& Ephraim educet: ad interfe&ogmüüos fuos.

|

."Quaü

| I4. RDæ

—— Á

& fceleris defenfione contra reliquas

riam Éphraim apþ'ell*äc numerofany

Prophetam,

eribus * ica Ifraclitz graviffime pecca-

prolem , & capitum multitudinem ,

at virum

verunt ftupro fpirituali, id eft Idolo-

4 alflitum.

qua gloriabantur decen tribus : ficut

latria, & pertinacia , quia quamvis

ergo avís e.nido avolat, ita gloria

LIL U

moniti a prophetis perftant in peccato»

Ephraim eos deferuit , vel deferet.

vitum. Vete

Recordabitur. ) Deus..

4 partu-) Simulatque in lucemedi-

ventofar,

Vifitabit.) Puniet.

ti fuerint infantes, transferentur ad

Cf

10. Quaf uvas im deferto inveni

tumalum.

; ) Peeete

lfracl. ) Fuit mihi chariflimus , ut fo-

! A5 utero.) Ante Iegitimumn nafcen-

Qdpserutt ,

lent in deferto reperte uv& a fameli-

dijtempus;

$, gretum

co, & fitienti viatore.

4 concepto.

) Anteq-u-afnï in utero

leudofn pi-

Quafi prima poma frulnes , 5c. )

formentur, impediente formationem:

Aogtryt ditt

fterilitate uterorunm.

Sicut precoquz ficus, que avide ex-

jdintm, D.

petuntur.

I2- Quod er/ff emutrzerimt /ï/ib!i od

Jicto idoli

Jairaverunt ad Beelphegor. )

; Colue-

$i filios aliquos procrearint, & edu-

runt Beelphegor idolum Moabita-

carint, illos vel gladiío hoftili ,. vel

| prophetf,

rum.e

pefte, aut morbo occidaumr, ut ad ma-

Abalienatit funt in confufokem.) Con-

turam xtatem nom perveniant.

: & prædl-

verterunt fe ad colendum pudendum

In bominibu:-) Inter homines.

J Qui de

Idolum Priapi , per obfcoems libidi-

Cozz rectffero ab eis. ) Cum €0$ pe-

nes.

nitus reiiquero, ut hofti tradantur.

P;opheïäfe !

o a Sieus eA . qua dilexefunt.) Sicut

abominabile eft memoratum idolum ,

13. prrdir)z', uf vid; , Tjrus erat. Y

&i fort l

lfrael, & tribus Ephraim, ut egomet

eü fCC?mm

quod coluerunt : idola non femel in

his oculis vidi , felicitate fimilis erat

facris Literis abominatio dicuntur ;

Tyro; opibus , profperitate, fortitu-

Á iafanire

& eadem 'fignifï,catione Grece, 8ós-

dine ,. munitione , omnique decore ,

lo idOHl

Niyp.&r& , & vuicopaura.

& gloria.

m

II. Ephraim quafi avis avelavit,

Educet ad intevfetlorem: filios fuos. )

um

Jería eorum a partu.) Eft Hebraica

'.) G[aviteïli

Quia non cognovit, nec coluit au-

metathefis , five tranfpofitio verbo-

&orem huüjus felicitatis, cogetur filios

rum, quz fic ordinanda funt. Glo-

fuos in bellum educere, ubi ab ho-

hd

ftibus interficientur.

)

uf d

xia Ephreim quafi avis avolavit. Glo-

,ïi QULD

Bibl.cum Core, Ménoch, T. VL

|

" Jj

114

PROPHETIE osEE

4. D

14. Da 'eïs»,v Domine. Quid dabis eis ?,-Da.eis vulvam fine

g

t fm

liberis, & ubera arentia.

L

n Gaïlgal'.,»qu'ïa ibi exofos

u

v1R

I5. * Omnes nequitiee eorum

mus D.

4

ia

^

gha

buieos: propter ma

li

itiam adinventionum eorum , de domo:

u

mea ejiciam eos: non addam, ut

dili-gam eos, omnes princi-

germir

pes eorum recedentes.

1

um exficcata eft : fru-

$.Y

*

"

16. Percuffus eft Ephraim , radix eor

1

i

^

UXIE 1

€um nequaquam £.

2

;

cient. Qubd'-.& fi genu»ärint » interficiam

taverür

amantiffima uteri eorum.

&

17. Abjiciet ecs Deus meus,

quia non*-aud,iefrun*t eum; &

um

aerugjz vagi in, nationibus.

efa

, que

m

i

d'aRUT X

-

62) Wi

Ifrael traditur. A[fyriis , £? cum a Domin

6.

qf!i Wfa;

Proþter -ïdal&ïatriam

m , pergant fequi «oias [nas ,

fageli , i

vevocati ad jufitia

! 0165 -eorum

n , q*æ;

tiunitiones "oa[Tabuntur.

Vata fj

i. V/itis fronäofa ifrael, fru&tus adoequatus eft ei: fecun-

Pradus

V dum multitudinem fru&us fui imultiplicavit altaria,juxta

b

E

j

Qum tili

pitorum.

ubertatem terrae fuae exubemvit fimulachris.

fclieet q

20 Di-A—-

Sagds

Y4. Da eis Domine.) Ponas, & fup-

De domo f'm;a.l') De terra promilfio-

sU2nto

Sed quas ?

nis, quz totd erat quafi una domus,

abosdaba

plicia, que merentur.

& familia Dei, ejiciam eos, ut ege-

Urh.

Da eis vulvam fine liberis, &c. ) Ut

10n concipiantur filii, aut nati la&is

ni, & captivi abducantur.

2. Dn

inopia moriantur, ne tuis muneribus

, Non. addam , ut dsligam — eos. ) Non

lis abund

amplius diligam eos.

Cntentio,

abutantur ad fuperbiam. - Vel ne ge-

Us Ve

nici filii tot. mala ab hoftibus perte-

Recedentes. ) À Deo, ut vïit—ulos aue

rant: fic Luce 25. dicitur

Beate

reos colant.

p

fferiles , 6c.. Prior fenfus verior. -

/36. Percuffus eff Ephbraim.) Aruit ut

aliis Aff

arbor. fic Pfal. ror.

Percuffes füm

üetfineil

(5. Omnes ntquitit corsum imGalgal.)

-

Ibi enim lIfraelits abjecerunt omne

ut fonums, ( aruiz cor meum.

N iy|

regimen Dei, tam politicum , quam

Radix eorsm. )

) Focunditas i«llä a

thlfm.a h

facrum.

Politicum , quiaa Deo regi

Deo indita.

bf |

Fru&um nequaquam facicmt. ) Pro-

Coï'f, íni

nolentes in Galgal petierunt a Samue-

lem non fufcipient.

le dari fibi Regem, qui proinde de-

-l

"

fa.

diteisSaulem, | Sacrum, quia in Gal-

mantiffima uttrt

eamm; ) Filios,

$N

LE

quos pr ceteris diligent.

30 ho

gal ftatuerunt idola, quz fpreto Deo

coluerunt. WVide cap. 4. n. 15. & ibi

p17. 4djicit eos Deus. ) De terra

Mtrein

di&a [] & Jud'iC- '30 EC 7-- & 19-

promiffionis.

ts Re

Quia ibi exofos babui eos. ) Vdcirco ibi

Deu: meus. ) Non illorum , quos

n ver

averfatur propter peccata.

Qomodo

cepi eos odio habere, & averfari.

Itis frondofz

Ifzael. ) €n Hebr.

Adinventionum.) Adinventiones vo-

I.V

lütüe R&

^

ef D3 éequeq , id eft, evace-

4' Läi,"

cat cogi;atio.nes ; ftudia, & opera.

!

C.AP/UQT X.

Hs

vam fine

2 Divifum eft cor eorum ) nunc interib-;unt Ht

P

pfe confrin-

get fimulachra eorum ,. depopulabitur aras eorum.

y exofos

.3. Quia nunc dicent : Non eftrex nobis , non enim time-

]e domo:

mus Dominum: & rex quid faciet nobis ?

YT

s priici

4. Loquimini

Y x

rba vifionis inutilis, & ferietis foedus: &

germinabit quafi amaritudo judicium feper fulcos agri..

et:fru-

$. Vaceas Bethaven coluerunt habitatores Samarie: quia '

terficiam

luxit fuper eum populus ejus, & seditui ejus fu

per eum exul-

taverunt in gloria ejus : quia migravit ab eo.

eum; &

N

2

; | 6--Ski"

4»;, quz Ícilicee fe totam in frondes

lrridet eos. propheta dicens : loqui-

effundit.

€ yma chus vertit 9À " ays-

mini

repetite. crebro. verba , que

€4y , Vites emiz; , utait S. Hieronym.

DA

"3

pfeudoprophetz vobis dixerant , pro-

, Damihor

que putere a visitore nem

J

nt*rini**,,v "z

fpera pollicentes.

Vana efít eorum

flagella , frondesque luxuriant, && bumo-

prophetia, & fecus eveniet , quanv

21 r

vem , quem debutrant m vina muare ,

ipfi vaticinati funt.

vana frondium ,. 6 foliorum. amiitione

Et feriezis fodus. )

Monent, vt

dilperdunt.

fcdus feriatis cum hoftibus, fi ve-

j: fecut-

Erutlus adegtatus eff ei. ) Cum fru-

nerint , vel vaticinantur fore, uc

a r

&um tulit , quem promittebat pam-

fodus feriatis, ne vo

*

$ höfïi;iter- tra-

pinorum , & farmentorum lafcivia ,

&ent.

fcilicet nullum verum , & folidum.

' Et germinabzt. ) Prodibit.

) Di-

3

--'/

Secundusm: multitudinem f:utlus f« )

maritudo, ) Nexia, amara , aut

P

fàiuanso magis populis , & opibus

venenata herba.

41 [O'mim[)'

abundabat, tanto. plura fecit idolis al-

J«dicium.. ) Supplicium Ifraelis.

una domus

taria.

$, «"

Super fnlcos agrz, ) Quemadmodura:

Q. Divifurm eff cor- corum.-) 'Fotido-

noxis herbzs in agro culto copiofius

ho

lis abundant, ut etiam inter illos fint

germinant ; ita copia fuppliciorum:

WII ) Non

contentiones ,. aliis alia idola colenti-

germinabit in. Ifrael, qui in agro cor-

bus.

Vel divifum eft cor eorum, id

dis fui duxit fulcos/impietatis..

i ViWIOS d

eff feparatum a me.

Divifum etiam

8. Faccas Betbaven. ) Vit:ul"os/'pän:

aliis. Affyriis ftudentibus , aliis- eo$

irrifionem: vaeccas vocat , ut ait fan-

, Y At

averfantibus.

G&us Hieronymus ; eft enim vilior

þ:rcuffüf L

:

Nunec interiäu'mr )

Divifto: e.nwi'n;.,x &

hic fexus , infirm

j

eu

Íchifma ruing , & interitus eft caufa.

aptior-

ior , & ad ifr?lionem

yndas

ii :

ljfe.) Deus.

Berzhaven. )

Ütrumque vi'tullrum in-

Corfringet.) Per AMlyrios.

telligit, tam eum, qui conftitutus fue-

'r;'(lft' ) Pm-

- Stmtlachra eorum. ) lfraelitarum.-

rat ii Bethel , quam eum , qui ia

Non eff Rex nolts , 65c) . Cincti

Dan ; uterque locus merito vocatur

i )

filios

ab hoflibus , videbunt fe nihil opis

Bethaven, id eft domus iniquitatis.,

habere in Rege fuo : & dicent, nonha-

vel domus idoli.

Quia [nxit [upev eum populus ejus. )

ft') poiant

bemus Regem : idque propterea quod

.

DDeum verum Regem non coluimus

?

Lugebit populus fuper vitulum Deum

m

quoi

quomodo nobis divino auxilio defti-

uum , cum fcilicet videbit eum ab

tutus Rex auxiliari poterit ?

Adifyriis capi, & captivum avehi i

^

)

qn Hebï'

4. Loquumin verbevifienis ihgfiä;.)

Aflyrios.

d /

j

j*

N

*

116 .

PROPHETIXE OSEE

u

.-6. Siquidem & ipfe in Affur delatus eft, munus regi ultori:

confufio E

füper :

phraim -capiet, & confundetur lírael in. volunta-

te fua.

arabit

[

Vi

7. Tranfire fe

A

cit Samaria regem fuumq'uafï fpumam /fu.pär

- faciem aquze.-

die, i

*lfaix

minum

$. Et difperdentur excelfa idoli,

—.peccatuüäïffael: lappa, &

2.19-tribulus afcendet füper aras eorum, & dicent momtibus : *

—

Operite nos, & collibus: Cadite fuper nos.

fruger

*[uc.

* Ex diebus Gabaa, 'peccavit Ifrael,

ibi fteterunt: nbn

fortiu1

23 3* comprehendet eos in Gabaa praelium fuper filios iniquitatis.

6

16.

1o. Juxta defiderium meum corripiam eos; congregabun-

rgeemaeme a.

* Jud, tur fupereos populi, cum corripientur propter duas iniqui-

tlterum

thd.

19.25 -3:a:gs fuas.

11. Ephra-

Ir. Zj

taram, )

ploulo ,

JEditui ejus, & c.*)'SacerdotLes & cufto-

9. Ex dieäu; Gabaa pcc?4vit. Ifrael. )

carpunt 1

des vituli;ejusqne templi,qui prius ex-

N'egligens opprimere nafcentem ido-

lradlite,

ultabantin gloria ejus , cum fcilicet ab

lolatriam. Vindicavit quidem Ifrael

Tecurrunt

omnibus coleretur; lugebunt, quia hec

mortem uxoris Levite; Micham au-

iis ditan

gloria migravit, & ablata elt ab eo.

tem, qui domi habebat idola, & ido-

molsflias

6. Er spfe.) Vitulus.

lorum facerdotem, non punivit.

Vide

O

I

f ifineat

Afgr.) In AIT riam.

Judicum r7. $. 18

fijetanz,

Regé ultori, )

Vide e. 5. n. 13. &

l1bí fleterunt. ) Ceffarunt ambulare

ibi dicta.

in viis Domint.

Vel in idololatria

Et qu

Ephraita capict. ) Ephraimitas, 1frae-

Michz immobiles perftiterunt, eam-

euli fu,

Cöüwmai

litas, Samaritas, 'Tunc tribus E»h-

que auxerunt.

um f

raim auéctor idololatrie confundetur,

Nou comprebendet eos in Gabaa, &$0. )

& fimul univerfus Ifrael , quod tales

Non infurget in eos bellum , quale

Atenz

Deos eligere voluerint: hoc enim eft,

fuit illud, quod infurrexit in perdi

pet coun

tiffimos illos Gabae cives; hoc enim

jtiam, |

quod dicit, zz vwolunrate fua.

Áralii

7. Tranfire fecit, &c.) Confentiens

eft, quod dicit, /fos zziquitstis , qui

Samaria Regum fuorum idololatriis

licet tandem vi&ti fint, vicerunt ta-

lfrgisc

id effecit, ut regnum decem tribuum

men prius, & mortem fuam ulti ceci-

T defer

derunt ; fed atrox infurget bellum il-

Egis ref

celeriter difliparetur , ficut fpuma

aquz , & ipfum etiam Regem in exi-

Jatum ab Aífyriis, quibus nullo tem-

terra fna

tium impulit.

H

pore poterunt refiftere, & quo Sama-

Ürfri

8. Excelfa sdoli

.) Loca, in qþuibus

xia plane exfcindetur.

fldus fü

idolum colebatur.

IO. Juxta defiderium : meum , &$c. )

lememm

Peccatum Ifracl.) Per que, five in

Ego Deus fcelerum vindex furori

m ]

quibus peccabat.

meo, & defiderio illos puniendi fa-

€0. fen

Laþpa.

tisfaciam.

num. 6.

) Vide di&a fuperiori cap.

Super €os,) Contra . eos.

münti, -

Tribulns. ), Herbe nomen fpinis ar-

Tmnatz.

Propter duas imiquitates fuas.) Pro-

pter duos vitulos , quos. efexerunt,

Düm, l

Operite nos, ) Ne mala imminentia

I2. *

videamus.

& populo adorandos Pnopofuerunt ,

iu&ilia P

n.-CAPl'Tl' X.

17

0 ultori:

volunta-

IT. Ephraim vitula do&ta diligere trituram, & ego tranfivi

fuper pulchritudinem colli ejus : afcendam--fupgr Ephraim,

;

arabit Judas , confringet fibi fulcos Jacob,

.

E

12. * Seminate vobis injuftitia) & meti

tein ore xmifericor—- * Tet..

T fupär,

i, innovate vobis novale: tempus autem requirendi Do- 4. 3;

lappa, &

minum, cum venerit, qui docebit vos juftitiam.

tDUS ; *

15. Araftisimpietatem , iniquitatem meffuiftis , come

diftis

frugem mendacii:.

quia confifus es in viis tuis, in muïtitudine

unt: nof

fortium tuorum.

lquitatis.

P3'

1*4..Con-

rregabur

M

&$ 1ni

qui

alterum. in Dan, & alterum in Be-

—fezhä-nate; ut multa juftitia, & fan-

thel.. .

&itas in vobis oriatur.

Ef qmetite 17 ore mijäricardiæ. ) Me-

Epira-

II. Ephraim viei(a d22 di-;'igc'fe f£ri-

nl

furag ) WMitule ad triture laborem

tetis fecundum os, id eft fecundum

pabelo , quod inter terendas fpicas

rationem mifericordie, & beneficen-

uvi; ffad.)

carpant, alliciuntur ;

His fimiles

tiz, qua ufi fueritis ; quafi dicat , (i-

Eft

centem idoe

lfraelite, qui ultro ad colcnda idola

cut feminaveritis, fic metetis.

gidem Vinué

recurrunt, quia fe inde fperant bo-

Hebraifmus. ; nam apud Hebrzos

Micham at

nis ditart poffe , unde laberes,

559 Jepi, id eft, ad os,idem eft, quod

jo, & il

u

moleflias , quas if idolorum cultu

Jecundum , juxta , pro ratione, lmenjht'z,

nvb

f i(tinent, vel non fentiunt, vel facile

vel zmerito , 6$c.

, 3l

fuperanr.

lIpnovate vobis novale,.) S

inis evul-

ETO

fis, complanatis glebis ,

&

fra&is []

Er ego fran[ivi fuper p);lc/yrimdinem

folo arato.

a idololarà

eolli jus. ) Collum ejus fuperbum, &

Novale enim eft ager

eunt m

contumax domabo.:

"[ ranfire

feci

nunc primum prociffus , quafi dicat :

evellite fpinas vitiorum, uc innovati

jugum fuper pulchras cervices ejus.

j G 4&451 50' )

Afcendam fuper Ephratm. ) Quaü fu-

velut novus ager, femen divinum gra-

lum , quä ,

per equum ; omnino enim mihi fub-

ti2, & virtutem excipiatis.

ait i ped

Cum venerit, quidocebit vosjuflitiam.)

jiciam, & Affyriis tradam.

Scilicet' Chriftus Dominus;

Aliqui

s; ho enm

Arabit Judas. ) Cum viderit TJudas

iniatiis Q

lfraelis calamitatem, idololatriz tritu-

de Ézechia explicant , qui populum

vicerumt V

ram deferet, & arabit, id eft aratrum

ad Dei culrum revocavit , & ita fuit

doctor juftitiz, fed inchoate, & im-

legis refumet ,. ideoque perfiftet in

x bdlam !

J

terra fua, ibique colet Deum verum.

perfe&te, & quafi in typum Chrifti,

yf 1

llo te

Confringet ftbr fulcos Tacob. ) Id eft

qui hoc perfecte preftitit..— Alii, ut

LAÀX. Pagninus, & Vatabl. vertunt,

( quo 5umi*

glebas fulcorum , ut apta fit terra ad

iementem

ignificat tam Judam ,

Donec, quafi dicat : nunc eft tempus

s y 6*' )

u

am lfrael, five Jacob diligenter

quarendi Dominum , vosque pra-

D

eo fervituros. ]acob vocat homi-

parandi ad Meflie adventum ; ille

jpder t

enim veniens plenius docebit vos viam

Pumendl

nes decem tribuum, qui hortante per

falutis.

nuntios Ézechia, idola abjecerunt,

0^

13. Araffis impietatem. ) Terra, in

& venerunt in Jgrufalem. 2. szr-. 3go.

3

Vel

qua laboraítis , fuit impietas.

t f"'"

jhe

I2. Seminate vobis i» juflitia. ) ln

araftis per impietatem , id eft impie.

h

ynta

juftitia perftate , ut cepiftis , & ita

Iniquitatem mefjfuifeis. ) Sementi re«-

gb

-

0j

118

P,RONPHE'TIJE OSEBE

14. Cbnfurgeä tumultus infpopulo tuo: & omnes rmunitio-

? V

O ejus,

nes tuze vaftabuntur, ficut vaftatus eft Salmana a dom

moiabj

^

Judic. * qui ju

dicavit Baalin die praelii, matre fuper filios allifa.

70

;

*

ve-

chiis a

9. 12

rj. SI

€ fecit vobis B

v"et'h—el"" a facj,e malitise 'gequitiäïum

Z

LE

Qr arum.

ero ei

CAPUT XL.

.

tavi 4

nus fe diligere populum. Ifrael ;

fäzf propter

T

.Be'&efciïsfo/?endït Dowi

illius fcelera tradidit eum

ZAflyrüs : attamen propter [nam miferi-

quori:

&C

cordiam reducet. eos, ut in ferra fua [erviant Domino. uta

[

1

j

U. (

cum. gentibus ad Deum comverfis.

qroscxsmee

cut mane tr a"niïit,;p-ertfani)iitf rex Ifrael, Qui ä'puerlfr'ae!",

*Maf If

neum.

YetO . in

2. 15.

H «.

&a-LiLexi gum-, & * ex /Egypto vocayi fhilium r

,

2. VO'

y

-

MAUERTERD

Ifrad] f

etiam de

Salmana Rex Madi;micamm valít

atus

D. Mi

fpondit copiofus fru&us iniquitatis ,

eft a Gedeone, & futs. Judicum g.

Dei filia

multiplicabantur enim in vobis fce-

Tera , quemaduiodum in fatis pro uno

4 demo. J A famil

fa.f fervis, & mi-

bis Exod

grano mülta fuccrefcunt. Poteft eti-

Lhitibus.

tilur 1/7'4

am iniquitas accipi pro poina. iniqui-

(Qui judicavit Baal. ) Punivit, &

1. l,

0t.

deftruxit Baal.

s

AarOn E

tatis, depredatio fcilicet, bonorum

« Quod pe;.;

fpolistio , & captivitas.

Matre fuper filios a!Iía.)

abdauxeru

Comediffis frugem mendatii- ) IMen

Gedeoném factum fuife conítat ex

Catunt,

tientem, & fperatum fructum non fe-

hoc loco; licet non habeatur in hifto-

Sic ab

ria Judicum.

xentem ; quafi dicat: nullum fruétum

jta ipf.

xecepiftis ex veftris iniquitatibus.

I5. S;c fecit volis Bethe/.) $ic faciet

dire no

Saia confr[ns es, &c.). Ejft mutatio

vobis Bethel , & idololatria , quam

Dtté (i

fumeri ; &ranfit enim a plurali ad t1n-

ibi exercetis ; erit Qn—im exitii veflri

W.

'caufa.

gularem', quia populum alloquituz,

Bdalim

ui fingularis eft, fi colledive fpe-

4l facie malitía , €c.) Propter ma-

à

etur ; pluralis , fi c-apijia, & homi-

litiam veftram nequiffimam.

E

n€s.

I- Q'eourmane trazfíit, 6c.) | Aurorg

Ia wiis £Ul )

In operibus'cüi's im-

2 tempus , quod eft inter folis ,

24

$U.

piis, ac praefertim in cultu idolo-

no&isque viciniam, Celerrime tranfit,

QU&H pä[f'

rum,.

& ita celerrime finietur regnumlIfrael,

ET

lo multitudine fortium £u PhUL. )

& Rex privabitur regno

*

[]

"Eum civiutn, tum amicorum genti-

Quia puer Ifraely €8c.) -

Quafi dicaf:

eut. L

DOminw I

Yium , tum idolorum.

caufa tanti mali eft populiingratitu-

** jaryy|

lI4. Cosfurget rumultur. )

Ideirco

do; nam erat in /Egypto popalus

per qum

tumultus confurget in populo tuo ,

iMrael tener ; paulo enim. ante cappe-

rat in filiis Jacob, & wt puer igno-

ceum te invadent Affyrii , multis in

rantia rerum utilium laborabat, & vi-

loa.m jf

bello cadentibus ; aut fugientibus.

Sicnt vaftatus efe. Sa manue. ) V afta-

xium inopia

& tamen dijesi eum

fod!*u

$unc, femperque ei benecteci; ipfe

pet lngm

bimini ab Affyrio itale-rudeliter j» ut

4' l"f:.

JDAPUTCOXE

19

- munitio-

^

l.

$. Vocaverunt eos,' fic abierunf a facie eorum:

VB aalim

im-

00 €us,

-

s lia

molabant, & fimulachris facrificabant.

4. Et ego quafi nutritius Ephraim, portabam eos in br

darum ve-

?

r

chiis meis: & nefcierunt, quod curarem eos.

4. Ia funiculis Adam traham eos, in, vinculis

charitatis ,&

ero eis quafi exaltans jugum fuper maxillas eorum: & decli-

navi ad eum , ut vefceretur.

f pritar

.s. Nonrevertetur in terram JEgypti,

& Aiï'qr ipfe:rcx;ejus::

j tj

quoniam noluerunt converti.

6. Coepit gladius in civitati

bus *eju-s;, & confumet el-'e&os

Yno tf

ejus, & comedet capita eorum.

-

7.Et

Ls

yuer]fraeh

vero ingratitudine;n mihi rependit.

licet folent homines ligäri ; nämpe

| Imeurm,

Ef ex JErypto vocevt frhum. meum. )

amore, & beneficiis.

Adam hoc lo-

2- VO'

lfrael fcilicet , & Chri(tum ;; nam

co non efít nomen proprium, fed

"--

etiam de hoc intelligi debere patet ex

commune , idem fignificans , quod

um V&RMUS

D. Matth. cap. 2. n. 15; Porro 1frael

Howint s.

Dei filium appellari patet ex illis ver-

fvdr'cnm j

»» Trabam , 65c.) .Trah.ebam " VCI ut

4

fevis, & i

bis Exxod. 4. 22.

Filiu;'mcu-: primoge-

habet Chaldeus , Trax;.

mitus 1/?4:/.

Ie winculis , £$c.) ELft repeti

! Pm&iVit, &

2. Vocaversnt eos. ) Moyfes', &

explicatio precedentis.

5947" &

i

Aaron ex /Egvpto vocaverunt, &

Ef ero.) Id eft fui.

p

j, ) Ruodpt

abduxerunt , & ab idololatria revo-

Quafí exaltans jugum-) Quafi dicat :

j« conftat «t

carunt, cum in illam incidebant.

non-fum paffus , aut non patiar eos

exyr in at

Sic ab;erunt.) Sicut vocaverunt eos,

femper laborare; requiem eis fubine

ita ipfl eis terga verterunt; & obe-

de concedam 5 fumpta eft metaphora

dire noluerunt. LXX. habent : . Szcut

u) Gic acie

ab agricolis, qui, cum jugum tollunt,

olatria , qum

vocavi €0s, ia abierunt a facie mea

frenum etiam, aut capiftrum adimunt,

zp/7.

n

ut boves comedant.

Dabo eis tem-

, exiti ve

Baaliz immo

labant , Eft X o ipfa

pora otii , & letitig. lta etiam fa-

&um in deferto ; eos enim Dominus

) P;optermä-

enim via facrificaverunt Beelphegor,

naff«

n. 25. I & vitulum coluerunt, E;xod.

quiefcere finebat, nec femper coge-

32. 4-

bat progredi, & labores itineris fu-

) Auror?

32

"9

Et ego quafí nutritius: Ephraim,)

Ítinere.

& inar fl

Declinarui ad eum.) Cibum, quem

| e"img can lh

Quafi parvulum curabam diligenter,

& in ulnas meas tollebam, ficut

illi obieci.

:regnumlfrae »

Deut. 1. 31. habemus: Pertavir re

$- Nen rewertetur m terram /EQ'P". .)

Ü

Domines Denus tuus, ut folet bomo geffa-

Non ferviet quidem iterum /Egyptiisy

Qu d

;

li ingmritu-

re parvnulum filium . [uum am omni vta,

fed ferviet Aflyriis.

jpu

jus

per quam ambulafit , douec wvenimes, ad

6. Cepst gladsus. ) Iäm Aflyrii per

,q p

locum. tfiwm, Nide etiam Deut. 32.

crebras excurfiones graffari ceeperunt,

m i g

1l.

vaftare regionem,& i fraelitas occidere.

m

Neféierunt.) Non adverterunt, vel

Elechos. ) Principes, fortes, & ro-

bo

rabät/xr vl

jn

per ingretitudinem non curarunt.

bur exercitus.

Symmachus dixit

[

ii g a

Br achía.

4. de fufzicu/is Adam. ) Quibus fci-

11)(?

-

120

PROPHETIXE OSEE

n. C

4. Et populus meus pendebit ad reditum meum . jugum

r

-au-

tem imponetur eis fimul, quod non auferetur.

mus Ht

8.Quomodo dabo te Ephraim, protegamte, I

frael? quömo-

fanis

do dabo te ficut Adama, ponam te ut Seboim? Converfum

eft in me cor meum , pariter conturbata eft posnitudo mea.

'Vane Á

g. Non faciam furoremirze mede: non convertar, ut difpet-

if

dam Ephraim: quoniam Deus ego, & non homo: in,medi?

!

D

jl

A0T C$

tui fan&tus, & non ingrediar civitatem.

10. Poft dominum ambulabunt, quafi

leo rugi'et, üqkuia ipfe

i

rugiet & formidabunt filii maris.

fi

] avi

colufhba

II1. Et avolabunt qua

is ex /Egypto,. & quafi

de terra A

ff

L D

yriorum: & collocabo eos in domibus fuis,—idiöit

-

i d?

Dominus.

-

*

Tiis iniit

12 Clr-

u

has

Bv

feu finam. VItlalice diceremus

'Nak

Capita eqruä. ) In Hebrzo eft, Cbn-

geläum Yal

Cliarios, id eft, €os, quorum*'cgnfiliis,;

mi lafciaro "volgere a rovinartt.

tér Volant,

Quonium Dens ego, 6f mom Lbomo.)

columba ;

& voluntate reguntur.

. Pendebitad rt

dirum meum.) lfraeL

Nonego punio, uthomines, quiirati

confïantisq

animo pendulus expe&tabit prefen-

feviunt in inimicos, ut eos perdant;.

$4 7. d

ego vero ple&o , ut corrigam , &

ts ficut. ec

tiam , & auxilium meum , hoftibus

emendein.

cuntta vaftantibus, fed falletur.

Vide Exod. 34. 6.

ibi ineli

jugum.) Servitutis, captivitatis.

Ip medio tui [anüus , 6f monm ingre-

"rb E

Sinu/.) Nullo excepto ; omnes enim

diar crvitatem , 6c. ) Hottes cradeles,

lumba: qu.

$.

dum civitatem obfeffam capiunt, eam

violre; fe

erunt cladis participe

nom. ita

Q. Gaomodo dato te.

) 'Tractabo te.

ingrediuntur , & vaftant

peliente v

Protegam te Ifrael 1 ) ÁÀÁn protegam

ego, non ingrediar urbes tuas, ut eas

Volä!uros 1

vaftem, quia fanctus fum , & in me-

pediente,

te a ventura calamitare ; nullo modo,

quin potius tra

G&abo te, & ponas fg-

dio tui habito, ideoque cupio te core

CONOM&U

mam ,

ut de. Adama ,

& Seboim

rigere, & corre&um falvare.

p;cu]iarïbu

civitatibus Sodoms , & Gomorrhze

l1o. Pof Domiuum ambulabunt.) M-

ifrerfs

(itu, & fcelere vicinis. Veleftmiferan-

lius do&trinam, leges , & inftituta fe-

I2. Cires

tis affc(tus, quafi dicat: fierine poterit,

uentes.

&i pro

)

"Quafi leo vugiet.)) Scilicet Dominus.

priftinas

utte, quem tantum dilexi,cradam , ut

Adama, & Seboim ?

Ipfeenim Chriftus per fe, & per Apo-

dile : C

Converfum eff in mecor meum.) Pc-

ftolos fuos longe, lateque audietur ,

Oent, v

nitet me, quod tam dirum fupplici-

ejusque vox cum poteftate. fonabit,

*

Tàtione, F

& excitabit peccatores.

H

um tibi fim comminatus ; mutavi

lït 5'ïm tot E

jam fententiam , excitatus eft in vi-

Filii maria ) Qui erant in mari fz-

L dny

n

fteribus meis dolor, mifericordie,

culi, & fagena Evangelii compreheufi

Qmy:

D Y

funt.

lta D. Hieron.

Vel marini,

& pænicudinis affectus.

Q mihi q

Q. Non faccam f*

rorem, 6$c.) ld non

& infulares , id eft populi, & gentes

At Quic'en

faciam , ad quod faciendum me

furor

remotz.

wdeb;l;u!.'

II. Ef avolabunt , €c, ) & oce illa

exftimulat.

LT t

leonis excitati , ö-. celeriter ad JZvan

biil

Nou cogvertar. ) INon pAermittam ;

* 6im (

CAPUT XL& XII

I2I

nmq

12. Circumdedit me in negatione Ephra/im5 & in dolo.dö-

mus lfrael: ]Judas autem teítis defcendi

quomo

t cum Deo , & cum

ertum

fan&tis fidelis.

N

fCAPUT an

) ff6à,

t difper.

æVane- fidit l/rael in :

4Egypto, ut -ab Ziflur liberetur : fed tam

1 medio

ibfi quam. SFuda reddet Dominus. juxta merita thlorum , qui im-

memores beneficiorum 5Facob. patriarcbe prafHtorum ,. declinave-

juia ipfe

runi in acaritiam , quibus tamen pacem offert: ca

r pens

columba

potiffmum idololatriam Galaad.

Phraim pafcit ventum, & fequitur zeftum: tota die men-

dacium, & vaftitatem multiplicat

; & foedus cum Aiïyf

. Cit

riis iniit, &'oleum in Z£gyptum ferebat.

n

2. Ju-

'gelqïum venient, ut aves, quz celeri-

(2 Judas autem teffis , 6c. ): Judas an

m : Nn

1

ter volant, cum terrentur ; & quafi

ita fecit, fed verbis, & operibus te-

columba ; cujus volatus eft magnz,

ftificans me effe Deum, reli

a hum. )

conftantisque pernicitatis : quare Pfal.

s, qinti

& cum Deo defcendit, id

eft , jacen-

5 perdanti

54. 7. dicitur : Q«is dabit mtbé pez-

tes Dei partes:

fequutus eft, & negle-

nas fecut columba? Vortalfe per avem

&tàs ab Ifrael.

E

rrigan ,

ibi intelligit, que ut numen coleba-

Cum . [anilss fidelis. ) Permanens in

tur ab /Egyptiis, ut ab Aflyriis co-

vera religione . conftans

D7 g

cum Pro.

s; cridddess

lumba: quare nemini fas erat has aves

phetis, & Patriarchis , & veris Dei

violare, fed , quo vellent, nullo im-

fervis.

Vel, ewm fanilis, id eftuna

apiunt, &t

;»ediente volabant, & fenfus eft, con-

cum facerdotibus.

: fon ju

volaturos ad Evangelium nemine im-

wa-*, Ut 8'43

ediente.

I. EP

Pratm pafeit ventum.) Pro pa-

, &inme

Ícitur vento, id eff rem facit

Cellocalo eos. im domibus fuis.) n

inutilem , & vanam, colendo idola ,

ypio te P

peculiaribus fuis Ecclefiis per orbem

vel ab JEgyptiis opem expectans.

ate

difpertis.

Jupunt. ]

n

Et fequitur aflum-) ldem dicit alia

JI9. Circtmdedit me im megatione. )

fimilitudine ; in Hebrzo eft

*

X g

Anfitutà *

Redit propheta ad fua tempora , ad

qaadim

; QuE vOX ventum urentem

priftinas minas, & fententia eft quafi

& noxium

P

dicat: cupitis fcire caufam , cur non

in A fia.

"fignificat, qualis eft Eurus

&pe A

obítinte tam infigni amore, & mife-

Tota die.) Semper.

ratione, Ephraim eterna captivitate,

Mendacium , 6c. ) Spes inanes, &

" fondþit,

ut jam toties inculco, damnandus.fit ?

Ea in promptz eft, quia fcilicet cir-

nihi! profuturas, quz . adeo non pro-

derutt, ut,exitium ce

allaturz.

:

rtlifïimum fin.t:

i marif 4

cumvtnit rhe Tuo mendacio, negavit-

À m'l)l.ghm l

ue mihi debitum cultum. — Accede-

Olenum 1 ägjpmkz férebas. ) Olcum

VE] m?lïinil

bat quicem ad me, & me colere velle

videbatur, verum negatio fuit, non

optimum , quo abundat Chananga ,

li,& genzti

id eft dona mittit /Egyptiis, utabeis —

cultus ; gam fimul colebat. idola.

defendatur. Vide 4. Reg. 17.4-

|

Füge ina

g i

j ]en

Biä(.. eum Cos. Menoch, T. V(.

122

PROPHETIXEXOSEE

o.F4

?. Judicium ergo Domini cum Juda, & vifitatio füper Ja-

ent

ï)

äO

cob: juxta vias.ejus, & juxta adinventiones ejus reddet ei.

:

*Gen.

Po)

V.

* In utero fupplantavit fratrem fuum: & in fortitudine

lu

If

i

j

25.25 fua dire&tus eft cum Angelo.

& 33.

& confortatus eft: flevit, &

ete

24.

4. Et inyaluit ad Angelum,

doï

rogavit éeum: in Bethel invenit eum , & ibi locutus eít no-

10. F

»

tl

V

biícum.

.$. Et Dominus Deus exe

tcituum , Dominus memoriale

1. 9l

immolan

e'us.

6. Ettu a

d Dominum Devm tuum kc—:onverteris: mäfericcrdi-

a.

am & judicium cuftodi,;& fperz.in Deo tuo femper.

n*l

Uxotem

7. Chanaan, in manu cjus ftatera dqïofa, celumniam di-

le?;it.

i sreDa r uutDuse

GEEP.

B. Vtras

Q. Judicium.) Expo.&ulatiö, accu-

nem , ut fcilicet imminens a. fratre

Quift: dicà

fatio, difceptacio.

Efau periculum ope Angeli evade-

pitg, &

ret.

Ef vifitario fuper Nïncaä. ) Deus li-

Clagants

tem intentat Jude , fed líraeli vifita-

In Bethel imvenit eum. ) Jacob An-

Wioror, o

tionem , id eft certam punitionem ;

gelum, vel quod in eodera redit, An-

do poffidea

gelus Jacobum.

lneji ii

uterque enim eft reus idololatrie, fed

lírael magis.

Ibi locurzs eff nobifeum. ) Deus pef

sl

MU

h,

j'xta vtas

Eju:) Actiones , & mo-

Angelum , promittens nobis in pa-

»

'

lul

tre noftro Jacob Chananzam, . & mul-

res ; quod etiam fignificatur per ad-

Tüdlgto,

inventiones.

tiplicationem feminis,

Vel Jacob lo-

O'?m« 5;7?

3. ln utero, 6c, ) Commemorat fua

cutus eft nobifcum ; pr&cepit enim

(U$ meo

univerfe domui fug, ut idola abjice-

1ebit ull;

k

in Jacob beneficia , &. cultum , ac

ret, & folum Deum coleret.

Vide

pietatem Jacob in Deum , quibus, ut

UHT'Q ihe 1

exemplo, excitentur, & amoremerga

Gen. 35. Aliqui ex Hebr. vertunt,

tur ïTG te

illos fuum intelligant.

docztzus ejf cam eo.

Tàtil . v

SupplantaUit fratrem. ) lenendo

«. Memoriale ejus.) Quem in men-

^

iniquim::ïg

ejus plantam , per quod fiznificatum

te fua, & prg oculis habebat.

qüod '»C':.x.'n

eft, quod poftea vere effet eum fup-

6. Converteris. ) Convertáris, vel

.

mullus if

plantaturus , id eft primogenita, &

convertere,

lViïES ([]

benediCtionem ei precepturus.

Mifericordzam , ö' judeieinm. cuflodi.)

:

9' zxft';

Dinellus eff cum .ngelo,) Superavit

Efto mifericors, & juftus,

V, Qu)

Angelum , cum quo lu&abatur, Gen.

-9« Chanaan.) Decem tribus propter

Al'!:;)l( h:

320 24. d

*

eorum impietatem Chanaan appellat :

/,I'(') ? *-ï"; ,-,('

4- Irvalmt

t ad Angelum.) Przvaluit,

lfrael Chananzo eft fimilis.

w Ct;;'*:';:gg

vicit Angelum.

im manu ejus féatera' dolofa ,. &$c. )

Ortm, &

Confartatus eff. ) Hebr. & LXX.

Potmir, id eft fortiter egit, feu pre-

Fraudibus graffatur, & iniquis pon

a

dg-

ütum ]f

valuit.

ribus.

nn

mm, e

4

Fleuiz, t$ vogavst c;um.) Cum 1a-

Calumniam dilexir.) Per celumnias

-

W'ï:n G".: ;

crymis petiit ab Angelo beneditio-

innocentes opprimit.

um J'

*M»h

*

-

| 'CAPUTS XIF.

123

er -

— 8. Et dixit Ephraim: Verumtámen dives effe£tus fuml, in-

et ei,

veni idolum mihi: omnes labor

Á

tütudine

es mei non in'ven/ient mihi ini-

quitatem, quam peccavi.

9. Et ego Dominus Deus tuus

ex terta Agypti, adhuc fe-

-

eyt, &

dere te faciam in tabernaculis, ficut in diebus feftivitatis.

; ef no-

1o. Etlocutus fum fuper prophetas, & ego vifione

m giul-

tiplicavi, & in manu prophetarum aflimilatus.fum,

moriale

11. Si Galaad idolum, ergo fruftra erant in Galgal bobus

immolantes: nam & altaria eorum quafi acervi fuper fulcos

ericordi«.

agri.

L

:

'

12. * Fugit Jacob 1n regionem Syrie

;« fer,vivqit Ifrael in 'Gen.

niam d-

[]

E

uxdrgm ; & in uxorem fervavit.

v

13.*Ín

9R

—

—8. Verumtamen dive: faäul* fem )

ne : an ego poft tot ltua fcelera fede-

s a fnte

Quafi:dicat : obítrepunt mihi pro-

re te faciam ? INullo modo.

Nhete, & contrainiquum lucrüum de-

Feffrvitaris. ) Scenopsgie , five ,

geü eyade«

clamant;

At ego voces illorum nihil

quod idem eit, "'abernaculorum.

moror, non refert unde, àut quomo-

/-10. Swper prophetas. ). Cum propherie,

Jacob àe-

do poffideam , modo pofiideam.

ut eft in Hebrgo. LXX. 244 propheras,

relit, At*

dmveni idoimm wmiht. ) Adorent alii

Viffomem mnultiplicavi. ) Per multas

alii idola , ego bonum idolum penes

viftones locutas fum prophetis. Chal.

| Deus pt

me habeo pecuniam j itaque nullius

Propherias multipiscas.

yis in p*

Wam,k&mul-

indigeo.

ha omans prap(bgtarzm.) Per prophe-

Qs labores mti, €c.) In divitiis,

tas.

[« Jcoo l

quas meo labore acquifïvi, non appa-

A pmilatus fum.) Ufus fum fimili-

sert enim

rebit ulla iniquitas, quam feceriin

tudinibus, & figuris.

In Hebr. eft;

dolà 3blm.:':-

I[i4

nemo 1ne reprehendet.

Ita loquun-

propofuiz femilit udines.

z

eret

