Ylífrael : non pOtEI*ïti terra fuftinere univerfos fermones ejus.

fo

11. Hsec enim dicit Amos : In gladio morietur Jeroboam,

& Ifrael captivus migrabit de terra fua :

P

ii

l2. Et dixit Amafias. ad. Amos : Qui vides, gra

&ere, fuge

l

in terram TJuda: & comede ibi panem, & prophe:abis ibi.

15. Et in Bethel non adjicies ultra, ut

propAhetes * quia fan-

&ificatio. regis eft, & domus regri eft.

?

14. Refponditque Amos, & dixit ad Amafiam : Non fum

propheta, & non fum filius prophetze,. fed armentarius ego

ghl

"

fif

fum. vellicans fycomoros.

15. Et tulit me Dominus,, cum fequerer gregem , & dixit

iifrael.

]Doiminu;s.- ad. me: V»ad.e' » propheta ad popülxum meun

;6. Et.

i

nam Zacharias. filius Teroboam occi-

Gradere.' ) Proficifcere.

füs eft a. Scllum, qui regnum ab ejus:

Comede iii panem.) Ibi te alent ,»'&

familia. ad. fuam. tran'tulit , 4. Reg-.

magnifacient, ut a Déo miflum: ibi

PU

15. I3:

Vel domum: Jeroboam: ap-

poteris, quantum: voles, próphetare,

lum

pellat. decem tribus ,. in.quibus,, cum

i

13« Santirféat;o Regis eff.) Locus,

propheta hzc:diceret ; re

quem.Rex frequentat , ( colit reli-

eum

gnabat.] ero-

boam filius joas..

ionis.caufa ;. vel quem primus Rex

1O.. Sd;e)'a'a:- Detbhel, )/ Vituli,. quiE

]

eroboam vitulo. fepofuit ,. & fancti-

:

colebatur in. Bethel..

$

ficavit..

folia v

Domnus reguni.) Regiä. aula hic eft :

l'lin.|

- Rebellavit: ); In Hebr.. eft Cozjura-

qiit.. EXX Gongregationes: facit, fedi--

itaque:non decet te hic tàürbas mifce-

RU

tionem; commovet: ,. pubiicam pacem

re,, quod. egre feret R

:

X4 fi6C. im"pu-

turbat..

—.

ne. abire. permittet,

Vzäp(ïi

Nón. poterit: zerza. fuäihera untverfos:

I4.. Non fum.propheta , 6c.) Meum:

üt enim

ferimenes ejus. . Loquitur.non. ferenda,,

officium. eft arinenta,. & oves paíce-

EH*, nn

& nifi tu. Kex: provideas;,. populüs.

re, non. prophetare..

Itaque non

ET T

impatiens: illi:maaus. injiciet ;; neque.

fponte: mea: huc. veni ,. fed a Deo

predidi

enim, diutius, ejus; verba: ferre. po-

inifus , & iterum ad. meum oflicium

tilium

teft..

revertar.

INec. enim fpe. panis, aut

QPOdamï

II.. Ip: gladio: morjetur:. Jeroboam. y)

lucri ego. propheto ,. fcd. fycomoris

lceba

Mentitur Amafiías ;; reque: enim.dixe-

agreftibus contentus victito..

Vig dj

rat Amos,, In. cladjo inorsetur Jeroboam,

- Vellicaus fycoraoros.) Ficas enim hu-

Vieum t

"fed, conforgans fujer. domum. Jeroboam

jus arboris non: poftunt-edi ,. nifi vel-

9vf pj

1. ladio:,, fcilicet:. occidendo ,. non

licentur ,. id. eftungue , aut ferro fin-

7R

ipfum: Jeroboam;,. fed' ejus- filium Za-

US, Ve

dantur, ut exeat lac, & fole melius

A] ulh

ehariam;, ut:explicavimus.n. 9..

excoquantur. Dicitur hzc arbor fy-

* ii Oi vide:..), O: videns,. o pro-

comorus ,. id' eft ficus fatuà, propte-

Vare pJP

rea quod: fatui, hoc eft, ipfipidi fa-

9Rj

i&

plieta ,. honorifice. eum;: compellar,, ut

us fej

libentius. abeat..

il

poris.fit.. Fru&us fim—ili,s | eft ficui,

LT

]

E

CAPUT VIL. & VIIL

169

tepem

16. Et nunc aüdi'verbum Domini: Tu dicis:

. Nonprophe-

domus

tabis fuper Ifrael,

tus.

& non ftillabis fuper domum idoli.

17. Propter hoc hsec dicit Dominus:

Uxor tua in civitate

JO,

fornicabitur: & filii tui, & fil

iae tuae in gladio cadent, &ha-

mus tua funiculo metietur: &

ta in terra polluta morieris, &

bi.

s lige

lírael cap.tivus migrabit de ter

e fua'.

.

ia at

CAPUT VIIL

on fum

4tmos fuüb parabola uncini pomorum propbetat finem i;ïzi/einere

?£-

]U5 eg0

gni l/rael propter. pauperum oppre[fiones :

acerbitatem oero immi-

r

fiénfis calamitatis explicat ; ac feftivitates eorum diciti

& x

" luäïmn

converteudas , famemque *verbi Dei f:

Jíradl,

enuntiat. -

| uluram

*

1.l

IEc o&endit mihi Do

Md

I.H

minus"Deus: & ecce unc?nus po-

morum.

alat, &

2. Et dixit: Quid tu vides Amos? Ft dixi: Uncin

um po-

Ífom: 0DI

inorum.

Et dixit Dominus ad me:

Venit finis fupe

r popu-

rüpnes

lum meum Iírael:

non adjiciam ultra,

.Ut pertranfeam

) bociss

eum

colit rtlie

imus. at

5. Et

& findie

folia vero dicuntur effe fimilia moro.

Humtus tua funiculo metiet

Piin.1.3.c. 7. vocat ficum ZEgyptiam.

ur.) Agrf,

j hic C'& ï

quos poflides, aliis diítrib

uentur ab

jas milct*

I6. Nox fillabis faper domum 1doí1.)

Aflyris ; funiculo enim fi

ebat. olim

Ne prophetes triftia contra . Bethef.

agrorum divifio.

pnec imþu-

Vox ftillare prophetis eft frequens ;

In terra polinta , &fc,

ut enim nubes copiam ftillarum, hoc

) Cultu idolo-

;.) Mam

eft, imbres demittunt in terram; ità

I

rum , id eft in Affyria.

Neznzs pomorum.

) Uncin,ug po-

ya pl

ex'ore proph.tarum rerüm futurarum

morum eft inft

u nn

predictiones, comminationes rerum

rami: pomis onuíti a

ramentum, quo

triftium , aut promilffiones lztarum

ttrahuntur , ut

( oliicinm

quodämmodo-depluunt.

decerpi poffint.

Sic Moyfes

4f s aïlli

dicebat Deut. 32.2. Conre[zar ut pla-

minere jam captivitstem-

Q« Venit frnis , 0. ) Significae im-

igomor

Via dollrima mea, fimat ut ros eloquium

Itrael ; qua

0

meum , quafíi 1mber fuper. berbam , 65

poma omnia, non folum

3 quæ manu

quafe fHlla faper gramiza.

capi poffunt, fed altiora e

tiam, & re-

g

gim

motiora, que uncino e

g?nt, erant de.

! iil Y*

I7. Feraicalitur, ) "Wel cum civi-

cerpenda, ideft

bus, vel (quod imagis convenit) cum

; omnes Ifraelite Prin.

Aliyriis viftoribus, ut ita vitain fer-

cipes, & plebei

l, humiles, & fubli-

10]6 il 1U$

vare pojlti

DI

w w

s

mes, capiendi ab Affyriis,.

" aol y

yinmachus vertit, 700-

Uz pertram feamz ez.

uäs ,

ng

»tuürai, conftuprabitur, ab hofti-

) Impunitum,

J ldl

fl-

bus fciiqgt. .

ut ejus fcelera diílimul

em.

"

l

fUl

Biäl.r eum Cos. Menoch. T. V1

x

yi *

i7o

PROPHETIE AMOS

: $. Et ftridebunt. cardines templi in die illa, dicit Dominus

p Et

Deus: multi morientur: in omni loco projicietur filentium.

& tengbr

H

4. Audite hoc qui c

onteritis pauperem, & dxef»flcere facitis

egenos terra,

cantica v

velrum

s. Dicentes: quando tran

fibit menfis, & lwiemïthdadbimus mer-

Ces; & fabbatum , & aperiemus frumentum: ut imminuamus

em qu

atnaturm.

menfuram, & augeamus ficlum, & fupponamus ftateras dolofas.

6. Ut poífideamus in argento egenos, & pauperes pro cal-

i.f

ceamentis, & quiíquilias frumenti vendamus?

tera, 1

verjum

7. Juravit Dominus in fuperbiam Jacob: fi oblitus fuero

Ufque ad finem omnia opera eorum.

n, E

8. Numquid füper ifto non commovebitur terra, & lugebit

lre wíg

omnis habitator ejus,.& afcendet quafi fluvius univerfus, &

nini, &

ejicietur, & d'EHuet quafi rivus /Egypti?

ULUW

9. Et

Vaiverfus |

Hebreo eri

3. Gtridebunt cardiues templi , 6$c. )

Supponamus. ) Pecuniarum pon-

quam forn

Cum hoftis vi fores ejus perrumpet :

deri.

ttia ef:

loquitur non de templo Hierofoly-

6. üt pajfïdm;lnm in argento , £fc. )

vilebuntor i

mitano , fed de eo quod in Bethel

Ut hifse noftris artibus redigamus

pre aquan

erat vitulo aüreo exítructum--

pauperes ad extremam inopiam, ita

Lz omaui loco projicietur fülentimm. )

ut cogantur fe vendere nobis in man-

ditur s fd«

liyriorem

LXX, Iz ommi loco njiciam filentium,

cipia , atque ita'pollideamus eos, ut

Omimum 1

deficientibus hominibus, & lolcis in

nobis quafi jumenta ferviant , idque

folitudinem redactis.

exiguo pretio, quale eft

Qt Cavius,

4. Defrctre facitis.) UXX. opprimitis.

mentorum.

| par calcea-

Qu mare in

hïïn poltes

S. Quando tranfebit menfis , 85c. ) ld

Quisqguilia: frummii veudzgmz;,lff €.)

eft Neomenia, & fabbatum, ut triti-

Purgamenta frumenti, pulverem, &

ï/af ?"

cum vendamus ; videnturenim vobis

paleas tritico commifcentes.

Wrreby defo

7- la fuperbsam J4cob. ) Contra fu-

1S vide ib

pr& avaritia dies fefti nunquam abire,

periemus frumentum-.) M enale pro-

perbiam Ifraelis , qua dominatur pau-

abent qu;g

POHEXDUS.

peribus eosque depredatur.

9 Ürcide

Ut ipeninnamus men[furam.) Quan-

$2 oblitus fuero. ) Numquam obli-

T0 Davore

vifcar.

Otidere & ;

donam poterimus pauperes defrauda-

re , aliquid de jufta menfura detra-

Usque ad. ffaem. )

In pgrpctuum.

rf

hendo ?

Opera eovum.) .Scelefta, & iniqua.

t ( c

9. Naumquid fuper 4/fo mom commave-

Tàbity

Q

" geamus ficlzm.) Plus pecuniæ ab

emptoribus emungamus. LXX, ha-

Litur terra, 6c. ? ) "Tam multa, &

f"f'brffcf;

bent, Faeaemus men(íurams parvam ,

tam grayia fuat fcelera Iíraelis , ta-

DCeDtig v

£f pondus magnum , pondus fcilicet ar-

lefque ob eailli clades imminent, ut

10 $ub r!

merito terra hec fuftinens, & fénti-

üm, ) ln Q

'enti, aut &ris, quod ab emptoribus

erogabatur ; folebant enim pecunias

ens, quafi terrore, & ftupore percul-

Mu hoy

pondere examinare, cum accipieban-

fa contremifcere, omnesque incolz

Ottrad

jangere, & ejulare debeant.

M r

tur, ut patet Genef. 23. 16. & lfa.

552*

4cendet quafi flgvims u,u'w([k:. )

777 4d5" »

Ef /707?43115

CAPUT VIIL

I7I

Dosinms

9. Et erit in die illa, dicit Domints: occidet fol inmeridie,

entrum,

& tenebrefcere faciam terram in die luminis:

3

ete faeitis

10. * Etconvertam feftivitates veftras in luctum , & omnia *Tob,

cantica veflra in planétum: & inducam fupcr omne dorfum 2.. 6.

N

ymustrer-

AC

D

veftrum faccum, & fuper omne. caput calvitium, & ponam!

54

itruamus

eam quafi lu&tum unigeni

^s doloóas,

amarum.

D

ti; & noviffima ejus vquafi diem

3 pro cál.

11. Ecce dies veniunt, dicit Dominus: & mittam famem in

terram, non famem p

dtus fuero

verbum Domini.

anis, neque fitim aqua , fed audiendi

.12. Et commovebuntur a mari ufque ad mare, & ab Aqui-

& lgebit

lone ufqu

:

e ad Orientem: circu-ibu'mt queerentes verbum Do-

verios, &

mini, & non invenient.

Y 2

15.In

y

j B

— n

Univerfus fcilicet habitator terre , in

Aiäügam terram - Ifrael gravi

ifime ;

MHebreo enim eít, -bfcezderzgue tan-

& faciam, ut acerbiflime lugeat , ut

ianm pol«

quam flevins tota , fcilicet terra, feu-

parentes folentin funere filii unigeniti.

tentia eft : cum abducentur captivi ,

Et novif/ima ejus quafé diem) ama-

ttTenfa , [2 )

videbuntur innumeri in(tar fluvii, qui

rum.j Faciam, utomnia, que illi ac-

cident five initio five deinceps, five in

j religums

pre aquarum copia extra ripas effun-

iopiam, i

ditur ; fed cum venerint in latiflimam

fine, femper fint triftia. Nullam requi-

gobis ia mat-

Afiyriorum regionem plenam turbis

em terra habebit , fed femper ingenti-

um e99, Ut

hominum pauciflimi videbuntur, fi-

bus malis vexabitur,donéc tandem ter-

tl".*'imc ! idque

cut fluvius,aut torrens aquis tumens,

tio obfidionis anno penitus vaftetur,

f pat cilcite

qui mare ingreiïus abforbetur, nec ul-

& veniat in manus hoftium.

lum poftea ejus apparet veftigium.

Diem amarum.) Luctuofum , &

funeftum.

TET fc)

Quaff vrvus. AEgyptr- ) Q€ui etiam

pulveretmy

!

zorrens deferti dicitur fupra cap: 6. n.

II. Ef mittam famem, C& c.) Eth-

15, vide ibi dicta, "l'orrentes modo

ciam , ut tempore obfidionis, & ex-

cntes

pugnationis Samaris ita affligantur ,

Ü Contsi fo-

habent aquas , modo funt aridi.

jymiaatur pv

9. Occide£ feol n meridie , &tc.) Ni-

angantur, inopesque fint mentis, d&

mio pavore, & meerore confternatis

confilii lfzaclite , ut prophetas, quos

jatif

occidere, & abfcondi videbitur. Omnis

nunc contemnuünt, perquirant, ut ex

umquam ülli«

lis fcifcitentur, &.audiant tum ora-

profperitatis eorum lux fubita tri-

ftitie , & captivitatis caligive obfca-

cula de obfidionis exitu, tum confi-

, n: etuuft

rabitur, cum minime timebunt.

lia ad eam evadendam, an videlicet,

5&«1» & iüiqm'

quando, & quomodo fint liberandi.

p non. commtee

Tenebrefcese factam. ) EX ejusdem

fententis repetitio.

Í12. Er commaovebuntur , &c.) Com-

um multà

IO. Saper omue dorfum veftrum fac-

moti defiderio inveniendi aliquem

n [[rdis , &

'

prophetam , a quo verbum Dei au-

$1

eum. ) lnmagnis calamitatibus indue-

diant, circuibit lírael totam terram

mmiüem: W

bantur homines facco, id eft cilicio,

ia

& caput radebant,& quafi decalvabant,

fuam 4 mari Gablze usque ad Aqui-

: &u'l).)l'ö

pfffl!l-

Ü

lonem , nec inveniet.

Auilri non

mnfsque

1000188

fic Job. 1. 2c. Tonfa capict comymens 4

gerram adgyavit. Vidc etiam Jer. 6. 26.

memifWit , quia pars Auítralis erat

|getti

)

EL ponaim eam quafe iuilum nnzgemiti. )

duarum tribuum.

j P

172

PROPHETIJAE A'MO'S

v

.15. In die iila

V'deficient virgines pulchra, & adqlefcentes*

in fiti.

éducet.

ham eos

I4. Qui jürant in deli&o Skamarie,e, & dicant:

vt Diegs

tuus Dan, & vivit via Berfabee: &

3. E

k

cadent, & non refurg-erït

/ultra».

auferam

miaris, ]

COGTTPUT IX

, Bl

Vaü?ztümm fé dicit

tnandao

Dominus z'mpz'bs , fic ut nulli pateai ejfugium :

po[Tea tamen Jufcitabit tabernaculum Darvid , & captivitatem

peras

filiorum l/rael comoertet cum magna ipforum

x

u

Defcet:

f'elicitate.

TiVus of

1. V7Idi Dominum ftantem fuper alare, & dixit: Percute

6. Qt

cárdinem, & commoveantur fuperliminaria: avaritia

foum f

enim incapite omnium, & noviffimum eorumin gladio inter-

ficiam :

ftelit e;

NU

non erit fuga eis, & non falvabitur ex gis , qui fa-

gerit.

Ls

PA IRIRNOS

2., *Si

"

P

6.) Hyþt

I3. Virgines pulchré, 65 'adale/Eentes.) 1

A&. 9. 2. vi« nomen ; fe&am fignifi-

minem ex.

Quuibus tamen minus deeffe folent ne-

cat. :

ceffaria , cum facile illorum miferi-

Cadent . ($ mom refurgent. ) Peri-

üpplicium

bunt , & ejicientur, nec in terram

u ilo ,

cordia homines tangantur.

fuam ultra redibunt.

I4. Qui jurant in. delitlo Samaria. )

3. 17: Ut

. Adolefcentes,& virgines rerum ad vi-

Amei BY

&um neceffariarum penuria peribunt,

I. 1d;. ) Per imaginariam vifio-

Verfat fs

nem. Vidit gloriam Domi-

*

p

5' 2' E X:f

quia peccati parentum eorum partici-

ni, id eft, lucem aliquam Dei prafen-

. pes funt , & colunt idola, & jurant

tie indicem.

medl'tf['[g;]f

per vitulum, in quo peccat Samaria.

æ'US, & fi

Demus £utts Das.) Mitulus, qui co-

Suber altare. ) Juxta alt

Ware ; loqui-

Videtur f

litur in Dan.

tur de prophano altari , quod fibi

lfraelite erexerant in Bethel.

0O maris,

Er vivit via Berfabee.) Nonfolum

t [frag] ;

jurabant per vitulos, fed etiam per

Dixit.) Angelo fibi affiftenti,quafi

.Si (elzve;

voluntatis. & operis fui, adminiítro.

T

iIVers

viam, qu& ducit in Berfabee, ubi erat

Pereute cardinem.) Porte templi,

idolum.

Senfus juramenti erat : vi-

Mäïfd:;äo |

vat, id eft floreat , teratur, & fre-

ut fcilicet fignificetur ruina templi, &

ld yilci.

quentetur jugiter via Berfabee; Vel

prophani cultus everfio; quam comi-

4 b Ts

tabitur totius gentis. excidium, & ca-

€08,

vivat vitulus aureus , ad quem ducit

ptivitas.

via, que tendit in Berfabee ;

Vel

vivat vitulus cujus colendi ccaufa tam

-varitia enpm im capite omnium. )

5.' Et Du

Quia in omnibus dominatur, omn

teCiS v*mlf

longam inimus viam, ut a domo no-

Bf-

ttant

ftra eamus ad fines Ifraelis ; ibi enim

que fibi fubjecit.

fita erat Berfabee.

Vel viz

erfa-

Novi/mum.) Ultimum, aut abj'c-

Wipote

bee idem eft , ac cultus , fivé" ratio

4dle 772

Giffimum, & viliflimum , €mnes in-

l'lmitmb: 1

colendi in Berfabee ufurpata.

Sic

terficiam , nemini parcam.

àll mo;;,f!,,

CAPUT

IX

173

Jletentes

"eí * Si defcenderint ufque ad infernum, inde manus

mea*Pfat,

éducet eos: & fi aícendcrint u

irt Dus

que in coelum, inde det*r*a-xgsas

ham eos.

tefürgat

.^ $. Et fi abfconditi fuerint in vertice Carmeli, inde fcrutans

auferam €0os: & fi celaverint fe ab oculis meis in profundo

maris, ibi mandabo ferpenti, & mordebit eos.

4. Et fi abierint in captivitatem coram inimicis fuis, ibi * Ter.

tle]fugium:

mandabo gladio, & occidet eos: & *

ToRI

per eos in malum, & non in bonum.

ponam oculf)s 1ri'1eos fu- 44- II

!

. $. Et Dominus Deus exercituum, qui tangit ter

ram j & ta-

befcet: & lugebunt omnes habitantes in ea, & afcendet ficut

rivus omnis, & defluet ficut fluvius /Egypti.

j

E

: Pereute

6. Qui sedificat in coelo. afcenfionem fuam,

& O s

i* Qvaritià

fuum fuper terram fundavit: * qui vocat aquas maris, & ef- *- 8

adio intet-

fun lit eas fuper faciem terree , Dominus nomen ejus.

£

;, qui -

ER þNumquid non ut filii /Ethi

opum vos eftis mihi, filii Ifrael,

x s

ait

DEMI

— (

o dæj'(:mz./f?r;int esque ad infernum,

E2 a-fcend&tfcut r:lvus, &5c. ) Hünc

&€:.) Hyperbolicis verbis oftendit' ne-

verfum re

jedam ia

minem ex eis fore,

ui Dei manus; &

ibi dicta.

petit ex c. 8. n. 8. "Vide

[

fupplicium evadat;

1c Pfalm. 158. 7.

6. Qui adifcat £m celo a[cenffonem

g, ) Pti-

Quo ibo a [piitu tuo , E$c.?

f"am.) Qui edificavit domum iu fubli-

ec in terratm

^.

9

Iz vertice Carmeli.) Duo erant

mi pofitam , in

Carmelimontes, unus in Judza, ubi

cclos.-

qua habitet, id eff.

sariam vift-

verfati funt Nabal, *& David r. Reg.

Fafciculum fuum fuper tervram funda-

25. 2. Alterin ifrael, imminens mari

v;/.) Fafcicülum vocat colligatio-

briam ontie

mediterraneo, ubi latuit Elias, Eli-

nemtrium elementorum, fcilicet ignis,

m Deipredte

fzus, & filii prophetarum. . De .hoc

aeris, & aque , que in terra quafi

videtur fermo efle, quia fit hic men-

baífi, & centro fundata funt. Pagni-

gart, Ioge

tio maris, & quia in Ífrael, & con-

nus vertit, & peculium faum fuper ter-

i u

tra Ifrael prophetat Amos.

Ya f;ma'fzvit.

LXX. Prowiffionem

fahe.

[müendiqua

f

Si celaverint fe,) Celare conati fue-

fuam , . quod videtur intelligendum de

rint ; revera enim nemo celari poteft.

populo ifraelitico, qui etiam dicitur

;; admínittro

Mandabo ferpeuti.) LXX. Draconi,

fafciculus & a Vulgato, quod una re-

yng tem pl

id eft pifci alicui ingenti, & horrido

ligione, & lege, quafi funiculo, con-

jpá temp -

4. lp malum. ) .Ad puniendum

ftringeretur.

j qum m

c-

€oS.

Z

Vocat agmas maris.) Cui imperanti

cidiufths

5. Et Dominus Deus, Gc. ) Neþ pu-

obediunt aquz maris ; quem vocan-

tetis vanas effe minas, quz vobisin-

tem audiunt aque maris.

jt m )

tentantur ; res enim vobis eft cum

7. Ur felis Erhiopun.), Cum filii fitis

idtUy

onti :

!

Omnipotente.

magnorum, fan&torumque parentum ,

Tabe[iit.) Liquefcit, defluit, con-

quia tamen degeneres eftis , eodem

J

fumitum: fic dicitur alibi , Qu; £az-

apud me eftis numero , & loco, ac

10mne gin"

iffl j

g montes , € fumigant.

fi effétis JEchiopes.

m

-

PROP"HETI]E AMOS

I

"

4

p

ait Domints? Nuhïquiä» non lírael afcendere feci de terra

quod :

JEÉgypti: & Paleítinos de Cappadocia, & Syros de Cyrene?

$, Ecce oculi Domini Dei fuper regnum peccans, & con-

facien;

I^

teram illud a facie terrze. WVerumtamen contere

;

ns non LCOH-*'

teram domum Jacob, dicit Dominus.

atatof

9. Ecce enim mandabo ego , & concutiam in omnibus gen-

labuzi

tibus domum Ifrael, ficut concutitur triticum in cribro : & non

T

cadet lapillus fuper terram.

;

Cabunt

1O. In giadio morientur omnes pec

catores populi mei, qui

D (

friQus

dicunt: Non appropinquabit, & non veniet fuper nos malum.

,X

rr. In die illa * fufcitabo tabernaculum David, quod ceci-

. i

e0s ult

15.16 dit: & resedificabo aperturas murorum ejus, & ea, qua&e cor-

tuus,

ruerant, inftaurabo, & recedificabo illud ficutin diebus an-

| ytiquis.

12.Ut

-

L^

L

p

[

«Nnmguid non lrael afcendeve ffech »

äfif geäti&w dommnn lfracl, difpergaus

lfrael per nationes varias.

Tierna

€c.? ) Non eft, quod vobis placea-

Vid, ngg

tis, & gloriemint, quod vos addu-

Sicmt ecomtutitzur tritic;;m P eribro. )

Duil f

xerim de /Egypto ; nam non diffimi-

In Hebrzo eft, Quemadmodus commo-

le beneficium aliz etiam gentes a me

vet fe frilictm im eríbro- EXX feeut

Ctrifi :

foli tamen

Dit ilj

acceperunt ; nam de Cappadocia Pa-

ventilaiur im venilahro

D

leftini , de Cyrene Syri in regiones

peribunt illi., qui a me rejecti funt,

,flf/"!'.f sz(;

vobis vicinas a me translati funt, &

qui per po:nitentiam ad me redire no-

"H aftrnus,

tamen Palaeftinos ob fua fcelera per

Qutd ce

iNiUs te

-vos expuli , Syros vero Syria per

"Fheglathphalafar expellim.

Non cadet lapillus fuper terram.) Pal-

Chllpd Y

Palae/l't';zos' de szpþa.docid.; )«* Czïppa«-

vis enim tantum cadet, id eft repro-

]ff:üj(ä':

bi, de quibus Pfal. r. 5

ed fame

dadesque

doces enimr occuparunt. Palaftinam ,

exclufis ab ea-Hevais primis incolis,

gquam pilvis, tc. — At lapilli, id. eft

il

ut narratur Deut. 9. I9. & ]erem.

electi, etfi parvi fint , tamen confo-

&yci) i

lidati, & conglobati per peenitentiam,

U erge ;

47 7

9. Eree eculj Domini Dei fuper re-

ut ex eis domus mea zdificetur, non

idigio, &

cadent.

Aliqui pro Zzpz//zs, vertunt

.D- U j

gnum peceans.) Oculivindices Domi-

granum, & fententia eft : eventila-

I Évanr,

ni peccata regni cujuslibet contem-

plantur ; & profcslerum numero, &

ticl.

bitur pulvis , fervabuntur grana trí-

i

gravitate, plagarum etiam modum illi

qum f er.i(

ftatuurit.

H i,u

T

Io- I» gladio morsettur , éfc. ) .Qui

Verusmtamen conterens mon conteram. )

nequ: minis prophetarum meorum

Vbty t N :

Puniam vos, fed non prorfus de-

crediderunt , tieque fupplicía ín lege

elfe, àc (11',.:

Tebo.

predidta , & improbis intenta timue-

Wen flieum

rünt.

9. Mandake.) Statu

i, & effe&um

dabo.

lI« Le die illa , E$c. A þertinet' hec

3' Cüm

Contutiam m ommibus gemtibus do-

b

R

promiffi ad Chriftum , & gegr illum

porg

mum Ifracl. ) LXX. Ventilato im cun-

expleta e[fl.

Titua]

liint

*

cAþüTrx

175

de tetra

12. Ut poffideant reliquias Idumseze, & omnes nationés, eo

Cvrene?

[

quod invocatum fit no

$

men meum fuper eos: dicit Dominus

A

faciens haec.

f00 Cott.

-I13. Ecce dies veniunt,

dicit Dominus, & comprehändet

arator meítforem , & calcator uvae mittentem femen: * & ftil- * Joct-

80

Vibus fet«

labunt montes dulcedinem, & omnes colles culti erunt,

f0* & non

14. Et convertam captivitatem populi mei Ifrael : & sedifi-

cabunt cjvitates defertas, & inhabitabunt , & plantabunt vi-

mei, qii

neas, & bibent vinum earum, & facient hortos, & comedent

j marum,

fructus eorum.

ïll()d CeCi-

15. Et plantabo eos fuper hu

mum 'fUam: & 'nbn eï;ella,m

qüæ Qt-

eos ultra de terra fua,

quam dedi eis, dicit Dominus ,De:d.ls.

iebus at

Fuus.

n.U

p ss

|PRO-

, ülpegut

Talernaculum David. ) Domum Da-

vangelii ) ut duret mefiis usque ad

$

vid, Regnum David. Nam regnum

tempus arandi , & vindemia usque-

"I

David fuit figura fpiritualis regni

dum fementis tempus advenerit.

padum comme

Chrifti

quare Luc. 1. 32. habémus:

Stillabunt monmtes dulcedizem : Efc)

Dabi dH Domimu: Deus fedem David

85102

Rivi la&is, & mellis per eos fluent,

foli tamen

patris ejus, & regnabit tn Domo Jacob

& nullus collis fterilis erit, fed omnis

rejeli fs

in e6Z2 m .

terra coletur, & uberem fructum da-

bit

me rdire 00*

Quod cecidit , €$c. ) Regnum enim

fignificat copiam Evangelice

Davidis temporale fuit, & caducum:

do&trinz ubique futaram, & copiam

Chrifli vero fpirituale, & &ternum.

fpiritualium bonorum , & afperarum,

r:fwm.? Di*

Resdificabo aperturas ,6$c.) Ruinas,

atque incultarum gentium converfio-

neimn.

d u

cladesque regni Davidici fpiritualiter

4

3 $d u

inftaurabo.

l4. Comvertam captruitatem — populi

Iïüllhw il

Sicus iv diebus antiq

;-;i:. ) Cum nui-

meilfzael. ) Non lfrael fecundum

lum erat idolum, fed unica omnium

emen (on0

carnem , fed fecundum fpiritum exi-

1;(3.'

;jcemï am

religio , & incorrupti inores.

bit de captivitate diaboli , & pecca-

jficetuy 101

IQ. Ut po/fideanz riliquias ldumaa,)

torum,.

li

h wm'mt

Ut Evancclii predicatores poffideant,

— 4KEdificabunt cPoitates defertas. ) Ec-

Ó eyentba"

& ad Chriftum trahant quicquid reli-

clefias per orhem zdificabunt.

quum fuerit de populo gentilium.

Plantabunt "vineas , €65c.) Qui e-ca-

J gïämäï tfi'

Eo quod imvocatum. i? nomen smenm

ptivitáte aliqua redierunt, fi nihil ab

TAV

7

) Qui

fiper e05. ) E quod has gentes meas

hoflibus timeant, animum adjiciunt

effe, ac dici volui.

Veleo quod no-

ad plantandas vineas , & hoftes con-

j meorum

men meum eis predicatum , & mani-

terendos.

Et ergo fenfus: degent

ylida in

feftatum eft.

infenta m

in tranquilliffima pace, &in omnium

13. Comprehendet arator mefforem. )

bonorum abrvndantia.

Erit tantus proventus bonorum tem-

IS. Plautabo eos feper humum [uam ,

furin ht

&c.) Ponam eos firmiter in. Ecccle-

poraliuga ( per que tamen bona fpi-

!

&y jllum

ritualia intelligenda funt tempore E-

fia, ut in ea germinent, & crefcant.

5

I

Bs

(

6

* o*

* x

*

*

*

(emiat

uiiett

]

6Q

PROPHETIA ABDLE.

(it2 e

(/u

Ü

CAPUT PRIMUM.

tul

E

l

Vaticinatur exitium adoerfus. ldumaos , qui ;zä'igebanf, ac fub-

qui cn

fanngzþanzf filios

J/rael :. qui tamen redu&ti ,.

d

denti j

ominium qcciþieigt

in €os, qui ipfos afflixerant.

7

pientes

*]ere. I.

Ifio Abdis. Heec dicit Dominus Deus *ad;'Edom: Au-

g t

ditum audivimus à Domino, & legatum ad Gentes

ePfau

49- I/-?

lium.

Tmifit: Surgite, & confutgamus adyer*fus eum in prae-

2. Ecce parvulum .dedi te

in Gentibus; contem pti,bilis tu

Si fures ,

es valde.

gna mani

tino Cont

3. Superbia cordis tui extulit te, Babitäntem in fciffuris pe-

mid, &

trárum, exaltantem folium tuum: qui dicisin corde tuo: Quis

Wét0; n

deirahet me in terram.

tüt ; quaf;

..4. Si exaltatus fueris ut aquila, & fi inter fidera pofueris

ticefces , .

nidum tuum: inde detraham te, dicit Dominus.

um teC

5. Sifures introiffent ad te, fi latrones per noctem , quo-

&xetcitus,

fi vin-

fenfilima

modo conticuiffes ? nonne furati effent fufficientia fibi?

t4m etjar

de-

Nope £

M

I.

It5 0n Qs

»

F

lfs. ) Prophetica.

mu—.tuo fe exhærtanfium in preliam

tixat,

lr

44 Edom.) Àd Ídumzos, & de

contra ldumaos.

i

$

Idumszis, q

Q. Ecce parvulum, 6c.) Hec verba

het

runt Judzis.

ui infeftiffimi ermkpcr fue-

nectenda funt illis, Hac dicit Dominus

2l 'omnia

Deus ad Edom , fententia eft : feci te

51 vindm

Auditum, 60c.) Hac verba ufque ad

tilitudo i

finem verficuli

parvulum numero , opibus , & ro-

da funt.

paremhefi intercipien-

bore.

: vipg

Auditum audivimus.) Igo

& ali-

icemog f

Contemptibilis. ) Defpicabilis.

&b tiae (

quot alii prophetz , Ifaiam intelligit,

3.4 Iz /cl-[u,ls þe!rdrz.—.m. ) Ín locis

Crüt

]eremniam , & Amos,

editis , & natura munitis , ideoque

Jüntu

mzos prophetaverunt.

qui '-convtra idu-

Cent

fuperbis , putans te expugnari non

É

m

t

Legatum ad gedtes mifie. ) Per le-

polie.

gatum intelligit ipfam motionem, &

Exaltantem folium tuum. ) Haben-

T, Qu

concitationem , qua Deus Chald&os

em fedem tuam in arduis , & inac-

ày|

MU

concitavit, ut bellum contra Idumz-

w

;

ceffis rupibus.

[0)

fuin

C'he.]d

OS moyerent.

Vel Angelum figni-

o

45 detraber me

? ) Quis per vim

EWIC

Ww

ficat incitantem hoftes in Idumaos.

deducet me ?

lit te

Surgtte,C6c.) Verba funt nationum

tügs

- 5. $E fures introzþ[ä;,zt 4d f* , G. )

lil

-

Pgm C

PROPHETIXEX ABDIECAPL

177

demiatores introiffen

t ad te, numquid faltem racemum reli-

quiffent tibi ?

/

6

uomodo

fcrutati funt Efau, inveftigaverunt abícon-

S

dita ejus:

f7. Ufque ad terminum emiferunt te : omnes viri foederis

tui illuferunt tibi : invaluerunt adverfum te viri pacis tuze:

tt, at hu

qui comedunt tecum ponent infidias fübter te: non eít pru-

-

) accpa

entia in €o.

*X

$. * Numquid non in die illa, dicit Dominus, perdam fa-

*Ifaise

pientes de Idumsea, & prudentiam de monte Efau?

29. 14

dom: Ài«

9. Et timebunt fortes tui a Meridie, ut intereat vir demon-

al Gentes

i

ym in p

Fe Efau.

1o.* Pro-

nptibilis tU

Si fures , vel latrones nocturni ma-

Vir: federis 141. ) Qüæc:umque gen-

gna manu invafiffent edes tuas , om-

tes fadere juncte erant tibi.

nino conticuifes ; ita enim folent ti-

laferunt tibi ,€$9v. ). Decepefunc

(cifuris pe-

midi, & viribus impares facere prz

te, fpem tuam, quam illis conftitue-

: tgo : Quis

metu; ne forte, fi clament, occidan-

ras , fefellerunt , nec tibi opem tule-

tur ; quafi dicat, quanto magis con-

runt.

ticefces , & obmutefces ex pavore,

r polüet

Viri pacis t&4. ) Cum quibus pa-

cum te Chaldezorum frequentiífimus

cem, aut fcedus iniveras.

exercitus, & validiíiimus tibique, in-

Qi comedunt tecum , &fc. ) Dome-

fenfiffimus invadet, fpoliabit, & vi-

qem, qu*

tam etiam auferet.

ftici, & familiares, five ftipendiarii

fb f

tui fraudulenter , & proditorie tibi

e

Nonne furatt effent fufficientia /iäi ? )

vulnus inflixerunt.

Eft nova antithefis ; quafi dicat: fu-

Noz eff prudentta in ea.) Reiþfa pa-

/

res non omnia rapiunt , fed ea dun-

taxat,

tebit , quam ftulti fuerint Idumszi ,

" i 1 Præhum

& fibi futficiunt, cetera fuis

dum in iis fperant , qui fe repente

heris ,

g(u

locis relinquunt ; at Chal-

hofles eorum fa&tis oftendent.

Vel

dxi omnia plane abripient.

.V fac vet

Si vindemiatores,6$c. ) "lertiaeft fi-

non eft prudentia in populo Idumzz,

| didt Danitt

qua poflic fidos ab infidis difcernere,

militudo , five antithefis ; quafi di-

fana confilia a temerariis , &c.

j di: ï'fci te

cat : vindemiatores aliquos faltem

9. Numquid non iz die illa, & c.) Àu-

JDUS Y

racemos fub folhiis latentes reliquif-

fent

feram a vobis omnem fapientiam , &

)XCZ'UHI,.*'-

at Chaldei omnis diligenter

prudentiam , ut bonis confiliis defti-

R

[n locis

fcrutabuntur , & nihil reliquum fa-

tuti facile ab hoftibus capiamini.

s]

cient.

De monte Efau. ) De monte Seir

jis , 0

6. Quomodo fcyutati funt Efau?) Mi-

:x?ugn"i i

pofieffo ab Efau , in quo erat Idu-

rum, quam minutim , quam folerter,

mza; floruit oclim Idumza fama fapien-

& avide domos ldumzorum fcrutati

tie, ut patet ex Eliphaz Themanite,&

PRSD

[

funt Chaldai,

aliis aiicis Job, qui fuerunt Idumzi.

duis s

& mnac

7. Ufque ad terminum emiferunt. )

9. E£ rimebunt fortes tui ameridie.)

Ejicient te, & abducent extra fines

Etiam illi , qui fortes videbantur in

Qui p yi

tuos.

$6 qgique remotiores ab hoftibus

B.f C;»m. Menoch. T. VI.

, adl:æ')

-

178

?ROPHE'FIZE"A'BJ,DIZE

*Gen..| TO. * P?opter'inï»erfe&ionem, & propter iniquitatem in fra-

11

27.42trem tuum Jacob, operiet te confufio, & peribis in aeternum.

rint: 6

ir. In die cum ftares adverfus eum, quando capiebant

;(

alieni exercitum ejus, & extranei ingrediebantur portas ejus,

ficut fe

& fuper Jerufalem

E

trüf

unus ex eis.

rïaitt,ebant fortem ; tu quoque eras quafi

16 (

I2. Et non defpicies in die fratris tui, in die peregrinatio-

bibent:

nis ejus: & non laetaberis fuper filios Juda in die perditionis

ernti

eorum : & non magnificabis os tuum in die anguitize.

pE

13. Neque ingredieris portam populi mei in die ruince eo-

*

debit de

us in die valttitatis il-

rnm: neque defpicies & tu in malis ej

j !

lius: & non emitteris adverfus exercitum ejusin die vaftita-

domus

tis illius.

es, &

-

i4.Ne-

-tus el

funt , quia funt magis ad meridiem ,

modo, quo Chaldzi , invadebas, fpo-

timebunt.

liabas, capiebas , vaftabas Tudaos, &

PnRae s

Ut ig£ereat wir de monte Efag. ) Ali-

cives Jerufalem.

qui clare ex Hebreo ita vertunt ,

12. Ez wen. defpscies ,€5c. ) Ne&ten-

Non dfpi

dum hoc eft cum verbis illis verficu-

& clamit

Propterea quod excidetur une[quifaue de

A'än [27]

zopte Efan. lta V atablus.

li 10 .Perilss im aternum, t$ mon defpt-

IO. Propter tnterfettionem ,. ) Ex-

cies, ut foles Judaos , mec im.corum cla-

putem e

de letaberis. Melhorum, & fequen-

niewem [

cidii ejus caufam affignat , quod in

vl tra

fratres fuos Judaos ab hoftibus affli-

tium verborum fenfus eft hujufmodi.

&tos inhumani fuerint Idumszi, & cru-

Nez defptcies, id eft utinam cum gau

quaris, à

dio non fpectafles ea,quz eveniebant

deles. Quia Judaos. interfeciftis , &

lod

Chaldzis junéti in eos cede bacchati

in die mala fratrum tuorum, cum plu-

dos. lul

eflis , ideo penas luetis.

rimi eoram abducerentnr captivi, aut

ln fratrem 15um 74c00. ) In Jud&os

occiderentur. Utinam non irrupiffes

n

Nat t

filios Jacob fratris Efau, propinquos

cum Chaldzis in urbes Judes ab ipfis

Qui &

13

t£uos.

captas.

R

Operiet te confufro.) Cum te vide-

In die fvatris tui. ) Cum Ifraelite

E

fratres tui a Deo punientur.

Qe0 800

bis ab eisdem Chaldsis, quos adju-

veras pari modo vaftari, nudari, fpo-

*

Im die peregramatsonss FjüS/,. 66 Cum

äïi:æ mult

liari, occidi.

captivi abducentur.

&IS

Nou magniffcalis os tuum.) Nonlo-

&ic [74 fg:

li. Cum j?;zre: 4dzverfm mmx. )Cum

ü M

tu, o Edom, ftares armatus contra

queris magnifica, & fuperba contra

Mraelem , & Jerufalem.

]ud&os , non infultabis , non. dices,

1is a ()

d

Alieni.) Chaldsi.

exinanite 4 exinanite ufque ad fuuda-

PA t

Ingrediebantur portas ejms. ) Caplt:a

mentum im ea. Pal, 120.

&is ingl

Jerufalem.

