Ca: pnnxf'& ità !sc* LJlmvunf, q»a di--

dümao: promoven ii

cimus , J£. porzerd) &eze con.vos..

"m

SCribfi. ad. eunr ,. quac (ubjeHa: funt.y.

2((/ ? 77'[?2:;6".!'0 ) Vlue dl&a l ls.

»on

Adüicum. enim; erat; hic: excmnplum:

cap. 6, i. 4;.

$

E

Aü

N

CAPUT &X

Fs

ene

49. "Transfercbat autem corpus Philippus collattaneus 'ejus,

)bis

qui metuens filium Antiochi, ad Ptolemaeum Philometorem

^

N

in Épyptum abiit.

T0f

CAPUT X

)

hEU

Sfudas Macbabews , Purgatis templo «c civitate , oCfo diebus

XeQ$

jJolemnitatem celebrat., €? quotannis celebrandam ordinat : Eupa-

dor Zintiocbo patrián regno fuccedens., Ptolemero "veneno extintlo,

Corgiam ducem locorum conflituit , S'udeos fepius pugma male-

p

qui

fflantem: — Studei & dbunc, & "imotbeum , *varialque boftium

Wuniliones devintunt , vccifis plurimis millibus , quinque etiam

lt1d

equitibus .de clo apparentibus qui. Jfudeis in auxilium

ibl

"Uener ant.

M Ach abseus autem, & qui cum eo erarnt, Dom'ilnofe pro-

u

I.h

de

1VÀ tegente, templum quidem, & civitatem recepit :

3. Arasautem. quas allenigenae per pl

QUf«

aæ asu :eXtmxeran't-,

itemque delubra demolitus eft.

3. Et purgato templo, aliud :

ltare fecerunt: & de ign'it'is

lapidibus igne cconcepto facrificia obtulerunt poft biennium,

& incenfüum, & lucernas, & panes propofitionts pofuerunt.

&

— 4 Quibus geftis, rogabant Dominum proftrati àn terram,

ne amplius talibus malis inciderent: fed & fi quando peccaf-

&

fent, ut ab ipfo mitius corriperentur, & non barbaris, ac

blafphemis hominibus traderentur.

*

I

reni'gehï-s -poïlutum; 'fuerat,

$. Qua die autem templum ab al

bit

a'menfis,

contigiteadem die purificationem fi"ïe;fi, fvige'f,im?a quint

qui fuit Casleu.

,.ïsflätww-

r

20. Traniferebat autem verpus.) An-

(78. De fgnitis Leptdibus 1qne æwc*'eþfo.)

'.t'ic«.cbiam..

Tlveócavret A(Sed cum . accendiffest,

p:irO',

Metuens filium Antiochi. ) Caufam

vel ignitos feciffent lapides , chaly-

"W d

bis fcilicet percuffu. Serarius putat

metus Scriptura non exprimit. Vi-

hocfa&tum oppofitis lapidibus ad fo-

G'ræ-'

detar timuiffe Lyfiam , in,eujus po-

teftlate Antiochus puerulus erat.

jem , aut in ignem conjedis , donec

diy

candefierent aut cérte miraculo. preci-

k

r plazeas.) Mlos enim erät

bus impetrato. Fortgfï'e etiam mu-

G

gentium- , non 3n templis

'tuo attritu.

Pofü biennrum. ) Vide di&ta l. t.cap.

d di'

tantum , fed & in viis publicis aras

O

nere,

'Talis illa , quam vidit D.

v Tie 125'.

[.ll I"

p

aulus pofitam.Athenis ignoto Deo.

$. Caslen. ) Qu

Aa?17.:25.

det.

-i Novembï*ri icfpon-

472.

LIBRE lzf..-M^AæCTHAB.EORUM-

6. Et cum laetitia diebus otto egerunt in modum tabernacue

pat

lorum, recordantes, quod ante modicum temporis, diem fo-

lemnem tabernacülorum in montibus, & in fpeluncis more

j

[

Ti

beftiarum egerant.

7. Propter quod thyrfos, & ramos virides, & palmas prae-

Ht

ferebant ei, qui profperavit mundare locum fuum.

.

9. Et decreverunt communi praecepto, & decreto, uni

Vär.æ

tes

bus

foe genti Judeeorum, omnibus annis agere dies iftos.

9. Et Antiochi quidem, qui appellatus eíft Nobilis, vitze

exceffus ita fe habuit.

mu

l0. Nunc autem de Eupatore Antiochi Impii filio , quae

fi

I

gefta funt narrabi

.

IUS , breviantes mala, quse in bellis gefc;t—

&]

funt.

«

ft

K

rr. Hic en

Con

im fufcepto regno ,-conftituit faper negotia re-

gni Lyfiam quemdam, Phoenicis, & Syrice militiae principem.

2

i2. Nam Ptolemzeus, qui dicebatur Macer, juíti tenax er-

qui

g2 Judaos effe conftituit, & praecipue propter iniquitatem;

Qu

Ua

quae fa£ta eratin eos, & pacifice agere cum eis.

efo

13. Sed ob hoc accuíatus ab amicis apud Eupatorem, cum:

frequenter proditor audiret: eo quod Cyprum creditam fibi

et.

a Philome:ore deferuiffet ; & ad Antiochum. Nobilem trans-

H

latus. etiam ab €o receífiffet, veneno. vitam finivit.

14. Gorgias autem , cum effet dux locorum , a

du

&

ffum ptiþ ad-

T

vfzenþis-,,, üegluenter Judseos de,b,elflab.at;.

rg. Ju-.

du

6. lL modum t;zb:r;mm/orüm.v ) Ad

Propter. iniquitatess , qua ifalla erat

)

eum modum: , quo' folebant. agitaxe

in ess.) Quia fcilicet viderat , & vi-

feftum. tabernaculorum.

debat. injufle , & acerbe tractari Ju-

Recor dautes, &c. ); Gaudentes , quod

deos, fenfu commiferationis come-

ex trifti.in.]gtum., & profperum fta-

movyebatur

[(77]

tum . res mutatz effent, & quafi fup-

I3. ngditer'd!;diä-e(f. ) Proditor ap-

lat

pel]are.tllr.-

plentes: Bac: EEncegniorum celehbritace,

Cyprum ereditam: ffb a Philometbore

It

.quod: defuerat. cclebritati. tabernacu-

d

lorum.

deferuiffer.. ) AX Ptolemzo Philometo-

Til j

g« Thyr[os, ; 1di eft

* virgpita , vel

re /Egypti Kege.

liaftas frondibus ornatas.

Etiam ab co receffffet.) Noon eft fen-

H

fus Macrum: revera receffiffe ab An-

iüm

E£..); Scilicet canentes.

fdt]s

E£rofperavi: maondare, Gc.-) lllï a[ï,., de-

tiocho , alioqui apud filium nullum.

Dog

dit pzofperitatem mundandi..

J

habuiffet locum: , fed. reccflifle eusn:

fUWü

1Q- Nam: lzolemanus , €fc..) Narraturs.

dicebant cjus zmuli , quod. Judais

Antiochi inimicis favere viderctur..

if

quomodo: Ptolemsus quidam. ad. vo-

»mp

Juncanium:exitium compulfus fit, quod'

14. qumfris- adveni:, t c..) in Gre«

fninus im judaos. acesbus. efiet,

CO. ad. vex.þuæ. el. Peregrtmmn wiii-

J

C A PUT xX

473

iC«

15. Tudaei vero, qui tenebant opportunas munitiones, fu-

Bhr

gatos ab Jerofolymis fufcipiebant, & bellare tentabant.

ote

16. Hi vero, qui erant cum Machabzeo , per orationes Do-

minum rogantes, ut eífet fibi adjutor, impetum fecerunt in

Tj«

3

munitiones Idumaeorum :

17. Multaque vi infiftentes, loca obtinuerunt, occurren-

v&:-

tesinteremerunt, & omnes fimul non minus viginti ( 1) milli-

bus trucidaverunt.

"g

18. Quidam autem, cum confugiffent in duas turres valde

munitas, omnem apparatum ad repugnandum habentes.

que

19. Machabseus ad eorum expugnationem reli&to Simone,

a

& Jofepho , itemque Zachs&o, eifque, qui cum ipfis erant

fatis multis, ipfe ad eas, quae amplius perurgebant pugnas,

| m

converfus eft.

*

;em,

20. Hi vero , qui cum Simone erant, cupiditate ducli, a

x ef«

quibufdam, qui in turribus erant, fuafi funt pecunia: & fep-

tuaginta millibus didrachmis acceptis, dimiferunt quosdam

.

effugere.

qua

21. Cum autem Machabzseo nuntiatum effet , quod fa&tum

fibi

eft, principibus populi congregatis, accufavit, quod pecu-

[anbe

nia fratresvendidiffent, adverfariis eorum dimiffis.

22. Hos igitur proditores faCtos inierfecit

, & confeftim

duas turres occupavit.

j ij

23. Armis autem, ac manibus omnia profpere agendo, in

duabus munitionibus plus quam viginti millia peremit.

»

24. At Timotheus, qui prius a Judais fuerat fuperatus,'

4 euit

&ve

con-

yi J*

(j[) Viginti quinque millibus : 22 EÉdir. Sixt. legitur.

colfie

26 , E5 bellum adverfus Tudaos nutric-

Que efliciunt monetz Romanz fcu-

bat.

i

opape

tà quatuordecim millia. Nam didrach-

I5. lellere tentabant. ) ]n Grgco

ma duobus Juliis zquivalet.

e& , noNeuó» reopei? Émexeies» soellum

2I. Pecumia fratres vendidiffent. )

d

nutrire tentabant.

Non enim vitam fuam duntaxat, auc

ml

I8. In duas turres. ) INomine tur-

bona recipiebant , fed poteftatem ve-

rium videntur intelligenda — caftella

xandi Judeos cedibus , rapinis , in-

ii

fatis magna. Nam 1n Grsco legimus

cendiis , &c.

jàr

non minus novem millibus eo con-

ylom

24. Qui prius. a Judais fuerat. fupe-

fugiffe ; ideoque aliqui verterunt arce».

r4/4:. ) In Galaaditide , cum Dux

; qup

Quuin etiam infran. 23. easque turres

Ammonitarum efílet, non multo ante

[.,udæiS'

Scriptura zwunitiozes vocat.

przliis aliquot afliitus fuerat a Ju-

jc

2O. Septuaginta milltbus didrachnmts.)

r

deis , fupra lib. 1. cap. 5. n. 6/ & 7.

Iubl cum Com, Menoch, T. VI.

00

s

474

LIBRI I- MACHABEORUM

E

convocato exercitu peregrinze multitudinis, & congregato

equitatu Afiano, advenit quafi armis Tudaseam capturus.

18.

m

25. Machabeeus autem, & qui cum ipfo erant appropinquan-

te illo, deprecabantur Dominum

ä

;

fitE

* cgput terra afpergentev,

2

lumbofque ciliciis praecincti,

Cende

26. Ad altaris crepidinem provoluti, ut fibi propitius , ini-

Inare

micis autem eorum effet inimicus

1

ficut lex dicit.

; & adverfariis adverfare.tur,

J

7I

27. Et ita poft orationem, fumïaïis armis , longius de. civi-

theun

& f

tate procedentes, & proximi hoftibus effetti , refederunt.

28. Primo autem folis ortu utrique commiferunt: ifti qui-

?

rofi

dem vif£torie, & p

j

»eritatis fponíorem cum virtute Domi-

þant ]

num habentes: illi autem ducem belli animum habebant.

tlis.

29. Sed cum vehemens pugna effet ,, apparuerunt adverfa-

riis de coelo viri q

uinque in equis, fraenis aureis Fleþori, du-

catum Judaeis praeftantes :

.

*

Sudt

3o. Ex quibus duo Machabsum medium

Baben"tes armis

fuis, circumfeptum incolumem confervabant: in adverfarios

fïfï'i/f

autem tela, & fulminajaciebant , ex quo & ceaecitate confufi,

jacen

& repleti perturbatione cadebant.

^

31. Interfe&ti funt autem vi

& equi e: fexcenti, -

gint? millia quingenti peditum,

32. Timotheus vero confu

git in Gazaram prefidium mu-

E

nitum, cul przeerat Chareas.

^ 33. Machabzeus autem , & qui cum eo erant, leetantes ob-

his, (

5.

federunt: praefidium diebus quatuor.

veniel

34 At hi, qui intus erant, loci firmitate confifi fupra mo-

Captam

dum maledicebant , & fermones nefandos ja&tabant:

!

brä.g

35 980

doqur

Q6. Sicet lex dicit. ) Exod.x 23. 22.

1

cet confidebant , & recedentes a D5-

Ts

uhi legimus : Q«od ff audieris vocem

mino , immo pugnantes contra Do-

ejus , &5 feceris omnia, qua loguor, ini-

minum , ponebant carnem brachium

odog

epicus evo snimicis 1215 , 0. affligam affli-

fuum.

gentes te, pracedetque te Angelus meus.

32. Gazaram.) Licetfupra non fe-

Q7. De civitate.) Jeruflem.

mel Gazara pofita fit pro Gaza civi-

bl

Qg. spenferem cu virtute,6c.) Vir-

3;-

tate Paleftinorum , hic tamen poni-

'xlïif;?na

tutis, & fortitudinis ipforum aucto-

tur pro alio loco a Gaza diftin&o,

lu

rem , & adj;torem.

ut notant Serarius, & Salianus.

Wl

Dzcem Lellt: azipum babebant. ) v0y

a

34. Maledicebant. ) ]ude fcilïcec,

: it:h'ne

Suud» , id. eft ;ram , fibi ipfis videli-

ähaw

& Judeis , a quil')us obfidebaifu;.

CAPUT X &XL

475

ito

«sv Sed cum dies quinta iliucefceret, viginti jüirenes ex hís,

qui cum Machabs&o erant, accenfi animis propter blafphe-

miam, viriliter accefferunt

vad murum, & feroci animo ince-

l6s

dentes aícendeban::

36. Sed & alii fimiliter afcendentes, turres, portafque fuc-

It

cendere aggr

.

eH]»funt, atque ipfos n'ialedicqs vivos concre-

z

tur,

mare.

37. Per continuum autem b

iduum præfidib vaftato, "Timo-

NI

theum occultantem fe, in quodam repertum loco peremerunt:

& fratrem illius Chaeream , & Apollophanem occiderunt,

qu

38. Quibus geftis , in hymnis, & confeflionibus benedice-

Oftti

bant Dominum,

qui magna fec?/t in Ifrael , & vitctoriam dgdit

illis.

rf

CAPïT'm.

du«

Sfudas Machabeus ferocis Lyfie maximum pro[ffravit exercitum,

tthis

fretus auxilio mili celitus equitis:- quod animadvertens Lyfias

1r10$

pacem inter S'udaos, C? regem componit: referuntur epiffolee

ALyfie ,. Zdntiocbi, ac Romanorum ad udaos, €& zfntiochi

ad Lyfiam pro Sfudais.

CUTl

1. Q'Ed parvo poft tempore , Lyfias procurator regis & pro-

ii

pinquus, ac negotiorum preepofitus, graviter ferens de

N

his, quae acciderant,

s 0b

2. Congregatis oCtoginta millibus , & equitatu univerfo,

i

;eniebat adverfus Judaeos, exiftimans fe civitatem quidem

|fnà

captam gentibus habitaculum fa&urum,

3. Templum vero in pecunise quaeftum, ficut caetera delu-

bra gentium , habiturum & per fingulos annos venale facer-

ed

dotium :

4. Nufquam recogitans Dei poteftatem, fed mente effrze-

patus, in multitudine peditum, & in millibus equitum, & in

aD»

1

o&toginta elephantis confidebat.

hia

Ooo2

$. In-

TR

ij f

57- Praidi; vaflste.) Arce , quam

39. Confeffronibus.) Dei laudibus.

TU

expugnaverant , direpta, & vaftata.

Loco.) ln Gr&co eft cxe ; lau ,

I.

Egitia)um prepofrrus. ) O émi

] Poni-

ut forte legendum in noftra Vulgata

TÀ» mpacyusre» , ut Heliodo-

tind0y

editione , ut obfervarunt Em, 9$3,

rus tempore Seleuci patrui Antiochi

Iilfceh

Saliaous , & Serarius.

Eupatoris, fupra cap. 3- n. 7.

hr

476

[JBRIH MACHABEORUM

Ó

s. Ingreffus autem Judaeam , & appropians Bethfurce, quas

érat in anguíto loco ab Jerofolyma intervallo quin

huac

que ftadiq-

falut

rum, illud proefidium expugnabat.

L]

6. Ut autem Machabseus, & qui

cum eo eranqtg kcognove-

17

(en

t

runt expugnari praefidia, cum fle:u, & lacrymis rogabant

Dominum , & omnis turoa fimul, ut bonum Angelum mitte-

(üf,

ret ad falutem Ifrael.

à

B.

7. Et ipfe primuz Machabseus, fumptis armis, cateros ad-

qua

hortatus eit fimul fecum periculum fubire, & ferre auxilium

L

fratribus fuis.

*

Dono

9. Cumque pariter prompto animo procederent, Jerofoly-

20

mis apparuit preecedens eos eques in vefte candida, armis au-

hlbj

reis haftam vibrans.

-

2l

9. Tunc omnes fimul benedixerunt mifericordem Doini-

heni

num, & convaluerunt animis: non folum homines fed & be-

ftias ferocilfimas , & muros ferreos parati penetrare.

Ij

Io. Ibantigitur promp:i, de coelo habentes adjutorem , &

miferantem fuper eos Dominum.

po p

ttlat,

ir. Leonum autem more impetu irruentes in hoftes, pro-

IQ

ftraverunt ex eis undecim millia peditum, & equitum mille

ltnev

fexcentos:

ff&o;

12. Univerfos autem in fugam verterunt, plures autem ex

tià

Bo

eis vulnerati nudi evaferunt:

Sed & ipfe Lyfias turpiter fu-

s b

gi*ensevæüt. :

». Et quia non infenía*us erat, fecum ipfe reputans, fattam

j

erga fe diminitionem, & intelligens invi&tos effe Hebraeos,

2L

omnipotentis Dei auxilio innitentes, mifit ad eos.

'v).

I4. Promifitq

iüveh

ue fe confenfurum omnibu;, quae jufta funt,

W hæ

& regem compulíurum amicum fieri.

anno

6, Il

-s$. Annuit autem Machabzeus precibus Lyfiae, in omnibus

utliiati confulens , & quaecumque Machabzeus ícripfit Ly fize

TW re

de Judsis ,. ea rex conceffit.

ii

16. Nam

hij

BU

&. Expegnabat. ) ld eft , oppugna-

Regem puerulum habebat in potefta.

bat,ut etiam numero fequenti. Quod

te, fub cujus nomine ipfe regnab it.

refp(

dicit Bethfuram fuiffe , z 277w/Zo. fo-

IS. Uritati.) Scilicet publice.

fe1

tud

co, in Grgco. eft , é» éeuuvo Xorif,

Quactmmque Macbabans [ertpfit , &c. )

Qua

ftu ]ïi' 720.

Petiiffe autem Machabzum , ut in

I3. Diminutwnem. ) E'acocua

patriis legibus, atque inftitutis vive-

Qd

cladem.

re liceret, facile eft exiftimare ,quan-

[

I4. Regem compulfurum amicum fieri,

!

f

do ea una , fumma—que fufcepti belli

caufa fuerat.

iden

&c. ) Tuto promittere poterac; quia

e

"fel

CAPUT XL

477

que

16. Nam erant ícriptze Judseis epiftolee a Lyfia fiquidem

adios

hunc modum continentes: L YSIAS populo Judaorum

falutem.

10v

17. Joannes, & Abefalom, qui miffi fuerant a vobis: tra-

dbant

dentes fcripta poftulabant

p

, ut ea, quase per illos ügniücgban-

hi

tur, implerem.

E

18. Quaecumque igitur regi potuerunt perferri, expofui: &

).slad-

quae res permittebat, conceffi.

ilium

19. Si 1gitur in negotiis fidem confervaveritis; & deinceps

bonorum vobis caufa effe tentabo.

K

foly-

20. De cseteris autem per fingula verba mandavi & iftis, &

n

his, qui a me miffi funt colloqui vobifcum.

21. Bene valete.

Anno centefimo

)oni

quadragefimo vo&avwo

menfis Diofcori die vigefima, & quarta.

L be-

0003

25. he-

IS. P:zuerunt perierri. ) In Grsco

W

Judei numerabant annum 149. cum

pro potuerunt eft £t , id eft, opor-

Syri adhuc I48. numerarent , &' ita

£febat.

de ceteris, ex quo etiam intelligitur

pro-

10. Fidem.) In Grzeco eft , £vvoiav

intra hofce menfes xftivos, tam mor-

Bezevolertiam , id eft 1 vos bene af-

mille

tem Antiochi Épiphanis , quam ini-

fe&os oftenderitis erga Regis nego-

tium regni Antiochi Eupatoris , &

tia.

hzc przli: , & fedus inter Eupato-

m ex

Bonertüm volis caufa efe. ) De vo-

rem , & Machabzum contigife.

rfü

bis bene mereri.

Menfí: Diefcori. ) Sive Diofcorin-

20. Er iflis, €8 /yi), qui ame mi/fi

thii, ut Grzci libri habent. Quifnam

fnt. ) id cft utrorumque legatis.

fit hic menfis, ditficultate non caret,

m

DI. 470 centeftmo quadrage[rmo ocla-

cum in Catalogo menfium M acedoni-

f05

vo. ) Hzcnotatio temporisnonlevem

corum non inveniatur , & alioqui

invehit difficultatem , qui fieri queat,

conftet juxta hos menfes notari has

ut hz fequentefque eépiftole date fint

epiftolas, ut patet ex menfe Xantbi-

[unb

anno 149. ut habetur fupra lib. T. c.

co infra num.

50.

Itaque merito

6. num. 16. fed communis eft, & ve-

creditur hic menfis fuitfe embolif-

nibüs

ra refponfio Grecorum annos aliter

meus, five intercalaris , ut fentiunt

a Judzis, aliter a Syris , & Chaldzis

Mafius, Serarius ; & Salianus, infer-

yüæ

fuiffe numeratos, & illos quidem an-

tus inter Dyftrum , & Xanthicum, qui

.Nam

nos inchoaffe a menfe Nifan , qui

Martio , & Aprili refpondent , quo

locefh'

refpondet Martio ; hos autem a men-

modo Adar a Judzis infeicbatur fuis

fe Litri , qui refpondez Septembri ;

temporibus inter priorem Adar , &

yib if

auctorem libri primi Judaicam .fup-

Nifan , vocabaturque Ada

r pofterior.

£

M

Tacedoni-

putationem fequi , auctorem vero fe-

Dici etiam poteft aliquos

,0e)

cundi Syriacam

ideoque bellum ,

cos menfes duplex nomen habuiffe,

lu: n

od primo lib. T. cap. 6. num. 2o.

ut apud Romanos Julius, & Auguftus,

jv

&

feq. dicitur contigiffe anno 150.

qui etiam dicti funt Quintilis, & Sex-

Uaf«

tilis.

; li

idem in 2. cap; 13. 1. ad annu * 149.

Probabile eti:m eft in origi-

refemur. ltaque totis fex menfibus

nali textu. fcriptum fuiffe Aío» , qui

479

LIBRI I

MACHAB/EORUM

REX Antiochus

22. Regis autem epiftola ifta continebat :

Lyfic fratri falutem.

:

23. Patre nolítro inter deos transïato., nos volentes eos7r

ui funt in regno noflro fine tumultu agere, & rebus fuis

Mil

adhibere diligentiam,

24. Audivimus Judseos non confenfiffe patri meo, ut trans-

ferrentur ad ritum Greecorum, fed tenere velle fuum infti-

bt

tutum , ac propterea poftulare a nobis conced1 fibi legiti-

ma fua.

H

2$. Volentes igitur hane quoque gentem quietam effe ,

fta-

tuentes )udlcawmus , templum reftitui illis, ut agerent fe-

Q

cundum fuorum majorum confuetudinem.

26. Bene igitur feceris ; fi miferis ad eos, & dexteram de-

* fe

deris: ut cognita noftra voluntate, bono animo fint, & uti-

Q

litatibus propriis deferviant.

(

27. Ad Judaeos vero regis epiftola talis erat:

. REX Antiochus fenatui Judeeorum , & ceeteris judæls fa-

Q

lutem.

28. Si valetis J fic eftls, ut Volumus : fed & lpü bene va-

N

lemus.

* 29. Adiit nos Menelaus, dlcens velle vos defcendere ad

veftros , qui funt apud nos.

3o. His igitur, qui commeant ufque ad diem trigefimum

menfis Xanthici , damus dextras fecuritatis,

(

(

3:. Ut Judaei utantur, cibis, & leglbus fuis, ficut & prms-

&

ü

snenfis fuit Macedonum, & libraríos

29. Velle vos de[zendere ad weffros ,

pofuitfe ätoax«e(w, quafi vox &íov. efiec

qui apud nos fent. ) ld eff, multos ex

breviata pro 9roex9po».

vVobis vclle adire nos , fimul cum Ie-

gatis , ut caufam veftram de liberta-

22. Lyfée fratri. ) ld eft cognato,

te, & confervatione rituum veftro-

propmquo.

Vide infra n. 35.

I

23. Imter deos tramslato. ) Uf'tatæ

rum agatis apud me.

illo tempore adulatio , ut mortui

QO. Ow commeant. ) Qui hac de

Piincipes inter deos receptx diceren-

caufa vemre huc voluerunt.

äUL.

qune ad diem trigeffmum. ) Hoc eft,

. Concedi /' Lj leg;tmm fua.) Con-

fpatium quindecim dierum ;

nam

cech , ut juxta patrias leges vivere li-

epiftola data eft die decima quinta

äl

ceat,

menlis.

[

26. Dexteram dederis. ) Id eft, cum

Xantbtci. ) Id eft Aprilis.

eis pacem fecerís Q& concorduam

31. Qua per.zgnorantiam geff a funt.')

l

Urilitatibus propris deferviant?) Ne«

Amm&lam ; five oblivionem videtur

gotia fua curent.

inducere eorum, qu& hadtenus Lgrm-

CAPUT XI. & XIL

479

Vs

& nemo eorum ullo modo moleftiam patiatur de his, quae per

ignorantiam gefta funt.

5

32. Mifimus autem.& Menelaum, qui vos alloquatur.

JIS

33. Valete.

Anno centefimo

quadragefimo' q&avo' , Xan-

thici menfis quintadecima die.

n

34. Miferunt autem etiam Romani epiftolam, ita fe ha-

l

bentem:

d

QUINTUS Memmius, & Titus Manilius legati Romma-

norum, populo Judseorum falutem.

D

35. Dehis, queL

yfias cognatus regis conceffit vobis, & nos

conce(limus.

56. De quibus autem ad regem judicavit referendum, con-

le«

feftim aliquem mittite diligentius inter vos conferentes, ut

u

decernamus, ficut congruit vobis: nos enim Antiochiazm ac-

cedimus.

-37. Ideoque feftinate lrefcribere, ut nos quoque fciamus

$

f

cujus eftis voluntatis.

38. Bene valete,

Anno centefimo quadragefimo o&tavo,

f*

quintadecima die mexnfis Xanthici.

CAPUT XIL

u

yziäzlas ac duces ipfius dioino freti auxilio pugnant feliaiterk

j

adver[us Sfoppitas , Stamnitas, zrabes; Ca[pbim €? Epbron

civitates ; item adver[us. Timotbeum babentem ingentem exercitum,

H

adoerjus prafidium Carnion C? Gorgiam: occifis autem. quibus-

dam Jfudeis, qui de donariis idolorum fuftulerant , Judas

.

ff

curat pro ipforum peccatis offerri

24

It

facrificium.

fà

s fattis pa&£tionibus, Lyfias pergebat ad xiegem , Judzei

10

autem agriculturae operam dabanti-

.LHI

de

^

5. Sed

e&,

a

ue toBiliter geíta fuerant, quz qua-

id eft , deliberantes, & confulcantes,

D

per ignorantiam commiffa excufa-

quid fit e re veftra.

]

ta ccnrerentur.

34- Legati Romanorum. ) Exrant hi

urz.) Ut fit temporepa-

lezati Romanorum in Afiam a Sena-

I. AG:ii:dt

Adde propter bella, quie

tu, popaloque Romano mifli ad com-

Judeam turbaverunt, neglectam fuif-

H)

r

ponendas res provinciarum illarum.

tunt,

fe terrz culturam , quam nunc repe-

[

238. Diligentius smter wf copferemtes,)

480

LIBRII MACHABJEORU M.

^

2. Sed hi, qui refederant, Timotheus, & Apollonius Gän-

nai Filius, fed & Hieronymus, & Demophon fuper hos, &

Yi

Nicanor C

yil

ypriarches non finebant eos in filentio agere, &

quiete.

3. Joppitae vero tale quoddam flagitium perpetrarunt: ro-

(e

d

gaverunt Judaeos, cum quibus habitabant, afcendere fcaphas,

quas paraverant, cum uxoribus, & filiis, quafi nullis inimi-

t

citiis inter eos fubjacentibus.

4. Secundum commune itaque decretum civitatis & ipfis

T

acquiefcentibus, paci

ue cauía nihil fufpe&um habentibus:

fi

cum in altum proce

d

ffent, fubmerferunt non minus) du-

centos.

lib

s. Quam crudelitatem Judas in fuz gentis homines faCtam

t

ut cognovit, praecepit viris, qui erant cum ipfo: & invoca-

to jufto judice Deo,

6. Venit adverfus 1

D

nterfe&ores fratrum, & portum qui.

(l

dem no£&tu fuccendit, fcaphas exuífit, eos autem, qui ab igne

i

refugerant, gladio peremit.

4. Et cum hzc ita egiffet, difceffit quafi iterum reverfurus,

qu

& univerfos Joppitas eradicaturus.

Vi

g. Sed cum cognoviffet & eos, qui erant Jamnice, velle

pari modo facere habitanribus fecum Judaeis,

l

.9. Jamnitis quoque no&e fupervenit, & portum cum navi-

là

bus fuccendit: ita ut lumen ignis appareret Jerofolymis a fta-

diis ducentis$ quadraginta.

Y

IO. In-

Ü

2. Qui rejäde;'ant.) ln vicinis lo-

fcelere Judsis prevalere poffent. Vel

CiS.

fenfus eft, Judeos hanc comitatem

Super bos.) Id eft, preter hos.

non recufafle, fretos publico .Joppen-

D

Cypriarches.) Px&tor infulm Cypri.

fium decreto, quo inter cives, quame

In filentio.) ld eft, tranquille. In-

quam diverfe religionis pax erat fta-

t

juriis videlicet atficiebant ut patet ex

biita.

L]

X

$. Précepit viris. ) Scilicet, arma

fequentibus.

Secundum commtune decretum civi-

capere, vel fequi fe

£at5, €$c. ) Decretum hoc, quod hic

7- Cum hbac ifa eth, Jifcefft.). In

memoratur , videtur fuiffe de profe-

Greco e

. TS

€ X(eeií8 G'uyxAtibéy-

k

&ione quapiam maritima, qux com-

Tog dy&Avc&) id eft jpía regione , vel,

«

muniter a civibus, aliisque fufcipere-

loco vmaunito , ab ii5 ,qui ivtus erant

tur, ne fraus deftinata retegeretur:

claufo difceffit , cum fcilicet repentino

«

itaque cum Judzis alii multi Joppite

impetu illo potiri non potuiffet.

eamdem excurfionem fufceperunt , ut

8. Pari imedo.

J Ut fecerfmt

vitaretur fufpicio ; & wut in patrato

Pitæu

*

jo-

CAPUT XI.

481

O. Ind& cum jam abiiffent novem ftadiis,: & iter fä&erenz

ad Timotheum, commiferunt cum eo Arabes qu

EEZ

inque millia

viri, & equites quingenti.

1i. Cumqae pugna valida fieret , & auxilio Dei profpere

[0

ceffiffet, refidui Arabes vi&ti, petebant a Juda dextram fibi

D

dari, promittentes fe pafcua

Dl

turos.

-daturos, & in ceteris profu.

12. Judas autem , arbitratus vere in multis eos utiles, pro-

fs

mifit pacem : dextrifque acceptis, difceffere ad taberngcula

fua.

di-

t3. Aggreffus eft autem & civitatem quamdam firmam, pon-

tibus murifque circumfeptam, qu& a turbis habitabatur gen-

m

tium promifcuarum, cui nomen Cafphin,

(à

14. Hi vero, qui intus erant, confidentes in ftabilitate

murorum, & apparatu alimoniarum , remiífius agebant, ma-

leditftis laceifentes

:va

Judam, & blafphemantes, ac loquentes,

"

quaefas non eft.

", invocato magno mundi Principe,

* Tof.

rg. Machabaeus autem

6. 26.

5

qui fine arietibus & machinis * temporibus Jefu praecipita-

*

vit Jericho, irruit ferociter muris:

elle

16. Et capta civitate per Domini voluntatem, innumerabi-

les caedes fecit, ita ut adjacens ftagnum íladiorum duorum

j

latitudinis, fanguine interfeCtorum fluere videretur.

.

L]

17. Inde difcefferunt ítadia feptingenta quinquagi

nta, &

[

venerunt in Characa ad eos, qui dicuntur Tubignæi, Ju-

daeos:

-

a—18. Et

Vd

Jlo. AöfüWm-t. ) Scili&ez*, J&dæi fimul

di, ut ex hóc loco tolligi poteff.

atem

cum Juda, eorum duce.

IS. Murzs.) ld eft, in muros.

p

- dd Timothewm.) (Qwi erat unus ex

17. Stadia. feptsugentas quinquagin-

14.) Quz 93. milliaria , & fex infu-

d

regiüis prete&is infeftis genti Judzo-

15

xum, ut potet eX n» Q

per ftadia efficiunr.

Unum enim mil-

rabes. ) Graflatores, qui publica

liate octo ftadia complectitur.

qrma

via gradiensem Judam a,

f

[6)

reffi funt.

Characa. ) Nusquam alibi locus híc

Arabes Strabo Íib. 16.

lr eixeg ap-

memoratur in Seriptura, videturque

h

lMat, & wmowr»xsg latrociniis icili-

fuiffe arte vel natura , quafi vallo

al

cet delitos, & arti paftoritiz.

iunitfus; nam charax, yZea«t, Grm-

W] D

13. Cáphim.) Eam in tribu Dan

cis vallum figoificat.

collocat Adrichomüus , prope ]a-

Tubianéi) Supta l F. c. $. num.

niugo

mmï

mniam,fed widetur longe ulrerius ad

13. lubin ientio facta eft, unde

meridiem wvexfus Arabiau conftituen-

"Yubiansi dicti videntus.

ID

.&pP

: Budf. cum. Cum., Meuoch. Tom. V.

A

n

LIBRI IF.

MACHABZEORUM

482

.18. Et Timotheum quidem in illis locis non comprehende-

runt, nulloque negotio perfe&to 1egrehus eft, relictoin quo-

H

f

dam loco firmiffimo praefidio.

o

I9. Dofitheus autem, & Sofipater, qui erant duces cum

TU

Machabco , peremerunt a Timotheo reli&tos in preefidio, de-

cem mllha vViros.

20. At Machabzus, ordinatis circum fe fex milibus, &

Vil

Ini

conftitutis per cohortes, adverfus Timotheum proceffit, ha-

bentem fecum centum viginti millia pedltum, equitumque duo

millia quingentos.

]y

21. Cognito autem Judz adventu, Tlmotheue praemifit mu-

lieres ,

u

& Filios, & reliquum apparatum, in praefidium, quod

Carmon diciturs erat enim. 1nexpugnab11e - & acceffu difhcile

ii

propter locorum anguftias.

22. Cumque cohors Judee prima apparu:iï'et timor hoftibus

p

ler

incuffus eít, ex przefentia Dei, qui univerfa confpicit ,. & in

fugam verfi funt alius ab alio,ita ut magis a fuis dejicerentur,

& gladiorum fuorum i&tibus debilitarentur.

fitu

23. Judas autem vehementer inftabat punxens profanos ,

&

proftravit ex eis triginta millia virorum.

bu

24. Ipfe vero Timotheus incidit in partes Dofithei, & So-

fipatris: & multis precibus poftulabat, ut vivus dimit' ere:ur,

Co

eo quod multorum ex Judzis parentes haberet ac fratres,

quos morte ejus decipi eveniret.

Qu

25. Et cum fidem dediffet, reftituturum fe eos fecundum

pu

conftitutum ,

illaefum eum dimiferunt .propter fratrum

falutem.

26. Judas autem egreffus eft ad Carmon , interfe&is vigin-

Qi

tiquinque mllhbus.

25,p 01l :

T

MU

p

il

I9. Comprehenderunt,) Scilicet in-

CO eü, xa«i r8rTSG &AotyySjvai. cvufBXi-

$4

venerunt.

cerai &l ánoSdsor fignificat neglectum

i

Regre[]us ej? ) Scilicet Timotheus,

iri falatem ]Judeorum c1pt-vnrum $

pol

ut patet clarius ex textu Greco.

& in vindi&am potius occifi Timo-

j

2I. Carz:cm.) Quem locum Adri-

thei occifum iri.

Ve] etiam illud,

Vid

chomius collocat in dimidia tribu

Decipi , exponi poteft ,.

fruftrari fpe

Cvi

Manaffe trans Jordanem.

liberationis.

L

25. Conflitutum.) Scilicet promif-

24. In partes l)aftbe: ) In Dofithe-

ti[f

um, & milites ejus.

fionem , feu pactum.,

T

Parentes /mäeret, AC fratre: ) Sci-

26. Vtgmn qumque millibus.) Scili-

fitm

lice: captivos in fua poteftate.

cet preter €os , qui in acie cecide-

3

Mortze c/u.: decipi eveniret, ) In Gra-

xant.

e

tol

CAPUT XIL

493

i.

2T. Pöü Vhorum fugam , & necem, movit exercitu

m ad

Ephron, civitatem munitam, in qua multitudo diverfarum

gentium habitabat: & robuíli juvenes pro muris confiftentes

i

fortiter repugnabant: 1n hac autem machinz multae, & telo-

le

rum erat apparatus.

28. Sed cum Omnipotentem invocaffemt, qui poteftate fua

vires hoftium confringit, ceperurit civitatem: & ex eis, qui

P

intus erant, vigintiquinque miilia proftraverunt.

10

29. Inde ad civitatem Scy

tharum abiEmnt5 quae ab Jerofo-

lymis fexcentis ftadiis aberat

e

u

3o. Conteftantibus autem his, qui apud Scythopolitas eraht,

od

Jud&tis, quod benigne ab eis haberentur , etiam temporibus

]le

infelicitatis , quod modefte fecum egerint:

31. Gratias agentes eis , & exhortati eciam de caetero erga

JUS

genus fuum benignos effe, venerunt Jerofolymam die folemni

Íeptimanarum inftante.

If

*

Jf

33. Ef

po

ft Pentecoften abierunt contra Gorgiam prae

fitum Idumaesze,

&

33. Exivit autem cum peditibus tribus millibus, & equiti-

bus quadringentis.

-

,

0

34. Quibus congreffis, contigit paucos ruere Judæorum.

3;. Dofitheus vero quidam de Bacenoris eques , vir fortis,

['ip

f$

Corgiam tenebat: & cum vellet illum capere vivum, eques

.

quidamn de Thracibus irruit in eum

?

humer

:

umpue— ejus am-

uf

putavit: atque ita Gorgias effugit in Marefa.

üff

Ppp 2

36. At

2"7./ Ephron. ) Vide di&ta lib. r. c.

vitici c. 32. IS- ubi ita legimus,:—Nu-

jf

5. n. 45. videtur enim hec illa eadem

enerabitis ab altero die -/;zöädti' ; "7 quo

civitas, & eadem Machabsi effe ex-

cbtulifiis manipulmm primitiarum, ieprem

peditio, qug illic narratur, ut fentit

bebdomadas plenas , usque ad — alteram

S.lianus.

diem expletios1s bebdomada feptima, id

if«

Vocatu£

(

«29.. Civitatem Scyrbarum.) Scytho-

eff quinquagimia dies , €c.

üffl 4

golim ; quam lib. I. c. 5. citato num.

etiam feftus dies hebdomadarum ,

52.

acer textus appellat Bethfan.

Deuteronom. 16. c. Io.

iro«

Vide ibi di&ta.

Nomen habuit hzc

33. Exrvit.) Id cft Judas.

Hüdv

civitas a Scythis reftauratoribus, &

d

habicatoribus, fita fuit in tribu Ma-

35. De Bacenoris. ) r«v 78 Bawqyo.

naffe cis Jordanem.

Vide Adricho-

eoc , ex iis, qui ad Bacenorem perti-

ymi[

nebant, fub illo duce militabant.

mjum in explicatione illius tribus

num. I3.

Marefa. ) Quod eft oppidum intri-

xl

AI. Seprimanasum. ) ld eft Pente-

bu Jud:, quod Adrichomius nonlon-

:cide

Cofieg — Alludit auctor ad locum Le-

ge cpllocat ab Hebzon.

X

494

LIBRI I MACHABJEORUM

36. At illis , qui cum Efdrin erant, diutius pugnantibus, &

ho

fatigatis, invocavit

f2l

]udas Dominum adjutorem, & ducem

belii fieri:

37. Incipiens voce patria, & cum hymnis clamorem extol-

lens, fugam Gorgise militibus incuffit.

M

.38. Judas autem colle&to exercitu venit in civitatem Odol-

p

Jam : & cum feptima dies fuperveniret, fecundum coníuetu-

"a

dinem purificati , in eodem loco fabbatum ege:unt.

[

39. Et fequenti die venit cum fuis Judas ut corpora pro-

H

ftratorum tolleret, & cum parenti

bus poneret in fepulchris

paternis.

4o, Invenerunt autem fub tunicis interfetctorum de dona-

L

Dent. riis idolorum , quae apud Jamniam fuerunt, * a quibus lex

7- ?55- prohibet Judaeos: omnibus ergo -/manifleiïum fattum eft, ob

hanc caufam eos corruiffe.

hu

41. Omnes itaque benedixerunt juítum judicium Domini,

ti0;

qui occulta fecerat manifefta.

unt, utid, quod

g

