piGO-

lominus Ariftobolo nomen magiftri

&urus uxorem ; hoc enim ngiü;anc

etbif)

Grzca, g cviuxqo 0v UT .

Y

Rgis remanebat, quod femel adha-

m

ferat, *

13. Propo[ws[]emt eas.) Vecunias.

N

,02

LIBRII. MACHABEORUM

16. Cum intraffet Antiochus, apertoque occulto aditu

) T

templi, mittentes lapides percufferunt ducem,

eos , qui

Dos,

cum eó erant, & diviferunt

fericor:

"-

Hmemþratim, & cgpi,tibus ampu-

5$

tatis foras projecerunt.

17. Per omnia benedi&us Deus, qui tradidit impios.

DUs Qu

& (anti

18. Fa&turi igitur quinta & vigefima die menfis Casleu

purificationem templi, neceffarium duximus fignificare vobis:

26- ,

cuftodi

ut & vos quoque agatis diem fcenopegise, & diem ignis, qui

datus eft, quando Nehemias saedificato templo, & altari ob-

57 (

-

viunt (

tulit facrificia.

dem ducerentur patxfes noftri, facer-

fciant (

19. Nam cum in Perfi

£5. à

dotes, qui tunc cultores Dei erant, acceptum ignem de altari

occulte abfconderunt in valle, ubi erat puteus altus & fic-

füperbi

20 (

cus, & in eo contutati funt eum, ita ut omnibus ignotus

effet locus.

lelt Ml

30. $

20. Cum autem przeteriffent anni multi, & placuit

Deo;

ut mitteretur Nehemias a rege Perfidis: nepotes facerdotum

fümpti

3. C

illorum, qui abfonderant , mifit ad requirendum ignem: &

ficut narraverunt n

dqua N

Á

Ll

obis , non invenerunt ignem , fed aquam

craffam.

$(

lu

Ihine

21.. Et juffit eos haurire, & afferre fibi, & fàcrificia, quae

*

3 I

impofita erant,

]

uffit facerdos Nehemias a

fpergi ipfa aqua, &

igna, & quxe erant fuperpofita.

N

22. Utque hoc f:&um eft , & tempus affuit, quo fol

/-reful-

24: En

fit, qui prius erat in nubilo, a

&

")&55*;5 3

ut omnes mirarentür.-

ccenfus eft igniþs magnus , ita

lvt beni

23. Orationem autem faciebant omnes 'faCerdotes, dum

2 D

W ide

confummaretur facrificium

Fm) "

, Jonatha inchoante j ceeteris au-

ttts nf

tem'lrefpondentibus.

24. Et.

W

Populum

4. n

16; "dpertoque oceulto aditz tem;-/i.)

moriam templi emundati, quod etiam

9)

In Graco eft, 4»o/£avrtg vX» T$ $a-

feftum- Encgniorum appellatum eft.

QUi m

T»oj.aTOG XeucTqy Suea» , id eft, ape-

Diem Scenopegis. ) |n Gr&co eft,

Rülnt.

vientes OcCultam . portam , Qqua erat in

velut diem fcenopegie.

C'mæ",

laqumri.

D

l4

4

085 &

m ignis. ) Cujus hiftoria Pcatirm

Mirtentes lapides,) E fublimi loco.

fubditur.

Gþntileg

17. Tradidit. ) Morti, exitio.

19. Im Per(idem,t$c.) ln Chaldzam.

" dl'V:"—x

Vide dica numer. I2.

8 l

18- Pnrffmfiomm templi ,&rc,) Me-

e

lil

CAPUT L

433

Mlitt

24. Et Nehemiæ erat

oratio hünc habens modum: Domine

j qm

De€us, omnium creator, terribilis, & fortis, juflus, & mi-

ampu.

fericors, qui folus es bonus rex,

25. Solus praeftans, folus juftus , & omnipotens ,

& æ(ter—

nus, qui liberas Ifrael de omnimalo

äasleu

& (anCtficatli eos:

; qui fecifti patres electos,

yobis:

26. Accipe facrificium pro Univerfp pöpulo, tuo Iírael

$ qui

€uftodi partem tuam, & fan&tifica:

.&

fl ob-

27. Congrega difperfiorem noftram ,

libera eos, qui fer;

viunt Genübus, & contemptos, & abominatos refpice : -ut

ficer.

Íciant Gentes, quia tu es Deus nolter.

28. Afllige op

altar

primentes nos, & contumeliam facientes in-

Y

X fic-

fuperbia.

20. Conftitue

0L0

populum tuum in loco fantto tuo; * ficut 'Des

dixit Moyfes.

80.13.

30. Sacerd

otes autem þfal'lebant h

& 5..

Deo,

ymnos, ufquequo con-

Infra.

fumptum effet facrificium.

2. 19*

jorum

31. Cum autem confumptum effet facrificium, ex refi

duä

u

aqua Nehemias jufífit lapides majores perfundi.

Lquam

42. Quod ut fa&tum eft, ex eis flamma accenía eft : fed ex

lumine , quod refulfit ab altari) confumpta eft.

u

Per-

43. Ut vero manifeftata eft res, renunciatum eft regi

U2

p

efül-

24: Bonus Rex.) In Grzco eft, Ga-

29. Cenfhitue paþulam , &c.) Refti-

s,lta

giAsUg, x&i Yevcoc, Rex, € beoxn:,

ram fanctam.

tue patriis fedibus, & reduc in ter-

five benignus.

.Q5. Preffans. )

In Greco eft Xcgi-

Sicut. dixit Moyfes, ) Deut. 30 3

durt

voc , id eft zrunifens, feu Zeberats.

&

Fecifts patres. eletlos, ) Elegifti pa-

I'. Z«/[ft lapsdes imajores perfundi,

cis au-

tres noflros.

:

&vc. ) Qui effent majores hi lapides ,

26. Partem tuam. ) Hæreddït:at:em,

non fatis conítat : fortiffe. intelligit

populum fcilicet Ifrael.

lapides inferiores altaris, ad quos fe-

)

27. Congrega di/þerf:'oyzem nf

'rdn; D]

p- hoftiarum fanguis , ut nunc aqua,

&c. ) Reducens in patriam Ifraelitàs,

fundebatur, usque ad imam crepidi-

| etiatm

qui multis locis inter Gentes difperfi

nem ejus.

Vide Ezech. 43. numer.

m e

exulant.

I5. & quz ibi notavimus.

co 6

Contemptos , 68 abominatos.) Defpe-

32. Sed ex lumine. ) Pro, Nzz ex

&os, & viles habitos , quos etiam

Iumine, id eft ex igne, qui jam ar-

debat in altari.

fiici

Gentiles abominantur propter religio-

nis diverfitatem.

(38.. Qui translati fucrant, $0. ) Du-

,. g8- Ia faperbia.) Superbe.

&i in captivitatem.

Jigi

Bibl. eum Co;z. Menoch. T. VI.

lia

424

LIBRI IL MACHAB/EORUM

LE

farum, quod in loco, in quo ignem abfconderant hi, qui

translati fuerantfacerdotes, aqua apparuit, de qua Nehemias,

arCati

?

cum, !

& qui cum eo erant, purificaverunt facrificia.

44. Confiderans autem rex, &

rem diligenter examinans,

& vidit

LE

fecit ei templum, ut probaret , quod fa&tum erat. -

t

3s. Et cum probaffet, facerdotibus donavit multa bona, &

nac

um 09

alia, atque alia munera, & accipiens manufua, tribuebat eis.

36. Appellavit autem Nehemias hunc locum Nephthar, quod

fent i

'3[4

interpretgtur purificatio. Vocatur autem apud plureslNkephi.

j

CAPUTIT IL

ignotus

puli ,

*

f)feremia& Jub *'thylonicam caþzfz'vz'mzfem tradito tranfniigraktz*lyþs

igne, C lege Dei, im ee monte, ad quem afcendens Moyles. vui-

dit terram promi[fionis , ablcondit tabernaculum , arcam, & al-

Cigrsums

tare incenfi , ut ibi e[fent u/que ad populi reditum ex captivitate

j lr ;

um Jer

Babylonica: quedem Moyfi , &? Salomonis fa&a bic attingun-

Quom

tur : de fattis Stude Macbabei , €? fratrum ejus ;; de quo

N&l fui

quinque S'afonis xoolumina in umum bunc. librum

Jarfal

faculum

coæztmbunmr.

Wb enun

I.[Nvenitur autem in deícriptionibus Jeremia prophetse,

plo Bo

que ad ;

quod juffit eos ignem accipere, qui tranímigrabant: ut

V8t0 , (

fignificarum eft, & ut mandavit tranfmigratis.

lus d

hic hi

4. Et dedit illis legem , ne obliviícerentur praecepta Do-

mini, & ut non exerrarent mentibus videntes fimulacra au-

potuery

tete car

rea, & argentea, & ornamcenta eorum.

tit$era

4. Et alia hujusmodi dicens, hortabatur, ne legem amove-

& vtb

rent a corde fuo.

-4. Erat

Quartan

alian,

Mänte

54- fecit e; tezplum.) 1n Grgco eft,

te, ut quoticüe Heri videmus fn aliis

Dfi h

"seife 4£ac Q* 0 GaciNtüc Iepoy Emoigos,

vocibus , quz hujusmodi fync-apa,sgl

id eft, eum fepffez Rex faerum fecit,

& mutationes patiuntur.

Quàm [

id eft locum illum, in quo repofitus

tis v

l. [N Zcf:riþtianiäw,fgremiæ.) Qui

Dom, c;

fuerat ignis, qui d«inde muratus eft

liber modo non extat.

RU

in aquam craffam, facrum effe voluit,

h

& illum fepfït.

Itaque l'egcv fumitur

lguem aceipere. ) Sacrum ignem,ne

D I$ |

adjcQive , & ad eumdem fenfum fa-

periret. -

-

feunm

quaf

fire editionis.

cile explicari poteft text.

Vulg. no-

Qui trakæmigaäant.) Qui qaptivi

dlatan

ducebanttr in Babylonem.

6. Vocatur autem apud plures Nephi.)

Ut ffenificatum . eft

.J) Superiori cap,

Witet

Vulgo appellationem loci corrumpen-

num. Ig.

e

ln W

hl

CAPUT IL

435

i) QUi

4. Erat autem 1n Ipfa fcriptura, quöfno;dü tabernaculum, &

AT,

arcam juffit propheta divino refponfo ad fe fa&to comitari fe-

cum, ufquequo exiitin montem: * in quo Moyfes afcendit, Deut.

*

Inats,

& vidit Dei heereditatem.

34 L

&. Et veniens ibi Jeremias invenit locum fpelunce: &ta-

n,&

bernaculum, & arcam, & altare incenfi intulit illuc, & ofti-

yt els,

um obítruxit.

j

6. Et acceflerunt q

ilïdam fimul, qui qutiebantur, ut nota-

ephi

rent fibilocum: & non potuerunt invenire,

.7. Utautem cognovit Jeremias culpans illos, dixit: Quod

ignotus eritlocus, donec co

ngreget Peus congregationem po-

znh'&u:

puli , & propitius fiat:

bj Qj-

$

$E

lii 23

& 4j

Ia

u

- da ipfa Seripeura. ) Deik'criptior-

tom. 5. anno mundi 3609. num 95

num Jeremiz.

& fequentibus, fufe probat tunc ar-

Angut-

OQuomodo talernaculum, 65 arcam, 6$c.)

cam, & tabernaculum, &c. inventa

efe cum inventa eft aqua craffa, de qua

j

WNon fuiffe a militibus diripientibus

Jerufalem ablatam arcam, aut "'aber-

fuprac. I. n.20.. (uod admodum pro-

naculum fatis patet ex Jerem. c. 52.

babiliter dicitur; neque enim aliud tem-

ubi enumerantur omnia, quz €x tetn-

pus proferri poceft, qio h

c Jeremiz

uo vifibilis

lo Domini Chaldzi abftulerunt, us-

prophetia impleta fit, in q

Jhette,

que ad phialas , & mortariola , arce

Dei majeftas apparuerit, ut Moyfi,

n ut

vero , & Tabernaculi nulla mentio.

& Salomoni, quam hoc, in quo Deo

prefentiam majeftatis in igne mira-

lItaque h&c a Jeremia ablata funt, ut

biliter accenfo demonftravit ; in quo

hic habemus: quomodo autem id fieri

; Do-

potuerit ,

& quando facum fit, an-

nubes folem, & facrificia, & altaue

r2 aU-

tene captam urbem, an poft, difpu-

obtegebat, ut Moyfis, &

Salomonis

I(ta etiama

tat-Serar. in hoc c. qu. 17. & Bellarm

temporibus contigerat.

20y€-

de verbo Dei 1. 1. c. 15. in refp. ad

congregatio popult non alia intelli-

quartam obje&ionem. —Vide etiam

enda videtur, quam qua& poft capti-

fat

Salian. to. 4. anno mundi 5446. n. 28-

vitatem Babylonicam fa&a eít, fub

i ïebO.

Montem,. )

Cyro , Dario, & Artaxerxe. Alii

Dei hreditatem.) 'Verram fanctam,

tamen congregationem populi eam hic

t &hïs

quam Deus 'Moyfi ex

arduo illo mon-

intelligi putant, qu& erit extremo

copshi

tis vertice oftendit.

Vide Deutero-

mandi tempore ; tunc enim per Enoch,

c

nom. cap. 3- 4I

.

& Eliam proferendam arcam,

) Qu

5. Veniens :

6;' geremias. ) S0lus,

uz explicatio ex eo confirmari po-

nullis comitantibus , ut apparet ex

teft, quod Jofephus libro 6. belli,

nam,

fequentibus. ltaque cenfet Serarius,

capit. 6. affirmat tempore Romano-

ueít. 18. arcam angelorum opera

rum nihil omnino fuiífe in Sanco

delatam fuiffe.

Sic tanto poft, xdes

San(torum.

Vide Riberam in caáp.

captivi

Lauretana non femel ab Angelis de

I. Aggsi.

Non

ergo tunc arca

inyenta e

ft, cum ex aqua illa craffa

uno loco in alium translata eít.

yi cip

g. Ignotus erit. locus, &e. ) Saliamus

ignis| emicuit.

436

LWRIH.MACHABEORUM

9. Et tunc Dominus oftendet hzcc, & apparebit majeftas

N

3Reg

8. II

. Domini, & nubes erit, ficut & Moyfi manifeftabatur, * &

lum, (

" ficut cum Salomon petiit,

oPar

ut Iocus fan&ïificaretur magno Deo,

»

epu FJ

^

6. I4

manifeftabat haec,

!j

v

.9. Magnifice etenim fapientiam trattabat: & ut fapïentiam

I6 4

habens, obtulit facrificium dedicationis & con

fq»mm ationis

erpo f.

templi.

771

*Lev.

IO. Sicut * & Moyfes orabat ad Domin

üm á & defcendit

heeredi

9. 24. ignis de coelo, & confumpfit holocauftum, fic * & Salomon

Gf

2Par.oravit, & defcendit i

i^ ^

7:

cauftum.

gnis de codo , & confumpfit holo-

*Lev.

miferel

30. 16

Ir. Et dixit Moyfes, * ed

C

1. .

& 17. €rat pro peccato, confumptum eft.

]uod knon fit comeftum , quod

part,

I2. Similiter

& Salomon o&to diebus celebravit 'dedica-

20 |

tionem.

pli mag

13. Inferebantur autem in defcriptionibus, & commenta-

Al.

riis Nehemice hzec eadem; & ut. conftruens Bibliothecam con-

g£regavit de regionibus libros & Prophetarum , & David, &

blen,

21

epiftolas Ifieg*um, & de donariis.

. q

.14. Sim-

ioner

tüdine

8- Sicutcmm Salomon,, Uc) Vid.lib. ,ejus- filii recenti fuorum cla

de perculfi

35

3. Reg- 8. T4. 2. Par. 6. 14.

& mcofti, hircum pro peccato non co-

Cvitat

Manifeflabat bac.) Deus nube tem-

mediffent, ut debebant

plum obtegens.

p*er,l'egem Lev.

fentu

cap. 6. n. 26.

9- Magnefrce etenin fzz;::"e;ztix.:m £ratla-

Er con[wmptumeft, ) Sacrificium illud

4.

£ar.) Elec verba non funt in textu

pro peccato, hoc eft, hircum: cum

fay ter

Greco, poflunt autem referri , vel

ad Deum, vel ad- Salomonem.

Ad

ipff non comederent , combufferunt,

i.

^utantes ita faciendum: effe ex le

Be

Qtem

Deum . «t fenfüs fit, Deum fapien-

eViC- Cr 7:; l'l*.- T7r

Hiftoria hzc ha-

tiam Salomonis, qui templum ex-

becarcap. I0. Levit.num. 16. Vide,

titudy

truxit , magnifica nubis obumbra-

tione

cohoneftatfe.

Ad Salomo-

qui ibi aotavimus. . Sunt hxcaliquo

modo cunr fuperioribus continuanda,,

nemr, ut fententia fit , eum magni-

& applicanda, ut nimirum quemadm2ó-

ftü tati

fica opex:a"edidi-fl'g confentanea.magng:

dum ignis ceteras viitimas acce

ndit ,,

fapientix fuz.

ita & hoftiam h

W u

IO. Defiendiignis.y Eliftoriam ha«

fumpferit.

anc pro peccato ab-

p c—tis,

egum

bes Lev. 9. 2

?

13- Inferebantur.) Grmce £ t»ro,,

T.

Suc E& Salamo

7Z

-) Vide 2. Paral.

id. eft zarrabaztur.

" be

:

1I. Ef dixit Moyfes.j Qiueftus eft

Cozfrnuens bibltothecam , & 6 Per

o

congregationem: hanc lib

rorum, qus

Moyfes.

a INchemia fatta dicitur

, non figni-

Xmn I

Eo 24 od! non fft comeffum , quod erat

ficaturlibros facros qu

afi deperditos ;;

m

j*e pecaz ) Eo quod Aaron , &

I$

efle ab eo, velab Efdra :eRBu:os,,

butl

CAPUT

II

a

relos

14. Similiter autem & Judas ea, quae deciderant per bel-

"&

lum, q

uod nobis acciderat , congregavit omnia, & funt

Doo,

apud nos.

ntiam

15. Si ergo defideratis heec, mittite

3 quï þ»erfercant vobis,

16. ACturi itaq

Lonis

ue purificationem fcripfimus vobis: bene

ergo facietis, fi egeritis hos dies.

-

17. Deus autem , qui liberavit popu

lum fuum, & räddiditï

'endit

haereditatem omnibus, & regnum, &

0mmon

' d

facerdqtium ,& fan-'

&ificationem,

holo

. 18. * Sicut promifit in lege, fperamus, quod cito noftri Denut.

miferebitur, & congregabit de fub coelo in locum fan&ctum. 39. 3-

qud

19. Eripuit enim nos de ma

gavit.

gnis periculis, & locum EE Supra

20«

xdica

20. De Juda vero Machabzeo, & fratribus ejus, & de tem-

pli magni purificatione , & de arze dedicatione:

entae

21. Sed & de praliis, quaee p

ertinent ad' Antiochium No-

COT*

bilem, & filium ejus Eupatorem.

:

' de coelo fattze f'u'nf ad

j

22. Et de illuminationibus, qu&e

eos, qui pro Judaeis fortiter fecerunt, ita ut univerfani re-

lia

gionem, cum pauci effent, vindicarent, & barbaram multi-

*

tudinem fugarent,

i

23. Et famofitfimum in toto or

be templum räicuper'arent', &

ercullt

jom CO«

civitatem liberarent, & leges, quae abolitee erant, reftitue-

1 Ler.

rentur Domino cum omni tranquillitate propitio fatto illis.

24. Itemque a Jafone Cyrenzo quinque libris comprehen-

n illud

fa, tentavimus nos uno volumine breviare.

y curt

ferunty

2$. Confiderantes enim multitudinem librorum, & difficul-

tatem volentibus a

: It

ggredi narrationes hi:iliö*rifgrum proptermul-

gc

titudinem r'efunj,a :

V,'de,

Jlíis5

jJiquo

u'.mdaf

fed tantum bibliothecam extructam ,

Ig. Locupz p;zrg;ä'il*..j! Hzc V'f(f;;-'

adm-

in qua effent libri de Regijbus, & pro-

tur effe ultima verba epiftole , ut do-

endit,

phetis, res ipfius Davidis, epiftolz

cet: Serar. q. 20.

Ito DA

g..egum de anathematibus, five dona-

EIHS-

22. llluminaticnibus. ) Favoribus-

779»76,,

In Greco eft ,. &mioa

nibus.

ï-—s/cug' » «pparitio-

I'4'..: Jeda:-) Videtur intelligt Judas

Effenus , cujus fa(ta mentio cap. I.

| pu

ml Ine I O.

24- 4 ï;z/;ne Gjy-renæa*,. &c.) Vide

' qu?

I7- Saenczfcationem. ) '"Yemplum.

dicta ad. titulum horum librorum an-

d

fgnt*

IS. Comgregab;t.) Etiam alios, qui

te cap.- I.lib. T.

ditos s

405

adhuctlifperfi funt.

2;5 "Aegredk. ) Scilicet Iegncïe.

I

438

I;IBRIIL MACHABJEORUM.

3!1

25. Curavimus volentibus quidem legere, ut elfet animi

& cari

oblectatio: ftudiofis vero, ut facilius poffint memorice com-

groit

mendare: omnibus autem legentibus utilitas conferatur.

27. Et nobis quidem ipfis, qui hoc opus breviandi caufa

2l

vitare,

fufcepimus, non facilem laborem ; immo vero negotium ple-

num vigiliarum , & fudoris affumpfimus.-

? ï

tum d

28. Sicut hi, qui praeparant convivium , & quserunt alio-

e, if

rum voluntati parere propter multorum gratiam, libenter la-

borem futtinemus.

i

29. Veritatem quidem de fingulis autctoribus concedentes,

ipfi autem fecundum datam formam brevitati ftudentes.

Sitntt

30. Sicut enim novae domus archite£to de univerfa ftru&tu-

ra curandum eft: ei vero qui pingere curat, quae apta funt

qui f(

oratitin

in nobis.

ad ornatum, exquirenda funt; ita seftimandum ett &

jrü

31. Et-

27- Negotiz;m þlen.akz vtgiliarum , &

ipfi audierant , & viderant, & mini-

Gi

fudoris.) Ex hoc loco hzretici probare

ftri fuerant fermonis.

conantur librum hunc non effe fcriptum

280 Sicut hi

]

&

Non

'é

ui preparant COHUÍI-

divino Spiritu , fed humano.

vium , 8c. ) In

reco eft./ Quemad-

ficis (:

enim adeo laborant, & fudant, qui-

modum paranti cogvrutum , &f aliorum

VE

bus Deus dictat , qus» fcribant.

He-

ntilitatem quarenti facile quidesm zom

nore Q

fpondit Bellarm. dé verbo Dei lib. r.

efl : tamen ut multis gratum fiat, liben-

[rarm

cap. I5. obje&ione fecunda: Deum

ter laborem fbibinms.

: *

quidem effe au&torem omnium divina-

99. Veritatem quidem de fimgulis an-

$ L

rum Scripturarum , fed aliter tamen

Omnes

orsbus concedeztes. ) In Grgco eft, 70

adeffe folitum prophetis , aliter aliis ,

p dyaxpiB8» mepi &xae r T& Owygpa-

prafertim hiftoricis.

Nam prophetis

Q mapax epryc'a»rec, id eft, zegorium

tevelabat futura , & fimul affiftebat,

diltgenter eogno[cendi, invefligandi ffn«.

ne aliquid falfi admifcerent in fcriben-

u

gula, antlors ipff permittentes , O. ve-

ffv)

do, & ideo prophete non alium ha-

linquentes. Videtur fïgni'fïcar"e fe libros

poneba

buerunt laborem, quam fcribendi, aut

Jafonis Cyrenzi in epitomen quidem

dictandi , aliis autem fcriptoribus Deus

Ofem «

redegiffe, velle autem, ut fides rerum

primg,

non femper revelabat ea, qu& fcriptu-

fit penes au&orem. . Vide EÉmmanue-

rjerant, fed excitabat, utfcriberent ,

lem Sà ad hoc caput n. 32. Verum

Y E

quz viderant, vel audierant, quorum

cum ÉEcclefia hunc librum, ut Cano-

Cl&'.mm

recordabantur, & fimul afliftebat, ne

Cendi s.

nicum admittat , dieendum efl, quae

ltüm |

falfi aliquid fcriberent ; que affiften-

hic habentur ex libro Jafonis excerpta,

tia non faciebat , ne laborarent in co.

veriffima effe, & indubitata fidei, Fie-

lus v

33

^5

itando, & querendo, quod, & quo-

ri enim poteft , ut facer aliquis fcri-

54m

modo fcripruri effent.

Quare S. Lu-

ptor aliquid fcribat Deo. calamum, ne

cas in przfatione in. Evangelium a fe

erret, dirigente, &tamen ille nefciat

l. [Gir

fcriptum , teítatur fe affecutum omnia

fe dirigi;, quod hu

videtur accidiffe.

jus libri fcripto.ri

N

l

diligenter, que ad Evangelii fcriptio-

Tum )

go. Suemz emim nove demus: agchbitte

nem -Pertin'ebant ; idque ab iis, qui

Taeni

CAPUT.'IL. & ll

439

2l

31. Etenim;intelle&r»m colligere, & ordinare fermonem,

RU

& curiofius partes fingulas quaíque difquirere, hiftorise con-

gruit auCtori:

*

caufa

32. Brevi:atem vero

di&ionis fe&ari , & executiones rerum

nple.

vitare, brevianti concedendum eft.-

45. Hinc ergo narrationem incipiemus:

de"præfätione tan-

Z

tum dixiffe fufficiat: ftultum etenim eft ante hiftoriam efllue-

er lt

. re, in ipfa autem hiftoria fuccingi.

CAPU T. IIL.

D6

Simon templi prapofitus tbefauros ejus. Zdpolenio duci prodit : ad

W«

quos rapiendos mi[Jus a vege Heliedorus , poft fulas Sudeorum

funt

10bIs,

erationes , a Deo percutitur , fed Onie pontificis [acrificio , ac

M

precibus liberatur ; achi[que Deo , &? Onia gratiis , narrat:

regi ac cateris omnibus Dei magnalia.

: minl*

I. [ Gitur cum fan&ta civitas habiteretur in omni pace, leges

etiam adhuc optime cuftodirentur, propter Onis& ponti-

D

ctffüi«

ficis (1) pietatem, & animos od

io habentes mala,

t

a

forum

2. Fiebat, ut & ipfi reges, & principes locum fummo ho-

nore dignum ducerent, & templum maximis muneribus illu-

g nm

a

[ihetr

hia

. ftrarent:

3. Ita ut Seleucus Afiz rex de redditibus fuis praeftaret

zli! An

omnes fumptus ad minifterium facrificiorum pertinentes.

€PC ,.Ta

i 4- Si-

y(ï(]/?a'

x MNIESCENS

euttóm,

vgatltm

(1) Difpofitionem : i» EZzz. Sixt

additzr.

d f«

&o.) Se , qui ftylum tantum ex fuo

phanis , cujus mentio fuperiore lib.

UEL

ponebat, pictori domus comparat.. Ja-

Cap. 2. petita eft.

|ibros

aiden

fonem vero, qui hiftoriam fcripferat

.

Ozi«. ), Onias hic fuit hoc nomine

erum.

primus , architecto.

tertius, cognomento fanctus, qui im-

Q. Executiones. ) Yo éfspeyae rmi)

mediate ante Mathathiam patrem Ju-

anue

elaboratam dictionem , exquifitum di-

de Machabzi, Pontificatum g«ffit.

ferum

n*

cendi genus, ita ut &£epqao rixó» po-

"nimos odio babentes mala, &c. ) In

fitum fit pro é£gpqac uevov.

Flami.

Greco eft tantumn , juconorgpía» , id

,Qui

. nius vertit, /uvbzilem executtonemrerum.

eft o4iom mali, & malorum, & adO-

u

niam faritum refertur; nectamen ma-

d

. 38. Effliuere.) Prolixtm effe.

le vulgatus; nam etiam alicujus unius

$ fcri

Sauccingr.) Effe brevem.

ominis animos, & fpiritus dicimus.

i, f*

Gitur eqm f[antla crvitas , 8 c.

)Hi-

2. Locum. ) Sacrum , & templum,

anCi&G

| xj

ftoria hec ab ipfa orizine turba-

5. Selezecus Afi& Rex.) Antiochi ma-

[iPtO,ïi

rum Judaicarum , a morte Antiochi

gni filius, & Artiochi Epiphanis fra-

magnia qui fuit pater Antiochi Epi-

tyr, qui poft. Antiochum magnum,

wr;!llfl'

440

LIBRIM MACHABEORUM

4. Simon autem de tribu Benjamin przepofitus templi con-

. -

vidudi

fttutus, contendebat, obfiftente fibi principe facerdotum

iniquum aliquid in civitate moliri.

*

i. 1

$. Sed cum vincere Oniam non poffet, venit ad Apollon

E

?

tis, in

um Thar

f

cege fi'lium E lqui eo tempore erat dux C«lefyriee, &

Ü z".n E

Phoenicis:

;

.6; Et nuncia

"

vit eij pecuniis ininum*efabilibus plenum effe

s&rarium Jerofolymis, & .communes copias immenfas effe,

ne, &

M

ua nonp

ertinent ad rationem facraficiorum : effe aut'emjpof-

f

bile fub potefta:e regis cadere univerfa.

bi

"m

. 7. Cumque retuliffet ad regem Apollonius de pecuniis, quae

H !

furts.

delatae erant, ille accitum Heliodorum , qui erat fuper nego-

. tia ejus, mifit c

"

dato

Íportaret.

um mandaus, ut preedi&tam pecuniam tranl.

N

I5,

8. Statimque Heliod

ie)

jrus iter eft aggreifus, fpecie qüidem

jv

quafi per Coelefyriam, & Phoenicen civitates effet peragratu-

legem

fus, re vera autem regis propofi:um perfetturus.

I6,

9. Sed, cum veniffet Terofolymam , & benigne a fummo

ytlner

facerdote in civitate effet exceptus, narravit de dato indicio

ternun

pecuniarum , & cuius rei gratia adeffet

5 apergit: interroga-

b;t a;m-:-m; fi vere haec ita effent,

Vi

lo

Igirunc

w

L

um

pécunia

& ainxlä—-Mnjc/iocrhumi Eäp'i:phzmemþ re-

qmept oc'fyopr/.vol././ag ; qliafï contentio fue-

Vil ,

gnum tq nult.

&

ab 'l*ï;fï'fw

aut de urbana zdilitate.

rit inter illos de civili quopiam officio,

ribus )

4. De rrifu BezXamin. ) Cum ergo

€x hac tribu effet ,| non autem ex Le-

3. d Mpollonium, &fc. ) Ut ejus o-

Dus po:

Witica, nec ex po

ris Aaronis, pro-

Ia.g

babile non eft eum voluiffe füummum

pera obtinerct, quod optabat ; & qui-

ïl]i s

facerdotium invade

dem .interVentu multarum pecunia-

;1-e', ut eft apud Eu-

rum; quas cum ipfe. fuppeditare non

fium t;

febium.

Á

To

Ua

Prapofitus temp/i.

S,,Qui circa restem-

poffet, aperiebat viam, qua alienz in

JOfephd

ejus, aut regis poreftatem venirent.

pli aliquam prxiwturam exercebat ,

Prafectus

OfEU

ll

qu& qualis fuerit, ex«facro textu non

Dux , 6fc.)

» & prafes

lOte(l

habetur.

Serarius pu&Nt (uiffe . mili-

conftitutus a Seleuco.

lii

l

H

tarem magiftratum , cui, & lictores ,

6. Commmunes copias. ) Collectas ex

Qþ«

milNes ad templi cufzodiam effenr,

vetigalibus, tributis, & id genus a-

wT.Ept

ex lib.

Cap.

um. Ór.

Vide Si-

liüs proventibus , que communes, fi-

ml?/h

gon. de rep. HeP. lib. 7. cap 13..

veprophanes dicuntur, & opponuntur

Árge

Coz|endebat :

. *

4/f

iniquum . aliquid

facris pecuniis , unde fequitür , 44«

Q e

im ciXfate z bliri, 5 C-) In Grzco e&,

son pertinent ad vationem facrifrciorum,

h ]nm

Órgv£X,

dpXiEpé? 7repi

*

'WüPOC"

quas Seleucus fuppeditabat; ut fupra

AC

»0p446 , qll(.)d

bene refpondet vulgate

dicitur, num.

mdnren

Vexüqnyi';-i'n bi'bliis tamen regiis eft,

Ms Tmn[portkret.) Ad fe affeures..

lii

CAPUT.

III.

441

l COtl-

l0. Tunc fu

t

*

;mus facerdos oftendit depoüta,'efï'e hæc, &

dotum

vi&cuiália viduarum , & pupillorum.

i1. Quaedar. vero effe Hircani Tobiz viri valde eminen-

xlloni:

tis, in his, quae de:ulerat impius Simon: univería autem ar-

i t

gerti talenta effe quadringenta, & auri ducen:a.

12. Decipi vero eos, qui credidiffent loco, & templo,

m effe

quod per univerfum mundum hornoratur

, pro fui V.eneratio-

; elle

ne, & fan&titate omnino impoffibile etfe.

I3. At ille pro his, qusae habebat in mandatis a rege dice-

n pof-

&

bat omni genere regi ea effc de erenda.

sque

14. Conftituta autem die intrabat de his Heliodorus ordina-

nego-

turus.

Non modica vero per univerfam civitatem erat tre-

] a

pidatia.

$

I«. Sacerdotes autem ante altare cum

olis facerdotalibus

widem

ja&iaverurt fe, & invocabznt de colo eum; qui de depofitis

gratu-

legem pofuit, ut his, qui depofuerant ea, falva cuftodir:t.

16. Jam vero qui videbat iummi facerdo'is vultum, mente

pmmo

vulnerabarur: facies enim & color immutatus, declaiabat in-

ternum animi doloreim.

dicio

17. Cir-

T0

—— —— H

IOo. Depefga bec eæ;» &c.) Sive has

p 77 -'/l;tuentm)'ï Que : fi Axttilca fint ,.

ünc

pecunias repofitas , & deftinatas ei.e

unurjy millionem , ut vocart, confi-

viduis , pupillifque fublevandis , five

ciunt, & pratere« ducenta aureorume

tio füe-

ab ipfifinet, five 4b aliis, qui paupe-

milla ; ff vero talenta (int Hebraica:

ribus benigne ficere velleit per ma-

fummam: duplo majorem.

nus pontifcis.

8

I2- Decipi vero, 6$c.) Fraudari de-

Ii- €sedam vere effe I—Iirmni»,y Bo

L

pofita pecunia, &'injäuriï.un illis fieri 5

& qu

Qui eas loco projter religionem om-

i Greco enim eft, zJvuSz»ar. . Sen-

ycuntae

nium tutilluno repofueiat.

tentiz ergo eft ; indignum: ei:e, nec

Tobia. ) Non filism, fed ncpotem;

u non

Jofephus enim lib. 12« cap. 4. ait eunx

ullo modo feri pofie, aut debere, ut

jgnz i

pecunixe eorum, qui eas templo credi-

jofephi filium tuiíle, "1 obiz vero ne-

d-runt , suferantur per injuriam: hic

1201'.6(:';'.

enim templi apud omnes gentes fancti

præfes

*Ip bis. ) Ex his.

majeftas , & fecuritas violaretur.

Que detulerdf..) I^ Grzco eft, äX;

NDI

(gcfnsp äv 3&6&/3&2&&» Q 300'6'8'»61;(: Z/IQ 6y5,

13- Oi genere. ) Omni ratione ,

zon f detulera: boipt^ Stnon.

omni modo , omnino.

1n Grzeco e-

;enlIS d*

nun eff, «a»roc, licet in bibliis vati-

11195 ! r

^orgenti tacenta effe cm dringenta. )

canis per errorem fcribatur aya»re»e

ynntor

Qvx conficiunt fumm m dicentorum

j , 1

millimm aureorum, fi tacer testus de

IS. 4Airsre.) Holocaufti, locus ora-

iurith

Atticis talentis loquatur ; duplo vero

tionis facerdotum eratinter templum,

p p

majorem, fi de Hebraicis.

& altare.

Kkk

Bi&/..cw Qems, Meuoch. Jom. V.

a h

-

442

LIBEI IL M*ACHABJEORUM

17. Circumfufa enim erat moeftitia quzedam viro; & horror

25 i

COrporis , per

quem manifeftus afpicientibus dolor cordis

forem

ejus efficiebatur.

iodort

18. Aliüietiam gregatim de domibus confluebant: þ»ublica fup-

amah

plicatione obfecrantes

26

fet venturus.

, pro €o qued in contemptum lpcus ef-

opumi

10. Accinctaeque mulieres ciliciis pe&tus, per þlateas con-

& ex

fluebant : fed & virgines, quae conclufze erant, procurre-

gis va

bant ad Oniam , aliae au:em ad mu

2l

*

ros, quaedam vero per fe-

neftras afpiciebant:

maliz

20. Univerízae autem

cabantur.

protendentes manus in coelum depre-

toriàp

20

21. Erat enim mifera commiftze multitudinis, & magni fa-

didun

cerdotis in agone conftituti expe&tatio.

ferent

22. Et hi quidem invocabant omnipotentem Deum, ut cre-

0.

dita fibi, his, qui crediderant, cum omni integritate confer-

varentur.

aique

3.

23. Heliodorus autem , -quod decreverat, perficiebat eo-

locum

dem loco ipfe cum fatellitibus circa aerarium praefens.

multu

24. Sed fpiritus omnipotentis Dei magnam fecit fuze often-

&len

fionis evidentiam, ita ut omnes, qui aufi fuerant parere ei,

ruen'es Dei.virtute, in diffolutionem, & formidinem conver-

l.

:

feltim

gerentur,

qui in

25' Ap-

n

[

picar

I8. Pro eo quod iz coniez»pmm, Uc)

tudinis. ) In Greco eft , /Xe» 38

fumm;

Pavidi, & folliciti, & quia videbant

TÉ srAgS9sc mappao z mpo z 0616, ideft,

facrum locum in contemptum ven-

commiferatianem Amutem mbvebat conmi-

turum, fi pecuniz ille auferrentur.

n

fle muliitudinis prolapffo , animorum

gt mer

19. Firgimes, gue 'cozclu(a: erant.)

fcilicee dejedio, & corporum ad o-

In templi quodam domicilio , ubi &

randum proftiatio.

netum

pie viduz morabantur.

4 d

Procurrebant. ad Oniam. ) ln Greco

Magni facerdotis « . .. expe&drio.)

111 Græc

Spectantis, quo res evaderet, & qutd

eft , émi r86 ru^evag ad januas , Ícili-

auderet Heliodorus in templum, aut

Ff

cet cempli..

Sed idem eft, nam ibi

mm, qu

exat Onias.

populus concitatus in Heliodorum.

U((VC ;GF*

l& autem ad muros;). Scilicet p

ro-

22. Ef bi quidem.) Judai.

QA. Spiritus omnibotentis Dei.)Deus:

it plo

currebant , ad muros, inquam, tem-

Prio

pli, ubi tota res agitabatur, & in quo

j;aulo aliter hec habentur in Greco ,.

"

Qutm

illz conclufe erant, ut inde efferre pe-

fed fenfus idem eft.

ühter]o

Ruentes.) Confternati, xaramNayty-

dem non liceret, donec conjugio tra-

derentur.

Qf

TÉG ». Ruppre perculfi , & attoniti.

if

Diffoiutionem, &c.) E"x)wo"vw—, énimi,

* ;

Ql. £«f enim mijra eommij?æ mulii-

Vi

CAPUT lI

443

Dtfof

os. Apparuit enim illis quidam equus terribilem habens fef-

cordis

forem., optimis operimentis adornatus: ifque cum impetu He-

liodoro priores calces elifitj qui autem ei fedebat, videbatur

1füp

arma habere aurea.

us ef

26. Alii etiam apparuerunt duo juvenes v

irtute. decori,

3 COT

optimi gloria, fpeciofique amiétu: qui circumfte'erunt cum,

& ex utraque parte flagellabant, üne'intermiüicne- multis pla-

CUT Tee

gis verberantes.

r fe.

27. Subito autem

Heliodorus concidit in terram , eumquä

multa caligine circumfufum rapuerunt, atque in felia gelfta-

lepre

toria pofitum ejecerunt.

28. Et is, qui cum multis curforibus & fatellitibus pree-

r fl«

diétum ingreffus eft zerarium , portabatur nullo fibi auxilium

ferente, manifefta Dei cognita virtute:

t cre

29. Et ille quidem per divinam virtu

"

tem ja;ebat Vm.»utus,

onfet.

atque omni fpe, & falute priva.us.

30. Hi1au:em Dominum benedice

bant, quia magrificabat

i 80

locum fuum & templum, quod paulo ante timore, ac tu-

multu erat plenum apparente omnipotente Domino, gaudio,

oltet«

& lzetitia impletum eft.

*

te ei)

I. Tunc vero ex ami

cis Heliodori quidam rogabant con-

Jnver

feilim Oniam, utinvocaret Altiffimum , ut vitam donaret ei,

qui in fupremo fpiritu erat conftitutus.

32. Confiderans autem fummus facerdcos, ne forte rex fu-

Àp.

Ípicaretur malitiam aliquam ex Jud&is circa Heliodorum con-

e viri hoftiam falutarem.

T.

fummatam, obtulit pro falut

Kkk 2

33. Cum-

n idefïl,

377

imorut

aut membrorum diffolutionem propter

.Q7. Ejecermnt.) E.xtraxerunt, expore

| ad o

metum , & confternationem.

tarunt.

Qe. Optumis cperimeniis adornatts, )

Q80. Cu:foribus. ) Famulis a pedibus.

Italice vocamus , fl«ffrev;.

'[,ftlfio')

In Graco eft, x«Aue» cajj diuxexoo'-

pie£socs eft. autem e«s equi inftra-

Nnulo fibi auxilium ferente.) in Grzco

&qf

tum, quod recentiore

s Grzco nomine

eft , dGoz9«r0ov ot&vro xaSeovó a, qui

1 a

c«cioj.a dixerunt.

Vide Meurfium

nihil auxilii fibi ipfe afferre poterat.

m .

in oloffario Greco barbaro.

Italice phrafi optime refpondet, dici-

Priores calces elifit. ) Si

nificat e-

mus enim : Nos ff poreva ejutare ds

,',)Deusr

Quum infurrexiffe in. Helio

:

orun, &

f h-

Go

anterioribus ungulis impulfum eum

3o. Magnificabat.) Glorficabat.

roftraviíte.

22. Malitiam. ) Dolum, feu male-

fïdeb"at. ;

cium.

W-yf,i'

Ei fedeba:.) Equo in

yniti

26. Duo jsvenes,) Duo Angeli.

Ex Tuders.) X judzis.

Virtic-) Tj popg robore, viribus.

i ö'mimü

Caäjummafdm.) Factam.

44 LIBRI L MACHAB £ORUMCA P. III.

33. Cumque fummus facerdos exoraret, iidem juvenes eis-

