jubente , te aliud. perpetrante.

Evangelio vexati a D&inone ' certis

Ajf'erte buc illum. ad me. ) Bene.ait

m ante Me "

lunz temporibus. Marcus cap. 9. 16.

propheta Habacuc , id eft', Zwz sra-

turürm

£us fueris,, m;järtcardm recor daäeru

Galicet

mutum , & n. 24. furdum fuiffe di-

cit. -

Lucas vero c. 9. n. 39, d«mo-

q7. Ert Pxerepawit sllum. ) Scilicet

, 10 d

aiacum fuiffe ügmfïcat

ex1re xmpetrans

Grece Pmeriunoey

Male patirur.) Graviter vexatur.

awrw , f"nlfïea't autem svrmf.cav, in-

crepatos imperare ; & comiinari.

a,e omnm,

I$i Oituli eum dtjc:lþulz: £45.) (Qui

ád rádicem montis conftiterant, dum

Ig. Secrero. ) Privatim , feorfim

W, 4 liwr

Chriftus cum tribus illis in cacumm».

a pubhco , domi fcilicet , quod ad-

verfaretur.

dit Marcus: verebantür ne hoc eoruim

um d v

16. Gezeratio incredzula. )Quldam

culpa accidiffet , atque ideo feorfim

de difcipulis tantum ; quidam de pa-

caufam inquirunt.

hcet ]Oa"

tre adolefcentis , & reliquis Jud&is hoc

Owuare neo:.) Quibus dedftl poteüa-

ji; 000 99*

di&um putant ; quidam de utrifque-

tem demones ejiciendi.

dl Rüm Pfæ

: Propter incredulitatem 've/?rzmz )

" EZIII

Pcrvcrf;x) &Eg'(:a,u,[.c&vï], id eft, 4;f-

Jl«

tería , qus fe dirigi non finit,

hdem minorem, quam habere Apo-

,dem inte

g)—-au/ïnc ero 'vahfm»v? j Non qued

ftolos tamdiu cum ChnRo verfatos,

& for

104

FVANGELII SECUN*DUM MAT I'H

hamum :

. 920. Hoc autem: genus non e]mtur nifi per orationem , &

]ejumum.

. Qu0

2I. Converfanubus autem eis in Gahlæa dixit 11115 ]efus :

me, & f

'ïnfla i Filius hominis tradendus eft in manus hominum;

20.19.

Lucsz.

22. Et occident eum , & tertla die refurget.

Et contn&atx

funt vehementer. -

9: 44

! Propaf j

23. Et cum veniffent Capharnaum, acceiï'erunt, qui didrach-

P qujr

ma acc1p1ebant, ad Petrum, & dlxerunt el; Magxüer velter

Eu à

non folvit didrachma?

. dri, pl

24. Ait: Etiam.

Ft cum intraffet in domum, preevenit eum

//mm (

Jefus, dicens: Quid tibi videtur Simon ? - Reges terrae a qui- -

bus accipiunttributum, vel cenfum? a filiis fuis, an ab alienis?

(ll nu"l,

(

25. Et ille dixit: Ab alienis.

Dixit illi Jefus :

Ergo liberi

funt filii.

26. Ut autem non fcandahzemus eos, vade ad mare, & mltte

-

J hamum:

Nl

R EEE

RO RE

I

puts

tot tantifque. vifis miraculis oporte- provocant.

Videtur Chriftus loqul

-i

$ bEt

bat.

Adde mcreduht atem parentis

de pccuhau ahquo dzimonum genere

"

adolefcentuli , quod ex Marco colli-

potentiore , obftinatiore , & ceteris

nocentiore.

gitur, ubi Chriftus Patri ait :

$2 potes

—-————

eredere., omnia poffibilua fumz evedenti,

2I. Lon*verj?mnäm autem ez:) d-

j;

H

quafi indicans propter ejus incredu-

G'Tgsg;'*!.ævwv óra 4UTGY. Verfant;bus Au-

hOC lp m , Á

Zt ElS

. vel zeverrentibus autezm ez;.

T€ yoluk.

lit:item non potulffe Apo&olos prius

^

SHierg

ejicere.

:)n

"Accefferunt qw didrachma 4ccl-

Szeut grazuem fmzpzs) Fidem ficut

piebant.) Didrachmum duas drachmas

tüor V&lenu

granum flnapis non appellst fidem

argenti continet , id eft,

dimidium

4 f" Pm

it; v]

exiguam, fed potius fidem ferve tem,

ficli , equivalet duobus Julllb Roma-

& acrem inftar grani finapis.

Vaf

nis , five duobus regalibus Hifpani

u fUper (

habueritis fidem . illam ,. quam ego

Cis.-

Solvebatur autem id pro tributo

; üth

Romanis , vel Herodi a/üngulls vi-

cum grano finapis , àn ejus. pdrdbola,

contuh 3 fupump i,

ris quomnms

In Syriaca verfione

il ,

Dicetis.) Pro , & dixeritis

habetur.:

Accefferumz 1, qui 4ca:p1e-

ANEng

Trapfilit.) Factüm hoc fide & pre-

6472! binas dracbwmas argents. capitatim.

ene |

cibus $. Gregorii Ihaumaturgl

« lir, eztizm.) 1ta refpondet, quia

Pithoy

Nibii tmpaäylnle erit volis.) Fides

fcxebat Chn&um aliis annis fohtum

,

?&]

enim quafi Dei manus e(t, quidquid

folvere.

()l'do

Deus poteft, &ii qui fxdem habent

-

Reges terrt ,a qwäu: 4rczþzunt U €.)

Itflo

t hu]USW

poflunt ,

quia non fuis, fed Dei ma-

À minori ad majus argumentatur, hac

hite t

nibus operantur.

ranone

Si filii regis terreni illi tri-

P Vüaum

20. Hec genus non e]tcnur , "ff per

butum non debent ; Ego qui Dei re-

Cas ;ut

; Ini

erationem , (5j ;e;zwmm ) Aliqui pu-

gis regum filius füum ,. nulli reg1 tri-

tlof,

Vpitar

tant dici hoc de omni. demonum ge-

butum pendere debeo.

Ti

nere. Alii de lunaticis tantum. . Alii,.

26. l£ autem non /mndalzzem: ew.)

de iis, qui diuquempiam poflederunt..

Non fuiffet fcandalum datum , fed

]R OTH TEENERECE URDMOR DEU TUR T CEPTONS

Cuim

ep"m1tu

ä

ilnva

Alii, de iis qux homines ad libidinein

acceptum ,. us Fheoloy vocant, fed

".

Bl a, !

5

A

a

-

ET

CAPUT -va,

Io

t

5

jem, &

bamum : & eum pifcem ; qui primus afcend*erit'.,.. toI;Iä,' &

aperto ore ej

U$; Umvenies ftaterem : illum fumeng,':da eis pro

S'jefus: :

*

ntrilatt

^C A P' UT AXVINH.-

pb

docet , guifäam*' major fz'z* in regnö co'elörum * : e»

m

quam fit a pufillormm [candalo cavvendum : quomodo frater in nos

peccans debeat corripi , & . Ecclefiauggnon audiens pro etbnico ba-

; veller E

beri, pote[late ligandi , atque Jolvendi difcipulis tradita :^ docet

ayteum

aq- "

etiam , quam fit apud. Deum efficax duorum petitio fibi confentien-

; alienis?

tium , C? quoties fratri in nos peccanti [it ignofcendum ,. ac-

p libeti

commodata ad. boc parabola de vege vationem cum. -

ervis juis ineunte..

U mitt

1 Nailla horaaccefferunt difcipuli ad Je

E

[-

fi

4 Mar

hamum:

(um, dicep'tes : Quis

9- 33-

psapssususmaat

putas, miajor eft in regno coelorum ?-

Luca.

ius Joqi - H

.. 2. & Et advocans Jefus

i

9. 46.

jUfr genere

pf,ar;vulum , ftatuit eum -i»n medi

Lucz.

^ & ceceris

co rum "

4. Et 9. 46

— élntra

T 1 hoc ipfum , —cmn facile

3

Capharnaum , quarentes inter fe, quís 19.14.

lat a

re voluit.

pg)iï'et $ fita-

eorum effet major.

Domum perve- 1.Cor

autem n

Staterem.) Siclum

ichma &t

tuor valentem.

; drakchmas qua-

nerunt , ut ait Matthzus. Juffit Chri- 14.20»

ftusPetrum, ut ad mare abiret , pifca-

gsdtzc'hm"

Da eis prome, t$ £e.) Pxoaliisnon

retur ; & tribütim | folveret. Poft.

| dimidium «

folvit, vel quia aberant, vel volens

quam rediit, interrogavit , ut Mar-

jiis Romie -

"Petri fuper ceteros excellentiamoften-

cus habet: Qwid z viatratlabatis ? Il-

,s Hifpant .

Sedens

delje, uc hotaj: Clhxïy—fo&omus. d

Ll

li pudore fuffufi tacebant.

pombuo r

vero Dominus vocavit illos.

'"Tunc

lp ve d-

1&:;1[4 hera.) Sub idem t&mpus.

in ilabora,id eft in illo tempore

1czl'ï'€rü().ne

.I-.

Acelfermnt difcipuli ad Tefum & c.)

accefferunt, ucait Matthzus , & qua-

j

ftionem, non de fe feduniverfim po-

; ul

Ut bene inter. fe confentiant, que

Matthaus hoc loco., & Marcus cap.

fuerunt : Qs putas major eff i re-

ondet, qui

9. 33- & Lucas cap. 9. 46. habent,

gno celorum.

)l

folitum

ordo geftorum ftatuend's eff , qui

In regnuo cælörum.) In Ecdefïa po-

fuit hujusmodi,

Venit Dominus ,ut

ftea vero in colo.

Putabant Chri-

] 4 g[

Capite przcedenti dictum eft , in Ca-

ftam prius in terris regnaturum, poft-

X

modum in celum cum fuis tranfitu-

lematun

pharnaum. Jntravit autem , t Lu-

ra

Ll

CaS ait, in corda difcipulorum ambi-

rum ad regnum aternum.

g Det?

tiofa cogitatio (Gragce eft àaAosusquóc,

2. Er ad'vocans Jefus parvulum.)) Id

j g

ratiocinatio , dialogifmus , fermo )

eft, puerulum. Id fa'tum ut quem-

de primatu , de quó , ut eft apud Mar*

admodum Chryfoftomus obfervavit,

IIZM;W £b )

cur , in via difputaverunt, dum irent

non folum verbis

í

, 'fgd:rebus etiam.

*

Jatuf *

[

O

3 »Bül' cu?z ?gm. MeizQ;þ. T. V.

-

-

P

&5 ^ EVANGELIH "-A'SECUN-DLUM MATTH.:

M Cs

3. Et dixit: Amen dico vobis, nifi converfi füefifiæ &ieüï—?

-

Ll

- ciamini ficut parvuli, non intrabitis in reznum coelorum. - -

(ende eu

- 4. Quicumque crgo humiliaveri.

.

:

fe flCUV.'t p/aqulus)iü-ïe, hlc

(ehlem,

eft. major in regno coelorum.-

.

E

j

jentem !

.$. Et qui

f ufcep?ritï unum

P

axvulum it*ä'lemïïinfnomixje meo;

9. Et

me fufcipit.

3

te» boni

£

AT.

6. c Qui autem ícand

alizaverit unum de- 'puiïll-is iftis, qu1

p ocuis l

?

- 9. 4I.

in me credunt ,' expedi

i, ut fufp

)u Vi«

juca.

*

endatur mola aüna?ia in

U. 0. co

llo ejus & deme:gatut

n profundum maris.-

$*

2

- NUS, e

;.75. V&ae mundo a ícandalis.

Necetle eft enim, ut ven

ian

-tx

- dmel.

fcandala: ver

"

Pf

venit.

umt;men ve homini ijli z per qggm -fcgn"d'aylum

i

a»£

s.dSi

* & ermay

ápfis præfencibu;, bumilitatem , fim-

feandalizare ; fignificat etiam fcanda-

z.

4

? monübt

plicitatemque doceret.

lizare fpiritualis ruing caufam efle ,

13. E

3- Niff converft fueritis.) . Scilicet a

injuriis afficiendo , criminando , &

- fu

quia gu

perbia, & ambitione. . INi(i mores

a vera fide perfecu

;

tionufn atrocitate

$

mutetis , & humilitatem, ac fimpli-

deterrendo.

quie m

citatem quodammodo puerilem indua-

Unum.) V el unum folu

m. Quidü

14 3

tis.

-

multos ? quid fi populum univerfum?

6&, ul'p

Nonm intralitis in rcgn.uþz celorum.)

Expedit ei, 6c. ) Senfus eft : Quif-

1

Interrogaverant difcipuli de primatu

quis fcandàlizaverit unum ex.pufillis

in Ecclefia , Chriftus refpondet de re-

hifce., melius effet ei fi mitteretur in

W mi

no colorum , ludens in ambiguitate

trem ty

mare , quam ut hoc faceret; hoceft;

;

gnifï&&cionis regni colorum.

preftarer eum temporale illud malum

(4- Sieut parvulus ife.) Non efthoc

pati ; quam injuria aliqua pufillum

ita intelligendum, quafi omnino equa-

violare , quia fcilicet-pro hujusmodi

ls. )

Scili

lis in omnibus humilitas, atque fim-

injuria graviores fubiturus eft peenas.

^ mlitia; (

licitas , illi , qu& in pueris eft, de-

Hunc effe fenfum patet exwerbis Lu-

* G. 0

ideretur, Quis enim in regnum co-

c& cap. 17.2.ubi ficlegimus: Urzzsus

äï

$ 3 a

lorum intraret ? fed proponitur ma-

eff slh ,. f lapis molaris emponatur cire

Catum «t

ximum humilitatis , & fimplicitatis

ea collum ejus , £5 projtetatur $m mare,

O. ag

r

exemplum, utad illud, quantum po-

quam ut [fca

?dalizet unum de pufillis

tuerimus , proxime accedere cone-

/flis.

t j mag

mur.

4

"

Mola 4/:'7247'1'4.1) Quam fcilicet afi-

! nge]

:

Tit

D qm[

Hic major eff

; 6c). Qul humilior

nus agit in piftrino.

i

eft, ille major eft. . .

7, Va mundo a fcandalis. ) 1d eft,

S. Et qui [ujceperit, t$c.) Qui pro-

magnum mundo malum imminet pro-

pter fcandala.

Mundi. nomine eos

i

'xL V e

pter me fufceperit bofpitio, aut ali-

.. quo modo juverit , Tfoverit, defende-

intelligit , quibus inferenda eft inju-

pOm

rit humiles hofce , ine ipfum pecu-

ria, & offendiculum objiciendum,

lm'ks lie

liari quadam ratione fufcepit : quod

calumniis, & perfecutionibus ; &c,

:- r

enim illis fit, mibi ipfi fieri puto. -

Hominibus tam bonis quam . malis

6. Scandalizaverit,) 1d eft , offen-

magna im

pendent pericula PröP?fF

!

DA

derit, injuria aliqua affecerit , oppo-

fcandala.

j , i^

uemm

nuDtur enim inter fe , /zfcipere , &

Y

Neceþ e:/f enim. ut veniant [canda-

| NI

|

;

'

CAPUT XVlUI.

107

4Supe -

. .8. d Si aütem manus tuà, vel pes tuus 'fcandaïizaf te ';-.-.äb..

rum. - *

fcinde eum, & projice abs te: bonum tibi eft ad vitam ingredi

5 39r

arc,

ille, lic

debilem, vel cl

audum, quam duas manus, vel duos pedesþva,-

9: 42»

A

bentem mitti in ignem seternum.

:

1

. 49. Et fi oculus tuus fcandalizat

te, erue eum & pröjice abs

iie u !É

|te;5 bonum tibi eft cum uno oculo in vitam intrare, quam duos -

L

ilfis, qui

- oculos habentem mitti in gehennam ignis.

is pufillis: dico enim

:ünalfia i

Io. Videte, ne contemnatis unum ex'h

vobis, e quia Angeli eorum in ccelis

— e. I'ala

I venïant

femper Videnj: faciem Pa

.33- 8-

d tris mei, qui in coelis eft.

.

ir. f Venit enim Filius hom!

nis falvare, quoäp&rier.at.

: fLuec.

:andaïum

//12. g Quid vobis vi

detur? fi fuerint alicui centum oves, 19.1o.

uc.

$ i5

& erraverit una ex eis: nonne relinquit nonagintanovem inä;

04,

iam fcanda-

montibus, & vadit quaerere eam, quae erravit?

ufim efle ,

13- Et fi. contigerit , ut inveniat eam : An en dico vobis,

mido ,

quia gaudet fuper cam magis, quam fuper nonaginta novem,

atrocitate

quae non erraverunt.

"

/14. Sic non eft voluntas a

nte Patrem vefïrum, qui in coelís

l Qüld (l

&iS-

eniverum

eft, ut pereat unus de pufillis i

n

I

É

:

*

.

eü ; Qui .

1$. h Si autem peccaverit 1

te frater tuus, vade,w& Corripe b Lev

E.

ex pf

e

—

eum inter te, & ipfum

:folum.ä Si te audierit, lucratus .eris fra- 12-11

l.

ütteretur H

* trem taum.

2 hioc &

I9-13.

jud malum

i

Luca,

I L] '3'

" pu(illm

la) Scili.cet i)l*æfüpþoütä homihum

q';uïdemþX parvqlqis hifce perire vult,

acob.

hajosmodt

malitia: fic prima ad Corinth. 11. di*

quod ff aþerre*t , eum reducere cu-

eft ])æïlaSo

rat.

5« 19-

Aarbis L

; Citur: Operter barefes effe.

9. Si autemmanus tua, Gc.y Expli-

3. Gandet | fuper. eamlï') Gaudio

J ll i[illf

éatum eft hoc fupra cap. 5. nium. 29:

a&uali.,, & novo.

apatur tl*

I4. Nom ff voluntas ante Patrem

u n At

O- -dugel: eorum , &. ) Quafi di-

-- €at; magni enim a Deo fiunt , adéo

veffrum.) Id e

ter veíter.

ft, .non,þ. vult Deus pa-

/

N

; de j Puf/l/!

ut Aogelorum illis cuftodiam tribue-

p Peeceaverz

rjnie) Ye aIfqua ra-

rit, qui Dei faciem intuentur , pof-

tione Igferit. Vel te feiente pecca-

fciliþgt alie

funtque in contemptores facile a Deo

verit, velquantum in feeft, tibi fcan-

d

vindictaim impetrare.

^

dalum przbuerit peccando. Certam

S

a. Venir enim fijus bom

721 , &c.

enim eft Chrifti do&rinam non.tam

nomlnc e0

Alteraratio , qua idem probat: qua

!

anguftis finibus cohiberi , ut' de iis

dicat, ne contemnatis pufillos h« fce,

i t n

tantum péccatis loquatur, que ce-

mendllm [

4 - propter quos Deus human:m carnem

duntin privatam injuriam corrigentis,

ibus »

6

affumpfit, & mortem paitus cít.

cum Chrifti ratio, Lzecrazas eris fra-

malis

I2. $; fuerint alieui centum oves.G. ci)

frem tuum , in alis eti

i

am 'fäci:atis

Y

7

j pfoptff

- Quemadmoduim paftor ne unam qui-

&que Iocum habeat.

dem o vïc'ul'amr , ita Deys ne unim . Frater thui, ) Fxattem. yocat

ome

, [l

^

-

108

EVANGELI-I SEC-UNb'UM MAT'TH.

d

--

16. Si autem te non audierit: adhibe tecum adhue «unumha

t Ubi

€

äk&v

I itin in

19-15. verbum;-

j]| duos, ; ut in ore dubrum,"vel trium teftium 1tev.t-(:)m-ne7

A

*

Oau.-

Á

u Tu

17. k Quod fi non audie

rit eos, »dic'Ec.;clefiæ. Si autäfh-

M t pecoo

8. 17.

2. Cor

Ecclefiam. non audierit, fit tibi ficut ethnicus, & publicánus.

I3. .. I8. 4 Amen dico vobis, quaecumque alligaveritis fuper.ter-

;f.feptuagies

]

Hebr. ram, erunt ligata & in coelo: & q

i

2.1dto

10-28. terram

uæcu'mAq-Li e' folveri us fu þEE

kiCor

, erunt foluta & in coelo. -

^ VOl rat

.19. Iterum dico vobis , 'quia fi duo ex vobis

| Eonf e-n,(erïntf

) Etc

2lherfuper terram , de omni re

€

4

* Qudebeb;

1uamcum

"

ue pgtj-grint, üet .il.jisä:

3. 14. Patre m

:44;. Cun

fJoan

]

eo, qui m ;::oevl.is» eft.

-

AX

d

-inus e'u

T a

29 Ui

5 qu& habe

älemlChri&ianumi, de aliis enim non

Adhibenptar etiam dwua illi--teüää , uf

agit,ut patet-ex num. 17. Dic £eclefía,

poftquam delinquentis culpam cogno-

L

5c. fl Ecelefeam non audiverity fit tibé fiput

verint , & illum obfervantes didice-

h.

l —N

j

i

/|

etbnicus , & publicanus : nam ethni-

rint in peccato hareré , ipfum corri-

; 81 Ju 0- ex ;W4

cum , & publicanum fratri opponit,

piant, & fl emendari nolit, ea co-

lcàt, non

"

& Ecclefia de his non judicat , qui fo-

gnitione utentes , ad fu

?

E

ferapt. -

P?ri orem dc-

]

)

)

i

T Pet tetram, a

ris funt [. ad Corinth. 5. 12. Proprie

od amplii

tamen illim quem n. 10. pefilzm ap-

H

:

* $ Ut quidy

pellavit, nunc fratrez vocat ; docet-

17. Di;c Eccleffa.) Sine ïllïg g;i'idem

crediderit, tunc tibilicebit ad' prelae

mni Corfes

que eum , fi

uid forte peccaverit ,

torum Ecclefiz

EU. Puro

non fevere ,

&

tanquam inimicum ,

ferre.

'ju(;igium ,fratrf::m-d.eg*

À

Xuge.

D hfmum de (

fed mifericorditer, & tinquam fra-

trem €fle tractandum , ficüt eum fi-

652 11bl ffeut etbnicuss 69

m

P*?äl'ff-*-mä—ïi&i

.f

iatellisebar

h

Eum vitabis ut vitantur ethnici , &

|

QUe lolyeng

lius

j

homioistracbat , qui venit ut f&j:.'

varet quod perierat.

publicani. Alludit enim ad morem,

Judeorum , quia confuetudine ethni-.

mmquam £3

Corri;einrer te O spfem fülnm.) Qua-

corum , & publicanorum , quos pro

J'ng tlïeþ 4

fi dicit, fi peccaverit frater tuus, ne

; uf

ts fibi

continuo eum accufes; ne ftatim eum

publicis peccatoribus habebant, abfti-

nebant. Id autem fieri jubet , ut qui

eQueliie,

ad Ecclefizjudicium deferas , fed fa-

fe ita deftitutos viderint, refipifcant,

Pt ln

mz illiusconfule , & peccatum illius

'z',v'is

in t e

prius corrige, — Àn autem orünis, qui

& ne hujusmodi obftinatorum confue-

tüdo , bonis, & integris noceat.

SMUené d

peccat prius corrigendus fit ,. quaim

deferatur , difputant T'heologi , a qui-

I8. Quacumque Al/,i.gaveriiixl feper.

* Qp ?e

65.,» ef

bus petat, qui plenius hec voluerit

Zerram.) Quia dizerat Dominus Ec-

cognofcere.

clefiam. audiendam , eumque. ficut

m&gnd,

five

r

(lhqumd

16. Adhile tecum .adbuc snum -vel

ethnicum, & publicanum habendum,

peu

duos.) Ideo adhibendi teftes, ut. qui

qui illinon obtemperaverit, quantuim

Wus, (s

corrigit, ei, qui peccavit, facilius per-

Ecclefiz paftores poteftatem habeant,

Ug 7)

| ahqm

It nmi

fuadere poflit, eum peccaviffe, cum id

oftendit, ne quis audeat repugnare.

1 Gl]m

non ipfe folus ,. fed duo etiam aut

Quid fitligare, aut folvere .

3

Nl r

tres tefles affirmant ; in hanc enim

ximus cap. I6. num. I9.-

t

Jus B

j

City o

fententiam teftimonium ex Deuteron:

3^

j

: i

19 'Iterun;.) |

i

:

P

-

d eft, prateréa Mis.

8tm qis

inducit. ^i ore duorum, vel trium, & i

de cáp. feg. n. '2"41

thomacem ïä

;äjï

|

C'APUT

XNIHL -

Ed

-

Iog

)C üntm,

-£0. Ub1 enim funt duo , vel tres congregatl m nomme meo,

llet omte

1b1 fum in medio eorum.

- 21. 'Tunc accedens Petrus ad eum, dixit :m Domme, quo- » L uc

Srautem -

tles peccablt in me frater meus, & dimittam éi? ufquefeptres- 17 4

blicanus.

22. Dicit illi Jefus: Non dxco tlbl, ufque feptles., fed u.fque

uperter. .

'" feptuagies fepties.

ds füper

23. 1deo atfimilatum eft: regnum coelorum homlm regl, quï

P

voluit rationem pohere cum fervis fuis.

fenfertnt

24. Et cum coepiffet rationem ponere , . oblatus eft e1 unuS,

fiet illis Pb

qu1 debebat ei' decem millia talenta.

, 25. Cum autem non haberet, unde redderer ]u[ïit eum do-

ao. Ubi

" dminus eius venumdari , & uxorem EJUS, & ü Los, & omma,

m iEIra t RA EURT

quæ habebat, & reddi.-

i telles , tf

03

26 Pm-

-

E

Lpam 60"00'

--

ptes dxllce-

pfum corti-

$2 duo ex vaä;:;anfeuf rtnt, &J' s ) Qua-

Smn £m medzn €or um. ) Ut preces eo-

Jit, e2 coe

fi dicat, non folum que llgdverle fu-

rum audlam, ths adf m ; öl £os dm-

orjorem dte

per terram ,eruns ligata n ccelo 5 fed,

gam.

uod amphus eft vobxspromwco, fo-

-92. l[aue fe f ;mmg:e; f ptzes ) N ume-

re , ut quidquid duo de vobis com-

dhs qmdem

auni confenfu petierint eonfequan- ^

rus finitus pro infinito , uafi dicat,

jt d pralie

t£ur.

uotles peccaverlc, 10'110 ce.'

Grece

fratrem d?

Sunt. qu1 p utent p,ropoerea hgc

éft: Septu agits /E-Ptem, quæ fac;unt 490«

Chriftum de oratione addidiffe; quia

yices.

intelligebat Apoftolos, & quicum-

^ vullicunti.)

que folyendi , & ligandi haberent po-

23. ideo affimilatum eft , ! &c. ) Sen-

gthnidl

te(tatem ,

& illa bcne uti vellent ,

fus eft , ideo hec dicuntur, quia re-

num Dei affimilatum eft , &c. Vel

d morm

nunquam ea , nifi premiffa oratione

udine ethti*

u'uros effe , qua oratione pcterent,

particula 14e0 Grece du Toufo*fpom-

E quos pm

ut Deus fibi gratiam darec xc&e r Ju-

tur pro o-n » g&aæ.

fteque judicandi.

ebant, 20Uk

n

AW' milatum g/ï regr.wm cælarum 3

ipet , Ut qut

Su/;er terram.) S:gmfïcat €08S, quam—

refp:(cant.

' yis in terra effent » longeque a coclo

Quafi dicat, fimüe quid accidit in

,mm coniüe

diftarent , ibi tamen cum orarent ex-

Eccleüa » ac fi rex, &c.

audiendos effe.

; nocet

9,4 Decem millia t.aïa?zta ) Id Eft.

wm!" M"

"

- * De om»; re) Sive þarva fit. 3 five

fexies mille millia aureorum: fex , "ut

magna, five. fac&hs; five' dithcilis.

yocant, milliones.

'Talentum enim

ymins d

Cur 4liquando.non impetremus qu

imqu*;

? fCUC

funt aurei fexcenti, fi de talento At-

1 habeüïüm*

penmus, diximus cap. 7. num. 7.

unc

tico loquamur, nam talentum Hebrai-

20; Congregatiim mominemeo. 3-

cum de quo probabile eft locutum

ut qnzmmm

ahqul in nomineChrifti congregantur,

MC«

cum nihil aliud quam: /Chriftam, &

Chritum, duplo majus eft. — Verum:

: te])"gn

hoc loco decem millia talenta pofita

eu fUl"3 ,

ejus glouam qu&runt ,. el.cuim 'eis

funt pro mäxunapecumæ fummd,quæ-

invocatonominé cógregàntur. Vel

cumque mndem illa fit.

n

cum qui con

egantur, XChri(hi au-

at

Vi

thomacem

ä

pex fonam gerunt..

i05s Redds) Id eft, folviy

LVANGELII SECU DUM; MATTH

.26. Procidens autemfervus ille orabat eum; dicens Patxen-

" Sianfhabe in me, &omnia reddam tibi. .

-

74

Matrimont

.27. Mifertus autem DOmlnus ferv1 1111us, dmufït eum, & de—

n

f0 exita (

-- bitum dimifit ei."

as laudi

:28.. Egrefïus autem fervus xlle, 1nven1t1unum de canfems

fuis, qui debébat ei centum denarios: & tenens fuff'ocabat.

vulis titts

eum, dicens: Redde, quod debes.

dictht, au

29. Et proc1dens confervus ejus, rogabat eum, dxcens Pa-

djïale e

tientiam habe in me, & omnia reddam tibi.

30. Ille autem noluit, fed abnt, & mifit eum m carcerem,

donec redderet debitum.

*

31. Videntes autem confervi ejus, quæ üebant, contrxftatt

T fat

funt valde : & venerunt, & narraverunt domlno fuo omnia ,.

mig

. quse fatta fuerant.

4 ordanem,

illum dommus fuus, & ait illi : Serve ne-

ä

232 Tunc vocavit i

L D

3. Et fe

quam, omne debitum dimifi tibi, quoniam rogaiti me:

? NX

33., Nonne ergo. opoituit & te. mifereri conferv1 tui, ficut

«entea $i

& ego tui mifertus fum ?

*ufs?

34. Et iratus dominus ejus tradldlt eum tortorlbus, quoad

l 1 Quin

ufque fedderet univerfum debitum.

mmem ab 1

.38: Sic & Pater meus coeleftis faciet vobis, fi non rem1fe

1 $ d?n

ritis unufqulfque fraeu fuo de COI'dlbUS veftris.

1

- lerebit ;m

E

*

j x

CAPUT

1

ES

ii

4 3'T!nmme

ftmams

te$ o«

! fxdl&ls àu

96. Patientiam babe.)) ld. eü, expe. damnatl funt panas: ahquando per-

Mülmgue

^ €ta me patienter, & omnia reddam

folvant, & quafi reddito debito libe-

qui debeo..-

rentur , fed fore, ut nunquam liberen-

28- Cenmum dem:wo: J Denanus uni

tur, nifi pocnas perfolvant , quas quia

ua, M

Romano Julioxquivalet; itaque cen-

perfolvere numquam poterunt , nun»

IqUà 6x a

tum denarii decem , coronatos efïi-

Ae eut. .

clunt

quam liberabuntur.

Nec fignificatur

4 Nan/f,

peccata:dimiíla redire, fed tantum

. Zemen.) Inje&a íneollum manu,

propter inhumanitatem n proximos,

Is legls It

: 94« Tradidir torteribus.") Solebant

& crudelitatem ,. sternas pecnas infli-

"tiàm fe «

enim jure Romano ; antiquo (cui etiam

gendas, quamquam illud verum eft

W cip. p

Vi fmt)

judei tempore. Chrifti obftringeban-

ejus peccatum , cui alia peccata prius

tur) debitores a creditoribus inerga-

dimiifa fuerant ,. gravms effe , & di-

H

£ulum compacti flagris f«

pe &plum- rius puniendum , ob cxrcumglzmnam

3.

batis excipi, & aliis tormentis cru-

mgracltudlms.

n

Clarl

JDe cordtbzus. ) Id e& exanimo, fubæ

olui

Tes

b

. Sic 66 Pdter m:?us cæle/ït! fduet

intellige peccata eorum , p ePc in tex«

E redp

lu

lto

;wm) Non figuificatut foxe;-ut qui

tu I9«

»

Tf

hij

N

YII

-

P atlen-

CAPUT X ——

,Mammomfzim docet. ex lia .in]lïiaäimä;"äæfinaïïg,ööluïile'; dléC XO-

um,&de

rem extra caujam fornicationis po[fe dimitti-z. inter vvarios eunu-

' -ctheräis

cbos laudat illos, qui fe caffrarunt propter regnum celorum: par- .

«ulis manus imponit : adole[cens qui. ownia [e fervalJe pracepta

qufdtahat-i

dicebat , audito- Chrifli confilio de omnibus vendendis abit triffis ;

(Cens : Pa

: Zilfïgile ergo ajerit , dioitem intrare regnum colorum, C

*

quid illis pramii fi, qui emnibus relictis

CatCerem,

Bv

ipum fequuntur.

*

»

ctril

LY?T fa&tum eft, cum confummaftfet .

I-;f'uS* fermö*nes iftos

');u

À Mar

UO omnia,

migravit a Galilaa, &.a«a ven

it in fines Judaese trans

ordanem.

IO. I.

Serye ne-

2. Et fecutae funt eum turbze multae, & curavit eos ibi.

Te

L

*

. b Et accefferunt ad eum Phariízei tentantes eum, & di- ; Mar

tui, ficut

entes: Si licet homini dimittere uxorem fuam quacumque ex 19 2

E

Cauía ?

yä, quöad-

^. 4. Qui refpondens,

aiteis NUA legiftis, c quia qui fecitho. , G«n.

minem ab initio, mafculum, & foeminam fecit eos? & dixit:

[; 97

.. $. d Propter hoc dimittet homo patrem, & matrem : & ad- 7Gen

o"nþ-remifef-

]

2. 24.

eerebit u?;qril fuas , & erunt duo in carne una.-

oX i«6o Ita"

I Cor.

d

6. 16.

»

;

Entantes eum.) ld eft, cä' ) tan-

bät;m* : at Genef.. 2. 24 di&um hoc Ephef

CARUT

". tes occafionetn aliquam 1llum

Adamotribuitur. Refpondendum eft, 5- 3I-

/

X

ex di&is , aut fa&tis calumniandi.

Adamum tanquam prophetam Spiritu

Dei hoc dixiíte ,. &

uando p

Quacumque ex cau[a.) Non dixerunt:

locutum fuifle.

Degtþ Apfius ore

x

y debito Jibt

n liceat uxorem dimittere aliqua ex

uam liber et.þ

aufa ; fed.uqndaünque ex c-cufdd , natm

Dimittez bomopatrem,65 7/714trgm.)

liqua ex caufalicere non dubitabant

Ideft , difcedet aparentibus, ut cum

"NNVide Deut. cap. 24- 1.

..

uxore habitet.

Solent enim liberi uf-

gerant, ? H

'P ha-

que ad nuptias cum parentibus habi-

figificit

1 4.. Non legiffis, 6c.) Exprobrat

tare, poftnuptias a parentum .domo

"i tant

Tifzis legis ionorantiam , cujus tamen

fcientiam fe tenere profitebantur , fic

difcedere, & vir uxorem , uxqr vi-

füpra cap. 12. 5:

$-

rum fequi.

(pi

p4$ I l

Qui fecit-)

Ó 7onj

Adb&reäif,

) ai-g-oo-noMzgS»i«:sm: . 4g-

d yeu

nd

Aator.

*

x

) &6 , ideft, Cre-

glurmabiter , fcilicet. amore f,'.& co-

(catà prlu

i

:

L

L

r d

Mafiulum , & faminam fecit eos, )

habimcioneg

Chrifti. argumentum eft. hujusmodi:

Una caro.) Velut unus

: I:(")'mo. Vel

cumülnmm

$i Deus voluiffet unum virum plu-

corporum conjunctionem intelligit ,

res habere uxores, non unam tantum,

ut D. Paulus vidstar interprerzari , T.

; anirtlü»

fib

ad Corinth.c. 6. 16. cum ait: Q a4-

fed plures feciífet fceminas ab initio.

(E dixirf) Deus; deeo enim loque-

beret meretrici , unum corpus effcitur.

Y/

ze E VANGELH s ECUNDUM MATT "

u

.. Itaque jam non funt duo, fed una caro. Quod ergo Deus

"1

conjunxit, homo non feparet.

L

L

&

* &onre.

l.

lli: e Quid ergo M

,Deut 7 D'icüntl

i

oyfes mandavit dare -libei!tl'tïz

u V

:

24. I. repudii,. & dimittere? -

*

*

.

! hibere w

8. Aitillis : Quoniam

Moyfes ad duritiam Cöfdis v'eüä.,per'

1 E

mifit vobis dimittere uxores veftras : abinitio autem non fuit fic.

EU

fSupr

:

9. f Dico autem vobis, quia quicumque dimiferit uxorem

- bon fcia

5. 32.

fuam, nifi ob fornicationem, &

:

i

jam duxerit . mæch—;&tur : &

- TnQu

Marci qui ditmiffam duxerit, moechatur.

IO.IIl:

1o. Dicünt ei difcipuli ejus: S

- bius, D

Lucz.

i lta eft caüfa hominig cüm

[ D«

16.18«

uxore, non expedit nubere.

dixit i

- des: ]

1Cor. .-II. Qui.

ilis : Non omnesg:apiunt Verbum iftud, fed

- leltimoni

P

2:49«q

juibus datum. eft.

o

Ls

$;

-I2. Sunt enim eurüchi

p

- qui de matrís utero fic nati funt,

i Pra"[a:('r ,

L Tpnum a

& funt eunuchi,. qui fa£ti funt ab hominibus: & funt eunuchi;

4

Qui þotfþ

;

^

Es

qui fe ipfos

| caltraverunt proptcr Tegnum, coelpmm.' Qui

L nymus lib

-

E pouit, inqpi

t got,exift;capelfe;F-?Ei?t:,

1 3v. g T'uh/ci:

1 inlvimr 4d t

-

q0« 82 444 eff. ) Ut fcilicet etiam

LT

T&.jlltnqui j-;tjm,wn Jfunt düa,fff) ld

,; fcmem T

, eft , jam non fgn; duo homines, fed

ob adulterium uxore dimiífa alium

E 6 ,

ducete non liceat , non expedit du-

( Quod:

4erg0 Dent E'oizjzz;zxit.')' Adeo

cere uxorem.

,., dul * Vejs;

-

Caefa.) '&ir(ia , ne

E aiu g

arto vinculo, ut nollet. unquam fe-

gotiutm , aut ?uä

E 46 u

, pararicdam viverent.

k

:

B

conjugale.

U. Mandavit dare

[belim-- refuäii -

Nubere. J eyapiioas V wxorenm duceres

- 'Ui"m : ,'l

CUU W imittere.) - N olentibus uxores di-

II- Nop ommes capiunt verbum boc.)

PROD Pdrwz

Id eft ,. non omnes tantum virtutis

; 08 putrjo,

mittere ; imperav

it,ut darent il:i.is li-

gt ,

bellum repudii.

capaces funt, ut fine uxore vivere pof-

| Utnu

iggzr LE

9. 44 d;!'rrit-:'d;æ "

fint ,.aut velint. ,

hr f

ob düritiam,

?Zi*: v-efri.)' [d e(ï,

.Ferbum ifíad.) Rem

: han'b.l

antes ; & à

i mmm

"Pérmifts2)-

Quidani 'þg*fant fuiffe il-

s; Datum eff.) Scilicet a. Deo.

Ticiti permiffionem;: alii-probabilius;

.O. Qui demarris utero /t'(: natifw;t.)

';æ els bgneüæ

liciti--- difpenfabat énim-Deus , lice-

INafcuntur enim. quidam ita a natu-

j gïati m a

hR

rà fadti , ut ad«matrimonium contra-

K,

batque utrique cum alio contrahere.

Non fuit frc. ) Scilicet permiffum ,

hendum inepti fint. Proponit , ut

Q Dl[WPg/I

feü licitum , aut inflitutum.

ait Hilarius, tria eunuchorum gene-

Yent

9. Nifi ob formtcationem. ) Licetqui-

rà, quofdam a natura, quofdam ab

»ut

ad(

dém ob adulterium- uxoris ab illà di-

hominibus, quofdama fe ipfis factos;

! fino

*Yertere, &feparari quoad thorum:con-

quorum primi; & culpa ;.& merito

b pua

-s jügalem , fed manet perpetuo matri-

careant; fecundi culpam, fi fuo con-

tu

u

monii vinculum , nec aliam ducere

fenfu exfecti. fint ; tertii meritum ha-

xfim

beant.

M

Ulüm

fas eft, priore , :

quz dimiffa eft ,Nad-

A m

- huc fuperftite. -

Qui. fe epfos caffrav

?r:mt, 6c.) Sci-

wf

Dim

)

Sci

licet voto , feu

5 Cà pmf

tlo,

nem. .

A

H

-

i

lieet ob fofhicdtio—

caftitatis. -

Pmpflüt? perpenuge

t

N

E benevol

d

;ï

"H« t (

X

c A-'Pïï,U,T'ï-xixög,.; n

d

rgo'Deusf'i

13 L Tunc oblsti funt et.parvuli, ut manus eis i

1

*

ergt, g'Mar;

& orare'.

Diícipuli autem increpabant eos.

mpon

: IO&IS..

— Lucz

libcln ] -

34. -Jefus vero ait eis :- 4 Sinite parvulos; '& nolite eos pro

-

L

*'Ig IS.

hibere ad me venire: talium eft enim regnum c

célórum. - -

»

bSupr

eltript-

15- Et cum impofuiffet eis manus, abiit.inde;,

18.

onfotüc d-

t N

30

16. ; Et ecce unus accedens , ait illi: Ma

; Mar

( Uxorem .

boni faciam, ut habeam vitam aeternam?

giftePbone ; q

I0.I7.

à [*

]

:h;tur: & ,

- 17- Qui dixit ei: Quid nie interrogas

de bono ? X Unus e

RZ Lucæ.

"$! ,

bonus, Deus. Si autem vis ad vitam ingredi, fervá mandata. - hu

nini; cumï'. UP

18. Dicit illi: Quae? TJefus autem dixit: & Non homicidium tExo-

facies: Non adulterabis : No

n facies furtum : Non faltum ao.1

*

*

küud.j M

teftimonium dices:

Ig. Ho-

« Propter resnum'cæþamm.) Íd cft, ad

mati funt ;

ii ngid ee iæt'crr'ag;:.& e bezo ? )

regnum celorum promerendum.

Lucas & Marcus habent , C me

L eunuch.

Qu; potéff capere , Capiat. ) Hiero-

diéss. bonum : ut etiam habet textus

nymus lib. I. contra . Jovian. | Pro-

. Qu

GracusMatthzi, 7/ u A eig dj »;

postt, inqpic 4 Agaizatkete: ? lþm:räitpm És

. fed nofter interpres legit 97 ue d oorZE

d

invitat ad curfumy, teuet Im mannu vir-

Titpi -XxyaS 09 4- ut etiam. habent aliqui

péTonc

gini(atis bravium , offendir puriffmum | Grzci codices. Dicendum eft, non

dlicer etiam -

fentem , E clamutatz Qui friit venit,

- difcordare Evangeliftas , potuit enim

mi alium -

& äiäat.

Qu; poreff capere eapiat ,. uoz

^" Chriftus .utrumque dicere ,. vel Mat-

dicit * Velitis j nolitis bibendum -vobts

thxi verba , & aliorum Evangclifta-

efl , atque currendum y fed, qui volutrit,

runide m—fï:gni/fï g:äxfe'. Non verba Mat-

",m j 3ut ,ns ;

quéi potuerit eurrere , atque potare «

M

thzi hunc. fenfum. babere poítunt,

D

le wincet. ,: ile fatiabstur ,. &$c.

Quid m interrogas de bogo 2 hoc eft,

artm dicert ;

13« Parvuli. ) Mox.maióta , pafvii—-

. quid me interrogando, vocas bonum?

virum ) 3-

los puerulosfienificat. $. Lucas ha-

quid mecumJoqueris vocando bonum?

bet ,f/ïgrs'þn , Ideft, Ifazze:. ltaque

lia explicat Abuleníis, & Maldo-

um virtuts

utrumque facum eft , & allati in-

evi p

natus. Probabiliorem exiftimo pri-

fantes , && adducti puéruli.

mam folutionem, v ï-d.et.urq..ue ita Chri-

Ut eis manas tmapoueret , &$e«/ ) Ut

tus "interroganti. refpondiffe: , quia

Janc

eis benediceret , bene precaretur ,. &

fciebat eum quz. a? Domino audiffec

Deo

j t n

at uri

gratiam aliqu

m fpiritualem imperti-

'^pon eíie fatturum , us ,cxplïicät Ori-

retur.

genes.

p a n

