39) Serutamini Scriptaras , &c.) In

pterea fic locutus fum , quia vos dile-

&ionem Dei non habere animadverti,

Buisqu.

Gr&co elt , £eovzyrs , quod eque an-

LE

ceps eft ad Latinum , : cum polflit effe

& optavi vos ad fidem in me

3 & di—'

indicativi « imperativi modi.

Si fit

lectionem Dei adducere.

por

indicativi , fenfus erit : Quuid. nobis

3. dm nomine Datris mei. ) Tzi;l-

L.« D)of

yrodeft quod fcripturas fcrutamini ,

uam Filius a Patre Deo miffus.

cum ille teftentur me eífe vitam , &

Nonm accipyis me.) Non admittitis

b

falutem hominuim , & vos nolitis ad

me tanquam Chriftum Dei Filium.

3. Etf

me venire , ut hujus vite fitis com-

$; alius venerit.) $i quifpiam alius;

a, Qu

potes ; fi fit imperativi , fententia

ac nominatim is , .qui dicitur Ánti-

erit;legite , excutite , diligenter exa-

chriftus.

3. 9üb

minate-fcripturas , & protunda illa-

Venerit.) Pro Chrifto Salvatore fe

li (uis

rum myfteria , multa & clara de me

gerens , ut revera veniet.

L]

teftimonia reperietis. Uterque fenfus

In zómine fi«o-)

Privata au&ori—catf:;

:

probabilis eft & fuos habet affertores.-

non miffus a Deo.

i

Quia putatis.) INec vOs fallit fen-

lilum accipietis.) Sufcipietis

tentia-

ftum , & illi adherebitis.

s

Yilatorem

80 itduser

Vitam aternam babere.) Putatis in

44. Quomodo poteflis credere , &fc. )

facris fcripturis inveniri poífe oratio-

Aperit caufam cur Antichriftum po-

*üm copf

nemobtinendg vite , & falutis &ter-

tius fufce

,

"rtam )

nz.

Meffiam.

pturi fint ; quam fe verum

0lo Da te

Teffimonium þf;*hiämt de:e.) Quod

Qui gloriam ab imvicem accipitis.) Ju-

ego Jefus fim verus Meflias & Chri-

dzi prafertim. Scribe , & Pharifei

m opini

ftus mundo promiflus.-

videri volebant apud alios fapientes;.

5. Ni'j,

983 f n

CAT. Claritatem,) Occupatio eft, ne

prudentes , & legis obfervatores. Mi-

dicerent : tu preclara de te ipfo prz-

nui autem mirum quantum arbitra-

Yceffe üt (

dicas, eaque variis teftiinoniis con-

bantur eorum exiftimationem , fi a

Q ïKC'erem

firmas aciprobas , & visad te venia-

Chrifto .difcerent. , & ejus difcipuli

RUET]

Cafitie

mus ut domineris no.is, & rex Chri-

&

fierent, quem pauperem effe videbant,

Rmnmo

ftus agnofcaris , & inclytus fias.

& nunquam literas didiciffe. "T'ime-

? o i,

Claritatem. ) 3-9"?60, gloriam.

bant etiam,ne minus legis obfervantise

Ofhnem v

Non aceipio.) Non requiro. -

tenaces haberentur , fi fequerentur-

Indo

&Ore i

&

[

42-- Sed cagna?i vosr, Gc.) Sed pro-

LLEUTER

0

Chriftum , quem l?gem ; & Sabbati

46' 'Cl' edh

i

RE EL R

n

CAPSUT V VYL

-

439

fis viam

hibent de

45. Nolite putare, quia ego accufaturus fim vos apud Pa-

trem , eft, qui accufat vos Moyfíes, in quo vos fperatis.

h

26. Si enimcrederetis Mo

yfi, crederetis. forfitan, & mihi:

£ de me enim ille fcripfit.

g Gen

47. Si autem illius litteris no

i x

habets i

meis crede is? :

n creditis ; quom-odo verbis

I9. &

C AP- UT 'VI." :

m

49-IO

fl me:

Deut.

) invicem

uingue panibus , &? duobus pifibus fatiat quinque "Virorum 1815

millia; fugit «colentes ip[um facere regem* fuper mare ad difci-

znts?

fulos "vento agitatos ambulat ; de pane celefli docet , quodque ipfe

j N-

manepasnt

fit panis vite , &^ caro ejus cibus quem oporteat manducare : [an-

ia vos dilt*

guisque ejus potus, quem oporteat bibere: quidam difcipuli of-

nimadvcr!i»

fenfi ejus Jermone deferunt ipfum: 4pofloli autem cum &o

I

permanent., quorum tamen unum dicit e[fe diabolum.

a Mat

,'i.' ) T;m-

1.4 ])Oft heec abiit Jefus trans mare Ga

:

lilææ , quod eft Ti-

) mijïus.

beriadis:

I4-13

; ajmictitis

Marc

i Filium.

2. Et fequebatur eum multtudo magna, quia videbant fi-

632

L

fpiam alius;

gna, qua faciebat fuper his qui infirmabantur.

Lucz

etur Anti

3. Subiit er

lis fuis,

go in montem Jefus & ibi fedebat ;um difeipu- 9. 1o.

lvatore ft

*

4. Erat

.Ju&()fiütc,

.riguc hr

violatorem putabant. In animum er-

erederetis utique , . cum fit in Grzco

go induxerunt potius non crederé, nec

s'mgsösa's a,v.

,'dlffag[')

eum.confiteri effe Chriftum.

De me euim ille feripfrr. ) Mlultisin

Glortam ? que a folo Deo eff. ) Quz

hrifm D

locis , peculiariter tamen Deuter c.

j f venm

folo Dei teftimonio nititur , & folis

18. 16. Ubi ait : rrophetam [ufcitabo

ipfis-rebus laudabilibus, non homi-

eis de medio fratrum fuorum , quem lo«-

w' /'fi!') JU:

num opinione.

cum videtur Chriftus refpexiífe.

pharilsi

45. Nolite putare quia ego accufatu-

47. Literis. ) Libris.

rus fum. vos.) Qua(li dicat, non erit

Quomodo verbis mets eredetis.) Quuafi

$ füPi'nm;*

.

atore N

neceffe ut ego accufem vos , etiamfi

dicat, mirum non eftfi mihi non cre-

n at

ego tacerem , folus Moyfes futficeret

datis, quem odiftis, & contemnitis,

1

D

ut accufatione fua vos reos perageret,

cum illum ametis & fufpiciatis.

oneti»

& damnationi obnoxios oflenderet.

Off bsc , &c.) Qusz hic habentur

In quo vos fperatis.) Confiditis, fpem

I.P

fe videþant!

explicavimus fupra Matt. 14.

p, Tmt

""

omnem veftram collocatis , tanquam

13. Paucula tamen notabimus illig

þbfäWmdæ

indoctore populi per legem , tutore

omiffa.

umntm—

& mediatore apud Deum.

Tiberiadis. ) Vocatur Tiberiadis,

feq

quia adjacet liberiadi qua eft civitas,

&

sabbïii

46. -Credttis for(itam.) N erti potuit,

L

a

449

EVANGELH' AISE'CWUND'I—-JM JOANN.

u

I'i'.: ]

/4. Erat autem. pfoximum Pafcha, dies feftus

daeorum..

.S. Cum fuüblevaffet ergo oculos Jefus, & viditfét ,quiamul-

D

faneren

Tnontctr

titudo maxima vénit ad eum , dixit ad Phil

1 ppum: U nde eme-

14 U

mus panes, ut manducent hi?

Ü

ad af

.6. Hoc autem dicebat tentans eum;

ipfe enim aciebgt ,'quïd

ä

effet fa&turus.

r

r F

pharna

.3. Refpondit ei

Philipp'u$; Dücedtorüm denariorüm'-panes

non fufficiunt eis, ut unusquisque modicum quid accipiat:

eos Jef

1 M

8. Dicit ei unus e

:

x difgipul;s f:jus, Aqdreas, frater Simo-

Z

nis Petri ,

»

4

1. C

9. Ett puer un

tripinta.

us hic, qui habet quinque panes hoïrd-eac:eos,

& düos pifces; fed haec quid-funt inter tantos ?

thyi fret

10. Dixit ergo. Jcfus : facite homines difcumbere..

20. 1l

lEr'atx

autem foenum multum in loco, "Di(cubuerunt er

go viri, nu-

t V

mero quafi quinque millia.

fut ad

II. Accopit ergo Jefus panes,

& &um gratias egiffef-, -di-

0. À

ftribuit difcum

nayicula

Ibenzibu;s; fimiliter & ex pifcibus quantum vo-

lebant.-

*

diícipul

12. Ut autem 1

mpletifoar! - dixst dic

c

4

53 À

"ipulis fuis ; »Cöll»lïgitve ;

uc fuperaverunt, fragmenta, ne pereant.

Cum, ul

13. Collegerunt ergo, & impleverunt

duodecim cophinos

AK

fragmentorum ex quinque panibushordeaccis, & duobus pifci-

bus; quae fuperfuerunt his, qui manducaverant. -

[

N

14. llli ergo homines cum vidiffent, quod

Jefus fecerat fi

gnum, dicebant;

eftin mundum.

Quia 'hic eft Verelprqpheta, qui vgptu;us

tür.

ventümg $

I5, Je-

I5 Rage

[ d

Cti&'xïl invü

Blg;;.) (

quaxh Herodes Te;:rarcha a fé ::ohdi;

uni Julio Roma-noþ ,« um regali .Hi-

Toute,

tam , receptusin gratiam Tiberii Cz-

fpánico..

hi illud

faris ab illius nomine ita appellavit.

9. Ef puer unus : bic qui babet [zlpaiu-

.19. fta1;,

Vide Jofephum lib. 18. antiq. cap. 3.

que panes , ffc.) Habebat fortaffe Ve-

hi i&ïig, [

-

5. Dicit ad Philippum.)Philippum po-

nales , illofque attulerat exiftimans

Vigi?"i q'xih

tiffimum alloquitur ; vel quod majo-

fe facile in tanto h

:

ominum cgncur—fu

VUUITT

ri indigeret eruditione , vel quod ef-

venditurum.

!Iït Slpiïit*fs

fet reruüm cconomicarum intelligen-

uqui thma

tior , vel quod plus cateris de victu

II. OWantum volebant. ) Ad peffe;»

TeQug

follicitus videretur.

&am ufque refectionem , ita ut nihil

V

Itl

'X

? Quj

amplius defiderarent..

Pünf.f- ) Cibariae

I4. Propheta.) Ó meopiiryg , cumar-

Al P

6. Tentans eum.) Experimentum fu-

vin, &

mens fidei ipftus.

ticulo , :le Propheta , fcilicet Chriftus

7- Diiarioram.) Denarius equivalet

T 14754 7"4

Qui venturus eft-) ö-e*e Xo'ff"of , ille,

bjj,

fm.

: CAPUT VI

44t

Ofüm

1r. Jefus ergo. cum cognoviffet, quia venturi effent, ut

& Mat

"

qumu. 3-

rarerent eum, & facereng eum regem : À fugit iterum in

! n

montem 1pfe iolus.

"

Ma3

nd'g eme-

15. Ut autem lero fa

eius 6. 46.

ad mare.

?

&um eft, def&:enderun-t difcipuli

5a.t.,'quïd

17. Et cum afcend

iffent xhävim.—, venerunt frans mare in Ca-

m panes

pharnaum, & tenebrae jam fattze erant ; & non venerat ad-

eos Jefus,

ccipiat:

18. Mare autem,

'vento magno flante, exurgebat.

er S:imo-

I9. Cum remigaffent ergo quafi ftadia viginti quinque, aut

rdeaceos,

triginta, vident Jefum ambulantem fupra mare; & proximum -

navi fieri, & timuerunt?

ite ti mefe.

re int

2o. llle autem dicit eis: Ego fum , nol

21. Voluerun: ergo accipere eum in navim, & ftatim navis

viri, n

fuit ad terram, in quam ibant.

2?. Akera die turba, quae -

ftabat trans mare, /vidif, quia

ifez, d

navicula aà/ja non erat ibi nifi una, & quia non introiffec cum

ntum vo-

diícipulis fuis Jefus in navim , fed foli difcipuli ejus abiiffent.

23. Aliz vero fupervenerunt naves a "Tiberiade, jixta lo-

:olligite,

cum, ubi manducaverant panem , gratias agentes Domino. -

24. Cum ergo vidiffet turba,quia Jefus non effet ibi, neque

cöphinüs

di-

bus ?ifCi-

*

[ um

ocerat f-

venturus , ille, qui i nobis cxpe&a-

verat Chriftus.

adbuc eo in Iocd erat , ubi ilam pa-

:

t

vgntur.ps

tur.

('401' .

Is. Raperent. ) Vio;en*

Sed foli di[cipuli ejus abiiffc

) Sibi:

6tiam invitum.

]

o 'if'FïPE'tu

perfuadens adhuc illic' effe Chriftum,

D 'Je'

- 'I

ac proinde illum quazrebat.

Ita fup-

/

Faeir.) &wxoeuot, fecefft.)

lIu montem zjfeé. folus. ) Ubi noctur-

lend4 videtur narratio E vangelifte.

Í [egali Hl

num illud tempus orationt impendit.

23. A& vero fepervererant maucs ,

19. 5^4.//2.) Stadium eftoctiva pars

&c. ) Sentus eft ,, proxime praterito

die unam tantum in eo littore fuiffe

b'ht 491'5'

milliaris, continetque paffus centum

forafieve

viginti q"inque.

naviculam , qua Apoftoli relicto do-

exillimans

Vipnti qu;nqt:e , 4ut !rfgt.nfdo 3' Si-

mino nivig:verant , licet autem fu-

nit Spirit:s finftus. fcriptores facros

erveniflent alique naves a "l'iberia-

m c;f))ncllf j

dein locum ipfum , ubi fa&tumfuexat

loqui humano more, przfertim iis in

miraculum, certum tamen turbis erat,-

xebus , quas exate cognofcere mihil

Ad pate

refert. —^

illis. Chriffum lacum .non trajecifte ,

ita ut

pihil

2I. Voleerent erpgo eum accrpere inna-

quare illam fedulo querebant.

24. Vidiffet quia fefus non cffet 1&s.)

eum t^

vim, &c.) Vide di&a. Matt. c.14.32-

o

Turba qua ffabat trans mare,j eu*

Cum diu quxfitus no

*

n app-arcget,, fu-

:zz

Chaftus

i,

Bibl. cum Cem. Menoch. RT.'V!I.

Kkk

GIW,; !

L

EVANG. *SEGUND'UM.'J;OANN-

;

Z

442

difcipuli ejus, afcenderunt in !nav'i.cuï.aso &

» D

: v-en'emht Caphar-

naum quarentes Jefum.

fes dedit:

25. Et cum inveniffent eum trans mare,

nem de c

dixerunt Qi Rab:-

bi, quando hue venifti?

5 Ia

2€. Refpondit eis Jefu

É

S, & dixit: Amen , amen dico vobis:

tm mun

quaseritis me: non quia vidifüs fi

M

u Dr

gna, fed quia manduca&j*s ex

panibus, & faturati eftis.

L

rem Auni

.27. Operamini non ci

bum, qui perit,.fed qui perma*nelt in

jj Di

« Mat yitam seternam, quem Filius

,

hofninis dabi vobis. .c Hpnc

nitad me

Pater fignavit Deus.

ä( 17- epitm .

D

quam',

28. Dixerunt ergo ad

eum: Qgid faciemus ut ppere;nurl

36. S&

sþpra opera Dei?

; 0

I. 32.

*

29. hefpon

dit Jefus, & dixit eis; d Hoc eft opus -Dei 5 ut

Vþnir adi

41.Jo credatis in eum , quem mifit ille.

-

2. 25

40o. Dixerunt ergo ei: Quod ergo tu faci

s ügni;m ;ut Vid?a-

Mrstesen g

e Exo

rnus , & credamus tibi? quid operaris?

.

41. Patres noftri manducaverunt manna 1

n deferto, ficut

&unt erant t

16.1

r€.

Danem de

fNNum.

II.7.

fcriptum eft: e Panem de eaelo dedi; eis manduca

.32. Di-

ba ex Pfal.

Pfal. .

r

us Moyfe

77.24 fpicati miraculum in naves afcendüng

lavit, teflimonio fuz vocis , &þpro-

IU et, paz

Sapi. & Capharnaum veniunt.

phetarum fuorum , miraculis velut an-

$ , non

16.20

In $

nulo fignatorio confirmavit, & com-

ücitur paui

2S. Trans mare..

1

yr:agoga Ci-

81 , fumgo

vitatis: Gapharnaum.

probavit mjittia D«o in falutem mun-

"

296. Noen quia vidifiis f£gna.) X me

di ,,& effe Meffiam.

icimus , «

28. Opera Dei.) Deo grata.

8ed Paig,

-

edita in teftimonium Evangelü, nec

M!' 'l)eïum4

ut falutem zternam voþis oblatam

29 " c;-e:idti:, Uc-) Ut credatis

confequamini,

me efle Chriftum falvatorem mupdi

Corporis m

&td quia manducaffis ,

5:.) Sed pro-

a Patre miífum.

atutis eff

rix takm" e-n

e cel p

pter utilitatem veftram temporariam,

30. Quid eperaris) Dignm

1

Reprehenduntur quod miraculis alie-

fide; quafi dicat, quz hactenus edi-

meem Vi

numin finem abuterentur, nec ex eis

difti miracula non futfficiunt nobis,

l?öP- , Cun

nec rem tantam perfuadent.

Klim vipy,

proficerent- in fide regni- coclorum.

: 33' le?liJ

27. O.pcm,miui,' non cibum qui perir,

31- Patres aofhri manducaverant man-

&'c.) ld eft nolite curam , « folici-

za,6c.) Deprimunt miraculum mul-

: ht de g

tudinem ponere in cibo corporis qug-

tiplicatorum panum, quati dicant ,

y Bim 4

PUT;S jUt

rendo, qui in ventrem vadiz, & in fe-

tu femel pavifti nos,at Moyfes toris

celfum emittitur ; fed in quzrendo

quadraginta annis multo majorem

m-, a'e/;md

cibo animi , qui non corrumpitur, fed

multitudinem in vafta folitudine pa-

- Vij y

vit cclefti manna.

Hoc longe ma-

) Catàm:

perducit comedentes in vitam ster-

nam. Hunc cibum operamini, id eft,

jus miraculum eH: , quam fit tuum.

AMynds Y

laborate , &omne ftudium adhibete,

Simulant Judzi fibi fatis non effe pa-

Mlibus f

tratum miraculum , ut iterum a Do-

3 Seg

ut eum comparetis.

l

Hunc enim.) Filium hominis,

mino pafcantur: volebant enim otiofi

ant af

paíci a Chrifto more veterum Patrum

;;j

Signgvit.l)em'.) äo*þgdcyto's ; fea-

55" Egþ.j

-

frg

UE MM r nE r ERE

*

P

C-AkP'UT" VI. x

443

Capha s y. Dixit ergo eis Jefus: Amen , amen dico vobis: Non Moy- -

fes dedit vobis- panem de coelo , fed(.Pa,ter meus dat vobis pa-

ü Rab

nem de coclo verum. -

33. Panis enim D

I2

0 Whis :

»eft, qui de coelo dgf&em?i,t ; & dat vi--

tam mundo.

|cafts ex

34. Dixerüint ergo ad e

um: Domine, femper da nobïs pa--

—ygem hunc.

*

ia

i

us: Ego fum panis vitse: f qui ve-fEcct

35. Dixit au'em eis Je

t Hpnc

-nitad me, non e

fariet, & quicredit in me, non fitiet um- 29 79

í

quam;.

upereäur

bis

, quia & vidiftis me, & non ciedidiin

| 36. Sed dixi vo

»

"

31. Omne

PU hp

d dat mihi Pater, ad me veniet & eum, qui

Da, ut

foras :

v-'eni.t ad me , non ejiciam

Kkksoz

E Quia;

uþvidga-

cum erant m deferto, vide infra n...'3*4...

panis ille, qui de c«lo defcendit , de

t fii

Panem. de c&[o.), Citantur hec. ver-

quo vobifcum fermoner.facio.

..

ba ex Pfal. 77. 24-

Pazmis vwite.) ,ViïVus ipfe , & vitain.

-

Noz Moy[es dedit vobis panem.de eelo.)

dans mundo..

24

- ld eft; paqi's,fqu-.;m' dedit vobis Mby-

Qui venit ad me

x) vfd* eff , qui cre?

B , & PW'

fes. , non tuit. proprie- de. coclo , fed

dit,habet panem hunc., nemini enint

]s velut -

."dicitur panis ccli , qui« in aere factus

denegatur credenti, paratus enim fuim

i, &cm-

eít ,. fumpto cclo pro aere , ut. cuin

me ipfum darein efcam , & potunt

dicimus , vo/weres euf..

Omni ad'me venienti. , & credenti..

Ium ff

"Sed Parer meus dat vobis panem de

Nim efuriet.) Hoc dicit Dominus,ut.

gf

at

'euelo. uerum.), éuafi 'dicat : 4Yt panis

refponderet verbis illorum , qui' di-

Ü

r erelitió

corporis mel , quem vobis Pater meus

xerant , f/ezper da nobis pauem hunc )

daturnus eft , illeeft vere de collo,quia

jem mund

Non. [etiet.. - Nam: hic. panis plus:

— de coilo proprie fumpto defcendit..

aliquid efficit quam panis vulgaris quo:

vnnl'il üwe,a

| Panem. verum. )-10» &pro». T0». ANq-

fames tantum fedatur , fitis vero nom

aQenus C'[-

5S,50y. ,. cum. a;'.tic.ul'

extinguitur ,. fed. potius accenditur.

ailum: versuo.

9 ,,ki'd eü-'f panem

diynt 2095

La]

v, Divinus, & ccleftis,

36. Er vidiflis me.) lÀ. eft , quamvis:

2

Pani: Det-)

videritis me , quamvis complura ac-

UM

p a

A Qui de ezlo defcendii.) Guuoties opus

eft,. nam delcendiz , eft prefentis tem-

ceperitis- divina. tcftimonia., ex quie

colum m*

bus facile me. cogaofcere. potueritis

Af ia

-poris , ut patet ex Grecoó ,afrwr.-a/ScZ:-

Chriftum effe Dei Pilium , mundi Sal-

Mofe m

yo», deftendens.

r

; myjorem

Vitam. ), C

leftem' ,. eternam , ac

v-atorem.,

beatam:

37. Omne quod 'dar mibi Parer,

t'fc)

jisdir p

Onge (

Mundo,) HOmïhibuä'quibufvis-nfor-

Qui: dicere potuiflent, frnoveras nos

N quunm.

talibus: fumentibus illum ut oportet.

non credituros : quare ergo' hzc fru-

P.ï-

A. Senper danobis panem bunc. )VMo-

ftra' effundis ? refpondet. efíe in tur-

non Cffü

]

ba ele&os a Deo' qui credant , futu-

l;crum 4

lebant pafci fine labore. Vide fup.

ro

f

um 0

&on

E

nunu ä]I.

*

que complures fimiles q;.u credi-

g5*

turi fu.

u

g Pa

Ego [»m ,?.zm'(f 'W')&.) Ego fum

44à XEVANGEL'II—SECUNDUL;I JOANN.

38. Quia defcendi de coelo, non ut fa

m Ne:

am, fed voluntatem eju:, qui mifit me.

ciam Voluntatjm me-

traxer)t €

39. Haec eft autem voluntas ejus, qui mifit me, Patris:

g H

Dei.. Ot

ut omne ; quod dedit mihi

, non per am ex eo; fed retuífci-

tem illud in noviffimo die. :

45 N

Dto, hi.

40. Haec eft autem voluntas Patris mei, qui mifit me: ut

omnis, qui videt Filium , & credit in eum, habeat Vitgm

j Àa

tat cter

seternam, & ego refuícitabo eum in noviffimo die.

.41. Murmurabant ergo Judai de illo, quia dixiffet :: Ego

4j Eg

füm panis vivus, qui de coelo defcendi,

:

g. KT

gMat . 42. Etdicebant: g Nonne hic eft Jefus

L

filius Jofe];h ,ï;ujus k

tüortul ü

13.55 nos novimus patrem , & ma':rem?

Quomodo ergo dicit hic:

$0. H

fanduca

6

"?^ Quia de coelo defcendi?

L)

^5

Re

4

7'.

fpond

it ergo Jefus, & dixit eis: Nolite murmur/arei

in inyicem-:

44, Tat

.44. Ne-

loco tomin

i

fuvis, &

quDeasin

d fint Cl

Omne.) Omnes hoxgxïhes cujuscun-

R

£

UIrena , q

que &tatis , conditionis, fexus.

nem juftorum.

fu/z-iteä:.) Ad vitgm. ; rcfurre&io-

beneficis a

JDat wibi Pate

r . Predeftinatione

Ip noviffimo Die.) In dierefurre&tio-

tiia telinqu

&terna.

nis , & generalis judicii.

corde al

d me 'uem'et;) In me crädec $ ver-

40. Qri vidiz F./um.) Qui filium,

-^ Réfg)

ba me: fidelibus auribus excipiet.

& que ejus funt

& contemplatur.

» probe con lder,ac', |

'er ad me t

Qzui venit ad me.) Per fidem.

n uf

Non ejiciam foras.) INon repellam a

* 4I. Ej fmm panis vivus.) Id dfixe-

ditum v

me , fed benigne excipiam.

rat fupra n. 35.

pofte veni

38- Quia dejcendi de cefo, &6:.) Af-

probut aud

num. 38.

Qui de ce. defeendi, ) ld dixerat — |

fert caufam quare non fit rejecturus

.

€os , quos Pater illi dederit.

42- 1277

us Jofeph. ) F.abri'Nazarenï?

ræiqllæ l)m

Non ut factam. voluntatem meam.)

ita loquuntur ex o

pinione ylllgi &

: Et erupt

Qu diffentanea uta voluntate Patris,

fama publica.

X

Dec celo de[cendi. ) Quafi non effet-

ptum eft h

qualem ego non habeo quidem , fed

Vi-

5* 15 ujj

vos me hibere putare podfitis.

,

Ortus ex terra, more ceterorum-mor-

üö! f dot

de fupra cap. 5. n. 50

talium , fed quafi Deus aut An

' OCet pro l

Qui mifft sme,

) Cónfonum enim eft

aliquis decclo delipfus.:

geluf "i

rationi , ut legatus fequatur volunta-

43. In imvicem.) inter vos m'tuo,

El

lütenus do

nendog 3

tem ejus; a quo legatus eft.

Non eft quod. murmuretis quafi ab-

Füm ab p

(

. Ut omze quod dedtz mihi , ö"c.)

furdum quid dixerim.

Veftro fit vi-

ür u

Phrafi Hebriica, pro €oquod dicas;

tio, ut, qug dico, nonintelligatis, nec

ne quidquam eorum , qug deditmi-

recipiatis , culpa enim veftra a Deo

Y etm f

Atroit

hi, perdam.

lumen vobis negatur-ad intelliren-

tm, &

u

Perdam.) Sicnim ego non recepero,

dum ,. & efficax auxiliu

"

m ad creden-

a "!!dtc;

fed foras ejecero , perdetur omninq.

dgm.

-

f

N

"

D

hr

— ——

u m

-

CAPUT VL

.*

445

.

44- N-emo pbieü*venire ad me, nifi

Pater, qui mifit rhe

9n1 fhe-

die. -

traxerit eum, & ego refufcitabo eum in noviífimo

docibiles^ Ifa-

Juris: *

4s. Eft fcriptum in Prophetis: ? Et erunt omnes

5 LJ

| Cj

Dei. Omnis, qui audivit a Patre, & didicit, venit ad me.

E

3:

46. Non quia Pairem vi

di: quisquam , / nifi is, qui efta.

Mat

t me ut

Deo, hic vidit Patr

em.

. IL27

l-

&t vitm

41. Amen, amen

dico vobis: kQui' Ciiedit in nie , habe: v

tam aeternam.

^

et: Em

48. Ego fum

panis vitae :

E

s

49. k Patres veltri man

& kKExo

ducaverunt räanha in deferto;,

:

, 16.13

h, oujus |

mortui funt.

dicthic:.

so. Hic eft panis de coel

o defcendens: ut fi guis ex ipfo 27

——;

manducaverit, non moriatur.

K

k k5

DN Ego"

grmutate i'

ag ——

Es

^46. Non quia vidir Partrem, 6c.) Ya-

'4.7',-

axerit eum.) lngelliäit;lr hoc

4 N-

loco nomine tractionis vis

quzdaim

citz objectioni occurrit, putare enim

fuavis , & libertatem non ledens,

poffent eos , qui a Deo docentur vi-

qu1 Deusintus erudiens ,. quam aman-

diile ipfum Deu

M

,

$

m , præfercim "?17-0-

da fint coleftia, quam contemnenda

phetas.

terrena , quantum Deo debeant pro

Nf i5 , 6c.)

.Si ipfumxcxcipit.

refurtedio-

beneficiis acceptis &c.. efficit, ut om-

44 Deo eff.) Ekx Deo nafcitur , &in

düredi

nia relinquant , & unum Deum toto

ejus Sinu moratur, ut dixit fupra e T.

n. 18-

"

corde amplectantur:

R?,rilfäi(aäa eum.) Quem fcilicet pa-

^ Hic vidit Patrem.y Hic folus vidit

Qui filfum.

ter ad me traxerit. Vide dicta n. 39.

vidétque Deum patrém fuum per ef-

confidezt

.) Quia infolentius

fentíam , & naturali facultate eum ,

45. EfE feriptum

d fe

di&tum videri poterat neminem à

ejufque omnia intuetur.

7 ) [d diXE'

poffe venire , nifi a Patre tractum,

47. Qui eredit in me. ) Qui credit

me effe Chriftum Filium Dei.

J disert

J

probat auctoritate Scripturg.

Scriptu-

Habet vitam arertam.) In fpe dum

In Prophetrs.) |n*ea parte

re,quz prophetárum feripta continet.

vivitin hoc fzculo , & inre poít mor-

i Naret

Et erunt omnes docibiles Dei.). Sum-

tem , fi perfidem Chrifto adhe

ïjt,&

ejus precepta fervavit.

t

: 'yulgi !

ptum eft hoc teftimonium x Ifaia c.

4. I3. ubi habemus , Poram nniver[os

conterens.

- 49. Panis vite.) Witam zternam

!H'nonf,ffïCF ! A

ffiios tos dottos a Domino, quibus verbis

docet propheta omnes filios Ecclefig

9- Patres veffri mwalgcavergfzt, 6c.)

interius docendos. efle a Deo& mo-

Ab effettu oftendit quanto preftan-

ut Angelm -' :

tior fit panis hic celeftis , manna il-

nendos , ut veritatibus fidei, & mo-

105 "m '!va

rum ab Ecclefia propofitis /affentian-

lo, quod imanducaverunt Hebrsi ia

2

:

is quid P

tur, & ita ad Chriftum veniant , «

deferto.

er eum falutem confequantur.

Er mortui fust.) Non enim valuit

manna eos fervare a morte corporis.

mgatiSq Y

Audivit.) luteriori auditu vocan-

etra 1

—'tem, & trahentem Patrem.

So. Hic eff panis de «wlo de[cendens-)

l jnt?lïig'n'

d

E didicit.) Quia ita audivit; utdi-

Mide di&a fupra n.53. funt enim

-—

fcat , & perfuadeatur.

ega'ääiä verba in texcu Graco.

Ls

L

445

E.VAN-G'ELIT SEC üNDUM JOANN.

st. Ego fum panis vivus, qui de coelo. defcendi.

nem, in

-

$2- Si quis manducaverit ex hoc pane , vivet,in seternums

. & panis, quem ego dabo. caro mea eft pro mundi vita.

. $& Sic

trem, &

53. Litgabant ergo Tudai ad invicem, dicentes: Quomo-

$) B

do poteft hic nobis carnem fuam dare ad manducandum?

ducayert

.$4. Dixit ergo eis Jefus: Amen, amen dico vobisi Nifi

ducat hu

manducaveritis carnem Fili hominis,

/

;

& biberius ejus fan-

' fo. H

guinem, non habebitis vifam in vobis.

i Mi

45. Qui manducat meam carnem , &. bibit me

um fan g'ili«-

nem , habet vita

zus ett hi

m æ-,ter.n-am;; & ego refufcitabo eum in lnpvii?—-

6. Sd

LT

.fmmo die.

*

reut de h

C€or.

56. 1 Caro enim me

a vere eít cibus ,& '.fäng;uiïä' mä;s ; vgfe*:

61. 8l

xI.297 eü'.'PQ-tUS.V

erat priu

58. Q;li |

64 3p

pE

»

TN

Verba; q

ONon mor iatur.) Qui c.hiffm— mandhcat.:

Nä;z babebitis vitä?n im wobis..) Nonm

Bd m

hunc panem moriturquidem corpore,

fignificat.neceilitatem hujus facramen-

tamen virtute ejus. corpora noftra in.

ti. ad. obtinendam. primam gratiam ,.

3. lum

fine mundi. iterum fuícitabuntur ad

fed.ad retinendam , & confervandam..

&l , ünitur

. xitam. &ternam & beatam.. Non quod

Senfus enim eít , non retinebitis vi-

me mihi C

aliqua. qualitasnoftriscorporibus im-

Citl meg m

tam., nec confervabitis. Quamquam:

primatur, cujus virtute fint refufcitan-

etiam per accidens. hoc, facramentum:

efficiamur,

.da ; aut quod. corpora eorum; qui

peccatumr mortale remittit., & pri-

itt explicar

" commanicarunt fingulare donum. ac-

mam gratiam. confert ,. fcilicet cum

uf lem'm F !

cipiant quo ab. aliis diftinguatur , fed

quis exiftens. in peccato mortali fo-

trani gnfu]

quia. refurrectio. fingulari módo eft de-

lum attritus bona fide accedit ad hoc:

Pt tütgg o

bira. corporibus noftris r«tione fingu-

facramentum , aytquia: putat fe. cofe

C4rbtm , g |

laris illius unionis quam per: commu-

tritum , aut quia invincibiliter igno-

t:zm I;P]/ä !*t 4

nionem: cum: Chrifti corpore acquiri-

rat. fe efle in peccato moirtali, aut quia.

of & a

mus. ÜDkcet enim glóriolum.corpus

omnino. putat fe licite ita accedere..

58' Gfcog .'

habere étiam membra gloriofa.-

Vide D. 'Thom. 5. p. q. 79. art. 3-

Xnfusef -

32. Pro munds vita.) ln Greco eft,

55. Habet Vitam eternam.

H

) Con ef:-ï

Qtifus frm ,

qytam. ego dabo. pro mundi vira. . L)abo

yabitur in vitam zternam.

Qc0 divini

ad. mortem. crucis ,, utmundus. vitam

Et ego refu[cizalo eum , &5c..) : Vide:

zternam. confequatur,.

dicta n. 50.

»

Tinititi o

—

$3- Litigabant.) Certaban

56.. Vere eff cibus.

) ld. eft » füme-

CIDIE vitim

altercabantur , difputabant..

t verbig ,

tur ab omnibus more cibi cujufcum-

atte Tliéo

que alterius corporalis, ore mandu-

Carnem [uam-) Carnem humanam,.

AcCipier vit

& quidem, fuam..

x

tabitur , trajicietur in ftomachum.

tur

)&mn-

&4-. Nif£ manducavers

ts O6.). Scilt-

Non erit tamen cibus ordinatus ad-

cet: poftquam: E;uchariftig. facramen-

nutriendum corpus , fed animam.

*tàm & Dia

tum. inflituero ,

VFere eff potus. ) Sumetur enim ad

$9 Qu ,

cepero»

& illud. ufuryandgxæq

modgm-. cuiuscünq;ug" alterius potus.

5 tnpor

1

447

4€ AcP^U X E

nguiä'

- :'5"71-1 Qui ;*manduca.t meam carnem ,

Bbibit meum n

nem, in me manet, & ego in illo.

?

H

tht

$8. Sicut mifit me vivens Pater,

& ego vivo. propter Pa-

opter me.

H

Quemc*-

trem, & qui manducat me, & ipíe vivet pr

$9. Hic eft panis . qui de ccelo defcendit.

Non ficut man-

dunt

bis: Wf

ducaverunt patres veflri manna, & moituifunt — Qui man-

"1

ducat hunc panem vivet in ceternum.

*

jus lu-

N

^ 6o. Hzec dixit in fynagoga docens; 1

n Capharnaüm.

/ 61. Multi ergo audientes ex diíci

d

pulis ejus dixerunt; Du—-

rus eíthic fermo , & quis poteft eum audire?

62. Sciens autem ]efus apu

d femetipfum ) quia murmura-

mn(mf'

F

rent de hoc difcipuli ejus, dixit eis; Hoc vos fcandalizat?

7 SUP

?USy Vete »

.63. Si ergo videritis m Filium hqminis afcendentem ubi

»

3. 13-

erat prius?

64. Spiritus.e

ft, qui vivificat caro n&n prodeft quidquam :

) Q;IE

ta funt.

d

verba; quae ego : locutgs fum vobis , fpiritus; & vi

hg. den.

uml

TOR E

sfacramene

) mtiam [

$7. Ip me manet , 6f ego in ille.) Id

Non /imf mauduc'alv:rufzt.) Vide fu-

grvandate

eft , unitur mihi, & ego illi , inti-

pra n. 49-

me mihi conjungitur ; caro ipfius

63. Durms eff bic ferme,6c.) Incre-

iocbitis sl

carni me tnifcetur, ita ut unum quid

dibilis , cujus ver

í

itateng ne.mo facile

Quamquam

efficiamur.

Hanc intimam unionem

fibi perfuadeat.

pamenture

ita explicat Cyrillus lib. 4 c. 17. S/e-

—Et quis potof eum aud.

ire?) Intole-

p, & -

uf )e-m'm ff o quis liquefhäæ €er& Aliam

rabilis ;; & quem nullius aures non

eilicet U

ceram infuderit , alteram cum altera

horreant.

mol'.tali d

fo; ex

per totum 'mmmifcmt n'eæfä eff : f£c g.ui

62. 4pud [anetipfum.) Yn feip

'edit al hot

carntm 4 6 fanguinem Domini recepit ,

feipfo, & nullo referente.

qtat feco -

cum ip[o ita conjungator , ut CLrifdus 1

Scandalizar.) Offendit.

i -

tilïh mqulæ

ipfoó , €9 ipfe im Chriflo imucntatur.

63. S1 ergo videritis , €fe. ) -Quafi.

58. Sicut mifit mevivens Pater, 6fc.)

dicat: Quid ergo dicetis cum meviz

d aCCCdH.e"

Senfus eft, ficut ego ut homo , quia

deritis in cclum virtute propria afcen-

j

q Uv

nj

miffus fum a vivente Patre; id. eft,

dere? An non credetis tunc me Deum

elfe, ac vere, & fine arrogantia hec

j

Cool

habeo divinitatem Patris viventis hu-

manitati mez unitam , & vivo pro-

dicere potuiffe ?

lunc intelligetis

5;) Vib

pter ipfum ; humanitas enim meaa

Cc-

potuiffe carni fug virtutem vivifican-

di dare , qui potuit eam immortalein

cipit vitam ab ipfa divinitate , &

in fummo cclo collocare.

*

g,f

Patre. meo : ita qui me manducat ,

T2

jcum-

accipiet vitam a me ,. quia mihi uni-

64. Siirstus eft , qui vivifícar-) Qu

"

grt É

pl —

tur , & in me manet, Sermo eftnot

fi

dicat : Non omnino male , & im-

Wt -

perite carnem vivificam effe. negatis;"

&omZCh

de vita.gratie & glorig fola , fed

Mdïmlws d

etiam & precipue

e vita eterna.

nam caro mea per fe fumpta, mon

M

59. Qu de celo defcendir. ) Prate-

habet virtutem vivificandi , fed quia

" enim

ii

[ riti temporis , x«ra/2ec.

conjun&a eft cum verbo ownia vivi-

j a

i^

448

EVANGELII SECUNDUM JOANN.

65. Sed funt quidam ex vobis, dui non credant. -

.Sciebat

enim ab initio Jefus qui effent non credentes P & qUIS tradi-.

l

/ïd N

turus effet eum.

66. Et dicebat: Propterea dixi vobis , qma nemo. poteiï:

: itfus d

- yuato botr

venire ad me, nifi fuerit ei datum a Patre meo.

l

fit loqn

67. Ex hoc multi difcipulorum ejus abxerunt retro, & ]am

á

non cum illo ambule bant:

audi

)

68. Dixit ergo Jefus ad duodecim: Numquid, & vos vuls

ïq

abire?

69. Refpondit ergo ei Simon Petrus: Dorrine: ad quem ibi-

muszk verba vitae ze:ernae Fabes:

0f

z Mat

1

VO

16.16

o. 1 Et nos credidimus, & cognovimus, quia tu es. Chm—

Marc

üus Filius Dei.

doe inte

?. E.

$. 2g.

71. R efpondit eis Tefus ; Nonne ego vos daodemm elegi,

Luce & ex vobis unus diabolus eft?

pleria

9. 20-

. Dix

72. Dicebat autem Judam Simonis Ifcanotem ; hic enim

erat tradxturus eum, cum eiet unus ex duodecxm.

em hx

QIS-

4 Ner

d palam

CAPUT

]

fican:e ,& ipfatota vivifica fa&zt eft:

rum , quia mox excipiuntur verfu fe-«

quemadimodum mel,quia ex natura fua

quenm.

41A

Ml

eft dulce, omnia qutbus adtmfcetur

gam non cum ;l/o;mäalgäan..) Non

n

dulcia tacu:.

amplius cum illo verfabatur , illum

hiij

):

Verla mea fpiritus | ffmr & vita, 6e.)

non comitabantur nec fcquebantur.

"Jdar

Non funt mt'-lhgcnda de tali carne ,

69. Et nuos.) Do&rina mea offenft.

SSRELSEES ISSINNDAT

PEI' ()pmda

qualis eft aliorum hominum , fed de

Vultis 4&ire? ) A me, & aIxos do-.

Jig] ]

«arne conjunca divino fpmcux ; nec

&ores quzrere.

Pl

de carne, que comedi non poteft nifi

69. -4d quem ibimus-) Si ce relmqul-

2

[2 !

mortuafit , fed de carne viva,

adeo-

ThUS.

34 llbl & m

que vivifica propter unionem cum

Verba vit& &terma bales. ) '"Yu folus

f iritu.

habes verba, que doceant certam ra-

pitis

6$. 4b xrma.) Ab eterno; ut Deus.

tionem aflequendz vitz cternz.

.4;;

*-

Yi

66. Propzerea , &fc. ) Quia fcilicet

cente te.

7O. Credidimu:.) jam dudum do-

TEtg ane

funt quidam ex vobis, qui non cre-

Mif

.dunt.

ZI- Nonmt ega vOs :lrmJeczm elgi, Es c.)

"'S 505[16 ,

Quafi dicit

: INon omnes credun: £

—3

" Déopy,

Dixi vobis.) Supra n. 44

Petre , ut tu exiftimas.

]

67. Ex bec.) Scilicet tempore.

f bmt

Diabolus eff.) Peffimus eft, dmbo-

mblfCum in

Difeipuiermm cjw.) INon Apoftolo-

licus homo & fatanicus.

E

-

N Bd 17 CG

d

E

p

**1* : -2'*,*, E

x*

*

E

449

D

*

yclebat )

CAPU TOVYIE:

t H

E '-'Scimaþegi'æ feflum quafi in. ccculto afcendens. c;'»önm"n'ciyf deoc

V

ipfius do&trina Sfudeos , quod ipfum injufle calumniarentur de cu-

yeft v

ato bomine [abbato ;. [rtientes ad. fe "oocat, 9 .de ipfo turba va-.

*

rie loquitur ; minifiri, qui ad eum apprebendendum mi[fi. erant ,

," &m

audita ejus predicatione collaudant ipfum, fed &.

ANico

d

"

; vülis

, nále audit a. Poutificibus , &

L

*

us ipfum dgfgüäens

Pbharileis.

*

hJ

jem jbi-

-Y10f hzc autem ambulabat ]efu'—s in Gafi'llæam ,non änfm

volebat in Judaeam ambulare, quia quaerebant euin Ju-

Y

