bulantes fe mori fentiant.

A ccidit

mixum £

mibus, & muris, quam fama & gloría.

trám [x

E: babitabit in loco fuo.) Loco prifti-

hoc Antiocho lib. 2. Machab. cap. 9. 5.

Antiocij

Q.uli ejus contabefcent. ) latrorfum

no rezdificabitur, ibique quiete, fecure ;

vit f&,fug

& hilariter populus deget, nullos ho-

conde tür emacisto corpore & vultu.

lachab,

Ítes metuens.

9

.

Lngma torum contabe[cet. ) Avetcet,

& loquendi vim amittet.

ly E

4 porta Benjamin.) Que erat 'jn*eä

Cüt dhi

arte civit:tis , qux Bezeta dicitur,

13- Twmultas Domiai. ) A Domino

Tütry

p

excitatius.

orro Bezeta, quam aliqui Ccnopo-

Oo,it

lim vocant, id-eft novam civitatem,

n eis, ) Hoftibus NIachabæoi*um ,

Tulig o

ars erat Jerufalem de novo addita,

& fidelium.

16. 0

x

novo murocircumdata, vetere non

Et conferetur manus, &c.)1 n Hebr.

ng-;—

diruto.

eft, Et afcender manus ejus fuper ma-

4feng

lfque ad loeum porte prioris. ) Ubi

aum proximi fui , & videtur effe fen-

íu

tantus erit hoftium tumultus,ut

gulis anr

erat prius

;orta Benjamin;

antequam

pol us

adderetur

b

ezeta.

*

infe invicem verfi manus donferant

i,

Y (

-

-

*

CAP UT XIV.

307

iplius, (ed

i4.. Sed & ];xääs' pugnabit adverfus Jerufalem, & congr

5

gabuntur divitiae omnium SGentium in circuitu, aurum,; &

»mnesGer:-

&rgentüám & vefles multa fatis

t Carouni-

15. Etfic eritruina equi, & muli, & cameli, & afini, &

ntabecent

omnium jumentorum, quze fuerint in caftris ill?s,;ficut ruina

t ote fno.

hzc.

L

es, &q-

*

16. Et omnes, qui reliqui fuerint de

univerfis Gentibus,

Danus ejos

qua) venerunt contra Jerufalem, afcendent ab anno-in annum

ut adorent Regem Dominum exercituum, & celebrent feftü-

vitatem tabernaculorum.:

. $«

17. Et erit, qui non afcenderit de fam

r mcax|

iliis terrze ad Jeru-

falem, ut adoret Regem Dominum exercituum , non erit fu-

.

i. ) um

?

*

alulem cone

per eós imber.

pti non afcendefit, & non vene-

putém mati

rit

onarem cot

;8. Quod & fi fgmilia Jgy

*

Qq2

r

m rummeyy

ag erit ul*

mutuisque. vulgeribus fe conficiant.

ti fuerunt, plen

ïüsconv.eniunt:,

qu&

"Mel tanta erit trepidatio , ut metu

hic dicuntur, Chriflianis, qui frequene

yleqie capt

/eLd.

exanimes ,.conferti inter fe , .ut fit

tant templa, & faltem fingulis annis

i. ) Qu &

in pavore , quilibet apprehendat pro-

Euchariftie facra myfteria partici-

otilima,

ximi fui manum , quod hac ratione

pant.

luibus vingm

fe tutiorescredituri fint, naturali qua-

Fä/?t'vitat'emu Taäernmülbrum.) Quz

dara apprehenftone ad id incitante.

eratuna ex maxime illuflribus fefti-

vitatibus Iepis antiqu&.

Chriftiani

t agl )

I4. $e4 C^ 34das,&c. ) Multi Ju-

] eft excills

dzi partim metu, partim ex impro-

per defergum hujus vitz feftinantes,

bitate, fpe opum , & honorum jun-

& im terra civicatemr permanentem

1 exfci

non habentes , ita dirigunt vite fus

;rufglem'

gent fe Antiocho, & pugnabunt con-

"Mju/qw &

tra Jerufalem , & Nlachäbæos.r Vide

curfum , ut ad calefíem patriam per-

jlena ts

fupra c. 12. 2«

»

venire poflint., habituri in 'ea ftabi-

Et congregabuntur div11, &C. ) Ni-

lem sternitatis fedem.

pmentu (

17.. Non erit fuper eos snler. ) Qui

ites 1,& n

mirum exfpoliis hoftium. — Sic ad.lit-

'team fpoliis Nicanoris, aliorumque

ad templum non venerit in Jerufalem

" Accidft

Antiochi ducum , & copiarum dita-

ftatis temporibus , agrorum aridita-

a cip t

te , & fierilitate mul&tabitur.

LO-t

]yonam

vit fe,faofque Jadas VMachabaus lib.2.

Machab. cap. 8- 27-

quitur autem de Judeis, quod indi

t & Wku'

$. E: féc erit vusAa eqit , &c- )

Si-

cant verba illa , de familiis terra , Íci-

,J Aidith

cut dixi-n. I2. cedendos homines , &

licet Judez

'nam de gentilibus fta-

ruituros eos qui erunt cum Anti

tim loquetur. Spiritualiori vero fen-

A Donint

cho , ita idem judicium de equis ,

&

&

fu omnes , qui ad Écclefiam venire

i

s

imjlis eorum.

noluert.t, arefcent, & peribunt , ut

dpsonm

6. QOmzes, q.y; ?

e/iqui : 27 Yint)

pereunt fata , qu& de colo non irzi-

E firage pralii

gantur. Non veniet faper eos imber

RI fot.

Ajcendent ab anno m 472*:?2;1:8.) Sin-

Spiritus fandti , & gratix.

y p

^

ulis annis. ld factam ab eis, qui

19. Quod etfí. fomtiia ä;:ypfi, &t. )

yr &

Í

poít has victorias ad Judaifmum con-

$i familiz gentium , qu« afflixerunt

f

1tm111tu"'u

verfi ff Vorum, quia hi non mul:

Ecclefiam , noluerint venire , non

T2

jgib

4

*

L]

D

4$PROPHETIJE Z'ACHA"'*REA*;CAP.,XIV;. :

rit: nec fuþer eos erit, fed erit ruináà,.qua'percutiet Domi-

nus omnes Gentes, q

uce non aícenderint. ad c*elebrandam fe-

itivita:em tabernacu'orum.

Io. Hoc- erit peccatum f/gypti,

& hoc päccatüin- omhium

Gentium, 4

u

tabernaculorum.

i& non afcenderint ad celebrgndgnn. feftivitatem

[

20. In die illa erit, quc')dïfuper ficenum equi eft, fan&tum

Domino: & erunt lebetes in dom

A

Tam.abati;

0 Domini quafi phiala . co-

' P')'Oþk:.ï;'.

21. Et erit omnis lebes in Jerufalem ,. & in Juda fan&ifica-

7

Afl.;?,J j

tus Domino exercituum, & venient omnes 1mmolantes, &

UTNET

fument ex eis, & coquent in eis: & non. erit mercator ultra

*

Attj Zfa/;ifz

in domo domini exercituam in die illo.

u

D'Jh

PRO-

L

erit fuþver eas imlser. Vel;pc:r fami-

bus coquende funt victim« , tanta

j

lias /Egypti-intelligit Judeos , qui

futura fit copia , quanta phialarum

alio tempore effe folet.

Sic in Ec-

erant in ZIzgypto , & eo iverant cum

Onia , & ibi Templum excitarant ;

clefia Chrifti maxima eft facrificio-

de quibus Jofephus l. 13. c. 6. An-

rum frequentia , & calicum , thuri-

dilexità

tiquitatum

& * dii

]qda,icarum , & de bello

bulorum, ceterorumque facrorum va-

l. 7. c. 37-

forum fupellex copiofa.

E

19g.. Hoc erz£ peccatum /Eg)'P"i') Po-

&I. Et evir omnir leles , &c. ) 'Tan-

na peccati.

- tüdinem

ta erit immolantium multitudo , ut

Qo. JQuod fuper framum eyui eff , &6,)

ex omni Jerufalem , &.]udza certa-

Intelli

pretiofa ornamenta frono.

tim afferantur lebetes,in quibus care

ii

rum ,

gät

cum his phaleras, ceteraf-

nes victimarum coqantur , ac dein-

n Nut,

que manubias , quas Deo , & ejugs

ceps lebetes illi , quafi jam victimis

templis , principes, & duces Chriftia-

illi fauctificati in ufum templi rema-

ph

ni confecrabunt.

ftori,

nebunt , erunt

que ,De»c? & templo

'A"*J -j/l.'lft

^^ Lebetes/) Lebetum ufus erat in co-

confecrsti.

quendis carnibus victimarum Deo im-

Non erit mercator. ). Hebr. LXX.

I/;'Mi , fes

molatarum.

putat D. ]

zon erit Chananaus ,id eft omnes eam-

: prophatia

Quaff phiale. )

Magr;a in templo

dem fequentur feligikmem.

INofter

i

copia erst phialarum , quia multi-

Interpres vertit zzercaror, quia Chana-

ixtum ].

I Tans

plex earum ufus , verbi gratia ad ado-

n:*i mercaturam exercere folebaut,&

lichig, p,

lendum thymiama, ad libamina vini,

in facris i,iteris pro eodem aliquan-

&c. ad excipiendum fanguinem vi-

do accipitur Chanangus, & mercitor,

tvit fob

Gimsrum.

arum j

Quare in templi fuppel-

ut cum dicitur Proverb. cip. 51.,24-

lectile plüres folebant eífe phiale,

Sindonem fectt, 85 vendidit 6T cimgulum

RUTN

quam lebetes.

Dicit ergo propheta

zvadidit Chamamao.

Vel fenfus eft,

rumï f:d

mus,

tantum íore gentium concurfum in

non emetur hzc vaforum fupellex.a

Jerufalem' ad. facrificahdum in- fefto

mercatoribus, fed 'Tem

2« Djl

ris dono dabitur.

plo a piis yi-

APOGO

J abernaculorum, ut lebetum, in qui-

TC, qu

al

:

À

à P. N

s

*

—

399

det DO'D

randam

P

OP ä"HA

] ommum

[5

efttvitarem

M

ACHIZ/.

t. fantl

*

C ATLI PRIMUNI

)hiale co

P7 opbetia Malacbie ad lfrael, quem Dominus arguit. ingratitu-

dinis ,

anctfica

-quod non agnofcebat /e in Jfacob, unde delcenderat , dile-

ideo-conqueritur [e ab Jrael

olantes, &

Gum , rejecto Efau cum populo [uo :

cator ultra

f0n bom»mu , neque timeri, quodque lacerdotes de[piciant nomen

— Domini , quorum rejicii þcrz/mm, gratam babens oblatie-

um mundam qug in omni loco ei

9

AO.

offertur.

—— —

iung , tafta

Wuq verbi Domini ad

Iü ael

in

manu Malachiae

1 phialarum

Scin Ec

Prophetze.

2. Dilexi voss dicit Dommus

& dixiftis: Inquo

[E facrificio«

um , thütt

dilexifti nos?. Nonne frater erat Efau Jacob dicit Dommus, R

& * dilexi Jacob.

factorum và

30

Efau autem odio habm9 &. pofm Seir montes ejus in foh

Iu[ ) T(m

tudmem & hwreditatem ejus in dracones. defertl

uleitado , àt

Qqa

4.Quod

juda catà

Quibus Care

I

Nm.) Triftis, & minax pro-

hac dilt&ione injurias miht & pec-

jt,9 deite

phetia , ut jam fzpe dictum eü

cata rependitis.

um vidlinti

fvpra.

EF dixiflis. ) Nexti etiam poteft,guod

anli rcml :

,& remplo

444 Iffael. ) Quia non dicitur cezzr2

f dicatt:.

Ifrael ,

fed 44 Ifrzel, myfterium effe

lg quo dzlexz/it naf?) Quod fï"num

habemus dile&ionis iftius ?

Hebr [X

putat D. Hieronymus , & fignificari

Dilexi J4c06.) Dilexi vosifraelitas

ornes git

prophetism- hanc abiquid ! habere ad-

Müer

mixtum lenitatis , & confolationis.

magis , quam lduug:os" fratres ve-

Ip mans Maachis.) Minifterio M a-

Pcros

ula (bati-

Efan autem odio babui. ) Cujus.

(olebanty

lachiz. Porro Malachias hic prophe-

tavit fub Dario Hyftafpis Rege Per-

odn argumentum ftatim fubdit.

em 3h Ium

farum', , ac deinceps , füb quo etiam,

Er pefui moates ejus im folitudinem.).

& merc itofy

Quafi dicat

cum. tam vos ,

uam

Aggeus , & Zicharias prophetaye-

idumzos vaftandos tradidiffem Chal-

fj zwgf d

runt, fed poft eos , ita S. Hierony-

mus,

deis , vos reduxi in patriam , Idu-

2. Dilexi vos.) Catera tacentur per

uieos autem in captivitate reliqui, eo-

[upellex 1

rumque terram in folitudinem redas

Io HPW »l

Apofiopsfim, quafi impediente dolo-

€&am draconibus habitandam dedti

teé, quait dlcercc

dilexi vos, & pro

*

32

TÓ

PROPHE'TIZE MALACHIE

í

n

a

4. Quod fi dixerit Idumzea: Deftru&u fimus,

A

f

i

*

&

TOVETS

p. Sit

i

MÓ L

Domt-

l fioffe

tentes edificabimus, qus&e deftru&ta funt: Hsc di

nus exercituum: TIfti adificabunt, & ego defiruam: & voca-

fet 'fiïud

tuatn, (

bunturtermini impietatis, & populus, cui iïatue.ei?:Deminusf

*

ufque in s&eternum.

.

.9. Et

s. Ét:oeuli veftri

videbunt, & vos diäeþis: B'f'*gniücetur

(de m

*

faci vt

Dominus fuper terminum Ifrael.

6. Filius honorat patrem, & fervus dominum füum: fiergo

i Q

Pater ego fum, ubi eft honor meus?. & fi Dominus ego'fum,

meut g.

ubi eft timor meus,

dicit Dominus exerci uum ad vos,* o

Dus £xer

x

facerdotes, qui defpicitis nomen meum, & dixifis: In quo

II

X

defpeximus nomen tuum? *

*

»

fiomen

itare meum pa«nem p.o

lutum, & dicitis:

Qtiera

HVvl

3. Offertis fuper a

[«

"

In q

e u)

^enía Domini de-

LE

uo polluimus te? In eok quod diciti

fpg&a eft,

&

9. Si

GuEswtace n

.

3.

toratur ,

Qua i'nx re nonghonm';-;vimüs te debi-

QCItUT, a

4. Ifli. adifrcabunt :66.) äiiddmæi

to honore ? Di-/]?mz/zlafiänis imyfzdm-

wdificare incipiant , ego deftruam ,

Merfa

quidquïd ilh &dificaverint , cum ex

da DHuluu: con[cemiie proreguat , inquit

t$, jim :

123

adverfo fabricam teipli veftri, & ci-

j8r Hi;mnynms.

ide vilà

vitatis veftrig protexerim , & promo-

7. Pantm polietun. ) Panem pollu-

fint.

verim. KEcde ergo odium Efau , &

tum vocat quamcumque vicdimam

£. Nur

poliutam, tum fimilg , & panum, quos

dilectionem ]Jacob.

L

lum efi,

Vocalumiur terminií

mpietatis. ) ldu-

quafi facrificia cremabant Deo in al-

Qj.ar. 2

m&a-vocabitur terra inops, (& male-

tari , vOcabantque wizchs , ut patet

Levit c.2. tum carnium; Hebrzi enim

Vr

di&a terra ob impictatem defolata.

0] t il

s. "Magnifceiur Dominus. [eyer ter-

Päüc*ln vocant'quamcu.mque efcam,

hi, qui |

ininum Ifrael, ) Laudetur Dominus,

etiamfi caro fit.

Vidimg vero , &

carum carnes altari imponebantdt,

tusillud,

quod tam amplos terminos l1fraeli re-

t

1illi off

liquerit , illifque benedixerit , cum

iafi €ffet convivium ; quod Deo in-

hoc teni

í

-

ruerctnr. Porro he viftimz non uno

interim ldumzos e fuis finibus exclu-

bebant,

ferit.

modo polut« eife poterant, vel quod

$1 Pa

6. Filius bonorat patrem , t$c. ) Re-

cece efient, aut maculate& contra ]e-

gem Levit. cap. I9. 22. quod indi-

Gbit d

cenfitis fuis in Judeos beneficiis tran-

8 ff :

fit ad eorum

Qinmeioranda male-

cat prophéta numer. fequenti , vel

AQtico v

ficia , qu& ipfi ingrate rependerunt.

quod zon ofterrentur debito ritu , vel

quod offerrentur ab impiis facerdoti-

illo goft

Senfus eft: ego primum emnium cu-

Vecteris enim le-

9- Ef;

jiebam , ut me , ficut bonos decet fi-

bus, & fceleratis.

ä

ios , honoraretis , vel faltem ficut

gis facrificia. non valebant , nec im-

tur ilfc

Vt([mm

fervi me timeretis, timore tamen li-

"petrandi vim habebant ex opere ope-

enim im

beral, ut ita a peccatis abftineretis,

rato.

fed neutrum feciftis.

In quo pollutenus te ? ) Pollutum pa-

juxta di

Vil ü

- "d U0$ 40 Sacerdotet. ) Orationeni,

nem , id eft victimam obtulimus ti-

&

uerimonias meas converto.

bi? Deus dicitur pollui, cum ei pol-

malli. Pr

MUS pia::

dz 4ue de[pexiums. nomen. tuum $)

luta munera offeruntur , qia ipho-

L]

Dt w

]

a*

?

^CAPUT L

g

IJ*J

iv

Lt

. Si offeratis ccecum ad immolandum , nonne malum eft?

D

m

& fi offeratis.claudum, & languidum, nonne málum eft? of-

m; 6, l

0-

l

L

fer illud duci tuó, fi placuerit ei ,. aut fi füfceperit faciem

s

in nmb

tuam, dicit Dominus exercituum.;

L d

$

9. Et nunc deprecamini vultum

Dei, ut mifereatur veftri

[;rn

fic

t

(de manu enim veílra fattum eft hoc

) fi quomodo fufcipiat

facies veftras, dicit Dominus exercituum.-

um: üerg;)

Ig. Quis eft-in vobis, qui claudat oftia, & incendat altare

5 ego füm,

meum gratuito? non eft mihi voluntas in vobis, dicit Domi-

& vos,«o

nus exercituum & munus non fufcipiam de manu veftra.

--

$: I quox

11. * Ab ortu enim íolis u(que ad occafüm, magnum eft«pr.-

nomen meum in Gentibus, & in omni loco facrificatur, & r12. 3.

, & Qs

offertur nom

i1n

ía4

imeo oblatio munda: quia magnum eít nomen

Domini de--

meum in Gentïbus, dicit Dominus exercjtuum.

Io.Et :

*

N

st

noratur, & quaáfi co:*.temptibil;s ju-

Vos enim lizc ,-qüæ dixi; univei*fa

fmuy t& debr- .

dicatur. &

z

feciftis.

ytt nmpdtn-

Menzfa Domini de(geita. ) Quia dici-

$; quo;;a-oda /igfälpiat faeicj:*f'vfääras.)

egint , Iquit

tis, jam viluit alcare Domini, ac pro-

Uritur dubitatione , ut rei

ifficulta-

inde vilia qu&libet in eo offerri pof-

tem oftendat; quafi dicat: cum Deum

Pa;ïemäpoml- ;

funt.

habetis valde iratum , orate ardenter,

ye vidimam

8. Nezme malm;ie/l ?) Omnino ma-

& inftanter , ut vos, & velítras ob-

lationes admittat.

; panum quos

lum eft, quia contra lezem Levitici

nt DCO E

cap.2I. 22. Que pofcit vitimam in-

TO. Qvs eff im volis, &c. )

u

14 , t past

tegram , & vitio carentein.

crimina facerdotibus , & Leyitis ob-

: Hebreienim

Offer illud d«ci £so. ) àuomodo mi-

jicere. Sententia eft : nullam munus

pqie dam,

hi, qui Deus fum , placere poteft mu-

exercetis in domo ntea gratis , quan-

nE VCFO, V

nus illud , quod homini non placeret,

tumvis: minimum , quale eft claudere

fi illi offerretur

H

?

1 onfb&nti J

Ducem dicit , quia

oftia, ignem fubjicere holocauftis cre-

[uod o i

hoc tempore Judei Regem non ha-

mandis, &c. fed pro omnibus deci-

img n0nuno

bebant.

mas exigitis.

af v?] q'd()

$; placzerit er. ) Nullo modo pla-

Non eff mihi va!?mm: m vobis.) Non

g Conttd Cl-

cebit ei,

mibhi placetis, non eftis mihi grati ob

&i fafieperit faciem fuam. ) Nonte

hzc que peccatis in cult: meo.

^ quod ibd*

genti , Y

ámico vultu intuebitür , nec que ab

Il. 46 ortu euim folis , 6c.). Brevi

jto 1iti

illo poftulaveris, concedet.

igitur per Chriftum efficiam , ut no-

- Et nunc depretamini, &c. ) Mor-

men meum Gentibus toto orbe pra«

js facertoti

yig enim

tatur illos ad penitentiam.

dicetur, illeque me ubique agno-

"N i

Valtur De. ) Vobis iratt ; Deas

fcant, adorent, celebrent.

enim irato vultu afpicit peccatores,

Sacrifrcatur.) Sacrificabitur.

oj 0*

juxta di&um Diavidis P falm. 33: 17

Oblarto munda. ) Sacrificium corpo-

Vuins amtem Demins fuper f;:ciente:

ris , & fanguinis Chrifti in Euchari-

Vllutum pf*

mala. Pxecaminiigiturfaciem Dei, ut

ftia.

Dicitur mzzzZs ex 'lridentino

pralimus -

vos placato, & amico vultu intueatur.

Sefs. 22. cap. I. quia nulla offeren- -

s

De mdhu enies v«yimfa&mtf ooc. )

tium indignitate polluitug,

g!ia j

(b

*

*

412

p

PRÓPHETIXE MALA c.'Hgï AL

uod dicitis: Menfa Do-

12, Et vos polluiftis illud in eo , q

mini contaminata eft, & quod fuperponitu

*

EE

F. contempübile

Commifw

eft, cum igne, qui illud.devorat.

i, fj

13. Et dixiftis ; Ecce de labore, & ex

(iBmatiis.ilind. ais

Qs p

»

Dominus exercituum , & intulifis de rapinis claudum,' &

.

d fufcipiam illud de

dcens 4

languidum, & intuliftis munus: numqui

manu veflra, dicit Dominus?

ui Ja

14. Maledi&us dolofus, qui ha

bet in grege £uo maículum,

& votum faciens immolat debile Domino. quia Rex magnus

. eg

e

'o, dicit Dominus exerzcituum , & pomen meum horribile in

^

Gentibus.

&

I-ET'

cr, X

mittam

fris,

(

3- la

vultum

vos fec

4|E

pE

C A-

—*

N

*

4

Maenum eff nomen mgzäm. ) Magnum,

Et exfeffafiis iud. ). [XX' vertunt,

|

E.X-*fijd;;gz'vi.

C xfufflatione mea d

ignum

5

üavit ,';

& inclytum e-tig: nomen Kmeum-, &

Qr Pl

g]oria, mea.

feciltis, id eft, ut ego exfufflarem il-

lud , pro nihilo haberem.

attente

I2. Er vos poliui

9s illud. ) Nomän

Intulifl

qn&

meum vile , & quafi pollutum effe-

flis de, rapinz.) Cum camen

lt d

ciftis in eo , quod factis , aut etiam

diceretis efle de labore.

14. Maledttlus: dolofus, ) - Oftendit

üt par

verbis dicitis menfam Domini conta-

meo al

minatam effe,

eos non paupertatis , fed avaritie

caufa offerre tales victimas. Do/ef;em

ügiüfo

Contaminata Gjc.) Dcfpe&a , vilis;

vocat eum , qui vovit , & imperfecta,

hor, 6

contemptibilis, vide fupra num. 7.

aut mutila offert, licet enim effent qui-

Qimas

Quod fuperpomitzr , . ) Vi&ima ;

dàm defectus tolerabilessin hoftiis vo-

n

aut holociuftum , & ignis ; qui ad-

luntarie oblatis, non tamen iniis, quz

j tivab

hibetur ad incendendam vi&imam.

offercbantur ex voto , uit patet Leviï.

ils H q1

1'3 Ecce de labert , &$c. ) Vos tam

cap. 22. num. 25.

maled,

facerdotes, quam laici offertis hoftias

Quia Rex magnus ego. )

Cui proin-

haboy

Cfatio

vitiofas , & languidas, & dicitis; de

de parva , & vilia offerri non de-

noftro labore bzc,qualiacumque funt,

bent.

3' /i

offerre potuimus , nec habemus me-

Horribile. ) Dignum. omni timore,

ImeJ

& reverentia, LXX. habet, égiQa»t6,

liora , quia Dabylonc pauperes veni-

o

$para

finus.

id. eft , »»cdyeum , rtlnftre.

li

]

D

^5

TP

*

*

31

3

Manf T

ia U0

]

^eta

GORA PO . LE

Uii!.'im*i)flbüe

'

Comminatur. Dominus, fe maledi&urum benädiä?ionibm fezceräo-

3 lllnd, dici

tum , mfi refipifcant : ipfius enim legem contemnunt , irritum fa-

;ïaudum(&

am illud de

cientes patfum Levi , qui bic laudatur : tranforeffus eft &? Studa

ducens alienigenas , -qua própter non-re[piciet. deinceps. Dominus

I

ad facrificium eorum: de uxore. diligeuda, feu. dimittenda:

) mafeu|

,

E

]

)

;2

JDominum -in. Jermouibus

6X Thipnus

: labyümrc fecerunt

[

hornbile in

- fuis.

1. T? T nunc ad vos mandatum hoc, o facärdotes.

.

2. * Si nolueritis audire , & fi nolueritis ponere fuper *Lev.

cor, ut detis gloriam nomini meo, ait Dominus exercituum: 2614

eut,

mittam in vos egeftatem ,. & maledicam benedittionibus ve-

28. 15

ftris, & maledicam illis, quoniam non pofuiftis fuper cor.

3. Ecce ego projiciam vobis brachium , & difpergam fuper

vultum veftrum ftercus. folemnitatum veftrarum , & affumet

vos fecum.

4. Et fcietis, quia mifi ad vos mandatum iftud, uf ef

Tgt

pattum meum cum Levi , dicit Dominus exercituum.

L

(À

"Sw Pa-

M

D

" 4

V0f -m/ma'dtïz;m hboc. ) Audite

projiciam , commotus, quod vitima

hoc, quod mihi Dominus m

PH.I'I-

YX. vertünty

|

davit, ut dicerem vobis.

aut manca,

mihi non placuerit , quia immunda,

tnea G

ignum

fuflarem d

Q. Ponere fuper cor.) Dilïge-rï-lter, &

Difpergazm [uper vultum veþ'rum Fär-

'

attente cogitare , cordi imprimere,

eus folemnitatum vefrarum. ) Ut ar-

€or, & mentem applicare.

mus debebatur facerdotibus in hoftia

Crm tamen

Ur detis gloriam momini meo. ) Me,

pacihca , ita etiam ventriculus , ut

Oftend

ut par eft, colendo , & jurando, ut

habetur Levitici loco citato. Senfus

meo altari, victimis , & univerfo re-

ergo eft, offenfus

peccatis vefh*is gon

] av

ligiofo cultai fuus conftet decor, ho-

tàm dabo vobis

ys Iubf

nor, & gloria, mundas offerendo vi-

cntriculum , quam

inperteti

ftrum.

ejus ftercus projiciam in vultum ve-

&imas , &c.

Vel fimpliciter fenfus eft.-

eient u

Maleditam benedilionibus veffris. )

folemnitates veftras, quas ut ftercug

hofliis 0*

Privabo vos bonis , que dedi, V«l

abominor

n iis,quïæ

& in v

; rejiciam indignabundus ,

st Lerte

iis , quibus vos benedixeritis , ego

ultum veftrum projiciam.

maledicam , feu , ut indicat Chald.

dífzmer ves [ecum.

habebo vefiras benedictiones

fibi ,

) Adjunget vos

(yi r

crationibus,

pro exþ-

L

€ vobis, ut femper fordidi

j no &*

illo fitis, ideoque contemptibiles, &

a. Projiciam wvobis: irachium. ) Ar-

execrabiles.

inum , quem lege Levit. 7. 31. vobis

4. Et fezeras.

j tmorta

imput

feparavi, & dedi, indignanter vobis

infiigam.

) Do8i pæn'a j q-u;m

)

Rr

x-B:iä/., o Com. Menocb. T; FT.

m

*

]ï

314

PROPHETIE£ MALACHIE

. 6 PT0f

X. Pactum meum fuit cum eo vitae? & pacis: & dedi ei ti-

ompibus

morem, & tmuit me» & a facie nominis mei pavebat.

faciem if

.6. Lex veritatis fuit inore ejus, & iniquitas non cftinventa

100*'

inlabilsejns: in pace , & in eequitate ambulavit mecum , &

quïö 9of

multos avertit ab in:quicate.

qui(que:

7. Labia en'm facerdotis cuftodient fcientiam, & legem

Tüm:

requirent ex ore ejus: quia Angelus Domini exercituum ett,

II

/'ï

9. Vos autem feceffiftis de via, & fcandalizaltis plurimos

&n

in lege:

Douini

irritqm,—»feciül's pa&um Levi, d'iciF Dominus exet-

g:i.tuum.

9. Propter

»

uaeestmm

* gäuzzmz/z' þad Vos nm?m'dtunzï 1f d. ).-

pléndo ,

uod eftambulare ín equi-

) Hlu

Intelligetis prophetam , qui ad vos

tate. LXX. habent , Jz pace dirigens

Aj

venit hujufinodi mandáti nuntius, no-

ambulavit mecutzz. . U Dbi zz pace dirige-

judicafti.

mine meo vcenifle , & a me tuiffe

re ett profpere agere, hoc enim ett,

Íe peïf

miffum, ut-moniti mores emendare-

*

*artvS3vt» , quem fenfum ctiam ex-

rom fl

tis.

hibect vulgata editio,

Ur -effe? patium meum ctem Levi. ) Ut

7. Labia enim faccrdotis cuffodient

Jo. à

Wfrum

pa&um , quod ego cum Levitis inii,

fcientiam. ) Cognitionem rerum ad

femper ftaret ,

bene fentiendum , & agendum necef-

prehen

nefacere;

pdiïemque yobis be-

fariam, ut finc quafi arca teftamenti,

& o

VXors

5. Patlum meum fuit cum eo vite, O

in qua erat Lex,

Qs, ;

þdci:.) Pepigi , & promifi Aaroni,

Legem vequirent ex ore cjus.) Ktex

flem 1

X pofteris ejus longam, pacificam ,

ore ejus legis interpretationem acci-

rent a

profneram , opulentam ; & fclicem

pient, & quzrent,

l

vitam , fi meum pactum, & meas fan-

a»t

Quin dnge'us Domini exercttutm eff.)

dac E

Q&iones , & leges ád facras ceremo-

-Nantius Déei, ideo ejus oracula ita

& 0 (

nias fpectantes. religiofe fervaffet.

tradidit , ut accipit , nihil addens,

omne:

Ez dedi ei timorem. ) Et ipfe , alii-

aut detrahens.

Kortafle Divus Hie-

him ,

que ei fimiles me reverenter, & cum

ronymus confulto non vertit , Nzz-

Contt

religiofo timore coluerunt , huncque

reverentie fenfum h

?ips , led, Jsmgelzs , ut oftenderet An-

Catis

meO.-'

h

a-bperul?q mune;e

gelum dici , non folum quia volun-

fangu

tatis Dei nuntius , & interpres eft ;

Tiabe

A faci;e nominis mei pavcä;tf. ) 'CO-

.fed etiam quia Angelorum fanüita-

N

ram me .trepidabat , pr& ingenti re-

tem , & puritatem imitari dcbet,

verentia, & t;emebat.

Du:

Semper veram,

9. Recefifhss de vta. ) À re&titudi-

ülte

6. Lex veritatis ,£c.)

ne morum , & obfervantia legis,

dixi

doctrinam, & falutarem docuerunt.

Et igiquitas nom eff imuenta , Bc. )

Scandalizaffss. ). Malo exeimplo ve-

de i

ftro, non fervantes legem.

Qu

Neminem deceperunt, ut a vero Dei

om

£ultu aberraret,

deritum feciflis patlem Levi)) Hebr.

lo pace , Cf im aquitate ambulavi:

Carruþtfis-

Non impletis pr&cepta

Qu

bil

pecum.) Solicite mihi fervierunt, pa-

familiz veftre tradita, adeoque indi-

cem mecum , & cum proximis fer-

nifa&i eftis , quibus promiffa vo-

&

vando , & omnia mandata mea im-

bis facta ferventur.

1

:« ]

n

CAPUT 1.

315

&deäi ib ] - 9 Propter *q.uo'd & ego dedi vos co'ntemptibiläs, & humiles

yebar.

omnibus populis , ficut non fervaftis viaszneas , & accepiftis

20 inyenhy

faciem in lege.

.

Io, * Numqui

d non äater unus omnium noftrum ? num- Matt.

ecum, f

quid non Deus unus creavit nos? quare'ergo defpicit unuf- 23. 9- -

pue

l & lenn

quifque noftrum fratrem fuum , viol

*

ans pactum 4patrum nofcro-

. 6.

rum2

Cltuüm ejt

ts plurims

EE O Tranfgreifus eft ]udä/, & abominátio fa&ta eft in Tírael,

Iinus exer.

& in Jerufalem: quia contaminavit Judas fan&ificationem

Domini, quam dilexit, & habuit filiam dei alieni.

0,Propter

Óf

Rllr 2

Abjiciendo filiam , aut fororem e-

Yulare i &qui-

9. Hamiles.) Abje&tos , & viles.

'71. piae dirigmf

ecepiflis faciem im lege. ) Injufte

jus-

m pate dinite

judicaftis , non caufas attendentes ,

Patlum patrum noffrorum? ) Legem

hoc enim elt,

Deuter. Cap. 7. 3. de non ducendis alie-

fed perfonas.

Acceptores l)eïfozxa-

üm Criam ex

rum fuiítis.

nigenis.

If Tran[grcfu: (/7 j«42. ) Tmnf«

t cuffulient

0. Nwemquid mom pater umus ommium

greffionem vocat acceptionem alieni-

nofirum ) XYranfit Malachias ad re-

m rerum ad

prehendendos facerdotes , principes;,

elitarum.

genarum uxorum, ac dimiffionem Ifra-

ndum necef-

Idem etiam intelligit no-

a tebomenti,

& populum , quod reverfi Babylone

mine abomzzarionis.

uxores fuas dimitterent macie confe-

. In dfracl. ) In Juda 5 poft reditum

&as, aut deformes propter fatigatio-

(j;u.) Erer

nem itineris , aut. xtatem , « duce-

enim ex captivitate non erat alius I-

fr^el, quam Juda, & Judei- Velno-

'ionem actie

rent alienigenas contra legem Deuter.

mine lfraelis intelligit paucos illos,

cap. 7.2. ldem vitium taxat, & emen-

dat Efdras Malachig. cowvus lib. I.

qui ut decem tribubus Judsis adhz-

itum d)

ferant.

oracula ità

€. 9. & Io. Senfüs ergo eft : cum

Et m Jerufatem.) Que fanttor ef-

hil addens ,

omnes habeamus unum patrem Abra-

fe debebat , cum habebat templum ,

ham , tam viri,quam fe"mi-næ,»quzïre

N

Divus Hie

& facerdotes.

ertit , M

contra hoc commune vinculum pec-

Santlifiarionem Domms.

»; ) Sandlita-

enderet Nj*

catis , & forores veítras , ejufdem

tem, quam habebáàt ex eo , quod cf-

fanguinis participes , alienigenis poft-

quia VU/(IH'

fet pr& omnibus populis Deo dica-

n et ;

habetis ?

tus , amifit , aut corrupit , mifcendo

Tl fanfïica-

fe cum alienigenis ; vel contamina-

Numquid non Dens umus c?edvit nos ? )

vit vinculum matrimornit a Deo fan-

Dus funt dileionis caufe maxime ;

| 're&itudi-

altera communio generis ,de qua jant

citum, & facratum in paradifo. €hald.

vertit-, Fiolaveruat Wirb dommus Juda

[ Iegigu

dixit ; altera - communio religionis ;

de qua nune loquitur , quafi dicat :

antmaus [gam , qua evat fantlificata n

emplo Ye

cum Deus unus nos omnes creaverit,

Yam Domino , 69 dilecla,

Qmam diéexst.-) Dominus

s

2

2

*

*

omnefque hunc creatorem colamus,

Habpit flliam De

4

altents

) Dusít

;,',)- Jier

cur dimittitisuxores, qu& eundem vo-

ia

bifcum Deum , & creatorem colunt ,

üxoreim cultricem Dei alieni, pro Za-

yque ind-

& ducitis idolorum cultrices:

buit eft, 5173 £ghal ; ide

ut WXOFCIN

i?* , pofledig

;ni!fä y»

Defp'n'i unu.f?tæifqlue* frqtremfäüW' ?)

K-

[

fR*OPiiE-TIE. M'ALACHI]E

316

12. Difperdet Dominus virum, qui fecerit hoc, magiftrum,

15

& di(cipulum de tabernaculis

operie

mino exercituum.

Jacob, & offerentþm munus Do-

ercitut

13. Et hoc rurfum feciftis, operiebatis lacrymis altare Do.

j ]

(ixitis

mini, fletu, & mugitu, ita ut non refpiciam ultra ad facrifi-

cium , nec'accipiam placabile quid de manu vettra.

Omris

tales &

14. Et dixifis: Quam ob caufam? quia Dominus teftifica-

tus eft inter te; & uxorem pubertatis tuze quam tu deípexi-

fti: & haec particepstua, & uxor focederis tui.

15. Nonne unus fecit, & refiduum fpiritus ejus eft? Et

quid unus quaerit, nifi femen Dei? Culftodite ergo fpiritum

re.

veíftrum , & uxorem gdolefcentiæ tua noli defpice

16. Cum

I2« Magifirum, €5 di/c;þtq!um.) Si-

Particeps fua. ) »Uxor tuä ,h focia

ve fit facerdos, & magilfter , five lai-

tua, Itali etiam uxorem appellant Cez-

j

cus, & difcipulus.

farte,

Uxor federis 1j.) Cum qua fadus

De rabérnaculis Tacob. ) De urbius

GE

lfrae/, ut vertit Chaldzus.

inivifti.. INam altera, quam duaifti,

Et offereutem munus. ) Etiamfi fic

non eít uxor tua; fed concubina,inii-

LAX h

i vero cum illa legitimum todus.

qurit L

quivis alius, qui munera multa offe-

rat, & illis fperet Deum effe placan-

I5. Noenze umus fecit, Go Deus,

iöem pï(

dum.. Vel cum Chaldzo , & aliis per

qui unus eft, Adamum etiam unum,

aliud qi

offerentem munera, facerdotem inte]-

Evam unam fecit , ut nec Àdam

Thonja |

lige.

*

aliam uxorem quzreret, necJEva ali-

pulus f

I3. Ef bec rurfnmife?zj/iï;s. ) Prior»ix

um maritum.,

Decet ergo vos fan-

vt eft.

fceleri , quo alienigenas ducitis, fe-

&ionemn hanc Dei, unitatemque con-

us K

cundum adjicitis.

re.

jugii non difcindgre , aut infringe-

ET

Operiebatis lacrymis altare Domins.)

lls , ue

Lacrymas intelligit uxorum dimilfa-

Et refidusum fpirttus ejm.) Eft aliud

'C;:foa

rum, a Deo petentium vindictam, &

*

7N

argumentum ad idem probandum. Et

tintte v

auxuium,

pro fpiritu intelligit flatum Dei, qua-

tefim

Mngita. ) Clamore vehementi.

fi dicat , Deus in hominem infpira-

vit fpiraculum vitz, & refiduum fpi-

Abmhæ

l4 ut nom ve[pictam utra ad facrift-

UY

tum. ) Quia afpicio ad lacrymas, &

ravit in mulierem , id eft zqualem

Sünt

mugitum uxorum , quas vos oppri-

animam illi dedit, ficut & viro. Cum

mitis

ergo corpus mulieris fit ex cofta Ada-

&eufan

magis enim ille , utpote ju-

iCät i

ftz , miferabiles me movent , quam

mi formatum, & anima ejus fit qua-

lictt ho

iniqua , & impuüra Sacrificia crude-

fi refiduum fpiritus , flatus, five ha-

lium.

litus Dei, par eft virum , & uxorem

Cit. te

üs wf

I4. Donminus teflificatus 614, Efc) Ex

tantam conjunctionem non diflolve-

teï dw

Hebrzo verti poteft , 72/2424; ef? , id

re, quod vos facitis aliis ductis uxo-

eft teftis füit contraéctus matrim

ribus, & primis dimiffis.

Vel fen-

tübere

Qnii

I p»!'

cum inirctur.

fus eft : an Abraham ita egit , cujus

(

3

Uxortm pubertatis £ua. ), Quam 1e-

de fpiritu refiduum.nos fumus, id eft

gitime duxiftir cum

qui fumus illius pofteri ?

Orcr,

prïmum factus es

tj ) l

puber.

Er quid | unus qu&ris, Uiff f. ?fmm Deu?)

P

|

]

CAPUT II

317

Tagitrun,

« 16. Cum odio habueris, dimitte, dicit Dominus Deus Tfrael :

munus D-

operiet autem iniquitas veftimentum ejus, dici: Dominus ex-

ercituum: cultodite fpiritum veftrum , & nolite defpicere.

diare Do.

17. Laborare feciftis Dominum in fermonibus vettris, &

&d facrifi

.dixiftis: In quo eum fecimus laborare? 1n eo quod dicitis:.

, Omnis, qui facit malum, bonus eft in confpectu Dngmi ,&

: teftifica-

x deipext

tales ei placent: aut certe ubi eft Deus judicii?

ia

o fpiritum

't.

16. Cum

r tua , focia

:ppellant Cttt«

C A-

Rr5

s aua fadus

i

-

nam duxiüia

xcubiua, inil

LXX. habent. Qw4 aliud þræterj&men

reduhdabic), eminebit , & exuberabit

i &æüus.

quarit. Deus : eft aliud argumentum

tua iniquitas , ut nullo veftimento

f ) Detts

idem probans, fententia eft : nihü

occultari , aut diflimulari pofiit, Hoc

aliud quzerit Deus , cum vult matri-

dictum videtur, quia lex permittebat

etiam Unutth

t nec À am

monia fociari , nifi ut propagetur po-

quidem. uxoris. dimiffionem, fed ad

sec Ea li

pulus fidelis, fitque vere femen Dei,

duritiam cordis eorum , itaque crimi-

hoc eft, ex fidelibus parentibus na-

ne non vacabat , qui temere , & fine

Vel

semque Con

tus , & bene justa legem inítitutus,

jufta caufa illam dimittebat.

& educatus, non autem ey alienige-.

fententia eít :

1 tamen uxorem ecx

TM iumnge'

nis , ut vos facitis.

folo odio dimiferis, operiet ce gravis

» Fftaltod

Cuffodite ergo [piritum ve[f'mm.)Re-

culpa , & infamia xque , ac pena,

