Ccorpus.

69. ppofitus eft ad patres fuos. ) In

H

limbo patrum fuorum cotui aggrega-

operil

65. l»fe erit wobis pater.) Pro-

pter confilii preftantiam , non pro-

tus eft. Vide di&a Genef. 25. 8-

pter etatis prerogativam ; nam ]Ju-

4nnuo centefino quadragefimo fexta. )

das , qui in Pontificatu fucceflit, na-

tu maximus erat, fecundus Joannes,

Non ztatis, fed regni Grecorum ,ut

fupra cap. I

num. II.

tertius Jonathas, quartus Simon- Ita

7O. Iu fepulchris patrum fuorum "

füper

Jofephus, Seder, Olam, & alii.

yrimo,

-66. .4get bellum populi. ) In Grzco

Modin.) Ex quo apparet Mathathiam

& &

cum liberis fuis,licet habitarentin Je-

eft, moNsuqoti m oNeuo» Aecy , &ellabzt

rufalem, oriundos tamen fuiffe ex op-

lortis

bellum populorum, quod idem eft; fin-

pido Modin.

lo 66

gulg enim urbes habent populum fu-

Q f

um.

Nifi- explices bellum populo-

Plantlu magno.) Lacrymis ejus mor-

unus

HC;*-L

rum, id eft contra populos judzo-

i

tem , honeftis exequiis ejus

D

rum inimicos.

profecuzi funt.

neye,

*

CA Jr

* x

W*

* R

34*

iglte inhge:

CAPUTT

1II.

t confilrel

Studas Machabeus. dux eximius pradicatur , qui perambulans

civitates S'uda ,

trucidabat omnes impios , & occifo: duce Zdpallo-

efüa, fi

h

m

nio, ejulque exercitu di[per[o , «icit cum paucis potenti[/omum. Sy-

ri& exercitum una cum duce Serone: iratus autem ob boc rex zín-

& vindicte

i

tiocbus , profe&tus in Perfidem couflituit Lyfiam viceregem , dato

ditein p

belli in ffudæoJ apparaiu , qui mifit contra terram Sfuda Gargmm

cumexercitu: Sfudas autem &. fui ad bellum fe paraut, maxitme

fuos,

oþembm ponitentig , C oratione . ad

uadracefttmo

Deum.

luorurm

T furre»ut Judas, qui vocabatur Machabzeus, filius ejus

tagto.

p

pro eo:

2. Et adjuvabant eum omnes fratres ejus, & univerfi, qui

fe conjunxerant patri ejus, & pralicbantur preelium lírael

cum laetitia.

4. Et dilatavit- gloriam pOpulo fuo, & induit fe loricam

(À

ficutgigas, & fuccinxit fe arma bellica fua in praeliis , & pro-

tegebat caftra gladio fuo,

-/

4. Similis faétus eft leoni in operlbus fuüis, & ficut ca:ulus

) Ulcilci

leonis rugiens in venatione.

5. Et perfecutus eft iniquos perfcrutans eos, & qui contur-

Gcilicet ) [

babant populum fuum » eo0s fuccéndit flammis :

][ Pm mjumï,

6 Et repulfl funt inimici ejus pre timore ejus, & omnes

; illatis

operarii iniquitatis conturbati funt: & dire&a eft falus in ma-

egu ) SO

nu ejus.

ayatione

T^-cEt exacerbabat reges multos , & letificabat ]acob in

gf ) L

operibus fuis, & in faéculum memoria ejus in benedi&ione.

gtl aegrett

Lab 3

S. Rt

LJ 2) 6

T fwæ )

T. furrexit J«das, 6c.) Succeffit,

9. &curt gigas.-) Id eft ficut herm,

egcorum j

"

& inftitutione patris, ut patet

ficut vir fortiflimus ; hoc enim ali-

qumdo fignificat gigas in facris Li-

fuperiori capite , n. 66. & jureetiam

teris, ut cum dicitur Pfalm. 32. 16.

m

um n

pnmowemcuræ, ut volunt Serariis,

M itmthim

& Salianus.

Nec fi Scuprum jx,dx

Noz j:z[ï/mzm; gt 2454 m;ut;tud:newr-

j gt

fortitüdinéem commend:t numero il-

futis jüte

lo 66. citato ,

dum caufam affert ,

S. Perfecutus e/l 1ziquos. ) Vide,

faifeex ?*

u& infra dicim n. I15.

cur fuffectus fit patri , ideo ipfum

negat fuiffe primogenitum.

6. Repulfe funt.) Cohibiti.

yi5

gurm

Pro eo. )

in utroque fcilicet mu-

7. Exattrbabar. ) Provocabat ad

j

gni

nere, & Ducis,

& Pontificis.

iram,quafi dicat : molePnam exhibebat.

342

LIBRII

MACHAB £O

RUM

15. Ul

8. Et perambulawt civitàtes Juda, - & perdidit impios ex

T

dixerunt j

els

& avertit iram ab Ifrael.

mumä »

,-4

9 Et nominatus eft ufque ad noviffimum terree, & congre-

JUUIO

Uv

gavit pereuntes.

10. Et congregavit. Apo!lomus gentes, &a Sama*rla virtu-

comm: &

tem multam & magnam, ad bellandum contra Iírael.

in Wllï

11. Et cognovit Judas, & exiit obviam il : & percuffit, &

1() OJ

occidit illum:

& cemdærunt vulnerati multi, & reliqui fu-

fed deci

gerunt

IHU

12. Et accepit foolia eorum: & gladium Apollonii achuht

Per

,U

Judas, & erat pugnans in eo omnibus diebus.

&

ï

no

f

i3. bt audivit Seron princeps exercitus Syriae, quod con-

p

40

1;

gre avit Judas congregationem fidelium, & ecclefiam fecum,

M r cut

oftri

Faciam imihi nomen, & glorificabor in regno,

"

& debu labo ]udam & €0s$, qui cum ipfo funt, qupcrne-

E

quem ne

l;

bant verbum regis.

ML«

15. Et praeeparavit fe:

& afcenderunt cum eo caftra impio-

ttitus €

rum; fortes auxiliarii, ut facerent vindi&tam in filios Ifrael.

a.L

16. Et appropinquaverunt ufque ad Bethoron: & exivit

Cbpurs

ïudas obviam illi cum paucis.

fuperunt

17. Ut

s. K

nac P

0m

lx.»a.

M Lr

Keges mu 2 . ) Ancmdmm Lpr-

idem enim fignificat Ecclefia, & con-

phdnrm Antiochum Expatmem, &

gl e'Tdtl(*i.

Tartayan

Demetrium ; cum bhis enim omnibus

I4. Faciam hi "omen. ) Glonam

belluin (refht

comparabo, & Regis gratiam, facmo-

d Douddione. ) Id eft cum Jaude,

re ah'mo egregio pà tmm.

— M

9. Iram.) Noxam, feu afflictio-

Vcwum RM;S ) ]uif!

& pxæce-

CMf,f

nem, qua Deus ad illim diem popu-

pta Ántiochi.

lo fuo iratüs eum attrivcrat.

15. Af('m!crrmt eum eo caffra im-

(]H tatmen

Du Coni

9. Usgue ad novt [rsaum terra. ) Us-

prormm.) HWec impiorum auxilia re-

T. £,

que ad extremum téerrg, C:ynæ nimt-

gio exercitui addita Jofephus ait fuiffe

rum, vel &gypti.

per perfugas ]udsorum,qui fcilicet fi-

COhtat m

dem, & xeh

olonem e;urwcr ant,

này mpt

Perbuprts ) Periclitantes ; & alio-

o

quod

ilum Vic

qm pæmuroz.

viderent Judam , & fuos fibi effe in-

fenfiffimos; de iis enim paulo ante

'en-w 6*

IO. Congregavit Apa/'/mzms £en/es. )

dixerat

E£ perfecutus eff inquos , per-

ilüüli

Erat hic. Apollonius pro Rege An-

tiocho Samarig prefectus , ut vult

Jerutans eos , 65 qui coniurtabant popu-

[um futia , eos fuccendtt flammis, &f ve-

lu näg«-

]Of'ephu:. lib. I2. c.lo alii Celefyriz,

pulf£ [pmnt sasmatcd ejus, G c.

Rilitum

& Pheonicis.

Hi ergo fe

R üte»

Fártutem multam.)) Multas copias.

regiis copiis adjanxerant.

I2. 4z eo. ) Cum eo.

16. Usgne ad Berboron.) Qu urbs

E leo

13. E& Eeelefiam. ) E,ft repetitio j

erat in tribu Benjamin juxta*Gabaon

L

CAPU--. HI

3

g

dit ial ex

17. Ut autem viderunt exercitum venientem fibi obviam,

dixerunt Jude: Quomodo poterimus pauci pugnare contra

mu tnudmem tantàm.s

& tam fmte:n, & nos fatigati fumus-

$ n

jejunio hodie?

18. Et ait Judas: Facile eft concludi multosin manuspau-

amaria virfü-

lir

»

?

[

h

|

D

corum: & .non eft diferentia in confpe&tu Dei coeli liberare

-percufit &

in multis, & in paucis:

19. Quomam non in multitudine exercitus viétoria belli,

Y reliqui fü-

fed de coelo fortitudo eft.

t abftuli

20. Ipfi veniunt ad nos jn multitudine contumaci, & fa-

perbia, ut difperdant nos, &uxores noftras, & filios noftros,

& ut fpolient nos:

y qud cor

chm

al

fectm,

21. Nos vero pugnabimus pro animabus: noíftris, & legibus.

noítris :

J0r n Te?00,

22. Ft ipfe Dominus conteret eos ante faciem noftram:vos

quifpetne

autem ne timueritis eos.

23. Ut ceffavit autem loqui,

infiluit in eos fubito: & con-

caltra mpio»

Rlros Dfrael

tritus eft Seron , & exercitus ejus in confpe&u ipfius:

24. E: perífecutus eft eum in defcenfu Bethoron ufque in

y; & exrit

campum, & ceciderunt ex eis o&ingenti viri, reliqui autem

fugerunt in terram Philifthiim.

ï

25. Et cecidit timor Judze, ac fratrum ejus, & forrmdofuper

r

omnes 6811!85 in CXI'CUHU eorum.

45. Et pervenit ad regem nomen ejus ; & de preeliis Judæ

j

celetioy &COU

narrabant omnes gentes.

A

j.) Glorzm

a Ut

mm"ï ficinoe

Guon patcis. ) Cum omnibus fuis,

I8. Cozciud;. ) ld eft, tradi victos:

ïih&Præce

qui tamen patci crant , fi cum hofti-

Ie muls. ) Per multos , auxilie

"N] ( La

bus conferrentur.

multorum.

n mxtl ; ïe

17 Éatio m*zþ,rrus jejunio Lbedie. ) N'e-

IO. Fieria. ) Scilicet, COntmglt-

INNNUIEEEESEEEEEE

cellitatifue ,Àan religionis caufa je'u-

Forzitudo. ) Sedicet ; advmcend ime

navcrint, non confäat

Fortafie ho-

QO. l» seciitudime comtumaci, € fü-

w crin*)q 10

ium . ViCinttas

fubito animadv rfa

perita.) Yv miviüei óBesec, xai dyo-

id ef't, i multitudine contume-

X()cem

tempuszeficiendis cibo viribus eripait.

P'*æ

p

Tortaife etiam voluntaria fuit inedia ;

fa. ;nqu:m,zs , multis fcelcribus

illud enim 2oZ;e diem jejunio dicatam

degravati , & odiofi Deo

/Z n P

Quod fi ita «f ; ; notanda

7) 7 4Wf /0?9

figmäcat

2[ Pro amtmabus noftris. ) pro vita

H//ï/"'»

miitum pletas, qui armati, & iter

nofira.

agentes, & pugnaturi Deum jejunio

24- Per/äcz;tm efl eum. in de[cenfu

Hr ago

Bezkoroz.

fibi propitium reddere voluerunt, vel

) ]am nobilitatus fuerat olim

a lege g;ælcnptum obfervare.

hic ipfe defcenfus Bcthoron , Jofue

QII'B ur()!

JXH.GMO

ia n a i ais

344

LIBRII

MACHABIEORUM

1

:

27. Ut audivit autem rex Antiochus fermonesiftos, iratus eft

ii

JUJ

animó: & mifit, & conglegavxt exercicum univerfi rcgni

bus

^i

fui, caftra fortia valde:

ADUOCMG

28. Et aperuit aerarium fuum , & dedit ftipendia exerm ui

in annum: & mandavit illis, ut eiTent parati ad omnia.

mk E?Jx

[abat Vüp*

29. Et vidit, quod defecit pecunia de thefauris fuis; & tri-

buta regionis modica propter diffenfionem, & plagam, quam

3 E

fecit in terra, utt

clleret legitima, quae erant a primis diebus:

norem. 6

50. Et timuit, nenon haberet & femel & bis, in fumptus

2 n

& donaria , quae dederat ante larga manu & abundaverat

millia qu

eam fecur

fuper reges , qui ante eum fuerant.

31. Et conflernatus erat animo valde, & cogitavit ire in

g E

Perfidem, & accipere tributa regionum, & congregare ar-

& applic

4l

gentum muïtum

32. Et reliquit Lyfiam hominem nobilem de genere regah ;

acceperu,

fu er negotxa, regia, a Humme EuPhrate ufque ad flumen

Veneruni

add

Agypti:

43 Et'Gt nutriret Antiochum filium fuum, donec rediret:

i E

34. Et tradidit ei medium' exercitum, &.e

elephantos, &

mds, &

mandavit ei de omnibus, quae volebat; & de inhabitantibus

Tünt ve

Judsam , & Jerufalem:

& con

3;. Et ut mi teret. ad eos exerextum, ad -conterendam , &

I

extrpandam virtutem I/rael,

& reliquias Jerufalem , & aufe-

dej

CUT

h

rendam memoriam eorum de 1oco.

&

WUs

]

TM

46

-

h)) m* d

tlones,

lo. II. immifla colitus in fugientem

Leg:-!mzt .) Legem juizorum, quam

abolere. nitebatur Antiochus.

$. E

hoftem l»:phi itione. grandinis.

29. Dejecit pemma de the /aurts]uts )

3o. £t /cmel &f àis )

Id eft, out

:

icer magnam auri , & àrgenti vim

dll as habüuerat.

41!*

in expilatione templi c onfecilet , ad-

PIFF

huc tamen eget,

Douariay, que dederat ldiga Uauu. )

quod impiis princi-

Hec etiam caufa fuit exhaufti xegn

Ál

ltn

pibus, Deo tacxencx, ufuvenire folet.

&raril.

nf!um

Tributa regionis modica , bfc' ) Hxc

Abundaverat. ) T

argius dederat.

^5

n

unz ex caufis tuitdefizientis pecanie

Artiochum flism fvum. ) Qui

&en, ) ln

in thefauris Regrs, nimirum tenuitas

diäus

eft Ancrmhue Eupator, qui

vectigalium in expilata provmcu, &

patri ad triennium in reono fucceílit,

Diem h

(]UB ff*'äü'l nos ]am 'éxercitus nutneb At

:

$i

& cum Lyf'i a Ucmetno Sotere con-

ne*&nx

Accedebac grave tribatum , quod Ro-

fobrino interfectus eft.

manis a F

Rege pendebatur, cujus men-

55- 4d ee:.) Contra eos

(emr &

tio lih,

2. Machab. c. g. n. IO0*

| Virzutem. )

ld eft;

exercitum ad

Thüs Ql

Itus

ngï'nf fozem.) Bellum.

dclendas copias ]udæorum

e

Nl

4

UM

,CAALE UT IIf.

T ;

fos mf

: '36, Ft ut conftitueret habitatores filios alienigenas in

Omni-

verli Tpni

— bus finibus eorum , & forte diftribueret terram eorum.

7;. Et rex affumpfit partém exercitus refidui, & exivit ab

lia exereim

Antiochia civitate regni fui, anno centefimo, & quadragefi-

omni,

.mo feptimo, & transíretavit Eup

r

hratem flumen, & perambu-

s fuis, & tri-

iores regiones.

s

NI

] . labat fuper

lagam, quim

35. Et elegit Lyfias Ptolem

ee

ym filium Dg)rymini, & Nica

rimis d)ebus:

norem, & Gorgiam, viros potentes ex amicis regis:

L

, I fümptus

49. Et mifit cum eis quadraginta millia virorum,

»

& f'eptvejrri

dbundaverat

:nillia equitum , ut venirent in terram

t

juda, & difxpe;'derefnt

L

eam fecundum verbum regis.

nv rrem

. 40 Et procefferunt cum uni

verfa virtute fua, & venerunt,

fipregare at«

& applicuerunt Emmaum in terra campeltri.

z

41. Et audierunt mercatore

s regionum nonien eorum, &

"rere repall ,

acceperunt argentum , & aurum multum valde, & pueros:&

? ad fomen

venerunt in caftra , ut acciperent filios Ifrael in fervos , &

" additi fünt ad eos exercitus Syriz , & terrse alienigenarum. -

oc reditet:

42. Et vidit Judas, & fratres ejus ; quia multiplicata funt

x)hmmö 3 &

mala, & exercitus applicabant ad fines eorum: & cognove-

habitantibus

runt verba regis, quae mandavit popul

Y

o facere irjx, interitum,*

& confuümmationem :

erendam, &

3. Et dixerunt unufqui

fque ad þroxïmum fuum : Erigamus

om, & ag

deje&tionem populi nofri, & pugnemus pro populo noiiro,

- & fan&tis noftris.

44. Ét congregatus e

ft conventus, ut effent paratí in prse-

lium; & ut orarent, & peterent mifericordiam, & mifera-

36. 5

tiones,

.

—

E

rtum:

j ïæmfumu q'.läm

45. Et ]eruf;llem non h

gbitabatqrï fed erat ficut def

non

iochts

a i

) Md

-

^ 4I^*,:Nomfn.-) [d*eüg fimain,

: San i ;;ojä**r;s. ) Tämplq ,; & inbus

Peeros.) Famulos, vel fervos.

facris.

s

: J at

)

'

Alienigenarum.) Scilicec Philifthi-

44. Conventus,) — Grace fynagoga,

p rqgi

norum , aliorumye gentilium.

cctus Jud&orum.

42. . n jnïeritamf v cm/lmzmnt.ia-

Mifzric rdiam , 65 miferationes.) ld

us dederat.

zem.) Ín ruinam , & extremam per-

eft, copiofam Dei mifericordiam.

niciem Iud&orum.

48« Santizn.) Id eft templum.

Eu Xatof v qu

43. Egamus d. jetliosem.) Faciiraus,

4Ablata efl vo utas,.a Jacob. ) Omni-

eno (ucciiih

b

ne geus noftra dejiciatur, & pellun-

bus mcrentibus , & lIugentibus, quod

i

Ggtere COl

detur, & qu& jam afHlitta funt, erica-

tam indigne fan&a tractarentur, &

mus, & in priftinum ftatum reftitua-

quod urbs ad folitudiaem eflet redacta.

£0$,

mus.

M«l ablatae

M

eXCICifu

mad

Bibl.um

XX

ft veluptas ,Xirace ff'g'»lzsg,

j $

Com. Menoch. .T; VI.

346

LIBRIX MACHABXEO RUM

non erat, qui inérederetur , & egrederetur de natis ej':asi &

)n. Dd

fan&tum conculcabatur: & filii alienigenarum erant in arce,

ficiemus

ibi erat habitatio gentium,

& ablata eft voluptas a Jacob , &

defecit ibi tibia, & citharà,

SI.IEï Í

faceudf*kex

46. Et congregati funt, & venerunt-in

M afpha contra. Jä—

LÉ

rufalem : quia locus orationis erat in Mafpha ante in Iírael.

-

dilperdan

Pt 47- ;

-

s

jeiunaverunt illa die, & induerunt fe ciliciis, & ci-

pQ

nerem impofuerunt capiti fuo , & difciderunt veftimentafua ,

tuDaus

48. Et expanderunt libros legis, de quib

Z

us fcmtaþ.antur

gentes fimilitudinem fimulachrorum fuorum :

g E

:

1

j

E

;

49. Et a'tulerunt ornamenta facerdo-alia, & primïtïas, &

nt dies:

centur.orn

M

d-e.civmas: & fufcïitav.eruntNazafæos ; qui implevera

"

so. Et |

UXOTGS,

anaíquik

deletlatio , gandium , q-uoï].ud'æi affi-

-not-z;c Beda quzft. 27. in libros Re-

£iebanturin celebratione feftivitatum,

gum. Senfus eft ergo , qual! dicat

q. k

in quibus inftrumenta mufica perfo-

facer hiftoricus : expanderant . facros

fraura.

nab:nt ; fic David Pfalin. 26. 4. ex-

libros, ac fi Deo dicerent : en Do-

g. E

petebat videre

Domwimi -woluptatem ,

mine, qui mirabilia magna fecifti pro

Grece rsomyór4ra, id eft, deleclaric-

fervis tuis, & fimilia his te, cum opus

ellote pa

€onvenel

Aem percipere, & facris folemnitati-

fuerit, facturum promififti, en , in-

bus cum.voluptate intereffe.

1

quam, ea impii, & prophani homines

46. Locus erationis erat s Mafpha,

fcrutantur , & mendaciter, & facri-

In. Grzcis

[ m

ante in. Ilrael.) Intelligit tempora Sa-

ege diis fuis affinguat.

muelis.

Nam I. Regum 7, 5. dixit

codicibus Vaticahis eft,aeei à» &£gotu-

tus fe al ;

Samuel : Conpregate unsiverium lfrael

promiferan

»a» rà s9vq & OuoicucoTa, TO £1900y

i Mafphat, st orem pro wobis Domz-

«vrGy , qug verba cum noftra Vulga-

werat ,(

nufm, Oc. erat id oppidum in edito

ta confentiunt: verim in multis Gre-

ante Dens

loco fitum,. in confinio tribuum Ju-

" cis codicibus eft ro) tmuyezpn» m

fofis quai

&UTO.

da, & Benjamin pofitum , ut putat

Ut infiriberenz in ipfs , id eft

limiriti r

Adrichomius in defcriptione tribus

ut in ipfis idolorum faorum imagiaes

« que ia f

:a

Benjamin, num. 88.

depingerent, & 'ut templum fimula-

Q Keg'xs h

49- Expanderum: [3bros degis, ) Quua

cro Jovis prophanaverant, ita etiam

: Féende er

icæremo-nia videntur voluitle quodam-

facros codices polluerent, illis idolo-

W v a

modo commonefacere Deum de pro- rum fuorutm imagines appingendo.

0f 6]

E

dC

miífa venia penitenti populo fuo, &

49- Ef aztuleruns: ornamenta , $c. )

Tsl jm

auxilio fupplicibus fuis, & de hofti-

: -Meftes ,ornamenta , oblationes primi-

N

el culi

bus coercendis ; fimile factum IZze-

tiarum , & facros homines ante divi-

tio bene

chiz 4. Reg. 19. 14.

ne Majeítatis. confpectum ftatuunt,

n

Deesquióbus férntabapniur Gentes

! ffniti-

-ut tot religionis fy mbolis Deum ad

L

q

mifericordiam cominoveant, & ut]a-

tudinem fimulachrorum fuorum.) Putant

dl f'ib? 1

Scrarius , & Salianus Gentiles infi-

mentarentur,quod jam nulluseffet fa-

«

Atl il

gnes quasque hiftorias , & Dei mira-

«crorum illorum ornamenptorum ufus,

eOw

i

Wt

i

uafí auctores

ula ad deos fuos ,

Sufcitaverunt Nazaraos , qui tmpleve-

U* nH

travsferre ftuduifie, uti de Eliz qua-

rapt dics.) ld eft, eos,qui ad impetrvan-

BOUAT

üriga in Solis quadr?gam verfa, ut

. dam pOpz.urlQ falutem leges & azarga-

D Xn

Gbl

W y

jM

E

CAPU

ITI.

347

lna ]s e) hn &

70. Et clamaverunt voce magna in coelum , cncentes Quid

Vant 1n as

$ Jaepb, &

faciemus iftis, & quo eos ducemus'?

p. Et fané&ta tua conculcata funt,- & contammat*a funt, &

facerdotes tui fa£ti funt in lu&tum, & in humilitatem.

4 Contra, la.

te 1n [rael

22. Et ecce Nationes convenerunt adverfum nos, Ut nos

difperdant: tu fcts;; -quze cogitant in nos.

Cilic CIIS, & CI-

53. Quomodo poterimus fubfiftere ante. fac1em eorum) nifi

h"flenfalua,

(cru tabantur

tu Deus adjuves.nos ?

.$4: Et tubis exclamaverunt voce. magna*

$5. Et poft hzec conftituit Tudas duces popult , trlbunos, &

pnaitas, &

centuriones, & pentacontarchos, & decuriones.

verant dies

s6. * Etdixit his, qui aedificabant domos , &. fponfabant Deat..

o E

ut redlrem O 5

—— ááÀ

uxores, & plantabant vineas, & formidolofis.,

unufquqæ in domum fuam fecundum legem.

ia Iibros Re

o, quil dicat

57. Et moverunt caftra, & collocavexunt ad- Auiïrum Em- ]udl(w

wï erunt facros

1inaurmn.

£

'/ erent ; en DO

.58. Et ait Judas:

Accingimini, & eftote filii potentes, &

viena fectfti pro

eftote parati in mane, ut pugnetis adverfus nationes has, qua&

W 3 cumopüs

convenerunt adverfus nos, difperdere nos, & fan&ano&xa :

HH, €H m

onhani fomines

E

Xxz$2

?9 Quo-

"Chah & flC['l

Ed

ünt, l[l GzïCls

cendi enim erant ad oümm taberna-

Lt MM

tus- fe ad aliquod. tempus: fervaturos

promiferant ,. &. tenpus illud exple-

cult , ut prefcriDitur in lib. Numen

gra 9) ia

verant , ftatuerunt ,. & collocarunt

loco: citato.

» aoftra Valge

i

; i multi m

ante Deum , ut precibusad Dominum

51 Fa0; f»mt zn lutlum. ) Lugen

w

fufis quafi jure repofcerent tante ca-

ipfi . vel miferabilis eorum ftatus, &

&6 g/üfiJ PT

Ta: mcati rem-dium ,

&. ut. hoftias,

conditio lugétur..

rml?f!?' í

U:B in

jorum lmï"meg

pe Nazar&atus ex præfcnp-

Hamilitatem.- ) Id. eft $ ab]e&wn

to legis Num: cap.

6

n.. I3. - offe-

nem.

*

lum ümu [2

rendæ erant.,. rite offerrent.

V el.N2^

c i m

qu llb td()

zamz Y Qui wzpi werant dies ,. Grgce

ES. Tribuuos. ) Tubum mille prz--

m;n 0.

de imNioraup T« g duteag» unt- Naza-

erant militibus :

quate etiatn a Gns-

4 )hx

rxi ]am fenes, qu: totim: ætïtem in

Ci8. x zoXCE v dicebantur..

T W'h

ytíones pïlml

Dei cultu contriverant,. que exp ica-

Centuriones. ). Quui centum- militi-

tio bene convenit cum Rq uentibus.

bus nræru nti

ines *

gt divie

5o. £uid faciemus iffis $ ) Quafi

Pmmra iztarcbos. ) Qul pr xfunt quin

d LIJCUUM!

dicat:

Senes- hos q,zr)modo tantzx cla-

qvn(m*tz

b0JI$ [eom

T

di (übecshemus,.cum exppdlte nos: af-

Decurzonés. ) Qui decem.

eatit ,

fectari non poffint annis gxavosa Amn

Jmseilec &

R") Secundum legem.)

Deut. 20, 4

u$v

€os 'h()nh predarni reli: nquemus : ? Vel

6. Vide ettam Judic. 7- 3.

eptorum !

£U

fententia. eff :

quid' ficiemus hifce

j 7»!1 [/ '7

INazargis ,.ut rite compleant, quz in

:ö Acrzngtmmz ) Almls P vel pa-

j ad!m

petra

fine INaggraatus complenda lex pre-

-ràti eítote.

mu.

fcribiz, & quo eos ducemys ? Du-

ii gwenm.) Fortes ,. & fizenui.

Lo]

*

2

4$

IJBRILMACHABEORUM

uoniam melius eft nos morli in

d

$9. Q

|

bello , quam *Vildvei'g

1nala

gentis noflrze, & San&torum.

iribus |

Bs

0i hat

: -60'. Sigut. autem fuerit voluntas in coelo,

.

"E

L

Á

h]

CAPUT IV.

tausit

g E

Gbrgias querit-Srudam z. at bic fuos. bortatus fudit boftes , rur-

titudine

fumque Gorgie exercitu. fufo colligit [polia ; € iterum fufis ad

3

JDeum precibus , devincit Lyfie exercitum, ac. pofmodum purifr-

rubl'rö, :

cato templo , novum erigit altare, & 'omnibus que ad Dei.cultum

1o. E

requirebantur . praparatis, Jacrificilque oblatis , magna letitia

ffinüs.

teret €x

celebrant illius dedicationem diebus ocio ; flatuto etiam bujus

dedicationis anmuo feflo ad dies ocio.

I E

írzel,

T affumpfit Gorgias quinque millia virorum, & mill4

1. f

f*'F

| x

, equites ele&tos, & moverunt caftr

a nocte,

venient

2. Ut applicarent ad caftra Judaeorum, .& percuterent eos

s

fubito: & filii . qui erant ex arce, erant illis duces. -

hi, qu

4. Et audivit Judas, & furrexit ipfe, & potentes ;.percute-

'14,E

&

re virtutem exercituum regis, qui erant in Emmaum.

n camg

. Adhuc enim difperfus erat exercitus a caftris.

(

s. Et venit Gorgiasin caftra Judee no&u , & neminem in-

Tunt

.ez

venit, & quarebat eos in mo

Nntibus, quonifam dixit : Fugiunt

hi anobis. -

^

vt

6. Et

16

.

p

59- oan&'?;ï-miä.) Sacrorum.

dux aberat cum parte regii exerci-

bellum

Orgias.) Qui a Lyfia dux fue-

£us.

g. Et venit Gorgias in caftrra Juda,

x

rat ele&tus ; fupra cap. . n.

j

€6c. ) Interim. dum Judas, cum fuis

C

s Su&;'to. )Nec opinantes, & impa-

Emrmaum verfus iter intendit , Gor-

ratos.

gias alia via venit in caftra Jud«o-

. [* Et d

ruimn.

1

&tl er

Ejhi, qui eratt ex arce.) In Grgco

6. Cum tribus millilus virorum tan-

IO. n

eft, EJii arcis , id eft , qui arcem te-

"

Slïm

j

nebant.

£um , €/c. ) In Greco textu. eft , &v

| Duces. ) ó9wqor, Duces itineris.

TeiG XANoIG dyOuoot : NI xaNu uTA

um pat

xai paxuleag 8 exo» xaSgg efSouNovTO,

V pofla

3 Virtutem exercitzmm:) In. Grz-

id e

I. R

co eft tantum «c5» V

"

a . Virtu'tem,

, cum e£ribus milbus wirormm

-Hed

id eft exercitum.

cezerum tegumenta , €y g.-'da'i.cs zom ba-

Adkbuc enim difper(us evat. éxerci-

&ebant ffeut wolebant.

Hoc eft quod

porum f

255 ) ld eft, dum adhuc divulfz e-

fcribit Jofeph. lib. I2. cap. I1.. Dzcezs

d

um o

rant copix, nec omnes iisdem caftris

Iria virortm mtilia nom-Tats. inflyutla

continebantur , a quibus QGorgias

armus propter inopiam.

tiper Y

Gti!!o

lr

vu

CAPUT IV.

Y

3-99

x

a yiste

6. Et cum dies fa&tus e(fet, apparuit Judas in campo cum

tribus millibus Vlrorum tantum qui tegumenta, & gladms

iil

non habebant :

2'

7. Et viderunt caftra gentium valida, & lorlcatos, & equ1-

tatus in circuitu eoru m & hi do&ti ad praelium.

1 bfet, nir-

$

9. Et ait Judas viris j qui fecum erant: Ne timueritis mul-

titudinem eorum, & impetum eorum ne formidetis.

*W uf al

Bu Mementote qualiter falvi fa&ti funt patres noftriin Mari Exod

tmdum purij-

14- 9-

àd ]a.ulium

rubró, cum fequeretur eos Pharao cum exercitu multo.

Io. Etnunc clamemus in coelum : & miferebitur noftri Do-

L

agna At

*

minus, & memor erit teftamenti patrum noftrorum,, & con-

ia OMW

teret exercitum iftum ante faciem noftram hodie:

11. Et ícient omnes gentes , quia eft qui redimat, & llberet

Tfrael.

wn, & mili

. 12. Kt elevaverunt ahemgenæ oculos fuos, & v1derunt eos

)

Venlentes ex adverfo.

cuterent &o$

I3. Et exierunt de caftris in prællum & tuba cecmerunt

1C&5:

hi, qui erant cum Juda:

yes Qercu

14. Ét congrem funt, & contritee funt gentes, & fugerunt

maum

in campum.

I5

15. Noviffimi auütem omnes ceciderunt in gladio& perfecutl

geminem if .

aünt eos ufque Gezeron, & u(íque in campos Idumszm, &

M Fug n

Azoti, & Jamnise: & ceciderunt ex illis ufque ad tria millia

4

VlïOI'um

-16. Et reverfus eft Iudas a & exercitus ejus, fequens eum.

u

17. Dixitque ad populum: . Non concupiícatis fpolia: qu1a

bellum contra nos eft,

^-

pe ngi 7

.18. Et Gorgias, & exercitus ejus prope nos in monte, fed

x 3

ftàte

"7 caj?rd j

d

d

m'*'ndlt J

"

Et hi dotli. ) ScMicet erant , hi

fed eadem aivitas utxoque nomine

ftrensi erant, & exercitati milites.

app: llabatur dicebatur etiam Gazer.

g alba J

IO. dz celum. ) ld eft, ad Deum.

Vide Adrichomium in Ephraim n.46.

jjy vinrm 19

Teflamenti patrum. ) Id eft, pa&tt

I7. Nem concupiftaris fpolia. ) Nec

1

cum patribus initi ,de favendo ipfis

ullus fe illis oneret , aut eorum de-

j toxu. & 1

)xJW/-U )

& pofteris.

trahéndotum caufa ordines dcferat.

d

RI. Redimat.) ld eft , eripiat.

; /;9/'/5

r)),v WF

Qvia Lellums contra nos eff. ) Id eft,

jj v

414« dn campum. ) Per aperta cam-

imminet nobis dimicatio, contra vi-

nti

Porum fugerunt.-

cinum hoftem ,& ex adverfo haben-

J W,r; f

15. N,wa'mz 5 Scilicet Fugien-

é .lï('

tium » qui.non ita cito fe fuga pro-

tem copias.

ycn

, ap Tl

WF,W

rlpere potuerunt.

Ig. Prope.mos im monte. ) Ex irrita

j Q:!/f 4

Gezefon. ) ]ofeghus habet Gadara ;

fcilicet yerationejreverfus.,

-

330

LIBRIL MACHABE«&Q UM

to.

ftate nunc contra inimicos no

*

1[35'1-*0—5j & expugnate eos, &fu

metis poftea fpolia fecuri.

bj

E

rediQu

Io. Et adhuc loquente Juda h

tis in.m

.æcl 5 €eCCO appäfuit pai*s q:;,u:æ:-

um m

dam profpiciens de monte.-

^

20. Et vidit Gorgias, quod in fugam converfi fünt fui, &

j

LC

contun

fuccenderunt caftra: fumu

a

seïn.-im:*-,— qui videbátur,, dxeclv—gra;b,at,

11

2^

]

quod fattum eft.

.

*

Ài

21. Quibus 1

lli confpe&tis timuerunt valde, afpicientes fimuil

& com

& Judam, & exercitum in campo paratum ad preelium.

3.l

22. Et fugerunt omnes 1n campum alienigenarum:

Jmna

. 23. Et Judas reverfus eft ad (polia caftrorum , &acceperunt

3

L

Vil

aurum multum, & argentum

i

marinam, & opesmagnas.

T &—"h:ya.c.in!.:hp.m ,& purpuram

35

z

2

daca

24. Et converfi , hymnum canebant , & benedicebant De:

1

umin ccelum , quoniam bonus eft,

übiit Àr

.E1u011;iaxn. in faeculum mi-

fericordia ejus.

türent i

, 35.. Et fatta.eft falus maenz im lfrael in: die illa.

51

26. Quicumque autem alienigenarum evaferunt, venerunt;

at

& nuntiaverunt Lyfiee univerfz, quse acciderant.

VaI€,

27. Quibus ille auditis , confternatus animo deficiebat :

»t

quod non qualia voluit,

:

Tmmonten

iandavit rex.

.

j —ttalja; c:gn:ti gerunt inírael ,f- & qualïa,

3 ]

2g. Et fequenti aano congregavit Lyfias virorum ele&orum

Wum,

fexagintamillia, & equitum quinque millia, ut debellaret eos.

ïmï Y

29. Et venerunt in Judaeam, & caffra pofuerunt in Betho-

FOn & occurrit illis Judas cum decem millibus viris.

?0. p

Qu

.So. Et

*

MM

*

(719, Pars quadam.

äarintbüma. ) Lanam.,

$

d ay

piarum.

) Hoftilium Sor

coloris hyacinthini..

aut veftes

rf

UGNIN

QO. Surcenderunt C'äj??d':)

Judai fcili-

Parpuram mariaam. ) ld eff Eyriam,

3.

Get , caftra gentiliuim.

ug omnium' érat preftantiflima , &

CD Efu)f j

í

u

.

CccOo marinorum: conchilioruur infe-

cet f!]gcn

22. Ím campum aliänig'endru,är,. ) d

a

gerram.y ut eft in Greco.

QOIEN

24« Comvtrf.) Ed eft, reverfi, -

52' ï.'l

23» - [polia. ) Scilicet. ,. decmaäex;—

lIe celum.

u

da ,. & colligenda.

fublata..

) ld elt , voce in altum

T «mï; 0,

düurtim , argentum y. byacintbunz , €f

Quoniam bomus,t0$0. Llud Pfalmi

Ti f

jerparam.) Nidentur hec allata £fuif-

ingcminantes

Confrtemini Dominmo,

A -2111-&; ,

fe « mercatoribus, qui precer pecu-

iniantin i AK LR

7mn;iam- 074 . guonias m jJacuium mi-

m eo;

niam etiam merces attulerant, quas.

fericordia e jese

Tdentes c

victori exercitui venderent, aut cum

Q5« Sales AU H )

: Cgmï*ïfz

captivis Judais commutarent..

Ea ; & incoluinitas.

E ertase victo-

IT

1

-

CAPUT

IV.

$

05, & f

20. Et viderunt exerCItum fortem & Qrawt, & dixit: Be-

nedittus es falvator Ifrael ,

*oqui contrïvlül impetum poten- *rRe,

pits que

tis in manu fervi tui Dav1d * & tradidifti caltra alienigena- 17.50

*rRe.

rum in manu Jonathee filii Saul

& armigeri ejus. -

31. Conclude/exermt um illum in manu populi tui Ifrael, & !* t

uttu, &

declaraba

confundantur in exercitu fuo, & equitibus,

32. Da illis formidinem, & tabefac audacmm virtütiseorum,

nies um

Y

u

|

& commoveantur con:ritione fua.

zib

1335 Depce illos gladio diligentium te, & collaudent te

ii

3mnes, qui noverunt nomen tuum; in h)lrms.

314 Et commiferunt pralium:

& ceciderunt de exercitu

aCcepert

Y purpuratt

Lyuæ quinque millia virórum.

35. Videns autem Lyfias fugam fuorum & ]udæerum au-

ceban

dacxam & quod parati füunt, aut vivere, aut mori fortiter,

eculum m

abiit Antlochlam, & elegit m111Les, ut multiplicati rurfus ve-

nirent in. Judaeam.

36. Dixit autem Tudas, & ^fratres ejus: Ecce contriti funt

—

nimici noftri: afcendamus nunc mundare fanQta, & reno-

venerurit

VarL.

Qennlpbal

31. Et congregatus eft omnis exercrtus, & afcenderuntin

montem Sion.

|, & qui

58. Et viderunt fan&üicatxonem defertam, & altare propha-

na.um , & portas exuftas , & in atriis virgulta nata ficut in

faltu, vel in montibus, & paftophoria diruta.

ha hre e08.

-

. in Betho-

-

-

59. Et

vlf

H

"

30- Petentis. ) Lx.dicet Goliz vali-

2

Dz!zgentzzzm » ]udænrum

^5. E

d1 , ac robufti bellatoris.

bi decantantes.

Collaudest £2 bymmnis. ) Hymnos ti-

. In manu jonatba. ). Miftoria: habe-

m , 40

v:&es

tur-I. Exe'ï I4. I

'*( Mundare f(znfia ) Temgïum

2f Canclzyde ) ld eft, trtde.

purfmre & expiare.

& CR Fr t M'l-,

Cosfundaniur 42 exercitu [mo. ) Lá-

398« ödrä:jfcdtzanem. ) 1d eft ; tem-

ptmmnm?- !

m teeeeeeveiegnemenum tUR u Itv m m

cét ingentes habeant copias , 1gnomx-

plum

Ailioram iv

niofe mm en vincantur.

V:rgulm mata ficut im [aleu. :j Qula

2. -Tabefac andaciam , 5c ) T 5£o»

pxæü diarii, qui erant in arce, irruebant

rW»H

Sgæmc

labefac, miiolve timore

in ompeq

qui t«mplum adire vole-

inimiffo, & c« ;mpreäïm ingentibus ho-

bant , c.nfque inale mulctabant.

( 0Ce l

J aleumm

ftium f'urita'ms

Paflopbor:a.) QQuug tum exedre,tum

fj Pl

1

ml

Aædzzczam vitutis eorum. )

Auda

fT?Z()PhV;d(.H, zdicule , aut cubicula

ciam eorum, quam viribus fuis pre-

dicuntur, variis ufibus deftinata, tam

min

j Dun y

fidentes conceperunt.

^

ii fuenit

j It

in porticibus , (luam ad latera 1pfius

&dis fanéte :

- Commeveantur,. ) d eft, coiícutian-

macog fignificat thala-

tar , deéeantur.

mum , inde paiï()phormm ; quafi fe-

d

äg.vl&o

x

E

352

LIB RITI MA C HABZEO RUM

s

i

- Rt fcideruüt.veüimenæ' fua,; & planxeruüt»

?E

39

plan&tu ma-

gno, & impofuerunt.cinerem fuper caput fuum.

;

-- icavero

&

l

g H

40. Et ceciderunt in faciem fuper terram,.

s exclam avä—

runt tubis fignorum , & clamaverunt in coelum.

*

z. trinfecis

' A4t. Tunc ordinavit Judas viros, ut pugnarent adverfus eos

pH

brum, 5

qui erant in arce, donec emundarent (anéta.

42. Et elegit facerdotes fine macula, volun

qo. E

tatem habexnt(-es

Tucernas

in lege Dei.

templo-

43. E: mundaverunt fantta, & tul

2

)

erunt lapides 'eontïïninæ

tionis in locum immundum.

g. E

& contü

44. Et cogitavit dealtari holocau

ftorum : quod propiïaiia;11m

. T

erat, quid de eo faceret.

menfw

" 48s. Et incidit illis con

fïlium..bonüm, t deftruerent illud:

o&m |

ne forte illis effet inopprobrium, quia cdntaminaverunt illud

gentes, & demoliti funt illud.

j

holocz

46. Et repofuerunt lapides i

n monte domus in loco apto,

$

"qïgoadufqure veniret propheta & requnderet de eis.

41. Et

Les

——

ln

rens thuilamuxrn , v€l via, aut tranfi-

Im locum immmndum.) Locus hic in

trutur

&us ad thalamüm ducens , five porti-

quem immunda projiciebantur ,/erat

torrens$ Cedron , five convallis Ce-

In i

cus, ut etiam 7eo7rag

,

oc eü.v lpc,us an-

mund.

te thalamum.

dron, five "Topheth ,' ubi combure-

59. Er feiderunt vefl imenta [ma, &e.)

