ra enufnerat, quorum alterum ad ve-

le tractetis per vim aut metum pecu-

ll:

4 Cb"/l!»!

ftitum fpe&at , alterum ad vidum ;

niam extorquentes, aut aliquid aliud. — [.

Promi(iu,

his duobus reliqua omnia comprehen-

Neque calumniam faciatis.) Alterum

ml()nem a

dens , quibus pauperes indigent in

vitium militibus familiare, ut falfo -

9G r

AU ttatem

hac. vitá , & monens, utin proximos

deferant., & .agc:jctffg.gc hos, aut illos . |.

x2

Ti

Tl um (

cAPUTim

273

.15. Exiftimante autem populo, & cogitantibus omnibus in

'?s fugerg U

cordibus fujs de Joanne , ne forte ipfe effet Chriftus.

: caneritis E

16. Refpondit Joannes, dicens omnibus : f Ego quidem /Mstt

jbis, quia f

II4

aqua baptizo vos: veniet a:tem fortior me , cujus non fum v,

arce

&br æ*- ïf'

" dignus folverecorrigiam calceamentorum ejus :g ipfe vos ba-

e 0n- -

La

ptizabit in Spiritu far&to , & igne;

L]

oan.

17. À Cujus ventilabrum 1

n manu ej

us, & 'purgabit aream I

. 906,

é

att

fuam , & congregabit triticum in horreum fuum,

j

L

[j

MUtem comburet igni inextinguibili.

paleas ag-

,

ii»d.er'!go fi.-

- A&or.

18. Muita quidem & alia exhortans evangelizabat populo. ,

e.

t duis d-

19. : Herodes autem tetrarcha, cum corriperetur ab illo de 11.16,

&I9.

iil

Herodiade uxore, frairis füi , & de omnibus malis ; quae

4

fecit Herodes,

:

M

iVlatt

3. 13

z Matt

1tut, T

carcere.

20. Adjecit & hoc fuper omnia, & incluüF Joannem in

à

14. 4.

quod Cön-

. 2 1. k Fa&tum eft autem , cum baptizaretu

r omnis populus,

1

B./larc.

& Jefu baptizato , & orante, apertum eft coejum;

kiVlat,.

nes:Quid

22. Et defcendit Spiritus farittus corporali fpecie ficut co-

. I6.

lumba in ipfum , & vcx de coelo faCta eft : / Tu es filius

js, neque

arc«

oftris.

meus dile&tus , in te.complacui rmihi.

230 Et Io IOO

D

—

:

Joan.

i

tanq

uam. fautores ho&ium, infidiato-

P

tï,;'ha-d"venms Mleffia adeiïe*lelgis pe-

^

l.

32.

/

'xi-j

res , proditores &c. ut aliquam ip(i

riti affirmarent.

Mat.

inde predam colligant.

16. Rejpoudi; Joannes ) Hac occa-

1

Wï;,fübievan?

Contenti effste.

) ita fcilicet, ut zdiä-

fione locutus eft, iis cognitis , que

5

slit, impt

na bona non invadatis, Kaut cgncupi-

cogitabat , & obfcuris fermonibus In

a

Ícatis.

populus loquebatur.

icet alteram

Veffris.) Vobis a

republica decre-

Dicen: omnibu:,) Conftanter apud

9: 33

dida Matths

2.Pet.

tis pro labore militandi.

ommnes predicans.

I D7

?d;is.) n a

I5. Exiffómante autem populo. ) Iu

Ego quidem-, €&c.) Hec explicavi-

"Graco eft, meooSoxOvroc , expectan

mus Mlatth. 3. n. 11. & 12.

ao dl

te, feu fperante ( quomodo cft &

Ig. Evengelizabat. ) Annuntiabat

icäg,&exigel'?y

Quadam alia

Syriace) rci fcilicet eventum, velut

Lati-

Evangelií./ myfteria.

jus quid &

.ex adventu judicaturus eff.t.

rcfest. Joannes c. 1. & 5.

A

nus interpres legiffe videtur Soxsvroc.

I9. Heredes autem Tetrarcba.) Hane

debeut, g*

lp cordiius fwm:15.) Nondum id atfisz-

hiftoriam explicavimus

"

TM

n. 3. & deinceps.

AiVIatthæi I4.

jis)

Tif

E

mabant, quod nondum fe vidiffe exi-

[

aut 9*

] füimarent indubiczta argumenta.

Malis.) Scclenbus, flagitiis.

Ne forte.) pmort , Nam fore.

2I. F«um cf. ) Antc«quam Joan-

fs decarit

Efer Chriffus- ) ó^xeigóg , Chriftus

nes in carcerem mitteretur.

i

mmem m

ect

ille promifius Meftias.

ln hane

Baptizaretzr.) À [oanne.

metum

Jid

'opinionem animus corum inclin:sbat,

Oanis populu:.) Populus ]udaicus

l qmd à

] quod miram Joannjs nativitatem , &

magna írequentia ad Joannem com-

uD A

Mfo -

fanGitatem mirarentur, & quod tem-

uens.

*

j

il

Bibi. eum Com. Menoch, T. VL

; Mm-

:

)

—

274

EVANGELII SECUNDUM—

LUC.

o Qu

23' Et ipfe Jefus erät'inxcipiehs quafi annorum triginta , ut

putabatur filius Jofeph , qui fuit Heli., qui fuit Mathat. ^

E

1t Jona

jr. Qu

24. Qui fuit Levi, qui fuit Melchi ,

qui fuit Jamne , qgi

|

fuit Jofeph.

.qui füit!

25. Qui fuit Mathathize ; q

|

3. Q

ui fuit Amos ) qui fuit Nahum;

qui fuit Heffi , quifuit Nagge

Sümor,

26. Q

» Qu

ui fuit Matath , qui fuit Mathavthixæ; qui fuit Semei,

qui fuit Jofeph , qui fuit Juda,

fuit Phare

. 27. Qui fuit Joanna , q

-9 Qu

ui fuit Refa , qui fuit zorobgbet ?

—

qui fuit Salathiel , qui fuit Neri;

Thate, q

28. Qui fuit Melchi , qui fuit Addi,

3r. Qu

z

qui fuit Cofan , qqi

fuit Elmadam , qui füit Her,

foit Hgbe*;

29. Quüi fuit Jesu,

C

15 Qu

]ui fuit Eliezer? qui füit ]orirgs qui fult

füit Noe,

Mathat? qui fuit Leyi,

4 Qui

3o- Qui

E£ orante.) Fortaffe oravit, utfuo

qui fait M

& exemplo Boozi Ruihan duceh;is,

baptifmo, quem erat inftituturus, vir-

que uxor fuerat non fratris, fed co-

,.39. Qu

tutem fan&ificandi obtinerct.

Vel

enati ipfius Booz, porrigebatur etiam

fnit Dgi.

generatim pro felici fucceffu ardui ne-

ad COnfanguineos ad eandem famili-

gotii, quod jam aggrediebatur Evan-

am pertinentes, quos etiam fcriptu-

gelice predicationis.

ra fratres, appellare folet. Hi enim

pertum . eff calum , G&c. ) NMide

reli&am uxorem viduam ducere, &

Matth. 3. 16. & 17. ubi hunc, & fe-

confanguineo illi defuncto femen fu-

quentem verficulum explicavimus,

fcitare cenebantur, licet duo illi con-

23. Erat incepiens quaft amuorum tri-

fanguinei fimul

non habitaffent ,

£inta.) Cum inciperet, & aggrede-

quemadmodum eodem Boozi exemplo

retur munus przdicationis, quod illi

patet, quicum priore Ruthz viro non

fuerat injunCtum a patre, erat anno-

habitaverat. . Cum ergo Matth. cap.

rum circiter triginta.

I. num, 16, Jofeph Jacobi filius fuitfe

Qui fuit Elj. ) Matthzus c. 1. Chri-

dicitur, intelligendum eft; fuifie natu-

fii genealogiam defcribit, eam per

ralem, & ab eó genitum; cum véro

patrem naturalem Jofephi , & alios

Lucas hic ait Jofephum fuitfe filium

inijores. deducens.

At vero Lucas

Eli , intelligendum eft fuiife filium

?Gfeniem :ian

*eandem genealogiam Jofephi perfequi-

legalem ejusdem Eli, qui tamen Ja-

pl M

? Quàmyjs

tur, fed per pátrem legalem , quod

cobi patris naturalis Jofephi , frater

Deatm fl

ut intelligatur, notandum eft, fuitfe

non fuit, fed confanguineus, ita ta-

legem Deut. 25. 5. in hec verba con-

men propinquus , ut ]e

* Pt Nath

Ceptam : uando babiraverint fratres

ronomii tencretur.

ge i!la Deute«

&

It p uife

Jl , & unus ex eis abfque liberis mor-

('éiyerie

Qui futt/ Matbat.) Scilicet filius,

Q eju.

€rat

IHUs fueritt , nxor defuntl; mom nubet. al-

& fic deinceps ubi

que fubaudiegda"eü

ute

geri , fed, acctplet eam frater ejus, &f u-

vox filius.

ll g

fGitabis fe"mm- fratris fus, & primogeni-

27.. 99 fuit Neri. ) Mattheus ait

H

zum ex ea frltum nomine ejus appellabit ,

Salathielem filium fuitfe Jechoniz, at

ter a

Topi

[;ucas hoc loco facit filium Neri. Re-

sf non deleatmw . nomen ejus ex . Ifrael.

Hxc lex, ut patet ex veterum pþaxi ,

;

mil

! fur

fpondendum ut n. 23. Jechoniam fuilï-'e'

l

^

1

CAPUT

Bu

275

ngm 4, U 1

3o. Qui fmt Simeon , qui fuit Juda , qui fuit Jofeph5 qm

[athat.

uit Jona, qui fuit Fhaklm,

31. Qui fuit Melcha , qui fuit Menna . qulfmt Mathatha,

imne , qu

qu1 fuit Nathan , qui fuit David,

Nihum,

32. Qui fuit Jeffe , qui fuit Obed, qui fuit Booz , qui fuit

Salmon, qui fuit Naaffon .

f'ut Semel,

33. Qui fuit Aminadab , qui fuit Aram , qui fultEfron,qul

fuit Phares ,

qui fuit Judæ

i

/'otobabel

-44. Qui fui

Jacob , qui fuit Ifaac, qui fuit Abrahæ qul fuit

"Thare , qui fuit Nachor.

35. Qui fuit Sarug , qui fuit Ragau ,

qui fuit Phaleg , qui

jfan , qui

fuit Heber ,

qui fuit Sale.

36. Qui fuit Cainan, qui fuit Arphaxad , qu1 fuit Sem, qu1

jm; qui fü

fuit Noe , qui fuit Lamech,.

37. Qui fuit Mathufale , qui fuit Henoch

, qui fuit ]ared

p Qu

quifuit Malaleel, qui fuit Cainag ,

hum ducentit

38. Qui fuit Henos , qui. fult Seth » qui fuit Adam , qui

xuis, fed o*

fult Del.

ipebatur etiam

.gnJem famili-

etiam fcriptt

j H enim -

a dücte,

r]&() [emen l*

; (uo illi con

habitaflent s

Booziexempo

hoths viro 01

T o Matth &

opi (ilius fl -

t

Mm2

zX

CAPUT

c& flllüe nati

parentem naturalem, Neri vero le-

m fai

f lum

agnofcxtur : quos Græce fcribens Lu-

f foi

e ühum

galem

Maldonatus putat Jechoni-

cas fequutus eft. Dicendum . videtur

tamen

am, quamvis hoc ex fcrlptura non

LXX. ex veteribus Hebreorum hifto-

qm

habeatur ; filiam Neri, qui ex Davi-

riis , vel Spiritus fan&i afllatu cognie

phl : Tratet

de per Nathan genus ducebat, uxo-

tim Caing generationem addiditle :

une

$; (

rem habuiffe, ex qua Salathielem

Mroyfem vero ex ejusdem afflatu, ex

ege !

j Dete

procreaverit, qui dicatur Neri filius,

cau

[*

is nobis ignotis eam pretermififfe,

quia ejus erat ex filia nepos, nepotes

quamvis revera inter Arphaxad, &

&ilice fv

Sale interceflerit.

autem filii interdum appellantur

fpundiend *

31. Qu«i fuit Nazhan. ) Hic tuit fra-

38- 9»i fait De.) A Deo factus,

ter Salomonis ex eodem patre Davide,

nam & hac ratione quandoque Deus

ateus ii

& matre Bethfabee 1. Par. -

pater, & creaturz filii dicuntur. Vide

df

chofilf

36. Qui fuit Caimam.) Hica Moyfe

Job 38- 7- 28 & Jeremxæ 9:4-

Tliurm

Nai.

omniïus a.folis LXX. mcerprctlbus

hi

]cchonlam

"

276

EVANGELII SECUNDUM LUC

C AP' UT

IV

Bu

1dem pedem

J'efus pof? ]e]umum quadraginta dierum , ac devi&las fatane

- qa Errefp

zentationes , in [ynagoga INasaretb legit fa&*am de fe lfaie pro-

abrs Dominu

* phetiam : dicitque propbetam non e[fe ácceptum in patria propria,

1. Et coní

quapropter.oolunt eum de. monte precipitare :

lo, uígue ad

ejicit in Capbar-

naum damonium , [anatque focrum Simouis , &? alios a.

n fEr

& fama exit

"variis languorzbus , 4€ d&thonia ejzczt

nMato I. a

i5 Etipf

Efus autem plenus Spiritu fan&to regreffus eít a ]ordane,

-tur ab omnib

Marc

E.

& agebatur a Spiritu in defertum.

16 g Etve

Et ni-

Y. I2.

2. Diebus quadraginta , & tentabatur a diabolo.

" cundum conf

hil manducavit in diebus 1llis , & con(ummatis illis efuüriit.

furrex: leger

3. Dixit autem illi diabolus : Si filius Dei es, dic lapxdlhulc,

17 Et trá

ut panis fiat.

"vitlibrum ii

jDeut - 4. Et refpondit ad illum J efus :

Scriptum eft b Qu1a non

181 Sprri

8. 3- in folo pane vivit homo , [ed in omni verbo Dei.

att.

evangelizare

5. Et duxit illum dlabolus in montem excelfum , & often-

19. Predi

44d1

tilli regna orbis terree in momento temporis,

6. Et ait illi: Tibidabo poteftatem hanc univerfam , & glo-

riam illorum : quia mihi tradita funt , & cui volo,, do illa.

N

eDest

7. Tu ergofi(1) adoraveriscoram me, erunt tua omnia.

oimos Matth

I5.

8. Et refpondens Jefus , dixit illi :

c.Scriptum eft : Domi-

HCI VOX 'KT'

& IO.

num Deum tuum adorabis , & illi foli fervies.

D uquead t

20

-Rocenim (ipaifi

9. Et duxitillum in Jeruíalem, & ftatuit eum fuper plnnam

Tlit, u v

templi, & dixit illi :

Sifilius Dei es , mitte te hinc deorfum.

d Pfal.

18 tépore qui

1o. d Scriptum eft enim, quod Angelis fuis mandavit dete,

x '"qum fed q

gottque confervent te:

Es Et

?"5 Nideretur Y

I4 hyj; futc

(I ) Si. In ediz.. Sixt. additur 4 procxdens.

Zb pitita findlo

1 Ual [p o l

Efus autem &c.) Qus hichaben-

Mibi tradita /ïmt, &6.. ) Mentltun

k

tur ufque ad n. r7. .explicavi-

mendacii pater; non enim ipfi tradi-

Pï! um ]oaqm

ius Matth. 4. n 1. & deinceps.

tum eft orbis imperium , fed hoiaini;

'*äm!ïwä

ipfe autem homine in jufto bello vi-

Plenus Sptritu [an&o.) ld eft, jam fe

éto , ufurpavit , & ctiamnum ufur-

xG

D Ef WmM

plenum Spiritu fan&o ad commiffa fi-

illgg locg

bi a patre. mmlüerm peragenda often-

pat illud, poteftate non abfoluta, fed

lt"dfm l

dens.

definita a Deo ; nihil enim amplius

EU

Tudg:

poteft , quam Deus illi permittat.

Tlb

Ua f

Ym

S. Ip momento tempara: ) BrBVI ffimo

7. Coram me.) ld eft,

me fupereit,

nag

temporis fpatio.

coram ex Hebraica phmü

6. Poteffatem banc untverfam. ) Id

9. Daxir.) Per aera tranfve&um,

us

Ws &

eft, regna hec univerfa, feu jus, &

non renitentem.

"mt (fgfr ,

imperium inregna hsc univería.

Pintam) Pmnaculum , de quo di-

lj

"

i

CAPUT IV.

277

"d

&

»

x

r Ft quia in maniöus toll

v

ent te, ne iforte."o&'end,ähs ad]

E

*

fpildem pedem tuutn. -

*

à

i

t frtand

N 3

.

.

I2. Et refpondens.

Jefus : ait illi.

d1&um '(.—Z'ft :-ek Non t*en- ':Pleut

r

]u gro- -

Bcibis Dom

inum Deum tuurm.

a jnyria, .

13. Et confummata omni tentatione, d

iäbolus recemt' ab il-

| Caur-

lo, uíque ad tempus.

alits

14. f Et regreffus eft

Jefus ih viftute Spiriltuä iü -leil'æäm) y VI::

| & fama exiit per univerfam regionem de illo.

Marc.

15, Et ipfe docebat in

fynagogis eorum , & magnificaba- ;. ;;

tur ab omnibus.

aJordang i

16. g Et venit Nazareth , ubi erat nutritus ,

'& intravit fe- gMA;:.

: Et tl«

cundum confuetudinem íuam die fabbati in

TS4

fypagqgam ,& lïvä

ArC.

eforiit.

furrexit legere.

17. Et traditus eft il

ipidi hüit,

.1i LiEei* Tfaice pxophietæ. - Et ut revol- ïoa];l

vit librum ,. invefiit locum , ubi. fcriptum erat : .

4 45-

18. & Spiritus Domini fuper me

.

[]

Quiä non .

-propter quod unxit me, , i

evangelizare pauperibus mifit me , fanare contritos corde.

6[.. I.

E oftete |

19. Prædicgre captivis remiíTio

nem , & ccecis vifum , dimit-

tere

m,&gh-ï

u a

El

( 11l

ximus Matth. 4. 5. utrobique eft eadem

minis liþcebat in fynagoga quui »ut

Greca vox zrsevquoy.

tradit D. Paul. r. ad Corinth. I4.

; Dome .

Liberum autem erat unicuique , fi quid

-I3- Ufäwe ad temps.)

Opportunum-;

hocenim fignificat xz:eOg. — Non ita

dubitationis occurreret , proponere ,

r pinnatm [

receílit, ut. vellet. Je(um reliquo vite

& í(i facultatem haberet , de rebus

fue tempore quietum abfque moleftia

le&is verba facere , hac enim occafió-

deorfüm.

ne frequenter Paulum per fynagogas

rclinquere , fed cum opportunum tem-

t deto

pus.videretur , rediturus.

Chriftum przdicaile cognofcimus ,

s

q4. dpuirtutc fpirizus.) Mluntagen-

prefertim ex ACtis Apoftolorum. Prz-

—

te Spiritu fancto , quo plenus erat.

'cedebat ergo le&ío Codicis facri , mox

Ip Galileam.) Fix qua venerat ad ba-

fequebatur fermo.' Legebant autem

: M'entitqry |

ptifinum Joannis.

ftantes propter facrorum librorum re-

p5 Magnificabatur. ) Celebrabatur,

verentiam , quemadmodum apud nos

;imi (j erad*

edicabatur.

Evangelium, & lectio Epiftolz a ftan*

2

sl hominb

vie:

pr

I16. Er vezir Nazareth.) lnter cetera

tibus recitatur.

: bello

I

Traditus eff..) À miniftro , de

gnum ?

fut

XGalilez loca , que perambulabat.

uo infra n. Io.

pfolutàs

fed

Secundum coufuetudinem [uam-) Exat

enim Judeorum confuetudo . diebus

Revolvie librum.) Intel

ngndüm eft,

fabbati in fynagogam convenire , ad

hoc pro ejus temporis more, quo li-

D

audiendum

ei verbum , ad publicas

bri, utnunc in folia diftincti non com-.

;

preces & reliqua exercitainenta pieta-

pingebantur , fed circa teretem bacil-

j

tis,

lum in orbem convolvebantur. -

mnfve

&um:

Surrexit legere, ) Obtulit fe ad le-

Ipvenit locum.) "Faoquam cafu in

eum incidiflet , ne quid affedatum,

gfndum. 'yüis folis,aony aytem fee-

] d W i

X

p

278

d

EVANGELII S—ECUND'UM LU C.

:

wVilM

fina

tere conf. raétosin remiffi

;

ceptum , & diem retributionis.

prædicare annum Domini acg TT

3

Elre n If

20. Et cum plicuiffet librum , reddid

itosaittro , d Bd

menfibus f

Et omnium in fynagoga oculi erant inte

ndentes in eum.

QY LE

21. Coepit autem dicere ad

S.

illos : Quia hodie impläta eft

4

Sidonia ,

heec fcriptura in auribus veftri

15.1 t

22. Et omnesteftimonium illi dabant , & mirabantur in ver-

DCmo eoru

bis gratide , quze procedebant de ore ipfius, & diceba

20. Et r

ne hic eft filius Tofeph ?

-—

nt: Jl.Nïon-

23. Et ait illis : Utique dicetis mihi hanc fimilitudinem : Me-

dice , cura teipfum ; q

duxerunt j

uanta audivimus facta ig Caphar"ngum j

Vitas illory

fac & hic in, patria tua.

E

24. Ait autem: Amen di

3o. Ipfe

CO vobis, qui

a nemo prophätä a,cQ

1' 31- D Et

Ceptus eft in patria fua,

25. In

que doceb;

aut de induítria quafitum vidärefgur,

pientiz , eruditionis, & doctring.

cum tamen locum ipfe delegiflet , &

Verbis grazi4.) Non enim fapienter

iE

ut occurreret, cffeciffet.

ermo ]püu

tantum de rebus divinis differebat ;

" -*Spiritus Domin:i ; €«.) "Hos duos

fed etiam eloquenter , proprie , per-

3. o t

verficulos fuo loco explicavimus ,

fpicue, &c. itaque verza

lfai 61. r.

?

eít ac grara verborum.

£ratit , idem

8 & ex

do. Cum plien

zi

N———

fcilicet hoc loco.

4fer verbsm. ) Le&o

Filius fofeph. ) Fabri ,

] civkisþ n,OI,hi

pauperis.

Ri f in patri:

Reddidit . miniffro. ) Synagogm, a

23. liique.) náyrec, omhino, haud

Contemnityr .

quo acceperat. Nam ut erant fyna-

dubie.

Cl in pitri

tandum eft

goge przfecti, qui Archifynagogi di-

Dicetis mibi. ). Quafi dicat , video

cebantur , ita erant ejusdem miniftri.

vos mihi objeécturos.

n:lihi tion credi

Sedit.) A. 13. 16. Paulus ftetiffe

Hanc fémilitudznem.) maeaf20Nj

?. pa-

Itàte vefles £.

degitur.

Situm id erat in arbitrio do-

rabolam ,

Obitruitis.

centis, ut vel ftaret , v«l federet.

€tum.

proverbium , vulgare di-

b

25' h vefitg

Intendentes i2 ewnJ) In eum defixi,

Medice cur& teip/iþn. ),-'Prover»b'i»ilm-

18 exemplis

tum .propter celebrem ejus famam ,

jaciebatur in eos, qui cum aliena cu-

TU Mürlig.

tum ob-aviditatem illum. audiendi ,

*

(s pf

rarent , negligebant fua.

qui fic repente doctor prodire videre-

P Cdþb.fzrngmm.) Qiuz tamen civitas

Clll'((;[m EF "

tur , cum literas nunquam didiciífet,

patria tua non eft, nec tam prope te

C

Hs ul

L

l

]oan. 7. 15..

contingit, ut Nazareth, quz te edu-

rillu dici

us

( 91. Hedie.) Hoc tempore.

*t trditire

cavit , &in virum evexit, ubi paren-

Lnpleta eff. ) Impletur.

tes, cognati , & concives tui funt.

ftim *rjre " g

Hec. fersptura-) Hoc fcripture tefti-

Videtureo tendere Nazarenorum ora-

T feyy

ionium.

tio, ut fignificent fe non fatis crede-

In anrilbus veféris.) Quafï dicat, hic

re , qu& ab illo alibi facta miracula

U77]

fcripturz locüs , quem me legentem

ja&abantur; offenfi enim vilitate per-

drebt.

ll!üm

audiftis ,. feu qui a me lectus eft in

fong , proximum fuit, ut de doctri-

dltl(ine $

18

auribus veftris, olim fcriptus ab lfaia

hoc jam tem

rent.

n& , & prodigiorum

.veritace dpbica-

fæu

1 " El

L

pore impletur , & dpeés

Spr

hEtæ ]

perficitur.

24. Nemo propbeta acceptus 'efl izpa-

qum

LE

022« Tofrmoni

eràt

N

um ili dq.äknf, Lö' c). .Sæ'

fria [nas). 1n pretio nqn—e&; nQn;maä

iCl Eh[æü en

CUA PAUTE-IV.

279

Donuni ac«

25 In veritate dico vobis , ; multae viduz erant in diebus ; 3.

J

lix: in Ifrael,

s &fedl

.

quando claufum eft coelum annis tribus , & R«

menübus fex', cum fa&ta effet fames magna in omni terra:

17- 9.

eum.

TPNDEUMES ,

26. k Et ad nullam illarum miffus eft Ehas nifi in Safepta k 3.

implea eft ]

Sidonise , ad mülierem viduam.

Reg

?7. | Et multi leprofi erant in Ifrael füb Ehfæo propheta, & H

tür vt«

bant: Vr

nemo eorum mundatus eft nifi Naaman Syrus.

Rg

28. Et repleti funt omnéS in fynagoga ira , heec audlentes.

»

29. Et furrexerunt, & ejecerunt illum extra civitatem j &

inem :

duxerunt illum ufque ad fupercümm montis , fuper quem Ci-

Dharnaut »

vitas illorum erat aedificata j ut praecipitarent eum.

ibat.

30. Ipfe autem tranüenb per medium illorum ,

topheta C*

31. m. Et defcendit in Capharnaum civitatem Gahlææ, ibi- »M:t

jl

Ü

4. 13.

que docebat illos iabbatis.

Marc.

K dodrint

32. n Et ftupebant in do&una ejJS , quia in poteftate erat

enim fapieniet

I. 2I.

fermo ipfius.

2 Mat

nis differebat »

ptopne J Y

33

o Etin fynagoga erat horno habens dæmomum immun- 7. 28.

dum , & exclamavit voce magna,

34 Dl 0' ir.

a [HIMy jdem

I.

, Qu nolit :

gm Ht in pacrla, 1mm0 nonnurxquam

qui folue religiofo officio Fudurt jkmm-

contem mtur

quafi dicat , fi mira-

H , ut fcribit Ambroftus.

mnino, haud

cula in pïtrla non facio, vobis impu-

28. Repleti funt ira.) Senferunt emm,

tandum eft , qui me contemuitis, &

quormm tenderent duo illa veterls

dlcat j vldeo

immihi non credltls , ideo

ue incredu-

hiftoriz exempli , nempe Dei gratiam

litate veftra fontem beneflcentiz mez

D

per Chrifti miracula relucentem ab

4

afv

obftruitis

q)üs tanquam indignis , Dei ordina-

"n k

QS. ln veritate dico volis,&c.) Duo-

tione ad alios trmsterrt.

Itaque idin

:.bus exemplis oftendit non debere vi-

fuam ipforum contumeliam atque in-

proverbmm

deri abfurdum , fi lpfe ahenos dome-

juriam accipientes in iram funt ver-

m dfiena *

fticis preferat.

fi; eo etiam magis , quod quem vi-

Clauum eft. celum.) ld eft, non plait.

lem, atque abje&um civem fe novif-

g t

n cwlta

adnnis tribus, 67 merzf' 6;;: fex-) Hoc

fe credebant , - ipfe fe veteribus pro-

Pe [

Chriftus dicit ex propria fcientia, vel

phetis compararet.

uæteeu

ex traditione, vel ex utra

e , neque

29. Extra civitatem. ) Tanquam

enim expreiï'e hoc habetur

exlt,

ybi püfe"'

(gu

Reg 18-

reum morns, quia mos erat, ut fon-

d we ml

funt.

lz omni terr;z) Ifmel

Cll'Cul'nVl'

tes extra civitatem extremo fupphclo

cinis regionibus.

afficerentur.

.26. lllamm) Viduarum.

Supercilium.) M erticem præruptum

lll

facis at

4 mll'alcula

Sarepta Std0mt.) Sità i in agro ,&

30. Eat.) Abibat, quo volebatpro-

dmone Sidonis.

ficifcebatur , tortaife eorum fe ocu-hs

nm iif

do&rl'"

27. $»5 Elifso) Quo tempore Elt-

invifibilem reddens.

u d

I2us prophete munere functus eft.

erlme d"b'w

32. Et flupebant, c. ) Vlde dl&a

- Naaman Syms ) Qui Ifraelita non

Mdtth 7. n. 29 & 29.

/; il | erat. :Nemo emm H raelitarum tanti

X Damonium tmmrmdüm) Vïdc al-

"T

onm*' fecnt Elifzum, quanti hic allemgena,

&a Mdtth I2; 49

280

EVANGELII SECUNDUM LUC.

34. Dicens: Sine , quid nobis, & tibi, Jefu. Nazarene 2|

43 Qui

venifti perdere nos ? fcio te, quis fis, San&tus Dei.

gehzare fe

35. Et increpavit illum Jefüs , dicens: Obmutefce , & exi.

" 4He

ab eo.

.Et.cum projeciffet illum daemonium in medxum, exiit:

ab illo, nihilque illum nocuit.

36. Et fattus eft pavor in omnibus , & colloquebantur ad Dlna'em*c

invicem , dicentes : Quod eft hoc verbum, quia in poteih:te,

fl coiü

& virtute imperat immundis fpiritbus, & exeunt ?

[aærdofes :

37. Et divulgabatur fama de illo in omnem locum reeionis.

38. Surgens autem Jefus.de fynagoga, introivitin domum

um um d

877

;th Simonis : p Socrus autem Simonis tenebatur magms febribus,

14 & rogaverunt il'um pro ea.

(

arc

39. Etítans fuper illam , imperavit febn & dlmlf't ilam.

l. 39. Et continuo furgens miniftrabat illis.

40. Cum autem fol occidiffet ; omnes , qui habebant lnür-

1. D'AQum

iten

mos variis languoribus , ducebantillos ad eum : At ille fingu-

ateth

lis manus imponens , curabat eos.

3. a Ftv

gMar.

41. 4 Exibantautem daemoniaa multis, clamantia ; & dicen-

Atér defce

1- 34« tia -

Quia tu es Filius Dei, & increpans non finebat ea loqui, |

qma íciebant ipfum etfe Chrifum.

- 3 Afcent

ïogavit eum

42. Fatta autem Die , egreffus ibat in | defertum locum , &

turbæ requirebant eum & venerunt ufque ad iptum, & de-

Tivicua tur

tinebant illum , ne dlfcederet ab eis.

* 4 Uteeff

43 Qm-

füm &lx

« 5 Btref

e ef

34- Size.) Define mihi moleftus

4I- zxtämr) Juftu, dtque mperxo

"0 & [;bo

ipfius.

Rie

Quid nobis , 6 £ibi.)) Hæc exphca-

Clamantia.) Vi tormencorum, quae

vimus Miatth. 8. 29.

ipfis afferebat prefentia Umfh cogens

6 Et Cum

Sanüut Dei.) ó d«yrog T8. 953, ;le

exire.

Ym copiof;

famfl u: De

fcilices Meffias,

Tu es Eilius Dei.-) INon quod verita-

P t a

.88. E: doerepavit ,6c.) Vide Marci

tem przdicare., aut Chriftum honos

vnmue.

1. n 25. übi bunc verfienlum explica-

rare gaudeant , ita clamant , fed ut .

definat ipfis moleft:s efle ; quafi di--

lo

P

lum mocuit-) Græcrfmus ; pro illi

cant , quid tibi nobifcum , tuus ti-.

A

D;, )

nocuit.

bi honos manet ,

& maneat : nobis ,

)h

36- Pawor.) 9dpfog , mgens admi-

ui te non oppugnamus , mole&us ne

LOA

xstio.

í

fs

"A

JN

On|

RIS [

ten

eft?-

Quo4d eff boc 'verälem.) Quld hoc rei

S9uia ft:zeädnt

6':) Non permnc-

L

mlt!'[te

tebac fpiritus dicere, fe noffe eum efa

a)War

Ht

dz ;ofe;?Jte ; 'vtrtute ? Au fïorlea-

je Chriftum. Vide dicta Marci.1.25. |

te potenti , & efficaci.

42« lbat im deferzum locum. ) Orandi

iSu: Sacru.c autem Simonis ) V:de dl—

cavfa , & ut fe a turba fübduceret.

5gm

f aute

&a Match g, n. 14

315 "9'2 C

G

]

,

CAPUT V.

28I

Nazarene ?

45 meus ille ait: Qma & aliis cmtatlbus oportet me evane

j

gelizare regnum Dei , quia ideo miffus fum.

íce, & ext

44 Et erat praedicans in fynagogis. Gahlææ.

liom, exiit

UAPUT V-

ebantur ad

Ubi a'e mmcula Petri docmyät , ille laxato z;b[ "us ju[fu reti €0fle

; poteihte,

lufit copiofam pifcium multitudinem , curatum. leprofum mittit ad

| facerdotes : paralytico , remiffis primum peccatis , jubet , ut le- *

I regloms

difcumbens cum .Leoi , quem et telonío vocaroe- -

tindomum.

&um fuum tollat ;

rat , cau[am dat murmurantibus JPbarilais , quare cuth pec-.—

js febribus,

s

*

eatartbw concer[etur , && cur zpf us di fczpulz fon

jejunent.

mifit lat

-1 A&um eft autem ,. cum turbze irruerent in eum ut,au-

bant infit«

irent verbum Dei , » & rpfe ftabat fecus fcagnum Gene-

]le f yu

fareth

-2. a Kt vidit duas naves ftantes fecus ftagnum plfcatores «Matt

L

l, &dlcen' autem defcenderant , & lavabant retia.

4- 18-

st ea loqub,

3. Afcendens autem in unam navim , quae erat Simonis , Marci

rogavit eum aterra reducere puüIlum Et fedens docebat de F w

focom ; &

navicula turbas.

Ea

Qul

.4. Ut ceffavit autem quu.t dixit ad Simonem: Duc in al.

tum , & laxate retia veftra in capturam:

J Qur-

$. Et refpondens Simon , dixit illi : Præceptor,per totam

noctem laborantes nihil cepimus , m verbo autem tuo laxabo

ag inpolo

Tete.

entorum

quæ

«5 Et cum.hoc feciffent , concluferunt pifcium mulutud'x—

nem copiofam ; rumpebatur autem rete eorum.

Chrlül c pl

Et annuerunt focus qui era,nt in aha navi, ut venirenpt,

god verttà

& ad-

*ridtu

hono

[amzmt 1

fed t

ST4

bar.) Pro ffavet.

eum qui rei Cülplam eft przfectus.,

f s qua

( de

- Dac.) Scilicet navem.

qu. 4lis etiam eft magt&er fchole dxfcr-

dn 41:m ) ln pæotund:to*rem locum,

pulorum,

gm , P

gobiS s.

3. f'á9og.

jne

Per tofam notfem, ) Qwæ cæmen aä

wsm

Ü duus nt

- Laxate.) Non fignificat quantumpo-

capturam opportunior eft quam. dies,

] teftis extendite retia , fed fimphcncer

Lalorattes. ) uonmidc'ayrég, fatigari.

on PerfmC'

dimittite retia , ut patet ex Græco

noffe eum "

xa?xaaa-re

In vebo tuo.). Juffutuo ; quando fic

s. Praceptor-) Grace eft, z-mg'wru ;

juübes ;

verbo tuo fidens.

& j Marc: I

lgmfïcac autem proprie, £zicarq46 ;

u amnnerunt [ociis.) N oce non utune

BI&] £ um CUWQ MfWCäo p Vllo

n

[ubduccf'*-'*

-

255

EVANGELU SECUNDUM LUC.

& ad: uvarem eos.

oftende te f

Ft venerunt, & 1mpleverunt ambas na-

v;culua a

ia dt pene mergerentur.

pracepit M

g. Quod cum videret Simon Petrus,. procxdxt ad genua ïe-

15. Peram

fu, dicens: Exi a me Domine ,. .quia homo peccator fum,

bant turbe r

9. Stupor enim circumdederat eum , &. omneo, qui cum11-

tibusfuis

x À

lo erant in captura plfClum , quam ceperant

ü-

: 16 Ipfeas

io. Similiter autem Jacobum , & Joannem, filios Zebedæl,

r Et f

qui erant focii Simonis.

Et erant Pha

Et ait ad Simonem Jéfus; Noli t:me—

re,ex hoc jam homines eris capiens.

. ex omni caft

1 Lkr fuod utis ad terram navibus, reli&tis ommbus fecu-

L

tus Domini e

^ funt eum.:

18. d Ete

lz. P^Kt fa&ume

4 Mlatt

cum effet i in una c1v1tatum & 'ecce vir,

]yticus , & Q

$.2. plenus lepra , &v

idens Jefum & procidens in facxem » Toga-|

t

19 Et Tior

Marei vit eüm , dicens: Domine , fi vis, potes me mundare.

*

d. 3fC€Hd€

1--40]

Ts I',t extendens manum .

, tetigit eum , dicens Volo« Mun-

-

p

- m com ]f

dare.

Et confeftim lepra difceffit'ab 1)10.

10. Quoru

A4i Et 1pfe præceplt Ml , ut nemml dlceret : fed, Vade,

1 Deccata tu

*

*

oiïen-

. 3. F tge

ï

—

Quis eft hic,

tur qma tam longo interyallo dlüa-

dlgnum nlhll tibi mde mdll ev'entu-

bant inter fe navicule , üt vox exau-

rum putes.

/

PkCCata, mü

sdiri non poffet.

- 22 Ut cb

Erts bomme: cap;em.) M ajus in po-

9. Procidit ad genua 7:]:'4 ) Adora-

fterum . & fublimius erit opus tuutm,'

n5 dixit a

. bundus & precabundus.

Geftus fide-

homiues in pofterum capies , qui pi-

lis & grati animi , & Chrifti divini-

..2 Quide

.tatem fentientis.

fces hactenus cepifti,

in Greco pro

lcere SW

capien: eft & exyeev. , que vox wovwum

-Homo peccator fum. $ Ideoque tanto

capere figmfïcat quafi dicat , ha&e-

34. Ut u

indignus hofpite.

nus pifces ceplih ad mortem , in po-

n terra dimi

Es

Q. Szupor.) Suu[3og pavor , terror,

rell(TIOfd & reverens admiratio.

fterum homines capies ad vitam; jquem

ge tolle | e&

fenfum exhibet etiam Syrus, qui ha-

C:rcumdedemt ) Totum mvafemc ;

bet :

Poffbac ptj&aturu: e$ bomme.r 4d wi-

totum 1mpleverat

tdm.

Quld t0

, £t eo»nes 7:;: um eoerant. ) Hoc eo

—fIe Secuti /:'mt eutp.) ll fctllcet, quo-

ï ith

9 32 u

pertinet, ut intelligamus verum, ma-

rum facta eftmentio , nominatim Pe-

phc u

lig

gnumque fuiffe miraculum , quod tain

'. multi pifces capti füerint, cum pifca-

trus, Jacobus & Joannes , nec non|

J IS ? framgklaä

(quod ex Mattheo & Marco collxgl-

Lfdebat

Ji

tores ipfi.qui ceperant , quique ma-

tur) qul cum Petro erat Àndreàs fra-] .

"^dns,

gnam alias copiam capere folebant ,

ter.

turb Am

non unus , & alter fed omnes-omni-

mm deCh

Vltd

no qm aderant 5 rei novitate obítu-

12. Im una civitatum. ) In quaddm

Ninj

uennt

D

cwu:ate CU]US nomen non exprlmt-

u Rudl

of

tur

!

! ler,l

Io. [m captura.). Propter captüram.

UP [ ïpud

-Noli timere.) Quamvis videas na-

Plenus lepra ) Faclc hoc ad mlracu-

Tun jlri (

þnp

ul

viculas pene fubinergi , teque pecca-

11 cxaggeratlonem.

Tüm

lmo

dl

torem agnofcas ; & mea præfenna in-

Proctdens in. faciem. ) dee dl&a

"b»mt

[

*

CA PU-I

N

2:)')

ambas fide

oftende te facerdotx

& offer pro emïmdanone tua , c fieut eLev

14- 4

,praecepit Moyfes ,. in teftimonium ilis.

genua ]e-

15. Perambulabat autem magis fermo de illo , & convenie-

j fum

cur arentur ab mürmlta-

' bant turbae multee , ut audirent o

j ml

" tibus fuxs

l

*

*

.16. Ipfe autem fecedebat in defer tum , & orabat

Zebelei, 1 -

1T. Et faf£tum eft in una dierum j & 1pfe fedebat docens.

Nolt ime- À.

Et erant Pharifzi fedentes ; & legis do&tores , qui venerart

ex omni caftello Galilaece , & Judaeze , & ]erufalem & vir-

tus Domini erat ad fanandum eos.

ibus fecu-

La

18. d Etecce viri portantes inle€to homlnem, qui erat para- a'Mat.

Q9 2-

M ecce V,

lytlcus ; & quarebant eum inferre, & ponere ante eum.

arc.

19. Et non invenientes ,. qua parte illum inferrent pree tutr-

3

are.

|

ba , afcenderunt fupra te&um , & per tegulas fummlferunt

lo Mun-

eum cum leCto in medium ante ]efum.

20. Quorum fidem ut V1d1t, dixit :

Homo remïttuntur t1-

b1 peccata tua.

'd Vad(i,

often-

' 2t. Et coeperunt cogxtare Scribs , & Pharïfæx, dicentes :

--'.—nli

7

Quis eft hic, qui "loquitur blafphemlas ? Quis poteft dimittere

mah evntu- d -

peccata, nifi folus Deus?

22. Ut cognovit autem Tefus cogl*atlones eorum

reífpon-

Majus n po*

dens, dixit ad illos : (1) Quid cogitatis in cordibus ve,&rls7

j gpus tüutdt,

,23.

ts , QU p

uid eft facilius dicere : Dlmlttuntur übi peccata : an

d:cere Surge , & ambula?

n Greco pO

n V0X 1l DW

24. Ut autem fciatis , quia Filius hormms habet poteüatem

dicat , hiüe

àn terra dimittendi peccata , (2it paralytico) Tibi dico , .fur-

ytem , n po*

ge tolle lectum tuum, & vade in domunmr tuam.

d vitam; Q"em

b

UN n5

9s. E

, TUS, qu L

rlonit 4l Vf*

(1) de*cog:tatxs In edit. Sixt. legitur

quid cogitatis mala.

Mm:h 9. 52. ubi hanc&n&onam a

Venuerant.) Evocati fama rerum a

fifelicets quo

phc avYimus.-

Chrifto ge ftarum.

no,mnatlm

15. Peramb: 14641) Vulgabatur.

0« ofl

I6. sedebat.) 5v uwoxwouv, erat fe-

Galiles.) In quà erat Caphmaum

TO

lg

ced ns & orans.

ubi hoc accidifte tonftta ex NLtrco

s

arco &

Poft admiranda ge-

cap. 2. n. I-

T

fta turbem vitabat ,. prÓpriam glo-

Viytzus.) 3v$,cþug f paten*za

xizm declinans ,. & pro falute homi-

num ftudiofe & freqtþncpr Orans.

Érat.) Sculn.etllhc fe exercens. A de-

]; al

rat Chrifto miracula p tranti, áderat

pl epil

]7 Phartízs y. U:eg:s da[fores) Pre-

opis egentibus , eós famcatnefbtu ens.

leuæ apud populem auctoritatis , quo-

rum il!i fa. ctimoniam , hi fcnptura-

AX9. Ef ecce ffc) Vide dicta IMatth.

joc 4l qiracl

zum & Mofaicx Iegls pennam prufï-

c. 9. 2. ubi hanc hnüorlam explicavi-

tebantur.

mus

L]

*

