tenebras demones intelligit, qui fuat

051* Re/;oanden:.) lis nimirum, q'.li

redores mundi, & tenebrarum ha-

f Conrj

ipfom iaterrogsverantg. $z percsimus

rum.

n !. Cpnfem

$4 Principss ]4titidaium; ) Scilicetl

a2 gladio !

x

þol

..C-b"fus. )

daztre u:.;ade /mc,) Scilicet v0S pro-

Caiphe , ex Matthzo 26. 57,.-

m DQQ

NI

Blu. [/771 4

ceiii;'fe fuüicic,ycl;.illos progredi

55. J(cen/ä 4:;!:(» ágne, éfe. ) To-

d

|^

CAPUT XXII..

355

? Intrets

.$6. Ouem cum vidiffet ancilla quaedam fedentem ad lumen,

)

& eum "fuiffet intuita, dixit: Et hic cum illo erat.

-

- 57. Atille negavit eum, dicens: Mulier, non novi illum.

ocabatur

EL WOROTA N n

Opmqua-

58 Et poft pufillum alius videns eum, dixit: Et.tu de 11115

" Petrvs vero ait: O homo, non fum.

-

| hommxs

5

59 4 Et intervallo fat&to quafl horz unius , alius qu1dam ; Jos.

afhrmabat, dicens: Vere & th cum illo erat. nam & Gah- I8.26

1æus elt.

--

Od futu-

Jladio ?

60. Et ait Pctrus: Homo, nefcio quid dicis. Et continuo -

v

adhuc illo loquente cantavit gallus.

erdoLum,

Et recorda-

61. Et converfus Dominus refpexit Petrum.

Wc E

tus eft Petrus verbi Domini, ficut dixerat: x Qula prius,

S 7! at-

quam gallus cantet, ter me negabis:

? 25.34

Marc

, prmm-

62. Et egreffus foras Petrus flevit amare.

o

. Et viri, qui tenebant illum, llludebant ei , cædentes ]oan.

Quafl

, & in-!3:38

64 E velaverunt eum, & percutiebant facxem ejus

o exten

terrogabant eum, dlcentes Prophetiza, quis e&, qu1 te per-

cuffit ?

ellas tene

6s, Et alia. mul'a blafphemantes dicebant in eum :

66. :

; Et ut fattus eft dies, convenerunt feniores plebis, &—'Mat

.

d domum

1 longee

pr1nc1pes facerdotum ; & Scribae & duxerunt illum in conm- Miar

c

cumfedet

lium fuum, dicentes: Si tu es Chriftus, dic nobis.

JIS. I*

67. Etait illis: Si vobis dixero, non credetis mihi.

oan.

6 Quem

68. Si autem & 1nterrogavero, non refpondebltls mlhl I8- 29

neque dimittetis.

-/ j

69. Ex hoc autem erit Flhus homlms fedens a dextr1s vir-

piart, &

tutis Del.

oftenderet ?

700 Dl"

-

J

pafeti

,

edi

tam feriem negatxonum Petri.executi

que ha&enus expe&acus, Rex Ifrael.

) Vij dicia

fumus Matth. 26. 70o.

— 67. Si wvobis dixero. ) Me effe Chri-

quo

63. Cadentes. ) Pugnls, & palmls,

um.

re pllh

llbet.

convitiis addentes verbera.

6 8- Si autem & mterragavera £) Quod

: (l'wd

" 68. lia multa.) Prout malitia, &

fi.etiam vos interrogavero, & ex fcri-

odiunmi in Chnftum fingulis fuggere-

pruris vobifcum differuero , quibus

bat

oftendam me Chriftum effe, nec ar-

gclas V vd pc

hglty

qm n -

umh

66. Conzcilium. ) o*vvsä*guov fynedrl-

gumenta mea dtffolvetls, ncc me mlf-

fum facietis.

96)rA7

on, confeiïum, COnventum.

6

ró hrt /t'u: )

$ Xeicóg Chriftus . ille

Ex boc amtem, €c. ) Wide di-

il Scilice

olim 2 Deo patribus promitfus ; at-

&a Matth. 26.64.

Bibl. cterm Com. Menoch. T.V À.

cc

f 5

T7] $r

f

X

N

N

^

*

$i

2

86

EV ANGELII 8E

CUND UML D.

7:6. Dix.er-

H

- e Atl

alt: Vos dicitis, quia ego fum.

| nt autem: gm;neis*: M Ym erg.d ,e,S' * iliu;s.j- þei 2

;

Qu

: cens per un

71. At illi dixerunt:

7

Quid adhu

c defidera

&, Dilatus

7

mus teftlmonlum'J

Galileus eff

ipfi enim audivimus de ore ejus.. .

CAPUT XXIIH.

7 Btutc

fit eum ad ]

u aR

Mittz'mäf ad Herodemn , qui ïllzgzn' fþref.um

9. Herod:

illufit : Pilatus conatur. ip[um- dimittere , pfopofito Barabba bo-

Cüplens exi

micida , & promilJa cafligatione: S'udeis tamen inflantibus morti

ta de eo, &

« 9 Interr

adjudicatur : du&tusque . ad fupplicium , uetat. mulieres. fuper fe

flere ;

cum latronibus crucifixus , Patrem orat pro. crucifisenti-

hil ili tefpo

:

10. Stabar

bus: irridetur a principibus , & a militibus acetum offerentibus :

ADCET 3cQy

pofita [uperjcriptione Vlafpbematur ab uno. latronum , alteri vero

TL Sprey

promittit Jui in paradifo confortium: pofl tenebras , aliaque figna

fit indntur

clamam' -expz'mzf *

quewi Centurio juflum

- y

U

L. Et o

H ;

Jepb. corpus. ejus fepelit.

pradicat , & jfaf

-

ancea mimi

T furgens omni

1. Pilatu

"

!s--iïlïll.ti.þlld'q .orum duxerunt illu:fiäd

Pilatum.

giürat?bus, |

2. Coeperunt autem illum .a

ccufare, dicentes: Hunc inve.

J,M*at

——-——..—

22.21I

nimus fubvertentem gentem noftram: a & prohibentem tri-

Marc

buta dari Caefari, & dicentem fe Chriftum regem effe.

$ Irvalecel

12.17

*

dicens: Tu

Clamoribus,

3. b Pilatus autem interrogavit eum

e»

?

;

es 'R'e,X'Ju,- :

L

ntiove;,

£ Mat dgeorum? At ille refpondens ait: Tu dicis:

P

editionem, -

27.II

Ó. i lus G

Marc

4. Ait autem Pilatus ad principes facerdotum , & Mtui"bas*;g"

x

et

15. 2.

Nihilrinvenio caufæ in hoc homine.

joan.

l: D Hengi;

19-33

l&us eiïeæ Y

Jutisdidion

X

7

Ai Heyogsr,

Mi

X

tüm

lr db

'"76. T» erre. ) Emþhäfim habet,

2. Subvertentem gentenä : Zoffram.)

O Yettpore v

i guafi dicat.

Tu vilis homuncio; Tu

Pervertentem, fcducentem populum -

W

Tham COHHUE

fabri filius ?

Judaicum , propofitis doctrinis novis

p

-cFos- dic

& abducent

7

T. Va :

dU

25.

itis.) Vide dicta Matth. 26.

faice legis.

em ab obf:ervationc Mo

Y

p

/1-

r

d adhuc. deffderamus , &

* Regem. ) Scilicet I

udæofüm.

bi

9 Mk!m fm

Vide di&

.c'. )

"

Tu dicis.

tilil

Queftio

a Matth. 26. 65 1. -

Po)

í

M

), *Vide d*i&? Macthæ'.i;;;?l

1. Q'lrgeni. ) Soluto confilio.

25. 25.

lil jj

l jj

fffpm

^ d Piíla

:

Nibil imv

c;-zio- €a

d

ütlleg

27. 2.

£um.) Midedicta Mätth. '

ufe. ) '()b;äjuarü

WO

condemyandqs fit.

lllum hber

llet

ul

*

23

CAPEPT. XXIU.x

387

$ Den Qui

$: At illi invalefcebant, dicentes: Commovetpopulum do-

cens per univerfam udæ:-:*'n, incipiens.a Galileea - uíque huc.

[Limonium) ;

6. Pilatus autem audiens Gahlæam, 1nterrogav1t fi homo

- Galilazeus effet.

1. Et ut cognovit, quod de Herodis poteftate eiTet, remi-

fit eum ad Herodem, qui & ipfe Jerofolymiseerat illis diebus.

Jur foretm

8. Herodes autem v1fo Jefu, gavifus eft valde, erat enim

Darabba -

cupiens ex multo tempore videre eum , eo quod audierat mul-

ta de eo, & fperabst fignum aliquod videre ab eo fieri..

qtibus tortt

9. Interrogabat au:em eum multis fe1mon1bus.

At. lpfe ni-

rer fiper f

h11 illi refpondebat.

triftmeitis W

Io. Stabant autem principes facerdotum & Scribae con-

iferantibn:

Ítanter accufantes eum. -

alterz o -

II. Sprevit autem' illum Herodescum exercxtu fuo, & il-

lufit indutum vefte alba, & remifit ad Pilatum.

uzque f -

AE

12. Et fa&i funt amici Herodes, & Pilatus in lpfa die nam

an: ea inimici erant ad invicem.

13. Pilatus autem convocatis prlnmplbüs facerdo*tum &ma-

j um Üb

glüratlbus, & plebe ;

Ccc2a

14. Dl—

Tfonc 1nve

1bentem ttl-

3. Ipvalejcebant.) Mlagis urgebant enim pro humani generis falute mor-

clamoribus.

tem obire.

lm EKe.

.Commovet. ) Perturbat , excxt:at in

IO. Conflamter.) - Contmue, perti-

T0

feditionem.

naciter ,' acriter.

6. Si beme Galilaus. ) An Galileus

II- Czm exercitz /ila ) Cum arma-

& turbi:

effet.

to' fatellitio, quo cingebatur.

7. De Herodis poteflate.) Quod Ga-

Indutum vefle alba. ) " Grecus votat,

9 Ta haumeas , Meftem preclaram,

lllæus effet, ac proinde 'de ditione;

& jurisdictione Herodis.

fplendidam, magnificam ; interpres

; À

"d Herodem. ) Tdnquam e]us fub-

Latinus Jacobi2. 9. vertit, Candidam,

-^ ditum.

verfu autein 3. Preclaram :

vox Grz-

P

. Jlüas. diebus. ) Utpote Pafchalibus,

€a Aafmeo; fpléndoris potius, & ele-

-quo tempore undique Judei Jerofo-

ris.

gantiz fignificativa eft, quam colo-

p nf

(

" ]ymam conflucbant, ubi erat tem-

m

ulu

| plum, juxta Jegem: Exod. 25. 17.

19. Fadi funt. amici hd. )

Quod

ptettl

()VlS'

g. Sigzum. ) Miraculum.

mifío Chrifto ad Herodem f1gmfïcaf-

do (tmns J

Mzyltis fermonitu:.) Müultis ver-

fec Pilatus, fe nolle vindicare fibi ju-

.fer vmoüc

risdictionem Herodis.

bis, & quxftionibus cunofis, & inu-

tilibus::

Inimics.erant.) Fortaffe quod in ali-

udgom

Mi

Nibil illi refpondebat. ) Quod curio-

quo exiftimaret Herodes . jurisdictio-

; dl&*

Íe, & inutiles effent interrogationes,

nem füam a Pilato. violatam fuiffe:

quzm

& quod nollet.gratificari Herodi, ad

q'iod colligi ctiam videtur ex c. I3. n.

mifcuiffe

) o

illum hberdndum pxopenfo ; ftatuerat

I. ubi narratur leatum

N

PTMAUUT

»

388

EVANGELI[ SECUN DUM

LUC.

26 «]

444 Dixit ad illos : Obtuliftis mihi. hunc hominem, quaü a-

vertentem populum, & ecce ego coram vobis. mterrogans,

quemdar

*J9?" - nu]lam caufam 1nven10 &R homlne 1&0 ex h1

]i crücen

9. 39

idn qmbus eum .

. & 19.

accufatis.

?. 3

4(

15. Sed neque Herodes :-nam remifi vos ad 1llum & ecce

L um q

nihil dignum morte aCtum eft ei.

29. C

16. Emendatum ergo illum dimittam.:

' nolite fle

17. Neceffe autem habebat dimittere eis per diem feiï-um,

; 05 veltro

unum.

29. Qu

19. Fxclamawt autem fimul univerfa turba dlcens: Tolle

ilerlles 2

hunc, & dimitte nobis Barrabam,

la&averu

19. Qui erat propter feditionem quandam fa&am m c1v1ta-

: $o Ta

te, & homicidium, miffus in carcerem.

& Collibu

ao. Iterum autem Pilatus Iocutus eít ad eos, volens dlmlt-

3 Qu

tere eium

^. Du

21. At illi fucclamabant., dlcentes Crumfige, crucxfige

terficeren

u

4AM:

at

SEUPID

27.23

22. llle aut em tertio dixit ad- dlos: 4 Qu:d enim mali fec:t

Tlæ M

Wïan,

ifte? nullam caufam mortis invenio in €o: corrlplam ergo il-

terum 1

15.14 lum, & dimittam.

34 ]ef

23. At illi inftabant vocibus magms, po&ulantes ut cruci- -

figeretur, & invalefcebant voces eorum.-

.24. Et Pilitus adjudicavit fieri petitionem eorum.

.———N—

25. Dimifit autem illis eum , qui propter homicidium , &

26 Üige

feditionem miffus fuerat in carcerem , quem petebant: Jefum

; db M

vero trad1d1t voluntati eorum.

27. Dlagga

Lamentan «

26 e Et

28 Fl/u

SEofilymie,

MBe» g

fanguirem quorumdam Galileorum

f ietüdine $ Cæfdrls fortaffe deCretQ

äll

"her vo; ]

cum facrificiis eorum.

firmnata.

5 & dyi

Ig. Nal/am ean[am imvenic. ) Chri-

Po- déem fej?:tmr ) Occaf'one dlel

ftus enim nihil ad obje&ta refponde-

fefti :

in die fefto.

Reliqua huc fpe-

f"f/:os;

rat, tanquam falfa, & ad fe non per-

p letütn hOQ

]ul

tinentia, & fic Pilatus Chrifti flen-

&antia vide Matth. 27. n- 15. & feq.-

tium interptetabatur.

23. Invalefiebaut, ) Crefcebant ,- $

9. T. €ftept

ita,.ut tumultus. proxime fecucurus

IS. NH dignum : morte. ) Nthllquodk

videretur. :

-

1io

i /; rile

Videl

f gmfïcarecxcife eum dionum morte.

tate

Wnt

16. Emeudatum.)

afhgacum fla-

25. Voluntati ecr utih ) 'Vfambus li-

gelhe per Iictores.

&orum, voluntati autem illorum, ut

J Mom,gu

fy

t7- Neceffe babebar.) Scxhcet excon- de €o pro axbltratu ftatuerent.

-

dite þ*þ

EE

"CAPUCECXKULS

389

m;quaü « d

UP Et Ccum ducerent eum , apprehenderunt Simonem « Mat

:32

teopns, g

quemdam Cyrenenfem venientem de vi

4

lla.»., & 'impbfugrunt-—il- 12(/71

arc

]i crücem portare poft Jefum.

;

quibusgum

autem 1

?*. Sequebatur

illum multa turba populi ,"&';mulie-'-

xs.*ztx

rnm, qua plangebant, & lamentabantur eum.

n, te 3

^2398. Converfus autem ad illas Jefus , dixit : Filize lerufalem,

nolite flere fupe

2

r me? fed fuper VilS ipfas Hetg , & fuüper fxli-

os veftros.-

em feftum,

uoniam ecce venient ædies,/ in quibus dicent: Beate

29. Q

fleriles ; & ventres

en6: T«rolle, : "

; qui non genuerunt, &» üþera, yquxæ non

3

laCtaverunt.

.

FH

o. 'Tunc 1

ncipient dicere I-m'olnt'ibu,S: f.Caditä fupe;f nos;

2. 19.

j ig-ciy?taf :

y

& collibus : Operite nos.

,

. Ofee

3r. Quia fi n viridi ligno heec fa

ciunt,in arido quid fiet ? 1o.g.

Jets —dimit; !

22. Ducebantur autem &

:

alii duo nequam cum eo,ut in- äplï

terficerentur.

avf ]

kin Idcüt115 qui voca ur

Calva- z Mat

33. g Et poftquam venerunt

rie, ibi crucifixerunt eum, & la

» mali xfegit v',

alterum a finiflris.

Frones, unum a dextris, &ï//iaäg

I1$.22

am ergo T |

Pater , dimitte illis: non enim fci-

]oan.

.' 34 ]e4fus') autem dicebat:

unt ,

19017

: C'CQC, 3

; ut cnuo- :

!

26. -Simonem qzemd;zm,.ffc. ) Vide

optabunt p

s

otius moriþl, quam : tanta

cidiom, &

*di

& M «tth. 27. 32.

mala pati.-

apt; Jeun -

27. Plangebant , &5

lamenmbantu?. )

31'. Vi

culento.'

di. )*öcïg,g:,-, humido , ?UCT

4

Lamentari eft oris ; plangere manu-

um

Ligzo. ) Arbore.

"

'8. Filia 76';7;10167)7. j Mulieres

Quid fet ? ) Quafi dicat : fi ego

)6 at

]erofolymitanz.

tam fanctus hgec pitior, quid pecca-

Suuþe;: ;€. ) Id e

it; mea 'cäufa.

toribus fiet ? quid filii, & cives ve-

/

Super vos ipfas , 6c. ) Nobis enim,

tes.

ftri patientur ,

:

implii, in!ju&?, nocén-

filiis, & civibus veftris, quorum cla-

of d

mor ille fuit, Sazgzuts cjus fzper nos,

32- .4lii due ) Non innocentes,

& fuper flios noffros, plusnocebit fup-

nes

ut Chriftus , fed facinorofi hOmi.

ccifote d

mihi.

pliciuim hoc. mortis, quod fubeo, quaim

E

liq!

1 huc $

223. ls z'ommuqui'

lvommr Cavaria ,

I5

&f

2g. Venient.) Brevi aderunt.

&:.) Vide dicta M :tth. 27. 33-

Beara fleriles, &7c. ) Quia fcilicet

34. Dimutre 11s.) Vanc injuriam,

| Qyefedbitt

non videbunt filiorum fuorum cala-

quam & in te, & in me admittunt.

dme' fe

ag

no-

mitatem.

Noz enip;/&iunf,quidfacium.) I

$

30. Montibus.) Mi

:

cinis; in quorum

rantia peccatum minuente laborabant.

l

Mubl

1

fpcluncas fugerint.

Gentiles; & aliqui ex rudi Judeorum

m !

Jlorum, !*

- Cadste fuper nos, Qc. ) Quafi dicat,

t

pleþg. Scribarum TU & Pharifzo-

tl

—

VAN GELII SECUNDUM LUC.

»2

300-

unt quid faciunt.- ,DIVJdentes vero Veülmeg,ta ems mlferunt

4 Ftt

fortes,

.:-,l' !)

unlverfm

3;. Et Pcabat populus fpe&ans, & derldebant eum prmel-

g E

pe: cum eis, dicentes: .Alios falv

os fecit, fe falyum faciat »fi

lüim,

hic eft Chriftus Dei. ele&us

46. F

36. Tlludebant autem ei & mlhtes accedentes, & acetum»af-

&5 Comme

ferentes El s

i*

( N

237.-Kt dicentes: Si tu es Rex ïudæorum, falvum fe fac. s

avit Deu

38. Erat autem & fuperícriptio ícripta: fuper eum litteris

4 E

Græcm, & Latinis, & Hebraicis: Hic.eft Rex . Judseorum..

lum iftud

- 39. Unus autem de his, qui pendebant

latronibus, blaf-

ia rever:

phemabat um dicens: Si tu es Chrlftus., falvum fac temet-

49. Stab

1pfum & nos.

r

quae fecul

40. Refpondens autem alter increpabat eum, dïcens' Ne-

E.

$. LE

que tu times Deum, qui in eadem damnatione es.

NUA

41. Et nos quidem ]uiï;e, nam digna fa&tis reaplmus hlc

j1. Hic

vero nihil mali geffit.

Tinathaes.

42. Et dicebat ad Jefum: Domlne memento mei .cum Ve-

54 Hic

nerisin regnum tuum.

j E

45. Et dixit illi Jefus Amen. dico tlbl. Hodle mecum eris

numento :

in paradifo.

$ Etd

]

: .ab

4, Erat

i

rum ignorantia non modo cr: dfa erat,

4 Est

ut creditür.

29. Unu:.) Scilicet qui a flm&ns

-

V& di(l N

& fupma

fed etiam affe&tata, igno-.

45. Y

Y

rantia tamen fuit , quod teftantur Pe-

Blafphemabat.) Coi nvucxabatur im-

di

&.& ? d-th

trus AGor. 3. 17. & Paulus r. Co-

properans.

49. B

tla;

finth. 2. 8. .

$1 £u es Chriffus.)) Ut Vlderl vis.

Dividentes autem , &c. ) "Vide 'dl&a

40 In eadem damnatione. ) SCIIICet

g,

Matth. 27, 35.

mortls, :cut. pr0x1mus .68, ac pmpte-

"Dotam/

q!

35 Cum ets. ) Cum populo

rea a convitiando allenus effe debe-

Ptefent "

Dei elefus.) Eft epithetum Mejfiz

res.

Dono in

fumptum ex Ifaiz 42. 1.

Ecce fervus

- 41. 7u/?e ) Scilicet patumur.

Ilii ^

mhesus , fu /E-xpmm eum; elellus "Eu com-

Q.-Cum veneris 12 regnum tuum. )

tteg d!eg r

placuit f hi imille antha mea.

In regnum cclorum , quod' przdica-

47 Vl;!m r

36. Acetum offerentes. ) Quafi ad

fti, quod futurum credo fuperata hac

fitim, qua fe laborare fïgnlfïcaverat,

morte CI'UCIS

reftinguendam.

43 Hodie mecum eris in pamdt,o )

38- Erat autem & faperfcrtp:m, Ef e. )

In eterna'futuri feculi vita, in quie-

Ditienri,

Vide dl&a Matth. 27. 37.

to , & fclici beatorum Pc;u:u.

Q]?fäqm

mQtUm (

Á

DASSIPIUASIS TET

CAPUTXMII

391

fert. -

PUR Erat autem fere horá: fexta, & tenebrze fa&tae funt in

unlverfam terram ufque in horam nonam

m princi-

s4$. Et obfcuratus €ft fol; & velum temph fufi'um eft me-

| faciat. f

lum.

46. Et clamans voce magna ïefus ait: À Pater, in manus tu-beal

acetumof

-aQ

e

as commendo fpiritum meum. ' Et haec dicens, expiravit.

^47. Videns au:em Centurio,'quod fa&um fuerat, glorifi-

Mefio -

cav1t Deum , dicens: Vere hic homo juítus erat.

um hcteus

48. Et omnis turba eorum, qui fimul aderant ad fpe&acu-

-orurm

um iftud, & Vldebant, qua fiebant, pe1cuz1entes pectora

bus, bldf

fua r evertebantur

L^

hc temet-

49. Stabant autem. omnes noti ejus 'a longe & muheres,

X

quæ fecutze eum erant a Galilaea, haec Vldentes.

cens: Ne

.5o. i Et ecce vir nomme ]ofeph qui erat decurio, virbo: iMat,

$

nus & juftus :

27:57

arc

pimus: hic

51 Hic non: cq,pfenferar conflho & a&ibus eorum, ab A-

15-43

rimathsea civitate Judzese , qui expe&abat & ipfe/ regnum Dei.j

oan.

j., CUT Ve-

32. Hic acceffit ad Pllatum, & petiit corpus Jefu:

19.398

/

53. Et depofitum involvit findone, & pofuit eum in mo-

pecum &rs

mumento excifo, in quo nondum quisquam pofitus fuerat.

.$4. Et dies erat parafceves, & fabbatum illucefcebat.

EJD Subfecutae autem muheres, quae cum eo venerant de

m

Ga-

r Erat

À

44-

Eraf autem fere bora f:»xm. )

Percutientes ptllora f2a.) In fignum

Vlde dicta Matth. 2

»

penitentie ex dolore, & timore di-

qlll 4

flnl&ns

45.- Velum templs þz]am ef.) Vide

vinge vindiécte..

dl&a Matth.

27« SI.

mcmbatur I

domos fuas.

KReverrebantur. ) In civitatem, &

46 Et clamanus, G6. ) Vlde dicta

Mátth. 27. 30.

* 49. Not;. ) Famlharea, dxfcxpull,

I wden vl

Commendo.) Grece e& '/rc.cg'aäqaoyal,

confanguinei, amici.

) Sciitet. -

deponam/, quod tamen ufurpat pro

So. Fir momime fefeph.). Vude dicta

es iiC pI'OPt

præfenu d pamo , commendo, & de-

Matth. 27. 57. & fequentibus.

pOHO in manus tuas fplrlcum t1eum

54. Parefceves. ) Cum fcilicet hec

reddendum, veLut. depofitum, poü

Here nt.

Dies patafceves illa .diceba-

jatimuT«

|tres dies.

tur, in qua neceffaria ad feftum pa-

77 m

47. Videms amtem Centurio , 65'6'&)

frabantur , maám wagaa'neuq, Grzcis,

«"

u

d prazdlca

« Hac explicavimus Matth. 27. n. 54.

idem e(t quod pzaparaczo Latinis:

jo fupertt f

48- 44 fpetaculum iflud. ) Jefu cru-

llizscefeebat.) ld eft, incipiebat; pro-

cem pacientis.

ximum erat, ut inciperet.-

',Wdl )

* Quá ffebant.) Deliquium folis; ter-

85. Subfecuta autem mulieres , & c.)

7) m?

in que

I& motum, &c.

í yity

Hxc explicavimus Mat:h- € 27« 6I

j &dfu-

b

X

EVAN GELII SECUNDUWI LUC

392

Galileea ; viderunt monumentum, & quemadmodum poütum :

o Ere

era: corpus ejus.

X

: 9 Em

«6. Et revertentes paraveruünt aromata, & unguen;a & fab-

E

tmdeum, 8

. bato quldem filuerunt fecundum mandatum.

1. Erat

N

CAPUT XXIV.

cobi, & c

-9«

ftolos hax,

n. Bv

Mulæmbus ad Clarz/lz monumentum confTernatis , quod ejm Cor- -

pus non imvgnirent , Zingeli iplum refurrexilfe nuntiant , €9. il

- & non cre

(

A Petti

"hpo[lelis ,

qui, id- tamquam deliramentum. accipiunt : Pe!ms 4d

monumentum currens , & ipfe admiratur , quod. corpus non. imoe-

J . procumben

nerit : duobus in Enmaus. euntibus J'elus Scripturas mterprem- j

: Tans quod!

B

tur , €9 in fra&ione panis ab eis. agnofcztur congregalis di j&zpu.

3

AE entin st

lis palpandum fe prabet , & cum eis edens. aperit Jenlum , ut

E

maus

Scrzptums mtellzgant

ac promifo metu fancio in cæ]um

4l

1 Etl

ajcendit.

acmderant

2M at

:j Ftfa

Ia

Na autem fabbati valde dil luculo venerunt ad monu—-

29- 1.

Tentum, portantes, quæ paraverant, aromata:

pre lefu

Marc *

1

16, Ocul

$.2

2. Et invenerunt lapidem revolutum a. monumento.

Joan.

. Et ingreffee non invenerunt corpus Domini 'eíu,

17 Et ai

20. I.

mvxcem àm

A Kt fa&um eft, dum mente- coníternata effent- de lfto

-

ecce. duo viri fte. erunt fecus illas in vefte fulgenti.

r t.re

s. Cum timerent autem, & declinarent vultum in, terram, -

dixerunt ad illas: Quid quseritis viventem cum mortuis?

'—"5'———

8 V f'&orum

6. Non eft hic, fed furrexit: 1ecordam1n1, qualiter loeutus

eft vobis, cum adhuc in-Galilzea effet,

& Mat .

wem

16. 21

. Dicens: ? Quia oportet Filium hominis tradi in manus .

I 0 Mnn 4

hommum peccatorum & cruc1fig1 & dle tertia refurgere.

ratons Haodi

. Mlar

EH

8 Bt.

ia fm

831

Ame ill

-&9

56. Et re*vertentes, &c. ) Vlde di&a

4 In vefle f'ulgenti.) Vertere etiam -

mus.

30-

Marc 16.. z. ubi hec. exphcav:mus,

poflis in Greco, I» veff;bus fnlgumuk

i

£ibus , id eft, müar fulgurls reluce a-

ömc! delig,

. Supra

Siluerust.) qoíxac a, quleverung,

tlbus

3 d pro ul

9- 22. nihil egerunt. -

UmO

Secundum mandatum. ) Legls prohl-

6. Reccrdamzm, 7u411ter lamm: eä E

r 1

bentis omne opus.

&/c. ) Quafi dicat, redeat vobis ia -

Í,

] Na autém fabbati.) Mide dicta

memoriam,quomodo nihil eorum, que

zllafe;

sut Ve

gefta funt non predixerit vóbis.- [n-.

fupra c. 18. 12 & Matth 28.

ter cetera autem etiam fe refurre&u-

L/n: fam,ua.

nüm. I.

rum a mortuis athirmavit.

Olutum fue

. Et sn gre]k

&e ) . the dicta

Matth. cap. 28. 'ubi totum rei ge&æ

9. Buia eportet , &c. ) Vide fupra ^ 13 fa die

ordmem explicavimus.

c.4 4.4 &Match 17. 21 &22

V00&vn,

Bij "m('a

ä

|

CAPU*T**XX&V "

593

n potum

8 Ft recordatz funt Verborum ejus.

*

QNAN- ».

«.'3.

9. Et regreíf:c a monumento nuntlaverunt hæc omma 1111s

P

a ab

undecim, & caeteris omnibus :

19. Erat autem Maria Magdalene, & ]oanna, & Maria. ïa—

cobi, & cetera, quæ cum eis erant, quae dxcebant ad Apo-

4

fcolos haec.

d ejus a.

11. Et vifa funt ante 1llos, ücut dehramentum, verba 1&2,

u ille:

& non crediderunt illis.

Petrus al

12. Petrus autem fürgens cucurrit ad monumentum, &

procumbens vidit linteamina fola pofita, & abiit, fecum mi-

r 00 1000

rans quod fa&tum fuerat.

Mar

ffarra

- 13. « Et ecce duo ex illis ibantipfa die in caftellum, quod :

tis d-

12

erat in fpatio- üadlorum fexagmta ab Jerufalem, nomine Em—

fafhm, ut

Tnaus.

incul

14. Et ipfi loquebantur ad mv1cem de his ommbus , quae

acmderant.

15. Et fa£tum eft,. dum fabularentur, &fecum quærerent,

: ad monu

nata

& ipfe Jefus appropmquans ibat cum illisz

16. OÓculiau:em illorum tenebantur, ne eum agnofcerent.

i.

17. Et ait ad illos: Qui funt hi fermones, quos confertis ad

eRu,

invicem ambulantes, & eftis triftes?

nt-de IRO,

9. Etæefpondens unus, cui nomef CIeophas, dixitei: Tu

tl

O-

j^» vETT

A.x

" terrama

Ol"t lS

8 Veräorum e]u:.) Qu& ex. ore

Quod erat n jvatto . 8':. ) Quod

jter locutus

Chrlüx ipfe audiverant.

aberat fpatio ftadiorum fexaginta.

Q. Er ceteris omnións. ) Difcipulis.

St:dium eft octava pars milliarii, ita-

IO. Jeansa. ) Üxor Chufæ Loperi

que ftadia fexaginta cfficiunt millia-

ratoris Herodis.

ria feptem cum dimidio.

eforgee

Maria Jacobi.) bcnlwe:,macer

Emmaus.) Quspoftca eft Nicopolis.

b

II. re jdloj. ) llis; eft Hebrax—

I4. Que accideramt. ) - In Chrlfh

fmu&

at d

pafhione.

m MP

Sicut deliramentum. ) Hablta funt

u$5 Dum fabukrmmr j)Dum collo-

luc"

ab eis pro muhebrl delmo, fabula ,

querencur.

],gurls Ie

fommo.

Et feitum quarerem*.) Id e& fe mu-

-12. Pmumöen! ) Id: 8&, cum f;- in-

tuo interfogarent, qux fClllcet alter

ter

lomlll! fï,

:þna]et, ut vertit mterpres

oann.

altero melius noverac, aut memme-

det VO

rat.

ihideoriim

c. 20. $. :

1 V()b

[l

Linteamina. ) Smdonem qua in-

Appropmqudm ) Tanquam vntof

fe o

j

volutum fuerat Chrifti corpus.

illos a tergo affecutus.

I3. Jpfa die.)) Ul ipfa die; quam

16. Tenebantür. ) Impedtebancur.

iV

n I. VOCdVlt, unum jabbatz.

18 linss. ) Alter eorum.

vide fup*

B;B[ cum Gm. Mem:ä T FII.

dd

&

" pE

-

X

L d

EVANGELII SECUNDUM LUC.

394

folus peregrinus es in. Jerüfalem ; & non cognov-lih, quæäfa-

5 E

&a funt'in illa his diebus?

dum in.om

^ 26. Noni

r9. Quibus ille dixit: Quae? Et dlxerunt' pe ]efu Naza-

reno ; qui fuit vir propheta , potens in apere, & fermone,

glonam fu:

coram Deo, & otnhi populo.

g i

» 20. Et quomodo eum tradlderunt fumm1 Saceldo es, &

- batur illis :

principes noftri in damnatlonem moftis , & cruCiäxerunt

089 Eta

eum.

b

finxit longi

|

21. Nos autem fperabamus quia 1pfe eifst-

redempturus.

"a Btec

Ifrael: & ^nunc fuper heec omma tertia dies eft hodle, quää

-am adyefpe

hæc fatta funt.

E

illig

*$3. Sed & mülieres quzedam ex noftris terrueruh'e nos ,æquæ

9 Et f.

J

ante lucem fuerunt ad monumentum ,

M ,&b

.23. Et non invento-corpore ejus veneruntï dlcentes fe

gl. Et E

etiam vifionem Angelorum vidiffe, qui dicunt eum vivere.

evanut ex

24. Etabierunt quidam ex noftris ad monumentum, & ita

n R d

invenerunt fïcut mulieres dlxerunt lpfum vero non mvene-

2

€rat n nobj

run&

p'üras ?

CRRA ONPSNE M&n&a : —n.a,..nxk—ä&-——.d*w

25 Et

as

À

-

.

UM

—-—-—.—

*«

Geaplms ) N*on eft 1lle maritus Ma-

oI. Nes 4utem) leClpuh ejus.

. 3 0 fhulr,

riz, que vocatur Cleophz Joan. 19.

Sperabamus. ) Quafi dlcacfj»am» fere -

m ia ]ope d

2S. fed civis Éminauntinus nomine

X

fpe excidimns.

ï*blurgauene i

Cleophas, quod etiam in epitaphio

Quis ipfe effet rcdempturus l];-dü)

EU ERN k—h&-»hs&w k:

tàm,

Perfuafum nobis erat illum effe Mef-

Paule fentlc erronymus. Alterius

—Tordi p

mRomen lgnoratur

fiam Chriftum D'omini, qui populum

j

^ necf&tlSm!

Ts folus peregrinus, ö'c ) Id eft,

juxta promifliones fcnpcurarum Xe- |

qu. Care red

'Fu folüs es inter omnes peregrinos,

dempcurus eft.

3

h Unpjb;s

.qui Jerofolymis his diebus egerunt,

voSuper bac omuia. ) 60j -;raa'; 'rS'rozg,

raufmus.

)

ui hezci

noret :

Qm

i,

ut hzc. non audiveris ?

quafi dicánt :

eum bis omnibus, præcer hzc omnia4, -

lWW 1 /iüf P

fieri potef

fcilicet mortem ejus ignominiofam, .

OP"'M

19. Vtrpra/;lyem ) Vir fanétus.

illud accedit, quod j«m dies eft ter- .

In. opere. && feimone. ) - Miraculis, &

tia, & non refurrexit, quare vix ul- |

0714»;

Treres ) [

vite fanctimonia inclytus ,. eloquens

là nobis fupereft fpes, fore, ut refur—

at.

lfccnfioms i

.dum.

etiam ad docendum, & perfuaden—

; r Omn

22. Ex neffris. ) [d eft, noün fo-

J

d Cget

fa

Coram. Deo. ) ld eft, Deo apprO-

dalitii, Chrifti difcipule , ut nos.

pe

bance

afi dicat, & Deus ipfe. te-

Terruerunt. ) sfgsgnaau » ochupe.

mque atér

Sus e

äu

& populus univerfusclaris

fecerunt, & quafi attonitos nos reddl-

0 9g )

B.

derunt.

(

PA

] À

experimentis agnoyit eum prophetam

Qde

tfle, opere & fermone pra am&m.

24-. uidam ex nofnx.) Pecrus m-

j

20. Tradiderune.) Pilato.

mirum;, & Joannes 20. 3.

t

! Ht fc

CAP UT XKIVS

.!

*

1

395

z

æ, qaæ h

'zg Et ipfe: dixit ad eos: O ftulti , & tardi corde 'ad Creden-

dum in omnibus , qu&e locuti funt prophetæ'

[efu Naza-

:26. Nonne haec opportult pati Chrxftum, &1ta intrare in

ferttone,

glorlam fuam ?

27: Et incipiens a Moyfe, & omnibus Prophetis- mterpreta—

idotés, & !

. batur illis in omnibus Scripturis) qu&é de ipío erant.

cxüxerunt

: e8. Et appropinquaverunt ca&elle, quo lbant, & pre fe

-—

- finxit longius ire.

dempturus

$9. Et coegerunt illum ; dicentes: Mane noblfcum, quom-

lje; qued

am adve(perafmt & mclmata eft j jam dles. Et mtraVJt cum

Allis.

3o. Et fa&um eft, dum recumberet cum els, acceplt pa,-

nem , & benedixit, ac fregit4-& porrigebat illis.

icentés fe

31. Et aperti fünt oculi eorum; &cognoverunteum &1pfe

evanuit ex oculis eorum.

,»

| vlvere

umn, & in

32. FKt dixerunt ad. invicem: Nonne cor.noftrum ardens

erat in nobis, dum loqueretur in via, & apeuret nobxs Scri-

9t Invene-

pturas ?

d

Dddz

33 Et

y. E

X

—

iuli eJUS

25. O fislti. ) Velut. doctior qui-

progreälens, & illis valedicens, Di-

jcit, j *

dam in lege durius eos objurgat, &

ces , Fictio mendacium eft in facto,

. 'ebjurgatione 1mpelhc dubios in fpem

cum fcilicet quis id fingit, quod facere

)

ertam.

non vult.

Refponderi potcft. Domi-

j 1

Tar4di corde.) Obtufo, & duro cor-

num,; voluiffe ulterius progredi , fi

]um *

e MU

de, nec fatis antelhgentes €a, quz alio-

non retinerétur a difcipulis , mhxlque

, qu ngull!m

falfi fuit in illa H&ione,

Præcerea

qui clare prediéta funt in fcripturis.

p;urml

In omnibaus. ) ld: eü ommd eü He-

ulterius voluit progredi, quia in illo

brmfmus

oppido nolebatilla die manere, idque

adl 7810';1

ocuri /imt proplm: ) De Chræfio

forfitan verbis aperuit , dicens fe non

omM ;

26. Oportmir. ) sä*u oporte&.a:

manfurum ibi illa dic' , aut no(te,

nommwfal '

Jntmre.) Inire, obtmere, affequis

quod factum eü nam nof zmulto poft

alio-abiit.

G oriam. ) Refurre&wms a morte,

E*jus fermoni-

afcenfionis in colum , exaltationis

29. Coe gerimt fum

jore, UR

füpCl' omnem creaturam $ nominis E

bus delectati ,& do&rina inftrudti.

quod effet fuper omne nomen , regni

g0. Dum remmlr:ret.) lnter come—

(t, nolit f

| denique «terni.

dendum

&

yr 005

$uam.) Sibi debltur.

Benedimit. ) Convertit in facrofan-

dU D

obitope

&am corpus fuum.

4ta SS. Au

;eddl

27. 4 Moyfe.) A Mofaicis libris. '

ito3 005

Qus de spfo erant. ) Ea, que de

ftinus; Chryfoft Theophyla& Beda,

Chl fto eraut.,

& alii.

n

parus 9

2j* F;mnt f lmgm: ire. a Ukcerius

E dper:ret.) Exponsrct.

)

;

396

EVANGELII SECUNDEM LUC.

KKXLE Et?.fur.gnrites eádem hora regreffi fünt.in: 1erufalem,

, 43 Eret

elS v

invenerunt congregatos undecn'n, & eos, qui cum illis erant;

::34. IDicentes: Quod furrexn: Dominus vere, & apparuit

: & Etdi

Slmom

, VOS, CUm a

:35. Etipfi. narrabantï,

1 gefta erænt in. vxa, & quomodo

[ ofmnia, qua

cognoverunt eum in' fra&tione panis.

[ mis de me,

a Mlar *

36: 4 Dum autem haec loquuntur, ftetit Jefusin: medio eo-

A. Tunc

^ B E

4rum, & dicit eis: Pax vobis: ego fum , nolite timere.-

]

46 Et di

20. 19

i Con*türbau vero, & conterriti, ex1ft1mabant fe fplrltum

tebat Chrifh

Vl

ere.:

-

- Etpra

38. Et duut eis: de turban eftrs, & cogltatlones afcen-

[ m peccatc

E&nt jtf Corda Veftra?

ma.

49. Videte manus meas, & pedes,. qum ego lpfe füm: pal-

- A f Vos

"pate, & videte: quia fpmtus carnem, & offa non habet, iicut*

49 & Ett

me V1detls habere.

tem fedete

'40. :Et'cüm lioc: dixiffet ,

oftendit eis manus, & pedes.

- fo- Edüxi

^41. -Adhuc autein illis non credentibus, & mirantibus prae |

F fübus fuis b

gaudlo dixit: Habetis hic aliquid, quod manducetur?

þ

42.. At illi obtulerunt ei partem. plfCls affi, & favum mellis.:

——.—-—

4y T5

( Ego

Emxpcecam

dscsdo

3 43 E n g,

m"t» fed qu

23.- Surgmte:.) A menfa n reh&a

corda vePcra, OblS permlc:enclbus &

imenfa,

admittentibus, :

m fm, ,y 2

" Regrefft funt in ïemfitlem ) Uc tati-

39. Sieur- me videtis: luäere a

"m 147. de &

ti

enim . fpiritus forrnam. corporis affu-

— lu i,

audii Apoftolos, reliquosque con-

mat , aereum eft corpus ,

non numa-

ut &X rehqmls «

dl

if

cipulos participes faceret. -

$P mandneiffe

34- Dieme; ) Eft quartl cafus

num, & tactu. dignofci. pote& cedit

ltUl' Vertüm effe

Mcyov-r,cg leCIPnh emm congregau

enim contreétantibus, nec eft ita foli-

fixc dicebant; '

dum, ut humana funt corpora.-

0 1 hrlffum

0

40- Mannus & pedes, ); In quibus ad-

4'1 Hum

ebralf tnus.

36 In medw ævrmn ) In*eï eos, eft

-

huc clavorum cicatrices fervabat.

,14 J/g

V8 d

n 07)2);/ Pal"m

* Pax volis:) Ufïcata Hebrzis falu-

4[ Noz credentstus. ) Quod enim

4m 4 D" 'WB[

tandl formula , qua omnpia læta, &

maxime optamus, minime credimus,

"fauftà *precabmtür

& licet minime dubia veritatis argu-

|

Him; cuy il

Eaum

fus magifter veüer.

menta cxhibeantur, tamen res fomnio

A ttrtui.

Nöl:t'e ttmïr

D

fimilis. videtur. -

Sic Petrus e carcere

44 H ]ïlnt 1

*Quafi phantafma

C lünt e

vxdä*ätls 'nam 'ïiullæ funt hic przfti-

preter opinionem per Asgelum libe-

uad,

m volj,

^ Qug

gi*, ^fed' ipf4. vobis veritas exhibetur.

ratus, mejcubat, quia verum erat ,

7- Spiritum. ) Nel ipfius Chiifti ,

frebat per dngelum , fed, extþ*nnaäaf /& [O04 Jpcm,, il

" vel certe Angelt, aut demonis , qu1

vifum "videre. Actor. I2. 9. -

t "leftem o

Quod /na;z:"ucctur ) Quod aptum üt

j

tcf

'Ptll

"falía ípecie illis illuderet,

ad manmcmdum cibum aliquem.

Brotuli

38. Cóghtaiionts:) - Vanæ, alienz a

| ca, qmt

veritate.

4;

Favam ,roi:.s ) Favum mcllg

fU[

JUUN )f d

.4,4:1241471! f5

; a, VSubeun

äïlCï ïlan

,

![4ru

A

4

^CAPUT XXIV.

397

3; Et cü'm»mahducaiïet coram eiSæ;«füt?;erfs reliquias dedit

iemn d eis.

"

at T^

44. Et dixi

t ad eos: Hsec fimt verba, qtræ-'*iocutus/';fum?ad

vos, cum adhuc effem vobifcum, quoniam neceffe eft implert

wmh ].

omnia , quae fcripta funt in lege Moyfi, & Prophetis , & Pfal-

mis de me. .

nedib d.

45. Tunc aperuit illis fenfum, ut int

qelligefentv SCripturas, e Pfat.

46. Et dixit eis: « Quoniam fic fcriptum eft, & fic opor- !9- *

