26, Et exiit fama heec in univerfam terram i

llam

d

. 27. Et tranfeunte inde Jefa ; fecuti fünt ei'duo coeci

Q

mantes; & dicentes : Miferere noflri, Fili David-

.,f' cla

$

ä

28. Cum autem veniffet.domum , accefferunt ad eum cceci.

M

I

Et dicit eis Tefus : Creditis,

quiarhoc poffüm. fac-erex vobis ?

Dicuntei? "Utique; Domin

e.

;

29. Tunc teti

git oculos eomn'l , dicens: Secu

ndum dee'mk.

Xat!

veftram fiat vobis.

.. 96- Et aperti funt oculi eoru

m

hn

fus, dicens: Videte, ne quis fciat.-

-

i

/, & cromfni,natüs. cï?il, illis

$

;

Je:

p

1. llli aut

:

s töfä ter.ta.-'ixlþla';;

me

em exeuptes? di

H'arpavemn't eum

. 32. Egret-

a J. ra/f "Vecem ianum eju—sT : Iä,idif. Six;. /egit':;r : & dixit:

u

puella furge.

orum, ut ad funera Lamentatrices -

lp nurverfum terram iam.) ;Regio-

&

Tibicines adhiberentur

;quareOvi- nem Judez::

s

dius ait 4. Faftorum:

2

D*

Fili Dzvi)):

Sic Meffiam ap-

Cantabat meffis tabia funeribus.

pellabant. . Vide infra c

ap.I5. 22. &

-

Turbam tunmituamrem.

) Frequen-. Marc. cap. Io. 47.

tiam eorum, qui aderant

,Uut funus

30.. Comminatus ef.illi:.) In.

'G'ræcox

d

profequeretur , vel ut defuncte pa-

eft,.dyeBoiuiearo , cujus vocis vim

rentes confolarentur.

Vel domefti-

I^uthymius auctor Grzcus ita expli-

Y) gll»

cos intelligit, qui plan&u , & eju-

cat in hunc locum fcribens: Ieter-

xeft

latu

prepter mortu

V

Tüáyi

multuabantur. .

ftm puellam -tu-

minatus eft Chrifius cecis , 4nuflere vi-

delites intuenscontratlis faperciliis, come

24. Recedite, ) Cur turbas juf;ea:

7010 capité , weluti facere folent, qui

etitt

recedere , caufam indicant Matc. c.

.4lios de contimendo fecreto . adimonent.

Peht

5- 49. & Lucás c. g. 56. Uterque

: Videtur autem filentium imperaífe ad

enim naárrat Chriftum parentibus puel-

vitandam Pharifzorum invidiam. Il-

Qt1at

ls vehementer przcepiffe ,'ne quis id

lud' etiam animadverfione . dignum ,

ts |

fciret. Proptereà ergo turbam ex-

: hæm

' Chriftum tuac tantum indixiffe filen-

cludit, qu& continere fecretum nefcit.

N

tium ; cum aut mortuos fufcitavit ,

qui[

Vide, quz dicam infra n. 3o.

aut cccis vifüm reddidit , ea fortaffe

Téant

Non eff mortua puella , fed. dorkzit.)

n

de caufa , quia ceteri morbi curabi-

Voce

Mortua quidem erat , fed Dominus

les videri poterant, vitam autem &

illam dormire ait, quia tam . facile

vifum nemo nefcicbat fine mirauclo

m

poterat illam a morte

revocari non polfe.

mlma

no fufcitare.

á qgam a/ fom-

Wt

. .8T1. Difamaverunt. ) .D.iv'ulgaqæ

Y

25. Tezuir.) Apprehendit. Potuit

runt.

Non ita preceperat Chriftus

lhyy

fo

lo verbo fufcitare , fed manum il-

filentium, ut peccare vellet, fi fecus

j

lius-tenuit, quia apatte rogatus fue-

qii

facerent : Oporzet , inquit Euthy-

rat , ucx-illi manum impoggret. :

31

mius , €os 2 äcmyïfia: .cqnferur(t mo-

]

CAPUT IX'.,

55

H

at Egrefï' $ autem 11 lis, 4 ecce obtulerunt ei hommem mu- ^ Infe

I2.22.

tum, daemonium habentem.

-Luca.

um

:33. Et. eje&o. daemonio, locutus eft mutus ;& mxrätæ fant.

d 14

turbæ, dicentes : Nüumquam apparuit fic.in I: Tael.

34. Pharifeei autem. dicebant: In prmclpe dæmoniorum ep-

cla-

CIt dæmones.

- 3$. ? Et circuibat ]efus omnes civitates, & caf'z ela, docens ; Mar

R.

in fynagogis eorum, & preedicans Evangelium regni, & cu- 6. 6.

i?

rans omnem languorem, & omnem infirmitatem.

36. Videns autem. turbas, mifertus eft eis, quxa erant ve-

lem

xati , & jacen:es ficut oves non habentes paftorem.

X

:37. 'Tunc dicit difcipulis fu18, k Meffisquidem multa, ope- k Luc

rarn'autem pauci..

-

*

IO. 2

Je

38. Rogate ergo- Domlnum meiïïs, ut mlttat operarlos in

illa

meiïem fuam.

-

rel-

ge

aglo

p

G 5

CAPUT

N

C0

dr/ha ean[a præc:pere ff /entmm, eo0; ve-

cum illo Chrt&us pa&umhaberec $.

yut

vo qui beeficio Junt affctli, pradicare be- -

Luc.c.1I. i$. habet , ;» Heelzebub

£

weficiuma: propter gmt:tudmäm

exifti-

principe damoniorum.

Sic enim ex fa-

yli

mofo idolo: dæmonum principem ap-

"jet*

maverunt ergo tcci Dominum mode--

Eratenim Beelzebub no-

? Vi-

ftie caufa vulgari vetuiífe, quæ gefta .

.pellabant.

(

érant, fieC fe peccare, fi minus pare-

"bile Accaronitarum idolum, de quo

rent

4. Reg. cap. I. n. 2. ölfe"pxenmbus

D

yetil.

.82« "Mutum-) Vox Græca xeQog ,

Vide quz ibi notavimus.

m

etiam furdum fignificat , immo po-

35* Regm ) De regno calefti verba

li

tius furdum quam mutum ; quanquam .

4c1ens

hac duo conjun&a fint , ut. fcilicet

ul ,

Vexati.) Attru:l mürmltatlbm, &

i]eti«

qui furdi funt: a nativitate , etiam ca-

languonbus

vtb s

reant facultate loquendi , cum difce-

facentes.) * pplþt(uö'vcl,db]eal, fpar-

calle

re nunquam potuermt, quomodo

Voces

Formandz fint.

.Apud Lu-^

fi , neglectt; nam fcribz , pharifzi,

UA

cam C.

II.

& facerdotes, qui erudire debuiffent,

f

I4. ipfum. dxmonium

privata compendia fectabantur. .

ucló

mutum appellatur ab effectu, quia ni-

mirum eum etficiebat mutum , quem

57. Meffis.) V urba populorum fufci-

invaferat.

plendo verbo ,

& fructui ferendo ap-

nv

ta , nifi dlllgentee cultores defide-

jiftus

|83. S/e.) "Talia faciens ,. vel tale

rarentm.

[ecus

quicquam. ..

l

34- I2 principe damonioram.) Vi, &

0pemru. ) Prædncatotes Evange-

yhy

hc1.

j n

imperio-priacipis de&moniorum; quall

54

EVANGELII SE UNDUM MATTH

2

CAPUT UX

/'

)

eum

Legatzo, 4c m]fru&zo duodecim Aþo]lolomm ( quorum bic nomina

recet[entur) ad ewngelzzandum Judeis , & demoniacos. infir-

Vlatt

mofque curandos ; qui adverfus mala bic imminentia premonentur,

m

& roborantur : Chriflus. non venit, ut mittat: pacem , fed. gla-

p

dium , ipfeque coram. bominibus con]ïlendus eff , neque quzdguam

J

eïus amori prcgponendum bogorans autem alios propter -

M

Vitt

Cbr jlum bonorat. Clarz/ium

6'99 zm merce—

(letr

dem recipiet.

Mar I.

T convocatis duodecnn dlfClpU]lS fms., dedlt 11115 potefta-

Cuni

tem fpirituum immundorum , ut eiicerent eos, & cu-

Duss

*j

s $ rarent omnem languorem; &« omnem infirmitatem.

I

2. Duodecim autem Apoftolorum nomina funt heec: Prl-

X

9

.

mus, Simori, qui dicitur Petrus, & Andreas frater ejus.

um

3. Jacobus Zebedai, & [oannes frater ejus, Philippus, &

dicity

lum -

Bartholomeus , Thomas, &. Matthæus pubhcanus, ]acobuS

Tiàng

Alphæl ,& Thaddæus.

iun

4 Simon

Qu

lay

rg

Ptrttuwp ) Contra fpxrxtus un-

omnium Apoftolorum , non temipo-

x ali

mundos.

re. fed dignitaté ,

quia Chrifti . Vica-

J Duodejim autem , 6fe, ) Duodecim

rus, & Dcclefiæ caput..

ju

Apoüolos effe volult , ut duodecim

Qui dicitur. Perrus) Poftea Petrus

pliti

eharic

Patriarcharum . figuram implerent, &

u

dictus eft, infra cap. 16. n. 19. fed

Qr

emadmodum ex duodecim Pacriar-

Evangeliftaloquitarin prafenti, qnia

ritj)

d

jis. totus ]udalcus populus carnali-

refpicit tempus , quando hzc literis

ter propagatus eft , ita totus Chri-

amnandabat.

Additum eft , 24 dieitur

1n rl

ftianus populus fpiritualiter ex duo-

Petrzus 5

ut.à Simone Chananæo dl-

ofue

tribus

decim Apoftolis. propagaretur.

ftinguatur de quo n- 4.

:ndreas.

tioth

2. -pofolorum.) A po: olos Grzcum

Petri frater, qu1 prlor

nomen eft, 4zocoAog , idem ügmäcac

venerat ad !

hrx(ium, fed Petro- poft-

.

quod Ldtme zifw«:: Non omnis au-

ponitur, ut primatus Petri figmüce—

Inqui

tem nuncius ab-aliquo miffus dicitur

cur.

lt

In'g

Grxce Apoftolus, fed qui ore nego-

3. Jacebus Zebedas.) Scxhcet Hllus.

Titton

tium tracdtat , quod accepit in man-

Addxtum eft Zebedu;, ut ab altexo il-

datis, qualem Latini oratorem , vel

lo. Jacobo dlil:mguerecur, qui Alphm

cmg

legatum vocant,

- Ex hac autem Do-

filius erat.

rtgm

mini impofitione factum eft nomen

Toaddsus.) Mic , ut ait D. Hiero-

bmm

h

dignitatis , officii; & poteftatis, fic-

nymus, trinomius fmt, nàm & Thad-

ut nomen Epifcopi , quod a fpecu-

deus, ut hocloco , vocatus eft, &

&lngw

lando accipitur, nomen eíft dlgmta-

Judas Jacob frater, & Lebbzus , id

enj

sis, & poteftatis..

elt , eereulum , velus aliii mterpretan—

CETUPRISETNE

eSer

Prtmns S£on.) Simon prnmus erat

sur, leseulus.

que ,

3

tlhlm

d

CAPUT d

55

5

'-.'l'x-flï

d sdbor rdpriet s

nj

eum.- "

$: Hos duodecinm mifit Je

us5 procipiens eis, & dicens : In

f

viam gentium ne abieritis & in c

x

if

i;traveritis :

ivita;es Samg—ritanqrum n.?

g[a.

. 6- Sed- potius ite ? ad

'oveäg: quae ï'perierünt äömuslffael./ A.A&;

D

; Euntes

*

autem präedig:a;eg ;c!;liikcjlen.t'es-; Qm';a- apprc)pinqua- 13-4?-

vitregnum ccéelorum. - '

:78: Infirmos cura:e, mortuo

" ffufcitafe , leprofos mphdate.,

diemones ejicite ; gratis accepiftis, gratis date.

Mar

..9. « Nolite poffid

R.

ett?

ürum, neque a;rgeqtïum',v neqqel p/e; "

8-

Luc.9

QU

cït;mam;.in zomsveftus

*

-

»

IiO-

Non

i

E ss

dX

io. 4-

Pre

s 4S;mon &b'anäk?k:; )It:a

vöcatür

x 6,.- It:.; potius ad 0-1VJke:4.) POVC'S VO(":Vat,

etiam a fancto Marco ,

a S. Lucá

quia erac populus Dei peculiaris , &

dicitur Ze/ozes , nam j3Jp q444z4 ze-

ejus veluti grex, quem ipfe per fe,

55&

lum fignificat. . Dieitur autein Chaz

& per prophetas , pafcere dicebatur.

0bUS

nangus a 'Cána vico- Galliles. ubi

Bu ptriernnt.) Poterat enim ufur-

aquam Chriftus in vinum 'cónvertit ,

pari-illad Ifaig. Ommes nos quafí oves

(mmot

à quo oriundus erat-'

'Potuit etiam

erravimus , unuiqui(que in viam fuam

Chanangi cognomen adeptum ele

declinavit , cap. 53« 6-

5

noto. :

. Quia appropimquavit ,

empo«

ex aliquo eventu nobis i

1

ö'ci)' Vide

Yict

|gudas dfehbaristhes. s

fchariptem

dicta cap. 5. num. 2.-

plerique dium putant, quafi lifa-

"o defermos curate, €fc.

) Ne' lgarcatis

Petrus

chariotem , quodetfet ex "'pribu DHífa-

miraculis, fed ea facite quotiefcum-

gf

char. Alii quai nyop 7^wN ?f ca-

que ad perfaadendum , aut neceífa-

b qllia

rioth , id e(t vir oppidi car/e/^ , quod

rium , aut utile effe judicabitis.

Titeris

in tribu Juda fuiffe difcimus ex libro

Gratis accepiflis , gratis date.) Non

folum monet ut avaritiam fugiant ,

duitit

Jofue 15. 25. Alii ex quodam vico

0 d

tribus Ephra

*

E

im, qui dicerewr,liicgtï

& pro Dei donis pretium non acci-

rioth.

piant, fed etiam probat, quod proxi-

Ad lafæ.digandumqal)lar'o-

me docuerat , nimirum. debere €os

uwm

iniraculorum dono largiter uti , fole-

) p0

pinquaffe regnum. /c'ælofufp-—?r iut:-(dic-i.

mlüce'

EH n

inus enim quz gratis accepimus, libe-

n viam

' geiztiu;?; j Que äu;:(;:it' ad

ralius , & largius impertiri , quam

Prohibet przdi-

B,hl!!'.

nationes gentilium.

mus.

qug data pecunia nobis gompamv.'i-

« d

care gentilibus, quia Judais primum

regni. filiis predicati oportebat ver-

. Neque pe

G. )' In Grzco eft,

yphea

bum Dei , A&. 15. 46.

;

*

Ex98 xaNx0y , mec as, id eft , nec ul-

lam aliam pecuniam , . omnis enim

Htero* !

dnm crvitates Samaritanorn

9) Di-

That-

ftinguit Samaritanos a Judzis ; & a

pécunia, vel ex auro , vel ex;argen-

Gentibus , quia proprie neque Genti-

to, vel ex «re' conficiebatur.

di

Im zomi.) n cruümenis, quz in

*

us 5

il

les erant, neque Judzi , fed ex utro-

que mixti Judiicam religionem ges-

ipfis zonis olim erant , v

4

"cf:l. Fx illi:f

PICW'

pendebant. ^ -

eilium ritibt—IS fdi)giüitiöïï's mi(fc:ebanc:

-

[

-

[4

.EVAQ&-ELU, S

ECU

56

NDUM M*AflfTH.

xp;,-«';N,on peram in vias. neque ögas,,ltu;i:mgsx »; nequkg' calcea-

I

menta, neque virgam, dignus enim eft operarius cibo fuo. ..

Itof

11. Ín quamcuriqueautem civitatem,. aut.caftellum intrave-

tite

ritis, interrogate;

quis in ea dignus fit, & ibi;manete,'f dogec

r

exeatis.

&C

/.12. Intrantes

kau,tem in domum ,,»fal;utat'e,þ.feamnf,.;;di,cgn';ärsiQ

Pax huic domui.

se

E

13. Et fi quidem fuerit

do

mis illa digna; veniet pax veftra

lm

fuper.

€

eam ; fi aut*e—mfnon fuerit digna, pax veltra revertetur

|

adA VvOS.

*

ilel

a

v

: 1*4;33

( i

IO. Nogperam.) Adcibaria, &alia '&Apaup*'errirhns'«eiï..-Sït Jacob fe pau-

x

morti

ad iter opportuna fecum ferenda.

* perem fuiffe cum Jordanem tranfivit,

Ve

fiteti

" Neque duas tunicas.) Nonprohibet

7 fignificare volens, ait: I» 4acuío mee

duabus fimul, fi neceffitas , & fri-

tranfroi ]ordiznem, l/htm Genef...*k*gz—.'

hom

gus.poftulet, tunicis indui , fed plu-

Io

th

: Dign)?s eff .enim pfer:gri?:*.-; 279 ]?!g-,

quod

res habere tunicas , quam ad prefen-

tem neceffitatem requirantur , utfa-

&c.) Quafi' dicac : ne foliciti fitis. ,

fénfo

ciunt divites , qui multas veftes in

auditorestveftri, neceffaria vobis fup-

1

lis a

arcis "repofitas habent , aut certe

peditabunt.

&

l'æp

ytgmä: Jf*-) Hiero-

?tot

unam in prefentem ufum ,. alteram

$

II. Qwis im ea

in futurum.

nymus interpretatur , quis dignus fit

du

Neque calceument

4.) Qus fcilicet

hoc.a vobis accipere beneficium , ut

lj

totum pedem tegerent , voluit enim

ad illum divertatis. — Alii, quis ma-

Tinj;

fandaliis contentos effe, que folée

gis idoneus ; ut illi Evangelium an-

lifs,

erant plantam pedis tantum munien-

nuntietur,

Alii, quis bonis fit mo-

&

tes , vide Marc. 6. 9.

rious, & hofpitalis ; que omnes ex-

ütof

At Marcus -.cap.ö.

plicationes feré in idem recidunt.

Ne7ue vir Fa )

The

0. g. virgam concedit. Refponderi

Donec exeatis)) Quafi dicat, noli«

Veren

potcft , Marci loco citato,, concedi

te hofpitium mutace. - Clarius hoe

Certe

virgam ad inpitendum in via , hoc

expreflit D. Lucas. No/lite zranfire

Yere

autem . loco prohiberi virgam, cujus

de domo im damum , c. IO.-7. Ratio

In d

ad defenfionem ufus effe poflit, qua-

precepti eft, ne inconftantes videan-

türu

lis effet. virga ferro prefixa.

Vlal-

tur, aut delicati, quaüi propterea

domum mutent , quod iis contenti

lfban

donatus. putat . Evangeliftas verba

AC

non numeraffe , fed fenfum exhi-

non fint, que in primo hofpitio .il-

buiffe. Voluerunt ergo fignificare

lis fuppeditabantur. "Vel etiam , ne

Evangelifte Dominum — Apoftolis

priorem hofpitem offendaht , quafi

fphes

i

]bi

precepiffe , ne quid haberent , pr&-

bere.

minus dignus effet

1

llos zïpud fe. þg-

ln qu

ter ea, qu& effent in prefentem ufuih

Vit-e

neceltfaria.

Matthzus id fignificavit

I2. Pax buic domui.) Salutatio He-

dicefis , zegue virgam , quam . alio-

brzeorum: Pax £5j ,. quibus Verbig

Cum l

qui etiam pauperrimi habent. . Mar-

profpéra omnia precantur.

lalem

cus.idem fignificat dicens., ./eZ vir-

.13. S; fuerit domus illa. digna. j "Ut

KC ZADIUM. ,

u

ienim virgam tan-

acem veftram recipiat. Luc. c. Io.

Haa

lnh

tum habet , ni

i

B]j

/

il f;zpexüüqm habec.ï

6.' dic'itlälrw:f- Et f «b ftferit l?ä" asss

*

4

*

CAPUT X

$7

C2

14. Et quicumque non receperit vos, neque audierit fer-

Q.

mones veftros; ^xeuntes foras de dom

ave

g

-

o, vel ciyitate, excu-

tite pulverem de pedibus veftris.

*

)nec

15. Amen dico vobis

& Gomorrhaáorum in diejudicii, quam illi civitati.

; "Tolerabilius ferïtïerræso'do—'x*nqr-nm,

(

16. d Ecce ego mitto vos ficut oves in medio luporum. 4 Luc

Eftote er

eftra

go prudenþes ücu't"' ferpeqtes ,& ümplngs ficut co- Ie- 3-

etur

lgmbæ.

*

17. Ca-

id'eïïv, "hofpes pacis amator ,- at pä-

tgä',Evängglio, & evyidenti

a mir—acula

a

ce , & profperitaté dignus , fic f/jus

tanquam opera diaboli calumniante

$

? DAl«

sortis dicitur , qui morte dignus eft.

vitioque fuo minus idonei redditi

ad

E

vit,

Venit pax vefóra fuper éam. ) Eve-

refipifcendum , quam Sodomitz ,

ut

i me

nient illi omnia bona , que illi pacis

habetur ex c. IT. n. 23. & 24. $j

1n

-

nomine précati eftis.

Sedomis , inquit ; fafle fuiffenz vistau-

— Revcrretur - ad vos.

) Vobis evenfet

It , que faGa

fent m te ; forte man-

quod illis precati: eftis.

Vl potius

lo [it,

fülene ufgpe ;

* bAHc diem.

Verumta-

fms j

fénfus eft , qua precati fueratis , il-

men dico "velys , quia terra Sodomorug

s u-

lis non evenient , quod alia fcriptu-

remiffiues erit im.die jedicii guam tfibs,

re phrafi diceremus, Ferbsz ad vos

I6. :Sicu? oves. )

Omparat cum

Hiero-

revertetur vacuum , d. eft , fine effe-

ovibus, non folum

quia innocentes,

ys fit

&u.

B

ed etiam q

uia inermes ; & ab om-

I4. Excutþle ft;l'vrrem.) Detra&is

mbus huma

fn, u6

fandaliis , & interfe, aut manu col-

nis prefidiis imparati init-

I$ fide

tebantuf , finé facculo &

»

pera, &c.

m an

lifis , aut alia fimili ratione deterfo,

In medio. ) In. medium..

(it mo*

& excuffo pulvere. Id fieri mandat,

ut oftenderent , fe nihil cum iis com-

Le»orum. ) Lupos appellat omnes

165 &X

j

qui Evang:cli

O repu

n

aturi erant.

|ont

mune habere yclle, quando, & pul-

Prgdente:.) Ut in

n

dias eorum caà-

n0Jr

verem ipforum illis cclinquant.

el

veatis, Serpentum prudentia celebra-

certe , utoftenderent illum ipfum pul-

g hot

tur, quod ft evadere alioqui non

"Mf "n

verem , quem ex itinere collegiffent,

poftint., faltem caputa vulsere in-

Patlo

in die judicii teftem contra eos fu-

turum , qui ferecipere noluiffent. So-

tactum fervare curent, reliqtum yero

jidean"

corpus pla

gis expofitum relinquant;

ngerea

lebant .enim Judzi aliquid. notabile

1ta nos ca

put noftrum qui Chriftus

optentt

facére , ut teftimonium efle rei fa-

eft, & sj

Gx , fic lacerabant veftes audita bla-

as fidem., & religionem ,

110 ..*

:

cum reliquorum omnium jactura cu-

m,llf

fphemia , &c.

"

ftodire debemus.

Vel refpicit Chri-

Tolerabilius. eri? ferra.

Z

Sodomor;;m. )

ftus . ad ferpentium

acutam videndi

quafi

l-.nx quos. ( prefertirn in. Sadduceos ,

fe hi

aciem ab Horatio etiam ccle

^

bráàtanr,

*

qui-erant ejus gentis Epicurgi ) Pen-

cum dixit lil). H Serm.l Sat.

le)

£apolitanórum peccata exundaverant;

o— [14722 CEFZL$ A61/2472

io Ht

cum tamen interea fanctitatem fimu-

, verbw

larent ,. & zelum religionis, re vera

.I&M

m AHl 4quihs , aut ferpeus

E]Jidh;f(i?u

flagrantes odio veritatis, & inyidia.

) u

in Chriftum, ideoque aures obftruen-

UL

H

Prudentes pervideg .dicuntur que&

lí [W!!

E Biäl. du -Com'.- Menoch. T. V II

*

d

*

t

-

*

M

*

B

4

*

/

58

EVANGELII SECUNDUM MATTVH,

eLuc.

3l

147.- Cavete amtem ab hominibus. ^ 'Tradent enim vos in

1L.12. conciliis , & in fynagogis fuis flagellabunt vos.

7

dor

I8. Et ad

A.

praefides; & ad reges ducemi

hi propte

teftimonium illis, & gentibus.

rn.ïe, in.

dom

I9. Cum autem tradent vos, nolite cogitare, ;quom-öd'd,,faüt-- ;

24

quid loquamini: dabitur énim vobis i

L]

fict

n'illa'hora,'quid qu |

quamini.

/-

»

qu

. 20. Non enim vos efti

j

$, qui lo

quimini», fed Spiritus Patrls

veftri, qui loquitur in vobis.

1on

21. Tradetautem frater fratrem in mortem, &

| pater .filiuit , :

j

?

& infurgent.filiiin parentes, & morte eos afficient.

*

In'q

. 22, Et eritis odio omnibus hominibuspropter nomen meu

g

i

2

qui autem perfeveraverit ufque in finem hic falvus erit.

&ute

p

gite in

teft

TA Cum.uaqtemperfeq,uentur vos in civitate' ifta , fu

E

*

" aljamc d

u

P2

»

1101

funt agenda

P& prudentit mentis

.90. Non» enim os effys ,ö"c) Non

eft oculus.

tam vos quam fpiritus Patris veftri:

imp/ices.) cäxe'gmm innocentes , ,fïn-

quia non veftro , fed illius fenfu ,

ceri , ne illis ullam. vobis nocendi

confilioque refpondebitis; caufa enim

labit

Occaflonem przbeatis , vel ne inju-

non eft veftra, - fed Parris mei, qui

Vaf

riás ulciícamini,

ideo vobis Ífu

I7. Cavete ab beminibus. ) Scilicet

utamini;

Bgeret verba , quibus ;

addqc

[

improbis , de quibus ftatim.

2I. Tradet fi'xtfb' fratrem. )X Adeþoï

u

.a conciliis.) slg Gvvédgis , ad con-

crefcet perfecutorum rabies , ut nul-

judidi

cilia , five judicía fua ; loquitur de

lus fit inter eos affectu

creqi

sribunalibus Judzorum..

Exempla

verfa eft fides.

-

L quorur di-

tendis

non femel occurrunt , ut ÀCt. cap.

QQ2. Erités odio oumibus

, : 56'0.) SCi. 3

ati !

4. 7. & cap. 5. 27. & cap. 6. 12. &

licet improbis.

L

i

2. ad Cor. cap. 11.

.

Qs: antem per[everaverit ?f?u.e ad

18. d prefides , & ad v

Jfnm

£ribunalia . Ethnicorum,

egc's.. ) Adr

ffnem. ) ó ónoutfiag , qui fuftinuerit, -

& ?

fcilicet patienter tolerans.

Pdtt:äfl— :

] ts

In teffimonium iMius.) Id eft , ut il-

4Ha enim opus perfelum babet. Jacob. -

lis-de me conftanter fortiterque pa-

.Cap. I: & Apoc. cap. 2. dicitur« E/o

Vquar

"

fim d

tiendo teftimonium przbeatis ; intel-

ffdelis &

[3:6€ ad, morzem , ö' afdäa -rz)'b*if

d

efle f

ligent enim , non eífe rem vanam ,

coronam vit&.

O qua vos mori paratos viderint.

25. Fugite im aliam.) "Tunc fugäfe'

f m

V

el . fenfus eft : Ut ea res vobis ad-

vult, cum fine fidei macula, & cum

R Mere

ttiflir

verfus illos teftimonium fit in die ju-

ejufdem wtilitate' fuga iniri poteft.

udit

*dicii , & inexcufabiles reddat ,

ut

Nam fi fidei honor poftulet , ut. vi-

nunquam dicere poflint, fe Evyange-

ta profundatur , fugiendum non eft.

3l

lium: non audiviffe.

Am g

Quatenus liceat fügere tempore per-.

$.

I9. Nol;e eogitare, &c. ) Scilicet .

fecutionis , docet

. Thom. cap. 2.

-

umxm

anxie , follicite & trepide.

Id fatis

Ququæa- ISS- art-x SQ &. D' Augu&i

.Ildum

fighificat verbum Grzcurh u5j píer- — egregie epift. 1g0. ad. Honoratum..

€nim

H,.;;'a-;gq-a ue follicste cogrzetis,

folet

^ Nyn'ca(zþ:mfnaijti:.) Non pexjambt;*.

7

I

*

ULUOROU D X

59

5 W

"aliam.w Amen: dico vobis non confumma

'donec veniat Filius hominis.

ibitis civitates Iírael ,

n

24. f Non eft difcipulus.fup

Y

Luc;

-dominum fuum.

er -magiift;;pm ; ne.c( fefvüs.fppef J;

40

d

t

c]Oän

, Qt

-

V

25. Suflicit difcipulo, ut

fit ficut: mägiüerv ejus: & fervo,

-

3.16

] lq-

ficut dominus ejus

Si patremfamilias Beelzebub vocaverunt:

I

j

. quanto magis domefticos ejus? .

.

.

*

ï.

P,atr'iS

26. Ne ergo timueritis eos. g

Nihilenim eft opertum, quod Mar.

í

. mon revelabitur; & occultum, quod mon ícietur.

22«

uce

..-.2. Quod dico vobis in tenebris, dicite in lumine: &

quod

9: 17.

um

-in'aure auditis, praedicate fuper te&ta.

& I2.

28. Et nolite timere eos , qui occidunt corpus , animam

2«

feuth:'

autem non poffunt occidere: fed potius timete eum,

*

qqi po-

e

&ite in

teft & animam , & córpus perdere in gehennam.

hz'.'

iam.

a

29. À Nonne duo pafferes affe. veneunt :

& unus ex illisi

R

.

—l

patre veftro ?

) Non

non cadet fuper terram fine

-*

H2

14-1 I-

: veliri:

39 Ye-

.

AO.

unenee

fenfu !

17-354

j enim

- labitis. : Vel fät;fus eft, ad fïde.iA,, &

licetvbs fmprobi pei'f.equanturl,

Z ta-

Evangelice virtutis

Perfe&ionem flon

men tandem virtus v

7

'eüra' cpgnofce;.

gi, qui

adducetis.

tur.

quibus

Croitates lfrael.) Id eft Jude

orum.

to.

27. In t

Y

*meäris;)' Priüatjm , fäcre.-. 3

: Adeo

Donec ventat Piius bominis. ) Ad

,

u nul-

"

judicium. Itaque notatur obiter in-

a lum

i;ze.) In publi&o ; & palam.

credulitas Judzorum ; quibus conver-

- In anrt.) Secreto.

n d

*

tendis Apoftoli futuri fint fatis occu-

$Super tä&d.-) Te&a domorum in

pati , donec Filius homini$ veniat.

Paleftina plana erant , & in iis ver-

gh) ?d'

: 04. Nom eff difczpulus. fuper. mags-

fabantur , & confabulabantur multi

yérum. ) Quamdia* fcilicet difcipulus

fimul in ea convenientes.

]

d

ltaque

jnuerits

eft.. Vel intelligitur de folis Chrifti

idem eft przdicare fuper tectà, ac

»difcipulis , qui nunquam magiftrum

predicare in loco aliquo , uBi multo-

atitte

wquare poterunt. Vel certe , non

rum fÍit frequentia.

, i^

tam docet , quales difcipuli & fervi

-QB. Nolite zizzere eos

us E/l,'

i

t2 Timoz;

*ffé foleant ;^quam quo odo fe er-

timorem. pellit : timo

divinitus in-

ub ff J

a magiftrum , atque dominum fuum

fligendg ultionis dtim-orem faevitis

»gerere debeant, nempe fic ut non:

tyrannorum ,

'c tyrart

exiftimert, fe melioris quam illüm

poteftatem.

qui 1n corpora .h-aþæe..x-)c

&om

1

€onditionis effe debere. ^

z gehennam.) 'S'cili((:eä mittehdo;

i oteli

* 28. Patremfa;ilias.) M ä,,.!qu.i Eccle-

29. Nemme duo palleres affe venennt,

. u;—'Vi'

jam guberno, qui ejus gloominus fum.

€7.) Senfus eft: Pafferculi minimi

non &»

96. Quod.non revelabitur, ) 0 $x

pretii

funt ,

Ofe Pe['

& tàmen eos divina

!

h

cïvroxakvpszio'sr;u : qu0d zon [ft reve-

providentia tutatur, & pafcit , quan-

j p

landum , etiam in hac vita , véritas

*o ergo potentiorem curam veftri Do-

N

f

enim quantumvis oppreffa , tamen

d

minis geret , qui tanto intervallo eos

: folet tandem emergere j quafi dicat,

antecellitis! Non ergo qui[quam-vöbis,

?45

d

b3

-

[

*

6o

.EVANGELII SECUNDUM MATTH.

30.-Veä?i autem capilli capitis omnes ;numei—ati funt. -

4/

31, Nolite ergo timere: multis pafferibus.meliores eftis vos;

U

-Mar.

9- 38

.

32. : Omnis ergo , qui confitebitar me coram hominibus,

41

4AUuca

'Co

nfitebor & ego eum coram Patre meo, qui in coelis eft.

9)

9. 26.* .33. Qui autem negaveritnmie coram hominibus

cedi

& nlegvabo &'

*

9.

& 12. eg0 eum coram Patre meo, qui in coelis eft.

-

*

*

44

"Tim.

.:34. k Nolite arbitrari

p

,quia pacem venerim mittere in

ice

ram:.non veni pacem mittere, fed gladium..

-

*

*

jer$'

2

12.

yol

kIJUC.

35. Veni enim feparare hominem adveríüs patrem fuum, &-

1 Mic.

12.51. filiam adverfus matrem fuam , & nurum adveríusfocrum fuam:

*

36. 1 Et inimici hominis domettici ejus.

T

g. 6

"

- duat

s; Luc

L)

,.37. m. Qui amat patrem , aut matrem plus quam me , non

LU

eft me dignus: &

14-16.

qui amat fili.ümg' aut fi

*

äiam .fupgr—me'-, . non

dleos

z Infr.

eft me dignus,

Y

16.24.

bran

38. 1 Et qui.non accipit

cruceih fuam, & fequitur me,no

n

&t

Maf: eft me dignus.-

$

!

8

34

39. Qui invenita

r-

ucge.

nimam .'fquam'., pgrdgt iillam;-'& qüi o pe

14-27.

24

d—i;derit gnig;a;m fgam.ïprop«ær me , inveni

-

Qt eam "

-

p

T

Mi a n

P

s w

I.F'

7:33

v

Joan

" vitam eripäre —pörte*rit' Dofnino iflwgit'o.-

ätiir, & q,ui-—xme f&quuntur-.;- pläcig

Cicar

12.95

« 4e.) &ocaeís ,. quod nomen eft

tis & moribus difcordent. a fectato-

v Luc

.

" diminutiyurm , fignificatque affe -

ribusmundi, Gladius hic'eft £yan-

Io.16. "47 , quafi dicas , zerszciolpa , vel

elium , quod filios a patribus in in-

Joan.

"minivimss oboluma

E ;unw;expilicac',l??kuchy-

delitate permanentibüs didu

t

*

z

Cit ,xnlk'

P ö'dg

13.20

thius.

rum a focru,

C.

j

»

fidti j

Marc.

Size Patre 'vej?

36. Inimici bamanis domeflics

£

dec d

ro.) Sine patris ve

4o. ;

90 400

ftri natu , & voluntate..

Sumptum eft hoc ex Michee cap.7, — -

iegdth

30. Vefirt capsiis capstis, omnes mu-

num. 6. . Domefticiab Evangelio abz.

Ü

merati [unst.). Cnafi dicat ,, cur& Deo

horrenzes , inimici-erunt iis, qui fi-

dem complectentur , etiamfi: alioqui,

funt , u£ folent que numerantur, aut

l P) Olþi)ef ,

alicui numerato commendantur.

propinqui fint, &.ad eandem ta-

tni 53

31. Melsores.) Id eft , pretiofiores,

miliam ; & domum pertinentes. .

'.vr P qllïa ü

fcilicet apud Deum.

37. Nen efóme digmus.) Ideft, qui

' lütdr

meus difcipulus fit ,

'

l

.. 32. Confitebitur me.)

.Co—nfïiebitku,r 4

.

& fru.a;t;.uï regno

: j Mïm

& profitebitur fe ex meis effe.

ineo..

? E

:33. Negato.). Scilicet ex meis effe,

accipit vruccm dnam. )

34- Non veni pacem mittere.) Pacem

Accipere crucem', eft ad. mortem

PO Q

j

i

UP

fcilicet , qualem improbi optant ,

crucis ferendam paratum. effe. Sole-

j x

qui tunc . pacem fe habere putant ;

bant enim qui in crucem agebantur,

ifre 4

cum poffunt libere emere , vendere ;

Ccrucem accipére, ac ferre,

LA

'clnas

comeffari , &

39. Qui imvenit animm [mam. ) Is

.

bente fervire.

vitiis : nemine prohi-

&

^v

m

dicitur. animam., id eft , vitam ine

luum

Sed gladinm. ) Ide&

, d: mä ium ,

venire, qui Chriftum negando, vl

wobe --5-'9 -/i'tlk j

five bellum , u fl:rhcet inala pax ioþ

tam confervat,

421

B

^

r

-

CAPUT X. & Xf

61

* 40. Qui reci plt vos, me rec1p1t & qm me 1ec1p1t, reuplt

Y0$.

eum, qui me mifit.

DUs,

41. Quirecipit prophetam in nomine pr0phetæ, mercedem

l

prophetze accipiet, & qui recipit jutum in noinine jufti, mer-

o &

1

cedem jufti accipiet.

423. Ét quicumque potum dederit uni ex, ominimis iftis ca-

| lr

icem aquae-frigidae tantum in nomine dlfmpuh. amemdlco

vobis , non perdet mescedem fuam.

n

CAPUT XI.

jam-.

fïoannes d carcere nuntios mittit ad f)feþm - quibus poft Cbrzjlz

f0n

relponfum abeuntibus, zp[e coram turbis, laudat. Yoannem:

u-

f0n

d«os "vero pueris in. foro invoicem acclamantibus a[fimilat , expro-

brans, civitatibus ob[Hinatis , in quibus. plurimas fecerat. virtu-

)

f1ott

fes: cvnfe[ 0 Sfefu.ad Patrem ; oneratos ad fe *vocat. Clorz-

Jfus ,. dicens : qugum /imm.ejä fvave.

| per-

T fa£tum eft; cum confummaffet Jefus, præc1p1ens duo-

Qu

F

decim d1fc1puhs fuis, tranf'ut lnde, ut doceret, & pra-

pþcþ

dlcarc tin 01v1tat1bus eorum. .

(elatü«

H3

üjoan-

: yat

icosenstó.

s t I

Perdet 1//4771 j Qum mortem &ter-

t, aut jufto, fed ahcm ex mm:mls,

qt, DUe

!'Idl'n mcurret.

!

v1hmmts , & abjectiffimis.

. 40. Qui recipit vos, me rec:pzt ) In

' Calicem aqua frigide. ) Rem viliffi-

]Ill )

legams emim ile recipitur, & illi

mam., qualis 'eft aqua frigida , cui

! cap

honor exhubetur »,qui mlfic illos

calefacienüe nihil : induftrig, aut im-

elio i

A. Quz recipit prophetamy 12 nomine

penfæ adhxbmum eft

Hl'

3

alloqmc

prophera. ) Guuia propheta eft, id eft,

dn - nomine . difeipuli;. ) IdePc qum

ml usa me ; non qul& cognacus DOII

ineus dlfCIpnlus eft.

im tä'

quia Judzus , &c.

-per prophecdm

XI

L cmfzmmaæt '-7Efus Í ]7!'&6'&-

te -

ntelligit do&torem Evangehcum

E

;Cü qnl

( piens.). Id eft , cum Fmem fecif-

& *

11

Mer cedem propheta ACcEpter. ) Partt-

fet: Pl zcipiendi.

N

epseerit mexce(hsfproghetæ veli egn-

uoitatibus. 7) Sc:hcet Judæorum.

"

em quam prophec

m&xcc em accr

lt:aque vel relagivum fine anteceden-

W" )

ev, nam juxra leg

Da ldlS L

&

e

"'fo 24: /iq:m pars ; crat defcen-

»

te poütpm eft, vel non ad prgznmum,

fed ad,remotum reterrl debet nimi-

5 $olt-

désitis Év. frtaeccom $ remanentis ad

rum ad id, quod cap. fuperlort num$.

5

ebantut )

fremas. Sic. .Saulus dum lapidantium

dl&um erat.

Le potiws 4d oves, qua

bcephmum veftimenta cuftodteDat ,

genienant , domu: lírael , vel,ad. ;llud

jufh j )

n

Ü

111um nnium. mambusl

a 1dabat .ut

non uno loco lelt Auä*u

li

mus

nulnu 20

"ANon. conþæänm;:ö:tm ci'y(;d-

m F

£es Iþagl, &e.

:(r

ndOi "

Ex gmmm:: eþ*g 3. Nonü pwphe-

;U

Jlf

E

Y

P

À

&æq

i

l

E

»*

65

EVANGELII SECUNDUM MATTH.

sLuc. 24 ïOänhes«väitem cum audiffet

*

in vinculis opeta-Churï*-ft«iS

f

ttens duos de difcipulis ;

& pl

7. 1g. Il

L

7

. Ait illit Tu es, qui ventu

rUs 655 am alium expe&tamus?

lu

1$, ait illis: E

Ánp

.4. Et refponden

s Jeft

: un'tïs r.enunt'iat'ex »J.oain-

ni, qus audiftis , & vidiftis.

4

ante

laudi ambulant ; I&profi khätimdan'-tur $

li

OSCIE

s. b Coeci vident , c

355«

furdi audiunt, mortui refürgunt 5, pauperes evangelizanturz

Ttaj

61.1.

6. Et beatus eft, qui non fuerit fcandalizatus in me.

tii,

7. « Tllisautem abeuntibus, coepit Jefus dicereadtur

bas d;

12

-

L uc.

Joanne: Quid e

^

xiftis'in dve'fertumr videre? amndinem vento

(telo;

a

*

agitatam.

Lsb

-

8. Sed

quid exii'tig V;id'ei'ö? hominem mollibus veftitum? Ec-

Ino

enim

botífe

ce, gui :

/

Uiþüs v.ei'tiuntuf ) ln domibus regum funt.-

N

Iu

? d

Prin;

6. Beafus 7»);' nom fuerit, jZandal;za;

-

tiuin d

Q,/In ä)än-;uli:.) In carcere pofitis.

9. D

3. Qué venturuses. ) Grgce 9 &e-

£us i2 76.) ld eft, offenfus mea do-

tmi

Xopivog , id eft, ile venturus, fci-

&rina & moribus : fcilicet Chriftus

multis illorum tamen vitio , lapis of-

Tüm ef

lícet a prophetis przdictus, Meftias.

Id eft, ex-

fenfionis fuit. Videtur autem occul-

fon f

n alimm expetlamus ?

etiam :

pectaredebemus. Non dubitavit Jo-

te notare difcipulos Joannis, & fimul

* annes.

"

xan. Chriftus. Meffias. eflet ,

indicaré fe illoruüm corda noífe.

Etig

Ls

g. drundinem.) Pro , Numarundi-

P/H:q;

fed id

0 difcipulos mifit, ut per oc-

prophe

cafionem hanc: interrogationis., .. vi-

nem ? Egregium Chrifto teftimonium

dentes Chriíti figna in eum crederent,

dederat joannes Daptifta, cum di-

priufqo

xit: Ecce Agzus Dej , &. Joan. cap. 1.

tivit j

4. Repunciate Joaumi .)' Sciebat Chri-

29. Ne etgo exiftimarent Judai ; Jo-

prelene

ftus eos non. Joanni , fed fibi inter-

Vitétum

rogaffe ; noluit tamen eos prodere ,

annem legatione ad Chriftum milfa

teftimonium mutaviffe; dut certe de

tam Yi

ideoque dixif, Regwneiare Joanzs , &c.

Chrifto dubitare ccpiffe & vacillaffe,

pops

h

Qua audiftis, &f vidsjflis.) Miracu-

docet non effe Jóannem hoininem le-

et]dm l

Aà 4 qu&e.a me fattà. effe:ab iis; qui

v

