digelrl

ferebant , vegi per

Tnin

idolum uta: cum. temp

lo fuo everfum efl : fimiliter , G dracontm.

.

I22

á

8 [

uem. colebant. Balyylogii , injecta: in 0s

L

flü ex pice , adipe , &v

ri-etm

pilis confetia ,. Daniel interfecit. :

- quapropter. inflantibus : .Baby-

pl

"

lonis milfus eff im. lacum: leomum. , illejufgue . Jer'oatus , allato

1hig

etiam illi per propbetam. Habacuc prandio ex Studea ; quod

ivu

(N )nl

videns rex , adverfariis illius « leonibus im momento

omnes. timere Deum. Da-

0

devoratis: ,. jubet: -

HES

nielis..

& fitn

N

r. [j Rat au;temïï D*anizel? » conviïvazyraxegiïs * & h*on*oratu; füper

L À

4 omnes. amicos. ejus.

comeft

d B*abyblfonib-sa nomine Bel : &

eft ad

2. Erat quoque idolum apu

iïmP-?nde.bän-tur in eo per dies

C'

fingulos fimilae artabae duo-

u

vinique amphorase fex.

decim , & oves quadraginta»

4, Rexjquoque

co.ebat eum;»

. & ibat per fingulos dies ad-

t YO

Ia

Daniel adorabat Deum fuum. : Dixitque

1.]

orare eun : pm"ro-

ei rex : Quare non adoras Bel?

ClboS ;

'cbl'oa idola manufatta - .

Cinerez

-4. Qui refpondens ait ei : Quia non

& ha-

fed viventem Deum ,. qui creavit caeium ; & terram ;

egï eüll :

bet poteftatem omnis carnis.

M

a

etur tibi effe Bel vivens

.. Ex dixit rex. ad' eum z Non vid

dmem ]

deus? Am nom vides quanta comedat ,. & biba

t quotidie ?-

DN

jite enim in

1. $

6.. Et ait Daniel arrizd:e;n*s—;.:: N-.e;c'er,r;eS: : rex »

*

, win-

£0

& p

taba : Perfica, capiens Medimnum, &

frond

it

Y-. A. Vonviva.. ; ld eft familiaris..

tres Chenices : |Vledica , capiens Me-

Ih

— Regis.)), Dalthaifaz , five Evil-

dimnum:: ZEgyptia, capiens quiuque

merodach..

modios.. Ita Perreius..

f

2.Bu.y Bel,five

Belus: i'd'emw- eft

cum. Nemrod. , quiBabylonem condi-

Ainpliore;) Nmphora continebat 48.

ui

i

fexcarios , five. fcyphos majores, quo-

Ój E

dic, & primus ejns Rex fuit.. Vide Ge-

rum quifque coutinebat viginti uncias

nef. cap. IO. n. 10« & que ibi dixi-

aqus , aut vinl.

troï&

1nus..

fint hæC

Artale; ) Artaba continct feptua-

4 Non colo. ). Colere nolo..

ginta du

os- fextarios , inq

»

M

1it Epiphan.

Habes porefflatems omnis CAYBIS. ) Qui

lib; de.

onderibus & menfuris, & 1fi-

omnium:viventiam , aut omfhium ho-

minum: Doininus eit..

le

dor..lib.. 16, Etyimol.. '.Lfrip'l'ex fuit Ar-

M/ 6im

Y

CAPUT XV.

—

$

I

trinfecus futeus eft ;

k

& forinfccus zereus , nequepomeditxalï?

quando.

fj

7. Et iratus rex vocavit facerdotes ejus , & ait eis : Nifí

lilf,

dixeritis mihi

mini.

, quis efþ : qui comedat ifnpenfas has, morie-

Il

W.

00

d

-$. Sr autem olüenderït-is? ; quoniam Be! comedat hsec , md«

),U

Jily

rietur Daniel, quia blafphemavit in Bel. Et dixit Daniel re-

gi : Fiat juxta verbum tuum..

at

li

9. Erant autem facerdotes Bel feptuaginta , exceptis uxo-

quod

ribus ,. & parvulis

templum Bel.

; & filiis : Et venit rex cum Daniele.in

"

10. Et dixerunt facerdotes Bel: Ecce nos eg*fedimur* fo-

fas : & tu rex pone efcas ;

& Vinumfmifce. ; & claude oüïumöa

& figna annulo tuo.

füpet

I1. Et cum ingreffüs fueris mane , nifi invei&eris omnia

comefta a Bel , morte moriemur

: &

eft adverfum nos,

; vel Danfieïlf , qui m-e;antitus»

Qu

I2. Contemnebant autem , quia fecerant füb menfä ab«

fconditum introitum , &

devorabant ea.

3

per illum ingrediebantur femger 9

*

"T

gïtque

I3. Fa&tum eft igitur

3

, pb&?qu-amk egreffi funt illi , rex pofuitt

cibos ante Bel : praecepit Daniel pueris füis , & attulerunt.

jfä&a j

€cinerem , & cribravit per totum temp]l

egretfi clauferunt oftium:

um coram rege , &

&he

& fignantes annulo regis abierunt..

14. Sacerdotes autem ingreífi funt noGe Juxta confuetu-

dinem fuam , & uxores

qirets

'

2 & fii]i eorum : & ;omeder'ent* om-

j

g

nia., & biberunt.

*

N

3

xX

nim 11

€O;

/1$. Surrexit autem re

x primo diluculo » & Danicl cim

ii

16. Et ait rex : Salvane funt ügn*a&u;*lae

—

-,v' /Danliälï 7 Qui re-

fpondit : Salva, rex.

[[2Ib Me-

17. Statimque cum aperuiffet. oftium , intüitusx rex men-

! q'.iüque

fam , exclamavit voce ma

apud te dolus quifquam.

gna : Magnus es Bel, & non eft:

s

.18. Et rifit Daniel : & tenuit regem , ne*ingfrederetiir in-

y &

L

tro, & dixit :

j n

. Ecce pavimentum.,, animgdwrte, cujus Veitigizf;

fm; haec..

L

19; Et

-

J

jüi

I2.. Contemzeban:. ) Scilicet periöulüm',- cui fe fraude 1ua exponebant. —

*

Bibl..«eum Gops. Ménoch.. T. VL:

$2

PROPvHETIJE DANIELIS

19. Et dixit rex: Video vefligia viroru

z

m*-,' & mulierum , ;&.

duo c.

infantium. - Etiratus eft rex.

,

6, 1

20. Tunc apprehendit facerdotes , & uxo

res & filios eorum,

).

& oftenderunt ei abícondita oftiola : per quc ingrediebantur,

fat pi

& confumebant, quse erant fuper menfam.

Bu ,

21. Occidit ergo illos rex, & tradidit Bel in poteftatem Da-

nielis : qui fubvertit eum & tem;lum ejus.

q*ääd :

22. Et erat draco magnus in loco illo) & colebant eum Ba-

H

bylonii.

]acum.

^K

23, Et dixit rex Danie

^

h t Ecce nünc non -pö-tes di

-

cere, guia

*

j

ifte non fit Deus vivens. adora ergo eum.

)

:

em

24. Dixitque Daniel : Dominum Deum meum adoro: quia

.*

ipfe eft Deus vivens ; ifte autem non eft Deus vivens.

36

23. Tu autem da mihi poteftatem, & interficiam draconem

I€ pr

abfque gladio , & fufte.

Et ait rex : Do tibi.

g.]

26. 'Fulit ergo Daniel picem , & adipem, & pilos, & co-

reïfqui

xit pariter : fecitque maffas , & dedit in os draconis, & di-

3

ruptus eft draco.

Et dixit: Ecce quem colebatis.

LI

tefhtoi

ndignat funt vehe-

-2 Quod cum audiffent Babylonii , 1

3.

menter, & congregati adverfum regem , dixerunt: Judeeus

fa&tus eft rex : Bel deftruxit, draconem interfecit, & facerdo-

vgnit à

Qo let

tes occidit,

.

p

2g. Et dixerunt, cum veniffent ad regem

E)

'Trade- nobis

fine ]

Danielem:; alioquin interficiemus te , & domum tuam.

&. 1

29. Vidit ergo rex , quod irruerent in eum vehementer:

m j

& neceffitate compulfus tradidit eis Danielem.,

iEX

3o. Qui miferung- eum in la.cumi leonum, & era

t ibi dieþus

m

31. Porro in lacu erant leones feptem , & dabant

ur eis

Üamm.

duo

illi foli

£

—

3

—

t

ID fato

; O. Offen

iM u o RO

pix , aut pili venenati fiixtA, fed quod

& gravibus minis intenéatis, ut fraue

boli ex maffa dati in faucibus hxfe-

$ H

dem retegerent.

runt , & fpiritum intercluferunt, Sunt

Qut n

lm

enim draconibus ex $olino cap, 43.

fem Bahx

22. Et erat draco , &c. ) Ita Roma-

ni in pefte Bomam advexerunt, & co-

fauces angufte, Vide Valefium defa-

& N

luerunt ferpentem Epidaurium , de quo

cra Philofophia cap 91.

qui Wite;

vide Val, Max, lib. I. cap. g. INotat

30. Laeum Leonum. ) Caveam , five

ür : Mj

$. Augult. lib. rr. de Genefi ad litte-

carcerem , in quo affervabantur leo-

l(mltam

ram , folere demonem uti forma fer-

nes,

0t dej

I.Du0 corpora qüæidie,ö' due m,.)

Pe

ntum ad decipiendos hormines.

9U um

26, Diruptus tf draco,) Non /quod

Vel fenfus eft, Duo integra corpora

dmr;

[/

CAPUT

XiV.

93

&

duo corpora quotidie , & duge oves: & tunc non data funt

eis, ut devorarent Danielem.

TUm,

32. Erat autem Habacuc propheta in ]udæa ; & ipfe coxe-

Qt,

rat pulmentum & intriverat panes 1n alveolo , & ibat in cam-

pum , ut ferret mefforibus.

Wi

33. Dixitque Angelu.s Domini ad. Habacuc Fer prandxumg

quod habes , in Babylonem Danieli ,

qui eft in lacu leonum.

|1 B

34. Et dixit Habacuc : Domine; Babylonem non vidi , &.

lacum nefcio.

,quia

B5 * Et apprehendlt eum Angelus Domini in vertlce ejus, Ézec.

& por:aviteum capillo capitis fui , pofuitque eum in Baby-8 3

j2

onem. fupra lacum in impetu fpiritus fui.-

36. Et clamavit Habacuc, dicens: Daniel ferve Dei, tol-

0neim

le prandium, quodemifit tibi Deus.

37. Et ait Daniel: Recordatus es mei , Deus , & non de-

v

reliquifti diligentes te.

& di

48. Surgenfque Daniel comedit.

Porro Angelus Domlm

feítituit Habacuc cónfeftim in loco fuo.

vehe

39. Venit ergo rexdie feptimo , ut lugeret Danielem : &

2

venit ad lacum ; & 1ntr0fpex1t , & ecce Daniel fedens in me-

erdo

dio leonum.

40. Et clamavit. voce magna rex, dicens : Magnus es, Dot

nobis

mine Deus Danielis. .

Et extraxit e um de lacu leonum.

41. Porro illos ,

qui perditionis ejus caufa fuerant , intro-

tet:

mifit in lacum, & devoran fünt in momen:o coram eo.

La

42. 'Tunc

ficbus

duarum ovium.. Vel f«"fmfïcatur darl

j &5

Ia slvesolo. ) In cacabo , aut fimili

illis folita 4xo corpora dmmïhum oc-

cavo. vafe.. Arabicus vocat pilam; id

Qu

€iforum , aut hominum ad mortem

eft vas concavum: ex ligno..

damnatorum , & praterea duasoves.

j8- Capille capitist, ) Apprchenfum

per czfariem.

qquo

32. Haäacur prophera im Tudea. ) Mi-

lp izmpetu fpiritus fui.) Angelica ce-

j hæfg

qui enim Judsi etiam poft captivita ,

leritate.

»

tem

abylonicam remanferant in. Tu-

dza.

40. Deus Drmf/m ) Quem Daniet

( d

N'on eff hic Habacuc propheta

cahc

ndef'

qui inter duodecim minores recenfe.

tur ; nofter enim hic' fuit poft Baby

41« Porro a. ) Lege talionis eos

H)GW

lonicam captivitatem ; ille vero ante:

damnavit ; ficut Darius eos, qui eum-

i 150

Non defunt tamen graves auctores,

dem Danielem accufweranc, & ut leo-

gui unwmn , & eumdem effe velint,

nibus objiceretur, curavemna, fupra

IWHQ)

Pulmenium.) P ultes,

€ap.

n?,(þ

O;POFa

$4'

P:RO'PxH?ETI-ZE"'GSEE

. 42. Tunc rex ait : Paveant omrtes habitantes in univerfa

; E

MT

pit,

*

terra Deum Danielis : quia ipfe eft falvator faciens figna , &

,E

&nirabilia ,Vin/—terra.s qui liberavit Dani,'eälem de lacu leonum.

quonat

B

perdom

m

71

HETIA OSEE.

4. E

CAPUT'"PRIMUM.

Ca nomt

mifereri

| .QW tem,äm»e, Qfe'e propbetavefiz; , qui ju[lus . fornicariam Ezcci-

"u

pere uxojrem , dues Jïligs , utiamque filiam ex ea generavit ; gu.i-

po

füo

bus nomina jubetur imponere juxia effeCius , quos Dominus im

&i

opulo. fuo decreverat inducere ; de Gentium. conver fioue ,

3

um

D a fz&twfa eodem c

apite ]ïlz'amm-jfudæ? ". d

QUm matte

Yirael.

ipf penui

[4

*

T.

enim fart

€x Ofes.

"

A Erbum Domini, quod fa&um eft ad Dfee fi

1aum ! Beeri,

Aluit d

in diebus Ozia , Joathan, Achaz , Ezechis , regum

V

tim à J

Y. Juda, & in diebus Jeroboam filii Joas regis Tírael.

&t mingr

2. Principium loquendi Domino in Ofee: & dixit Do-

D jf

. minus ad Ofee: Vade, ífume tibi uxorem fornicationum ) &

3 i

fac. tibi filios forni

&4. Kep,

»c*ationum : .-quia fornicans ïomi—cabitur terf

! 001 fic;

ya a þomino.o

N

lm 'Xö&ïkn]

T

$. Et

Trilem vj

x€crevi, (

42. I*awant;') Revereantur.

Swume Libi uxoreim formicatienum. )

i fuper (

üla Q9

T. Erbum. DOmini.) Oraculum, pro-

IMultis fornicationibus deditam , &

i hetia :

S

infamem, meretricem publicam, eam-

£it Chaldzans.

fermo ?amz'/zi 4 M Ve/r-

que tibi legitimam uxorem affume.

HAQué vj/

In diebus O£ja, fothan , &c.) No-

Fac fibi fülios .foruicationum. ): lta

1(7*em &l v

mäm !ult,

minat Beges tam Juda, quam ifrael,

vocantur, quia filii matris , que an-

quia tam contra Judam , quam coritra

tea fornicationibus dedita fuerat ; &

frael, id eft, decem tribus prophetat,

quia etiam ipfi it fornicationem fu-

guïüf ia Je

magis tamen contra Irael. Hebrai tra-

turi erant proclives ; matres enim in-

J52

æbno l[uo]

dunt Ofee annis 9o. prophetaffe.

dolem fuam proli coimuaicant.

,&lltf Ceyt

2. Principtum loquendi Domino. )ïd

Quia forniffcans fornificabitur terra, j

eft prius per Ofee locutus eft Domi-

Impenfe , & continuo fornicabicur

; ) Ab()l(

£üs, quam per alios, ita Divus Hie-

lfrael, id eft, decem tribus.

Volo

[at

h f

Ea eri

T

ronymus. Vel, cum loqui copit per

autem per hofce filios tuos lfraelitis

lu

Ofee, hoc fuic ejus initium. . Uter-

ponere ob oculos fornicatiogem, hoc

Jà

que fenfus verus efb , prior tamen

e€

, idololatriam eorum.

Aliqui

W

RUR

pr;

videtur fäiïc potior. .

putant fenfum. effe , in domum deduc

pl

* fon.

RE —

CAPUT 1

!Sï

nverfa

g Et abiit, & accepit Gomer filiam Debelaim : & con

n

"

pit, & peperit ei filium.,

1um,

4. Et dixit Dominus ad eum :

Voca nomen ejus ,ffaez*iræheälv::

quoniam adhuc modicum , & vifitabo fanguinem Jezrahel fu-

per domum Jehu , & quiefcere faciam regnum domus Ifrael.

j

s. Etin illa die conteram arcum Iírael in valle Tezrahel.

£. Et concepit adhuc , & peperit filiam. Etdixit ei: Vo-

ca nomen ejus Abfque mifericordia ;-quia non. addam ultra

! àtti-

mifereri domui Ifrael . fed oblivione oblivifcar eorum.

.7. Et domui Juda miferebor , & falvabo eos in Domino

H

Deo fuo: & non falvabo eos in arcu

*

; & gladio, & ï/in bello,

Ms i

& in -.eq-uig ,& 1n equitibus..

W.

m

3

-

$. Et

cum matre nothos illos filios , kquos

3. Conteräm ;,zfcum $ &c. ) Arcurä

ipfa genuit in vita meretricia. Alii

vocat robur, vires, arma, militeg

enim funt filii

*

; quos poftea genuit

líraelitarum, five decem tribuum.

ex Ofea.

du valle Jezrabel. ) EÉx hoc loco

4. Vifftabe fanguinem Jezrahel,8c.)

colligitur ante excidiumSamariz I(rae-

Deeti,

Alludit ad ftragem domus Achab edi-

litas in hac walle fezrahel cum Affg-

TEU

tam a Jehu in Jezrahel, eique. fimi-

ris conflixiffe, & vittos fuife.

ael

lem minatur ; quafi dicat.-

Epo

6. Peperir filiam.) : Ut (iguificare-

xitDo-

Deus juffi te, o Jehu, delere domum

tur tam viros, quam faumiaas, utpo-

Achab propter idololatriam ( ut patet

te idololatrig participes , hac clade

I(] :

ex 4. I&eg. 9. 21..22. & 26. ) quod

involvendas.

Vel, ut oftenderetur

yr &t

fi non faceres, fed eamdem impieta-

Itraelitarum infirmitas, qui quafi fo-

tem. idolorum foveres , domui tug

ming Aflyriis puenando pares effenon

fimilem plagam, & ftragem inducere

poterant : eorum etiam infirmus fta-

, H

decrevi, qualem tu meo juífu induxi-

tüs in captivitate , & victorum con-

fti fuper domum Achab in Jezrahel.

tumeliis fubjeftus.

at )

Quia ergo paria fcelera admififti, pa-

-bique mijermeordiz. )

Hebraice

jtam,

rem ponam [fuftinebit domus tta.

non" N9 lo racbuma, hoc erat nomen

ltaque vz//4jo J/amguimem Jezrahel :

iffl £a

mtfericordia.

liz, quod Latine fignificat, 45:45e

;il'umel

idem effe videtur, ac fi dicatur, pu-

5 )

niam juxta punitionem, qus fumpta

Non eddam ultra mifereri, ) . Quia,

eft de domo Achab, fufo ejus fan-

ut ait S. Hlieronymus , usque hodie

quæ al«

guínein Jezrahel. -

rb 4

Perfarum Regibus ferviunt, & nun-

ycm H

jexrabel.

) Nomen urbis igügnis ia

:

quam eft eorum foluta captivitas.

etim *

zegno Ifrael,

Obviont oblivifcar. ) Penitus.obli-

Quic[zere faciam regnum domus Ifra-

vifcár.

catt

71 )WM')

&l ) Abolebo , & evertam regnum

7 Domut. Juda milerebor. ) Non

Ifracl, five decem tribuum. 1n Za-

enim capientur a Sennacherib, & cae

-nfä&b.lwr

charia enim defecit pofteritas Jehu ,

pti a Babyloniis tandem diuittentur,

00

& poft quadraginta annos ducte funt

Salvabo eos in Dogipo Deo [29.) Mir-

wgh'cis

dl 0C

in captivgtatem decem tribus, & tunc,

tute mea, ipfis non pugnantibus, quod

j

qug hic przdicun

:

faftum eft f(ub C

Aligyi

pleta funt.

tur a prophetaá, im- *

1« Efdre cap- 1.

yro J 'uc pabe: vex iib.

l

Y

" du

-—

86

PRGPHETI*-JEOSEä

ïï

g. Et abla&avit eam , quse erat Abíque mifericordia. Et

concepit , & peperit filium..

|

Mnatur

9. Et dixit : Voca nomen ejus : Non populus, meus quia

vos non populus meus, & ego non ero vefter.

& fni

10. Et erit numerus filiorum Ifrael quafi arena maris, quae

t 1j

Rom.

fine menfura eft , & non numerabitur. * Et erit in loco, ubi

furim j

9- 26.

dicetur eis : Non populus meus vds': dicetur eis ; Filii Dei

s

fanà

viventis..

rr. Et congrega

buntur filii Juda , & filii Ifräel pariter: &

ponent fibimet caput unum , &

afcendenj: de terra: quia ma-

gnus dies Jezrahel.

E

n

Uxor me

facie fu:

4 M

dum die

CA-

& fatua

b

Lj

g. Ef ablatiqui , €fc. ) . AHæc a!b-

Immo; & Gentiles, qui omnesunam

EE

lactio fignificabat ifraelitas privan-

Chrifti EEcclefiam conftituent.

dos la&e do&rine, & verbi De«i, pro-

. Ponent fibimet caput umwm. ) Chri-

cite

I D;

N

phetiarum , & divini favoris, & con-

ftum fcilicet, & vicarium ejus Roma-

num Pontificem.

It ïl.Z;lg j

folationis.

9. Nom pep

th;;r-. HieUy ) Heb-raiic*e:

A)'Qf-"-'dfüï de zerra. ) VAlliudit' ad ca-

Veri fügr |

nomen eftspy w5 /o hamm: , quod

ptivitatem Babylonicam, quafi dicat:

t QMQ

iuemadmodum illi e Chaldaa liberati

Et firgr

Latine idem- eft , ac "ew popuius

l

u

meus. Quid hoc fignificaret ftatim

nt, ubi fervilem, & miferam vive-

Unt yerg

bant vitam ; ita hi ex demonis, &

t Mj

fmjbdit:«,- quia vos. non populus meus;

C

peccati captivitate pe

D /gmï":.-

rxabuntur.

r Chriftum libe-

Ft ego- aom er& "v'efï*r..) Deus, g.u-*be'x:-

gäte ! ']Hdic

fatOr, tutor

provifor , pater, &c«

Quia magnus, G'c.) Particula, qeia,

Y H, ld

ut hactenus fui.

Hebr. »5 c&z, non eft caufalis , fed

tibuum E

^ $O. Ef erit mnumerus fiborum Ifrael ,

affertiva , five admirativa, quafi di-

Trineite.

&c2) A& triftibus ad Ixta tranfit pro-

cat, fane magnuseft dies Jezrahel.

Ntr s

pheta , predicitque veros ifraelitas

. Magnus dies.) ld eft celeberrimum

UXf)rem ! fi

fpirituales , hoc eft, Chriftiane Ec-

tempus.

A"f erat

clefiz filios five e Judzis converfi

Jezrabel.) Jezrahel

fïgnifïeat femen

?JZJ. )

fint, fivs ex Gentilibus , plurimos

Dei , magnus ergo dies feminis Dei,

futuros, immo innumerabiles quaft

cum fcilieet Chriftus naturalis Dei

Adu/ Á (rig

aregnam maris.

filius affumpta carne nafcetur, I2van-

O'EDIE tnit

Uh; dicetur eàk. ) Watablus.vertit,

gelium pr&dicabit, & in cruce morie-

u Uber T.

& erix pro eo, quod dicebatur e;$, Gc.)

tur, & fuam fundabit Ecclefiam, in

m $

LXX. ( eri in loco , ubi didum . eft

u

a femen Dei continetur , hoc eft,

appell&mmr

fi.f » 8'6-

C

hriftiani,

ptionem.

qui Dei filii funt per a.da--

-

Y1. Filià juda , 6f frlii Mfraelparittr-)

tà ügnifim

* *

us n

CAPUT IL

us quia

Minatur. Dominus Iiraeli tamquam. uxori adultem repudium ,

€? fepit vias ejus [Dinis , ut ad «irum [num revertatur : cum-

rs, que

que ton advertat , a quo babebat bonorum. abuudantiam ,. abla-

00 ubi

jurum [e ab ea dicit cun&ia in quibus dele&atur ; ficque ipjutm

"t Dei

tandem ad [e reduciurum , magnaque felicitate donaiu-

*

riter: &

rum , G de Gentium vocatione.

1. Icite fratribus vefiris

LJ

L

Quia t

Populus meus :

,- & forori ve-

fttze, Mifericordiam confecuta.

.2. Judicate matrem veftram , judicate : quoniam ipfa non

uxorimea, & ego non vir ejus: auferat fornicationes fuas a

facie fua, & adulteria fua de medio uberum fuorum.

3. Ne forte exfpoliem eam nudam , & ftatuam eam fecun-

dum diem nativitatis fuee: & ponam eam quafi folitudinem,

CA

& ftatuam eam velut terram inviam , & intetüciam eam fiti.

d

4. Et

mme umam

:

Í:

Ic&c.) .Vo-s fo|

& fuper(titiofus ritus imagines idolo-

;ï]t'

) Chn-

fideles.

pr-ophe.tæ, & viri

rum geítandi fufpenfas e collo-, &

j -

pendulas ante pectus, & inter ubera.

veri funt Dei cultores, & veri lfrae-

Fratribus veffris. ) lis fcilicet, qui

lit d C

3. Ne forte. ) In eam iratus.

lite, qui proinde funt: Pepslus mezs.

Ex/j;a!iem eam nudam. ) Aufercns

gf dicit:

E: fórori vefiva.) Mulieribus, quz

omnia fpiritualia , & temporalia or-

yealibeat

funt vere líraelitides , ideoque. vo-

namenta, quitus illam ornavi.

eram Yiv

-

Stattam. ) LXX. reffituam.

gmonïï ]

catur, Miéferscordéam confeeuta.

Q. Judicate matrem veflram. ) Liti-

Secundum diem nativitatgs faa.) Quua-

ïimm ibe

gate , judicio contendite cum matre

lis erat olim, antequam mihi eam in

veftra, id eft cum Synagoga decem-

fponfam aífumerem.

Qualis fuerit

fcila i

tribuum , eam accufate fceleris, &

in fua nativitate, late docet Ezech.

revincite.

jijis, I

cap. I6.

Ponam eam.

, quii UF

Nom uxor mta. ) Non fe gerit, ut

) Scilicet cerram, Subdit

ezmhel-

uxorem , fed ut adulteram.

enim hoc eodem verficulo , /Zatzavs

ieperrim

Auferat fornicationes fuas & facie

eam velut ferram inviam

loquitur

propheta de lfraele , nunc-

quafi de

f[n4. ) Qrnatum meretricium faciei

d

&

fu«z.

gente, nunc quafi

d

le te?ra *

regio-

mlnb

n

Adulteria de medio. uberum feorum.) -

ne.

, Jfähg e'

Solent enim meretrices nuda oftenta-

ggaffolitudine;n*. y Ut fcilicet ni-

f

hil in ea maneat, quod placere poffit.

füy

re ubera; eaque ornare floribus, bul-

Hxc ornamenta

uc m()fle

lis, aut gemmis.

Inviam.) Eftrepetitio; idem enim

e

[';m, m

appellancur a propheta fornicationes;

per terram inyiam fignificatur, quod

& adultetia , & fub illorum allego-

per folitudinem. LXX. habent, /ffne

ria fignificatur ftudium colendi idola,

4784.' ; Chald- i d(-:[erfdmt

1

Pera V

38

PERO P H E T LE OSER

4 Ft filiorunr i

cationum funt.

lius non miafeifeboxn 2 'qiuäqnia,m filii forni-

9. Id«

tem

vll

yOT(

$. Quia fornicata eft mater eom:ï"r; : confufa eft; quae con-

]onam f

'

cepit eos , quia dixit : Vadam poft amatores meos , qui dant

ejus.

panes mihi , & aquas meas , lanam meam, &

2

10 F

oleum meum , & potum meum.

x

linum meumg

lod

6u : (

:

6. Propter hoc eece ego fepiam viam tuanr

fpinis , & fe-

H

jjam eam maceria ,

& femitas füuas non inveniet.

*

eju, n

. 1. Et fequetur amatores füos , & non apprehendet eos , &

pot: &j

quseret eos, & noninveniet, & dicet: Vadam, & revertar

nE

ad virum meumnr priorem ; quia bene mihi

d : !

quam nunc.

'erat tünc magis. ,

tores m

$. Et heec nefcivit, quia eoo-

dedi 'ei£rumentum ,& Vihum,

an,

& oleum , & ar

I ]

runt. Baal,

gentum mgitiplixzavi. ei; & uU quas fece-

Tncenfi

r

9. 'Iid?- H

p

m

I?Z!äi'þffitt?k-f eam ft'ïl) Utf'ufilx venit

quando ligc tam. in amatorum con-

tenert , cu

in locis defertis,, & aqua carentibus.

fuetudinem prurit , curabo. ego ne

luptor f

Alegoria fitis. fignificat. defidcrium

tam impii voti compos fiat,

9. CW:'U1

rerutn, quas obtinere non poterit, &

Sepiam -viam tuam fpinis. ) Multis

wun, &]

precipue felicitatis ,,, quam: omnes

calamitatibus te aflligam ;, & faciam:

Convem]

optant, fed foli jufti confequuntur..

Dtficentis

4 Elorum tíliss.); Mraelitarum..

ut ad eosire non. poffis ,. nifi' cum.

magno labore, & dolore..

Sugam,

Fidi fornicationum.. ) ld eft,. Igole-

Semiras [245 , 6e.) Quibus a

4 ln tem?i

lütria, ut vertit Chaldazus..

& idololatras currebat,.

d;idola,

tempo

5. Quia fa?nimtn, cy?,if&') Quafi

LIiedl

VE Sequet&m «matores. fjï'ao;r.,) lmplb-«-

dicat: etiamv mater eorum fynagoga.

rabit auxilium idolorum; & gentium;,

€ Ciptivit;

idola colait,. funtque eam filii imitati..

quibus reli

pofléflere

Confufa. eff. ) Pudenda patravit ,,

xit;.

giopc ; f.æc»ïei'e.fe« devin-

Iponi;

quorum caufa, fi fap,er.?n,, erubefce-

EC t'e -

Nonz apprebendet: ees.. ) A;inlium

Quibts v

optatum non obtinebit , tum . quia

Vilcretyr.

Vadam. pofó Amatores 82604..)) : Poft

gentes illz. vias mediàs a. me interclu-

AilCeretur

JEgyptios,. & Aflyrios, per quorum

fas tranfire non' poterunt ; tum quia

1Q, fv

amicitiam, & mores, & Idololatriam,,

fine. me. imbelles fünt , &

i'nval?dæ«

gnitulipe

quam imitata: fum, effecta fum dives.

ad opitulandum.

;

Paues. mibi , & aguas. ) Cibum, &

Bi diet. ) Cumv vid

pot.um $j

in irritum cadere..

erit fil?? fuas

W ml

at

Lanam meam., 6* linum. ) Weftes

d owirum. meum.) Ad Deum.

Vh' h

laneas, & lineas. Chald.. vertit, ve-

Bene wcdibi erati

fétmsenta: [erica,, G b5

,

liter colerem.:

s Cum D'e.qxn»fïqe.

Il. G

fu. loX A ue-.

x

9) Q

fimenta, : lineamina..

S.-.Er b«c m'fcivit. ) Synagog"a ,

Tib e

Qlcum. menm.). Quoutor adcibum:

quge, ut didum eft n. & bgnorum

stiari

ad.dJumen, &ad un&ionem.,.

»

M

g.

auctores faciebat falfos Deos , non

BW. 7

6,. Proprer. hoc., Efc. ) Qaaf-itdicaa;-"

adw:rtit:,!.ut« debuit, fe. magng errore

L d

CAPUT IL.

89

| 10f

9. Tdc'rco convertar ,& fumam frume*ïmm füeum in

arihï]l

X11À*v-2224 AAai*e tLi41 .A.l..l

T onw

£x311à 1170 £8

te*npore fuo: &

LHLA]PU.I. -

fuo 4 & ïiberabO

i COf

lanam meam , & linum meum » qus operiebant ignominiam

u dan

.

ejus.

fneum;

ro. Et nunc revelabo ftultitiam! ejus in oCuhs amatorum -

ejus: & vir non eruet eam de manu mea.

& fe

1rI. Etceffare faciam omne, gaudlum ejus , folemmtatem

ejus , neomeniam eyus, fabbatum. e]us, & omnia fefta tem-

i5 . &

pora ejus.

eyerttar

12. EÉt corrumpam vineam ejus, & ficum eJus iude qu1bus

Ti3gis ,

dixit :

Mercedes hze, mese fünt , quas dederunt mih! ama-

tores mel

& ponam eam 1n faltum & comedet eam beftm

inuft,

agri.

$ fece

153. Et v1ütabo fuper eam dies Baalim , quibus accendebat

lncenfum , & ornabatur inaure füa , & monlh fuo , & ibat -

poft

) li

L)

*

teneri , cum Deus bonorum omnium

Selemnitatem.). Solemnitates, ut Pa

titti: COfle

lugitor fit , non idola.

fche, Penteco&es, "T'abernaculorum. :

.

iMiutabo confili-

9. Conmvertar.-.)

Neomeniam.) Calendarum feftum.

Mulne

um, & longe aliter. cum ea agam,

Fjfa tempora.) Dies teüos, & fo-

Convertar ab amore in odtum, a be-

lemnes.

& fycim

neficentia in vmdl&am.

aift Qu

,I2. Corrumpam.) Maltabo, peldam

Sumanm. ) Au feram

xmmnifa*grandme ;X hcfhh popus

lm tezapore fuo. )

lempore meiï's,

latione.

ad ld Olar

& tempore vindemiz.

A

Mercedes. ) Meretrlcaeus ; id eft,

Liberabo lanam meam , ($c. ) Quaü

culturz idolorum. -

| Jnpo-

e captivitate, qua demnentur abi mlquo

Ponam eam.) Nimirum fynagogam,

gentiuti

poffeifore

& terram lfrael.

f; devin

lgmomiziam. )^ Nuditatem , id eft

In faltum.) ln folitudinem, & de-

ertum.

quxbus velabatur ; ne nuda tur;iter

Agslum

videretur , & ignominia ac pudore

Comedes eam beffia 4gn.) Id e& ho«

gt qma

afficeretur.

füilis exercitus;

mterdü

1O. Kevelabo j?z'txtmm ejus. ) Ma-

eutit qllld

gnitudine fupplicii oftendam ,. quam

« Vifitalo füper eam a'zes Baalim. )

ipvaliug

ftulta fuerit recedendo a me, a quo

Pænas dabit dierum in honorein Baa-

tam multis bonis fucrat ornata.

lim infumptorum.

natorum.) Mide dicta.n. 5

s n

Accendelar incenfum. ) Ia honorem

Vir mon eruez. ) Nullus etuet.

Idolorum.

lum

1I.

Glare .fzctam emne g-ma'wm

laure fua , €& monils fuo.) Ut fieri

ejus.) Quia ceffare faciam frugesejus,

folet feftis diebus , quibus viri, &

aufil 6d€

e

fabbata etiam , & dies feftos, quibus

maulieres culcmnuus veilibus mduun

l

]

at

fd |

feriari, gaudere, & recreare fe fole-

C;r

bst.

[.]

bpnOI'Um

LE

non

Bill cun Com.

ezoch. 1. VI.

M

TU

"

E

d

90

PROPH ETHE OSER *

$1

poft amatores fl;iO..S j &- mei obli'&ifce'l;a.tur , dicit Domi-

nus-

*

& um

incseitq m seesudilin i d

14. Proptet hoc, eccee

go la&abo e

Gum.

äm , & ducam eam in |

ficucia

folitudinem , & loquar ad cor ejus.

L

15. Et dabo ei vinitores ejus ex eo

dem loco & vallem

)

mibrn

Achor ad aperiendam fpem, & canet ibi juxta dies juventutis

ferfatic

fuse, & juxta dies afcenfionis fuse de terra /gypti.-

20

16. Eterit in die illa, ait. Dominus : Vocabit—n:'xe Vir

qi

n

H

meus , & non vocabit me ultra ,. Baali.

17. Et auferam nomina Baalim de ore 6j

1

Is

M

15 & non frgcof-'

dum c

as

dabitur gul..trial nom in,is eorum,

95 ]

Es

18. Et :

'exaud

cipient veri I-fra'e'litæk, qui eorum in-

Zmatores fzms;') ïdo*ia, -quäe clolebat

ao

14. Propter hoc, ) Giuià malis vexae

credulitatem , & fcelus fuerint dete-.

ta refipifcet, & dicet, Vadam , TAT

ftati,.— Jofue ergo efttypus JefuChri-

802 C0l

vertar ad vwirum semn , 6c. üc dixit

fti ; Achan Judeorum incredulorum ;

dem.

Vallis Achor, Judez, & Jetufalem.

I5. G

n. 9

. ad quem verfiguljglnn hec viden-

tur referenda.

Md aperiendam [pem.) Ad dandam

hi,

Latlabe eam.) Lacto eft verbum

fpem meliorum ,,& feliciorum fuc-

ontia (

ceffaum , ut explicavimus. Chald. ha-

& vdui

frequentativum a lacio , cujus fighi-

ficatio patet ex compofitis allicio, il-

bet , 44 delicias azime.- JuXX. d ape-

Vile 1f

riendam iutelligentiam ejus. IN imirum

Cum ag

licere.-

licio , pel!'icic,, Laétare ergo eft al-

per adverfa erudjtur anima , & ad,

Vinedic

:

4

Tis,

Ducam eam im [olitudinem.) Segte

confolationem devenit.

gans illam a confuetudine peccati , &

Es canet ibi , 6c. ) Sicut

olim I'yüä-

B a

goga lfraelis libgrata. a Pharaone

COnCurr

hominum peccatorum , a fuperftitione

lium,

idolorum traducens ad Ecclefiam.

merfo aquis Rubri maris cecinit Deo

Loquar ad cor éjus. ) Veïba blanda,

carmen 4dZucharifticum

ita pariter

Dümiy

& confolatoria.

*

canet, cum e captivitate peccati, &

X lecur

diaboli a Chrifto liberata tranfibit in

i5. Viaitores. ) A

þoiïolos fcilicet ;

1. Sl;

& predicatores. Chald. GaZermare-

Ecclefiam , ut tendat in patriam cc-

£0gam (

res 6ui.

leftis Jerufalem.

lm

Ex eodeza loco.

juxta dies. juwventutis fu. ) Cum

) Ex Judea , ex ea-

EM

'dem gente, ficut olim Moyfem, &

fervitute Agyptiaca premeretur.

emp?ter;

Aaron.

At lfa. 61. 5. dicuntur fore

16. Focabit me wir meus , &c. ) Vo-

b

cabulo amoris utetur, non timoris.

U&lg.c t

peregrini. 1ta fuitkdiflacatfa Ecclefia

Vel fenfus.eít, licet hac voce Saatr,

per gcntes.

Eh i

E* vallem 4c

k&, &c. ) Ut olim peft

que idem eft.ac, Virzmi,aut Dowune

tili

turbationem illam , de qua jofue 7.

s , uterentur uxores viros fuos allo-

s jf

uentes ; tamen 4dhanc vocem non

per Achan fa&am, fecuta fünt profpe-

mIOS, hï

ra, punito illo in valle Achor, ita

ufurpabunt, nec me vocabunt Baalr ,

Wier g

hic fiec.

Poft adverfa dabo fpem ma-

ne dum aliud loquuntur, alterius re-

cordentur , & virum vocantes ldo-

V

D ;

gnam bonoruim ; nam tempore Chri-

i

fti punientur Judazi facrilegi, qui Chri-

lum cogitent.

xmh

17. Et apferam , Orc.)

ftum occiderunt, [& tunc fpem con-

' A(;eo ?dQla

91

CAP ü ".H

Dott-

Y^. Et percut'am cum eis fcedus ia dieilla, eum beftia agæ*ïä

& cum volucre coeli , & cum reptili terre: & arcum, & gla-

eam in

dium , & b:ilum conteram de ter

ficucialiter.

7

Tà ; & dormire eos faciam

vallem

19. Et fponfabo te m

ihi in fempiternum: & fpoüfäþo te

'entutis

miht in juftitia ,

& judicio, & in mifericordia , & in mi-

ferationibus.

g Vi

5o. Et fpon

(ibo te mibi in fide, & fcies, quia ego Do-

minus.

,

f0

ar. ÉEter

«t in. die illa - Éxaudiam

: (ï'iöi-ü .Döminu*s ; exau-

diam coelos , & glli exaudient terram.

22. Et terra exaudiet triticum, & vinum, & oleum:

& hæ*czf

VE

exrauAdient Jezrahel.

M 5

orüm if«

25. Et |

Cpmem

int dete-

tüos jlldicitim mieum. exeram , & te

P.

JduCuri

]

non col:en;, ut ea ne nominent qþi—-

dem.

*

^

du

"

orum;

judicabo.

Sponfabo etiam te mihi in

emfalet,

18. Cum ei;^) Hebr. Chal

:

d&LXX.

mifericordia , & miferationibus, hoc

! dandar

habent, e;/s, quafi dicat :

' facíam, ut

eft, in miféricordia fummze mifera-

tionis, in mifericordia maxima,

x füc-

omniz (etiam fere ) fint eis amica',

quam

Chdld- hä'

3& veluti federata, nihilque noceant.

tibi femper exhibebo.

Vr

Vide 1f. 11- 6. de habitatione lüpi

30«- In ffde. ) Fidclitatem íntelligic,

cum agno, &c.

Id factum lege E-

Nmirüm

& conftantiam in promillis , quafi

n

vangelica manfueffa-"&ä? hominum ani-

imnis.

dicat * Ego fideliter preftabo , qus

tibi promitto ; tu vero vicillim fide-

ER areum , fc. ) Summa pax erit,

lem te mihi, & incorruptam fervaábis.

jim ï;ym-'

concurrentibus omnibus -'adï Évange-

Dharaone

lium.

:

Poteft etiam intelligi fides theolo-

init Deo

gica, que eft initium juftitie , &

DormiYe ««« fz;luriajlifer.') !Qu*iete,

gratiz, per quam defpondemur Deo.

] pariter

& fecure, ut fit cum alta eft pax.

gccätia

1Q. Spoz[ato te mibi , &5c.) $Svyna-

Er fiies, quia ego Dominui.) Reipfa

yufbit i

meam . porentiam , & bonitatem exe

ean

gogam ob adulteriz repudiavi ; Ec-

perta, cognofces.

clefiam autem nunquam repudiabo ;

fed matrimonii fodus cum iHa erit

Gl Exaudiam celór.) Eft profopo-

,) m

fempiternum.

paia dins fenfum rei iünanimate.

retat.

H

Cali quippe pars üniverfi, ejus con-

d jufiitia.)

Per juftitiam ; vn'a'm- iþfa«

fervationem, & bonum naturali ap-

& VO

juftificatio eft. quedam' fponfatio.

l [imüïlä'

Vel te mihi fponiam adjungens, has

petitu defiderant ; exaudiam ergo vo-

gt b

tibi , quafi arrhas nveptiales dabo, ut

tum ilorum, & faciam illis facul-

j D

fis jufta erga Deum , & erga proxi-

ram.

tatem , ut imibres de—mi:.sa.-ng in ;ez*-

fuos alb*

mos, hoc eft, per jsZieium , & per

m 90

mifericordism de aliorum: malis dolens,

Exandient ferram-) INam arens térra

, b

fubveniens,

pluviam poftulare videtur.

& per ejerationes eig

erin Ia

V«l potius fenfus 'eft , fponíabo te

OQ. Exandiet friticum , 56.-) Quod

;mtf)'

jdo-

mihi, & tui curam geram , ne quis

ex terra in hominum- commodum

[

erampere quodammodo geftit.

te Iædac'/innge, fed contsa hoftes

!.

deo 1130]5

L

i

02

PROPHETIXEOSEE

E Et feminabo eam mii

4 E

