$84 |— EVANGELII 'sEjC.U-NDUM LAU'cï.' .

25 -Et confeftim confurgens coram illis , tulit lecum , in 1 3*?-'Eï*fï—e1

quo jacebat , & abiit in domum fuam, magnificans Deum.

-

Tonpet vin

26. Et ftupor apprehendit omnes , & magnificabant Deum.

5

: bunt.

Et re

9v

die,

pleti füntrutimo-vrg ó dicqntes : Quia vidimus mirabili—a —h/g-"

eMat.

.x

Attaque Con

27. « Et pofthzec exiit, vidit p

$T

ub'licanum: nomine

- $9. Etne

9. dentem ad T'elonium , & ait illi:

Sequere me.

Levï ,f fg-

W

arc.

Vetus meh'u

. 14.

28. Et reli&tis omnibus, furgens , fecutus eft eum.

29. Et fecit eiconvivium magnum .Levi in domo füa, &

erat turba multa

difcumbentes.

publicanorum & aliorum ,. qui cum illis erant

;

;'V'Di/u'pzdas [

d

E I CUP d

.3o. Et murmurabant Pharifzei, &

;

SCr,ibæ' eorum , dicente

ad difci

P

li, ac uj

ulos ejus : Quare.cum pgþlicanis

,& peccätori blgg

manducatis , & bibitis ?

-l , diug

31. Et refpondens Jefus ,

dixif ad illos

TU

H 000 /ráfris

: Non egent, q»üi"fial.

L

ni funt,medico , fed qui male habent.*

^

,5

audans (

. 32. Non veni vocare

*

tiam,

*

.juftosv, fed peccato»res. a

fï*pdäni.tc(eïn-

fMar.

33. Atillid

ixerunt ä-d eum: f Quare di(cipilli Joannis jejuhant

A&um :

?. IS.frequenter , & obfecrationes faciunt

]

firret p

^ ümi]it'cfr, & Pharifzeo-

»

rüm : tui autem edunt , & bibunt?

*

Ucabant co

44. Quibus ipfe ait: Num

c

.5 Quidam

cum illis eft fponfus , facere jejunare?

juid 'poteftis filios fponfi , dum

vþïïï-wd-n—on li

35. Venient autem dies, cum ablatus fue

;

rit ab illis fpon-

fus, tunc jejunabunt in illis diebus.

nj

30 Et vem, |

36. Dicebat autem & fimilitudinem adillos: Quia nemocom-

miffuram a novo veftimento immittit in veftimentum vetus :

Sfdtim Vi| o

alioquin, & novum ru

Qücitur

3 Ut vete

fura a novo.

mþit R &—vetk'eri nonchonvcuenit commif-

Dovum , li

lo

Ciffato

m &m ratmn-

-*

Quo

27. Vidit Paubicamum.) Hiftoriam

. 96. -Cammtykmm 2--nä.va4ve/fi:i;e;z'to.)

Vo

Matthzi explicavimus Matth

?

Segmentum a novo veftimento peti-

X tam

deinceps , vide ibi dicta.

.9.9.?(

tum. ]talice diceremus , .Ux zZzccoze

]elml&turos l

. 99. Comvivium.) Grete eft , &X'ib

pigliato da sn drappo nuavo, emiNuua

quafi dicas , 4ecepriostm , Italice di-

wrís wan8. Syrus habet : Nemo 46-

l N.Möttta /54

ceremus , Uy rjcevimento.

Á

indit fruffnum,e vveflimento novo , & c.

um

Non comvenit.) 8 O'U[.LQQ-W'ET,'BOIZ 70n-

Tüs Moe

b

(—90. Qnarecum publicanis, 65 c) Quafi

fénat , non confentit.

1

Íens

fïicat » quomodo audetis ? non enim

Commiffura & novo. ) .Scilicet- vefti-

lo primy

m lnlI(

interro

mento decifa.

nCCurreba

gantiuz verba funt , fed ar-

Vide que latius dxxl

Torüm

: pof

| » guentium.

Qüo

*

Matth. 9 16.

ïnlpu]us :

CA PUT VL

295

äum ,'in

-$7. Et nemo mittit vinum novum in utres veteres : alioquin

Dum d rumpet vinum novum utres, & ip

D

fum eiï'qrædetur & utres per-

t Dem. ] ibunt.

:

Cæbiliahof 1

48. Sed vinum novu

m in ut.rxes.no-vosi nii;tendum 'ePt,.,x &

utraque confervantur.

Lei, f .

39. Et nemo bib

ens vetus , &ätifm vult (noirlum , dicit .e;iim:

c—

Vetus mälius eft.

f

i

CAPUT VI

of

lls er.

ato veïlentes .þexcufat R aïioque falvbato- ma-

,ant

-D

ifcipulos fäicas fabb

j

num curat aridam , ele&os duodecim mominat. Zdpo[Tolos , C? cum

i A('iic'enþteä-:ïvä

illis , ac multitudine copiofa flans in. loco campe?ri. docet beatitu-

CCätOïibl?fsä !

dines , aliaque- confilia , ac pracepta evangelica , de feffuca. in

oculo fratris , & arbore bona , ac mala ex fruttu dignofcenda:

t, kq-ui fa

audiens Chrif?i verba cui comparetur , fi ea/ opere com-.

pleat , & cui , fi mon , compleat. —

| pænitgnw

1. A&um eft autem in fabbato fecundo , primo, cum tran- 4Mat,

*

isjejunant

-.*K firet per fata ; vellebant difcipuli ejujsli-'picas , & man-12- I

.

ducabant confricantes manibus.

-,Pyharrifæo-;

.. $. Quidam autem Pharifzeorum

InH j dum ]

dicebant illis: Quid facitis, a

lq'uod-.-npn lic?t in fabbatis? .

Pa

GN A

4. Et

illis fpdn-

offerri debebat : Ab hoc enim die Le-

30. Ec nemo bibens verus , 65 Vi-

num. .

vit. 23. 1$. numerari debebant feptem

nemo cort-

Sratim vult'novum,) Statim eoad-

hebdoimadz*u

fque ad feftum Pente-

ducitur , ut vetere reli&to', amplecta-

Coftes, & confequenter feptem fab-

1

ui vetus

tur novum , licet noyum melius fit.

bàta , hoc ordine & his nominibus :

Hoc affertur a Chrifto ad defenden-

i W 1

Sabbatum fecundoprimum , fecundo-

dam eam rationem quam tenebat cum

tertium, fecundoquartum , fecundo-

p

3

difcipulis , quos jejunare non coge-

quintuin , fecundofextum , fecundo-

-

bat, cum non effent affueti jejurfto.

feptimum : ad eum modum quo nos

Mox tamen , //4t;z , indicat , mox

jam computamus Dominicam poft Pa-

fcha. primam , fecundam, tertiam ;

mento [*

jgjunaturos , licet nunc non jejunent.

:

Qy ii

quartam , quintam , fextam , fepti-

«

N fabbato fecundo /:tim;L) Quid üt'

mam. [ta 9caliger de emendato tem-

j t

fabbatum fecundo primum Idixi-

pore lib. 6. c. 6. & T'irinus. Cornel.

et

yam

mus Matth. I2. n. I.

Quibus adde

a Lapide:ait fabbatum fecundopri-

nf

h

ex aliorum fententia fabbatum fecpm-

mum vocari illud, quod incidebat in

feftum Pentecoltes , aut infra hebdo-

j "

do primum illud etfe , quod primum

eccurrebat poft fecundum diem azy-

madam Pentecoftes ,. dicique fecun-

cilic jl

morum , feu altero die poft Pafcha,

doprimum , id eft fecundo loco pri-

luw

j,ius 0f

quo mænigulus Primitiargxq fpicarum

mum ; vel pgimurpn po?c fabba;um "

//

Y

L

i

-

286

E V/A NGELII E ECUN D'-;U M L'ü C

/''5. Et refpondens Tefus ad eos., dixit: Nec hoc legiítis, quo

d

pb mcm;

fecit David, cum efuriffet ipfe , & qui cum illo erant.

*

*

"

.

P .

4. F Quomodo intravit in.

domum Dei , &

panes

: propofi-

p, Fa

I &exc

2

t.Reg :

onis fumpfit ; & manducavit ; & dedit his , qui eum ipfo

:

"erant: quos non.licet manducare nifi tantum. facerdotibus?

n d Ea

-dlerit duode:

L]

- -5.; Et dicebat 1llis

: Quia Dominus eft Filius hominis eïtgafn

fabbati.

14. Simon

- o AE

cMat.

6. Fa&tum eft

autem & in alio fäbbato : ut intraret in fy-

. tremejus, i

$. Matth:

I^.IO

nagogam , & docere

"

t. c Et erat ibi hoymo,& manus ejus dex-

3

Marc (rà erat arida.

*

-f , 'qi v

i. Et f

o r d

". Obfervabant aut

em Scribze ; & Pharifeei, fiin fabbato cu-

ditor.

raret : ut invenirent, unde accufarent eum.

o t at

1. Et de

3. Ipfe vero fciebat cogitationes eorum : & ait

habebat manum arid

j

] b2 difcipulo

am ; Surge, & ftain me,ädilumf Et fur-

gens ftetit.

?

Jutea , & ]

. 9. Ait autem ad

illos,*JEfus: Interrogo vos , fi licet fabba-

1$, Qu v

. guoribus fj

tis benefacere, an male: animam falvam facere , an perdere?

10. Et circumfípectis omnibus dixit homini: Extende ma-

- Tübantur,

,. Bton

num tuam. Et extendit , & reftituta e.ft mghus ejus.

1r. Ipfi

-Moexibat ,

|3e c Ftj

: quod irici(icbat infra hebdomadam Pa-

Nec. boc degifeis)) Quafi dicat , Qe

J buperes.

Íche;hoc enim erat primóprimum fi-

hoc quidem quod adeo obvium eft Ie-

ve abfolute priraum omnium fabbatc-

gibus ?

'—x*

tum,:totius anni , unde de eo ait

II. Injpm,,, |

« Joan.c:19. 3T.. Erat' enim magnus dies

Oote.

4-. Suäpjt. ) xDante'; füm-m"o. facer-

V& fünt j

slle fabbat: , id eft , nobiliffimàm &

i diC€ïemus

". folemniffimum hoc Pafchz fabbatum.

&, Dominus ef efi.;m f«&bati.) (/ide

ht di ujj,

- Sicut enim feftum Pafchz erat cetero-

dicta M.

[

p

weth.. 12. a

D2 Pergj,

rum. feftorim: primum & celeberri-

6. Fadum [7/2 4utem/,.ffc.) M

; ide di-

Verans,

mum , fic. & fabbatum in- fefta Paf-

&a Matth. 12. 9.

L 'atit D

Chx incidens ceterorum fabbátorum

49 Ya

erat pricium & celeberrimum. . Por-

'ngxtcr)-z.)' Hocad miferiz exäggerä;

ro proximum a Pafchate, five fecun-

tlonem facit': majusenim incomimo-

; » M .VEhemensO

r

at

dum. eft dexterainanu carere.

T0 id dici

ür

dum feftum erat Pentecofte , & con-

niftra.

*

quamfü

- d Ptütm e

fequenter fabbatum in illam incidens,

L excelf "

vel infra illam hebdomadam erat- fe-

:U8« Medium.- ) Pro , medio.

cündoprimum , id eft dignitate, &

longam s

g. Mnimam.) Id eft vitam, feu homi-

Ontm

Quia

; celebritate proximum fabbato inciden-

nem. Notus & frequens Hebraifmus.

UM d

t

te in diem Pafche , aut. infra ejuf-

dem Pafcha hebdomadam.

H

Io. Ef circuæ/ie&is onnibus.") 'ære,gx-

It dy

* - Relpondens 7ef4:-) Pro difcipu-

/i?xs'—)/d(uæyog , eum tllos. circumfpexiffee , |

nec elfec , qui refponderet.

g,

Ui ]ac

. lis ,. non ignorans fe preceptorem in

Pfirïlis taxari.

4

Reflituta.) Sam-icati.

blhl. If

$

B

e

*

*

287

CAPUT WL

;iiHs,"quodï

n Ipfi atite'-m Trepleti funt infipientia

.

E

Ed cguoäuebantug :

W

ad invi

cem , quidnam facerent de Jefa.

:

*

j

.

P

s propofi- ]

12. Fa&um eft autem in illis diebus, exi

it in montämf orfa; j

re , & erat perno&Gtans in oratione Dei. -

*

&i ipfo -

& 4Mat.

erdoibus? f

13. d Et cum dies fa&tus effet , voc&vit

difcipulos CH

I.

elegit duodecim ex ipfis(quos , & Apoftolos nominavit.) ..

Marc.

ni, etiiam

14. Simonem, quem cógnominavit Petrum , & Andream fra-

$: 13:

ret in fj p

trem ejus, Jacobum, & Joannem, Philippum, & Bartholomszeum;

rs. Mattheeum ,^& Thomam , Jacobum Alphai , & Simo-

1 ejus« dex:/ j

nem ,'qüi vocatur Zelotes,

P

16. Et Jud

& Judam .Ixfcariot'em',w qüi fuit pro-

fabbatb 'cuf

itor.

i jacen,

17 Et defcendens cum illis ,)f' ftetit inloco campeftri , &tur-

oríti qu-

, Bu ].

ba difcipulorum ejus , & multitudo copiofa plebis ab omni

Judsa; & Jerufalem , & maritima , & Tyri, & Sidonis:

Cet fabba- -

18, Qui venerant , ut audirest eum , & fanarentur 3 lan-

guoribus fuis

,

perdere

rabantur.

. Et qui vexabgntïurg fpiritibus immu'nïdjS, cu-

ende m

19. Et omnis turba q

'uæ'rebat eum tang

d

n

äre : qüig v*iri:.üsv de

illo exibat , & fanabat omnes.

l.sj;l. Ipf'lj. 1

. 2c. e Et ipfe elevatis oculisin difc

gMat.

; 2-'

pascsnasaitm

ipülos'fuos diciäb-at; Bäa—,

dicai i "m

ti pauperes , quia veitrgm- eft -regnum' Dei:

N

qum etle

s

di k:

ALE ïxïxea'

F. Irjzfpien;ia..)"æ'vox'ag ; 4meng;4.

Turba difcipulorum.) Reliquos intel.

Verfi fuut in. furorem:«& rabiem. Íta-

ligit difcipulos , quos

nmo ficet- | lï

prater dlï)de-

lice diceremus , lmgazzi'lja-"d di f4e-

cim Apoftolos habebat.

gno,e di rabbia.

n

Maritima.) Re

*

gione, qu?. erat ad ma-

lhi) vi

I2. Perno&an.f. )

Totäm-no&gmv per-

re mediterraneum.

feverans.

;

Tjri , & Sidomis.) Qu etiam ipfz

In orationt Dei-) Deum Patrem fuuüm

) Vide diï

erant civitates ineadem ora maritima.-

orans.

V«l oratio Dei :eft ardens &

18. Lumundis.) Mide Matth. 12. 45:

qepptt

"*vehernens oratio , Hebraico idiotifmo,

19. Ovmis turba.) Quilibete turba,

incommo 4

quo id dicitur Dei , quod eximium,

cui fua fanitas minus con

aut magnum eft, ut montes Dei, id

batur.

des vide-

e quam *

eft excelfi , cedri Dei , id eft procera,

Enm tnngere.): Vel aIïquid 'q-uöd il-

Longam , & ardentem habuit era-

lius effet ,

ut fimbriam ve(timenti.

',0

tionem , quia fe

D

Virius.) Etfficacitas, & vis fanandi,

f

feu fiomt

erat electurus.-

quenti die Apof*co-lqs

Extibat.) Exxibat fe, & 1niros etfe-

fmu:

ttus. faciebat.

;

[ebrat

I5 -Ele('git duodecim ex ipfis.) d Apo-

/

rl

ftolatum. . Vide dicta Matth. 10. n.2.

20: Beari pauperes,-

ö'c ) Hac funt

& feq. ubi locum hunc explicavimus.

explicata Ma

W/þäwl&, D

jX g. CA

ceps.

*

cch;lc../s. UE ö( dein-

biïi-

ægäfri.) ld-. eft, þlanþ ,&jæqua"-

*

*

*

-

288

EVANG.ELII SECUNDUM

LUC.

fMat.

-21. f Beati, qui nunc efuritis, quia faturablmlgx,Beatz, qul

4 ERE

s. 6. nunc fletis , quia ridebitis.

- glteram: i E

22. Beati eritis , cum vos oderint hommes, & cum fepara-

ticam noli i

verint vos , & exprobraverint ,

& ejecerint nomen veiïrum

*

« A& Omni

tamquam malum , prÓpter Filitim hóminis.

tua fünt , n

23. Gaudeteinilla die , & exultate : ecce enim merces ve-

L Etpro

ftra multa eft in ccelo : fecundum haéc enim faciebant Prophe-

jlis fimicer

X

tis: patres eorum.

g E

gEccl

24. g Verumtamen vee VleS divitibus ; qula habetls confo-

qgn'a? nam

31. 8- lationem veftram.

Amos

9. Efit

25. h Vse vobis, qui fatu1at1 eftis : qura efunetzs. Va vo-

6.

his ef graia

b Ifaxæ

bis , qui ridetis nunc , quialugebitis, & flebitis.

N r Esf

65.13.

26. Vee cum benedixerint vobis(r) homines fecundum hæc

Que gratia «

- enim faciebant píeudo prophetis pa:res eorum.

Tator, utn

z Mat,

4", Sed vobis dico , qui auditis:

i Diligite lmmæcos ve-

3. Veru

5. 44- ftros : benefacite his, qui oderunt vos..

Thnutuum date

28. Benedicite maledlcentlbus vobis, & orate pro calu-

tt, & eritis.

mniantibustvos.

29. kEt

165 & milo,

( 1) Homines. Iz edzz. Sixt. leg:tur

omnes homihes.

6. Fflote

QIj. Ridebitis. ) Solatio ga.udloque

25. Saturart g/l::.) Clba ; potuqne,'

ots eft

xterno perfundemini.

& copia bonorum hüjus vitz.

- 22. Separaverint -vas.) Synagogz

Efurieris,) Infuturo fæculo &ternam

communione excluferint , in carcerem,

efuriem patiemini.

29 [ ! fe je

aut exilium truferint.

Ridetis-) Rifui, læclttæque vacatxs.

Flebitis.) /Eterno fletu.

l'dvthüs ij

Exprobraverint.) ovs;ä/a'æm probris

VL 7774 )

iïu

affecerint.

26. Cunm 6:nedxxer;nt vobis. ) Cum

Bjecerint nomen veftrum.) Memoriam

laudaverint vos , cum tavennt , cum.

nmmn )

veítri abolere ftuduerint.:

applauferint vobis.

lr

Propter félinm hominis.) Nullav ..fh'a

Secundum bac.) Huc eadem ; eodem

modo.

00 l [777] Íe

eulpa , fed propter me , cujus doctri-

:l emm

nam przdicabttis.

D,eudoprophetis.-) M eteribus , falfïa

pax f

.93. Exultate.) a'u:gw,vaare ; ge&tte

illis prophetis, &impoftoribus, quo-

e "F"d: ) C

præ gaüdio exilite , ut ii faciunt, qui

rum meminit fcriptura , qui quanito -

* J0nor

pr& letitig magnitudine fibi tempera-

magis multitudini placuerunt, tanto

l. J

Iis,

p

)Y

re non poffunt, quominus corpore va-

amplius difplicuerunt Deo.

i f diilgu

rios edant geftus.

Patres.) Majores.

h 46'

Secundum bas. ) Hzc eædem eodem

Pf

modo.

Eorum.) Judzorum hujus zvi.

Iu e

Patres.) ld eft, majores.

28 Maledicentibu: volbis.) 86 uwra-

afttr

eepfysg , qui 1mprecantur íá qux de-

D

24- Vemnmmen.) va, veruni fed

vovent.

htj

eü,

€ diverfo.

Pmmndtm

Confolationem.) Solamen adverfus

Calumniatntibus. ) Ín Græco e& €

mala omnia , fi que vos invadant.

qgtaf ivrv, qui vobis infefti funt,

&

(m'ä

H f

Veftram.) Nonveram , fedeam ta-

male vos tractant.

Refpondet ital.

tnlmfm.

Til

men quam optatw , *& fe&amml.

phrafi qua dwmus 4 Fer feperehueries — —

lj

mmc

*

*

]

CAPUT VI

289

Beati,qm;- 3

'4'..

-2*9. k Ft qüi te percutit in maxillam unat';ï j Wi prebe & .jw,

alteram: 4 Et ab eo 4 q

5. 39-

mfre- ]

- nicam noli probibere.

ui a,uferf: tibi xlzeüimentum ; etiam tu-

I.—or,

6

:ve&mm;*' «..8o. Omni au:em pe:ent

I'Tob.

tua funt , ne repetas.

Y

ite ; Frib*ue * &/ qui aüf;?;jþ , qua

*

efCes va» :

r. Et prout vultis ut

faciantvpbijsl homines , & vos facite &;ttf

ifer.

7. 1-

tPropie- [ illis fimil

Y

Et fi diligitis eos

, qui vos diligunt, qüæ vobis eft

mMat

rtis;confko-*.

gratia ? nam & peccatores diligentes fe diligunt.

x

.. 46.

*

. Et fi benefeceritis his

g

q

ul vobis bene faciunt, quzae vo-

; Væ VO'»;""

,.'bisv eft gratia? fiquidem & peccatores hoc faciunt.

P

24. 1 Ecfimutuum dederi:is his , a quibus fperati

s reci pere:*DWf eu,

g.

gdumhæc

N

qus gratia eft vobis? nam , & peccatores-*p?ccatorirbusl foene- lIV1

tt.

rantur, ut recipiant aequalia.

*

42

35. Verum tamen. diligite 1

nimicos veftros: benefacite, & k

mutuum date, nihil indefperantes, & erit merces veftra mul-

0 Gl« -

ta, & eritis filii Altiffimi,

;

,q,Uia ip(;'e benignus eft fuper ingra-

k

*tos, & malos.

-v

Y

2-

36. Eft

-

fe

iLote ergo mt

sricordes ; ficut & Pater vefter miferi-

p

i

F

37. o .No-i«

ulf) aternam

739 Er gelre petiarie, G0.) Wge x

vicen mutuam ,. ut & ipfi viciffim

plicavimus Matth. 5. n. 30.

dent vobis mutuum , aut commodent,

;ue vatati&jï

Vefimentum.^) Yxtimum , f(.ccirm-þ ;

vel aliud. preftent beneficium.

IHisne..

Fenerantur.) Ydeft, dant mutuum:,

- Tunicam.) Quamvis tibi valde ne-

eft enim eadem vox Grzca wf u ,

,e:intr,' qun 'E!ü'a!i am.

D

uam mox vertit , z/mtuum dare, quz

$O. Perenti te.) Abs te.

Da quod

ambigua quidem eff ad fenerari , &

W ! '.oden? ;

: .

etitur, fic enim mututs amor c. nci-

mutuum dare , fed huic loco

atur, & pax farta tecta confervatur.

fignificatio mutui.

d ntg,ruit

ss fl

- Ke repetas.) Cumdetrimento chari-

Ut recpiast equalia. Parem mutui

Loripus quo^ —

Satis , bo»orumque potiorutm. -

vicem , cum opus habuerint.

yique

JI- Putis) Velletis, re fimili nata.

S.. Nibil inde fþ*emnfe.r.)

N

"

jullo rä'*-

arqnfg

g -

32. Et f di!t'g

iis,8e.) Mide di&ta

tributionis abhominibus reportande,

Q

Matth. 5-» 46-

aut commodi veftri refpe&tu. -

33. Benefeceriris.) DileQio potiffi-

EF eritis flii altifimi.) Et appare-

É gl

mum: eít animi ; benefizentis operis.

bit vos effe filios Altiffimi Dei & ejus

Qua vobiscff grati«? ) Nonenimtam

beneficentix imitatores.

beueficertia eft

*

; quam beneficiorum

Super ingratos.) Exiam erge fngra-

perawtatio. -

tos.

?

« Speratis recipere,) Non fortem

Ef ma'a:.). Ipfe enim /olem ]ïmm eri-

gO efh ;

[

cnim fpes eflct fortis recipiendz,

r5 factet [uper bouos , U maíos, &e.

eal funt

nom effet mutuum , fed donatio, ) fed

36.

Mi

yondet

itd

o

ïï:'[erkardeg) Benigni , be.ne'f;'-

Biol. mq/y g'm. Mnech. Zïv'VII..

j p

290

EVANGELII SEVC;U-N*DUM LU..

[2

AMatt: ( 41 o Nolite judicare , & non judicabimini : nolite condem-

4 «N

7. L. nare, & non condemnabimini. Dimitti:e , & dimittemini:

] neqie atb

58. Date , & dabitur vobis: menfuram bonam , & coufer-

44, Una

tam, & coagitatam , & fupereffluentein dabunt in finum ve.

] queenm :

?M5* (trum p Eadem quippe menfüra,

MA r

J wam,

tur vobis.

*

qua menfi ,fuexc'i;is ; remetig-

arc.

La Bon

4- 24-

39. Dicebat autem illis &

fimilitudinem ; NoRquid MR

nm, &n

coecus coecutn dücere? nonne ambo in foveam cadunt?

- Sbundantia

qMat. - 40. 4 Non eft diícipulus fuper magiftrum:

P

:

' erfe&u&aptem

- f Qui

1o-24/0mnis erit , fi fit ficut magifter ejus.

- Cius, qua

4I. r Quid autem vides feftucam

in oculo fratris tul , tra-

[ 4 0mn

atb

em autem, qu& in oculo tuo eft, non confideras ?

Xit eos :

29

42. Autquomodo potes dicere fratri tuo : frater , fine eji-

- 48 Simi

ciam feftucam de oculo tuo: ipfe in oculo tuo trabem non vi-

-

[ tur & pofi

dens? Hypocrita, ejice primum trabem de oculo tuo

; &,tunf:

ii sllif

! Te: fündat

p,ernfpi«c:ieis ; ut eduqas feituc.am de oculo fratris tui.

E

43. 5 Non

9. Qui.

Ir ;/ïnum vefrum.) I

d eft, vobis

ilCanti dom

cliþ, commodi hiimani » ad gratifican-

dum faciles.

ipfis , firmiter zternumq:e a vobis

Tlifus eff f

Sicut 6f pater veffer , &6c.) Vide di-

ipfis poffidendam , nam quod in.fi-

éta Matth. 5. n. 48.

num noftrum datum fuerit, noftrum

| 'mus' illius n

i rl Nolitejudtcare , (fc) Vide di&a

lane effe folet , nec facile a nobts

"

Matth. 7.1

auferri.

No'te cendemmuare, )

Explicatio eft

Remerietur.) Y

antundem, & mglpä

*

ejus quod preceffit, v//ze judicare, ju-

plus refundetur.

dicis enim eft condemnare,

30- Dwucere.)

óduq& , dux 'vz'zjeþ;

r

Noz condemnabimtui.

) Scilicet a Pa-

Nonue ambo in foveum cadunt?) Ni-

tre veftro Deo.

de di&a Matth. 15. 14. Jacitur hxc

Dimittite.

roverbialis fententia in Scrioas , &

Abfotvite.

) a)'gxo?x-u'ws, ad verbum ,

harifeos , ut patet ex 1

^

Mlüatthzi.

Qcov cica*g?

. 23

8. Date.

) Proxilm'is ea,quibus opus

habent.

| 40- Neneff de[cipulus fuper mdgi/lrþzm,*.

Dabitur vobis)) A D

eo * q"udd pro-

&7.) Confirmat quod dixerat , -often-

deffe vobis queat ;

x

dens eos, qui tales habereut doctores,

dere. -

*

;& beatos vos rgd-

quales erant Scribe , aut Pharifai ,

non poffe re&ius , aut verius fentir

Monfaram bonam , €£c.) Si liberales

fueritis, & benefici , recipietis a Deo

quam illos.

Vide qu£ diximus Mat-

N

ainplam benefactorum retributionem.

thzi IO. 24. ubi hunc verücplu;gïe*if—

- Confertam , 63c.) menitouéyos ,. pref-

plicavimus,

H

; 43 Ntg ef,

fam , fumpta eft metaphora ab eorum

Peifetlus autem erit.) Perte

5

&us etl

«|

f)e ex;)fiæ"m

aut haberi paffim folet ,

ui fcientia

Iäm

confuetudine, qui res arid:$ , uttri-

& erudition

ticum , &c. metiuntur, hí enim quod

verit.

4

e ma-gi&rqxn uum æquï

'

M

inetiuntur,, comprimunt manibus,

*

modium concutiunt , ut plus capi«t

4AI. Feffu

?4;».) Lf:ves'defe&üs'. & Mat

À

d A

I

K

7' V.'k:'f 4

gritico fuþüdentc.'

Trköm.? Grajiaz-þeccgta;' 5

: "-K

M

:

lt gfL

l

;;

E

EE

39F

e condem(g

r

alds P Mat,

4

4. s Noh eft enim arbor bona , qus facit fru.&os m

J.temini 543

neque arbor mala , faciens fru&tum bonum.

ia O rb

& Confer.f

enim arbor de fru&tu fuo cogndfcïtüi*. Ne- & 12.

44. Unaquaque

-

finym ve. -

que enim de fpin!

E

S Jconigunt ficus : nque; d? fflbo v?qdemilarg? 3 :

? remvetie'*-.»i

uvam.

45. Bonv

s homo de bono thefauro cordisnf&i-: p,rof'ert bo-

"

"

*

Junt?-

um., & malüs homo de malo thefauro profert malü. Ex

abundantia enim cordis os loquitur.

L]

46. Quid autem vocatis me , t

Domine ; Domin"e,)hg'»n

fa- ltMa-t.

"

:

H dl 7. QI.

cius , quae dico?

*

L]

& Rom

is tüt, (tde

tUi,

-47. Omnis , qui

venit ad me, & audit fäftiïoneä-ïrx-;e"os 5

2' I3-

*

facit eos : oftendam vobis , cui fimilis fit:

.

acob.,

fodit in'al-

r;»'fme 6l«

— à48. Similis eft homini sedificanti domum , qui

am of Vf«

tum & pofuit fundamentum fuper petram, inundatione autem

fa&a, illifum eft lumen domui illi. & non potuit eam move-

£t

re : fundata enim erat fuper petram. .

| fïmifis eft homini ædl-

gt

.—.40. Qui autem audi: ; & non facit :

a, vobt.

ficanti domum. fuam fuper terram fine fundamento : in quam

illifus eft fluvius ,

& continuo ce;idig,»& fatta eit ruirjxa--do-*

n nod in Il

d

erit, noAmd.

inus illius -m'agna.

E

ett, & mum

dw: j i j[ ^

;1(4!!/47"'?) i ,-

, t "t

j Sc[i']as !

y joco tl

gpff

ng]/?)lf

ia

;,-nft j

do& ïfcs,

br prurife

0023

vel'llls Í

ul

A'CAPUXT

"EUY

M

digim

el

:94 . Non eff enim arbor bona , &c.)

/

4fudit?) Sincerg animo , &prompta

Hoec explicatum eft Matth. 7. 18-

voluntate,

P

ofhs á

4

4&. Bonus bomo, &fe. ) Vicli«e di&ta

48. Hamini ddifamf; domum , Efc)

ul x&le

9t

Mgfbh. I2

. 34'

u.*

Quid autem

vocaris. ) Vide difta

Explicatus eft verficulushic, ut eriam

" um

Macth

9. of

equen

4

ur quod

:

U$,

*

s—,x'Ma:ch-.";. 24. & fequinti-

47 Venit ad m"e.«.)'. Utdoceat

"CUA

rectum ei?.

y

j

h

292

EVANGELII SECUNDUM LUC

CAPUT VIL

Mam&(

fub me milit

Admzratm Centurionis /i(lem, abens fämat illius feroum : juxta par

T& vent, &

1am cioitatis Naim filium unicum vidua refulcitats, coram difcipulis.

U,O qui

Jeannis Baptifhe per eos interrogantis an effet ,

qui *oenturus. -

fe turbls i

erat , multa dedit figna : illisque abeuntibus , f)foamem pluri- -

* dem ] mvem.

: [o. Et reve

mum extoïht jfadæzs . fc Joannis nec Cbrzjiz vita placuit ,.

quos pueris invicem in foro acclamantibus affmilat ; a pecmtrtæ

.vüm, qul ha

i. Ecfs

mulære pedes inun&us , refpoudet. Simoni ob boc murmumnn

- Vocatur Naim

propo]' /a d boc parabola duorum debitorum , C? re-.

E

u Cum at

milis mulieri peccatis.

- fun&bus effere

Um autem impleffet omnia verba fua in aures plebls $

À

ent, & turb

4Matt L.2 C

intravit Capharnaum.

13 Quam.

E

2. Centurionis autem cujusdam fervus ma!e habens erat

- ea, dixit il

moriturus : qui illi erat pretiofus.

!4 Ft aco

ant, fleterg

rum

.3. Et cum audiffet de Jefu , mifit ad eum feniores ]udæo-

-

rogans eum , ut veniret, & fanaret fervum ejus.-

Dj Et Tefe

4 At illi cum veniffent ad ! efum rogabant eum folicite ,

dlt 1llum t2

dicentes ei : Quia dignus eft , ut hoc illi praeftes.

I0. Accepi

$. Diligit enim gentem noüram & fynagogam ipfe zedifi-

dlcentes :

cavit nobis.

RUs Vlfltawt

6. Jefus autem ibat cum illis. Et cum jam non longe effet a

4Mt. domo , mifit ad eum Centurio amicos , dicens: » Domine,

,.N—-

noli vexari: Non enim fum dignus, ut fub te&um meum intres.

7. Propter quod & meipfum non fum dignus arbitratus, ut.

Ditveyj, )&

venirem ad te , fed dic verbo & fanabitur puer meus.

Nmäeo

phczmmug Mi

.8. Nam

)

I Dereg,

oeüa'rveg

« d

Adute[fer.) ld eit , aptolviiet.

3ud1c4v1c, qui D'omino corai adelffet. .

feg:a

ti dj

"Ferba faa.) Quibus doctrinz fue

Ur venirer.) Vide di&ta Matth.g.9. —

laiz, )

Clm,

"fummam propofuerat

. Gentem noffram.) jadzos. Jefum

lütere a—gu

In. anres piebis.) Aperte, publlce, pa-

fibi connumerant, ut caufam commu-

- Worig

lIOn ar

lam.

nem , atque ideo meliorem faciant.-

l,

fecundo

2. Cen'urionis, 6c.) Hanc hxüonam

Sysagopem. edificavit nobis. ) Nltn

I2 F

ferelat,

éxplicavimus M th. g. 5.

pietas viri militaris , & gentilis.

gOt

Moriturus,) Morti proximus.

6. Nolj vexari.) Ne hoc fuübeas in-

Catem

Pretiofus.) ldeft, carus ut folent pre-

commodl , uttumetin domum meam -

d

clofa

vemds

m il| )

h

3 Seniore: fudcorum.) Eos , qui il-

g. Propter quod &c.) Qua(ï dicat, —

Nl

Supe, DA

lic in populo Judeorum tum atate ;

nam Ob eam caufam lpfe non venï

titor

fzre)Qu

tum aué(toritate

maxime venerabiles

adte, quiadignum me colloqmo tuo

vy v

146

non fum arbitratus.

n

75

frant. Hios mifit ; quia fe diguum non

Fhreit

Á

w

CAPUT VII

253.

1

xNam & ego. homo fum.fub poteftate conürwtus , habens

fub me mlhtes , & dico huic vade ,

& vadit :

"& alii, veni ,

fustaj. -

;ä

& vemt , & fervo meo , fac hoc , '& facit.

dfilis d-

uo audito Jefus miratus eft & converíus fequentlbus

us ]. fe turbxs

dixit: Amen: dxco VOblS » nec in lfrael tantam f1-

dem mvem.

[

wwii puri- d

j þlacw,

IO. Et reverfi, qu1 miffi:fueràant j domum, mvenerunt fer-

puatria |

. vum , qui languerat , fanum.

ritatii

iI. EtfaCtum eft : deinceps ibat Jefus in c1v1tatem , qua

Vocatur Naim , & ibant cum eo difcipuli ejus,. & turba copiofa.

! fi-

E

12. Cum autem appropinquaret portze civitatis. , ecce de-

fun&us efferebatur filius unicus matris fuge , .& hoec. vidua

; plebis, -

.erat ; & turba civitatis multa cum illa.

.323. Quam cum vidiffet Dominus, mlfencordla motus fuper

eam , dixit illi: Noli flere.

bens erat

—14. Et acceffit & tetigit loculum.

(Hi autem qui. porta-

bant, fteterunt.) Et ai:: Adolefcens, tibi dico, furge.

0s ]udæo-

Et de—

ejus

r5. Et refedit,: cui erat mortuus : & Coepit loqul.

dit illum matri fuae.

folicite ;

I6. Accepit autem omnes tlmor, & magmücabant Deum,

dicentes: « Quia propheta magnus furrex1t in nobis, & quia cIafr.

ple ædlü

Deus vifitavit plebem fuam.

-

,. 24.19

, ]oan.

O o 3

17 Et

4 9-

ye efitt

Á

ponine, -

um inttes

Dic verbe. ) Solo verbo jube.

lum cum cadavere portabanc, gradum

$. Nam

ego bomo , Éc.) Hæc ex-

ifterent.

jtratus, Ut

Ius'

plxcavxmus Matth. 9. 9.

Tibs dico, furge. ) Oftendit fe non

4« Deinteps. ) Poftridie , nam in

aliena , fed fua poteftate , & au&ori-

g N

Græco SUPEPTETI- fubmgelluge Wæga,

tate mortuum fuícitare.

]ägmmt die.

. Dedit sllum matri fnma-) Cujus

Naiz.) Civitas fuit Galilzz fita in

commlferauone illum fufcitaverat.

Watth j 3

latere. aquilonari montis Hermon mi-

16. A4ccepit.) Invafit. corripuit.

Ldæos &t

noris, fecundo miliario a monte T ha-

fimt gomm

Or.

Timor.) Horror quidam , reveren-

fem faclmtl

tia, & admiratio apparentis in Chri-

I2. Efferebatur.).E civitate ; mos

fto divinitatis.

li ) Min

etim ]udæorum erat,ut tortues ex-

Magnificabant.) $ 00£adon- glonfica-

Li

ntilis. .

trà civitatem fcpeluent

bant,tribuebant laudem , & gloriam,

t

rubeag m

Cum illa.) Funus profequens.

Propheta magnus. ) Vir eximie fan-

" rnum meam

]3 Super eäm) Erga eam,.

&us, & Deo charus, omnes enim

Quaü dlcati

NL flere.) Quafi dicat, ut interpre-

virifantti prophetz vocabantur, quia

tatur Beda , Defiffe mortusm flere , quem

propheta fancti effe folebant,

!

T M

wrox "UiA rg/urgere videbis.

Surzexit.) Exortus eft, apparuit im

noqulo Uo

I4. Tettgzt lom[ww ) Ut qm locu-

noftra geme Judæorum.

N

, 8904

EVAN GELII SECUNDUM LUC.

G'ys Et exiit híc fermo in. unrverfam Judæam de eo,; & in.

29 T

omnerm. cffcæ"re:g*xonem ,

runt Dei

yo. Ph

.18. Et nundiaverunt Joanni dlfmpuh ejus de omnibus Irns. ,

d 'Mat

'19. 4 Et convocavit duos de diícipulis fuis Joannes; & mi--

. fünt 1n fe

1- 2* fit'ad Tefum j dlcens. Tu es,. qul venturus es, an alium ex«

31 At

!

pe &amus ?

r) J

^ R65 gener

20. Cuín autem.veniffent ad-eum viri; dixerunt: Ioamies

ES Sit

à ! invice

Baptifta mifit nos ad te , dlcens "Tu es, qui venturus es, an

alium expe&amus *

fal füs: |

21. ( In ipfa autem hora multos curavit a Ianguarrbus, &

?»dY

plagis, & fpiritibus.malis, & coecis multis. donavit vifum. ) -

nem, Déq

4x4; Etfefpondens, dixit illis: Euntes renuntiate ; Joanni ;

--5 Vet

e 1fai.

E&Ce h()m«

uz audiflis, & vidiftis: « Quia coeci vident, claudi ambu--

35

d

4

ntj leprofi mundantur, furdi audlunt, mortui refur guntl

-fum &p

,

3( E

—pauperes ev angehzantur'

23- Et beatus eft, qulcumque non fuent fcandahzatus m

E Rog

me

Gret um

"44 Et eum dæfcefïïiï'ent nuntii ïoanms D coepn: de ]oanne dl-

CXaH

cere ad turbas: Quid exiftis in defertum VIdere? arundmem

€0gnov1t

vento agitatàám?

alaba&rum

25. Sed quid exittis vrdere? hominem molhbus vefhmen-

3. Etf

.tis indutum? Ecce qui in vefte pretiofa funt, & deliciis. ,-ui

Kdes ejs

domübus regum (unt.

€$ ejus,

26. Sed quid exiftis. vrdere? prophetam ? Uthue dICO vo-

bis & plusqvam Prophetam :

——x

f Maï

27. f H:c eft, de quo fcriptum eft: Ecce mitto. Angelum

meum ánte facæm tuam , qui preeparabit viam tuam ante te.

gï]ql;;

ïVi att,

fce

Tlt6g. | ug

1I.IO.

28. Bicoó enim vobis: Major inter natos mulierum prophe

- p dlcaverum

Marc. t& anne

Bapifta nemo eft, qm autem fminor eff in regno

«s bonitat,

1. 2. Dei majer eii; illo.

quahs etit Y

od

49. Et

Imi hi eil

30 Coflf/lm

V f ravit. )X leï'o þfopfieta magno

adoïefceme füortuo , ah:sque miracue.

m 1 per bapm

lis à Chrifto perpetratis.

declaravit fe memoremr popult fui, il«

: preyr

llque propitium. :

10. EF éipPoeatit , 6c.) Hac, &

n ""*'"ffo,

L7. $ero.) Hujus iniraculi famis ,

quze fequuntur esplicavimus Macth

n Ahtm,

alit faftüm hoc.

c. II 5;2. & deinceps.

Alfare

D usiver lAm 7;:;!'&4;».) Giitod ii Ga-

. Viris) ob &y9veg y "Viri dlli, älP

Tolari T

ZNíza parte. Jucaa factum eft, vulgas

Cxpuh a Jcanné mitli,

ant

fune

Jerormnem Judean, & per

91. Hora.) Lempore:

'ómnes

J

udez idjacentes régioties,

Plagis.) Scilicet cruciatibus, Græce

p

3l uj &

:

lC&Vlmug

18. D« Ommäü*: &ir?) De refufclcaco

eft, /lnge/ TR

Qu *

$

d

i

295

DUUHCATÜT o ov

- $9. Et omnis populus audiens, & publican

*

i5 »xaafüncaye-

[

funt Deum, baptizati baptifmo Joannis.

*

hs -

$0. Phariigei autem, & !

fperiti con

filium ;Defi -' flþ'res»:)e-

v5; Kai

-runt in femetipfos, non baptizati ab eo; " -

&

L

*

.

^

*

-

«

4

;

m

31. Ait autem Dominus: £

—-

C

Zui

| ergo

fimiles

-

£ Mat

alium exe

dlcamh0m1

II.16

Vr a

* nes generationis hujus? & eui' fimiles funt?^ .^^

: loannes

32. Similes funt pueris fedentibus4n foro, .&f'flog:uer*xtibus

n6

&d invicem, & dicentibus: Cantavimus' vobis tlbnsg& nqn*'

i

4

faltaflis: lamentavimus , & non plorafüis:

*33. À Venit enim Joanrnes: Baptifta j neque:

manducans. pa- ^Maf

sörfbus, [

; Diemonium habet.- * 2;4

»

-vifüm. )

. '

nem, neque bibens vinum , & dicitis

"

;

*

m

*

&

1.54. Venit filius ho

minis man

d

ucans

y& "bibens; & dicitis: cii.tg.

te. Jounity

Ecce homo devorator, & biben

d ambu-

s Vmum, «amichs"'wpublicapg-

fum, & peccatorum.

2

refurguhtg

25. Et juftificata eft

fapientia Iailb'c omnibus filiis fuis.

^$6. Rogabat autem illum quidam de Pharifzis, ut mandu-

öaü;awïf m

-Caret cum illo.

Et ingreffus domum Pharifzei difcubuit.

ix , ut'

Vfat.

; Jnne dl

937. i Etecce mulier, quse erat in civitate peccatr

7

Cognovit, quod Jefus accubuiffet

Ma

f:

arundinemä

alabaftrum unguenti:

.in domo Pharifzi , attulit

Cci I4.

38. Et ftans retro fecus pedes ejus , lacrymis coepit rigare 3- Jo-

. IL

velinee

pédesejus, & capillis capitis fui tergebat, &

: Ofculgbgþm: pe- ;n

&

12. 3.

: .des:ejus;,'& u:n.guen;to ungebat.

D dico YO*

/89. Vi-

o Angelum

; —Q**.äg.lïä/?iþ'eawerunt Dtum.) Acquie-

32 L?quentiäm' 4d .im;icem, & c)

m a

e t

vfcentes iis, quam Salvator' dixerat,

C* neoo Qey»SeD dAKNoig , £5 acclaman-

predicaverunt .Dei fanctitatem , &

Jtbus jiä; "autuo.

Videntur pueri alter-

u» prone*

