phanes..

prattl

38- Ef tres ciuitares , Quac: ante de-

que proprii juris func Régum 5yriz.

claraverat tributorum HHIDUHGS nunc

I. Et omne, 7:;0:! reizyuumfæ ric 6 c.)

1enda-

in eas jus fuminum

ac reglum tri-

Significat fe remittere fibia Judais

menilé

buit Ponmfïcx.

debita fuperiorum annorum.

$

39 Q:m: dedi donum [anflis. ) Quam

Im opera domus. ) Ad expenfastem-

Ut

dono cemplo

Donat Ptolemaida ,

pli.

t pE

& ejus agrum :

in eam quippe infen-

42. Ef fuper bac.) E,ft alia larfm:xo

ciliceé

fus erat, ut qug prima recepiffet ho-

quinque millium ficlorum , qui de

ftem fuum Alexandrum, qui & regni

teinpli reditibus quctmms ac ;ipiebaa-

fui fedem ibi collocarat.

tur

m

itæque eam

uinque millia ficlorum etfici-

]

quafi frofcriptam Judzis tradit, fi

unt duo millia fcutorum Romanorum.

*

-

392

*

-DiBRLIL MAU HAB EORUM

]

accipiebant de fan&torum ratione per fingulos annuosg & hzec

tos feQ

ad facerdotes pertineant, qui minifterio funguntur.

43. Et quicumque confugerint in templum , quod eft Je-

feä: [

rofolymis, & in omnibus finibus ejus , obnoxii regi in omni

Dere

negotio dimittantur, & univ

^

ería, quse funt S:is fin regno meo»

l

j

libera habeant.-

-

caftra

44. Et ad sdificanda, vel reftaura

nda opera San&drüm,

m

s

fumptus dabuntur de ratione regis:

]oam t

45. Etad extruendos muros Jerufalem, & communiendos

&i

f

in circuitu, fumptus dabun

tur de ratione regis, & ad con-

i)

ftruendos muros in Judzea.

ï

qui n

46. Ut audivit autem

Jonathas ,

& poþulus fermones

n

iftos , * non crediderunt eis, nec receperunt eos: quia re-

reg.a

, Sllp.

6

1l

cordati funt malitiae magn

Ptoler

laverat eos valde.

£ quam fecerat ia Iírael; & tribu-

Qit di

47. Et'complacuit eis in Alexandrum, quia ipfe fuerat eis

princeps fermonum pacjs, & ipfi auxilium ferebant omnibus

.

diebus.

4

fecun)

48. Et congregavit rex Alexander exercitum magnum , &

i

admovit caftra contra Demetrium.

filiam

49. Et commiferunt preelium duo reg

es; & fugit exercitüs

Thgn

Demetrii, & infecutus eft eum Alexander, & incubuit fuper

$.

€osS

f

,

zo. Et invalu

it præläum nimis

; do.ne'cko—ccidilt fol: & ceci-

ó5,

dit Demetrips in die illa,

*

Teqim

5'1,. KF

& It

mET

Li

. Et quicummque confugerihf;' üGe)

occifo a. Bachide ]uda Machabkæo,,

ót,

Viri j

"Templum Afyli jure donat, ut non

& variis illatis cladibus, qua&toto

þi-ï.ll-

folum perfong, que fugerintintem-

no . cap. g. memogantur.l

C05 f

plum , violari non poflint , fed nec

47. Iz Alexandrum. ) Grgce , m

ü

fuerint.

eorum bona, quocumque in loco fita

Alexandro, id eft amicos effe Alexan-

g

dri.

Toet

Obnoxii Regi. ) Obligati regi.

- 44- Derattone Regis. ) Éx wrario

Prisceps férmenum pacis.) Primus

(

j

Q()pa

regio , ex proventibus regiis.

egerat cum illis bona fide, &,amici-

g

46. Nom crediderunt ci.r.) Hzc tam

tiam eorum ambiverat prior.

54

profufa promiffionum copia, hoc ipfo

Omnilus diebus.) Quibus rerum po-

fim f

parum probabilis vifa eft, quod ab

homine proficifceretur, qui rebus ipfis

titus eft Alexander.

lt ge l

50* Invaz'uitþi'æliztm.) In Grzco eft,

1*

docuiffet fe odiffe Judeos.

Uüm n

Malitit 'magnä ; & c. )

Multorum

éptpémot TO? TOMNM.

0» cemfirmavit

e

pra-

damnorum, que intulerat, prefertim

Jiirz , fortiter pügnavite

jj

-

CA TU

393-

&r. Et mifit Alexander ad Pto'emaeum regem JÉgypti lega-

' hise

tos fecundum haec verba, dicens:

£2. QUONTIAM regreffus fum in regnum meum, & fediin

t

omnt

fede patrum meorum , & obtinui principatum, & contr1v1

Demetrium , & poffedi regionem noftram,

I)

.

$g. Et commifi pugnam cum eo, & contritus eft lpfe7 &

cafira eius,

a nobis, & fedimus in "fede regni ejus;

Jnuti,

$4. Et nunc ftatuamus ad invicem amicitiam: & da m1h1 fi-

endos

liam tuam uxorem: & ego ero gener tuus, & dabo tibi dona,

& ipfi) digna te. (r)

| con

$g Et leipondu Tex Prolewæus, dicens: FELIX d]BS, in

qua reverfus es ad terrzm patrum tuorum, & feditti in fede

'IIOHES

Aa Ie

regni eorum.

$6. Et nunc faciam tbi, quod fcripfifti: fed occarre mihi

tribu-

Ptolemaidam , ut videamus invicem nos, & fpondeam tibi, fi-

cut d:xifti.

rat els

QUS

$7. Et exivit Ptolemaeus de Kgypto, ipfe, & CIeoPatræ

filia ejus, & venit Ptolamaxdam

anno centefimo fexagefimo

fecundo.

», V

$8. Et occurrit ei Alexander rex, & dcdit ei Cleopatram

filiam fuam: & fecit nupiias ejus Ptolcmaidae , ficut reges, in

fCILUS

magna gloria:

fupet

s9. Et fcripfit rex Alexander ]onathæ, ut veniret obviam

fibi.

(

6o. Et abiit cum gloria Ptolemaidam, & occurrit ibi duobus

recibus , & deditillis argentum multum, & aurum, & dona*

É

& invenit gratiam in confpe&u eorum.

61. Et coovenerunt adverfus eum viri peftilentes ex Ifraeï

habg0 s

viri iniqui interpellantes adverfus eum: & non intendit. ad

tot0. all

€os TEX.

od

Bu

s

6»;. Et

(1) Dignisatem z» r4i

( Sixt, lLegstur.

58- Surt reges. ) Sicut Reges fo-

lometor:m.

5I- Prolemzum.) Co rn(ïment:) Phi-

o

lent , conviviis, ludis, certaminibus ,

&4- Fi a fzmm.j

Cul

tiotmnetrt

&c, celebratis.

Cleopstra.

Plur s ZEevptiorum Re-

59. Ut vemiret obvíam fibi-) Invita-

anus

tus ad nuptias honoris caufa.

r amwl

gum flie di&tz fant bïeop itrx.

S65. Spondea :46;.) Dem tibi fpon-

616 Firb peffifeetes, €c.) ]

iparet

fan fliam meam, (& afcifcam te mrht

hoc fuiffe de Apoftatis, quos jona-

o

um

in generim ; in Creo erim eft, ézi-

thas perfequebatur ; quem ipft vice

e9 « )'pb oc QG CO

cro. ti. d focer, Vel, fa-

véerfa apud novum Regein, calumniis

400 di

cmm fe geneir um metm

traducere nitebantur.

Bibigc..m Com. Menocb. 3. VT.

yj' ]"

394

LIBRI I M-ACHAB*JEORUM

|

1105 1f

62. Et juffit fpoliari Jonathan veftibus fuis, & indui eum

virtus

purpüra: & ita fecerunt: & collocavit eum rex federe fecum.

l

"

63. Dixitque principibus fuis: Exite cum eo in medium

civitatis, & praedicate, ut nemo adveríuüseum interpellet de

lio füi

ante i

ullo negotio, nec quifquam ei moleftus fit de uila ratione.

64. Ét factum eít, ut viderunt, qui interpellabant gloriam

turm

ejus, quae praedicabatur, & opertum eum purpura, fugerunt

Omnes :

ercit

6s. Etmagnificavit eum rex, & fcripfit eum inter primos

neqi

1

amicos, & poíuit eum ducem , & participem principa:us.

eft à

66. Et reverfus eft Jonathas in Jeruíaliem cum pace, &

f

ie

67. In anno centefimo fexagefimo quinto, venit Demetrius

()

Vi

&

filius Demetriia Creta in terram patrum fuoruüm.

68. Et audivit Alexander rex, & contriftatus eft val

de? &

C&

N

reverfus eft Antiochiam.

16.

tU

69. Et conftituit Demetrius rex Apollortium ducem, qui

LL

preerat Caelefyrize , & congregavit exercitum magnum, &

H

acceífit ad Jamniam, & mifit ad Jonathan. fummum facerdo-

tum,

tem ,

r

go. D

icens: Tu folus refiftis nobis: ego autem fa&tus funt

Cam

dere

in derifum, & in opprobrium, propterea quia tu poteftatem

adverfum nos exerces in montibus:

Comr

71. Nunc ergo fi confidis in virtutibus tuis, defcende ad

D

nos

occu

l

lInterpcllantes adverfus eum.) Regem

67. Vesit Demctrt:u:, 6c.) Nimirum

h^

interpellantes, & accufationes profe-

paterni regni recuperandi caufa.

I3

rentes contra eum.

68. Reverfus eff .4ntiochiam. ) Ut

Uadt

Non intendit ad eos. ) Rejecit accu-

fcilicet

Antiochenorum defenítonem

Vtco t

fatores, & calumnias eorum,

impediret.

fei

62. Sedere fecum. ) Quafi ejufdem

69. .44 Jamsiam ) Erat uxbs mari-

p T

eonfortem imperii.

tima Paleftine egregie munita.

fünt

63. Pradicate. ) Per prz&onem de-

Lj

4

O. Ts foíus re/t'/iis z0555.) In Grz-

Tb)

nuntiate, & edicite.

co eft, exrolleris , ffve elevaris fuper

Grec

De ullo negotio , t$c. ) Quafi nägo-

z0:, intumefcis, vel fuperbis.

pene

*ia regia, aut rationes minus fideliter

I opproärium.

Contemnor. :

adminiftraverit.

7I. Virtutibus.

C

Al

citibus.

) Viribus, feru exer-

On

64. Fugerunt ommues. ) Sibi ab

h.

potentia timentes.

Comparemus illic invlrem.) Decerte-

li

6s. Participem principatus.) Non

-mus cominus.

£f

quidem regni fui focium , fed quafi

Virtus bellorum.) ln Grzeco &ü 70-

Quem

proregem in omni regione Judeorum,

Ase» crvitatum , fed. vul

moNépuoy bellorun.,

ga:us legit ,

f'ïfm

que. regi Syris fubeffet.

—

CATPUT.X.

395

]u etim

nos in campum , & comparemus illic invicem: | quia mecuni eft

[ecun,

virtus bellorum.

medium

72. interoga ,

& difce, quis fum ego, & cseteri, qui auxi-

jellet de

lio funt mihi, qui

& dicunt, quia non poteft ftare pes vefter

10ne,

ante faciem noftram, quia bis in fugam. converfi funt patres

glotiam

tuiin terra fua,

*

ügerunt

73. Et nunc quomodo poter!

s fuftinere equitatum, & ex-

ercitum tantum in campo, ubi non eft lapjs, neque faxum,

pritos

neque locus fugiendi?

àU$.

74. Utaudivit autem Jonathas fermones Apollonii, motus

eft animo : & elegit decem millia virorum, & exiit ab Jeru-

«ce, &

falem , & occurrit ei Simon frater ejus in adjutorium:

ommetrmus

7;5. Et applicuerunt caftra in TJoppen, & exclufit eum a ci-

vitate ( quia cuüodia Apollonii Joppe erat) & oppugnavit

eam.

dde, &

7€. Et exterriti qui erant in civitate, aperuerünt ei, & ob-

en.

q, qui

tinuit Jonathas Jopp

47. Et audivit À

ppollonius, & admovit tlri4a millia equi«

um, &

fcerdo»

tum, & exercitum multum.

e

78. Et abiit Azotum tanquam 1

ter faciehs: & ftatim exiit in.

d haberet multitudinem equitum, & confi-

Cbus fürt

campum , eo quo

&

deret in eis.

Et infecutus eft eum Jonathas in Azotum,

teflatem

commiferunt praelium.

49. Et reliquit Apollonius in czftris mill

e equites poft eos

epde d

Ddda

8o. Et

1105

at

occulte. |

um

L

urbium Joppe:]smnia, & Azotus erat

) Nimirm

lp campo, ubi nom eff lapis, $ c.)

ualis eft harum literarum A. B. C.

aufa.

Quafi dicat , ut habet Jofephus. Pre-

um.) V

q0co fe im eum locum , ubl armis , mon

j

onathas potitus eratJoppe, Apollo-

im quo nullum

nius caftra metatus erat in Jamnia, ibi-

efenftontit

faxisþ;vugnandzfm eff , &

ue abiens verfus Azotum reliquerat

pieffo eff. victis refugism. Ubi nulla

occulte mille equites in quodam tor-

funt antra, vel latibula.

t,frbs m

rente, ut ait Jofephus, ut cum Jo-

Z5. Et exclufft emm a. CFU£tafe. ) In

1

nathas fequens Apollonium prater-

It .ïn Gm-

Grxco &

ft, e;;cluþruni , fcilicet Jop-

greffus eflet. Janniam, ii ex infidus

varit [A9

penfes.

'biga

emergerent, & judaorum terga ca-

Cuflodia Apollonii.) Pxe

fidium Apol-

derent,

of

lonit.

Et commiferunt pralz':m:.' ) In Gre-

, ft"

co eft, xaj cvrspo» aj mapipDoNa( eig

Eg. Adimewit-) Inftruxit ad pugnam-

Es exercitum multsm.) Pedeftrem,

mbsuo», quod verti potelt, Ó appro-

) pecrte

quem Jofephus ait fuifle octo millium.

piv4uavei uni cEerCiius Ad commitiene

Q. Er abf dzoim , tanquam iter

dum pralium. Agnovit enim infidias

) e[,[ m,'

Jonathas, antequam pugnaretur.

faciens ) Situs , & difpofino barum

;41:113 legii;

[]

35 LIBRI1I M'ACHABEORUM OX* £

8o. E: coenovit

m

]on'ath as

; quoniam infidize fun* poft fe, &

circuierun: caftra ejus,

.& ejecerunt jacu!a in populum a mane

ufque ad vefperam.

M

8:1. Populus autem ftabat, ficut pr

æce*»pyerat Jonathas: &

pu

laboraverunt equi eorum.

82. Et ejecit Simon exercitum fuum, & commifit con'ra

Dem

fifídi

legionem, equites enim fatigati erant:

& fugerunt.

& contiiti funt ab eo,

(u

lera

8

3. Et qui difperfi funt per compum, fagerunt in Azotum,

tu

in'raverunt in Bethdagon idolum fuum, ut ibi fe libe-

.

;

Tarenr.

l)

&4 Et fuccendit Tona has Azotum , & civirates, quse erant

in circuitu ejus, & accepit fp

olia eorum, & templum Dagon:

& omnes , qui fugerunt in illud, fuccendit igni.

8;. Et fuerunt, qui cecider

unt gladio, cum his qui fuc-

T

cenfi funt,

fere, o£to millia virorum.

$86. Et-. movit inde Jonathas caftra, & applicuit ea A fcalo-

ootir

nem: & exicrunt de civitate obviam illi in magna gloria.

te'es

$7. Et reverfus eft Jonathas in Jeruíalen cum fuis, ha-

bentbus fpolia multa,

exire

88. Et fatétum eft: ut audivit Alexand

er rex fermones iftos,

addidit adhuc glorificare Jonathan.

,

&oïix

89. Et mifit ei

1

'bulam auream ficut confaetudo eft dari co-

4

gnatis regum.

Qon.

in poffeifioncm.

Et dedit ei Accaron j & omnes fines ejus

€0] D

po—

CA-

los,

5O. Cogrovit Jonathas, quogiam in-

&3. Berbdagon.

fídia fumr pof V fe. ) Cognovit , poft-

idoh: Azotioruim.

3 xEdem Dagonfs

M

quam jam fuperaverat Jamniam , &

Idolum.) Grzce sl2eMdov, templum

illam fuerat prztergreflus.

idoli.

m

Circsierunt.) Equitesilli, qui Apol-

96. I magna g

lonio r-licti fuerant in infiüis.

honore afficientes.

loria, ) Magno (;liln

ln popa'um. ) laexercitum Jonata.

89. Eiulam 4ure4m.) Exrat hocor-

tur T

81. Popsie:. ) Stabat ficut prece-

namentum paucis admodum, & non-

perat. Jonathi..

Preceperat , autem ,

nifi Regum confanguineis concedi fo-

ut ait Jofephus, ut abjectis fcutis ex-

litum.

Serarius putat vel ad pectus,

d

ciperent tela ab equitibus immiffa.

vel ad cingulum, vel 4d q'amcumque

La&oraverumt equi eorum. ) Scilicet

aliam veftium, p«rt: m applicatum fuif-

alienigenarum, fatigati funt diuturna

fe monile, quo tanquam fibula fub-

Püi]

jaculatione.

necterestur loneior

Tent

. £2- Ejeeit.) Eduxit in aciem.

ftimenta.

Sic v

*

a, & fluxiora ve-

irg. /En. 4.

&

[6 aittriti

[wst.) Scilicet Legionarii

4urea purpuream. [uinetlie. fibula

LL

pedites.

'Ue:/itm-

e

X

Ty

1ap,d]

N E

R

hC

*

x

i&**

3

NI

E.

affane

ÜCUAPUT XL

Mortuo llexandro, & fmiliter Piolemzo , qui Alexaudri ;e-

has: &

gnum dolo imoa[erat, ablata ab eo filia fua ,. & tradita in uxorem

Demetrio, bic Demetrius. JYonatban bonorat datis litteris immu-

Con'Ta

1b 60,

miatis a tributis : Jonatbas autem mittit ei auxilieres . milites,

qui occifis uno. die centum millibus, regem a civibus Zntiocbie li-

berarunt , C Zintiochiam incenderunt ; illo autem fedus cum Sfo-

2ottm,

e [ipe-

natba. initum prevaricante , - Antiocbus filius. Alexandri devicte

Demetrio reznans , fedus init cum. Sfonatba , qui una cum

£ erant

fraire Simone Japius voitfor evadit adoer[us

)agot:

alienigenas.

j füc«

r. E

T rex /Egypti congregavit exercitum , ficut arena, quee

eft circa oram maris, & naves mulas:

& quxrebat

Loalo-

obtinere regnum Alexandri dolo, &

addere illud regno fuo.

1

2. Et exiit in Syriam verbis pacificis, & aperiebant ei civi-

, D

ta'es, & occurrebant ei: quia mandaverat Alexander rex

exire ei obviam , eo quod focer fuus effe:.

*

3. Cum autem introire: civitatem

Ptolems&eus, ponebat cu-

ftodias militum in fing

ulis civitatibus.

jl CO

4. Et ut appropiavit Azoto, oftenderunt ei templum Da-

gon fuccenfum igni, & Azotum, & cstera ejus demoli a, &

$; 6s

corpora proieCta, & eorum, qui caefi erant in bell

los, quos fecerant (ecus viam.

O 5 tumu'

5

. $. Et narraverunt re

gi, quia haec fecit. Jonathas, ut inv

i

Dagoni!

diam facerent ei: & tacuit rex.

6. Et occurrit Jonathas regi in Joppen cum gloria, & invi-

emplum

cem fe falutaverunt, & dormierunt 1llic.

'rn() cum

.. Etabiit Jonathas cum rege ufq

ue ad fluvium, ,qUi vo'ca-'

tur Eleutherus: &reverfus eft in Jerufalem.

hocot

BDdgda

g.P.ex

& m

cedt 0

IR

Ex JEgypti. ) Ptolemaus Phi-

5. Tacu;t Rex. ) Sicut Alexaudri

loimetor.

ruinam ,

am moliebat.r, diffimu-

pe&üs !

Q« Verbis pacificts. )! Quafi gene-

labat, ita

Jonathz amici ejus.

cumq

um fuli

ruin fuum revifurus , & magni mo-

6. Cum gloria.) IMsgnifico appara-

menti negotia cum eo tractaturus.

tu, & comitatu.

4- C4:e72. ) In. Graco eft , và m

T. "d. fltum , qui vocatur Eleuthe-

iora V

pinoaa , [unburbta.

,

f5;. ) euem Adric:omi:s ultra Pto-

Tumuls.) Acervos caduverum , vel

lemaidem , & 'Fyrito collocit, non

',. fMd

lapiduu? füper fepultos.

longe a Sidone ex Libano mont pgo*

398

LIBRI L MACHABEORUM

én

9. Rex autem Pto!emæus obtinuit dominium civitatum ufque

CaiT

Seleuciam maritimam :,' & cogitabat in Aïexandrum confilia

H

mala.

metrium, dicens, VENEL comQ

f€p l

9. Et mifit legatos ad De

onamus inter nos paCctum, & dabo tibi filiam meam, quam

habet Alexander, & regnabis in regno patris tui,

u

J

fc:.tl

1o. Poenitet enim me , quod dederim illi ü?iam meam: quae-

4l

fivit enim me occidere. -

d concupierat re-

qui:

1r. Et vituperavit eum, propterea quo

thas

gnum ejus.

4^

15. Ét abftulit filiam fuam, & dedit eam Demetrio, & alie-

La

d

m

navit fe ab Alexandro, & man feftatee funt inimicitiae ejus.

fb

i(

14. Et intravit Ptolemzeus Antiochiam, & impofuit duo

diademata capiti fuo , /Egypti, & Afise.

14. Alexander autem rex erát in Cilicia illis temporibus:

Íen

K

qU

ia rebellabant, qui erant in locis illis.

b (l

is, Et audivit Alexander, & venit ad eum in bellum, &

tiam

produxit Ptolems&eus rexvexercl:itum, & occurrit ei in manu

valida, & fugavit eum.

P

tef

16. Et fugit Adexander in Arabiam, ut ibi protegeretur :

Bex autem Ptolemaeus exaltatus eft.

^l

&e

17. Et abítulit Zabdiel Arabs caput A]exanöri, & mifit Pto-

lemzaeo.

d.

ít in die tertia : & qui

18. Et TeN Ptolemaeus mortuus e

g

l

erant

Vide eumdem in tribu

I9. Dedit eam Demetrio. )

Non

rumpentem.

Afer n. 37. Ptolemaus tamen ultra

q'JOd Demetrium magis amaret, quam

«

Libanum conflituit.

Alexandrum ; neutrum enim cupiebat

lm

Q. Dominium civitatum.) Quas pre-

regnum Syrie poffidere, ad quod ipfe

4

oculos adjecerat; fed noluit utrumque

Tgj,

fidiis occuparat.

i

n it

dque Seleuciam mar

zmam.) Eft e-

fimul habere adverfartum, fperans al-

2]

nim in maris mediterranei littore pro-

tero fublato fe etiam alterum everfu-

* Q

rum.

pe Orontem fluvium ; non longe ab

I7. E aAbféulit Zabdiel, Efc.) Sive

pref

Antiochia.-

d

Q. dz regno patris t2.)

Quoä Oc-

fponte id fecit Ptolemso gratificatu-

eupat Alexander, quem regno tibi

rus , five ab eo redemptus ficarius,

IQ. Rex Piolemans morzuns eff. ) Ex

Ym

debito excrudam.

IO. Qwueffuit enim me occidere.) Ca-

vulnere accepto in pugna, ut aucto-

lumnia eft.

res funt Jofephus, Scrabo, & Florus.

pto

Perierant.) Occifi funt.

ref[,(

11 Vitupemviït em. ) Criminatio

Ab bis , qui erant intra caffrra. ) In

Tiny

&onhéta,

Com

£j« ) Alexandri.

Graco eft, Jg ipfés munst ionibue, Qu

ol

c—;ip UT XI

3

6

rj

9

uíque

erant in munitionibus

? perierunt ab his, qui erant intra

onfilia

Caítra,

I9. Et re

gna&(it Deïïnetrius anno' centefimo fexag?fïmo

) Com-

fep.imo.

quam

20. In diebus illis congregavit Jonathas eos, qui erant in

Judaa, ut expugnarent arcem, qu» eft in Jeru

L

Falem C &

'

que-

ecerunt contra eam machinas mui!:as.

21. Et abierunt quidam , qui oderant genten

]

; füam viri iniQ

at f

i

qui ad regem Demetrium, &

thas obfideret arcem.

renuntiaverunt gi , quod Jona-

k alie-

22, Et ut audivit , iratus eft: & ftatim venit ad Ptolemai-

1

e

j

"

dam, & fcripfit Jonsthae, ne obfideret arcem, fed o

—Cvcurreret

it Qu

fibi ad colloquium feftinato.

23. Ut audivit autem Jonathas, jufli£ obfidere: & elegit de

fenioribus Ifrael, & de facerdotibus ) & dedit fe perjculo.

JTIbUS:

24. Et accepit aurum, & argentum , & veftem , & alia

t

m &

xenia multa, & abii

t ad regem Ptolemaidam, & invepiïygra-

manü

tiam in confpeCtu ejus.

25. Et interpellabant a

"

dverfus eum quidam iniqui—'ex gEH-

te fua.

'

fetur ;

26. Et fecit ei'rex, ficutifecerant ei, ql..li ante eum fuerant:

& exaltavit eum in confpettu omnium amicorum fuorum,

fit lo

27. Et ftatuit ei principatum facerdotii, & qusecumque

& qi

alia habuit prius pretiofa, & fecit eum principem amicorum.

Tafit

29. Et

/

m

j.Nmn

a qun

erant in przfidiis, & munitis locis,

riis ^militi;us, gffet!que id perfugium

tam ex parte Demetrii , five Ptole-

omnium fcelezatorum gentis fuez. Hu-

cupiebaï

jus ergo rei ut fidem faceret; fecum

uod i

mei, quam Alexandri, alteri ab . alte-

duxit viros prímarios, feniores fcili-

jmmque

zis interfe&ti funt.

rans La

21. Quidam.) Judsei patriz inimici.

cet ,- & facerdotes fide digniífimos.

- o0. lratus efd.) WNolens fibi exipi

Dedit fe pericufo-) .Commifit: fe pe-

, ere-

riculo.

prefidium illud, quo Jerufalem, & Ju-

dxam habebat in poteftate.

24. Xenia.) Mlunera.

) 6t

23. J*f* ebfidere.) Urgeri obfidio-

Q&. leterpelabant. ) Em accufa-

nem.

bant apud Regem.

aríuS

o6. Sicut fecerant, €&«, ) Ptoleineus

7

/

d

Elegit de fenioribus, &c. ) Omnino

videlicet Philometor, & Alexander.

probabile eft Jonathan parafle quid

r au 0

refponderet Regi de obfidione arcis:

29. Statwit.) Confirmavir.

flore

—Er quacumoue babuit prius /iræt:o/)z.)

nimirum fe id aggrefïum necellitate

comprlium , propterea quod imultis

Dig:;ic itis infign»ia, & gentisiuz prin-

7 ) l

quotisie injuxiis afficeretur a prefidia-

cipatuin.

"LU

408

LIBR L MACHAB/EORUM

28. Et roftul'avit,ïonath'as a rege, ut immunem faceret Ju-

5

butor.

deeam. & tres toparchias , & Samariam

,& confines ejus, &

promifi: ei talenta trecenta.

& co:

209. Et confenfit rex: & fcripfit

Y

omnibus, hunc modum continentes:

]onathæ! epiftolas de his

hoc.

^"

.40. REX Demetrius fratri

J1

daeorum.

Jonathae falutem, & gepti Ju-

Jondï

31. Exemplum epiftolze, q

uam fcripfimus Laftheni

X

p-arenti

nollro de vobis, mifimus ad vos, ut fciretis:

füo

-

32. Rex Demetrius Laftheni parenti falutem.

quem

ROR

43. Genti Judaeorum, amicis noftris, & confervantibus,

Contr:

QUi

quae jufta funt apud nos , decrevimus benefacere, propter

benignita:em ipforum, quam erga nos haben:.

*

34. Statuimus ergo illis omnes fines Judaese, & tres civita-

&

j

tes, Lyddan, & Ramathan, quse additee funt Tudaece ex Sa-

trum

maria, & omnes confines earum, fequeftrari omnibus facri-

chum

ficantibus in Jerofolymis, pro his, quae ab eis prius accipie-

bat rex per fingulos annos, & pro frué&tibus terree , & po-

patris

morum,.

:

au

EN

TQitt

l

35. Et

4l

ln

Q9. Tres toparchbias. ) Intelligit tres

vö'yäg'cïþafpsm;, xad hu3Ou», x&l Baua-

qu

civit:tes, de quibus fupra c. Io. n. 5o.

Séu, id eft, &' zres p-efecluras ( hoc

WO.

vide intra num. 34.

enim fignificant Noyuor ) .4pharema ,

Samartam.) Civitatém Samarig, cum

6 Lyddam, & Rbamathem.

Adricho-

ï,

a

tantu.

fuis confinibus, & fubjectis Iocis.

mius À pherema in tribu Éphraitm col-

.Qg. Epiffolss.) Literas patentes.

locat, juxta Lyddam, que etiam dicta

fen

te

SI. Lafflheni pareuti moffvo. ) Inftar

eft Diofpolis, & Rhamathan Samue-

parentis Lafthenem colebat Demetrius,

lis natalibus, Fabitatione, & fepultu-

Ts

quod ejus ope adjutus, ex Creta cum

ra illiftrem. — Vids infra c. Ig. n. 5.

exercitu veniens 1egnum recuperafiet.

a civitatibus peefecture nomen acci-

Vide Jofephum lib. 13. c. g. inGra-

piunt, & promifcue accipiuntur. Sic

€o tamen non eft, parezz; , fed cv-

cum dicitar. Rex Neapoflis. , intelligi-

fama

syevé', id eft cogzare.

Utrumque ve-

tur etiam totius re

2

n

i Dominus.

e

rum eífe potcft , ut fcilicet quis pro-

Sequeff-4ri.) In Greco non eft hoe

cegmci

verbum, fententia videtur effe, voluif-

0l

ii

pinquus fit , & colatur loco parentis:

adde hoc eodem verficulo Lafthenem

Creiqy

fe tres illas civitates, five prefecturas

AR

vocari etiam z«r£;« in Greco textu.

obligari ad.

ebendos fumptus facri-

3/

33. Ce»sfervantius qu& jufla funt

ficiorum in

|

erufalem.

Ia

aprd mos.) Jus noftrum fartum tectum

tss

Pro bis, que ab eis prizz:: zzca'pieödt

cuftodientibus ,

nec

illud. violanti-

Rex, 6c. ) Ut proventus regius ex

:

bus.

illis civititibus non jsm ia &rarium

Ea

j4- Ef tres civitates Lyddan, £ Ra-

Regis inferretur, fed facro ufui facri-

I

ficiorum defa viret.

alis

zeathan. ) ln Grgco eft , xoi v2 vpát

e

lil

C | ACP UT : XI.

40I

.35. Etalia, quse ad nos þertinebankt, c.ïecimarum; & trí-

&

us &

butorum ex hoc tempore remittimus eis, & areas falinarum,

,

& coronas, quae nobis deferebantur.

de his

56. Omnia ipfi

S concedimus: &

-rufna f—rrïtum erit ex

nihil ho

hoc, & in omne tempus.

Itl Jü-

41. Nunc ergo curate facere

T*]orum exemplüm, & dgtur

Jonathze ; & ponatur in monte fancto, in loco celebri.

arenid

38. Et videns Demetrius rex, quod filuit terra in confpeCtu

fuo, & nihil e1 refiftit dimifit totum exercitum fuum, unum-

quemque in locum fuum, excepto peregrino exercitu, quem

ttibus,

contraxit ab infulis gentium: & inimicä erant ei omnes exer-

optet

citus patrum ejus.

-

39. Tryphon autem erat qui

cïärh *'par'tiyum Alexandri priusz

ciatee

& vidit, quoniam onnis exercitus murmurabat contra Deme-

ex -

trium, & ivit ad Emalchuel Arabem,

qui nutrieþat Antio-

: fücti

chum filium Alexandri:

ccipit-

4o. Et alfidebat ei, ut traderet eum ipfi, ut regnaret loco

& p

patris fui: & enunciavit ei quanta fecit Demetrius , & inimi-

cidias exercituum ejus adverfus illum.

Et manfit ibi diebus

multis.

:

)l

i

41. Et mifit Jo

nathas ad Demetrium regem , ut ejicereteos,

il

7 M-d'

qui in arce erant in Jerufalem, & qui in preefidiis erant: quia

4 ( liot

impugnabant Tfrael.

jfurttd

42. Et mifit Demetr

ius ad Jonathan, dicens : Non hsec

Adrichoe

tantum faciam tibi, & genti tuae: fed gloria illu

«iiim col

&rabo te; &

:

gentem tuam , cum fuerit opportunum.

4m du

43. Nunc ergo re&te feceris, fi miferis in auxili

u ddibivr.

y Samie

; fepulm

m;osv: c;uia*. difceffit omnis exercitus meus.

pv

44. Et

en u

g. 9t

; Aä-z»as*.jälinafkm;) In Grzco eft,

ER inbmici erant ei, &t.) Idxeol.ue*

Jfagna falis , Np»ag a^0c, id eft con-

odium incurrit proprii exercitus e fua

gtl

ceptacula aquarum marinarum , qua

ditione colle&i; dolebant enim mili-

u$ t

] eH hot

folis, aut ignis ardore excocte con-

tes quod ftipendiis privarentur, qui-

crefcunt in duritiem falis.

bus hactenus fe aluerant..

à volii

37- Le monte fan&o.) Intemplo, vel

jj urt

4

40- -4ffidebar ei.) lllum urgebat.

us hao

in atrio aliquo templi , quod a. multi-

OUroiraderet eum /pfr. )

tudine populi celebratur.

XAnri"oc»hunï

38- Silust terra. ) ( uievit a bellis.

'Tryphoni.

mWM

eK

. Excepro peregrino exercitu, ) Quema

42- Gloria il/ü/??aäaöte.- ) Honores

entis

Creta fe

cum duxärat,& e:.; vicinis in-

tibi addam , augebo te dignitate.

ulis..

fm jadr

Bubl. 9»m Com. Mizo;ä- TFL

Eee

402

LIBRIILMACHABEORUM:

.44. Et mifit ei Jonathas tria millia virorum fortium Antio-

[

"

chlam & venerunt ad regem, & dele&atus eft rex in adven-

tu eorum.

-

Tütuc

te,

45. Et convenerunt, qui erant de cmtate centum viginti

millia virorum ,' &. volebant interficere 1*egem.

M

telta

46. Et fugit rex in aulam: & occupaverunt, qui erant de

civitate, itinera civitatis, & coeperunt pugnare.

lam

47. Et vocavit rex Judaeos in auxihum, & convenerunt

y

omnes fimul ad eum ». & chfperü funt omnes per civitatem:

Tyn

48. Et occiderunt in ilia die centum millia hominüm, &

fo

—

te5: |

fuccenderunt Civitatem, & ceperunt fpoha multa in die illa,

& libéraverunt regem.

Jlum

49. Et viderunt, qui erant de 01v1tate, quod obtinuiffent

Qvit

Tudaei civitatem ,. ficut volebant:

& infirmati funt mente fua,

ót

& clamaverunt ad regem cum precibus dicentes:

u

5o. Da nobis dextras, & ceiïent Judaei opp.xgnare nos, &

jj

d

cthatem

p

sT Ef prOJecerunt arma fua, & fecerunt pacem, & glori-

iE

ficati funt Judaei in, confpe&tu regis, & in confpe&u omnium,

lem

qui erant in regno ejus, & nominati funt in regno: &regreffi

65

funt in Teru(alem, habentes fpolm multa.

Den

$52. Et fedit Demetrius rex in fede- reönl fui:

& filuit terra

VOl

in confpettu ejus.

&

$3. Et mentitus eft omnia, quæcumque dixit, & abaliena-

ltra

vit fe a Jonatha, & non retribuit ei fecundum beneficia, quae

6s

fibitribuerat, & vexabat eum valde:

Qieb

$4. Poft hzec autem reverfus ett Tryphon , & Antiochus

cum eo puer adolefcens j & regnavit, &lmpofult fibi dia-

m

dema.

*

Quo

ferat

$5. Et congregati funt ad eum omnes exercitus, quos di-

fperferat Demetrius, & pugnaverunt contra eum, & fugit, &

s

y

terga vertit.

56. Et.

Tis

1

"henti

Md

46. . Irnera civitatis.) Micos urbis,

$0. Da mobis dextras.) In fignum

n

ne quls ferre poffet auxilium . De-

pacis, & reconciliationis.

m m

metrio , qui fe in regiam receperat.

52. Siuit terra.) Quievit a bellis.

Ef

47- D'[per [c ]zmt omnes per ciuita-

54. Puer adole[cens. ) Grecus tex-

&f

£em.) Ut eos, qui variis locis vias

tüs VOCat , waz&ap:ov »serspo» , adolef-

civitatis obfidebant, de medio tolle-

centulum ,

five potius puerulum de-

y

&ent.

£

cem fcdwet, aut duodecim annorum,

Wm

49 Irgfman j:m; ) Confternati.

55. Quos duperferat. Demeirius. )

n

o

E

*

4

CAPUT X

493 ..

Ànto

$6. Et acvgepit Try*g)hon.be&ias:*ä & obtinuit An.tïiochiam,:

dyen

$7. Et fcripfit Antiochus adolefcens Jonathae, dicens: Con-

itituo tibi facerdotium, & conftituo

te fuper quatuor Civita-

Vigitti

tes , ut fis de amicis regis,

sg. Et mifit illi vafa aurea in minifterium j & dedit ei po-

int de

teftatem bibendiin auro, & effe in purpura , & habere fibu-

d

lam auream:

m

qerunt

$9. Et Simonem fratrem ejus conftituit duce

4

la t"erminis

'em

Tyri ufque ad fines JEgypti.

Im, &

6o. Et exiit Jonathas, & pera

mbulabat fra-ns flumeh civita-

tes: & congregatus eft ad eum omnis exercitus Syriae in auxi-

e 1l

lium, & venit Aícalonem, & occurrerunt ei honb-riüce' de

civitate.

?

uiffeat

te fna,

61. Et abiit inde Gazam:

&

| edncïufgrunt* fe, qui erant Ga-

Zi»: & obfedit eam , & fuccendit,

quae e;ant—in eircuitu ci«

vitatis, & praedatus eft ea;

0j, d

62. Et rogaverunt Gazenfes

Jonathan, & dedit illis dexte-

ram: & accepit filios eorum obfides, & mifit illos in Jerufa-

glori

yoiurt,

lem : & perambulavit regionem ufque Damafcum.

.63. Et audivit Jonathas, quod praevaricati funt

principes

egrel

Demetrii in Cades, qua eft 1in Galilaea, cum exe

*

rcitu multog/

volentes eum removere a negotio regni: -

t term

64. Et occurrit illis: fratrem autem fuum Simonem reliquit

intra provinciam.

1ljen?

65. Et applicuit

Simon ad Bethft;ram, & expugnabat eam

, quæ

€os.

diebus m/uïltis ; & conclufit

Eeeos

66.Et

iochus

bi dia-,

(Quos Pc'ipändiis» fraudaverat, & dimi-

. 60. Trans fluäzen-.) Jordanem.

ferat a militia.

61. Que erant $m circuitu. civttatis.)

jp; d-

S6. B.ffias.) Elepha

ntos.

Id eft füburbiía.

.glïïv

57- Super quatuor CioitALOS. ) Su'pe—

63. Prevaricati funt ) hl Greco.

H

riws n. 34. trium tantum civitatuim

eft, mapgca» , id e(t , aderazt: nó-

mentio facta fuerat , fed novus Rex

L

ter videtur legiffe,'zepéDoa» , vel

» i

addit quaxtam.

iwn.) Domus fcilicet

TTcpEyOgLI O (*

58. dp mniffer

Enm.) Jonatham.

] fïgnum

aut men

f füz, ut patetex fequentibüs.

Effe im purpura, Gc.) Ut purpuramy

44 negotio regni.) Vofeb;il;lt' enim Jo-

1 pellis

& fibulam auream geítaret. -

nathan in fuafn Judzam cogere, ne

i

A. terminis 7)71' zzfgue' mljf;ze:

fe regni Syriz negotiis immilceret.

64. Provizciam.) judeam.

, ngle j

E ypti. )

Dedit totim oram mariti-

jim &

mam Palzíting

, ut eam fibi Judao-

65. Expugzalat.) Oppugnabat.

nn()fllïm

Cenclaftt.) Obfi—dion'ej cinxit.

xuin arsais fu»bje&ejm redderet.

r

44LIBRILI MACHABAXORUM CAP. XI.

66. Et poftulaverunt ab eo dextras accipere & dedit illis: &

ejecit eos inde, & cepit civitatem, & pofuit in ea praefidium.

ji

67. Et Jonathas, & caftra ejus applicuerunt ad aquam Ge-

Dan

nefar, & ante lucem vigilaverunt in campo Afor.

-

elif

. 698. Et ecce caftra alienigenarum occurrebapt in campo, &

lun;

tendebant ei infidias in montibus: ipíe gutem occurrit ex ad-

:

[j

verfo.

- 69. Infidize vero ex

2

runt praelium.

"

furfgxerunt de locis fu?s,* & commife-

PA

70, Et fugerunt, q

ui erant ex parte Jonathze omnes, & ne-

mo relictus eft ex eis, nifi Mathathias filius

]

Abfolgmi, & ]udas;

Cs d

filius Galphi, princeps militide exercitus.

71. Et ícidit Jonathas veftimenta

à.

:

fua, & pofuit terram in

eam

capite fuo, & oravit. -

-

42. Et reverf

u

se

ft Jonathas ad eos in prääliiïm, & conver-

tit eos in fugam, & pugnaverunt.

Tün

/

74. Et viderunt, qui fugiebant p

artis illius, & reverfi fant

Tunt

ad eum, & infequebantur cum eo omnes ufque Cades ad ca-

dum

Ítraiua, & pervenerunt ufque illuc. -

. Et ceciderunt de alienigenis in die illa tria millia viro-

Tent

*

rum; & reverfus eft Jonathas in Jerufalem.

Spu

&f

trib

C

ttes

C A-

fe

&

w

09'

66. Dexteras accipere.) Pacem faf

ut pa/cet Jofue 11. 1. 1o- dml campo

fn

cere , ut fupra num. 50.

fuo Nephthalin, ad quem locum no-

67. Ad aquam Genefar.) AÀd ftag-

&urno itinere fummo mane pervene-

tum. Genefareth ; quod etiam vocatur

runt.

— 68. Tendebant.) 'letenderant.

L!

mare Galilez , eftque in tribu "Zabu-

r

lon.

£

O. Niff Matbathias , 6c. ) Hi foli

ZAnte lucem v:'gil;zvu:unt. ) Summo

cum fuis remanferunt.

