pter improbitatem , ut dicitur in pa-

cat, qu&tantam fidem ofteudebat.

m

t

m

li Mer., n

rabola petentis p:nes. Luc. I1. 8

^o. Ma:/os. ) Grece xepsc » que?* -

vt

. Q4. Non fum wi[fus niff ad oves,Gc. )

vox mutum & fürdum fignificat, &

Vd quià

Hoc imandatum accepi a Patre., vt

igred-

Judeis proponam verba f.lutaris do-

propterea mutum, quia furdum. .

e,&i fnt

Debites.) Grzce xvÀASg, UA ( in-

um fili

(rine, Gentibus poftea E£vangelium

uit D. Hieronymus in hunc locum)

redicabitur po(t meam mortem,

nitus 9l

&

ion tainen quidquam obftabat, quo-

£ranflulit Latinus interpres..— Debiles,

: gi uf

in Graco [eidptam eft xuNNSG, quod non-

minus uni aut alteri , fi res terret,

generale debiira 65 , fed naius sxnffymi-

yt m

polfet benefacere.

tatis ef) nomeny ut qu,amodo-clau,dm 4i-

25. Mijttere. ) Projicere.

»

qixillét

Camibus. ) Sic Gentiles a

IuCiæis

citur, qui uno claudtcat pede, ffc. xvóg

yocabantur, ob impuros mores.

appelletur, qui «nam manum debilemha-

af j

*

bet ,

6

'J

27. Etiam Domine.) QGr&ce Nai,

*

gorim Vi

id eft , certe, quafi dicat

*

^]ta eft ,

31* Magntjïcaäazt. d Lag

V.

daþam,

Grace., gloriffcabanz.

Davld-

non inficior me: canem effe, & in.di-

1

F.

*

L

m EVANGELH:äE,C',UND-rU;NI' MAV'II'TH./' :

: !Mäai'.giiäæä;;* Z:ï*]efusiauæm c,onvog;äti-s difcipulis fuis

:

,dixit: Mifereor [ .a

m

:

$- P tuxbe, quia triduo jam. perfeverant mecu

[à

1

;

n5 & non habiefht',;

[ Tem er

/*'quod. manducent: &

.

in via.

&

:dimiFtere eos jejunos.nolo, ne d-gfiCiagt-.,ï-

Eu

- h

k

F 3- Et.dicu

nt.ei difbïpuli: : Unde ergo

mes tantos, ut faturemus'turbam tantam?

nobls in de"erto pa-

M um non

»

- emrit:

du ! j4o Et ait illis

Septem , & paucos piíciculos.

*

Jetus:. Quot habetis panes? .At 1111

.

4

:

| chxeruntt

[ oienes :

:.;-',

"

ï.'

"N

;

:35. Et preecepit turbae, ut difcumb

e

rent füþef terram.

36. Et accipiens fe

[ pnes ac

ptem panes, & piíces, & gratias agens, -

6Q

: xfrägit-,'& de

dit difcipulis fuis, & difcipuli dederunt populo..

/

.

*:37.; Etcomederunt omnes, & fáturaii fun:,

* tifeorur

,Et quod fu- :

*

].

perfuit de fragmentis, tulerunt feptem fportas plenas.

k

:-

|

.538

. Erant aut

3

ä

ä'

iem . qui manducaverunt, ,qugt—uor millia ho-

cep?mua

minum, extra parvulos, & mulieres.

?

E

—w

-

9. Et dimiffa turba, ,afcendit-in naviculam',j & venig inc

]. Totan,

E

*

f um f

Qg;es Magedan.

? H nonüer

CAPUT, XVI.

jfeji;s fign

] , efifz'ozze-

ibfum tentantes arguit ,^ qu

lt g,

od frgna te;zpa-

ide dids f

vum non dijudwarent ; jubet difcipulos cavere a fermento Pbas .

A -2-; Fläü 'bi

Tüboren f

rifaorum , ac Sadduceorum ; ipfo[que interrogat , quem iplum -

Vi& flgnum

e[Je dicant,- & -Petro po[] illius refponfionem. promittit claves regni.|

Omnes lomi

eelorum : [uam uutem po[fonem pradicans, a Petro, iirepa- -

3* Tapfi

lm

EU

tur: propter quod Jatanam ipfum appellat : docens quemque .. —

Wilfterum

Vujlar

; :

Jropriam crucem tollere, & Deum unicuique juxta

— [fua opera redditurum.

E

*

lm enim y

Oj

aMär ]æ

T accefferunt ad eum Pharifzei , & Sadducei tent

a

1 teg,

8- II-

.

E

Luce.-

.&'*x-'cigax'/grunt eum, ut jïgnum de coelo oftendere

teis. ] venti

2. At

4« Fatieg

12.54- ,

:

l cauz 4

22. Canvacdil di/cipulis (u5. ).Afoluafi

p 777 diféipulss, )

Vlde[hz. ,.

ï' Iræ!h UC. 'W

confilia fua cvm illis communicatu-

&a capit. II. numer. Ig.

* ;p.ientes. vid:

rus.

Videtur voluiffe Chriftus eoruimn

39." MageZan. , Marci cap, 8- nugi ;

fidem explorare , && futuri miraculi

IO. dicitur, lezizz zz pertes Dalma

u-

| *fin!i])kngifüxn

eccafionem captare, ut difcipulorum

me"tum e& j

tba. Fortaffe erant propinqua loca;

"1 Cl

9ccaftone conflaret. non effe panem,

vel alterum regio , vel alterum vicus;

V ten

und: t4m ingens tirba faturari poffet.

vel idem lögus duplex nomen lgabeb.acg

IN)

;36 Gratizs agems.) s'üvxægngn'va!ag,

lt

C()gn [

enz. eratias eztffer, id eft, cum bene-

Harifzt, 64 .S":t.d&sc;ziL)ï' De Pflä——

fli

Prims

.

j

g 10

À G"nlu

ixiffec, fumitur enim ävxcc(g;geïv? pro

rifeis ,. & Sadduc

:

*s

&is vide dicta

D'ophy

ll*

R UP d r

Ogüo[r

' äu?xo clgä'n?

W D

del

[

-

Y

E

CAPUT XVI

*

35

Mifereor -

amoot nle refpondens , git illis * Fa&o vefpere d:cxtxs Se-

n habent, «

S

renum erit , rubicundum eft enim coelum.

j deficlant

43. Et mane; Hodie tempeftas, rutllat enim trlfte coelum

.«zio'

à

na au*em temoo

^4. Faciem. -ergo cocli dijudicare noílis :

lrerto pa-

[

adultera fignum 45qu

Jum non. potf"ftxs fcne? b. Gener:p;x,o mala,

12.39-

quarit; & fignum non dabitur ei ; 'c nifi fignum. jonæ Pro-

dixerunt

JEt reli&tis illis, abiit.

v]onæ

phetæ.

$. Et cum vemifent dlfClgull ejus tran?fretum, obhtl fant "

Tam.

*

f-.-F

panes. ac.cnpex'e

jas agen,

.6. Qui dixit 11115 : d Intuemlm

& cavete ü fermento Pha-lear

g. I5.

popul(z

rlfæorum, & Sadducæorum

Liucz.

t quod u«

^T. At li cogxtabant 1ntra fe dxcentes

Qma panes non 8c-

$.

d.

ceplmus.

millia ho«

8 SCIens

p

y venit It

Tf'nfeg;z:.) Potentnæ ejus perlcu-

ventf cum 0A fær'v.ztzone

Q,ul ita hunc

lum facere volentes, ,& calumniari ,

locum mtmpretantur, illum - legum

fi non faceret quod petebant?

"fine intertogationis nota.

Vel fecun-

Ut (ignum de ««la offenderet. eis. )

do- argumentum ita: formari pote&

fi faciem coeli

ia enpt

Vide di&a fupra ca;?' I2. numer. 39-

retenta interr ogdt:tone

.Q« Fatlo vefpere, &c.) Vefpertmum

cognafcitis, id eft, figna ferenitatis,

sento Dio- d

uborem ferenitatis, matutinum, plu- -

« pluvlæ, quod ditfeilius eft & iit-

certius ;- quomodo figü temporis ad-

u fpum

vi& fignum .effe , longa. expenentla

1

g r

mnes homines docuw.

véntus mei, quz tot prophetiis con-

Tempeftas.) xeip.e». tempus aquo-

fïgnatd, tot a me miraculis confir-

p, ia

fum, imbriferum , ventofum, . pro-

mata funt, cognofcele nequitis ?

celliferum.

Vel fenfus etiam eft: Vos ad figna

quemque

r

Rut;/at. ) Rubet rabicundum eff,

Ccli confideranda fatis . eftis: &ctenm

u

idem enim. utroblque eft. verbum Gre-.

&éadventu autem | Meflie (ïgna pmc:-

cum. 7ru,0 pat s

tis,

u

iafi nulla- habeancur 'cum. ta-

men

1

ata fint multa , & cercvïuna,

Trifle celuim. ) Tu,rbulent.um, 1deo-

i tentan

.que triftitiam afferens.

fed ad qua vobis non vacát, aut non

jderet €

(4. Faciem ergo cælt, &$6. ) D.« Duüc.

Jubet attendere.

'Talia funt prophe-

Hypocrite factem

tarum otacula & quomdlana mtmcula,

cap. I2. 55. habet :

cæh 3 6c.

Vogathypocritas, quiafa- '

quæ patro.

vüll!l

) Vldedl

,.pxences videri yolebant; cum effent

« Gemeratao mala ,. 55 4dulter4 x )

,Anlïptenmfinm.

Porro Chrift argu-

nW

Hæc fupïa explicáta funt cap- 12: n. 39.

j p«

mentum eft hujusmodi :

Factem qui-

/8. '€um ven(ænt.) Cum folveren:'

'ei

piln

dem .coli cognofcere pm:cihs, figna

ut vemrent

opin?

]oc

autem temporum ( .id eftu adventue

mv

ja5y

Trans fretttm j.Ín Bethfzudam W ut

altel'

pabebt

mei ) cognofccre anon potf*üis, non

'ait Marcus $. 22.

men

i

enim primus acïveqi;u:, meus ex cole-

abus fignis. Soh « Lunæ, fed ex

l£ Int,æmzm j* 'iVï'dete ; & adV"e,r-

hi

pmphctus' &. mu;tculls, qui. *hcxo

tlte, O'glafrs, ')5 xgoazxsrs,

( )

de ii

TL

, cognofei . debet..

.Hoc eft q: dod. dici-

7. 4* il cagttabzmt &c. ) Nonfo-

;ur Luc. 17 20.

. Re gnunm Dai 149

lum quomodo Chnül verba mtell:ge-

od n

d

L

*

95 — EVÀ NGELI*i v—»s'r«:'c UNDUM MATTH.

1. À

g. Sciens autem Jefus, dixit : Quid' cogita:

is ir'x.tr.a" Vos mo—

Elam,

dica fidei, quia panes non habetis?

*

L]

Ij

D

eSupr' g, "Nondum intelligis, neque recor

damini e qui nqüe'* panum

W 6

..

]:Al; 1137. iät],

joan.

quinque millia hominum ; & quot cophinos fumpfiftis?

&

Dei vv

6

.

Io. Né

A

*

jue ffeprem panum 'in qgahtyuor" millia hommum Y

fifs?

.

1 n

pr quot fportas fump

15&34. 11. Quare non igtelligitis ,. quia n

on de parie' dixi'väbiäfz

Bar- o

ffel5, q

Cavete a fermento Pharifz2eorum, & Sadducaeorum ?

I2. Tunc intellexerunt, quia non dixerit cavendum a fer-

If k

Jram a

* . fnento panum, fed'a do&trina Pharifzeorum , & Sadd iceeorum.

fdebunt

gMär

13. g Venit autem Jefus in partes Ceefarese Philippi: & in-

9. 27.terroga

bat diícipulos fuos, dicens:

Quem* dicunt ho*rrvxinc-:-?sïe(iïfe-

A

lasss m

| ,xFil-fum h«omin/is.'

L.

d

»

; lo oyinari

-

a4. At

- frimibant

n Meff

u:nt:ur, . f;:-d"v ïetia?lïAI ! qui'd fatto 'o'p:us ef-

do&rina, a qua -.c'aveþr.e' jui;ec -Cu'r

nt.

autem pravam: Pharifeorum doctri-

OED . Aj

et, cum panes non accepilfe

^ Futabant

Qnuia panes nom. acceptmts .

) Quafi

cat D. Hieio

nam fermentum vocaverit, ita expli-

L dam ajum-,

dicerent: Hei , quandoquidem fer-

m., Fermen:um banc

menti fit mentio , in mentem, nobis

wiz babet, ut f farine mixtum fucrir ,

E. bello fut

quod paruum videäädt'.""s* erefCat in dl r

. 1 Vara (

"venit panes nos non accepifle nobif-

.cum . pro; com:neatu.

& ad Japorem fuum "univer/am con]per-

9. Sciens -autem 7

j

E

/;

fronem trabat'; Ira dollyzga baretica , fis

Talant tey

usf.) Eöx/'ujn co-

vel modicam [cint Hlam im fumu peds.

8Ut Jeren,

gitationes.

?

SCrlpcuris Í

.9. Iz qzt

zque in;llia bammurn) Da-

jecerit ,. im brevi sngens fHlamma . [uccre-

torum in cibum quinque millium ho-

fést ,* toram bominis p

?[äfmem.&d fr

x Atvemiffe «

minum , & per miraculum multipli-

trdhl-t-

Ek Prqpäü

I Pa

. catorum.

*

2

I3. Cifarea' pPhiligpi. X -nge»:þri;;t*

M rtictf,

4 I2. 4 detr.

jna Pbgr('faeorur;i , Efc)

Paneas dicebatur, & a Philippo^

tityfts

Qua feilicet legem corrumpebant. $.

£rarcha Cefarea. appellata eft in h

* Yl

norem iberi Celaris, fita erat ad

T hn

/;Lucas cap. 12. I. habet : 4iteedite 4

radices Libani montis ; ubi Jordanis

ponit.

fermenio Phai ifaorum : quod:eft bypocri-

fés, fed fentus idem eft , ipfam euim

lluvius fontem füim baábet. | Dicitur

16. p. n

do&rinam Pbarifeorum vocat hypo-

Pbigppi , ut. dillinguatur ab altera

tl"lmmn t

Czlarea, quam Herodes Afcalotrita

Mücens. (

crifim,, qui: nimirum aliud docebarit,

-& aliud faciebant ; vel quia omnis

eo in loco xdificavit , qui prias'dice-

ecrum doétrina ad hypocrifim tende-

batur turiis Stratónis, & Cefareum

pto 0mm

dixit, in honorem Cafaris Augufti-

qu-' Dej

bat. Non repugnat huic loco quod

Àp

cap. 23. 2. docet facere quecuraque

Qucza dicunt. bomines e[fe fliwm bomis

Doy

dicunt.

lilic eiim. loquitur de Scri-

2is ? ) ld eft, 7?1(02 me dicant effe tur-

Ch Roö

bis, & Pharifzis fuper cathedram

£«? ut habet Lucas cap. 9. Ig. . "Non

Tn

de moruimn fan&titite quarvit: aut vitie

-

Pturaïm

,Nlat-:»lyfïs': felentibus., 1d e['tf,k-le,g.em

(((((

&uat

n m

Moyfis explicantibus. quod dum- fa-

integritate , qug notiili

má. erat,'fefdl

! m

ciunt illis credendum eft ; hic autem

dz dRiniöne diguitatis , & auctorita-

tis füg. — Quarit quid fentiantturbz,

e&l

img

er Qun

non de lege Moyfis, fed de proprio

ngm'Scribas & Pharifzos male de il-

t5 C

eorum ferm.c,ritïo ; id eft, : de hæretica

s

97

&

CAPUT XVL

14 . At illi dixerunt': À Alii Joannem Baptiftam ,j alii autem bMaQ.i :

--]

9. 28.

Eliam, alii vero Jeremiam , aut unum ex prophetis.

Luca.

15. Dicit illis Jefus : Vos autem quem me effe dicitis? -

Le'"p;a'num

1

9- I9.

Ins?

16. Refpondens Si

"

non BEtrus dixit: i Tu es CPnfiftus, filius

i

: Joan

Dei vivi.

6: 9.

inïlim:, &

EC

17. Refpondens autem ]efu

sx, dixit ei : Beafus es Simon

Bar- Jona: quia caro, & fan

Vl,;) u

guis non revelavit "tibi? fed, Pater,

;

iigi väbis:

AE -

meus, qui in coelis eft.

,

—

8. k Et ego di

co ti

hm r fer-

ibi, quia tu es Petrus, & füper hanc £ Joan

Petram sedificabo Ecclefiam

E

geonum. .

meam, & portae inferi non prae- l- 42.

&

yalebunt adverfus eamf

d

: d i

t9. .l Eþ |

niIIESL e'iïe;

lo opinari, & loqui notum erat; exi-

na; quod Chaldai;:& : fïlium-]oännis

i

]

ftimabant enim eum fcdu&orem eífe,

fignificat, quemadmodum Toann. 21.

$

b

non Meffiam.

E

.

15.

Simoen foanzis.

Simili contra-

ub*et;)'ï,ïcu

I14. AL

Z

:

Joaunuem

Baptifam , /ö" )

m dodr

&ione ufus eít Lucas , cap. 3. 30.

Putabant multi Judeorum, ut qui-

Care 6X fauguis.) Carnem, & fan-

ia 6s

dam ajunt, & indicat Jofephus 2. de

guinem vocat homines carne, & fan-

en:u;ïl hun

bello Judaico cap. 7. migrare animas

guine conftantes.

Ita Div. Paul.

um futity

in varia corpora, juxta Pythagori-

ad Galat. 1. 16. poftrevelationem fibi

m mj

cam uériuvoycc i. — Velcerte exifti-

a Déo factam , négat fe contuliffe

p nj

mabant revixifle Joannem Baptiftam,

confilia cum carne & fanguine , id

Mareiiti s JH

aut Jeremiam , vel Eliatn , quem ex

€ít, cum homine quoquam.

w ?

Scripturis fciebant mortuum non effe,

Revelavit :zibi ) 'lVantum arcanwm.

m fu j

adveniffe ex loco in quo agebat.

Ig. Tw es Petrus , 6c.) Nonimpo-

t

m

('E?cprophetis.) Ex aliis prophetii

nit nunc illi Petri nomen , jam enim

I

Vos autem quem me e[fe d1citis )

inde a principio vocationis fu:w

Qug

'Iniparticula illa.. Fos aurez, eít an-

appellabatur, ut conítat ex IMarco 3.

in

tithefis , vulgo enim & turbz , tan-

16. & Luc. 6. 14. - Quod ad fenfum

acümh

attinct, idem eftac fi dixiffet.

Tu

quam hómines mini'ume vulgares, op-

onit.

üta el'R! L

es Petra ,. & fuper hanc Petram zdi-

i

xfdän

*.16. Refpondems Perrus,) Petrus po-

ficabo Ecclefiam meam

in Greco

t Dtc'tlll'

tiflimum refpondet ; quia reliquoruni

enim ztTo5;, & nomen proprium eft,

princeps, quia ardentioris fidet, quia

) alté

& appellativum ,. Petrzz, fignificans.

, Mgilott

quafi reliquorum Apoftolorum os erat;

Adde in lingua Hebraica, vel Chal-

yius «t

& pro omnibus loqui folebat.

dàica, in qua Matthaum fcripfiffe þer—

!]

æïlfeam

- Enius Dei.) Natura, non adoptio-

hibent, non effe hoc difcrimen ma-

ne,

urul/

Agnovir Petrus divinitatem in

fculini, & faminini, ut eftin Grzco,

IIW [;orlh-

Ch r &Of

& potuit quidem Grecus interpres

Vrv;. ) Deum vivüm appe

Wab Scri-

dicere ,

*

e)8, léveoc, xai éni TávrG

o cg; n

Non

9[8

pturarum more, ut ab idolis diftin-

T& TíTee &c. & non émi ravr$ vjj

i

j

guat,'qux mortua funt.

zírec, tamen primo loco méreog di-

ento

(ed -

I7. Bar - Jora.), Bar- Jona dictum

xit, genere maículino, quia de Petro

eft per contractionem pro Dar-Johan-

judoni

viro lgq-xxeb;cur ; qui. proinde voca-

um

i

;Biäl. Eüm"cam. ana'rb. ya VI.(;

; 1

--

z

4 EVANGELII SECU'NDUM,,' MA TXTiwI/.

El(aie

v

)0. 7 Et tibi dabo claves

regni ccelorum,

Et quodcumque

] RCION

22.22. ]

an

igaveris fuper terram

, erit ligatum & in coelis , & quod-

- que ton

-

4, cumque folveris fuper terram ; erit folutum, & in coelis.

uT

20. Tunc przecepit difci

pulisfuis, ut neqïi-ni dicerenþ, ,quizï

. Vemte,

ipfe effet Jefus Chriftus..-

t

.21. Exinde coepit Jefus:oftendere

: r me,

—difcipulis fuis, quia opor-

H

25 0.

teret eum ire Jerofo

lymam, & multa pati a fenioribus, &

Scribis : &

E W

principibus facerdotur"n-, & occidi, & te'rtig- die

E U

refurgere.

; Óf Q

22. Et affumens eum Petrus, ccepit increpare ill

Abfit a te; Domine: non erittibi hoc.

"

uhi dicgns-:-

x (ür, :

mMar « 23.

fatana,

dabit o

9. 33-

Qui conveþfus, dixil»:,Pet'ro: m Vade poft me,

ts

fcanda-

';A

eü 'g Qutii

bulo mafcuiino videbatur fighandus.

- Cate viden

Q,O; Nenis dicerent ,. €fc. ) . Vide

- Veribitem

Secundo vero loco "irea dixit; quia

dicta. fupra cap. 9. num. 3o. ubi in

de illo ut petra fundamentali loque-

dicavimus id factum ad vitandam ca-

] ss

À

batur, hujusmodi autem lapides a-

luinniantium Scribarum, & Pharifzo-

h :uleipoþ(

To«&i potius a. Grzcis dicuntur fami-

rum invidiam.

Praeterea aliud fuit

! . tàtt fenfan

nino genere, quam z£re?; mafculino.

temipus probandi przdicatione faluta-

* dici; Por

Edificabo. Eccleffam . meam. ) Dando

ris doctring, & patratione miraculo-

' tti paüiüm

'tibi fupremam in Ecclefía poteftatem,

rum , aliud vulgandi JEfum etfe Mef-

me dy ertert

ut

fiam.

Sdtam

atiin explicatur.

Eft quidem

"T'empus. vulgandi fuit poft

Chriftus fundamentalis petra. praci-

datum Spiritum fanctum Apoftolis,

J enim y.

pue; fed ei fucceiferunt Petrus , &

qui licet mifTi prius-fuiffent ad predi-

Verfibyar-

reliqui fummi Pontifices, ut Vicarii

cum fumma

candum regnum coloruin, . probabile

poteftate..

Ecclefiz

tamen éft abftinuiffe a nomine Mef-

NO»/:S,"

vox adeo nobilis in Chriftianifmo,

fiz, nec dixiffe) quod fortaffe etiam

Y0t inte]li

hoc loco primum occurrit in novo te-

ipfi eo tempore ignorabant) JEfum

ftàmento.

YU hmm ni

efte Filium Dei vivi, quod- poft ac-

] [/ P

Porra isfer? mom pravalebuut, &5c.)

ceptum Spiritum fanctum diferte , &

Satang vires EEcclefiam expugnare non

conftanter profeffi funt.

(]Uälek q fu;l

?j- Difi

poterunt, immo quantumy!s fe mu-

natoribus.

i. 4 femieribus ) Populi guber-

lis

niat adverfus Ecclefiam , quafi por-

t

tis, vectibus, & feris; Ecclefim vi-

22. ffumens eum.) Segregans, aut

ha CmuS

res, & impetum non fuftinebit ,

Afe(?

fubducens eum , non aufus coram »

regnum illius ever£etur.

aliis increpare.

Antres f

19. Claves regni celorum. ) Clavis

" Igcrepáre.) Scilicet ámanter, & fa-

TM

per metaphoram appellatur poteftas

miliariter.

Y

Vitàis ['uam

rum.

aperiendi, & claudendi regnum colo-

Aifitare.) Grece eft PAsog oj

0 hten.

id eft, propizius ribi , fcilicet, fit Do-

(]Xlenn Coll

Et quodcummque [gaveris, &c.) Hac

minus, & avertat quod tibi affirmas

m*ge!

! Quam

metaphora idem fignificatur quod fu-

imminere.

em

fi

phäfls YO

periori, nimirum fuprema poteftas

23. Quicomverfzs.) Petrus Chriftum

m

K

ie

remittendi, aut retinendi peccata, ex-

increpuit , fed ftatim vice verfa Chri-

10 ft j

Afe

fe ipfag)

Vgox-mdnunicandi QÓ« abfollvend.i.rn

tus objurgávit Petrum. — In Grggg,

lérety

) Ti

Z

-

i

CAPUT XVL.

99

"mque

- "fcandalum es mihi :

quia non fapis ea, qq?ä Deilfunt') Fde.a,

$,

:qui- p

t

|qua hominum.:

dixit 'difäpulis fuis : » Si quis vulg—,poft me ;:Suþr

24. Tunc Jefus

ls qüia*

venire

0.39-

|^ tür me.

, abneget fgmetip-fum, &»tollat crucem fuam , & fequa- 3

E

ucac.

9. 23.

uopr- p

25. o Qui enim voluerit animam fuam falvamfacere, per-.

.I,'Q o'

D

- det eam : qui autem perdideri

—t animam fuam propter me, in-

eLuc,

rta d&

veniet eam.

*

17.33.

26: Quid enim prodeft hom

:ini—',

fi mundum univerfum lu- Joan-

dien: D

12.25.

cretur, anims&e vero fuse detrimentum patiatur? Aut quam

r

]. dabit.homo commutationem pro anima fua ?

h, d-

N2

27. Fi-

.fcgnda-. .

d*

u

— d

e(t fgapsig, qüæ vox hoc loco fignifi-

iis, qui partes alicuj

IS defefun;, id-

Care videtur vultüm ad majorem fe-

que palam profitentur.

É Vide

veritatem compofitum.

Sic etiam

Tollaz.) Portet.

*

30: ubi in

Crucem fuam. ) F

andam C

- Luc. 9. 55.

: erendo pati

enter

* Fade poff me.) Abi hinc. Alii pu-

advería..

Phatifæ()' P

— tant fenfum effe fequere me, quafi

Segnatzr fne. ) Imitetur me, & qua

aliud fait

? dic:t; Potius deberes fequi , & imi-

via ego gradior

yte faluta

tur.

x

:

; €tiam ipfe .grzfdiai

mi;aculo- 43

:d

* otari paflionem meam , quam ab illa

me avertere.

.25. Jn

imä&z jïmm ) L.Vi'tax'n Corpo-

a-yelïe Me .

Satana. ) Id eft, Adef;rie ,A divi-

ris.

duit po .

ne enim voluntati, licet infcius ad-

Perdet e.zm;) Qui.enim vitam fuam

X

verfabatur Petrus.

fervare voluerit, Deum potius ne-

tad pred

Scandalum.) lmpedimento es mihi.

gando, quam vitam; amittendo is

robabile

perdet eam, quia fem

gninöMef'

Non fajis qua Dei funt.) $ Qeovfic,

pitanis addice-

-mon intelligis Dei confilium de gene-

tur fuppliciis. (

villeenam '

.ris humani redemptione.

Perdidertt animam fnam proþt'er— mel.)

yJ Jf -

Ne obje&to quidem mortis difcrimine

LE

4ed ea qua haminum.f) Humäna,

Chriftuin. negando.

diete

quale eft fugere molefta.

I;z'vmiet €472. )

^

Siquidem æc*e'rnam

24« Difcipulis [2:5.) Non-tamen fo-;

vitam confequetur.

yli mbere '

lis, & turbis etiam /przfentibus, ut

oÓ. Guid enim prodeff- boutni , & )

habemus ex Luc

a cap. g. 23- & ex

Nihil homini prodeft fi multa lucre-

ngins d 4 Marco cap. 8- 34-

ur in hac vita, fed fi eterne vite

Abneget. femetipfum.) AbnEg ire

eri-

j:&uram faciat. Ut ffquis de poffef-

fum eft nullam fui rationem habere,

fione aliqu4 litiget, & poffetfio qui-

— &fa. "

vitai fuam, cum opus eft, pro Chri-

dem ilh adjudicetur ; 'fed ipfe morte

fto contemnere , ut ex verfieulo fe-

muléctetur judicis e;usdem fententia.

Duog 0083

quenti colligitar.

Dixit potius 242

Quam dabit homo commutationem, &c.)

seget , quam zegez, quia plus habent

EU üt DO.

Quam poterit compenfatiosem dare,

pi af

emphafis voces hz compofitz , quam

ut animam fuam perditam recipiat ?

fimplices; eft ergo abnezare fe, omii-

Nullam fane, qui enim femel zternge

(hritum 1

no fe negare, ac fi penitus non noffet

vitx jacturam fecit, in priftinum fta-

tl5

v

f Chrie 2

fe ipfum, nec ullo erga fe amore te-

tum reftitui non poteft, n«

f; ex infer-

li

neretur. ) Translacic fumgca eft ab

no carcerg thlgi.

d

Éf

*

"

100 -E-V'A.!NG/ELII. SECUNDUM MATTH.

27. Filius cnini hominis v

» t

pAG.A

enturus eft in gloriaPatris füi cunr

1

ngelis fuis:

p & tunc reddet unicuique fecundum opera ejus.

P

: frcut fol

1235

|

xom

28. Amen dico vobis, 4 funt quidam de hic ftantib

ds, qui

p

2

6.

'non guítabunt mortem

quen:es

z.

A

j,tem in regno fuo.

; done; videant Filitxm homin*is venien-

& N

$

3.

bonumt

Lucz,

(CAPUT XVIL

.

À

tibi um

* 27,"013?1']2;' in monte transfisuratio, quam

ju

bet [/lz'/cz'þulo& jz'lenäe fer-

5 «Ad

are, donec a mortuis rejurgat : .Eliam dicit. vventurum " imo

Mi&te

jam venilje , fed cognitum mon fuiffe ;; nempe Sfoannem. Baptillam :

ho

- uerum lunaticum curat , quem difcipuli ob modicam fidem curare

ii

n pofuerant , offendens quanta fint virtutis fides. fimilis grano

"fotunditat

bor a Nm

J'napis , jejumium, €? oratio: pa[onem fuam preedicit : pro

liaribus &

Je quoque, & Petro didrachma Joloit , invento

:

diis tripit

in ore pifcis fLatere.

ginti.

3 Mj

« Mar I

a poft dies fex/aifumpfït Tefus Petrum, & ']aco,bu-m, i&l

0. I.

oannem fratrem e

Morfes,

Luea,

E,

*

dem & [

jus, & duxit illos in montem .ex—cel-

UUR USCANSSIENORT UI UT NUME -;

quopiam ]

9- 28.

fum feorfum :

z.

2. Et

&t limbo

m &ddu&

27 Erdus euim hominis, &c. ) C.-u?t

( vera interpremcib eft de Transfi-

puum, ut

ChriftusFilius hominis dicstur,dictum

u

iratione , quain non omnes, fed foli

foecie fe h.

eft fuprac. g. n. 20. Confequenter &

P

: D. Thom,

apte ad ea qux proxime dixit , judi:ii

Petrus, facobus, & ]oannes, ante-

quam morerentur, videre meruerunt.

Dpauera

meminit , in quo anima vel (alva

Viderunt etiam Apoftoli reliqui , ]u-

Vtamenti

fiet, 'velperibit, ita ut. nulla commu-

da excepto, cum e monte Oliveti im-

lm'?h»td 1

tatione redimi amplius poffit.

regnum fuum , hoc

Detit fune

; eü:k in "cmlq-fg;i*'

-

-u gloria patris [4i. ) Cum. gloria

a f cen.dil:.

i

$&

intd Kggrent

patris fui. * Gloriam: patris appelat,

PmP Ctun

vel quia , etfi ipfius erat, pater ta-

de, Tot a

IP

0/! dies fex.) Idem tempus po-

men eam illi una cum natura dederat,

nit Marcus cap. 9. 2. Lucas

H temhlm, à

vel ut fignificet illam fibi cominunem

vero cap. 9. 28. & poftotto fere dies

lnum e

A

effe cum patre, Dicitur venturus in

id fa&um dicit. .. Matthzus, & Mar-

3

p bu. ]

gloria, quia licet eam tunc haberet

à Movfe

cus eum diem , quo fuperiora gefta.

cum hzc loquebatur, tamen illam oc-

fuerant4 non numerarunt, [,ucas nu-

p Phetis g

cultabat, poftea oftenfarus in fecundo

meravit. WVel Lucasnon przcife, fed .

tf

fuo adventu.

confufe tem

2 I )ræfenum

98. De hzc f&ntl&m. ) Ex iis qui

xit Fere.

pus notgyic, ideoque di-

hic funt. Vide dicta c. 6. n.

185 ádvent

S. ad 11-.

Montem.) Quis

whicw mon's' fuerit

Unt

lud /Zaztes orzre,

Evangeliftz non dicunt ; paffim ta-

t 0'456;]0

Noz gu]iaäfmt martem.) INon mori-

men creditur fuiffe "I'habor, quem D.

entur, eft Hebraifmus.

"

4 R*[Mud

Hieronymus in locis Hebraicis in me-

j

Onders

Vmi-e:rztem i'f rtgno fu. ) Coxnmunïs,

P lcrwlmuS

dio Galil«x cavm'po VeQ'e dicit , mira

;

f ?h g

l

S

*

CAPU T XVIL

IOI

s füi um

ä. Et traäsfigbratus eftante eos. Et refplend'ïit,facieä ejus

peraens,

.. ficut fol : veftimenta autem ejus fa£ta fünt alba ficut nix.

us qui

3. Et' ecce appa;*uerün€ 1l!is' Moyfes, & Eiias cum 69 lo-

ISV€HI?R4

quen:es.

X

j 4—. Re

fpondens autem Petius * dixit ad Tefum : Dominé;

bonum eít nos hic effe: fi vis, faciamus hic tria tabernacula,

tibi unum, Moyfi unum, & Eliae unum.

leti [tr-

$. Adhuc eo loquente, ecce nubes lucida obumbravi* eos:

ERN

2

J

N)

cens

: Hic eft Eil

1

m iino

b Et ecce vox de nube, di

Y

lus meus dileétus, 53"2)1'

ipfum aud:te.

3 17

uf

ïn qqufo mihi þene complac'ai.,:

2.Petr

6 Et

1. 47

" curant

-

cundum vocat.

tic Ita'ice dicerewmus,

x

ii gra

rotunditate fublixfxem. Di&acþThza-

bora Nazaret quinque, aut fex mil-

Fa buono fhar: qui.

Placuerat | Petro

h: pn

liaribus ad Orientem , altus. eft fta-

gloriofus ille Chrifti, Moyfis, & E-

)

diis triginta, planus in fummo vi-

4

lis ftatus , in quo eos permanfuros

$

cinti.

credebat , fi femper in monte com-

CO

3. Moyfes & Elia:s. ) Adtuit verus

bic fria tabernacula.

morarentur, ileoque dixit , Facz'aæm

Dbümv &

Moyfes, & verus Elias; Elias qui-

dem ex paradifo terreftri , vel alio

Faciamus bic tria taäefnacä!xz.) Tria

iil EX»CG .

uopiam loco ubi agebat, per Ange-

*

tentoria figimus ; tres domuaculas

lum adductus

?

Moyfis vero anima

excitemu-.

; K

ex limbo per aliquod corpus afium-

Tibiusum, 6c.) De fe, & aliis

if il

Apoftolis mentionem non facit, de

tum, ut folent Angeli, cum v

Vide

le Transfi-

Ífpecie fe hominibus exhibent.

folo Chrifto, Moyfe, & Elia folici-

es, fedfoli

D- Th()m-xg. paft. quæ&c 4.')'- a'rt- 3-

tus. Vel, quod aliqui putant, puti-

nnes , afité"

*

vit fe cum reli

uis- difc

Apparuerunt autem Moyfes.veteris

r

ipulis- in ta-

mertyerunte

"Leftamenti: promulgator , & Elias

bernaculo. Chri

i habitaturuimn.

Eli(llli D u'

rophcta, Chriftumque adorantes ve-

S.Ecce zabes [nctda. » Opportune nu-

s

: Qiiveri m

nerati funt, & Dominum confeffi; ut

bes hec divinitus tactà eft. — 1. Ut

intelligerent. difcipuli Chriftun , &

per eám veéluti corriceretur , quod

prophetarum , & Moyfis Dominum

Petrus dixerst de conftruendis caber-

naculis,ac oftendereturChriftum taber-

effc, non autem efle fzliam , aut Je-

remiam, aut Joannem Baptiftam, aut

naculis manu factis opus non habere.

tempuä'þä-

2

üunum ex

t

ophetis, ut populus 3je-

Il. Nube hac factum eft, ne Apoftoli

$. LchS

v

II

Ü

af dies

bat..

t agnofcerent tam legem

magnitudine fplendoris abforberentur,

a Moyfe promulgatam, quam. pro-

fed fulgoris vis temperaretur. 4ll.

s & Mat-

Facta eft ad Dei przfentiam fignifi-

; geüa

phetas illi teftimontum — perhibere:

[ucas nüe

1H. Ut futuri fui adventus imaginem

candam, nam gloria Domini vere in

reprefentaret , nam ante fecundumn

nube apparuit, ut ex multis veteris

: tæCifei "

"'Teftamenti locis difcimus.

ídeoqu l

ejus adventum IMoyfes, & Elias ven-

turi funt, ut ex Apocal. cap. 1 1. num.

Et ecce vóx denube, f$c.) Recte Chry-

53.4- 8 6. non obfcure colligitur.

foftomus obfervavit hanc vocem polt-

yons fuertt

quam Moyfes, & Elias difcefferunt,

ffim t

4. Refpondens.) Liebraifmus eft, re-

;'u

fpondere proloqui, ut jam f&peex-

3

emiífam fuiffe, ut dubium non elffet,

f qubm *

mee

.

p'licavimus.

non ad alium q'am ad folum Chrii-

48

'

j ,

Bonm eft nos hic effe. ) Bon*/tm,, ju-

ftum ! cffe .refefendum-.

&

CR

E

7

TO

5

T

- EVAN'GELI'IPSF;CUNEQM MA/Tfo. :

a^ DC andieitosdhiici

muerun: valde..

*

puli c—ecide'runf in faciem fuam, &'t-i..-

A diite

7. Etagecethit

A uf!

& nolite timere.

Jefus, & tetigit ebs : dixitqüe eis : Sui*-gitä ,

3 : Dibus p

8. Levantes aute

"i

! me9, q

m oculos fuos, neminem Vide;junt, 'n'ifif'fc')f.-

lum Jefum.

*

" Ipnem,

g. Et de

fcendentibus illis de monte , [;ræcep'it eirs"]efus,

Bo

dicens: Nemini dixeritis vifionem

3 donec Filius hominjs a

; eul.

mortuis refurgat.

i

r he

. Mar

Io. Et interrogaverunt eum

difcipuli , diCentes : cqud

. Vperver

D- IO.

* Merte h

Mal.

ergo fcribee dicunt, quod Eliam oporteat primum venire ?

ir. Atille refpondens, ait eis : El

1. E

4 5»

ias quideng venturus eft,

& *eftituet omnia.

*

; Corratu

Supr.

I2. Dico autem

vobis, d quia Elias Jam venit, & non co-

"

ET

1I 14- £noverunt eum, e fed fecerunt in eo, q

L Qure n

eSupr Sic

usecumque voluerunti

I

L]

3

& Filius hominis patfurus eft ab eis.

E O

15. FPune

D iope:

Jpfum audite. ) ,Sägxiiücat Chriftum

cum tamen etiam reliqui fideles idem

W. cicets n

legislatorem efíle , cui obedire opor-

fentiant , & dicant.

teat 5 Judire en

Porro difcipu-

poffioile

;

im hoc lo;o, Obedire

li divinitatem Chrifti Petri confeffio-

fiznificat,.

ne, vifa transfiguratione ,. & voce

—N—

6. Cecid

à

erunt i faäiem Jam.) 'Yi-

colefti edocti interrogant.

um tu

more nimirum confternati.

fis Chriftus , id eft , Meffias, cur

fedjudæos,

j fequentia j

Et timuerun:.) Pro, quiatimüerunt.

antete, ut Scribz docent, Elias non

EUY MMPTSM um

— 9. Tetigit eos, ) Ut tacere folemus

venit ?

Interrogationi occafionem

E h5e)|

cum femianimes, aut fopitos tangi-

dedit Elias, qui in transfiguratione.

:46 ei:.)

i$ fimilib

inus, ut ad fe redeant.

vifusfuerat , & receflerat ; inde enim

Tünt,

9. Nemini - dixeritis viffonem , &c. )

revocata eftin mentem difcipulis Scri--

Non vuit boc , inquit D. Hieronymus,

barum doctrina , tradentium ante Mef-

I g,

zn populos pradicart , ne 6 . ineredibile

fiz adventum Eliam rediturum.

Evagdio

lf ts

effet pra res magnitudine , & poff tan-

L. Eb venturus 0fj, ) Seilicet

sam gloriam apud rudes anmos jäq(æm

ante fecun

Tutüm ; N

i

erux fcaudalum fdcgret , €5e.

dum adïyenfum., no*n»fanltej

"Luca

primum.

Mactm f

Donec Filius bomtnis a mortuis re[ur-

Mj pat

:$4t.) lunc enim. incommodum nul-

Reffituez omni;;.) Reftituere d'mniä,

lum fequebatur , & Evangelium om-

eft id, quoddixit Malachias cap. 4.

Io 0j

nibus erat predicandum.

num. 6. Comverte£ cor patrum ad filiosy.

i mdmem

65 cor frltorum ad patres eorum,61c. NÀ

Üj

ls q

IO. Quid ergo Seriba dicumt, €ye. )

V

r

Non erat hec priv:taScribarum opi-

de di&ta ad illum locum. .

Vitfaret

nio;, fedomni Judeorum populo com-

I2. Elias jam venst.) Scilicet Joana-

RE

ï

l ane

inunis.

" QMCI '«111

Sed ita loquuntur Apoftoli,

nes Baptifta , qui Elias fuit non per-

ut illiterati folent, quicura de re ali-

fona, fed fpirita ; qui Chriftum pre-.

| tre Qd()lefc

q7a audita dubitant , dicere folent;

ceílit 42 /paritu , 65 wirtute Elié.

T n

Fecerunt im eo.) Herodem intelli-

2v

"Uerf;;

quomodo intelligendum;quod concio-

-

natores aiiirmanr. ; àut negant , &c.

squ

git, qui Joannem occidit , & fOrcai—'-

*

-

AH r

CAPU T XVIL

103

lm,&tt

13. Tunc Intellexerunt dlfc1puh, quia ide ]oanne Baptiffa

dixiffet eis.

Surglte,

-14. f Et cum veniffet ad tuxbam , acceffit ad eum homo ge-fMar

. nibus provolutus an*e eum, dicens : Domine, miferere filio 9- 19-

ucc.

, tiftfo.

.meo, quia lunaticus eft, & male patltur : nam fæpe cadlt in,

. 39*

^ denem, & crebro in aquam i

is Jeíus,

$. Ex obtuli eum dlfmpuhs tlllS-, & non potuerunt curare.

Jofminis à

eum..

16. Refpondens autem. fefus, ait :

g O generatlo incredula, ; Mar

3. & pervería, quoufque ero vobifcum ? ? ufquequo patiar Vos? 9. I8-

T Quld

*

nite?

- Afferte huc illum ad me.

Lürus eit

t

17. Et increpavit illum Jefus, & exiit ab eo dæmomum,

-& curatus eft puer ex illa hora.

z non co«

18. Tunc accefferunt difcipuli ad Jefum fecreto & dmerünt

oluerunt,

'uare nos non potuimus ejicere illum?

CUA

" 19. Dixit illis ]efus: Propterincredulitatem veítram : À Amen ? Luc

quippe dico. vobis, fi habueritis fidem , ficut granum finapis; 17- 6-

,. Tunc

dicetis monti huic: 'Iranfi hinc ; & tranfibn, & nihil im-

ndees idem.

poffibile erit vobls.

10 diftipte

ricontelio"

20. Hoc

Cüm tu

fe ]udæos , qui confenferint , 1d emm

zadio [uperatus ff (inquit D. Hieron.)

m

man[uetus ac mitis; [ed, quod. im fims-

lefüas, eu

fequentla indicant.

, Elias non

Im eo.) Pro ei.

htudinem medics , ff egrotum videat

occáfonem

b eis.) Scilicet ]udæls,vel impiis,

centra [ma pracepta [e gerere,

dicat :

illis fimilibus , qui Joannem occide-

H/quequo accedam ad damum siflam ? quo-

f matlolle

runt.

; ixdt enim

ufque artis perdamiudufiriam? me alind

; ipulis Sri

14- Ltmat:cm eff-) lta vocantur in

