efi enim cum. fortitudine velocitas ,

fimilia equis, & equitibus ; locufta

Yidebunts

enim fpeciem habet hominis armati,

loquitur de Chaldzis.

pulveris.

& equitis cataphratti , quare [talice

Viri 22 "viis (uis gradientur.) Servan-

II- De

tes attributum fibr.in agmine locum,

appellatur ; Cvallerta , id eft, egua-

£

dicitur

$i

nec illum temere deferentes..

Zerri-

V (cem

Ins.

Sic Apocal.

z

H

Qtore d

gnilitudines iaca/zzïsz-;z femiles eauis para-

Uilis, ut caffrorum acies oxdigaza, dici-

lt t

£s npralium.

*

Y L*E,

T

r

fenfuseft, in quo-

tur Cantic. 6. — Vel fenfus eft, per-

Tl

libet hoftium Cha!daorum videre te

gent, quo voluerint.

Billintyr

putobis fpeciem. aliquam, & fpiran-

8. Noz coartüab;t.) Noh fe invicem

5&'41

tem imaghnem equi ad curfum velo-

in acie compriment, nec ordines tur-

babunt.

Opiofi

cis, & ad pugnandum impavidi, qui

Vrl oo.

ea erunt in currendo pernicitate, ut

Per ftnefíras cadent, 65 uon demolien-

Vlrbum

;edites equitum curfum adequare pof-

£uT.) 'lanta erit eorum agil&as, ut

ínt.

væciamü c feneftra in fubje&um folum

-:ibïff, «

—

öAPUT. IT.

135

to. À facie ejus contremuit terra , moti-fuht coali: * foll, *Ifip

poft eum

& luna obtenebrati funt , & flellae. retraxerunt fplendorem 13-1o.

izech

fuum.

*

al equi

-

32. 7-

:1, Et Dominus ded

it vocem fuam ante faciem exercitus

linfra

fui: quia multa funt nimis caftra ejus, quia fortia, & facien-

I.

em

exlient,

iVIattï;

1t popt-

tia verbum ejus: * magnus enim dies D

b

Qminiï & terribilis

24.29»

valde, & quis fuftinebit eum?

E

Marc,

tüs redi-

12. Nunc ergo dicit Dominus :

Convertimini ad me in to-

to corde veftro, in jejunio, & in fletu, & in plan&u.

13.24.

Lucsm

jent mt-

13. Et fcindite corda veftra, & non veítimenta veftra, &

2I.

r

;

ta femi-

convertimini ad Dominum Deum veítrum: * quia benignus, * Jere,

& mifericors eft , patiens ,

. 7.

& multae mifericordiæ? & prse- 3

mos

itguli n

- ftabilis fuper malitia.

9 18.

14. Quis fcit , fi

convertatur , & ignofbat , & relinquatà

oph.

mon de-

poft fe benedi&ienem, facrificium

, & libamen Domino Deo ,. ;

veftro? (1)

* pfal.

conícen-

15. Canite tuba in Sion

i

, Vocate 85. 5.

na

costum.

:T fan&iücgte jejunium

Io, À

16. Con—— Ff

——

P

— !

;

*Jons

repitu$, &

(1) Veftto? I edir. Sixz. legirur: noftro?

3. 9.

delabantur, aut defiliant, noxam non

I2. Comvertimini ad me. ? Ut tanta

»

emnc Uil

upr-

accipiant.

fnala vitetis, dolorem cordis jejunio, L.

14«

Timore;

IO. 44 facie ejus cmtrgmuit ferra. )

fletu, & plan&u indicate.

Sornitu equorum , & quadrigarum ,

13. Seindite corda veffra,) Corda

& exercitus.

veftra concutiat ; & quodammodo la-

ld. Ngrt

ceret dolor.

jmirum pr*

Moti funt cmli. ) . Eft hyperbole.

Ipfum celum concuti vifum eft.

Er non veffiimeuta vefira-) Tantum-q'

; fic disit

Sol, € lpna obtenebrati [unt.) Exer-

modo.

rm;/';z»j fä"fs

citu pulveris nubem excitànte ; qu&

Praflabilis fuper malitia. ) In He-

brzo eft, Pemes: fuper malum, id

Y Curreat

folis afpe&um adimat.

atn

Remraxerunz lumenfunm.

) Retraxiffe

eft afli&ione , & punitione,

E

l ngïünäï

videbuntur, offufa caligine, & nübe

comminatus eft peccatoribus.

A* OE«

eloct s

pulveris.

tior, & praftantior omni ira, quse

.11. Dediz.) Dabit.

:

ad puniendum nosincitare illum polfit.

.Y Gerya

ad b&llum

Vocem [uam.) Signum

I4. Quis (eit , (Í comvertatur.) For«

ige locuty

more ducis.

Fortafie tonitru intel-

taffe mutabit fententiam.

:

Terti-

ligitur tunc audiendum, quo Chaldei

Et reliuquat pofó fe benedillionem,

ii

(ici

&c.) "Ubertatem £ructuum terrz, ut

reddanturz audaciores, Judsi vero per-

i G per-

gellancur.

poffitis latari , & habeatis unde fa-

Quia multa funt. nimis ceflra ejus.)

crificia offeratis.

fe uicdm

Coptofus exercitus late camnpos ten-

Libamez. ) Vide di&a €; I.n. g.

toriis occupans.

3

15. Canite tuba in 6iom.) Vide di-

)rd'meï m'

&a n. 1f

- Verbum €jus. ) Praceptum ejus.

g mf

Magnig enim dits.)

;

orxibilis , ter-

Sanüificate jejunium. ) Explicatum

ribilis,

eft hoc cap. , num. 14

g "

-

136

PROPHE T. OE L.

&ex

.16. Cotigregate populum , fan&tificate ecclefiam, coaduna-

Conti

te fenes, congregate parvulos, & fugentes ubera: egredia-

tur fponfus de cubili fuo, & fponfa de thalamo fuo.

Tüum

r7. Inter veftibulum , & altare plorabunt facerdotes mini-

fope

21

ftri Domini, & dicent : Parce, Domine, parce populo tuo:

ficay

& ne des haereditatem tuam in opprobrium, ut dominentur

22

eis nationes. Quare dicunt in populis: Ubi eft Deus eorum?

fpeci

. 18 Zelatus eft D?minus terram fuam, & pepercit populo

E

li

íuo.

r9. Et refpondit

Doniinus, & dixit popülo fuo: Ecce ego

mittam vobis frumentum, & vinum , & oleum, & replebi-

fto:

ü

« à

mini eis: & non dabo vos ultra opprobrium in Gentibus.

-

Cipio

20. Et eum , qui ab Aguilone ef/tj. procul faciam a vobi

&

A o

: 16. Santficaze Ecclefram- ) Convö-.

quando dicant Gentes, ubi eff Deus eo-

2

telligit

IN

cate populi cotum, & eum prepara-

rüm 6

I9. Zelatus eff Domtnuus terram fu-

buchod

te, ut cum pocnit:encia veniat in con-

us

udg

fpectum Dominit-

«m.) 'Lelo commotus, & indignatus

€

ily

f

f«

Ut vagitu

eft, quod t2m dure ab hoftibus tra-

Congregate parvtulos. )

&aretur ; eft enim zelus indignatio

Esgd

Deurm ad mifericordiam provocent,

qugdam ex amoreorta,quodrem quam

Calo &

ut Íactum eft Judith- 4. n- 9-

amabamus, contemni, aut *moleftia,

fupenin

Egredia:nr fponfus, &tc.) INam etiam

five malo aliquo affici videamus. $i

VETUS |

juftis voluptatibue fuperfedeadum eft

qua dixi, feceritis, jam non ultra in-

Qui v

defrr

pænitentiæ tempore.

ultam patietur Dominus injuriam po-

7- lLier vcflibulum , 61 altare. )

pulo fuo factam.

1 u

.Peperest popslo [ue. ) Parcet , cum

fcu'r m

Inter veftibulum, five porticum,qus

fcilicee Cyrum flectet , ut cos e

d-

Lt

erat ante €am partem teipli , qug

fan&um dicitur, & alcare holocaufto-

bylone in Judzam liberos dimittat.

phernis

19. Refpond:? Dominu:s. ) Per me

p |

zuüum, quod. erat tn 'atrio. f1cerdotum

Hic locus erat

]oelem hoc 1loco.

aate ipfum templum.

attmgat

facerdotibus ad-orandum attributus;

Mistam volisfruntntsm.) Quod ab-

Vero po

ftuli per erucam, locuftam, bruchum,

traneu

ipfi enim propius accedere poterant

& xubiginem c..I. n..4. Hoc fa-

16 cad

ad templum, cum populus ultra atria

non progrederetur.

&um eft poftquam reverfi funt e ca.

lt popu

ptivitate Babylonica; tunc enim po-

Mas

Hareditatemtuam-) Popuïum tuum,

pulus fertilitate locu

de quo dixifli : Pzrs awrem Domin:

bonis auctus.

Piecatus eft , &

Finttm.

popuius ejus , Tacab funiculus baredita-

OCCMEm

Non dalo vor. ultra. ) Nifi me ve-

Fft'fc?,

fj ejus. Deut. 32. 9-

hemcntius ad iracundiam- provocaye-

ritis, ut cum filium meum occidetis.

93':4 Í

In opprobrium.) Miagnum enim op-

ttit f

probrium eft, fi hereditas Domini

el vox 4/ra non accipitur pro in

&iftim;

ferviat nationibus, & dicant Gentes:

perpetuum , fed' pro diuturno tem-

&te

pore, ut etiam

ubi eft Deus eorum , quem fibi prz-

3. Reg- Ie. Io. & 4.

21. N

fulem , quem defenforem effe jacta-

6. 25. & alibi.

Dij] a

20. Eteum, qui a& Aquiloge. ) In-

bant ? fic di;ieur in Pfal, 113. 2. Ae

*

CIAP*U-T; f!.

137

tadün-

&'ex-pelläni eum ih terram inviam ,& defertam: faciem

eius

egredia-

contra mare Orientale, & extremum ejus ad mare noviífi-

mum: & aífcende

'6s frini-

5

t foeth eius ; & aícendet putredo ejus, quig

fuperbe egit.

lo tuo:

21. Noli timere terra , exulta

, & lcetare: quonia-rwna magni-

hinentur

ficavit Dominus, ut faceret.

L2

E

; eorur.

22. Nolite timere animalia regiont

S: »-quiæ germin:avmefunt

t populo

fpeciofa deferti , quia lignum attul

it f'ru&um fuum , ficus ,

& vinea dederunt virtutem fuam.

—

"cce efo

25. Et filii Sion exultate, & laetámini in Domino Deo ve-

repleb-

firo: quia-dedit vobis do&torem juftitiae, & defícendere fa-

tIbus, :

ciet ad vos imb

à

1 VOb :

rem4matutinum, & ferotinum , ficut in prin-

l

—Cipio.;

-

cm

p .

. R

ef Dtui &t«

telligit Holol)hegnem,. qui miffu Na-

Magn.fecavit Dominns , ut facerer. P

buchodonoforis regnantis in Ninive

Magnifice Deus tecum fecit, id eft

- fertátt o

ludzos reverfos Babylone aggreffus

: indignats

faciet : magna damna, quz paffa es,

oftibus trà«

eft, fed a Judith capite truncatus.

majori bonorzum meliorum co

pià com-

Expellama eum in terram imuiam,Gc.)

penfabit.

: indigtio

Cafo enim Holopherne milites A flyrii

22. Nolre timere ::niwh/iär

]drem qUäm

Prz fame, & defectu

egronis. )

fugerunt in invia, difperfique funt

pafcuorum f. qua-

a molüftïdz

l

verfus mare occidentale, & orientale,

lentia ; & tabefcenti

a , ut dixit cap.

deamus,

Qui vero. Affyriam repetebant, per

I. n- ultimo,

yon ültra i

deferzum tranfibaht : propterea Oree

Germinaverunt [pectofa deferti.) lte-

injuriam po*

13. 7. dicitur : Ero eis quaft leaua, &

runr defert:loca germinabunt, & leta

ffcut pardus m via Af[yriorum.

gregibus, & armentis pafcua exhibe-

hat , C0m

Faciern ejus, &5c.) Copiarum Holo-

bunt.

i 05 e D*

phernis ea erit multitudo , ut primuüm

Dederzzt Z-*iïtut?m fuon. ) Fk'x;c"z'k'tm

s dimittit

agmen ( quod hic faciem appellat, )

wigoris fzi, ut ait Chaldzus

$ hOC e&,

.) Pa m

attingat m*re mortuum ; noviffimum

fapidas, & fucculentas uvas, & ficus.

vero porrigatur usque ad mare medi-

23. Doilerem juffitia. ) in Hebr. eft

) Quod ?

tcrraneuin

hanc tamen multitudi-

DYDn benmere, qu vox cum fit cum

s n

nem cedam, perdam, aut diiïïpabg,

articulo, fignificat eximium, & fingu-

. o

ut populum meum falvem.:

larem doctorem , nempe Chriftum ,

( n

Mare noviffimum. ), Mare mediter-

qui nos cum poteftate docebit, & le-

gc enit p

(*

raneum, qucd judais eít extremum

ges feret; hoc enim totum. fignificat

Á

occidenteun verfus.

bammore.

atus 6^ 1

Fatcer. ) Cadaverum.

Matatizum.) Menfe O&o?n-i,— cum

NULAM

Qnuia-f[uperoe egit. )

Quod dighum

fit fementis, eftque temporaneus im-

eric fupplicium . arrogantis animi , &

ber, & primus.

jorc*

j

exifiimantis neminem fibi poüe refi-

Serotinum.y Menfe Martio caden-

fiete.

tem, ut frupges maturefcant.

Inte]..

yitor 0 !

Q.1. Nolj ?imere zerra.) judz fcilicet,

quo t^

l-igi:c— gratiam prevenientem ; & coo-

jo, I2

Bi£L us Com. AMenoch. Tom.Vl.

W/lf

)ln

139

PROPHETI/£ [JOEL-

24. ft 1mp1ebuntur arez frumento , & 1edundabunt tor-

9. 5

effunda

cularia vino, & oleo.

24 Kf reddam vobis ánnos , quos cö*medlt locufta ,

bru-

40 i

Chus, & rubigo , & eruca: fortitudo mea magna, quam mifi

gneh. 5

in vos,

3!

26. Et comedetis vefcentes, & faturablmml , & laudabitis

anteque

nomen Domini Dei veftri, qui fecit mirabilia voblfcum, &

3 ]

E

VUS (f

non confundetur populus meus in fempiternum.

27. Et fcietis , quia in medio Ifrael ego fum: & ego Do-

ficut d

minus Deus vefter, & non eft amplius: & non confundetur

pogmlus meus in aeternum.-

m EC — Ü

*]faie

28. Et erit poft heec : * Effundam fpiritum meum fuper

44- 3-

E SEEUS

A&o.

omnem carnem, & prophetabunt filii veftri, & filie veftroe:

fenes veftri fomma fomnlabunt & Juxfencs ve&rz vifiones vi-

2. 17

u

ii

débunt.

.

29 Sed

um

Lie iE Oi dul

perantem , & copiam äo&rmæ "U«

citus D'ei, quia per xpfos punit malis

orcunes,

auxuhorum Dei.

p(D"Iæ 3

quafi per fatellites, & carni-

Sichf sm primcipto. ) Cum véftram

fices ; & permittit etiam nos vehe-

falutem amantiflfime curabat.

Vel

iten Su?m[

menter tentationibus exerceri, ut vir-

iVinitus 1

quanta olim in veter leftamento

tus$ in - nobis perficiatur.

29. $ei

imbre illo matütino, & ferotino adum-

Q6. Comedetis, Ec.)) l'ruemml bo-

brabatur.

nis illis,

Non fol

u ia G eiaskaas s R a uN

men Àbr;

Q4. bep'eluntur avea frumente. ) In-

Qu EE -om efe .-zm/þ!zm.) LXX Er

telligit copiam c'hanfmatum, & virtu-

non eff amplius prater me, non efbalius

( th

tum datam areis, & agris, ac olive-

Deus preter me.

Aunc i

20, Zj

t18 ,

& vinetis, id e(t Ecclefiis parti-

No/z car]?m:&far;a;ulm rzey:!) N ea

cularibus per Chriftum.

mo enim hxc bona ab . illo auferet.

tür dt Ti?n

m à

Torcularza.) "Vorcularia , in quibus

28, F]ff/ndzzm k:lnrum memn. ) In

t al

exprimitur vinum,& oleum fuat, ctum

die Pentecoft:s.

AG&or.

2. largiffime

1a-

qlæ Lhc

gymnafia ; monalteria; collegia; ali

enim defcendit fuper omnis condmo-

eut VEPX j

que afceteria

tum pexfecutlones, «

nis homines , fine exceptione fexus,

tribulationes , quibus vinum fapien-

vel ætms.

ïï

lat fpr

tiz , & fortitudinis, acoleum confo-

hgle ilin

Pfoplyemäunt*fït; vifr?, 9. ) Ut

Judci.

lationis divinz exprimitur, & havritur.

fecerunt Apoftoli, Beata Virgo, Lu-

hebr, n

2S.' Reddam vobis annos, &c.) Om-

nia damna fpiritualia , qux antea

cE I. 46. Zacharias , Anna, öl Kii-

?/bm h)

vobis demones intulerant , ubertate

fabeth Luc. 2. 58. Philippus A&. or.

f t!j ]W

Oatl-

löff,g, H

donorum legis gratie compenfabo.

9. Agabus ibidem num. Io. S.

Fortitudo mea mazna«) mmoüt V

nes in Apocalyp

& alii in primi-

&( HO -/d/

tiva Ecclefia

nnl;,

quz fcilicet eruce , 1ocuf'tæ, &c.funt

fortitudo mea magna , vel, ut eft in

Senes veffri fomnia fomniabunt,U5c.)

Allguin i

Hebrzo, & Chdïdæ(), Exercitus "us

Senes , & juvenes veftri fomnia di-

am Al)F

ghls && u

robufhus.

Dainones etiam funt exer-

vinitus immiffa , & res fufuras pre-

4

JW/;,

n

'c A/P-U TW

T$9

t tot-

29; Sed & fuüper fervos meos, &

ancii'I'IaAsl in diebus illis

3

effundam fpiritum meum.

, bnt-

. go. Et dabo prodigia in coelo, & in te

m uf

rra, fanguinem , &

ignem, & vàporem fumi.

31. * Sol convertetur in tenebr

ae , &'h:mæ in fan

gu*inäm !"Supra

xlabits

antequam veniat dies Domini magnus, & horribilis.

2« DO«

um,—&

32: Et erit: * omnis, qui invocaverit nomen Domini, fal-. Matt-

vus erit: quia in monte Siop , & in Jerufalem erit falvatio , 24:29-

T.

?O Iio-

ydetur

ficut dixit DOmiD—uSä* & in reliduis, quos Dommus yoc;avexit...

21:25..

E

*Rom

n foper

veltra:

n65 Y

? Sed

A

—

A

S^5

jtit malis

CAPUT

& cimi-

205 vehe-

ügni)f*ïxckancia:'fo-mnxia-huqat, & vifiones

ftellarum ,' de cclo. cadentium $: 0

j, Ut vit*

divinitus objectas videbunt.

confligrationis mnndi.

erves meos, £$c.

29. $ed €$ [mper

-*

)

31- Sel convertezur in tensbras; 6c. Y

—,

cmiat Do-

JNon folum fuper fil

d

i

0s veftros & fe-

Hxc funt prodigia, de quibus Chri-

men Abrahe, fed ctiam fuper Gen-

ftusLuc. 21T. I15. — Erzzs? ,äg;& 2z fole;

tiles , qui in me credent , €

LYX. g

ffundamr

& Iusa,C ffels. Mlatth. 24.29.. N2

y. efoalius

hunc fpiritum.

f9l obfcurabitur, 6 luma nom dabit lu-

5O. Ef dato prodigia, €fe. )

'Loq)ui'-

men fitzm , & Jffelie cadent de calo.

E

P3

ec

. Ef uf Domhi.) Non alia eft

jy.) N

tur de fignisjudicii, quafi dicat: cum

aufetet.

mifero Spiritüm fanctum , jf non

evafio terribilis hujus judicii , quam.

erit alia lex . expeétanda , fcd illa,

agaitio, & invocatio nominis

CA ) Ifl

quz teríc predicabitur ab Apoftolis,

& fubjectio legi ejus.

Chr l'& iy

hrgiiïme

; conditio-

erit recipicnda ; rec poft cfiufionem

21./1;4 i? monte Si0m. ) Nec pefeæ

h«nc fpiritus, aliud reftat, quam, aut

efle falus, nif? in monte Sion,. & Je-

yne fertt

legis iliius admiiito , aut ultio divint

rufalem , id eft in Ecclefi» Chrifti ,

Hoc idem 2sit D. Paulus ad

judicii.

cujus typus fuit Jerufalem, & Sion.

ii ) U

Hebr. ro. 26. Volunrarie enim peccan-

Sient dixit. Domznu. ) Fum mihi

Vitzo, n

zibus nolis pof. acecptam notiiiam vweri-

hic , tum Ifai. c.

Vi

zíbiís, jam mun Tednugunsur pro peccaiis

aliis prophetis.

43.& : 2. 3. tum

; Ad.2I

hoflia, tevritilis autem. quadam . expe-

Et z2 refiduis, éfe. )

' Erïc falvatio.

51

gall

&ario jedtcti, Gfc.

In die judicii foli falvabuntur, qui

Sonytinem. ) Luna enim videbitur

in S$ion, id. eít in Ecclefia Deum in-

il Pïlml

fanguinea, ^ la. 24. 23. & mare eti-

vocaverint, fan&eq-;ue coluerint ; item

am, Apoc. $. 9, multus etiam fan-

refidui , id eft reliquie. Judeorum,

4 4)

guis effangletur. ab Antichrifto. :

uz in fine mundi a Deo vocate , &

Jgneim. ) I*uulgurm'n/-,; & f.uhï:inum,

eiecta Chx'i&iw Ecclefie aggregabuntur.

140

PROPHETIJXX fJQOEL,

X A PUT-IHE

fis

Minatur Dominus. afflictionem magnam. Gentibus , que populum

nl

Jüum. afflixerunt : feque omnes in «alle SFofaphat judicaturum 7

viC

.fons de domo Domini egredietur, €? "fudea in «ternum inba-

bitabitur , [anguine ipfius emundato,

bil

1. | ';U'ia ecce in diebus illis, & in tempore illo

, cum con-

UI

vertero captivitatem Tuda, & Jerufalem :

*

.. 2. Congregzabo omnes Gentes , & deducam eas in vallem

&c

Tofaphat: & difceptabo cum eis ibi fuperspopulo meo, & hae-

reditate mea Ifrael ,

q.uos—difperferugt in nationibus, & ter-

lior

ram meam diviferunt.

qui

3. Et fuper populum meum miferunt fortem: & pofue-

runt puerum in proftibulo

1

,& puell'amgvendifi-erunt pro vino,

»

T0D

ut biberen;.

I

*

4 -Ve-:/

1

I. [JN d;,eäu: lls , Uc )T empore ex-

Super populo m.ea; ff5 Difcepca-"

bo cum infidelibus , & impiis , qui

£ tremi judicii.

Cum convertero, 6c.) Cum Judzos

populum meum l1frael, id eft fideles

]

fub Diaboli poteftate captivos' con-

lfraelitas non carne, fed fpiritu, ve-

Thore

vertero, & ad Écclefiam adduxero.

rosque Dei cultores afllixerunt.

A1-

ludit ad captivitátem Babylonicam,

lt

Q. Ovmues gentes.) Univerfum genus

& excidium . ]adez per Chaldaos,

Y

humaufh congregabo ad judicium.

alüs

I vallem Tsfaphar.) Qum eftinter

quod vaftationis, expilationum , &

Jerufalem ,.& montem Oliveti, a Se-

zrumnarum fidelibus per hoftes Eic.

lim 1

ptentrionali plaga ia Auftrum porre-

clefiz irrogatarum tipus fuit.

Quos dt:/þerj?r;mt 42 mattonibus. )

düm

€&a, per quam torrens Cedron decur-

dlc ju

rit.

Acceépit autem vallis hzc no-

Quos perfecuti. funt, & egerunt in

exilium.

üm

men a Jofaphat Rege, quod eam ipfe

arcu triumphali ornarit poft victoriam

Terram meam.) 'Terram .populi mei,

gnt

de Àmmonitis, & Idumzis; vel quod

atque ideo meam, illo ejecto, inter

&f

illi Maufoleum in ea fuerit erectum,

fe diviferunt.

-

J |

Q

addita pyramide, ut tradunt Beda,

2. Mifernunt [ortem.) Sortito difper-

& Saligniacus ; licet enim Jofaphat

tientes inter fe tam ipfumquam ipfius

lque

fepultus fuerit in Sion ; ut dicitur 2.

bona. Alludit ad fortem, quam mifit

ïlCiEn

tamen IMaufoleum

A man fuper]udzos ad eligendum men-

tis d

Paralip. 21. 1

fem, & diem, quo Judzi trucidandi ef-

0

illi erigi potuit in hac valle, inquod

etiam fortaífe translata funt ejus offa.

fent, E(ther c. 3. num. 7. . .Mos etiam

A

'D[heodotio vertit sig rZ» xoea» rüg

eft captivos forti fubjicere, ut etiam

Por:

predam. Hinc illud apud Virgilium

Ineg

xeíoscg. lm lecum judicis.

JEn. 9.

Excipiam forts , Efe,

Qun

Dijceptabo emm eis. ) Dicam , quid

U:

ile contra me. fecerint ; & ipfe vi-

Pofuerunt puerum in proffibulo. )

Ct

ciffim pro fe, fi

Xquic-l poterunt, re-

quzítum ex proftituto ejup corpore

lefs

fpondebunt.

facerent.

Cimi;

-

*

CAP U-T III..

I4T

^4. Verum quid mihi, & vobis, Tyrus, &Sidon, & om-

nis terminus Palaefinorum? numquid ultionem vos reddetis

ulun

mihi? & fi ulcifcimini,vos contra me , cito velociter reddam

DIUM

viciffitudinem vobis fuper caput veftrum.

*

itlh-

& aurum -tulifïis : & defidera-

$. Argentum enim meum ,

bilia mea, & pulcherrima intuliflis in deiubra veftra.

6. Et filios Juda, & filios Jerufalem vendidiftis filiis Gree-

1 GOL«

corums; ut longe faceretis eos de finibus (fuis.

4. Ecce ego fufcitabo eos de loco, in quo vendidiftis eos:

vaïl&m

&he-

& convertam retributionem veftram 1n caput veftrum.

8. Et vendam filios veftros, & filias veftras in. manibus fi-

& teþa

liorum Juda, & venumdabunt eos Sabzeis genti longinquee ,

quia Dominus locutus eft.

pofue.

*

9. Clamate hoc in gentibus,

fan&ificate bellum , fufcitate

0 ViD0y

robuftos: accedant, afcendant omnes viri bellatores.

:

Io. Concidite aratra veftra in gladios , & ligones ve

Rrosf

AL

— Ó

in lanceas. Infirmus dicat

: Quia fortis ego fum.

€

Diíceptie

E

S.3.

.dr. Erum-

"

jl , q

et fidelei

Puel[km vmdid-erunt,- pro vino.) Eiam

me ultionem fumere;populum meunt

Pmül, ye

'ünts A]'

more leonum turpis lücri caufa pro-

vexatis? Agite, fzvit

.

: cito pcgpa'l

ftituentes , idque vilifluno pretio.

qdabitis.

vdonicam,

Vel , ut D. Hieron. interpretatur ;

6. Filis Graecorum.) Gentilibus.

r

Chaldaos,

alis eam vendentes , & libidini gu-

7- Su[citabo eos, ) Kevocabo.

onum ,

lam praterentes.

Copvertam retributionem, Efc) Le«

?oües Ee

4. Verum quid mibi? Guemadmo-

e talionis vos puniam.

I

1

dum ex multis fceleribus extremo illo,

g. Fendam filios wveffros.

) Licet: hoc

dimibu. )

die judicandis pauca tantum per mo:

factum non legamus in Scriptura: quia

erin il

dum exempli recenfuit ; ita ex multis

tamen hic predicitur, revera accidiffe

gentibus judicandis producit paucas;

dubitare non poffumus.

& fama , & vicinia, & fcelere apud

Sabais.) Sabzi funt /Ethiopes, vel

pgpulimef,

Arabes Arabiz felicis, duplex enim

C&Ol intet

judzos infigniores.

Quid mibs 65 vobis? ) Formula hec

eft Saba, altera in /Ethiopia, altera

o dilptt-

loquendi averfantis, indignantis , ab-

in Arabia.

Porro hzc venditio Sa-

jicientis, reprobantis, & condemnan-

bzis fata, fignificat fceleftos demo-

tis eít,

nibus in eternam captivitatem ; &

m

3ndum m en:

Omnzis terminus.) Owmnis ditio.

cruciatum tradendos.

N

Numquid ulticnem vos veddetis mibi ? )

Q. Clamate hoc £2 gent

ibus.) Procla-

Poteritifne dicere vos ultionem fu-

mnate hec voce preconis apud gentes.

Mos t

, u etiam

mere de me, id eft de electis meis,

Santlificate bellum.) Bellum indici-

cum illos injuria afficitis ? quafi di-

te

Vide di&ta cap. 1. n- 14.

j Vjl

cat ; minime , numqnam enim vos

Sufcitate robrftós.) Fortes, bellato-

[

]zferunt.

Vel fenfus eft : num ira-

res veftros excitate, ut arma capiant.

fjl

) U

IO. Cencidize ar atra Veflra tm gladios.)

]v COFPOI

fcimi'nfmihil, & quia non poteftis de

bs

d

1

142

PROPHETIA& JOEL.

*

VO

11, Erumpite ;

& venite omnes gentes de circuitu, &

S

robuftos tuos.

f

congreganíini: ibi occumbere faciet Dominu:

12. Confurgant, & aícendant gentes in vallem Jofaphat z

tan

quia ibifedebó , ut judicem omnes gentes in circuitu.

It

* ÀÁpo.

13. * Mittije falces; quoniam maturavit meffis : venite , &

3l

14-15- defcendite

, quia plenum eft torcular,fexub'e'rant torïcu:laria:;

$

&

quia multiplicata eft malitia eorum.

*

:

&!

14. Populi populi in valle co-hci.üldni!s;:

quia ju xta ett di es.

Domini in valle concifionis.

fpi

*Supr.-

15. * Sol, & luna obtenebrat

E

i"füqt, $ &."Reïfïæ retraxerunt-. -

Q.

per

&

19* fpglendorem fuum.

^

etü

D

,

abift"::

* jere-

16. ^ Et |

Qminus de Sion ïlig;iþt, & de ]jeruiïaläm; d.

VO-

25.39.

caenes

Amos

$5

'Eg 2.

WMomeres . in gïadioskcbmrr-ertïüe 4X

Plemum ef ? torcmlar..) - '»B«ottis ;

proni

eontormate.

Hoc eft quo

;

uvis: in illud ergo vos , o Angeli,.

Di

d dixig

defcendite , ut: hafce uvas prematis.

Virgil. I- Georg. ,

Cl ;

Ei curve. vigidum falces conftantuy

'"Forcular, five przlum uviscalcandis

eG]n

z enfen..

ylenum gehennam fignificat, ubi fce-

fft,

lerati homines crüciasibus &teenis pre-

Joffrmus dicat , tfe; ) Wxcutiat im-

;

PU

firmitatem ,. & animum erigat ad pu-

mcntur.

It yo

Exuberaut torcmlaria. ) Mlaximus

gn ame

2

Hebr. & LXX.

D.

II. Ermpite-

Á

enim eft peccitorumn puni,endorum-'

h«. iU

€oz gre g*ami BL

ltalice diceremus ,

nutmerus.

ingdo

y Plurimi popult

æf[äite 2n campagta«

.

I4- 'paj;äli * pap;;»li*;

:

?

e1.

Ert congregam

i. ) Ut contra me

—-de wvalle wnwficm'y.) Exunt

in valle

f*E ht

pugtietis,

i c

u

Jofaphat, ubr concidentur ,. id eft,

i

Occimbere factes. . Niétos fternet. .

perdentur impii juxta illud. Pfal. 128-

üem (

r D*ami-mg: juffies cogcidet cervtcés pee-

L i

I3. Mittire falees. ) Giuia nimirum

Cf OT RH

maturuit meffis.

Chriftus Angelis

Ofne

pracipit, utin fine mundi congrepene

Tup i

omnes homines malos fu. unum- lo-

I5. Sel, & Luna " obtenebrat? funt. ) . N

Non agit,hoc Joco de

fi-gnisv diera

Ifie,

cum , quafi man

ipulos. demeffos in

judicii praecedentibus ; nam de his

p]ftlt.

ünuin acervutin.

H

Hoc eft, quod ha-

r

egit c. 2. n. 3o. fed de ipfo judicio ;

bemus Apocalyp. Ij« n« IS. AMitze

fïgniügas autem diera illàm tante ca-

dj

at

f«hkem fuamy Ef merez i quea venir bora

Jamitatis fore, ut hominibus ex illa

Hldlj

ut metatur, quaniam arett mneffis tevrd.

coníternatis, Sol, £juna, & Stelle ob-

tute &

Huc etiam allufit Chriffus Mactth. r3.

fcurari, & deficere videanture

Mic-

thiltan

39. cumait: MejJr: canfummario [gculi

flis enim , & pavidis omnia vi-

Exc.

j"xg

&ff s mefferes atem . npeli fgar.

dentur triflia, ma(ta , & atra.. Si-

dará

iiox num. 4I.

Mittet füiws bommunis

milis phrafis eft lfa. 13. Io. Amos

macula

amgelos fieos , E9. colligent. de vegmo ejus

g. 9. E alipi.

4lia

emuia fCandala, €y eos qur faciunz ini-

APO:&]

71*52?":1&(?711 $

ïö.' Dowinus de Siom rngief.v) Chri-

5& wmitter eor n -mn?z'num

f0

igntsg.

f&us , quieft leo de tzibus Juc?!;'APOG-

TM]C Y

^

CAPUT;m.

143

v*-ncerh fuam E & mo

vebuntur coeli 3 x feïra':/

U0

& D--ko-fninusï E

fpes populi fui, & fortitudo filiorum Efrael. .

hat:

1T7. Et ícietis , quia jego Dominus Deus vefter, habi-

tans in Sion monte fantto meo,

& erit Jerufalem fan&a , &

et

alieni non tranfibun

!

topper eam amplius

as

.18. * Et erit in die illa: ftillabunt monte

VS duïl'cedänefn » Amos

& colles fiuent lacte4 & per om

nes rivos Tuda ibunt aqua : 9: 12:

- dies

& fons de d

jiomo Domini egredietur, & irrigabit torrentem

fpinarum.

eruni

i9. Agyptus in defol

ationem erit, & Idumzea lï'n. defertum

perditionis: pro eo.q

uod ini

C

1

ue egerint in filios Juda, &

dabit

YO«

€1ff ujd-eri nt fa

nyguïn€:m' inpocentem yin terra fua.

[ RENSPE

s

20. Et

——

5- 5. terribilem in im

pios fententiam — lud celebre de terra ælä'&e » & melle

i,

pronuntiabit.

lngelis

De Jerufalen , 6c.) Ex loco aeris,

manante j vita enim erit jucundilffi-

mia.

ématis.

lcandig

cui refpondet vallis Jofaphat , qus

J44a. ) Terrge viventium, & bea-

eft juxta

torum.

8

jpi fce«

€

| ].emfg:lem,,fuc fupra di&um

X

d

Jéupt.) Perpetuo.

E

Mave!uxtzxr celi, C$ terra.) Ter-r(;-

-gu.) Gratiarum, & deli

ciarum

rc vocis illius tremendz, ut explicat

- caleftium.

us

ydorom

D. Hieronymus : fignificat hyperbo-

E; fons de dama,Dmi'k;) ste thro-

lice omnem rérum naturam quodaim-

no Dei.

Fons hic , five, ut S. Joan-

modo tunc trepidaturam effe.

Vel,

nes Àpoc. 22. I. vocat, fluvius pro-

ipOPUü

€&/4, id eft coleftes angeli obftupe-

fcent tam infolit

cedens de fede:. Dei, & agni, eft pro-

i vll

videntes ; (4 £erra,

fluvium bonorum, quod Deus effun-

u du

id eft homines i

$

*terri$ a

dit in beatos pec fui vifionem, & frui-

dem de caufa trepidabunt.

ge n.;es €a-

l. 12j

"tionem beatificam.

]

Er Dominus [pes-papzli [ui. )

: Cxäm

dorrentem Abfimmm.) H'eb.r. & Chal.

omnes trement, jufti in Chrifto Deo

fuo fpcrantes lgtabuntur, & fortitu-

Valem Setiim , locus erat in Moab

270 )

dine, at

tráns mare mortuum, in quo arborum

que Ed'udü Chriüus*cqs re-

Settim -magnus proventus.

Quia

;; ditià

plebic.

T2 his

I7. Er feietis.) Scilicet elécti, quafi

vero ligna Setrim, uc fepe dicitur in

.ü,a'la'o :

iacris Literis, imputribilia funty apte

dicat, tunc aperte videbitis.

beatos morti non amplius obnoxios

nté (à

Habitass £m 'Sz'cï;z.) In Ecclefta, que

ex lm

lgnificant, & zerzens fBinarum , (ive

6"&5 ob

tunc erit triumphans ; hic enim eft

valls Sertig , lo

1nilitans.

felix £vum agun

t.

cum , in quo be;w;?

L»L

a

Jerufatem.) Cbeleüis.

( J

Sanéa , 6c. ) Omnino non habens

I9. /Egyprtus. ) Per Aïgy*ptum dam-

I

maculam, neque rugam.*

nati intelliguntur, ut etiam per ldu-

maam.

j

4hieni.) lmprobi 5 nam. ut dicitur

Feris cames.

In fítós 74da.) Filios Ecclefiz.

Apocal. 22. 15.

18. E£ erit dp dte illa: ff illabunr, &fc.)

Sengsinem énnocentem. ) Sanéto

j

"TTunc Vro implebitur promiffum il

martyruim.

þrum

!;A PQC*

'

*

PROPHE TE 3 JOoEL

.

144

20. Et fudsea in seternum habitabitur, & Jerufalem inge-

d2b

nerationem , & generationem.

CatU

ot. Et mundabo fanguinem eorum, qu

7

r

em nog mundave-

3'

Tam: & Dominus commorabitur in Sion.

Á

füpe

injufte ab- ./Egyþcii's , aliisque impiis

20. fu&lm.. ) €aleftis, quä eft in

pa

atria fan&orum laudantium Deum.

effufum , 'qu'em antea non fum ultus.

Itaque lfaias ait : Ig die 2 cantabi-

LXX. habent , ve

7uf£r4m | f,m gUinem.

i

fur canticum iflud im terra. Tuda.

x

Syrus

Ulci[car..

Den

- Commtirabitur.) Gloriofe cum fuis

gerufalem. »: Coleftis.

fidelibus re

y

QI. E& mundabo fangsinen. , U.

qælfaüiü

gnabit pgrpecþo; in Sion

—-

*

Ulcifcar fang,qinem fidelium meonuin *

tit] à

profar

C

2'Z

il fe

. PROPHETIA AMOS,

lem "

H::*ï;&;

CAPUT PRIMUfM.

qui W

Temþz[sï prophetie Zdmos.: ultio Domini iu Damafcum ,. Pbili-

Tügien

fuos,

m, ldumeam , C? filios Zfmmon, quos fuper

tïlm,, (

jl?oæqs*,, Tyru

à

]

Ín

quatuor [celeribus mon comvertet.

.

Lyxe

Ie

'Erba Amos, qui fuitin paftora

]

ibüs de Thecue :—quge

dm,'f;ï.

f otri

. vidit fuper Ifrael in diebus Oziee regis Juda, &

in diebus Teroboam filii Joas re

T

I

Exec.

gig Mrael, * ante

pa

:

duos annos terraemotus.

lid2g

-M- 3

ont

lone,

bente

d. P/ Erba Amos. ) Prophetia

nAmxo 8.

care fecit Ifrael erectis vitulis aureis,

TUrcnt

Qui fuit m paflorióus.) Quifuit

fed filius Joas filii Joathan, fihii Jehu,

Itolipe

ex oppido "Phecue, ex numero pafto-

ac confequenter pxonepos ejusdem

h

Untür

J;cpbu , fub quo -Jeroboam propheta-

rum , qui in fol'imgþine- illa verfanf

tct,

£ur-

runt etiam ()feef, & Toel.

me

W

De Thecue.) Oppidum erat Judes

-nute.duos anmos terra guotus.) Qui

quo t

fex millibus paffuum diftans a Beth-

fa&us e(t, cum Ozias Rex Juda fa-

CCtls

Tehem.

cerdotale officium ufurpare conatus

?þ

Uz."

Qua vidit. ) Cognovit revelatione

eft, & idco divinitus lepra percuffus,

rllll

divina.

2. Paralip. 26. 2o. ita tradunt He-

Yt ts

Super Erael.) Ad lfrael pertinentia.

brei, & Jofephus l. o. Antiq. c.11.

QUas itic

lm ditbus Ozj4.) Gui alio nomine

quos fequitur D. Hieronymus, &fe-

j

Pv

dicitur Azarias.

re alii omnes hujus loci , interpretes,

Untia z:g

Et in diebus Jeroboam. ) Hic Jero-

Salianus tamen Anno mundi 3250.

Celïrg,

beam non eft filius INaboth, qui pec-

"

non exiftimat godem anno eerra mo-

Wovene

*

-

Bib':), cu

/

CAPUTTL

145

inge.

o. Et dixit: * Dominus de Sion rugiet, & de ]erüfaïem- ;fJer;

dabit vocem fuam: & luxerunt

fpeci.oi-".av paftorum, & exfic- 25.3o

dave-

catus eft vertex Carmeli.

|oel.

3. Hzec dicit Dominus: Super tribus fceleribus Damafci, & 5: 16

—— —

inpiis

fuper quatuor non convertam eu

m, eo quod tricu;*ayerint in

plaufiris ferreis Galaad.

:

i ultus,

!gm'nem.

4. Et mittam ignem in domum

Azael ,€& devorabit* d'qmo/s

Benadad.

m fuis

1 Sion

fdäam. .h'.abit'atotjemï

;. Et conteram ve&gm Damafci: & ldiyfp',e

de

tüm accidiffe ,ö( Oziata factum le-

di&a Proverb. 6. n. 16. INon tamem

profum. Vide, quaille difputat loc.

fignificatur tria, aut quatuor tantum

c.n. 1. & feg.

Damafcenorum fuiffe genera peccato-

2. Deminuus de Siom vugset. ) Pafto-

-

rum, propter qug illis irafceretur

M

rali fermone. vocem Domini terribi-

Deus , fed. numerus definitus poni-

lem rugitum leonum vocat, ut ait $.

turpro indefinito , & tria, vel

Deus

qua-

Hieronymus , fententia eft.,

tuor pro multis.

qui colitur in Sion, inde quafi leo

Nonm cowvertam eum. ) S!cilricektj:' ad

rugiens exiliet gravis ultor in hoftes

me, ignofcens

Diij-

*merectur.

Ailli , fed plectam , ut

fuos, id eft, in impios, qui ejus cul-

Bir

tum, & numen, vel idololatzia, v«l

VEo quod tritarAaverint in plau, l;-z';- fer-

aliis fceleribus violarunt.

rt1$ Galazd.) Contigit hoc fub . Afael

Luxeruzt.) dn Hebr. eft, bi/þ""

Rege Syrim, illamque calamitatem

deztar.

exUx

flens predixit Elifeus,cum ei regnum

& €

| Speciofa paflorum.) Pafcua, per que

promitteret. 4. Reg. 9. 12- Civicares »

metaphorice intzlligit fpeciofas urbes,

* gnte

inquit , mazira: igue [uccendes y 6 ju-

& palatia , &que, ac agros (& prata

Vepes eoruu» intevftcies eladio , €$ par-

]udse

quafi dicat : ficut. rugiente

vilos eorum elides, &f pragnautes divi-

leone, & regionem aliquam infeftam

de

5

)u

5, fic David fuper Ammntonitasegit

—

habente defolantur àgri, &c. ita Deo

lol

ferrata carpenta, ut habemus o. Reg.

