7. Égo autem ad Dominum afpiciam

; exp'e&abo i]jDeu m fal-

Io'. 36

$4

vatgrem-meum: -,au-vdiiät me Deus meus.

Dd 2;,'

X

* 8 Ne '

at

principem , ducem , dominum ,. aut

av

.-4. Qxaf p';z!i-uræs; ) Paliufus genus

uoddam eft fpine. Sententià eft,

magnum fignificat, quales funt mari-

liquot

4

2

miles funt paliuris , pungentes, vul-

ti refpe&u uxorum, fratrés natu gran-

ttate

nerantes, cruentantes, & adunco den-

diores refpe&u minorum..

Eodem

gtate

te retinentes

Y

e0s , qui ad. fe. acce-

fenfu maritus ,. qui aliquam virginem

mibus

dunt..

duxit , dicitur , dux wvirginiatus Hisus.

*

habee

.j Ef ejusdem fenten-

Jerem. 5. 4-

in u

Qza[ï fpiiu

E

tiz repetitio..

Ea , qua -*doringf » €e) Scilicet. alv

fm[us

ä

Dies fpeculationis tua. ) A'liQui: ver-

UXOI£t..

«etenia

6; Quia ffliss eontumeisam: fiacit p-(at-riï),

tunt, .Die.r/þecu!/;tarzm Pnerum. Urff-

lodom

fationisgue tua Uenit v fententia: eft :

Quia in tanta fame, & anguftiis fili-

t mo'

brevi tempus aderit ,. quo falfi tui

us contumeliam inferetpatri, ut cum

meot

fpeculatores , id eft pfeudoprophetze,

eo litiget, aut pügne;,prgEarlxe,,eum»--

gquam

predixerunt tibi' omnia telieia ,. fed

que illi eripiat..

.

.

H

"

*

274

d

falfo ;; nam ille dies erit' vifitationis;.

Iziwaiez: bovhi

iy domeffici e]us.-) Sci,-/-

licet erunt, quia pro pane, aut. aliis:

& punitionis ,. & .captivitatis per

DXX

Chaldzos.-

rebus hujusmodi pugnabunt. inter fe,,

Nenc.) Id eft cito..

ut inimici.:

. Bge antem ad:.Dominum afsiciam.).

.Vaffitas eorum. ) M aftitas;. däfþläw

lgmm [j

tio, & captivitas tua.

In tantis-malis falubre dat. confilium;.

&. Nolite credere amico, E£c.) "Van-

€que ac.exemplum, quaíi dicat: in:

tanta calamitate, & perfidia ,. ego,.

tx erunt vobis anguftis , cum' obfi-

rolictt

debitura Chaldeis , ut inter, maxi-

& alii. qui- fapient, non ad parentes;:

me conjun&Gos nulla futura fi

Ll

L

fides;

aut propinquos,, fcd. ad. D'eum nos

omnes eniin:fibi confulére ftudebunt,

Convertefhus ,

illum. orabimus ,: &

(cilicee.

ut famem, peftem , gladium, & alia

quamvis minari-vide.tur ,. femper ca-

iala effugiant, etiam tmaximeé pro-

men illius opem magna ,. & conftanti

Reddif f

fpe expcctabimus..

ó illiquc

pinquos , & charos deferendo Y vel

etiain prodcndo. -

Deusm Saluator em-meum.

) Dcum,;qui'

Íp duce.) Pagnin.vertit, Z5 mariro.

me andict, & liberabit ab grumnis;,

gpili

f

d

Vatablus,

4j

rarre majoré natu. ln

& Chriftum Dominum ,. quem .mi-t«-

MHebzxo. eft , quäæ alnph y. qu& vox

tetj*asfr, fah—.z:e,m .anundi.-

N

L

,

212

PROP;H'ETIJE Micüæmt

u

8. Ne leteris inimica mea fuper me, quia cecidi : con;fur-

gam., cum federo in tenebris, Dominus lüx mea eft^ .

&:

9. Iram Domini portabo, quoniam peccavi ei; donec cau-

fam meam iudicet, & faciat judicium meum:

&

educet me in

lucem, videbo juítitiam ejus.

E

*

tü

To. Et afpiciet inimica mea,

& opefietur confüfione , quae

dicit ad mé: Ubi eft Dominus Deus tuus? Oculi mei vide-

hh

bunt in eam:

tearum.

nunc-:erit in conculcationem ut lutum pla-

dan

11. Diesscut

&edificentur maceris tuc: in die illalonge

IJ

fiet lex.

z

dinc

€

12. In die illa, ufque ad te ve

niet de Affur, & uf

ii

Clvi-

antu

Cap

apti

: 9. Juimuca me;z..) ABabylon,'vel pc;-

puniet, deinde per Mäþchaæbæ;os. Vide

diam

Machab. l. 1. c. 5. n.

3

Ia

bunt

tius Ídumza , quz. malis meis gau-

dere foles, ne lateris meo excidio; &

IO. Iuimica mea. ) Moftilis Baby-

tej JL

Captivitite; nam licet ceciderim , aut

lon, & invida Idumza.

Que à

Operietur confuffone. ) Ob clades,

cafura fim , tamen poft feptuaginta

[i7

annos rurfum Deus per Cyrum , me

quas ignominiofe accipiet, videns fe

fui

l

ériget , & reftaurabit.

immerito mihi infultaffe , quafi a Deo

]if

effem deftituta.

E

Cum fea[era i teneärz':-.) In tglle'brp-

fo carcere Babylonico.

Ubj efü Dogsizus Deus mml?) Quem

liz,

Dominus lux imea efl. ) Dominus me

defenforem tuum jacabas , eripiat

ináre

illuminabit ; Dominus me luci refti-

nunc te ab hocexcidio, & captivitate?

fanda

tuet. profperi & florentis ftatus.

Oceli mesi videbunt 1m cam. ) Q uafi

4l

9. Iram Domini portabo, 6$c.) INunc

dicat: Égo in alto Sionis , & felici-

n

patiar zquo animo hoc Dei fupplici-

tatis. culmine conítituta defpiciam

Set

Idumzanf humi jacentem , afllictam,-

um, quod commerui.

If

lk

Donec cau(am meam judicet. ) Hebr.

& pene exanimam , dicamque , nunc

Nerdi

donec imcrepet inerepationem meam , id

conculcabitur,ut lutum platearum, qui

me olim contempfir, irrifit, & afllixit.

eft, donec caufaim meam cognofcat , &

Chali

eos increpet puniendo , qui in me fz-

II. Dées,ut adiftcentur macerta tn4.)

Duj

vierunt ; licet enim Deo peenas debe-

O Ifrael, Dei jam aderit tempus, quo

maceriz tug zdificentur.

HOC e&,

Itptos

i

rem, barbargz tamen gentes contra jus

Gejém

& fas me vexarunt.

quod dicit Ámos g. Ij. Jz dre ;l/a fu-

Faciat judicium meum. ) lnjuriam

jeitato tabernaculum. . David quod ceci-

fiiny, )

Etp

meam ulcifcatur.

dií4 6c.

j

Opera

Educet me im lucem. ) Profpero, &

Longe ftet lex. )

Hoc eft /z/fio impe;

I'Um m

felici ftatui reftituens, & e Babyloni-

riofa , uv vertit Theodot. &Syimma-

CO carcere educens.

chus , Chaldsorum fcilicet , qui tibi

bu(m

vllb

Videbo jufistiam ejus. ) ]uttam fci-

"T yrannice imperabant.

licet vindicam , qua par pari reddet

I2. I» die illa, ) Libertatis, reditus

f

l

Chaldeis , dum eos vaftabit per Cy-

e Babylone, & reftaurationis Jerufa-

ht pr

lem.

lls

Y

rum , ficut nos ipfi vaftarant , ldu-

Popli

mais etiam , dum eos per Chätldæog

U[que ad te veniet fle A])n:f) Non

Is

€

213

;C,A PUT v

füt-

civitates munitas; & a civitatibus munitis ufque ad flumen,

& ad mare de mari, & ad montem de monte.

Cäl?-

15. Etterra erit in defolationem pro

"

pter ha**bït.atore? fl"lOS)

eMn

& propter fru&tum cogitationum eorum.

14. Pafce populum tuum in virga tua, ?regem hzre

di-ï:ätïs

que

tua, habitantes folosin faltu, in medio Carmel

i2 p;afcentur

rde-

Bafan, & Galaad , juxta dies antiquos.

plà

15. Secundum dies egreifionis tuze de terra JEgypti often-

dam ei mirabilia.

&

onge

16. Videbunt gentes, & confundentur fuper omni fortitu-

dine fua: ponet manum füperos, aures eorum furdee erunt-

-

d 3

17. Lin-

V

tantum liberaberis ab hofte,fed etiam

Qui babttantes foli in /&lm.) id eft,

À

deftitutos aliarum nationum auxilio,

captivi tui fparfi per Affyriam, Me-

Vile

diam , Perfidem , &c. inde ad te redi-

& quodammodo ferarum violentie ex-

bunt, & ad alias tuas munitas civita-

potiti.

tes Juda , quin ex

In medjo Carmeli.) Pafce eos in lz-

Daby-

iis fe fpargenj uf-

que ad flumen.

tis pafcuis Carmeli , ut fcilicet omni

[idet,

quue ad flümen. ) Euphrateni-, quï

bonorum genere abundent.

AURU

fuit limes terre fancte, a Deo ftatutus,

Pa[cenrur. Judxi, cum eos e Baby-

Jofue r. 2.4.-

E

lone reduxeris n Judzam.

aDto

d mare de mari. ) .A mari Gali-

Bafan, 6 Galaad.) Qui funt mon-

Quem

lex , quod eff ad orientem , ufque ad

tes pingues , & pecore abundantes ,

mare mediterraneum , quod eít terre

u

a(i dicat ; ficut oves in Bafan, &

eriptat

fané&te- ad*occidentem.

ó

vit.lte :

alaad pafcuntur, & pinguefcunt , fic

Quall

Ad montem de momte. ) A. Mlonte

& judsi ibidem iifdem ovibus, omni-

felici-

Libano , qui terminus eft Judex ad

que rerum copia pafcentur a Deo.

Septentrionem , ufque ad montem

j^st« dies 4ktiq,r4-05. ) Sicut olim

piciam

iäïlm j

Idumsz , qui ejufdem terminus eft ad

fub Davide, aut Salomone.

meridiem.

I5. Gecamdum dies egre[fronis ,. ).

, nunq

13. Ef £erra. )

Inimica, & hoflilis

Id eft, edam coram eis mirabilia ope-

lm,qm

Chaldzorum.

ra, & oftendam me illis propitium,

l m ]'xf h

e!W-)

Propter babitatores fms; ) Propter

ficut cum eduxi populum tuum ex /E-

impios Chaldzos, qui populum Dei

owptos

$, ]

fidelem , & pium afllixerunt.

16. Cenfundentur f.aþer omui fartlttzf

gc &

*Er propter fru&um cogttationnm . eo-

dize [ua. ) Quuia Scilicet per eam non

illà fu"

vum. ) Id eft, propter perverfa eorum

poterunt nocere Hebrais , nec poftea

d ch

opera ; hec enim f'unt ftuítus prava-

vincere Chriftianos.

Ponent manum faper os. ) Quafi di-

, nf

rum machinationum ; Quafi dicat, Ba-

bylon ob tyrannidem , & fcelera fua

cat, prg confufione, confternatione,

(nmiï:

vaftabitur.

& admiratione tantorum mirabilium

qui Eibl

14. Pafce populum tuum. ) WMerba

obmucefcent ,& obftupefcent , ut mu-

tire non audeant.

funt prophete pro populo fuo oran-

redi"l!

tis , quafi dicat

Domine memento

Aures éorum furda erunt, ) Vel quia.

]eru r

populi tui, qui eft grex tuus, & he-

reditas tua. -

attoniti , quid dicatur, non audiinc ,

ag

6

m P ROPHETIJE MICH EE CAP Vvl

i7. Lingent pulverem ficut ferpentes, velut reptilia terráe

perturbabuntur in eedibus fuis: Dominu

m Deum n.gü;*a mnr

formidabunt, & timebunt te

qui :—:ufevrs iniquit atem; & tranfis

* Ter-

19. * Quis Deus fimilis tui,

I9- - peccatum reliquiarum heereditatis tu

So?

- 94

non immittet ultra fu-

*

Z

10.

-rorem fuum, quoniam volens mifericordiam eft.

? 9. Revertetur, & miferebitur noftri: deponet iniquitetes

noftras, & projiciet in profundum maris omnia peccata noftra.

eo. Daàbis veritatem Jacob , mi'ericordiam Ab—raham.; quae

lurafu patribus noftris a dicbus antiquis.

LY

I

1 h

3*

10n

Vi i

4.

eués

. PRO-

Ü

vrel Q'uia fanidï aures Obaïuent. . ne

I8 Tranfis.y P*ræteïis»-,x di)ffx;nulas,

"

ve, Q

auäiant..

condonss. [,XX. rréx/éendis.

dicitio

À

lf

17. Limgeut pulverem.) Pavidi, ac

v Religaiarum bereditatis fua. ) Po-

$rementes in terram procident in fig-

puli e captivitate rclicti,

:

num reverentis , & converli etiam

Non immittet ultva. furorem funm. )

Calil

ad fidem . verum Deum adorabunt.

Quale immifit per Chaldzos , nimi-

üech

n

;

Sic David de Chrifto dixic Pf. 71. 9.

rum nifi Judei ad' fua fcelera redie-

** d

Coram dilo procidens JErbsopes . & . znimi-

rint. Vel femper miferebitur Eccle-

lice; Y

f as

€j 6jus ferram Llizgent , & Ifa. 4093

fix , & benefacict ei , nec. eam relin-

Fultudatmream n'fmr;üfa' adorabAnz £e,

q/uet ut

Synagopam.

amatg

& palverem pedum tuorum limgent. -

1

Deponet smiquitates zeffras.. )

ll!(l,[

fitt ]

Perturbabuntur. ) 'Vimebunt, com-

LXX. demerger iniquitates neftras.. 1n

movebuntur horrore quodam . admi-

Hebrzo eft, w35* j:cb^ofe, id eft /u5-

tam ce

pationis, & reverentig, Formidabunt

jicier , ut vertit Vacablus , fub pedi-

tionis,

vos , ut: ferpentes formidant homi-

bus ponet , conculcabit.

l; 50,

nes , quibus vifis in. fua. antra ; & ca-

OoO. Dabis weritatem f;zca&.x) Vere

3 À

vernas fe abdunt..

& fideliter implebis in Jacob, id eft;

Pudine,

do. adibus: [nis.. )| N acablus vertit, zz

in Jacobi pofteris Judeis ea, quz mife-

fl of

claufuris:fuis , id eft in claufis ,,feptiïï,

ricorditer Abrahz, Jacobo, aliifque pa-

Onpanr

& munitis civitastibus fuis..

tribus pnj:»mifiü?i ; nimirum de cura, &

"Hmebunsk re.

ts

.

) U Deus, vel te, o

protectione populi, ac prefsrtim de

E fhi

imittendo Chrifto Salvatore.

E&:sï(ïln D Ci"o-

VI

215

ha.

.ek*ag Fa PU

i2 f

toftros

$

PR

ETIA NA

| &tmfie

E. PVU ToPRIMUM.

: ultra fe-

*

ZeXZM Dei adverfus bofles fuos, qui patiens ef? ; &9. farä*m&a

niquitztes

atonofira,

thagius, cujus ira nemo potef? vefifTere , €9 in Je fberantium.

ef? liberator , [uique populi boffes ef

qm: que

| "tonumpturus.

r.

Nus Ninive: Liber V"iüqnï's Nahum Elcefzei.

2. Deus aemulator, & ulcifcens Dominus: ulcifcens

Dominus, & habens furorem: ulcifcens Dominus

in hoftes fuos, ' & irafcens ipfe inimicis fuis.

3. Dominus patiens, & magnus fortitudine, & mundans

non íaciet innocentem: Dominus in tem

peftate, & turbine

via ejus, & nebulze pulvis pedum ejus.

/ 4. Increpans mare, & exficcans illud, & omnia flumina ad

k

sde-

Nu.ï Nizíive. )Id ..eQ.., tciftis , &

Non faciet inmocentem.) Non abföl-

w.

;.. 0

minax prophetia contra Nini-

vet, nec ut innocentem libe?zabit ; li-

j

H

ve, quz ad peccata re

cet enim patiens fit , tamen fontes

;

dicationem Jons,

diit' poft ljf'æ-

impunitos$ - non

dimittet.

LXx

14

Vif£enis. ) Revelationis, prophetis.

&Sco» GvXY dO«eot , zemnocemtems mom

j fb ) w

Galilez.

Elcefsi.) Oriundi ex Elcefe viculo

pronunciabi, ltaque:non vobDis par-

Porro Nahum tempore

cet, o Aílyrii.

ïäfem flll!.m- ')

Ezechig Regis prophetavit.

,

idgos , 0

.a tempejffa:e, E5 turline via ejus. )

2« 4Emulator. ) l,XX. Zeores , Sci-

Defcribit Dei potentiam, in Affyrios

at relit

le

licer vehementer amans , & irafcens

venientis, ut eos puniat, quafi dicat:

epitur P0

1 non ametur , & puniens rei a fe

Dominus veniet in tempeftate , hoc

amatz infeftos.

eít, cum potentia, & impetu magno,

Ulcifcens. ) Vox ulcifcens ter fepe-

& repentino , cui nulle humanz vi-

TA

illt )

titur hoc verficulo , ut fignificetur

res poterunt refiftere.

4 It

diras

tam certitudo , quam maenitudo ul-

(,r!* Kue

j

tionis.

Nebula puluis pedum ejas.) Exerci-

tus ejus erit innumerabilis, ut coclum

fub

pedl

In boffes.) Contra hoftes.

"m

nebula pulveris impleat , quem pedi-

2

Domiainas patiens , & magntus forti-

bus excitabit.

Vel Dominus nubi-

Vet

tudin

4[06 )

ldeti

e.) Cujus cenftantia , & patien-

bus infiftit, ficut homines pulveri, id

eQU

tia offenfionibus non frangitur , fed

eft Dominus eft nubium , & eis uti-

a u C

longanimis eft, & vindi&am in fuum

tur prout vult.

témpus refervans.

O'ZIquu

E£ mundans.

4« deerepans mare, ) ld eft, fi mare

i*

cum

) Id eft , pro mundo

increpet, illud arefacit ; ]2X X. habent,

n d

habens. 9

I

Præl'en!

cemminans , fententia ergo eR,ü— mo-

ofee

216

PROPHET 17 E NA H U M

-

o Qu

defertum deducens.

Infirmatus eft Bafan, &Canmelus? &

vium eort

flos Libani elanguit.

d

s. Montes commoti funt ab eo, & colles

defoiati funt: &

Qitate ple

IL Ex

contremuit terra a facie ejus, & orbis, & omnes habitantes

pertragta

in eo.

faciem i.'ndi'gna,tïonis ejus quisftabit? & quis refiftet

). He

in ira furoris ejus? indignatio ejus e

fic quoqi

diffolutee funt ab eo.

ïlfæ eít üt ignis: & petree

üigam fe1

7. Bonus Dominus, & co

&

Y

&t

2

nfortans in die 't,/ribulation*is x

tua difrua

fciens fperantes in fe.

9. Et in diluvio praetereunt

I Et

e Coiïfümmationem faciet loci

:

ejus: & inimicos ejus perfequentur tenebrge,

trine tuo

Condatile.

9. Quid cogitatis contra Dominu »? Confummationem ipfe

ummcu E u

faciet:. non confurget c?uplex tri-þu"la;tio.,

-

Io. Quia

E

,

gnam cladea

2 Sdmanafg

re«incrvepantïs » & comminantis im-

rens. Aquila vertit, fwror ejus w6

xextuS« comfates ef ,

"T heodotio ,

Das alteran

peret mari , illud dividet, aut arefa-

Dàcherb, .Y

ciet pro arbitrio,ut accidit cum lírae-

£co£o ffillavit , id eft, cum prius non

d üno vos

litas traduxit per mare Rubrum.

flueret, ut metalla igne nondum ad-

d de[ertum. deducens. ) Deferta fa-

moto , jam fluent in modum igaiti

Io, qufa Í

metalli , & ardore fornacis foluti.

lcut fing c

ciens , aquis privans.

Zyefïmdfus: €/11 Bajd?»' ',: ö,; Cäï??iflil!.);

Et petra diffoluta funt ab eo. ) Qua-

Colligantur,

Quafi dicat, fertiliffimi montes , &

fi dicat, duriffima queque, & fortif-

le fllüfug (

fima conteret.

Ycendí

V 4 ii

0:fi

regiones , quales funt Bafan, Carme-

lus, & Libanus ,

ent fteriles, lan-

7« Sciens. ). Id eft , favore profe-

titium rj

quens , defendens.

AA c'ogna[æn:

viviorum W

guefcent , & quodammodo. emorien-

COmpledenr

tur,fiDeus volet. Horum montium

rimentes fe , ideoque. curam illorum

allegoria fignificare videtur iNinives,

"erens.

p

t fimul c

9. £a dilgvio prarer

eu:»:;z'tf. ) þ:X'eï&i-

quid atentes

& Ailyriorum divitias, & opalentiam

COncipitnt.

divina vindi&ta exardefcente perden-

4

tum intellisit Medorum, & Babylo-

dam.

"

niorum, qui inftar diluvii, ingentitur-

l]. I It t

Flo: Libani-) Chald. arberes, LX X.

ba , celeritate , & impetu invaferunt

ytiorug,

qua flore

bant Libaur.

Ailyrios , eorumque locum , id eít

,E p

&. Conmoti &

zt.) Hebr. zelefcent ,

Niniven regiam civitatem vaftarunt.

C 8 , m

Con[mmmationem ipfe faciet. ) Hoc

vel lioueffeut, Ícilicet pr& timore con-

kms &tfmpf

QUe $

cutientür, contremifcent, ut cera, aut

eft ; excidium urb

«

i;S , &xregni Aiï'y-

i

ert

riorum.

itgi,

C417

nix liquefcent , & quafi in nihilum

Perfeguentur teuebra. ) Scilicet , ca-

ii ii s

xedigentur.

Defalati funt-) LXX. Concuff,Chald.

lamitatum , erumnarum, & cladium.

PRYatiee

D;;];iüpzi, eft repetitio.

Q. Qxuid cogktatis contra Deminum? )

u-

6. Quis feabir ? ) Quis fubüügre

Quid vos , o Affyrii, cogitatis mala

A Upi

oterit , nedum refifteze *

contra Dominum ? id eft contra Do-

: Anumero ü

Effufa eff. wt ignis. ) Prius fe Dei

mini populum, in Jerufa

.lem ,& tem.-

ira continebat , nunc quaft fubdudtis

pl um.

hertranä&ns,

catara(tis effufa eft, ut igneus tor-

mrget daplex txi.lztal;g?iaa) Ma-

lill

1

Noz farz J

$

[ Q ]

CAPUTI(

217

'ïïc Convi-

l, &

10. Quïia ficut fpinze fe invicem compl'e&üntur- :

vium eorum pariter potantium: confumentur

quafi füpula ari-

fut: &

ditate plena.

*

bitintes

II. Ex te exi

bit c*ogifans confrzï Dominum malitiam , mente

«

pertratCtans praevaricationem.

: tefiftet

12. Heec dicit Dominus : Si perfe&ti fuerint, & ita plures ;

& pette

. fic quoque. attondentur, & pertranfibit: afllixi te, & non af-

fligam te ultra.

o5 v

13. Et nuncconteram virgam ejus de dorfo tuo, &vinculla,

tua difrumpam.

:

cjet lod

14. Et preecipiet fuper te Dominus, non feniinabitur ex no-

mine tuo amplius: de domo Deitui interficiam ículptile,. &

nem ipfe

confïatile: popam fepulchrum tuum

3 vquia* inhonoratus es.

15*0 * EC-

gnam cladem paü"ä funt decem tribus

Aflixi fe. ) OIfrael, o Jerufalem,

.a Salmanafar ; quare non patietur

per Sennacherib, & Affyríos.

| eu m

Deus alteram Judes inferri per Sen-

Ef nom affsgam te ultra. ) Scilic-et,:

Jeolotio ,

nacherib. -Vel non iteratis. aCtibus,

per eosdem Aflyrios, nam poftea per

» (ríus 101

olm ad-

fed uno vos Ailyrios profternet.

Chaldzos excifa eft Jerufalem , Deo

Io. Quia ficut fp:ma, 6c. ) Id ett,

novis fceleribus ad fumendam vindi-

ficut fping componuntur, & in fafces

&am provocato.

3

g fohti

-colligantur,ficque colligate videntur

gj ) Wt

13- Comteram virgam ejus. ) Scili-

fe: mutuo compledti , & deftinantur

cet Sennacherib. Virgam vocat vim,

N forti

"incendio ; fic Aflyrii Ifraelitis infefti

& tyrannidem , qua Judsos aflligebat,

tanquam fping , & fe mutuo per con-

obfidebat. , quafi vin&tos tencbat.

yore prol

viviorum hilaritatem escipientes, &

Chald. Frangam jugum Gentzguz de col-

i gogm[rfm

complectentes , in obfidione Jerufa-

lo veffro, &* vincula vefira pracidam.

m illorum

lem fimul confumentur ab Augelo ,

I4. Précipiet jitper te Domzaus. )

quafi arentes ftipulz,qua facile ignem

Scilicet , decernet, & fanciet de te id

) Ea

concipiunt.

quod fequitur.

& Bire

II. Ex ze exibit. ) Sennacherib Rex

Nonm feminabitur ex momine tuo 4m-

jogentitu

Afiyriorum.

Dominaum mälï:idm.' |

pleus. ) INulli tibi, o Sennacherib,dein-

j m"vgi,'leïuut

Cogitan: cozira

ceps pofteri nafcentur ; penitus per-

jm )

[2

Id eft , ma3!umn contra, urbem Jerufa-

ibit memoria tui.

"R

lem, & templum Domini machinans.

0t

Inieyfreiam jeulstile. ) TX difser-

:if!.)

"

Mente pertratians ,5c. ) Kepetitio.

das /&z'lpti/le.) Chald. Z4ele£o froaula-

rcgni Aüy'

Pravaricationem. ) Malum , quod

eirum.

qui injufte infeit , legem

| divinam

Ponam fepulchrum tuum. ) dsde pu-

Sdli

at U

prsvaricatur.

nien$ , unde fperabds auxilium.

Er;t

& daditm

I2. $5 perfed fuerint , €c. ) . Li-

feuiptiie , & conflatile Jfepulchrum tunm,

eet copiis , robore , opibus przfteris,

ut inter AYAS , €$ pulvizaria aderantis

; punmm

|

ss m

& numero fitis plures , immo pluri-

idoia , fanguis mefarius effandatur , ait

l

'D anm ("

mi, tamen attondebit Yos Angelüs

$. Hieronymus , quod propterea di-

pertranfiens , & feriens.

.Iem, & t

cit, quia in templo Deorum fuorum

e

M

HTTZA cum Com. Men?cb. T.FI.

'zulä,i"')

1

£5

sl

IS. '

PROPHETIZ NAHUM

«fáie 15. * Ecce fuper montes pedes evangelzantis, & annun-

"m

:

!

xï

52. 7-tiántis pacem : celebra, Judafeftivita:es tuas, & redde vota

A 0m.

tua , quia non adjiciet ultra; ui per

0n10D

t

* 0. 15

cranfeat in te B;lïal: üni-

i

verfus interiit,

4,In1

plateis: a

CAPUT

Iïc a

entld.

d

tïþerbef

s, l&O

Oþ/ïdiä Ninive, -

ejufgue & Chaldais .

velocter

- eþopzzlazfïia,k quïdï ft

egit contra populum Domini.

culum

ceïndit,lï qui difpergat coram te, qui'cäiïioäiat obfidio-

—É—á QY

nem; contemplare viam , conforta lumbos, robora vir-

tutem valde.

L

N

x

m [acob,

:

j.

, pb

2. Quiaficut reddidit Domi

nus fuperbiam Tacob, ficut fuäer-

^

trübuim iq

opàzines

biam lírael; quia vaftatores diiti

.paverunt eo$, & pI

fs. ledpro f

eorum corruperunt.

go Cï )7-

matia , qua

belientes, i

j B—elka!.j Superbus , '& cradelis Af-

o

a filiis fuis occifus eft, 4. Reg. 19.

lue;

jmï ,lvzri

2

. ibique inhumatus jacuit : ". Vel

fyrius. Belial,ut alibi explicatum eft,

de Alvrüs f

fenfus eft, conflatile, id et Deos tuos

finé jugo fignificat, hoc eft,eum qui

t , & amoi

legis jugum excuffit , qui nec rationi,

faciam quafi fepulchrum tuum, ut im-

populum. fu

munda babeantur quafi fepulchrum;

nec divinx legi obtemperat.

Iipgnic Dai

nam victores Deos eorum , quos fu-

Ugiver[us interiit. ) E,xercitus qui-

dem in ]udza, Dux, & Princeps ejus

i, quam

perarunt, contemnunt,

[

Euripides m

in urbe Ninive.

exeruit , Q

" roadibus.

& Jerufa]em

I. Scezdit. ) ld eft, brevi afcendet

E'eupdo jàg moN) óra» NB3 xcotii

& contraté , o NNinive , hoftis

Vefatires,

Nlocs rd cvà» S9:9» , SÓÉ rip o 0ou..

Busvilbus e

GEIAQ.

Chaldzus.

Qui difpergat.) Hebr. yn gæ&e;bitx,

Propagigs

Cum mala. [olimdo. civitatun eccupaa

"

D'opigines ,

TZ,

id eft confringat , conterat , diffipet,

Wootss. ve]

kcs Deo

vum male - babent , mec honore

difperdat tuos agros, villas , muni-

affjesantar.

tiones, opes, incolas, &c.

innor Q*þï.:.'ï.

jsos vioos

Quia in/a.an'ord—fus es.

) Quia ob ftza-

Coram tc. ) In oculis tuis , te fpe-

3- Füi't/;;:m

em exercitus tui ab Angelo percuf-

&ante, & gemente.

i, & turpem fugam , contemptus a

Qui cuftodiat obfidianem. ). Qui te

: häldæomm,

claufam , & obfeffam teneat, nec

Trnity, Y

:

tuis civibus , & filiis in templo occi-

UO j]litue.

deris.

quemquam egredi patiatur.

&c. ) Qüafi

Copgtemplare viam. ) Adhibe fpeca-

la

I$. Ecce füper montei,

ii i

dicat : nolite eíffe folliciti,jam mihi vi-

latores, qui tibi nuntient hoftium ad-

Ji lm

deor videre nuntium celeri curfu pro-

ventum.

Jlï*m t lj

perantem , ut annuntiet pacem ,

Copforta Iumbos. ) Id eft, vires CD'IX—-

lutis A

omnia lzta , & profpera

g[udæi-s hof

lige.

i i.

fte interempto.

Robora virtutem, ) Congrega exer-

citus, & qns ad bellum funt necef-

l lit

p

' Fefiyostates 1u45. ) Ántea propter

obfidionem intermitfas.

faria , & opportuna.

Vota tuz.) Qus Deo

9. Quia reddidit Dominus feperbtam

tétplerne (

pollicitus 68,

cum obüderex?sæ

74:96.) S?nfeat?a eft, fl [ftus fuper-

PU. q

*

C-A APUT m'

oI9

( mnn.

3 Cï'yääus föïtiüm ejus ignitus , viriexercitus in €occine

ls*

edde vota

ign

eze habensae currus

*

*

in d?e, preeparationis ejus, & ggitæ:t;res

lal j*

confopiti funt.

Y

4. In itineribus conturbati fu

nt: qu-adri—gæf collife fant in

plateis

- afpettus eorum quafi lampades, quafi fulgura difcur-

rentia.

x

s, Recordabitur fortium fi

u

orum, ruent in ifihäriïbus- fuis z

i Merbe

velociter afcend

culum.

..e.n.t— muros ejus, & ',præparab.i;tur umbra-

t obfidio.

Ee»

6.1 qu

obota vit«

biam facob, id eft duarum tribuum,

Agitatores cafä/äþiri fmtl) Scilicet,.

(icutfaner

& , fuperbiam Tfrael, id eft decem

vino. Quafi dicat ,. Chaldzi agitato-

tribuum impunitam. abire non permi-

res velut temulenti nihil timent. Ir-

yropantes

ruunt in pugnam. ferociter, ut temu-

D

fit, fed pro fuperbia. eorum,. & contu-

) r

]

macia, qua divinz. legi fuerunt ino-

lenti. Alii de Alilyriis hoc diétum.

bedientes , & idola pro. vero Deo co-

putant,ut fenfus fit : velociter ad va-

cmdlig Af-

ftandam Ninivem venient Chaldzi ,

luerunt , variis cladibus attrivic, quid:

rplicitüm d

de Ailyriis fiet , quos pari indulgen-

cum Aifyrii equites, antea in agitan-

e,eum q!gi

tia ,.& amore non complectitur , ut

dis equis egregii, & celebres, vel cra-

i ec ratiottl

populum. fuum ? Vel fenfus eít :

pula , vel defidia, vél pavore fuerint

at

reponit Deus Affyrio illam. fuper-

confopiti. lta explicac D. Hierony-

vercitus quie

mus, & ex recentioribus Ribera, &

biam , quam ipfe in facob, & Jfraele

Vrincsstju

exercuit ,, deportando. decem tribus,

Cornel.. quam. iaterpretationem fife-

& Jerufalem obífidendo,.

quamur , dicendum. eft Nahum , ut:

folent. Prophetz. e Chaldeis , de-qui-

eeyi afantt

Vaflatores.) Barbaras nationes, qui-

iiv , hfs

bus vaftata. eft Judea, . &decem tribus.

bus loquebatur , ad- Aff

yrios: repente:

Propagiues eorum corruperznmt,) Per

fermonem convertiffe..

4. In itineribus conturbati fume. . Id

propagines , vel opes, vcl filios , &

:Imta d'iäïlpïtla

nepotes , vel tribus, & familias , vel

eft, tanta eft. multitudo venientium:

minora oppida , fuburbia ,. & circum-

Chaldeorum , ut commixtum fit ag-

illad ; m

&6

jectos vicos intelligit..

men in itinere , & perturbatum , ut:

;'Jii 24

fe

3. Fortium: ejus.. ). Militum: fcilicet

difcerni. nequeat..

Chaldzorum.

Quadrigs collifa

Junt i þl;z:eis.- y

) (nt

Igntzus ) Splendidu

Ü

$556 corufculs,» i

Quadrige: Chaldzorum per plana lo-

auro illitus.

ca, & fpatiofa decurrentes pre. mul-

szät . n

jim

In coccineis. ). Nefte purpurea. ami-

inter fe. collidebantur..

titudine viam non inv-enienccg Jntiuo:

pibe p*

&i, qui.habitus procerum.«eft ,.

no-

bilium.

"AÍpetlus. corum — quaff. lampaz;/er.»)

Ignem babeme cuvrus, ) Auro ruti-

Scintillas quodammodo e vnltu ira-

lantes , &. in. fole fpleudentes , ut

to emittentes.. Vel fulgebunt ob ar-

:Rs Vim COP

morum fplendorem , ut lampades.

ignis.-

In di

e praparationis ejus. ) chþilïcet,

Buaff fulgura. ) Nelociter fcilicet

d

T du

ad bellum , quesfi.dicat

fi quis con-

difcurrertes..

"

unt geu j

S. Recordabitur fortium

rempletur Chaldgorum apparatum ,.

þ;arum-.) Reï--

fth

videbit omnia auro

,ceni'cl)ic milites fuos.-

u [

'fï,;lendc*re,clypeos,

1113

fit

habez?a.s.,: Cv

i an( p dppnerióus [nis.) Dumpro-

p

2

d

ie)

-PROPIKETIE/UNAH UM

m Ü

6. Portee fluviorum apertz funt, & templum ad folum di-

x

rutum.

TUm, a

& non e

; Et miles captivus abduétus elt, & ancillae ejus minaban-

tur gementes , ut columbze, murmurantes in cordibus fuis.

1. L

8. Ec Ninve quafr pifcina aquarum aquae ejus: ipfi vero fu-

& impla

gerunt: fta:e, ftate, & non eft, qui revertatur.

15 f

9. Diripite argentum, diripite aurum: & non eft finis divi-

:

dan u

tiarum exomnibus vafis d. fiderabilibus.

det gladi

10. Diffipata eft, & íciffa, & dilacerata: & cor tabe

föens;

dudieut

& diffoluo geniculorum ,-& defcttio in cun&tis renibus, &

facies omnium eorum ficut nigredoj,oliæ.

N

IOP 1

'Ifq. Ubi

Tr

r

1

iUu

titi

perant plus jufto, ut Ninivem ado-

Minabantur.) Ducebantur.

n

lr ; li

riantur, & expugnent.

Murmurantes in cordiius [mis. ) Ob-

Muros ejus. ) Scilicet Ninives.

fcuaro murmure gementes , lacryinas

Pm,þ;zmäz'tur'umämculum.*) Figen-

fuas devorantes , & ejulatum tollere

tur tentoria , ne obfidentes fub dio

non audentes. .

—

effe cogantur. Pagninus vertit , pra-

8. Quafi pifcina aquarum aqua ejus. )

parabitur operimentum e tabulis , pelZi-

Quafi dicat: licet Ninive aquis abun-

Mi

bufaue confetlum. Cornelius de teftu-

daret , cum fita fit ad fluvium Uy-

dine interpretatur, ad id inftructa, ut

grim, non tamen illam aquarum coz

—X À

muüri ariete quati polfint.

pia defendit . Chaldzis.

Vide di-

clfa fétgu

6. Portae fiwviorum aperta [ant.)Por-

C&a n. 5. ad illud Perze flpviorum.

gnO ti.mn,re

tx Ninives , & aliarum -civitatum ,

Ipf vero fugerzuat. 3 Scilicet milites

per quas prodire folebat magna ho-

Aílyrii, quibus urbis cuftodia credíta

Ifotfïi0 1'7;

minum multitudo inftar fluvii.

Vel

erat.

Is ma:

Um : Quare

per fluvios, metaphorice intelligit co-

Szate , feate. ) Vox eft Ninives, aut

pias Chaldeorum, que muris; & portis

prophete ;cur fupitis

cur pugnatis :

'eribus cohibitg,iis vi

ügnïfïcat. E

Ninives,quafi ag

z

Diripite. argentum , 6$c. ) Semu-

perruptis, urbem inundarunt, & vafta-

tuo Chaldai adhortantur ad direptio-

Sicut niï**

runt. * Vel potius fignificatur aquas

nem.

deftitus ts

fluminis fublatis cataractis in muros

I5, üt accj,

No» efl ffzis, t$c. ) Scicet vafo-

Ninives , quz humili in loco fita

rum, & pretiofz fupelle&tilis, qua

pulfcit, i

erat, immilias fuifle. "Talis obfidio-

urbs abundat; nunquam exhaurietis ,

»

Iüt s fieut

nis modum elegantiilime defcriptum

adeo plena eft.

-

W& h': (e qï

habemus apud Heliodorum in Hilfto-

IO. Di,//ïi:74t4 e/ï, ffc'.) Idem Hgni-

ll ; ,

ria /I;thiopica initio ftatim libri noni.

ficant hzc tria, fed per amplificatio-

Amm i

"

Hi, 11?)'.8!3 )

qTemplum ad fülum . diruptum eff. )

nem junguntur, & acervantur. Dif-

'Templum idoli Nefroch , quod a Ni-

fipate , & dirupte funt domus, mo-

dbitils |

nivitis colebatur, per quod fignifica-

nia, templa , publicg , & private «-

Que CirCU'm:g

tur totius urbis ruina.

j

des everfz.

4d

7!/4m Al

Mi

|.7. Miles.) Qui Ninivem cuftodie-

Cor rabefcens.) 'Timore diffolutum,

u$ fe

bat.

E

& liquefacum.

Ctilus l&

de

"Ancilla ejus.,) ld eft, mulieres ca-

Diffolutio geniculorum. ) Tg»mor ge-

m ngi É

ptive , & ancille facte.

w« , utaliqui vértunt. — Vatablus,

Ab)l c 8] "

Q & i

CAPUT

IL & III.

dl..l

olum di- :

1r. Ubi eft habitaculum leonum, & pafcua catulorum leo-

num, adq

uam ivitleo, ut ingrederetur illuc, catulusleonis,

rhinaban."

js füis,

& non eft, qui exterreat ?

1vetofi

12. Leocepit fufficienter catulis fuis,,, & necavit leaenis fuisg

& implevit praeda fpeluncas fuas, & cubile fuum rapina.

I3. Ecce ego ad te, dicit Dominus exercituum, & fuccen-

1nis diri- | |

dam ufque ad fumum quadrigas tuas, & leunculos tuos come-

det gladius: & exterminabo de. terra-praedam tuam, & non

abefcens, |

nibus &

audie;tur ultra vox nuntiorum tuorum.

CAPU T II

as AE VNEÉU

t Uli |

Ninroe urbs. [onguinum [ub nomine. adultere vaftanda pradica:

?ur; quod exemplo Zlexandri& a Babyloniis devaflata confirina-

"

! ]

MU |

fur j nec erit, qui ANinive condoleat , aut eam confületur fuper

, licryimas

dpfius devafTatione.

.cum— tollere

I. IE civitas fangainum, univetía mendacii -dilaceration&

.Ezech

D eyl',/f,)

plena: non recedf/at ate rapina,

24. 9.

yyys 30t-

Haba

luriom Ty-

2. Vox

2. 12.

yquartn CO*

ïEeg—

Vidc di-

coll;'/æ;q genuum , ut accidit iis, qui ma-

poffet excutere , aut quietam regni

|yyittur.

gno timore percelluntur.

poffeflionem turbare.

licet militei

Defetlio ip cuntlis reniäm.) In lum-

I2. Leo. ) Rex Affvrius.

todia credit

bis eft magna pars roboris animali-

Catzlis fui:. ) Pafcendis : Hllgs in-

um

quare lumborum , aut renum

telligit, ut perlegnas, uxores.

yinivesiäuc

defectio magnam virium defe&tionem

13. Ecce ego ad te)) Quafi dicat : O

fignificat.

yr pugnats

P

fpelunca leonum Ninive, veniam, ut

j;, ) u-

S1cut nigre

do al/æ; ) Facies enim

te per Chald&os debellem , puniam,

2

jl direpcio-

deftituta fpiritibus a corde transmif-

& evertam..-

fis , ut accidit in magno timore, ex-

tantur in fumum.

Ufaue ad fumum. ) Ut penitus ver-

slica vl*

pallefcit , etgrefcit ,. & obícura red-

Italice .dicerefrlus,

ke&ï]ih qüï

ditur ; ficut € contrario , qui lxti funt,

Faró andare in fumo

gdautietsa

quafí luce quadam perfuft videntur.

Exterminabo de terra predam tuam.)

Il. Hé eff babitacelum leonum ?

Amara irrifio.

Quafi dicat : o Affy-

faciam, ut amplius non praderis. V.eï

Vien f

exportabitur e terra tua, id, quod

rii, ubi eft Ninive illa , in quà fzvi

predata es.

ampiiücäü.o :

I

habitabant Reges cum filiis , omnia-

rantuts

ANunutiorum fuorum. ) : Legasorum a

d()muä r f"

que cireum przdabantur ?

quos ad urbes mittebas, imperans eis

44 quam rvir leo. ) In quam Rex

tributum , aut deditionem , &c.-

& prite ?

Afiyrius fe recipiebas ex preda.

Catzlus leonis.) d eft, & filii ejus-

I.

Toitas [anguimum, ) ld eft, cru-

; difotum

delis , & fanguinaria,

dem Reeis.

;

qn £

Non c, qu

exferredþf. ) Non *erat,

'Uni've-rþs mendacü.) LXX. zo£a men-

]

