
Romano exercitu, centuriones erant,

'['ermo.

9 3-

qui centum przefant militibus. Hunc

(4e Nemimi dixeris. ) No:n'omnh;o

centurionem non acceífife, fed mi-

] ejlets

vetat, ne quid unquam dicat, fed ne

fiffe ad Chriftum nuntios, docet S.

]s p*

innim

dicat, antequam fe facerdotibus often-

Lcas e. 7. 3. fed D. Augaft. & alii

uo

derit, ne fi facerdotes vulpata fama

nodum. folvunt, dicentes , eum ac-

fatum coggoviiient, calumniarentur

cedere, qui per alium afe miffum ac-

j p

fon efle vcre mundatum, cujus mun-

cedit,

Sic ille dicitur coram judice

L

dities , ficut lex Levit. cap. I4. pre-

comiparere, qui pef procuratorem

eipiebat, non eflet i

pforum Judicto

um comparet.

(.fu-l

ts

comprobata.

z

( 6. Puer meus. ) Servus , ut habet

5on 1*

'Offende te fac

S. Lucas.

erdorz. ) lta jubef, rie'

m ]"

yideatur legemr non fervare , & ut

Male. ) ld'f:&,, graviter , &fy—ögs

Rendlmt

: Bibl. cum. Com, Mezocb, T. VJIT

-

$ — EVANGELII SE.CUNDUM, MATTH.

4 Luc.

9. Et refpondens Centurio, 4 Domine , non fum 'dïgnus,

7 ï6.

ut intres fub te&tum meum -

;

fed tantum dic v'*f';e*rbio , & fana-

bitur puer meus.

9. Nam & ego homo fu

m füb poyteii'tate conftitutus ; habgens

f

fub me milites, & dico huic , Vade , & vadit, & alii

ni, & venit : & fervo meo . Fac hoc, & facit.

? Ve-

ye

10. Audiens autem Jefus miratus eft ,. & fequentibus fe ,

dixit; Amen dico vobis, non inveni tantam fidem in Iírael.

eMal.

11. Dico autem vobis , quod multi « ab Oriente'; & Occi-

l

I- IT dente venient,.& recumbent cum Abraham, & Ifaac, & Jacob

in regno coelorum.

I12. FI-

ie

9. Domrine non. jklm.digmu, &c.). Vi-

ze & phantaffa alicujus. effetius magni,

[

detur hoc adverfari narrationi S. Lu-

& fícbolet cadere 12 Chriflum , unde

c& , qui centurionem ait rogaffe Chri-

admiratus

?

ftum ut veniret. . Sed refpondert fa-

..

eff , d efft. mzzgm;m reputa-

Noóz invemi tantam f..

«

cile poteft, eos qui millfi fuerant non

fidem in lfrael.)

Ti

habuilfe a centurione in mandatis, ut

Non comparat Chriftus. Centurionis

rogarent Chriftum, utipfe in domum

fidem , cum fide fingulorum , etiam

Es RTE x

if

veniret, ut patet ex- Luca loc. cit. n.

Apofítolorum, B. Virginis , &c. fed

h

6. Sed eos id de fuo addiditfe ; vel

ü

cum populi fide.

Sic.enim folemus

quod non exiftimarent poffe Chriftum

aliquando generaliter loqui, ut eos,

W

zgrotum fanitati reftituere nifi prz-

de quibus dubium non eít, excipien-

a

Íentem, vel quod centurioni fuam

dos intelligamus.

Sic rex fi dicat ,

j

Ant

apud Chriftum au&toritatem vendita-

talis eft ditiflimus regni mei, procul

re vellent, qui polfent impetrare non

dubio feipfum excipit, qui fine con-

folum, ut opem ferret morbolaboran-

troveifia ditior eft.

Poifumus etiam

d

ti, fed etiam ut ipfe coram adeffet.-

dicere non,loqui . Chriftum de ipfa

de

lt

£c verbo.) Impera, non verbo.

fide, fed de externis ejus fignis; quafi

9. Nam €f ego homo fem fub poteflate

dicat : Non inveni qui ita mihi re-

h

£onflitutus , 6c. ) X minori-ad majus

fponderit, qui tantam pre fe fidem

tin

ferret.

* Qui tam firmam de divina

fu

argumentatur , hoc modo. .Si ego

homo cum fim fub alterius poteftate,

mea potentia perfuáfionem haberet.

id eff, fub tribuno , & fub Impera-

Prior explicatio videtur aptior. -

w

tore conftitutus, tamen quia fub me

'YI. 440 Oriente &5 Occidezte. ; A. to-

Qit

milites habeo, g.liki:o huic ; Vade, &

to orbe terrarum , extra regnum Ju-

eg

vadit, &c. quanto magis tu, qui fub

dz ; pofuit enim duas remotiffima

7

;

lic

nullius es poteftate, poteris folo tuo

partes pro omnibus.-

imperio fervum menm curare?

Venuient. ) Voca

ti ; loquitur enixïi

tol

in

1O. Mrratzus eff.) Jam Chrifto no-

de Gentium vocatione, de qua Ifaie

ta erat Centurionis fides: miratus ta-

cap. 43. 5 Vaticinatus eft ; de qua

il

inen dicitur; quia podfumus res ma-

tota Epiftola ad Romanos, maxitme

i

autem cap. II. late difputat. D. Pau-

Q

gnas, & hominibus infolitas, quam-

d-

lüs.

(

vis nobis notz fint, admirari.

miratio, inquit. D. 'Thom. in Com-

Recumbent, )

Ad ih&nfäm ; meta-

ment. in Matth. 2f apprebenffo magni-

phora enim fumpta. eft a convivio,

tis

1Hdjnis cffelius , quod ff ex niikginafio-

folet qüipp"e *r*e'lgr'.xum '-Acælo'-rum pf:r

erg

:j

CAPUT lvfur.

43

n

ls

12. Filii autem regni ejicientur in te

$4

Eþras exteriores .,* ubi

ld

erit letus, & ftridor dentium.

*

*

13. Et dixit Jefus Centurioni

Vab a dedt uotditi ?

115

fiat tibi.

Et fanatus eft puer in illa hora.

*

Veq

-14

. Et cum venitfet Tefus in dom

a

&

um Petri, vidit foc,lrum. ejus

jacentem , & febricitantem,

v

1$. Ettetigit manum ejus ,

& dimifit eam ffbris , & forre-

el,

xit, & miniftrabat eis.

: V

"u

i16. f Vefpere autem

fatto obtulerunt ei multos daemonia

f Mar.

0b

habentes ; & ejiciebat fpiritus verbo ; & omnes male haben-

I. 32.

F

tes curavit.

I7. Uta

g lfai.

dimpleretur, quod di&tum eft per g ]faiam pröp;he-

3: 4

Un

tam, dicentem , Ipfe infirmitates noftras accepit , & aegrota-

I.Petr

nle

-

18. Vi-

il d

tiones noftras portavit.

OROR

2. 24-

convii(ium. fïgtïifï&arï, quia fatiabi-

IeRi'sï.gIoriæ participes non erunt, &

d.)

mur, cum apparuerit gloria ejus. Pf.

in infernam caliginem detrudentur.

fii$

la

16. 15. . Non folebant Gentiles cum

érridoer.) Fortaffe ex indignatione

Judeis ad menfam difcumbere, ab his

& rabie, in Grzco eft, Jevqpuos, fre-

fed

enim nonu admittebantur.

Docet er-

mitus aut crepitus dentium , qualem

nus

go Chriftus in celo cum ipfis Patri-

edunt qui rigore febris corripiun-

08

tur.

j

tetr

archis Judeorum Abraham; lfaac &

Jacob difcubituros , & ]judsis ipfis

14. le domum Petri.) Quam fcili-

4

anteponerdos.

cet antea habicare folebat, hoc enim

xcul

Cum Abrabam, If

aAc éf 74?0&'.) Vi-

tempore omnibus reli&tis, Chriftum

one

Porro hec domus non

d

dentur hi tres quafi Reipublice Ju-

fequebatur.

d&orum fundatores nominari, qui ve-

erat in Capharnaum, fed Bethfaidz ,

!

la

luti in capite menfz feifuri fint, ut

cujus civis erat Petrus, quod oppi-

luafl

dum parum diftabat, ita ut. Chriftus

j

fignificetur gentes cum illis, & fta-

tim poft illos,

/z.mte'i—pfos Judæog, fef-

exiens ex S$ynagoga Capharnaitarum.

ert

fu'ras;

Bethfaidam pranfum , aut ccenatum

vina

.12« Fulii -'regni.*') Qui ad regnlim

ire potue'rit.

ÍIta Maldonatus. Cor-

qu»

nelius a Lapide, & alii putant do-

primi fuerant vocati : Vel filii regni

mum . hanc tuiffe Socrus P«tri in Ca-

dicuntur ii, qui in ipfo regno, & ex

, t0*

gente fideli Judzorum nati erant. Ita-

pbarnaum , apud quem :divertebat

j

lice diceremus; Z sereralz del regno.

Petrus cum. Capharnaum fe confere-

ia

bat.

2

( tenebras exteriores.) In tenebri-

cofum inferni carcerem.

He tene-

15. Ef fetigit.)

: Ut apprehenderec

nmm

bre dicuntur exteriores, quia qui ad

manum ejus, & levaret, ut exponit

[fnig

illas mittuntur, a gloria excluduntur;

$. Marc. cap. I. 31*

J

16'. OQmmnes.

) Scilicet fïl)i,(;tnlacose

de qua hoc loco ayitur fub allepgoria

qume

convivii- ^ Solebaot autem antiqui

7- U adimpleretur.) lta ut adim-

Pa*

convivia vefpertino tempore agitare;

pletum fit vaticinum prophete. Vide

& aulam in qua difcumbebant , mul-

di&a cap. 2. n. I5. Vel ctiam figni-

T

tis facibus accenfis illuminare. Hac

ficat caufam , juxta ea que fupra di-

IU

*x-

ergo Fug:e 9fïrebu'?t x qu:i convivii ch-

TA

ximus cap. I n. 22.

k

" .EVANGELII. SECUNDUM *MATT.H.

:

18. Videns autem

-

trans fretum.

]efus turbas mulltas» circum fe z jum'tv' ire

ü

. 19. Et accedens unus fcriba

, ait illlvi ; Magiüef ,'feqüar te,

.. quocunque ieris.

D

L

L

5Luc.

3o. Et d

1cit ei

Jefus. äVulpes fovea.slhäbent, & volucres

9- $8- cocli nidos ,

fikius autem heminis.non habet, ubi caput fu-

€

um reclinet,

21. Alius autem de aifcipulis'ejus ait 1 ; Dömine

» per-

mitté me prímumire , & fepelire patrem meum.

(

22. Jefus autem . ait illi

*

[fequere me, & dim'iltte'

mortuos

. fepelire m.ortuos fuos.

q

» 25 Et

Inférmitates uofiras acce,fï:ir.') Su&u;

dos. Videtur Chrif'ïus exïoclocö;

lit. Ifaias proprie loquitur de pecca-

Capharnai cum -efle

ti

t , apud difcïïyxl-

tis, que LXX. verterunt, &àros rág

los divertiffe,

^u

V

dj.AmoTíug 1jQ? Drotis bic peccata. mo-

Filius antem bominis.) Filius homi-

flra portat : fed Evangeélifta ad mor-

bos corporis accommodat , five quia

nis, phrafi Hebraorum , idem eft,

uód homo.

Chriftus autem feipfum

b

lic

'"Chriftus corporis morbos non nifi

lium hominis vocat humilitatis cau-

propter morbos animi curabat: five

fa, cum Deum

qu

quia, ut ait Chryfoft. homil.. 2g.

, ut erat, appiellare

morbi corporis peccati pona fuat,

poffet..

QI. Alims autem : de d;jf:ipu/ii, E;':)

-

loc

d

& plerumque ex morbis animi na-

Prius Chriftusilli dixerat, Sequereze,

C

fcuntur,

Quamquam, autem lfaias

justa

communem interprctationem

quod Matthzus hic tacet, Lucas di-

Q

COg

de peccatis loquatur, fieri camen po-

cit cap. 9. $9. idco petit facultatem

patrem prius fepeliendi.

Philippum

teft ut etiam de corporis morbis lo-

hunc fuiffe tradit Clemens Alexan-

Tur

cutus fit ; quos Chriftus accepit, non

NG

ut ipfe haberet , fed uf a nobis au-

drinus lib. 3. firomat. cap. 2. .

ferret, ut explicat gloffa interlinearis.

]i

Permitte me primum :'n-'*,' & þþelire;

m

18. Jaffiz dre trans fretwm, ) Jatiit

patrem meum. ) Difcipuli hujus pater

fri

difcipulos nayiculam agere in ulterio-

jam mortuus erat, nec tamen permit-

Cut

rem ftagni Genefareth ripam.

tit Chriftus.ut abeat, & parentem tu-

I9- Scri&a, ) Quinam elffent fcribe

D

hus

mulo condat, quia docere voluit, cum

diximus fupra c. 2. n. 4.-

ab eo vocamur, ne uaius quidem diei

Rj

QO. Vulpes foveas babent, &c.

)' Scri-

authore moram, etiam pietatis caufa,

bam hunc rejecit Chriftus; quia non

etiam ad fepeliendum jam mortuum

fj

tam perfeCtionis Ítudio tenebatur ,

patrem interponendam effe , quo mi-

bal

quam gloriz, .aut lucri cupiditate.

nus vocantem e veftigio íequamur.

Qu

Verborum autem fententia eft, adeo

Nullam majorem effe poffe pietatem,

a me diyitias expectare non potes ,

m

ut beftiis terre & volucribus. cocli

quam ipfum fequi, cum nec patrem

uidem, nifi propter ipfum fepelire

ln

paupérior fim, cum nec exiguum ho-

d

ebeamus.

ita Maldonacus, a La-

bi

Ípitiolum proprium habeam , in quo

jde, & alii poft. Ch

ryfoftomum.

caput reclinem , cum vulpes.foveas

c

&

g:

Iheophylactus tamen ,

'Cyrillus,

K

fuas habeant, & yolucres coli ni-

ex recentioribus aliQui, putant Po&u-

ha

-

*

/

45

^CAPUT Vl

te

EL i Ft afcen

dente eoin pavicuïam , fecuti f(mt eum vd-i*f-rir Mff

cipuli ejus.

3^

2uca

£

/24. Et ecce motus magnus

þfa&us ei"lt- in mari , itaut na-

g. 22.

vicula operiretur flu&tibus, ipfe vero dormiebat.

0

25. Et accefferunt ad eum difcipuli ejus , &

fufcitav*e—r—unt

[l-

enm , dicentes : Domine falva nos, perimus. .

à "

26. Et dicit eis Jefus : Quid , timidi eftis , modicee fi

dei z

[«

Tunc furgens

, imperavit. Ven'tis , & mari , &/ fa&a eft tran- .

quillitas magna.

[

27. Porro h

omines mirati ,funtx., di

j

E

centes : Qüalis eilï» hic,

-

quia veníi, & mare obediunt ei?

29. k Et cum veniffet trans fretum in regionem Gerafeno- , w

rum . occurrernnt ei duo habentes daemonia , de monumen-

I.

?CO,

tis exeuntes , faevi nimis , ita ut nem

fire per Lucz.

ipu

o poffit tran

viam illam.

3

29.- Et8- 26-

ff

laffe, ut parentis fenis,cur-äm gerere

Pfal.99. Tw deminaris poteffati ma-

ek, /

um.

liceret usque ad mortem fecuturum fe

ris, motum autem futluum '&ju: u miti-

u-

protmittens, cum patrem coudidiffe;,

g45.

quod mihi probabilius videtur.

Q7. Homines mirati [unt.)-N el Apo-

lare

Dimitte mortuos, 6c.) Nlortuos primo

ftolos intelli

;

it, vel quod verius vi-

loco peccatores intelligit, qui non de

detur, alios homines, qui Chriíto' in

)

Chrifto , fed de rebus hujus mundi

naviculam afcendente, etiam ipfi alias

cogitant, quique anima mortui funt,

naviculas afcenderant , & in eodem

i .

tem

cum careant vita gratiz.

ftagno navigabant, ut Chriftum fe-

- Morrpés fuos. ) Cadavera mortuo-

querentur, ut fcribit S. Marc. c. 4-

um

rum , quibus ipfi funt fimiles, cum

36. Ef alia

n

vera vyita fint deftituti.

Vel, vox,

zlIlo.

«nave:, inqgi;, f-rant cmn

:

duos, idem fignificat ac fi dixiffet, fu-

29 .. Inregzonemi Gärafem'rum.) Gerafz

uirt

um quemque patrem, fuum filium,

(ex Adrichomio in defcriptione tri-

fratrem.

Oftendere voluit

funera

bus Manaffe num. 55.) alias Gera/z

atet

mit

i

curandi officium minus eifg,quaialx mu-

& J7erafa , olim Gergefa', Jofepho

IU

nus exangelizandi.

etiam Gerz//;, Hieronymo vero Garz-

'94. Morus. ) Id eft tempe'ü'a's.—'

4fí diCa, infienis, ac munita trans

um

Ip mari.) ln ftagno Genefareth.

j

ordanem urbs eft. Ab bac civicate

diel

ufay

Ipfé vwtro dormiebat.) Non fimulato,

circumjacens territorium regio Ge-

u

fed vero fomno , quem tamen pro-

rafenorum vocatur, ut etiam a Gada-

babile eft fuiffe voluntarium & accerfi-

ta, Gadarénorum, eam S. Matth. in

ffi

tum, ut tempeftas eo. dormiente, &

ul«

Gr&co, yeeyto'nyov, id eft, Gergefe-

u

quafi fine ejus confilio, oriretur.

norum, Marcus vero & Lucas. -

.26. Modite fidej. ) Confidere de-

Quo5»oy , hoc eft, Gadarenorum ap-

gt

buerant, fe, dum' Chriftum comita-

pellant ; ex quo aliqui exiftimarunc

djure

[4

bantur, in peculiari effe Dei tutela.

idem effe Gerafa & Gadara, quod fal-

Imperzvi;. ) In Graco eft, E'z:crc

fumeft: Latinus autem interpres ideo

um«

p , merepavit.

lmperat ventis &

videtur nomen Gerafenorum pofuife

du

mari folus Deus, itaque canit Davigl

tam in Matthzo , quam in. Marco

/

45

| (-EVANGEALII: SECUNDUM )MATT;'H./

29. Et ecce clamaverunt 4 dicentes , »Quidï nobis , & tibi,

Jefu fili Dei ? Venifti huc ante tempus torquere nos?

p

1

ar.

II.

40. I Erat autem non longe ab illis grex multorum po

?f;þ

Luca. Corum pa

fcens.

p

$. 32.

41. Daemones autem rogabant

eum; dicentes ;

| Si. ejicis nos

1

3l

hinc, mitte nosin gregem porcorum.

v

J

-32. Et ait illis : Ite. At illi exeuntes a

bierunt in pcrcos',;j&

ecce magno impetu abiit totus

;

grex per præcepsr in maze,

mortui funt in aquis.

j

55. Paftoresautem fu

gerunt, & vehientes in civitafemj -v-nuril-

tAiaverunt *omnia','& de eis. , qni dæmonia habuerant.

T M Et

:

& Luca, quod illud fuo teml)ogg nó-

D Lucas expreffit c. 8. n. '31.;quafï,^ :

l.

fi illuc mitterentur, eodem modo,

tius effet, & communius.

]

De monumentis exeuntes. )

Judzi

qui poft judicii diem effent excrucian-

enim tion in urbibus, fed in agris ex-

di. Alterum ut mitterentur in por-

tra urbes fepulchra conftituebant, cu-

COS,, quod propterea videntur peti-

hh

ville, at regionis illius incolz damno

—

TT Md

Tl

AU

biculis fimilia, qux plures homines

EM

poffent eapere ; fepulchra ampla fu-

porcorum affecti, Chriftum non re-

R

iile colligitur etiam ex lfa. cap. 65. 4.

ciperent ; quam conjecturam. exitus.

videtur confirmare ; nam n. 34. ha-

p

uübi habemus aliquos in fepulchris dor-

bemus

mire folitos, ut fuperftitioni operam

Et rogabant eum, ut traufiret

darent, & a mortuis per fomnum re-

a frnibus eornm.

Qu

fponfum ad quzfita , ut ipfi fibi per-

32- Bt at Hs : Re.) .Cur demo-

fuadebant , acciperent.

afferuntur rationes.

nis poftulatis annuerit Chriffus multe

29. Qwu4 nobis CT zibz ?

)*1 (-ïuafï dï.-'-

i. Ut ea vexa-

3

—?101

cant, quid tibi mali fecimus, ut nos

tione ejus civitatis homines ad falu-

ton

tem adducerentur.

2. Ut cives illos

ex hifce corporibus exturbes ?

ft

n

Vmg?i buc..) ld

;5 1 regïoxiem:

Judeos , qui contra legem carne por-

uib

hanc Gerafenorum.

cina vefcebantur, porcorum ja&ura

ben

Anure tempus. j Scilicet

puniret. 5. Sadducxorum caufa, qui

'die judicii

iC

graviora expectant.

Tpiritus negabant, ut re ipfa viderent

I

Torquere 203.) Y orquebantur, quia

fpiritus efle. 4. Ut qui liberati fue-

inviti ex iis quos obfidebant expelle-

rant, magnitudinem bencficii agno-

fcerent, videntes quanta multitudine

[277

bantur, & incredibile non eft aliquem

por

ilis cruciatum, ut exirenc, Chriftum

damonum liberati effent. 5. Ut fci-

addidiffe.

remus, ne in porcos quidem, nifi eo

i

39. Grex multoruga porcorum. ) (Quos,

permitteote, daemones habere pote-

vel Judzi contra prafcriptum legis ,

ftatem. 6. Ut liberati intelligerent,.

(

vel incole regionis illius Grec« reli-

quid ipfi paffuri fuiffent, nifi à Deo

ionis, alebant.

fervati eflent, cum viderent porcos,

—

tll

fimul atque dzmones in eos ingrefft

Qui

-3I- Métie mos jm gregem porcorum. )

tar

Duo rogaverunt demones.

Alte-

effent, precipitatos in mare. 7. Ut

zum ne in abyïïu?m mitgerentur,, ut

appareret quanta ex uno homine dæf.

"i

D.

CAPUT IX

47

z: Mar

j

/"$4. Et ecce tota civitas exiit obviam Jefu ; m &vifo eo ro-

5

EZ

Lucz.

. xgäbant , ut wtrarnfir.et a finibus eorum..

J

--

"COARU T

IX.

9. 37

W

] - Paralyticum

curat, Scribis ifturmumütibusj,« guod dixiffet remifJa

E

Matibeum publicanum , C? refpondet Pbari-

slli peccata : *vocat

] Jfeis murmurantibus , quod cum publicanis ederet , quodque ipfrus

Y

i

difcipuli non jejun

arent : anulierem a. Janguinis profluvio. liberat :

fujcitat : vifu duobus cecis reflituto ,

filiam

principis oriuam

J

-demoniacum qmnutum

fanat , & ubique pradicans omnes fanat

infirmitates, dicens , multam e[Je me[]em, paucos

K

vero operarios.

lIElG

i. L T afcendens in naviculam ; transfretavit, & venit in ci-

vitatem fuam.

dO;

:

Atl«

. Et ecce offerebant ei a paralyticum jacentem in leCto. « Mar

Jor

uti-

| Etvidens Jefus fidem illorum, dixit paralytico: Confide; fili; *- 3-

L

i

remittuntur tibi peccata tua.

ibis dixerüht intra fe, Hic blaf- ikus

iC*

d RL ecce .quidam de Scr

ts

-phemat.

*

la-

4. Etcum vi

diffet .Jefus cogitati.ones eorum , dixit : Ut

fret

E. quid co'gitatils mala in cordibus Veftris»?'

o«

g. Quid

|tg

inonum :nxü;itüdc» —ejeäa effet, cum

Chriftus cöne;ionabacur ,' ut habemus

FXZ-

a

fotum porcorum gregem impleverit.

ex Marci eap. 23. & Luc. cap. 5. I9«

.8. Ut oftenderetur demones in homi-

. Fidem illerum. ) Qui paralyticum

LHOS

offerebant.

Sic propter fidem Cen-

[«

.mibus porcorum more viventibus li-

turionis fanatus eft fervus illius, fu-

n

benter habitare, qu&e tamen ratio my-

qui

ticà potius eft quam litteralis.

periori cap. num. 8..& 13. Nec ta-

Ie mare.) Ón lacum Genefareth. .

men dubitandum, quin etiam ipfe pa-

ent

24. Rogabant,ut tranftret 4 Jfenibus

ralyticus magnam fidem: habuerir.

[üe-

eorszm.) limentes aliis rebus

Confde fili.) : Quuafi dicat, bono ani-

00

5

fuis, qqia

dire

orcos amififfent.

1o efto, plusenim, quam petis, impe-

; fcï-

Tran/ir';t.) Id eft difc

edefet.

trabis etiam animi fanitatem.

R

ansfretavit. ) '"lrajecit Jacum

- Remittuntur. tibi peecata tua. ) Ita

T

B

Genefareth.

ov

loquitur, quia morbi originem indi-

'etiL-

Crvitarem . [mam.)) Capharnaum: in-

care, & prius, quam morbum ipfum

É :

[)e0

telligit, quam civitatem /z47 dicit ,

tolleie voluit.

Fieri etiam poteft, ut

quod in ea Chriftus frequenter h

d

ea ratione docere voluerit, quid pa-

05

taret.

LÀ

ralyticus primo loco petere debuiffet.

je

lUc

2. Offerebant ei p

;m—/j t;c;(m. ) P-er"

3. Blafphemat.

) Triþuens fiþi quod

dz'

sectum in domum demiffum, in qga

;'foliu'ä Dei eft. .

-

48

EVANGELII-SEC Ux& DUM MATTH.

s. Quid. eft facilius dicere : Dimittuntur tibi

peccata tua;

an dicere : Surge) & ambula? .

;?

6u

6. Utautem fciatis, quia filius hominis habet poteftatem 1n:

LJ

*

terra dimittendi peccata, tunc ait paralytico

Q

let&tum tuum , & vade in domum tuam.

Surge;, LOH?

-ïy

9. Et furrexit, & abiit in domum fuam. -

»

&

.8. Videntes autem turbze timuerunt, & glor

ificaveerunf

s

b M^t.

Deum , qui dedit poteftatem talem hominibus.

X

|

..9. ? Et cum tranfiret inde Jefus, vidit hominem fe

&emtem

1

Lucz. in telonio , Matthaeum nomine.

feit

Et ait illi: Sequere ii Et

5. 27.furgens fecutus eft eum.

1o. Et factum eft difcum

bente eo in domo , ecce multi pu-

blicani, & peccátores venientes ,

'difcumbeba'nþt cum

Jefa, &

l

?

difcipulis ejus.

xtv:. Et

Wi

—

3

ab

5 Quid ef facilius dicere.? Uc.)'

meros fuftulifict, & in dox.n.umxfü,;aw-i

lul

Dit&cilius dimittere peccata , quam

portaffet.

þtrt

corporis valetudinemreftituere. Ve-

9. TLewerunt.) Grece efjc, 53620,.466-

€'&», id eft, admirate fazi, timuerunt

qui

ra enim eft D. Auguftini fententia

Quia

tract. 72. in Joannem, ditficilius effe

timore illo, qui ex .magna alicujus

Lum

hominem juftificare;, quam celum &

opinione & rcverentia naíci folet.

n

JUu

terram creare. .Sed Dominus ita lo-

9. lz telomio. )

Civitatis Capliar--

nai ; in loco ubi Publicani ve&

igalia:

quitur, quia fortaffe dixiflent Phari-

utfl

Íxi, Chriftum , quod non poffet fa-

exigebant;a 7

;?»og, quod 'bf&!;gd[ | ;gni:r

f

;

blic

mitatem corporis vifibilem conferre;

cat.

kw

ad invifibilem confugiffe peccatorum

Mattbeum nomine.) Dicebatur etiam

4

I

remiflionem , facileque eíife domare,

Levi, ut patet ex Marci cap. 2. 14.

l.

quod nemo, an donetur, cernat. Ita-

& Luc. cap. 5* 27. quod nomen erat

Yal

que hoc fenfu majus eft vcrbo fana-

honorificentius, quam Matthai, ut.

u

r

lat

re, quam dicere folum remiifa effe

putat D. Hieronymus, qui propterea.

n

peccata: hoc enim poteft dicere etiam

exiftimat modeftiz caufa Matthzum:

ie

Qqui non facit.

fe appellare nomine Matthaei , cum

h

— 6. Ut autem fc:'aris-..') Non enim

Lucas & Marcus eum. Levi dicant,

honeftiore vocabulo.

poteft falfum miraculo confirmari,

xedderet enim Deus teftimonium falfo.

Secutus eff eum.) "Non r;rïrum Ra-

tim fecutum tot auditis miracülis ;

"Falius Lominis babetr potajädtem.) Po-

acceffit etiam interna efficax infpira-

li

teft Chriftus etiam ut homo remittere

tio & vocatto.

nwn

peccata, non ut qualifcumque homo,;

"8 ;

fed ut homo Deus.

IO- Iz dome.) Ejusdem Nïatthæi,,

Tedi

ut patet ex Marc. ca

Surge , tolle €$ vade, €$c.) Kixc tria

cap. 5. 29.

xX

P* 2. 15. & Luc.

ng

verba ad evidentem curationis proba-

Phblicani.

tionem Chriftus adjecit; non enim

) Erant hi Judei, ut eiia:n—

Cj

Matth.. Vide D. Hieronym. epift. 146.

Toos

poterat videri fimulata & imperfecta

ad Damafum , in qua difputat contra

curatio , qua impotens membrorum

'"T'ertullianum exift

fus,

nicos fuifle.

imantem hos Eth-

l65

par.alytïicu*s fur/:exilïet; le&um in hu-

J

?

!

;.'GZA PUT : IX.

19

l:

li. Eti?idxen/tes

Pharifeei, dicebant difcipulis ejus: Quare.

cum publicanis,

; & peccatoribus manducat Magifter vefter;

ni&

. 32. At TJefus

audiens.

Jle

Sl

; Wib : No"n eiþ Opus yäl'entibus medi-.

cus, fed male habentibu

I3. Euntes autem diícite quid eft

&

?-c Mifericordiam volo , «Ofes

non facrificium.

d»ö' 6. .

Ut

peccatores.

»

Non —.elnikmk veni vocare juftos , 4 fe

9.

14. Tunc acce

flerunt ad eum. difeipuli

ïoanniä dicentes : fä

Ti-

m

u

« Q

Quare nos, & Pharifzei jejunamus—:frequ-'ehter,u'difcipulifau- m

oth.

IO Is.

tem ïtui-- pon jeljunalnt--f?

e Mar

py

1.5'.; Et

2- 180

Luca.

*

I;ecbatqyres«'. ) Pablicani , ihquït D.

Chriftus ,",fiþ ergä mifericordia etiam-

D

Hieronymus hoc-loco , baéebaztur

3 33

ab omsius fan

facrificio opeti tam eximio antefer-

f :

quam "peccatares , quia

tur, quanto magis omnibus aliis re-

um

tala officia villy ffue peccato. freri. po[-

bus minoris momenti erit antepo-

fs5t. . Exiftimabans etiam Judai eos,

nenda, quantoque ítudio curandum

vch

qui :colligebant. vectigalia , peccare,

erit, ut peccatoribus -hifce in tam

eeunt

quia putabant Romanos injufte re-

grayi neceffitate confticutis fubvenia-

cujus

gnum illud tenere,-& 'vectig

E

REU

r

b

injuriam exicere.

«

P

&

*

glia per

II

V.

zdeztes Pha

Non veni vecare ju]f'äs-, &c. ) Id eft,

yhate

arsies. ) - Aderant hi

eos qui fe juftos putant, & medico

guha

ut fpe&ätores , non ut convive, pu-

blicanis enim & peccatoribus commi-

opus habere non éxiftimant, quales

[þgm-

fcceri nolebant.

s

x

erant fuperbi Phariíxi.

Vel feufus

eít, non veniífe fé vocare juftos ad

tiam

I2. Noz eff opus walentibus zmedicus ,

m

&c.) Quafi dicàt, propterea cum illis

ponitentiam, qua.nimirum non in-

| Urat

verfor, ut animas eorum "ab incredu-

digen, - Icaque apud S. Luc. cap. $.

litate & peccatis fanem.

Hoc eft,

num. 32. dicitur, No» ves; vocare jn-

n

u

u

ffos , fed peccatores , ad . penitentiam.

terea

1

od dixit Ovid. lib. 3. de Ponto

;

Vel fententia eft , non veni vocare

ia

É

eg

o.

4

;

,

: Firma.valez per fesy nullumque. Ma-

juftos, quia nulli funt per fe jufti,

eu

qui non indigeant meo . adventu ;

n

cbaona quarit :

Orues emium peccaverunt , E5

*

— "d medicam dubius ,e'onf ?git - dÉl

egént g/c-y'

*

l

0be7.

ria Dej, ad Rom. cap. 3-

, fe-

R

4

bgatus

ühS ,

Diogenes cum Lacedeio-

k atefrunt ad m dj o

"Aiorum laudaret inftituta, cur apud

anni;.) 9. Lucas cap. $. 33. Phari-

pirt

€os non viyeret ? Refpoudit, nullum

fzos acceflifle dicit, quod ita conci-

medicum cüm fanis verfa

:thæii

egrotis.

I .-fe,glq'cum

liari poffe videtur,ut dicamus Joan-

nis difcipulos a Pharifzis fubmiffos

| puc-

I3. M,

ij'erica;-didm volo , 5 zon fa-

accefiife , itaque ^etiam Pharifzi ,

erificizm.) Defumptum eft hoc tefti-

eiiam,

mornum ex Ofeecap. 6. num. 6. Sen-

non per fe, fed er.difcipulos Joan-

MP

nis accefferunt,. Vel certe quztio ab

contra

fus eft, malo inifericordiam in egen-

utrisque, . Pharifais fcilicet & difci-

$€5, quam facrificium ; quafi dicat

p

Pn,lis* joan*ni"s eft ?rop

ofij:;x. :

d

: Biél.cum Com. Menacbf J.T.JV!I.

Ld

E

-'EV;XNCI:ELII/ S.E-CNU NVD/U'M -M-:.AT—-T H.

*5

-35. Et ait illis fefus : Numquid poffunt filii fponfi lugere,

. quamdiu cum illis eft fponfus ?. Venient autem dies

; Gubd/aus

feretur ab eis fponfus, & tuncjejunabunt. .

$3

L

.

.

el

rudis irn '-veüi-

16. Nemo autem immittit comm!

ffuram panni

mentum vetus : tollit enim

Plenitudin«em | ejus a V.eftäm-gp.dto;,.

ü

. & pejor íciffura fit.

ttunt vinum ndvum*in:ut-fels Vetäfeä5 -äliolquif—x

6j

17. Néque mi

rumpuntur utres, & vinum effunditur, & utres pereunt. . Sed

.vinum novum

il

8

'i-n,. utres nlovoxs. mittunt., & ,.ambp- con?þ-

* Vantuïf.

er

fili

—

ill

: 15 "Nitäquid po[ent ,& /þonji Ingt-

/ccTum. eam introducet , - ubi perpe.

tüis ejus fruerur amplexibus.

re?) Per filios fponfi Apoftolos intel-

[-

E

tib

ligit , alluditque ad ritum nuptiaram;

-"uferetur ab - eis J

5

an]if:.) Per mo

folebant:enim veteres, quod etiam

tem crucis.

nunc factitatur , fponfum honorifice

16. Nezó autem

/d;;fl-tit,, Uc,j Vlilt

t

deducere, iMique cum celebrarentur

Chriftus duplici hac fimilitudine do -

tem

nupti adeffe, & comitari , ut illa

cere genus vivendi ad difcipulorum

^ " fociorum , amicorum .& propinquo-

captum;confuetudinemque accommo-

uU

rum frequentia nüptiis di

nitatem &

dandum, :ne fi initio przter con-

[

hilaritatem. conciliaret.

j

Ios áutem

fuetudinem cogantur jejunare inftitu-

bat

novi mariti comites fponfi filios ap-

tum deterriti derelinquant..

Itaque

pellat Chriftus. In Greco non.eft,

. difcipulos fuos veftimento utribufque

2

vuot. »up Qís , ffls - fponfe , fed 102 78

veteribus ; genus autem viyendi au-

[

»up.9eiy0s ; 'eft autem yuuQwey conclave,

fterum & atperum, panno adhuc ru-

H

feu thalamus nuptialis ; quafi dicat,

" di, vinoque novo comparat ; eft-

que fententia : Quem admodum pan-

ell

- filii thalami nuptials , id e(t , .amici

Qu

& focii qui familiarius adhibentur ,

-no veteri non afluitur pannus novus,

vd

.& qui. ad ipfum thalamum fponfos

qui-fi adjiciatur , pannus vetus ma-

deducunt.:

Ef Hebraifmus, fic r.

. gis laceratur ; & quemadmodum vi-

Tib

&t

E Machab. c.. 4- 2. ii0i '"m?g.'c,c'g

"

QG » f(ii

num novum/, aut muftum fervens

illi

4crt , id eft, Acre cuftodes.

non bene mitticüur in utres veteres,

Lugere) Yriftes effe ,. in fordibus

. quos facile bulliens vinum difrum-.

exp

pit; ita difcipulis vitz mitiori affue-

D

& lIu&tu . verfari , a ciboetiam abftine-

et

re ,ut faciunt, qui mofto funt animo.

tis, ftatim non eft alia ratio feverior

Yer

Quamdiu cum illis eff [pon[us.) Dum

& aufterior proponenda, ne ditlicul-

C

nuptiz

celebrantur importunum eft .tati fuccumbant , & ab incepto cur-

r

jejunare , & communis aliorum 1«-

.. fu vite perfeQioris refiliant. -

l(

titiz participem non effe. — Porro

Cammi['urdm'. ) Græce 570737&17]166 "

Chriftus fponfus eít, cujus , ut ita

additamentum , fupplemeztum ,.Italice

Wt

dicam ,. fponfalia hic celebrantur - diceremus , w« pezia , v".('f'df,f?" dé

p^"u"e nuovo.

-

autem in calo ,

ubi matrimonium

Rudis.) dquág

a fullone fubadcti.

s, id- 6-& * 'no,ti(ïun)

m

tu

quodammodo cum Eccefia ejus fpon-

fa confummatur Apoc, cap. I9. 7. 9-

To/liz plenitudinem ejm' ) Supl)lemen;

tum illud rigore fuo tollit veftis ve-

. quia in thalamum fuum,' id eft ; in

*

x

ICAPUT»K.

/

51

t

7-.'18. T HæC1llo loqu

entead eos, ecce'princ-eps unus accefïït,f Mar

as

& adorabat eum , dicens : Domine! filia mea modo defun£ta 5. 22.

uca.

eft, fed venij impone manum tuam fuper eam , & vivet.-

:Ri-

9. 41.

x

F.

19. Et furgens Jefus, fequebatur eum, & difcipuli ejus.

to,

T

*

20. g Et . ecce mulier ; qua fanguinis fluxum patiebatur ; Mar

E

1 X

*d

uode

imenti 5.:25.

3

cim annis , a»cc.emt rgtro » & tetigit Hmbnam Veft

uce,

uiit

ejus.

&

jed

21. Dicebat

enim intra fe : Sl tefigerq tantümf 1(ze;ftii'n

"

entum 9- 43-

ejus , falva ero.

^

22.. At Jefus converfus ,

& videns eaih'sv 'cïh-"xit': Confide,

gec

] . fiia, fides tua

:

&

1lla hora.

: te;falvam Afe'civt. 'Et-þfalea fä&a-'» eft mulier ex

ia

J

- $95. Et cum veni

ffet .I/efus in'domum xþrinCiþis,;/&'vidifI"e.t

nor:

.;gibicines, & turbam tumultuante

m, .dixcebat A

2

24. Rece-

Vglt

:eriä plenitudinem , id efï inte

gricgg—

.Aac'eji: re;ro,) Noneft aufa palam

do-

tem , illam enim lacerat.

.

accedere, five ex humilitate , five

nm

Ig.. Princeps nnu;.) Princeps fyna-

j

E

udore turpis morbi, five quod lege

ito-

goge nomine Jairus , ut habet Lu-

evit. cap. 15. I9- ab hominum con-

CO

cas C. 9. 4I- Princepsfynagogz voca-

fortio arceretur. Fluxum autem fan-

liti"

batur , qui fynagog& prefidebat.

guinis , multi fluzum feminis fuiffe

iue

Modo defuntla eff.) Mlarcus cap. S'.

s.

putant , qui honeftiore vocabulo. flu-

ifque

23. non mortuam puellam , fe4 ;2

xus fanguinis appellatus fit.. Ita Chry-.

L

extremis Yuiffe dicit. Lucas cap. g. 42.

foftomus & 'Iheophylaétus.

: qu-

&6 bec moriebatur.

Dixit mortuam

v Brnbriam.

ld eft extremitatem ,

: EB'

effe , quia adeo male affe&tam xeli-

feu funiculum alligatum extremitati

pur

querat , ut jam crederet expirafíe ,

more Hebisorum, de quo vide Num.

T

)VIUSQ

vel etiam a fupervenientibus familia-

15. 59. & Deut. cap. 22. I2.

ff

ribus extinttam audiverat. — Vulgo

.22. Et Jefus «onverfus , &f videns

i Yi

etiam de-graviffrime egroto dicimus,

Quam tamen

eam.) Vertit fe quafi ignorare£ , &

vens

illm mortuum effe.

quzreret quis effet, qui fe tetigiffet,

Z

explicationem . particula illa., — »04e,

ut narrant alii Evangeliftz ; quod

'm'm..

excludere, videri poffit..— In Graco

ideo fecit, ut videns mulier fe latere

eft , 4eri &TeNvr40t» , quod bene

non pofle , proderet fe fe , & mira-

F À

ffue-

:

riot

verti poteft , jam mortua ef? , ita ut

culum ex ejus, quz beneficium ac-

il

certum mortis tempus non fignifice-

Ceperat, ore cognofceretur, quod

[ulis

tur, fed tantum mortuam effe, Sic :ta-

autem Luc. c. $. 46. ait dixiffe

hri-

lice diceremus, La mia jïglia 6 gia morta,

ftum : Zerzgu zze aliquis , nam egona-

p

* 20. Duedetim annis.) Facit hoc ad

v vwirrutem de ;me exiffe ; humano mo-

alice

miraculi probationem ficut

uod

re locutus eft , quafi de illo virtus

yc d

arcus cap. 5. 26. & Lucas cap. g.

exiffet , quemadmodum . folet fecta

43. expreflerunt, eam omnes fuas fa-

vena fanguis érumpere.

cultates expendiffe in medicos , nec

*

Confide filia, t$e.) Quafidicat , ne

n(ïüïT.l

quidquam profeciffe. Hzac enim in-

tum

yeteratum & incur

- fe.

e, putans Amihi-fa&urm difplicuif-

x

emen;

abilem j -mo;täu

m

r2

j v*

ffæiiïe' oüegdunm

33. THisises) Mosenim fuit anti«

*

-

52

: EVA(N*GELI:I- —SFfCU'NfI;) UM MAV'.DTH.

. 24. Recedite,-non eít.e

deridebant eum..

nim t'.nvo-"r.tüa. puella, fed dofmi"f. Et

tur

25. Et cum eje&ta e

ok -t

ejus. (

rba, in-tr??i?? & tenmtmanum

für

1). Et furrexit puella.

