
mf

£ , nofi opibüs, aut viribus , fed teme«

aut totos potius pedes ex ferro cum

" Qum

pOl'e $

qni& fcilicet minus diutarnum ;

lata inalé coagmentato fuiffe confla-

& POm

degerieres , & de-

tos ; quod etiam fignificat , quod di-

fninus étiam ptoptey

citur,; dé pl(anmtimeferri eriz, id e&,

tüinegi

pravatos mores; Becundum lioc reg-

T

tunmveft Perfarum.

;

ferruin quidett , fed mixtum erit;qua-

EUR

Keguumi réivtium. areum,

j Greco-

le eftferrüm rude, cum ex fodinie

hUI C()Hapr

güni , & Macedonüm impérturh , quod

exttahitur; terteglehis admixenm.

. d

&reum dicitur proptef arma , qis

Regnum divifumi er., &c.. Quia ex«

trémis Reipublics temiporibus ariftg-

rm) P

olim msgna éx parfé süead , proptet

Pgti i

fainam gtïam; es ehim fonorümi eft,

cxatie fucceffit tyrannis , & cum ea

g

aut ut intetpreratug D.

lezonymus

coimista eft ,. coptumque eft irtipe-

h', [(r' )

propter eloqoénttam.

rium partirh confultbus , partim i«

Univey[a térra. ) Hyp

&tbole : Gglïifï-

peratoribus gubernari;

C

Omm I tu

catur tpetium hoc axnpliiiimuznfoze.

ü

I'ifti[e,,

42. gx paftg,re'gæm erit folidum, &c

Angie

(

:

: C,A PXVU'T' iL

il

IN

/43. Quod antem vidifti ferrum miftum teftze ex luto,, com-.

miícebuntur quidem humano femine, fed non

*

pdhærgbyakunt

Q«

fibi, ficuti ferrum mifceri non poteft teftae.

4. In diebus autem regnorum illorum, fíufcitabit Deus

od

il

i regnum, quod in seternum non diffipabitur , & regnum

ejus alteri populo non tradetur: comminuet autem, & confu-

&

imet univerfa regna hseec: & ipfum ftabit in- zeternum.

45. Secundum quod vidifti, quod de monte abfciífus eft la-

x

pis fine manibus , & comminuit teftam, & ferrum , & ses, &

argentum , & aurum, Deus magnus oftendit regi, qua. ven-

;

tura funt

poftea. & verum *ge»-iïc fongpiüm, & fidelis interpreta-

*

tio ejus..

1j

46. 'Tunc rex Nabuchodonofor ceci

dit n faciem ífuam, &

Danielem adoravit, & hoftias & incenfum preecepit nt facri-

&

ficarent ei.

47. Loquensergo rex , ait Danieli: Vere Deus vefter Deus

?

2

deorum eft, & Dominus regum , & rev

*

elans myftéria: quo-

facramentum,

l*

niam tu potuiüi aperire hoc

*

49. Tunc

»

Solidüan erat,.qua parte ariftocratice

Romanum autem Wfä&ädbni.cum, Ma-

ubernabatur ; infirmum , & contri-

cedonicum vero Perficum , Perficum

:

u

m qua parte regebatur tyrannice?

autem Babylonicum, Porro Chrifti re-

nam tyrannis ipfo genere infirmiffima

gnum comminuit Romanum imperi-

eft , parumque diuturna ; ze/lup: enim

z

um , quia illud ad veram religionem

vielentum perpetuum.

pertraxit,plufquam martyrum fanguis,

d

43. Quod autem vidifii&c. In Etebr.

(

& patientia ad propagandum regnum

eft , Quod vidifls ferrum mixtum cum

Chrifti, quam ferrum , quam ignes ,

:effa iutea, Oc.

quam beítie & omnis Romanorum

]

Gommijcebuntur quidem bimano femi-

crudelitas , & fzvitia potuerunt, ut

n

ze.) Quamvis tyranni, quales Czfar,

illud opprimerent.

Vl

& Pompejus , atfinitites , & neceffi-

45. Seeuzduom

quod vidijfi. ) Sicgc

ïqe

li

tudines inter fe conjungerent , tamen

vidifti.

nunquam bene cohgrere potuerunt,

De monzte abfetlfus efl lapis fime mani-

h

atque ideo tora tandem moles impe-

&z$. ) Chriftus fcilicet e Virgine natus

Id

rii. collapfa eft.

abfque humana opera , fed ex Spiritu

j

44. lm diebus aumtem regnortm ilio-

fantto. Dicitur autem Beata Virgo

rum.) Po(tquam tempus , & fzcula

mons, quia emnium habuit v

lirjtucum

)

xegnis illis tributa evoluta fuerint.

fablimitatetmn.

t

Kegnum , quod in eternum mon diffipa-

46. Hofiias, Ef incem[um, &c.) Ut

9

Lbitur.) Quintum regnum Chrifti fpi-

:

rituale, & zternum.

tánquam Deum coleret, fimile habes

exemplum AGor. 14. 10. de Lycaoniis

Comminuet Autem, 67 co;szmef, &c. )

Paulo, & Barnabz facrificia offerre

Chriftiregnum omnia illa regna com-

volentibus , quem honorem recufa-

M

minuit, quia Romanum comminuis,

runt admittere ; ut etiam Daniel, de

RD

i2

PROPHETIE DANIE Bs

55 It

M 'T'üné rex Danielem in fublime extulit . & muners multa,

& magna deditei, & conttituit eum principem fuper omnes

p

abylonis, & preefet&tum mag

Clos,

provincias

/

iftratuufn fuper cün-

dicatioi

&os fapientes. Babylonis.

4

ftulavit a rege,

& ,,qconüituit- fuper

^T

-49. Daniel autem po

opera provincise- Babylonis, Sidrach,. N

1

Cuces,

fifach ,& Abdenago ;

L

frituti,

ipfe Vautgm'fDaniel- erat in: -:fqribus' ?egis.-;;

dicatiot

"ts

(CAPUT. IIL

bant ay

tofor r

ZAnanias , Milae. , . 4dfzarias noletites acl,drqrej,ma»fua?gzgi Qqu,mn—.

"MOR

vex Nabucbodonofor. erexerat, ligati mittuntur. in. fornacem ignis.

bubus,

ar dentis ,. in qua tlleft manentes confitentur Dominoy. quod propier

s I

peccata fue gentis paterentur: affli&tiones , ? petentes ejus mileri«

- Margs:

fieris m

cordiam , exbortantur. omnem creaturam ad benedicendum . Domi-

num; quod Nabucbodonofor animad'vertens. ob[Tupuit , . illis de

fütüit N

68i

— fornace egre[fis

?

J benedicit Deumiplorum, jubens ut o

d

ftittetur :

qui/quis ipfum bla[pbemavverit.

. Bof

1. NTAbuchodonofor rex fecit ftatuam auream , altitudine.cu-

um ttba

bitorum fexaginta, latitudine cubitorum fex , & ftatuit

Ht s

gam in campo Du;*a prqvinciæþabylonis.

2- Ita'

ïnde tibiæ (

lt duo, f

in veri Dei cultum—þroþt(:vhfumüaniv

-

"

*

; li cama]

quo dubitandum 'nil)vn'.ePc , licet in fa-

cro textu expreflum non habeamus.

madvertebant, impulfu etiam regio-

11 Tégione

&GUS , - pt

49. Super opera..) Super negotia,

rum magiftratuum,

ui non alia ra-

quafi dicat , prfecit eos adminiftra-

tione fe Danielem, & focios everte-

Te pollet, &

tioni , & regimini regni fui.

re poífe intelligebant quam objecto

crumine contem

Ig foribus Regis.) GQrazce eft , ze a£r2o

nis.

*

,

pte Chaldaice religi,of

2- J!ü, ttge

Regi;, id eft in aula regia.. Frequen-

Qlerum

tabat aulam regiam,

| dpuream. )

Non omni ex p'a,r:e'foli?-

I.

Ecit 'atuam auream.) Caufam

dam, fed craffitudine, v. g. unius di-

Q emilit?.s;

giti, lignea alia ftatua. ad operis fir-

'erectz ftatux Scriptura non ex-

mitatem inclufa,

Utich, M.

preflit. Fortaffe voluit ipf: in ftatua

bus Wi : ali

coli ,. aut unum aliquem ex R egibus

Aititudine cubitarttm [exagimta.) Men-

progenitoribus: fuis, preíertim. pa-

fure ftitug hujus ita poffunt compu-

v&mcp;!. )

rentem fuum ; 0s enim erat Regum

tari cum Saliano.anno mundi 4455. n.

Cálig )

Dyig

4]!?/?7:;":!

parentes fuos donare divinis honori-

6. Adlurgat cefaries a fronte ad fum-

n

bus , cui. ufui inferviebant. ftatus..

mum verticem. cubitum unum , fit fa

WVel excitata eft ftatua adopuleritiam

cies fex cubitorum ; longitado colli

j "dirf;,

teoni fui oftentandam , fuadentibus

quatuor ; pe&oris ufque ad coxendi-

Otione, ?

cem, duodecim, qug ad genua ufque,

Cïl'i pær&&l- |

Chaldeorum . facerdotibus , qui Re-

gem poft Danislis interpretationem

viginti cubitis protendantur ; dentur

! Winore. (

L []H ) V:

(CAPUT 1IL

13

ulfa

.00 Itaiq;a-e Nabuchodonofor rex mifit ad congregandos fat

f $d

mesä

pas, magiitrotus, & judices, duces, & tyranno:

p & preefe-

CUt

Ctos, omnefque principes regionum,

üt convénirent ad de-

dicationem ftatuse, quam erexerat Nabuchodonofor rex.

inpet

3. Tunc congregati funt, fatrapze, magiftratus, &

1

judices,

duces; & tyranni;

& optimates, qui erantin poteftatibuscon-

ftitutl, & univerfi principes regionum, ut convenirent ad de-

dicationem ftatud&, quam erexerat Nabuchodonofor rex : fta-

bant autem in confp

nofor rex:

i

e&u ftatuse , quam pofuerat Nabuchodo-

(ut

4. Et praeco clamabat vale

rigui

j

"

nfe;;: -Vobis dicitur" populis, tri-

bubus, & linguis:- -

3

niitr

. In hora, qua audie

ritis fonitum tubse,& fiftulae, & ciz

nijri

tharc , fambucee, & píalteriiy & fymphonize, & univerfi ge-

Dutti«

neris muficorum, cadentes adorate ftatuani aurea

ftituit Nabuchodonofor rex.

2

m, quamcon-

Jl d

6: Si

u

uis autem. non. proftratus adorgvþe;ri't-, cvaqäe;n*,hcï)ræ

mittetur 11 fornacem ignis ardentis:

£: *, Poft haec igitur ftatii , ut.aüdierunt-omnes

gopuli fosi

ne.

&, fam

& fym-

(atoit

tum tubæ, fiftulae, & cithar

BD

bucæi & pfa*l-tezji;i,'

pno-

in.de' tibie cubiti quindecim ; talo au-

videtur

]u

des.

fqibas decretorum cufto-«

m

tem duo , fient cubiti fexaginta.

lo campe Dura.) Locus erat planus

— "Dramuo:.) Mocabulum Chaldeum

x

m anh

in regione Dabylonis, ideo ad hoc de-

ignificat

p

lectus , ut plurimus populus conveni-

qu&ftores, aut thefaurarii.

pecuniarum d—ifp&nfatog'es'*,-

alia i

re poffet, & fuper omnes eminentem

; eyate

Prafzilos.)' Chald. Jerifconfz'tos.

ftatuam contemplari.

4- Triubne:, 05 Laguit) Wariis na-

ojjeo

2. «dd cangregania:f;ztrkþm,&c.þS;;g.

tionibus divérfarum linguarum.

18igi*

geflerunt hoc Regi Chaldei, tum ut

08. Samiucae.) Quam ajunt effe tri-

m fOVX;'

eífet major dedicationis celebritas, &

quetrum inftrumentum imparibus lón-

folemnitas; tum ut adeffe cogerentur

gitudine fidibus. . Vox cft Greca szu-

jpius (l*

Sidrach , Mifach , & Abdenago , qui-

fB. Athenzus ait effe mufi

cum in-

*geris F

bus ipfi infidiabantur.

flrumentum tetrachordum acuti , &

arguti foni.

,)Mar

Satrapas.) Nox eft Per(ica fighi-

Pfaiteriiz) Pfalterium "inftrumén-

ficans provinciarum przfeéctos.

: coimpi

Magiflrarus. )

;

'"I'heodotio

tum fuit citharg non abfimile ; difcri-

i'HSS- fli

: vexfcic

men támen in hoc erat, quod cithara

| ii fut

cear5sc belis duces.

in parte fua inferiori pülfabat

?zdicæs. ) Towc&lgf)cag—

á -Thäo-

terium autem in füperiori."

ur, pf. dl-

n (12 þ'

dotione , id eft maci(tiatus loco ali-

ido co!fll

Symphosie. ) Mac- vOx peculiars

qidl

cui pzrfe&i. Videntur fuiffe przfe-

genus inufici inftrumenti fignificat :

ii ufqüh

&i minores. fub aliis majoribus.:

eft autem tibia obliqua interprete Ser-

í j

Duces.) Vox Chaldaa fignificare

vio àd lib. -I'Ii 4Aneid, mNaqu'avAas,

Í4

PRO-PHET*»IZE»DANIELKIS

phonis, & omnis generis muficorum: cadentes omnes po-

1.

205 de

puli, tribus, & linguse, adoraverunt ftatuam auream, quam

conftituerat Nabuchodonofor rex.

berare.

$. (

- 8. Statimque in i

Is

pío tempore accedentes viri Chaldzei accu-

faverunt Judaeos;

&

801 CC

fatmus,

.9. Dixerunt

que Nabuchodono

for Regi: R:ex*—,. in æternumï

V1Ve;

1]

.10. Tu, rex, þöfuifti decretum, ut omnis homo, qui au-

faciei il

dierit fonitum tubze, fiflulae , & citharze, & fambucee, & pfal

Q, &j

terii; & fymphonie, & univerfi generis muficorum, pro-

füccenc

Ílernat fe, & adoret ftatuam auream.

qo. T

II. Si quis autem non procidens adoraverit, mittatur in for-

dibus $i

nacem ignis ardentis.

Bacem j

21 E

12. Sunt ergo viri TJudaei,

quoä conftituifti fupet opera re-

gionis Babylonis, Sidrach, Mifach, & Abdenago; viri ifti

& calce

contempferunt, rex, decretum tuum: deos tuos non colunt,

ignis ard

& flatuam auream , quam erexifli, non adorant, -

2 N

15- Tunc Nabuchodonofor in furore, & in ira praecepi

t,ut

nimis,

adducerentur. Sidrach, Mifach

, & Abdenago: Kqui confeftim

^

Abdenag

adduGi fünt in confpectu regis.

A Vi

I4. Pronuntianfque Nabuchodonofor re

x: ait eis: Vefe ne

Dàpo, (

Sidrach, Mifach, & Abdenago, deos meos non colitis, & fta-

tuam auream, quam conftitui, non adoratis ?

Q

1;j. Nunc ergo fi eílis parati, quacumque hora audieritis

* Ft.

fonitum tubse, fiftulae, citharze, fambucoe, & píalterii, &

enedice

fymphonise, omnifque generis muficorum, profternite vos,

4f. $

& adorate ftatuam , quam feci: quod fi non adoraveritis, ea-

medioignf

dem hora mittemini in fornac

e

:

m ignis ardentis: & quis eft

/

Deus, qui eripiet vos de manu mea?

-

N——

16, Refpondentes Sidrach j Mifach

, & Abdenago, dixeruh;:

regi Nabucho

, Tk Ente

2

donofor : NOnrgportCt nos de hac re refpondere

Wt D.

tibi,

,

&t D.

I7T.Ec-

TRRESARSY

A "

Te. ontrat

9- Srarmque , &c,

Ex hoc pa;:et

pefi abrüp&i ; :qüæ pieha erit , fi intel-

loitet mtef

ád

ihco] üfits e]

paratas a Chaldzis in

ias tribus pue-

ligatur , rverzs, aut aliquid fimile,

.Qw

ris; cum enim dicatur ftatim ad Re-

16. Non oportet 0s de bac re refpon-

t fiber s

gem fuiffe delatos , argumentnm eft

dere £ibj.) Non opus eft nobis ad re-

TU Derniet,

eorum zmulos in excubiis fuiffe, eof-

fpondendum tibi de hac ré dclibera-

iden irmntje

que obfervaffe , ut accufarent, & in

tione , fatis perfpectum , & certum

Brodem,

f£xitium darent,

nobis eít quid refpondere debea-

bin

[ p

o R

217

. 15. 88 effis paraté, ) Oracio'APOüo-s

: eäiülm,a

CAPU T Iil.

I5

q

CrE

4 17 Ecce enim Deus nofter ; quem colimus, poteit erip

juam

nos de camino ignis zrdentis,

*

berare.

& de Xmani'btis tuis, o rex, li-

QU

18. Quod fi noluerit, notum fit tibi, fex, quia deos tuos

mon.colimus, & ftatuam auream , quam

Aerexi-ft'i , non ado«

Taimmnus.

rnumi

19. Tune Nabuchodonofor repletus eft furofe , & afpe&tus

jl atj«

faciei illius immutatus eft fuper Sidrach, Mifach, & Abdena-

zpfal

£

ie)

fuccendi con(ueverat.

. & preecepit, ut fuccenderetur fornax feptppl*umj

3

qugxn.

j pïO'

20. Et viris fortiffimis de exercit

u fuo juffit, ut !

igatis pe-

infot«

dibus Sidrach, Mifach, & Abdenago ,

mitterent €os in for-

nacem ignis ardentis.

:

2 f«

21. Et confeftim viri illi vinti cu

m braccis fuis :

'& .tiarlis,

in ii

& calceamentis

, & vefübus, miili funt in medium fornacis

3

olutly

ignis ardentis,

22. Nam juífio reg

is urgebat: fornaxï autem fuüccenía erat

opib, Ut

nimis.

Porro viros illos, qui miferant Sidrach

3 leaCh 5 &

Abdenago, interfecitflamma ignis.

eltim

23. Viri autem h: tres, ideft, Si

dracb, Mifach, & Abde-

'ete

nago , ceciderunt in medio camino ignis ardex-:wq';i,s, colligati.

! &fta.

Que Jequantur in. Hebreis vvoluminibus nbn?eþeri.

24. Et ambulabánt in medio .

dieritis

/:

T

flammze laudantes &-—Deþum * &

benedicen:es Do

fnino.

fl

2$. Stans autem Azarias Oravit fic

Ite .VOS,

; apeïrienfqueþ'os) fuumin

tis ; e

mgdio ignis, ait:

.*

qU,iS e).

-

: 260 Be" /

m 7)

jxeflmt

Hs V.- Ecce eniso Dent zoþ'er;, &c, ) Ai-

Afpetius f;zxcil:' Illin: , &ci) Utl ir.tc.fs

ladunt ad Regis verba , qui t. 15. ne-

ondete

&ccidere folet, ita excanduit.

gaverat Deum ullum polfe eos erige-

21. Braccis.) In. Chaldzo eft, /.

re. Contra ipfi , ecce , inquiunt, Deus

rabalils, quat vocem D. Heronymus

,E

nofter poteft nos «x incendio fornacis

ait fïgnif*ïcaxe tibialia.

áncolumes educere.

lium effe.

k

Alii putant pal-

19- Qued fí noluerit , &c. Sive au-

Tiaris,

T ü intel'

) Tiara getius eft pilei, quo

| fämileu

tem Jiberare velit, five incendio ab-

Chaldei, & Verfe utebantur , at ait

s

gï(";

PM'

fumi permittere decreverit,rios femper

9. Hieronymus,

pf

iidem e;imus , nec veram religionem

prodemus imetu inceridii,

245 Ef (lmäflldädm, &Ce ER hy&e*

, (diite

rologia; hoc eftitm poftea accidit;cum

I9. Replezus eft

fcilicet ab Angelo foluca fant vincu-

2 ;

guen

€um exiftimans:

furere.)Se eoatémp-

la, quibus conftringebantuz,

I6

PROPHETIZEZ'DANIELIS

L

26. Benedi&tus.es ; Domine Deus patrutü no

ür'oi*ürä, : & lau-

dabile & gloriofum nomen.tuum in fzeculà;

;

braham

ftü

n

27 Quia iuftus es in omnibus, quze feci

i nobis, &univer-

fa opera tua v

96 !

vera.

:

:

era, &q;viæ,tuæ ,t?&æ? & omnia ijïïdi,:clia;ft???

&orum.

28. T

udicia enim vera fecifti juxta omnia, quz induxiftifü-

üaris,

per nos, & fuper civitatem fan&tam patrum: hoftrorüm Jeru-

y.(

falem: quia in veritate, & in

. gnia,

i

quiCio | induxifti- o.mlïig hæc

propter peccata noíflra.

peccao

29. Peccavimus enim

9t

Jelerisne bt d m

deliquimus in omnibus.

phen, :

40. Et praccepta tua non a

udi'vin.ius' , ;nec obför;fävï mus,

ti0, n&

nec fecimus , ficut pr&eceperas nobis, ut bene nobis effet.- ^

3. U

. COniTI

:31. Omnia ergo, qua induxifti fuper nos,

& univerfa—, quae

fecifti nobis, in vero judicio fecitti:

40. $j

32. Et tradidifti nos in manibus inimicorum noftrorum ini-

- ilb

.quorum, & peffimorum, praevaric

Confpeg:

& peflimo ultra omnem terram.

jatgrumqug , & r?;gi 1n1 ufc?q',

1uffo cyr

33. Et nunc non poffumus aperire 0s con

fufïd

4 E

$ ,&"oïpp.rö-

brium fatti fumus férvistuis, & his, qui colunt te.

Qurimu

34. Ne, quaefumus , tradas nos in perpetuum propter no-

men tuum , & ne diffipes teftamentum tuum :

35. Ne-

R 1&'57'4!

27. llsiverfa 'ofer?z)t;zk vera. ) In-

22. ll!tqrdro:mnxemntelrrndm. )Pemmos

'tU x

li

tegra funt , zqua, & perfecta.

omnium, quos terra fuftinet.

"äl u

28. I» veritate , &5 im judicto. ) In

53. Nen po[fumus aperire 05. ) Adeo

lat f

veritate judicii , five in vero ac jufto

ex magnitudine pone peccatorum

i per &r (

judicio.

magnitudo manifefta eft, ut ne ape-

Propter peccata uoffra. ) Solemnve eft

rire quidem os ad excufandam , àut

fer patris "

im

fanctis viris non privata tantum -ma-

extennandam culpam audeamus. *

frad]

la, quz patiuntur, fed publicas etiam

Opprobrium fatli fumus: firvig tuit.))

Ts

clades fuis p

eccatis adfcriþere, & pec-

Populo tuo peculiari, &-électo, cui

m

i)f()l

catis populi.

4

exprobratur , quod verum Deum non

It

u Pï)

A

&C

;

..29. Recedentes a £e. ) Per idolola

colat, qui paflus non effet cosin hu-

D .l.n ä'o'l'

triam , & alia peccátà , quibus fe po-

jusmodi calamitates incidere.

Qu :

pulus contaminaverat.

:84- Tradas n0$.) Gentibus, & flam-

3/Ingj,

d

. 80. Nen audivtms. -

mis- hifce devorandos.

;

d

Hüry zl

mus preceptis tuis.

) Non-obedivi-

Ne diffipes , &c. ) Ne mutes, aüc

rl

) x

U bene nobis effet.)

Qu'; fi effecta

ne difrumpas teftamentum, id eft pa-

n

dediffemus , bene nobis fuiffet,

étum , quo pollicituses te Deum , &

d

Tf i

5L. /p vero Tudicio, ) Sic fupra n.

fautorem noftrum fuüturum , & in ad-

lg, [

vefis liberatorem.

x

Nüs f

iM

29. dixit, /z verirate , & jndmits

1 161.

LU

CAPU T Il

.17»

3r. Neque auferas mifericordiam tuam a nóbis propter A-

ij

braham dileCctum tuum

wiret.

&tum tuum:

-

, &Ifaac fervum tuum? & Iífrael fan-

e

-.56. Ouibus locutus

'S pollæäns., quod multiplicares femen

(cia W?

eorum ficut ftell

2

xiti

qmaris.

gscoeli ,'& ficut arenam; 'quæ eft in xlitto're

j ]eru-

37. Quia, Tomine , im

niinuti fumus plus, quam omnes

gentes, fumu

1i; hat

fque humiles in univerfa, terra hodie;prbptt-:'*r

peccata noftra.

38. Et non eftin tempore hoc prïnlcep's5 & dux, & pro-

;at? &

pheta, neque holocauítum, neque facrificium, meque obla-

avimus,

tio, neque incenífum, neque locus primitiarum. coram te,

efet

39. Ut poffimus invenire mifericordiam.tuam: fed in aniino

tf que

eon:rito, & fpiritu humilitatis fufcipiamur. -

40. Sicut in holocaufto arie:um, & tauroruim, & ficut in

yrum iti-

millibus agnorum pinguium: fic fiat facrificium noítrum in

confpeCtu tuo hodie, ut

rinjolty

,

r

fafio confidentibus in te:

placeat tibi: quoniam'noAn eft con-

41. Et nunc fequimur te in toto.corde, & timemus te, &

r

&mro- :

qué&rimus faciem tüam,

yptet ne

4:?. Ne-

m À———M—Ó À

9

a&. dbrabam diltllusm tuum. ) VQm*am

propheta popuïï. ltaque so» eg

| pro-

/.

elegifti, & ex Chaldea, & idolola-

pheta , idem valet, ac vix ullus e

ft -

ts eduxifti, & patrem credentium,

Neque bolocauff um, ne

, ) Pemmds

que /?ze*ïrzjä*ci:sm.)

& Chrifti conftituifti.

Templum enim & 2!

tare erat ever.

ljaac fervum tium , &c.) ]ta appel-

fum , & licet poftea Jadai noyg

[s

m àl-

2 ij

lat'propter obedientiam , qua fe Deo

tare excitarint, ut patet Baruch. r. r.

ecatorim

ut t* qv

per

patris manum facrificandum obtu-

tamen pauperrime, & rariífime in il

lit.

lis urbis ruinis illo utebantur.

- frael fanBum ?uum.) Jacob fan&tum

90. lz mio contr4:0. ) Sicut fafci.

jamüó

pis holocauftum arietum

jui) (

appellat propter innocentiam, & quia

» fic fufcipe

/

lítraelitici populi pater, cui nomen

animum contrtum, &

piritam hu-

( 6

l &0, cil

dedit, & Chrifti , qui eft. San&us

milem , qu» nos tibi ad expianda no-

pe

qm

Sin&ctorum.

ftra, noftrzque

le'

« j

b

gentis peccata per

. 7- Pmmnizuti [umss.) Numero, &

um

martyrium — offer

z

iius . in f;tcrifïci-

det?

& ad paucitatem redatti.

2012

&

Humiles.)

iles. .

40. Nen eff. Buf confedentilus in

muteSQ 1

58. Er propheta. ) Intellipit in Ju-

7e. ) Sperantes in tefpes non'fruftra-

tuï.q

&a; nam ipfe, &.Ezechiel erant

ld eü PR'

Babylone. Danielveroregiorum po-

4T. æærþmulfdcifm tmtr?z.) Ad ts

; Deum )

sius fomniorum erat interpres;. quám

convertimuril:-orius enim a te averfi

nlram ;

- Bibl. cum Com. Menochs T.V E

$

18

N

PVRQOPHEPTEJE'TDAN/IELIS

42. Ne confundas nos: fed fac nobifcum juxta manfuetudi-

Jaudabi

nedi&tu

nem tuam, & fecundum multtudinem mifericordize tuee.

43. Et erue nos in mi

exaltati

rabilibus tuis, & da gloriam nomini

tuo, Domines

3

44. Et confun

dantur omnes, qui ofte.fidunt:fervis tuisn;aïa,

àudabi

confundantur in omnipotentia tua, & robur eorum conte-

&

$

ratur:

füperes

. 45. Et fcian

f, quia tu es Dominus be'uä folus, &.glbrioms

g. B

fuper orbem terrarum.

2

rubim,'

46. Et non ceffabant, qui miferant e

os , miniflri xre'gis fuc-

«6 B

cendere'fornacem , naphtha, &ftuppa, & pice, & malleolis,

titfüs in

47. Et effundebatur flamma fu

per fornacem cubitis quadra.

$.5

ginta novem:

Tüperes:

48. Et erupi

t &.:ii*fcendit quo*S reperit j'uxïa f;)rn.agem- de

$8. B

Chaldaeis.

;

, Gxaltate e

49. Angelus autem Domini defcendit cum Azaria, & fociis

EL

ejus in fornacem, & exculfit flammam ignis de fornace,-

D. feecul

. $0. Etfecit medium fornacis quafi ventum roris flantem, &

Óo. Be

non tetigit eos omnino i

10: lal

gnis, neque contr,iftavit, nec quid-

:

quam moleftize intulit.

6t, Be

. $r. Tunc hi tres quafi ex uno ore laudabant, & glorifica.

: lüpere

bant, & benedicebant Deum in fornace, dicentes:

um, &

?z./Benedi&us es, Domine Deus patrum noftror

^lau-

*

[

-

M s

n

fu. ig;

H

dorfum quodamnllodo tibi obf:rpera-

qui facillime ignem concipit, Plinio

inus. .

&

L 2. cap. 165. Alii, inquit S. Hiero-

: la'ud*em &

nymus , ofía olivarum , qu& projici-

i n

42. Ne confundas uos.) INe pudefa-

5:?' LT

cias nos, negando quod poftulamus.

unturcum amurca arefacta, naphtham

T6gio t

43- 47 eurabilbus turs. ) Editis mi-

appellari putant.

,Si L?:um]

raculis, que ad liberandum populum

Maíleolis. ) N itium farmentis, aut

Vites

tuum facere foles, ut cum populum

manipulisfparteis pice oblitis ad ignem

? Quem

Qu in meu

tuum ex /Egypto liberafti.

magis , ac magis augendum.

€Gtf ls t

Da gloriam nomini 1uo. ) Inclytum

49. Deftendit um dzaria, 6c

: )Cukmv

: Qu

fac, & celebre nomen tuum, patrato

fcilicet in fornacem funt deje&ti..

]

infigni aliquo miraculo.

Excuffit. ) Subimosit flammam, &

hum tf'*.þir

e fornace in Chaldaeos ejaculatus eft.

QU& f

?]p

. 44-. Offendunt fervis tuis mala.) AE-

tOfiu(n'

fligunt fervos tuos, & illis mala ex-

SO. Quafi ventum voris flantem , &fc-))

hibent. *Sic Pfalm. 59. 3. O/ffendifi;

Adeo non fenferunt ignis ardorem,

ezfmj Cberuhi

populo dura.

ut potius rofcidi venti flatu recreati

m-'ï;h.w

J

Ip omnipotentia tua.) Vua potentia

lntb

M. :

i

'hn]

fiant. impotentes , &' imbecilles.:

52. Nemen glorig fwA,

) Nomen Fu-;

Be'nga/!k'

' 46. Naphtha. ) Bituminis flos eft,

"m gloriofum'.,

Vit

—

4

CAPU T III.

39

uetudi

laudabilis; & gloriofus, & fuperexaltatus in 'fæculkajs& be-

U.

x

nediétum nomen gloria tua fantctum , &

klauäabile ; & fuper-

notmin

exaltatum in omnibus fzeculis.

53. Benedittus es in templo fantto gloriz tuse, & fuper-

uis&aïa,

laudabilis, & fupergloriofus in fzecula.

2

E

| (onte

54. Benedi&us es in throno zegni tui, & füperlaudabilis, &

E

füperexaltatus in fzecula,

Y

&

& fedäs

lotiofs

$s. Benedittus es, qui intueris abyffos,

,fuper che-

rubim; &laudabilis, & fuperexaitatus in feecula.

sgis füc.

$6: Benedi&tus es in fir

:

mamentvqc*deli, & laudabilis, & glo-

nalLeolis,

riofus in fzecula.

»

.' quadra-

. $7- Benedicite omnia opera Domini Domino: laudate, &

fuperexaltate eum in fzecuia.

$8. Benedicite Angeli Domini Domino: laudate

1a;em de

. exaltate eum in fzecula.

*

j &'*fupþr-

x

Ó focit

59. * Benedicite cocli DoFino: Igudate,

& fuperexaltate eum "P.

in fsecula.

L

148-4

iC

antetm

60. Benedicite aqua o*fnnäs, quee fup

err coelos fuiït Domi-

no: lauda:e, & fuperexaltate eum in fcecula.

z

»ec qui-

61. Benedicite omnes virtutes D

: omigi Domino ; laudate,

& fuperexaltate eum in fzecula,

x

gloriflca-

D

92

"orümv &

mET

a

5 ./vSüPc*ï'duddä!.ü!', 8' þ/p;rglort'a-

dum Deum : quod ille- non ore, &

.-/-.-

fess ) ómcosvóo£os , qui fcillcet o üem

voce praftant, fed opere, fuàm fci-

Jaudem, & glorizm fuperas, quz ti-

licet oftendendo pulchritudinem, &

cip

t Pliniü

bi a creaturis tribui potcft.

,utilitatem exhibendo, & id faciendo,

ul

; f

54« In-throno vegni 15i.) ln th

1'-(;310

ad quod ab auctore,naturg inftitut

m

regin tuo.

funt: eft poctica quafi ethopoja ad

?C'dv MP htham

.55. la:ueris 4!3-555. )

Qui omnia

affectum magis excitandum , qua re«

vides ; quem ne illa q'uïd'em- Jatent ,

bus inanimis fenïfns', & vex tribui-

^que in profundo maris merfa funt.

tur.

jicis adigl

Sedes: leper. Cherglam. ), 'Tum fupex

59. Bened;eize celi I)amino;) Nam

ldüm /

Angelos Cherubin, qui funtin calo;

c&li, ut ait Pfaltes, ezarranz glortam

!I

JJ

tun fuper effigies Cherubinorum ,

Dei. Pfal, 18. 2.

; 1

que funt fuper arcami , & propitia-

60. 4qua emnes , qua.[upér celos

1mmlm !

fent-) Vide diéta Genef. 1. num. 6. .

euim Cherubinos alludit.

torium. Vide Exod. 25. 22. ad hos

Jty

61. Firtztes, ) Vel univerfim An-

"

56. In fimamenuto celi. )

Quia fir-

gelos intellizit, vel peculiariter eum

dg[öm ,

m.incntuth coli expandifti, ftellisque

chorum, qui dicitur Pzrzuies : expli-

gnb

r

diftnzifli , ex quo elucet ploria tua-

cari etianr poteft de-codleftibus intlu-

47 Benedicite oninia OperA . &e. )

entiis, vel de operativis facultatibus

n

) o

Invitant omnes creatuxas adrhlaudgil-e

animalium , ftirpium , Iapidum;«&ca

29

C|p-ROPHETIUEZS DANIELIS

^l

H

alta e eum in fzecula.

62. Benedicite fol, & luna Domino: laudate , & fuperex-;

4

Dom

$0

.. 63. Benedicite ftellze coe

li Domino: laudate , & fuperexal-

tate eum in fzecula.

! fupet

Ü

64. Benedicite omnis imber , & ros Domino: laudate & fu-

*

perexaltate eum in faecula:

te, d

| 65. Benedicitecomnes fpiritus De

go

i Domino:-laudate & fu-.

exalt

perexaltate eum in fzecula:

66. Denedicite ignis, &

ceftus »Dorynino*: laudgte-? & -fuper-.

9.

exaltate eum. in fzecula.

W

ld

Ó

671. Benedicite frigus, &

sftus Domino: laudate, & ful-r

perexaltate eum in fzecula.

L)

perex

.68. Benedicite rores, & prui

8

na Domino: I-efudate', & fu-

exalta

perexaltate eum in feecula.

69. Benedicite gelu , &

$6

frigus Doqgiqo: laudate, &füþer-ï

date

-exaltate eum in fzecula.

: 4o. Benedicite glacies ,

& nives, Domino: la'uda.te, & fu-

perexaltate eum in faecula

& füp

& dies D—omiho: laudate, & fuper-

$.

1. Benedicite noctes,

t d

exaltate eum in fzecula.

P

?. Benedicite lux, & tenebrae Domino

Qui

1

: laud at?, & flilper;-

& libe

exaltate eum in . fzecula.

uI

u

71. Benedicite fulgura, & nube

$ Dominq : & laudate, &

$9. 1

fuperexaltate eum in feecula.

;

*

Quum

74. Benedicat terra Dominum

90

in fsaecula,

i älaüdet', & ftlpe-rdexþaltet eum

?

dite,

'5. Benedicite montes, & colles Domino: lauda

te, & fu'?

QUs

perexaltate eum in fzecula.

I

16. Benedicite univerfa germinantia in terra Domino: lau-

;

date, & fuperexaltate eum in faecula,

il

. 77. Benedicite

f

ontes Domino: laudate, & fuperexaltatä

9L

eum in faecula.

te, |

/*8.-Benedicite maria, & flumina Domino: laudate, & fu-

perexaltate eum in fzecula.

(9

"!telllgn

; 79 Be-

I BH

TISCSSSSSU

Ite 1101[

Altmar ü

65 Spiri!u;. ) Veni.

;Vafablusl vertit, plvie niv;lc:: alii

82 ",

6-8,4'»2".4':»4.) Grxce »peroi : nives — pallim praize.

hi

A2

C APE ET m.

petere

70. Benedicite cete, & omnia, quse moventur in aquis,

Domino: laudate, & fuperexaltate eum in fzecula,

etexdl-

g9o. Benedicite omnes volucres c&li Domino: laudate, &

fuperexaltate eum in fsecula.

ie &i«

$1. Benedicite omnes beftiae, & pecora, Domino: lauda-

te, & fuperexaltate eum in fzecula.

j &i

S2. Benedicite filii hominum Domino: laudate, & füper-

exaltare eum in fazecula.

: Jaudet, &flipere:iziltet äu.m

| -(uper-,

. 8. Benedicat1frael Dominum

.

in fazecula.

. $4. Bened

7&fu-

ficte (acerdotes Domini D01nin9: laüäate, & fu-

perexaltate eum in feecula.

. &ft

8s. Benedici

te fervi Domi

ini Domino; laudate, & füper-

exaltate eum in fzecula.

96. Benedicite fpiritus, .&

x

animee juftorum Domino : jau-

&f

upet

date, & fuperexaltate eum in fzecula.

97. Benedicite SanCti, & humiles corde Domino-: laudate,

e, &t

& fuperexaltate eum in faecula,

88. Benedicite Anania, Azaria, & Mifael Domino: lauda-

& füpe!

te, & fuperexaltate eum in f,

ge

cula.

05

& (alvos fecit de manu mortis,

Quia eruit nos de infern

& füpet

& liberavit nos de medio ardentis flammze, & de medi?ignis

:

eruit nos.

:

tudate j &

89. Confitem

ini Domino, quoniam bonus: quoniam in f2-

culum mifericordia ejus.

altet

euit

9o. Benedicite omnes rel

igiofi Domino Deo deorum: lau-

date, & confitemini

| ei, quia in omnia faccula mifericordia

*

lt &R

ejus.

:

KHucufque in

H

ebreo nou ïmbem)', C

que pojuimus , ,zle Thbeodo-

tionis editione translata funt.

;

91. Tunc Nabuchodonofor rex obftupuit, & furrexit pro-

3tate

onne tresviros mifimus in me-

perex

pere, & ait op.fir,na,tibus fuis: N

dium-

date) & fU'

Cefe. ) lngentes maris pifces

893. Ifrael. ) Peculiariter lfraelitz.

intelligit 5 quales funt balenz.

99g. Ermst de inferno.) E, mortis fau-

cibus eripuif. :

s

5e

91. Beffia, & pecora.)Per beftias feras

[

intelligit ; per pecora vero manfueta

traditi eramus-

Manu.) Poteftate certe

.montis, cui

animalium;quales funt oves ,& boves.

82- -Fzss ho

.

"minum. ) .Genus omne

9O. Ornes relsgiofi.) Omnes Dei cul-

71 "l/ /C

m

hominum.

tores; hi enim funt esGopeios TO» x elove

PROPHETIZE DANIELIS

22

(

dium ignis cmnpedltos

qui refpondentes regi dlxerunt

J

& hd

Mere. pTex

92. Refpondlt,rex & ait: Ecce ego video quatuor viros folu-

piice

7j

£os, & ambulantes in medio ignis , *& nihi! corruptionis in eis

QUi !

-eft, & fpecies quarti fimilis filio Dei.

ht

À

95. Tuac accetfit Nabuchodonofor ad óftium fornacis ignis

fOT "

ardentis, & ait: Sidrach, Mifach, & Abdenago, fervi Dei

excelfi, egredimini ,

& vemte

Statlmque egretfi funt Si«

]n a

:

drach, Mifach, & Abdenago de medio ignis.

94. Et ccmglegatx fatrapee & magifratus, & ;udlces, &

potentes regis , contemplabantur viros illos, quoniam nihil

Süffi//

poteftatis habuifletignis i. corporibus eorum, & capillus ca-

Datii

pitdis eorum non effet aduftus, & farabala eorum non fulü'ent

-

ljj,

immutata, & odor ignis non tranfiffet per eos.

s. Et erumpens Nabuchodonofor, ait: BenedI&us Deus

r k/

deorum, Sidrach, videlicet, Mifach, & Abdenago, qui mi-

ht Angeïum fuum, & eruit fervos fuos, qui crediderunt in

u

eum, & verbum regis immutaverunt , & tradiderunt corpora

fua ne fervirent, & ne adorarent omnem deum excepto

JDeo fuo.

j

96. A me ergo pof'tum eft hoc decretum, ut omnis popue

45

1

lus, tribus, & lingua quecumque locuta fuerit blafphemiam

In in

contra Deum Sidrach, Mifach, & Abdenago, difpereat, &

$E

domus ejus vaftetur: neque emm eft alius Deus, qui pomt

i Con

ita falvare.

femf

97. 'Tunc rex promovit Sidrach, leach, & Abdenago in

& 1

L

provmcm Babylonis.

ORE

UUS vt

98. NA-

"us

*

02. Sizili /ïl;o De;. ) ld eft ffeni li

Omnera Deum. ) Ullum Deum

"dngelo, ut eft in Grzco.

0. N

94. Sarabala.). 5323 Sarael, quam

96 Pofrtum eff.) Ponitur.

lvi o

vocem D. Hicron. braccas vertit fa-

" Leemta fuerit blafphemtam. ) INom

"tulng 6

videtur Rex hoc prodlglo fuiffe rlane

« ,

V

a num. 21, Pagn. weffes, ut etiam

Converfus: nam uon vet?t coli idolz,

Pl'&

atablus, vox eft Cha! datca.

9$. Verbwm Regis immutaverunt. )

nec przcipit coli unum .Deum He-

loo k

Ad verbum vertas fecuzdaver un£ ;

breorum, fed tantum vetat, ne quxs

manu

p

nam in Chaldzo textu oricinali eft

eum bla!p hemet,

9]

um fdannin , & fenfus eft ;

pcüha-

97. Promovit.) Non f'olum; rifting

dj

Ihe

buerunf, in feamdw habuertmt pri-

dignit ti reftituit , fed etiam honorc-—

aum Ícilicet locum dantes dxvmæ legi.

bu:, aux it.

"At g

Qub &

CAPUT

HI. & 1V.

2$

rünt

08. NABUCHODONOSOR rex , omnibus populis, gentibus,

& linguis, qui-habitant in umverfa -terra, pax vobis multl-

plicetur.

folu

I Cs

99. Signa, & m:rablha fecit apud me Deus excelfuso

Pla-

