bantur immunda , & ufque ad. cine-

2',/04

res redigebantur.

Vide 2. Paral. 29.

(XX'.Q?R f

E:fi confufe jám fciebant , quam lu-

qui -

&uofus eífet templi ftatus , tamen ob-

I$j, & 16 & 4. Keg- 23. 4.

culun

je&ta oculis miferabilisejus fpecies Ia-

d 'Ef-cag:trz"-uit. ) ]udas tanquam

Pontifex.

tullüi

eryiias excivit, & figna doloris ; qu£

H

4l

hic recenfentur.

*

Prophanatum erat. ) V el immundis

4o. Tubis fignorum. ) Quibus fole-

vi&imis , vel potius quia illi fuerat

4!

impoficum idolum defolationis. (upra

lii

bat fignum dari in bello , vel in fe-

&

ftis.

Vide INum. IO. 2.

Cap. I-.n. 57.

"

te.n'g

A

AI. Uf pugzarent , &£c. )S; forte e-

45. Ne

fc rfe :

^

lis effet ?'n apþrobrium.)

]u

deos eni

m Echnici irrififfent, & il-

3

rümpentes hoftes emundationem cem-

Qu

pli impedire conarentar-

lis objeciffent ; quod communia ha-

Qu

42. Sfue mactla. ) Q«ui non effent

berent facra , & idem altare , quod

cxci, vel claudi,, vel fra&to , vel col-

magnuni fuiffet dedecus verz rceligio-

N

nis cultoribus.

dad

lifo pede , vel manu, ut prefcribi-

turlege Levitici cap. 21- 17-

Demo!ini [mmt illud. ) Lapides ta-

z

'*Volfim.;ztgm babentes. )

P

ld eft, Iegïä*

men , quibus&fuperpöümm fuerat al-

eti:

tare gineum , quia facris: ufibus. in-

uni

fervande ftudiofos.

N

der

4d Lapides comtamimationts.

7

Si-

fervierint, non abjccerunt cum cete-

imulachra idolorum comminuta , &

ris lapidibus prophanis.

Y

. In monte Domus. ), Extra templi

aras la

pideas ir cqrum honorem excri--

"gatase

fegca, fed in eodem moate9 in quo.

Mi sss nE

M

CAPU T

IV

353

t Pïan&u It« j

47. Ft acceperünxt lapides integros fecxuïndum'legem; & sedi-

ficaverunt alrare novum fecundum illudy quod fuit prius:

Lexdamas |

- 48. Et eedificaverunt fan&ta, & quae intra domum erant in-

[

w

trinfecus, & aedem, & a;ria fan£&tificaverunt.

49. Et fecerunt vafa fan&ta nova,

& intulerunt candela-

adverfus,eos,

brum, & altare incenforam, & menfam in templum.

j!

so. Et incenfum pofuerunt fuyer altare., & accenderunt

ïer.n habehtes

lucernas, quse fuper cand.e-l'abrum erant', & lucebant in-

scontgminæ

templo.:

si. Et pofuerunt

fuper menfam paäes,& appenderunt Velä,

Tophanatum j

& con(ummaverunt omnia.opera, qua fecerant. -

$3. Et ante ma'utinum furrexerunt quinta, & vigefima die

erent illud:

menfis noni (hic eft.

-

o€tavi annl:

N

m*enfis Casleu) centefimi quadrageür)ni

"a

veruntillud

3

; füpe:r altare

3. Et obtulerunt facrificium fecundum legem

15

doco qpto '

holocauítorum nov-qm,'quod fecerunt.

L

a

54:XS$-

g pv

Locus hic i

domus, & templæim Domini erat ex-

templï, & atriorum collapf;s inftau-

truétum.

rarunt.

bantür ,/erat

In loco apto. — j

ld eft , honefto , &

Santgfcaverunt. ) Legitimis vide-

onvallis Ce-

inundo.

[

hi combure-

licet expiationibus,

Buoadufque venire

? prap/.vel'(g, ) Per

52. 4dnte matutinum.) Idf.efï:, dilu-

*

jut ad ciae

quem confultus Dominus refponderet,

culo.

2- PM]- 29'

*

Menfi: Casleu. ) Qui no firo Novem-

f

quid illis effet faciendum : nam ora-

culum Domini ex arca jam pridem

bri refpondet ,

L: & partim. Decem-

17 tnqum :

bri.

nullum crat. Vide iïlfra cap. I4- n.

I

Centeþ'mi qu;za'r:zge/imz" aclavi ;mni.)

] immundis

g

9. SBt äcce;;erunt dapsdes integros. )

Itaque tre. fluxerant anni, ex quo &-

; ili fuerat

Laàpides impolitos, quos ferrum non

dificavit Rex 4ntiechus idolum dejb/a-

Konis fupra

tjoxis [wper altare Dei ; id emum fa-

tetigit , juxta legem. Exod. cap. 20.

25-

C&um eft anno centefimo quadrsgeü-

?

pra;'////m-ï

^

Secundum ;,[h!d; äu;d feit prius. )

mo quinto , ut fupra dicitur cap. I-

WZ*I f

&i

Quale illud tuit , quod a IMloyfe fa

n. 57. 5Sed obftare videtur , quod l. 2.

muntà M

cap. IO- n. 3. ubi eadem hi(toria nar-

m UT UPM U TU

&um defcribitur Exxod. cav. 38. I.

:We j qulo

INam peuuria przfens poft immenfas

ratur, dicitur purgationem templi £a-

g 1digo

clades , & valtirates, 5alomonis ma-

(&ain poff Lzennitn.. Dicendum propha-

nationém templi per facrificia oblata

gnificentiam non admittebat , quam

,g[)ides "

etiam ob caufam unius candelaóri, &

idolo exiftenti fuper altare holocau-

füerat 9

unius menfz panum fit mentio , que

ftorim triennium tenuiiie , ut dicitur

ufius i

dena fecerat Salomon 2. Par

cap. 1. lib. i. eitato- Cum vero di-

:

ATS 7 g.

3

Cu[n cett

ita Serar. & Salian.

citür cap. Io. lib. 2. biennium duraf-

48- 4Edi/cuverunt. [anila. ) Partes

fe, i'ntelligitur;fub jude Pontificatu ;

r rl

«

:, iü quox ,

Xl',Biþg. &un Com. Menoch. Toz. V.

354

LIBRIL MACHABEORUM

$4. Secundum. tempus, & fecundum diem, in quavconta-—

j

minaverunt illud gentes , in ipfa renovatum eft in caniüci

z.

87&

f líra

Cytharis, & cinyris, & in cymbalis.

fuis, 2

55. Et cecidit omnis populus in faciem , & adoraverunt,

ma (die

& benedixerunt in coelum eum, qui profperavit eis.

Éo. ]

56. Et fecerunt dedicationem altaris diebus oCto, &

obtule-

runt holocaufta cum laetitia, & facrificium falutaris, & laudis.

Circuit

Gentes

37. Et ornaverunt faciem templi coronis aureis, & fcutu-

lis: & dedicaverunt

éi. ]

portas &*pa&ophoria, & impofuerqnt

nivit e

eis januas.

f

muniti

58. Etfa&ta eft lzetitia in

popuïo' mägnfæ valde ,& aveïfuxï;

eft opprobrium Gentium.

439 * Et

nam eo loco facer textus pecaliarir.ef

crificia pacifica, quz in actionem gra-

agit de rebus geftis Jud« ; itaque &

tiarum offerebantur.

u

!

tempus quo illa gefta funt , adipfum

37- Ornaverunt faciem templi coronis-

udam referendum videtur. 1ta Sera.

aureis. ) Coronare templa non eft a-

rius , & Salianus, alii aliter apud' eof-

liud , quam facta fronde illa conte-

dem fufe de hoc difputantes.

gere , & ve(tire.

Dicuntir coronz

54. Secundum tempus 0 /äcunduw

aureg, quia bra&teolis aureis frondes

diem,€c.) Quo tempore , & quo die

ille afperfez erant, vel quia'inter

prophanatum fuerat , eadem die in-

frondes, ut etiamnum fit, auri ftri-

flauratum eft, nimirum vige(ima

dentis folia pendebant , vel quid (i-

mile.

Vide Carolum Pafchalium. de

quinta Menfis Casleu.

Vide fupra

cap. I. n. 57. & 62.

Coronis libro 4. cap. I9.

In cytharzs , 65 eiyris. ) Hoc loco

Sentulis. ) Rex Salomon aurea fcu-

f

cytharg a cinyris diftinguuntur, fed

ta templo affixerat 5. Regum 10. Ro-

2. Paralipomen. 29.-25. ubi noftra

boam pro illis erea , ibidem cap. 14.

vulgata habet zz cyrbarzs, Grgcus tex-

Hi noftri neque fcuta , neque xrea,

ib illig Á

tus habet £» xnveaug , i2 cyniris & hu-

fed fcutula quidem, fed tamen au-

loneft.t

T65, tt

jus libri. . Machabzorum , cap. I3.

rea. -[ta Serarius ; verum quia fcuta

SI. cytharas cum cinyris copulavit

Salamonis, & Roboam in domo fal-

ls f

nofter interpres , cum Grece tantum

tus Libani, aut *in regio armamenta-

rio fervata dicuntur, nec adhibita ad

$9.

legamus £y wnieaig) i2 cizyris. 1- Reg.

HOC £

IO. n. 5. & 2. Regum. 6. 5. ubi no-

ornandum templum , fed potius ad

RD

ftra vulgata habet iz cizbaris , Grecus

cohoneftandam .pompam Regis ad

üm, &

textus legit &y xovecié. — Itaque hsc

templum procedentis ; crediderim fcu-

6V Er

inftrumenta mufica admodum fimilia

dentia in facie tem

tula hzc tuiffe ornamenta aliqua pen-

videntur fuiffe inter fe , & fortaffe

pli fcuti forïnam

ffc)"þ

fola magnitudine , & fidium numero

habentia , & deaurata.

1 at

inter fe diftincta, ut apud nos ea, que

À

Dedicaverunt.) Legitimis fan&ifi-

I$ gf

vocamus, vwiole , e violimt.

cationibus, & benedictionibus,

55. Profperavvit eis. ) Profpera om-

S8- 4dver[um cfl opprobrium gentium.

Culodia

nia illis dedit.

[

Sublatum eft dedecus a gentibus in.

61. I

uflum rebus facris, & temglo, quod

milites

86. Sg/utis, & laudis. ) Id eft , fa-

CAPUT IV'.k

355

ond-

ds &

$9. * Et ftatuit Judas, & fratres ejus, & univerfa Eccle-f]oam

fia lífrael, ut agatur dies dedicationis altaris in temporibus 1922

fuis, ab annoin annum, per dies octo, a quinta, & vigefi-

"Unl,

W

ma die menfis Casleu, cum laetitia, & gaudio.

: 6o. Et sedificaverunt in tempore illo montem Sion, & pe

bïuleQ

audis,

circuitum muros altos, & turres firmas, nequando venirent

[cutu«

Gentes, & conculcarent eum, ficut antea fecerunt.

Jerunt

61. Et collocavit illic exercium, ut fervarent eum, & mu-

nivit eum ad cuftodiendam Bethfuram , ut haberet populus

eþfum

munitionem contra faciem Idumææ.

J

—À

em gra-

; cirintt

net &

contee

cotong

fmndes'

3 t

Jri Rri-

qa;id f

ium de

Yy2^

C A-

reà fct

[s

SOUSPUORUN

jo.

:4Pv 14'

àab illis idololatrico cultu fuerat de-

tbfuram. ) "Textus Grzcus ainbiguus

honeftatum.

V«l ita funt reftitute

eft, an Bethfura munita fit ad cufto-

jef at*

res, ut non auderent amplius Genti-

diam loci fancti , an . exercitus ; qui

ja fcoti

les fidci populo infultare.

juxta temxlum

ofitus erat, tam tein-

mo fil

plum , quam

[

ethfuram cuftodiret.

$9. Ur agatur dics dedicationis, 6T E

metá»

P

Hoc feftum appellabant Enceznia Jo-

Utrumque verum eft, fibi enim mu-

bita ad

an. Io. 22. id eft , inftaurationis fe-

tüas operas przftare poterant: prior

nug 2

tamen fenfus videtur. convenientior ,

ftum , & renovationis.

quam fecutus Vatablus ita vertit: Co-

jUiS [

60.. JEdsffcaveruns .

montem Siom,

rim fcu

pias ibxdem prefidis caufa collecaverunz,

££7.) lemplumin Monte Moria, cui

eidemque tueudo Bethfuram , «t praft-

lua Pen

a dextera, levaque imminebant Sion

diuma baberez populus aduerfus Idumtam,

jormám

& Acra montes , in quibus h« tur-

Berb[uram.) Eftlocus Judes mu-

fan&ffï'

res zdificate intelliguntur ad templi

nitiffimus, quinque ftadiis Hierofoly-

cuítodiam.

ma diftans , ut patet ]

..

J

n. 5

&

-gb. 2. cap. II.

,471!/'147":)

61. Exercitum. )

(I'd eft, prafidiarios

3

. Coztra

us 1f«

inilites.

farirem Idumes.) Unde ho-

, 00

Et nfv enm d cuflodiendam Bej-

ftes pleruznguc ]udsam invadebant.

355

LIBRI I. MACHABJEORUM

5

d

CAPUT V.

6 E

(ipopu

Pewuf 1 cïudas þlummas Gentes ]ïmtzmas obfel]ofque. Galaadi-

LE

ias, C? Galileos ipfe una cum fratre Simone liberat , €? devitto

confp

E

Jemel, atque iterum Timotbeo , captaque, civitate »prmn, que

tranfitum ipfi præbere noluemt

€? omni ma[culo ipfius inter-

in !

o

empto , tandem integro numero lætz reveriuntur in monitem Sion

fus Ira

ad Jacrificandum . Domino : interea | qui relicli fuerant. duces . in

Tugerur

Sterulalem ,. dum contra. S'ude preceptum pugnant adver[us Gen-

1o.

Tes, caduntur: udas vero percutit Chebron , & zdzotum,

te5

fubverf 7s ipfarum f mulacbris,

nos auf

.

T fa&um eft, ut audierunt Gentes in C1rcu1tu., quia zedi-

"R

Coniu?

ficatum eft altare, & fan&uarlum ficut prius, iratae funt

)

valde:

L

12

Cecidi

2. Et cogltabant tollere genus Jacob, qu1 erant inter eos,

& cceperunt occidere de populo, & perfequi.

V

terfett

st

3. Et debellabat Judas filios Ffau in Idumsea, & eos ; qu1

in

erant in Ardbathane, quia; circumfedebant Ifraelit a$, & per-

AL

cuffit eos plaga magna.

l4 f

4. Et recordatus eft malitiam Hllorum Bean, qui erant po-

Tür

1t d.

-

ba x

pulo in laqueum &.in fcandalum , infidiantes ei in via.

s. Et conclufi fant ab eo in turribus, & applicuit ad eos,

15]

D. &

& anathematizavit eos, & incendit turres eorum igni, cum

omnibus, quiin eis erant..

T10$ Coi

6. Et

16 1

Cotver

2

Rant.) ld eft, habitabant.

Fortaffe ab

urbe Bean Amorrhæo-

rum , cujus mentio Num. 32.

5. di&i

qu

ER orabardae: ) Acrabata

func Beamtæ

( inquit Adrichomius in defcriptione

dimidis tribus Manaffis juxta Jorda-

&C LE

nem n.4.) urbs una ex undecim Ju-

In laqueum, 6c.) Quomodo effent

Cdere

daz toparchiis , forte tertia , a

ua

Judsis in.laqueum , & fcandalum fta-

tim explicatur, cum dicitur ,j mfa'z-

$ G

Acrabatena,feu Acrabitena toparchia,

Antes c'l £m "Uf«

L

[n W

& regio nomen habet.; terminus eft

Ut i

Samarie , quemadmodum & Hiero-

Anatbematizavit ) Penitus de-

Qïdire

pnymus in locis Hebraicis confinium

ftruxit , ut deftructa eft Jericho a Jo-

Amorrhzorum Acrabatane VOCdrl do-

fue , qui fic de illa militibus fuis pra-

t f l

d

cet.

Ceplt ff* cvitas . hsc anatbema , 65

pida j

4 Hlicuh ldR .) Qui fint fi'ii Bean

amma qu& im ea funt Domino , lofüe

$. ]

obfcurum eft, cum hoc tantum loco

17. Hebrei anathema p293r) Cée-

eorum fmem;m fit in facris Literis.

rem vocant ,"id. eft occifionom , per-

Gd Wl

L

Jofephus ifignificat fuifie, Idumzos.

dmoncm , exciflonem , dev$tionem,

-

m ol

RE

CAPUT NV.

357

6. Et tranfivit ad filios Ammon,;, & mvemt manum fortem,

4ttl

&populum 'copiofum, & Timotheum ducem ipforum:

7. Et commifit cum .eis przelia multa, & contriti funt - ia

(

confpettu eorum, & percuffit eos:

(l

.8. Et cepit Gazer c1v1tatem, & ühas ejus, & reverfus eft

fifof«

in Judaeam.

Sun

.9. Et congregatæ funt gente*;, quae funt in Galaad, adver-

u

fus Ifraelitas, qui erant ia finibus eorum, ut tollerent €05, &

fugerunt in Datheman munitionem.

G

10. Et miferunt litteras ad Judam, & fratres e]us, dicen-

1

tes: Congregatee fünt adverfum nos gentes per c1rcu1tum, ut

nos auferant

II. Et parant venire, & occupare mumtlonem, in quam

d

fün

confugimus, &: limotheus eft dux exerci:us eorum.

P2. Nune ergo venl,

. & eripe nos de manibus eorum, qu1a

cecidit multitudo de nobls

[ 605

Í

Et omnes fratres noftri, qui erant in locis Tubin, ín-

terfe&i funt:

& captivas duxerunt uxores eorum, & natos,

T

& fpolia, & peremerunt illic fere mille viros.

u-

14. Et adhuc epiftolze legebantur , & ecce alii nuntii vene-

runt de Galiloa confmfï]s tumms, nuntlantes fecundum ver-

it o

ba hzc:

1s. Dicentes convemfï'e adverfum fe a Ptolemalda1 & Ty-

| e05,

ro, & Sidone: & repleta eít. omnis Gahlæa ahemgems, ut

cum

nos confumant-

16. Utaudivit autem Tudas, & populus, fermones iítos,

M

convenit ecclefia magna cogitare: quid facerent fratribus fuis,

*

ttgo*

qui m )Zï'lbu atione erant, & expugnabantur ab eis.

[

^le

Tvg

17. Dixit-

özc a radice —53H Charam , qus oc-

. Inlosis Tubin. ) In Gr&co eft,

cidere

wmfïca:

& fro:g lwe/s , im lecis Tobia , Vlde

! efent

dicta infra n. 25.

jun fiz-

"9. Gartr: )In textu Greco eft7a£7e

m/ïdl

de quo Jofue cap. 13. n. 24. & vide-

Spoíza.) A'noowsudsq» fuppellectilem,

tur diftincta a Gazer , que eft cis

Iq. Secundum verba bec. ) ld git,

Jordanem in tribu I£phraim , cum ]a-

fimilia ; vel potius dicentes , & nune

s d

zer fit in tribu Gad.

tiintes, que fequuntur.

03J

Elias djus. ) Id ePc VICOS - fïve op-

. 16. Eecclefra, ) 1d eft,. concio , (ïve

p pl'æ

pida Jazer fubjecta.

conventus populi.

7416

9. Dathemaz. ) KErat in monte

Cegitare,) Id elt, confultare.

,Jofte

Galaad, inter Bofor, &

« üt-

& Mafpha.

Expugæ464ntur ) Id eft , oppugna-

I2. Cecidir multitudo de nob;s.) Mul-

bantur ; nám in Gr&co e& y WOAf«

N

ti e nofjris ab hoftibus cxfi func.!

[ el—LäFOl-

(onettdy

LA

358

LIBRIL MACHABEORUM

41

17. Dixitque Tudas Simoni fratri fuo : Elige tibi viros, &

Sofor-

vade, & libera fratres tuos in Galilaea:

: ego' autem , & frater

mateul

meus Tonathas ibimus in Galaaditim.

D

füccent

18. Et reliquit Jofephum filium Zacharise,

& Azariam, du-

29 ]

ces populi, cum refiduo exercitu in Judzsea ad cuftodiam :

tionem

.i9. Et precepitillis , dicens: Praeftote populo huic: &

:

30. !

nolite bellum com

;

mittere adverfum gentes , donec rever-

Ce pop

tamur.

:

ls, &

2o. Ét partiti funt Simoni viri tria millia, ut iret

T Gali-

pugnar

leam: Judee autem o£&to millia in Galaaditim,

*

*

L]

or. Ét abiit Simon in Galilaeam, & commi

fit praelia mþul'tqa

j ]

ditad.

cum gentibus, & contritae funt gentes & facie ejus , & perfe-

3. ]

cutus eft eos ufque ad portam

velirs

22. Ptolemaidis: & ceciderunt

de gentibus fere tria millia

;

virorum , & accepit fpolia eorum.

3

tübis,

253. Et affumpfit eos, qui erant in Galileea, & in Arbatis,

cum uxoribus, & natis, & omnibus qua erant illis, &adf

$

& reft

duxitin Judaeam cum leetitia magna.

[

& ceci

24. Et Judas Machabzeus, & Jona

thas frater ejtäs tranfie-

runt Jordanem, & abierunt viam trium dierum per defertum.

.

.

Eam, :

45. Et occürrerunt e!

s Nabathaei, & fufceperunt eos paci-

&f

W

fice, & narraverunt eis -ömnia? quae acciderant fratribus au-

rum in Galaaditie,

*

26. Et quia multi ex e1

S cofnpreli'enü funt in Barafa, & Bo-

Tej

^^

AU

for, & in Alimis, & in Gafphor, & Mageth, & Carnaim: hze

tüm a

omnes civitates munitae, & magnee.

l

ditidis tenentur 'comf-

27. Sed & in caeteris Civitatibus Galaa

prehen

.

i, & in craftinum conflituerunt admovere exercitum

civitati

na die.

bus his, & comprþhendere, &,toller—ej eos in u

$

"

M

Bofor

tur defertum, five folitudo Bofor ab

25. ]

- Qo. Partiti funt. ) Paffive fumïtur,'

dïl erai

in Graco enim eft , £useio30oc.

hac civitate ; q

uz illic fita eft. Jo-

*5

23. -f[umapfft e05 , qui erant in Ga-

fue 200 þ8' & QI. $

M

lilsa, &c.) Ejos inde abducunt, ut re-

25. Nabutbesi. ) Populi Arabiz, qui

anotiores fint, & aipericulo tutiores.

etiam dicuntur NNabatheni , & INaba-

H llt : [

E inArbatis.) Qum fint Arbata

thzi , & Tubianzi.

Vide Adricho-

"

AQ/

mium in defcriptione dimidiz partis

L

q u

mon fatis conftat: apparet tamen effe

Cagypy

oppidum , aut regiunculam Galilzeg,

Mianaffe ultra Jordanem n. 12.

inde fortaífe oriundus fuit Abialbon

26. Comnprebenfr.) id eft, caEti,vel

.1115, 5

Axbathites , unus de fortibus David

conclufi , fcilicet ne poflint exire,

tur &0g

2. Reg. 23. 31-

.Q7. Conflituerunt admovere excrcis

eluft t

49um. ) Nimirum hoftes JudsOrum.

tuliffe

24. Per defert ..

) Quod appella-

E

CAPUT V

359

28 Et convertit Judas, & exercitus ejus viam in defertum

N

Tat

Bofor repente, & occupavit civitatem: & occidit omnem

mafculum in ore gladii, & accepit omnla fpolla eorum, &

y i

fuccendit eam igni.-

29 Et fürrexerunt 1nde no&e ; & ibant ufque ad munl-

&

tionem.

30. Kt fa&um eft di luculo, cum -elevaffent oculos fuos, ec-

CVT

ce populus multüs, cujus non erat numerus, portantes íca-

las, & machinas, ut comprehenderent munitionem , & ex-

Gili-

pugnarent eos. —

31. Et vidit TJudas, quia coepit bellum , clamor belli afcen—

nul

erfee

dit ad coelum ficut tuba, & clamor magnus .de civitate:

32. Et dixit exercitui fuo; Pugnate hodle pro fratribus

nillia

veltris:

33. Et venit tribus ordinibus poft eos, & exclamaverunt

tubis, & clamaverunt in oratione.

ydli

quia Machabzeus eft,

tl

34. Et cognoverunt cafcra Timothei ,

& refugerunt a facie ejus ,

percufï'erunt eos plaga magna,

& cec1derunt ex eis in die illa fere oCto miilia virorum.

qftee

35. Et divertit Judas in Mafpha, & expugnavit ) & cepit

tUrT.

eam, & occidit omnem maículum ejus, & fumpfit fpolia ejus,

p

& fuccendit eam igni.

a

56. Inde perrexit, & cepit Casbon, & Mageth, & Bofor,

& reliquas civitates Galaaditidis.

Bo

hd

47. Poft heec autem verba congregavit "Timotheus exerci-

tum ahum, & caftra pofuit contra Raphum trans torrentem.

nom,

48. Et

NTRCSS EO

tuim

jie.

99. Oceupavit eivitatem. ) Scilicet

randum divinum auxilium , , & acuen-

Bofor.

dos animos in przlium,

j

29. Munitionem. )Smlïcet in qua]u-

. Ordinibus.) Scilicet mlllcum di-

r à

dæl erant conclufi, Datheman.

fpo itis per diverfa loca.

)

. Eos- ) Scilicet qui intus erant.

Poff eos. ) Scilicet hoftes Judæo-

1 Clamor bell; aj 'cezdit. ad cælum

rum,.

7 qu

fcut tuba. )In Grzco eft x« 5 xeavfyn

C!amavemnt ám oratione. ) Scilicet

Vabie

TüGc "0A6GG avn,ïn zlg v0» Sgay0» c'G-

orantes . D'eum , & ad illum claman-

icho

auy£i x2 Qæmq psyx)vq , id eft, &

tes ; ut propitius adeffet, & Dei no«

clamor cruitatis. alcendit i cælum, ta-

men Adonai ingeminantes , vel fa-

gami

baoth, vel q'id fimile.

bis, E5 voce magna. ltaque ügmfïca-

"0

P[,ïei

tur eos P] qu intra mumclonem con-

3

Traus torremntfem. ) Eum A-

clufi erant clamerem ad celum ex-

drichomius in tribu Gàd. n. 23. pu-

;Llft

tuluil'e » & tubis infonuiffe ad implo-

tat effe ]aboc , v&l [eboc ; quo divi-

fll»

-

s

"

r a

-

-*

I aR

560

LISRIT 'MAR—(IJ"EW-I.,AB,A«: OKR/.UXM

48. Et mifit Judas fp'ecülari exercitum ; & renuntiaverunt

ingref

€i; dicentes: Quia convenerunt ad eum omnes$ gentes,

dextra

.in. circuitu noftro fupt, exercitus multus nimis:

s

g, i

29. Et Arabas conduxerunt in auxilium fibi, & caftra po-

portas |

füerunt trans torreh.em, parati ad te venire in preelium. Ft

4 ]

abiit Judas obviam illis.

L

terram

*40. Et ait "imotheus pri

nci.pibuks.'fäQXe'röitUS' fui: : Cum ap-

fibimüs

.propinquaverit Jadas, & exercitus ejus ad torrentem aquea:

4 E

fi tranfierit ad nos prior, non pot:er

ïmus fufti,nerex eqm: (äuia

unuaqu

potens poterit adverfum nos.

«o. E

AT. Si vero timuerit tranfi

re,.& pofuerit caftra eextra flu-

1lam t

3

3nen, transferemus ad eos: & poterimus adverfus illum.

Qu:

42. Ut autem appropinquavit Judas adtorren:em aquee, fta-

g. I

tuit fcribas populi fecus torrentem, & mandavit eis, dicens:

dicayit

Neminem hominum reliqueritis: fed veniant o

X

4mnes in prae-

vitatem

lium.

jl

43. Et transfretavit ad illo

s prior, & omnis populus pb&

eum, & contritze funt omnes gentes a (acie eorum , & pro-

faci;m

15l

jecerunt arma fua , & fugerulnt' adfanum, quod erat in Car-

pulum

naim.

:

$ i

44 Et occup

avit ipfam civitatem, & fanum fuccendit igni

& obhy

cum omnibus , queeerant in Ipfo: & oppreffa eft Carnaim, &

Ievert

non potuit fuftinere contra faciem Judee. -

litas, qui erant in

8 i

4s. Et congregavit Judas univerfosTfrae

Galaad

Galaaditide, a minimo, ufque ad maximum, & uxores eo-

lais

rüm, & natos, &

$,

exercitum magnum Valdgj gtfvenirentxin

terram Juda.

*

9

TAre—.

na in

Ts

| 46. Et y/ener*u

nt 'ufciue Ephrc.n,',& haec civitas mag

in-

— ——

Qifferun

nius p

debatnr tribus Gad a tribu Manaffe

43 Tran fretavit.) Vorrentém tranf-

:

trans Jordanem , Jofue 12. 2. D«ut.

mifit.

V 4l

3. 16. féd Raphon pratermifit , quam.

45. Congregavit. ) Sive ut tutio

:

l ü, g

effent ab hoftibus; five ut .a pericu-

I(gy &

urbem £uifle Jofephus affirmat lib. 12.

à

4 I

cap. I2.

lo amittende religionis removeren-

40- Si tranff

ferir ad moi prior. ) Si-

tur; five ut terram Juda cladibus de-

ittt

3nile omen captavit Jonathas 1. Reg-

fol«tam £requentem redderet.

$t

46. Ufgue Ephron. ) E,A Ephron trans

777

14. g. vide ibt notata.

Poreus poterit. ) ld cft , prevale-

Jordanem civitas mucita, cujas imen-

& ]

bit.

tio habetur intra lib. 2

C'd.p. I2..fn.

vel aj

42. Seribas p—apu/i. ) Qui fcilicec de-

27. & 2. Paral. 13. 19.. Neque eft ea-

ri erteJ

dem cum Éphrem., de qua Joan. r11.

Valire.

fcriptos habebant milites , & tribu-

mi militum eránt , vel centuriones.

54 & hoc. lib. cap. IT. 34- Ngum;ut ait

ET

/

m

UO PU V

"6];

ertnt

mzrefïu pofita: munita valde,

& non erat declinare àb ea

que

dextra vel finiftra, fed per medlam iter erat.

-

i p0

4T. EtlnclLlfe,runt fe, qui erant in civitate, &obihuxerunt

po1tas lapidibus: & mifit ad eos Judas Verbls pacificis ,

j

48. Dicens: Tranfeamus per terram veftram, ut eamus in

terram noüram & nemo vobis nocebit:

tantum pedlbus tran:

d a)

fxblmus ; & nolebant eis aperire.

jue

49. Et praecepit Judas preedicare in caüms, ut applicaret

quia

unufquifque in quo erat loco.

.50. Et applicuerunt fe viri virtutis: & oppugnavit civitatem

à lu

111am

tota die, & tota no&e, & tradlta eft civitas in manu

ejus :

Y

l"

I

[]

Et peremerunt omnem mafculum in ore gladu, & era-

CQ

dicavit eam , & accepit ípolia eJus, & tranfivit per totam ci-

p

vitatem fuper interfectos.

$2. Et tranfgreffi funt. Jordanem in campo magno, contra

poit

faciem Bethfan.

po-

$3. Et erat Judas congregans e*(tremos, & exhortabatur po-

(

pulum per totam viam , donec venirent in terram Juda:

:$4. Et afcenderunt in montem Sion cum lstitia; & gaudio,

igni

& obtulerunt holocaufta, quod nemo ex eis ce01d1Fet, donec

, &

reverterentur in pace. -

ss. Et in diebus, qu1bus erat Judas,. & Jonathas in terra

um

Galaad , & S1mon íÍrater ejus in Gahlæa contra faciem Ptole-

;&e

maldxs.

pc I

56 Au-

*

n2 n

"Toletus loco cit. $. Joan. annot. 19. -

fculis , qui fhrpem rnnoVarenc, ferro

N

differunt & fitu , & fcriptione , cum

fublatis.

unius principiu.a fit y 447 , alterlus

'82. Contra factem j Id eft, e re-

N

N Ale]m

gione, feu in confpe&u, vel prope.

4n iegreffe.) In tmnfïtu,

Berbfan.) Eam urbem locat Adri-

jtiores

Irer-erat.) Necellario faciendum.

chomius in tribu Iffachar , Scytho-

ercu

48. Pedibus. ) Quuafi dicat :

recta

polim dictam a Grzcis, ait TJofephus.

iter facientes , pec in aliud intenti.

yerenm

53. Congregaus extremos. ) Eos,qm

j d

49- Pradicare.) E.dici perpreconem.

cunctabanrur , vel pre ign: avia , vel

4ipplicarez. ) lYnvadexct.

pre infirmitate , nimiaque defatiga-

ytranf

50 Vz/z virtuti:. ) Viri exerutne,

tione.in poftremis h&rebant , urge-

; inel

vel Z»9eig àviceoc , idem eft, ac vi-

accideret.

bat, & colligebat, ne quid mali illis

p

ri fortes. italice dxcxmus, Huomznz di

'"Hoc eft, quod in (Jræco

J u

valorr

figmfïcanter dicitur., Fmievyayti» T8g

51« Eradicavit. eam,) Omnibus ma-

f)'Xa'TtZ(. »T«Ge

. IH

ZA

n,lMc

Bii* €um Com. Menecb. T.. FA

362

LI'BRI-L MACHABEORUM

nm &

/s6. Audivit Tofephus Zacharice filius, & Azarías prince

,PS

P.

cecdit:

virtutis, res bene geftas, & praelia, quae fatta fünt,

s7. Et dixit: Faciamus & ipfi nobis nomen, &eamus pu-

r u

gnare adverfus gentes, quze in circuitu noftro funt.

58. Et pree

j

'exercitu

cepit lhi-s-, qui erant in

*

f d0, & abieArun?

"

jamniam.

L

Ahiid

.. $9. Et exi

]

T

vit Gorgïää 'de *cix)itäf;ä 5 & v/iri* -eju;" Q(V)Abvliam E

t

dhnan;

in pugnam.

tidit jr

-

6o. Et fu

gati funt x!ofe.p-'ims", &-Azafiavs üfque in*fih.es ]'u-

) ii

dzeze : & ceciderunt illo die de populo Ifrael ad duo mill

ia ViI»"i—,

& fa&ta eft plaga (1) magna in populo:

u i

du .

6r. Quia non audjerunt Jud

am, & fratrensk ejus,ïexiinïimans-

tes fortiter fe fatturos.

"

1100 i

62. Ipfi autem non erant de

'ieminþe virorum illOrfum , per

( (f

quos falus faCta eft in 1írae].

ficati Vfanttvalde. in confpe&tu omnis

63. Et viri Juda magni

Yfrael, & gentium omnium ubi audieba:ur nomen eorum.-

/

D

64. Et convenerunt ad eos faufta acclamantes.

65. Et exivit Judas, & fratres ejus; & expugnabant filios

T

Tsm

Efau, interra , que ad Auftrum eft, & percuifit Chebron,

& filiasejus: & muros ejus, & turres fuccendit igni in circuitu.

M

66. Et movit caítra, ut iret in terram

'alieþigenarutn d

t&, (

perambulabat Samariam.

tex M

facgerdötESJ in -bello', .durh volunt

67. In die illa ceciderunt

*

fortiter facere, dum fine confilio exeunt in praelium.

& nom

nigena-

Vilàte

63. Et declinavkit Judas i'n Azotum in terram alie

x

"

ruüm, |

decnimda

r

fot

In "&ulgam Edi. Zegitur : fuga magna.

$

56. " gofephus Zacharta filius , äfc) f

amiia , quam Dom/inus eleg&r'at: $

G

De quibus fupra hoc eodem cap. n.

1

t

tingeret.

ut per illam falus fideli popglo Con-

57. Facia;;g:u zolir nomem. ) .Pare-

['4&4 f/?» k

) Faciända erat.

xnus nobis famam , nomen noftrum

03 r Juda. - di Graco eft ,.

6j.

inclytum faciamus.

E

dyig V'édug , at ol dv pol obri , id

qmäz

eft, Vir Tudas , &' fratres ejus

^

58 Aerant Tamnt

am. ) Civitas

ISU

eft maritima in tribu Dan , quam

. 65. Ghebren. ) Urbs eft in monta-

Adrichomius propeé Joppen collocat.

nis Judez , quam hoc tempo

:

re þene-

"

B

Hanc urbemjtenebat Gorgiás , quem

bant Idumzi.

dfCitm

65.':Alienigemzr*üm. ) Philifthezo«

U. n

Seriptura lib. 1. c. 8. n. 9. bellifcien-

[]

rum.

tiffimum appellat.

"

62. Nom erant de famine virorum il-

767. Sacerdotes. ) Scilicet fofephus

OE

*

j

larum.?) Non eragt ex Machab&orum

-

& Azarias; de qu-i—qbus n. 56.

(QCABRUT V£5 & VI.

363

dtps

rum, & diruit aras eorum, & fculpuha, deorum ipforum fuc-

cenditigni: & cepit prha c1v1tatum, &rpverfus eft in ter-

8

vam ]uda.

'etunt

CAPUT 'VI

Hh

Antiochus repulfus ab opulenta civitete. Elymaide venit in Balfy-

lonem ; ubi auditis infortuniis, que fui in Sf'udaa pa[fi erant, in-

es Iu

cidit pre triflitia in mortis languorem , confitens boc fibi contzgz]e

l Vlïl

ob impietatem , quam in. S'udaos exerctierat : quo.ibi mortuo , C&

guda arcem Serufalem. obfidente , Jucce[Jor - ejus filius Antzochus,

Mif

di&us Eupator , congregato ad*verfus Sfudam potentiffno exercitu

non poiuit eum "oincere : €? Eleamar, occifo ingenti elepbante, ab

) per

-eo oppreffus interiit ;

Rex autem oppugnans SferuJalem revocatur

à Lyf 4 /ed pof? juratam pacem mon [orvat .

Vs

- jusjurandum.,.

T rex Antiochus perambulabat fuperlores reglones, &

US

E

audivit effe civitatem Elymaidem in Perfide noblhfï -

mam & copiofam in argento , & auro,

bron,

w

'cuttu.

.. 'Templumque in ea locuples valde' & illic velamma au-

:rea, & loricee, & ícuta , qua rehqmt Alexander Philippi

m)&

réx Macedo , qui regnavit primus in Graecia,

4. Et vcnit, & quaerebat capere civitatem, &deprædau eam:

volunt

& non potuit, quoniam innotuit fermo his, qu1 erant in ci-

vxtate

1gena-

üffly

. Et infurrexerunt in præhum, & fugit mde & abnt cum

trlftltla magna, & reverfus eft in Babyloniam.

s. Et venit, qui nuntiaret ei in Pelüde quxa fugata funt

5061'(",

caftra, quæ erant m terra Juda :

[o 01

Z2

6Et

68 lm Jzotu;m. ) tQue erat una ex

' dicicur voïuxffe capere civitatem ,

at

;C&!

quinque fatrapns Philifihzorum.

lib. 2. cap. g. n. 2. dicitur, mgreiï'us

Ji94

E

Perfepolim.

Fieri poteft , ut' Prin-

Nï!ll'pw::ares regwner ) Scilicet Afiæ,

quz erant ultra Eupbratem.

ceps a!xquxs fit in civitate, nec tamen

qont

Elymatdezs.) Qu etiam Perfepolis

illa potiatur, quod Antioho contigit.

" teti

dicitur , ut infra vocatur lib. 2. cap.

4. Reverfus effl. ) . In Graco eft,

n. O.

awog;»s Lai.. wf reverreretur , neque

Q. Vilamina atrea. ) Ve&es]mxhta-

enii pervenit in Babylonem , cum

ifigoe

res auco graves.

dicatur intra lib. 2. cap. 9. n. 29. Pe-

fools

3« Suarciat e. p.ve civitatem-) Hinc

vegre $n montibus wita juntius.

u UA iA

LIBRIEJY.

MACHAB/EORUM

364

u F

"6; Et qma abi't Lyfias cum virtute forti in primis , "& fuga-

tus eft. a /acie Judæorum & invaluerunt armis, & viribus,

iuit eu

& fpoliis maltis, qüce ceperun: de caftris, quae exciderunt:

1s.]

adduce

7. Et quia dirmerunt abominationem quam sedificaverat fu-

per altare, quod erat in Jerufalem, & fan&tificationem, ficut

gnuet.

16 I

.prius, c1rcumdederunt muris excelfis, fed & Bethfuram civi-

tatem fuam.

quadra

8. Et fattum eft, ut audivit rex fermones 1&05, expavü

ni

.& commotus eit valde: & decidit in le&um, & incidit in

füituit r

Centem

languoaem, pra triftitia, quia non faétum eft ei,

flicut: do-

gitabat,

19 f

9. Et erat illic per dies multos; quia renovata eft in eo

San&boi

Gen

triftitia magna, & arbitratus.eft fe mori.

Io. Et vocavit omnes amicos fuos, & dixit Jll]s- Rece[ïit

1. ]

verfum

fomnus ab oculis mels, & conmdl, & corrui corde pra fol-

licitudine.

20. ]

II. Et dixi in corde meo: In quantam trlbulatxonem deve-

Ino qu

q(n jucun-

1. |

, &in quos flu&tus triftitie, in qua nünc fum;

dus eram, & dile&us in poteftate mea!

Jünxer

22

12. Nunc vero reminifcor malorum, quae feci in Jerufa-

falem, unde & abftuli omnia fpolia aurea, & argentea, quae

Wdlc

erant in ea, & mifi auferre habitantes Judeeam fine cauía,

2

13. Cognovi ergo, quiapropterea invenerunt memalalfta'

Cpts.

"& ecce pereo triftitia magna in terra ahena

14 Ft

at Ra

qui f

»o

6. Virtute. ) Soxeicitu.

fcelerum, & preguftatione imminen-

Tant, &

Abominationem. ) Idolu n.

tium tormentorum,.

Deg

lerü

Arbitratus eft [e smori. ) Sufpicatus

Civitatem:. fuam. ) ld e(t, Antio-

eft hunc morbum fibx lethalem. fo-

ipftm ;

chi , quam fcilicet antea lpfe occu-

Is d

p avit.

re.

Quod-h

9. Commorus.) Id eft, turbatus.

IO. Corrus corde pra. follicitudine. )

Velet

lacidit im lamgmorem pra trifliia. )

Concidi animo, & magna triftitia, &

limi

Dum languoris "caufa hic affertur tri-

folllcxtudme premor.

IY

ftitia, non excluditur altera plaga, &

. feemdus) ld eft, Iztus, Gre-

ce xcms ; benignus, feu bonus, fcx-

W

!

. dolorum dxvmlcus me&nrurn $ quo-

em

rum mentio lib.

- Cap- 9. n.

licet felix, vel letus.

m

9. Br erat . il/ic. ) In lecto, cui me-

I poteffste mea. ) Dommacmne,

Ej

i

dio in itinere affixus efít ; nec enim

Grzce ££ovoita.

ltd el

jactationem ferre poterat, & iter pro-

I2. 4uferre, ) Delere, Gragce ££2225

&t ice

fequi Bahylonem verfus.

d. eft tollere.

fät, l

Renovata effim eo triflitia magga. )

Sine caufa. ). Caufam quidem ad-

Nimirüm ex confcientia admiflorum

miferant Judai, cur talia paferentur,

n

m

CAPUT VI

365

t füge-

