dem veftibus ami&ti, aítantes Heliodoro, dixerunt: Onie

facerdoti

Onit:

gratias age: nam propter eum Dominus tibi vitam

donavit.

!l

[

34. Tu autem a Deo fagellatus, nuncia omnibus magnalia

fi; u

Dei, & poteftatem. . Et his di&is non comparuerunt.

pot

hr

,j V

35. Heliodorus autem , hoftia Deo oblata

, & votis magnis

(

promiífis e1, qui vivere illi conceffit

lr

; & Onis gratias agens,

Onit

recepto exercitu , repedabat ad regem.

d

36. Teftabatur autem omnibu

ürütiit

Y

s ea, quse fub ocüïi-s fuis vi-

"

derat opera magni Dei.

d? (

Ivl

-.37. Cum autem rex interrogafï'etx Heliordor/um/, quis effet

dul

aptus adhuc femel Jerofolymam mitti, ait:

LI

8. $1 quem habes hott

em, aut regni tui infidiatorem

—, mitfe

illuc, & flagellatum eum recipies

I

in loco fit vere Dei queedám virt

us.

, fi tamen evaferit:.cv:oquod

P

39. Nam ipfe, qui habet in coelis habitationem, vifitator

inflig:

& adjutor eft loci illius

5l

; & venientes ad malefaciendum per-

cutit ac perdit.

emul;

40. I

gitur de Heliodoro, & &rarii cuftodia, ita res fe

quosd

l

Dium

gemda

àpud

6 !

(

Tl 1

CAPUT

d

e

Hofliam [alutarem.) Qua illi falus,

84- Magnalia Dei.) Dei mirabilia,

ZPA

& fanitas alioqui deplorata reftituere-

£s

tur, Dei mifericordia , precibus , &

dotem.

35. Heffia Deo oblata.) Per facer-

facrificio Pontificis propitiata.

UC

33. Cweque fummmus Sacerdos exora-

ret. ) Vel, ut eft in Greco, faciezze

Deo

KEi,.2ni vivere zlli conce/fiz.) Scilicet

;

T0U

CeE qe

antem [ummo Sacerdote. propitzationem ,

39 thtatar,) E zónr5;g , ille dici-

ut fcilicet ei Deus propitius fieret.

)

Ildem J"venes.

tur alicujus rei éaézrzc fub cujus cu-

hïäiïi

l

Heliodoro,

) Rurfus apparuerunt

Cs

Faf & tute;u rgs aliqua eü:

li

lIT

*

* o*

***

445

*

65 els«

CAPUT IV.

Onig

Vitari

Onias ob Simonis detrattiones ad Seleucum conce[fit : cujus ponti-

ficatum ambiens frater ejus Sfafon , promifit. regi plarima. talen-

nalia

ta; acceptoque pontificatu omnem Dei cultum pervertit , quem

pontificatu prioari curat. /Mlenelaus , plura regi talenta pollicitus,

Tartis

cui promi]]a mon pra[lanti Juccedit frater ipfius Lyfimacbus :

agetsy

Onias cum IMenelaum de fucrilegio argueret , illius Juafu ab Zfn-

]s vl«

dronico perimitur , propter quod. jufJu Zintiocbi in. eodem loco. Z4n-

dronicus. interimitur : . .Lyfimacbo a. populo oppre[o, .Menelaus

s effat

- apud regem accujatus , intercedeutibus donis abfolvitur, occifis

fritte

innoceniibus ejus accujatoribus.

)

) quod

mon autem prediétus pecuniarum, & patrise delator,

1. SI

male-loquebatur de Onia, tamquam ipfe Heliodorum

fitatot

inftigaffet ad haec, & ipíe fuiffet incentor malorum.

^. $, Proviforemque civitatis, ac defenforem gentis fuze, &

1 pet-

zemulatorem legis Dei , audebat infidiatorem regni dicere.

3. Sed cum inimicitiae in tantum procederent, ut etiam per

tes fe

uosdam Simonis neceffarios homicidia fierent:

4. Confiderans Onias periculum contentionis, & Apollo-

nium infanire, utpote ducem Coelefyrize, & Phoeniciae, ad au-

gendam malitiam Simonis, ad regem fe contulit,

. Non ut civium accufator, fed communem utilitatem

apud femetipfum univerfze multitudinis confiderans.

6. Videbat enira fine regali providentia impoffibile effe pa-

cem rebus dari, n.eC'Sl'monem poife ceffare a ftultitia fua.

Á

Kkk.gl

.7.*Säd

!UT

—

oviloremque. ) In 'Græco eft ,

4 pnfanre. ) Junge cum, ad az-

[

^ p

gendam ; fententia eft, Oniam pericü-

&yspoy&r4» , benefattorem.

lum animadvertiffe, quod illi ab -

àrabillt

JEmulatorem.) Lelo legis incenfum.

Grace laA rj

pollonio viro.

otente,

& gubernatore

immine-

^ facef

Iefrdratorem. vegni. ) E^xi88Ao» r»

Colefyrix ,

&

a Simone

bat; nam pemme uterque animatus

! SCiliCet

mpacyudreo» , infidsatorem rerum , fcili-

erat in Oniam , & intellizebat Àp

ol-

cet vregiarum.

lonium Simonis malitiam fovere, &

3

^

. Per quof:

dam Simonts ;æccykria:.)

jj dici

Innuitur abfentia Simonis, qui per fuos

augere, ex quo magnum aliquod ma-

lum tandem erumpere erat neeíte.

g

cedes patraret: eurá autem ad Apol-

laniug confugiffe declarant fequentia.

A4d Regem-) Seleucum Philopatorem.

'

445

LIBRBRI rr. MACHAB&GRUM

i&

T. Sed poft Seleuci vitze excetfum, cum fafcepiffet regnum

fi

45 Qp

Anjiochus, qui Nobi!is appellabatur

Oniae fummum facerdotium:

- Xambie*bat Jafon frater

16. (

CoTum

.&. Adito rege, promittens ei argenti talentz trecenta fexa-

cupieb:

ginta, & ex reditibus aliis talenta o€toginta,

11

9. Super hec promittebat & alia centum quï'n'qaaäi'n*tæ, fi

fed ho

poteftati ejus concederetur gymnafium, & ephebiam fibi con-

1e. (

Ílituere

bere.

,& gos * gui 1n Jergfol'ymis erant; -Antiocheno:s fcyi:a

d

/

féxpra

ro. Quod cum rex annuiffet , & obtinuiffet principatum,

1]

portani

Ítatim ad gentilem ritum contribules fuos transferre coepit.

IT. Et amotis his, quae humanitatis caufa Judseis a regibus,

lis : qd

CIis efl

f.erant confütuta, per Joannem patrem Eupolemi, quiapud

Romanos de amicitia, & focietate f.:n&tus eft legatione legi-

&5 de

tinia, civium jura deftituens, prava inítituta fanciobat.

Cicmemmess

12. Etenim aufus eft fub ipfa arce gymnafium conttituere,

& opiimos quofque epheborum in lupanaribus ponere.

t, pro

fiitis &

r3. Erat autem hoc non initium, fed incrementum quod-

dam , & profe&tus gentilis, & alienigense ccnveríationis,

mdia d

tum jeff

propter impii, & non facerdotis

Jafonis nefarium & i—naudig

Priit

tum fcelus.

Ya

14. Ia ut facerdotes jam non circa altaris officia dediti ef-

gmwnun

fent, fed contempto templo, & facrificiis negleCtis, feftina-

tis prop

Tsb

rent participes fieri paloeftree , &

«preïebitionis ejus injiftee, &

Tànt.

in exercitiis diíCi.

Exerc

15. Et

Clendi d

I

&i

nn

7. ntioehnes.) Seleuci frater.

YT. weris /äz":.: qua bumamitatis cane

At

Nobilis. ) Hoc enim f

2

i

f4: €.) Significst Jaf^ nem amoviffe,

glorar

Grzca émipange epspbanes.

gnizfïca.—c:ï VvOx

penitufque irrita feciffe Judzorum pri-

Nj

9- Gymsafiem, & epbebiam.

Impu-

Crar;

4

vilegia, & omnia , que mitiora ,

ram ífcortorum m:fculorum o

cinam,

humaniora ipfis a Syrie fuperioribus

Cf

ex qua lucrum ipfi proveniret.

Kegibus conftitutafuerant, q- &que per

Eidbant

Antfschenos feribere.) Ut privilegins

infignem virum Joannem Eupolemi

If. (

fruerentur , qifibus gaudebant cives

fenti ]

patrem fuerant impetrata.

Antiocheni, ut interpretatur Salianus.

129. Gyenafium.) Mide di&ta n. g.

P m

Vel, ( qu& eft Serarii interpietatio )

13. Jgzcrementum quoddam.) In Grz-

"g

ut Hieroíolymitant Antiocheni dice-

co eft, ixux ; Vigor quidam, & fum-

Ut t0

rentur , partim in Antiochi honorem,

mum Gentilifmi.

H

amin

partim in Gracorum xituum commern-

Et non [acerdotis.) Pfeudopontificis,

H

dationetn.

falfi facerdotis, & pontificis [afonis.

o

Io- Cozrfribules fums- ) Gen;ïïes.füos

14. " articipes frevt palefire, 68c.) Sen-

1

De

IadæOSu

fus eft,propofito premio ab agonpthe-

llàm

eQAPUT XIV.

447

"

Egn

E

t

15. Et patrios quid. m honores nihil hab:entes, Graecas glo-

irafer

rias optimas arbitrabantur.

lofa eos contentio habebat ,&

16. Quarum gratia pericu

eorum iníftituta gemulabantur,

ac per omnia his confimiles effe

Meya.

cupiebant, quos hoftes,

E

& peremptores habuerant.

tt, fi

.33. In leges enim divi

nas impie agere impune non cedit:

fed hoc tempus fequens declarabit.

DI COf

&

18. Cum autem quinquennalis agon "T'yri geelebïaïetnr,

j5 fc/ri«

rex praefens effet ;

19. Mifi

t Tafon facinorofus ab Jerofol

ymis viros peccatores,

patum,

didrachmas trecentas in facrificium Hercu-

t

portantes argenti

lis : quas poftulaverunt hi,

qui afportaverant, ne in facrifi-

:x]bus,

ciis erogarentur, quia non oporteret,

fed in alios fumptus

j pud

^

i

e legr

eas deputari,

20. Sed

tUere,

ta, prophanos facerdotes cum palz-

| I8. Quinquennalis zgon.) Feftum, &

ftitis & athletis publice cum contu-

certamina in honorem Herculis , for-

'quod-

fiots

melia dignitatis fug decertafíe, & eo-

taffe ad imicationem ludorum Olym-

rum inftituta einulatos fuiffe.

picorum.

paud

Prabitionis (us injsfés. ) llapavous

I9. Peccatores. )

In Greco eit Seo-

intelli-

p8c , id eft, /pe&katores: illi autem di-

Xopuyíug , prabitionis (celeffa

jiti ef

git munera , & premia ab agonothe-

cebantur 9sepo?, a Grgcis, qui ad

tis propofita, quorum fine fcelere fie-

fefta, oracula , rerumque divinarum

efiit?r

ri participes facerdotes illi non pote-

curationem mittebantur. Vide Sigon.

For-

2,8

rant.

de Reb Athen. lib. 4. c. 7-

Exercittts di]'cE. ) Certaminibus ja-

taffe in Vulgata editione nofira legen-

€tendi difci.

dum peccazeres, quod fcilicet Secpof

)o

i

mitterentur , ut publico nomine pre-

I5. Patrios borores.) Patrias leges,

2

& inftituta . Judaica, in quibus illos

ces funderent.

gt ctte

loriari. oportxiffet.

Didrachmas.) In Grzco eft Drach-

1011

ma55 didrachma eft numifma xquiva-

— Nib4.) Pro nihilo.

lens duabus drachmis.

'Yrecentz ar-

ym pri

Gracas glerias. ) Gr&corum mores

J ,

gentilitios affectabant & in illis glo-

enti didrachmz non plus efficiunt,

Horibus

U

iam fexaginta fcuta hujus monete

ri4bantur.

.

t

h

Mirum videtur tam exi-

ue p

16.

WaYum g

atia pexiculofa eas con-

omanz.

JPOIemï

tentio babcbat. ) In Gugco eft, à» xa-

guam pecunism miffam f'iffe, aut po-

ftulatim in fabricam triremium. Rem

po mspisoy6» cuT8G XaNemW mtpíca-

f.

[4

E

Nüfi £orte dici-

f

cig , ld elt, Quarwm graria. cecupa-

iis non aflequor.

[n G'ïæ'

vi£ eos grave imfortumimm $ ut vertit

mus rO argezti pofitum elie pro peca-

Flaminius.

i, & didrachmas íuiie aureas, ut:

& f

Habuerant.) In Greco eft ,babuerunt,

fenfus fit, tuliffe pecuniz didrachmas

17. Impunue non cedit.) NNon abiit

aureas trecentas.

Sic Galli quodcum-

ntiäldgl

que pecuniz genus, etiam aureum, vo-

yofit

impune peccatum contra legem Divi-

nam.

7

NI

e

cant Argmrg

)w he'

l

448

LIBRI-II..M-ACHAB.»E'OR)UM

20. Sed hze oblatze funt quidem ab eo, qui miferat, in fa-

4f.

crificium Herculis: propter

*

fabricam navium triremium.

praefentes. ,aute?n datae 'funt in

ie d

?.

21. Miffo autem in JEgyptum Apollonio Mnefthzi filio 3

fs Y

propter primates Ptolemsei Philometoris regis , cum cogno-

Softra

viffet An'iochus alienum fe a negotiis regni effe&tum , pro-

d

priis utilitatibus confulens, profe&tus inde venit Joppeni, &

eayfar

inde Jerotclymam..

29.

.22. Et magnifice ab Jafone, & civitate fufceptus, cum fa-

fach

cularim luminious , & lau libus in

1

nicem exercitum convertit.

greifus. eft*:l& inde in Phoe-

30

lotas f

23. Et poit triennii tempus mifit Tafon Menc!aum , fupra-

dono t

dicti Simonis fratrem , portantem pecunias regi ,

& de nego-

3!0

tiis neceffariis refponfà perlaturum.

Go u:

24. At ille commendatus regi , cum mag*nificafïz;t faciem

».

poteftatis eius, in femetipfum retorfit fümmum facerdotium,

aUfea

fuperponens Jafoni talenta argenti trecenta..

dllà v

25. Acceptifque a rege mandatis , venit: nihil qmdem ha-

3

bens dignum íacerdotios animos vero crudelis t

yranni, &

iple j

feræ- belluae iram gerens.

u

Ünian

-

| o6. Et

[ s

n

Quia nom eporterer. ) Qu-ï& non. effet

runt, non ignari illum ad 4&gyypti re-

06 1

necefiaria pecunia ad.facrificia, & u-

guum anhelare..

tilius pont videretur in. cooftruendis

Profettus 4zde.

Scilicet 'T'vro.

Cor

triremibus.

22. I» Phesicem, exeicitum comvere

YSmza

tuden

QO. Sed b« oblata -flz?;f quidem ab €05,

£r.) Ucinfüucta ibi claffe fuo tem-

jecerat

&c.) Luicet revera impenfa non. fit pe-

pore Jkgvptim invaderet.

cunia.ad facrificia, per Jafonem facri-

Dfrq

23. Refpon[a.) Regis.

0035085

legum. non. ftetit, qui eo confilio eam:

24- Commendatms Regi. ) A ]afoneï

l.

dyrum mifit.

vel ab amicis.

Amma

Prafentes, ) Legutos , qui id ro-

gaveran t.

Cem magnificaffet faciem poteffatis

(w(

Iz

ejus, Ce. )

um ei effet

adul«ttis.

EUR

fabricam maviem triremunum. )

d&

Ut fcilicet unz cum aliis pecuniis ad

In Greco eft, à à€ evca9ue ro Bac-

id. deputatis in triremi

N , xar dozucac avrà» (fortafle legen-

'hfciCle

penderentur.

Ium-, fabricam ex-

dum ajró», cum fpiritu afpero ) r

28

Softra

2I. Proprer primzztæ: r d AR ) Utcum

"wpootonwe 6 ££sciac, id eft: I»fe au-

regni primatibus, & optimatibus a-

tem cum [e commendaffet ,. ac þ/;vec'ïaät'-

g.

geret, ut. Antiocho. Ptolemzi Philo-

lem feciffet pratextu potoffatis accept .

que f

meto:is tutela crederetur.

lg j

Superponens Jalont, €c. ) Superans

Al uum [e.a regnui negoriis efe&km.)

Jelonem talentis , €&c. ut eftin Gra-

fmfes E

Poftulationem. enim. Antiochi xejecc-

€O»

POUEYI

e

liiH.'

CAfUTJiL

449

i fa.

uidem

46. Yt Jafon q

, qui proprium fratrem captivaverat,

u ia

ipfe decep:us pro

fugus in Ammanitem expulfus eft regionem.

e

27. Menelaus autem pri

ncipatum quidem obtinuit: de pecu-

| filio,

niis vero regi promiffis nihil agebat, cum exattionem faceret

Cogno.

Softratus, qui arci erat praepofitus.

; -

28. (Nam ad hunc exa&tio ve&tigalium pertíneb

ät) quanm ob

'eng) &

caufam utrique ad regem funt evocati.

29. Et Menel

aus amotus eft a facerdotio , fu

ccedente Lyfi-

um fa.

füacho fratre fu

o: Softratus au:em praelatus eft Cypriis.

fl Phæ'

o. Et cum hzec agerentur, contigit Tharfenfes ; & Mal-

lotas feditionem movere , eo quod Antiochi regis concubinae

füpta«

dono etfent dati.

: 6p«

51. Feftinanter ítaque rex venit fedare illos

relí&o fuffe-

&o uno ex comitibus fuis Andronico.

faciert

fe

:

fe tempüs opportunutrti,

32. Ratus autenm Menelaus accepif

otitm

aurea quaedam vafa e templo furatus donavit Andronico, &

alia vendiderat Tyri, & per vícinas civitates.

eg h*

23-

'uod cum certilfime cognoviffet Ontas ,

ärgueEat eum

fe continens Antiochizde fecus Daphnem,

n, &

ipfe in loco tuto

34. Unde Menel

aus accedens ad Andronicum, rogabat, ut

Oniam interficeret.

Qui cum veniffet ad Oniam, & datis

f Et

äextris *

m

uod Jntsocbids , €e. ) Hi fe cor-

g

96. Proprium fratrem. ) Oniam.

Captivaverat.) Ín Greco eft 5xz-

temptos putarunt, quod fcorto donas

yo9:e7ac, id eft circumvenerat , & per

ti ellznt , ideoque moverunt feditio-

[w0.

fraudem, & fimoniam Pontificatu de-

netri«

Solebant Reges ifti tota op-

j 'umvt?"

pida , id eft eorum re

ditus largiri iis,

(no tedt

jecerat.

uos magnifaciebant. Sic "Fhemifto-

Deceptus.) Recurrit eaden: vox ómo-

yo9su9sic , id eft ciremmventus.

cli data Magnefía, Lampfaeus, IMyus,

I& Ammanitem regionem, &c.) Ín

Pereota , Palafcepfis.

| Jaf()üäs

Ammonitarum regionem.

o7. Cum exa&i;onem faceret Soffra-

3* Swffetlo.) Vicario , & rerum

adminifiratore , intexim dum ipfe ab«

gtfflfl,!

145 , Efc.) Softrato quxftori regio, ar-

eifet.

al

ci', & vedtigalibus prztecto, non fa-

Ex comitibus. ) Gr&ce ex prafettis.

t$i;faciebat.

j3.. Se comtimens .mtiochia , €v. )

ra u

j gt

28. Utrique.) Vam Menelaus, quam

Q30 credibile eft eum venifíe, u£Pon-

gro ) T?

Softratus.

v

tificstut fuo reftitueretur.

o. Thar[enfes, &f Mallotas.) Utri-

pf

ue funt in Cilicia.

Mallus in finu

Secus bzzpbizem.) leä erat Afy-

!

f gfwf'

Müco juxta Pyra »um flavium, 1 har-

]um fuburbanum.

atph

fenfes autem juxta Cvdnim, non ma-

34- Datis dextris.) Fige data, quod

gt

gno a littore intervallo.

illi non noceret.

r G

Li

Biäl..mm Coz;, Mm*qc/n T. VI.

L

459

LIBRI IL

MACHAB/EORUM

-

dextris cum jurejurando ( quamvis effet ei fufpe&us) fuafiffet

5

&

de afylo procedere, Pcatlm eüm peremit, non verltus ju-

ftitiam.

*x

H

33. Ob quam caufam non folum Judzi, fed ahæ quoque

ferun

nationes indignabantur, & molefte ferobant de necetanti viri

A

injufta.

p

36. Sed rezreffum regzem de Cilicizé locis, adierunt Judaei

46

apud Antiochiam ,

fimul & JlæCl, conquerentes de iniqua

nece Oniae,

peran

37. Contriftatus itaque eft animo Antiochus propter Onlam,

/

& flexus ad mifzricordiam, lacrymas fudit, recordatus defun-

bus 2

&i fobrietatem , & modefnam

lele

48. Aecenüfque animis, Andronicum purpura exutum, per

Q

totam civitatem jubet circumduci: & in eodem loco, in quo

& po

in Oniam impietatem commiferat, facrilegum vita prwaræ,Do-

mino illi condignam retribuente | poenam.

49

eorur

49. Multis autem facrilegiis in templo a Lyf'macho commif.

fis Menelai confilio, & divulgata fama, congregata eft mul-

$0

avart

titudo adverfum Lyfimachum multo jam auro exportato.

40. Turbis autem 1nfurgent1bus, & animis i:a repletis, Ly-

fidias

fimachus armatis fere tribas millibus iniquis manibus uti coe-

pit, duce quodam tyranno, seate pariter, & dementia pro-

ve&to.

41. Sed, ut intellexerunt conatum Lyfi machi, alii lapides,

alii fuftes validos arripuere: quidam vero cinerem m Lyfima-

chum jecere:

42. Et multi qu1dem vulneratij quidam autem & proftrati,

omnes vero in fugam converfi funt :

ipfum etlam facrllegum

fecus azerarium mterfegerunt

m

- 43 De

36 fmla: 4]md A;ztmc/amm) Judzi

creto , confenfu, juffione

Ital. dice-

ui Antiochie verfabantur.

remus: fecezdo £| volere di Mezclae,

'

o Smmul & . Graci. ) Qui & lpfl dole-

4nro.) In Graco eft, xpvsepdrer,

Qs

id eft vafis aureis.

bant violatum jus afyli fui.

g. Sobrietatem, ) Zieppocóyq? ,

40- Imgm: manibus Ui cæ/;tt) Ef

ran

snoderationem , temperantiam, pru-

Grxca phmf' s.

GlæCl enim illos di-

deblto

dentiam.

cunt: apxmeaz x5p3y dàY«ey , qm in-

4 fc

]unas pr imi inferunt.

38. "Mecenfi]que amm:s) Ira, & in-

Jyramuo.) Midetur effe nomen pro-

5

dxgnatlone

fuC('[ n

prium, ut A&. j

. 9. Fuit etiam qui-

plüj(

39 Menelat confrlie.) In Greco eft,

dam Sophifta appelldtus hoc nomine,

memm

4yresx , id eft volun;ate, confilio , de-

cujus meminir Suidas.

e

U

€ APU IV.

451

fifet

43- De his ergo coepit judicium adverfus Meneïaum agi-

tari.

"

44. Et cum veniffet rex Tyrum , ad Ipfum negotium detu-

|oqie

lerunt miíli tres viri a fenioribus.

thtl

45. Et cum fuperaretur, Menelaus promifit Ptolemzeo mul-

fudai

tas pecunias dare ad fuadendum regi.

46. Itaque Ptolemaeus in quodam atrio pofitum quafi refri-

niqui

gerandi gratia regem adiit, & deduxit a fententia.

Hl ff

. Et Menelaum quidem univerf& malitiae rerum crimini-

lefut

bus abfolvit: miferos autem, qui etiamfi apud Scythascaufam

dixiffent, innocentes judicarentur, hos morte damnavit.

1, fet

48. Cito ergo injuftam poenam dederunt, qui pro cwlta;te,

nqu

& popalo, & facris vafis, caufam profecuti funt.

——

1) Do

9. Quam ob rem Tyrii quoque indignati, erga fepulturam

eorum liberaliffimi extiterunt.

yimi

mul

5o. Menelaus autem , propter eorum, qui in potentla erant;

avaritiam , permanebat in poteftate, creicens in malitia ad in-

Qu

fxdlas civium.

S»W

t ex

ja pto

"

qpide

2

fima

oftratiy

l

egum

3

nl dlce

Lli5

CA-

e

] ee

yaua r

44 Qunm vem. fet Rex Tyrum.) Ni-

46. ()u:z/' refr:ger:mf gratia. ) .Q.(;

mirum ex Antiochia, ubi Ándronicum

&yevvtovra , recreandi, reficiendi fe

t)E&

a!;/

debito fupplicio aFeceraf

eaufa , prefertim a calore.

ills Ü

4 fenio ibus. ) Popvli. Judaici.

49. Erga ftulturam eerum libera-

t qul 111

S. €nzm. fz peraretur Menelans. )Cum

fuccumberet in judicio.

Bffmi extiteruzt. ) Quod in eorum

met p

laudem , & judicis condemnationem

Prolemasc. ) Euio Doryment, cujus

cedebat.

óp am qul

mentio lib. I. cap. 5. num. 38-

nommh

*

0

m

452

LIBRI I MACHAB.EORUM

g

CATUT V.

jn g

"Armati. exercitus , ipforumque congre[fiones ?erqä)lywis in aere

"

quadraginta diebus con[piciuntur : Falon. Serufalem imoadens, &

Laed

hbt

cives erudeliter trucidens , apud exteros mifere moritur : Zintio-

cbus , innumeris in. Sferufalem £rucidatis , vintlis , ac venumda-

-

12

& in

1

fis, templum fpoliat, & di[cedens , relinquit crudeles preepofitos,

qué p

qui populum affigant : rurfumque mifjo duce Zdpollonio plurimos

I

énterficit: S'udas eero Machabeus cum fuis in defertum

.

tu'ros

locum fece[fit.

f

"

L

Odem tempore Antiochus fecundam profe&ionem para-

anQi

.vit in /Egyptum.

E

4. Contigit autem per univerfam Terofolymorum civitatem

videri diebus quadraginta pesra equites difcurrenies, aura-

Tüd),

nE

tasítolas habentes, & haffas, quafi cohortes armatas,

.3. Et curfus equorum per ordines digeftos, & congreffiones

H

draïl

fieri cominus, & fcutorum motus, & galeatorum multitudi-

nem gladiis diftri£tis, & telorum ja&us, & aureorum armo-

u

n

rum fplendorum omnifque generis loricarum.

ftra cohverti.

Mrie

4. Quapropter omnes rogabant in bonum mon

s. Sed cum falíus rumor exiffet, tamquam vita exceffiffet

Yf

I2

Antiochus, affumptis Jafon non minus mille viris repente ag-

greffus eft civitatem : & civibus ad murum convolantibus, ad

i.

ultimum apprehenfa civitate, Menelaus fugit in arcem.

6. Tafon vero non parcebat in czede civibus fuis, nec cogi-

pro

irati

tabat profperitatem adverfum cognatos malum effe maximum

arbitrans hoftium & non civium fe trophaea capturum.

1

^. Et principatum quidem non obtinuit; finem vero infi-

tos.

diarum fuarum confufionem accepit, & profsgus iterum abiit

poli

in Ammaniten.

ïept

9. Adultimum, inexitium fuum conclufusab Areta Arabum

ofus,

tyranno, fugiens de civitate in civitatem , omnibus odi

ut

f

w

min

de

tats

Ozfér a. ), Oftenta , fet; prodi-

7.* In mmaniten, ) In Ammoni-

4fM

oia.

tarum regionem.

E

?ht

13

5. "ggreffus efe civitatem.) Ut Pon-

g. Exitium fui.) Nifi evafiffet: fi-

l

fificatum reciperet , & eos , qui fibi gnificat facer textus Jafonem ab Am-

u

monitis abiiffe ad Arabas , ibáque fu-

fueranc adverfati e medio tolleret.

CAPUT .V

435

hbhisg

I

ut refuga legum , & execrabilis, ut patride, & civium

in f£gyptum extrufus et..

ütrt

fua expulerat, peregre periit,

9. Et qui multos de patria

N*

cognatione ibl refugium

duilt-

Lacedaemonas profe&us, quafi pro

habiturus.

mij-

ro. Et qui infep

ultos-multos abjecerat, ipfe & illamentatus,

fepultara neque peregrina uius, ne-

Jftr

& infepultus abjicitur,

que patrio fepulchro participans.

Ti

ít räx fdciet.atem defer-

:1. His itaque geftis, fufpicatus e

turos Judaeos: & ob' hoc profettus e

x J£gypto efferatis ani-

mis, Civiratem quidem armis cepit.

12. Juífit autem militibus interficere,

nec parce"'rx.e occur-

pitie

domos afcendentes trucidare.

fantibus, & per

& mulie-

13. Fiebantergo caedes juvenum ,

ac feniorum ,

tatenm

& parvulorunm

aute

Tum, & natorum exterminia, virgimpmque,

duo o&toginta millia interfe&i,* qua-

fiones

14. Erant autem tototri

draginta millia vin&ti , non minu

s autem venumdati, -

itudi-

ft etiam intrare templum

(tmo-

15. Sed nec ifta fufficiunt: aufus e

univería terra fan&tius, Menelauo du

Gore, quilegum, & pa-

wettl,

trie fuit proditor:

16, Et fceleftis manibus

L

fumens fan&ta vafa, quze ab aliis

offiet

t pofita ad ornatum loci, & glori-

regibus, & civitatibus eran

S

tea

am., contre&tabat indigne, & co

ntaminabat.

U5 a

non confiderabat, quo

17. Ita alienatus mente Antiochus,

modicum Deus fuerat

propter peccata habit

antium civitatem,

: (f

& accidit circa locum defpe&tio. -

jratus: propter quod

(imum

18. Alioquin nifi contigiffet

eos multis peccatis effe involu-

iffus eft a Seleuco rege ad ex- «sup,

tos, * ficut Heliodorus, qui m

Eo inü-

poliándum aerarium , etiam hlc

ftatim adveniens flagellatus, & 3, »5.

T

& 27-

repulfus utique

fuiiïet ab audacia,

.

Lll :

I9. Ve-

rb

Ig. Melierum.) Nuptarum, quod

diOst)

fpectum alicujus molitionis , aut cri-

oftendit fequens oppofttio ,. Virgzzuz.

Ut

minis in vincula conje&um fuilfe , in-

de evafiffe, & profugum multis mu-

17. Ita alienatus mente Astiochus. )

tatis locis in ZEgyptuim veniffe.

In Grsco eít, «« fuszsopiero vi» Yia-

yotas d. A vríoxog, id eft && elevarns eff

Yomofi

Refsga legum. ) 'là» voueo» dstog &-

mente Auttothus,

TQc, Apoflata a legibus j9»4atcis.

II. Societatem . def?rturos. ) Aísto-

De[peti;o.) Mle contemptus.

fifut: f

CTuT É , ab spfo defetluros.

19. Ees multis peccatis. effe imvoln-

-

: jb m

1£0:.) judeos intelligit.

ff"*"" aniis. ) Efferato animo.

b&que u

h:

454

L.IBRI I. MACHABJEORUM-

19. Verum non propter locum, gentem; fed propter gen.

M

"

:

tem , locum Deus elegit.

r

. 20. Ideoque & ipfe locus particeps fa&tus eft populi malo-

cum £

rum, poftea autem fiet focius bonorum: & qui dereli&tus in

pariti

ira Dei omnipotentis eft, iterum in ma

gni Domini recc*':-nci;-x

liatione cum fumma gloria exaltabitur.

21. Igitur Antiochus mille, & o&tingentis ablatis de tem-

Pr d

plo talentis, velociter Antiochiam regreffus eft, exiftimans

fe pree fuperbia terram ad navigandum, pelagus vero ad iter

qu

agendum deduéturum propter mentis elationem.

dipe

22. Reliquit autem & praepofitos ad afflizéendam gen-tem-:

rm f

Jerofolymis quidem Philippum genere Phr

;

ygem, 1noribusqu-

teleri

deliorem eo ipfo , a quo conftitutus eft.

23. In Garizim autem Andronicum, & Menelïatrm*-,. q,ui gra-

D 4

vius, quam caeteri, imminebant civibus.

24. Cumque appofitus effet contra Judaeos , mifit odiofum

principem Apollonium cum exercitu viginti & duobus milli-

bus, prsecipiens ei omnes perfeétae eetatis interficere, mulie-

ISE

Yes, ac juvenes vendere.

transf

25. Qui cum veniffet Ferofolym

am , pacem fimulans, quie-

vit u(que ad diem fanttum fabbati: & tunc feriatis Judaeis, ar-

& o

ma capere fuis preecepit.

li.

26. Omnefque qui ad fpe&taculum procefferant, trucidavit :

& civitatem cum armatis diícurrens, ingentem multitudinem

a

j

peremit,

aT. ]u-

as

Q-

20. Pafed-;zutem ffet facins bonorsm.)

intefï

Cum. mores correxerint.

95 Wþäg r8c moN'rag leduteg 8 x ä*;;&'—

mum

6:ci» , ld eft, boffilem £a cives [nos Tu-

1e ÀJ

Im ira Deà& ommuipoteutts ) Dep*-no—

daos d1/pofitionem babens.

bis irato.

lfmm

lg pnipni Da.mini*retanriliktibne)(:üm

O-Z(iaþ:m priizciþcm.. ) A.pol'lb'ni'um T

f

poctpyx u A noANoio» , — feeleris princi-

Tong

Deus nobis reconciliabitur.

pem "Apotloniun.

Vulgatus legit jj«

Qt. Terram ad navigandum, Cc« )

.ch

Exiftimans fe pofle facere terram na-

cupy*v, per jota.

Fortafle josap-

Q

xxc eft 0Myffa prafecius.

0

vic:biler ,. & pelagus aptum, ut per

0&41

illud..iretur. pedeftri itinere..

Figtmib, O dueebus milibus.) Con-

23. l» Garizt?.) ln Samaria ; in qua

ftantem.

erat. mons Garlzim, & in eo templum

26. Speaculum. ) Exercitus vifen-

R

Samaritanorum ,

lànte

qui fchifmate g ]u-

di caufa. Vel potius omnes, qui ad

dzis feparati erant,

facra procefferant, nimirum ut adef-

4- ppofrtus. e[fet. comtra. Tudaos. ")

fent, & facrificantes die Sabb

"

Carent.

gti; lpe- .

Mi.e difpofizus.. ,m Greco elb, éatx-

e

(Dïin:

cïb*ï

CAPUT V. & VI.

4585

: Bef

25. Tudás autem M a-.chabæu's, q.ui decimus fuerat, fecetfe-

ratin defertum locum, ibique inter feras vitam in montibus

chO-

cum fuis agebat: & foeni cibo vefcentes, demorabantur, ne

lus in

parücipes effent coinquinationis.

sqnei-

GC OA PU

VI

em

imang

Per ducem a rege mifjum ïudæv 4 lege Dei arcentur , kmþlmW

d iet

que fediffime profanatur , €? CSfudei etiam per. varias regiones

di/per fl ad idelorum coguntur. [acrificia, defcribitur duarum mulie-

ntent:

rum [uppliciun ,.eo quod filios fuos circumcidiffent , Jabbatumque

SQU.

celebrantes concremanturz oflenditur. tamen bac afflictio non e[Je

Dei deferentis, fed [uos corripientis: egregium . leazari Jenis

jg

martyrium nolentis porcinis vefci carnibus , tec

id fimulare.

ofünm

Ri

l

Ed non poft multum temporis, mifit rex fenem quem-

iT

dam Antiochenum, qui compelleret Judaos, ut íe

transferrent a patriis , & Dei legibus.

e

2. Contaminare etiam , quodin Jerofolymis erat templum,

qu

, al*

& cognominare Jovis Olympii, & in Garizim, prout erant

hi, qui locum inhabitabant, Jovis hofpitalis.

hvl

ti

3. Peffima autem

lorum in-

curfio.

,& um*verüs gravis erat ma

4. Nam

hnet

-

u

27. ,Q/i decimnus fuerdt.) A'liqui ita

n*

*—tiackc?um'.) I[n Grzco eft, A'Sy-

interpretantur , ut dicant fuiffe deci-

'I.A

»eioy, Athenienfem.

Fortaffe

i Mu

mum P.ntificem legitimum a tempo-

illi nomen fuit Athenzus, fuitque pa-

u f

re Alexandri magni. .Alii dicunt, Jde-

tria Antiochenus. — Vel per 'compen-

eimum elle nomen officit, feu V:

ioi-

dium ferzpzuzz fuerit. dyri, & librarius

ftratus, üt Deczio & Decanws.

Sa-

ium

Vero, non ut debuerátavr;oY50» d-

lianus putat fenfum effe, Judam abiif-

tiochenum , Íed. 4Spiaio». Atbemienfem

incfe

fe decimum , id eft cum novem fociis

fcripferit.

nt p

& cum illis verfatum in. montibus, &c.

U Je transferrent, £5c.) Ut muts-

TU

-Hoc- fenfu 2. Petri 2. s. hoc oqóvoc,

rent legem , patriis relitis inftitutis,

eclavas, dicitur.

& Gentilifmum fequerentur.

Cote

Q. Prout erant hi qui locum iubabi-

.tantes;

Fez: cibo ve[:entef.) InHebr. Xïï&i-

»

tabant.) Nimirum hofpites in ea re-

gione, in quam olim adduttis per ca-

vi'l'eü'f

Ne participes e[fout cainquikatiar;'is. )

ptivitatem Aflyriacam decem tribubus

qm" *

Ne violarent patrias le

5

ces fefe coin-

ipfi fuerant fubftituti.

n

" quinando p:ophano idolorum cultu, &

3. Malerum incurfro.) IMalorum in-

r

cibj$ carnium illis imimmolatarum.

gruentium concurfus.

[

LIBi&f l. MACHAB/EORUM

455

& comeffationibus Gentium erat

H

4. Nam templum luxuria,

tet €

plenum, & ícortantium cum meretrici

L

bus, facratifque sedi-

.

dinej

bus muli

eres fe 'ultrq ingerebant,, intro.

ferentes,r ea quae norn:

]j

licebat.

;

a

volut

s. Altare eti

m plenum erat illicitis, quae Iegiþus prohi-

1b.

bebantur.

6. Neque autem fabbata cut

ïodiebantür, neque dies folem-

füam

ereli

nes patri? fervabantur, nec

fimpliciter Judaeum fe effe quis-

quam conficebatur.

pa

7;. Ducebantur a

utem cum amara neceífitate in die natalis

1j

regis ad facrificia: & cum liberi facra ceïebrarenþur"ï coge-

&at

bantur heder2 coronatíi libero circuire.

e

g. Decretum autem exiit in.p

roximas.

L

Gentilium civitates,

le

bat

i

fuggerentibus Ptolemzeis , ut

pari

| modo & ipfi adverfus Ju-

daeos agerent,

ut facrificarent.

tam (

20

. Eos autem , qui

nollent tranfire ad inftituta Gentium,

interficerent : era: ergo, videre miferiam.

e

pate

m mulieres dela:2e funt, na

tos fuos c'ircumïci-

Vitie

io. Dus en

diffe :

i quas 5 l

infantibus ad ubera fufpenfis,

cum publice per

»

muros praecipitaverunt.

pp

civitatem -circumduxiffent , per

:I. Alii vero, ad proximas C

oeuntes fpeluncas, & laten-

gaba

ter fabbati diem celebrantes, cum ind

icati effent Philippo,

Tnan

flammis fuccenfi funt , eo quo

d verebantur , propter religio-

"

& obfervantiam , manu fibimet auxilium ferre.

T

nem ,

12. Oofecro autem

eos, qui hunc librum le&turi funt, ne

ucc

abhorreícant propter adverfos caíus, fed reputent e2, q

ge-

lu

H

acciderun:, non ad interitum ; fed ad correptionem e

Fhn

neris nofiri.

e

finere peccatoribus exfen-

T4lit

15. Et eni

m multo tempoi'e non

&ogtc

tentia agere, fed

íftatim ultiones àdhibere, magn

i beneficii

"t s

eft judicium:

fity

14. Non ,

[[077

í

:

Prg,

rentiblis. In Greco eft, fuggerente

mle

(6. Sunpicier. ) P;o denigue , feu

Ptolomzo, nempe Dorymenis filio,

Vero

omnino.

Mgerent , ut. facrificarent. ) Adige-

9. Liberi facra. ) Bacchi folemnia.

dfreA

Circuire-) Gr&ece eft, pemparna du-u:-

xent Judeos ad facrificandum idolis.

?üteq

re, choreas ageie«

:

10. d sbera fw[penfis.) Vide dicta

dian

H

,

; Pro Ptolomso,

fci-

L r.c. p[. num. 64-

lnt

g. Pralomais-.

I2. Ne abborrefcant.

) In Greco eft,

Jicec de quo fupra c. 4. n. 44 tic be-

UE

5e diceretur, liberium multa fcelera

ul G'ug £eó9cu, ld eft ne coptrabant a«

tür

minwm, aut defpondeatt.

e

ls &

perpetraffe, 5ejanis ; & aliis fugge-

n

CAPUT VL

457

erat

14. Non enim, ficut in aliis nationibus, Dominus patien-

&i

ter expe&tat , ut eas, cum judicii dies advenerit, in plenitu-

du

dinepeccatorum puniat :

L]

1$. Ita & in nobis ftatui

t, ut peccatis noftris in üdem de.

rolie

volutis, ita demum in nos vindicet.

16. Propter quod nunquam quidem a nobis mifericordiam

lem-

fuam amovet: corripiens vero in adverfis, populum fuum non

quiie

erelinquit.

17. Sed

haec nobis ad commonitionem Iegentium dicta fïnf

qtlis

paucis, Jam autem veniendum eft ad narrationem.

o

18. Igitur Eleazarus unus de primoribus fcribarum, vir

zetate proveCtus , & vultu decorus, aperto ore hians compel-

ite

lebatur carnem porcinam manducare.

;Ju-

19. At ille gloriofiffimam mortem magis quam odibilem vi-

tam comple&tens, voluntarie przxeibat ad fupplicium.

jUtby

20. Intuens autem, quemadmodum oporteret accedere:

patienter fuftine

n$ defcingvit non admittere illicita propter

me

vitze amorem.

p

21. Hi autem, qui aftabant, iniqua mi

