cuit ergo mihl praedicare

$ 1201

1cO. Signa ejus, quia magna funt, & mirabilia ejus, qul&*Infm

fortia: & regnum ejus regnum femplternum, & * poteftas eJuM 3r-

1 Det

Ll

s

Ij-

nt 5

in generationem , & generationem,

!

*

Ceh &-

CAPUT Ab

v puhil

Sommum regis. Nabuchodomofor de excelfa arbwe pracila. jäiusx

]lus ca

Daniel interpretatur ,. quod ipfe regno pulfus ad feptem annos cum

(fen

beflis ageret: bortatur igitur , ut eleemofynis fua redimat pecca-

ia: fed completur mibilominus ]bmmum propter ilius fuperbiam,

« Det

y mi

donec Deutm coli recognovoit ,

& tunc in fuum regnum.

rünit

9'ejz'ztmmr.

orpor?

Go Nabuchodonofor qu1etus eram 1n domo mea, &Ho-s

excepto

rens in palatio meo:

*

2. Somnium vidi, quod perterruit me, & cchtat:ones meae

s pop

in ftrato meo, & vifiones capitis mei conturbaverunt me.

heriam

3. Et per me propofitum eft decretum, ut intrcducerentur

'fel..t

in confpettu meo cunt&li fapientes Babyloms, & ut folutio-

p01

nem fomnii indicarent mihi.

4. Tunc ingrediebantur arioli , magï, Chaldæ:, & arufpi«

cés, & Tomnium narravi in confpettu eorum, & folutionem

ejus non mdicaverunt mlh

;Nl

5 Do-

r

8 Naäuckadonofar Rex, & ) EP: hic

exordimur , Egó Tirg: 4jjïrma, &c.

Jam

nova novæ rei narrgno

eft enim hic

Quietus. ) Pacificus, & profper.

titulus epiftolz Regls, quz feqmtur

Flerens. ) Potentia, divitiis ; gloria,

y Not

Cap. 4.

2. Cogiratiomes (mea.) NMel fomni-

um ipfum cogitationes vocat , ut fu-

fvll e j

Páss ) Felicitas, profperlme

. coli 05

loo. Fertiz.) Forti, &potenuDel

periori cap..2. n, 29. & 3o. vel de

manu paltmm

cogrcatlombus loquitur,

uz poftquam

Delm j

I-

o Nabuchodonofor,65c. ) Prono-

evigilavit j" folicitum ,

&

anxium il-

it fie qu1$

men Ego, & nomen Nabzcbo-

lum habnerunt.

deno[or ad emphafim faciende fdei

Viffones capitis me;. ). Somnia mea.

" sl

caufa pofita funt, ficut nos fcripta,

4- "rioli, magl

&c. )-. Vide dicta

ronOï

quibus fidem facere volumus, ita

fupra capite I. num- 20.

24

P"RO'P;I;ETIæ DANIELIS

I0

. Donec collega ingreffus eft in confpe&tu medDäni'eL cui

ecce

G

nomen Baltaffar fecundum-nomen Dei mei, qui habetfpiricum

IT.

deorum fan&torum in femetipfo, & fomnium coram ipfo lo-

1

Cidite

cu:us fum.

*

;

enus: |

6. Baltatfar p

rinceps ärj,oïcwum, quoniam eïgo fcio , quod

m fanCiorum

deorum habeas in te5 & omne facramen-

ramis

fpiritu

D.

tum. non €e€

ft impoffibile tibi:. vifiones fomniorum meorum;

Tigetur

quas vi

di, & folutionem earum narra.

M.

ifio capitis mei in cubili meo: Videba

xü, & eccearbor

& tort

(

in medio terrae , & altitudo

.

ejus nimia.

& proceritas ejus contingens cce-

& äegpt

!

g. Magna arbor, & fortis,

erIro.

lum: afpe&tus illius erat ufque ad terminos univerfze t

H.

Tum., (

o. Folia ejus pulcherrima, & fruéctus ejus nimius, & eíca

univerforum 1n ea.

$

Subter eam habitabant animalia, & be-

*

Datur ]

dabitil

fs. & inrami

s ejus converfabantur volucres c&li,

& ex ea

I

vefcebatur omnig Caro.

Baltaffa

&

ho'. Vi-

U05 Tepr

qu.am Deos fignificat, & quia Es

5 crall&a.) Cräece ä-n;'ïgog focius,

Cönega«

jta Rex Daniclem appellat,* pluralis formam habet, propecrea illi

quia participem eut

n fecerat admini-

additur epithetum . piurde — pz»4»op

Quaddifeim, quod pari modo tam /az-

—

firarionis imperii, - Poteft mirum vi-

deit Danielem prioris fompii explica-

&;, quam fan&orum verti poteft.

Sipnifica

tioné nobilem, vocatum non fuiffe.

6. Princeps ariolorum. ? Non quod

;

clodonof

Caufa hzc fórtafle £uit, quod Daniel

ipfe ariolus effet , fed q'uod &ex eum

16. Vi

proptér prioris fomni explicationem

homo peregrinus, quamvis in magua

"T QUiet

fapientie opinione effet , tamen ex

ariolis, & wmagis prafecillet, ut ha-

Vsel fenfus

t V

confortio, & veduti ,Academia fapi-

bemus fupra c. 2. n. 48-

entum Chaldzorum non effet. Itaque

eft gPrinceps, & fummus fapientum,

Yiplingg

ocabantur, Chaldzi

accipiendo nomen arioli in. bonam

cum- fapientes v

ür, quoq

foli veniebant,

uod & fuprafactum

partem.

10 n[)n OI

videmus cap. 2. & infra iterum vide-

SAcl Apyentum

) Myfterium, arca-

;2' Gm

bimus.

;

*

num.

bin g

Secundum momem D

ei meïl j Nomen

Nom eff impo[fiile 115/.) Tlud evol-

i

flt Cl'efc

üe

enim Balthaftar a Belo Deo Chaldio-

vere , & explicare.

rum dedu&um eft. Vide dicta cap.

g. Magna arbor

€ foiti.) Qualis

:

uercus, aut robur, quodinde nomen

arbgïem á

I.n. 7*

habet

Spiritsm . deoram. ) Spiritum pro-

fignifïcztcur N abuchodono-

'In 6"51':.

phecicuma

Dicit Deorum, quia loqui-

foris imperium , & gloria fubiime,

lheodotion ta-

& amplitidine , longe , lattque pa-

PIS " hh

iur, ut idololatra.

tens, & viribus valens, & robuftum.

cmguntur'

men tefte S. Hieronymo , & editio

!

LXX. Romana habent. — Qs [pr-

B

Afpe lus iiiu:.) Vigura, fpeciesillius.

ltrle ;

m

L

De; f:näïwm babet - femeriffa;

9. Efea unpucr[orum 15 €a. )

jam

H

ein aicum

enim . EloLim ,

pro quo

copiofus fructus in ea erat; ufomni-

Vefetg

I3. Q

Chaldei ELum dicunt , tam Deum,

bus vanimancibu/s alendis fatis cffet.

Bü/- T

g*

UCXPUTOIV

25

1

el. C

i

l

Io- Videbam in vifione capitis mei fuper ftratunt-

)',

r*ïeumï,-'&

wium

ecce Vigil, & San&tus de coelo defcendit;

1 1. Clamavitfortiter, & fic ait : Succidite arborem, & prae-

o lo-

cidite ramos ejus:, excutite folia ejus, & difpergite fru&tus

ejusz fugiant beflige, quae

: quod

fubt-er eam funt, & volucres de

ramer-

ramis ejus..

egTuütt,

12. Verumtamen germenf radicum ejus in terra finite, & al-

ligetur: vinculo ferreo & sreo in herbis, qus foris funt,

earbot *

& rore coeli tingatur ,. & cum feris pars ejus inherba terree.

13 Cor ejus ab humano' commutetur ,. & cor ferse detur ei::

g Q

& feptem tempora mutentur fuper eum.

2167

14. In fententia vigilum. decretum eft, & fermo' fantto-

& et

rum, & petitio: donec cognofcant viventes , quoniam domi-

&v

natur Excelfus in regno hominum ; & cuicumque voluerit,.

dabit illud, & hum/llimum hominem conftituet fuper eum:

t ere

I5. Hoc fomnium vidi ego: Nabuchodonofor rex : tu ergo

Baltaffar interpretationem' narra feftinus : quia omnes fapien-

C

—

tes regni mei non queunt folutionem edicere mihi: tuw autem:

|

qa Es

potes,-.»x quia ï'fpiri'tus-- deorum.fan&torum . in te: eft..

p

il

16;'Tunc ,

CNn

) c'unn/;lll"

Signifïbabatur omnes homines N'abu--

A'I'iq;za*tacibine:N':fliucHOdönOfgri'cone^

i tet

?*;am que

chodonoforis opibus- vivere: potuiffe..

verfus eft: in: beftiam.- L: imaginatio-

- 10. Fidebam £m:viffone capstis mei.),

ne,.& opinione fua:, quia' fe talem:

] Ri euin

Per quietem ,. per fownium..

rebatur. l[, Quia: cordis;,, & cor-

licacionem

Ecce: vigil. ). Angelus excubitor ,

poris* ejns temperamentum: ita' im-

,Wec , gt n

mutatum,. & efferatum' eft; ut. effet:

diving- providentiz,. &,. utita dicam,.

Va feohis

vigilantig. minifter.. Vel vigil dici-

fimile: beftiz.. 11E-- Quià: rationis- ufu:

fd.l)imtälmw

tur, quod cum corpore careat , fom--

privatus ,. &: mente? captus: tantum:

i bonm

no non obruatur..

utcbatur phantafia;. eaque ferina, qua-

gria-

I2. Germenm radicum: ejus im terrar

lis: eft urfi',. auti bifontis.-

Y

Proba--

j

fínite. ) Stirpem

biliftimutmn

eft,. f

€

item: per inter-

fit crefcere..

: ei relinquite ,. pt'pof--

valla, aliquem: rationis ,. & prifting:

filod e

Alligetur. ) ls fcilicet;. qui per hanc:

dignitatis fenfum h*buiffe;. ut' ex hac:

,

arborem. lignificatur,j Nabuchodono-:

poena : dolorem feitiret',.& fe divinz:

1n

)Q

ualïä

for.

potentiz- fubjectum intelligeret, quod:

Jic

mai

In berbis.) Àn pratis , aut in' cam-

infinuari videtur. illisverbis: num. 22.

(

pis, fab die inter herbas, qu& rore

Donec. [cias , quod domimetur excelfes.:

fypitf

:igguntur.

Septbm rempora.): Septem: anni.-

l?tï 14J€ P

Et cum feris. )

P(;ftio cibl ejus fint

I4. /n fententia vigilum; & c. -)'Quaü:

pultr

Va

dicat

"

herbz , quibus ferg psfcuntur..

ita decernunt' vigiles ,. id eft:

l,cc,lf

5!))( j

verfetur cum feris herbas pafcens.

Angtli ,. jubente: Deo' ad. fermonem ,;

[

13. CO* ejus ab bumano commuiesur.)

]/

! (-Qh

Bibl. eum Com. Menochb, T. VI.

& petiti?nemï fanctorum;. ita D.-Hie--

t

eiet.

hi

26

PRO PHETIE£ DANIELIS

C i

16. Tunc Daniel, cujus nomen Bakaffar, coepit intra fe-

metipfum tacitus cogitare quafi una hora, & cogitationes ejus

quam

2j

conturbabant eum.

KRefpondens autem rex ait: Bailtaííar,

fompium., & interpretatio ejus non conturbent te.

Refpon-

p«

,

&ordi

dit Baltaffar, & dixit: Domine mi,. fomnium his, qui te ode-

runt, & interpretatio ejus hoftibus tuis fit.

15

fs.

17. Arborem, quam vidifli füblimem, atque robuftam,

cujus altitudo pertingit ad coelum , & afpe

&us illius i;:;omnem

ambul

terram:

.

9.

ig. Et rami

.-e'juls pulcherrimi, & fru&us ejus nimius & e£c,a

G5 a

foritu

omnium in ea, fubter eam habitantes beiti;e agri, & in ramis

ejus commorantes aves cceli:

15

-I9. Tuesrex, qui magnificatus es, & invaluifti: & ma-

tüt: 1

gnitudo tua crevit, & pervenit ufque ad coelum, & poteftas

fioit at

£uain terminos univerfae terrae.

E

*y. ]

20. Quod autem vidit rex yigilem, &fíanttum defcendere

labitar

decoe

lo, & dicere: Succidite arborem, & diffipate illam, at-

hatabo

tamen germen radicum ejus in terra dimittite , & vinciatur

11 Tgn

ferro, & sere in herbis foris, & rore coeli confpergatur, &

o P

cum feris fit

pabulum ejus, donec feptem tempora mutentur

hr, &

fuper eum:

U mre

21. Haec eft interpretatio fe

n

| tentiæ Altiffimi, quaäpervgnit

iil

]i

Íuper dominum meum regem:

Ungues

fInfr,

32. Ejicient te ab hominibus, & cum beftiis ferifque erit

o 5.2I.

habitatio tua, & * foenum ut bos comedes; & rore cceli in-

funderis: feptem quoque tempora mutabuntnr fuper te, do-

24 Pff(

D)

nec fcias, quod dominetur Excelfus fuper re

s

gnum homi.num,

Oemgfu

& cuicumque voluerit, det illud.

Qutà pece

n radi-

W per

I r r

23. ngd aytem græcepit , ut relinqueretur germe

cum

Wtpett

N

-

T

z*

UOR ten

ron. In textu Chald. et, De;retum

X6. Cogitationes ejes — conturbalan:

Ul

vigiluns & boc ( Ícil. Ret ) & i2 feymone

eum. ) Quia dolebat Daniel, Regi fibi

b

fandorum. petitio, & fententia videtur

tam amico, per hac fomnia tam dira

effe, faz8; , id eft interiores Angeli

portendi,

w Hkx(m

guxrent, quare Deus ita fecerit , &

17. Afpetlus illius m omnemterram.)

E temp

lyn

huic petitionirefpondebitur, st cogno-

UOden

LXX. Larirado ejus in omnem terram,

fcant viventes, quod domine:ur. Excelfus

id eft que videtur per omnem terram

CO. eur

d regno bominum, d eft, 2u4 Dom;-

ramos diffundere.

[

!m ho

pus-ef altiffimus regns bomsnum , wt ha-

uPErb,æ

D)

,

bent LXX.

I8-. Numis;,) Uberrimus.

h

N

$, n

CAEU'T: IV..

27

tafe

cum- ejus , lä eft arboris: regnum tuum tibi manebit, pofb-

&5 €JUS

quam cognoveris poteftatem effe coeleftem.

ltü MT)

4« Quam ob rem rex confilium meum: placeat tibi, * & "Eccli

.efpon

peccata tua eleemofynis redime , & iniquitates tuas miferi- 3- 32

te ode

&ordiis pauperum z forfitan ignofcet deliétis tuis.

-

25. Omnia' heec: venerurit fuper Nabuchodonofor regem.

müäm )

26. Poft finem menfium. duodeczm , n aula Babylonis de-

omneum

ambulabat..

27. Refponditque rex , & alt:

Nonne lizec eft Babyloncivi-

& elci

tas magpa, quam.ego: zedificavi-in domum regni, in. robore:

n rati

fortitudinis mese ,. & ingloria decoris mei?

28: Cumque fermo adhuc effet in ore regis, vox de coe'lcr

& m

ruitz Tibi dicitur,. Nabuchodonofor rex: Regnum tuum tran-

fbltate

po [5

'29. Et ab hominibus ejiclent te ,. & cum: beüus, & feris: erlt:

cendere

Habitatio tua: foenum quafi bos comedes» & feptem. tempora

mutabuntür fuper te, donec ícias, quod domznetur Excelfus

Ham,

inciatür

in.regno hominum ,. & cuicumque voluerit, det illud.

40. Eadem horz fermo completus: eft fuper Nabochodono-

atüt»

gtenmt

for, & ex hominibus abje&us eft,. & foenum ut bos comedit;.

& rore coeli corpus ejus infe&um eft: donec capilli ejus im

fimilitudinem Aquilarum creícerent, & ungues ejus quafi:

petien

ungues avium..

D5

gï Igl«

f Je em

cæl ii

- Péccata tua: eleemofyms 'wedmie.?)

szm ega .ed;/ïcav; m Jamum regm )

Tre,dO

Eleemofyna rcdimit: peccata, primo

uam'ego magnificis' operibus auxi;

omi nllma

ia peccatorum difponit' ad gratiam;

vt digna-effet,. in qua Regüm' fedes

g?

ad peccatt remiffionenr, eamque

effet. .

Babyloncem: Nemrod' , five

inflar oratioaois : a' Deo emeretür, &

Belüs- NMini? pater- edificaverat pri-

impetrat; fecundo,; quía remilfa cul-

mus;, eam auxerat demdeS miramis,

eun

pa meretur ex condigmo remifftorreni

& Nabuchodonofor- mag

ificentiue

pon& temporahe , & fere 1mpetr4c,

ornavetat.

Hzc dicit

abüchodo-

utplage, & flagellà nomimmittantur,

nofor- cum mgenm faftu,.fomnii , &

aut lcvme ilas cedamvr.-

m

4l

interpretationis oblitus, autillud ne-

ent

Poff fnem" meï/fxm daodecim. )

gligens; & parvipendens..

lels

hCub.

t

s Hlelon*ymus. & alirputant Regem

m voboses Efc...), Vmpzïm mearuin,

f tann

oque

&-ad glóriám nominis mei.

eleemofynás lárgitum fuiíle, ide

ad duodecim menfes dilatam effe

Dei

O. - Ex bam:mäu: aljecius: ey? ) Vi-

m

LA

contra eumr fententiam , domec rur:

detür : aprincipio , cum furere ceepiffet;

m LA

ífum bonum: clementlæ amlfit malo

vinculis fuifle'ipatus, & quidem, ut

fuperbiz

g m

par eft'credere , mollioribus;. fed* iis

27. Refponditque Rex, & ait. ) Chal-

diffractis ,- vahdnonbus, atque adeo

danfmus, pro capit réx dicere.-

ferrew, didum enim fuerat num. I2;

jl

928

PROPH ETI]E D ANIELIS

- 41 Igitur poft finem dierum, ego Nabuchodonofor oculos

meos ad coelum levavi, & fenfus meus redditus eft mihi, &

Altiffimo benedixi, & viventem in fempiternum laudavi, &

Mf

f

il

"*Sup.glorificavi: * quia poteftas ejus, potefítas fempiterna, & re-

$J0o gnum ejus in generatione, & generationem.

LI

jript

mr.

eunr in nihilum repu-Q

42. Etomnes habitatores terrae apud

m!

7- 14 co$ fupt: juxta voluntatem enim fuam facit tam in virtutibus

n Df

€oeli, quam in habitatoribus terree: & non eít qui refiftat

manui ejus, & dicat ei: Quare fecifti?

33. In ipfo tempore fenfus meus reverfus eft ad me, & ad

honorem regni mei, decoremque perveni: & figurà mea re-

IB!

vería eft ad me: & optimates mei, & magiflratus mei requi-

fierunt me, & in regno meo re

LP

5

ftitutus fum: & magn*iü—ceen,tig

amplior addita eft mihi.

lag

24. Nunc igitur ego Nàbuchodonofor laudo, & magnifico,

temleo

& glorifico regem cceli: quia omniaopera ejusvera, &omnes

fimate:

ft humiliare.

viae ejus ju;dici-a, & jg'r.ad»ient-es in fuperbia pote

N

"

Verat (

/

n &

a

I

gen

I

fcriben

ne, (

CAPUT

,Al/ig&tur vinchilo ferreo , fj' 4reo , fed

mus Job poft graviffimam cala;mjta-,

cum vinculis infania crefceret, &ipfe

tem accidiffe, c. 42. cui hxc hiftoria

gatus fe feram, quam maxime fugere

fimilis eft..— Nimirum zajus gaudrem

conaretur, &t reliqug folent bellus;

efl im celo fuper uno peccatore periten-

metodac

vidéntur domeftici confilio Daniclis

fjam agente , quam fuper. monagsata no-

vilmer

ufi, eum foras non fine charorum lu-

€tu. dimifitie.

2

'v-cm-—ju/ii:, qui mom i:zdigmt panitena

f£4-.

UPE

fetir

32. Vpud eum.) Si cum ipfo confe-

3

4 Laudo, 69 magnifrco , &fc.) Ex

zantur.

hoc loco graves auctores colligunt

" üritas

ln virtutibus ceíi.) In Angelis, &

Nabuchodonofor ad Deum conver-

ftellis cacli.

fum, & sternam falutem confecu-

Fà n ey

h ivel'hr'm,

33. Senfus meus.) Rationis ufus.

tum, .. [ta Doroth. in Synopfi, Epiph.

abylorj

Pervemi. ) Reverfus fum, vut habet

in vita Danielis, Lyranus , Carthu-

Cürare [

Pagnin.

fianus , & favent "Theodoretus , &

F;sura mea veverfa eff ad mà.^) Sor-

D. Auguftin. Epift. 122. & alii apud

& viri

Salian. Ànno mundi

lüition

dibus abfterfis , refecatis unguibus,

us.

3472- n..u,m-, 9

10n time

&.pilorum filva, qua horrebam.

fequentib

Medys

| Magnéficentia amplior. ) Idem vide-

Vera.) ld. eft. recta.

d o*

* o*

* *

3.

29

eulos

QuAPUJT..V,

l, &

n, &

Püjlquam Balzfaj&r in corvivio bibit cum fuis ex vafis templz Do-

&v

mini, laudando idola fua, vvidit digitos in pariete fcribentes , quam

fcmpturam Jolus Daniel legere potuit. & interpretari ; .mempe

Tepu

quod quia fecutus ipfum Nabucbodonofor elevuaverat cor fuum con-

LOU

efiftat

tra Deum laudans idola , frmiliter auferetur ei regnum: bonorato

zgztm" Daniele , ac rege ea motie znteremþz*a, Jucce[fit

&

Darius Medus.-

ea 1€

Altaffar rex fecit grande convivium optlmatlbuï fuis mil-

ZT

requ

le: & unufquifque fecundum (uam bibebat aetatem.

cent

2. Praecepit ergo jamtemulentus, ut afferrentur vafa aurea,

& argentea, quze afportaverat Nabuchodonofor pater ejus de

nifico,

templo, quod fuit in Jerufalem, ut biberent in eis TÉX, & 9g

otmne

timates ejus, uxorefque ejus, & concubinz.

a

3. Tunc allata funt vaía aurea, & argentea, quz& afporta..

verat de templo, quod fueratin Ierufalem & biberunt in eis

rex, & optimates ejus, uxores, & concubmæ ilitus.

4. Bibebant vinum , & laudabant deos fuos aureos, & ar-

genteos, areos, ierreos, ligheofque, & lapideos.

s. In eadem hora apparuerunt digiti, quafi manus hominis

fcribentis contra candelabrum in fuperficie parietis aulee re-

gie, & rex afp1c1ebat articulos manus fcribentis.

UT

6.'Tunc

/

D 35

cæhmln

. ]i iforia

B

A/tdïd? , UC )

Quem aliqui

pertum eft folitos fuiffe Rezes orien-

MW

eumdem eífe volunt cum Evil-

tis talia facere convivia, ut appatet

merodach filio Nabuchodonofor, alii

ex Herodoto lib. r. & Xenophonce

p r

Ev11merodach1 fratrem ?natu mino-

lib. 7-

«t n

/WMM'

rem , & in regno fucceítorem.

Llnmqm.cque ]ämnalum fuam. bibebat

Fecit grande cOnvPvium, ife) Cum

atatem.) Quia quisque fecuadum fu-

tamen obfeffa, ac pene expugnata ef-

am accumbebat xtatem, & calicem

2b

fet civitas

caufam convivii fcriptu-

prius , aut pofterius aCCIPIGbat pro

Colhguflf

ra non expreffit.

Aliqui putant.an-

niverfarium fuiffe diem Dei alicujus

ratione &tatis, antiquiores prius, po-

fterius juniores.

Babylomcl, quem fefto convivio ce-

2. U: af»rrentur v4f4 ) Que Na-

lebrare folerent.

Alii exi(timant Re-

Cart v

gem viribus fuis prxfïfum & urbis

buchodonofor in templo Beli inter

)retus !

munitioni , oftendere voluife, quam

thefauros repofuerat , & vulgare fibi

3l

"m

non timeret obfidentes Perfas, &

d uxerat relivioni.

yutll |

Medoss*. Alii dllas caufas afferunt ,

&, Is eadem bora.) Indicat, qua de

nihil eft cerci.-

.Mlud tangum coim-

cauft ponainfligatur, nempe ob cone

40

PROPHETIXEXDANEFIELIS

.

6 Tunc facies regis commutata. eft); & cogitationes ejus

conturbabant eum, & compazes renum. ejue folvebantur, &

&ir

t/o i

gzenua ejus ad fe invicem collidebantur..

^*. Exclamavit itaque rex fortiter, ut introducerent magos;

fet .

Chaldaeos, & arufpices. — Et proloquens rex, ait fapientibus

It

£T

Babylonis: Quicumque legerit f(eripturam hanc, & interpre-

É

tationem ejus manifeftam mihi fecerit, purpura vefüietur, &

prad

torquem auream habebitincollo, & tertius.in regno meo erit.

quem

9. 'Tunc ingreffi omnes fapientes regis non potuerunt nec

n

Ícripturam legere, nec interpretationem indicare regi.

fcien

m

9: Unde rex Baitaffar fatis: conturbatus eft, & vultus illius

n

te,

immutatus. eft: fed. & optimates ejus turbabantur:

IS

10. Regina autem, pro re, quae acciderat regi, & optima-

hag

tibus ejus, domum convivir ingreffa eft : & proloquens ait:

Itdica

Rex in. 2eternum vive: non te conturbent co

Cere

gitationes tuae;

neque facies tua immutetur.

16

rr. Eft vir in regno tuo , qui fpiritum deorum fan&torum

tm, d

habetinfe , & in diebus patristui fcientia, & fapientia in-

mterpr

ventze funt in eo : nam & rex Nabuchodonofor pater tuus;,

quem a

principem magorum, incantatorum , Chaldaeorum, & arufpi-

f0 Dr

l5 j

cum. conftituit eum ; pater, inquam, tuus;.o rex:.

*

r

12. Quia

La fint

CR2 (

'üumelïmh irrogatam Deo ,. & ob facra:

gem, G reginam , vel poft Regis

i

vafa fcde,. impieque profanata..

lium..

Quaff mantus /:omini:..) Quia. vere:

Bi0T

4m

9. Nen petuerunt nec. firipturam [e-

fon erat manus liominis ,. fed ei fimi.

gere ) Quia. non . integre voces, fed

LA

lis ex.aere formata..

litere tantum .initiales fcriptae erant,

Popun

Serilentis: contra. caudelabrum,). Ut

fcilicee M. T. P. que conjun&z ni-

ex lumine vicini. candelabri. fcriptura

(UOS o

hil fignificant, imme. ne legi quidem

Quos ol

legi- po.iTet'..

6

t

poffunt..

Compnge:-* renum j

&5 felvetantunr,.

Io. Reginza autem.) Non uxor Bal-

"Ql

Q

&6:.) Hebr. phrafis eft, qua ingens

Obürm

ah

metus figaificatur ;; folent enim vehe-

taffar ( nam verficulo 2. habemus uxo-

imenter timentibus quodammodo re-

res ejus in convivio cum,Rege ac-

?

Ofl

cubuifle.) fed. ejus mater..

nes folvi, & urina: deluere.

7. Purpsra veflietur, ) Pürpura, &

IÍ. VE/t' virimveQpno fuc, Efc.) Hihc

aureus torqnuis regia erant infignia,

apparec Danielem poft mortem. Na-

ut difcimus. ex. libris (Mlachabeorum

buchodonoforis familiarem non tuitfe

Prümpem

Re

fu;

lib. L cap..8. num.14. &alibi. Pur-

f

ibus ,, minusque auctoritatis ha-

i Cip

pura-utebantur Reges,. & pauci, qui-

Bbui

e ; ita enim Regina de illo ut de

l. $,

Ü

bus id Rex pro fingulari honore con-

liomine Regi ignoto loquitur..

xplmtlo

ceffiffet.

( Df)!l

Spiritum. Deorum fantlorum.

) Vide

dyr

T tv

TérHus $z regho;) Primus poft Re-

dida cap. fuperiori num. 5

tb

COTGueb à

-

CAPUT. V.

31

s

, I2. Quia fpiritus amplior, & p-,rildent-ia., -ïnteuigenfia'ciue., -

N

& interpretatio fomniorum, & oftenfio fecretorum, ac folu-

tio ligatorum, inventae funt in eo, hoc eft in Daniele: cui

0008

rex pofuit nomen Baltaffar: nunc itaque Daniel vocetur, &

h

Jrbus

interpretationem narrabit.

mre

13. lgitur introduCtus eft Daniel coram rege.

. Ad quem

r u

prefatus rex, ait: 'lTu es Daniel de filiis captivitatis Juda,

) erit

quem adduxit pater meus rex de Judaea ?

t n

i«. Audivi de te, quoniam fpiritum

deorum habeas, &

Ícientia

-

^

^ i,ntellige.ntiagge, ac fapientia ampliores inventae fuut

/

- Miius

in te.

rs. Et nunc introgreffi funt in confpe&u meo fapientes

ptirma

Tnagi, ut fcripturam hanc legerent, & interpretationem ejus

n ait

indicarent mihi: & nequiverunt fenfum hujus fermonis edi-

CeTe.

$ [

16. Porro ego audivi de te,

q.uc;d poffis obícura interpre-

Cporu

tari, & ligata diffolvere: fi ergo vales fcripturam iegere, &

yis it

interpretationem ejus indicare mihi, purpura veftieris, & tor-

quem auream circa collum tuum habebis,

QU5

meo princeps eris.

UR

| & tertius 1n regno

at

17. Ad qua refponde

ns Daniel, ait coram Tepe: Munera

tua fint tibio & dona domus tuae alteri da: fcripturam autem

Qu

/

legam tibi, rex, & interpretationem ejus oftendam tibi.

18. O rex, Deus altiffimus regnum,

& magnificentiam,

Ji Rj

gloriam, & honorem dedit Nabuchodonofor patri tuo.

Irum /"

19. Et propter magnificentiam, quam dederat ei, univerfi

otei , ^

populi, tribus, & linguae tremebant, & metuebant eum:

quos volebat, interficiebat, & quos volebat, percutiebat: &

p n*

quos volebat, exaltabat: & quos volebat, humiliabat.

20. Quando autem elevatum eit cor ejus, & fpiritus illius

obfirmatus:eft ad fuperbiam, depofitus eft de folo regni fui,

& gloria ejus ablata cft:-

2lI,. *Et

l'Rege aC

-

-

—

fjf') Hinc

a-

Principem magorum. ) Vide dï&a

vendere donum prophetie, fed quod

oé

0 -

fupra cap. 2. num. 47. & c. 4. n. 6.

gratis accepit , gratis dare.

[uile

"

I2. Solutíe ligazcrum. ) Nodorum

O. Spirrus ejus obftrmarus eft ad 'uper-

yintl

explicatio.

7

biam.) Ejus animus , poftquam per

,ilo"

D

fomnium admonitus fuiffet, fore ut

17. Don«

domus £na , €$c. ) Quæ

domi tu$ habes, ut purpureas veftes,

eregno pell:retur , adhuc in fua fu-

';;f) dit

& torques aureos.. INon vult D—aniel

perbia obduratus eft , dixitque: Now-

j

s

PROPH ETI /Egb-A*N.I ELIS

21. * Eta filiis hominum: eje&us e(t,, fed & cor ejus cüm

1

* S-i]p*.

beftiis pofitum eft,, & cim onazgris erat habiratio ejus; foe-

ls

o 23;

2j

num quoque ut bos comedebat, & rore coeli corpus ejus in-.

ATC

fe&um eft ,. donec cognofceret ,. quod' poteftatem haberet AI-

&,

tiffimus in regno.hom

x

inum , & quemcumque voluerit , fufci-

^^

tabitfüper illud, -

ov

- 22. Tu quoque

filius ejus B,altaffa"y',., non humiliafti cor tu-

J

unm.. cum ícires haec omnia::

glma

25.. Sed: adverfüm Dominatorem c

oeli - elevatus es ,.þ' & vafa

domus. ejus allata funt coram te: & tu, & optimates tui, &

uxores tuse, & concubinse tuze vinum. bibiftis in eis: deos

Daj

quoque argenteos, & aureos, & creos, ferreos, ligneofque-

UT

& lapideos , qui non: vident , neque audiunt,. neque fentiunt,

u

JJ

il

laudafti: porro. Deum,. qui: habet flatum tuum in.

manu fua,

d

& omnes viastuas,, non glorificafti.

!

24.. Idcirco: ab: eo: miífus: eft articu

lU"s.mänus,-. qü«a'e fcripfit

hoc,. quod'exaratum eft..

o

25.. Heec eft autem fcri

;

*

ptura; quee digefta eft: MANE, THE-

]

CEL, PHARES:

*

VE

26; Et heec eft. 1

nterpretatio ferinömi's—, MANE : "numer.aVit

U (v

TDeus regnum tuum;. & complevit illud;.

*

e[tiam

27. FTHECEL ; appenfus

n.ftatera ,

L.'a es: l

& ii?vg*nt-us es *m-i-

3;usx. habens..

)« 2j

ebatur

Tüm Re

»e hac eff Balylon., Gc.. cap. praced.. — 28. Qu digeffa: eff.. 5 fn: pa;iece-

t

exarata..

ylou ;

num; 27. ad.euim: enim:locum; allqde.—

re. videtur.:

3

Maze. ,

Tl:"ecel—',, Phares.. ) ?*D*3 53

One m

2.I.. Cor- ejus. eum. beftiis: poftum eff. )

bpn wb vb mane, mant thegael

rfüna B |

Spoliatus humano.fenfu ,. &: belluino

upharfen.. Prima vox waze geminata

indutus eft ,. ficut dixit:cap.. fuperiore

eft, id eft,. ANwzeravit:,. numeravit ,

D

29- Iüdk

m.I 3*-

Cor. ejus; ato bumano, commutes

quafi. dicat , exactilfime , & certiffi-

mi&lfm

IZY

me- numeravit dies fcilicet regni tui.

Müfeter:

3 (Q;fz'.; h'aäet: flatum: mum Pemnanu

26.. Complevit.). Numerando depre-

e pïgm(

hendit -effe. completos.

Vel fuo de-

fna.) Qui habet vitam: tuam in fua

em lt

pote&ïf*--: Qui morrificat4, 6 vrvifr-

creto ftatuit;, ut jam: compleantur, &

cat', deducit. ad ff eros , & reducis ,, 1.

finiantur:.

27.. Thecel.) Quid hoc fignificet,fta-

"ütem (

afig|

Reg. 2. 6..

Net

, Vias. t£as. )

' AGiones: tüaS*,, quas ,

tim: fubditur,fcilicet appenfus es, &c.

Tecuf. irg

fi vclit , nullo; negotio: impedire. po-

C dgventus: es; maiuus: babens. ) Nlinus

Q

teft..

probitatis, & bouorüm operum , plu-

&&l

Dtty

luterl

rimum vero fuptrbie: , cragla, ini-

'24. Mi]]ä:.effartiäulm manus . ) Ma-

c'one am

"

nus cumarticulis , & digitis. fe-mo-

quitatis ,. atque ideo non mereris diu-

tius regnare ,. aut' viyere.

ventibus ,, & fcribentibus..

i A,l t t

CATSET y &,.w,,

33

u

. 38. PHARES : divifum eft re

Me-

fce

dis, & Perfis.

gnum tujm, & datum Ahefj;

n

29. 'Tunc jubente rege ,

indutus eff Daniel purpura, &

*

Al

-circumdata eft torques aurea co

llo: ejus: & praedicatum e

ftde

(

eo, quod baberet poteftatem tertius in regno fuo.

: 3o. Eadem notte interfe&tus eft Baltatfar rex Chaldeeus.

rtü

31. Et Darius Medus fucc

x

eiï'iþ ln regnum, annos natus fexa-

ginta 'duos:

vt

,&

CAPUT VL

de0s

Daniel fupra [atrapas regni con[lituitur , ? accufatus quod regis

(que-

edicium non ferva[Jet, quia. Deum cceli orabat, miffus eff in la-

tiunis

cmn. leomum z. Jequentique die illafus edu&tus, immiffis , ac. Jubito

foi,

dilaniatis ejus acculatoribusz. que re motus vex , in [uis pra-

i

vincis Deum ejus timendum pracepit..

:ripflt

-

Lacuit Dario, & conftituit füp

er regnum

THE-

"p

f afra*p»as; cen-

tum vigini , ut effent in toto'regno fuo.

2. Et fuper eos principes tres, ex quibus Daniel unuseratz

üt fatrap

eretmo-

erat

ee illis redderent rati'onerïj* ; & rex non fuftin

3.1gi-

leftiam..

5f

28.- Dzvt/um e/? regnum t"m:mþ ) Ge-

fá, quam populi fui captivi; ci apud

rebatur bellum: nomine: Darii' |Mledo--

Darium prodeflecupiebat.. Non enim:

E

rum: Regis per. ejus Nepotem Gyrum

dubitabat famam: hujus factt. 2d ejus:

/

Regem: Perfarum ;. capta' igitur Ba-

aures: perventuram, & ei berievolen-

j Paiielc :

bylone: regnum inter fe partiti' fünt',

tiam: , & reverentiam apud. Regem:

donec mortuo Dario fine liberis tria

conciliaturam:;

ibl

regna Babyloniorum, Medorum, &

30-0' Ed:fl'em 720&193' 6;- ) QquOdOg

Perfarum in. inum Cyrum coisrunte

; f/)fW !

capta fit Babylon ,. vide apud Herod..

gemin

9. Indutus: eff Daniei purpura, Gc.)

lib. T. Xenophontem in Cyri hiftoria:

läaer/fü

if

Danielem Rex tam infaufti nuntii in-

lib. 7.. & ex lis apud Perer: & Cor-

t cartiti

terpretem muneribus ornat ,. quia an-

nel. in- Danielem: in: explicatione: hu-

j

, gt t

te promiferat, & par erat Regis fi-

þ—

jus loci ,. & apud Salian: Anno mun-

lu d

dem ratam efle, & fíanGam, vel Dei

di -3516. num. 38. & fequentibus..

4 fuo

prophetam honorando putivit immi-

acuit Dario.) Exiftimavit Da-

nentem calamitatem polflíe evad:re.

IlJL

rius centum, Vi

]

jeantoh

ginti facrap?S'

Daniel vero, qui a principio munera

regno.íuo praficicndos.

mlücet,m

recufaverat. ne €orum caufa fcriptu-

Ut effent: £oro vegno Juo-)

Uc t*oti*ej*usv'

fus &

ram iaterpretiri videretur , nunc fa-

regno praeífent..

Mu

&a intcrpretztione, & fublata fufpi-

- 9. EX ceuibus Daniäl?)nm ekaf. ) Ex

.c[üm ) P

cione ampitionis, & lucri, Regis be-

hoc loco; & ex: Jofepho libr. Io. cap. .

d |

neficentia ufus eft, non tam fua cau-

e:er13

15

12. conftat Darium Regem,Dmielcm:

: DBubdl. cuto Com. Menech. TAV 4.

s

34

| PR«(O,P"HET&*IZE' D ANX'IE.L-XIS'

culo

2. Igitut Daniel fuperabat omnes. principes, &'fatr'apas:

quia fpiritus Dei amplior erat in illo.

genu

&an

4. Porro rex cogitabat conflituere eum

fuper omnä Te-

fatrapee quaerebant occafionem ut

li

gnum : unde principes,

lem i

invenirent Danieli ex latere regis: nullamque caufam, & fu-

n

fpicionem reperire potuerunt, eo quod fidelis effet, &

omrïi»s

tum

culpa, & fufpicio non inveniretur in eo.

L]

quagm

$. Dixerunt ergo viri illi: Non inveni

emus Danieli hu—-ic |

aliquam.occafionem , nififorte in lege Dei fui.

L

r?x ;

at: 1

6. 'Tunc principes, & fatrapse furripuerunt regi

* & fic lo-

cuti funt ei: Dari rex, in aeternum vive.-

LI

L

e

Tüm,

7. Confilium inierunt omnes principes regni

tui, magi&ra—k

D

tus, &fatrapse, fenatores, & judices, ut decretum impera-

filisc

quod.

torium exeat, & edictum: Ut omnis, qui petierit aliquam pe-

titionem a quocumque deo, & homine, ufque ad triginta dies,

Qratio

nifi a te, rex, mittatur in lacum leonum.

W.

8. Nunc itaque, rex, confirma fentent

iam, & fcribe decre-

pro.D

füm fo

tum, üt non immutetur, quod ftatutum eft a Medis , & Per-

I

fis, nec praevaricari cuiquam liceat.

9. Porro rex Darius propofuit edi&tum, &

ftatuit.

Ter.q

1o. Quod cum Daniel comperiffet, ideft, conftitutam le-

mmscï

coen af

16'

gem, ingreffus eft domum fuaml: --& fenefurisk agertis in

culo

s

fecum in Mediam adduxiffe , eum-

ejus in-cegricä.tis, & fan&itatis tefti-

p ! Quo

moniutmn.

D'stir;

que in regno adminiftrando in pretio

habuiffe.

6. Surripuerunt Regi.——) Obqrepfeïrun*tï

Apertis j

Rex non füflineret moleftiam.) Molem

Regi, & aftute illam funt. allocuti.

T f

negotiorum; ejus enim imperium Re

Pér fraudem , & fubreptionem obti-

Üünr.

nuerunt a Rege,

c

H

gno Babyvlonico auctum erat , & xo-

prædeiffe

bur corporis etate minutum.

g. Propofumit editlum , €$ flatuit, &c.).

Yacu)

g. Superabat omnes.) Omhibus me-

Ambitione du&tus fummihonoris, qui

Tir d

lius officio fuo fungebatur.

L

ei tanquam Deo per legem illam de-

Ut in &

ferebatur, principum confenfu, &

Spiritus Dei. ) Piudentiz , fapien-

, "i

tiz , orationis, juftitiz, zeli, aliarum-

auctoritate, & humana prudentia, ut

WW

[

! mer'u

que virtutum.

hominum fibi recens fubditotum ani-

ü ïtet ter

4- Poerro Rex.

) Proi)cereaq,Rex co-

mos, an fatis di&to audientes effent,

experiretur.

4

NU

gitabat eum toti regno praficere.

ls AW

Ex latere Regis. ) Pagnin. vertit ,

1o. Fenejfrz's 4perti£. ) Non ngï—

$L&e

ex parte regn

ficat propterea feneftras

aperuiffe,

Caöft 27

iiSo'

z.',*id ch in negociis re-

ut a Chaldeis videretur, & ut eos fa-

tis fua incitatos invidia magi$ provo-

5. Nifi forte in lege Desfui,) Nifi

fimm tby

pro crimine obfervationem divinx le-

caret ; fed fignificat fe nihil neque

l4. PSN

gis ei objiciatnus,

Magnum fane

de oratione fua, neque de orandi ri-

lhj

CAPUT.VL

85

ys:

.eulo fuo contra Jerufalem tribus tem

poribus in die fle&ebat.

genuaíua, & adorabat, con

qe

