noftis, confirmavit nomen ejus, & fides , qu3e per eum eft;

für

7 * . dedit integram fanitatem iftam in«€

onfpetctu omnium veftrum.

17. Et nunc, fratres, fcio , quia p

p) xü;* l!

er ignorantiam fecjfui;

*

Lj

cut & principes veftri.

,

5

ua (1) pfænu

n

4

18. Deus autem , -

Iiavit per os omnlum

1j

,

pr(v)lpölïetarum, pati Chriftum 1'.uum, fic implevit.

detef

1

9. ;P('Je- |

Rém

SRBScamtcs

N

*

20'

(1) !Quæ, m ediz, Sixt. /egitkr qui.

rii.) (

mone olim: conftru&i , que a Chal-

Qu?ä vos vidi/li: , Ef noffis.) Hl;nc

lititig

dzis fuperítcs manferat, ideoque no-

claudum , quem vos fzpius

$

men Salomonis retineDat. Vide Vil-

& bene noftis.

.

yidi&is,

malom

audj ,

lalpandum lib. 3. de teraplo c. 9.

Confermavit nomen cf/fu:'.) Confitmavit,

Y03,

4 qy

13. Negaffis.) Dimitti debere , Bàa-

& curavit virtus ejus , non ego mea

rabbam ei praeferentes.

medicina , vel virtute.

TU yy;

Judtcante il/o,dimiifi.) Innocentem

Er ffdes qua ptr eum eff.) ld eft, &

te&c(

judicante ; & dimittere conante.

Chr]m

I

Virum bomicidam.) Bar

fides in' eum , lhoc eft ,

—in- Chri-

2

.abbam E d

Rürq.

perfo,

. Matth. c. 27. 2I.

17. Per ignorautiam feciffis , ffeut

|

^s CUj

Is. Autlorez vero vita ) -E& anti-

thefis, virum homicidam, & mortis in-

& Principes veffri. Qui tamen multo

; ïlfdinis 1

minus excufabilés quam plebs, cum

Wltatis «

nocentium auctorem poftulaftis ad vi-

eorum ignorantia valde craffa fuerit,

tiis ejfenc

tam ; Chriftum vero vere vite aucto-

ali-

X

rém poftulaftis ad mortem (& morti

immo & affectata , que t

s

cradidiftis.

Y

quo modo minuit culpam cu

inuat

qPpus

voluntarium.

u/ 7*9 in

Quem Deus fufecitavit , € c.) Surre-

f(]ue D

[

xit enim Chriftus virtute divinitatis

I9. Deus auzem , €5c.) Deus aücem

fuz.

veftra ignorantia ufus eft in bonum?

Rinem ]

3

W.

1in

Cujus.) Refurrectionis.

nam per illam iimplevit, id eft, per^

lümor,

16. Et i» fide nominis fi";?(--) Id eft,

fecit id quod de paífione , & morte

er fidem & invocationem | nominis

Ml

£

Chrifti predixerant oracula prolghe-

[^i tlmc Q

taruine

ia

B'ä/ [

Chriüi.'

-

J

iCAPUTiE

561

.. X39. Pækhitem

,

cata veftra:

ini lgltur,

& conv'er:timinix, ut deleäntpr fpe'c--

20. Utcum venerint tem

pora r,efrige;*ïi a confpe&u Domini,

5

& miferit eum, qui przed

icatus eft vobis, Jefum Chriftum,

$

.21. Quem oportet

i

quidem coelum fufcipere usque in tem-

l

póra reftitutionis om

nium , qua 1

æutus eft Deus

;per os San-

&torum fuüorum a fseculo prophet

arum.

la

22. Moyfes quidem dixit: 5

:

uoniam Prophetam fufcitabit ZDeu.

vobis Dominus Deusvefter de

ratribusveftris: tamquam me, 19.15. ..

ipfum audietis juxta omnia,

quaecumque locutus fuerit vobis.

.23. Erit autem 5 omnis anima ,

e.

quae non audierit Prophe-—

tam illum , exterminabitur de pleb

24. Et omnes Prophetze a Sam

x

li

uel, & de.ljnceps

qui lócuti

m

ünt, arinuntiaverunt dies iftos.

"2

X

.

Z

-

zï,-.Vosü

fIg. Penitemini ($. comvertimini.) Id

qutm

tà, totumque orbem primæv;æ inte-

eft, per panitentiam , & peccatorum

gritati , incorruptioni , & fplendori

deteüation?m, &mqrum emendatio-

reftituet.

Erit enitn tunc renovatio

æ-

nem.:

& quafi generatio totius mundi, ut

20. Urcum veuerint tempora refï?g'e'—

docet Apoftolus Rom. c. g. 21. s. Pe-

rij,) Cum venerint tempora tranquil-

trus epift. 2. cap. 3. num. 13.

Hunc

litatis & quietis eternz , cum ab eftu

- Que locutus eff.) Qus fcilicet tem-

1dlü191

malorum hujus vitz recreabitur. Sub-

pora fore predixit Dom

inus [ïer pro-

YvOS.

audi ;.falvi fi'tis vel refri

.geremïni &

phetas fuos fanc&os.

"4 [eculo.) Qui prophetz ab initio

mavts

E wn/þeäu*Damz'nï. j sc'mlïxvrgog'æ'wov

orbis conditi fubinde miffi funt à

go me

To) xvefov , ab ipfo Domino prafen-

te & confpiciente. Vel a perfona

Domino, & hzxc prenuntiarunt.

eü.&

22. Mojfei quidem dixir, 6c.) E mul-

Chrifti , nam a6cómo; , & faciem,

tis prophetis unum cita

.

h

t, eumque

& perfonäm ügnifïcat. Vel 4 facie Cbrs-

primariuni , fcilicet Mo

Jf , cujus afpe&tus erit/ caufa. beati-

yfem , qui

ul

tudinis accidentalis , ficut vifio divi-

clare de Chrifto prophet

avit. Dent.

f ,

Ccap. I8. I

5. ejus oraculum ibi expli-

, oO

nitatis ejusdem erit caufa beatitudi-

Cavimis.

bSS com

nis effentialis.

QI. Quem oportet quidem celum fe-

3- Erst. 2utem i ornis am/'n(ut; €.)

ia foerity

gt 2

féipere.) Quem oportet calo recipi.

Futarum eft autem ut otnnia, id eft

5

ut quilibet.

P

d

Qu

Ufaue in tempara reflitutionis ommnimm.)

Exterminalitur de pie

fque in'dieur judicií, quo Deus ho-

ne delebitur ex

-e.) .Ini:erh'ecio-

minem lapfum.in peccatum , &rum-

$ autem

nas & mortem Deo , gloriz , & feli-

ditus peribit.'

I)QPUIG,?UO ; & fun-

ci immortalitati réftituet atque ita

24. 4 Samuel 6$ deinceps.) Licet; an-

| CR& Pel'

Angelorum ruinas reftaurabit.. Pari-

te Samuelem propheta fucrint , plu-

& mol'tc

tertunc cum homine colum, elemen-

res tamen

poft illum fub Aregiþus flo-

Bidl. eum Com. JJdech. T.FII.

: 'Bb

d

d

$62

ACTUUM APOSTOLORUM.

as. Vos eflis filii prophetarum , & teftamenti, quod difpo-

Abraha

cGen. fuit Deus ad patres noftros, dicens ad

-

"

»-

m;c Et in fef

h

12- 3* mine tuo benedicentur omnes familiee terrge.

Wt

26. Vobis primum Deus fufcitans Filium fuum , mifit eum

: jrimi

benedicentem vobis; ut copvertat fe

unusquisque a gequïti;

LUR

fua.

;

f

hi

!.L(

$]

]u n

$ I

diam j

X

L N

&&

CAPUT .

—

&E

4

-

Cipese

ruerunt, ideoque Petrus hoc 'pofiüï-

Benediamt:&.) ]ilmfïcabuntur à om-

mum tempus defignat.

nemque gratiam , & gloriam acci-

:

Dits iffos.) Adventus Me

lent.

*

L

ffiz ,&re—

demptionis mundi.

tes.

. Omnes f:mu

«

/fa )terne.) Onin'es Gen-

Q5. Vos eflis filis Prophetavum

v- ) äpi-

26. Vob

pfæfe&u

rituales eorum filii in fide, religione

is prianum ) Primo. éifim &

us, ]

directe miífus eft Chriftus ad Judzos,

piate &

& pietate ; itaque ficur illi in. Chri-

uafi Meffias patribus enrufn promif-.

ftum venturum crediderunt , ita &

1

us.

;

8ütem

vos in eundem jam natum , & paffum,

US , q

& a mortuis redivivum

Sufcitans-) dvag

refurreCtionem | enim

306 , þofqu:(m I;t-

plim c

tis.

]

credere.. df:be—

festavit; po

C xI

Chriftus benedictionem, id eft, Spi-

E: teffamenti. )

: Id eft, foderis 7,

ritum fanctum, graciam , & falutem

Sedds,

pa&i, & promiflionis divinz. Erant

copiofe in Judxos effudit.

cap 37

autem Judai filii federis , & tefta-

Bezedscentem v&is.) Qui vobis bef

P Ann

menti , quia ad illos pertinebat fecdus

nedicat, id e(t benefaciat , dando

'!m!xn

a Deo cum Abraham patre eorum

Tfurresi

initum.

gratiam uberem in hac vita ; &gIO-

riam infutura.

1 Qtoqt

ägad d'i],'oafk-itk—Deus ad parres moflros .)

Ur convertat [e , 6$c. ) &v T ámoa-

SJUS Qpe

Quodinivit , & pepigit cum patribus

TotQt , [f fe quifque comvertat , & pe-

5 Quod

noftris Ah

$

ltütam.

raham, lfa'gc, Jacob, David,

nitentiam agat ,vt vertit Syrus. — Vel,

&c.

y

quafi dicat, hoc fine mifit Deus Chri-

In

femine iuo..*) In Chrifto Filio

ftum , ut fcilicet vos convertata pec-

Ym jny,

'tuo.

CWS Pr

catis , per füam gloriam & j'uüic;am.

x

46

3

^

æ*'& . x'"xs k

u

dily.

"CAPUT IV.

iIl fe' J

Hpo/ï&lis þojf reclufionem im. cuflodia examinati de claudi cura-

tione , oflendunt in [olo Cbriffo. lapide angulari effe - [alutem , tec

i eum

principibus contra Dei ju[Jum obtemperant ce[Jandà a. do&trina no-

aquitï;

minis CbrifH : dimiffi vero , & orantes , accipiunt figna dati Spi-

ritus fan&ti ; -mullus ipforum. quidquam proprium . babebat , . Jed

$

: fuz's -divendz'tz'

faciebat pretium effe commune , ficut. fe:citA :

-

Barnabas divendito. agro fuo..

Oquentibus- autem illis ad populum, fupervenerunt 'fäa

-

cerdotes ; & magiftratus templi & Sadducai.

2. Dolentes quod docerent populum, & annuntiarent in

Jefu refurre&tionem ex mortuis.

[2

- $. Etinjecerunt in eos manus,

& pofuerunt eos in cufto-

diam in craftinum, erat enim jam vefpera.

4. Multi autem eorum, quiaudierant verbum , crediderunt,

& fa&tus eft numerus virorum quinque millia,

PUT

s. Faétum eft autem in crafítinum, ut congregarentur prin-

pb ened

**

, & Scribe in Jerufalem:

cipes eqrgmy & feniores

:

"Bbbb.3

.6. Et

Xf . Olï.ï"

»

am acct* 1

r

;fgt:frdtm femþli. ) o ;."eü-'TW' 6s

qui refurrectionem corporum. n

E

«ga

pa G-

z

M

: Syrus " præfeäi Fempío.

Erat

bant. Infra cap. 23. num. $.

4- Qui auditrant verbum.)

Sciiicet—

przfedus quidam cum fuis fatelliti-

predicationem Petti.

bus, cujus erat curare , wt omnia

4

ld udæosi

pacate & (ine curbis procederent. ldeo

Quinque millia.)Pratertria illa millia

; pron

autem inftitutus fuerat hic magiftra-

prima Petri concione converfa, Cape«

tus , quia cum magnus eflet ad tem-

2. num. 4I.

5. 'Uf congregarenïnrQ) CQZ&O ma-«

um [*

plum concurfus, facile rixz , turbz,

m

nut

&c. exiftere poterant.

gno concilio 72. virorum , quod Gre-

eü' Spl

C£ 0'Vy? 9eioy , indeque Hebr.. & Syria-

& fadure

Sadducei.) D

3

(

: qu'ïbtj:fs Qïki Macrth.

ce Sazedriz vocatum eít. . Hoc con-

eap. 3. 7-

cilium a Deo fuerat inftitutum, num.

Q. Mnnuntiarent in 76/;'; ie/i;fre&ia-

II. .

x

| VO

pis bt

Principes eorum. )

Frincipcs , Xpoþuli,

dando

&em ex mortuis,) Predicarant Jefum

)

refurrexiffe , ex quo coHigebatur Je-

& principes Sacerdotum ;. non enim

& glo-

fu qüioque difcipulos ; & fc&atores,

ex facerdotibus tantum conftábat hoc

ejus ope refurrecturos. PFortaffe ex

concilium' , fed ctiam ex ceteris po-

qü MOJ

eo quod Petrus em»ium reffitutionem

pulik

imoribus , przfertim

äl'

legis peritis, .

Scri-

4l 6,

futuram dixit, fuperiore capite n.21.

bis ,

rus

Vd,

mortuorum univerfalem refurrectio-

gemores.) Synedrii hujus fenatores,

nem intellexerunt , qu& res Saddu-

*tate

"

cgos prafertim videtur commoyiiïe,

b*ilwes*.*-

& fapi.ez?tiæ opixni-on-e erneï?f

e[þäta Pcc

j

^

3.

$54

ACTUUM KIA«P osTorn o R U- M.

ä

Ó

-.6. Et Annas princeps facerdotum, & -Caiphas., & ]63hnes,

.& Alexander, & quotquot erant de genere facerdotali.

qui .

7. Etftatuentes eos 1n. medio, interrogabant :

D

tute, aut in quo nomine feciftis hoc vos ?

In qua ,,vi/rï

eft f

g

8. Tunc repletus Spiritu fanéto Petrus dixitad eo

:

feri

E :PriQCif

pes populi, & feniores audite ;

"

n

-.9. Si nos hodie diju

di

camur 1

to q

in xngefa&o hOmi'ni,s-infïrü:lviï;.

:

Y

in quo ifte falvus faétus eft.-

tut,

."10, Notum fit omnibus vobis, & omni ple

bi If rael: quia.

H

in nomine Domíni noftri.Jefu Chrifti Nazareni, quem vos

TaiUS

crucifixiftis, quem Deus fufcvitavi

t z mo;ttjis, in hoc ifte

.

aifgat cqram v'obiS'-fanU.)s.

& co

-

16

m

iI. Hie

-

quid

s?riäa.). Sic fuos fapie:;ces ; & do-

8: Tunc rep[etu.: Sþriritu ];tiiäo;) No-

€ores vocabant Hebr. Grece dicuntur.

va fuit hec abundantia az&ualis Spi-

Dus

yecparrsig, quafi dicas, Zizerari.

ritus fancti praeter habitualem , qua

- nnas princeps facerdotum. ) Qui

repletus eft Petrus in die pentecoftes:

fuerat princeps facerdotnm , & ad-

Ad opera enim heroica non futficit

II.

huc nomen retinebat, licet munere

communis & habitualis gratia , fed

22, /4)

abdicato. Alii putant Annam & Cai-

nova acualis , eaque commuui ma-

nj H ]

pham Pontificatum a Romanis pecu-

jor; & potentior requiritur.

Sxpé

nia emptum alternis annis geffiffe.

enim hzc opera habitum gratiz pre-

Vide Q

Bo

fentem fuperant , & tranfcendunt.

goannzes.) Hic unus fuit , ex quinque

P

Nm e

Annx filis , alio nomine Jonathas

i $; mos bhodie a'ijud'icamnr xe.)

tem pr

appellatus. .

Vide Jofephum lib. 2.

Neécte cum initio fequentis verficuli,

lnt, a

belli cap. 25.

Notum fit- omnibus , 6$c.)) POCuiITClt;,,di-

Nec ,

Alexander. ) Hic ille effe videtur

cere. 7ui4 d

Z

non eft

cujus meminit Jofephus lib. 20. An-

caufa dixit , ff d/udicamsr.

judicamur , fed mod'eilï'i?

)

Cll]us Y

tiq.. cap. 3- & Alexandrie m

agiftrum

Inur.

d

Dijudicamur.) dyaxpwops9a , difcu-

effiffe ait Halabarchg, id eft, pre-

timur , inquzftionem , & éxamen vo-

fàta ,

fee fatss.

camur , examinamu

H

I* !

Qnuorquot, erant

de g*n;ere facerdota-

r. Syrus dixit ,

cendi ]

li-) 4« «évovg dgyitourió» , id eft,

$z in jes vocammr.

Conp,

Is Benefääa.) Ob [:)VC-";leüC.ium , id

Pontificio. Exantergo hi principes fa-

terjs

cerdotum ; hoc eft, viginti quatuor

éft, ob fanitatem claudo collatam.

C()"iger

familiarum | facerdotalium capita; hi

Ip quo.) €» réj; , qua ratione , quo*

Cütus f

enim principes vocabantur Pontifices,

modo , qua vi, & virtute, hoc enim

COgnov,

q

quibus prefidebat unus fummus Poq-

judices interrogaverant, num. 7..

CatOTes

tifex.

f

Idiota,

) 301:;2(.4*;:) id eft,

IO. Ip nomine. ) In invocacion&»,

tttüm

ue poteztia,

7. In qua 'virtïute

hoc eft, per iuvocat-ionem & yiþgu-

Quafi dicant , non

tem.

gua&g

Feciflis bor ? ).

lterarul

tam miraculum quam prodigium ar-

PU Qxuem Deu:. faftitavit « mortui&.j)

Dtium |

Qui vi fux divinitatis

tis magice ; dæmonis viribus patra-

: rejftïfrregit à

Etq

tum.'

21

llframc.

W

-T

€

'CAP-U T 1V.

565

4Pfal.

D

II. d Hïc eft lapis, qui reprobatus efta vobis zedificantibus,

UL

qui fa&tus elt in caput anguli.

22.

Vit-

12. Et non eft in alio aliquo falus.

Nec enim aliud nomen

aia

9.16.

eft fuüb coelo datum hominibus, in quo opo

rlteat nqs falvos:

2

Inc-

fieri.

Y

Matt..

.. 15. Videntes autem Petri conftantiam , & Joa

nnis, 69mper- ,

arci

TIHI,

to quod homines effent fine litteris , & idiotee , admiraban-

L

Lj

tur, & cognofcebant eos , quoniam cum Jeíu fuerant.

Luce

14. Hominem quoque videntes ftantem cum eis , qui CU- 2o.17.

qui

Rom.

! Yos

.. fatus fuerat , nihil poterant contradicere.

: ilte

r$. Jufferunt autem eos foras e.xt.ra concilium fecedere,?r Seat:

E

& conferebant àd invicem.

*

*

2. 7-

d faciemus hominibus iftis ?. quoniam

16. Dicentes : Qui

*

quidem notum fignum :

f

—

aCtum eft per eos omnibus habitanti*

)M-

.

ftum eft, & non poffumus negare.

2

manife

J

" bus Je—rufal'err'l

Bbbb 3

-

L,qul

st

L

Ed

ICED Sed :

icofes

;

fafficit

II. Hic efflapis.) C

1

tat Pfalm.117, . eo$ cum ]efu ambul.ance, & prædi-

cante. -

t

»

z ,fed

22. lapidem quem reprobaverunt edif-

u m

cantei, hi fatlus ef 22 caput. anguls.

I4. Avb potera

zt can'tmdice;e. )

zX

Vide qua dixi in hunc Píalmi locum,

Nam licet hactenus forfitan de arte

..12. Er zon eft im alio aliquo. falus,)

magica fubdaubitaffent , illos tamen

i p

rei evidentia convincebat cum aliis

dunt.

Non eft alius, a quo homines falu-

tem praefertim animg expectare pof-

circumftantiis probitatis Apoftolo-

( fint, aut debeant, quam hic.

rum, candida fimplicitatis & matura.

-

eritctil

Nec enim aliud nomen eff. ) Id eft,

libertatis.

jilet d-

I6. Quid faciemus: hominibus z:/l)':? )

pdelis

non eft alius quam Jefus Chriftus, in

Verba bac comveniunt vitlis nom vincen-

cujus virtute , vel invocatione falve-

mur. . Nomen fumitur pro ré nomi-

tibus, ait lfidor. Pelufiota 1. 3. epift.^

diícr-

nata , ut alibi fepe in fcriptura.

I82.

Vincebantur enim tum facti

I3. Conflantiam. ) ma

evidentià, tum affeveratione Petri &

jnen Ya

N

f;þnlü'.'luv', di'

s (isit

cendi libertatem. ,

Joannis, eque ac claudi , unoore af-

Comperto quod komines e[fent ff7e iit-

ferentium in nomine Jefu Chrifti eum

£eris.) lNon poterant hoc ex fermone

fanatum effe : Nec videbant, quo ju-

um,:d

|acam

colligere, quia prudenter & docte lo-

re illos punire poffent, aut carcere de-

tinere.

i

^cutus fuerat Petrus, fed ex eo quod

ff*

cognoverunt eos effe pauperes & pi-

Notum fignum failum eff per. eos. )

gc m

* " Ícatores.

*

Miraculum illuftre quod nullo artifi-

-[diota dicitur, qui proprid

cio obfcurari poteft; in Greco eft,

] L

Idzota, )

N

yacon

tantum naturalique idiomate , feu lin-

096 &'1jificy ey£ovt

àt «ur&v, quod

gua & fcienria contentus nefcit ftudia

verti etiam poífet , /fgmuwz faüum eff

& um

literarum, /2rg , enim Grazce pro-

per ipfós zman f-flum.

ld cft, ab ipfis

divulgatum , cui explicationi favent

garttlí^- )

rium -lgn?f'ïca'c.

E! cogno[cebant eos quomsam cum Jefn

fequenti proximo verficulo. — Syrus

furesi *

- fuerant. ) Recordabanþur fe vidiffe

habet: Ecce ef""? ffgnum : ilnd mani-

ACTUUM A*I;OLST'(.)LORUM./

566

i7..- Sed ne amplius divulgetur in populum j *cbmminemur

4

eis, ne ultra loquantur in nomine hoc ulli hominum. -

*

F

qui

19. Et vocantes , eos

ienuntiaverunt3 ne om

j pinq loque-

rentur, neque docerent in nomine Jefu.

A

u

Deu

19. Petrus vero, & . Joannes refpondentes

dixerunt äd eos ?

tett

Si juftum eft i

n coiifpþ&u D-ei, vos potius audire quam De-

2

um , judicate :

diu

20. Non enim po

ffumus, qua vidimus,- & a'u*dfi'vimus.,n.pn

*

Inan

loqui.

r

j

21. At illi comm

inantes dimiferunt eos, non in?enienfe&

Unur

quomodo punirent eos, propter populum ; quia omnes cla-

?T

rificabant 1d . quod fa&tum fuerat in eo , quod acciderat.

Z

Cur

-

3. Annorum enim erat amplius quadraginta homo , in qpe

t

us

fa&tpm fuerat fignum iftud fanitatis.

Y

fun

L2

p 23 Dx;-

FE

pu— :

t

L cnmmmat

p

Vs

l

];e/fum quod editum efh per .eos , U €.

horum predicationem miraculis con-

Quz verfio

firmantem.,

*

primz interpretationi co.n.-

fentit..

'20. Nom enimpo[[umus, qmea —'vid:'mw,

17. Comminemur.) &ntiN) a'vps:xng(,j.

&c.) Quafi dicant : Chriftus voluit

nos effe teftes fuos, ideoque nos fu-

pi39«, minis comminemur, que ge-

Et qui-

2

minatio emphafim habet.

os comites & Apofítolos conftituit :

claras

dem.hoc loco mi:e funt de inferend

r

ergo quz de eo vidimus & audivi-

morte, ut placet Lyrano-

mus, licite filere non poffumus.

viticai

Ne itra logtamtur in nomine lrab.)

Veg;

OI. Nom- imvenientes quamodo pum'-.

fres,

Sive pradicando, five invocando, at-

rent eos.) Non invenientes probabi-

14

que ita fignum aliquod faciendo.

lem pretextum , quem pratendentes

I8. Demuntimverant.) nagcytiNay,

2

fux malitig , videri poffent jure-age-

Syrus,

Itálice dicimus zxzs7are.

denuntiarunt, preceperunt, edixerunc',

ré, & fceleris alicujus compertos pu-

2

nire.

2

Neque docerent 1n némime 3d«-) Non

Pln

pradicarent Jefum. neque ejus dori-

Propter papu*lurr).) Optime cónfcium

lia

nam.

& Chrifti innocentiz &

Z

25 |

ejus.

-fiif cipulo;u;m

19. St'juj?zm: ejf.)

An jufïum' fit.

O»nes clar

Ificabant. ) Ih Grzco eft,

E

Irconfptfiu De;, ) Magnam vim hoc

Talog

habet : qui enim cogitat fe ftare co-

ää*öäaz 0» TO» ÜeOy. 8 ) TG) ey&yOyOTI, id

patet e

eft, g[ariþmä4nt Dcfunf-in €o qs0d fd-

fl

ram Deo, quem nihil latet, & qui

um erat,-

z

fcelerum. vindex eft, non audet Qifï

,

quod veritati, & juftitiz confentane-

22. umorum emim erat 4:71;.11;:15*7:44-'.

Wntomis

um eít, pronunciare.

draginta. ) Homo id ztatis confir-

) Man-

mans fe fanatum elfe , fide dignior &

Vos potims audzre quam Deum.

EK

dantem Apoftolis, ut predicarent Je-

juxta vulgatam hominum o

pinioqem,

dem t

fum effe- Chriftum, & Dei Filium, &

coBClll«

cur;cu ,dï cilior erat.

N den

7

C'»A.P UT IV

567

'emur'

Eu

s,& annuntiw-eruti.t eis,

: 4'133.' ]:Dimiüï* autem venerunt ad fuo

X

quanta ad eos principes facerdóotum,

& feniores dixiffent.

)qüäQ

miter levaverunt vocem ad.

—24. Qui.cum audiff

ent, unani

Domine, tu es, qui fecifti coelum, &

eos :

Vr , at RE

Deum, & dixerunt :

s funt.

terram, mare, & omnia, qua in.ei

| De

ris noftri David pueri tui, ,pey

/25. Qui Spiritu San&to per os pat

a.

dixiti : eQuare fremuerunt Gentes ,

& populi medi:ati funt 2. I.

, nþn

inania

2

Li

26. Altiterunt reges terr

G . &-þrincipeä cOnveneruth- in

entes

&.adverfus Chriftum ejus ?

; a

unum, adverfus Dominum,

21. Convenerunt enim ve

re in civitate ifta adverfus fan-

det,at.:

uem-unxifti, Herodes, & Pon-

&um puerumtuum Jefum , q

1 quo

tius Pilatus, cum Gentibus ,

&

Q

; populis Iífrael,

28. Facere, qua manus tua,

& xc)orfülium, tuum Qecrgve-

runt flerl.

»

29. Et nunc,

Domine, refpice in fnin'a.s. eorum , & .daAfer-

d

vis tuis cum omni fiducia loqui *v,erblum cuum ,

a

ls cof

(

40.. ?n

j d

u-

1 voluit

0s fi*

Qg. Facre, qu& manus tud, &c.) Non

23. Dimiff.) Non innocentes de-

xefertur hoc decretum ad peccatum

nüituit H

clarati, fed tantum a penis immunes,

audivi-

vinculis foluti.

crucifigentium Chriftum, fed ad fru-

-

|u$

Venerunt ad fuo:.) Syrus, «4 fra-

&um paflionis, ejus,

4res.

Manus tua. ) Potent

ia , provid.e'n-.

10 ;gni"

tia & diretio ta.

*

jobib

Quanta.) 004 quæöu:;zq'ue.

gndentes

Os. Pueri tui. ) Servi tui, ut habet

Et concilium.) Redemptio enim no-

fl2

Syrus.

ftra «que ac Ecclefia a. Chrifto fu

u 4*

Quare fremuerunt , &c. ) Vide dicta

data , fuit opus fummz fapientiz , &

ertos "

Píalm. 2. 1. ubi duos þos verficulos

confilii divini, u£ docet D. Paulus;-l.

ex-plicavimus.

ad Corinth. 2. & alibi.

:(mfdum,

27. Puerum tuum.) 'Fil;'um' tuum s fic

Decreverznt. ) : 7[60&34310"3 3 id 'eft 9

enim interpretem intelligere vocem

predefmmivit..

?ulorllf"

' Chri&un; ob

maíóx , cum ilam Chrifto tribuit ,

E;eri. ) Pati fcilicet

patet ex num. 3o. ubi z-4ó'o vertit;

falutcm, & exaltationem tum Eccle-

o

fu.

fis , tum fuam.

;

qW

- Quem unxifht.

) Unüione gratig &

unionis hypoftatice ,

C

29: Refpice in. iminas eorum-) Ut eas

compefcas, & a nobis avertas ; aut

n p

Cum gentibus &5 populis Ifrael.) Gen-

n0s CORtra eas armes & robores.

jj COf

tes & populi 1frael fumuntur pro eo-

figmio

dem tanquam Synonyma ; nam in

Servis tti5.) Nobis fervis tuis.

concilio hoc Judzorum, de quo hic

Cum omni fiducia.) ptvà walä'þzga'/ch,

sft fcrmo, non cherfuerunt xgen:iles.

;uda&er ; libere , fortitgr.

568

ACTUUM APOSTOLORUM.

.xgo. In eo quod manum tuam extendas ad fa,ni-tates, & fïgffaï

3

^

& prodigia fieri per nomen fan&i filii tui Jefu,

ftol

4r. Et cum oralfent, motus eft locus, in quo

erant 'COngrä-

bj

gatij & repleti funt omnes

fpiritu fanéto; & lo--cillqeþantura ver-

bum Dei cum fiducia.

L

[

Pa

&p

32. Multitudinis autem cre

d

lentium erat cor unum ,& ani-

ma una: nec quisquam eorum, quase poffidebat , aliquiq fuum

effe dicebat, fed erant illis omnia communia.

.

i teftimonium. re-

5399 Et. vi

rtute magna reddebant Apoftol

hi

furreCtionis

*

Jefu Chrifti.D

5

omini noftri » & ;.gratia magna erat

i

in omnibus 1llis.

egens erat inter illos. Q'üot-

( cà

34. Neque enim quisquam

quot enim poffeffores agrorum, aut domorum erant, venden-

Cuil

tes afferebant pretia eorum, quae vendebant.

itfi

35. Et ponebant ante. pedes Apoftolorum.

D»ivideb'ätulf

huj

i

autem üngulis? prout c;uigue opus erat. .

L:

. 36. Jo-

E

40. Iu eo quod manumy, &c. ) Quafi

"& commuünis vitz. ' Hoc quod dici;

dicat : Dabis nobis fiduciam predi-

miüs patebit ex dicendi

x

fequentis.-

5

s initio ga[?itis

candi, fi predicationem ünoftram ma-

,2

Et virtute magna.) Grgce Jvva-

nu tua juves & confirmes , operando

C2*

4

per nos, ad invocationem Jefu Chri-

pirs id eft, porentia 5 robere, robur

fti , fanitates & figna, quibus fidem

autem hoc,confiftebat tum in.fiducia

3.

tens

nobis.apud auditores concilies.

& audacia predicandi Chri&um; tum

3I- Merns eff. locus im quo erant con-

in patrafxdis miraculis.

gretari. ) 'Terre motus factüs eft, ut

Reddebanr.) Quafi depo

ficuül fibi a.

fignificaretur eorum orationem exau-

Chrifto commiffum ; hoc enim eft,

ditam eíle, & Deum illis adeffe pre-

Inus«

dzó/dsy , ut interpretatur Chr'yfpüo-

fentem. , Deus enim przfentiam fuam

36

$er concuflionemterre non infrequen-

Et gratia magna erat in 0mniäusrirll'is.7)

B&maJ

ter fignificare folet Pfalm. 103. 32

Fideles enim' in. mutua. confuetudine

magnam oftendebant gratiam, bene-

MT

Qui refpicit ter?'am , 6 facit eam tre-

i

;ere.

volentiam & beneficentiam, ut. vide-

pue ,

E£ replets funt 0mnes Spiritu fantto. )

rentur effe fratres ; immo Angeli, &

Cefcat

jam ig Pentecofte Spiritu. fancto re-

gratiarum filii.

Hunc effe fenfum,

patet ex fequentibus.

Saphir

pleti fuerant, fed quafi in habitu,

Quenti

nunc eodem replentur quafi in' actu,

235. Et ponebant anfe pe

des Aþofq;!q.

ut fcilicet in perfecutione loquantur

rum.) Yum ftudio humilitatis & re:

r

verbum Dei cum fiducia. — Videdicta

verentiz erga Apoftolos : tum ut o-

nöm; '

ftenderent opum contemptum, quafi

l) prs

fupra numer. $.

ROIIS (

2. ANec qzi:quam eor

;;m . qua lz:a[ï-

eg non manibus tractande , fed pe-

debar.). Abdicabant enim rerum pro-

dibus calcande effent : tum ut often-

Peribo;

derent fe non tam gratiam facere ,

prietatem & dominium, ex ftudio &

Quenti,

quam recipire ab Aypoftolis.

voto paupelrcatis, &que ,ft'c charitatis

lijj,

P TCNS

n

-

-

P

; .CÀ p UIIV & V.

569

"

ügixa,.

56. . Jofeph —auten'n ,qui cognominätus- eft B'ai*nabas ab

Apo:

ftolis (quod eft interpretatu

*

j

ngrä-

Cyprius genere ,

-

2

m Filius cOnfolartionis )- Leyites,

vendidit eüm

: vet-

37. Cum haberet agrum,

: 4& attul;t/; »pretigzh :

-

Y ani

& pofuiti ante pedes Aþoitolorum.

um

CAPUT V.

-—

m

anniäs, & uxor. Jua Sapbira agro dioenditopretii þa'rtem ]ibi fer-

3 erat

vant ; quod tamen interrogante Petro factum: e[Je negant : quam

Juot-

ob caufam ad verbum Petri uxor pof?. maritum fubita morte . per-

nder

cutitur : multa per. Z4po[Tolos, & maxime per Peteum fiunt fiena ;

ipfique in cufTodia reclufi ab zngelo educuntur, ? rurfum appre-

obatur

benfi non con[entiunt , ut a pradicatione nominis "Chrifli ce[jent. :

Gamalielis eutem confilio cefi dimittuntur , gaudentes quod

l

crmeeans u

pro ChrifHi nomine cadi meruillent, quem continue

-

^

-

x| dici

: qnnum*iam*.

capitis

TIr autem quidám .nofninc Anah

(e JWCCI'

igs; cum Saphira' ilxorg'

Y fua vendidit agrum,

; robut

/ $.. Et fraudavit de pretio agri , confcia üxqre. fua : A&—affe-

L iïdu'cia

ym, tum

rens palftem .?gamdam , ad pedes Apoftol»orumtpc»)fqitl.

m fibi a

Y

gim &

.1302 Di"

lryfpüo'

facultate coniijländï affïi&os & mife-

?

56. 7a/eþb 4ntem , fjc—.) I&u&r; M/cl

»T/73)

arnabsx exemplum commemorat Lu-

ros. lta Alesxander in ejus vita. -

eudint

cas , tum quia de illo crebra in pofte-

Levites. ) Licet eniin Levitz Num.

rum mentio futura eft, tum praci-

I18. 20. vetentur poffidere agrosin Ju-

D be.ne'

pue , ut quafi ex oppofito magis elu-

dza, non tamén extra eaín , immo

ut viae

cefcat gravitas facrilegii Ananie , &

nec in judea , (i ii fint pafcuales

dumtaxat ad alenda pecora,.ut patet

fenfart

Saphire , quod mos n

arra'bïmþ fe-

quenti capite.

*

Num. 35. 9-

Hugo cenfet hunc Bar-

Quod eff iuterpretatum ff

l;us: 'vcanf-o[c:—

nabz agrum fuiffein Cypro; Alexan-

fjonis.) Sic di&us eft, vel quia hoe

der autem in vita

$. Barnabz ; ait

j &

- fuo preclarooblationis exemplo Apo-

eutg fuiffe in Judea. -

um ut 0

ftolis confolationem , ut etiam pau-

u quäll

attulit.

Cyprims genere. ) Jud&i enim poft

f t

peribus

V&l quia eximia

tot captivitates fparfi erant per totum

ut ol

manfuetudine , hilaritate , fuavilo-

orbem, &

ubiquc gentium , domos

quentia, gratia, fanctitate , pollebat

fixerant.

u

| facit r

Cccc

Bibt. gn(n Copmi. Menoch, T. VIl.

a

-

X

[

s 7A cCTUUM APO S'TKO'.L-(»)AR UM

/..:$. Dixit au:em Petrus ad Ananiam, Anania curtentavit fatanas

$

cor tuom, mentirite Spiritui fan&to, & fraudare de pretio agri?

Veh

4. Nonne manens tibi manebat; & venumda:um, in tuaerat

poteflate ? Quare pofuifli in corde tu

L

lare |

e

o hanc rem ? Ngn'-es

viful

mentitus hominibus , fed Deo.

Y

e

V

$. Audiens autem Ananias haec v

Tba, cécidit, & expira-

yit.

Et fattus eft timor magnus fuper omnes , qui audierunt.

trani

lerür

6. Surgentes

fepelierunt. :

!

autelm juvenes amoverunt eum, & efferentes

E

H

- 7. Fa&tum eft autem

omne

quafi horarum 'triür;l ffpa-tiuän ,& gxdr

I2

ipfius, nefci?ns qþod fattum fuyeyat, lnttoiyit.*

-(i

g

X

m

Salof

G*

um.) u'r.ïi[ua * þofq/]ïonem.

Itäque verbis infiftens interpres etiam

17./-1

/lJ.

(2. Frandavir de pretio. ) &yo-

per neutrum reddidit, cum tamen in

. fedn

o'$ioard, id eft , callide furripuit, ab

Latino ager fit mafculini generis.

oculis domini vel heri, clam & per

Dicitur ager venditus, fuiffe in Ana-

fraudem removendo ; hoc enim figni-

niz poteftste, quia pretium illius erat

ficatverbum Grzcum , voo Q to3au.

in ejus poteftate, & quia in ejus po-

"3- Cur tentavtt , 65c, ) id eft, cur

te(i:te erat vendere, aut non vcndere.

permififti te a fatana in hoc peccatum

Duare po[ui/]4 in corde ? ) Quare in

induci yer tentationem ?

animum induxifti hoc facrilegium ad-

fs

Mentiri te Spiritui [antlo,

) ,N'egan:

1nittere ?.

*

^

derst :

'Um*h;

do, & fubtrahendo rem promiffam,

Non e$ mentitus hominibus. ) Tan-

"Intr

& voto obligatam. Fuiffe peccatum

tum, vel precipue, fed etiam Deo ;

hoc facrilegam veti violationem col-

alioqui enim vere Ananias Petro. &

f uf

al ipfg

ligunt hujus loci interpretes ,. & SS.

Apoftolis mentitus fuerat.

pttefa

Patres , partim ex verbis facri cextus

&. Adudtens Ananias hac cverba, ceci-

( ille enim dicictur Deo mentiri , qui

dit. ,*5 expiravit. ) Ad vocem Petri

ler in

$E

quod promifit non fervat ) partim ex

divinitus lethali plaga percuffus. Cen-

inflita pcena ; Petrus enim Anatiam,

fent multi & graves auctores incre-

brej -

& üxorem ejus fubita, publica, & in-

patione Petri Ananiam de. peccato

& o

falutariter doluiffe, & mortem ster-

& ?

fami morte punivit, quale vindi&te

genus non debeturlevi peccato ; fuif-

nam evafiffe, ut etiam ejus uxorem

ttüs p

fet autem peccatum leve, fi nullo ob-

Saphirám , de qua mox.

$ Luc

flrictus voto partem pretii retinuiffet ;

Et fatius efh timor magnus im ommes

9. C

& mendaciuui etiam addidiffet , atfir-

qui audrerunt, ) Ex morte Ananiz

Y0$

mando illud effe totum agri pretium.

intelligentes quantum Deo difplice-

Tegt,

..Neame manen: fibi manebat ? )

ret violati voti facrilegium, quodtamn

a n

Eft Hebraifmus, quafi dicat, omnino

fevere vindicatum viderant.

Yeflro

tuum erat pretium, & liberum erat

6. zffereutes. ) Non folum extra

fed 0C

tibi illud offere, aut,non offerre, vo-

domum, fed etiam extra civitatem ,

tum f

vére , àut 1tion/VOver.

E)cce illud Ec-

ubi cadavera tumulare mos fuit Ju-

i

Ett

clefiz daturum.

N

dzis.

Venundatum.) rpoa9?

?» 'participi-

7. Ne[diems quod fatum fuerat. )

Ottaf

Um re

um neutrüm ) quod refertur ad «r4g.

Quia , ut ait Chryfoüom/l;s r uon.,fji

4

* pro

r

CAPUT V

571

YLs

- 8; Dixitautem ei Petrus : Dic mihi, mulier, fi tantï agrum

Veadldlüïs ? Atilla dixit : etiam tanti

,

agn.

àerat

9. Petrus autem ad eam : Quid utique convenit vobis ten-

0n 65

tare Spiritum Domini ? Ecce.pedgs eorum;

1u1 fepeherunt

virum tuum ad oftium , & efferent te.

xpita

1o0. Confeftim cecidit ante. pedes ejus, & explrawt

In-

TUnlt

trantes autem juvenes invenerunt. illam mortuam ; & extu-

Fentes

lerunt

& fepeherunt ad virum fuum.

11. Et fa£tus e(t timor magnus in univerfa Eccleïia, & in

Uxot

omnes, qui audierunt hzec. -

12. Per manus autem Apofcolorum fiebant. fi igna , & pro-

p

L. dlgxa multain plebe.

Et erant unannmter omnes in pOTthU

A

Salomonls

TEU

.I4. Ceterorum autem nemo audebat fe con;unaere 11115

men um.

EN

fed magmficat eos populus.

1

gCDCI'lS

nAn*

u amo s

iug erat

I4. Ma-

k

jus p

,&ndere

qare n

aufins quz/pmm anmaktrare quad acci-

tum pedum audivit, 3. Reg 14 6.

um ad

derat y adeo. Petrum obfirvabant, & ve-. Nel fpiritu vidit , quemadmodum

vereb;mtm-, zll:q:æ obediebanz,

Elif. 4. Reg. s. 25. vidit Giezi cur-

Tat-

etroivit. ) , Nom vocabat eam Petrus,

rentem poPc Naaman.

a De;

fed expeftabat ,

inquit Oecumenius ,

-

"

W &

ut ipfa dum 'vellet ingrederetur $ data

IO. A virum þmm.

]u xta mari.

tum fuum.

pate/i.efe refrpifeendà, &Y mom tmpua'e;z-

f tett

fer iz gredzendt

IO. Pevr manus Apofo ürMHR. ) Fler

m P«tit

Apoftolos ; opera Apoftolorum.

9. Dixir.) Refpondlt fic enim He-

4z plebe. ) Nam principes fuperbi

$ Cen

; brei' refpondere fumunt pro dicere ,

& increduli non credebant , ideoque

$ tnde

& ordiri fermonem.

diving benignitatis fontem fibi ob-

eccato

$£ £anti? ) Àn tanti ? exprefficPe-

m gtf

Rruebant

N

trus pretii quantitatem, . quam tamen

uxorem

$..Lucas tacuit.

Iu pornw Sa'omonts. ) De qua dl.

&um cap. 3. num. II.

[ [7/1123

9. Cemvenir vabis. ) Convenxtmter

voS.

I3. Neme andebat fe adjungere 7. fs )

Anante

Testare Spirirem. Domini.) Experiri.

-Se iis inferere , fe Apoftolum profi-

jifplice

: Dei notitiam

mihi

communicatam

tei3, aut Apoftolis familiarem, par-

tim metu maciftratuum ,

partim. ex

luodcam

veftro malo, id fanenon intenderant, .

