paftores loquebantur ad invicem : Tranfeamus ufque Bethle-

hem, & videamus hoc verbum, quod fa&um eft, quod Do-

:

minus oíftendit nobis.

16. Et venerunt feftinantes, & inveneru

aniiïs invo«'.jf

)

nt Marïäm & Jo-

feph, & infantem pofitum in preefepio.

17. Videntes autem cognoverunt de ver

ïlitia? d

bo, quod di&um

erat illis de puero hoc.

I8. Et omnes, quiau

dieruht, miratä funt ,& de his,* kquæ

gigiþus bo*'i

di&ta eranta paítoribus ad ipfos.

n

À

ia verba hzec, conferens

at

19. Maria autem confervabat omn

——

in corde fuo.

üores glorïücan:es, & laudantesDeum,

| cognofccfis';

20. Et reverfi funt pa

nacus eftte

in omnibus

matris ulni y.

, quae agdier—ant ,& yxiderant , ficut di&um- ei]:

g iavenitte

a;d illos.

/

:

| 2I.c Et

hs. d

.(ïgnum dedll v

v fuorum vt 4

'ä:uäo;;ï'a, lk dendelen Jica accds

funt, que a ,aü'orvibuä n,arri-üantibus» aue

J p ol

diebant..

Jadie 4 myite

Itaque juxta Grxcam lectionein, An-

i in textu noftro Latino

geli optant gloriam Deo, térre pa-

non effet particula , &', fenfus valde

M

cem, hominibus bonam voluntatem,

commodus, & Grzco textui confen-

Dei nimirum erga illos.

]dem fen-

tiens. effet, paftores vifa, & audita

Videur $d

fus Latini textus , in terra pax homi-

vulgaffe, & qui ea. audiebant, mira-

ille praipy

nibus bonz voluntatis diving , &be-

tos effe ; atque ita verba.illa : Ormes

$6

!

(ituslü«-

neplaciti divini, id eft, pax homini- 4 «sdrerazt , de paftoribus narranti

?

g, a g

bus, quos Deus amat, & jam gratos

: bus effent intelligenda.

. Mioqiib

habet, & in quibus fibi complacet.

t9. &n]&rvhätgi omia verba bec,&c-)

potum p9

Porro pax, cujus hoc loco meminit

nprept

u

Angelus, illa eft, de qua Apoftolus

*Omnia verba paftorum , aut potius

pvent pO

iet.

ad

oloffenf. i. 19. ait : Cemplacuit

tam que a paftoribus narrabantur,

per eum reconciliare omnia in ipfum pa-

quam quz ipfa in Chriíti nativitate

Ts

accidiffe videbat, diligenter notabat,

p militth v

fificans per [anguinem erucis ejus , ffve

& ne exciderent, fideli memorie com-

pl'

optem

an

qua 1m terris, ffve qua in celis funt.

I5. Fideamnus boc verbum.) Verbum

mendabat, fequentia cum przceden-

lortes P

pro qualibet re ponitur apud Hebraos,

tibus eonferens , & quam inter fe

confona effent confiderans, ex quo

gt p

mmptlf

üut non femel fupra notavimus.

mirifice letabatur , & novis fidei ar-.

de: )

17. Cegnoverunt de verbo, &fc. ) Id

eft, reipfa compererunt vera effe, qux

gumentis fidem, quam a ptincipio

ab Angelis audierant. . In Grzco eft,

conceperat , confirmabat.

Hzc au-

/

; D ) $g

Jcimh

iäietvaS&»zO'av "

tem non cum aliis, fed tacita fecum

to in4

quod verti etiam poteft,

in corde fuo conferebat , ze» mizws

Mdrvsulgavernunt.

ore quam -«o

gpus

I9. Ommes qui audierant.) Scilicet

AmbrOfius. N

rpore pudica , uc inquit

.pter

[rni

Ratum puerum , & adventum paíto-

-

itatló

"fum ad illum adorandum.

20. I omnibus , 6$c.) Quia e'mþnia',

jai

ub ?

Et de bis , que di&,»i erazta4 p;zj?o;;:i-

ut illis ab Angelo predicta fuerant,

ip p

fa

: dus ad dpfor.) Id eft , mirati 'Efi!&lm

veraà efï?' conxpe;eræncff

^—

264.

EVANGELII SECUNDUM

LUC

cGen.

"2r. c'Et poftquam confümmati funt dies o&to , ut cireum-

27 E

PUE: Um ]

17.12- cxdere ur puer: vocatum eit nomen ejus 4 Jefus , quod vo

tudmem |

Lev. catum eft ab Angelo, prrufquam in utero concrperetdr

I2. 3.

9. Et.

dMat.

22, Et poftquam impleti funt dies purgationis ejus * fecun-.

dunr legem Moyfi, tuïerunt Jllum in Jerufalem, ut fïfte*'ent

L& dint :

T. 2I-

29. Nir

Supa eum Domino,

I' 31'

:23. Sicut fcriptum eft in lege Domini: f Qma omne mafïcu—

bum toum

eLev. hnum adaperiens vulvam fanétum Domino vocabitur. *

go. Qui

I2.

EqeL.

: 3- Qu

fExo.

ut darent hoftiam fecundum quod di&tum eft g in

I3-. 2-

ïege Domm1 , par turturum , aut duos pullos columbarum. "

9. Lu

I tael.

Num.

2,. Et ecce homo erat in Jerufalem, cui nomen'Simeon,

16. & homo ifte juftus ; & timoratus , expe&ans confetauonem

03* E

$ ï ev- Ifrael

lCE antul

[2

& fpiritus fan&tus erat in eo.

2 refponfum acceperat a Spiritu fan&e, non vlfurum ] 4Ett

fe mortem,: nifi prius v1deret leüum Domini.

27. Et —

Ti

*

x

27 In ]þm

T lmpulfus, a

CHac Ieze non

2 li face

/ et. Co-nüammaw. )Heft, complem.

H

that ernæ ge nemtlem(s.

fcilicet, ubi 4dvenit dies octavus.

comprehendebatur proles tæme&la

o i, ) U

Ut arcumade'retzr paee-) Intelhgen-

Santlum Domino vocabitur. ). San&

errem qma

dam citcumcifus eft.

Ampu &

ficabitur , hoc eft , a communi ufu.

d() Creden

Vozatum eff. momen ejus 7Efus. ) Quæ

feparabitur, ut Deo dlcetur, & otfe-

imalms luit,

vox Salvatorem fignificat.

ratur.

Quod vocarumefl ab Zdngélo.) ld eft,

24. Daremt /nyt'mm.) Offerrent aä

Mntligjt p

quo nomine vocandum drxerat An,

fa..nfïcmm.

as epig

39 Nuse (;

gelus fupra c. T. n. 3I.

Sicut fcrtpmm eff im lege Domimi. )

22. Djes puFgatiomis ejut,) Muhe-

Levn: I2. 9. Offerebantur autem hze

monem mü&

tcs poff purtum immunds habebin-

fdcnfi'cua pro purgatione malieris. -

fenti tttpor

tur lege vereri, & propter fcdam fan-

A Zs u

guinis purgattonem, qua illis a par-

Q3- Cuinomen Simeon, ) Aliqui ajunt'

ec

facerdotem fuiffe , afiqui negant,

memf R;

tü accidit, & quia per conceptionem

thd verlus videtur, nam ft f«cerdos

ex viro originde peccatum in prolem

Vltam üs

£raduceretur.

Neutra ratio locum

tuiffet, Evangeliffa, qui tam diligen-

Pmduændo

hab iit in. Beat: Virgine, qui& tamen

ter hominis. adjunéta perfequebacur,

b«ce,

)1

humilitatis , & ob«dientie& ftudiofa

id non tacuiffet.

alacrem.

Timoratzus. )

au?u/fng ; plus : rell-

Iegibus, quibusnon aenebdtur , pare

l

Y Wutm

ie volüuit.

giofus,

mmm (rener

Secuxdum, legem Mayf j Levmlz 6.

Conþlananem Ifrael.. ) Adventum

U: fifleren? eum DLMZHO-') Altera

Mefï:æ.

Nflllo;-

ud M

. Sptritus fantlus erat 9 ea.) Scxhcee

liec eratlex de primogenitis fanctifi-

in cünfpe&u

candis, & Deo offerendis, qug ha-

per donum prophetiz.

lm

Tte confr

betur Exod. 15. 2.

96. No» "Wifurum fe marten.) Non

L!

Ent,

"'J

Qne maículimum .em'szpe ie»z: vul-

momtumm.

l]m pgneü

lls b

*

"wm) Sdlicet. quod pnnclpmm cít

Cbrt,?m Domm:.) Memam.

Ilctumc

d

!

*«

CAPUF

li.

265

.FKt cum mducerent

, W Ciremm-. Ü

27. Et venit in fpiritu in templum. .

4

$, qu Y0--

pue1um Jefum parentes e;us $ ut facerent fecundum confue-

eretur.

| tudinem legis pro eo:

—

28. Et ipfe accepit eum in ulnas fuas, & bened1x1t Deum,

jus t fein- ].

F & dixit:

ut fileent T.

.29. Nunc dmuttls fervum tuum, Dornme, fecundum ver-

ymne mafcu-

! bum tuum in pace:

'4e. Quia viderunt oculi mei falutare tuum,

1tüt,

tum ef cn

;ï

31. Quod parafti ante.faciem omnium populorum.

umbarum.

32 Lumen ad revelationem gentium, & glouam plebis tuae

*

nen'Symet, d.

If1 ael..

onfelauonem

. Et erat ater & mater ejus-, mirantes. fuper his, quae

dlcebantur de illo.

non viforum

34 Et benedixit illis Slmeon, & dixit ad.- Manam matrem

e leS

p

w

--

g J

N

—-

&

s

.07. dn fpirite. ) A Spiritu. fan&o

-

32 Lunen adtevelationem Geutium.

/

1mpulfue aut monitus.

Per appofitionem; id eft, uc effet lu-

28. üt facermt fecundumi canfiaetml:-

men Gentibus revelzmdum.

Hm [erïe nou

Lmem legis. ) Ut fcilicer Deo illum of-

Et glortam , &c-) Quodcunque po-

errent, quia primogenitus.

pulo lfraelitico magnam afferret glo-

at ) San&l'

Acce;;t eum 1 ulzas. .

Quod non

riam.

1 commum u

| odo credentis, fed 'etiam valde

amantls fuit.

33- Pertr djus. ) Jofephus ejus nu-

[cetuly

tritius, qui vulgo Chrifti patEr crede-

Bensedixit Demm. ) Laudavnt gra.

batur.

) Offene ï"l

tias egit

Super bis que dtceäan:ur. ) Praefer-

29. Nanc dimittis. ) Quia jam fibi

tima $imeone.

Porro virgo tmiraba-

"

L,,[)æm"')

mortem inftare putabat, utitur pra-

tur,non quod illa rgnorare: , fed

cem n

fenti tempore.

Sic ltalice dixiílet,

quod eximia effent, & humanam vir-

ge milier

aeju Á/(uero comtento.

&

tutem excederent; h&cenim admirari.

" Seeundum verbum tuum.). qtcut mihi

Ahqm um

lata funt.

folemus; etiam po&quam nobis reve-

llqll

nen"m ,

promlüfh & promiffum praftitifti,

u ii ]

|vitam usque ad Meffix adven:um

34 Benedixsz illis Sz»m'an ) Gratu-

producendo.

latus illis eft tam felicemn prolem,

g Og

Ip pace. ). Lætum Ccontentum &

erfequebawr,

alacrem.

rent

beatos illos. dixit , qui tálem habe-

lium.

^

3

O. Selstare tuum. ) Salvatorem

- Pofízus eft bic i narmm, 5 es ) Pre-

H Pms D re

humani generis a te in terras miffum.

dicit fore.

*imeon,. ut in Chriftum

DN ,('&ivd paraffá ante facien omui-

um Pofu/ürum ) Quem Salvitorem

alii. non credentes ;offendant , vitio

fuo cadant & damnentur, quales ple-.

in confpectu omniumpopulorum gen-

rique Scribarum & Fharifzorum fue-

) Scl]lc

inmque conflituifti , ut quicunque

runt ; alii credentes. refurgant , hoc

vellent, ejus beneficio falucem confe-

t

eit, à peccaus liberentur.

! mali"")

Iqui- poffent.

4n fignum cMi contradicetur.). Signam

. Bisél, eum. Com, me&. i VJI

Meüläm'

i

*

266

EVANGELII $E CUNDU M LUC. .»

? Tfái. ejus : ? Ecce pofitus eft hic in ruinam, & in refurre&ionem

$; I4 multorum in Ifrael, & in fignum cui contradicetur,

.

-

*

reverfi fünt

x.

9. 5

35. Et tuàm ipfius animam pertranfibit.

s

glgditis , ut revelen-

E 40 Puet:

1.Pet. tur ex multis cordibus cogitationes.

Ln, & gtati

2. 7*

36. Et erat Anna prophetiffa, £ili

a Phahpel, de tribu Afer:

P a E

haec procefferat in diebus multis

L L'in diefole

,& -vixerat cum viro f u.'o'-v an-

nis feptem a virginitate fua: -

E. E cui

;5 37. Et haec vidua erat ufque ad

annos o&cr)—gir—itä-l quatuor :

- ilis erofoly

qua non difcedebat de tem

P. Contt

ierviens note, ac die.

x

plo 2 je-julnmiis & 'obfecrationibys

Jdis it Jen

38. Et haec, ipfa lrora

f

Upervenieng, conütebatuf D&nind, |

& loquebatur de illo omnibus

KOR at O R B a

»qui gxpe&aþalj,g redemptaonem

1

,

$. Perfeer

I, xrk.ac-;l,'

: Ormiferunr.relip

2

P Raciendum effer

9 Ft

"—

»

: urpatiorter m

: Diti oblationem

* vexillum fïgnif:ïcat.

" quafi dicat: fua

37.. H:qae*aä .43?03, & c.*)f InGræ—

du cim:em'þ

predicatione vexillum eriget , quod

co eft , oc ?rà, circiter, aut quafi

tloniï [næu

multi impugnare , & fi poffent ever-

annorum octoginta quatuor statis,

tere, conabuntur.

'Sic Paulo dice-

40 Pa 4::);;

non viduitatis. Nofter interpres vi-

-

Us,

bant A. c. 29. 22.

De fetha bac

deturlegiile &ec érà», 24 anzos.

Gefeelat, $

certum eff nobis ;

wiaubique ex contra-

Non difiedebat de tempíe. ) — Licet

dicitur.

Vel fignum idem eft ac

adeo effet gra

34

ndze

va , frequentiífima

7 rfirtadangy,

TDOte Cotyoris

fcopus, quem omnes fagittis petent.

erat.in tremplo., ac pene affidua.

sf

Tetbra poju

Tuam ipfias amimam pertvanfibit. gla-

Obfecrationibu,

;

i )/v-Orartio nibus , pre-

diu:.) Guali dicat, illi contradicetur

cationibus,

Eu Puerdlis

"

usque ad cruciatus & mortem, quare

. &erviens. )

3 S.cil/icet Deo

diro admodum dol

nia & orationes..

» per jeju-

;

é

ore, quafi gl.agïio

d

031 Cip,

fodieris.

Notle ac die. ) [5

r

ontinue & perfe-

Ur revelentur ex multis cordibus cogi-

veranter.

&

Pt 6w ,

zationes.) Senfus eft : Hic gladius,

* 38* Ethac.) Q

u'afir dicac:'^Hæc tam

Tdlig,

Fa

li il

)ra

qui tuam animam transfiget, occafio

multis nominibns commendatàa anus.

erit, ut cogitationes multorum cor-

Superveniens.) Nel ex loco habita-.

13 1n i]]e

dium, quz prius occultz erant, re-

tionis fug, vel ex loco orationis.

p2

T. 1f w t

velentur, eorum fcilicet, qui Chrifto

Confitebatur Domino. ) | Laudabat

Dominunt, & illi a

Cápite 1

Tüme [

infidiabantur , & populum metuentes

gebat. gra:;as ',»

Tie E

tantifper pravum animum diffimula-

quod Mefliam mififfet.

[

U5 ffig

bant, donec patrandz necis fefe ape-

De ilb.) Scilice

t

riret opportunitas ; tunc enim appa-

quo haétenus ferino.

; puero. JEfu ; de

I a,

4""[" D s

ruit,

quam male effent in Cþriüum ani-

Omnibus.) Prafen

*

L

tibus ï&—occuï'r-e-n--

Amati.

tibus.

À

J«

Düttum f,

C

36

. sProceffevat : n Jz'eäur enuleis. )

mn(! anm

nehtem.

Qui 'expe&a

Lanz. ) T ahquiam;imuQi;

le] L

Id eft, erat walde provectz etatis, eft

fuerat

. Mebraifmus ut fupra c. 17. 18.

Redemptionews.)

4

3

iberatïohem É

E

m

Uter (in

(2

3.

( virginirate fua.) Poftquam ma-

lutem futuram per Chriftu

m.

i

lg a

Deolis

g]

.xito tradita, virgo effe dbüip- i

-

Blüm

ltütl

þ Ifraei. ) Populi Ifraelitici. —

I

-

JCAPUT M

267

treCtionem

39. Et ut þerfeceruht omn!a fecuhdum'?egem,]äbm

ini,

I

rcverfi funt in Galilaeam in civitatem fuam Nazareth. -

»

ut *reVelen- :

J

o. Puer autem cre;/cebat,- & confort*abïratur, Jplenus fapien-

tia, & gratia Dei erat in illo.

TEUM

AI. Et ibant parentes e

: /

1n die folemni Pafchae.

jus per omnes annbs ;ivnv;-]erufalem,

4 Exo.

" 42. Et cum fa&tus effet annorum duodecim, a

! fc»ähdehtibus

N

-æïquatuor,;

ilis Jerofolymam fecundum confuetudinem diei fefti,

43. Confummatifque diebus; cum redirent, reman

fit puer.f)äüt.

rcrationibps

T

non cognoverunt parentes

ejus.

I6OIJ-*

if»Do;nino,f

Jefu/s in Jelufalem, &

2

-

--

Macistpe m

*

:

(044 Exi-

emptiwmä

39. Pf'*fe

ce;tmt ä)nizia'.,) Nihil enim fxiorum cáufa.,

Hoc preceptum Jo-

omiferunt reli

giefi conjuges , quod. feph, qua eratr

eligione, obférvavit,

faciendum effet/ fecundum legem . ad

quamvi$ edim non nifl fefti Pafcha

L osnind

urgationem matris, & filii primoge-

fiat merivio hoc loco , de aliis etiam

niti oblationem.

Qduobusfeftis intelligendum eft- Men-

d) !-hG?

In é(rvitatem

*

tionis fus.,

*faam..) Sdilicen habita-

P

4n hoc fefto

tio autem potiffimum fit Pafchz, quia

g, aut quil-

id accidit, quod narrare

gtuor gfatls ,

US. .

49 Pwer autem. )

*

a dioy , pueru-

aggreditur.,

s

pinterpres Vi«

—QQ. MfGendentibus

Élles, ) civaBa'v*rwv

4d M.

Crefcebat. ) Statura Corporis.

&UTOY , cem a[cendiffent , fubintcll

$) Det-

- Confortabatur. ) Fortior reddebatur

ige ;

Afcendit etiam JEfus cum illis.

irequentilhma.

robore corporis, ftatura procerior &

Secundum .con[uetudinem die; fefts.)

e alliduas

membra robuftiora efficiebantar, ut

Prout requirebat mos fefti. — Syrus ,

fit in

6rcuf. con|ueverant 1 feffo.

tíonibus, P"

ditis.

puerulis bona vaæecudine.' pr&-

älicet exi&ens.

43 C ahjïtmmati:quä diebus. ) Erant

590) p j'ejufg'ï

Plennus faptentia. ) Sc

enim feptem dies Pafche, feu

Azy-

Sic Joan. cap. 1. 14

?

morum, Exod.23.15. & quam

quam

irena, G-veritaris, —

i di'CviFiu' : Plesus

:ile & Per&'

Grati4.) Favor, amor..

* s

non totis illis feptem diebus Jerofo-

lymis manere tenerentur, videnturta.-

icit: Hac '?mli

Iz ill.) Exgaillum. Complaceba

men Jofeph , & Maria aliique Gali-

nendat,ä mu-sf i

fi»i Deus in illo , amabat & ornabat

lzi plurimi id feciffe.

illum., ita ut facile a quovis obfer-

ex;loca.h.abicai

4

T

vari polfet.

Remanfit puev in Jerufalem. ) Non

y Orationis.

1

Simile eft, quod fuüpra

errore, aut cafu , aut inobedientia,

í Laudibïä

capite I. numero 66. dicitur de Joan-

ne :

fed certo , divinoque confilio , ut

KErezima munus D,o»gim' erat cum

oftenderet, quale fuum effet münus,

;ebat gratiäls yä

shlo,

4I- Jozpt.) E, Nazareth.

& officium , ad quod. peragendum a

'z'e.'ro;]Ef"' dfæ

patre miílus eraàt.

Ut enim in ope.

Parentes ejus. ) Scilicet, pueri, ip-

ribus vite communis volens fubditus

fum puerum fecum adducentes.

erat illis ; ita in iis, quz ad-otfici im

ia Occüïffüf;;

Per omues anmos.) Quotannis.

ln dre folemns Pafzha.) Praceptum

redemptoris pertinebant , oftendere

voluit fe foli zterno patri fubditum

aaqqæm'immiä

fuerat Exod. 23. 14- & Deuct. 16. 16.

efle, ideoque in

fciis parentibus Jero-

ut ter fin

nlis annis viri omnes; e fuis

folymis remanfit.

t^ ä

fingulis

h

abitationis locis ad tem-

riftim

Et nom cognoverunt parentes. ejus. )

Jitic

plum ir;nt .xeddendqruxn vptqrum

-

Mirum vide:qr, quoþqdo rgma.nere

f

*

£

)

Y

268

,'EV'A NGELII SECUNDUM LUC

44. Exiftimantes autem illum effe in comizatu, venerunt

[2 »E

iter diei , & requirebant eum inter cognatos ; & notos.

4 bits, c

45. Et non inven

! EO

?

ien'äes ; r'e;grefïï funt in. Jerufalem ,i-requi-

]

rentes eum.

] uos.

46. Et faCtum eft, p

oft tfixd.uur*n ih&enerunt illum. ini templo

Z m

feden:enmr in medi

3

T du il

o dq&qrum,ï aqdigntem ilos, & interro-

A corde (

gantem eos.

7^47. Stupe

bant autem omn

L

)es ', qui | eum äudiäba-nt , -;,füp"'er

r

; -.

prudentia & refponfis ejus. -

bis ttfejis

Qu fec.

.48. Et videntes admirati funt. Et di

X

cit mater'*e;'ius ad illum:

J t dica

Fili, quid fecifti nobis fic ?

* tut cordit

g.

ecce pater tuus, & egó dolen-

* derofolvmi

tes qu?erebanius t

L]

4

X

2

*

? te;elïe, IX

potuerit infciis parentibus.- »Refpoxi-

mo enim die parentes JEfu, conte-

Dulentes,

deri poteft id factum primo divina

&o Jerofolyma Galileam verfus iti^

! &

proevidentia ita di

;ouente; Deinde

j

nere', giï'ccuti .funt coínitatum,

hteryogati

ex reverentia, quà

. Virgo filium fu-

puerum noh invenerunt.

Secundo

L. bet, quaü

um profequebatur, quem cum Deum

regreffi. funt in. Jerufalem.

"lertio

, QUiteqm

effe fciret, & fumme fapientem, mul-

die mane eum in templo repererunt.

Utintem í

ta ejus arbitrio, & voluntati permit-

Invenerunt illuwm im templo,) Credi-

: & d.

tebat.

Accedit, quod cum multi.ef-

bile eft, parentes füummo mane tem-

fent ejusdem vige, comites, noti, &

plum adiifle, exiftimantes, quia erat

Nj

— Uentis fe.

cognati , quorum aliqui citius, alii

eximia pueriin Deum pietas , feillum.

* cufam.

ferius fe in viam dabaut, pueri inter-

ibi pótius, quam alibi inventuros.

dum, autinyitsti, aut fponte fua fe

Sedentem. ) . lanquam omnino . fe

tem, Sent

addicentem audiendis rebus facris.

. cqgitare n

illis adjungebant , quod filio fuo ne-/

TTR

gare noluitt virgo , cum alie etiam

I medio Doctorum.) Non in fübfel-

Fmaofrffo.

matres fuis liberis idem indulgerent

liis doctorum, fed in infcriori fpatio,

non ex amoris remiffione, fed potius

quod magiftrorum fubfellia ambibant,

h adeo H

'véhementia , nolentes illoruim

: vqtis

in quo fedentes auditores, do&trine

*i filium

adverfari.

P

excipiende operam dabant.

i 'Requireä(mt eum 1

77t»- co gm:ta:;

Interrogantem eos. ). Quzftiones ex

Um , ue f

E inoros. ) Vefperi , cum alios, qui

auditis excitantem , ut auditoribus li«

) l!0n t

* ciufa I

pracefferant , && priores ad hofpiti-

cebat, ut melius traditam do&rinam

um diverterant, cífent affecuti.

intelligerenc.

, HO«

48. Reguireutes eum. ) lnitinere, in

47- * Stupebant, )

lpasro , pre ad-

Scitþat

iS'n

|

BLLT

hofpitio, in vicinia, ubicumque, ani-

miratione quafi apud fe n

1

þornvemlahnc. *

mo vehementer folliciti, & anxii.

Saper. ) Propter.

Oteratis j

Quüamvis enim crederent elle filium

Prudentia.) ovtat, intell,

; gentia..

IT Vero (

Dei, qui fciret, & poffet omnia, no-

. püum lo

Er refponfis ejus. ) Videntur enim

verant tamen ceterorum more fe ge-

do&ores fapientiffime interrogantem

eldenri f

rere, & communem hominum ferva-

viciffim interrogatfe, & refponfa fupra

re confuetudinem, ideoque , ne quid

&tatem, & eorum opinionem retuliffe.

illi accideret. adverfi, aut neceflarii

- 49- Mdmirati funt. ). Quod eoloco

T n jj

deeffet, timuerunt. -

ihvenirent, & difputantem audirent,

- Waerin. ad

J

46 Pofe sriduum. ) Die terti(m Pr-

qued hactenus nunqqam' fecerat.

0g inïiteMI

-

li ïW

P

E

1

f

LI

—^ CAPU T Mi

2

2

9

, Venernt ä Fb 49 Et äit ad illos :

.

de ïe&;* quod.me ïïääüæreba-tis: nefc'iäe

IOC0S,

batis, quia in hi

s, qus& patris mei funt , oportet me effe?

—$o. Et ipfi

, requi- 1

ad eos.

z

non intellexerunt. verbum , ; qm)d 'lpcutus :eft

Y

4 $T. Et defcen

E

/

dit/cum eis, & venit Nazareth; & erat fub-

1in tempo

1

V intem-

| 4

-

tu

illis : & mater ejus confervabat omnia verba heec in

Corde fuo.

L'l 3

ialm ) K.mper"

i .-»g&?idfäci/:*'i' /naäi!jib? Ut i':cilic,et,nö.-

negotiis, que& þ.äter meus Deus mi-

hi injinxit & mandavit, ut Chrifto

às d illum:

bis infciis Jerofolymis remanexres ;

quaft dicant , fi indicaffes decretum,

fuo , ab ipfo miffo ad hominum re-

: eg5 dolet-

autc corditibi eífe, diutius remanere

demptionem . ac. falutem procuran-

Jerofolymis, & do&orum fcholis in-

dam.

*

e effe. ) Verfari, occupa-

OM Ft

tereffe, non te prohibuiffémus.

Oportet m

ri: fic Joan. 9. 4. idem Chriftus ait :

; Eflh c()'n.fe.'.:

Delentes. ) Tri&ss ; anxii.

Me oportet. operars opera ejues qui. mifrt

49. Quid efl quod me qïul:reäati:? )

m verfus tl

mé,&c. 14. 31. Sicut mandatum de«

comitatum , «

Interrogatio hzc negationis vim ha-

dit mibi Pater, fic facic.

*

,;m Secundo "

bet, quafi diceret: Non füberat cau-

o. Nonintellexerunt ver

bum. ) Non

fa, quateme deberetis querere ; qual

"funt plane affecuti refponfionis fen-

lem. «t

errantem ; hoc enim certo confilio

Jo repererutto

tentiam, non intelligentes quid fibi

& decreto feci, ut hic remanereim.

vellet, oportere eum in hiseffe, que

NI E

Nefeiebatis, &fc.) Eft probatió prg-

- Patris erant.

Licet enim noffent il-

imo mane teima

nt653 quï

gt

n

cedentis fententie, nimirum non tuif-

lum effe Chriftum, Dei Filium , &

ierag, lt il

fe caufam quarendi eum quafi erran-

-Salvatorem mundi, rationem tamen,

tem.

Sententia autem eft:. Scire &

u

a ille munus fuum obiturus erat;

inventur(?g" ;

&

um omuo

cogitare poteratis me ob negotia Pa-

&rationem illorum , quz jam ab €o

sebus facr

$

tris mei, quibus operam dare debeo,

agebantur, plene non cognofcebant-

j el-f

remanfiffe. — Hocfi cogitaviffetis, non

INeque vero hoc quidquam detrahit

| on u du

Scie-

qictior 1'.paci0, ,

"me adeo anxie quzfiviffetis.

períe&ioni beate Virginis, aut. Jofe-

,fellia 4

aibibans,.

bant beata Virgo, & Jofeph Chriftum

, phi, que plus in charitatis magnitu-

Dei filium eiie, ac veniffe in mun-

dine, quam in fidei extenfione confi-

itored

d()&rin?g

ftebat. Neque enim quidquam eo-

dum , ut falutis noftrz opus perfice-

baïwlïiones e'

et, nof timern cogitaverunt ea tunc

rüm, que ad ftatum eorum tunc per-

|

de caufa remanfiffe folum in Jerufa-

tinebant, ignorabant.

t

uditoribus

lem.

51. Erar [ubditus iilis:

) SQbie&us :

jitam 0O

&rin?ïf!ï'v

Hoc eft, quod ait Chriftus :

'"Sciebatis me debere ea curare, qu&

:obediens , cum illis quiete modefte,

Patris miei funt, hinc ergo colligere

& amanter agens, & in iis omnibus

qui4

p*

Notan-

di&o parens, in quibus in

[ jon &f* !

poteratis abfentig caufam.

arentibus obfe

1

.

folent.

genui f'ilvii

.dum vero Chriftum. matrem & Jofe-

phum non reprchendere, fed repre-

Con[ervabat.)

(&ï

t frequenti, earqu

[

hendentis fpecie docere, ficut non-

dem rerum reputatione , intelligen-

Viden!

g elmt

a

nunquam fimulata increpatione doce-

tiam éorum, quz minus clara effent,

& r

V fopt

re pueros folemus , etiam cum nul-

affequeretur ; eorum veto, que per-

&relpo

gumïe-

lam in iis culpam animadvertimus,

fpicua eflent, continua contemplatio-

mmne'

ne frucr-tur. Preterea ut fuo tempo-

d 00 1060

ut acrius ad difcenda,quæ dicimus, il-

los incitemus.

H

re & loco ea aliis explicaret, ( con-

J

/fctrto

" !:z s qu& Parri

$ n:f'i ';(un.t».x)flis ín

. Éerret in communem pioer vfum.

!

*

E od

Es

270

.EVANGELII SECUNDUM LUC

.. $2. Et Tefüs proficiebat f.

z&b

M eltverbum

. Deum, & homines.

Y

Wl feto.-

CCAPUT H..

LPFEC

püftmum p

* ?äanneï mittifur a Domino "impletum&' /ua þf;editätiane 'If-kziæ

L 4 Sit

vaticinium , & turbis publicanis , ac militibus dat confüiume

- Vox clam:

dicit quid fingulos f'acere oporteat , teflaturque Cbrifli excellen-.

- [ te femitas

Y

iam , C baptifii ipfius , Juper quem ab ipfo baptizatum de[cen-

$ Omnt

dit columba , ac vox Patris additur : texitur

que ejus getea- -

] bar, &«

-

o legia a Tofipb. ufque ad. Adam. afcendens..

« 6 Et vi

.* Dicdl

Nno autem. quintodecimo imperii Tiberii Céefaris , pro-

£*

*

:;.

|

i

À

Y L

curante Pontio Pilato Judaeam , tetrarcha autem Ga-.

. lileeze Herode, Philippo autem fratre ejus tetrarcha Itur

cha,

- 4itis, quod |

Dàm v

i

k

;aXo)y |

& TraþhgnitiQis' 'regïdvnis? & Lyf—gn*-igAbiliücæ tetra

diies

2. 4 Sub N-

RE N

Lanis,

52 Projïcteäat ji;þieniid. ) &-Qn fe-

,dï&io, ita üt: hominum .fav*o.rem,

& [ Pis, ffoe

eundum. interiorem. habitum fapien-

laudem fibi conciliaret,

tiz , fed fecundum exteriorem ejus de-

I4-

A FUi

Nu0 quinta decimo. ) lmperavit

Ti Jofegh

mohftrationem, & oftenfionem , qua

^ in-univerfüm "Tiberius annis

À .'I'M. X

indies fapientior hominibus a

ppare-

vigiutt duobus cuin dirmidio, -

OU Clvitate

"bat.

Proeurante,) Praidem agente.

Z nti]ibanum.

o uErtatt.

etiain féatgra, verti poteft.

ähm'& à 'qizod

judaam.) Em Chanaüze partem, | |., 9 i

GratiA.

quz fuerat olim trib

uum Juda & Bene ] '"éo, f

-INon quod gratior, aut

jamin.

L 13 lunc n

fan(tior progreffu temporis factus

i

Tetrarcha, ) Vide dicta. Mlätt«h.,

; u Erag, & flot

fuerit , qui ab exordio incarnationis

Í

4( I.

plenus eratgratia, fed quod per «ta-

Philippo fr?tre e]u:) Non tamen

tis incretnenta. perfectioribus gratiz

m vontifoy

& fanCtitatis. operibus incubuerit.

germano ; Herodes enitn matre Sama-

! PULIt3, —Adl

—tus e *

ritide, Philippus Jerofolymitana na-

Quamvis. enim.-quodlibet opus, &

ofeph. Antiq. Judaic. ib.

] Pt quie,

verbum Clhrifti ratione perfong ope-

17. c. I. videdi&ta fupra Matth. 2. r.

rantis effet &qualis fanüitatis , non

dtur«e. ) |turga' regio eft juxta. ra ..

Faff

tamen ratione ipfius cperis & verbi;

l8 eft

,m ï'? [

gratius enim fuit ratione operis jeju-

dices montis Libani in longum por-

D

te&ta occidetitem verfus, ad montes

Metto eff

nium quadraginta dierum, quam uni-

usque Síidoniorum & "Tyriorum , ini-

us tQDCUFnc

Porro gratiam in fcri-

tio fumpto a finibus Paneadis, five

Ut fup"

" ptura accipi pro opere, quod e gra-

Cafarem , -

tia proficifcitur, non eft novum, fic

fuit.

que & ipfa hujus Philippi

"t funt o

.Iegimus Ecclefiaftci 10. 12. Ver£a ori$

Venjs

fopientis: atatia.

Trachonitidis. ) [turga citray Tra-

dmm 6(

chonitis ultra Jordanem fita era

t, in-

T&lonem ]

"pud Deum. )

Deo tefte, j;zdice, &».

cipiens a tnonte Libano , & fe por-

? 4!!204;1:

approbatore.

*

rigens ufque ad "Tiberiadi proximum

COEt homines. )

^Dtijrs

a

Etiam fiömix;un; ju-

-

lacum. ; Appellata eft autem Trafcþo'-

: .

P

lllcu"dæ

& 1

*

"

w

z

ie d RUTl

od Sub þ'-ri'nci»pibüsf

facerdotum Anna, & C'ai,pfia i fa&um 4 A&

glma a [

4. 6.

elt verb

i

] ferto.

um Domini fuper*]»oannem » Zacharice fxili:um ,ln de-

&

£Mat.

5$. ?. Et venit in om

nemregion e/fn Jo,rdan'i's 3 ; prædicang ba- ä;hïr'c,

| ptifmum poenitentioe in remiffionem peccatorum.

S

um Ti

.

| "4. Sicut fcriptum eft

7

n libro fermonum Ifai&e proph

eqt'æ."* " : 'Ifai.æ

if conflium

Vox clamantis in

deferto : Parate viam Domini : re&tas faci- 4- 3-

i/h - te femitas ejus ?.

hn d- 3

is mons & 6.011.i's vh'tïdftx')nilria: -

3

$. Omnis vallis implebitur, & omn

| bitur, & erunt prava in dire&a , & a

f

P

i us

jera in vias plä-t'nas. :

f,

. "6. Et videbit omnis caro falutare Dei.

b

ntur

'æi;arïs,prO- |

U Dicg

Dat ergo ad 'turbaä M fIUæ- äexiþant ) qt' baptiZare

)

ab

| qutem Gee- -

rha.Iturææ;th aitis , "quöd faxofa ein':'t, &Nafpera', : *peccata p&r Chri['cumrefnitci vellehc-

j

EfäChaj

nam cTeaxo» locum faxofum fignifi-

- Sicut feriptum eff , &c. ) Vide dicta

3,4900 .

Ccat.

.Marci c. I. n 2.

z

NU H

Loyfania.

Man fut hic Hesüdis ;

Sermonum..) M exborum, vä.ticinio-

-

lius, fed nefcio quis alius ex gene- . rum, prophetiarum,

j fyoren, & -

/

re Dynaftarum Chalcidis, cujus me-

4. Vox elamant:

$,. :

£:.) Vide di&ta

minit Jofephus lib. 15. Antiq. c. 13.

Matth. $. n. 5,

:

.) Impetwif

-biline. ) Sic dicta eft regio ab

g. Qmnis va

7

"n impleäitu;.) ,ïmp-lea-

[ iberius Afl

Abila civitate fita ipter Libanum & tur, futurum pro preterito more He-

Lmidio-'

Antilibanum.

breorum.

Valles terra impleantur,

m ágente

Q Shb princeipibus 'Sz.zce.rdotiam.ï)* ém

-ita ut fiant relique viz zquales.

uieg purten.

. Mexitetov , . fub pontificibus.

Pt

Caiphas

Humiliabitur.) Solosquetur, depri-

erat tunc

fuerat, & nomen pontificisretinebat, nenon excedat.

pontifex, Anna vero prius ,matur, ita ut reliquum vig alcigudi—

did1 Mätth.

]

.

$

N

-licet abdicato munere, quam ob cau-

Et ertznt, ) Etfint. :

fam pontifex hic appellatur ab Eyána-

Prava.) -Curva 3 ,d

iftorta ,. Qþïiqua

Non tamen' !

.gelifta. Adde Annam Caiphg foce- vyiarum.

m ts d- rum fuiffe, cui gener plurimum defe--

In direila. )

azïg's"v:Ssï'av , in rectam

folymtum n

Xebat, quaré quodammodo pontificiz fcilicet viam,

ij

L

"poteftatis particeps erat.

Et afpera. ) E« viæ'äfperæ, fentico-

fà

Math 21

Lj

Fattum eft verbum Damini, fj'c) $uf- - fx, .Wconfrago &.

j dt jf*

*J 'Afu

s-eft a Domino ]Joannes, cum in

de Vias plana:, ) Complanatas, &

jlnpm p* 3 deferto effet, predicare. Hoc enim faciles.

Remota metaphora fenfus

gs, d oD5

Hebraica phrafis fignificat , Verhwm eft: mores pravi mutentur in bonos,

Tfioru.m,ini' ] Domini fuper 4liquem ffer: , ut pa

ffüin & recte ràtion

D

i »legiquve/. Dei con(en-

fueadis, W.

obvia funt exempla apud prophetas. * taneos.

:

jjas Phiip

- 9. Et wenit im omuem regionem feor-

.6: Omnis cáro.) Omnishomo, ipfis

- dunis 6c.) Tiv mteiyopo) 8 l'ogózss, " fuis oculis carneis.

ga Cithy

regionem Jordani circumjacentem.

" Salutare.) —frä'o'cofrn'glov T8 9:8 , fa-

s fin erit;

"Predicass.) Simul & adminiftrans, /e&£e» Dei, Chriftum a Deo miffum

g, & EPT

' Baptifium : penitentis.) KHominibus falutis auctorem ; falvatorem mnundi.

ii o

jucunde & fufcipiendx- ?is -qþi ÁÉübi — 7- 44 urbas. ) - Notans 'Pr?CïPue

qum 106

272

IEVA NGELLE; SECU NDUM LUC

Wq'äMät—.v ab rpfö : d. Genimina viperaru

1

m quis o&endi; vobis fu*gerg.gf

: o Exif

3- 7 -ventura ira?

: cordibus f

- . Eacite ergo

fru&tus dignOSiþoexiitentiæ , & ne ceeperitis

»

16. Ref

dicere : Patrem habemus Abraham. Dico enim vobis-

5

, quia

] aqui bapti

potens eft Deus de lapidibus iftis $ufcitare filios Abrahae.

ES

. dignos fol

.9. Jam enim fecuris ad radicem arboris pofita eft. Om-

; püzabit ia

nis ergo arbor non fac

d

iens fru&tum bonum ,.«eXCide.,,t'ur ,&in.

". h Cn

ignem mittetur.

] fun , &c

1o, Etinterroga

'^tem combii

bant,eum turbase , dicentes : Q,ui'dier/go—fa;

?

ciemus ?

1$. Muita

icpé

" 1zr. Refpondens a

utem dicébatillis: « Qui habet duás tu-

19 : Het

2. IS. nicás , det non

:

habenti , . & qui v'haBet» efcas , fimiliter fa- -

Herodi;de

2« J9- ciat:

x

fecit Heroc

3' 170

u

t

12. Venerunt autem & p

blicanï 4 E .ib)ap

izarentur , & *dfi- !

20 Adj&

-xerunt adillum : Magifter , quid faciemus ?

7

i

/

"E cutere.

:13. At illedixit ad eos : Nihil

» ampllius»., ,quam quo

d &:"*ofg.

a E Fs

ftitutum eft vobis , faciatis.

& Jefü bapt

"14. Interrogabanteautem eum , & milites , dicentes:

*. Et del

. faciemus & nos? Et ait illis : Neminem concutiatis , neque . | ;

ftris.

Umba in ip

cnalumwni-am fgciaiis , fed «ontenti eftote ftipendiis ve

Em

i

tànquam fïïlt—ox

tltirb.ifs permï-xtö; '—Phäxifa*eþsy,, «& Sæd-

fint benefici; pref ent: 'cop*i'a;.fvxllbievia

Té , Droditore

tes egentium inopiam.

n-

inde prædam Q

duteos, quos Mattheus nominat, c.

iéta, -

2

Cmtemi e/,lf,n

2«f « Vide ibi d

f

Det.) peraóoro, tradat,

ïir:;iperj

f DOf nos i

? Exiübast.) E fuis fingule locis pro-

tiat, communicet, fcilicet alteram.

- dotis,

fe(ta ad iþfum veniéates.

H

- Gegimina gwiferarum.)

Vide.dicta

5

12. Publicani. ) yide dicta Matth.

Ve]lri;.) Vo

-s pv og,

Matth. 3. 7. ubi h

[

t

&c, & *feqxgeþcia

1113,.'1!&'&;! ampli«s faciatis.)) Ín Egä-., ,

I5 Efre,

explieavimus..

&ione ve&tigalium, inGrzco eft, megr- .

&co &l

IO- Jererroga

[hejecs 'tit)-h:) ;Pleüs

r£ enim & facere fïgnifïcac,& exigere.

finplex; cum tamen Pharifzos, &

Prohibet érgo publicanis,ne in veéti- .

Sadduczos potiflimum notaffet.

galium collectione amplius quid exi- |

Yrtate) rci j

Aventa jnd

Quid faciemus. ) Scilicet ut. facia-

&

gant, abiis qui vectigalia debent

;quam !

lus 1

Detyres ].

mus. dignos ponitentiz. fructus

przfcriptum fit a magiftratu.—

exitiutn,

quod.nobis minitatis, effü-

14« Neminem concutiatis,) Nemini:

Wïdp,n ,

giamuse

-

civium, aut provincialium , aut eo- ]

at qi

I [*-/ ïlff

balez Jud.f tkn;;'dl i . )

rum. qui .räl)uþlicæ;,.lfqiïïES declarati

Ihare nt | Hml

e m'e)

Duo charitatis , & mifericordix ope-

non funt, vim faciatis, neminem ma-

"n

