3erfecutiones advenerint , non tamen

catio eft Maldonati, & Corn. a La-

m;i

omintm. -

continuo 'xiftimetis , adelle finem

Pofterior Abu-

-mundi; prius enim. Ejvangclium to-

pide ia. Danielsm.

T

|

.to terrarum orbe predican oportet.

"lenfis, Janfenii , Bor'ron'ii , & alio-

rum.

;

m

gt a

|

[ Vel fenfus eft : Licet tam. multa.tri-

T bulationes, calamitates, & perfecu-

A Dagicle /):op/g

gta..) ; þCap'v. 9. n. 27.

siones iqfïzrge&uræ fint. contra vos,

,ian? pPOPill'

', Quirle&it. j D"'a;niclem ,pjxopþätgm. :

a

*

144

EVANGELII SECUNDUM MATTH

wau e

À

16. Tunc qui in. Judsea funt , fugiant ad mohtes.

ocadentem '

17. Et quiin te&o, non deícendat tollere ahquld de. do-

mo fua.

4 i Ubieu

n k Stati

18. Et qui in agro, non revertatur tollere tunlcam fuam.

19. Vze autem. przegnantibus, & nutrientibus in illis diebus.'

i fcurabitur,

ecælo &

g A8.). 20. Orateautem, ut non fiat fuga veftrrain hyeme, g vel fabba:o;

I. 12.

21. Erit enim tunc tribulatio magna , quahs non- fult ab lm-

T Et tun

tio mundi ufque: modo, neque fiet.

g plangent omr

22. Et nifi breviati fuiffent dies illi , non fieret falva omnls

enlemem it

-

caro : fed propter ele&tos breviabuntur dies illi.:

l: Matr

23. g Tunc fi quis vobis dlxerlt Ecce hic eft Chrlftus, aut

713-2L. illic : nolite credere.

ln penetralins,

u

E parte domus,

24. Surgent enim pfeudochrifti, & pfeudoprophetæ, & da- ]

P Sicut enij

73b

&ue fecumdum

unt figna magfia,: & prodigia, ita üt in errorem 1nducantur

(fi fieri poteft) etiam electi.

- Compart, quod

gur fülito, & i

$

X

25. Ecce praedixi vobis.

oXet, nec qux 1

26. Si ergo dixerint vobis: Eccein deferto eft nohte exlre-

« quo puro tem

ecce in penetrahbus , nohte credere.

ptunum ; ftc ipf ipf

27 Slcut

" nim putablmus.

- Eut uno mome

ad Üccidentem .

Intelltgdt ) Locum prophecæ od

Sabbato, ) Qua a us 'longum fa-

fciat eum de abominatione loqui, que

cere non licebat.-

Vide A&or. eap.

. &do fl,lendldus.

fignumerit eyerfionistempli, & urbis.

I. I2-

€ttt vifarüg nog

16. Tusc. ). Cum fcilicet audieritis

28 liicumaue

Qualis m fuit 4bi enitio mum!;, ö"cï)

prelia &c. ita ut Zw»c ad omnia fu-

Aliqui figni

cari putant nullun hu-

ü æCOCBf [

radiéta referatur.

Vel, Zzzc, cum

jusmodr tribulationem fuiffe in popu-.

Au$ elt , ompe,

Ícilicet profanari templum videritis.

lo Judaico; fed' quid amplius fonant

t d lum

Fugiant ad mantes ) Ut fa;utl fuz

verba: nec populus ille fuit ab initio-

$ illo lll(hcem

mundi.

confulant; tutiora enim funt montana

Videtur Chriftus refpxcere

.a lu æad Cada

loca ; quam plana & campeftria.

tempus Antlchrlfh

r adeo

. Er qui in te&'o, €&c.) Celerem

92. Breviati. ) - Scilicet numero.'

Yentus

?X om

fugam defcribit.

Qui in tecto fue-

Nifi Dominus tempus illud brevms

AC Vif w

rint non defcendant , ut farcmulas

effe voluiffet. -

l ent Cddï*ï&ra

colligant , fed tantum ut fe fuga pro-

Non freret Íalua omnis caro. ) Omnes

9 T arim. 3

ripiant.

'Tecta Judex, ut alibi non

Judei 4 Romanis, vel omnes Chri-

emel diximus, plana erant,

& iniis

ftiani ab Antichrifto fuiffent abolitii

M

ul!" [ lem

verfari Judei confueverant.,

Eletlos,) Qui .Scilicet tunc erunt ;

I8. Noez revertartur tol/(re ttmzcdm.ï

D

Vatlonem

vel qui poft nafcitori.

D

hs alir

Sed re&ta fe det in fugam..

3 2"7200)

Particula | Tzzc, de fi.

mlm 9

jec

I9. V« autem prægaamzäm

cfc)

gnat totum tempus , quod inter Hie-

l0ns ]

ütrris

oQuaram . impeditior eft fuga , cum

rofolymitanam everüonum, & finem:

j

uterum gerant, aut infantulos finu

inundi interJacet.

902 dj

m Qu

l"ïm'n

porc"nt quibus lac prebent.-

Si fferz poteff. ) Si herl poiret.

elh [

20. .Hyeme. ). Tempore ad fugam

In defe;toc;/i ) Scxhcej: (.,hrx-

&C Infy

mcommodo.

*

i

t

'ünd.

/[umc

a.

j

e

"

CAP UT XXiV. -

145

97. x.Sicut-e'nim fülgur exit ab Oriente , &.paret üfque in

] "Occidentem : ita erit & adventus Filii hominis.-

I

&aquilæ; iLuc.

|..98. i Ubicumque fuerit corpus, illic congregabuntur

» fuahä.

20. k Statim autem poft tribulationem dierum illorum fo

l 12.37.

t 41ale7

li diebus.

bícurabitur, & luna non dabit lumen fnum, & ftellze c

a;dent

1-3.'1 O.

elfabbro,.

e coelo, & virtutes coelorum commovebuntur-

Ezach.

50. Et tunc parebit fignum Filii hominis in coelo; & tunc 32. 7.

foit ablm

plangent omnes tribus terrae : / & videbunt Filium hominis Jocl.

2. 10,

1lvä3omni$;

jeftate.

I5

| venientem in nubibus cocli cum virtute muItg, & ma

*

1. m Et $

arcti

:

ba. ^ AIiï de inflammatis exhalationi-

3:24

riitu';, aut

B þ?natrïdiäu!. ) Scilicet in intima

Luca.

| parte. domus.

bus accipiunt, quz cadentes. ftellas

21I.25

tææ':&".dai

- Q7. Sicut enim fulgur , 6€c.) Chri-

referunt fuo dapfu per aerem.

ftus fecundum adventum fuum fulguri

Virtute$ cwlorum — comimmoveluntur. )

Apo.

ndugantu'i—ï

E

| comparat, quod quemadmodum ful-

Aliqui de Angelis intelligunt, qui ade * 7-

. gur fubito, & inexpectatum emicare

miratione commovebuntur , vel tre-

[ folet, nec quisquam obfervare poteft,

more ; quod videtur per hyberbolem -

[ie exire

di&um ad fignificandam Dei tremen-

. quo pun&o temporis fit e nubibuseru-

| pturum ; fic ipfe fubito, & cummi-

dam iram, & potentiam. .Alii, vzr-

nimé putabimus, veniet, & ficut ful-

tutes celorum , nihil aliud. effe putant,

g Sicot

. gur uno momento ab Oriente' usque

quam ipfas celorum vires, five po-

—

ad Occidentem elucet, fic ipfe veniet

teflates corporumcceleftium, duz mo-

r't!ongtimqfa:-lg

adeo fplendidus, & illuftris ut nemo

vebuntur, & a folitis actionibus de-

| A&.m'-' Cap'

eum vifurus non fit.

fiffent. Alii arbierantur 'v[rtut'e.t fïgn i-

29. lbicumque fuerit corpus, Efc. )

ficare fidera omnia, & aftra, que in

facris literis militia cocli, & virtutes,

| nu]hm U

In Graco eft, nróàgua, cadaver. Sen-

* fus eff , omnes homines convolatu-

hoc eft, exercitus celorum appellan- -

if in popue-

ros ad locum, ubi Chriftus fuerit, ut

tur.

ylius fonant.

ab illo judicentur, quemadmodum

30. Pare!iti. )

vit db initid

cuum erit.

: A-ppare'-ll)it,. . Confpi-

ios relpictle

aquile ad cadavera convolare folent,

eritque adeo manifeftus Domini ad-

Signum flii þ/aam'xïi;i:, &c. ) Imago

ventus, ut omnes nullo monftrante

crucis fplendidiffima , vel etiam ip

et numem

i-v 1

fint vifuri, ut a

eadem crux, in qua.Sertator noí

;

llud breviui.

vident cadavera.

quile nullo indi-can;e:

confixus fuit.

Ome

7'99. Starim.) ld eft, non multo

Plangent omnes tribus ter»m'.sx-)'-—ld eif,

(

[9]

pre dolore ac poenitentia pectora ma-

Triä?tldt;onem dierum ;/lorä;nz ,€ c.)-

nu tundent, nimis videlicet fero.

; ii

L Trbulationem Antichrifti.

Onmes fribus terrá.) Id eft, ex om-

tont fv".mf ;

$o obfturabitur, 6c.) M el nubium

nibus aliqui ; nonenim boni plangent,

denfarum obje&tu, vel etiam. fubtra-

fed potius letabuntur, 4wie dibgunt .

Tutts deü' ]

.&ione luminis : quomodo etiam in-

aduvent um

e

jn';, ut ait Paulus . 2. ad

( inter P^

'lim. 4. g.

fii

telligendum quod fubditur : Ez /wsa

m

202 dabit lumen fuum.

- Filrum homsnis.)) Chriftum.

Srella cadenz de calo.)) Maldonatus

Nubibus celi.) [d eft, aeris, ficdï-

g pl

hzc intelligenda putàt ut fonant ver-

cimus volucres codli.

R

M

W* Cbn i Bib. cum WC'am*. Mg;zoqä. T',V!-I,'

*

-

x-»

X

[ 4

[

146

EV'A—SGE LII SE 'CjUND"U M MATTH.

"—r — 3tr. m Et mittet Angelos füos cüm tuba;'& voce magnä,; &

'Cor.' congregabunt ele&tos ejus a q

E m

Is- 2- r

uatüer -Vgntis ib fünïr'n;sq coelo-

iThef'

um ufque ad terminos eorum.

- 9) Sicul

32. Ab arbore autem fi

*

ci difeite plafabïc;]äm : cum jam ra-

|

" t bibentes

x 2

4- 15.

mus ejus tener fuerit, & folia nata, fcitis, quia prope eft seftas.

| dem., quo

33. lta &

g Esb

.

VOS, cum Videritis heec omnia, f?ijl;ote, fl;uia própe

K

eft ;n januis.

-

comnes: ia

t^4o Tur

34. Amen dico vobis, quiz no

? p-ræferibit zeneratio hæc,

É

[

donec omnia hsec fiant.-

.

: linyietur.

- 4r. Du

»Mar — 35. ? Coclum, & terra tranfibunt , v

&

rba autem mea 'n'o,'n

bunt.

: quetür. (1

;;3.;31, praeteri

|

h

56. D

B autem as d ho

ra nemo fcit , neque 'A'ngïeli

D

! . Vini

j -

? venturus f

Cv.oelolrum', nifi folus Pater.

'

"N

37. 0 ,Si'ciut'

: 4 Tllod

À————MÀ.

* qua ho fü

Virzure, ) Poteftate.-

.Sei)tentriODe , Auftro , Orient

Z

:

P. Oc-

- perfodi dor

81. Cunm fuba.) Aliqui veram tu- cidente.

- 44 ldeo

bam intelligunt, aliqui metaphoricam

« fmgis Cæ!ü;füm. ) Ab unà c)o'el.i

j

1

id'eft, vocem aliquam magnam, rau- extremitate usque ad alteram, ubié

x|

: homitis ve

cam, fonoram, horrendam, & clan- colum videtur terminari.

- 45 Quis

gori tubz fimilerg, qualem fe audiffe ^ .

Q. 4b arbore antem ftci diþi'te p.«zkqua"-

ltuit dom

dicit Joannes

WApOc.ï C€. I.IO. & & 4.. Zolam.") Id eft, accipite, audite fimi-

*

I.' & C« I

6.

litudinem , quam vobis ex arbore fict

Et "voce mdg;m",' Efc,-),þSï tubam me-

propofiturus fim.,

j

taphorice interpreteris dices wece za-

3. 'I;zjanuis.') :

Pra f—o»ri:xbusu,- prg:i

('I) 4l "s

£"4, exegetice poni, quafi dicat, cum ^ pe, ante pedes.

hts teli

tuba, cujus fonus vehemens, & vox

34- Gezeratio bec , Ccc

) Id ef,

magna erit.

Favetque, quod in

non *definet effe in mundo humanum

; Qu lomo d

85 Mm f

aliquibus Grecis codicibus habetur, genus, donec omnia, qu& dixi,. fiant.

4 (

ntumvis

Mer ceaNmwyyo; $evig putq4N;6 , Omhino, &certiffime fient, antequam

)

€unm tuiha voci magne.

-Si. tubam. hominum genus aboleatur e terra. -

*0 tratus ?i

proprie aceipias , dices preter fo-

S. Celum , 6 terra tranffbunt, 7 c.)

- p Wemalugdo

"VOT nem ee

num tube audiendam etiam vocem,

Id eft, potius vel prius peribunt ,

.E Ditim i

qua mortui judicio fe fiftereju- quam verbá, &

beantur. Fayet huic interpretationi, irritum cadant.

pxædi&'roges mez in

* ltife eg tit

quod in Grecis codicibus habemus;

.ll m

3* ag

36. Niff folus parer.) Non dubi

I

"Itetis l

Mera e'dvricyeoe, xad od mteyedatc;

quin etiam filius hominis excludatur,

eum tuba , 6 voce magna , ut eft in

cum dicatur Marci 13. 32,

Neque

T dj

wulgata Latina . editione.

Filius niff pattr.,- Hoc autem fic intel-

ac -u Miey |

l

Eitlos.) Et etiam non electos; fed

lige.- Verum quidem eft, Chriftum

þ j

4

;

de electis tantum mentionem facit

bomihem fcire diem judicii humano

BI

honoris cau

fuo intelle&u , cum in ipfa humana

|

* lg,

probos.

fa, tacïte/ .-præteriens re-

*

Chrifti natura, ut ait D. Paul. ad Co-

Vüsthy

v ilter

4 quátuor ventis. )

Id efh a qua-

loff. 2. 3. Jfnt omnues in t hefauri [apsen-

£uor Orbis partibus, a quibus'qua- £ie, & ferentia abfconditi. — Sed.non

iiff

Mdfnt []

T0 ho

o prscipsi venti flant, fcilicet noviþ fecundum humanam naturam ,

95 d.

m

d i n

1

]

CAPU T XXV.

147

n &

: ,þ37.., r Sic

:

tus Filii «Ge

I;-

ut autem in diebus Noe, ita.erit & ac;ven

I

1ls etelo

- hominis.

?

:

icut enim e'r:int in diebus,,.ante',diluvium comedentes,

Lugæ,

j jam t

J & bibentes , nu

bentes , & nuptui tradentes ufque ad eum !7?*

elt fs.

diem , quo intravit Noe in arcam ,.

jia prope.

39. Et non cognoóverunt, donec ven

Ws COMMO

UR CNM

| tulit

omnes : ita erit & adventus Filii hominis.

Iio hæb,

: 40. 'Tunc du

,

0 erunt in agro : unus aiïumetpr

, & unus re-

M

- linquetur.

m:ea:non

4r. Duse mo

lentes in molai una affumetur , A& utna— ïelin.:

quetur. (1)

*

z

; Angdi

— 4 Vigilate ergo , q

uia nevfc.:itis," qua hora Dominus vefter

venturus fit.

/

A

- 43. Illud autem fcitote, p q

uoniam-fi fciret paterfamilias,

, Mar,

—— d

17,* 0 Sicut

. qua hora fur venturus effety

vigilaret P'giqug ; & non fineret

13-3'3.

ucæ.

riente, O.

jerfodi domum fuam.

44. Ideo & vos eftote

b uná eali

'1

parati : quia qua neícitis hora Filius 12.39.

:

^hominis venturus eft. .

zerama j

4S. Quis, putas, eft fide

lis fervus, & prudens, quem con-

p p

ftituit dominus fuus fuper famiiiam fu

z

gndite TIm

P

ary/n , ut detv illis cibpm

[ dn tve'rrxfþoAr; ?

T25

camore nd

i

46 LI Bea-

(1) 44 verf. AI- j edit, Sixt

. zddirar: duo in ledo, unus 'aiI'ui'nätur',w &

)ï'l.büs ! pl'O:

&

^unus relinquetur.

N

' W,ä[d erh

qua homo eft, fed qua homo Deu

molebant frumentum

-mglam trufati-

eít; Nam fi homo tantum fuiffet,

lem verfantes.

-

u

antumvis perfectus , .quantumvis

';] ngqc s 30-,

dixiy n

l3

44« Qua nefcitis bora.).

eo gratus , non fciviffec illum diem,

wérE , quea hera mom putatis.

re terl'üf l

4 queémadmodum mnec Anceli fciunt.

Filins hominis venturus eff:) Ad ju-

INon negat ergo Chriftus, fe etiam ho-

dicium , & repetendam a vobis totius

] IZIW, U:')

minem diem, judicii fcire, fed negat

vitz rationem.

;

; peribunte

fe fcire eo titulo, quod homo fit.-

4S- Quis putas eff fidelis fervus,&tc.)

] 58 Cueedestes, 67.) Quafi dicat :

Imitandum proponit fervum fidelem,

"Terrenis rebus intenti, & nihil minus

& prudentem , qui afiis fervis prs-

jon dubiuit

uam diluvium expectantes.

pofitus, bene fe gerendo meretur , ut

eschudatuh

ab hero. ad amplius munus promovea-

Nett

f Nul;äütes.)-cyayä'v'fsg',,xld e(ïï, 153-

trimonia contrahentes..

»

j*

tur, & fupra omnia illius bona con-

-89. Tultr omne:. ) Omaes

dinou:

fRituatur.

Chnüum

-40o. Heus affumetur , 65 nuns relza-

y

Quis putas ? ) I

n Gäæco eft, v

1 humain

&pas, qui[mam , quis tgrtur ?

*

f humJM

uefur.) Id eft, unus eligetur , & fal-

Ur dez slls zritics rmen[uram.

) Allu-

d vuserit, alterreprobabitur, & peribit.

*

AT. Mailentes. ) Significatur etiamin

dit. ad. veterem famulorum morem,

þat

? f,;p;z

À viliffimo hominum genere Chriftum

qui enim fideliffimus erat praficieba-

$«d 001

: | :fp*o,s haberec/ Quientalium |. ancille

wr? & fingulis Íuo tempore cibi,

n naWWn'

EVAN GELII SECDNDUM MATTH

148

5Ap0.

.46. 4 Beatus ille fervus, quem; cum venerlt dommus ejus,.

E Qumque

26 15- invenerit fic facientem.

,5.d quir

o]æm fecum:

47. Amen dico vobïs, quomam fuper: omma bona fua Lonfh-

« Tuet eum.

Prudent(

1bus.

48. Si autem dixerit malus fervus llle in cor de fuo: Moram

fac:]t dominus meus venire:

Morat a

9tl Tud.

.49. Et coeperit percutere confervos fuos, manducet autem,

& bibat cum ebriofis :

6. Media al

pit.. exite.obi

$o. Veniet dominus fervi 1111us in dle, qua non fperat, &

hora; qua ignorat:

7. Tunc f

. $1. Et dividet eum, partemque ejus ponet cum hypocrms.

ampades fuis

rSupr r Illic erit fletus, & ftridor dentium.

n

540

—-———

lflfl D

CAPUT XXV..

pent, ut fpofus

L mum fponíe, in

: des füas deduce

ia Pamlyolas proponit de decem «virginibus, ac taleniis di jlrzlmfzs

fervis, quorum dominus peregre rediens. fingulos pramiat , aut

: brandis prepara

wrgmes honoris

punit juxia ipforum merita : extremum judicium ponit ob -

Pcum fibus, !

oculos , & caujas premiationis bonorum , ac pu-

E lib. 5 cenial, d

eitiomis malorum.

M eudhs. Vije

L trad. a. Jun d

n6 fdelinm o

Unc fïrmle erltregnum coelorum deceríh wrgm*bus* quæ

E

'enificar.

/ accipientes lampades fuas, exierunt .obVLam fponfo &

Laalas fus

fpon 8e.

^

: IMufiat, : )m

-

i.

2 Ouln-

[ perünt, qua (

- Tuntbyiam, fe

vel tritici demenfum dabat, quo - fe

I

z. ) Cum fcxhcec Dominus

; Tptias inor,

alerent.

venerit, pendet enim fenten-

--

; Otnes bonis o i

9. $; autem dGCrl! males . férvus

tia ex fuperiore capite.

n

;lle. ) $i fervus ille malus fuerit, &

Decem 'wrgtmäw ) Id eft multlS'.

Omum fUam

dixerit.

þ(mfa & Fe

$0. Sperat.) ld eR expectat.

Denario numero parabola proponitur, -

SI. Dividet eum. ). E]lClCt e familia

uüut omnium hominum multitudo , at-

p antem CM

ue univerfitas fignificaretur , quz.

le 77

fua, feparabit a famnlorum . fucrum

per hunc numerum expnmx folet, ut

æ yir

gits 1"

numero.

lomutafli merce-

fid

m dbcf'im

Partem ejus.) Partem vocat, He-

dem meam decem fw:zäu:

Gen. cap. 31.. 7. —

Parobola

breorum more , miferam ejus condi-

tionem, SicPf. 10.6. dicitur: lgzis,

mt patet ex. conclufione, qu& habe-

turn. I3. eo fpectat, ut intelligamus

talicis eorum.

& fulphur ,

S Jþ:r:tm Procellarüm pars

3 0leum

)1

debere nos femper vugtlare, paratos

L.

hOC []

um bypecritis , &c. ) Hypocmas

effe, & bonorum copiam in adven-

lan

lto

vocat fervos pigros, & negligentes,

tum Chri(ti prepararé, qunnefcunus

qui non folent "nifi Domino prefen-

qua hora Dominus venturus. Iic.

T)af f"f*ü

&mt

Ms ve] t

te laborare , ad ocgluwn . fervientes , ut

Virginibus.). Nirgines dixit, morem

: füm

loquitur D. Paulus ad Ephef. 6. 6.

refpiciens sviillius; confuemdo emm

R Gpemm [l

EEE , B

w

l

CAPUT-XXV.-

E

149

eis erant fatuae, & quin

C

lüe þru-de

ntes:

2. Quinque autem ex :

inus; us

. $.d quinque fatuge

, acceptis lakmpadib/us- non fumpferunt

fa coniti-

oleum fecum:

$

4. Prudentes vero a

*

c.ceperu»ht oleum m vafis fuis cum latf;l-:-,

S Ü MOT&[E

dibus.

:

$. Moram autem fa

ciente fplbl'ifö » dormitaverünt-dmnes, &

ormierunt.

&

6. Media aute

m no£te claïndr.fa&:usgft Ecce fponfus Xvþe-,

E

mit

, exite obviam ei..

fpents &

j

^. 'Func furrexerunt om

es V1rgmes 11Iæ, f;&". :orhäï;ï???ün;t.

gypoþfids&-

am pades ..fua&

T 3

8. Fätügae

. Moram. autem. f'aciente — fponfo. y

äl-at, -ut,fpm-ifus— vefperg .ad..iregc do-.

mum fponíe , indeque fponfam in e-

Moza .

f

poAfi inoram. fignificat »ju'tq'uilicijs |

^

des fuas deduceret ad nuptias cele-

yenturi. .

P

dl]l;iþll!isï

es, && .d.orm:'emnf;)ï

brandas preparatas, pueri autem d

Darmitaverunt omn

Z

juf , nb

X

virgines honoris caufa obviam ibant

Dormzirt, mori efó ; inquit. Gregor.

Wt -

cum facibus.

Mide. Alex. ab Alex.

homil. I2. -4ete fomuum vero dormi-

lib. 5; genial dierum , & ibi Tira-

zare , .efl.ante mortem a. falute Uingue-

t.

quellum. . Vide etiam Salmer. tom. 7.

feeres quia per pondus agritudinis per-

tract. 39. Jam diximus per decem vir-

weniter ad (agmum mortis , &c.

Ap-

gines fideliumomnium apui;i.tudin;m ]

pellayit autem Dominns mortem ho-,

jus: que

fignificari.

*

iminum fomnum, quia omnes veluti,

d

des

Lampa

(Juas ) — Lampas ;'äd'cm"

a fomno, ita.a morte in extremo ju-

fignificat. Omnes enim fidem acce-

dicio excitabuntur.

perunt, qua Chrifto excipiendo exie-

? Quir

runtobviam, fed nonomnes cum illo

6. Media, node clamor fatlus

: ef)

: Cum äfc'ilicec(minus.'expe&abaptur x

t Dominus

ad nuptias ingreffe funt, quia non

omnes bonis operibus erant in(tru&a.:

nam 442 Lora non þutatis Frliu$ homi-

im fentt

Sponfo £* [pom[a. ) . Dum fponfus in

mis veniet. . Porro clamor ille eft ,

omum. fuam. fponfam .deduceret.

qui capite precedenti num. 3I. per

tubam & voce

t &—mums. |

Sponfía eft Ecclefia, quam trium-

tus eít.

m magnam figni kfïca'-v

1

roponitüh

phantem Chriftus deducet in cclum. .

nmdo, 4*

Q« Oinque erant fatue, &c. ) Fa-

V. Tanc furrexerupt ommes "virgines

FUL Y

quæj

tug virgines. fignificant eos, qui cum

alle. ) N«l fignificatur corporum re-

furrectio; vel, audito rumore adven-

; folet, ut þ

fidem habeant, carent tamen operibus,

nes, qui pri-

i m

bonis,Sapientés vero €0s, qui utrum-

tus Chrifti, omnes homi

us quafi fomno opprefli

de illo non

qug hbt

qué conju ngunt,üdcm f;(.:,kilvic.ec )S

opera.

Cogitabant, excitandos,

ficut D. Pau-

lusdicit ad Rom- c-13. IF:— Hora eff

lgelligämus

9. Oleum.

) ;Bonörvuih operuin;nam'

tD Pmms

fine hoc oleo fïd;es/ non lucet,; fed

jem nos de [ommo furgere , munc entm

ip adret

languet.

propier eft.

nijfro Ts quam tum. reie-

"Je 'f'&ajïx

fu;:a iP er vafa m;elhg;qus

dinmits,

*

ixxd

æ'defgilüusa

g Or na*vcr

unt. ldm;mdes fuas.) Ornare

anima, vel.confcientià , qug |boho-

rum

&

lun

lampades fuas, eft, opera, que quis

li' m()l'em

€eit.

ub m

E

: ;»itecgpcgþu

[

'täcit', ad reddendám in ju ic:rg eo-

eu,ldo. e"-im :

"

5 s

L

. 138 EVAN-GEIQ-I'I SECUNDUM MATI;H.--

/*8. Fatuse autem fapientibus dixerunt :' Date nobis

'devolä*(;

r Eu

L unum, uni

veftro : quia lampades noftrae extinguuntur.

& 9. Refponderunt prudentes, dicentes: Ne forte n

on fuffi- [b «tiain.

*

ciat nobis, & vobis: ite potius'ad vendentes, & emite vobis. : [ : Ab

10. Dum autem irent emere, venit fponfus, & qua paratee. [ elinas,

.erant, intraverunt cum eo ad nuptias, & clau'a eft janua.

7 Stmi

1I. Noviffime vero veniunt, &

reliquae virgines, dicentes:

4b Qu

- Domine, Domine, aperi nobis.

*

Mcondit

:312. At ille refpondens ait: Amen

dico vobis, nefcio vos.

! ECRU!

A

4Mar — 13. « Vigilate itaqué, quia nefcitis diem,. neque horam.

lorun, &

15.33. — I4. P Sicut enim homo

peregre proücifcgns, vocavitfervos . » E«

£Lu

"

1

1

quinque t

x fuos 2 &ï trad1d1t illis bona fua.

15. Et- fonii, ec

— .

rum r

a

*

Io ngi

?. Ait il

& recognofcere. -

"

ationem in memoriam revocare, "

tern«e.

X

-n;'zftiqs.:)' Be-atftUQiniä &- :

C qua fier.

4

X

"8 Date Bobis de o

lo veffro;) Sipni-

"Claufa eft janua.

) Q—u-iä nïzl'li äpei?ie-

pintn i p

ficatur fore; ut homines; qui'bona.

tur ccli porta, poftquam beati poft

ópera nor habuerint nimis fero , cuim.

judicium in colum fuerint ingreffi

GI. Neviffime vtro -wveniuut €$ re-

judicabuntur^, * fan

&Q-rglm-: '-gu.xilf-ium*

t

implorent. .

X

Hiqua "Virgines, ) Ktiam hoc eft parer-.

& preguation

þ r

790. Refpon

dérusit þfü.ä'ente! 10862 9

R

gon ad explendam, & ornandam pa- -

f Cum u a

Quod prudentes virpines negamnt fe;

rábolam. $imul tamen fignificatur — | virgny,

óleum daié poffe', .fipnificat aliena

poft judicium, quo quilibet damnatus

Timt ereoy

ópera, G'merira implis tunc non pro--

eft;. non eífe precibus lc—ä;(;'um,, ut ad- : 'v'tu

t Chilhs

futura. , Nonenim potetit turic roga-

mittatur ad gloriam..

(

»

-12. Nefiio vos. ) E.

ft vulgaris ille

ceftt i

j *quia e

tus D. Petrus, aut alius quifpiam.ex

fancis, merita fua , & opera dare

dicendi modus; quo eos dimittimus,

P tam ais

quibufcum nihil commune habere vo-

E juditn

impio , ut falur.em'j aternam "confve-f

uature .

»

D hoc

lumus ; his enim dicimus, Nontenovi, .

4litis,

..A forte

op fuffisat Bobic, UPp0LAS)

ltalice, No- :2 cemofto , licet nobis .

Vm'll!'t [; 1 t

Non fignificatur juftos dubitatores in

egregie copniti.

Dicitur etiam Do- -

« VOS Og h

judicio ; num ad falutem futficiant

minus nefcire impios' fcientia bene-

-N int

1

l

Sliging

fibi opera, qu& habebunt ; erurt eniii

volentig , & approbationis, quiaeos :

*ntum li

QU

beati , & clariffime fcierit fufficere fibi

non approbat, juxta illud Pauli 2 ad

[ um ded

it,;

opera & charitatém , fed eft'parabo-

rim..carh 25 I

quei junt ejus.

9- .ïCagnq'?it Dam»z'ng.l;,;*

; h Ujunds f

ig parergon; tribuitur' enim hac re-

;

CM D m

fpgnfio ;K"*;i

inibus , üt harrationis

UIS. Fegalate dta49

e 6c:) Nevobis-

! &ttim "heren

decorum ,.

ptobábilitas férvetur;

contingat: cum fatuis;Virginibus. im-

*

utetiam quod proxime dicitur , Jre

paratis ex cocleftibus nuptiis excludi,

N

^ Mu ded;

:

TET

petíus ad vendentes , t.^ & quod' fe-

UH "Sient enim bouo. ) . I»mpe*rf.e&æ 5

: Qul

7feda

quitur, Dwm aufem arent emere; nuül--

eft & pendens oratio; itaque fubin-

Ota

la enim erit facultas judicii tempore

3

j ahh le

operuüm bonorum oleum

Filli ï

vel

Jfacir

1 fï ,,Zi- r?gæï!? f-æ

t

!l füque

f

Abeundi a

1

iatn." Pátrtic

ften

0n f

comparan

dum, fed fignificatur inuti-

dom,

lrl

Jem effe fetam i.

duo:

fuai

Ls

abóla ,

I'eg t

f

2 Juuo pasa.

adyigü

antia

abolg

mï&læ,

; riam., i.

aþigxk:qmg;w, "

Bo

»2

-

OCAPUT XXV.

15I

sdedn T

1;. Et uni dedit quinque talenta, alii autem duo,, alii vero

. T unum, unicuique fecundum p

eft ftatim.

ropriam yirtp.tem',. & profe&us

ton füfi- d-

evobis. T -

16. Abiit autem q

: :

vi quinque talenta a

cceperat, & oper.at*uïs :

epuus p

eft in-eis, & lucratus eft alia quinque.

*

4nua.

17. Similiter & qui duo acceperat, lncratus

eft alia du,o).*,

dicente )

18. Qui autem unum acceperat, abiens fo'dit« .ifnl,-t-;errani,'&

ndit pecuniam domini fui,

;

.

?bfco-

:

N

io voS. |

E Ig.

Poft mu

ltum: vero temporis ven

:

it -.dOinus I.'-eryo»rum

iofati

lloruim, & pofuit rationem cum eis.-

lit alia

vit fervos

20. Et accedens, qui quinque talen

ta acceperat, obtu

didifti

jJuinque talenta, dicens : Domine, quinque talenta tra

n

mihi ; ecce alia quinque füperlucratus fum.

.

2r. Ait il Dominus ejus : Euge,

ferve bone , & fidelis,

titüdinis &«

r

]

uia fuper pauca fuifti fidelis , fuper multa te conftitutah',

x

beti po d.

:in..t;".a m gaudium domini tui,

*.

1

s ingredt

*

220 .AC"

at

ut 5 r

U

fi pecuniam fli;lvarm fervis ad lucrandum

celt p

& preparationem ad extremum judi-

puhmpr d-

cium, ut ea , quz prgceffit, decem

V

diftribuunt, eain tradunt fpeGtata fin-

f

i

pfcnr ]

rginum.

gulorum induftria, & prudentia ; ideo

-w*i

Homo peregre pr

af.'cifcs)zs. ) S-ïgnifica-l

Dominus hoc parábol« addidit, quam-

2!

|

amnáus g

xis in diftributione donorum , & ta-

jimy UL A v ,'

tur Chriftus, qui dicitur peregre pro-

lentorum Dei id non fiat.

fe&tus; quia ex hominum oculis dit-

ceffit in cclum , fedetque ad dexte-

-XX6. Letratus eft alia quinque. ) Ace

i niis il :

ram Patris, multo po!

tempore ad

ceptis talentis alia fuperlucrari, eft,

jimittimus,|

accepta gratia bene utendo , ejus ac-

habere vo-

4

judicium , hoc eft, in mundi fine re-

Nunte navi,v-; 1

]

ditarus.

ceffionem rrfereri, vel. plura bona fa-

Vom*vit

J

r"

éngios 205 , *äfc;) Per fer-

cere.

li b

Ssos omnes homines, faltem Chriftia-

«eam L0 «

/-.19- atbiens fodit in te;r;zm, &c.) Si-

etia Dene -

ni intelliguntur ; omnibus enim ta-

gnificatur negotiandi negligentia eo-

i5 !

lintum aliquod, id eft, gratiam ali-

rum, qui, ut ait D. Paulus 2. Cor,

quiagos d

uam dedit, qua negotiarentur , id

cap: 6. I. in vacuum gratiam Dei re-

eft, adjun&a fua diligentia, & ejus-

j Doritih

cipiunt, & eorum quinimio quodam

dem gratie incrementum , & vitam

à

metu vota aut cónfilia violandi, di-

*ternam mererentur.

cunt fe præcepcorum obfervatione effe

Neyobi

.15. Umi dedit quinque talenta , Ulc)

contentos.

nibus 11

Non enim tradit Deus omnibus dona

r excld !

I9. Pofé wnltum vera temporis, ö' Fo)

&qualia, fed aliis majora , aliis mi-

Nimirum in fecundo adventu , cum

Jngese

nora, aliis plura, aliis pauciora.

aderit Chriftas mundum judicaturus.

jjc 107

Unicuigue [icundum propriam virtu-

e m

162.) Non fignificatur fupernatura-

Quuod etiam ita effe intelligendum pa-

ia dona dari. fecindum facultates, &

tet ex eo, quod fequitur: Pofmit ratio-

(it

nem cum. etis.

jl

ires naturales; fed hoc etiam eft. pa-

Wldm

abolæ pärärgon ; -q-uiax gnim homines,

21. Esge.) EJ Bgne feu ïd&ev. ;

^

B

N

x

132

EVANGELII SECUNDUM MATTH.

42. Acceffit autem & qui duo talentà acceperat, & ait: Do-

T n

Tb oui non hb

xX

p

ftale*n'ta.' tryadid'iiï:i- mihjr , ecde -aha duo fupgrlucra—i

tus fum.

EF » Eu

Mrint fetus,

23. Al illi dOminus,

ejus - Euge, ferve bone; &Hd'eïvis, quia

fuper p

*

* on m

uca fuifti fidelis, füper multa te c?nüiyutam, jntx*a

ET

in gaudium domini tui.

z

B omneAnge

24. Accedens autem ,

& qui unutnti talentum acce-perä;t , &it;

! y Eteo

Domine, fcio, quia homo durus es, metis, u

E

bi non feminaüi,

J eordine

'& congregas, ubi non fparfi

-

fit:-

L

4 Etfh

25. Et timens abii, & abfcon

di talentum tuum in terray ecce

T finittris.

habes, quod tuum eft. -

:

L 34 Tunc

.46. Refpondens autem

dominus ejus, dixit ei: Serve male,

E benedi p

& piger,

f

P

[ flituione w

ciebas, quia meto, ubi non ferriiqp'?. & congrego; ubi

non fparfi :

L

»

-- 35 d Eflïj

27. Oportuit ergo te commi

ttere pecuniam meam nummula-

] dedsftis ii

riis, ut veniens ego recepiffem utique, quod meum eit.c—umj

4 o Nudos

ufura.

T n Giete er

-—28. Tollite itat

ue ab eo fallänthm-,; & 'dgt-/e: gj É quihgbef de-

T. Tosc

B

do teviditm

cem tal*entg.

-

ss

"

.yvmus tlbf o

S'u'p;-a ülra-fé cqnfituam, &fc. ) Hac

ftadio, arte &dilige,nt'ia mL;Ltilïlic;m4

dam. Reliqua parerga funt parabo-

re docet Chriftus majora fe bonis fer-

lg, ideoque non eft anxie queren-

- Qumllug ecc

vis, Quam merita fint ipfornm, prz-

LE rotagit,

inia daturum ; Aez egim funt condigne

dum, qui fint numularii*-,x quibus pe-

LU

palfenes hbujus temporis ad futuram. glo-

cunia comiraittitur, &c.

« PWtini defo i

- Rectpiffem quod meum eff. cum ufura.

Á

H

rjam, quarevelalitur in nobis, ad Rom.

Per ufuram gratie &

(titie incr

e

| du

um viebeee

'cap. $. 18-

ä"u

P tfnms illam

24- Düïä!.l)ä h

x;a&atti -ditfxc'ilis il

j

mentum intellige, quo

accepta gra-

i e

RLT

avaruse

tia bene, &

graviter ilten,tiþusw ;fem«pexn

j

Ol huä/em "

- Metis, ubi. mon. feminafi.) Ut avari

aceidit.

?

h

(C4t4 Qu

28. Tollite ab e

; talentum. ) Qui

--.'.'—

4

Alnae

;

flic

faciunt & raptores , qui in aliena

lüni

bona involant.-

enim. gratia non bene utuntur, fed

Enfärls &

peccant, grat

^

mm fanctificantem amit-

dit

C&p 8

Congregat; ubi noh fþarfz]zziQ ) Eft re-

tunt. .

l. G

petitio ejusdem fententiz.

Date ei, qui lgabæt,oïg:'cem— f;z!em;:.*)::;

ufe,

26. Servemale, & piger, & 0.) N()n

)Vl &t

hi

E/t parabole parergon; neque enim|

d dise

ita accipiendum eft, quafi quod ma-

gratia,'qu& ab uno aufertur, alteri |

lus fervus dixerat, agnofcat, & verum

datur.

taque ita loquitur ad explen-

Iieg POne üt

(

fateatur, fed de ore fuo voluit coar-

dam parabolam, quia ita aliquando

7

ä

Bl

,h&f llom,

'guere, & judicare fervum néquam.

fit inter homines, ut quod uno igna- |

h

--)

.27. Committere pecuniam meam nu-

vo, & infideli fervo tollitur, gnavo.

1

£

:

Ldn Grï?x.;,/lfte' '

samlarits , 6e.) Significatur tantum

& induftrio, qu

i þgne accegpis uti;f:t;

r, Bu hd ;n

gratiam , quam( accgperimtls- ; omm -tribuatur.

l[ V, f Cofnf

N

ao BU tB n p

r

A

E.

-

.CAPUT xxv*

153

aït,:— Do-g

29. c Omni enim habenti dabitur , & abundabit : ei"aüt'äm' rS'üp,r;.,'

I3.I2.

pe.;lucra-'v

qui non habet,

& quod videtur habére, auferetur ab eo.

3o. Et inutilem fervum ejicite in tenebras exteriore

S : Ki'llic"-

Marc,

4-* 25-*

lis ia

! I»þï"järi»t fletus, & ftridor dentium. -

n

31. Cum autem vererit Filius hominis ín

In

ajeftate fua ,

I -

.m,imtraï

]. omnes Angeli cum eo, tunc fedebit fuper fedemi majeftatis fuae. 19.26,

ETQt, ïait,;

32. Et congregabuntur ante eum omnes gentés, & feparabit

Egmina&i,g

eos àb invicem, ficut paftor fegregàt oves ab hoedis:

33« Et ftatuet oves quidem a dexttis fuis) hodos autem a

vrra,;»ecce;.

finiítris.

34. - Tunc

dicet rex his; qüi a dextris ejus efunt : Venite,

rve'mal'e,;i-

benediéti Patris mei, poffidete paratuni vobis regnüm a con-

fütutioné mundi.

repo, ubl

*. d Efurivi ením, & dediftis mihi manducare : fitivi) & zjoie

ormula«

dediftís tnihi bibere : hofpes eram, & collegiftis me.

*

& vifitaftis me, Ézech

et

;

354

cuxpï

36. Nudus, & cooperuiftis me: e 1nfirmus

3

ISA

ISa 7«

in Carcete eram, & veniítis ad me.

—.5$7. Tufic te(pondebunt ei jufti,

dicentes: Domine, quan-

do te vidimus efurien

5

tem, & pa).vi.,mu'-sk te? fitientem , & dedi-

; Omi

mus tibi pótun ?

— enni

COUR TUEIE E

--

E

| «3K8*. Qüavndd

Ápoc. càp. 20. IR« Pjdi tbromum ma-

miilii-

729 Qzi non baber.) Scilicet lucrumy.

M pm 0*

qui nulluni éx credita pecunia lucrum,

gnum , catdidum & fedentem — fuper

reportavit.

n 4 56«

yfe quaet-

Quod viderur babtres) Qui pectintam

32. Congregabtntur.) Scilicet mini-

, guibus D**

Domini defoderat; non tam habebat,

erio Angelorum.

33. Oves.) Bonos intellipít, ficut

7 l'ffn'l)'

quam videbatur habére, cum ad nul-

L&iti?ä " n,crc';'

]um ufum illam adhiberet , nec lu-

per hoedos , malos.

crum ex illa faceret.

A a'extris.) Ad dexterari.

accepta g

1 90. anutilem [ervum;

&c.) Sunt ením

54. Rex, ). Chriftus,

peccata omiílionis ,. quibus «tern&

Venite , &c.). Vocateos ad fe, quia

;FiþPiïe'"Pgï

damnationis pcna debetur.

yult eos regni fui participes effe.

fym-

) Qu

In temebras exteriores

Benediél Patrís mei,) Dile&ti a Pa-

a

Vide

ucu"tur j

-di&ta cap. g. num. I2.

X

tre meo, & ab illo vita &terna do-

cint

em Mï";";

I. Cum autem veneri? Filiws bomi-

nandi.

Poffidere. ) KNoeoyopié'avt , baredi-

7/] fllmr 4'; )

^nis.) Midetur hec effe explicatio ejus,

fatem regnt cApste.

üe enut

n

quod dixerat num. 49. de Domino ra-

Pararuo vobis regnum a confHitutiene

,ne

ylrert

.tiones ponente cum fervis fuis.

fertil .

mundi.) Locus quidemab initio mun-

Í Zd 2

J

Filius bominis.) Chriftus judex.

di paratus, àt beatitudo ab sterno prs-

t ,aliquan :

In majeff.

deítinata.

od n B

/1n Grzco.

4te. ) ld eft glorza, ut ?ü

9. Quando te vidimus efurientem ,

h gnöv Ü

Jjitu

Super fedem majeflatis fua. ) De qua

öf-

jg uU

