erlpmt eum de manibus noftris,

fotre&ti

Jubens aceufatores ejus ad te venire: a quo poterls ipfe.

16.]

Judmans , de omnibus iftis. cognofcere de qulbus nos accu-

bere a

famus eum ;

.

4

9. Ad-

—

T

E

Adje

4

ettal

D. C;tata P;tua. ) Mos enim fult:

rum ublque fcdmones & turb:s come

Romanorum, ut dicitur cap. feq.

n16

Tmovett.

Cantes jt:

I0. Ar

Ut nullus damnetur p:iufquam 15,q1 ac-

6. Qui etizm tcm;!um 'wo!are ca;mtm

!t mutg

cularur, prafentes babeat acc:.g/.'ztare; le-

ef.) Hoc ei crimen cap. 21. num.29.-

IN Xe

eumque defendendt 466;;:4! ad ebiuenda

obje&tum eft, quod exiftimaretur Tro-

cr:mmd L

phimum Gentilem in templum indu-

Ey my]

xiffe.

C tot

Cum inmulta paæ 4gamus per £ey6c. )

Adulatoría oratio. '

Secundnm legem noffram ) Judaicam;

ü lm à t

9- Suferpimus. ) ava&sxo,us&a,ld eft,

hcec enim 'ertullus videatur. fuifle

ample

dis

imur, fcilicet tuam providen-

Gentilis , tamen Judæorüm nomen&

lun u

nt$ 4 C

tiam comprobamus , admlramur » fu-

legem fibi arrogat, qui eorum caufam,

TNrat T

fcuplmus,ut aliqui fcripfiffe putant La-

ut "Advocatus , agebat.

dmtld

sænum mterpreeem.

7ndzmrc.) Judicialiter dimnare, ac

Optime. ) xeaTi t , vide di&a fupe-

damnatum tradere occidendum Prafi-

'PfJudæ;

di Romano. Mentitur,nam Judai Pau-

T0 p

riore cap. num. 26.

JU$ tur bav

4. Pro tu4rlemmtm,) E"nieixcio,man-

lum tumultuarie occidere volebant,

fuetudine , æqultate lenitate , mode-

non autem fecundum legam judicare.

Id

Don port

fua facilitate, patientia..

9. 4 quo. ) Scilicet Paulo, quafi di-

« COnt

cat: Paulus ipfe negare non poterit, fi

BWIO 4

-5« etnllorem, ) Wgæ"rogaw;v , antefi-

tsf

gnanum , & primarium promotorem

illum mterroges ; Vera efle qua dici-

uturum

& defenforem.

muS-

Sedizionis fe&a Nazarfnorum ) Hujus

jud.cans. )av.þuglvucg,ld eft, exammans

Il x

Secte Nazarenorum five Chnmane-

Mcim,

1

ánterrogans ad eliciendam yeritatem,.

ümpmc

^

Ü

l

:

OCUA PU T XX

us a

*-. |

j

9. 'Aöjec?'eri;n'txlau*tem, & Judsi , dicentes hzec ita fe ha-

bere.

/

": om

Io. Refpond

it autem Pau'ltïs(annuehfe fibi Prxæüde;dicäreï:')

t a

Ex multis annis te effe jüdicem gen

f

d ,h[uil; fcienis,i þonþp ..änimo

pro me fatisfaciam.

s

*

uf omm

ji1. Potese

nim cogno.

fcere, quia non plus funt m1h1 dles,

quam duodecim, ex quo afcendi adorare « in Jerufalem: -

*

ASup.

at äu.dias-

i^. Et neqge in templo inyenerwnt me cum

aliquo difpu- 11-19-

tantem ,. aut concurfüm facientem turbae, nequein fynagogis,

$

C

antäm fe-

13. Neque in ciyitate: ne

jue probare poffunt tibi, de qui-

bus nunc me aecufant. *

'em fe

14. Confiteor autem

^hoctibi, quod f'e.cund.u&x fe&tam, quam

dicunt harefim, fic defervio Patri , & Deo meo, credens

m

4

omnibus, qu&ein lege, & Prophetis fcripta funt:

15. Spem habens in Deum , quam, & hi ipfi expe&änt, re-

n m

furrectionem futuram juftorum, & iniquorum.

eris ipfe

16. In hoc & ipfe ftudeo fine offendiculo con

fcientiam ha-

0s «t

bere ad Deum,.

& ad homines femper:

A.

: 17.?0&

-

EE CR

, Ad

:

—

, Ad]ecerunt,ö'c) -äuæ dvi;(:(xebarntur

feditiones c.On—eiJ:are,; & fcelera p,e;þe-Q

a Tertallo, ipfi confirmarunt , teftifi-

T

trare ,

ybis þom-

cantes ita fe rem habere.

jiciun: ?

*

?uo.t & quanta Judzi mihi ob-

n

Io. 4nnmuente, ) Nívoayrog . iunuen-

Afcen

di aderart.) Neni xeligionis

caufain Jeruf dem.

[4"::0']14!0!

1e, nutu fignificanté , ut pro fe dice-

; num 2f

ret , fi vellet,

14.' Secundum fe&am. »

r Tre

Ex multis annis , 6c.) Quafi dicat ,

viam, hoc eft, inftitutum , normam-

cum tot annis huic genti prafueris,

que vivendi, hoc eft, fecundum Chri-

nec unquam a Judeis de me querelam

ftianifmum, quem ipfi vocant here-

fim, id eít, fe&ain ,& fa&ionem , fed

| Judai,cämi

-ullam àudieris, facile colliges me nul-

i b

li unquam nocuiffe, Felix multis an-

parum gque & perperam.

| pomen

nis a Claudio Imperatore prefectus

Defervao. ) Awrgäjyæ , id eft , latrta

fuerat Trachonitidi, Batangs & Gau-

cole , & adoro.

LÀ

g cautàt ,

lanitidi ,.quz funt vicing Judese , fed

ipfi Judez, cum hazc agerentur ; bien-

Parri $ Deo. ) noroco St , Parrie

$

,amnäïe; "

Deo , quem mei ,

&— x]uds;oru,m patres

D

jum Prel

nio tantum prafuerat ; fi aliquas Pau-

coluerunt.

udgi Pa

lus turbas concitaífet, ignorare Felix

non potuiflet, etiam cum non Judzz;

I5. Spem habens , &c. )ld eft, fperans

ybkbäflh

fed conterminis regionibus preeffet.

fore refurrectionem mortuorum,quam

fudicaté

Bono animo. ) Intrlep;id,e ,& confiden-

& ipfi fperant.

o quíidi

I6. Sine offendicu'o.") Inoffenfam &

ter , fperans te mihi &quum judicem

futurum.

puram.

j quæ dile x

II. Non funt plus imtbi dses,quam duo-

Ad Deum,€$ ad bomines.) Utnecho-

decim.) Quafi dicat ; Quomodo ergo

mixes , nec Deus cordium fcruzator

]

um p

u

zam paucis diebus potui peregrinus tot

eam culpare P?Hïnts

T

1

-

H

-

r

|

678 .

ACTUUM APOSTOLORUM.

*

,

17. Poft annos autem plures, eleemofynas fa&urus in ge*tp

z,Dä

-tem meam veni, & oblationes, & vota.

: dicio füt

JSup

/18. b 10 quibus invenerunt me purificatum in templo mnon

pet: va

2126 cum turba, neque cum tumultu. (1)

a6. S

-19. Quldam autem ex Afja Judaei, quos oportebat apud te

'reefto effe ,

& accüfare fi quxd haberent adverfum me:

propter

Cüm «

20. Aut h1 ipfi d1cant, fi quid mvenerunt in memlqmtatls,

cum ftem in concilio,

LÀ

n

z7B

21 Nifi de una hac folum modo voce, qua clamaw inter

- tum Fe

« Sup. eos flans: c Quoniam de refürre&tione. mortuornm ego )u-dl-

*

ife lqült

23. 6: cor hodie 3 vobis.

23. Diftulit autem illos Felix, certiffime fciéns de vía hac;

M:

dicens; Cum tribunus Lyfias defcenderit, audiam vos.

f)"ïi

)!

Juffitque Centurioni euftodire eum, & habere reqmem,

*

Fifus:

nec quemquam de fuis prohibere miniftrare ei.

24. Poft aliquot autem dies veniens Felix cum Drufillauxo-

jfiym

-

re fua, quae erat Judséa, vocavit Paulum ,f& audivit ab eo

iaf

fidem qua eft in Chriftum ; efum,

777

4$. DI-

indi

I z b*lzt Smf additar :

()

Et apprefxencïexunt nie ehmantes, & diced-

f

-

tes : tolle mnmcum noi'trum.

LT

17. E;eemaünd:fd Anufus.) Adec non

eü a"rcchOg , quod cum fic aon&n, ver--

fum feditiofus; ut beneficentiz &elée-

ti potefï /eum ffeti , aut cua fLarezsci-

:mofynæ caüfa faciend& genti mes.

licet in concilio ferofolymitano,in quo

E

tantüm iter Jérofolymam fufceperim.

Sadduczi contra Paulum, Pharifzi pro *

A

/ide 2. ad Corinth. cap. 8. & 9.

illo pugnarunt , qug explicatio mehus

"Oblariones. ) In £emplo offerendas ;

cohzret cim fequentibus.

U

N

QI« Mf de wra hac Voce, Éfc. Quafi

ex quo probat fe temphi & legls effe

dicat:; Nifi forte me damnari volunt

/€ultorem.

L

19. d» 7;;:5;4:.) Negotiis, vel ope-x

propterea ; quo

in €o. coticilio lel,

gibuss

Quoniam de refurretljone , 66c.

Atum 1f

Pu iféatum im temþla ) De hac puri«

22. Diflah£ illos SFelix. )- In allud

BL

:ä

2$ 1

ficatione fupra cap. 21. mim. 25.

tempus judicium dlfi'erens

/"(

Non cgm türba. )

oncientem turbás;

Certiffime [ciens de vta bac.) um,p 04

fermom

dut cumulcum facientem.

be effét edoctus Chriftianorum in i-

Confme;

19. gLazdim AHteT éx Affa 7:44'&:,6 )

&itum mhll continere, quod printariis

du

Quafi dicaf :

Áccufatorés mei conci-

Tl di

illos er-

slr

pracipuis legis Mofis capitibus, &

tardpt tamultum , non ego :

ipturarum præeeptls & documentis

PA

go hic fiftere oporteret , jüdicáre &

adverfax etur.

Vdetu

punire; non me; qui injuriam paffus

AA Habere ieq;»xem ) P vsa* v,relzzx.st-

prosim

fum; & plagas pene lethiferas ac«

ttanem id eit

, laxius haberi $ & initius

Ruam

tm&aru

€epi. .

ä

C

20, Cox /?em in cóncs[sa. ) íd eft ,. in

. Cum Drufila uxoré. ) Qua erat,

dum d

-

hoc judlcw—, Gul tu pr&es

In Græco

filia Herodis Agrippe, qui fan&ium Pe-

n

7 ")

!

CAPUT XXFV & XXV. .

679

: n gt

^5. Difputante autem illo de Juftma & ca&xtate, &.de ju-

dicio futuro ,

: non

tremefa&tus Felix refpondlt

Quod nunc atti-

net« vade

tem pore autem apportuno accerfam te1

tapidte

.46. Simul & fperansö quod pecunia- ei daretur a Paulo,

:

propter. quod & irequenter a.,ccerfens eum' 1oquebatur

IqUits

cum €Oo.

*

47. Biennio autem expleto , accepxt fucceH'orem Felix Por-

àv1 Iniet

tium Feftum, Volens autem gramam p1æftare ]udæls Felix,

g0 jui

*rehqmt Paulum Vm&um

--

-

via hat

-^

CAPUT XX"V

$i

equiett

ro, j?us non ob[equituf f)'udæzs mf dwfe petentibuss ut Paulus

ia u

eofolymam ducatur : fed Cajarea audit ejus accuJatores ,. & Paulþ

ab 00

re[ponfiongm , qui a. Fe[lo requifitus an vellet de . bis ]udzcam je-

rofolymis , appellat Caefarem: Filus Pauli caufam regi Agrippa

DI

mdfcat qui ip[umi audire cupit ,

po[leroque die jubente Fe[Io

& dlcEd-

-adducitur coram ZAgrippa , C? Bernice.

Eüuq ergo cuní yeniffet in Provmcmm, poft. tmduum afcen-

EIRI,WI"

"R

dit ]erofolymam a Caefarea,

f& C

n quo

N Adæïuntque eum principes facerdofum & primi Ju-

riti pro

deorum, adverfus Paulum: & rogabant eum,

o fhelius

- Poüulantes g*rauam adverfus eum , ut juberet per-

duc1

( Qu&(

j volont

jo ditl;

t£rum in carcerem comecnt, fupra cap..

eum , &c, ) Frequencex illumn accerfe-

i2. L.,

bat & alloquebatur ,. fperans Paulum

[n aliud

25.: Tremefatius felix. ) E.ï'nr'acuate

de captivitate pecunia folvcnda mern-

fermonis Pauli, & peccatorum fuorum

tionem illaturum,

umjlfO

confc-entla.

27. Biennio autem exþletm )

V2l

mifitt" -

Quod zunc attinet.

*

,

In prafentia.

captivitate Pauli , vel a Neronis 1

i

mmruä

Ttal. dicimus , per a4efj7.

perio , vel ab inchoata Felicis prafe-

m

Q6. Speran: quod pecumta es davetur.)

&ura in Judea. Hx tres explicationes

imenti

Videtur in hanc fpem indu&us, quod

fuos habent au&ores & fuas conje&u-

roxime audler&t a Paulóo cleemofynas

ras, quubus nitantur.

selatéé

allatas ab ipfo in Jezufalemo, & quod

Grdtmm praftare.) Rem gratam fa-

mitlu

cere.

fciret A.po&ulam Chriftianis admo-

dum charum effe , ut pro illo liberan-

D) offulanres grattam. ) Ut: fClllcet

4 erlt

do nuili fumptui parfuri viderentur.

Paulus Cafarea remu:t;crecuz

mv

Proptu 7«04 S9 f iequenter 4ccerþ*m

] erofolymam.

1

L

27

-j

,g!

680

ACTUUM AP os*:T-O-'LQR'*UM

p.T

:duci eum in Jerufalem

; i'ni:ïdigsï terïäxentesg ut interficerent

eum in via,

y

: appe]]aü

m

4. Feftus autem r

efpondit,fervari quide

—

Päuïtïrü*i'fï.gägfar*ea ;

-

n E

fe autem maturius profe&turum.

*

*

] - ernice

I

nE

s..Qu

( ergo in vobis (4it) potentes funt, defce

üdefhffeis

fimul , fi quod eft in viro crinten, accufent eum,

*

L

vt def

6. Demora:us autem 1

nter eos dies non amplius quam o

&o,

D

aut decem, defcendit Caefaream, & altera

- face

d

& juffit Paulum adduci..

die fedit pro tri-

lum dan

bunali ,

ff

L

". Qui cam perdu£tus e

et, Cl

rcumfteterunt eum ; qui ab

MU.

rofolyma defcenderant Judaei, niultas) & graves caufas ob-

- (mnar

Je

Jicientes, quas non poterant probare,

faites ]

g. Paulo ra-ionem reddente: Quoniam neque in legem Ju-

iblend

doorum; nequeint

gtn*-?lum ; Beque in Ceefarem quidquam

n

.p6ccavh

e

defed

9. Feft

üs autem volens gratiam praeftare ïüäæ'is, fäfpdn-

T

dens Paulo, dixit: V

is Jerofolymam afcencfär'e ,& ibi de his

fereban

judicari apud me. -

*

10 (

1o. Dixit autem

Paulus: Ad tribunal Ceefaris 1?0; ibi me

do o tad

firmabo

oportet judicari: fudaeis nou nocui, ficut tu meliusnofti.

^1r. Si euim nocui, aut diznum morte aliquid feci, non re-

E

eufo

tü

*

mori: fi vero nihil eft eorum, quae hi accufant me, ngmo

j

As

pöte& me illis donare. Caefarem '.??PCIIIO-*

I?;T Tuncm

(

2 a.

Servarl Paulum in Cïz/l?fed.- ) -Re*.-

IO: ;;la/l:'tr;äïg;ndiljaefa?isfa & c".-'.Q.ua-*

uum,

B

jecit Feflus. Judeorum poftulatum ,

fidicat, Cefar fuum tribunal , quod

fcieu l

qucd fortaffe aliquid de infidiis eo-

tu nuünc éjus vice occupas , o Fefte,

tum cognoviffet , vcl quod tribunal

habet hic Cefares quafi ín Metropo-

pellatiot

Prafidis effet Cafarex

li Provirciz , híc me judicari oportet

COrd( fg

,erabat.

2

,;quo ip'fe: pro-

fion Jetofolymis. .

Vel fenfus eft:

]

12. G

ftare deerevi ad Cefaris tribunal, vel

" lils Co

Servari.) Ut fervaretur , ut etlam

4d

aliqui vertufit,

hic Cefarez, vel Romz.

Maturius.)

Id eft celeriter ,fälu,bre'*-

II. Me.illis dogare.) U

t pto fuc ar-

|

Mu

xi, é» r4x&.

bitratu in me fzviant.

T.cite per-

t(]mmod

E Potenes

fetir.). Qui. fine fao , ac

ftringit Prefidem , quod tiimis Judzis

tifione f

gratificandi ftudiofus, velit Paulum -

rerum fuarum detrimento venire pof-

judicare Jerofolymis; hoc ením erat

N

fant, Vel, qui potentes futit lingua,

i lemi [

dicendi facultate pollentes.

Judeis tradere qui meditabantür contra

Á

9. Multar É graves canfa

4!.'-) 6217'[6;'

illum infidias in itinere collocare.

fuitaf

&

uTà , eriminatiónes , Qug&nam ea fue-

Cdf[krem 4;7;/26[[0.')-"'[3(1 CefaremPau-

iS i

zint doccebit Pauli refponfio.

]us ptovocat , quis Prefidem in Judeos

BEU

propenfüm animadvertebat, Prater- .

g. Neque m

Q/üm. ) Ut ffzäiti:o-

( MEO Um]i

u$,

ea,quia a Deo orac-ul.um ;;ccegergc ; fu-

Biij.

? ï

d

d

]

CAPUT XXV.

6981

;ä'ff&ei*Ent '

12. Tunc Feftus cum concil

locterefpondit, Cufrem

— appellafti ? ad Caefarem ibis.

E

]

Cä;efaræ ;

!

i

15. Et cum

dies al

E

iv

iquot tran

fa&i äfï'ent,-x"*Agrippa r'äx*, &

] Bernice defcenderunt Caefaréam ad falutandum Feftum.

:egdeütes

14. Et cum dies plures ibi demorarentur, Feftus regi indica--

, vit de Paulo, dicens: Vir quidam eft dereliétus aFelice vin&tus,

uärh oh,

15. De quo cum effem Jerofolymis, adierunt me principes :

| pwïtri-

facerdotum, & feniores

P

udæorurfg poi*t111.antes 'adverfus il-. —

lum damnationenmi.

:

f

/

j (]üiuab.

16 Ad quosre

pc"mäli : Quía non eft Romanís confüetudo

Aufasobe

- damnàre aliquem hominem, priufquam is, qui accufatur prae-

fentes habeat accufatores, l

3

ocumque d'efenden;dli aecipiat ad. -

erem t

abluendacrimina. (1).

r

iwfi'ent 'f)ïne ulla dilatione

'

;uidqqäm

/17.. Cum ergo hucconven

" fä-cluenti

die fedens pro tribunali, juffi adduci virum.

ftetiffent accufat

Á

ores, n

, teljote

-18. Dequo, cum

»Ullamc'ätlïfam deä

hi de hs

ferebant, de quibüs ego fufpicabar malum:

2

à

E

I

*

atn

de fua f

dMteie habe- -

uxíliones vero quasd

upe

,lim

$

bant adverfus eum, & de

quo.damr]eiïu defunéto ; quem af-

f

tiftl

firmabat Paulus vivere.

|

: dit.

, of f€-

E ?,Q, | Hæütans v ckb dl o

Z de Qh?ujusmodi- quseftione

5

u-

ce-

6 nemo

z

Cs Ea;'t.l Silxr. 'Mdi:ä.k.r duæ ei obïiciüntüf.

w

Tu-nc-

pra cap. 23- 1I. fe Roma evangeliza-

16. Noz .f Räkmzw'i;- con(uetsudo,

h

-

7

)

.turum, hujus ergo occaftonem com-

Eadem confuetudo.fuic apud illos po-

m .le"

modam captat, appellando Cafarem,

pulos; eft enim juris naturz, & gen-

mü! qu

fciens id Deum velle,ideoque ipfi ap-

tium , ut reus accüfatus non

; damne..

,0 G

pellationis hujus fucceffum CUur& , &

tur inauditus.

Mettope

r XC()rdi fOrC.

Donare aliquem Lbominem. ) InGreco

ii oport

12. Cuim concilía loeutnta)

addicur, £i azteNciuv , ad f2rerztte.

fus &

Scilicnee cuni

- fuis corifiliatiis.

I9« Ceufam.) Deliftum , crimen. -

ïbunillv f

"Ad C'&fdrem ibis.

) Hönc füif] cojllfïlïa-

De quibus ego fulpstabar malum )

tiorum Prafidis refponfum , quod

Nüullum gr:ve crimen , ut ego

5[*;9 [ic 4f«

comrhodum vifum eft, tum ut aliqua

cabar, impingebant.

,fufpi.,

*,; äïc 'c.rd

ratione fatisfaceret. Judeis, amandan-

19. De quadam Jefe 4 6c.-) x szem-

aj Juteis

.do longius Paulum ; tum ut Cæfgris

datz appellat per contemptum , ( ut

j paulaft

^ Aomini deferretur.

.

A

.

oftendat: doctrinam illam. Re

snim erit

) HicAgrippa non

ininime noxiam effe, :

3

ipublic&

cür cotitid

18 Acrijpa Rex.

fuit fenior ille, qui ab Angelo percuf-

fra-

. 0. Hefftant autei ego t$c. ) Men-

TU

fus interiit cap. I2-

fed ejus filius,

titur Feftus , ut fuum fa&tum coloret,

aen l

ter Drpfille , & Bernices.

' Vide ]ofe-

[in]tldfqg

re enim vera volebat in gratiam ]'uf

*

Mi

- phum libr. 18. Antiq. c.7

-

"

gt

Bgu.' cwCom Menoeb. T. VIl.

682

ACTUDBJL

APOSTOLORU'VI

cebam Ífi' vellet ire ]erofolpmam & .

bi

3uäxcar1

de

lftäo.

Paulus (j

21t. Paulo autem appellante, ut fervaretur ad Auguül co-

nitionem ,. juifi fervar: eum, donec mitam .eum ad Cæ—

Cbn/ium |

arem,

- droim pf

o2. Agtippa autem dixit ad Feftum: Volebam, & 1pfe ho-

minem aud1re

Jrieitia i

Crás, inquit, audies eum,

4

23. Altera autem die, cum veniffet Agrippa, & Bermce,

cum mul:a ambitione, & mtroüfent in auditorium cum tribu- -

nis, & viris prmclpahbus civitatis , Jubente i*eil'o addu&us

eft Paulus.

AGN

24. Et dicit Feüus, Agrlppa rex, & omnes qui flmul ad-

nem redi

eftis nobifcum viri, videtis hunc, de quo omnis multitudo

^ De

Tudaorum interpellavit me Jero.olymis, petentes, & acclaman-

m meb

tes non oportere eum vivere amplius.

; Ma

45. Ego vero comperi nihil dignum morte.eum admlüffe.

vetudin

Ipfo autem hoc appellante ad Auguftum, judicavi mittere.

me audi

26. De quo , quid certum fcribam domino, non habeo,

LE

propter quod produxi eum ad vos: & maxime ad te, rex

in gen

Agrippa, ut interrogatione fa&ta habeam , quid fcribam.

j Pfc

2" Sine ratione enim mihi v1detur mlttere vinttum ; ] &cau—

fas ejus non ügnlücare,

1€) quoi

vixi Pha

6. Rt

fatta eft

CAPUT

| !E)ï

s.

P Df(

. fimo m

Aæorum Paulum ]erofoiymam remit-

24 Vlaletn bunc s &2 ) Quafi dlcac

E"PPa 9

mP.l tatio

£ere, ut vidimus fupra numer. 9,

- hic ille eft, de quo, &c.

- Bfimi

2f. Auguft ) Scilicet Neronis , qui

Interpel/awt me) everuxon (.w:, €an-

v

eo tempore Romanus erat Imperator, "venerunt me.

Tnïgnæ Qu

22. Felebam.) Vellem.

| 95. lpfoó autem boc.) Ipfomet Paulo,

lntror ei

23, Cum multa ambirione.) Qayrac íag,

"dicavi mittere, ) Ipfe ad Augu.-

- lieedicer

id eft, apparenm, oftentatione, pom.

ftum.

!m

a, comitatu & faftu,

26. Domine. ) Imperatori,

$ Ma

þï*»fmln

In anditoriumz. ) In pretorii aulam,

Interraganane fatla. ) Dlhgencmä

üg al

uba agebantur , & audiebantur caufz,

fa&ta interrogatione, & mquicmne ia

L

£oram Præüde pro zribunali fedente, —

ejus de&rma , moribus, -

]i

ais |

—

ïm.

VRSGHSRUIRE N PUBI U POR N

E

[

-**i' "* ***

683

*

-

ii de .

CAPUT XXVL.

Luguüi co-

Paulus coram 'Agrippk Juam caufam defendü ; f'eferens ü,(æ,mql

m alCe-

ObrifTum comoer ionis ordinem , €? fe Sftudeis, «c Gentibus fub

divina prote&tione pradica[Je oflendens : Fefloque. ipJum ex . mimia

icipele.

feientia infanire dicenti re[pondet, omne[que eptat efe Cbriffianos z

m potuiffe dimitti, mifi Cefarem.

: Bernice,

; Jgripga dicit, eu

"um tribt-

appella[]et. .

d

Gripþa vero ad Paulum ait: Permittitur tibi ïoqüi pro

"A

temeétipfo. 'Tunc

| fänui a

.Pau»lus' extentg manu, coepit :aütf;p-

nem reddere.

?

multitudo

'"&. De omnib

u

sJ quibus accufor a]üdæïs , rex Agrippa, seiti-

acclamate

us me hodie,

mo re beatum, apud te cum fim defenfur

.

.. 4. Maxime te fciente omnia, & quae apu

d Tudzeos funt con-

ädmiüffe.

fuetuüdines, & quzftione

:

$: pll"opter *quod oþfgcro patienter

jttere,

me audias.

0n hábeo,

4. Et quidem vitam

meam a juväntüte, quse ab inidtlid fuit

] (£, TéX

in gente mea in Jerofolomis, noverunt omnes Judsei:

.

.

*

bam.

R"

- «. Praefcientes me ab initio

*

(fi velint teftimonium perhibe-

, KOU

1

"3 -

|

re) quoníam

fecundum certiffimam fe&am noftre religionis

vixi Pharifzeus.

-.6. Et munc in fp

e, quae ad Patres nofiros reprofn.ifïionïs

fa&a efta Deo; ftq judicio fubje&tus,

Rrrr 2

7.in

p

t Txrenta manu. ) "More eoricio-

*&'mor—es.. Converfationem meamyut V?r-

L^ nantium.

tit Syrus,

M

Q De omnibts , &c.)

'Geufus eft,exi^

Pre jz'ientes' m

eab i)z(tio,&f )u geryzv«S&-

PUT

ex

xoyrsc , id eft, pracogno/cenzes me, qui

/

ftimo mé beatum; quod.coram te,

Agrip

pa ; fim hodie me defenfurus; &

té Chriftiartifmum:«.

fcilicet noverunt ine, & mea faita an-

uafi diits

ES

inei rationem.

redditurus.

^

&flimó me béatum.

) Noh modicam

— Certiffhmam fitlam. ) 'A'KSIBSQ&T 3 »

1hagn& cujufdam felicitatis partem ar-

, diligentiffimam , exa&iflimam , reli-

j ng, eit

bitror efie, quod apud te dicam. lta-

giofíffimam inter Judxos , talis enim

barifsorum. facta.

"

z

nec aulo,

lice dicermus : Reputo a mia grafzbeu-

3

* 6. In fpe.) Pxopter

fpem , accipitur

furg.

.

fd Augy

^. Maxime fe [ciente omnia.)

Jdeft,

hoc loco fpes pro re fperata , id eft,

pra(ertim: eum fciam te fcire omnia,

xro jüftitia, falute per Chriftum parta,

Qug ad pr&fentem controveifiam

*

48 fuit objectum fpei antiquorum

g

* Tudeis pertinent,-

-eum

P

trum s

quibus- ej;z? promi—fïio fuig

ig;iqnc ii

Ff'idm.') BIIQO??) id eft , vite actus;

z

Iü&ac

-

-

684

ACTUUM APOST

OLORUM

. In quam duodecim. tribus noítrae, nofte, ac die defer-

s. Ego

dixit : Eg|

m

xientes, fperant devemrw

. De qaa fpe eccufor a judælb,

TGX.

16. Sed

a tbl

8. Quid. 1ncred1b11e Judlcatur apud v0$; fi iDeus mortuos

fu c:tat

wilti, &

9. Et ego qu;dem exiftimaver 30j, me adverfus nomen ]efu

iT [l

Nazareni debere mul:acon:raria agere.

mrito f&

4 Sup.

Io. a

uod. & feci Terofolymis, & multos fan&orum ego

VA

$. 3

in carcenbus inclufi ,

4

]ucim,

a principibus facerdotum poteüate ac-

cepta, & cum occxderentur, detuli fententiam.

fionem p

rj. Et per omnes fynagogas frequenter puniens €os, com-

, dunme

pe]lebam blafphemare, & ampliiis mfamens in eos, perfeque-

10 U

bar,

2-

ufque in exteras civitates.

20 €'

5Su

12. Ín quibus 5 dum irem Damafcum cum poteüate, &

& m om

9. $- perniiffu prmmpum facerdotum,

pniten

15.'Die media in via vidi, rex,- de coelo (uüpra. fplendo-

filtentice

rem folis circumfulfiffe me lumen, & eos, qul mecum fimul

r B

erant.

prehenf

14. Omnefque nos cum decxdliï'emus in.terram , audivi vo-

21 !

fo, te

cem loquentem mihi Hebraicalingua: Saule, Saule, quidme

perfequeris '. durum eft tibi contra ftimulum calcitrare.

8 qu

Ka

^X

15. Lgo

UE

4

rum |

". Duodeum tr:äm* nofira. ) Quam

Detuti fmrentmm, ) L'ttam a judu:t-

non folum Pharifzi , fed omnis lfrae-

bus, nimirum , Principibus Judzorum,

DSrctasesee

lmcus populus fperac fe confecuturum

hanc enim, ego detuli ad miniftros ,

Nex

p:r Mefliam.

hibena

re, & Chriftianos damnatos occidere.

quorum crat eam exeuutlom manda-

De 4ua spfe acm/or ) Licet' enim

16. )

gonveniamus , quod obtinearur falus

1I. Compellebam blalphemare. ) Yd eft,

precon

- per Meffiam , tamen in hoc diffenti-

negare Chriffum , dlcendo eum Mef-

Eorui

fiam non effe.

.mus, quod ego Meffiam advenitfe af-

lus Ch

firmo , ajoque eum Jefum effe ; Judxi

Infaniens.), Furens.

foten

/vero mnegant. -

In ex£eras c;wmte: ) Non tancum

millus

.. Quid incredibile , ö't ) Quafi di-

in Damafcum , licet c. 9. n. 2.'hUjus

Eory

f&

tantum mentio fiaz.

cat^, incredibile videri non debet quod

co eft

eus mortuos fufcitet, cum fit omni-

I4q. Ip quibzs.

Civitatibus , ,vel ope-

t4tla

poæns » Dominus vitg , & tnortis &

ribus infanie,

P

agn. vertlt anrum

Qam

d

rerum fiudio.

Tüm

dubitandum non fit quin is poflit. a

mortuis homines fufcitare , gul potuit

Et Permxftt ) X

.svrrrgovmg » quod

Tnuita

eofdem de nihilo creàre.

verti poteft comm;]' one., five procura-

IH

9. Exiffimaveram. ) Mihi. lpfi per-

s20ze;.

NNofter maluit dnccre, permifa,

fum |

ut indicaret Paulum potius. a fe ipfo

HINCLESCSTUIIGANR SORIE TAR

4

fuaferám prorfufque decreveram.

1o.

làm j

Quod & fecij j'eroþgymu ) Vlde

incitatum in Chriftianos feviiffe,quam —

ill !

;('uL)ra €: g.

juffü principum Sacerdotum, .

E

pan

-

Á

(CCARPUT MVI -

685

i& defer.

: 15 Ego äüte—tin dixi:, Quis es, Domine? | Döminus -au;temi

*

dixit: Ego fum Jefus, quem tu perfequeris.

^

; hidgis, -

& fta fuper pedes tuos: ad. hoc e

n

s

im äpQ

316. Sed exurge,

: *mortuo)s ]

parui tibi, ut conítituamte miniftrum , & teftem eorüm, qua

vidilti, & eorum, quibus apparebo tibi,

nen fjllefu"

.17. Eripiens te de popu

tibus, in quas h*im;c« Ego ,

'-jl:;i.s? & ;ggn

anitto te, -

Tüm [

18. Aper

jre ;pCuïïds eo'r:üm., -'-».ut' conrv'er»t-antur;ä tenebris ad.

e&ate M

]ucem, & de potefta

te fatange ad Deum, ut accipiant remif-

fionem peccatorum ,.

& | fortem inter fan.&osg perfidem, qux

08, ; Cor

eft in me.

«19. Undes.

rex Agrippa, noii:

fui incredulus coslefti vifioni:

)erfeque;

.20. c Sed his, qui *unt Dama

íci primum, & Jerofolymis,eSup.

& in omnem regionem TJudxe,

& Gentibus annuntiabam, ut13.14

i,

poenitentiam agerent, .& converterentur a

c-ï-JD*eum, ;.dignäpoxe-

-

fplehdo- —ï

nitentize opera facientes.

-ASup.

H

2;. Hac ex caufa me Judaei,

.cum «:eji.fem,;in;emplbg d com

m ümu! :

J

prehenfuni tentabant interficere.

Orp-3E

divi vo«

22. Auxilio autem adjutus Dei,

fque in hodiernuïm* diem .

quidme ..

fto, teftificans minori, atque majori, nihil:extra dicens quam

f€,

a, qua Prophetee locuti funt futura eff

*

*

e, & Moyfes,

23. Si paifibilis Chriftus,

fi primusex re

furre&ione mortuo-

l

,En

— ——

&

eft populo , & Gentibus. -

14 udipi-

rum, lumen .ann»ün-'tizitururs

24. Haec

Rrrr 3

idgoru

Qus fhic : .eyadäc .inoü:em " -e'igu& fþatïilgn con-

ninilros s

-fRex. ) O Rex *Agriqpl,)a..

di munas injunctum.

j mandt

:

habentur explicata funt fupra c. 9.

N

cedatur exequen

yccidere.

16. Mim fram.

/

Eyangelïi, ejusque

;

Sortems ) Hreditatem.

precone w, & ceftemn.

X

L-Pcrþfa.'e»i 7:4)&'.6/; 18 "He. ) Per fïdem

'f')ldeai

Eoruin q44 vidifft. )

Vidit enim Pa;x-

in me. qui fum Chriftus.

umn e

N

lus Chriftum fibi prefentem , & ad-

. 9. dncredulus.) A'aci9 gc inobediens,

ftintem , idque ut ab eo edoctus, &

ftatíim mihi perfuaderi paflus fum fi-

miffus poffec effe teftis oculatus.

dem Chriüti ; ftatim crgglidi 4 ftatim

) tantam

JEorum quibus apparebo £ibi. ) In Gre-

obedivi.

P

2I. Cuom g[äm 12 templo ÉG

j Hi-

co eft , e»re OfSwucouut OC y quorum

ftoriam habes fupra c. 2T. n. 5I.

caufa apparebo t5; , ut fcilicet eate do-

vdop

ceam. Exhoc ergo loco cónftat Chri-

22. $:e.) Superítes fum;, nihilo fe-

m

ftum fapius apparuiffe Paulo & illi

gnior fa&us ad evaugelizandum,

multa revelaffe.

:

Minors atque majeri.) Parvis eque,

3 and |

qotulde

17. Er/piam :e de jz,oþu/o.)' *'Pr.omif-

ac magnis; omnis cond

x

»

»

i,:i9ni$ homi-

'fum hoc de ereptione non escludit il-

nibus.

umjh, 0

. Jam przdi&ionem c. 9- 16. Offendam

- Nibil extra dice

n5.) "Nihil sliud di-

feiplo

slli quanta oporteat eum pro nomine meo

cens.

4

p Solum id öonti,qec—, futurum, '.'w;

23 $z þa]'

Te,gufm É |

T Cbnþïa , ö'c ) Quaü

À

686

A CT UU M A—P OSTOL ö'alu M :

24. Heec loquente eo, & rfatfönem:reddehäe;,! Feftus fia-

o Af

gna voce dixit: Infanis

fi non ap?

conver:unt.

:

, Paule: | multa te liïtteræ 'a.dï Thgæfg.gia-æ

2s. Et Paulus: Non infanio (inquit

ritatis, & fobrietatis verba loquor.

:

) o-gtix'n*e Feíte , fe&ve*- |

Pauta .

v

*

.26. Scit enim de his rex, ad quem,

carilict

latere enim eum.nihil horum arbitror.-

Neque .G'zn*ïm. m 'a*'tïgu-'-' T

quenim

lo quidquam horum geftum eft.

s

^

garida

-27. Credis, rex Agrippa, pro

phetis? Scío, quía cxechs

* denjlat

58, &

g

ftianum fieri.

grippa autem ad Paulum: 1n modico fuades me. Chri

x

3

| fim fjj

49. Et Paulus : Opto apud D

vuti; d n iodiBO d- NU

magno, non tantum te, fed etiam omrifes, qui audíunt, ho-

die fieri tales , qualis & ego fum, exceptts vinculis his. -

:

. 3o. Etexurrexit rex , & preefes, & Bernice,

i

T.

& qui —gfïïde-'-. |

bant eis.

Tiocoho

.31. Et cum feceffi

ffent, loquebantur "aä'ihvfcem,— äicen;

L À

teDSf:

od*

gire cire

Quia nihil morte ] aut vinculis dignum qurd fecit homo

-

'ii]:g; ;

E

tilatdio

p

"

-

E

-

—

i

dnA

: f

dicat : Argumenturmi nmieartím concio-

eä c&pi?c*is/ & brgænäruü fatigationie,

Aem traf

nunur eít, venturufne effet Meffias in

morbum. & infaniam contrahant.

€arne paffibili , am non: effetne. mo-

fui» pet

Q5. Ver;taris, && [fobtielatis- ) Vera

4 E

xiturus pro humano

genere , & qif.o

loquor, nec vinüm aut infania men-

pterea «

genere ntortis, &c..

tem de flatu fuo de

jecit , cltm,'.-fim-- fa-

$7 primu; éx ?'qftirre&;z Zé mo)"tüarf!m.)

nus, & fobrius.

sE

Au Chriftus primus fit, qui ex tnorte

26. Sert ezim de bii

Rexe) Sane tu

Pm, (

ád vitam immortalem: refurrexerit;:

EXzcmtacems

Rex Agrippaes hotum maxice gti:russ

32- Pitt

Lumen amnuntiaturus. ) Àn ipfe fit

Neque enim in Anghülo 721/.7' uaum. Lou

10 Ctiam

quí venit in hunc mundum , utlucem

*um geffum eff.) Ctux nimirum , &

tionem d

afferret E»vangelit-

Erat enirn Chri-

mors Chri(ti , & ejufdemi refurrectio

ftus, ut dicitur Joa. 1. 19. /uwx verz,

cum ceteris, dug pertinent ad univer-

&ttm ad (

qua Mlgmtnaf ominem bomimem Venien-

DS,&m

Kem im bunc musduems

fam economiamn redeniptioriis noftrz.

U

2B. Iz modtco [uddés me Chriffiamum

24. Infanis Paule, ) Hmotg mentis

feeri.) .Quafi dicat, nimium urges me

d

G

ilum putat prefes , tum quia propontt

Paule, & paruim abeft quiu fnihi aper-

2. Ngy

iyfteria captum hominis gentilis fu-

te fuades ut Chriftianus. fíam.

?/4 ey 4

EE

perantia , vifiones Chrifti ; lucem ad-

.. a. Qpro aptta Deum.) ld e-fï;'æv'o[)toä mí^

Ynirabilem , refurrectionem miortüo-

hi hoc à Déo concedt.

pitto qit

rum; & fimilia; tumi quia magno ani-

dn modico s 6 48 magio.) Grce ,

3f uj

mü, vultus ; & oculor

*

um ardore. fo-

parvo , && im insító , quafi dicat omni«

*difmus

quebatur.

ho feu pcf oniném modum.

Mulza li

wterd ) Hbr;eni'll*ii aliquaftdó

&d!isj egä fum-")

Scili;ec ; Chriflía-

wimium ftudiofis .Iig,era.l—:uïm evenit , ut

nus.

.'L--

AUs

—

i

A s

ES

-

M

CAPUT XXVL & XXVIL-

687

Feffus mæ-

- 52. Agr.ïppa autem Felfto dixit: Dimitti poterat homo hie,

oufünag -

T

| 'ü non apgllaiïg; Caefarem.

-

CAPUT XXVIL.

3

135

- Paulus a centurione S'ulio ducitur Romam verfus , navigan

; per

[4 H

t loquor

.earia leca : adver[ante autem ipfis vento , vix perceuiunt ad

D i angue- .

- quemdam in Creta locum: a quo ,. licet prediceret . Paulus

credis

periculofam effe navigationem , diKedentes, patiuntur. ingentem

jempeflatem ,. tandemque: pof?. Pauli confolationem ,' qui narrans

me Ciri

[ n

fibi de omuium falute revelationem , bortabatur eos ad ci-

7

/[fi naufragium omue

», &i

:-.5 £

UM

Ellm j hü-

lui?zfumendum : pá

incolumes.

j hl&

'f« aütem judicatum eft navigare eum in Italiam, & fr.ädi

IU

u aide

Paulum cum reliquis cuftodiis '-cïgnrnri-oni nomine ju-

lio cohortis Auguftae,

4

1. äicen-

2. a Afícendentes navem

Adrum&tinam;, ïinmpien'teskn*avi. ,2.,(«;9;

cit homo

- *gare circa Afize loca, fuftulimus , perfe

verante nobifcum .A-— Ij2

riftarcho Macedone Theffalonicenfi.

T

.-.9. Sequenti autem die devenimus S

ïdonem.r Hüman;e äu-

Xem tractans

atigationt,

]ulius Paul.um? permifit ad amicos ire , &CUram

rahatit.

fui agere.

u) Ver

4. Et inde

xcu&n fuftuhffemus : 'fubna-vigaV'ifhuä Cypr-um pro-

;fmm mén«.

pterea quod effent venti contrarii. -

yin fin

. $. Etpelagus Ciliciae, & Pamp

' i

h

mus.Ly-.

J )'lliæ navigantes, veni

6. Et

4 Gue t

itram, quz eft Lyciae:

|32. Peterat dimitts , & c. Immo ve-

Arifar;äa Macedone. ) Cujus mentio

me gt

ro etiam poft intérpofitam appella-

eft fupra , capite 20. num. 4-

i.f:lf.'-:drl?l l*

P2)

Phe

miruti s

tionem dimitti poterat, provocaverat

3

Sidozem.) Quum eít urbsin

reftirredio

enim ad Cafarem neceffitate compul-

- nicià , diftans a "'yro ft«diis ducentis.

gd'u!ïiïer'

fus , & in fubfidium juris.

X SQurem [ui agere. ) Curare corpus

js tolre

Udicatum eff. ) & prafide Fefto.

feflum laboribus, & vinculis; &que .

1.7

Cuffodiis. ) 1d eft , vindis..-

,v,,;/mm

9. Navem Adrumetinam.) Syrus,que

rare.

ad navigationem erant neceflaria Pa-*-

a

g mé

uz eftin A£ri-

þih[ apti*

&rat ex Adrumeto urbe,

p Sufaliffemus.) Anchoras, ut n.2.

£a , eam Ortelius in thefauro Geogra-

.«hoptomï-

phico aitnuncappellari /z Macbomerta.

SubmavigaUimus Cyprum. ) ldeft,.

[

Suffulimus. ) Xnchoras folvimus,vela

fub , vel juxta Cyprum navi

avimus,

fecimus.

Probabile eft navim hanc

non enim videntur: ingr.em

C

;fice j ;' j

fed in mari manfiffe.

ypt:um "B

;gt Qm, .

folviffe ex Joppe, que nonlonge abe-

rat Cefarea, unde vindtus mittebatur

N

5* Dj

14

4

/ngmï.) Cuj.us'xnehtïo'fupra e

&Cbrifïfa-'

Pau? us.

-

Em

/

z

688 À ch UNI/ UA FEDS T'OLO R UJM j

/6, Et ibi inveniens centurio navem Al

M 13' Afp1

exandrinam n aV'ï faq-

tem in Italiam ,. tranfpofuit nos in eam.

ncre, cun

7, Et cum multis diebus tarde navigaremus, & vi

x devenif- ]. u Nw

femus contra Gniduni, prohiberit

Typhonia

€ nos vento . 3,d9ïfïVï$3-Vi*

Uff

