vefte peregrina:

is & fuper omnes, qui .induti funt

-

| tranfeun-

9. Et vifitabo fuper omnem,

qui arroganter ingreditur fuper

Jotmini, dn-

limen in die illa: qui complent domum Domini Dei fui iniqui-

,

tate) & dOlvOo s

j judicium

IOo.Et

um; fique-

Deced

5.

(Supfr eHa.) In qui.bus facile

maéctandas has hoftias &'ad epulum

3

ruth, A2o-

excitari poterant arg, cum effent pla-

ex iis apparatum.

na, ut fzpe dictum eft.

9. !» die Loflia Dewnni.) Excidii

erdilorum :

Militiam celi. ) Solem, Lunam

- ,' &

Jerufalem , quando ipfa futura eftho-

Stellas.

ftia mactanda a Chaldeis Domino.

vet

Adorant , 6 jurant im. Domino , c. )

Vifetabo. ) Puniam morte.

a ts

Difperdam eos, qui fimul colunt De-

Principes.) Qui aliis exemplo effe

] qurile m4»,

um, & Melchom, id eft, Moloch, &

debuerant, ideoque gravius peccave-

e manfüenute

per ucrumque $que jurant.

runt.

Ita factum narratur 4. Reg. 2«,

mentiam expo

6. Qui avertuntur de pofü tergum

7. Jugulavit ; inquit Rex Chaldzus ,

Domsini.) Qui Dominum non fequun-

filios Sedeciz in oculis ejus ; fed &

ji) Tun

tur, fed abeunt poft idola , Chald.

omnes Priücipes Juda occidit.

, ur vir a

Qui avertuntur vetrorfum a cultuDomini.

-Qui induti fnnz - veffe peregrina. )

Qui yon. qusfierunt , & c.) Etejus-

More vicinarum gentium conform ata,

fla erit ,' Uf',)

dem fententie repetitio. LXX. 9

patrio more relicto una cum religio-

fane V()bis i

non requirunt Dominum, C qui non re-

ne. Pertinebat etiam hzc veítis mu-

£unent Dominum.

Adhibetur a pro-

tatio adlevitatem , ambulationem, &

uos Deus l?fæ-

pheta repetitio , ad

fuperbiam , ut patet ex fequentibus.

gorutm

penF ]

yationem.

.1nf1jorcm exagge-

yig P

12

*Graci vertunt é»óUuara aNNoTGia ,

À

Í

f7. Sileze a. facie Dowini.) Silentes

veffes alienas, viri fcilicet muliebres ,

if0n y

timete, & reveremini Dominum. IZo-

feminze autem viriles veítes: fumpfe-

yem f4

jtum vt

runt.

A Gentibus ad Hebrzos tran-

ticipes v

delute

dem fenfu dixerunt LXX. sUA«(85c9t

Tz-metre.

fierat hic mos idololatricus, ut Ve-

fcilima ént*

guxia eft dies Damf'ni.) Ju&itiæ, &

nerem in

Tartis honorem armis in-

vindi&ctz exercendz.

duerent ; Martem vero viciífim cul-

[ehrgo d ?

Praparavit Dominus boffiam. ) Mul-

tu femineo, In 4. lib. Anthologis

erit

titudinem interficiendorum a. Chal-

Grecorum epigrammatum extant ali-

Met

idi& dm

daeis vocat &efram , ut etiam Jfaias.

gn & 1

(idiis

quot epigrammatarin Venerem arma-

tanm.

34- 9. Jerem. 46. 1o.

Santlificavit vocatos fuos. ) Paravit ,

Q. Super ltzmen.) Superbos, qui cum

; Tuom "

& inftruxit Chaldeos ; invitatos ad

faftu limen templi ingrediuntur. Hoc

szlæ'

Bibl, euma Com. Menoch. Tom. FI.

H

!

242

-P*ROPHE.TPI'JE SOPHONI]E

Io, Ft erit in die illa, dicit Dominus, vox clamoris a pörta

:

dicebat

pifcium , & ululatus a Secünda, & contritio magna a collibus,

1r. Ululate habitatores Pilae: conticuit omnis populus Cha-

plius: (

ü

p

f2

naan, difperierunt omnes involutiargento.

à

,

em in lucer-

I2. Et.erit in tempore illo: fcrutabor Jerufal

nis, .& vifitabo fuper vitos defixos in fzecibus fuis: qui dicunt

in cordibus fuis:

Non faciet þepelDominus, & non faciet

Á

T

i

male.

3

Caleran )

ï

*Am

13. Eterit fortitudo eórum in direptionem , & domus eo-

"r

: 5 1

rum in defertum:. & * sedificabunt domos, & non habitabunt:

&*'plïantabunt vineas, & non bibent vinum earum.

I4.]uxta

eft , quod etiam Amos reprehendit

tacebit, ut folentï calamitate prelfi

I.VR

cap. 6. T. Va qui opulenzs eflss. in *Sion,

Chald. Fra&ws ef£.

^

xb mo-

m Dom

ingredientes pompatice domum lf[rael,

Cbanaam.) Sicvocat Judeos o

- Domini Dei f2i.) ldoli , quod co-

res, & impietatem.: 1ta Ezech. 16.

quavit.

lunt. Pagninus & Vatabl. vertunt;

dicitur

Radix tua, &f generatio tna

de zerra Chazaan.

Md v

Dominorum fuorum.

Vel fenfus eft,

dices ej

qui malis artibus , & per injuriam

Involuti argtnto.) Undique opibus

quzfita, Deo offerre volunt , quafi

fepti. Chald. Dzvires opibu:.

CumxxseEte-

hujusmodi oblationes grate illi eilTe

pom nt.

omnes angulos fcrutabuntur.

mini; àvi

IO. Vox clamoris a porta pi[cium. )

Im lucernis.) Sumpta eft mecaphora

Thrantur

ab iis, qui aliquid diligentiffime que-

Nam per hanc portam Chaldai in ur-

Vx cag

bem Jerufalem irruperunt:

runt, ideoque lucernam accendunt,

nf n

A fecunda.) Scilicet poita, qu&erat

ut mulier illa Luc. 15.

in fecundo muro ; nam Jjerufalem

Defíxos in. facibus fuis.) More vini,

1debunt |

enim erpy

Seprentrionem verfus juxta templum

quod fuper feces fuas confervatur

Qutyia;

triplici muro erat circumdata.

quietum,in divitiis quiefcentes. Chald,

tenalo.

44 collióus. ) Sionis, & templi, aliis-

Tzdnyui[lijïme feuentes . dyuitiis f'ris.

bur Nini

que fimilibus, ad quos utpote muni-

Eft eadem (imilitudo Jer. 49. 11.

Civitas e[

tiores, capta a Chaldzis urbe confuge-

Non faciet bene Dominus, 6c. ) Mox

It. H

runt Judzi ; fed a Chaldeis perfequen-

Politicorüm, & Atheorum, qui Dei

Qrophers.

tibus ibidem comprehenfi, coóntriti ,

e

toliunt providentiam, ajuntque De-

hh

llt;:;y

& trucidati funt.

um res mortalium non curare, nec

iqui, k

II. Habirtatores Pz'l.e:) Id eft mortarit.

bonis , & integris benefacere , nec

E

fceleratos plectere.

Hoc autem non

0fym

Aquila vertit , ONuo» mortarizum. lta

mbeh m

vocat voraginem Mello , qux etiam

audent palam profiteri, fed dicuntin

Ml/d!a

Tyropgon dicebatur , quafi diceret.

corde fuo; fic etiam David de hujus-

Quemadmodum 1m pila. frumenta , velte

modi hominibus ait

Dixi£ IPopius

Píalm.

tibie

defüper feriente tunduntur , ita de porta

22 corde fuo , uen eff Dews.

pifcium , €8 de . fécunda, && de collibus

IB- Io

4j

proruens im vos exercitus , comtundet. ,

I3. Fertitudo eorum, )

Divitie

fj

Cs T

E$- comminuet vos, ut ait D. Hieron.

eorum, in quibus cónfidunt, & for-

Conticuit,) Contufus, & moftus

el'fi et' 3

titudinem fuam locanf:, Pagft?xnus ver-

que fCilic;

w

*

,

^CAPUT IL & IIL

247

ls2 purta

rg. Heec eft civitas gloriofa habitans in confidentia: quee

à Gollibus,

dicebat in corde fno: Ego fum, & extra me non eft alia am-

julus Cha-

plius: quomodo fa&a eft in deíertum cubile beftice? omnis,

n lacet.

qui tranfit per eam, üþilabit, & movebit manum fuam. .

qui dicut

COP U.T

11I.

nod faciet

4trguit S'erulalem, & precipue re&ores ejzls, (quilim munalur

celerem Dei vindi&ctam , quod neque beneficiis , neque flagellis fint

domus eo-

Vabitabunt:

ad ipjum converfi: de felicitate nvve legis, ac multiplica-

L

Hone credentium, penaque iniquorum

-

4

L4 uxta

[radicitur.

—— WY

1. X77E provocatrix, & redempta civitas, columba.

nitate prell

.2. Non aüdivit vocem, & non fuícepit difciplinam:

üdgos ob ho

in Domino non eft c

€

onüfa,' ad Deum fuum non ap'proPin-

t Boech, 16

quavit.

e

N

: generatio m

X i

ncipes ejus in medio ejus quafi leones.rugientes: ju- Ezecg

mane.

22.27

ylique opibus

dices qus"lgpi vefpere, non religquebant in

*

Muich

J

*

4. Pro-

Suneuoee p

.L

Chaldaos, qui

buntut.

minit avium, & apimalium,

.Er redempta,) laxat Jerufalem in-

eft meiphort

morantur nifi in folitudine.

quæ'noni

gratitudinis, que cum a Deo redem-

Vox cautantis i2 fenefira.) In fe-

pta effet ex /gypto , & deinceps e

ventillune quie

m accendutt,

neftris jam defolatis, & defertis con-

fervitute aliarum gentium , Deuum

fidebunt , canentque aviculx ; nulli

tamen idololatria, & aliis fceleribus

enim erunt habitatores , qui abigant.

pergerec provocare.

. More vil

Quontam attenuabo robur ejus, ) ax-

, confervatr

Civitas columba.) Columbä vecors,

':fce[]tes. As

tenuabo, & ad nihilum redigam ro.

& feducta , ut loquitur Ofce

L] II.

, djuitii i*

bur Ninives , que nunc florentiffima

Faünus eft Ephratm quaff columba fedu-

civitas eft. -

&a. Wel qu&e jam tuifti columba,

q.4

"n

IS. Hac eff ctut?as , €c. ) Infultat

;;//J,ffc

MA

licet jam nunc non fis

Jrom ,

jí D

propheta ruing fuperbz civitatis.

2, .Focem. ) Divina prscepta.

Halitaus im confdentia. ) Secure

quique Á

nec

agens, & fibi nihil timens.

Non fwfcepit difciphimam. ) Corre«

l cüratt

- Ego fum.) Solaego fum, & cetere

pta, atque punita noluit refipifcere.

me&Cere !

fec

urbes mecum collatze nihil funt.

le Domino uom eff conjï/k..)

Cum

c jutem 201l

malis premebatur, fed in hominibus

Sibilabit, €fc.) Sibilo, & complo-

M il

fione manuum irridebit , & inful-

fpem fuam locavit, modo in Aily-

)

,jid de j

tabit.

rio.,, modo in-/gyptio, modo in

. Dini

i

In

Chaldgo, fepe & in illorum idolis.

À

LE pravatdtrix, ) Vs tibi E]eru-

penn

falem , qua& femper tuis pec-

Nom appropinquavit. ) Ut illum in-

catis Deum provocas ad iracundiam.

vocaret; ei obediret, illum amaret, &

)

piriti

fincere coleret.

jfty

Ü

& ttr-

Verti etjàm poteft, Va amaricatrix ,

j

qu& fcilicet Deum ad bilem cgncitas.

, hij

3 Quaff leones rugientes. ) Effun-

-

249

PROPHETIE SOPHONIZX

|

verbur

4. Prophetze ejus vefani,

L

viriinfideles: facerdotes ej

z

us pol-

di

[perd

luerunt Santtum , 1nj

ufte egerunt contra legem.

&E

s. Dominus juftus in medio ejus non faciet iniquitatem;

Corüm.

mane mane judicium fuum dabit in lucem,. & non abíconde-

tur: nefcivit autem iniquus confufionem.

s

TL

*

ibi p

6. Difperdidi gentes, & diffipati

funt angul

i earum -: defer-

qui rl

tas feci vias eorum, dum non eft, quitranfeat: defolatee funt

tem eor

civitates eorum, non remanente viro, neque ullo habitatore,

$ Ài

. 7. Dixi: Attamentimebis me, fuícipies difciplinam , & non

peribit habitaculum ejus propter omnia, in quibus vifitavi eam:

for: q

füper t

verumtamen dilucul

nes fuas.

o fufgentes corruperunt omnes cogitatio-

j Dr

'8. Ql—la-

r

thm. P.

peccata erubefcere nefcivit, & con-

fiomer W

dentes fubje&orum fanguinem , & ex

LXX Q

rapto viventes.

fundi, & p«nitentiam agere.

6.. Di[perdidi gentes.) Multas gen-

vd r

cuc I. 8-

Lupi vefpere. ) Mide di&a Habaf

tes perdidi, & diffipavi.

Valpato,

Aizguli earum.) Angu

los vocat arr-

peititis

ANon velinquebant P mane, Oc. )

pahe G

Omnia ftatim vorabant, ita ut nulle

ces, & münitiones, quzin limitibus

in tempus matutinum reliquix fu-

regnorum excitantur.

Vel intelligit

Witrfrien,

fatrapias , & precipuas partes, in

pleta Ca

pereffent.

Sic

firilem pl

4. Propheta ejms vefzni.) Fanatici,

quas regnum tributum eft.

& fpiritu malo correpti , & infitni-

Helvetiorum Refpublica divifa vide-

moloria c

entes.

tur ; de qua vulgari. lingua dicimus ,

lonem

l? Cantoni di Suizzeri.

f€&0lt&s,

- Infideles. ) -Chald. Mezdaces.

Toip

Sacerdotes , &c.) Sacerdotes facri-

Dum non eff , qui tranfeat. ) Occi-

legi? nam polluerunt fzzélez ,-id eft

fis, vel abdu&tis civibus , qui per il-

Ver 61!7/

las tranfire potuiffent.

Un) 'Dec

templum-

Philiias

Injzg?e egerunt contra legen. ) Legem

7. Dixi.) Per prophetas meos.

fransgreffi fumt , vertit Vatabl.. &

Attamen,) ln Hebr. et. x ac^,

Quifta

qu& particula more Hebrzorum poni

Pagninus.

folet initio fententie ornatus potius

&f

5. Dominus juftas 22 medio äjw.)

Cum Deus fit in medio ejus, & om-

caufa, quam fignificationis.

j Iu

nia videat, non erit iniquus , ut illi ;

Tiíebis me. ) limeas me, ut tibi

"m.) l

parcam.

.

.

illa, w ha

fed peflime civitati , que merectur,

U&is, Ye

reddet. Velnon inique faciet, fi eos

Sufeipt

es d?/l';pli;14M. ) Cörre&io-

puniat.

Noz gl farä £erto.

nem, & admonitionem meam, & ex

toum &

Mane mane.) Valde cito, citiffime.

illa proficere ftude.

H 7

Qs i,

Vel quolibet mane , ut fenfus fit :

Et nom pertbit babttaculum ejus. )

Deus quotidie, & quafi quolibet ma-

Habit:culum tuum non capietur, non

telilqgi "

ne edit aliquod exemplum fui judicii ;

evertetur Jerufalem propter peccata,

Wi ff ;

nunc hos, nunc illos fceleratos puniens.

quorum caufa hactenus eam punivi.

Cantur.

Ne[ciuit autem iniquus conf uffonem.)

Contentus ero pconis, quas e te ha.

Iniquus camen populus meus poft tot

44, T t

&enus fump :

CAPUT IL

245

/Vbrbu'rh Domini fuper

& 6j polf

vos Chanaan terraxPhiliRhinorum,«&

difperdam te, ita ut non fit in habitator.

tiqutaten,

6. Et erit funiculus maris requie

s paftorum, & caulz pe-

| abíeonde.

corum :

7- Et erit funiculus ejus, qui remanferit de domo Juda:

vUm: defer-

ibi pafcentur, in domibus Afcalonis ad vefperam requiefcent:

fo]atee funt

quia vifitabit eos Dominus Deus eorum, &

tem eorum.

avertet Captivita-

habitatore,

um, &non

g. Audivi opprobrium Moab, & plafphemias filiorum Am-

"ifitay] eam

mon: qua exprobraverunt populo meo , & magnificati funt

fuper terminos eorum.

$ cogiado-

L Pljopte,l'ea vivo ego, dici

t Dominus exercituum , Deus

La

Hh5.

t

Ifrael,

——

f/;im-— Porro- vox Cerezbigm ; vel eft pafcuis oves revocantur ad cauläs,

(civit & o

nomen proprium gentis, ut accipiunt

agentur ad dirutas illased es, ut ibi

LXX. qui vertunt accele Cretezffum

nocurno tempore ftabulentur.

i apete

vel eft appellativum , ut accipitur a

) Multas gen

Quia v

Hf

Jfirabit eos.) Judsos, uni re-

i

Vulgato, & aliis, qui vertant, Gezs

manferint in Babylone.

perditionis ,| vel Gezs. vaflatrix.

Vel

Avertet czzpti'v;'hztcm.) Captivos

rilos vocit u*

paífive Geuus exterminatum , vel Gens

wgin líritibus

interficienda.

per Cyrum re:ittet in Judzam..

Vd 'mtelligjt

Alloquitur ergo pro-

8. -4udrvi.) Aderam, & audiebam ;

pheta Ceretheos, qui incolebant Au-

licet hominibus abeffe viderer , quia

gg p "

]|^

ftralem plagam Palzftine, & ex ety-

non puniebam.

*

um eh

mologia captat illos irridendi occa-

ica divila vide

Opprobrium Moab, &fc, ) Probra,

fionem, quafi dicat : vos eftis inter-

convicia, que in vos o Judzi , ja-

[ingua dicimus,

fectotes, & vaftatores , fed vaftabi-

&arunt Moabiteg, & Ammonite. [n-

mini, & interficiemini.

nfet ) Ocäi'

Verbum Domtni fuper vos Chanaan ,

faltarunt enim vobis, dum Jerufalem

caperetur a Chaldxis, ideo fcelus eo-

Ji$ « QUi m

€&'7.) Decretum ultionis contra vos

rum impune abire non patiar.

,

Philifthzos , qui eftis Chananszi , fi-

Magnificati funt [mper terminos: eo-

juns 60

gnificat non folos Cerethim, fed om-

nes omnino Philifthzos

rum.) Mebr. Magnifcabant os fuum,Gc.

bt, d n i

effe.

«»vaftandos

fuperbe &arroganter locuti funt, &

fs oumpon

minitati fe invafuros fines Judxorum,

oruns o*

.6. Requies pafforum , &5

(.Gztü[& peco-

ciort

rum.) lica a Chaldzis vaftabitur ora

quos defertos videbant, & irridentes

yt tii

€0s;, partem eorum fibi vendicabant.

us m

illa, ut habitatoribus occifis, vel ab-

Vide, Ezech. 35. 12.

Et Abdiam

ductis, vertenda fit in pafcua armen-

num. I2.

Corredio

torum , & caulas gregum.

&a

7- Et erit funiculus, 66c. ) , Et tra-

9. Moab ut Sodoma tr;t.) Everte-

q m

tur funditus.

&us ille adeo deítruetur , dB Judsi

j m

!jtff ' )

reliqüi ex captivitate redeuntes poll:f-

Siccitas f,loinamm. ) Ita deferta , ut

furi fint illum , &

reges fuos, &

nihil ibi poffit inveniri przter fpinas,

ropm

peccam'

armenta in illum aturi, ut ibi pa-

qu& etiam arefcent fponte, folo ma-

s d

p

fcantur.

ligne fuccum, & alimentum illis fup-

g

4d véberam. requie[cent. ) Cum e

peditante,

-

; qlMS

N

246

VPROPHETiEi $SOPHONI

Q

Ifrael , quia Mo

ab ut Sodoma erit, & filii Ammon quafi Go-

lis .

& defertur) ufque — [ reuor

morrha,

ficcitas fpinarum, & acervi fa

*

mel

i diripient eos, & refidui

gem ge

in se'ernum : reliquice populi

gna.mn

gentis mese poffidebunt illos..

10. Hoc eiseveniet pro fuperbiafua: g

uiablafphemaverunt,

zeli me

& magnificati funt fuper pop

ulum Donmint exercituum.

"u

& attenuabit omnes deos

omnes 11

1i. Horribilis Dominusfuper eos,

1o U

terree, & adorabunt eum viri de loco-fuo , omnes infulze gen-

"

fperfora

tium.

12. Sed & vos

fÉthiopes interfe&i gladio meo eritis.

1t. Ir

bus tuis

- 15. Et extendet manum fuam

fuper Aquilonem , & perdet

idm 1

medio !

Affur, & ponet fpeciof

in folitudinem, & inï invium , &

*

uafi defertum.

i

amplius

* Ifaie

unt in medio -ejusfgräges-,, omnes beftiae

14. * Et accubab

[

9* ! centium , & onocro

tálus; & ericius in liminibus ejus mora-

Verumt

buntur : vox cantan

tis in feneftra, corvus in fuperlä;mirmri3

AE l])ü fi

quoniam attenuabo robur ejus.

tentiam ,

(

15. Hæc

a, 6

Qum prim

f

LEf*täCEf"UI. /:;l;f. ) S'»:*al*

ugïno

fa fiet,

per.n. 9 quafí dicat, Moabitz, Ame«

deernt,

& fterilis , aut imundatione vicini

monitz, & vos ZEthiopes va*ügbi-

Chinati,

mini, & interficiemini.

$. Qu

"maris mortui, quod mare falis Scri-

d hi

ptura appellat, aut Dei peculiari fla-

I3. Extendet. manum.) Childeus

, gello

vertentis rerram frfHiLferam im

victor.

Eï[(?fc'[lg ;

ut dicitur'Pt. 106.

Affar. ) A!Ty'riäxm

H

.

Qic Sulici

fal/l:ginem ;

Ponet [pecio[am !

"

þlitud;'nen;, [2 )

erufalen

Religuiæ' popsh "aels

1) E, Babylone

redeuntis.

In Hebrxo e*fï,— Poauett Niarvem inm de-

l! 5/1,*'7&

II. Horrililis Domints , 6c.). let-

félationem

Ninive.enim fpeczofans

futt mort

fignificat.

«t qui

ribilem , & formidabilem | fe often-

dp invium.) Locum defertum , &

Vétam,

det Deus contra, has nationes.

" Attennabit. ) LXX. Difperdet:

humanis veftigiis noa fignatum.

lontm

Mdoralumt emm viri de [oco if:zo. )

dqs Ommes beffia gentium. ) Mici-

k ftt!m

narum , qua& eo adducent fuos greges,

Unüsquisque in patria fua verum De-

ut herbidum Ninives folum depafcan-

Wupore f

;

um adorabit.

Noti adorgbitur in fo-

j

Oxmvaþ

fu

la Jude:, fed ubique.

Per judeos

tur.

V ritteb

szocrotdlus.) Eft avis cygno fimi-

captivos multi de gentibus difcent

lis, it1 difta a fono , quem edit, ab-

li any

unum effe Deum , & quisque dmþi

pha,

fus eum colet.

fono, &incondito , ut q»vodammodo

'I' IiS Gemik

Omnes in[unla gentium.) Adorabunt

tudentem afluum videatur referre ;

m. udæm

0»og e

n eft afiuus, & xeoroc foni-

eum. Lebrei Iefmizs vocant omnes

Vide di&ta Levi-

rcgiones, ad quas e judaa non niü

tus, vel crepitas.

h igm

navigio adiri poteft.

tic. IÍ. numer. I9.

3l

expuch'ü

12. Sed Éf wos Jrbiopeg, €c.) H&&c

Ericigi. ) De quo vide di&ta Ifai.

I4. num. 23.. Ut expreifius fignifi-

tuäæia'

non cohgrent cüim proximo verficu-

cet magnain valtitatein futuram, me-

Bj

lo , fed ne&enda funt cuin dictis fu-

h (un

J

CAPUT II.

249

i quati Go-

58 Quaproþter expecta me, dicit Dominus, in die refur-

um uque

reCtionis meze in futurum , quia, judicium meum ut congre-

; & iefidoi

gem gentes, & colligam regna, & effundam fuper eos indi-

gnaionem meam, omnem iram furoris

* Sup,

qmel: * in igne enim

L

&

I- I8-

VCIDaverun,

zeli mei devorabitur omnis terra.

tuum,

ut invocent -

9. Quia tunc reddam populis labium ele&tum ,

omes deos

omnes in nomine Domini, & ferviant ei humero uno.

i infülgger-

Io. Ultra flumina /EÉthiopizee, inde fupplices mei, filii di-

*

fperforufa meorum deferent munus mihi. -

ritis,

1r. In die illa non confunderis fuper cun&tis adinventioni-

, & p

bus tuis, quibus praevaricata es in me: quia tunc auferam de

j inviut,

medio tui magniloquos fuperbiae tuae, &

*

non adjiciesexaltari

,

E

amplius in monte fan&to meo.

ynnes befte |

12. /Et

s gu m q

Verumtamen diluculo [urgentes , &c.)

Tunc reddam populisiabium eletlum.)

uPerlliminarl,

At ipfi non folum &on egerunt pcni-

Labium mundum, ut vertit Symma-

tentiam , fed etiam ad ommne nefas

chus, ut fcilicet labia non invocent

| I;,Eæc ;

affetu, & defiderio ferebantur , &

falfos Deos, fed verum Deum. Hoc

-—-—"M

cum primum ; potuerunt' *

efteftum

autem fiet tempore Chrifti.

Hiumero u40.) Uno corde, una men-

Moajite, N

chinati.

dederunt, quidquid mali fuerant ma-

.

te, eft metaphora fumpta ab iis, qui

d v

$

napropter.) Avolat So/pho nias

fimul humeros ponderi . fupponunt.

ad Chriftum more prophetarum.

Excutient jugum d&monis, & jugum

:,;) Ch.&*læus x

Expeila me.) Vindicem in extremo

meum íÍíuave fubibunt.

die judicii , vel cum per. Romanos

IO. Ulma flemina thbiapit. ) De

Jerufalem evertam.

remotiffimis

quibusque

nationibus

91)!2:50!77;1'65')

Refurretlionis mes-) Cum mea vir-

venient ad Ecclefiam, & offerent mi-

f NirïiWW ;(l d

tute mortui. excitabuntur ad vitam,

hi munera in fignum obedientiz.

; aim fj

& egoqui refurrexi, judicaturus ad-

Supplices zei. ) Mhihi fupplicantes,

veniam. Velcuni poft meam refurre-

& me ut Deum colentes.

m defeftümï &

(tionem per Romanos vos. plectamn.

Filii difperforum meorum, 6c.) Filii

j ngztum- i

gt

lo futuram , 6c.) Quaz longo poft

Ecchfie variis regionibus difperfi.

g(e06»

tempore futura eft.

Alludit ad Judzos variislocis difper-

cent i

h

5

Quiajïudiciumïmeum.) Conftituam,

fos, quos per Cyrum Deus reduxit

fol

g

& exercebo.

in Jerufalem , ubi hoftias Deo obtu-

« f

Ut congregem gentes.)

- n valle Jo-

lerunt in gratiarum actionem pro re-

i t

faphat.

Vel Judzos intelligit ex va-

ditu.

Vel f difperforum, funt. filii

i qam

p eülà

riis Gentibus, & regnis congregandos

fpirituales Apoftolorum, & virorum

IU

tq10

d»mm) 0

in Judzam & Jerufalem , ante- urbis

Apoftolicorum , late per regiones ,

VIJ

" gelette a

hujus excidium.

quas predicatione verz religionis ex-

ngTO

( [og!

In 2gne enim zel me;. ) Hc fupra

coluerunt , difperforum.

II. ls die Hla non confunderis.) Lo-

explicavimus cap. I. num. I$.

f H'Jl:

9. Quia4,) Redundat more Hebreo-

quitur conver(is ex Judaifmo. Non

j vide

rzum.

confundemini propter peccata ante

TT

u

Biédl. c;,:m Cor. Menocb. d. FT.

H

?

; spref

;uräl

n;le

ü!

250

-PROPHETiZE S()'P*'HJO'NIEE

15. Et derelin

:

]

juam in medio tui populum patip*erEmg! &

j

egenum: & fperabunt in nomine Domini. -

gï

;

p

13. Reliquiz Ifrael non facient iniquitatem, necloquentur

mendacium, & non invenietur in- ore eorum lingua dolofa:

lä

"

e

dlit

quoniam ipfi pafcentur, & accubabunt, & non erit, qui ex-

terreat.

i

1j

.14. Lauda, filia Sion: jub

pore jl

omni corde, filia Jerufalem.

ila Ifrael':x laetare, & exulta in

nt, o

omfi i€

rs. Abtftulit Dominus judicium tuum, avertit inimicos tuos:

J

rex Ifrae! Dominus in medio tui, non timebis malum ultra.

16. In die illa dicetur

:

CODgTé;

]erufalgm: Noli timere: Sion; non

difï"olvantur manus tuge.

Peumecmepsrrucs

17.—D 0- |

I7. D:

admiffa; nam & per bäptifmum tol-

Dominus

iQuontam ipfí pa[centur, €c.) 'Tan-

Farti.

lentur, & poftea ad eadem pacrgnda

ta fanctitate prediti erunt , quia De-

It valet.

non revertemini.

us erit eorum paftor, & ipíi, ut o-

Adinventtonibus )

ves, fe ab eoduci finent.

Pafcentur

bvabi

Confiliis ; T five

& boftib:

operibus.

autem verbo Dei, & Euchariftia.

Magniloquos fuperbia tue. ) Super-

4ccubabunt.) Quiete agent , nec

Gaudili

bos, & elatos magiflros tuos, qui-

erit , qui eorum quietem , qua fruen-

bus tibi placebas , & — fuperbiebas,

denss qu

tur in Ecclefia, perturbet.

Selit

Scribas fcilicee, & Pharifzos; habe-

I4. Fia Srs.) lta vocant primi-

30 diledi

bifque illum magiftrum, qui de fe

tivam Ecclefiam , quam Chrituse

dixit: D/fote a me quia mitis [um ,

Judsis collegit in Sion.

ffquitur,

&6 bumils corde.

Tans in ea

Pagnuinus vertit ,

( fubtla Ifrael. ) Kepetitio

CIamä ;

Eul

Qui exultant 15 [fuperbia tu£, id eft

& exulta, Deum laudans prs letitia.

qui exultant, & geftiunt ob tuam di-

Eilia Jerufalem,

bit Chri

gnitatem , excellentiam , magnificen-

quod filia Sion.

) ld?m fignificat ,

€i, Cum

tiam.

F

IS. 4bfiulir Dominus judicinm tuum.)

Vtt ope

Exaltars dmpliw 12 moute f an&to meo.)

Peccata, quibus daninationem merue-

18 M

Non amplius de templo Salomonis

ras.

VGCCHQH

Solebant Judzi valde

gloriaberis.

dimicos 1405s. ) Dæmonesï, & vitia.

t idola j

fibi placere ob templum, ideo apud

Rex (/ï'del.) Chriftus Dominus.

i

Jerem, cap. 7. n. 4. reprehenduntur,

la medio tui.) Protegens te, juxta

L

qui dicebant : Templwm Domizi, tem-

promiffum Matthei ultimo

Ecce

qum Yo

plem Domint, templam Domini eff.

ego vobifeum fum usque

z

: d cenfumma-

Ono, hC

I2. E derelinquam in mediotui, 66)

Honem [eceuls.

Mem z

"u

Pro Scribis, & Pharifeis dábo tibi

Non timebis malum ultra.) Vacile

Ch&)ön

Apoftolos pauperes , humiles, & eo-

omnia:;pericula contemnes, Dei auxi-

M'lþe'l "

rum difcipulos pifcatores, & illitera-

lio freta.

4fe |

tos , quos tamen divinitus docebo.

16. Dicetauv Jernfalem.) Ab Apo-

?unt 0bty

I3. Reliquis Ifrael.) Piimi fideles,

ftolis, & Evangelii redicatoribus.

o[&(!// ld

& Chriftiani ex Ifraele ad Chriftum

Nom diffieantur manu: tua. ) Ne

las dfe (

converfi, & prefertim Apoftoli, &

deficias timore, etiam fi tyr

agmi per-

"mþm fï

fequantur te.

Perfe&iorifs vitz fectatores4

(w:ö,h

d

CAPSUOTI :

95I

qem, &

17. Dominus Deus tuus in medio tui foms, ipfe falvabit?

gaudebit fuper te in laetiii2, filebit in dile&ione füa, exulta-

loqtentut

fuper te in laude.

ya dolofa:

b]ä

g. Nugas, quj a lege recefferant, congregabo, qma ex te

t) qu ex

erant ut non ultra habeas fuper eis opprobrium.

Ecce ego interficiam omnes, qui afflixerunt te in tem—

[ exuita m

pore 1110 & falvabo claudicantem, & eam, quae eje£&ta fue-

rat, congregabo , & ponam eos in laudem, & in nomen , in

micostüos?

.omni terra confufionis eorum.

1m ii

20. In tempore illo,- quaadducam VOS, &m tempore quo

congregabo vos: dabo enim vos in nomen, & in laudem

Sioft, 0R

1172

-omni-

r.De.

Msl

17. Dominus Dens tuns, ) Chmftus

Quia ex te erant, ) Exx numero cle-

Dominus.

orum

, fc) Tm

Forris. ) Cui nulla poteftas refifle- -

Ur nom ultra babeas þ;per er$ oppra-

t qia De

re valet.

briun.) Ne tibi amplius exprobren-

& ;yü ut o

Salvabit , €'e.) À perfecutoribus,

tur mali eorum mores.

& Pafceutut

« ho&lbus liberabit.

19. Jnterficiam 0names , qui- ajfixe-

achariltia.

r;mt £e.

Perfecutores tuos , o Ec-

D vam w

Gandelit fupær ze 5 Mtiria. P Vx-

dens, quam generofe certes.

clefia Dei, Judeos per Titum, & Ro-

T qua fruen-

manos; alios etiam multos, qui pro-

bet.

Silebit im dileflione fua. ) Qulefcec

xerea male perierunt, quod Éccle-

vocant primt

in dilectione fua, qua feilicet te pro-

fiam effent perfequuti , ut ]ullanus

m Chnüuse

fequitur, & ftabilis erit, & pexfwe-

Apoftata, &c,

rans 1f €a,

Salvabo claudicantem.) Vu*es ad-

&rio ; Cami,

Exeltabit fuper te i2 laude.) Liauda-

dam in fide infirnis, & claudicanti-

g pre hriti

bit Chriftus Patrem, & gratias aget

bus, virtute facramentorum, öz pre-

jum ügmücdc !

ei, cum' viderit fortlcudmem, &præ-

dicationis verbi DEI.

clara opera tua,

Edm. que cje&a fz'emzf 5 cangregaäa ,

dugium mj

Ig. Nwgas, qui a lege recefferaut. )

6:. ) Ecclefism , hoc eft fidelium

ionenm mene

Peccwtores, qui nugas fuerant fectati,

& idola inania, & ilius fimiles facti

cctum , quem Judzi, & tyranni aver-

fabantur;, & qlcxebans, nec fecum

1f63 v &

fuerant, niugaces nimirum, & nihili.

effe aus vexfari patiebantur.

j D()mmm

"YO Nega, inj Hebrgo eft, *333 »ge,

Ponam eos 42 laudem, Oc.) Faciam

eTBTFre 1

10xtA

quam vocem D. Hieronymus , ut

"

fono,

eos inclytos , & illuftres,

yrmo *

fic etiaui fignificatione putavit-

In omns teyra confuffonss eormm,tfc.)

] Ad CM/QMMM

idem effe ,

uod. Larinum ; Naga.

Chaldea paraphrafis fic habet :

ä&:z

Is omnibus' illis locis, in qmbns de-

fadle

smpedierunt feffos dies £uós, eos. procud

preffi prius fuerant. & aftli&ti.

Ac-

ita )

cidit Hoc Ecclefis Chrfti tempore

)5 D V

4 te fegregabo.

Va ;üs, qui portave-

.rüunt opprobrium (id éft arma ) conrra

Conftantini, & deinceps.

M p

- dllud , id eft contra. libertatem feftos

QO. [ tempore 1llo, 6$c.) Kepete, Z«

ferfreciaim omnes , qui affixerunt t6,

prædl

wonbus

N

dies agendi, & facrificandi, quod fíne

Mnm' I

templo fieri non poterat.

Je/tato claudicantem , &fc.

CongrSabo, ) Ad Ecclefiam,

Daie euim ves £5 mmm, & c.) Idem

f ;yrapm p

i

252

PROBHETIE AGGEI

! :

b

1

omnibus populis terrze, cum convertero ca

)

ptivitatem veftram

(&.

l

ice

coram ocul£is veftris, dicit Dominusf ;

-

, NU

. demonis & peccati libera'ven;cæ

queaüs,

eft, quod præcedenti

. ;Jerfïcqlo :

Po-

mam in laudem , &c.

Coram oculis veffris. Y Vüobis viden-

« Bit

Czm

(gnvertcra

captivitatem — "we-

tibus, & gaudentibus ad tam. feliceim

vettrafü

mutationem.

f *5

firam , EJ'c.-) Cum vos 4 caPcki-vitrateþ

non efti

& non&

in faccul

AGGAI.

,

/ Hs

PROPHETIA

*

: "

per vias

CAPUT PRIMUM.

$ Ài

fum: à

Qub tempore propbäta-vit Zeseus , qui increpat Sfudaos, 'gu/od

r

TUs

Weglefha domo Dei, propria cdificia .curarent : ob quam cau-

. Re

fam dicit illis immil]am a .Deo fTerilitatem: eoque. tempore. dux

tulits i

Zorbbabel, €? Stefus [acerdos magnus una. cum. po-

Douiny

: pulg | exc?

tati incipiuni ædü?care domum

d

[ d

finatis u

Dei.

ERE

*Esd, I N anno fecundo Darii regis, in menfe fexto, indie una

j Er]Q

S. I

fiora ver

menfis, fa&tum eft verbum Domini in manu Aggsi

tobabeli,

rophetze , ad Zorobàbel filium Salathiel, ducem Juda,

Wmm

C0 nong

& ad Jefüm, filium Tofedech, facerdotem magnum , dicens:

2. Haec ait Dominus exercituum, dicens: Popvlus ifte di-

Utiverfo

ee.

$ N

..cit: Nondum venit tempusydomus Domini zedificand

Vobishp

ï-

3'. Et

-

"

delunt y

COncamer

I. Ari? Regis. ) - Darii Hyftafpis

Eiliam Salatbiel.) Atlib. 1. Paral 3-

Q; ( de

Regis Perfarum. Vide likb. E

1. I9. dicitur fuiffe filiusPhadaje. Quo-

&tm jl

Efdrz c. 5.

modo hic nodus folvendus fit, dixi-

ekmm (

Men[e fexto.))

mus ad eum locum, quem vide.

5' PW?(

Scilicet , Julio, vel

Auguíto ; Nifan enim primus . erat

" Duacem 7::44.) Supl*hmum admini-

t4, ) Di

menfis , qui partim Martio refpon-

firatorem Reipublice Judaicz , qux

velu & !

debat, partim Aprili.

hoc tempore Keges non habebat.

6. &mim

In wna menfi.)

Prima menfis $

Sacerdotem "agnum. ) Summum

l

ponunt enim non infrequenter He-

Pontificem.

Qatam j

brxi numerum cardinalem , pro ordi-

Dl int

nali, fic dicuntur una fabbacorum,

9. Nondum venit tempus, ) Revera,

Wa ag

id eft prima fabbatorum.

jam tempus advenerat, fed ipfi metu,

|

Ienif;,

dn manu Aggti. ) Pex Aggaum,

& - focordia &dificationem differe-

bant.

tollepidt

opera & minifterio Aggsi.

Yaitis, *

CAPVT 1

253

m velitam

3. Et fa&urr; eft verbum Domini in manu Aggsei prophe-

tze, dicens:

temþ"us vobis eft, ut habit(etis in domi

4. Numquid

&

E

bus la

ïiber.wew,.

queatis, & domus iíta deferta?

Vobisviden

1 tam felicem

s. Et nunc haec dicit Dominus exerci-tuu

m ponït;—: corda

veítra fuper vias veftras.

.

6. * Seminaítis mul

tum, &intuliftis parum: comediftis,

& *Deut

EXCXCGUESTITEIT)

non eftisfatiati: bibiftis, & non eftis inebriati: operuiftis vos, o5, 3$

mifit eas Mich.

& non eftis calefatti, & qui mercedes congregavit,

6. I5.

in (acculum pertufum.

4

ituum: Ponite corda veftra fu-

. Hzec dicit Dominus exerc

per vias veftras:

8. Aícendite i

n montefn, -þortate lizna, & sedificate. do-

mum: & acceptabilis mihi er

it, & glorificabor, dicit Dof

l, qui

minus.

:

gle (l

9. Refpexift

is ad amplius, & ecce fa&tum eil:»minusr, & in-

& exfufflavi illud: quam ob caufam, dicit

p du

tuliftis in domum ,

j jh

Dominus exercituum ; quia domus mea deferta g'ft, &

vos fe-

ftinatis unufquifque in domum fuam. .

io. Pro-

«Iig,

3. Er faum. efd verium Domini. )

Et non. eflis fatíati. ) Prm inopia r

, indiveung

Priora verba verficuli fuperioris Zo-

quia paucos fra&tus congregaftis in

m Aggal

robabeli, & Jefu filio Jofedec dicta

horrea.

funt, ut intelligerent fermonem populi

Ez non effis inebriati.) Non potui-

iucemJu )

ftis ad fatiecitem bibere, quia parum

Deo non placere, quz nunc fequuntur,

im, QIcens:

univerfo populo dicuntur.

vini collegiftis.

vlus iffe d

Numquid tempus vobis eff, E6 ?)

E; non eflis calef atl z.)

Quia paucas,

Vobis füppetittempus, & animus, nec

& pauperes veítes habuiítis, cum ha-

d.

berétis paucas oves, & parum lans.

3.t

defunt pecunis ad domos laqueatas,

Concameratas , & ornatas conftruen-

Ef qui mercedes congregavit , €fc.))

das; & defunt hezc omnia ad templum

uicunque five ex negotiatione, five

jj 1. Pal5

meum inítaurandum , quod adhuc

ex labore fuo mercedes, & lucra con-

pad;jn AU0*

defertum eft, & fqualidum ?

gregare ftuduit, perinde fecit, ac fi

lus ff (s

t

pecuniem in marfupium perforatum

&. Penite corda veftra fuper vias ve-

milfe effent.

j vide

ftras.) Diligenter confiderate opera

um admini'

veftra & quid vob

is acciderit.

9. Ajcendiee im mostem. ) Ut inde

6. Seminaflis mu

lum , 6$c. ) Nihil

ligna cedatis templo xdificindo.

udlicæ ! quz

vobis fucceílit propter veftram negli-

"cceptabilis mibt erit. ) Domus &-

dificata. In Hebr. E cam/vl:zæäa :2 e4.

entiam in inftaurando templo ; quam

| ) Summum

