42. Atque ita ad preces converfi, rogaver

At vero fortiffi-

Qu

fa&tum erat delictum oblivioni traderetur.

mus Judas hortabatur p

opulum, confervare fe fine peccato,

:

ud

fl

fub oculis videntes, q

4

n fa&ta funt pro peccatis eorum , qui

proftra'i funt.

f

:

43. Et fa&ta collatione ,

duodecim millia drachmas argenti

&

mifit Jerofolymam offerri pro peccatis m

ortuorum facrifici-

ft

um, bene & religiofe de refurre&tione cogitans.

LI

44. (Nifi enim eos , qui

ceciderant, refurre

Quros fpera-

ret: fuperfluum videretur, & vanum orare pro mortuis.)

f

be

4s. Et quia confiderabat, quod hi, qui cum pietate dor-

m gratiam.

mitionem acceperant, optimam haberent repofita

46. S'ifm-

2

Dossei . *

&n,

K

36. Efdriz.) No

men proprium du-

45- Duodecim millia drachmas.) Qusg

llm

cis alicujus Judsi.

faciunt monete Romane mille &

be

49. Odollam. ) Micinam loco, in

ducenta fcuta.

45- Dormi

Honem acceperant. ) Mor-

quo pugna fuerat commiffa, & in ea-

tui. erant.

Dicuntur hi.]Judezi cum

dem tribu Juda.

Sabbafum.

lia

Sepiima dies. )

pietate mortui, quia ceciderant in bel-

40. Interfe&orum.) Scilicet Judzo-

lo pro religione fufcepto , exiftima-

m

rum,

batque Judas eos fccleris acceptornm

Q

42. Oblrvioni traderetur. ) In Grz-

donariorum penituiffe, & ideo facri-

bu

co eft, reAéec F£aNiQp9 TT , perfette

ficiis , & precibus vivorum juvari

lo

potle,

€

delerezar, a Deo Ícilicet remitteretur,

i

CAPUT XIL & XIII.

485

46. San&ta -e—.rgo- & falubris eft cOgitatio, prod

i

fare , ut a peccatis folvantur.

! efun&i; exo-

Jl

CAPUT XIL.

- Menelaus S'udeus transfuga julfu "Antiotbi extremo afieiz*fuï fup-

ol

Jj«

plicio: zdntiocbus xvero maximum ducens in fudeos exercitum, |fe-

mel ac iterum vi&lus , &? repulfus ,. smultifgue. millibus ex . fuis

1

occifis , &? Philippo rebellante , fupplex pacem cum Sudeis fir-

Itl

-oblato in templo facrificio, 5Fu

enat jammem*o,-

daque m prin-

cipem Ptolemaidis: con[Tituto.

d

lex

à I.

Nno centefimo quadragefimonono, cognovit Judas An-

. tiochum Eupatorem venire cum multitudine adverfum

0b

Judeeam ,

2. Et cum eo

:

Lyfiam 'procüratorem, & prapofitum negö«

ii

tiorum, fecum habentem peditum centum decem millia, &

equitum quinque millia, &

elephantos vigintivduv,os , Ccurrus

od

Ccum falcibus trecentos.

iff-

4. Commiícuit autem fe illis & Menelaus: & cum multa

1t0,

fallacia deprecabatur Antiochum , non pro patriz falute; fed-

"

qi

fperans fe conftitui in principatum. -

L

4. Sed rex regum fuícitavit animos

Antiochi in peccatorem :

ettt

fici

& (uggerente Lyfia hunc effe caufam omnium malorum, juf-

fit (ut eis eft confuetudo) apprehenfum in eodem loco necari.

v Erat autem in eodem loco turris quinquaginta cubito-

eta

rum , aggeftum undique habens cineris: haec profpettum ha-

jot

bebat Iin praeceps.

6. Inde

P.pp 5

Iffl

Oþtimdm baberent repoffaþm gratu-

apud Græcoä, cum literg, quibus pro

&m.) Magni enim meriti eft pro re-

notis numeralibus utuntur, non funt

ATA

.ligione vitam periculo exponere, in

admodum üg-ura diffimiles.

bello contra iufideles.

4- Ut eff eis confuetudo. ). Yd eft

l: &

* 9. BDEdieum , &c. ) At lib. I. c. G.

ufitato apud eos fupplicio.

o. numerantur centum mil-

Mot

lia peditum , & 20. millia equitum,

g. ggoflum uudique babens cineris. )

cu

Id eft cinerem omni ex parte aggeftum,

f bel

& 32. elephanti. Cornel. a Lapide re-

time

fpondet, diverfis diebus varium fuiffe

& comparatum in hunc ufum, & ad

copiarum numerum, aliis accedenti-

hunc finem , ut fupplicio ultimo athi-

orum

bus, aliis recedentib s.

Sufpicatur

ciendi, ex turri in illum przcipites

aat

fion nemo in notis arithmeticis men-

darentur.

cap. 2.

Vide anl. Max. lib, g.

duja irrepüffg, quod non eft difficile

496

LIBRI II

MACHABJEORUM

6. Inde in cinerem dejici juffit faculegum, omnibus eum

propellentibus ad interitum.

ü

7. Et tali lege preevaricatorem Iegls contigit mor:, nec ter-

rse dari Menelaum.

8. Et quidem fatis jufte: nam qma multa erga aram Dei de-

It

li&ta commifit , cujus 1gnls & cinis erat fan&us, ipfe in ci-

nerls morte damnatus eft.

. Sed rex mente effraenatus vemebat, nequxorem fe patre

fuo Judæxs oftenfurus:

d

1o. Quibus Judas cognitis, preecepit populo, ut die ac no&e

Dominum 1nvocarent, quo, ficut femper, & nunc adjuva-

f

fet eos;

1r. Quippe, quilege, & patria, fan&toque templo privari

Y

vererentur: ac populum , qui nuper paululum refpirafiet, ne

H

fineret blafphemis rurfus nationibus fubdi.

12. Omnibus itaque fimul id facientibus, & petentibus a

iet

Domino miiericordiam, cum fletu, & jejuniis, per triduum

D

continuum proftratis, hortatus eft eos Judas, ut fe prs&epa-

rarent.

V

13. Ipfe vero cum fenioribus cogitavit, prluf'quam rex ad-

Inoveret exercitum ad Judæam & obUneret civitatem , exi-

re, & Domini judicio commi:tere exitum rei.

II

14. Dans itaque poteftatem omnium Deo mundi creatorl,

& exhortatus fuos , ut fortiter dimicarent, & uíque ad mor-

tem pro legibus, templo, civitate; patria, & civibus ftarent,

circa Modin exercitum confütuit.

h

15. Et da:o figno fuis Dei victorize, juvenibus : fortiffimis

elefhs., nocte aggreffus aulam regiam, in caftris interfecit

d

viros quatuordecxm milia, & maximum elephantorum cum

his, qui fuperpofiti fuerant.

fi

r6. Summoque metu , ac perturbatione hoftium caftra re-

plentes, rebus proípere geftis , abierunt.

r7. Hoc autem faétum "eft die illucefcente, adjuvante eum

Domini prote&wne.

18. Sed

t

p

m

&t

7. Terr& dari.) Id eft, fepeliri.

IS. Sguo.) T'effera, qux militibus

fe

9, Saris ]»/zze ) Valde jufte.

dari folet.

la

De: villoria. ) Scilicet verba hæc,

d

I4. Dans itaque poteflatem omntum

De£ villor£a.

Vi

Dec. ) id eft, commiztena rem D«eo,

dulam Regiam. ) "labernaculum

t

qui omnia poteft,

Regium, Pratozium,

e

li

A

CAPUT XII.

49*

W

18. Sed rex . &ccepto guftu audacise ]udæoruïn—, arte difti-

cultatem locorum tentabat:

;

19. Et Bethfurae, quae erat Judaeorum praefidium muni-

tum , caítra admovebat: fed fugabatur, impingebat, mino-

Q

tabatur.

"

20. His autem,

| qui intus ärant, ïüdas*neceiï'äria mittebat.

C

2r1. Enuntiavit autem myfteria hoftibus Rhodocus quidam

de Tudaicoexercitu, qui requifitus comprehenfus eft & con-

cluíus.

.

22. Iterum rex fermonem habuit ad. eos , qui erant in Beth-

furis: dextram dedit, accepit: abiit.

23. Commifit cum Juda, fuperatus eft.

Ut autem cogno-

N

vit rebellaffe Philippum Antiochiz, qui relictus erat fuper

I

negotia, mente conílernatus, Judaeos deprecans, fubditus-

que eis, jurat de omnibus, quibus juftum vifum eft, & re-

conciliatus obtulit facrificium, honoravit templum, & mu-

u

nera pofuit :

d

24. Machabeeum amplexatus eft,

& fecit eum a Ptolemaide,

ufque ad Gerrenos ducem & principem.

d

- 23. Ut autem venit Ptolemaidam , graviter ferebant Ptole-

d

menfes amicitiae conventionem, indignantes , ne forte foedus

irrumperent.

j^

26. Tunc

Ji

Deprecans , fubditusque e£5.) ld efï,

ït)

I8. Gu/lu.)þExperimento, id eft cum

hoc habuiffet fpecimen audacis, &

eos demiffe rogans.

virtutis Judeorum.

94. Prolematde.) Quz eft urbs ma-

lI$

ritima, cis Tyrum verfus Jerufalem

at

I9. Migerabatur. ) .ld eft, inferior

pofita.

difcedebat.

Gerreuos,) Hi funt Gerafeni, qui

I

2r. Myfteria,) Id eft, fe

?

1llia.

c—rcAt:aWCOn-

habitantad lacum Genefareth, ut pu-

tat Salianus probabiliter, & Cora.

(

Reqaiftw. ) Quxs fitus.

a Lapide.

Strabo lib. I6. Gerram,

e

Cencla(us. ) Scilicet carcere.

unde dicti funt Gerreni, ftatuit, qua ex

03. Commifft cum JTuda , fsperatus

Gaza in /Egyptum, & Pelufium ibatur.

n

ef : Non poftquam obiit ,. fed cum

2s. Indignantes , me forte fedus ir-

amifit primum quatuor millia, deinde

rumperent.) 1nGrgco ad veroum eft:

fexcentos de fuis , preter eos, quos

Indignabantur enim, pro quitbus volue-

haufit obfidio Bethfurg, incolumi fu-

runt rumpere federa,. ld cft, indigne

juf

da cum fuis, excepto Eleazaro, qui

ferebant quedam conceff« Judeis, ob

vitam ultro profudit, ut vidimus fu-

ug volebant fodera pacis irrita face-

f

rel

pra lib. 1. c. 6. 46.

Caufa autem indignationis vide-

Rebellaffe Pbiltppsm. ) -Nide fupra

tur fuiffe przfe&tura, & poteítas da-

j

É

lib..xþ. c. 6. n. 55.

ta Machabæq.

LïIBRII'II. MACHABJEORUM

458

t

J

26. 'Tunc afcendit Lyfias tribunal, & expofuit ra.:ionem, &

popülum fed:vit, regreffufque eft Antiochiam: & hoc modo

VOQ

L

regis profe&tio & ;'editus-* pr'ogeüit. ii

)

CAPUT XIV.

bu

r

Suggerente Zllcimo , qui fummo deflitutus. erat facerdotio , M'm;

sor in S'udeos mi[Jus a rege Demetrio, auditis Yudae praclaris fa-

f

cinoribus , amicitiam cum eo. contrabit: quam po[imodum rege.co-

gente füloens , dum Studam nequit comprebendere , templi minatur

Pl

E

ever[ionem ; & fenem. Ragiam, Sfudeum magnanimum, appreben

Ve

dere conatur: qui dum ab boflibus jam fe capiendum videret, ele-

git potius con[lantiffimo animo [ibi mortem inferre , quam indi-

fec

in quos proprüs manibus fua. inte-

gna patj ab boflibus ,

ina projecit.

effe

Ed pott triennii tempus, cognovit Judas, & qui cum

1.S

eo erant, Demetrium Seleuci cum muititudine valida,

(er

& navibus per portum Tripolis afcendiffe ad loca oppor:una,

2. Et tenuiffe regiones adverfus Antiochum , & ducem

m

ejus Lyfiam.

3. Alcimus au

tem quidam, qui fummus facerdos fuerat,

€0:

Ak

fed voluntarie coinquinatus eft temporibus commiftionis,

confiderans nullo modo fibi effe

falutem, neque acceíftum ad

tf

altare,

L]

4. Veni

t ad fegefn Demetriukm,, centefimo qu"inquggefinhö

fhe

anno, offerens ei coronam auream, & palmam, íuper hsec

&

"

Tat

-

Cor

1.

Ed poff "mieni zempus.) Inchoati

appellarur illud, quo Judai Gencili;

Deg

fcilicet a morte Antiochi. Ejpi-

bus commifcuere fe , & eorum ritus

i

Pha nis.

imitati funt, fuperinducto prepetio,

Demetrtum . Seleuct, & c.) Vide di-

ludis, facrificiisque prophanis. . Vide

Ben

llb' fnc. 6

hab«ntur.

&al & €.7. ini;io, ubi hec eadem

Nuilo sodo ffbi effe falurem. ) Intel-

. PMenmus amtem 7:4;:14;;71, €*, ) Vi-

ligens fe, & res fuas periclitari.

de ibid. n. 5.

Z

Coinqm'nanzä. ) Idotolatria.

4. Centefimo quinquage[fmo annuo. )

Temperibus cogmiflionis.) Non di-

Regni Grecorum fecundua fapputi-

cit Seriptura. Alcimum fuiffe Ponti-

tionem Chaldaicam , de

fupra c. II. n. 2I.

gua dictum

ä

ficem temporibus commiflionis, fed

tantum fuilie eo tempore idololatria

Thallss. ) Ranios. aureos.

Greci

Bicay

Coinquinatum. ] empus commiftionis

enim ramum , Q«or. appellant.e

Bw

-

C A. PUEPL X

489

thallos, qui temkp*!i effe videbantur.

Et ipfa quidem die filuit,

p

5. Tempus autem o

portunum dementi

&e fuae nattus, con-

vocatus a Demetrio ad confilium ,

& interrogatus quibus re-

bus, & confiliis Judaei niterentur,

6. Refpondit: Ipfi, qui dicuntur A

ffidaei Tudeeorum, qui-

bus praeeft Judas Machabzeus ,

[l

bella nutriunt , & feditiones

movent, rnec patiuntur regnum effe quietur

[]

(s

7. Nam & ego defraudatus

parentum gloria ( dico autem

/)

fummo facerdotio) huc veni.

M

8. Primo quidem utilitatibus regis fidem fervans, fecuhdo

autem etiam civibus confulens:

T0

nam ilorum pravitate uni-

verfum genus noftrum non mini

li

me vexatur,

9. Sed oto, his fingulis, o rcx, cognitis, & regioni, & generi

Ji-

fecundum humanitatem tuam per vulgatam omnibus,

profpice.

Io. Nam, q

uamdiu fupereft Judas, impoffi

bile eft) pacem

effe negotiis.

fl

11. "alibus autem ab.hoc di&lis,

& ceteri amici, hoftili-

ter fe habentes adverfus Judam

, infl: mmaverunt Demetrium.

])

1

12. Qui ftatim Nicanorem praepofitum elephantorum ducem

mifit in Judaeam,

eff

.13. Datis mandatis, ut ipfum quidem

Judam caperet vivum,

eos vero , qui cum illo erant,. difper

dl

geret, & conflitueret

Alcimum maximi templ

i fummum facerdotem.

UD,

14. Tuncgentes, qua de Judae

il

tim fe Nicanori miíce

a fugerant Judam, -grega-

bant : miferias & cla

Íperitates rerum fuarum exiftimantes.

des Judæorum, pro-

o

)d

15. Audito itaque Judaei Nicanoris adventu, & conventu

nationum , confperfi terra rogabant eum, qui populum fuum

Cconfítituit, ut in se'ernum cuftodi

ret, quique fuam portio-

nem fignis eviden ibus protegit,

tili«

15

16. Imperante autem duce

, ftatim inde moverunt, conve-

t0s

geruntque ad c'ai*ceilumAD.eiïau.

—

(ide

17. Si-

ntd'

Qui templi effe. videbantur. ) Wte

nius vertit, OZfeffo gezers noffro prc-

templo f&crilegä ab Alcimo fubl.ti,

fpice.

i)

6. Affidai. ) De quibus vide fupra

zlicþi-

15. Pertionem.) Gimce puteic

t*

l' I- C. 7'- n. IS'

tur, id eft pars, hereditas , fcilicet

^1nifl

9. Gezer: ) In Greco eft, c3 m:-

udzi.

gicaué»S vyévsc 4j meosostz i Flami-

16. Dzce. ) Simone

. fratre Juds.

m

'Biää. cam Gom. Memoch. T. VI.

Qqq

y

490

LIBRIQH.'MACHAäæORUM

.17. Simon vero frater Judse commiferat cnm Nicanore: fed

conterritus eft repentino adventu adverfariorum. -

18. Nicanor tamen , audiens virtu:em comitum T

*

uda, &

animi magnitudinem, quam pro patrize certaminibus habe-

L d

bánt, fanguine judicium facere metuebat.

i

19.

uam ob rem pramifit Pofidonium, & T

heodotium,

& Matthiam, ut darent dextras atque acciperent.

ä

20. Et cum diu debisconfilium ageretur, &ipfedux ad muldi-

tudinem retuliffet,omnium una fuit fententia amicitiis annuere.

21. Itaque diem conítituerunt, qua fecreto inter fe age-

3

rent; & fingulis fellae prolatze funt, & pofitee.

ä

22. Pracepit autem [udas armatos effe locis opportunis, ne

forte ab hoftibus repente mali aliquid oriretur : & congruum

colloquium fecerunt.

23. Morabatur.autem Nicanor Jerofolymis, nihilque inique

ageba:, gregefque turbarum, queecongregatee fuerant, dimifit,

24. Habebat autem Judam femper charum cx animo, & erat.

viro inclinatus.

25. Rogavitque eum ducere uxorem, filiofque procreare.

Nuptias fecit: quiete egi , communiterque vivebant.

26. Alcimus autem , videns charitatem illorum ad invicem,

& conventiones, venit ad Demetrium, & dicebat: Nicano-

rem rebus alienis affentire, Judamque regni infidiatorem

fuccefforem fibi deftinaffe.

ngtïo-

-27.'?Itaque yex exafperatus, & peküimis hujus crimi

nl-

I9. Se»gmize , Efc. ) Quuali dicat.

Effenorum vite inftituto conftanter

Illorum virtutis periculum facere cum

rfeveraffe , quod eft, évcaS g ,

&

communem vitam egiffe , qualis

vitz difcrimine.

20, Ipfe Dux. ) Scilicet Judas.

eft- eorum , qui nihil habent propri-

99. Congrumm colloquium. ) B epo-

um, fed omnia communia.

Vel fi-

y

gnificat, fudam, & Nicanorem fibi

8sca» xoryoNosía» congrefium, & col-

mutuo fuille familiares.

locutionem convenientem qualitati

negotiorum , & aptam ad concilian-

o6. Re&us alieni aþntirc.) Id eft,

dam pacem.

probare, & amplecti, qu& a negotiis

Regis aliena effent.

03. Gregefoue turbarum. ) . Qui fe

ä

Nicanori adjunxerant, ut dicitur n. I4.

Succe[forem fibi deflinaffe.) In Gre-

Ef

24. Ex animo.)

Grzce eft, é&»

co eft, 2i«2oxyoy dyadYótiys» &avroi,

meoccmo, id eftin facie, fcilicet fi-

quod vertere poflis. Vicarizm iofiui ,

lu

vel declaravit [uum.

Alii

vertunt,

d

&ce, & fimulate, vultu tenus.

os. Communiterque, ) SignificatJu-

Legatum n cYéaUtt.

dam accepta uxore nihilominus in

27. De amicitía comventione.) Quod

N

y

$

CAPUT XIV.

49*

-mibus irritatus , fcri»fit Nicanori 5 diæhä, gi*avþ,ltf:*ïX quidem

fe ferre de amicitiee conventione,

Y

citius vinétum mittere Antiochiam.

jubere tamen Machabazeum

M

28. Quibuscognitis, Nicanor confternabatur, &graviter fe-

rebat,fi ea, quee convenerant, irrita faceret, nihil lefus a viro.

Ü

29. Sed quia regi refiftere non poterat

; opporgmitatern ob-

fervabat, qua praeceptum perficeret.

l

80. At Machabaeus, videns fecum aufterius agere Nicano-

rem, & confuetum occurfum ferocius exhibentem , intelli-

zens non ex bono effe aufteritatem i

gregatis, occultavit fe a Nicanore.

ftam, paucis fuorqm con-

ia

31. Quod cum ille cognovit fortiter fe a viro praeventum,

ii

venit ad maximum & fanGiffimum templum : & facerdoti-

bus folitas hoftias ofrerentibus juffit, fibi tradi virum.

u

32. Quibus cum juramento dicentibus nefcire fe, ubi effet,

t

quiquarebatur, extendens manum ad templum.

r

33. ]uravit, dicens: Nifi Judam mihi vin&tum tradideritis,

iftud Dei fanum in planitiem deducam, & altare effodiam, &

k

'e

templum hoc Libero Patri confecrabo.

534. Et his diCtis, abiit.

Sacerdotes autem protendentes

f

manus in Coelum, invocabant eum,

qui femper propugpggtor

10

effet gentis ipforum , heec dicentes:

em

35. Tu, Domine univerforum, qui nullius ïndiges, volui-

fti templum habitationis tuae fieri 10 nobis.

36. Et nunc, Sao€te fanCtorum omnium Domine, conferva

in eeternum impollutam domum iftam, quae nuper mundata eft,

.37. Razias autem quidam de fenioribus ab Jerofolymis.de-

nter

latus eft Nicanori, vir amator civitatis, : & bene audiens:

TUl 3.

qui pro affe&tu pater Judaeorum appellabatur.

uahlä

38. Hic multis temporibus continen izde propofitum tenuit

3

pri-

in Judaifmo, corpuíque & animam tradere contentus pro

.

E

if

perífeverantia.

i

49. Volens au*em Nicanor marnifeftare odium , quod habe-

d

batin Judzeos, mifit milites quingentos, ut eum comprehen-

;otiis

derent.

Qqq2

40. Pu-

adeo ar&am cum Jud: amicitiam con-

37. De femioribus ab Hierofolymts. )

Grt

traxiffet, ( pacem fcciffet cum u- MHicrofolymitano fenatu.

UWJ)

dais.

Benze audiezs.) Bone & fecunde

xlüif !

famæ.

ff

getere tamen. ) !faque jubere.

39- Libero pairi. ) 1a €tt Baccho.

*39. Conftinentie propofftum te*nuitf)

ge i nebis.) lnter, feuf/apud nos. euutísg, ut eft in Graco id eft, ;»-

3uod

492

LIBRI kn. MACHAB/JEORUM

. 40. Putabat enim, fi illum deceþiifet, fe cladem Judsis

1

maximam illaturum.

i

41. Turbis au:em iruere in domum ejus, & januam dif-

*

j

rumpere, atque ignem admovere cupientibus, cum jam com-

B

prehenderetur, gladio fe petiit:

p(

42. Eligens nobiliter meri potius, quam fubditus fieri pec-

Catoribus, & contra na:ales fuos indignis injuriis agi.

pl

43. Sed cum per feftinationem non certo i&u plagam de-

f

diffet, & turbzae intra oftia irrumperent, recurrens audacter-

ad murum, przecipitavit femetipfuui viriliter in turbas:

44. Quibus velociter locum dantibus caíul ejus, venit per

mediam cervicem :

35

V

45. Et cum adhuc fpiraret , accenfus animo, furrexit : &

cum fanguis ejus magno fluxu deflueret,. & graviffimis vulne-

dl

ribus effet (aucius , curfu turbam pertranfiit :

46. Et ftans fupra quamdam petram praruptam, & jam

D

exíanguis effe£tus, complexus inteftina fua, utrifque mani-

hi

bus projecit fuper turbas, invocans dominatorem vitze, ac

fpiritus, ut haec illi iterum redderet: atque ita vita defunctus

eft.

CAPUT XV.

Sudes fuos contra :Nicanorem, Dei potentiam coutemnentem robo-

t

rat, tum exbortatione , tum notturne apparitionis manife[1atio-

ne, de vifo Seremia pro populo Ifrael oraute; qui in Deum [pem

po

babentes ingentem proflernunt. exercitum, amputatis capite &

manu INicanoris , que Sferofolymis in memoriam dioine protectio-

f

tüis fufpen[a funt, lingua. ejus bla[pbema avibus particulatn tra-

dita, eoque die in anmuam Jolennitatem in[lituto. .

Icanor autem, ut comperit Judam effe in locis Samarize,

wla dN

flgw

cogitavit cum omni impetu die fabbati committere bellum,

W

tur,

h

8b o ]pdæis vero, qui illum per neceffitatem fequeban

1-

le

MU

commiftiomis, qui fcilicet abftinuerat

in Grzco. Impulfum fuiffe a Spiri-

fe a communione , & commixtione

tu fancto ad mortem fibi ultro. infe-

Jü(

cum Gentilibus, & ab eorum ritibus

rendam , ex illo colligi videtur, quod

Q

& facris abhorruerat.

facer textus fa&tum non folum narra-

40. $2 lum dfcejþi]'et. ) In Grzco

te , fed etiam commendare videtur.

;

eft, /£ illum cepiffet, c'ukaufocv.

42. Nobiliter mori.) Generofe, ut eft

2. PEr neceffitatem. ) ld eft coafci.

tnj

CAPUT XV.'

495

dN

dicentibus: Ne ita ferociter, & barbare feceris, fed honorem

ií

tribue diei fan&tificationis, & honora eum,

qui univería con-

fpicit :

Y

3. Ille infelix interrogavit, fi eft

peravit agi diem fabbatorum ?

p(v)tänsx in ccelo, qui im-

Ü

4. Et refpondentibus illis:: Eft Dominus

potens, qui juffit agi feptimam diem.

xvivus ipfe in coe!q

5. At ille ait: Et ego potens fum fuper terram, qui impe-'

let

ro fuümi arma , & negotia re

x

'lTamen non obti-

gis implgti.

nuit, ut confilium perficeret.

e

6. Et Nicanor quidem cum fumma fuperbia ere&tu

LUS, Cogita.

verat commune trophaeum ftatuere de Juda.

7. Machabeeus autem femp

ne

auxilium fibi a Dec affuturum.

er confidebat cum omni fpe

8. Et hortabatur fuos, ne formidarent ad adventum natio-

m

num, fed in mente haberent adjutoria fibi fa&a de coelo , &

n

nunc fperarent ab Omnipotente fibi affuturam viCctoriam. -

4

9. Et al'ocutus eosde lege, & prophetis, admonens etiam

:

IN

certamina, quae fecerant prius, promptiores conftituit eos :

IC. Et ita animis eorum erectis, fimul oftendebat genti-

um fallaciam , & juramentorum przvaricationem.

rt. Singulos autem illorum armavit, non clypei, & haftze

j

:

munitione, fed fermonibus optimis , & exhortationibus, ex-

v

pofito digno fide fomnio, per quod univerfos lzetificavit.

b

I2. Erat au:em hujufcemodi vifus: Oniam, quifuerat fum-

6

mus facerdos, virum bonum, & benignum, verecundum vi-

iif

fu, modeftum moribus, &

eloquio decorum , & qui a puero

i

L

Qqq 3

in

3.* éz ejl potezs 2 (ælü,ö'c.) In-

tin;mtur , lis factz,

fignis hominis fuperbia fe Deo ex-

quæ eam fervant,

& propugnant.

uffi,

£quantis, eique imperium in homi-

Admomen:.) ln memoriam revo-

hes eripientis.

Interrogavit, an il-

cans.

t

le, qui diem fabbati celebrari juffic ,

lO. Fallaciuss. ) Perfidiam.

l

cclo przxeffet.

A. CO

II. Noz clyper, Uc.) Non tantum

um-

nfilizen perfrctret. ) Everfionis

clypeis , aut haftis. -

yti

Judsor

Digno fíde finyz4o,) A Deo immiffo.

j

.6.. Commuze trephaum ffatuere.) In

codice Vaticano additur , & e/s qu;

Deus ficut viros principes fpeciali

gl

CHU» IDfOo eramt.

quadam curagubernat, ita folet eos

a

fzpe oflentis, auit. fomniis a fe im-

j

8- Narjonum.) Scilicet Gentilium.

miffis dirigere ,

uod & Homerus

Q. -fÜocurus eff eos dé lege. ) Pro-

fenfiffe fe oftend.it, lib. 2. lliad.

J

miflaones memorans, quz in lege con-

12. Ooram. ) Qui Menelai artibus

LIBRÍIH. M;A*C'HABEORüM

494

us protendentem 'orare rprcv

q

in virtutibus exercitatus fit, man

omni populo Judacoru

m.

(fe & alium virum, state &. gloria

12. Poít hoc apparui

mirabilem , & magni.

decoris habitudine circa illum:

Oniam dixiffle : Hic e

(t fratrum

d

14. Refponde

nem vero

li Ifrael: hic eft , qui multum orat pro po-

E

amator.

& popu

-

pulo ;

&

univerfa fan

&a civi:ate, Jeremias propheta Det.

& dediffe Judee

15

Extendiffe autem Jeremiam dex;ram,

ladium aureum, dicentem :

16. Accipe fanCtum gladium munus

aDeo, in quo dejmes

adveríarios populi mei Ifrael.

(

'äe qui-

U

7. Exhortati 1

taque Judae fermonibus bonis valde;

d

& animi juvenum confortari 1ta-

[

bus extolli poffet impetus;

tuerunt dimicare, & con

fligere fortiter: ut virtus de nega

te

tis judicaret: €o quod civitas.. fancta,

—& templum periclita-

rentur.

Ui

.18. E

rat enim pro uxoribus, & filis, itemque pro fratri-

minor folicitudo: maximus vero, & pri-

H

bus, & cognatis ;

-

mus pro fanctitate t

imor erat templi.

non minima folici-

19. Sed & eos, qui in civitate erant,

nj

tudo habebat pro his, qui congreffuri erant.

e

dicium futurum, ho-

2o. Et, cum jam omnes

fperarent Ju

el

n

fet ordinatus, beftiae, equi-

ftefque adeifent, atque exercitus ef

tefque oppori

uno in loco compofiti ,

21. Con

fiderans Machabaeus adve

ntum multitudinis, & a2ppa-

Q

ratum varium armorum ,

& ferocitatem beftiarum, extendens

Cavits

manus in coelum , prodigia facientem Dominum invo

ex

qui

(e

Éuerat interfectus , fupra c. 4. n. 34-

1R—þ/iede fupra c.«

3. 25. & c. 5. 2. & ro-

la

Verecsdam- ) »d':än[xövcc, pudentem ,

27. & II B-

.

nan

activaum

habet.

fignificatio-

I7* Exbortatt

: napaxNqS d vreg

ht

nem.

vertere poflis, Cosfo'azt.

quod;.

D

13. Magni decaris Klä*aäitmz'im;) 39 »

De quibu: extolir pofez izipetus.) Qui-

25

oi etiam . poteft , Labirudinem ,. Quia

bus animi vigor, & impetus excitari

in

poffet.

Greco elt, peyahonermicaurq» vns-

eoxs» excellenti msgnuificentia undi-

Ur virtus, €c. ) Id eft, ut totum

t

ue ornatum, quz eloria index erat

negotium decerneretur non verbis,

meritorum fanétiffiii prophete , &

fed virtute, & viribus.

Ten

QO. Cum jam omnues foerarent. judici)

1

glorís, quz illi in ceclo debebatar.

0

15- Gladium auvewm.) Nam quz

um futurum. ) Yd e(t, cun jam pre-

3 Deo veniunt, ut funt excellenti(fi-

lium immineret , quod Dei jidicium

de caufa utriusque ducis patefiergr.

gnà, ita fub anrei fpacie oftenduntnr,

|

-

CAPLUT XV.

495

qui non fecundum. armorum potentiam, fed prout ipfi placet,

dat dignis vittoriam.

22. Dixit autem invocans hoc modo : Tu, Domine , qui qu

mififti Angelum tuum fuüb Ezechia rege Juda, & interfecifti

l

de caftris Sennacherib centum o&togintaquinque millia :

-

23. Et nunc dom nator coelorum niitte Angelum tuum bo-

num ante nos, in timore, & tremore magnitudinis brachii tui,

24. Ut metuant, qui cum blafphemia veniunt adverfus fan-

&um populum tuum.

Et hic quidem ita peroravit.

5

25. Nicanor autem, & qui cum ipío erant ,

cum tubis, &

can:icis admovebant.

[

26. Judas vero , & qm cum €o erant, invocato - Deo, per

orationes congreffi funt:

9

27. Manu quidem pugnantes, fed Dominum cordibus oran-

tes, proftraverunt non minus trigintaquinque millia præfen—

tia Dei magnifice dele&tati.

28. Cumque ceffaffent, & cum gaudio redirent, cognove-

runt Nicanorem ruiffe cum armis fuis.

29. FaCto itaque clamore, & perturbatione excitata, patrla

nn

voce omnipotentem Dominum benedicebant.

3o. Preecepit autem Judas ; qui per omnia corpore, & ani-

& ma-

0-

mo mori pro civibus paratus erat ,

caput Nicanoris ,

r

num cum humero abfciffam, Jer ofmymam perferri.

31. Quo cum pelvemfï'et, convocatis contribulibus , & fa-

cerdo:ibus ad altare , accerfiit & eos ,. qui in arce erant.

)d

n

32. Et oftenfo capite Nicanoris, & manu nefaria, quam

li

extendens contra domum fantctam omnlpotentls Dei, magnifi-

ce gloriatus eft:

33. Linguam etiam impii Nicanoris preecifam juffit particu-

p

latnn avibus dari: manum autem demenis contra templum

fufpendi.

d

.

34. O-

—8

[

Beff ia.) ElephAntx.

Acc euq)gavSæmg émipastíz , ad vere

u

23. n timort, E tremore.) ld eft,

bum , Dei murifce l«fati apparitiont.

n

timorem, & memogem hoftíbus affe-

Apparuit enim Deum illis adeife, cum

renttm.

tam infignem vittoriam reportave-

bis,

I'ln t.

2s. Canticis ) 7440 , militaribus

vociferationibus

DQ. Perturbatione excitata. ) Stre-

7)

ztimovebant,) Procedebant , acce-

pitu, tumultu, confufo omnium cla«

I

debant

more cum l«xtitia.

1utid

g. Prefentia Dei. ) 'YS 9:8 ptqia-

32. Magnifie.) Id eft, fuperbe.

206 LIBRI IL MACHAB/EORU M CAP. ).v

44. Omnes igitur coeli benedixerunt Dominum , dicentes:

Benedi&tus, qui locum fuum incontaminatum fervavit.

35. Sufpendit autem Nicanoris caput in fümma arce, ut

evidens effet, & manifeftum fignum auxilii Dei.

D

46. Itaque omnes communi confilio decreverunt nullo

modo diem iftum abíque celebritate praeterire:

37. Habere autem celebritatem tertia decima die menfis

Adar, quod dicitur voce Syriaca, pridie Mardochaei diei.

58. Igitur his erga Nicanorem geftis, & ex illis temporibus

ab Hebreeis civitate poífelffa, ego quoque in þis faciam Hnerp

fermonis.

49. Et fi quidem bene, & ut hiftorige competit,.hoc &

ipfe velim : fin autem minus digne, concedendum eft mihi.

-40. Sicut enim vinum femper bibere, aut femper aquam,

contrarium eft: alternis autem uti, delectabile: ita legenti-

bus, fi femper exa&tus fit fermo, non erit gratus.

Hic ergo

6

erit cqnfummatu;.

.$4. CLb Lenedixerunt . Dominum. )

Paulus fe imperitum fermone confi-

In Grzco eíft , &ic 0» Spavóy , in ca-

tetur. 2. ad Cor-' cap. I .

ÍIum , id eft colum verfus vocem ex-

40. Contrarium eff. ) Id eft, dam-

tulerunt grati animi indicem.

nofum, & minus jucundum.

37. Menfís -4dar.) Februarii.

Exattus ffe fermo.) Nimis elabora-

Quod dicirur voce Syriaca C c. ) Eft

tus, &cultus; fatigat enim le&orem,

trajectio vocabulorum, Greca enim

Graeca hunc fenfum faciunt :

Uz vi-

habent: Terzadecima die menfis duode-

eimi ( Adar dicitur "voce Syriaca) pri-

num per fe bibere, 5 rur[um aquam mmi-

s;e Mardochaica dies,

micum eft , fem odiofum , delecdat autem

ff utrmque mifceas : ffe. praparatus,id

59. Hoc € spfe "velim.) Quafi dicat

gaudeo.

eff temperatus , feu concinnus fermo letto-

"

Sin autem munus digne, ) Vide di-

rem dele&lar.

In

&a fup. c. 2. n. 27. & 29... Non pe-

Hic ergo erit cakfummatfgs. ?

tit autem veniam erratornm , qnoad

"Tr&co eft,

éí» ra)T& Ó* Fgauy $ ve-

hiftorie veritatem, fed orationis mi-

AerQ, id eft , Ae eriz ffzis, hic eft

finis.

wus politz , quemadmodum etiam D.

XX WOA N

C

^

2

SS

bt

q Uk*(&

f

OMENCEIS

E

ESSS

ï

I///h

N

C

E

»^

us

V,

l

P

u

ullo

epüs

el

ribus

inem

cc&

mili,

um

;enn-

eno

confl-

at

abort"

Loremty

[r vi«

g iti-

Autem

itut,id

"

)In

T

hic eü

b

ye

———

"Rn

rE n

r L LLL

pE ii EiLLLÓ

ara,

M d

K Y

PO

H

sst

—

EM

d

—

cam

€

r

À

Dd

— J

s

——

ä*ä

m

GA

MM

.

E

V angusee

ï

?;".x

du

X

Q um

EEE

p

p

»

LA

U oRemmue t s

XSENS

n ,

d

P d

4

;

fe

'e

*

*ow

04&3

l

"A

"

F"

d

Y

5

/

/

Jf

4

—; *

g

v

Vi

4

(

!

l

ss

L

1

?

)

EM

-

*

,f

)

h

f

Q!t

"

N

yB

&

"

NWEES

N

,

j

94

//,"'/

5

N

3

4

À

^ f

ïï

X Y

l4

j/

A

N

/xt

!

EUA

s

WO N

Z

2

N

-

F

rj

!

5

-;

x

/

Z

s

£

7

.!

x

,

,/

N

*

/

N

/

qu

)

j

NQ'

/,.

iA

AR

.

MV

^

n

^

NN

d

XXX

;;

Md

N

WA

Nxx)

Ut

XN

m

No9 m

ES

*

u

/ 8.,

ll.l

xx

,

--

$

-*

25

)

j

«e*

LA J

P

f

*e

*

-

E j

.c

«

em

D2

$fj

f

[

SN

p

E -

i

P d

i

"t

Sx'i

N A

N

//

h

( d

.*

y

9

H

Z9

m t

L

? 4

.**

D

a

D

A

,

j

$£«

//,

.!

ZXC f

$ *',

*$

M

n

//

e d

D 7

a

.

99

l

.tf/

-

,.'

t l

Y

h.

L

(«

.e

?

BN

XN

u

—

l D

K

s

** 94.V

t !,

,v"'("

:

-

e

u

"oA*

*

«

*€

3

£E

Rn

s

&

R

9*

,A:

b

T

——

UE

Teacc us

-:

P

UC KR

:

"9 D

A

Pt

//

—

x;

h.

m

*

4l

j X

as

x

N

Xx

w

-«

*t-o(

K

y

YX

x CUP

.A

p

SS

Ed

-

d

d

ü

Xx

n

- x

5

.OP

. U

€-

ll

i

7

'

"ZA

v

A

X;x

/

7u

,

K

N

N

a p

"

/

*

Y

SS

P i

j '5. [

NN

$.

)

E. od

U.

&

')'.

p

od

E

TE

ecrbi

N

C

EX

N

:

$4

/

p d

1

TSS

Xxxs

N

ln

*

)

NN

f:

CA

d-

N

ey

EE

PAP. g. T g

J

"Es

3

M.

T.

x?

L d

E

m

ï 4

;

3 £

0

"

.«/ d

TU —

R MU ao

G d

- a

N

$:5

N

ANNCSCSSSie,

h OP

;$

*

/

T

UET

P

-

M

um " L

gex. rR

D

nf

a,

k

AE

N CUM

$-

E

E

N

"

g

p

du

[

3

N

MO

k

x

h

5

SSSS

l' ;

4

]

51

P

/f.

Wm m -

R

f

|

d

N

,49/

d

a L

m —

Es

P

a

udipe

D

D

,

*

E

à

ä

|

v

2 ï

D

st

AX

///r

R

À

ä-

"

4

p

L

—

—

p

X

"- ^

-

D

*

av

j

h

E55

j

»

a

f

N

j

7

/!/

$A

&v

jh

N

/

m

A

s

XY

d

d

-

14

1

!

EM

a

4

"

,!o

L

x

*

'ä.s

T

(

:-,

:-—Rc—

wOLIS (

À

u Ro

"

.i','

£*

á

!

P

i.!

"a

n

—

R Es

/f

'(

$5

E g

9

!

j

d

d

$

4

d

,

n

/'

u

a

W,'!

T as

P d

;

E

'r

*,j

/'æ

3027

wix

PA 1

!

w -

a

T

X ,

f,/,

',

i

N

—

ä

/'

;

:

!1:

R

E d

-

y/

//

R

i

" ub

LP

&

[

At o

,

od

1

r À

*

( À

P

b

Es

.*

-.--

//1/

74

AX

..

"

d

7

.

VAUDN

*

"n

x

4

/

NN

!

Y

--

"

-Q)

N

X 4.*.y

:

d':.

|

m —

N

7

3

^

E

o

at

t

a.

N

"

hER —

T

l

poma

m

Y

ag

a

-

--

g.

W

N

7

a.

-

I*

a

L

- n

- U

—

x

d Fe —

-Ó

-

H

d D.

P -

:

x-;

P

"

SÉe

-

M

:.:

*

.

$.

J

/A4

-

s5

95 h

i

"

e

]

P r

l"/

——

r d d

*oii

A d

&

P^

XX

;

m

!

j

;

m

la

E d

u

//

v

s

pI

P

:'

/

/

4

s

d

d

weoc

T

'y

:

22

l

ïl,

!

.

Is

$*

1*

-

s g

»

:g

$

r),';!

H J

Ew.

,

r

u

",

]

ï'-

4

Zs

$5

z

*

;'.

L

'/,l

P

K'A

^

$r

$**

$

9.

/

N

«

"

$$

"

i

//,

/.--/',-J'—

AE

'9:,,

77

a a

P d

m

;

4€

OW

w

—

x*

NV

:i

«

N

(2 MV

Y

g

—

[

V d

La2

d

T

S-

d

o

hs

:

X'

/

9

P d

?

«r.

T -

-

' D

us

;

EL . ul

n

..' *

A» P

/4

C«dP i

QUP

zI€

p

m

W I

/

" d

*

P AM

:

*

p

ï

"

P

s

p ct- WE

- E )

-

E 3

d

EE

I RUTEUTT

2

i/

.

N

T

Y

!//

L

Z

f

N

P T d

d

AL

o d

1

// '"i

Bcs

Eu

/7.

, J

^ d

us UM

