26. Et preliantibus non dabunt, neque fubmlmftrabunt

ff ,

triticum , arma, pecuniam, naves, ficut placuit Romanis: &

cuftodient mandata eorum, nihil ab eis accipientes.

pä;fï

.27. Similiter aucem, & fi genti Judaeorum prius acciderit

po [v

beilum,

adjuvabunt Romam ex animo, prout eis tempus

permlferlt

28. Et ad*uvantlbqs, non dabitur triticum arma, pecunia,

N

]

naves, ficut placuit Romams, & cuftodient mandata eorum

abfque dolo.

Iu

ii

29. Secundum hæc verba conültuerunt Romani p0pulo Ju-

dæorum

2.

füeni

30 Quod fi poft hæc verba hi, aut illi addere, aut demere

ad hzec aliquid voluerint,

facient ex propofito fuo; & qua-

.

cumque addiderint, vel dempfermt, rata erunt.

j

31. Sed & de. mahs , quae Demetrius rex fecit in eos, fcri-

d.

píimus ei, dicentes: Quare gravafti jJuguimn tuum fuper ami-

4

torui

cos noftrosy & focws Judaeos ?

32. Si

nis imperabant , & alteri foli eo die

dundaluat, ) Scilicet Romam, quafi

fafces preferebantur.

dicat :

fuis impenfis Judzi copias au-

&pof

Vide Sigon.

xulxareq mittent.

'Tota fententia de-

Far;

lib. 2. de antiquo jure Roman. c. 2

Zelus. ) ]Emulacm,

fcilicet publi-

creti eft, ut Judsi pro Romanis, &

bimr

ca, & qu£ remp. in partes fcindat,

vice verfa Romani pro Judxis, fuis

p

ut poftea tuit tempore Sylle, & Ma-

fumptibus militare teneantur, proare

d

rn, Cæfarls, & Pompeii,

bitrio eorum, in quorum utilitatem

.

- Bene fft Romanis,6$c. ) Senten-

pugnablcur

?

hoc enim eft, quod di-

ttrib

tiam refcnpn refert phrafi Hebraica,

citur, Cu/lodtent mandataeorum, Nam

It

hi

uibus in bello neceffaria fuppedi-

25. Dill«verit. )

ld eft feret, aut

tanda funt, ii non amici, aut focii ,

LP

poüulavent.

fed conduétitii milites videntur.

At

Corde pleno.) Ideft, promptiffime.

30- Ex propoffto fao. ) Pro arbitratu,

alm*n

26. Praliantibus.) Scilicet Judais.

confentientibus tamen partlbas.

Oppic

hjf

CAPUT VHL&iX

3«9

dul

-;o Si ergo iterum adierint nos, adverfum te famemus IHIS

L 6Th0.

]ud cium, & pugnabimus tecum mari, terraque,

CAPUT

IX.

a,

jb eis

Baccbide , €?. Allcimo conira. S'udam miffis a Dememo . dudas

1f]0U$

minimo exercitu f ortil]me refiflens' occiditur ,. ac lugetur granvi-

daye

7erque afffichis piis l[raelitis , frater ipfius jfonaz*has in ejus lo-

cum [ufficitur : quiob fmms J'oannis mortem percutit filios am-.

ibun

bri in nuptiis ;

rurjumque perculfis de Bacchidis exercitu mille vi-

E

II &

zis, lcimus ob impia in locum fan&um opera . percu[]us. a. Deo

garalyfi ,- mortuus e[f , Jed &€? Baccbides cum mec dolo, mec i

jer

pojet S'onatban perdere, inito cutm eo feedere difce[fit , tiec dth-

"mpib

phus in S'udeam rever[us eff.

[

Nterea ut audivit Demetrius, quia cecidit Nicanor, &

CUDa

exercitus ejus in prsaelio, appofuit Bacchidem, & Alci-

PofUmm

mum rurfum mittere in Judaeam, & dextrum cornu curm

1ll1s

lo [

$, Et abierunt viam , quae ducit in Galgala, & caftra po-

fuerunt in Mafa]oth, qüæ eft in Arbellis:

& occupaverunt

omere

eam, & peremerunt animas hominum multas.

que

3. In menfe primo anni centefimi , & qumqu.agefiml fecun—-

fet

di, applicuerunt exercitum ad Jerufalem:

4. Et furrexerunt,

& abierunt in Beream Vlglntl mllha vi-

aml

rorum, & duo millia ,equitum.

Bbb 2

sEt

^.5

Q. G iterum adiersmt mos.

3 judai,

mius utramque in tribu MNephthali

conftituit.

j quf(

expoftulantes, quod male tra&tentur.

As bommum.) Id eft hommesa

jja$ 4l

Faeiemus 1llis judictum. ) Eos tuta-

ld ö.?.

bimur, & vindicabimus.

Refpondet

9- .Menfe primo. h Nifan.

i ;

hrafi [tal.

Faremo lero ragitene.

nni centefémni , 61c.) Regni Grg«

i

Extrum cornu cum illjs.) Id eft

corum. Vide dita c. T. n. 11.

roar

& illis eam partem .copiarum

- Exereitum,) "Gorionideslib. 3. c:23,

ait fuiffe triginta millium armatorurme-

jiaem

attribuit, -qu& in dextero cornu pugna-

qu l

re folebat.

^plicuerunt exercit um ad Jer uf;z/em.)

1 Nun

2. Caffra paj?ærunt i5 Maþ;/o:þ que

Quzxrebant enim ]udam cum copiis

eff in Arbellis.) Arbellam provinciam

fuis.

ipfo enim incolumi nihil ipfis

pedl-

facit Scriptura, in qua oppidum .Vla-

tutum in Judza fore merito arbm*a-

"u f)cnï

bantur.

h

faloth collocat. Jofsphus Arbellam

bítrast

oppidum Galilez fuperioris facit , &

"r Surrexemnt, & nätemnr.) Juda

Mafalfth non meininit.

A.dricho-

non invento.

j^

IÉ

——

380

LIBRI I

MACHAB/ZEORUM

|

n

s. Et Tudas pofuex at caíftra in Laifa, & trla mxlha viri de&l

*

cum eo.

legio !

Ftwderunt multitudinem exercitus quia multl funt, &

13-

Umuerunt valde: & multi futtraverrnt íe de caftris, & non

D

enam |

remanferunt ex eis nifi c&tingenti viri.

mlum

7411

Et vidit Judas, quod defluxit exercitus fuus, & bellum

A

perur;ebat eum, & confra&tus &

elt corde, quia non h...bebat

(s n

Corac

tempus congnganöx eos, & dillolutus eft.

s. Et dixit his, qui refidui erant: Surgamus, & eamus ad

ï&

[3

adverfar os noftros, fi poterimus p.gnare adverfus eos.

ufque

Q B avertebant eum , dicentes:

16

Non poterimus, fed libe-

remus arimas noftras modc & revertamur ad fratres nofiros,

tum :

& tunc pugnabimus adverfuïs eos: nos autem pauci fumus.

qUx Q

I.

10. Et ait Judas :

Abfit iftam. rem facere , ut fugiamus ab

eis: & fi appropiavittempus noitrum, morlamur in viitute

fuit

propter fratres noftros, & non 1nfe1amus crimen gloriae

Is

noítrz.

1j

rr Ft mowt exercxtus de caftris, & fteterunt illis obviam:

ie

& fa-

Mod;

od

& divifi funt equites in duas partes, & fundibularii,

gittarii praeibant exercitumr, & primi certaminis 4 omnes po-

tentes:

)

& l

I2. Bac-

21

A

Cleb:

In Beream. ) Videtur fuiffe opptdu-

To. Iz virtute. ) Id eft fortiter.

2

lum aliquod non longe pofitum a Je-

Crimen. ) Grgce éiría» , id eft accu-

feci

rufalem.

Jofe

;»hus Bexzechum appel.

fationem , feu reprehenfionem, quafi

Jat.

Bonfreriu

t

5 in

Onomaftico putat

el

dicat, ne minuamus glo:iam noümm,

fuiffe in- tribu Bcn]amm, cum etiam

eoque reprehendamur ; licet enim nul-

22

Laifa effet in ea tribu, in qua Judas

lum effet dedecus cam lmpdres viribus

0mn

caftra habebat , & Bacchidis exerci-

ad tempus cedere, immo id rccta ra-

türi

tus eo animo in Beream venerit, ut

tio poftularet ; erat tamenin ejus opi-

cum Juda confligeret.

Addlc, for-

nione, ndque in Deum redundare exi-

H

taíle effe. idem cum Beroth in tribu

ftimabat, cui vitz fuz terminos com-

fe 3

Benjamin.

mittebat, cum dicebat, ff eppropravit

5. lp Laifa;) Grsci textus habent

fempus m)frum, moriamur,

Eleafa, nec eft exdem hzc Laifa cum

D

ila, que erat , ad Libanum mon-

II. Mawt exercttus. ) Scxllcet bac-

r

chidis. .

x

Qv

tem , & fontes Jordanis , quæ etiam

Dan di&a eft

E: ffeterunt. sllis obuiam. ) Ex ad-

Wm y

9. D;[o/mm- eff. ) Animo con['cer-

verfo Judzis.

E

natus..

nl('r

Equtte: ) Regu.

8

$2 poterimus pugnare adverfus eos,)

In duas partes. ) [nduo cornua.

m

Primi certaminis. ) Qui in . primis

l'ï

dare eof,

In. Greco eft, ff forte P*SJ jmus. debel-

fono

erant ordlmbus , fortiffimi &ant,

Cuff('

N »x UT IX

38X

Leledi

r2. Bacchides autem e:at in dex' ero cornu, & proximavit

legio ex duabus pariibus, & clamabant'tubis:

'ex pärte- Judse,

n &

13. Exclamaverent autem & hi,:qui erant

& not

etiam ipfi, & commota eftterra a voce exercituum; & com-

miffum eft preelium a maae ufque ad vefperam.

bellum

—14. Et vidit Julas, quod firmior eft pars exercitus Bacchi-

abebat

dis in dextris, & convenerunt cum .ipfq. omnes conftantes

--

corde:

2

hss u

15. Et co

ntrita eft dexterawpars.ab eis, & perfecutus eft eos

ufque ad montem Azoti.

?

D

.

Sd liBe—-

16. Et qui 1n

finiftro cornu

3

erant, viderunt, "q'u/o'd contri-

ofitoS,

tum eít dextrum cornu, & fecuti funt poft Judam, & eos,

müs,

qui cum ipfo erant, a tergo.

L

mus ab

17. Et 1

ngravatum eft prae

lium, & cxecidefuhyt. vulneratä

vitüte

multi ex his, & ex illis.

;

gorie

19. Et Judas cecidit, & cateri fugerunt:

—em fuum,

19. Et Jonathas, & Simon tulerunt Judam fratr

bvfam:

& fepelierunt eum in. fepulchro patrum füorum in civitate

,&fa-

Modin.

^

20. Et lleverunt e

)

:m omnis populus Ifrael plan&u magno,

s

e

& lugebant dies multos.

4r. Et dixerunt: Quomo

a

do ceciäit potens, ciui Rfalvur'—nlfa-

oassastnti)

ciebat populum lírael'

-22. Et cstera verba bellorum ]

udae,& vkir*cutumj quas

citär. -

effactiis

fecit, & magnitudinis ejus, non fupt defcripta, multa enim

m,quai

erant valde.

pofirarty

23. Et fa&tum eft: poít obitum Judze emerferunt iniqui in

spim nb

omnibus finibus Ifrael, & exorti funt omn

3

esþ ^ qgi Qpel"ab an-

, viribif

um

tur iniquitatem.

g p

24. In diebus illis

fa&ta eft fames magna Väldeg- & tradidit

fe Bacchidi omnis regio eorum cum ipfis.

(are exte

n

[08 C()m"

*

Bbb3.

25.Et-

Prp Fi/i?!/f

12. Ef ;roximzzvit legio. ) Phalanx

I8. Judas ce?idit, 65' cerert fugerunt.)

Grece more Macedonico

hec erat

Ut fere accidit, cum Dux exercitus

icr bac-

in pr&lio occiditur.

-gravis armatura peditum , & precipu-

92. Verba.) Id eft, gefta.

um robur exegcitus.

DT

Ex duabus partibus,)) Utrumque cor-

23. Exorzi [unt.) Coorti funt, emer-

Amucontra fjudzos promovens.

A ciés

ferunt. .Qui fcilicet metu ]jude, aut

abícondebant fe, aut pietatem fimu-

enim regiorum erat lunata,

fabant.

I2. Commota. ) Concufl

P reddito

Omuao :

fono, &

24. Fames magnua.

) Fortaffe ob

.&uä

j prim

cuffo.*

per montes, & »v.tlles rcpere

nl

ges ab thc corruptas.

f

LIBRI.I. MACHABZEORUM

382

as. Et elegit Bacghldes viros impios, & conftituit eos do-

Y

minos regionis.

fü

f

iiv

!

£5 £2,

26. Et exqmrebant, & perícrutabantur amicos ïudæ, &

adducebant eos ad Bacchldem, & dexcabat m 1llos, & il-

j

frá

udebat.

27. Et facta eft trlbulauo magna in Tírael qualls non fuitex

Qu

t1

k

u3 V

f

die, qua non eft vifus propheta in Ifrael.

.eg. Et congregatl funt omnes amici Jude, & dixerunt

$

deruat

Jonathee,

29. Ex quo frater tuus Iudas defun&us eft, vir fimilis ei

9. |

non eft, qei exeat contra inimicos noftros Bacehldem, & €os,

Thui

Us

qu* inimici funt gentis noftrze.

eUb 1

3o. Nunc itaque te hodie elegimus effe pro eo nobis in prm-

Cam

mpem & ducem ad bellandum bellum noftrum.

40,

. Et fufcepit ]onathas tempore illo principatum, & fut-

& cec

revat loco Judze fratris fui.

& a«

32. Et cognovit Bacchides ,. & quærebat eum occidere. .

4I

33. Et cognovit Jonathas, & Simon frater ejus, & omnes,

pforu

qui cum eo erast: & fugerunt in defertum Thecuæ, & con-

40

federunt ad aquam lacus Afphar.

verü |

34. Et cognovit Bacchides, & die fabbatomm venit lpfe, &

9

omnis exercitus ejus, trans Jordanem..

al or

35. Et Jonathas mifit fratrem fuum ducem populi, & roga-

4

vit Nabuthaeos amicos fuos, ut commodarent ilis apparatum

i

fuum , qui erat copiofus.

36 Et-

uPer l

26 detraäat £2 2llos, & :lludebat. )

|94. Die faääatamm) Vel in conh-

ind

EfisrortOsprimum, erucsatosque ad (ibi-

temptum legis Judaice , ut Nicanor

?um, E5 Po/fremO ommes ad unum eneca-

infra, lib. 2. I5. T. vel ut quietos Ju-

Verte

&ar, inquit. Jofephus.

daos, incautosque opprimat, exifti-

L

N

207 Ex die, qua moneff vifus propbeta

mans non repurrnaturos propter reli«

àz l/Tfael.) Sciicet a tempore rezdi-

glonem diei.

Wüpaji

ficati templi

quando. nimirum ulti-

35- Iratrem. fuum , ducem populi. )

W nm

mi prophetz floruerunt, five, ut ha-

Fratrem fuum Joannem cum manu

peditio

ftty (

bet J fephus , poft captivitatem Ba-

militum , ideoque eum vocat d«tezz

byïc n cam.

POPIJI

&li.f, W

3l* Prmæþatum )

'"Tum Ecclefïa—

Nabuthaos amicos f2os. ) Qu1 longlus

*et (

Tricui , tum politicnm.

trans ]ordmem habitabant verfus

Cltllï5 j

33. In defertum. Thecue. Y 'Tam de-

Whetyda

rientem, in urbe 7Xabo, in tribu

/

fextom ïhecuæ quam lacus -Afphar

Ruben , Num. 32. 3

erat in tr ba judt, non longe a Be-

lt copmodarent: 1/11: apparaium [u-

thlehem. "Vide Adrichom. in Juda

sm.) Ad verbum ex Greco habetur,

Waj |

h. 39

Deponere epud zpfes apparatupf, id €

Comi

CAPUT

AX.

383

0s d0-

36 Et exierunt filii Jambri ex Madaba, & comprehende«

runt ]Oannem, & omnia, quae habeoat ? & ablerunt habena

e, d

tes ea,

37. Poft hsec verba, renunciatum ei'c Jona thae, & Simoni

fratri: ejus, quia filii Iambu faciunt nuptias magnas, & du-

fuitex

cunt fponfam ex Madaba, filiam unius de magnis principi-

bus Chanaan, cum ambitione magna.

xerunt

38. Et recordati funt fanguinis Joannis tratris fui: & afcen-

derunt, & abíconderunt fe fub tegumento montis.

lis el

39. Et elevaverunt oculos fuos, & viderunt, & ecce tu—-

&. amici

& 005

multus, & apparatus multus: & fponfus proceffi:;

'ejus, & fratres ejus obviam illis cum tympams 3 & muficis,

& armis multis.

npt

:40. Et furrexerunt ad eos exinfidiis , & occ1derant eos,

& füt.

& ceciderunt vulnerati multi, & refidui fugexunt in montes 4

& acceperunt omnia fpolia eorum:

16

4I. Et converfze funt nuptiaein lucï:um, & vox mufcorum

ipforum in lamentum.

Imnes,

L Cote

42. Et vindicaverunt vmd1&am fangumls fratris fui: & re-

verfi funt ad ripam Jordanis:

45. Et audivit Bacchides , & venit die. fabbatorum ufque

jpfe &

ad oram Jordanis in virtute magna.

44. Et dixit ad fuos Jonathas: Surgamus, & pugnemus con-

ropa

rato

tra inimicos noílros: non eft enim hodie ficut heri, & nudi-

uftertius.

»»

od

435. Ecce enim bellum ex adverfo, aqua vero fordanis hinc,

& inde, & ripee, &paludes, & faltus & non eft locus di-

i o

Nicanof

vertench

mos d

46. *N*unc

Y

eXI l

37. Verba.) ld eft , gefta.

^

er rel

impelimenta , & fupelle&ulem fuam,

ut nimirum ad pugn: andum eff&nt ex-

38- Sangnisis.) ld eft, cadis.

- peditiores. Jofephus habet: Miffr fra-

Tegumento.) ld eít,

lacebra

Popwh )

zrem (uum joannem ad Nubathaés Ara-

43. Veniz die faäbatamr ) Vide di-

, 0U

&a füpra n. 34.

[ JXHW

bas, nt apud eos zmþedtm:enm depone-

x*ef

Quare quod in textu. noftro di-

44. Nom entm eft hodie ffcut bert &

' Citur, eommodarent, aliqui legunt com-

nudiu ertms.) Cum fcilicet eramus

Jongii

mendarent, propius ad fenfum Grzci

in defzrto "Thecuz , & liberum erat

verius

nobis prelium aut admittere, aut de-

textus, in quo habemus sa2a3: 'aSau,

clinare.

INunc autem hoftem ex ad.

36. Ex Madaba. ) Sita erat ea urbs

; *cr;me Jordanem in tribu Ruben, ad

verfo , hoc eft, a fronte habemus,

um f"

"forrentem |Arnon, m tabulis Adrl-

& idcirco neceffario nobis pugnan-

habctufl

chomii*

dum eft, cum fiumme, & paludibus

! jl

*

ï

A

3

94

LIBRII VMfRX(.ïHA*B)EORU'M

.

- 46. * Nunc ergo clamate in coelum, ut liberemini demanu

inimicorum veftrorum.

Et commiffum eft bellum..

oA

*

l

fnagno

47. Et extendit Jonathas manum fuam

percutere B a"cc'h»i-

I

dem, & divertit ab eo retro:

E

ä

reyenï

1

-

:

48. Et diffiliit TJonathas , & qui cum'eo erant,

,

in J?rda-

$o

nem, &tranínataverunt ad eos Jordanem.

thas,

49. Et ceciderunt de

parte Bacchidis die illa mille virij.' Et

nunc

reverfi funt in Jerufalem.

:

Qrnnes

$o. Et aedificaverunt civitate

s munitas in Judasa: munitio-

,

fo.

nem, qua eratin Jericho & in Ammaum, & in Bethoron,

& in Bethel, & Thamnata; &

occult

»

Phara, & Thop(?ïmuris excel-

fis, & portis, & feris.

pfeher

sr. Et pofuit cuftodiam

potuet

Iírael: ;

in eis, üt inimicitias exercerent in

6L,.

52.

t munivit civi

fatem Bethfuram , & Gazaram, & arcem,

malitio

& pofuit in eis auxilia,

apparatum efcarum:

&

«3. Et accepit filios principum regionis obfides

1n Be

,& quuit

eos 1n arce in Jerufalem in cüftodiam.

e.

firma

s4. Et anno centefimo qui

nquagefimo teftio, menfe fecun-

6

do, prs&ecepit Alcimus deftrui muros domus fan&tze interio-

ud

i

ris & deftrui opera prophetarum, & coepit deftruere.

ó,

s$. In tempore illo percuffus eft Alcimus , & impedita funt

pura

opera illius, & occlufumeftos ejus, & diffolutus eft paralyfi,

ó

& mandare de domo fua.

& ed

nec ultra potuit loqui verbum;

56.'Eþ ;

66

1 taly

interclufi evadere alia rati;)ne hon

O. VFdifcaverunt civitates munitas.)

tutibu

ü

poffimus.

Id eft, «dificando munierunt.

$,

46. In celum. ) Ad Deum.

L UL Pnimicitias exercerént in lfrael.)

Id eft, ut bello infeftarent l(raelem,

tafe

j (

47. Percutere. Bacchidem. ) Ut fu-

blato duce reliquum exercitum in fu-

& hoftiliter fe

gererent; hoc en'fm] eft

g;nn vertzret.

exSealhitiy.

Divertir.). Bacchides i&tum decli-

54- Mzros domsuts

fancia interiori;c. -

naylit.

Atrii interioris Lev.itarum,- & Sacer-

dotum.

48g. Diffliit Jemathba

Q.) Jàm de vi-

i

L]

étoria defperans.

Prophetarum. )

: Scilicet, Aggzi, &

6I

Et tr;znfmzmweri»m ad eos.) In Grz-

Zacharig , quorum exhortatione poft

P? a

co eft xaj 8 3i£fgo a» &m' &urSg 6f noz

eft rezdificatum.

captivitatem Babylonicam templum

Ies fuey

franfiersnt ad eos, id eft. milites Bac-

didi d

55- Occlujlzm eff os cjm. ) Ufu vOs

& ]

chidis Judeos ultra Jor(äanem non funt

cis privatus.

perchuti.

CIO, n

x 495 Rever/t'.ftmt.

) Scilicet, mili-

Manudare de domo fua. ) Difponere

Ü

ord;

tes Bacchidis.

$

domui fuzg, teftamentum condere.

hij

JSOGATPU-T

IX

3895

n

H

|$6. Et mortuus eft A lcimus m tempox*e 1110 cum tormento

Inagno.

cch.

- Et wdxt Bacchldes, quoniam mortuus eft Alcimus: &

reverfus eft ad regem, & filuit terra annis duobus.

Jorà

58. Et cogitaverunt omnes iniqui, dicentes :

Ecce ]ona-

thas, & qui cum eofunt, in filentie habitant confidenter:

it. E

nunc ergo adducamus Bacchidem, & camprehendet .€08:

omnes una notte.

Unitlo

59. Et abierunt , & confilium ei dederunt :

borof,

6o. Et furrexit, ut veniret cum exercitu multo, & mifit

excel

occulte epiftolas focus fuis, qui erant in Judaea, ut, com-

prehenderent Jonathan, & eos, qui cum eo erant: fed non

ent m

potuerunt, quia*innotuit eis confilium eorum.

61. Et apprehendit de viris regionis, qui principes erant

iteetty

malitiae, quinquaginta viros, & occidit eos,

62. Et feceifit Jonathas, & Simon, & qui cum eo erant,

f fuit

in Bethbeffen, quze eft in deferto: & extruxit diruta e]us., &

firmaverunt eam.

jecun

63. Et cognovit Bacchxdes, & congregavit univerfam mul—

ier

titudinem fuam : & his, qui de Judaea erant denuntiavit..

64. Etvenit, & caftra pofuit defuper Bethbetfen: & op-

t funt

pugnavit eam dies multos, & fecit machinas.

yilyfl

lj

65. Et reliquit Jonathas Simonem fratrem fuum i in civitate,

à

& exiit in regionem , & venit cum numero :

66. Et percuffit Oäaren , & fratres ejus, & iihos Phaferon

. Ht

in tabernaculis ipforum, & coepit cædere, & crefcere in vir-

tutibus.

*

gtbl )

67. Simon vero, & qui cum ipío erant, ex1erunt de civi-

,lfut !

tate, & fuccenderunt machinas.

m

ontitt d

68. Et

.

Ti )

87. Siluit. ) Quievit a bellis.

65. Denuntitint. ) Ut præ&o eiïenc/

v od

58. In ffl:ntio.) Quiete.

ad expugnanddm Bethbelfen,

65. Cum wuumero.) Militum.

n'fïæls &

(61. Apprehendit.) Jonathas.

lbb)

t

Priucipes erant. malitia.) Qut aucto-

66. Odarez, &fc.) Vrant hi ex Bac-

jtte p

res fuerant pravi illius confilu Bac-

chidis exercitu

qnpt

chidi dati.

62. In Betbbeffen. ) 1n. deferto Jeri-

Cedere. ) Hoftes,

Ua vO

cho, in tribu Ben)amm, mon longe

Xrefcere im virtutibus.) Rebue prg-

clare geflis clarefcere.

a ]ordane

L

lfpone"

l]t&/. mm Com. Meneoch. Torn. VI.

"*cec

ndefe'

386 LIBRITL, MACHABJEEORUM CAPE. IX.

68. Ft pugnaverunt contra Bacchldem & contritus eft ab

€15

; afllüixerunt eum valde, quomam confilium ejus, &

xl

conglmius ejus erat inanis.

Dent

69. Et iratus contra viros Imquos, qui ei. confi lium dede-

p(/u(;

ran:, ut veniret in regionem ipforum, multos ex eis occidit:

lpk autem cogitavit cum rehqmb ablrv in regionem fuam.

Al

Iran

" 1

.TO. Et cognovit Jonathas: & mifit ad eum legatos compo-

1üj

nere pacem cum ipfo, & reddere ei captivitatem.

ilut

7i. Et libenter accepit, & fecit fecundum verba ejus, &

juravit fe nihil fa&urum ei mali omnibus diebus vitze ejus.

12. Et reddidit ei captivitatem ; , quam prius erat prædatus

de terra Juda: & converfus abiitin terram fuam,

& non ap-

pofuit amplius venire in fines ejus.

H

IE'I

73. Et celfavit gladius ex Iírael,

& habitavit Jonathas in

Vit

Pt

Machmas, & coepit Jonathas ibi Judlcare populum , & exter-

;2

? E

mmawt impios ex Ifrael.

pi

oium

31

C5, 0

41

quam

$1

Qum.

0. ]

MOGE

P

IU

ris

d]ïu (

(

CAPUT

de

Qüt

-

Q. ]

t

WS

68. Cowfilium ejus , 2 co»(gre[m ejsus

72 Inp terram [uam.) Antiochiam

erat 15anis. ) lrrita tanti apparatus

ad Regem Demetrium.

expeditio ; quz in dedecus, & cladem

73- Gladius.) Bellum.

ejus caderet.

79- Reddere es captiottatem. )

Ca-

lm Machmas. ) Oppidum, qued erat

in confinio tribuum Ben;amm $2«

4

ptivis utrinque. redditis , ut fit cum

Ephralm

ijl

pax cum hoftibus initur , etiam Bac-

(]Ll Ti

chidem captivos reddidiffe conftat ex

gndicare, ) Gubernare , feu jus di-

cere.

dfm Y

nume /2

omlpc

A

* X*

X *

* R

38

»

é

&f ab

CAPUT X

*

L4

AU

A'lexmd/o Nobzlzs A'nzfzochz filio accupante Ptolemaidam, conatur

1 dede

Demetrius ferire feedus cum S'onatba ,. [emel

4c zzfemm þlurzma

occidi

pollicens :

at ille praelegit oblatas ab Zdlexandro. amicitias :

qui

Qam

"lexander. deviclo , occifoque. Demetrio , " ducit .uxorem. | Cleopa-

100

Iram Ptolomei regis: zdogypti ]ïlmm plwzmum jfomzz*ban bono-

vans: porro Zipollonium ducem junioris Demetrii devicit. Sfona-

Jus, &

tbas , fuccenfa dzoto, C templo Dagori: rurfumque ab "le-

eus

xandro bonoratur data fibi Lccaron, ac fibula

*

am*ea

edatus

*

100 3p

T anno centefimo fexageümo afícendit Alexander An-

tiochi filius, qui cognommatus eft Nobilis, & occupa-

has m

V1t Ptolémaidam: & receperunt eum , & regnavit illic.

[ extel

. Et audivit Demetrius rex, & congregavit exercitum co-

ploxum valde,

& exivit obviam 1]11 in preelium.

3. EE mifit Demetrius epiftolam ad ]onïthan verbis pacxü-

Cis, ut magnificaret eum,

4. Dixit'enim: Anticipemus facere pacem cum eo, prinf-

quam faciat cum Alexandro adverfum nos.

s. Recordabitur enim omnium malorum, qua fecimus in

eum ,. & in fratrem éius, & in gentem ejus.

6. Et dedit ei pmefratem congregandi exercitum , & fabri-

care arma, & effe ipfum focium ejus» & obfides , qu1 erant

in arce, juffit tradi ei.

*

7. Et venit Jonathas in Jeru'alem , & legit 'epiftolas m au-

ditu omnis populi, & eorum qui in arce erant.

9. Et timuerunt timore magno, quoniam audierunt , quod

dedlt ei rex poteftatem congrevandl exercitum.

UT

9. Et traditi funt Jonathae obfides, & I"Eddldlt eos paren-

tlbus fuis:

um

viochati

Ld

Cccz

10. Et

—

i.

Lexander Antiochi filius. ) Flllus

Prolemaidam. ) Symæ urbem.

od

Antiochi Epiphanis, quem ali-

09

e

Ut mrgrtfcaræt eun.) In qu:bus

mift

ui nothum fuiffe ajunt ; alii fe qui-

eum fe magnifacere oftendebat, &ad

dem venditafie ut filium, fed fuiffe .

majora velle promovere.

J jUS d

ominemeignotum, &flirpis incerte.

6. n arce,) ln civitate David.

E

-

388

LIBRI .I.'MACA—LfABzEORUM

4I

ro. Ft habitavit Ton

athas 'inv]erüfalem ,& coepit æd.i.üca.re,

Lj

nt

& innovare civitatem.

II. Et dixit facientibus opera, utextruerent muros, & mon-

"

gä

^

tem Sion in circu

*

fecerunt.

itu lapidibus quadrgtis ad mtl'nitipneln : &ita

ffis

I2. Et fugerunt ,a!ienägenæ, qui erántin munitionibus, qua

Bacchides cedificaverat:

;

*

*

pnr

I3. Et reliquit unufquifquä locum fuum, & abiit in ter-

ram fíuam:

:

»

--

&d

I4. Tantum in Beth

fura 'remanfe/runt aliqui ex his, qui re-

:

liquerant legem , & pr

&cepta Dei: erat enim haec U-eis. adx re-

d2

fugium.

21

"Is Et au

divit Alexander rex promiffa, quae pomifit De-

H

l

&

metrius fonathee: & narraverunt ei praelia, & virtutes, quas

!

ipfe fecit, & fratres ejus, & labores , quos laboraverunt,

16. Et ait: Numquid inveniemus aliquem virum talem ?.&

&

nunc faciemus eum amicum , & focium noftrum.

17. Et fcripfit epiftolam, & mifit ei fecundum haec verba,

bis

dicens :

18. Rex Alexander frzitri']onathæ falutem.

19. Audivimus de te, quod vir potens fis virib

us ; & aptus

es, ut fis amicus nofter:

4

2o0. Et nunc conflituimus te hodie,fummum facerdotem

n

gentis tuze, & ut amicus voceris regis (& mifit ei purpuram,

m

& coronam auream) & qusa poftra funt , fentias nobifcum,

tifi

fe

e

& conferves am.icitias ad nos.

qu

2I. -Et'

pu

N

Io. Haiitavit Tomathas im . Jerufa-

fure propugnatores ad deditionem

£t

lem. ) Quia fummus erat Pontifex, &

coegiltet.

*4

Pontificalia exercere debebat in tem-

As Virtetes.) Facta fortia.

en

plo

& quia fummus moderator rei-

20. Corfiteimus te fummum . facer-

publice Judeorum,

dotem gmti: fu. ) Fungebatur JO-

u

!

II. Muros , 6f montem. ) Muros

nathas jam inde a fratris morte fum-

montis.

mo facerdotio, ficut & principatu ;

Ti

Ad munitionem. ) Ut Civi(tati— effent

erant enim eo temporé hec otficia

l

munimento.

copulata , & ab uno eodemque gere-

I4. Erat enim b«c eis ad rcfu;gium. )

bantur.

laque illa Jonathas non

po

T

Propter eximiam loci firmitatem, qui,

accipit ab Alexandro prophano Rege,

L

ut vidimus fupra c, 6. 30. & feq. ma-

fed illius adjutus favore, publice Pon-

bu

ximum exercitum Antiochi Eupatoris

tificem egit, quod prius non poterat,

cum Jerufalem , & Judza erat in Gen-

LE

contempferat, irritosque plane reddi-

e

tr

tilium l)gteüftte.

diiTe;c ejus conatus, nifi fames Beth-

Pa

DN

CAPUT,X.

359

dificare,

ar. Et induit fe Tonathas ftola fan&a feptimo menfe, anno

centefimo fexagefimo in die folemni (cenopegise: & congres

i &mon'

gavit exercitum , & fecit arma copiofa.

- 24. Et audivit Demetrius verba ifta,

n :.&ita

& conirifnatüs ;fc ni-

mis, & ait:

*

Js, quis

23. Quid hoc fecimus

., qu—od preeoccupavit nos Alexander

apprehendere amicitiam Juddeorum ad munimen fui?

g

10

4

q

24. Scribam & ego illis verba deprecatoria

, & dignitates,

& dona: ut fint mecum in adjutorium. -

j quite.

2«. Etícripfit eis in haec verba: Rex Dem

.al re

Hetf"i;l-s genti Ju-

daeorum falutem.

26. Quoniam fervaflis

ad nos pactum , & manfiftis in ami-

viftt De-

citia noítra, & non acceffiftis ad inimicos noitros, audivimus,

ies, QUs

& gavifi fumus.

:

erunb

27. Et nunc per

feverate adhuc confervare. ad nos fidem,

Jem 2 &

& retribuemus vobis bona pro his, quze feciftis nobifcum,

28. Et remittemu

-

s vobis præüatiqnes'm.ultas,x& dabimus vo-

*

: verbt,

þis donationes.

&

29. Et-

Cc C3

& aptus

Mifit es purpuram, C coro'wm; Amure-

ro obfides accepit, quos illi reddi juf-

fit Dem:trius, jure fuo ufus eft; nam

am.) Purpura hec , & corona aurea

erdotem

nihil pertinent ad amictum Pontifici-

eos ad eam diem injufte Rex rgcinue-

um, nec iis Rex ornare voluit Pon-

rat, ut etiam injufte Judez domina-

jrpuram

tum fibi vindicabat.

obifcut

tificem , cum ejüsornatum ignoraret;

fed ad eorum Dynaftarum amictum ,

23. Praeccupavit nos.

) lwiqtc,endis

qui amici Regis ,

& ex ami&u pur-

donis, «& conterenda Pontificia di-

fic. de

gnica*te.

. Nam alioqui D«emetrius

al 'Et

pureo purpurati dicebantur

anteverterat Alexandrium in ambien-

—

Mardochzo legimus Efther. c. g. 15.

eum procefliffe de palatio cerezam 4«-

da Jonathg amicitia.

deditionem

vcam pertantem i Capite, £$ . amitdlum

.94. Verba deprec.ztbri:z.) Grzce Ao-

ld

ferico. pallio, atque purpureo.

qjsc magaxNjoses , verha exbortatoria ,

Qr. Sfo fanila, ) Mabitu

chgrdo-

quibus ad jangendam mecum amici-

;;;;;/71 frlf"'

tali , feu Pontificio.

B

tiam exhortabor.

eyatur J

Dzgnitates 6 doua, ) Pfomimam, &

gorte 1

In diefolemni [cenopegi

4. ) n fefto

dabo.

'Fabernaculorum, de quo vide.di&a

prinCiPM.i

Levit. 25.

Videtur Jonathas , argui

26. anm;amffrvzz/?is ad nos patlum,

hec ol

&c.) Callida captatio benevolentiz ,

poffe, quod acceptis ab Alexandro

muneribus, Demetrii paulo ante ini-

& diflimulatio geftorum a Jonatha,

nath?s 00

tam amicitiam, que potior effe. de-

ut tempus , & locum tribuat mutan-

hago Mp

dz fententie.

buit, violarit, fed dicendum eft Jo-

ailicePor

natham regio quidem favore Deme-

28. Preflationes.) Kes, quas Judzi

n potemrl

trii ufum effe, - fed non promififfe fe

Demetrio pre(tare cenebantur, quas

mox recenf«t,

n

a paetibus ilius ftaturum. — Cum ve-

u

*

(

d DLBRI.L

MACHABIEORUM

397

29. Et nunc abfolvo vos, & omnes ïudæos a tr1buus, &

)

pretia falis indulgeo, & coronas remitto, & tertias feminis:

ffiiià

30. Et dimidiam partem fructus ligni, quod. eft portionis.

m

eveïc«

meza, relinquo vobis ex hodierno die, & deinceps, ne acci-

tlonio

piatur a terra Juda,

& a tribus cthatlbus ,.qua additeae funt

3-

Ih ex Samarla, &

Galilea; ex hodierna die, & in totum

tur &i

tempus :

fus, |

531. Et Jerufalem

fit f'm&a, & libera cum finibus fuis: &

kl

demmce, & tributa ipfius fint.

San;

32. Remitto etiam poteftatem arcis, quae eft in ïerufalem'

Obedi

& do eam fummo facerdoti, ut conflituat in ea viros, quos-

3

cumque ipfe elegerit, qui cüftodiant eam.

Qs,

33. Et omriem animam Judseeorum, quse captiva efta terra

&om

uda in omni regno meo , relinquo liberam gratisj ut omnes

40.

a tributis folvantur, etlam pecorum fuorum.

m

34. Et-omnes dies, folemnes ,

& fabbáta, & neomenise,. &

4

dies decreti, & tres dies ante d:iem felc.nmc.m

& tres dies

Tant

poft diem folemnem 5 fint omnes immunitatis , & remiffionis

In 05

ommbm Judzis, qui fünt in regno meo :

4

35. Et nemo habebit poteftatem agere a*:quxd & movere

nezotla adveríus ahquem iliorum , in omni caufa

36. Et

^

:

vrEDED

ijipend

Ürj;

29- Trefmf Lis.) N e&igal fdhs con-

Et a tribus cwznzaäm, que addite.

üOnn

& remitto.

»

f'tot. i. ) N el hb Antiocho, vel a Pto-

Reg:k

Coronas,) Aurum coronarium, quod

Ka61 «

lomzo , velab aliquo alio addite fue-

*gxk.

dudum a Piovinciis ultro oblatum,

rant provinciz Judze tres civitates ex

pr)fïea quafi debitum exwebant

Vi-

Samaria , & Galilea, quas eodem pri-

de *Vdroïum Pafchalium- de coxona ].

, üu ànt

vilegio frui vult Demetrius.

Pllt

D. 0 5

D

3I. Szt fandla, )

Gaudeat .immuni-

Ter?ias [ominii. ) Si enim quisduo-

tato, qug decet fan&um locum.

S'th

-—

xmcx

quàm ;

decim modios tritici, verbi gratia,

23«5 Omnem . animau-. ) Pexfonam,

phanea

feminaffet, quatuor modios dabat tem-

ut vulgo dicitur.

pore fneífis tribüti nomine;

d

34. Neemenis. ) Feftum Calenda-

d

drày,

50. Dimidiam partem frutlus ligni,

rum.

Primus enim cujusque menfis

Y o

quod eff portionis mea. ) INon omnes

dies feftus erat apud lebreos.

hu&ua quirumcumque arborum per-

buir p

Dtes deecrets. ) Stati , fen ftatuti.

3

tincbant ad BR*:gem , fed alxqïmmm

dOng

tantum ; horufn ergo fru&tuum regiz

95. Et, nemo , &c.) Esplicat pre-

portionis d:.mdwm partem remittit.

cedentem nmnumtatem ;

ut fcilicet

& u

nemo jJudaeos ad judicum tribunalia

S er

M«l remittit totam portionemregiam,

vjum erat paxs dnmdndnl orum f£ructu-

fe diebus illis fiftere poffit compel-

em 1

Ellïlo

lere.

fuliü

quaf

CAPUT.X.

SeT

j &

.46. Ft adfcrxbantur ex Tudseis 1 in exercitu. regis ad' trïgmta

IQ5 ;

millia virorum; & dabunmr ilis coplae, ut oportet omnibus

101

l$

«

exercitibus regis, & ex eis mdmabuntur, qui ünt in muni-

tionibus regis magni:

? fünt

37. Et ex his conftituentur fuper nego:ia regm ; quæ agun-

tLU

tur ex fide

, & principes fint ex eis,

& ambulent in leg! bus

fuis, ficut pï*æcep trex interra 'ïcada

$&

38. Et tres civitates, quae additee funt ïüdææ ex regione

diett

Samarie, cum Judsa reputentur: ut fint fub uno, & non

obediant aliipoteftati, nifi fummi facer lo is:

qUOb

39. Prolemaida, & confines ejus, quas dedi -donum fan-

terta

€is, qui funt in Jerufalem ad neceüar;os fumptus fan-

€torum.

JH

. 40. Et ego do fingulis annis qumdecxm millia fidomm ar-

genti de rationibus reæs, qua me contingunt:

2

41. Et omne, quod reliquum fuerit,

quod non zeddlde«

(dies

rant, qui fuper negotia erant annis prmrlbus, ex hoc. dabunt

fionts

in opera domus.

42. Et fuper ha&ec quinque millia ficlorur argentl, quae

)yere

acci-

L

*

*

:36.. Copie. ) Grgce g:m, munem,

forte eam eorum ope rccüuperare pof-

hi

Pnpendu

fec , vultque reditus illos reimpli £um-

Ordinabuntur.) Conftituen tür.

pmb us ,

.& facrificiis addiei.

PT

ng!.fmdgizl ) In Greco eft, óxveo

49. Om/z.räc m lia feciormm. ) 5i-

SPLO'

*

Maci TO U pUy a?xo:ä, m.«m; renibats ma-

clus unus &quivaletquatüor Juliis R o-

gt

gïll!.

tnanis.

Ecaquc (lwu.iac*m millia ficli

37. guniur ex fide, ) Fidem po-

etficiunt fex millia fcutorum e;uadem

ates ef

Qu dnt

m pri

monetz lhomanz.

- Principes.) Prefe&i, & præ(ïues.

Szcut pracepit, Rex , €$c. ) (*omra

De vatijomibus Regis , qua me contin-

ul

guut. ) In Greco eft ex /ocis , qua me

h

quam nuper edixerat Antiochus Epi-

contingunt, id eft que ad me igm ant,

