

batis.

fabbatum. ) Singulis faþ4

fanguine, fuffocato, & immolatis fi-

i nof

mulacrorum, idque propterea uf fa-

22. Cum ommni Ecc)e/t'a.) Qua decre-

l

cilius cum Judzis ad Chriftum con-

ipo (

verfis ia unum corpas, ac focietatem

tum Concilii non condidit , fed ab

itavit,

m

Apoftolis , & fenioribus, id eft, Epi-

coalefcerent.

Nam judei propter

fcopis conditum probavit.

" nimi-

anti

uam confuetudinem abominaban-

fican

tur

3

d

i

anguinem & fuffocatum.

Co-

Cum Paulot? Barzala.) Qui in con-

"me

ftio vero sorum qu& fimulaeris fuc-

troverfia hac pars una fuerant , unde

[uh'- yr

ut eis.credat pars adverfa, junguntur

rant immolata ,. poterat Judais dare

eis Silas,; & Judas, qui decretu.n A-

:xbibell-x

occafionem fufpicandi, quod Genti-

: qul [5

les , fi talia coimederent , vwellent

poftolorum perferant, & fignificent

| Chri

redire ad idololatriam. Itaque fuerunt

ab cis adjudicatam eíle caufam Pau-

lo, & Barnabsz.

hzc prohibita pro illo tempore, quo

udam , qui cogrzamirmäatur Barfa-

ïcä fci-

primum Gentiles & ]udsi inter fe coa-

lefcebant.

Poftea vero cum

atis

£4s. ) Alius eft hic Judas a. Jofeph,

gibtt i

forte ejus fuit frater , uterque enim

coaluerunt, non fuit amplius "Qp.u.s

cognominatur Barfabas ; Judas hic,

; idt

hac prohibitione.

Jofeph c. 1. 2

nolatihs

2I. Moyfes emim 4 temporibus. anti-

quis,) Hoc dicit J1cobus ad placan-

Ef Silam.) S. Hieronymus epift. 143.

Gantes

Ex

dam partem' adverfam , nimirum ju-

arbitratur Silam eundein effe cum Sil-

vano, qui poniturin infcripcione Pau-

filtem

daizantes pugnantes pro lege & Moy-

li Epittolarum àd lhefialonicenfes ,

:,er (oh-

fe;

u

afi dicat : - Non eft quod nos

Chrittiani folliciti fimus de honoran-

h

Silz eít mentio in Martyrol. Rom.

do Moyfe & lege ; Moyfes énim &

die 13. Jul.

imulum

lex-fatis honorantur i& celebrantur a

Vires primos. ) Primarios.

udeis in fynagogis fuis. Jud«i ergo

23. Seribentes per manus eorum. ) Id

« a

qui Moyfis honorem zelant , ejus fy-

eft,. fcribentes e

^

ï

ferrent.

piftolas, quas ipfi de.-

Vide d

nagogas Laideanc ; ibi eum celebrent ;

m r

a

P

*

EX

[

D 632 A C,'T' UUM A;

POSTOLORUM -

/24. Quoniam dudivimus ; quia quidam ex nóbis exeuntes.

'Vifur

tur

b

Daverunt vos verbis, evertentes animas. ve&rgs,&pi'bus,

-

Ls

non mandavimus.

y. f

45. Placui* nobis co!l

e&tis in uhum , ellige;e* viros, & m'm.

dpcente

tere ad vos cum chariffimis noftris Barnaba, & Paulo,

Dl

26. Hominibus j.qui tradiderunt. ani

,'36' ; P

M

-

mias fuas pro nomine -

Domini noftri Jefu Chriftt.

.

Tevett

fimus ergo Juda

bus pra

j

0s & .Sil

-am.,-. qui & ipfi Vobl/s ?ef-i

bis referent eadem.

i

qui cog

9. Vifum eft enim S

piritui fanfo , & nobis , nihil ultra

imponere vobis oneris quam hzec neceffaria :

9.

5

de Pam

/ 9. Ut abítineatis vos ab immolatis fimulachrorum, & fan-

guine, & fuff

*

cato ; & fornicatione, a quib

ju-s cu&oäiemäs

teCipl.

vos, bene agetis. Valete.

:

3 ]

30. Illi ergo dimiffi defcen

derünt Antföcïhifain &

«

congrega- .

,.

ta multitudine tradiderugt Epiftolam.

prom.

41- Quam cum legiflent gavifi funt fuper confolatione. -

«

32. fudas autem, & Silas ; & ipfi cum effent Prophetoe, -

Da if

verbo plurimo confolati fünt fratres, & confirmaverutit. -

Ls

43. Fa&o autem ibi aliq

Ecdefr

uanto tempore, dimiffi funt cum.

fenioru

pace a fratribus ad eos, qu*'i:mife'r.unt illes,

-

P

I

"

i

P

44 Vi-

h.

Fritrigusf ex viG"cy-nftiän':.-.)* Ex Genti-

. Nibil u'ltraa) Ex Iäg.ga IMofaica. x

fifmo ad Chriftuar converfis.

- Hac neceffarr.

'24,: Qu dám ex nobitg éf'cs) Hi fune

4.) Hocteæpdfï, vide

de quibus. fupra n- I- hujus c. dixit:

; 290' Beze lä*gfti:. j' Re&.e,' & Cr]rfd

E; quidam deíctndentes de Tudta, &5c«

ftiane. facie

Vel feliciter. vive-

,

Turbaverunz. vos. ). '"Vimorem inji-

fis.

; 3

tientes , quafi in. Chriftianifmo non

S'I « Super con

/

ä/atiä*rze.-j Quam eïï

fit tuta falus , nifi fimul . fufcip

dederünt Apo(toli, amoverites ab eis

Judisifmus.

if&cur

onus, &

^

[0 À

EKverteztes 491

*

mas 'fïïe'þlr';a:a ) Id eæk,-

alce.

L

j.ugum'- grave legts !

deftruentes pacem , & quietem anima-

32- Cum effent Propheta.) lum proprié

rum vefítrarum.

di&ti, tum metaphorice fcilicet, doctos

3

f

, Quilns non mandavimus, ) Gkui füo

rés, prmdicatores ; & exhortatores,

Mp (

fenfu duQti, non autem a nobis juff

Nomeén ením prophetz in facris lite-

li qu

?P!ä'äa

dogma ifted fparferunt.

ris aliquando fumitur pro iis , qui de

"o driote

Q^5. Tradidersnt animas

/iäti;a ) Se

facris literis, & fidei ',m-:y&erii's appos

ipfos impendentes & periculo vitam

fite differunt, & docendi munus ex«

füam pro Evangelio exponefites.

€rcent;

z

; Ui

29. Vi[wm eff enim Spiritus [antio, &f

33. Faclo agtem ii 4liqä4wä z,c.':'i"it;i

5

[

N

. 2

Aliquandiu ibi commorati.

'df'e.-? :

u

LP

mobis.) Vifum eft nobisinfpiratis, &

0na e(f

dire&is' 'à bu ivcuv ?R?&?e ^

*

Df f*"'-') 'Jfïqaäw &Ksila's? |

*

li.

"

X

£

Á

CAP UT XV.

635

QUnteg.

: 'Vifüm e

ft ,aut;e;m Sil

&& ibiremanere: judais- autem folus abit -

qubus .

Jeïufal-em;/ -

'

r BSIN Pau

lus autem, & Barnabas dem'öraöantui' Antiochise ;

7 N mjt;

docentes, & ev

;gngeliz antes cum aliis plufibü;yerbüm deif

)

*

ni

Z

toniné

n

36 Po& ,aijiquot..autem dies , äixit.j ad Bariävabam Paulus :

Revertentes vifitemus fratres per univerfías civitates, in qui-

li.

bus praedicavimus yerbum Domini, quomodo fehabeant. .

A

47. Barnabas autem volebat fecu

m affumere & Joannem,

jl diti |

qui cognominabatur Marcus.

Y

. 48. Paulus autem rogabat. eum

( ut qui,; difcgmïet ab eis

&f -

de P

e. eSupr.

amphylia , : & z;on'ii»ï'gtv cum eis in ópus) non deber

m

recipi.

13' 131

;dien;'es

39

Fatum eft autem diffenfio, ita ut difcederent ab invi-

cem, & Barnabss quidem -gfïumpto .Marco, navigaret Cy-

prum.

né.

Paulu; vezl'o-.ele&o Sii

40

5

a | prqfe&us' eft ; tragïitusJ gratiae -

iph d 3

Dei a fratribus.

-

üfit.

I

"erambulabat autem

Syriäm ,& Ciliciam , confirmans

nt cum

Écclefias: przci;

.

piens cuüpdire» prae

[

:

cept.g Apo&ploruæ, &

feni-orur;»

;

Vi

fáici

eore, Yil ( -

& C

g vt

Quam eïf

À

B

01

m

P

PPICOLUMENPU

p

APE

ais

$8. /*Rafg:-'iänf ä:zä;— ) z&fgls , d. eft,

legitima radoné fe níti putat bo-

p

na fide. Haüc difceptationem

G34

:tf'do.. d

&Qquum 65 dignum cesebat.

- minus vertit in bonum, riam Paulus

r

lr qui difeeffifer. ). Oc dictum eft

& Barnabas

jcri$ IE,W

]

fupra'éap: I3.. n« 13.

in Greco. eft,

feparati pluribus evan« -

A qmdd

vó». dzioGTüyra , id e

g izaruhf,

4

vxeli def ?Z'tha

; Qul deforifet,

Ó.' Traditus gfa

$

f Dei.

) Vide di-

um g

&a fuperiori cap. n. 3.

tümï?sv [2

p opus. )

Co'nire*'rücnüïs gerntiiqïum;, )

* —'

4l. Praéebra Adpoffolorum,

;

39- Diffenffe. ) wagyääö*yög, exatere

Coptatt1)92.

A

;41;'0.1 ACTEÉ dt.f

lia utrinque

- Conflitntain Jerofolymitans Synodo,

bona effe poteít, cum utraque pars

:

de quo hoc capite di&tum eft,

ii

o Bbb enm vameb.ToïIL .

hs

/

E

634

ACTUUM APO TOLORUM

CAPUT XVL

6T

tàn fan

. Paulus Ly/lm afumþmm Timotbeum circumcidit. , & ng per varias

sU

civitates tradit ferfvanda Apcyiolorum dogmata', "vetantur a Spi-

piam *

vitu [an&io pradicare in Zlfia , & Bitbynia :

'UOCdZO autem pe

QC

vifionem Paulo in Macedomam þroþcz/cum*ur - primumque Pbi-

dem

lippis predicantes , bo[pitio excipiuntur apud Lydiam : Jed ejetro

9i o

dam er

per. Paulum [piritu Dytbone, virgis cafi müttuntur. in carcerem :

"Maced

uli facto terramctu, folutisque earum xvinculis cu[los carceris

1o. 1

con'vertztur po/ieroque die magi[iratus oránit. ,

ute

Maced

- €ivitate- egrediantur.

&es,

m

Ervemt autem3n Derben, & Lyfítram,

. Ktecce d1fc1pu-

tüothra

lus quidam erat ibi, nomine Tlmotheus , filius mulie-

ris Judaece fidelis , patre Gentili.

Rs

n.]

Qvitas

2. Huic teftimonium bonum reddebant, qu1 in Lyttris erant,

& Iconio fratres.

Conien

3. Hunc voluit Páulus fecum profimfu, & affüumens cxrcum-

Vi s

cidit eum; propter Judaeos, quierant in illis locis, Sc1eban*

' enim omnes , quod pater ejus erat Centilis.

*

6 B

pus Af

4., Cum autem pertranfirent civitotes, tradebant eis cufto-

Vetati

* dire dozmata , qua? erant decreta ab *Apoüohs P /& fenlorl-

l

Quia o

bus, qui erant

erofolymis,

Que dlfp

,. Et Eccle!

!

a& quidem ponürmabantur hde & abunda.

um ; j

1

0 um

bant numero quoudle.

dtas :

6 Tran-

Íevaba

2. d V,

I l/m; multerzs 7ud-ea ) Que Eu-

bona educatxone in Rudlo facrarum

literarum. -

Catiàm

nice dicebatur ; ; eam zque ac

litet, |

ayiam Timothei nomme Loidem lau-

3. Circumcidit eum , ö'(.) Leegalia

Aanis

dat Apoftolus 2. Timot. c. 1. n. 7.

enim licet effent mortua, nondum ta-

4

Sp:rm

Fidelis.) Chriftiang , quz a Judai-

men erant morclfera, itaque citra pec-

fmo converfa erat ad Chniham.

catum potuit illum Paulus cn:cum-

fmum.

cidere,

Càng c

Patre Gentili, ) Licet enim vetita

Propter. 7urla.a:.

Ne quod ilfi ne-

r

illis reg

m

elïenz: Hebrazis matrimonia cum Cha-

theum Gentilem afciviffet in focxum

gotium facerent

f

udei, quod Timo-

Wihore

pan&is Exod. c. 23. 32. at non cum

- TYhrici

aliis Gentilibus.

Nunc ex Ecclefiz

prædicat;onlS-

U

ftatuto vetita funt hujusmodi matri-

« Tradebant eis euflodire dogmzzm,

monia Chrlfhams, & fi contrahdntur,

Docebant:Chriftianos, & mo-

* lquo

funt irrita. -

nebant ut fervarent quz nuper in Je--

(icitur

9. J

Q. Teffimonium bonum reddebant.)

rofolvm:cano Concilio , de quo fupe-

noQur

Commendabant probitate morum; &

riori æpute ) erant Racuca.

Vo-.

;»

E

CAPUT XVI

E

635

6 "Tranfeuntes autem Phryglam, & Galatiæ reglonem, ve-

x

Vort4s

/ fati fant a Spiritu fan&o loqui verbum Dei in Afia.

7. Cum, veniffent autem in. Myfiam,. tentabant irein Bythy—-

t $i

mam

-& non permifit eos Spiritus Jefu.

W por

$. Cum autem pertranfiffent Myfiam, defcenderunt "Troa-

j Dbj

"dem:

9.. Et vifio per noctem Paulo'oftenfa eft : Vir Macedo qul-

d edig

FOM ;

dam erat ftans, & deprecans eum, & dlcens : "TIranfiens in

1

,

Macedomam , adjuva nos.

l(

Lt

10. Ut autem vifum vidit, ftatim quæüwmus profic:1fc1 in

T

Macedoniam, certi fa&1, quod Vocaii'et nos Deus evan gehzare

ia

els.

II. Navxgan es autem a Troade re&o curfu venimus Sa-

Qifcipt

[Dullé

mothraciam, & fequenti die Neapollm

12. Et inde Philippos J quae eft prima partis Macedonise

$ Ef

civitas, colonia.

Eramus autem ln hac urbe dlebus ahquot :

. conferentes.

L1112

15. Die

CIT CUT

1

»cxeban*

6 -Et Galatia rcgmnem. -- Quæ- eft

nátione Pauli formavit, & pinxit vi-

rum habitu Macedonico 5 vel certe

pars Afig minoris.

ipfe Angelus viri Macedonis fpeciem,

, cuilo-

Verati [mnt ex Sgtr:tu fanBlo , 867 )7

. MVidetur hic Àn- ^

fenlorl

Quia fortaffe imparati: erant, parum-

& 'vocem atfumpfit.

. que difpofiti ad recipiendám Evange-

gelus fuiffe tutelaris, & przfes Ma.

lum ; vel,

q»ia tractus ille fanéto

cedoniz Paulum invitans ut Macedo-

bunda

niam obiret, & Evangelxum in regno-

Joanni fexvabttur qui diligenter Ec-

cle(ias illas excoluit, ut fm&o Lucz

illo przdicaret.

fat-

fervabatur Diíthy:ia.

- S. Profper lib.

IO. S£atim quaf "Ua ) Sc:lxcet

--'-

-9. de Vocat. Gent. cap. 3. cenfet ar-.-

e('fo Lucas, Paulus, Silas & Timo-

- canam fuifie hanc caufam quz. nos

facraruit

Jatet, & non negatam , fed dilatam -

theus, captavimus occafionem in Ma-

cedoniam tranféundi.

Lepilà

Afianis gratiam predicationis.

Certi fatl. ) N()&urno illo vifo,

vdum &

Spirizus fantius.) Per internam in-

uod Paulus; & focii non-dubitaruns

fpirationem & illuftrationem ; igni-

a Deo immiffum.

jta pe^

ficans diving voluntatis effe, ut ab

Circudt

illis regionibus, abftineret, -

II. Semerhraciam. ). ER Infula*e

revzione "hracim, ita dicta a Samiis

|illi tt*

g. Bubyniam.). Etisa iud GN Afía

& lhracibus vicinis, & accolis , vcl

| Timo

minore , fita ad Pontum ,. adveriïa

etiam xncohs.

focium

-Ehracig, proxima TIroadi.

- 8« Troadem.) "Troas eít regio- illa.

Neapolim. ) Urxbs erat in confïmo

'"Fhracie & Macedoniz contra 'lha-

l

Aatd s

"ubi quondam fuit celebris urbs roig :

fum infulam.

& mo

dlcu:ur etiam Pbrygla

zin]e

9- Viffo per nctem. ) Somnium per.

12. Phjlippos. ) Urbs erat ita dl&a a

nocturnam quietem a Deo. immiffum.

Philippo patre Alexandri 1NzIacedom.s,

yo lige

Vir-Mattdo. ) Angelus in imagi-

qui eam inftauravit.

*

(/

v N | »A.c' TUU M lAXP d;sïT OLO RXUM.- i ia

ij T

. 13. Die autem fabbatorum egreffi fumus forasportam )'üuxt;t

*

umen, ubi yidebatur oratio effe &

:

lu, &

ieribus,' quae convenerant.

.feden.æg1 lo qkueþam ur mu

]efu Cl

14. Et quaedam mulier nomine Lydia , þurpurafigxcivitä.-

l)

eorum,

tis Thyatirenorum ; colens Deum audivit : cujus Dom

: in us

aperuit cor intendere his , quae dicebantur 2 Paulo.:

forum :

20. L

15, Cum autem baptizata effet ,

-& domus ejus , deprecata

eft , dicens

.

.

eonturb

Si judicaftüis me fidelem Domino*

7

P

;

etfe :. vi-ntovi.t"ex

WE

in domum meam, & manete. . Et coegit nos.-

Déque

16. Fa£um eft autem euntibus nobis ad orationem , püel,-

2 F

lam quamdam habentem fpiritum pythonem obviare nobis,

tunicis

qua , quaeftum magnnum praeftabat dominis fuis divinando.

21

I7. Hac fübfecuta Paulum, & .nos, clamabat dicens: Ifti

CatCETe

homines feryi D

2

ei excelfi 'fu*nt,a qui annuntiant vobis viam

Mf

' alutäs/,

^

E

tiorem

]

lu

as

: 18 /Ht-)'c'

*

D,

—

"FM

h3

L

»

— Sue of p

v

.egm p;;'rtis Mapedani;e eivi-

14. I*'urp!;lr;zr:;m .) Pu

r

iv vendi-

trix ;

i

-

f4:.) Qlug eft prima civitas partis il-

nam in Græg?,e

—

4

lius Macedonig, qu& occürrit veni-

4;69?;15.

, :7104'509?4-.-,

*

pxltibus e Samothracia.-

1. D

Crvitatis Thyatirenor

P

um Thyae

Cotenia, ) Romänotum ; —id&eque'

tira civitas] eft Lydiz.

gu:lle m

gaudens jure Romanorum,

dem, qu

Covferentes?) Qdiereidorrtg, commo-

Celens :Dgï-u,*m.

) Videtur fuifï,'e',]ifdagz

àd mapi

fantes , nec tamen otiofi, fed de re-

,—profelyca,

to eft

,(

bus ad fidem. fpeGantibus conferen-

ses; hujusmodi autem difputationes,

',Cæþ'm Dominus illuminavit .cor-.j ILx

Ttos, qu

luminavit intelletum, & moyit vo.

3 dmoi

Ji«rei36: dicuntur a Gracis.

luntatem , ut attenderet ad ea qus a

Sit Chi

Foras portam. ) Eextra. portam,

Paulo dicebant

[/7] flam

13. Orat1o.). Greca vox, wgoosvxy,

ur, & vera el».ïeki;nte!li.'

Filiy p

&f orationemt? erarorium fienificat. La-

geref,

H

d

16. d oerat

z

onem l Ad locum ora-

iV g

tini etíam dixerunt profeuchas , Gire-

If. 4

€am , yocem Latinàm faciente

4

tionis, ad profeucham, u

j

d diximus

tulerunt

-

num,.: ISP

29. C

Spiritum. Pythonem.) S

Ede ubi qonjï]!as, im qua

L]

homen

7 iqug,ero; profeucha.

divinationis , dxmonem

uo obfide-

inftmg.

Nec mirum pro erator;o dici. orfgztiä-

batur, & qui de futuris oracula red-

Confanc

debat, z79e69«: , apud Gracos , eft

21[ 4

pem, quia. etiam- eesaculum. dicimus

intcrrag:zrc &,can/ulere-',sindc fpificus

: idelh

egnationem , & ambulacram ambularis-

diyinantes Möüis dhi'&ï.

e d

lem n Q

PUR

j

Ó

63

A

C-Axp U"V'rv 'xiv;.

mjwi

"ta. Hoc aüfend faciebat multis di

ebus. Dolens autem Pau-

Dür m þ

lus, & converfus, fpiritui dixit:

Pracipio fibi in. nomïng

] ]Jeíu Chriüi exire ab ea. Et exiit,eeadem hora, *

.quaftus

dirta-

.19. Videntes autem

domini ejus quia exivit fpes

JoQuinus

eorum, apprehendentes Paulum , -

& Si'laäï, .pïerduxemn,þ in

orum ad principes.

20. Et offerentes eos m

agiftratibus, dixeriiht ïïi.xhoihi-nes,

D

: 5

&onturbantc

vitatem noftram , cum fint Judaei-

-vintoi't'e, '

41. Et annuntiant morem, quem non licet no

bis fufeipere,

nequefacere, cum fimus Romani.

-) pud-..

-- 22. Et cucurrit plebs adverfus eos ,

& magiftratus fciffi

Miv

D00$,

- tunicis eorum , ajufferunt eos virgis caedi.

1nao.

/.93. Et cum multas plagas eis 1mpofuilfen

t miferunt eos i

n [-.25.

ulip

n: H s

- Carcerem, pracipien

tes cuftodi, ut diligen

ter cuftodiret eos. *'

3.

ceptum.accepiflet , mifit eos in inte- ,:

TT hef

swmm. -

. 24. Qui cum tale pree

2.: 2..

tiorem carcerem , & pe

des eorum reftrinxit ligno.

-.4$. Media autem no&te , Paulus ,

"& Silas orantes,

Iaudä.-»

Hoc

bant Deum , & audiebant eos qui ?11'-c,.1;,iï,o-dia erggt,'

RR

-

—À9

&

g

i vendi;

E

'Lillg

)

E.

*

:zanggar, J

I8. Dolez: awtem P;:.uiu:.' ) :Tum'

offümu»sx cum fimus Romani coloni,

| Thï** .

pu:lle miferiam, tum dxmonis frau-

- vivere debeamus.

& Romanis legibus , nn Judaicis,

)

dem, qui divinando populos ad fe &

ad magicas artes trahebat. In Grz-

p . ]

€o.eft, Jienori9cis, id eft, meleffe fe-

22. Sci/fis »t:gnicis/ear;Zha. ) V"P«aulï &

;

Silz, idque ad contumeliam, .& ut

u3

yens , aut zadio affeiius , quod fcilicet

eos nudarent ad flagellationem. Ali-

atf )

a demone mendacii patre laudaretur.

.qui legentes in Greco «vr9» , Cutm

ioyit Y

(fi

^ Sic Chriftus Luc. cap. 4- 41* D«e-

4 QU& d .

nja elamantia 6$ dieentia $. quia. 1u es

fpiritu afpero, vertunt, fce/frs tumicis

feis , quati magiftratus non Pauli, fed

;l

Filius Dei , ingrepaus non finebat ea [o-

fuas tunicas fciderintindete(tationem

; q)u'

, quia feiebant ip[um e[fe Chrifum.

novzreligionis quam predicabat Pau-

um tt '

IO. 4d Principes. )

. Magiftr

;

atui ob-:

lus; eam enim fuperftitiofam , bla-

lerunt Paulum puniendum.

dixi!nui

-v-tu

20. Cum [int Jwdai.) Odiofumerat

fphemam &impiam credebant. Prior

expofitio ut vu

:

Iggte 'c?nfcq;iens, ita

fyiritit

$:

Aoimen Judxorum toto orbe, atque

v.erior.

infame, ideoque hoc additum eft ad

of —

conflandam eis invidiam.

95. Et 4:2dic64313 &as, qu;jin mfadft

«Ja re

QI. dnununtiant morem, & £,

19 ,

erant.) Et alii qui in proximo caree-

X

re tenebantur, Paulaum & Silam au-

id eft. mores, infizura , novam fcili-

fPiriWP

cet religionem, novum vivendi mo-

diebant pfallentes

| per no&ifs, ,üxeflfi-

4

um.

x;,ä-;- quem nec fufcipére, ngc-lïcqui

x

9

À

S

X

*

!

ó$^ ACTUUOM APOSTOLORUM

]

— 46. Subito: vero terrzemptus faCtus eft magnus ,"ita.xut mo- tos, ho

wercntur fundamenta carceris. Et ítatim

aperta funt omnia

] n 6jc

oflia, & univerforum vincula foluta funt.

*

z $ R

g

L

.27. Expergefa&tus autem cuftos carceris, & videns

| januas

d Hterer:

. apertas carceris

$

, evaginato g"!gdio, VOlgba't fe interficere, sefti-

eet

mans fugiffe vinttos.

y. F

28. Clamavit autem Paulus voce.ma

gna, ,di]c!ens— : Nihilti-

üt egre

us.

-

:

. bi mali feceris : univerfi enim hic fum

! ip. E

-239. Petitoque lumine, introgref

1

edes.

lus eft, & treme

fä&üs

m '-,& vilsf

.. procidit Paulo, & Sil&e a

30. Et producent eos foras

-

4

tet facere , ut falvüs fiam?

j ait: .Domini,,qüi'il me opo/;?;

^. 31« At illi dixerunt: Crede in D

| Fa&a T

eris tuj & domus tua.

ominum Jefum, & falvas

"atf 4

$2. Et locuti funt ei ve

lu 4

erant in domo ejus.

rbum Domini , cum omnibus , qui

t

33. Et tollens eos in illa hora

Tno&is, lavit

:

pla

gäs- EOtu»*rn ,

& bapüzatus eft ipfe , & omnis domus ejus continuo.

-.34. Cumque perduxiffet eos in. domum fuam, appofuit eis

U:

menfam ,

laetatus eft cum onmini domo fua credens Deo.

u

i!

n 3;- Et C

dicentes ; Dimitte homines illos.

um dies fa&tus effet, miferunt m'agi&ratus li&qres,

?

; l"lml.r

35. Nuntiavi: autem cuftos carceris verba

Lhäec Paulo; Quia

miferunt ma

giüratus, ut dimittamini: nunc igiu,x;r;exeuntes,

zi

ite in pace.

"vt Rom

emna.

tum mor

! 37, Paulus autem d

ïxjteis :-Cæfos nos publli'c'e, md

B

tos,

,. & Vilei

NM i

25.: Te;-'r;'ematu: f;z&g:: eþ* magnus. ) :

: ?,-72. Locuri f!.:'nt' ei verbum þDïär);inj.-

^ (iant;) V

Quo oftendit Deus fe orantium voces

Summa :ca

pita, Cþrifcianæ fidei tra-

T. iplorum c

, audiviffe, & potenti fua viftute adef-

i

dentes.

E njuram

le, ut liberaret a vinculis.

33. - Lawit plagas eorum., ) Concreto

Innocegti

27. Volebaz fe znrerficere. ) Parabat

fanguine, abfterfo

,& mþdicamengo

nüïificare

fe interficeré, ZuzAe £avrà», desodiv.

aliquo adhibito.

dem quidä

Volebat enim facili morte gravescru-

. 84 Credent Dec, ) In Deum.-

: .Pær'fe,v*e

'.€iatus eyadere, quos timebat fibi ob

35. Dimitte bemines jilos.) Melin-

-? ge illm "

male cuftoditum carcerem.

tellirentes fe prilie- injuíte in illos

Doquí i

.Qg. Procadiz Paulo & $r£ ad þedes.)

Ízviiffe, vel quz cefta erant

divini*

Fes ,eü'ent

*Ven*efacus;in«iis""potentjam ; & mo-

tus in carcere edotti.

38 1

rüm innocentiám , quod cum potuif-

7- Iudemnatos/)) Non auditos, nee.-

qm)ü feq

. fent, non eifugiffent.

fceleris alicaj

'

Wetüene,

go. Ur fa/ous fap,, ) Ut äh'imæ fa-

natos.

US CO mpertds .aut gam--

z

l, qui

':l;?'texn conf gquar.

Homines Romanos. )

'Ad—hib'eri inäiï

It i

*

b

ä

:

4 APUT yv;i..-(&,XviI.'

639

d üt mo.

tos, homines Romafios miferunt in carcerem; |

& nuncocculte

-—

!

$

N

i

nos ejiciunt ? Non ita : fed'veniant,

L]

;

emn

:

Nuntiaverunt aut

em magiftratibus

. 48. Et ipfi nos ejiciant.

5 jabiïa's

lidteres verba heec. "Timueruntque , audito , quod Ronlani,

E

E

16

efieut.

- 49. Et venien

tes deprecati funt äos, & educeqtä—s ro'gabari't,(

wNiili.

j

at egrederentur de Urbe.

o. Exeuntes autem de carcer

o 7,,introi€run»t ad Ly'ä'iäm:

m&fa&us

&,Viüs frg;tfib'.u-s 'cpnfq«lgti funt eos, & prof,e&il funt,

d

CAPUT XVII.

Fü&o Tbe[Jalonice magno fru&tu per Pauli pradicationem , con-

&/ fälvus

eitatur adverfus eum a. S'udais Jeditio, fimiliter & Berea : Paa-

)usä»qui

lus Atbenis cum Studeis $ €? Philofopbis dilJerit : ac

*

Dionyfium. Zireopagitam ad' Cbr'i[Jum . comvertit

' eornm ;

R

4

cum quibusdam aliis.

ofüit eis

Um autem þïärambulaiïent Ampl&ipölifn, & Apol]oniam,

C

Deo.

:

" venemn; 'Theffalonicam

: ulïi erat fynagOga;Judæo-—v

li&Ofes, :

.I"'üm. :

Ed

s

i 2: Se-

0; Quia

(euntes,

v?m R'omanrum. , nifi chm.lata"eiï'et in

39 ut 'egreder&iiu; de urä«e./k), Ne

eum mottis fententia, vel virge,

rurfus'tumultus contra ipqu excita-

demno

vel flagella non pote

:

rant legg Porcia

retui*

s

& Valeria,

;

40. Ad Lydiam.)) In domum Lydia.

i

to

— Non itat fed venia

nt E ipfi d ein

Unz peramäz!;[änt ; $r ) dio-

paain.)

ciant.) Moluit Paulus magiftratuum

1. C

OFvc'ayTEG , Cum tranfiffent,. cum

ipforum confeffione admifiam ab ipfis

mei gra-

injuriam declarari ,. & fuam - fociique

iter habuiffent per Amphipolim. -

innocemtiamk evulgari.

Hoc fuit ho-

Amphipolim.) Civicas eft Macedo-

Concteto

norificare minifterium fuum, "hono-

niz ad Strymonem fluvium. . Orte-

rem quidem querendo , fed non pro-

icangn;ü

lius in "l'hefauro Geographico ait

pter fe, verum propter Deum & Evan-

nunc appellari Corifopo/is, vel Empoli,

gelium , cui labem nolebat- afpergi ,

"pollontam., )

;le it

quafi illius

precones facinorofi Bo?pi-

vicina.

?

gf l:lrbä T.h&iï'a/lcnvi/cæ

.jà s

nes effent.

|88- Tunuerunt , €/e. ) Sibi confcii

Tl;eþlmi;am. ) Qu& inter pfin'naä

r df i,ni-

Macedonig urbes numeratur, ita di-

quod feciffent contra jus , fimulque

It09 net

metuentes ne darent pcnas temerita-

&a a vi&toria, quam de T heffalis ibi-

.tis, qua

omanis Civibus violentas

dem obtinuit Philipp

u

1

die vocatur Se/enrehf.

lg Macec?o. H?-

|. manus injicere fuerant au?ï-

el i Gi;

-

640

ACTUUM APOSTOLORUM

4. Secundum confuétudinem autem Paulus i mtrowlt aä e0s,

& per fabbata tria differebat eis de»Scripturis. .

3. Adaperiens, & infinuans, quia Chriftum 0p01tu1t pati ,

& refurgere a mortuis: & quia hic eft. Jefus Chriftus, queny

ego annuntio vobis.

.4. Et quidam ex eis crediderunt, & adjunäh funt Paulo,

& Silee, & de colentibus , GenuhbuSque mulmudo magna)

& mulieres nobiles non paucae.

5 Zelantes autem Judzei ,

afï'umentesque de Vulgo viros.

quosdam malos, & turba fa&a, concitaverunt civitatem : &

affiftentes domm ]afoms quarebant eos producere in pOpu-

luim.

7

? l4

6. Et cumnon inveniffent eos, trahebant jafonem, & quos-

daim fra:res ad principes civitatis, clamamtes Quomam hi, qm

p*

Urbem concitant, & huc venerunt.

^

7. Quos fufceplt Jafen, & hi omnes contra decreta Cæfarls

fauunt, regem alium dicentes effe, Jefum.

g. Conmtaverunt autem plebem & pmncnpes cmtatls audr-

entes haec.

9. Et accepta. fansfa&xone a Jafone » & a cætens, dmn-

ferunt eos.

t

4

35

-

Fra-

"

925 À

h

( D:æreädt eis de Scripturii.) dmo rente lapzdaremur, vel male mul&a.

qy fy'gagöwv , id eft ,€ Scrtfturzs « ni-

rentur Paulus & Silas.

li

fnirim ex illis probans [efum effe

Cuni non m'vemjcnt eos. ) Fore

Chriftum Meífiam, & Salvatdtem

taffe áliquantulum fecefferant , ut Ja-

snundi.

deorum furori locum darent.

3. "dapetient.)) Expïlcansf Biayor.

Vrabebant 74]5);4*»:,) Ut fit i ín tu-

do

-ym. Sic Daniel verbum aperiendi -

multu,.in illum fzvientes quaü cri-.

wfurpat pro expofitiorie fomnii,

minis participem.

M

Fratres. ) Chriftianos;

Jofinsans. j Proponen's.

hr

Hie eff Jefas Chriffns.. j Meffías ín

ïmmm bi , qui wrbem eancitant, D

$crfp1£urxs eclebratus.

di funt , perturbanc civitatem. 1n-

4. Colentibus. ) Profelvtfs ad Iu—

Greco GG:, omsöæsvï,w, 0räem. 2

pa

SEF Buc -venemm.) Et peregrini fum:,

Saifmum converfí is, & verum Deum

non cives.

Qui

golentibus ; fed ritu Judaico.

Q« E£ accepta Cztufalïnuea

) Syrus

5

Ztlantes. ) Zelo malo ; a&

liabet :

LU

invidia- tuimidi,

fed acceperunt. fedejulfores a Ta«

$

9ge : N el nt lii volust; Jafon pro-

fabantur Silas &

Dompys fafant.r ) Apud quem dnver-

aulus.

Paulo fe vadem confttituir . promite |

ho

illum fiftere tribunali ; vel pro: -

c Preducére i. pápülum. ) Ut fcilicet

illo f

a

tisfacere , fiin aliquo delxqunil'e

fu.

r pcpulo per ]udæos €oncitato: ö& Íu-.

GORVIDGGIüuh

£

luer»

Ó

$

-

x

641

COCAP UT Xvnx,"

:

t*!*'b.: Fratres vero

m dimife/erunt ,-Paul

confeftim per no&te

um,

ix Silam in Berceam.. Qui cu

m Veniü'e/gt5 in fynägogam ]u-

daeorum introierunt.

II. Hi autem erant nobil

ii coruad 'Qui funt Theffaloni-

c& , qui fufcep

erunt verbum cum omni aviditate, 'quotidxie

^fcrutantes Scripturas, fi hzec ita fe haberent.

»

*

3

dem crediderunt ex eis;

i12. Et multi qui

& .n?/plierum Gxep.-—ï-

tilium honeftarum, & viri non pauci.

13. Cum autem cognoviffent in Th

effalonica ]Udæii'—,, quia

& Beroeze preedicatum eft a Paulo vetbum Dei, venerunt &

i

Y

E

^illuc commoventes , & turbantes multitudinem.

—14. Staiimque tunc Paülum dimiferuntfratres, u

t iret usqueþ

ll

ad mare : Silas autem , & Timotheus remanferunt ibi.

)!

15. Qui autem deducebant Paulum , perduxerunt eum us-

qué Athenas, & accepto mandato ab eo ad Silam, & Timo-

h

theum, ut quám celeriter venirent ad illum, profe&ti funt.

15. Paulus àutem cum Athenis eos expe&taret, incitabafhe

l-

ífpiritus ejus in ipfo ; videns idololatriae deditam civitatem.

17. Difputabatigitur in fynagoga cum Juds&is, & colen.

"

tibus, & in foro, per omnes dies ad eos, qui aderant.

18. Quidam autem Epicurei, & Stoici philofophi differe-

bant cum eo, & quidam dicebant ; Quid vült feminiverbids

hic dicere? Alii vero ; Novorum daemoniorüm videtur an-

d

iabat eis.

.n.,un:ti,atoy effe ; quia—]efumvgp& refgrre&iohem anount

19. Et

Qf«

T

n

: IO.N ïn -:Berlæxzm-. )

Urb's eit Mace-

te fugere-t,k fed eorum impetum de-

donig non ïqnge a Pella Alexandri

clinaret pretextu eundiad mare.

Re

lii

tamen vera fi

H

[

Magni patria.

Athenss venit.

uum iter profecutus ,

s

OL H autem.

) Loquitu; de Judæis'

Berez cómmorantibus.

15- Sat deduceldnt Panluim, )

Tu«n?:

& Nobilieress ) 'Tum gencere & profa-

honoris, tum fecuritatis caufa,

)

ia, tum generofitate & indole.

Qnam teleriter.) Quam primum. ,

d

16. Incitabatur fpiritiss ejus m ifþ,),

Qui funt. Tb«f[alenice. ) quæis:xllis,

€3.

Irrtabatur , commovebatur, & zeli

MF!'

ui funt "T heflaloni

vehement

Qui /ïa;fceyc(u?it "

a'c) Scilicet Bfe?

,

ia quodammodo CXCands:

ycenfes.

fcebat..

Syrus'

S bac i£A

fe baberenr. ) Ut a 'P'äuf(—;

17. Coleetibus )

"

pra nüim. 4.

Pro felytifs ,. ut fu-

N

) pïd

proponebantur.

»

18. Quid vult femimive

«b .

yomit'

]q. Ut rret - wiqu

e «d wäi;eij eg 87

$aNésca).,id eít, quafiad mare ; no*

eere ?. Eypicütei Vocant Paulum c7:2-

] (

djuerunt.enim fratres , ut Paulus aper-
