Nequaquam minima es)y

Cbncfariüffu

videtur dici intextu. Michzez , in quo

enim.aut ex pofteris Balaam fuiffe ,

aut ex ejus pofteris , qui vicini erant,

habemus ,. Paroulzses ,, fed. D. Mat-

|

:

eam prophetiam & traditionem acce-

theus fenfum , &. Scribarum.inter-

iffe ,. mul

pretationem reddidit ; eft enim fen-

à

ti gravefque - auétores. "e-xi-

imant.

tentia : Parvula quidem es, ficum.

-- In Oriente.):

SenfüS'-eiï.;, ftellam ap—'--

aliis majoribus & frequentioribus: op-

paruiffe in Oriente ,. ubi . ipft erant ;

pidis conferaris: at fi fpe&tetur prin--

"9

nonautem ipfos.in Oriente exiftentes,

Cep$., qui ex te nafcetur ,. non es par—-

ftellam ,qua. effet: in. Oriente, vidifle.

va.,.fcd illis major.. Aliqui leguut

Venimus adorare etm.).| Non folum

per interrogationem ,. hoc.modo :

ut hominem urbanitatis caufa , fed

'Func. Bethlehem. minima fis in cenfu

ut majorem homine ,& Deum..

familiarum tribus Juda ? Immo vero:

4. Principes Sncrrdötw;;.)g Id eft; pri-

ex te originem fumpturus eft Me flias..

marios, & velut capita, & qui-doctio-

Sic Deur. 9. 2. ubi.in Hebrzo dici-

res habebgntuninïïege-.

tur : Quis fítabit ad' facies. filiorum:

Hanach ? eum interrogatione, vulga-

Seribas.). Id eft, doCtores, fe

Q* lgg-is

peritos ,. utvocat D. Lucas 7..30. quo-

tus interpres Latinus per negationem

zum: munus erat facras Scripturas .in-

extulit , abfque interrogatione * Qxi--

Lus. nullus potefl ex aduer[o refifieres

eorrupzas fcrvare, earumque fenfiim

Itaque mirumnon eft,filiocloco Mat-

interpretari,

F

Hb Chriffus u

[2

; jEc;r-c»für;. 22 Eft He,a-

thgi interrogationis nota ormittitur..

lm priäzc*iþiän: ïun'd) Væde di&cta: ad

lixaifmus id.eff; ubi nafciturus effet.

cap. illud s. M'ichez num..2. ubi hunc

locum explicavimus:

2 - Prophetam. ) Miclieam c..5.num.2.

/06. Térrai 3uda:) Va dicitur , ut di-

- Clam vocatis Magis-). Clamvocat,

2

jïinguatun ab alia-a' B.ethl"ehgmz " 'q;læ,

qgia. Chrifto infidias Pargc..

ii

i -

pI

x

5

"

CAPUT I

Á

Y

9

|.*9. Qui cum aud-ïiH'en*t regem , abierunt. | Et eccefteï

la,

quam viderant in Oriente, antecedeba

E

t e08, uíque dum ve-

niens ftaret fupra, ubi erat puer.

1o. Videntes autem ftellam gavifi funt gaudio magno valde.

11. Et intrantes domum , invenerunt puerum cum Maria

matre ejus, & procidentes adoraverunt eum : e & apertis the- cPfal.

a

fauris fuis obtulerunt ei munera, aurum, thus, & myrrham. 7110

12. E: refponfo accepto in fomnis ne redirent ad Herodem,

M

per aliam viam reverfi funt in regionem fuam. -

13.

ui.cum receffiffent , ecce Angelus Domini apparuit in

fomnis Jofeph, dicens: Surge, & accipe puerum, & matrem

éjus, & fuge in £gyptum, & efto ibi, ufque dum dicam tibi.

Futurum eft enim

, ut Herodes quærgt puerum ad perden-

:

dum eum.

14. Qui confuürgens, acce

pit þgerum, & matrem ejus 99&3,

| & fecefï?t in VJEegptum :

-

r5. Et

Ten'zpu':/?e/lw.) TÓ) X,ggvov TS u1yo-

fingula finguli, incertum eft, fingu-

OQi»8 ücfoo6 . füupus quo apparuerat

los tria obtuliffe probabilius videtur.

. ffella , ideft , quo illis cempore pri-

Ineft hifce donis fua myftica fignifi-

mumni ccpitfet apparere.

z

catio, quam juvencus Presbyter a D.

(./9. Ecce ffella , £5c.) Interim enim

dieronymo laudatus , hoc verficuló

-

- düm fuerunt Hierofolymis, confpe-

&u (telle caruerunt.

com prehendit :

'.Tbg: y AU U . myr(b*aäz, Tegique ,

XI. betrantes domum.) Aliqui 'præ-

bomtzique , Deoque

- fepe interpretantur; aliiin honeftio-

Doz2a feru'fzt.

. rem & coómmodiorem locum Chriftum

Daret

-12.. Refpon[o accepto, &c. ) À

infantem translatum putant , ut. Jan-

eos Deum confuluiffe , an ad

H

ero-

— "fenius & . Maldonatus , qui.tamen

dem redire deberent.

£

priorem interpretationem comm

rem Patrum affirmat.

.uqio-

la fomuis.) Per Angelum , ut ver-

ficulo fequenti.

(5 Cum Maria matre ejus.

) Gj).uod Jo-

13. Surgé, & accipe.) f«toStig ma-

- fephi mentio non fiat, aut cafu,

eáha[ie , expergefatlus accipe , ideft,

quod forte domi non eífet ,. aut my-

expergifceve ftatim , & accipe.

1

erio. factum eft , wut Jofeph a Ma-

d4- Qui confurgens.) à i €yeeStic,

is non inveniretur ; ne ferte Chri-

ile vero " expergefatus ,. id eft, cum

.,fü patrem . pütarent. Nam. paftores

2

ftatim poft vifum evigilaffet.

« puerum .cum Jofeph & Marja inve-

Notle. ) Credibile eít prope fuiffe

nerunt, Luuc. 2. .160. ..

carnifices , quando de no&te fugere

: Thefauris ) "l hecis & vafis , in qui-

jubetur. Fugerunt autem non ex Beth-

bus munera habebant tzepofíta.

lehem , nec ex Jeruíalem ,. fed ex

|OObtsderunr , 6c.) . Àn finguli tria

Nazareth , qua erat in Galilza , ut

hxc,aut fingula finguli tria hec, aut

Fer;fpicuLFm eft t/ä;: FUC- 2-- 39-

i Biälf :;:gmfam. Menoch. T. V, !

L

10 ,»EVANGEL;II SECUNDUM MATTH.-

15. Et erat ibi uf(jue ad obitum Herodis : ut adimplerätuï*,

4Ofez quod dictum eft a Domino per Prophetam dicentem : d Ex

Ii- I. fEgypto vocavi filium meum.

"

.

L

.

16. Tunc Herodes videns , quoni

am illufus eiï'ät 'aMagis;

iratus eft valde, & mittens occidit omnes pueros, qui erant .

in Bethlehem, &in omnibus finibus ejus, a bimatu, & infra;

A

fecundum tempus , quod exquifierat a Magis.

17. Tunc adimpletum ett,

quod di&tum eft per Jeremiam :

Prophetam; dicentem :

e Jer.

.IQ..e Vox in Rhama au

diia &f plaratusyi&r uhilaBés mul

tus: Rach

:

3.2. I5.

el plvorans. filios fuos, & noluit.:gonfo.lari, quia non.

funt. -

I9. Defuntto autem Herode, ecce Angelus Domini appa-

ruit in fomnis Jofeph in ZEgypto,

!^

.. 2o- Dicens: Surge, & accipe puerum ,

& matrem ejus ,&

|

vade in terram Iírael: defun&i fun

t enim, qui quaerebant ani-

inam pueri.

l

21. Qui confurg

ens accepit puefum, & matrem ejus, & ve-

nit in Ferram-lfrael.

-

22. Au'-»

, I5. Ufque ad. elitum Herod?:.) Quan-

Magis.) Id eft, tempus hoc compu-

to tempore Chriftus fueritin /Egypto

tans ab eo tempore , quo ftellam ap-

paruiffe a Mazis didicerat & eos om-

incertum eft, alii yolunt ibi feptem

annos hzfiffe , aliitres, alii duos.

nes interfici jubens, qui toto biennio

— Ut adimpleretur,) Particulawr, hoc

ante apparitionem ftelle nati eflent.

loco non videtur caufam , fed even-

Nain poft ftellam vifam , infántem re-

gem natum non arbitrabatur : fpatium

tum fienificare , ut muültis aliis fcri-

vero ante apparitionem ftelle amplum

pturglocis, infra cap. $. 16. Joan. g.

39..1. ad Corinth. 11. I9. &c.. Nec

conftituit , ne fi forte infans , quem

enim propterea fu

git in AEgyptum,

quarebat, major effet mole corporis,

ut prophetia adim

P

j

eretur ,

ed cum

quam pro ztate , elaberetur,. Adde;

Magos quidem dixiffe.quando - vidif-

vitandi Herodis caufa eo fugiffet, fa-

&um eft ut prophetia impleretur.

fent ftellam , que natum indicarat

Ex 4Egypto vecavi , 6c.) Locus hic

infantem , quando autem infans na-

ad literam de Ifrael , quem Deus fi-

tus effet , nec dixiffe ,

E

fciviffe.-

r

x?re'cA forc'ai-l'ev

lium fuum primogenitum appellat,

I9. Fox iz Ra

ma 4nlita g/l';,: &c.)

Exod. 4. 22. Et de Chrifto intelligi-

tur. Vide di&a Ofee IT. I.

"Totum,hunc locum explicayí ]&nexp;

Vocavi.) Ut fcilicet rediret

31. num. 15. vide ibi dicta.-

',8 terra

Qo. Surge , 6* accipe. ) V

JEcypti.

16. M.

num. 13.

»

ide ga;&g

itens.) Satellites .füos.

4 bimatu & imfra.) Id eft, qui non-

Defznfii funt. A) Plu:ale pro fïhgu-

dum duos aanos expleffent.-

lari. Unus Herodes erat mortuus ;

Secundmm tempus. quod fequemt e

'qui tar—nen querebant animam , id eft,

-

m o s du n g i

CAPUT .11.&111.»—

Xl

22 'Audieris autem, quod Archelaus regnaret in fildæa- pfo

Herode patre fuo, timuit ilio ir

e; & admonitus in fomnis,

feceílit in partes Galileede.

.

*

25. Et veniens habi

tavit

in civitate, quee vocatur Nazareth:

ut adimpleretur, quo

T.

d dictum efï per Pxiqghetas: -/Quoz-ïi.am

4

—,N-azfaræusvvoca itu

4

Á

CORPEPTS u

: )

-jfoknkes -Baþz*z]la[.(j Cujus «ita )aujlerims« defzribitur

)

! penitentiam

juxta líaie vaticinium in deferto predicat , & populo ad ipfum

confluente , reprebendit Pbarifaos una cum Sadduceis., docems ut

dignos faciant fru&us ponitentie : &? quantum fuus a. Chrifli

paptifmo differat : [uper-Chriflum autem a Sfoanne baptiza- -

',

tum defcendit Spiritus [anttus

aE V0X Païüïz's

eclitus audita eft.

N diebus autem illis venit ]oanngs Baptifta præäi;gns in

I

deferto Judaeze,

.L

^ E

B 35

*

du

:

vi

t

am puer(l)- er-ï;pere, multi emm , fci-

p*e-IIatum ä'xïtu Naza'rädttfs , quenm

licet fatellites HLerodis.

fufcepifiet, hoc enimi falfum eft, cum

22. Sece/fit 19 partes Galilea,

) Ubi

fciamus. eum vinum bibiffe , quod-ta-

Herodes Antipas mitioris ingenii ,

men Nazareisin primis emit. vetitum.

i- IN diebes His.) ldeft, anno I5.

uam Archelaus , iniperabat.

23. Ut adimpleretur. ) Pro, atque

'Tiberit Cefaris, ut patet ex D.

áta .i;x.nplctum eft,

:

Luca caj* 3. initio.

L2

.

7

Venit.). Nom ante vener

at ; quia

toer prophetas , &e-)

Id eft, per Ifai-

usprsatarte i

am cap. IJ. num- F. ubt Chriftus di-

nondum triginta annos.natus erat ,

citur 3v y zet/er, id eft flos. Hicve-

ante quam. etatem. nemini facerdotis ,

do&oris , aut prophetae officio füngi

ro unus propheta fatis eft ; nam Evan-

licebat, ut tradunt Hebrzi, & ex T.

gelifta nimerum multitudinis pro fin-

eulari hoc loco ufurpat, ut cum num.

Paralip. 23. 3. colligi puta& Maldo-

20. dicit Zefuzd; , pro defuntlus. Sen-

fiatus.

- Foannes Bap

ft/laj Baptifta , Ban-

fus ergo eft, hsbitavit Chriftus in INa-

rígQ); , appellatus eft, id eft ézp£iza-

Zareth , ut adimpleretur, quod dictum

o aM

eít per lfaiam prophetam , qui eum

for, vel quod primus baptizare ccc-

Netfer a Nazareth vocat, cum ait :

perit; vel quod Chriftum Daptizaverite

E

2

Ie deferto 7

p

da4.). (uod erat intef

Nerfer de vadise ejus aftender, id eft

Oriéntem , & Septentrionem ; citra

flos , vel Nazarenus. Pozro Chri-

ftum- Nazarznum dici a Nazareth cxi-

Jordanem fecundum flnvium. : Inex-

ftimat Eufeb.. Cefarienfis lib. 7. De-

trema parte erat Aennon , & Salim ,

monftr. Evangelice cap. 1. Errant,

ubi Joannes ba

ptizare foligus diciwm

| ]vo)än.l 3:23:

i

qu? þut«mr. Chriftum |INazareum ap-

: — EVANGELII SECUNDUM MATTH.

aMa—r«'"v'a. Et dicens : « Poenitentia

»

m -ggite "appropinquavit i;nim

regnum coelorum.

Luzæ.

.,9. Hic eft enim, qui.

di&us eft perIfaiam prophetam dicen-

i .Ifai.æ

tem:. » Vox clamantis 1

*

n deferto: Parate viam Domini: re&as

-

4o. 3. facite femitas ejus.

-

:

Marci

1 3.

4. Iple autem Joan

nes häbebat ,veilin;entþum :de pilis- öame-

L

lorum , & zonàm

elliceam circa lumbos fuos ;

: efc;a a—utem&

6. 4.'

' ejus erat locuftae5 & mel filveftre.

c Mar

^. 8S. c Tunc exibat ad eum

L'fdæa, &

Jerofolyma? & omnis ]

*

I. . Omnis regio circa Jordanem;

D. E

b

/ap,tizab'axitl;ïr ab eo in J6rdane,' confitentes pec;aþg

ua,

R

J4. Videns

* 9. Penienttam 4322:',.) Id ,eff: dole-

ex pilis factam confiringere. . "Falis

te ob peccata, & vitam, morefque

zona Elig 4. Reg. 1.

in melius mutate, Deoque per bona

Locufis.) Non erat cibus immundus

opera fatisfacite.

apud Hebraos, ut patet ex Lev. I11.

De harum e(u ait D. Hieron, lib. 2.

"ppropinquavit, &c.) Id eft prope

eft , fcilicet aderat Chriftus , qui id

adverfus Joyin. — Orentalibus & Libya

tï

datet fibi credentibus , & obedienti-

populis , quig per defertum &7. ealidam

bus ; & quia ejus fores aperiende erant

eremi vaffstatem locuflarum nubes repts

per Chriftum , ante quém nullus mor-

rientur , locuflis vefei moriseft. . Nide

talium in colum ingreifus eft.

Plin. lib 6, ca

p. 39. & lib. 11. cap.

29.

[0)

annem etiam de Barros dec

i

Regnum celorum.) 'Q.u.o in cclo re-

20 li

j

.

[*

»

*l

gnant fancti cum Deo.

Mel filve

f

rf) Quod fälve&reä ap&s

3. Vox clemantis. ) ldeft vox cla-

in folitudine illa conficiebant. .-In

mans , vel, vox hominis clamantis

regionibus enim calidioribus tanta

fcilicet audietur.

Vox hóminis pa-

lam , & libere predicantis, nimirum

apum copia effe folet, utcum alvea.

ribus capi ,non poffint, in filvas avo-

Joannis, vel per ipfum Dei.

leut, & aut in arborum truncis , aut

in rubium fiffuris mellificent.

Parate viam Domini, 66c.) 'T ransla-

tio fumpta eft ex hominum regem

S. Hierofolyma. ) Cives»HieröfoVIy-'

;

expectantium confuetudine ; hi enim

mz.

Qumnis ,7

veniente rege vías complanant , pur-

"udea. ) 'Multi c;E omnli- Ju—

gant, & quantum ]licet , rectas faci-

dex parte..

unt.

emota metaphora fenfus eft,

(6. Confitentes peccata f*« ) Non

Auferte, quz adyenientem poffent of-

eneratim folum fe peccatores effe

confitentes , fed etiam figillatim pec-

fendere, .fcilicet peccata, & pravos

affectus.

cata fua, faltem graviora enuntian-

T RUESIEE

tes.

Confiteri enim peccata, plus

Semitas.) Ideftvias; eftufitata He-

fignificat, quam generatim fe pecca-

brgis ejusdem fententig repetitio.

Confitentibus fa.

4- De pilis.) Scilicet contextum.-

torcm confiteri.

tisfactionein injunxiffe negar. Abu-

Zonam pellicam.) AteaTinty , caria-

lenfis , affirmat D. 'Thomas in cap.

ceam , qua fcilieet cilicinam. veftem

II. epiftole ad.Romanos, & alii.

z

i

r

V

C AAP U T III.

*

13

". Videns autem multos Pharifzeorum ,& Sadducäeorum

venientesad baptifmum fuum, dixiteis: Progenies vi

Peraljum,

quis demonftravit vobis fugere a ventura ira?

8. Facite ergo fru&£tum dignum poenitentiae.

"

Lj

9. Et ne velitis dicere intra vos : d Patrem habe

mus .Abra- 2]Joan

ham: dico enim vobis, quoniam

potens eft Deus dg lapidibus 8- 39-

iflis fufci:are filios Abrahae.

B 3

"9

IO'.' Jam

7- P/mr;ijkorün;; )

. Ph-ärifæi nomen

« Quis oflendit vobis fugere A wventura

-deducitur a radice 133 farafe, id eft,

z4 ? Admirantis vox eft, quafi di-

cat:; Quanam h&c viperarum muta-

explanare , explicare , - doceré, vel

potius, ut Epiphan..l. 1. Panar. &

tio et ? Quisnam vos hoinines peffi-

alii , ab ead*m radice pzrafc quatenus

mos ad baptifmum , & ponitentiam

venire docuit ? Mira Dei benignitas,

fignificat dividere, & feparare, guia

Pharifzi doctrina , religione , mori-

qui talem mentem dedit. Mira etiam

"*bus ab aliis: Judxis erant . feparati, o-

confcientie vis, que vos intus da-

mnibusque eminebant, ficut ergo do-

mnat, & cogitremedium quzrere.

&iffimi Gentium dicti funt. Philofo-

4 ventura ira. ) [Eternam damna-

phi , ita do&iflimi Judeorum didcti

tionem intelligit.

funt Pharifzi, quafi dicas, 'feparati

9- Facite ergo frutbum dignum peni-

ob eminentem fcientiam , & fancti-

£entia.) Id eft : oftendite vosnon fimus

tatem. Qui plura de Pharifzis fcire

late venire. ad baptifmum.

Fructus

volet, confulat Serarium in 'Trihze-

penitentiz dignos appellat omnia ex-

refio ab jnitio, & deinceps per mul-

terna figna, : ex quibus vera animi pac-

ta capita.

nitentia cognofct poteít, quales funt

Saddnucaorum.) Ita dicebantur, quafi

lacrymze , pr&teritorum peccatorum

deteftatio, (& bona opera pr

jufti effent: aut potius quod juftos fe

*

?quenci-

jactarent ( Hebr, enim. o /z4/,

bus contraria,

vocatur juftus ) aut a S$adoc eorum

9. Et ne velitis dicere, €$c.) Sen-

auctore, ut vult Epighanius hzrefi

t:ntia eft : nolite contenti, & fecuri

I4- Fuit hec una ex fe&is Judeorum,

effe, quod filii fitis Abrahe , quafi

a Samaritanis prognata , unde cum

id vobis fatis ad falutem futurum fit :

iis folum Moyfis Pentateuchum reci-

operibus yobis opus eft, & fi filii

piebat, docebatque non effe refurre-

Abrahe eftis, opera Abrahg facite

&ionem, necAngelum, necSpiritum,

Joan- 8- 39.

AGor. 25. 8. & confequenter ani-

Portens eff

Dens, Uc,')' Dcus; qui

mam eífe mortalem.

Vide Serar. loc.

Adamum ex limo terrz formavit, po-

cit. a c. 18. usque ad fin. lib. fe-

terit etiam ex hifce lapidibus filios

cundi.

Abrahz fufcitare, & fine vobis im«

wPragem'e: -i)tfþenarum, ) Quaü- dïcä!:'

plere promiffionem illi fa&tam de fi-

peflimorum, filii peffimi, & venenati,

liorum multiplicatióne , '& falute.

fummam enim Pharifzorum, & Sad-

Refpicit vocationem Gentium , ex

duczorum malitiam, nocentiflimoani-

quibus Deus , quafi ex rudibus, &

mali comparat; eam przxfertim que

impolitis lapidibus filios Abrahe ,

in calumniandis, & quafi mordendis

id eft, fideles fa&urus erat.

Solent

fan&is viris confiftit.

-

etiam facre Literz ;apidibuS* compas

d

äi

i

E. F;(VkAN GELH-.—SECBNDUM MATTH.

1ro. Jam enim fecuris ad radicem arboruthi pofita eft. Onmis

-ergo arbór, quas non

facit fru&tum bonum, excidïtur, & In

ignem müttetur.

E

I

fM'ftr.

E

-

Ir. e Ego qu

idem b*aptïzd vOS m äqua f'n* poen-itentiam : qui

aütem poft me venturus eft, fortior me eft, cujus non fum

T.uca.

3. 1

Ó

. dignus caleeamen

(a portare : ipfe Vos vbalp-tiza.-*b.it m Spmtu

E

]ozm.

fantto, & igne.

*

i. 96.

12. Cujus ventila

brum ïxh-, manu fua; 4&-perm'u—ndabit aream

fuam: & congre

A

gabit triticum fuum in borreum, p

*

aleas autem

A. 5.

comburet igni inextinguibili.

fsf "Tunc

[ sst

In pasitentiam. ) Ut ponitentiam:

rare eos , qui lapides colunt. - Pfal.

113 8

Similes Wdlis ffant , qui faciunt

agativ, & per eam przparati euum

ez, fcilicet idola aurea, argentea , la-

recipiatis, qui poít me venturus eft.

Monet enim vos baptifmus. meus , ut

Abraha. )

; T'q"o H'B g-cwï[«c, eft d'a-!zivi

quemadmodum: aqua corpus. abluit;

€ a fu—?r-.

^

ita vos curetis animos veftros a pee-

IO. Secures ad ra

catorum maculis abluere.

decem arb — pofrta

ef.) Jam tempus inftat, quo intru-

Qur pofh me venturus efl. ) ó ä*gxzo';-

étuofa fynagogs ficulnea excindenda

pi»og, qui poft me venit, fignificat enim.

eft ; itaque fatagite bonis operibus vi-

jam natuumr efle, & jam. adventare

am vobis munire ad falutem ; nec

Chriftum intclligit.

loriemini, aut fiduciam veftram con-

Fortior me e/f.-');rk 1':0*)(96&"(1?09 » PO'

tituatis in lege.Mofaica , aut cere-

moniis illius, nam /ex: & prophere us-

tentior , m'ajori's,que' virtutls , ita uf

que ad Joannem Baptiffam , poft jo:n-

dignus ego non ftm ejus calceamenta:

portare, id eft,

nem.vero Büpti&a!n vregnium cedlorum

fervire.

, vel viliffima in rer illi

h

:

wim patitur , 61* violenta vapiuut. Ulud,

atque ideo bonis operibus infitite ;

lpíe vos baptizabit im Spiritu

ff

jï

5

fi énim- illis carueritis , vos etiau

& egni.) Hic tanto me fortior & ma-

eum: matre veftra (ynagoga excidemi-

jor. quia non homo tantum, fed eti-

xi, peccatorum peosnas lueti:, in &-

am Deus eft ,. baptizabit vos Spiritw

Hactenus fui-

fan&to, & igne, id eft, non folunms

ternum ignem miífi.

ftis dilectus populus, mult:que erga

corpora, ut ego aqua, verüm. etianm

ï;

vos indulgentia ufus eff Domiaus, in

animos veftros effufo Spiritu fancto

purgabit, divinoque illo ig

pofterum feverius aget ; ideo bonis

z

Pc ilfl.üiam-

operibus viam vobis ad falutem fter-

mabit.

wite. Alii cum D. Athanaf. qu. 45.

Ia. Cujus ventilabrum $n manu fady.

]ä

feeorios , mortem: interprezantur , cu-

&c.) Ventilabrum in(trumentum eft,

l

jus, ut etiam divinijudicii iljam co-

quo-grana in altum projecta ab aceri-

bus, & pulvere purgantur.

Porro.

anitantis , timorem: intentet. Joannes

Baosiíta.

:

»oteftas

per ventilabrum | judicandi

LI- Ego quidems äz:pfilzf voy ;;';::.'4*7(:4.-)

t

f'gnificatur,.de qua dicitar

j

i()'ZIITU s.

Ego, qui homo tantum fum, aqua

22. Patev wmut jmdicium dedit felia,

xos tantum ba

Arca Ecclefia eft, in qua tritico per-

Bun lao

prizo , & corpora fo—

ll:

^*

mixt$ funt paleg , & ac?res, hoc eg

i

[ d

24l

—

$

*

$

SOCAPUT IV.

15

1T3. f

, f Mar

Tunc venit Jefus a Galilzea in Jordane-m ad Joannem

'Ic 9.

ut baptizaretur ab eo.

I4. Joannes autem pro

hibebat.eum

r

o

; dicens: Ego a te debe

baptizari, & tu venis ad me ?

15. Refpondens autem Jefus, dixit ei: Sine modo: fic enim

decet nos implere omnem juftitiam.

'Tunc dimifit eum.

16. Baptizatus autem Jefus, confeftim aífcendit de aqua, &

ecce aperti funt ei coeli: & vidit fp

iritum Dei de.fCEndentem

,IfICL:It colqmbgfn, & yexliente.m fuperjfg.

t5 g Et

pr'obis improbi. . ]udex« hoïsi:a,b -'ii'l'is .

I5. S/ne moZä.) Modo, cum non-

fecernet , & flammis gehennz inex-

dum fum defcenfu Spiritus fahcti , &

tinguibilibus addicet.

voce de cclo miffa Chriftus décla-

I3. U£ baptizaretur ab eo.), Cur vo-

ratus, non, tanquam Chriftus, fed

luerit Chriftus baptizari a Joanne; va-

tanquam unus de ceterorum hominum

rig afferuntur probabiles caufs.. I[.

nuníero homo privatus accedo, ideo-

Ut ipfi hac ratione teftimonium de

que non debes recufare mihi, quod

major'te fim, baptifinum ut ceteris

celo preberetur.

II. Ut Joannis

-

-baptifmo auctoritatem daret. HII. Ut

impendere.

ea re ad fuum baptifmum homines

Decet.):

Quamvis neceiïari;im non

- aliceret , & ut ait Auguftinus, Ne

fit, tamen convenit.

* gm*varenmr—äomines ad Domini *baptz's—

Leplere.) Nihil pretermittendo $

"um venire, eum non gravaretur Domi-

non folum ex iis, qu& neceffaria 5

( sus venire ad baptifmum . fervi.

IV.

fed etiam ex iis, quz factu utilia &

decora funt.

BN

Quia- cum baptifmus populi fidelis

1

fignum, & teflera futurus effet, vo-

OQmnem ju/?iti.:tm. )

Id eft, oqufdQui(!

wet* wv W (

— Jduit etidm Chriftus populi hujus prin-

fancti viri virtuti & officio confenta-

ceps & caput, illo infigniri, & in

careat.

neum eít, etiamfi non- facere, culpa

^hoc fratribus affimilari , quibus |in

2

nullo, nifi in folo peccato debebat

Dimiff. ) ldeft; non ul

:

-

g/iïg, diffimilis, ut dicitur ad Hebr. 2.

trzth—p»rdhig'

s

buit, fed baptïzavic.

4

p

I4- feanzes autem prahïäcäat ewri.)

-Y6. .perri fusnt ei eeli.) Nonre

Prohibebat, quia fciebat eum baptifmo

ipfa, fed apparitione. Quod dicitur

non indigere : & quia, fi non indi-

e;, non eft exiftimandum eum tantum.

gens, baptizari vellet, fe tamen, ut

vidiffe ccelos apertos, cum aliisetiaay

Ig

ilum baptizaret ;

1

:

nerito in,digzlutn

apertos, vifos fuiffe credendum fit,

. judicabat.

fed fignificatur illius caufa patuiffe.

^

- Debeo.) In. Graco eft, Xouz» ? yo,

Vidir. ) Chriftus , & etiam Joannes«

s

dd €ft;' opzu; ' babeo, fcilicet etiam in

[*

Chrifto mundatore opus erat.; nemo

:

Sicut columbam.). INon vera colum«

enim eft fire peccato. An D. Joan-

ba fuit, fed illius fpecies. . Quidáme

(

tamen. veram fuiffe. putant, -

a

ne$ baptifmo aque fuerit a Chrifto

qu»od e('f

fj

T

baptizatus, res eít incerta.

Affit-

minus probabile.

fv

inant Chr foü:.Hi-eronym. auctor itma-

Venientem fuper fe. ) 'Ita'que iml-)le.'v

perfecti ,' Eutb

tum eft, quod de Chrifto per Ifaiam

r

. Jactus.

yrmius., & '1 h,eQPhyf

/1

C

t6

EVANGELIT *-SE;CUNDUM MATTH.

gLuCI

17. g Et'ecce vox. de coelis dicen

s$ihe eft ïfiljus mxeus*d-i-

U*

9 $Y le&tus , àn quo mihi co

mplagui.

b d7

CAPUT

I V.

J

incit dialaJZi

Chriftus in deferto po[t jejunium quadraginta dierum *

dentationes , €? capto S'eanne [ecedens, in. Capbarnaum poeniten-

C DEU

tiam pradicat : pifratores Petrum, C /ndream , Zfücobum , &&

- Sfoaunem. Zebedai ad fe oocat : annuntians quoque Galileis .

-evangelium , varias curat infirmita

2

fes , turbi.f

a

ipfum comitantibus.

4 Mar -.I-.

Urc Jefus dedu&us eft in defertui

[

Y

^

*

T

m a fpiritu, ut tenþzif

1

retur. a diabolo.

Luca.

59. Et cum-

4. I.

jejunaffet quadraginta diebus, & quadragïn

ta no-

Gibus, poftea efuriit.

4. Et accedens tentator dixit ei

: Si filius De1 e$; dig, ut

lapides ifti panes fiant.-

s

:

AH

per eum Spiritus. Domini ,';&*'c'ap. 61.

Chrifto ,. fed,uc-echientïam & impul—-l

Y. Spiritus Domini fuper me. &fc.

fum Spiritus fan&ti fiznificaret.-

17. Fiu:.) ln Graco eft cum at-

. n defertum.) INimirum Judes, de

ticilo. jàjg, id eft, /Je fflizs , fcili-

quo diximus fuperiori cap. num. I.-

cet, ufiicus , fingularis, eximie dile-

4 fpirita.) Scilicet fan&o.

Ut zentaretur a diabolo. ) Ut cum

&us: quare etiam quód dicitur. DzZ-

&»s in vulgata noítra

editione, in

demone congrederetur, & ab illo éen-

Graco eft, ó &yamuróg, cum articu-

tationibus appeteretur , pofletque di-

lo , quafi dicat, 7/Ile 4/e&tus.

cere, Venit princeps bujus mundi, & ia

n quo mibi bene tomplacui. ) £».

-S..?

mt non. babet quidquam , Joan. 14. 3o.

fudU»«c« ad verbum, l qwe placur.

2. Quadraginta diebus , & qmidra-

Refpondet Italice phrafi, qua dic*-

ginta noclibus. ) Nihil omnino cibi

remus , Ne/ quale o del quale m jon

capiens toto illo temporis fpatio.-

compiaciuto j e m compiaccio, id eft,

Poffea efuriiz,) Indicat, ante evo-

qtl,i lmihi» fing-ularicer gratus eft.

lutum quadraginta dierum. fpatium

non efuriitfe.

Efuriit autem;,

ut

3

I. Unc. ) Statim ,Win: exl)remcDi;

oftendens fe hominem effe, timido

vus Marcus-eap. T. num. 12.

hofti, & tanquam Deum aggredi non

- Dutius.) Grece d y99. fubductus,

audenti, adimpugnandum animus ad-

vel abreptus

eredibile eft non per

deretur.

"

aera abreptum ; ut Habacuc Dan. 14.

s. Accedezs. te

mtator, ) Au&oreä

35. quia id Evangelifte non tacuiffent,

paífim putant euim forma corporea &

fed ductum, non coactut, fedliben-

humana accefliffe, & quia multa eft

tem. Sanctus. Marcus habet, Expa-

cum Chrifto . collocutus,

adorari voluit.

/ & qæyia fe

u

'lifxeum. fpreizus ,. non ut vim illatam

*

CAPUT IV

f

4. Qui refþonde.ns' dixit: Scriptum eft: 7 Nodda folo:p

ane ZDeut

vivit homo, fed in omni verbo, quod procedit de ore Dei.

8! 3.

. $. Tunc affumpfit eum diabolus in fan&am civitatem ,

s

sU

flatuit eum fuper pinnaculum templi,

*

6. Et dixit ei ; Si. fil

1

ius Dei es j mi

tte te deorfum. . Scri-

ptum eít enim: c Quia Angelis fuis mandavit de te, & in P.

manibus tollant te: ne forte offendas ad lapidem pedem tuum. 99-11.

3

*

Deut

. d. Ait illi Jefus ruríum , fcriptum eft: Non tengaþis Do- 4

! 16.

m num Deum tuum.

*

'niöntäm excelfum val

8. Iterum atfumpfit eum diabolus in

.

de,

& oftendit ei omnia r'eg'na mupdi, & gloriam eorum.

9. Et

Zentator. ) Ó mtipat €y, ideft , ;lle

Pinuaculum. ) Grxce ä*r'f—s&-ö:yzcv—; id.

tentator. . Scilicet , diabolus..

eft, a, intelligit peribolum in ex-

$; Frlius Deies, ) Quafi dicat, quan-

tremo margine & crepidine tecti; qui

doquidem Filius Dei cs, & potens,

appohi folebat planis tectis domorum,

ne famem patiaris , cum' aliunde ci-

ne minus caute ibi ambulantes pra-

bus non fuppetat, jube , uc lapides

cipites caderent.

hi panes fiant.

6. Scriptum eff enim, Uc;)

WAbutï-—

4- Nom 1 falo þ:mp; &c.) Senten-

tur diabolus teftimonio fcripture ;

tia eft, Deum non indigere ufitato

neque ením voluit Spiritus fanctus -

Ccibo, utfervos fuos alat; poffe enim

fignificare fore, ut quidquid juftus,

uno verbo novum formare cibum,

five prudenter , five temere, five be-

quo vefcantur.

"Teftimonium hoc

defumptum .eft ex capite g. Deut.

ne, five maleagorederetur, bene fuc-

num. 3

cederet ; fed' ut tn iis , qua ut vir ju-

2

ubi legimus : J4ffuxzt ze pe-

ftus agerct , etiam fi totus adverfare-

nürias, 69 dedit zibi cibum n'mmuz,- quod

tur mundus, tam przfens Dei expe-

sgnorabas tu, & patres euiy ur offeude-

riretur auxilium, ut Angelorum ma-

re; tb , quod zom im folo pame vivat

nibus geftari videretur.

)

homo , [ed in o»ims verbo , 4

Iitä.d' egredi-

z£ur de 0re Det,

7. Nom tentabis , &e. ) "'entare De-

um dicitur ís, qui a Deo miraculum

l

Fivit.) Grzce, g'äasvïa: wver, fci-

vült, ubi nori eft opus; e

enim id

-

licec, fi Deus ita. velit.

velut Dei :

/iu'u'pd procediz , &c. ) 1d eæi quod

facere.

potentme periculum -velleo-

Deus dixerit, feu voluerit & jufferit.

9. Lz mon'tm, ) Quis f;uefit hic

t

t. Tune , €6c.) Hscfuit fecundaor-

mions , fcriptor facer non expreífit,

ttec facile eft divinare.

lHllud con-

0

dine tentatio, fequitur enim , £zerzz

ji

affumpf'* ?- deinde additur ; /7zc rei;-

ftat Jerofolymam | montibus circum-

uf um €c. ltaque D. Lucas j qui

datam fuiffe, cum de illa fcriptum

f

fit : Fusdamezta ejus in

anc tentationem : non fecundo loco

znonti&u: fdn-'

conílituit , fed tertto , rem expofuit ;

&is. Pfal. g6. r.

Eg

";

de ordine autem , quo geíta eft, folli-

Onia regna mund:. J Non ita u£.

f

citus non fuit.

viderit, fedita ut cujus

que regni pla-

f

Sanilan civitetem.) Jerufalem.

Bibl. cum Com. Menech. T. Vil

gaæin digito deügnaveria',

E

EVANGEL[I SECU'*JDUM MATTH

18

c. Et dl'nt el :

Haec omnia tibi dabo, fl cadens adorave.

TIS me.

1o. Tunc dlcxt ei ]efus j Vade Satana ! Seriptum eü enim:

eDeut e Dominum Deum tuum adorabis, & illi foli fervies.

21 5. 13.

Óir. Tunc reliquit eum diabolus ,

& ecce Angeh acceife—

*

runt, & miniftrabant ei.

12, Cum autem audiffet Tefus , quod ]oannes tradltus eH'et

F

fMarf fecetfit in Galileeam:

T. 14.

15. Et relicta civitate Nazareth venit, & habïtawt in Ca-

uea.

*

T

41

pharnaum maritima ; in finibus Zabulon, & Nephthalim.

oan

14. Ut adlmpleretur, quod di&um eft per Ifaiam pro-

4« 43- phetam :

15. 8 Ter

*

G/oriam eormm.) ld eft, qua unum-

Hebraeos e(t illum adorare & colexe,

& timor Domini fïgmfïcac omneimn

quodque re maxime præf'caret, verbis

divinum cultum.

explicans.

9. Hac omnia tili dabo.) Lucascap.

Servies. ) Mc'rgæva's:g , inde latna

4« 6. fcribit diabolum addidiffe: 94

Deo foli debita, fic enim ufu recepta

fignificatio , cum alxoqm fervitutem

mihti tradita /knt, 6 cui volo, do slla,

lgnificet.

in quo mentitus eft. . Dicitur quidem

diabolus princeps hujus mundi, Joan.

^H- 4ceelferut. ) Scnllcec cmporall

12. num. 51. & ahbt, fed non quod

fpecie.

mundl, fed quod vitiorum, qu& pro-

Miniflrabant ei.) Scilicet cibos, &

pria funt mundi , dominus fit ; ita-

in aliis rebus fe ad ejus obfequlum pa-

que nec regna dare, nec auferre po-

ratos exhibebant, & de victoria con«

teft, quod proprium eft Dei. l'rov

trà diabolum gratulabantur.

LE

g. 15. Danicl. 2. 21.

12. Traditus. »n Ab Herode in cær-

c,zdem.) Id eft, humi pwc:dens,

cerem.

feu proftratus.

Seceft in G;zlt/&am 3. SClllCE* ne

Adoraveris me.) Aperte ad pecca-

& ipfe in carcerem conjiceretur, non

tum inducit , nec addit, FZzes Des -

-eft autem-fermo de Galilea , in qua

Herodes erat Tecrarcha, fed de Ga-

e$, fcilicet credebat purum effe. ho-

i

minem; &alioquiquanta fuiifet ftul--

lilsza gentium, que erat extra Hero-

titia,*velle a filio

ei. adoran ?

dis dmonem, & ab Adrichomio col-

locatur in tribubus Nephthali.

Afer

IO. Vade fatana.) Satanam fuo fo-

& Zabulon ; di&aque etiam eft Ga-

mine vocat , ut oftendat, fe fcire

eum effe diabolum , quem diffimula-

liléa fuperior, cum Galilza Herodis

diceretur inferior.

bat. Vox Satan 4dver]2:rzum fignifi-

cat.

*

I3. Cmvitate Nazaretb. ) Quæ erat

Donivem Deum "um adamät:

in (Jalxlæa Herodis.

Adjacet

Deut. 6, 13. habetur ; Domuzum De-

Caplaarnaum maritima.

)

um tummtinebis ,

6 ii fols fervies : fed

enim Capharnaum mari Galilzz, quod

Chriftus fenfum potlus, quam. verba

appellatur etiam lacus Genefareth, &

imare Ttbermdxs.

reddidit ; timere enim Deum, apud

ä:

*

- APUT IV.

19

z

A

I15.g

Terra; ,Za'bülon, & terra Nephthalim, via.märi's trans ,1fie

X

ordanem , Galileece gentium.

t

g. I«

16. Populus, qui fedebat in te

nebris, siditinbelm magnam,

& fedentibus in regione umbra mortis, lux or:a eft eis.

:

.

.

17. & Exinde coepit Jefus preedicare ,. & d

icere : Poeniten- ? Mar

tiam agité, appropinquavit enim regnum coelorum.

VI. IS.

18. Ambulans autem Jefus juxta mare Galilzeze, ; vidit duos ; Mae

fratres, Simonem, qui vocatur Petrus, & Andream fratrem 1. 16.

Luca.

ejus tmittentes rete in mare (erant enim pifcatores))

19. Et ait illis

?

res hominum. -

: Venite poft me, & faciam vos fieri pi.fca;q- y*

20. At illi continuo reli&tis retibus- fecuti funt eum;

2r. Et procedens inde, vidit alios duos fratres, Jacobnm

Zebedsei, & Joannem fratrem ejus in navi cüm

/ebedaeo

patre eorum, reficientes retia fua , & vocavit eos.

22. ll

"

li autem ftaim reliétis retibus, & patre fecuti funt

eum

. Ft c)ir.'cu*ibat Jefus totam Galïl'æain, docens in fynagogis

eorum , & prsedicans evangelium regni, & fanans omnem

tatem in populo.

languorem, & omnem infirmi

QU

24 Et

15, Via mpzr;': irans Jordanem.). Vi-

.enim dicitur vifo miraculo captorum

de di&ta Ifa. g. 1. ubi totum hunc lo-

pifcium , fubdu&tis adterram navibus,

cum ecxplicavimus.

relictis omnibus fecutos fuiffe Chri-

Traus Jordanem. )

'Terra ZabüIOn

ftum ; fed illud reBdis omzibas non

& Nephthali refpectu Jerufalem erant

fignificat omnino abdicatis, fed tan-

cis 'JFordanem , fed quia Hebrzi ante-

tifper dimiffis , ad eum modum, quo

-quam, Paleflinam. occupaturi Jorda-

Samaritana reli&ta hydria, venit in

-mem tran(irent, eum a

;)pellabant trans

civitatem , Joan. 4. 28. III.

Hoc

jJordanem, etiam po

h

quam illa- po-

cap. Magthzi , cüm proprie vocati

