I die anguflia , £$c. ) Cum Jud*e&i

16

(

N

läm, ee) Süpc-r fpo-

prementur angufliis.

Qu

üm

E? fuper Terufa

jJiis, & civibus, quos ceperant in Je-

I3. Neque ingredieris portam. ) . Ut

Vi!:, ä e

gufalem , &

cum Chaldzis fpolies , & occidas ci-

Cs fetiej,

efiet.

fortire;x;ux* » quid cujus

ves Jerufalem.

qu.lq Y0$,

Erai quafi uuus ex

| eis. ) 'Eu pari

Nïqac de.fpicies & t in mhlis ejus.

lm h.Ll

LT

CAPU/T L

179

tetn fra-

&etemm,

14; Neqüe HaEïs' in Exiti-bus, ut interficias eos, qui fuge-

Cipiebint

rint: & non concludes reliquos ejus ia die tribulationis ;

1

/15. Quoniam juxta eft dies Domini fuper omnes gentes:

Ottàs ejus,

ficut fecifti,

ers qui

(

tuum.

flet tibi: retributionem tuam convertet in vcapm';

.16. Quomodo enim bibiftis fuper montem

fan&um meum,

teprinatio-

bibent omnes Gentes jugiter: & bibent, & abforbebunt, &

yerditionis

a

erunt quafi non fint. .

L

L2

i

17. Ét in monte S1on eri

tfalvatio, & erit fan&uä; & polfi-

"Uina et

debit domus Jacob eos, qui fe poffederant.-

altitatis 1

die valtita-

18. Et erit domus [acob ignis, & domus Jofeph flamma, &

domus Eíau fipula: & fucceudentur in eis, & devorabunt

eos, & non erunt reliquice do

I*l Ne'

tus eft.

j

mus EKfau, quia Deminusxlocu-f

——

vadebas, o

!

'EQ,E; *

a

ij Jadæos,&

Non avfpici:es cum voluptate malum,

.qu erumt qäajz&w&f';zï. )! Aliqui ver-

. ) Ndlar-

tunt ex Hebrzo , erezst quafr nom. fucf-

& calamitatem Judaz.

ilis veräc.t(-

Non emitteris ,£7c.) À Chaldeie, ut

fezt , adeo he gentes atterentur ,

, E o d-

partem exercitus Jud&orum , vel ve-

vaftabuntur, ut ad nihilum propemoe-

- ipetrum t

dum redigantur , ac fi nunquam in

nientem Jerofolymam in fubfidium,

, & fequit

vel ex ea jam capta fugientem perfez

ferum natura extitiffent.

h hujufmodi.

quaris , & comprehendas.

17. ha monte Sron erit [alvatio.Y N 083

um cum qu

o Idumzi , manebitis captivi ; Judxt

I4. Neque ffabis im exitibus. j . In

ys eveniebunt

locis opportunis ad illos opprimen-

autem liberabuntur per Cyrum, atque

rum,cumplu'

dos. ltalice diceremus ,. Nez r

ita in Siom erit. falvatio reítituta li-

| ad

bertate , & religione facrorum. Sen-

y: ciptivis at

24[f?-

apn irupit

Non conciu

des. ) Non capies eos,

fu fublimiori hezc de Chrifto, & pre-

qvi ex Judxis reliqui fuerint.

dicatione Evvangelii accipienda funt.

fugs 0199

OEf erit fantiu:i-) Mions Sion, in quo

I5. Quoniem juxtacfh díes Donini.)

csm Tfredit

[deo non poteris capere , quia £u, &

templum iterura edificabitur , vel 5an-

entül.

alig multg gentes , capieris x Chal-

&us Deus habitans'in monte , & in

dais.

-

templo. Erit etiam fanctus Sion Chri-

jindr) (

Szcuf feciff,/fï*t tili. ) Sicut afHlixi-

fto veniente , & in 9ion , & Judza

fti Judzos, ita affligeris, & vaftabe-

Ev angelii fanctam legem promulgan-

5,) N l

te

perba o

ris a Chaldzmis; in te enim ,. & in ca-

y1 d

put tuum regerentur mala , que Ju-

QP*QL/Z?de?it domus jacob. ) Familía,

dzis intulifti

flicps, & poftert Jacob, hoc eít, dus

9;:: , [v

tribus Babylone reveríe iis domina-

! L

16. Quomodo enim bbifis, &c. )

Quemadmodum clade Judzorum ga-

buntur,quorum jugum patie fuerarit.

j O j

vifi, & epulati eflis haurientes cali-

Conveeit hoc tempori Chzifti , qui

fpirituali regno Ejcclefime barbaras

at )

ces ]etitiz 5 fic multe gentes , inter

d

quas vos, idumzi, primi eritis , 'cá-

gentes fübjecit ,, que Judais tuerant

& occid'ds

licem hgurietis fuxoxis Domini fceIe-

dominatz.

j guli i^

ra veftra ple&cncig per tha,ldæosi.f'

^e9. EE erit demm:s Zacob igö'fi? & F;)

H

(

o

o

PROP—-HETI&",ABDIE'*CAP; L

19. Et hareditabunt hi, qui ad Auftrum funt, montem

Efau, & qui in campeftribus Philifthiim: & poffidebun: re-

gionem Ephra

d

im, & regionem Samarie: & Benjamin-pofïig

debit Galaad.

2o. Et tranfmigratio exercitus hu?us filiorum Ifrael, omnia

loca Chaneneeorum ufque ad Sareptam: & tranfmigratio Jeru-

j a

falem, quse in Bofphoro eft, poffidebit civitates Auftri.

in Tur

. 21. Et afcendent falvatores in montem Sion judicare mon-

,

tem Efau: & erit Dominp regnum,

PRO--

Domus Jacob funt duz tribus ]uda,&

Philifthinorum, quippe fibi vincinio-

Beniamin, domus Jofsph funt decem

res, Gazan, Afcalonem , Geth , &c.

Ti

tribus Ifrael ; harum €nim caput fuit

immo poffidebunt tribum Ephraim,

di

Ephraim prognatus ex Jofeph . fen-

& reliquam Samariam ; qua illis ab

oriente vicina funt,

tentia ergo eft : dux tribus cuin illis,

Draedica

qui e decem tribubus ante, vel poft

Et Benjamin , 6c. ) Et tribus Benja-

aptivitatem fe illis junxerunt, inva-

min poffidebit Galaaditim fibi vici-

5 Etl

d

ént Idumeam , eamque fuccendent;

nam.

& de(cen

aut fibi fubdent, ficut ignis incendit

QO. E: tran[zigratio exercitus bujus,

& dedit r

ftipulam. Id factum ab

yrcano, &

&c.) Multitudo Judeorum in Baby-

Thsrfsa

Juda Machabzo, qui Idumzos ad cir-

lonem translatorum , tandem in pa-

cumcifionem compulit , tefte Jofeph.

triam feliciter rediens poffidebit om-

4 Dor

lib. 3. Antiq. c. 17. Myftice id fa-

nia loca Chananzorum , totam nimi-

rum plagam illam , que ufque adSa-

C temy

étum ab Apoftolis, qui igne charita-

tis, & ardentis predicationis Evan-

reptam excurrit.

gelii infidelitatem, idola , & vitia gen-

Tranfmigratio Terufalem. ) Judei ex

—

tium abfumpferunt.

Jerufalem translati.

CCD:, 'lü *CQ

Non erunt reliquia domus E[au.) Pe-

Qua in Bo[phoro eff.) Pro Befphore

Rontem E

rierunt reliquig Idumsorum , cum ab

in Hebrzo eft 43 bb /epbarad , quod;

ak'athres

Hyrcano fubacti funt,& ad unum om-

ut nomen proprium , retinuerunt A-

ü. ï?lïï'üu;

nes circumcifi ; tunc enim Judzi po-

uila, & Symmachus ; Lyranus vero

Oll

tius ;effe ceperunt, quam Idumai , ut

collocat in Chaldxa,

Aliqui inter

E Hf fy

pretantur in Bofphoro 'Thracio , alii

etiam defierunt quodammodo cffe Idu-

de Cymmerio , alii de freto Gaditano.

mzi , cum ab Apoftolis ,& viris

Apoftolicis Chrifto adjun&i Chriftia-

Nihil eft certi. Vide Corn. a Lapide

IQone

T

ni vocari coperunt.

late hxc difputantem.

d9. Et bereditabunt hi. ) Et hi, ni-

Poffidebit civitates 4uffr1.) Idumzos,

Tf

dit

mirum Judaei illi, qui eam partem

qui ut di&um eft , ad Auftrum funt

N

Jude2 incolunt, que-magis vergit ad

]udais.

Yiütum

Auftrum,hzreditabunt montem Efau,

QI. -fGenident falvatores , &c.) IE2xur-

ent , & venient in Sion , fcilicet in

Cebatm ttia

id eft ldumzos fibi vicinos , & con-

terminos.

j

erufalem falvatores:., id eft propu-

!D ]il

Prtidlcd !

Et qui in campefiribus , 6c. ) Qui

gnatores Jud&orum , quales olim fue-

lum

eam partem Judzz habitant , quz Se-

rant Othoniel ,

4

pheta dicitur , & campeftris eft , &

&c.

Gedeon , S.amfon ;

u AU a

g*dicere montem E[au, ) Ut Judi-

lt lica N

plana; poffidebunt urbes , & agros

* Ra

|

N

4 Ihonfem

débunt re.

amin poff

! PROPHETIA JON.£.

ael, ornin -

CAPUT PRIMUM.

at Jete

grnas a Domino miffus, ut in Ninive pradicaret , navigio fugi

a.

icare ol

in fharfis a facie Domini : quo immittente in. navim tempefla-

zen, jaäïijäue Jortibus , deprebenfus Stonas in mare mitti-

AO

K

-—/

fur , cellatque tempe[las.

ORE i e p pE

I.

fibi vincinio-

n r Geth) &C.

T fa&tum eft VerBUm Do

mini ad JTonam filium Amatþi,

um Ephim,

:

dicens :

, que ilis d

2. Surge, & vade in Niniven civitatem grandem, &

praedica

: tribus Detjt«

in ea: quia afcendit malitia ejus coram me.

m fibi vic-

3. Et furrexit Jonas, ut fugeret in "Tharfis a facie Domini,

vercittt bj

& defcendit in Joppen, & invenit navem euntem in Tharfis:

nm n 3-

& dedit naulum ejus, & defcendit in eam, ut iret cum eis in

'oTharfis a facie Domini.

andem 10 p

p()mdebic om.

4: Dominus autem mifit ventum magnum in mare : & fa&ta

, totam nifie

eft tempeítas magna in mari, & navis periclitabatur conteri,

*

3

$.Et.

P.

j ) Juisi er

cent, id eft coerceant , & fubjiciant

g. Ur fugertt £m Thar[is, ) Vel in ma--

montem Efau , ideftIdumzos. Tales

re ipfum Mediterraneum , ut cenfet

falvatores fuere Machabzi , .&

Qs

jl 777 q!.',o )

D. Hieronym. & Ribera: Velin Tar-

vetinuerunt P

ftea fpiritualiter Chriftus , & Apo-

0 l.

teffum Botice in Hifpania , ut fufe

probare conatur Pineda lib. 4. dere-

Et erit tum Domino regnum. ) Domi-

bus Salomonis cap. I4. vel in Car-

Aiigu itt

nus in hocpopulo fuo,&in aliis genti-

thaginem Africae ,ut fentire videntur

Tiricio ,

bus regnabit per fidem , & veram re-

,to Galitimo-

LXX. qui Tharfis Carthaginem non

;or d

ligionem.

femel interpretati funt, licet hoc lo-

I.E

T f'ailum eff, ) Particula £$ abun-

co vocem Z2«rfis retinuerint : vel in.

dat more Hebrzeorum.

Tharfum Ciliciz , ut vultJofeph. lib.

i. Mlumzoh

Muftram n

2. lp Ninives. ) Mletropolis erat

9- c- 11. & multi eum fecuti , que

Aifyriorum ad Tygrim amnem. Di-

due ultimz explicationes vero pro-

cebatur etiam Ninus, & Nina, Vide

piores videntur.

ts

vilicet i

Plin. lib. 5. cap. 13.

5[,, [ur

Pradica $m ea. )

Imminens exci-

lm Lppez.) Portus eft celebris ad

id,eft

po

dium. .

mare mediterraneumin Paleftina. He-

;ales ol

jm f*

J

braicg vocatur Izzpbo, & nunc etiam

$n

[of

Afcená

7 m/;*:;a'g"w. ) Adeo crevit,

vulgo 7«ff4 dicitur.

)l j

ut licet fhifericors fim , jam diffimu-

lare nequeam , quin puniam,

Naulu.) Pretium ve&ure.

" ) U; Judi.

PROPQETiægUNæ

182

n E

s.b

ttimuerunt nautoe , & clamaveruat viri ad deum fuum:

ftare a !

]. E

& miferunt vafa, quse erant in navi, in mare , üt alleviaretur

Qitrf'aw

ab eis: &j Jonás vdei;encïit ad interiora navis, & dormiebat

fopore gravi.

PQLIE:

h

6. EEt8SBCE

]

|

ffit ad eum gubämatar, & dixit ei: Qoid tu fu-

[ d

ore déprimeris? furze, invoca Deum tuum, fi forte reco-

fen xa'

gitet

Deus de nobis,' & non pereamus.

T

M

dixit vir ad collegam fuum:

Venite, & mittamus for-

Do

[rinc

g. EX

tes, & fciamus quare hoc

malum fit nobis,

- Et miferunt forf

HU

nm

Ur

Ü

tes? & cecidit fors fuper. Jonam.

fGCm

« 9. Et dixerunt ad eum: Indica no

bis, cujus caufa malum

I*

3

E

iftud fit nobis: quod eft opus tuum? quae terra tua, & quo

i fefvore

yadis? vel ex

.

.

;

quo populo es tu?

16. E

o. Et dixit a

d eos: Hebraeus ego fum,. & Dominum Deum

Verunt]

coeli ego timeo, qui fecit mare, & aridàm.

1o. Et timuerunt viri timore magno , & dixerunt ad eum:

—

uid hoc fecifti? (cognoverunt enim viri, quod a facie Do-

Nerleti;

mini ffugeret, quia indicaVcrat eis)

r1. Et

Dd bic

do:ufos es

quimenont

Clamaverunt viri ad Deum fuum.)

"-Mitmmm forzes. ) INotat D.X—?ïiero'

II E ee

H

nymus , & alii, nautas mififfe fortess

Mat ib

Unufquifque invocav

t Deum fuum.

Cbat, f

THebresi vocem u»^w 2f

/é , id eft , vir,

quía tantam tempeftatem fubito co-

ortam poft tantam tranquillitatem

lie dicer

capiunt pro, Quifque.

non eífe naturalem animadvertebant.

[

Vafa.) Merces, X onera.

X'Z.l T:e,/.'/f.f

44 interiora vavis.) Sive ut minus

Cecidit. fors fuper Jomam. ) Deo ia

nem fentiret, five.ut a nauti-

difponente, qui malo folet uti ad bo-

ixit hw

ja&atio

num , ill& enim fortes erant fuper-

Qu) Certic

co tumultu fe

abduceret , five pr& tri-

ftitiofz.

ftitia.

"

.

tetétur.

Dünwt Qua

Et^dormiebat jopore grav:

,) Partirm

9. Qaod eft opus ftum ? )

j Certius

Ícire volunt, an re&e fors ceciderit,

13 lt

ex fatigatione precedentis itineris ,

Dropletam.

partim , &

magis , e& animi deje&tio-

& ex officio, vite inftituto , & patria

ut Apoftoli in hor-

cognofcere ftudent , qualis fit Jonas,

14 N lu

ne,& mcarore ,

probufne,

an improbus.

: prop

to, Luc. 22.

]

6. Surge , €9 imvoca Deum tuum. )

Q. Hebrans füm €gos &e. ) Scilicet

|

1* Quem

éx eorum genere , qui verum Deum

& n

l, (

Excitat , inquis D. Hieronym. dorzi-

colunt ; itaque non fum ego idolola-

Qujas perie

entem , 65 argtit improvida fecurttatis ;

Ne de, b

commmonerque , ut ipfe quoque pro virili

tra, fed cultor veri Dei, qui celum,

!

& terram fecit.

!fm,x) M

/w;'tiwze 6[6])?'668!1.(7' Deum fmmz, Atcu-

IO. Timuerumut,t$c.) Midentes po-

ORifem o

jus erat: comimune periczdfzm , CONMBAMUIS

effet oratio.

tentiam tantam Dei- Jonam fugien-

.

Ton fariyy

) InHebrao

tem infeéctantis

3

& métuentes , ne

Wnoentem

8j forte recogitet Dens,

eodem , & ipfi exitio anvolverentur.

eft, £ forze placetur.

,&'iä Iu ]

^. FVir.) Guifque, ut fupta num.5.

Nam , ut ait Horatius.

e

AC tnum

- - S€pe Die/þi(er

Cuieg at me'.) /Socium fuum; «

C APU EL

?

15

N

f

rr. Et dixerunt ad eum: Quid faciemus tibi, & ce

bi

eumiuum :

t

illeviaretur

mare a nobis? quia mare ibat, & intumefcebat. -

: Qormiepat

I2. Et dixit ad eos: Tollite me, & mittite in mare, & cef-

fabit mare a vobis: fcio enim ego, quoniam propter fne tem-

Quid tu f

h

pettas haec grandis venit fuper vos.

13. Et remigabapt viri, ut reverterentur ad aridam , &

i

Tte TC

non valebant: quia mare ibat, & intumefcebat fuper eos.

i

k

LLal

m

usfot-

14. Et clamaverunt ad Dominum, & dixerunt: Quaefumus,

ferunt fot-

Domine , ne pereamusin anima viri iftius, & ne des fuper

nos fan

fecifíti.

guinem innocentem: quia ti, DominQ, ficut voluifti,

aofa malum

I15, Et tulerunt

tui, & quo

Jonam, & miferunt in mare: & fteut mare

a fervore fuo.

E

16. Et timuerunt vi

inum Deum

ritimore magno Dominum, & immola-

verunt hoftias Domino, & voverunt vota.

t d eum

CX |

;;u

a(

v

i Do

Negletfus inceffo 'ädciidit entegrum.

cens ; tuenim per fortes fontem eum

Qid boc fecifli ? Cur, vel quomo-

efle declarafti , ex quo apparet, tibi,

u

do sufuses tantum Deum offendere?

quod facere paramus , non impro-

II. ££ ceffabir. ) Ut ceffet.

bari.

oat D. Dero"

Mare ibat, E$. zntumcfcebat. ) Cre-

IS. Ef tulerunt.) Nem dixit , inquit

; mifille lotess

fcebat , fluctus majores tollebat ; 1ta-

m fobito- &*

D. Hieronym. arripaerunt , om at ,

lice diceremus Z/. zare «zdava cre-

inv.zferant', fed tulerunt $ qzm/i cum ob-

tranqu

iliitatem

jecezndo.

Jequio , & bouore portantes , miferuue

imadyertoune

I2. To/itte me, & woittite ia mare.)

du omare nom vepuguantem , [éd praben--

45 ) D 1

Dixit hxc Jonas ex Dei inftincu ,

Lem manus ipfovum voluntati.

"TL

quo certior facus eft velle Domi-

4 fervore fu. ) LXX. a commetione

ss erint p

num,ut quafi piaculum in flu&us mit-

M

foa

Chald. 4 zem»peffzze füz , ftetit,

teretur.

quia jam affecutus erat , & tenebat

L

/

Cartius

I3. Ut rewerzerentur ad aridam.) N;e.

ugitivum ,-quem fequebatur.

*

]

(; al

prophetam mitterent in mare.

l16. Ef tibauerunt viri fimore u1 gO

gi

g, od

I14. Ne pereamus i2 auima viri iflius.)

Domimum.) Moc maris eftuantis, &

valis f )o0h

Id eft. propter aniam , id eft vitam

illico fedati miraculo. Nautz Deum

Gclicet

Jong, quem mergimus, & perdimus ;

illius autorem cognoverunt , fcil, De-

b.,"// )

fed inviti, & coaQi, & ab ipfo , de

um Jongz, & Hebrzeorum effe verum

'i Vve':um

'

Den

cujus periculo agitur juífi

Deum , & ad ejus fidem , timorem,

101013'

ym 4 l

Ne des jfäpc*r mos [ampuimem inmocen-

& cultum converfi funt.

a,f

c(;;ï ufil

tem. ) Ne punias nos , quod hunc

lIpmolaverunt.) Scilicet ubi in por-

- hominem occiderimus , a quo lzfi

tum.venerunt.

ü

us

non fumus. Vel ne punias nos, ac fi

Voverzzt vota. ) De rebus aliis in

]1[&*

" Ld

gï

innocentem occidiífemus.

patria, vel in templo Hierofolymita-

45 ,

Quia tu Demine ffeut voluifli feciffi.)

no offerendis. Vel eft hyfteron pro-

m«

ol

t i

Licet enim nobis fit innocens , a quo

teron; pro voverunt, & reddiderunt

violati nBn fumus, tamen tibi eft no-

vota , immolantes.

"

x

i

84

PROPHETIA JONE

-

CAPTPELST H

6 *

gronas a ceto ,. quem Dominus. praparaerat , aizü)rþ!m-, fuit in

V&Hah I

" Ad

L

eo iribus diebus, C? tribus noCtibus, cumque de ventre ejus -

fünt me

orafet Dominum ,. ipfius juffu in aridam

Domine

- evotnitur.

$. Cu

*Mat.

füs fum

preparavit Dominus pifcem grandem, ut deglutiret

12. 40

5 ET]

onam: * & erat Jonas in ventre pifcistribus diebus, &

9. Qu

16. 4

tribus. no€tibus :

Luce

dereling

1130 2. Et oravit Jonas ad

Dominum Deum fuum de ventre

Io. Eg

—

pifcis.

Vojl, Té

*Pfil.

4. Et dixit

) Clama?i de— tribulatione mea ad Dominum,

I E

119-I & exaudivit me: de ventre inferi clamavi, & exaudiíti vo-

IV9r. cem meam.

15. 4-

4. Et projecifti me in profundum in corde maris, & flumen

Circumdedit me: omnes gurgites tui, & flu&tus tui fuper me

tranfierunt.

$. Et ego dixi: Abje&us fum a confpe&u oculorum tuo-

rüum: verumtamen rurfug videbo templum fan&tum tuum.

:

6.* Cir-

utc fptro

um m] Iu

f. Gteym

I.P

Réparavit Dominus pi[cem gran-

qu hic habentur, potius funt gratia-

dem.) Subito adefíe fecit ma-

rum actio , quam poftul.tio.

Ml'm.qm. ) S

1

gnum pifcem

incertum autem, cu-

De ventre inferi. ) lra vocat ven-

'Uum,'qu

It

Paffim credunt

trem pifcis ob magnitudinem , pro-

"Vergy; d

jus generis fuerit.

eo

at tamen Ronde-

funditatem , & obfcuritatem.

(debantu

fuilfe Balenam, n

5

Jetius de pifcibus lib. 13. cap. 12. Al-

4. In corde. maris.) ln medio ; pi-

pet os j &

drovandus lib. 5. de pifcibus cap. 52.

fces enim ma

gni in m»aï.ri profundiori

ma*ïï i

& alii ea ratione nixi , quod Balena

verfantur.

Ay

CANUP,

- Fletmen. ) Infgltus 8

K—x;&ifum.—

TE Cirenm

ar&iori fit gutture , & ventriculo ,

quam ut integrum hominem illefum

Gurgires.) Aquarum copia, & ma-

quarum,

glutire, & continere poflit. Cenfent

ris tempeftates.

7 Ál eg

Cn, 27

ergo effe pifcem illum;qui Charcari'as

tati.

Flutins tui. ) Voluntate. tua exci-

dicitur , cujus rictus oris immanis fa-

nferunt,

C?VCWS "

cile hominem capiat.

Vide illius

$Super me fra

J

) Maris pro-

IC Wg.

imaginem apud

ldrovandum 1loco

fundo me alte mergentes. Hunc ver-

T

cit. pag. 381.

ficulum mutuatus eft fonas ex Pfal.

Tt lenp :

4I. -

x

Tribus diebns ,€5c.

) Fortaffe nion in-

GXtr.

tetnum Q

tegris, ut nec Chriftus in fepulchro,

S. Et ego dixi , 66c. ) Cum primnm

'*eres

cujus Jonas typus fuit.

in mare miffus fum, putavi me a te

hi /gä tj

"n

Et exaudivit me,6c.) Cum pri-

abje&um , & derelictum effe , & mor-

Pe)

te mulé&tandum.

C€Sdexc :

mum oravit ex ventre pifcis , illico

Tus &t T

fenfit fe a Deo exauditum

quare

&em j

Hg]

Ferumtamen rürftf! videif, ) At

CAPUT lI

igs' x

6. * Circumdederunt me

aqua&e ufcjuä ad kanimam; E

bytffus *Pfal.

W

vallavit me ; pelagus operuit

caput meum.

(

68. 2.

-

Are fs

-- Ad extrema montium defcendi: terrae ve&tes conclufe-

runt me in 2eternum: & fuble

P

vabis decorruptione vitam meam,

omine Deus meus.

8. Cum anguftiaretur in me anima mea, Domini recorda-

t deglutire.

.tus fum: ut veniat ad te oratiomea ad tem

plum fan£tum tuum.

s diebus &

9. Qui cuftod

lunt vanitates fruftra, mifericordiam fuam

erelinquunt,

1 de ventte

p

Io. Ego autem in voce laudis i

mmolabo tibi : 'quæc»umque

vovis reddam pro falüte Domino

e€

Dominum, -

xaudit vo-

Ii. 'ï*ït'dixit Dominus pifci4 & evomuit Jonäm in aridam,

is, &Tumen

tui füper t

jorum to-

Q tuurti.

CA——

6* t-

nunc fpero me vifurum templum tu-

um in Jerufalem.

fti

8. Cum Angu/h'wetuf., 6c. ) Angu-,

-J-d'

is , & morore premeretur.

tins funt gt

6. Circumdederun? 9»e aque ufaue 42

Templien.) Colum , vel templum

animam.) ic David Pfal. 68. I. SaL-

Hierofolymicanum » übi Deus folebar

üuï.lïioo

vunnquit,zefac Denus,quoniam intra-

[ra ocat vt

preces fupplicum exaudire, &

quo

itxlinem , D*

verunt aqua wfque ad auimam meam.

fe Jonas animo vid

etur convärtïiï& :

Videbantur aqux ad cor fuffocandum

düm oraret.

yitatm.

per os , & nares ingreffurs

9. Cuffodiunt vanitates.

[n medio ; T*

mam a corpore feparaturz.

,& ani/-

idola.

) Colunt

u profandi

Abyffes vallauit me , &c. J Undique

Mifericordtam jimm dere!inqwmt.)

me circumdedit altiffima vorago a-

Scilicet Deum , a quo mifericordia

fodum.

quarum.

g pl j

A extrema 'mänfium defcends.

cuique expectanda eft: in fe ipfos

funt immiferic rdes , & crudeles, quia

"D

Chald. rzZices LLX X. feifferas ,hoc eft,

mortem , & exitium fibi accerfunt.

untm

cavernas , quz funt ad montium ra-

lo. Jp voce laudis.) Laudes tuas

dices prope mare.

celebrando.

Maris p!*

4 )

Terra vetles , 8c. ) Magns rupes

Lomolabo t153.) Hoftias in actionem

n

, Hurc

pi

i

mihi erant impofite , que me in -

gratiarum. -

J j 6

ternum concluderent , nifi tu me inde

Pra falute.)

Divino beheficio r;xihï

extraheres.

conceffa.

(um yrnm

At

Et fubievdbis de mrru/:fiam;. ) Edu-

II- Dixit Dominas pifes. ) Przce-

g r

ces de ventre pifcis , in quo moritu-

pit , id eft fecit, ut ejiceret.

rus eram , nifi caviffes, ut etiam hic

de aridam.,

um ^

unde folverat.

effem ingplumis.

) Non longe a Joppe,

" 'WM'

)^

Aa

Bibl. cum Com. fWenac/g. T.VI.

r

156

-'PNROPHE)TI)E JONXE

Q'AT UT-HHE

Jio (a0. «

Rurfum miffus. Sfonas ad..Ninivitas pradicit civitatis fuboerfig-.

& feditin

en : illis autem ad Deum comverfis , C magna ponitentiae

; E C

pum equ:

— . figna offendentibus , parcit Dominus

civitati.

non guft

9. R

T.'fa&Lim' eft verbum Domini ad Jonam fecundo,

Doninut

:E

- dicens:

& 2b itiq

2. Surge, & vade in Niniven civitatem magnam: & praze-

9Q

dica in ea praedicationem , quam ego loquor ad te.

tatur a fu

]. Rt

E Et furrexit Jonas, & abiit in Niniven juxta verbügxï gDo-'

mini, & Ninive erat civi:as magna iünere trium dierum.-

fua mal?

.4. Et coepit Jonas introire in civitatem itinere diei unius:

Tuerat, ut

& clamavit, &dixit: Adhuc quadragintadies , & Ninive fub-

vertetur. .

Brasnoe ao

'*Mar.

9. * Eteredide

runt viri Ninivitee in Deiim:/ & prædicäve-

Dudta

I2.4lyunt jejunium ,

& vefliti funt faccis a majore uíque ad

freconem

ucz

minorem.

pervenit or

E

j

6. Et

&D , Qua

ä

ed voluit !

2 fübsefte

um efQ verbum Dominzi ad Je-

Jonam tertiam urbis partem prä:di-

I.F

nam lecuzdo.) Midetur Jonase

cando obiviffe, ejufque vicos, &

rum, & de

ceto liberatus ftatim adiiffe [erufa-

teàs concionando luftrafle.

/

pla-

progedi

lem , & templum , ut vots fua Deo

Akbuc quadraginta diei.) Superfunt

Velit: um

folveret; fimulque fperaffe Deum hac

adhuc quadraginta dies,

M

quibus el'ap-

itio more P

fua pena , & ponitentia contentum

fis INinive fubvertetur.

6. ym

fetvenerar

fore, nec amplius urfurum , ut per-

Ninrve fubuertetur. ) Cum regno,

ret in Niniven

cum ecce fecundo

& Monarchia Aífyriorum. Hzsc Jo-

& iidi e

b

eus eum illo proficifci jubet.

ng prophetia fuit comminatoria , &

4i ng.ffv'

9. Predicationem.) Mlinas excidii ,

cum hac conditione intelligenda, nifi

multi, &

/

Tant , erat

ut patet e fequentibus.

ponitentiam e

3- Ir;'nere irium diersm.) $i quis vel-

[*

ggrit Y nifïf mores mutet,

à Lpide j

Tüm anno |

let omnes ejüus vicos , & plateas per-

&. Crediderunt. viri Ninivite.) Mo-

Veliney;

ambulare.

Vel certe tanti erat am-

ti miraculo devorationis, & liberatio-

bitus, utvix poffet trium dierum iti-

nis €e ventre ceti, quod Jonas eis pro-

4'1422;1?776/7:2

pofuit, cujus fama late percrebuerat.

giam ] QHC

nere circuiri,przfercim cum fuburbiis,

guia,

qua fortaffe multum in longum om-

Hoc eft , quod ait Chiiftus Luc. 11.

nl ex parte porrigebantur , ut fieri fo-

30- S£cur feit ^ Jonas f&ægm Ninpvitis,

Sd([ü,tï (

let in magnis urbibus.

WVel etiam

ita. ertt E$ filius homints gengrationi ifli.

Sfü/;/ in |

Acceffit interna. Dei illuminatio , &

Qentes.

intellipe de fola diametro , ut San-

i* U d

chez , & alii putant.

Niniven Ba-

infpiratio, qug animos illorum corm-

bylone majorem fuiï'fg ait Strabo lib.

movit ad credendum.

Crediderunt

E itt Re

16.

loi

5

fibi exitium imminere ob eonfcien-

Nm €ju Á

4. lüiauere nnius diei.) Sententia eft

tiam gravium crimingm.

-

CAPUT m)

187

6. Et'perveniäverbnm ad regem Ninive: & f'urrexit de fo-

lio füo, & abjecit vefti

li

bor,

lj-

& íedit in cinere.

mentum fuur? afe, & inldutus/evi*t facco,

TT

7. Et clamavit, & dixit in Ninive ex ore regis, & princi-

pum ejus, dicens: Homines, &jumenta, & boves, & pecora

non guflent quidquam, nec pafcantur, & aquam non bibant.

9. Et operiantur faccis homines, & jumenta, & clament ad

fecündo,

Dominum in forütudine, & convertatur vir a via fua mala,

& ab iniquitate ; quse eft in manibus eorum.

* Jen

& pre

9. * Quis fcit fi convertatur, & ignofcat Deus, & rever-

- I8- II

tatur a furore irze fue, & non peribimus?

fi 1'untï de via

]est.

-

büm Do-

Io. Et vidit Deus opera eorum, quia cenver

2. 14

:

"üm,

fua mala : & mifertus eft Deus fuper malit

iam, quam locutus»

e] unius:

fuerat, ut faceret eis, & non fecit.

nive fub-

CAPUT

Aa 2.

*edicave-

Pradicaverunt. ) Vndixerunt per

Homines , Ujæmentag & £oves, Ef'c.)

Quod etiam jumenta jejunare cogunt,

yigue àl

preconem juffü Regis ; prius enim

& facco infternunt , ideo faciunt Ni-

pervenit oraculum hoc Jone ad Re-

GR

em , quam jejunium indi&um fit.

nivite , ut hujus rei infuete fpecta-

$

ed voluit Scriptura predicationi Jo-

culo magis homines excitentur ad

od

nz fubnectere obedientiam Ninivita-

penitentiam. Quadrat illud Virg

;-

rem prædi-

rum, & deinde ad Regem narrando

?

lii Ecloga $.

h &ple

rogredi.

Noz ulli paflos illis egere . diebus

&

Vefliri funt faccis. ) Induti funt ci-

k;'Supcrfun:

Frigida , Daphns , &oves ad flumina :

licio more peenitentium, &ilugentium.

zulla neque amnem

juibus eþp-

6.. Et pervenit verbum , €&c. ) Quia

;iäavit quadrupes , nec graminis ai-

ticit herbam,

"um r

pervenerat ; dat enim caufam pub.li-

ce indi&ti jejunii.

8.- Iz fä,r!z'fudim.) Chald. in/z*'.qnter;

, Hsv

44 Regem. ) Qu& eo tempore , ut

LXX. vebementer, alta voce, & ma-

imatoriá, &

multi, & graviflimi auctores affie-

fjyzodo, n

mant, erat Bardanapalus. Vide Corn.

ono €ffecu divinam mifericordiam

implorando.

yores mutel

a Lapide in hunc locum , & Salia-

num anno mnndi 3216. n. I. & 94.

V;r,) Unufquifque.

Veflimentum füum.) Aliqui vertunt,

Vi2.) Mivendi ratione.

r'w'/t-) Mo

Paludamentum , hoc eft , veftem re-

E

; Jiberatio*

! Maauibus. ) Operibus:

mas Cis Pm.

giam , diadema ; & aliarRegis infi-

gnia,

9. Quis fese. . ff eonvertatur , &c. ? )

rrebuettt

Sacco. ) Cilicio.

Dubitant de remiífione poenz , aut

s Lic D

Sedit i2 cmere.

etiam .culpg ; licet enim certiffime

, n

). Ut folébant lu-

gentes.

fint promifliones Dei , incertum ta-

ii

"U. Ef €

lamavit.) Prace.

men eft, an homo impleat conditio-

mmatw )

Ex ore Regis. ) jJulfu , & precepto

nes , quas promiflio exigit,

t CO

Ic. Malitiam. ) Malum, afflictios

jl

idernm

Regis , & procerum , & confiliario-

netim.

j &n at

tum 'ejusq

-

188

PROPHETIZE [ON.J£

CIAPUT IV

gert el

dera 12

: Ajïi&us S'onas quia vaticinium. fuum adverus. Niniven videbat

E

ti0n imnpleri , mortem optat : verum a Domino coreipitur , qui in-

& pera

juffam ipfius indignationem corroincit , quod putaret fe re&te dolere

&H

de arefatta bedera , &? tamen noluerit . Dominus parcere. INinive

& urent

civitati maxima , in qua erant plus quam centum -viginti

petit :

mOTï i

millia eorum ,, qui non peccaverunt.

g H

1. DT affii&us eft Jonas afflictione -magna, & iratus eft.

füper le

2. Et oravit ad Dominum, & dixit: Obfecro, Domine,

]o. E

numquid nofi hoc eíft verbum meum, cam adhuc effem in ter-

20n lab

ramea? propter hoc prs»occupavi, ut fugerem in 'Tharfis:

Qata efl.

*Pfal. * fcio enim , quiatu Deus clemens, & mifericors es, patiens

II F

85. $. & multee miferationis, & ignofcens fuper malitia.

Oel.

plüsqu:

3. Et nunc Domine

, tolle, quaefo, animam meam à me,

f inter

2 113- q

uia melior eft mihi mors quam vita.

-

4. Et dixit Dominus: Putafne, bene irafceristu ?

$. Et egreffus eit Tonas de civitate, .& fedit con:ra Orien-

FZnkeaen eu

tem civitatis, & fecit fibimet umbraculum ibi, & fedebat

fubter illud in umbra

folia in m

Mi

;

; donec videret, quid accideret ci-

vitati.

Iimam ,

Ctm verg

. 6. Et praeparavit Dominus Deus hederam: & Aafcendit fu-

racis ig

ruc"fg';;fgp

per caput ]onse, ut effet umbra fuperq caput ejus, & prote-

n

geret

proxïmo ;

Tentes, (

T4Vi? jed

T affiius ef Jonas, E$c.) f;ag-

Pre fummo dolore mortem opcai:,tlc

,L E

ninus vertit , 69 Zi/p'icuiz Jon&

Elias 5. Reg. 19. 4.

erituo ter

icerelcen

difplicentia zmagna , cum fcilicet evo-

4« Bege irafceris.) Ju

.re 1, & me-

Wnbracu]

]utis quadra'ginta diebus vidit oracu-

rito.

Ld.l)üïdm

lum fuum fruftrari, & Niniven non

5. Donec 'vide'retï, quid accideret ci-

fubverti ; verebatur enim ne habere-

vifati.) Exiftimavit enim , fi non

cor. pon w

At

iimo, q

tur mendax, & falfus propheta.

fubverfionem , faltem caftigationem

Clonem 1

non eft legati. praftare

: ncf Rex fen-

aliquam, & plagam fuperventuram ci-

þ 4te

tentiam mutet.

vitati-

».ne plane falfus propheta vi-

O. lerbum meum. ) Qli()d dixi tenon

deretur.

C fe

Tor

aftn

!

facturum ; quod minabaris, vel Fer-

6. Hederam.)Sic etiam vertit Aqui-

tiüm d

&um fümitur pro re, quafi dicat: non-

la, Symmachus, & 'Theodotio. LXX.

: ne hzc fuit caufa fuge mez ?

vertunt, Cecsrbitam ,in Hebrzo eft,

V^ um

Ignojlen: þzper malttia.

Penitens

PW'*/Z

TUP'p quiquajor , quod propri- figni-

1 P

f'per malo,) ut vertit Pagninus, id eft

càré dicitur arbufculam diverfam a

if

Vej

fententiam revocans mali inferendi.

cucurbita , & hedera , quas nafcatur

V ed u

3. Tk 7mefo qnimar:z Meam 4-me.)—

tantum in Pal;a&ina ; & lata habeat

L

-

CAPUT

I.Vo T

189

geret eum (laboraverat enim) & leetatus eft Jonas fuper he-

*

It od

dera letitia magna, '

7. Et paravit Deus vermem afcenfu diluculi in craü*ihum:

»qi.

& percuffit hederam, & exaruit.

&Cie dhlen

9. Et cum ortus fuiffet fol, preecepit

Dominus vento calido,

? uio

& urenti: & perculfit fo] fuper caput Jonae, & eeftuabat: &

"gt

petivit animze fu:e, ut moreretur, & dixit: Melius eft mihi

mori , quam vivere.

.

9- Et dixit Dominus a

d joham: Putafne, bene iräfceris tu

s efi

fuper hederam? Et dixit: Bene irafcor ego ufqué ad mortem.

Domine,

Io. Et dixit Dominus: Tu doles fuper hederam, in qua

m in ter«

C

nonlaborafti ,

eque fecifti, ut crefceret,

*

i

]uce fub una nocte

Tharfis:

nata eft, & fub una no£te periit.

$, paliens

ir. Et ego non parcam Ninive civitati magnz&e, in qua funt

plusquam centum viginti millia hominum, quinefciunt, quid

m 2 n

fit inter dexteram, & finiftram fuam, & jumenta multa?

)

Aa 3

CA-

'ïa Orien-

N

y fedebat

folia in modum vitis, umbramque den-

Percuffrt fo pper caput Joga.) à

uem-

Meret Cl-

fifimam , & que citiffime crefcat.

arefactum umbraculum , contractis &-

Cum vero virgultum boc, aut frutex

ftu, & ficcitate foliis, amplius non

Grzcis ignotus effec, LXX. dixerunt

protegebat.

)

(cendit lt«

Petzvzt am

& p

cuc«rbitam, D. Hieronym.Zederam , ex

pué fuüt . ut mereretur- )

proximo, & fimili nomen illi que-

Optavit fibi mortem, & ut a Deo im-

geret

rentes.

Quod ergo dicitur , Prpa-

mitteretur , poftulavit, ut fupra n. 5.

/

ravit bederam , fignificat Dominum

9. Beze. ) Merito , ut fupra. n. 4.

exiguo temporis fpatio fruticem hunc

Beneé irajcor ego w[que ad mortem.)

ge-m optat,ut

fuccrefcere feciffe , & prophete fuo

"Triftitia tanta eft, ut pene me exani-

umbraculum paraviffe.

met, & vitam mihi eripiat.

Ut , & m

Laboraverat enim. ) Fatigatus erat

- IO. Ts deles fuper hederam , 65c.) 8i

*

corpore propter iter in fole , & eger

adeo doles ob exficcatam vilem he-

PL i

animo ,

uod minas fuas , & predi-

deram, quz cito nafcitur, & cito pe-

j , & 0Uf

Cationem irritam videret.

rit; quanto magis de interitu tàm in-

ifgationet

". Aktenfu diluculi in craflinum.) Di-

fignis urbis dolere deberes, & utilli par-

yentüram V

luculo fequentis diei, id eft cum au-

catur, optare?

II. Ceeium viginti millia .bominum ,

pmphm jl

rora afcenderet fuüper terram , ut ini-

üt

tium diei fequentis faceret.

Chald.

qui neftinnt , 61c.) Infantium , qui ob

vatithd

fub anrore a[cenfa fequentis diei.

defectum rationis nondum fciunt bo-

Dd()fm

num a malo internofcere , & diftin-

Perceffrt.) Wxofit radiceín hedere:

gpro 0

9. Praecepit Dominus ! vento calido. )

uere ; hoc enim fienificat adagailis.

yopr fj

Mifit ventum calidum , & urentem,

loquendi formula, feire , quid fie inter

dwerf"" 4

id eft

"

qatur.

urum, qui in regionibus illis

dextevv'raïm ,6 /im/?ram

g

.Caltidus eft.

4

li

"

peat

)

Éok od* o

*

P

^

z

$sl

5

,. Ir

ii

uo

j

E

ETIA -

Cl

(

RO

gonie |

C E

CAPUT PRIMUM.

Cum pl

ub tempore Mi&b,æas/ pïopläæïafderiä z commz'naz'zzr( Samarie, €?

fündam

m

j

gerulalem exitium , & captivitatem propter idololatriam ipforum :

l

s

deseis

*

quos plangit pmphem, e» ad planttum ?rovoca;".

di

D

F

^

100f

I,

Erbum Domini; qüod fatctum eft ad Micheeam Moraft-

Uigue à

