tatem pïbpi'n'atweti'am amicis Regibus ;

hoc eft, qui eos crudeli tyrinnide di-

flatum.

$Ne», lignorum colligaciong*m, vel

fiexuute.

vexat, & donec eos regno, bonis

T. Inn

Xq9. Crvitatem. )

Biaïbylkdn eni.

.Oomnibus , & ipfa libertate pudende

Liani, )

& adirri(ionemdelpoliet, & deddet.

in templum,

To faneninibus. ) Pecunia parta cz-

dibus, & oppreffionibus pauperum.

Aliqui locum hunc fic vertunt, &

pro Lolani ]

interpretantur : V zió£, gui propimas

-plum dicta

Praparat tebem.) Adificat uzbem.

155 &.

- 13« Nurnmq:

dd mom bac, €fe. ) Que

*

amico comjuntülufimo vinmm tumm cali-

contra te vati

icinor, ftatim atque fub- . 4wmt, wt ineiries emuz, deinde afpicias

quod effe «

ejus-pudenda , qua. allezoria fignifica-

altum inflr

ju»gam.

Üpirier t

LaLerabuut pa]mlz" inmulio igue.

j In-

tur perfidia, Chaldeorum , qui fcede-

cendetur D abylon a Medis, & Per-

ribus illiciebant populos , quos po-

paw.

ftea ignominiofiffime tractabant.

E Wf;.*n

fis ; Chaldeorum popult , ac gentes

I6. Repletus es ignomimia pro. gloria.)

Quis Chii

aliarum nationum , qu& €is adhare-

bunt, conabuntur extinguere incen-

V illi ; nam lege talionis fimili mo-

viltrunt fe

dium, fcd fruftra Iaborabunt.

do ab aliis fepe nudabitur , parique

Qrucukcnze: P

nominia, & irrifione mulétabitur.

D'cj,'?cile?zta

) F&figaäünm/r,. ut vertit ig

eris percgl

N atablus.

Bibe t» quoque , E$ con[opsre. ) "Tu

Conttrentur,

ferra. ) 'Totam

^quoque bibes de calice ire Dei, &

Dt janyy;

JG4. Quia roplebitar

m i

Chaldeorum terra

implebit multi- confopieris iore ebriorum, qui large

A homig

tudo innumerabilis

Perfarum, & Me- vinum hauferunt, quafi dicat, punie-

B i)u'?!:'l,',

ris acerbe, & vehementer.

üjtr inio

dorum , ficut 2q1$€, que operiunt al-

veum maris: ut cum Babylon vaíta-

Circimdalbit te calix dextera Domtmni.)

Atiüttm ter

tafuerit, cognofcant omnes gloriam,

Vallabit te, & «comprehendes ingens

fax t

"

calamitas, & atfiictio.

Iin Hebrzo

& potentiam Domini punientis tyran-

Sic

defohïï'ïi

Na

nos, & alienorum bo.:qomm direpto-

eft: Ferter fe fuper ze calix , 6c.

orte, m

$es.

*

dicimus italice, $4 volrara ;/'vafo , €

iripits

Jf waitara com 1l fondo 1 f9.

j&. Pa, qaipamma'ztz amice f40, &c.)

Ij Quid

Va

abuchodonofori , ejusque affe-

Et/ vomitus igmomimia fuper gloriam

tl Ch

clis, qui fel.fuuni, id eft fuam bi-

fuam ) lantum tibt ex calice vindi-

p lcap,

(te Dsi hauriendum erit, ut non fo-

lem, (X amaritudinem, vel ut habet

08 Dütibase

Aquila, fwererem f[uum, us que ad ebrie-

" lum inebriieris ; fed etiam "evomas

bii], agf 0

CUP UC * fl

233

V pepe

17. Quia ifïiqüitäs Libani operiet te, & vaftitas animalium

(

l

deterrebit eos de fanguinibus hominum , & iniquitate terrae,

t^ Labo.

& civitatis, & omnium habitantium in ea.

Qu &

18. Quid prodeft fculptile, quia fculpfit illud fi&tor'fuus,

confatile, & imaginem falfam? q

uia fperavitgin figmento fictor

i Doniti,

ejus , ut faceret fimulacra muta.

:

19. Vse, qui dicit ligno: Expergifc

efe; Surge, lapidi ta-

m &it

centi numquid ipfe docere poterit? Ecce ifte coopertus eft

auro, & argento, & omnis fpiritus non eft in vifceribus ejus.

wque, &

20. * Dominus autem in templo fantto fuo; fileat.a facie "Pfal-

k vomitus

-

T. ORA"

IO- Sc

;*jus omnis terra.

N

! Quia

more temulentorum , & vomitus in

bis.proderit fculptile , quia non eft

p

m st

decoras veftes tuas redundet : figni-

Deus, fed opus artificis.

Cozflatile, &c. ) Nihil vobis prode-

ics egibus?

ficatur redigendum

| ad ignqxniniolexn

vinide d

ftlatum.

rit idolum , quod, ex auro , vel alio

7- deiquitas.

) Pana ini(quitatis. :

immetallo ab hominibus conflatum eft

«qo, Doni

in fornace & formatum.

ate padende

Libani.) Qua in Libanum, hoc e

in templum Jerufalem faviiftt. Chald.

Er imaginem fAlf2m. )! Artifex fecit

& demdet.

pro L4£2ni habet , fastisarii.

'Tem-

conflatile , five fculprile effe imagi-.

; Va

nem falam , & mentientem , quia

qui p

plum dicitar Libanus etiam. Ezech.

17.

& Zachar. II. 1. fortaíte,

nullum verum numen reprzfentat.

a tun d-

uod effet e cedris. Libani, vel quod

Quia fperavit im. figmento fitler.) E

j p

altum inftar Libani.

tamen adeo demens elt hómo, ut ille

r d

gni o

0;».72;: te. ) Abundantér veniet fu-

ipfe, qui fecit idolum , fpem fuam

j Ui m'*le'

per te.

in eo collocet, ideoque fecerit fimu-

y, qui p

lacra: ejusimodi , qu& nec fermonis

E« vaft

jfas Anim;;li'ui;;z deterrebit eos.)

idabante

Quia Chaldai trueulenter quafl fere

ufum habent, nec rationis.

"T g/ari;:.

vaftarunt Jerufalem ; idcirco viciflim

19. Qui dicst. Higno

ex;ärg:j[äe'n s

yis fimii o*

&c. ) Qui ita fua alloquitur idola, ac

truculenter a Medis, & Perfis, qu4fi

r , priq

feris percellentur , vaftabuntur , &

fi fentire poffent ; fic vero Dco, &

conterentur.

viventi bene dicebat David ; Exzrge,

m;)&gbitüf-

quare obdormis Domi;ne. PÍal. dT QX

v )

De jlz;zgtsiniäm.) Propter fangui-

g UH

^uem hominum copiofum, juem fudifti.

in Hebrzo eft : Vs dicents ligno : ex-

jd, Qu i

Er imiqnitate terra , Cj uUinatus. )

pergijzcre : f&zjfäizg ze spfaon .- lapida fa-

CCAR?£.

hs pun*

Propter iniquitatem , vim, & expi-

"h.

lationem teriz Judzes , & civitatis

Nmquid irfe docere poterit? ) INum

i Dorim )

fan&z Jerufalem , quia diripuifti, &

lapis poterit cultori fio aliquid dice-

oen

re, & indicare utilia, aut noxia?

defolafti Judzam , ( Jerufalem, p ri

n Hare

forte, & jure tu quoque defolaberis,

Ecce 1ffe, Uc) Nihil aliaud eft ido-

j. d

& diripieris a Medis, & Perfis.

lim,; quam lapis , aut lignum auro

UE

1t)h

teum , vel argento , vita , fenfu,

44 !

Ig. Quid prodefó fculpts/e ,. .£fc. ?. )

Iridet Chaldeos , qui in fuis idolis

ic fpiritu carens.

UL

QO. Dominus eutem f t-:mpfo, $)

j

j f

Jj

, fpem locaba»*, & fe ab eis protegen-

;« (À

Jice V

. dos putabant, quafi dicat : nihil vo-

At non talis Dominus nofter, qui

Bilél. culf Com, Menoch. T.Vl.

p 0

Wm

PA

2334

: ***" *** - *'**

*

per

2

1930 R A-T I

URU

$5l

HABACUC PROPHETA |

P

j At

ke

PRO'IGNOR'-«ANTIISQ

CAPUT IIL

Lomeunl -

2.

Tum pro pr

Omine, audivi-audit'ionem-Afüam ,& timui.

Domine, o

*sit, lii

pus tuum, jn medioannorum vivi&ca

morue mir

illud.

P

cim popult

fueris , mife-

um indu

In medio annorum notum facies: cum iratus

ricordisae recotdaberis.

fenificit f

beret ex J

aran.

daturus if

3. Deus ab f&u&ro venigt , & SanGus de monte Ph

Ope.

fito, &c.f

Auflale: f

^O. dudivi auditionem tuam. ) Qra-

eft in.cclo , ut Dominus omnium,

mm, & D.

& inde cuncta videct, & moderatur.

culum , quod a te mihi revelatum

ant 1 indac

Stleat 2 facie ejus 02/2724$ terid.) LXX.

eft, de vaftatione Judze per Chal-

etiam fe oft

dzos , & de clade Chaldeorum pert

Revereatur faciem ejus, Sitque illi fub-

Qui in mon

je&a ; nam hoc fignificat nonnun-

Medos ,

& Perfas ;

Opus etiam

Y olim a

quim filentium in facris Literis, ut

magnum , quod pro hominum falute

propheta aj

facturus es , carnem affumendo.

cum dicitur de Alexandio Magno I.

9t de Sigs

Mlachab. 1. 2

Ef /ilm't terra : con-

E: tizaui. ) 'Timore reverentiz. Ob-

*IW./;/.J ! fff/lp'?.

fücclu ejus , fubje&a fcilicet, & nihil

ftupui admiratione tanti operis. LXX.

addiderunt , Cez/féderaw: epera tua , &5

( 66 frnif;

amplius aufa contra illum mov

ere,

OP"W (&

aut hifcere.

expavi Grgce é£'eoc

.

" nie is, tij

I. JJRO ignorantiis.) In Hebrzo eft,

Gws fum.

71: » Extra iue fa-

üperat.

nmyam figionerb, quam vocem

In medio 4nkornm.) Calamitofo-

Leudy; 6a

nonnulli exiftimant fignificare mufi-

rum , captivitatis , cum calamitates

pnorum, |

mm.

cum inftrumentum, aut certum quem-

erunt in fummo, fic vulgo dicimus ;

dam harmoniz modum. adhibendum

in medio tribulationum verfor, id eft

4 Splj;

in hac oratione, flve cantico modu-

in fummis tribulationibus : fane Chri-

Titàg

d

Dlet

lando.

ftus in medio annorum peccatis, ob-

Alii vertunt pre voluntartis ,

EW m ]ï"ïl

fcilicet deli&tis ; alii pro eccupatson:-

livione yeri Dei , & idololatria plenif-

TM

Ü mije

óus ; alii de rebus perplexis ; alii aliter.

fimorum venit in mundum.

BOTNON

Vivifíca illud. ) Fac,ut prodeat, ne

da

Per zgzoraztias ergo vulgatus Inter-

n *&lm

Tàc

pres ad mentem prophetz fignificat

patiaris tantum opus a te promiffum

3

r

"] ï.'?z

peccata populi, quafi dicat Habacuc;

jacere quafi mortuum , vivifica illud.

OrO,

Dotenti i.

omine, pro peccatis, populi ,

Notum facies. ) ldem fignificat,quod

Vns eft "

ut illa condones , & diffimules, ne

vivifica illud.

Prodire tacies.

Yttil i ;

proprer illa differas opus liberationis

Cum iratus futris, 8c.) Licet pec-

catis hominum iratus fis, tamen cum

TnEtpret n

noftre ex Babylone, & multo magis

j rnibus

opus incarnationis Chrifti, & redem-

tempus

adveneric ,

mifericordiam

! Spere

ptionis generis humani a. te promif-

tuam non fubtrahes.

fl

fum.

P y C

3. D/emï ab dufhro venicf. ) F utu-

ül 421/( 7,:(/14

PROPHETIE HABACUC CAP, IIl o5

Operuit ccelos gloria ej'us , & laudis ejus plena eft terra.

4. Splendor ejus ut lux erit: cornua in man

Ibi abícond:ta eft fortitudo ejus:

d

ibus ejusï

n

$. Ante faciem ejus ibit mors,

)e

Et egr*ediet,ur diabolus ante pedes ejus.

Gg2a

Q.Ste- :

*

*2f.

rum pro preterito , V'ex;e? , pro ve-

hifce cornibus*,yrquc");dammodo latet

um vivitea

Incipit enim propheta comme-

fortitudo ejus, quam tamen exeruit -

morare mirabilia,quz Deus patravit,

in Chananzos , & in. Chaldaos ex-

eiüm populum fuum ex JEgypto edu-

promet ; fic in Chrifti cruce abfcon-

ers, mue- -

&um induxit in terram promiffam, ut

dita eft fortitudo , quia in carne pa-

fignificet fimilia fa&urum Deum, utli-

tiens; Dominus infirmus videbatur.

beret ex Babylone.

» Pharan.

Ut ergo legem

&. ddnte f'actem ejus ibit mors.) Loqui-

daturus in Sina , venit Deus ab Au-

tur de pefte , & ftrage , quam Deus

0pe

ftro, &c. fic aPerfide, & Media,qux

immifit Chananzis,ut venientes Ifrae-

/

Auftrales funt Chaldez , adducet Cy-

lit facile eosopprimerent. Promife-

| tun. ) O-

rum, & Darium,qui Babylonem va-

rat id Deus Exod. 23. 97. Terrorem

;ihi revelatum

ftent, indeque nos liberent.

Deus

meum mitam iu pracurfum tuum , 65

etiam fe oftendet in carne ; ille idem,

g2 per C

eccidam omnem populum , ad. quem iz-

veorum t

qui in. montibus Seir, Pharan, & Si-

gredieris €5c.. emitteus evabones Drizs ,

us &t

naà olim patribus apparuit.- Alludit

&«. id autem re ipfa praftitiffe Deum

propheta ad illud Deut. 25. 2, Dom;-

omimum falntt

patet ex Jofue 24. 12. fic antequam

ffimende.

uus de $ima venit , E de Seir ortus' ef

exfcindatur regnum Chaldgorum,pla-

everentiæu : "

Jnobgs , apparuit de monte Pharan , 68

g* famis , aut peftis immittentur a

eum eo fautlorum millia, M ide ibi dicta.

Domino

t optrii u

Ante faciem Chrifti ivit

j qera Ms

Operuit calos gloria ejus, &c. ) .Me-

inors, quia moriendo mortem vicit,

niet is , cujus

illaque fuperata , & pudibunda aufu-

, lu m j

fuperat.

gloria calos i(.mplet .

git. 4bforpta eff mors $m villoria. [,

z

Cilmitob-

Laudis ejus, &c. x Operum ;hude

Cor. c. 15.

dignorum, feu perpetuo celebrando-

. £t egredsetur diabolus aute pedes ejus.))

um lat

rum.

vulgo dicimis

Pro 4/a£e/:w , in Hebreo eft mw^»

-4. Splendor ejus, t lux erit.) Cla;

refcepb , quod fignificat, quicquid vo-

m veror il

ritas , fplendor Dei advenientis ad

lando adurit, ut funt fulmina , fagit-

jbus:fant t

" C(',üügyo' j

dandam legem erat ut fplendor folis;

tx ignitz, fcintill, &c. fignificat ergo

fimili majeftate veniet contra hoftes

immi/Üeues per .4myelos zmalo: , vt lo-

gyolatri pkm

noftros ; claruit Chriftus luce do&tri-

quitur David Pfalm. 77. 49. cum fci-

ndUm-

n2 ,& miraculorum.

licet fulmina , peftes, fagittas igueas

PT

Cormua :m manibóus ejus.) Robur, &

in Chananzos mifit Dominus, ante-

e promla

porentia in manibus ejus.

Omnipp-

quam invaderentur ab Hebrzis , in-

: ,vivifïca illul

tens eft dextera ejus: hiíce cornibus

nuens Ítmiles in Chaldxos immiten-

) ügm catquo

ventilabit inimicos fuos. Non male

das, omnis fcilicet generis calamita-

interpretantur multi de cruce , in cu-

tes

Optime de Chrifto hoc intelli-

Llcgt pec-

jus cornibus confixe& funt manus Chri-

wmcn cum

gitur, qui Diabolum vicit, & de hu-

$ Il$,

fti , & per quam fortiffime adverfa-

jus mundi poffeffione exturbavit jux-

il

foricortia

£los vicit.

ta illud , Nwze princeps mundi cj!cie-

lä-i aä/coædita efé fartitudo ejuj.) In

ter foras.

m

p)m

]

236

PROP

A&

H L£

p

4 A

i

i

Y^

o

*

9)

r

C

x

1

f

"nv

u

[

6. Sfetit, & menfus eft terram.

iti funt montes fzeculi:

jo. V

Aípexit, & diffolvit gentes, & contr

Incurvati funt colles mundi, ab itineribus seternitatis ejus,

tranfilt

Dei

4. Proinic

les terrze Madian.

juitate vidi tentoria ']Ethilopjeï, turbgbun/tur pel-

11 9

$9. Numquid in fluminibus iratus es, Domine? aut in flumi-

tüm t

.l

nibus furor tuus? vel in mari indignatio tua?

&

Qui afcendes faper equos tuos, & quadrigee tuse falvatio.

9. Suícitans fufcitabis arcu

?

E

m tuu.m,x juramenta tribubus, .

l

qua logutus es.

Flu-

Perc

"

ejus uf

6. Srzetiz ,

&f men[us ej?' zerram. )

lim feceris , Domine , ZEthidþibus ,'

Keumecco

Deus expugnata per Hebrxos terra

id eft Medianitis pro zzisnitare , id eft -

promiífa, tandem menfus eft in funi-

propter fcandalum fornicationis, &

Arcum &

culo diftributionis., fin

5

culis tribubus

cultus Beelphegor, quod ip(i objece-

in JE;yp—!

portionem fuam affignans. Vide AQ.

runt filiis 1frael fubmittendo in eo-

d

furanz

7. 45. & Jofue c. 13. & fequentibus.

rum caftra filias fuas, que ad utrum-

Ut ef &

Pariter expugnata Babylone per Cy-

que fcelus eos pellicerent. Num. 25.

mento CQ

rum, in eo quafi victor confiftet, &

1. Cognovi enim, quod eorum pelles,

Titeras.

Perfis , ac Medis vi&toribus partie-

tentoria & caftra turbaveris, (& »ro-

P.u.l';lo:

tur , & tribuet..

Chri(tus fubactam

fligaveris per Jofue, ficut ergo turba-

Jortanis

predicatione terram divifit Apofto-

fti Medianitas per Jofue ,ita turbabis,

0T. Fj

lis, & fuccefforibus eorum , ut eam

affliges , & exfcindes Chaldeos per

In Hebrz

fpiritualiter colerent.

Cyrum, & Perfas. Chriftus turbavit,

il dt m

Alpexit , & diffotvit gentes.) Solo

& evertit caflra /Ethiopum, id eft dia-

i most

quafi afpectu, minaci vultu Chana-

boli , & peccatorum fceleribus de-

ordams,

n&OS terruit, & timore folvit, ac per-

formium:

ünt imp

culit, eumdem terrorem experientur

8..Num7uid influminibus ir;zng;*e:

?

00 dolue

"Chaldei. Chriftus afpexit, & omnia

Domine :

) AÁd fatvandum populüm

tibeentu

fceleribus, & infidelitate plena vidit ;

tuum lIfrael, videbaris , Domine, ira-

Guvges ,

credentes autem in fe a peccatorum

fci, & indignari Jordani, & fluentis

inhibits.

vinculis folvir.

maris Rubri ,

eorum naturam im-

Dedit

Contriti funt montes faculs. ) Per

mutando , fimili modo per Cyrum de-

montes feculi, & colles mundi- in-

tülf m l

duces Euphratis alveum in foffas, &

Vttibus

telligit Reges , & Principes , qui in

per eum ita deficcatum Perfas immit-

majoribus fuis longiflimo tempore re-

tes in Babylonem : détaenim.a Cyro

Átid;

Mu

gnaveruntin Chanaanitide. Hoc Do-

captam memorant..

Wt x

)*

n

minus contrivit ,

& idem

accidit

Qui 4]2:1;des fuper e250$ tuas.i-) Quan-

Chaldeorum Regibus. Chrifto ctiam

dotu, ut populum. tuum falvares ,

Dus lus

r ,

veniente montes, & colles hi humi-

corttra Pharaonem pugnaturus afcen-

Dere,

liati funt ; nam fe do&ring, & legi

debas nubem, quafi currum bellicum.

ejus fubjecerunt.

Et quadrtge tzua falvatio.

J

*

in He-

Hs

IODO)P

b itinevibus aternttatis ejus. ) Ob

breo eft , &5 qzma'rigas fnua$ ad (alm

adventum zterni Dei.

tem , Ícilicet populo tuo dandam.

hæos) J

. Pro imquitdte vidi tentoria &&tbio-

LXX. habent , & equitatio tua falms.

d

lbam, À

9. ;ufa'tam fuféirabis. aretm tuum. )

pie ) Vidi, id eft, cognoivi ; quid:o-

figitis

-

C,A PAU T ltI.

257

Fluvios 1;ci1;des terrae:

»

PA

"

ntes fl

1c. Viderunt te,

? & dolueru

nt montes: gurges aquafunï

nitats $i,

tranfiit.

buntur pel-

.Vocem fuam: altitudo manus fuas levavit.

Dedit abyffus

11. Sol & luna fteterunt in habitaculo fuo, in luce fagitta-

at in fmi.

rum tuarum , ibuntin fplendore fulgurantis haftze tuae.

12. In fremitu conculcabis terram :& in furore obftupefacies

—

x falvatio,

gentes

2 tribubus,

13. Egre

ffus es in falutem populi tui, in falutem cum Chri-

íto tuo.

Fl

Percuffifti c

aput de domo impii: dänudaüi fundamg'ntum

LXupNI UP YTADCS PA

ejus ufque ad Follum.

, Kthidpius,

Gg 3

14. Ma—

riniat il

micationis, &

Afcum tuum an;ipuäiïi, ,&,jacülatus

fulguribus grandini permixtis hoftes

1od ipft objcte

in /Egyptios , eos perdidifti.

Ifraelitarnm impeteres & profterneres ;

nittendo 1 e0»

Juramenta tribubus, qua locu/us es. )

tunc Ifraelit per Jucem eorumdem ful-

Ut eff &a dares promiffa tua . jura-

minum, ac fulgurum ( quz funt facit-

que ad ütrüme

tx, & hafte Dei) illefi, immo illu-

. Num. 25

mento confirmata, que lIfraclitis pra-

-

( eorum pelles,

ftiteras.

firati inimicos infectabantur. -

averis, & »ro-

Figvio: [cimdes tferre. ) Fluenta

I929. lz fremitu. ) Fremens P & furO-

re plenus, & vinditz cupiditate fla-

Tont érgo tuie

jordanis, & maris fcidifti.

fne t turbabi

OI. F;deruzt fe 69 doluerunt montes-)

grans late dedifti , & porro dabis

; Chaldeos pet

In Hebr«o eft, & eremzuerunt montes ,

firagem inimicorum tuorum , ideo

horribilem , ut omnes obftupefcant.

hriftus turbait

id eft magn& aquarum moles ad in-

yum, id eltdia-

ftar montis affurgentes, in. tranfitu

I3. Egreffus es 12 felutema popsli tui.)

Jordanis, & moris Rubri , reverita

Cum eum liberafti , &. eduxifti ex /E-

l fc;leribus Ü

funt imperiám tuum, & quodammo-

g pü).

ais t £

do doluerunt , quod

la fuo curfu in-

[07777) Cbrtfa 240. ) Per Moyfem',

hibexentur,

—.

quem fpiritu tuo unxifti, ut effíet dux,

andum pop .«'.un

"

Gurges aquartm

Pranfeis. ) Receffit,

& propheta populi tui ; fimili modo

1

;, Domiti, d-

i, & ents

inhibitus , & retroactus.

egredieris cum Cyro in aciem contra

m gataram i

Dedit Abyffues vocezm [uam. ) Fre-

Babylonem, ut ex ea liberes populum

muit mare, «& ftrepitum edidit colli-

tuum captivum. Hinc Cyrus ab Ifaia

j prCgrum

dentibus fe fluctibus.

"IY

C. 45. I. vOcatur Chriftus , dum ait :

- Mitimdo manus [uas levavit, ) Alte

Haec dicit Dominus Chriflo meo' Cyro.

a al immie

aquaruin crepidines utrinque elevate

Egrelius eft etiam Deus cum Chiifto

i enim a

yIO

funt, ifa ut mare vidcretur ad te ma-

Jefu in falutem popali fpiritualem

nus fuas fupplex attollere ,

& pre-

pér opus redemptionis nobis partum.

u tit-) Qui-

-ari , ut liceret. folitum curfüm te-

Percu/Ffls caput de domo izmpiz.).Pha-

tuim.

falyatity

nerc.,

raonem intelligic , qui erat caput do-

enaturus à

u

Jic

II. $eL6$ luza ffetermnt 1m babitacu-

mus impii Cham ,. qui fuit nequiffi-

um Xf

Jo f40.) Pugnante Jofue contra Amorr-

mus, & primus Rex /Egypti, qua in-

y4tlh

hzeos, Jofue 10o. 12.'

$

de dicta eft 7e4 Cbe» , Pfal. I0o4.

4l WH »

!ädï

" da dlm

t dm duce fagittarum. tuarum. Cc. )

235. & Pfal. 77. 51. Vel, ezpur,id eft

]

]banc , g'el iverunt , fen(us eft : cum

capita , hoc eft Principes impii Pha-

u

fl //i/ll

"T

j

fagittis tuis , id eft : lapidibus ; '& raonis, Simili modo percuties Bal-

A d

4

238

PRO*PHETI]E HABACUC

s

14. Maledixifti fceptris e

]u5,

capiti bellatoru

um ejus , veni-

r.H

entibus ut turbo ad difpergendum me.

Meat

Exultatio eorum

Abíc

fcondito.

, ficut ejus .qui devorat pauperem in ab-

fepibus.

15. Viam: feciíli in

Xmari'equis tuis, in luto aquarum mul-

tarum.

*

T2

]el'u mec

I6. Audivi, & conturba

tus eft venter meus: a voce c;oäntre-

Is D

muerunt labia mea,

quifi ce

Ingrediatar putredo in offibus meis, & fubter me fcateat.

ER

.. Ut req

Denitm.

uiefcam in die tribulartionirs: ut afcendam gd popu-

i,

Ium accifx&um noih*um.

:17- Fi-

taflarem , qui eft caput in domo im-

I5. Vram feciféé 12 mari équis futs.)

CETAGEr£en r

pii Nabuchodonofor per Cyrum. Ca-

opulum tuum favore tuo quafi in

put in domo Diaboli eft potentiffimus

equos fublatum tranfportafti per al-

grgatum,

ex ejus dormnefticis , id eft Antichri-

nit Patrib

veum lutofum maris Rubri ; ita ta-

ftus, quem C/är(fus-infcï/?ciet fpirstu

men, ut non inquinaretur, nec ledere-

[7. fia

eris fu;.

tur, complanata , & exficcata via;

Tanta eri

. Denudaft fundamentum cjtu nfque

tüm , tant

fimili módo Deus viam faciet Perfa-

& defolati

«d colltm.) Ignominia eum perfudifti

rum equitatui , ut Babylonem victo-

turpiter profligatum, dedecore illum

res ingredi poffiat. Déus Apoftolis

Deatum ?e

afficiens , non fecus ac (i totum ejus

fcidit lumina , & maria , cum illis

ment, &

Qhup,

corpus a pedibus , qui funt bafes , &

totum mundum pervium reddidit, &

fundamenta humani corporis , nudaf-

predicationi eorum patefecit.

p

fes ufque ad collum, & fummum ver-

16. Aud;vi.) QuzDeus contra Agy-

Ciet,

ticem.

T

ptios fecerit, & quz facturus (itcon-

- I4. Maledixsifts fceptris ejts. ) Cap'ï—

tra Chaldzxos.

quod 1X

tibus, & ducibus exercitus ejus , quos

Conturbatis eff venter mens. ) Inte-

timiram

maris Rubri gurgitibus merfifti : fi-

riora mea, cor meum.

1060 mjl

mili modo Deus maledixit fceptro

4 voce. ) Quam audivi hzc predi-

Btylabs

Baltaffaris, & Chaldeorum per Cy-

centem.

rum ; Chriftus vero fceptro , & ty-

rannice dominationi Antichrifti.

Coz:iremuerszzt l2bia mez.) Utiis

accidit , qui multum timent.

Verientibus u£ turüo,*C€c. ) Qui

, Ingredigztur petredo sn offibus mei;.)

magno impetu veniebant , ut popu-

Emoiiar Domine , ne tam atrocis

*

w

lum Ifrael perderent , vel in fervita-

cladis fim fpectator,

tem /Egyptiacam retraherent.

ür reqtziqï'am-) in fepuïchro,

Exu'ratio eorum, €$c. ) Eixultabant

- popslum: acciniluz: noférzm. ) Ad

JEyyptiorum duces , quod me con-

catum Abraham, lfazc , facob, Jo-

clufum in rari cernerent ; putabant

fue, aliorumque virorum fanctorum,

énim ibi me devorare : ficut potens

fortium e populo meo , qui olim

aliquis exulta£, cum pauperem quem

pro gente fua armis accincti infiznes

macare, vel fpoliare intendit, in re-

de hoftibus vi&to:ias

reportarunt.

duc&o aliquo ab arbitris loco depre-

Vox Hebrea , quam vuleatus vertit,

heudit

rée.

f ubi nullus ei poflit opem f£er- *

accintium. noffrum , fignificat etiam

unitüm , colle&um , colligatu?n, con-

-

CAPU T Il

239-

]U5, venj-

17. Ficus enim non florebit , & non erit germen in vineis

Meutietur opus olivae, & arva non afferent cibum. -

fem n ab

!j

Abfcindetur de

;

ovili pecus, &'non erit armentum in pra-

fepibus.

amum myl.

18. E

]e(u meo.

go autem —in/DAomino', gaudebo, & exultabo in Deo

Xe COntte-

19. D

eus Dominus fortitudo niea, & pbne"t pedes meos

quafi cervorum.

"

Ye feiteat,

Et füper excelfa me

1 4d pypt

nentem.

a dedücet me vittor in Píalmis ca-

p

3

n T-

Fecureeseerram-)

7 f?lti! mir.)

TT

n PRO—

o quil in

gregatum , conjun&tum , quod conve-

tafti par d-

Inv.Dea J«l me.) LXX. Salvatore,

ubn ; it tàe

nit Patribus in limbo degentibus.

Chald. Redemptore , qui ex captivita-

, nc ledetee

I7. Fiees emim mom florebir, &fc. )

te Bibylonis, & deinde per Chriftum

"Tanta erit Babylonis clades per. Cy-

ex fervitute peccati , & diaboli libe-

sficeaa Yi ;

rum , tanta rerum omnium vaftitas,

ravyit me.

liciet Parbo-

& defolatio , ut. éxarefcant ficus , vi-

joner ia

19* Dews Dominss for;imda"mea.

;; Apoltoli

nearum germina , olexs

pereant , ar-

Fortem me etficiet

, nec aliunde for-

menta, & greges.

tituslinem fperabo. :

j, m ills

Gézm. ) Tritiéum.

reddidit, &

-fcindetur. ) Peribit, vel defi-

Ponet pedes meos quafí cervorum. )

vt:clc'

ciet.

Celeres ad fugienda mala ,& ad tran-

filienda impedimenta, qux profpero,

contra Efy-

I9, Gasdebo.) Exultabo; jubilabo,

& felici ftatui. objici poffent.

ars fitcot

quod LXX, dixerunt éqaizoouci ,

nimirum propter opem , & falutem

Et fhper excelja mea., )

Juga colllium,

j ) ht

& montium Judzz.

ab eo mihi przftitam.

Vsttor.) Degs, cujus beneficio ego

Exnltabeo. ) Geftiam.

i ec pred

etianf victor factus fum.

——

z:..f,) U: iis

/j

y

eno

)

« Ji

i

(

xx

S

/fhur meis '.)

z

ey

N

N

-

——

e2

—

N

20

Q

j

'm auocts

-

—

d

ichto

il

-

A:

j

rW)Ad

'):

E

—

.«;()ï) J

AE

l

]

faodorum

y o

)äx infigne

at

vemt,

atl

gdtuæ; COP'

240

.*

**-

* o*

u1

tis; v

*

PROPHETIA

I5

dies C

Qjes ne

A

SPHNIä

16.1

anguios

QAPUTPRIMUM;

". E

Quo tempore Sopbonias propbetaoerit: qui primum feccatoribus

Domh

fhus,

univer[is ,. deinde. SFudeis comminatur , ob idololatriam , C? Dei

conitemptiutm ,

"divinam | ultionem.

iJerulalen. quoque. lucernis

IJB 3

liberare

fcmianda dicitur ,. & quam erit amara, dies

bitur o

ultionis Domini.

4

-

fad

I.

rbum Domini, quod fa&tum eft ad Sophoniam fili-

m Chufi, filii Godolize, üluAmarlæ, filii EZechize,

in diebus Jofice filii Amon regis Juda.

2. Congregans con"legabo omnia, a facie terree, dicit

[

Dommus'

tit, Er?

congregans volatilia

nem, (

4. Congregans hommem,, & pecus

coeli, & pifcesmaris, & ruince impiorum eruat: & difperdam

[polium,

u

hommes afacie terrze, dicit Dominus.

Dl l Du

. Et extendam manum meam fuper Judam, &fuper omnes

& exodi

habltantes Jerüfalem: & difperdam deloco hoc reliquias Baal,

Bahylo

h'l 4f€,

& nomina-zedituorum cum facerdoubus.

lüeerie.

$. Et

Comylorat

Tïlvu'g*

l

gmquc j

N diebus ïofæ )

Quo tempore

4. Etextendam manum meam.) Vm-

bu: luis f

etiam Jeremias prophetavit ,-ut

dicem.

I$ Zre

patet ex-]erem. I.

óuper Judam. )

Duas tribus intelli-

itione g

git, Jadam, &Bemamm

Q. Congregdms congregabo. ) Cólli-

Trniftans

cam , & coaceryabo in captivitatem

Reliqmias Baal. ) ]ta ut nullum re-

Utürg i

Chald. delezs delebo, id eft omnia om-

maneat veihfnum cultus

prophani

16 )

nino delebo ,& perdam ; nam colli-

tdoli Baal.

Nomina ædztuarum ) In Hebrzo eft

hn n

.

ere in Scriptura aliquando fignificat

Ci)nn

vitam a

dimere, LXX. habent;

defe-

rÍy355 Cr»emaïzm, quafi dicat Accenfo-

Clh(l?x (id

ä/nnc deficiet bouao ,

ffjfxmefzta

reg xgms,& thuris, thurificatores, a ra-

m

dice 3233 Coamar , id eft, accezdzr, u/fit.

Ruine mpiorum. erunt. ) [mpu,

Áitulo,

qux me relicto idola fecuti funt, mag-

Cum facerdotibus.) Stirpis quidem

In iulis

nlS

& meiu&ablhbus calamitatibus

Aaronice, fed idolorum culconbus.

U

Vide Ezech 9.

opprimentur.

43, 4N;

CAP-UT E

243

x4. Juxta eft dies Domini magnus, juxta eft , & velox ni-

mis: vox diei Domini amara, tribulabitur ibi fortzs.

.* Dies irze, diesilla, dies tribulationis, & anguftiae, *Tere,

dles calamitatis ; &mlferlæ, dles tenebrarum, & cali

glnls? 3o- 7

dies nebulze, & turbinis,

j

2, Iï

r6. Dies tubæ & clangorls fuper civitates munltas, & fuper

Amos

angulos excelfos.

P d

: 18

17. Et tribulabo homines, & ambulabunt ut Ccwci, quia

wtattril

Domino peccaverunt, & effundetur fanguis eorum ficut hu-

& ]i

imnus, & corpora eorum ficut ftercora.

[ucarnis

*18. * Sed & argentum eorum, & aurum eorum non poterit *Ezec

liberare eos in. die iree Domini: * in igne zeli ejus devora- 7. 19-

!/)'

nr.

bitur omnis terra, quia confummationeni cum fefcmauone

4

faciet cun€tis habltantlbus terram.

9

8.

yonjam f

L

hs

1 Ezechiy

Hh 25

C A-

ti&, dC

tit

Erit^ [nbfüantia eorum in direptio-

"mbulabint u eaci. ) Nefcientes

nem.

Chald. eruzt divitia eorum im

prz anxietate animi , quid confilii

as volatlia

fþolmm.

capiant, aut quo fugiant, & ex uno

; difpera

14. Jwxta eff. ) Prope eft.

7

periculo in aliud gravius incidentes ,

^ Dies Domini, 67c.) Dies vmdr&æ,

ut ceCi , eum fugiunt,

uper omnes

& excidii Jerufalem, & cæpmvxeatts

2;4 Domzno pea'c.»z'vfrunt ï Et qul-

Bahylomcæ.

dem jufte hxc patientur , quia con-

ER Baali

Vox diei Domini amara.) Quiain il-

tra Dominum peccaverunt.

Sicut biomus.) IMagna copia, etiam

la die erit clængor, ürepltus, tumultus,

comploratio, &c.

Italice, cum mlgnam rei alicujus co«

j

Tribulabitur ibi fortis.) Fortlfhml

piamn. fwm[ïcatfe volumus , dicimus :

€ome terrd

Aliqui vertunt, Af pul-

uique ejulabunt, nec poterunt viri-

"i

Vij

bus fuis fibi parare incolumit:tem.

z ntdth. )

15. Dies 174 dies ?lla, & c.) Ingemi-

Corpora eorumy, &fc. ) Cadavera eo-

natione nominum idem, aut fere "idem

rum infepulta propcuentur , ut fter.

[]u; lllteu

COrda:

fïgmficanuum oftendit magmtuchnem

l

l

future calamitatis,

Ig. lg igme zeli.) Ignem zeli vocat

ut nu]lu

mte

16. Dies sb , &f "clangoris,) Pla-

furorem vindicte ; cum enim irafci-

wus p

)

hati

rimz €nim tubz hoftium audientur,

tur homo, fervet fangms Circa: cOr;

& clan

5

cor exhortans imilites ad ex-

Zelum vocát quafi viri erga uxorem ;

] Heore? d

fcindendam ,

& diripiendam

Ur-

habuit enim Deus fynagogaín ut fpon-

dl g m

bem.

fam.

a

ificatora 6

Angnlos excelfos. ) "Turres éxcelfas

Can/itmm;znmem cum fe, szzt:one f;z-

3[ [.,M/lf,u UL

in. anguïls murorum exzdificatas.

ciet.) Hac liragés, qua omnia con-

fumentur, & evertentur, prope abeft,

(,WIS qm

I7, Tribulabo l:amme:, €e) Pagni-

mox aderit.

yn ^

ultoïl La

nus ,

Qü/fm ;zäicmm,

544

PROPHETIX£ SOPHONI/E-

p]

s H

QAPRUT H

& jurat

Hortatur Propbeta populum, ut ad Deum comvertatur , prz';t/ï

&

quam ira Domini ei [uperveniat , omne[que man[uetos terra , ut

quæfxea

7. $i

Dominum querant: denuntians defiruttionem immintre Pbi-

-liflbeis ,: Moabitis ,. ZAmmonitis, Ztbi

quia pr

qpibus,

? 1

& Zjlyriis.

ps &

I. 'bnvenite, congregamini gens non amabilis.

)

velte p

2. Priuíquam pariat| juílio quafi pulverem tran

feukn-—

D

teni diem, antequam veniat (uper vos ira furoris Domini, an-

imen in

tequam veniat fuper vos dies indignationis Domini.

, &

3. Quarite Dominum omnes maníueti terr& , qui judicium

ejus eftisoperati; quaerite juftum, quaerite manfuetum: fi quo-

Ed

modo abfcondamini in die furoris Domini.

$. $

4. Quia Gaza deftrutta erit, & Afcalon in defertutn, Azo-

excitari )

13, üt f

tum in meridie ejicient, & Accaron eradicabitur.

Müiign ;

orum :

5. Vae, qui» hgbitatis funiCqum maris, gens perdit

Ver-

Stellas.

r

Adorant

I. Yonvenite.) Simul ad placan-

& maníuetudinis. — Vel awerite maz,

Difysdan

f«etum , id. eft, querite manfuetudi-

u &

— dum Deum per prece

$, & po-

per utrar

nitentiam.

:

nem, hoc eft Dei clementiam expo-

6 Qu

Non amabilis.) Deo: amore indigna.

fcite.

LXX. riadifciphnata , feu imerudita.

Si qwo modo abfcondamini.) 'Vanta

Doni,) (

Chald. No/ezs comvertz.

erit acerbitas fupplicii , ut vix etiam

tur» M :

*

,Q/'!/I:Z vert

Q. Priusquam pariat juffio , &c. )

jafti liberentur.

Qu pos

Convenite ad preces publicas, ante-

4- Quia Gaza deffritla erit ,.'EJ'c.)

quam Deus juflu fuo pariat, & pro-

Quafi dicat

multum fane vobis ti-

& . [ents

?on 754114.'1'1

ducat diem excidii Jerufalem, & ca-

mendum eft Judzi, quos Deus pr&-

tneyt Dy

privitatis Babylonice , qui dies ve-

cipue flagello -Chaldeorum petit ;

beü I6pi

niet ficut pulvis rramfiens, fcilicet qui

nam etiam. Gaza, & aliz Paleftinz

a vento rapitur, id eft veniet fubito,

urbes , Azotus, Accaron , & Afca-

Bationem,

T Site

& cum impetu,

n

lon, qu& per occafionem tantum ve-

timete, &

32

Omnes nian[ueti terra.) Flumiles.

ftram cladis erunt participes , deftii-

X una virtute vult ceteras intelli-

entur, atque ideo dithcillima erunt

gi,ac fi diceret ; omnes jufti, qui

vobis effucia..

Tiney.

71(&' l4 flfi

in hac gente reli&ti eftis.

Iz defertum.

) In Hebro eft , 8*

gedicium ejus effis operati.) ld, quod

defolattonem , Ícilicet erit.

juftum eft, & wquum ; id, quod le-

In meridie ejiczent.) Meridie, clara

P at

ge praefcribitur.

luce, aperto Marte, non ex infidiis

titgdinem

«s YOc;

Quarite juflum. ) : 1n Hebr. eft,

dejiclent , & evertent.

Querite juflitiam, quxrite Deum, qui

S. Funiculum maris.) Tradum ma-

34 j J en

juftus eft, & mitis. — Vel quzrite ,

ris, oram maris Palzftinsz.

-al

& fecamini ipfas virtutes juftitis,

ans perdito'run?.) Hebr.*Gezs cere-

PROPHETIE SOPHONIEXE CAP. L ag

s. Et eos, qui adorant füper tecta militiam cceli, & adoranty

Y

i, rj

& jurant in Domino, & jurant in Melchom.

. 6. Et qui avertuntur de poft tergum Domini, & qui non

ïerm, u

quzfierunt Dominum , . nec inveftigaverunt eum-

r Dj

7. Silete a facie Domini Dei: quià juxta eft d

ies.Domini,

^

quia praeparavit Dominus hoftiam, fanétificavit vocatos fuos.

9. Et erit: In die hoftize Domini, vifitabo, fuper princi-

v*

pes, & fuper filios reg

:

