tinete uxores veftras , quas dixi eífe

ua Deus hoc fcelus in te vindicabit:

pandum. 2

refiduum $

m D quie

piritus Dei , n fpiritus

17. Laberare feciffis.) Mole(tia ai'fc-

sm inlpit

Abrahs.

ciftis. LXX. 44 zram provocaffis.

16. Cum odio babueris

( ; dimitf;. )

In férmonibus veffris. ) Cum dicitis,

dilium J*

Ümuts , qui f«e malam , &c.

TE em

Sunt veiba Judgorum factum fuum

excufantium permiffione legis, quafi

Bonzus eff. inconfpetlu Damini. ) Kxat.

qio U

dicat.: cur nos reprehendis ? Àn non

hoc aliud crimen Judeorum , quo'

z colta M&

pauperes e captivitate reverfi, viden-

eis f que

licet hoc per legem, quz facultatem

tes vicinos idololatras florere divi-^

facit repudiandi uxores ?

Vel fen-

" üve hi

fus eft: cum oderis uxorem , dimi:-

tiis , & profpere agere , divinam pro-

& uxofem

videntiam requirebant , Deumque in-

te, dato illi libello repudii , ut alteri

;; dilolve

u

nubere pojfit potius , quam eam do-

cufabant , quod fuos cum erumnis

' du&iä

mi perpetim ut feryam aflligas, ver-

confli&ari pateretur; infideles vero,&

: d

fa-

a

beres , &c.

impios omnis generis bonis augeret.

iefi

Operiet autem iniquitas veftimentum

Ubi eff Deus judicis ? ) [uftus judex :

um

ide

ejus. ) ln Hebrzo eft , Operzet iziqui-

ubi et divina providentia ?. LXX.

|

x

125 fuptr veflimentum tuum , V eft ita

7"fitis.

/"n:?i )

9.

818

PROPHETI£ MALACHIX

QAQSUT HL

E

flios L

JDe pmc&]&re Chrifli ,

€? bujus adventu, ac fumm judicio;

emnz

:

qui purgatis filiis Levi gratum babebit Jacrificium Tuda & Teru-

i E

Jalem; comminatur. [celeratis gravem. ultionem, quos tamen ad fe

dies fz

revocat, plurima bona comver[fis promittens : conqueritur :de in-

$H

CIS4 &*

gratitudine filiorum Jfrael , & quod iplum in decimis fuis configant,

mec

quodque dicant Deo. non. e[fe cure fuos cullores, cujus con-

hi

f

irarium tandem . experientur.

*

:

GE

iMatt. f ;

202 &f

Cce ego mitto Angelum'mäum, & pfæparäbit viam ante

II.IO

faciem meam.

Et ftatim veniet ad templum fuum Do-

Marc minator, quem vos quiseritis: & Angelus teftamenti, quem

Lscg VOS Vultis.

Ecce venit dicit Dominus exercituum:

(r

quam d

2. Et quis poterit cogitare diem adventus ejus, & quis ftabit

& herba

7- 27'

ad videndüm éum? ipfíe eni

]tliceve

m qgalï ignis conüanä, & quafi

herba fullonum :

ánimas |

3. Et

tedditam

a

) B

ass

I. f/ce.) Vox ,yecce, magnum dof

lus, quia Chriftus nuntius fuit, & in-

fuxcori

quol f

cct effe, quod fequitur, & at-

manifeftavit hominibus.

terpres fidus divime volunta,tis;/quam

Enini

tentione auditorum dignum., Alflur-

git ergo propheta ad tempora Chri-

Q. Ertquis poterst cogitare ££e. ? ) Quis

s , i

fti , & de adventu , & predicatione

poterit cogitando comprehendere ,

farius,

quanta futura fit diei illius gloria,

E m

S. joannis Baptifte vaticinatur.

tovi L

ngelum meun. ) joannem Bapti-

cum filius ' Dei homo erit inter ho-

?

L

tunt f

ftam , ut Dominus explicuit Match.

mines

II. :O, funt verba Chrifti.

;

Qais flabit ad videndum eum?) Quis

mos, &

A 0&01:

Praparabit. viam. ) Docendo ad

lucem , &- majeftatem folis hujus ju-

iUt

j

lt

ventum meum , exhortando ad pec-

ftitie ferre poterit ?

üottm (

nitentiam , & ad recipiendum me.

-

lpfe enim quaff 12915 confaq;.) Nul-

Ad remplum fuum. ) - d templum

lus ad tantam lucem,tantumque amo-

lddixm

ris ,

zeli ipfius ardorem non cà-

E tl

Hierofolvinitanum ,-ut ibi predicet.

atq.xxe à

Doeinator, ) 1n Hebr&o eft cum

lefiet ,& liquefcet , nifi durus fit, ob-

articulo 337]x71 Paadon , id eft ille De-

ftinatus , & rebellis lumini.

]gnis

&pbaf

0m2H4:, (fic etiam in Grgeco óxvgiog , —

conflans eft ignis , quo metalla fol-

Tillcator

vuntur, (& purificantur.

Chriftus

e.*Cema:

Dominus ille, qui cum eminens fit ,

fs

plenum , & fupremum labet in omnia

Dominus- Luc- 12. 49. dicit veniffe

domin:tum.

€, ut ignem mitteret in terram.

h [

Quem vos qu&ritis. )

Herba Fullonum. ) e. Hic'rcnym) in

CRQ

| Expe&a'tis, &

V. fie,

venire optatis.

cap. 2. Jerem. n. 22. tradit herbam

"ngelus teþ*amenti. )

Fo;:de.ris ,& '

hánc Borith , five fullonum -in viren,

Cüpite ]

paQtu Angelus in fodere promiffus,

tibus , & humeGis PalzAinz locig

I/l U((

nafci, & ad eluendás fordes, & m4.

&i

de quo mittendo Deus vobifcum ini-

Eed«f

a

Lic £cdus,

culas e pannis eandem vimn*habere,

Dicitur autem ' Ange-

lon, (

.

b d

s

CAPUT IL.

"BI9

.Et fedegit conüans, & emundans a rgen'um, & purgabit

filios Levi, & colabiteos qualfi aurum, & quafi argentuin, &

?? fultij;

erunt Domino offerentes facrificia in juftiija.

"G u

i. Et placebit Domino facrificium ;uda, & ]

erufalem, ficüt

ama d f

dies fzeculi , & ficutannt antiqui.

r d ip-

teftis velox malefi-

. $.. Et accedam ad vos in judicio, & ero

PAtnfpan,

cis; & adulteris, & perjuris, & qui calumniantur mercedem

jus a.

mercenarii, & (r) viduas, & pupillos, & opprimunt pere-

erimum, nec timuerunt me, dicit Dominus excrcituum,

viaomante

^.6. Ego enim Dominus, & non mu or: & vos hi J-acoþ

fuom Do-

non eflis confumpti.

-

T A

t quem

(I) Viduas, «« Eä;kt. Slt'xt,- additur

& Bumiliamc vidþu;.s.

Szcut dies foetli ,.Ec. )

Sicut dieä

uam habet micrim , & fapo , unde

quis fabi

& herba faponaria tum Latine , tum

antiqui, qui

f

bus prifci fan&ti viri A-

; &quí

Tt4lice vocatur : fiznificatur Chriftum

bel; Noe,i

[

i

iV

lelchifedech ,. Abraham

&c. facrificaverunt ; fic in. Canone

animas purillumas , & candidiïiimasu

redditurum.

T

Miffe dicimus : Szcuzz accepta babere

H

3. E: fedebit co

nj'/dn:: ) ! Non per-

digmatus 6s mumera pueri ii jufi -

— Àáüm a

eel.

M

fun&orie mundabit, fed ex profeffo,

; fot, Kir

quod fitus fedentis indicat.

&. Ef accedam «ad vos in jeadicio. )

a58, quit

Emundams argentum. ) Animas pur-

Redit ad querelam . Jadgorum di-

centium fupra cap. 2. numero ultimo,

gans , ficut argentum purgat argen-

A

Uli eff. Deus judicii ? Reiyondct enim,

i)rehCHdeF ]

Et purgalit flios Levi.) Sacerdotes

ecce brevi veniam z j4ud£:zo , vel ut

Jigs glori»

hovi l'eftamenti , quorum figura fue-

aliqui vertunt, «d jediciswm , fcilicet

t inter 20*

runt filii Levi. Dabit Ecclefiz opti-

defcendam in carne , & iafpiciam

mos, & purgatiflimos facerdotes, ut

perdiros hominuim mores ; accedam

& eorum fucceflores.

etiam in ultimo adventu ad judicium,

,n!) (

,

Apoftolos ,

Jis hyjyos J

Multi enim ex Levitis familia facer-

ut reddaim omnibus juxtà €aà , qu&

-

merici funt.

dotum fe Chrifto'poft refurrectionem

Ero tefiis.) Ego , qui futurus fum

fett. Ni

addixerunt. Act. cap. 6.7,

jqoe am

Et colabit eos quaff aurum. ) Ahis,

Judex , ero etiam teftis 5 nihil enim

em 11 C

teítibus indigeo , cum omnia nudg

atque aliis verbis- idem repetit ad

rl ft, o

emphafim purgationis.

Aurum puü-

fint, & apert: oculis mzis.

ifll

?fl

rificatur igne, & colatur, ut penicus

Vefox. ) V—atgb.lus Vercit , Premp:us,

-

alii, Feffzzzs.

:

geil h

fecernatur fc.oxia, & immunditia om--

Maieftcis. ). Incantato

i

'jb.us- ,& ma-

Choittus

nis.

-

ficic d

Et erunt Domino offerentes , €e. )

gig deditis.

*

Cafte, & fan&e miuiftribunt , non

: Q-m' calumni

antur mereedem, ) Qu

terrim

[ic'rOUym' j

ut facerdotes , de quibus fuperigri

per vim , & fraudem privaat merce-

h

capite locutus eft.

narium mercede fua.

ijc hm

6. Ego eutm Do nus, O von muror. )

i 4fi virtn.

da juftia.) Ji&e, & perfecte,

4« Sacrificium juda , O Jefalem. )

Vos putabatis me indol«m m taíie,

Eccle

Chriftiane , que nova cit

& cum primum juftitiam amarem ,

def, & Te

*

nova Jeruialcin.

i0ho59t;

Sion,

M

nunc: malos mihi piacere , Ífcd no.aità

-

OI

320

PROPIUETAE MOX ADIVE

7. A diebus enim patrum veftrorum receffiftis a legitimis

It R

fritum t

Zach. meis, & non cuftodiftis. * Revertimini ad me, & revertar ad

B

vos, dicit Dominu

Domints

temur?

-

s exercitüum. — Et dixiftis: In quo revie'r.'

i H

9. Si affiget homo D

eum ; q'üia vos configitis me?. Et dixi-

terra def

ftis: in quo'configimus te? In decimis, & in primitiis.

UE

.9. Etin penuria vos malediCti eftis, & me vos configitis

u H

'gens tota.

nus elt, (

Io. In

ferte omnem decimam in horreumx,- & fit cibus in

diViIT.US s

domo mea, & probate me fuper hoc, dicit Dominus: fj non

Domino:

-

aperuero vobis catarattas coeli.

?

& effudero vobis benedi&tio-

15. Erf

nem ufque ad abundantiam,

ati funt |

fat funtt

1. Et

d

"

I?,

]

eft ; egzo enim Deus fum , & immu-

tabilis.

cem , aut lancea tranfy'erberet W,.deci-

L

Cum prox

|

mas, & primitias facerdotibus

Et "vos flii 7 4cob nen effes confumpti.)

viticis debitas non perfolvendo.

QG Lg-*

Sicut feotentiam non muto, & mi-

lz dectzis , &T ia primiti.) Hifto-

hi femper mali difplicent, cofquepu-

riam habemus apud Nehemidm ; orta

apt:m mtt

nio fuo tempore; ita virtuti , & pie-

ellent ia c«

eft enim magna fames,ut dicitur ejus

tati. femmper faveo

quare licet malis

libri cap. 5. n. L. & feq. ita ut pro-

H fffaa'f

multis vexati fueritis ad correptionem,

pter penuriam decimw Levitis non

rilhmam :

non tamtn confumpti eftis ; vosenim

nalcuntur

darentur a populo, ficut idem au&

.

or

mea providentia fervavi, & e malis

fcribit CHp. I3. n- IÓ

IL I

eripui , licet vos eodem fitis femper

Prohibel

ingenio cervicofi , refractarit , & le-

9. Et tz penuria vos m;z!ed:;cffi e/fis.)

Immifit in vos magnam fterilitatem,

Calid an

gibus meis rebelles. Simileillud Thre-

qug maledictionis nomine folet intel-

ng

norum cap. 3. 22. Mifericerdie Domini,

ligi , qnia pari modo me vos confi»

I2, De;

euia non fumus com[umpti.

gitis, & afiligitis egeftate, & fame,

t taotaq

7. 4 degirizns zueis.) Legibus meis.

meos-Levitas laborare permittentes.

Déo as

?

tiam.

*R'evertimi:?i 4d me. )

Per pæuiten-.

lO. 4z herreum. ) 'T'emlili.'

EfiffJ' 6

E; Kft eibus £m doso mea.

2 Quo mi-

duf t

Et revertar ad vos, ). Per gratiam ,

niflri mei alantur.

LAX. d

amicitiamr, & beneficentiam.

Ef probate wne ff,gper boc. ) Experi-

Tontm r

lo quo revertemur? ) Quuid ficien-

rientum capite, an fciam benefacere

D. Hiro:

dum nobis eft, ut ad te revertamur ?

fervantibus legem meam.

non enim

Ya hgir,

"

videinur noblis a te recef-

$2 20 aperuero volis catarattas c-æ-

Yenem &j

fiife.

l. ) Si non dedero vobis copiofum

$. Si affiget bomo Dewn. ) Nerbum

Thüdbug L

imbrem , quo fruges vobis large pro-

I3. ln

Hebraicum y2p quabah , fignificat af-

veniant, habear mendax , vel iion exi-

TOplieta

fígere , per metaphoram affigere , &

ftimer Deus.

Cataractz funt cancel-

vehementi dolore aíficere ; qui enim

late portarum fores adverfum hofti-

, Prvalüa

clavis atfiguntur, graviffimo dolore

lem impetum p

endulz , qux ingruen-

cruciantur. Senfus ergo eft, quáfi di-

tibus hoftibus

atim demittuntur. 'Ta-

X Obttur

cat: an &equum eít , ut homo Deum

les etiam cataractz adhibentur ad fu-

ltiï"ï [n

ftinendum aquarum fluxum * de his

fuum fauciet , & qyuafïï agat in cru-

E

BW: a

ho

N

dAPUTlu"

32r-

lepitimis

Eu t increpabo.pro vobis devoräntem, & non corrumpet

evertarad

fru&um.terrze veftrae; nec erit fterilis vinea in agro, dicit

4

3

3

o rey"er.

Dominus exerci uum.

12. Ét beatos vos dicent omne

s' Gentes: eritis enim VO

"

? Et d-

terra defiderabil

is, dicit Dominus exercituum.

u$

z

43. * Invaluerunt fuper me verba veft:a, d

*

E

icit Deminus. * Job.

Configiti

xiflis: Quid locuti fumus contrate? Dixiftis ; Va- 2- 15-

14. Etdi

nus eft, qui fervit.Deo: & quod emolumentum, quia cüfto-

t clbu in

divimus precep:a ejus, & quia ambulavimus trifles coram:

*

/

I5: f] non

Domino exercituum?

»nediQo-

.15. Ergo nunc beatos dicimus arrogantes: fiquidem zedifi-

cati funt facientes im

pieta.em , & tentaverunt Deum, & falvi

faéti (unt.

v

1. B

mET UA

15.

-u

nc locuti fünt timentes Dominum, un'ufquifqu,e

beret , deci.

inus, & audivit: & fcriptus

tibus, & Le-

cum proximo fuo: Et atLgnd-it Dom

eft

vendo,

7

ii Hifo-

nium ; ort4

aut.m metaphorice loquitur , quafi

phemiisu ; quibus plures a me avertie

efient in calo.

tis, quam prophete mei fuis concio-

At es

Et effadeio vobis 6cnedi&ianäm.)Lar-

nibus ad me conveitant.

?

ità üt pro-

Jitis nont

giflimam fertilitatem omnium , que

l4- Fanaus eff. ) Fruftra, & in váa

naícuntur in terra.

num laborat.

ider audot

1I. dperepabo pro vobis devoramtem.)

ambulsvimus trifles, ) Ponitentia,

TT

Prohibebo, quaft increpans , locuftas,

& do! re peccatorum.

& aliá animan;ia;, qu& vorant fru-

IS. E;go nurc beatos dicimus arro-

terilitaterty

gUS-

gantes. ) Cum hac vidcamus , beatos

foletintel-

I2.

vos colitle

Beato:l p d(.cent,ifc.-) Admiran-

vocamus arrogantes, qui contra Deum

tes ta;tam fertilititem , & ex ea vos

fuperbiunt, & blafpherant.

p & fame,

Deo caros eíié judicaaste:.

S; quidem adificata ust.) Re fami-

myittemST

Eritis euim wos terra deffderabilus. )

liari aucti fünt , & filiis , quod ma-

Ji

2&146 terra . de[iderabilas ,, Ut vertunt

gnz felicitatis putatur

^adeo non

) Quo mi

LXX. id eft ; optimum fructuim bo-

funt extincti , ut etiam multa prole

Vel, ut ait

aucti finc, & divitiis abundent.

norum operum feretis.

Est

D. Hierouymus , omnes in terza ve-

Tentaveruzt Deum,) Peccatis eum

ftia habitare defiderabunt, propterin-

irritantes, & provocantes.

xbenefac'ayre

ficnem ejus tertilitatem. . Lribuit ho-

Er falvif &i funt.) N'ectamenquid-

'47',4&49' ((f*

minibus , quod terr& eft..

quam adverfi illis accidit.

; copiolum

I

Invaluermnt fup.r me. )

Redit

I16. Tuzc locuri ,/;ent.) Jufü hec vt-

; luge pro

Propheta ad blafpheimiam Judsorum,

dentes locuti funt inter fe, quod ju-

ye] iion Xl

de quo extremo cap. 2. -fenfus eft :

ftos decebat, & fe mutuo funt cohor-

unt C

prevaluerunt cootra, me , & ficut o

tati. ad. defendendam . Dei providenti-

-

rf foute

* nus gri.ve quodaumodo . opprim int,

am, & juftitiam ;cum proximis, pro-

T mgruen-

& obruunt me ; fempcer enim . perfi-

ferentes

quae opportund

erant,

&

ftitisy inino crefcitis in veitris plaf-

ex facris Literis didicerant.

z

turtar. '3.

.muf Jd h?'

Bibh. c$z Con. Meznoch. T. V1

Ss

"L de lii

»

322

PROPHETIXE MALACHIZJ

;,*Et

eft l'ber monumenti coram eo timentibus Dominum, & cogi-

-

tantibus nomen ejus.

& fanitas

tuli de an

17. Et erunt mihi; ait Dominus exercituum , in die, -quä

ego facio, in peculium: & parcam eis , ficut parcit vir filio

4

, Ka

fuo iervienti fibi.

veltrorum

18. Et convertemini, & videbitis, quid fit interjuftum, &

4*

tn Horeb:

impium : & inter fervientem Deo, &non fervientem ei.

CA E UE IV

Dumccemotm

Dies Domini inflammabit omnes facientes impietatem , evulfa ipfo-

Mul ,

rum radice: orietur fol jufHitie Deum timentibus , qui. calcabunt

& fpem bo

fum volunt

fmpios ; jubet reminilci legis' Mayfi; Elias, antequam veniat. dies

&bolebin.

Domini, mitiendus predicitur , qui comvertat cor

zds

la g rg/fa

r

ad filios.

patïqm

9. Bt etit

Cce enim dies venie

fall patier

t, fuccenfa quafi fcath'ïnus ; & erunt

fol julitie,

E.E

ommnes fuperbi, & omnes facientes impietatem , ftipula:

&lo ad ju.

& inflammabit eos dies veniens , dicit Dominus exercituum,

tüt priftio |

km,& q

qu& non -derelinquet eis radicem, & germen,

pter ]euitia

2. du

tio, quia

[ d

268 tendbr

Er attendit Dominus, 9 audivir.)

Et porcam ei:.') Non 'filnam -l-l'c eos

form. (

Qus jufti pro Dei providentia, &

tribulatio , aut vexatioexcrutiet, aut

&t2 Cordn

que impii contra illam loqueban-

inoleftiam inferaf.

*

tur.

M

$zest parcit vir flie fue.) Quem

qïüa & t

E£ /lrlptus*;'þ liber monumenti.)' Li-

duplici nomine amat, & quod filius

D

hoc a,

ber memoriz , ut fcilicet unusquis-

fiz, & quod morigerum illum fit ex-

Bnpendet

1

pertus.

j

que fuo tempore, aut preemium re-

Em & t

ferat, aut ponam eornm, quz locu-

Ig. Et comvertemiut. ) Sententiam

Senitas ;

£us fuerit.

mutabitis vos impii.

pons, & .

imentibus Dominum. ) Iïn fävorem,

1,./ Dïf:

vesiet. ) ]Judicii.

propter do

& gratiam timcntium Dominum, qui

wcemja. ) Ktpropter ignem

ts [

femper:. ejus- recordantur , & de eo

;

pr&cedentem faciem judicis, propter.

Hg s;

cogitant.

ignem infernum, qui damnatos exci-

V;H"le, &

17. Et eruzt.) Jufti, & pit.

piet. Daniel. 7. 9. lcgimus. — Finvins

Wam, &

lz die, qua ego facice.) Cum qux

igneus, vapidusque egredtebatur a facie

B affee:

dixi, effe&ta dabo, penam infligendo

ejus.

Íceleftis, & premium largiendo inte-

D ss

Sfi,aula.) Nlon q—uod finem habita-

& ho

gris, & probis, cum judicium faciam.

rus fit ignis ille, fed quod ita cele-

T4d]l i

Erunt mibi ... 12 pecnulium. ). Serva-

riter eos corriplet, ac ft effent (tipu-'

bo eos, quafi peculium meum, erunt

Wt ln ayil

la, quz fe ab igne proximo defende-.

bus Uürje

mihi in populum proprium, & pecu-

re non poteft.

us h:aml

liarem mihi dicatum, & ex meivifio-

Inflagmabtt eos Dies veniens. ) Nam

2e, & fruitione beatum.

dies fuccenfa erit.

e

- Rabit, T

Erreda

j

-—

CAPHET. IV.

323

; tgi-

E * Et o-rï-rettï'r-vobi-

s timentibus nomen meum Sol juftitide, Luce

& fanitas in pennis ejus: & e

grediemini, & falietirs ficut vi- /1--' 79

1 die, qu

tuli de armento.

It vit fili

3. Et calcabitis impios, cum fuerint cinisfub planta pedum

- veftrorum, in die qua ego facio, dicit Dominus exercituum.

jetum, &

4. * Mementote legis Moyfi fervi mei , quam mand.agi ej Exod

QO«

li f.*l.

in Horeb ad omnem Iírael, praecepta, &-*'judi;ci—aæ

.Deut.

SS$

4 56-

£* Ees

ul if-

- Radicem , &* germen.) Omnia bona,

hac vita, vel. de fepulchris obviam

j tülbunt

& fpem boni abfumet. Omnes eo-

Chriíto.

rum voluntates, & divitias penitus

Saltenise ) In altum tollemini dosee

vt diit

abolebit..

ltahice. etiam — dicimus ,

agi'lit—i t i $.

Non ci vefferd nb vamo, nó vadice:

Szcut vituli de eymento) LXX. ffcue

pdtrzgfn

2. Er erietur vobis, 6$c..) Cum hzc

vitali de vincults velaxait.

Hac fimi-

mali patientur , vobis juftis orietur

litudine fignificatur, l. Abfoluta fani-

.. & erutt

fol juftitig, id eft Chriftus veniet de

tas , robur, & vigor corporum: bea-

€alo: ad judicium.

Chriftus fol dici-

torum.

z fhpula:

ll. ingens Jatitia.

1M. dos

etcitutfn,

tur primo propter fplendorem vifibi-

apihtatis, qua prediti ezunt.

lem , & majeftatem.

Secundo' pro-

^

pter ]etitiam quam juftis afferet. "l er-

3

Calcabirss impifos. ) Sub.pedibus

st Et |

eos habebitis victos.

Quod . Chrifti

tio., quia adyentu. fuo fugabis om-

p

nes tenebras, id eff, afüictiones ju-

eft, juxca illud Pfal. 109g. F. 2Domee-

ftorum. Quarto, quia: patefaciet ar-

ponam inimicos tu0s, 6$c. vvibuitur fan-

(inam ut«oi

€ana cordium,

&is, quia etiam ipfi. fuo modo: judi-

icrütit, at

caturi funt.

ol jufiizia-) Dicitur foI juftitiz,

quia ea omnia. qu& habet ,. ut fol,

Cum fuerint cinis. ) Inftar cineris

7 j Qüem

: U'Jd 51103

hoc. eff , in quibus foli fimilis eft,

comminuti , & humiliati, contemptif-

impendet juftitiz ,, hoc eft, in. favo-

fimi factr , & abjectiflimi.

ilun fit &t

rem , & commodum. juftoram;

Iz die, qua ego facio, ) Vide di&ia

Gententiatt

Samitas £m pennis ejus. . Sanitas cor-

fuperiori cap. n..7.

poris, & animz. — Corporis -quidem

propter dotes impaflibilitatis , agili-

4« Mementote legis Moyff. ) C'um tane

il

tà premia-maneant bonos, legem fer-

tatis ,. fubrilitatis, claritatis &c.-.. . A-

Vate .

ut. tunc. falutem: inveniatis.

pter igem

nimz propter mtegr-itat«cam' omninm-:

js, proptt

virium ,. & tacultatem ipflus ,. & 1z-

Loquitur honiinibus fui remporis. Ea-

dem- ratione precipitur Chriflianis ,.

t4t0$ exþ!'

titiam, & beatitudinem , quam- ele-

gs, imim

&is affere:.

ut fervent le,g.em Chrifli.

air a t

lo Horeb.) Übi data eftlex, & eft

- Mp pennis ejuy.j In radiis ejus 5 fic

enim hos vocat l:cutione poetica ;.

mons Arabiz, ad Galat. cap.4. 25. ap-

em habitl

radii enim folis funt.in eo quafi pen-

pellatur etiam Sina..

X C

ng& in avibus.

Porro Chriiftus doti-

Pracepta, 69 judicia;) Velhzc funt

jfoas füp

bus corporis fui qua(íi radiis folari-

fynonima, vel ft diftinguere placeaz ,.

yo df

bus beatorum corpora , «& animas fa-

per legem inteiligere debemus prece-

nabit, inftaurabit , & recreabit..

pta moralia ; per prgcepta, caremoe

72

) N

Egred/&rini. ) De hocíxculo, de

9

nialia; per ju.di(-;ia,judicialiar

«

34 PROPHETIJE MA/LAC/HIIE C A P. IV.

Mhatt.

$. * Ecce ego mittam vobis Eliam prophetam,.ante

-

qu a?n

17.1o veniat dies Domini magnus, & horribilis.

Mare

6. Et convertet cor patrum ad filios, & cor filiorum ad pa-

9' IO.

Lucz

tres eorum: ne forte veniam, & percutiam terram anathe-

; r

E

MA

9. 19 mate.

| LIBEIi

Ll

Mi

/"»

10p

Mi

Ub

g. Elam prophetam. ) Qm defigna-

fideles , & gratoä ipfis patriarcgis

tus , & fervatus precurfor fecundi

Abraham , 1faac, Jacob, &c.

fii ]nà

adventus.

Ne forte veniam, 6c. ) IN€, cum

Pii

i

"

&t

Dies Domini.) Dies judicii.

venero , forte inveniam terram in fda

ii

15 1

Magzus.) Quia ma

gna in eo factu-

incredulitate, & peccatis adhuc he-

d

rus eft Chriftus.

rentem, atque ita i

4

llam funditus per-

Ingonj

"

f.ïl

Horribilit.) Propter fententiam,

dam.

tncet;

VKOR

& damnationem impiis infligendam.

Terram.) [ta vocateos 3 qui tegrena

"h

Magnus juítis , horribilis peccatori-

fapiunt, quales precipue fantJudai.

l

1T€€

Wl

bus.

Anathemate. ) Anathema vocat per-

fehoris.

6. Conmvertet cor pairum ad filios. )

ditionem integram , & occifionem ;

Cor patriarcharum averfum ^ filiis

nam Hebraica vox r235 cherem (igni-

du;

fuis in Chriftum non credentibus con-

ficat excifionem, qua res ftirpitus ex-

vertet Élias ad filios , reddens eos

fÍcinditur , intérimitur, & perditur.

s

NSSS

[

N

"H

E

—

m

—

[f

C

d

u..i

T

QS

i

—

N

]

E—E

1u/pl]

2 C

— U2

Ej g A

Inter

NITCUS

)

Q*

E«

76

mlh'f'[un

7f

ü

Dey

L

Priny,

pnmm l

D

ft"

'*'bllæl

Wg

lY

( df]m

h(]dl" &

tali v

i&

Á*

*

*

CAP IY

325

, .antequam

um ad p-

LIBER PRIMUS

ram— anathe-

RUM.

MACHAB.£O

UTR

CAPUT PRIMUM.

MUa UE nrECTU u

Mortuo. Alexandro Magno, qui Darium percuffrat , fucce[fit

; patrirdis

—tandem in Gracia Antiocbus illuffris : fub quo [celerati quidam ex

N

filüs l/rael propbanarunt Sferualem; zntiocbus autem , devicto

) N am

Ptolemao rege Amypti, imoafit Sferufalem , C ablatis. omnibus

terram iaf

ris adbüc ha-

vafis templi , ac tbeauris, fecit cedem agnam , unde ortus eft

fanditus p

ingens plantlus ; . fimile fecit & princeps tributorum ab eo mi[]us,

8 qui teirena

incenja SFerufalem , plurimilque in captivitatem. duciis : Zfntiocbus

faut Jadai.

leges idololatrie S'udeis flatuit , ablatis cun&tis dioini cultus ce-

na vocit t

remoniis , €? edificaio idolo. defolationis , renitentes milere truci-

occilinnem ;

cherem Ngute

daus; cujus edi&ta plurimi impii fecuti funt , pii vero re[bue-

s lirpitus ete

-runt , siortem potius fubire parati.

& pardinur

T fa&um eft, pofhjuam' percuffit Alexánder Philippi

«

Macedo, qui primus regnavit in Graecia, egreffus de

:erra Cethim, Darium regem Perfarum, & Medorum.

2. Conftituit preelia multa, & obtinuit omnium munitiones,

& interfecit reges terrae,

/4. Et pertranfiit uíque ad fines terree: & accepit fpolia

multitudinis Gentium : & filuit terra in confpe&q ejus,

Ss

^5

!

3

4. Et

YOX

SPGUDUE U

T falum. ) P-;,lrticula,väf, abun-

Ii;a'i. Dien n I. ubi hoc explica&imus.

L2

dat per Hebraifmuam.

2. Cosnfliruit prtliamuita.) Frequen-

ter cum hoftibus conflixit.

Percuffit.) Debellavit.

Primus vegnavit in. Gracia. ) Qui

Qàrinuit omnium munitiones. ) Cum

nullo boflium unquam comgre[[ms eff , quem

primus toti'us Grzcie regnum adeptus

€

D

monm "icerit ; "ullam urbem obfedit,

qeam mon expugnaverit, nullam geutem

De zerra Cethbéim. )

* Id &Pc de regio-

sibus Judes tranfmarinis ; has enim

adiit, quam non calcaverit: inquit ja-

Judsi vocant Cethimos;

uti funt Ma-

ftin. hift. lib. I. ad finem.

cedonia , Grzcia, Cyprus, &c.

Sic

g. Usque ad frnes zerra. ) Nam . ad

hodie eos, qui trans Alpes habitant,

extrema Orientis usquead Oceanum

1tali vocaxn,c Tramontamos, WNidedi&Ga

perv enit.

P

*

326

LIBRI r...MACHABZE-O'RUM'

.4. Et congregavit virtutem , & exercitum

n Iné

f ortem nimis r&

E

,

exaltatum eft, & elevatum cor ejus :

tunt 11

$. Et obtinuit re

glones Gentium , &t»yranno*sk & fatti funt

|

cum Gend

ili in tributum.

-

6. Et poft haec decidit in le&

ab e5, m

ïum, €ognovit quia n 91?6-

rctur ,

1

n E

t

n E

1. Et vocavit pueros fuos nob

i:IQ-S:,-. qui fecum erant nutriti

& ded

1!'

ajuventute : & divifitillis regnum fuum, cum adhuc viveret,

1. Ea

8. Et regnavit Alexanderannis duodecin, & mortuus eft.-

ges Nati

9. Et obtinue

i

runt pueri ejus regnum, u.nu(q—uvi.fq;u;e in lo-

16. £t

co fuo:

fanto, &

1o. Et impofuerunt omnes fibi dii'ad'emätæ- poft mortem ejus,

CeTent ma

& filii eorum poft eos annis multis, & multiplicata funt mala

$

V

in terra.

fegnare 3

11. Et exiit ex eis radix peccatrix, Antiochus illuftris , fili-

us Antiochi regis, qui fuerat Romee obfes;

15 £

& regnavit in

& elephz

anno centefimo trigef;mo feptimo rwegn.i Grecorum.

1. Hic

r2.ÍIn

Multizudinis Gentium. ) Multarum

fucceflores , xindeA magnis Cla.d.ibus af-

Is 2uor

Genutium..

,

fecti func populi.

hi anmi(de

Siuit. ) Quievit, non aufa refifte-

II. Exuzex eis.

. Bl

3: Prodi'i;c » proge-

re, quafi dicat : fe illi fubdidir.

nitus eft.

fcelerati if

"U4e Virtatem.); : AUIFGCMH),& exergicum,

Radix peccatrix. ) P'ifa duaprehoe,

í (Uffï-, ex:

copias militares.

germen fcelezatum.

Nam quemad-

ligïonis, N

S. d fributzzn. ) Tribumriyi.,þ

R

modum. radix ramos portac ,. ut ait

Diywnan

9. Pueros. ) Y'amulos, aulicos, five

D. Paul. ad Rom. II. I8- & ex ea

fedus, D.

duces exercitus fui.

rami, fructus & folia nafcuntur; fic

lium moje

Divifét illis vegnum füumy Uc) Ne-

ex Antiocho multus impietatis, & fce-

tem frfciy

gant hoc prophani . fcriptores , fed

lerum proventus excrevit.

ini.e e

gravior ;

potior apud nos facrs

"ntiochus ili«firis. ) "Antiochus co-

5cripturg auctoritas, que ita fa(tum

tc ylane

atlirmat,

gnomento Epiphanes; €wipaygenim

Tom apud

Curtius ctiam docct famam

Graece idem eft, quod J//zf£;is Latine.

D jf

vulgaffe, ab Alexandro divifas fniffe

lta appella

provincias , licet ipfe famam hanc

ge" av

tus eft poft aliqua ptzgclax*e

[et ration

Elius dutiochi Re

XS- G)'im

absque ratione rejiciat.

Jofephus

i 5j .Antiochi

cholas, à

vero filius Gorionis plane Scripture

magni.

coufentit; ait enim ,. Parzizus eff ter-

n anno centefmo triscftzo festimo re-

pttflitiof

. lullle imp

*am iM QUaLHOY Principes magnos e fa-

£: Gracergm. ) uod in Alexandro

QUs ven

»ilia [ma.

Magno fumpfit exordium. INoncom-

Q. Unssquisque im loco juo. j Unus-

putantur tamen hi anni ab initio re-

Serund;,

quisque in ea provincia, qua fibi ar-

Morem ,

mis, velíforte obvenerat.

gni Alexandri Macedonis, nec ab il-

Wm,

lius morte, fed incipit hzc era aban-

Io. Maltipiicata frst mala.) Mutuis

no I2. & nenfibus g. exactis a morte

UMT

p.rtma N

enim. bclis col-lifev;runt;- fe Alexandri

Alexandri ; fic enim eam Seleucus il-

It cite

"-

M

.CA"P UT L

'V?;Wï

m ninise &

12. In diebus illis exierunt ex Tfrael filii iniqui, & fuafe-

& fatli fnt

runt mu]is, dicentes: Eamus, & diíponamus teftamentum

'cum Genübus, quae circa nos funt:

ab eis, invenerunt nos multa mala.

quia ex quo- r-egeiüm-u;s

: quia rore.

13. Et bonus vi us eítfermo in oculis eorum.

erant nutnit]

I4. Et deftinaverunt aliqui de populo, & abieruntad regem:

lUC viveret,

& dedit illis poteftatem, ut facerent juftitiam Gentium.

ortuvs eft,

IS. Et zedificaverunt

gymf'naïfïum in Jerofolymis fecundum

leges Nationum :

Íque in lo-

16. Et fecerunt fibi

V-p«-vræpütfia., & recefferunt a teftamento

Vorter ejus,

fantto, & jun€ti fant Natio

nibus, & venumdati funt, ut fa-

t

^

cerent malum.

t [unt mala

17. Et paratum eft regnum i con

:fpe&u Antki-*oc"h'i, & coepit

Duftris, fi-

regnare in terra /Egypti, utregnaret fuper duo regna.

18. Et intravit in /Egyptum multitudine gravi, in curribus,

regnavi in

:

"

& elephantis, & equitibus, & copiofa navium multitudine:

jl

19. Et conftituit bellum zdverfus Ptolemseum regem Agypti,

ht

Md

is cladibus "

lms auéctor conftituit

quare etiam

&ione quadam , & medicamentis re-

hi anni feleucidarum app:ellari folent.

ducendo, ut pelis ad tegendam pu-

otdiit, progee

12. FH5 imi4u. ) Degeneres, &

dendi glandem extenderetur. S.Pau.-

fcelerati ifraelite swaezyopoi transgref-

las I. ad Corintb. 7. 18. vocat, «4-

dacere praputium 810 TGGÜcu.

Vide

fores, exleges, (& contemptores re-

am quemad-

ligionis, & apoftata.

Corn. Celf.

. cap. 2

:

at , t ait

Diiponanmus z*ä/Z:m:—*emum.) Pactum,

Teflamento [antko. ) Pacto, feu lege

fcdus, Dci c ltu abjeCto , & genti-

£l

f &au

Íeuntur , i

lium mozes Llimnitandos &

fuperüicio-

Venumdati funt, us facerent malum-)

nem fufcipiendo.

ltdti$1 &fce.

Qmuia ex quo fempore , C c. )

Vide

A concupifcentia fua commodi , &

honoris quafi pretio traditi funt fu-

;riochus (

huic plane geminam querelam Judzo-

perftitioni; & fceleri , faCtique funt

;juic m

rum apud ]erem. 44. t5.

ejus mancipia.

4 Jufram gentiam.) . Ynitituta,

Que -venumdan-tur,

j,j; ]itine.

feu rationem vivendi fequerentur.

traduntur.

T præcl.u'e

17. Capiz regnare.) In

Cræco eft,onz-

I5. G.ymmzfum.) Aliqui putant tuiffe

fcholas, in quibus prophanzg, ac fu-

^aj3e, cogitavit, deftinavit, confili-

Antiochi

perftitiofe literg docerentur.

Al

um iniit, affeQavit regnare.

Italice

diceremis,

Pezsó , diffe gn,ä di regn

fuifle impuras libidinis officinas ma-

-s

; 6);7!1'7/10 r

fÍcule veneri deflinatas.

farþ' pe«drone del regno.

Alesandto

Secundum leges nariogum. ) — juxta

, Dno regna,) Syrie, & Egypt;i,

Non cort

morem ,^& confuctudinem genciü-&

-

IS. Iz mz;!:z'wdinegmvi. j Cum ma-

) jnitio f

utu.

gna multitudine, cum ingentibus co-

'nCCï* l

&i 4b 2

I6. Fecernunut ']t'ä:' praputia. ) Sup-'

piis-

ig 1 morr

preffa, & quantum fieri poterat, abo-

I9. Verz

m cef. ) 'I.'imuil:.AmiQ1

lita circufncifione, przputium attra-

cnuim.

guucus u

L

328

LIBRIIL MACHAB£ORUM

& veritus eft Ptolem

2

p E

vulnerati multi.

eeus a fa,ci? ejus, &fugit, & Fcïeciderunt

:

Yvenes

20. Et comprehendit civitates munitas

)j 0

; in Terra ZE,gypti, &

x

thoro m

accepit fpolia Terrae Egypti.

0. E

21. Et eonvertit Antiochus, poftquam percuffit ZEgyptum

in centefimo , & quadrageümo tertio anno ,. & afcendit ad

[2 domi

lírael,

o E

2323. E

t Aa(,c-en"dit Jerofolymamin multitudifne gravvi*.

terum m

23. Etintravit in fanttificaionem cum fuperbia, & accepit

. H

derunt €

altare aureum, & candelabrum luminis, & univerfa vaíaejus,

& menfíam propofitionis, & libatoria, & phialas, & morta-

n E

riola aurea, & velum, & coronas, & ornamentum aureum ,

g magr

9

quod in facie templi erat, & comminuit omnia.

24. Et accepit argentum, & aurum, & vafa. concupifcibi-

firixit (

3. E

lia: & accepit thefauros occultos,

quos inveniþ , & fublats

omnibus abiit in terram fuam.

federun

25. Et fecit ceedem hominum, &

locutus eft i'n"f11perbiä

.E

ma Alllal 4

mo, &

Y E

eorum s;

26. Et fattus ett plan&us magnusl in Ifrael; & in omni loco

& cony;

27 Et

trepve

3.

2I. Comvertit.) Id eft reverfus eü;

&tum ISan:&orum erat appenfnm- Hic

[3/ 13

v

»

c ob

ego crediderim fignificari velum. pri-

[

T. l;

Ceasefimo

& quadrageftmo tertfo. an-

mim, quod anté partem eam templi,

so. ) Regni Grecorum , ut fupra

qua dicitur Sanctum, pendcbat. Duo

dejedi,

ftuln.

iI.

enim vela pependiffe in cemylo patet

SJ!(/':*,'f

Dowftti

23. Santhificationem. ) id eft, tem-

ex l Machab. 4. 5I. ubi legimus :

]um.

Pofuerunt [uper menfam panes,t$ appen-

bribus d

Altare.) Thymiamatis.

derzztuvela.

Etc ex D. Paulo ad Hebr.

fitiam |

9. 3.

Poft velamentum , Wquit, fecan-

29. M

Va[z.) Infirumenta ipfius Can-

delabri ; nam in Greco eft ex£UM

dum tabernaculum ,

7uod d c;fur* Sanila

$u feie

Sanüornum.

Pim ite

&vrüg, « refertür ad Auyvixv, cum

39 &

utraque vox fit generis feminini. 'Fa-

Cgram:. ) )Aureis enim coronis tem-

lia vafa, five inltrument: erant tor-

plorum poftes ornari folitos habe-

Btopter,

mus infra cap. 4. n. 57. erzaveruat

4'7'1,".;?

Cipeés, quibus lucerng emungbantur,

V

Q'4

Wt c

& patelle , in quibus emuutta exci-

fæzäi'em temþ[; COFO$.

piebanturs & extinguebantur. Vide

24- Cozcusiltibilia.) Id eft, pretiofa.

n

2

Locurus eff in /2:/767'624 mfzgnzi. )

Kxod. 25. 38-

?Qä 'dïn

Ürnamentum. anrenum 72.-0:! i2 facte

Malis, qu& intulerat, graves minas

(tor;

