que non redirent, milfi funt alii, qui

cat

ma

n

uffi vos.

gno qalgmitatum incen'dio

Q R5

infepulta eorum cadavera viderunt,

& fetorem fenferunt, V«l fenfus eft,

Quaff torris vaptus ab sncenfiio.) lNe

Qtta ho

tiüm pom'

Mift in wos mortem , cum fcilicet Joa-

penitus cremaretur,

729

c€ AWP U T-IV.& WV.

157

m,

I2. Qua'propter hzec faciam tibi, Ifrael : poftquam autem

T

hzec fecero tibi, praeparare in occurfum Dei tui Ifrael.

13. Quia ecce formans montes, & creans ventum, & an-

uïtï-

nuntians homini eloquium fuum, faciens matutinam nebu'am,

oli

& gradiens fuper excelfa terrae Dominus Deus exercituum

Y

1ad

nomen ejus.

dio

CAPUT V,

n

üm :

Luget cafum Ifraelis .Piopbem , revtcans eos ad qaærm(fumvüg;

MTGS

minum , ut ita po[fint evadere afffichiones . fuis peccatis debitas,

Go

propter quas ubique plancius erit: odit Dominus fejlz'-w'tates, a&

; non

ibus propter idololatriam minatur

]amfcia eorum, qu

captioitatem.

Qu

1. A Udite verbum iftud , quod ego levo fuper vos plan&um:

um

on

urgat.

Doxpu; lírael cecidit, &n

adjäciet, ut refi

T

3 :

ex tot0

: : 2'- Vil'-

PEWLI

A

g. I3-60

12. Hec f::rizzm»tz'äi Ifrael. ) Com-

homini manifeftans ea , que cogitat

dam i

memoratas clades jterum inducam fu-

ipfe homo , quod Dei omnipotentiz

per te.. Vel mala non nominar juxta

eft argumentum fcrutantis corda , &

jor, fub-

morem Scripture , quz folet etiam

renes.

Vel, anzustians im bomines

(G(W j

fic dicere

fif m 0i

Hac faciat mi-/;i Dominus ,

Chriflum fium , ut habet LXX. Chri-

& b«c addat.

ftus enim eft unicus Patris conceptus,

»:i, fClli'

Praparare in Occär/km Dei tui. ) Si

unicum Verbum , quo omnia dicit,

(hros &f

ob &*

preterite clades leves tibi videntur ,

creat , mandat, & gubernat.

nec illis frangeris, obfirma pectus, &

Eaciens nebulam matutinam. ) Qui

p p

ad alias hujufmodi excipiendas pre-

potens eft lucem. mane mittere , &

itiày cum

para ; rurfus enim,in te fcelerum ul-

ardoret

tor incurram.

Vel fenfus eít , cum

rare.

fubita nebula exortam lucem 'obfcu-

orebantt v

modum

fueris apud. Affyrios, ne animum de-

Gradsens fïlpu; excelfa terre. ) Nihil

fpondeas , & poftea cum Evangelii

: PeüiS 1

predicationem audieris , Cl?riüum re-

enim eft in terra adeo excelfum , uc

num ?

eipe.

ejus pedibus fubje&tum non fit.

s

I«

Udite verbum , 6c..) Ali ita

13. i

4 ecce jarm.zm montes , &c. )

vertunt : Az4ize fermonem bunc,

i ii

Quafi dicat : & cogita tibi rem effe

fredi font

cum Omnipotente, Vel recipe Chri-

O domus IÍrael , quem de vobis fumo,

ftum omnipotentem , qui te ab omni-

Iugubre fcilicet carmez. AMii, Quodego

jis , 77

bus malis liberare poteft.

l u Päucl

levo fuper vos -iz: plantlum , & '/rtmeü-

Tus.

ul (

Annuntians homumi elaquium' fesm.

Qui per prophetas fua confilia, & de-

Cectdit.) Cadet.

: mcendlo

creta hominibus annuntiat.

Verti e-

Non adjiciet , £ re[urgat. ) Decem

enim tribus e captivitate, non redie-

tiam poteft, te(te San&o Hieronymo,

runt.

gl'if') Ne

"Mnnuntians /aomini eloquinoo ejus , id. eft

153

PROPHETIEAMOS

2. Virgo Ifrael projeé

;

ta eft in terram —fu'»am, non efäg qui

fuícitet eam.

n

iaf

3. Quia hzec dieit D

ominus Deus : Urbs, .de qua egredie-

P

&i

bantur millej relinquentur in ea centum: & de qua egredie:

bantur centum , relinquentur in ea decem in domo Ifrael.

.4. Quia hzc dicit Dominus domui Ifrael :

j

j

I uderite me, &

tion

vivetis.

s. Et noli'e quzerere Betbel, & in Galgalam nolite íntrare,

petí

& in Berfabee non tranfibi

Il

-

ds: quia- Galgala czïprtivaf ducetur,

& Bethel erit inutilis.

eled

6. Quarite Dominum, &

vivite: ne forte comburatür' ut

&t

n0n

ignis domus

J'Qfeph-? & devorabit, & non erit, qui extinguat

Bethel.

!

D

4. Qui convertitis i abfipthium

velr

juïdiciulrxny, & juftitiam in

£$

i

terra relinquitis,

g. Fa-

C

9. Firgo Jfrael. ) R&gnum lfrael ;

gal&m , & Berfabee frequencäre , ubj

folent enim. Hebrai urbes., & regna

potiffimum viget idololatria.

Pro u

ob fpeciem, & gloriam , & opes vo«

Galgala capktua ducetur.) Lácet enim

fit e tribu Juda , quia tamen decem

rjtuc'im

-

care virgines.

Vel etiam , ut aliqui

facitis,

volunt , quia folicite , & cum cura,

tribubus eft vicina, capietur, & cum

in ie

ut virgines , cuftodiuntur.

iis excidetur.

LitIs, nt

Bethel erit inutilit. ) Bethel, que

5

Prójetta efl in terram. ) Cgde , &

$ E

f

e

1me in terra. fua miferabiliter deje-

per irrifionem di&ta. eft. Bez&zvez , id

&el*äg

&a, proflrata , & reli&a eft,

eft , Jomus idol/ , aut vaniars , erit

Queii

inutilis , id eft, revera juxta nomen illi

Qui falcitet eamy €c. ) Qui in Pri&.i—

I'UAH,((

num ftacum reftituat.

impofitam erit Bez5zvzz , 1d eft do-

Z

Á

mus inanitatis

k

; vailicgcis ; & inutili-

ltin fy

3. rbs, de qua, &c. ) "To cladi-

tatis.

Cüdam

bus afficientur Ifraelite ab Aflyriis ;

tum in obfidione triennali Samaris 4.

6. Ez wivite, ) Es vivetis, vel ut

Catur &

Reg. 17. 5. tum ante , & poft eam,

vivatis.

ANe farte röm.äargt,zrx, &. ) Cala-

üm ügf

üt gladio , famie, & pefte , plerique

mitatum . incendio involvatur.

LA

Ürio,

omnes abfumantur, & vix decima eo-

'4'01)3]5 |

fum pars relinquatur fuperftes.-

Domus fofeph.) Per Jofeph intelli-

git Ephraim ; qui fuit filius Jofeph :

In domo lfrael. ) In decem tribubus,

Quia (

in repuhlica lfraelitarum.

per Ephraim autem decem tribus,quia

Tidiona

eroboam primus ifraclitici

regni

m]ia, &

A. Quia. ) Particula hec z« pos

condifor fuit ex tribu Ephraim.

süzur pro Igz/s-r, quafidicat:qux ha-

Qui extinguat Betbel

Videnwr,

&enus dicta funt , accident'domui

) 1gnem im-

Witiny

millum a D'eo in Bethel.

n6)

; 4

:

V'ocg; ,

Ifrael-propter idololatrtam ,. eam ér-

70

04&

oU ertitis, É c. ) Vel fenfus

Dotts,

go abjicite, & qu&rite Dominum.

eft : queritc Dominum vos,qui ccn-

Nolise quavere Berbel,65c.) No-

äïf'nd(t

v;:.

vertitis, &c. vel, ignis de

Vombi; vOS,

j

Hl

lite ellé idololaus ; X ';:æLLi.:',G.».l—

qui convertitis , &c.

Rinitr

1

)

OAPT V.

n

qu

9. Facientem Ar&urum, & Orionem , A& coüvgr&en'tevm-'ïn *Infr.

mane tenebras, & diem in no&te mutantem: * quivocat aquas9. 6

'edíe.

maris, & effundit eas fu

per faciem terrege : Dominus nomen

'edies

eft ejus.

dl

.9. Qui fubridet vaftitatem fu

per robufïium ,& depopula«.

tionem fuper potentem affert.

»

Io. Odio habuerunt corri

irate,

perfe&te abominati funt.

pie'ntem in porta: & loquentem

?

Cetüf;

1I. Idcirco pro eo quod diripiebatis paup

erem, & prae dam

electam tollebatis ab eo : * domos quadro lapide zedificabitis, 'Sopk

tur ut

&.non habitabitis in eis: vineas

Pïant«abitisl- amantiffimas, & t !3-

ingut

non bibetis vinum earum,;

. 12. Quia cognovi multa fcelera veftra, & fortia peccata

iom n

veftra: hoftes jufti acci

pientes munus ,. & pauperes depritnexa-

tes in porta.

J

-

r

þvïg.ïdeö-

k

V , U'I/j

Comvertttis im abfintbium. judicium.)

potentibus ; ridet enim omnem hnu-

'

Pro juftitia, & fanttitate fertis ama-

manam fortitudinem,atque contemnit.

icttenm

ritudinem :

P'CC CätQ:ll.tn .

Velj udi.ïc*ia

* Bepopulattonem. ) LXX. mifiriam.

4 decem

facitis.

lO. Od;o bhabuerumt corripiemtem im

, m

in terra relinquitis.) Jacere permit-

porta.) Prophetas, qui ad eorum cc-

titis, negligitis, aut etian conculcatis.

tus , qui in porta fieri folent, mitte-

9. Faciemtem rülurum, 60. ) INe-

bantur.

dd, Qu

&enda hec funt eum veríiculo fexto.

Loquemtem perfetie.

LXX. Ferius

jcitt , V

Quzrite Dominum facientem Arctu-

ii , Ut

fantium abomiati funr , Prophetarum

omen il

rum, &c.

fanctas , & falubres admonitiones.

Arünurum.)

Arcturus eft incens ftel-

Is

II. Pradam eletiam. ) Quid

( d d

la in fydere Bootz , five Bubulci poft

quid graf

& iil

pulchrum ; & pretiofum.

caudam majoris Urfe , indeque vo-

*Demos quadro lapide adiffcabitis,f$c. )

catur Arcturus ; nam , . A'exrog ur-

Ex divitiis per rapinam partis, fed

$, «d i

fum figaificat, Se« autem cauda.

non habitabitis in eis , quia capiemi-

Oriozem. ) Orion fydus eft Meri-

mentio-

ni ab hoftibus. Jufta fane peccati vin-

) Czü!j

dionale juxta Tauri fydus

di&ta, ut qui rapuit aliena, amittat fua.

nem facit horum duorum fyderum,

4manii/imas. ) in Hebr. eft, De-

j iil

quia Orion precipuum eft inter Me-

y Jf

ffderabiles , id eft pulcherrimas, & op-

timas.

t;ibu&qw

ridionalia? Ar(turus inter Septentrio-

nalia, & fub his omnia comprehendi

I2. Forréa peccata vafika. ) Gravia,

ji n

videntur, tanquam fi

grandia, immania , & meam clemen-

pv

imaxime notis.

qb precipuis , &

tiam fuperantia, & plagas, cladefque

|pen i

Vocat aquas inaris, ) Klevat per va-

quafi ab invito extorquentia.

ores.

Hoffes juffi, 6c. ) Conculcatores ho-

Vel fenfug

Effundit.) Ex nubibus.

minum. juftorum.

)3, ui r

9- Quif:äria'et.) Subridendo cotmn-

"ccipientes munus. ) -

:

Ut inique 'ju«di-

Wb'u; 0s

minatur, vel immittit magna mala

Cetis.

^

: frö*o

P RO P,H'E-T'i EK AMOS

'13. Ideo

prudens in fempore illo tacebit,/ quia tem-pus ma.

die

. lum eft..

L

L]

14. Quaeti

te bonum, & non malum; ut vivatis: & erit

i |

füs

Dominus Deus exercituum vobifcum, ficut dixiftis.

$

$ Pfal

Tiel

15. * Odite malum, & diligite bonum, & conftituite in

06.1O porta judicium: fi forte mifer

;

oim-.

eatur Dominus Deu,s exercitu-

i2.9

um rcliquiis Jofeph.

$

16. Propterea heec dicit Dominus Deus exercituum domi.

It

nator: in omnibus plateis planétus, & in cunCtis,; quse foris

funt, dic

"

2

etur vae, vae : & vocabunt agricolam ad lu&utn, &

ad planCtum eos, qui fciunt plangere.

[

*

ftra

.17. Et in omnibus vinel

S €ri

KC

t planétus : quia pertranfiboin

f

/

2

tedio tui, dicit Dominus.

lyra

IS*Væ

24I

LA

Iens

þepr;mente

jus inftitutor fuit Teroboam, ortus ex

in judicio.

s án porta. ) Opprimgntcs

Ephraim filio Jofeph.

4

fel'ro

13. Prudens in zempore illo tacebit ,

I6. z onmeibu: p!atci: þlanäm.) Sci-

&c. ) Prudens hoc tempore, cum graf-

licet erit.

fatur injuftitia, filere cogitur , ne fi-

In cuntlis , que foris [unt.) In ome.

g.

bi , filoqui velit, & peccantes argue-

nibus vicis, pagis ,& villis.

DUs ,

ré , malum aliquod accerfat. Vel fen-

dies if

fus eít , non amplius dolebit , & la-

V«, ve. ) Heu , heu, qug vox eft

gementis, & plangentis cladem 5a-

fiiet &

mentabitur,quod nequitia regnet,ever-

máriz. In Hebr. eft, 359 44 £o , 20 ,

'Adqi

fi fint mores, & innocentes a fcele-

tis

tatis hominibus opprimantur ; vide-

interjectio ejusdem fipnificationis.

E7

bunt enim impios plefti , & pexdi.

Vocabunt agricolam, ) Ru(ticos in

tünr fe

Vel tandem per prudentes principes,

urbem viventes invitabunt ad lügen—

Ti

& regni proceres intelligit eos , qui

dum fecum ; quod proprium eft do-

malis prefli ftupebunt , & filebunt.

lentium , qui omries ad condolendum

19. [

invitant.

fügientt

Sic. 1. Reg. 2. 9- dicitur : Jmpzi /z ze-

güvior

uebris conticefceut.

Eos , qui fciunt plaugere. ) Loquitor

20.. N

14. Sicur dixiffis. ) Semper. enim

de lamentatoribus , & lamentarrici-

bus, five prgficis , que pretio ad lu-

Sire. (

dixiftis Deum fore vobifcum, quia fi-

Aveft.

lii Abrahz cftis, ita D. Hieronymus.

gendum fuper mortuis invitabantur.

aiteret.

Vel erit Deus vefter , ficut dixiílis,

H autem dicuntur feire plangere ,

quia formulas callebant , qu inter

2]. (

& fzepius profefli eftis eum effe Deum

T

veftruszi. Vel juxta Chald. & alios,

-

plangendum ex recepto iore ufurpari

debebant.

Y Oleasi

gxgcut e/:fafl'i:.

1

(q7. da emnilus vineis. Y Ubi l«ta

i!'(ïi

Confiruite in. porta judiciwn. )

cantica.fonare folebant.

Ton hj

juftum, hoc eft , juftos judices , qui

UET

munera non accipiant, fed p

Pertranlibo ip medio tui. ) Quafi ful-

& innocentes tueantur.

guperes ,

gur momento omnia

QUm ; ;

pervagens , per-

OdW'fm

Reliquiis J«feph.) Regno I

f ra e,l,xvcu-

cellens, & flernens.

lt

'

161

C AE:P.U q MW

A

» [fa.

ïä: * Vzae defiderantibus diem Domini: ad

;

*]T 'ere.ï

dies Domini ifta, tenebraze, & non lux.

quid eam vobis ?

19- Quomodo fi fugiat vir a facie leonis, & occurrat ei ur-

)

j

| eyit

D

[]

fus: & ingrediatur domum , & innitatur manu fua fuper pa-

Soph.

len

rietem ,. & mordeat eum coluber.

I. IS.

tcitu-

.2o. Numquid non tenebrz diesDomini,, & non !

ux: & ca-

P.

ligo, & uon fplendor in ea?

z ZI.

domi.

* Odi, & projeci feftivitates veftras:

*Ifaix

: foris

rem coetuum veftrorum. -

- &non capiam odo-

Il' IID'

rem:

m &

22. Quod fi obtuleritis mihi holocautomata, & munora ve- J*

fira, non fufcipiam: & vota

20.

pinguium: Veüroræum: non re-4qr

sb

fiboin

fpiciam.

*

I- Í2v

23. Aufer a me tumultum carminum tüo*rü

lyrae tuse non audiam.

m: -& ca:nti"ca».-

Ve

ÀÓ

24. Et revelabitur qu

rens fortis.

afi aq'uä' jvüdi'(:i'umf, & juftitia quafi tor-

W.

ottus (X

-/25. * Numquid hoftias, & facrificium obtulifiis mi*hiih de- *A&

o

*

* 42«

fertp' Elju-adrag,inta. annis, d'"om'us, lírael?

E

T ] ci

diti

26 Et. :

18-. Defederantilus , &fc.) Dicenti-

& futfitum , q

j ïn Ql«

bus , yelut fi defiderent : yeniat fane

uem excitatis ,. cum adï-

templum meum: convenitis..

dies ifte , qui toties predicitur.. Ve-

22.. Hélecagtomata..); Holocaufta..

p v0X 8&

niet enim magno ipforum malo..

Vora j;z'nþffzizzm.) Pingues victimas:

idem 8

'ex voto oblatas.

E

tis

. 44 quid c.wi;vo&i: ? ) Scilicet opta-

*ko,þo,

23- qduseulize CAYFIHMA tuarum.')

jonls.

Tenelr y o ) Töhebras cäläm-ïta-

Strepitum laudum, quibus: me: cele-

flicos it

tuar fecum feret ,. non lucem profpe-

- bras ,. vel idola..

ritatis..

4 hgt

Ganrica ljre ?u2.). Carmina, & can-

"D d-

Ig.. Quomede ff furiat, &/c.) Unam

tiones cum lyrz fono fociatas.

Jolendum

fugientes. cladém , alia ,.

& -f'ortaiï'e

24- Revelabitur quaff aqua jä:dict'itm.)ï

gravior excipiet: -

Veniet fuper te-fupplicium copiofum,.

[oqutt

20.. Numquid' non tenelre: $0 ?')

more aquae: inundantis cum' minime

enadtict

Sane dies: Domini. vindex tenebras

timebis. Ín Hebreo eft

E

; E. valv;t'

adverfitatis ,. calamitatis

,& moeroris

fe feeut. aqua jmdicium, &c..

do d It*

afferet..

Fortii..) Veh

emens ,. & multaä*ma-—

iabantuf

"-

P

Werl !

21. Od; , f projeci, 6c. ) Etiamfi

gno cum: impetu aquas trahens..

g t

mihi feft: celebretis, & thymiamata

.98. Numquidsi c. im deferto: qsa--

acoleatis in: congregationibus veftris,

drarinta anuts. )

Quibus in' deferto:

& pirguiffimas:. hoftias immolctis ,

p'regrinati eftis ,. quafrdicat: Non.

non fuícipiam;,. neque: placabor 5 eà:

Cum €aim' in perpetua peregrinatio--

- fpi

dem euim: offertis idolis , neque un-

ne verfarentur , nec' certi effent de:

quam a peccatis abftinetis..

*

ftstione vel ad unum diem ,. quia cum:

Qulïfi fül'

Odorem cetumm veffrorum) Odorem;

QW» p

Bibl, Bupo Core.. Menoth. Tom. VL..

column.*f xpovebatgl',z etiamï univyería.

b4

»

t62

PROPHETIXEX AMOS

26 .- Et portaftis tabernaculum Moloch veftro, & imaging:äa

ff

idolorum veftrorum, fidus dei veftri , quae feciftis vobis.

27. Et migrare vos faciam trans Damafcum,

d

2

icit Domipusg

f

Deus exercituum nomen ejus,

$s

1ni

CAPUT VL

:

VC

C'oinmin/amr Dominus fuperbis, & in deliciis agen!ibäs exitium, ac

iranfmigrationem, una cum veliquo populo l/rael , cujus.

&tn

detefTatur Juperbiam.

fe i

*Luc,

1. Y7£., qui opulenti eftis in Sion, & confiditis in monte

&6

.6' 24-

Samarig: optimates capita populorum , ingredientes

pgmpatic; domum '*lfraelf :

2. T rane

Vraecu-

þa&rä, & þopuïus totus moveri de-

tice.

S. Hieronymus , & plures alii

2 '

bebat, ideo a facrificiorum religione

cenfent ftcllam fuiffe Veneris , que

per id tempus abftinuerunt , quemad-

mane preiens folem, vocatur Lucifer,

te eti

modum etiam ab ufurpatione circum-

vefpere illum fubfequens, appellatur

bus ,

cifionis, ut habemus jofue 5. 7, an-

Hefperus,

iois

tiones

no tamen fecundo ab exitu ZIgypti

27. Trans Damafcum. ) . In Aiï'yri-

menfe primo tabernaculum dedicaye-

am, ut patet ex 4. Reg. 17. 6..

Es

runt, & hoftias iinmolaverunt, Exod.

I. [/J£, qui opulent? effis im Siom.)

Cddr

D

49. Lty. 9. & 0. n, 7. hic tamén di-

Qujus !

É

Huc allufiffe videtur Chriftus,

citur 4O. annis non fuiile facrificatum,

cum ait Luc. 6, 24.

Ya volis drviti-

pellata

quia mos eft Scripturg integros nu-

bus , quia babetis confolationem veftram:

EInat

meros confignare , ctiamfi aliquid il-

V& vobi$ ,

prond

*

qua faturati e./?:"; Y duis

lis defit, aut fuperfit ; itaque juxta

efurterts,

ut pjs

hunc morem 49. anni ponuntur, cum

Ip Sios. ) Emphafim habet ; nog

guator

tamen non p

i

lus fuerint, quam trigin-

enim fuperfluis divitiis abundare, aut

ib Agt

ta octo.

puni,

deliciis fervire debebant viventes in

26. Ef portaflis tabermaculum Molach

Sion, ubi Deus precipue colebatur,

Dum eff

vefiro.") Senfus eft: eo tempore, quo

& tot pauperes erant, quibus Deus

'ide (

eratis in deferto, aliquando portalïis

benefieri pracipiebat,

humeris tabernaculum Moloch.

Id

hte d

Confiditis im monte Samaris.) In po-

Aj

autem videtur accidifle Num- 925, I.

tentia , & fortitudine regni Ifrael ,

todot

dum EFornicantes cum filiabus iM oab,

exiftimantes illam numquam effe peri-

64*

coluerupt Beelphegor; nam Jofephus

turam, ut nec etiam divitias veftras.

1. 6. Antiq. c. 6. ait, eos tunc non

Palæfï']i/ï

Capita populorum.) Proceres regni,

H 41

unum fed multos deos coluiffe, &

& qui aliis prxeftis cum poteftate.

te ()ptim

Ammonitz vicini erant, ( cognati

-Jngredzentes pompatice,) Cum faftu,

Marrg

Moabitis, quocirca hi ab illis acce-

& fuperbe : U zumaorem animi, inquit

"friyy

perunt idolum, & cultum 'Molgch.

D. Hieronym. corpus offendaz, &5 pom-

3 $o

Jmaginem. ) Simulacrum.

parum ferculis finsiles efle videantur.

S

E

— Sídus Des veffri.) Ribera putat fuiffe

Demuth l[rael, ) Congrefationem

lamiwüþ

fovem, qui ftellam habuerit in ver-

populi,

-if ;m'j

CAPUT Vl

165.

: 2.—Tr£xmfïte in Chala

neg .& videte, & ite inde in Emath

jn-em

magnam: & defcendite in Ge

th Palgefthinorum, & ad optima

L

quaeque re

itüs,

ftro eft.

gna horum: fi latior terminus eorum termino ve-

3. Qui fepara

*

9

ti eflis in diem mälum:v & appropinquatis folio

Iniquitatis.

4. Qui dormitis in le£tis eburneis, & laícivitis in ftratis

ii &

vefiris: qui comeditis a

!j

armenti.

gnum de grege, &-vitulos de medio

s. Qui canitis ad vocem pfalterii:

,ficurt David putaverunt

fehabere vafa cantici.

;

otie

(ientes

&6. Bibentes vinum in phialis, & o

pïfmo

nihil patiebantur fuper contritione Jofep

unguento deli buti :

o

at*

ts

X a

" ng-

ates dl

$, qu£

2. Tranfite in Chalane , €fc. ) Vide-

Regi iniquo Affyrio.

Vel ponitue

Luotet,

te etiam in temporalibus poffeffioni-

iniquitas pro pena iniquitatis ,

bus, &in bonitate, & fertilitate re-

quafi

pellatur

dicat : Solio punituro iniquit

atem.

gionis non efie vobis prelatas easna-

AR gnam de grege, Efc.

3 Opc.im.u:m—:,

tiones, que locupletiffime, & beatit-

& pinguiffimum , ele&

Affyri

imz, judicantur.

Chalane urbs fuit

$ de medje a.

um in grege,

L

celebris , & poters juxta Babylonem,

98eYult .

Idem fignificat , Virule

1723

cujus mentio Gen. Io. Io. poftea ap-

5. 44 vocem pfalterii.). Ad fonum

Chri&üs

pellata eft Ctefiphon.

mufici inftrum

enti, quod

pfatterium

7 dniti

Emath magnam.) Antiochiam, non

dicitur. In Hebrzo eft:-

vq(?mwl ;

procula Damafco, & dicitur magnas,

larizant ad os mallis

Qui particu-

il qm

» id eft, qui vocem

ut placet D. Hieronymo , ut diftin-

incifionibus,

& inflexionib

:

us variant,

guatur ab Eimath minori, quz poftea

quod Italice appellamus,

[ 108

ab Antiocho Epiphane dicta eft Epi-

Gor gl*'eg giere.

o

phania. Afiitamenpntant unam tan-

Sicut David putaverum

f, 85'.-) De'

fendere fe volunt exempl

o David ;

unes t

tum eife Emath, fCilicet Antiochiam.

cum ille fecerit ad Dei ]a

udem ,

ipfi

oebatüf s

Vide Corn. a Lapide in hunc lecum

Jate difputantem.

Aliqui putint effe

vero ad voluptatem corporis.

Vafa cantici.) Mufica inftrumenta.

Amatcbum Syriz , cujus mentio apüd

|6. Dp phials,) 1 pateris , ut ali

[n o

Herodotum.

qui

; h

Gerb.). Unam ex quinque fatrapiis

l-'lS w

vertant, magnis, &c

apacibus pocue

Palefthinorum,

leiïe perl

,vefms

Ef 44 optima , 65c. ) 1te, & lInftra-

Oprime 2nguen!a d:liä';:ti.)* Odoratis

T regüfi

te optim:s urbes Syrie, & videbitis,

delicias.

Hquoribus afperfi, aut peruncti ad

.teW

Samariatm , & Sion illis preftare.

:um tämf

Terminus eorsm, ) Fines eorum.

NIb pattebantur, 8fc. ) Nlulla mi-

, i

3. Separari ej??s £ dienr ma'ïnmf.)

fericordia t ngebantur, cum videbang

Servati, & quafi fepoiti in diem ca-

contribules fuos inopia vexari.

4 $p

lamitofiffimum captivitatis.

3

[

Z

feph. ) líraclitarum fracxum fuo-

evmonem

Salie ihiquitatis. ) Ut fubjecti fitis

Tum».

-

164

TPROEHE/TifE AMOS

E

( .

Quaprop:er nunc migrabunt «in-c—apite tranfmigrantium.

It

& auferetur faCtio latciviendium.

*Jere.

8. * Turavit Dominus Deus in anima fu2," dicit Dominus

&

31.14 Deus exercituum: Deteftor ego fuperbiam Jacob, & domos

fot

ejus odi, & tradam civitatem cum habitatoribus fuis. -

9. Quod fi reliqui fuerint .

morientur,

decem viri in domo Una? & ipfi

Ilj

n

10. Et tollet eum propinquus fuus, & comburet eum, ut

efferat offa de domo, & dicet ei,

qui in penetl*abilibus domus

eft: Numquid adhuc eft penes te?

rr. Et refpondebit: Finis eft. Et dicet ei: Tace & non

recorderis nominis Domini;

I2. Q

&

)uia ecce Dominus mandabit, & percutiet domum ma-

Cucux

l?l//

jorem ruinis, & .d;omum mkivnor..em fciflionibus.

D

13 NumA :

Is,

conft;

7 Ím capite "tran/migranfium'.l) Tta

Er dicer. ) ds, qu

,

i cädaVem Come

$j

J

nt qui primi funt divitiis, primi etiam

burit.

a an

jugum fuftineant captivitatis.

Et, qui s penetrabilibus domus efl,

C Fatlzo lg;?i:viamium.) Qui fimul ad

rabili

Gc. ) iZt mortuos luget.

apens

vwoluptates , & ad comelfationes con-

II. Fs eff.) Nullum eft am

NU

yeniebant, adáucentur fimil ; at quo-

cadaver intys.

plius

rum una fuit luxuria, una etiam fit

Dicet,) . ls

1

4

; qui in penegrabilibus

67!'1

L

:—P(ïinïh

domus eft, dicet mortuos, fepelienti,

n

ltin

9. Jurawit Dominus Deus d. enima

& maíto, ac lugenti confolationem

f* , &2. ) Per vitam fuam, dicendo ,

affevre conanti.

COnfry

& Qus

Fivo ego , id eft juro per yitam ine-

Jace.) Sile, nec mihi fuggere , ut

üm g

am,

Deum invocem ; ipfe enim tants

Superbiam Jacob, j Vel decem tri-

cladis auctor eft. Sic aliqui cum

ïüau

»U tl'O"'

Ym d

buum, vel totius Ifraelis,

uxore, liberis , aut propinquis pri-

lütis ;

que modo exponit D. Hieronymus.

vantur , in Deum linguam vibrant;

Domos ejus. 3

Guz amplitudine ,

L i

quod de, fe fatetur /Eneas ob extin-

£tam uxorem /Eneid. 3.

Quem ]

& ornatu ful)erþi,am indicant domi-

ffd Ant

Aorum,.

Quem non incnf/avi amens bomitnum-

Tradam CGuitatem. ) AÍt riiä.

que, Desmque:

Plin j

l

balos

9. $z reliqui fgerint, f$c. ) Si pauci

;[.2; Quia ecce Dw;»zi;zu;,'ffc. ) Tan-

Che, &

in domum unàm confugerint, ut mor-

t2 calamitates, & (trages imminent ,

tem per civitatem graffantem eyadant,

quia Dominus jufítus injuriarum fua-

Obusï fl

ne ifti quidem illam effugient.

Quales |

rum ultor percutiet domum majo-

G.

IO. E: tollezt enm , ,fj'c.) . Morie-

rem , «&c.

tür, & unusquisque a. cognatis fuis

Mandalir. ) | Ordinavit , difþofuic,

z;;;ïp

cremabitur , ut offa faltem tumulo

decrevit, & ficut decrevit; itaetiam

In ]Ude

, &;

mandentur ; nam córpora integra pre

exequetur.

multitudine morientium efferri non

Domum majorem , &c. ) *'Regnum

Amür/

Poterunt:.

[

decem tribuum Ifraelis.-

RE

QU w

165

CAPRUT VE.

lum

3. Nümquid currerequeunt in petrís equ'ï , aut arari poteft

in bubalis, quoniam convertiftis in amaritudinem judicium,

imus

& fructum juftitii in abfinthium?

/

QIROS

I4. Qui laetamini in nihilo: qui dicitis: Nu

mquid non in

fortitudine nofira affumpfimus nobis cornua?

TU

r5. Ecce enim fufcitabo fuper vos domus Ifrael, dicit Do-

minus Deus exercituum, gentem: & conteret vos ab introitu

1, t

Emath ufque ad torrentem deferti.

LOTDUS

X non

X

3

CAPüT

I fna

Rauinis ) JEterna capmc'i,v;ita,ce.

Ad áracundiam me pr*az,"am'v('t -'E/:braiw

42, amaritudimibus fnis.

»

Ufti

Domum minorem.) EReguum mi-

nus, fcilicec duabus cantum tribubus

Et früllum, juffitie £m abffethbium.)

conftans.

Et fuavem fructum juftitie, & fan-

Citatis convertitis in peccati amari-

1 COfll«

Sciffonibur.) Captivitate feptuagin-

t1 annorum , damno nimirum répa-

tudinem, cum qua nullum abfinthi-

n fjï )

rabili ; nam domus fciffa, & rimas

um conferri pofflit.

agens farciri potuit, que autem ruit,

I4. Qui datamin 42 nibilo.) WMeftris

amphus -

non pcteft.

idolis; qus funt res nihili, aut in va-

I3. Numgm'a' currere «quehnt P petri':

nis, & tluxis opibus, & voluptati-

equi, 6c. ? ) Quemadmodum in locis

bus, ac prefertim vobis placetis oþ

vabilibus

ondlientiy

multitudine petrarum impeditis , &

potentiam , & vires vcítras.

jarionem

contragofis equi currere non pofífunt ;

xiäïrsz)þ'mtas €0bI$ corzua.)

Quibuä

& quemadmodum ferz filveftres jg-

inimicos noftros ventilavimus, id eft,

noftra fortitudine viciuus Reges, &

»'ete , i

gum non patiuntur, ita fieri non po-

im tant£

tc(i, ut vos iftis moribus veltris per

regnum noftrum defendimus.

viam divinorum mandatorum decur-

15. Gentem.) Ailyrios, qui va(tent

ii m

ratis aut jugum meum fubeatis.

Samariam, & Chaldzos, qui vaftent

u p

"

yibráths

In bubalis.) Bubilus non eft is,

Jerufalem.

uem lItalice appellamus, 7/ éajfalo ;

40 iurroitu Ematb. ) Qui e(t termi-

jj extite

fed animal filveftre , cujus meminit

nus Chaeanze Septentrionem verfus,

du

Plin. lib. . cap. 15- docens Africam

Sic 4. Regum 14. 35. legimus : Jpfe

bubalos gignere , & cervis fimiles

vefltuit termimos lfrael ab introitu E«

effe, & vitulis. In Hebrao eft, z

matbs usque ad mare foittudinis.

De

[

) Tat

Emath diximus hoc capite num. 3.

£obss , fed intelligit boves filvefires,

quales funt uri, aut bifontes.

Usque ad torrentem dejerts. ) Gut

jarut u

Convertiftis 12 amaritudimeu jwlt'ci-

prope Rhinócoluram in mare fluit

j m)

um.) Pervertiftis jura , & juftitiam

Num.- 34. 5. & Jofue 15. 4. quia di-

in judiciis, & pro virtute fcelus ama-

vidit terram Chanaan ab JEgypto ,

di

fPO full !

tis, & amplectimini.

& quia ex Nilo ( ut quidam volunt)

"

quaum

maritudinem. ) Amaritudo in fa-

derivatur quod etiam Divus Hieroz

cris Liseris peccatum aliquando figni-

nymus hoc loco fentit, vocans Nilif

,Kegnum

rivum.

ficat, ut cum dicicur Ofee I2. 14

166

XPRQPFHETIZEAMOS)

^

P

C AP-UT- VILi

4

4

dic

Deprecatur '/ Propheta peenas .güas videt imminere, €&? Dominus

tam.

eomtinatur captivitatem , quam zdmos [ub parabola trulle . ca-.

j

mentarii vaticinatur , adver[ante licet. Zdmafia acerdote . .Detbel :

t2bit

qui coram rege l[rael acculat. zhmos , fuadens ipfi /mos ut eat

f,

prophbetatum in terram Sfuda : fód oflendit fe fatium a. Domino

(rgit

propbetam ut füper. l[rael propbetaret , qui & zmafies

I

€? dl[raeli vaticinatur. affliCtiones.

fuge;

I.

Q

/ZEc oftendit mihi Dominus Deus: & ecce fi&dr locuftae

dixi:

in principio germinantium ferotini imbris, & ecce fe

1am 1

rotinus poft tonfionem regis.

2. Et fattum eft : cum confummaffet comedere herbam

füpe

terr, dixi: Domine Deus, propitius efto, ob-»fecro: quis

fuícitabit Jacob - quia parvulus eft?

dcä)l-:

3. Mifertus eft Dominus fu

dixit Do-

gladi

minus,

per hqþ: Non erit,

4. Haeec

Va

1

I. l/

4

Ccef&or locufla. ) Vldl Deum

hiceft Benidad Rex Syriz, qui val-

.quafi plaftem fingentem , &

de afliixit l'raelem, ejusque opes to-

4 H

formantem ingens examen locufta-

tondit, & demeffuit.

]ll. Viditfero-

Y; d

rüm , ipfumque examen immitti in

tiaum poft tonfionem Regis, hoceft;

Vs

Ál i

terram lfrael.

Per locuftarum hanc

vidit herbam a Rege Benadad demef-

multitudinem magnus Ailyriorum

fam perimbrem ferotinum fubfequen-

itjuria

fignificatur exercitus.

tem repullulare, & reflorefcere. ld fa--

.Jgnl;üf.'.'

l1e piiucipio germiuantium ferotins im-

&um tempore Amos per Jeroboam fi-

!yriotur

Inoenh

&ris.) ln principio veris, cum omnia

Iium Joàs Regem Ifzael , qui fuo ro-

$

L

erminare folent per imbrem feroti-

bore, & armisres Ifraelis afflictasre-

itas, i

num , id eft vernum.

In Hebreo

ftituit, ut patet 4. Regum I4. 25.IV.

tht

habemus eodem fenfu

Íp principso

Vidit Amos in herbam repullulantem

Rirum |

tribüm.

eum ajcenderet ferotinus.

7

involare locuftas, eamque deyafci.

Ez eccef:;fatinm pefh. tos

2 ffomem Reg;x.)

Id fa&uin. per Phul Regem Aflyrio-

Otdane

In Hebrzo eft , ut vertit Pagninus,

rum, qui regnante Manahem magno

fl.:per pi

Er e:ce heria férotina a[cendebat 'pofe

exercitu regnum l/xaelis invafit 4. e-

Cl'S ]grdc

f0 ffonom berbarum , quas fecit Rex pro

gum 15. Ig.

Nephtl

Jh*i! animaliäus.

Significatur autem

2. Cum conlummaffet.) Locufta, id

Yit in Aj

ferotinum imbrem non ante, fed poft

eft cum viderem exercitum hoftilem

Ieliguy

detonfam, & demeffam a miniftris

vam ïiïia '

fafturus videretur.

omnia depafci, ita.nt nihil reliquum

Regis pro ejus equis herbam eam fe-

nlü Db'&

ciíe repullulare, ac tunc in eam in-

Quis fulcitabis Tacób ? ) Quis a tan-

3.f d Orem

voliffe locuftam , ut eam depafceret.

ta clade, & ftrage eriget Ifraclem?

Vidit ergo Àmos herbam primo ger-

Quia parvonlas eff. ) Imminutus, &

$ du

minantem, & luxurianrem, qus figni-

ad paucit:tem reda(tus..

Quj

j

ficabat res Ifr:elis florentes.

Iin yi—

g« No» er;.) Non promjus peri-

lum

dit eam tonderi , & demeti a Rege ;

bit.

6 n

lts

CAPUT.VH

167

4.' Hzec oftendit mihi Dominus Deusg & ecce vocabat jw-

TTR

dicium ad ignem Dominus Deus: & de

;

t ct-

tam, & comedit fimul partem.

voravit aþyïam mul-

Datd:

$. Et dixi: Domine Deus

,. quiefce, obfecro: quis fufci-

tabit ]Jacob, quiaparvulus eft?

TET

6. Mifertus eft Dominus fuper hoc: Sed & iflud non erit,

fumino

dixit Dominus Deus.

[

7. Haec oftendit mihi Do

minus, & ecce Dominus ftans

fuper murum litam, & in manu ejus trulla caementarii.

ocuft

$. Et dixit Dominus ad me: Quid tu vides, Amos?- Et

dixi: Trullam caementarii.

ecce fe

Et dixit Dominus: Ecce ego po-

nam trullam in medio

fuperinducere eum.

populi mei lfrael: non adjiciam ultra

herbam

9. Et demolientur excelía Idoli, & fanCtificationes Ifrael

0: qüis

defolabuntur : &

,

con'furgam fuper— domum Jeroþoaxp in

gladio.

üt Do»

Wec

d

[

qi «t

4. Hec offendit mibi Dominus , €$c.))

'7 H.ec-o/lc;nalit mibi, €fc. ) .Alia

Lope £0«

Hzc eft altera vifio prophete obje&ta.

hzc eft vifio prophete. .

[idicfero-

Vocabat judicium.) M indictam.

Super murum Higum.) Calce; & in-

eruítatum tetctorio indu&o.

; hoceis

4d ignem. ) Ut fümpto igne Dei

x deme-

injurias ulfcifceretur, Per hunci

5

2nem

Trulla canentarii.) 'Lrulla e& in-

ubfequi

fignificatur "'eglathphalafar Rex A(-

ftrumentum illud , quo fabri murarii

ge. Jüfe

calcem e vafe hauriunt , ( muro in-

Íyriorum , qui poft Phul quaft ignis

roboam H«

ingenti ardore, & ferocia invaficItrae-

jiciunt, illinuntque.

qi fiome

litas , atque abyffum multam, id eít

9. Ponam truliam , t2c.) Definama

dfidasre

innameram turbam populi, tribus ni-

linire, hoceft, ruinas populi per mu-

mirum Ruben, & Gad, & dimidiam

rum fignificati refarcire.

"v2

tribum iVlanaife humiliore loco trans

jlllantem

Superinducere.) Linire, & cooperi-

p d.

Jordanem, quafi in abyifo fitas, in-

re calce, ut confervetur in:eger, fed

; Ayre-

fuper partem illam infignem Líraelis

permittam ruete.

cis Jordanem pofitam, hoc eít tribus

p uf

tentur.

9. Demoliemtur.-) Vz*.ftaþgnc ur,ever-

j M

Nephthali,, Afec, & Zabulon abdu-

xit in Aflyriam , 4. Keg. I5. 29. qui

Excelfa idoli.) Luci, in q

dibus ld5

reliquas omnes pariter abduxifiet, ac

lis facrificabatur.

,ocuüä, id

Samariam cum recno Ifracl evertiffet,

Santhificationes Ifrael.) Loca ab Ifrae-

j o

filem

litis fanctificata, & dedicata in. ho»

j du

nifi Deus Hlexus precibus Amos ejus

norem idolorum.

ardorem inhibuiflet, & reliquias Itrae-

lis conferv affet.

jeroboam. ) Jeroboam hic non et

Qüig 4U

5. Quiejce.) Parce.

filius INabat auctor regni, & fchifma-

3

[fjaden

tis 1fraelis, fed alter ejusdem nomji-.

mnuWS;

.QAis fujäi(:zöh, 6c.? ) Wide dicta

:

num. 2.

nis filius Joas, nepos Jehu,; pater

6. If94 non erit.)

Zachariz.

o Pml

Nmn prorfus pe-

ribit, ut n. 3.

Ig gladio.) Id ità contigiffe p'eftee;

168

PROPHETIJE AMOS

m. Et mifit Amafias facerdos Bethel ad Jeroboam regefn

t

ifrael, dicens: Rebellavit contra te Amosin medio domus

