32. Ego fum Deus Abrabam,6c.) De-

rans ejus fapientiam.

jonem

,n

fumptum eft hoc teftimonium ex lib.

fote

f u

Exod. c. 3. n. 6. ex quo Chriftus ar-

' 86. Mandatum magnum.) ld eft,

yliet qu

. gumentatur , quia Sadduczi quinque

maximum omnium mandatorum; po-

lJibros tantum Moyfis recipiebant ,

nit pofitivum pro fuperlativo , ex He-

brgorum idiomate,

A)Mælell

alioqui clariora loca ad propþfitum

*

M

*

134

EVANGELII SÉCUNDUM M AT TH. 2

iLev.

39. Secundum autem fimile

Peft huic: i Diliges 'pifo'ximum":j s Onr:

I9.18- tuum ficut te ipfum.

arc.

: Cite, fecun

40. Inhis duobus mandatis univerfa lex pendet, & pro

-& non faci

12.31.

phetäe.

.41r- Congre

gatis autem Pharifzeis interrogavit eos Jefus,

42. Dicens: Quid vobis videtur de Chrift

Paunt in h

eft?. Dicunt ei: David.

—

0? cujus filius

kLuc.

43. Aitillis : k Quomodo er

EX

20.41. Dominum, dicens : ,

go David in fpixfitu vocateum

4 Pfal.

l bu;: dil

44. 1 Dixit Dominus Domino meo: Sede

a. dextris meis, :

- 64 Am

109.1- donec ponam inimicos tuos fcabellum pedum

tuorum ?

X

- Gedras i

4$. Si ergo David vocat eum Dominum

17 El

ejus eft ?

.

, quomodo filitfis

46. Et nemo poterat ei refpondere verbum

J & eVos

, neque aufüs

illa die eum amplius interrogare.

e&er? of

fuif quifquam ex

^CAPU T XXII.

1

A. Sedengy, )

L

E sris C 1

SCfiZis, 6'57 Pharifeis [uper catbedram Mowfí fedentibus þrræcz'þz't fe-

uþra c' 2-11. .

fus obedire, ipforum autem opera non imitari, retegens ipforum by-

K Ph&rifæil f

pocrifim, & ambitionem, difcipulos vero contrariam docens bumili-.

. 30 0707114 1

tatem : deinde multiplex c illis ob bypocrifim, ac. reliquas fuas .

erwte, .

dniquitates interminatur , pradicens eos patrum fuorum men-

3 .3Ddätiä divi

fetam funt inre

. Juram in juflorum perfecutionibus impleturos , ac -

p dd COIOHC]

erujalem deferendam.

Iorttbns gey

Pgr 0mnitl(

nc Jefus locutus eft ad turbas, & ad difcipulos fuos, !

E. ] Præc'

42

»15. TU

2. Dicens : fu

Efdr

per cathedram Moyfizxfederuht a Scribæ;,jï;

$ Alligant.

& Pharifagi,

, em culligum.

$. 4

x

Y Ipny,

, Qinniä "

ATUNT G

; fotgy

*

39- Simile

"EW vermios

o Chriftum effe

1

Mofa

;

101n€C.

ciy? ln;ica ) Qmade dil;-

plufquam hominem , & eífe

Filium

1

iCæ ]enïs

o. Univerfa lex pendet., t$c:) Qua'-

Dei, & verum Deum.

"

? opellayi

.

fi dicat: Hec eft totius fcripture

atrty »f,

fumma , nam , Plezi£udo legis. eff. di-

meams:

44« 4 dextris m'ef'&. ) Ad d

exmmf

harifg

Caru

leil;o , ad Rom. 13. & ad Galat. 5.

46. Neme.) Scilicet ex adverfatiis. .

dicitür Orznis lex 12 u5o fermone 18-

Qui/guam.) Seilicet illorum.

!gff 0 4m. fm

plerzr

: diligl': Pra*xim'r,fæm tuum ficut de

Igterrogare. ) Scilicet ut folebant ,. .

Ti fomie,

spfam.

*

argumenta proponere ad illius fa-

Vétünt

» Dety

493. In Spiritu.) Ideft m

pientiam explorandam.

Wt [

ritu lancto.

otüsa Spi.L

um tn .l "

A. Qüipercarbedram Moyfi, tfe.) Den.

b]

" Focat eum Damimmi ) Nam fïliüs j

cathedram fignificatur auctori-

prefextim nondum natus , non folet

tas docendi , & przcipiendi , fic etiam

ulb

LT

nfcïlþtm

vocari dominus a patre , pgæfercim

dicitur ; cgchcdxa Pecui.

Sbe

*

"*JOX

H

Y35

CAPUT XXlIL

pioximumi

3. Omnia ergo, qusecumque dixerint vobis, fervate, & fa-

cite, fecundum opera ve

1 & non faciunt.

)

ro eorum nolite facere: dicunt enjm, :

:

*

propheta.,.

Jefus,

. 4. b Alligant enim oneraà gravia, & impor

tabilia, d'impo- 4 Luc

[

46.

Cüjus ülius

"nunt in humeros

! hominu—m; digito autem f&o nolunt ea mo- 11

Or

"vere.

:

I5.10.

vl em.

s. Omnia ver

0 -opera fua faciunt, ut Videaht'ur ab homini-

bus ; « dilatant enim phyla£teria füa, & magnificant fimbrias. . Num

xtris meis,;

6. d Amant autem pr

"

imos recubiþus in Coenis , & primas I

3:39-

m^

cathedras in fynagogis.

eut.

6. g.

1. Et falutationes in foro, & vocari ab hominibus Rabbi.

d Mar

nodo flligs:

^

- $.. e Vos autem nolite vocari Rabbi: unus eft enim Magifter

12.39.

eque aufusï

"wefter, omnes autem vos fratres eftis.

Luca.

*

Ó —

Db 73

$;derunt. ) x,,Pf'ob fedenL

fronte, & brac;txiis , non benä in-

^

e ]ac.

Seribt , €9 Phartfer. ) Vide di&a

telligentes illud Deuteronom. 6.n.g. ?

le

þmcipitfïek-».

upra c. 2.f. 4. & c. 3. n. 7. Scribz,

Ligabss ea in manu tua , eruntque &

itfinm by-

& Pharifzi fere facerdotes erant.

mouebuntur ante oculos 1405 , &fc. Mas

qan; uml

2 Ümnia quacunque dixerit -vobis

membranas dilatabant Pharifzi , hoc

eft, latiores faciebant , ut "longius

"rvate, 6c.) Omnia , que legi , &

digus Juis

! mandatis divinis non repugnant. Sic

confpicerentur, & ceteris diligentio-

LULul

J etiam funt intelligenda illa Pauli ver-

res in legis obfervatione viderentur.

! Lba ad Coloifenfes 3. F/lii o£edize pa-

Magnificant. j Id eft , magnas fa-

!

[

entbus per omnia, & Mla, Servi obe-

ciunt.

j;e per omnia dominis carnalibus.

Eimbria:.) Erant fimbrim fila non

Dicunt Precipiunt..

texta, hyacinthini coloris , fufpenfa

Jos füo5

4. 4Mlligant.) ld eft ,

in alis palliorum ,

five extremita-

em colligunt.

»veluti in- fat-

üüm&

tibus-veftium, quas Dominus Num.

Lmportabila.) Grmce eft, dedo-

IS- n.

9. & Deut cap. 22. n. 12.

"TuxTa , portatu diffcilia , non folum

Hebrzos geftare juflit , ut le

is re-

: h 'Om

Mofaice legis quam D. Petrus A.

cordarentur , eas Scribe & P

;

arifei

Chiftum

&d

, Füium

3. appellavit jsgswm , qwed zeque

pre cateris magnificabant , id eft,

atre$ noflrt , neque nos portare potui-

majores faciebant, ut de phylaéteriis

u5 ; fed etiam aliorum preceptoruin,

diximus.

AL deretm

& Pharifaicarum traditionum.

7- Ra465;.) ld eft, 4,M4gi/lfcr mt.

s

ax'a'dveff"'üs'.

Digito autem [uo, 6c. ) - Mliferos

9. Nolite "vocari Rabbs. ) Eo modo

nim homines, quos fuis ineptiis one-

quo Pharifzi , qui ambitiofe & clo-

illorum

ayerant, netantillum quidem exem-

riofe Rabbi appellari cupiebant.

lo fuo juvare , aut difpenfando in

g ad us

Unus entm eft magisfler vefler , &c. )

orum mandatis , aut traditionibus ,

»

Non vetat abfolute magiftrum aut

pu

blevare v olebant.

patrem vocare , vel vocari, fed com-

d)

5. Phylatieria. ) Membrans erant ,

parate ad Deum , docens illius corh-

gff

4jdort

fic etad

uibus infcriptam legem Pharifzi ve-

paratione nemirem nec preceptorem,

[ dl

uti ejus obfervatores geftabant in

l

l?ec patrem effe polvï'eA » & hofce hg-

p2

ET

136

EVANGELII SECUNDUM MATTH.

La Ya

fMal : g.' f Et patrem nolite vocare vobis fuper terram 5 unus eft

: ventpert

1. 6. enim Pater vefter, qui in coelis eft.

*

L

L

]

ET

io. Nec vocemini magiftri

:

':' quia

Magiüei vefter unus e&, ;

:]

A

. Chriftus.

i. Su

'm'f, erit minifter vefter:

'Tplum y Qu

11. Qui major eft veftru

d

-

12. g Quiautem fe exaltaverit, humiliabitur,

&

j

quide lu

SSU

£gLuc.

- aenjur:

24-II.

miliaverit, exaltabitur. .

*

19-14.

13. Vae autem vobis,

Scribe, & Phari(zei hypocritee ; qkl.lvia'

us C

Marci

- ditifica

12.40

clauditis regnum coelorum ante homines ; vos enim non in-.

*

Lucxz

- tratis ,

nec introeuntes finitis intrare.

1

D

2-09, QUI

ia coQ

l

14. Va vobis, Scribse,

& Pharifzei hypocritee : 4 qu

^uz fupe

H

j

2047.

meditis domos viduarum , orationes longas

[

|

"

j 21 Bo

;

orantes 5 propter ,

hoc amplius accipietis judicium.

L]

Le0, quf.

1;. V3e vobis, Scri

bae, & Pharifzei lypocritee: quia circui-

tis mare, & aridam, ut faciatis unum profelytum, & cum fuerit -

Rs

'ï edet -fupeï

— ( À

fa&tus , facitis eum filium geher;næ duplo quam vos.

16. Va

-,banteds, 1

noris ,. & amoris titulos , illius ho-

ipforum occludentes ;

d

ua phrafi fi-

* tionexd Tud

nori , & amori pofthiabendos.

gnificastur , eos impe

ire multos ,

[ jutplant,

* Fratres. ) Adeoq

qui jam jam ad coli januam appro- .

odl "

ue non de-becis alii

pinquarent , ingreffüri, nifi illi ob-

Ál

aliis velle preferri.

aArent.

1o. Mag.ffri. ) Gr&ce xafuouras ,

- Rn qiy

Magiflyi , inffitutores ,' gubernatores ,

Intvoeuntes,) Id-eü, ingredi volen«

L. MIIIS mortis

dolores, Syrus habet Rederes..

tes , feu incipientes.

ia lh. .

1I. Er;£.) Pro for.

14. Comeditis domosviduarum.) Spo-

-

N

liatis domos, & exhauritis faculta-

Gebtrm d.

|. 3. Clauditis regniem ealorum ante Lo-

mines -)Lucas cap. 1. 52. paulo aliter

"tes viduarum fimulatione fanctitatis, —

£

Dll,[g'

qua

dicit : 9zra tuliffis clavem [eientit ,

qua deceptz. pecunias vobis dant , ut.

Ál

:

quz verba majorem habent empha-

veftris precibusjuventur. Viduas po- -

um |

tiifimum memorat , vel quia hujus- -

. C^ Y guid

füm. Significant enim. Scribas, &

€.

) p

Pharifzos ita fibi legis fcientiam

modi facilius capiuntur fpecie fan-

, ftem jj

nfürpaffe , -ut exiftimarent neminem,

&itatis , vel quia majus erat fcelus

Qs

Ín

ïqï

nifi ipfis viam indicantibus in celum

viduas exhaurire , quarum indigentia

potius erat ab illis fublevanda.

Ti * Utb o

ire poffe.. Sumpta eft metaphora ab

QS mu

Wt

£dium dominis , qui cim neminem

O;ationes longas orantes,) Su obzen-

j Clemdgm

domumingredi volunt, nifi juffu fuo,

£u prolixe orationis . ut habet Marcus.

clavem fecum auferunt.

Claudere

cap. I2. 40.

P. um

autem Scribe , & Phari(zi regnum

J

pln)

T&(e

mplius)) Gravius quam c'eöeri, &

lf**d ft: (

cclorum dicuntur , quia perfuade-

quia viduas exhauritis , & quia fi-:

Al;lll € x

bant hominibus neminem nifi ipfts

mulatione fanétitatis id facitis. /

aperientibus , id eft, docentibus, in-

| tenetu[ 4

trare poffe ; quo fenfu omnes, quas

jdicium.) Condemnationem,

4lipo fén

80 Circuitis mare . & aridam.) ld

afa

Aüpe

volcbant traditiones quaft onera gra-

Tata f

ET

via , populo geftanda "imponebant.

eft, nihil non agitis, ut unum pro-

N

«nte boruints.) Januam ante faciem

7 (ity C

felytum | faciatis ;. profe,lycos YOCA- —

N

E

L

U.

i C A P U H XXIIf;

137

: , unus eft

[.0-x6. Væ —vobis, d

uces coeci, qui dicitis : Quicumque 'j'nra-

verit per templum, nihil eft:

^

t Uv5 elt,

pli, debet.

4qu;i autem juraveæfit inauro tem-

id. e'ni-m; m

17. Stulti; & coeci: Qu

"

plum ,. quod fan&tificat aurum ?

LI

ajus eft, autü'm-, an tem-

*

«

[ qui'fe hü-

18. Et quicumque juraverit'

in altari, nihil eft , quicumque

aütem juraverit in dono,. quod eft fuper illud; debet.

rite; quia

19. Coeci : Quid eni

fan&tificat donum ?

4

m maju.'s'eft,* onum , an altare, quod

im n0n It*

20. Qui ergo jurat

quze fuper illud funt.

in- altari; furat ih.ïäog &/*i»ni ommbus,

d qua c

z

5 ; propr

.21. Et quicumque jurav'erij; in templ

eo, qui habitát in ipfo :

05 ]urat in illq, & in

*

uia Circui«

22. Et qui jurat i

n coelp ,

'jur—atinthro,n-o Dei, & in eo,' qm

z

; cum füerit

fedetrifuper eum,

23.1Va

, ; Vg

bant eos, qui ex Ge;i..tiliu,rfx fuperfti-:

ad &,o'fden.x ufxis o.blataxh./ Aliquiïinv-

T pbrafl f

tione ad Judeor

À

um religionem fe ad-

telligunt de auro quo templi parietes

dire multos ,

|

jungebant.

"

veftiebantur ; faltem aliqua ex- parte;

( Hhridam..

'Terram.-

*

nam parietes fecundi templi , & He-

amuam appro

FEilium gebenna.) Filius gehennz di-

j sifi. illi o

rodiani non videntur fuiffe auro tecti.

citur , qui gehenna dignus eft ; ficuc

Debet.) Juramenti obligatione te-

filius mortis , qui morte dignus

e,

netur. Fortaffe Scribz , & Phari-

ingredi voleti

lil)o IcRego Cäp- 20' 3['

Geheéznza.) V

fxi in hunc errorem inducti funt, quod

duirim.)Spee

1de di&a fupra cap. 5.

exiftimarint templum. & altare. effe

xuritis at

num. 22,

a Deo remotiora , quam aurum , pe«-

one fzm&itatis,

^ Duplo qtmm'ïva.r.) &vr?&o'frs;fbv, zfo/.iä)'v.

cuniam ; dona , & facrificia qus in

Ad verbum ,' Zuplicius , quam vos., id

templo Deo offerebantur.

vobis dint , Ut

eft vos quidem duplici condetnnatio-

g, Vidus p*

17. Templmm quod f[antlifecat aurum.)

ne , & fupplicio digni eftis , illum

Propterea enim aurum fanctum erat,

üt fped

& Jate

autem plufquam dauplici dignum fa-

quia erat in templo , & ad ejus ufus

fcdus

citis.

Ita enim comparati fuünt ho-

facros. offerebatur.

2

us erat

münes , ut vitia potius quam virtu-

I8. 4irar?.) Loquitur. de altari ho-

rumi

gligentà

tes imitentur , & in rebus malis fa-

Jeyantd

locauftorum , quia in illo dona offe-

$u) oittt-

cile magiftros difcipuli fupercnt.

rebintur , five facrificia ; in altari

7

- 16. Quicusque. jaraverit per tem-

enim thymiamatis tantum offereban-

iab

t

plutn.) Grece eft, & r& vad, ip rem-

tur fufimenta , & thymiamata.

:

2O. Jurat im eo

pío ; fed fenfus idem e(t. —

in ommnilus, que

i

vam ceteriq

i

Nilil eff . Juraxïnenti rcligiog;e.non

fuper iüdud [unt-) QuY enim jurat per

$

& quia

tenetur.

:

rem continentem , jurat etiam per

i

hts -

Ia auro te'mp/i. )

Aurám templi, vel

ea qu& contiaentur.

;

vafa aürea ad ufum facrórum defti-

22. Quicunque jurat 12 c&lo, €fc.. )

nat.wllem'

V

id

nata fignificat; velauream pecuniam

x

e dicta fupra gallite 5 num.'$4.

g n

$

*

*

*

t unllm Pfa'

Bidl. sjlgga:uïCq(?:. Menmch,. T, F

A

yfiy v

D r

h

z

I38

EVANGELII SECUNDUM MATTH.

7

b5 Et

$ Luc.

/23. i Vge Vobis Scribae, & Pharifzei hypocritze ; quidecima?

11.42. tis mentham, & anethum, & cyminum, & reliquiiiis, quae gra-

non elie

viora funt legis, judicium, & mifericordiam, & hidem : hxc

B. sc Tu

oportuit facere, & illa non omittere.

rum, qi

24. Duces: CæCl,» e&colantes cuhcem camelum autem glu-

y 37E

tlentes.

X

TE

. 25. Vse vobis, Scrlbæ, & Phar1fæ1 hypocr:tæ, quïa munda:-

]udao g

N

J4 Ide

tis, quod deforis eft calicis, & par0pfidls : 1nfus autenr plem

eihs rapina, & immunditia.

ibas t

26. Pharifzee Coece, münda prius, quod intus ef't cahcxs, &

b

ltisidy

parOpf'dls, ut fiat id, quod deforis eft, mundum.

ALeIT.

Ut

27. .V:e vobis, Scribee , & Pharifzei hypocritee ; qui fimiles -

eftis fepulcärls dealbatls, quae a foris parent hommlbus fpe-

Huper ter

c1ofa, intus vero plena funt ofïïbub mortuoram, & omnl fpur-

L Zacharig

Cltla

& altarg

28. Sicut & vos a foris quidem paretls hominibus Jufu, m-

p

tus autem pleni eftis hypocrifi, & iniquitate.-

tl.cenm il

29. Vs vobis, Scribze, & Pharifzei hypocritze, qui sedificatis .

! honor fb

fepulchra prophetarum, & ornat1s monumenta juftorum , ,

! eorun iific

E

30

lpfi federa

—

À. propias 11].

"-

tamen aliqui' negant. Late de hoc

]

l

æu.lficabant

23. Deczm4t1: ment/mnz) Id e& de-

30 me:

cimas folvitis , ex mencha ; qug her-

Barradius tom. 3. -]ib. g. cap. 27.

Sanune, )

ba eft.nota.

Q4. Excolantes cul;æm, 6() Qu*tfi

«tnethum.) Herba q'læ(hm eft odc-

dlcat, diligertes in minimis, in mae

p

3l Jefim,

Bletïphom ium-

lo diter |

ràta,, cujus meminit Plinius lib. I9.

xums neglwcnces.

ïeCltdt Luc c

cap. 8. verfus finem , &lib. 20. cap.

p:à a. percolantibns vinum , fi in 11

quxc ) f(/] ffa

Q4.

lud culex inciderit.

Cyminum.) * Herba & femen notum,

Q5. Calic;s.) Poculi.

Offïlämpah 7

cujus memlhlt Plin. lib.

Lt Iden qy h

I9. cap. 8.

Paropfidis.) Patine , vellancis , ín

JUtzg. ogy 3f [

ahquanculum ante finun.

ua:cibi inferuntur. -

Significat eos

Graviora, ) ld e&

4

e corpore lavando , & mundando

- Opetibus «

*

.majoris mo-

nimis effe follicitos ,

^in abluendis

M

mena

autem animz fordibus negllgentes.

Bäumtx

One

Judicium.) Quo umcuuque Jus fuum

t ant, ext

reddi debet, erant enim Scribe ,&

26. r frat. id quod diforis eff , muan-

W a

de

Pïüp*æm

Pharifzi judices in multls caufis fu-

dum.) Si enim ammuemuqdus eft&

d"eomm.

purus , externa étiam opera , ex in-

aC

n

Mi jär:mrdm

»* Et charltatem in

tejna fanttitate emananua, munda

Ciltere

Pl OXHDO.*)

erunt & pura.

: U

pios

(crer

Fidem.) Con&antlam in padtis , &

27. Partnt,) Apparent. .

h(lmm

promiffis.

29. JEdi ificatis fepulchra prapb:mrurn,

j res nm"

Et sl non omittere,) Q'gmi'xczue vi-

&c.) Non reprehendit Chriftus Scri-

Fatore

Iqu

detur decimas etiam olerum & vilium

bas., & Pharifzos , quod fan&torum -

]E, &11 [

herbarum fuiffe- in precepfo., quod

prophetarun) fepulcþra. vetu&ate fa--

cat Tol.

d

b

*

H

CAPUT XXHL s 0

139 -

40 Et dicitis : Si fuiffemus in diebus patrum, noiï:är.örmjng'

1

yuidecime

?

; que p

non eifemus focii eorum in fanguine prophetarum. ..

*

.

—. $r. Itaque teftimonio eftis vobifmetip

fis ; .qui-a fi

s

erunt.

*

T

um qui prophetas occid

v

33. Et vos implete menfuram patrum

.

Vei;trör-nm. :

agl

43. k Serpentes geni

mina viperarum, q'ugmoc/ioj, fugileti

S a kS upr

P

Lj

uia—münda-iil

judicio gehennze ?

S

.44. 1deo ecce e

go mitto ad vos provphïetars, &-ï'äþi.'enjrtes:,ä' &

ten pleni :

7

fcribas, & ex illis occidetis, & crucifigetis , & ex eis flagella-

bitis in fynag

Á

iclics

i

og'i'slx veitrixs » & perfequemini de c.:ixvitatxe:in* civi-

E

atem. -

*

at fupe.r väs omnis fanguis juftus, Tqüi.'eülfusveif :

yi (imiles :

:

fuper terram, / a

fanguine Abel jufli ufque ad fanguinem » /Octt

yinibus (pe-

- Zacharise ,

":

- filii Barakchi.æ,. gqqem 'occidi'fgis inter templum ,. ?—i &

z' pmni ?ür-

:v

II.

; 4&1 altare,

?2

2.-

i joli; i«

D*

S 5

.86. Ai*nän

Paral.

[ sss

. rifcent

ia reftaurarent, que merito in

donatus putat Chriftum irr*id—efe Scri-

24.22.

aiadificiis

! honore habebantur ;

fed. quia cum

bas, & Pharifzos , qqafi dicat : ma-

ftorum

eorum zdificarent fepulchra , majora

jores veftri prophetas occiderunt, vos

;

E

ipfi fcelera perpetrarent , quam qui

illos fepelitis.

Y

30

prophetas illos , quorum fepulchra

Filis eflis eorum

) E'-;xfceleræs etiam

zdificabant , occiderant.

imitatores.

.

*

32. Luplete menfurat p

4;rum bgfra-

p d hr

30*

Efferus.) id eft fuiffemus.

Sangmine.) ld e

ft czde.

rum.) id €ft , occidite eos prophetas,

N

Qu

f

31 . Teffimonto eff

T voäi/'mctip/;;'s, &

uos illi , quia nondum erant, ócci-

n

Paulo aliter hoc Chrifti argumentum

d

ere non potuerunt.

Vetera: patruni

ais v

u

veftrorum fcelera recentibus c mu-

VE yhora

hi

recitat Luc. cap. 11. 49. Profedio , in-

quit , zeffifcamini , 'quod . confentitis

late, eft figura, Confeflio ; qualis il-

vinill v

eperibus patrum vefirorum , quoniam 77

la ápud Virgil. 4. JEneid-. T. féquere

ltalíam ventis ,

e

*

q«idem eos occiderunt , vos autem adi-

l

danci int

fícatis eorum [epulcbra, Confentiebant

33. Genimiua. ) ldeft

progetes ,

operíbus eorum, qui prophetis occi-

quafidicat , pellimorum filii pefiumi:

: Signi

fit e0f

Vide dicta cap. . 3. m

.

mun

dmd()

déerant , quia veterum fepulchrorum

* a apnem

i;s

inflaurationem ad. Chrifti cedem di-

Jadicio.) Condemnat

'ionej',*. feu fup-

3l

rigebant; extruebant-enim fepulchra,

jhicio.

ü$. nä

j

[igette

ut a prophetarum atque juftorum ce-

4. Ideo.) Scilicctut convertamini.

Vel ideo occidetis , quia. mali eftis ,

i hn

de abhorrere yiderentur, ut cum po-

j m

l'm lls m

ftea Chritum perfequerentat & oc-

& viperarum genimina

x

"

ciderent , Chriítus occ propheta nec

Prophetas, &f Sapientes ,

& Sc'.r;äm..)

l 090;"' u[lda

juftus videretur. Quis enim credit

Per Sciibas intelligit legis interpre-

a^

tes, S. Lucas

pios homines , & próphetarüm culto-

dxixic,- Pro;heza$, CY Appe

u-ent. i

res , €orumque fepulchrorum inftiu-

þlafv'k.

"

í

n

ratores , in prophetam infurgerc vel-

3

&, Ur "ven

dat. Mes) Particula z ,

[f];rd 4

"

&tl

4

le, & illum neci tradere ? lta. expli-

non

"caufam (ignificat , fed evcatiem.

t

]ul

d &Oï

f.

sat T olet, in locum huac Luce. Mal-

/?ärxgg.ïigexn alicujus. fuper aliquem;,

quO

«;BWW

w

:

-

þgw 'EVANGELHESECUNDUM"MATTHQ -

äf

L

i/$6. "Á mén:

dico vobis, vetient bæïcv Aoymnia-' füper gen"er'agio;:

j ï

pem iftam.

*A;wawzæ

eluc. ^ 37.0 Jerufalem,

Teru falem, "q'u*'aä '-þcc-idis PQOphetas, & lla,pid.äsi

JAodiirius

/.33.14- eos, qui ad te miffi funt, quoties volui congregare filios tuos,

P.

quemadmodum gallina congregat pullos fuos fub alas,& noluifti? g jfudn

AF 59. Ecce relinquetur vobis domus veftra deferta.

- dMoprenbentio

39. D

3

t. ddt Q

ico enim vobis, non me videbitis amodo, do'nekþc dl-

;

catis : Benedi&ps, qui vvegi.t in nomine Domini.

-

1

GR

E

E rVTern

pul.

aut fup&;,caput— äjus vlenü:f: , eft ho-

tantur quod faciebaxät Pharifzi , &

micidii penas dare, fic infra cap. 27.

Scribe, Vel certe fignificatur adeo ] - 4 Ipfea

clamaverunt Judei: Sezge/: ejes fu-

1

graves ponas daturos , ut non fua

[ Amen dic

pet mos , 69 fuper feljos. noffvos,

tantum , fed . patrum .etiam | fcelera

Z*fé»;. Pro juftorum.

z

: qui non def

luere videantur , quamquam qui Chri-

Uj/que ad fanguinem Zacharia ,. &fc .)

ftum occiderunt, tam: graves ponas -

Aliqui putant hunc effe Zachariam ,

meriti funt , ut alienis peccatis de-

j eumdifcipu'

qui inter minores prophetas numera-

bita fupplicia adeo non luerint , ut

tur. - Alii contra putant fuiffeZacha-

ne quidem pro fe

»ipfis fatis mulcta-

riam patrem $. [oannis Baptifte ,

ti nnt.

1

utraque fententia patronos habet era-

57- Quoties volui cong

regarefli;:'iþp | ET

ves auctores , & fuis nititur conje-

o5 , 6$c.) Significat fepe vocatos Ju- ] dm, 5,,

&uris , quas referre non eft hujus bre-

dzos, ut ad meliorem mentem redi- [ *"odi, $4

vitatis, quamprofitemur.

Mihi pro-

rent , fed eos converti noluiffe.

Si- [ hi,

babilius videtur quod docet-D.

le-

.mile eft illud. Proy.

ronymus, fermonem hic effe de Za-

renuift:s 4 £fc.

24 Focavi G. ] mespi,

LUR UET

charia ,

em occifum fuiffe inter

u

Congregare,

&c) Ad me ,inunum ] ]

dællg intgul |

templum

&

altare habemus ex 2..Par,

Dei caltum , in unam fidem, & cha- -

24- 22. qui licet fuerit filius Jojads,

ritatem ; fub ala mez tutelz ,

p uvat

nihil tamen obftat quin idem voca-

tectionis.

O& pro-

A.

retur €tiam Barachias, & effet bi-

Gall;za.) In Greco eft » 0eYi6; q"uæ; :

Lj Àb

tomius, nt multi alii in facris literis

xox gallinam ,. & generatim quam-.

fuiffe memorantur.

?

libet avem fignificat, quarein $. Lu-

f0 texer

Inter templum , &5 alta

re.) In.—ä trio

i

ca -habemusz Sueut avis nidu;fz : f:m,m*,þ

€

Áttefergy

facerdotum , in fpatio illo,. quod in-

CT

y Lum

ter altare holocauft

qlr,um ,& templum

- 88- Eece relinquetur, £fc.) Particu-

intercedit,

la, Ecce , p

:

36. Vensent hac

xa;vmid fuper genera-

TA

xfopinquum E,empus indi-l

e»V"

u

tionem iflam.) Cum enim Judszorum

Vobis.): Abundat more Hebrzorum.

p

una fit congregatio , & unum reipu-

Domus veflra deferta.) Per domum )

il

blice corpus , mirum non eft , fi fi-

templum intelli.

Cui

Props

lii pro parentibus puniantur. Sic I.

falem.

.

git , aur jl,rb'c.m Jeruex

Jlld n

t

Kegum I5. 6. jubentur deleri Atma-

39» modo , ..Efc.)iAf'n;-' P4

r y idetl,

t

memm

lecitz propter majorum fuorum fce-

;ex nunc , ex eo tcmpore,

:

!

lus in lfraelitas.

Quz punitio etiam

Donec dicatis : Bepeditlus , &c.) .DI.O-»: /

,

No,

F e"dfrfn

magis locum habet, cum pofteri pro-

fed

]

mlnc

mecin extremo judicio videntes me .

quoi

i

genitorum .fuorum mal-t)s-- inores imi-

foif

dicatis : Bezedidus qui - "venit ivmm'if '( ]

n

[ sss

I4r

-:e*æ Xy 4 ä;*ä'

gen'eragioï

OOA POUUEANOXXEI 05

- Pradicit tetnpli - ever iorem., monetque ,. ut caveant a venturis

| &ïapida's*f;ï

iljos tuos, -

"Méduttoribus , futura. pranuntians bella , ac perfecutiones : Jur-

i

*

vt - gent p

Jfeudocbrifti ; €? -pleudapropbeta :.de adventu. filii bominis

|

Szvnov

pracedentibus fignis im. [ole , luna , & . ffellis : omnibus ignotum

i.

- dicit Chriflus diem judicii , C? de fideli, ac malo fervo,

-

M

propter. qua docet. femper ejfe vigilandum.

r

nt difci- 4 Mar

— —ÜÓ

g

1. ; T egreffus Tefus de templo, ibat. Et accefferu

13 3.

—

! puli ejus, ut oftenderent ei cedificationes templi.

Lucz.

ificatur adeo —

.. 4. Ipfe autem refpondens dixit illis : Videtis haec omnia?

2I. 5.

Amen dico vobis

j w non H o

:

,b non;elinqugtur hic l;.pis*fuper lapidem,

tium. fcelen -

qui non deftruatur,

gamquiCtr- H

. Sedente autem eo

fuper montem olivet.i.,' accefferunt ad ^ Luc.

uye pont B-

- peccatis dee -

eum difcipuli fecreto, dicentes: Dic nobis, quezndohaec erunt? 1944

?

y hoennt , Ui

& COnfummationis faeculi

fatis hu

& quod fignum ;dve'ntus tui,

53

4.c Et

ne Domini. Dicent autemtunc Judei qui putant i

d ai)—ilïis fatum, ut eum

ad mifericordiam fle&terent ; dixerat

damnati, Bezedidus , €&c. rei eviden-

e vocatOS !.lq ; x

tia coacti , fle&entque genua juxta i]-

enim relinquendam domum defertam;

meitem rede

Jud, ad Philip. .2. Ut ;z zomine Je[nu

.quare cladem , & everflonem urbis,

nolllim'r- $i

emnue genu fletbarur ,. celefliumy, terre-

& templi przdici intelligentes , xo-*

fürium , &6 infernorum , Gc.- Vel de

gant ut templum contempletur, nec

r g

Judais intellige , qui extremo mundi

tam egregium opus perire patiatur,

g, in m |

tempore ad Chrifti fidem converten-

9. Nom relinquetur lapis [mper lapi-

fdem, & Cha".

tur.

de;.) Licet per exagcerationem di-

wda, &

€tam hoc videri poffit , tamen non

l. [Bar.) Abibate .ttämplo.. E'no-

-eft paffa divina providentia , ut exi-

ft, ceno qi '1 :

eévero dnà 78 lees, uteftin Gra-

' ftimare quifquam poffet , hec hyper-

yeratim quO* «

&O textu.

-bolice potius effe di&a , quam pro-

uarein 1

"Accefferunt. difcipuls

| ejus , &c.) Mar-

xie. WVide jofephum de bello Ju-

€üs I5. I. unum,tantum accefliffe di-

dáico lib. 7. c. 9. & 1o. & Theodor,

7 nld""' f" "

cit

Fortaffe unus pro. omnibus lo-

- Jib. 3. Hiftor. Eccl. c. 26.

,f f. ',Pzïficul,

cutus eft, vel numerus pluralis poni-

1 Quando.. b«c Qrunt.)' Hec fc'ili&ec'ma-

tur pro fingulari per

yllepfin , ut

p W

cum c. 26. g. dicitur difcipulos mur-

la , qu& prædixi(ïi urbi , &- Htemplo

venturda. -

z

? HebrzOf"m

muraffe propter unguenti cffufionem,

p donm

cum tamen joannes c. I2. 4. folum

| Quod. jïgmm! aä'veritrg'tui.) Ad ex-

tremum judicium.

yr u

jpem gu

Judam murmuraíiie , & 'indi«gnatum

mncmoret.

Ef confkmmz,-tiani: fecntt , Uc.j Sæ-

"aeTH

idel

Ut oflenderent ei edificatienes templi.)

culum confummand imintellexere dif-

Non quod nunquam templum vidiff:t,

cipu'i ex verbis Chrifti Matth. 13.

gte

d)

01

Si- e it i« confummatione facul

Mit-

iaty

p m

fed quod nunquam illius ftra&urin

£uiflet curio.(ïus'r c,antemplat'us..

aet. E,uus hominis Angcla: fnos -- &c.

Al-i-

R—

t

142

EVANGELII s'E-c UNDUM h—ïlATTH.

T

« E;ph

. 4 Etre

i2

" vos

y Ea

4. 6

fpondens Jefus, 'dixit eis : « Videte, ne qu

;

Co

: feducat. .

'm.'Et [

; Mu

lti enim-ventent in nomine *meov,' dice

- ponutorum

:

2. I8

"ntes 1 E;o f qu

' Chriftus, & multos feducent.

1. Qu

/6. Audituri enim eftis prae

lia & Opinibnes*p-fäae"]ic)'ru.m- Vl-

-

g

u E

dete, ne tur

Finteltm

. finis.

b;er;n.ini,bo.portet egim haec fieri, fed,honäu'm eft

:oqe

. 7. ConfürE

ä,t enim gens in gentem , .&,rägnum in "r?e'gnümïs-

E IT

& erunt pefülenti, & fames : & rerreemo:us

per lölc;.af

'$. Haec autem omnia initia funt dolorum.

»

lert, inte

*

L

d Supr

9. d Tunc traden: vos in tribulationem

& occident vos,

Io.17. & eritis odio omnibus gentibus prop'er nomen meum:

0dio habebs

IJUCæ-

W olio profaq

Io. Et tunc fcandalizabuntur m

! fetat-res,

21.I2.

glti»&þ invic.þxþ'þraden; ,&

Joan.

odio,habebþunt invicem.

*

it. Pþm'a/)

4

A flb

135.20.

-

-M. lus enim (f

16.22.

E. Melti entm venient im nemine

ta qui volet leget:ai':;ud Jofephum Hb:

| £5, &ante

meo. ) Se Prophetas a Deo miílos

20. Antiq. cipit..7. 9. & I5. & lib.g.

E N

de. bello

m

profitentes , aut Mcpias ; idque par-

Judaico c. rr1. 12. I?- 20.

timante diem judicii , partim ante ex-

2148 a.

[ & od

cidium- Hierofolymitanum , quod de

UE Ms

"Dheoda , cujus mentio eft. A&or. 5.

Peflilentie 69 fan)ef. ) Fa,metä ante

Charitatem h

Hierofolymitanum éxcidium przcef-

1

055 ( Chrif

6. & aliis hujufmodi intelligendum

filie ex Actis Apoftolorum colligitur

eft. Vide pluraapud Barradium tom.

c. II..n. 29 &

Vetent , jam 1

3. lib. 9.'c. 2. ubi multa ex Jofepho

J ofepïfus trgdit 1. 20*

€odem Cim ]

antiq. cap. 2.

d fenfus &

affert , & profanis fcriptoribus.

Per loca, ) In. variis locis.

- In momine mto,) Mleu

m fibi nomen

lehirefce.

ufurpantes. -

»

9.Initia [nnt dolorum.) A' exai edivos..

elCEt, l l

6. Audttur

ia ia pralia.) Hoc

Vox Greca 93 , dolorem partus fi-

.rita:e',. &&

nificat. Senfus eít , hzc füat initia

dé bellis Judaicis , qu& urzbis exci-

Tetelt ip (s

dium przeceflerunt, plerique intelli-

:

olorum parturientis Jerufalem vel

; D Hit.fa/'v;,

gunt. Alirde bellis Antichrifti , que

mundi. Solet Scriptura cum dolore

i

h

l

parturientis dolores magnos confer-

r

antc finemmundi futura funt. Utrum-

E —'qm Pil ti CDtet

que poffumus probabiliter intellirere,

re. Pfalm:47. n. 7. Idi. doleres ut par-

J 79 polii,

cum alterum ex hiftoriis , & certo

-

turientis. lai. j

í^| ' -ftapi;ew ,

J

am eventu; alterum ex Joannis Apo-

rientes dolebunr.

3- n 8 &mfï .f.artf-

*

H4 ,

Trademt ves i

tfra infj

calypfi probetur futurum.

;2 ;fibktldiïanem. )

» lal eriti

Opiniones.) Rumores,

famam. .Græ-

Variis tribulationibus , &

vexaai-ox:]iþ-

H drej,

ce eft éxodg , auditiones.

bus exercebunt vos.

*thi, 6f

Qmnibus gentiä-m.) Omnihomi:

xim

Sed noudum eff fruss.)

Scilicet Jeru-

ceneri.

Perïewtl(mes

falem , vel mundi.

7. Confürget emiz genus in xgentem,

Io. Scandalizabuntur.) A fide

:

difi

&c. ) Hsxc ctiam communiter & de

ento- E

*

to te

li Drius

ruim.

cedent timore"i?m/nanium torm

4

4

tcmpore Hierofolymitini excidii , &

fll[ug

de. teiipore Antichrifti intelligi pof-

Ipvicem tradent.) Pxopinqu

bulat

UC

quos.

-

i PFOP.m":' |

3

" anc;— exempla hujus prajedi&ionis mul-

te

N

N

L

j

,

CAPUT XXV.

143

E

N

ul

Y0$

duCent muh;oä.

j ! r Et multl 6pfe1'.1doprophetæ furgeht, '& fe

^ y4. Et quoniam abunudabit iniquitas ,. refr

jgefcetv charitas

"multorum.

I3. Quiautem per

fävära'verit ufquein Hnäm,' hic falvus brit.

Füm. . Vi-d"

14. Et praedicabiturhoc'Evangelium regni in univerfo orbe,

ondn'm et

in teftimonium omnibusgentibus: & tunc veniet confummatio.

15; e Cum ergo videritis abominationem defolátionis, quae

e Mar. -

1'r;e'g'num, ! di

&a eft f a Danie

à

I35.14-

le prophetal*,;&agtem in loco fan&o : qui

Lucz.

-

lo;a.' | l"egit, inteuiga*t":

r6. Tunc

21.20,

an.

datvr, T

Odio habebunt irvicem. ) Inädeliþus

27--

ifil;

nihilöminus Evangelium longe late- 9;

4 odio profe

quent'iþufs fideles ,.,Chrim

que per orbem predicabitis , nec il--

[

J fectat.res.

Jis impediemini , quo minus munere

lat ; (

1. Pfendoprophete. furgemt. ) Mide

veftro fungamini.

.

Ipn tefligsontum omnibus gent:

ä;z:.) Ne

í

l.

; Jofephumlib; 7.de bello , c. t1. La-

"

| ji. E

lis enim pfeudopropheta Simon Ma-

quis Évangeliiignorantiam poffit pre-

u$, &ante extrem

.texere. Ut Evangclii predicatio con-,

*

tichriftus.

.ümjudi'cium An-

&

*tra ipfos teftimonium dicat, quod

feghum hb' ;

I

l

|

I2. Adbundguit iniquitd.c.)' Szyitia ,

vitio fuo pereunt , non autem pro-

À

d

delitas in. Chrifti difcipulos. *

ptérea quod Eyaqgelium non audie-

D 4 & ca

rint.

: szrigefcct chartias. ) Qui enim

Pamenié .O charitatem habebant , qua Apofto-

Coz[umumatio , AU'!:.)- Tsl?x(;g , finis vel

L. Jos, & Chriftianos exciperent, & fo-

mundi , vel. Jerufalem.

jjm p* -

s. Abominztionem del[olationis.) Abo-

m olligt . . verent , jam fe ab ip(is abducent, ne

imdit

eodem cum illis exitio involvantur,

minatio defolationis fignificat prota-

[ Vel fenfus eft: Charitas multorum

natione.n teinpli , propter quam ,

refrigefcer , & peribit, illorum vi-

per quam illud defolatum eft, &

.

everfum', nimirum abominanda fce-

H

delicet , qui perfecutione territi a cha-

:

w-ajä/yæv., :

ritate ,' & fide, vel a fola charitate,

lera Judeorum , que ip(ü in templo

m p5 7 « retenta in corde fide , excident,

opatrarunt, quibus abominandam (tra-

H

gem, & vaftationem. Romanorum

13 Hic falvus erzt.) NpudLucam ni7

epfile V -

hil .detrimenti ex perfecutione eos

infe , urbem , & templum provoca-

Jote

ui patienter perfeveraverit perce-

cartünt.

Ali de feditione illa ia-

0005 Con

í

9'4

terpretantur ; quz fub. Floro prafide

|-pturos pollicetur : ££ ezpz//ws , iaquit,

u n

de capite veffronon pertost ; 29 patten-

Zelotis au&toribus (. ita enim feditio-

nis duces vocabantur ) inter Judeos

!EMF 'P?r;fþ 1 u vefira po/Jrdebstss animas. "Ucfra:,id

excitata eít , ita ut Zelote in tem-

. eft, falvi eritis per patientiam.

7

h

l

junen )

pg4. Br pradicabitur boc Evangelium

plum fe receperint, & illud contami-

j yexatiodi :*;ï .. regni, €/c.) Licet hec calamitas , &

naveriit, ut fofephus lib. 6. de bello

Judaico c. 1. defcribit, — Prior-expli-

