Et fupev pullum.) Chriftus enitn fuc-

Fi.'lllüi [

celiive fuper utrumque fedit; necfine

Fintli[pesi.) Nos, quosfpes Chri-

iyfterio ; nam per afinam , five fub-

fto devincit, & fpe cum illo ita eftis

ttlliit . a

Siper f

jugalem , ut vertunt L.XX. intelligun-

colligati, ut ab eo omnino pendeatis.

ipicntia g

tuür Judzi jugum paffi veteris legis 5

Tales erant Judei fideles expectantes

per pullum vero Gentiles : utrosque

redemptionem Ifrael.

'lales etiam

téris Àpo

per Evangelium fibi fabjecit Chriftus,

erant Gentiles habentes fidem Dei ,

pisfertim

& Mefliz ante Chrifti adventum.

tüi,

IO. Difperdaim quadrigam ex /Epb-

PM.tm ]

r4mm,) Non erunt.bella, fed fumma

dunuhttans. ) ld eft, annuntio.

pás cemp(j're E*Vangeliiï, non folum

Dysplicia. ) ld eft , inultiplicia, &

duí [

in Judza, fed etianr in. decem tribu-

magna bona.

( 7CCVHMQ

d[flltw';'/-:fl

bus ad Clhiiftam . converfis.

— Reddam )

Ideft, prö laboribus.

Leguetur pacém Gentilbn£s. ) Pacifice ?

. 2i5, ) Eft enallage perfonz ; nam

Olfla, De

& aniice els loquetur , hortabitureos

cüm prius alloqueretur vinc&tos fpei

l

pto j

P

per E.vangslii prædicgtionem, ut fe-

univeríim, nunc unumquemqfie appel-

bttilig

^

$

CAPUT IX.

257

»: EOCE

r3. Quoniam extendi mihi Judam quafi arcum , implevi

üper, &

Y.

Epbhraim, & fufcitabo filios tuos Sion fuper filios tuos Grze-

]

;

Cia: & ponam te quafi gladium fort:um.

m de j

14. Et Dominus Deus füper eos videbitur, & exibit ut ful-

'em Gen-

üminibus

gur, jaculum ejus: & Dominus Deus in tuba canet, & vadet

in turbine Auftri.

d

1$. Dominus exercituum

'"proteget eos: & devorabünt.) &

| vintlos

fubjicient lapidibus fundae, &bibentes inebriabuntur quafi a

vino, & replebuntur at phialze, & quafi cornua al:aris.

e quoqie

16 Et falvabit eos Dominus Deus eorum in die il

la, ut

gre-

u

m

Q

lat nominatim, ut intellipant non tam

lis ptignancis, & fuis illuftrationibus,

omnibus , quam fingulishzc promitti.

& infpirationibus mentes tam audien-

T —HÜ

153. Quowiam exiendi, 600 ) Mebr.

tium, quam docentiumApoftolorum,

'em ineant,

calcavi , id eft, calcando extendi ; fo-

quafi coleftibus jaculis ferieutis.

lent enim arcus baliftarum pedibus

In tubacaner.) Przdicationis Eivan-

per totm

nitendo extendi , & aptari ad excu-

gelii.

tiendam fagittam.

Vadet im turbiue "Auftri. )

hifle Rex

Jmplevi Ejbrabs. ) GQuafi arcum,

ftar turbinis venientis ab Aufítroom-

Impletur autem arcus balifte , cum

nes convolvet , & fecum . abripiet.

: Vi

attratto nervo, fagitta, qu& emitten-

Hifce bellicis metaphoris fignificatur

eameni,

da eft in hoftes, illi imponitur. ltal.

vis, & energia przdicationis E2van-

; genis r

diceremus ,. Ho carécata la baleffra

gelicæ..

itias dillol«

d' EXBraim, intelligit Apoftolos, qui

15. Devoerab

P

zpntu) Sgilicec hoftes

partim ex- Juda , partim ex. reliquis

fuos.

, fen put-

trivwbus fuerant, que per Ephraim

Subjrcient eos Lapidibus funda.) LXX.

defignastur; hos ergo tanquam ar-

£$ obruent eos lapidibus f"»4a.

Lapi-

D

cum tetendit Chriftus , & farittis

des fünde funt verba Scripture, que

sititnell )

verbi Dei inflruxit, ut contraidolo-

facr1 fundibularii, concion:tores , &

do&ores in hoítes Eicclefie ; & veri-

pcdefm

latriam géntium ad- earum falutem

l, quæ D

pugnarent.

tatis, & in vitia contorquent.

Filjos tuos Si

0n, )' Filtos Ecclefiz in-

Er bibentes knebriabuntur quaft a pi-

telligit , ac nominatim Apoftolos.

no.) LXX. habent, B;/&est eos ffcut

[gg Chïi'

j i diir

Super fiios ros Gracia. ) Qu licet

vipum , fanguinem hoflium fuorum

xultati?

fapientia glorieris , refiftere non po-

copiofe fundent, & illo perfundentur,

teris Apoftilorum predicationi , ac

& quodammodo inebriabuntur.

gpe&ames

Replebuntur Wt paiaie.) iXeplcbuntut

le5 etiam

przfertim Pauli Doctoris gentium, &

dem Dii,

tui.

fanguine ficut phialg, quibus excipi-

Ponim te. ) O Sion.

tur fanguis victimarum.-

QOnaft gladium foriinm.) Ut vincas,

Et quaft cornta altarís.) Super qu&

jntio

& occidas, & fubjicias tibi omzez

fanguis fundebatur, Lev. 4. & I6.

pliciä j

altitudinem extollentem f? adueríus fci-

fignificatur illuftres triumphos re-

entiam Dei. Q2. Cior. fo. 5

portaturos Évangelicos hofce preco-

J

nim

14. Swper eos videwfur.) Pugnans

nes, innumeros fpiritualiter debella-

pro illis.

turos , & fubjecturos Ecclefiz.

(i0$ 1'pcl

(þe 31)P€l" 1

Jacultm ej«:.). Scilicet Dei pro il-

1'6: Et falvabit ces Dumitits Dens eo,

*

258

PROPHE*TI!E LZACHARLIZ

gregem populi fui: quia lapides

5 Qüiä

^

fan&i glevabuntur fuper ter-

mendaciu

ram ejus.

:

17. Quid enim bonu

m ejus efts &-qu-.i'd 'pul—c'hruäm ejus, nifi

LP G tb n

bantut : ]

eft eis pad

frumexntum» ele&torum, & vinum germinans virgines?

^, 9üp€

CATUT X

fibo : Q

mam fut

Selus Deminus potef] petita preflare , qui confortabit Sfudceo::

& Eul

€» milertus ipJorum congregabit eos de-variis locis captivitatis

E E N 2513 Dineiaaad

*

exipfo ec

in erram priffinam ,. bumiliatis. ipforum

imimicis, -

*

atiles fínt n

—

tem , vide 2

Bhrtam i

1. 3Etite a Domino pluviam in temþore ferotino, &'»D.omi-

nus faciet nives, & pluviam imbris dabit eis, fingulis

ciplofam ,

A.

tünt,. Dj

Talis enim ;

herb am in agro,

2 Quia

fï igiïäns.

Daht i,

zum utgregen.) Maxima cüra libera- —— Frozzeztio eledorum. ) ln Hebr. &

tnallipe p

bit eos a periculis , ut paítor oves.

LXX. eft, jsvezum. Euchariftia enim

Angudr b

Cuim eos oves appellat, tacite docet

eft frumentum electorum, quia.facit

habet, Dy 4

eos non pugnaturos armis corporali-

felectos juvenes , hoc eft , validos,

d'zdum , &

bus, fed verbo Dei , & manfuetu-

alacres , & expeditos ad omne bo-

2 us [

dine.

num , & ad quodlibet pralium. ten-

Quafí dica

tationum fuftinendum.

E

Teiltitem

Lapides fantli clevaluntur fuper ter-

ram ejnmi. ) Iios lapides intelligit, qui

Germinans 'virgines.) Id

ä('c , faci-

prethre g

in titulum , & imonumentum victo-

ens caftos, & puros €os , qui digne

Ltr:a.«; fu.

hac facra myfíteria percipiunt..

Terüm enyi

rix eripantur , quafi dicat : duode-

cim Apoftoli in ijcclefia in titulum

"

N rempore ferotizo.) Daplex plu-

iilacra Q

vittorig, & poiieilionis adite a Chri-

via frequenter memoratur in

um f.*.l(zl1 ó

Scriptura , temporanea, & ferotina.

)

fto-eriventur, ut olim totidera Jofue

Y

3

i/ Ui U

erexit. in. Galaal, Jofue 5. 19. qui

'"JVemporanea eft, qux tempeftive , id

À. Tif;m

A poftolorum fgymbolum £uerunt.

n

eft tempore fementis decidit menfe

Prpietas, j

Hebrao eft, /zpides córoze ,id eft, co-

O&obri.

Serotina, qus fero, id eft,

Et femy;;,

rona ex lapidibus

folent paftores

adultis jam fegetibus ad illas incraf-

*jtidem f

Japides in ozbem difponere, quogre-

fandas, & ad maturitatem perducen-

geimn includant, ne evagetur.

igni-

das menfe Apriüli.

Has , monet, ut

ficatur paftorum BEcclefiz. follicitudo

petant non ab idolis , fed a Domi-

Vaj u |

in grege Chriftiano cuítodiendo.

no.

GitiS wpoj.

]

17. Bonum ejus. ) Mox ejas, tam in

Er dominus faciet nives.) Quafi di-

'4!

Kde f

Grxco, quam in Hebrzo eft mafculi-

cat, poft fementem petite a Domino,

liir "

ni generis: itaquenon refertur adter-

ut tempore fuo det vef(tris fatis plu-

UM

ram, fed ad Deum, & confequenter

viam ferotinam , & ipfe , quippe be-

nignus, votis veftris annuet, & non

QUà diyins

ejus populum ; ficut enim Deus ni-

Rioabine

hil melius , aut. pulchrius hoc. dono

modo pluviam dabit, fed etiam ni-

N

T fthtgy

Euchariftiz dare, fic nec populus ac-

ves in hieme, ut illis tegantur femi-

l

x

n4, & firimores agant radices Quuam

e xlbl

cipere poteft.

Blw. [wa(

CATUT X"

E

289

fupetter:

-*

a*.:Qüia fimulacra locutz funt inutile, & divini viderunt.-

mendacium, & fomniatores locutifünt fruftra: vane confola-

! ts, nif

bantur : idcirco abdu&ti fun

s

.

t quaüïgrex : afïïi*gent'ur'ï quiiai nom

eft eis paftor.

*

5. Super paftore

s. iratus efï filror"meus**.j-.,,'& fuper hgfylco's vi-

fitabo : quiavifitavit Dominus exercituum gregem fuum ,. do-

mum juda, & pofuit eos quafi equum glorize fuze in bello..

: Judtns:

i

uU URMT UET P TMUUIUTNEN

4. Ex ipfo- Angulus, ex ipfo paxillus ,. ex ipfo arcus prselii;,

e

ex 1pfo- egredietur omnis ex a.&gr fimul.

$. E.tf

utiles fint nives in- arvis poft femen- preda Chaldeis oljeái;.

d-

quia carebant:

tem , vide apud Plin. l. B

"

vero paftore, qui. eos doceret, & tu--

& Dämi-

Plroiam. iwibris) ideft, pluviam t

arétur, & ab hifce fuperftitiofis. er--

copiofam ,. & uberem. LXX. ver-. roribus abduceret:.

; finguli

tunt, Pl/zviaem hiemalemzs dabit eis hie-

3- Suptér paflores . e.). T ratus fiim

malis enim. eft. copiofa eque ,. aC re--

falfis bifce paftoribus, qui gregém pere

. Quia

i*ige.rans.«

diderunt...

—

D;Z!?t.f e2$.. )

Pro: dabit vobis, eft

Et [éper. lircos vifitalo.) 'E't*iallniarri*

|n Hebr. &

enallage perfone..

horum: paüorux.n malos moress. WVo-

villia enim

/Sin(guär berbam: in arros

J

Y

Chald. car. hircos: ob fatidos ,, & damnatos:

uia facit

habet, Uz 4e£ eiS8 frumenium ad come-

mores, & quod bedos fibi: fimiles ,,

; vililos,

dezdum , €5 herbarn jemestis m agro-

verbo ,. & -exemplo:

$

ignerent:.

In:

omne bo-

2. Quia fimulacr aloczta funt imutile.)

Greco eft; i 36 duyss &miextspopas:

aliüm tél«

Quafi

dicat, petite:a Deo imbres, & — fzper agnos vifitato; juxt

aquam lectio-

fertilitatem.,. quam. iuta fimulacra: nem fenfus erit :

! Regibus, & Ptin-

preftare. non poffunt..

deü, fic-

cipibus excidium immifi ; at populum:

: quï digne

Lecuta. funt inutile. ) Dimones: de:. premi quidem: volui, fed: non radici-

iuat«

rerum copia ,.

vel inopia confultüiper tus extirpari ,. ut aliquando' videns fe:

H ni

)apler pl

ulacra dant. refponfa: inutilia, im-.. a Reg

ibus, & Principibus deceptum,.

noratür i

mo fdfa, & noxia..-

divina ope: in patriam rediret;

Divint: viderunt. mendiciun: ; G

)

tior efiet in pofterum..

j & (:Iau---

( ferotint

DXX. sz'ms fl)fas..

Chald.. Dzvizz

peflive

)

OLAHfUt.

Quid vifrabit: Dominus exevcituum:

3

iit me^

prophetaur f alfizatem €$ vane com

j

gregeo- funn..

Z

Uc eum: tueatur, &

£t jomniateres, €7c..) . Eft repetitio:

ex. eo: conftituat. duces , qui eum pro-

10, i &

as Amcrx o

ejusdem fententig : itasvocatdivinos, pugnent: accipitur enim Hoc verbum:

d

qui' ex: fomniis: divinabant, vel fua. vifitandi in bonurmr, ut: patet. ex fe—

Íomnia pro craculis venditabant;

quentibus.;

L

nonet, W

Fane: confolabantur.) lnwmediis pec-

E£ pofast: eos- 7;;45?7:;&3-' glorik fre. )*

catis profpera fpond

ebant populg.. Hi autem propugnatores , & duces:

Mide Ezech..15. 9. 1o..

erunt quafi equi' generofi Dei ad bel--

lDominO;

ldeirco: abdntls: fumz quaff grw;. i Idj

la.pro populo. ftrenue: procedentes ,.

eft, Judziabdudi funtin captivitstem, & illius hoftes: profligantes.. "Fales:

faris pI

quia divinatoribus hifce fidemaccom-- fuerunt: Machabzi ,. de

n (

modabant.

tur hic efle- fermo..

quibus videf

j

T a 'no-n

4

igentur quia non eft ejs paffor. Y

4« Ex ipfo: angulus, J- Eix ipfo Juda;,

etiam n

] ld eft, ibique affii&i fünt,. &

r E

X gente - Jud

q-uafi id. eft e

O

eorum. ptgdïbit::

) um

Jibl.cuf C.ä,n. Menoch.. Tom.. Vl

*

.

. 290

PBROPHETIEX ZLVA CH.AR DE

f

s. Et erunt quafi fortes Conculcantes luütum viarum in pfæ

lio; & bellabunt

!

i.

,quia Dczmi»nm cum eis; & confundentur afcen-

IO

ï

fores equorum.

! |

6..Et confortabo domum Tuda, & /domu'm Jofeph falvabo,

gregabo

10n InYc

& convertam eos, quia miferebor eorum: & erunt ficut fue-

runt, quando non projeceram eos: ego eni

ALE

m Dominus De)uls

& contun

eorum, & exaudiam eos.

s

7. Et erunt quafi fortes. Ephraim , & ]aetabitur cor eorum

perois Ài

quafi a vino:

G

-

1. C

z filii eorum videbunt;

tabít cor eorum in Domino.

& l* :abuntur, & exul-

4

tabuzt, d

8

$. Sibilabo eis, & congregabo illos, quia redemi eos:-

C

5

)t1

multiplicabo eos ficut ante fu,er/a,n;t mu'lt;ipl,icf

D

d

änguius. Porro. aængu:ïus; metal)horxi-

deis adjunxerant, *-i'df.*oque.p.eïusldem

€e vocatur

rin;eps ; 'qui rempubli-

falutis, & felicitatis participes futuri

cam fulcit.

erant.

Paxillas.

Idem eft ,' quod angulus

Convertam eof. ) A fuper&it—ionc

fed alia dictum metaphora ; Princeps

idolorum ad veram, & patriam reli-

Jomenexee . Em

enim iu republica idem eft , quod pa-.

gionem, velad proprios lares.

xillus, aut clavus fixus in pariete, ex

Et erunt.) Yam Judei quam re-

tvocibo, Q

quo arma, vafa,' vel fapellex fufpen-

liqui lfraelitz ad .dec.em t:ribusï!percï-

n Jerifaer

ditur, (ic ex voluntate P;incipis omnia

:

nentes.

tempore Ch

Mi

pendent.

1

Sucme fmerunt, q:mmla,nm þr'aiece—

Quta nl

-rcus, pralii. ) - Vrodibit fortitudo

ram e0$.) Sicut fuerunt ante captivi-

EU hoftibus

bellica, fortes milites, & diices.

tatem Babyloticam , & Ailyriacam.

dxmosis,

Et exanmdiam eo0s. )

Propitius ero

Exatlor.) Pagninus vertit , Prafe-

AErmyris

&us, qui fcilicet a fubditis militarem

eis$ ; quacumque in re opus habueriut

05.ad &am

exigit difciplinam, aut a civibus ve-

auxilio meo.

At s. at

&igalia Principi debit:, quibus one-

7. Et emaent quaft fortes Epbrasmm. )

X Qdlb

ra reipublice fuftinentur.

Exuünt quafi heroes Éjphraim fortiter

bellaites

belli - Domint.

'Tribus

0. Er fem

&. Conemlcantes lutum viarum m pra-

olum inty

Jio. ) Conculcántes hoftium cadave-

Ephraim inter ceteras erat Fortidima:

&l ad Afj

ra in pr«lio, ut lutum platearum.

Hinc illad PfAL 77.9

Fl Ephrem

t & n

Aftenfüres equormz.) kioftes eorum

intezdentes, Ginittentes areunm Acwngji

àvitim r

viribus fuis, & fuo equitatu prefiden-

fzzm* m die bellz,

tütin]

tes.

ügi

Et Letabitur cor eornss, Cc.. ) Pró-

H z-,i.f?;r

. 6. Et eonfortalo domum. Juda, 6c.. )

pter frgquentes victorias.

L

Quaff a. cvins. )

Uc illi-lapantub.

"iptivitas

Has portabunt vi&torias, quia ezo vi--

Daréntibus

yes eis fuggeram ad. prsliandum, id-

qui haufto generofo vino hilarefcunt.

Et ,"f-w),f

circo dithicHe videri non debet, quod *

Et fili eorum.) kili, nepotes, &

*

patrim (

polliceor,

pofteri eorum cernent , audientque

I0. 4dq

Et domam 7n/€ply fai-bz;'lwg ) Domus

patrum , & avotum fuorum trophsa,

1 fudgam

lofeph funt decem tribus ,.

uarum

indeque exnltabunt in Domino, &

caput fuittribus Ephraim filii

j

ofeph.

a

eandem gloriam zmulandam, ac-

Tiüs; &.Gä

Dicit fe falvaturum domuim Jofeph,

cendentur. —

1 fnge

US Capeæ |

quia multi ex decem tribubus fe Ju-

g. abe en , C

y SSibilg eos

W !

E

C-A*P'U T X

291

n ipyre

9. Et feminabo eos in populis, & de longe /ïfeïborcï'abünmr

antur aftis.

mei: & vivent cum filiis fuis, & revertentur.

Io. Et reducam eos de terra /Eg

pti: & de Aiï'yrijs cOorn-

h falyabo,

&regabo eos, & ad terrám Gala

I

^

^

t

ttcut fge-

non invenietur eis locus:

'adj ; & Libani adducam eos, &

M

j

1n

ü

U Deus

11. Et tranfibit in maris freto, & percutiet in mari- fl

Cus,

& confundentur omnia profunda fluminis, & humi

Cor eorom

] i'abiturv ftï-:--

—

perbia Affur, & fceptrum JEgypti recedet.

r &eu-

I2. Confortabo eos in Domino, & i

Bu-

n go.mi';le, ejps am

qieo: q

h

Eabllint , dicit D ominus.

E

»

E:.

que qusdem

Qcipes fürum

e

M

fuper&itionc

s

B

OÓ6 5

: CA-

pitram Itli-

L.

À

s lares.

gi qum r

evocabo , & cong&*egabx;),: Qeï*uc Qves

II- E tranfäi/l"'in ä?qriï'— freto.) AE

in Jerufalem, & in fynagogam , &

ladit ad: tranfitum: maris Itubri. Sen-

| trïbusäparr:ï-

tempore Chrifti in. Ecclefiam.

fus eft : & difficultates. obftantes

77 p;'la;*m-

Quia. vedemi eos. ) Quuia. (Latni illos

fuperabunt divini auzilii beneficio ,

ab hoftibus liberare, & a captivitate

an;e cipilre

dzumnoals..

quemadmodum olim patres eorum

Arriacim.

mare Rubrum trajecerunt.

s EruRfiplicabo þco;r, &v.) Adducam

?mpïcius i

Ef percutiet Pp mayifladlus. y . AX f

€0$ ad eam muititudinem,. qua. flore-

haberent virgam. illam Moyíis mira-

T h:buerins'

bant , antequam tot calamitatibus;,

bilium effe&ricem..

& cladibus attriti minuerentur.

7 E;,ö,r/zlm)

Et confusdeutuar ommía profunda fla.

gim fortit

.. 9. Er feminabo eos ia postlis.). Non

snis. ) Erubefcet quodammodo for-

Tribis

folum intra füos fines profpereagent,

danis ,. cutm: fibi parendum etfe vide-

j

e ortid

fed ad alias ctiam. gentes fe confe-

bit, fentietque aquarum fuarum cur

rent, & religionem veram, patriam,

fum inhiberi..

*

jij $jv

& avitam rctinebunt, etiamfi verfen-

u at

Hyumiliabitur [mperbta JJB;*; éf'c.

)

tur in lf'«nginquiä'regïunibus.-

C-omïprimctnrr'A;iïyri(wu'm', [gsy

t

ptio-

Et vivent cum fíüis a5 ): Non erit

q.) r

rum , alia-wmque inimicarum genti-

j

captivitas , aüt.fervitus, quz filios a

um füperbía , & potentia, ne populo:

parentibus feparet.

meo nocere poffint. .

jj la

hilareicufo

Ef ï'e""l)eïf:nfüï-') Et cum vol'enc,:,,

19. Cemjorta£o' eos $m Domni

720,.) ?ïffr;.-

patrium folum libere repetent.

tute TDomini, anuxilio meo.

0 ott$, *

IO. .42. ferram . Galaad, €&& Libani.)

| gudienfque

-Etgm nomtnue ejus, ET. )

Ego illis:

In Jud&am , cujus limites funt Liba-

opem feram, ut poffint totum.iter (uzm

m p

nus ; & Galaad..

peregrinationis perficere , & ad Jeru-

)oino: ^

Non. tmvenietur eis Jotus. ) Qui il-

falem. ,. hoc eft , ad. Ecclefíam mili:

dodaa !

los.capere poflit ,, tanta. erit multi-

tantem , & tandem ad. triut

3

tudo.

nphan tena

b

Jl

k 9

in cadlis pervegixe,

l

ld

—

292

Vï'P R QO P H BIIJ Z AC H ARIZE

QUATP UT Xb

:

ä

pubet ,Dom'm'us palci becora ocdü'änis, .quibus mon parcet , qzïtz'a

vende:

pallores eorum ton. parcebant eis: de duabus *oirgis tandem ab-

fom

Mbt

Jeiffis , C? tribus paftoribus umo menfe fuecifis « de appenla mercede

6 H

driginta argenteorum proje&orum ad flatuarium: de alio malo -

Domini

4 y

*

: pa/iqz*e 4 Domino fulcitando.

pmximi

non emu.

Peri Libane. portas tuas,. & co

T. :

Á

tuas.

^

medat ignis cedros

nE

m E

2. Ulula abies, quia cecidit cedrus, quoniam magnifici va-

& alerz

4tati funt : ulul

ate quercus Bafan, quoniam* ïfuïccifüs eft (altus

-

munitus.

3. Vox ululatus

(Vïpaüor'ilm 4

quia vaftata eft magnificentia

.Corum: vox ru

gitus .:leogum ^

guoniam vaftata eft fuperbia

j Difie

ü]ord anis. *

bi Dá x

*

m

A Hæcw

o te;

&

i

tea, id &

'ert'. Liäzme. ) Per. '*Lil");t-lulun;'l

r&ati autem. dicunsur magnifici, quia

oriculis v

l .A.

4

üdgos de

—* gemplum. intelligit ex .cedris

qui magnifice habitabant, exuti funt

Libani .confectum , & candore lapi-

fuis edibus.

emendent,

dum candicans, ut Libaaus c . ndore

tem eïmtug

nivium.

Duercus Bq;":i:ä.) Per quercus Ba

'fzm

Peos

Per Lib:snu:m autem & tem-

potentes, ( divites intelligit.

Vel

6cci

AOPII

f

plum totam Jerufalem , de cujus ex-

cidio per Romsnos hic loquitur Pro-

idem fignificat, quod modo per abie-

tem.

&cora de

*

Corà Qt

pheta.

Satus amunites.) — Jerufalem, quam

Comedat £gnit cedros 4

at Deisi

inoyes j

in eadem perfiftens allegoria arbo-

ps, &

pes civitatis ( qui inter cives eminent,

rum, vocat faltum , vcl filvam, fzc-

It cum |

ut cedri inter reliquas arbores) con-

eifus ef , pro fuccidctur.

fumentur extrema hac urbis calami-

^

5 du

3

Vox ulslatus pafforgm. ) Quafi

bernator:

tate, quafi a quodam incendio, fum-

dicat : videormihi audire vocem gu-

mos Princip

*

z

es, & Pontifices lin.tell..i-

N Qves.

git.

—

bernatorum populi ululantium.

b?.:ct, üt

Magnifitentia eonrmm. ) Urbes, &

U

2. ll/sla abies.). Per abietes intel-

Et yy ,

ligit Prepofitos, Senatores , & pre-

templum magnificum.

fectos minores , quafi dicat : ululate

Pox mgz'tm Zeonum.) Quos voOca-

tnpeban

vit Pafore; , vocat nunc. Leozes obra-

fenatores , && wagifttatus. minores,

H

R?Cülïf:,

quia ceciderunt. Principes , qui .vos

pacitatem , & crudelitatem, u nota-

alebant, & protegebant, ac proinde

vit D. Hieron.

DI.CS)J.'(W

£ráts [

etiam.vos manet excidium. Hoc eft

Vaffata eft (uperbia 707-(:[.4721'&. ) J

enim quod fubdit.

Quoniam inagpni-

perba eorüm palatia, & ville , quas

Qto d'm

fci (ideft Principes) vafzt; jJum;.

Ve]

Et af

juxta |]ordanem poffidebint,

:

Quemadimodum per cedros urbs Je-

j]udea tota, & ejus gloria ; folent

elln p

rufalem , ita per abietes minora Ju-

enim amnes pro regionibus nominari,

fCEb;:m.

6

dææ, oppida fignificazi poffunt. Va

ut Éuphrates pro Babylone.

r

N

"g

uU

CATUT X

293

4. Hec dicit Dominus Deus meus: Pafce pecora occifionis.

$. Quse qui poffederant, occidebant: & non dolebant. &

erf, (uiü

iaondn aj«

vendebant' ea, :dicentes.

Benedi&tus Dominus, divites faCti

fumus: & palítores eorum non parcebant eis.

a merteda

6. Et ego non parcam ultra fuper habitantes terram, «dicit

Alio dl -

Dominus: ecce ezo tradam homines, unumquemque in manu

proximi fui, & in manu regis fui: & concident te

:

rram, &

non eruam de manu eorum.

i cedns

7. Et paícam pecüs occifionis propterho

c 20 p-äuperes gre-

gis.

Et affumpü mihi duas virgas, unam vocavi Decorem,

amifi v

&

i

3s elt faltus

alteram vocavi —ïj* uniculum: & pavi grege-m:

8. Et

vnificentia

e

'-00.3

n

[ fuperbia

4. de?? pecora occt]ïa;;zi:.) Sunt ver-A 'tos devora'-yerunc., nequ

'cerunt.

*

e il(lis p"eper-w

ba Dei ad "Lachariam , quafi dicat :

la manu proximi [ui. ) Moc dicit

, Hs

ego te , Zacharia ,. conftituo pafto-

-—.—&

rem, id eft prophetam, ut tuis hifce

propter feditiones, quz.fuerunt in

oraculis pafcas, ddoceas , & moneas

erufalem obfeffa a Romanis, de qui-

ipifidy quia

]udmeos de futuro excidio, ut mores

bus fofeph. lib. s. de bello Jud. cap-

t, exati Jont

emendent, atqué ita cladem imininen-

9. lib. 6. capite T. & 4.

tem effugere ftudeant.

ln manm Regis fa1.) id eft Cafaris;

sercus Dafan

Pecora occiktogis.) ju

deos 'i:itelligic

ipfi enim dixerunt ]oan. g. Nez £a-

li V

Occiflioni a Romanis quafi oves,

Demus Regem nf Cacfar-em.

Vel.appellat pe-

Concidemz terram. ) Vaftabunt , fci-

od pembie-

pecora deftinatos.

licet IRomani.

Vatablus wertit, «02»

cora occiflonis , quia i eos , quail

»

falem, qum

inmoves impune graffabantur. Princi-

&eret regionem p fam.

pes, & Pontifices; quod bene cohzx-

E£ paft:am peeuss &'t. ) Sunt ver-

enoria o

[ mvam, [ E

ret cum fequentibus.

ba Zacharig fufcipientis onus pafcen-

S. Qu qui voffe

ederant , €c.) Gu-

di oves occiltonis, quod illi num. 4.

bernatores , & Principes occidebant

fuerat impofitum.

s Quf

, vocem gll"

has oves, ut comederent , & vende-

Propter bot , 0 pawperes

'gr e gï: ) S uþ-

bant, ut ditiores fierent. Vide Jer.

ple, attendite ad ea, quz dicturus

mtïä!m-

fum.

Arias.ità vertit :

Pafcam oves

Ürbes,

23f 1. & Ezech. 34. 2.

E4 non dolebant. ) Mifericordia.non

occiffonis propter U0s, o baltperes gregis,

cangebäntur.

Vel non putabant fe

ut fenfus fit : quia oves hz funt oc-

cifloni deftinate, & quia a Deo con-

(uos Yoct

p-QCC:'LiïC. LXX. Noz rzgeäzmt ;aïmtfn-

* ftitutus fum paítor earum , propter

June: 00*

HA.

m, E 000

Dicentes, Beneditius Domiantts.) Quafi

hoc pafcam eas, prefertitn ut vos,

O pauperes gregis, tum ab occifione

gratias Deo agentes, quod fiae pec-

imminente , tum e manu . improbo-

Jut

od

Cato ditati eífent.

E£ paffores eorum, Gc.') Cam ipfi

rum paftorum veftrorum liberem.

illti

qd 5

V

effent paítores,

Vel feníus eft :

iniiruam miferam

b [l

tamen ei's non igno-

fnltnü

fcebant.

d

plebem a rectoribus objcétam tot ce-

jfhy

6. N* p«r

cam ä!tm.) $Sed neque-

dibus, ac malisegregio doeumento,

notii

quod jam fequitur, ut fcilicet & cau-

o

ego igaofcam paftoribus, quia fubdi-

i

9

2»4 . PR OP H ETIE£ ZA CHARIJE

"

It

Y

d

. &. Et füccidi tres paftores in menfe uno , & contra&ta eft.

anima mea in eis: fiquidem & anima eorum variavit in me.

fic pj*

as

ULL

€. Et,dixi: Non pafeem vos: quod mori

r, morlatur: &

qini &t.

quod fucciditur, fuccidatur: & reiiqui devorent unufquifque

J

I^

E

/

j

d

en

carnem proximi £fui.

TetC

v

to. Et tuli vi

TC*

g.

ammeam, quae voc

abamrxDegusn, & abfcidi

fnercede

eam, ut iwritum

:

fs;cerem foedus meum , guod percufti cum

"m

omnibus populis.

decorü

ii

»

ginia ang

-.n. Et

:H 1m.

fam malorum intelligant , & fibi ca-

Et contratla efh anima ma.z m chs )

a

Dt.

Pre moleftia, & triftitia coar&ata,

Et aæ:mg/; mihi duas vi?ga&, DUO'S

& qua(i contracta.

LXX.

Grawvata

baculos pafforales, ut paíftoris habi-

€ , alii, 4mimza mea mauleat inoeids.

n22

"l

tum 5 &que ac officium affumerem.

nima eorzmi. ) ld eft ipfï.f

Jrü,ü

;mm, iE

J

llaam vocavs Decarem.) Hebr. COy?3

Variapit im me.) Ín meo cultu, &

At K:

zobam , Qquod eft decor, fpecies, ju-

in legis mez obcdientia , aliquando

(de

.:

cunditas, grátia , amabilitas, fuavi-

me colentes , & inihi parentes, ali-

dui

i d

tas, maníuetudo..- Per lianc virgam

quando .a meo cultu, ( obedientia

recedentes.

£t (ogni:

fipnificatur regimen amoris per con-

Pagninus vertit, & etzam

*

folationes, monitiones, ( beneficia,

anima e€earaoa mau[emoit i:mue.

gubernandi

Pasperes

quod poít tempora Zachariz Deus

9. Quod moritur. moriatur. ) Non

f

j ! F XPG

exhibuit Judeis per. Machabzos, &

erit mihi curz veftra falus, fi qui di-

pQ

maxime per Chriftum.

Ícrimen mortis adibunt, per me mo-

l

.j('(l-ll C

H

Et eteraw) Uvocavx Puniculum. ) Per

riantur, non ero follicitus, ut ólim,

3tem !

ut liberem eos.

lunt

Vil 1

hanc fignificatur regimen durum per

feveras leges, & edicta, quibus po-.

Succideiur.) Ab hofi—ibus—, & cla-

(etvant in

j

QQM L

polus, quafi funibus colligatur, con-

dibus, quibus$ aftligemini.

fcent hoc

füingitur, & fi peccet

agellatur ,

Reliqui. ( Qui his mortis generibts

1

vineitur , illaqueatur,.

l, Qu

3

H

]

non confumentur, mutuis fuorum

02 Itnit,

P

9. Ef fücidi tres paffores 1m ;.nmfä

vulnéribus conÉciantur, & cadant.

2. Ef 4

uro. ) LX X. daferam rmrei paftores £m

IO. Ef £ul? virgam meam,6c.) Su-

Tachars

memjesno. Nidctur intelligere Judam,

ftuli regimen hocarmoris, & humani-

Tonatham , & Simoncm Machabxos

tatis, & huic contrarium induxi feve-

(30 mu

5,-- & ïfiäj

fratres , quos Dieus uno menfe an-

ritatis, & rigoris.

D

/

!g:ïnend'ur

norum , id eft intra triginta annos fu-

U: (ritun f acerem fedus m

eam:) Si-

jftulis ; fed fub his tribus. pofteros,

gnificat fecdus, regimen amabile, &

'L:xch.a;i.uf

1

AOrlS, i

xeliquosque populi prircipes usque ad

placidum, quo Judeos regebat, & re-

Orntia Qix

Chriftrum intcllige.

Hi enim popa-

Curüs erat , ob eorum rebellionem

lum rcxerunt uno ;menfe, id eft exi-

frangcndum effe in morte Chrifti.

Ie ipïa, j

cr

5

cuo tempore virga decoris, & cum

Quod percm/fr cum ommibus gentibus. )

Q äq—;;g

S! h!;g,j

ea a Dco. ob iniquitatem , & roebel-

Dicitur hoc fedus percuffum fuiffe

M

Aionemt populi, prefertim. dum Chri-

cum omnibus gentibus, quia otnes

w

[ vulta

Ífto reftitit , eumque occidit, fuccifi

ejus participes effe poterant, fi reli-

.fïüï:«r,* "

mihi Te

funt ? fed Zacharias, qui hic loqui-

ionem ]judzorum fufcipere voluif-

tur, dicit, /scczZz, quia loquitur tan-

Íent.

Vel quia fcdus primo initum

pf

cum INoe , a . quo omnes. Ifmines

" H

q;ugim propheta, & Dei Vicarius.

"

quti

^

CAPU T. XI

D

205

V

tria ef

H

1 iv

ha

11 Et ï-;n irritum dedu&tum eft in die illa; & cognoverunt

r d

fic pàüperes

mini eft.

gmgis, qui cuftodiunt mihi, quia verbum Do-

uf:idäfque

I3. Et dixi a

deos: Si bonum eft in oculis veltris , afferte

V

& df

mercedem meam: & fi non, quiefcite.

s

* RE gpg&ndæüüt .'*

ïa.tt*,

£t

fnercedgm meam triginta argenteos.

CUf cum

13. Etdixit Dominus ad me: Projicé illud 24 ftatuarium,

Et tüli tri-

decorum pretium, quo appretiatus fum ab eis.

ln.Et !

—— — ]

ginta argenteos, &

ci illos ia domum Domin! ad'&atw-

4

lum.

pj'oje

264 1 tits )

z

4

—

coarQatz,

L. Grevala

x

14. Et

E

propägati fïïh'z, traductum eft ad Abra-

neque enim v;ePcza mercede, cultu,

pirï,

Á

h

Bene refpondet

iam, & Tudeos, & in iliis perman-

aut laude indigeo

o culti &

fit. Vel tindem per omnes gentes

Italica phrafis : /

thudndo

5onm välat: , dafciate

duodecim tribus intellizit.

ftare.

rentes, dli-

Et appeuderuut. )

Non folum nu-

obedientia

Ii. Je die slla.) Mortis Chrifti.

Et cognovertnt fi.) Eix illa magna

merarunt pecuniam , fed in libra ap-

'

d :tia,ïll

gubernandi ratione cognofcent.

penderunt , ut conftaret, an

-juüqm

Pasperes gregi:.) Humilss, & man-

pondus haberet

uf) Not

fueti,

drigiuta /zrgmt'äa*;ficlo:.) Unus autem

, fíqui di-

les.

AApoiiolli -fcilice-t, & alii fide-

ficlus

(1

x

[ d

juatuof fuliis Komanis zquiva-

or me mo-

Qui 'C'I»t/?'ü[.'liüü.t mibi. )

: Qnui Dei vo-

-9

dicitir Parifliis effeunus ex illis

; üt Olim,

luntatem fequuntur, & precepta mea

arpenteis nummis , quibus venditus

eft Chriftas, « effe pooderis tantum

fervant in inei gratiam.

*

s &de.

Owia verbum. Domint eff.

) Cogx;o-

duorum Jaliorum.

Credibile eft fi-

clos, & femificlos cudi folitosy & il-

fcent hoc effe juffum, & opus Domi-

ni,

ui Judzos impios impune abire

um nummum, qui eft Parifiis, effe

.reéneriDls

ui fimul cum a-

s fuorum

non finit£. ^

tantum femificlum ,

lis partimi integris ficlis, partun fe-

ca(f&i]b

I2.-Et diXi ad eos.) Ego fcilicet

c'inta

"Lacharias paftor ovium occifiouis, de

müficlis fümmaim conficeret tíi

r([ ) Sl!'

äcl()-

t homatte

quo munere paftorali diximus num,

aryenteorum, hoc eft, —tfigintg

rum.

lusi feve

4. & fequentibus, Memoria tamen

retinendum , quod fupra monuimus

I3. Prj

ice 1líad, fi e) Zacharia pfo

i pa-

munere fuo paftorali juftum pretium

'r,/m-) 5

GZachariam typum gerere Chrift

ue reprai entare,- -

H

C

poftulabact, fidem niinirum, ( pieta-

Ebde ! &

ftoris, illumq

omnia dixit , & gelfic Zicharias non

tem ex corde; fed pro eo.datum ef

a, (

illi vile pretium ,*quod a Deo jutfus

yellionem

re ipfa, ftd mentaliter, & per vifio-

nem imaginariam.

eft projicere ad ftatuarium : fic Chri-

hrifti

S: bonsum

ef

,'M.*IVPIW'

m oecmis veffri:, ("f; )

ftus pro fuo &vangelizandi minifterio

Si vultis,

í

1 placet vobis.

juftumepretium poftulavit, ut fcilicet

;m füü.e

et

vll

6*

has, Dei-

Afaaræ mercedegs meam. ) Reddite

fibi crederetur, & ut .M

1 ()lïmes

mihi mercedem aliquam pro cura

que filius haberetur; at illi pretio tri-

; f idie

cginta dfgenteorum éum xitmiverunt.

eyiloi

piftorali, quam fuftineo.

t

E: ff non, quie[cite.) . $i mercedem

(Q:emadmodum autem propheta indi-

Ollni

gnatus projicit pretium , (& eos, Qui

mmfn?f

7

c'enüäcxfere gon vulc*is', non co2o;

-

—

296;

PROPHETIE ZACARIXE

14.. Et przecidi virgam meam fecundam , qusze appellabatur

17.02

Funiculus,. ut diffolverem germanitatem inter Tuda,. & Ifrael.

fuper bt:

r5. Et dixit

chium 6j

*

Dominus ad me: Adlïug füm;e? tibi vafa pafto-

ris ftulti.

E

brefcens:

. x6. Quiz ecce ego füfcitabo paftorem in terfa*, qui derelicta

non vifitabit, difperfum non queeret , & contritum non fana-

bitz & id'? quod ftat,. non enutriet,.

& carnes pingulum co-

medet,, & ungulas eorum diffolvet.

ii f

;

i?0

.

affisetati

äilud dederant ;.ita: Chriftus: projecit

ficere . planeque p&rmitci'c,.,ut:ingeïiio

nf

Tudzos ,. eofqu

z

e tradidit. Romanü Và-

fuo: utantur ; &in preceps ruant.

ftandos..

Ut deffolverem germatiitatem, 6fc.)

d flatuavitm. Y Vox:Hebraica: 43*

Diffoluta eft germanitas hzc.a Roma-

T

jetfer.,. figulum fiznificat , aut eum,

nis fub: T'ito, cum' capta eft Jerufdlem

i

.qui ex metallis conflatis fig.na format:

& Judzi, aliique: Hraelitz ex decem

LOT&

l

D.. Hieronymus: ftatuarium. vocavit,

tribubus Hierofolymis degentes, huc,

hominis 1

ut. fignificationem: utramque. comple-

illacque difperfi, & diffipati funt, ut

Geretur.. Pagninus,, Vatablus, & alii

germanitatis: viaculum , quod. prius

?. Ecc

thefanrarinmm. vertunt ;; putapt, entm

habebant , jam retinere non 5poffent.

J Z

5

um jorfer pofitum: effe peo: * t erfe^,

IA

,

"

Ec j;zä:-;s £b , 'jï:) Hatfte-

bus popul

ue vox thefaurarium , id. eft: prte-

nus Zachariàs egit paftorem fapientem,

á

]erulfalem

um thefauri templi fignificat.. jube-

& bonum ; nunc. ex: adverfo jubet il-

tur ergo- Zacharias projicere- argen-

lum Deus agere.perfonami paftoris ftul-

— ÀMÀÀ

*

teos ad conflatorem, five thefaurarium,

ti ,. & pravi..

ut illi';, qui metallum hoc', & ex eo

Fafa: paftroris fldlei , &f

2X u E

Cestyilum

tontufts osil

formatas pecunias trattare folent, «-

infirumenta paftoris. ftulti, id'eft fce-

plb

ftiment: pretii: hujus. vilitatem... Id ve-

lerati ea: funt. ,. que- prorfüs ejus emo-

vo jubetur, facere: pioplheta;,. ut. ipfo

Iumentis deferviant, ovibus. autem ni-

Quod fia

v LYX

