«aelfpinis, p-o)flie(f'unt füper ca-

210an.

jlts ïobi;

pu: ejus, & arundinem in dextera ejus. Kt genu flexo ante jo. 5.

x

,eum , illudebant ei, dicentes : Ave rex Judaeorum.

L.

; -

'*,

3

30. Et expuentes in e

um, acceperunt arundrinem;, & .pe*r- |

:fäs': Quid

- cutiebant caput ejus.

*

DL exueruht eum'chlamyäe-., &

ls : Cl',llCi-

41. Et poftquam illuferfin

induerunt eum velti

;

mentis gjtls, & Adu;.(erunt eum, ut crqci- :

fed magis

4

figerent..

a3e . k E

xeuntes autem iih'vï*ener.'unt hominem -Cïyrenæum,, no- £Mar-.

.

opulo, d

5 videriti.

mine Simonem , hunc angariaverunt, ut to

lleret crucem ejus. 15-21-

uca.

I Et venerunt in locum, qui dicitur Gelgotha, quo

25

23.26.

r

; Matr,

- eft Calvariae Iocgs. .

s

*

Y-3

atus,

Luez

; al prfite

Q5. Super mos. ) -[(1 et, imputetur

zippcllxabat&r, vel quia Cyrene n

Eratc 25:33

nobis ; aut, in nobis yindicecur, &

vel quia inde oriundus erat..

oan.

; Eyangeli

in filiis noftris.

]

autém Cyrene regionis Decapoleos in

j innocentem

Y

ellatum. ) .Non vilrgis ,

- Syria caput. . [ncertum eft fueiitne

917

96. F/ag

,Simon ]udzus, an Gentilis.

Proba-

U llHO Pm-'

quod honeítius erat. fupplicium , fed

1

agris. Vide Lipfium de Cruce lib.

bilius videtur fuiffe Judz :m ; -Mar-

o

yularis ee

.2. cap. 3. Mos fuit, ut qui elfent in

cus enim cap. I5. 2I. dicit pátrem

uvl

fc, & i*

fuiffe Alexandri, & Rufi, quos nomi-

jo etium 4

crucem agendi, prius flagellarentur ,

de quo Lipfius ider

l

n,. 69

nat tanquam vulgo notos, aut, ut

9s In pratorium. )

I2 anmium /Præ.-

nonnulli -fufpicantur , q)uaüj- Chriifci

Mam d

t0ri;. Ut habet Marcus I5. 16.

difcipulos.

n garid"vertmt;

) Quid fït»anvgatiare,

u [ in

Cobortem.) Pars eít fere decima

legionis.

di

ximus fupra Matth. 5. 4I.

7

:9g8.

C

J

blamydem. ) - Veftem regiam,

33. Gelgorha. ) ld eft: Calvaria :

JCBIOW"

Syrum , feu Chaldicum corruptum

g

& militarem , que etiam paludaimen-

vocabulum , Hebrei m2393. 4*e-

Í fa&æ (

tum dicitur.

Volebant fcilicet tan-

M

y ablutione !

squam fi&itium re

em irridere. :

O-

leth, caput appellant, quod xotundum

4ni

1

coronàm fpineam

it. Sic Nonnus alicubi vocat xvx--

(id

dem pertinet, quo

du wdeowq», ciremlare , five rotundem

g It

ufc

capiti imponunt, & arundinem manu

atufs

tenéndam dant, quafi fceptrum.

capet. Dictus eft Calvarig locus;

]uxtï e

orütt.

Cecerpeam. ) Purpureaar

Nemo

quod ibi facinorofi homines extremo

fupplicio afficerentur , ac propterea

. mefcit, purpuram regum fuiffe.

d) M

a. T

.humanis apitibus plgnus effeg -'Alii

e

Y

intm Cyrenaum. ) Cyren&us.

1

"

-

174 E-VAN'GELII ,SECU«NDBM MAT-TH.

34. Et dederunt ei vinum bibere cum felle miftum. Et cum

j

«f 3 Praet

guftaffet, noluit bibere.

z

E pila fu.

p Mzr

.35. P

*

9)

| 7

Ítquam autem c

rucifixerunt eum, m diviferunt vefti-

P p Ed

us, fortem mittentes: ( ) utimpleretur, quod di&tum eft fitriduo il

15.21. menta eJ

Luc£. per Prophetam dicentem : » Diviferunt fibi vefü

Mdefcende d

menta mnea ,

-

23 34- & fuüper veftem meam miferunt fortem.

osn.

P a Sinil

- 36.-Et fedentes fervabant eum.

*

Lbis, ( feni

1 9.23.

w*Pfal. Z

37. Et impofuerunt fuper caputejus c

aüfam ipfïusfcüptäm

^- 1. Alios

2119. HIC EST JESUS REX JUD/£ORUM.

1p fi vex Lra

f

48. Tunccrucifixi

untcum eo duo latrones: unus a dextrisy

E. q n

-

39. Pree-

& unus a fïnii)h*is.

Penim : Qui

? 4 Tf

. (1) Ut impleretur, & rel/qua; szque 4d verf. 36. 12 edit, - fnt. omiffa.

it: dictum. volunt , quod ibi fuerit

riis generofi vini myrrhati houftus.

xImproperab

Adami calvaria, & corpus fepultutn.

[ as A fen

dabatur, propterea acetum Chrifto -

Vide Martinum Del - Rio in opere

atum myrrhatum. vinum appellari ,.

Em

Mariano fermone de . vifitatione B.

quod myrrhati v

E

a

Virg. bene de hoc difputantem.

propinatum.

ini loco illi fueric'.

—-*

34 Vinum cum fe!l,e mifum.) Mar-

Ef cum gu/qaj'et,

4 &. ) ; Márcia ait.

los coniïitufus,

cus ait datum illi vizum zzyrrbatum.

non accepiffte.

Ítaque guftavit, ut.

[ lIX , ad u

Eít autem vinum n-uyrrlmt:umhz ut ali-

tradit hoc loco Matthzus, non bibi

L39 Hplen

qui explicant , vinum odore myrrhe

ut docet Marcus.

h

conditum, ut enim ait Plinius lib. 14.

* tür ti, qr pue

35- Sertem mittentes.) Id -e&, fuper

F hon ab uro, v,

cap. I3. apud prifcos vina myrrha

tunicam inconfutilem, fortafíé etiam -

Tiltue vulgo j

condita lautiffima erant.

Dabatur

fuper partes factas, quod. videtur col-.

: Vicirin Chrift

autem vinum generofum , & fuave

ligi ex Marci I5. 24. — Drviferent ve-

MU TIPTY

damnatis, ut reficerentur, *«& corde

Jeimenta ejus , mitientes

M

*

forzem /ï(lwrf:';,

'm

Sfirmn era

confirmarentur , juxta illud Prover-

quis 7:;ill täl/gre!a

- otnmiferitiors

biorum 31.'6. Date feceram merenti-

ag c. 37.Q2. |

bus , 65 vipum brs, quiwmaro fünt ani-

Per PMP/",M"?;) David Pfalm,

"'

en0 ; Utbast, 6 oblivifcantur egef atis fua,

n. I9.

Te Nirgo fl g.

36. Servabast. ) 'Ne quis eriliäï

PA Jerifalen.

& doeloris [mi nmom recerdentur aAmplius.

ret.

L 4 , )

Allatum ergo eft, ut hiinterpretan-

tur, myrrhatum vinum, ut juxta con-

97. Ghnfem Mifens EPo, ) hus

.rilentisk g

H

fuctudincem Chrifto daretur, fed fa-

pter quod cruci fuffixus eft.

1.

u 'Wïüïst

tcdlites fel admifcuerunt.

Vide Ba-

d

4

lde

Hic efd JEfus &fc. ) Hec titu,lþi for-

42- 8 " E -I'.

ron. lom. 1. anno Chrifti 34. num.

mula paulo aliter eftapudalios Eyan-

RI

;If

d

Iae

94. & fequentibus late de hoc difpu-

geliftas concepta, cum enim omnes.

1

liS Rex-,

tantem.

Vide etiam Gretferum

tituli fententiam exprefferint, nemo

4 nf

tàmen eorum videtur omnia tituli

Vtent témpo

tractatu de vino myrrhato.

Credi-

derim vinum acefcens & corruptum

verba pofuiffe.

Ex omnibus auteia |

fitm üducl im

(nosn Gracus & Syrus acetum . vo-

hec tuiffe verba colligere nobis licetz .

T amiyie T

Hiceft JEfus Nazarenus Rex JTudaorum,

a

8' UBI: fm

cant ) regi dolorum exhibitum , vo-

quafi ideo damnatus effet

M

br

cari agtem vinum myrrhatum , vel

» quod*l;e- ,

quod myrrha, qu& amati faporis eft,

£num invadere voluittet.

$

raflelo

qum

vel quod etiam ett arnarifiimum, po-

u

l'Ohes

539« Gracifixi funt cum eo duo larra-.

lClb

tui clict admixtüm, - Qu? fi crucia-

nc.) Chriftus Vero mediq;ïimerzü-*' j

kt vif

;

Nir

*

:H

CAPUT van.

173

m, Ri cum

jgg.jPr-.æterejuhtes autem blafphemabant eum moventes ca-

?

a

pita fua :

H

(erunt velti-

2x 40- Et

dicentes : o- Vah! quä -deftruis;' tïe;mplsum iDei ,&in alöan-

d didume

iduo illud resedificas: fal

Ifnenta mea

*

va temetipfum : fi filius Dei es, 2

deícende- de cruce.

*

41. Similiter & principes facerdotum illuden

tes cum Scri- (

bis, & fenioribus dicebapt :

d

.

[]

- 42. Alios falvos fecit ) f

s

d

pfum non poteft falvum facere:

ius'fc;i-ptäm*

p i vex Ifrael eft, de(cendat nunc decruce, & credimu

S ei. »Sap.

usa dextris;

43. 4 Confidit in Deo: 1

2. 18-

iberet nunc eum , üyult: dixit

qi al

enim : Quia filius Dei fum.

*

2I- 9.

"

l

. n

44. Idipfum autem &

latrones , quï cru'cfiüxi erant cum eo,

L

21 mif

impropera

bant ei.

hati hooftu

ctum. Chril

$..A fexta autem. hora teneb:t

:e faCte funt fuper univer-

E

pum appellari

fam terram ufque ad horam nonam.

oco. illi foerit:

-a6 Ri

*Marcus "

T 1os conftitutus, 'quaü eorum caput,

tiente fiebant, & ejus n-otät,a inanfue-

[ & dux, ad augendum dedecus.

tudine & patientia refipuit. - Vel cer-

e güftavit, t

te dicitur Latrozes ia plurali per fyl-

205, n0i blblti

9- Blafpbemabant. ) Conviciaban-

Utraque explica-

4 tur ei, qui preseribant illac ; itaque

lepfim ; pro /zzro.

non ab urno, vel a paucis, fed a ple-

tio probabilis eft, & graves habet

M

ld eRv fupet

rifque vulgo ja&a fuiffe videntur con-

affertores.

forlle etiam

vicia in. Chriftum.

45- 4 fexta autem hora, &c. ) Mar-

jd videtur col

pyujemtt-

- Meventes capita füs. )gtàuod irrifio-

cus cap. I5. num. 25. hora tertia cru-

- nis fignufn erat, licet aliquando etfet

cifixum ait Dominum. . Joannes cap,

/iyim Mer eii?

commiferationis.

Írrifionis eft illud

I9.- I4- indicat crucifixum hora fexta.

Communis refponfio eft, crucifixum

-lMaig c. 37. 22. Sprevir re &f fubfamnavit

fuiffeinter tertiam & fextam ; cum

vid Pfalm.Rïl

f& "virgo flia Sion , poff te caput movit

Jflia ferufalem.

vero. medium a quolibet extremo

40- Vaä. *

[ nterje&io exultantis ,

nomen fumere poflit, hinc factum, uc

Ng qlliS el'ip'.

alius ex Evangeliftis tertiam , alius

irridentis & admirantis.

fextam dixerit.

Jorro ficut nox in

) Qimi t

] ^ Qu deffruis zemplum.Det, &€&c. ) Vi-

Á Á

de dicta fupra cap. 26. num. 60. -

quatuor vigilias, ita dies in quatuor

us

4O. S£ rtx

partes precipuas dividebatur, quarum

« tl

yii fof

Ifrael eft. ),Si eft Mema-s-

quxlibet tres horas. complectebatur;

udalios Bvf

] lIfraelis Bex..

—

enim 9 n

$45 .

Cdrzf

ditim Deo.) ?rs'wo:Ssv, eft

erantque tcrcia, 'fextak, nona, duo-

pemo.

prateriti temporis.

Senfus eft, quo-

decima.

efferints

Ji

niam fiduciam in Deo collocavit,; &

Tenebra falla. fünt. ) D. Dionyfius

m u

eum amavit Deus. .

*

Areopagita epift. 7. ad Polycarpum,

)nmbus a

tem

SPvelteum.) Si amat eum. He-

& epift. r1. ad Apollophanem ait, te-

; nolis lice

braifmus eft. — Hifpani dicunt fimili

nebras faétas interpofitione lunz in-

qu fl

i

hrafl, fí lo quiere.

ter folem & terram, quod receptum

eft ab interpretibus in' hunc locum.

&

44. Làtrenes.) Fortaffe uterque, pri-

Fuit autem maximum miraculum, lu-

!] mum conviciatus eft, poftea vero al-

d du h

nam fe interponere ,. & eclypfim fa-

ter vifls mimculis ; qua Chrifto pa-

sliu 1

Q*

.

*

Á

176

EVANGELII SECUNDUM MATTH.

. 46. Et circa horam nonam clamavit Tefus voce magna, di-

,Pflcens: r Eli, Eli, lamma faba&tani !

I uíge dcorf

*

hoc eft: Deus meus;

à

)

21. 2 Deus meus , ut quid dereliquifti me ?

E oEkEm

47. Quidam au

M

LTm, quii

Eliam vocat ifte.

tem illic ftantes , & ayldientgg , dic

*

:

eBa&þ:

. E en

. 48. Et continuó currens uhþs*e&x eis acceptam fpong

iam ifh-

zveneruut m

plevit aceto,' & impofuit arundini, & dabat ei bibere. -

'

um m MR

49. Ceeteri vero dicebant :

-

Sine, Videvam.uïs,ï an VehiaF Elias

liberans eum.:

4

1

Hq Xeää.d;, i

: lias eyp. 2j

50.

Emasna. JEfur, al

ritum.

Jefus autem ite?um cl-am.axlïls La -;

X

à : einjügfþïQ

P eomanenib füirita

;'g t. SE

L n ertremo vit:

lv

Otuile, mirà

cere tempore ,pledilunii ; erat enim

que fiE-Hel;raica VOX , five jzt&d&a(;i—

:

r dwinitattm

tunc luna decima

u

inta primi men-

Syriacum , flcut aliqui volunt.

t

od u qui 1

fis, quo tempore

j

[udei Pafche fe-

Ut quid dereliquifls ze? Y3ec ver

bla

x ram i ipfo ext

ftum celebrant, Ex hoc colligitur,

Chriftus dixit ut homo, noh-quod*'feï

a Deo derelitum putaret, in cujus.

J as du

quales fuerint he tencbre, nimirum

- "Ioro crederetu

iis fimiles, quas videmus, cum folis de-

manus paulo poft fpiritum fuum com-

j , Emi];f /Pirim

fectus accidit lun& intcrpoficu.

mendavit; fed quod ita.fe pati vide-

'

:

ar.x'u Donam tem

Super unrverfam, terram, ) . Scilicet

ret; quem.tdmo'düm fi

.

Aab» eo dcgel,i-

:

j ,;.

C

0f, €

Judeam, & vicinas aliquas reoione .

étus fuiffet.

; CoXam, fedv

Cur tenébre factz fint, alii alias ra-

47- Quidam.) Qui fci

licet Iingu-"a;h

tiones . aíferdht.

Vel enim fiznifica-

Hebraicam, aut Syriacam non intel-

-

: AU mortem,

ligebant.

Videntur fuilie Romaat

mOV

runt Judaeorum cocititem , vel indu-

E 3 eenfesf

&« funt in deteftationem tanti fcele-

milites , quia 7M atthzus & Marcus

ris, vel ad fignificandum Chriftum

eos ipfos qui dixeranr, Eliim vocat

- Vr iflud, a,

] R") ha üatima

jofitie folem occubuifle, vel ut di-

ifte, aut ex illis certe aliquem , ace-

&ntüt, foife d

;

vine.ire effent argumentum, vel ad

tum ftatim Chrifto obtulifie iadicant.

expergefaciendos Judeos, ut magni-

Lucas- vero cap. 23. 36. & Joan. cap.

nitt [Clm yé

R. [unse

tudine miraculi 'Chriïium agnofcþ—

?

19. 29. €os, qui acetum Chrifto por-

Cillqem Qüm

rcnt.-

rexerunt, milites tuiíle dicunt.

46. EL , Eli, €(c.) Marcus cap. 15.

: 48. Currens unusex ei$, Éc. ) Dixe-

3d üc Chnüo

Eadein fen-

E M

54. habet ; Eloi. Eloi.

rat enim Chriftus, 5/5o, ut hibemus

- itedum t

tentia, paululum inflexo vocabulo,

apud joann. cap. I9. 28*

'C'fä

utroque enim modo dicunt Hebrzi ,

- épongram Tmplevir acete. )

Acetuhi

",

Deus mens , 65 Els, €$. Eles.

Itaque

jm&;; i

ibi de more pofitum erat; quod cruci

CL "m e

alter. Evangeliftarum fenfum , alter

affixis, aut crucifigendis ad illos re-

verba Chiifti ,g:xpremp.

Probabilius

creandos dari foleret, 'ut- fentiz |Mlal-

tafacmmema ;

videtur dixiffle z , »5, ut habetur

donat.

m dlem imy

Alii putant datum acetum, ut

W u m

in Pfilm. 2I. num. I. cujus verba

citius moreretur, ita 1 heophyla&us.

Chriftus recitabat..

Cardin. B*ronius putat acet'im, fpon-

W o

*»t»q l

Lamma.) Íd eüï;

X

1

)

aol

byn

B0R

&i

xXzzt, : q'nid &

giam, & hyffopum fiftendi fanguinis

dlm)

h'f*()ne

fte? T59.

vim habere , ideoque crucifixis data

li,

Satatlani. )

Id eft , dereliquifti me

ut diutius viverent, diutiusque

Chifi

ín Pfalm. 21. lcgitur*353Ty £e2252227,

Qquerentur, -

tOl'-

* &an

vdi

quo/d' idem eft, ac fazactazz, five utrae

50- Clamans vece

Ditteg , (

N

*

:;mgn-t-z. ) In þ;?co

Mumc

—

NUPU. ag

CAP UT XXVIL

177

N

Á

Ed

Sr. « Et ecce velum templi fciffum eif'induaskpartes a fummo ,par

US fmeus? |

X

ufque dcorfum, & terra mota eft, & petrze fciffao (unt,

3 3', 14- ",

$2. Et monumenta aperta funt: & multa co

rpora xSian&o,-,

diceBant

rum, qui dormierant, furrexerunt. -

$

furre&tionem ejus:

ä

*

:3. Et exeuntes dé monumentis poft re

ngiam im-

at

multis.

ere a

p

| venerunt in fan&am ciyitätem " & .ap—paruerux

Ld

* - '* 545 Cen-

'EHiAF Ehas

: eft, xgdfä.,ag , id ef , eum clamaffer.

ïlii, fciffum effe, quafi templum pre

Lucas caáp. 23.'46. É* clamans voce

indipnatione, ut mos erat illius avi

sveftem fcinderet.

Alii ,

2dáici po-

emif rp;l

magna JEfus, at Pater am manus tuas

Chriftum

puli in diverfas

artes divifionem, &

| €omnzendo jþz'ritum meum,

j

[ in extremo vite magna voce

claimare

diffipationem

gnificatam . putant,

otuiffe, miraculum fuit, quo vide-

Aliü, profanationem .templi.

Alii,

- tur divinitatem fuam declarare vo-

januam cocli pate

fie fuataii

iter ad celum.

fatam, & apéreum

'oluit.

uiffe, ut qui. fupra humanam natu-

^ Hac verbt.

ram in ipfo extremo fpiritu tam ma-

Terra mota eft, €f petra feiffa fumt.)

.Ex concuffióne .terrz fcifías petras

noit quod i

|] 'gna clamaret voce,

plus effe (!uam

«t in cujis.

homo crederetur.

probabile eft. - 'l'erremotu & fciffio-

--

m Tum corte

Emifit fpiritum. )

Slcilicet poft ho-

ne petrarum , divinitas & pr«fentia

ft Pdti videe:

] ram nonam tempore vefpertini facri-

Chrifti videtur fignificata. Sic Pfal.

67,.9, Q.. Deus cum egredereris in con-

ab & derlel.i-',

| fiii.

Vox, ezifz , fignificat non

coa&am, fed voluntariam fuitfe Chri-

[[etisa populà zui cum . pertranfrres im de-

ficet Tingumt.

8 Íli mortem.

ferto , zerra mota eft , &c.

Vide etiam

l

-

,SI-,/EI ecce.

) Re&e D. Auguft. lib.

Pfalm. 97. 7. 8. 9. & 98. T. & I15.

j 001 intEf

jlje Romat

.. 8. de confenfu Evang. cap. 9. obfer-

6. 7. & Joelis 2. 10. Potuit eriam di-

; & Marcus.

vavit iftud, ecce ; fignificate velum

vina ira fignificari , fic Joelis 3. 16.

Elim voot

templi, ftatim atque Chriftus fpiritüm

habemus : Domzmus de Siom rugiet, E5

emifit, fuiffe difciffum , ita ut mors

de Jeru[alem dabit vócem fudng, E^ 6s

Jiquetmy at

vebuniur celi 68 terra.

jl indican

' Chrifti fciffi veli caufa fuifle demon-

Vide Agegazíi

& Join. 9?

ftretur.. Itaquequod Luc. 23. 45. v&li

cap. I. 22. 23. landem fignificari

*

*

fciffionem cum tenebris, qu& vivente

potuít indignum f

[2

icinus a. Judeíis ad-

Chribo po*

dicunt

:

adhuc Chrifto facte fuut, junxerit,

miffum , quod quodammodo horreret

[n

Dise

per anticipationem

hiftorie fgciiïg

tellus, & terre non potlet.

.eredendum eft.

2.. Menumenta aperta funt. ) Scili-

?', üt blbemug

cet poft refurrectionem ; eo enim tem-

T

Veltga templi.

) Quod p'.endeb-axyt M iure

Acetum

fan&ta fan&orum.

pore corpora f«n&torum refurrexérunt.

( cract

i j Scufem eff. ) U.t

fiznificaretur vete-

Sed Evangelifta miraculum hoc cum

quO

xafacramenta atque figuras pat-fact .s,

Ceteris quz in miorte Chrifti accide-

j4

Q o

runt, numerat per anticipationem ,

fentl

cum effent implete per. Chtiiti mor-

gt

tem , ut jam facile ab omnibus intcl-

omnia hzc prodigiain unuin congerens.

*

;m acetulm

du

Aigi pofict, quid fignificaffert. Alit,

Saztlorum.) id eft fidelium.

weophy!

, $urrexerunt, ) n autem - fnortui

fpor

f

] Synagog&e abrogatiónem , & v-luti

ii fu.

. diffolut!oném.

igmificatom — püt4nit,

deinde fint , alii ajunt, ahi

;jieganc ,

l

1 Alii, Chritti paíttonem finitàm efie,

quod magis probo;

yüci

üxis datà

& animam a' corpore feparatim , ut

53. Venerunt in fa

nilam c;vitdlf-ein. )

atiisq

COIf |

veli puxtes a fe. mutuo divulf erant.

]erufalem? qu& ita aüpellatur oD tem-

Bte&/ enas Cotn, Mtaoch, T. V(I.

"

17$ -"äv.ANGEL'iI--steU—N'DüMMA'i'TH.

fo, Et1

, g4.' 'Ce'nturic.- autem, & qui cum eó ärahtg- cüüodlentes e-

nin petr

| ^ fum, vifo terrzemotu, & his qu&

fi

. dicentes: Vere Filius Dei erat ifte.

menti j & ?

ét, Ea

$45. Erant autem ibi mulieres multee a

dentes Cor

5

Jenge, *qu'??ï fecutee

erant Tefum a Galilaea, miniftrantes ei :

....56. Anter quas erat Maria-

4

Mgdalne .-)þ

Tunt

Jofeph mater, & mater filiorum Zebedaer.

3

,

jrinc

zMar.

2

;

D6 Dio

57. t Cum autem fero factum efiet, veni

t quidam Homo di-

I5.42- yes ab Arimathe

- L diit adha

4uC&.

:

a, nomine Jofpeh, qui & ipíe difcipulus erat

64 Tube

23.50-

Jefu..

.

; fi€ forte v

[oan..

'58. Hi

C 'acö.efüt' ad Pilatu

m, & petiit corpns Jefo. Tunc

- Surrexit a

19.39. Pilatus.juffit reddi corpus.

$9. Et acce

pto corpore ,

Jorg?hlinvolvïtiillud in

;findp.lig

Aoieus,

mundg d

-

- &o. Et | , &llia

; plum & Dei þülium. Dicuntar aa-

r r Zokcd

,

:

j.) Que alibí

! gideu'i Q

4

dicitur Salome.

—iu-——-

tem yeniffe in civitatem, quia mortui

1 601 lp -";07"

-

* extra urbem fepeliebantur.

$7. Cum autem

; fero faau») .eær, )

Apparuermot multis.) U

tre

firréctio-

Cum diés in. vefperam inclinaret. -

10 CODGHO h

nis Chrifti ceftes . effent..

8i folus

Dive ) Divitem fuiffe propterea

adam refgr

Chriftus refurrexiffet , phantafma cfle

expreffit, ut rationem redderet cur

ovum nos j

credi poterat ;-cum alios fecum, qui

aufus fuerit Chrifti cor

f tsl p

fimul refurrexerant , adduxit, facile

- poftulare.

pus a P.f:æï.fidg

alitm « ü

-trimath

uda

uttéviffe,

probavit fe refurgere potuiffe , qui

j« ). Civitate tribus'

A

alios fufcitaverat.

cujus menti

i

o eft Jud. 9. 4 1&4

Meg.

4 d exgidg

$4. Centur;o.

:

) Romanorum mili-

23- 3

: QU& fenu

tum przfe(tus,

$

3 Jr;e/it ad Pilätf!lmo) Ancequam

MQue enim fa

Timuerunt valde. ) Vgrel)anzltr enim,

* fabbatum veniret.

Propterea autem

tun) feþukhm

d

-fe divina in. eos, qui fcelerate necis

acceflit , quia non licebat damhatoe

ps ï'-dVOlutu

miniftri fuerant ,. vindicta converte-

- rum corpora finc judicis facultae de-

&

! Ii A,'ierg 2

retur,

ponere.

jofeph d.

Ejlius Dei.) la 'aþpellat; vel pro-

| J«fft re

d&',i carp;.i:. ), Cum tah*[lexïtl

HeRfes (

pter eximiam fanctitatem, vel potius

prius ex Centurione cognoviflet; Chri-

ftum mortuum efte.- Cavit enim, n&

Wt ubi (

-quod ejus divinitatem agnoverit.-

V diofo &i

- Mintflrantes ei. ) De facultati-

qua £

*

raus fieret , & ,fuppj.lic;qio* ;v,i,qus

Woeren,

. bus fuis fuppeditantes ei neceffaria.

eriperetur,

AL 4

Vide Luc. 9. 3.

- &o. du ffdone mumda.) Et etiam

£«S6. María Ma g

d.

nova, nam Miarcus c. 15. 46. illam

fena

« pf

dalene.) So,,ro;- La-

emiffe Jofephum fcribit.

Sindone

", Quam

(gari & M urthz,

munda, & nova, utetiam fepulchro

(WX!W, l

— María Zacobi.

Jacobi minoris &

Wa tadie

]bfeph matcr, que etiam dicitur Ma-

fuo novo, Chriftum involvit , & fe-

t diem

ria Cleophz, fcilicet uxor.

Hzc erat

pelivit Jofephus hon

oris caufa, & fa-

3 Jedin,

Beatz Virginis *foror.

- Vel ut alii

.ne opoitebat muridillimum . Chriffi

lu

ll

corpus, munda etiam findone, &fe-

fiiori

volunt, foror Jofephi fponfi Beate

fem fim

A e

5 Virginis. Vide jqan.,

| pqlchw *'ex;ipi.

L

ffaj dm

yc

23 L ielgrtare

—

-

J

€ fgp-«ü T -'X*')ivm T

r

cide-

Süi'enees'

f6o.'E£ p';sfuit illud in monumento fuo ttovo , quod ex

j

ratin petra. Et advolv

:

xt faxum "m'algnum: ad oíftium. monu-

ef)int« val'

menti, & abiit.

L

5

6r. Erat autem !

bi Mariä Ma

gualäifve,c'ntæ

gdalene ,/. &,.;alteifaþ Maria? ïfäg |

d&ütEs contra fepulchrum,

L

-

-3562. Altera autem die ) q

uae eiï:poiï P*aräfgeve;n,; convene-

]acobl,

t

runt principes facerdotum .& Pharifzei ad Fil

63. Dicentes : Domine, rccordati fumus: quia

fedu&or ille

3 od

dixit adhuc viveis : Poft tres dies refurgam.

cipulis ,er'af;

64. Jube ergo cuftodiri fepulehrum uíque ín die

m certlium, |

5e forte veniant difcipuli cjus, & furentur eum , & dicant:

l. TW

Surrexit a mortuís; & erit noviilimus error pejor priore.-

. Ait illis Eilatus: Habetis cu&odiam-,—.» ite cuftodite, ficut

|in fmdonc

[ "fcitis.

:

66. I

llí autem abeuntes , mtarlïïe*

fo. E!

rum f&pulöhrum ; figfxantes, ;

*

Aa';:)ideuïx cum cuüodiþus.

CHVAPS

CAPUT

iil

"

69; In -Im'änumel);t'ü jeo öþä-; ) Dwiä

dies. » Non dixerat Chriftus , poft

faämn qe )

50 confilio hac factum £fuit ad pro-

tres dies, fed certia die refurrecturum,

Andimaret

bandam refurrectionis fidem, nam fi

Vide fupra cap, 16. 21. & 20. I0.

uiffe proptered -

64. Usque «m drem zeriium. ) U9que

, reddertt. 00

fiovum non fuiflet fepulchrum, dice-

re jJudet potuilent non Chrziftum,

E

ad finem diei tertit, ut fcihcet cum -

ii p

fed alium

queïmpiam? ibi . conditum ,

non refurrcxerit, appareat eum elie

fuf Ü eXiEec'

inentitum.

t

;l'ü),ll& Illdi j

( Quod exciderat im petra , &c.) Hoc,

Píebi.) Qua(idicane : Nobíshomi- — -

nibus eruditis & elegantibus id non

4

Mi

& que fequuntur , eodem fpectant ,

audebunt dicere , minime credituris ,

neque enim fuífodi in lapide excava-

. A*ptfqïïadj

tum fepulchram pote(t, neque ingens

fed imperitz multitudini , quz facile

roptere antell

lapis advolutus removeri.

omnibus rumoribus fidem habet.

epur mb

6I. 4dizera Maria.) Mater Jacobi,

Ef erit novilfimus eyror pejor. priore. )

Priorem err.rem vocant Pharifzi,

j Bob

& jofeph de qua n. 56. dictum eft..

quod Chriftus mu

f' Ü Umen-;:ï

- Sedentes contra fepulchrum.) Obfer-

elie fium Dei.

»

ltis pE:fuafiilþ; rfg

| D

xabant ubi corpus . Chiifti: poneretur,

gnoV

t

n Chrl

ut clapfo fabbati die.:ä?i:ent', & illud

68. Holeris euffodiam.) xere, qtod

.av;;gmm, n

AMngerent,

verti etiam potuit: abere cwffodram,

69. Alrera die.-

). H eft, fabbato.

quafí dicat, poteffatem vobis facio ,

fquücio. i u&

ut aeceptis m

vft etlam

?

" Suaef poff parafceven.) Poft feita—m

ftodiatis.

-

3

ilitibus fepulchrum eu-

A

"

. lm

feriam, quam vocabant , perejreven,

1

j

T

dot

t

miupusxtviy , Id eft , praparattonem ,

J Cuftedite"ficut

feiris-) Ut vultis, &

ib

y.. ..

oin

*

quia ea die cibos preparabant in fe-

ex diligentia qua vobis neceflaria aut

di

rl

tm figil

cra.

1

?.

quentem diem £eftum fabbati.

opportuna videtur. - ltalice dicere-

63. Seduttor 1lle. ) Non futficit fce-

mus, Cuffodite il fi'fülcr?a veffro fenao.

m.leit , f&j i

Vel, ceme vi pare , € ptace .

yis j hrlm à

-

lusillatg mortis, nifi etíam poft mor-

66. Mmunierunt

fimu -

&

tem famam ejus lacerent. -

l

ündone !

T

! 7

dia militum,

jäþuhbrum;-) Cnüqe-

of rref :-lic-'.c refnrgam. ) ;ntra: tres

4

JVEVANGEL'I-I,!' s'E'c:-uNDm*fi' MATTH |

UUCAPUT XXVIIL

ä

ïf.w | '3 put a

- ficut niX.

E Fü&o terremtü , exterritifgue. cufTodibus , ZIngelus mulieriïä&

j

4 r t

narrat. ChrifHi refurre&fionem ,. qui ipfis apparens jabet fiut ( 6P. —

fünt velüt i

ZIngelus julferat ut difcipulis nuntiemt , quod Dominum in Gali- ..

- $ Reo

Afneve vos ;

lea vifuri- fint : milites fepulcbri cuflodes , pecumia corrupti .di-

Titis:

cunt corpus CbrifHi furto fublatum :. difcipuli xoidentes in Gali- *

4l

4 None

jubentur ire ad docendas, & bapti-

:

læay Dowminum ,

:

^A

s

-detelocun

gandas ommes gentes.

PA

..5 Et cit

4 Maf I.

Efpxereï aüfem "fabbati,' quze lucefeit in pritha fäbbatig ve- | ]

précedet

I6. : I.

V

nit Maria Magdalene, & alie:a Mariavidere fepulchrum.-

. WObIS,

9 EC x

Lucf.. 4 Rt ecce terrzemotus faéctus éft magnus : Angelus enim.

24. Io.

oan.

Domini defcendit de coelo : & accedens revolyit lapidem, .&-

1 :-magïxo vcüm

Ut enetperr...

.zo.-x;',**'fedeþat fuþer gum. :

»

3 Erat : !

CURRT

»

dedelast fup«

fum adventum

numen'fütn orto jan.'a fole; & fenten-

P""Sz'rgnantevs.—) Grece o'þ&-äcy:'öäywe(;,

tia eft, valde mane domo difceffiffe,

—^ willet,

— ndicas fe ef

fizillum imprimentes , ne qua fraus

fieri poffet.

fed ad monumerntum non perveniffe

P 3- A/þcau!. à

Cum ndffad:täus. )

Id eft, adhibitis

nifi orto jam fole; lente enim mulie-

BM fa;

res progredi folent.

NNon folum ve-

Üitut filrgo

cuüodibus munierunt fepulchrum.

nerunt ut fepulchrum viderent, fed —

ä

I6 micang,

I i E[pere autem jg;ääati..) Sumitur

*

etiam ut. Chrifti corpus ungerent , ut

b Prétigty,

vefpera,. five fero, ópi , pro

habet Marcus cap. 16. 1.

n

tempore vefpertino, obfcuro, totius

O. Terremotus fatius 'ej?. m::gnm'.)

pET SeRt ENSTRICN AUMT

noctis fabbatum fubfequentis.

-

Ut fcilicet excitati cuitodes refurre-

|

* tertitos cre

e

era, vel nox.-

&ionis Chrifti te(tes effe co

[*

rentur,

18 naturalis

- Qnua.) Scilicet v

?

d

um non

!

Lecefecstt $2 prima.

[

&bati. ) De(init

iideinque intelligerent Chri

f

magis AügeL

advcniente luce diey Dominicz., que

furto fublatum , fed divina virtute a

Dnt,

dies phrafi fcriptura dicitur przma /a5-

mortuis fürrexiffe. — Dici etiam*pocefi

S' Rffpond",

bat;, & fic deinceps; id eft, prima ,

*

fignificatam terremotu Angeli pre-

8 eft H

Vide

hY

fentiam. |Vide di&a capite fuperiorl -

aut fecunda dies hebdomadz.

Vel

ixunug, Vld

ug dicemus infra Luc, Ig. 12.

num. '51.4ad illa verbah, Terra mota 1

et.

v

5

:|

Titer, o

quia cpe. Gracis aliquando fignificat,

Nite p

poff ; idem erit oj eaarwr, quod

Rewslviz lapidem , &. )

Ut referaf&

Want militos

eít fabbata ;5. id. eft , evoluta hebdo-

fepulchro appareret Chritam. jam

mada, & omnibus illis diebus, qui

refurrexiife.

Alioqui enim antequam

MUDTM

removeretur lapis , exierat Chriftus

UC venit

6-V

a fabbato , ut dixi , dicebantur pri-

itete lo

1na fabbati, fecunda fabbati, &c.

illum penetrans , ficut.cum natuseft, 4

u & :

Altera Maria. ) Mater Jacobi &

e virgineo utcro ewmerfit. Quot fue- ;

zi

Pffïbaverag, n

Jofeph, de qua fuperiore capite nu-

rint Angeli, & quo ordine & imodo -

Wt &

ineris 56. 61. dictuin. eft.-

mulieribus vifi flat, dicam infra num.

facei

ipfo

Videre fepulchrum. ) Mlarcus cap.

9. Nam Evanzgeliftas conci

4

4

!igre »not::* ,

7 I Uto [

16. 2. ait valde manke yeniíle ad mo-

cR adinodum facil;.

QU p

x8r

,

'CA P U T. XXVII'I.;

I

EF ä Erat autgm ü

- R *Veüïl*;lsntä

ficut nix.

-

fp'e.&,uïsi ejus ücut fulgur

TE

4. Prse timore.

autem Ejiïs .ex.t*ei'i;i'thi funt'Cili't?dfäs? & facti

j

i (& -

funt velut mortu.

n Gal- |

s. Refpondens autem Angelus dixit

mulieribus : Nolite tí-

mere vos:; ício

viti d- -

X

*

enim, .quod Jefum , qui crucifixus eft - g]fæ.'

ritis :

:

LE N

-6. Non eft

hwet Surrexit enim, übut,dixit " V

.

2

ehitg ,& vi-*

dete locum, ubi pofitus erat Dominus.

-

a fürre'Xit: &ecce

7. Et cito euntes dicite diícipulis ejus, qu!

P

E

rzecedet

:]

:

i ve

vos in Galilæam , ibi eum yidebius : eCceAprædi?;i»*

:

ulchrur. -

g. Et exie

runt .cigo de monumento cum'timbre, & gaudio

N-

dus enm p

&

é

pulis ejus.

lpidem) ^

?agþo curr

x

ntes ggntilare difci

*

Z3

9: Et

t

cem.triftes erant, recreentur, & ut

Medelhanr fuper eum. ) Quafi mulie-

— n

rum adventum expectans , & quafi

nutans fides confirmnetur.

indicans fe effe,

Pracedit vos 42 Gailaam. )

Ibi enixr;

, & fentee )

viíiet.

qui lapidem revol-

*

condixerat cum difcipulis ut adeffent,

m,) di[üömäïel 1

fe etiam affuturuin promittens, .fupra

o peve $ 1

3- ..A[;e&æ. ) Gr

&ce 2&'9& ,"Mid eft .

Galilsam

; i mll —

fpecíes , feu forma.

cap. 25. 32. videibi dicta.

Sicut fnlgur; £/c.) Luce & caääo-

elegit, in qua fe difcipulis oftenderet,

01 fUlüm Ye É

re micans.

N

quia ea regio procul aberat a pericu-

viderent, 49

lis Scriparum & Phàriizorum , qui

Pratiümore autem ejus. ) Scilicet

'ungcrcnt,, U

Angeli, de quo proxime loquebatur,

!

Hierofolymis pufillum gregyem & ex-

uanquam & terrz mota milites tuif-

territum vexare facilius potuiftent.

; gagnt )

D

[2

"territos credendum eft; fe quia ea

Praterea multos habebat. iii Clii-

s hu 1

ftus pios verbi fui auditorcs , quos

o (0)

erentdly

res naturalis videri poterat, multo

folart & confirmare volebat.

ä

mapis Angeli afpetu confternati

oyiltum 191 -

funt.

Ecce prédixi wvobis. ) . Ut canr ibi

yina v

itute d

s. Re[þnnde*n;c. )

Seräbnem' e;corclil

Chriftum videritis ; intelligatis non

j etimpo

et

ens, eft Hebraifmus , ut jam fzpius

elle phanatafma aliquod , aut vobís

goeli f^. —

diximus. Vide dicta fupra :cap. II.

fieri przftigias, fed rem. ipfam pr&-

,P

itt fupc

4

ri(;

h4

'.

A

numer.2$. .-

di&ctioni huic mez plane confentire.

À Rfrd

Nolite t;mere vos.

Y QUua dicar; &

. Exieruntcito, &c.) linorenim,

meant milites impiorum miniftri, vos

& gaudium feftinare facit; dixerat-

t refemw

que Angelus:; CXo euntes, &c.

OirO

autem ne timeatis , qui piecacis cau-

3

hr

du jm

fa huc veniftis.

quod attinet ad ordinem rei geítz,

m At*

qu

6. Videte locum .ubi pofitus erat. )

fic fentit. Maldonatus. Difpartitum

eul Chf[

Quod & fuo & Chri(ti teftimonio

fuifle fcpalcehrum, & tam interioris,

f pat

E&,

uam exterioris, fpelunce januam 1la-

probaverat, ;nunc experientia confir-

Ange-

Quot u* 1

mat, & ipfo vilu nititur. illis &dem

pide obje&to fuifie claufam.

fU

modo

fac'-er'e'lx

lum, cum defcendit, utrumque lapi-

um i

7- Et eito euntes,.) 'Cito ire jubet,

dem removiífe, & feditie in exteriori

J

ciliae !

ut quam primum qui ob Chrifti mor-

fpeluqt:a fuger eum lapidem, quem

l

te

ia -ESII»ANGQEIII.I SECUNDVM MATTH.

". Et ecce Tefüs occurrit illis dicens: Avete. Illaeautem:

15 Unde

accefferunt, & tenuerunt pedes ejus, & adoraverunt eum.

em, ubi ct

"10. "Tunc ait illis Tefus: Nolite timere : ite, nuntiate fra-

H

tribus meis, uteantin Galileeam, ibi me videbunt. -

'erunt,

d

-i1r. Quae cum abiiffentj ecce quidàm de cuftodibus vene-

I9 Etac

funt in civitatem ,

-& nuntiaverunt princ;ipiþüs face.rdoþx;m

mnis pote

omnia, quee facta fuerant.

-

:

1. ) Eu

i2. Et congregati cum

fi

enioribu's';

, confilio äö&þpto , 'pe;,li-;

»

omine Pat

niam copiofam dederunt militibus,

Ed

-

É

-

20. Doce

difci

. I3. Dicentes : Dicite, quia

puli ejus ifo&te æn&rüntg

L ecte eg

& furati funt eum, nobis dormientibus:

*

.

L

U

l

t

mmatiopæ

14. Et fi hoc auditum fuerit a prae

Hdg » Bos

fæaïdfabirxgus

& (ecuros vos faciemus.

36. Tn mni

.r1g. At illi , accepta pecunia, fecerunt fi

&ut *er-&nt"eöþæ.:.f |

Et divulgatum eft verb

ons iïle,:non

um iftud apud ludæps uln'gu?in hodier-

tantut C

num dieg:rä

*

iberadis

-

X

]

d wie-tum

YO. Un-.

j

$ j0dn. «

i

l* qudm

ab ()-Rïo/ intérioris; removerat, In-

fþehmcæ appärentïtiuä 9..m qua corpu

N0n de:

refíez mulieres priorem fpeluncam

Chrifti jacuerat, ita ut omnino tres.

Angeli vifi illis fint.

Primus in ex

tatt Clmfu

angelum viderünt , a quo jufie funt

pirebat dietye

accedere , & fepulchrum vacuum in-

ceriori fpelunca fedens fuper lapidem

ufb etiam illi fue-

Unt et

tueri.

Huic narr«tiont videtur re-

& duoininteriori,

pugnare, quod habet San&us Lucas

rint, de quibusait Joannes capite 20..

j

z

Aattonem .

numer. I2. Ervidiz , ( fcilicet Mag-

1 fügnte

C. 24. n. 2. cum ait: Ef zzvezersnt

ymitinam

dapidem revolutum a monuwmento , &5 in-

dalena ) 4d»oes 444ge.os im albis fedem

l$ non

veffe nom invenerunt Corpus Domiat

tes unum Ad caput , 6$ »num ad pede

ïE[ü , €& faftum eff dunm mecnte cosffer-

uhi pofftum fuerat corpas TEfa. .. Vid

l Clpuh f

plura apud iVlal

erünt

Yi

z«té e[Jent de (ffa , ecce duo virs- fste-

Cu»

"

dö-nat:. &Bgrrgd.ï-'öm- :

