feratione corhmotï,

propter antiquam viri amicitiam , tollentes eum fecreto, ro-

tete

gabanttafferri carnes, quibus vefci ei licebat , ut fimularetur

manducaffe, ficut rex imperaverat, de facrificii carnibus.

ippo)

22. Ut, hoc fat&to, a morte liberaretur, & propter vete-

o

rem viri amicitiam, hanc in eo faciebant humanitatem.

nt

quæ

14. Nonm enim ffcut im aliss nationi-

moribus fuis uti, & ad exitium tendere.

£us , €c. ) In Grzco eft , ut vertit

I8. Igezur Eleazarus, Gc.) Fuit Ej-

i ge-

Flaminius.

Non enim [fcut 65 im aliis

leazarus facerdos, & divinarum Lite-

zationtbus, Dominus batienter. expetlat,

rarum fcientia valde infignis; hocenim

[eti

donec eos cum . ad plenitudinem peccato-

fienificat, quod hic dicitur fuiffe de

3HCii

vum deveneriut, puntat , :ta , O nobis

primoribus (cribarum , ut teftatur Jo-

ffatust , ne. peccatis noflris ad ffnem per-

fephus lib. de Machab. cap. 5. ubi di-

m ,

vgnientiän: , demum m nos vtndicet.

citur: r4» éugXpxu» vopaxóc , ld. eft. Te-

Propter quod nmunquam qzid'em a nobis

gifperitus,

si[ericordiam fuam: amovet: corripiens

19- Odibilem vwitam. ) uerà picsg

tenbe

vero (um calamitate, populum [uum mon

fBíoy , vitam cum fcelere, fed nofter in-

d

derelinqust : fententia eft, Dominum,

terpres legit uicsg. per jota, fenten-

üige

antequam Judzi eo fcelerum progre-

tia tamen eodem recidit, nam quifce-

lis«

diantur , ut extremo malo puniendi

lerate agunt, odio habentur.

4id

fint, minoribus & falutaribus penis

d fupplicium. ) Eni vó. " Evynavoy

geüi

eos corripere, ut a peccato abducan-

ad fufiuarium 5 baculis enim , & fu-

tur, quod mifericordie genus cum a-

ftibus pulfari , ruumav/teQ«i , dicitue

a

liis nagionibus non adhibet, quas finit

a Grecis.

Bibh cuza Com. Menoch, T. VA.

Mmm

458

LIBRIIL M-Af'cj HABEORUM

23 Atille cogitare ceepit setatis, ac fenc&tutis fuse emíi-

nentiam dignam, & ingenite mobilitatis canitiem, atque a

$ia

puero optimse converfationis attus , & fecundum fan&tze , &

fip

a Deo condita legis conftituta

, refpondit cito, dicens, pre-

T.

/2u

Cl

mitti fe velle in infermunm.

.

á

*

24. Non enim saetati no

firze dignum elt, *inquitä fingere $

ut multi adolefcentium, arbitran:es Eleazarum nonaginta an-

norum tranfiffe ad vitam alienigenarum:

T

Cnas.

25. Et ipfi propter meam fimulationem , & propter modi-

cum corruptibilis vitae tempus decipiantur; & per hoc macu-

2l

lam, atque execrationem meze feneCtuti conquiram.

rns. 6

MP

26. Nam, etíi in praefenti tempore fuppliciis hominum eri-

quam

piar, fed manum Oxnnipotentis;, nec vivus, nec defun&tus effu-

31

ä;lilfï]c

di q

27. Quamobrem fortiter vita ex

þedendo, fene&tute q»uid)e»m

r

ignus apparebo.

&a

28. Adolefcentibus autem exemplum forte relinquam, fi

prat

prompto animo, ac fortiter pro graviffimis, ac fan&iífimis le-

a

gibus honefta morte perfungar.

His di&is confeftim ad fup-

admo

plicium trahebatur.

Cum

29. Hi autem , qui eum ducebant , & paulo ante fuerant

tban

mitiores, in iram converfi funt propter fermones ab eo dictos,

lib

quos illi per arrogantiam prolatos arbitrabantur.

3o. Sed cum plagis perimeretur, ingemuit, & dixit: Do-

Citm

mine, qui habes fanCtam fcientiam , manifefte tu ícis, quia,

hÓ

cum a morte poffem liberari, duros corporisfuftineo dolores:

cebä

fecundum animam

vero propter timorem tuum libenter haec

1

patior.

Dore

31.

Et ifte quidem hoc modo vita deceffit , non folum ju-

Ü

venibus, fed & univerfze genti memoriam mortis fuae ad ex-

Pr0p

emplum virtutis, & fortitudinis derelinquens.

-

b

Oïeo

p

enag

$?

s

r TNNEM .

*

"n

"

CAPUT

pots

Ó C

23. Cenfiitut

4 ) Subihte]lige 4&4 I&m par eft fenem effe.

fOldbx

lefernum.) Sepulchrum.

30. Secundume animam. ) Animo, feu

07. Senedlute quidem dignüs.) Quac voluntate.

e

&*& &T at

459

QOA POUCTSO O VIE

T

quea

Septem fräifum, matrifque eorum ingentia : fortiffaneque tolerata

N

fupplicia, qued porcinis nolleut «efei carnibus: & quam con[lanter

m

regi ob Juam crudelitatem | offenderint. paratam 'e[fo damnatio-

perey

nem , C mater [uos filios fit exbortata.

1 d-

Ontigit autem , feptem fratres una cum matre fua ap-

1 C

prehenfos eompelli a rege edere contra fas carnes por-

modi«

Cinas, flagris, & taureis Cruciatos.

fnaQu«

2, Unus autem ex illis; qui erat primus, ficait: Quid quze-

ris, & quid vis diícere a nobis?

;

parati £umus mori magis,

m ert

quam patrias Dei leges proevaricari.

5 ef-

.3. Iratus itaque rex, juffit fartagines, & ollas seneas fuccen-

:

di: quibus ftatim fuccenfis ,

[uidem

— 4. juffiteij qui prior fuerat locutu

s, amputari. Lingüam:

& cute capitis abftratta, fummas quoque manus, & pedes ei

lm) ü

preícindi, cseteris ejus fratribus , & matre infpicientibus.

jis le

$. Et, cum jam per omnia inutilis fa&tus effet , juffit ignem

| füp«

admoveri, & adhuc fpirantem torreri in fartagine : in qua

cum diu cruciaretur , caeteri una cum matre invicem fe hor-

ueratt

tabantur mori fortiter,

didlos,

6. Dicentes: Dominus Deus afpiciet veritatem ; & confo-

labitur in nobis, * quemadmodum in proteftatione cantici de- ^7€"

t

LA

6

' Do-

claravit Moyfes: Etin fervis fuis confolabitur.

43

1. Mortuo itaque illo primo hoc modo , fequentem dedu-

| quià

lores:

cebant ad iludendum: &, cute capitis ejus cum capillis ab-

ÍtraCta, interrogabant, fi manducaret

r hat

prius, quam toto Cor-

pore per membra fingula puniretur.

[]

9. At ille, refpondens patria voce, dixit: Non faciam.

ym J

da«

Propter quod & ifte, fequenti loco, primi tormenta fufcepit:

[5.7

Mmm

o

9. Et

T* "J Laareis-) Sciïic&t, nervis.

dicta.

Sump&uih eþffc teftimonium ,

g. Sartagines , E$ ollas aueat. ) quOd hic citatur ex Deut. 32. 36. ubi

Oleo , vel pice , vel aqua fervente

tamen legimus, & iz feruzs futs mife-

rebitar , quia ex mifericordia ejus

plen ag.

Dici-

. Per omnia iiuzft"li:.-) Qui'pp*e' €or-

confolatio noflra proficifcitur.

pore mutilato , & cute detracta.-

tur etiam confolari Deus, five Ixti-

UT

tia affici in maxtyribus, id eft acce-

6. Confolabitur im nobis , tfc.) Con«

ptiffimam habere eorum fortitudinem,

folabitur nos. Vel confolabitur , id

& mortém.

j f

eít ze cïeabissur fumpta de hoftibus vin-

9. Seq:,enti lece, ) Secundo loco,

4^o

LIBRI II MACHABEORUM

9. Et in ultimo fpiritu conftitutus, ficait: Tu quidem, fce-

poré

lefüiffime, in praefenti vita nos perdis: fed Rex mundi de-

inD

fun&tos nos

41

pro fuis legibus in aternee vitae refurre&tione

fuícitabit.

t f

-Xo. Poft hunc tertius illuditur, & lin

feren

guam 'poüulatus cito

2

protulit, & manus conftanter extendit:

Ir. Et cum fiducia ait: E coelo ifta poffideo ; fed propter

neqi

T

Dei leges nunc hac ipfa defpicio quoniam ab ipfo me ea re-

cepturum fpero:

| ipfo erant , mirarentur adole-

tater

:12. ]ta ut rex, & qui cum

fcentis animum , quod tamquam nihilum duceret cruciatus.

i

eru

13. Et hoc ita. defuné&to: quartum vexabant fimiliter tor-

ipfos

*

^i

quentes ,

4

I4. Et, cum jam

effet ad mortem, fic ait: Potius eft ab ho-

proi

effe

minibus morti datos fpem expettare a Deo, iterum ab ipfo

refuícitandos: tibi enim refurreCtio ad vitam non erit.

al

1;. Et cum admoviífent quintum, vexabant eum.

patr

At ille.

refpiciens in eum, dixit:

bitu

16. Poteíftatem inter homines habens, cum fis corruptibilis,

1j

YoC

facis; quod vis: noli autem putare genus noftrum a Deo effe

derelictum.

,

f

lu

17. Tu autem patient

er fuftine, & videbis magnam p-o'te-

)l

Ttatem ipfius , qualiter te, & femen tuum torquebit.

Íosí

18. Poft hunc ducebant fextum, & is, mori incipiens, fie

ait: Noli fruftra errare: nos enim propter nofmetipfos haec

patimur, peccantes in Deum noftrum, & digna admiratione

fa€ta funt in. nobis.

2l

12. Tu autem ne exiítimes tibi impune futurum, quod con-

70

tra Deum pugnare tentaveris,

j

$

20. Supra modum autem mater mirabilis, & bonorum me-

iti i

moria digna, quze pereuntes feptem filios fub unius diei tem-

h

if

:

pore,

s

fii

II, E cale. ) ld eft, a Deä.

17. $ufézne.) Id eft, expecta.

14. Merti dates.) IMorti addictos,

Scmm.) ideü 3 HliOSO

(jüo

& illi jam proximos.

I8. Fru/lra. ) Sine caufa. Peccaztes

15. dz esm. ) Scilicet, in Regem.

t

16. Cum fis corruptibilis.) E ejus-

A'Mag'rdvov"rfg', fed in aliquibus codi-

cibus eft 5ucerovrs; cum peccaveri-

tem

mus.

f

dem particeps naturz cum iis, quos

tihi

crucias, quod te humanitatis admo-

Digna admiratione.) Id eft, gravia

nere deberet, & rationis, quam ali-

mala nobis evenerunt, qu« admira-

s

quando es redditurus Deo.

bilem Dei juftitiam oftendu g.

N

C A P /L] Pr :V[I-

45I

Mfte.

pore confþicie;ns, bono animo ferebat , propter fpem , quama

]| de-

in Deo habebat.

voce patriafortiter, reple»

(ione

21. Singulos illorum hortabatur

ta fapientia; & fseminese cogitationi mafculinum Vanimumym-

Is cito

ferens, -

LI

22. Dix!

tad eos: Nefcio qualiter in utero meo apparuiftis:

imam donavi vobis, & vitam,

topter

neque enim ego fpiritum, & ani

64 IC-

ompegi:

& fingulorum membra non ego ipfa c

*

m

i formavit hominis nativi-

23. Sed enim mundi C

reator , qui

E

adole-

ginem, & fpiritum vobis

tatem, quique omnium invenit or!

us,

iterum cum mifericordia redd:t, &

vitam ficutjnuac vofmet-

:f L0f«

ipfos defpicitis propter leges ejus.

24. Antiochus autem , contemni fe arb

itratus, fimul & ex-

cum adhuc

adolefcentior fuper-

)b l.

probrantis voce defpecta,

effet, non folum verbis

h

ortabatur, fed & cum juramento

ib ipfo

& beatum fat£turum , & translatum a

affirmabat, fe divitem,

& res neceffarias el pre-

M 1ille

atriis legibus amicum habiturum *

.

iturum.

lefcens nequaquamk inclínaretur,

ibills

25. Sed ad ha&ec cum ado

ut adolefcenti fieret in

o CK

vocavit rex matrem , &

fuadebat eis

falutem.

N

26. Cum autem multig eam ve

rbis effet hortatus; promiüt

pote

íuafuram fe filio fuo.

lum, irridens crudelem tyrannum,

1s, ft

9T Itaque inclinata ad il

Mmm 3

21t

x ha

EBSvses

QUP

atione

àrCSo'ay ügac-)go'ysv(gg povQn, exprobran-

9I. Voce patria. ) Lingua patria

£em vocem fufpelam habens. N eltimens.

d coti

Turpne perm

Trauslatum a patriis legibus.) Si ab

Sapicatia. )

(Dgovz'(.cqgrt, id eft, ani-

aini fortitudine, & celfitudine.

obfervatione patri& legis fe abduci

--

m me

Feminea. ) Quafi dicat ; alioqui

fineret.

Q&. Fieret im falutem. ) Salutaria

| teffl

infirnz.

confilia fuggereret.

[j

2

Omg;üm ;.nvenl-!' 0rigäncm.)fQu l.

pore,

À

fi dicat : qui fua fapientia e

xcogitavit,

o6. Promi[it [ua[uram [e fio.) Qus

dum effet.

fcilicet valebant ad falutem «ternam ;

"

quo quidque modo generan

c. ) Senten-

non , ut fperabat rex , ad vitam reti-

Q4. -dnriocbus autem,

nendam, & honores prophanos con-

tia eft : Antiochus exiftimans fe con-

Pe:m!f:'

temptum iri, & honorem fuum in di-

fequendos.

am fortaffe

us od

fcrimem vocari, fi. nihil tormentis ,

27. Ínclinata ad illam.) ]

caivelt

egia adverfus pue-

jacebat in carnificina excruciandus.

nihil auctoritate R

Irridens erudelem t'yrarmum.) Quia

ros confequi potui

i

et, & fufpicione

: uvl

tactus , ne id fibi exprobraretur, &c.

aliud, quam ipfé fperaveras, fuade-

| 3dmil'3'

bat.

Wo

dsprobrantis voce defpetta, &c) O'ra-

462

LIBRI II M«ACHABJEOMRUM

ait patria voce: Fili mi , miferere mei, qüze te in utero no-

?

vem menfibus portavi, & lac

z

triennio dedi, & alui, & in

c&tatem iftamperduxi.

ità,

;

28. Peto, nate, ut afpicias ad coelum, & teri*amj'& ad

dela

omnia, qu3e in eisfunt: & inte

*

lligas, quia ex nihilo fecit illa

x

i

Q

Deus, & hominum genus :

j

Gonl

29. lta fiet, ut non timess carnifi

cem Viftüm; fed dignus

4

fratribus tuis effef£tus particeps, fuícipe

mortem, ut im illa

miferatione cum fratribus tuis te recipiam,

qï

di&

3o. Cum hzc illa adhuc diceret, ait adolefcens: Quem fu-

ftinetis? nonobedio przece

pto regis, 'fed preecepto legis, quae

data eft nobis per Moyfen.

31. Tu vero ; qui inventor omnis malitize fa&tus es in. He-

ju

brceos, non effugies manum Dei.

AM

32. Nos enim pro peccatis noftris haec patimur.

us,

33. Et fi nobis propter increpationem, & correptionem Do-

Ü

minus Deus nofler modicum iratus eít: fed iterüm reconci-

liabitur fervis fuis.

Ü

534. Tu autem , o fcelefte, & omnium hominum Hagïiio-

fiffime, noli fruftr

matus,

a extolli Van'is fpebus in fe—rvos ejus inflam-

D

3s. Nondum enim omnipotentis Dei, & omnia infpicientis

]

ty,

judicium effugifti.

keru

36. Nam fratres mei

modico nunc dolore fuftentato fub

à

teftamento ceternze vitee effetti funt: tu. vero judicio Dei ju-

4b

ftas füuperbis,e tuse poenas exolves.

nb

371. Ego autem ,-ficut & fratres mei, animam & corpus

meum trado pro patriis legibus: invocans Deum maturius

com;

genti noftrze propitium fieri, teque cum tormentis, & verbe-

ribus confiteri , quod ipfe eft Deus folus.

58. In

4.

^

Miferere zmei.) Se enim miferrimam

3

3- lpcrepatienem. ) Yd efï

exiftimabat, fi vel unus ex

tionem.

, cä&iga-.

'40

defeciflet.

Afïlliis a fide

du sj

20. Particeps. ) Non eft in Grzco,

36. Suffentato.) ld eft, tolerato.

& fenfus etiam bene conítart

$nb teflamento , &c.) Id eft, pa&o,

feda

; abfït:-

quafi dicat

confequentur promiffa

pife:

a latino.

4l

Jn illa miferatiome. ) Scilicet poftre-

legem fervantibus. Veljam funt ex

n

ina die judicii. ^ Gr&ce tantum eft,

parte. confecuti, fcilicet ftatum, in

" mi;'brica;*dia;. quafï dicat , per Dei

quo de vita ztern

anifericordiam.

funt.

»

i periclitari non pof-

de qa

m

30-Quem fsuflinetis ? )euuid expeGatis?

Effclá funt.) ld eft , continentur.

I^

e

X

C APU T VIL & VIIL /

g.

453

n

.,3'3.' »In mé vero, & infratribus meis definet omnipotentis

ira, quse fuper omne genus nottrum juíte fuperdu&ta eft.

"Ml

29. Tunc rex acceníus ira in hunc fuper omnes crudelius

s

1la

defseevit , indigne ferens fe derifum.

40. Et hic itac

jue mundus obit, per omnia in Domino

confidens.

TUS

4I. Noviffime autem poft filios , & mater confumptä eft.

il

42. Igitur

i

de facrificiis) & de nimiis crudelitatibus fatis

dictum eft. —

fi

1uæ

CAPUT VL

h:

S'udas Macbabeus , imvocato Dei auxilio, pof? aliquot vi&torias,

ANicanorem, qui certam fibi de Studeis pollicebatur victoriam,

[uos primum ad — conflantiam. adbortatus , profigait: interfeGlis

Do.

de ejus exercitu una. cum Timotbeo, €? Baccbide plufquam -

nce

giuti novvem millia, ita ut Nicanor [olus effugiens pradicaret,

t«

Judaos Deum babere proteciorem.

am

i. TUdas vere Machabaeus, & qui cum illo erant, introibant

» latenter in caftella: & convocantes cognatos, & ami-

nl

Cos, & eos, qui permanferunt in Judaiímo, a

*

xerunt ad fe fex millia virorum.

ff gmentes, adu-

:

f

2. Et invocabant Dominum , ut refpiceret in populum, qui

"

ab omnibus calcabatur: & mifereretur templo quod contami-

nabatur ab impiis.

5. Mifereretur etiam exterminio civitatis, quze effet illico

mpus

Wil

complananda, & vocem fanguinis ad fe clamantis audiret.

ærbe-

(.:)TIIHI

4- Memoraretur quoque iniquiffimas mortes parvul

in-

[f

E

VEVR

"—X

42.

N

e 40. Mundas.) KaS;æög TOY B/ov, "riÓ-

Machabzi

d«s vitam, cum Ícilicet nullam labém

Mathathia.

pofz mortem patris ejgs

1

fceleris, ad quod adigebatur, fufcc-

Q. Contaminalatur. ) ld eüf, propha-

x

pitfet.

nabatur.

ifil

4I. Cenfumpta.) Id e& , interem-

^

9.

Co&:plmmm!d.) Solo xquanda.

pta.

jit f

42. De facriffcitte )

Idololatricis ,

Facem faugninis.) Judeorum crude-

n,m

de quibus paulo ante habitus erat fer-

liter occiforum a Gentilibus, & Apo-

npof

100*

ftatis Judeis.

I. 9CYlda: wero Machabaus , £fc.) In-

. dadignaretur. ) hE g, quafï in-

h

cipit recenfere res geftas Jude

digne , fcrens puniret.

464

LIBRII. MACHABEZORUM

innocentum , & blafphemias nomini fuo illatas, & indignare-

Dor

g.

tur fuper his.

S. At

Machabseu

$, congregata multituaine, intolerabilis

t

gentibus e

fficiebatur: ira enim Domini in mifericordiam con-

quod

verfa eft,

:

&m

niens caffellis- & civitatibus improvifus, fuc-

)u

6. Et (uperve

cendebat eas: & opportuna loca occupans, non paucas ho-

ipfo

tuer

ftium ftrages dabat:

7. Maxime autem no

'&—ibus ad hujufcemodi excurfus fereba-

Dem

I.

tur, & fama virtutis ejus ubique diffundebatur.

9. Videns autem Philippus paulatim virum ad profettum

hisir

venire, ac frequentius res ei cedere profpere, ad Ptolemae-

ig

um ducem Celefyrize , & Phoenicis fcripfit, ut auxilium fer-

H

ret regis negotiis.

9

Q2

9. At ille veloci

ter mifit Nicanorem Patrocli de primoribus

fuent

amicum, datis ei de permiftis gentibus, armatis non minus

lere,

vigin:i millibus , ut univerfum Judzseorum genus dceleret, ad.

)

junéto ei & Gorgia viro militari, & in belliACis reþus expe-

fin

rientiffimo.

7

quinc

19. Confütu

it aute'mwNicanor., ut regi tributum, quod.R o-

20

maflis erat dandum, duo millia talentorum, de captivitate Ju-

lonia

5

daeorum fuppleret:

hofi

Ir. Statimque a

d maritimas civitates mifit, convocans ad

ttullr;

coemptionem Judaicorum mancipiorum , promittens fe non-

lis p*

aginta mancipia talento diftratturum , non refp

21

iciens ad vinf

di&am , quae eum ab Omnipotente effet confecutura,

pau

12. Tudas autem ubi comperit, indicavit his, qui fecum erant

l

n

udseeis, Nicanoris adventum.

14. Ex quibüs quidam formidantes, & non credentes D

gi

H

juftitize, in fugam vertebantur.

Ioyg

14. Al

ii vero, fi quid eis fupererat Vändebant,,

fïmulgue

[/] J(

qul- :

euri

*v

^^

9. Videns rtutem' Phihppus. ) .Qui

Io. Tribuzum , quod Romanis erat

6()

ereditur prepofitus fuiffe prefidio

dandum. j Annmum enim tributum

alibi

fuerat conflitutum, &omanis dandum

Is

e0

Hierofolymitano.

ii

"d profetlum venire.) Proficere, &

in. annos duodecim , cum pax inter

incrementum capere.

ilos, & Antiochum Magnum tuit

Cum ]j

conftituta.

Qtim

EU

Q. Parrocli.) Scilicet , fitium.

-Mäccd

De permiflis gentibus.y Mx variis

I3. Non credemtes Dej juftitie.)) Non

nationibus.

fidentes vindici Dei juftitie.

e

mlll'u'

n

G APU IT VrIIT.

465

l

Dominum. deprecabantur, ut eriperet e;os— ab ïrnpï*o- Nicano-

Te, qui eos prius quam cominus veniret, vendiderat:

1lis

t3. Et fl nom propter eos , propter teftamentum tamer,

0f

od erat ad patres eorum, & propter invocationem fan&i,

äfl

magnifici nominis ejus fuper ipfos.

(uc.

16. Convocatis autem Machabaeus

feptem milibus, qui cum

lo

ipfo erant, rogabat ne hoftibus reconciliarentur, neque me-

tuerent inique venientium adverfum íe hoftium multitudi-

ebae

nem, fed fortiter contenderent, -

17. Ante oculos habentes contumeli

am, quze loco fan£&to ab

tum

hisinjufte eífet illata, itemque, & ludibrio habitee civitatis

I

injüriam , adhuc etiam veterum inftituta convulfa..-

fet-

18. Nam illi quidem armis confidunt, ait, fimul, & auda- AReg

€ia: nos autem in omnipotente Domino, qui poteft, & ve- 19.5$

Ibus

nientes adverfum nos

"Fob.

, & univerfum mundüm'uno,nam de-

X.' 2le

Iu

lere, confidimus.

Ecclt.

d.

19. Admonuitautem eos, &

de auxilis Dei, quz fa&a

.

qe

funt erga parentes: & quod fub Sennacherib centum oCtoginta lfaie

3

quinque millia perierunt :

.8736

--

z

OX ac

-

20. Et de pra&lio, quo

d ets acï'äferfm.s Galatas fuit in Bab

lonia, utomnes, ubiad rem ventum eft, Macedonibus fociis

hi

haefitantibus , ipfi fex millia foli peremerunt centum viginti

millia, propter auxilium illis datum de coelo, & beneficia pro

T

noft

his plurima confecuti funt.

21. His verbis conítantes effe&ti funt, & pro legibus, &

viti

-

patria mori parati.

.

*

.

fratres fuos duces utrique ordini,

fant

32- Confütuit 1taque

Si-

Dei

Y5. kaeiihm. j P';'l&ïuimä-

Iia gqfïi'um perdidiffe. Quando au-

lovocationem .. nominés ejus [mpev

tem bec victoria contigerit, & fub

Ique

ees. ) Guod feilicet populus ejus pe-

quo principe Afiz , nonliquet. Gal-

culiaris dicerentur.

lorum in Afiam incurfus mentio eff

j

QO- De pralio .. adver[um Galatas,

apud. Juflinum lib. 22. & apud Stra-

&7. ) Hec vi&oria parta. de Gal«tis

bonem Iib. 12, & apud. Appianum im

alib$, quod fciam, non extat,& im

Syriacis.

. erll

t

Greco non nihil habet diverfitatis ;

Et bemefesa pio bis plurtma. comecuts

dicitur enim Jud&orum octo millia

]ïmt:) in Grsco eft xai cäþz'?xszav TO

du

cum Mactdonum quatuor millibus ad

Aay £Aaflos , &t mullam predam veporta-

mter

ctrptomen contra Galatas veniffe, &

rYün:,

Ad quem fenfum ctiam: werbz

1 füit

Macedonibus bzfitantibus fola oéto

Vulgzti explicari peffurt,

millia,Judeorum centum vigirti mil-

22. Duces uirique ordinis,), Aciek

"

:

iib

NARA

&HL eutn Com, Menoch. d '.VI.;«

456

TI A 7"D :W2 m vr us

*2 4* J) lÀ J dPw U uivà-

ERTAEHR

j

—'Si—mon.em aR Tofephum , &

*

L

—]ona/thasm;, fubje&is u:iiqüïque

pofue

iillenis, & qu

Ingentenis.

mam

23. Ad hoc eri»m ab Ef1ra le&o illis fan&to

Jibro ,«&d atfö

J

figno ad;utoiii Dei, in prima

iCanore.

acie ipfe *dux commifit cum Ni-

virum

24. t fa€to fibi aäjat—bre Omnipotente, ?interfeberun't;fuper

"

3

j

novem millia hominum

maorem autem par:em exercitus

micil

ANicanoris vulneribus debilem factam fuzere compulerunt.

pietz

25. Pecuniis vero eornm, qui ad empfionem ipforum ve-

merant, fublatis, ipfos ufque quaque perfecuti fant..

te

2í

26. Sed reverfi funt hora conclufi: nam erat ante fabba.

RJ

78

tum: quam ob cauíam non perfeveraverunt iníequentes.

Qtave

27. Arma autem ipforum , & fpolia congregantes , fabba-

fo

1U$

tum agebant: benedicentes Dominum, qui liberavit eos in

exe

ifto die, mifericordise initium ftillans in eos.

Y

28. Poft fabbatum vero, debilibus, & orphanis, & viduis

diviferunt fpolia: & refidua ipfi cum fuis habuere.

Captn

Deun

29. His itaque geftis, & communiter ab omnibusfatta, ob-

fecratione , mifericordem Dominum poftulabant, ut in finem

quod

:

fervis fuis reconciliaretur.

3o. Etexhis, quicum Timotheo, & Bacchide erant con-

tra fe contendentes, fuper vigini milia interfecerunt, &

)

(l

munitiones excelías obtinuerunt: & plures praedas diviferunt,

bre

&equam portionem debilibus

;

anm

, pupillis, & viduis, fed & fenio-

iibus facientes.

füü? li

*

fíi

3I.Et'

Novem millia. ) Lib.. T. c. 4. ISe

duos urdincä fe,cit ]udas , ;quorum

dicitur occifa tria millia.

quatuor effent partes,, quibus fratres

Utrumque

fuos quatuor praterit.

verum eft, in conflictu cefa funt no-

l.

23.. Lello [antto Hibro.) "Scilicet Bi-

wem millia; tria autem millia ex i.is,

bliorum aliqua parte le&a que ad rem

qui fe ^in fugam dederant.

prafentem facere videtur, prefertim

25. Qui .ad g

-

"p

tionem ipforum .v:f

ex Deuteronomio.

merant. ) Mide fupra n. 11.

Daro fegno adjutoris IDei. ) "Yeffera,

Suiisti;) In poteftatem reda&tis.

ETA

tlito

uam Judas Ducibus , & militibus

96. Hora concluft. ) Angufliis tetm-

nüt ü

í

u

is dedit ( fcali appellant, zl ze77o.)

poris exclufi; nam cum adeffet fab-

Videtur hec fuiffe, Dei auxilium, vel

batum infecutionem fugientium abe

JDeus anuxilium.

5

rumpere funt coacti.

ede

fe&e, feu

t

Ipfe dux.) Scilicet Judas.

29. In fizem. ) ld eft, per

24. Fado ffbs adjutore Omnipetente.)

in perpetüdum, vel tandem.

i

Deo juvante.

f*be

8e. Brer bis , qui cum Timozifo, eyc. )

CAPUI

VIIL. & IX..

467

;r. Et cum arma eorum d]llgenter collegmü'ent , omniaconr-

iE

pofuerunt. im locis opportunis ,. refidua: vero. fpolia. Jerofoly-

mamv detulerunt :

]ito

NI

32. Et Philarchem, qui cum Timotheo erat, mterfecerunty

virum fceleftum,. qui in multis Judaeos affüixerat.

*

33. Et cum epinicia agerent in Jerofolymis, eum; qui facras:

]pet

januas incenderat,. ideft ,. Callifthenem , cum in quoddam do:

CLLUS.

t

micilium: refugiffet . incenderunt,, digna: ei niercede pro: im-

pietatibus: fuis reddita.

Ri

24 Facinorofiffimus auteny Nicanor, qui mille negotian»

tes ad Judseorum venditionem. adduxerat ,

bbe

35. Humiliatus auxilio D'ominii ab: his,. quos nullos exifti-

001

maverat, depofita: vefte gloriam, per mediterranea fugiens,;

folus veni: Antiochiam;. füummam: infelicitatenr de interituw fuii

$ 1

exercitus coníecutus..

36. E: qui: promiferat: Romanis: fe trlbutunm reiht:üere* de:*

(duis

captivitate. Jerofolymorum:, przdicabat nunc proteétorenm

Deum: habere Judaeos, & ob ipfum 1nvulnerabales eiï'e;, eo

0b

quod: fequerel.tur leges.ab 1pfo conttitutas..

f em

CAPU'T

IX.

con.

"hntiocbus a Peïfmolz fugatus, dum Judees ad: interteciónem per--

dere mezlsze!ur

utt,

maximis: «ifcerum: doloribus a Deo percu[uss,

eo

cum: fotore . mz*membzlzf featurientibus: e corpore. oermibus,,,

pof£

fuorum: criminum: agnitiouem ,.

& Jero: promi[lam emendzmanem?,

merita: morte occubuit, fcrzptzs ad' Sudeos: litteris,, ut þlza;

j

. füo þwdzn perfiflerenr..

,T

Odem' tempore Antiochus inhonefte revertebatur de

E

Perfide.

mq

t 10

. Intraverat: enim;im eanm ,. quae dxc1tur Perfepolls, & tem-

ex 15

4

Nnnz

| fdi

9 h

Ef ahud' certamen ]'1 d cum Timo--

36.. Pradicabatt) Vel'invitus

a&lg-

thico, & Bacchide,qod' paucis; & fine

j t

not3stionc certi t n.p()r's reccmt et'n

I..

Nboneffe: revertebatur de. Po fde ,.

vey 0

L,//*77! 24 v

Y I ff

feffi, &

&c.). Vide li-nc efmndem hifto--

fih

n J*

cclebzitites pro Lt.pnt"«tt viétoria..

rianr: fupra L. j. cap.

Saera: Jasttas: )

l'cmpli:.

35

anlo; e.xj?l//hz'verat. ) INi hlll'

Q IJntraverst! emim if edmt)

dee

Ü f

di&a: i.

1(;41

0.n

Q

f»ce...b

-

!4,&-)

/

468

LIBRI JI, M.ACHABEORUM

£avit expoliare templum, & civitatem opprimere: fed multi-

$n d

tudine ad arma concurrente, in fngam verfi funt: &ita con-

tigit, ut Antiochus poft fugam turpiter rediret.

tort

0.

i, Et cum veniffet circa Ecba anam, recognovit, quze erga

Nicanorem, & 'Timo:heum zefta funt.

lr«

H

4. Elatus autem in ira, arbitrabatur fe injuriam illorum

qui fe fugaverant, poífe in Judaeos retorquere: ideoque jus-

zem

£0

lo

hr agiteri currum fuum, fine intermi(lione agens iter, coelefti

eum judicio perurgente, eo quod ita fuperbe locutus eft fe

11

venturum Jerofol

et

eam facturum.

ymam, & congeriem fepulchri Judeeorum

;

Tuft

fent

r Pär.

^4. * Sed qui univerfa confpicit Dominus Deus Ifi"aeL pet-

D

16. 9

Ut enim finivit

cuffht eum infanabili, & invifibili plaga.

üie

hunc ipfum fermonem, apprehendit eum dolor dirus vifce-

rum, & amara internorum tormenta:

folu

6. Et quidem fatis Jufte, quippe qui multis & novis cru-

p

ciatibus aliorum toríerat vifcera, licet ille nullo modo a fua

:

]i

malitia ceffaret,

füru

4. Super hoc autem fuperbia repletus,ignem fpirans animo

pay

in Judzos, & preecipiens accelerari negotium, contigit illum

bus

impetu euntem de curru cadere, & gravi corporis collifione

I

inembra vexari.

Ils

8. Ifque, qui fibi videbatur etiam flu&tibus maris impera-

tine

re , füupra humanum modum füperbia repletus , & montium

xh

altitudines in ftatera appendere, nunc humiliatus ad terram

Em

in gefta:orio portabatur

: manifeftam Dei virtutem in femet«

ipfo conteftans,

"r

"9- Itag-

m

$9. Recognovir. ) Cognovit.

$: $2 jf ) Valde juffe , mávo

£X C0 C o

o?ï QSui fe fugaverant. ) E Perfe-

lo

9. "Accelerari negotium. ) ]'ubseb.ae

hoc

Congeriem fepulchri. ) moNod»doio ,

aurigam properare.

quod alii vertunt cemeterium, alii com-

ts

mune feptilebrum.

Significabat Àntio-

9. Montium altitudtnes ia flatera ap-

lul

chus fe maximaim ftragem tota Hie-

pendere. ) Adsgialis loquendi formu-

eH,o

rofolyma editurum , ut civitas uni-

la, qua fignificatur aliquid habere in

verfa nihil aliud effet , quam fepul-

j»oteftate , ut mercator, v. g. in po-

Do

teflate habet id quod appendit in fta-

chrum quoddam , omni ex parte ca-

tera.

daveribus redundans.

Alluditur ad locum Ifa. c. 40.

€m

$- dofanabili , & inviftbili plaga. )

I2. Quis apbendit tribus digitis mo-

tudi

Noyo quodam morbi genere , cujus

lem £erra , 6$. librauit £2 pondere mgme

eu

cauíis non apparebant,

les, $ colles (s ffateral

e

B

CAPUT IX

469

l

9. Tta ut de corpore 'irn-pïi vermes fcaturirent, àc viventis

)

$n doloribus carnes ejus effluerent, odoreetiam illius, & foe-

tore exercitus gravaretur.

g

10. Et qui paulo ante fidera coe

li contingere fe arbi irab à-

tur, eum nemo poterat propter intolerantiam fcetoris por are.

[

ii. Hinc igitur czepit ex gravi fuperbia dedu£tus ad agnitio-

w

nem fui venire , divina admonitus plaga, per momenta fingula

eli

doloribus fuis augmenta capientibus.

L fe

12. Et cum nec ipfe jam feetorem :

fuum 'fïe-rve»paiï'et, 1ta aitz

Qu

Juftum eff fubditum eífe Deo, & mortalem non paria Deo

fentire.

N-

I3. Orabat autem

hic ;fcerleüwsDemïinum » :ta quo non effet

*

iv

anifericordiam conífecuturus.

Íce-

14. Et civitatem, ad quam fe

ftinans veniebat , ut eam vaä

folum deduceret, ac fepulchrum congeftorum faceret, nunc

Qu

optat liberam reddere:

(

15. Et Judaeos, quos nec:

fepultura -qu'fü'em ïe dignos habi-

turum , fed avibus, acferis diripiendos tradituruim, & cum

m

parvulis extermina:urum dixerat, ae

quales nunc —Afth;eniiernü-

|lufi

bus faCturum pollicetur:

;0ne

16. 'Templum etiam fan

Gum, quod prius expol*ivaverat, opti-

mis donis ornaturum, & fanGta vafa multipiicaturum, & per-

r

tinentes ad facrificia fumptus de reditibus fuis praftaturum:

um

17. Super haec , & Judaeum fe futurum, & omnem locum

frati

terrze perambulaturum, & praedicaturum Dei potcftatem.

18. Sed non ceffantibus doloribus (fupervenera: enim in

tel«

eum juítum Dei judicium) defperans fcripfit ad Judaeos in

modum deprecationis epiftolam haec continentem:

Iu

oNnn.3

"

Braoeous

19. Oiï.)-

RX

IO. Sidera cel contingere. ) i£tiam

pr'imo

nituram , de quo D. Paulus

hoc eft adagiale , fic dicebat Hora-

ad He

b

. I2. I7.. Poffea cupiens bere-

ubeb'&f

tius, fublimi feriam frdera vertice,

1ic

ditare Lenedetlionem veprobarus eff ; mon

enim invenit peustteniia. (om , quamo

p

ltalico proverbio dicimus , Teccare 41

€itlo col dito.

quam cum lacrymss -inqu]u eam.

ortt

12. Paria Dto fentire. ) ld ef& , fe

15. 4A4MAles unc "dthenienfibu «)

t if

Deo exxquare.

Qui fcilicet inter omnes Grecos ma-

i po

xime liberi, ac fui juris fuerunt,

i

3. 4 quo mnemn eflet mi,färirardidm

19. Sepervenerat enim im eum ju-

eonjecutuius, ) INon enim vera peent-

m

tudine tangebatur propter offenfum

ffnm Dei judicium. ) Quafi dicat, 1ata

jj m

Deum , fed. propter dolores fuos, fi-

erat in eum divinitus lententia 1B9r-

4 n

£nt £anto ante Biau propc-.ï,r ainiffam

tis ixrevc,)fcabilis..

Y

47o

LIBRI H.

MACHANBJ/ZEORUM

r9. OP'TIMIS civibus Judæls pluumam falutem,y. & bene

j

valére, & effe felices, rex ,. & princeps Antiochus.

n

20. Si bene valeds, & filii veftri,, & ex. fententia VOblS

J

1n 1

cun€ta funt,. maximas agimus gratias..

21.. Et ego:1n: infirmitate: conftitutus;, veffri autem: memor

benigne, revérfus de Perfidis: locis, & 1nurm1tate gravi ap-

ü

prehenfus, neceífariun dux1 pro communi utilitate curam.

'7141

habere:

TU

JO [j

23 Non defperans "nemetlpfum fed fpemþ multam habchs*

Wf /

effügiendi infirmitatem:;.

"n

23. Refpiciens autenr , quod: & pater meus, quibus tempo-

f

hi

ribus im locis fuperioribus. ducebat exercltum!,, theïndlt*,— quii

pott fe: (afeiperet principatum z

T] [ il

i

24.. Ut fii quid! contrarium: acc1deret , aut dificile nuntia-

reiuz,. fcientes. hi, qui in: regionibus. evant , cui effet rexum:

fümma dereli&a,, non turbarentur..

25 Adi hzec: confiderans de proximo pctentes quofque &

]

vicinos.temporibus infidiantes . & eventum: expeCtantes., de-

fiznavi filium: meum: Antiocliunv regenr,. quem. fzepe: recur-

rens;in fuperiora regna multis Veftrumæ commendabam $.

-

Xem

Íciipfi ad: eum .

quae: fubjeCta: funt..

26.. Oro 1taque vOS, & peto, memores: benefíciorum: pu-

lipi

]

Blice , & privatim;, ut. unufquque confervet: fidem: ad: me,, &

adi filtum: meum:..

21.. Confido: enims, eunr modeiïe

&1 humane* aCturum , &

Dt:

fent

fequentenm propofium: meum ,. & communem vobis. fore:.

28. Igirur homiciday & bïafphemus peifime: percutfus,. &

blal

ut ipfé alios: tra&ave.rat:, peregye. immontibus. miferabili cbitu.

vita fuün&tus, eft..

n

2g; Trans-

ITSgenirtn-

— —

On

20 Ag:mm £r4tiasi;)) Scilicet Deo..

eplf'tolæ » quæ adi Antiochum Eupato-

tloe

93 Offendit ,,&:..), Regnii fucceffo--

rem fcribebatur , quz: modo. non exe

rem:declaravit.:

tatc

M

It

24. Siquid eontrarium. ) Præcen 0--

0*.. Commnunem. vaä:sfre $ In Gre--

deq

pinionem ,, & adverfüm..

CO eft: cupmtpitiex ao so Sur ,. id. eft;,

fore.ut.communiter. vobifcum ,. &m-

tl

28: Tem[mr:äm infidiantes..)| Id. eft,,

Mideétur- mihi: Gre-

occafionem: captantes ,. G pempus: ob«-

dulgencm ag.t

à

fervshtes- res- fuas:

cum. vicinorumi

