bonitatem, quodtalem mififfet vitum,

nos agehtes choros viciffim fibi mu-

qualis erat Joann

3

tuo hunc in modum acclamaffe.

d

€$, cujus bapt"ü'mü

56. Quidam de Pharifiis.) Nomine

dieni facti effent.

"Simon, ut habetur intra n. 40.

"UI

J 80. Covfilivim Dei.) Scilicet popu

[ x'

lum per baptifmum Joa

d

;

7.87- Mulier.) IMaria Magdalena.

gelium preparandi.

nnis ad Evap-

"UC Peccatrix.) Eo peccato infamis, de

Fiisqüc v

quo mulicres notari fgleng, nimirum

x

L

In femeri?fos. )...[n femetipfis. . Sy-

impudicitix.

2

Hæüa

tus : i2 amimis [w:5 , non audentes pa-

Alabaffrum ungnuent.

4) Vide di&s

wxmus

Mmh-

Jam damnare ea, quz paffim ab aliis

P

Maatt. . 06. 7.

58. Retro fecms

pedes. ) Chrifti in

qiri il

di

l

bant.

robari , & ufurpafrilTanima'dvörte.

D

lectulo

difcubitorio ja;egtis , moreil-

31.. Cui ergo [onilts, tfc.) Hac ex-

lius €vi.

Gu

plicaviimus Matth. 1

:

Lat

y

utbut

quentibus.

Ia. 16. & fe-

" fua deflens.

R;

206

EVANGELII SECUNDUM LUC.

ä'39$ '"Videns autem Phariíaeus , qu'i vocaverat eumägfiait-t.inträ

4r. 0fet

Ífe, dicens: Hic fi e(fet Propheta, íciret utique , quae, &

n ceffav

- :

. -qualis eft mulier, quae tangit eum, quia peccatrix eft. - -

L. 46 0l

40. Et refpondens Jetus, dixit ad 1llum? Sim:

on , habeo ti-

'unxit pede

bi aliquid dicere- : At ille ait: Magifter, dic.

| . n

. 41. Duo debitores erant cuidam f

oen

I quoniam d

denarios quingentos, & alius quinquaginta.

eneratori; unusdebebnt

-üligit.

.42. Non habentibus illis unde redd

don;fvit utrisque,

4&. Dix

Quis ergo eunm plus diligit? -

erent;

T. Etc

*.43. Refpondens Simon

.,-

d-o-'j

[ Quis t h

navit. Atille dixit ei : Re&e judicafti.

dixit: Iftimo quia is, cui plus.

-

H

J

$0. Dixi

^.44.. Et converfus ad mulierem , dixit Simoni: -Vides. hanc

mulierem ? Intravi domum tuam, aquam pedibus meis non

;;,Vade inpa

Ms i

dedifti; haec autem la

P

:

-2 li. ) q

crymis 'riga-'vit' pedes: meos, & capillis

- Dtri merito fo

ry.

i

48 Ofculun

Ls

T

Ddb

.05 fellicet, w

z N fcu]() fOrta

; 39I i Qur -voc;vi*ïrut.em

e )Q.ui' Chrï.

epud ewt.;

þanäh-'*cme;!eret, gït Auguü.»

Fharileus neo

ftum invitaverat.

hom. 25. inter 5o. -

?

- enevolentig

S; effet. propheta. ) San&us vir, &

4I- Denarios.). Dena

rius, l-m 'alii')ïj

:

diximus , uno

kte illiug Í

[ ï!gül'o

| rophetïcm.tg fpn-ptum habens, utcre-

p

*

lebat.

-

Julio Romarm« zquivá-

at

N

»

.[E"[m. 7)

&tid"þeä*dff;x—efa ) Ac proinde fe

. ä ;32-. psz, J:lf:;f. ) ) A'fyavr'ïd'fl ,' 'd';ïlb

Rulari dedis

ab illa tangi non permitteret. |Vfulta

peccat Pharifzus : Primo , quodexi-

43. JEfimo.) Exiftimo..

- Vicolandog d.

. ftimet Chriftum ignorare, qualis effet

Reil: jundicaffi, ) Majus enim bene-

-Hitio in

ftqu

mulier illa , cum tamen nom folum

ficium -majorem amorem. provocat.

: fcüicet,

&a

amulieris mores , fed etixm Pharifzi

( Q5 0l ,

R1

Laudat refponfum Pharifai, tum ut

3 S.olebang Oi

cogitationes haberet perfpectas. Se-

Captet ejus benevolentiam reprehene

cundo quod inde colligeret Chriftum

urus, tum ut fortius proprii oris$

1 EDIS Dnguee

norm effe prophetam , nec enim omnia

ententia innectat, & conftringat.

'T'" /att' 26& '.»

prophetg fciunt, quibus aliqua nom

Untuento.

zevelat aliqaando Dominus.

Tertio,

/44. Vides banc mulierem. ) Quai

[ . Diti ul

dicat, confiderz, que mihi fiant ab

nod Chriftum de fuo, & reliquorum

ní

hac muliere , quam tu peccatricem

E -'vl I;Pretio

harifzorum judicarit i

ngenio ,

judicss , & confer cum eis,qux abste

24 Rä'mit/g

zfuperbia turgidi fanctos fe efie arbi-

2

t

mihi firnt, qui te juftum . arbitraris,

A0 di

fXantes, peccatores r

ei

Webant, cunr

* Deceata

tamen medic:s opus Hc egrotis, nom

f

& videbis te .longe ab ea, quod ad

;bene valentibus, ut alicubidixit C

mei dilectionem attinet, fuperari.

litis oflendg

us.

lfxri—

"; p;ääuf meii nan dedifsi.) Ut

Chttg

7&3111

40- Ref»endens.) .Sic fari orfus.

fieri folet cum hofpitibus, & peregri-

Alifem ?

1

H.£e fb aliquid die;e ) MWepre-

nis, ut patet Gen. Ij.

4.& 1*9-.- 2.&

deü

» Tüulie

d

enfucus dicendi facultatem poltulat,

I. ad lin. 5. ro-

iyta

Pt

& firviter. captat attentioneum. . Nv

1 De

Ume

Lacrymis.) Non aqu

a quïnis fa-

[ ; tþfmm Janare eupicbar , me graris

I.icgtis-, Qæm: putei.

P s

7

4 wmc

N

CÁPOH WL

L

297

.'1

nyitita]

,

45- Ofculum mihi non dedifti: haec

agtem ex quo.intravit,

;

;

UE

»4[

&

non ceffavit ofculari pedes meos.-

*

e *

,

,þ W,

[

64

—»

. 46. Oleo caput meum non u'fi

xifti; haec autelmf unguento

|

; liboi

E

unxit pedes meos. -

47. Propter quod .

dico tibi : Remittuntur ei peccata Lmuï(ïa-',...

quoniam dilexit multum : Cui

ii

autem 'minus diini:ttigtür, minus

diligit.

&Mlat.

it auter;rr adillam: k Remittuntur tibi þäþccatlæ tua.

i ntcqu

9 ;

- 49. Et coeperunt, qui fimul accumbebant, dicere intra fe:

J .,p!,us dg*'j

Quis eft hic, qui etiam peccata dimittit?

*

$

3

*

.s5o. Dixit autem ad mulie

falvam ä'ecït :

:

rem": Fidlesi tua te-

Vidis iné

;Vade in pace.

* CA-

js meis 101

, & capilliä

€apillis. ) Qui majore in þretïo. ha-

culparum , magnam fpem venie, &

beri merito folent, quam linteum.

fiduciam diving mifericordig infpi-

45- Oftulum. mihi non dedifs. ) In

rante ;; im amorem vehementiorem

"1 Ofcu :

. 0s fcilicet, ut mos erat apud Judzos.

exarfit , & in hec externa figna, &

"Ofculo fortaffe Chriftum

excipere

officia erupit, atque ideo remittun-

-Pharifzus neglexit, quod tantis illum

tür ei peccata multa. "Tu vero offi-

ciorum exhibitione minus diligis, quia

"benevolentiz argumentis, quze erat

r ,-;g'a.lü.)i( :

fe&z ilius fuporbia , non. dignare-

cum-te juftum exiftimés ; non putas

tur.

TmRagnum tibi debitum remitti. "La

ynano 33""'3',

;

Of[culars pedes meos. ) 'Yu faciem o-

cite infinuat Chriftus fe Déum effe,

& quia peccata remittit , & quia fe

-

- ofculandos demif(tt.-

fculari dedignatus es, illa fe ad pedes

creditorem , aut feneratorem illum

zi

Similis compa-

|

^ratio im fequenti verficulo , pedum

ium eífe indicat , cur majora-exhi-

3; enía t

"fcilicet, & capitis. ^

buiffet Pharifzus amoris !

j

provocite

ifri. )

dilexiffet.

fïfgnæ, fi pl*gs

redi

* 46. Oleo caput meum nom wnx

mifæiv

mm' u

Solebant Orientiles in. conviviis pre-

48- Remittuntur tibi.) A preyrar,

tiam 1p7

*

d

"tiofis unguentis caput ungere- . Vide

remiffa funt. , prius enim illi remiffa

i

i gi$1 . Matt. 26. 7. & quz ibi notavimus.

fuerant peccata , um :dolorem illo-

rum conceperat..

ænürmg"'

Usgmento.) Pretiofo, tu ne'com-

Qu

muni quidem oleo'caput meum unxi-

/49- bofr4 fe-) Nomenim sudebane

fti, illa pretiofounguento pedes unxit.

ii fut

^ 47. Remitruntur ei.. : Sunt remitfa

verbisagere contra Chriftum , illius

X

gccitrictit

s0niam dilexir, 69c- ) ili remitfa

fapientiam reveriti.

À

1

qggabs

CQus eff bic? )

abirin$y

effe peccata multa, & mundam effe ,

Quafí dïæm*' Qi:i

torit

Bon ut tu reris peccatis fordid:m,

tantum fibi arrogat.

^"

i

mquo :

fatis ofternidunt'argumenta benevo-

5o. Frdeszua-) C

um am

Ore, & pe(;;

t (upefarlo

catorum deteftatióne conjuncta-

lentiz , & 4moris erga me exhibita.

Jetlt/ff) Ur

Cw; auftem emiuus dimsttitur ,. 65c. )

Vade i pace.) Formula eft dimit-

-

JUSy & Pere

m

Id eft, mulier hzc, quia maka &

tendi cum benedictione

-

Abi felici-

ravia peccata fibi condomare fen-

ter.

Vel confentanee ad pr&ceden-

À &m

$

tia: Abi, & Izto effo animo , nam

1t Deum effe paratum , Spiritu fan-

&o in pec&us illius fimul cum dolore

tua tibi peccata remifla funt.

, funini i

" LP P ;

. ':.* E Biä?. Ckmzcænö MMU!/?-T. VII*

&

ts

L.

[

298

EVYANGELII SEC UNSUM LUC.

CAPUT VIIL-

5.-5 »

M minat, a

Parabolam de [minante proponit , ac difcipulis interprefatuf : ni-

*

TM lucres ex

bil occultum , quod .mon. manifefTetur ; quos. dicat. [uam e[Je ma- « & m

irem, [uosque. fratres; in mari a. fomno- excitatus , xentum ia« M rhobeach

Ccrepat ; damoniacum ferociffimum a. deemonum legione liberat , per- ]. t Ed

miltens demonibus , ut in porcos introeant ; tafia fimbria «eli-

T focwerun

| a Et al

. menti ejus. mulier a fluxu. [anguinis curator , & filia

F

T centuplun

arcþifynagagi verbo ipfius relufcitatur.

J di, audiat

T fattum eft deinceps, & ipfe iter faciebat per cii?ita;tös,».

: -9 Inter

:E

& caftella, proedicans

»

- E paribol.

,& "evanngel.izans regnum Deij

1. Qui

& duodecim cum illo,

2. Et mulieres aliquae, qua era

nt curate a fpiritibus ma--

T gui Dai.

4Mar H

£nis, & infirmitatibus: a Maria

; qu&& vocatur Magdalene,,»l ant, & au

:

'?':de qua feptem daemonia exierant ,

It E.

3. Et Joanna uxor Chufz procuratoris

Herodis, & Sufan-

T. Qui

na, &alise multae, quae miniftrabant ei de facultatibus fuis. [ veri didk

4. Cum autem turba plurima convenirent, & de civitati-

[ li fi

m;

p

1. Nam

bus proPeraregt ad eum, dixit per fimilitudine

- fülcipiunt:

*

50 I) EXi'

[ Credunt, (

1. Quo,

I.

T mulieres alique , €. ) Cur has

nlxz;ri—c'i' confcni"nr fiviffe

mulieres fe paílus fit fequi, in-

effe in comitatu fuo.

;eam Chnlnhu "

t folicit

Procuratoris Herodis. ) E

mireóms ,. . ocintur

dicat Evaugelifta numer. fequenti

cum ait: Qué miniffrabant ei de facul-

adminiftratóris rei familiaris.

Hj« Quo

fatibus [nis, tollebat confuetudo offen-

Alie multe,que miniflrabant ei de fa«. | lo

LR

ionem, nam ut ait D. Hieronymus

eultatibus [u55. ) Mide dicta fuperiore -

in cap. 27. Matth. Cos/merndinss Tu-

verficulo.. Videtur, quod hic dici-

: lunt Ln Pat]

tur, accommodate intelligendum ad

daica fuiz ( mec. ducebatur 12 culpam ;

more gentis antiqmt) ut mulieres de fub-

perfonas. Neque enim credibile'e&,»" [

ffantia [na villum atque veflitum pra-

omnes mulieres, que Chriftum feque-«

ceptoribus minifirarent,

Vide D. Paul.

bantur, adeo fuiffe divites, ut illj | ——

I. ad Corinth. 9. 5. & qus dicemus

de facultatibus fuis largiri poffent,

t

Largiebantur ergo; que poterant; po- f

]

: .MS' B

numero feq. .

terant autem,quz divites erant.,

us [

D

LT

d

Seprem damonia.

) Non mirum effe

l

Pedtingy.

debet,fi feptem dzmonia unam inva-

denter patiebatur Chriftus hoc miilf'e-:

ferunt, cum

aulo poft dicatur alius

rum minifterium , utipfe, & Apo-

E.

Ti hs

a legione po

!

effus infra n. 30

ftoli expeditiores effent in Evangelii

neg(m'

predicatione , que cleemofynaram

- Adls

abgc I

g. Jeanna uxor Chwfa. ) Videtur

*

Tiinifts

fuiffe non ipfa tantum bene affecta,

corrogatione multum retardata faiffct:

|EN lus "m

Uülien

verum etiam maritus ejus animo erga

Praterea noluit Chriftus pauperibus,

V

"

1

Ch:.i&.um.devocq, pequg enim absque

| "w

du

—

r

CAPUT

VHI.

266

$. ) Exiit, qui femjndr-faminarü dten. füum, & dum fe-äMat

I3. 3-

minat, aliud cecidit fecus viam , öz conculcæuum eft, & "vo-

Mlar-

"OLU s f

ucres eceli comederunt illud..

- €i4-3*

a efe w

/6. Et aliud cecidit fupra petram & natum aruit, quia non

Qu 1

habebat humorem.

. Et aliud cecidit inter fpmas, & fimul exortée fpince fuf-

jerdi f

uria *l«

focaverunt illud.

$. Et aliud ceciditin terram bonam, & ortum fecit fru&um

ia Turi

centuplum. Hec d1cens clamabat : Qu1 habet aures audxen-

dl audiat. ,

24 cmtates,

-9. Interrogabant autem eum chfcxpuh ejus, quae eü"et hæc

num DEI,

parabola

IO.

uibus ipfe dixit: Vobis datum eft noffe myfuemum re-

ritibus ma«:

ni Dei, caeteris autem in parabolis: c ut videntes non vide- ?' fai,

ant '& audientes non intelligant.

Matt

wagdalene ,

1r. Eft autem haec. parabola: Semen eft Verbum Dei

* &Sufan-

x2. Qui autem fecus viam, hi funt, qui audiunt: deinde

Nï ar-

1bus fu. ^

- venit diabolus, & tolht verbum de corde eorum, ne creden- ci 4

je c1v1tat1-

tes falvi fiant.

]oan

$

13. Nam qui fupra petram, qui cum audierint , cum gaudio

I2. 40

)

. fufcipiunt verbum, & hi radices non habent: qma ad tempus Aà.

;l Em-

credunt, & in tempore tentationis recedunt.

29. 26:

uod autem in fpinas cecidit:

Rom

/

I4.

hi funt, qul audlerunt,

1.8-

| & a folicitudinibus, & divitiis , & voluptatibus vitze, euntes, '

fufFocantur & non referunt fru&um

Emww&' [

15. Q-uod autem in bonam terram, hi fünt, qui in corde

]iaris^

bono, & optimo audientes verbum LeUnent &. fru&um affe-

d

[ dff

d

['upeflol'e

funt in pauentm.

god

pic dlC

-

endum ?

Ppza

r6.dNe-

teilg

dibile d

a«

feque

*grittum

u IH

[yates

bat,

avis effe, quod aCCldlffet, 'd

parabolanr exphcavnmus Matth. 13

st P

offent«

ad. vi

är

n neceffana fuiffent ab illis

, poteranho

n. 3. & deinceps.

g aant

fuppeditanda.

Aptius hoc. etiam fie-

IL. Eff amrem bac parabola.) ld eæ,,

bat per mulieres, quam. per viros,

parabolg expofitio.

[lus hoc f

mam his' negotiis fzculi occupms mi-

Bono, im-

TU

"«us vacabat fic adhzrere

Chri(to:

IS. Bozw, & o;;t;mv, )

an

Evangelw

Adde minifterium cibos preparandi

mo optimo , vcl valde bono

jeemoly

naf'lm

p Pd/tcnnd j Conftanti maloronr

a

mr:orum

[ potius mulxerum effe folere , quam

aupef [

patientia fuffulti, cum. exPe&duonæ

mehoruma,

$p

S- Exiit 12: jämmc:, &v ) Hanc

)

"u

X

H

300

EVANGELII SECUNDUM LUC.

d

16. 4 Nemoautem lucernám accendens operit eam vafe, aut

»

a. E n;v

ontN Call

M*'*t "fubtus leCtum ponit; fed fupra candelabrum pomt , ut intrane

*

; tes videant Iumen.

?T

Bu

17. e.Non eft enim occultum , quod non mamfeüemr ne

im,qui h

014

2I

inento 007

abíconditum, quod non cognofcatur, & in palam : veniat.-

e Mat

18. f Videte ergo ; quomodo audiatis.

Qui enim habeu-,da-

ümentis

10.26

3$, Ts; ut

M

bitur ilii, & quicumque non habet,

etiam quod patat fe ha-

25 DOEBs auferetur ab illo.

ILvoc qugna,

V fimi? obíecr

j Mar

19. g Venerunt autem ad 1llum mater , & fratres ejus, &

13- 12 non poterant adire eum prae turba,

19 Pracy

Q.

- frine, Mul

20. Et nuntiatum 'eft illi: Mater tua, & fratres* tui ftant fo-

Mat ris , violentes te videre.

tür catenis,

bitut a den

i2 46

21. Qui refpondens, dixit ad eos: Mater mea, & Íratres -

Mar. mei hi funt, qui verbum Dei audiunt, & faciunt.

30. Interr

22. À Fattum eft autem in una dierum , & ipfe afcendit 'in

- men eft? At

Mvï

navmulam, & difcipali ejus, & ait ad illos; Franafretemuä

: t In eum,

Mar trans ftagnum.

Et afcenderunt.

3. Bo

4- 36.

23. Et navigantibus illis, obdormivit, & defcendit procella

lrent

venti in flagnum , & complebantur, & perxcl:tabantur.

-u Ent a

24. Accedentes autem fufcitaverunt eum, dicentes: Præ-

1nmone i

ceptor, perlmus

At ille furgens jincrepavit ventum, & te

i, -Rt pem

peítatem aqus3e, & ceffavit, & fa&ta eft tranquillitas.

3. Exteru

2s. Dixit autem illis:

Ubi eft fides veftra? Qui tlmentes,

porcos, & i

mirati funt ad invicem, diééntes: Quis putas h1c eiï, qula &.

OCatus eft

Ventls, & mam 1mperat, & obedlunt ei?

l

34 Quod

E

. S6. Et

n

Düntiaven

sg LXAerL

I6. Nemo autem , €íc. ) Mide dicta

92. lz uzz d:emm.) Quadam die.

& Jefum. &

.Matt 5. n. I5.

Et afcenderunt. ) d4n Grzco elt,

- la exierant

Non eff enim occultum , Gc. ) Vl-

diix9uq64s, provella funz , f».thcet m

de dl&d Matthzi Io. 26.

altum.

mHerunt

lz palam veniat.) In apert:um.

23. Navigantsbus , &c. ) Vide dl&a

36, Nunti

18 F. tdete, quomnda andiatis. ). Do-

Matt. 8.. . 24. ub1 hanc hxüormm ex-

iU fa.

rinam meam, animum advertite ,

plicavimüs..

& fatagite , ut illam bene intelligatis.

Camplebantur y Sc1hcet Hu&lbus,

Qui baber, dpzättar zil, ) Vide dicta

navis flu&ibus operiebatur. -

26 GrraJ,,,m

itt. I5. I2.

24. Ttmpeflatem aque-) Grecus va-

19. Veubrunr ad illum mater , 6c.)

Vide Matt. 12. 47.

cat xAvdv»i fluluationez.

CQ"'") À

Q5. Fides veffra. ) Fnducna/qua me

Pam.

:

20. £Frarres.) Cogndtl, propinqui.

præfente timere non debuiftis.

Va/mtes ze videre. ) Invifere volen-

tes te ; advenerant autem 6x Naza

Timentes. ) Reverentia, & admlra

WWm

l

qm D

reth.

«

tione percullt.:

Ws )

$

2

--

^CA PU T vm

:

Sok

iir'äfeq st

26. Et nävi gaverun

x

At intran

t ad regionem ger?feno?*w —'?«'qüæï'äü o

contiw Galileeam. :

27.

.cum egre

,

ffus effet ad terram, foccurrit illi-vir qur-

&tur; nec

daemonium jam temporibus multisj & ve-

dam,.qui hàbebat

Veniat,

ftimento no

n.induebaturj ; neque in domo mahqbat? fed in mo&-

numentis.

b

| habääda-

rocidit ante ill'um, , f&,—;,eädam ans

atat fe-ba

28. Is,' ut vidit

'voce magna, dixit

: Quid mihi, & tibi eft

; Jefu Fili Dei alti- -

:

fimi? obíecro te, ne me torqueas.

29. Precipiebat enim

fpiritui immundo,

ut exiret ab ho-.

mine. Multis enim tempori

bus arripiebat illum j.& vincieba-

i &gnt fe

tur catenis, & compedibus cuftoditus ; & ruptis Vinlc;uil'is age-

batur a daemonioin defer:

.

a.

& fratres

3o. Interrogavit autem 1

llum Jefus, Fdicäns,,: Quod tibi no- ;

men eft? At ille dixit: Legio: quia in

traverant daemonia mul-

[cendit in

ta in eum.

»

lsfrgtemus

gx. Et rogabant. illu

irent.

-

r,p',— ne impefaret .ilxlis,x.ut inabyiïum

i þrocelïï

tuf. -

..$32. Erat autem 1

bi grex porcorum multorum*'þafcentium

in monte , & rogabant eum , ut permitteret eis in i

lïos- ingre-

yes: Pre-

di. "Et permifit illis. -

gm)& ien.

33. Exierunt ergo deemon

ia ab homine ,'&fïnträvämnt in

iit grex per preeceps in ftagnum; & fuf-

' 'tirhentes'»t

porcos, & impetu ab

focatus elt.

s ;

l .quia

|.-.34. Quod ut v

iderunt fa&um, qui pafcebant, & fugerunt,

D

& nuntiaverunt in civitatem, & in villas.

Et

«. Exierunt autem videre, quod fa&

um eft,

& venefpnt

/

Quadim qie

ad Jefum, & in

L]

L]

venerunt hominem fedentem, a quo daemo-

nia exierant, ve

fütum , ac fana mente, ad pedes ejus, & ti-

, 60 "1

muerunt.

j,, (l

46. Nuntiaverunt autem illis,

& qui 'vi,derxrant, quovm(")gdo

^ Vi t

(anus fa&us effet a legione.

37 Et

Pp35

M

| 26 Gärafmorum.)v

N

idcïa.»di&'a Matth.

Q9. Mwltis enim tempóribas. ) Id bü,

mll"-*

'8. 28-

a multo tempore.

$o- Legio.) Vide di&a Marci 5. 9.

) Grec vo*

Cowmma.) Ad : opp ofitam. 1lacus kri'-

51.- diffum.) Ininfernum. Abyf-

])a1ïr.

us a Grecis dicitur vorago immenfa

2

duca

//qua

profunditatis , quafi fundo carens

»

Rl:

ez

(( 07. Vir qui babebat damonium.) Hc

plicavimus. Matt, 8. 28 & Marc.

nam [juc00y ,.

ant

| Grsci fyindum | appel- .

M

& admlfa'

v

20à

EVANGELII SECUNDUM LUC

..87. Et rogaverunt illum omnis multitudo- regloms Gerafe-

80€æ9

norum,ut difcederet ab ipfis; quia magno timore teneban-

£o. Je

CEUM

Ipfe autem afcendens navim , reverfus eft.

Noh (imt

38. Et rogabat illum vir, a. quo dzemoniá exxeraat, ut cum

[ E

eo eü"et

Dimifit autem eum ]Jefus, dicens:

! quemqus

39. Redi in domum tuam,

narra , quanta tibi fecit Deus..

-& matre

Et abiit per unwerfam civitatem , prædlcans quanta Llh fecif-

. Fl

fet Jefus. -

L2 .

x:t Nolil

4o. FaCtum eft autem, cum rediiffet Tefus, excep:t illum

(0gHE

.Nfat tuürba: erant enim omnes expettantes eum.

:f Df

41. i Et ecce venit vir, cui nomen ]airus, & Lpfe prmceps

a, furge.

Mar. . fynagogse erat, & cec1d1t ad pedes ]efu, rogans eum, ut in-

-

E n

5.22. traret in domum ejus,

Jllfïït li.

42. Quia unica filia erat ei fereannorum duodecim; & heec

j z

moriebatur. Et contigit , dum iret, a turbis compriinebatur..

cm dicen

43. Et mulier quaedam erat in fluxu fanguinis ab annis duo--

decim, qua in medicos erogaverat omnem fubftantlam fuam,

nec ab ullo potuit curari:

D'füPülos |

44. Accelfit retro, & tetigit fimbriam veftimenti e;us, &

ia H

Y

confeftim ftetit luxus fanguinis ejus.

. Datij

43. Et ait Jefus: Quis eft ; qui me tetigit? Negantlbus autem

ommbus dixit Petrus, & qui cum iilo erant: Preeceptor, tur.

millia: D

Jinm, &

bse te comprlmunt & affligunt, & dicis: Quis me tet1g1t?

46. Et dixit Jefus Tetigit me aliquis » ham ego novi virtu-

M*WBS (

tem de me exiíle.

i) tj

.47. Videns autem muher, quia non latuit, tremens venit,

t ol

& pmcrdlt ante pedes ejus, & ob quam caufam. te:igerit eum,

Dtte; «

indicavit coram omni poPulo, & quemadmodum confeftim fa-

nata fit.

49. At ipfe dixit e1. Fllxa, fides tua falvam te fecxt, vade

Ü

in

ace.

49, Adhuc illo quuente, venit qu:dam ad principem fyna-

la"glïore

80899,

'ttàm Mareo

4ti- Vuaw 2429« H]anws ) Hdnc &

fcilicet ex propofito non tetigiflcat,

]nlgagd ;

Qu

fequ.ntem hiftoriam — explicavimus

nam alioqui propter confertam tur.

æd'bne pn

AC

Mistth. g. 18 & Masc. 5. 22.

dein-

bam multi etiam nolentes eum tan-

Vrare

laum

€eps.

gebant.

Erliler,

43- Owmem jkäþam iam.) ov TOj

Afffügunt.) Coar'ïant, premunt.

Y Hef Vtr

ante vivebat.

Ofo» , forumvitiusm , id omne, ex quo

49. 44 pr:mtpem Q)nagogn ) In

s Ul 74"

Grzco eít, maed 78 p XI0 vPacyaiye ,

TPl Duet

45 Neganiibus aufem emmibus.) Quod

a princimpe Sjndgoga, qnemadmodum

) Cl

to thm e

ouen

CAPUT VIII. &IX

303

s Gene-

gogæ, dlcens ior Qu:a mortua eft filia tua ; noh vexare illum.

tnebane

5o. Jefus autem, audito hoc verbo, refpondzt patrl puellae:

Noli timere, crede tantum, & falva erit.-

int, v cum

$1. Et cum veniffet domum , non permifit - intrare fecum

quemquam nifi Petrum , & ]acobum & ïoannem & patrem,

fecit Deus.

&. matrem puellz.

yta iaf

592. Flebant autem omnes, & plangebant illam. At ille di-

xit: Nolite flere, non eft mmtua puella4 fed dormit.

.cepzt il

053 .Et deridebant eum, ícientes quod moitua effet,.

d Ipfe autem tenens manum ejus clamav:t, dxcens Puel-

d

rfe prmceps

la, furge. .

A0 V if«

$«. Et reverfus eft fplrxtus ejus, & furrexlt contmuo. Et

juífit 3lli dari manducare.

TR &hæc

$6. Et ftupuerunt parentes ejus, qulbus p"ræceplt, ne ah—

yrnebotut.

cui dicerent, quod factum erat.

anais duo

GAPUT IX

ydam füart

szczpuleas ad pradicandum mittens , fervanda. tradit eis þræce-

ü GJUS, &

pia: Herodes audita Chrifli fama , cupit eum «idere: ex quim-

que panibus , €&? . duobus. pifcibus fatiat. Jfefus quinque "oirorum

"Ibl*la i!u

millia : Petrus illum confitetur. Cbriflum Dei : . fuam pradicit. paj-

veptor, Quf

fionem , €?. de proprm eruce tollenda :

tmnsjïgumto junguntur

tet1glt7

us

Moy/äs C? Elias im majeflate; ad préces patris demonium &

p vittt-

filio ejicit: contentio oritur inter. Mpo[ffolos de primatu: filii Zebe-

Jetts vemf

dæz volunt igne celefli conumi Samaritanos nolentes. Sfefum Jufci-

pere: volentem Jequi non [ufcipit « alterum autem *vocat , tec

jgerlt eumy

ysfebm i «

- qermirtit ,ut primum /epelmt aírem.

Onvocatis autem Jefus duodecim Apoftolis ,. dedit 11115 «Mat

Io. f.

f vue

I. C

virtutem , & poteftatem fuper omnia daemonia , & ut

Mar.

languores curarent

2Et

4!

2$5

wpem fy n*

oetiam Mdrcus, qul haber:,, Ab . Archi-

gogæy

55 qptntm ejnut. ) ille idem quo

d fonaresó » quod Syrus explicat;; i ab

vixeràt, ex quo anima immortalitas

adftruitur.

T tenglmïlt j

- dibus principis Synago &.

I.

enfercdm d

- Vexare illum.) V ru[tra alli molefmam

"nvocatis autem, &fc. ) Quæ fe-

teSr eum tm'

exh-bere.

quuntur usque ad. verfum $1.

$0. Hoc verbo ) Hac re.

habentur apud "Matth. cap. Io. 1. &

&Y. Inrrare.) ln cubiculum , ubua-

deinceps, apud Marcum c. 3. 15. &

cebac puella- cadaver.

cap.6. 7..& aliis locis, qux indica-

,)ugüg'

h

| 54 Clamavit.) Fangwam alco f'ous-

bimus, 1deoque paucula tantum qu£-

4

g

no pretfam excttans

i

43*/

uemd

dmadllm

dàm yelut analecta tangemus.

-

t

404

EVANGELII. SECUNDUM' LUC

*

L

4. Et müït illos prædrcare regnum Del & fanare mür-

y. At a

mos.

' dixerunt* f

4 Mat

345 Et alt ad illos: Nlhxl tuleritis in via, neque v1rgam',

: píces: nifi:

bam efcas

jo.9. neque peram ; neque panem , neque pecumam, neque du-

Erani

Marc- ag tunicas. habeatls

*

LA

" difcipulos fü

4. Et in quaíncumque domum 1ntraver1tls 1b1 manete '&

indé ne exeatis.

N

- quagenos

e A&G.

I E

$o kt qu1cumque non recepermt VOS:.€ exeuntes de civi-

13. 51 tate illa, etiam pulverem pedum Veftrorum excutlte in tefti-

16. Acce)

monium fupra: ^illos.

te/pexit in

.6. Egreffi'autem cnx,ulbant pet caftella 5 evangehzantes,

- Qilcipulis f

& curantes ubique.

1. Em

d'Vïar

. d Audivit autem Herodes tetrarcha omnia, quæ fiebant

tum eft; quo

ab eo, & hsefitabat, eo quod diceretur :

-

19 £

I4-1-

À

& üifcimi

Mat.

8: À quibusdam : Quia Joannes furrexit a mortms : a qui-

6H busdam vero: Quia Elias apparuit: ab aliis autem : Quia pro- |

effe turbæ?

10. At.illi

pheta unus.de antiquis furrexit..

9. Et ait Herodes: Joannem ego décollvi: Quis eft autem,

Vaütem F]

TTX

de quo ego talia audio? Et quaerebat videre eum.

10. Et reverfi Apoftoli, narraverunt illi; qugecumque fe-|

20. Dix

cerunt, & affumptis illis fecefïït feorfum in locum defertum,

dpondens Siy

qui eft Bethfmdæ.

21. At ille

1. Quod cum cognowffent turbæ,; fecutæ funt illum; &

22 Dicen:

excepit eos; & loquebatur illis de rggno Dei , & £05 qup

Teprobari . (

cura indigebant , fanabat.

lS,

OCC

12. Dies autem coeperat declinare: Ft accedentes duode-

20 che4

eMat-cim dixerunt illi - e Dimitte turbas, ut euntes ih caftella ,

d get

74'15 vil

Marc

lafgue , qu& circa funt, dïvertant b &Invenlant efcas qum

equähuï tle,

6.36

hrc in loco deferto fumus? -

:2

4ka

p

E

1; -ält

äla

: Dd

JCiet illam

Vtrfüfm & pafejhfm.) Aü&ontæo *-de dicta Matth. 14 r & feq ubæ hunc

ï] :5 de j

tem , imperium..

Iocum 'explicagimus.

R qüt

^ Kangnares.) Marbos.

To. Reverfi Mpoffolt, ö'c.) V:de dt-

2. Regzuwm Dei.) Regnunt cælo-

&a Matth E.

rum, adventum Meffiz, lucem Lvau-

ETA Excepitteos. ) Turbas fcuhcet ;

(1)

gelice. doctrinz.

d[Clt autem, eos, quia turba-

JrECe

LOAI

'f f orje

4« Dnde ve exeatis.) 'Ut;altud qug-

dicituro x?x

h.

& eft gönerls mafcu—-

äh

Qotag

lg

ratis hofpitium,. hoc eft; quod fequen-

líni.

j "P()ïïlb;]e

i

ti cap. num.. T. clarius dlleU!?.- Nolxre

I3. D:mz!fe turbas , éfe.) Vlde dl-

g R

drenfire: de: domütin domubi. —

7 $A P.

a Matthz14. 15 ub: hanc hlüonam

4

Vlde dl

7 Judwæutem Herodtsj 8'0*.) Vi—

:exphcawmus.

?

li

d Mi

C [^

-

305

CAP UT UX

j

.. Atilli f.]o;u.

weneb — 13. Ait autem ad illos: Vos daté'illis manducare

L]

1 di

xerunt'« £. Non funt nobis plus quam quinque panes, & duo 6- 9-

pifces: nifi forte

Jevirgartis

nos eamus, & emamus in omnem 'hanc tgr-

bam eícas..

neqe due

I4. Erant autem fere viri qui

hquö millia. .AitF autem ad

v r

difcipulos fuos.: Facite illos difcumbere per convivia q'uin-

quagenos.

.

s de C

as R 1

ta feceruni; .Et;(x) d—ifc'umbexrue fecerunt omnes.

Ite inteftie

16. Acceptis autem quinque panibus , & duobus pifcibus,

tefpexit in coelum , & benedixit illis ,.& fregit, & diftribuit

t

;geliiantes,

diícipulis fuis , ut ponerent ante turbas.

.

17. Et manducaverunt omnes , & faturati

fuhti: Et qubla-

tum eft, quod fuperfuit illis; fragmentorum cophini duodecim.

u üEbaIït:

18. g Et fa&tum eft , cum folus effet orans, erant cum il-

lo & difcipuli & i

x

gMatt

Uis: a qïfï-

effe turbze?

À

n.terlrofgavi.t iijp.s, dicens : Quem me dicunt

r

16.13:

: Quia [Ioe

. Marc.

z

I9. At iili refponderunt, &

hdixþeruht 1 .ïoanheih..Baptiiïam,

802'

alii autem Eliam ,

d '111?9"37

furrexit.

alii vero quig- unus Pfopheta de prioribus

i

-—50. Dixitautem 1

—llis : Vos auterh quem me effe dicitis? Re-

cumquefe.-þ

fpondens Simon Petrus dixit: Chriftum Dei.

defertuty

"Uar.-At ille increpans illos praecepit, ne cui dicerent hoc.

22. Dicens : 4 Quia oporte: filium hominis mulia pati; &

E

A VTat.

t illnz, &

teprobàri a fenioribus ; & principibus facerdo

tum , & Scri-

17.o1:

us

bis, & occidi j & tertia die refurgere.

.

Marci

*:93. i Dicebat autem ad omnes : 5i qui

$ Vulf poft me veni-

8. 319

qtes duod

re , abneget femetipfum , & tollat crucem fuam quotidie, & 9M30:

i ciftela g

fequatur me.

Io.58-

Quienim voluerit animam fuam falvam facére , perdet

tgfïanQUIi*ï

24. k.

Mlarci

16.24-

L

ilam.: nam.q

ui'pe'r.didcgeri't animam.fuam propter me ,-Vfagvam

faciet illam.

g. 34-

/

; Ait

Auaiverfüm mun- Infr.

25.'Quid enim proficit homo , fi lucretur

14.27.

1 feq u;bi hync

m

Li

| fui faciat? -

k infr

d-qïrn—,, f.ei autem ipfï.ïn? perdat , & ngtrim'entul

Qä. l Nam 17.33.

) Vidc.(ïk

'f-:(I-) bfih:ümï)trg fecerunt omnes. [ ediz. Suxr. /eg;m difcubuerunt omnes. Joan.

i

rEZg fcilicet 7

3. Niff forte , &:.) Modus loquen-

QQ. Ünia. opotet , E$c. ) Scilicet I2 29

d

di, quoties abfurdum

, t^

quidpiam , aut priusquam hæ; de illo palam z'prædi-

centur.

A u

jj m

fcll:

impo

hbile fignificatur.-

j

.g&gcïr)?ï;me dicunt

Aejä furie? )

&t

)

iide U

ide dicta Matth. 15. num. 13.

i .'uw. di?f' -) 'anndocgtfx?quej :i

*i

L

g

n cmüotläm

Bidi. u Com. Maino-ofl;j'.'f/fl.'

-

*

u

306

EVANGELII -'SB;C[;&-DUM LUC.

lMat :

;86.1 Nam quime erubterit, & meos fermones : funcFi-

! 56. E

19.33. us hominis erubefcet ,. cum ve

arct

tris & fanéctorum Angelorum.

neriþin maje&a'tcï fug : & Pa-

tgcuerunt(

$. 38.

his , que

2 lim

27. m Dico autem vobis vere : funt ali

qui hic ftantes, qui

2.

!'f'i

L£

g. ?i

i Mat

non guítabunt mottem , donec videant regnum Dei.-

de monte

:28. z Fattum eft autem

poft haec verba fere dies oCto ,. &

Iuï*.ï.'zg: à

fiumpfit Petrum ,

3. E«

& Jacobum, & Joannem, & afcendit im.-

fecro te,

,;: HMlontem , ut oraret.

»Mat.. 29..Et fa&ta eft, dum oraret, fpeci

N

29 Ete

es VliltUrS- ejüs altigfaþw,

ditit, &

i7.1. & vellitus ejus albus.,

& refulgens.

.

eum,

szrci

30. Et ecce duo virilo

9. T. N[()yfes ,&Ehaa,

qüebantur cum illo :

'F;rantl autem

- 40 B

potuerunt,

'31. Vifi in majeftate, & dicebant exceffum ejus

,quem Eogm-

pleturus erat in Jerufalem.

r

-

41 Nf

Y perverf

.32. Petrus vero, & qui cum illo erant ; gra

vati. eir'a;jt,—f()gm-xï'

-^mo: Etevigilantes videru

uc filium

nt majeftatem ejjus , & duQs,.Viro.s,.'

L

& Etc

qui ftabant cum illo.

.:,83. Et fa&tum eft ,. cum- difcederent ab ill

O 4 ai-t( þP.etArus ad

4 Eir

rum, &r

2 JEfum: Praeceptor, bonum eft nos hic elfe, & faciamus tria

K

tabernacula , unum tibi ,

44 3tüp

fciens quid diceret.

& unum,Mnyl , & unum E—liæ:r;;e—h

QU& mirant

[ ]

,

:.34. Heec autem illo loquente , fa&a eft nubes

*

d .

; obum-

005 : Don

braviteos, & timuerunt , intrantibus. il

lis in nubem..

&tim homi

?*$. 35 Etv

ox fatta eit de nube

e

e

- 4 At

s f.dicens : o Hic eft i?lius m

i

"

Pc.t-ï' dilg&'tus

. ipfum audite.

N

--

at

—

T gwiy, fit

Deo 'imponitur, étiam quotidie, quod

peditione illa , quam breviin ferufu-

PEUpty, v

plerumque ufuvenit piis.

lem completurus erat, crucem 'ipfe

In 3//1! d;cbu

26. Iz majefe

ate ffa. ) .Græcemeü,

patiens, e vita- excedéns , & huma-

| ICfofe&ionem

32 gloría fa.

num genus ex dzmonis & peccati fer-

Cptüm,

ho UEL fanllorum An;gälarum.) Qui elo-

vitute, in libertatem . filioru

!

educens.

r

m Dei,

ria & ipfi cingentur, & Chriíto ade-

Ath, »

runt ad majeftatem ejus ornandam.

93- Nefcteus quid dicerez. ) Prepo-

39' Dü/qlþgt hl

29. fatlwn eff autem, €&c. ) Hilto-

fterum erat Petri votum, cum Chri-

i

tix hujusexplicationem habes. Matth.

ftus veniffet, ut mortem Jerofolymis -

L ln

17. ftatim initio.

fuftineret pro falute hominum.

E Magm'tud

Wenifico

31- Dicebant exceffum ejus?) In Grz-

&tj

iütia,

co eft,

»

34« dutrantihbu: :is.) Dum ixig-re.

m fOlEnt

££odo» , exizum. ) Allufio eft

derenturilli, fcilicet prefentesomnes,

a Füya)xfïa (

S

ad expeditionem & exitum Moyfis

Je(us, Moyfes, Elias, & ipfi difci--

' "

7714 gn

;populum ex /Egypto educentis. Sen-

puli, in nubém,

"m

ii

qu& in illos i'r,xgi'di;c,?

$

-

^

[

PCFUm

fuseft : "loquebftqcur cum lefu de ex- - & complexa eft.

Ài omnig,,,' ) :

5

P

P

CAPU Iu

lX.

397

huncti-

56.. Et dum fieret vox, inventus éft IEfus folus.

Et.ipfi

m ) &Pa*

"tacuerunt, & nemini dixerunt in 11115 dxebus qu1dquam ex

his ; quae viderant.

& qui

37. p FaCtum eft autem in. fequentl die defcendentlbus llllsFMatt

l

de monte , occurrit illis turba multa.

NIarc.

10&0 &

38. Etecce vir de turba exclamavit j dicens : Maglfter ob- 9. I6.

cendit t -

fecro te, refpice in filium meum , quia unicus eft mihi:

39: Et ecce fpiritus apprehendit eum , & fubito clamat, &

*

us altera,

elidit , & diffipat eum cum fpuma s & v1x dlfcedlt dllamans

eum.

nt auem

40. Bt rogavi dlfmpulos tuos , ut epcerent 1 lum & non

potuerunt.

gem Com-

41. Refpondens autem Jefus, dixit :

generatlo 1anehs,

& pervería, ufquequo ero apud vos , & patiar vos? Adduc

rant lat«

huc filium tuum.

ü0$ VIf09y

.42, Et cum accederet. , elifit illum daemonium & diffipavit,

43. Et increpavit Jefus fpiritum immundum, & fanavit pue-

Petrus i

rum , & reddidit illum: patri ejus.

jamus (rlà

44- Stupebant autem omnes in magnitudine Dei , omnlbus-

Tlig:te

que mirantibus in omnibus , quae faciebat , dixit ad difcipulos

*

