I8. E rii.) Aliquiputant non ve-

: MGWW

quibus témplum profanabant.

re efuriifle. Dominum, fed fe efurire

Mirumeítnummularios, &alios run-

finxiffe, ut occafionem haberet-mira-

edycitisf

dinas in templo .exercentes Chrifto

culim patrandi; Alii putant famem

i TN,IPIIW

non reftitiffe. — Refpondet. D. Hiero-

iHam voluntariant fuiffe, (& a Chrifto

?,

nymus: lgzesm quiddam , atque ffde-

fponte accettam , quod matutinga.

d 0

qeum radiabat ex oculis ejus , 64 divini-

tempore poft fomnüm cibum appe-

LA j

qatis majeftas (Wd,kn "n fac'ie'., Itaque

mlllum (

tere nac.urali:er'nön foleamus. Alii

*

*

*

*

-

N

r i

um .EVANG EL!I'&'S;E CUNDU M

Va Pa

ï

— gMac. :439- g Et videns fici arborem unam fec

us viam, v*en'itad eam:

j REpr

m fetmo

11.13. & nihil invenit in. ea nifi folia tantum,

& aitilli: Numquam

qui go«

*

i ex.te fru£tus nafcatur in fempiternum. . Et -anþekfa&a eft cpnti-

s. bapt

nuo ficulnea.

.

u^ A

"ZMàr......20. & Et.videntes,difci

ov

,

puli, miiii*gti';fuvn,t;, dianteg :j Qu-örpödþ

o6, 5 d

1

11.20. Continuo aruit'? ..

E d * *

-- AU

u

21. Refpondens aute

m Jefus ,. ait eis : Amen dico vobis, fi

edidils i

a ouuna:do

habueritis fidem, & non hefitaveritis, non folum de ficulnea

facietis

o H rel

; fed & fi monti huic dixeritis: Tolle, & ja&ate in mare,

*

: Aufe : Ne

fiet.

.

ue

- 4 Quid

$ 'Supr;: ^

22. i Et omnia, quaccumq

;.Petieri;isin o',fatione cfedenteä,

7. 7. accipietis.

[

lins, & ac

^ AMarec,.

ffet in templum, accefferunt. ad.eum docen-

.11.24.

.23. Et cum ven!

äm yinea m

'tem principes facerdotum, & feniores populi dicentes: X In

1

1j

ftatem?-

.

22

k Mar.

quà poteftate heec fa;is F thms tlbi dedit hanc pote

.24. Re-

tnto conitt

11.28

: /

.

A. ingreduse

Lucs.

E

1

pütan,c fuiffe. -ye.rgam & h.ä;ura*l-;ejrn--efi;iä

"20. Videnres dif-iguli. ). Bcilicet. die

;f M lntcm!

riem , quod yidetur probabilius.

fequenti, ut ait Matcus, ftatim enim

[ Unam propon

'200 2'

;

arefacta e(t, ut hoc loco dicit Évan-

Nam Chriftus parce admodum cibum

e

* 8 Btm,

Cápiebat, & noétes frequenter vigi-

gelifca; fed non ftatim apparuit. ari-

Daptimum yc

— Tabat, itaque mirum non eft, fi ma-

da , vel dicendum (tatim apparuifle

bapti m q

tutino tempore efuriit.

aridam, fed poftridie dixiffe Chrilto,

P abat, fid.om

Ecce fícus , cui maledixifls , armir, ut

- 39. Nibil igvemit im e4,) Addit

babet Marcus , idemque. dixiffe reli-

- Ont inftitut

Marcus cap. II. n.13. — ANez enim erat

r tlonem itque.

zempns ficorum., fed cur Dominus cum

quos difcipulos.

Ve] tandem dicen-

Ut tlomine

Íciret ficorum tempus non eífe, eos

um bis dixiffe , 440z4do . arzut ,. &

Mofís iegy

ptima. die cum arbori Chriftus male-

p

" tamen quafivit in ficulnea, illique

dixit, & poftridie cum iteram illac

maledixit, & aridam reddidit ? Ke-

Aots Cl

fpondetur Dominum ficut parabolice

tranfiret Chziftus cum difcipulis.

Aniffa v

^oO& metaphorice inulta dixit ; fic &

OI. $i babueriris fidem.)) Marcus ha-

4 Contifie

arabolice hoc feciffe , ut aliquid

bet, babete fídem Dei, i. e. fidem ma-

VtQUO ml

[

nam, fiduciz impetrandi conjunctam.

gnificaret , myfterium autem quod fi-

KU.I; gaUTGïg Dr

gnificatur hocfuit ; quod cum fynago-

Non folum de. fc"ulneg facietis.) INon

x

qu.'d 1 non [

aarbor effeta Deo n vinea fua plan-

folum poteritis ficulneam arefacere,

etlam £ollo,

tata, fru&umque in eafepe quafiffet,

in Greco eít, 4 uó»oy TO TÓjg cvxili ,

YUs [

non folum quod in ficu fatum eft.

nunquam inveniffet, merita eft utare-

Tolle $ jala re i mare.)| n Greco eft,

le.ünus'& B

fieret , & veteri lege abrogata, extin-

guerecur.

Nec tamen vitio carebat

tollere, & jactare Ze97: x ii

Tnen

'

l i

quod fru&um non fecerat, nam arbo-

-Q2.. Credentes.) . Scilicet fide nihil

UY EEE

vacillante. Vide Jacob . 1. 6.. Poffa-

x

res quidem certo. anni tempore fru-

let autem mibil befitaus , €c.

LT

. étus ferre debent, homiues autemanul-

. lo non tempore benefacere tenentur.

23. In qua peteflate bec

facts ? )

his e Cæl

Q

Namquam ex te frullus na[catur. )

Qua poteítate ,' & autorit»te :fretus

Quod ficulnez maledixit myfterium

e.templo ementes, & vendentes. ex-

—À

confi Ü

€—

Will?l Dote

. fuit, qt proxime explicavimus.

pu?iftï,, urbemque , & templum curm

4

H

d

CAPUT XX

125

nitad ean: t5o24. 'Refpondcns ]efus dixit eis :

Interrogabo vos & ego

Numun f unum fermonem : quem fi dixeritis mihi,

& ego vobis dicam,

a poteftate haec facio.

i et at dn qu

-

.25. Baptifmus Joannis un

.

de era! ? e coelo, an ex hþnimi-

us ? At !

lli cogitabant inter fe dicentes :

,*Qu()glxo'do

.

Lj

26. Si dixerimus , e coclo, dicet nobis

Quare ergo non

Si autem dixerimus: ex hominibus, timemus -

D) vob*its,iü

- credidiftis illi ?

ISupr.

de ficulnea. -

— turbam : 4 omnes eniin habebant Joanne

m ficut prophetam.

Ait illis 14 5

teinmae, -

.271. Et refpondentes-

Jefu., dixerunt : Nefcimus.

ipfe : Nec ego dico vobis in qua poteft

ate haec facio.

uidam habebat duos

credcfitäs,

1.28. Quid autem vobisvidetur? Homo

filios, & accedensad p;*imum,* dixit: Fili, vade hodie, operare

om docen-

-

: fin vinea mea.

Q3

29. llle

ntes ; « T

teflatem?

t

?

anto co

E

hibuerat, Ee Agnus Dei , ecce qui tel-

d

mitatu ..clam:intüim Hä/)tnnd,

L£ peccata mundi , joan. cap. I. 29.

& c. ingrelfus es ?

| Sclict di

V 24. leterrogabo wunwm — [ermonem. )

2

Praterea fi refpondiffent Joannis ba-

flatim enim

[

As

x

"Unam proponam quaflionem.

ptifmum e cclo fuiffe, id eft , bapti-

3

£

os. Baptifemus foannis unde erati )

zaffe & docuiffe poteftate a Deo ac-

) dicc Ea

m

cepta, dicere potuiffet Chriftus : Cur

apparüit. AJte

Baptifmum vocat Chriftus non folum

m apparilie

baptifmum, quo homines aqua bapti-

admirtitis doctrinam & baptifmum

zabat, fed omnem ejus profeffjonem,

jeannis , qui nullum edidit miracu-

Xüïe LEHIROQ

omne inftitutum , omnem predica-

lum, nec a vobis baptizandi faculta-

TA

tem poftulavit; meam autem dottri-

, (isil: re

tionem atque doctrinam, quemadmo-

nam miraculis confirmatam- non ad-

indem diceté

dum nomine circumcifionis

:

totà leqx

j 4rtif

Moy(íis intelligebatur.

mittitis.

N

Cogitabant inter (e.) Midentur facer-

Tymemmus turbam. ) Scilicet ne lapi-

viltus mie

det nos ut blafphemos , aut alia ra-

iterum UF

"dotesa Chri(to aliquantulum feceífitfe,

tione in nos infefta confurgat.

4 « fubmifia voce de refponfione dan-

,fcipulif-/

da confultafie, quod ex verbo Greco

298. Homo quidam babtbat: duos fflios,

—

Marcos t

L3

aliquo imodo colligitur ,. ài&AoqCovro

£fc.) Parabolz fignificatio eft hujus-

e, fidemn m

modi, Homo quihabebat duos filios,

qonjuiam.

vap éavrdlg ratiocimabantur apud feip[ory

$ [

quafi.non folum cogitaverint , fe

Deus e&.. Duo filii ut multi patres

jitiis.)

etiam collocuti fueriit & confulta-

explicant , funt duo. populi, Genti-

verint. lta explicat Janfenius, Ca-

lis & Judaicus, - Gentilis prior a Deo

j M*g LUE

per legem naturalem juflus eft in vi-

n t

jetanus & Barradius, Credibilius mi-

fi

hi videtur aliquos eorum vim argu-

nea laborare , fed. abnuit, quia eam

s 6raco*

-Tnenti preyidilie, & eludere yolui

non fervavit, fed poftea ponitentia

d

/gMäqn

dicéndo fe nefcire,

h

.ductus eft, & in vineam venit, quia

fije 0i

26, si dixerimus e cmlo, €5c.) INon

non tantum legem naturalem ferva-

16 P"/M

poterant confiteri baptifmum |Joan-

vit, fed etiam Evangelice jugo fe

nis e colo eiie, quia coacti fuiffent

fubjecit.

Contra Judzi polliciti funt

46 f d

l)

confitcri Chriftum non humana , fed

fe fervaturos legem datam per Moy-

,HCJW hec

k

fem , fed illa violata, Evangelio

divina pote(tate facere, quz faciebat,

ndentes 8

etiam reftiterunt, ideoque illi fimiles

np

quia Joannes dg illoj:eüimgnium per

u-

;

126

EVAN

GELII sE"äUND-UM' MAT—TQ.

29, Ille autem re

f

p

ondens, alt Nolo.

nitentia motus, abiit. |

*yos fuos ad:

550. Accedens autem ad alterum, dixit fimiliter.

At ille re-

] a

fpondens ait: Eo, domine : & non ivit. -

I

üm occide

31. Quis ex duobus fec

1

1

it voluntatem patris ? " Dicunt ei s

3. Ttenur

Primus. Dicitillis Jefus Amen dico vobis

&

"Mas fomief.

» quia publicaii, &

meretrices praecedent vos in regnum Dei.

D

L

Pordf

32.' Venit enim ad vos Joannes in via juftitiie, &

'non cräd'i-,:.

tebuntur for

diftis ei: publicani autem, & meretrices crediderunt ei : vos

autem videntes nec

. t Agnicol

retis ei.

poenitentiam habuiftis poftea; ut crede-

| Ü'eres, ve

?h Ifai."

fl Aliam þarabOIam audite: m Homo erat paterfamilias,

f

39 Et apr

$ L qui plantavit vineam , & fepem circumdedit ei, & fodit in.ea

erem torcular, & gedifica

Atupt.

z

$

vit turrim; & lgcavit eam agiigolig;"& per-

E 40. Cm «

Marc, €gre profe&us eft.-

I2. L:

Q one,

Laicx. -

' 34 Cum

A

4L. Apunt

AUs agricoli

20. 9 fuüerunt, qui fe in vineam itürum di-

virtutis , i,tety'- de monfïrantes

qua vo--

xit, fed non ivit.

Poflunt etiam duo

bis effet gradiendum.

A. Didit:

filii duo hominum Judeorüm genera

32. lm via juffitis. )

idieff , do

cens .

'*idEm, qugn

fignificare. Primum plebem & Publi-

verbo, & exemplo juítitiam.

Caànos, meretrices & peccatores, qui

. Videptes.) Publicanos , &;merei:ri;-"

male-vivendo dicere videbantur, nolle

ces credere, & peenitentiam agere. -

ba vinum exci

fe:conferre ad opus in vinea facien-

Hiolioet Jepem

Nec penitentiam habuiflis , &fc, ) ld

dum, &:tamen iverunt, quia przdi-

eft, nec poftquam illorum exemplum f Ampur, )

1

catione. Joannis & Chritti , - mores

vidiftis

» fententiam mutare volui-.

hu

.(]UOd Y

imnutarunt, & quod a Patre colefti

ftis.

P

L

"W nf req

jubebantur, fecerunt, Secundum Sa-

p

r

R Prophetar,

' 33. Han)a erat

piz:erfgäxiliq:i) De- :

Í

VV

cerdotes, Scribas & Pharifzos, qui

um fignificat.

?

;

legis obfervationem feveram, & exa-

Plautavir wimeam.

) '-Syh-äqogzïr;'x'k in-

lg r

&am profitebantur , & tímen nihil

telligit, fed quod idem eft, populum -:

ii tatmiy

m

minus fecerunt, nam nec legem fer-

Ifrseliticum. -S. Marcus habet , Pa-

putitodingy,

.arunt, nec Joannem, aut Chriftum

l

fimavit , eft autem Pafl;zare idem

NU

fa-lutaria predicantem 'audiverunt.

quod fodere, uterque Evangeliftain |

feriibus, s.

Greco habet , éQursuoty: plaztavit,

B elendar

'31. Pablicans , 65 æ;e)"etrice;" pracem.

AAUUTFUS.

dent vos :g regnum Der ) Dicit publi-

fed. fenfus eft idem, nam v

L

A

ites fodl- ?'*

P?re

Ccanos, & meretrices precedere, non

endo plancantur.

*

3

l

at Prafää

quod facerdotes fecuturi fint , & in

Sepem circumdediz.) Sepes fignificat. -

'g»;

:

1 60 mris

regnum Dei irigreffari, fed quod cum

cuftodiam Angelorum, fiverectorum,

legis doctores effent, & praecedere

vel divinz providentiz protectionem.

deberent, adeo non, precederent, ut

Alhi legem & precepta interpretan- |

ne fübfequerentur quidem : in Grzco

tur, quibus Judsi quafi certis limiti-

-

j

üt |

Ebræx

eft, mpo4ovci» pZ j praemnt wos ,

bus copcludebantur, né

quid-quid li-

1 funt

"p ]

ante vos eunt, & fenfus effe poteft,

bere facerent.

Fodit iu ea tereular.)

7

Fdlum

ante vos eunt in y?a 'penitentiz, &

ld eQ, lagdm

r

Il

"

1

CAPUT XXI

127

& pe.

/44. Cum autem tempus fru&iuum appropmquaiï'et, mlüt fer-

Atillere-

vos fuos ad agricolas, ut acciperet frué&tus ejus.

3$. Et agricolee apprehenfis fervis ejus, alium ceciderunt,

Dicunt eit

i ah

um occiderunt, alium vero lapidaverunt.

6. Iterum mifit alios fervos plures prlorlbus, & fecerunt

ublicari, &

11115 fimilitef.

37. Noviffime autem rmiït ad eos filium fuum dxcens : Ve-

non credz

rebuntur forte filium meum.

int e1: vos.

-.88. Agricola autem videntes filium, dixerunt intra fe. z H;c n Infr.

ut crede-

eft ^zeres, venlte, occ1damus eum, & habebimus hæredltatem 26. 3.

e;uzs.

27. T.

oan.

erfamlhasg,

fodit n .ea

1-39. Et apprehenfum eum eyecerunt extra vineam , & occ1 1

1.53

erunt

lig & per-

4o. Cum ergo venerit dominus vinese, quld fac1et agrlcohs

aliis ?

j Cu

4r. Ajunt illi : Malos male perdet :

& vineam fuam locabit

aliis agricolis, qui reddant ei fru&um temporibus fuis.

intes qua Y

42. Dicit illis Jefus: Nunquam legifüs in Scripturis : o La-»Pf4.

dem, quem reprobaverunt aedificantes, hic fattus eft in ca- 117.

[d g& docenf

pu

t22

(tam

Acor.

, & mureti

bi vinum excipitur expreífis uvis;

Vereäunmr,) Id dicit quod eos fa- 4- II.

uam 3061'8

cere «&quum erat.

Rom.

ilicet legem difcerhentem purum

i, do

ab impuro.

Alii altare interpretan-

38- Hic eflhares. ) .Ejx his verbwg 33-

yn eemp i

tur , quod vi&imarum fanguine,

apparet Judeorum principes aut co- 1.Petr

auare VOl

qua(ï ibuíto redundabat.

Alü fpiri-

gnoviffe Chriftum effe Dei filium, aut 9. T.

tum prophetarum , qm quaft muftum

faltem cognofcere potuiffe.

ja,) Dt

fervebant,

Habebsmus bareditatem ejus.) lum

JEdiffcavit zurrim.), "Vemplum, vel

de hareditate dejiciemus , & nos il-

yna

u

civitatem ipfam Jerufalcm vel legis

lam occupabimu

fignificatu

r Prin-

&, P()pll ü

]titudinem.

cipes fecerdotum, Pharifzos,

& Scri-

s hi !

Locavit eam agricolis.) Sctlxcec Sa-

bas Chriftuin occidiffe , ut vineam,

fl mirt ide

"cerdotibus, Scribis, & toti Judzorum

id eft , populum Ifraeliticum a Chri-

Lyan

gcllm n

ïgenu colendam dedu;, mercedem fo.

fto abfiraherent , ne ipfe dominare-

p

fatllly

tur, fed potius ipfi omnia regerent

viteà

fodi

Pz'regre profschus eft.) Deus ublque

arbitratu fuo, fic Joan. 12. 19. dice-

eü fed multis videtur abfens.

bant :

Videtis quia. wihsl proficimus, ecce

mundus totus poft ipfum abit.

pes I fg"mm

tas

a M; f järva.c. ) Id eft; Prophe-

« re&Oqu

39. Extra vineam.) I*thxa Jerufa-

gte&w" p

35 Al;um ceczderunt, érc. 9) Nam

lem, & extra populum, in Calvariz

pf

prophetæ ut loquitur S. Paulus ad

montem, ubi feparatus a populo, &

| Hebre- cap. 11. 37- Lapzdntz fwnt4

ejus obfequiis, & concurfu , morti

rtl

$ l[mm

'traditus eft.

feih Jfent. , &e.

375; Ftlmm ]imm ) ]Efum Chrl-

LA

42.. Lapidem quem reprobawrunt,ö c.)

[ - d

un.

Pro. lapzs quem reprobaverunt.

j

9g — EVANGELII SECU.

NDUM MATTH.

y

"

& ef mirabife m |

utanguli? A Domino fa&um eft ii?ch,"

-

"oculis noftris.

AE Dl i

43. Ideo dico vo

bis, quia auferetur a vobis

us.

1'?gnum Illeli', &

;

- qumbens. d

dabitur genti facienti fru&us ej

*

.

"

- tmtatr. j

744. Et qui ceci

deri

*

t fuper lapidem iftum, co

hfgihggtur: fu- ;

2

| NDI

per quem vero

ceciderit, conteret eum.

45. Et cumau

diffent principes facerdotum,

& Pharifzei pa-

TO. t

Mi

rabolas ejus,. cognoverunt,

quod de ipfis diceret.

^. 46. Et qusrentes eum tenere,

U

timueruqt turbas : -qt»xlo)n;*am';v

4

j

ficut-prophetam eum .hab.eba.n

L

-

1

Á

CAPUT

H

AE re

Fructus ejuse) S&ili;:ec regni, fru&us

dice

braifmus. ï'Sum.pcum veüi hocteítimo-

dignos regno

el.

L 2 Simj

- nium ex Pfal. 117. 22. fenfus eít, la-

pis ifte, quem xdific

antes rejecerunt

44 Qui ceciderit fuper

x/"P"de miftm, -

Bcit nuptías

tanquam fabric

& ineptum,

non folum

&c.)

Qui in Chrittum unpegerit ,

! 2 .Btmi

admiffus eft, fe

d etiam in potiori.

(qui aliquibus eft lapis offenfionis;,

iort loco eft conftitutus.

N

& petra fcandali) & in illum non

L 4eDant ven

honeft

crediderit, cadet, & noxam accipiet,.

dzi,

Pharifzi , & Sacerdotes, qui-

l. Tteru

bus creditum erat mun

us Écclefiam

ut illis accidit, qui, verbi gratia, pe-

veterem zdificandido&trina, & exem-

dis lapfu interram , aut in lapides de-

m RE

hi Chriftum rejecerünt, fed Chri-

volvuntur, & caput aut membrum ali«

*

zg'l'

plo,

oco pofitus

quod frangunt aut debilitant,

j

E

EfPWe;

-ftus in digniori fabrice 1

&

h

exorfa

eft, hoc sft in capite anguli , ut 1ci-

- $uper quem vero ceciderit.) Lapidem -

Dixj l'tmu

licet duos parietes necterct, populum

cadere fuper aliquem , eft Chriftum

nimirum judaicum, & populum gen-

gravi fua. ultione in aliquem incum-

6t eadem la

'Kth.æO loc]o C0

tilem, utexutrisque unicam.coagxgen-

bere, aut de cclo ad eum judicin- -

Pt o

^

-taret Eccleftam.

dum , & condeimnnandum venire , ut B

C Fatium ef iffu

d) ln Graco eft,

explicat D. Auguftinus, &ali. ita-

.fcys'vgfro &uT« fa&a'e bac, F ccem

ininum

que remota lapidis metaphora , loci -

1237 04

ro neutro tinore

ebrzorum.

Sic

hujüs fenfus eft ; Miferum quidem .

- D. nj

* T

Uzam peru a Domtn ;

effe in hac vita, & magnum; noxium-

bWII;IIi T

h)

Pfal. 26. 4.

,regno Co]on

pro Zzn

s. A Domino fa&um dici-

que lapfum non credere in Chriftum; -

tur, qu

ia afolo Domino, non humano

poft hanc vero vitam extrémam, &

as feciffe.

confilio

faftum eft, ut non credenti-

omnium graviffimam perniciem in- [

Ws hac

bus Judxis, Gentiles vocirentur, &

credulis inferendam a Chrifto, cum ..

V()hllm

per Chriftum Japidem angularemlEc*.

eos pcnis addicet eternis.

carj

clefiz adjungerentur.

.. Conteret. €um. ) Plane cqmminuet;

Miralilé ia oculis noffris.) Pro, ocw

d

iif f",

ls mofiris, ut fcilicet Deus Gentes ad-

& quíifi in pulverem rediget. — da [f

lt

w Um

mittat in Ecelefiam, & ]Judaeos non

Graco eft, Axuqo8 dvróy. — Ventila-.

Yl

eflam

Yo

—

bit. ipfum , fic de impiis dicitur Pfal.

ld

credentes reprobet.

1. futuros fimiles pulverij qwezs pra-

Quia

! SBho;

4A3. Auferetur a volis regnum Dei.)

jreit wentus a facre terra.

lii ve

Abolita Synagoga, & Ecclefia, que

Y WX

i

hic-regnum

46. Teert.) Id eft, manus ín eum

Vem par

r dici'tw-:'ï, ad Gentes

injicere, feu apprchendere.

&zans]ata,

d

!j], h (

-

T

H

X OXQE UE

129

-—

CAPUT XXHI.

miraþïle in

d

..

&

[

Parabola de"rege , qui fecit nuptias filio [uo ,. in quibu

num Del)

- cumbens ab[que «ve[Te . nuptiali in ienebras ejicitur exteriores :

zentatur. S'ejus a. Pbarifeis fuper cenfu dandó Cajari , &?. a

*ïngetur:«fu-f :

sSadduceis fuper refurre&lione, quorum redarguit infcitiam , mor-

£uorum evincens refurre&Honem : rur[umque a legis doGore

ii

deniatur [uper magno legis ma

ndaío : «iciffm quoque

s il

interrogat Pharifcos ,

cujus Jïlzm /it- ,

*

Chrifius.

CAPUT

gpasapesasnasat

*"I*i

T fefpondens Jefus , dixit iterum in parabolis eis, aLus

dicens :

14-169'

i Ircgni, if

* 9. a Simile faf£tum e

"APOC:-*-

ft regnum coslorum homini,regi, qui fe-

^

Ig. 9.'

, libenifm

cit nuptias filio fuo.

um unpe"

3. Et mifit fervos füos vocare invitatos ad nuptias; & no-

is offentio

lebant venire.

*

i ilum 9

4. Iterum mifit alios fer

tatis: Ecce

osam acciple

vOS, dicens: Dicite invi

reipi gratias p

prandium

t it laPideS dee

emembrum d

tati. venire noluerunt ; ideoque gen-

ilitánt,

I-R

Efpondens. j Id—, eft, qfermor:ïem

es eorum loéo vocatz funt.

exorfus, Hebraifmus.

prit.) [apidem

Dixit iterum i parabolis. ) Non

Homini reg? ) Deo, qui eft rex. fz-

di *ci!riüurïf

eft eadem hzc parabola que a Mat-

culorum , immortalis, & invifibilis,

hao hocloco narratur, eum ea, quam

ut ait D. Paul. 1. ad Timot. 1.

lhquem incum

habet Lucas c. 14. 16. ut omnes utri-

Fecit nuptia:.) Paravit convivium

| euim ]"

nuptizle, vel ccleftem gloriam figni-

um vemïe

usque circumftantias confideranti pa-

s ( dl a

tebit, licet fint admodum fimiles.

cat, v:l gratiz affluentiam, do&rinze

etiphor

41

Q. Simile fafiura ejf regamum calorton

Evangelicg copiam, qua habetur in

ferum

gu(dei [

homini regi.) ld eft , idem accidit in

Ecclefia, facramenta item , &

ra-

regno cclorum, ac fi quis Rex nu-

tias mulktiplices, que in infidelium

^

ptias feciffet filio fuo,

[

commodum convivator cecleflis inftru-

21

j Chn&"m'

Vide;ur

xit.

;

extremim s

Chriftus hac. parabola duo fiznificare

yiciem

voluiffe: Alterum multos a

d: regnum

Fi^o fu. )

Id £. Olirifto fponfo;

b

rlüo D

ccelorum, id eft, ad Eccelefíam vo-

& Ecclefie fponfz, vcl uniufcujus-

cari, paucos venire, ut concludit n.

que animz.

flv

14. Mttlti ]imt vocati , pamci vero ele-

. Servos fuos.

y cnan

ytb

de Apoftalos.

) -Propþetäs,'&, dein-

, redig

et.

&;. Alterum , non omnes , qui ad

|/ 27

Ecclefiam vocati veniunr, falvos fieri,

Vocare invitates. ), Judeos intelligit.

yro

id eft, dignos effe collefti convivio,

Noiebant venire. ) Id eft, credere,

$ dlc

i P fi

uia aliqui veftem nuptialem non ha-

& audire Prophetas , & Apoftolos.

TA j

bent, ut fi

nificat n. 11. Dirigit au-

24 Mterum . guifft ali05 fervoi. ) Signi-

4 tem parabolam' in Judxos, qui invi-

j

ficat repetita miffio fzpe, & a mul-

g n

d

Bibl. cum Com, Meéanocb. ]T. VIIT

IN

i

À

y99

E

z

GE

L

H

r

bECUNDUM MATTH.

;

prandxum meum paravi: tauri mei, & altilia occifa funt, &

nf

Omnia parata : venite. ad nuptias.

vellem

$. Iili autem neglexerunt: & ablerunt, aliusin villam fuam,

alius vero ad negotiationem fuam :

*

lus eju

6. Reliqui vero tenuerunt fervos EJUS, & contumelns affe-

ï

& &rid

&os occiderunt.

u

7. Rex autem cum audiffet , iratus eft,. & miffis exercxtlbus

It c

fuls, perdidit homicidas illos, & 01V1tatcm illorum fuccendit.

gt e

8. Tunc ait fervis fuis: Nuptiee quidem: paratæ funt, fed

16 E

qul invitati erant, non fuerunt digni.

Jhgifte

-

. Ite ergo ad exitus viarum,

& quofcumque 1nvener1tls,

, &

revocate ad nuptias.

'nam, ho

Io. Et egreffi fervi ejus in VJas., congregaverunt bmnes,

DI

quos lnvenerunt

malos, & bonos, & impletae funt nuptiae

1fcumbent1um.

A

Cæfan,

18 C

II. Intravit autem rex, ut v1deret dlfcumbentes,

& vidit

tatls, hy

ibi hominem non veftitum vefte nuptiali,

12. Et

Aemm

—N—

I2, 4nj

tis Dei fervis Judzos invitatos fuiffe,

Pfalm 77- 49- Immzjfune: pe* ;mgem'

i.

condemnar

nec tamen venire voluiffe,

malos.

mus icu

Aitilia, ) Ita vocantur animalia im-

8. Non fuerunt dsgni. ) Scilicet ipfi

fe fecerunt indienos.

"

[ nuptsi ity

pinguata , & ad conviviorum ufum

r

umj

faginata; fignificatur doctrina Evan-

9. d exitus viarum, €e. ) Quafi

100 & vg

e

lica, & fpirituales epulæ a Deo in

dicat :

Ite , vocate gentes omnes,

É

cclefía parata.

abfque ullo difcrimine , nulla gens fit

Iuf

"3pud a

5. Alius in villam fuam , 66) Va-

adeo remota , ac barbara ; quam non

Y

I3 Mzm

rias excufationes , & occupationes

vocetis. .

ïgdll! [

pratexentes , & teimporalia fpmtua-

IO. Males é* äono.f.) Id eft fine di-

libus anteponentes.

i

n Catur y

fcrimine, nulla gentl's , nulla perfo-

0

6 locum

6. Tezuerunt [fervos ,

&c. ) judei

narum, aut'conditionis habita ratione.

p lmb

enim fervos Domini tenuerunt , &

antue difcumbentium. ) Locus con-

Occiderunt , . nimirum utrumque Ja-

vivii invitatis dlfcuxnbcntmus nnple-

lu

"nm

cobum, ma;mem, & minorem, $te-

tus eft.

TO expfic

l. M

hanum , atque alios , de quibus ait

II. defravit vex nt vidertt di[cum-

Vero elef.

Chriftus Matth. 23. Ecce ego sitto ad

Pentes.) Regis ingreffus ad videndos

vos prophetas , & þzp;mte: » & feri-

convivas., Dei indicat circumfpe&io-

COnviyg 4v

) AC en

&as , 65 ex sss occtdetis ; & erucifige-

nem, qul omnium in COIIVIVIO recum-

lr

üm

£i5, 85 cx eis flagellabrtis 12 /jnagogt: ve-

bentlum opera omnia , virtutes ; ac

duüo

fjhus

Jféris y

0-

vitia novit, premioque afficit, vel

Àij

7. Cum audi[fet.) Qus gefta fuerant.

fupplicio mulctat.

t (n

Derig

et

nnquä

Miffis exercitsbus [usis , &c.) Aliqui

Non vefitum veffe nuptiali. ) Sole-

Catoy fe

de Romano exercitu fub Vefpaüano,

bant in conviviis veftibus indui cc-

l$ |

di

& Tito luiperatoribus explicant. Alii

natorls,qua carere deprehenfus eft hic

p

Qu

cofiviva. Vefhs hec corivivalis charíe

0s m

putant fignificari Angelos malos, per

$ Altre

quos Deus omnes punit , juxta illud

tatem, aut animi puricatem fignificat.

Q

J

&Rl d

'CAFUT*mn

I3I

ont, & . |

12. Et ait illi : Amice, quomodo huc intrafti non habens

veftem nuptialem ?

At ille obmutuit.

Jam füarny ï

I3. Tunc dixit rex miniftris: ? Ligatis manibus, & pedi- PSupr

bus ejus, mittite eum in tenebras

exteriores : ibi erit fletus, 8. 12.

ls af ï

& ftridor dentium:

15.42-

14. Multi enim funt vocati, pauci vero

Infra

25.30.

;iercitibus

Is. c Tunc abeuntes Pharifsei, confilium inierunt, ut Ca-

CM&I'.

1ccendit.

perent eum in fermone.

Y

.

12.13.

font, ft

* I6. Et mittunt ei difcipulos fuos cum Herodianis dicentes: Luca.

Magifter, fcimus, quia verax es, & viam Dei in veritate do- ?? 29«

nven6ïiti5, K

Ces, & non eft tibi cura de ali

quo : non enim refpicis perfo-

nam. hominum :

t omnes,

17. Dic ergo nobis, quid tibi videtur, licet cenfum dare

j nmpue d

Cafari, an non ?

Ig. Cognita autem

Jefus nequitia eorum? ait: Quid me ten-

us E

tatis , hypocrigæ ?

R2

19. Often,

221

l

I2. Am)(:'e.) Significatur non odio

16. Cwn Herodianis.) Quinam di-

yei t at

condemnari , fed juftitia.

Hierony-

cantur Herodiani , non fatis conftat.

musS.amicum. vocari putat , quia ad

Aliqui putant fic appellatos , quod

nuptias invitatus fuerat.

Herodem Meffiam effe crediderint.

s ,

Quomodo , ($c.) Quafi dicat : Cur

Alii cenfent Herodianos fuiffe Hero-

g. ) Qdf -

non es veritus ?

dis milites. Alii; Herodis miniftros,

Obziutuit. ) Q'uia fcilicet nulla erit

qui tributa colligebant. Alii, nobi-

mes omnCS [

apud Deum excufatio.

les aliquos viros ex Herodis. aula *

ula ges u

i quam u :

I3. Minifiris, ). Scilicet. Angelis.

qui tunc Hierofolymis agebat , alii

Ligatis manibus , 6 pedibus. ) Si-

eos , qui tributum Cafari perfolven-

nificatur vi detiaendum, nec ullum

dum .contendebant , qui propterca

ub ]

ore locum evaflonis.

Herodiani vocati funt ; quod Hero-

sua p o

p tenebras exteriores, ) Mide di&ta

des , qui Czfari adulabatur , & gra-

jubia t

Locus con*

€. 9. n. I2. ubi totum hunc yerfic

:

[.1-

tiam 1iMlius captabat , illis faveret ;

]

lum explicavimus.

que videtur probabilior, & veriox

ent

[

j imple

14. Melti enim .

];m( QUCAIT ; p;cuci

explicatio , & eft Origeuis , Hiero-

verà ele&l;.) Quafi dicat : Quod huic

nymi , & Cyrilli , & ex recentiori-

vidtrt :

Ísw

bus Maldonati in hunc locum.

jüe

ndos

convivz accidiffe dixi ,' multis acci-

H i

[98&1

det, hic enim unus omnium repro-

Viam

D

um

borumtypuseft. Velcerte hzc con-

feu qua ad. Deum itur.

Dc;.) ld eft , Deo þrobatam,

AL

Ofec m

clufio : Mw; /ïmt "OCZAIL , U;-,- adto-

Ls

tu

.'ac

tam fuperiorum parabolam referenda

lu veritate.) ld eft vere ,. fincere,

fficlt *

je ?

eft , inqua videmus multos fuiffe vo-

Non re[picis per[omam bomimum. )

catos , fed paucos veniffe , & ex il-

Neminem curas, neminem -metuis ,

"

) 50l

lis ipfis qui venerunt, non omnes cle-

fed libere quod fentis, effaris , nec

ipus

du C?

€tos eífe.

propter perfona alicu

L

frhic

a recto difcedis.

jus qualicacefn

[ehcnf

lv charl'

15. Caperent.) lllaquearent,in Grg-

R

co enium eft, wa(yrääuaæa:g.

qm

fjf

| 17. Cenfum.) "Tributum,

E'(VAN'GEI;II' SECUNDUM MATTH.

13

dower

.. 19. Oftendite mihi numifma cenfus. At illi obtnlerunt ei

denarium.

*

: federunt

[j De!

20. Et ait illis Tefus:

,Cujus. eft imago haec, & fubfcräþtïo? :

d

2or. Dicunt e1: Ceefaris.

'Tunc ait illis : d Reddite ergo,

- dtum ef

Rom.:

i

[ $f E

quae funt Caefaris , Caefari: & quse funt Dei, Deo.

H

?

1

:

J

1

22. Et audientes mirati funt; & reli&to eo abierunt.-

i

::

t

3

'cob? o

;3. 5

25. In illo dieaccetferunt ad eum Sad

duc&i, qui dicunt non

D o»áhe

effe refurrettionem : & interrogaverunt eum ,

.

M

s Phar

- Guducoets

eDeut

24. Dicentes: Magifter, Moyfes dixit: e S

i quis mortuus

25- 6. fuerit non habens filium,

-

ut ducat frater ejus uxorem illius?

í

3 g

Marci & (afcitet femen fratri fuo.

12.1g.

-&m:

Lucz.

25. Erant autem apud nos feptem fratre

$: & þrimus uxore

] 25

20.25, du£ta, defunctu

s eft , & non habens femen , reliquit UXorein

AE

-. fuam fratri fuo.

z

j corde t

26. Similiter fecundus, & tertius, ufque ad feptimum.

9. Noviffime autem omnium & mulier defun&ta elt.

P

3

| 3. Hocl

28. In refurre&tione ergo cujuserit de feptem uxor? omnes

enim habuerunt eam.

——

29. Refpondens autem Jefus, ait illis

: Erratis,- nefcie:iax*tes'

C Newvirtg

AE 3 mortuis exe

Scripturas, nþque virtutem Dei.

f ä*cælis tolloa

7

3o. In

30 l ref

19. -Nt)mifma cen[us.) ld eü

, -qu)d—

je&i e&is, reddite illi tributum ; m

refnrrt&ioner

folet;pro cenfu dari.

etiam Deo ea reddere debetis, que illi

Ntgut tifoy

Denariun.) Denarius argenteus

Ro-

debentur , facrificia , oblationes, pri-

E if D

manus drachmz unius ponderis erat,

mitias, &c. Poterar Chriftus ftatim

I

dicere; Zjcet folverecezfum , fed voluit

|

fiäS, neqUe

& (quod fapra fepg diximus) uni Ju-

que mulio:

lio noftrati , autuno Hifpanico rega-

illos ex éo convincere , quod Czfa-

[ Cbl ag

li æquivalebat;

Pendebant autem

rem pro fuo rege , five imperatore

Romanis tributi nomine in fingula

agnofcerent , moneta €jus utentes,

u A"ge/t

capita denarios duos , ut fupra dixi-

23. Sadduts;?) Quinam effent Sad-

; Yque

mus cap. 17. num. 23. Quod autem of-

ducxi; & unde ita dicti fint ; dixi-

FYUDE , Qu

ferunt Chrifto denarium. unum,

mtus c. 3. n. 9.

/

Wtntim pe.

numifma cenfus effe ajunt, propterea

Proptnandurm

accidit, quia didrachmum , quod erat

24.Mgfä: Jixit.)Deuteron'. 25,6, ub1

CPPM

AiCa8 (

numifma cenfus, & duos Julios vale-

hanc legem explicavimus.

28. Ia refurreülione , 6$c.) Quafi di-

P^ bjelu,

bat , commoditatis caufa in duas mo-

Wt 6 ggy,

netasdivifum erat; quarum una que-

cat: Quzrimus cüjufnam futura fit

9"' WH(epi Wt

libet Julium unum valebat , & dena-

uxor, cum omnes hi refurrexerint. Si

MT

) lyualt

rius dicebatür.

j

dicas non fóre refurrectionem, nobis-

Oj. Reddire ergo qua funt Ce[arís Ca-

cum fentis : fi dicas fore , fequitur

fu

3 Egog,,,

mþtum eü ]

feri,t) Quaf dicat : Denarius

habeat maritos.

hoc abfurdum , ut una mulier feptem

s

th

hic Cafaris imagine, & nomine no-

gumem

r

tatus indicat vos Romano Imperato-

Q9. Ne[fcientes fcript

llbros

las intelligentes.

&Y A$. ) Male 11-

"ntur

ri eífe fubie&;os. - $i ergo illi fub-

Ca;]

TM CO Nen n

/;

I

CAP p XXIL

133

.tulerunt d

S

. In refurre&ione enim neque nubent, ne

20

«

que nub»en»tur:

- fed erunt ficut Angeli Déi in coelo.

X

fcriptio!

41. De refurrectione autem mortu

orum nonk legiftis, qilod

dite etpo, -

. di&tum eft a Deo dicente vobis :

0

& Deus Ifaac, & Deus Ja

- 32. f Ego fum Deus Abraham,

/

: J; Eäa

unt.

| cob? Non eft Deus mortuorum, fed viventium.

dicunt qon -

33. Et audientes turbze , mirabantur in dottrina ejus.

34. Pharifzei autem audientes , quod fil

en;iym impofgiffet

js mofuus -

Sadducsaeis, convenerunt in unum :

te ntäns eMar.

»rem illius, -

.'35. g Et interrogavit eum unus ex eis legis do&or,

I2.28-

Jeum:

Lucgz.

jmus Uxore «

j

d eft mandatum magnum in Lege?

: JO:25.

6. Magifter, quo

yit uxorem |

37. Ait illis Tefus: 4 Diliges

Dominum Deum tuum ex toto ;Deut

6. 5..

R

" corde,tuo, & in tota anima tua -& in tota mente tua.

itmurm,

imum mandatum.

elt

38. Hoc eit maximum—, & pr:

H

R. 3

390 Se"

or? omnes -

MO SARK-

Neque vi;;tutl'e)n De;.) Qui hor;ünes

probandum non defuiffent. Argu-

- gelcientes

mentatio vero Chrifti eft hujusmodi:

a mortuis excitat, & miro ftatu in

Deus non eft mortuorum , fed vivo-

" -eclis collocat,

- It

3o0. i» refurrec

rum , quia nemodicitur Dominus rei,

refqrre&ionem.

»;wc,') Id eft,. poft

que omnino

eriit ,

& nullibi eft.

tributüm a..li?

Neque nubent, ueque

nalentur.) Si-

Atqui dicitur

eus Abraham , Deus

nebetïs, que 1 ,l 4

Ifaac, Deus Jacob ; Exgo Abraham,

Dlationess p -

| gnificat Dominus in cclo neque nu-

tias, neque illarum opus futurum.

Ifaac, & Jacob vivi funt , fimiliter-

hs um p

l

t

aque mulier illa nullius erit uxor,

que alii omnesei vivunt. iNon funt

;,,,[ed volut 3

cum ibi matrimonia non fint , nec fi-

vivi corpore , ergo animo : quod f1

god Csl :

liorum. procreatio.

animivivunt, nequecum corpore ex-

j imperatore :

tinguuntur, erit refurrectio ; propter-

Sieut Angeli Dei)) Hujusmodi rebus

Cjüs l/lte]]tæ:

liberi; neque ením nuptiis opus ha-

ea enim vos refurrectionem negatis ;

m efent Sa "1

bebunt, que tantum inftitutz funt ad

quia animos fimulcum corpore mori

-humanum genus , quod mortale eft,

exiftimatis; & fi animz vivunt , re-

ü fl'xït ; (isi

furgens & corpora , utrumque enim

propagandum , quam rationem teti-

pars hominis eft naturaliter.

Vide

git S. Lucas c. 20. n. 35.. ; ,inquit;

u

Feron' 95'6' »i E

digni babebuntur [2culo sllo , & re[urre-

plura apud Maldonatum.

.Éhone ex mortuis , neque nubent , ne-

4. Silestium "

?2,

2

Quf d-

que ducent uxores , neque ultra 7ori po-

eft, E'oiumot, os occlufiffet. -

pofesffet.) I:i Grgco'

m

focua f

terunt , 4quales enim Angelis (unz.

35. Teutans eum.,) ld eft , explo-

vt

