mane fe contulerunt in campum.

72. Pugnaverunt. )

In Greco g('c ;

lts

In campo Afór.) Afor gloriofa quon-

X £Quvov, & fugerunt.

trar

dam civitas ant:ex ipfa Jofue tempora,

vET Ifartis Hlius.) Scilicct, fonathe

fün

--

-

.

Xl

* ox

E x *

FP

403

ls. &

a

C NPUT XIL

diom.

ac Spartiatis fedus renoodt ; principes

m Ge-

jfomL'bw cum Romanis ,

Demetrii ipfum invadentes fugat 5 perc

uffisque zirabibus ordinat

p, &

edificare prafidia in Sfudea, & murus con

tra arcem in Jeruja-

exal

e

lem; fed a Tryphone cupiente regnum — Zdntiocbi invadere ,

um , apud Ptolemaidam dolo captus e[P, omne[- —

mmife

fg*emie; fe amic

que, qui cum eo erant , interfetii,

& ne

iT vidit

Jonathass quia tempus eum juvat , &—;elegit»vï-

Judas

ros, & mifit eos R.omarlnl, ftatuere, & renovare cum

eis amicitiam :

am 1f

2. Et ad Spartiatas,

& ad alia loca mifit fepïftol-as fecun—dum

eamdem formam.

intraverunt fcurïarri., & dixe-

onvet

. Et abierunt Romam , &

runt: Jonathas fummus facerdos ,

& gens Judaeorum mife-

i fünt

runt nos, ut renovaremus amicitiam,

& focietatem fecun-

3d cà

dum priftinum. -

epiftolas ad ipfos per i;)ca,"ut deduce-

4. Et dederunt illis

yent eos in terram ]uda cum pace.

4 Vitü

s, Et hoc eft exemplum epiftolarum

, quas fcripfit Jon axthas

Spartiatis:

ATHAS fummus facerdos, & feniores gentis,

6. JON

& (acerdotes, & reliquus pop

ulus Judzeorum, Sparþia;is fra-

tribus falutem.

ampridem m

ïfïæferant epiftolae ad Oniam füummum fa-

bat apud vos: quoniam eftis fra-

cerdotem ab Ario, qui regna

d fubje&tum eft.

tres noftri, ficu

t refcriptum continet, quo

-

g. Et fufcepit Onias virum, qui

LI

mi

ffus fuerat, cum hono-

ve: & accepit epiflolas, 1

n .quibus |

fignificabatur de focietate,

(À

& amicitia.

9. Nos, C

um nullo horum indigerethus, habentes folatio

fanétos libros

, qui funt in manibus noftris,

m cump

ycum 00*

&

EÉee 3

1o. Ma-

df

2

PCI'VBHE'

g. jam pridem.) Ante annos fere

us. ) Opportunitas.

at

I TE;np

Dederunt ) Romani.

: nonaginca.

Dederunt ilis epiffolas 44 spfos per

Eflis fratres noftri

.) Vide infra n. 2I.

) H fol

Joca. ) Ad prefides locorum , per que

Nos cum nullo borum indigeremus. )

— Nec focietate armorum. , debellatis

j di

tranfituri erant ; nam oj x«rd TO7zGy

inimicis noftris, nec agnicitïa, cum

funt figulorum lgcoiuxn prepofiti,

: 1onath$

-*

406

LIBRI L'MACHAB/EORUM

1o. Maluimus mittere ad vos renovare fsaternitatem $04X

1

*

amicitiam , ne forte alieni efficiamur a vobis; multa enim

Quam :

tempora tranfierunt , ex quo mififtis ad nos.

ET

2

II. Nos ergo in omni tempore fine intermiífione

a diobos

tes f(

folemnibus , & caeteris, quibus oportet, memores fumus ve-

2

ftri in facrificiis , quee offerimus, & in obfervati

?

fiones

onibus, ficut

fas eft, & decet meminiffe fratrum.

^

itaqu

12. Leetamur itaque de gloria veltra.

.15. Nos autem circumdederunt multze tribulationes, & mul-

|

Däe

ta praeelia, &i

adver

x.xlpügnav.erunt* nos reges, xqui funt m circuitu

noflro.

.

.14. Noluimus ergo vobis molefli effe, neque caeteris fociis;

fione

& amicis noftris j 1n his praeliis.

plone

15. Habuimus enim de coelo auxilium

x, & liberati fumus

26

nos, & humiliati funt inimici noftri.

a

Cive

'16. Elegimus itaque Numenium Antiochi fiium ,, & Anti-

5

patrem Jafonis filium , & mifimus ad Romanos renovare cum

lare,

eis amicitiam, & focietatem priftinam. -

Cüffo

,r7. Mandavimus itaque eis, ut veniant etiam ad vos, &

H

falutent vos: & reddant vobis epiitolas noftras de inno-vatiaf

ne fraternitatis noftrae:

4

[Uïb )

àQC

18. Et nunc benefacietis refpo

ndentes r:obis ad haec.

j

Ij, Et hoc eft refcriptum epiftolarum , quod miferat Onice:

Tünt :

n

20. Arius, rex Spartiatarum, Onise facerdoti magno falu-

30

tem.

".

2 l,. ]:[lï'

tranf

[

3

& vicinos Reges, Antiochum fcilicet

enim libris 'de' Ceth—uræ po*ü*eriä— fcri-

& "Tryphonem, &

Roma*-ngs- amicos

ptum eft: wapaxAgoig , apud Graecos

habeamus.

Habentes folatio [autlos libros, | €$c.)

nem.

fignificat noninfrequenter aydm onitio-

-

Íd eft cum Dei beneficio, quiete,

IO. Ne fb)-fe :z'/i'eäi" efferamur '4 va'-.

aT

pace fruatur refpublica noftra, & di-

D/s. ) Amicitie enim ficut mutua com-

vino cultui operam dare poffimus, &

miunicatione firmantur , ita filentio,t&

tatoru

lectione facrorum librorum nos oble-

hur;

defuetudine diftrahuntur.

(o ho

&are , nullo nos interpellante : non ta-

men veftri obliti fumus, &c. IuGreco

Jdnlta enim tempara.) Hoc eft anni

ff Q

textu eft mapdxNoi» &yovreg v Doi-

circiter nonaginta.

Q

im

XIr. [o ebfervationibts.) In Greco

di

b

B& déym, quod vertere poffis ,

Mul

Documentum babentes libvos [fqn'äa:.- ]0-——

eft mpoo'vxaig erationibus , obfecratzo-

fephius dixit dztooéi£m demonffrationem ,

?zt'äüfc

&b, |

I5. Hwmiliati.) Aflliti, feu depreffi.

u

drgumentum , teffimonium, quod fra-

tres fimus , quódque vos ex Abraham

.K8. Benefac

j

tetis.) Gratum nobis fa-

chg

& ex Cethura genus ducatis; in facxis

Cietis.

e

Ceg [

Tl'x P[

C Ai'PwU T IÉ

407

1

1, &

Wt a édtum etc io o ptura ia Spartiatis, & Judae

E

4 enim

S; qUOf

niam funt fratres, & quod funt de genere Abraham.

22. Et nunc ex quo haec cognovirmius ,

diebus

x benefacitis fcriben.

tes nobis de pace veftra:

TU5 ve.

: Pecora noftra, & poffef;

23. Sed & nos refcripfimus vobis

is fict

fiones noftrde, veftree funt; & veflrae, noftrae: mandavimus

itaque haec nunciari vobis.

E

24. Et audivit Jonathas, quon!

am regreffi funt principes

&mt

Demetrii cum exercitu multo fupra quam

| pri.us » ppgnare

P

"itCultu

adveríus eum.

.

at'hite re-

/2$. Et exiit ab Terufalem, & occurrit eis in Am

y[ocilsy

gione: non enim dederat eis fpatium ) ut ingredgærentqr re-

gionem ejus..

fümus

26. Et mifi

t fpeculatores in caftra eorum : & reverfi renun-

5

ciaverunt, quod conftituunt fupervenire illis nocte.

k Anti-

27. Cum occidiffet autem fol, preecepit ïonathasxfuis vigi-

re eum

lare, & effe in armis paratos ad pugnam tota noéte, & pofuit

cuftodes per circuitum caftrorum.

v5. &

28. Et audierunt adverfarii, quo

d paratus eft Iönathas cum

t0yatio"

fuis in bello: & timuerunt ,

& formidaverunt in cor—de fuo,

N

& accenderunt focos in caftris fuis.

C

29. Jonathas autem , & qui cum eo erant, non cognove-

: Ori:

runt ufque mane : videbant autem luminaria àrdentia,

go al

30. Et fecutus eft eos Jonathas, & non comprehendit eos:

1.111

tranfierant enim flumen Eleutherum.

Zabadaei,

p

31. Et divertit Jonathas ad Arabas, qui vocantur

yuris ftti

& percuffit eos, & ac;epit fpolia eorum,

j Grecos

A. Et

—

i;nenifïo'

IH ass

Supra quam prius. ) Majori,quam priue.

ur 40

OI. I» Script:&a.) In antiquis Spar-

tanorum monumentis.

25. In -Amathite regione. ) Recio:eft

yra o

$unr de genere Abrabam.) Quomo-

juxta montem Lybanum ab urbe A-

jendiot

do hoc verum fit, & fieri. potuerit,

math que frequentius Emat appel-

latur in Scriptura ,, nomen habens.

fufe difputant Serarius ad hunc lo-

;di at

cum, & Salianus T om. 5. anno mun-

Regionem ejus.) Scilicet Jonatha..

di 3821. n. 8. & deinceps.

Nihil eft

26. l//i.) jud&is.

certi.

Vide que diximus in Repub.

QQg. .Mecendermmt focos. im. caffris fnis.

i Go

Ut videntes Judzi frequentes ignes non

Müatta-

Heb. lib. I. cap. 2. 7.

QA. Regre[ funt primipes Demetrit ,

fufpicarentur hoftes fugiffe.

&c.) Bellüm inftaurant Demetrii du-

QQ. Nom cognoverunt. ) llos fugiffe.

jdepr d

ces contra Jonathan , quod fcilicet

go. Flumem Eleutherum. ) De quo

nobis U

fuperiort cap. num. 7.

L

"Eryphofi, & Antiocho adhzfiffet.

4g. LIBRI I.XMA.CHAB«E.O-RUM

- $2. Et junxit, & venit

-Damaf'cumg, & per ambulabat omnem.

VIIC

regionem illam. -

44

33. Simon autem exiit, & venit ufque ad Afcalonem ; & -

aád proxima prae

fhu

-fïd»iaä, & declinavit in Joppen, & gccupavit

eam ,

divit —ekn»i'm:, quod vellent praefidium tradere parti-

büs

34. (Au

fui

bus Demetrii) & pofuit ibi cuftodes, ut cuftodirent eam.

35. Etreverfus eft Jonathas, & convocavit feniores populi,

L.

& cog

J

tavit cunt eis cedificare preefidia in Judzea,

Qu

& exaltare altitudi-

46. Et zedificare muros in Jerufalem ,

nem magnam inter medium arcis, & civitatis, ut fepararet

BLUS

trac

eam a civitate, at effet 1pía üqg,uIariter', & neque emant, ne-

:

Yet

que vendant.

47. Et convener

unt.ut edificarent civitatemz & cecidit

€ni

murus, qui erat fuper torrentem ab ortu *fqlis, & reparavit

eum, qui vocatur Caphetetha:

tün

49. Et Simon sedificavit A

diada in Sephela, & munivit 4eam,

& impofuit portas , & feras,

fen

39. Et cum cogitaffet Tryphon regnare Afize , & affumere

diadema, & extendere manum in Antiochum regem:

por

40. Timens, ne forte non permitteret eum Jonathas, fed

0m

pugnaret adverfus eum, qu&rebat comprehendere eum; :

&

occidere; Et exurgens abiit ii Bethían.

| (4;,1 Ef

Tiai

f

32- Perambulalat omnen regiopnem s[-. ftataunt, quia arcis expugmatio diu-

lz.) Deinctrianos inquirens , & per-

*

turnioris erat laboris, & temporis.

fequens.

37- EBt cecidit ZPkrus. JPro, nam ce-

Hs

»editione bellica..

ciderat.

á

(088- Exiir- ) Exq

Ab orti folis.). Mexfus Orientem.

Qccupavir eam. ) Krat.iln quidem

in poteftate Jonathe , ut conft.t ex c-

38- -ddiada.) Uxbs intribu Dan, de

fo.«41.773. & 76. fed dicitur occupaf-

qua A drichomtus in tribu Dan, num.3.-

ä

Sephela. ) Nomen regionis, in qua

fe , quia foppenfes ad. defe&tionem in-

fita erat. Adiada.

élinabant , ileoque Simon adífuit, ut.

ilos in fide contineret.

4O. Pugnuarert aduer[us. esm. ) Pro

3

D

5

. Reveríus efó Tonathas.

N

J

deíenfione nimirum. Regis adolefcen-

h

) Ab ex-

" tis bene de fe, & Simone fratre fuo

á

P*edfi.tione, faa in Judeam.

26. Exaltare.) Attollere..

meritiz fciebat enim. "Eryphon Jona-

Ipfz.) Arx.

tham virum effe fortem ,, ac potentem,.

qïl

& qui pietatem , ac fidem ambitioni ,

Q

Singulariter. » Seorfim

* feu femota

& rebus omnibus anteferret.

rorfus.

Emant , €fc.) Qui im arce commer-

Iz» Berb[zn.). Qu erat civitas im

«

cio prohibeantur, & commeatu. lta

tribu Manaflis circa. Jordanefh.

409

CAPUT*XI.I.'

If t

4r. Et Aexivit Jonathas obviam illi cum quadraginta millibus

virorum eleCtorum in preelium, & venit Bethían.

m

42. Et vidit Tryphon , quia venit Jonathas cum exercitu.

üpart

multo, ut extenderet in eum manus, & timuit.

43. Et excepit eum cum honore, & commendaviteum omni-

part

büs amicis fuis, & dedit ei munera; & pra&cepit exercitibus

]l

fuis, ut obedirent ei, ficut fibi.

ypuli

44. Et dixit Jonathee : Utqui

d vexáfti univerfüm populüm,

cum bellüm nobis non fit?

litudi-

4s5. Et nunc remitte eos in domos

fuas: .elige, autem tibi vi-

pararet

fos paucos , qui tecum,fint, & veni mecum Ptolemaidam, &

tradam eam tibi, & reliqua praefidia, & exercitum, & uni-

veríos

P

cecidit

enim ventl.

-ræpoütos, negotil, & converíus abibo: propterea

paravit

46. Et éredidit ei, & fecit

; dieat dite d dimifit exerci-

tum, & abierunt in terram Juda.

f

ecum tr1

] edtt,

47. Retinuit- autem

iá millia virorum: ex quibus

remifit in Galilaaam duomillia, mille autem veneruntcum eo.

wiete

.48. Ut autem intravit Ptolemaidam Jonathas, clauferunt

portas civitatis. Ptolemenfes: & comprehenderunt cum ; & ^

omnes, qui cum eo intraverant, gladio interfecerunt.

15 fed

,.

49. Et mifit Tryphon exercitum, & equites in Galileeam;

& in campum magnum , ut perderent omnes focios Jonathae.

so. At illi, cum cognoviffent, quia comprehenfus eft Jo-

LE

nàthas, & periit, & omnes, qui cum eo erant, hortati funt

—

femetipfos, & exierunt paratiin prelium.. -

L

itio Qit

. sr, Et videntes hi, qui

1

infecuti fuerant, quia pro anima

porie

res eit illis reverfi funt:

, at (

:2. Illi autem venerunt omnes cum pace in terram Tuda.

enterrïr«

Et planxcrunt Jonathan, & eos, qui cum ipfo fuerant, valde,

Dgn, de

,Rum

& luxit Ifrael Ju&u magno.

[.)

s3.Et-

, inqu

od

campus IZsdr.lon , & Mageddo , &

Dro

42« U: extenderet im evm mannus. )

Pl2nities Galiles.

In G:xco cft;, £ e:r;gndere im eum

mium in tribu Iffachar.

Vide Adricho- :

Zlofefcen'

maunus t5onutt.

[.".tre u(y

45. Prapofitos negotii. ) Et omnes,

&o. Perif.) ita au»dierant,,þ fed fal-

j Jont

qui regia negotia curant , tibi fubji-

um.

ciam.

&]. Pro auima ,67c. ) Rati fibi cum

nbiti()fll;

anam. ) Proprium

defperatis, & pio vita

.49. lp campum m

certamen Iore€.

Ppgnamibus

eft, loci nomen , qi eétiam dicitur:

F

-

8

Bifl.'cum Com. Menoch. Tom. V.

410

LIBRIL

MACHAB/ORUM

53. Et quzfierunt omnes gentes, quae erant in cucultu eo-

rum, conterere eos, dixerunt enim :

D65 :

$4- Non habent principem, & adjuvantem nunc ergo ex-

$

pugnemus illos, & tollamus de homlmbus memoriam - eo-

loco

rum 95

Q0b

CAPUT XIII

H

Sufceþto Szmon princibatu pro fratre Sonatba . mifit þetztam &

fot

Jrypbone pecuniam , una cum filüs jfbnazlaæ

ad ejus re-

H

tum

demptionem :

Tryphbon autem ,. accepta pewnia, patrem occidit

ft j

cum filiis : quibus fepultis, ac defletzs Smon magnificum extruxit

[

parentibus ,

ac fratribus fepulwmm in Modin:

Zrypbhon vero,

Yen

occifo. "Antiocbo , regnum ejus imvafit: &? Simon , impetratis a

rege Demeirio litteris federis ac immunitatis , expugnavit. Ga-

saram: & arcem SFerofolymorum obtinuit : propfeþ quod letum

ttis

[

mf

agunt fefTum , quod etiam quotannis apud 3F

precipitur.

-udæos agt

D

thas

H audivit Simon, quod consregavit "Tryphon exerci-

Iru:

tum copiofum, ut veniret in telram Juda, & &ttereret

€am.

eu

3. Videns, qma in tremore populus eft, & in timore: afcen-

Rür

dit ïerufalem & congregavit pOpulum.

j 5 adhortans dixit: Vos fcitis, quanta ego, & fratres

juf

mei, & domus patris mei, fecimus pro legmus, &pro San&tis

prolia, & anqu(has quales vidimus:

m

4. Horum gratia perierunt fratres mei omnes propter Ifrael,

& relictus. fum ego folus.

$. Et nunc non mihi contlngat parcere animae mese in omni

b

fesi

tempore tribulationis: non enim melior fum fratribus meis.

E(US

6. Vindicabo-itaque gentem meam, & fan&ta, natos quo-

hm

t

que noftros, & uxores: quia congregatæ funt univerfae gen-

tes conterere. nos inimicitiae gratla.

Ger

1. Et

xeq

43 Comterere eos. ) Scilicet. Ju-

Non entm melior D;nz fr;ztr:äus mei:.)

Q

dæos.

Ecfi præ ceteris , ut vir confilii cele-

[9,

* H

"um gYatiA Per:ertmt &c. ) Per

bratus fuerat a patre fuo, fupra cap.

has anguftias , & prslia.

2. n. 65. & 7o.

h

B. edemee mea-. ]

ite mea.

6. San&a.—) J emplum.

e

ph

b

^ CAPUT XIIL-

4ii

Itue0«

/4. Ft acceníus eft -fpilrr;vus populi fimul ; ut-apdivit fermo-

nes iftos:

*

D0 t«

. &. £t refponderunt voce

magna dicentes: Tuyes dux nofter

l: 00«

loco Tudse & Jonathee fratris tui:

LA

9. Pugna praelium noftrum: & omni

a, qu&ecumque dixeris

nobis, faciemus.

rio. Et congregans om

nes viros bellatores, acceleravit con-

j d

fummare univerfos muros Jerufalem, & munivit eam in gyro.

u t

ir. Et mifit Jonathan filium Abíalomi, & cum eo exerci-

Qdl

tum novum

, inJoppen; & eje&ishis, qui erant in ea, reman-

drintil

fit illic ipfe.

12. Et movit Tryphon a Pto

lemaida cum exercitu multo, ut

0.

veniret in terram Juda, & Jonathas cum eo in cuftodia.

(lt d

I3. Simon autem applicuit in Addus contra facicm campi.

i Gt-

14. Et ut cognovit Tryphon, quia furrexit Simon locofra-

letun

tris fui Jonathze : & quia commiflurus eflet cum eo preelium,

1

í

mifit ad eum legatos;

rs. Dicens: Pro argento, quod debebat frater tuus Jorma-

thas in ratione regis, propter negotia , quce habuit, detinui-

xetci

mus eum.

eretel

16. Et nunc mitte argentí talenta centum, & duos filios

ejus obfides j üt inon dim?ffusi fugiat a nobis, & remittcmus

*

äfcen-

eum

17. Et cognovit Simon, quía cum dolo loqueretur fecum;,

rattes

juffit tamen dari argentum ,

pueros: ne inimiciiam ma-

antus

lum Ifrael,. dicentem:

gnam fumeret ad popu

fadh

ff 2.4

: 18. Quïæ

lpimicitia gratía. ) Non q;ll"ï"a of-

Greci codices vocant. Adrichomius

ottdi

fenfi funt a nobis , fed quia hoftili

hoc oppidum in tribu Ephraim col-

nos odio profequuntur, & quia ve-

locat. Serarius eamdem putat cum

Qels.

ram religionem abolere , & idolola-

Adiada , cujus mentio fuperiori cap.

trianr inducere nituntur.

qQ

n. 38. ficque campt facies, qux hic di-

pet-

g- Accenfus eft fpiritus þap'ul't';-) Ala-

citur, erit Sephela, qua eodem loce

r

cer fa&tus eft populus,& excitatus ad

meémoratur.

reipublice defenfionem.

I5. lm ratione R&gi!*, &7.) Menti-

E

l1. Ejedis bb , qui eramt m ea. )

tur Jorathan detineri tantifper, dum

Quorum fort:ffe fides erat fufpecta.

debitam Kegi pecuniam folvat.

rmeif')

Remanfít. illie ipfe. ) ld eft, jonathias

16. Ur »oz dimiffas Jïzgikz: P 721051'3.)

ij cdte

1

la ddus contra faciem campi.)

Ne deficiat a nobis, & fíat inimicus,

Jexta oppidum Addida, inquic Jofe.

cumr fuerit dimiffus. in Gra&co enim

n ap

phus, in monte fitum , cui Jud«o-

eff, ómog gj apibei; dmoparioy dgi

xum Cfhpi fubjecti funt ; ita ctiam

TpQ) s

412

LIBRI.L M ACHABEORUM

18. Quia. non

*

mifit . ei, arggntum , & pueros, propterea

2)

periit.

flós c

I9g. Et mifit pueros

pus

non dimifit Tonathan.

,)&,ce-ntum Falenta: & mentitus efcg &

y

*

X

20. Et poft haec venit Tryphon

intra fegione&n, ut conte-

huna

3!

reret eam, & gyraverunt per viam, quae ducit Ador: & Si-

mon, & caítra e

3

jus ambulabant in omnem locum, qupcum?

&dol

que ibant.

^5

21. Qui

autem in arce er'änt., miferunt ad Tryplhonem? le-

&fe

gatos, ut feftinarct venire per defertum, & mitteret illis ali-

1nonias.

fl

bu

22. Et paravit Tryphon omnem equitatum, ut veniret illa

&ij

nocte ;

erat autem nix 1nu1ta valde, & .ndn venit in Galag-

)

ditim.

ut f

253. Et cum ap

propinquaffet Blafcam an, occidit : JohatHan,

per

& filios ejus illic.

24. Et convertit Tryphon, & abiit in terram fuam.

9

(

25. Et mifit Simon, & accepit offa Jonathze fratris fui, &

3/

fepelivit ea in Modin civitate patrum ejus.:

feg

26. Et planxerunt eum omnis Ifrael:

plan&u magno, & luxe-

runt eum dies multos.

thy

2/7. Et sedificavit Simon fuper fep'ilchrum patris fui, & fra-

ber

trum fuorum zedificium altum vifu , lapide polito retro, &

,

ante:

28. Et ftatuit feptem pyramidas

i /unäm contra unam, patri,

«

8; matri? & quatuor fratribus:

Es

Qut |

29 -Et

qu

9

*

dici

I8- Quia non mifft et argentum, Cfc.))

mon venit propter nivem , fed bt in

3&

Videbat fe accufatum iri avaritiz ,

"Galaadit i.

q

quod vite fratris pecuniam prstulif-

9S. 4eceprt offa 70;241»64 ,'ö' e y'Et

llrm

fet , & ambitionis, quod , ut rerum

Q uod dicit of-

n|

ipfe potiretur , fratrem vinculis exi-

Jonathe, & filiorum.

dl;n

mi noluiifet-

f24 non autem corpora , fignificat non

hf

ita ftatim . poft illorum caedem addu-

19. Mentitus eff. ) "Iryphon.

(&ta fuiffe.

ffy"

20. Istra regtonem.

Judxs.

Ibant.) Scilicet Hoftes: in Greco

28. Uzam contra. Unau. ) Sïngulas

en

eft, ;e«t, fcilicet "T'ryphon.

fingulis adverfas , vel alteram e re-

af

QI. I arce. ) Urbis Ador.

gione alterius , recto videlicet ordi-

22. lila ncBle, 6fc. ) In Graco eft :-

ne , ut preternavigantibus a fronte

e

«

E sl[a. notte fuir valde multa nix , &

fingule apparerent,

tril

CAPUT XIIL

413

tetea

59. Ét his circumpofuit columnas m.agnaä: & fuper colum-

nas arma, ad memoriam aeternam: & juxta arma naves fcul-

T

ptas, qua&e viderentur ab omnibus navigantibus mare.

o. Hoc eft fepulchrum, quod

x

Onte-

hunc diem.

fecit in Modin, ufque m

& -

r. Tryphon autem cum iter faceret cüm Antiocho rege

Ut

adolefcente, dolo occidit eum.

37

p

Et regnavit loco ejus, & impofuit fibi diadema)'Aüæ,

? le-

& fecit plagam magnam in terra,

Is all«

/.43. Et zdificavit Simon preefidia Judaeze,

muniens ea tur-

ribus excelfis, & muris magnis, & portis, &

feris : &. pofuit

ot 1lla

alimenta in munitionibus. .

jda?-

34. Et elegit Simon viros, & mifit ad Demetrium regem,

ut faceret remiffionem regioni: quia a&us'omnes Tryphonis

ithany

per direptionem fuerant gefti.

*

ba ifta refpondft ei, & fcripfit

35. Et Demetri

us rex ad ver

;

epiftolam talem:

R

L

us Simoni fummo facerdoti, & amico

l;

i

;36. RE X. Demetri

regum, & fenioribus, &

genti Tudeorum , falutem.

-

luxe«

37. Coronam auream, & bahem, quam mififtis, fufcepi-

mus; & parati fümus facere vobifcum pacem magnam, & fcri-

kfta-

befe ïpræpofit'is r

egis remittere vobis, qu'æ/indulflmus.

l

9

Wf

: 38- Quæ-l

patrf,

&9. E« fuper /cal.:mnm v:zþrm:z g ties)

Per direptionem fuerant gefli. ) Fue-

Hzc arma videntur fculpes fuifle , fi-

rant raping , & direptiones.

cut & naves , eo genere fculpture,

37. Bahbem , quam m:f:j?i:.) In Grze-

D

quod vocant femitoreuma , & ltalice

co eft, Bai»i» , qua voce videtur fi-

dicimus,mezz» relzev?, vel,Zaff? re ievo.

gnificari palma , vel aliquid ad pal-

39- Ufäuä iB banc. diem. ) | Scilicet

mam fpe&Cans , quia:£«(» & B«ig

"T

ex taus.

" Duravit. hoe fepulchrum

ramus eft palmx arboris, Jodn. cap.

ufque ad tempora $. Hieronymi; nam

I2. 13. fortaffe fuit aureus palmz ra-

f

in.locis Hebraicis ita ;fcribit

, Mo-

mus miífus cum corona.

dim vicusjuxta Diolpoum , unde fue-

uiicit?f'

vunt Machabas, quorzm badieque 2bidem

rennem.

Pacem magnam.) Fir:hami, & pe4-

a on

fipulchra menfrantur.

Remittese volis , A?me indelffmus. ) In

32. Plagam magnam in terra. ) Ma-

ni clade & perturbatione Syriam

Grzco eft : & feribere eis, qui prafznt ne-

affecit.

$

goitis , remittere polis remifffones , id

p

eft, ut vobis vacationes & immuni-

jer

34- Faceret remiffionem

regieni.) Id

tates concedant , nihil a vobis exi-

j ordi'

eftvacationem daret ab'oneribus &

fottt

tributig

gendo.

-

414

LIBRII MACHABJEORUM

:38. Qusecunique enim confti uimus

4

, vobis con&äpü Mu-

di, (

nitiones, quas sedificaflis, vobis fint.

39. Remittimus quoque ignorantias, & peccata ufque in

vid

&

hodiernum diem, & coronam, quam debebatis: & fi quid

ded

aliud erat tributarium in Jerufalem, jam non fit tributarium.

- 4o. Etfi q

fiati

ui ex vobis apti funt confcribi inter noftros, con-

j

Ícribantur, & fit inter nos pax.

;

41. Anno centefimo feptuagefimo ablatum

meni

'

| eft ]ugum 'gen-

fam

tium ab Ifrael.

42. Et coepit popul

us Ifrr»ael fcribere in tab-ulis':, & geftis

fis,

publicis, anno primo fub Simone fu

duce, & principe Judaeorum.

mmo facerdote , magno

leti

43. In diebus iilis applicuit Simon ad Gazam, & circumde-

y

dit eam caftris, & fecit machinas, & applicuit ad civitatem,

ha

& percuffit turrem unam, & comprehendit eam.

44. Eteruperant, qui erant intra machinam, in civitate

m,

VIT |

-

r|

& fa&tus eft motus magnus in civitate.

x

4$. Et afcenderunt, qui erant in civitate, cum

uxoribus,

& filiis fupra murum, fciffis tunicis fuis, & clamayerunt vo-

ce magna, poftulantes a Simone dextras fibi dari,

.5. Et dixerunt: Non nobis reddas fecundum

malitias no-

ftras, fed fecundum mifericordias tuas. (1)

47. Etflexus Simon, non debellavit eos: ejecit tamen eos

decivitares & mundavit zedes, in quibus fuerant fimulacra,

& tunc intravit in eam cum hymnis benedicens Dominum:

'48. Et eje&ta ab ea omni immunditia, collocavit in ea vi-

fOs, qui legem fa

-

cerent, & munivit eam , & fecit' fibi habie

tationem.

»

"1

(1) Etferviemus tibi. i» EZiz. Six*t.addizkr;.

:49 Qui

lOc

38- Vobis cenffaut. ) Rata cffe vo-

bere , fcilicet initium , ut. fequitur,

hoc eft, 4zzo przmo, &fc. vide cap. f&-

30- Remittimus quoque. ignorantias ,

qnefti n. 27. "

onftituit populus

& ) Quuecumque contra me pecca-

novanmi zram , fecundum quam fyn-

is condono. "f'ribuit ignorantiz, ut

graphge , & contractus fcriberentur.

4

culpam extenuare videatur.,

de

44- Et eruperant , €&c. ) In Graco

&

40. Cn[ciibs imter noffros, ) — Auli-

eft , && qui erant Intra machinam, eru-

M

€03s , vcl domefticos.

pérent in crvitatcm.

4 1

42. seribere iv tabulis. &f gef?: pebli-

45- Dex:zras

eis , 8c.) [n Grzco eft, ?» rai; cvy-

dari.

fibi dari. ) Pacem fibi

Iy

yecaiz , xei cvyZAN&ypuot, in fyn-

47. Mundavit «des. ) Ejecta idolo-

f

t

graphis, &:*oætfaäihu ; ceoperunt fcri«

rum immunditia , ut dicitur nefeq.

h

* CAPUT X

415

Mu

.. 49. Qui autem erant in arce Jerufalem, prohibebanmr egre.

di, & ingredi regionem, & emere, ac vendere: & efurierunt

valde, & multi ex eisfame perierunt..

quid

*

5o. Et clamaverunt ad Simonem, ut

dextras accipereht, &

, dedit illis: & ejecit eos ind

d

nationibus:

1

e; & mqndavit arcem a Canga*mi.

00«

sr. Et intraverunt in e

am tertia & vigefima die f&cundi

vgm'

menfis, anno centefimo feptuagefimo primo, cum lande, &

Tamis palmarum, & cinyris, & cymbalis, & nablis, & hym-

peltis

nis, & canticis , quia contritus eft inimicus magnus ex Ifrael.

S")

Et conftituit

ag

: leetitia.

-

, ut omnibus annis ageregt;ur' dies hi cum

tde-

— $3. Et munivit m

dätem templi, qui erat jyfe*cus arcem, &

habitavit ibiipfe, & qui cum eo erant.

A

A

24. Et vidit Simon Joannem filium fuim qu

od fortis prælii*

vir elfet: & pofuit eum ducem virtutu

iem,

: /

m unverfarum, & ha-

biïavit in Gazarfxs.

IDU,

L YO*

t €08

a

ff«

; v

libie

Li

-

-

CAPUT

Ji tufw )

e

p fb

,pulh&ä

tem Wprræ(idiamm urbi & civibus in--

" 409- Probibebamtur egredt , &c.) Vi-

feftum.

] f?y.næ

yttth.

cl«ïl fuper'iori cap. n. 36. & ibi di-

S4. Fortis pralis vir efftt.) N ox fer-

gmaco

5'1. Cizyris , &fe. ) Vide diQa cap.

t;5. von eft in Grzco.

j;, t h

Virtütum.). Exercitus.

lä':&äx: )V Quid fint dixi 1. Paral.

s Gazarit.) In Gaza; patetautem

y fl

15. n. 16. Ubi etiam ex

ita interpretandum efie , quia cap. fe-

p!icavi quid

quenti n. 34. dicitur : Qua eff z fomi-

iil

fit cymbalum.

but dzeti.

*

: 3

Mm» fb L.

) latelligit mili-

f

416

L I B.

À V.

T

.lc

Av

R

4X

&

[ a

x

&t

&&

!EGRUM

.CA P U.T XIV.

Ó

ra f

Demetrio a. duce Zfrjacis. devi&lo €? capto, Simon cum fuo po-

—Ó———ÁÉÉáÁÁ— —

foun

pulo magna pace fruitur : adquem mifJe Junt littere renvvati fa-

deris a Spartiatis & Romanis , cum maxima laude Simonis ,

trad

lC

qui Romanis clypeum aureum mnarum mzlle

*

miferat,

u

glor

Nno centefimo feptuagefimo fecundo congregavxt rex

1l

" AN

Demetrius exércitum fuum, & abiit in | Media:a ad con-

frag

trahenda fibi auxilia, ut expugnare: T'ryphonem.

n

2. Et audivit Arfaces rex Perfidis & Medize, quxa intra-

&

vit Demetrius confines fuos, & mifit unum de principibus fuis,

v

ut comprehenderet eum vivim, & adduceret eum ad fe.

fün

4. Et abüt,

& percufht caftra Demetrii: & comprehendit

eum, & duxit eum ad Arfacem, & pofui: eum in cuftodiam.

qu

4- 'Et filuit omnis terra Juda omnibus d;ebus Simonis, &

£

A t

quæfiwt bonagen i

P deiua placu:t illis poteftas ejus, & glo-

g

flà ejus, omnibus diebus.

g

$. Et cum omni gloria-fua accepit JoPpen in portum, & fe-

IF

Clt introitum in miuhs tnaris.

fum

6. Kt dila:avit fines geniis fue, & obtinuit regionem.

&c

7. Et congregavit captivitatem muïram, & dominatus eft

Gazare , & Bethfurc, & arci: & abftulit immunditias ex ea,

atii

& non erat, qui reüfteret el,

ln

l

8Et

i

loc

4

Wtf )

Quievit in bellis. )

Feci* introitum , &c.. fic Itali portus

Qu.gfwt £on4. ) Diligens fuit

vocant , Scale d mare , per quos fcili-

& llonge diffitas re-

in promovenuo flst. bono 1 reip.

cet ad infulas

Poteff a L;m ) (JllberndthHlS ratio,

giones g rac dum facere hcec

6. Qiringit.) Pacifice poffedit, vel

NT

qua ufus eft.

puil

G'oria ejus. ) Vel 1(ïem eft , quod

gubernavxc

&

poteflas ejus , vel fignificatür -gent:em

7. Captivitatem.) Vel Judeos e ca-

m

judecrum dele&atam effe ducis fui

ptlvnzate liber«tos intelligit , vel ho-

ftes captivos faGtos; prior fenfus ve-

gloriofis geftis , & iama faplentxæ &

rior Videtur.

d

pntentlæ.

q

ä MEr eum ommi alarm f* , Uc-)

KEt dominatus e? Gazara , &fc. ) Hec

tï D

Gloriofum enim etat ]udælb potiri ce-

trn locd tanquim omnium munitif-

Tnis

fima commeiorat , quorum pollef-

£ye

leberrimo portu , ex quo in mare

erufa-

j

infulas , five ad auxili& petenda, five

fio prebebat fecurum. urbis

ad. cdebnnda commercia liceret ex-

lem dominatum Judes.& Pdleümæ

fts

currcre. Hoc enim eft, quod dicitur,

Immund:tms .j 1dola.

e

Anci

hr

"

CAPUT XIV.

47

-.8. Et unufquifque colebat terram fuam cum pace , & ter-

ra Juda dabat fruttus fuos, & ljgna camporum fructum

fit j

fuum.

x

i fe.

9. Seniores in plateis

fedebant orhnes, & de bonis terrae

i,

traCtabant , & juvenes induebant fe gloriam, & ftolas belli.

Io. E: civitatibus tribuebat alimonias, & conftituebat eas;

ut effent vafa munitionis, quoadufq

ue nomina;um eft nomen

gloriae ejus ufque ad extremum térroe.

Vit f6y

11. Feci

t pacem fuper terram, & lætatps eft Ifrael 1ætitia

d cqn

magna.

13. Et fe

| n

dit unufquifque füb vite fua,

| & *fgb ficulnea fua:

& non erat, qui eos terreret.

.

üs füis

le,

13. Defecit impugnans eos

fuper tefram; reges contriti

funt in diebus illis.

Cbhendit

|diam.

14. Et confirmavit omnes humiles populi fui, & legem ex-

quifivit, & abftulit omnem iniquum, & malum.

15. San&ta glorificavit, & multiplicavit vafa San&torum.

&go

16. Et auditum eft Romze, quia defun&tus effet

Jonatbas,þ &

ufque in Spartiatas: & con:riftati funt valde.-

,&ïe

17. Ut audierunt autem, quod Simon frater ejus fa&tus effet

fummus facerdos loc

»

o ejus, &jpfe obtineret omném regioncm,

ffi

& civitates in ea:

Y

u$ di

in tabulis aereis, ut renovärent

IS. Scripferunt ad eum

; x 62

amicitias, & focietatem , quam fecerant cum Juda, & cum

Jonatha fratribus ejus.

£

8

lEt

19. Et lectee funt i

n CODi

pe&u ecclefis in Jerufalem. Et

runt,-

hoc ex,emplum epiftolarqm , quas Spartiatae mife

20, SPAR'——

l portus

108 fClli'

9. Ligna.) Arbores.

fo of

de Romanis, & Spartanis di-

ftas 1*

. Seniores 42 platezs fédebant , c.)

cet , & rurfus cap. fequenti de lireris

Seniores confultabant de utilitate rei-

Roma fcriptis ad plurimas gentes in

jublice , & juvenes armati , fi opus

gratiam Simonis & Judzorum.

m

L]

eflet, deliberata exequebantur.

dezam.

II. Fecs? pacem fuper ferram. ) Ja-

st

Gloriam. ) Yd eft fplendide.

yd ho

10. Vafa munittonis.) Keceptacula,

14. Humiles. ) Afflitos.

afisve

quafi dicat , ut affervarent inftrumen-

L«z*gcm iüqüæ'vl-f, ) Legi üudUit,

ta bellica.

Vel inftruebat. urbes ar-

feu curavit,ut lex fervaretur,

]

at

mis, & commeatu in omnem belli

IS. GenGa glorifcavit,6c. ) Orna-

munit*:

"

egeventum.

vit templum , & facram ejus fuppel-

Buoad ufgue, &fc. ) la ut fit con-

lectilem auxit.

) ponaef'

fecntus , vt nomen ejus efiec ubique

19. Ecdefis,) Catus Seniorum , &

'el'llfa'

Refpicit ad ea , quo pau-

popuü.

?

inclytum.

[

L

BibiStnm Com, Menoch, T. VI.

Ggg

418

ÉEREE MACHABJORUM

1.

20. SPAR TIANORUM principes, & civitates, Sim(;-

die q

ni Sacerdoti magno, & fenioribus, & facerdo

tibus ; 1& reli-

tertic

quo populo Judaeorum, fratribus, falu em.-

21. Legati, qui miffi füunt ad populum noítrum, nuntiave-

pun

runt nobis de veftra gloria, & ho

*

Tiam

fumus in introitu eorum.

nore ac 4lylætitia,x & gavifi

4

1j

22. Etfcripfimus, qua ab eis eran: di&ta in con,c'iliis po-

Cjus

puli; fic: Numenius Antiochi, & Antipater Jafonis filius,

füe

lega*i Judaeorum venerunt ad nos , renovantes nobifcum ami-

hii

vt

citiam prift:nam.

23. Et placuit populo

excipere viros .gloriöfe,. & ponere

3

facer

exemplum fermonum eorum in fegregatis populi libris, ut fit

ad memoriam populo Spartiatarum. Exem

4l

pluþm autem horum

Lem

Ícripfimus Simoni magno facerdoti.

24. Poft haec autem mifit Simon Numenium

2

'Ro-mam , ha-

bentem clypeum aureum magnum, pondo mnarum mille, ad

Pav

dedi

flatuendam cum eis focietatem. Cum autem audiffet populus

-

Romanus

finib

.23. Sermones

iftos * dixerunt :

reddemus Simoni, & filiis ejus?

Quam gratiarum .a&ionem

preel

26. Reftituit enim ipfe fratres fnos , & expugnavit inimi-

cos Ifrael ab eis, & fta-uerunt ei libertatem, & defcripferunt

l;

in tabulis aereis, & pofuerunt in.titulis in monte Sion.

p

Qh

27 Et

&Icf

n

9I. ls sirostu eorum. ) In advgnttx

abeft a. Grzecis omnibi;ls y -X Ltinis

ad nos.

Mi

codicibus , putantque Serarius, & Sa-

n

22. Seripfonus.) In

4annalib. & &o-

lianus ex margine, ubi aliqua expli-

ftmà

numentis noftris ad reji memoriam.

cationis' caufa effent adfcripta, in tex-

quod.

Volontque hi auéto-

24. Pondo mnarum mille?) Mlina He-

tum irrepfiffe.

fen

brza ex Cornel. a Lapide in opufcu-

res yerba hzc populi Judaici effe,

publi

lo de menfuris, & ponderibus conti-

non Romani; nam- refponfio populi

Id

171/

nebat fexaginta ficlos, id eft drach.

Romani habetur capite fequenti n. ?6.

Q
