qui ex cubili , & luftro illo per vim

dAx.

aciblihs

222

PROPHETI& NH

", E

-&. Vox flagelli & vox impetus rote, & equi frementis,

V aftata

& equitis afcendentis:

& quadrigse ferventis ,

queerat

. Et micantis gladii, & ful

zurantis haftee , & multitudinis

9 N

interfe&tae , & gravis ruinse: nec eft finis cadaverum, & cor-

in Qlur

xuent in corporibus fuis.

àqu, !

.4. Propter multitudinem

fornicationum meretricis fpeciofze,

9 L

& gratee, & habentis maleficia, quae vendidit Gentes in for-

nicationibus fuis, & familias in maleficiis fuis.

Àíria,

XCTCIl

10. $t

& 19 ïæ

$. * Ecce ego ad te, dicit Dominus e

ituum, & reve-

(&rn:-pa

47. ylabo pudenda tua in facie tua, & oftendam Gentib

?1ä- nudita-

-

tem tuam, & regnis ignominiam tuam.,

.

per inc

ati

conftxi

6. Et projiciam fuper te abomin

ones, & COptuzneïii's te

iil

n

afficiam ,, 4,4& ponam te in exemplum,,

qUXLIU!

" U.

quesm

z

o

Dilaceratione pleua, ) Id teft, i)l'&na: & maleficia alias

entes , atqu

ita

n R

fuit in caufa4. ut

D

eus illas puniret ,

fapinà, lacratione predarum.

té confole

V NOom rece

det 4 te rapina.Y) ld eft re-

& traderet in captivitatem , X pr&-

cedit, femper rapinis es intenta , vel

dam Chaldaorum.

fdfoque 0

S. Ecce ego ad te.) O NNinive , at-

$n te hoftes rapinam exercebunt.

matus , & iratus in Chaldsos venio.

2. Vox flagelli , €c. ) in te audie-

8- Nle'rr,:aA

tur flagelii vox , fcilicet ftrepitus re-

Revelabo pudenda t424,. €70.) . lmam

; tiOr, frq

veftem: tuam zejiciam fuper faciem

Aetand

fonantis flagelli , quo equi ad curfum

D

tuam.

excitantur.

Vide Jer. :3. 26. oftendam

poltr 4j

Quadriga ferventss. ) Id eft, conci-

omnibus , que fis, & faciam , ut te

Mimirtm n

omnes deteilentur ; graviflima con-

Nügtus ef

gatg, & calentis; nam axes, & rote

titodinem,

eurvatura ex motu calorem concipit.

tumelia izrogatur mulieiri , fi coram

. Corruent 45 corporióüus feéss. ) Id

aliis nudetur.

du ha

6. Pn:jäci-zm fzzpefrx :e aäambmtionæ:.)

i Uf]ä 2

eft, inter fuorum cadavera. " Simile

ilud Lucant.

Efficiam , ut omnes afliciant. te con-

Mi teQtIeo

dn f

tumeliis, & probris, & fordes in te

neQ, à Q

laviusa primi ckcide:*e

?1;7! corpurda

projiciam , tanquam in abominan-

femmi.

dine tini

4- Propter multitudinem, tc.) Qua-

dum , & execrandum caput.

Pagni-

Gs

fi dicat : Ruat Ninive, quia totius

nus vertit , projicere faciam fuper te

SDCOrtugje

alominatianes.

Quf « 0

oxbis fibi fubje&i coluit idola, & ma-

icis maleficiis dedita fuit, qmnique

Poxram ie m excmþlzsm.) ut fcïlïcet,

"ittrip (

gentri fuperftitionis.

^

quoties de magnis peccatis , & de rna-

Cttur.

5

[9)

no fupplicio narrabitur , ftatim in

.

Mererrsess. f[pectofa.

) Tatelligi: Ni-

9' *kafv;

niven , cujus nomen pulchram figni-

exemplum adducaris.

D &i |

1

ficat.

»

Réfilier ate. ) StupefaQus tam infi«

àd)

C

m

Hicet oculis ; amato-

gni calamitate , fugiensque , ne ali-

Grafe. ) Sc

AUxilin..

zunm.

quo modo ejus particeps fiat.

ttam a

Halentis imalefcia.) ld eft,

xenelt-

Quis commoevebir faper.te Caput ?. )

Mido

üvit

Quis vicem tuam dolebit ?

d

cx , feu fuperftitionibus deditz.

P'opt

Qua mendidir geutes i. fernicationi-

Undesquaran confolatorem tibi D Qua-

v

ü h,

&us [5« ) Qu docuit idololatziam,

fi dicat : INusquam i-nvenie—-cur ; qui

*

-a

"n

pAPüT 11

23

Tlertis

- Et erit: i'o-mn'is,-,qu"i viderit te, refiliet a te, & dicet:

Vaftata eft Ninive:'

C

juis commovebif: füper ,þeh—ca.put 3 unde

tudinms

quseeram confclacorem tibi?

3

& cot-

$. Numquid melior es Alexandria populorum

: -q.uä) habitat

in fluminibus? aquze in circuitu ejus: cujus divitide , mare :

eciofe,

aqua, muri ejus.

in fore

9. /Ethiopia fortitudo ejus, & JEgyptus , & non eft finisa

Africa, & Libyes fuerunt in 2uxilio tuo.

X Teye

10. Sed & ipía in tranfmierationem ducta eft in captivite-

nuditt-

tem : parvuli ejus elifi funt in capite omnium viarum, & fu-

per inclytos ejus miferuntfortem , & omnes .optimates ejus

-

s

N

nelis te

confixi funt in compedibus.

IL: Et tu er

go inebriaberis, & €

tis defpe&ta, & tu quares

nE

auxilium ab inimico.

s

a i

32.0 mn&ys

; -.gxynirec,

te confoletur, quia 'inv'ï(fa es omnibus,

QU m

tum, & copiarum , quas ex v,'icini—s

ideoque ormnes experti tuam tyranni-

gentibusifibi federatis poterat accer-

s , at

dem, gaudebunt de tuo cafu, & ruina.

fere.

S8. Namquid zaelior es. ) Nlaior ,-for..

In anxilio fuo.) O Alexandri

4 ; ad-

08 VCCiOb

eam enim fe convertit.

]mam

tior, frequentior, opulentior ?.

er d

Alexandraa populorum.). Merti etiam

IO. Sed ($ spfa im trausmigrationem,

poffec lexamdria fumamnltms ; civitate

6c.) Non peperci, vel potius non

oftendam

am , Ü

nimirum magua & frequenti , in qua

parcam Alezandrig tam Infigni civi-

fiima cot*

magnus eft po

puli fremitus ob mul-

tati, nec tibi parcam , o Ninive.'

titudinem.

Datiz eff.) Pro ducetur ; nam ex

, o

Qu babitat in fiuminib

'uf,. ) Quæ

]eremia c. 46. 1o0. conftàt eam va-

ab una parte Nilo , ab altera lacu

ftatam a INabuchodonofor

!

$ qUi d/iu

eim:tiw:e:.)

Mareotico , a tertia mari mediterra-

;poft Nahum vixit.

t te o

n60., a quarta in

n

EUfÉ funt.) Allifi ad faxa a Chal-

o i

dine cingitur.

commeabili folitu-

dzeis. Allidentur.

pomiman

Cujus drustiz, mare. ) Cui inaris

Mifersnt. [ortem. ) Quafi dicat: Chal-

| Pz&nl

6ópportuhRitas maximarum divitiarum

daei füper viros nobiles , & prima-

7 '(.u?(äï H

caufa eít ob mercimonia, quzx in eo

rios Alexandrinos a fe captos fortem

emporio Orientis celeberrimo exer-

mittent , &

quafi mancipia di'viQenc

Ut r'(:iïl'lcetï

centur.

inter fe.

K

9. Erbiopia far':itwla ejm.)"jïthio--

Zonfrzi.) Conftrici.

. (urm v

pia enim five Abwvflia vicina eft, &

II. Er fu ergo. ) O Ninive , pari

adjacens Alexandriz , ideoque facile

modo, quo Alezandria , plecteris.

iM

tam mfl'

auxiliares copias poterat evocare , ut

Ineóriaberit.) Calice ire. Dei.

e

& neäl

Forzi-

etiam ex univerfa ZEeypto.

inops eris confilii.

m

£4do divitias, & opulentiam fignifi-

Erts defpeila.) Chald. pef/undaz , &

, u

cat, propter merces INilo ferente de-

€o redaéta, ut ab ipfis inimicis tuis»

* vectag.

quos antea defpiciebas, & premebass

Hl

[,1)

Qui

E an- eff fvis. ) Scilicet

l-mili-

auxilium pecere cogaris.-

1 3

224

NPROAPHETFIJELNAKH,.UM

12. Omnes munitiones tuz ficut ficus cum groffis fuis: fi

T

concuffze fuerint, cadent in os comedentis.

cipes tui:

13. Ecce populus tuus mulieres in medio tui: inimicis tuis

congtte

adapertione p

s

andentur porteé terrae tuse, devorabit 1gms ve-

L

19 No

&es tuos.

$

Qmmtes . (

14. Aquam pr

opter obfidionem hauri tibi*', äxtrue munitio-

tom fup:

nes tuas: intra inlutum, & calca, fubigens tene laterem.

femper?

1. Ibi comedet te ignis: peribis gladio , devorabit te ut

BRT EELIIA

bruchus: congregare ergo ut bruchus ; multiplicare ut locufta.

feilicet oma:

16- Plures fecifti negotiationes tuas, quam ftellee fint coeli:

nilitstui p

bruchus expanfus eft, & avolavit.

*

?

A

ce5, uibus

17. Cuttodes tui quafi locuftze,.

& pa*rvuïi'füi; quafi locufize

Ij. Dormi

£^

puifiat def

locuftarum , quae confidunt in (

epibus in die frigoris: folor-

fé, cur a(

tus eft, & avolavi

tir.

fuerint.

erunt; & non eít cogïïitas locus earum, ubi

M Afur,

4 Sfptiïfn!;;r

—

:9. Dor-

ttno , & vi

E $du etia

tur, qui te devorabunt, & abfament,

!Latifaurt,

12. Si.ïfut ffeus. um graffis [uis. ).1d

eft, muri, & arces ita cadent, ut pri-

utbruchi herbas , & fruges terr&.

Culius

mitive ficus, cum concutiuntur.

Congregare ,uz éruchus , 65e. ) Cuuan-

Ia os comedezti;.) Ejus qui fub ficu

tum volucris , aut potueris, inilitum

eft , & de(iderio inhiat ficubus , &

^

congrega, ita ut fint innumeri ut lo-

quafi ore aperto illas

w

ptat

cuftz, adhuc enim peribis.

I3. Popuius tsus mulieres. ) Chald.

I6. Plures fecifi HegolLafi0nOes 1uAS ,

M

inbecillis. eft. inflar mulierzm.

&c. ) ld eft , innumeras congregan-

o aperitone pazdentur. ) Plane pan-

di pecuniam artes excogitaíti, & om-

dentur

aperientur quantz funt. lta-

nia negotiationum gencra exercuifti ,

lice diceremus , jfgalemcar le porte.

ut ditefceres 5 fed divitie tuz iíte

Miratg [

Aperientur etiam ftatim , & fine

?

omnes fimiles erunt bruchis, qui ter-

ora.

ram tezunt multitudine, fed cito avo-

LUMET

Vetles ?40:. ) Quibus portz hofti-

lant, nullufque ex tanto agmine dein-

*

"m

bus claudebantur.

"

ceps, a pparet.

I4. Propter obfidionem.). Ne potus

.17. Cuffodes tui quaft locufle. ) Da-

l

N

defit ob(efíz multitudini.

ces , & milites , qui te cuftodient ,

Intra inlutzm. ) Pedibus Iutum fu-

multi erunt quaft locufts.

bige , ut lateres conficias , & muros

Et parvzli tu£, ) lnferiores, & gre-

V

farcias , & reficias.

garii milites.

Locufla. locuflarum. ) Id eft, parva.

Subigens zene laterem. ) 'Tene late-

AM ! 8(

re$, «& lutum fubigendo illos for-

semina lócuftarum.

)

1na

Confidunt s2 fepibus 1m dia frigsris.

/

le

Ptophe

Cimideh- 9t 5gnis ) Dum.hec

Quze no&urno tempore, cum tempe-

lm Ie

15.

V MCln p

paras, & urges , igne, & ferro con-

Ítas frigida eft , latent , & fedent in

t p

fument te Chaldzi.

fepibus , & cum fol incaluit , avo-

r

U*P)

Devorabit te , ut -bruchus.) Magna

lant.

Le Al;d

U.a

Thphetis

in te Chaldseorum inultitudo effunde-

Et non eff Ngnfms locss earu.) Quia

ilig

- dl

l. th Cm

I

CAPU T. II

225

his: fi

18. Dormitaverunt paffores tui rex Affur: fepelienturprin-

icis ftris

cipes tui; latitavit popul

congreget,

us tuus in montibus, & norn eft, quiï

ig';is ve-

I9. None

ft obfcura contritio tua2, peffima eft plaga fua';

munitio-

omnes, qui audierunt auditionem tuam , compreíferunt ma-

num fuper te: quia fuper

Tem.

femper?

quem non tranfï,itv malitia tua

DIt te at

N

*

locofta.

[!

int ceeli:

fcil'ï'cätf omnes- ad uiam avolant

Sic ? Ig. Nez f obfeura, Ef'c;.r) Notaerit

1 ilites tui prefidiarii , & eorum du-

omnibus tuz calamitas , & clades.

ces , quibus fidebas , deferent te.-

. Peffma eff plaga rua.) Gravilfima,

locuíte

I8. Dormttaveruat paflores tui. ) Si-

& ditficillimg curationis.

: fol or-

enificat defidiam ducum caufam fuif-

uditiomem: tuam. ) 1d, qu'o'd' de te

narrabitur.

nm, vbj

tüur.

Íe , cur a Chaldais Ninive capere-

i

Rex Affur.) O Rex Ninives.

ut habet Chaldzeus

Campr(f ertnt VL f z?þ er te'.,)' Ide &)

; cgmploferzmt feper

. Dot-

o Sepelientur Princtpes fu. ) IfIOC ye-

:e mambus latanrey,

terno , & vino fepulti interficientur,

.Super quem nom franlut malitiatua

d

& humo etiam ingefta fepclientur.

abfamen

J

femper?) Quuia omnes gentes vexafti

bel

!

Ü

5 Latttavit.2) Lattabit timore per-

culfus

;

o, & cribu;i;s » & fzviffima tyran-

3 tate.

niide.

) Qu

.

jj inüitum

ymeri ut lo

bl

»

qpti f5

PRO

j

*

PAEI

PHETIA HA

ACUC.

C"'n;,'ï'b

h & om-

)l&!, v

PEAPUT PALMUM,

axcrctills

g tüg 1

Miratur propbeta. impium þmfpämri, e 'pfæwlere adver[us fu-

js, qui

Jlum; nam adverfus Sudeos fufcitat Dominus. Cbaldeas, qui-

4 citoavo

vittoriam som Domino, [ed idelo fuo tribuunt.

gmiue diite

I.

'Nus, quod vidit Habacuc Propheta.

uft-) D

cxflodiént s

2. Ufquequo Domine clamabo, & non exaudies?

abis ?

vociferabor ad te vim patiens & non faly

£'€91 &gre.

3. Qua-

6& ! P m

Ik- N:;: $06 ) - Trufhis, -& mi'nnax

Manaffem , ut eum:'derim-p'i:et'ät*ibus

prophetia , Habacuc oftenfa: per

uis arguerent 4. Reg. 21- Io. Pro-

]

Í

divinam revelationem.

phétat vero contra Juda, & Jerufalem,

4 ]

- Habacuc propheta. ) Qui propheta-

& eorum excidiumper Chaldxos pre-

cum ;empF

dicit , ficut etiam Chald&orum per

K [edent u

vit paulo-poft Nahum, fub Manatfe

r

Rege Juda , videtur fuifle unus ex

Cyrum, & Perfas.

jluit » a

prophetis illis , quos mifie. Deus ad

&.)

2. l(,?uäqua Demine clamalo 5

"

T

r ;Quia

Bib4. cum Com. Menoch. T. VI.

296 — - P.ROP HET-I'E H A B ACUC

3. Quare oftendifti mihi iniquitatem , & laborem , videre

", Hot

onus eji

pradam, & injuftitiam;contrame? (1) & fa&um eft judicium,

$. Ler

& contradittio potentior.

4. Propter hoc lacerata eft.

lex, & nonxþeryenit uä;q'ue ad

lonpe ve

finem judicium : quiaimpius preevalet adverfusjuftuni,

&

propþe-

rea egreditur judicium perverfum. .

dendum.

» A.

«. * Afpicite in Gentibus, & vi

dete : admiramihi, & obftu-

9. n

& congr

i 3 4

pefcite: quia opus faé&tum eft in diebus veítris, quod'nemo

credet, cum narrabitur.

10. Et:

f

füícitabo Ch

6. quia ecce ego

aldaeos , gentäm.a'maram ,&

enut: p

velocem, ambulantem fup

poffideat

getem.

per lgt-iktudinem 'terrae, ut

tabernacula non íua.

T* HOT-L——

It. Tu

um

hec ef f

(1) Quare refpicis contemptores,

&cacesv, 'canculcante impio juftiorem fet

.. & facies homines quafi pifces maris: & quafi reperilia non habentia du-

cem: £m Edit. S1xt. additur.

Queritur de pravitat» morum füi evi,

cio circumyeniunt ,

& opprimunt.

Ia

Ex Hebreo verti. poteft: E bs, E6

cutjhs

fuique populi, fcilicet quod cum fz-

pe precacu—s.eiï'et; ut tam multa, tam-

jedicium abfluliz , id eft funt lites, fed

u

que gravia fcelera inhiberet , tamen

Rex , aut magiftratus jus, ut debent,

Tátrang]

non fuiffet exauditus , fed,ea potius

non dicsnt.

Civititis to:

qideret augeri , quam minui,

4 Lagerata eff lex.)Nihil ex pä.'æfCl?i-

ipfos captm

Vim patiens. )

am me cruciant

pto legum , & juris agitur.

2

T. H

fcelera , qua patrari video , & quo-

Non pervenit u[que ad frmem , €fc. )

tereat,

ANon confequitur finem fuum , qui

daminodo in me incurrunt , & prope-

.

B f

amnodum : enecant.

eft reddere nnicuique, quod fuum eft,

UT )

2. Orare offendifli mubs smiquitatem

Egredi;ur judicium pevverfum. )

d

h'&w&h &

eft, egredi folec , fcilicet a judicibus.

. ? ) Quafi dicat : Cur permittis,

punit, & "n

cur fieri finis tantam iniquicatem,que

Italice diceremus , — Réefcopo ingiuffilo

Onjs ; [jï

oculis meis oftenfa, & exhibita, dire

gindici,

ie cruciat ?

Vel /aberem intqui/fi-

&. fpicite in gemtibus, &c.) ld eft,

'*gonic*, t fe

mum ,ut fic figura illa , quam Greci

afpicite gentes. Kefpondet Deus, fe

NIDE T

vocant &v àià Jvoi» , cuní fcilicet dua-

non diu tanta mala toleraturum , fed

tioht volus

bus vocibus unica res fignificatur.

mox rempublicam udeorum per Chal-

bclls, .

Laborem.. ) Quo fcilicet impii af-

'deos punicarum ;5 Qiuafi dicat , afpi-

WL""'S T

fligant , & gravant pios: Laborem,

ce gentes , & agmina Chaldeorum,

h :'?,',;gyfi

& dolorem,quem patiuntur jufti, & pii.

quz adduco

ad exfcindendam ]u-

Pa

dzam.

Id vtei

Pradanm $ Efinju/fitiaw. 2 ld eft, vim,

: od j

violentiam , injuriam , opprelitonem.

Quia opus , 6$c. ) Hoceft, quod ad-

g

- Centra me, ) ld eft , corezm me , ut

mirandum dicit.

fabent Hebr. & Chald. quafi dicat ,

Opns fatlum eff.) Kes quedam fiet,

ds lolliy

»

1

7 Oil'cm |

me vidente , & dolente.

iddam fiet tempore veftro , quod

Vrtun

Ez f'atum . eff judicium , t5 comtr adi-

4

dem faperabit , propter fcilicet cla-

do potegtior. ) ld eft, perverfi homi-

dis, & vindicte atrocitatem.

/

QU lia

t flliei

nes j qui jurgia , & lites ferant , ur-

6. Amaram.) Nocentem ,fzvam.

pterga fæVio;

gentque , potentiores funt juftis, fim-

Ambulantem (uper latitudinem terre.)

"Quz arma fua laté circumfert , & cir-

lïun[[gm ;

plicibus, & quietis, eofque in judi-

tj

» W.'«pa!

"

CAPUT L

28

E.

4

!, Videre-

7. Horribilis, & terribil

4

is e: ex femetipfa judicium, &

judicum,

onus ejus egredietur.

8. Leviores pardis equi ejus,

.& velociores lupis vefperäi-

.ui;q'ue al

nis,. &jdiffundentur equites ejus : .equites namque ejus. de

longe venient ,

dendum.

volabunt -quaü -aquila' feftinans ad Come»

,

) & Obihþ

9. Omnes ad przedám venient, facies eorum ventm Wurens:

10 nemo

&

& congregabit quafi arenam , captivitatem.

*

Io. Et ipfe de regibus triumphabit, & tyranni ri

f

diculi ejus

lämm) &

erunt: ipfe

X

| pomdeat

aggerem , & capiet eam. -

uper omnem munitionem ;*ideblþ, & comportabit

— m

", Hor-

II. Tunc mutabitur fp

iritus, & pertranfibit, &. cörrqet;

jufforem fel

hac eft fortitudo ejus dei fui.

K

habentia du«

Ff

/iæ. Num-

opprimatte

: B 6

as fs , fl

fuo.

cumjeQas nationes fubjicit imperio mzriplicabuntur , quod in idem reci-

/ dit.

;, ut debett

Talermacule mon féu ) - JEdes, &

De lenge venient. ) Non enim fuos

civitates non fuas. / l'acitéfubindicat

tantum equites adducent, fed ex aliis

ipfos capturos efle Jerufalem.

*

etiam fubditis , aut fcderatis natio-

ilex pl

h

". Harriäili:.) Qua Vd folo vultu

nibus auxiliares co

,'"'11"7157743 U(')

?

terreat.

rimi erunt.

pias, & i&lfzo P;m

fuga , i

Ex /Z,näetip/.ïa jedicitm & onus ejus ,

Feflimams ad camgdeädam. )Cum fcr-

god foum at

egredzerur. ) Id eft , judicium , quo

licet in prezdam vifam delon

ge ocyf-

vgrf!/'li- ]

Chaldea gcns alias gentes damnat,

fime involat.

a joticibnr

punit , & exícindit, aliis vero parcit,

Q.-udd pradam wentent

; ) Ad prs-

& onus, five jugum, quod. alüs im-

dam potius, quam ad pugnam ; nemo

ponit , ex f/emeripfa egredietur ; id eft,

enim erit, qui eis refiftere poflit, &

d) ld d

éx fola ejus volüntate , non ratione,

impetum illorum fuftinere..

:

fed ex mera libidine ; erit pro ra-

Feutus arezs. ) Quafi dicat : Qua-

je Das *

e

tione voluntas. Sic dicunt Judsi re-

TatUrUm v

ut veuto ure

cumque tranfierint, omnia vaftabunt,

um

per Ua

belles, Jer. c. 44- 27-. Faeiemas omne

P

xi;c cuncta yirentia are-

TL

fpe

werbum , quod egredietur de ore noffvo.

fcunt.

8. Levrores, ) ld eft , velociores.

Captivitatem. ) Id eft, captivos.

(Juligorum

Pardi velociffimi fánt.ad cuxfum, &

yendam J

Io. Ridicel) ejus erumt. ) Derifui

admodum feri , itaque defignasar

habebit , feu contem

Chaldgorum celeritas in perfequen-

Yanni udibria ejus.

ptui. LXXi £fj-

d

dis hoftibus , & fzvitia in eofdem.

$uper omuem. munitonem ridelit. )

Ve'orzores lnfi: jv*e;fþertiizis. ) Alii

Contemner munitionem 4rcium , &

qu

vertunt , avid;res lupis ve]pertinis ,

murorum,.

Ve&ro [

cla'

qui fcilicet. vefpere exeunt e luftris

Comportabit aggerem. ) Extruet *m

i fClhcet

a

Íuis follicitante fame , i'uncquexpro-

terra aggere In ,

& ita arces in a;:duo

pterea feviores, & leviores.

fitas capiet:/.

terf! fzv r

Dijfun;lenizr.-*) fVlagnttm terrz fpæ-

II- Tunc mutabitur /;z»z'ritiv':.) Re.

jmfwieff

n

kgfh& :

tium ocdupabunt. .a Hebrxo eft,

N

gis Nabu-ghod.onofor vi&oriiswy elati ,

-

228

PROPHETIJE/ HABACUC

-qu r

12. —'Nkuvnnqu'id non tu a principio, Domine Deus meus, fancte

meus, &non moriemur? Domine, in j

udicium pofuiftieum:

inferücer

& fortem ut corriperes, fundafti eum.

13. Mundi funt oculi tdi, ne videas mal

um, & refpicere

ad iniquitatem non poteris: quare (1) refpicis fuper

iniqug

Dripbete

agentes, & taces devorante impio juftiorem fe?

l

ifunem i

-44. Et facies homines quafi pifces mari

y ïl'e

$: & quafi rept

y

l

non habens principem :

15. 'Totum in hamo fublevavit, traxit illud in fagena fua, &

congregavit in rete fuum.

Super hoc Iz2etabitur, & exultabit.

Üper

16. Propterea immolabit fagenze fuse, & facrificabit reti

H

us eleé&tus.

fuo: quia in ipfis *inära(i*ata eft pars ejus, & cibus ej

h, &

17. Pro-

m

LTI

(1). Quare refpicis zz Edjt, Bisr) legi*ur: quare non refpicis.

explanz e

altofque fpiritus fumet, && in fuper-

ferre potes Chaldzos , homines pef-

biam erigetür , ut etiam Chaldzi.

fimos-peffundare , && devorare Ju-

eEr pertranfbi.) imperium Chal-

daos , qui ut peccatores fint ,

Eu uo m

tamen Chaldeis meliores

fung

daeorum, & .corruet , cum fcilicet in

pulcherrima

Daltaffare exfcindetur a Cyro, & P.erf

*

Re[fpicis.) Atquis, & benignis ocu-

um füum y.

118.

lis illis favens, & pro illis pagnans.

Vj- I'icþf(,r

Ifonice -

Hac eff fortitudo ,. €c.. )

PI4. Facies. ) Permittes agere Na-

/kam, SQ ï

quafi dicat , Deus fuus illum defen-

buchodonofor. de hominibus, quod fa-

di. fradium

dere. non poterit.

ciunt de pifcibus pifcatores , ut fci-

Ütus in o

Io. Numguid mom tu. a principto65z.)

licet illos. capiat , occidat, &c.

piat, fub'gd

Id eft , a. Domine nos a principio

Reptile. ). Reptilia maris funt pi-

[* ac mup

'elegifti , & populus tuus fumus, tu-

fces , qui pedibus carent.

er cu

que fan&us nofter ,. qui nos fan&ifi-

ANon babens Prsncipem. ) À quo pro-

I SUP

NG

tegatur., & c1jus ope , & confilio

Ccas, & quem nos fantte colimus ;

5

lent excubi,

ideo fervandi fumus a te , & a mor-

poflit adverfariis refiftere.

pugnaculis a

te eripiendi*, ut licet calamitatibus

I5. Tvtum m bamo,8c.) Magni fun

jademur, non tamen funditus perea-

progreffus Nabuchodonofor , bene il-

E fg,;m f

mus.

-

ententig re

li cun&a fuccedunt, partim hamo,

* Q"d dteg,

-Domine . in judicium pofusff eum. )

partim fagena , partim retibus omnes

W , qug ill

Quafi dicat: Scio fane, Domine, pofi-

circumjectas gentes in fuam redegit

tuimn effe a te Nabuchódonofor , ut

poteftatem, hoc eft partim aperta vi,

Hl

E!quia' rg/P

beæg €

per ilum judices, id eft, punias in-

partim aftutia, & dolo.

rfPfinil Ve]

obedientes tibi.

16. Lomnolabit (agena fsa , 6r0. ) 'Tri-

Ef fortemut corriperes, fundtzjfi eum.)

buet. fuis viribus , quod- tam multos

Wt Pfæfg

Cum firmafti , roborafti opibus, vi-

vincat, ac fi fua , non Dei virtuce

LY M

vinceret;

*

T thfüfu

ribus, copiis , victoriis , &c. ut per

eum, quaft per virgam caftigares pec-

Quia 1n ipfs incra/ata eff pars ejus,)

quld refpmde

cata noftra , & aliarum gentium.:

Pingues , lautafque epulas , fcilicet

n? porto W

N meg de

I3. Mzandi funt oculi tui & c. ) Qua-

omnium gentium felectas opes, qua-

Íft dicat : at cum tibi omnis iniqui-

fi partem , fortemque fuam fibi hac

&Qtia a milis

tas difpliceat , ut nullo modo proba-

fua fagena, & rete comparavit.

U5 g,

fDlm m

iUtcs

xe pofífis, quod malum eft ; q,uomodo

|Et cibui ejus eleiiui. ) Optima, &

citi

| i qUI

CAPU T I. & II.

-t

e

29

Us an(le

17. Proptet- hoc ergó expandit fa

;

genam fuam?

mper -

ui(ïi.gum:

inFerücere Gentes non parcet.

-

tefpitere

Xet iniqu

Proþhexz;*æv a Domino

efponfum expeGhanti pracipitur , ut fcribat

1f teptile

vifionem. ac longanimiter. ipfius eventam expetiet ; defirutlio Ba-

celera d.

bylanisz ggfopïär "mu

lía ipforum fc

€

j

lcribitur , G quad —

na füa, &

:

'

idola eis non proderunt. — »

exuli

:

It

jcabit reti

I. * Uper cuftodiam meam ftabo, & figam gradum füper mu-

us electus,

nitionem : & contemplabor, ut videam, quid dicatur

mihi, & quid refpondeam ad arguentem me.

— 22

1. Pro-:

3

2. Et refpondit mihi Dominus, & dixit: Scribe vifum, &

explana eum fuper tabulas, ut percurrat, qui legerit eum.

1.—f;mihes pf

*

*

lvorate -

e

Ffs3

3. Quiay

j fml ! '(um

f

?

pulcherrima queq

cum fuum vertit.

ue vorat p n füc-

:

quo, & arcem capiant ; fic .prop'he.;

;nignis 0ct-

ta fe. attentum . fuiffe fignifieat, ne

p

17. Proprer boc ergo expandst fagenam

caufam, quam ipfe tuebatur, Deus

; agete Né«

fnam , 8c.) Ideoque cum hoc pifcan-

ret.

argumentis infirmaret, aut infringe-

bus, quodf-

di ftudium tam belle illi procedat,

Pagninus, Vatablus, & aliiex

yes , t (

totus in eo eft , ut alias gentes ca-

Hebrzo fic vertunt: Ez qeidrefpondeam

351 &C'

piat, fubigat, & fpoliet , & fe ma-

4d di[ceptazionem meam vel ad argumen-

gis , ac magis femper ditet.

,..xris funt p*

tun meum: id eft mihi propofitum ab

l: Q'Uper cuffodiam. meam, ) Rem cu-

improbis , qui pütant Deum non curare

À qo p

ftodie meg commiflam , ut fo-

humanas res , eo quod fortuner im-

lent excubitores in mcnib

pios , quafi dicat: expectabo refpon-

T: conflio

pugnaculis arcium.

us & l.)ro-

fum Dei , ut ex eo refpondeam im-

Msl

Et figam gradtïm ,Efc'.) ER ejusdem

probis, qui ejus providentiam fuo-

jlot , bec V*

fententiz repetitio.

hoc argumento impugnant ; & accu-

mid dicatur mibi.) A Deo fuper

fant ; Vel ut refpondeam, & intel-

ysim hm

iis , que illi proxime propofui.

»tibus 0

qui

lectui meo arguenti me fatisfaciam.

iam fedgit

Ef qnid refpondeam ad arguentem me.)

2. Scribe vifum.) Vifionem, quam

perta Vh

In Hebrzo eít , qud refpondeam cor-

nunc tibi revelabo, ut memorta il-

im

!

reptioni, vel redargution: mes , quafi

lius perennis fit., eft enim magni mo-

dicat : Prafagit animus Deum liber-

menti.

.

M,U*)

Ti

-tam i

m

tatem meam loquendi increpaturum,

Evplana eam fuper fAbulas, ) LXX.

& reprehenfurum ; cogitabo ergo,

bzxum : foilicet buxeas tabulas.

Per-

| Dei' vin

quid refpondendum fit, & qua ratio-.

fpicuis & diftin&tis charaéteribus fcri-

ne porro urgere poflim rationes, &

dH

n f]""u)

be, ut a Quolibet facile legi .pof-

int.

|la s

fcilictt

di&a mea defendere; fumpta eft alle-

$, qui

goria a militibus excubantibus in mu-

Percurrat ,| qui legerit eum. ) Ut

s of*

ris, & arcem propugnantibus ; ficut

ftatim affequatur , quidillud legerit.

garm Í

bi hk

enim milites hi. attenti. funt, & foli-

Ut de plano le

[ Vic.

Latini.

gi poflit , dicebant

wpï

&

Citi, ne qui obfident, irrumpant ali-

()p:imä f

250

PROPHETIJ HABACUGA

A Nit

- Quïa adhuc vifüs procul, & apparebit in finem , & non.

fuícitabu

mentietur; fimoram fecerit, expectaillum ; quia veniens ve-

L

niet, & non tardabit.

s Q

*Joan

4. Ecce qui incredulus e

ft, non erit re&a anima ejus in fe-

qui reliq

z

& iniq"glïï

3- 35- metipfo : * juftus au:em in fide fua vivet.

«Oom.

*

c. Et quommodo vinum potantem deci

pit: fic erit vir fu.

9. V2

in excalt

Gul perbus, & non decorabitür: qui dilatavit quafi infernus ani-

10 C0

a.1r. mam fuam , & ipfe quafi mors , & non adimpletur; & congre-

mulis, ó

Lebr gabitad fe ommes gentes, & coacervabit ad fe omnes po-

r Qu

39- 38 pulos.

6: N

joncuras

umquid non omnes ifti fuper eum parabolam fument,

&loquelam zenigmatum ejus; & dicetur: Vse ei, qui multi-

GaTER n v

um lutum?

plicat non fua? ufquequo aggravgt contra fe denf

H iæqz:i:

&

*

f

2 Numl

ponent de

htjusmoti

conftans in expectatione ebtum,quæ

(8. Vijus.

Id , quod vifione often-

tationts , i

ditur :

v1

:

etiam nomine ngiöcanc

promi ft1.

7

mhetzphoris.

Hebrai, q

i^

5. Ef quoroc

£

lo oinu;us pctän;em deci-

W*;;»/:m

ui-dquid fenfu , aut intelilke-

pit,€c.) Docet Dominus momen-

&u percipitur,

tan2am. effe,

& caducam malorum

vias, & r

Procsl. )« Poft multum tempus im-

.

Volando,

plendum eft, -

fcltcitatem

,

& quamvis gencratim

»

loqui videatur, non eft tamen ditli-

Zlfy;ltguc

Infinem.

) Fandem,licet poü Xtempus

tdi divit

diuturnum, aderit, & implebitur. Ad

cile intelligere , Nabuchodonoforem

*

iiandi ?

literam loquitur deN abuchodonoforis,

peculiariter notafi;fententia ergo eft:

quemadmodum vinum potrantem de-

Agau

& Babylonici imperii everfione, & Tu-

vis idem t

deorum ex captivitate liberatione.

cipit, quia eum primum exhilarat ,

multis , y

Simul Chriftum refpicit huimani gene-

deinde humi fternit, & ridendum om-

"nibus exponit , fic impiorum felici-

34' 18' L |

ris liberatorem ex. demonis , & pec-

*

[0/7/7] /,

cati fervitute.

tas » qua fuperbi ebrii funt, ad tem-

Dl*?l[zm'; l

Vesiens: vemiet. ) Omnino veniet;

pus eos exhilarat , fed tandem dolo-

rem aifeit , & dedecus apud omnes.

QU& Qenfn

implebitur omnino vifum , & pro-

tatcäm5 & |

phetia , Chiiftus omnino aderit fuo

Non decorabitur.) immo dedecore,

ibl]S, aut

tempore.

& ignominia notabitur.

Qui dilatavit quafi zufernus , €fc.))

U$ Dirte

Non zardabit.)

EE

:

Ultra tem pus pra-

gr&vam, h

fcriptum.

^Qui vafto animz defldzrio. divitias,

Non evit retla anima ejus 12 femet-

& imperia captar, inferno, & morti

Ro affe

fimilis,

au

i

& quodammodo dilatat fe,

ln &

i^

m |

ijfó.) LXX. habent ,,Nes cemplace-

d

QUs

bt anima mta ia e0.

Nimirum non

ut multos, quos vorat, capere polfit.

placet Deo , qui non eft re&us; nec re-

Congregabit ad. fe. ) Suo adjunget

XD "

EE

imperio.

nrgy

&us eft, qui non credit.

( fufius autem in frde [nacviuet 2 Ve-

6. Super eum parabolam fenent. J

Á .

za, recta, pacata, felicique vita fidei,

Carmen lIngubre de ejus calamitate

Per ?

compofitum , nimirum de Daltaffare,

M qu

fpei, gratis, & gloriv; in Deo enim

Unt te

qui vera €ft vita, ejusque promiílis

fub quo Regnum Chaldeorum ever-

Eljl

( '4(

defixus , illi- grasus erit, & charus.

fum eft : fic Michzz 2. 4. dicitur :

Vim f

ï]n;m

Qui bonus, & PWDFS eft, manebit

Gusetur [tpir vos paratola.

L

N

9A

"CAPUT E

1, non

"9. -ü*amquid non re

pente confürgent, qui mordeant te: &

enlens ve»

fuícitabuntur lacerantes t&, & eris In rapinam eis?

8. Quia tu fpoliafti gentes multas, fpoliabunt te omnä-:s.)

eusim "

qui reliqui fuerint de populis , prop er fanguinem hominis,

& iniquitatem terrae civitatis, ó&z omnium habi.antium in ea.

eritvit (u.

.9. V8 , qui congregat avaritiam malam domui fuse, ut fit

fernus an

in excelfo nidus eius , & liberari fe putat de manu mali.

:

& conge

Io. Cogitafti confufionem domui tuae

77

*

: c?,ncidifti po pulos

omnes p»

multos, & peccavit anima tua.

1r. Quia lapis de pariete clamabit; & lignum , q

: UQd- .inte-xf

m foment

jun&uras sedificiorum eft, 1'equndebiitr.

| :

qui mult*

um futon?

12. Væ-

Er loguelam .sm'gmdm-m' t*jm; ) Com-

Qui manus , & crudelitatem tuanm,

^. Num-

ponent de eo gnigmaticum carmen ;

effugere potuerint.

*

— ád

hujusmodi enim eífe folebant lamen-

Proprer.. [anguinem Lomimis.) CQQuia

1e eortm, qué

tationes , quze multis.

,

& obfícàris

multum effudi(ti humani fanguinis.

metaphoris, & allegoriis conftabant.

Et iniquitateg lerra. civitaris. ) ln

;e!znfem da«

pus momene

Mulgiplacat noz faa. ) ln alienas di-

Hebr. eft, &$ rapizas terra, €Y civi-

vitias, & re

gna igrumpcndo, & in-

£4£is , id eft propter tyrannidem, qua

m sdlorumi

volando.

vexafti terram. Juda, & civitatem [e-

ji; genenm

lisgutquo ? ) Quis erit finis conge-

rufalem, & omoaes habitcantes in. ea,

; tamen (ifti

rendi divitias, & re

gui fines ampli-

hec mala tibi eventient.

hodonoforeta

ficandi ?

9. dvari/zam malam.) Divitias ma

entia ero &

.

"Regravar.) Wlultiplicat; nam gra-

lis artibus partas.

gotantctm e

vis idem fzpe eft in.Scriptura , quod

Ut f!'t i ex(ggyo ; 6c. ) Putaàns fe

q exhilant,

multis , ut patet Exod. g. 24. Pfal.

34- 18- I. Machab. 1, 18.

propterea ab omni malo immunem

idepdim o

a

fore, & extra calamitatum jactum,

Xorum feit

Coztra fe ) In perniciem fuam.

ut butz funt aves. quz in celfis rupi-

gt al

Denþ;m dzfum. ) Div tias intölligit,

bus, & editis locis nidulantur.

engem doe

quz dcnfüm lutum vocantur ob vili-

l0. Cogitafti confuffonem domui tua.)

2 'Jd omue

tatemm , & quia cum ex rapinis, frau-

Pu:abas te' inagnam glcriam: compa-

qo dl

dibus, aut quibuscuique malis arti-

rare pofteris tuis, fed contra accidit ;

bus putg funt, animam inquinant,

nam magni dedecoris caufa illis fuifti.

Ámiui ,U 2

gravant, tenaciter illi adherent, quia

Concidiffr populos 24205 ) Chald. 4e-

erio diritité

magno aftecu diliguntar, & tandem

in exitium traliunt.

pradatus es.

LXX. coz umpft;/zzi. :

, & mori

chius.

Apte .N auma-

- YI-Quia lapis de paricte c!zzmaäit.)E(,c

(o diatat 16

M

M

"

0 IC-

adagium fignif&icans crimen, &injuriama

capett f

Xevcüg ro wcwig &c1 ïgcïgn(u,gog.

pubiicam enormenm;quz celari nequeat;

O00 aj

urum E argeutum Bulvis Jent.

dicat: tua tyrannis, & yiolentia tan-

; /:471[/"- )

7. Qui mordeant te. ) Cyms, &

ta eft, adeoque mgnifefta , u£ licet.

Perfe, qui ut fortiores ferx lacera-

:

homines t:ceant, tamen lapides, &

: . C;damiiäïe

bunt te.

ligna parietum vaftatarum, « diruta-

r purdlatty

Et fzfcimbzznmr.«)g ER repetitio ejus-

rum edium , contrate clamatura fint;

il Orüm eVEf'

em fententiz.

Lignmem, 6c.) Hoc lignum Graci

"

;l

,, dicr *

l

[

,9- Q reliqui fueriïaf*' de fop'u/i:, i

vegaxzïc cutodscquo) vel Inayrec,quang

It

232

P-.ROPHE.TLä"HABACUC

"Q

-E-zgc, - z,*i*Væ*g'qUi zedificat civitatem in fanguinibus, &» praepa-

* Qeterrel

24.9- rat urbem in iniquitate,

"N afie

funt a-Do.ïmïho äxerciiuutn? Labo-

& cvità

3. Numquid non hac

*

3.. Is f

abunt ent

m populiin multo igne, & gentes in vacuum; &

1 Q

- con£ati

deficient.

.

14. Quia replebitur terra, ut cognofcant g

z

lc;riarh Domini,

quafi aquae operientes mare.-

*

9e

1914 ä?

i:. Vsae, qui potum dat ami

co fuo mittens fäl fuum, & in-

Centi, n

a, d

ebrians, ut afpiciat nuditatem ejus.

16. Repletus es ignominia pro gl

oria; bibe -tu"quoqüe, &

Qp *

circumdabit te calix dexterze D

confopire;

:

;omini ,& Vomitug

Cjus 0mi

igngminiæ fuper gloriam tuam.

.-17. Quia

Tnore temi

décoras v

ficitur red

vocem Suilas interipxcetatur S*ämvï

