Períe enim , & Medi debellarunt Ba-

feceruns iram meas , ut habent L XX.

T

bvlorcm;

q

f«tisfecerunt mihi irato in Chaldxos ,

àdg09

uE xefpe&u Jerufalem eft

dum eos vaftarunt.

yurdti

Aiguilon:q;,isg-

276

PROPHETIE ZACHARIJE

10. Sume a tranfmigratione ab Holdai , & a Tobia, & ab

r B

Idaja: & venies tu in die 1lla, & intrabis domum Jofia, fl

Donini :

VOs. E

Sophonie, qui venerunt de Babylone.

ir. Et fumes aurum , & argentum: & facies coronas, &

veltri.

pones in capite Jefu filii Jofedcc facerdotis magni,

1^». Et loqueris ad eum, dicens: Hzc ait Dominus exerci-

Luce tuüm, dicens: * ECCE VIR ORIENS NOMEN EJUS: &

1. 78.

^junit,

fubter.eum orietyr, & sedificabit templum Domino.

13. Et ipfe extruet templum Domii

-

RUOAT ,

10, & ipfe portabit glo-

tatiebagt :

riam, & fedebit, & dominabitur fuper fo!io fuo: & erit fa-

þ;.ï?ïüä :

cerdos fuper folio fuo, & confilium pacis erit inter illos duos,

I4. Et corond erunt Helem, & Tobizae, & Id

2j8, & Hem,

filio Sophoniae memoriale in templo Domini.

p—

*

13&

LET A

bün

IO. $ze. ) Scilicet , quod infra

Subter eur orietur , &$c. 2 Ex illo,

dicitur.

id eft Chrifto geiminabit novus po-

eft Cade

A tranfmigratione. ) 1d eft , atranf-

pulus , hoc eft, fiiii Ecclefiz.

?. Em

inigrantibus, hoc eft; ab iis viris, qui

4Edrfrcabit templum. Domino. ) lllud

veserunt BDabylone, quos invenies in

nimirum, de quo 1it Chriftus, Matth.

&yiri, q

domo Jofiíz.

Verba , & fenfum ita

16.

E:t Í[uper bhanc petram edifcabo

—— À

ordina, quafi dicat : Venito , o Za-

Eccleffam meam.

charia , indomum ]Jofiz filii Sopho-

13. Er iple extruer templem Dormine.)

M 6&, px*&

niz,in die, qua mvnera oblaturi funt

Ipfe , inquam , non alius zdific .bit

Impofüeris

&tVabls, u

Holdai , "'obias, & Idajas, qui jam

Ecclefiam ; quod* addit ad majorem

recenter venerunt de Babylone , at-

amplificationem veritatis, & firmi-

Qu dcdeny

que ab eis accipies aurüm, & argen

tatis.

nomlna qu

tum, qu& quafi domum per cos tranf-

Md eas AUf

Portabst. eloriank. ) *Coronam glo-

mittunt , & templo offerunt Judzi,

riz , gloriofi Pontificatus , & regni,

t , feili

qui olim in Babylonem tranfmigra-

juxta illud Pfal. 20. 4, Pofuifii i2 ca-

]æ, &Hen

runt, ibique adhuc degunt, ut ex eo

pite ejus corenam de lapide pretiofo.

£üm, qui s.

YOCar]. He],

àcias coronas ponendas in capite]e-

Et. [edebit , 69 dominabitur. ) Ut ve-

fu Pontificis.

rus Rex totius populi Dei, Luc. i.

C& fgf*") hi

II. Facie; coronas. ) Chald. vertit,

Er vegnabit im . domo David £m ater-

tuomi j

722222.

Facses. coroznam magnam DL XX. etiam

POtius,qM

n. I4. vocant corozam , mom corogas ;

Et erit facerdos. ) De quo dicitur,

1 Wt, u

fortatle fuit fimilis

tiare& iXomani

Tw es [acerdos in ateruum . fecundum

Is oj

Rotis

Pontificis , quz una quidem eft , fed

ord;zem Melchifedech. Píal. og. 4.

QQs

tribus coronis redimita,

- Et conftuum pacis erir tater illos duos.)

UOb j

IQ. Écce vtr oriezs momen ejus, ) Qua-

Scilicet thronos , id eft ille dignita-

fi dicat, non tibi propter te iiponi-

G t

tes, & poteftates , regi. fcilicet , &

Préct fs !

tur corona , fed ut figura Chrifti fis,

facerdotalis, inter quas non fatis con-

'dhemuS ,

& ejus typum geras. Chriftum vo-

venire folebat, nunc valde concordes

qugi"do trar

cari orientem , & cur , diximus c.' 3.

erunt in uno Chrifto.

/fd; !ta;u'

n. $.

I4. E corome erumt Helemn , &c. )

Wm

'

jW'eu

Mllücium |

CAPUT VI & Vil

277

iä, &ab

OYg —Et—'qu-i procul funt , venient, & zedificabunt in templo

li, fi

Domini

& Íícietis , quia Dominus exercitaum mifit mc ad

VOS.

'Onts, d

Erit autem hoc, fiauditu audieritis vocem Domini Dei

ngcri :

-

E

$ exerti-

CAPUT v

:JUS: &

Srejunia , quibus Studei per feptuaginta anmos captivitatis jeju-

naverunt , non placebant Domino ,. quia in iniguitatibus fuis per-

abit l.

Lerit fa

matiebaut : proinde bortatur eos ad refipifcentiam , uam quia pra-

05 duos,

pbetas olim non audierant , dilper[it eos Dominus in Gentes,

& Har

terraque dejolata fa&ta eff. propter ipforum

?

iniquitates.

ts B

— — (

T fattum eft in anno quarto Darii regis, facium eü ver-

E

bum Domini ad Zachariam , in quarta menfis noni; qui

; Ex mO,

Casleu.

pwüs po

Id

2. Et miferunt ad Domum Dei, Saraíar, & Rogommelech,

; ) TIlud

& viri, qui erant cum eo,

ad deprecandam faciem Domini.

25 Mathe

Mm 3

j df

z C Ut

Id eft, poftquam coronas capiti Jefu

60. JEdifitibunt felhi peregeimorum smm-

y Dumint.)

impofueris , detrahes , & in templo

rosí £4Z95.

eiific bit

fervabis, ut fint in memoriam eorum,

Er fétetis , &c.) Cum fcilicet vide-

majorem

qui dederunt, ideoque incides in eis

bitis oraculd mea implet..

& frni-

nomina.quatuor virorum illorum,qui

S: anditu audieritis , &c. ) Hecvo-

ad eas aurum , &

aArg

5

entum obtulc-

bis contingent , fi divine legi,& ejus

um gl

runt , fcilicet Helem , Tobiz , 1da-

voci fueritis obedientes.

Hac enim

& rgnh

je, & Hem. Notandum autem eft

conditione vobis promittuntur.

j jn t

eum, qui n. Io. dictus eft He/z; , hic

'11/0/0-

vocari Heíezm : & qui ibideim dictus

I. l )Arii. ) Hyftafpis Regis Perfa-

rum.

Ut ve-

eft Zeffas, hic vocari Hez; erant enim

Menfés noni.) Qui refpon'det noftro

| luc w

binomii , & hec nomina breviora

Novemori ; hic eniin. menfis eft no-

jn attre

potius,quam prima illa longiora,ele-

&a fuünt, ut coronis inciderentur.

nus a Nifan, five Martio, qui primus

erat anni apud IHebreos.

dicitity

l5. Qu procul funt. ). Qüui in re-

2. Mileruut, &c. ) ld eft, miferant.

þmnduï/l

motis locis habitant, horum exemplo

Quui miferunt, videntur fuiffe Jadai in

9) 4

excitati , aliquid. conferent ad fabri-

jJudzea fed extra Jeruíalem habicances,

[jndutt )

cam templi.

Sublimiori fenfu , 9

quod indicare vidctur refponfio Domi-

dignitt

procui funt , Gentiles fignificant ,' fic

liceL

habemus ad Ephef. 2. Ves, qui aü-

ferr&sy (c.

ni num. 5. Logaere 4dwamnem popuium

yris of

-qufzmia eratis lomge.

44 Domum Dei.) Id eft, id te .

ïn;

ncortd

4Edi ^cabunt in remplo Domiai. ) Mlul-

hic enim erat locus orationis , eque

tum juvgbunt, (& promovebunt hoc

ac oraculi, quod omnes Judai adire,

n,gf')

æc!ificium Eccle,fiæ,. fic legimus Ifai. &. confulere folebant.

Miferunt

À

P

^.

278

PRO pæ;[ET [ E 'Z ACHARIZJ/E

o. * ]

3. Ut dicerent facerdotibus domus Domini exercituum , &

solite cal

prophetis, loquentes: Numquid filendum eft, mihi in quinto

:

de füo.

menfe, velfanttificare me debeo, ficut jam feci multis annis?

u E

A. Et faétum eft;verbum Domini exercituum ad me, dicens:

dentem,

$. Logquere ad omnem populum terre, & ad facerdotes,

j E

*Itigdicens: * Cum jejunaretis, & plangeretis in quinto, & feptimo

58- 5.per hosfeptuaginta annos : numquid jejunium jejunaftis mihi?

g, x

fno per1

.6. Et cum comediftis , & bibiftis, num

quid non vobis co-

*

mana à-

mediftis, & vobifmetipfis bibiftis?

I

3. Ll

L

'7. Numquid non funt verba, quas locutus eft Dominus in

j

C

l

n

qmoout

manu prophetarum priorum , cum adhuc Jerufalem habitare-

I4. H

tur, & effet opulenta, ipfa, & urbesin circuitu-ejus, & ad

efolata.

Auíitrum, & in campeftribus habitaretur?

,

8. Et fattum eft verbum Domini ad Zachariam , dicens:

&' pofte

g. Heec ait Dominus exercituum, dicens : ; Judicium verum

judicate, & miferior

diam, & mifelj-ationes/fadite, unufquifque

F ais

cum fratre füo.g

-ncs pexaccio cu as

Mifmm

1o. *Et

it] Hai

bram , &

ergo ad fa&crdoces,qui in rebus con-

Sicut. jam feci emultis anmis. ) Yem-

diam facie

troverfis confuli debebant

, ex lege

pore captivittis.

Cum fh

Deut. 17. 9.

$. Nwequid jejumium jäjuzz;g/!i.? "i-

dQ

bi?) id eit, quod mihi gratum effet.

I0. j

Sarafzr, &c.) Sunt nomina eorum,

qui nuncios miferunt in Jerufalein.

Vide Ifaiam 59.. num. 5. & dzinceps.

[*t poten:

d deprecandam j4ciem | Doiint. )

6. Fobss cemediflis. ) Scilicet , ad

d. LXX

Ut pro ipfis orarent , &

quæfcionis

rcun ineum.

V.Oltq)gatel.n,,vofïrazþ , non ad hono-

eptr

folutionem reportarent.

tnter, d

7. Nuwquid nem funt werba , &c. )

3- Numquid flendum efh mibi , &c.)

Quafi dicat : Numquid non hzc ea-

Nt cjg

um jam templi fabrica crefceret,

quzcent , an adhuc templi przteriti

deni verba, nimirum quod,jejunia ve-

fhjirtargs

flra operibus bonis deftituta , & ma-

IL.-4y

incendium flere debeant, an vero ob

lis inquinata mihi difpliceant ; olim

novi furgentis fabricam letari , &

fen, ) A Y

exultare. Hc eft queftionis fumma,

vobis per prophetas locutus fum ?

ATünt,

vide Ifaiam loco citato , & Jerem.

cui dirccte refpondet infra cap. g. n.

I4- I2.

ne f;*«al:k

19.

fiéC parer:

VEt ad Aufirum E6 in Campeflribus,

Qtfllis s

In quinro men[e. ) Qui H ebreis 4£

&c.) Cum taám pars illa Judzz quE

dicitur , cujus die decima templum

. 4uey fu

€ft ad Auftrum, & eft montana, quam

liet , e

Vcombuüum fuit a Chaldzis.

planities, habitatorum inagna frequen-

Tholi den

Wb fastzfrcare.) Mebr jï.Jn Zin-

tia celebraretur.

Oütütaya

bazer ,1d efï', nazar&are, hoc eít, age-

9. 7«ditium verum jttdio;kle.) Si mi-

I2. U

re Nazareum, in(tar Nazar&orum,ab-

hi placere vultis, recte judicate, nul-

ftin:ndo a vino , & deliciis, & jeju-

lo habito refpe&u perfonarum , nec

rimmng ;

6

p

a

f

corrümpendo

j (A-Gü:.-';

indo- juxta legem gis preícriptam ,

juftitiam ac.c:pcionc

L .J'/:nï'iz

Num. 6.

mun»crum.

udug.

CAPUX

IX

279

wm&

1o. * Et viduam, & pupillum, & advenam., & pauperem "Exo-

! quino

nolite calumniari, & malum vir fratri füo non cogitet in cor- 27 ?2

1

ic

Is annis)

de fuo.

23e

w(] Cenb.

11 Et noluerunt attendere; & averterunt fcapulam rece- 3

cremqa

erdot lt

dentem, & aures fuas aggravaverunt, neaudirent. -

5.28

leptmo

12. Et cor fuum pofuerunt ut adamantem5 ne audirent le-

Osmii?

&em, & verba, que mifit Dominus exercituum in fpiritu

QUIS 0

fuo per manum prophetarum pmorum , & fatta eft mdlgndtm

magna a Domino exercituum.

fic

Qu 10

I3 Pt facwm eit ,

ficut locutus eft, & non audxerunt

clamabunt, & non emudïam dicit Dommus exercituum.

doitare

& d

t4. Et difperfi eos per omnia regna, quae nefciun:, & terra

defolata eft ab eis, eo quod non effet tranfiens, & revertens:

& pofuerunt terram defiderabilem in defertum.

Cens

| verum

*

-

-

C A-

gd' que

Miferscordiam ,

mz/cratmnes faci-

Per manum ! Propberarum. ) Per imi-

M

ze. ) Hzc gem'natio Ggmfï"at cre-

nifterium Prophetarum.

bram , &- omikis generis mifericor-

Et falla efd : ndzgmetla magua. ) Id

T

n

diam faciendam efle.

eft, Punivit eos atrociter per (..hal-

dæos

uQo.

Cum fratre fuo, ) Cum proximo

ulir t

T S4cuz Zacutu: eff. )

Sicut fuex it

ynt[CE

1o; Nolite ealumniari. ) Opprimere

mïmtfttus fe puniturum eos.

per potentiam ,bona eorum ufurpan-

h CCP3

Vc clamabuut , 6f nom exaudiam. )

cé

et, d

s

do. LXX. habent xwraäxuvxgwrw, id

Ut ego olim clamans ab iis auditus

d lon0.

eft per potentiam opprimere , impo-

non fum ; fic viciffim ipfis clamanti-

tenter, & ryrannice dominari.

bus non emudlam

4,&)

Non cógrtet. ) Non machinetur.

14. Per omuia regmz, gue ne/äumt )

hgc eà

LXX.

habent m wonoixasíra, ne - frt

1njnrt4rtmz 2e720F,

Per Syrmm

ZEgyptum , Mefopo-

untd V

II

Averterunt üäpulam receden-

tamiam , Perf'dem

Mediam , & alia

&um

regna prius illis ignota.

j ol.m

tem.) Averterunt fcapulas, & recef-

Term de[olata eff ab eis. ) Id eft,

ferunt.

italice dicimus , z volzaro-

; fun ?

mo*le fballe, id eft rehquerunc me,

lpüb recedentibus, vel abductis in ca-

Jcrem-

ptivitatem regio relicta eft folitaria,

fiec parere voluerunt preceptis ; aut

& intrequens.

confiliis meis.

é /&' VR

Jures füas aggravaverunt, &c.) Sci-

T* szem', E5 revertez$. ) Id eft, ul-

BZ»qJæ

tro cu:roque comtseans. It dice dici-

licet , velut plumbo , aut alia hujuf-

e,quäm

modi denfa, & gravi materia injefta

mus, Aon c e,chi vada innauzi, e d

rgQüen

obturdverunc

dietro,

I2. U* 4dam4ntem.) Qui lapis du-

Defdembtlem ) Optlmam & OrR-

|Sim!

riffimus eft, ideoque a Grecis dictus

nis generis frugibus abundantem.

pil

eft , &duuag , Id eft /ndomabilis.

Ip de[ertum, ) Nam terra Judzz

'

ntc

I [piritz f20.) Per fpiritum fuum

habitatore caruic toto tempore ca-

PCIOM

fanctuif , quem dedic Prophetis,

ptivitatis 2. Paral;cap. ulti. n. 21

28o

PROPHETIJ' ZACHARLZ

C ATUT. VHL

6. at

pculis rel

Sicut Dominus propter peccata populi fui afflixit eun, & defola-

oculis me

tam fecit Xeru[alems fic nune facit illam plurimum babitari, omnia-

?. Bd

que dabit prolpera , modo ei Jerviaut , quibus adjungentur €? alia

ulum me

. Geutes :- de finbria "yudai a. decem viris etbnicis

E

erünt moh

appreben[a. —

& injott

FEFLET fattum eft verbum Domini exercituum, dicens:

, Haec

2. Haec dicit Dominus exercituum: Zelatus fum Sion

veltre, (

zelo magno, & indignatione magna zelatus fum «eam.

phetatum

3. Haec dicit Dominus exercituum: Reveríius fum ad Sion,

uttemplu

& habitabo in medio Jerufalem:. & vocabitur Jerufalem civi-

1o. Siq

tas veritatis, & mons Domini exercituum mons fan&tificatus.

merces Y

.4. Hec licit Dominus exercituum: Adhuchabitabunt fenes

& anus in plateis Jerufalem: & vir

erat pax ]

.

i baculusin manu ej—us. pree

quemque

multitudine dierum.

c. Et platez civitatis complebuntur infantibus , & 'puellis

T

ludentibus in plateis ejus.

A

6. 8 vidi

6. Haec

1. Qui t

Ciptivitte

, E/(.-.n;s us , &c.) Quafi dicat ,

Ig. 27« EÉz monte fatvum te fac.

lx

luntur.;

Z

' zelotyp

ia profecutus fum, eo-

hoc. monte propius coleftia comtem-

mum eft,

que indignatus , quod me tantopere

icitas doctrina.

plamur, & in eo eft altitudo , & fir-

Dtym tne

fe amantem dcferuerit fynagoga. Ve-

ttim cecia

zum quia ipfa malis vcxata. refipuit ,

Mozs [anttificatus. ) Sacrificio Abra-

?1&;313

he , Gen. 22. 14. Crucifixione Chri-

jam zelum , cupiditatemque vindict

contr« illius hoítes convertamn.

Iti: nam Calvariz mons eft pars, five

ij

"

37

Reverjus |nma «4d Siou. ) ldeft,

jyrgum quoddam montis Moria: tem-

plo 9alomonis , quod'in eodecm mon-

pl«cotus fom jeruialem , & genti Ja-

1

: De te

dazorum ; ha4bitabo in ea , nom eam

te excitatum . faerat : predicatione

00 inte]l

dcferain , Egcle[iæ m« femper adf:'-

Chiifti, qui in eodem ccpit congre-

ro,

gare , docere, & inftizaere IZccleftain

uRruxn j

Civitas fidelis

dsi fuerint

Cruitag veritatis. )

fuam , quae eft ctiain ipfa inons fan-

ibylogica

Deo fuo. '|.lis eft Ecclefia, quia

ctificatus a Chrifto fuis meritis , do-

Tüütam in

in ex tráditur veritas de credendis,; &

&rina , gratia, facramentis , &c.

P&ntiüm. o

agendis , numlla falfitate adulterata.

Adhuc balitabunt jä*)zes. ) S-igni-

L ABtS Copr

D. Paulus F. ad Timoth. 3. vocat

ficat Jerufalem fore pacatam , & fe-

deftam,

Ecclefium columgam , & fimamnen-

licem , ita ut abund«t civibus omnis

tuimm. veritatis.

&tatis , & fexus , pueris, & puellis

8- I?l Ve

f6, & Wi

AMons Domini exercittitme ) Mons

ludentibus in. plateis , civibufquelon-

hic eft $ion , & Moria, in quo «difi-

g&vis. ld ita contigiffe pátct 2. Ma-

Cüftodiam

catum €ft cemplum , qui. fuit typus

qum ptoi

chab. 3. T. fenfu faüblimiori fizynifica-

Colar N

Ecclcftz , qux eft mons Domini, in

tur E.cclefig ,& fidelium pax , multi-

tudo, & long&vitas.

e

9' CW-J [

$uo feko*.fa,l(vi fiunt ,lrwmines ; Genef.

Bl 8

RUPNNRMERURM URRU

CAPU T VIII.

25I

6. Hæc dicit Domi

nus exercituum: Si videbitur difficile in

& dl

oculis reliquiarum populi hujus in diebus illis, nümquid in

oculis meis difficile erit , dicit Dominus exercituum?

47j tj

7. H&c dicit Dominus exercituum: Ecce ego falvabo-po-

Ar G dit

i

pulum meum de terra Orientis, & de terra Occafus folis:

8. Et adducam eos, & hàbitabunt in medio Jerufalem, &

erunt mihi in

& 1n juititia,

populum, & ego ero cis in Deum, in veritate,

:

en$;

fum Sion

9. Hec dicit Dominus exercituum : Confortentur manus

"

veftrae, qui aud:tis in his diebus fermones iftos, per os pro-

phetarum , in die qua fundata-eft domus Domini exer

d Sion,

:

cituum,

lem clvi-

ut templum aedificaretur.

10. Siquidem ante dies illos merce

shominum non erät, nec

"nficatus,

unt fenes

merces jumentorum erat, neque introeunti, neque exeunti

'

erat pax pra-tribulatione : & dimi

ejus pra

fi omnes homines, uünum-

qqemque contra proximum fuum'.

2 Nuhc

t puell

6. $i w;'deäiturv:difici!e, &c. ) Id efi,

Qui nunc hsc auditis ex Aggeo , &

. HC

! ii$ , qui reliqui funt ab exilio , &

Zacharia, profequimini , quod cepi-

— nl

captivitate hoc difficile videtur , fal-

ftis , ut fitis Deo obfequentes , tem-

luntur ; naim potentie mex facilli-

7 [ix

mum eit.

pli fabricam promoveatis, & a pec-

catis abílineatis.

| comtetn-

Nonm eff impoffibile apud

Quemadmodum e-

»,&fr

Deum omne verbum , Luc. I. 37- Linus

nim , antequam inciperetis templum

etiam cecinit :

xdificare , adverfe vobis erant res ;

ao Abf

P'aài« navra StQ , xaf. ddsveerov

&9tY.

L4

N

jam vero poft inchoatam fabricam

)fje Cer

profpere funt; ita fi pietatem cola-

Facilta funt ommia Deo , 69 nibil

tis, non defiftam vos magna bono-

p.u's,h've

imlpajibile.

rum copia, quz polliceor , atficere.

TERIIUA

a inot

7. De terra Orientis , &c. ) Per hec

In d qua fundata eff,

j LXX. ex

licationt

duo intellige etiam Aquilónem , &

quo die fundata eff , &c.

anC-

Auftrum ; quafi dicat, quocumque Ja-

IO. Merces bomimun- non erat. ) La-

40

dzi fuerint difperfi per captivitatem

"D

]

j

Atl

bor omnis vefter , & jumentorum

7 f&n'

Babylonicam , inde falvabo .eos ; &

veftrorum , five in agricultura, five

reducam in Jerufalem

fignificatur

in mercimoniis , atque alits operibus,

T do«

gentium- omnium ex omnibus mundi

Hritus erat & inanis , nullamque ex

NG

)5

plagis concurfus ad Chriftum, & Ec-

€o mercedem , aut fru&tum percipie-

cleftàm.

batis. .

&f

8. In veritate , 65 in juflitia. ) Ne-

Negue ;21708272!;,, &c. ) Cum enim

j Omnis

re, & fideliter preftans eis curam ,

introire, aut ex urbe prodire voleba-

puellis

of

cuftodiam j pacem , & profperitatem,

tis , armis,, & infidiis externorum

y,ie

A

t

quam promifi ;. viciffim vero ab iis

premebamini.

,QIJV

colar fideliter, conftanter, & fanéte.

Tribelatione. ) Hoftium. circumje-

101603'

"multi

9. Cenjortentur manus veffre, &c.)

&orum , qui vos gmigeba&t.

n

!

Bi4M. cBo Comi, Menoch, T FX

$8

282

PROPH.ET IJE "Z,ACHARIZE

domoi u

1. Nuncautem non juxta dies priores e

gO faciärfxi reliquis

claras: Vi

populi hujus , dicit Dominus exercituum.

12. Sed femen pacis erit: vinea dabit fru&um fuum , &

40. H&

terra dabit germen fuum, & coeli dabunt rorem fuum , &

puli, h

poffidere faciam reliquias populi hujus univería hazec.

J E

13. Eterit: ficut era-is maledi&tio in Gentibis, domus Ju-

ts , &

da, & domus Iírael: fic falvabo vos, & eritis benedi&tio,

exercitug

nolite timere: confortentur manus velftrze,

q. Et

tendam T

14. Quia hsec dicit Dominus exercituum : Sicut cogitavi,

ut affligerem vos, cum ad iracun

faciem D

fi;am, p'*x/*övocafï'en,t patres

veftri me, dicit Dominus,

1 Ha

I;. Et non fum mifertus: fic converfus cogitavi in diebus

bts appre

iflis, ut benefaciam domui Juda, & Jeruíalem : nolite timere.

wb, ag

Vobifcum

16. Haec funt ergo verba, qus& facietis: * Loquimini veri-

tatem unufquifque cum proximo fuo : veri

"

tatem, & judicium

Ll

pacis judicate in portis veftris.

L

17. Et unuíquifque malum contra a

micum fuum ne cogite-

tim Jario,

illis Tammai

tis in cordibus veftris, & juramentum mendax ne diligatis :

jejunabant ,

omnia enim hac funt, quae odi , dicit Dominus.

eflet marus.

18. Et. fa&dum etít verbum Domini exercituum ad me,

*

fiione Cha

dicens;

$. 2f

Jjmim

IO. Haec dicit Dominus exercituum: Jäjunium quarti , &

mi erit

dicebatur ;

jejunium q.uin-ti?& jejun'iu-m feptimi, & jejunium deci

Julio, parti

do-

Cma feea

combuun

Dimi/i amne:'ha;nine:. ) Permifi non

admodum ufanes gentes prius vos

tem, $2,

folum foris przlia, quibus ab exter-

execrabantur ; ita e converfo nunc

]dwsim

nis vexabainini ,. fed eciam feditiones

laudabunt , & magnificabunt.

1$ VOCatur

intus,unoquoque contra proximum

!

d5. 5£e comver|zs, &c, ) More hu-

þïi, þ'äïfm'

fuum infurgente.

1Inano loq' "utur

quia converfi eftis

jts die tert

IL. Nwzcanutem. ) Cum domus mez

ad me , decrevi multis bonis vos af-

Godolias

fabricam curg, & cordi habetis.

ficere , modo legem meam fervetis.

&t 41

us dies priores, ) Longe aliter

16. Ferba. )

es, five opera.

Jimien.

me geram , quam olim gelierim,

udictum pacis. ) Pacificum , de

appellabato

I2. Semen pacis.) Profperitatis ;

quo nemo merito conqueri poflit.

Cembri x

quafi dicat fata lzta erunt, & uberem

In portis veffrss.) ln curiis, & pre-

H'—'PS ls

Irugum iuarum proventum afferent.

toriis veftiis, Notum eft Hebraos in

& die obf

Germen fuum. ) Fructum fuum ex

portis civitatum pratoria habuifíe, &

illa germinantem.

ibi judicia exercuifle.

Ch äxe;'aig 'Af

Eni d

Ceíi dabunt rorem fuui. ) Apte hoc

19. Jejunium quarti. ) Refpondet

Vot folu

promittitur ; nam in Judea propter

quzftioni de jejuniis a Judxis propo-

Dià, fed .

raritatem pluviarum imagna cft ro-

fite cap. fup. n. I.

Guuod dicitur

ris utilitas, & necefficas..

quarti , fubintellige menfis. Quartus

f6 pratl,

n0n cü: [

I3. Sreut eratts maledictio. ) Quem-

ergo raenfis , qui. refpondtbat par-

tüdos, *

-

-

I

d

4

CAPUTM:VHL-

283

1m felquis

domui Juda in gaudium , & lctitiam , & in folemnitates prze-

Claras: veritatem tantum , & pacem diligite.

/20. Hze dicit Dominus exercituum : Uiquequo veniant po-

fnm, &

fum, &

puli, & habitent in civitatibus multis,

|

d .alterum' diäentes sE

21. Et vadant habitatores, unus a

domus Jt-

mus, & deprecemur faciem Domini, & quaeramus Dominum

enedidto,

exercituum: vadam etiam ego.

N

22. Et venient populi multi, & gentes robuítae, ad quc-

t cogitari

rendum Dominum exercituum in Jerufalem; & deprecandam

faciem Domint.

S

nÍ pattes

.25. Hzec dicit Dominus exercituum: in d

iebus illis , inqui-

in diebus

bus apprehendent decem homines ex omnibus linguis Genti-

te timere,

um, & apprehendent fimbriam viri Judaei, dicentes: Ibimus

mini ver-

vobifcum: audivimus enim, quoniam Deus vobifcum eft.

Nna

judicium

CA

du5

Lgim ]ur&iko ,partim Juiio , dicebatur ab

Veritatems fautumh , 67 pacem diligi-

ye corite-

fisdie nona — fe. ) Id pracipue a vobis requiro ,ut

illis Tzmmaz , & hujusmen

vetitati ftudeatis , & paci.

diligais :

jejunabant , eo quod illa die fra&tus

eflet murus civitatis Jerufalem in ob-

Qo. Ufgtequo , &c. ) Hiec verba pem-

fidione Chaldeorum , ut patet Jerem.

dent a preccdentibus , quaf? dicat :

aj me,

amaftitia jejuniorum convertetur in

52. n. O.

fejün;hm' qw"nfi. )

| Quintus menfis

]ztas folemnitates , efquequo , id eft

xutti, V

*

dicebatur 4 , qui refpondet partim

adeo, vel in tantum , ut pópuli eo-

cimi erlt

Julio, partím Auguffo. Hujus die de-

rüum fama ille&ti veniant, & con-

fluant , ut iis interfi

- d

cima jejunabant Judei , quod iHa die

nE 3 & fe lee'

—Ó

combüftur effet templum a Chaldzis, . &ent.

3erem- 520 IQ-

pI

Ef Vadant babitateres 3 «6 )

rus Ws

Chaldeus fic habet.: 89 ;&snt unins

yedo 00

Jejunium fiptimi.) Septimus men-

incole crmm alterins urbts babitatoribus ,

Ifb

fis vocatur T//ri , qui partim Septem-

bri, partim Octobzi refpondet. Ha-

diceztes ; EWUnmtfes eawus eratum faciem

More l*

jus die tertia jejunabant, quod illa die

Domini.

nea ü €rh:h'

Godolias occiilus eilet ab lfmaele,

Vadam etiam ego. ) Eftvox unius

as y08 2

]erem- 41. 2.

civitatis , & populi , vel hominis ad

[rrvetis

jejuniumdefimi. Y Decimus menfis

alterum dicentis : Ego etiam vobif-

opeï&-

cum venire volo.

2

ficum , '

appellabatur Teéez , qui partim. De-

cembri , partim Januario refpondet.

23- Apprehendent decem äOmii-ze;,&c.)

Hujus decima die jejunabant , quod

Plurimiex omnibus gentibus fient pro-

'iisu &pï,æ.

éa die obfideri cepta fit: Jerufalem a

fclyti, & facra Judeorum fufcipient.

jebraos

-Merius hoe factum eft in Chrifti E;c-

nb

Chaldzis 4. Regzm I- 25* 5-

Erit domui juda sm gaudium , &c,)

clefia,ad quam gentes innumerz con-

Non folum omitti poffunt hxc jeja-

flixerunt.

Refpondet

nia, fed vertenda fuut z folemuita-

Fiobriam.)Oxram veítis. Fimbriam

gis propo

z5 préclaras , in quibus jejunandum

illam przceptam in lege Num. I5.

" dicituf

non eft, fed dies feftus hilariter agi-

o. D«ut. 22. 12. Hac nota Judai a

: Quartoó

tandus, *

gentibus aliis dignofcebantur.

E

284

P'RXOPHE TIX 'ZACHAR;-E. ;

O XTTUT D

s Vid

& Accarc

Vaticinatür adver[us civitates Syrie , & Jufperhos Phili]lhæäs:

u3 &

rex Chriffus venturus eff ad Sion infidens pullo afini , & ablato

e &f

Philiffhunc

bello imperabit mundo in magna pace : qui etiam emifit «inclos de

lacu in Janguine teflamenti [ui : omtiia dicuntur futuro populo

". Ka

Dei profbera, quoniam ipfe eum proteget.

nj ejUS

Deo noft

I. Nus verbi Domini in terra Hadrach ,. & Damaíci re-

ia 3- m ag GE p li d U af at o i

Tebuíevs.

quiei ejus: quia Domini eft oculus hominis, & omni-

j Etc

um tribuum Ifrael.

2

euntes, d

2. Emath quoque in terminis ejus, & Tyru

s,. & Sidþn : af-

quia nutx

fumpferunt quippe fibi fapientiam valde.

3. Et sedificavit Tyrus munitionem fuam, & coacervavit

e

Eeumeseen,

argen:um quafi humum , & aurum ut lutum platearum.

4. Ecce Dominus poffidebit eam , & p

Et lucien

ercutiet in mari for-

devarait

£ l'ide

titudinem ejus , & hac igni dexvorabitur.

: 5- Vi-

Phiiftnor

Qlwddm 4

I- Á )Na; , &c.) Onerofa, molefta,

urbes intra terminos hujus oneris Do-

& putabat

& triftis prophetia.

mini contineantur, & cjus participes

. Sedebr

fint f'ture.

Emath , vel eft Antio-

ffpmtar ;]

Hadrach. ) Contra Hadrach , qui

vicus ; five oppi

$

dum ePc'rjux«ca, Da-

chia, vel fZpiphania, quam multi pu-

&t , ]d eü

mafcum..

tant effe Alapiam , vulgo .z/epro.

Álerandro

Dama([ci requiei ejus. ) Hadrafch, &

fpurius hu

Affump[erunz 75413/3: ff fapieatiam

Damafcus erunt requies oneris hujus,

u

valde.) (uia Tyni, & Sionii (ibi

nïS, & et

od vaticinor ; nam Hadrach , &

arrogarunt fapientiam; ( fuerunt enim

fere Phili

b

amafco incumbet, in eisque requie-

Phonice: 1! ventores litecarum,) q':afi

lei n

fcet hoc calamitatum pondus. ,

per eam efílent infuperibiles

. hinc

putiog v.;

Domins eff oculus bomizis, &c.) Do-

Deus .eos infipientes efle oftendet ,

Aleundi

imnini oculus.videt , curat , & reoit

eosque per Alexandrum Macedonem,

genre; pa

omnes homines, eque actribus Ifrael,

& per Machabzos debellabit.

domin;s j

^

Q0lua £

ut fcilicet impios puniat. plos vero

2

E£ adificavst ,. &fc. )

Quamvis

tueatur, & protegat.

Vcel Domini,

munitiflima fit ,- & ditiflima, tamen

qui dyidie

id eft ad D« minum refpicit oculus

expuguabitur.

T05 ab uro

hominis.

Vel Domini eft converte-

V fenara

Q«aft bumtum.) Magna copia; fimi-

re ad fe oculos. omnium hominum ,

lis phrafis habetur fu

Aum

quanto ergo magis lfraelitarum , .ut

n.I7. Vide ibi dica,

pra Suphqn GR

(qus, ).]

LE

illos defendat , & eorum hoftes per-

UUdC di

dat ?

4 Dominus po/Hdebit eam.) Per du-

dh Ye

ces ; & exercitus , quos mittet. ad

.Q. Emath quoque in terminis ejus. )

ler /;m,]m

Particula ejw referenda eft ad osz;

expugnanddm eam.

d Vij

Domini quafi dicat: onus requiefcens

Percuiiet g2 mari fortitudinem ejus. )

Licet in mari fita fit, ideoque m

in Damafco pertinget quoque-ad E

—uni-

Car:]ihus :

tiflima. Vide Ezech. 2g. 2(

«450,57;;' 4

math, T'yrum, & Sj-donem, ita ut hz

ï!'iS xdohg

CC AJPOUCÉ HX

285

.t n

v. Videbit Afcalon, & timebit; & Gaza, & dolebi

ithis,

& Accaron, quoniam confufía eft fpes ejus: & peribit rex de

hifhen:

3

5

P

WU

"

w

Gaza, & Afcaion non habitabitur. -

-

Ü

(l

v d

6. Et fedebit feparacor in Azoto, . &

dif perdam— fupäer,iam'

Philifthinorum.

| populo.

7. Et auferam fanguinem ejus de ore ejus, & abominatio-

nes ejus de medio dentium ejus, & relinquetur eiiam ipfe

F

Deo noftro, & erit quafi dux ii jud2,

"G

Accaron quafi

maíci re.

&oma

Tebufeeus.

g. Et circumdab

o domum meam ex his, qui rhilitant mihi

euntes, & revertentes, & non tranfibit fu

per eos ultra exa&gr:

idon : äfj

eis,

quia nunc vidi in oculis m

-

dcervavt

à

Nn 3

9.* Efï--

IIf

Er bac igui devorabitur. Q st ipþziigni

Relinquetur etiam ipfe Deo noffro. )

mari fot-

devorabitur.) ut vertit Pagninus.

Populus Azoti fuba&us Judzis rclin-

5. Videbit Afcalon. ) Sunt civitates

quet idola, & veram

a

Philifthinorum "T yro vicins.

Ícipiet.

| religionem fu-

-

Quoniam coufi

Non i;o-

xDSESumrId

u[a eff [pes ejus. ) QLI;L

Bt erit quaft dux im Tuda.).1

oneris 0.

fe putabat potie refiftere.

lum admittet veram rcligionem, fed

— .6. Sedebit feparator in -"4z00. ) V,OX

aliis etiam pregibit , & auctor erit,

putticipeg

feparator , in Hebreo eft 41535 zam-

ut eam fufcipiant.

Videtur hoc fa-

d Autio-

j multi py

zer , id. eft, /puriss , quod . aliqui de

étum ex parte tempore Machabzo-

Atj

Alexandro Macedone intelligunt, qi

rum; plenius tamen tempore lcgis

fpurius habicu.s eft, alii de alienige-

gratiz , cum rota illa ora ad Chriftum

Mi:/ztim

convéria eit.

sloni. (

nis, & externis, qui non erantex ge-

erunt eiia

nere Philifthzorum : hos enim Phili-

Et 4ccarom quafi Jebufaus..) Sicut

fthei mamzeres , id. eft alienos, &

olim Jebufzi habitarunt in Jerufalem,

,r?ïmy)*lnl

fpurios vocabant.

Significatur ergo

ita piriter Accaronite focjabustur

ls ; hint

anndet )

Alexandrum, five Judeos, five alias

jJudais, -& habitabunt in Jeruf:lem,

gentes peregrinas

fefluras tavquam

ac vicilfim Judai pacifice deg.nt in

facedontem,

dominas i» Azoto. Juxta Vulgitam

Accaron.

J

noftram feparazor eft quilibet victor,

9. Domum meam.) Vlemplum.

Quimvis

qui dividit predam, (&, fi vclit, vi-

Ex hi5 , qui militant mili, 6c. ) Tu-

ij tamell

ros ab uxoribus, fratres a fratrious,

tabor templum meum per |Machabzos

&c. feparat & deducit.

fortiffimos milites meos.

g. Anujeram fanguimems) ejus de ore

]ia; fïmi-

Exatlor. ) ^ Scilicet tributi, tyran-

ejus. ) Id eft minas cjus fanguinis et-

nus , qui exactione injufta avare po-

ylon &^

funde di , & patrandarum czdiurm.

pulum expilet.

Chald. vertit, & 4ifperdam comeden-

Quia nunc vids 12 oculis meis) Et

Vidi

) Pardi

tes anguinem , quod intelligi poteft

Hebzaifmus , pro ecws mei:.

mittet. 4

de victimis, quas Deo fio Dagon of-

oculis meis erumnas, & vexationes,

ferebant, ex quarum fanguine , &

quas ab hoftibu: pafli eftis, atqueideo

carnibus epulum deinde inft, ;ebant.-

vicem veflratn. miferatus, non patiar

um i )

;

la-

Que mlml'

Abomigationes , &c. ) Intelligit car-

vos impofterum fimilia pati.

)

nes idolis facrificatas.

&um , cum populus fidelis in Chri-

296

PROPHETIJÉ ZACHARIE

*Ifaig . 9. * Exula fatis, filia Sion, jubila, filia ïerufälþem:xECCE

i. Q

62.131 REX TUUS veniet tibi juftus, & falva*or: ipfe pauper, &

Ephraim

Mistt- a(cendens füuper afinam, & fuper pullum filium afinze.

co: & o

10. Et diíperdam quadrigam ex Ephraim, & equum de je-

ij E

rufalem , & diffipabitur arcus belli: & loquetur pacem' Gen-

gur, j

tibus, & poteftas ejus a mari ufque ad mare, & a fluminibus

n turb

ufque ad fines terrae.

. IX

.Iir. Tu quoque in fanguine teftamenti tui

fübjcent

tuos de lacu, in quo non eft aqua.

| emifxüi Vinügs

vno, &

12. Convertimini ad munitionem vinCti

16 E

fpei, hodie quoqu?

annuntians d—uplicig reddem tibi.

s

u

of

li aominat

j

13-—qu0ï*

omuiius ,

Ij us

ftum credens a tjrrannide diaboli, &

cum, & cum proximis pacem ineant ,

talcat , id

vitiorum liberatus eft.

& colant.

lent eaim

. Exnlta

L mari , 66. ) Id eft, per cotum

tare.

jkti':.) Vehe/menterr l-

orbem.

titendo e

tiendam fs

Fa Siom.) Jerufalem.

1lI. T* quoque. j, 197 (ChriRe*Rex

Imyf/i'fï'tl ,

Jubila, &c.) Eft repctitio ejusdem

Sionis.

fententiz.

Impletur a

lm langmine telamenti tui,) Nirtute

attridlo ne

Rex 1u55.) Chriftus Dominus.

fanguinis Écderis novi teítameni,

da eltint

Venict. fibi.

per quem reconciliafti Deo genus hu-

diceremus

tuam.

) ld eft, ad falutem

manum , & veteres inimicitias diffol-

vifti.

? Db

J«fsi) jutus , & juüifïcans te

-

partim ex

fuo fanguine.

De Lieu. ) ld eft, limbo, feu purQ

triouus £

gatorio.

Vide Augult. ep. 99. & 12.

retl

Savater. ) Ut te ab hoftibus libe-

üfipuy

de Gen. c. 25.

Cum tete,

Pauper.) ld eft, Mazfzerus , ut ha-

I2. Comvertimin! ad munitionem.

verbi [jai

bent Chald. & LX

X & fic citatur

Íd eft, ad Chritaum, & Ecclefiam,

Matt 21. &

*

velad legem Evangelicam, qu« eft

latriam &

arx Chrifti imnunitiffima.

Dupnarnr

