rugicnte , per hoftes nominis veftri

I2« 3k.

Hoc igitur fcelerazum Da-

; Aur

jj [ehy

recionem populante, omfia vaíta-

mafci facinus fe peculiariter vindica-

buntur, & defolabuntur.

n

turum minatur Doininus

?*

illiusque

eguium

m[]hiü'

Exficcatus eft vertex Cp.frwef'i. ) Car-

meminit aliis tacite prateritis,

melus mons €rat fertilifimus, ex

Galaad.) Habitatores: Gálaad, .

quo fa&um eft, ut omris ager, aut

J Qui

locus feitilis, & amenus Carmelus

4. Et mittamienem.) Velproprium,

ut accidit in urbium expugnationibus,

uda ft-

appelletur ; fignificatur ergo peritu-

cum ignis tectis injicitur, vel meta-

cofiatus

ram.fertilitatem dfrael , & ejusopes,

phoricum fteagis , cladis, excidii, &

grullub

vel eciam aliarum gentium , contra

incendii more cunéta depafcentis.

unt A^

quas itidem prophet:t.

las dowusm ial

]am enim erit

W.

n

k

g. Super rribus fCelerilus, $c. ) Sen-

Azacl mortuus,, & illi Benadad filius

T

&

tentia'eft ; funt tria, vel quatuor

fucceíferat.

rprit

fcelera, propter que graviter Com-

Domos, ) Palatia.

j 2

moveor econtra. Damafcuin.

Vide

B. Fellezg Damalci,

enni. I9

T

3 Vel inmas- fn-

Bib/. cam Cq;n. Mezogb, T. VI.-

L/

*

LPROPHETI)E AMfïSS

ïag;ö

de c'amþö

--'idoïi., &tenenft&m fceptrum de domo' voluptatis , &

eu

transferetur populus Syrize Cyrenen, dicit Deminus.

!

5

*

6. Hec dicit «Dominus: Super tribus fceleribus Gaza ,

&,

fuper. quatuor non convertam eum: -eo quod tranftulerint

fuäi

captivitatem perfeétam, ut concl

uderent eam in Idumoeea.

g

Gaza& , & d,eyoryla-bit eedes

f

e]1us.

^. Et.mittam i,gnem in murnm

ü

$

9. Et difperdam h

abitatorem de Azoto», &x'ænentem fce-

n

*rüm de Aícalone, & convertam manum meam fuper Acca-

E

Àm

ron, & peribunt rel!

qui Philii:chinprum.,- dicit. Dominus

Deus.

;

5

fen

Super tri'bus&,fce*leï"i*b'us. Tyri; & .1;11;

9. Hzec dicit Dominus :

H

per quatuor non convertam eum : eoquod concluferint capti-

&

vitatem perfecttam

^

:

in; lgïumæa, & non fint recordati foederis

L

,fratl-*um,n

ng

Io Et

^

*

tur. Exxchbraw:o aliqui vertunt, Cz4-

dun

tel-ligic , queg

ycctibus muniuntur, vel

Damaícenorum vires, hoc €

; Du-*

ptivitatem pacificam , captivos fcilicet,.

dlcq-

ces , milires, àrma, (c. guibusfevab'

qui ^nihil hoftile

machinabantur.

Quando hanc captivitatem ex Judsa

Oh(a,

adverfariis tuebantur.

Qtar

De campo idoli.) Planitie

Damafci

"

abduxerint Philifthzi, mnec ex Scri-

a.

ptura

liquet, nec ex Jofepho.

colentis idol

E£ miitam ignem. ) Vide difta n,

Teuemrem fceptrum.) Kegem Da-

mafci.

4. h«c enim eodem modo explicanda

D&

]

De dome woluptatts. ) Scilicet di-

funt.

ChoQ

9. Et difperda

:n, 6c.) Azotum, &

^n

fperdam.

Damafcum, & ejus plani-

Accaron , & Afícalonem difperdam

tiem ^ domum — yoluptatis - appellat ,

Wïïl

uia amaoniffuna erat, & lIgtiiiima.

cum Principibus , & civibus fuis.

N x

Re/iqu'i Plädi/?/?inürwmc) G:ethx., &

Tramf:n»mr -popu/us Syrjæ (':'yrmm..

Non eft fermo de Cyrene, quz eit in

minoraoppida, ut D. Hier. interpre-

num

Africa, fed de alia, qug eftin Media,

tatur.

nr

»

m Damafcenos a fe victos At-

9. Super trilus , €c: ) Wide dida

in qua

£aum. .

F

fyrii tyanftulerunt 4. Reg, 16. 9.

?

J

fe

&47!2.)

ïus!

6. Super £rtbus fceleribus , 6c.) Wi

Concluferint captsoitatem pe

ho

de di&a n.'3.

Vide di&a n. 6.

Hujus captivitatis

4

nulla mentio,in facris Lireris , nec

Gaza. ) Prop

hetát in Palzftinos,

Probabile eft, tunc ac-

þufi

quorum quinque erant Satrapig ,

in Jofepho.

civit:tes precipus; quatgor hic re-

cidiffe, cum Gazenfes, de quibus n.

6. captivos abduxerunt judzos.

fi

cenfentur, quinta erat Geth.

Federis fratium. ) Quod dictum eft

Captivitarem. perfetkam. ) Omnes,

Ui

- quos

ex Judais captivos duxetat ne-

inter Salomonem, & Hiram Regem

tranftulerunt, & ven-

'T yri 3. Reg. 5. adeo ut fefe mutuo tra-

imine dempto,

*

H

tres compell:rent,. 3. Re

9

vel

) F.

diderunt in Idumeam, ut 1c

ngius abef-

hr i

fent, a patria , & hoftilius tra&aren-

quod deb.qeraï efle inter tratres, Hoc

2

"

CAPUTi;

147

T

Io. Et

bit czedes

ejus.

mt»nï.ttaæïï ignem in murum Tyrl & dex,;era

'.

-

»)&

Ir. Haec dicit D

Ju

öminus: äupei' tribus fceleribus Eäomk, &

uper quatuor non convertam eum: eo quod perfecutus fit in

»des

gladio fratrem fuum , & violaverit mifericordiam ejus, & te-

nuerit ultra furorem fi

fuum , & indigngtionem- fuam fervay*eïig

fe-

ufque in finem.

MC

12. Mittam ignem in Theman: & devorabit ,äed/e,sï Bofrze.

'

13. Hec dicit Dominus: Super tribus fceleribus filiorum

WU

Ammon, & fuper quatuor non convertam eum: eo quod dit-

fecuerit pr&egnantes Galaad ad dilatandum terminum füum«

Y fu

14. Etfuccendam ignem in muro Rabbath : & devorabit zedes

cipti-

ejus in ululatuin die belli

Xleris

; & 1n turbine in die commotionis.

:5. Et ibit Melchom in capti

-vitatem—,i ipfe , & principes

ejus .1'1;1*1;115 dicit Dominus,

lEt

d

CAPUT

— n

nt, t

eft, iBter ïacoll, & Efau, eör'uqu*ue

Täem:'m,*;mö'c., ) Theman, & Bofia

clicety

pofteros Ifraelitas, & Idumzos;quafi

nobiliffimz erant-civitates Idui

dicat 5 T'yrii inter fratres excitarunt

Erum.

*

[

nz;o-

hantit

odia,; Idum&os contrà jud&os con-

; Sndæä

3. Super tribu:

"

356 ) Vide-dicta

H SCïi'

citantes, dum eis ]udzos in fervos

Rum.

32

vendiderunt, quod fcelus mihi valde

D;fämærir freggantes sz/;md.) fcl

Idiaä "v.

;'-;iïþlicuit , nec abibie impune.

factum videtur a Naas Rege ÀÁmmo-

;iicandä

Lsd

lO. Mitram genem.) VWide difta n.

nitarum ,t'en"rporelganlis cum fcilicet

4

& n.4. Factum eft per Nabu-

Naas vaítavit [Jabes Galaa

d r1. Reg,

chodonofor, ut predictum eft Ezech.

*TI. Hcet ibi diffecti

;

um &

mentio nom fiat.

Onis pregnantiuin

20. & 56. & poftea per Alexandrum

:Perdäm

Magnum, qui Tyrum vi ceperunt,

ld dilatandum tepminum fünus.) ALT:

fois.

(& expugnatam vaftarunt.

extindtis fctibus Galaadizarum , nul-

Eethæ ,

II. $eper Ltriäzx: ;€c ) Vide dicta

lus ex eis fupereflet, & ita polílent

ntefpf (2

num. 3.

Ammonite regionem illam fuz ditio-

Edom-) Idumez.

*

&i adjungere.

& d

Frarrem"foum. ) Filios Efeael. fra-

X4c Succendam. Zgnem. ) Hoc eff ,

tris Efau, quos femper flagrantiffi-

quod jimn fxpius repetit, Mizzaz gOH

3

fcäw')

1no odio profecuti func Idumzi, P fal.

Vide:difta. n,

riyitti

136. habemus.

Meinor efle Domine

lp uimiatu.

h!

J

'Yum tubarum ) a€

1 x

Jfltorum. Edom , - $m die- Jerufalem , qui

buccinarum clangentium ,. tum inili-

tuuc **

dicust , exinanite ,. exinanite a4ue d

tum c*dentiom, & ceforum.

fundamentum in ea.

Fs für^inee. ) In'valido impetu, in

uibus

horribiii hoftium incurfu.

Xf

Miferiordiam cjus.) F dcbï;tam.-

(hont d

Ultra,) Chald.

7 peiperuum.

d vie cominctionis.) cum territi, &

um

12. Mijrtam f2g265.) WMide dicta n.

tuxbati 4nei»cäe;7c,, quo fe vertant.

z

. Foétum eft hoc per Nabüchodono-

Ls.

ATRC

Me

Á borz.y Gul etiam dicebatur

100 lr

j

y6

for, &eChaldeos; ut

patet. Jerem. c.

Melech , Moloch, Deus erat Am-

(

hoc

25. & E/Ze(;h' 27'

monitarum , fpeciem habens Regi(s :

I48

PR OP HETIXAMOS

CAPUT IL

fupt

pro

Ultio Domini in Moab, Studam, - €? lfraelem, bifgue mina-

tur interitum , quem effugere non poterunt : quia acceptis bene]?-

&v

*

4lis Jemper fuerunt ingrati , Deiqu

;

pud

?

Abjecerunt.,

e Vl,eg:em

*

1. [ TJEc dicit Dominus: Super tribus fceleribus Mo

ab',&

al

fuper quatuor non convertam eum: eo quod incen-

derit offa regis Idumzeze ufque ad cinerem.

Qu

iv

"

2. Et miitáàm ignem ia Moab, & devora

bit æäes Carioth,

qUe

&* morietur in fonitu Moab, in clangore tubze:

fubte

5. Et difperdam judicem de medio ejus, & omnes -princi-

pes' ejus interficiam cum eo, dicit Dominus.

&f

4. H&ec dicit Dominus: fuper tribus fceleribus Juda, &

[074

ü0 vIl

füper quatuor non convertam eum: eo quod abjecerit legem

qu£ p

Domini, & mandata ejus non cuftodierit: deceperunt enim

vendidt

eos idola fua, poft quae abierant patres eorum.

c&de in

s. Et mittam ignem in Tuda, & devorabit aedes Terufalem.

aiont

denario

6. H&c dicit Dominus: Super tribus íceleribus 1

frael, &

fuper

PrO t

duile

!

duobus

ut nomen ipfum fignifïcac ; nam AMo-

propriurh. Melius tamen vulgatus In-

N jart

loccb , idem eft, quod , Rex AMelcbom,

terpres , & alii exiftimant, effe no-

lrridet eo-

7 Cu

idem , quod Rex eerum.

men proprium urbis , & IVlecropolis

tulcas ;

rum Déum , qui fimul ab hoftibus

Moab : fic enim accipit Jerem. cap.

capiebatur, nec feip

48. 21. Fortaffe hec urbs abamplitu-

cquam i

V/zm

terat,

'fum defendere po-

dine dicta eft Carioth, quod fuo com-

Principes.) LXX. habent, Sacerde-

lé vt

plexu magnum pOPUIi numerum cons-

us ühs u

1es,6. Principes , hoc eft, proceres Am-

:

tineret, qui pluribus urbibus confti-

ddteg,, [

monitarvm.

*

tuendis fatis effet : tales urbes funt

Conftantinopolis , Parifíi , Ulyfippo.

totfim

I.S

Uper tri£us5 ,6c. ) Vide dicta fu-

Morietur $m [onitu. ) AMivertunt , i5

COnculcag

periori capite numer. 3.

o Vértey,

Eo quod incendertnt offa ,&fc. ) Regis

fremisis , quafi dicat : in ftrepitu hor-

Idumzz, qui cum Joram, & Jofaphat

rifono expugnationis urbis Carioth,

Prei"'ü?lt)

contra eos pugnavit lib. 4. Reg. c. 5.

& ceterarum , morientur Moabita.

4l puel]

In. clapgore £45a. ) 'Yubis clangen-

l'um, 1

fevitiam fuam ctiam poft mortem in

[ bgne 1

eum expromentes, licet hoc non ha-

tibus , armis perfonantibus , hoftibus

beamus ex Scriptura, vel Jofepho, con-

vociferantibus.

tl ».

ftat tamen faftum ex hoc loco.

g. 7sdrceem. )

Regém.

Wt d: folt

4. Super ri5us.) Mide dicta

fup. C.

Uten

que Pa

9. Mittam .ignem.)Vide di&a

lfu pe-fio-

n

f

C'üdireg

ri capite numer. 4.

Cariotb. ) Mox Cariotb

ügnifïca; ci-

: 5: Mittam sgnem. ) Vide dicta fup.

* Uis];

vitates : quare non defünt , qui pü-

cap. n. 4-

e

&

'X QUO f.'u

JfPum

mm ( F

tant effe nomen appellativum , non

6. Quod vendidertt pro ergento ju,

qlli enim t

*

CAPUT L

149

fuper quatuor non convertam eum: pro eo quod vendiderit -

pro argento juftum, & pauperem pro calceamentis.

QUE

5

.7. Qui conterunt fuper pulverem terrz capita panperum,

ii

& viam humilium declinant:. & filius, ac pater ejus ierunt ad

puellam, ut violarent nomen fant£tum meum.:

8. Et fupet veftimentis pignoratis accubuerunt juxta omne

,&

altare: & vinum damnatorum bibebant in domo Dei fui.

Y«

9. * Ego autem exterminavi Amorrhaeum a facie eorum : * Na.

cujus altitudo ,. cedrorum altitudo ejus, & fortis ipfe quafi 2124

c

-

&

joth,

uercus

*

'»f

ubter.

, & con:rivi fr'u&gm ejus .defuper,ï & radices ejus ,

a

24

iv

*

-

. T' 3

"I.o- *—Ego a

j

&'c.) Quod minimo pretio coxrrupci,"

hd inde. & ludibrio Gentlism

Ifraelitarum

detcftan-

egem

quo vix calcei emantur , juftitiam ,

impuritatem

*

enim

que pro innocente, & paupere ftabat,

tiuim.

vendiderint, accepta a divitibus mer-

cede iniquitatis.

Bene hzc conve-

G. Guper vefftmtutis ptgnoratis. ) Re

Pignori tradita, que ufu conf'umitur,

lert.

niunt Judgis Chriftum pretio triginta

uti non licet ei , apud quem depofita

denariorum vendentibus. -

eft, Hoc impii hi cultores idolorum

J, V

Pro caleeamentis. ) In Hebrzo eft

u

duale , t 5y3 zahalaim , id eft pro

peccabant, fed etiam gravius., quia

duobus calceis.

veftes pignori fponte tradite non e-

Italice diciinus , ger

rant, fed erepte cultum idolorum re-

ts Tre

un paro di [carpe.

D

cufantibus , ut illis divenditis, ex pre-

[[e n

7. Conterunt. ) In Hebrao ett , coz-

tio victime compararentur , & epu-

zopoli

eulcant ; opprimunt tyrannice , con-

lum inftrueretur.

T CQP'

culcant, & peffundant.

Viasm hmmiüum declnant. ) Humiä,

j'zfxta omne altare. ) Idolorüm.'

mpïicU-

les viatores -vi opprimunt, vel ma-

Vizus dammatorum bsbebant. ) LXX.

) co-

Vin(mz de calummiis biióebant. | Chald.

1] cot

nus illis injicientes, vel jus eorum vio-

bióebant vinum rapima , expreffum ni-

coflüi'

lantess ficque illos dsclinant, id eít

as Tont

deorfum inclinant, profternunt , &

mirum oppreffione , & cqnculcat.i«onc

pauperum.

p

conculcant ; fimile eít illud Job. 24. 3.

t ,IP

Subverrerunt pauperum "Viam , Éf ep-

In damo Dei fm) Pagn. & Vatabl. .

i of

prefferumz parazer »manfuetos terre.

In'a'ae.no deqrum fnorna.

"d puellam. ) Fjamdem , focerad nu-

9. Exterminavi Amorrfmum, Efcj

variotly

bite

rum, Qquile fcelus nec inter genti-

Amovi nationes fOrtes , quz tcrram

Jangetr

les bene moratos auditur , teíte D.

vobis promiffam tenebant.

Amorr-

Paulo 2. ad Corinth. s. "Vél loqui-

h&i tenuerant terram Gzlaad , & ce-

fs

tur de foluta, & meretrice, cum qua

teris Chanansis praftabant opibus, &

üterque pater fcilicet

; & filius con-

fortitudine, ideo foli memorantur.

fuetudinem habeant.

Allritudo cedrorum. ) Hyperbole.

iup?

lr viuarent nomen Íantlun m?um.

Conirívi frutlum ejus. ) Omnino

Ex quo factum eft, ut violaretur eo-

if

perdidi , penitus everti iaflar cedri,

rum caQga nomen fanium-meum

?

cujus tam furfum raimni , quam deor-

fum radices fucciduntur.

W'u n

. qui enim talia peccafm ; exponunt il-

*

ECS

pä*OPXHETmIæ AMOS

*Exo IO. * Ego fum, qui afcendere vos feci de terra Egypti, &

14-21 duxi vos in deferto

quadraginta annis, ut pgmdereüs ter;*am

Dn

D

eut. Amorrhaei.

LJ

ir. Et fufcitavi

Väe' filiis veftris in prophätaä, & de juveni-

bus veftris Nazarze

i

0s: numquid non ita eft filii Ifrael, dicit

Dominus?

i?. Et propinabitis Naz

arzeis vinum ,& prbphejt:isn manda-

:

bitis, dicentes: Ne prophetetis.

"m

de te

13. Ecce ego ítridebo fuper vos, ficut ft

ridet plau&rum.x

onuftum foeno. .

terra

14. Et peribit fuga a veloce, & fartis non obtinebit virtu-

Ts

tem fuam, & robuftus non falvabit animam fuàm: ,

is. Et tenens arcum non ftabit, & velox pedibus fuis non

4[

4

X

falvabitur, & aícenfor equi non falvabit animam fuam :

16. Et robuitus corde inter fortes

el

appir

Qigit Dominus.

v'nudus fügi*e; in 'Xilæa die,

)

es

Dmq

,

f erit

I

C A-

4,

Convert

]uiin i

ilo,

elus d

l1 Suftitavi de fliis ueffrit n jro-

ffcuz plaufirum fispule , v;'[ fæni.ok;'zere

! Supzr:

phstan ) Filios veftros implevi fpirita

pregravatum firidere ,-6f. fonitu longe

Prcþhetiæ,

exzululat i ./ïc ego peccata ?)qurä ultra

Cogngf

Y

Et de juvUembts veffris nazaros )

non fsfüinens y 9 quafe fespilam tradens

2. T4

Domino confecratos , quod merito in-

15062410 , clamato , 6

dicam ! Peribit

0103 f]c

ter mágna béneficia couimemorat. De

f*ga « veloce , &c.

Dopulo

nazargis vide dicta lib. Num. c.6.

I2. E? preptmabitis nazarais vinum.)

(Y4e Pergbst faga a uelqce, ü'c.) 'Tunc

Iv; Ü j)'gg

nec veloces fügere poterunt, nec for-

Qtià r

Guod illis prohibétur lege. INum. c.

»

tes pugnareö

DN

6. n

.

dnimam fzmi;ï- ) Vitam fuam.

tmini,

Ne propheteris, ) Weritatis, & com-

-O15.- Nom ffabir.) Hoftium impref-

3. N

minationum propheticarum irüipatien-

,,fïqnäm fuftinere non poterit.

POH Iu

tes.

13.

Stridelo [uper vos , €c. ) Acco -

16. Rebuffus corde smrer fertes , &.)

Q a Wv

modat fe loquenti propheticus fpiri-

Viri fortes tam corpore , quam ahi-

reli;;qm

mo fuftinebunthoftium impetum, fed

4 N!li

/ tus,: & quia Amos paftor erat, e me-

mgit, C

dio rure petit fimilitudines. Optime

cadenp animis, & projetis qumis ter-

SanGus Hieronymus. Jdcrreo, inquit,

D'edam

J

ga vev'rtences agfugient.

Ed

ehOCr

d

Ea

-

***

x *

*:4*

ISI

l

—

d

2ub

^CQAPUT II

Domum Tfrael populum olim unice clezm 'argu!f variorum jE*eZe-

]ven

l-

mm: ex

quibus paucos dicit fer

*

ii

M

vandos in [uper-ventura af-

. jü&ione, quam ipfis comminatur. -

undae

ite verbum, quod locutus eft Dominus fdger

VOS,

"AT

ii Ifrael: fuper omnem co

gnationem, quam eduxi

Vr

de terra /Egypti, dicens:-

2. Tantummodo vos co

gnovi ex omnibus cogrïa:ti-önibus

Vittü-

terra : idcirco vifitabo fuper vos omnes iniquitates veftras.

.,9: Numquid ambulabunt duo pariter, nifi convenerit eis?

]s no1

/^4. Num

quid rugiet leo in faltu nifi habuerit praedam? num-

quid dabit

catulus leonis

*

vocem de cubili fu,o, nifi aliquid

2

apprehenderit ?

l die,

5. Numquid cadet avis in laqueum -teri*äe abfque auc;upe?

numquid auferetur laqueus

de terra, antequam quid ceperit? .

6. Si clanget tuba in civi

tate, & populus non expavefcet?

rit.

fi erit malum 'ink;civi/tate, S

uod Dominus non fece

: '7-. QUi& &

Y. . /JUdite verbum ,&5c. ) Ceteris na- Propheta, & fenfus eft: cu.ïïi-ieo ru-

À

- - tionibus omiffis ad lftSelem

git,.predim jam tenet , & dilacerare

convertit fermonem ; licet etiam ad

parat ; ita , Deo vobis comminante,

Judam loqui probet D. Hieronym. ex

qualt rugiente , exiftimate jam

illo , /zper omnem cognationem , quam

prope adeffe cladem , & ftragem po-

edus de rerra /Egypts.

puli veftri. *

eni nner

Super vos.) Ad vos pertinens.

S. Numquid cadet 4vis , 6c. ? ) Si-

Cogna:ionem..) Fami-liam, gentem.

cut avis non capitur laqueo , nifi au-

yhu Pngt

LXX. vertunt. Zzibzm,

ceps laqueum pofuerit ; ita &.vos cá-

f ulit4

g It

Q. Tantununodo Vo$ cogHOU;. ) Vös

piemini ab hoftibus, non alio id agen-

; Jeriit

folos elegi , quibus benefacerem , ut

te , quam Deo, qui Aflyrios , quafi la-

populo peculiari.

queum vobis pofuit.

ldcirco vifitato , €c.) Puniam, tum

) Tuc

Numquid 4uj'eretwj ; €&fc. ? ) Sicut

quia graviori fupplicio digui eftis,

laqueus ab ducupe, aut venatore non

, pec Dor

tu n,Ut per penitentiam ad merever-

tollitur , donec aves , aut feras illa-

tamini.

queaverit ; ita ego Aflyrios e Sama-

at

3. Numquid ambulabunt£tc. ?) Non

ria non expellam, aut dimittam, do-

y Iimple

poít ; mus fimul ambulare ego , & vos,

nec eam ceperint, & vaftarint.

j

cum a voluntate mea recedátis, ideo

6. $; cianget ttiba , Éfo. ) Clangente

relinquam , & abjiciam vos.

tuba terrentur cives , & concutiun-

ritl , æ')

4. Numquid rugiet leo , €&7c. ? ) Leo

tur formidine inftantis hoftis; at vos

gant 591'

minaces Dei voces nihil coinmovent,

yetify lia

rügit, cum famet, & etiam cum jamn

pradamecaptam habet in poteftate

5i erit malum ,65c.) INolite in alias

;Imis Eeï'

caufas referre calamitates veftras; ni- *

de hoc rugitu cagca'præd; loquitur

L

-

I—)i;.OjPHXETle AMOS

152

I!

T. Q

uía non facit Dominus Deus verbum, nifi revel.averit

fuum ad feerS*fuos-grophetas.

-

Da

fecretum

m

:

$. Leo rugiet, quis non &

V.ebit ? Dominus Deus locutus

bit? 4

füpe

eft, quis non propheta

e

Cort

9. Auditum facite !

n sdibus Azoti, & in sedibus terrze

(s

,*

FEgypti, & dicite: Congre

gamini fuper montes Samarige , &

videte infanias multas in me

K

1

dioxejus, & calumniam patientes

a

in penetràlibus ejus.

cere re£tum, dicit Döminus,'thefauri.-

1o. Et hefcierunt fa

zantes iniquitatem, & rapinas in

zedibus fuis.

us Deus: Tribulabitur, &

11. Propt

erea hazec dicit Domin

& detrahetur ex te fortitudo tua, & diripi-

circuietur terra,

*

entur sedes tuae:

Quo/moö-'o fi eruat paftor de ore

15, Hxec dicit Dominus :

leonis duo crura, aut extrenrum auricul

: ficeruentur filii

C

*

Ifrael, qui

liquia

habitant in Sa".x.ngria in plaga le&gli, '& in Damafci

grkabbato.þ

QU£ nj

13.Àu-

ipít ]«

-

Amns :

Til vobis: mali accidit , quod Deus

ftium oculis in ï)robrum , & ludibri.

paftori

iratus non immiferit.

um exponi. Videantergo infii&ta fup-

1711

tblus

. Quie wom facit. Dominns , 8 )

plicia, fed prtus animadvertant quam

videt;

iNon cft malum in civitate, quod non

ravia fuerint populi peccata , ut in-

faciat Dominus, quia ipfe omnia ma-

celligant , quam merito irafcar.

fanteg

Lnfanias multas.) Farorem , quo ra-

quä(i i]

la civitati eventura prius revelatpro-

8 turbj

phetis, & per eos illa fescivitati mox

"

piuntur in idololatriam , & peccata. -

inflitarum commti

natur,ut cum vi-

Calumniam: p.'ztientes. )

1 dade

eft in Hebrao,

Oppre(fos , ut-,

ET

derint omues ea , quz przdicta funt

Ie cmedio

fc

eveniffe , intelligant eorum aq&orem

In penetrabilibus ejus. )

fuiife Dominum.

ejus , ut vertunt Pagn. & Vatabl. fci-

*

pli

|

licet Simariz.

Wd fe

1

Verbum,) Kem.

D

Jqo. The[aurizantes iniquitatem, & c.)

pauci e|

Q. Leo rugtet , qui

: non thi.?mäir u

Quanto ergo-magis timendus eft De-

Iniquás opes, per iniquitatem , & per

qui pof

*

rapinam parzas. Qui ut dicitur dite-

trint;

"us iratus & minax ?

fcunt per fas, & nefas.

peus locatus efl , quis mom propbeta-

Cumbem

bic ?) Dum Deus nos prophetas mit-

II. Tribslabitur , €f circtietur. )

milfri'»':ï

Cinzetur obfidione omni parte ab Af-

Ca;*;t, u

tat , jubeatque prophbetare; filere non

fvrüs, ne quis effugiat. "

!5 ml

poffumus.

9. Auditum facites

" M!iäuæAæti,Ej'd)

Ferzitudo tua.^) Opes tu, in qui-

1 0f V&]

Qui me auditis ,

vocate Palzfítinos ,

bus robur tuum eife putaba:.

hab'lt u

ut

ficut teftes fuerunt

IQ. Quemodo ff eruat paftor , ffg,)

& ngyp-tiQs »

Pauciflimi liberabuntur, atque ii igno-

IG&UIO ï

ineoruim $rgaá

hunc populum benen-

ciorum , ita videant ejus

fupplicià ,

biliores, & viliores , q'os hoftis ia-

^ L^

1

113 *

& contu-

terficere non dignabitur. Gromodo,

Riül

* poi

»ulufque meus rebel

imnax CT:V

ius doleat , videns fe ho-

fi ex ore. leogis' paftor eruát ovis re&

hia

*a

CAPUT HE

153

'etit

13. Audite, & conteftamini in domo Jacob, dicit Dominus

Deus exercituum:

QUs

14. Quia in die cum vifitare ccepero prievaricationes Ifrael,

fuper eum vifitabo, & fuper altaria Bethel: , & am

»

p/uvtabuntur

TE

cornua altaris, & cadent in terram.

B

fe] æüiva: &

15. Et percutiam domum hyemalem cum dom

entes

peribunt domus eburneae, & diffipabuntur eedes multze

ci. Dominus,

? di"

4

AAUrt:

ra

ixï'x?i'(

le ote

-

F CA-

; f

aol

yliquias , auriculas, v. gr. aut crura

mariam lectum, fic Damafcum vocat

quz nullius momenti funt , & pene

grabbatum, quia Ifraelite vexati ab

ÀU-

ipfe leo ultro relicturus erat.

Ecce

Aifyriis miferi ; & aflli&i confucie-

—

Amos , utpote paftor , crebro a re

bant Damafcum , ibique quafi egri in

Jodibti

paftoritia, & ruftica petitfimilitudines,

le&to , fecuri quicfcebant, feque recre-

Ip plaga letluli. ) Pagvin. & Va-

abant. Vel fenfus eft , quafidicat:

&l

tablus vertunt , /z «ngnío lec; , fenfus

t quam

foli pauperes, «gri , & miferi , qui

videtur effe : pauci líraelitz habi-

in finibus-Samariz, & Damafci fub

Qu

tantesiin Samaria , & in ea fecure

centonibus deprehendentur , pro rcli-

A.

quafi in le&ulo , aut angulo lectuli

quis relinquentur ibidem ab Aflyriis

qie ia

eccativ

a turbis femoto quiefcentes eruentur

tantz cladi fuperftites.

a cladé Aíffyriorum. lItaque plaga le-

I3. -udite , E5 conteflamini , Ge. )

i ! uï

&uli idem eft , quod regio quietis ,

Audite omnes,ac vos potiffimum pro-

& fecuritatis ;

non enim accipitur

phetz, & Deum in teftem veritatis

y sH

laga pro vulnere aut percuíhione,

vocando predicate , & predicite in-

Edbl' fbl

V

/el fenfus eft :

cladem Affyriacam

flans eis exitium , nifi ab idolorum

pauci effugient , fcilicet ii duntaxat,

cultu, & fceleribus refipifcant..

,m'b,c.)

qui poft Icctum in angulo fe abfcon-

14. Vifftare. ) Punire.

Xhöper

derint; aut zgroti, qui in le&tis de-

Fifitabe altaria Be

zf/:el. ) Illa ever-

qyr dite

cumbentes fua egritudine Affyrios ad

tendo.

milericordiam movebunt,ut iis par-

IS. Domum Eiemdle:;z,xffc.) Reges

ia )

cant, quafi dicat : Aflyrii parcent fo-

enim , & potentiores cives palatia

i )

lis miferis , .& invalidis repugnare

habebant hiemalia, & zftiva, illa apri-

non valentibus, iis nimirum , qui

cis. , & tepentibus locis ; h«c frigi-

habitint in plaga lectuli , id eft , in

dioribus , ut moleftias fri

T t qm

loris minus fentirent.

goris, & Q'a-

lectulo plagato , id eft affumentis, &

lf Y U/)

ceuntonibus refarcito. Italice dicimus,

Domus eburnte. ) KEbore ornatz,

( !l ]gn/

rapczzaro.

qualem domüm habuiffe Achab difci-

Et iz

amafcs grabbato.) Sicut Sa-

hoülb m

mUSxeX 1")-3. Regc 22- 39:

J

m*OJO)

Bsl emn Com, Maenoch. T.'P'I.

D)

je

PROPHETI/ZLAMOS

154

CAPUT IV.

j

1p]

ïfwel)ztw Jub typo vaccarum. pinguium in iniquas primates Sama—-

rie, ipforum [ublannans idololatriam: &? quia filii. lfrael variis

ïr;*;w

Jlagellis a peccatis fuis revocari non potuerunt , minatur eis Domi-

ngs

nus Jinilia bis , que prius pajfi fuerant ; Ioermfzdo, ut ad

il

€unn ommpatenïem cwwem*am*ar

b

Udite verbum hoc vaccz pingues, quae eftis in monte

uT

&n

Samarlæ, quae calumniam facitis egenis, & confringi-

tis pauperes : quae dicids dominis vellris: Afferte, & bi-

fheni

bemus.

4.ff

2. Juravit Dommus Deus in fanc&to fuo: quia ecce dies ve-

iVl

uia

nient f;mer vos, & levabunt vos in contis, & 1ehquxas ve-

ítras in ollis ferventibus.

3. Et per aperturas exibitis altera contra alteram; &:prop—

ciemini in Armon , dicit Dommusp

df

4 "Ve-

BCl 1

AAE

ux

touam

1.

"cca pzngue: ) Opmmates ita

ex uncino pendeant, aut eodem ha-

appellit ; quod nullius rei, nifi

ftili depenentium , veftra capita : con-

A lt

tis levabunt.

E'IJN

voluptatis , & Ífagine curam habe-

n

xent, quodque non aratro deftinaren-

In ollis fer'vantmzls ) 9c1hcet CO-

bäf]r n

tur, fed ma&ationi, id eft captivitati,

quent, pergit in allegoria vaccarum;

& morti.

carnes enim harum in cacabis, & ol-

fIxU ut

Oi

Calumniam f'acitis, ) Iniquis judiciis,

lis elixantur; fignificat gxavnce; ab Af-

& accufationibus fpoliatis egenos.

fyms vemndos

Chznw

Confringitis. ) Oppumu:xs

3. Per aperturas. )

Murni Samas

Saculor

j

Tiàm tr

un dicitzs: Dominis. )

R.egibus ac

ris , qui ab Ailyriis eam obfiden-

Principibus veftris.

tibus arictibus diruentur, & aperientur.

Wl in

A]ferte, 6 bibemus. ) Nos , quipo-

Exibit altera contra alteram. ) Wxi-

iod I

bitis, o vacce Samarig, una cum al-

Vüter.

tentiores eftis, fpoliate & condem-—

nate pauperes , & bonos , uc vobifcum

tera , vel una poft alteram , hoc eft

$ De

largius epulemur , & luxuriemus.

finguli, vel fimul bini, & terni. Vel

etum ]

LXX. habent, Daze; z£ bibamus.

7-

fenfas eft , ruptis , & perforatis mu-

tonts T

Jlents

äefemnmm,utmqmcD Hieronym. &

ris pluribus in locis, altera ex hoc fo-

pos- euncla va/idä:mm

ramine , altera ex alio proximo edu-

irtids « :

9. Jn fanáo fuo.) Hebr. 1z [möl;mze

cetur eodem tempore, nec tamen o-

t .

!Cw

tius ls

fr« , per femetipfum , qui fan&us eft.

pem VOblS mutuam afferre POterltlS-

C)ï

Levabwzt quos £2 contis. )Aiïym exultan-

Vel altera contra alteram fignificat

tlS,q,O

tes capita veftra haftis prefixa circum-

longe ab altera pofïtam..

n

b&g«

ferent. Vel more lanionum capita vi-

Projiciomini t2 Armon.) Abducemi-

W

tulorum, aut arietum mactatorum pro

niin Armeniam ; ita enim fereinter-

T ya

macelli £oribus fufpendentium, & ut

pretantur vocem Armon lqci hu)us

præh,n t

tfrc ufus, aut attollentium hafhh, ut

expofitores.

0(';.

Cflwhi.

x

CAPUT IV.

155

4. Venite ad Bethel, & iïnþie agite: ad ,Ga'ïgaïam, & mul-

Attl-

tiplicate praevaricationem ; & afferte mane vi

m

tribus diebus decimas veftras.

&timas V;üya,s,

ATA

;

$..Et facrificate de fermentato laudem , & vocate v

01 unta-

Jitti«

rias oblationes, & annuntiate

-

d

dicit Domipnus Deus,

ii

; fic enim voluiftis,, fili/i,.H-'rael.)v

6. Unde & ego dedi vobis ft

up orem dentium i n cun&is ur-

tonte

bibus veftris, & indigentiani

ZX

panum in omnibus lacis veftris :

& non efts reverfi ad me, dicit Dominus.

ringi-

7. Ego quoque prohibur a vobis imbrem: cum adhuc tres

& bi-

menfes fupereffent ufque ad meffem , & plui fuper unam civi-

o

tatem, & fuper alteram civitatem non plui

?

e YO

pars una C—:O'IEF

non plui, aruit,

5 Ve-

pluta eft, & pars, (uper quam

x

Ua

8. Et

A

proj-

v Veni-tä ad Bezhel.) Yrvrifio eftiro-

Aica ,ut & cetera , que- fequuntur,

Va!?anrarih:.j Sponte oblatas, pre-

ye

cepto non cogente.

p

quafi dicat..: feftinate , colite idola ,

nuntiate.y Predicate, vulgate: V

€pulamini ,notr effueietis fapplicium,

$c ezins woiniffss.

lm h-

Maze.) Diligentes , & foliciti in.

th* o

) Quando ita vul-

Idolorüm. cultu.

r ;on-

Trs6s3 diebus decimas vefras, . di-

G. Ded; vobis ffuporem: demtinme. Y

«t Q«

bant. profani idololatre ter in anno

Stuporem dentium intellige ex fame :

ccaturmy

fubdit enim quafi explicando z Es zz

fuocum deorum delubza,ut pii templum

31&01'

Domini ,. nimirum in folemnitate Pa-

d?g,e;zt-z'ïmz panuss) s OWumibus locis ve-

T

Íchatis ,,Pentecoftes , & fefti l'aber-

ftris. Kutünus ait longam famem , ue

naculorum., & fecum. ferebant deci-

hebetat,fopitque appetitum, ita etiane

gingivas contrahere, & dentesobítu-

i $m

mam unam- fuarum frugum, & opum;

obfidete

Hlud in honorem idolorum-ficientes,

pefacere. In ffebraeo ( ut etiaám ha-

quod. in cultum D

bent Aquila, Symmachus , 'T'heodo-

efienmïa

"

q-'i pr—ææptnm erat

:

)

fxt-

Deuter.14. 22

tío, Vatabl. Pagnin. & alii Jeft, Ms

cum 4

l

5. De fermentato:

lzzü;z':m. ) Sacrifi-

ditiem demiium ; qui enim non habent;.

"o

quod imanducent , dentes ciborum re-

l5

cium laudis e pane fermentato , quod

liquiis non- inficiunt.

Italice dicere-

il

d

contra legem erat. Lev.2. 11. & 7. 12,

ytis m

jabentis offerri azyma

eft ironia ;

mus , V; be fatte flare a denti fecchr.

irridet enim eorum: facrificia fermen-

Nonmbavete bavato dAa imibratrari deutr.

shoctt

Indicitur fames illa, cujus mentio ef£

im(] CdU'

tátz, ac proinde inpura: —^ Vel po-

gme 0*

tius fermo eft de panibus fermenta-

4

:eg. 9.

L

ti$ ,quos lex precipiebat Levit. 6t

-2 Cum 45[79::6' £res menfkf f:/,lþera/:-'

ügniücää

12. 13. imitabantur enim , & ufurpa-

þmf :

) Menfe A prili, quo tempore ca»

bant idololatrz , ut diximus , legiti-

dit plüvia ferotina ,. maxime neceffa-

ria ad. incrementum , & maturitatem.

M

mum veri Dei eultum in lege Mfoyfis

P

(7

zi

prafcriptum:

frugum.—

.Votare ) Indicite ; vel nominate; &

Koz plui.) Ne putaretis id nature

QC

j oj

celebrate jactabundi,

oxdine , & influxu a&rgrum»- fieri.-

156

PROPHETI/ AMOS

.8. Et venerunt duc&, & tres civitates ad unam civitatem,

D

l

ut biberent aquam, & non

hec

me , dicit Dominus.

:

iunt foatiatæ:, & non red.ftis ad

*Agg.

9. * Perculffi vosin ve

nto urente &i xalxlrugine,' multi-

tunt

? I9-tudinem hortorum veítrorum ,.& vinearum veftrarum : oli-

kg

veta veftra, & ficeta ve

Q0m

-

ftra comedit eruca, & non rediftisad

me, dicit Dominus.

Io. Mifi in vos mortem in via /Eg

ypti, percum in gladio

juvenes veftros, ufque ad captivitatem equorum veftrorum :

Luti

& afcendere feci pu

/

tredinem caftrorum vefttrorum in nares

veftras, & non rediftis ad me, dicit Dominus.

N

1013

*Gen.

rr. Subvertivos, * ficut fubvertit Deus Sodomam,.

.& Go-

frofis

19.24 morrham , & fa£&ti eftis q

uafi torris raptus ab inceþdio, & non

1"€di1ïi$ ad mg, dicit Dominus..

I2. Qua

À

9. Dt b;berent aquam.) Cum terra

chaz Rex lfracl cladem accepit a Re-

illa fit arida , & in cifternis aquas

ge Syriz, quz tanta fuit, ut ex toto

congregent , fi pluviz defint, majus

ifraelis exercitu fuperfuerint tantum

OU

fitis, quam famis periculum eft , ut

quinquaginta equites. lib.4.Reg. 13.6.

D. H

ait D. Hieronymus.

In via /Egypti. ) Juxtafecundam in-

Tntmora

Vento greute. ) Mentus urens,

vel uredo eft Eurus &ítuans , qui

terpretationem , que eft folidior, fub-

par ts

intelligenda erit particula , /£eut , &

inorem

fuo calore omnem fuecum ariftarum,

cum

haldeo vertendum : Mif/iz vos

!t dicer

& germinum exficcat, & adurit, vel

peftlentiam , fícut im via 4 gypri, fcili-

Boreas, qui fuo frigore , & ficcitate

6(6 4

idem fecetibus affert incommodum.

cet cum in deferto patres veftros ex

Iïrgpaf

JEgypto tendentes in Chanaan ob eo-

precerir

Vide dicta Ofee 12. 1. Aquila, Sym-

rum murmura pefte , aliifque plagis

machus , & P'heodotio vertunt zvézo-

fec illjg.

punivi ; & occidi , verbi gratia, cum

d alias |

$90e/a» qu& vox fignificat aerem cor-

mifi ferpentes ignitos , qui ardorem

ERE

ruptum.

peftiferum * morfu fuo inferebant ,

In gurigine; ) Wide dica Joel. r.

Num. 21r. 6.

Velad eum modum

LO jticur

:

letlg ay

n. 4

uo in /Egypto grafíata eft peftis a

Dondoys

Er&ca.) Quid fit , diximus eodem

M

2r

loco Joelis.

& 6.

fe immiffa , Exod. 9. num./;.

redicu

IO. Mifi im vos mortem , 6c. ) Fa-

Clpe.

II. Smbverti vos. ) Magnis enim

l3. 0,,

me ingravefcente mifli funt multi

cum cohorte militum , & pecunia,

cladibus ante captivitatem affecti funt

Qmü .Rïc

Ifraelite , partim ab Altfyriis , par-

&m ()n.

qui frumentum emerint in /Egypto:

tiin a fame , & pefte, ita ut pauci

hos omnes Dominus occidit partim

pefte, partim latronum incurfu, cum-

jam fuperftites viderentur , quafi di-

U5 tlic

