pr&da his, qui ferviebant fibi: & cognofce

;js , quia —D»omäï-

nus éxercituum mifit me.

$: qu

':o. Lauda, & lsetare, filia Sion :

Tüs

habitabo in medio tui, ait Dominus.

quia ecce ego V'enïQ? &

ir. Et applicabuntur gentes multa&e a

d Domïn:um ,in die il-

la, & erunt mihi in populum , & habitabo in medio tuij &

i

»^

fcies, quia —Dgümixnus exercituum mifit me ad te.

n u

13. Si^'

rit d

v

enim hortantis , invitantis ad cele-

bialis ; nihil enim charius pn:pilla [

[ non

rem t;ug,am,

culi, nihilque majori cura , & follici-

1

U

Deterra 47uilan£;)DeBaby1*9ne, quz

tudine cufto diturg

Ue Jv

refpectu rerrz erat ad. Septentrionem.

Quoutem in quatuor ventos.cals di-

|je deps eiauum vredfs fuper eos. ) Ut

(rht i

illos feriam, vobifque predz dem ; &

I*CRH*'IQ

5

U

erf vos. ) Quaft dicat: Fugite eBa-

Yi

hr

st,

bylone , quia ibi difperfi eftis, &

dif-

fubjiciam : fenfu allecorico faftum eff

fipati , & venite in Judseam., ut in

hoc, cum Chriftus per Apoftolos e u-

ur anpu«

d&a ortos fubjecit emnes gentes.

unum populum, unamque rempubli-

;

'Uxx 1l

cam coalefcatis.

E£ cognofcetis, €/c, ) Hxc enim vi-

o

|

x

J

9. 05/057. ) O Judzt. .

Que habïtas

furi erant Judei , & inde cogniturt

Apud filiam Babylonis, )

ipfum effe vertim prophetam, & haec

u m

in Babylone, filia enim Babylonis idfäm

a Deo accepiffe, ut ipfe affeverabat ;

umerdbi«

m vtl

eft, quod Babylon.

fublimiori yero fenfu dicemus , tunc

g. th'tid bac dicit Domtinus Deusexer-

reipfa patuiffe Chriftum miffum cffe a

) paho-

cituum , c.) Senfus verficuli eft: Hzc

-viri ert

dicit Dominus

exercituum , quod

Deo patre, cam eigentes inimicz fub-

& [UchI

ditz funt.

oft gloriam Jerufalem, id eft pott

n;g,GH]"

j

erufalem eloriofe reftauratam, mittet

Io. Lauda ,löjcr. ) Excitat Synago-

(lb

me Gabrielem ad Gentes , ut eas illi

gam Babylone redeuntem in Jerufa-

j igrii-

fortiter fubjiciam; fenfus przcipuus de

lem. ad gratiarum acionem ,-& jubi-

qon .H*

Chrifto eft. Poft exalt«tionem meam,

lum , quod fenfura fit Dei, in fe ha-

& afcenfionem in colos mifit me, ut

bitantis prefentiam , opem , & glo-

curfïoni'

1 murus

pr£dicem gentibus per A poftolos meos.

riam. Major, & potior letitie cau-

& p*

44 Genres , qua fpeltavcrunt ves. )

fa adventus Chrifti Domini in carne

Ut ilas vobis fubjtciam , qug prius

ad hominum falutem.

vos vexaverant, & fpoliaverant.

IÍ. Apþ!imäszur*gmtes multa d

D

T

,f 000«

ui enim tetigerit vos,&1c-) Gravif-

Doninum.) Convertentes fe ad reli-

fime-offendar , fi quis vos p

upiliam o-

gionem Judaicam, plures vero pojtea

Phrafis e

j

prover-

ad. Chriftum.

culi mei Ixferit.

s; &

LI.

Biä(. cwg'Cjom. Meno?b. T.' V1

)

256

PRoþHE,T'IJE'ZACHAMJE

, Qu

12. Et poffidebit Dom/nus.

juda partem fuam in terra (an-

Gificata, & eliget adhuc Jerufalem.

ces: Aul

m

13. Sileat o

Ecce abfm;

habitaculo fan&to fuo.

mnis caro a facie Domini : quiä confqrrexit de

; Ed

pofterunt

CAPUT IL

eum vl

6. Eteo

Sfefüs [acerdos exutus fordidis, induitur mutatoriis , qui judicatu-

T. HC

rus eft domum Domini ,- fi in 'olis ipfius ambulet : adducet. Domi,

vers, &

t&ius Jervoum [uum Orientem : C? de lapide agit , fuper

domum m

quem-

Jepiem oculi [unt.

te$ delis.

1. Y7?T oftendit mihi Dominus Jefum facerdotem magnum ftan-

7

Ü aUC']

tant Corem

tem coram Angelo Domini

; & fatan ftabat 3 dextris e-

jus, ut adverfaretur ei.

ADDUCA

'4. Et dixit-Dominus ad fatan:

'Ichepet Dominus in te fa-

hasss E

*

tan , & increpet Dominis in te, qui elegit Jerufalem: num-

vofibus fr&u'

j«qit

1

quid non iftc torris eft erutus de igne ?

H

ed t

3. Et Jefus erat indutus veftibus fordidis: & ftabat ante [2-

Chilios, E

ciem Angeli.

-

4. Qui

rita , a La

iz j'ud;zm.

«

) Vribum, ]uda $^

Babylone redierat in Jerufalem , ibi-

ficem heee

^

Benjamin.

que erat fummus Pontitex.

[

tüads i

- Partem [gam , 66c.) Portionem he-

neglägentem

Coram JAngelo.) Michaele tutore Sy-

reditariam , & fibi charam.

nagogz, qui pro .ejus capite Jefu Pon-

0 d temp]i

Ào terra fanti:ficara. ) ln terra fan-

tifice contra fatinam decertat: ftat Je-

dbibendo

a, in terra promiflionis,

fus tanquam reus, Angelus, ut advo-

Tüm conjoer

Eliget adhuee |JTermíalem, ) In 'qqa

Chri-

catus , & judex, fatanas, ut accufator.

atQue ideo |

templum habeat, & colitur.

2. Dixi£ Dominus. ) Angelus Mi-

Mfeum,

flus partem fuam , id eft Apoftolos,

chael, qui Dei perfonam fuftinebat,

Angez'i..) ]

& primos fideles, ex quibus conflavit

- Increpet Dominus in te.)Dominus re-

4 Pf

Ecclefiam fuüam , felegit , & poftTedit

primat, & compefcat furorem tuum,

4 &,

in terra fan&ta, hoceft in Judsga, quam

ne fummo facerdoti noceas, aut tem-

Tt.Tnorog Ang

fua przfentia fanctificavit.

pli edificationem impedias.

-13- óHeat,) Keverenter , & fande

fnd'u;' it ,

Qui elegsz. Tevuf aleoan.

J Ut ig ea fi-

;

e:ris, &pr

eum colat, & illi fubjecta fit:

-

bi templum zdificaretur,

Wituteg, &

Oi5 cáro, ) Omne humanum ge-

Numquid non 1ffe torris eff erutus de

)

nus,

igne. ) Id eft , ut torris, quafi dicat:

* I$ vids

liberavit eunm Dominus de incendio

Belitéte

Confurrexit de babitaculo faníto fua;)

i

TA qo ] ,;.'L;;

Qvi: de cclo habitaculo fanéto fuo

captivitetis Babylónicz, quo ambuftus

quafi confurgens opem nobis tulit,quod

eft, fed eum Deus eripuit, ne penitus

V g,

abfumeretur ; quare friftra niteris per-

t Cgþ'm 1

maxime verum eft per aflumptam car-

C alibi.

nemn, & per opus redemptionis no-

dere eum , quem Deus liberare decre-

ftrz, quod in cruce confummavit.

vit

Ó t 71

Il

CXrfum.) Vilium Jofedech, qui in

3. dndutus veffibus. fórdidis.) Zefu:

M [UUT

lone

J

inquit D. Hieronymus , rméwemr erar

Mi

LR

eo tempore vivebfft ; jamque

Ctora M

s

C À PU TX HLP

263

f (n-

4. Qui r&fponditæ & ait ad eos , qui ftabant coram fe, di-

cehs: Auferte veftimenta fordida ab eo.

Et dixit ad eum:

texit

Ecce abítüli a te iniquitatem tuam , & indui te mutatoriis.

s. Et dixit: Ponite cidarim mundam fuper caput ejus, &

pofuerunt Cidarim mundam fuper caput ejus, &

induerufit

eum veftibus: & Angelus Domini ftabat.

6. Et conteftabatur Angelus Domini Jefum, dicens:

T

7. Hxec dicit Dominus exerCituum: Stin viis meis ambula-

! Doi,

veris, & cuftodiam meam cuftodieris: tu quoque judicabis

um

domum meam , & cuftodies atria mea, & dabo tibi ambulan-

tes dehis, qui nunc hic affiftunt.

8. Audi: Jefu facerdos magne, tu

& amici fuï, qui habi-

umf

.

XLUIS C«

tant coram te , quia viri portendentes funt : ecce enim ego *»p,..

EUM ORIENTEM

: 9

$g.

ADDUCAM ,SE'B«VUM M

L12.

9. Qui

1 tefi-

» ff«

äsþliäü: fordidis tr!:b/z'citär, vel ob con-

confecutus , mandata Dei diligentius

jegium dlicitum, vel ob peccata popnls,

fervet , & ab aliis fervari curet.

vel propter fguallbremr CaptrUifafis.

7.« Cuffodiam meag. ) LXX Prece-

te f«

C haldans, Lyranus, Vatab. $a, Ma-

f ea.

riana , a Lapide, & alii ajunt Ponti-

Tz guäqu! u dicalas Jomz?m mmm,*j

(ut

]jgm , -

ficem hunc in populo rudi propter ca-

Simul cum "orobabele judicabis, &

ptävitatis

diuturnitatem

inftituendo

gubernabis populum meum.

negligentem fuiffe, & in eo excitan-

€uflodies atria mea.) lug curm

tator SV'

dibor-

do'ad templi inftaurationem , eumque

concredentur templum,, & atria.

rfl?

abfirahendo ab alienigenarum mulie-

Dalo tili amónlantes de bis. ) Dabo

m

:

[E

rum conjugiis (vide r. Efdrze r0. 18.)

tibr ex hoc Angelorum numero, qui

. adio

atque ideo harum culparum fordibus

miht adítant , quorum circuinvalleris

Mcuf&t()ä'.

infectum.

auxidio, & ab omni hoftium fraude

velus Vi

Ange[lr.- ) Mich

aE

fecurus fis , & tecum ambulent , &

vftineit

defendant,

»

R

,»minüï fe

4. Re[pondiz, ) Yd eft , locutus eft.

"d eos, qui flabaut corauz [e, ) Ad

. dudi fefz.) Propter magnitudi-

em tlf

Yrinores Angelos.

nem rei dic*exæfïæ denuot captat atten-

qut £t

tioneni,

lndai te amtatoris)) Weltibus pul-

.-.

chris , & pretiofis , que gratiam ,&

Ta , U enici

fui.) Éd eft, cuteri-

TL Í-

virtutes , & dona fignificant, ut Lu-

?

rophetz amicitui, v. g* Ageeus,

acharias, &c.

grum:—d?

c& 1$. videmus in filio prodigo per

penitentiam gratie reftituto — Chald.

ia wiri portendentes J/kn*f. 3 Por-

f dicit:

dadus ie ]Z: 4£às.

tenta I/raelis , fa&is , & oracülis ad-

mirabiles, & port:entoiï; portenditiïf-k

smbultus

5. Cidarim.-) Eft Cidaríe ornamen-

gitu

tum cayitis Pontificis, Exod. 29. 56-

que & premonfítratis. Chritum , &

r

& alibr.

ejus mylfteria.

g p

Servum meum arientem. ) In Hebr.

ye d

eft, n rzfemacb , id eft germez, 0-

6. Conpteflalatur , 6c. )k'ïld! eft, pra-

vi oratione palam admonebat quafi

rien$ ( fubftantive ;; eft enim. Greco

; M?a;

adhibitis teftibus, ut remiffionsm pec-

d»crohá non d»ariAkev ) five gevrmen

w M" f"!

catorum ? & Pontificiam dignitatem

dicitur Chriftus, quia.ex emoxtua fe-

-

168

PROPHE 'fï E*'ZGA/C-H AREE

9. Q—üia ecce lapis quem dedi coram Tefu: fuper lapidem

l fe?tem

cermis, q

unum feptem oculi funt: ecce ego caelabo fculpturam ejus,

ait Dominus exercituum: &a

E

f

s

uferam iniquitatem terrze illius

una 2 fiti

j

in die una. -

Á [t t

ro. In die illa, dicit Dominus exercituum: vocabit

dicens: Q

k—c*um fuum fubter vitem, & fübter ficum.

L

, Etft

CAPRUT I

)

ad me:

1

.

De tghdelabro, aureo cum duabus oligis, lapide: þrimario, '&9 þm.

mine mi,

6 t

e

neo, ac feptem oculis Domini , &? borum interpretatio: quod-

miniad Z

. que templum a. Zorobabel fundatum ab z'pþ Con-

fed 1n

i

r

fummqbz'mr.'

l

T reverfus eft -Angglus, quiloquebatur in m

e;&mæþ

et lip

EduC

Y. E

'tavit me, quafi virum, qui fufcitatur de fomno fuo..

2. Etdixit ad mé, quid tu vides? & dixi: Vidi, & ecce

CUM NI as

L;

fias,

candeiaerm-aur?um totum, & ;ampas ej:qs fgpel-capu.t ip

€

pea

30m Qied

re Patriarcharum radice, tanquam no-

cis, làncea militis, & .

fagellis, quibus

Sper u

vus furculus prodiit, & detofíus in

cafus eft.

o ftiite,

1

i

E fe tem

terra germinavit ,. & in magnam ar-

fti.

du die tma.) In die pamohis Ch.l'i?

Ex vf

l!

borem crevit, cujus rami funt filii Ec-

cleítz.

Io. Vir.) Id eft, unufquifque.

Prodt

t ]

Vocabit

(s Duper. Aesuns ) Dax

li, au

9. QuiA ecce ldpi:,þszcx.)þ Id eft, quem

Qs

Jefu. oftendi per revelationem , quem

erit, & convivabuntur fecure invicem,

communicantes inter fe bona fpiritua-

idem elly

i

prius vocavi germem & oriemtem ,

lia, quibus abundabit. Ecclefia,

totdem' cal

nunc appello /zp;Zem propter folidita-

Ic

ttájoris m

tem , & fortitudinem , qua omnia re-

Neeius , qui loquebarzur. im me,)

Vide dicta cap. I. num. g

H ffp:fr.'i :

gna contriturus eft, & potiffimum quia

Canaliedlys,

futurus eft lapis aneularis veri templi,

Suféitavit me. ) Qui vifionem, quam

id eft. Ecclefiz expreffz typo templi,

cap. pr&cedenti videram , ruminans ,

eosdem apy

^

& admirans, hgrebam quafi ftupeta-

t 08 1ugge

quod nunc «dificat Zorobabel.

&us & attonitus.

»

^

Selþtlem oculs fuper lapidem unum.)

Q. Er ecce candelabrum aurenn.) Al-

i 1j

Id eft, in uno lapide incifi feptem o-

Iudit ad candelabrum tabernaculi, quod

&botég oli

culi fignificant plenam, & perfectam

fabricatus eft' Movfes. IExodi 25 3I-

Chrifti. providentiam , & vigilantiam

i l«nmg;.

N s

Non tamen eft idem plane cum illo ;

circa templi, id eft Ecclefix fue fa-

nam Mofaicum non habebat feptem

PH

kcf)

bricam erigendam, augendam , pro-

infuforia, nec duas olivas , ut hoc

6 u

movendam, & confervandaám.

Alii

"Lacharie.

lel,

Candelabrum hoc ügnifï-

;

de feptem Spiritus Sancti donis in-

cat templum per Synecdochen; pars

Tobibe].

telligunt, qu& animam illuminant, &

enim ponitur pro t.to,

Rurfus:can-

NW- U ex

quodammodo occultam reddunt.

delabrum, & templium Eccléfiam fi-

Calabo fctzlffurdm ejus.) Clavis cru-

gnificant fenfu fublimiori. e

xtbrim.pü

CAPUT IV.

259

lasidem

& f'aptem lucerng ejus fuper il 11ud & feptem mfufoma lu-

Im es

cernis, quae erant fuper caput ejus.

^ lls

.4. Et due olivae fuper. 1i1ud una a dextris iampadzs, &

una a finiftris ejus.

VIE dftl

4. Et refpondi, & ajo ad Ange]um, qui loqucbatur in me,

dxcen

Quid funt heec domine mi?

s. Et refpondit Angelus, qui loquebatur in me, & dixit

ad.me: Numgquid nefms. quid funt hæc? Bt dixi:: Non, do-

mine ml.

? [

6. Kt refpondit, & ait ad me, dicens: Hoc eft verbumDo-

(ud

mini ad Zorobabel,

dicens: Non in exercitu, nec in robom,

fed in fpiritu meo, dicit Dominus exercituum.

. Quis tu mons magne coram Zorobabel , in planum ? &

&foí

educet lapidem pmmarmm, & exequabit sratiam gratiee ejus. -

) fuo

o

3

8Et

L emum

( ecce

Lzmpdf ) ia Hebr. eft 853 galla ,

magnifici non perficietur induftria ve-

?

tipffas,

yas convacuum , & fphericum ad ca-

ftra , fed Dei virtute, & fpiritu vos

(

uvev loW

piendum oleum.

adjuvante, & impedimenta tollente.

Super caput, &c.) Id eft , in fum-

Quemadmodum huic candelabzo om.-

$j qm&)dï

mo ftipite, five haftili candelabri.

nia neceffaria miniftrantur non hu-

muna,

fed divina virtute :

ita T em-

nis Chti

E* fäptem Iucerna f]m' f'per zlllud. )

Ex vafe illo concavo , & fphxzrico

plum a Zorobabele perficietur, & res-

rodibant feptem roftra, five canalicu-

publica fuo decori reftituetur non ope

fqte.

l

humana, fed divina.

, aut tubuli;in orbem difpofiti cum

) Dax

fuis ellichniis ardentibns.

Vel quod.

7. Quis £u mons magne,c.

A?) Mon-

1dem ePc feptem lunpades minores per

fpintuà

totidem. calamos arcuatim ex fundo

te hoc fignificantur omnes zmuli r &

À

potentes adverfarii Judeorum, qui co-

majoris lampadis prodibant.

nabantur impedire fabricam templi,

[ mfu)

Et. feptem mfæ;aæm lucermis,) Quos

quales erant Sanaballat, & Samaritz,

canaliculos, five tubulos vocavimus,

ii 6

qui fe opponebant Zorobabeli in re-

m,quam

eosdem appellat infuforia^, quia per

ftauranda urbe, & templo.

miulat? y

eos fuggercu itur oleum ellychn'h

Coram Zorobabel, 6$c.) UE audeas te

fuycià

o

Lo]

Et du oliva fuper i1ud. ) Hinc,

Zorobabel opponere.

& inde.a latere candel:ibri dug erant

Ip planum,tfce.) Scilicet , deducaus

um)/U

arbores olivarum ftillantes

oleum

te, complanabo,

&. numllnbo te-

[, qUO

in lamp: adem.

Et educet lapidem Pr:mdrwm ) Fe

271

R Numgu:d nefct.r ?

Quafi dicat:

bricam Zorobabel vobis invitis pro-

ml 0j

Pxo heta es, & hegc non mculhglb?

movebit, & educet prtmnmsl apides,

; fopte

6 - Hec eff ueräum Domimnt ad Zoroba-

quales illi funt qui poft xundamf*ata

hoc

lel. ) ld «it, hzc vifio pertinet adZo-

ftatim ponuntur in fabricis , & plus

frrnlh

ryobabck

ceteris eminent , & procurrunt ali-

Nenm im exertittu , nee in robore , M )

L

qnantulum extra ordinem ali »rum.

j P.ïl'!

us JI?

ER explicatio vilionis ; quafi dicar

Et exaqualit gratiam grarit ejus. ) Id

fam^ *

Fabricaetempli tam. magni , & tam

eft , templum Zorobabel equabit tem-

2

PROPHETIE ZACHARIE.

g. Et fa&um eft verbum Domini ad me, dicens :

9. Manus Zorobabel fundaverunt domum iftam , & manus

eius perficient cam, & fcietis

Vilumon.

fit me ad vos.

, quiaDominus exercit—uum qmi-

du

10. Quis enim "defpexitdies'þarvos ?2& læïz;i)untur , & vi-

! de

bunt lapidem ftanneum in manu Zorobabel.

Septem ifti

oculi funt Domini, qui difcurrunt in univerfam terram.

ï. VTC[

fne

i. Etrefpondi, & dixi ad eum : Quid funt duse olivze iftze,

ad dexteram candelabri, & ad finiftram ejus?

N

12. Et refpondirfecundo, & dixi ad eum: Quid funt duse

uren vo

:

fpicsee olivarum , qua fun

eus cece

funt fuffuforia-ex auro?

t juxta dusä roítra aurea , ikn —'qui,bus

) E

2

13. Et ait ad me, dic

ens: Numquid hefciä, quid fant haec;

*

Wi

Piu[vi

& dixi: Non, domine mi.

eft

]

m

14. Et dixit: Hfti funt duo filii olei, qui affiftunt Domina-

4 Ed

;

domum f

(tori—u;nixverfæ terræ,

eh

GAPQT

- —

plum Salomonis, fplendore, & glo-

n. 7. Alii feptem hos oculos effe fe-

i , (

ria, non auri , orn^mentorum , aut

ptem tubulos, vel canaliculos , aut fi-

fet; Lorob

firucturz , fed prefentia .M

.

$

ifiz , qui

ftulas lucerng accenfz , de quibus di-

Gs populi

in illo converfabitur.

um eft numer. 2. quibus ctiam fi-

quim $us

Q. Geiesis , quia Dominus exercitunm

gnuificabatur divina providentia om-

reipablics,

,

I

anifft me ad vos.) Cum fcilicet vide- nia circumluftrans , quam nihil latet,

E/1771

ritis me veracem efle prophetam , &

—.& cujus nutu oómnia gubernantur.

omnia ad unguem impleri , que ego

II. Refpondi.) Kefpondere ponitur

phan

A Vi

predico.

€

"

pro loqui, ut fape in Scriptura.

IO. Quis ezim d.

J pexit dies ;mrvw ? )

I2. Er refpondi fecundo , &c) An-

923 neg

Aliqui ex Hebrgeo vertunt, Zies ex;-

. gelus, ut prophete defiderium acue-

branam , |

qui " fellp',.

guitatit. Quafi dicat : Quis defpexit

ret, tacebat , ideoque idem iterum , li-

üptr culin

ftracturam hanc fabrice templi, quod

cet aliis verbis ; interrogat.

cito fieri videretur, indiligenter , &

$

"Dua fptct olivarum. ) Duo rami oli-

legit .CV'mq*

quafi tamultuarie ?

varum,.

Gout, Cy]

pamenti af

Et Jatabziztur , &c. ) Chaldeus ita

Juxia dao roflra 4ur?4. ) Duos tu-

habet: Nezzme ecozvertetur $, €5 latabi-

bos, feu fiftulas intelligit ex feptem,

volvi poffit

duos inquam viciniores duabus oli-

terunt d

iB omanu Zorobabel ?

uY ,€4m viderit hapidem ffrpen(äicæli

Ine mbmm :

vis, que ftabant hinc , & inde.

Lapidem flanneum. ) Globulum ftan-

y quibis ]ziniþxjfl"zþria ex dz;ra.)Qui

ïülumen V"l

neum intelligit, quem alligant archi-

tubi funt,fuffuforia, five , ut vocavit

9 loan, AD

teéti funiculo menforio , ut illum di-

Tilay;. Y

nurb. 2. infuforia, ad fuggerendum o-

ftendat ad parietes menfurandos.

leum ellychniis.

x-imam dii

óeptem sffd ocull fpmt Domini. ) Ali-

14. D»za felit olei, &c.) . Jefus facer-

PICOI* va,

qui putant feptem hos oculos in ftan-

dos fummus, & Zorobabel , qui vo-

epanfüm.

neo perpendiculi elobo fuiffe infcul-

cantur filii olei, id eft un&i oleo,five

EU i j

*5 Vtrto

ptos. Alii in lapide primario , de quo

Chrifti Domini , qgia nimirym Jefus

lus qud.

kÜa E

271

BU

CATUT YV

Volumen velans , Q'ub iniqui judicabuntur : mulier ín ampbora.[e

;uum'mi-

dens cuim wa[ja plumbi defignat impietatem, & due mulieres

. i

? alatæ»lewnt illam in aera.

ytem ifl

p

T cönveäfhs fum, &levavi oculos meos: & ecce iVO-ïu«'

* u

v2 ilta,

I.,E

men voians.

a. Et dixitad me: Quid tu vides? & dixi: Ego video vo-

ünt du

lumen volans: longitudo ejus viginti cubitotum , & latitudo

| quibus

ejus decem cubitorum.

..3. Etdixit ad me; Heec eft maledi&tio , quse egreditur fu-

ht ha?

per faciem omnis terree: quia omnis fur, ficut ibi fcriptum

eft, judicabitur: & omnis jurans,. ex hoc fimiliter judicabitur.

Jotriftd-

4. Educam illud, dicit Dominus exercituum: & veniet ad

domum furis, & ad domunm jurantis in nomine mevo m

eqdæ«

C1i-

xPLïT

-

*

ese l:

lu MEDENAD

j eiïä fe-

inunctus , & confecratus. erat Ponti-

Longituda ejus 'vigim; eubitorum, f$c.)

$ , 0E Tl*

fex; Lorobabel vero conítitutus Prin-

Hac menfura notatur univerfa Judea,

ceps populi: & aflüiftunt Deo tan-

quz duplo. erat longior, quam latior.

ïuibus lJ

etiam 1

quam ejus adminifiri in gubernatione

"

ln hanc enim ; utpote ubique rapi-

ntia ottt-

reipublics.

oni$, & pauperum oppreffionibus con-

taminatam volabat hoc penarum vo-

hilhtdt

I., Culos zeos. ) Non corþorirs,fle*d

lumen. Vel hac menfurarum diverfi-

anit

/ phantafie , & mentis.

e poni:uz

9. Volumen volan:.) ln Hebrzo, eft

tate fignificatur major &terni fuppli-

üro.

cii longitudo, feu'diuturnitas, quam

o x5 megbillab, id eft chartam , mem-

intenfio ; illa enim fempiterna eft &

;) À

branam , v«l lihrum convolubilem,

fine caret , hec autem eft finita.

iij KCL'?'

qui in feipfum complicatur in orbem

m l-

3. Mateditlzo. ) ld eft, fupplicii fen-

fuper cylindrum, quem fortaffe intel-

tentia , & imminene punitio.

lexit Symmachus, qui vertit xeaAr,

Per furtum in-

qmi olie

Caprt. - Cylindrus enim. ad caput pér-

Quia omnis fur. )

gamenti affuitur, ut füper illum con-

telliguntur etiam reliqua -peccata inm

proximum ; per perjurium etiam re-

)uos t«

volvi poffit. Aquila & f'heodotio ver-

liqua in Deum.

fcgtert

terunt dio9£ea» ; eft autem diphthera

yus oli

membrana e pelle cspre. Huic fimile

Sicuz ibi feriptum eff.) In volumine

volumen viderunt Ezechiel. c.2. 9. &

- volante,

;;.)Qqï

$. Joan. Apoc. 1o. rc.

eautietur. Pusietur.

Fadrcabiter.) Chald. LXX. Per-

Volans. ) M olans dicitur , ut celer-

rimam ultionem fore fignificet.

Sü-

jsrans. ) *cilicet, falf;o.

dum 0

Ex boc-) Scilicet, volumine.

Ípicor etiam . vo/azs idem cffe quod

j facäru

expanfum , & apertum ; membrana

4- Educam iilud. ) Scilicet: volu-

g Yo-

enim in aere pofita, fi complicara non

men,id cft penas illo volumine con-

fit , vento movetur , & extremitates

tentas : educam , inquam , illud , id

!CO&HW

f

fuas quafi alas commovet,

-

eft ethciam, ut g.uod tu modo per vi-

À

272

PROPH'ET. ZAICH*ARLA;*,.

—. El

€iKter , & commorabitur in medio domus ejus, & cohfumet

eam, & ligna eius, & lapides ejus.

egretient

dfas Cnilv]

$ Etegreffus eft Angelus, qui loquebatur in me, & dixit

ad me : Leva oc

E

IQ.E*(

ulos tuos, & vide, quid eft hoc; quod egref

deferurt

ditur? -

1 It

6. Et-dixi : Quidn

kam eft? Et ait: Heec eft amphora egre-

diens Etdixit: Hzc eft oculus eorum in uünivería terra.

224 & f

4

7. Et ecce talentum plumbi portabatur, &

ecce mulier una

fedens in. medio amphorze.

g. Et dixit : Heec eft impietas.

Et projecit eam in medio

emphors, & müït mafífam plumbeam 'm os ejus.

9

-

Et

*

Deus praftituere folet , ut cum ad

üonem-cognofciisq 'illfi re ii)ffa expe-

riantur,

eum ventum fit. fupplicium fuma-

LOAT EXR

Venier.) Scilicet máledi&io, &pu- tur.

fitio.

Ha

atione ; pl

€ ef oculus c U. ) Intellige p:.if-

pondus dam

KEt ligna *cjh:,;, Ef lapides ejus. ) Qua-

five , & obicdtive, quàfi dicat, huc

feden fu i

fi dicat, prorfas totam.

5ic de po-

tantum áfpiciunt, nam adeo effrena-

0. Dus m

ma perjurii oraculum eít a

pud Heror

te ruunt in peccata , ut nihil aliud

tientes in af

ï

dotum in Erato,

fpeCtare videantur , quam ut hanc

menfuram celerrime iinpleant.

N$ muliere

(ugr/

Tuifie PT

cc:' QXv

(

Talentum plumbi.) Scilicet, maf-

J0tn. daos

Zwpapbas óMeg yf»ecäv ,X*

C TEOY T 6s

f.a quzdam ,üt vocatur num. fequea-

Corcumetpertt

donec omment

ti

donofor, &

Tont Jerofil

Corripiens perdat generationem , €

Portabatar. y Mafd , inquit D. Hie-

dom»gm FOf A.

x

ronyinus, izflar Lapidis ferebatur, vel

x'äbïlonem c

«o Ipetu , vel demint juffiont , vel fe-

EACEN

5. fEïgw*Fu: vf ngelus. ) Id eü ,&

rebatur. ab

tEr30) Qecen

xalz'-a y €CHj4S$ momen tgcitw:m

Wüm,

fuperiore vifione ad. hanc. amphore

eft.

exhibendam , quod eft.dicere , illum

n A/Firiu,;

egreffum ut novam prophete revela-

le medio 4772,0!90?'5.) Super Epha,

tionem afferret:

Vel, ut interpreta-

B9« Hae efl impieras. ) Scilicet, po-

Véntum eolt

puli hujus impietatem vwocat,

uic-

THdgtto impe

tur Éómman 5à, egreffus eft; ut ab An-

gelis fuperioribus novam zevelatio-

quid fan&itati , & juftitix opponi-

-

Habelay,

tur.

165 tam mj

netn acciperet.

, &uod egreditur. )

R(epræ fentabatur

Präfecit am in medio 4mpbohe ) Fe-

lairi p

enim tanquam aliunde egrediens,qua-

Cit, ut tota effet intra amphoram, &

Wa p

W

nulla eJus pars extra maneret , ut ita

O n

fi dicat, quod in afpe&um tuum ve-

nit.

,

amphora , five menfura impleretur.

,gmnrm

J

t

6. Hee eff Aampbawz'. ) Hebr. n5N

Mifrt mal[am plumbeam im os cj.'zs.)

u

O jg

Ditc d

Wi

t)ha , qux eft certa menfura capiens

Id eft, os amphore talento illo plum-

tres modios frumenti , fed hic , ut

bi obílruxit, ne' eziret mulier. Hac

Datum IOcv

N

etiam alibi , pro menfura in genere

mafífa pluinbea fignifïcatur completa

le mj

Dore qu

accipitur.

Amphora hzc fignificat

menfura peccatorum , & Judzxos diu

|

eextüm numerum peccatorum , quem

".

manfuros in fua impiyctace )« dam-

lii

MTO

-

CAPUT V.

273

Diumef

9. Et levavi oculos meos, & vidi: & ecce duse mulieres

egredientes , & fpiritus in alis earum , & habebant alas quafi

Y dixit

alas milvi; & levaverunt amphoram inter terram , & coelum.

d .

Io. Et dixi ad Angelum,

qux *JOclueba'tur 1n me: quo iftae

deferunt amphoram t

T

11 Et dixit ad me : Ut sdificetur ei domus in terra Sen-

ITà,

naar, & ita'bi

4

liatur, & ponatur ibi fuper bafem fuam.

;

ier'una

medio

f

i

t

nX N D

Cum ad

CONLARES

CA PU—'lj

a fmþ.:r

fatione

plumbum enim fignificat

;nfer calum, 8' terram. ) ld eft, per

pondus damnationis , quam propter

aeretm..

gt nf

fcelera fua incurrebant.

jt, hut

OIIe Ut ed5fcetur er domu: i'nl ferra

ffrena»

9- Dza. mulieres egred'i*eme:'.- ) Ve.-

Sennaar. ) In Baby.one, ut veitunt LXX.

| aliud

nam in terra Sennaar . eft Bïa;bya

nientes in afpectum Zacharie. Duas

n. 2. fivnifi-

t hanc

has mul

1

eres

Ribera interpretatur

lon, ut patet Gea. L.

fuiffe excacarionemr , 69 indurationem.

cat "Zacharias impios Judeos a

C

L al-

;:,maf-

dais abductos fuiffe im captivitatem

Corn. duos demones , vel Nabucho-

Babylonicam , ibique multis annis,

ii

donofor, & Nabuzardan, qui vafta-

runt. Jerufilem , & Judeos impios ím

hoc eft , feptuaginta fuiffe ; Rurfus

) He-

Babyloneim tranftulerunt.

Alii cum

Jerufalem per l'itum everfa abducen-

dos in captivitatem , & exilium uni-

lf v Te

Chaldao putant effe duas gentes, al-

ul ft-

teram decem ,

verfale , & totuuv orbem: illis fore

acutum

buum.

alteram du-a*ru.m;,trï-

tezram Sennaar , id eft, terrapz excof-

ffenis ; hoc enim fignificat Sennaar , ad

E£ [pirituserat im alis earum.)ld eft,

quam fcilicet terra fantta excuíli, va-

Eyht.

ventum collegerunt ad volandum, &

gi«& profugi delati funt.

4 po-

magiuo impetu terebantur.

Stabiliatur , Ó pomatur , E7c. ) Quafi

quie

dicat, alto , & firmo loco ftatuatur,

Habebant aler 71/4þ",.milvi.. ) MAp-

;poüi-

te ; nam milvus habet magnas alas,

ut folent idola.. Significatur ergo tam

& laborí pares diuturni volatus. Pra-

impietatis culpamy, quam poenam in

E

terea naturg iriftinctu cognofcit,quan-

Babylone , five terra Sennaar loca-

Ils

donam. migrandum illi fit in aliam re-

tim, ut-.cum in ea impietas fteteric ,

ür i

gionem ( nam ut habemus Jerem. g.

per definitam a Deo menfuram, tum

etul

7. Milvu:s imcelocegnovit tempss fmum )

peecatorum, tum temporum puniaturs

1

j

nec defiftit a volitu, donec ad defti-

& plectatur , primo per Cy'rumr-,—, e-

)l j

natum locum. pe;venerit , ita ergo

cundo per Darium , tertio per Chri-

F

duz hx mulieres celeri volatu ; tem-

ftum, qui Babylonem , & Babylonios

!lilem

pore fuo jJudxos deferunt in cert

va' m

Antichrifti affeclas dilperdet in fine

; dii

perditionem.

mundi.

Mm

(

: Bf'ä/. uf Com. Menochb. T. F L.

274

:PROPHET,ZACHARfm

C

CAPUT VL

j

uid funt

|

; r

Quatuor Wadfigaz "if de medio duorum tmontium ereorum , qua-

venti agl

zuor vcenti funt egredientes tn terram : de coronis in capite Je[u

nis fetta.

Jacer dotis imponendis: de "iro, cujus nomen Oriens , qui

6. M

lonis: £a

demplum edificait. Domino , & dominabitur .

in. folio. fuo.

1.T? T converfus fum , & levavi oculos meos , & vidi: &

E PUR

mm À

L

ul «

ecce quatuor quadrigae egredientes de medio duorum

qe, & di

ambulate :

montium: & montés, montcs eerel.

X

zi tuln x ia

.2. In quadriga prim

a

in quadriga fecunda equi

$ Bt v

*

: equi.rufi, &1

nigri.

errediunti

ntum me

4. Et in quadriga tertia e

L

qui albi—, & in quadriga quarta e-

9 Etfa

qui varii, & fortes.

A Et

[ RRE

Y f 'Opver[u: fum. ) Id eü , iterum

dua, pér quas Babylonii , & Pel'fäa

vidi aliam vifionem.

Alexander quoque , & duces ejus in

itirtes vid

Syriam, Judeam , ZEyg

Machibais

Ecce quatuor quadriga. ) Sicut Da-

foliti.:

prum þt:ran(ïre

fieli c, 2. ita nunc Zacharie propo-

T

equ abi tr

nuntur quatuor imperia quz fibi or-

Q Ín qu.ta'rig'a llþrz'mzz equi ruf.)

i

etus Ale

dine fuccefferunt, & fefe. mutuo e-

Hoc eft iinperium Chaldgorum fan-

Tlas.

guinarium , & crudele pr&(ertim in

verterunt: & poft illaimperium Chri-

Id ensd;

fti Domini , omnibus illis diuturnius,

]udeos. Bene etiam colore rufo de-

Ü forter. )

ut norint omnes non

fignantur |Chaldai , qui hoc colore

forte ob

& poténtius

dele&abantur in veftibus : quare Na-

cafu, fed Dei voluntate hec imperia

quia non fe

floruiffe, & concidiffe ; regnum vero

hum 2.3. dicitur: Cfypemss ejws ignitzss

t3, & Prj;

Chrifti femper manfurum.

Ui exercitus ejus in coccineis.

Porro,

t&in fodleon

cum]legis Qzdzgas , intellige etiam

Egredientes de medio duorum mon-

afcenfores earum more Scripturs.

j H a

:

tium.)Hi duo montes fymbolum funt

! dicat , ]y

potentizc , & providentis Dei , cu-

ln quadriga fccunda equi migri.) Hoc

ttt ft congl

eft impcrium Medorum; & Perfarum.

jus dug partes, & quafi montes, funt

&C Yiolenter

mens , & voluntas ; puta fapientia,

Equi funt nigri, quia his regnantibus

übvepene

& decretum , five difpofitio, & defi-

Judzi graví metu, atque lu&tu atfii-

&i funt per edi&um Allueri, Efther

nitio , vel preordinatio , & executio.

gt

Adde etiam his imperantibus

C definene.

Hæ igitur quadrigge montibus illis -

li fegr.

n1eis , antequam exirent , Contineban-

luxiffe Judaos ptopter impeditam x-

4 6jus j

112

nf.s"

tur, ne alias nationes bello infefta-

dificationerm

templi.

qui etiam

nigri famem fi

6. lious.

rent, proinde ac fi fepte ellent mon-

6

gnificant , ut Apgcal.

Funs m Q

tibus validiflimis , & infuperabilibus.

cö 6.5

mperium (

Cum autem adfuit tempus a Deo prz-

3. E quadrisa tertia equi aläz'.) Re*

Erael,

ftititum , ut imperio potirentur, tunc

gnum Grecorum , quod cepit ab Ale-

Cf eins

egreile. funt.

Vel hi

duo montes

xandro, qui clemens fuit in Jadzos:

)'lOerl (

Praterea tempore hujus Meonarchie

func porte Cilicie inter montium ar-

d

,quilonæg

CAPUT VL

275

4. Et refpondi, & dixi ad An

gelum, qui loquebatur in me:

Quid funt haec, Domine mi?

"i, qu-

& Ef refpondit Angelus, & dixit ad nie: Ifti funt quatuor

venti coe

D Ml

lij qui egrediuntur, ut ftent coram D'o-minamre Oi

nis terrae.

p

6. In qua erant equi nigri, egrediebantur i

h térram Aqui-

lonis: & albi egreffi funt poft eos, & variiegrelfi funt ad ter-

ram Aulítri.

vidi: &

"L. Qui autem erant rob-z,lfti-f?('nïmi'7 exierunt , & querebænt

) duorum

ire, & difcurrere per omnem terram.

Et dixit : Ite

ambulate terram, & perambulaverunt terram.

8. Bt vozavit me, & locutus eft ad me dicens : Ecce qui

yda equ

egrediuntur in terram A

C

i

juilonis , requiefcere. fecerupt 'fpi-

quarta e

ritum meum in terra Aquilonis.

Ctum eft verbum Domini ad me , di-cen,s: *

9 Et 12

4 B

Mm 2

IO. Su-

d

*

& fates

(es ejus i

Md terram Aufiri. ) Romanos di-

Machabzis ducibus

ifm(xïgnes victorias reportärünt Jücïäci

Poftuntetiam

m tanfire

cit exiiffe in /Eeyptum, que refpectu

equi albi triumphales fienificare per-

Jerufaiem'; er«s Auftralis ; quoniam

memorat tantum bela horum regno-

&gkï m/f)

pezuas Alexandri Macedonis 'vi&o-

rlasz.

orum fte

rum,quibus priora regna deleca funt.,

sfertim il

IÀ quadrigia quarta equi vari,

Auguítus autem victis Antonio , &

« rulo (e-

&€& fortes. ) imperium Romanoram

Clcopatra, Grecorum regnum, id cft

forte ob bellicam virtutem 3 Varium,

yoc colre

Ptolomeorüm in /Égypto extinxit,

uarg M

quia non femel mutata reipublice for-

illudque ad fe , & ad Koma

þm'os tran-

4 i

ima, & Principum toluntas im gen-

Itulit.

tein Judzorum,

f POHO,

7. Üui eutem volufiifEmi erant. )

jpe etii

3. IUf£ funt quatuor venti celz.) Qua-

Fortiflimi quique Romanorüm du-

iptürse

fi dicat , hz quatuor Monarchiz in-

ces , quales Scipio , Misrius , Sylla,

ter fe confligent, ut venti contrarii,

Pompejus , Julius Cafar &c. de his

i ) Ht

ac. violenter, & celeriter quafi venti

enimloquitur propheta,quifuerunt an-

mantibüï

fubvertent omnia

quocumque

ir-

te Chriftum, nam ia Chriftum, & Cliri-

j

fti regnum definere vifi (unt. Num. r2.

(

x affli

& definent, ut folent venti.

ruent : denique velociter tranfibunt ,

Ee dixito,

r2

22

, Ef

€ , €&c. ) ScHicet Deus;,

erantibu

lt flewr. J Quiafi parati ad. excipien-

qui illis poteftatem fecit egrediendi.

da ejus juffa , & perficienda.

9. Et voravit me. ) Narrat Angelus.

dirm v

üi etiat

. 6. ln qua erant equi nigri.) De equis

Zacharie fe vocatum a Deo, &quz

rufis nihil dicit , quia jam tranficrat

fequuntur ab illo audiviffe.

Apocïl-

Imperium Chaldeorum.

- Requtejcere fecerunt [piritums menm. )

Egreaiebantur in tevram 4 uf'lon;.r, )

E/mavca» T$ Sugó» us , Requie(éere

Ji) Re

