.5*?972 quaft ager arabstur. ) .[Eldibvus;

6

fta a Deo , fed ex cerebro conficta)

& templo, folo «quatis.

d

fed eftimatione vulgi , qui hxc ora-

Mons templi- im extel[a — filuarum. )

Bo

cula vera, & divina effe cenfebat.

Mons Sion , in quó&dificatum eft tem-

iQmr ,

ónper Dominum reqz-:i efceäam.) Quie-

plum, ita defolabitur, ut in eo fuc-

&üat, |

to erant animo , temere de Deo pre-

Crefcant herbw, frutices, ( arbores,

El J«

ita nt filve cujufdam in edito colle e-

Gtiri,

füumentes, quod ipfos , quamvig Íce-

^

leratos effet prote&urus.

.

L

2 sedio nä-

nate, fpeciem referat.

di

.

Numauid nom Domimus :

I. FT erit, 0. ) Tres primi verfus

férum ?) jerufalem eft urbs fancta , &

Cü/z],'ac

[j

Deus habitat in templo noftro, nof-

defumpti funt ab lfaia cap. 2

RUPT

n..2. & deinceps vide ibi dicta,

m

que ejus populus fumus, nihil ergo

timendum,.

tiffimz fecuritatis.

4. Et fedebir, /c.) Defcriptio quie-

Qts;, )

12. Cas[a veffri.) Propter vos, &

e

fynag()lga

Ácelera veftra.

Vir.) Unufquifque.

Di«

6APUT"NL

,,,,,,

201

Nitt-

& non erit-,

tum e1t.

qui deterrcat,' quia os'D—omin-iv exercítuum locu-

füyer

5. Quia omnes populi ambulabunt, unufqüïsque in nomine

Dei fui, nos autem ambulabimus in nomine. Domini Dei

npl in

noftri in aeternum , & ultra.

. 6. In die illa, dicit Dominus congregabo claudicantem, &

eam, quam ejeceram, colligam, & quam afflixeram: (1)

7. * Et ponam claudicantem in reliqduias, & eam, quse la- *Sop,

boraverat, in gentem robuflam, * & regnabit Dominus fuper 3. 19

& ul

alle

eos in monte Sion, ex hoc nunc, & ufque in zeternum,.

14.'

Gpii-

8. Et tu turris gregis nebulofa filia Sion ufque ad te ve- q,

1C&€

niet, & V.eniet/ poteftas prima, regnum filiee Jeru

falem.

1232.

l

| 9. Nunc

( AHïixerä-xü: inEJz't. Sixti additur : confolabor.

Domiti

delis facta, fecunda

yer Ql

. Qui dererreat.

fit, & muitoä»

tem turbet.,

) Qui pacem, öz quie-

»producat Chrifto filios.

« Quia os Doneizi , 6c.) Omnia, quz

Ef eam, qua laboraverat, ) Eundo

in captivitatem, & difperfionem. A-

-, aÍcet

dixi, evenient, quia Dominpus promifit

&do

ita fore; qui nec

fallere poteft . nec

liqui vertunt , & precu! propu fam.

falli.

Ia geutem robzffam.) 'lYum numero,

je 90

S. ia ommnes populs ambulabunr T c.)

tum fortitudine. Tales fuerunt Apo-

Licet csteri populi infideles deos faos

ftoli, qui forti , & praefenti animo

: gentes

colant, alii alios: fideles tamen, &

coram Principibus, & Regibusterrs

Chriftiani unanimiter , & conftanter

fidem profefli funt , & Evangelium

unum Deum , ac Dominum colemus,

late toto orbe circumtulerunt.

füs

een

ipfique foli ferviemus.

Regnabit Dominus. ) Chriftus.

In aterzum , 9 uitra. ) In omnem

de meonte $;jom. ) ln KEcclefia.

omnino zternitatem,. & ultra , fi ulte-

Q. E£ t tuiris grégrs.) lurris gregis,

y fpatty

rior aliquis cerminus effe, aut mente

cujus mentio Genef. 35. 21. erat juxta

fingi poffet.

Bethlehem, & vocabatur etiam T'ur-.

ris ÉEder ; hoc tamen loco metapho-

6, Congregabo c:'audlcclmtäm.) Ad Ec-

rice Sion, five Jerufalem turris gre-

dibuss

clefiàm meam vocabo , & in ea con-

gregabo Synagogam, que claudicans

gis appellatur, tum quia vicina erat

(|oarin )

dicitur, quia nunc verum Deum co-

Bechlehem, & turri gregis, illiqueut

!

metropolis imperabat ; tum quia

i dieme

lebat, nunc idola.

Refpicit dictum

edito loco in montibus fita, & ad il-

Elix 9. Reg. I8. 9T. Llfqzequa claudi-

L arbore

eafisim daas p.'zrtes'?

lam confluebat grex, id eft frequen-

tia Judeorum templum adeuntium

9 olle *

Quam ejeceram .) Dato l/ibello repu-

tum proprie, quia in Sion erat porta,

dii

Colligam. ) Revoca

& turris gregis , obverfa turri Eder,

gj vedis

"

bo; cïg mihi re-

five gregis, per quam ex Eder oves

ja p ^

gonciliabo.

dem

in $ion , & templum. inferebantur.

"

Er ponam claudicamtem: im reli-

Porro Michzas Sion, id cft Eccle-

ia

quias, ) In. pofteritatem , faciun , ut

fynagoga ad Chriftum converfa, & fi-

fiam turrim vocat ob " altitudinem yi-

ptiO ql"'f'

Bibl, euB. Gov Menoch. .T V1.

E s

[]

-

2

202

;PROPHE:I*UE M'ICHJEJE

n5

9. Nunc quare meerore contraheris? numquid rex non eft

ferrenir

-Jos muli

tibi, aut confiliarius tuus periit, quia comprehendit te dolor

ficut parturientem ?

dinem t

1. Dole, & fatege, filiaSion , quafi parturiens, quia nunc

egredieris de civitate, & habitabisinregione, & veniesufque

ad Babylonem, ibi liberaberis, ibi redimet te Dominus de

Jrwiten

inanu inimicorum tuorum.

Jatl

II. Et nunc congregat» funt fuper te gentes multee, quee

dicunt: Lapidetur, & afpiciat in Sion oculus ncfter. .

I2. Ipfi autem non cognoverunt cogitationes Domini , &

non intellexerunt confil

. MUr

ium ejus, quia ,COngreg;avit eos quafi

[

foenum areae.

?. E]

E

"

I;-SUf— :

NON

Judz, e

egreftus

te, & doGrins ; atciue ob munitio-

vertitur. LXX. : Dole, 67 i:ixi!iterdge,

Chal. Dole, &f coxtremifte. Pdgnigus,

nem, fpeculam, &tutelam, qua fuos

Bisec us

fideles tuetur, & propugnat.

Dole, &5 ingemifce.

Tigurina, Doe,

' Nebhlofa. ) lIta appellatur ob altitu-

Ef gemitum ede, quafi dicat, o Sion,

Ig. Swg

dinem , quaft dicat, q

permitto , ut doleas , & iogemifcas,

68 &t

uz ver:ice»m ug-

i

que ad nubes attollis.

& reipfa dolebis, & ingemiíces ; hi-

&$ tu03,

Urque ad te venier. ) LXX. 44 te

bebis enim juftum argumentum, &

tis fumpta

veniet, E5 ingredic'tur prin'cifzz-tm. IÍdem

caufam doloris, & geinitus, fcilicet

0 Re7. D2

fenfus Vulgate editionis: quafi dicat,

excidium , & captivitatem Babyloni-

Ürm tg;

veniet, veniet inquam , ( redibic

cam.

gerám tibi

ad tepoteftas, quam olim habuifti,

0* omnes

id eft iterum . videbis regnum Davi-

** In regiene.) LXX. i canzpo, Chal-

dzus, /z 4gro, id eft fub dio , aut

E uren

dis ; videbis enim Chriftum , cujus

aoros alienos colis.

P

tilms d

Ípirituale regnum typice prefigura-

gabiles,

tüm eft in regno temporali Davidis:

16 libtraberis,) Primo iuchoate per

Cyrum, & Zorobabel, fecundo ple-

Intnfc,?e

uare Luc. I. 52. legimus: DaZit ;l

ne , & perfecte per Chriftum.

miü(), of

Dominus. [edezm David patris ejus, &

7':37(24&1': in domo David im aternum.

II. Ef £4nc congregata fuut fzper te

PfiUS l'äpäw

gentes.) Quafi dicat : dixi, o Sion,

Brtndj;

O. Nazc quare muerore contraberis ,

te ituram in Baþylonem ; fed ante-

T$ eorm ;

&c. ?) Cum tanta bona te maneant,

SUEE

cür nunc doles audito trifti nuntio

quam €o vadas, alia tibi inftit. cla-

des a Sennacherib, qui multas con-

Vs

imminentis'captivitatis , quafi pun-

tra te gentes congrepabit.

quam reftituenda effes ? fane Regem

habes, qui tui curam gerat, & con-

Lapidetur.) Lapidibus obruatur,

L.ZTH(

ut adultera.

hi

filiarium, qui tibi bona confilia in-

Es i

Mi

fpiret , quibus libereris non folum

"fpiciat oculus noffer. ) €um volu-

ilia

a Babylonica captivitate, fed etiam

ptate ruinam Sionis.

» Yél

a captivitate diaboli ; loquitur de

I2. Fenzuwum are&. ) Paleam tritu-

Quod lat

c )q:od

Chrilto , qui vocatus eft magni. con-

randam, & conterendam. Id acci-

filii Angelus lfaie 9«

dit exercitui Sennacherib ; nam An-

Vaüfmeris :

elus Domini I95. millia eorum oc-

Obüdiäflfp;

1o. Doele, üfktage.) Pro fatagein

cidis noCte una.

debrzo CR.' n2 g"/?,iï quod varie

iett li

CAPUT.IV.& V.

203

13. Surge , & tritura, filia Sion, quia cornu tuum ponant

t eft

? dolt

ferreum , & ungulas tuas ponam aereas, & comminues popu-

los multos, & interficies Domino rapinas eorum, & fo

i

r tirtug

]i2 nune

dinem eorum Domino univerfzeterrae.

r

esulque

CAUPUT YX

inus de

Imminens urbis Sterufalem vaflatio oflenditur, &^ Cbriflus in

£, que

Betblebem na[citurus : veliquie Ifrael exaltabuntur , deviciis |

dnimicis , €&? ablata ab ipfis idlolatria,

n.i'nij iM

1. NTUnc vaftaberis, filia latronis , obfidionem pofuerunt.

0s qu.aft

fuper nos, in virga percutient maxill

am judicis Iífrael:

v. ET TU BETHLEHEM Ephrata,parvulus esin millibus "Mat.

N

Juda, ex te mihi egredietur, qui fit dominator in Ifrael,

]

bus aeternitatis.

4

inilittr gt

egreffus equ ab initio, a die

Pugnints,

C;:z

3. Proptgr

jnt, Dilt,

13. $srge, 5Nt;"ifz.::r4 460 ) Sur.

In "virga percutienz , €&c.) Percufhio

.0 Siot,

€

maxille gravem ignominiam fignifi-

xxgemifcxs,

$; & triturabis plauftris ferreis ho-

nilces;

j

:

es tuos. Similis ultio de Ammoni-

cat, & ingens probrum ; & fortatffe

entum,

tis fumpta eft a Davide, ut legimus

etiam Sennacherib legatos Ezechis,

9. Reg. I2. 32.

vel principes ifrael a fe captos per-

; fclice

cuflit probrofe in maxilla, licet hoc

Babyloni

Cornutuum ponam ferreum. ) Sug-

cnas ad vincen-

geram tibi vires ma

5

aliunde ex Scriptura non habeamus.

dos omnes hoftes tuos.

jdicis 1j7'46!. ) IEzechie Regis."

4 Chal

E£r ungula PInuas ponam drem.) Foi*-

2. Et £& Bethlehem, &6c. ) H&cma-

tiffimas ad caleandum, & non fati-

la patietur Jerufalem, at tu o Beth-

gabiles.

lehem jJuda nunc quidem exiguum

schottépat

Interffeies Domino. ) Ma&tabis Do-

oppidum es, fi cum tot urbibus Juda

cando pl

mino, offeres Domino ea, qua ipfi

magnis, & florentillimis compareris

gm,

at maxima es propter ducem magnum

prius rapuerant.

Chriftum , qui in te nafcicurus eft.

7) /«;lpe'r ft

Fortztudimem eortm.

j Opeä,& divi-

i' Q 910f

tias eorum ; nam ut habemus Proverb.

Ideoque quantamvis nunc parva , at-

18. II-

Subflaniia divitis j utrbs. vo-

qne abjecta videaris, omnium tamen

fed ae-

bonorum, quz nunc Jerufalem pr&e

ift de

borjs ejus , & quafi murus: validus eire

nuntio, origo futura es.

witas CO

€umdAanms eum

i. Usc. ) Paulo eft.

Ephrata. ) Quo prius appellabaris

Ephrata. Additum ergo eft Ep£ratz,

Vaft4beris.) O Alyria.

ut ab alia Bethlehem diflingueretur,

Filia laronis,) Latrociniis dedita

Cu vl

Tila, velfilias l:tronis idem eft,

que erat in tribu Zabulon , Jofue

À

quod fatro; ficut filius hominis idem

29. 3oc.

"Parvulus es,) Popülus, five vicus,

jeart fïiw.

et, qiod homo. .Senfus ergo eft,

lo millibus fuda.) Hebr.eft; Q»BS&,*

m-[

d .aCCl

vaftaberis & tu, o vaftatrix. Àflyria.

Oilidionem pofueruut fuper mos.) i«

Alaphiz , quod primo millia fignifi-

m r

licct Affyrii.

cat , fecundo Principes , tertio Chi-

?,ærümoc'

204

PR'(IJPH*ETIJE MICHJEXE

3. Propter hoc dabit eos ufque ad t'empusg in quo partu-

& qu

riens pariet

eum1

Tírael.

,& reliquiæ fratrum ejus convertentur ad üliqs

6l

4. Et ftabit, & pafcetin fortitudine Domini, in fablimitate

]ancei

nominis Domini Dei fui;: & convertentur, quia nunc magni-

firam.

ficabitur ufque ad terminos terrze.

v

quäfï r

$. Eteritifte pax: cum yenerit Affyrius in terram ,noft—ram,

X

expad

&E

liarchias. — Vel er o I. fenfus eft, es

convertentur ad filios veros Ifrael; id

mulon

minima, o Bethlehem inter urbes Ju-

eft ád Apoftolos, & predicatores E-

leonis i

da, que multa,capitum millia nume-

vangelii , & fe aggregabunt Ecclefiz.

rant. Velll. es minima inter prin-

4. Et ffabit. ) Scilicet Chriftus,

Vertt, i

cipes urbes , aut cum principibusur-

quafi dicat: femper pafcet, & regna-

bibus collata, vel minima es in Prin-

bit ; vcl paratus erit- favere.

Eumeconum

cipibus , quia haétenus non multos

la fartitudtze Dominz.) Vlaxima for-

intel'ügit

Principes reipublice Judaice dedifti.

titudine , quam ci dabit Pater, ita ut

uiam fdi

Vel Ilf. es minima in Chiliarchiis;

nemo po(ílit ei ovem ullam rapere.

[ 1quibus

five cotibus ex mille viris con(tan-

verta ef

tibus, in quostribus Juda eft diitin-

le fumblimitate meominmis Domini Des

E qyam

a — Duo enim tres, & plores vici

fs. ) Ut decet. majeftatem. nominis

fus) Q

ad eamdem chiliarchiam pertinebant,

divini. lta Deus illos proteget, ac

1108 noff

quot fcilicet fatis erant ad fuppedi-

fi ia eo. gloria nominis, & honoris

delum a

tandos mille viros pugnatores , qui

fai ageretur; indigaum maieftate fua

1

[2)

fub Chiliarcha, five ut Latini vocant,

"Tribuno militabant.

Deus putabit non optime eos pafcere,

Saf14]

& protegere. ltalice diceremus, P;-

Tt (fc.^

Dominator £m Mrael. ) Chriftum in-

giara 4 punta d'hosare 11 difeude

:

: Cit&bimu;

telligit, ut patet ex Matth.

[oJ)

ao

6

protegeris.

rgi uf

Rltos.

Et ejreffus ejes ab snitio, €$c.) Là-

Convertentur.) Merti etiam poiï'ef,

cet in té temporaliter nafciturus fit,

fédebuut , vel babitabust , vel maue-

tamen ab initio, id eft ab eterno na-

SfPtenan'zz

tus eft a Patre.

bant , fÀ fcribatur 333* jafenbo , ut le-

EX

git nofter interpres ; featentia ergo

dl

3. Proprter boc dabir eos, &fc. ) Pro-

eft : fub Chrifto .paftore, & Rege

pter hoc, quia fcilicet in. Bethlehem

fideles ad eutn converíi viventinfuin-

gEmEm m

Q (j

nafcetur Chriftus, quem Deus decre-

-a pace.

vit, & ftatuit falvatorem, & domi-

M

natorem lfraclis ; idcirco dabit eos,

re

Qg-i.s zumc.) ln hoc Chrifi:'i':emp?-

685 q

Qmo

P 770:,:::;

id eft permittet Ifraelem, & Judaos

T.Magzizi/z'caäitur.) Ipfe Chriftus, qui

aflligi ab Aflyriis, Chaldzis, & Grz-

Vm r

l

laudibus celebrabitur ; & regnum ejus,

Tin d of

cis, donec Virgo Deipara pariat Chri-

quod amplificabitur u$que ad . extre-

fium ; hic enim erit redemptor, &

mos fines terrzx.

6. h «l

4

falvator lífraelis , omniumque genti-

4 8. B£ erit ifde

]

N

um.

paX , 8c. ) Chriftus

Cdïb re h

erit pax noftra, qui nos in pace, &

E

Et reliquia fratrum ejus, 6c.) 'Tunc

tranquillitate continebit , etiamíi ho-

S)

reliquiz populi Judeorum, qui, funt

ftes noflri impetant nos, & variisten-

Qny

fratres Chrifti fecundum. carnem ,

tationibus aggrediantur.

e

Mteg

quas reliquias fibi Deus refervarat,

Jam CO.V

er

Cm vefzefit Afy*ius.) Per Afl'yriini

I

Pant

—

Y tue

d

CAPUT V

205

) fartu-

* & .quanao ca!vcg:,averit in domibus noftris: & fu/f&;itabimus fuper

d filg

euim feptem paftores, & octo primates homines.

$4

.. Et pa(cent torram Affur in gladio , & terráam Nemrod in

Jtmife

lanceis e'us, & liberabit ab Affur, cum venerit in

/terram* no-

: gt

flram , & cum calcaverit in finibus noftlris.

7. Et erunt reliquize Jacob in medio populorum multorum

noftrat,

quafi ros a Domino, & quafi füillae fuper herbam , quse non

t

exfpeCtat virum , & non praftolatur filios hominum.

LXDGRce rl

8. Eterunt reliquice Jacob in Gentibusin medio populorum

» lal

multorum, quafi leo in jumentis filvarum , & quafi catulus

catores B-

leonis in gregibus pecorum: qui cum tranfierit, & conculca-

B

Eccifig,

eruat.

: Chrilus,

verit, & ceperit, non eft , qui

Ti

CC:3

»9. Ex—

It

frima fot-

intelligit hoftes Ecclcülæ : —vel ani-

clefiam , ut .fecir: Conflantinus, &

r tl

mam fidelem, ad Aflyrios refpiciens,

/

alii--

a quibus olim

Terram Nemrod.) Babylonem.

um nap«e

]udæorum refpublica

vexata eft.

Ip lanceis ejus. )

In lanceis fuis.

pusint Du

Ef quando calcaverit i Jcr);iäu: Z0-

Vel fenfus eft, illis ipfis armis, qu&

á uominis

ffris:) Quando irruent hoftes, ut do-

bomines in infidelitate fibi parave-

mtegüt ;X

mos noftras capiant, ut fcilicet Ecc-

rant, oppugnabunt infideles ipfos, ut

& honvit

clefiam expugnent , aut animas fide-

ingenio, & diale&tica Auguftini.

les.

E ibérabit ab Affur, 60 ) Ab ome

ugue f

ss ii

Su/iit&äim:u feper. eum. feptem ;uzjlo-

nibus hoftibus, cum nos aggredien-

tur.

etemus, P^

res, €c.^) Contra hoftes noftros ex-

citabimus feptem, immo o&to, id eft

Cum caleaveriz , 6j c.) Cum in no-

(;f:ildi'ïl; "

multos, immo plurimos Principes ,

ftros fines irruperit.

tm pOffEf !

qui eis refiftant , eosque debellent.

7. Reliquia Jacob. ) APOROH, &

Septenarius enim numerusin Scriptu-

przdicatores Fvangelii-

; vel me-

-

ra fymbolum eft multitudinis :

uod

In snedio populorzum. ) Gentilium.

[ula, 1

fi addatur octonarius , magnam

in-

fqtentia (

; ngaf ro$ & Domtino, ) I£runt quaü

, k at

gentem multitudinem fignificat , ut

imber, « ros optatiflimus, qui cc-

cum dicitur iZcclef. f:. 2.

Da bar-

lefti doctrina, & vitz fan(titate fo-

j ial

cundabunt terram , id efít homines

tem feptem, sec mon E5 -a&a, id gH: mul-

tis; immo plurimis.

terreno?.

bri/ii d

Pronmates bomines: )

Pa&oräsk, eft

Qua nonm expetlaz ,' £fc. ) Quas rore

enim repetitio Chald. Prise/pes bomi-

cclefti augetur, nec opera hominum

hriuss qUi

nusm4, id eft fidelium.

indiget, ut crefcat.

ltà virtute divi-

segnum d

*

6. Et pafcezt ter-;'dm .A-f/zr , &$c. )

ni verbi ; non hominum eloquentia ,

]ue ad ae

Chriftus per fuos Apoftolos, & fuc-

populi convertentur, & falvi fient.

D

Chiltos

cefflores armis fpiritualibus debella-

/.8- Quafí leo in jumentis.) Non po-

(s

bit Reges, & Principes Affyriorum,

terunt homines refiflere fpiritui lo«

$ in Va

( ho

Grecorum, Romanorum, &c. eosque

uenti in Apoftolis, fed omnes vin-

etiunt

convertet , ac fubiget, àdeo ut ipfi

cent, & fibi fubjicient, vitia i illis,

j

jam cosverfi pafcant quoque, id eft

& idololatriam fternentes, & occi-

regant , tueantur, & propagent Ec-

dentes.

WPcr.WIium

$06

PROPHETIJE MICHZEE

9. Et exaltabitur manus tua fuper hoftes tuos; & omnes ini-

4 À

P

|

mici tui interibunt. -

: ^

tetra ;

10. Et erit in die illa, dicit Dominus: Auferam equos

|

dimdic

tuos de medio tui, & difperdam quadrigas tuas.

64':1

::. Et perdam civitates terree tuee,

& de

-

ftruam omneä

rs?poa«:'

munitiones tua3s, & auferam maleficia de manu tua, & divi-

nationes non erunt in te;

& Q

liberayi

12. Et perire faciam ículptilia tua, &

flatuas tuas de medio

Marian

tui: & non adorabis ultra opera manuum tuarum.

']

13. Et evellam lucos tuos de medio tui, & conteram civi-

11

tates tuas.

Balalc

de Setta

14. Et faciam in furore, &

in indignatibne ultionem in

6Q

omnibus gentibus, quze non audierunt.

celfo? r

CAPDUT VL-

Culos?

IDifceptat Dominus cum ingratis, recenfens. collata illis beneficia,

[

Aiv:r]um

indicans etiam quid fit bonum , & quid Dominus a populo fuo re-

Tic monte

quiral : fed propter injuflitiam ,. aliaque fcelera filiorum Ifrael

tibus erd;

comminatur eis Dominus *varias afffitiones.

popeja d

muter,

i.

Udite, quae Dominus loquitur: Surge, contende ju-

pnatés , vt

em tuam.

ficilo y»

7 v

dicio adverfum montes , & audiant colles voc

2- AU-

qui. feilic:

grpter

*

quiUts qin

aierrmc]

Q. Exaltabitur PABHS £24.) O lMrael,

tras ,—",iA'up(grRisi-onem in eis everte

nS.

&t

6 Chrifle, qui pügnabis per tuos mi-

Vox twvOy £arbm , etiam inimicos

Contende

ites.

fignificat

quare Pagnin. & Vatabl.

Qbjaro:, i

2. F-J?',fl'q

Interibunt.) Quatenus inimici fünt;

vertunt, Zifperdam imimicos ?z05.

fam in eis intexficietur. impietas, &

P

E

I4. Et faciam im. furore , 6c. ) Si

ditta fupag

genus omne vitiorum.

quz autem gentes poft predicatum

Qoajui

kvangelium adhuc credere noluerint,

c (/F "

Io- dxuferam €quos £uo$ , fJ'c) O

Ecclefia prima , auferam omnia pra-

acerrimas mihi- poenas dabunt,

ahqlïi Va

fidia, & munitiones , & arma , qui-

Qua n atdierunt.) Chald. Qu«mon

Dvbl

bus, antequam. convertereris, fidem

receperugr declrizam legi5s.

X üeeora

oppugnabas, vel certe illi refiftebas,

ut viéta des manus.

fl;/?a ) O cives

liral &f

Onits

i. VAU.

udazi

]ergfalem, þo

Qui

OXT duferam malefíéía

a U dz'vi--

jure Doni,

zationes, 6c. ) INam infideles divi-

( Qua Dosuntsloguitur.) Ad ime Mi-

et Vr mibug

nationibus. ;

maleficorum

artibus ,

cheam ; ut eadem-vobis annuntiem ,

& referam.,

,. prolr

eraculis, &c.oppugnabant Ecclefiam,

Btitatem,

ut fecit Simon Magus, & alii.

Gurge, contende. ) Dicit ergo mihi

? Pygie

13. Lacos r40$. ) In idolorum cul-

Deus, furge , & contende judieio,

etpoftilatio

$um confitos.

difcepta cum Judais,

eosqug de fce-

j

Bu p T |

Conreram. ciuitates £nai. ) ldolola-

leribus argue.

| milig.

CUW UT. VL

a0V

Dtes ini

?. Audiant montes judicium DPomiri, & fortia funäamenta

1 equos

terrae , quia judicium Domini cum popul

O 'f-'u-'oa & cum lfrzel

dijudicabitur.

E

T omtes

3. * Popule meus qui

d feci tibi, aut quid moleftus fuitibi? *Jere.

9

SO

) & diVi'

refponde mihi.

e

4. Quia eduxi

te deterra /Ézypti, & dä doino fervient,ium—

]e medio

liberavi te, & mifi ante faciem tuam Moyfen, & Aaron, &

Mariam?

ram diy

$. * Popule meus memento, quze

ifoi, ".quid cogitaverit Num

Balach rex Moab, & quid refponderit ei Balaam filius Beor, 22- 23

de Setim ufque ad Galgalam: ut cognofceres juftitias Domini.

ionem n

6. Quid dignum offeram Domino? curvabo genu Deo ex-

celfo? numq

culos2

uid offeram ei holo;aüüomat&, & vitulos anni-

7. Num-

fetifly

Aduerfuim montes, Ef»c.—;) Citantur

verfum me. Simile eft illud 1fai. 43

i f re

hic montes, ut rei, eo quod in mon-

96. Reduc sme im memoriam, &5 judt-

cemur fueul, narra ff quid babes, utjue

/ ]þ/l!l

tibus erecta effent idola: eft Profo.

Vel

popeja ad augendum pathos.

fiffcerzs , id eft utjufte pro te fenten-

montes, & colles vocat Reges, & ma-

tia feratur,

gnates, ut etiam iidem fequenti ver-

. Moyfen , Maron , 6* Mariam.)

ende It

'em tuam.

ficulo vocantur faendamenta rerr4,

Chald. habet: Mefé aute ze tres prophe-

qui fcilicet. terram fuftinent , fine

f4$, Moyfez, Mdaron, 6 Mariam ; Moy-

^ À .

quibus minores vitam tueri non pof-

]E*n ed docendum judiciurum z£rAditso-s

-...--

fent.

nem , Jaron ad expiandum populum

eig eveïteüs.

Contende judicio. ))

Hebr. ;7ï ri ;

Mariam ad eruditionem feminarum. Ita.

"

objurga, increpa.

etiam D. Hieron. & alii.

-& Vaull

9. Forria fundamenta terre.^ ) Mide

5. Quid cognoveri? Balach. ) Me-

3

mento Balaam confilium dediffe Ba-

Óf f;,/Nl

difta fuperiori verficulo.

re,fff' j

W' Quia judicium Domini cum Papu;'ofua.)

lach, ut per mulieres te deciperet,

sadjcitum

Quia efl lis Donunocum populo fao , ut

& ita in eo tra&u , qui eft a Setim

trans Jordanem usque ad Galgala ad

j golieritta

aliqui vertunt.

b[mtn

Dijiudicabitur.) judicio contendet,

Jordanis tranfitum, omnino periiffes

j fan"

& difceptabit.

Pagninus , E£ cwm

infidiis, & machinationibus illis , nifi

I(rael difputare 'vmit.

Magna Dei

ego te fervafiem.

Ur. cognofceres juffitsas Domini.)

Ut

nfalem, 0

bonitas , qui cum fit emnium fummo

jure Dominus, t:men hominibus, id

ita videres, quam juftus fim, & fide-

eft vermibus terrz , fl ipfi comparen-

lisin meis promiffis.

Vel ut femper

dme VII

Deum coleres, & ejus precepta fer-

tur, probare yult a&ionum fuarum

Nv aArecs.

gpunuem

aquitatem.

4. Popule wueus, 67.) Ef initium

6. Quid dignum 0färäm, &c. ? ) Sunt

hi

verba populi poenitentis.

TM

expoftulationis Dei, quafi dicat : li-

Curuabo genu, €c.) Quid faciam,

"

(

cet per me, ut quemadmodum ego ti-

iqu ld

bi malef&ca exprobro , ita ut mihi

aut quid Domino offeram , ut gra-

?

viciffira exprobres, fi quid habes ad-

tiam ejus promerear : Àn genua fic-

208

PROPHETIJE MICH]EE

7. Numquid placari poteft Dominusn millibus arietum, aut

Igl

in multis millibus hircorum pinguium? Numqmd dabo primo-

ts t0]

gemtum meum profcelere meo, fruttum ventris mei pro pec-

cato animae mese ?

W

Est

8- Indicabo tibij o homo, qmd fit bonum, & qu1d Doml-

[j5, T

nus requirat a te: Uthue facere judiciüm, & diligere mïfea

ricordiam, & folicitum ambulare cum Deo tuo.

1)-

Lon U

9. Vox Domini ad civi:atem clamat, & falus erit timenti-

jf i

bus nomen tuum: (1) Audite tribus, & quis approbabit illud?

h

Io. Adhuc ignis in domo impii thefaurl 1n1qu1tatls & men-

perdt

fura minor ire plena..

ir. Numquid JUftIfiC?bO ftateram i impiam, &faccelh pon-

popuii

dera dolofa?

us

I2. In quibus divites GJUS repleti funt mlqmtate & habi-

17 Larca

tantes in ea loquebantur mendacium, & lingua eorum fraudu-

77

lenta in ore eorum.

IS Et

oatre

AT Vabant

I25

(I) Nomen tuum : 4z Edit. Sixti legitur. nomen ejus.

&am, an immolabo vxöï:imasi;R & ho-

Salues erit ttmcmzäu: nomen ejus. )

Tun pond

locau

a?

tï? VC em

Atque illi falvabuntur, qui Deum ti-

. Namquid placars patq/l, 62 1:)

mentes ea fecerint, qu& Deus docet

ä/lt ft,fþ

Refpon(io eft prophete , quafi dicat:

clamabo per prophetas.

V0X egj T7h

fieali

minime ; non placabitur Deus exter-

Nomen ejus.) ld eft, ipfum.

ILd

nis hifce ceremoniis, nec facrificiis,

Et quis approbabit illud ?) Scio fo-

nec voletfibi filios, aut filias offerri

re paucos, qui probent, & effectum

Rfr a, Í

Üvtiis

in holocauftum » ut fuperftitiofe fa-

dent, quod ego dicam , & Dei no-

glet(

ciebant Idololatre, Moloch infando

mine vociterabor.

hoc facrificii genere colentes.

IO. Ignis in domo zzr;?n 6 3 POfb

CeltodE n

Pa&,fgh

9. Facere judiciem.) 'Ye ipfum con-

tot monita, & increpationes prophe-

demnando, ut peccatorem, & humi-

tarum , adhuc lmpn retinent aliena

Lüqwb r

liter pro peccato fatisfaciendo.

Vel

bona inique parta , fed illi conver-

t Thtress

facere Judicmm, eft nulliusus viola-

tentur in iguem ; qui domos eorum

pondus

ree

populetur, & abfumat, fic D. Jacob.

I« [2

Diligere mi[ertcordiam. ) In proxi-

in fua epift. c. 5. 3. -4vrw, inquit,

aoub (X

€ argegtum.: vefirum .aruginavit , &

W(WU"

mos, & illam prompte exercere.:

UüQt: F.

dimibulare cum2 Deo.

Coram Deo

Arugo corum "m teffimonium vobis erir "

converfari, ei obediendo,

& placan-

& mandscabit carnes vtfiras fécur sgnis.

Cttgd . ce

do

Cbald. .4ümlare im timere Dei,

Men]ura minor ire plena.) Quantum

75;

follicite cavendo , ne quid contra il-

detrahunt menfuris, quas dolofe mi-

I T* u

lius legem; & voluntatem peccetur.

nores faciunt, tantum eis addetur

tlamfi

irz diving, ut impleantur,

tmen

9. Vox Domini , 6c.) Quia longif-

Com

fime ab his tribus enumeratis abe-

II. J«ffifcabo. ). Putas mihi pla-

tCC (4)[

rant, iterum redit ad eorum repre-

cere poffe. fraudes in menfuris , &

/'C'?hwdg

henfionem.

!

onderibus , quas damnavilege mea ?

Obrdlonn

"d crvitatem. ) Jerufalem.

eut. 25. 13. legimus :

NÓb habebis

Wmfdeb' "

*

Bl'n C/m (

Gof

-

CAPUT N

, at

I3. Et ego er

) primo-

i

go coefpi-ï percutere te perditione füpef pecca-

Dto pec-

tis tuis.

14. Tu comedes, & non

dSuturabert r & humilsid fusin

] Domi-

medio tui, & apprehendes , &non falvabis: & quos falvave-

ris, in gladium dabo.

fe mif :

15. * Tu feminabis,

& non metes, tu calcabis olivam ,& "Deut

28-38

timent

non ungeris oleo: & muftum, & non bibes vinum.

E

jicillud?

16. Et cuftodifti praecepta Amri, & omne o

pus domus ^£

:.

6

& men«

Achab & ambulafti in voluntatibus eorum, ut darem te in

,

perditionem , & habitantes im ea in

«fïbilu)m; & opprobrium

populi mei portabitis.

lh pote

UOE

| & hii

Humiliatio füe du medie fai. ) Id

» fraudie

NHZ-ZLÍ.

zn faccslo div'erj-c posdera , majus &

ftibus

eft in media terratua aflligeris ab ho-

1. Bt

Saecel/j, ) Sacculi , in quo pondera

vel caufam harum éalamita-

M

Y

ervabantur.

tum non eft, quod in hoftes rejicias ;

I2.I» quibus. ) Quorum fi'niquo-

tu peccatis tuis es caufa tue humilia-

rum ponderum ufu.

Pagnin. & Va-

tionis. Aliqui vertunt, Depre/ffaeriz

nem d )

tabl. vertunt, cwjzs (fcilicet civitatis)

im medie tui , vut fit fenfus ? venter

j um t

divifes repleflf* fgst ini'qa;it;zte..

Itaque

tuus olim cibo tumidus, & turgidus,

Deus doct

vOx ézjus referenda eft ad illud vcr-

prz fame, & inanitate deprimetur ,

ficuli

d crvitatem , &c:

vel ad

leque contrahet, & coarétabit,

ul

illud.

Audite tribus.

vdpprebendes , &5 zom [alvabts.) Ap-

?

|

ïcio jo-

Repleti funt iniquitate. )

N

on tam

prehendes uxorem tuam , & cum illa

& dsdum

divitiis, quam fcelere, & iniquitate

confuefces, fed fctum , quem con-

& Da v

repleti funt. — Vel per iniquitatem in-

ceperit, non falvabis, quia abortum

tcllgit inique partas opes.

faciet. Pagnin. vertiv, Tzzges mxerem

g,) h

Habitantes in e2.) Civigate.

Uuam , 6 non [alvabtt concepezum.

ne Proph?'

Loquebantur mendacium. ) Afleren-

E? quos$ [alvaveris, G'c. ) .Quod fí

joenr Ut

ecs merces effe incorruptas & finceras,

vivum fucrit enixa, illum gladio Hfo-

illi ov

& pondus juftum.

ftium tradzm, ut occidatur.

jmos eorm

I3- Cep: percurere ze.

j Variis cla-

16- Caftlodsfli precipta. dmyi , 66c. y

D.Ji*

dibus, & porro pergam , quia non

(0$, a quibus animo, & voluntate

rth mqw'

refipifcis. Pagnin, & Vatabl. ver-

diffidebas , impietate, & cultu ido-

P ZUDAE

tunt: Ego quoque agrotare fecs tey per-

loxum imitatus es, fcilicecr Amri Re-

£2

r

" v!)'lf,'

8

ezdo, Ej' defolanfz'a te propser percfam*

*

gem Ifrael, & ejus filium Achab, qui

44 j

r p

mmpietatis Jeroboam bellis quodam-

Gumwm

14. Tu comedes, 69 nom faturaberis. )

modo collapfe reftauratores fuiffe

Etiamífi multas vores divitias , non

videntur. 3. Regum 16.

j dolüfem1

du

[2

al

tamen COI'IVEICS:]CHI'» in fuccum tuum.

" Opus domus .4cbab. ) Quod efat ido-

i

ltalice. diceremus ,

Mangiarai , m«

lolatria , impietas, c&des propheta-

Vcl fenfus eft:.in

j n n

zon i fd?*'/i prö.

lera..

rum, expilatio civium, & alia fce-

nu'l(u"s u^

obfidione , & captivitate ita phrce

comedese ut non fatüreris.

nbulaffi im voluntatibus eorum. )

l j |

hi

ii

Dd

Bill, cam Coge. Menocb. T. FT.

-

2IO

--

?gROPHETI/JE M ICH JE;JE;

ER

Q APIT VIL

t &j

TIum af

ï

Luget Propheta tam paucos :,e[e rälz'guoy, qui tion. fint iniqui ; in

4Qu

stullo bomine oflendit e[fe coufidendum, fed in folo Deo faloatore ,

fpina d

Aqui suiferebitur Sion; €? pudefaciis inimicis eam ad [e reducet ,

runc

,

EY

- €omplens fatias ad patres promiffiones.

$

n

7É mihi, quia fa&us fum, ficut qui colligit in aütumno

|

1

"V

racemos vindemia: non eft botrus ad comedendum ,

[0000 9.

D G

:

adverfu

rfu

p

oquas ficus defideravit anima mea. .

inimici h

2. Periit fan&us de terra, & re&us in hominibus non eft:

1. M

Oomrnesin fanguine i-niüdiantu;* , virfratrem fuum ad mortem

Vatoretm

venatur

E

um ',» princeps poftu-

..8. Malum manuum fuarum dicunt '.bqn

at

Va

Oi'c.

xerumr

E

r *.

quoddam

Ea feciuens, qua illivolebant. LUXX. *

mea. ) Optavi hoc meo «vo aliquot

fmiles fün:

Confilizs. Complut.

Velgpzatibus , ia

viros veteribus illis patribus virtute

fectans, & amplectens, que illis.erant

pares, aut fimiles, qui prima. etate

fietatites, q

cordi.

maturefcentes , Deo , & hominibus

tt retinentt

dunt,

Ut dartm fe 2m ;;era'itimem. ) Parti:-

grati fuerunt. . Sic Ofee 9. Io, habe-

cula, «£ , non intentam finem figni-

mus : Qwaff prima poma frculnea in ca-

dfa

ficat, fediid, quod fequitur, quafi di-

cumine vidi parmres eorum.

Vel fenfus

Ug Tepetiti

D.;(.(.(þ[-"

cat:; inde confequetur , o Jerufalem,

eft: quafivi ficus, que maturefcerent,

ut difperdam te.

H

nec inveni, cum tamen jam dudum

mm, Dilf.fv,/

Habirantes £m ea.

) In tä,, eft enal-

maturg effe debuiifent poft tot. mo-

Hntose 1

DIeVL ts

lage perfonsz.

nita prophetarum , & làbores meos.

J fibilus. ) Sibilus popularem ir-

Q. Perut fandus. ) Mix quisquam

ipeculatore

rifionem, & infultationem in miferos

bonus, & integer moribu

D'idirergs

? 3 & —ïfili-

fl

05 fzm

indicat: fic Thren. 9. I5. /iizave-

gio.ne reperitur.

Chald. 44

Vuht, É5 moverunt caput.

« Santlus. )

J

fericors. 4LXX-

1 itio

O,vpïaärizzm populi mei portabitis. )

religiofus, feu, pinus.

v ldl igos.

VXos execrabuntur omnes tanquam cla-

Redus.) Merax , & fincerus.

NW(.N; (

dium omnium , quas refpublica paffa

In fanguine 12[idiantur. ) Sanguini ;

4 ;k,?ifl;:. [

eft, autores, & originem pracipuam.

& vitg proximi.

* & r

F. ) Vnusquisque.

s Noljte t

. JE 'mibé. ) -Heu mihit. Vox eft

gementis prophete , non mi-

Vesatur.) Per infidias, & follicite

X

æ Eïa'f;t

Y0

mantis.

quarit ad mortem.

Gebitte TU

EO Mantum fndrum.) Quod fcilicet

Tne anïu

- Racemos vindeiw?æ.-) POPC -v.indemif

ame.e

operantur.

.

Oftnes X

Non eff botrus , €fc. ) Nec invenio

Ef judex* P

2 veddendo eff. ) Redd;t ;

üt fd Te

m, )

& adjudicat

mB d ün

quidquam. JNeminem invenio , qui

pozenti,. quod ille inique

ex meis concionibus profecerit, &

poftulat.

PW] 108 . À

&

meis monitionibus feabduxerit a fce-

Qogtirbaverunt eum. )

Rempubli-

m Prnn

lere.

.

cam, vel veritatem, cui tenebras of-

"c;.fx

atab)

PU

J 3

F rxcaytæ: fees d

qþ'demvjt ,.dnif?ld

fundunt per calumnias.

'

L IN

»Jmo F&

STIE

CAPUT VIL

Tat )& jüäex in reddendo eft: & magnus locutus eft gï"äfi'de;;

/h

rium anims fucze, & conturbaverunt eam.

1

ieis eft, quafi paliurus, & qui re&us)'quaüï

i,

4. Qui optimus i1

t33

fpina de fepe.

Dies fpeculationis tuae , vifitatio

vu

a venit:

nunc erit vaflitas eorum.

5. Nolite credere amico: & nol

ite confidere in ducer ab

X

M

ea, quae dormit in finu tuo, cuftodi clauftra oris tui.-

,

6. * Quia filius contumeliam facit patr1, & filia confurgit *Mat.

adverfus matrem fuam , nurus adverfus focrum fuam: * &

Io. 35

* Miat.

et

inimici hominis domeftici ejus.

/

tem

