$. Ego autem relictus folus vidi vifionem grandem hanc:

& non remanfit in me fortitudo, fed & fpecies mea immutata

1. &

eftin me, & emarcui , nec habui quidquam virium.

,-eni'm

9. Et audivi vocem fermonum ejus: & audiens jacebam

mado-

conilernatus íuper faciem meam,

j

& yultus meus harebat

terrocoe.

0. Et ecce

nnum

man:u's tetigit me, & erexit me fuper genua

mea, & fuper articulos manuum mearum.

; ur:

1I. Et dixit ad me: Daniel vir defideriorum , intellige'ver-'

ba, quze ego loquor ad te, & fta in gradu tuo: nunc enim

juxta

fum miffus ad te. Cu

E

ti tremens.-

mque dixiffet mihi feurmqngm'iüum,.&eä

VE:*RT-

12. Et

D

rum vocat,

quia humana Wfpe.cic ap-

-tamenka'];iguemm,j & vocis murmur

—

parebat.

audierunt.

elium.

Vefitus lintis.) Candida vefte, qui

9. Nen :rem;znf:'t 2n me fartitüda; )

Angelorum habitus effe folet, fic ap-

pecr&rä 1

Olim enim in lege veteri, que erat

um pto-

paret Matth. 23. 5., & Luc. 24. 4.

timoris, & terroris, Deus per Ange-

$ miuS)

ccinili anro. ) Zona aurea.

lum fe hominibus etiam fanctis, &

);ineb&ï,

Obrizo. ) Puriflimo : vide dicta Job

prophetis au:

't-g'

hibebat.

guftum, & terribilem ex-

6.. Chryfolithu:. ) Gemma elt au-

Emaresi. ) Elaneui.

E

bum il

r

reo colore translucens. Vide le

Io. Manus.). Ejusdem Angeli.

:

lib, 37- cap. 9.

Es fuper avticulos, ) In Hebraeó eft

Juper palmas manmuum , quafi dicat,

Solt*

Lampas.) Fax.

idelicite

Et qu& deorfun.) "Vibie nimirum,

Angelus me collabentem erexit, atque

ibus Ut

& pedes.

manibus, &

genibus miti fecit, ut

Ut vox smultitedisit. ) Magna, &

f ürgerem.:

emübus

II. V;r defideriorum. ) Vide di&a

confufa, quale folet effe multitudinis,

fin d

aquarum murmur, cui vox Dei, &

cap. precedenti numer. 23.

Angelorum comparari folet. IEzech.

Sta 5 gradu tuo. ) Sta xe(tus, ut

det u

I.24. & cap. 43. 2. & A

ftabas ante vifionem.:

poc. 1. 15;

6feti jremens.) Exectus quidem fum

u lit

& 14- 2. & 19. r.

ifb v W.

7. Sed terror nimins, Ur.j Licet enim

in pedes , ejus voce aliquantulum

Angelunf? non viderint , fplendorem

recreatus, fed adhuctremebam metu,

p uT

Iublia cum Com« Menochb. 1. VI.

H

qu:m Vi*w

-

*

|

58

PROPHETIXE DANIELIS

|

|

I2. Et ait ad me: Noli metuere] Daniel: quia ex die pri-

|

D

IT. ,

mo , quo pofuifti cor tuum ad intelligendum ut te affligeres,

f0 f

in confpettu Deitui, exaudita funt verba tua: & ego veni

Dets ]

propter fermones tuos.

1.

'ni:i &

13. Princeps autem regni Perfarum reftitit mihi vigi

tvif f

uno diebus: & ecce Michael unus de principibus primis venit

15 !

in adjutorium meum,

& ego remanfi ibi juxta regem Per-

fortare

farum L

va'luij |

i4. Veni autem ut docerem te- qua& ventura fant poþulo

1o. ]

tuo in noviífimis diebus, quoniam adhuc vifio in dies.

ueretur mihi hu

fevert:

15. Cumque loq

egrede

vultum meum ad terram, & tacui.

jufcemodi Verbis? dejeci

?

41 1

.16. Et ecce quafi fimilitudo filii hominis tetigit labia mea:

fcïiptu

& aperiens os mcum locu:us fum, & dixi ad eum, qui ftabat

if Mj

con:ra me, Domineé mi, in vifione tua diffolutze fu

MM

pages meae , & nihil in me remanfit virium.

nt com:-

17 Et

-

».12. Pefu

Jfs cer mtfm.) Animuim

Michael :t;us de Prinrifiäg:.) Id eft,

adjecifti.

primus inter Principes.

Ur re affisgeres.) Pïerzjeji:mïa, preces,

I adjutortum meum.?) Ut pluribus

& gemitus. Vox affl;geres referenda

allstis rationibus, majorique vi, quod

eft ad pofwifl? , quafi dicat : pofuifti

volebamus, obtineremus.

cor tuum, ut te aflligeres , & peraf-

Et ergo rtman/. ) Hsamc efít caufa

füictiores intelligentiam affequereris,

Tiotem Y

morz, quia fcilicet Princeps Perfa-

Qua D

cur fcilicet inftaur.tio urbis impedi-

rum reftitit mihi , ideo ego tamdiu

retur, & quandonam tollendum eílet

detentus fum.

Inv

ij

impedimentum.

Vi(i,

Sermaomes fu0$, ) Preces tuas.

14. I» novi/fimis diebus.) Poft ad-

W. $

veéntum Chrifti , quando noviífima

I3. Princeps autem regni Per[arum ,

hora erit 1. Joan. 2. 1g.

&3 Mm

€7.) Excufat Angelus tarditatem fu-

O uoniam adbuc viffo 132 dies.

I9. y;,

am , quod prima die menfis ad Da-

) Po&

Cap Præa

nielem miffus, vicefima quarta veni-

multum tempus implenda.

4X 1 T

iet.

.15. Déject vultum meuns ad ter*r.erk,

Porro Princeps Perfarum cft

» Quoc

Angelus Perfidis prafes,

fentis.

& racui. ) Ex reverentia Angeli prz-

Dpitione.

Reffitet mibi. ) Gabriel enim vo-

! Detm.

lebat, & Deum orabat , ut Judai

/X6. us UPoi/;rndu. M Mamsnon )

Quidam fimilis hominibus.

Credi-

triam.

omnes ex captivicate redirent in pa-

Càp. 1

l

E contrario Angelus Perfa-

bile eft eumdem Angelum fuiffe , qui

THontm «

rum volebat aliquos, aut multos e [u-

cum eo loquebatur.

t

deis in Perfide remanere, ut ex eo-

rum confuetudine in. bonis moribus

Terigi? labta mea, ) .Significans la-

hn

)9 ? "h

biaprophete a Deo aperiri, ut prom-

fe

Perfz proficerent, & (i fiert poffet,

pte, & fidenter loqueretur.

*5 a

per [udxos v

r

Dormine mi.) Dominum, noh quafi

h

lütém

xent.

erum Dem'n agnofce-

fàm ho

-

Deumn, —fed quafi Angelm [e fupe-

Ua fum

CAPUT X

59

& pri-

1. Ét quomodo poterit fervus Domíni mei loqui cum Do-

iperes.

D

0 Veni

mino meo? nihil enim in me remanfit virium, fed & halitus

meus intercluditur.

18. Rurfum er

u &

go tetigit me quafi S/ifi:,ciïhümi--nïs9 & confor-

tavit me,

s Venit

I9. Et dixit: Noli timere vir defi

j Per-

deriorum: pax tibi: con-

fortare, & efto robuftus.

Cumque loqueretur mecum, con-

populo

valui, & dixi: Loquere Domine mi, quia confortafti me.

20. Et ait: Numquid fcis quare venerim ad te? & nunc

deed

revertar ut praelier adverfum principem perfarum. Cumego

egrederer, apparuit princeps Graecorum veniens.

21. Verumtamen annuntiabo tibi quod expreffum eft in

4 fet

feriptura veritatis: & nemo eft a

"

djutor meus in omnibus his,

i fabat

t COf

nifi Michael princeps veftgg

M

AUE

jl d

pïurïbus

H ^

ri, quod

cAPUT

eü eaufa

$ Pcrfa-

&iorem. vocat, & quia Àn

gelus , &

negotium adhuc infectum feliqgi, &

quia Dei legatus erat,

ia v

multum eft ,

) tamdig

iffone ?ua. ) Simulatque-te

praliaturus.

quod ag&m, :f'evertar

vidi.

I8. €waff viffo hominis.) Vide di-

Cum ego egrederer, ) Ut vwenirem

poft at

a num. 16.

ad te.

idé dicía

Princeps. Gracorum.,) Angelus Gre-

I9g. Vir defideriorum. ) N

Quid

,;) pol

Ccap. precedenti numer; 2

ciz, & Macedonie prefes,

"Pax ti5i.) Nihil periculi eft , non

voluerit Princeps hic , aut poftula-

eft , quod timeas ; erant Hebrzi hac

verit, incertum; crediderim eum idem

: terrM»

opinione imbuti , ut exiflimarent fe]

i ,

fpectaffe, quod prefes Pexfarum, ut

fcilicet Judei non redirentin patriam;

1gali pe*

fi Deum aut Angelum viderent, mo-

fperabat enim aliquam fpiritualem

rituros, ut colligitur ex libro judicum

kalmlml-'.- )

cap. I3

m 2I ( 220

Ad eam opi-

commoditatem olim percepturos Grz-

Crad-

nionem videtur hic Angelus refpi-

COS, cum regnum Perfarum ( qued

uilïe ! qui

cerc.

illum non latebat

teflatem venilfet.

) in Macedonum, o

bora te.

Effo rebufius.) in* Hebrao eft, Rc-

2I. Quod expreffum ejf im feriptura

20. Revertar , ut pralier. )

Ut di-

verifat;:. ) Scripturam veram vocat

u PïOm'

fputem,Q & vi rationum decertem ;

divinum decretum,

nam huc ad te advolavi , ut quz fu-

Michael Prisc

vt quafl

eps veffer. ) Pop!—.'lli

f h-

vura funt, indicaremtibi; verum quia

[udaici- prafes;

69

PRQPHET:E—vDANIE.LIS'

GATPIT.Xh.

valeb

HENUE

Vaticinium de vegibus Per[arum , C? rege Græcorüm': de bellis, ac

6 1

infidis inter reges Ziuflri, C? Aquilonis , &? de rege qui Deum

At

. deorum non reputabit, fed plurima adverf

us ipfum loquetur , 1

obtin

detür

& qué provincie ab ille evadent,

dominabitur.

3 ngibuj-bg

COnio!

^.l

Go autem ab anno primo Darii Medi ftabam ut confor-

«

Qme

ï.rE

tare:ur, & roboraretur.

du

tet

2. Et nunc veritatem annuntiabo tibi.

ECce adhuc tres re-

5

ges ftabunt in Perfide, & quartus ditabitur opibus nimiis fu-

tlofa a

per omnes: & cum invaluerit

:

;

valeby

e

adverium regnum Grzeciee.

divitiis fuis, concitaþit omnes

9 E

4. Surget vero rex fortis, &

Ia

&íaciet quod placuerit ei.

dominabitur pötä&ate, multa:

m u

4. Et cum fteterit, conteretur regnum ejus, & dividetur

in quatuor ventos coceli ; fed non in pofteros ejus, neque fe-

cundum potentiam illius, qua dominatus eft: lacerabitur

Drimus

Wus, &

enim regnum ejus etiam in externos, exceptis his.

tu

il

am

5. Ecconfortabitur rex Auftri: & de Principibus ejus prae-

E

ü£

vale-

Prisisi

tiOChus

eus,

J. f/Go auetem , t$c. ) Sunt AÁngeli

Nam ägy;)ti regnum , qruod' eft ad

. —^ verba , fententia eft : ego cu-

Meridiem , occupabit Ptolomeus ;

Preui

NTMETI

zavi ab initio , ut repgnum a Cháldzis

Syriz , & Babylonis , qu£ eft ad Se-

l.fdflp,lmw

transferretur ad- Medos, & Perfas ;

ptentrionem , Seleucus; Afiz, Pon.

Dvmjnæ

fciebam enim cos ludzis benevolos

tique ad Orientem Antigonus : |Ma-

i, .

futuros, & eis fa&turos poteftatem,

cedonie, qus. ad Occidentem, Phi-

ut redirent in patriam.

6. h;

lippus cognomento Aridzus.

Tm,

"Stabam st comfortaretur , 64 c.) Da-

Sed om £m Pa/ïfrw €jss.) INon enim

zium adjuvi , ut in regno Babylonis

ejus filii poft-cum regnaverunt, fed

Fl«id?g

confirmareter, & roboraretur.

duodecim primum duces, ex quibus

t fl [

2. Adhuc tres Reges Éabust. ) Scii-

deinde qüatuor potentiores, quos no-

chOTRegi

02 tj

cet Cambyfes . filius Cyri , Smerdes

minavimus , omnem dominationem

magus, & Darius Hiftafpis.

ad fe traxerunt cum poteftate regia ;

ténite

SDuartus,) Xerxes, qui Grzciz bel-

regni etiam infignia affumentes.

Ti ; ;

lum intulit.

Ukor, P

Neque fecuzidam potentiam ejus. y4Ae

mm, e

3- Rex f'ortis. )

—AIexander Maceäö,

lexandro minus potentes..

cognomento JVlagnus.

Exceptis bis.) Preter hos memora-

0c el

p

.4. Cum fleteriz.) Cum ad füummum

tos, qui precipui fuerunt ; nam par-

'jlzs, De

Tegto (f

pervenerit , ita ut amplius crefcere

tem imperii Alexandri tenuerpnt Lyy-:

mon poíle videatur.

fimacus, & alii quidain.

tem

ïhid(fk

Dividetur io. quatuor yentas. eads. )

$ Rex duftri). Prolomsus, qui

IN

D]

CAPUT XL -

61

valebit fu

per eum, & dominabitur ditidne : multa enim. cïomï«

»

li, &

natio ejus.

6. Et poft finem annorum foederab

Doit

untur: filiaque rägïs

Auftri veniet ad regem Aquilonis facere amicitiam , & non

Al j

obtinebit fortitudinem brachii, néc ftabit femen ejus: & tra-

detur ipfa,. & q

ui adduxerunt eam, adqlefbentes ejüs, & qui

confortabant eam in temporibus.

.7. Et ftabit de germine radicum ejus plantatio :

—&ï veniet

'onfote -

cum exercitu, & ingredietur provinciam regis Aquilonis: &

abutetur eis, & obtinebit.

6516«

8. Infüper & deos eorum, & (culptilia, vafa quoque pre-

jlis fü-

Otmnes

tiofa argenti, & auri captiva ducet in-

valebit adverfus regem Aquilonis.

JÉgyptum: ipfev prae-

9. Et intrabit

muli:

in regnum rex "Alyïih*i7 &r'evertetur ad ter-

ram IUam.

*

H

1o. Fi-

ridetut

jue fe-

primus ]Egyptum o'&cupavit", ut dixi-

in Syrizm fuerant profecuti, famuli

fcilicet, & aulici familiares.

;än'x&m-

mus , & deinde regnum fuum mul-

tum amplificavit.

"Adoleftentes ejus.). Pueri, pediffequi.

us pre

Er de lrincipibus ejus. ) Unus de

Qui conforrabant eam im temporibus.)

Principibus Alexandri, nimiruin An-

Qui longo tempore familiaxes illi

vale-

um sapetunt

tiochus cognomento 'lheos, id eft

erant , qui cum illa ab ineunte wtate

Deus.

educati tuerant , fuaque eam przfen-

J d ul

Pravalcbit fuper ewn. ) Regem Au-

tia, & confuetudine recreabant.

firi , id eft Jgypti Ptolomgum Phi-

g. Er ffabsz.

[ommgus

evadet Rex.

).'E?:qrget in regnunt;

e& al SE-

ladelphum.

Dominabitur ditione.) Liate domina-

De germine radicum ejus. ) Ptolo-

»,

js, Pt

bitur.

maus ÍZvergetées Ptolomsi Philadel-

; Me

6. Poff finem annerum. ) Aliquo-

phi fucceffor, qui fuit ex eodem ger-

)

a,

yume

mine,-quia fuitfrater ejus: hicenim

Fusaqnue Regis Auffri, 6&7c.) Bereni-

ultus eft injuriam fratri fuo Philadel-

Von eníi

pho illatam, fi

;

Tunts d

ce filia Regis JEgypti nubet Antio-

fuzg Berenices.

muklue necém neptis

, quiDu

cho- Regi Syris.

u95 10*

Non obrinebit fortitudinem byachis. )

Provinciam Regis A?ui[anih) Re-

Berenice non diu permanebit in regno

gnum Syriz, in quo regnabat Seleu-

iationetm

cus Caliinicus.

a gt

Syriz ; nam Laodice prior Antiochi

(iteS»

nxor, non ferens Berenicem fibi pre-

Aät!tefug' er5. )

Capiet , vexa-

latam, eam dolo cuin filiis occidet, &

bit , fpoliabit, occidet pro arbitratu

u) :

hoc eft, qu-g:dd-icïtur', zon flabir fmen

iuo.

:

menrt-

ejus , neque enim cjus filii in Syrie

Obtinebit.) In Hebrgo eft, cerro£o-

regno [ucceflerunt.

rabit fefe , ut vertit Vatablus , vel

qun a

Tradetgr ipfa- ) Berenice ad mor-

cozfortabizur, ut Pagninus.

teimn.

E£ Intrabit

n L'y.'

.. 6f reverfetar, ) ld

Et qui adduxerunt eam. ) Qu illam

eft, fine ullo fup.-detrimento, aucpe».»

$054

n

62

PROPHETI/EDANIELIS

:o. Filii autem ejus provocabuntur, & congregabunt mul-

I5

titudinem exercituum plurimorum: & veniet properans, &

Cipie

inundans: & revertetur, & concitabitur, & congredietur

& cor

cum robore ejus..

;

tudo.

* r1, Et provocatus rex Auftri egredietu

r, & pugnabit äd-

If.

verfus regem Aquilonis, & prseparabit multitudinem nimiam,

font

& dabitur multitudo in manu eius.

t 6

12. Et capiet multitudinem, & exaltabitur c

or ejus, & deji-

"

ciet multa millia, fed non praevalebit.

fum r

13. Convertetur enim rex Aquilonis , & prs&eparabit mul-

Tum d

titudinem multo majorem quam prius: & in fine temporum,

j

annorumq

H

( te

ïa

bus nimiis.

ue veniet -properans cum exercitu magno, & opi-

Cnye

SIfaim

I4. * Et in temporibus illis multi confurgent adverfus re-

19.16.gem Auftri: filii quoque praevaricatorum

populi tui extollen-

Cummnm

tur, ut impleant vifionem , & corruent.

N

Ig.Et

- rrg

"

P

fin.

ts d

riculo veniet in Syriam , & incolu-

chus recuperaffet , & usque ad Ra-

CWIPO;

mis in regnum fuum ZÉgypti rever-

phiam urbem progretfus eflet, qua ut

Brac

tetur.

ait D. Hieronymus, in foribus erat

r Em

IOo. Fili autem eju:.) Regis nimi-

ZEgypti.

Eled;

1um Aquilonis, Seleuci Callinici.

Dalitur m.ultitxa!o.) "Eradetur mul-

tudo.

. Provocalbuntur.) lrritabuntur.

titudo exercitus Antiochi in manus

X er

Er veniet ,60, ) Dixerat, grovoca-

Ptolomzi ; vicit enim conducto ma-

$m f

buntur

numero multitudinis , quia

gno exercitu ex Grecia.

I6. f

ambo fratres Seleucus , fcilicet Ce-

I2. M»alta wiiliia. ) MHebraice eft,

diper.

raunius, & Antiochus, Seleuci Cal-

quginti millia.

linici filii bellum inchoaverant , fed

It tey,

Non pra'vdleäz't.) Non plane debel-

Seleucus in ipfa belli

expeditione

labit, nam Antiochus fuga elapfus

mortuus efít; Antiochus vero illud

€it.

"

pra C

eft profecutus.

In19

Properans , €$ inundazs.) Quafi flu-

3. 14» fíne tem,i;ofum, &c.) '. Poft ali-

Cünþ.rr

quot annos, fic fupra n. 6.-

tià f

vius terram operiens multitudine co-

I4. FU 4uoque prevaricatorum. )

T. b

piarum.

Judzi legis pravaricatores.

U

ICie

Revertetur.) Ad regnum Syriz oc-

Extollentur , Ut iopleant. Uiffonem, )

cupatum a Rege /Egypti.

Extollentur in fuperbiam , & zdifi-

k Tiny

Cum exercitu

Rf&g i

Cum vrobere ejus. )

cabunttemplum

eliopoliin /Egvpto,

ejus, Regis fcilicet /Egypri, Ptolo-

idque pretextu adimplendi propheti.

lt

;

mzi Philopatoris ; Ptolomzi Ever-

am Ifais cap. I9. num. Ig. dicentis :

getis filii.

;

«

II. Ef provoca

tus Rex /Iuþ'r; egredie-

Er; altare Domini im medio L gypt; s

häm U

male prophetam intelligentes , quide

£. ) Dicitrovecatus egredieiur : quia

Chriftianorum templis vátiginatur ,

dit u

non prius obviam hofti procellit,

& in legem peccantes , que tantum

quam totam primum Syriam Antio-

T [1]9

Hierofolymis templum eife jgbebac,

hR.

GA P-ü J* xW

65

: fl.

15. Et veniet rex Aquilonis, & comp-or-';ab-it»aggerem?, &

5 d

-Capiet urbes munitiffimas: & brachia Auftri non fuftinebunt,.

dietur

& confurgent ele&ti ejus ad refiftendum , & non erit forti-

tudo.

;

t ad-

16. Et faciet veniens fuper eum juxta placitum fuum, &

Thiafy

non erit, qui ftet contra faciem ejus: & ftabit in terra incly-

ta, & confumetur in manu ejus.

iat acï tenendum univer-

r de-

I7. Et ponet faciem fuam ut ven

füm regnum ejus, & re£ta faciet cum eo: & filiam foemina.

t m

rum dabit ei, ut evertat illud: & non ftabit, nec iilius erit.-

Jorurm

18. Et convertet faciem fuam ad infulas, & capiet multass

& op

& ceffare faciet principem opprobrii

f

vfui ? & Qpproþrium ejus

conyertetur in eum.

fus te-

tollen

19. Et-

'ï(.*orru-enf.— ) Perdentur urbe va-

aut occidere;,, atque ica regni /Egy-

ftata.

pti ipfe compos fieret, -

22

——

15. Rex aquilonis. ) Antiochus.

Non ffabit.) Non fuccedet ei do-

Comportabit aggerem.) Obfidebit.

lus ; nam Cleopatra mariti

poa»i*us ,

T

Brachia Auffri non fuflincbunt.) Ni-

quam . patris partes fovit,

, queut

Nec silius erit. ) : Yd eft filia. illius

Dus en

res /Egypti refiftere non poterunt,

Eleds ejus. ) Electa militam multi-

;

ngon erit, fed mariti ; fequetur potius

t£udo.

pártes máriti, quam patris fui.

ii ml

Non erit fortitudo)) Qiug ad refiften-

A8« Comvwerzet faeitm fuam ad im[u-

n mani

dum fit idonea.

las.) Videns enim. Antiochus dolum

udo mi

fuum in. JEgypto difeuffum., alio fe

16. Facer.) Scilicet Anttochus.

$uper eum. ) Super JEgypti Xegem.

vertib, cepit Ihodum, Samum, Co-

Al di

In tevra incljta. ) Yn terra. defidera-

lophonem, Phoceam , & alias infu-

;

bili ; fic folet appellari Judea, ur

las.

n débd

Et ceffave faeret Prinmeipem epprobris

, eaphos

fllpra cal)., 80' n 9- & libn 2- Regv CHP.

E. n. Ig.

f9i-) Placabit oblatis pacis conditio-

Confumetur im mana ejui. ) Poten-

nibus I». Scipionem, quem appellat,

Po& ali-

sia fua Judeam: vaftabit.

Principem oppraérii fui ,

ia ab illo vi-

us eft.. In Hebrao e

4

; Probris af-

4f )

I7. Pouer facitmy [aam. ) Nnimum

ficseniem eun, ut confentanee allatz-

adjiciet.

Reynum «jus.) Ptolomizi.

nterpretationi vertit Pagninus. Ali-

J ïMWf )

Rila faciet eum eo. ) Fodus cuni

er IMaldonatus, & ceff;re facies Prin-

& adi

illo junget equis conditionibus.

eps opprobrimm fmum m d.

Id eft

Scipio Romanorum Dux rejiciet a fey

I[Egvpmy

Filiam famisarum dabit ei.) Phrafis

eft Hebraica, idem fignificans, quod

converetque in Antiochum oppro-

dicents

filiam pulcherrimam. Antiochus Pto-

brium , quo prius Romanos affe-

j Eyf'

5

lomzo Epiphani filiam Cleopatram

GCerat.

Cum enim Romani ad Antio-

dedit i :aatrimonium:

P4

chum.legatos mififlent , ut a Regao

a, qu

"qgatüf f

Ur evetat il'ud. ) Sperans fore, ut

Ptolomzi Epiphanis pupilli abftine-

gapum

rec, Contumeliofe Jegationem fpre-

:zi

qyity

fülia Rcgem: ,iïncaucþm-,; aut falleret

x

P4

64

PROP.HEXTIVZE D.AN;ELIS

19. Et convertet faciem fuam ad imperium terr

"

impinget, & corruet, & non invenietur,

9 fuce ,x &

fupe

20. Et ftabit in loco ejus viliffimus, & indignus decore re-

gio: & in

paucis diebus conteretur, non inuf:urgre, nec in

que

;prælio.

:

nis,

2r. E.

t ftabit in loco bjus defpectus, & non tribuetur ei ho-

ii

nor regius : & veniet clam, &

25

x

obtinebit regnum in fraudu-

lentia.

t

.22. Et brachia pugnantis expugnabuntur a facie ejus, &

( D

-Conterentur; infqper» & dux faederis,

quia j

Vi

23; Et

tüiqu

verat, Ut narrat ]u&iinus initio lib.

^"

«j

Et mon fribuetuv: eà henor vegiui. )

15. Salianustom. 5. anno mundi 3966.

Declarat , quod dixerat De/pedas :

Tneni

num. 20.

Per Prisctpem opprobri.

Antiochus enim Epiphanesinitio non

d

li

fuit acceptus, ut BRex , nec ab iis,

U

intelligit populum Rkomanum , qui

primus aufus eft Antiochum parvi

qui in Syria favebant Prolomzo, re-

facere ,. quem totus Oriens formida-

gius honor illi tribuebatur.

bat. Populi ergo Romani minas in-

Vezier clam.) Clanculum enim fu-

es P

ii

tentantis opprobrium cefíare fecit ;

giens Roma , ubi fueratobfes , venit

phan

*

cum ab J/Etolis evocatus venit in

in Syriam.

*

Cafum

Greciam , & magnam illius partem

Obttnelit regnum 32 fra

2dälenti4. )

0^

fibi fubjecit.

$

Blandimentis, & fignificatione bene-

lm, |

I9. Conmvertet »fau'em fuam;; £ 62

volentie , & clementiz ; fimulans e-

patcen

Recipiet fe in regnum Syriz , quod

nim fe velle agere tutorem pupilli ne-

Imulay

folum illi reliquerunt Romani.

clufit.

potis fui Demetrii , eum regno ex-

Á

fey

lmpinget, £5 corrmet. ) lnfeliciter

Ts

morietnr , occifus ab accolis ; cum

22. Et brachia pupnantis expugna-

£ustur a facie ejus. ) Brachta vocat

tüere

Jovis templum fpoliare yellet, "Vide

S!t;fj

juftin. 1oco citato.

viréS , && copias eorum , qui conrzra

QO. Sab

4

Antiochum pro Demetrio regni hz-

n'ägüo

illiin regnum.

t m leco ejus.). "Succed?lï

rede pugnayerunt, fed ab Antiocho

eVoti

24:

Viliffnus , €8, 22dignst:

Jec:;r.e wegi a.)

oppreffi funt.

QUOd f

Seleucum Philopatorem intelligit fe-

defuper E$ dux

federis. ) Ptolomzus

niorem Antiochi magni filiumi , qui

Philometor, qui Dzx feeris vocatur,

Rd*)]n

flus

diy

patri fucceffit, & duodecim annosre-

tum quia cum Antiocho Epiphane

gnum tenuit, inglorius, avarus & fa-

avunculo fuo fedus iniit , tum quia

V'C þ&l

crilegus.

M

filius fuit Cleopatre fororis Antiochi

Eu

Conteret&ár. ) Occifus a

b Hdo.

LUXC

Epiphanis , quam Antiochus magnus

gm]e A«

xo duce fuo.

Antiochi Epiphanis pater Ptolomzo

Non in furore , nec n prelioe. ) Non

Epiphani Philomatoris patri jungendi

d. g

in furore, & ardorebelli, non in acie.

m

fcederis caufa defponderat. ItaquePto-

Q65 |

21. Defpe&ius,) Antiochus Epipha-

lomeus Philometor ex eo fcdere na-

nesfilius junior Antiochi magni, &

tus, velut vinculum , & dux. faderis

dntc

frater Seleuci Philopatoris, de quo

t

int e

erat. Hic ergo Philometor aleA ntio-

proxime dictum eft.

7

^g

cho Epiphane contritus eft; quiadu-

-

CAP-UT XI.

65

uv

&

25. Et pöft amicitias, cum eo faciet dolum: & afcendet,

.

fuperabit in modico populo.

& f0-

24. Et abundantes, & uberes urbes i

ngredietur: & faþbief,

ec if

qua non fecerunt patres ejus, & patres patrum ejus: rapi-

nas, & preedam, & divitias eorum diffipabit, & contra fir-

elho-

miffimas cogitationes inibit: & hoc ufque ad tempus.

audu-

25. Et concitabitur fortitudo ejus, & cor ejus adverfus

regem Auftri in exercitu magno: & rex Auftri provocabitur

5

ad bellum multis auxiliis, & fortibus nimis; & non ftabunt,

quia inibunt adverfus eum confilia,

h

. 26. Et comedentes panem cum eo, conterent illum, exerci-

tuíque ejus opprimetur: & cadent interfe&ti plurimi.

"ts )

: 27. Duorumquoque regum cor erit, utmalefaciant, & ad

:/fcc"m :

menfam unam mendacium lo

itio non

quentur, & non perficient: quia

db ,

adhq; finis in aliud- tempus.

10, 16«

28. Et

nim fu.

ces Philometoris ab Antiocho Epi-

28. E* cma-'t:zä:'mr

foi(it;;da ejas. )

À venit

phane, inter Pelufium , & montem

Antiochi Epiphanis.

Cafium pralio vi&ti funt.

Adverfus Regem Auffrt.) Contra Phi-

t[äntid-)

9. Poff amieities, cum eo faciet. do-

lometorem , quem jam non fraudibus

ne benee

Ium.) Quia Antiochus poft victoriam

petet , fed aperto bello.

Defcribitur

ylans &«

parcens Philometori puero amicitiam

x

bellum hoc. lib. r. Machab. cap. t. n.

xpilli 0*

fimulavit. .

I9.

N

x

Afcendez, ) Meinphim , fimulans fe

pno x

Provetabitur. ) Laceffitus , & coa-

Philometoris pueri res velle confti-

*

&tus pugnabit,

ezpugw'

Non ffabunt.) Scilicet copig, &

xa U

j voclt

Superalit im modico popule. ) Non

xilia Regis ZEgypti , quia illum fuis

magno exercitu occupabit przcipuas

fraudibus Antiochus circumveniet, &

ji connt

,'egni hg*

JEgypti urbes.

prodetur a fuis,

N

Antiocho

Qd« ua mon fecerunt patres ejus.)

26. Comedentes panem cum eo, ) Prin-

Quod nemo patrum ejus fecerat.

cipes , qui ad honorem regig menfz

Rapinas, E pradam, &c.) Omne ge-

admilft erant , Regem prodent. Vel

vocatly

nus divitiarum intelligit , five belli ,

fimplicius, cemedezzes Lucellam cibi e]us,

five pacis artibus partarum.

ut eftin Hebrzo ; famulos fignificat.

Bpiphur

E£ contra fermiffimmas cogitattones ini-

Gozzerent ;Ilum,

&t.) Cogitabit de occupandis fortif-

bunt.

) Perniciem illi crea-

j

; migt

fimis /Epypti viribus, In Hebrzoenim

27.. Cer erit , ut male faciant.) Sibi

eft, 6 contra munitiones cogitabitz,

mutuo nocere ftudebunt , & infidias

'tgloms?

Ef hoc zfque 4d tempus.) Cogitatio-

ftruent.

j

gendl

nes ; & confilia fua animo premens,

d men[am unam mendaciun loguen-

at

ydere n*

donec opportunum tempus adveniat;

?£7.) In eadem menfa , que amicitise

tunc enim

aperto Marte | regnum

locus eft, « fidei, fibi infidiabuns

( fædel'ü

[&£gyptie invadet.

tur,

jpAati"

Á

i 1,76/. illm Com; an"/?. To Vle

quiadu'

66

PROPHETIE DAX-NIELISV

28. Et tevertetur in terram füam cum opibus multis: & cor

14

ejus adverfum teftamentum fan&tum, & faciet , & revértetur

jl

in terram fuam. -

2

29. Statuto tempore revertetur, & ve

niet ad Auftrung : ,&'

ü

ää

non erit priori fimile noviffimum.

4

3o. Et venient fuper eum 'Trieres, & Romani: & percu-

il

4

tietur, & revertetur , & indignabitur contra teftamentum

X

fan&uarii ,

N

& faciet: reverteturq

I

Vi

n9!

ue & cogitabit adVe'rfum eos,

qui dereliquerunt teftamentum fan&tuarii.

(ftpt

Et brachia ex eo ftabunt, & polluent fanctuarium förti—

s.

Ó

tudinis, & auferent juge facrifi

3

127

ciums & dabunt. abömin—atioy-

nem in defolati—onem.

32. F;þ

Lmsndi a.

ff

ium. :

Non perfrcsent ) D/olig nonquxfc'ce-

j

fpondere/jumt*, vellet necne arma de-

4bs

dentibus.

ponere, & /Egypto decedere. Ea du-

Quia adbuc

]?nis m aliud tempus. )

cis Romani audacia territus Antio-

Al

Ol

Hi

Quia nondum venitfinis vite utrique

chus, populi Romani jufía fecit,

tone

Regi a Deo przftitus.

Indignaäitur confra Tej?ament;sm/kä—

o8. Revertetur.) Antiochus.

Guari;.) lram, quam non potuerat in

dbomin

AAzyptios effunderé , in templum, &

lp dej

Cum opibus multis.) xpilata ZEay-

toi&"

pto pretextu tutelz pueri Regis.

populum ]udzorum effandet. :

Er cór ejus adverfum teffamentum

Teflementum fantizari.) San&ua-

61

rium teftimenti , templum fanc&tum ;

2*

^5

fatitium.) Cogitabit, Antiochus vafta-

Nonon

re quoque Judeam, Jérufalem, & tem-

in quo fervabatur teftamentum , id

plum , ubi divina lex , qus fanc&um

eft,-lex divina, & tabulz, in quibus

tes [e d

Dei teftamentum dicitur , fervabatur.

erat defcripta. -

«t Xeg'

popilu,

E: facitz , 6 revertetur. ) Quafi di-

Et cogitavit adver[us æt;: 1X6 3 Ju-

cat :'compos factus voti , fcilicet ex-

dei nounulli, patriz, & legis fancte

dent, V

proditores, Antiochum contra cives,&

Po;:e

pilata Judea, Jerufalerh ; & templo,

10 fo

revertetur in Syriam.

patriam , ac legem fuam accerfive-

QQ. éfaturto Lempore. )

In Hebrzo

runt ; fed illos poftea fzdifragos f-

fadi T

eft, 42 tezpas , hoc eít poít aliquod

difrage pariter in exilium egit , vel

Cnm Upg

fuftuht ÁAntiochus : tales fuerunt Si-

Ólty,

tempus.

Veziet ad At:/lzrztm. ) Venietin ]Egy-

uron, Jafon, & Menelaus, de quibus

J MH! «

ptum.

2. Machab. 4. & fcquent,

t

E£ xon er

5I. Ft Bracbia, &c. ) Brachia ap-

d?) ? fed

i priori [f'milelnaw;[/'ïmüm.)

Secunda hac expeditio primse fimilis

pellat duces, & Principes, quos.An-

tlodus

non ert.

tiochus mifit adverfus Judxos: figni-

C j

ficat ergo fore , ut Antiochi vires,

tt, $.

30. Trieres , 6 Roman;.) Romani

cum claífe, & triremibus.

atque conatus bene illi fuccedant.

3

Percurietur. ) BAntiochus, non fer-

Santiuar tim fortitudints.) ltaappel-

,2

ro, fed timore Romanorum. Popilius

lat.templum , in quo verum Deum

Tiore Y

enim Lenas Roman. Imp. Antiochum

orinipotentem, & fortitudinem fuam

*ümn |

cunctantem virga circulum defcribens

[udei colebant , vel quia temflum ip-

Q

girca illum , antequam inde exiret, re-

fgm munitiiiimum erat , inftar arcis.

ä.ïe Coli

T osgt

"

*

1

WCAPU 'r XL

67

& Cot

52. Ét impii in teflamentum fimulabunt fraudulenter :

po-

tietür

pulus autem fciens Deum fuum obtinebit, & faciet. -

. $3. Et do&i in populo docebunt plurimos: & ruent in gla-

m:&

dio, & in flamma , & in captivitate, & in rapina dierum.

44. Cumque corruerint,

fi

l

T

ublevabuntur auxilio païvulo: &

applicabuntur eis plurimi fraudulenter.

entum

3;:. Et de eruditis ruent, ut conflentur, & eligantur, &

n gos,

dealbentur ufg

ue ad tempus præfmitum»-z quia adhuc alil'ld

forti

tempus erit.

-

36. Etfaciet Juxta voluntatem fuam rex, &el

evabithr ,&

1nado

deum: & adverfus Deum de-

magniücabimr adyerfuts omnem

orum

,. E

I.z

7^ge -cmr;i/ïriu;n.) V*id;e/ldi&'a cap. 8 :

Ruent m gladio &c. ) Gladiis cöna

gum. II.

ficientur, flammis. abfumentur , abdu-

tma dee

Dabnunt. ) Ponent.

centur captivi.

, Fa d

; Antit»

ALominaticnem. ) Simulacrum Jovis

Et in rapina dierum. ) In Hebrzo eft,

Olympii. Hebrzi enim idola abomi-

$ presa diebus multis , fcilicet erunt.

&t

nationem vocant , id eft rem fumme

24. Cumque corrzerzut. ) LXX. eum-

401 [utte

abominandam.

,

que infirmati fuérisz , vexati, & malis

s n

In defolationem.) ln templo &Efo.ia-

áttriti , multis etiam

a vgra religione

*'Pllum j

to, & profanato.

Vidc. 2. Machab.

deficientibus,

6. I, 2

Sublcuabuntur aux

iie parvulo.) Exi-

"S(an&llä'

32: E; impii u z«ej!am&ntum, &c.)

gua manu, paucisque copiis Jude Ma-

[3n&ulï];

Nonnulli ex perfidis Judzis fimulan-

chabgi , & fratrum ejus , qui maxi-

wum , !

tes fe divini cultus, & teftamenti, id

mos A ntiochi exercitus divi

na ope ad«

in quibus

eft, legis amore flagrare , religionem,

juti profligarunt.

popülum, & patriam Antiocho pro-

vpplicabuntur eis plurimi fraudulen-

i.) ]r

dent. Vide 2. iViachab. z. 12.

£er. ) Hoc. etiam Machabzorum libri

;is fan&æ

Populus autem fciens Deus, ) Qui

docent multos Judeos Machabszis li«

acyehe

non folum animo , aut verbis , fed

beratoribus fuis infidias tetendiffe.

ialv

"

fadis Deum cognofcebant , & fidem

35. EF de erudstis, ) Scientibgs De-

g ?

cum operibus conjünctam habebant.

um, ut dixit n, 32-

qur

G&tinebit , € facter. ) N atabl. farzs-

Ut conflentur.) TY

anquam aurüm in

yerunt v

ffcabit cor [umm , & faciez : conftantes

igne co

quantur , purgentur , & prós

v

(e quibüs

erunt , & vincent, non armis bellan-

benfur.

do ; fed moriendo. Nam & ipfe An-

Eligantur. ) 'Vanquam animz pu-

fachi?- KP'

tiochus fe e feptem illis fratribus ,

rg , & defzcate.

g0g A

cum jam morerentur , victum effe fen-

Dealbentur.) Purgentur, niteant, & .

Q5* f]gni'

tit. 2. Machab. cap. 7. num. 24. &

fplendeant.

23

c'q[ Vifei,

^

U,que ad tempts pra.

þ'nim;ä. ) Donec

.33. E; doili in populo. ) Quos füupe-

; d

nito tandem ceífet.

tempeftas hec tempore a Deo pr&ti«

prel'

rlore verfu vocavit populum fcientem

j fjeurm

Deum fuum , nunc do&os appellat.

Aliud tempus erit.) Sciiicet quietis,

Deum &gim qui bene novit ; & fan-

& gaudii, poft tot luctus , & funera.

j mïm

jf P

éte colit, is merito docti(fimus habe-

36. Et faciet ,(&c.) Pergit Prophes-

a u

ri poteft.

tà in rebus gcftis Antiochi recenfene

68

PROVPHETIJEïDAN-IELIS.

orum loquetur magniïücä, .& dirigetur, donec compléaturira-

0.

Auftri.

cundia: perpetrata quippe eft definitio.

D

37. Et Deum patrum fuorum non reputa

bit: & eritin con-

It QUIT

cupifcentiis feminarum , nec quemquam deorum curabit: quia

terras,

adverfum univerfa confurget.

4 ]

E

38. Deum autem Maozim in loco fuo venerabitur: & deum,

auem

uem ignoraverunt patres ejus, colet

.auro, 8. argento, & la-

cipium

pide pretiofo , rebufque pretiofis.

(

59. Etfaciet, ut muniat Maozi

m cum deo alieno, 'quem

eTruget

cognovit, & multiplicabit gloriam

; & dabit eis poteftatem in.

E

Ornibu:

multis, & terram dividet grafuito.

40. Et.

&T (ran

CERISEsuam

'd,is;; ita tamen ; ;1c eas tantum obi-

Jovis fecit , quam ad profanandum

x

ter, & leviter perftringat; revera au-

Judaorum templum , & veri Dei cul-

ll m

tum eyvertendum.

Vel cultum ]ovis

tem fub Antiochi typo defcribat An-

Ut at Ces

tichriftum, & ejus mores.

ad politicum tantum finem ordinavit,

niat,&]m

Faciet

6 e09^9

) 6 drrigetar.) Profpe-

ut Athei faciunt. Vide, qua verficu-

rabitur , & quod animo deftinaverit,

lo 39. habentur.

tradücar,

tisidei r

perficiet ; quafi dicat , Deum ipfum

38. JDewum autem Maoz

m , &;:. )

';ïde iMa

uodammodo vincet Antiochus,& poft

Cryn mabuzzim. Mebraice fignificat

eum Antichriftus , non fuis viribus,

fortitudines, arces , prefidia , & fen-

10n tf n

àppellativ

fed Deo ita permittente propter pec-

fus effe poteft ; Antiochus in arci-

