tur frequenter etiám injufti , & ufu-

1I. Sj Galaad idolum ,t$c.)

Cum

br, vertuti

rarii ,. vel quod mente exczeata fuas

fuerint in Galaad idola; & tamen Ga-

iniquitates non fatis intelligant, vel

laaditz ab iis fervati non fint, ope-

m i m

uod ctiam,fi intelligant, exiftiment

ram perdunt, qui in Galgalis bobus

bebat.

immolant, iniitantes Galaaditas ; nam

nullum àufurvm reprehendere, cum

re:[äffga i

divites fint , & potentes.

etium ipfos permauet exitium, nec ab

Q. Ex rerra Jgyptz. )

Ex eo tempo-

idolis defendi poterunt.

2775

*é&, quo ex lz;;;fgf/ïJCO fte eduxi.,

dtaria eorum. ) Altarias que Ga-

-sv N

Adhbec [odere te f aciamim tabernacn-

laaditx idolis erexerant everfa funt.

dis-) Patiar te celobrare, vel faciam,

Quaft acervs fuser [micos a07/.) Sunt

ibas pmptïr

j5ppel *

ut cclebres lgtus foftum "Tabernacu-

fimilia acervis lapidum , qui juxta

lorum , & :Jias Hraclis folemnitates,

aratoS campos cernuntur.

S.lent

Ji$

fi refipreris.

Vel promittit cclebra-

enim agricole lapides ex agris cultis

tlnfd s 6

türum líraclem feftum "Tabernacnlo-

projicere , & in unum acervum colli-

jqus p

rum, cum revertenter aliqui.: Lfzaeli-

gere.

tarum eveartivitite Dabylonica, mixti

I2. Fugt Zacob , &7.) Redit adqar-

cum jadzis.

V&l cuin intexrogatio-

rationein rexum gelftaruuijaco»s. INam

LE

124

N'P-R'.o PiHE;TliE Orsæa

attificum

"Exo |13. * In propheta autem'eduxi.tDominu.s Ifrael de Egypto:

adotante

14.21 & in propheta fervatus eft.

& 22.

it Ephraim m amaritudini-

$, ldc

14. Ad iracundiam me provocav

bus fuis, & fanguis ejus fuper eum v

früs pra:

-

eniet, & opprobrium

fumu; (

ejus re&itugt ei DominUS 'fpus.

)* L

Deum at

CAPUT XII.

u

[*

ZAbominationes lfrael offendit , propter qu4s ibfi minatur exitium :

& h

Dominus dicit, fe [olum e[fe Deum ,. C lib ratorem, argsens

Yaverani

lfrael ingratitudinis de beneficiis in. deferto acceptis , gravemque

p

ob id indi&kam illis comminatur : addens [e eos de morte

Tlorumi.

liberaturum, devitlis morte, &? inferno.

$. Qct

Leriora j

Oduente Ephraim, horror invafit Ifrael, & deliqüit'"i:rï*

:

agri fcin:

Baal, & mortuus eft.

9. Per

2. Et nunc addiderunt ad peccandum: feceruntque fibi con-

fattura

1. U

flatile de grgento/fuo quafi Qmilitudinem idolorum ,

! artri--

hasss

Eiur; 4

ux modo dixit, 'quafï per parenthe-

plicium ergo huic oppfobrio ex jufti-

tia debitum regeret Dominus in cà-

enim fube&

im legenda, & accipienda funt. Pu-

: Hi; ij d

git autem Jacob a facie Efau fratris

put ejus.

Impii dicy

fui indignantis ob erepta fibi ab eo

Oguente Elþ/;,fdim ; 650. ) Pel;

pie cole

primogenita. Gen. 2g.

I .' L

Ephraim feroboam intelligit;

Servivtt lfrael i. uxorem. ) Pro

-

ORins, -

qui ex hac tribu fuit, fententia eft :

Vr f

uxore Rachel fervivit Laban annis fe-

vjx Jeroboam loqui ccpit de: vitulis

DAR

prem, & in uxorem fervavit. Pro uxo-

adorandis, cum univerfus lHfrael timens

re obtinenda ferviviz, id e(t cuftodivit,

Regi fuo adverfari, vitulorum füper-

: ?)' EVWIQ

ftitionem : admifit.

Sententia etiam

Clto ib oris

& pavit. greges foceri fui Laban.

llf/l/ "t A,

-I3. /m Propheta. ) . Per Moyfem

elfe pote

olim magna fuit aucto-

Clor (olis

prophetam, per quem etiam falvatus

ritas tribus Ephraim in publicis Ifrae-

€1t.

litarum conventibus.

Fomy i,

Sitniris locus

li,

14, -dd iracundiam , 6'c.) Pro his

JOb- 29* 8' 9,

pat.

beneficiis hanc gratiam mihi referunt

Et morieus effl. ) Scilicet fpiritu,

$E tty

privatus vita, que Deus eít; ex eo

lraclits , ut. me, qui dulcis fum ,

etiam tempore captivitati obnoxius

&ux) 39

provocent peccatis fuis , amaritudi-

A:*Sqfæ D

nem animi, & dolorem excitanti-

manfit , & cladibus , que mortem

Nfl[(].(. )

bus.

multis attulerunt.

d

& alinm D

S:tizgui; 'fjüi p;þ"' etts 7)6'?11-81.) Ipfc

9. Addiderunt ad peccandum. ) Pec-

B fos,

fibi exitii fui caufa erit.

cata peccatis cumulantes , & idola

partiCuh &5

Opprobrium ejms reflituet ei ', . )

idolis addentes.

Quaft femilitudinemidolorum.) LXX.

) Cf?gnn

Ephraim opprobrio Deum affecit ,

p g.

cum peccatis fuis fuit in caufa, ut

fecundzsm ^ quafi dicat ,

quafes fqlCnc

i,

Gentibus fieri.

um Abulldx

nomen Domini þläfphemaretur; fup-

CAPU T XIlII.

125

Toypto:

artificum totum eft: his ipfi dicunt: Immolate hommes vitulos

adorantes.

itudin

3. Idcirco erunt quafi nubes matutina, & iïcut ros matuti-

tobrium

nus preeteriens, ficut pulvis turbine raptus ex area, & ücu-t

fumus de fumario.

4

& *[faise

* Egoautem Dominus Deus tuus ex terra JEgypti :

Deum abfque me nefcies, & falvator non eft praeter me.

'4

exi

5. Ego cognovi te in deferto , interra folitudinis.

6. Iuxta paícua fua adimpleti funt,

& fatura i funt

& le-

a T. en

vaverunt cor fuum, & obliti funt mei.

PT

4 EKtego ero eis quafi lezena, gücut pardus in via Aiï'y

I'IOI'U*'H.

hr

8. Occurram eis quafi urfa raptis catulis, & dirumpam in-

teriora jecoris eorum: & confumam eos ibi quaü leo, beftia

liqui

agrl fcindet eos.

. Perditio tua, Ifrael: tantummodo in me auxilium tuum.

(ibi cot-

IO. Ub1 eft rex tuus? maxxme nunc falvet te in omnibus ur-

faäura

"N

b]bus

am

us o

Fatlura artiffeum totum eff. ) Nlhll

ciborum , quos ei' largiter dedn de-

jrl0 ex ]UR!

enim fubeft numinis.

plueus manna, & coturnices immit-

inus 1] 3*

His ipff dicunt , 6$c. )

Sacerdotes

tens , fuit eorum faturitas , id eft

impii dicunt populo ; fi vultis rite ,

magna fuit, & ideo obliti funt mei.

d) Pe

& pie colere vutulos, immolate illis

7. Ef ege.) ldcirco ego; nam, U,

» iatel W:

homines,. Pfalm.

IOS £$. gma2ola-

eft caufale.

meum e

verunt filios fues , C5 . filias fiaas. damo-

Eró ei$ (lüdf leena. ) Me feverum,

$

& terribilem peccacorum fuorum vin-

it de vmhs

lícael cimens

« Erunt quaft nubes matutina.) Que

dicem experientur.

oram füpt

cn:o ab oriente fole diffolvitur.

In Wia Ajj»zarum ). Qui folent graf-

Sicurt vos matutinus. ) Quem (tatim

fari in deferto , per quod ex Samaria,

pgia etum

calor folis exfïccat

& aufert.

& Judga itur in. Affyriam.

, fuit aU0

yplicis firae

Famnus de fumar:a ) Per fümarium

9. Raptis mmln.) lunc enim ma-

jnifis Jocu

egrediens , quem ventus ftatim diffi-

xime favit.

pat

Dirumpam.) Lacerabo vifcera ejus

4. Ex ferra JEgypti. ) Ex quo te

Iij.) In via Aflyriorum.

EU

C&, e

eduxi ex /Egypto per tot prodigia.

Scindet. ) Lacerabit.

Absque me. ) Prater me.

i

9. Perditiotua Ifrael.) Quod; pereas,

gj oD03U

Nefcsis.). Non agnofces, neque co-

tuum eft :

tuo vitio tuis in exitium.

us m

ortem

les alium Deum prster me.

Tantummodo iz me auxilium tuum.)

nam

Ef falvator. ) Quuia falvator:

Ego (emper bonorum caufa tibi fui,

J)(!W

) Pec

particula & caufalis eft hoc loco.

non autem malorum.

jj

ld()h

5. Cogmvz t ) LXX. p.»x'w te ,

lO. Ub efd Rex tuus ? ) Quafi di-

amayi te, benefeci tibi, rexi te.

cat :

Reges, quos tibi petivifti ,

r

) LXX-

(nt

6. Jura pafcua. fua, 6$c.) Secun-

creaíti, noa poffunt te , nec urbes

/

"

fo)

dum abundantiam pafcuorum, id eft,

tuas ab inftante Mynorum excidio

-4

x

126

PROPHETIXEX OSEE

1. Q

. i Reg bibus tuis,. & judices tui, de quibusdixifti : * Dämiäï regem

tum Dot

i

5. & principes.

1

& defol:

PA

i Dabo t

ibifregem-in fui'ore,fneo EE 1auiferam inindigne-

fis defid

tione mea.

I2. ,'CoHi*gatä eft iniquitas Ephraim , a5

fgonditum p;ecc'atum

ejus.

15. Dolores p

arturientis venient ei: ipfe übliusxnon'fapienc:

$

nunc enim non ftabit in contritione filiorum.

Perdz'z*iol:

AH

dimam eoä :

*1Cor

14. De manu mortis liberabo eos, de morte re

[

Ure

15.54*.ero mors tua, o mors, morfus tuus, eroinferne :

: confolatiþo-

Hebr.

b

* I'ä'

abcfondita eft gb, oculis meis.

tit. &

-

-

;ïg.Quia/

2. VO

&m Corrt

eripere, & falva:e 5 fed ego folus,

Ipfe.fiïim zen fapiems.) þNon enum

curat futura, neque'pmvidec, cum

$ Tl

quem tu negligis, & fpernis.

dicite ej:

Nanc fülvet te.) Siquidem dicebas

taimen graviffime calimirates capiti

x

te propterea Regem velle 1. Reg. cap.

illius impendeant.

demus vj

Non flabit in contritione filiorum. )

8. num. 2o.

Et iudies.) Con

filiarii, & Principes,

Non poterit ferre, neque refiftere ad-

lis occupato, populo jus

verfariis, cum ejus filii conterentur,

—

qui Kege bel

& vaftabuntur ab hoftibus.

dicebant.

E

x hoc loco colligitur ,

&d itfetmg

Hebrgos cum

Regem poftularunt ,

d4. De mane mortii Hberabo ea:.,)

ThOrtém m

ifíe, quaü Re-

Per Cyrum, qui captivos Iíraelitas

etiam hos judices petiv

una cum juduis prifting libertati ,

tribus f

is confilisrios, licet non exprimatur

dlto ; fd

ia ; fatis tamen intel-

quafi vitz reftituet. Sublimiori , &

in Regum hiftor

potiori fenfu hec de Chrifto intelli-

m,flkw )l

ligebatur ; nam

Reges fine inferiori-

?

Wütorem (

bus judicibus , admini

flris , & confi-

ge,ad quem avolat Ofee , ut folent

lixriis effe non folent.

prophete, & poft duram comminatio-

15 Df.

nem, iterum fuos confolatur , pro-

A dlzl"//(yæ ;

I1. Dalo ribs Regemin furore meo,€fc.)

('N) P(*ï L

Reg

es peffimos intelligit, quibus nul-

*

mitrens libertatem , quam per Chri«

Intelfigi

lum certt

us irati numinis argumen-

ftum . accepturi erant.

Chriftus enim

Patres ex inferno , id eft limbo, &

tutm-.

"tuferam in indignatione mea. ) Cito

morte liberavit, & refurgens ipfe,

'l. e.erto, !

eos ctiam vite reftituit, & in fine

Utl qee

morte extinguatm, peccatis i.lllorum

*

mundi omnes paritér a morte ad vi-

tmc) Ut

royocatis.

12. Colligata eft iniquitas.) NMiemo-

tam reyocabit in univerfali refurre-

ctione.

ziminfixum heret fcelus Ifraelis. Sic

Éro mors fue4 , 0 mors. ) Mlortetm

.umqu? f();]

Ítalice de re , cujus aliquis longam

imemoriam fervat, dicimus : fe ^ ba

enim penitus in ele&is meis abcx;ebo,

Iiernm Q

ut non

it.

ttüm

antm.

degafa p Kt!:ï[()-

! Ag,'-frand.rmw.) Manuet alta naeute ve-

Morfus tuns evo, inferze.) Infernum

lt Qmu "

mordebo, pártem ejus auferens, fci-

[ em n th

pafam, vt canit ille.

licet Patres, qui ex limbo cum Chri-

eant

19. Delores parturicntis, & c.

) Ifrael

dolébit , ut parturiens ,

cum. cernet

fto refurgent.

P Ereg,

Confo'atio alfcondita eff , tc8). Dum

£hos fuos occidi ,^ & conteri ab At-

contemplor omnes homines mori, &

ijyïiib's

CA PT*U. T. - XIIL '& XIV;

27

'ïegem

15. Quia ipfe inter fratres dividet: * adducet urentem ven- Ezec

tum Dominus de deferto afcendentem, & ficcabit venas ejus, 19.12

1

1

i

& defolabit fontem e

»

jus, & ipfe dïir»ipi*et thefaurum omnis va-

: fis defiderabilis.

CCacum

CAPUT XIV.

fipiens:

Perditionem . annuntiat. Ifraeli, propter ippysj gecmia: *refuamä:

tamen ad fe, C comverfis plurima bona promittit.

m €05;

nfolatio

1. [yEreat Samaria, quoniam ad amaritudinem 'concitavit

"L — Deum fuum: in gladio

pereant, parvuli eorum elidan-.

tur, & foctee eius difcindantur.

Quia

——

2. Convertere, T(rael, ad Dominum Deum tuum; quoni-

am corruifti in iniquitate tua.

(on enim

l, cum

3. Tollite vobifcum verba, & convertimini ad Dominum, &

rer capiti

dicite ei: Omnem aufer iniquitatem, accipe bonum

»?) & I'(?d-

farum, )

demus vitulos labiorum noftrorum.

L

ü'C' ete Rd'

4. Aiï'ur

itetentül

ad infernum defcendere, dum video

) et. )

P .zmarizïf;d;nem.) Ad indignkatio-'

mortem omnia depafci, & fratres a fra-

nem

Tiraelitas

tribus fejungere, vildecommoveor,&

Pereant. ) DAX t?d:m*.

fibartati ,

doleo ; fed me confolor, & dolorem

Eltdaniur. )

Ad faxa , & muros

njori ,

Pfalin.

mulceo , cum ad Chriftum mortis do-

alidentur, & occidentur.

ig intel i

mitorem oculos feflecto.

135. $.

Beatu: qui tenebit. 63 allidez

ucfolen

I5. 1»fe.) Infernus.

mminïti()'

parvulos tues ad petram. ) Hom. in re

tali.

Addmceih urentem uentum Dominus ,

Qu Y PIOI'

&c.) Per ventum urentem Chriftum

:

Ka)odsziu TfX

er

Tl

intelligit, quem Deus induxit in or-

if enint

bem, cum eum deinculto hujus mun-

Baä;o',usm OTl eyzío d eiyi) Ouiorira

Et parwulos irfantes

fimbo, &

di deferto, eque ac de inarato Beate

44 terram alli[os in. acri piugua.

n QW

Virginis utero quafi de.deferto. fufci-

Fera. ) Miulires gravidz difcin-

& i I

tavit, ut.venas mortis, hoc eft pec-

dantur, ita ut tat

ipfe moriantur,

y dv

cata, quibus ad mortem, & infernum

quam fotus immaturi.

f ydunmte

tendimus , ficcaret, & aboleret, ip-

2. Corrtifl i in Iniquitate tua. ) Pro-

fumque fontem, id eft mortem , &

Morteim

infernum defolaret, & fan&orum Pa-

difii.

pter peccata tua in tot erumnas inci-

5 qboleboy

trüm animas diriperet , quas more,

3«. Tellite 'üoätf.*zz'm verba. ) Confef-

& infernus quafi pretiofam |fupelle-

lonis peccatorum , & laudis Dei.

&ilem in thefautis fuis re

1nfömllf'n

bebant.

pofitas ha-

Vel ufurpate peccandi formulam

:

aels

,C!

quam vobis fugzero.

cum

(hr*

Ereat Samarta-) Peribit Samaria,

ccipe bonwm.) Admitte pias' pre-

'I.P

uteabent LXX

ces noftras, cor contritum, & mc-

Vel digna eft

, Dim

interitu.

rens propter peccata.

j o

Y28

PROPHETIJ OSE E.

: —4..»Afï'ur non falvabit nos, 'fuper equum non afcendemus,

Y

gerui

pec dicemus ultra : Dii noftri opera manuum noftrarum : quia

bati.

ejus,

qui in te eft, mifereberis pupilli.

«. Sanabo contr

itiones eorum ; diligarn eos fpontanee: quia

y E

qm i

averfus eft furor meus ab eis.

Yentus (

6. Ero, quafi ros, Ifrael germinabit, ü—cutliiium, &erum-

Yo.

pet radix ejus ut Libani.

L

L

3

7. Ibunt ramt €j

us, &

erit quafi oliva"gloria* ejus, & odor

quiz 1

Ticatore

ejus u?: Libani.

a

-

g. Con;—

leniter humectat , & fccundist ,. ita

- Vitules labiorum.) Wioftias, feu fa-

crificia labiorum, id eft laudes tuas,

ego lege , doctrina, & gratia mea faa-

viter irrorans lfraclem , cceleftibus

& orationes, quas ad te fundimus.

bonis illum augebo, Aliqui de Chri-

Ea Iapecs

Pfalm. 49-. 23-

- Satriffetum laudts ho-

gortfrcabit me.

Hoftias, & victimas,

fto nafcente interpretantur , juxta il-

D. Corve

offere-

lud Ifaig. 45. 8.

Rorate Cxl; de[uper ,

6i.) C

uas ore noftro promifimus,

69 nubes plmant jf um, 6c.-

Alii de

fedébunt

mus.. ]ta Eftius. Similis modus lo-

*

uendi Pfalm. 65. 13.

Euchariftia, in quam Chriftus filen-

proteione

"

ter, & latenter illabitur, germinat-

tentir, E

4- Affur non felvabst. mos. ) Non

V fÜegf ;

amplius fpem noftram in Aífyriorüm

que lilia virginitatis.

auxilio conftituemus.

Germinaäit.) Fíorebit zr lhinum, ut

abundantia

habent LXX. omnium fcilicet virtu-

Super equum non afcendemus. ) Non

bunt fpirit

fperabimus in /Egyptiorum equitatu.

tum , ac donorum decozrze.

tüentur f

Vel in equis, & armis noftris.

Erumpet vadix ejus. ) [Xx. m

qui fnb fy

Germi;:,q;

Dii nofiri,opera manuum nofirarum.)

radices figas , altas aget radices, terr&

LXX. Nequaquam ultra dicemus, D

folum aperict, & penetrabit, bt nul-

enim dirit

noffri operibus manuem noffrarum.

la adverforum tempeftate everti pothit.

VW palite

w eflinie.) Quitibi, & curs

Ut Libaní.) Ut cedri, & aliz ar-

lam Jate ;

tuz derelictus eft.

S$ic I. Petri. 5. 2.

bores Libani.

U viteg f

dicitur: Pafczre quz m vobis eff , gre-

'M[mwfllllï

7. dhuntrami ejus. ) Latb,funden-'

gem : id eft, qui vobis creditus eft,

tur rami ejus , & crefcent , rfiagna

Tentio hr

cujus tü memor es ; cujus memoría

fuecrefcet fpirit

erit, a

eft inte, & |

xropenfa voluntas ad be-

gztlium fifiorum fo-

*

Vifitri od

Ex Hebrseo fic

'boles.

nefaciendum ilht.

EF erit q;.zajff' olrva gloria ejus. ) Erit

Optimpm e

etiam verti poteft : Qw penes " eff

fccundus , pulcher, inclytus , inftar

tür': u

mi/c':reri pupillorum.:

olive , frondibus, & fructibus undi-

rj fa&.».—

Pupilli.) Pupillum vocat

-]erg falem,

que circumdatz , & quafi coronats.

r ftaf m

quia fi a D«co deferatur , fine parente

TDU rj

erit.

Odor eju;'ut Libani. ) Id eft arbo-

rum odoriferarum , que in Libano

TU Qb y

. Sanabo, 6c.) Sunt verba Domi-

"monte proveniunt.

Mel Liani , id

Mp ,

ni precibus Ifraelitarum refpondentis.

) Hss

Contritiones.) N ulnera, plagas pec-

eft, thuris ; it1 enim dicitur Hebrai-

Ces

& Grzce

" fignificatur. Chrifti

Cet, äiä à

catorume.

notitiam verbis, & fa&tis tradendam

X" Fä-';;gl

spoztance.) Ultro , & ex mera li-

eedlm ü

beralitite , fine illorum meritis.

hominibus; ex ódore enimggognofci-

tur latens unguentuin.

P d

per Viam.re

6. Ere qu.sz ros. ) , Sicut enim ros

Bl a,

CXA PU T .XIV.

129

demus,

$. Convertentur fedentes in umbra

ejus: vivent trítico, &

m:qui

germinabunt

quafi vinea : memoriale ejus ficut vinum Li-

bani.

*

e quia

' 9. Ephraim quid

mihi ultra iäola? ego exaudiam, & diri-

gam eum ego ut abiete

&erum

m virentem: ex me fru&tus tuus in-

ventus eít.

-

1O.

u

1S

& odor

E

fapiens, & inteliget ifta? ihtellige'ns,.. & fciet hasc?

quia rettae vizee Domini, & jufti ambulabun

j

t'— in eis : præ'væ.

rlcatores vero corruent in eis.

-

. Con-

fa.

w , 1ti

iama fuie

celeftibus

PRO-

j de Chri-

. 8. Convertentur — fedentes 'in. umbra

Uf abitrems virentezs.) Em faciams

; d

ejus.) Convertentur ad Chriftum, &

femper enim viret abies

, ut tradit

Nl de

fedebunt in ejus umbra; id eft fub ejus

Plin. I- 16. c. 2r.

ifbus ftlen

||

protecione, &'tutela. LDX X. Cozver-

Ex "he früüus: tfuu$ gmvtutus e/f.)

cermidt

zentpr , € fedebunt fub umbra ejus.

Non eris infructuofus , ut abies , fed

Vivent rririco. ) Kerum omnium

fructum feres copiofum, nom ex te,

abundantia redundabunt.

Abunda-

fed ex me.

- dulium, Ub

Jicet vitt

bunt fpirituali annona, acpotiffimum

YO. Quis fapiens , E$ amtellzget sféa? )

fraentur fuaviffimo Euchariftiz cibo,

Qluis erittam fapiens, & intellicens,

qui fub fpecie latet panis tritici.

mnt hzc, qua dico, intelligat , & tan-

X:'. mitte

.h

Germinabunt quafi vinea , €&c. ) Vere

torum bonorum particeps etficiatur in

licesy f

a

bït, hs D.

enim dixit Chriftus, Ego fum viris , &

Chriftum credendo ? Docet paucos

TVo$ p;z!mife:..

Vel flgnifïcwar Eccle-

futuros: fapientem , & intelligentem

vati ol

fiam Jate palmites fuos expanfuram ,

ponit pro ceodem, & ad majorem af-

& dia i

ut vites faciunt.

feverationem ingeminat; velex He-

Menortale ejn5 ,

brezorum phrafi, quibus repetitiones

at fontet-

mentio hujus populi, ubicumque inci-

funt admodum familiares.

n i räjg.m

derit, gratiffimaerit omnibus, & fua-

Quia retla vis Domimz:.) Lloc eft,

| viffimi odoris, ut vinum Libani, quod

liorum .m'

quod eft percipiendum, & probe inz

"

optimum eft; fic Ecclefiaft. 49. 1. di-

tellisendum, fcilicet rectas effe yias

f"üf-ï Wt

* citur : AMermoria 7aþ.e z'n-.ca?zpq/f'timem'

Domini ; fan&um enim eft quidquid

odoris falla opus pigmentares , im ommi

Deus erga homines facit, & przci-

V05 1

infh'r

Ad Li-

íibus od

ere quafc mel 1mdulcabitur.

pit.

banum erat urbs Grecis Ampeloeffa

Prevaricatores vtro corruemt im eis)

. di&ta ob vini przftantiam. Plin. 1. 5.

Increduli, & impii fcandalizabuntur

] d ao

05

cal). 170

proprer fuam incredulitatem, & erit

V |

E. Epbraim

) Scilicet converfus di-

eis occafio ruinz, quod aliis fuit vi-

ebriii'

Cet, Quid mibs ultra idola?1

tæ.

Sic de Chrifto dicitur Luce 9.

p H

rfti

Égo exaudiam, 6f dirigam. ) Con-

g4- Ecce bic pofitus eft $m ruIam , Ef

"m

ül

Ü

T

Udïm

«edam ei/poüulata , & deducam eum

z rejurreilionem: psultoruns.

per viamerectam, ne offendat.

I 'C gnom

R

Bibl, cum Cozz. Menocb. Tf F.

L

*

6 Ger

merabilis

OP

ETIA JOEL. -

I;R

catult leo

* Dofi

CAPUT PRIMU M.

Corticavi

.

jfoel , parabola propofita de eruca, locufta , brucbo, C rub

À

Tim ejtt

gine, quatuor plagas contra. Judam *oaticinando, bortaiur om-

9. Pl

fatis fue.

tes, €? potifimum facerdotes ad plan&tum, jejunium , £P ora-

lionem , plangens €? . ipfe va[Hitatem terre fua.

9. Peri

Tünt lcet

I

Erbum Domini.

; quod fattum eft ad Joel filium

1. De

Phatuel.

tum eft t

2. Audite hoc fenes , & auribus percipite om-

lä

n. C

nes habitatores terrze: f1 faCtum eft iftud in die-

frümento,

bus veftris, & in diebus patrum veftrorum.

-——

3. Super hoc filiis veftris narrate, & filii veftri filiis fuis,

Tn dulcedin

& filii eorum generationi altera.

PE&!iS Wiug;.;

4. Refiduum erucse comedit locufta , & refiduum locuftae

Pwl.,'f'::' Pt

comedit bruchus, & refiduum bruchi comedit rubigo.

6 Gt;, E

s. Expergifcimini ebrii , & flete, & ululate omnes , qui

tUS. :xam p

eftro:

XUmus mum, 4

bibitis vinum iny dulcedine : quoniam periit ab ore v

:

6. Gens

inteligit

"tocita, &

mdfä æ*gm,

3. — IIMite bocfemes) Qui plurium

fcitur.

fed exitiali morfu arrodit , & depa-

cioribug,v &

poteftis per &tatem recordari.

Locufla.) In Hebr. eft 59 erbeh,

T& lortiores

[3

Si) f«cum . eft. ) Numquifl factum

uam vocem aliquando bruchum ,

n

aliquando locuftam vertit nofter In.

Yd viges :

St.tper lzäc.) De hoc.

5 7727

Filiis veflris narrate. ) Juxta pre-

terpres.

Vide dicta Lev. I1. 22.

ceptum Moyfis E;xod. 10. 2. — Nazres

Bruchbus.) Hebr. p2 jeleg, que par-

1 O,c lQCu*&æ ;

in Auribus frlii tui, $ nepotum tuorum,

va eftlocufta, five pullus locuífte :

OfeDt od

varii enim funt locuftarum. gradus,

808 Cün(

m

&c. & Davidis Pfal. 77. 6. — Quanta

& quafi fpecies, fecundum earum xta-

EH

J0tts

Juls,

mandaviz patribus noflris nota

facere ea

tes, & incrementa diftincta.

ffltis fuis , &c.

.jcum üämöci

4. Refiduum,&5c.). Quatuor hicagro-

Rubigo.) Mitium eft fegetum, quod

" Qua SEU f[ä

rum, & frugum peftes commemorat,

etiam zrugo , & aurugo dicitur, &

d

11&:573 & I.W* :

H dt: [fojse

& commisatur, quibus extrema ca-

ex corrupto aere creatur, quo cum

»Cott t

lamitas Judez per Chaldzos quatuor

laborant, pallefcunt culmi in modum

IES, næc ^

ultimis expeditionibus inferenda fig ni-

auri, vel xris , atque ita paulatim

litn

ficatur.

;

arefcunt, & evanefcunt,

Chaldzus

toler

LXX. iaä,.mzqv

cenfet effe genus animalis, illud fci«

V f

n

Eruce.) Exruca, quam

live

vocant, vermis eft, qui poft pluviam

licet, quod arteéalus dicitur,

Wénare

nafcitur, ac per olera, arborumque

5. Ebrii.). V oluptatibus. ,

|Q!

folia repit , eaque pigro , & lento ,

Bititis.) Bibere foletis.

Qu if 3,-)

Qíce

tpfii

Mi

N

CAPUT L

3Í

. 6. Gens enim afcendit fuper terram meam, fortis, & innu-

L

merabilis: dentese

jus , u; dentes leonis; & molares ejus, ut

catuli leonis.

7. Pofuit vineam meam in defertum , & ficum meam de-

? rij-

corticavit: nudans fpoliavit eam , & projecit: albi fa&i (unt

rami ejus.

-

U n

8. Plan

? (fi-

tatis fuse.-

ge quafi virgo accin&ta facco fuper virum puber-

9. Periit facrificium ;

"& Haano de-

"

ruünt facerdotes miniftri Domini.

domo D.o.m»i;ni : lu xg«

filitrm

1o. Depopulata eft regio, luxit humus : quoniam devafta-

tum eft triticum , confufum eft vinum, elanguit oleum.

te oftt«

n die-

1I. Confufi funt agricolee , ululaverunt vinitores fuper

frumento, & hordeo, quia periit mefflis agri.

2

I2. Vi.

;; füis,

In dulcedine. ) Dulce,; dulces ca-

Virum pubertatis /'a«.) Cui in virgi-

piatis voluptates.

nitate nupfit, cum effet adolefcentula,

oculte

Perist.) Peribit ,-auferetura vobDis.

& pube(ceret. LXX. habent, Z»9ez

6. Gezs, 6c. ) Chaldgorum exerci-

mapStyxQ», Virum virgimeum, cui fcili-

tus

$, qui

INam per locuflas ut fupra di-

cet fe virginem in uxorem tradiderat.

ximus num, 4. metaphorice Chaldzos

Q. Peri£ f[aerifecinm , 6c. ) Pro fa-

ftro:

intelligit, qui multitudine locuflis,

crificium. Hebr. eft, p eincha,

, Getis

ferocitate, ( crudelitate leonibus fi-

id eft facrificium ex farre

n

, vel pane,

miles erant, & catuhisleonum auda-

de quo Lev. 2.

& dgr

cioribus, & habentibus dentes mola-

Líbat;o.) Eat oblatio libaminis,

res. fortiores.

:

puta vini, & olei quo facrificia tum

condiebantur.

y h

7. Vineam meam, 0. )

judsaam.

farrea , tum carnea

ruchatt y

Vel vineas regionis mez.

Hzc igitur perierunt, quia Chaldzi

ofttt lt

Fienps emeam decorticavat. ) Faciunt

vaflarunt agros, vineas, & oliveta,

[n 22'

hoc locuftg , qua cortices arborum

. ex quibus far

; vinum, & oleum col-

ug pat«

folent arrodere. Significatur Chal-

ligebatur.

locuüæ :

dzos cuncta populaturas, & ficus, &

Luxerunt. facerdores, ) Ceffantibus

vdis,

arbores Judasm fuccifuros.

VMel per

facriticiis egeni , & otiofi.

rum at

dO. Laexit bugsus, &fc.

ficum fignificatur populus Judaicus;

) Dcv?üaqa ,

in qua ficu fructum quaefivit Domi-

& fructu fuo fpoliata.

nus, & non invenit, MMatth. 2I.

JIfl quod-

Nudaus [poitavit eam, &t projecir.) Fru-

Corfefum ef Uinum.) Eft profopo-

citut ,

-peja, quafi dicat : erubuit vinum,

yo cud

&us, cortices, folia, furculos tenerio*

& quaft pudore fuffufum eft, videns

: modart

res; h&c eniin omnia

p

»opulatur locu-

fe non refpondere votis, & labori-

fta,

& arrodendo fuccidit , & dejicit.

ajacin

zlbi fati funt. ) Detracto cortice.

bus vinitorum, nec fpei a fe datz.

Chaldaus

Elanguit oleum. ) Perit , .defecit.

lii fs

9. Plange. ) -O Jerufalem , & la-

mentare , quod a Deo fporifo tuo,

LXX. bumninutum ef.

]

cui in adojeícentia, & virginitate tua

1I. Genfufé junt agricole. ) Miden-

!

aupfifti, fis deferca, & Chaldais tradita.

t5 nihil xefpondere laboribus fuis,

-

132

PROPHETIA y.QEV[,,

o $6

12. Vinea confuía eft, & ficus elanguit: malogranatum ,

& palma, & malum ,& omnia ligna a

tunt at

füfum eft gaudium a filiis hominum.

gri aruerunt: quia con-

voravitvf-

13. Accingite vos, & plangite facerdotes, ululate miniftri

altaris: ingredimini, cubate in facco miniftri Dei mei:

quo-

niam interiit de domo Dei veftri (acrificium, & libatio.

Priphi

*Infra

ferriih

14. * Santtificate jejunium , vocate coetum ; congregate

2. 15 fepes , omnes habitatores terrae in domum Dei veftri: & cla-

lutr: €

mate ad Dominum.

]

f ia

I5. À, a, à, (1) diel.

Qui;a propä eft dies .Döminï ,& ïquafi

iitit at

ftitas a potente veniet.

16. Numq

uid non coram oculis veftris ;alimenta perierunt

N AL

de domo Dei noftri, laetitia & exultatio?

17. Computruerunt jumenta in ftercore fuo, demolita funt

ii

Donini,

horrea;diffipatze funtapothecse: quoniam confufum eft triticuim.

1. Die

18. Quid ingemuit animal, mugierunt greges armenti?

quaft mar

quia non eít

paícua eis: fed & greges pecorum difperierunt.

fnilis &j

19. Ad te, Domine, clamabo: quia ignis comedit fpecio-

fa deferti, & flamma fuccendit omnia ligna regionis.

àn0S per

3. Àntt

ISWES

20. Sed

L

([).A, " ,

xln,ed.:'t. Six£. legzter; Aha.

—

19. Vizea c.anfujä eg , €e. ) *Vide

Citur mPf'

Dies Domini.) Qua Dominus fu-

deorum fcelera vindicabit.

qUOd Läffüi

Confu[um .eff gaud£um.) Cæperat fe

Qu vallitas a potente, ) Ingens

Tenfís i [

oftentare, fed pulfum calamitate re-

clades, & calamitas ab

1. Ini.

omnipotente;

hominum.

ceffit, & quafi erubuit adeffe filiis

& irato Deo immiltfa,

Tunt fpecif

./

16. .Alimenza.) Sacrificia, & obla-

egetesw &C.

I3: Acci;zgi:c vo:. ) Saccis , -.HVC ci-

tiones, quibus alüntur facerdotes.

20, Art; :

liciis, ut dixit n.-g.

in qua alio;

Plangite facerdores, ) N eftrum enim

Latitia, &f exultatio,) Qua in fe ftis,

& facrificiis exultare folebant , De-

Esürar ?

eft populo Deum propitiare, planctu,

umque feftive colere, pfalmis

precibus, & poenitentia.

L] hyln'

63 aut imn

^nit :

I4. Santlificate jejunium.) Jejunium

nis , organis, tympanis, &c.

:

indicite. San&ificare Hebrais pro-

17- .Canzput,.ru&runt jummf)z , 60

puun

h

)

lat

prie eft fegregare ab ufibus profanis,

Cum enim prz fterilitate paleg no

n

homf(md'

& addicere facris

fanctificare ergo

effent, in quibus jacerent, & nibhil

üt

jejunium eft tempus aptum eligere,

fibi foris invenirent

» ad prafepia re-

&t

ti il

quo jejunetur, & populo indicere, ut

dibant, & ibi morie

bántur.

X

Íervet jejunium.

]r m r

Confufum ef. triticum. ) Vide di&ta

Vocate cattm.) Ad orationem.

num. IO.

Pl(), & ZIJQQ

I5. 4, 4,4, dici.) V& diei, qua Je-

Co""-'räfm

rufalem vaftabitur a Chaldeis: vzx

fc

I8. Non eff. pafcua cis.) Pafeua pa.

u$, pro pafcua pafcu

Orung ufurpa-

A J

Jerufalem, ve judais f'n die illa.

tur ab Interprece noftr

9 , Ut cum di-

Dif! nj

"t p Q

CAPUT I & II.

33

llatum i

1à COf

. $0. Sed &. be&iæ'agri-, quaü,area/ütiens imbrem, fufpexe-

runt ad te:quoniam exficcati funt fontesa

quarum, & ignis de-

voravit fpeciofa deferti.

piniüri

(

m quo-

Q

Proþbez*a Sudeis cru

delitatem bofHum fuorum denuntiat, E? quam

"regate

terribilis erit ipfis dies illla: quapropter ad ponitentiam eos- bor-

& di-

falur : C comverfis magnam pollicetur Dominus pro[peritatem.,

feque daturum [piritum [uum [uper omnem carnem, & magna pro-

Y quaf

a

digia ante diem Domini m

3

gnum, €» ferribilem ; eritque [aluus

otnnis, qui inoecaverit nomen Domini.

"rerunt

Anite tuba in Sion, ululate in monte fant&to meo, con-

1. C

turbentur omnes habitatores terrze

t2 funt

i

; quia venit dies

TtICUT.

Domini, quia prope eft.

2. Di1es tenebrarum, .

menti?

& calginis, dies nubis, & turbinis:

jeruat,

quafi mane expanfum fuper montes

populus meus, & fortis:

finiilis ei non fuit a principio , &

[pecio-

poít eum non erit ufque in

annos generationis & generationis,

gnis vorans : &

urens

o, Sed

3. Ante ,facigm ejus i

poftl eum ex

—2

R. 3

flam-

citur in Pf;*.l. 78— IS. - Ovekþpafävuæ.ejux,

|inus Ju

:.ej'u,'s tyvþon .a"llegorrici:e þfhorrdorem .driei

quod Latine di&um afferit Nebzif-

:

extremi judicii defcribit, & commi-

fenfis in. diftionario.

natur propheta.

:

[ngens

I9. /gnis, €4c.) Chaldzi fuccende-

2« Dies tenebrarum , 68c. ) Summe

Iporentey

runt fpeciofas villas, hortos , arbores,

egetes, &c. Judeorum.

EO a.

funefta , triftis, nuübila, & calami-

& obl

QO. 4drea ffriens imbrem. ) . Areola,

Quafi mane expaufum , t$c. ) Ut ma-

dotes.

in qua aliquid eft feminatum.

ne quaquayerfum fe lux orientis fpar-

ifetis

Exfttcati [u21.) Per hoftes obturan-

git, & ftatim oinnia fuis radiis illu-

tes aut interrumpentes rivos.

RA

flrat ; ita velociffime copiofus aderit

I- f anite tu0a. ) Convocando po-

Chaldaeorum exercitus.

H

pulum ad ponitentiam.

Ulslate. ) Clafficum canite, crifte,

Usque iz annos genemtiani:, £ : gene-

;,50/)

& horrifonum buccinis fonitum edite,

ratíonit.) Per duas, vel per multas

leg. 001

generationes, & fecula nuilvs hoftis

ut fitin adventu hoflium, in (trage,

dirior, aut Judzz nocentior erit, quam

& nill

& excidio.

Chaldsi.

fopia I

In monte famüo meo, £7c.) In tem-

NNam poít plura faecula

ravius Romani judzis nocuere , qui

ide d

plo, & arce montis Sion.

j

erufalem ceperunt , & everter int ,

Conturbentur.) Nchementi timore.

Judeis usque ad hànc diem folo pa-

Terra. ) Judzez.

n

trio carentibus,

ftna p

Dies Qomiri.) Dies excidii Jerufa-

g. 4nte f'aciem ejus, 6c.) Quidquid ;

yune

lem per Chaldgos, quamquam fub

a.þcingit populus hic locuftarum , hoc

cun d

134

PROPHET;]OEL

(b

fliamma: »q

uaüx hortus voluptatis terra coram e

o,& ?ofc eum

&luna

folitudo deferti, neque eft) qui effugiat eum.

füum.

4. Quafi afpe&tus equor

r

um afpe&us eorum: & quafi equi-

t].

tes fic current,

-

fai: qi

. Sicut fonitusquadrigarum fuper capita montium exilient,

fj ver

ficut fonitus flammz ignis devorantis ftipulam , velut popu-

j

u

valde,

lus fortis preeparatus ad preelium.

1.l

PIES

6. A facie ejus cruciabuntur pop

uli: omnes vultus redi-

to cord

gentur ln ollam,

i

7. Sicut fortes current: quafi viri bellatores a(cendent mu-

Converi

rüum: vitiin viis fuis gradien

*

tur, & non declinaþu,nt a femi«

& mife

tis fuis.

A

flabilis

9. Unufquifque fratrem fuum

. non coar&tabit , finguli in

14. (

cale fuo ambulabunt: fed & per feneftras cadent, & non de-

-

poft fe

molientut.

veftro?

9. Urbem ingredientur, in muro current: domos confcen

5 (

dfen*u, per fenitrgs intrabunt quafi fur.

Io. À

Coetum

Gu

(1) V

eft, Chaldzorum, quafi vorax flam-

&. Somitus flamme. )

Strepitus, &

pa confumet, nihilque poft fe inte-

crepitus Hamms.

'lales erunt Chal-

delabanty

dei Jud&am vaftantes.

grum, & intactum derelinquet.

Accptant

Quafr- hortus, 0. ) '"Terra, qu&

6. Cruciabuntur Palþ;di.) Timcre,

Io. 4

ante ejus adventum erat ut hortus,

& dolore.

Sonitu

id eft terreftris paradifus , ubi Chal-

Redigentur im ollam.) Chald. Ngre

X exercit

daus venerit, fiet defertiffima.

frent quaff olla, fanguine nimirum pre

1

h; jla

Coram co, )) Cum advenit locufta ,

tirnore ad cor refugiente , fic dixit

pfam c

& Chaldeus, ante ejus adveotum.

Ifaias c- 13. 6. — Facses coménffa factes

& g.

COFU.

:

4- Quaff ^ deltus equorum aípeciuseo-

Cit puk

vum.) kiac locoftarum agmina Chal-

7- Sieut fortes curpenk: ) Current

(lis afy

xorum exercitum referentia erunt

velociter , quippe fortes ; conjunca

Reros,

