facto reprafentet vilititem pretii, quo

hil profint, aut etiam noceant, ut ba-

Cliriftus; venditus.eft ,. que: etiam pe-

Vrulas «

culus nodofus,.& gravis ad. percutien-

cunit fumma. in templüm projecta eft,

dum, gladius aptus: ad jugulandum,

lento i.

& converfa im: pretium apri figuli.

peri, in qua cibum fuum paftor re-

X unguhs

Vel fenfus.eft : projice tanquam rem

ponàt; nihil autem: quod' ovibus aut

I7. pf

nihili faciendum ad. figulinam , id. eft

ad paftum ,. aut ad. medicamenta utile

"Qu non eg

ad acervum: vaforum confracorum..

effe pof

w:..

iv

lia palori

Decorum pretium.) Per woniam di-

16. Ecce ege f'ufcitabo pafforeme, t5c.)

Glad, f

citur, quafidicit:: egregium. vero pre-

Paftor hic. fignificot omnes perverfos

'adith 9)

Pontifices ,. & principes, qui jJudaos

E]US, N Q'R

tium ,. quo' operam: meam , & me ip-

füm: dignum.putaverunt.. .

poft tempora."Zacharie rexerunt, aut

H

Iq- £t pracids. virgam: imeam: Íecun-

"Pontificatum , & principatum invafe-

Riltst omne

diun , 61c.); Sicut. num.. I0- confcidit

runt, qualis fnit Jafon 9. Vlachab.

ne P-nmm 3

priorem.virgam. fuavis gubernationis,

3. & frater. ejns:- : Menelaus eodem lib.

Uv admiri

&' fecundam: apprehendit: feverit ttis :

cap: 4- & alii hujufmodi.

Acere inle

ità nunc etiam hanc przcidit, animad-

Derelicla "non. vifittabit ,. )

Qves

Tecidat.

vertens: fe. nec. humanitate ,. & blan-

.

nimirum feffas, claudicantes, errantes,

drid

iaf

("iïjt:ii's,,n,ec.afgericzzte:;,.& terzoribus pro- flqinetis implicitas , &c. non«equiret.

N

z

CAPUT. XL. & XIE

207

Deltur

1'7; O paftor, &

idolum, derelinquens gregem: gladius

fuper brachium ejus, & fuper oculum dextrum ejus: bra-

9-

p

'tfa palt-

chium ejus ariditate ficcabitur

, &, ,o.cul;u;s. dexter ejus tgge:-

brefcens obfcurabitur.-

dereltta

n0n fm-

^CAPUT -XII.

-

m -

| : ?ua'a- ,' em .?e;;ujglgm a variis regnis afffigentur , /ädfumiy*äm

veduthi filii l/rael in terram. [uam fuperiores erunt bis, .qui - fe

10

cUxocum nE

afffixerant : effufoque a Domino. [piritu gratie Juper babitateres

, ütüngenio

- — Sferufalem a[picient ad eum ,. quem confixerunt, C? fuper

p5r uant.

VM

t

t)

eum. dolebunt, plagentes fingule fczmil;i.cg

eor|utn..

M

1 Ronu-

3 J

]

eufilem

1.

Cet

Nus-verbi Domini fuperlfrael. Dicit ADcmïnus exten-

; fx de

.

dens coelum, & fundans terram

i

, & üngens», Ífpiritüm

Wt

u

- hominis in eo:

a0d vpriuä

2. Ecce ego ponam Jerufalem fuperliminare crapule omni-

1

fien

. bus populis.in circuitu

25

DW

.

Ü

; fed & Juda erit in obüdiope contra

£el

'Jenxlijal.em,.q

5.Et

«ï(;n] fi

paiïoris&ul-

b

"Grurs hum mb f'oiabr ) Sagc , du

dio: pr.:;e-cifuu*ms 'ar.efcet*; atque d& if-

) Vif [vt

contufis ovibus medicamenta non ap-

li adimet omne robur , & potentiani..

. p

Pli cabit.

is ejts ett

L.f 'Nl-m.f) Oherofzr $ tæifïis-,f, & fu-

'

Quod /lkt'..)"* .S'zmas- & i'nt'egras [o d

nefta prophttia..

s qutem f

ves. LXX. nrferram non diriger.

Snper Ifrael.), Contra Jud«os..

cint, ut Ut«

dlegulas eorus diffolvet. )

Mio-

] petcutiet*

Extendens celam.) QUui tam: potens:

Tento i&to: baculi crura. percutiet., &

eft, ut ccelum quaff pellem, aut ve-

yrilandütt,

& ungulas- excutiet.

lum. quoddam. fuper terram: extende--

; flor re

17. O'paftor, & idolum.) O'paftor,

rit vezbo fuo.

ovibus 4l

*qui non es. paftor , fed. idolum ,. &

Fundans tevram.) Stabiliens, & col-

vent ttle

larva: paftoris.. -

2

locans ita , ut immobilis fic.

: Gladits. fuper brachium . ejus ,. &c.. )

Fiugens fpiritu z.. ). Formator anima-

fjrtit ff[)

Vindiéta Dei veniet fuper brachium

rum., ideoque. creator , & Dominus:

: Per(:'ef 08

ejus , id eít fuper fortitudinem: ejus..

tam vifibilium., quam. invifibiltum..

y Jndeos

Et fuper oculum dexterum ejus. ) &-

O

"

Pouam Jerufalem.| fuperlzmzisare

np.* 3115

t

(

D

mittet omnem. providentiam, &.om-

erapula. ) Ad litteram loquitur de Je-

um ia

ne fanum, atque utile confilium in re-

rufalem arétata , & afllicfa. ab Antio-

. Macab

bus:adminiftrandis, ita ut omnia, que

"

.

cho Epiphane ejufque Afífeclis, quos:

ni

ft

eaan

]udas, & Machabzi ceciderunt, &

eodem hb'

facere i

[ ic.ue,ra;, in. nihilim. tand

*

recidant:

it^ corruerunt. Senfus ergo eft: ho-

Qs

«ar sditate [fccabitur.^) Brachium gla-

ftés Jerufalem fe putabunt illam. in-

; arante

Bibl. cueo Con. Menoch, T. VL..-

p

,u.'e(]ïïjra'

'«PRXOPHETKZEVZA"CHAR:I,JE.

298 .

j. H

i, Ut

3. Et ernit:

In die illa ponam Jerufalem lapidem oneris

f

omnes, qui levabunt eam : concifione lacera-

bitantg

cun&is populis :

yT

buntur: & collig

entur adverfus eam omnia regna terrae,

dicit Dominus, percutiam omnem equum in

erit, qi

4. In die 1lla,.

ftuporem , & afcenforem eju

s in amentiam: & fuper domum

Dad :

H

Juda aperiam oculos meos ;

& omnem equum populorum per-

cutiam caecitate.

que vt

da in cörde fuo: Confortentur mihi

10 E

s. Et dicent duces Ju

habitatores Jerufalem in Domino exercituu

m Deo eorum..

Jeruíde

a ficut cam

inum ignis in li-

6. In die ilia ponam duces Jud

quemc

o: & devorabunt ad dexte-

cefirug

gnis, & ficut facem ignis in foen

ram, & ad finiftram omnes popu

los in circuitu, & habitabi-

primog.

tur ]exjufale'm rurfus in loco fuo in Jerufalem.

». Et

pb

Sieut ;5

(;1?77, fe'»ïl

grefiuros vi&oresl, fcd faciam, ut im-

pondus fubeunt , cui attollendo , &

d vox |

& quafi temulenti cadant ,

ferendo pares non funt.

*ä

.;Cl*.t,

fed

pingant ,

m illi,

Et co'lygentur aduer[us eam omnia ve-

fibique noceint potius, qua

igais d i

ut ebri qui, in limine, poftibus ,

gna terra. ) Cum ita. (it, tàmen non

Habi la

aut fuperliminari oftii impingunt ,

erit populus , qui aliquando illim non

fueat

& cadunt , & ad lapidem aliq.uem'al-

perfequatur.

Veriflime hoc dicitur

de Ecclefia, que ubique Gentium con-

In ;er

lifi caput frangunt, aut cruentant.

loco, ul

* Qmnibus ])apu/i:.') Judæie infeftis.

cuffa eft, & aliquando perfecutionem

T du

Sed, 6 Juda, 6c.) Non folumGentiles

paífa.

*

4 Percutzam omnem equum.

) Hotti-

da B.

ferufalem impugnabunt,fed etiam]udzi

& verz religio-

mos, &

perfidi, & transfug« ,

Jlem, puta Antiochi, & Grzcorum per

feventu

nis defertores, qualis Jafon ,

& Me-

Machabaos.

Sirat i

nelaus. Vide 2. Machab. c. 4- & 5.

In. ffeporem.)]ta ut omnes ft

upeant,

Vel ita

bac Des

. Poznam jkru/älem lapidem onerii,

qui eos percuffos viderint.

dlrenti

&c. ) Omnes populi volent experiri

ut ipfi equites pre ftupore, & pavore

bärur,

quafi verfi in amentiam, nefciant quo

Ut g

fuas vires in Jerufalem. oppugnanda ,

ficut in urbibus Palzftine, & Judzz,

fugere,

vel quid agere debeant.

vid. ) Uy

juvenes immanem lapidem tollunt ia

Aperiam ocsu

les meos. ) Ut illam be-

poller])

nigne afpiciam, & p

rotegam .

li, d

altum, quifque pro. fuis viribus, ex-

Ef omnem equum ,

&c. ) Bf reypeti-

periendi roboris caufa, * D. Hiero-

bunt eni

nymus, & alii.

tio, & inculcatio ejufdem fententis.

di.

Cacirate,) Stupore mentis, pavore,

B f[(

Omnzes , qui levabunt )cam.r) Neeeffe

confufione, & quadam amentia.

eff , inquit. D. Hieronymus , « dum

n

levatur, 12 ipfo nifu,6 elevattone pon-

$. Duces Tuda. ) Machabzi preca-

) Tiale

buntur Deum , ut animos , & vires

Tittür,

deris graviffimu: lapis [eilfuram aliquam,

vel rafuram in levantium corportbus de-

ufficiat Judzis ad impetum hoftium

nrg

relinquar. — Sententia ergo eft, potius

frangendum

.

fhiaorib.

fibi, quam Jerufilem nocebunt , qui

6. Sicut cam

nskoi igni:.) 'Lelo ar-

Gnte *

dentes pro falute populi.

illam oppugnabunt, ut fibi nocent, qui.

-

—

^!CAPUT XIL

$s

299

p J

1

, Et falvabit 1Dominus tabernacula Juda, ficut in —princi-v

L

em otetis

fice glorietar domus David, & gloria ha-

one laceni-

plo. Ut non magn!

-

bitantium Jerufalem contra Judam.-

erma,

itatores ]erüfalem ,&

8. In die illa proteget Dominus hab

fi David: & domus

1 equuniit

erit, qui offender

it ex eis in die illa , qua

Jer domunt

David quafi Dei,

ficut Angelus Domini in confpettu eorum.

lorum pet-

o. Et erit in die illa: quaeram conterere

falem.

U

omnes Gwen—*tes-,

quae veniunt contra Jeru

entur mihi

10. Et effundam fuper domum David

& fupär hab,itgtores-

€orurm.

m:

Jerufalem fpiritum gratiae, & precu

* & afpicient ad me,

*Joan

imis n

lan&u quafi fuper uni-

1237

quenr confixerunt: & plangent eum p

. d dexte-

[0]

i2

p

enitum, & dolebunt fuper eum , ut

*

doleri fglet in morte

habitabi-

*

p

*

rimogeniti.

'yr.In

Pp2

.

'M

Sieut facem igni. ) Alü l,eguntx f«-

g. Qui effenderit , &c. ) In Hebrzo

eft, qui imfrrmus j erit.

wolleo , &

cicm, fed in Hebr. eft «55 Zappid,

uz vox lampadem, five facem fizni-

Qraff David.) Exit fortis quafi Da-

Dcat, fed fenfus idem eft, facies enim

H

vid.

4m mia f

ionis eft fax.

X

Y

Es domps David.) Et principes Ju-

, tamen 001

da,

1

i erunt ex pofteris David, fci-

Habitalitur 7??5!]21!6

m.) Qe prius

licet

M

Machabzi.

ydo lum 001

fuerat civibus fuis viduata.

; hoc üctur

In- Terufalem. ) In. codem

fitu, &

Quaff Dej.) Admirabili quadam, &

Gentiim cill

divina fortitudine prediti erunt.

loco, ubi prius fuit.

P

.

Sicut n elizs ngini.)

Principes hi

perfecutionfm

Saluabit Domumus fa

bernactla fu-

da , &6c. ) Divína vutute fiet, ut do-

iMachabzi erunt quodammodo cum

guit. ) Hite

mus, & cives Juda ab hoftibus tuti

Angelis conferendiin fortitudine , pro-

ferventur.

videntia; & regimine populi,

Crgcorum p

lo con[petiu eorum. ) judeorum ci-

Sicut im principio. ) Ut olim facie-

bar Deus , cum fuavi, & forti fua in-

vium, & commilitonum fuorum , &

, fpetm

hoftiliuimn etiam copizrum.

if n

dvlgentia, & providentia populum tue-

3

Q. QuUaram conferere. ) Semper mi-

, & p*

batur.

hi erit curze conterere.

Ur non magnifíce glorietur domus Da-

| gelciant o

vid.) Ut Jerofolymitz , ac prefertim

Io. Ee effundam.) Affurgit ad Chri-

ebf:?ü tl

ftum more prophetarum.

Per

/hri-

[jcidom he

potteri David nequaqam gloriari pof-

ftum fuper Ecclefiam. copiam effun-

fint, id eorum opera accidille ; vide-

bunt enim mirabili Dei auxilio:faä?nm

dam-Spiüitus fan&ti , quo grata mihi

F& repetl

effe.

fit, &ea ficiat, que mihi placita funt.

Ef precum.) Spixitum orationis , ut

lnf MI

Pavom

OEt oglria bebitentum gerulelem. )

LXX. habent, &6 e/a:io balbitaroruss

nonquam fibi confidar , fed in omni-

zmentla

Jerufalem , Ícilicét magnifice non glo-

bus confugiat ad Det auxilium , illud-

Aybei r*

rietur.

que per fupplicem orationem obtineat.

vitf

Et ajpicient ad me, quem confrxerunt.)

08 1

Contra fudam. ) Contra ludsos in

gin !

oülum

Eft prophetia de Chrifto in crace con-

ininoribus Qppidis., aut in vicis habi-

fixo , ut patet ex Evangelio 5. Joau.

tante ? F

.) , el() r

43» PROPHETIJ ZACHARIJ/E CA P. XII.

9 Par.

ir. In die i

lla magnus erit plan&us in Terufalem, * ficut

35-22 plan&us Adad

remmon in campo Mageddon.,

Cut

.t2. Et planget terra: familize, & familize feorfum, familize

)j

itl

^

J

j

H

il

r

domus David feorfum, & mulieres eorum feorfum.

13. Familizee domus Nathan feorfum, & miulieres eorum fe-

fs

quæ ;

»

orfum: familie domus Levi feorfum , & mulieres eorum

dlurg

feorfum: familize Semei feorfum, & mulieres eorüm feorfum.

14. Omnes familize-reliquee j

familiae , & fangiliæ feorfum,

& mulieres eorum feorfum.

T

1

a

C A-

a2

l

--

1

)

dam nom

Cap. I9. num, 33: ubà hoc-teftimo-

& pfewd

nium citatur.

gnifï,ncatuhujus Nathan nepotes luxiffe,

[C]TÀ,

Loquitur autem de Ja-

vel per pofteros Nathan prophete fi-

dzis, qui Chriftum in ctuce. afpexe-

jificat prophetas, hoc eft viros pios,

4.ete

&

J

ruht, prefertim iis, qui ei compaffi

reliviofos, qui orationi, meditatio-

ter eus,

funt, de quibus dicitur Luce 23. 48

ni, & divinis laudibus vacabant; hi

6 omnis rnia, 6$e. percutientes pedlo-

enim phrafi fcripture. filii propheta-

quia mei

ra [ua vevertebunrur.

rum appellantur 4. Reg. 2. 3. & alibi.

Cum) pat

Plangemi enz. ) -Paffionem , & mor-

- Familia domus.Levi. ) Eadem etiam

pheta er

tem ejus,

Hucufque locutus eft Chri-

hic quadrat explicatio ; nam inter ma-

4 Bt

ftus de fe in prima perfona, nuncve-

jores Chriftiin genealogia ejusdem cap.

ro loquitur propheta de eodemin tertia.

Luce num. 24.

evi numeratur

« vifto

CIn0, u

Qsaft [nper »w:geaimm.) Luctu ma-

Chrifti proavus.

Vel per Levi figni-

£2o, qualis effe folet, cum luzetur

ficantur pii aliqui Levitz & Sacerdo-

f.

unigenitus , aut primogenitus, quierat

tes, qui Chrifti mortem luxerunt ,

Ccolumen totins familiz.

quoniam

quales fuiffe- probabile eft cognatos

II. $Szczz p!;m&u: Adadreumon, €$c.)

"Lacharig patris fancti Jo

annis :þaptiï-

Gu a s

Adadremmon urbs eft juxta Jezrahel

fte, & alios, qui vinculo propinqui-

l [N die

in campo Maggeddon, ibi mortu:s eft

tatis Chriftum attingebant , aut qui

m

oftas : ficut j lanxerunt olim Judsi Jo-

in illum credebant.

fiam regem optimum a Pharaone cz-

Ent fcr,

Familie Semci, ) Loco cïtafO.'Lucæ

Qu eff f

fuüm in campo Maggeddon,ita in die

3. num. 26. Semei inter progenitores

illa fideles plorabunt indignam Chri-

Chrifti numeratür ; horum ergo ne-

mani pene

i necem. |

4

Ali intel-

71;): '/ïf,",'*,

potes "Chriftum luxerunt.

C

, *

I2. Terra.) Juda.

:

ligunt per Semei, vel Sammai difci-

"p i^

Faomilia, E fdmi/id.) Sing

ülæ fa-

Prtatis,

milis.

pulos , hoc eft, fcribas aliquos, & do-

hwï 3

iMd;

Seorfim etiam viri cum vi-

Cores , qui Sanimai magiftium , &

& for

$Qu

ris, & mulieres cum mulieribus.

do&torem habuerunt, ut tradit D. Hie-

Qts,

tinïiS Av

. FPamiite dosms David fzerfum.) Ali-

l

ronymus in hunc locum, & quzft. 1o.

ii ex domo , & gente Davidica , ut

ad Algafiam, & Ifaie c. g.

itlïl &n

Ü

eate Virginis , & Chrifti confagui-

I4- Ovznes familia relique, 9c.) Mi

:

tollebat

nei, qui erant ex fimilia David.

etiam familiz luctus hujus erunt par-

.Lj

3. Famihe domas Natban. ) Ínter

ticipes ; nam Chriftus plurimis vivens

Dpredc.

proavos Chrifti S. Lucas cap. 3. num.

Oracu]

23

benefecerat, ideoque par eft credere

-

tmunds

31. Nathan numerat,

V?l ergo fi-

multos in illius nece doluif(e.

u J

RUE

:

À P. Xjt,

*

*

3F

E

*

*

*

*

*

30f

d

m) d üCU.f

[j

]

*

CAPUT xIl

1y familis

Cum fuerit fons þm*em domui David in ablationem þebmïqrisl,

!

zollentur idola ; & pfeudoprophete a fibi cbariffimis lapidabuntur :

eorum fe

que [int plage in medio manuum: percutiendus paflor , & ovves

6$ eortm

1 feotfüm,

dilpergende: dua partes bominum difpergentur in omni terra,

-

feorfony,

þ öï*x leriia per ionew probabitur,

N die illa erit fons patens domui David , & habitantibus

I

!

Jerufalem, in ablutionem peccatoris, & menftrua:e.

CA

T.

2. * Eteritindie illa, dicit Dominusexercituum : Difper- Ézec-

cnanspdd:

dam nomina idolorum de terra; & non memorabuntur ultra: 5?*?3

& pfeudoprophetas;

potss fsf

E fpiritum— immundum auferam . de

I

:

xropnete ll

terra.

L viros puos,

S.et erit Acum,prophetavlerit quifpiam ultra, dicent ei pa-

; meditàtio-

ter ejus, & mater ejus, qui genuerunt eum.

Non vives:

acbant; hi

quia mendacium locutus es in nomine Domini , & configent

*

jj proplete

eum pater ejus,

» & alibr

. & mater ejug,' genitorgs -ejgs, cum pro-

adem etiam

pheta» erit.

m inta m

4 bt ert: In

dieilla'confundentur prophetze, unufquifque

jusdem ap.

] numeratür

ex vifione fua cum prophetgv?rit: nec operientur pallio fac-

cino, ut mentiantur:

Ler flgui-

$. Sed dicet: Non fum prophet

va, homo agricola ego fum:

& Sacerdo-

:

luxeruat ,

lum meum ab adolefcentia mea.

quoniam Adam exemp

N

6. Et

t cornatos

CPP3

,mnisHBïPfli"

^

I. N d;e -illa.) Cum videbunt Chri-

E

E£ erit, &6 ) "Tanta religione

ftum in cruce conPxum.

Deum colent, ut f1 falfus doctor fur-

TE qni

Estf fon: p;ztms. ) Chriftus , qui fa-

rexerit , eum vel fui parentes confi-

ia Ducs

&us eft fons quidam fanguinis ad hu-

gant, & de medio tollant.

mani generis peccata abluenda.

$i

4. Corfundentur propheta. ) Iidem

pfeudoprophete , cum. viderint , non

l ermü ne

quis fftit, weniar ad me, & ?ibgt, ]oan.

a

lii intd

CZIP- y

recipi fuas prophetias, & fua dogma-

Peccatoris, &5 menfirmats. ) Àd ab-

ta, fed fe potius contumeliis, & pla-

Wmdi dlfbi'

gis afRci, etiam a fuis.

;05, 0 d-

luendas quaslibet peccatorum maculas,

f ,

& . fordes.

Aludit ad. aquas expia-

Nec operientur pallio facci;zor.) Pag-

tionis Num. 19. II. quibus immun-

ninus & Vatablus paAo pilofo, id eft ci-

d D. He

OI

ditia ex. menflruo , morticino , &c.

licino, ex pilis contexto.

Hujufmo-

que

Sen-

tollebatur.

di paliiis utebantur prophete.

9. Difperdam nomina idolorum , 8$c.)

fus eft: non utentur pallio propheta-

,f)

In predicatione Evangelii ceffaverunt

li ad ad mentiendum, &

gult pu

.ad decipien-

miS viyetts

oracula, pfeudoprophete , & fpiritüs

dum popiulum.

immund] ex corporibus ejecti funt a-

R. dam excjmp!um mcum.) Scilicec

f atttt

4

pud jJud&os, & Gentiles.

'agriculturg, quafi dicat: imitor Adam,

)

ab

302 VPRO,P HETIJE ;Z,ACHJXVRIJIE C A P. XIIl.

--

6. Et d'cetur ei: Quid funt pl

ägæ iftaa in medio manuum

tuarum ? Et d

i di-

His gæl;zgatu;s fum in domo eorum , qu

f

Pojiqamf;ï

licsebant me. -

Ee

E

? Wfat.

itare fupe; paftorem meum, & fuper virum

qe; d uti

. Eramea fuf

: 96-3! cohserentem mihi, dicit Dominus exercituum: * percute pa-

!, femfa

arc

ftorem, & difpergentur oves, & convertam manum mgaqg

Serujiit

14- 27

ruti d

.ad parvulos.

8. Et erunt in omni terra,

dicit Dominus: paft&s dua in

fü

| -ea

difpergentur, & deficient; & tertia pars relinqueturin ea.

. Et ducam tertiam partem per ignem , & uram eos ficut

uritur argentum ,

& probabo eos ficut probatur aurum, lipfe

" N

vocabit nomen meum , & ego exaudiam eum, &

Dicam: Po-

d

pulus meus es, & ipfe dicet: Dominus Deus meus.

4. 1

CA- .

& capie

buntür:

qui ter

ram colebat.

Vel fenfus eft

ftor : finam eum comprehendi, & in

juxta C

haldeum , Hoeme al/qwis docmst

crucem agi.

Locum hunc de fe ipfo

teliqui

.

zi« , ità - ut Adam non fit

explicat Chriftus Matthzi cap.26. 33

) E

me & Pttfrl

Dif,

J

P

—€7'

£

nomen proprium primi parentis ge-

entur oves.) Fugient præk ti-

ias, f

neris humani.

more difcipuli.

6. E£ dicetur 6 ,

&f« ) Poft di-

Comuertam mamum meam a

d paräu.-

LE

les. ) Non deferam difcipulos meos

qu ef

eflionem de pfeudoprophetis redis

Varüm

;

acharias ad. Chriftum.

humiles, & pauperes, fed eos iterum

Quid funt plaga if

du

) Quafi di-

ad me vocabo poft refurre&tionem. Vel

praem

omodo cum

fis fons benigni-

fenfus eft: percuifo Chrifli capite ,

cat, qu

tatis, (

homines inftituas ad. falutem,

percutiam etiam membra permittens

qu.ilon

video plagas clavorum in ma nibus tuis?

difcipulos, & fideles ejus variis modis

Ip domo eorum , qui dilz'geäam "me. )

vexari ut capite fpinis horrido, non

fint

membra delicata.

Percutiam

In populo illo ,

in quo multos ha-

nos parvulos,

D

bere folebam , aut debebam ,

qui dili-

paftorem , & etiam a

j

gerentme. . LXX. s» dorno diletli mei,

id eít, recens ad Chriftum converfos.

D ]

met.

Q. Partes dus. ) Judwi, & Gentiles.

hac d)

fcilicet populi

Difpergentur , 69 deffcient. ) Veram

Dli':

g. Framea ffc

Giiare.) Alii vertunt,

ded

denudare o gladie 5 alii, excitare 0 gla-

falutem non confequentur, vel nume-

die. Eft imperativus pro futuro. Sen-

ro minuentur deficiente Judaifmo , &

tilitib

Gentilifmo.

2 (

fus eft : gladius denudabitur , id eft,

Tertia pars relinguetur. )

| Populi

tiochi

Judzi Chri

f(tum. ad necem üfque per-

Etr

fequentur ,

& tandem occident : fi-

Chriftiani , qui magno numero fuc-

^

decretum de Chrifti mor-

crefcet.

fdþ!tl

gnificit Dei

9. Ducam tertiam partem per zgnem.)

A g

te futura , ex pravifa

& permiffa a fe

0n

Judzorum malitia.

E

Huünc populum falvandum exercebo ,

Paflorem meunm- )

Chriftum Eccle-

& probabo variis tribulationibus , ut

Tithim

fiat quafi aurum mundum.

lter

fiz paftorem.

Vocabit nomen meum ) luvocabitme,

Cobarentem mibi.

) Coniuncétum mi-

gredi

hi, & coxzq'alem, quatenus Deus eft.

quia credet in me , & a me folo om-

urbe

Percute. Pafforem. ) Percutietur pa-

nis generis bona expettabitg

R

1

6:)

APE

*

*

***

oU

djo mamum

lem. qui di

CAPUT. XIV..

:

P(Jläuam- Jerufalem

palja fuerit captivitatem, a

liafque afi&ia-

fier virum

nes a Gentibus , erit dies nota Domino, cum exibunt aque vive

- petcute p

de Sferulalem , & filii l[rael revertentur ,. babitaturi fecure in

aDnum meam

. Serujalem: percutietque Dominus plaga Gentes , qu& . pugnave-:

T'tes duä Ih

runt adver[us Sferualem, & barumreliquie a[cendent, ut ado-

jUeturine.

$m

vent Dominum in S'erufalem, jan&umque erit , quod

m eos ficut

eft fuper frenum equi,

urum, . Iple

Dicam : Po-

1. 7 Cce venient dies Domini, & dividentur fpolia tua in me-

dio tui.

I

CA

24. Et congregabo omnes Gentes ad Jerufalem in praelium,

"& capietur civitas, & vaftabuntur domus, & mulieres viola-

—— —

rehendi, & in

buntur: & egredietur Media pars civitatis in captivitatem, &

unc de feipho

N

reliquum populi non auferetur ex urbe.

gi pf 3-

4. Et egredietur Dominus, & prsliabitur contra Gcntes

'ugieut p ti

illas, ficut praeliatus eft in die certaminis.

m 4 pa;vu-

4. Et ftabunt pedes ejus in die illa fuper Montem olivarum,

Cipulos meos

qui eft contra Jerufalem ad Orien:em: & fcindetur Mons oli-

f«d eos itérum

varum ex media parte fui ad Orientem, & ad Occidentem,

etionem. V8

preerupto grandi valde,. & feparabitur medium montis ad A-

willi captte s

j permittens

qtïilonem; & medium ejus ad Mevridiem.

variis modis

-

s. Et

horrido, 101

e.

s Domini.) Cum Jerufalem ca-

3- Egredietur. Dominus, ) , Excitans

Parcutium

-

pietur ab Antiocho Epiphane

quodammodo zelum , & potentiam

og uml

fuam contra ÁAntiochum, & Gentiles.

n cOIWeI 08,

. Deo judais irato, & eorum peccata

& Gennles

hac clade ple&ente.

Praliabitur contra Gentes.) Per Ma-

Dividentur [polia t&2, t$c. ) Spolia

chabaos.

,,N. Yaam

detracta Judzis in media Jerufalem a

In die. certaminis. ) Scilicet incly&

, V um«

militibus Antiochi dividentur. .

illius, cum demerfit /Ezyptios in ma-

udai[mO ]

Q. Ümnes gentes. ) Exercitum An-

re rubrum, Exod. cap. I4.

*

tiochi ex- variis gentibus conflatum.

4. Stabunt pedes ejus. im die illa fu-

i Popllli «

Egredietur media pars cyuitatss im

per montem olivarum.) Uefcendet Deus

sumero J

cum fuis Angelis in montem Oliveti

captivitatem.") Ita fatum eft, ut con-

d

ftat ex lib. 2. Machab. c.

QES I

ut ex eo propugnet Jerufalem, & pro-

. )u igllm')

Non tamen media pars exacte ;

d

d-

fliget copias Antiochi. Sub hoc ty?

TX

rithmetice intelligenda et, fed mora-

po fublimiori fenfu fignificatur Cbri-

;Onibus j u

ftus Deus factus homo ftaturus,.& ver-

liter, quafi dicat: una prs civium e-

gredietur in captivitatem , glcem in

faturus in monte Oliveti , in quo di-

vocibit h

urbe remanebit.

fcipulos docuit, oravit, & ex quo af-

e folo 0

R

uum popul: zon azfere!ur ex mur-

cendit ad codum,

Mlifcet enim Za-

d

uia dedent fe Antiocho.

L

de.)

charias typo antitypum , & ad Chri-

é

?

394

PROPHETIX ZACHARIE

pH

. «. Et fugietis ad vallem montium eorum,quoniam coniun-.-

m

edim

- Amocs getur vallis montium ufque ad proximum: & fugietis, * ficut

m

0

|

4

11. fueiftis a facie terreemotus in diebus Ozise regis Tuda: & ve-

(

niet Dominus Deus meus , omnefque fantti cum eo.

;

-

eni

g,

9l

6. Et erit in die illa : Non erit lux, fed frigus,. & gelu.

1o. F

7. Eterit dies una, qua nota eit Domino, non dies ne-

C0

li

H

"

le

g. Et.

que nox: é& in tempore vef?gri erit lux.

ER

H

bita

ftum mente fertur , de cju:d hic que- —— Quoniam corjungetur tAllis nontium.))

l$.

p']O'

dam dicuntur, & de ejus Ecclefia au-

Pagninus, & Vatablus ex H«br. ver-

tunt, P'ertingft vallis mo;tizs. ) id

uaque a(

gufliera , quam ut temporibus /Mla-

chàbzorum. convenire poltint.

eft vallis, five vorago faétà ex montis

£W €

*

Scindetnr mons Olivarum. ) Midetur

fcilfione pertinget ufque

id prc':ximu?n;

2l

ji

49

Ui

&c.

*

hoc fa&um tempore Machabzorum ,

de quibus hic fermo , licet in. Macha-

Meontiugs.) Dicit, moztium , i pla-

Pux,öc

lta

fi0.

,

baorum hiftoria non narratur.

rali, quia poft fciffionem jam erunt

N d

fciflus eft mons multa humo. egefta,

plures montes.

lud 02

ut magna ejus pars hiaret , & humus

Lfi—we ad proxipiuum. ) Alïq:ui ver-

fcamim &

comportata partim ad oppugnanda A-

tnnt; zfqwe 44 feparatuem , cWMicet a

ranti f

quilonaria, partum ad oppugnanda.

terrz&motu , ideoque fecurum locum.

Auftralia. templi. Aliqui tradunt mon-

Aliqui retinent Hebraicam vocem 51 x

10, Qui

rient hn

tem: Olivarum tempore judicii fcin-

"4tfal , .quafi (fit: nomen proprium loci.

dendum , ut fiat planities, ia qua ex-

Sicut fugiflás , €8. ) Ka. trepidatio-

Ncqne ]

cïpifzntur- judicandi , vel ut aperiatur

ne, celeritate, & turba , qua fugiftis

ts qu

damnatos.

abforbeat.

B

vorago , qQque

a terrgmotu , Qqui contigit tempore

Seufa fu^luniorr iVlons Olivetr , id

veperim

Oziz , dequo vide dicta Amos cap. 1.

eft E;cclefia fcifii eft , cum ibi Chzi-

nuim. I.

x

jus calan

mlum,

fto afcendente ! juffi fünt- Apoftoli ire

Veniert Deominus Dens ,.6c.) Prolia-

Yent N

in muadum univerfum , & Evange-

turus pro Jud«is per Machabzos con-

,

lium -l,ræ(ïi;:zu*e Oinnrt creaturz.

0. Eu

tra Antiochum , eümque protriturus.

Videtur

Prernupio gz-.äzndi- valfe , (fc) Mía-

Omnes Santli. )

Angeli.

Senfu

(le aquis

gna vora gine pa tefacta.

z

*

:

fublimiori fignifizatur defcenfus Chri-

*

Fs

eds ad vAllem montium 'eo-

litm n |

fli ad judicium extremum.

&xta Cv

yu.) Kibera ait maniteftum eíle men-

6. Nem eri? [ux:) Allegoria tene-

film font

dum, & omnino legendam Moztzun

J

"6 um, ut conftat ex Hebreo , & ex

brarum denotatur tempus calamitatis,

Commo

d

n

T

LP

& afili£tionis Judeorum in. perfecutio-

ifura

l

EXX. mnw

íque- antiquis. ( recem-

:h

tioribus h

retibus,. & ex transla-

ne A

10

Aiiiie

Dies etiam jüdicit erit

us dl

tione, qu eft apud D. Hieronynium,

dies afflitionis, & tenebrarum pecca-

Qu erm

toribus, qui etiam evadere non pote-

atque ex ejufdem commentariis. Sen-

btm ii

runt; nam omnia illis obtenebrefcent,

fu 'ergc) elt, cum fcindetur mons O-

T

liveti, fugretis ad vallem | montium

eritque fuga illorum impedita, ut cem-

LE

meorum, id eft i valle Mello, five

B

pore hiemis cum luto, & olacie vi

Jiediy

icdze funt.

Sic dicitur |Vlatth. cap.

Ád m,

".l";yj,:(-)ï'væï . qux. fmterjacet inter mof- ,

téni Sion j & montem, Moria ; hi e-

24. Orate ue /ï.»gr, fuge vefira im hyeme,

T* Thoit

vel fabbata.*

nia fünt montes.mei ,"quia in iVIoria

'ots N

7- Ertf dies ua.

1$- perfe-

Cidros

habeo meum témplam, in $10n vée-

) 'lem p

L J

xo arcem. Divida

cutionis.

ij

«

L

"« C A PUT .:X

395

t COnun-

"g..Et erit in die i

lla; Exibunt aque vivee de Jerufalem :

f

21

1

n

[

Lis,

medium earum ad mare Orien

ta'e, & medium earum ad mare

i dve

nov ffimum : ,in aeftate, & 1m hyeme erunt.

|

0.

9. Eterit Dominus Rex fuper omnem terram;

in.die illa

hi

ids

L

erit Dominus unus, & erit nomen ejus unum.

*

ü dies ne-

d defertum, de

10. Et revertetur omnis terra u

fíque a

$. Et

colle Remmon ad Auftrum Jerufalem: & exaltabitur, & ha-

bi:abit in loco fuo, a porta Benjamin ufque ad locum portee

ls entium.)

Yer-

rioris , & ufque ad portam angulorum. & a turre Hananegl

[ Hvibr.

7

) i

ufque ad torcularia regis.

ex monts

"

qr E

xostmum

"d m.ah; 'novz;lglämurk.*) Altergx pars

. Qu uota efl Domino. ),Quod tem-

refpiciebat mare mediterraneum ver-

'W , pli-

pus, & ejus acerDitas nota eft Domi-

no.

L

^

fus Occidentem, ubi erat fons Gihon,

i um &t

Nom dies, me

ifque duplex fuperior, & inferior.

que -:-mx. ) 'Tem pus"uil-

&

lud non videbitur efie dies; quia ob-

de effate'y 65 . in. /z)'f:'näe erumt. )

Aliqui ve-

fcurum erit, -& maoftum propter T y-

aquae perennes €'I"JI'IC, nec unquam

: , lalicet à

ranni fevitiam ,. & tamen non erit

deficient, ne in fummo quidem «ítu.

rum Jocum.

nox, quia qui eo tempore vivent, hau-

CO. VP erit Dominzus rex fuper omnem

vócem 93N

ferram.) Mix hoc Machabzis conve-

rient hanc folis Iucem , & claritatem,

yprum lod.

Neque letitiam dici habebit, neque

nit, & eorum tempori ; apte vero

- trepidatio-

Meifie, & Ecclefie ; nàm Chriftus

noctis quietem.

qu ïugiftfs

E£ m tempore ve,

H

f;

peri erit [nx. ) Ad

converfa ad fidem gentilitate regnuim

pit temport

vefperam erit lux, id eftad finem hu-

fuum per totum orbem propaeavit. Si

imos cip.L.

de |Miichabais tantum — intellicamus,

jus calamitofi temporis folvetur hóc

nubilum , & lucem.profpcrit«tis affe-

per omnem terram intel].';g;unus tan-

tum terram Judaam.

D Pralie

rent [Viachibzei reipub. judaice.

Nomen eus unum.) Non enim au-

abz0s COf

Q. Ex4bunt aqua vivs de Jerufalem.)

Videtur hoc ad literam intel'igendum ,

dientur nomina idolorum, fed tantum

protritums.

G

nomen veri Dei.

Mv

enfu

de aquisl fontanis, aut artificio cana-

lium in Jerufalem inductis, & deinde

IO. Rervertetur ormmis ferra.) Judsi

f

; C

IMachabzi e-

extra civitatem emiffis.

qui in. perfecutione Antiochi huc, &

illuc fugerant, revertentur ad patrias

nim fontes, & aquzductus civitatis ad

»oria Il

commoditatem, & ornatum videntur

fedes. in Heb. eft , Ciresmdabirur omnis

stv

terra Uelut planiries ,& fenfus effe po-

inftauraffe.

Senfu fublimiori per has

yereeuto

teft* omnis terra aquis illis fontanis,

ulici &i

aquas defignatur evangelica do&rin »,

qua erumpit ex Ecclefia, ut totum or-

quarum tentio facta eft circumda-

j

Ifai. c. II. dicitur: Re-

bitur,eac 'rig,abituy, ac fi effet plani-

bem irriget.

k/pz'atgz eff terra fcientia Domini , feent

ties ;

vel circumquaque, habitabitur.

«qua maris operientes.

Ulgue ad defertmm, 65c. ) Inclufive

, ur t

Medium earum.) Pars earum.

id eft &que, ac defertim. Ín Hebreo

vid

plicié

Ad mare orientale. ) Refpiciant ma-

eft Fcut es d.:ïjef-tum, quaü dicat :

figh.

re mortuum, nimirum Fons Siloe,

quemaämndum etiam revertentur, qui

i þ)wf !

ad deferta loca confugerant, ut faluti,

Fons Rogel, Fons Draconis, torrens

Cedron , & probatica pifcina.

& fecuritati fuz .confulerenc'f

*

j M l

Bibl. d&un Com. Menoch, Tom. VI.

Qq

0

Pa

x

306

PkO'P"HETIæ:*ZACHARUE

11. Et habitabunt in ea

l

,& änathefna non erit amplius, fed

V

f

t

U

fedebit Jerufalem fecura.

j

g»(

i

n

12. Et hsec erit plaga, qua percutiet D

ominüe oHilice Gel:z— B5

gï

:

j

tes , qua pugnaverunt adverfus Jerufalem :. tabefcet carouni-

emgium

ufcujufque ftantis fuper pedesfuos, & oculi ejus contabefcent

EPT

lac

in foraminibus fuis, & lin

ö.:

a eorum contabeícet in ore fuo.

)6, t

13. In die illa erit tumultus Domini magnus in eis, & ap-

prehendet vir manum proxim

qu& ve

ifa,& conferetur,manusvej,us'

wt adort

fuper maaum proximi fui,

.

vitatem

B

14. Sed

"

st

i'l :

f

fdem,

De-/ colle Remmonz.)1n Hebr. utetiam

ny;-;æ d parm'mf;

2gs ornm. ) uara

Villipandus in typo ferufalem con-

pet eos

:apud LXX. eít, 44 Gaiaa ad Remmon

i. (

ad Auftrum Jerujalem , fenfus eft, re-

ftituit in angulo^, qui partem muri

vertentur ex colle, five ex Gabaa, qui

Occidentalem , & A

(

jungit.

q uil.cinamm con-

[ du

erat limes Aquilonaris regni Juda, uf-

que ad Remmon, qui erat alter Judxe

A turre Hananeel. ) Quue erat ul-

mutuisqug

tima civititis veteris , indeque copict

Vd taatà

Jimes ex parte Auftrili, quafi dicat :

Judsi difperfi ad extremos regni li-

augeri civitas adjecta Bezeta.

exanimes

mites redibunt in patriam.

Vel certe

Uique ad torctlaria.Regss. ) Qus e-

in pivort

*rant in adverfa parte reraotitlima , hoc

Gabaa , & Remmon ponuntur pro lo-

ximt foi

co eodem, ut fint terminus Aquilona-

eft, in monte Sion

,1n quiþus vinum

fe vudon

ris; conftat enim ex lib. Judicum cap.

Regum eszprimsbatur.

e iL nzathema mom erit amplius. )

dm app

20. 47. Petram. Remmon non longe

14. &t

abfuiffe a Gabaa.

Vide que diximus

Hebr. t33Hm eherem , id eft excifio,

dzi parti

fucciflo, occifio ; amplins non exfcin-

I. Reg. c. 14. 2. quafï» dicatur: a Ga-

biate, (

baa, & Remmon , qui rerminas eft

detur , nec vaftabitur Jerufalem.

gent fe

Aquilonaris, & ufque ab ultimis fini-

-I29. Tabefcet caro-uniu[cujufaue &ca),

Non peribunt ferro , fed lenta tabe,

ta Faf

bus Auftralibus ejusdem regni Juda

füp c.

redibunt in patriam.

& invi(ibili morbo confumentur ho-

Ef m;g

Et exaltabitur.) Jeru

falem, tam do;

ftes Jerufilem, ut viventes , & am-

