Tevitati Mae

vunt fecns illas in vefte [ugenti.

:l IV 8-' 6'

00

zimerent aAMtem , 69 declnarenz ul uuz

9- advete

4

',v'

tübus hi

Ea Lerrag: , dixerunt ad ilas: Oud

Pax vwibis.

Id eft , falvez.e';. Sfyms*,

p od

Tenuerunt pedes ejur, ) —

lïm,ttem:äm

D.

ï

quariiis "wrventems cWm mortuis $ mom

ef Lic, ]c)l frrvextt , 6c.

Kefponldet

provolucm, Chriftum venerantes.

Maldonatus Lucam per anticipatio-

Io. Fratribus mei. ) Difcipulis.

"

r

ï

;,» i þ

neur locatum fuiffe, quia entm eo

meis.

:

|

!

;

I2. Confilio zrcäpfa;

) Inito confilio,

P

properabat animo, ut.narraret, mu-

heres Chriftam . in fepulchro non ia-

eft enim cwzsoUo» confilium , quod

3l

veniffe, quia jam refurrexerat, id di-

aliquid. fiaul capiunt.

xitanteq'«m commemoraret Angelos

3- Nobis dormtentibus.)

j SE»,- öorïhïe-, iä

UH

ab illis vifos, eorumque teftimoxsio

bant, qaomodo furto fublatum cor- -

refu;reCtionem- confirmatam — tuiffe.

pus teftificart potersnt? ..

3

-

Qtuod autem ait Sanctus Lucas, Ecce

I4. Secumros vos faczemus.

) Ne--;äh—

duo vfri'þ'etermzt, Efc'.. intcnigïo po-

quam negli

gentes- fepulchzi cuítodes.

4:

*

ä

telt de. duobus Augclis in- incef:ïorä

plectamini.

A.

PH'

CUA p;U,.,,T . XXWIII.

N

183

]l auter

16. U*ndecim autem.difcipuli abierünt in G

aïliglæaing in mon-

Tünt eum,

tem, ubi conflituerat'illis jefus.

vuntiate fra

hod

:

qindam autem '*d:u»bita;.

It

g. Et videntes eum adprave'r*unt, :

X

*

verunt,

Jlibus tene»

1.18. Et accedens J

efus locutus ;e&'eis, di

cens Data eftmlhl

: facerdotu

omnis poteftas in coelo, & in terra.

5

"

«

-

19. ? Eun

tes ergo doceté omnes gentes,

ul

s il IMun

baptïZafgte.s eo

EX

16.15.

| ;ï:nom-ine Patris, & F

iij & Spiritus fantu. -

*

*

epto,pecu

20. Docentes eosfervare omnia qucecumque.man

E

davi vobis.

s

g venþïexrunt',f

[ Et ecce ego

V!

obifeum füm omnibus diebus, ufque ad con-

ü

: ,fumma.tion.em faeculi,

É

-

-

:v,debimus-/e'i

-

iöïn meontem. ) Quifnam fuerit motatu dignu'rri aeciderat , uno verbo

'rantedo&I

mons ille, non expreffit Ecvangelifta. .

indicare.

19. Data efi mibi omnis poteflas, c.)

jein hodier:

octantum confítar, fuiffe juxta ma-

re liberiadis ; nam ex co ad mare

]d eft, Mihi 2Deo data eft omnis po-

illud pifc-tum ibant difcipuli , ut ha-

teftas a Patre.per wternam genera-

Y U

bemus. Joan. 21.2.

tionem ? Mihi autem Zezzini data eft

1

F

yro-

^

-2UAT. Qudam autem dubitaverunt :

propter unjonem hypoftaticam ,

P

?

n quioms

!

* £c.) Non de refurrectione, aut. divi-

pter meritum paflionis & erucis, .

ro-

pterea autem fe amplitfimam habere

- nitate Chiifti, fed an ille, qui illis ap-

Primus in tf

. parebat effet vexe magifter eorum Chri-

pote ftatem profitetur, ut oftendat, quo

du L*lfidem'

- ftus. Sunt etiam, qui referant haac

jure difcipulos mittat ad docendum ,

a UT* A dubitationem non ad hanc vifionem,

& baptizandum.

ants CIpie ^* d

19- Baptizantes eos $n nomine Patrís,

| qus in monte fa&a eft , fed ad Hie-

( fciicet MC* - rofolymitanam, cum 'lhomas, qui

&c.) Aperit adorándum fanctillime

i alis j fB";

prafens non fuerat , dubitavit, &

"Irinicatis - myfterium ,* & baptifini

um .?gtfff

alii difcipuli fe fpiritum. videre puta-

formam conftituit..

Vde

verunt :

Moluildlie enim ftudendum

20. Fobifeum fum.)

j 75/;"

NV obis 'ade'ro

u-

kBgad-

Töm'; | brevitati Matthgum omnes viflones,'

opem ferens, & prafens cziam-iq E

*

3- quibus ChrHtus difcipulis arparuerat

chariftia.

fä!vete, Syrus,;

sna comple&i , & qui.cquid in il?i.s ( Seculi.) Mundi.

x*

vaterint

[i

Z

24

pici"

J

e

E

is-; ;

-—ES

N

"

ie——À

u

——

[nito ?

gfï[ïü&

2

[/

amïm" ,

hi.

s

NG N

A

ERN

quo

d7

omit

;;5

jlaw

n 00:

Negt-

mb')

[chri

ii

N

184

ae*ae x* a

4 Fu

SANCTUM

qum poeni

5:E.t€

folymitoe

x confite

JESU CHRIS

!.6. Ka

cire; lmb

EVANGELIUM .

"dicst d

-

5f Vet

SECUWDUM MARCUM

rocumber

CAPUT PRIMUM

$ cEp

tu fantto.

Sroannes in aufTeritate vite pradicat , ac baptzzat aqua zi Cbrz-

? 9 Eaf

i, d b

fíus vero [piritu fan&o qui a Jroanne baptizatus , cuim . beftüs 4-.

10, t f

gens in dejerto ; pofzz jejunium quadraginta dzemm a fatana ten- .

)Spmtun

zatur ; &? Stoanne tradito pradicare incipit in Galilaa , vocatis- -

t

que $ | Simone & ZIndrea, Sfacobo,&? S'oanne Zebedai, accedzzCapbar ä ]

II ELVC

naum € reliqua Galilee loca , ibique pradicans curat f)crum—&-

'ikxl e Compll

monis , & leproum, quem mittit ad facerdotes , plurimos- —

12 1 Rt|

4

que damoniacos , a€ male babentes cum mapna

lä

1j Rt &

ommum adimiratione.

Dütobus, q

N

gei. mmlür

ítium Evangeln ]efu Chrifti Filii Dei. S1cut fcuptum ï

eft in I(aia Propheta:

(!) Spiritng

EM

^. I'

2. à Ecce ego mitto Angelum meum ante facnem tuam,

4 Majtifm,

*

ui præparabït viám tuam ante te.

penitentia,

lonem peccate

élfim * 3. b Voxclamantis in deferto: Parate viam Domlm, re&as

4o» 3- facite femhas ejus...

/

f

Iv

$ Eturedj,

At ^

1 *

4 Fu1t

"

CO r er:

ucæc I

Nitium E-vnge/tt : 65' 2 Senfusæü'e

Probare enim . volebat EvængeLRa

Vldc did. M

Chrlfh predicationem . tale habuiffe .

videtur : Chrifti predicatio t4le

Feniy "n

joan habuit principium , quale prophetx

initium , quale prophetz venturi ? Vlef-w

1 Rtth ^

1- 23: venturi. Meiliz plæduauonem habt-

fie præd;catxonem habituram prædlxe-

V Feyi,

h

türam eífe predixerant.

lam: ]

-Ad hoc autem verba illa fa-.-

VC

rlfïlls

9. Sicef feriptum eff 1n

l?äm pwpbeæ

c:ebzmc, 'nam vox clamantis in defer- "

ue dd annu

to initiut

fuit Evanglii.

Sitfnüm

£4.) Teftimonium, quod hic dffertur,

tur a M

Tütrit

ex duobus prophetls defumptum eft.

Eece ego Hirto "Angelum meun.) H:ec

atth

Malach. 5

1. & Ifa. 40. 3. fed

Ar-

verba fuoloco explicavimus Malach. -

1 Gahlu QU

Cus tjn tum ifmam citat, qula in ver-

$t

N .

b;s llts Iülæ Vox clamanets £2 defer-

g. Vos clamantis , &c. ) Explicavi- '

IWLar

lon it; |

P RPSRUESY HENQUNT SUSUPISNTC r RUE

W egt

£a , tota Vis probacwms confiftebat,

mus hoc, teftimonium Mazth. 3 zn

J

la (

*

CAPUT 1

185

"d

3 4 Fuit Joannes in deferto baptizans & prsedicans baptif- .

E mum poenitentiee in remiffionem peccatorum.

*

?

|s. c Et egrediebatur ad eum omnis Jud

&ese regi

.';-

folymitze univerfi, & baptizabantur a.b..'ill'o i,g";]grdanisa Qumi;, 3. 5

I

- 4 ne confitentes peccata fua.

|

*X

1

6. d Et'erat Joannes veftitüs pilis camel

orum,w& 'zonapell-iceax— dMa-t..

circa lumbos ejus ,. ? & locufta

*

4

s & mel filveftre Sdebg;, .Et pre-

e Lev.

3-" 40-

]

W. *l "dicabst dicens:-:

.

L

a

7. f Veniet

fortior me poft meä cujus non fum dig'nüs ;ä/fac

UM

4 procumbens folvere corrigiam calceamentorum- ejus.

SAI.

Luce

$. g Ego bap-tizavi vos aqua;ille vero baptizabit vos Spiri-

. 4 tu fancto.

"

! 3-.6.

-

. Joan.

j u(at,. Cbri—if

.. 9. Et fattum

eft: in diebus illis venit Jefus a Nazareth Gali

Lb 27

c2. & baptizaius eft a Joanne in. Jordane.

x

&

xl'

10. Et ftatim aícendens de aqua, vidit coe

los apertos, 4 &ï.g.

&

&

; Jatana i

(1) Spiritum tan

.

TR audtis- d

ipío.

.

quam columljam defcendentgm, & manente&m in 2-4-

&19.4

ii Caphur- V

i1I. Et vox

faCta eft de coelis : 'Tu es Elius'm"eüs*dile&us

5 5i;.uca

:

us

2.22.

y f

;

in te complacui. -

4

i

juime 4

12. ; Et ftati

| fpititus exphlic eum 13 deftondr

Joan.

l

.13. Et erat in deferto quadraginta diebus, & quadraginta

I. 320

" Mgt.

no&ibus, & tenta

*

batur a fatana: eratque cum beftii

$, & An-

geli 'miniftr'abant ilii.

14-

T

(1) 'Sipiricum.— Ip edit, Gaxt, legitur : Spirittün fancum.

' .4.54;!2/?)2;:»2 penitentia.) id eft, quod

Baprzzatus f/?dfmmfä.j Hæc &:quæ

ad penitentiam excitabat , ut remif-

fequuntur, explicavimus Matth. 3. n.

icimtt *

fionem peccatorum confequerentur.

13. & fequentibus.

z

re&aS

)mml )

M E. EF egredicbatur , IT

g Vide dicta

CoUo. «M;:n'ent

:

Matth. 3. 5.

coníifte:tem.

em in spfo.-) Super i:p'fq'm

Ut

"76. Er erat Joannes weffitus , &c. )

12. Expuür.) Matth. 4

. Is (Ii&ïcur;

)T

Vide dicta Matthai 3. 4.

dnéins eff » & hoc eciam fignificat vox,

at

Evante f

—/7. Ke,ïz;tfor!iüï ?Zïe, 65-) Videdi'

exPzl;? , fed cum majori efficacit.te.

j til

hqui Ü

&a Matth. 3. 11

sliqua, quz omitto , quere Matt. 4.

qentur!

Me

Q. Venit Jejus a Nazaret.

5.) Oppido

ubi hzc eadem habetur hiftoria.

nmram P

J2 [

ubi Chriftus poft rcditum ex /ZEgypto

13. Er«rque eum beffiis. ) inter be-

i f

ufaue ad annum atatis fuz circiter tri-

j v

dder

cefimum nutritus f:erat , ut. colligi-

1

ftias., & eas quidem feras , & vene-

gtis u

natas , hoc enim fignificat04o/ev. Vo-

gchl

tur ex Matth. 2. 23. & Luc. 3. 23.—

luit «utem his verbis Evangelifta fi-

) Hac

- Galilsa.-) Quod oppidum eft in Ga-

fignificure

fummam . loci

folitudi-

jj m

Mahch

llxa : nonita loquitur, quafi fit alia

nem, ubi- fole tferz beftiz verfarentur,

qinis

Nazarcth extra. Galileeam.

nemo autem hoininum pg*nccrarer.,

fe)

Expllcäv

EE

| ,Bjäl.'*ffum Ck*am.iMmocb.ä T. f(»ll.j- 1 Aa

186

EVANGELII SECUNDUM MARC.

k Mat.

I4. k Poft

quam eutem traditus eft Joannes, venit Jefus i m

ef. Eti

4. I2* Galilzeam

uca

, Pr&edicans Evangelium regni Dei.

magna ex1

15. Et dicens : Quoniam impletum eft tempus, & appro-

r Et :

jown-

an. pinquavit regnum Dei: poenitemini, & credite Evangelio.

|tes Quid

43-

4Mat.

16. 1 Et preeteriens fecus mare Galilzeze vidit Simonem, &

poteftate

Andream fratrem eJus, mittentes retla in mare ( erant en1m

»9. Etj

3. Io:

pifcatores) .

Luce

T hl2

2»

17. Et dixit eis Jefus: Venlte poft me, & faciam vos üen

9. pE

pifcatores hominum.

mym Sumt

18. Et protinus relictis retibus, fecuti funt eum-

3o. D«

. I9. Et progreffus inde pufillum, vidit Jacobum Zebedæl,

tim dicuni

oannem fratrem ejus, & ipfos componentes retia in navi

jL. E :

20. Et ftatim vocavit illos; & reli&to patre fuo Zebedæo in

Condamo (

2

H

navi cum mercenariis, fecuti funt eum.

g. Ve

sMat

21.m Et ingrediuntur Capharnaum & .flatim fabbaus m

€05 omnes

4- 13 greH'US in fynagogam , docebat eos.

uczc

3 &«

22. 1 Et ftupebant fuper do&trina ejus, erat enim- docens

nMat

4- .31.

eos, quafi poteftatem habens , & non ficut Scribae.

24. Btc

q Et dem

V. 28.

23. o Et erat infynagoga eorum homo in fpiritu 1mmundo,

tiam (cieb

L

? Luc. & exclamavit,

4 33

5f FE Q

. 24. Dicens :

Quid nobis, & t1b1 Jefu Nazarene, ( vemftl

perdere nos? fcio , quod fis San£&tus Dei.

Qum, 1

25. Et commmatus eil: ei Jefus, dicens : Obmutefve, & exi

—

e homine :

26 Et

Ts d&moms

m lmpun fr

(1) Venifti perdere nos.. Ipedi£ Sxz. leg.. venifti ante tempus perdere nos,

^ Q voleat

14- Poffquam traditus eff Joannes,Erc.)

2I. dzgrediuntur Capharnavm, & c.)

- üliendog g.

Vide di&a Matth. 4. 12.

Vide Mtth. 4. 13. & ibi dicta.

Cnt,

, Difien

Pradicans Evangelium regni. ) [ndi-

22. Quajr patefatem babens. ) Vide

cthcet& en

cans appropinquaífe regnum cclorum,

dicta. Matth.

b Da»mu

& docens , quanam ratione illud con-

23. ls /þ:rvtu :mm:mda.) Id eft, fpi-

fequi poffent.

ritüm immundum habens

cur fpm-

|

Nlhit dolr

I5. dmpletum ef zempus. ) Adventus

tus immundus dicatur, diximus Mat-

WmPOKC licc

thzi.

Chrifti ,. & regni calorum a pmphe-

I2. 43.

Exclam,gm j

tis pr&fcriptum.

24. Qwd nolis &f tili, &c. ) Hæc

h

It s vel

Penitemint. ) Ponitentiam agite ,

explicavimus .Matth. 8. 29.

peravolire,

$50 , qui fr.) Qnafi dicat, non me

3 U*U.:H]ner

16. E* prateriens , €fc. ) Vide di&a

latet ; fcio quifnam tu fis.

jote Vl QO

Miatth. 4. 1g.

Senus Det.

O' ag 78 Oi ,.

Scilicet Me 'ïlas.

&n

? *Q""M:

IO. Componentes.) Matthæus habet,

ille: [antdus Der.

m YO

refeientes , Nidentur utrumque feciffe,

Q5. Comminatus eff ei.) Additis mi-

ts

U

refecifle, & compofuiffe, id eft,

h-

nis & increpationibus pracipit ei.

ieni dà:

! quaq

caffe , & fuis locis aptafle.

-

Obmutefce.) Scilicet nolebac Dom

fin

a

qdicf A .

iC

a

CATUT E

f8'7

emt ]efus n

26. Etdifcerpens eum fpmtus 1mmundu9, & excl'amans voce

i

magna exiit ab eo.

AT appro-

:37. Et mirati funt omnes, ita ut conquuerentlmer fe dicen-

,vangeho

| tes: Quidnam eft hoc? quaenam Do&trina haec nova? quia in

Simonem, & J

oteftate etiam fpiritibus immundis imperat, & obediunt ei.

( erant emm

28. Et proceifit ruümor ejus itatlm in omnem regionem Ga-

X

li.

am vos iieu

. 29. p Et protinus egredientes de fynagoga venerunt in do- »Mat.

mum Simonis, & Andr-ze cum Jacobo, & ]oanne

8- I4.

o. Decumbevat au.em focrus Simonis fæbncxtans , & fta- 7Luc.

4- 38-

äxn.Zebedæxl |

. tim dicunt ei de i:la.

fEtla in II&VI.

31. Et accedens elevavit eam , apprehenfa manu. eJus f&

Tebedao i .

continuo dimifit eam 1ebris,

& miniftrabat eis.

[:

i. Vefpere autem. fc.&o cum occidifiet fol, afferebant ad.

fübbatis 11«

eos omnes male hsbentes , & daemonia habentes :

. Et erat omnis civitas congregata ad januam.

emm docens

2 d« Lt curavit multos, qui vexabantur variis languoribus,

»æ,

q Et deemonia multa ejiciebat, & non finebat ea loqui, quo- jLuc,

mam Íciebant eum.

4- 4I^

1 mmundo,

45. Et diluculo valde fargens - egrefï'us abiit in defertum

-

(1)venlih locum, ibique orabat.

Aafz

g6 Et

MODS

nus dæ,moms ore laudari ,. & teftimo-

in fais Scribis & Phaniæxs mth tale

Ms R

videre foliti erant..

mio impuri fpiritus ap pprobari , fimul-

ue volebat oftendere, malos fpiritus:

28. Procefft ) E/£5A9r, exLt , vule

xrdere o*

audiendos. non eífe * eti.míl vera di-

g.uus eft.

cant..

bamd""' , 6[)

- Decumbebaz: autem , ö' e.. ) E'x-

51 ipi did

o^. D:/Z-erpm: emm. ) Contbrquens

plu.ata hxc funt Matth. cap 9- I4-

IMW )

Vide -

fcilicet & crucians..

Quia. enim vide-

bat Dzmoa fibt difccdendum eíe ,

33. Omnis ervitas. ) Omnes cives

'voluit dolore quodam , & rabie , quo:

oppidi € apharnaum..

ld P d

d januam-) Domus Petri

ens Vr

fplrl'

tempore licebat, quam.um poterar,ho'-

dixitmus

Afate

mini nocere.

34- Curaviz mutos.) Mlotthzus ait

Exclamays 'voct mdgna.) Vel pre do-

omnmnes curatos ; it: aque fenfus eft, re-

*Yore , vel coactus a. Chrifto , ut om-

ilis 6£') 5

ftitutam famcaæm ommbus quimulti

erant.

nes intelligerent , eum. invitum ,. &

20n f*

majore vi coa&um exire.

,Ct/omam feiebamt eum.

Non pet-

dicay

27.. uanam dollrina b«c nova ?). Do-

mittebat fpiritus dicere,

"

noíle eum:

; f

Qu v

&rinzm: vocant nón id folum, quod

efíe Coriftum. — Vide di&a num..25.

1

VIB']MS:

Chriftus docebat , fed pntzftatem eji-

5- st n defertum. locum. ) WVt

Jice

ciendi d&mones cum "doétrina conjun-

fcilicet. orarct , fimulque nos doceret

*

) Aditisme

pf egregle facta hu,manam laudmn

gC?P'

ét:m., quia do&rina : pote&acc con-

p

Don

fixmabam. Nuvam appellanc, qum

elïe tuglend.un«

E

t1

oe?

188

EV'A,NGEL;-II SECUN D.(;M* MA RC.

36. Et profecutus eft eum Simon ,. & qui cum illo feräntf;

4 Et a

57. Etcum inveniffent eum,dixerunt ei:

Quiaomnes quarunt te.

38. Et ait ill

1

z

bverbom.

]is: Eamus in proximos vicos, & civitates, ut

& 1ibi przedicem: ad hoc enim veni.

p E

3

9. Et erat preedicans in Synagogis eorum , & in

tuor porta

lileea , & :daemonia ejiciens.

omnl Ga-

*

O'M ate

4, Bt u

40. r Et venit ad eum leprofus d'lep*recans e

z

runt te&tar

9. 2. flexo dicit ei: Si vis , potes me mundare.

um, & genu-

in quo pars

uca

m S. Iic

41. Jefus autem mifertus ejus extendit manum fuam

-

5&mæ

£m

gens eum, ait illi: Volo: Mundare.

*

Fii, d

. Erart

42. Etcum dixiffet, ftatim diíceffit ab eolepra

" .& »fnþundartus eft.

.43. Et commina.us eft. ei ftatimque ejecit illum.

**

tantes in qc

44. Et dicit ei: Vide, nemini dixeris: fed vade, & oftende

j

H

3

te princi

1. Quid

p

i facerdotum , & offer pro

E

emundatione tua, * quae

Wittere pa

preecepit Moyfes in teftimonium illis.

sLev.

& Quoí

45. s At ille egreffus caepit praedicare, & dif?amarä fermo-

intrfe, d

H ?- nem, ita ut jam non poíiet manifefte introire in civitatem, fed

, Quidi

/fp;*is in ï.defer'tais locis effet, & conveniebant ad eum undaque

Cita., an d

CAT-UT-IE:

*

I0. Ut a

/

: Marmumntilzus Scrib

is. quod paralytico per te&um in graäatd

i terra dir

- 11. Tibi

dimi[o diceret remitti peccata , jubens ipfum ferre grabatum fa-.||

ftüm tuam

nat eum , apud Levin, quem ad fequendum vocaverat, di[cum-

bens cum

D. Etf

pluribus. publicanis , rationem dedit, murmurantibus

C0fat omy

-Pharifeis , quare cum peccatoribus comoerfetur , & cur. —

[d

eumy dll

ipfius difcipuli mon jejunent , quos etiam

13. Fte

bato «ellentes . exculat.

jpicqs fab»- ;

z

itad eum

aïjVIiä.c- I—.» a/ET— itärum in

travit Capharnaum poft dies. (1)

2. Et

l. c f

-

| (I) Poft dies. 1z 'cdit, Sixt. legitur :

poft dies octo.

;tel

onnm ;

36. Et qui cum illo eranz.) Et cete-

Cum,

*

ratus fuerat.

45:. E greffus.

JInde difce'däpg, ubi.cu- 4

Is FH

ri Apoftoli.

37. Omnes quarunt te.) 'Turbg fcri-

Diffamare fermonem.) Rem divul-

Alicani ,&

licet Capharnaitarum , quos fcribit

gare , nofler interpres dixit, Z//4-

pulis 6us:

Lucas cap. 4. 42. ad eum ve

re , quod fono vocis

proxime. aberat .

16 p

'niffe ; u;

a Greco o«Qxyuuifti.

illum rgtinerenf.

Mamf

efle introire.) Scil i'ce-t 6b

pub ICanrs

o. Venit ad eum leþraj;u, &'c.) Hxc

titudinem populi concurrentis.

mul; |

W PUb l

funt explicata Matth. $. 2.

:

I:E

T iterum sntravit C;apbarnzzm-;'z',')"*

dler ?

43. Cpinrkinatus ef.-) Scilicet ne (N:'ui-

Quz habentur initio hujus ca- .

quai diceret , ut. ftatim.| explicatur.

g ufque adnum. 13. ex

plicavimurï P.

&jecit. ) Dimific

tth. 9 : ]B« .deinceps.

14 l L

1

—

at a i

P

CAPU T 45

199

|lo eant,

$. Et. auditum eft

, quod in domo effet, & convenerunt

queerunt

ulti, ita ut non caperet neque ad januam

verbum.

E

$s.

E

,& loquebatur eis

ivitates, :

s Ecsenper

unt ad äu»—m ferente

s

s"paräl);t'icum—' , qui a qua-

tuor portabatur.

momm Ga-:

4. Et cum non po

ffent offerre eum illi prae türba,- nudave-

runtteCtum, ubierat, & patefacientes

ufubmiferunt grabatum,

in quo paralyticus jacebat.

À

auiem vi

5-"€um

idifle: Tefus fidem illorum, ait paralytico:

fuam, (

Fili, dimittuntur tibi peccata tua.

Y

6. Erant autem illic quidam d

iundatus eik

e. fcribis fedehteg , & cogi-

tantes in cordibus fuis :

- *. Quid hic fic loquitur ?-

blaïpheinäf; '-..b -Quis poteft di- ; ]of:.

»

14- e

: tud, * qué.

ittere peccata: nifi folus Deus?.

lfaie

8

uo ftatim cognito

Jefus fpiritu fuo, q

üia fic cogitarent.

intra fe, dicit illis: Qui

1

ifta cogitatis in cordibus vettris?

5525

;marä fermo«

ivitatem, fed

9.

'uideft facilius, dicere paralytico: dimittuntur tibi pec-

cata, an dicere: Surge, tolle grabatum tuum, & ambula?

m undiqüee;

[s

10. Ut autem fciatis, quia Filius hominis habet poteüatem

in terra dimittendi peccata , ait paralytico :

m in grabt-

1i. Tibi dico: Surge, tolle grabatum tuum, & vade in do-

vabitum Jf

mum tuam.

yit, dj

I192. Et ftatim

furtesit il , & füblato grabato , abiit inde

coram omnibus, ita ut mirarentur omnes, & honorifi

À

uriur ais

$

cgrent

Deum, dicentes: quia nunquam fic vidimus.

D d

, 6 f

.13. Et egreffus elt rur

fus ad mare:. omnisque tu

-

m:bä &enïe?

batad eum, & docebat eos.

m

14. c Et cuim preeteriret ; vidit Le

vi *Alph'æi' fedentem ad « Mat.

(

I

)

:telonium , & ait illi:

9- 9.

Luce

/

x

"Se'qwuere* nie. LEU furgens fecutus eft

[

eum.

$ 27

15. Et fa

äum eft, cum accumberet in domoillius, fnulfi— pu-

jteens i

Dblicani, & peccatores fimul difcumbebant cum Jefu , & ditci-

em divul-:;g

pulis ejus: erant enim multi, qui fequebantur eum.

:

E;dixit, di 4,,143..

r6. Ekt

Scribze,& Pharifzei videntes, quia manducaret cum

oFime ab,eral;.

publicanis , & peccatoribus , dixerun: difcipulis ejus: Quare

Salicet 7 m"l

cum publicanis , &

.peccxza;oribus manducat», & --bäbit Magifter

yurrenti

velíter :

A*a*g,/

: Í7. | HOC

l

) WWWW

a *

: jnttl

o huj Cï?

exPh

cavim.

p*

14. Er cum prateriret , &c.) Hifto- rnm han'ö' Eexplicavimlïs Matth. 9:9.

-

D

-

196 IX'EV'ANGVEpII SECUNDÜM. MARC.

2 ». 17 Hoc audito Jefus, ait illis : Non neceffe habent fáni me

Tim. dico : fed qui male habent :

d non enim veni vocäpe juítos

5

Tifqum v

115* fed peccatores.

T "

18. Et erant di(cipuli ]oaimijs .

& Pharitoet

dinationi

j'ejïu.ü ante.s,-&'

veniunt, & dicunt illi: Quare diícipuli Joannis

,&P

hariífzeg-

Mfirmos cu

rum jejunant, tui autem diícipuli non jejunant

2

d pradiu

19. Et ait illis Jefus : Num

quid. poffunt filii nuptïafum "

0014 ; Atf

quamdiu fponfus cut illis eft

, jejunare ?

t C

N

habent fecum fponfum , non poffunt jejunare

'.

Quanto tempore

4

2

gMa t.

lu

9. SCD

20. e Venient autem dies, cum aufere:ur a

3

b eis .fponfns',, &

j

lvem

tunc jejunabunt in illis diebus.

ï

|

sl., 35.

.21. Nemo a(fumentum panni rudis affuit ve&imentd vete-

Ó

]

ri: alioquin aufert fup

1

- :

; |

ben

fciffura fit. -

d

plemen.;um- novum a veteri, & major

M

*

É

ä

4 :

j

/

a. Et obí

.232. Et nemo mittit vinum novum in utres veteres: ali oquin

T illun.

- dirumper vinum utres , & vinum effundetur » & utres peri-.

AE

) Et ait.

bunt, fed vinum novum in utres novos mitti debet..

W 4 Ed

fM' at.

23. f Et fa

&um eft iterum, cum Dominus fabbatis ambula-

"

di

^ falvem face

L

I?. l- ret per fatà,

Ícipuli ejusr,'x cqepe.ruqt. progredi, & vellerg:

..—

$ Rteirc

6.

uïæ fpicas.

E '

24.

Phauteratem disebinterr ÉLOG

- Clite cordi

; (12 quid faciunt fabba-

;

.'x

^

T Et extendit

j

. tis ) quod non hicer?

.

&

/'ä

"l A

g T-

25. Etaitillis: g Numqu

am lïegfi&.'i's-, quid fecerit David, qlu.an'-

60 Exe

1 fi

itm ficje

Reg. do neceífitatem habuit, & efurii: ipfe, & qui cum eo erant?

21.6- . 56. Quomodo introivit in domum Dei fub Ab'athar princi-

]

efts ;

& turba a(

. pe facerdo um, & panes propo

fitionis manducavit, quos non

$ Br ab

hLev. |icebat manducare 4 nifi íol

^4*5* cum eo erant ?

is facerdq.;ibus, & dedit eis , »ï(lui, |

& qu cire,

*5, qug f

27. Et diceba* eis

f£8 abbätti m pro

pter homi'nelm fattum eiïæ

& non hiomo propter fzbba um.

.

T "tror,

28. itaque Dominus eft filius hpminis

; et"i'gm,, fäþbä;i;;

üntey

L4

&& €Incep5

v

ho f«te

A

dle

248 dg]

j

-

CAPUT .

Aïmmml) i d

ii;afldere.

M ! "Jere.

)G

Faoi Quid f;*xcihnm. In edsz sixt. !egi;z;*;:- quid facinnt difcipuli tui.

Pa

4

.

I8. Et eramt dileipuh foanais , €2.)

ï

'""M:

23. Et fatlum efh itevum. ) Explïi:a;

k hc t

Vititg

Qua hic habentnr ufquead num.23. 'ta junt hec Matth.

A2 I dem-

C le t

explicayiinus Mm. 9: I4- &deinceps. c.eps*.i

V. 4fe )

EU N

*

** * o **

I9I

ent fani me

C'APUT IH

Jv uüos,

Pojlquam manum aridam curacerat, Pbarifzorum cedens ma-

joantes, & | €binationi fecedzt turbis undique acf eum confluentibus , quarum

& Pharitso . 3nfirmos: curat ; duodecim a.[e ele&os. ( qui bic recenlentur ) mittit

- ad prædzcandum data. zpf s pote[]ate fuper mjïrmztates ac da-

mpimm l. anonia ;- Scribas blafpbemantes ipfum in Beelzebub ejicere demo-

nto tempore -

nia comvincit falfitatis , dicens bla|phbemiam in Spiritum

fan&um irremi]f bzlem, & que [int mater , &

s fponíus, &

jratres. ejus.

imento vete«

T introivit iterum in fynagogam, & erat 1b1 homo ha- 4Mit.

ln, & major.

"E

bens manum aridam.

12 9-

2. Et obfervabant eum , f1 fabbatis curaret ; ut accufarent £^ 5.

e: ilioquin J

illum.

r utres perte *

. Et ait homini habenti manum aridam: Surge in medium.-

bet.

/4. Et dicit eis: Licet fabbatis bene facere an male? animam

atis ambula- 3

-falvam facere, an perdere? At illi tacebant:

j. & vellere ;

s. Et c1rcumfpïc1ens eos cum ira, contriftatus fuper. coe-

citate cordis eorum , dicit homini: Extende manum tuam.

aciunt fabba-

Et extendit ,& reftltuta eít manus illi.

6. b Exeun es autem Pharifzei, ftatim cum Herodianis con- P

ER uto

David, quan-

filium faciebant adverfüm eum, quomodo eum perderent.

I2.14-

7. Jefus autem cum diícipulis fuis feceffit ad mare: & mul

rhar meCï

ta turba a Galilaea, & Judsea fecuta eft eum.

.$.*Et ab Jerofolymis, & ab Idumaza,

& trans Jordanem:

quOS non -

dït [JER qul

& qui circa Tyrum, & Sidonem, multltudo magna , audien-

tes, qua& famebat, venerunt ad eum.

; faium &

9. Et

T introrvit :rermfx ) Hac

obftinationem & obdurationem figni-

(abbal

funt explicata Matth 12. num.

cac

|.9. & deinceps.

. 6. Pharifei , cum Hiredianis J 6f6.)

Quinam *eífent Herodiani, diximus

. Bene facere am male) Id eft pro-

-

defle , an ledere.

Matth. cap. 22. 15.

|"nimam.) ld 'eft vitam.

-Perdere.) Gir&ce eft, amoxréar , oc-

7. Secefft.) Vide di&a. Matth. 12.

C

I$.

c:dere

-&. Conrriffatus.) ld eft , condolens:

.. Et ab Idumaa. ) Idumzorum pe-

wh twv

al

fcxhc"t vitits irafcebatur , hominibus

Culiariter mentio fit , quia mirum e(i

t )E

. cond ^lebat.

Idumzos, qui femper jJudzis inimici

[2 V

Ccmmte ) ww;»ws; »que vox etiam

erant & infefti, Clmüum ie»ucos.

X

» i

P

192

LVANGELII

SECUNDUM MARC.

9. n d1x1t Jefus d1fc1puhs fuis, ut in navicula fibi deferv:-

qc Ev

rent propter turbam , ne comprimerent eum:

t n0n pof

io. Multos enim fanabat , ita ut irruerent in eum, ut 1llum

r Etat

tangerent, quotquot habebant plagas.

tum:- Qu

xi. Etípiritus immundi , cum illum v1debant, proc1debant

3. ÀES

!

ei.& clamabant dicentes :

f Quoniam

12. Tu es Filius Dei.

Et vehementer commmabatur eis,

um giaiti

ne manifeftarent illuüm.

t. Ete

eMat.

I3. e Et aícendens in montem vocav1t ad. fe, quos volult

poett fatam

Io. I-

].uce

ipfe: & venerunt ad eum.

34 Etf

r4. Etfecit, ut effent duodemm cum 1110 & ut nntteret

AtC.

6..13.

€os praedicare. |

ar Ef

15. Et dedit illis poteftatem curanch 1nfirm1tates, & e31c1en-*

domusx A

di daemonia.

6 Ef

16. Et impofuit 91mom nomen Petrus -

1

10rt pote

&

17. Et Jacobum Zebedai , & Joannem fratrem Iacobl

.. Nen

impoíuit eis.nomina Boanerges, quod eft, Filii tonitrui:

tf r : prius f

18. Et Andream , & Philippum , & Bartholomæum &

20 g Àn

Matthaeum, & Thomamj& ]acobum Alphaei, &Thaddæum,

Oi p

& Simonem Chananzeum ,

b

: . Qui

P. R Judam Ifcarlotem, qui & tradidit illum,

ha

bebrt Ten

20. Et

-

ïïEt

O. Ub nauiéuda: sz defru:ret ):va

14. Cu illo. ) Id eft, ipfi familia-

res.

"Iunt ad ei

NT TAY vrgorrx.can(m &UTG&, Hf "AVÍ-

Id eft ad ufum

32 g fe-

enía ibi remanerer ;;7/:

Et ut mitteret. eo$ pradicare. ) Qua-

lpfïuu. Icahce, che la barchettaft fer-

propter, & 4po/ffolos , utait Lucas so-

*

tu, & f

mafe ioi per fuo [ervirio.

minavit,id eft, miflos.

».

IO. Habebant plaga:) Grzce þLag'l-

15. Er.dedir zllz: poreftotem s [2 )

CT6

Wiei

46 y id eft , fageila , qnicunque inor-

Non ftatim cum eos elegiz, fed poft-

bi alicujus. Harrtllo vexabantur.

Ita

ea cum ad prxdicandum mifit. , m—

appellat, qula morbx fere daöelia funt

fra. cap.

n

a Deo immiffa.

16. Irr*þ*wmt Simoni n0mmPetrü:.) Vt-

If.

Pracm'evant ei.) Ad pedes ge-

dedicta Matth. 10. 2. ubietíam non-

Clþuhs hOC

nuflexi , non ex religione & amore ,

nulla de aliorum Apoftolorum nomt-

fcd ex meta , fupplicium deprecaturi.

nibus notavimus.

Tl erant

I2. Iw es Filus Dej. ) x,ld& dida

17. Boanerges.)*33 bene , f/ta.r f'gm-

P

Vlm;m, à

cap.

I./nüm..24.

cat ,

tCoyn raem, zonitru. — Hiero-

'elllge

Iedo

Commmztäamr.,) Vlde dx&a 1b1dcm "

*

nymus- mdlcat ignoratione: peregrmæ

mm [ 4n d

num. 2s4.

lingie àdeo corrupta hec vocabula;

"Utlls Hebr

ïg S)nos "vo uzt') Cum dlcu:, qnas

ut vox in illis- v::(h(rtum prinz ori-

21 SW) Id

vo z:t. & ambitioriem & ineritum Apo-

gmls appareat.

Vox w32 reges , fre-

ft-Jorum «xeludit, & Cbhrifti potefta-

mnitum

1gnificat; fed per metathefim

tc

M QU:

tumn « auchent&tem fancit,

dictum e

Cüptum

TE

Duobus hifce dl-

H

D7 C

—

AC

LE C-:A-*P'U' T -H

193

W,flbi defetvi

":L

. .-:cic;. Et v&hïudf* ad domum ; & convenit iterum turba ; it

N

4 ut non poffent neque panem meanducare.

n uilur]

2r. Et cum audiffent fui ; exierunt tenere eum

/d'ice.bänt' :

enim: Quon

jiam in furoren: verfus eft.

uN

nt , dicebant:

22. Et Scri

bae,qui ab Jerofolymis defcendera

daemonio- /Mat.

pTOCIdebant

f Quoniam Beelzebub habet; & quia. in principe

tum ejicit daemonia..

i

*

L2

9;'-. 34*

inabgm'eisjg |

E

23. Et convocatis el

s, in pe;i"abolïä

di'c':ebatæilli*sf (äu-omddcr -

poteft fatanas fatanam ejicere?

; quos volult

.24. Et fi regnum in fe dividatur ,

non poteQï 're'gr'ïüm- illud

[

;. üt migtgretf

25. Et fi domus fuper fem

é

5.5;,' i pläam d ïfpertiatur ; cnron*, poteft

domus illa ftare. -

:

n

difpertítus.eft,

26. Et fi fatanas €o

.

:fufre)iit': in femeti*pfunj ^

!

& nor poterit ftare ;

fed finem habet.

diripere ,.

. 57. Nenió poteft v

aía fortis ingreffus in domum .

*

ronittul:

nifi prius fortem alliget, & tunc domunm

ejus diripiet.

*

l

ia dimittentur filils ? Viat.

omaum , «

28. g Amer dico vobis ; quoniam omn

erint : I2-.31- -

hominum peccata, & blafphemiae, quibus blafphemav

uce

maverit in Spiritum fanttum , non

I2.IO»

] haddæumi

29. Qui autem blafphe

habebit remiffionenr in zeternum;

fed reus erit aeterni delicu.

1.Joa-

l,

dum habet.

5- 16.

.30. Quoniam dicebant: Spiritum immun

& foris ftantes mi- 2Mat.

.3r. & Et veniunt mater ejus, .& fratres,

. 12:46-

ferunt ad eum vocantes euni ;

Lucx

i gPü famim'ä

32.

t fedebat circa eum turba,

&rdi'cunt ei Egce' ma'&ef

9- 1g-

rldiMT

, ) Q Ü

tua, & fratres tuí fcris quarunt te.

E

t re

f

05

'*utait

a

33.

Md

.papcïengeis.5 gif.: Quæ: ïf& ma;er*ämeaf;i & fratr**e".s;

h

vtj

d g ) '

m*-*ei 2

2 |

, degia I p

urt 'ml u l',...f

34'1E»t

Ye:

to cum fervore þrædicaiï'ej,- ut ejus

va"P u M

f cïpülvl;ls*höc-—nomþern- Chriftus impö.fvuiyt,'

am furor videretur.,

pi taim 00

quia Eyange

lii praädica;ione .-inkfï gnes

Écrvor quid

floram n0f

futuri erant.

29. Bee'ze

Iub babet. ) Wide dicta

20. Veniunt ad domum-) VMideturin-

Mlatth. g. 54-

1

jyes fU

fig-

telligere domum Petriin Capharnaum.

Q4. Et firegan

m in fe di'vipld;w', &.)

Vide di&a Matth. 12- num. 24. ubi

eniri

€ft notus Hebraiijmus.

Panem manducare.) Cibum fumere,

quz hic habentur ufque ad finem ca-

Xtioe

p

mbwa

21. $ui.) ld eft, cognati, pr

opínqui.

pitis explicavimus.

.

3

(i n

zonö

Tenere.) Quuafi furiofum ,

&

men-

I- E£ vém£ umf mate

r éur, Efn) Vi-

titl

"M te captum. Apparet Chriftum tan-

r

:Athfü

de di&æ Macc-h-/. I2 num. 4?.

pC

r m

W. eum Com. Mensr/j. Z ?m. V1 .

)uob

"À huc

-

Y

N

194.

EVANGELII SECUNDUM MARC.

.34. Et circumfpiciens eos, qui in circuitu ejus fedebant

& m at

ait: Ecce mater mea, & fratres mei.

3 9& - per: ls.

55. Qui enim fecit voluntatem Del , hie frater meus, &

RRU

foror mea, & mater mea eft.

aud'ant *

*

CAPUT

IV.

*

m ttamur

AU2 r ecgn n

P

Parabolam pmpomt femmatom quam difcipulis declarat : luærnam 1 as purbo

1 Qu

dicit [uper candelabrum ponendam : addens parabolas de f[emine in: |

terram jacto, quod excrefczt dormiente . eo qui | Jeminavit ,. & de

4& Bs

- dom a

grano fr Tapis : difcipulis autem [eor [im omnia interpretatur, *

in tavoi a fomno excitatus tempe[latem ma-

quod femi

t6. Et!

ris fedat.

x

1

cum aud

T iterum coepit docere ad mare: & congregata eft ad

H E

«

iude orsg.

eum turba multa, ita ut navim aícendens federet In.

mari, & omnis turba circa mare fuper terram erat :

feim (càr

1. Ft:

&rina fua.

2. Et docebat eos in parabolis multà, & diceba: illis in do-

- OU1n audit

b

^

k

3. Audite: Ecce exiit feminans ad femmandum

1.) E

rel iqUa C0

4. Et dum feminat, aliud cecidit circa V1am & venerunt

volucres coeli , & comederunt illud.

Lnefrfu.

3. Et |

5. Aliud vero cecidit fuper petrofa, ubi non habuit ter-

fam multam: & ftatim exortum eft, quomam non habebat al-

&udnt ve

titudinem terrae:

, unum

6. Et quando exortus éft fol,

ex æ&uawt

& eo quod non

b

?L c t

babebat radicem, exaruit.

PUHH üf,q

-*. Et aliud cec',ld]t in fpinas, & afcenderunt fpmæ, & fuf-

:z. dN

focav erunt illud) & fru&um non dedit.

2 SX(

-8. Et aliud cecxdlt in terram bonam , & dabat fru&um af-

cendentem & creícentem, & afferebat unum tngmta unum

21 Eti

fexaginta, & unum centum.

9. Et dicebat: Qui-habet aures aud1end1 audiat.

.10. Et cum effet fingularis , 1nterrogaverunt eum hi, qu1

li. 71 jn

n Wit ex

cum eo erant duodeum parabolam.

])Orh)hcg

3 N

-

II Et

, mtelhgms )

DN

d

1 AnC , qu

i.

T Hterum cæp:f &fc. ) Quæ hic

IO. Smgularts ): Id eft , LOIUS , €ex-

üa

habentur exphcavnnus IMlatth.

tra turbam

j

mrum 1

Í

QI eutt l

à WQe dlf

ä

i.

L.

"

v

v

CA'PUT VIL

*

I95

: fedebant

- TI. Et dicebat eis: Vobis datum eft noffe my ftermm Regni

Del- illis autem , qui foris funt, in parabolis omnia fiunt.

r meu. &

455 a. Ut v1dentes videarnt,

