12A11700-5_6-2
author: Menochio, Giovanni Stefano

—

-

z

o

roeus d

E

Es

N

T-

.

T RUT MM r F ETE

H

-

z

TEcorcge Qu gt rP UPE

pE

23

TY

*s

REZESUUS

[

ov

mw'**.& L eoe

us

P

n

hm

"4

.

Ws d

FR

E

wru

Xl

Ts

i&

r

*

2

4

Ed

;

E

A eapit

E

T

Y

u

P

$H

y

r

n

»

"UR

A

2

iE

2

A

"

UE

(

2

^

-

-

n

ii C uccnal

»

-*

-

i

[

*

um

:

-

$

5X

';52

x

3

E.

w

a.

i«

M

P p

T

[

»

^

t

w

-

;

d

hs

!

P.

ä

j

:

$:

n

A

-

j

Tg;

c E

s

&

"-

d

&

;-

f

^

M

-

uN

s.

i*

*

t

3ä :

iE

-

"—

OAT

&

L.

E:

ao

p

$.

":

i

N

BN

:

-

z

m

At

N

*s

s z

s

2

du

r

M

x

P

pE

i

e

d

m

s

d

"Em

av

ao

A

r

AU

z

"

*

E

3

L ais

$U

-

*s

M

E

p

u-

E

a«

Ls

:

Es

A

21

L

H

$

-

4

B

':J

ii

d

E.

j

^ x

E

-

m

»

Vi

-a

[

m

eae

-

i

ïï

j

T Mul

I

x

RA

w

*

N

Pa

h

E*

2*

BA

E

35 R

7 .

hu

".

2

E

5

m

bt t

i

3

-

Xokese.

a.

U

a g

P d

"o

x

XY

t

dadet

A

-

( d

PA

11

i

$-

i,

À

TU

177

.-/J

PA

E

*

A D.

.E

T

J

&

J

A

rf

.

A

AUA

f

PT

1

i.

2n

2

P

*

:5

5

"

s

I

*

747f

;5íi

zf

( À

*

d

V

A

N»y

T

p

21

"

w

"

"

/f

Di*

i

*

dr

Ty

-

N

Y

Y

A

*

.

"/

d

4

^

vt

t

k

t d

AA

m

P d

s

7U

A

" od

r

Pl

7

924

/

r

n

D

WE

ts

hg

s

Ed

ii

RT

P

rA

x

d

x.(;':

af

-

T

"

d

T

H

*s

"

7

"

^

Phiau!

A

AM

À

$.

rP

"j'-"w-« d

X

ä

od

//

4

2

Y

a

Es

x

M^

us

A

A x

P

a

7

M

*

f

-

d

2

K &?

A.

;1

E6

w

X

" T

VA J

$

d i

,

24

Y

M

[

vt

Af

r

,

7

*

nE

E

A

.';

d.

4P5

Y )

r

,,:.J

^

"A

"]

Ed

vt

w a dl

*

1224

"

.

TT

d

a

m

ha

d.

v

rE l

X

?

27

///

Y

EC

ty

233

3

u

m

S

"

poA4

::

H

d

"

f

é£

£5

Pa

271

A r

ff

(

v

J

d

7

7—/

T.

"

v

n

s

m

du

A

æwä [«

m

M

bt

D.

( od

M

^

4

LA n us

p

"

r

m

a

;4

y

" YJ.

As p

i d A

v

CA

AH

u

Y

*

A

I

T

&

m

?

n

z

P rK a a aifa

X*

rE

-

^

E

"

:f

g

2

"

4

W

iA

*

v

À

a

s

At

t

s

us

m

a

M

H

Y

P

s

U d

«

f.

*oWs

LE L cac

GC

du

E

aE

n

$

of

ii Gol

246

Y

B

u

2 E

wv

42

x*

z.

;

P

MA

u

.

"rA

n

éer

um

*

-ä

MTM

2

2 W

A*

M

2

z

-a d

m

a,

n

y3

Á

r

t

p ^

Pl

J

*f u

.

z

**

m

-

:5

f s

£

4

i

dÀ

ff

f

v

A

N

-€—

vt

RUE

E

Y

pO

n g

v*

j

46*

P

*

Á

ul

,

pocud

(:

aX

Mi

gt

dn*

DA

El

s

o

A

o

-

p

T

d

^i

"gt

pE

;:;1/'

Yv

M

Ed

a

i

"

r

ul

P

"

w

(

d

E

b um r

w

-

'ï

p

v

*

.N;äï

od

K

w

AUL

E

äm,&n É

EM

EM

zi

df od

i

P.

T

r

n u

w T

35

Dd

"

-

n

pe

Qu

oM

d

p

g

**

yetr

n d

a

n

W

"s

" p

m

.;;

l

2 D s

v

J

2584

6t

.

8

u n

d

d g n

d

m

o

g

P ur:

»

WY

z

Deits

n EM

a.;-

u

" Es

CM L

EC at at

r r

E d

Paf acoitn

EM

-

w

N

T

a

RES

i

pE«

TM

Eu

H

o sE M.

r

te

t

t

(l C od

TET

D

u

bs

-

WT

ee

—

o t LE

w v

A

hr

:

p4

"u

s

ii I

n

p

;l

s

—

—

Tv

N

N

N M

2

ERN

N

am

—

E

b

X

I

SSS

EL

—

-

lm

^.

PTR ii

N

SN

L

K;-

d

DESR

M.

A

:-

ün-

-.L

——

hu sR

r

:-

—

M Q

CC

PV

SN

P^

m

:

Em

Em o

—ÀMÀ

VL --

À

——

E

— — m

ER

SSRMLS

u-

s

- HEEBÜE— ——

coi EPT

d

E

E d

l- A mRU

M

D a u

E :

- w m

—

t

—

—

——

Z

(.'

CORCUUN

w

'J

TTE a

YX

"

).e'*

.I*-

ECC ,f

g

vosw

N

À

"

ZZga

PA

N N

P N

s*

^

Xxx

NNS

.-

-

/C

A

-..—.

*

L

é.

— 7

m

Y

N

M

..

€

w

i

[

P 77

N

—

7

/ $^.

LY ..s

TT

NOCONOS

W

""

-

/

B

4

:

f

*

*

N

—

xx

N

-

zl

U

x)xx

225

-.is ——

ä*f D

—

r

Lt

—

Megnrt

/

& lt

4

7

d

-

——

,

é

7

;

—

tr?/'

M

4

H

(s

g

7

i

*

»

a 7

/

)

P

;rï

n

;

-

b .),,,C a-

k

$dj .y

j

A:

*

*

,

'-

//

-

t u

4

Y

b

4

/

/;y:.

$

AÉ

.

:

d

— —

p

$ lp

. LI

:

w

d-

|

T $

:-

-

*

"$,

À

|

,?

w u d

2

P

9-

]

,0

P d

E

Z

,p'..

2

E

T Ir

j

7"

$

,0, *

t

l

f

£

4

pj

*

"

4

h

h

-^

:

e

-

M EUN,

N

ge'

*

;

/,,r

"

/,

&

rü

x*xxï

J

.'I

p

7

/ J

|

xj

)W

d

X

IN s

N

r

p d

Z

i

;'

$

P

El

^* ^

|

:

"w **

T

*

[ 33

As

oX

)5.4

Fs

N

.

d

$f

A

9

3,'

L

R*

N

.

Á

z

rf P

£

A

0',

v

A CUX

L

-

a

xx

,;l

7

À

3

A^

e

"ww

*

í

UB Tübíingen

-

ff

"w

;;

/ä

f

"

"

5/

x

M.

,r/

y.

(* N

X

(

4/

;

27j

*

p

x&x

X 3

Ji

(

i

^

:

;

l

xx» N;

N

.

o i

MO

s

4 EM

xx

22

V

1

'6*

É

N

;

?.

Uf ^

a

:

/,

b

t

!

& W

Z

N

"

Lj

Avxxx;

v

""

ri

L

/

$5 NS

N«

YsN

XN

*

s

»

"u$

AA

"

A

d

TO

5

T. N

i

V

i

*

N aN

-t*

lYi

p

mj/

/

N

x;t

MA

*

xX

4, *

*.

b

«*

n

J

ää

—dÀ

$9*

h

:

hd

v

7

L

vnd.

DA

"J

.

E

E

x*x

,

:

'-

9-

"

A

. D

w

h.

D

7

j

/

i

NN yta

7

Pr d)

h

1

á

"

4

& /// 'aäiiä £

p d.

x

" 'l/ri

-

2€

2

nl

"

:

Mes

9 ,.

i

r

J

^

d& ü

r

Á

,I'r,,

N

W

—

.:'

7

-.y

r

45

t

. AR

-:,

w

w s

od

w

—

;/

^

-

* 8

A

—

-

M o

p

y

Xx

s L N

UET

A

gt

x

l"

('l

rAl

A XX

N-&

l-

z

N LR

pX

," 4

N d

-

E

:$.

-4

s. À

aP

"

4

/

d

p

:$S

4 ;

-e-

— n

^ l',,

Dd

Q X

-

——

7

af

L

" -

EEE

T

"m

CA

tl

NUTPo o l

i

il

yrta

hl

chat

tUOT

SACHRA

Ut

CVM

IVICA

P. MENOCHII E S., J.

It eR

7u LT

jm4

COMMENTARIIS

EDITIO

NOFITER. REFISA

I0OMVYs V

il

COD N PTI N E.N. $

PROPHIE-XIMM

DANIELIS

HABACVC

OSEAE

SOPHONIAE

jOELIS

AGGAEI

AMOS

ZACHARIAE

ABDIAE

MALACHIAE

JONAE

LIBRVM

MICHAEAE

MACHABAEORVM I

NAHVM

ONLCRSOZ CR

MACHABAEORVM II

L AE

NMIEANNAE AVSTRIAE,

TïPIS ET SvMTIBvs JoAN. THoM. TRATTNER, SAC. CAES. REG.

MAJ AVLAE TYyPOGRAPHI ET BIBLIOPOLAE.

MDCCLV

N

f

A

(

V.

)

j

Dunid

u did

2777

lepum

m e

3. R

d

i

'ärïeE

n&'ar m [

fui,

t

dRb m

d

N

i

à Lipide

üchodog

Kitio & £

QU 63 o

U Prlmr

6 enmïc af

f0 JOühm

Païäh d ln

a.ng q d

3403 na.

( phO

*

Lan

D

Yged

Ml

V

d

X

*

PROPHETIA DANIELIS.

^CAPUT PR I MU M. A)

Daniel ', Anahias; Mifael, öD Zizarias in captivitate eligitfætur,

ut. docti linguam Cbaldeorum aflarent regi ,| mutati[que ipforum

nominibus , obtinent a prapofito eunucborum , ut folis vefcantur

leguminibus , aquam bibentes: quo faclo facies ipforum corpulen-

Hores erant quam illrum , qui cibo. regio. "vefcebantur : quibus

Deqs Japientian

) dedit, C^ Danicli preterea intel- -

ligentiam.: Jomiiorum.

3

d

l.

Nno,l tertio regni Joäkim regis Juda, Venit/ Nabu-

chodonofor rex Babylonis in Jerufalem, & obfedit

eam.

.2. Et tradidit Dominus

in manu ejus Joakim regem Juda

& partem vaforum domus Dei : & afportavit ea in terram Sen-

naarin domum dei

vfu»i, & vafa intulit in domum thef:auri dei

fu—i.

d

3. Et

I.

tra Judsos fufcepiffe, qui füit tertius

annus Joakim, ut ait hoc loco Daniel.

ANna tertio. ) At Jerem. 25. num.k

Secundo doceét non ftatim a morte pa-

]. & fequent. dicitur id fa.

&um anno 4. Joakim, ergo

tris regno fucceffiffe, quod Babylone

non tertio. Refpondet Corn.

abeffct, ideoque non nifi quarto anno

a Lapide primum annum Regni INa-

Joakim regnare copiffe.

buchodonofor inchoatum fuiífe anno

[»]

Lsl

Partez vafo'rum.) HOC dicit

tertio ; & finitum anno quarto Toakim.

propter arcam teftamenti , quam ab-

Itaque ea quz geffit NNabuchodonofor

fcondit Jeiemias 2. Machab. 2. & quia

anno primo regni fui , dicuntur gefta

reliquum vaforum afportatum eft fub

efie nunc anno tertio , nunc anno quar-

regibus Jechonia & Sedecia.

to Joakim ; copit.enim expeditionem

de ferrawm Sennaar.. in Babylonem.-

parare anno tertio ; eamque perfecit

3y3272 /zbar dentium excuffionem fi-

anno quarto. "Salianus anno mundi

gnificat, & itarepio illa eft appellata,

429. num. 20. & deinceps,ex Berofo

quod dentati , id eft fuperbi homines,

& Jofcpho lib. 1o. Ant. cap. 11. ver-

xdificantes Babel , ibi fuis. dentibus,

fus finem , docct juniorem Nabucho-

id eft fua lingua, privati fint, ut Ru-

donofor announo antequam Rex ef-

pertus (& D. Greg. interpretantur ia

fet , expeditionem inSyriam, & con-

Píalm. 4. Pænit.

.Bibl. citiz Com,ïMcnocþ. T. VI.

*

P4

P R O P H ET 1 Lo D;.'A':NPJ',E'-»L js;.-» ( r

: 3. Et ait rex Afphenez praepofito ä'eunücho;rtim,f ut intröï

duceret de filiis lfrael, & de femine regio, & tyrannorum,

meni

4. Pueros, n quibus nulla effet macula, decoros forma,

Tf ]

& eruditos omni fapientia, cautos fcientia , & docLos di(cipli-

9.

na, & qui poffent ftare in palatio re

gis, ut doceret eos litte-

confþ

ras, & linguam Qhaldaorum.

k

l0.

5.- Et confltituit eis rex annonam pe

r ühgli,!bs dies de cib'i'sh

doni

fuis, & de vino, unde bibebat ipfe, ut enutria tribus annis;

quit

poftea ftarent in confpectu regis.

icent

6. Fuerunt ergo inter eos de

z

'filii;' Juda, D;niei , vAnani'a"s,'

HU

Miíael, & A2arias.

€unti

7. Etimpofuit eis praepofi

tus eüäuchorum, nomina; Danieli,

Tiafn,

Baltaffar Ananize

Abdenago.

j Sidxfac'f?sg Mifaeli ; MifaCh"g & Azarise,

E

$. Pro-

Dans

5. lä*.e;aftc Eunzcharzm;) qui præärat

gkfi.pojänt/ld;e.j S»ing/dedecore &

fpifca

pueris regiis, quemadmodum nuncin

m

ignominia , qui digni effent regio con-

Pili oce

áulis regam prefectus quidám eft, qui.

fpe&tu. In Hebraico eft, qui£us robur

nobilibus adolefcentibus pree(t, qui

adffandum. Yn Grzcoeít, /zyóc , nam

pienta,

verfantur in aula.. Vocat autem Ea-

ad lon

g

p

nuchos, non quod omnes vere Eunu-

bur requititur.

gas aulx ftationes corpori's(' ro-

C prote

chi effent, fed quod Eunuchi vox re-

et Quod

Litteras , . [tnguam Cb ildaorum. )

& il

gios omnes miniftros non infrequen-

Id eft, fcribere & loqui Chaldiice , uc

ter fi»nificet in fcripturis.

cum rege loqui poffent, & Rex ab il-

t. Al

De femime vegio.) üt predixerat

lis de Hebrzorum eruditione, que to-

p f

Ifaias cap. 39. 7. hinc conftst Danie-

to orbe nobili/fima erat; aliquid Chal-

3hottg «

lem regio fuiffe genere, & uc tradunt

daice audire poffet. Lingua' Chal-

dea ab Hebrea non

Muj

ebr. ex progenie Davidis.

parum 'differebat.

4

Doltalone

Tyrannorass. Principum ; capitur e-

Vide 4. Reg. 19. 26

"

abfhiie p

nim in bonarm partem,ut fepe ab aliis

B. nnonam,&c,) Demen

2 ve]

etiam fcriptorib

Grscis & Latinis.

fingulos dies,

fuin? per

: AZJHL

A. Pueroj.) L

?

X. yeauv/exsg vocant,

De cibit fuis. ) Ne fcili

g

cet ,)eorun-u

j

Dda 3d;

id eft zaolefcezres. Maldonat. & Corn.

pulchritudo , aut macie , aut morbís,

mns,q»u;

a Lapide

putant fere 20, annorum

viliorum ciborum ufu contra(tis, ob-

H

E

tiidle,

curaretur.

ini

Macu/a,) Mebraicum t35»» t3N»

Enurriti tribus aunis. ) Quo tempo-

Pofmüs ino

ompne vitium corporis fignificat. 1nde

re Chaldeorum lingua loquí difcerent.

m

?

fa(ta Grzcorum vox uópa , repre-

6. Izter eor. ) Éx hoc

3

colligitur plu-

benfjo.

l

res fuiffe quam quatuor. :

- Ernditos.) lis facultatibus, quz in

. Nomina.) Chaldaica nimirum pro

judea difci potuerant.

Hebraicis, vel

aüod Hebraica nomí-

E

na difficilius a

*

Cautos [eientia. ) Solertes , & faga-

haldeis pronuntiari

N j

ce8 in ferutandis rerum caufis.

poffent,vel ut Hebrai adolefcentes una

Qd fo,

Doflos difciplina.) LXX. Qiuvosuutiog

cum nomine Chaldaicum

:

ütm a

u

duerent,

anjxnum in-

gennqo v , eogno[centes prudentiam.

j

-LCMD P

"f

L

5

CA F—IU '- -l

3

to-

$. Propofuït autem Däniel*i.n corde fuo, ne polluefetuf' de

n

menía regis, neque de vino potus ejus: & rogavit eunucho-

(Dày

*

rum praepofitum , ne contaminaretur.

lgll

9. Dedit autem Deus Danieli gratiam, & mife

It

5

ficordiana in

confpettu principis eunuchorum.

»

nceps eunuchorum ad Da'nielemi 'Timeo egö'

10. Et ait pri

cUbls

dominum meum regem , qui conftituit vobiscibum, & potum:

oni$y

qui fi viderit vultus veftros macilentiores prae ceeteris adole-

Ícentibus cozvis veftris, condemnabitis caput meum regi.

MPa

i1. Et dixit Daniel ad Malafar, quem conttituerat princeps

eunuchorum fuper Danielem, A

tieli

riam.,

naniam, Plifa;elem , & Aza-

15.Ten-

ii

A 5

Pro

Dx&'niell-i )

ex iis qui in regia menfa ponebantur,

Qu$ vox Dei judiciïum

prohibiti lege effent , qualis fuilla ,.&

fignificat.

o &

Bal/affar.

) Quafi dicat , Baal, vel

multarum ayium & pecudum carnes,

10 C0f

Beli occultus thefaurus, id eft Bel fa-

quz Levit. II. & Deut. I4- notantur.

0772

Vel, quod multa fzpe in regis menfa

pientia, Vel, Eelus fe:vat opes.

idolis immolata inferri folerenr.

; nun

"nania , Sidrach. ) Ananias fignifi-

ts DO

eat protectíonem Dei. Sidrach, idem

9. Dedie Danteli gratiam.) Gratio-

eft quod miflilis, quaftidoneus qui huc

fum illum apud principem Eunucho-

rum fecit. Hoc autem ideo dicit, ue

r )

& illac negotiorunm caufa mitti pof-

ltiCe U

fit. Alii interpretantur Sad /ezis, lup-

reddat tacite caufam, cur prínceps Eu.

x abil^

ple; f

Erat autem $44 nomen d-

.nuchorum indignatus rmon fuerit ad-

ug t

monis nocentis.

varfus Daniclem , quod regios cibos

1

duceret

i

dC

Mifaeli, Mifach.) Mifael, id eft, quis

contemneret , ac pollutos

| C

F

ofiulans, vel, quis poftulatus; vel,

invenit Danicl gxatiam juxta Salomo-

ab

(tulit Deus IMifach , id eft, menfor

nis votum,3. Reg. 8. 59. cum ait: E Z

Bis mifericordiam cordm e£s, qui eos ca-

terrz vel agri.

"tzaria , i denago, ) Azarias idem eft

privos habuerint , ut mi/ ereantir. eis,

fom ? !

quod, adjutor D'eus. Abdenago, id eft

10. Gendemnabiits caput meum vegi,)

p eorüm

fervus, qui ingreditur & egreditur co-

Eritis caufa ut me Rex reum capitis

moïb.ls D

«am rege , id eft cubicularius & regi

faciat , exiftimauns me , üt-mihi cibos

intimus. Vel'ut alii explicant, prz-

refervarem , vobis fubtraxiffe.

ts o

Macileniiores.

cvSeemortoSg , frz-

pofitus modo coquendi , vel ciborum

Videsur ex no»

) temI)O'

praecipauorum regis.

ffiores, quales effe folent facies eorum,

minum impofitione tria iJJa munera,

qui modice pafti funt. Vid«Matth.6.16,

difcere

31 44 Male[ar. ) Qai füb principe

gitüï qu.

.qu& nominibus fignificantur , aut illis

data, aut dcftinata.

Aliqui volunt

Eunuchorum, horum quatuor puero

Abdenago fignificaxe , Servum Luciferz.

rum curam habebat.

Ís ciam facit

nirum p 0

g. Ne polineretur.) lta ftatuit, vel

quod princeps Eunuchorum non nifi

jca noml"

publico mazdato facere poterat ; ideo-

gpitti

quod judxis non liceret communem

cum.aliis gentibus habere menfam, vt

que mutato Daniel confilio ad eum

M

indicat D. Paulus ad Galat. 2. 12. Vel;

adit, quermn fe fuosque focios alendi

jl

p w

Suod,fi tíon omnes , multi cezte cibi

curam habere vidit,

B

"ER

('*

1

4

PROPHETIXE DANIELIS

tatus e

; 12 Tenta nos, obfecro, fervos tuos diebus decem, & den-

tur nobis legumina ad veícendum, & aqua ad bibendum: -

13. Et co

arioïo;

21,

mplare vultus noftros, & vultus puerorum, qui

vefcuntu

n

r cibo regio: & ficut videris, facies cum fervis

Tegis

tuis.

»

14. Qui, a

decem.

udi/co;rermbne— hujuscemodi., tentayit eos diebus

15. Poft dies autem decem, apparuerunt V;ul—tþus eorum fn,e*;

Cm i

liores, & cor

pulentiores prae omnibus pueris , qui vefceban-

jnientes

tur cibo regio.

;

!

)

fo'fl;

X6. Porro Malafar tolle

U

bat cibar«i'a .,y & x;inum,—potus eorum,

l, ;

daba:que eis legumina.

[77

17. Pueris autem his dedit Deu

S fcientiam, & di—fciplinarh

in omni libro, & fapientia;

D

!

^anieli autem intelligentiam omni-

um vifionum , & fomniorum.

*

18. Completis itaque diebus, poft

qüos dixerat rex, ut in-

X2

troducerentur: introduxit eos

F

d

fpe&tu Nabuchodonofor, -

pr?epoiitus eunucho*vrumxin con-

&

tium ej

19. Cumque eis locutus fuiffet rex, non'funt inventi tales

, Pra

de univerfis , ut Daniel,

Ananias, Mifael, & Azarias , & fte-

m

terunt in confpectu Regis.

*

;

Cum Ven

20. Et omne verbum fapientize , & intelle&us

; quod fcifci-

ew

3

tgt—us

fEHOro,

& Mi

I2. Teu/a. ) Proba, experirhentum

ruüm interpretandorum ,id eft prophe-

ternu

cape , owuacor , ut eft in Greco.

ticum fpiritum.

]

W5 d

Dentur nolis legumina. ) Duas ob

I8. Completis diebus. ) "Tribusannis,

caufas petunt legumina & aquam , &

quos illis Rex ad difcendam lin

proptér religionem jejunii,

uo acar-

prafcripferat, num. 5.

gua:n

Cum

'MM, à mdl

nibus & vino abftinebant ;

&

ne [Ma-

X4eas

19- Cumque eis locutnus fuiffet rex. )

utLh

lafar impenfas excufare poffet.

Nempe propofitis interrogationibus

! Incam

X5- , Corpslentiores, ) / Dei munere.

acumen & eruditionem'eorum tentans.

Quanquam qui temperanter vivunt,

Sreterunt in con[petta regit. ) Id eft,

Mgggf'

naturaliter etiam colore funt vivido

cooptati funt ad fecretius regis mini-

Mhttir *

& fuccofo.

-

It&n f'?mf

fterium , quale eft cubiculariorum.

Emi

17. Seientiam , 66 difesplimam im omni

20. Omne verbum fapientia , &c. )

& £,

libro.) lts ut. omnes characteres lege-

Quamcunque queftionem arduam. &*

of

re , intelligere & fcribere poffent:vo

difficilem , quz doctrinam & acumen

Aty m

U

luerat enim Rex .€os potiffimum lin

Dd oe.

M

ingenii requireret.

uam Chaldaicam doceri, ut diximus

Mriolos, "4ricli. ) 1nquit D. Hetony-

ina f

luperiori nurm. 4.

mus, dicuntur qui vwverbis rem peragunr,

nb

Danieli autem ad intelligentiam, &c.)

aut ex characteribus ( hoc enim in.

pof

tæMün

Donum fingulare fomniorum, & vifo-

Atch

nuit Hebraicum , Pvnujn Cbartum-

)

CAPDTI

&H

5

L dett

tatus eft ab eis Rex, invenit in eis decuPlum, fL.per cun&os

]

L3

ariolos, & magos, qui erant in univerfo regno ejus.

l qu

21. * Fuit autem Daniel uíque. ad annum«*«fimum Cyri«T.fr,

ietvis

Y

regis,

628

diebus

ii

CAPUT II

Cum faþzentes Cbaldei fomuium Nalyuchodonoþr con]e&are non

n fe

CO2

potentes , juberentur otmnes interimi , oranti Danieli revelatum ef

myflerium,, qui. Tegi aperit fommzzm ipfius de tagna. quádam [la-

:Ofum)

iua, ejusque declarationem de quatuor regnis; quo facto. INabu-

chodomþr Danielem : adoravit , €? boflias, ac incenjum illi prace-

plinam

pzt offerri , confitens Domiaum Deumn , & exalmm

V ofiti

Danielem.

-

üt It

N anno fecundo regni Nabuchodonofer, vidit Nabucho-

It Con.

2

donofor fomnium, & conterrltus eft fplrltua ejus, & fom-

nium ejus fugit ab eo.

l tal

2 Præceplt autem rex, ut convocarentur arioli ,

& magl.,

& malefici,

,&üe

& Chaldai, ut indicarent regi fomnla fua: qui

cum v emü"ent., fteterunt coram rege..

jfald

3. Et dixit ad eos rex: Vidi fomnium , & mente confufus

l,qnow, quid viderim.

f2t0s

4. Refponderuntque Chaldzei regl Syrlace' Rex in fempl-

gt

ternum vive: dic fomnium fervis tuis, & interpretationem

H Prophe

ejus 1nd1cab1mus.

. Et

bus annió)

mim, à radice 43 Charat, unde Gre-

Sommum e]us fugit 4b eo. ) Oblitus

o

cum Xzecrle & xaeaxrie ) divinant,

eft quid vidiffet per fomnium.

& ut LXX. vertunt, fünt 2499 , id

Q. 44rjoli &$ magi. ) Vide di&ta cap.

vlffl [2 )

eft, incantatores.

fuperiori num. 20.-

" ,,gmbus

" n tentane

Magors ): Magi funt , qui philofo-

bus & extis animalium, & manes in-

Malefici, ) li funt, qui ex cadaveri-

hantur, radix enim [73r) 22g2^, me-

[dEs

ditari fgchat & fpeculari.

vocando, & mortuorum animas , di-

e'HS [l 'U

OI. Fzrt autem Daniel, &c. ) fenfus

vinant.

norum

eft, fuiffe Danielem Babvlom. ufque

Somnia [ua. ) Somnium fuum, plu-

&),

fb

&

adannum primum Cyri regis,in magna

rale pro f'ngulan.

ardwm

pud omnes.reges gloria, au&orltate

5.. Mente confufus. ) Cogtritus, ut

( o

& fama fapientia.

vertunt Vatablus &Pagnmus fatiga-

I.

Nno0 feeznde. ) Non initi ream

tus & folicitus, ut fomnii fuglentem

ngony

memorlam revocem.

; poft mortem patris , fed adcp-

t Monarchlæ multis devictis nationi-

4- Syriace.) ld eft Chaldaice , que

,-um in-

bus.

ipforum materna lingua erat , queque

[/47""']'

»

/

6

PROPRHETIXEDANIELIS

peret

& Et refpondens rex sit Chaldais: Sermo receffit a me:

nifi Indicav

ritis mihi fomnium , & conjeCturam ejus, peri

Ceptis

4

K]zl l

bitis vos ,

j

etnus veftrae publicabuntur.

'narraveritis,

Vf per

. 6. Si autem fomnium, & conjecturam ejus

15.

proemia, & dona, & honorem multum accipietis a me : fom-

tebant

nium igitur, & interpretationem ejus iridicate mihi.

7. Refponderunt fecundo, atque dixerunt: Rex fomnium

T

Arnoch

dicat fervis fuis, & interpretationem illius indicabimus.

Ciendo:

g. Refpondit rex , & ait, Certe novi, quod tempus redimi-

A

tis, fcientes, quod recefferis a me fermo.

quamol

9. Si ergo fomnium non indicaveritis mihi, una eft de vo-

Cum er

bis fententia,. quod interpretationem quoque fallacem, & de-

I6 T

ceptione plenam compofueritis , ut lo

uamini milfi, donec

folutior

tempus pertranfeat.

Somnium itaque

d

icite mihi, ut fciam

"

quod interpretationem quoque ejus veram loquemini.

:0. Refpondentes ergo Chaldaei coram rege , dixerunt:

Àga

t

Non eft homo fuper terram, qui fermonem tuum, rex, poffit

(amen

implere: fed neque regum quifquam magnus, & potens ver-

bum hujuscemodi fícifcitatur ab omni ariolo, & mago &

€ris fap

Chaldzo.

i

0. T

ec re-

d g

II. Sermol enim, quem tu qu&eris, rex, gr'avis eft: n

E.

10

pe-

: quue

olin di&aj eftiSyriaca, ad diftinctionem

tebant.. Vide 4. Reg. I0.2

7 '& I. Efd

lingue Hebrza. KExát tàmen hzc lin-

1& 6. 2. & ibi di&ta.

gua diverfa ab ea, quam. nunc Syria-

6. Conjetluram.) Interpretationem;

cam dicimus , non tam verbis & vo-

8- Tempus redimitis. ) '"Vrahitis ac

ïg. Sä?z(

cibus, quam dialecto, ut Grxca Atti-

producitis , ut ali

quav ratione vobis

COUigi:ur 1

cà , differt a Dorica.. Dicit autem Da-

confulatis. -

94"'"'?54,

nicl eos Joeutos Syriace, ne quis mi-

Serzo,) Res,fomnium, & ejus me-

&i eos p

raretur fi eorum vcxba recitaret Syria-

moria, ut fupra num. 5.

t

tis dolri

ce , ut ab eis prolata funt, quod facit

Q. Una ef de vvobis fententia.) Id eft:

Sontm dj

ab hoc verfa & deinceps ufque ad ini-

confirmabitis illam eamdenr opinio

Ql f&pim

tium capitis octavi.

nem, quam de vobis concepi , quod

fallacem commenti fitis interpretatio-

14 Pa

5. Sermo rece/Jjt & me. ) Res, quam

Cr Ra i

fomniavi ; id eft,oblitus fum quid fom-

;

neto. Vel,ftat eadem firma & fixa de

.Iï- Iy;tt

niav erim.

vobis perdendis fententia

Peiiiitis vor.) Chaldaice (qui textus

pronuntiayi.

» quam ante

UM

Principgm n

eft primitivus ) fraffa fremam , in fra-

II, Exceptis diís, ) . Quafi dicant:

To ts

fta concidemini.

illorum demonum, five deorum aereo-

"470, id GR

Domus vefira publicabuntur.) Chald.

rum,qui cum homiaibus commercium

lim,

dp latrinas ponen'ur , ut vertit Pagni-

habent, notitia eo ufque non pertin-

06&-'4"7 0b

nus, Olim domos,quas in dominorum

git- Hxc res Diis majoribus eft

þrefer..

RU Pm.þfür

ponam evertebant, in latrinas conver-

vata.

Qu Id €ft)

CAPUT I

7

me:

perietur quifquam , qui indicet illum in confpe&tu regis: ex-

per

ceptis diis , quorum non eft cum hominibus converfatio,

32..Quo audito, rex in furore, & in ira magn preecepit,

ut perirent omnes fapientes Babylonis.

Ts

fom

.13. Et egreffa fententia, fapientes interficiebantur : quae-

rebanturque Daniel, & focii e'us, ut perirent.

murm

14. Tunc Daniel requifivit de lege, atque fententia ab

É

Arioch principe militize reg

is, qui egrgiïls fuerat) ad interfi-

dimie

ciendos fapientes Babylonis.

15: Etinterrogavit eum, qui a rege poteftatem acceperat,

le v0«

quam ob caufamtam crudelis fententia a facie regis effet egreffa.

Cum ergo . rem indicaffet Arioch Danieli,

&de-

Qonec

I6. Daniel ingreffus rogavit re

»

folutionem indicandam regi.

gem , ut tempus daret fibi aïdv

(ciami

17. Etingreffus eft domum fuam , Anan

ieeque, & Mifseli,

& A2arie fociis fuis indicavit negotium:

erünt:

;:

18. Ut quaererent mifericordiam a facie Dei coeli fuper fa-

of

cramento ifto, & non perirent Da

; vet^

niel , & fociiejus, cum cae-

3

teris fapientibus Babylonis.

ïg

.—I9. Tunc Danieli myfterium per vifion

em no&te revelatum

eft : & benedixi: Daniel Deum coeli.

;

jecte

20. Et locutus ait: Sit nomen Domini benedi&

um afæcul&,

"n

s funt.

& ufque. in f?egulgm; quia fapientia, & fortitudo eju

21. Et-

--

ronefth

Lg. Sapientes :me;y?'cze&anmr )Hlnc

r&r lïegïör—.n;:ule'ritw, & non auditis oin.

3hitis 4€

colligitur aliquos interfectos fuitfe.

nibus, omnes tamen interfici jufferit.

ne VObiS

D aarebantirque Danicl, &c.) Vulgus

I8. Quarcrent mi[ericordiam. ) Ut

enim eos, propter opinionem excellen-

omnes precibus a Deo poftularent, ut

ejurme

tis doctrine , cum fuperftitiofis Chal-

pro fua mifericordia myfterium hoc

dzorum divinatoribus numerabat,

qm

ipfis patefaceret , ne cum ,nocentibus

Id

foli f&pienties habebantur.

etiam innocentes perirent..| Ut pate-

I4. Requiffuit de legeatque fententia.)

fa&o myfterio, ipforum in vit difcri-

r opinio

Cur Rex ita ftatuiflet -& juflitfet.

mine verfantium mifereretur,

p, 0"

j

et'me*

15. deterrogavit ewm. ) Scilicet ,

Sacramtnto, ) .My&erio ; fecreto, ?l"»'

fs d

Arioch ,

quem vulpatus interpres

Ccano,.

principen militie appellat,Chaldgus ve-

Qo. Saprentia.) Quam futura pr&vi-

'uam a

ro textus originalis , pre/fdem carnif-

det,autexplicat. Quuz futura perfom-

; d

€HgJ 5 i(l eü 3 reb

"

z

us capif:dlil-msï pg-æfe-

nia, & enigmatum involucra fapienter

jmi

&um.

premonftrat.

Quam ob canfam , &c.) In Chaldzo

E2 fortitudo ejus fant. ) Laudat Da-

eft, Propter quod lex feflinat & f'acie re-

niel non folum fapientiam Dei, fed e-

[ ertile

d yhete

gir. 1d eft, cur rex temeic &femnan.

N

tiam fortitudinem ; cum enim Domi-

4

PROPHETIE DANI'E.LISQ

8

$1. Et ipfe mutat tempora, & setates:-transfert regna, at-

fér

ue conftituit: dat fapientiam fapientibus, & fcien

tuo hi

j

tiam kinte "

*

ligentibus d'fgiplinam.

2

funda, & abfcondita-,- & nof/i.t in tene-

turum

22. Ipfe revelat pro

bris conftitu.a; & lux cum eo eft..—

z

Ventul

Deus patrum noftrorum, (

1) c*ohüteor, teque lau«

^0

jv

do : quia fapientiam, & foruitudine

m.dediti mihi: & nuauc

In cun

ofténdifti mihi, quae rogavimus te, quia fefmonem regivs ape-

ïnte.rp:

ruifti nobis:

(cires;

24. Poft heec Danie

] ingreffus ad Arioch, quänuv' conftitue-

jl

ratrex, ut per

deret fapientes Babylonis,

fic . ei locutus eft:

tue jl

d

Sapientes Babylonis ne perdas ;

introduc me in confpe&tu re-

€üs er

& folu ionem regi narrabo.

gis-

^^. ]

25

'Tunc Arioch feftinus intro

dukit)Danie.tl;e'm ad'regEm, &

& brx

dixit el:

Inveni hominem de filiis tranfmigra

?

tionis Ju.da ; qui

8

folutionem regi annuntiet.

cu j-.us' ,nofhen erat Bal-

Quad:

26. Refoondit rex,. & dixit Danieli,

31

&

3

taffar ; Putafne vere potes mihi indicare fomnium yquod vidi,

[

buts:

interpreta-ionem ejus?

*

H

iel coram regze, ait: Myfterium,quod

bu, &

23. Etrefpondens Dan:

jf 1

rex interrogat, fapientes, magi

: ariolij & arufpices neque-

tUm)g

unt indicare reg!:

D

28. Sed eft. Deus 1

n €odlo revelans myfteria, qui—indicaVit

viffimis

tibij rex Naþuchod-onofor, quie ventura funt in no

tem-.

Lasssi

cidiffs

meorum. :

Iïl u Zfl,' ]

*

(1) Noflrorum ;z Eldii. Svixt.;[egitur:

per explicationem fomnii regii

; mihi

nus fomnii interpretationem ill!i pate-

declarafti.:

eciffez, divinam potentiam in trans-

Ti cy

férendis regnis admirabatur & lauda-

24- Je:roduc me m conjþcf&u reget. )

Clliet r

bat.

Danicl prius vocatus non fuerat a Re-

'H' declgä

91. Muftat fempora

v & erates.) Res

ge, quia licet preclaram ejus indolem

3. 1

cum temporibus hominum, atque ;eï.

& eruditionem | perfpectam | haberet ,

fenfus d

tatibus,

non tunen putavit eum habere fcien-

ii

Z

2

tiam res futuras predicendi , quam

Inte//'igentt;

s difeipiinam , fczentibus

ïmm() Yi

intelligeztiam, ) Ut vertunt Pagninus

Hebrzei non folum profitebantur, fed

ROfUm "

& Vatablus.

etiam damnabant.

Ti j

22

Nowvit iv teze

z

bos cnnfitut»z,&c;)

Q7. Jrufpices.) . Exant etiam. apud

lDl ne

Chaldzos, qui-extis ad vaticinia-ute-

Ia eft, nihil illi- eft obfcurum ; nam

NI Qop,

ipfe lux «ft omnia'ïïervgdens & lu-

rentur. ILEofdem ait D. Hicronymus

Diate

3l

ftrans.

a Grecis vocari *rarooxowsg , id eft,

VoCae C0o

coxfiteor.^) Laudo te.

jecoris :mfpetores.

23- Tibi

3 As

Sapieztiaum Effor/iwdimm dediffi

o9. ledicavit tili , &c. ) Significat

0n pro

inibi.) Sapientiam & potentiam tuam

Thotey ib

fomnigmxilli non cafu, aut ex natn-

XI

CAPU T II

9

2, 4l

temporibus. -

Somnmm tuum & v:fiones capitis tut in cubili

. 1ntel

tuo hu'ufcemodi funt :

-29. Tu, rex, cogxtare coepxih in ftrato tuo, quxd eiï'et fu-»

1 tent

turum poft haec: & qui revelat myfteria, oPcendlt tibi, quæ

ventura funt.

ite lat

3o: Mihi quoque non in fapientia, quae efc in me plus quam

& nuac

in cun&tis vzvenubus, facramentum hocrevelatumett: fed ut

o ape

mterpreta*lo regi mamfefua heret, & cogltatlones mentis tuae

fcites:

nfhtue

31. Tu rex videbas, & ecce quafi flatua una grandls, fta-

tus el

tua illa magna, &ftatura fubhmls&abat contra te &mtmtus

ettute

€jus erat terribilis.

32. Hujus ftatuae caput ex auro optlmo erat, pe&us autem;

gen, &

& brachia de argentoj porro venter & femora ex zere.

l,

33. Tibiz autem ferrese, pedum quaedam pars erat ferrea,

quaedam autem fi&tilis.

f Bal

34. Videbas ita, donec abfchus eft lapis de monte fine ma-

àvi)

'"nibus: & percuffit ftatuam in pedlbus eJus ferreis & fi&hh—

bus, & comminuit eos.

1f qUOd

35. Tunc contrita funt pariter ferrum :tefta, æs., argen-

s neque

tum , & aurum, & redatta quafi in fav1llam eeftivae arecde,

quae

iodicat

,f

ralibus caufis ,

fed divino confilio ac-

31. Fidebas. ) Per fommum Vide7

tem

cidiffe.

re tlhl videbaris,

Oftenduntur Na-

/F

du neviffmis temporilus. ) NOVlmma

buchodonofor imperia fub facie hu-

tempora vocat, que ufque ad finém

mana , eaque augufíta , quia ille im-

At Danieli in-

1 reg" mlhl

muadi confecutura eraut., perpcetuum

peria magni faciebat :

fcilicet regnum Chrifti , ut infra num.

fra oftenduntür fub i 1magme ferar um

4

declam:

quia idololatrarum erant , & magna

QQ. I5 rex crgzt.sre cepifti. ) Nel

€x parte tyrannica.

| metJN

us mdal m

ii

fenfus eft , regem antequam dormiret

23. Pedwm quadam pars , &66c.) Pe-

!l

, Iibet

(ohcu:am fuifle ; & copiffe apud fe

des pg.rtlm erant fictiles , aut teftacei,

animo volvere ; quem. exitum Chal.-

par&im ferrei, INon alter ferreus, alcer

quam

dxorum regnum habiturum effet, De-

teftaceus , fed uterque ex parte fer-

endl !

f

reus, & ex parte fictilis.

umque.ili varias regnorum. conver-

dlcuntur infra n.

I.

Vide; que

fiones per fomnium demonftraffe. Vel

eium ?

PH

regem .cogitare ccpiffe , id eft fom-

94: Sine mámiius.) Abfque humana

j

niare,; nam. & verfu fequenti omnia

O erd'

yanicim

vocat. cogitatxones

35. In feavillam æjirv.t 4ret.) Sicut

chront n

Id eft,

VE

D]

30 Nonm iu faptentia , &c.

7:4;:9;::1:4 de areis aflari: , ut Pagninus

non propter fapientiam , qua cateris

vertit, & Vatablus, id eft, evanue-

slrrmäï

inortalibus antecellam.

us

runt.

)

W

B

i

g )

DBil.cum Carz, Menoch. T.VI.

»

1o

PROP H;*'ET:I'JE DANIELIS

pis

quse rapta funt vento: nullufque locus inventus eft eis: la

)

autem, qui

ercufferat ftatuam , factus eft: mons magnus , &

fhifce

p

implevit univerfam terram. —

fib,

:46. Hoc eft fomnium. . Interpr

n

'etationemi'quoque/: ejus dice-

t

ifnus coram te, rex.

37. Tu rex regum es:

& Deus coli regnum , & fortitudi-

ejts aj

Y

Tüet u

nem, &imperium, & gloriam dedit tibi.

fciæ

38. Et omnia, in q

*

uibus habitant filir hominum, & be

4S

agri: vo

lucres quoque coe

li deditin manu tua, & fub ditione

pisfta

tua univerfa conftituit: tu es ergo caput aureum.

atgent

39. Et poft te confurget regnum aliud minuste argenteum:;

tura f

& regnum tertium aliud sereum, quod imperabit uniyerfze

tio &j

terrac,

V

.40. Etregnum

quartum ärit,- velut ferrüm., *quomodofefrrüm

Dajig]

comminuit, &

ficaren

omnia haec:

domat omnia: fic cqmminuet,)& conteret

$71

41. Porro quia vidiíti pe

dum, & digitofdm partem t'eizuüæ

deorum

figuli, (1) & partem ferream: regnum divi(am erit, quod tamen

Tiam t

de plantario ferri orietur, fecundum quod vidifti ie;rum m.-

ftum teftee ex luto.

42. Et digi:os pedum ex parte ferreos, & ex parte fictiles:

SOlidum

utn,

Bob

ex parte regnum erit .foliidumþ,- | &lex parte contrit

^

43 Quod-

tum quä

Ti tyes

( Pj*afteä tefte figuli. :'n .Edm S:xt le*gi:kr: patcem tefteam. -

"t as

40. Regnum quartum , &c. Roma-

W/M/W

óingncm terztam,

48« Éf emnis. ) ()m:xefn locim ,

üoríth imperium , quod omnia &rea

4

T

regna perdormaüit.

j

Y W.

Tu e$ erga caput aureutm ) Reg;num

tuum fignificatur aureo capite.

I« Pedura, 06 digitoram partem,&c.)

"/4 lll/ 7

49« Reghutm aliud minuste.).

iniis

Signíficatut eamdem pedum partem,
