fuos: Ponite vos in cordibus veltris fe1mones Mtos

Lj

Filius

& obum

enun hominis futurum eft j ut tradatur in manus hominum. -

i

45 At illi 1gnorabant Verbum iftud , & erat velatum ante

Hhus meus

qu

zeess

*

f

; E

Ponite vos in cordibus veffrts , 6c. )

36 Dum/f'eretvax ) à 6 txteSu

/

orj» Qev5m , cum fatla fwjät "VOX

Sinite hos mirari, & celebrare mira-

i

Inventus eft. ) A diicipulis..

cula

vos autem difcipuli mei atten-

ii f

|de ddis dicbus.

Ufque ad Chrifti

toanimo confiderate potius, quz in-

qoem L

rcfurre&nonem ; üt fucrftt illis pra-

ftant, non minus, immo plus vobis

;, & hr

ceptuim.

fcitu neceffaria quam illa.

& eccatilda

39. Ef ecce- vir , Jc ) Vide di&a

In cordibus. ). Grace-eft, /m auribus,

horum t

Mdttzh I7. I4.

fed fententia eft eadem

fignificatur

/39- Dilfipat eum. ) 9 nagacoti, dlf-

enim eós attente aud:re, & diligen-

Præp0

ter confiderare debere, qua fubjicict,

)

cerplt ; lacerat.

mChr'

44« Magnitsdine.-) ,W'ycchsma-y;w "

lit ztadatur.) Agendus in crucem.

Jerofol)(mlS

amagnificentia, ma

nifica virtute, Ut

45. Velatum ab e15, ) Abfconditum,

n mum'

enim folent magm

il

a:Lh facta vocari

accultum ,

ita ut non affequerentur,

um mgl'ü

quid Chriftus diceret.

ES

pryeMia ( magnatía dicit i interpres no-

fotes ol

fter, A&. 2. 11. ) ita virtus cocleftis

Tümebant eum.interrogare. ) Audiez

j l

horum operum effectrix, jegiaNauc TÀ6

rant paulo ante Pecmm 1eprehenfum

illo incidi

dlcn:ur

a Chrifto, quia de fua pafitone verba

9 ammäu:. ) Ommd.

facienti fe oppofuerat , .idcirco non

-

p

P

308

-«EVANGELI l:SAEC;-sUNDUM LUC.

|€0s , ut non fen

2

: u Cur

hoc verbo.

?

t'irent ilud , & timebant eum interrogare de

1

"Qixerünt :

qMatt

: 46. 4 Intravitautem cogitatib in eos, quis eorum major effet.

h,& conf

1'8'-'- I-

Marc.

4T. At Jefus videns cogitationes cor

*

|.os. E

dit puerum , & ftatuit illum fecus fe,

dis illorum; appr;hen-

fpiritus eft

,7.77133-

.4,8. .Et' ait illis

Quicumque. fuíceperi

t puerum iüüm' in

. 86 r F

nomine meo, me recipit : & quicumque me receperit, re-

-

cipit eum , qui me mifit.

!5 Fab

nes, hic major eft..

/

*

Nam qui. minox-* eft inter vos om

.

dam ad illt

49. Refpondensaut

em Joannes , dixit : Preceptor , vidimus

li nidos

-quemdam in nomine tuo cjicientem daemonia j & prohibui-

P

mus eum : quia non fequitur nos.

D

"rediinet;

$0. Et ait ad iHum Tefus : nolit

[

e prcïþibere;qui e-nim- non eft

: $9 Ait:

adverfum vos , pro vobis eft. .

-Domine, p

lereptur dies afï'umptiohig

$1. Fattum eft autem dum comp

- 6o. Dixi

ejus , & ipíe faciem fuam firmavit , ut iret in Jerufalem,

A autem v;

$2. Et mifit nuntiosante confpetftum fuum , & euntes in-

61 Ftai

traverunt in civitatem Samaritanorum , ut pararent il

h.

E

Drittum ser

erat euntis in

/$3. Et non réce

à

- 61 Alt;

Jeru(alem.

perunt'euhrAn , quia facies ejus

2004 CUM

auderent ihterrogare; fcilicet caufzs

tdm fibi eiTe, ftitütum 7, & defin

p

x

& adjun&ta paffionis & mortis, ne

iie in Jerufalem.

forte & ipfi- arguantur.-

Vel etiam

52. Mifft muntios.) Widentur fuiffe

interrogare non audent, veriti neali-

Jacobus & Joannes , quod hi foli

54' H.t ;gnis

quid audiant, quod. eorum dolorem

Ti yjore

num. 54. dicantur indignati a Chrifto

"M& $,

augeat, malentes ignorare, quam dum

petivitfe, velletne ignem e calo in 8a-

mám Q j

]

I$

id cognofcere ftudent , quod magis

maritanos evocare. "Porro difcipuli.

difpliceat intelligere.

miffi funt ad neceffaria preparanda,

1Cat

DELTS

U46. Imrravir) Subiit.

deb;

» fefeitig:

& fortaffe etiam , ut ipfi ad repulfas .

1e,

quam (

"Cogitatio. ) Qu etiam in 'ambitio-

& injurias fuftinendas - exerc

1

grgzi;u;

-bätul'

lt

fam difceptionem e

rupit. Vide dicta

& prepararentur.

M Cos

Matth. 19. 1.

49- Quicumaue fsfceperit, 69c.) N ide

lz ci:atem Samarihmarum.' ) 's;'g

; æVl, &itl

dicta Matth, . 19. 4. & 5.

x , in vicam , feu caflellum , quod .

O Quj fb

49. Vidimus

in itinere Jerofolymam verfus obvi-.

ge Hhorum

am erat.

1

E

25

füe 1

dicta Marci 9. 37.

humlhs

51- Cwn complerentur dies 4J2;mpt;o-

—58. Quia facies E]'uä.t at duniss DO

Cord

nis6jus.) Quibus affrnmendus effet ;

gerufalem. )

M2

Viderunt Samaritani

quibus recipiendus in celum, quibus

Chriftum, & qui eum fequebantur ,

f

tranfiturus effet ex boc mundao ad Parrem,

adoraturos ire Jerofolymam( eft enim

vt loquitur Joannes cap. I3. I.

verofimile, tunc. Pafcha aut aliquod - E.

m l eFl(änd

Facrem [uam firmavit. ) Significatur

1]

aliud celebre feftum proximum fuiffe)-

Chriftum toto exteriori habitu ac . ge-

ideo in odium ejus religionis

; quam :

Tu

Ru pr& fe culiffe, & declaraffe cer-

deteflabantur, non recep erunt.

quil

CAPUT xx

'Scas;

ogare de

5'4 Cum qulf*'ent autem d1fc1puh e]us Iaeobus & Ioannes,

dixerunt : Domine, vis, dicimus , ut ignis defcendat de coe-

ynt effe

lo & confumat. 11103?

appchen-

5-5- Et converfus increpavit 1llos » dlcens : Nefcms P Culus

fplrltus eftis.

j ifwrin

-S6. r Filius hominis non venit animas perdere * fed fàlva- »joan.

dT

perl X

re.

Et abierunt in aliud caftellum.

&12

[ VOS 0tt

. Fa&um eft autem , ambülantibus illis i in via j , dixit qui-

7.

dam ad illum : Sequar te, quocumque ieris.

N vidimus

£8. Dixit illi Jefus: s Vulpes foveas habent ,& volucres:Matt

Q.

groiiui-

coeli nidos :

Filius autem hominis non habet ubi. caput fuum 9

'reclinet.-

m non e&

$9. Ait autem ad alterum Sequere me ; 1lIe autem dixit :

Domine , permitte mihi primumire, & fepehre patrem meum.

6o. D1x1tque ei Jefus: Sine; ut mortui fepehantmortuos fuos.

rommpttons

(ilem,.

tu aütem - vade; & annuntia regznum Dei.

-6r. Et at al*er

-Sequar te ; ^Dorine , fed permltte m1h1

euntes i

ill

prlmum renuntiare his ; "que domi funti

unt

65. Aitad illum Jefuüs : Nemo mittens manum fuam ad ara-

-

trum & refplmens retro , aptus eft regno Dei.:

(4 Cum

-

CA.

zi

Qq3

&qefnium

*

2084 Ut tgms rle/Eenddt, Efc.) In pæ-

57 Seqmzr fe , ffr

CHzc explica-

dentut fmiTe

nam injurie .a Samaritanis irrogatz.

vimus Matth. cap. 8. 19 & fequenti-

aod p fol

AnGreco & Syriaco additur: Qsemada-

bus.

ii (Irifo

6 cælO u*

madzm &5 Elias fecir.

60. Apnuttia regnum Del.) Id eH:

55. . Nefcitis,cujus fpiritus eäzs )Quafi

abjetis impedimentis omnibus ad hoc

yro du

-dicat, nefcitis vos alterius fpiritus effe

prepurantty

debere, quam £uerit Elias;

Elias. age-

te accinge , ut. annunties , Pædlces ;

ü Ed rcpulfaf

evangehzes aliis.

.batur fpiritu. feveritatis & juititia ;

exercef mmf

fic enim conveniebat. hominibus il-

61. Renmuniiere /m', que a'am: /mzt )

lius ævl, ftatu & conditione fervis.

In Græco eft ,

áxordtacSai Tl 616

norüm ) i

-Mos qui fub Evangelio eftis, & in

*TOP OD(OV [.Le-

Senfus eft, aut renuntia-

re,bonis meis, & de illis difponere ;

d

ellutt ,

quod

lege filiorum , mitiori fpiritu regi par

aut valedicere dome('ncxs meis. Prxor

atfüs V*

; & me imitari, qui mitis fum &

T.

humlhs corde. .

*

exphcatlo videtut verior.

i

69. Nemo mittens manum ad ara-

l dt "mm M

ere

86.- Antmas Perderc m Vitam eri-

Irum.)- NIet:aphora fumpta eít ab a-

Sammtam

Salvare, ).. Ad. æcernam falutem adi-

ratoribus, qui manu flivam tenent,

a

panta? v

tum aperiendo.

& oculos habent ante fe in fulcum in-

eftenim

tentos, rectus ut fit; nec poteft bo-

thOd

( o aliud cajz'cllnm.) Quod &ipfum,

;Allta

foilt

ut verofimile eft, erat . Sainaritano-

nus arator effe, qui réfpicit in tergum.

lmüm

rum., HHDUS tamen. pervxc&cxum, a

Significatur autem neminem bon/um

qua

-quibus admiffi funt,'

Dvangelu & Eccleüæ miniftrum efIe,

Perunh

P

-

EVANGELII SECUNDUNI LUC

IoO

In que

CAPUT X

Pax huic do

Seþmagmm a'uos pmmzttens ad fingulas czfvztazfes

- tradit pre-

6. Et f ib

veltra: fin ?

cepta , qua in prædzcandg obfervent ,. C gaudentzlms de fubje-

T In ead

éis fibi demonibus ,

dicit on efJe ob boc. potil]mmum gaudendum :

comminatur: cz*vn*aizbus ob]?malzs ,in quibus fache erant: plurima

quae apud 1

fu. Nolite

'vzrmtes

& exultans in fpiritu confitetur Patri : tentanti. Le-

Squw

gz[])erzz*o

] -recitatum. praceptum -de dileciione Dei .,

C? pro-

vos tmandu

ximi o/iendzt quis- fit-proximus per parabolam bominis 2 jfmz 4-

9. Et QUt:

lem. de/cemlemzs.

- Martba -aniniflranti ,. & de forore, M -

propinquavi

rm conquerenn ? dzczt Mariam elegzjä opnmam

40 Ín qu.

fufceperint

partem

- lL f Etia

Oft haec autem defignavit Dominus & alios feptuagmta

duos: & mifit illos bmos ante faciem fuam n omnem

RCR

Civitatem-, '& locum ,. quo erat ipfe venturus. :

Nenmem i [

4Mat

2. Et dicebat illis ; «.Meffis quidem multa, operatii autem

vttit ii h;

tlæ, que OCCUI'

éNMat

pauci.

Rogate ergo : domlnum mefis , ut mittat operanos in

Wdtm, five v.

meífem fuam.

Io.16

t confuevem

cMarc

3. Ite: ? ecceego mítto vos ficut agnos inter lupos.

tlonem dffcend

$. 8

T

c.Nolite portare facculum , neque peram , neque i cal-

HODES amms

od

ærEIC ul vm

K ceamenta »4& nemmem per viam fa utaverltls

e

;In

Yaba Elifei d

4. 29. 2

Ttirrent ss

qui ità expeditus non fic, ut poüquam

Mijt.) hmlüt dgtls lis mandatrs,

/ Wfavem

aratrumi hoc fpiritnale apprehenderit, quz fequuntur.

41 nj,

Bizes ) jJuffit ire binos, ut effent

S hi Taverty

nihil habeat, quo abihac cura avocetur.—

4nutuo fibi actionum teües ; ut aüxi-

Regndi Dei.): Pradicando. -

Pa hmc dgmu

Off hac. ) Poftquam £. /Galilza

lio; confilio, folatio fe juvare poffenc,

I[j

in Judgam. venic Chriftus, ut

& ut Hrmlus teftimonium veritati da-—

hl;

770

fe poífent in idem confpirantés. :

Hllls Ti

0]' tig 5.

cap. fuperiori n. $1. dixerat.

lf

Deffgnavit.) Elegit,

Quo erAt spfe venturus, ) Ut para—

QUi morte

Scpfua(gmm duos« )

la Grzco eft

rent viam Dommo, ut de ]oanne di-

fqum )N

8/304/1.37)(0)!1(4 4 fepcuarrmca , fed duo

&um eft.

Vog Teyiy,

omitturitur, ut numerus rotundus po-

09v Meffrs: 7um'em muztd, ö'c,.) Id e&,

p Opterea mum]

multlcudo

populorumm - fufcipiendo

AC lipis p

natur, fic dicimus paiïtm LXX.inter-

cumi tamen conftet

fuiffe

-vérbo ,: & . fruéctui- ferendo: apta , nii

-pretes ,

mvl

LXXIL fatta eft hec electio ad eum

diligentes cultores defiderarentur, -

Obls p

vett

modum, quo Moyfes Dei juffu feptua-

Operari. ) Pr&dicatores Evange-

te lal

J0te &

ginta duos illos feniores eligi juffit i m

lici.

I^

Inc

judices Num. 'II. 16.

. Écce ego mtito vos. ) Vlde dx&a

add

I7. quamws

Mdtth Io. 16.-

l?lftg

enim ibi dicanotur feptuaginta, viden-

nec

tur tamen fuilfe feptuaginta ; dua ex.

4. KNohte qortare ]kvculum, 5 ca) Vf'

27

ns, qu& dicuntur eodem e.m. 36«

de di&a Matth. 19.9. & 1o.

ll,

Yie ii o à

ii

x

N

CAPUT X

911

E

s. In quamcumque domutn mtraverms Y pnmum dlcxte :

Pax huic domul.

nit fra-

6. Et fi ibi fuerit filius pacxs ; requiefcet fuper lllum pax

; b ubje

veílra: fin autem ,

ad vos revertetur..

d. :

.7. In eadem. autem Domo manete,. edentes, & blOQHL-.S-,

quae apud illos füunt : e dignus eft enim. operarlua mercede «Deut

DI UT

fua.

Nohte tranine de domo in domum. .

24-14-

tiíanti Le-

.'$. Et ià quamcumque civitatem intraveritis , & fufceperm

t Matt.

IO.Io.

i. G n

vos , manducate , quae apponuntur vobis:

i lim

T j'm

9. Et curate infirmos , qui in illa funt .,.& dicite illis: Ap- 5 Ig

o Me

propmquawt in vos regnum Dei.

n

0. In quamcumque autem civitatem intraveritis , & non

Y

fufcepermt vos, exeuntes in plateas ejus j dicite:

A.

f

-ir f Etiam pulvexem , qui adhafitj nobls de.civitate ye-

ftx d,

I5:51-

feptuapi

*

n omnem

Edentes ö' Ljbentes , 67 ) Abiis ter-

Neminem m via /;zlumverzt;s ) Non

rati autem

vetat fipna honoris, aut .bencvolen-

rena ítipendia reportantes, neque enim

tiz, quz occurrentibus inter tranfe-

magnum eft, ut loq'ntur S. Paulusr.

)peranos il

undum, five verbo, five facto exhi-

ad Cor. 9.

Si ]þ:r;t:mlm feminantes

beri confueverunt : fed vetat faluta-

carnalia metatis.

)08

c;ohem defcendentem in. confabula-

Que apud illos [umt. ). lis contenti

tiones amicas , ac proinde cogentem .

que ab hofpitibus apponunmr qua

gejie o*

hzrere in via.

Alludit Dominus ad

lia quaha fint.

Diguu: efd emim operarims,

&fc. )

vcrba Elifzi ad Giezi 4. Reg. 29. 5

gfn

eceurrerit zib bomo , non jklute: eam .

— Non figmficat Chriftus mercedem

& j ftzmmver:t 7 7mffmm, zon refpon-

eorum, qui Evangehum predicant effe

js manddtha

dea: h.

cibum , quafi cibi prctium refpondeat

S. lutraveritis.) - Hofplcu caufa.

merito dignitatique operis 5 fed pre-

305, f emn

Pax lmzc domuz ) Vide dicta Mdtt

dicatoribus Evangelu cibum debcrl

&95 üt a(m'

[o. I2.

ab auditoribus , qui eo nihil, quod l'lu-

6. Filius fdc'ls ) Dlgnus pace , ficut

nus fit retribuere poffunt.

t ve[ IWI

filius mortis 2. Reg. I2. 5 ille dici-

Nolite tranfire, €$c.). Hoc eft, quod

P

uantcs-

tur, qui morte dlgnus e

dlxerac » In eadem domo manete.

Ur pat-

- Requsefcet.) M eniet.

8. Que apponuntur vebis.) lis con-

i as

d. vos revertetur. ) Hoc eft, non

, tenti , néc lautiora quarentes. -

[denv

propterea inutilis erit falutatio veftra, "

Q. Er curatt snfirimos , 6c.) — Vide

"nec inanis labor vefter, nec perdetis

dicta Matth. 10. 7. & 8.

fqu'P'euäo

3nercedem veítram ; reddetur enim

Io. lz quamcumque autem crivita-

JPN?

vobis pro veftra charitate , volunta-

tem , &/c.) Mide di&a Matt. Io. I4.

II. Tamen feitete, 6c,) Quafi di-

1era

l-entm'.

te, labore, & opere.

'ores

p*

". In eadem demo. ): In qua femel

cant

: Nihilominus, five credere vo-

recepti eftis.

luerms, five non, denuntiare vobis

Manete. ) Dlverfamml ; Ícilicet,.

"volumus regnum D€l, & Meilfiam

) Vlde dl&*

donec. exeatis, ut habet Mmh € 107

Judicem vefirum inftsre, cui malo

Vr

lI« Vlde lbl di&a.

Veüro audientes non erms.

lyfy 60')

n

EE

"

—

R

312

x

EVAN GELH sE CUNDUM LUC

imüs in vos :tamen hoc fci:ot

: INDN fot

flra , exter

5

zi

e j quia appropïnk-*

quavit regnum Dei:

.

.

-u

] fcorpiones

. Bocebit,

12. Dico vobis , qui

a Sodomis in die

illa femimus äti'f P

z

quam illi civitati.

L

- . Vetu

£Mlat.

[ tis fobjci

13. g Vse-tibl Corozain ,

vie tibi Bethfaida :—xquia fi mTy-

À

pta funt in

I;L',mfm , & Sydone fa&ee fuiffent virtutes , quae fattee funt in vo-

31 i Ini

bis, olim in cilicio ; & cinere fedentes poeniterent.

14. Verumtamen Tyro, & Sidoni remiffius erit in judicio,.

quam vobis.

;

"

hiec a fapie

'Etam Pate

dg. Et tu

Caphar—naum ufgue ad codlum ex-aitgtg j ufque

.ad infernum demerzeris.

:

. Ortn

dit & qui Vog fpernit , m'el fþerg

&Mat. * 16. 4 Qui vosaüdit, meau

] Ti Filius ,.

1040 pit. Quiautem me fpernit , fpernit eum , qui mifit me. —

-laerit Filiy

oan.

I 3'0 20-

17. Reverfi funt autem feptuaginta duo cum gaudio, dicen-

25. Et«

tes: Domine , etiam daemonia fubjiciuptur nobis in nomine

:|

*

[ - qui vident.

tuo..

u

-————

.Et ait illis :'-Vid*eb'aïm f

;itanallïnl ficut fulgur de coälp Ca-

1g. Snpra ff

-dentem.

N

"

lQUi demor

T. vetos fen

[

-

193 EC'

jita hd M.

2. Qu

legatione fecerant

?

] t ules;.

u)f.z ä.qdomf.c ,ö"c) Vidg dl&a

pro voto fuccefiit.

z

7

x

"

, tentarunt, & res

" "l'nf A

Matth. Io. I5. —

T.5 Diy. Pa

I3. V« tibi Corozaim. , U'c) "Vide

. 18- Videbam.) Mlentisi

ntgitu claro

?

di&a Matth. 11. 21. &fequentibus. -

& cérto , jam inde cum in mundum

; AU 4 vipel.a À

16. Me audit.) Vos enim legati &

veniens homo .fierem , no

j

Tiépti.

cum vos emitterem.

n tantqm

*

i Vifmteml. n !

interpretes mei eflis apud homines,

ut ego Dei ; quare qui fpernit me;

-

Satanam.) Kt reliqugä,mglos an-

[ Bifttitgy,

eum fpernit, qui me milüit.

g«los. ejus fatellites.

:

Ifli;r,icj* ) ! D

17. Reverft

] IIS 200

/gnt. ) Sua :'legz-i't-io(n"e'

- Sicet fulgar.) . Quod de ccl

o '('iadilï

perfunüi.

;

fübito , violenter., velociter:

p

Vis ramm j

Etam dæpzon

Z4, 65 £. ) HOC i)r:ecet.e-

m&n'na

pote:

ris miraculis exprimunt, vel quia pu-

" Decelo cadeutega ) ,S;itanäm de celo

iecip

tabant majoris potentix elfe ejicere

cadere, eft illum dejici de honore &

lor

Qüortm

Qs eft

demonia, creaturas fpirituales & vi-

fublimitate dignitatis, quatm obtincbat

&[3 ndu

ribus magnis pr?efditäs » ij'ua,m; morbos

ante Chriftam, prafertim vero quod

üamülq

-fanare; quifi dicant , non folum ce-

ut. Deus a plerisque coleretur , & cee-

elxs,) |

1 libr

los habitare crederetur : quafi dicat,

poc], »

tera fecimus, que faciliora érarit, fed

cadentem de fumma celfitudine , de

quod difficilius eft, etiam dzmones

lu'q

expulimus.

Vel, quia Chriftus ipfis

folio poteftatis fnz.

Sententia ergo

d inati

-expreife facultatem non. dederat d-

totius verficuli eft : Nihil novi mihi-

let It fa ll!

monia. ejicieudi.

nartatis ; nam non folum cum vos

t g ntnbus

Certe fupra num.

f

9. nihil aliud dixerat, quam, curate-

ad predicandum emitterem, fed cum

infirmos ;.fed cum facile crederent;

ià hüinc mündum ingrederer, videbám

CO a

edug

ex mente Chrifti fuiffe , ut id etiam

EEE

gmta du

Qu

, fatanam e "c'cel/o poteftatis

facerent, quod et'ïäm*ApöRo;i in fua.

Age n

;

*

s

(jCCOASPUUT ',.X.

313

/^19. Ec&e dedi vobis poteüatäm calcandi I'Upi'a', färpentes

,&

pj

fcorpiones , & fup

*

nocebit.

/

;

er omnem virtutem inimici : & nihilvqbi;

fs ejt ;

40. Verum tame

n in hoc nolite gaudere , quia fpiritus vo-

aü'ihTy-

bis fubjiciuntur :.gaudete autem

, quod. nomina yeftra ícri-

pta funt in coelis.

antinvo-

n

21. i In 1pfa hora exu

ltavit m Spiritu fan&o,:&. dlxu; COnH-:; Mat

teortibi, Pater , Domine coeli , & terra& , quod abfcondifti 1125-

a julic

h&ec a fapientibus ,. & prudentibus , & revelaft

*

i ea pa"ryüli:s.tl

Etiam Pater , quoniam fic placuit ante te.

" ufqlie

22. Omnia mihi tradita funt a Patre meo. Et nemo fcit, quis

fit Filius j nifi Pater: &

) mefþer-

quis fit Pa;er , nifi Filius, & cui vo-

tme.

luerit Filius revelare.

n

1i0, diG?h*

2

24. Et converfus ad d

if&ipuloä fiios ,dqixit-,: k Beati oculi , 4Mat.

jn nomine

13 16-

qui x/ider'lþ7 qua vos Videþis.

: 24(- Di-

a

: cælo Q

19. Supra ferpemtes , &f fcorpiones,]

mero Nicolaus fertur Nicqlaitairum

Aliqui demones fignificari putant,

hzrefis auctor fuiffe; & quia fi ex

alii. veros ferpentes & fcorpiones,

duodecim Apoftolorum collegio unus

Dn EC'

justa illud Marci cap. I6. 19. . Ser-

reprobus fuit, non videtur mirum, fi

i-/

pentes tollent ,. & ff mortiferum. quid

ex feptuaginta duobus aliquis zternz

lïugts & w

biberint, mom eis mocebir.

:

Exemplo

glorie fine éxcideret : aliqui fic in-

eft. Div. Paul. A&. 2g.

qui mor-

terpretantur hünc locum , üt putent

ii du

us a vipera

m

h

*nocu-

Chriftum monere feptuaginta duos

jp dundum

2 nihil pa

;

meénti.

difcipulos, non tam de accepta pote-

nglnr tantüm

- Viriutem.

ftate miraculorum , quam de eo ipfis

exercztum.

.) ? äfüpayzlv Y poten'tim'n , vel

gaudendum efífe, quod res eorum eo

- imic): Da-cmoniþs.þ'

effent ftatu, ut confidere poffent, fe

20. la hoc molite gaudere.) ^Quam-

ut vocatos, ita & electos effe: quia

0 cadi

vis rarum ac magnum fit hoc doium,

illud gaudium tumorem, & fuperbiam

l cal

& magna poteflas, non tamen de hoc

generare folet , -hoc vero gratiarum

1tur

precipue gaudete; funt enim alia po-

actionem, & omnis boni operis follici-

m de colo

tiora, quorum poffeffione multo ma-

j

tudinem. Vel, fcripti erant in libro

honor*

*

gis eft lztandum.

vite fecundum prefentem juftitiam,

TT

net

Quod nomiua v

eféra [cripra funt im

quia erant in ftatu gratiz.

qllOd

celis.) 1n libro vite, ut vocatur AÀ-

" yem0

1. Spirite faztio. ) Q':0 fecundum

r

pocal. 21. 27. in. quo eorum nomina

humanitatem plenus erat, movente,

n

fj dieito

.referuntur, qui ad &ternam vitam funt

& exultationem hanc fimul & laudera

od

-deftinati. Verum quia Deus non fo-

E

gO

-]et ita facile revelare in hac vita de-

fuggerente.

*

en

Cohft:ar $

jl ?

pr v

d gentibus, an finc jufti, aut de nume-

1195*

&c.) Vifïe* dia;a .Matvt(h.'

um t

-ro predeftinatorum : & quia feptem

[ili

4 Diaconi creduntur fuiffe ex his feptua-

23. Beari ocmli, Gc. )

etty debam

ginta duobus, éx quorum feptem nu-

|Vide did

Matth. 13. 26.

r

?

Biäl. cam Com, Menac(y.* T.VH.

:

/À

M

»

T

E

'EVA-NGEAL'II- SECUND'UM LUC..

E

-24. Dico enim vobis , quod multi prophetz ,

& reges vo-

]uerünt videre , quae.

vos videtis , & non vide

[ em, 4

lrunt : .& audi-:

aE

fe , qus auditis , & non audierunt. .

^

.

7/Mat. 25. ] Eteccee qui

dam Lezifperitus fu

rrexit tentaris ilhim, &

& vinum.

bylum ,-

22.55- dicens : Magifter , quid faciendo vitam seternam poffidebo?

Miarc.

26. Atille dixit ad eu

as EC

M

m : In lege quld fcrjrptum eit ? quo-

lno, &

12-28- :

modo legis?

;;;D eu.

27. Ille refpondens

'd'i*xrity: '1& Diliges Dominum Deum t;uuih*' l

gaveris ,.

6- S' eX to

to corde tuo , & ex tota anima tua , & ex omnibus viri-

: $6. Qu

Incidit m

bus tuis, & ex omni mente tua : & proximum tuum ficut te

3

À

dpfum.

28. Dixitque

illi: Rege refgondifti t hocac , vives

llj

füs :A

35 F«C

29. Ille autem volens juftificare fei

s

pfum , dixit ad ]t.fum'

Et quis eft meus proximus ?

*

.

m Cafte

efus, dïxw: Homo qüidam defcen-

illum in d

3o. (1) Sufcipiens autem

J

debat ab Jerufalem in Jericho, & incidit in latrones , qui etiam.

Ls

defpoliaver

"

unt eum: & plagis impgütis abierunt femivivo re: |

32- $ml

licto.

LA

dit autem , ut facerdos qu

dtaris etiam

31. ACCI

idam defcenderet a

1i$ ordinis q

demvia: & vifo illo prseterivit.

L

J5 €rant de

&) Videre.t.

Gm efe (

32. Similiter & Levi

ta , ,cpm e€

ffet fecu's,locüxm ; !

in Græc() e&

eum , pertranfiit.

: fufpïciens.

Á

33 Sa 5

vem]e;, É

-C1) Sulcipiens. lz ediz. Sixr. legntur .

1 Stcerdos

^Q5. Et ecce quidam Legi[peritu:,*ö'c.)

28. Er vive.) Vita sterna, quam -

"

confequeris.

33 V.

QGuidam e. numero Scribarum legis

29.- Folezs juffsficare fe. )

Mofaicz fcientiam. profitens.

tiope E

a

- Surrexir.. ) Fortaile poftquam fe-

oftendere juftum , qui fic. effet de fa- —

EIS. exo

i

us.

dens audiviffee Chriftum in Synagoga

lutefollicitus ; fcire volens, quis effet.-

* Allta

difputantem.

proximus, ut eum,. ex le

1

Yolvens. .

-«Tentans 1lín

z. ) Wolens ,p.ericüium

diliperet ficut fe ipfum.

;

gis Præc',e:ptoï -

Ii)fuhdew 4

facere, an effet aquui-d lege alienum

.0« Suftipiens.). . 8

:

ilicet izice"s;—,ig-f

ttim um la

zefponfurus.

fpondendi.

: Homo

Quid f«ciendo. ) Per que tandem

uidam..)

Natione ]udæuä 5

Tlenta meli

operá ?

feu lfraelita.

Verifimile eft non tam

Wén, C

parabolam hanc effe docendi gratia .

96. In lege.?) MOVGQ

confi&iaam, quam rem ge

,

-Quid [eriptum. $ ,-67. ) Hoc eft,

Qäm :&Ve-

T ] Wotnty,

qutd precipue faciendum pracipitlex

ram.hiftoriam.

- füe

Tat,

Moyíis ; quomodo lIegis illic in fum-

Dgyäändeäat AL gerafalem. )

I?Z Jeaäfdlm

má preceptorum 7

locis Judex imontofis.

..

| Smam

*

27. Ex toto corde .

&«.) Quod dici-

" Jericho. ) Alia eft civitas Ju

dææ,

Cu?'am g

tur ex £oto corde, anima, viribus, &c.

cujus in Scriptura frequens mentio,

IUO cibo

videtur idem fignificare, fed pluribus

*-

Ditcens

» li£

vocibus explicatur, ad rem magis in-

31.' Pratertv

"

J Nlhll opls fgrïns :

indigenti.-

Anr r

cul;:andamþ

P.

mæ

CAPUT X

215 -

EEN Samaritanus'aut&m quidam .iter facien—s*, Vehït* fecus

ieges- n.

eum , & videns eum , mifericordia motus eft.

.

*

j '&-al'ldi-ï

t vulnera ejus, infu

ndens oleum,

234. Et appropians alligavi

.

n illüm, t

& vinum: & imponens 1

ilum in jumentum fuum ; duxit in fta-

poffidco?

bulum , & curam ejus egit.

35s. Et altera die protulit duos denarios ,

&i faBula-

el ?&900*

C

lario, & ait: Curam illius habe : &

Juodcunque ifu-pxerer;o—

eum tuum.

gaveris , ego , cum rediero reddam tibi.

*

*

nibus vit-

36. Quis horum trium videtur tibi proxi

mus fuiffe —iql.li'i*, qui

incidit 1n latrones?

i ficug te

-37. Atille dixit :

Qui fecit mifericordiam in illum. Et ait

illi Jefus: Vade, & tu fac fimiliter.

V vives

38. FaCtum eft autem, dum irent ,

& ipfe intravit in quod-

dam caftellum : & mulier queedam ; Martha nomine ; excepit

m defcet-

illum in domum fuam:

RAr5

qui etam.

39. Et

yivivo re-;

32. Similiter & Levita, ) Minifter

pretio vändebkan*tur ; & fe 'Rabulafio

altaris etiam ipfe, quanquam inferio-

redditurum promifit, fi quid przterea

expendiffet.

.

nderet'ea—'

ris ordinis quam facerdotes, qui om-

nes erant de genere Aaron.

Stabularto. )

C.aupdni , hofpiti me-

Cum e[fet fecus locum,€$ videre£ eum.)

ritorio.

;& vider

;

In Graeco eft, £A9à) , x«(1ó9» ,. cum

36. Proximus

L

veriffet , & vidiffer, fcilicet eum, Qua-

€tus officio.

fm[ä ) Proximi fun-

/

33; Saf

lis Sacerdos , talis Levita , minor fe-

37. Qui fecit m

/?;'icd)'diam in illum-)

quitur majoris exemplum. -

Putabat fortaffe lezifperitus folos ami-

;:e.rfia ! 'quam

- 83- Semaritanus autemquidam,) Na-

CoS, aut benefactores proximos elfe.

tione ac genere alienus , adeoque Ju-

Vade 65 £u fac femiliter.) 'Tam para-

Id eüh

k.)

dt lte

dis exofus.

bola, quam hzc illius conclufio , in-

34- Mlligavie vu

dicat, quis fit proximus; docetque om-

ens, qu'

seie

volvens.:

^

[þnera.) F'afciis -Oþ-

nem hominem , five ex eadein natio-

lofundeus oleum &Y vinum.)

« Qus fe-

ne fit, five ex diverfa , five amicus,

s p

cum fumpferat in ufum viz : prefen-

five hoftis , hoc nomine fignificari.

tibus utitur donec fuppetant medica-

Etenim conclufio illa: Vade, & tu

mienta meliora , non incommodis ta-

fac fimiliter, hec omnia fignificat,

on udgifo

fic autem explicanda eft : K«cte di-

ngn tam

men, cum vinum purget vulnera,

l

oleum lentiat.

xifti, Samaritanum Judzorum hoftem

ycendi

gl'ätl

lg jumentum fu. )

proximum fuiffe Judxo hofti. Vade ,

duup

fuerat.

'Qu? ipfe veftus

& tu facfimiliter; fac, quod Samari-

tanus fecit, etiam hoftes proximos

d ffabulum.) tig maydoyo» , án di-

VIW',, )

E

verforium ; in meritoriam tabernam.

reputa & illisbenefac , quoniam etiam

Curam ejus egit.) De ftxato & con-

hoftes proximi funt , ideoque multo

NU

gruo cibo profpiciens , nec. impenfe

enagis ceteri omnes

qus]

udits ä

proximi.

..amicix,' &c. erunt

t

parcens , nec labori.

55« Dans denarios. ). Duos ]ulios :

9

9. Dum 1rent. ) C

P

fareti

pulj.

&

h;iüus?l difci-

xii IQPis

tunc enim- ad vidum necel-ï'arig vili

J

?

1

$,

316

EVANGELH S$ECUNDUM LUC

*

39

). Et huic erat foror nomine Maria , quae etiam fedens. fe-

€us pedes Domini , audiebat verbum illius.

40o. Marthaautem fatagebat circa frequens minifteriu

m :«qüæ

fiDaæf-di;fciþq

1

- ftetit , &ait: Domine , noneft tibicure, quod foror meare-

- dpen : d

liquit me folam miniftrare ? dic ergo illij ut me adjuvet.

zeju) ejie

f

. 41. Et re

JBhs f

.licità es , & turbaris erga plurima.

pondens dixit illi Dominus :Martha, Maïtþäx? fo-

ocque. i

.42. Porrounum eft nece(fariu

m, Mgr,ia opti/'m'-ït

m päartemel»»e-:

ral , r

git J quae non—jaufe—retur ab ea.

Z

X

fiur ;

zlicen:

ITR

- L fovit

- UCC n0s or

) Rt at

Bomen tuua

^

u-" '

s

. 3 fanem

E

.CAPUT

t

-& Etdim

!In äkaal?4m "

41 Turbaris e;ig;z( þlz'arima,') ntel moÀ-

. Ius Oftni

. telligit.

;fjfa[lun;.)- »Iä&hanïm* in-

AZ , circa multa. WVaria enim para-

f

- j Etait

-

30- Nemine Maria, ) Cognomine

ri jubebat gerera. ferculorum, & va-

Miodilena.

riam fupelle&tilem difponebat, ut con-

Dutes,

Sedens feeus pedes Do)nini;) Sedere ad

vivium exhiberet tanto hofpite di-

" pedes habitus eft difcipule humiliter

enum. Revocat Chriftus Martham a

—.6l

Qtoni;

Ls

-& reverenter Domini do&rinam ex-

;-ibe

tanta follicitudine, quam ait non ef-

9 Quod p

cipieutis. Sic Divus Paulus A. 22.

fe neceffar

x

3. ait fe ermdizumfecus pedes Gamaltelis.

fit.

iam » quia non'm-ulgis'-orpuls

.(D) Advenig

4O. Satagebat circa frequens miniffe-

n

rium.) nigitocZTo, diftrahebatur , &

42.. Perro uUnum e)? ;zke;'eygz"rium. ) Non

* Lmrdmjtö

-eft opus tanta follicitudine , quia uno

Odtheg

(

uafi in varias partes rapiebatur, dum

aliquo folo cibo eft opus. ad fuften-

'xvpf!f e

t

1

D

ngulis q

j

ug parabantur , c;'urarri im-

tandam vitam , vel folo pane coüten-

pf'erag

Q

pcndi-t. ;

Tüm

Fregquens.) moAÀJy, multum, varium.

ti fumus , ideoque non tam multa

qua-

lHC ex t*

Minifferium.

renda , aut paranda.

. refectionem.

) Pertinens ad chi-oEï'g

Doitenris "

Maria partem optimam e/?git. ) Ut

E

! OPP'thun

Non eff £ibi ctra.) Nonincufat Chri-

fcilicet potius audiendo Dei verbo

&t dni

- ftum , fed excitat , ut fui mifereatur;

Btonifr.

P« C

quaf? dicat : Domine num tibi placet,

operam daret , quám cib»isr parandns

d il

2 eyci

-quod foror mea reliquit me folam

Que son 4uferefur ab e&j Noh (;.nijm

Ia.

) /äüc

miniftrare? ut legit Caífian. col. T.c.g.

voluit Dominus , nt verbo Dei reli-

'lonem

CRelsquit. me . folaus miniffrare.) Qu

&o furgeret, & fororem juvaret ;

ærapö

tamen tam multis

uod fi feciffet

]a

94

parandis foh: par

fuiffet ablata.

, pats opcixïna, þab )'il

R

- elie nonïpoifxum,a

*

la.

[

4

dltl,dm:

2

r

*'F

7(

L

A

*

m

p

D

lo x

317

t

ens fe-

CAPUT XI

Docet di fczpulos orare , offendens perkfverantz omtzane omnia im-

: quæ

t ICUTG -

- petrari : eje&lo demonio muto , confutat dicentes , quod in Duel-

djuret.

gebub ejiceret demonia : mulier quædam dicit beata ubera ,

Qque

urtha f i

SkEfus fuxerat : de figno S'ona , de regina. Zduftri , & szfvztzy.,

oculoque fimplici , & nequam : Pbari[eum , .qui ipfum imvita-

rteQ C -

"Ut at

, reprebendit ,

turmurantem ,

quod illotis pranderet ma-

mbus ; laxat byþocryf m Pl:»arzfæorum & Seribarum , ;

dzcens , quod ab bac generatione exquiretur. Janguis

r

omniup Propbetarum.

T fa&um eü cum effet in quodam loco orans ut cef-

"E

favit ,, d1x1t unus ex difcipulis ejus ad eum: Domlne,

doce nos orare , ficut docuit & Joannes difcipulos fuos.

aMat.

x

2. Et' at 11115 : Cum oratis , dicite :

a Pater , fan&tlhceturö 9.

nomen tuum,

(1) Adveniat regnum tuum.

3. Panem noftrum quotidianum da nobis hodie.

UAPUT

4. Et dimitte nobis peccata noftra fiquldem & ipfi dlmlt-

—À ümus omni debenti nobis.. Et ne nos inducas in tentationem.

ade

s. Et ait ad illos : Quis véftrum habebit amicum , & ibit

p enim

ad illum medla no&e & dlcet illi: Amice, commoda m1h1 tres

um ,

äm

ebat, utcom -

panes,

6. Quoniam amicus meus venit de viaad me ,

& non ha-

hofpite l^

; Marthama —

beo, quod ponam ante illum.-

Rr5

^. Wt

g ait non &

Fiat voluntas tua , fi-

, multis Opus

(1) Adveniat regnym tuum. £m edir, Sixt-additur :

€üt in celo , & in terra..

i.

u docuzt 66 Joannes di /äzþulo.v /iws,)

fuos ad orandum hortatur, propofïtæ

4niMih, ) Non

: Joannes quemadmodtm jejunia

fpe qmdvxs ul perfeveravermt con-

ltql

j Ut

fequendi :

fimulque monet ; ne defpe-

[ Bcn-

præfärlpfemt difcipulis fuis, fupra

J

Cap. 5. num. 53. ita videtur compo-

rent , fi primo aut fecundo orantes

PZ

] fuife ex preceptis doctrinz fux de

id,quod poftulant , non impetrave-

penitentia , & inftinte regno calo-

rint ;tandem enim conceffurum Déum

rum, opportunas p.ecatmnes

qui-

id , guod petunt.

Uc

,[: jh.

bus excitaret arimos fuorum in fpem

Media no&e) Tcmpore maxime in-

Dex V"bo

promifiz per Chriftum redemptionis,

commodo & importuno.

& ad illam excipiendam prepararet.,

C'ammada) Mutuos da.

jl Plfandls

2. Parer , fantlifrcetur , &c.) Ora-

Tres panes.) 'lres poPculat, unum

)

Nof emm

tionem Daminicam explicivimus Mat.

fibi , unum hofpiti , & tertium fï ,for-

ODM"

€ap. 6. num. 9. & deinceys.

*

te duo non' fu fficerent.

m ]uvarö !

8. Quis gefhrum babebit amicum,€c.

6. Venir.) Eft temporis. prateriti

Ptl

Hac funilitudine Chriftus. difcipulos

in Greco enim eR , me;:s«yuwo

s

L

L|

*

*

318

EVA,NG*ELI;H SECUNDUM LUC.

Noli mihi moleftus efj |

i;; Quiq

)7. Et ille de intus *re'fpondens dicat :

*

^fe , jam oftium claufu

*

. [ pe demont

m eft, & pueri mei m-ec-gmxfunt--in cu

-Eoi6 Etal

bih , non poffum furgere, & dare.tibi:

H

X

$. Et fiille perfeveraverit pulíans dico vo

bis, & fi non da- | r Irf:

m reznum:

bitilifurgens , eo quod amicus ejus fit , propter improbita-

frum cade;

tem'tamen e

1

TlOS.

jus i.'u,rget , & dabit illi quotquot habét neceffa-

- 1 Sau

.

4Mst. g. b-Et ego dico vobis ï:/Peti.te", &,dabitur vobïs.,

.

! Quæ ijxi-

fubit regnü

-doni. -

21.22. .

77. €*te, & invenietis: pulfate, & aperietur vobis.

c Ma

-Io. c Omnis enim,qui pet

15. 91 at

it, ;ccipit:' & -qu'i qpæri

t i-hverjit?

n quo ejia

1I.94

, & pulfanti aperietur :

D

;

joan

11. d Quis autem ex no

bis Patf,em petit panem , numqui-d

0. Porto

14-13

lapidem dabit illi : aut

Aitin vos r

