crediderant.

;

definitus , de(tinatus, defignatus , fci-

In n«t:ones)) 9v* , Gentes & Gen-

licet qua homo eft.

tiles. Probant fudzi Chriftum , Chri-

Viverum & mortuorum. ) 4Vivï vo-

ftique gratiam, & Ecclefiam Judsis

£antur, qnui iri die judicii vivi reperien-

fohis. effe promiffam , & deftinatama

$

tur, quitamen morientur & refu

r

Deo, gentes autem

Bapt

mortui , qui pridem erant defun

E

das.

ab illa excluden-

ablui

livir

|49- /Huic omnes Propheza teflimmontum

46. Loguentes inguis-) Donum-enim

perhizent , &c. ) Per hunc , ut patet

linguarum. confecuti fuerant , ficut

lt

ex omnium Prophetarum teftimonio,

Apoftoli in die Pentecoftes.

Wt

remiffio datur peccatorum , &c.

uf

Per nomen ejus.) Per eum.

des celebrantes.

Magnificantes Deum. ) Divinasxl'au'-x

44- Cecidis Spiritw. fanünus.) Nifi-

7 Rgfp ond;t Perrus.

)i Exorfus gB

E

bili fpecie , fcilicet in igneis linguis

ermonem.

I

incumbens capiti Cornelii & domefti-

Numquid aquam probibere qf;i.f poteff?) |

corum ejus. ld patet ex capite fequen-

Num aliquid obftat quominus hi ba-

B

ti n. I5. ubi dicitur : -Cecj4iz«

Spiritus

jetiu Jper

ptifmo. initientur , qui S. Spiritu re-

lus

4410

7

| 605 y ffena ö" Juper uos in

pleti funt ut nos ? q

1

gafi dicat , ?aP

ne :?ihil.

Püüw

—

607

Du

48- Et juffit eos baptizari in nomine Domini Jefu Chri

.j$ 9

quam

Tunc,rogaver.unt eum, ut maneret apgd eos/»alfquot diebus..

*

*

quia

ER

C

APUT XL. —

mo-

P&träs difceptantibus. fr

airibus , quod ad Gänfe& ac.æææt», reif

T.

ordinem exponit : muliis z4ntiochie comver[is predicatione dilci-

x,qïïl |

pulorum , mittitur ad eos Barnabas ab .Ecclefia. Sferofolymitana ,

qui tmultis comver[is adducit eo C? Saulum a Tarfo: cum quo mit-

j fah? : .

| "titux Sferujalem , -^ut in famem ab Agabo propbeta. pradi-

/eQe-

&am ferant fratribus eleem'obw;imä

ld

I. À Udierunt autem,Apö&oli, & fratres/, qui erant in ]u-»-

.& À dea, quoniam & Gentes receperunt verbum Dei.

if

2. Cum autem afcendiffet Petrus Jerofolymam , difcepta-

bant adverfus illum , qui erant ex circumcifione,

roli-

3. Dicentes: Q

uare introift

*

n ao

& manducafti cum illis.?

i ad vircs,præpqum /hþa,bgntes-,

4. Incipiens aut'em' Petrus expon'ebaf illis ordinem , Fïi-

Et

cens:

5

$. Ego eram in c

ivitate Toppe Xor'ans,, & »v—idi in »,e-xc'e]ïï'u

ajf

mentis meze vifionem, deícendens vas quoddam velut lin-

teum ma

deles,

E

gnum quatuor initjis fumm'it—ti de cælp, & venit u;que

illum

ad me.

TM

Gtn-

-

—

Chri-

uleis

B. In momine bcmini J*-) ld Ct&,,—

Baptifmo Chrifti qui perficiebatnr per

d;æis'ChriPciani' , ut fupetiogi caPite

um

&

num. 45.

uden-

ablutionem aquz , .

'in-v*ocacionefn

$. Quare introiftt ad viros prip;a;ium

divinarum perfonarum.-

balentes.) Quafi dicat , quosnon fo-

enim

Ut maneret apad eo5 , Gc.) Ut ni-

lum noftro cstui adjungere nefas eft,

ficat

mirum plenius inftruerentur in rebus

fed nec permiffüm illis habere con-

:

]j

ad fidem fpectantibus.

fuetudinem.

L T fratres.) ld eft, ceteri fïd;les

Praputium baäeu;es.) Gentiles. non

I--

' Apoftolis inferiores & fubditi.

circumcifos,

u

; d

Receperunt verbum. Dej. ) Lege,m

-

04 dnciptens autemm Petris.) ld CR ,

f

I;vangelicam.

rem ab initio repetens.

1 ba

2. .D/cept.cäai 4duerfm sllum. Sy-

$. In exce[fa mentis.) ln exta(i, in

a

rfus , /;rigabanr , tan

raptu. Cetera

ug hic habentur, re-

"u

- poftulabant.

quam offenfi ex-

petita funt. ex

fu

1

h

periori *capjce ; lfbi

&a' erant ex «

irc:f;fzkifaae.) Ex ]u?

eà exyicgyimug.,

Z

608

ACTUUM APOSTOLORUM

6.

) nunA "

l0.

A 11 Llu-v»- AA

uüens conüderabam & vidi quadrupedlater-

r ,& beftias, & reptilia, & volatlha cceli.

fatia f

&C

7 Audivi autem & vocem dlcentem mihi : 'Sur ge Petre?

occide, & manduca.

folis

20.

S; Dm autem : Nequaquam, Domme quia commune, aut

immvndum numquam introivit in os meum.

cum

nunt

9/ Refpondit autem vox fecundo de coolo : Quæ Deus

mundavit, tu ne commune dixeris.

2l.

10. Hoc autem fa&tum eft per ter, & recepta funt omnia

crede

rurfum in coelum

pn

11. Et ecce viri tres confeftim aihterunt in dofno, in qua

tofo]

eram, miffi a Caefarea ad me.

chiam

12. Dixit autem Spiritus mihi, ut irem cum illis ,. nihil

2)

haefitans.

Venerunt autem mecum & fex fratres ifti, & in-

"e&)

Dom

greffi fumus in domum viri.

I3. Narravit autem nobis, quomodo v1dliï'et Angelum in

24

domo fua, ftantem, & dicentem fibi Mitte in Joppen ; -&

E

accerfi Slmonem qm cognommatur Petrus.

H

r4. Qui loquetur tibi verba, in qmbus falvus erls tu , &

lum

univerfa domus tua.

26,

ig. Cum autem coepiffem quu:, cecidit. Spmtus fan&tus fa-

cueru

er eos , ficut & in nos in initio..

E h1

16. Recordatus fum autem verbi Domlnl, ficut dxcebat :

sMat.

g.

3. 1I.

'dJoannes quidem baptizavit adua, vos autem baptizabimini

Marc1

Spiritu fantto.

qtepha

Die;

I..8.

17. Si ergo eamdem gratiam dedit illis Deus, ficut & no-

CIa,r

Luoæ bis, qui credldlmus in Dominum Jefum Chrlftum ego quis

|

lis er;

- nl

' eram , qui poffem prohibere Deum 2

]oa

18. His auditis, tàcuerunt, & glorificaverunt Deum. di-

Nez;

i Ey;

süpr -centes : Ergo & Gentæbus poemtentmm dedit Deus ad. vi-

1., 5. tam.

Infr.

folyml

—

19 Et

19.4.-

Gentil

16. Bapt:zaäzmmz Sptrttu fen&o.) In

tentare futiï'ec 1mp1um/& xmpom-

QII x

Pentecofte.

bile.

tentua,

Gd

17. Eandem grattam ) ie»e 3(06»8641)

YUnt.

I8- T4cwrunt) na'uwi'av, quieve-

dife,

par donum , par in fubftantia , licet

Penitenfiam. ) Id eft, tempus & lo-

2'5

in quantucate por difpofitione vel Dei,

cum pcnitentiz.

Verftor

vcel homxms $ difpar & majus, vel

Ad vitam.) Ut vivant , fcilicet vi-

ininus.

X p

ta gratie, & poftea eclam glorlæ &

I)

Qu potm pro/n&cre Deum.) Quod

fehcntansxæternæ.

Bij

D

CAPUT XI

609

hater

eI9. Et Áfli quidem, qui difperfi fuerant a trxbulatlone, quae

fa&a fuerat fub Stephano, perambulaverunt usque Phoenicen,

etre,

& Cyprum, & Antiochiam, nemini loquentes verbum , nlfi

folis Judseis.

L

t qut

20. Erant autem quidam ex eis viri Cypru, & Cvrenæl, qui

curni introiffent. Antiochiam, loquebantur & ad Græcos, an-

Deus

nuntiantes Dominum Jefum.

21. Et erat manus Domini cum eis : multusque numerus

Offtia

credentmm converíus eft ad Dominum.

22. Pervenit autem fermo ad aures Ecclefie, quzeerat Je-

nqu

rofolymis, fuper iftis: & m1ferunt Barnabam usque ad Antio-

chiam.

^ tihi

23. Qui cum pervenlfï'et, & vidiffet gratnam Dei, gavifus

&

e& & hortabatur omnes in propofito cordis permanere m

.

Dommo

.

jm 1n

24. Quia erat vir bonus., & plenus Spmtu fan&o, & fide..

.n,&

Et appofita eft multa turba Domino.

25$. Profe&tus eft autem Barnabas Tarfum, ut quærereL Sau-

um: quem cum inveniffet, perduxit Antiochiam.

P

26. Et annum totum converfati fünt ibi in Ecclefia, & do-

ys ft

cuerunt turbam multam , ita ut coonomlnarentur primum An-

tiochiae dlfClpul

Chriftiani.

27. In

ebat :

I9. Sub Srepbano. ) ld eft, tempore

re.gratia , in Ecclefia & Corftiani-

m

Stephani.

'Syrus , oó Stephbanum.

mo.

Phenicen. ) Phæmce ; vel Phani-

24. Vir bonnus.) Videtur "um honitas -

M

cia , regio eft Syrig, cujus metropo-

-

pro facilitate morum & manfuctudine.

lis erat. l'yrus.

Plen-i Spiritu fantlo. ) Id eft, zelo ,

Antmc/amm ) Synæ Metropohm

) Nemi-

fandi.

& charita:e , que funt dona 9pmcus

Nemint loquente's verbum.

f dl'

,

ni Evangelium præducantes

Et fde.

) Fide theologica ,

& fiöc-

j v*

QO. Qwidam ex ez:.) Qui. ab ]ern-

litate ia obeundo munere fuo.

folymls difperfi £

4erant.

.A/:þof' fta ef multa tarba Dominc. )

. hriftum. converfa , & Ecclefie

[

Laqueäantur & ad Oxaes; ) Id eft,

C mf'n.mæ addita.

Gentiles.

OI. Mazus Domin;. )Amüentm, po-

25. Ut quererez Saulum, )

Meterem.

mpom

tentia, & cooperatio.

amicum fuum , & fub Gamahele con-

Credentium. ) 'mg&ur'ag , enm eredi- '

difcipulunr.

qw!'"'

d:ä]':t

Er amuum . totum. conver[ati þmt zi

23. Gratiag Dei.-

Scilicet , con-

i Eccleffa.) Syrus habet: " Tozegwe ant-

3&10

verfionem Gentilium , & relmofos

Z f' 2" ul cangregaä antur 1m Éccíefía , ni-

ac plOS eorum mores

mirum ad facras fynaxes , ad oratio-

nem , & ad Dei verbum. audlendum.

cet yi

In Demino.) n Domini fide , amo-

jrg

Bibl. cum Gom.. Menoch. T. VIl,

Hhh

*

600 — A !b TUUM 'A"P' O &T o L/*o.ïR——*'U*' M

|

27. In his autem diebus fup"errve

Z

nerunt ab ]'Erofolym!ä

prophetee Antiochiam :

28. Et furgens unus ex e

is, nomine Agabus, fignificabat

per fpiritum famem magnam futuram in* univerfo orbe ter- .

Ll

rarum , quze fa&ta eft fub Claudio.

:

.

s habebat, 'proþOfuerunt*fïä;

290. Difcipuli autem, proutqui

guliin miniflerium mittere habitantibus in Judsaa fratribus:

40. Quod & fecerunt ,

mittgn;esïï ad feniores per manus

»

Barnabze, & Saqli.

E

]

-

CAPUT XII.

'Hefodes o?ciþ yz;cobo Petrum reirudit in carcerem , Cupiens þa]f

ä

Pafiba eum tradere populo occidendum 5 [ed orante pro eo. [ine in-

zermilfone Ecclefa, Angelico edu&tus auxtlio fratribus magnum

attulit gaudium : fatla autem de carceris. cu[lodibus. inguifitione ,

l

Herodes proficifcitur. Ce[aream : cumque divinos bonores, a po-

pulo oblätos 10

n re[Dueret , percu[Jus efl ab Angelo , & co

[umptus a vermibus expiravit. .

x

Ts

f

bi

ödem, autem tempore mifit Herodes Ijex,manüs UER

r

|

[

j

Higg;*et quosdam de Ecclefia,

|

,'L E

2»- OC'

,'

ap

ä

i

lo

29 In bis autem diebus. ) Ilofcili-

üt fcilicet ex eo quod mittebant mi-

nec

cet anno ,

uo Ántiochie docuerunt

..

niftraretur. egentibus..

Saulus, &

arnabasg.

Habitantibus im — 7nda

4 fütr?&äh ) !

Ciu

"Eum religionis ergo , agnofcebant

|

Qu

Supervenerunt ab fevofolysmis Propke-

enim eos quafi patres fuos , utpote

i

qui

t4,) Miffi ab Apoftolis Antiochiam

Tutn

Ecclefiam illam jam etflorefcentem

primos fideles : tum quia fideles in

fue prophetis dote confirmarent , &

judza fpoliati fuerant bonis a-]udais,

& í

ilufirarent.

:

partim etiam fe illis fponte abdicave-

i

orotheus i.n

runt,

-

j

ideo

Hi/jt

98. Agalus) Quem D

tur juvari.

que præ/,cec;fis merebap-'-

n

ut H]

Synopfi Sanctorum, ait, fuiffe unum.

e 72. Chrifti difcipulis.

. 30- M;:ttenre:.adw Senio;e:.)/ Ad* quO-

Dish

Signiffcaber per [piritum. ) Przdice-

ftolos ,; ait Oecumenius. . Alii, ad.

(dts ,

bat fpiritu prophetie , quo pollebat..

lütea

Prefbyteros , & Primores fidelium ,

P

Famem magnam futuram.) Sub Clau-

prefertim /. Diaconos , horum enim

ttds

dio Imperatore, ut ftatim additur, ni-

erat eleemofynas diftribuere.

miruin fecundo ejus imperii anno, qui

[

IE

anno fecundo Claudii.

dem: autem tempore.) | Id eft Y

X

ia

utit Biron.

fuit annus Chifti 45. & ex . parte 44.

pgtay

Herades Rex.) Herodes Agrippa.

f

29. In m'ifzz;kerifem.) In fubüd'ium, , Mi mfzmz;.) ld eft, aggreü'u/s eft.

Quief,

*

;i

ä

[

61I

ceAPUT OE -

2 Occidit'antem Jacobum fratrem Joannis gladio.

4. Videns autem quia placeret Judzeis, appofuit ut ap-

*

prehenderet & Petrum. Erant autem dies Azymorum.

.4. Quem cum apprehendiffet, mifit in carcerem, tradens

quatuor quaternionibus militum cuftodie

t

nvdum , volens poft

Pafcha:producere eum populo.

[

n carcere. Oratio autäm

!

| s. Et Petrus quidem fervabatur 1

fiebat fine intermiffione ab Ecclefia ad Deum pro co.

. in ipfa

6. Cum autem producturus eum effet Herodes

no&e erat Petrus dormiens inter duos milites ; vin&tus cate-

nis duabus, & cu

(todes ante oftium cüítodiebant carcerem.

us Domini aftititj & lumen refulfit n ha-

4. Et ecce Angel

bitaculo , perculíoque latere Petri

, excitavit eum, dicens:

724

Sürge velociter.: Et ceciderunt catence de manibus ejus.

[

$. Dixit autem Angelus ad eum : Pracingere, & calcea

Z

te caligas tuas. Etfecitfic. Et dixit ili:

Circumda tibi 'ye-

euneas

)

fümentum tuum , & fequer

Hhhh ^5

9. Et

Vinünus catenis Jkaäni.) Mediu—s in-

—2. Aäccidi't mh;m jacebum. ) Proba-

bile eft ceteros plerofque Apoftolos

ter duos milites , qui catenas tene-

)

UI EC EEE

abfuiffe . Jerofolymis.

bant, ne quo modo eos falleret, aut

-elaberetur.

Mos etiam vetus fuit ,

4 Appo[uir.) id etiam addidit , ut

ut difcimus .ex Seneca epiít. 5. ut

appre

henderet & Petruim.

-Erant Auferm

dies AZymorum. ) Addit

eadem catera reum copularet, & mi-

hoc Lucas, tum ut denotet tempus

/Witem cuftodientem , quod fortaffe in

Petro fervatum eft..

fni

necis fancti Jacobi , tum . ut. indicec

caufam, cur non illico occifus fit fan-

9. Angelus Damini.) In corpore af-

w-

&us Petrus ; feddilatus poft Pafcha,

fumpto.

Nonnuulli opinantur huac

pant

quia fcilicet eranf dies tefti azymo-

Ahgelum fuiffe S. Michaclem prafi-

tpotc

rum, quos fanguine effufo maculare

dem. IZcclefia.

A

n

& fune(tare nolebat Herodes.

ia

4- Tradens: quateor "q;mter;zianiäu:

—Lf;men rifulfit i2 haäim:-k!a.) Q

jt$s

lumen folus Petrus vidit , militibus

at

militum.) Moc eft Sexdecim militibus,

- £ortaffe dormientibus.

Y

eban

ut fingulis no&is vigiliis , hoc eftter-

g. Præcingc*rcf.)' ]udæi long

as þgerexz"-

pis horis; quatuor advigilareot cufto-

des , & prioribus-fe(ïïs, alii quatuor

bant veftes , quasituri , at operatu-

Àpo'

fuccederent. .

ri cingebant ; & fi veftibus non de-

ad

im:e,gri , « recentes

pofitis effent dormituri, cingulo detra-

d

Producere cumpopzi

/a.) Morti—public.e

yurfi s

tradendum.

&o laxabant..

1 epim

- &. Sine intermi

jffrone. ) ÉxrtyQjG cþn-

co

quiga;:)' 'Sanda'lia,; ut eft in Græf

tinuata ; & longa , ut efficacius im-

fd dh

petmre

nt quod volebant..

5

i enda: tiäirve/lime'nmm fuum. )

.76. Erat Petrus dormiens. ) Secur

4

'e& Ip.dTto) , fupeþjorem veQexn , vel pal-

ium. -

n

f

*

guiefceh's in divina. providentia.

jv

*

-

d

»»

612 — AC T U U M AP 0 S T OLO ,R UM

i

1f.

,'g.nEt exiens fequeba:ur eum , & nefciebat qui/av.'v-.grum 'ei't,

quod fiebat

ruiffe

dere.

per Angelum : ex'i&ixn»)gbat*. enim fe vifum v1

r.

10. Tranfeuntes autem

| pri makm ,& fecunxdïam' .nc-ufcodiralm *

modo

venerunt ad portam ferream , quce ducit ad civitatem; quae

te aQ

ultro aperta eft eis. .Et exeuntes procefferunt vicum unum,

eum

& continuo difceffit Angelus ab eo.

.

If.

1I. Et Petrus ad fe reverfus , dixit: Nunc

fc:io—þvcäre a qüia

quid:

mifit Dominus Angelum fuum , & eripuit me de manu Hero-

j

dis , & de omni expe&tatione plebis Judzeorum,

;]

inqai

*1

12. Confideransque venit ad domum- Marize matris Joah-

que a

nis, qui cognominatus eft Ma

-

rCus ubi erànt multi congre-

20

gati, & orántes.

facS Y

.13. Pulíante àutem eo oftium januze

Cub

J

videndum , nomine Rhode.

/,f' »gr'locefïi't puellga. ad

-

*

gion

I4. Et ut cognovit vocem Petri, prae gaudïO»' »nofnx ape'ruït

?I

januam, fed intro currens nuntiavit ftare Petrum

t

nuam.

z

-

p

:

"

ante jg—

pto

22,

15. Átilli dixerunt ad eam: Infanis. . Il

bat fi

la autem affirma-

J

j

cl fg hgbxere. Il/li autem di.cebapt : Angelus ejus eft-

16

160- Pe-

Woonss|

dens re

9. chäe&at fqut':t' verum eff.) Nova

Oui 'c;gkmi;zdfk: ej?( Maress-) Non

R

enim admodum res fiebat , qux . id-

eft Marcus Evangelifta , fed alius qui

E uT

eirco videbatur incredibilis.

; r-efpon

fuit focius peregrinationis Santti Pau-

IO. Zramfeuntes pripmam $ —,?rzmzlamï

li , & Barnabz , de

quo fermo- rgdi-*

:

.euffodiam. j Militum cuftodientium

bit inferius .

þitu C

Petrum , a quibus . vifus non eft.

I3. Pae/la.) wa:äïb*un : quod etial;l

J

£s

Portam ferream.) ipfius palatii He-

N

vertt poífet azc7a.

ofter tamen

xodis, per quam tanquam ex arce in

Interpres zque ac Syrus puellam ver-

Jot jar

€ivitatem reliquam ibatur. -

tentes, fubindicant non. fuiffe ancil-

Gpiti

Pfareff?runt vicum umum. ) Donec

lam , fed honeftam , fortaffe filiam,

X

3

4l

fan&tus Petrus in tuto collocaretur ,

nmnus.

aut neptem matrisfamilias illius do-

.

E

Ateam

& a fomno plane expergefa(tus, &

-

Qonte

mentis ftupore , intelli

geret

quid fie-

ret, & fibi confulere potf-t.

fa-

Nanïzi'ne* R/aodä.)*x P?3», 1(? eft, Ro-

lj

Expetlatione.) Syrus , machinatione.

«WJ(()

1

I4. Pre gaudio.) Cuþi'ens ftatim dif-

Mi

Plehts Tadeovum.) Pontificum pre-

cipulis fidclibus

fertim , Scribazum , & Pharifzorum.

trum.

»n?mrcriare- adeffe Pg—

tüt$ ;

I2. Conffderan/que.) Periculum , un-

IS5. bjfz2::.) Deliras.

tonde

de ereptus erat , & divini beneficii

fnta

"ngelus ejus eff. ) Ex hoc c'ölli'gitur

amagnitudinem.

eo etiam tempore fideles exiftimaffe

J

Venit ad Domum Mariæ.)*s In qua era&

unic

u

[

phc.u

««tus fidelium orantium pro Petro.

ique Angälumqfuum cuftodem

» lt

adefle.

E

ET UER TRU ARESNIIEI N N 8 TOE ET

(CAP U;—T XII x

P

nel,

16. Petrus aiitem 'p-erfeverabat pulfans. C,um*'äutem ape--

Tuiffent oflium, viderunt eum, & obftupuerunt.

n v1

I7. Annuens autem eis manu , tit tacerent , narravit, quo-

m ,

modo Dominus eduxiffet eum de carcere; dixitque: Nuntia-

que

te Jacobo

«

lnu.m)

cum.

s Vöngfrätribus hec. Et -egreiïus äbutxlf alium 1o-

18. Fa&ta autem

' äi'e, efaf non.

parva t.ürbatid infef milites,

qui

quidnam fa&tum effet de Petro.

:

Teto.

19. Herodes autem cum requififfet eum

.,', & non inveniffet,

inquifitione fatta de cuftodibus, juffit eos duci: deíce

4

]

Jomn

que a Judsea in Caefaream, ibi commoratus eft. . -

nydens'—

mgre-

20. Erat autem iratus Tyriis , & Sidoniis.

At illi unani-

mes venerunt ad eum, & períuafo Blafto , qui erat fuper

cubiculum regis, poftulabant.

ll-aväd.

giones eorum ab illo.

páacem, eo quqd alerentur re-

'eruit

2I. Statuto autem die, Herodes veüitus'.veftä.regi'a, fääit

*

t ]a

protribunali, & concionabatur ad eos.

mabat :

m«

2 2. qPqullïus'aut.em: accla

Dei voces, & non hominis.

Hhhh 3

r

.23. Con-

ül

I6. Perfeverabat pul[an:.) Vel 1;16-

12 C

&

)e,

"L

aream.) Paleftinz , quæ' prius

tuens deprehendi ,^ vel defiderio ar-

d-ï'cebatur; £urris Stratonis.

dens revifendifratres, & forfan Rho-

Erat autem iratus, Gc.) (Jujuo,ua)&cö'y,.

. Non

de pre

*

audio non aperiens nihil etiam

refpon

í

Petro dederat.

pugnacem , & infenfum gerens ani-

us qui

mum ; bellum animo agitans. Caufa

1Pau-

17. dunuens ut tactrent.) Ne Ræ-

ire Herodis nos latet. 'Baronius fu-

pitu confufo vocum narrationem rei

fpicatur fuiffe quod Sidonii Petrum

gefte impedirent.

e carcere elapfum fufcepiffent , & fa-

etialii

Nunciate 74&060.) N.[ir;opril, nam ma-

&i Chriftiani , ab

i

' eo Epifcopum Ac-

Rmen

cepifient.

| VOl*

jor jam erat occifus, ut dicitur hujus

Perfunfo Bl

Z

capitis n. IO.

datis fortaffe muneribus.

;jfo.). Conciliato Bl'a(ïo?-

j

acil

lbiit im aliumlocum.) Nimirum Ce-

lam,

faream , Sidonem , Berythum , &c.

Qui erat fa

j do-

fectus regis cubiculi.

per cubiculum g'egi:.) Ptæ-

donec tandem Romam pervenit.

Ee quod alerentur. regiones eorum ab

I9. [rz?ä]iii"on*e f^tta. de Vciu/?adiäm'. T

!RP

«yaxeryag TS; QuANuxzG , eft autem dya-

sllo-). Solliciti erant de concilianda pa-

ce, ne Hercdes frumenti exportatio-

1dil

xehm inquirerere ,. examinare , tor-

ne prohibita , eos fame conficeret,-

pe

turg admovere , judicare etiam , &

21. Srarmto autesm die.). Exat dies fe-

condemnare, unde $

demnavit cuflodes,

yrus vertit. Cfony..

cundus ludorüm pro Cefaris falute,

ut ait Jofephuslib. 19. Antiquit. c.9.

itit

- Jeffit eos Zuci.) Ad extremum füp-

F.

€

plicium. Bont auctores Latini, D»-

ptro, corona infignis,

efestus veffe vegia.) Purpura; ; fce-

mam

€i , fine alio addito , dicunt protrahi

Concionabatur.) N etba faciebat.-

)dG-

fd mqrtem.

22. De: voces , Vn-anqko?nini:. ) Pxo-

Y

/

614

'AC—T UUM AQQSTOLORUM

p

23. Confeítim autem percuffit eum Angelus Domijhi, eo

&

xit ill

- quod non dediffet honorem Deo :

:

x

: confqmgtus : ar'þx"ferm'rä us

|

bam if

expiravit.

«

24. Verbum a

ltem Dominiesc(tebat: de muldplitble

dimife:

235. Barnabas autem , & Saulus reverfi funt ab Jerofolymis

aSup. a expleto minift

erio, :affumpt-q Joanne , gu? cognf)minatqs eft

& m

9-29-'Marcus.

&L

CA PUT XHL

infrt:

—A'Cäx»m).*c RCCEMPIGAM E d ERE

nieri

Saulus 89 Bartabas jübentur a Spiritu fan&lo fegregari ad opus

& E

pradicationis inter. Gentes , €? Barjefa free. Elyma mago ,. qui

d

phum

eorum predicationi refiflebat , ad Pauli oerbum excecato , credit

"S

um, |

Sergius Paulus

in Zntiocbia Pifidie Peulus in [ynagoga latius

? (

-de Chrifto diferit : fod Sfudeis blafpbemantibus €? 'f«per/ec'u-/

dionem in eos excilantibus, comvertuntur | ad . um

Gentes juxta. Ijaie voaticinium.

Cillafd

x *Ränt auztexm in Ecclefia, quae erat Antiochiæ,-prqþhet&

Herode

E5 & do&oresin quibus Barnabas, & Simon, qu! voca-

tütricis

nihen f

batur Niger, & Lucius Cyrenenfis, & Manahen, qui erat

it, utp

Herodis Tetrarchz collattaneus, & S'aulus,

frerit o

2" Ml

"vï hr

jecta ädulätio. Viäätür acclamatio

Expleto ;niki/q?r;a.) Ad 'quod,fdera nt

orta a Tyris, & Sydoniis, qui gra-

deftinati , .defere-ngdftrpln eleemoty-

bus.' Tla

tiam Herodis aucupabantur, ad reli-

narum,

)Xæ [f äf'yt

Dixir

quos Cxfarienfes proferpfiffe,

Nf]acbiæ.j Syriei ,,*-*duo :di ximþs

u inte

- 93 Crfeflim,) Sytus, eadem bora.

in fine capitis precedentis re-

tibug jr

percuffie.) Plagalethaliillum feriit,

ve'rfo.ä Saulum, & Barnabam.

vifcerum. fcilicet doloribus , & tor-

E

minibus, ex Jofepho.

|tem corporis

Prophete,) Quui divino Spiritu affla-

tittie

ti futura predicebant.

35 at

putre£aftione, & fatore ; inde enim

Doüeres.). Qui facras

fcripturas in-

d hane

vermes ebullierunt.

terpretabantur , & fideles docebant

Eo qto tion dedtlfet

bonoren: Däa.) Sed

credenda & facienda.

*

E

Wldi ü

fibi illàm arrogaffet , co nfentiendo in-

Ay,.,,,;

fanz ilii adulationi.

Lucins Gyrenenfis.) Qui Cy

renes fizft;

Mtctrfrog

Epifcopus ex Ro

— Verbum autem Dosmini, G c.)

Evange-

die fexta Maji.

mano Max*gyi'ologio

i

Vorgoj,

lii predicatio crefcebat , & imultiplica-

t

i

batur Ecclefia,

2

Manahen.) Dequo

P

'Martyrol. Rom.

fe

nt&(]

25. Rev;xfþæntdäfgrqfaly?æif.) Sci-

24. Maji.

-

licet Antiochiam , unde mijTi fuerant,

Herodis Tetrarcba. ) Herod

is Af

]'"Püm

ut. eleemofynam deferrent. Jerofoly-

pe,qui Chriftum induiz vefte alba,

Eriks

mitis pauperibus fame laborantibus ;

& imifir, & J

oannem ,.Bapäüam oc-

,

j

fupra c. I1- 28 -

eidit. ^

i

31

—

E

r

X

CAPUT XIII.

É -

nt, 60

F Mmlürantïbus autem illis Domino, & [jejunantibus, di-

TOib u

xit illis Spiritus fanCctus: Segregate mihi Saulum , & Barna-

bam in opus, ad quod affumpfi eos.

jbatur

.Tunc jejunantes, & orantes; imponentesque exs manus,

olytis

dlmlferunt illos. -

tus et

4. Et ipfi quidem miffi a Spnltu fantto ablerunt Seleuc1am,

r

& inde navigaverunt Cyprum.

s. Et-cum veniffent Salaminam , prædrcabant Velbum Dei-

in fynagogis Judæorum. Habebant autem & Joannem in mi-

nifterio.

Md qpis

6. Etcum pefambulafïent univerfam infulamr usque|ad Pa-

0. (f

trüit

phum ,

invenerunt quemdam virum magum pfeudo prophe-

tam; ïudæum, cui nomen erat Barjefu.

TMH

7. Qul erat cum. Proeunfule Sergio Paulo, viro prudente,

fitu

ch.,

Calla&;meus ) Quupuer cum. puero

Selenciam.) Uxbem yicinam Antio-

pheta

Herode fuerat enutritus, & ejufdém

chiz ; hequentem & celebrem,

nütricis Iactelactatus. Significat Ma-

Et inde navigaverunt Cyprum.) Quiz

V9

nahen fuiffe. mfigms & illaftris fami-

ex Seleucia commodus eft tra]e&ufrm

u enat

liz, utpote

ui Herodis Principis viri

Cyprum.

fuerit coll. a

à

aneus-

8. Salamisam.) Qure poftea a o

Mi

/

9. Mip; frdnnäus auteg: £: Domi-

flantio Imperatore di&ta eft'Conítan-

dfaeran

a5.) Nur&eryovroy, id eft, facrificanti-

tia , & nunc appellatur Famagofta.

bus : nanmi & facrificium lefæ dlCltüiï,-

Habebant autem.U Joannem. ) Co-

Jeemol)

7&81'1'88()/166

gnomento Marcum, de quo cap.

Dixit illis Speritus fanBus. ) Inftin-

I2. 25.

-dixims

&w interno, quem Prophetis & prio-

lIn miniflerto.) uvmgsfrcw ; mszrum,

lat f

ribus moemc

quafi dicat., Joannes Marcus mini-

Segregate 67. ) Segregate eum per

ftrabas Saulo & Barnabz, prefertiny

wm,

exccntionem & miffionenm; quemDeus

jtu if

in cura rerum temporalium , €o que

ab etcrno fegregavit per electionem

adjuvabat, ut tacüæus & pfemus evane

gtuj'as Ill*

ad hanc. miflionem & opus evangelr-

gehz,arcnt,

zandi ubique gentium.

6. U/gue Papham.) Cypn urbem ,

docebat!

celebrem. carminibtus Poecarum

Jumpj? ) w()oaxs»f?xmuaz : üd eft,

accerfrot , alii vertunt , /z auxilt um 4([

Magunz Pfeudoprophezam. ) Qui cum

enes fütt

TOcAUI.

effet Nïagus , fe ut prophetam ven-

yrolO"*0

ditabat.

9- Jájwnantes , Gfc. ) Cum jejunat-

9 Ro

fent & oraffent; mgaua)'rsg, X neoo-

Bar-ïc]ü ) Id eft , zi£us 7ef»; Filius

:väapævo:,

Salv* atoris.

Lnponenstesque eis muanu:. ) lllos in

Vldetur pater hujus Ma-

j An

gi vocatus fuiffe Tefus , vel Jofuc,

Epifcopos ordinando.

7- Cum proconfule.) Magiftratu Ro-

f albàs

$

Miff a Spiriti fantlo. ) Ut pacet ex

mano, qui confulari poteüate pro-

&am [

dx&ts n. 2.

vmcxam bubernaba:.

*

L.

616

ACTUUM APOSTOLORUM

?

Hic, accerfitls Barnaba ,

& Saulo, defiderabat audlre vet-

bum Deti. -

"E. Reü&ebat autem 1lhs Elymas magus (fic enim mterpre-

tatur nomen ejus) qua&rens avertere Proconfulem a fide.

. 9. Saulus autem, qui & Paulus, repletus Spmtu fan&o

mtuens in eum ,

ro. Dixi: O plene omni dolo, & omni fallacxa ,fir dla-

boli, inimice omnis ]uftmæ, non deüms fubv ertere vias Do-

mini rectas.

1I. Et nunc ecce manus Dom1n1 fuper te $ & er?s cæcus,

non videns folem usque ad tempus. -

Et confeihm cecidit in

eum caligo, & tenebrae , & circuiens quærebat, qu1 ei ma-

K

num daret.

12. 'Tunc Proconful cum v1d1H'et fa&um r Credldlt admx-

rans fuper do£trina Domini.

: I3. Et cum a Papho navigaffent Paulus, & qu1 cum eo

erant , venerunt Pergen Pamphyhæ Joannes. autem dlfce-

dena ab £184 reverfus eft ]erofolymam

: 4 Ti

-

b

9. £!yma: M4gu5.) Elymas videtur

Subvertere vias Domini.) Oppugna-

efle barbarum nomen , ac fortaífe

re E;vangelium , quód eft via Domi-

Cyprium . antiquum , fïgmficans Ma-

ni , quz recta nos ducit ad falutem.

gü")-

II. Etzanc,) It.zque mmc,vuc habec

T

9- S.mlus ztulem, gqui & Paulus. )ch

Syrus.

primum Saulus vocatur Paulus ,xquod

Manus Dommz) Uiltrix P pumtlo j

vmdl&a

p

nonten deinceps femper ei tribuit Lu-

C4S.

g

Unde videtur quod occafione

Ujque ad Tempus. ) Temporamam "

n

Sergii Pauli proconfulis, & Apofto-

non perpetuam cecitatem illi infixit

latüs füi ad Gentes nomen Hebrezum

Paulus, ut refipifceret.

&i

in Romanum & Graecum

1

C2/120.) Quz inftar nubis , vaporls,

ha

Saulus ,

------

Paulus commutarit;

ut tacmus

& blan-

vel nebulæ oculos ejus velaret , ei-

dius fe Romanis , Grecis , quafi re

que vim cernendi adimeret.

fi,

& nomine Romanus infinuaret.

-I2. Super-docirina Dom;m ) Do&rl-

lg

Repletus Spiritu [antto) Novurü fen-

nam Evangelicam.

—

fithic Paulus Spiritus San&ti ardorem,

13 foannes autem. ) Cognomento

li

& inftinctum ad patrandum rmiracu-

Marcus.

E

]um, quod narratur.

Reverfus eff 7erofalym4m ) Ex pufil-

j

letuens in eum. ) Iracundls & nrden-

lanimitate aliqua, nolens tot itinera

*hiq

tibus ocülis.

conficere , & tanta fubire pericula ,

itdi

IO. F dmäal; ) Imlcat,lone malo-

aitS. Chryfoft. & Baron. Aliqui putant

VE

rum operum.

. affe&u matris degentxs in ]erufa-

Yid&

Nm effnis. ) $ n4vwe, nwz de[n nes.

lem.

-

li

n

-X

H

617

| CAP UT XHb .

| 141111 vero pertrahfeuntes Pergen ;; veh'efunf Antiochiam

Pifidiae, & ingreífi fynagogam die fabbatorum , federunt. .

— 15. Poft le£tionem autem lezis, & Prophetarum, miferunt

- . principes fynagoga ad eos, dicentes: Viri fratres, fi quis eft

Es

.

.3n vobis fermo exhortationis ad plebem, dicite.

*

LI

16. Surgens autem Paulus, & manu filentium

indicens, ;;it :

— Wiri Ifraelitze ; & qui timetis Deum, audite.

,

- 17. Deus plebis lírael elegit patres noftros,

& pï*'ebe;m exal-

-

tavit

; cum effent incolee 4interra JEgypt , 5 & in brachio

4Exo:'

m

excelfo eduxit eos ex ea :.

ïd- 1'0x

m"*g Exo.

18. e Et per quadraginta a

:' 13-2[*

fuftinuit in deferto.

nnoi/*um tempus mores eoru

3

e ?"äjxö.

Ig. Et deftruens gentes fep

tem in—tcrra Fhanaan.,'.dfort

diftribuit eis terram eorum, .

s

-36. 3v

4]ofu.

.20. Quafi poft quadringentos , & quin

qüagintä xann,osk f*

,

&

I4ox 2-

p p?jï'hæ? dedit judices usque ad 'S:ïtm.uelï P.ropheft'a-m..þ

2I.

e Tud,

-

30

-

14- Aktiac-bi;t;ü' Pyfídia. ^) Quæhd;if-'-' ;"quf ftudio religionis clo»hv»enivebancrad

-fert ab Antiochia Syr-liæ'," dequa fupra

-fermones audiendos in Synagogis.

nuln- E I he

17. Ple(is frael. ) . Mraclitici po-

Die Sabbator

m.) Uno die e Sab-

pv.lrli.

bat-is.' 3

*

il

U

;

— Elegit- patres iz&;?ras.-'l) | Ex omnibus

nt

Sederunt. )

r arudïtofevs—,' ,caþcä;ntgs

entibus, ut

effent populus & Ef:äle-*

Iu

hac modeftia opportunitatem cum alio-

j

a Dei.

r

um gratia & utilitate docendi.

þet

: Plebenz exa/mvit.'..) Ber Molyfem ^

-

IS. Poff leBionem antem legzs &f Pros

multis patràtis mirabilibus inclytam

101

'pbetqmm. )Le&ione enim peracta, ali-

faciens gentem: illam , quam

omi-

. quisvele Synagoga, vel'advena, fer-

^monem habebat ad fimul collectos, ut

nus tam .ihfïg

ni'bu; gtoäigiis oftende-

If

etiamuum fit in-Ecclefiis poft Jectio-

ret fe tueri? —

jiit

J Brachio excelfo. )

nem Epiftolg & Evangehi.

-

; .Nfaxïmol robore

: Mifg-jrü:ig ad eos , €/c.) Honoris cau-

& potentia. '

dïïsj

el

18. Meres earæm» /itj*?inkit.)

Incgn-

fa , illos invitantes ad exhibcndum ex-

ditos, rudes , duros , rebelles ;. erat

^hortatorium ferinonem,

i

n

z

$i quiseff ia vob1s feruro cxquiaiiäni:.)"

enim populus dura cervicis. -

J19. Gemzes ]Eþt&

d

Iubeg fermocimàri &ke?hor'

tur Deut, 7. I-

m.) Que 'gum,e/ra.-n.-.

pento

ggn'i.

:

Terram eorzm.

16. Mazu ff

!

emfium;; :-ndz'u;m:; ). Hoc

X Pöpuïor.ljmi * 3":*"

tium illarum.

N

lil

enim gcftu olim verba fa&turi fï;gntium

.9o. Pofl qua

dl'ztngfkfüf;öï 7diäqz;4gix-

Eineü

indicabant.

E

icil!

« Et qui timetis Deum., »

»Spectare holc'

£a anno;,) Inchoando a nativitate 1faac,

on

uwllt

. videtur ad Gentiles profelytos & alios,

usque ad vifi

?

| em terrg proslflijï—'æ.,l

Biblia cum Com« Menech. T. V1

lii

]er*uf"

-

*

X

*»

Y

Y

-

!

!

ág. ïijC-TKQU UM *A'.*P'ö sT OL OR

fiRé. , 21. Et exindefpoftulàverunt regem, & dedic illisDéüs /Saul

$. &-filium Cis, virum de tribu Beniamin, annis quadraginta.

9. I l

&IO.I

[

22. Et amoto illo , g fufcitavit illis David regem : cui te-

fümonium perhibens, dixit: 4Inveni David filium Jetfe, vi-

giRe.

,

15.14..

rum fecundum cor meum, quifaciet omnes voluntates mieas,

& 16,.

25. Hujus Deus ex femine fecund

»

H

utlj;prpmüïïonäm' le»lxi—fl

'I:r äfa!.

Iírael falvatorem Jefum,

.

24. : Praedicante: Joanne ante

-faciem adventus

9.21.

4

fejïu;s : b';ipä-

zlíai. -

fimum poenitentiae omni populo 1írael.

II. I.

25. Cum implere autem Joannes cur

füum fuum,- -:l-'ideb'at,—'.: |

& Mat. Quem me arbitramini effe ; k non fum ego, fed ecce venit

I

poft me , cujus non fum dignus calceamentà pedum folvere.

arc«

I.

26. Viri fratres ; filii generis Abraham , & qui in vobis ti-

Luce ment Deum, vobis verbum falutis hujus miffum eft. —

29:3:

27.

ui enim habitabant Jerufalem, & principesejus;hunc ..

/Matt- jenorantes , & voces prophetarum,

Mr leguntur , judicantes impleverunt.

qua ,p-c—är*ï.omne fabbatum

d

I a. 7.

1

TE

m

Toan.

Es

E Et

x

Z

127 .

9I. Anni:; 7u42r4gïnt4.). In hisqua-

pl

þcifrgïum'qüi'.erat fyzkni)öilum— & inci-

di

draginta annis includuntur anni Sa-

tamentnm-ponitentig , ad remifífio-

niuelis, quibus ipfe ánte Saulem pre-

nem peccatorum , -& juftitiam b

apci.

LU

fuit Ifraeli. .Ita paffim. Interpretes.

fmo' Chrifti recipiendam.

k.

Exgo tempus Samuelis nof Judicibus,

25:' Cum impleret curfum /hum.) Mi-

fed Regibus, qui Judices fecuti funt,

tz Ícilicet & minifterii fui, quad erat

inf

annumerat j ac proinde eorum illud

Chrifto dare teftimonium , eumque

Yl

tempus, quod ab exitu ludicum, feu

lfraeli oftendere'; ac corda omnium

á morte Heli fluxit;usque ad finem

ad eum recipiendum preparare.

—

. SG

Saulis, quadraginta annis definit..

Quem me. arbttramini e[fe ?. ) Quafi

flng

22. Secundum cor meum. ) Mabetur

dicat-, vos me putatis effe Meffiam,

hoc f. Reg. 13. 14. fecunduxilfme.n-

fallimini, nor fum ego Chriftus; fed

€;]

tem & voluntatem meam.

,

ecce Chriftus poft me illico veniet,

o Faciet omnes volumtates méas.) Pra-

cujus ego 'non-fum di

dere

ta folvere.

-

s

i

gnus cali;eameg-

Dy

cepta mea ad unguem fervabit. .

3

^

03. Edwxit Ifrael.) Sufcitavit Ifraeli

96. Vobis werbum

/;/utif lmjus »?i -

fd&a

Salvatorem Jefum. , Grzce eni

