hiin tevxf;ra;; & miferebor ejus, quae

* Ro.

fuit Abfque mifericordia.

24. * Et dicam non pop

9125.

ulo meo: Pci)puvlusmeus V'es tu?

*

caïer

(

IPetr

qUm

dicet: Deus meps es tu.

prunc

.2' I?n

thera

|

CAPUTim

^

—Rïwfum dubetur Pfoploem

diligere adælfemm, qua tamen tmultis

i *

Thlnum

diebus illum expe&et ,. quin filios Irael multis diebus [ine

Dotnin

;reg*e,v

es, tandem ad. Dom

699 Jacrificio. fedent

iigufi dz'c;t

reverfuros.

Ls

Í. 'I;idixitrDo,mïnus ad

me: Adhuc vade, & dilige mulie-

rem dilettam amico, & adulteram: ficut diligit Domi-

nus filios Ifrael

, & ipfi refpiciunt ad deos alienos, & diligunt

vinaci a uvarum.

2. Et fodi eam mih

5

1

7

i quindecim. argehteiä , & þoro hordei,

& dimidio COÍO Ahor.dei..

A

JX AR

E Et,

-

Exandtent 7ezrkhe!. ) Facient, quod

gam adültefio idololatrie toties

.

pol-

Lt dinj

vult populus Dei, id eft implebunt

lutam.

l0 Coro.

eum bonis.

Jezrahel fignificat /ezez

Refpiciumt ad deos. alienos. ) 'Colïmyt

? j

f

Aatorib

Dei , hoc eft, populus Dei.

idola.

25. Seminabo eam mibi , &fec.) Spar-

Diligant visacia mvarum. ) Folli-

DWENY

'

2am hànc fynagogam, jam factam

culos , qui remanent uvis expreflis ;

Conjun:

Acclefiam meam, per orbem, ut ubi-

hei, &

vana & inutilia , in quibus nihil fucci

que predicer, & manifeftet gloriam

eít, aut boni.

: M? /V;

meam, quod per Apoftolos, & dein-

2. Fodi eam. ) Emi eam ; verbum

tll

ceps per viros A'l)o&olicoïs factum

äbftine:e

eft.

enim m5 chara, utrumque fipnificat,

4 Qu

Qué fuit absque mi[ericordia. )

fodere fcilicet, & emere.

Mos erat

XI:IæE

antiquus, ut viri uxores quodammodo

plicatio ]

patent ex c. J. num. 6..-

emerenct.

lta David emit. Michol

tiz à) uf

Hiige. 6c. ) Aia a(fhurc& tibi

Quematm

n

ID

centum preputiis Philiftheorum lib.

lüetuline

uxor qu&renda eít, alis nu-

2. Reg, 3. 14. Jacob Rachelem fervi-

prie ineundz.

tio feptem annorum, Genef. 29. rg.

EEE

Diletlam amico, 8 adulteram.) Nunc

"r gemteis, ) Siclis.

Siclus &quiva-

EOR lon

qüiderri matrimonii vinculo folutam,

C vila

let quaf:uor regalibus Hifpanicis, five

Nipe H

fed adulteriis , cum maritus viveret

1

quatuor Juliis Romanis: itaque quin-

infamem.

deeim ficli, fexaginta Julios etlici-

mörale,L

unt.

Qm, ]

Scut diligft Deminus.) Hanc duC«es;

B i

& amabis, licet ob pravos. mores

Coro Lordet. )

Corus. Hebraice

,

amabilis non fit , ut hoc fit fymbo-

"2347 ebomer erat menfurá c9intinens

Siiif ]/

3o. modios.

Q id

Ok

lum amoris, quo ego diligo fynago-

*

93

cArUT k

5, que

3.. Ef äixi ad"eädu': Dies multosexpettab's me: non forni-

caberis, & non eris viro: fed & ego expectabo te.

Ifrael fine rege , & fine

| V ipfe

- 4. Quia dies multos fe

debunt filii

principe, & fine facrificio

theraphim.

05 & fln?aïta?ï;» & fine ephod, & fine

v

s. * Et poft hec reverten

tur H!ii'xlfrzielv, & quäerent Do- *Eze..'

1 mullir

minum Detm ífüuum, & David regem fuum: & pavebunt ad 3423

L

Dominum, & ad .boynum ejus, in noviiþino dierkum.

L

» mulie.

: Dom*-

diliguat

/

Bordei,

V,,XM.axx

o

—

E? dimidio coro, ) E i'".nfuperx dimi-

quaf;i lares, '&.penatyeS fuos: hislfrae-

gties pol

dio coro, id eft quiadecim modiis..

lem in eaptivitate cariturum affirmat,

3. Exfpetlabàs me4 &c. ) Nec aliis

quafi dicát: nec Pontificem habebunt,

) Coluat

amatoribus turpiter te proftitues: nec

nec facrificia , nec altare veri Dei ,

zi

mihi viro, aquo ducta es, legitime

& przterea carebunt etiam diis patriis;

Folli

conjungéris; acne putes tibiinjuriam

laribus ,..& penatibus fuis, vitulis fci-

exprelïis'i

fieri, & ego expettabo te.

licet dureis , & Baalim , quos cole-

xhil facc

bant in. Samaria.

Licet enim mixtl

Nog forutcaberis , 65 non eris viro.)

Et illegitimo, & le

gitimovconcubicu

gentibus eorum idola coluerint , ta-

abítinere debebis.

men hi non erant ejus téraphim, id

; verbum

eft Dii patrii, lares, & proprii pena-

Gznifïc.'dfs

4- Quia dies mulza/s, &c. ) E'ff/ex-,

Mos ert

plicatio .hujus conjugii, & abftinen-

tes , quos coluerant in Samaria.

lommot?

tiz ab ufu matrimonii ; quafi dicat :

. Poff htc. ) In fine mundi, z zo-

quemadmodum uxor, quam dusi, con-

, U l'CthI

Íuetudine matrimonii carebit ad tem-

viffmo dierum, ut dicitur hoc eodem

verficulo , nimirum

4tempo.,re Anti-

em KT

pus , & erit quafi vidua ; ita fyna-

chrifti.

coga longo tempore Rege, Principe,

"

)

c« viduabitug,

i Re'verfrnt;ur.) Refïþifcent, /

gquiva

hve fnperhu-

David.) Id eft Chriftum filium

nict^ N

Sine Ephog,) E;phod,

merale, erat primaria veftis Pontifi-

David, & in regno, non temporali,

1quequm

cum.

Ita fignificatur. Pontificatum ,

fed fpirituali, Ejcclefiz fuccetlorem.

jos «t

& Sacerdotium Itraeli auferendum.

Pavebunt ad Dominum.) iViagna re-

verentia Chriftum colent.

Sine Theraphizm. ) V heraphim fignifi-

yarice

cat idole ; & fimilicra, quz idolo-

Bonum.) Meneficentiam, & largita-

us

tem Dei erga fuos..

lalt;r,z;'T 'do.-mi habeþa.nt ; invocabant ,

94

PROPHETIJE OSEE

408 A pALT

IV.

J E

D6

;

Minatur. terra M*äel, Bropter multa- þöþulz" pectata , qui &?

;/

ó.

6

fctentiam repulit , &? idololatrie fuit deditus; dicit f& relicturum

X

*

tiam, (

"

x

Cupiens , &e Juda ipfum

fung

á

*1:;

Jfrael ïän feccatis fui

imitetur,

-

tuorum

". 8

I A Udite v*ärbUm Domini, filii Ifrael, 'q;u-ï"a jüjiciuni Do,

gloria

mino cum. habitatoribus terree: non eft enim veritas,

& non.eft mifericordia, & non eft fcientia Dei in terra.-

'Mi:

fublev:

2. Maledi&ttum, & mendacium, & homicidium, & furtum,

& àdulterium inundaverupt; & fanguis fanguinem? tetigit.-

d

3. Propter hoc lugebit terra, & infirmabitur omnis, qui

vias Q

habitatinea, in beftia a

11

2

gri; & involucre coeh ; & piífces maris

congregabuntur.

;

.4. Verumtamen un

u

ifquifque non ju:d—i—Cet ,& n—c')n— arguatur

asss um

rdoti.

vir: populu-sy enim tuus , ficut hi, qui contradicunt face

Populus

$.Et

tiam eor

: d

& facer

!iiþ Ifrael

Defolata terra nori tantum hominss ,

gþ

tribus.

) AHoq*uitur &æe-fn

tiles fu

fed & beftiz, avefque, quin & pifces

Contumat

Judieium. Y 1d eft , accufatio, &

c"horientur, tuui quia hec omnia ex

Critis p

expoftulatio, quafi dicat : habet Deus,

terre frugibus vivunt;iis ergo fub-

17 .

ín quo accufet in judicio, & jufte ex-

latis morientur , tum quia per hxc

5: Q/]

poftulet cum iticolis Samaris.

omnia punitur a D'eo hotno peccans,

Cilamita:

Veritas.) Fidelitas, fides

qui eft eorum :dominus.

rum, & factorum.

?ro-m*ii-ï'o-

*

Ceongregabuutzr. ) Scilicet mortui.

Mïïmca*

Hj

Scicntia Dcs.). Loquitur potiffimum

LXX. 4eficienr.

Congregari in Scrie

Pr&pia

de fcientia practica, qua coguofcimus,

ptura nonnunquam fignificat mori ,

Childeg;

eítimamus, &reveremur Dei nomen,

qui enim moriuntur, ad multitudi-

providentiam; juftitiam. &c.

nem,«& con

N t

gregationem xïlormorum-

tribulatic

2. Maledifluns, ) . Maledicentia, &

a*c*;edunt.

Thüter tua

Convitium.

4« Unniquisque non judicet-) Nemo

"N

Inundaverunt.) Abundant; omnia

?

fcelerib:s redundant.

^unc populum. reprehendat ; nihil

etim f j

enim proficiet ; nam monentiobftre-

C

Sanguis fanguinem tetigit.) Addunt

punt, & contradicurt.

(USSQ

peccata peccatis,& unum aliud excipit.

Sicut hg, quéi. contradicunt facerdoti,)

E&a d

C&dem czdes fequitur.

Sanguinem

Particula //czz accipi poteft, ut nota

etlam i

vocat Scriptura, & homicidium , &

non fimilitudinis, fed veritatis, quafi

d

peccatum , quo anima occiditur.

dicat : populus tuus eft admonitionis

4 nam

'g. Lugebit zerra, ). Naftabitur, &

impatiens , quippe qui contradicere

Ht t

defolabitur, ita ut lugere videatur.

audet facerdoti. — Optime refpondet

lo

Oquit

Infrmabiur. ) Languebit , fame

ltalica phrafis, Cwze quello, che ardi-

lat

]

conficietur, tabefcet, & morietur,

fce. 44 contradire al facerdote. à Quod

üt pat

W

fi nota fit fimilitudinis, fenfu-s erit,

Ü t

In £effia agrf. ) Cum beftiis agrif

l Sug

CAPU'T IV..

95

£E

t ^orrues hodie, & corruet etiam propheta tecum:

otte

que

no

M W.

fs

tacere ïGCi tnatrem tuam.,

T urn

6. Conticuit populus meus, eo quad non habuerit feien-

tiam, quia tu fcientiam repulifli ,

repellam te, ne facerdotio

fungzaris mihi: & oblita es 1egls Dei tui; obhvncar filiorum

tuorum & ego.

um Do

. Secundum multitudinem eorum fio peccaverunt mxhx-

LANEIA

glenam eorum in ignominiam commutabo.

r

8. Peccata populi mei comedent, & ad 1mqu1tatem eorum

fortum,

fublevabunt animas eorum.

gfx

* Et eritficut populus; fic facerdos: &, v1fïtabo fuper eum *[faix

v1aa ejus, & cogitationes ejus reddam ei.

24.2.

$, Qu

io. Et comedent

65 RaT

& non faturabuntur: formcatx funt., &

non

aïgUäLUT

cerdoti,

Populm tuus ifte; o Iftael,, unpuden..

plures, fuerunt, plus & gravws pec-

RE

tiam eorum imitatur, qui magpiftris,

caverunt.

a —À

'& facerdotibus fuis contradicunt.

Si-

8- Peccata populi mei , 6c.) Pecca-

miles funt iis ,. qui publxca decreta

ta populi hauriunt , & abforbent,

ftiomm$$ ,

lil & l!fC63

contumaciter oppugnant , cui- crimirfi

nec reprehendunt.

Integra deglutl-

Y

omnia &

capitis pena conftituta eft, Deut.

unt, & cansmittuntin fe, & in fuam

EIAO Ub

17.12.

confcientiam- ea fufcipiendo.

ü ne1 hgc

&. Corruts. ) * In fummam | incides

Camedmt) Comedere folent.

calamitatem.

Videtur captivitatem

Er ad mmiquitatem eorum þälewzämzt

opecmS»

Affyriacam fignificare.

enimas eorum. . Adimitandas iniquita-

.Hodie. ) Brevi, non ita multo poft.

et mOortül

tes, quas ipfi facerdotes admittunt, in-

iin od

Propheta.) Pfemdepropheta., ut. habet

vitabunt, erigent, & inducent populos.

Chaldzus.

V cl ad peccata populi,id eft, cum po-

cit morl ,

Noüe tacere feci, 5c. ) Cum nox

pulus peccat , fublevant, & erigunt

eultituut

nortuorum

tribulationis, & captw:mth venerit ;

fe facerdotes, alacres , & 1zti ; quo-

nater tua Synagoga, confufa, convi-

niam ex eorym peccatis vivunt, ho-

&a, & merens tacebit5 agnofcet

Rllg nimirum, quas offerunt pro ex-

Nemo

nibi

enim fe illis fuppliciis dignam effe.

pxatlone peccatorum

6. Centicuit paptslus. meus.) . Convi-

9. E£ eri£ [icut pgopulus, ffc facerdos. )

enaobüre

&us, & confufus.

Similis eft, eritque populus fdcexdotl,

Eo quod bon babuerit feientiam.) Sci-

& fdcerdos populo, qualis facerdos,

"L )

entiam vocat Dei,

legisque diving

talis populus, & vice verfa.

ïur n0d

ftudium , & cognmenum V 1de di-

Vifiabo , &c. ) Puniam ejus atus,

&a num. I.

& peccata.

ais quah

monltl0 Ii$

Quia tz fcientiam rcþ.u/'t/?'t ; | 66 )

Ef cogizationes ejus veddamei ) Po-

Alloquitur Synagog:

zm, five populum

nam molitionum, & machinationum

Afracl , przfertim autem facerdotes

fuarum rependam sei.

io.

ut patét, ex fequentibus

2

Et gon Jaturabuntur, ) Sumpta

W*

Oblivifiar.) Chald. Repellam.

eft metaphora a cibis exigui momenti :

7- Secundum mslutudiaem,Gc. )Q uo

nam ut ait hocloco D. tíieron. Vo/a-.

nfl" EAIG,

!

96

PROPHETIE O $EE

f5

non ceffaverunt : quoniam De

minum dereliquefunt in. non

solite

cuftodiendo.

1Ir. Fornicatio ,

& vänum, & ebrietas äuf;runt cor.

que j

12. Populus meus in ligno fuo interrogavit, & baculus ejus

If.

pac

annuntiavit, el fpiritus enim fornicationum decepit eos, &

E

fornicati funt a Deo fuo.

z

/

17

. 33. Super capita montium facrifica

bant, -&X fupe

r c—:koïkes af:-

j

exti f

cendebant thymiama: fubtus quercum, & populum, & tere-

binthum, quia bona erat umbra ejus: ideo fornicab

194

vuntur fiie

critci

. veltrae , & fponfze veftrae adulterae erunt.

P

.14. Non vifitabo füper filias veítras, cum fuerint fornica-

n t

tte, & fuper fponías veftras , cum adulteraverint: quoniam

aui eun

& us

ipfi cum meretricibus converfabantur, & cum effeminatis

xfa-

&uhlan

crificabant, & populus n.on intelligens vapulabit.

x ol

5. Si

Pips:

"

igere :

?

rasin[artabilis efl, 88 quanto magts capt-

enim divinationis 'qnödd

9 at

am genus pcr

? Vn; M

tur, Tanto plus uzenibns fe.famem creat,

baculim , aut

u

fägitf&s , de quo

F

-Fornicati funt.) Fornicationem hic

dixiHzech. 2I. n. or.

Ifrïgl

f

Spirirus enim fornmicatiomum , &fc.

& in fequentibus vocat idololatriam.

)

eumque

Noz ce[[averunr.) Non deítiterunt

Adeo idola cólendi, & fu

( regni

. 1dola colere.

Reddit.caufam , cur

ftudium dementavit eos.

per&icio?is.

Forntcat? [pnt a. Deo fuo. ) Idola co-

Deus r

comederint, & non fint fatiati, quia

lu

am hh

nimirum foraicatione, id eft idolo-

erunt a Dei vero cultu recedentes.

D6nim

litria , quafi cibo famem fuam fatia-

I3. Seper capita menum ; 9c.

)

Kite

re conatí funt, fed hujusmodi cibus

Hac funt,

qu& a loci altitudiae ex-

Ex

Vt&t ant

'animam .explere non. poteü,

celfa vocantur paífim i libris Regum.

fitiofh

"Hébrzo verti poteft :

Scortatz funt ,

Téymiama.) Sufütum, live vapo-

tu.. G

&T nom pepererunt , id eft venerem in

rationem thuris, & aliorum

di odoramentorum.

,.

hujusxlno-

indyt

mares exercuere, unde partus nullus

Quapint

fequi potcft. — Vide infra num. 14.

Boza.) Amcna, jucunda.

Yos fre

v325parat: , quod proprie eft ram-

Forniabunisr. ) Me permittente in

ptüris,

pere , fumitut aliquanda pro par«re ;

ponam peccatorum veftrorum, & pu-

'In Bas

-ut Gen. 38.. 14. & alibi.

niente fornicationem - veftram fpiri-

Vitulus

)

La son cz«fi'adim

tualem, id elt idololatriam, fornica-

j

de.) Ejus ,l'*egem,

tione corporali filiaru

thel, ii

& przcepta.

rum veftrarum.

od & fponfa-

V-en, id

l1. Forzicatioy C€$c. ) Fornicatio,

tl5 d]ci

tum corporalis; jungitur enim vino ,

14- Aem "wiffzabo. ) Defera'm, ne-

& cbrietati ; tum , que inde confe-

gligam, peccata, impune abire per-

[

inittam in hac vita,

Ne Jte|

qui folet , fpiritualis, id,eft infideli-

Vel non puniam

in al

tas, & idololatria , «xfer? cor, id eft

tam fevere, ut vos, filias, & fpon-

tnentem , rationem , judicium,

fas veftras, .cum adulteraverint.

ÜUendy

ER ebrtetas.) Pro, id eft ebrietas,

, dünoniam fp[i cum meretricibns, Ue. )

16. «

12. I ügno [ue Pinterrogaust , &e. )

Eit enallage perfong. — Quia vos pra-

À. ligno popofcit oracula

per bacu

vo exemplo illis praitis, eOque gra-

& )Q

Irat

vius peccatis.

Qui Qu

Qu

al

lum tutura vult cognofcere.

hn

"fh (

1

CAPUT IV.

97

t non

I5. Si fornícaris tu, Ifrael, non delinquat faltem. Juda: &

nohte ingredi in Galgala, & ne afcenderitis in Bethaven, ne-

h

que juraveritis: Vivit Dominus.

ulus 6jus

.16. Quoniam ficut vacca lafciviens

ä*ecï*in*aiz-it I*fl;äel : nunc

.05 &

pafcet eos Dominus, quafi agnum in latitudine.

!

17. Particeps idolorum Ephraim, dimitte eum.

*

coles ac-

18. Separatum eft convivium eorum , fornicatione forni-

sati funt : dilexerunt afferre ignominiam prote£tores ejus.

xür filie

r9. Ligavit eum f

.

ntur a fa-

crificiis fuis.

g?iritusf in aliis-fu.is : & confunde

fotnicà-

Cum qfæm'in&äsa) Scortis mafculis,

percita , & ju

E

gum excutiens xecellit:a

quomam

aut eunuchis Beelphegor. confecratis ,.

Domino.

& ejus facerdotibus..

Aquila- vocat

Quaff agmum i Latitudine. ) In.' hoc

iina;is ft-

énpNNauessc, id eft zutatos, fcilicet

loco lato, & fpatiofo , quafi dicat: :

ex officio virli in fomineum.

ficuc agnus , qui- faginatur libere in

159l

Populus non. satelligens. ) 'qui intel-

latis pafcuis: pafci finitur, ut deinde:

mAU

ligere: noluit.-

mactetur.:. ita Deus finiz1fraelem bo-

il g&DBS M

* V)t;u!;zbif. ) Ponas dabit..

nisaflluere, & lafcivire ,. utfic preda

.

s, le qui

Ig. Forzicaris £a , lfeael, Gc) Ab

Affyriorum , &. ab éis fpolietur, &

x

lfrael fermonem: convertit ad [uda,.

juguletur..

"

f , Uf-)

eumque monet , ut memor templi ;.

Y7. Particeps idolorum Ephr aim, Gc. )

&regni Dei (in Juda enim regnabat

O. Juda dimitte Eiphraim , id eft. de-

zperflicioxïis

Deus per pofteros: David , ibique fu-

cem tribus, & fuge, ne ejus confue--

tudine corrunr

Y

) [dola 0«

am habebat domum, ( templum)

parivs ; idolis enim— de--

'ecedettes.

nonimitetur lfraelem, idola colendo.

ditus eft..

ANolzze in gredi. i2 Galgala. ) Ubi-'pro-

Ig. Separabtum eff conivigm €oru.)

:um, 'Ufo )

terantiquam loci religionem fuper-

itudine 8«

Hlorum cultus, & religio , & cibus.

ri; gum.

ftitiofius ,; quam alibi. idola coleban-

a tüo' diverfa- funt ;. noli. effe eorum:

tur. Galgala locus: erat ,. & civitas

focius.-

fy& vape

inclyta diftans a Jordane ftadiis quin-

Fernicatione fornicati fant. ) Sine

n hujsmo

quaginta, & a'Jericho- ftadiis decem.

modo peccant peccato idololatriz.

Kjus frequens mentio in. facris Scri-

Dilexerunt affeire dgnominiam.)Igno-

d

pcuris.,-

miniofa facere,

amittente

lg Betbarcen; ) ln Betliel , ubi erat

om, 6 p

, Prortectores..) Chald. Proceres , Prin--

vitulus , qui locus nom amplius Be-

ciges fcilicer, & facerdotes , qui po-

o p

thel ,. id eft : dezes Dez, fed Betha-

pulum déceperunt, & pro: Dei cultà-

n forniC«.!'

& fpori

ven, id eft,. domus i1dohr, aut V—aljita-

imbuerunt idololatria , ex qua igno-

tis dici pote(t-

minia fequitur , & confufio.

Neque jur;iverz'iir ( Vavit Dä'miülts".,)

Ig. Ligavit 'eum [päri:z:,äfc.) Ven-

[ormy n

INe juretis per vitam idoli , quod eft

tus ligivit in alis fuis Ifraclem , ut

abire p

in Galgalis , vel in Bethel, ei attti-

ccleriter eum per cerram Affyriorum,

gnpinim

buendo nomen Do»/z5s:; neque enim.-

& per varias mundi plagas difper-

N

Dii funt , fed lapides , aut ligna.

AU

veritt

]

16. Quonium [fitut Dacta Lafcivsemr ,

Goz/ utüdentur « faerificiis fuis.) Curn

n A^

&c.) Cavcte , ne Lfraelitasimitemini,

afliicti calamitatibus viderint. nihil fi-

javos p

qui quffi vacca lafciviens, &. aftro

bi opis afferre idola.-

dq f*

- Béiéd. cton. Com, Menocb. T. FR

p

98

PROPHETIE O sEE

5

——

UP

fum n

AMinatur "*Doim'm!s, f& puniturum. J/rael propter ;-þeccatqr" fua

ass ii

"

m. fec proderit bumanum auxilium, cum

& Eph

fimiliter & Juda

Dominis eis, adverjetur.

T

dur

n

,'Uditä 'h(oc facerdotes, & attendite domus Ifrael,

& «dof-

7l

mus regis aufcultate: quia vobis judicium eft, quoni-

TUnt? ]

.

am laqueus facti eítis fp

jeculationi, & qut rete expanfum

&G

fuper 'Thabor.

4. Et viCctimas

Dethav

declinaftis in profundüm: & ';ego eruditor

omnium eorum.

Gaexmenu

3. Ego fcio Ephraim, & Iírael non eft abfconditus a me:

Donin:

quia nunc fornicatus eft Ephraim, contaminatus eft Ifrael.

d Deum

agnolcur

4. Non dabunt cogitationes fuas, ut revertantur a

üt par d

5- .Efi

E

fuum, :

tim vVoQ

fpernens

1. ,;(cerdote;c. ) Vocat fac.erdotes.,—

Q. Vilnma: declin;z]zlis.)' AyerciPc'is

füs àtro

^^ quife pro talibus gerebant , li-

a Deo, & ab ejus altari,

n cuïpæ

cet veri facerdotes non effenr, quia

m profundum. ) N alde , vehementer,

fnon erant ex pofteris Aaron , neque

plane deferentes Dei cultum , & in

Q pur

ex tribu Levi.

u üt n

profundum idololatris prolapfi. — Vel

puilie:

Domus lfrael, ) Accufatur populus,

refpicit moremidololatrarum, qui vi-

0 lragt.

ne fe alienum arbitretur a crimine, fi

&imas jugulatas dejiciebant in.fpecum,

in quo erat ignis. ' Videndus Euripi-

Tebellig

ad peccandum induttus fit a regibus,

Dünc al

& facerdotibus.

des in Iphigenia in Tauris.

h facic

Domus regis.) Regem, & ejus do-

Er ego eruditor eorum. ) profunde

mefticos, & confiliarios appellat.

PGCC&BC , cum tamen ego nunquam

Qü€ o

&t jui

Quoniam :uaäi:)jualiciäm. ) Condem-

deftiterim eos corripere per prophe-

bantibos

matio adeft,

tas, & erudire, ne tantum fcelus pa-

Yerliculj.

Laoueus fatls effis, ) Scandalum e-

trarent.

xemplo veftro

3. Ego féio -Epbraimm.) Novi , quale

$ lfras

lolatris.

pravo,& fuafionve ido-

qcie u

fit ingenium Éphraim , & decem tri-

m

Specnlationi, ) lis, qui veftre fpe-

buum, fcio, quam fit ad idololatriam

tulationi, feu cure funt commill.

proclivis, & a me averfus.

caiþi.

In Hebreo eft, &5v»» leeifpab, eft

Quia nuac fornicatus , 6c,) Nideo,

IIZ D7 [

tem ln

autem: Mifpa nomen proprium mon-

quid nunc agat;, & quam fcde feido-

tis, ubi multa aucupia exercebantur.

lolatrig fcelere contaminet.

Iu d

Et rete expanfum fuper Thbabor. ) .f

U trih

4. Nom dabunt cogitatioues fuas. )

Wa df

repetitio , facti eftis laqueus, & fimi-

Animum non adjicient, Vel , u£& ex

les reti expanfo fuper montem , quo

Hebrzo verti poteft, zom. perzurtent

Aaves , vel ferg capiuntur, fic populus

operz eorum ( imppia , quibus affidue

614

yeflra fraude , & malitia captus eft,

vacant) sirevertagtur ad Dominum..

Un) p

"Thabor mons e€ft nobiliffimus in Ga-

Quiafptritus fornicationum,Efe.) Quia

Jilza, denfiffinus, & pleniffimus fe-

ceftro, & impetu quodar idofa colen-

medtQTU1'

Karum.

di aguntur , & feruntur.

f

ïHVcnie!&

Batiter d

CAPUSY:

99

fuum , 'qu'i'a.; fpiritus for

nicationum in medio eorum, & Donii-

m: ju

num non cognoverunt.

s. Et refpondebit arrogantia

CWB

Ífrael in facie ejus: & Ifrael,.

& Ephraim ruent in iniquitate fua, ruet etiam Juda cum eis.

6. In gregibus fuis, & in armentis fuis vadent ad. quaeren-

dum Dominum , & non invenient: ablatus eft ab eis:

)&dO'

quoni-

7. In Dominum prevaricati funt , quia filios alienos gjienue*"-r;

panfum

runt* nunc devorabit eos menfis cum partibus fuis.

$. Clangite buccinz im Gabaa, tubain R

:

hama; ululate i

rüditot

Benjamin.

Bethaven , *pofc tergum tuum

. 9. Epra-

5am€:

Daminum nom cognsverunt- Y lNon

AZ!atæsr ey&; 4b -ez's'.r-)*- Chald.. peätr';exi':;

el.

ut par eft , colunt.

agnofcunt Dominum , nequé illum, /e. LXX. Deciimevit.

] Deum

7« QUia frljos alienos genuerunt. )G usc

- Et re[poudebie , &2.—)

: Arroga'n'-

£go ut meos nom agnofco , quia im

fU,um)

tiam vocat fuperbiam Ifraelis ,. qua

p )

-Idololatria geniti funt, & per ignenv

fpernens Deum fequebazur idola. Rur-

idolis confecrati , aut. ex- mulieribus:

Avenils

fus. arrogantia hic fumitur pro pee-

alienigenis procreati-

na culp& arrogantiz debita , quafi di-

Sementet

cat : punietur hicarrogantia LHfraelis,

Devórabit eos "menfrs.. ) 'Pkr fïxn*glllïbsï

menfes irruet in eos hoftis & plaga,.

II , &i

dtà ut pona refpondest. culpe, eique

cofque-percutiet, & vaftabit. Vel fen-

1

pü, Vel

publice quafi in. faciemr dicat : ecce

(s ql" Yi

0 Ifrael , quia- tanv arrogans fuifti, &

fus eft, brevi peribunt- — Vel fenfus:

etiam eft, menftrua penfio.quam Rex:

inipecum

rebellis in.Deum tuum , hinc merito

populo fuo injunxit., ut farciat dam-

ys Earipi

nunc. ab eo: deprimeris , & plecteris.-

In facie.) Palam, publiceipfis,aliis-

nu , quod fecit , ingentes pecuniz

: sofunde

fummsas dando Phuli. Regi: Allyrie

que omnibus: videntibus ,. & juftum

nooquim

Dei judicium:, ac' vindictdm: appro-

89 Ío.-

Reg Fs 19';.9,07» & . infra: cap.

bantibus:..

Auxias putat fententiam

a propte

verficuli hanc effe :: arrogauntia , & £4-

Cum! partibus [upsy ) Cum poffeffio-

fcdus p

nibuss quas in- terrz. divifione: accez

ft«s: ifraclis cernitur , & relucet in

OVia q"a,I

facie ejus', juxta illud. Ífa. 3. 9. 2gaz-

perune, il!is enim fpoliabuntur. L XX..

:£10 Uulius eorum: rej

-

habent, &f cleres ee:twz , eodem fenfu..

qereim tt

&a ibi.

onler eis. V'ide-—di-

3

9- Glangite , 8:. ) Alloquitur duas:

ololatrium

In: iniquitate fma:

' tribus , de qiubus dixerat: n. $. Rxer

tem íuaiui..

?" Propter iniquita:

C Getam jisdd CHm: ei* g qgmfi;dicat Lyle

Video,

deo imminaere excidium! decem tribu-

Ruer & etiamuda cum ei.) Etiam

bus ; video etiam ]udz, & Beniamin

ïde [eido-

dug tribus , five regnum Juda ruet,

quia lfraelis ldololatriam: fecutaum:

exitium im

pgndcx e.7 itaque clangste buc-

si h

!

€

E

'ri'n;z 3 &$c.

j ,**

d

6: I.n'-gregi'äm feisy. E armentis ,

- Buccinz.) Buccine erant ex cornu "

i

&c. ) Pofiti: in. calainitate. quarent:

tub& ex are, vel argento..

i al

Deun per vi&imas: gtegum , & ar-

u

poriti^

l« Gabaa, 6c. ) Gabaa , & Ra

metítorum, fed trufltra ;; nec enim eum:

urbes erant celebres in tribu. Benja-

! g[/)üülü

invenieift, utpote qui derclinquentes min , vicinz , & in monte fitz , unde

if colett"

parirer derelinquet.

& nomen acccperunt ; Rama enim fi-

: 109 .

P/ROP'HETIZ;E OSEE

n (

9. Ephraim in defoletione erit in die correptionis : iri—'!trï-

bubus Ifrael oftendi fidem.

.

leonis !

non ef

.10. Fa&r fünt principes Juda qua

fi affumentes terminum :

*

.lg:ï'

fuper eos effundam quafi aquam iram meam.

quend

1r. Calumniam patens eft Ephraim, fr.a&us judicio : quo-

niam coepit abire poft fordes..

2

E

2. Et ego quafi :tirxlïeg Ephraim: & lq-uaii putredo: domui

Tuda.

Teyrl

I3. Et vidit Ephraim languorem füum, & Juda vinculum

à) aj

fuum: & abiit Ephraim ad Affur, & mifit ad regem ultorem:

qui u

& ipfe non poterit fanare Vos, néc folvere poterit a vobis

li

: yinculum,,

*

*

14. Quo :

"

y ii

gnlüdvat /,ex-c*älf-um * Gäbäa vgfb kcoql-.

tentä Deo ad juftam fc

;

exl.c'-rum ejus du

Ie

'Gm-

dictam.

Ululate.

,Frdfïusjndt'r'ziq. ) Tumjufto Dei,tum

1.

. &i folet.

) Uï,cqin rebus dcfelera:is fie—

h

injufto Affyriorum. . Alludit ad judi-

In Betharveg. ) In Bethel, Vidf: di- :

cium,in quo quis per calumniam fal-

.&a fuperiori c.n. 15.

orum teftium, aut injufti judicis op-

Pofl tergum tuum . Benjamin, ) Ulula

primitur, damnatur, & plectiztur. Vel,

& tu Benjamin ; nampoft Bethaven,

fenfus eft , Ifrael vi opprimetur, &

1 N

u$ tibi a ter

)

co eft, ad te hoftis, qua-

iniquis judiciis apud gentes, interquas

thififfe ]

Á

flamma , proferpet , & te pariter

erit c

El

tendg cx

fertim captiyis fieri folet.

ptivus; fic enim peregrinis pra*:

correptum eodem incendio involvet.

Q Aff

In die correptionis.) Punitionis ,

E

Sordes, ) ldola.

Senant,

vindictz, & excidii decem tribuum.

IQ. Q«afi tinea Ephraim.) Senfi

æ

devilt i

Offendi frdem.) Oftendam fideles,&

veras effe min

per Aflyrios carpam , confumam , &

o

H. £g

1

as.m,cas , qugs inten-

perdam decem tribus,

loftis ve

ta*Vi.

Quafr purredo , €c.

) Quafi cer&do,

Yà d Q. IH

"lo. Ouaft effumentes termim;m, LXX.

v&el caries. Paulatim confumam Ifrae-

Tcitatem

transfeventes , Chald. ssurantes.

lem, ut tiriea veftes, per hoftes fzpe

ädf ü

Termunum.) Scilicet viciai, ut fibi

venientes, & J]udam cenfumam , ut

ent dfe-

|partem affumant , & vendicent agri

putredo, five caries ligna , fed celerius

alieni. Significat transgreflionem le-

lfraelem ; tinea enim celerius confu-

pote igm

ruml

gis Dei, & in vetitum progreffum per

fhit , quam caries,

Tf en

idololatriam , & alia peccata.

13. Languorem

f ,) Imperium

táphon.

Quaff aquam.) Cus ex vafeita ef-

fuum infirmari , Janguere , deficere, &

ad occafum tendere.

ii dlib'm,

funditur , ut nihil illius remaneat , fe-

us fuum a;i-

eàm m

cus quam accidit in aliis liquoribus,

Vgnaculum fuum.) Nuln

eUeyt

quales funt oleum , aut mel. Senfus

huc apertum ,licet fafciis obvolutum,

€

go eft , plane foundam in eos iram

& colligatum.

fOnts fc

E

Jeam,

Diyez

.Mi/t't ad Regem ultorem. ) Ad Reggm

Contemm

IT.c Ca]umniam patien: q/ZEþäraim.)

Ailyriz , a quo defenderetur, & vin-

Patietur ; nam ab hollibus opprime-

dicaretur. Kefpicit hiftoriate 4.

R

SOftts ca

verti, "

£ur , ö; injuriis afficietur , ita permit-

16. 7. ubi narratur Achaz Regem

Tete,

Jg

CAP RU T V& VL

yor

ii

Y4. :Qüoiniam egc, quafi lezena Ephraim, & quafi cättüus

leonis domui Juda: ego, ego capiam, & vadám: tollam, &

um

non eft, qui eruat. .

. I$. Vadeus revertar ad locum meum:

fl'pnec ,d.eüci.atisä &

: qi-

-qua"yär,atis faciem meam.

i

(0Tmu

CAPUT VL

Reverfi in tribulatione ad Dominum., magna fiducia [alatem fibi

neulum

Itorem:

ab eo promittunt ; expoflulat Dominus cum. lfradl, C Juda,

2 vobis

quod neque beneficiis , ieque propbetarum comminationibus ab ido-

lolairia , 4

lüj

&

Jgue iniquitatibus [int revocati , cum Pïæ'f

Quo

- ferat mifericordiam facrificio.

agxrcBEESP

N tribulatiohe " fua mane confurgent ad me: Vefnïitel'lä &

ejus i

I I

revertamur ad Dominum.

*

a

]

2. Quia ipfe cepit, & fanabit nos: percut

iet, & curabit nos

Deitura

(citabit *F Cor.

: ad jadi

3. " .V(»iviücabit» nos poüqduqs d

ES

ies:; in die tertia fu

"

nos

iam l-

23

(cis p*

i. Veh

da preffum , & quafi obfeffum a. Ra-

Es quaratis faciem meam. ) Donec

multis, & gfavibus malis attriti pec-

,n?.tur 5

fin Rege Syriz, & Phacee Rege Hfrael,

icteequas

mififfe legatos , & munera opis pe-

cata veftra agnofcatis, & ad me

-

tendz caufa ad Theglathphalafar Re-

deatis per peenitentiame

7ins præ:

gem Aflyriz.

I. FNtribulatione fza. ) Cum vexati

Sanare.) Opem ferre; namtandem

fuerint malis, orto eis peeniten-

devicti in captivitatem abducemini,

tie lumine feftimato. ad mé venient,

) Genfint

14. Ego quaff lezna, 6/c.) Egofum

& Chriftum agnofcent.

lïf(lämv

hoftis vefter, qui quafi lezna Ifrael in-

Mane copfurgent. ) Mature; cito, fe-

vado. In his feris celeritatem , & fe-

ftine ad me confugient.

f terelo,

rocitatem adverfus eos o(tendit.

Venite.) Dicentes , vénite, &c.

yvm Drae

— Quafí catulus leonis. ) Hi enim fo-

9. lpfe cepi*.) Sicut dixit fuperiori

has fupt

fmatti » W

lent effe ferociores, & audaciores , ut-

capite n. I4. Eg? capiaz , more fcili-

d calrii

pote ignari periculorum ,

& glfidia-

cet leónis.

rum.

Percutiet ,&c. ) Licet plagas infli-

j coni

Ego, ego capiam, &. )- Perftat in me-

gat, tandem tamen nos fanabit. -

taphora. EÉpo , & non alius. E;go fi-

Crabit nos.) Gr&eci omnes , ( ut ait

gptrit

D. Hieronymus ) dixerunt uorecti,

ne dubio, feu leo przdam rapiam, nec

tefictrt |

eam mihi quifquaín eripiet.

id eft linteola vulneribus inferet, que

Revertar ad locum meum , 5 6'.)' Ut

putridas carnes comedant , & extra-

fuom it

leones folent capta preda.

hant purulentias.

; olitat

r ]

Donec deficiatis.) Donec vos plane

3

[e]

Vivifcabtt nos poff

duos dies.) Ab

conteram , & confumam : fic folent

&rumnis &os brevi poft tempore li-

y u

leones capta przda in fpeluncam re-

berabit. Refpicit Chrifti refurrectio-

7 & riu

verti , G9 eam cum fuis catulis : abfu-

nem,q

JW'R

inere.

ug poft duos diþ.s tertia diefa.

g,:gem

j

éta e&.

M

"

io

)

PROPHETIE OS E'. É

-

nos, & vivemus in confpeQu ejus. Siemus, VIEquemurque',,

?b

ut cognofcamus Dominum : quafi diluculum praparatus eft

riati f

egretfus ejus, & veniet

*

quafi imber nobis temporaneus, &

$6

fcrotinus terrae,

*

y E

p

4. Quid faciamtibi, Ephraim?

'qk-ui»d' faciam ti'bi—,. ]uda?ï" mi-

t i

1

opera

pertranfiens.

ericordia veftra quaíi nubes ma.t,utir;,a',, & quafi ros mane

"

1o. ]

5. Propter

hoc: dolavi in prophetis , occidi eos in verbis

i2: C0

oris mei: & judicia tua qua(i lux egredientur,

iReg |6. * Quia mifericordiami volui, &

Cuvemem

; non f:acri.;üciu;m.; &.yqfcien-

hibus effe

zï,.zätïam: Dei æxplufq&uïam; *hplocaufta..- Ü

eufabile.

'z'.AI«pü';

6, Qu

Sufcitabit np;r'..- » Eriget:*-: nos: ab: -

— lmber nobis temporaneus.) Eftimber

furiftin

facrifeia

rumnis., in. quibus: jacuimus.. * Chri-

ille. , qui autumno venit.jactis in ter-

Cordum,

ftus: etiam refurgens: fufcitavit: nos;,,

ram feminibus..

jus. nobis tribuens. ad' refurrectionenz

Serotinus..) Qui: vere decidit, ut fru--

T0* poti

Sctenti,

corporum.

&us augeantur, & maturefcant.

jundam

. Vivemu:.) In: ejus gratia, & füb ejus

4e. Quid! faciam: tibi Epbram , 60. )

cuta , & providentia fecuri , & felices :

Prentis.in: perditos filios oftendit af-

pietate ,

ponit enj

vivemus ipfo favente;, ipfi placentes..

fectum , juxta illud lfaig .5.

Quid

Vel fan&e vivemus , & femper me-

eff , quod ulira debui facere vtuee mee,

D& , Duta

mores nos in ejus prefentia , & ocu-

6* zon feci $

VET

un, )

lis. verfari , quo modo Enoch , Noe,.

MifZricordia veffra: gu?zft' nubes matu-

ientiam,

aliique viri lan&i dicuntur ambulaf-

fe cum Domino , Genef. $.. 22.. & 6..

fina.) Beneficentia veftra in proxi-

potef ro

moS ,. qua: me demereri poteratis, cito

appellatiy

9.' Vel' vivemus , id eft*erimus viva-

exaruit.. Vel fenfus e(t : cito tranfivit

ces ,. fani , vegeti ,»älarcr-csx , fortes ,

m.fericordia ,.

Clirius

ua veftri mifereri de-

F ffm fm

gloriofi ; hec. enim; omnia comple&i-

creveram , quaft peccatis: veftris exfic-

utfedus.

tur vita,. qpftfi; maáter , & radix: om-

cata. Priori lenfui magis favet id,quod

nium.

icentsg:

Scremnsi), Domin

feguitur

miféritordtam 'voio , 6 mon

1 cum ]

vtibus.

N

:1mt fide , & ope-

feevifretum..

etttls v

Seq;;z,emur

7'»:&) Ut poftea cognofca--

g. Propter. boc: dolavi um prophetis. )

Othinibo

mus facie: ad. faciei..

Vel ut in dies:

Frequenter vos admonui per prophe-

Alluztny

tas ,.

C crebris ictibus cecidi vos, ut

magis eum: amemas , & colamus-

titem N

Qnafi diluculum. praparatus eff egref-

expolirem , & ad rectitudinem addu-

