tebat Chriftum pati, & refurgere a mortuis tertia die. .

"-

- 47. Et praedicari in nomine ejus poenitentiam , & remiffio-

& äïcen?ï

nem peccatorum in omnes gentes , incipientibus ab Jerofoly-

ma.

(om: paï

48. f Vos autem teftes eftis horum.

A.

49. g Et ego (1.) mitto promiffum P

atrismei in vos: vos au-'1

08.

x fleut

tem fedete in civitate , quead ufqueinduamini virtute exalto. « Jo--

reyd,es.l

. $0. Edüxit autem eos foras, in Bethan

iam , & elevatis ma- 14?

ibus pf

nibus fuis benedixit eis.

ür

JDdds;

O Sr.AEt

n nellis-

([) Ego mittam. I» edir. Sixr. babetur : ego mitto.

5 Et a

— 49. Et cum manduca[[ct.) N ere man-

47- Pradicari.) Scilicet oportet.

/

Q'duczfvit, fed quod wandncavit , porefta-

lz nomine ejtis.)) JViCC, & jqffu— ejus

&

gis fuit, mom egeffatis, ut ait Auguft.

ex delegatione ejus.

i;fen;ibus

PA l

ferm. 147. de tempor

.

e.

Incipientibus. ) Scilicet Ap'oifcolvis.

dedit eis.) M.

oluit förtaffe,

49. Teffes effss.) E eritis.

ü

: Reliquias

o

g ale

ut ex reliquiis cognofcerent, illum re-

49- Prom'ffum Patris mei.) Sp ricum

on

hum

vera manducaíffe. .Ex hoc loco often-

fanctum , quem Pater per Prophetas,

! tefh celit.

ditur verum effe, quod dixerunt Apo-

& per me promifit vobis.

ftoli Chriftum predicantes A&or. 1o.

-Sedete, ) Manete.

x iaf

AO. & 4I. H«zc Demi füfcitavit rer-

- dInduamini wirtute. ) Inftru&i fue-

ypor

ritis fortitudine, & robore.

fj quiblls

j

"

lia die, 4 dedit eum mantfeflum feri,

avb

ilb

mon ommi popuio , fed teflibus. praordi-

Ex alio. ) E, colo, virtute non hu-

N

d gninT"

Zatis a Deo, noäi:, qui manducavtmus4

mana, fed divina.

Quo

& Libimus cum 1l0 , pofíquam re[urrexst

&So. I» Berbaniam.) Ut fcilicet po-

ye credim "

ftremum ante difceffum Mariam, Mar-

eriuti 0U.

a mortuis.

44. Hac

funt. verba. ) Hä:' funt res;

tham, & Lazarum videat, aliosque

Hzc funt ea, que funt ; ea, que locutus

fuosgquos ibi habebat. — Vel perBe-

1j

! ca[c.el'üf

fum vobis.

thaniam fignificatur mons Oliveti ,

T

um Jibe

i^

ni '.irgina-

in cujus latere fita erat Bethania

um etit y

Q5« Mpermit illis feufum, )

" Elevat us manibus.) Juxta veterem

x,]]gmü

j; f

yit mentem illorum.

46. sie firiptum eft

" Signiücatür

benedicendi morem, qui enim alteri

protuliffe cerca quxdam fcripture 10-

benedicebat, manus clevabat, & ex-

aptllm fit

ca, quibus ofteadebatur Chri(t.m pat-

tendebat fuper benedicendunr, habitu

TU

quafi impertientis, & infundentis be-

farom

i:uru a mort

L

€

"

[0s

;rum,& teitia die re-

nedi&i(?xfem. v el cette .forfn*a o fi-

"

:)98

EVANGELII SLCUNDUM LUC.

h Mar

4. HoC

16.19

sr. & Et fa&um eft, dum benedlceret 11115, receffit: ab eis,

Ad&or

& ferebatur in coelum.

Omr

i. 9.

$2. Et ipfi adorantes regrem funt in ]erufalem cum gau-

10 0'182'1'10 :

lul quod

4, Ini

$1. Et erant femper in templo

laadantes - & benedlcen-

y Etl

. tes Deum. Amen

derunt

6 aR

SANCTUM

Hic:

lyriae, u

J ESU. CHRISTI

asss

Erat, ) Ài

EVANGELIUM

Verbum,

TET riun ;

SECUNDUM JOANNEM..

P gure J

E at a Patr

CAPUT PRIMUM

EL verlum

füs eft; Va

Verbum ef? Deus , vita , & lux omnem bominem illuminans , per

num d T

quod omnia fa&'a þnt €» quod bomo fa&um efl , cui te/lzma-

tur, Cüjus &

L enim verbum

tium perbibet. oannes , dicens Je vocem, G indignum , qui illius

tamcn Vfat

Joloat corrigiam calceamenti , eumque elfe agnum | Dei, qui tollit —

E fcPïratun

AL cujus |

peccatum. mundis ZIndreas - alter duorum jæzmms dt/czpulorum ;

gltm' NOH

qui Sfefum fecuti funt , adducit ad illum. etiam Simonem fra-

]üCen; s aüt 1

érem /uum : szlzppus quoque a Je[u vocatus adduczt

(]Uld Ubüüe

ad eum Natbanael

m érat, (

Pud Dfum

L Dtiy jj

umi

N principio erat verbum , & verbum eratxapud Deum,&.

laI

Deus erat verbum.

Um

U Deygy,

^5. Hoc

P

ilid, :

d

$ r cm

gho crucis ad eum tnodum, quo nunc

Semper in tcmpla.) Id e& quotldle,

li

benedicere foïemus

horis opportunis.

C Yetbum

Sp. Rece/frt ab eis. ) Sssgn ; d*)xm-

Benedicentes. ) Gratias agentes, &

attem etat

étus, f'cparatus eft corpore.

celebrantes.

D amlmp

f

Fe, ebatur. ) Suftoll.batur , furfum

T p

fercbatur.

4men. ) Nox eft Evangchüæ con-

ä

diat

: oeva

firmantis , & obfignantis ea omnta

àtdb o

52. -deraztes. ) Id eft , ubi adoraf-

qu& ha&enus fcripferat.

Dud Par,

Tiia

fenc, fcilicet poft Angelorum appa-

I.

N prmc;pta Gc) Principium: ap-

ritionem, de qua Actorum 1. Io.

pellat , quando que fa&a funt

ia f

3. Erant.

Scilicet. poft adventum

effe inco»perunt ; & ante quæ mhæHa—

gt h p" V

Spmtus fan

&

D amtea emm latebant.

&um €ft.

he j

4

$1

^

ia n

m

À

399

CA ?ïu TORC-

i db eiS, r 2. Hoé érat in principio apud Dcam.. ^

*

. Omnia per ipfum fa&ta funt: & fine 1

pfo fa&um eü | j,hif

: -;;hi], quod factum eft. -

cum g

4. 1

nipfo vita erat, & vita erat lux hominum..

"

L

eriedicen-

^5. Etlux intenebri

s lucet ?'&tenebræ eam non;comtp—r

x

derunt.

L

m NIat

6. a Eul

t homo miiïüs a Deo, cut nomen erat«*k]cannes*. [

8 . ïq-

7. Hic venit in teftimontum , ut teftiinc um pe-/rhibgr)e; de

Moarc

1. 2

!uxü;ine, üt omnes crederent per illum.

R3

T

-

-

Iu

1

us non fit per ipfum. fadta, feu, qu&

Erat.) Ante o;nnïa creata.

M

Verbum. ) Grece ó Adtyoc , id eüg p

it fine ipfo facta-

Iud verbum : Scilicet unicum, & fin-

- ip[o vita erar. )

Senfus eft :

Non folumper Verbum Deus omnia

gulare. l]ta dicitur filius , quod pro-

fecit , f« etiam in eodem Verbo ,

cedat a Patre, ut a mente verbum.

Et verbum erat apud Deum.) Sen-

hoc eft, per idem. Verbum » vitam

fus eft: Verbum hoc non erat folita-

fpiritua :m ,, csleftem. & xtera:m

in omnib 1s operatus eft.-

iM , PW

rium, fed ad Denm ipfum refereba-

Attirf:wulixvs

tur, cujus erat verbum, fine dicente

Ej Vita. ) x«l Q (oi.

yi ii

enim verbum effe non poteft. Non

additus fignificat vitam accipi pro

ipfoó verbo. 'Seufus ergo eft, Verbum,

u illtut

tamen erat ab ipfo Deo felun&um ;

quod erat vita & caufa vits.

'aut feparatum, nam verbum ab intel-

, qui tili

le&u, cujus et verbum, non fejun-

Erat iux . hominum, ) H()mi,nes per

gitur.' Non quidem tanquam res ad-

fidem iliuminans.

'[jpulbrüm '

jacens, aut inhzrens, fed velut ali-

n 1 f

l.

verbum eft.

WE l'ux,x quz &ælïita, &

quid fubfiftens, a Deo , cujus ver-

bum erat, diftin&um.

Ip teneóüris lucet.) "T enebras appel-

Wf (

4pud Deum.) Grmce eft, rày &:0»,

lat homines Deum & viam falutis

Deum illum, fcilicet qui Pater eft.

ignorantes, nam ut legimus apud

Matth. 4. 16. ex ifa. 9. 2. Populus, qui

i

"

-Et Deus erat Verbum. j Id eft, & ver-

ipaus

bum illud, e

3

rat Deug, ejusdgxg cum

fedebat im tenebris , vidit lucem maA-

Patre naturz,

;

»

gnamy, & fedentins im re,ione umbra.

9. Hec erat m princip

;o.) Hoc fci-

mortis , lux- orta eff eis.

BO

E£ tenchbra tam non comprehendermnt.)

licet verbum, quod erat Dcus, apud

-eRj quotidiei

Patrem erat, necdum humanam car-

Non fufeeperunt , non admiferunt,

nem affumpferat.

.

afpicere vel neglexerunt, vel contem-

N

x

a per ipfüm f 4cla /imt) Quaü

pferunt.

;

dicat

f

, hoc verbum erat apud Patrem,

k

6. Joannes.

) 'Scilicec Baptifta.

mgth

fig o

quando omnia fecit, nec tantum erat

T. Teffumoninm.) d teltimonium

ds u

n

apud Patrem , fed per ipfum Pater

perhibendum ; tanquam teftis &

praco.

yn Q

omnia fecit. Syrus phra(i Hebraica

*

p

funt

vertit, Per manum ejus.

De lumine.

) TtelTS 'þw'rdlg', de illa

; t

Et fíne ipfo: fatum . eff

nibil, qfæ&d

luce , Ícilicet , de Chrifto , qui. eft

lll

mlulfl'

equ

vera lux illuminans omg'gs homines.

f(.u&um, ef) Id ?&, nulla res eft facta,

*

!

*

409

ÉVANGELII SJECUN,DUM JOA*y :

8. Non erat

E

1. d M

mine.

ille lux, fed ut teftimonium perhiberet de du

P

-

$ In-

vidimps gl

fra 3.

9. b Eratlux vera,

qüæ'illuminat. omnem ,l;:öminefn* yei;i;

ntie.

entem in hunc mundum.

"

I9.

15. ]oa

1o0. In mundo erat, c & mundu

Hic erat,

H;br

mundus eum. non cognovit.

s periipfum fa&tus eft, &

Qus &l q

II. 3.

1t. [n propria venit, & fui eum non receperunt.

.. 12. Quotq

uot autem receperunt eum, dedit eis ppfeüätem

filios Dei fieri, his, qui credunt in nomine ejus.

.

.

*

33. Qui non ex

f

anguini

bus, neque ex voluntate ca

Vrnis" ,

'-qull? t

a*equ'ä- ex yoluntaf:e virj ,;þfed. ex Deo nai funt.

] & concupilce

Neqw t U

[f5 vir dici:

;

AE Hertatis & f

Crädermt, ) | Ec luc

Fln ' illam :admit-

IL fa. þr ) 1'4.-)'4 In mundum a fe

|

terent,

creatum & factum,

AE potiffmum c.

Per,, l[llm-

"Y soudet Mada

gionem gentis fu.

& in Judzam rc-

E

[ CIpes pentrat

pradicationem ejus.

p!e'm ,&

Venit.) Per incarnationem.

getu$ , nome

9. Nez erat ille lux.

P qamimolieny

-QvtVJarþnvis vir

$us €um nmon receperunt. ) In—iuum

- Xtd &t Dep.

magnus eflet, nontamen erat lux illa

enim non crediderunt, necagno fcere

eximia, de qua nobis eft fermo.

voluerunt, ut Dominum, mundi crea-

P Dtnt quemiag

Sed ut tefltmonimm . perbiberet/ de [u-

torem & redemptorem.

Hoc eft,

E GLlnilem at

mine,) Sed ideo miilus, utlucis effet

:s t!lr ex Deol '

quod Chriftus infra c. 5

: 1-43. que-

teftis & przco.

ritur: Ege , inquit , ve

zi in nomine

L0 Opttante

. Erat lux . 'vera.

) Lux illa, cui

Patris met, Ef non accipitis me.

d

: piritm fcatis

tefítimonum daturus erat Joannes, erat

, 12. Q«otquot autem. ) Sive nobile

s

r

ä L lus al Ephef

lux vera , prima fcilicet & fumma

[ .2 0q1* liil

five ignobiles, five - Judei

& cYE N-

X Mitàtt eris.

lux, quz fola vere ac proprie lucis

tiles, five barbari &c.

nomen meretur.

Receperunt eum.) In i

llum cred

:

en..

mUIIT

- Que Hlumimat omnem Lominem.) Quz

tes, & lucem ejus admittentes..

lKeyae Vbtb

lux illuminatex natura fua omnes ho-

Dedit ei5, &c.

Won hnlie Í

) Quaáfi dicat, iis, qui

amines ; licet aliqui, imo multi, vi-

inipfum credunt, & fidem per ba-

q'mndm m(!dQ

tio fuo hoc lumen non recipiant.

ptifmum profitentur, & per hanc fi-

VOe

*mptüm hu Th.

Ventenicm 1n hunc mundum.) Scili-

dei profeffionem ex Deo nafcuntur ,

!

Proprie:

cet per nativitatem.

.

G

r"f Al]uy

Io. de meuundo erat,

dedit poteftatem , id eft facultatem,

I

D€tots

) .Hæc' lux ,

ut filii Dei effici poffint, filiatione

hoc verbum.

confummata, q

xX

x

i'lHll dlcltur U:

Et mundus per ipfum fatühus eft.))

tudinis.

ug eft adopfip- beati-

:

:

faro bt »

Omnia enim

. His 4uieredunt in nar):in;ej(:.r.) Cre-

bmrwt in

ut dictum eft n. 5.

per ipfum facta funt,

imm

tvit

dere in nomen ejus eft credere ipfum

1

&y

Mundus: ) liomines, pa

- -rhundi

effe verum Chriftum in lege promif-

deB

t

Tu

nobiliffima.

fum, & credere ipfum effe Dei Fi-

u DI/u

Eum.) ) Mdqo» , Verbum.

lium, qui venit nos redemptur:s.

Vtrja;

Buy)

f

Non cognovit.) Nec expre

fentia il;.

;0 [

lius, nec ex'ori

d3. Qui mem ex fangutmibus. ) Non

tjur,

gine fua, quam i!li de-

»

ex humano femine

i

d

xit

WVinitii

, qux ; e& ï?aglggxs

A

APnen

bebaf acceptam.

bene ;pg?ö&us.

N

lj

( CVM»

[

EM

a

*CAPUTL.

401

L

diUg

P a

is &

»;dMat 3

I2 ;-.;x—« 14; d Ét verbum c

',

factum eft:,'& habitavïf in nob

vidimus gloriam ejus

gloriram quavfiwunige'niti a patre plenumf: 16. .

d

gratiee , & veritatis.

Ed

:

.

Is. Joannes te

ftimoni

uni perhibet de ipfo & clamat dicens: ^ ^

Hic erat, qu

e

.

lseü, d |

em dixi: Qui poft me venturus eiï:j,; antg me.t:g.

&us eít, qui.a.) prior me erat.

H

velten R

À

*

E

I6. Et *-

—

l

z

? Carnis, 3

Neq:)e)*exxvvoluntaii Mrm':.*). - Nec

quoddam-, .'& vidimus eam in variis

ex concupifcentia carnali. .

.

.

natur£ vim fuperantibus miraculis ,

Neque ex volmntáte "urt.

J -Volui

qu& in vita, mor

s

te, ac refurre&ion?

M€—Ó

»

tas viri dici videtur appeticus ille po-

Pdträvit.

N

Quajf? unigqnit;. )

fteritatis & fobolis propagande, qui

IdþeG talem, qua-

undm a fe.

potiffimum cernitur in viris, qui prin-

lem . decet. unigenitum Dei filium.

cipes generationis funt. & quorum

4 patre. ) Deo fcilicet egreíhi.

.]'adzam re

genus, nomen, (& memoria magis

Piezum. ) ln Grgco eft, "M eve ,

nem. ^

Qquam mulierum, confervatur in filiis.

id eft , p/ezus , in nominativo ; fed

) ]u lum

- Sed ex Deo nati funt, ) ld eft, ha-

nofter videtur legiffe 7^/py, in accu-

«cagnolcre

bent quemdam alium nafcendi modum

fativo , ut Píemgm , &fc. xeferatur ad

mundi cree

difiimilem naturali, per quem nafcun-

veréum , & quz przceileruüt, Vd;-

Hoc Cfts

tur ex Deo. Porro nafci ex,Deo, eft

mus giortam ejus, gloriam quafí. nntge-

Deo operante, renovari mente, feu

2 « Patre

345 i*

» per parenthefim inter-

j-ip m

fpiritu mentis, ut loquitur Apofto-

pofita fint. -

TET

lus ad Éphef. 4. 22. & juftificari,

Plezuz gratii. ) : Chriftus .dicïtur

Giye nobile

plenus gratiz, non üt homo privatus,

Deoque fimilem ficri juftitia & fan-

Gitate veritatis,

i, fye g

fed ut caput, ut fcilicet non folum

I4. Ef verbum caro fd&(uä.ef.) Quia

fibi plenus fit omnibus gratiis & do-

,llumi qeltte

dixerat Verbum in propria venifle,

nis, fed etiam omnibus membris fuis.

Tentes,

[

& non fuille rccepturn , docet nunc,

Et veritaiis.) Weritatis plenus di-

jicit, ii d

quonammodo venerit, nempe per af

citur, quia plene in eo implentur

dem

er Dd

Íumptam humanitatem, ita nt V erbum

om;ia, que in veteris 'À eftamenti

K

vere & proprietactum fuerit homo.

figuris adumbrabantor.

er nanc ü;

Oinnia bo-

) safcuntif v

Caro f aium eft.) Caro in fcripturis

nà, que in veteri lege fignificaban-

Ízpe totug . hominem fignificat , ut

tur aliquando nobis danda , & ali-

. faciltarety

cum dicitur lfa. 40. 5. F;deb;z ommis

quando im:

:

s

L

fifiation

plenda peï'ipfum data fu:äit,

2

optl() pa

€aro perier quod os Domini locutum eff.

& iinpleta,

" Habitavit 12 nobis.) luter homines

I35. Zeffimonsum perbibet.) Pxo, tefti-

habitavit, & verfatus eft. Hoc eft;

'quc

j €t

monium perhibuit, id nimirum agens,

redert )

quod ait Baruch. 5. 3y. Poff & z

De £jfo. ) V exbo hominctaéto.

if

£erris vifus

Y

e/t',A 65 cuml,baminiäu: com-

Hic eras.) Pro, Be ef.

t Pmm

ver[atus eff.

Quen dixi. ) ]«m enim fepius .de

De F

emptllf

G/orsam ejus.

j Majefiacäm- , poten-

Chrifto locutus' fuer«t Joannes.

No

tiam divinitatis ejus, qu nobis illu-

Qus poft. ime veuturus eff..) Qui pro-

;;IW' )

xit per.carnem , quafi per velum

gR fa

ngüls

Hm., qui brevi mihi. fuccellurus ef&

1 ; Bi&J. cirm Com., Menocb, ,T; F.

ee

1

!

od

- 402 'EVANGELII-SECUN

M JO

ANRN.

Á

e.

a

1;

fa-

19 E

« 716 eEtde plenitudine ejus nos omnes

accepimus, &

5

lim. tíam pro gratia.

- usj

.

er

17.

uia lex pef

Mo

Togarent.

yfen data eft, giirqatia.",. & Vgriiaäg

?0 Ft

* i-Jefum' Chriftum facta eit. -

f

I8. / Deum nemo v

id

- gon fum

T

E.

e

lk unquam, unig'ehitqfs"Filiüs-, qui

aL Et]

6- 160

ft in finu patris, ipfe enarrav(iwt.v |

t

qixit: No

Iu ]O'

764

1

an.4.

M

MUU neuce g

12- in munere prædicandki, is, ähte guem

us, tamen loco ejus accipit aliam.

ego miffus fum.

Divifionesenim gratiarumunt, idem .

Quodque mo

Ante me fallus eff.) Mihi prglatus

autem fpiritus, & 4// quidem per fpi-

- ts teflimoni

- lus unipeniti

eft.. Quod at , ante sme, inquit Beda,

ritum datur [ermo [apientia , a'üi ferao-

noz ad ordinem temporis , [ed ad d/flan-

feientia , alteri fides in eodem fpiritu ,

- n fiu Patri

alit gratia fanttatum , Gc.

nyt. Heci

fiam pertinet dignitatis. — Idem fignifi-

. Dtum nej

cat Grecum £umeoo9£y u8.

I7. Quialex per Moyfen data eff, Gc.)

Quia prior me erat.) Id eft, pre-

Quafi dicat, dixi omnes nos accepifle

iodo ocui

,

de plenitudine Chrifti , & accepiüfe

f Deyr, t

Pa

üqntio'r.-

16.. De plenit

d u Qu d-

gratiam pro gratia , quia Moyfes le-

&l n&Que m

nus eft gratia, & veritate.

hi.

gem dedit, qus tantummodo lex fuit :

A

Qd mundis

Nos aurem accepimus. ) Nosomnes,

legis enim officium eft precipere bo-

ihtero fsculo

*

*àp. 5, 3 '

qui vidimus gloriam ejas ,

quiv.h credi-

na, & prohibere contraria.. At Chri.

dimus. & adhzefimus e'.

ftus fecit gratiam , id, eft, inftituic

i gl'if/fin.

Ef gmtiam *ro gratia. ) '-L(*)cus Ob

novam legem & nova facramenta

Wnitus eff j

gratiam continentia & conferentia,

fcurus, quem alii aliter interpretan-

COtjutflionen

tur. Auguft. tract. 4. in Joan. ait pri-

& fecit veritatem , id eft, implevit

*t ut Dei o

:

Tam gratiam effe remiffionem pec-

uod in primis legis figuris fignifica-

Ug eüim 0i

catorum , feu fidem , que per dile-

batur. |Maldonatus cohgrenter fus

Donims, g

&ionem operatur; fecundam vero

expofitioni , putat occurri tacitz ob-

tinits n ,

. "gratiam, qu& pro hac accipitur, eífe

jectioni.

Poterat enim aliquis obji-

Sjusdem fáty

- Alii, inter

cere contra id. quod dixerat Évange-

ipfam :;glorificationém.

EE nlrïavit'

uos Vatablus & Montanus, volunt

lifta: De plenitudine cjus omnes aecepi-

AQe ac dily

É

[-

nfum effe, gratiam, quam accipi-

us y €fc.

Quid ergo ? INum antea

CU1 hm i dl

gratia non erat? Refpondet, nondum

Obfeur

mus, & qua divinz nature confortes

$n ]u

efficimur, accipere nos pro gratia

tuiffe allatam, nondum ejus fontem

TÉleQue intg

quz Chrifto data eft; quia enim ipfe

patefactum ; nam lex -

Er d

erat, gratia non erat.

quidemgila;a

*

ó

Quaü

Deo eft gratiffimus , omnes qui ei ad-

Ce

(icat, |

"hereot, Deoaccepti funt.. Commu-

I8. Dewum nemo vidit unq.

:mrn,ö'e )

lgitur

nior expofitio eft, accepiffe nos gra-

Quafi dicat Evangelifta, ea qua de

lterum

tiam novi Teftamenti & novz legis,

Verbo hactenus dixi, non ex alio,

WRnn()m

Vag

1 Joà

pro gratia, id eft, beneficio veteris

quam ex ipfo Verbo didici.

Quis

L Dg

n

legis.

Maldonatus putat hunc effe

enim alius tam diftincte atque perfpi-

d lnud l

at

fenfum : Accepimus: gratiam pro gra-

cue potuit enarrare, cum nemo De-

Ve u

h

té, Xápn dyri. yagiroy, id-eft, om-

um viderit prater ipfum ? Videtur

Ventu el &

nes de plenitudine ejus accepimus,

etiam alludi ad Joannis teftimonium,

Vgj

fed non omnes éandem

ratiam, fed

cui tamen ex his verbis Chrifti cefti-

tüfiltuS

) Jud;

Et

4

qu $

diverfi diverfam.

enim quam

monium przferatur , quafi dicat ;

""d!)t

e:g

ltr l; i

.unus accipit, non femper gccipic ali-

Magnum quidem fuit , ngd recitavi,

p

l&m&!

E

-

CATP U"*Ix" L.

403

j (

ön.

19 Et hoc eft teftimonium Joannis

, quando 'mife1'Un

t Ju-

daei ab Jerofolynwis Sacerdotes, & Levita

.

*

sad eum, ut in't-.er-

p

rogarent eum : Tu quis es?

Ll

.taä per'*f

20. Et confeffus eft, &

'non negavi

t & confeü'us eiï qu?ä

sqi.

non fum ego Chriftus.

21. Et interrogaverunt eum: -

Qüiü ergo? Elias es tu? Ét

d1x1t : Non fum. Proph

eta es tu? Et refpondit: Non.

genmast

*

EKeeo2,

22. Di-

—

t alam -

quodqu'e- modo füm recitatürüä. Joan-

omnes qv.li,'äx tribu Levi :

Sacerdotes

nb idem ,

nis teftimonium ;-at multo majus ip-

ii tantum, qui ex ftirpe Aaron. -

nptt Jj

.Munere & otficio. ,o

at f

fius unigeniti Filii Dei, qui fempereft

Tu quis es ?. )

in finu Patris , & omnia nobis enar-

nam alioqui ejus nom

P

; fprnitty

ravit.

Hsc de verborum nexu.

ignorabant, -

en &fg;exnusnoä

Non

d 'f]q , 5[ l)

- Demum nemo vid;t unquam. )

20. E7 confeffus eff.) Palam & diferte.

modo- oculis. corporis, quia /pzrztas

Non [um ego Chriféus. ) Hoc enim

acpi

e£ Deus, ut dicitur infra cap. 4. 24.

primo loco videntur quefiviffe Judao-

acpiie

fed neque mentis , aut intellectus,

rum legati, fortaile non fincero ani-

Joylts e- -

|

o Jéfait: -

quod mundis corde premii loco in

mo , fed ftudio tentandi & cognofcen-

cipere bü- -

altero fzculo promiflum eft Matth.

di, num fe pto Chriftó' venditaret.

^cap. 5. 9-

*

.OI. Elas-es z ? ) Quuarunt, an fit

: ALChri- .ä

o Qut efl in

fínn Patris.) Dicitur uni-

lias,, quia ex Malach. 4. 5. fciebant

; inüitllit :

" genitus effe in finu Patris, quia talem

Zliam venturum eíle ante Chriftum.

conjunctionem & propinquitatem ha-

Cum ergo viderent in. Joanneexpref-

yalerentià,

bet, ut Dei occulta illi fint manifefta.

fam quandam fimilitudinem izlie, in

v,,impleï;it

Qusx enim occultamus , in finu re-

ciborum abftinentia , fimplicitate,

; fignife

ponimus. Hsec propinquitas, & vi-

& duritia villofi veftitus, 2elo virtu-

renter g. —

Cinitas non eít alia quam identitas

tis, &c. dubitare coperunt, an Elias

t

ejusdem nature & fubflantiz.

Jiquis ]* -

intelligeretur in Malachia ipfe' Elias

oEnarravit. ) ££euaaco , expofuit,

Thesbites, an alius, qui ipfum veftitu

u

pv -

. plane ac dilucide declaravit ; ?£«á-

&. moribus referret.

gnei autp

€

"far, nam is$ dicitur, qui reslatentes &

- Nen fum. y Àt Chriftus M

atth. 1,1;'

Nun i? - 1 — obfcurasin lucem profert, & clare ex-

4 & 17-12. eum dixit effe Eliam.. Fa-

æhmh "

- preifeque intelligendas proponit.

cile refponfio ex Luc. I. I7. Ipfein-

us Tontem

19. Ef hec eff teffimonium, €c..)

quit Angelus, pracedez amte j/um im

Quafidicat, hoc eft autem.-

Vel,

iu.ldem data :

Jpiritu, 6f virtuete Ela.. Nonfuit ergo

- hoc eft igitur, &c.

Cum femel &

Elias proprie, fed virtute, fed fpiritu

um i

k).

"iterum Evangelifta obiter meminiffet

officio.

V

i

;- eà 'qll

[

.de :

teftimonii Joannis de Verbo , & Chri-

Propheta e$. f& 3 )! à moopirrue, sile

L

ho r ï

.0" eX

Quil -

'fti Dei fupra, n. 7. & 15. jam redit

prophera ; de certo enim quodam pro-

jici

-^ad illud latius defcribendum.

pheta interrogationem inftituunt, illo

ii m

f

— Msferunt.) Legaverunt e fuo con-

nimirum, quem Moyfes promiferat,

, fémo

* ] ventu electos.

Deut. Ig. I5.. Prophezama de genteua,

) Vet d 7u22;.) Judzorum fummus magi-

& de fratribus u15 , fécut mey, fufcita-

:ei'ti

gonit' $. ftratus, qui Sanedrim dicebatur.

bzt 165 Dominus Denus tuus, ip[um au-

pi uf -

- Sacerdotes $. Levitas. ) Nota eftin-

dies, & paulo poft n. 18. Prepheram

Chri

il Y 1»

n

ter hos diftindio ; 'nam Levite erant

jifc'im&a eís. de medio fm;'rgm fuerum

i uOd ;ecitaV*o h

x

2v

ml

o

404 : XEVAN/GE-LII- SECU'NDUM JOANN.

22. Dixerunt ergo ei' Quis es, ut refponfum d

.

x

emus his,

/. 28' Hæ

[

qui mif.runt nos, quid dic

is de ie ipfo? * ^

"

* ]oannes l

gine-

23. Ajt: g Ego vox clamantis in. deferto :

2j Ala

| Dirigi:te' viam

s

z

- Ecce agn

1Vïatä- Domini, ficut dixit Ifaias propheta

- M

24. Et qui milfi fuerant , erant ex Pharifzeis.

^

r)

*o. Hic

AVia.C

25. Et interrogaverunt eum, & dixer

unt ei: Qui

d 'ergo&-b-a-

fittus eff

1-3. ptizas, fitu non es Chriftus, neque Elias, neque Propheta?

uc.

! 31- Et 4

La

26. Re

f

2 lat medius autem veltrum ftetit, quem vos neícitis.

pondit eis Joannes, dicens: 4 Ego baptizo in aqga;

-

| proptereg

e3

EBepttctansicu sek, ass

5

*

t 7727. ! Ipfe eft, qui poit me venturus eft, qui ante me fa-

2Mar.

us eft: cujus e

d

1

Vlät:ix- [

I.

go pon fum dignus ut folvam ejtïs cqrrigiam

W dimus a

L

20. 1n B«t

. 16.

uzæ' calceari-;en-ti.'a

28. Hæc ; !

-fania Mari

A&or

P

Biti, Qu in

I. $

*

1

r

i

lymis dicit

II.I6

fimilezm FE $ ff v5

Nam . quanc uam.

A alia ad

& 9.

.26, B;tlþtiza,in 47:4::'; ?) Quaüi*"diï(.:a:,

" Dtique juxz

4

. ?. propheta hic non a!ius tit quam Chri-

baptifmus meus aque' tantum eft, &

: tmje&um (jp

ftus, interprete inter al

ios S. Stepha-

corpora folum purgat, ut per illum

0cus dihns

no A&G. 7. 37. Judzorum tamen er-

i

difponam vos ad mtliorem baptif-

ror erat non Chriftum efíe, fed Chri-

!t codices.

mum, quo purgabuntur animz ; ac

nf ; m

fti comitem. Quzrunt ergo ex Jo:nne,

proinde nihili facto, quod ei convenire

Dedum irre

num fit propheta ille Meffiz comes.

non pofiit, qui neque Chriftus fit

Q2. Ego vox cldmantisï, 5:) Viue

que Hlias, neque propheta.

- Pinit lenend

di&a Matth. 3. 3.

T:f 4 ï"fli

Med:us antem veffrum , 6fc.). Sen-

Ant$ ripi, i

Dirigite. ) Keftam facite

:, parate

fus eft : Quidam verfatur inter vos,

viam , ut ait Matth. loco citato.

cujus dignitatem & preftantiam vos

n *Cræa, Ubl

94. Erant ex Pharif21:.) Dignitate

Vtrg finb «

eraut facerdotes & Levite, fecta ve-

adhuc minime cognoviftis ; ipfe eft,

^- Attüit,

cujus ego prxcurfor fum, qui bapti-

ro Pharifzi.

Cur notaverit. ijvange-

zabit vos in Spiritu fancto, & animas

& : llb: era? ]04

lifta hos fuiffe Pharifsos ex iis, que

veftras, fi baptifm

,

- Pt g [

nunc dicemus , conftabit.

3

um illius ac?mifeti--

x

tlérto in'

q

tis , fan&tificabit.

lija

*Q5. Quid ergo baptizas ,

6 .Mäït-*

.97. Pof me wmuvr:):.q'/i. ) -i)rius enim

.erac,&q

donatus fecutus Àmmonium in Giz-

Joannes ,

T Pneg

l

corum catena, probabile putat Pha-

qqäm Chriftus copit pre-

rifzos, qui traditionum mirum quan-

digare.

29' Al!tïg d

tum ftudiofi erant, hanc etiam . inter

Qui ante me fa&u: eff

.

Lt dus (ie

2 kM'iyhi anté-

p

alias habuiffe, nemini fas efle bapti-

pofitus , ut fupra n. 15.

zare, nifi Chrifto, aut alicui , qui

Cujos

e

.') «tlsa .um fuit.

propheta effet. — Sciebant autcin £'ha-

.deor inagni aliquid effe.

g».) Qui vulgi judicio Vl—

KUL ,

Tillie e

rifi tempore . Chrifti futurum . aque

Non füm dignus, ut. folvam ejus corri-

li

Thonte j

baptifmum , in remiffionem peccato-

gií«em caiceamenii. ) ld eft , adeo non

, angel n

runí ex prophetia Ezechielis cap. 36,

fum tum illo comparandus , ut ne in

tllu

at ]

25. ubi ait : effusdam jwper vos aquam

I i,

abjetiflimo quidem omnium mini-

ün

k

imundam, 69 mundabimins ab omnbus

ficrio ei defervire dignus fim, cujus-

Ws - (

SEAPN

mf .

üt tot

Iuquinamentis 'üefrl'.f.

modi eft folïere corrigiam calceamen-

bdt ad

:

*

CAPUT L

405

Ltcag. Hec in Bethania fa&a funt t

us his,

K

rans Jdrd"änäm 2 ubi c;raf,"

-

oannes baptizans.

"

29. Altera die vidit Jo

annes Jefumivenientem ad fe , &ait:

tg yiam

Ecce agnus Dei, ecce qui tollit peccata mundi.:

L

i ante me

- 5o. Hic eft, dequo dixi: Poft me venit v1

*

ergd'ba-

fat&tus eft; quia prior me erat.

opheti?

31. Et ego neíciebam eum, fed

,

'.utï manifäftetur

.;ianfrael :

in aqué

ua baptizans.

propterea veni ego m aq

-

Ee e 3

E

enonaendd

me fa.

ti.*l Mattha C.3. II. dixit: Cxjws non

more gratia. audiendi'cdnciohesfejus,,

qrrigiam

fy» diguus caleamenta portare.

fimul tamen occafionem dare voluit

28. lo Betbania.) Non eft illa Be-

Joanni', ipf&im populo oftendendi.

thania Maris & Marthz fororis La-

4gnus. ) Poniturarticalus , ó d39 6s

L

zari, que infra c. 1I. 1. abeffe Jero-

ille 4gnus , quafi dicat, verus ille agnus,

d

[

folymis dicitur qua/f /fadr;s quindecim,

.qui pro hominibus facrificandus eft,

fed alia ad Jordanem.

Exiftimant

& eorum pecc

at fuo fanguijne expia-

plerique juxta hanc Bethaniam ftiffe

turus.

X

-

"

!uaü 'dï*c&f-

um &t

20

trajectum Jordanis, quare idem etiam

Dei.) Quem D

eus pro' nobis ;ad

: per tllum

locus di&us eft, Bezbabara, ut qui-

mortem deftinavit , & qui ipfi Deo

dam codices habent; id eft; Domiazws

28j

per facrificium crucis offerendus eft.

m bapti 2!

Qui tollit. peccatum mundi.

Dicit

iims ; 4

iran (fetus

multi, & graves auctores

i conventie

mendum irrepfiffe putant, & pro Be-

peccatum mundi. . Ut (ignificetur dif-

thani1 legendum Bethabara.

crimen inter hunc agnum, & agnum

iüug üt) Y

— Trans Jordanem. ) In ulteriore Jor-

legalem , nam legalis nulhus pecca-

jc 5«

danis ripa ,. in tribu Ruben, in regio-

tum abítulit, hic autem totius Orbis

ne Perea, ubi Adrichomius, diligens

terrarum..

Pret-rea agnus legalis

: inter V0

terre fan(te to

ntiam YO

s

p/ographus , €àm con-

.pro folo'Ifraele offerebatur, hic au-

s.ifeep

ftituit.

*

tem pro toto mundo.

*

U dbi erat Joanz

es 64ptiäam. ) Eum

Peccatum mundi.) Owmnée peccatum

; uü bïPti'

fignificar, Gloffa tamen, & S. '[ho-

. animäs

fibi locum Joannes delegerat , «& quia

deferto in quo vivebat, propinquus

mas ntelligunt de peccato originali,

w admi[ef'

erat , & quia propter fluminis tra-

" ad quod tollendum Chriftus principa-

lius venit, quia erat peccatuin totius

prius enim

je&um eo frequentiores . confluebant

udzi.

naturg , bonum autem univerfale pre-

p

29. Al/era die.) 77 Emvpioy ,

po-

ftantius. eft, quam particulare ,. fed

ftridie cjus diei, quo legationi Princi-

etiam fi isa intelligamus ,. videlicet

Mini a*

P

um Judeorum Joannis 'refp('),nfo (a-

per peccatum accipi originale, loqui-

tisfactum fuit.

tur foannes de peccato originali qua-

Venientem ad f[2.)

Verifimile eft ve-

tenus eft fons, & initium omnium

1 ]lldlclo t

niffe e monteillo, in quo a diabolo re-

peccatorum, quafi univerfa in fe con-

*

li&us, angelorum minifterio honora-

- cludens.

mj

u qur

tus fuerst , Matth. 4. 8. II. narrat

30. De 4ue dixi.) Scilicet fupra n.

A

e0 )non

yt Y

enim hic Evang-lifta, quz poft defcen-

I3.& 27. Vide ibi dict:.

I$ v

fum montis -funt a Matthzo pr&ter-

31. Neíciebam ewzn.) Joannes ante-

pntu

g m

miffa, ut notavit D. Chryfoft. venie-

1am mitt/retur-ad baptizandum fcie-

bat ad. Joannem tanquam ceterorumn

bat Chriftum cife ia mundo, & effe

ma

406

EVANGELII SfE-C'UAN*bUM JOANN.

-kMat'.. 92. Et teftimonium perhibuit Joannes , dicens: k-Qnia vidi

« C

K

t eis:

are f

16. Spiricum de—fcende-nteml quaü columbam de coelo, & manfit

per eum.

. tür intet

»9

L

Luc.

' - .33. Et ego nefcieba

m eum, fed qui.rhiüt me-.-bäpti»»zaije in

E IT

He mihidixit: Super quem videris Spiritum defcen-

- fnanetet

3. 22. aqua ; 1

dentem, & manen

tem fqur eum, hic ei:t, qui ba—ptizaþ,vin

quafi de

Spiritu fancto,

LI

E L

34. Lt 6go.vi

Dus, qui

lius Dei.

-.d.i: & tevRi-m-(x)ihium;þ*erhibui : quia häc eft Fi-

:2 p BTISED

/^35. Altera die iterum ftabat Joannes, & ex

ifcipulis ejus

- & Inve

46. Et refpiciens Iefum &mbulantem , dicit: Ecce agnus Dei.

[

33. Et audierunt eum d

:

-

.QO difcipuli öloquentäm*, & fecuti

üeeorsinc ss

pf

funt Jefutp.:

X

.38. C,.on'?

-- bvadmitee

OT Es

j

filium

Dei, & fe 4ore ejusþ—præCurfoï

33 Et fga";,efcidam p )ï S&ili'ceb

"m ; nam

:

j 38' "a

rem , fed. oculis corporis non viderat,

antéquam mihi fe offerret. ad bapti-

Qu qui ;

nec fciebat determinate hunc effe, aut

*»andum. Vide dicta proxime n. 5I.

AMiventantes

illum. . Cum autem mifífus eft ad

Iterum hoc repetit, ne amicitia du-

&us, aut propinquitàte videatur in

Mi )(

baptizandum, dixit ei fpiritus: Saper

. Mhm,

[

quem videris fptrirum defcendentem ,

ferendo teftimonio , & magis, ac

*

- Ntífico tit

&6 manentem fuper eum, bicefo qui bapti-

magis fufpicionem adimat.

zat im Spiritu fantlo ; infra n. 32.id efl,

Qui baprizat dn Spiritue f[antio.

) -Cu-

ZQE CQ5 us q

hoc figno eum cognofces. . At vero

jus tu. precurfor es,- & qui fupple-

Herhretqs

türus eft, quod . baptifmo tuo deeft ,

. fetis,

cum jam Chriftus veniret ad baptif-

$ s ' & HH bdh.tm

mum, Spiritus fan&us Joanni revela-

vere enim dabit Spiritum fanctum ,fu-f

vit illum 'effe Cheftum , & tunc di-

fcipientibus baptifmum fuum.

; ',i.t Chfyfofh

xit, Ego 4 7e debeo baptizari, &fc. de-

34. Et ego vidi.) Scilicet Spiritum

; "L mnültitnd

defcendentem , & manentem

uper

lsls

cebat enim, ut prius eum cognofceret

8 l0C colri

determinate, quam baptizaret.

eum; qui a me- baptizatus fuerat.

dUIïII

Sed ut manifeffetur.) lpfe Chriftus,

Ez teflimonium perhióui.) Est 'fQCIjtuä

libl

ejüsque adventus inftans a me popu-

hoc fignum divinitus mihi datum,

T fudgg. &

lo declaretur, deinde mihi nomina-

teftimonium perhibui, & . perhibeo

Vel d[verfom

39 Vtmre

tim demonftretur , poftea. adeffe per

hunc eífe fillum Dei, & Mefífiam,

ml feu dWl

me aliis denuncietur, denique prg-

quem ha&énüus expectavimus.

Dit i,

fens digito oftendatur.

38- "dizera d:e,) Pofridie.

)!

l1e dfrael.) T& legas^. r

Sfabat Joannes.) l$o

;

'aellieisr.,

ubi baptizare folebat.

co cohfugtd,,'

TA inven:

]udeis.

Fent

) Deo mittente.

6.- -dmmbulantem. ) Domum , feu

Ls aqua 64?1,1'2471"3. )

Veni bapti;a-

holpitium. fuum verfus ; quod

- Vém fatis

RmF

ligitur ex confequentibus.

i:ïtf:lf

dl habel.e

üt

tum aqua.

Ecce Agrus Dei. ) Quafi dicat , ab

tu

hf)tæ

/32. Er tefl

jmoniem perhibuit.) Sci-

fem

&i

u?q]

licet. tuüc, cum fermonem. fuum ad

hoc fanétificandi eftis, non a me, il-

popslum profequeretur.

À

H

lum fequimini, Wide-di&a n. 29.

Atl i

szrt

tum defcendentem quafr

/ balk?rnï-; »

37-- - Audierunt eum.) Scilicet oa;iQ

[

Iinis

m N

bam.) Vide di&a Ma;ch.*þ 3. 16.

nem, non ad anres tantum ejus ver-

('y"llus

Vi

k

)Th

CAPUT L

497

!

Y

d

Y

eríus.au

tem

v 4d

f.

fe b di'

In :viai |

38

Con

Jefus, & videtis eos

equentc'äsk

cit eis: Quid quzritis? Qui dixerunt ei? Rabb

Qan -

li » (duod dici-

.tur interpfetatum Mazifter) ubi habitas ? .

m ]

te, & videte venerunt.

& viderunt, ubi

39. Dicit eis: Vent

k | maneret, &

