uptids. ) | Ad nuptiale con-

,

mon licere , nihi] tamen pronuntiare

vivium. .

Wincipibus '

aufifunt, ne forte a Chrifto confu-

Non. difeumbas.) Ne atcumbas , fci-

fe:

tarentur.

licet tua. fponte., & injutfus.

,.mo'ï'lbusl

"pprehenfum. ) Cum illmg manu

Hogoratior.) Honore dignior.

[jr abom ru

apprehenditiet.

. O. Naïiäfïmum locum fenere.) Infe»

(05. Cujus veff

rum a[rnus , Gc. ) Ar-l

riorem locum , àut etiam ultimum,

gumentum eft a minore ad majas pror-

nemine eorum, qui pof't té accubue-

fus, qü4le hibuimus fupra cap. 13.

rant,tibi cedente.

num. 15. Maulto majoris opetis erat

"IO. Uv cume venerir , 6$c. ) : Non fie

vif'ïcïefv

afinum , aut bovem ( quod ipfi facie-

L

*

gni(ï?ftt finem , qu?m ipe&are . quis

N

X

z

x

&

/

-—

340

XEVAN;G-EL—I'I SECUNDUM LUC

"afc*äknde fu

perius. Tuhc erit Atibi L'glor'iä'i'co'räm 'ü'mb'uïx,d*ï,fcurï].

z

Es

ää

| Em aH

- bentibus.

T lls ^rogo i

£

at,

1

25.12.

IT. b Quia omnis , . q

ui fe exal

z

:

tat , 'humiiiabïtU'f , &qui fe

to. Eal

Infra.

humiliat j exaltabitur. -

- fife.

itavera;t: c Cum »»ffaci's

18.14....12. Dicebat autem & ei, qui fe inv

- a Ette

cTob. prandium : aut coenam , noli vocare amicos tuos ; neque fra-

[ tus paterfat

4 7- trestuos, neque cognatos, nequ

rov.

?

& vicinos neque divites : ne

Ciriatis: &

^

forte te & ipfi reinvitent , & fiat tibi retributio. :

] du huc

3

9

I3. Sed cum facis convivium

1VOCADenBeles. debilgs ; clau-

: D

dos , & coecos:

* foc locus e

'hon habenf retribuerä t

.14. Et beatus eris , quia

iþi : ?etljif

1. Et at

buetur enim tibi in refürrectione juftorurm.

E

X

N

| t int*gre :

15. Heec cum audiffet quidam de fimul difcum

bentibus , -dlt-—-

4Mag Xit li : Beatus, qui manducabit panem in regno Dei.-

Pohescste r

d2. 25

16. At ipfe dixit ei: d Homo

ten duerre; f

Apoc. & vocavit multos.

/

-

quidgm fecit coenam r/n'agqanþ;

IS. g.

- Cducirmm &

17. Et mifit fervum fuum hora coenze dicere invitatis

Pv

; . hefo ineufa

j

venirent ,-quia jam parata funt omnia.

- Cenam cynter

- Cipeslto viti

18. Et coeperunt fimul omnes excufare. Primus dixit e

Villam emi, & neceffe ha

?

1 A I

4

beo exire , & videre illam: rogo te;

lum,

-

: H*'äe T exc

h*abe me ?xcpfatuln.

I9. Et

:.numl (]lliïgd C

debeat, f&d eve

'ntumk',j' qui ut þluri-

16.- Cænam- m&gnam.-)

Multis &

9 Wal

mum accidat.

magnificis épulis inftructam, vide di--

p " ia jj

-dpta ad trahe

II. Quia omnis qui fe bxalrar , o

&a Matth. cap. 22. 2. cena hc-ma-

Quafi dicat : Verum enim eft quod

gna calefte convivium fignificat, quod

[ M. M

vulgo dici folet, Omes, &c. videtur

nobis Dominus inftruxit in colis.

-Weltur ad of

enim fuiífe proverbium.

Ita aliqui ;

Multos, ) Honoratiflimos quosque

! A fümtitio f

malim tamen infignes hafce fenten-

-0 füfninic

tias Chrifto tribuere.

& ditillimos civium fuorum, populi

primarios , videlicet Pontifices, Sa-

-Humiltabitur. )

;

cerdotes , Levitas, Scribas, Phari-

E nuncli.o Optis n

liari.

/Id eft, folet Eulþi-

feos , Seniores Judzorum, immo po-

" Cfü f

Exaltalitur.) Solet Q(älcari.

TllCatne

pulum fuuim univerfum , quem pecu-

.12. Frat tibs vetributio.

) -Ben-efïcïï

liari: indulgentia complectebatur..

compenfatio.

17. Mifit fervum fuurm. ) Singulare

Thtnus

» Jf

I3. Deéies.) A'mm&;»oug,v mancos,

loco pluralis, ferves /2os.) Apoftolos

Justa. il

dp

mutilos.

Il ca

intelligit, & alios Evangelii pradi-

T0 jg

$4

14- No» babent vetribuere. ) Vicerti

Catores,

Aliqui Chriftum. incerpr?

tibi rependere non poffunt..

tantur.

; ea.'tl: tll

.

Rerribuetur enim tibi,68c. ) Retri-

d8. Speul. ) ^ A'aG ].L;-ä'g, ex- una,

lffr)m Vi

buet Deus in futuro fzculo.

fcilicet fententia,

ex condic&to.

..

uno con-fcnfquualfi

z

I5. Beatus qui manducabit , &c. )

Forte putavit cor

porales epulas, &

Villam emi, €&:.) Non eft illicitum

Pateg,

t

delicias futuras in regno Dei.

UuXxQe

) Ditg

Orbls I

villang, aut þboves' emere , aut

*

!j 4&1)

"res «

CAPUT X[V

341

| (hfcum-

- g. Ft alter dixit:

Tüga boum emi quinque , & eo probare

."ila?-rogo te ,habe me excufatum.

& qui fe

20. Et alius dixit : Uxorem duxi , &; 1deo non poff'um ve-

nn'e.

'um facis

'"sr. Et reverfus fervus nuntiavithzec c'ommo fuo Tmc ira-

tqufr- T

tus paterfamilias ; dixit fervo fuo :-Exicito in platéas, & vicos

VIt6S : n€

civitatis : & pauperes , ac. debiles, & coecos, & claudos iniro-

duc huc.

E

les, clü- -

22. Etait fervus: Domme factum eft ut 1mperaft1 &ad.

X 3

-

.

-huc locus eft.

b1 re n-

23. Et ait dominus fervo : exi in Vias , &fepes &compel—

de mtrare ut 1mp;eatL,r domus mea.

1bus, dl-

»

Uu3

. 24. Dico

l.

3

rem ducere; foliicitudo tamen rerum

paupereserant, quia virtutis &-cha-

caducarum & ad illas,affeftus & ad-

ritátis auro caárebant:

Debiles, quia

uibus

atis , t

hzfio incaufa funt, ut multi invitati

viribus de&tituti fpiritaalibus ,

coenam contemuant, & illius partx-

vitiis. refifterent :

Caci , quia

1

uccimn

- cipes fuo vitio non fiant.

veritatis non afpiciebant :

Claudi,

dixt e*

quia per viam divinorum præcepto-

dium.

Vilam. ) Arygw, agrum , præ-

rum ambulare nefciebant.

tozo &

Habe me exmjdwm ) Apud doml-

22. Ef adbuc locus ef. ) Nam in - da-

num, qui ad ccnam invitat.

emo Patris met mauffones apgu!ta fumt, ut

19 E

'19. f4g« boum.) Paria boum.

ait Chriftus Joan. cap. 14. 2. fïng-

Multis &

TEo probare illa.). Àn valida fint, &

catur etiam numerum præde&xmco-

qm, videdie —

"apta ad trahendum aratrum.

rum effe implendum, nullumque ex

OI.-Nuntiavit bac dommo /2;0. ) Hoc

locis, qux Deus in cclefti cena pre--

d liacmde

'mücäfy qüod

-dicitur ad ornamentum parabols ,

"paravit, vacuum relinquendum:

L in as

ut narratio fit probabilis , & mori-

23. Ex: 1 vias 6f fepes.) Jubet vo-

bus humainis : confentanea.

Deus

cari etiam pauperes , qul extra, ClVl-

108 quque

furts POP"h

enim , cui omnia funt exploratiflima,

tatem funt, quo üg,mfïcatur nou fc«

xtifices , $r

muntio opus non habet.

lum Ethnicos, qui Judzis vicini emnc,

iba5y Ph:m

Exi cito in plateas, 6c.) Gentium

ut Samarltanos

Antiochenos ,

-

1ndtcatur v.ocatio.

Judai ad cenam

mafcenos , fed alios etiam longe di-

J unmopo'

gen pecu-

' vocati venire noluerunt, repulit illos

ftantes , Africanos, [Erhiopes , In-

Gebatur-

ominus, juffitque hchmcos vocari,

dos, &c. vocandos effe, quod no-

.juxta illud Pauli & Barnabeg, A&o-

ftris temporibus adimpletur miifioni-

Singult

bus in novum orbem.

) ApoR

0108

rum cap. 135. 46 J'obis opertebat pri

0 elll Præ

dl-

mum logu: 'veraüm Dei , fe4 quoniam

In vias.) ln itinera quovis ducen-

repell:t:: Illud, €$. indignos vos jedtcazts

tià, m longe lateque pcu:em;ea regio-

"m mcerpre

"afernt vita (1d eft cong. coleftis, )

nes.

gx lWo

vegce 'comvertimur ad gentes , f C enim

Sepes.): Loca fepibus; cm&a, in pa-

grcipit nobis Dominus.

gos & domos rufticas , ad nationes

fenfu quaü

In plateas , & vicos civitatis.) Per

barbaras , a Judmis fuis. limitibus

eü l]llcltum

omnes orbis reciones & provincias.

mari etiaim , totoque orbe divifas.

auc 1130'

Pauperes ac debiles, &e. ) Gentiles

Comþelc Intrart. ) Slgmficatm* ar^

-re !

34*

EVANGELII SECUNDUM LUC.

.24. Dico autem vobis , quod nemo v1rorw^n 1llorum ; qm

aT Àt

tezem, n

vocati funt , guítabit coenam meam.

25. Ibant autem turbse multae. cum eo:.& converfus d1x1t

bus occu:

,

à

E

ad 1llos,

e Mat..

togat €a.

26. « Si quis venit ad me , & non odit patrem fuum ; &

s 3/

matrem , & uxorem , & filios, & fratres , &forores, adhuc

3 Sic

f Miat.

que poff

10.38.

: autem , & animam fuam , hom poteft meus effe difcipulus.

&16

.27. f Et qui non baju!at crucem fuam ,. & venit polt me ,

M pb

mv

24-

non poteft meus effe difcipulus.

/l WC.

s. N«

28. Quisenitr ex vobisvolens turrim ædläcare, nonne prms

fed fotas

9* fedens computat fumptus ; qui-neceflarii funt ,

fi habcat ad

perficiendum:

ag Ne,. pofceuquam pofuent fundamentüm., & non potue-

rit perficere , omnes, qui vident , incipiant 1lludere la.

&trilis . (

30. Dicentes : qua hic homo coepit ædiücare , & non po-

f , Dari

tuit confummare ?'

,

b

av Aut

-

Jifa)

dens patristamilias defiderium & fum-

plus qe iam Chriftum , aut lz.gem elus

ma liberalitas , cupientis fuas delicias

commuünicare.

,amar e p ,ffumuc.

cum quamplurimis.

. Er qui nonm bajulat , öc ) Baju-

Preterea magna vis & efficacitas pre-

larc crucem-eft ad moitem crucis fe-

Tant

dicationis Evangelice rudes , agre-

rendam paratum elle ; folebant enim

fis, & barbaroq homises a vitiisab-

üt :

qui in crucem. agebantur , fuam ipfi

fnahcntxs, & ad falutis viam addu-

cruc.m ad de&xmtum furphcu locuin

31. Inirgs

«entis.

bajulare.

petitionem

lLapleatur.) Suo deftinato nu/mero.

28. us enim ex 'vaäu y- &fe) Duo—

tfv fufee

24. Qui vocadi ftmt.) Et venire.

'"bus exeiplis declarat non effe rem fa-

liperioriftm

recufarunt.

-

cilem fieri dxfupulnm ipfius, fed eti-

-

Iis,

Nemo vullabi? cenam meam, ) Ne

àm atque etiam confiderandam & pon-

Cügltat )

tünc quuiem cum inutili ponitentia .

derandam, cum difcipulum ejus para-

Dtcts wl

du&l, dolebunt fe 1nV1tant1bUs* fer-

tum effe Oporteat ,' ut quemadmodum

3* Mgar

jam dixit,

bajulet crucem fuam, '&

Q d

At de

vis nom paruiffe.

Neque enim ab

1l

pae

«ternis fuppliciis ad tehcmatem &ter-

oderit mxmam fuam, & omma qus

*

0 OOnüw

nàm tranfiri poteft.

chara ilii funt. -

Tinum,

Terrim. ediffcare. ) Metaphora tur-

26.. Si 7»;1: venit Ad me. ) Ur fe

33 Sic e

mei fubjiciat difciplina , quemadmo-

ris edificationis fiznificatur fufceptw

Ttimiiu 54

dum vos facere velle yidemini.

rci ardug & duffmhs.

umptuss l'en

Sedens. ) ld eft, per otium, &

;

ii

Et non odiz. ) Non abfolute, fed

apud fe.-

CODià il

Tüeuseffa T

cnmpimcuve, id eft, pre me, qua-

Camþutdt ) 4« , m!cul:: fuebdu- .

üntiatiy eq

tenus mihi, aut legi mee contram

cit rationem , Hgmfïcatur attentà &

4 BWIIM

funt

diligens cogitatio.

M

Ne—

A;zmam/imm.) Id eft, vitam.

$9. L ludeve «i. ) Eum ridere,

Qque enim nos, aut vitam noftram

39 ijummare ) Perücere.

;

35 NPque

z*

T iojua.

rJ

2

L

-

L

L

OCe p m xiv.'& XV.

313

E Aut quis rex iturus committere bellum adverfus alium

um i guï-

regem , non fedens prius cogitat , fi poffit cum decem «milli-

bus occurrere el , qui €um vigin'i millibus venit ad fe?

etfus dixit

-32. Alioquin adhuc illo longe a

?

gente , l*egatipgem rni;tens,

fuum 1 &

rogat ea , quse pacis funt :

.

-33. Sic ergo omnis ex vo

bis, qui. non rehuhtüt omnibus,

es, adhuc

fcipulus

quae poffidet , non poteft meus effe difcipulus. ?

34.

nd1e- gMat

i,

.g Bonum ett fal. Si autem fal evanu'erit', in quo co

5

13

tur ?

Marc.

35. Neque in'tetram ,

nequxel in fterquilinium utile eft

yie prius

? 9. 49

fed foras mittetur. Qui habet aures au,diendil ; audiat.

habcaþ ul

*

CAPUT XY.

on pdfue-

,

'S??ii/i& , & Pbarifeis murmurantibus , quod þeccatoräs-lvrecipe-

vet , parabolas proponit de ove , €? dracbma perditis , ac inren-

glllrlon'P?t

Hs , € defilio prodigo ad patrem rever[o , benigneque ab ipfo

31*.«Aut

Jufcepto [eniore filio indigne boc ferente : quantum fit in

d

uper peccatore poenitentiam

. Jigem CW

: cgle gaudium f

»

agenite.

) i

n cudette

I. [ Rant autem appro

pinquantes 'ei4 publ.icanif ;

& peccatores

ut audirent illum.

2s Et

jepunt enim

, fum a

noxium ; reddit enim terram fterilem ;

;plicii Jocim

-

; 31. Itnuseus camn)iffärc 6ellu'm,) Éx-

peditionem / parans , - fignificatur rei

Unde legzmus $m fcrapturis urbes quasdam

ardue fufceptio; quemadmodum &

dra vitlerum [ale feminatas , ut nullum

n ipffs germen oriretur, ut aic D. Hye-

die at

ris.

fuperiori fimilitudine æd?fïcagion'is sur-

ron: in cap. s. "Matthsi.

Locus au-

BUSQ fed eti.

Cagitat.) fieNsusrai , confultat.

tem fcripturg , ad quem refpicit R

ia &pot*

' Decem millibus.) Militum.

Judic. cap. 9. num. 45. ubt. Abime-

n &

PM'R'

* 82. Regat ea qua pacis fent.) "Tta-

lech dicitur Sichem deftruxiffe , t2

ao

ut; fal in ea difpergerer.

&at de pace componenda, ne fi cum

illo conüigatv,k dedgcus rcfergt: & da-

Neque n þärqui!inium. ) Quo ta-

! omnia, q

mnutmm.

men proje&tz resalie utiles funt, nam

( 83. Sic ergo omnis ex wobis , qui zten

poftquam computruerint, facundan-

1 hOl;a t

renuntidt, €$c. ) Uc enim «dificatori

dis agris adhibentur.

z

Foras mittetur.) Utres prorfusinu-

u fquePtia

fumptus, regi expeditionem paranti

:

d

copis militares ; fic ei, qui difcipulus

tilis.

: ogium9 &

meuseffe vulcz, omnium rerum abre-

nuntiatio eít neceffaria.

z

cat, que di&a funt intelligantur, &

g[c';lü! fü h

d)

4. Bonwm eft fal , &$c.) ,yide di&

expendantur ; fuut enim confidera-

( 4gcegtd .

. Matthei cap. 5. 13:

tiorge digniflima.

N

ant antem 4yfrpp;nqu4me:,ff e«)

3

&. Neque in terram. ) - Sal in ter-

ridefb'

ram pï*"oje&q*m , utile non eft, immo

E

Solebant appropinquare, lo-

ao

1

34

EVANGELILSECUNDUM LUC

ao

-4. Et murmurabant Pharifzei , & Scribze, dlcentes : Qula

u At

-

hic peccatores recipit , & manducat cum 11115

n. Etd

3. Ét ait ad illos parabolam iftam dicens:

«Mlat,

nem fubft

4.:a Quis ex vobis homo , qui habet centum oves z & fi

tam:

19:1?: perdiderit unam ex illis , nonne dimittit nonaginta novem in

n. Ett

deferto, & vaditadillam, quse perierat, donec inveniat eam?

5. Etcum invenerit eam , imponitin humeros fuos gaudens:

lefcentior

qum, &

* 6. Et veniens domum convocat ámicos , & vicinos, dicens

i E

illis: congratulamIm mihi , quia 1nven1 ovem meam, qua per-

ierat ?

lidi in fer

7. Dico vobb, quod ita gaudlum erit in coelo fuper uno

Bescraene r a

peccatore poemtemlam agente , qUa*n fuper nonagmta novem

II A as

Juftis , qui non indigent poenltentla.

$. Aut qua& mulier habéns drachmas decem fi perdlderlt

. WüS dixit,

ümma Jetiti

drachmam unam , nonne accendit lucernam, & everrit domum,

* tüm filtum f

& quserit dlhgenter , donec inveniat ?

- Bom WJA

9. Et cum invenerit ; convocatamicas , & vicinas , dlcens.

glï jid enim à

- Wt Denm

Congratulamlm mlhl, qu1a inveni drachmam, quam perdlde-

Tedeuntes ]il

ram ?

'etim Chrift

ro. Ita dico vobis gaudium erit coram Angehs Dei fuper

A$ ovicula;

uno peccatore poemtentmrz agente

3 Ovile-ten.

-

N

1 I. A1t

Pmmcentu

du

"p D

* pitbat,

) Dlmfm;.]

Jebant verfari- cum illo eumgae invi-

pter illum peccatorem, qui Deo re-

U omnes

tare ; non enim voluit Evangelifta,

'conciliatus eft, qux propter alios not

Dis] peccatore

fa&tum unum fingulare re:.enfeze, fed

occurrit :

fic mater plus gaudet,

uod

I2. Diyir ,

confuetudinem , quam Pharifei ia

filius convaluerit, quam de con

d

ant.

ln agf

Chrifto reprehendebant.

aliorum valetudine.

E mnum In

Pub/zmm ) De quibus vide dl&a

Qui mon indigenut pæmtemza ) Con-

E. a

cap: 5. 46.

verfione ad Deum, licet nullus fit,

Party u)j

ui faltem ob levm ,peccata poniten-

À

Cllftatum t

Ut andirent sllum. ) INon accede-

tentiam agere non debeat, .

dicere,

bant ad jefum ut, fautorem fcelerum

- üitatis ob

"fuorum ,fed ut ægrot: ad medicum ,

dimitte zobisdebita noffra.

D:v;þ illis

ut fanzn entur,

8. Drachmas decezm.) Drachma eft

E hátyu gmr

Pärtcm 101 ;

9. Peccatores reczpn*.) Ad colloqul-

enus numi argentei æqulvalens uni

um admittit ,

& cum 1111s verfacur,

J

ilio Romano, aut uni regah fopa-

ttlïm 1]][ lel

mbum capit.

nico.

^

RE Quanttms

(4e Quis ex volis laama ) Quis ve-

Everrit.) Adhibitis fcopis n'mveb

ftrum,

DUXNI

u dCfïmvn

fordes domus., ne forte inter illas

N

"Jp deferto.) . In pafculs

numus ]lateat.

Eodem hec fimili-

N Conf i

7. Gaudinm. ) Intellige gaudnum

tudo tendit, quo precedens.

redltatem d]

novum & przfens, quod nova ac fin-

IO. Coram Aagelis Dei.). Mox co-

&t

gulans racto gaudendi. occurrat pro-

r4m , fupereü Latiny. phrafi.

bat, fe]

qll

--

nfmc

*

E

w

-

345

-

H Qüia |

E Ait autem : Homo .,qþuidäm habuit.duos filios :

12. Et dixit adolefceritiorex illis patri: Pater da mihi portio-

nem fubftantiae

A

.x?es ,f -

tiam:.

F

, quae n?e .cpntjngint. Et d1v1f1t llhs fubftgni

fovemin .

*13.. Et no

n poft -rhultgs dies ., ; congr'ega-tia; omnlbus , »v ado-

eniat eam? .

ceaudens: .

leícentior filius peregre profettus eft in regionem longin-

quam , & ibi diffipavit fubítantiam: fuam vivendo luxuriofe.

x,dems F

14. Et poftquam omnia confummalfet fa&a eít fames va-

x

lida in regione il;a , & ipfe -coepit' egere.

(uper uno

H

1. t

a novef

OYI. At 4u?em; & ) Quod ha&e-

rjabolä' vero' ipfa id þoüulabat,

b

nus dixit, confirmat exemplo patris

non potuiffet. pater ille perfonam

perdiderit "

fumma letitia & gratulatione perdi-

exprimere., nifi feciffet.

Libere no-

jt domum -

tum filium fuum recipiestis.

bifcum. agit Deus , & ad. noftram

-Homo quidam, 65c.) : Deum intelli-

voluntatem . accommodate , difceden-

; dieus

git ;id enim agebat Chriítus, ut often-

tes a fe, non prohibet; redeuntes am-

deret, Deum ad fe per ponitentiam

ple&itur. Et non potuiffet filius mi-

redeuntes libenter admittere.

Ipfe

nor bona fua diifipare, quod ad. fen-

nperdide-

'etiam Chriftus fignificatur, qui per-

fum parabolzm,erat in primis neceifa-

ditas oviculas requirebat, « inventas

rium, nifi ea/illi pater indulgentia

Del fupei :

'ad ovile reportabat, qui peccatores

quadam infolita «conceffiffet. ; fignifi-

ad ponitentidm venientes ]xtus exci-

catur,autem , Deum . hominem a. fe

piebat.

creatum , & variis nature « gratiz

i Aït

€

Duos

/

filios.) Per majorem natu fili-

donis natum relinquere in manu con-

lium omnes jufti, per minorem om-

filii fui , ut loquitur Ecclefiafticus

uiþ Deb a

xes peccatores intelliguntu

r.

cap. I5. num. T4..

d

vt aliosnod

I2. Dixit adelefcemtscr ,

& ) Ut

$. d;es. ) Fervet

audet, quo8..

]

I3. Non. pof vmulto

folent adolefcentiores minus fapere,

enim juventus in perficiendis animi

i de cOIl v-' nt j ].

& alienum imperium'fe*rre impatien-

conceptibus.

&

tius, & ad libertatem afpirare.

Le regionem longinqua

m Hs n

a

i )

Cor-

|Partem fubfantia , 6c.) Partem fa-

f -

fcilicet quo longius abefler a. patre,

. nullus

cultatum tuarum , qu& mihi jure hx-

liberius. vivere . poffet.

Regio lou-

at

enitet

reditatis obventara eft.

ginqua , oblivio e. Dei, inquit,D. Au-

Dsvifie illis fubftanztam. )

| Licet fra'-

guítinus lib. 2

uzft. Evang. cap. 33-

;t ; & wdi'cere,

,

ter natu grandior bonoium fuorüm

Xerum etiam illud Pfalmifta: Qzes

pachma efï" j

partem non petiverit , dicitur tamen

qui elongant [e a te , peribunt: perdi-

yival

[2 un

etiam illi divififfe, quia definiens pa-

difüs omnes qui farticantur abs te.. Pfal.

ter quantum junióri dandum eflet, eo

2..num. 27.

?

L-egüli Hlfpal |

Vivenda duxiri

[

niort.

ipfo definivit tantamdem debere fe-

f^. ) Prodigaliter,

O I$ nfovet ,

Porro- licet pater nulla lege,

intemperanter , libidinofe , in omni

aut confuetudiue cogeretur filiis h-

luxu veftium , conviviorum, & cere-

é inter il]&S '

reditatem dividere, non tamen veta-

rorum, quz meretricis amores comi-

, haC fl

batur. Fecit autem non ,quod opor-

tari folent.

E

,

enS;

Pa-

!

Vox *

tebat, fed quod licebat facere.

14- Cuz[umma[fet. )

...;

)

X

Co.nfunnpfiiïcc,

yi

N

Bidn c4U Com. Menocbo ITD VIID

r

.

$46

.EVANGELII ?SE&UNDUM LUC.

15. Et abiit , & adhaefit uni civium regionisillius.

l

Etmi-

- demerce

fit illum in villam fuam , ut pafceret porcos.: -

)9

.16. Et cupiebat implere ventrem fuum

de

20. Et

filiquis, qwspor

1

- €i manducabant , & nemo illi dabat,

*sv

E N

.. XT. Ia. fe autem reverfus, dixitz Quanti mercenar

ii m do

& accum

mo patris mei abundant panibus: ego autem hic fame pereo*

- 9t Di

18. Surgam , & ibo ad patrem meum , & dicam ei : Pa:er,

ettes jmn

?2. Dh

.peccavi ir; coelum, & coram te :

1g.Jam

[ piman,

.dimpamïf 'bona fua: n'mtïä ügn'iüca-

Nemo i"l!:i ;'464'1. )

Aiferva)ban'tuæ

& calceat

tur, charitas , & alia dona Dei.

enim fillique, ut folent glandes, &

Fames valida.) Magna virtutis, &

certum quoddam demenfum illi da-

13 RE

. quorumcumque bonorum egeftas ; in

batur, quodporcis objiceret , ex quo

: du;emus.

tegione enim Jibidinis, luxus. & vo-

non poterat , veritus fortaffe ne ob«

luptatis , non eft virtuti locus. Ali-

fervaretur, & deprehenderetur, quid-

Resccemkqiupe s

qui iaterpretantur de ejpeffate : verbi

iam in cibum fuum convertere;

D

H

g, d

ei ; carebat enim admonitione «

as filiquas multi Patres faculares

E UI

- fuafione , ut perditos mores corrige-

fcientias feris fuavitare refonantes

"It 4

ret,

ut loquitur. Auguftinus, fignificare

- illinum no

15. Er, aliir.

Hebraifmus -.e&' E

putant ; alii voluptates ; alii peccata

.

1

a,

t

ibus pececator non faturatur?

Taer. ) E

* quemadmodurm f[i diceres , decrevit

g

d

: Ptäl' H'atmn

herum

xrere,

F'ortaffe generatim tantum fignifica-

lll 'ïffe&u»,

Adb

&

!

) E^xoA494, emphafim ha-

tur miferabilis ftatus peccatoris, qui

. Mt, t lac

bet ; exprimit enim diligentiam, in-

ad ultimam morum právitatem vene-

rit , qui omni fpirituali cibo deftitui-

- Moveat,

duftriam, ^ artem, qua fe folent hu-

4

Petayj g

. jusmodi niferabiles homines in do-

tur.gratie & donorum Dei.

à um,qui(

mios divitum infinuare.

17. Ia fe reverfus. ) Ad cor,f"a'ä

; Bites,

Ut pafceret porcos. ) Quo nullum

vilius eft. miniftertum.

Porcos ple-

mentem meliórem, intelle&tum dante

E o

ipidi-

vexatione. lfai. 29. 19.

tOntx; te,

fique demones, alii carnales ct

aAl-

Duanti mrcenaris, ) Quot, quam.

I $. Vecay,

tates, alii fenfus intelligunt.

M

multi mercede conducti famuli, quí

donatus putat folum fignificari mife-

funtinfimi in familia. |Porro illi per

-OBütum

rabiliorem illius adolefcentis ftatum ,

LE 7)

/

mercenarios in. domo Déi fignifican-

;Iai.)

n

& per eum miferabiliorem illorum

[-

tur, Qui infimo funt gradu, ficur.in

.'( I:'Mfrmqr vfl

'conditionem , qui fefe diabol

g,inf,

x

;--

familia funt mercenarii, licct etiam

, ^0 du o

vitutem tradiderunt.

Y

"

. fiiug,

4l

N

I6. Deffliquis.) A'

TO TY xeäg'c'n'æv.

ipfi fint fiii.

Aäundquf ponibus. ) .Pane ,cibo

20,

O

"Fri&us eft oblongus, colore fufco,

omnis generis, nihil illis deeft.

Hoc

ideo di

Taporedulci. : Jealis dicurntur, Caro£ze.

;

Adtüm

Fortaife appellantur xtoezri« , quod

£0 4UuTcm.

) Qui non mercenarius,

-

'cornui fint fimilia figura & colore ;

fed filius eram.

*

Vetofinj e

nam cornu, ut notum

Hic.) À domo pater

na f eparatuä.

Y Quod

aQ

'citur,

e&, uäga; di-

Fame

Vüt

lls

pereo.) Wleþïcenariis long?'mïf

Quas porci manducabant. ) In cali-

ferior.

l Venire

dioribus regionibus,ubi magna eft fru-

19. Surgam.) Hebraifmus eft, quo

C Ui ls

- &uum illorum copia

utuntur Hebrzi,cum alicujus operís

n iv ls

D

3 pog;is daii fo-

d de

Vita

lent..

Ndet

exoidium fignificant J qu:iä cuin nihil

Á

CAPUT XV.

l :.bemi-

g0. Jamnon fum dignus vocari filiu

d

B

s tuüs : fac me ficut unum

de me:rcenariis tuls.

, quipr

-20. Et furgens venit

ad þatrem fuumCum atif-em adhuc

]

: |

longe effet , vidit illum pater ipfius & mifericordia motus eft,

arii m 60;

& accurrens cecidit fuper collum ejus , & ofculatus eft eum.

ime pereo:

21. Dixitque ei filius : pater peccavi in coelum ; & coram

Á

& : Pa5

] te, jam non fum dignus vocari fiius tuus.

f erte fcolam

22. Dixit autem pater ad fervos fuos : Cito pro

agj

—

primam , & induite illum , & date annulum in manum ejus ,

*

A ffevabautur

& calceamenta in pedes ejus :

: glandes, (

23.,Et adducite vitulum

f.

enfuit ii d-

aginatum ,."& OCC-i&itä 4 & ,mar;æ

eeret , ex quo

'.du;emus ,& e'pulemlur..

ortaffe ae 07

- 24 ïQtïi'æ

d

joetur, qui

| converter i2

ecurrens. ) N eque enim lenta &

agimus,, federe folemus;. cuinx.aliquid

tarda eft divina mifericordia.

res facularei

agere aggredimur, fürgimus,

e rtfunantt! à

e- d patrem meum. )

.«uem gle.m'enï-

Cecidir [uper. collum ejus , &re. ) Non

NU

tiflimum noví.

rejecit dezenerem , non exprobravit

Parer. ) Patrem vocare ftatuitpro-

vitz turpitudinem, fed: necdura audi-

. alij peccitd

tis filit precibus paratum oftendit fe

on faturaturt

pter noturam ; jam przfertim. indutus

um üg"iäcaf

filii affe&u, quem prius totum exue-

recipere in gratiam. poenitentem.

etoris , Qu

. gat, Ut hac ratione ad. clementiam

92« Proferte ffolamp. imam.) Gracn

moveat.-

z

p2

E

emphafim habent, ri» €oAd», m ewriy,

itatem vele

folam illam, illamprimam ,quafi certam

cibo de itüp

Peccarvs im celum.) In, feu adverfus

pa.

Deum, qui colos hab

3

itat, &in ca-

quandam, & eximiam veftem defignet,

lites.

qua omnium, qu& dormi funt, pulcher-

)' Ad £on, ad

Et coram te. ) In

xima fit. & pretiofiilima ftola , co^j z

] confpectu tuo,

Grece, ve(tis eft oblonga, ad talos

eüeäum du

*

IOG. Vecar:

-füurruas. ) Redipi im

usqué demiffa, tam vixis quam fcmi-

Quot: qu

priftinum gradum, & honorem ffilii.

nis congruens,

famyll, À l

— Ra me fcut senum. de mercexzarits

"nuuinm.) Aureun:, qui ormatus

eft hominis liberi & locupletis. . Hac

Porr il

n

Uuis. ) Ex quo excidi primo ordine , di-

pai fig

] gsenemeve fecundo, rantum at peni-

ornamenta & veftimenta pretiofa, qua

du

ücut n

"£«s me abjcas Ut inquit E

y-*

reverío ad.pasrem . filio tribuuntur,

4 euum

" Tnius.

x

id fignificant, quod probare Chriftus

m

;Nolebat.: Majws effe gaudium faper uno

QO. Cw» anute

m adhne: Jonge. effet--)

Pant:

cito

-Hoc ideo-dicitur, quia & fieri potuit,

peccatore penskctitiam agente , quam [u-

O& fa&um! fuiffe in. fimili: exemplo

pré.mowagrni4 novem , qui gon dgds-

Jis dlv

verofiniile videbatur, & eraf valde.ad

gext pamtentia : neque habere Deum

qercendtt

f

,EïtüiQaämä u,lrl«gä::. prateritorum peccato-

id, quod.ágebatur, accommo datum;,ut

intelligeremus, quam przfto fit Deus

rum , cum peccator ad. illum toto cor-

nl fC

pmws

- « ad. fe venire volentibus , qui cum ad-

de convertitur , quo. minus eum.im

anis Jof

cmi'

" Buc illi longe fint, id. eft, fimul at-

eumdem , aut meliorem etiam ,quam

- que in' ultt

N

"A

quo: ante peccatuin fuerat , ftatum re-

ni$ animi- receilibus. con-

lfmus Cüu q j

; fülia. de vita muta

h

n

"

ftitiat. Namilli adolefcenti antequam

jlicjtt ?

ida moliri i*'nciïgim;:c,-

gic m

E? *v&det . d aiwum- owuxm:.,

pams domo cäkieeäetee » numquam

348

EVANGELH SECUNDUM LUC

7:44. Quia hic-filius meus mortuus erat , & revixit : perie- | * D

rat , & inventus eft. Et coeperunt epulari.

0 T hic mort

25. Erat autern filius ejus fenior in agro, & cum veniret, -

^

& appropinquaret domui , audivit fymphoniam , & chorum.

26. Et vocavit

:

unum de-ferv'is,u&"interi*ogavit, quid hac

| w pän

effent. :

BMas , i

27. líque

dixit illi :-) Frater tuüs venit, & occidit

pätgr tuu*äi

E fbeftr

vitulum faginatum , quia falvum illum recepit.

T gm,ac;

/8. Indignatus eft autem , & nolebat introire.

ilius egreffus , coepit rogare illum.

Fater eiig? :

g

39. At ille refpondens, dixit patri fuo: Ecce tot annis fet-

vio tibi, & numquam mandatum tuum.preeterivi, & num

dedifti mihi hocdum , ut.cum amicis meis epularer :

quam

x.' le

:30. Sed poftquam filius tuus hic,.qui devoravit fubftantiam

d

fuam cum meretricibu

Tw

s , venit , occidifti illi vitulum fagin;f

illpm N

tum.

"

24 A

tipg Bo f

.a.

*

4 Et

:

li: Fili",— tu fer-nperfm'ecy:um es, & ;ämm

J

— E dentior

]

- mea tua funt.

Ie,

A

1

P

L

3 2 Eyqp,ü;- :

——

fortaffe. ftola i-lläfp*rim'a' data. fuefac. -a agro, 8:.). Occüpatus COIgþdiS

Porro minutim difquirere , quid fto-

paternis agris , & fuis.

»^

Tente "

Sympbontam.) Confonanti

TVéttnten

la, quidannulus, quid calcei aut vi-

cordem concentum.

*j

am, COI?'

1 Oinmh p

tlus faginatus , fignificent , licet ad

. d tecum |

tropologiam utile fit ,^ àd fenfum li-

Chorum. ) Saltantium

& t(:ripu'dïig,ri-"

teralem affequendum non eít admo-

tium , vel canentium.

-BIO fratre

dum neceffarium , ut notávit Maldo-

29. Ipdignatus efl autem ,

ff 6') Qlwd

. ferünivar

natus , quia funt parabole emblema-

hic de indignatione filii narratur , eft

- M0 potes.

uedam acceífio ad implendam para-

I

tà & ornamenta ad narrationem proba-

lb

bilem reddendam , & humanis mori-

bolam adje&a ; eft enim verifimile fe-

Su

.bus & confuetudini accommodatam.

niorem filium eo-cafu indignationem

Chrilys ü

'Q4. Mórtuus erat. £9 revixir. ) Mor-

concepturum fuiffe. -... Vel certe non

L Detoriy

tuum dicit , non vere , fed aut opi-

u

ità eft ad rem per parabolam fignifi-

catam accommodandum , ut figaifi-

Vétlos ute,

nione fua , qua cum per - multos an-

e

* , di

nos lon

geabtuiffet, & vix quidquam

cet juftos. indignaturos invifurofque

tores uti d.

de eo -fuäf

etauditum, pro mortuo eum

ponitentibus ; fed tanta Deum. erga

Iedire poih

habuerit ; aut quia perierat ignotis fe-

ponitentes peccatores benignitate ufu-

o

dibus errans mifer ; qüod idem fere

rum j*ut ipfi etiam jufti materiam quo-

t gnificar

eft ac fi mortuus fuiffet , ut . pofterius

dammodo"mynnurandïhqbleic 4S.Ai.£[gän-

),;;x

:

Vi

membrum fit explicatio prioris, Qi

tur.

RUC domus

in peecatis funt , mortui funt , quia

29. Serv

jo tibi)).

i

u Vlultg

gratia carent , qux vità eft ánims. -

familig tum. ^

H

-0nrpne T fqmper mecu

m es) "Tu a-me

QS. Filiuscjns fenior.), Quem fupra.

hactenus /non receffifüi , nihilque in-

temp,

"num. ]

LE E AR

m()n t

ämen

? þHe. '

E

l

*

te nQVif acþidif y ymiärg;r,i suo ,We |

* :

z - ,

Rn

CAPUT kv. & XVL.-

349

ebat , q.uiä frater tuus.

xt: pene

;28. ïEp.ulari autem ,. & gaudere oport

h

:

& revixit : perierat, & inventus eüf

ic mo-'rtuusv.erat,'

m veniret,

MA

!

CAPUT XVL..

& chorm,

K.

, quid hi

Per parabolmh de vjillico iniquitatis. bortatur'adfäciendas. eleemo-

(mas , docens, quid mereatur fidelis , .aut infidelis mammone di-

l ptet tuuä)

fpenfator , quodque tiemo [ervire poteft Deo , & mammone : Le*

gem , ac propbetas u(que ad Joaunem. fuiffe dicit , & nibil de-Le-

Tatet ergo

iurum : nec dimittendam ullo mado uxorem , ut alia

ge peri

vite epulone. & Lazarb

t ann)s "

: vducatur : de di

mendico.

,

x oumquen

cebat autem & ad difcipulos fuos : Homoi quidam erat

:eïubüantïam

x p

/

dives , qui habebat villicum : & hic diffamatus eftapud

i

jlum fapitte

illum , quaf*

diffipaffet bona ipfius.

— 9. Et vocavit illum , & ait illi : Quid ho

c audio de 'te?. red-

L

;, dromi

: de rationem villicati

rTe.

ïon'is' tuse : jam eninr pon,

'the?is Kvill»icAa:

32- Epü'

Xx24-

3- A—IE

peccä't'o'rum fuorüm**,,xquos moónetpa-

l

gpitis COIQHdiä

Jetanter exïcij&ere debeam ab exitio

.

revertentem,

rabola , utomni diligentia & induftria

fe ab illis liberare curent.

lrï'antiami g

Ümnia meatua

fant.) Sunt mihi om-

'fia tecum communia , parum e

me

Diffamatus eff.) Delatus eft, Dela-.«

& mpudlan

*pro fratre tuo vitulum maétaffe , gre-

tores hos diabolum poffumus inter-

pretari , quem Joan. Apoc. cap. I2-

'ges univerfi tui funt , uti eis pro li-

ftilh

8( QO(I

bito potes, & femper potuifti,

num. IO. vocat 4cezfagorem fratrum ,

yi narratt

fl

Icebat autem &T ad d:]lipulo:þta:.)

gki accufet dllos ante. coæjþe&um De: di'e

pdam ?

9

Superioribus parabolis docuit

Ac node.

gifiai

f

"Chrft

; mzfi d/-yïpd

A-EïQ)' Ut qui*dïmparet',

alipuri

us,qua diligentia in convertendis

profunderet, abligurirét bona douii-

h

. peccatoribus, qua benignitaté erga con-

V crte n

»verfos uteretur. Nüunc.viciffim do-

ni, ut illealius de quo fupra c- I2- 45*

T

f-

. cet , qua diligentia & induftria pecca-

"9. Ervecavitillum,6c.) M ocat non

dum

9

in extremo judicio ; namtunc non am-

oliie

.tores uti debeant , ut in. Dei;gra!t'ta"m

plius eric tempus res componendi , fed

j5 ! |

m d

. redire polffint.

in hac vita, per infpirationes , tefti-

intà

tellf ;

M 1—10;7)0 L'.q'uidfzmï

erat dives. )qj Deum fi-

sbenig?

i gnificat.

monium confcientig , conciones', &c.

ül mdtc

a uo-

H.

Vt/lzcum) Ofxpvgf/.öþ-:',æäoübmukz', to-

divites , & generatim homines olä-

:

h bert V

1(163!1'

- tiu$ doimus prefedum

fignificantur

nes, officii fui admonens. *

i

Vi/licdtio;*zi:.) oc'xg

[ciic

;hoc vilico hujus fzculi divites, qui

:ionis domus.

PQHït'æg, A

dmtm )4-

. bonorum, que po ffident,difpenfátores

- fam non poteris villicare-) atïtovop.s'ïv,

; potius temporarii funt, quam dómiuni.

d)

yiume

-fNon tamen hos folum fignificat, fed

domum | gubermare.. cconomi muüunus

higie

jiti

5103

i

P MéDL, Pugper o o obfiri&os

exercere, 1ngffi.ox ;l'fäfuä*eü eos ho-

j

350

EVANGELII SECUNDUM LUC.

E

A

;

.9. Ait autem villicus intra fe : Quid faciam , quliädomïnu-sþ

9. B es

meus aufert a me villicationem ? fode

