& ante facere coníueverat.

fitebaturque coram Deo fuo, fïcu)t

) w

11. Viri ergo illi cüriofius 'inquirentïes

:

2

invene-r'u.nt Danie-

Y f

em orantem ,. & obfecrantem Deum füum;

mris

12. Et accedentes locuti funt regi

fuper edi&o: kRex,;

numquid non conftituifti, ut omnis hom

O. qui rogaret quem-

hüic

quam de diis, & hominibus, ufque ad

dies triginta, nifi te,

rex, mittere:ur in]

acum leonum? Ad quos refpondens rex,

iclo«

ait : Verus eft ferm

ojuxta decretum Medorum

rTum, quod preevaricari non licet,

13. Tunc refpondentes dixer

n

unt coram rege—: Danïel de

filiis captivitatis Juda,

non curavit de lege tua, & de edi&to

pere

quod conftituifti :

m pe

*

; di65,

cratione fua.

fed tribus temporibus per die[ïl orat obfe-

I4. Quod verbum cum audiffet rex

; fatis contrii*tätus eft, &

jecre

pro Daniele pofuit cor, ut

-liberaret eum

$

fum folis laborabat, ut erueret illum.

; & ufque ad occa-

| per-

Is. Viriautem illi intelli

$

entes regem, dixerunt eix»: S*äito,

rex,.quia]

ex Medorum, atque Perfarum eft, ut o

j

mne decre-

tum, quod conftituerit rex, non liceat immutari.

m le

qene

16.1'Tünc rex preécepit; & adduxerunt Danielem, & mife-

2

culo

! runt

-tu ; quo ante utebatur , metu rcgis

inquit $, Hieronyliius entloritate Re"

(is elte

pretermififfe ; folebat autem ante,

£a , fed ratione, «ique confi//0 eup, de

gepfenutit

apertis iis feneftris, que Hierofoly-

tanto difevimine lilerare,

mam fpectabánt , eo verfus orare.

I5. Lzreló igenzes Regem.

) Quid fpe-

aUOCUti

Id fa&uros c

iptivos videtur Salomon

Qaret ; & cuperet. Rex.

.In Chald,

m Ot*

przdixiffe 5

&

eg. 8. n. 44. & 4g..-

eli, Cozgregaverunt fe

Cenacule.) Conaculum eft fupe-

]kþra Regem* $

id eft quafi fa&

a manu' omnes fimul

ätuit, Ü f').

rior domus pars , inde dicta , quod

regem aggrelfi 5'umtf

,n'oï.197 qtll

olim in ea ccnare folerent.

Liceaz i)nm::tari.) Non

ij «*

Triéus temporiéus 17* die. ) AMatuti-

Regem ipfu:

eft fenfus

nl'en n

nis, meridianis, & vefpertinis , hora

n non poffe decretum a

fe ipfo conft

itutum abrogare, fed de..

dgntiïi ;

fcilicet tertia, fexta , & nona, quod

crctum regium inviolibiliter debere

otu

m aot

tempus orandi colligimus etiam ex.

fervari

; ideoque eum, qui illud vio-

yo

effety

A&is Apoftolorum c 2. 15. & cap.

laverit

, merito de

.I. & C- 0.

um,

Ita Eftius

pofci ad, fupplici-

adhunclocum. Áliis

Vr f

cmf;eä.æmrque céraz2 Deo. ) Liauda-

videtur Babyloniorum leges jam con.

ngfu

D

bat Deum ad tem

flitutas fola' Regis poteftate, & vo-

TM

£anum obyerfus.

plum Hilerofolymi-

luntate non fuifie mutabiles.

jovo*

14. Pffui cov.) Animum adjecit.

H

16. Tumc Rex pracepst , €c.) . Hinc

jl

| neq

Laborabat . u£ ernerer eum, ) Ndem,

UL

|

apparet aliquam in- Rege fuiffe vii-

*

36

PROPH £ TIE D»A*"N IELIS

&u

runt eum in lacum leonum. . Dixitque rex Danieli: :

D

tuus, quem colis femper, ipfe liberabit te.

laci,

Toini

17. Allatufque eft lapis, unus, -

& pofitus eft füper os laci:

2j

quem obfignavit rex annulo fuo optimatum fuorum, ue quid fie-

ret contra Danielem.

ling

rg. Etabiit rex in domum fuam, & dormivit incoenatus,

(

4f

Cibique non funt allati coram eo, infuper & fomnus receffit

ab eo.

0

19. Tunc rex primo

diluculo «confurge:ns? feftinus ad lancum

lyfe

leonum perrexit:

;

Jj

US ]

20- Appropinquanfque lac

ui, Danielem vdce-la&yihabili

g.

inclamayit, & affatus eft eum : Daniel, ferve Dei viventis;

lia in

Deus tuus, cui

Qum,

tu fervis femper, putafne valuitte liberare a

4

leonibus?

2r. Et Daniel regi refpondens, ait: rex in aeternum-vive:

Ieont

x

22. * Deus meusmifit Angelum fuum, & conclufit ora leo-

Mac

num, & non nocuerunt mihi: quia coram eo juítitia inventa

3 60

eftin me: fed & coram te4 rex, deli&tum non feci.

23. Tunc vehementer rex gavifus eff fuper eo,

& Danie'-

lem przcepit educi de lacu; edu&tufque eft Daniel le lacu,

& nullalefio inventa eftin eo, quia credidit Deo fuo.

24. Jubente autem rege, adducti funt viri 1lli, qui accu-

4

faverant Daqic.lem :& þ.in lacum-

leonum milfi funt, ipfi, & filii,

quo )

tutem , fed infürmam , & hominum

-Qd. Putd/he, valuit te liberare 4 ie0«

t

zibus 3 Mlirum non e!t hominem bar«

lij

LU

improbitati facile cedentem, qualis

E fl

fuit etiam in Pilaco, & Herode, qui

barüm, & in religione non nifi a na-

ec.am h

Joannis caput juffit amputari, cum

tura, & fáima miracalorum inflitu-

tamen illum amaret, & magni face-

tuin, inter fiden , & infidelitatera

tEs, &1

fBucuare, & nuac bene, nunc male

ret.

E g,

la lacuz leonum.) Caveam , in qua

de divina loqui majeftite.

hn g

conclufi erant leones.

22. Quia coram eo, 6&5c.) Quia ne-

que contra illam , neque contra te

ïäm us |

Liberdiit te.) Dicithoc Rex Danicli,

Ties j

l

Q

£um ut eum confoletur, tum ut fe ex-

quidquam peccavi.

8 L

cufet.

Nec defperabat Deum illi af-

Q3. Credidit. Deo fuo.) Confifus fuit

lg hm

fore , ut affuerat tribus ejus fociis in

D«o, ejusque providentiz , & omni-

Ina,

potentie fc totum commifit.

üàm

fornace Babylonica.

: Alii ,

Went d

JY7. dunulo f'uo, & aumm

lo aptim;mm.)

quia fidelis fuit Deo fuo.

l 777

Annulo Regis, ne Principes eum ex-

24. gubenie Re*gæ.) Exercet RCX

£raherent , & occiderent, cui leones

tilionis poonam, que omni jure &quif-

ttra dit

fima eft. Re enim . examingta - intel-

Quegt v

peperciflent : annulo Principum, ne

lexit Rex. Danielis inimicos fibi im-

l"(þeria ; .5

Rex eum liberandi caufa pofiet extra-

d [

here.

f

A

pofuifle, & dolofe edictum excorfiiïea

Ket (

-

i

Qc APUT Vl

37

| DP.US

& uxofes eorum: & non pervenerunt u'f'—cjue- ad pavimentum

laci, donec arri

3

s laet:

minuerunt,

perefþït --e*ds leones ,. & omnia offa eorum com-

,

ud £e-

2$. Tunc Darius rex fcripfit univerfis populis, :

tribubus, &

linguis habitantibus in univer

2

fa terra : aPA.X. vobis im,ultipli-

Pdtus,

cetur.

:

receffit

26. A me conftitutum eft

de&:*re'tum . ü',t 'i;n ïun'iverfo *im'þ'e-a

flo, & regno meo, tremifcant, & paveant Deum Danielis.

d lacum

lpfe eft enim Deus vivens, & aseternus in f2ecula: & regnum

ejus non diffipabitur, & poteftas ejus ufque in seternum.

vmabill

. 27. Ipfe liberator, atque falvator, faciens figna, & mirabi-

/lvent153

lia in coelo, & in terra: qui liberavit Danielem.de lacu leo-

etare 4

n

28. * Porro Daniel perfeveravit

*Sup.

ufque ad. .re;g.num.Dä,räiai-,,

H

3

; :

ü

à -—2[*;

-

qvve:

regaumque Cyri —P-if'er.fæ.

ora leo-

iventà

*

K

D

]e lacis

Ü

y a

-

C A-

äl

;

lil

EVB.

quo Dz;xlielexn fibi Edimmum ;«

rum edi&orum formula, q—ua Reges

utiliffimum de medio tollerent.

populum falutabant.

Éa etiam Na-

ng! 41

£

- Et phty £$. uxores eorum.) Quia

buchodonofor ufus eft cap. 5. g9. qua

etiam hi fceleris participes, paren-

& D. Petrus Grzce loquens 1. epift.

n müana

tes, & maritos contra Danielein in-

CaP- I- num. 2-

mültü

citando.

fieicitent

96. Tremifcant ,

ïf ! pavmht. J Be-

gt

Et mom pervenerunt ssque ad pavimen-

vercantur.

unc

tun , 67 ) Id eft necdum pervene-

rant usque ad pavimentum, cumleo-

27. In celo, & in te;;r.z. ) 'Plus"quam

Quia tf

nes illos difcerpferunt. -

viderat, confiteretur ; neque enim in

contda u

celofignum illud' viderat ; fed Da-

:95. Lingzi!. ) Náationibus : fïngu-

nielem fervatum fuiffe tantuim effe mi-

i& enim nationes peculiarem habent

raculum ducebat, ut jam nihil effe cre-

f;sf

linguam, dialecto faltem a ceteris dit-

om

ferentem..

deret, quod Deus facere non poffet.

Al

- In univerfa

Q9. Perfeveravit uique ad regnum

f

lg snzmerfa.terra.

terta ditionis mez, fic proxime fe-

Darit.) ln magno fuit honore, quan-

j

xercet

quenti verficulo dicitur, /m wsiverfe

diu , Darii regnum duravit, aut quan-

iprperio ,af regno meo.

diu regnavit Darius : quando Cyrus

giJ!

i 11

regnare ccepit, fub hoc iterum accu-

j !

Pax vobi: multiplicetur. ) Felicitas

V Á

b m

fatus, & leonibus objectus eft.

$)

[iifc»

fcilicet, & profperitas. thaldaiCO.

38

PRO PVH*E Tkxx E DAN IE —L'I s*'k

$]

^QAPUT:VIL

(ines :

e: $

Vifio Danielis de quatzm bg/lïiS'gäaIMOï regna defz'ngnäntzlbus*: de

antiquo dierum , & tbrono ejus, ac minifiris, quo judicante pe-

E.

habeb;

fierunt beflie: ad bunc accedens. filius. bominis accipit. poteflatem

A

n bef

eternam ,-C? incorruptibile regnun : declarantur vegna per . be-

- flias defignata , &? maxime ,. qu& per quariam be[Ham ,' & ejus

cornua defignantur , que regnabit ufque ad tempus , €

-

Vs

Y

" ' $ ;

fempora, & dimidium temporis,

de eo dj

Nno primo Baltaífar regis Babylonis , Daniel fomnium

ïl,/iui, &1

"A

Vilalyj,

vidit: vifio autem capitis ejus in cubili fuo: & fom-

Equæ

^

nium fcribens, brevi fermone comp

;f.ehendit : fummatimque

té?ia po

perttringens , ait:

.

Cp. d. n

9. Videbam in vi

fione mea n

Suilat;

o&te, & ecce quatuord-'ven'ti

homises

cceli pugnabant in màri magno.

j

.

de grandes afcendebant de mari diverfze

lbiit, üt

3. Et quatuor befti

4

inter fe.

st(pfr ,

fi .Xleæna,'& alas habebat aquilze: afpi'ciebam

tit ful)er

4. Prima qua

i"i hl!ma,q

donec evulfe funt alo? ejus, & fublata eft de terra, & fuper

ttoha

pedes quafi homo ftetit, & cor hominisdatum eit ei.

$o Qp,

Cs RE

bellt c

ulabar,

Hebreorum confuetudine mediterra-

i. Nzo priäa Bd:f'm[.-zr Reciji.r«, äc. )

V Bof

Supra non femel moauimusin

peum videtur intelliri, quod magnum

MOtascr:

eft comparatione misris. mortui, &

0 Qicatm

prophetis temporum feriem nou fer-

[ Qugren

varl.

Patet hoc in his , que hocca-

lacuum , quos ipfi maris appellant.

pite narrantur, que multo tempore

4. Prima quafí leana. ) Hgc figni-

Itl

evenerunt prius, quam precedentia

ficat. primiam Monarchiam ,. fcilicet

tl a La

Chaldgorum , & pre&'ertim ' regnum

que duobus fup. cap. expofita funt.

Nabuchodonoforis, qui. multum. i]-

iP(Um leg;;

Somnium vidir.) Non vulgare, fed

lr bt

& divinitus immiffum

lüd auxit. . Dicitur leenaob potenti-

Ht /dlu;

propheticum ,

am, & ferociam.

Lezpa enim leo-

tl Unum l

Viffo autem capitis ejus 4m cubils fuo.)

ne ferocior eft, prefertim cum catu-

J'otlys .

Scilicet illi objséta eft , dum in fuo

los nutrit , fic etiam

cubili fomnum caperet.

Vel fie fe

eremias cap.

haábet.

47. 19 & 1fai; c. 5. INabuchodono-

for lconi comparatar.

Tïfj ordl/

Q. Duatuor ventt celi p::g:z.ääanl m

tab] "

sari magnoe. ) . Per qustuot ventos

las babebat aquila, ) Monürurr-x

uta

idem fignificatur ; quod paulo poft

fuiffe Regem Babylonis indicat por-

e lCüm

Per

üatuor beftias.

Porro , ut pa-

tim leonem, & partim aquilam: 1eo-

*

"Jtet ex verficulo 17. per quatuor be-

nem propter fortitudinem ; & feroci.

Ü onarcbl

l)art[m hï)

ftias totidem regna fignificantur.

tatem, Aquilam ob celeritatewi in be].

Tl

! Qu

" marrikmagm..)' Mare magnum

lis conficiendis. — Sic Jerem. 4 IS3.

E,.Kf dm

5

^

CAPUT VIï.x

3

9

.. $, Et ecce beftia alià fimilis urfo in parte /Reti-t, & tres or-

dines erant in ore ejus, & in dentibus-

d

ejus, & fic dicebant

ei: Surge, comede carnes plurimas,

*

e

It Dt-

6. Poft haec afpiciebam, & ecce alia qua

fi pardus, N& alas

faten

habebat quafi avis, quatuor fu

pet fe: & quatüoxïf capita erant

w be

in beftiay & poteftas data eft ei,

T

0

P

". Poft

]

de e'oä dicitur : 7elaciares 4quilis egui

non þocuiiï'e.c Cyrus tot iü fuam po-

mntum

i/us, & cap.4

À

g. 40; Ecce quaff aquila

teftatem regna redigere,

volabzr.,

Corede carnes plurimas.) Signiüca-

t fon-

Evulfa font '4]& ejus. ) Cum ablata

tur Cyrum, aut permittente, aut im-

Imque

regia poteftate ad beftias relegatus eft

pellente Deo' multas gentes fubjugas-

[

Cap. 4. n. 30.

turum, multumque humanarum car-

Y vetti

Sublata eff de terra. ) Quia inter

nium fuo gladio abfumpturum.

hominmes verfari defiit, & in filvas

6. Al quafc ïara'u.f.)* Per par

dumk,

abiit, ut eflet cum feris.

aut, ut alii volunt , per pantheram ,

Jiverfe

Super pedes quaft bomo ffetit. ). Ste-

omnes Macedonicum regnum defigna-

ri putant.

Cur pardo Grzgcorum ,

tit fuper pedes quafi homo , & cor

aut , quod idem eft, iMacedonium

(iebam

illihumanum datum éft, & cumrecu-

perato humano fenfu reftitutus. eft re-

imperium fimile dicatur, multi quz-

; fpet.

guo cap. 4. n. 35. prius enim quafi

runt , celeritatemque , & aftutiam

Grecorum notari

putant 5

pardus

bellua curvus more quadrupedum am-

enim eft animalvelociffiinum , & ma-

bulabat.

/

culofum, fed hec

, ut monuimus fup.

$. Beffia alia ffmtlis ur[o. ) Hec eft

anxie non perfequenda.

neditettt-

Monarchia Perfarum, cur fimilis ur-

las babebat quafi avis, guatuor, )

dagnum

fo dicatur , non effe anxie, & minu-

Ortl y

te querendum monec iVlaldonatus

Quatuor hifce alis fignificari videtur

fumma yelocitas , qua Macedones

:)euflüt-.

fimilitudines aliquot perfequitur Cor-

duce Alexandro fex annorum fpatio

Hlæc fii

nel. a Lapide ,

quas qui— volet, apud

totam A(íiam, magnamque Africe,

ipfum legat.

, foliet

& Europs partem fu

-

o imperio fubjg-

1 regnu:m

n parte. ffetir. ) Syrus habet , 44

cerunt.

nu!f[];'n [

unum latus fleriz , quafi dicat ad la-

Quaior. Capita,) Quatuor capita

tus unum tantum irruit fcilicet in Da-

)b pozenti-

omnes interpretantur quatuor duces,

eaim E

bylonios; iis enim a Cyro fuperatis

qui poft Alexandri mortem ejusinter

Perfe imperio potiti funt.

fe regna diviferunt , Ptolomzum, Se-

-gmidï ap.

leucum , Philippam; & Antigonum,

Tres ordines erant im ore ejus.) Na-

)uChOdom-

tabl. vertit £res £o/; , fignificantur

quorum primus /Egyptum , fecundus

tria imperia, fcilicet. Babylonicum ,

5yriam , tertius Grzciam , & Mace-

Medicum, & Perficum, qu& inunam

doniam , quartus Afiam occupavit.

Monürurfl

iadie "

Monarchiam a Cyro conjecta funt,

Ef ;;atcy?;zs 4'4(4 ef e;,) Indicat Ale-

yipm: t

partim hereditario jure , partim . ar-

xandrum non tam fuis viribus, & in-

- & fand

mis, quafi dentibus, domita.

duftria, quam divino concefífu , ac mu»

j

bis di-

nere fuam Monarchiam conftitutus

a

u n hd

Ef ftc dicebant ei. ) His ver

runj.

;

J P 13

vina permiflio fignificatur , fine qua

9

49

PROPHET : ZESODAN [ELIS

" Poft hzec afpiciebam in vifione no&tis, & ecce beftia

I0

&us :

quarta terribilis , atque mirabilis, & fortis nimis, dentes fer-

reos habebat magnos, comedens, a'que comminuens, & re-

Ü

Ta fj

IA

,

liquapedibus fuis conculcans : diíffimilis autem erat caeteris be-

l.

Q(STRU

itiis, quas videram.ante eam , & hàbebat corpnua decem.

8. Confiderabam cornua, & ecce cornu aliud. parvulum or-

beflis

tendii

tum eft de medio eorum: & tiria de cornibus primis evulfa

I

funt a facie ejusz & ecce oculi, quafi oculi hominis erant in

cornu ifto ,. & os loquens ingentia.

Dora ;

9.. Afpiciebam;. donec throni pofit

i funt; & antiqüüs dieifum

fedit: veftimentum ejus candidum quafi nix,' & capilli cápitis

OEYa.,

Io, £

ejus quafi 1àna munda: thronus ejus

flammae ig,nis ; rota? ejus

:

]

x Deo

iig,ni";; a.cc.e.ngus :

(Qnen e

Io. * Flu-

gloriz,

/

Quait imï

minis: fipnificant: humanam | fapien-

J5 s. di

9. To viffone notis. ) Per idem: fom-

nium noctunnum..

tiam ,'& prudentiam Antichrifti, qui

[2/]

fU /;eJ

Beffia: quartas y P"'er'quama Eoma-

multos feducet. Alii fuperbiam inter-

J

fufn. imperium üän*ifïbaturm

pretantur , qu& iu oculis. eminet..

Milis ,

0s loquens; ingen:ia.) Superbe enim

fitna mill

Mirebilis. ) Stupenda , & horribilis,,

admirandzque. forma..

fentiet , & loquetur ,. quemadmodum

[

^0 Mil

Dentes ferreos; ) Exxercitus: intelli-

de illo fcribit D.. Paulus 2; ad T'heff.

1300 Yi

2. 4» Fore'ut extollatur fuper. omne quod

Til lic

git militum ferro: armatorum:.

Comedens y 4tque aomminzg*m. ) Quod:

dicitur. Dezus,Aanut colitur, &c.]

i [,'gzm;

lomines quodammodo: ,. & regna: vo-

g. Afpiciebam doncc , &c..) Me ad-

Dttro,

Yare. videretur;.

Buc: afpiciente thronipofiti funt.. De-

Tilewif

- Pedibus: fmis. comcultansi. ) Uc folent

fcribit Zaniel divinam: majeftatem de

: ng lä tä

Antichrifto judicantem ,, & Reguum

Qi£ fiei

aliquando. beftig facere., quahomines:

Chrifto tradenteém..

Iptifici

n10n occidunt , aut devorant.,. f&d*-pe-

dibus: conculcant,.& proterunt ;.figni-

Anptiques dierum.) D'eu.q«pate;r.

nitus, fed

Vefimentum ejus candidum, &c.) Om-

'M;/] H 54),

ficatur fore,. ut. Komauni,. quos: non:

nia, qug hic Deo atribuuntur , nihil

Yerfa Am(

occiderint: , tributis. fubigant...

aliud, quam: divioe majeftatis fplen-

4J

m

$

We,

Hübebar: cornua: décem.. ) Per. quz:

dorem: fignificait;, que gloria unico

Vem; .

fivznificantur decem: Reges: potentes.

vocabulo appellari poteft.

Ineii

( ut ait: Angelus numer. 24..& S. Joan:.

Oaf lat munda. ) Quafi lana alba

ER i dOm

A poc:. 17: numer..I2.) qui:erunt fub.

nullo adhuc: colore tinéta; fimilis ve-

finem. mundi: ante. judicium..

fti' capillus ,. aut eandem gloriam, aut

: *dm DA

8..Corz u—-.z!iu(lipdrvm'unä ortum eff &c.y

canitiem , quz. fymbolum: eft'aterni-

KC (

Hic eft. Antcichriftus obfcuro:.loco na-

tatis. fignificar.

q 14& kdïlej

(

tu$5. & plebeius ,, qui: fenfim: crefcens

Thronus ejus fLamme: ignis. ) Flam-

U AP"

ties. reges: ex. illis decem fuperabit;.

m fimilis, flammeus,ut apud Ezec

Cf

.h.

itb*l'.]tn

fcilicet: Regem /Egypti ,. R«gem Afri-

defcribitur cap. I. n. 10.

cx, & Regem /Ethiopiz , ut D. Hier..

"

Rita ejus tgnis accenfus, ) Rate thro-

i

: lndlvn

interpretatur..

ni ignex eamdem majeftatein (izniti-

jl

cant..

"d là]

Gculi quafí oculs bomimti, ) Oculi ho-.

lp/b y

m A&;P U T VII.

4i

elha

1O. à 'FfüViLIS' ig

neus . rapidufque' egrediebatur a faöieAiJo

Áet-

ejus : millia millium rminiftra

bant ei , & decies millies cente- 5 Xi

L:

na millia affiftebant ei : judicium fedit , & libri aperti funt.

;be-

— it. Afpiciebam propter vocem fermonum grandium

jquos

^

cornu ilud loquebarur : & vidi

EM g

quoniam interfe&ta effet

1 ot-

bettia , & periiil

et corpus ejus , &ïtra'dicum effet ad combu-

vulía

rendum igni.

Ed

12. Aliarum quoque beftiarum ablata effet poteffas , & tem-

gt ü

porá vitæ coyn.fcituta effent eis ufque ad tenmipus ,

& tempus.

erutm

-

ln

ápitis

E

13: Adpi-

AE aingm,

^Y6. Flz?v'iu; 3g2eus , r;:þfgfa,f-qu(,&ö; )

d&cirrid äo'/rn*u* ,hoc K.c.:fï h cie .R-ox

nano

X

Ex Deo quafi ex meo fonte tluvius

lmperio; & Antichrifto difputatum ,

igneus emanabat, quo non folum jam

librofque apertos effe, hoc eft, alfa-

l

gloria , fed etiam ponz celeritas; &

tas. in utramque partem rationes. De-

—

quafi iripetus fignificatur , fic. Pfal.

nique adhibita oini diligentia , &

fgpien-

96. 5. dicitur- fgzis asre ipfnm'. prece-

torma judicii fervata ; pronunciatum

det, 6 i

€ju-.

:gflamïnuäit im csrCuitü fnimi:o.r'

efle , quartam beftiam de medio cof-

, qui

lendam,regaumque fempiternum Chri-

» inte«

- Millia millium miþä?raäant é ) Plu-

pet.

rima millia Angelorum miosiftrabant

fto' tradendum , fimilis jüdicíi forma

,-

X* eriim

fupra defcripta eft c. 4. n. 14.

Deo, Millia miilium , vel ut eft in

Ile Mfpiciebaza) proprer wocem , &c.)

imodum

Grzco y2uei Xiua9tc , id eft millies

Spectsbam;, quem exitum habitura ef-

jThdi

millia faciunt

"n (WA

amidlongém.

E

unum , quem vocant ,

fent verba ilía fupetbie , & contu-

meliz in Deum plena, quz quarts be-

Decies milltes egntena willia. ) ld eft

i€ corau undecimum , puta Anti-

f'Mel HQ-

mille millefiones , Grece uJpii uvei-

chriftus , loquebatur; ac paulo poft

Int

U

:c, id eft decies millies dena mi

vidi beftiam ipfara interimi ,

tuen d

quz faciunt centum milliones,fed

i

tradi, id e(t vidi Romanum ím

& igni

perium

cgnum

fignificatur mimerus certus , & defi-

prorfes aboleri

; & quafi in cinérem

nitus , fed infinitus, ifque maximus,

redigic

atet.

Affifebant ei.) Non fignificantur di-

verfa Angelorum .officia , quz fint

I2. Mlhiarum quoque beffiarimn, &c. )

i,j0n-

sihil

Vidi etiam tria priora imperia,fcilicet

ot v

«ffiffere , 6 minifirare, fed unum , &

Babyloniorum, Perfarum, & Graco-

idem; eft enim fuperioris hemiftichit

rum periiffe. Occifze quidem fuerant

g u

repetitio ; folent enim,qui miniftrant,

reliquz beftiz ante quartarm , fed ideo

adítare domino , & intentos in illum

propheta prius narravit occifam quar-

404 u

habere oculos , ut juífa capeffant.

tam , quia de ea potiffimum agebatur,

milis ve

7«dicinm fédit. ) Deus , & tota ju-

in eam totus propter verba plena

,n 1m1 Aul

dicum corona

fuperbiz. admiratione defixus erat.

qua(i affetfores.

^ Angglr fcilicet , ejus

æ;eïlïl'

Et tempora Vit4, &c. ) Vidi ceteras

Libri aperti funt.) Significantur ac-

beítias conftituto a Deo tempore peri-

n

cufitoram objecta , & refponfioues

ifle , neq

defendentium patronorum.

Judicat

terminos.

ue a Deo poficog exceififfe

&ELCCh'

ergo in divino Judicio adftintibus An-

Tempus , 65 temput.) Suum cuique

at qhio»

gelis de Quarta beftia, deque ejus un-

monarchig tempus.

a

- Biel. ctm Co»o, Memä.ï. F.

if

PRO P*H**E-Tïj—.ïx ü'AïN-I ELI1S

42.

hi

13. Afpiciebam ergo in vifione no&tis , & ecce cum nubi-

üis

bus coeli quafi filius hominis veniebat, & ufque ad antiquum.

Qierum pervenit : & in confpe&u ejus obtulerunt e 1m.

f

414. Ét dedit ei poteftatem , & honorem, & regnum : & om-

*Sup.mes populi, tribus, & linguse ipfi fervient : * poteftas ejus,

itas seterna , quze non auferetur : & regnum e,us, quod

Z

1

4 non corrumpetur.

l

ï.ucæ

15. Horruit fpiri

tus meus, ego Daniel territus fum in his, |

1.52. & vifiones capitis mei conturbaverunt.me.

&

-.-

16. Acceffi ad unum de affiftentibus , & veritatem qusere

bam ab eo de omnibus his.

tifa

fermonum , & docuit me : .

Qui dixit mihi 'interpremtiogem

leges

C

temp

confurgent de terra.

juatuor beftiae magnze : quatuor funt regna., quae

N

d

mfan&t Dei akifffimrt & ob

I8. Sufciplent autem regnu

TüQ

nebunt regnum ufque in faeculum , & fzeculumfzeculorum.

D h

eft n

19. Poft hoc volui diligenter difcere de beftia quarta, quae

Lj

erat diffimilis valde ab omnibus , & terribilis nimis

.

.-den-

C

]s

Vien

tes, & ungues ejus ferrei : comedebat : & comminuebat ,

& reliqua pedibus fuis conculcabat :

20. Et de cornibus decem , quae habebat in capite : &

de.alio , quod ortum fuerat, ante quod ceciderant tria cor-

20 j

nua : & de.cornu illo , quod habebat .oculos ; & os loquens

Pn;n

PFW Bu

grandia, & majus erat ceteris.

KE

21. Áfpiciebam , & ecce cornu illud faciebat bellum ad.

ïïfnk

verfus fan&os,, & praevalebat eis ,

22. Do-

HENIUMMDMENEIMIRUMMDUMMMA RI E E U TETEEREERE DEU UENUEERETERUHSRUUUNUEETUUNEERTTHUNIESUNE UUR UE NIIISI

Jem;-f)o

Rüx

TI3. Quf füius beminis.) Haben-

d7 ;C'on/krgmt.') "Tria.ultima; nam

25. $

tem. forinam , & fpeciem hominis ;

primum | fcilicet Chaldeorum regnum

s

Chä!dæo

Chriftus enim yerus Deus eft, & verus

jam furrexerat.

ferg

f,

VCere

homo.

-

J9. Sufetpient autem regnum.) Reg.

4Ad nnn'gugm dïgrxm.j Ad thm-num

num adipifcentur, confequentur.

Ve&ec Ye

Dei Patris.

Santl; Dei altiffimi. )

/ox fancti eft.

t

Jiitay

Obtulermnt eswn. ) Angeli ad fo-

nominativi cafus, & fignificatur reg-

Wüorij

dium Dei Patris deduxerunt.

num felix, beatum ad quod fancti eve-

I4. Er dedit ei poteflatem , &c.. Judi-

hentur poft occifum A ntichriftum, &

candi, & regnandi.

5i

poft extremum judicii diem.

MT

I$. Horrmit [pir:

tus meus.) "Tam

2Y. Faciebat Lellum adverfus fantlos.)

L| Dx() pr

portentofo vifo, ficut fupr

Regnum Antichrifti , Deo ad tempus

lfgf(

-

a cap. 16.

que &le

& infra cap. Io. 16.

*

permittente , fanctos vincebat. Dum

Irad,

Viffones capitis mci. )

Qusz imihi :p,e.r

ab Angelo interpretationem, vifi pe-

quietem oblatz fuerant.

tit, alia quedam de undecimo cornu .

mrelu

16. De affiffeniibus. ) Angelis.

commeinorat, gus ante no n dixerate

MTM

qu,

CAPUT VIL

43

ài

55. Donec venit antiquus dierum , & judicium dedit fan-

QUrm]

&tis Excelfi

fantti.

* '&.;tem-:prus- 'ad;vea:it 2 & regnumg.,obæi'gmfmm

"

*

.0

23. Et fic ait : Befti

a quarta, regnum . quartum erit in ter-

ra, quod majus erit omnibus regnis ; & devorabit univer-

Jus,

Quod

fam tetram , & conculcabit , & comminuet eam.

24. Porro cornua decem ipfius regni, decem reges erunt:

|his,

& alius confurget poft eos, &

& tres reges humilrabit.

: ipfe potentior erit prieribus;

P

Kere

25. Et iermones con:ra Excelfum loquetur

)

& ïfzin&os AT

onem

tiffimi conteret , & putabit quod poffit mutare tempora, &

^

leges , & tradentur in manus e

jus ufque ad tempus , &

tempora, & dimidium temporis.

*

"

3

qua

26. Et judicium fedebit ut auferatur pote

ntj:a ,& &.ont&--

obti«-

ratur , & difpereat ufque in finem.

rum

27. Regnum aütem , & poteftas ,

&xma-gniïtudd? regni, quæ-f

eft fabter omne coelum , detur populo fanttorum Altillimi -

, Ua

! Qet

cujus regnum , regnum fem

piternum eft , & omnes reges fer-

at ,

vi'eI;t ei , & obedient,

B u

38.Huc-

u

"ga. Jusirium: dedis fantlis. j Pote-

Ufoue: ad tempus,«c. ) 'Tempus an-

ja Cot

fracem . judiciariam.. . Vel fenfus eft,

num fignificat, tempora annos düos ;

pro Sanctis pronuntiaffe ,. quod Italice

dimidiurmn temporis anni dimidium, id:

jquets

Q:cimus , Dar la fenrenza ii favore.

eft,.per annos tres cum dimidio.- Sic

m ad-.

T»mfits advenit.). Quo in regnico-

"

D..]oan. in Apoealypfi cap.. ra. 6.

Jeftis: poffeffionem mitterentur.-

q'afiDanielisinterpres dicit mulierem,.

24

,

id:eft. ,. Ecclefiam: fugiffe in folitudi-

De

itus.

s d ins conj?;rgver-. ) Antichri-

nem per dies miille ducentos fexagin-

ilnäïinam

oS. Santlos alti/frmi. conterer.-) In

dimidium facit..

ta; qug d'erum fumma tres annos,

Chaldzo eft, N5 jelalie , ideft, ve-

ugnum

zeralcere faeier ,.atteret., confumet,ut

26. Judicimm fedebit..

J JixdiþxeS« fe--

weftes vetuft.tecconfumuntur:in Gre-

debunt,.ut fupra n. 1o:

M') Reg-

€o:elt ,« aAaieoi , eodem fenfu.:

" ujeratur pi

stb

& Arotichriftii

Vemria. ) Quarti reg'm,

d .

Mntaye tempora.- ). Aliqui de. ftatis

at g

semporibus feftis ,. ut- funt. Pafcha ,

"

Difiereat &

que 4d ffnen, ) Penitus

Peutecoftes-,.obfervatio diei/domini-

aboleatur:

qndi ev

« &c. alii de terminis fingulisregnis

27. Magnitudo regsl y que of fubrip

giftum

a D*o praferiptis intelliguut..

emne cielum.) Amplum: Ecclefie rec--

num,-.

;, 4:150!")

Leges.) Evangelicas ,. & quafcum-

4

diffund etur.-

quód:per omnemmundi pagsue

que alias. volucrit.

jj rompi

Et tradentur Pu»aunu:

L2

f ) Permite

-- aDetur poprde fkn&ärmlliä?ïni/.* 2 rþC u—

ab Düm

eetur ei qut. circa lcges

cclcfiz, mo-

ves eniní Ecclefig militantis fient cis

x

p

ves Ecclefig triumphanti

0

qor

zes , & confuetudines imug mutet ali-

$

8« mlllam

" dixellll

qua.

traB Lcxiba ntuy,.

44

PROPHETIJE DANIELIS

28. Hucuíque finis verbi, Ego Daniel multum cogitatio-

i

nibus meis con

3

&c

;

turbabar, & facies mea mnutata eft in mg: vet-

fi0n |

«bpm autem ïin corde meo confervavi,

diqu

CAPUT VII

$.]

bat 2

Vifio denrïkte duorum cornuum , €? hirco unius , ac pofhmodum

bat f

fuos

quatpor cormuum , qui. devicit arietem : quorum ille regem. Me-

dorum ac Per[arum defignat , Lbic autem regem Grecorum :

fj

n

Additur prop

betia de rege impudente , ipfiufque. tyrannide ?

titudi

b

lo , & Juperbia , qui [ine manu conte-

Felut.,

*(

-

"

eum,

Nho ïrtext'io vegni Baltalfar regis , vifio ap

pa'ruiyt' mihi.

& nor

"A

-Ego Daniel poft id, quod videram in principio j

terram

Tem in Sufis caftro , quod

2. Vidiin vifione mea, cum ef

Inagy :

eft in JElam re

portam Ulai,

gione : vidi autem in vifione effe me fuper

3. Et levavi oculos meos ,.

& vidi: & ecce äries unus fta-

4 Ts

bat ante paludem , habens cornua excelfa

iv

, & unum excelf

4

fius altärq atque fuccr:—"f:e-ns. Poftea

bïk)ma,

lu feo

*

*

4- Vi-

falis efi

——28. "Huc «j

uej'm': veríi. ) Scilicet

vä!id'immis mcanibus , & turribus in-

Ofem !

Angeli, qua

f

dicat : hic finem dicen-

àr ca(tri erat munita.

leriditn

di fecit An

elus, Vel haftenus vifio,

In JElam regisne.) In Perfide ; hinc

leya

que me val

1

e folicitum habuit.

Perfe etiam /Elamite appellantur.

Tünt.

$uper Portam Ulai.) Mliqui., ut Pag-

0**1«[

Verþnm .40!!0, &c- ) Res 'in u'as,

ninus, & Vatablus vertunt , Juxta fln-

mlm?rm

quas videram , diligenter obfervavi,

ut aliis declarare poffem. Hactenus

men Ulai, " Utrumque verum effe po-

tl

[?

Daniel fcripfit Chaldaice; reliqua ve-

teít : nam . fere porte, que ad fluvios

MTt

ro , que fequuntur, Hebraice.

funt, ab iis nomen accipiunt.

Il Cgg (

id,

uod videram in princi-

8. Aries unus ffabat , &c. ) Hic eft

J. Pe

rex Medorum , & Perfarum, ut expli«

Qu j

pio.

Poft 'vifionem quatuor beftia-

cat Angelus num. 20.

À

rum , de qua capite prgcedenti, — In-

. "nte paludem,

Ante

! po/reiam , vel

EEE aUM UI OSSNENUAMR C Ü

f Ti

nuit hanc vifionem pertinere , & quafi

flumen Ulai

Gre;

omg

continuare precedentem.

étam.

; &—"paludem ab eo effe

i,

B

$. Cum e[fem im Sufé, ) Cum mihi

Cornua excelf/a.) Duo cornua ,utine

MM

viderer effe in Sufis, Vatablus vertit,

dicat vox Hebraica naumeri duális.

Er in viffene circum[piciens , vifur fum

uo autem cornuá funt duo regnas

$,

vabi effe in $

nf

7:,. Sufe 'Fivieas erat re-

Medorum fcilicet , & Perfarum.

"

[2

gis Perfarum,

:

Unum exeelfius altero.) Perfarum core

Caffro,) Bufs füit urbsm

axima ; hi,cl:

nu , id eft imperium fuit excelfius

edorume.

;

G'w']l

samen dicitur eaftrum ; quia gndique

gno

3

CAPUT '-vm.x

45

att0

4. Vidi arietem cornibus ventilantem cohtr,a- Occidentem,

Wt

& contra Aquilonem , & contra Meridiem : & omnes beftize

non poterant refiftere ei , neque liberari de manu ejus : fe-

citque fecundum voluntatem fuam , & magnifieatus eft.

5. Et ego intelligebam: ecce autem hircus caprarum venie-

od

bat ab Occidente fuper faciem totius terrze , & non tange-

bat terram : -

porro hircus habebat cornu infigne inter oculos

Mi

fuos.

,

r -

6. Et venit u

f

que ad arietem illum cornutum ,quem vide-

l,

ram ftantem ante

portam, & cucurrit ad eum in impe:u for-

titudinis. fuze,

7. Cumque apprOpjnqüafï'et ,prope"arx;etem, efferatus eft in

eum , & percuffit arietem , & comminuit duo cornua ejus,

' mmih.

& non poterat aries refiftere ei * cumque eum mififfet in

04

terram , conculcavit ,

& nemo quibat liberare arietem- de

quod

manu ejus.

-

füpet

F

3

—

—

ys t

4 Ventilantem contra occidentem,&c.)

Habebat corzu i;zf'gne. ) ln Hebrzo

excth

Quia Cyrus;,ejufque fucceffores in Ba-

eft, n3n

€ba£ut , id eft mirabile, in-

bylonia, Aíia minore , Grzcia, ali-

figne, fpectabile

; mirz maenitudinis.

ifque regionibus, quibusPerfiía Orien-

$

Vi

talis eft, bella geflit ; & ad Aqui-

Cornu hoc mirabile ngi cabat mi-

/

ram Alexandri magni fortitudinem ,

ribus il

lonem , quia Ponticas gentes, & ad

X potentiam , immo ,ut patet ex Àn-

Meridiem,quia/E gyptum, ZEthiopiam,

geli refponfione nui

n. 21. ipfum Ale-

& Libyam Cambyfes, & alii invafe-

xandrum ;

; hinc

runt.

ges Grscor

um in conf

nàm hircus fignificat Re-

nture

ufo; cornu ve-

Qmnes beffie.) Reges , & Princi

p

ro hoc, proprie Alexa

ndruim.

ub

numeratarum regionuim,.

/4"4 /je

- Bt ego mtelligebam. ) Cumque in

Inter ocutos fuos.)) Significare vide-

1 e p

telligerem , & attentus confiderarem.

tur Macedonum, & Alexandri potene

d flurios

Hircus caprarum. ) Alexander Ma-

tiam confilio , & prudentia rectam

fuiffe ; hoc enim vic

cedo , qui hircus Caprarum dicitur,

inter oculos.

iecur effe —corn'u

; fiic d

quia juvenis ,. hoc eft annor

A

r expli'

ti regnare ccpit.

um viginf

u

4b Occidezte.) Ex Macedonia , &

6,

«d

Regem Perfarum.:

fque ;:d' arictem ,'&c. ) Daril-Jm*

ytan t

"a

Grzcia , que Perfidi Occidentalis eft.

D Q

Ef non tangebat terram. ) Notatur

lm impetu fortitudimis fua;

) Impetu-

fumma Alexandri Magni celeritas in

fortiffimo , & vehementifli

mo.

*

ytil

conficiendis bellis.

Sic de Camilla

nid

". Comminuit duo corgua. ) Duplee

j 1

Virgilius.

regnum , Macedonum fcilicet, & Per-

i g^

Jlila vel iz£ala fe-get;s- per j.'qmmd qo-

arum.

a

lare£t

Cqmu'!mvl'tf

w

— Gramiba , nec feneras curfn ! lafiffee

ii v

artffas.

lia tecic,

45

PROPHETEIEDXANIELIS

-

aA -

13l C

cum-

MP

9. Hïr*&mg autenr caprarum magnus faQus eft nim

ereviffet, frafctum eft cornu ma

gnum , & orta funt qu

ii5 (

que

d

n

tuor cornua

fubter illud. per quatuor ventos coeli.

L

s egreffum eít cornu umim mo-

pie

9. De uno autenr ex e!

dicum , & fat&tum eft grande contra Meridiem , & contra

prof

D

Orientem , & contra fortitudinem.

io, Et magnificatum eít ufque ad fortitudinem coeli : &

fan

E

fatr

j

dejecit de for

