endum ; al

r

"

: CAPUT |

PA

w ef , qU0

| facere mi

itores, HoC

E* :5.

declaranda Deil jlïldicia ) & providet-x;

| negari nont

):Talis cum fäs , vilis & .ab-

- muracuum

jectus.

tiam ejus,; qu& in hoc maxime cer-

Doces 2os? ) Audes nos docere in

nitur, ut przter hominum opinionem

ceftis negitt

caufa religionis , & legis Mofaicz,

qui ceci funt, videant, & qui vident

) quod attle

in qua &tatem contrivimus.

c&ci fiant , eorum fcilicet vitio, quia

percatra

Ejecerunt eum foras.) Sciliceta con-

lucem veritatis averfantur.

i

k : Deus 1100

H

.

þtmu;?.) !n-

e08 7, adde'-

cilio fuo ; nec eft improbabile ejecif-

O. Nunqu-;d U 20os c&ct

"

fe , & feciffe extra fynagogam,jux-

tellexerunt Pharifzi fe notari , atque

aten , mimf

ta confpirationem- ab ipfis fa&am ,

ideo dicunt : Nwzqui4 6 nos caci u«

n hicage

de qua fupra n. 22.

z

.

D

mss ?

:

T

35. T credis i2 F

liuim bai ?) Cre-

AT. Siceci effetis mo

5z Iuä-ereti; þeccd-,

. dis tu, vis tu credere, paratus es

£um.) Id eft , fi revera ignorantes ef-

st Deum,

:

credere in Filium Dei?

fetis , neque legiffetis fcripturas ,

37. Et vidiff; eum , &1c.) De feipfo

neque opera mea vidiff:tis ,

ugenon

l'tO D

ab Ofbc

. loquitur.in t

atiuntur vos ignorare me

;

effec Mef-

.caufa..

]

ertia ,perfonna Vmgdeüiæ

f

am, non haberetis peccatum infide-

P

Cr

MELIM

"edo D'ä:ri-iixfe.j- Söil.iöet t6 effe

litatis. Atqui revera non eftis igno-

|eri.it qu03

"*Filium. Dei.

rantes; nam vos ipfi ja&atis fcien-

j at

4

"doravit. eum.) |

tiam fcripturarum , ideo peccatum ha-

vüc qll? j*

3 Dei.

Ut yerüm Filium

betis infidelitatis, quod femper ma-

luafi dicat : Ad

net.

:

; gui; t

39. In judicium.) &

-

Lj

uU"'

f

472

EVANGELII SEC UNDUM IOAN N.-

":

s

CAPUT X.

7D

qula e

Cbrz/fus verum. deferibens pa[fforem, & marcenarium , dicit de

$0

efTium ovium , & bonum . paflorem, qui €&? alias babeat (ves ad

101 2U

idem ovile addzzcendas animam [uam ponit , wt iterum [umat eamz

Q E

Judei lapidare ipjum «oolunt : qma fe ad opera fna referens: di-

& ingr

cebat unum c[Je cum Paátre ,

1. ]

$ Pliun-Dei, quod tazmen

»offendit non ejfe blajþbemzam

Ego ve

n ]

X. Men, amen. dico vobis: qui non intrat per offrum in

Qit pto

ovile ovmm, fed aícendit aliunde, ille fur eft, & latra»

2. Qui autem intrat per oftium, paftor eft ovium..

3. Huic oftiarius aperit ; & oves vocem ejus audlunt, &j pro:«

prias oves vocat nominatim , & edacit eas.

Nm «

X

Verbaint

4. Et cum proprias oves emnerlt, ante eas vadxt & oves,

üm non

ilum fequuntur, quia fciunt vocem ejus.

Ega

$. Alienum au'em non fequuntur, fed fugiunt ab eo: qmæ

clcüa :

non noverunt vocem alienorum:. .

quod fïde

lam & ii

6: Hoc proverbium dixit.eis Jefus. Illi autem non. cogne:-

verunt, quid laqueretur eis.

dem falu

ls n

" Di-

I46Ne

ne

8. Om;

Quotqum

E

"Mem, amem, ö'c : Ne dicétent

tur, quia verus paüor non üabetcur

inen loqu

"Pharifai, non pr pter noftram

latebras querat , & furtim. mgrcdxa—-

phttæ 10

cecitatem ad te non venimus , fed

tur..

1 fanc 4

quia deceptor es , & alicna a verita-

3 A,;dww) Cognofcunt & d:fcex:-

proyhetis

ts doces.:

oftendit in hoc capite fe

nunt ejus vocem , illaque delc&tan-

€ quibus

"non.effe deceptorem , fed paftorem ,

tur ; cuim e contra voce latronis ter-

fehap pye

& omoiun hominum falutem

ugree

reafntur.

ïe

Docet etianf Pharifzos^ & slios

hls

Voce nemimatim. ) Sïg:llanm, qt

-lks e

nOnnullos, qui eum preceíferant,

fciat an . omnes adfint, quia diftin&te

dis Gam

mon elfe paftores popohi ,. fed latro-

eas cognofcxc s quæ & quot nume-

ales et

nes & occifores , & quid caufe.fit,

ro fint , & itaomnium & fi. ngula;gm

DT

quo d Pharifei fibi non credant.

curam gCïlC

AX

L.

&i dodr

Qu nom intrat peroffivz.. Y Qui eft

Educ»t eas.). Ad pafcua..

Et gj ,

ordinatiüus ingreflus ad caulas..

( ehnte 045 Vadit.). Ut viam mone

QIQ&[ fiof

AUunde.) Via non conceffa , per

ftret qua itur ad pafcua , & ut. peri-

Orte fed,

fcpem , parietem , aut maceriam.

cula , (i jue-occurrant. , amqlumr.

Il'efur ef? , E& latro.) Solet judicart

" Setent. ) Noverunc ex confuetudmbe

M l"grc

audiendi..

Cat fecure

fur & latro.— Fur, qui abigere velit

t* phraf

oves-, latro.qui eas ma&tare velit aut

6.. Hoc ;raver&:um) Id eü hmt

um&c

etiam yaüones.- Merito ita judica-

gaüom & ovium paxabohm.

;

Tà h()mm

*

BlHl an

i CAPUT N

473

B-

5 7. Dixit ergo eis iterum Jefüs: Am

,

en,. amexzi' Idj;c:o vobis ,

U

qu

i2 ego fum oftium ovium. -

8. Omnes quotquot . venerunt,

w al

fures i'uht;, &ïatroh(es*, &

non audierunt eos oves.

:

fuiteptte

fi quis introierit, falvabïitur,

Ü

9. Ego fum oftium. Per me

Y

f d-

& ingredietur , & egredietur, & pafcua inveniet.

io. Fur non venit, nifi ut furetur , & maétet,

& pefdat.

»

T

Ego veni, ut vitam habeant, & abundantius habeant.

rr. Ego fum paftor bonus. a B

)Ifaï,

a&ïunf m

onus paítor gpimäm fuzm

4O.II

da; pio loyvibus fuis..

Ezec

N

»

at

Ig. i Mer—l

423

mt,&pmw

Nä;z cagrzoverurii quid lcquercmr e1s.)

mrinils actiones , & negotia , ut cum 24.

*

Verba intellexerunt., fed latentem fen-

dicitur Pfal. 120. num. 8. Domizws cu-

*

flodiar intiolium tuum , 6 . exitum tu-

vi)g&ovens'

fum non affecuti.

m offium.) O»Vile eft Ec-

um. Senfusigitur eft ; five ingredia-

7. Ego fu

cle

*

fia . Chriltus vero eft o(tium, per

tur; five egrediatur , quocumque fe

h eq j quiæ

uod fideles ingredi debent in Eccle-

verterit , quidquid egerit, fuccedet

E

am & in viam falutis , quando qui-

pro voto. Omra quacunque facjet pro-

01 Waï

dem falus effe non poteft nifi per Chri-

[þeraädktur ; Pfalim, 1. 3.

ftum ; nam ut dicit idem Chriftus c.

Et pafcua Vrvenict.) Pafcua divinze

providentig , cibi fpiritualis , doctri-

l^. 1«4*: 6. Nemoï venit ad. Patrem usff '];erï

à

nzg fang , Sacramentorum Ecclefie.,

4-7f p--

me.

/

Q. Omnes gu

et quot venerunt , & c

) 2

*c. ita ut merito dicere,polflit : Do-

. ^Quotquot venerunt ante me ; nonta-

minas regit me , mibil guilà deerit ,. in

locopafcta 15i wie collotcatis , Pfalin. 22.

xbn'jbm c,w-:

inen loquitur de prophetis, quia pro-

I. vide Ezech. cap. 34- 14.

phete n

on tam venerunt, quam mif.

m n

k

fi funt a Deo ;

*

fed loquitur de falfis

JO. Ne»s venit.) A(J ovile.

popelum decipiebant, "

Vitam babeant , 65 Abundantins ba7

umt& äüeþ 1

prophetis, qui

heanr.) Mitam habeant pete gratiam ,

e delt&tm'k

de quibus Jeremias c:25. 21« Now snt-

k

febzm prophetas , & ipfi carrebant ; non

dum agunt in terris , & abundantius

loquebar ad eos,- G. 1pff prophetabant.

habeant per gloriam , cum hanc mor-

! M;Fonis gt

^'Yales etiam fuerunt Teudas, & Ja-

talitatem . exuemint.

el , dt vitam

1

das Galilzus , de quibus A€t. cap. 5.

habeant per juftificationem, & abun-

q.t

d-

*Pales etiam fuerunt feniores , qui

dantius habeant, quotidie magis ac

multas traditiones induxerunt ver&,

?

magis in via D«i proficientes.

M

1

II. Ego fum paffor bonus.)

At fi uprä

- Dei doctrine repugnantes.:

num.

m

. fe oftium effe dixit , utrum-

nhu;un;:

. Et mon audierunt. e0s owes. )/

læefc,

A

ele&i non reccperunt eos ; & fi qui

que verim eít diverfis rationibus.

m -

D

puerunt,

Oftium eft, quatenus per ipfum in-

forte fedu&i funt ; cito refi

tramus ad Deum & ad beaticudinem,

, &ut p

i

1

7Q9. Ingrediezur & egredsetir.

) Sali-

, amolun

"

cetfecure , tüte, profpere, — £t au-

paftor aütem , quateaus pr&bet nobis

pafcua doctrinz falutaris , & inducit

us

'tem phrafis Hebraica, qua peringref-

,in viam verz beatitudiais.

fum & egreffum fignificatur quotidia-

na hominis qngEr.fatiz) , omnes ho-

Paflor. bonnu

s ) le(-!-üv., 517:47&.0';,

la .

ib cm Com. 'Mm;äkf T. VII,

| Qoo

X

474 EVANGELII SECUNDUMIO;NN.

m

12. Mercenarius autem , & qui non eft paftor ,*Scujus"—noa'

funt oves proprize, v

nes hos

idet lupum venientem, & dimit.tit;civesg

20.

& fugit: & lupus rapit, & difpergit oves:

*

.

,

LI

*

I3. Mercenarius autem

f

ugi

X Afanit;

t, quia mercenari

us eft ,. &non

perünet ad eum de ovibus.

*

x

E

tis: nüi

14. Ego fum paftor bonus,

/|& cognofcö

oves me.as.:,i & co-

Q d

gnofcunt me meae.

£ Mat

n

rs. b Sicut novit me Pater, &

.ego agnofco Patrem , & ani-

x

"

I1.27 mam meam pono pro ovibus meis.

-

2 I

uc* '16. Etalias oves habeo,

quae non funt ex hoc ovili, & il-

14.

7?2?1as oportet me adducere, &

USque à

vocem meam 'audien/tf—-ä & fiet

unum ovile, & unus paítor.

— hm.

c 1fa.

17. Propterea me diligit Pater: « qu

537

7

ia egb podo« -animatä

,

aj 1

meam, ut iterum fumam eam.-

18. Nemo tollit eani a me:-

fed ezo pono eam a meipío, &

D

poteftatem habeo ponendi eam: & poteftatem habeo iterum

J

Qemo pof

fumendi eam; Hoc mandatum accepi a Patre meo.

*po fpont

T

- Tumpun

19. Dif-

ESOESPE

It m

*

wmvis

ille paffor , ille bonus , amänsläfcilice*;

tamen fécut , fimilitudinem tantum 3

vita & m

mihi invi

ovium, &illis egregie pafcens & de-

*

non zqualitatem figaificat.

fendens.

*

Animam meam.) Mitam meam.

támen ma

Animam f«am dat.) Mitam fuam

Pono.) Ponam ; paratus fum, pone-

ànimam q

periculo exponit pro defendendis ovi-

re.

atré me

16. Oves 'ql?;e non funt ex bia(a 01;1'11'.)'

bus a lupis, &afuribus & latronibus.

I2. Mercenarius.) Quui cert ! merce-

Siznificat eos , qui elzcti erant ex gen-

àltercatio

de conductus pafcit oves alienas.

tilitate, quos propter hanc elettio-.

Tropter

I3. 9uiÀ mercenarias eff.) Quia fo-

nem eternam vocavit oves.

fieC d) if

lam mercedem .fpectat , nec. admo-

"dducere. ) Congrezare, adjungere

. 3. Q

dum curatovium alienarum falutem.

ad reliquas oves.

Initiliter,

I4. Cognofco oves meas.) €ug mihi

Fuerf unum evile.

) Uns omaium Ec-

QI' HM

tradite funt a Patre ut proprie,quas

clefia.

Er. unus Paffor.) Qu Chriftus e

&

&imiam |

Deus elegit ut in &ternum fint. oves

amum

phex , & mihi perpetuo adhaercant.

17. Propterea, ). Propter hanc cau-

Ug ge

E eogao[cunt me mee. )

e agno-

fam , loquitur ut homo , cujus dili-

eant 1 Tlor

gendi plures fuerunt caufz Deo Pa-

fcunt tanquam paftorem , & falvato-

e, r dlvm

rem fuum, per quem folum falutem

t

tri , inter ceteras hxc quam cominé-

-

CO natg

funt confecutureg.

morat, non poltrema..;

20, Fj

I&. Sicut novi: me Pater

,&«.) Ego;

Pono antmam meam.)

Vitam méam

traditurus fum

, Mnis

inquir, cognofco oves meas ficut no-

per l)amgnïm* & cru-

quod «f

vit me Pater, & ipfe cognofcunt me

cem.

Sicatio

ficut ego Patrem ; non enim nuda&

-t dterum.)

Tertio die..—

achabæu

fterilis cognitio , fed fummo cum af-

Sumam.) Per refurreCtionem.

Chl, ca

L

tl EE d x

T&Cd

x

1&

fectu amoris coxjjun&a..v ;Adff:rbium

1. Nemo tellit eam a ?;*. )ld

475

GAPUTIES -

UW

.. 19. Diffenfio .ite

:

nes hos :

^

rum faéta. eü lintf;f jJud æos propter fermo-

L0V6S,

.

20. Diceba

üt autem multiex ipfis: Dæmohium habet, &in-

T

fanit: quid. eum auditis?

2r. Alii dicebant: Haec ver

ba non funt d.æindiïium* haben-

-

NI

tis: numquid daemonium poteft coecorum oculos aperire?

22. d FaCta funt autem

SJ Ie.

j Encænia, in. Jerofolymis, & hy?m

Mach

erat:

ane

a

w .56,

23. Et amb

ul:;tt Jefus inxtempldo, in porticu Salomon'ilsf

24. Circumdedérunt ergo eum Judai, & dicebant ei: Quo-

j ei

( f

usque animam noftram tollis? fi tu es Chriftus, dic nobis pa- -

lam.

animam

e(us : Loquor vobis,

m

creditis.

25 R.efpogdit .eis J

Qoo2

. Ope-

—5

info,

»-

Hiems erar.) Nam Encsznia incide-

) it,er'uml

'nemo poffet a me invito tollere, fed

bant in menfam Casleu , qui partim

ego fponte illam trado , iterum re€-

fumpturus cum. voluero.

Niovembri noftro tefpondet , pa»r.:im

br '

Hoc manudatum accepi 4 Patre meo.)

Decembri.

sst

"ml ulabat in portieu ,. 6c. ) Ut fci-

Quamvis plenum ac liberum mihi fit

vite & moitis imperium , & nullus

licet pratentem fe oftenderet , & pa-

| canium j

mihi invito poffit vitam eripere ;hoc

ratum. ad docen]dumr & benefacien-

]

dum.

fediti.

tamen mandatum , fcilicet ut ponam

animam meam accepi ut homo ;a Deo

In portict: Salomonis.) ln atriis temi-

fümipoüef

Patre meo.

pli , ubiambulere corifuetudo permit-

9. Diffenfe.) Sc

tebat.

Sermo eít de atrio , quod di-

ii i)

altercatio.

$

hifma, diffidium,

cebatur lfraelis, non autem de atrio

ant &

en

Vide Ri-

ä

Propter [ermones hos.) Parabolicos,

prophano , feu Gentium.

yc dettio

nec ab illis fatislintelle&tos.

beram de templo lib. r. cap. 16. &

1

,

Barad. tom. 2. lib: 3- cap- 3I- & tom.

QO. Quid eum auditis ? ) Fruftra &

s'adjungef'

inutiliter.

3. lib. 4. cap. 16.in concordíam Eyan-

QI. H«c verba.) Qu fapientiam

gelicam.

eximiam redolent.

24. Cireum

dederunt euä.) Éx cor-

T d

di&o cinxerünt, facta circa illum co-

C«corgzm . octlos aperire? ) Extinctum

yiftus

Iumen oculorum reftituere ; quafi di-

rona j ne claberetur priufquam inter-

[ bhant 'cïlll"

cant , non poteít, quod ergo fuper-

rogationi refponderet.

aj dU

Aninzam nofivam. ) Id eft nos.

eít, divina virtute Htoc factum ;&'in

Tollis.) Sufpenfam ac dubi:m tenes.

f Deo *

C&€CO nato.

22.. FaBa funt.)

: CcIebraeæl fant. -

Vel, tollise tnedio , id eft epecas,

in c()'mme'

Ezcania. ) Fe(tum Enczeniorum ,

ccacias verbis tuis ambiguis &

: /obfcu'-

fïtamiwm

feftum innovationis , feu

ris.

quod :e

dedicationis altar

is facte per Judam

Dic nobis þalaä.) Nem "veritatem de-

ul

"Machabxum. Vide hiftoríam 1. Ma-

fiderabant, fedca umntam

s

: ph paimluäant,

chab. cap. 4« $9. E'exmiov eft. vox

inquit Auguftinus.

£

"

b

Grzca , tenovatienem -ügllifiCRHS'y

Qg,s.. Laïuor :v/"aä

U ; ö'c) Quþafl -(i:c-æt:

ml'tl d

" U d

:

-T

—— A&

I

ILVAL

U

Ll

YT

P

476

SECUNDUM jOANN.

Opera , quae ego fac:o in nomine Patr;s mei, hæc teihmomum

j h

pexhlbent de me:

üra'cq

26. Sed vos non credztm, quia non eftis ex *ovibus meils.

3 9

41. Oves mes vocem meam audxunt, & ego cognofco eas,

poteft f

& icquuntur me.

(

28. Et ego vitam 2ete rnam do eis,

& non penbunt in æter-

Cs

num, & non rapiet eas quisquam de manu mea.-

*

E

29. Pater meus, quod dedit mihi, majus ommbus efï: &

5$ 3

[5

nemo poteft rapere de manu Patris mei.

ctedi ite

3o. Ego & Pater unum fumus.

egoin?

31..Suftulerunt ergo lapides Judeei , 'ut lapldarent eum.

3Q

3?. Reípondit eis Jefus: Multa bona opera oftendi vobis ex

mbus eC

"Patre meo , propter quod eorüm opus me lapidatis?

qo. E

33. Refponderunt ei Judaei: dé bono opere non lapidamus

erat ]oa

te, fed de blafphemia, & quia tu homo cum fis, facis teip-

-

A. E

fum Deum

quidem

* 34 Re-

*

ass

r paemcuee

t

Prapm

]an dudum VOblS veritatem eloquor

Q9. Pater meus quod dedit m:b:,ff 2

& aperio , nec unquam creditis , non

Dxxm neminem ereptürum mihi e má-

Pt quod

*

Litig lp

eft quod vobis refpondeam, cum ipfa

nibus oves , quia Patri meo non po-

3. N

opera qua ego virtute ac poteftate a

teft eripere , ergo nec mihi , qui ha-

Patre accepta facio , fatis quaftioni

beo eaudem cum Patre náturam &

Pidin, g

veftrz refponde ant.

1 lege à

poteftateme

Nam quod mihi Pater.

E tehglon

26. Quia non eflis ex ovibns mets)

dedit , eftres omnium maxima , qua

de malitia veítra pertinax & inye-

ipfe majorem non habet , id eft, fub-

? opints

terata facit , ut non fitis ex ovibus

ftantia fua , quam dedit mihi per zter-

Phlmis [)

meis.

cum autem Pa-

EM b

6x:

nam. genemcmnem

27. Qves me&) EIG&I mei.

ter nihil majus habeat eo , quod de-

Disi )

Vócem meam andiunz. ) Vocem meam

dit mihi , fequitur me. eandem cum

TY€ otdina

Qüs.,

tanquam paftoris fui vocantis ad fi-

illo habere poteftatem.

nll fþ; f

demEvangelii & doctrinz falutaris au-

Et nemo potefl rapere , &c. ) Quls

diunt, & excipiunt attentis auribus&

enim rapiet e manu ommpotentts?

g fïrmle

* animis.

390. Ege & Pater unum femus. )

0 v1ces n

lominis m

Cognofcocas.) Pro ovibus meis agno-

J:um divina, potentia , & ceteris om-

CO.

nibus , quz divinam naturam confe-

? partici

Sequuntur me, P Amant me revee«

quuntur , quod eft , unus Deus fumus.

3 5l

Qn4m hom

rentet colunt , & obtemperant prz-

92. Refpendst.) id eft , dixit, fum-

Ies

ceptis meis, & exemplum imitantur

pta nimirum occafione ex eo quod il-

"

' vitz mea.

lum- lapldare vellent.

Digg

Deas ) -

28. Nom peribumnt.) Morce &terna.

Offend: vobss. ) Exhlbm : præüm,

Now rapiet eas quifquam , &c.) Nul-

in vos contuh.

t efta j

la vis'eas perdere poterit ; nam Íub

Ex Pah emeo,

) vama Pactnsme;

4l qgy,

mea & Patris mei latem: cuftodia.

potentia effe&a.

W ! 'lle

LE 7 "

m

"r*

CAPUT X.

r

477

-

LU

s

mohimra

34. Refpondit eis Jefus: anpe f'crxiptu'mh e

ftra: e quia Ego dixi, dii eftis?

ft in läge V?f*ïfalz' R

lejs,

' 35. Si illos dixit deos, ad quos

fgx*mq Dei fa&us eft ,& non

Oi ea$,

poteft folvi Scriptura:

45. Quem Pater fan

&ificavit, & mifit in mundum, vos di

—l-

n get-

ciis: Quia blafphemas: quia dixi, Filius Dei fum?

31. Sinon facio opera Patris mei, nolite credere mihi.

.38. Si autem facio, & fi mihi non vultis credere, operibus

u eü)&

credite, ut

C

:

ego in Patre.

'ognofcatis , & x*cre/'datisX., quia :Patet-in me eit, &

t eum.

39. Quaserebant ergo eum apprehe

:

ndere, &/exivi"t de ma-

vobis ex

nibus eorum.

.

)

'

40. Et abit 1

terum trans Iordälnem , in eum 1,0011rh£...u5ï

kpi(jlamus

erat Joannes baptizans primum, & manfit illic.

acis telp-

. 41. Et multi venerunt ad eum, & di

m.

&

cebant: Quiai I»oannes

quidgm fignum fecit nuliu

M

bessniniast

*

a d

-:42. Omnla

3.

/

rPx

i

'oprer quaa.l eorum opus , Ef c) Pro-

E£ no? pofef folvi | feriptura. ) Et

i ]))l'/lf-,g[')

pter quodnam ex iis operibus me pa-

fcriptura eft inconcuffz veritatis.

mflhll e m«

ratis lapidare.

36. Quem.) Scilicet, mihi, quem.

*

H

*

Santlificavit,) Id et , fan&um ge-

yeo 108 pO*

4. Noenmae fit

*

s

fum eff.) Sciljcet

hi D qui ha.

Pfalm. 81. 6.

neravit: Ve], quatenus hominem fan-

nauram

In lege veféra,) In facra fcriptura ,

&um fecit fcilicet, fingulariter. Mal-

in religionis &

actrinz veítrz libris

donatus putat , /zzézfrczvit , phrafi He-

qipi Puttt

Axid

qlll

a Spiritu San&to Teriptis , videlicetin

brga idem fignificare quod de(ignavit,

id & füh

Píalmis Davidis leco citato. '

deftinavit ad otficium Salvatoris imun-

Er».) Loquitur Deus.

di; ut cum dicitur-Jerem. I.$. 4z7e-

yhi per t

Dixi;) Seu dico , vobis judicibusa

quam exires de vulva , (antlifcavi te.

l autem

) *

quo d

me ordinatis , illos enim- alloquitur

37- Patris.) Qu folus Pater face-

: anem cum

Deus.

re p /flit.

Dii eflis.) EÉgo de

:os vos conftitui

38- 92 Pat

i 1 Pie eff . & ego -iiz.

mei fimiles , & ut vobis in judican-

Patre-)) Nos unum etife , &iindividua

Quii

focietate alterum alteri cohzrere.

jpoteat

(

do vices meas conwnifi in terra , ita

nominis mei & dignitatis quodammo-

799- Apprehendere. ) Per mini&rps

p

(,,mu;

do participes feci.

1

*

*

Uos.

fe

/os.). Qui nihil aliud erant,

Exivit de mdhiäu: eoruz.) Illos im-

yram c?

35* Sr24

quam homines , & quidem pleccaco-

pedies ne.capere auderent, aut etiam

gm

res.

ne viderent abeuntem , fic. alias eva-

(

Ül

- Dixit.) Deus.

N

ferat , ut habemus capite 9. n. 59.

oqu

Deos.) tcvmYoN e/

b , quod nome—n

Trans Jordanem ') V1

n.28.

)

de dicta cap. I.

Dei eft a judicando dictum,

Præüm,

. d. qunos fermo Dei fattus eft.) O Ao-

4I. Ef dicebant

x 'c/päai 70472!22.( 7ui-

tyoc , ?,Ie fermo , Dei nimirum , £g^

dem ,-&8c.) Quafi dicerent , quamvis

puris n

-

non folemus credere govis prophetis,

dix; ) i effss.

L

478

EVANGELH SECUNDUM [OANN.

42. Omnia autem , qusecumque dixit Joannes de-hoc, |Vera -

7De

erant.

Et multi credlderunt in eum.

üerum

. $ Di

CAPUT XL

fapldare

. 9. le

jfejits Lagarum quatuor dzebus mortuum . refu /mat pmf(ztas

multa cum difcipulis, €? cum Martba : quapropter dum propier -

] quis aml

. di videt

boc miraculum multi in Cbriflum crederent, Pontifites , & Pha-

Io, $

rifei inito. confilio [latuerunt eum . occidere , Caipba Pontifice pro-

ef i ec

.phetante oporte;e Sfe[um mori , ne totus populus perirei :

It H

Sfejus autem fecedit in -civitatem Epbrem.,

dormit

at autem quldam languens Lazarus a Bethania, de ca-

1. ]

YU5 erit

ER

ftello Mariae, & Marthae fororis ejus.

aMat

2. (Maria autem erat, a qu&e unxit Dominum unguento,

1. D

26.7. & exterfit pedes eJus capillis fuis: cugus frater Lazarus infir-

ucae

fuüt, qi

mabatur. )

. T

:

7:

BU

intra

.5. Miferunt ergo forores ejus ad eum d1centes Domme,

12.3. €Cce quem amas, infirmatur.

115 M

- lbl. S«

4. Audiensautem Jefus dixit eis: Infirmitas hæc noneft .

ad mortem, fed pro gloria Dei; ut glorificetur Filius Dei per

eam

£ N

5. Diligebat autem ]efus Martham , & fororem e]us Man-

V . cum

am, & Lazarum. .

pofe dub

. Ut ergo audivit , quia mfirmabatur tuncdmdem manfit

9. Nung.

m eodem loco duobus diebus.

Cànt , C

pericul

.-

b s De-

9 Nonge

nifi figna facuant Q& Joannes nul-

2. Mariaqua unxit. Domasnur.) (-aluæ

leqm

lum fecit ; tamen vera effe, que de

d

Idzos dix

ahquotzæs unxit Dommum Luc& 7.

hoc dixit, res ipfa oftendit.

38- & infra c. 12,5

m fj ma.

42. Credideruns rm eum. ) Credide-

Et exterfft.) Nide "Lucam 7 38.

of du

runt eum effe Chriftum Dei Filium,

& Salvitorem. mundi.

3. Eece quere amas mþ'r»umr )Qua-

ll]tl'a [d to

í

f (hcanc í fufcu Hf HOUEYIS , nom Chim

1

"' * Dericulo

^Rat auttm.) Scilicet eo tempore

dm:t.f

deferis , inquit Auguftinus.

lt [ Endm

quo ]efus agebat trans Jorda-

UCO pedem

nem.

4. lnfrmitas bec non eff ad mortem.)

De caffeile 1V4rzd & Mar:ba. ) Incer-

Non erat ut vitam eriperet, & mor-

j

"iutam (

tum eft utrum dicatur ifte vicus Ma-

tuus maneret, fed utgloria Filii Dei

Atte debeat

per ejus refurre&tionem oftenderetur.

mum 1

rig & Marthg , €o quo d effent éjus

n d du

domin , an eo quod i. €o natz ef-

:6. Manzfízin eadem loco duobzs a':eäu: )

! Drict

fent , quomodo cap. I. 44. vocae

Non negligens amici periculum , fed

vit Bethfaidam cwmtem Andres &

id agens ut. majus & evidentius effec

tl

Pem,

miraculum , fi tunc lllum refufcnraf-

ä

Bm qi.

offe

EUR

[

/"c APUT XI.

479

ä:fc , vgra

*

.- 7 Deinde p

oft li:ec dixit difcipulis fuis: 'Ea—mps in Judaeam.

iterum.

*

$. Dicunt ei d

ïfcipuli: Rabïbi-,fn-unc quäefebant te Judaei |

fapidare, & iterum vadis illuc?

prajius

9. Refpondit Jefus: Nonne duodecim íunt horz& diei? Si

quis ambul

9 pnyir

averit in die, non offendit, quia liucem'hpju;-mqn'-'

di videt :

C P

Io. Si autem am

vtf fre

bulaverit in no&e ; oH*eBdiþ, quia lux non

*

eít in eo.

irü:

'dixit' eis: Lazarus amicus noftei*f

Ir. Haecait ; & poft h»ec

dormit: fed vado, ut-a fomno excitem eum.

.

- 1I2. Dixerunt ergo diicipuli ejus: Domine, j

ü, dormit fal- '

vus erit.

3

.13. Dixerat autem Jefus de mor

te ejus-: illi autem 'putave-

gnguento,

tunt, quia de dormitione fomni diceret.

arus infit^

.

b

Laza;fus mortuvv..lïsï

e

4 'lTunc ergo Jefus dixit ;- eis manifefte:

; Dominbg

* ',1'5.. Et gaudeo propter VOS

'

,ut qredätig, quoniam non äram-

»c non e

ibi. Se*d eamus ad eum.

*

!6. Di'

x D p

——

z

II. DO)'mt'r;) Dicit eum dormire ,

ejus Ya

et';f cum jam n&mo de iïlius morte

pof?et dubitare.

quia brevi illum erat a morte , tan-

— .8- Nane quare

bant , ö'c) Qigäü di-

quam a fomno , fufcitaturus.

iem m

cant, certi(limo te expones mortis

I2. Si dormit , faluus erit.) Sanabi-

periculo , f illuc iveris.

tur,convalefcet ; eít epim fomnus

falutis indicium.

9. Nonne duodecim funt bora diei? )

, De

VMide que de ratione horarum apud

I3. Putaverent quia de dar;äitione

judxos diximus , Matthzi 20. 3. Sen-

fómni diceret.) Fait hec magna difci-

gt

n

fus autem eít , ccrtum effe atque fta-

pulor;m ruditas ; fatis enim judica-

um [uc |

tum fpatium diei , quod minui non

vit Chriftus fe loqui de fomno mor-

poffic; duodeciaseni.a conftare horis,

tis, nullus enim fufcipit longum iter,

m 7 3

intra id tzmpus

quis ambulet , fi-

Ut amicum a fomno fufcitet , cum

. uf )uuz

ne periculo amb

1

are , quia lücente

certum fit per fe non. multo: poft fo-

mno folvendum effe naturaliter.

g, m 0

die offendere non poteft, videns quo

Wulhnuq

Joco pedem ponat , ficcertum & con-

q5. Proprer vos.) Ob veftrum bo-

ftitutum fibi effetempus , quo ambu-

num , ut fcilicet credatis vifo mira-

PUL

mor

lare debeat, id eft, vivere & oth-

culo me effe Chriftum Filium Dei.

"

cium a Patre- commiffum explere ;

Ouoniam non éram 55;.) Ne&endum

fendet

ün

euin eíffe dicm fuum , in quo nihilfi-

cum Gasdee ; & fenfus eft, lxtor me

bi pericali immineat ; nec enim ante

non adfuiffe cum mortuus elt , ut il-

l obtt li

gh )

conititatum fibi tempus ,. id eft , an-

lo extincto,miraculi

gricidot?

fl

ferret. occafio.

patrandi fcfe Qf,'

:

$

tequam vite Ílug nox ad

H

yeniac, mo-

ntlus

"

"

r/i poffe. ;

*

; | 16. M:ficiturbidymw.) Qui etiam

z

h

x

f

480

EVANGELILSECUNDUM jOANN.

».16. Dixit ergo Thoime;s ; qui dic

E

)

it

:

9

Ur Didymus; ad. QQAü*cIi,fcä-

; pulos; Eamus, & nos, ut moriamur cum eo.

À

5

^

É

n

n

16 m 1f

monumento habentem.

nit itaque Jefus, & invegit eum quatuor dies Jam 1

*

aj ;

I8.-(Erat autem Bet

^

P

dit n1

þanig ! juxfa JerOfoþlymam qugf; üadxls

quindecim.). .

26

19. Multi autem ex

Judseis venerant ad Martham,;& M.ariä

ætemi

ams ut confolarentur eas de fratre fuo.

20. Martha ergo ut audivit

» quia Jefus venit , occurrit illi

ffuzs fil

Maria autem domi fedebat.

sj. 1

21. Dixit ergo Martha ad Jefum: Domine, fi

^

fuifes hic;

fum f

ftater meus non fuiffet mortuus:

343. Sed & nhunc fcio

s. l

, quia clua"e'cumque—"p-0pä01-'c:e1'^is a. De*o-;,

L

dabit tibi Deus.'

E

du ganeom

-

idéo tz;mæ

i

propenfa

23 Rej

&bCaBatu«r Didymus, €a de caufa pu-

landas, cutü caftellum B

;

dicat, x

tat Euthymius , quod eodem partu

pe abeifet ab urbe.

eïtþ*aniiæ þj:of

mortus

,.cum fratre editus| effet in lucem ;

'20. Martba ergo mf audivir, &c.)

dídvuog enim Gracis idem. eft quod

Pracucurrit fama. adventum Chrifti

M. $

Geminaus Latinis.

Ti refoy

Verius eft 'T'ho-

(nec enim facile poterit latere) per-

lionis n

mam & Didymum idem fignificare,

venitque prius ad aures Martha, qux

-

. d mj

hoc eft, Gezizwz ptimum. vocabu-

follicitata de re familiari domum

lum eft Hebraicum , fecundum vero*

Obambulabat , aut extra domum forte

rrpri

Grecum.

: QS- Egü

occupata, negotium aliquod agebat.

ore d

Eamus E$ nos 4 moriamur cum i)la;)

Oceuri it il[. ) EKt tan

quam

Quüafi dicat : Quando

uidem magi-

& tanq:am Domino fu.

þ"hbfll)i:i,

pto füis c

ftro noftro; non ob

4

piis, ide

aute periculo

Domz fedeäat.) lndulg nsllugentix'-

tC0 füm (

-quod ilii ab invidia Pharifzorum im- .

um mori, & eorum qui àdvenerant

tinth,

minet, ftatutum eft proficifci in Ju-

officiofas confolationes escipiens. -

dzam, illum & nos comitemur; &

2I. Dixir.

']74 mls j

" ^fi res ità ferat, cum illo moriamur.

falutavit.

) Poftquam þqveggix'f:g?

feojtiy

tutt fide

17. Quatwor dies jam hbalentem in

Si fuifts b

-

monuemento.) Hebrzor. phrafis eftha-

tante.

t , ärat:e. mït.e(A) ægröl

ChrIR() ]0(

bere dies, aut annos in morte, aut

Nap fusffet mortuus, ) Facile .curao

Ton effer.

æ*i tre]

in morbo, ut cáp. $. 5,. 2»:gizta ocie-

morbo. mortem

ejus

prohibuiffes.

anzos babens in fmfrmitate [ma.

Habent. verba hac fpeci

em quandam

We effo C.h

In monumento.) lin fepulchro.

tacite &' reverenter

conquerentis

* bog.

I9. Stadiis qnindecim ) Oto ftadia

quod feri

E/sz ;

bat..

.

us yeniäïet'*;

f

quam o

T «

unum faciunt milliare , itaque diíta-

corp(

bat Bethania ab urbe Jerufalem fere

22. Sed E$ nunc fczo , ö'c) Miti &'B

AtatUe

milliaribus duobus.

-Hoc dicit ut.

5 & I

oftendat facile potuiffe venire multos

querelam fuam de Chrifti abfentia,

Veto Qon t

quafi dicat : fed etiam fi abfentiatua

ex J erufalem

^

(zpd duas forores confo-

Íuerit occafío inortis

E Ihor

[

þfrd-tris meijnon

BIH- "jm

ä i

n r P r st

n

n

481

Y

eOAPUT XL.

iti. ]

25. Dicit illi ']equ: -Refurget frater tuus.

:í

ang,

24- Dicit ei Martha , Sc

?

105 "quia r'efurge-;t b in refurr,e&ixo-

H

pne in noviíffimo-die.

-€ u)a

es jam]in!

r

25. Dixitei Jefus: Ego fum refu

"

're£tio,, & Vi?:a', c quicr

6-*5, 29.

ditin me, etiam fi mortuus fuerit, vivet:

Sup.6

4f li

.26. Et omnis, qui vivit, &

credit in me, non morietur in 49«

—. & Mm- ':"ï ?

geternum. — Credis hoc ?

-

27. Ait illi: Utique, Dom

ine, ego crediaih, quia tu csCBfi-

:

utrit —illli:

ftus filius Dei vivi, qui in hunc mundum venifti.

28. Et cum hac dixiffet, abiit ; & vocavit Mariam fororem

fuam filentio, dicens: Magifter adeft, & vocat te.

[i(feäv hic, :'.

m.

29. lllaï, Ut, audivit; fu»rgitgci*to P .&x venit ad eu

-

30. ',Non---

l aDeo,L r

!

"

Juscacepem

at

s

ideo ,ta(men minus de tua potebtïa &., 296. Et emuis qui vtvit. ). Qui nec-

propenfa in nos benignitate con

fido.

dum :inortuus eft corpore; fed vivit

— —

adhac in prefenti vita,

23. Refurget.frater fuus. ) Quafi

Non woorretur jn aternum. ) Si inme

:

!

dicat, bono animo g:f*co, 'fufcicngo a

ehuiepn-

]

*

mortuis fratrem tuutn.

crediderit non incurret eternam dam-

24. $cio. ) 'Credo dotta à te.

nationem, qua& veramors eft. Cum

vdjin, B.) *

"

fermo effet de vita corporis , affurgit

tum hi d

- Jn refurretlione.) 'Tempore refurre-

ltee) f*

&ionis omnium generalis. -

Chriftus ad vitam eternam & beatam,

In nzoviffimo die. )

Mun

more.fuo, fic cum Samaritana. ab

Martha.qe -

di hilj'uks

aqua corporali traufit ad aquam divi-

lini dumum : f

corruptibilis.

:

ng&

jomum t

?furr&&io &6 vita.)

5

crati€ , cap. 4. num. I3. & ex

ore Hebrzorum abftracta ponuntur

pane corporeo, quem ]udzai quere-

ul ag

bánt, occafionem fumpfit, ut eos ad

pro fuis concretis , fed hica&tive fum-

qu&rendum coleftem panem hortare-

luam;hï)fpiti! ;

ptis, id eft, Ego fum qui refüfcito;

F'.

ego fum qui vitam prgbeo , fic 1. ad

tur, fupra cap. 6. num.2

"

M nj lugenti; t

Corinth. I.

^

3

o. habemus. 9ui fatlus

Credis boc? ) INon ignorat pafatam

i ädvenerm |

effe ad credendum, fed interrogando

escipies

.?F,n-aää; j?*/liüa TE fan&:fm:io; re-

demptio, kloc autem dixit, ut exci-

provocat ad expreffe-credendum.

" ïCWW R

taret fidem Marthe , qux ita cum

27. liiique.) v«i etià

m, certe, f/g'?-

licet credo.

Chrifto loqui videbatur ; ä; fi Deus

Credidi.) Jam dudum, jam pridem.

,2 00 ?g'df

non effet.

Qui crediz p me. ) Qui crediderit.

Tu es Chrifius Eiliigs Dei, & c.) Chri-

T

cm cuio

me effe Chriftum Dei Filium, &

ftus in Graco ponitur cum articulo ,

; ohihüi

ffeä-

;:

-ad

ut etiam Filius, óXeigog 090g r 8 Qe8,

fidem bofa adjunxerit opera.

ile Chritus & Metfias, ille Filius

jem quandam

Eriamlt mortuus fucri:;, viver.) Eci-

conqucrentis 43

amfi corpore moriatur, ut mortuus

Dei, quem olim promi

H

flum ha&öniï(s

eft Lazarus, ad vitam, & quideim bea-

expectayimüs.

.

vanm oporte-; :

29. Sienzio.

) *aSea, c'lam,* fecreto,

tam & immortalem, reftituetur. Qui

) Miigl

vero non credunt, refurgent quidem,

ne quis prefentium ]Judeorum audi- . ,

jfti ablert

fed ad mortem &ternam gchenrz. .

ret ; fl enim

f abfenotta

Íciviflent VM*a.riam. ad. .

Á

ag n .

5

.B:ül. eum Coæ. Mc:foicb. TJ*'-)U.

TR

1

)

482

EVANG-EUI SECUNDUM JOANN. *

l

j

-..8g6. Nondum enim venerat Jefus in caftellum: *f—ed-*erat.ad- 1

d

huc inillo loco, ubi oceurrerat ei Martha.

qui àp.

V

3 ]

31. Judsei ergo , qui erant cum €a in demo; & confolaban-

tur /eam , cum vidillent Mariam , quia cito fürrexit, & exiir, ] mme

fecuti funt éam dice

ntes; Quia vadit ad monumentum, ut :

* MU

ploret ibi.

E Qus,

(

1

32. Maria ergo, c

.

um veniffet, ubi erat Jefus , videns veilmd,

E od eni

& dicit ei: Domin

49. ]

cecidit ad pedes e

]Hv5

-

e, fi fuifi'e/sx hi-c,,

non effet mortuus frater meus.

I wdebs

iL 1

$3. Jefus ergo, ut vidit eam p

lorantem ; & judæöä, qui

yenerant cum ea, p

lorantes ; -infremu-ij: fp,iritl?, & mr,þwi&

4 E

feipfum. -

44. Et dixit

E. popu

.

: Ubi pofuiftis eum? Dicunt ei: Domine, veni,.

& vide.

:

P 5t

m

. 95. Et lacrymatus eft

Jefus.

*

E

bät eum.

36 Dixerun

^

&

trþergo Judælz |

Ecuce- quom.odo ama

M. E

£

a Que

[ m

"

VOPUA N

mnnd

Ürtrsoisrm as

Chrift

u-m 'ifä, .earr'x fecut—i' ;hon fuiffent

fcera (u'a ad þQl'i/dOle'htian"l '&d'gx/nmoviff

odio Chriffi, fed aut donii manfiffent,

que prorumperet ad mutationem us-

"i Nor;

aut Jerofolymam. repetiiffent , nec

que-vultus, vocis , & habitus exte-

8 Min

fanti miraculi teftes- fuiffent.

Vel

rioris, ira tamen ut nihil in eo rects

- Tüerit ocu|

. HGte, ne

certe vocavit fororem occulte, ne

