facrjüciu:

;

fz!:. e-ju.f-,) Chrifti n.:-itiviw:as P e6 OItis,,

cerem.. Chald.. Moza: per: prophetas.

vt

Occidli eos in verbis oris mei. ) Conti-

quo e colo:in terram nafcendo egre-

Ql

dietur a Deo , paratus eft inftar auro-

nuis monitis , juftis prophetarum cor-

"iLin D

reptionibus ,. « minis exercui, fa-

&deram

rg, quia, ut aurora, depellet.tenebras:

tigavi , obtudi., ac. tantum non oc-

ignoranti ,. & peccati , &. genus ho-

cidi..

Pmdifo 1

minum., luce. fug. doctring., & fan&te:

EM

vit ,.colluftrabit:

Et judicia tua.. ldcirco judicia tua,

M ] ) :

cgi;;zfz', imber.. ) Do&rina: Chrifti fi-

condemnatio fci/icet, & punitio.

lr UT

gnificatur, more copiofi imbris; ani-

Quaft"lux egredientur. ) Nelut in

Dtm

1aas. icecundans..

luce clara. vid'ebic'ur ; & ,japparebit o m-

F Angg

X

CAPUT VI.

105

Tütque,

7. Tpfi autem ficut Adam transgreffi

vïa- äccï.

tus eft

funt pattum, ibiprae

ricati funt in me.

4- IT

us &

Matt

à

-8. Galaad civitas operantium idblum,

fupplantata fanguine.

9- I3.

9. Et quafi fauces virorum [fatronu

da?ï füi-

m, particeps facerdo-

& 22.

: [jane.

tum, in via interficientium pergente

f

operati funt.

:

s de Sichem: quia fcelus "-

Io. In demo

'I;fraelx 'Vid,i hor.fendum

Verbis

;

: ibifornicationes Ephra-

[

im: contamin.altus* veinïz Ifrael.

XÍcien-

II'.Sed

hi*bus effe jufta & f&elus, tuum inex-

»

9. Galaad cgpzsas operantium ido-

ufabile.

Iu

) Galaad civitas facerdotalis, &

Ipfi -

6. Quia mi[ericordiam volui , E5 non

f

an&a facta eft-

faerifeeinm. ) Putabas fatis effe mihi

& iniquitatis,

metropolis idololatrig,

BfEimbet

s it &t«

facrificia, offerre

ego vere imiferi-

Operantium :'da/um-;) Fabricantium,

cordiam, & beneficentiam in

proxi-

ornantium , colentium idolum.

mos potiffimum a te volebam.

li uf

Supplantata fanguine. ) Mebr. eft

cant.

Scientiam Dei.) Prafticam , con-

COMD middam a Janguine , id eft ever-

junctam cum interna Dei reverentia,

tenda , & de

w,gf:)

pietate , charitate, mifericordia; op-

Jicienda . propter inno-

tendit at*

xium fanguinem in ea'effufam. in

ponit enim internam pietatem exter-

omni folo impreffa habens c&dis ve-

; ,Gäii

ng,puta holocauftis.

ftigia.

at o

". Stcut dam rrmg/grejï ff* pa-

S4m. ) lmitati funt. Adami inobe-

9. Erqusft f auces virerum flk'tranum—)

dientiam.

$i

tiens fein

de na-

Vox .4d«m accipi etiain

des.

P'er fanguinem, & cz-

poteft, non,ut nomen proprium, fed ut

W proxl-:

appellativum.: quare- Vatablus , &

rtis,citO

P:zrtic-eþ: facerdotum, 87.). Adjuvans

tranivie

Clarius vertunt: ipff agzem tranfgrel[-

confilium facerdotum Bethel , qui ve-

ilereri de*

ff fant fedus meum ficut bominis. ld eft,

nientes de Sichem in Jerufalem ado-

ut focdus ictum cum homine,non pluris

r^ndi gratia, latronibus

S

[his exllc*

þin via pofitis,

'€Eidsqu0

facientes foedus mecum initum , quam

tr ucïdabaqt.

fi cum homine iniviílent.

Vel ipfi

b d

externis vi&imis me colunt,quafi cum

Quia fcelus ope;rafi funt. ) Infidian.

tur Galaaditz Dei cultoribus, eofque

hominibus agerent;quinon videntcor.

occidunt , quia fe totos fceleribus de-

npleti)

Fallustur ; ego enim internam pie-

diderunt.

a propte-

tatem , & mifericordiam volo , non

i v05, Ut

facrificium.

Io. In demo lfrae[.

jem adite

tribuum,

)In fegpo decem

Ii.) 'Vransgreffione , qua pa&um

htl

meum transgreífi funt.

Vel £b 3 ld

Vidi borrendum.) Rem, que in hor-

; C

rorem , & ftuporem omnes rapiat.

eft in terra illa optima, quam ego eis

trum a

dederam

in illa terra, que terreftri

I1bi fornicationes Ephraim. ) Ibi vidi

ertl.,

paradifo comparatur, Genef. 13. 10.

Idola, & vitulos aureos, quos indu-

9 f0f 9t

1fa. 51. 3. ut & loca ei proxima, Ezech.

xit Jeroboam Rex oriundus ex Ephra-

26. 13.

im, quem tribus hzc , & mox tot

]diciæ tIdy

Pravaricati fent in me. j

Quia h;)c

Ifrael in fcelere fecutus eft.

us

Goztaminatus

yniti

pa&um ifeum, non cum hoinine

,non

e/ ! lfrae^ ) Idolola-

Q4ut 18

cuni Angelo iniverunt.

tria.

-

«

104

ti-

40

ip Sed & ïud'ä pone meff.

*

*

s

gxnf tibi; cum convertero: cap

te: qU

vitatem populi m,e.i,.. |

fem

ilfia

3

tendi

Cum j?z"nzzzfi«ffrusT e[fet Dominus ünelg, obffiterunt. iniquitates ed—-

& €

vum., conjentientes enim: regum fuorum malitie , omnes in. idolola-

dhare

Cenfüs

tiam. "uebementer exar[erunt : Dominoque reliéfo ,. comoer f

EXmrrccamacs

ad. ZEgypti au

xilium, translati fumf in

Zfyrios..

tes J

:. f Um fän'afe' vellem Iírael ,. revelata eft i'niq.üi'fas- Ephra-

p'ravis &

confent"

im, & malitia Samarisze, quia opserati funt mentacium:

lg me

& fur ingreffus eft fpolians, latrunculus foris.

V

imnditia,

3. Et ne forte. dica

j

n

at 1

in cordibus fuis,.omnem malitiam eo-

qdum e&

nihil ful

rum me recordatum: nunc circumdederunt ees g:din:ven.tio;

nes fuze , coram facie mea fa€tze funt.

4 Üm

ciis fuis

latriam.

3. In malitia fua loetificaverunt rege—:mff & in menda

principes..

a r

&ccenft «

colendi j

; II SfJU jsda. ) Hec verba. ne-

liendum: rcg-'num idololatriam non e-

Cutoditi

&enda. funt cum . precedentibus hoc

verteret., ne forte decem tribus ad

cedit

modo : contaminatus eft Ifrael fed &

Keges Juda . e femine: David redire

dio idok

uda : ita Heb. Chald. & LXX.. Juda

cogitarent. lraque idololatria prius

enim fecutus e(t idolaIfraelis..

,6)(41':1*!'.

compreffa , cum. pfavo hoc. confilio

þïiniïp&g

Pone. me[fezs tibi, E$c. ). Yperativus

rurfus euwierfit , jehu vitulorum. cul-

E

Tümpelj

pro futuro. Ponss meffem. tibi &c.

tum reftituit , & fanxit.

litriag;:

quafi dicat ,tutus eras , o Juda, & pu-

— Quis operati funt. mendacium.. ) Cul-

1m,&

tum falfum, & mendacem idolorum,

tris fue

tabas poffe te ferere , &*metere in

terra. £ua , id eft, quiete vivere : fa-

ipfumque idólum , quod. colerent.

tOtüs o

cies quidem hoc , non tamen iodo;,

Ertfur ingreffus eff fpolians , &c. )

Detetur,

fed. poftquam te e Babylone:. reduxe-

LXX. habent ; 69 fur 44 eum ingredie-

5 Dit

zO : prius enim non licebit..

tur , [polians latro im 'via ejus.

Sen-

tentia. efíL, idcirco taim. a. domefticis,

puli jum

2

"Um [anare vellem Ifrael. j Lo-

tig ferm

quitur de tempore ]ehu ; per

quam -ab externis vexati , &

þxhau-

ipplaude

]

quem volebat Deus.fanare lfrael, &

fta eft domus-ifrael.

iiglis ; (

idololatriam extirpare.; itaque 4. Reg.

Ne forte dicant, &c. ) Ne dicant me

3. 6,. juffus eft evertere Daal , &. do-

véterum. peccatorum recordari, & fe

gi.s Quf

i$, üt Y

mum Achab , & ejus prophetas occi-

majorum fuorum fcelera luere : enu-

T05 ado

dere,quod & pre

Qitig Jchu initio re-

merabo, quz ipfi me vidente, & fpe-

àul &

eni.

i

&ante impudenter fecerunt.

Hec e-

Revelata.eft iniquitas Epbratm.) Q uia

nim circumítant eos nunc , & funt

&tfüs 4

coram me,quafíi ultionem exigentia.

Üüpere

Samaria , qua& erat Metropolis in E-

^

MT

YX

phraim , puta confiliarii regii , aliique

3

de malitia fua. ) Su€ inala «

ülog, ^ «

politici fuaferunt Jehu , ut ad ftabi-

impia voluntate, cultu idolorum.'

Bj

t

e

CAPUT Vn.x

IOS

» G-

4. Omnes adul!:&ranteä, -quafi clibanus fuccähfus a ccqu'en.i

te:

f"

quievitpaululum civitas a commeftione fgrmen

C

T. dgnec

fermentaretur totum.

X

5. Dies regis noftri: cæpefuht.prinCi

tendit manum fuam cum illuforibus.

pes fuxfere a vino : gx-

Bler R«

E

.. 6: Quia applicaverunt quafi clibanum cor fuum, cum infi-

p

diare:ur eis: tota no&te dormivit coquenseos , m

e ipfe fuc-

r

cenfus quafi ignis flammzae

:

»

*

5.0-

Latijïmveruni Rege'm; ) Applavuden-

tes Jeha , ejufque Principibus , &

Ceperurt. Principes fukrere 4 vizo,

Cum hoc audirent , coperunt qua

4

v2

pravis eorum Íítudiis , &

*

.

impiegaci

ebrii infanire, & ad idola4-

*

currere, ut

;

[

scim

confent'eutes.

»

Kegi. gratificarentur.

de menudacis.) Idem eft, quod , "P

Extendit manum fieam. )

malitia, eft enim repetitio. [Vlenda-

Ipf&recia'm;

at &0»

Rex idem fecit , quod illi,

& ad cali-

cium etiam idola figrificar , quibus

ces manus extendit, & ccpit potare,

rent

10

nihil fubeft veri numinis.

comeffari, laud

4- Ormnes adulrerantes.) Per idolo-

nere,

1

Y

»

are. i—dgh, Deumlfper-

latriam.

ciis fs

Cum iharibus. ) Vox Hebraica

Qnafí clibanns , &. ) Inftar fufni

yY5 /cts, quam nofter , //z/orem ver-

m

accenít zftuant libidine , & ardore

colendi idola.

Sicut ex furno male

tit , fignificat hominem (uüperbum, ir-

riforem ,qui omnia divína, & huüma-

m from ee

cuftodito flamma exoriens domum in-

na irridet , plane corruptum , & alios

gibus: at

cendit , ita populus incenfus eít ftu-

more peflis inficientem ,

dio idololatrie Jehu connivente.

pentem.

K& corrutne

id redime

zi prius

Quicts? paulpnium ciUitas,6c. ) Quia

6. Quia applicuerunt,au

4þ' clibanum

j con. T0

principio regni Jehu populusnon cor-

cor [24m. ) F'aciles fe, & pronosred-

"

rumpebatur , nec urgebatur ad idolo-

diderunt ad idololatriam capeffendam,

)rumïwif

Jatriam: fed permifit idololatras fen-

: augendam , cujus amore, ut cliba-

m.) C

fim , & occuite fermentum idolola-

nus , sftuabant.

M

trie fu& per populum fpargere,donec

Tota nodle dormivit.) Cum videret

i(lOlOïumï

totus populus inficeretur , & corrum-

Jarets

eos infanire , capit quiefcere, & fe-

n u

peretur.

curus eíle , nec jam timebat, neapro-

D dl

5. Dses Regss noff

n.) Vox eft po—.

pofito refilirent , illudque faciebat,

en

puh jam decepti, (& noxio idolola-

Quod ii faciunt , qui fornacein fuccen-

hi

trie fermento corrupti; clamantis,&

jm.«emdgi

dunt, quam cum viderint ignem con-

& a

applaudentis tam. Regi Jehu , quam

cepiffe , & per fe ardere , a labore

idolis : fententia eft , dies feftus Re-

cellant , & fe interin, dum illa ardet,

gis noftri , quem ipfe conftituit no-

ad quietem.componunt.

(

dicant .

bis, ut in eo lztemur, & vitulosau-

Wi

reos. adoremus.

Maxse spfe. fuccenfus , (c. )

prf e Je-

i

Hzxc eft dies lzta,

hu tantum quafi piftor flammam ido-

faufta, & qualem diuoptavimus. Vel

loketriz, qua idololatras percoqueret,

t &'[PL

fenfus eft ; die Regis noftri , id eft

fuccendit, fed »»e , id e

Hac/

ftatim

&lum

tempere regni Jehw , ceperunt Prin-

& cum prima fefe dedic opportunitas

cipes , vclut ebrii infanire circa vi-

quafi converfus in flammam ipfam ,

,mmd

tulos.

Mnali:

9mnes lfraelitas inflamrgavit. KVidex'-,

j

Biéi. c:fm Com. Mmafk.' Torm. «VI.

L

106

PRORHETIE ;0 SEE

Ij

.. Omnes calefa&i funt -quaü clibanus ; & dévoraverunt ju-

dices fuos: omnes

prawa

reges corum ceciderunt: non eft, qni cla-

COnLTa

metin eis ad me.

d

commiföebatur:

Ij

$. Ephraim in populis ipfe

:

Ephraim fa&us

eft fubcinericius panis, qui non reverfatur. -

in cub

9: Comederunt alieni robur ejus, & ipfe nefcivit: fed &

ceJïerq

cani effufi fünt in eo, & ipfe ignoravit.

Ij

Io. Et hümiliabitur fuperbia I(rael in facie ejusi nec reverfï

me C

funt ad Dominum

IÉ i

2 -

Deum fuum » & non quæ?ierunt-; eum in

omnibus his.

X

Cus do

1I. Et factus eft Ephraim qu afi columba fedu&a.njdn bäbehs

Qu m

cor: JÉgyptum invocabant, ad Aflyrios abierünt,

12. Et cum profeCi fuerint, expandam fuper eos rete

meum;: quafi volucrem coeli detraham

m

V

dum. .auditionem coetus earpm'-

egs, cæd,an/a- eos fecun-

Tete m

tralam,

I2.Vae

Detriha:

tur etiam fenfus eífe pï)iïe j clibanum

9. Lalieni ) Affyxii.

münitiot

fuiffe fuccenfum,& quafi ignemfactum.

Robsr ejus.) Fru

debant,

7. Devoraverunt J edices fios. ) Om-

toborantes..

ges,«& opes eum

$d

nes judices fuos im ejufdem fceleris

Sed 6$ cani q/jï'ujïþnr, Gc.) Jamca-

Slcut ol

confortiutn rapuerunt,

ptivitati , & excidio proximus eft, ut

Md i

Orunes Reges eorum, &fc.) INam ce-

homo canis plenus morti ; & tamen

felice

teri Reges in eamdem foveam cecide-

femper in ignorantia , & (tupore fuo

€0 dedi

runt, exemplum ]ehu fecuti.

perfeverat.

fiüne

u

)

Qui clamez ad me.) Qui ime ut De-

Io. Hwmaliabitur fuperbia Ifrael ia

Vile e

um agDofcat, & invocet.

facie ejus , &c. ) Oculis fuis videbit,

I3.?

8. Ephraim in populis ipfe commi[ce-

aut videre poterit [frael , depreffam,

Vett

£atur.) lmitabaturgentium mores,&

& dejectam fuperbiam fuam , nec ta-

Redeg;

idololatriam : fic dicitur Pf. 105. 55.

men hzc vexatio dabit intelledum,

commixts [unz inter Gentes,6y didicerant

nec convertetur ad Dominum.

tamen f:

operz eermm,

leruat q

In omnitus bis.). Pagnin. vertit , cuos

L'W":.

Fatlus eft fabcinevictus pauis.,qui non

£0to hoc ; ltalice com ts2£0 queffo.

1Cbïæi :

vever[atur, ) Ideoque comburitur. Ita

If. Columba fedutta non babens cor. )

& Ifrael in cineribus , & fordibus ido-

loyfed

Columba enim facile decipitur, quia

W ited,

lolatrig manens, nec per panitentiam

fimplex eft, & malum cavere nefciat.

3

^

T

e convertens ad Deum , & exuretur,

Non balens car.) Cären/sf intclligen-

& abíumetur ab hoftibus ; & hoc exi-

tia, & fagacitate , mentem, &

d

tiam non habens.

i.'apien-

U!u[,;þq

tium illi non advertenti fuperveniet,

iferis.

quemadmodum fuübcinericius panis e-

4oyptum, 6c.) Non ad divinum

xuritur , fi, qui illum fubjecit prunis,

contugiebant auxilium, fed ad /Egy-

Om p«

ad alia fit intentus , nec illam vertat.

tiliom i

ptios , aut lAnyriQs,

Vide 4; Reg.

Sipey;

WVel fenfus eft, faftus ficut panis

p

:

fubcinericius, qui priufquam verfetur,

12. Ef cum profett;

fuärir;t &6c.) Sed

um ii

cum hzc auxilia quafierint ; nihileis

Plam lïlr

. leritas.

comeditur. Significatur hoftium ce-

Tügband

pmdcrupt; nam extendam fuper €os

]

L aC

107

;

ünt jv-

2

13. V: eis, quoniam recefferunt a me: vaftabuntur, quia

qii de-

praevaricati funtin me: & e

Contra me mendacia.

go redémi eos; &ipfi locütiufunt

m fafs

I4. Et non clamaverunt ad me in corde fuo, fed ululabant

in cubilibus füis: fu

per.triticum " g&lvjnum ruminabant, re-

SECUPA

ceílerunt.a me.

15. Et ego erudivi eos, & ;on-fo.l'taVi brachia eorum, & in

i

me cogitaverunt malitiam.

p

Creverft

'eun n

16. Reverfi funt, ut effent abfque jugo: fa&i funt quafi ar-

cus dolofus: cadent in gladio principes eorum , a furore lin-

nbibers

guee fu. lítaf ubfannatio eorum in feþra JEgypt. .

H

e0$ fe[e

^

O 2

CA-

05 1&CUf«

rete incum , & quafi aves volantes de-

15. Eriusz/'ivi.) Per legem.

traham ; & in hoftium manustradam.

Uteen ATUf

nYe

Detraham eos ex altiflimis Samarie

ftes

Brkzcbizz.ï) Vires , fcilicet contra ho-

z

munitionibus , in quibus fe-tutos cre-

[4

-

. opes enm

debant.

da mc') Contra me.

GSecundum auditionem cetus cortm, )

Cogitaverun malttiam. ) Uc"ccmcra

Sicut olim audivir , & monitus eft

) fmce

me rebellarent, & Deos Gentiinn fe-

mus et,ut

1fracl a Mofe Deut. c. 27. & c. 28.

querencur» :

fcilicet fe puniendum a Deo , fi ab

| 16. Reverft füur.

; & tamen

eo defle&terct ad-Deos Gentium , ita

! ) Ad —ingf:nium, &—

fpore f

priftinos mores.

nunc ab eo püunietur , & cedetur.

- Ut effent 4&;9148 jugo. )

Ut -effent 'fï*"

"«

Vide etiam 4. Reg. 17. 13.

lii Belial, effrznes,

13. Prevartcati fant in me.) Peccä-—

rebelles.

v

;xlegcs ; « mihi.

ji Videlbiïv

verunt contra me;

depredfn,

Quaft arctis delofzus. JQui cum inten-

q, NH

Redemi cos. ) Smpe €os liberavi, nec

ditur ad jaculandum , frangitar , vel

tamen falutem fuam acceptam retu-

stelletua,

lerunt mihi , fed idolis fuis.

alio , quam velles fagittam jacit: de-

dutT.

nique non fervit fagittarii voluntati.

vartit, m

Locutt funt contrame mena'z:cz'zm.)Sic

Sic Pf. 77.n. 57. Cenverfi funt :n ar-

Hebrzi vitulum aureum colentes fub

Moy fe dicebant :2// favt Dii tui Ifrael,

CHU ;)wzuæ:m.

l qbent w.l

gui ze eduxerunt deterza

Cadent im gladic.) Aflyriorum.

ipitlll q,ma

/gcgpti. Exod.

Principes eorum. ) Mraelitaruim.

'ére ne

at

2. 8.

4 furore lingua [us. ) Propter lin-

'14- Ia eorde fuc. ) Exx corde.

wl

Unlabant. ) líraelitx ululabant pre

ug fux furorem , quos vitulos Deos

n,& m;ien,

miferiis , & erumnis nefcientes a me

appellaveru:t.

opem p*tere; Vel ululabant more G

i

Jfla f'ublannatio earumt5c.) Hoc,q.uod

dod etiam

gd div;nüm

tilium idola invocantes.

nunc faciunt , illud eft ,

E

m

Super £riticumyEg vinumruminabanr.)

olim facere folebant in /Egypto, ido-

ide

e

lis nomen, & honorem meum tribu-

Cum illis temporalium bonorum co-

jam largieDar , iis more beftiarum

endo. Velpaílive. Has calamitites

[

,f $d

truebanffr , datorem non agnofcen-

eorum referent , & narrabunt inter fe

t

fif

j

te$ ,.ne€c acär illum xefpicientes.

E gyptii, fubfannax?tes €0s.

-

-

Io8

PROPHETIJE osgä'

CAPUT VIL

*

GQ

Deus

Samariam þrædicit;mm vitulo '/xitodejirueml,äm þexr'Nabuc.bbo;lana;

1. Q

Jor propfer idololatriam ; nec ipforum boflie fu/äz'[)ientw :

fans 2

cenit, :

-

eivitates autem SFuda etiam concremabuntur.

P

eD

1. IN gutture.tuo fit tuba quafi aquila fuper domum Domini:

vas It

pro eo q

uod tranferetfi kfu;rït» foedus meum » & legem

0

4

(

meam praevaricati funt.

N

Epirat

2. Me invocabunt: Deus meus, cognovimus'tä ifrael. .

10..$

3. Projecit Ifrael bonum, inimicus perfequetur eum.

gregi

4 Ipfiregnaverunt, & non ex me: principes extiterunt, &

non cognovi: argentum fuum, & aurum fuum fecerunt fibi

Cipum.

i. (

idola, ut interirent:

s. Projettus eft vitulus tuus,j Samaria, iratus

.ef furor

m-eus in eo's':,ufqgequo non poterunft emundari ?

CüDRa Em

-

- 6. Quia

m

li opus,

ltm vitul

I.

N guiture £uo fit t»)äa..) Sic dici-

licet , ejufque'relirgionem . & Hdcm.

] araue

Vel projecit bonum , fcilicet. ipfam

Vetut, üt

tur [faig c. 58. I. elama, ne cef-

fes » auafi tuba exalta voctm tuam.

virtutem , & juftitiam:.

Vestum

. Qnd/f aquila ]uper domum Domlnt.

|deimuicus. ) Aïïyrius.

bore f e

Venierlt hoftes more aquilz velociter

04 dpff regnaverunt , 6$. non ex me.)

la, & fin

Jeroboam, & alii Reges lfraelis im-

ad predam advolantis.

Loquitur de

Turbjge

holtibus in genere , quales fuerunt Af-

pii , qui non regnaverunt ex Deo,hoc

Cnas :

fyrii, & Chaldei. Vel certe fenten-

eft. , fecundum Dei voluntatem-; 3

regnaverunt , in Hebrgo eít, Regesfa-

culmug fl

tiaeft: 9m gutture tuo fir tuba , quafi

ciunt; nam eft-verbugn in conjugatione

d. Sign,

aquita , fcilicet clange , & exalta vo-

EY femen:(

cem tuam, fuper domum Domini. Clan-

-

Hiphil, & eodem modo quod fequitur,

Ut per

a

quilarum effe

Principes extterant , in Hebrzo eft "

77

gor enim proprie vox

Principes conffituunt.

dicitur. Similis locus habetur Apoc.

AIftifican

Q.I23. ££ vidi , E& audivi vocem unius

N;2 cognov;.) Non probavi , quia

tB, hOc &

agqnile volantis per

medium celum , di-

malerempublicam adminiftrabant, vel

Il nulla

etiam , regnum malis artibus invafe-

ceatis voce magna : Va, va, TM/, babi-

xant.

81 Df'w

t antus im rerra.

tibitur ab

Pre eo quod transgrefft. fumt , & )

Fecerzmut

J5 idoldsi) 1n idola codk

Va; 1;71

Clades imminet, quia divinam legem

verterunt.

Ur izterí£renr. ) Quz

cransgreffi funt.. Vel clama contra di-

conciliavit exitium.

»ir'npietaä illis

68 ayir[o

vinz legis transgreffores.

9' .Quig

Q. Me invocabunt , &'c. ) Cuin capti-

. Projetlus eff vitulus , &c. ) Pro-

vitas , & afflitio venerit, cunc volent

jicietur, fcilicet ab hoftibus vitu-

i fcmilen

tiettar o

a me juvari , & dicent fe effe Ifrael,

lus tuus, quéif colis, o Samaria.

ytiis ad ]

& cognofcere me , ac legem meam.

In eo5,) 1n vitulos vel colentes eos.

Loquitut de decem tribubus.

Emundari. Y À fordibus? idolola

Vini legis

tri&,

Solir.;)!g

"Wintm :

$ Prgjecf't Jmel &ofzum,.) Deum fci-

-

]

í

CAPUT VL -

109

.. 6. Quia ex IHfrael & ipfe eft: artifex fecif illum, & noneft

:cboz'ianæ

Deus: quoniam in aranearum telas erit vitulus-Samariae.

7. Quia ventum feminabunt, & turbinem metent; culmus

"r

ftans non eft in eo, germen non faciet farinam: quod & fi fe-

cerit, alieni comedent eam.

Domini

8. Devoratus eft 1(rael : nunc fattus

vas immundum.

eft inn atikoni,bus quafi

Y legem

9. Quia ipfi afícenderunt ad A

ffur , onager

| fol.i;ktarixusl fibi :

(tael

Ephraim munera dederunt amatoribus.

l,

10..Sed & cum mercede conduxerint nati

ones, nunc con-

erunt, &

gregabo eos: & quiefcen

£

t paulifper ab onere Xreg—iks, & prinf

2

cipum.

*

runt Qbi

ir. Qui

à mullipficavit Epbr

f

aim altari;i ad pef:candüm: fa&æ

funt ei aree in ;deli&'um.

[ furot

*

L

O 5

I3. Scrit-x

EADQMEXUS

6. Quia ex J;fr;ze;ö; ipfe e)zf. ) 1frae-

Ephraim. ) 1raelitz, decem tribus.

liv opus, & fignencum eft hqc ido-

b

Amatorius. ) Allyriis , quorum o-

]u vituli.

pein, & amicitiam ambiebant , ideo-

,ö (dem,

In aranearum telas efit.) Sic diffol-

que eorum idola colebant. Sic.enim

vetur, ut aranearum telz diflipantur.

Pnul Regi Affyriorum in tributum

[ctt ipkfam

Ventum jemina,äuni, "Es ) Inani la-

dederunt mille talenta, ideoque Ma-

bore fe exercert; fru(tra colunt ido-

nahem Rex lfrael cunétis tributum

"n e W*)

la, & fumptus in eis faciunt.

indixit quinquaginta ficlorum 4. Reg.

Turbinem metent. ) Calamitatem.

I5. I9. & 2c.

.

líracig im-

exDäO,,hO(':

Cu/mns flans non eft in eo. ) Nullus

Io. $ed €J cum mercede , &c. )Po(ï:-

vaténis n

culmus fpicam fuftinet, nec frugifer

quam alias geutes , ac nominatim /E-

eft;. Significat ex labore eorum , &

£yptios mercede evocarin

L Aqei]

ex femente, quam faciunt

:

fionem fui.

B

t ad däfcn-

yjugatioté

à n'gllqm fru-

x fequitüh

&um percipi.

Congregabo eos. ) 1xaelitas in Sama-

T

[obrzo 643

Germem n0om

faulgt f;zritz.rrtmR ) Idem

riam , & alias urbes.

figznificacur, fcilicet ex eorum femen-

Quicfcent paulifper ab onere Regis,€$

te, hoc eft, pravis operibus , & í(tu-

Principum. ) Adaliquod temporis fpa-

)b.Wi j qm

tium ceffabunt tributum pendere

L

ï:abant,v.c

diis nullazra bonam frugem colligi.

9. Deveratus eff lfracl. ) Pro devo-

fyrio Regi,& ejus Principibus. Vide-

us al*

rabitur ab hoftibus.

tur effe irrifio, quali dicat, conquefti

Va: immundem, ) Quo urina, &

funt de oneribus ,.& tributis a Regi-

idola of*

fordes excipiuntur , quod idcirco om-

bus fuis impofitis ; efficiam ego , ne

ues avérfantur.

quidquam pendant, nimirum cum fer-

npietgä illif

9. Quia Apft safcenderunt. ad Affur. )

vili conditione inter Affyrios vivent.

Afícendent captivi. Vel ipfi hac pa-

lllud etiam , pas/ifzer , dictum eft per

,)he

irifionem ; diu enim duratu;a erat,

tientur,quia Ifrael opem petiit ab A1-

ilus v

fyriis

ad hoc , quafi onager jugura di-

qu& hic predicitur conditio.

vumari

vin€

legis excuteret, & liber viveret.

II. Quia muliiplicavit , Gc. ) Quia

olentt 0^

" Selita'tbus. fibi. ) Magans per foli-

altaria iis altaribus addiderunt , qus

! idobkf

tudinem , & fui juris.

patre/s eorum fecerupe , ïd—eovvindi.:

l

ifTO

Á PROP-HETI;E OSEE

!

12. Scribam eii*hultiplices leges

f

4.

à

Wme—asg quae velut aliense

!

computatee funt..

f

äfi;fx

Y

immolabunt carnes, & co'ghädenf, &

;

I

:

;.

13. Hoftias offerent,

4

D

h

Dorminus non fufcipiet eas: nunc recordabitur iniquitatis eo-

crific

rum , & vifitabit peccata eorum : ipfi in Egypþlm conver-

-

dent &

tentur.

fattoris fui , & eedificavit delubra 3

Tum, !

14. Et oblitus eft Tfrael

& Tuda multiplicavit urbes munitas, &

;Q

mittam ignem in ciyi-

6E

tates ejus, & d—,evorab-i.-t sedes illius.-

FEEDE s

"DAT ILE

9. r

Dowihus in populum

Ifrael famem , €? capticitatem propter ipftus

tets e3

coluiffis,

peccata immiitet: mec grata ipfi erunt. eorum facrifiia: & quia

eciqn G

in peccatis per[eoerant , perpetuo ejecti a Domino permane-

inü

bunt vagi inter mationes.

*

Hl pr

C

12l

I. MTOli Izetari, Ifrael, noli exultare ficut populi: q

uia för-

nicatus es a Deo tuo; dilexi&j mercedgm fuper omnes

Nj

areas tritici.

üUnt

.

2. Ar-

II? t

Ohn »

Gam, & excidium accerfiverunt fibi.

Mittam ignem in civitates ejus. ) lta

Re

In delidlum.) l1n peccatum , & pa-

E?l

plane contigit , ut narratur: 4. Reg.

*

i5 ]

$im pecc.tti.

capl, ?,5. :

I2. Serzbam eis mnultiplices leges ome-

It 4

ai , 67c. ) An fcribam eisiterum aliam

1. C'rur papulä. ) Qui feftos dies, &

b

]V

H u

7 ludos inftituunt in honorem ido-

th

t

legem quam non fhinus contemnant,

uam eam, quam tuli per Moyfem?

lorum. Vel noli latari, ut ceseri po-

t famt

' 13. Hoffias off-ren:, 6c. ) 1mmola-

j)uli

quia tu jam per captivitatem

vils,

bunt illi quidem hoftias non folum

difperfus non amplius es populus ,

din & o

fed mancipium , &

idolis, fed etiam mnihi , at non ut me

lfæx Popuïorum

4 N

colant , fed ut ipfi lautius epulentur,

omnium.

.

film e0s

ideoque eas non admittam.

Fornicatus e

sï Per idololatriam.

Quidem h

Fifitab:t.) Puniet.

4 Deo ?0 ) Recedens.

URCHG

hel

Is

Dilexifli mercedem [uper omnes areas

In dEgyptum cepvertentur.) Capta e-

C25 Nun

pim Samaria multi evaferunt manus

trititi.) Fornicatus escum idolis quafi

Wü».]o

Affyriorum , & in /Egyptum fuge-

meretrix pro pretio, (&& mercede triti-

qu

V Oyis

zunt. Ítaque C. fequenti n.6. dicitur:

ci, ut fcilicet idola ejus copiam tibi

læ, las

darent.

Vel fuper omhes areas tritíci,

ecce profetli [unz a werufiate , JEeyptus

Ms

compregabs£ €05.

fiznificat in ipfis areis idola conftitu-

hm lfs

C7q4.. Er Tudas mu

Itiplicavit urbes mu-

ta ( ut etiam in torcularibus ) & juxta

& Vito

sif4s. ) Ut tutior effet ab hoftibus,

eas faltationes , & 1udos inftitutos

[

imp&rfc&

mec ita caperetur , ut decem tribus :

in grasiarum actionem pro colleftis

eum in me potius fpem fuam locare

frugibus, quas i

dolis acceptas refe-

", Um

rebant.

,deber—et.

9(*4f l

CAPUT IX

Poyo

t aljend

1'11"

i

EA

3. —A.rea E "tofcu

nonpafcet eos, & vinummentietur eís,

3. Non habitabunt in terra Domini: reverfus eft E

P

phraim

dent, &

'

in ZEgyptum , & in Affyriis pollutum comedit, -

[atl$ €0-

4. Non libebunt Domino vinum, & non placebunt ei: fa-

COv et-

crificia eorum , quafi panis lugentium; omnes, qui come-

dent eum, contaminabuntur: quia

pauis eorum anime ipío-

delubra:

rum, non intrabit in domum Domini.

|in d-

$. Quid facietis in die folemni, ii di

e&eftivitatis Dc;-r;lini H

5./ Ecce enim g:('ofe&i*funt a Vaüitate: Egyptus congr&iga-

Q. Jrea , 65 torcular , 65c. ) Amit-

di folet in exequiis ,. & funeribus «

Qferipfas

tetis ea omnia , propcer quz. idola

Porro hic panis, & cibus Judzis im-

& u

coluiflis.

Prazdicic fterilitatem , &

mundus erat ; nam Num, Jg. n. £1I.

etiam captivitatem.

Tidf-

14« & 16. fanxit Deus, ut omnes con-

Vinum mentietur ei.) Mineg fpera-

taminentur, & fint immundi.per fe- -

tum proventum non reddent: fic di-.

ptem dies, qui mortuum tetigerint,

citur Habacuc 3. 17. . Meztietur epus

ia fot«

aut funeri interfuerint, autex pane,

ov , G arva non affertnt cibum.

epulove funebri comederint.

[ Of]nts

3- Nen habitave

bu nt.

ïzmt. ) Non habita-

Quia pahis eorum amma. :þfo;um.)

an'anæa

Pro enima eorum , ut vertunt Pagni-

; À

Ia ttrra Dam;;i. ) In

nas, & Vatablus. LXX. asimabus

olim promiffa, & data Ifra

$

elt.-

eorYAm.

Rewerfüs eff. ) Revertetur.

Panis, quem offerunt non

jqu.) t

— Ephraim.) Ifrael excifus,

tam mihi, quam fibi ipfis , gule , ac

w MP

| & profu-

ventri fuo offerunt, & ideo non in-

gus in /Egyptum.

trabit in domum Domini , ingratus

Ip A[lyrizs.) "Captivus.

mihi erit,

Pollutzum comtdit.) Comedet idolo-

Nullum facrificium' erat

los dit$ Á

Deo gratum, nifi quod in templo of-

thyta, & cibos lege próhibitos cogen-

ferebatur; vel fenfus eft:

norem 0*

te fame.

Vel pollutum' vocat cibos

panes fu-

viles, & fordidos; ad quos vorandos

os ipfi fibi habeant.

apaititm

No» intrabuzt.) P

anes. In )/Hebræc

; popilt s

dira & obfccna fames mortales adigit.

eft Non iatrabit.

J

"

4« Non "ibabuat Doninovinum,) Pu-

i

H

op'dïomm

niam eos fterilitate, & fame, ut ne

Quid facietis a di"e folemni, & c.)

Id eft, cum adetunt fefta, nec pote-

quidem habeant vinun, quod Deo in

'lrifte

olacriam

Sacrificiis libent.

Statutum enim

ritis captiviad templum ire.

erat Num. I5. n. 4. & 5.ut in omni

vobis Pafcha, Pentecofte , Scenope-

at 4

ul

gia continget.

Velquid facietis tem-

facrificio carneo, bovis, verbi gratia,

pore captivitatis , qui eft velut fe-

aol

aut ovis, adhiberentur liba

;

mina xfimi-

x

lz , falis, olei, vini.

ftus Deo punienti, & velut hoftias

copiam m

Non placebunt e1.)

Hoftiz, & facrir-

mactanti ?

Sie lfa. 34. 60. dicitur :

Viciima Domini im Bofra , & interfetlia

g r

ficia lfraelis. deficiente libamine , id

j ol

eft vino, non placebunt Deo , quia

magna in terra Edon , &c.

Quia dies

79)

& 'vma

imperfecta erunt, & illegitima ab ido-

ultionis Domimi, anunms retributionis

jt05

udicii $iom.

"

e

; mülf

(li

lolatrisetiam oblata , & extra Jerufa-

9 £

"a

lem, uPi tantum licebat facrificare.

6. Profi ei funt a v

Aþl;mte;

) Profi-

o

cifcentur , &

CPMJ

gäm/z' Pq;?ig lugen;irgm..) Qui c?.xne-

V

fugient in : AEgyptum

*

112

PROPHETI!XE£ OSEE

r

ipt ene« rla

C

Ea

^

15.Q

bit eos, Memphis fepel

vl wvwuoo.e

Vil

i

àbile argentum eorum

naT

urtica hereditabit, lappain tabernaculis eorum. -

Mu

.'- Venerunt dies vifitationis, venerunt dies retributionis

verunt

fatt fum

fcitote 1frael ftultum prophetam , infanum virum fpiritualem,

pro

p

4

T2

)er multitudipem iniquitatis. tuse , & mu!titudinem

ab wtet)

9. Speculator Ephgaim curr; Deo meo: pro*ph-ä,ta laqüeus

nQ

ruinae fattus e

ciam n

ft füper omnes vias ejus? infabia in domo. Dei

€jus, ;

nE

*ü.

r

Profunde peccavefunt', ficut in diebus Gabaa: recor-

&2

[à

19. 2Sl'dabitur iniquitatis ./e/c.)r'u-rn , & vifitabit peccata eorum.

PUR

f

: 10. Quafi |

& feders

propter excidium , & vaftitatem Sa.

*

Virum [piritealem. ) Prophetam.

tribus 1 st

inarix.

Hunc enim MHebrai vocant virem

verünt i

l

Coreregabtt . eos. )

Morientur in

fpiritss , id eft fpiritu Dei atflatum.

JEg

Sic Miclieas dicebat c. 2. II.

Uri-

ha, &

ol

ypto; hoc enim fignificat aliquan-

moniti a pt

do cozgregar; in Scriptura, ut cum

nam nome[feza vir þaäen-f Jptritum. Ver-

Recirdal

dicitur, pzfces cozgr

Y

e

tere. etiam poffis , Fzrzm ventofum ,

C- 4 n. 3. vide ibi dicta.

gAbHHEUur , Fupra

id eff vaunum , & mendacein.

Vifralit

Memphis , $c. ) Repetitio. Mem-

Pr'optöjmülzitudim'm,* efc. ) Pecca-

phis infignis /gypti urbs , quam

ta tua te in hec mala adduxerunr,

Yrad, )h

nunc Cairum appellant.

entin de

qu& tu ventura effe negabas, utetiam

co, & f

Deftderalale argentum eortm.) Splen-

pfeudoprophets tai.

Nlectendum igi-

didas domos malta pecunia xd

iueee

tur cum initio:verflculi, Venerunt dies

duf p

tas."

viltationii, propter multsitudinem, C$c.

icut prao

A«:nentia.

peunox.

Urtica. ) Yn eis dxirutis'nafcens.x

) L&ua,Dïeo relicto idolis

dutreve,

— Laeppa.) Herbg aculeatz, & fpiais

adixfifti.

horrentes. LXX. fpzze.

Lappa pro-

mut Beeli

9. Speculator Eþbraim.) Prdphetæ,

fün.

.prie eft herba flofculum habens ple-

qui ventura fpeculantur, & predi-

num aculeis, qui inje&us in veftem,

cunt,

la,

" tenaciter adhzret. WVide Diofcorid.

Cum Deo wmeo Propbheta.

) Qui de-

Vettétünt

dolum )

Jib--3. c« 9g. & Plin. 1. 21. c. 47.

buerat fecundum Deum prophetare,

YeS,

7. Dies vifftarionis, ) Punitionis ,

& vera docere.

« retributionis , quibus juxta- men-

Laqueus ruiza, 6c. ) FaQi funt la-

Sicut ea

bomingly

nitionis modus.

furam fceleram rependendus eft. pu-

queus, & infania , id eft fecerunt

rucre lfraelem in

peccata, & infanire

quod toln

Scitore, 50.) Scitote, vel fcietis, o

in fcelera.

&i L

Ifraelitz, fuifie prophetas ftultos, in-

Im domoe Dei

ejes. ) in templo idoli,

E

fanos, & mendaces , qui vobis adu-

quod ipíc colit, ut Deum fuum.

Mygara :

Jabantur, & pollicebantur profpera.

9. Profumde ;erc.»zverwzt:) . Graviter,

. Vel videte, o líraelite, quifnam fue-

vehementer peccaverunt.

g["id trg

ritinfanus, & falfus propheta , qui

S£cmr 1n diebnus Gabaa. ) Rcfpii:if

vobis h4s calamitates predicebat, an

hi&örigm Judic. r9. & .20. eafi di-

tum,

qnæ

YOS ,

D

hnj

batis ?-

qui nunquam futuras exi(tima-

cat: Íficut peccaverunt viri Gabaa,

Ti El

& Benjamite ftupor. uxoris bevita ,

hi

lcig

C'APUT IX.

113

[ Corüm

1o. Quafi uvas in deferto, inveni Ifrael: qiïaü prima poma

ficulnese in cacumine ejus, vidi patres eorum: ipfi autem intra-

utionis:

verunt ad Beelphegor, & abalienati funt in confufionem

,&

titualem,

fatti funt abominabiles, ficut ea quce dilexerunt.

itudinvem

.ir. Ephraim quaáfi avis avolavit, gloria eorum 2 Parmf7 &

"

ab utero; & a conceptu.

laqueus

12. Quod & fi enutrierint filios fuos, abfqüe?liberiys eos fa-

yto Dei

ciam in hominibus: fed & vae eis, cum receffero ab eis.

13. Ephraim (ut vidi) Tyrus erat fundata in

S

pulchritudine,

4: TCQE-

