fwum eff. ) Syrus, Volis ille miffas. efe

dativus. , re leear. - ^

m eft

veróum vita. ld e

; Chriftlus vite

dcm]

auctor miffus eft ad. veftram falutem.

Ó

Seeundum promiffonem.) Patriarchis

E.

E

f I$

fa&am, &ipfimet David, lib. 2. Reg.

; 97. ^Hune £gnorantes.), Eciam Petrus

ticral

7., III Pralm. 88- 4. 36- &alibi.

fupra cap. 3. 17. ignorantiam Judso-

24. Predicante 7a'mine. ) w.ga'mygu'äav-

rum Chriftum occidentiu

:

Vide ibi dicta.

;

m we'xcufav;ic..

A—À

mm,

roc, ideft, cumante predicaffet cum

Deri

ante prxcefliffet ut przco.

^

|udicantes. )

1

A

Prun;

: Bff: j paui

Chfriftum*' ad Cmcem,

——

1

feutia. ) .'ld' CRT » bu.

cqndgmnantes.

PEDSUNIIRSONONTUETER ERKEE

Pf

E

L]

*

C 'A'P-.fü T/'Xm..- :

6I9

*

28

mZVfat

; .E'tw nullam caufam mortis 'i-nvenientesi»in &0, m petierunt

2*7.00,

-2 Pilato, ut interficerent eum.

x

fummaffent omnia, quæ;de eo fcriptaerant;

& 23.

29. Camquecon

-'- deponentes eum de ligrio , pofuerunt eum in monumernto. . 171.

'3o. » Deus vero fufcitavit eum a mortuis tertia die : qui Lucs.

-

vifus eft per dies multos his;

Z

D

-23.2I.

erant

cum €o de* Galilzea i

^

31: Qui fimul afcend

n ]grufalegn & 29.

qui usque nunc funt teftes ejus ad plebem.

.

x

Ld

|

4. Et nos vobis annunti

amus e-a,m , qua?.a

repromiffio fa£ta eft.

1:.

d patres Iiä&roslää;:i:

33. Quoniam hanc

Deus aäin&pläyit'filiis ( )noftris, refufci- Marci

tans.Jeíum , ficut & in Píalmo fe

cundo ícriptum eft Oï'ïil—ixUS* b

meus es tu, e2Zo hodie genui te,

.

34- Quod autem fufcitavit eum a mortui

s, ampliïlsu j'arlnlnxon ïgan

^

20.

reverfurüm in corruptionem, ita dixit: p quia dabo vobis fan-

1111 2

P

fal;

- &a David fidelia.

0.

7.

(I)leoRriS. Inwga'lz'g. S;'xf. leg(;tür': vgfh'is. :

H

plfaie

Imþlev/eruni. ) SciIicef; voces Pro- . . 24. Qgeod autem þfeif;;vit ; &c.

)

55 .3-

phetarum, qui mortem: Chrifti pra- Probat hic. Paulus Chriftum jam r

Q-

E

dixerunt.

ufcitatum amplius non effe moritu-

ls

rum , idque teftimonio 1

29. Con[umma

-fcnt äm'm'aï) Fec/iifen; H

j«

omnia«

-

3. de quo mox dicam. -

faiz can(SS-'

,J

Deponentes.) Miri quidam pii.

O. Deus Verofu[citavit eum a mor-

onplus jam uon reverfurum 1m cor-

/i

ruptisnem.) ld eft, in mortem, mors

fb

£415:) eft,lürrexita mortuis vi fuz di-

enim hominis eft. corruptio.

. Chri-

xinitatis.

lllC

31. Qw vifus

Vxefrpxer dies multos.)

ftus enim femel mortuus & refurgens,

u

/ Scilicet.per qu:draginta, etfi non per

amplius non moritur : alioqui nec in

morte quam obiit corruptus , id eft,

uf

fingulos. "Vide fupra cap. 1..n. 3..

His qui. fipsul afcenderanr cum. eo de

putref cctus , aut in cingres redactus

!ffl

. Galilas.) lu qua tamen: fe illis often-

ii

derat, ut habemus Matt. 26. 32..

La dixit, ) —Deus in fcriþturä, per

I

Ifaíam caj

D

e

- unt. teffes, ) Refartectionis- illius .

tionem: LXX.

-.$5.. 3. .ju-xt:; interpreta-

2

w ad patres noffros repromiffro

Dabo volis f«nüa David )g';!e/id.)

m*

fatlacff.) DéChrifti incarnatione & re-

Senfus eft, fanctas promiffiones Dei

/' demptioné mundi.

'^4. Hazxe Deus 4

j

vite

dimp'evit fs so- .

factas Davidi, faciam fideles, ideft,

fenis.): Filiie patrum. noftrorum, ge--

ratas , fixmas , & ftabiles , quia pre-

jteit

nerationi & genti.no tre.

ftabo quidquid pollicitus fum de Chri-

etrus

fto ex femine ejus, nafcituro. ^ Intér

dgo

Ego bodie genui te. ) Perrefurredtio-

nem, quz in fcrípturis vocatut, rege-,

alia autem, qug de Chrifto ei promifi,

avlt

neratio.

Unde & Chriftus vocatur

eft refurrectio , ut Pfal. r5. n. 10..

. primagenitus mortueruime

Vide- di&ta

Quoniam non derel'inques animam meam

y um

«

"

;/ -Pf. 20 n: 7- 1

45 ii?j&rnf, n;c flaäis /knäum t(tu(n:'qu,

-

€

5

620 n

ACTUUM APOSTOLORUM

45. Ideoque & alias d1c1t q Non dabïs San&um tuum Vldere

g E

qpfal

15 IO. corruptlonem

loquere

73 eg

5. David enim in fua generatlone cum admlmftraü'et vOo-

Dsr l

'daeorum

2. 1^-Juntati Dei, r dormivit , - & appofitus eft ad patres fuos, &

v1d1t corruptionem.

p

qui loq

- 31. Quem vero Deus fuf01tav1t a mortuls non v1d1t cor-

4

ruptionem.

auditer

398. Notum igitur fit vobls, viri fratres, qma per hunc vo-'

4j V

bis remiffio peccatorum annuntiatur , & ab ommbus j qulbus

contrad

-

non potuiftis in lege Moyfi iuftificari ,

PAU

4 T

49. In hoc omnis , qui credit, juftificatur.

oporteb

ilad , 4

40. Videte ergo , ne fupervenlat vobis, quod d1£tum eiï;"

in Prophetis.

ümur.à

sHab

41 s Videte. contemptores, & admn*amml, & dlfperdlml-

(s

I. 5

quia opus operor ego in diebus Veü'ns d quod non

Centiun

credetls 5 ü qu1s enarraverlt VOblS.

m

42.

Exe-

uxecccmsazm

dere corruptionem , qui locus fequentl

Jnmmtmtm' ) Promltcu:ur, &ex-

verficulo cn:atur

: Vide fupra cap. 2.

hibetur.

juris ad &

Micits.

n. 51-

Et 4b omnibus , quibts non potuzj?u,

vobis pre

6. D;zvm' enim 1 /?tagencratzmc)

6c.) Nam veteris legis facramenta , —

Dt[perdt

Colligit argumentum, cum in David

& ceremonie vos falvare , & jufti-

lat, Pa

non queat incortruptibilitatis promif-

ficare non poterant ,

fed folus Chri- -

fio locum habere, de Chrifto intelli-

ftus, ejusque fides, gratia & facra- -

Tatione, (

Eadem fuit ratiocinatio

Tmenta.

marcefcit

gendam.

Üpusape

Petri fupra c. 2;:97. & feq.

39. lz bec. ) Per hunc, fcxllcec

cladem

Iz fua gemeratione.) Suä gtate, fuo

Chriftum.

feculo.

-Omais, qui credit.) Fide viva, quæ

Oþlll L

mfekns

Adminifivaffet .) Serwffct » obedi-

per charitatem 'operatur.

Veüram !

viffct.

Jufiifcatur. ) Per grätlam & ]u&l-

dB

Dormivir.) Mortuus eft.:

tiam infufam ,

uam fcilicet Deus

&t in (

ppofttus eff. ad -parres. fuos..) Re-

animz ob merita Chrifti infundit.

liquis majoribus fuis defun&tis aggre-

40- Im prephetis. ) In uno e prophe-

43 M

m

tis, nimirüm in Habacuc c

I-n.5..

?8y TeQc.

gatus eft.

[

aulus fe-

[HT)/1 ]

Vidi. carrdpttoncm ) P'lffus eft cor-

41. V;dete contemptare: )

érat;

poris dlffoluclonem quz mortem fe-

X

cutus LXX. legit t 433 Zegedim,

qultur

m

pravaricatores, comtemptores fed nofter,

erant fe

rE Qmm vero Deus f /Ezmwt. J Sci-

Aqulla,Symmach T heodor. &Chald. -

olorum

licet Chriftus..

44 Pe;

legunt [» 133 Pagoim,id eft, gentibus,

&ntm ers

38. Netum. zgrtur f * Uolis ,

L£f e. 1

Ufurpat D. Paulus hec verba in fen-

v&bi D.

Claufula eft. totius fermoms, qua

fu allezorito de reprobatione; & ex-

colligitur Chrifto tanquam redem-

ceeatione Judgorum , & fpirituali-

& P.

vaftitate , & àblatione fcripturz, &

Quentiam

ptori,' & Salvatori adhzrendum.

[U lto ma

Per bunc.) Jefum Chrxftum.

-

jus intelligentiz , & facerdotii , &

&l |

«X

-

R

-

L

Xf

CA PU T XH

--

621

1

42 Exeuntibus autem illis, rogab

7

xvid!ere

ant, ut fequenti fabbato

.. loquerentur fibi verba hzec.

d.

43. Cumque

dimiífa effe

t fynagoga ;

?

- fecuti funt multi Ju-

]- daorum,- & co

lentium advenarum, Paulum , & Barnabam:

[uos,ï&

ui loquentes fuadebant eis , ut permaneren

.

t'ingratia Dei.-

44. Sequenti

. vero fabbato pene univerfa Civ'i-tgsæ ,convenvit

s

audire verbum Dei.

u«

45. Videntes autem turb

as Juäæ/j.; feþleti funt Zelo, &

contradicebant his, quae a Paulo

dicebantur, blafphemantes.

: Ws

Barnabas dixerunt: Vobis

-46. Tunc conftanter Paulus, &

oportebat primum loqui verbum Dei : fe

d quoniam repellitis

-

illud , & indignos vos judicatis seternze Vltæ , €Cce conver-

timur ad.Gentes.

L

it nobis deinus: t Pofui te in -lubefn :lfaiæ*;

)erdiäi-

47- Sic enim praecep

h3

--

od g.

, w49. 6.

Celnti:um , ut fis m falute

m usque ad extremum terrae.

*

$

tdi

»

-'Iiþïii 3

[ 548 Au-

2

u a

juris ad t*eghumc&le&e; & fenfuseft: |

.B.!a'jþþbkem,mz:e:,- ) Erac aufein þo'rum'

aut in- Apoftolos blafphemia , quafi

Afpicite, 0 contemptores eorum, que

[

effent feductores ; aut in doctrinam

; me]fu,

vobis predicantur ,

H

tamelty

; Q(Zþerdtngini :j

áQpavisSyre : quafï

eorum , ut falfam, aut in Chriftum ,

& ii

dicat, Perite, exanimamini pre admi-

quafi/non effet Meflias.

jfas Q

ratione, & metu. . Vel, Evanefcite,

46. Vobis. ) Qui eftis e popu

lo Dei,

marcefcite ,. hinc abite.

& f

e

& ad quos priimim Chri&usl ! miiïug

Opus operar. ) . Intelligit

fpirituaïzm

faiiit

cladem, quani diximus.

Indi gko: "U0$ judim?is.') Dum enim

Opas quod zon credetis.

. Oþus adeo

judicatis fpernendam . effe Chrifti fi-

dem , fimul tacite judicatis vos indi-

TAE

qaæ

veftram fuperet. -

infolens , & grave, ut omnem fidem

s

gnos. vi

-

ta xterna.

IHla enim nemo

;& Juül

; 42- Exeuntibus joé

Synagdggä , ut

dignus e

ft, nifi qui fidem ChriR?lCar

cet Dui

eft in Greco.

peffic..

.

1fundll

43. Colentium advemarum. ) c'tf3ou£-

Cozverttmur

p UI

»» meocwqórey prolelytorum Demnm cq-

e pope

lentium, piorum religioforum.

Evangelium , & Chl-'i-fïum pradica-

iTnus.

j5

;

quS le

— In gratia Dej. ) Qua preventi cc-

47. Pracepit.) Dum enim przdixit

: hgedlllly

perant fequi fidem C*hxfi['t:i, & Apo-

;er Ifaiam fe decreviffe, & velle ut

d n0eh

ftolorum.

Chriftus fit lus , & falus gentium,

s 44 Peme umiverfa civitas. ) Mos

confequénter hoc ipfo decrevit & vo-

&Chlld'

enim erat, ut Gentiles ab auditione

luit, precepitque Apoftolis, quos Chri-

d

fti precones deftinavit, ut Gentibus

j i fen-

verbi Dei non excluderentur.

&

45. Videnm:res autem turbas. ) Fre-

Chriftum'predicent;atqueita ejuslucem

quentiam4, & concurfum. audtcgruxn

& falutem illis impertiant. . Vel fin-

fpitltuïh

olito majorem.

z

pliciter fignificat Paulus, hoc fibi a

| tm'Z,

jdotil

t

| Zelo. ) Invidia ? & indignftpijnggv

Diominox preceptum fuiffe, ut fcilicet

X

p

622

X TU MC þ,o/s 'r-(gf)' L6R UM

48 Audientes autem Gentes gavifze füht, & glor—ifi'caban—t -

j

verbum Domini : &

E

D

ES

ad vitam seternam.

.cre'diderunt 3 q'uotqu(ït erant pfæo"rdjpatif

-

Mil

/49. Diffeminabatur

ft Jl

regionem.

: autem verbum Domml per uni,y'lþerfan:f;': -

Ly(r

L

j?

50. Judaei

autem concitaverunt mulieres reliziofas , & ho-

popult

1

nellas, & primos civitatis, &excitaverunt perfecutionem in

1177

Paulum, & Barnabam, & ejecerunt eos de finibus fuis.

Vusi

S'I u Ati

lli : excuffo pply;e',re pedum- in eosgïvgnerunt.lxcq.

I0.14. nium.

qu

Mlarci

5. F.

0.

11 quoque ;ePieban.tuf gaqdi?, & Splrltu fan-

4

Luca

J

—

- D E

P

-

o CA pXUfI'-P,

p5

xFl

*

P

ir&c j &v predicaret ,Evangeliüm omni

Evängeliis regnum colorum 'vc;zgatur

deon

;(

€reatur&.

Ecclefia, quia hac per facramenta ,

Pofzii,) Ponam preteritim pro fu-

fidem & gratiam nos dirigit & ducit

iracur

turo, ut frequenter ufurpare folent

ad celum.

3.

prophete, ob certitudinem rei futura,

5o. Religiofas.) Miliere

g Gäntïl"es,

:

tes m

tanquam przterite.

aut Judaici ritus, religionis , aut fu-

dante

dU2 ncem Geztium, €&fc.

) Ut verita-

perftitionis fux tenaces.

. Mulieres

tis Evangelice lucem' Gentibus affe-

enim cum blandiloque fiat & pertina-

4.]

ras, & falutarem doctrinam omnibus

'ces, apte funt magnos motus ciere ,

f

etant

pradices.-

8

2

viros autipropinquos fuos incitantes.

49. Gezzes.) -

Gentiles;

Hgneffas. ) ivo yuuovag. , primariag |

Gavifs [ant. ) Suo borno, nofxmalxq

& divites, hz enimhabitu coi

ofito

]udeorurm.

E

*

olent.

T. (

& ornato ( fvzyXuov, ) uti

m

Verbum Domini.) Évangelium. .

It:lice . dicere

j

18 , 'pagne I:Q?zorate e

1

- €rediderunt quotquor erant praordina-

prsncipali.

à

Loque

H oad vitam aternam. ) - NOox preor-

51. Excuffo s putv

ere pedam. )Juxta 4

li fide

dinati in, Greco eft, cereygusyoi,

Grm

id, quod jufferat Dominus Matth. cap.

erdinati, difpofiti. Loquitur de prz-

IO. . I4. ut facerent Apoftoli apud .

$. 4

deftinatione , non completa, que eft

€os, qui Evangclium non

ET :

"

Pa

ad gloriam , fed. de incompleta ,

bant.

Vide ibi dicta.

É

-adæittef

1

&Cerün

fidem , & gloriam juftifi-

Icomium. ) Qu eít Licaonie urbs

quz eft ad

Offenfo

cationis.

-Et fenfus eft , credidiffe

celebris ad Taurum .montem.

lm

eos quibus erat preordinatum , ut da-

5$2- Replebamrmur | gaudio. - )

Hoc

Th98,

retur auxilium efficax, ut, crederent.

enim Deus fidelibus afpirare folet in-

Adie

perfecutionibus.

Porro pet wiram erernam, metonymi-

$Sic Apoftoli fupra

10g p

ce intelliguntur auxilia gratiz; quibus

Cap; 5, 41-

Lant gaudentes. a confpe-

Vàtore:

ad eternam vitam pervenitur. . Sic I.

& copci!i , uouiam, digni -hbabirs. [umt -

K,

joan. cap. 5. 15. dicitur : O5 bo-

pro "BOomzine

elu conttmeliam pats.

M

Clüxum

micidanon habet viram ateruam in fezpfo

Spirizu fautlo.) Scilicet robore fidei,.

TEligig

maeentezm , id eft gratiam , qux eft

fpei & charitatis," aliotumque dono- ,

4

rum Spiritus San&i.

-

QUIR j

via ad vitarxm'kætcmgmr, fic f?pe 1:1

D u

625

[

'abant

us

CAPUT XIV.

D

digati

Muh*zs ïudæomm , àc Etbnicorum kcinii fidem in Cbryïum 7

qui

erfam

[cmzem*zbus , concitatur a Sfudeis tumultus i zipof?olos ;

D

— "Lyfiram fugiunt , ubi Paulus claudum a matris. utero curat ;

&

gopulumque ,. ac Jacerdotes ob id, ipfis. tamquam diis faæ*zjïcare

m i

volentes egre compefcunt : fid concitata a "fudeis /upervementz-

LI

bus-turba , Paulus lapidatur , €? pro mortuo relmgmtur * CUT-

p.

j

^

qua furrexzj?at dpe & Bamabas difcipulos per varia la .

exbortantes , &?. presbyteros ordinantes , fever-

n:f:fn

Iuntur Antzocbzam.

UT

A&um e& autem Iconii , ut fimul introirent íà. fynago-

*F

gam Judaeorum, & loquerentur , ita ut crederet ju-

!

*

dæorum & Gracorum copiofa multitudo.

"QCabUE

a Qu1 vero increduli fuerunt Judaei , fufc1taverunt., & ad

nentà ,

1racund1am concitaverunt animas Gentium- adverfus fratres.

; ducit

3. Multo igitur tempore. demorati fünt, fiduciálitér agen-

ntilesy

tes in Dommo teftimonium perbibente verbo gratice fuc,

t fi.

dante figna , & prodigia fieri per manus eorum.

ulieres

r«

.. 4. Divifa eft autem multitudo civitatis : & quidam quldem

ctere ,

erant cum Judais , quldam vero cum Apoftohs.

tantes,

$ Cum

matlas

oftto

Gentilibus credlderant, ut dl&um eft

;

0

Jent,

I. Slmul ) Paulus' fcilicet & Barna-

verficulo primo ;. hinc fa&um, ut di- '

rdle e

Laquerem*ur ) Evangehzarent Chn-

utius ibi Paulus Q Barnabas fubüPce-

fh fidem & legem.

*

rent.

Jut

Gracormm. ) "Gertilium.

F;ducmhter agente: in. Dominos )

h. cip

^Q. d iracundtaum cozcitaverunt. )

wapprmaZo/.moa libere & palam, cum

8pü

loquentes, tum quidvis aliud , quod

mittee

éxaxGca», mhlignitate 1mpleverunc,

fecerunt malos, malevolos averfos ;

e re chriftiana eflet , agentes.

offenfos , iracundos.

-

Tej?tmamum perhbibente, ) SCIIlCet

T

Amma: /Gentium, ) Gent.lllum ani-

Domino juvante predicationem LE-

Tmo

vangelii: crebrts miraculis,

Hoc

let if

Ad'verfls fratre.r ) Id eft Chn('na-

Ver£o gratm fma.) ]ta appellat E-

nos, prefertim Apoftolos, quafi no.

vangehum, Qquia gratiam annuntiàt

fora

vatores eilent, & turbatores reipu-

& affert ,. nimirum Dei amicitiam ,

M/þ(

blice, inducentes novum Deum cru-

juftitiam, falutem & vitam zternam.

| [W

cifixum , ejusque novam fidem, &

4. Divifa ef. A.

dexío94 , þt[a ,

febifemate fetta.

rellgmnem

;äael,

. Mselto. tg:tur fempere demomtt D

Cum. Apoffolis. ) Pro Apoftolis, &

Qn0*

qua multi tam ex ]udæxs ; quam ex

cum À poüohs.

-

o

624

ACTUUM APOSTOLORUM

Q.

^s. Cum autem fattus effet 1mpetus Gentilium , & Judzo-

eonfti

:

rum cum p11nc1p1bus fuls, ut contumeliis . aiHcerent » & la-

4

pidarent eos, .

6. Intelligentes confugerunt ad civitates Lycaomæ, Ly-

fu*nus,

ftram, & Derben & univer(am in c1rcmtu reglonem, & ibi-

nis.cot

& mu

evangehzantes erant. (1)

N

,7. Et quidam vir Lyitris mfirmus pedibus fedebat clau-

dus ex utero matris fuae, qui numquam ambulayerat.

ingred

ff ]

9. Hic audivit Paulum loquentem.

Qui intuitus eum &.

videns quia fidem haberet , ut falvus fieret,

benefa

9. Dixit magna voce : Surge fuper pedes tuos re&us. Et

jmplen

e*nlmt, & ambulabat.

p

-1O. "Türbae autem cuni v1d11"ent, quod fecerat. Paulus, le-

larent

18.

vaverunt vocem füam, Lycaomce dicentes: Dn fimiles fatti -

hommlbus defcenderunt ad nos. :

fulai,

exira C

11. Et vocabant Barnabam Jovem , Paulum Vero. Mercu-

rium 5 quoniam ipfe erat dux verbi.

() N

I2. - Sacerdos quoque Jovis, qui erat ante civitatem , tau-

Vidima

ros, & coronas ante Januas afferens ; cum popuhs volebat .

]H

facrlflcare.

2

13. Quod.

&rditur

in edit. Skxt. addltur

Et commota e& omnis multitudoin do&r:-

A.

[

"

na eorum.

: Paulus autem, & Barnabas morabantur Lyftris.

-

plura àp

Coroa

"5. Ht oeontumeliis affecrent.) Ufe/- WAsro, nimirum ex letitia- adepcæ

Aïi!f ]4

«2 , refpondet. ltalico noüro . Per [fanitatis , juxta' oraculum Ifai. & 35.

Gmusew

ar lora .uz affronte.

16. Tunc /2/11': ffeut cervns claudses.

6. lutelligentes. ) Apo&oh hanc]u-

idem, p

daorum & Gennhum contra fe con-

Io. Szmiles fatt; bominibus.) Affum-

y 01!64!

pta humana fpecie. -

*

amabe

ipxratmnem " O'uwäov"rsg, re mte//e(fïa,

re cagrzztd

41. Er vocabant Barnabam Jovem.) .

D

- Licaonia:). Ef provincia in. Afia

Quod ftatura effet procerior, &tate

faim toc

fortaffe gmudlor Y corpoms fpecne

muribu

minore prope Phiygiam, a qua mon-

tibus.feparatur.

palchnor.

b1

patatum

7 dufirmus pedzbu.r.) aäwarog , im-

Quoniam ipfe erat dux verbi.) Præcx-

Onfif

puus in concionando, ideoque cre-

udæl,cn

potens, invalidus , captus pedlbue.

' ditus Mercurius, qui abantiquis: elo—

àtr x af

detuitus eum.») ertiMcoag mrraa id,

eft, cum in egm oculos chl,xüTet

quenttæ Deus habebatur.

KC , n

Vzdem quia fdem baberet. ).N«m

*

/ IÀ. Om erat agte ctvttatem.) Qul F

Ert/itn

]uplter in füburbiis fuam habebat

V trbai

ejns dcf (deria vultus , ocnls , geffus, at- -

aram, & templum, ! Hunc effe fcn-

tentio im audiende , fatis predebanr ,

l4 4

ait Beda.-

Spiritu etiam prophetico

fum par.et ex Grgco, rüv ÓYog rOv ow-rog

Vtlsiy

potrit^noffe Paulus claudi fidem &

wgo T4G WONEGG. .

a

quàm v

danitatis defiderium.

Is !

Ef coronas. ) Quibus- vn&lmas coro-

fttitis (

9. Exilivir.) lllico. fe in pedes ere-

nare folebant. Unde Ovad. 15 Me-

xit & faluav:c ; Dam in (Jræco eft,. :amorph

B?Hv [7

4

M

!

i

(CAP [ i* XiV.

625

x*; Ou*o;d ubi aud

J;Jd*o- l

ierunt Apoftoli, Barnabas & Paulus,

conífciffis tunicis fuis exilierunt in turbas clamantes, -

M

14. Ét dicentes : Viri , quid hsec facitis? & nos mortales

d

fumus, fimiles vobis homines , annuntiantes vobis ab his va-

g,Ly-

, ii

nis.Cco

:

43320

& mare, & omnid, qus in eis funt :

nverti ad Deum vivum, a qui fecit coelum,- & terram ,

;

i

fs

Pfalm

i$. Quiin praeteri

tis generat

ioni

;t .þclall-

x

ibus dimifit omnes gentes

145.6.

*

ingredi vias fuas.

Apoc.

— 16, Et. quidem non.

fine. teftimonio femetipfum reliquit,

14. "

"t

benefaciens de coelo , dans pluvias, & tem

implens cibo, & laetitia, corda noftra (1).

pora. frq&ifera :

tu;./j K

LI

17. Et haec dicentes, v

E

fedavemnt turb

larent.

*

T

ds, ne fibi ximmd-—x

Lluä"æxle-

'S

18. Supervener

ünt autem quidarti ab-*An'tïochijaj-, & ïconio E

les J

Tudeei, & perfuafis turbis, lapidantesque Paulum traxerunt

MefCt;-

extra civitatem, exii&imänites- e'umnmrtuquefïa.

—

i 19.' : Ciï- i

»

; 'I)FNom'a, ip edit. Siut. legitur

: à eorum. j

l, t

- Jngredl YTasg /;245'. j S

uo itioré xViVe-

vo]ebat

Vitma labe carens , & frf/?fmt:jï;?m.

formas

re, fuas fequendo concu

pif centide $.

| Silitur «mte $45 ,

vittis prafrgnis. 6

errores, & falfa numina,

Quod

Atir 0.

De hoc veterum.fitu , vide

16. Non ffhte teffimonioveliquie femetis.

" do«(ïri-

lura apud Carolum Pafchaliur: de

pfum. ) Id eft, non paffus, eft defide-

Corona lib. 4« cap. 16/& 17«

rfare rmioftales viam, qua ducerentur

r adeptz

Arztejantm:.) Ad dothus ve

ftibula;

ad Deum ; nam dedit

fi

na & ax*'gu-er

|fii; .5

Gracus enim habet zv^o»ac, fed fenfus

$

nienta, qu£ illum , qua

quidem te-

ldu

idem, nam veftibula funt ante januas.

ftes, hominibüus proderent,. Exbene-«

Volebat facrifcare.) Utri

qg? , tam

ficiisenim naturalibus,quibus hbomines.

Barnabe , quám Paulo.

j Affdm-

Scificetf

Deus affecit, affurgere poí

iuimus —ir'ï

I3. Quod wbr audrerunt. )

illius cogitationer.

:

j W?WI)

fam voces clamantiutm, Di; frmiles bo-

Témpora frutlfeya. j

D

: ï&ïngUenS

«bh Ma:e

minibus, 6c. quam ftrepitum, & ap*

annüm in varia tempora & tempefta.

paratum facrificare volentium.

-

j lpeit

tes ; quibus fuos attribuit. fructus,

Con[ciffis tunicis fuis: ) Ut folebant

frürnenti, vini, pomorutri,nucum, &e,

j) Prac-

Jüdsi, cüm blafphemiam audirenr, aut

lyp/esns cibo, )

Victum .

X

ge: C

àtr x aliquod nuntium ad aures acci-

Jargiter fuppeditans,

abunde &, '

iquis l

deret , in luctu etiam- & posnitentia.

Er letítia.) Exhilarantut enim cor-

iv

*

"Exillerutt im füvbas. ) . lnfilierunt

*

da, & recreantuür éibo, & variisanni.

" u-

n turbam, déenduo ««

-

u habcþü |

" 10« 4b bis vatis.). Jove, Mércurio,

tetnpeftatibus, & fructibus earum.

s

1g. SupcFvéherunt suftm.) Studioid —

;elïe a

aliisque idolis ; que non fufit aliud

fecerunt ex Judaifmi zelo, & odio

uam vani & mendaces dii.

gff&ïomg

15. E przære;-iti:,generqfiqnibus ) Præ-

Chriftianifmi ac Pauli, nt

vilhm-evv ers

feritis temporibus:

terent.

.rr'raf

coro

$.

$9

M.e'-ï :

"

: ?iäl

H

um äjo)m Mezeééb. T? V H.

Kkkk -

j

655

ACTUUM APOSTOLORUM

06

19. Crcumdantlbus autem eum difcipulis J furgens intta-

tulerui

vit civitatem, & poftera die profe&us eft. cum Barnaba in

Derben.

f

Gentil

20. Cumque evanzehzaifent cwætatl illi, & doculifent mul.

1]

pulis

tos , reverfi fünt Lyftram, & Iconium, & Anticchiam. -

ä;;

2f. Conürmantes animas dlfcxpuloi*um , exhortantesque ,

ut permanerent in fide: & quoniam per multas trlbulatlenes

oportet nos intrare in regnum Dei.

Orit .

22. Et cum co:æft:tmfï'ent illis per fingulas Ecclefias preaby—

ï?

DBZM |

teros,

: & oraffent cum jejunat .wmbus, commendaverunt eos

[hhs t

Dommo, in quem crediderunt.

diraii

23. Tranfeuntesque Pifidiam , venerunt in Pamphyllam,

24. Et loquentes verbum Domm1 in Pergen,. defcendelunt

M

.

-

in Attaliam

& Supr

25. b Ft inde navigaverunt Antiochiam, unde erant tradltl

t3 l: gratlæ De1

, in opus, quod compleverunt

^

26 Cum

I.ET

fs (3l

Perpm/' Gs turbis. »

Quod fedu&ores

pium premiffum fuit ordinationi, ut

effent Paulus & Barnabas , & fedi-

factum etiam fuit in ordinatione Pau-

2 ]

tiofi-novum .numen t:tlfum annunti-

li & Barnabe , cap. precedenti n. 2.

Adverí

antes.

3. etiamnum folec premitti m 01d1-

bas, d

Lapidautes. ) A;Scu*av*ræg, eum lap:-

nationibus.

3

daffcnt, -

Commtudaverunt. ) Paulus fcnhcec

Jerufa

& Barnabas..

19. Circwemdantibus autem enm difci-

Duxmoeer.

pulis. ) Ut vel mortuum fepelirent,

nienfes, &c.

- Eos. ) Fideles.

Ly&renfea ? Ico-

vel vivum r.cgerenc, & Judzis abfcon-

-

fenfüs e

derent.

Dammo.) Ut is eos in. fide fufcepca

&urgens intravit civitatem. ) Videtur

confervaret & promoveret.

CXX)()fgei

miraculo fanitati reftitutus ; nam qui

23. Pamphyltam. ) Eft A(ie mino-

tions F

Cap. I'*

ita male babebat, ut crederetur mor-

ris regio, quz nunc fimul cum .Cili-

l 0PA

tuus, non potuit per fe furgere, & tan-

cia dicitur Caramazia,

Plfidla vero

quam validus in civitatem redire, &

eft Ciliciz pars.

Is Qui

bofiridie in uxbeém proficifci..

24. rerge.) Quz eft urbs Pamphl-

iffendu,

6c.) In

ig.

Gd f

22. Er cu«m «conflitwiffent ,

W6 D

Gr&co eft, XEigoTonQGuyTtg , id eft,

Atmlmm,) Qux etiam urbs eft Pam—

bat Pau

Omanus 4xtendem'e: :

ive imponentes;

philie juxta Corycium promontori-

177

Paulus fcilicez , & Barnabas manuum

um, hodie appellatur Saz4/a.

Vide

hac lmpofï;mne Prcsbyteros facro

plura apud. Qrteliuia in I'hefauro

4ptry,

ritu ordinarunt.

Geographico.

ïædlca:

dpt

Presbyreros, ) Tum majores, id. eü

25. Jntiochiam. ) Syiie.

Cetdo,

Epifcopós; tum minores, id eft, fa-

Unde eragt tradits granta Dei.) Un-

cerdotes ordinarios.

de difcefferant cum gratia Dei ,

25 T

E. eraffent cum jejunationibus. ld eft,

fauftis precationibus fidelium , quibus

Dutit m

€0s abeunces profecuti fuexant, Vel

nül g

yüerologxa. Oiatio enim , & jeju-

-

-

Con ,

CAPU T XIV. & XV..

657

Mit9e

26 C'u4m autem veniffent, & congifïer'gaiï'ent Ecclefiam, re-

tulerunt quanta feciffet Deus cum illis , & quia aperuiifet

aba jj

Gentibus oftium fidei.

1tkmu—li

-27. Morati funt autem tem

1

PUS npn mdöicüm cüm. diíci-

pulis.

Syque ,

"d

n 4A Pj'U T xv.

atiaqes

| Oæ;ïa Ahtiacbiæ- feditione propter fïudæos , "volentes Gentes. ad

)räsb&-

Deum conver[as circumcidi , Paulus, & Barnabas rem ad zpo-

IHF €0$

ftolos referunt , qui pofl. Petri , &? Sfacobi fuffragia.,. communi

decreto per. litteras [Tatuunt , Gentes. comver[as. non. ligari lege

jat

— Moyfi :

Paulus cupiens ab 2ntiocbia imvifere loca , in

.demt

E

- quibus pradicaverat , feparatur a. Barnaba, eo

| tïaöiti

- quod nollet. oannem a[Jumi, -

T quidam defcendentes dejüdæa docebant frati'es : aQt/iïa 4 Gal.

Guïh

«E

—

nificircumcida

K

mini fecindum morem .D/iqyfï,'npn pote- 5. a.

füs falvarti.

ipni , lt

& B grnäbæ

)n€ Pa

2. Fatta ergo feditione non minima Paulo,

nti n 2'

adverfus illos, ftatuerunt, ut afcenderent Paulus, & Barna-

in,'ordi-

-bas, & quidanialii ex aliis, ad Apoftolos ,

& presbytgfi'os in

one.

»

fcifct

|. Jeruíalem fuper hac quzetti

.

Kkkk 2

3. llli

, I

fenfus eít, traditi üSpirþituk fan&b illos

T äaidam dc;/fändenfaik dedfuda;:.)

VE

fufc&pta

expofcenti ad minifterium przdica-

E« pro fuo Judaifmo pugnan-

-

tionis Evangelii inter Gentes , fupra

tes , quafi folis Judzis promitfus effec

g mino-

-cap. I3. num. 3.

Meflias, & falus tantum per legem

n Gl

l1m opus quod compleverunt. ). HaGe-

Mofaicam parari poffet..

Antiqui ,

nus quidem , fed non ita; ut fibicon-

grayes au(ctores feditionis & difcor-

jja vero

. fiftendum ducerent , & finem przdi-

:

thutn authorem faciunt.

diz, qu& hoc capite narratur, Cerin-

Pamphi'

candi facere vellent.

96. Deus cum silis. ) Sic alibi dice.

NUf circumcidamini. ) Sub circum-

me'

- bat Paulus, Ne» ego , fed gratia Dei

cifione per fynecdochen totam legem

mecum , 1. ad Cor. cap. Io. 15.

Moyfis & Judaifmi intellige : hujus.

Aperuffet Gentibus off um fídes.^) Per

enim initium, ingreffus, & profeffio

- Vil

redicationém vocando, & pet fidem

erat circumcifto.

,',h,e[ällf?

& ba

D)

ptifmum in E&ïcleüam introdu-

Secundum morem .M

)

/ff.-) Secugdum

cendo.

ritum legis Mofaice.

U

207: Tempus non medicum.) Baronius

Q« Falla ftditione. ) gdotoc , * i-

]

-

utat manfiffe biennium

qTíOswG , contentione $ diftepatione.

Dé 1

; fciliqgc anno

,q

Jus

Chrifti 49. & 5o.

d

ytus habet : Ortus ef (wnuitos: pluri-

"

Vd

:

t

Cfvm

jäpnfi-s. j þhciochus.

-

mus & d(l/?eftdfio.

X

A

^

628

ACTUUM APOSTO—'LO,RUM ;

d

&T

-T ärgp' dedu&i ab Ecelefia , pertranfibant Pheenicen ,

.

i

Ils p

&

Samari

am, narrantes converfionem Gentium, &*fa'cxigbgnt

mnibus fratribus.:

*

m

gaddium magnum o

*

1fu

d e0:

^4. Cum au:em ven

iffent Jerofolymam , fufcept

nt ab Eg»-

I0

clefia, & ab Apoftolis & fenioribus, anxmn-igntes',qganta

cetvi

Deus feciffet cum illis.

*

'*. Surrexerunt autem qui

dam äehh.æmü Eharä—ifäeorum.;, qui

portai

IU

crediderunt, dicentes: Quia oportet circumc

1

1d1 €0$ , pfæf

quam

^ cipere quoque fervare legem Moyfi,

[2

b Gal-

6. b Conve

perunïque . Apoftoli, &

:

J

feniores videre de verbo

& a

?. 1. hoc.

1 Ge

1, Cu

m autem magna ('Gh(luiütio;üeïef ;

. furgens. Petrus

ifratres , yos fcifis, quoniam ab antiquis

,

cSupr dixit ad eos : e Viri

Y

J

10.20.

^

-

iebus Deus in nobis elegit, per os mgtlm auc -'r'e-'Gäfgth* yer-

*

u

| bgm Evangelii,' & cyedgre;

fome

*

aE

u

i À

"

ï. '.-:;,:8. EC

R EE

: P?t;la

65' (Bialrvnlc/zä'»e 4d'verfu: tlos )

äe*ni- m hz;

efís. hoc loco *fnoink : fu&ni;u—;-

in malanít partem,

dit p&

Paulo & Barnaba negantibus circum-

T

cifionem effe neceflariam, illis vero

Qui credider unt. )

Qui Chriftianis

ln

contra tenentibus & affirmantibus

fuium amplexi erant.

;

cd

fine' circumcifione falutem -contin-

6. .Conveneruntque

Apoffoli , öc )

r

Hoc eft primum Conclligm ,. quod

Qium-

gere non polie.

in Ecclefia celebratum eft.

m f

Ex 4liis, ) Ex parte adverfa

xQ(;rin.f

" Confultare ,

&hi & judaizantium.

-Fidere de verbo boc. )

fitt v

& decernere de prefenti controverfia.

Tj

44 Apoftolos. ) Petrüm , Jacobum

Verbum hoc loco, ut fxpe alibi, pos

Cerita

& Joannem, ut patet. Galat. cap, 2.

nitür pro re aut negotio.

r

9. ceteri enim Apoftoli per orbem

- Sits

erant difperfi. -

7. Conquifitie, ) Difceptatio.

$urgens Petrus. ) Quafi PrinCC.PS

Sine

Er Presbyteros.) 'Tum Sacerdotes,

Apoftolorum , & primas Ecclefi ,

Ti

sum Épifcopos,

Epifcopi in.conci-

qui audita controverfie in utramque

Yyar

lio jus habent fuffragii , Sacetdotes

interfunt ut confiliarii & dodores,

partem difcepratione, hic eam primus

Fia

qua(i judex definit ;; unde mox ejus

& b

Vide Bellarminum lib, ï*;'[.' de Concil.

fententiam feQuiwr- $. Jacob*ufï,'

am |

gap. I5. & 16.

ceteri . omnes,

I0

. Dedutii. )

L

. æ-;:oksy?äg yT£6 , pr)æ

44 antiquis. diebus- ) jam.

iafider&-,

2

4

2/], & per b

f

r

[2

ten

:

um honoris caufa dedu£ti-

eye aliquod vie f;')gcj-

jam dudum , id eft, a converfione

&j

Cornelii, de qua cap. Io. clapfi jam

t

Phenicep £$. Samartam. ) Per quag

erant annicirciter quatuordecim ; nam

4

Antiochia Jerofoly

h

Cornelius. creditur baptizatus anno

t

n j

itet eft,

mam c?gdþptibus

Ch:i&i 37. Concilium aute

$

m hakbicufm

Itus

4- Cum illis,) Vlde

anno 5I.

N

gpum. 26.

fuþeriþri Cïlpf

- Deus m "o

Ls5 elegit per"o'sv mcm&, P

*

Q

| D;ffe&aï," qomen

Quafi dicat ; Deus inser nos .nfc;,,s.le.-

hu

»5. Dr k«i'eï/z'- M

CAPUT- XV.

626

icen,

P.

9. Ft qui novit corda Deus, teftimonium .perhibuit, d Jans 4S«pr

æbant

- jllis Spiritum fan&um , ficut & nobis.

iO.45-

9. Et nihil difcrevit mter no*s & illosy äd». pumflcams cor-

b F.

dæ eorum.

N-

quinta

Io. Nunc ergo qUId tentatis Deum , imponere Jugum fuper

cervices dlfcup-uloæum, quod neque patres noftri, neque nos

Qu

portaere potuimus ?

j pre

11. Sed per gra iam Domini* Jefu Ghrlfm creälmus falvaru

quemadmodum & illi.

Verbo

A2. Tacuit autem omnis multitudo & audiebant Ba—rnabam,

& Paulum narrantes quantà Deus fecilet figna, & prodigia.

Petrus

in Gen'ibus per eos.

vtquis

:35. Et poftquam tacuerunt ?

refpoadlr ïacobus , dicens:

5$ Yl*

Vir! fratres, audite me.

14. Simon narravit, quemadmodum primum Deus vifitavit

»

fomere ex Gentibus p0pulum nomini fuo.

——

Kkkk 3

I$ Et

famitur

gn: per quem Gentes audu.ent Evan..

ni vocac farcinarnl mnumerab;lmm

bfervátionum.

nfhams

gelium, & declararet etiam .illds in

Ec..ïrfïam admittendas eífe..

lJ. $ed per gratmm Bomini * ffc

1 6*-)

- g. Er qui novit corda Dens. ) Deus COr-

Quafi dicat «

Non funt Obllgdndl

, dium fcrutator, qui optime novit qui-

Chriftiani ad ceremonias legis, noa

; quod

. mam fincere quzrant Deum, & capaces

n graviflimum,

modo quia: funt jugu

fun:

unt inutiles ad.

[ul;are.

fint gratiz, & falutisa Chrifto allata,

fed ctiam quoniam

Qveria

Te/hmamum perbibust. ) Hu;us ün-

juftificationem , nec per eas , fed pcr

ceritatis & capacitatis.

Chiifti. gtatiiumr credimus nos falvari,

9i, (0*

Sieut & nobis.). Id eft, vifibil fpecie.

ficut & 'patres noftri falvati funt.

"u5 Nibil dz[crerv:t ister nos f)' :l[a: J

I2. Taenir eulema amm: mult:mda.)

rincepr

' Sine perfogarum acceptione nonillos

Hoc fuo filentio reverens Petrum,

minus admittens quam nosad grdtuam

ejusque dicta approbans., & ipfius

lefæo

ramque

Evangelu.

fententiz & dcfiiitiosi 4cqpxc(ccns,

n

Fide purificans &orda corum. ) Fide

quam confirmarunt Paulus & Barna-

& baptiómo eos purificans , ita ut

bas, narraütes quanta feciffet Deus

jam immundi cenferi non debeant.

figna & prodigia in Gentibusper eos..

J y

Io. Quid tenzatis Deun ? ) Deum

13. Refpondir jacabw ) ld eft, or-

rldCMo

tentat qui ejus clara certaque dicta,

fuseft poft Petrum primus fente ntmn

ejilgrie

& juffa in dubium revocat.

^[alis

dwere ; & Petri fententiam robordre.

*

enim tentat Deüm an vere & ferio,

IQq. Simon.) Petrus, qui antea di-

f jum.

cebatur Slmon.

1 j naftl

an joco-boc dixerit & jufferit. — Aut

; anno

"certe, an in di&tis & ]uihs fuls fit flr-

Primum.) ldeft, 4£ æzttgu;s diebus,

"

gqmus ö( conftans.

ut dixit Petrus n. 7.

bicarm

Neque nos portare pammus ) Id quod

Dzhs vifitavir [umere , ö'c P Verba.

&gre & difficulter . portavimus.

S.

videntur fic ordinanda.

Deus vifita-

pl )

Augu&xnus ferm. g de .yerbis Domi-

