eftque una ex quinque principibus Pa-

ex difperfis in nece Stephani eo con-

€Quit

&

- leftinorum civitatibus.

fugiffe audiffet.

a

Pertranfens.) Luftrans, peragrans

d fynagegas.) Quibus ex regis Da-

oram illam.

üum

mafci conceffione permittebatur, ut

qlllfnd;

Cafarean. ) Ceforeada Paleftine,

fugm gentis hominibus jus dicerent.

Is i

u& prius dicebatur turris Stratonis.

Vide 3. Reg. cap. 20. E Fac nh

Dlm.

4

unt aliz urbes alibi que Cafaregdi- *

- plateas, 6c.

Itare

cuntur.

Vide Oztelium in thefauro

Hnjm vit4 vzro:) Id eft, hu]us in-

novem

ftituti ,

fcilicee. Chrifti fe&acores

Cl Yico

geographico , qui octo v

numerat.

Pungug

Clrmmfülf : eum lux de ceío.) Licet

nïïgls t

I.

Dkuc. )

Quafï dicat : Necdum

effet meridies, ut i

fe Paulus teftatur

tius fo.

fuam fvitiam , & »viditatem . infra cap. 22. 6.

agna vis fplendo-.

fanguinis chriftiani explevcnt nece

ris, quae meridianam lucem vicit ,

aülim

Stephani & aliorum Chriftianorum ,

hanclucem fpargebat glorlofum Chri-

mlllum

uos trahebat ad vmculd & tribuna-.-

-fti corpus.

all()]

lla, cap 8 20

Et cadens im terram.) Perculfus,

R, N

Spirans minarum& ædu. ) Minas& quafi fideratusa luceChrlfh fulguran:c

Vr ]

505

Iets

: ;5.' Qu:i .c/ïiixit»:

Quis es, Domine? Etille : Ego fum Tefus,

iil

quem tu perfequeris, durum eft tibi contra

Y

1Ttimüf;um calci-

trare.

6. Et treme

ns, ac B:u'ipensxdixit,: Do'!mineï. ,,.vq'uid--me vis fa-

Mit,

cere?

T.

7. Et Dominus ad eum: Surge , & ingredere civitatem, &

Af*

ibidicetur tibi, quid te oporteat facere.

Viri autem illi,

flutii

qui comitabantur cum eo, ftabant ftupefa&ti

, audientes -lqui-

jl

dem vocem, neminem autem videntes. :

;

tiilis

ihi

$. Surrexit autem Saulus de terra, apertisque oculis n

videbat.

Ad manus

y

Damaícum.

autem illum -t?ahentes $ ïintrqduxerunt

:

9. Et eratibitribus diebus n

on videds, & nOnxmanddca.-

t

vit4 neque bibit.

*

10o. b Erat autem qui

Adamïdifcipulus Damafc;i, nomine Ana- P AG.

;gas ;

nias: & dixit ad illqm in vifu Dominus : Anania.

ndos

ait: Ecce ego, Domine.

* At. ille 2212*

: Surge

, & vade in vicum, qui

(II'. Et Dq'minps ad eum

Ffff^5

voed.- 5

2

"Audivit 4'volc;em.) Hebr.íca lingua,

6. Tremens , 4c /l'upcm.,) Ady tantam

Sat?«,

-ut refert Paulus infra c:p. 26. 14.

lucem , vocem increpantem, majeíta-

cap. 22. 9. afferit fe folum hanc vo-

tem & potentiam, qua fe in-terram

ggi-

cem audivifie , non

; autem comïices

deje&tum videbat.

fuos.

Domine quid me vis facere ? ) Sunt

Quid me per/ä.ym;ris ?) Co

-1)1;13 enim

verba animi plane compun&ti, & fe

g mtint$

myíticum Chriftieft Ecclefia , mem-

totum Dei voluntati permittentis.

-muitos

bra autem fidcles ipfi , quos qui per-

7. €rtitatem.) Damafcum.

fequitur, Chriftum perf:quitur. :

g. d. manus sllum trabentes,

) Manu |

eq C0n*

&. QuisesDomine?) Miüsbat Chri-

ducentes, ut ceci folent.

ftum , fed contufe , interrogat ergo

säis »«-]

Vidifle Chriftuin habe-

| 9. Et nonmanducavit , zeque 61'6:'2.)

itüty w s

quifnam fit.

Oratioais & penitentiz caufa.

mus infra num. I7. & 27.

digerent:

Durum. ef t1b1 contra flamulum calci-.

YO 4gania:.) Fuithic inter fideles

fac tl

infignis , aic S. Chryfoftomus , immo

frare.) Adagium fumptum a bobus

ipfe Paulus infra C*p. 22. 12.

cervicofis, quia contra ftimulum quo

-In vifs

3

wjus if«

punguntur, fíuo damno calcitrant;

nz quietis.

5« ) Fortatfe tempor.e n()&ur.j

iores»

[

magis énim ftimulum induunt, & al- *

j

[

tius fodiuntur.

Ecce

e

Y

flatut

Significat Chriftus

capeffere tua juffa.

£2.) Écce me , paratus fum

Paulum hactenus contra fe- quafi fti-

mulum, calcitrafíe; (timulis enim mi-

| A. Zeceenimorat.) Quafidicat: Ne

raculorum , .predicationis Stephani ,

timeas adire Saulum paulo ante per-

'um Chfi' :

fecitorem Ecclefiz ;. jam enim ex lu-

& aliorum , mecotem Sauli pupuge-

po factus 'eft a

rat, « ad fanitatem revocare

,llf

gnus , & nunc vacat

il

duerat Dominus,

o-raltioni.

jum -

hi

LA

v

L

ACTUUM APOSTDLORUMX

596

scatur Re&iüs :

& qusere in domo Judae Saulum nomine

'Tarfenfem: .

ecce enim orat.

u

12. ( Ef Vldlt virum Ananlam nomine, mtroeuntem, &lm-

à

ponentem fibi manus, ut vifum recipiat. )

qu

I3. Refpondit aütem Ananias :

Domine, audivia multis de

No

viro hoc, quanta mala fecerit San&tis tuis in Terufalem :

14. Et hi€ habet poteftatem a principibus facerdotum alh-

(al

SNUSUIRSSIOHES NI Gesr iE USRGSNSOSNEY WGRBNNIEEIEO P TR RRM

gandi omnes, qui invocant nomen tuum.

du

/-

Is. Dixit autem ad eum Dominus: Vade, quomam vas

-T

ele&tionis eft mihi ifte, ut portet nomen meum- coram gentx-

bat

bus, & regibus, & filiis Ifrael.

&f

16. Ego enim oftendam illi, quanta oporteat eum pro 'No-

mine meo pati.

Tun

17. Et abiit Ananias, & introivit in domum, & i 1mponens

"s

E

ei manus, dixit: Saule frater, Dominus mifit me Tefus, qui.

diel

apparuit tibi in via , qua Vemebas , ut wdeas ,& 1mplearis

Ten|

Spiritu fancto.

2!

18. Et confeftim. ceciderunt ab.oculis ejus tamquam fqua-

Tüm

mz, & vifum recepit; & furgens baptizatus eft.

À

-

I9. Et

12 Et "Vidit virum , Uc.) ch ver-

oUt portet zomen mmm.) Fa&us pre-

ftat |

'co Evangelii.

fus parenthefi- mcludltur, continet

fed t

enim verba , non Chrifti loquenms ad

16. Ego enim oflendam ll/l p

fiem j

Anàniam, fedLucæ hiftorici , referen-

Quan:a effet paffurus oftendit Do--

mæ,l

tis, quid oranti Saulo oftenfum fit €o

minus Paulo , partim perinternam in-

]i fui

fpirationem, partim per externam re--

tebatur.

tempore quo ad 1pfum Ananias mit-

Cjus i

ÍIdeo autem Saulo hzc vifio

velationem, ut cum per Agabum pra-.

w [/]7

oblata eft, ut mox veniente Anania ,

dixit ei vincula , intra c. 2I. I1. f-

Jl, 71[

ex ejus voce & fpecie, quam in vifione

pe tamén in fcriptura oftendere eft

0[1!/:;

idem q»od exhibere, ut cum dicitur -

viderat , & ab eo illuminatus eum

Pfalm. 70. 20. Quantas offendiffi mibi

U

agnofceret , & recuperet quaü a Deo

fátug (

ad fc mifífum.:

tr:äulanmes, &c. &Dan.3. 44.. Coz-

itia

fundantur omnes , qm oflendunt fervis

fià ora

3 &lanta mala.N 3 Quam multa &

zuis mala. Qu etiam fignificatio ver-

4

quam gravxa mala.

bi offesidere, huic loco convenit. Por-

Y

PCH

Santis tujs.) Fldehbus tuis, -dec

Chrift

infra num. 32.

ro nexus hujus Verficuli cum fupe-

um

riori eft hujufmodi,

'Tantum abeft.

I5. Vas eletliomis ej? "mibi :jle ) Was

ut a vobis timendus fit Saulus , ut po-

X Qu

eleétum , & eximium inftrumentum

tius fit exeipiendus amantiffime , erit

Q0 (

Hebrzi

od

amplificationis Evangelii.

enim particeps veftrorum laborum &

ufam [

uodlibet inftrumentum vocant vas,

erumnarum & tulta patietur pro

ideoque vafa belli , vala cantici ,

vafa

Evangelii amplificatione.

d Ch

morti:, funt ipfis arma belhca,mufica

Ig. Ceeiderunt ab ocults e]u: fAnquam —

Predis

inftrumenta, tela mortein afferentia.

ifut

/?pmml.) Neque enim cgcitás Sauli-

20, i

xt

M

4

)

X

£

N

ch A PU

597

19. Et cum accepiffet cibum, confortatus eft. Fuitautem -

xi-me !

]

cum difcipulis ; qui erant Damafci , per dies aliquot.

im- :

:20. Et continuo ingréffus in

fynagogas prvæd?c—aþat, ]ef'um ?

quoniam hic eft Filius Dei.

:

.

ls de:

21. Stupebant autem omnes, qui

audiebant ,f & dicebant :

Nonne bic eft , qui expugnabat in Jerufalem eos, qui invo-.

alli

Cabant: nomen iftud : & huc ad hoc venit, ut

-vin&os illos

duceret ad principes facerdotum?

! VäS

22. Saulus autem multo magis conva

lefcebat , & coxleu-nde-

zenti-

bat-

Judeeos , qui habitabant Damafci , aüirmang quoniam hic

eft Chriftus.

M

) No-

23. Cum autem impleren

tur dies muld k,ecvc;nüli'unri fece-

runt in unum Judai , ut eum interficerent.

onets

24. Notse autem fa&tae funt Saulo infidiee eoram.

FCVCUPEO* | caCo.

3 qUi :

diebant aute*'rn, & portas, die, ac no&te, ut eu

m' iqterfxce— 1132

;

J

rent.

4

"

n

garis !

. 28. Acc

iplentes autem eum däfcipuli ejus no&te, per m

us

lrfquag

rum Fï",i;piferunt-eu:n, fubmittentes in fporta.

[

" 96. Cum

bits

MURERURUETTI)

,

"

erat intrinfeca 'per lafionem organi ,

9Tr. Exþtagrg;iägt. ) ,'Oppughagat -

ts prte

fed tantum extrinfeca per obdu&tio-

in Greco eft, ó oeS:5o'ac, quigraffa-

1,6[)

nem pellicule , quz fimilis erat fqua-

tur.

batur, q

x

ui vaffabat, qui pppulabai

yiit Do

mz, quales funt in. pifcibus. Simi-

lis fuit "Iobis cecitas de, qua dicitur

22. Cenmva/lefcebat. ) »'Ihvalcfcebat ;

rpat Lt

ejus libri c. II. 14-

E£f cæpit albugo

ypam J

valentior fiebat, vires & animos fu-

mebat,

bym pree

ex oculis ejus quafr membrana ovi egre-

m

di, quam apprehendens Tobias traxit ab

Confundehzt [71,2"!.-) Vi argumer-

ocnlis ejus 5 flatimque vifum recepir.

torum eos adigens, unde fe expedire

gndere (

. 19. Cerfartatus eff. ) Nam debili-

tatus erat ex itinere , ex metu & tri-

non poffent, fed per

plexi & pudefa,&i

yiifi

tacere cogerentur.

Af

flitia, ex criduano jejun

io , & diutur-

23. Cwm autem implerentur dies imAul-

na oratione.

ynt /2'1"(/13

Per dies 4!i7u02'.) Quibus diebus

£i. ) Fuit enim Saulus, ut di&um eft

icatio VF

Chriftum predicavit: nam poftbapti-

num. I9. cum difcipulis

ui erànt Da-

etit. 10

fmum .ftatim predicare aggreffus eft.

mafci per dies ali

uot.

:

aronius que

ejtfl

u

hic narrantur po

f

bet

Ex quo patet Paulum illo triduo,

! triennium" coqtig

tum ?

quo c&cus manfit , a Chrifto fuiffe

giiI'e putat.

jus, u Po

edoctum, & accepiffe fcientiam in-

24. Cuffo

diebant 4u—tcm & portas.)

(fime : n

fufam & intelligentiam fcripturarum

Perfuaferant enim ]udzi Aretz re

Jabora

de Chrifto , illico enim cepit eum

N

Damafci , Saulum effe p

z

exploratorem.,

rodif:orem

itietur )

predicare & cum Judais do&iífimis

uf

difputare, eosque convincere.-

- 98. Sporta. ) Vas eft ex iunc'is, T;Cu »

À

—

p

Sauh

29.. æonidi-n. ) 5'1'1. quod,

fcirPis contextum.

N

-

$8 . ACTUUM A POSTOLORU M.-

—

26.- Cum autem veniffet in Jerufalem , tentabat ferun»ger'e'

di

fcipulis, & omnes t

ljmekbant— eum , non credentes, q,x;o-d ef-.,

fos,

fet diícipulus.

2j

27. Barnabas autem apprehenfum

illum duxit ad Apofto'-

a),

los, & narravit illis, quomodo in via viditfet Dominum, &

quia locutus eft ei, &

.quomodo in Damafco Edpcialiter»ege-

&

[us :

rit in nomine Jefu. -

ü

28. Et erat cum illis intrans, & exien

s in j"efufalem? &

Saro;

fiducialiter agens in nomine Domini.

36.

29- Loquebatur quoque Gentibus, & di

fputabat glim Græ-

«thi,

cis: illi autem quaserebant occidere eum.

L

Tibus

...80. Quod

cum

m. cognovi(lent frä,trgs, deduxerunt eum Cse-

3

faream , & dimiferunt Tarfum,

M

:

tur,

.31. Ecclefia quidem per totam Judaeam , & Galileeam, &

J [

Samariam , habebat pacem , & aedificabatur ambulans in ti.

qudje

|

more Domi-ni*', & con

eu,

E

E

folatione fancti Spirjtus replelïa;ur.

x*

i

30

Veniff

Z

p

n

TiUm (

ï

(5

; (

26- Dij?iþuli;.) Chriftianis.

quam Petrus Cornelium'Centuri;)nem

j

97. Barnabas antem. ) Qui nove-

ejusque domefticos Ecclefiz adjunge-

rat intime Sauli indolem & mores,

ret , quod fequenti capite narratur.

5

certoque cogaoverat ejus converfio-

Cuizi Græciff.) Judais in Gvræciak na-

nem, utpote Saulo a puero familia-

tis

3» 2

ris, & condifcipulus fub Gamalicle

magi(ïro", quique perpetuo eum ad

"Tetrarcha c

3o. Cefuream. ) Quæ a PHiliþpo

Tanqu3"

converfionem : fo

nominata eft Philippi.

1 C]Efm' :

-l:licit:abac ; ut babet

Tarfüm. )

[

ug erat Sauli patria ,

ejus vita.

fupra num. 1I.

f Omnes(

Fidacialiter

'eg&rit. ; Maghä fiducia

B5l. Habebat pacem. ) - Mentio fit

E. qia voc

& fortitudine 1n. Synagogis Judzo-

pacis, ne quis putet Petrum, ut mox

1 Ct'ltl.in ba

rum docuiflet, & pradicaffet

narrabitur , egreffum | Jerofolymis ,

| LE

eiie verum M effiam.

-,]ei'um

metiu perfecutionis folum vertille. -

|

B . Ljialdl

"Edsffcabarur. ) Crefcebat numero

)

eft Hebraifmus.

' In-2omine Jefg. ) PFO , nemen Tefm ,

& virtute fidelium.

afi

T. nj

Ó d

hi enim

Mim Tnd

998. lutraus €$ exiens.) Familiari-

lapides vivi edificant domum

b

éi,

D Vte;

ter, jugiter , & ubique' comi:anens

qus eft Ecclefia, Ephef. 2. 20.-

& converfans.

niulans ( timore Dei.) Filiienim

d

4

29. Loquebatur 71:07;;& gäntiäzi, )

Ecclefiz religiofe pietatem .colebant,

Paralqu

Non eas ad fidem pertrahendo, fed

& probatis erant moribus.

Aniyj,

fidem Chriftianam ab earum calum-

Con[olatione Santl Spiritus repleba-

niis defendendo. Q uanquam ex.c. 1T.

tur. ) Eft enim magza mulritudo dul-

35 Sdro;

num. 20. colligitur etiam | Gentilibus

Ton, (

cedinis Domini, quam ab[condiz timentibus

—

bg

» Qu

przdicatum fuifïfeþw Evangelium, ante-

Je- Pkfa'lm. GO. 29.

-

li

tüta t

$ Paj

|

;;

CAPUT n

599

TE

M Fa&um eft autem, "ut Petrus, dum pertranfïret umver-

| ef

Ífos, deveniret ad- fanttos, qui habitabant Lyddee..

41. Inv enit autem ibi hominem quemdam nomine JÉne-

ffto

am , ab annis octo jacentem in grabato, qui erat paraliticus:

,&

34. Et ait il/j Petrus : /Enea, fanet te Dominus Jefus Chu-

Q

ftus

furge, & fterne tibi,

-«Et continuo furrexit. -

3s. Et viderunt eum omnes, qui habitabant Lyddæ &

NU

Sarona& :

qui converfi funt ad Dominum.

36. In Joppe autem fuit quazedam difcipula, nomine Tabl-

Org.

|— tha, quse interpretata dicitur Dorcas.

.Haec erat plena ope-

ribus bonis, & eleemofynis , quas faciebat.

IU2

3. FaCtum eft autém in diebus illis, - ut infirmata morere-.-

tur.

Quam cum laviffent , pofuerunt eam in caenaculo.

n u

38. Cum, autem prope efiet Lydda ad Joppen ; dlfClpuh

n tl

audjentes, quia Petrus effet in ea, miferunt duos viros ad -

T.

eum, rogantes :

Ne pigriteris venire, usque ad nos.

Et cum ad- .

39. Exurgens autem Petrus venit cum illis.

vemiïet, duxerunt illàm in coenaculum : & circumfteterunt

B

illum omnes viduze flentes, & oftendentes ei tunxcas, & ve-

. ftes » quas faciebat illis Dorcas.

1onem

djungt

40 E] e-

Tatt

&cia n2

32. Dum pertranfrret amverfa; )

tenditur, dicitur Saron , eüque fer-

Tanquam caput fideliumluftrans Ec-

tiliffima ,

& fagmandls pecoribus

Philipp?

cleftas.

idonea.

)hlhppl

-«4d Santlos.) Ut fupra num. 13. Olim

:36. I» Joppe.) ER oppndum &por-

omnes Chri(tiani vocabantur fancti,

tus ad mare mediterraneum in tribu :

j Pama )

Hodie

. quia vocati ad fanctitatem , fan&ifi-

Dan ; ex D. Hieronymo.

[enti ft

: catiin baptifmo , & fancte plenque

appellatur Z4ffe , vel Zaffo.

m f0f

vivebant.

— Difcipula.) 1d eft Chriftiana.

lf() )"ms !

Lydda.) Civitas erat ad mare, fït:a

- Talitba?) V ox Siro -hebrza.

ertilee

inter Joppen & Jerufalem, una ex un-

- Dorcas-) Vox Greca, 9»exdg: .ques

[

numem

' decim Judza toparchiis.

fignificat Zemam , damulam , capream.

nm

uafï

34- Srerne £254. ) Jubet parare le-

37 In cenacnulo.) In altiore & am-

u

j

d

&um non ad rea.umbendum ; fed ad

liore domus parte.

exportàndum , ut cum Chriítus dixit

38. Ne pigriteris.) Ne graveris huc

venire.

' Ítalice dicimus :

Nan vi rin-

Flhl eniri

aAméula.

paralytico

Tolle graädtum £pumy, 6

colebin

X

crefca di venire.

35. Sarona.) Su*on Sarona & La-

.39. Offendentes ei tunicas. ) Ad o('ce n-

faron, Grece, Affaron , mons eft, &

dendam tüm charitatem & pietatem

urbs, cujus. mentio Jofue 12. 18. In-

Tabxchæ tum fuam orbitatem ,

uod

mld" d"

m

- de tota regio campeftris, quz a Ce-

t effent,

tali curatrice , & quafi matre deftitus

farca Paleftmæ ufque ad Joppen pro-

Fa

r-

600

ACTUUM APOSTOLORUM.

'40. Eje&is autem omnibus foras, Petrus. ponensgenua ora-

:

At 1lla

Dor

vit, & converfüs ad corpus dixit :

Tabitha furge.

apermt oculos fuos, & viío Petro, refedit.

tug,

41. Dans autem illi manum , erexit eam. Et cum vocaïïet

"

s'

fan&os, & viduas, affignavit eam vivam.

quen

42?. Notum autem fattum eft per umverfam JoPpen, & cre-

6

diderunt multi in Domino.

jse

43. FaCtum eft autem, ut dies multos moraretur in Joppe,

faceti

apud Simonem quemdam coriarium.

7'

vit di

" APU X

m

|

ex hi

)

Sfullu. Zfngeli accerf t Cornelius Centurio Petrum qui per lmtez

vifionem admonitus Gentes ad Exvangelium admzttendas e[fe, venit

9]

quant

ad illum : cumque Juper. omnes «erbum ejus. de Chrz[fo

Ca lo

audzem*es Spiritus fan&tus. defcendifJet , ]uy' .

10.

eos baptizari.

—

-

li,

lI

r autem quidam erat in Caefarea, nomine Cornelius,

velut

VI

Centurio cohortis, quae dicitur Italica ,

N

terran

2. Religiofus, ac timens Deum cum omni domo fua, faci-

»

ens eleemofynas multas plebi , & deprecans Deum femper.

3. Is vidit in vifu manifefte, quafi hora diei nona, Ange-

N

& vo

lum Del introeuntem ad fe, & dlcentem fibi, Corneli.

OAb

ET

-40. Ejeät: antem emnibu:.) Ut De-

fpanum. Francifcus Bivariusin locum

^

Wf

um fecretius & efficacius oraret-

ilum dextri comment.

3

T coqtendlt

Mitjtoy

41. Erexir.) In pedes.

probare cohortem hanc ltalicam cu-

trale a

Sanélos.) - Cl—nfhanos fideles.

jus hic mentio , ex 1talica urbe Hif-

Ventur [

Affranavit. À. zapienuxs , ftetit

aniz collectam fuiffe.

exhibuit eam vivam.

b

Vide ipfum

Gonfpea

ivariam de hoc multis difputantem.

B

43- Cormrtum ) /foga'fm' apud Grx-

Q. Religiofus , ac timens Deum.) Pms

A

MHttey

€os funt qui coria macerant vel con-

& religiofus erga Deum.

d

nehum l

tinuant , ut inde calcei , ocrez, tho-

Depremm Deso fGiper.) F. requen-

mlm aCC

races & alia hujufmodi fieri poffint.

ter , affidue, quatenus fcilicet illi li-

I.]

N Cefzrea.) Paleftina qua fita

erat ad mare mediterraneum, &

tla.

cebat per domefhca & militaria nego—

Ptl'zan

9. ln

rius dicebatur tuzris Stra:oms ut

Inwfk mamf e/fe-) Oculis corpo—

ul pj

upra momumu 8.

IIS

Cernelias Centurjo, 6 c.) Videtur fuiffe

Qeaff hora diei moua.) Tcrtla po-

mt de ;

TYtalus & Romanus,nam gemComeho-

sT

Ls

Flavius

meridiana , vide dicta fup. c.-

lïrg l

xy3in Kom fuit nobiliffima.

Angelmn Dez. ) Vldctur fu:lTe An-

!£tis d

Dextsx angpo Chrifti 54- ait fuiffe Hi-

gelus Comelu cuftos.

lj

1

x

CA RUT OU

6ot

10tà.

4 At ilíe intuehs »Eum , timore correptus, dix*it? Q—üis'effg

Domine? dixit autem illi: Orationes tuae , & eleemo

[ '-üla-

fy:næï* "

tuae, afcenderunt in menioriam in confpe&tu Dei :

$..Et nunc mitte viros in Joppen , &

»gafïet

! "accgrü .Simi'me-m'

uemdam , quicognominatur Petrus.-

.

1 cfe-

6. Hic hofpitatur apud Simonem quemdam

c'c;riarium x cu- CA

v

e

jus eft domus juxta mare

hic dicet tibniv,, q.uidl't"eï,. oporteat.

'facere.

09pes

7. Et cum

Adifcefï&fï',et Angelus, qui läqüebatur illij' voca-

.vit duos domefticos fuos, &

milqit-emk metuentem Dominum?

-ex his, qui illi parebant.

K

.. 8. Quibus cum narraífe

t omnia, mifit illos in Toppen.

liniat

taiil

9. Poftera au:em die iter illis facientibus, & appropime -

quantibus civitati, afcendit Petrus in fuperiora, ut oraret cir-

€a horam fextam.

h

| 10. Et cum efuriret, voluit guftare.

Parantibusäutem l-

lis J cecidit fuper eum mentis exceffus.

.ir. Et vidit coelum apertum, & deícen

dens vas -q-uoddam,

elius,

velut linteum magnum ;

quatuor initiis fubmit;t;iv de codlo in

terram ,

L

faci«

12. In quo erant omni

a qgad;upedia; 3 & ferp-ent'i.ä» terrää "

g.

& -VAQI'atilvia coeli.

Ange-

l

*

M

4- J.ff;ekäerünt im memoriam, ) &

Io. Folai? £uffare.) Cibüm capere.

pipuócuy» , ut fcilicet quafi memo-

ox g&ffare , fobxietatem Pe

E

ontexdi

riale a te fubmiffum ad Deum, fer-

cat in cibo capiendo.

Frï ïy ïndi-r

cam Qu

VA if

ventur & femper obferventur ante

|€ecidst faper etm . mentis exceffus. )

eonfpectum Dei.

Raptus eft in extafira.

Vox. eecidiz,

p iplum

$. Et nunc'.)—ltaque'-.

oftendit extafim fuiffe divinitus im-

ytntem

"ceerft Simonen.) IN

on jubet Cor-

miífam.

;.)hus

nelium ire ad Petrum ,* fed ipfuin Pe-

H. Vidie celum apertum.) I'magïna-v

trum accerfitt; quia cum Coznelio to-

rié , & in mentis exceffu, de quo pro--

xime.

D

F;equen

tam ejus familiam fidem edoceri. &

et dh h

baptizari-volebat..

Vas 7;:05!:14191.)?) Linfeum quoddam

1a nego*

- 9. Jo fuperiora.) In- fuperiqrem do-

vafis formam quodammodo referens,

mus partem , in tectum quod planum

fubmifium e cclo per quatuor fummi-

js corpo

modius oraret.

erat de more regionis , ut ibi com-

fate$, id eft , per quatuor extremos

angulos.

gtia p

- Circa boram fextam.) !Qlï*æ hora in-

12. Ómnia quadr

"

Ct3 L

fignis eft morte Chrifti in Cruce.

nus quadrupedumi.

ipedia.) Omgä ge-

hi

c

jlc M*

Bill.cnun Cam. Mesoch, T.V Il

e888.

602

ACTUU""

nPGSTOLORUM

-13. Et fa&a eft Vox. ad eum Surge Petre , occ:lde.,L 8.

d

manduca.

;ï:;

u

I4, Ait autem Petrus

Abfït, Domme $ qula numquam

manducavi omne commune, & immmundum.

.

tet

15. Et vox iterum fecundo ad eum

.

Quod Deus purlfl-

bu

lä

Ccavit, tu commune ne dixeris.

16. "Hoc autem fa&tum eft per ter & flatim receptum eft

x

vas in coelum.

Qs

17. Et dum intra fe hzefitaret Petrus, quid nam effet v1üo,

quam vidiffet : ecce viri , qui miffi erant a Cornelio ; inqui-

Co

rentes domum Simonis, aítiterunt ad januam.

18. Et cum vocaffent, interrogabant , fi Simon , qm CO-

lior

gnominatur Petrus, illic haberet hofpitium.

L

19. Petro autem cogitante de uflone dixit Spmfus e

.

Con

Ecce viri tres quaerunt te.

1

20. Surge itaque , defcende, & Vade cum eis nlhll dubl-

fity

tans : quia ego mifi illos.

Tib

21. Detcendens autem Petrus ad viros, d1x1t

TEcce ego

Ke

fum, quem quaeritis : quae caufa eít , progter quam veni-

2

is ?

T0g0

22. Qui dixerunt: Cornelius Centxmo, vir juftus , & ti-

mens Deum ,«& teihmonlum habens ab umverfa gente Ju-

1aeo-

x

——

13. E; faäa ef? vox. ) Imagmana &

I 6. Hoc auten fa&um e/? per fer. )Ier -

aj

mentalis , tahs enim folet fïerl Àn ex-

hjj;,

tafi.

vidit vas ad fe demitti ; ter repetitus

buit

eft totus dlalognfmus pr&cedens.

!)f([w

Occide.) Sico» , quod etiam verti

poteü , facrifea , Velimmola ; Olim

Receptum ef. vas im celum. ) ita at

enim. 1na»ducabant etiam laici ex vi-

amplius non fuerit demiffum.

Quid

Tnum (

Qima oecifa & immolata Deo.

viftone hac lintei vafis fignificatum

^j

fuerit , patebit ex (equentibus.

w

14. Ommecemmune.) Quidquam im-

I7. Quidmam effer v;äo.ï Quldn m

Comit

puram & profanum.

judai ne gen-

&*

y

tilesfoffenderent, cibos lege Moylis

figmficare:

vetitos non vocabant unmundos fed

IO. Dixst Spiritur. ) Per internam

00)100(

i Cau

communes.

infpirationem.

1$« Quod Deus purificavir.) Legem

Nibil dubitans.) lllos fequi , & ad

gm hOnC

veterem vetantem ahquos cibos qua-

Cornelium proficifci.

lt verh.

hi eifent

filegaliter kmmifhdos , per novam

22. Teffimoniwm babens, &c. ) Om-

Ne"f;l

Chrifti legem abolendo.

nes enim Judzi teftantur Cornelium .

titnis

Cumptne ne dixeris. ) u wolys , ne

effe virum bonum, juftum timentem -

commune facias ,

hoc efl, ne contami-

Deum, &c.

At Q

ddo, n

nes,ne polluas, hoceft; contaminatum

Audire verba abs te.) Scnhce: Verba

3ut

À

& pollutum dixeris , aut cenfueris.

falutis & Evangelii.

&,

-

Ex

s

T XeM

N

c;xptrTvx,

6053

X

dæomm, refponfum accep

it ab angelo fan'&.o—,l accerfire te

in domum fuam, & audire verba abs te.

23. Introducens ergo eos, recepit hofpitio.

Sequenti au-

tem die furgens profe&tus eft cum illis,

& 'c;uidam ex fratri-

bus ab Joppe comitati funt eum.

*

/

" 24. Altera autem.die introivit Caefaream. Cor

helius vero

elt

expe&tabat illos, convocatis co

:Ci'S.

.

gna"ti-s; fuis, & nece.ifgriisx ami-

It

2$. Et fa&tum eft , cum i

ntroiffet Petrus, obvius Ven'ït- el

[lll-

Cornelius, & procidens ad pedes ejus adoravit. :

26. Petrus vero elevavit eum , d

icens : Surge,

CO

homo fum.

:

( & ego i'þfe

21. Et loquens cümvillo, intr

ia

convenerant :

2

;vit ,& 'invenit multos, qui

28. Dixitque ad illos :

| Vos fcitis , (juomodo abominatum

übi-

fit viro Judzo, conjungi, aut accedere ad alienigenam: fed

mihi oftendit Deus

dicere hominem.

, neminem -cofmmunem, aut immundum

«

'eni

29. Propter quod fine dubitatione veni accerfitus. Inter-

*

TOgO ergo, quarg ob cauíam accerfiftis me ?

t

:

Gggg2e

]u

*

. 8e. Et !

70

23 Re.cj:pit bofpstio.) s'äs'v.:o's', id eft,

viris principibus , prefertim -ECCIC*-

Bojpitio recepir, laute pro prefenti copia

lalticis , etiam genu flexo nos fubmit-

30

habuit

tere.

pef:itu!

; hoc enim fignificat Grecum

15

ä::*v/Zm.r

96. Etego ipfä hmo fwm-) 'Ita. loqui-

Et quidam ex fratribus.) Ut mi,ni.-

tur Petrus modeftie caufa , quafi di-

p "i

mum fex , ut habetur cap. II. n.I2.

cat , Surge Corneli: ego enim ho-

Qul

24- -ditera autem die tptrorvit Cefare-

mo fum tui fimilis, ac

ficatom

«m. ) Utenim patet ex tabulis Adri-

proinde no?o;,

ut te ante me profternas.

:

chomii,diftat aJoppe fpatio quindecim

29- dbominatum.) d9 piroy,

-nefas,,

ïjickim

leucarum , five horarum.

contra jus , illicitum. - Judei enim

. Convocatis cognatis fuis , &c.) Et of-

abominantur Gentiles quafi infideles,

ficii caufa ut venientem Petrum ma-

impios, impuros, pollutos.

gis hbonorifice exciperet , & precipue

nrerflam

ut verba falucis audirent, & tanti bo-

Offeudit mib? Deus , 6/c.) Ex hoc jam

&d

Y

apparet quid proxime- marrata vifione

ni effent participes.

fignificare voluit Dominus.

z

Neceffarii

" amictl:.).

Am»i cis magis i:ä*-

Communem.) NVide dicta num. I4.

j

timis.

29- Size dubitatione.

md'mm

2$. Cum introiffet.) Domum.

id eft

) é&rridbaec,

contrad;llionem.

» expedite. incuntlanter , cityas

?

imenret

dderavit.) Non tanquam Deum ,

aut Ancelum , fed adoratione civili

Interrogo , €fc.) Sciebat P'etrrurs ex

M

& rgligiofa , ut folemus etiamnum

vifione lintei , ex in&in&u'S?irituæ

-

P

604

ACTUUM APOSTOLORUM

e

: 3o. Et Cornelius ait :

A. nudïusquarta die usque ad haric

Y

horam orans eram hora nona in domo mea, & ecce vir itetit

Jefur

ante me in vefte candida, & ait:

J [

31. Corneli, exaudita eff oratio tuaj & eleemofynæ tuæ

deean

coaumemoratee funt in confpe&u Dei.

pred

.312. Mitte érgo in Joppen , & accerfi Simonem , qui co-

3

gnommatur Petrus : hic hofpitatur in domo Slmoms coriarii

Titu j

jux:a mare.

nand

33. Confeflim ergo mifi ad te, & tu bene fecifti veriendo.

J u

Nunc ergo omnes nos in conípettu tuo adfumus, audlre om-

tj

* nia, quaecumque tibi preecepta füunt a Domino.

It [ig

34. Aperiens autem Petrus os fuum, dixit':

In Verltate

40

4Deu.COmperl, a . quia non eft perfonarum acceptor Deus:

ftum

jo.17.

35. Se

in omni. geate , qui timet, eum ; & operatur jufti-

2-

RF.

i«

CT

tiam , acceptus eft illi.

ob

34-19»

36 Ver-

jtr.

M

t fer

65 80 U

bus

fancti , 'ex nuntiis præmxms quid vel-

In veþe mndrdq ) Acc,un'ga ; 1d eft,

&

let Cornelius. lnterrogat tamen eum,

fplenaida , color enim .candidus eft lu-

tlonem

ut plenius animum illius perfcrute-

cidus & fplendidus.

E

didas.

tur, & aeuat ejus defiderium audien-

3I. Exaudita eff oratio tua. ) Qua

al lllm

di res fidei & falutis.

orafti pro falute tua & tuorum.

n I?I

39. 4 m/d:zu.r quartadie.) amo TÉTGG-

Paw

T); "uieag, ld efl, die 4b binc quar-

Eleemofine tu£& commemorata funt. )

D«

Quafi dicat : Deus recordatus eft elee-

:4. Prima die viderat Angelum , &

mofynarum tuarum , ac propter eas

li.e

miferat nuntios ; fecunda hi perve-

Mi«

licet

nerant Joppem ; rettia iidem cum

impertiet tibi lucem Evangelii.

3/

AN

Petro profecti funt ;

quarta Czfa-

de dicta num, 4. :

,/

diltis

ream pervenerunt.

25. Benefect/h ventendo. ) Bene de no-

QM

Hfaue ad hanc heramy, -Éfe. ) Quaü

bis meritus es veniendo.

[ Y

dxcat;

Qnarto ab hnc die eram .je-

In. con[pefiu ao adfnmus. ) Parat! au-

4C fte

junans ufque ad horam hanc vefpa-

deim

tinam, quando more meo oranshora

dire, & facere quecunque ex Deojut-

fens

predic.

nona, vidi Angelum : Vel fenfus eft:

. Aperiens ausem Pezrus os [uum. )

Pa

Si ad hanc horam computemus, erit

Vlde dicta fupra cap. 8. n. 35.-

fid v

nurnc.dies quarta quafi completa , in

ua die hora nona erabam.

Alu:cr

Comperi.) «eraXap[dsopa , compe-

Cenin

rio , deprehendo , video.

$

vertit S, Chyfoftomus , fcilicet.e.242-

Perfonarum acceptor. .) Ut fcilicet Ju-

ts effe

fuor diebus eram jejunans,cum bora z0-

B

na orans vids ngelum , Cc.

isa ut

dxos pre Gentibus ad Ecclefiam fuam

tl$

u

atriduanum jejunium A ngelicam vi-

elegenc

l

35. Omni gmte.) Quallbet gente,

Un;

lonem prsccilerit , qus explicatio

auu natxone.

lantia

textui Grgco bene convenit.

Eufeh,

P

*

—

L0AÀSUT-^M

-

605

lx

a

3

6 Verbum mifit Deus filiis Irael, ähnuntiäns

-pac;em; per

etit

Jefum Chriftum ( hic eft ómnium Dominus. )

.

.. 51. Vos fcitis, quod fattum eft verbum per uni

.

.

verfam ïu»'- :

tue

ens enim ? a

£E ccl.

daeam :. incipi

RE

Galiloea p,(,)ft bap/t'i,f,mumf, quod

praedicavit Joannes,

35-15.

Q

Ront.

: 38. Tefum a Nazareth :

quomodo unxit eum Deus Spiri-

2.

/ II*

"lati

ritu fan&o , & virtute, qui^ pertranfiit benefaciendo ; & (2

Gal

i

.

nando omnes oppreffos a diabolo, quoniam Deus eraccum illo. ?. 6. —

ndo,

49. Et nos teftes fumus omnium , quse fecit in regione Ephe.

L.

ï Om'

Judaorum, & Jerufalem, quem occiderunt fufpendentes

Col

in ligno.

25.

ritte

- 4o. Hunc

*

Pet.

Deus fufcitayit tertis die, & dedit eum manife-

^

f d9

ftum fi;"ri.

l

uce

juft

1Ggggg

41 Nonx

t

N

et-

* öpe'räiur ;gj?itiam.) Bene ägit,, re-

cet gfzitiatn 'Spirïtuxsk. fzu;&i recte vo-

-

x:ariolelen & lln&iQnem R quïar inftar

&e fentiens ; & bQþis utens niori-

bus.

olei nitidos facit, lucido$ , fortes ,

d eü,

36. Verbum mi/rt'theu:. )

Prædicä-

vegetos & .hilares. .

tionem intelligit , vel, res a Chriíto

Ef virtute.) dvozps , Id eft, go-

didas & fictas, videturque alludere

fentia. Chriltus énim divinam often-.

,i eft lu-

ad illud [fa. 9. g. Wersim smifitt Domi-

dit pbteriti;!m., prafertim: patraüdo

)s

mus in Jacob , 64 cecidis i2 Mfrael.

miracula, mortuos fufcitando , &c.

Pacem. ) Keconciliationem cum

Qui pertzan[it Lenefaciendo. ) Qui

LA

*

i. )

Deo.

"

-

Judaam peragrav

,it bege ficiis ?aiäciens

eB el

:

ga

Hic.eff omm:

um Dominus.) ch ,fci.:.

!

populos.

:

cer 6

Ticet- ]Jefus Chriftus.

;ti5.) ld eft, rumore au-

"Oppreffos a d;;:ääb.) Tyrannid'e dia-

i V*

[Sp. Vos fe

boli in poteftatem ejus redactos ; pof-

diftis ; ex fama, qus late vagata eft.

feffos a diabolo , velquoad animamy,

Quod fatlum eff "verbum pér nniver-

v«l quoad corpus , ve—l quoad utr'w?l-

*

,&denp-

fam jsdaam. ) ld eft , qux dixerit ,

que.

;

ac fecerit, Jefus pet univerfam ]u-

- Suenia

m Deus er(;t u ) ï-Per,

gritid

deam ; que accideriat Jefu Chriíto

unionem hypoftaticam , per eximiam

Deoiu '

rzdicante , & miracula patrante.

gratiam , & per potentem operatio-

Per. baptifzpum quod. ) Pronomen

nem miraculorum & fanitatum , &

sj;tW" :'

quod xefertur ad &zprzfonum , in Gra-

efficaéem przdicationem , &c.

co enim eft /j4zriz .a 0 , baptifma quod.

4 Nazarezb.) Scilicetfci-

39- Qutm occiderant.) Judzi

, comp*

« 98- Jef«m

1p.ligno.) Crucis.

tis effe verb

um jam dicum , aucto-

. 40- Hanc Deus fufcitavir.) Id eft, hic

rem illuftrium tacinorum, qu& audi-

refurrexit-virtute divinitatis fuz.

dicede

tis.

jn 17

s spiritu fando.) Abun-

Et dedit eum manifeftum fieri-) Va.

Un;;it eu; Detn

Qs

dantia Spiritus. fan&i eum perfudit

riis apparitionibus poft refurrC&i

*

t gcnth

nein.

Eufeb. 'llb 4. demonft. Vib 15. do*

-

2

606 — A C'T'UUMAPQST-OIL,O RUM

*N"CI-.'Non omni populo, fed teftibus przeordinatis, a Deo:

äi

i

nobis, qui manducavimus

/

Tun

,& b.ibivmu/'s cum illo , poftquam

refurrexit a mortuis.

42. Et

preecepit nobispraedicare populo, & t&üificari, qüia

ipfe eft ,

rum.

qui 'confritutus,efc a Deo judex vivorum, & 'molrtuo-

P u

43..c Huic omnes Pro

$ ]er.

phetae teüfmöhillm' -pe/rhil;ent , re-

ordi

31.34. rhiffionem

ict- credunt in

peccatorum accipere per nomen ejus omnes , qui

eum.

z

puly

VOR M

qui1

44. Adhuc loquente Pätrd verba 4hæc, ceci

us fuper omnes , qui audiebant verbum.

dit Spiritus f an-

i

45. Et obftupuerunt ex circumcifione fideles

:

rant cum Petro

J quia & 1n nationes gratia Spiritusffa'n&i et-

I

fuía eft.

LA

46. Audiebant enim illos

cantes Deum.

41'oquentes lin»gü/is ; & magnifi- :

?.

bant

47. Tunc refpondit Petrus. Num

quid aquam quis prohi-

30

bere poteít, ut non baptizentuür hi

&

, qui Spirjturp fgn&um ac-

cegerunt, ücut? & .n—QS 2

m

Cens

4f Non omni pa,mdo.)- Sgd Apo/üio- Au/.;ieäant verbum.

) PecriA,, eos ad 5.

Then

lis tantum , aliisque fidelibus fuis.

dem inftituentis.

»"

$

Poffquam vefurrexit a mor£uiss.

) Vi

. 45- Ex circümct:/iwc f e

/H.)- Fideles,

teua

de di

á

a fupra c. I. n. 4-

,

qui ex Judaifmo converfi in.Chriftum

4 i

Q- Confiztutus. ) ao us

»06, id -e ft,

