hiten; in diebus Joathan, Achaz, & Ezechise, regum

£5u

uda: quod vidit fuper Samariam;-& Jerufalem.

9 Deu

2. * Audite , populi omnes, & attendat terra, & plenitudo

[

52. 1. €jus: & fit Dominus D

eus vobis in teftem, Dominus de tem-

p & g

lo fan&o fuo.

DI

inontium.

91 faie

3. "O

3 Ecce Dominus egfediEtur de loco fu

di(ïoïf'ïrv

1. 9. fcendet, & calcabit füper excelfa terrae.

cr:' & de-

s

H

4. Etconfumentur montes fubtus eum : & valles fcindentur

Val

ficut cera a facie,ignis, & ü'cutk aquae

S?'f);';

preeceps.

, quae decgrrqnþ in

Quefcent ,

quim folj

'5.ïn

dore tbel

alveos dec

T.

D Michaam.) Alius eft híc

phefzat

énim

contra lírael , hoc

Michæas a Michza filio

eft, contra decem tribus, & contra

S- 172 //?[

hihsc n

Jemla , cujus mentio 3.

Judam.

&Cein tj

eg- gI' 145

am nofter

Q« dudite popul; omses.) " Vam . de-

Et 1 j

- pro

;xhetavit. fub]oathan,

cem , quam duartm tribuum.

Acaz, &

Ezec

h

:

ia; Ille vero vixit fub

Wmiæ f-€ I

Pienitudo ejus. ) Omnes, qui illam

dei j

Achab, & Jofsphat: itaque nofter du-

incolu;t, & implent.

*

idololati

centis , vel cetitum, &

;

quinquagi-nt;a

$7 Dominss Deus Uolis g teffem.)

anpis illo eft pofterior.

Nouge $.

Moraffbiten. ) IMlorafthi fuit vicu-

Quod íciicet ego prophetg munus

Prin Cip 8j ]

impleam. & vos moneam, ut ab ido-

lus in tribu Juda justa Eleu

.

;;-herop»g—

lolatria, 4& peccatis. recedatis.

-

M m

im ad orientem ejus.

:

Dewmenus de templo f antlo ff ) Qui

S&f &

p diebus Joatban , (9e: Hinc patet

in colo tan

&

t ii

quam in tem

plo " 1 jeftatis

lt : f

:

Michzam paulo poft Ofee, Joel, Ab-

fuz auguftus refidet,

p

diam, & Jonam copiffe prophetare.

3. Egreali:tür. 3 ;

Ad puniendum.

[rüde

INam illi ceperunt füb Ozia , qui fuit

P

Oldtryg M

pater Joathan.

:

otentiam fuam, qui& latere videbatur,

toreg ?

puniendo oftendet.

6.- PMM

Quod vid;r.) Quod verbum , quam

Galcabit. [uper excelfa térra. ) Calca-

vifionem, aut prophetiam divina ac-

bit excelíos ,

4,91(11;7;;. J

€eptt revelatione.

inates lírael,

& potentes , 1(1 eft opti-

llt lþfe

loq

Mi Vib

Super Samártam, 65' jfrüfalem.) Pro-

4. Et copnfumentur mfwze:.) Princfi-

"U

ais i dub a a iab o

D gl (

ULOj o

DAIS C A N Es a

od

"

PROPHETIJ MICH EE CÀP. r D

"

*

L'*. In fcelere jacob omne i&"ud, & in peccatis domus Ifrael

R.

Quod fcclus Jacob ? nonne Samaria?:

r ?

-

& que exþelfa ]udae?

nonne lerufale

iil $

6. Et ponam Sai

'ariam qua»fï acervum lapidum in agijo ;

cum plàntatur vinea: & detraham in vallem lapides ejus, &

fundamenia ejus revelabo.

7. Et omnia fculptilia ejus conciá

entur, & omnes merce-

iþ]öïzfa ,

des ejus comburentur igne, & omnia idolà ejus ponam in per-

ditionem: quia de mercedibus meretricis congregata funt, &

Morsl-

ufque ad mercedem meretricis revertentur.

z

; Tegum

& nu-

.);

ff

"g. Super hoc plangam, & qlulgbo,,: vadam fpoliatus,

us

Tienitudo

; detem

pes; & potentes Deo premente inftar

ad fundamenta , adeo ut eotum lapis

des dejiciantur , & devolvantur im

montium fulinine ictorum liquefcent ,

"u de

diffolventur , & confumentur.

Vel

vallem fubjeGa, ibique in acervum

- per montes, & valles urbes intelligit

cumulentur.

in montibus. aut vallibus fitas.

7. Mercedes ejzs.) Donaria ; 0s

ndentur

Valies. ) Pleben.

pes, quas ab idololatris recipiebat me-

retrix, id eft idolorum cultrix Sama-

rrot m.

Seemdentur, ) DXX Tabefcent , li-

quefcent, confnmentur more cerz,

ria, & in prophanis idolorum delu-

quam folvit ignis, «ut nivis foEis ar-

bris collocibat, pretiofam fupelle&i-

p

dore tibefcentis, &

per tom*enciu m

lem auream, vel argenteam, veftes,

sl

alveos decurrentis.

&c. vel mercedes vocat dona, five

&. In fcelere jacob omne 1fb sad.) Ma-

divitias, quas collegit Samari: ex com-

ad, l

& conm

la hzc omnia ob fcelus Jacob, h9c eft,

mercio , & amicitia gentium , qua-

decein tribuum evenient.

rum idola colebat : quas mercedes vo-

Ef 12 peccatis , 6$c. ) Et ejufdem fen-

cat, quoniam propterea ipfi daban-

| Tam d-

jfth«

tentiz repetitio.

tur, quod idola carumdem gentium

Quod fcelus Tacob ? ) Quuis caufa fuit

adoraret : & quas ipfa Samaria ido-

, qii ilam

idololatriz decem tribuum ?

lis fuis acceptas referebat.

Nonne Samaria?) Nonne reges, &

Onuia de mercedibus meretricis cone

WM')

principes populi Samariam incolen-

gregata funt. ) Occafione idololatrige

pg WoD0Ud

1:& db idf)'

-tes, & popaulo in fcelere preeuntes?

fuperftitionis donata, vel parata.

Qu excela Tuda? ) Unde factum,

Ef níque ad mereedem meretricis ve-

3

4

ut judeiidolis facrificarent in excelfis?

vertezntur. ) H divitiz a meretrice

j fun.) Q

Samaria tranfibunt ad Niniven Af-

Nonne Jerufaiem? ) Nonne reges,

T

L

& principes Jerofolymis agentes ido-

f

fyriorum Metropolim , que & ipfa

meretrix eft, hoc eft, cultrix idolo-

lolatrie auctoresfuerunt , & promo-

z

mnie*ndum'

tores ?

rum, eritque illlus merces pro prz-

; videbatu

6. Poxzam S;r)mrüm quafí acervum

ftito opere everfionis, & direptionis

lapidum.) Evertani Samariam , adeo

Samarig, ad quam. nutu Dei vindi-

'vit ipfe locus, five mons, in quo fita

cis Samariz peccatorum, evocabitur.

; d p

eft, vitibus conferatur, & fiat vinea;.

8. Super boc plangam , €9 ulula£o,

,

ipfi vei& foperba urbis zdificia , &

&c. ) Nelfrael falfum putet effe, quod

? brisce

i

muros detraham , & evertam ufque

aflero, factis .etiam doloret meum te-

EE

192

P ROP,iiET LJE Mi'bHæfE.-

i. (

dus : faciam plan&um velut draconum , & lu&um quafi ftru-

dinibüs

thionum.

-

(iem.

9. Quia defperata eft

plaga eius, quia venit ufque'ad ]u-

dam, tetigit portam populi mei ufque ad TJerufalem.

saceipuisu

10. InGeth nolite annuntiare , lacrymis ne pl

oretis, in do-,;

u t omet

mo Pulveris pulvere vos confpergite.

pmprium

Ir. Et tránfite vobis habitatio Pulchra, confufa ignominia:

pellarivun

^mon eft egreffa, q

re Gamu

use habitat in exitu: planctum Domus vici-

loco fti

na accipiet ex vobis, quae ftetit fibimet, -

E!

I2.Quia

in capiri

gna IgHOï

]. Dto.

ftabor, & nu,dusk incedam, quia non

Io. Jz Ge£b nolite annunfiare.). Coc

àm fit $.

folum Ifrael vaftandus eft, fed eriam

hibete dolorem, nec velitis cladem

nomen al

jJudas, & ufque ad portas Jerufalem

hanc vicinis Gentibus lfraelis inimi-

catur Cor

veniet plaga, & calamitas hac.

cis nuntiare, ne fi hoc audiant, malo

Vadam [pofiatus , €$ mudus-) Ut hoc

noftro Ietentur.

alio normii

Sic 2. Reg. 2. 20.

plorme ,

- fa&o fignificem 1fraelitas nudos, &

dicitur: Nolàe amnuantare 22 Gerh, ge-

gementes in captivitatem effe ducen-

que annunietis 12 compitis A[calonis ;

100 qu£

dos: fimile eft fa&um . Ifaiz c. 20.

ue forte letentur filie Philifibzba , me

téronym

Diocefirz:

Plantum velut draconum. ) Qui ab

exuítent flia incireunciforum.

elephantis, 'cum quibus pugnant, op-

Ne ploreris, ) Scilicet ut poffint ho-

potet af

Cönfu]k |

preffi, magnas . & lamentabiles voces

ftes videre, aut audire, eoque gau-

C05 captiv

edunt.

Vide Solin. cà

P- 38- Polfy--

dere; Laci*ymis plorare eft multum

hi & Plin. . 8. c. 1.

plorare.

vertunt V;

4 pudore.

Luttum quaf ferutbionum.) In Hebr.

Ín domo pulveris. ) Pro pulverzs in

ACcidit jis

eft, quaff ' Jfltarum ffruthionum ; ftru-

Hebrzo eft, n35y 4phr4 , quod. du-

thiones enim fomine magis, quam

pliciter accipi poteft, vel ut appella-

dl ;

Qu uj

mares clamofz, magis quoque lugu-

tivum fignificans pz/verez , & fenfus

£ bitg

brem edunt vocem.

Aliqui vertunt ,

erit: in clade, & ruina urbis, & z-

w juvenes flrutbionum ; pulli enim ftru-

dium magnum pulverem trahentium ,

Quod etiam

pim , ve

thionum a parentibus derelicti , im-

dum cadunt , pulvere vos afpergite ,

mo contempti, ut ait Job cap. 39. I4-

ut dolentes, & lugentes folent. — Vel

9*9r'mm ,

& Jerem. lhren. 4. 3. miferabiliter

eft nomen proprium urbis in tribu

l

1€ m

bus, Jus,

ejulant.

Benjamin Jofue 18. 23. & fenfus eft

D UM Quid*

Jäferta' eg pfrzg;/t ejus. )

fimplicior: in Aphra, five Ephra pul-

ütdem cy

Scilicet Samariz.

Placam vocat cla-

vere vos confpergite, ut nomen ipfiun

vd Vanrays

ANephthat

dem ab Affyriis illatam , indeque na-

urbis fignificat, & invitat calamitas

fcentem famem , & peftilentiam.

qua premimur.

tt Jofre

f

]

Quia ventt. ufque ad Judam, &c.)

II. 7razfrte volis.)Hebraifmus idem

ia

Nam exciía Samaria anno fexto. Eze-

fignificans quod zrazf£re; fic dicitur

* Smris

chiz a Salmanafar Rege Affyriorum ,

Cant. 1. 8. /f zgnoras ze, pro ff Zgno-

f«.?itü, Y d

mox anno I4. Ezechiz , Sennacherib

Xma hgfs

r4; eft enim illud ze paragogicum,

qui fücceffit Salmanafari , proferpens,

ut cum apud Latinos legimus Zwte,

eius erit

& ulterius progrediens venitin]udzam,

id eft tu ipfe.

X topher,

multafque urbes cepit, ipfamque Je-

Habitatzo pulchra. ) In Hebrzo eft,

à

1

"Eiuhy

rufalem obfedit, fed ibidem ab Ange-

v55 nov» Jefetetb Sappir & Habzra-

£rix. Schaphir. Poteft hec vox accipi j

lo qccifus eft 4. Reg. 18. & 9.

li, t !

195

CGAPUT.-E

1 tny-

12. Quia infirmata eft in bonum, que habitat in am

aritu-

dinibus: quia defcendit

)m»alunï gyDomino in portam Jeru-

id .

z

faïwem.

-

I^. Tu-

DNS

, itdo-

uf nomen appellativum , & ut nomen ' omnem pæria;ïx cuirsv fceläribüs debicam

proprium. ,Sidicamus effe nomenap- perfolveris. - Non ita eft. Nondum

VOminia

Dus vici

pellativum , fenfus erit : O habitato- es egrefía, & addu&a in captivitatem,

res Samariz, que pulchro, &'uberi

"adduceris tota , ita ut nemo ex te, vel

loco fita eft, tranfite, hoc eft , ite

l1dem

vix ullus in Samaria fuperfit.

in captivitutemx, id eft ibitis cum ma-

erit fenfus , fi dicamus Saanan nomen.

gna ignominia. Si accipiatur, ut no-

proprium.

men

roprium , non conftat , qux-

Plantiem domus icihd 4ccipiät ex

riare.) .

us dadem

nam fit Sappir, aut ubi fita, cum hoc

vobis.) Pro, doemus viciza in Hebreo

nomen alibi non inveniatur.

Sufpi-

eft ,. Duxn v2 Peb henfel , quod

aelis inimie

catur Cornel a Lapide effe eam , qu&

&que ut prxcedentia accipi poteft, vel

jant, m

alio nomine dicitur Saphora, velSa-

ut nomen proprium, vel ut appella-

Reg. 2. 00

tivum.

phorme , vel Saphoris , vel Sepho-

$i ut proprium, dicemus fuif-

j Gub n«

ron, qugz ut Volunt Hecefippus, D.

fe locum aliquem, vicum, aut oppi-

s Atuhni;

Hieronymus, & Adrichomius, e

dum vicinum urbi Saanan , & fenfus

iffm , t

Dioczfarza.

Nihil ceiti in hac re

erit, Bethaetfel, que eft vicina Saanan,

poteft afferri.

ex ejus vaftatione- plan&ctum accipiet ,

7,g]'(J(Fndm-

Confu[a ignominia.

) Pr0pt6r dede-

quia mox & ipfa vaftabitur, ipfa, in-

eoque p

cus captivitatis.

In Hebrzo eft, ut

quam , qu«4 ffetit féóiszet , id eft in fe

eft moltum

vertunt Vatablus, & Pagninus , za-

ipfa, fuxque munitioni confidens , &

da pudore , id eft nudo corpore, ut

fuis viribus.

Si vero utappellativum,

alutris vt

ita ut Bethaetfel idem fit,

uod 4o-

accidit iis, qui veftibus pene omnibus

,qui (l*

detractis, rapiuntur in captivitatem.

ennó vicina , fenfus erit Judea, & ]e-

t apple

Que habitat 1n exitu)) In Hebr. eft,-

rufalem , qu« eft domus vicina Sama-

;, & las

a& babitat NY5 im Saanan, Tfsenan ,

rie , quemadmodum ex Samaria ob

itiis, &

quod etiam accipi poteft ut nomen pro-

vicinitatem accepit idololatriam , &

«rihentittt

prium , vel ut appellativum.

Siut.

culpam, ita, & penam, & excidium,

] afpefgiïfa

proprium , dicemus Saanan eamdem

& luctum accipiet ab eadem.

Jeru-

olen. .V*

fuifle cum Saazaz, que fuit urbs tri-

falem, inquam, quz ftetit fibi, fcili-

big i ton

bus.J«d4, jofue 15. 37. vel potius

cet in fuis viribus, & robore confi-

& fenfis d

eandem cum Sez»szm , vel Saananim ,

dens.

Vel,.que tam elegans erat, &

EPW p

vel Sanzanim, quz fuit urbs in tribu

egregie conftituta, & fundata.

yomét 1pHtt

Nephthali fubje&ta Samariz , üt patet

12. I»fivmata eft in bonum.) Ad 9-

; calamias

ex Jofue 19. 33. Judic. 4. 12. Si ut

F

perandum bonum.

appellativum , dicemus fermonem effe

Ozne babitat in 4m4;*itudiniäu:.. )

ajfiis idem

de Samaria, qus dicitur habitare in

Hebr. Qu babitat i2 Marezb. — Nel eft

ex;t , id eft in fine terre fanctz, pro-

Maretbnomen loci, & fortaífe eft urbs

. [it dipituf

| jf "

xima hoftibus , vicina Aflyriis.

Et

illa, que in tribu Juda ponitur fofue

fenfus erit , ne. putes o Samaria, te,

Marefb vocatur. Fuitetiam

mgogfcum ]

I5. 56.

ut prophetz minantur, captam eífe a

ala urbs nomine Mera in tribu IMa-

nafle ,

cujus meminit

Adrichomius

"Fheglathphalafar , qui 4. Reg. I5.

29. aliquos ex te cepit, quafi tunc-

in defcriptione ejufdem tribus. Vel

fdreo di

^ H,;þl'!lll'

Dbl cion Com, Menocb. T. F. —

yor u

P RO.PLHETTJE—?MICHEE

194

16 1

13. Tumultus quadrige ftuporis habitanti Lachis : princi-

e

dilata C

pium p

lífrael —

eccati eft filiae Siog , quia in te inventa funtícelera

/

ex f&

14. Propterea

'dabit emiffarios fuper hæreditat&m Geth: do-

mus mendacii in deceptionem regibus lfrael.

15. Adhuc haredem adducam tibi, quae habitas in Marefa:

*

4

Prople

ufque ad /Qdollgm v;nic.t gloria Ifrael :

H

-

; 16. De-

Marorh. trgmfp'(;fïtis literis pofitum.

Super ä&fez!itate.m Get. ) . Ad öc-.

eí

3

t pro

thzos , vel quia.in Hebrzo eft my

Ràmoth; plures enim urbes

fuüerunt , quibus nomen Bama, quz

n 5 £al more/etb. gatb, werti

: VEX?

pluraliter dicuntur Ramoth.

Vel eft

poteft , /uper , vel ad Marefa Gezb;

urbs enim IMarefa pertinebat ad Geth;

Contra -

nomen appellativum , fignificaturque

'eadem domus vicina , tribus fcilicet

TNofter vertit hzreditatem , quia Ma-,

$H

juda, que habitat in amvritudinibus,

refa , Merafa,4, vel, More[erhb , idem eft,

Tünt d

id eft peccatis ad amaritudinem , ac

quod h&reditas

Alique ex Hebrzo

Tm, &

iram provocantibus , & quam manet

vertunt: Ouim etzam dabir doma hare-

a Deo vindicte amaritudo qua- pu-

d; Gerb. -N ocat. autem' Aflyrium. hz-

5 ldc

mietur.

redem Geth, quia Phili

-

&üinorum ur-

miliam j

Quia defcendit malum, &c.) INam ,

bes tunc tenebat.

ambulab

ut ait S. Hieronymus , Sennachérib

Domus meadacii.) Que Geth eft do-

amaria venit etlam

bl

AMlyrius vaftata

mus mendacii; promifit enim repibus

lerufalem , mifitque Rabfacen, qui

l(rael fe opem laturam contra Affy-

Canticum

Hierofolymiris infi

U

;

rios,

uod non przftitit. In Hebr.do-

i!t:ufe;* 4. Reg. 18.

Tmuse

i

n ?arthe in plurali: quare ali-

i

Ia. Twmultus quadriga feuporis, &2.)

qui vertunt 4emos , xeferentes ad (Ma-

Exaudietur in Lachis fonitus quadri-

refa, & Geth.

If. D;

dz3 Capil

-garum Sennacherib , quo prz pavore

I5. zdhuc beredem ddducdn; f'z"z;,

quaft ftupidi reddentur cives Lachis,

4e babitas s. Mare'a. ) O Marefa

Supfr,) 1

urbs Judes, que Aeredizatezz tuo no-

Dfliciam

cives, inquam , Lachis, qui primi ex

&t n

jJudzis idolorum cultum didicerunt a

mine fignificas , ad te veniet hoftis,

Samaritis, ac exemplo fuo perverte-

"qui te hareditet, « capiat.

Wütàns u

- Ufgque ad Odellam, &c.)) Odolla erat

runt Jerufalem, ad idololatriam eam

l U«

adducentes.

urbs in finibus Juda. Senfus effe vi-

lt

14. Dabit emiffarios.) 'Non Senna-

detur, ploria Ifraelis quafi loco pul-

g*fücezï

D

Qs

L

4

cherb, fed civitas Lachis ; nam in

fa, (& cedens veniet ufque ad Odol-

Hebreo eft *3nnm tbizbze , que. vox

lim, ad quam accedet Aflyrius pau-

* lhïïï*m

eft fceminini

o

ceneris, ac de Sennache-

latim progrediendo , ac lfraelis , &

im

. D. Hie-

rib dici non poteft. | Senfus eft, La-

]uda civitates occupando.

ma]

i 'Oftu m 1

chis mifluram in Geth ad opem po-

ronymus, Ribera, « alii G/era f-

4 Qu

ftulandam , fed. fruftra.

.

fradl per antiphrafim interpretantur

ts

& fmf.t

Emiffarios.) Yn Hebrao eft t-»ry5

ipnominiam, quam ab hoftibus paf-

lücipitis

fehiliuchim , a xadice pyow febalach,

fus eft Hrael, ac ad Odollam, id eft,

[ta(lice dicere-

ad remotiffimas ufque Judee urbes

Mag et;

mifff, mittet nuntios.

Conatwls (X

mus : ezandar dei mef

,

m q.u'o;d 'bege

pervenit, cum vi&us eft, gi

X

4« Ca]

Hebraico refpondet..

i2 captivitatem.

; ductus

u

A:

I.;,) X

lo

08

$

L

"CAPUJI&IE.

195

pimct

16. Decalvare, & tondere fuper-filios deliciarum tuarum :

t(celera

dilata calvitium tuum

€x te.

ficut aquila: quorniaïm' captivi du£&tifunt

eth: do-

CAPUT '—;IL*

Marefi:

"P*roþ/äez*ä populi fai multiplicem z'niu/fz'z;i&m'

;- aliaque peccata f"ecj'e;»z;*

lens ; preedicit oindicham , & captivitatem ipfi. imminere: &?

f.De-

iarum futuram congregationem

smtaccsaeneeotE

/

ob zcï lugens reliqu

) AL G*

denuntiat . d

n d m

. X »-IE ; qui Cogitatis inutile, & operamini malum in cubi-

qalh, vt

a Gul

.** libus veftris: in luce matutina facint ilud, quoniam

at al Geth;

contra Deum eft manus eotum.

TT

2. Et concupierunt agros, & violenter ti-]afefu*üt, & rapue-

i demdd

s Hebrso

runt domos, & calumniabantur viruni,

& domum. eju—s: vVi-

dna hurt

rum, & hareditatem ejus.

:

3. Idcirceo haec dicit Dominus: Eccee

ffyr'ï.um hi

go ä*ogi*xt*o yfuper fa-

aorum ut

miliam iftam malum: unde non auferetis.

colla veft

[2

ra, & non

G d do

ambulabitis fuperbi: quoniam tempus peffimum ett

4. In die illa fumetur fuper vos parabola, & cantabitur

ia J«gious

contma Af*

canticum cum fuavitate, diceïnt.ium: Depopulatione

vaftati

if Hebr-dfï'

2

fu-

jf quite ali

»16. Demïvare.-:)' 0 Sa*märiä', & Ju-

bant , Ut in eorum bona , & . heredi-

dxa capillum tonde in fignum lu&tus.

tates involarent.

tililt!d??i fiä/',

i Suþer.) Pi'Optier.

X dr Cogz70

"malum. ) Aniímus eft

|

0 Mih

Deliciarum t&arum.) Delicatos tuos

plaga aliqua gentem hanc mul&tare,

uiem t00 10*

Sieut Aquila.) Cum plumas omnes

Unde non anferetis colla veftra.) Iny-

nje hod

mutans nudo eft vertice.

ponam vobDis onus graviffimum, quod

Lt

Uj cogitatis tnutile^) Efb miofis;

nullo modo polffitis excutere; nec pof-

v (bl r

1. Q

minus enim dicitur ; quam fi-

fitis cervices veftras fubducere, ne i[-

fos he YP

enificetur.

Senfus enim eft: qui co-

,a(& joco ?

"

Tud feratis. Intelligit graviffirnam af-

i

g

&

itatis »p;zam, ut habet Chaldeus,

flictionem captivitatis. "

[2 il

& injuftitias meditamini.

Nom ambulalitis figperäi*i-

) Repri-

jfrius 9U*

Operamini malum £m cubilibus veffris.)

mam ere&dam & fuperbam

cervicenms

: Hvehs j

No&Gu in lectis veftris machinamini

v*e&ram,-

K

mala, que, cum diluxerit, effecta de-

Quonium fempus pelfimum eff.) Id

jl hr *

tis, & fummo mane illa

; p"erpätx;are

eft, erit, quia fuper vos indücam tem-

a

inwvcipitis.

ho&ibus Pa

t

pora calamitofi(fima.

i €5

Manus eorttm.) Induftriz , confïlia-;

4 Sumetur [uper vos parabola.) Ns-

illams

ue

conatus, & opera.

nia, lamentum funebre,. carmen lugu-

]nd?ïæ

2. Cal

niabautur Uirum, 6 domum

bre ufurpabitur fuper vos, id eft; de

eWC du

(s

vobis canetur.

1

5js:.) Viros calumniis circumvenie-

196

? ROPHETJE MICH EE

fumus, pars populi mei commutata eft, quomodo recedet a

deftpt

yate

me, cum revertatur, qui regiones noltras dividat ?.

.

plic

9,*»

$. Propter hoc non eri

ttibi mi;t,en,s funiculum fortis in—cq'etu

L d

Domini o 1frael.

ia

IQ.

6. Ne loquami

ni loquentes: Non flillabit fuper iftos , non

comprehendet confufio.

i

mmu

II.|

j. Dicit domus ]

acob: Numquid abbreviatus eft fpiritus

po

u

i

Domini, aut tales funt cogitationes ejus? Nonn

;

e Verbalme-a

bona funt cum eo, qui rette graditur?

erit f

rekit,

y(

8. E: econtrari? populus meus in adverfariu*m confur

de-

condu

in ovi

Canticum cum feauitate.) Cum mo-

Injä;e uunc, Melibae, pyros, pone or-

qultity

dulatione , & inflexione. qaadam lu-

' dige vitets.

6. Ne lequamint doquentes, ) Finita

gübri, ut folet fieri in. nzniis.

LE

.

Depobmulatione vafflati fumus. ) He-

lamentatione, vel nenia, jam prophe-

brgus habet, vaffazde vaffati fumms,

ta, vel quifpiam vir prudens induci-

Qui fr,

id eft penitus - vaftati fumus.

Sunt

tur loquens , quafi dicat : nolite , o

temini f

Michza, o Joel; o Amos, &c. ver-

verba Synagoge , id eft Samarie , &

QRI/.";, (/;g

Jerufalem.

ba perdere, «& fruftra populum hunc

Groert

z Pars pops

l; mei coäm;at::ta eff ) Pärs

alloqui, & ad illam concionari.

eltis pere

ifraelitici translata eft ad Atfy-

Non füillabit füper eos) Eloquium

populi

9. Een

rios.

Vel pars;; id eft fors , & he-

veftrum noninflillabit illis bonam men-

"g

t ) .Ex

reditas populi mei ablata eft , & data

tem.

"narits ip

alienis.

P

Non comprclyende; confufro.) Hos adeo

Conjugal

LA

omedo rettdet 4 me, €&c? ) Quo-

depuduit, ut monita , & increpatio-

fequentes

modo pfeudoprophetz , & adulatores

i

nes, & mins pudorem illis non pet-

traducente

fint injicere.

*

dicebant Affyrium receffurum, & nori

Vdl peema

magno illato damno abiturum, cum

". Nummauid abbreviatus eft fpiritus

Dfes ea

tam cito redierit, & nobis agros eri-

Dogini?) Numquid- arCtatus , & an-

Y atroy

gufti«tus eft fpiritus mifericordiz Dei,

piat, & inter fuos dividat? funt ver-

]

Tettor 3b

ba lamentationis.

ut nos, qui fumus populus ejus, per-

T 1:1,;!4;;

Propter hoc Wom erit ttbi ,V r PA

dere velit^

äþdüaos

Pofthac terram tuam , o Samaria, &

Tales fumt cogitationes ejus,) Quales

vos verbis oftenditis.

ld eft putatis

&is, öx' id«

Judea, inter tuos cives funiculo non

Iu qe

divides ut folebas , quia omni polfef-

illum nihil aliud ,, quam de pcnis in-

Quenta, (

fione tua privaberis.

Sunt verba 9a-

fligendis cogitare.

Sic

Nonze verba mea lona funt ? 8c.)HIec

Quarüm ca

marie, & Judee ad fe ipfam

hx S!zfg

enim lugentes ex affectu fe ipfos inter-

funt verba , & refponfio Dei, affir-

ts

dum alloquuntur.

Simile pathos apud

mantis fe quidem bonum effe, & cle-

M

"

mentem , fed bonis,. & rectis.

Ut hls

Virgilium Ecloga I.

V frangi

Impini

héc tam cult« xotbala miles

9. Ef e contrario, 8/c.) Ut vos qua-

"Obfey

babebiti

fi adverfarii infurgitis contra me, 1le-

'em meam paflim violantes.

D*citis v,

Barbarn: has fegetes? m quo difcor-

ne,&. C3i

dia czves

Defuper tunica pallium fuffuliflis, &c.

"t in rj

Perduxit miferos , im queis confevinius

Adeo rapaces eftis, ut ipfasgetiam ve-

II

ftes, quasgeftant, pauperibus eripiatis,

u

egres ?

Mf ) L

-

bAPUT i

107

eedet à

defuper tunica pallium fuftuliftis

,& fäos, qui franfïbarit fim-

pliciter convertiftis in bellum.

li meiejeciftis de ä01nb deliciard:m fuarum

| inïcqetu

9. Mulieres popu

a parvulis earum tuliftis laudem meam in perpetuum.

05, 001

10. Surgite, & ite, quia non habetis hic requiem: propter

-

immunditiam ejus corrumpetur putredine peffima.-

L

P

fpiritus

rr. Utinam non effem vir habens fpiritum, &

mendäciur;x

:52 mea

potius loquerer, ftillabo tibi in vinum , & in ebrieiatem, &

erit, fuper quem ftillatur populus ifte.

fürrexit

12. Congregatione congregabo Jacob totui

fe: in unum

de-

conducam reliquias Kfrael, pariter ponam illum quafi gregem

s I AREAT

in ovili, quaf! pecus in medio caularum: tumultuabuntur 3

a, pure d

multitudine hominum.

« ) Fira

i

x

-Bb 3

jim prophe

jens induci

Qui rran./;'äantfmpïiþite;;.) Eos, qui

rereni, & fäll»erer, longeqüe aliter e-

- qolite , 0

nemini nocebant.

Ítalice diceremus,

venirent, quz dico.

quelli , che andavano per d fatti fuai.

Stillabo tibi in vinum.) At non pof-

g, W V

pylum hwlc

Convertiffis im bellum. ) MHotliliter

:

fum Dei precepto reüiftere , qui me

Qnatt

eftis perfecuti ,

jubet tibiggravia , & triftia. pradice-

; Bloqin

9. Ejecifls de dozo

Melieiarum f*a-

re.

Itaque ftülabo , & infundam ti-

rum.) Kxdibus fuis, in

uibus cum

lonam i

; fuavitate

bi vinum furoris Dei ,- quo calice in-

"maritis in amore ; pace ,

ebrieris, dira, & acerba patiens.

. Hosadto

conjugali vivebant, vel maritos per-

Et erit fuper quem ffillatur. populus

fequentes , vel uxores apud 'maritos

zffe.

ifrael eft, cui vinum hoc furo-

(þ ïncrep.lt.l()'

ris ftillo, & inítillo.

-

Jlis 002 9^

traducentes , & fufpe&tas reddentes,

vel generatim fceleribus veftris caufam

12. Congregatione comgregabo Jacob

dantes captivitatis, unde factum eft,

fo:um te.) Cogam vos deportando

7 ff f? i n

ut matrone fuis ab zdibus abítrahe-

in unum , non ex parte, ut per Te-

?t!mS ! m.'

icorditoth

rentur ab Aflyriis victoribus.

glathphalafar, fed omnes per Salma-

Tubf/Áis laudem meam. ) A matribus

nafar, omnefque ejus reliquias aprio-

]u du P*

abduc&os honefta éducatione priva-

ribus cladibus , fuperftites.

Captos -

ftis, & idololatras eos feciftis, qui a-

compingam in carceres , ficut oves

lioqui me laudafient. . Familias fre-

compineuntur in caulas, tantaque erit

ï d .e& P.()t.il'c.ls

quentes, & bene educatas perdidiftis,

captorum multitudo, ut prz loci an-

de ]](Ems iuu

quarum caufa, laus mihi tribuebatur.

uftia tamultum fint excitaturi. Deus

IO, Surgite ,. 6f ire. ) In captivita-

ipfe iter pandet, hoítes muros divi-

" 55)Hæc

tem ; neque enim poteritis amplius,

dent, & diruent, & rex eorum Ofee,

in [3'61

,2

]

/

.

ut haCtenus feciftis, hic' agere quiete,

& Sedecias tranfibit coram eis capti-

neil?» A:

VMel cer-

i

& tranquille.

vus primus, & ante alios.

ut

Propter immunditiam , 62c, ) Yerra

te mifcet propheta lxta triftibus, &

)U

««5 d

peccatis veftris polluta etiam fa

nouli-

avolat ad Chrifti tempora.

Senfus

Oncrd fti

ne, & cadaverum putredine inficie-

&

ergo eft, ne defperes Jacob; nam cum

(ite3

tur in fcelerum vindictam.

venero in carne, congregare te inci-

! M"l

[fh!,ü/

II.-Qizam non effem vir babens [pi-

pisn ad Ecclefiam meam per Evan-

iusgt

jar

geli promulgationem , & tandem in

us «

a

vrifum. ) Uginam prophetico fpiritu ca-

/

PROPHETI/JE

MICH E E

198

I5. Afcendet enim pandens iter ante eos

leldGnï &tram-

6]

Ibunt portam , & ingredientur per eam: & tranüb:t rex eo-

pto d

rum coram eis, & Dominus in caplte eorum.

brab

(

"CA P UT

III

[

divini

Propter pecmm þrmczpum, judicum , pj&udopröpbemmm at fa-

fum ]

ærdamm populi lfrael, comminatur. Dominus gravem ultzo-

Ihini,

fieth , & Srerofolyme deletionem.

&f

T dixi: Audite principes Jacob , & ducesdomus Ifrael:

9À

Numquid non veftrum eít fcire judicium,

HT ae]

2.

ul odio habetis bonum, & diligitis malum, qui vio-

I0,

lenter.tollitis pelles eorum defuper els, & carnem.eorum de-

qu

fuper offibus eorum ?

H

3. Qui comederunt carnem populi mei, & pellem eorum

tes e

defuper excoriaverunt, & offa eorum confregerunt, & conci-

derunt ficut in lebete, & quafi carnem in medio ollee. -

Vq

4. 'Tunc clamabunt ad Domingm, & non exaudiet eos, &

Qu donc

abícondet faciem fuamy ab eis in tempore illo f'1cut nequiter

fà Vàtici

egerunt in adinventionibus fuis.

tlbxb a

$. Hsec dicit Dominus fuper propheta:s, qu1 feducunt po-

Saä r vr

6, Nox

pulum meum, qui mordent dentibus fuis, & praedicant pa-

cem, & f1 quis non dederit in ore eorum qmpplam, fan&1fi—

bis vifi df

X

"u yCHL

cant fuper eum preelium.

H Q mw

6.Pro-

Tam dl

fine muhd1 univerfas mdeïis 1ehqmas

lu nofi tondetis tantum, fed etiam

pttis, n

ad me convertam , & ad meum ovi-

äg frlm:c1s

?me a

, & caulas meds transferam.*.

4 Tunc. ) Cum ultio Dei, quam eis

i O

Tumulmaäwtw ) Ut fit in magno

ego hic continue intento , illos inva-

dore

f

il

lü

concurfu, & frequentia hominum ali«

det.

Otüm,

quo introire contendentium.

Nm 5/?

Clamabunt ad. Deminum.) Sed fxu-

I3. Jfceudet entm pandens Tter. aute

rag

bt Gf

eos. ) Chriftus , quafi dux, & prin-

Sicur neqü:tay egerumt in 4dmvent:a-

ehgh

ceps eorum, afcendet ante eos pan-

nibus fuis.) Ut poftulant mala eorum

I! /;;

In Hzbreo eft,

ens iter, & aperiens portas, tum

Opera, que fecerunt.

())ï

carceris diaboli , quo tenebantur, tum

f 7cut mala fecerunt opera faa.

ICat 311

Ecclefix per baptifinum.

08. Super þra,b/æfd.f ) De prophetis

1qlle W

In cz;m*e eorum.) Pr mrep: Evf eos

cohtra prop hetas.

*um, uthabent LXX

n fpir

Mordent dentibus fvis.) Frendent in

nm, öx i

Udicigm.) ld, quod juftüm eft,

me, aliofque' veros prophetas , qui

Tem

IQH Cï;

-

& divine legl COn

entdneum.

bellum minantur Ófraeli, cum illi pa-

Vr

1771 ;

8. Tolltis peiles €Oruim.

) Qui popu-

cem, & pmxpera eidem promxtt ant.

1] w,

Wa 4

s

"

CAPUT I

199

u-

6 'Pröpterea BoX vobis pro vifione erit, & tenebrse

vobís

pro divinatione, & oceumbet

9t 69-

'fol fuper Prüp-hetaso & obtene-

*

brabitur fuper eos dies.

.7. Et confundentur , qui vident vifiones .,/ & confundentur

N

1vini

fum Dei.

; & operient omnes vultus fqos, quia non eft refpon-

n;l;g-fä |

,

.$8. Verumtamen ego rä;)'letus fum for:ti'tudi'n-e fþ'iriius Do-

mini, judicio, & virtute

& I(rael peccatum fuum.

, ut annuntiem Jacob fc;elusï fuum,

s Ltad:

9. Audite hoc

principes domus Tacob , & Judices domus

lfrae), qui abominamini judicium, & omnia recta pervertitis.

Qu vio-

IO.

um oe-

Qui eedificatis Sion in fanguinibus, & jJerufalem in ini-

quitate.

"

II. * Principes e

!

]

us in muneribus judicabant, & facerdo- Ezec.

I.1

m

3 Corum

4

& conci

tes ejus in mercede doce-!:;anï».3 &— prcoph»e-txæ eju.s', in pecun

vi

p

opuü.

p

3 2

i^

Vel qui xnojfdent; id eft vorant ea,

rum. Ve] judiäo , ut difcernam

teos, d

que dono accipiunt, & faufta , &lz-

culpas graviores a levioribus , & pro

tequiet

ta vaticinantur, qualia fciunt donan-

cujufque modo penas denuntigm.

£ibus arridere.

Firtute.) Kobore animi , efficacita-

ycant po-

Sdri&ijïc;nt. ) Indicunt,

te fermonis, & annuntiatione, & cóm-

6. Nex vobu pro viffone erit.) No-

minatione rerum magnarum , quas

icant po-

bis vifi eftis videre lucezm & diem, id

Deus potenter faturus, eft contra pec-

Catores.

' GnQft-

eft veritatem , & profperitatem ; at

Conftantia, ne a mandato

ego dico, «& aflevero vifionem ye-

ftram effe noctem , & caliginem erro-

Tnetu.

dimovear cujufqmm r.eve'rexnt:ia,v aut

s

&Pro-

—

ris,& vos, populumque , quem de-

0- fz;d;cinm

3 Quod juftum eft.

eipitis, manere tenebras captivitatis ,

IO , Qui edifcatis S10m 1m fanguimi-

ly ffd et'läm *

& &rumnarum, in quas incidetis.

&us, ) Qui edificatis in Jerufalem am-

Operient omnes vultus faos: ) Pu-

plas, & fumptuofas domos, fed ex

,Ei) qugm €l'5

dore fuffafi, quod deprehenfa fit fraus

pauperum fanguine, fpoliando eos,

, ilb ipe

illorum,

& vitz neceffaria auferendo.

Nes ef reþarfäm) De;. ). Quia pa-

Et ferufalem ia iniquitate.) Eit ve-

$ Ge] J

tebit falfa eos fuiffe prolocutos , &

petitio ejufdem fententis.

ex fuo fpiritu, non impulfu Dei.

II. Is mzmeriäwjndicaäant. ) Cau-

] ddllïlwntia-

9. Verumramen ego repletus (um,c.)

fas iniquas foventes, (&-contra jus

p eonm

Opponit fe pfeudoprophetis , quafi

pronuntiántes propter munera. .

dicat , adulantur verbis, & mollia fau-

Hæbræo [2 1»

la mercede docebanmt. ) Sacram do-

"

flaque vaticinantur ; at ego repletus

Grinam legis divine pretio vendentes

Dhems

füm fpirita Dei forti, id elt duro, mi-

uod pertinet ad fimoniam. Vide lef-

) p

naci , &.acri.

$ic de fe dicebat Je-

d

um de fimonia dubit. 2, initio, & du-

yoder

qgemias cap. 6. dcjreo furere |Domi-

L]

bit. 13. di&o TET

di plenus ium.

/

la pecmuia divimabamt) Prophet;a-

TTE

j«44diwo. ) Comminationem judicio-

q il P

M

bant, quod etiam erat fimonia , non

fümltf

zum Dei, & fuppliciorum infïigendg-

L

re ipfa ( quia hgc oracula non-erant

200

PROPHE PT LE MICH EE

.'vinab—ant,, & fuper Dominum requiefcebant, dicentes: Num-

CUf

quid non Dom

nos mala:

igus in medio noftrum? non venient fuper

:

D«

*Ter,

12. Propter hoc, cau

fäïveüri, * Sion quafi agär 'arabitur,

nl

26.19.& Jerufalem quafi acervus

—lapidum erit, -& mong ;emgli in

excelía filvarum.

CT

I

H OAPEUT IV

bot

Jempore gmtz'cem plurime tationes accedent ad. Ecclefiam , & cul-

IU

zum Dei cum magna Jecuritate, confolatur Sion , quod de capti-

D

xitate fit a. Domino redimenda, ut fe de Juis ini-

micis ulci[catur.

T erit: In hovimmo dierum erit mons*domüs Domini

*lfaiz ï-»

Q/l

I.

2

4 praeparatus in vertice montium, & fublimis fuper col-

tem t

L

Ies, & fluent ad eum populi.

Qu

3. Et properabunt gentes mu

ltae, & dicent: Venite, afcen-

lxl

damus ad montem Domini, &ad Domum Dei Jacob, & do-

ltà

fo

li

il

cebit-nos de viis fuis, & ibimus in femitis ejus, quia de Sion

In.

egredietur lex, & verbum Domini de Jerufalem. .

Licet

3. Et judicabit inter populos multos, & corripiet gentes

Cohant

fortes ufque in loaginquum, .& concident gladios fuos in vo-

Chiff

lh um !

meres, & haftasfuasin ligones, non fumetgens adv

effus gen-

il

tem gladium, & non difcent ultra belligerare.

Ipiqu

]ü,z

4. Et fedebit vir fubtus vitem fuam, & fubtus ficum fuam,

Ompir

rio aj

p

fingi »

facra, imo nec vera , quia non fugge-

