ple&o infaufto eventu rerum, ad quas

E gloriffcabor.) lbilaudabor ab ho-

manus admovetis.

minibus , « ibi me magnum often-

o

-

Intulifis parum.)

Parum frumenti

dam , & magnis vos beneficiis affi-

ciam.

4

0

[imety

collegiftis , etia

*

mg mukum femina-

onel

jitfe

weritiss ——

g. Rejþexij'iis 4d.4mpliw.) OEtäRiS,

L

254

PROP'HE,TIZE*AGG;EI G À P.

10. Propter hoc fuper vos prohibiti funt coeli , ne darent

rorem., & terra prohibita eft, ne daret germen fuum:

11. Et vocavi ficcitatem fuper terram, & fuper montes, &

Bj i

fuper triticum, & fuper vinum, & fuper oleum, & qucecun-

ii

T0j

(

que profert humus , & fuper homines, &

fqpefïumenta, &

fuper omnem laborem manuum.

jrüras i

12. Et audivit Zorobabel fi

lius SalathieI, & Jefus filius-]o?

fitt fa?ï

fedech facerdos magnus, & omnes reliquiee populi, vocem

16"14

Domini Dei fui, & verba Aggeei prophetee . ficut mifit eum

Dominus Deuseorum ad eos, &timuit populus a facie Domini.

Yi

15. Et dixit Aggaeus nuntius Domini de nuntiis Domini,

]

ea

populo dicens: Ego vobifcum fum, dicit Dominus.

,1n

14. Et fufcitavit Dominus fpiritum Zorobabel, filii Sala-

eft verà

thiel, ducis Juda, & fpiritum Jefu, filii Jofedech facerdotis

magni, & fpiritum reliquorum de omni populo: & ingreffi

3. Lo.

àd Tefu

funt, & facif:bant opus in domo Domini exercituum Dei.fui,

E quos po

& Qu

- glra fü

C A-

non itae

$-U

E

— Ó

1 forire

& fpera'f.ïis M 1huïtum tritici , &c.

illa mägüa" multitudine ; que Babylo-

OrDnis pa

€ollecturos , fed fpes vos fefellit , nam

(quoniam

nem migraverat, reliquix fuerant, &

parum collegiftis.

in Judeam venerant.

6 Ve

Exfuflav:. ) Evanefcere feci , feu

Timutt populms.) 'FimuertmtDomi—

terra F.

xedegi in nihilum, at folet fegetes ven-

num , ne majora mala immitteret.

tus urens.

Ita perirefeci, ficut pe-

P

13 Nuntins Domini de nintiis Domi-

rit emiffus halitus,-

2/.) Unus ex numero prophetarum,

L

Feffinatis unukræä&!!e, -&u. ) Quif-

qui a Deo mitti folent ad populum.

*

que fuam domum diligenter «dificat ,

Ego volifcuhs [um) , dicit Domunus.)

I

At s

^

vel providet domui fus.

t

Hzc, & fimilia fepe repetit , qnia

Ut di

qO. Probibiti fünt.)

Scilicet a mä.

populus pavidus erat, & animo de-

-

[

0 r p

EI. Siecitatem.) Chald. Szersiístazen,

3

je&o, verbis autem Domint ad fpem

| E 4 Dtedj

/

feu penuriam.

bonam plurtmum erigebatur.

primum t

Super bomines , €5 /i.?,bär .'jumezzta.x )

14- Sufcitavit Dominus ]þirilum;)

Qi!!'d 00

Ex ficcitate enim ,. & aeris inflamma-

Intus animum ejus movit, & excita-

lis obis h

tione multi morbi peftiferi , tam in

vit, alácritatem addens, ut o

peri ma-

IE fs u

hominibus, quam in jumentis enafci

——

num admoverent.

lieebant v

folent.

Er faciebanz.opus.) Miateriam para-

&ndi ten

Et fuper ommem laborem. ) Supér om-

barit

nam ftructura non eft ccepta

Ort um &

ante diem vigefimam quartam noni

nes hortos , & arbores, quas mani-

3

l! ädf ag

bus veftris rigabatis.

-

menfis,ut babetux cap. feq. num. 16.

| t

2

Tüi mm

12. O?zne; reltgui

4 —papuli. ) Qua "

& nun. 19.

'IX

?

*oR æ** : **æ

£ lhtent

255

;

üm:

CAPU T L

Tones, &

& quen-

Et/i templum ïeæzli]?caium mibi videatur. priori collatum , þg/?ea

lamen «veniente Me[fia, veplebitur gloria majori, quam. fuerit

Jumen, &

priores templi , C? ficut Sfudai ob negle&tam templi re«dificatio-

füs Elius]o--

nem fatli f uerant imundi coram Deo , ipfirumque facrificia , &

a

ouli, vocem

d fierilitas addud?

» ita pof? inceptam reedificationem omnia

ut mifit eum

MO

icre Domini,

?bfis Tatta [unt profpera..

35 Domiti,

N die vigefima, & qu'arta menfi

[CE in fext

o menfe, in aqnd

;

fecundo Darii regis.

*

T

2. In feptimo meníe, vigefima, & prim

a menfis , factum

eft verbum Domini in manü Aggael prophetae, dicens:

ch facerdotis

. Loquere ad Zorobabel filium Salathiel ducem ]udä, &

: & ingeli

umDeifui.

ad'Jefum filium Jof.dech facerdotem magnum, & ad reli-

quos populi, dicens:

4. Quis in vobis eft

dereli&tus, ciui vidit domum iftam in

gloria fua prima? & quid vos videtis hanc nunc? numquid

non ita eft, quafi non fit in oculis veftris?

M

s. Et nunc confortare Zorobabel, dicit Dominus: &

"coä-

d

fortare Jefu fili Jofedech facerdos magne, & confortare

omnis populus terrae, dicit Dominus exercituum , & facite

g, qui Bo

(quoniam ego vobifcum fum, dicit Dominus exercituum.) —

que foerant,

6. Verbum, quod pepigi vobiícum , cum egredcremini de

l'imertotDome

terra /Egypti, &

timere.

lfgiritus,meus -erit in medio veftrum, nolite

h immittett

j de niatitt Dutti«

TE

7.Quia -

go prophdarm

-

gt 4l populum.

I-

xto men[c.) julio, ve Augufto,

ea animum de

re ceffetis.

fpondeaïtis , & ab ope-

du o

ut dictum eft fuperiori c. n. r.

,:J? fe?em j 4"13

9. In manu dggei) Per Agguum.

Facite.) Promovete opus xdifica-

; O& anin

o

. Derelius.) Ex iis, qui viderunt

tiónis templi. Vel potius ( quod in-

terpunctioni. Romanz magis conve-

,Dïomlfüi ij fpaa

primw

n templum.

nit) fenfus eft, facite verbum, id eft

f*gb Hut

Qm'

d vos videtis hanc nunc?) Qua-

il fz;trt/;tïïi

lis vobis hzc v

idetur? Hoc dicit, quia

fervate legem, quam in pa&to vobif-

ov

excita

fenes, qui viderant templum primum,

cum inito , quaft conditionem fade-

enme

ris a vobis preftandam exegi: ego vi-

gr op

lugebant videntes fundamenta hujus

fecundi templi magnificentia, & fplen-

ciffim praftabo, quod meum eít ; vos

qaram p

dore cum Salomonico non conferendi.

enim protegam, (&& opem feram , ut

)M

^

0 Eü æptïf

ïï

Qnafé non [f ) Quaft fit res nihili.

difficultates omnes fuperare poflitis.

IG

6. Spiritus meus erit 4m medio ve-

if qda

a n

Tuit tefte Jofspho £»3eerepog Ó »acc

j

TU

qoU mahaepo inferius templum. antiquo.

fir«m.) Ego fpiritu meo vobis adero,

)

vobifque afpirabo fpiritum providen-

&. Etumnc confortare.) Ne propter-

*

256

PROPHETi'JE, A)GGJEI

m: * Adhuc unum

n E

aHeb 7. Quia hec dicit Dominus exercituu

legem, (

M

1226 modicum eft, & ego commovebo coclum, & terram, & mare;

D

& aridam.

iu &t

l,

ET VENIET DESIDERA-

9. Et movebo omnes gentes:

aj viu

TUS cun&is gentibus, & implebo domum iftam glprig:dicit

* fcsbitur

Dominus exercituum.

!) [

9. Meum eft argentum

& meum eft aurum )- dicit Dominus

nibus hi

excrcituum.

dotes,

1c. Magna erit

gloria domus iftius noviffimae plus quam prie

i Ec

mze, dicit Dominus exercituum : & in loco ifto dabo pacem,

iaante

dicit Dominus exercituum.

tygm €

tà noni menfis, in Aanho fejcur'ïd:o

11: In vigefima, & quar

Cmï';ï.

Darii regis, fattum eft ve

j

rbum Domini ad Aggæurïl prophe-

165 E

'þam , dicens:

tequum

13..Si

um n

tiz, fortitudinis, a'lacrï:atis;&c. ut opus

ejus morte terra inota eft, & rpetre

Jo, Inte

inchoatum perficere poffitis.

fciffz funt.

quæfïiones

Adbuc unum uodicum. )

Loquïtui*

Q. Mevelo ommes gentei. ) Vel per

net hg

de Adventu Chrifti in carne; & licet

bella tempore Auguíti, ut di&tum eft,

fpoafís r

H

vel per cenfum fub Tiberio, jubente de- ;

bric ten

r

üngenti adhuc anni ufque ad Chri-

um fupereflent, dicit tamen eod;-

fcribiuniverfum OxbelnRoxnanuxn;-vfallä E

mauda lor

eum, quia breve eft omne tempus com-

per Evangelii predicationem , & mi-

13. C2

paratione xternitatis, & quingenti an-

racula Chriti, & Apoftolorum,

molatzm,

&C- á

1

ni fi comparentur cum tot fzculis an-

Dt fen

te, & poft lapfis, & quz labertur ,

:

Ventet deffderatus cuntlis gentibus.)

Numga

modica eft temporis particula.

Chriftus, quem omnes electi omnium

fadm eí

nationum expeCaverant , '& defide-

""Cewmovebo celum , 65 ,terram.) Ut

Dixerm

omnes homines, & angelos per mul-

raverant, ut Job in terra Hus, &c.

cató fanü

ta, & magna prodigia excitem ad at-

Vel cujus adventu , & redemptione

fanifice

omnes maxime indigebant , & ideo

tentionem operis magni, quod patra-

t0n tzme

turus fum, fcilicet ad Chrifti incar-

Defideratus dicitur, ut terra, cum fic-

ts ao

nationem , legislationem , & redem-

ca eft, imbrem defiderat.

qun, &

Et tmplebo dommn iflam g[ori4.) Ob

p"tionem.

Prodigia, que facta funt

l"dü.&it te

nafcente Chrifto, nemini funt ignota;

Chrifti, redemptoris przfentiam , qui

&i

nàm Angeli apparuerunt paftoribus ,

in. illo frequenter verfabitur.

H

üuut

ftella vifa eft a Magis, &c.

9. Meum eff argeutum, O meum eff

Hj 1

Mare €f aridam. ) Éxplicat, quid

aurum , 65c.) Si velim , facile poffim

nomine terrze intellexerit, commotio-

templum hoc ornare auro , & argen-

( hon

nes-in mari factm funt, & in terra

to, fed ornabo te pretiofilori, fcilicet

E.X m

'

tetio

bh

iU

[22014

propter Romanorum bella civilia tem-

Filit mei przfetitia, & doctrina , &c.

pore Augufti ; Facta etiam eft com-

IO. 4z loco if/fo dabo pactzm.) In loco

Vitm, ;

motio in mari, quiaChriftus maris flu-

ifto per Chriftum dabo pacem, id e(t

Dii?ru

&us commoveri juffit, & quiefcere pro

benedictionem , & bonorum omn

i

igm

B;HA 3.11

arbitrio fuo, — In terra autem ; quia in

copiain.

CAPUT' 1.

257

huc um

12. Hzec dicit Domin

us xexer;cituurin : Interro ga fa;eräotess.

m d marg,

legem, dicens:

13. Si tulerit homo carnem fan&ificatam in ora veftimenti

JESIDERA

füi, & tetigerit de fummitate ejus panem, aut pulmentum,

;

aut vinum , aut oleum , aut omnem cibum: numquid fan&ti-

ploria: dici

ficabitur? Refpondentes autem facerdotes: dixerunt: Non.

cit Domitus

14. Et dixit Aggseus: Si tetigerit pollutus in anima ex om-

nibus his, numquid contaminabitur? Et refponderunt facery-

J5 quam pri

dotes, & dixerunt: Contaminabitur.

.

& pop—&lus »iFreQ,' &fic gehs

libo pacert,

1 5. EtrefponditAggeeus, & dixit : Si

iftaante faciem meam, dicit Dominus, & fic omne opus ma-

no fecondo

nuum Corum,

& om?liar, qua obtu:!erunt ibig contaminatæ

erunt.

z

&

sum prophe-

16. Et nunc ponite corda veítr

ia die hac, & -fup-i*a;.,x än-

Domini.

1.5

tequam poneretur -lapis fuper lapidem in templo

rÁ

nl

[ ER

"

E

T. (?um

m iib

ei, & petrs

12. loterroga f;;berdotes , & c.j Duas

nam €x ritu legis veteris ,mim(;g, I3-

& 22. pollutus ex conta&u cadaveris,

quaftiones jubetur propheta propo-

j ) Và Wt

pere facerdotibus, ut ex eorurm re-

vel morticinit, omiiia que tangebat,

, ut didum dl

fponfis arguat judzos de neglectu fa-

contactu fuo immunda reddebat.

brice templi.

Italice diceremus,; 2Dz-

15. S/c populus £/fe , &Yc.) Contamïfw

r ubente de-

Romatum ve

manda loro quefli cafi di eonfcieuza,

nat quidem oblationes , quia imrmun-

ionert ,

füil*

13:

Carnem fantisfrcatam.) Deo im-

dus eft peccatis, ac nominatim negli-

1 olatam.

gentia , & inobedientia templi rez-

Apdlolonm,

dificandi, non tamem ab ipfis fancti-

De fummimte ejzs. ) Veftimenti,

21 gerzt/!u!.)

Numquid [antifrcabitur 1 ) Ad, quod

i

ficatur, quod. eas tan

5

gat fanctificatas ;

fattum eft.

£am licet ex contactu rei fanctificate

dedti omnimm

Dixerust nom. ) WeCe ; nam licet

contrahat exteriorem quamdam fancti-

Bt! & de lde'

caro fantificata,fi tangat veftem, eam

tatem legalem, tamen ulterius fancti-

fan&ificet , ut habetur Levit. 6. 27.

ficatio hzc non progreditur, nec ad

K

- gelemptone

non tamen ulterius veftis contactu car-

fanctifcandam animam pervenire po-

afit ,

& io

teft. Sic Jerem. 1:. 15. dicitur - N-

QUE

cum fc-

nis fanctificata, fi tangat panem , vi-

num, &c. ilud fanctificare poterit ,

quid. earnes [antla auferent a te zæmlz'gigg

fanctitatem fuam illi-communicando,

inatf. 4m quibu: gloriata es v

j:,; !/Wiä') Ob

$4c 0mmue opus zaanuumm eorum. ) Pol-

.fentam , Q?

& in illud. transfundendo. * Apodofis

ümüitudi*nïs habetur infra num. i5.

lutum erit quidquid fecerint, quia la-

jtu

be petcati inobedientie fordidi funt.

, Umm

d

I4. Polluzzus im-anima-). Ob. conta-

(ium hominis mortui.

16. Et nunc pouite cordaveffra, c. )

;j ln

Ex ommibus bis. ) NMerbi

gï&ï'i& $ ü

Agnofcite caufam , cur hactenus vo-

u

& agem

ioftris ;

(licet

tetigerit punem , aut pulmentum, aut

bisomnia male ceflerint ufque ad diem

vinum, ut dicitur numero fuperiori.

hanc 24.. meníis noni , qua cepiftis

qodint ^

[n o

Dixerunt , contaminabitur.) Re&e ;

reædiü&:are templum , ut cum dein-

l (// j

,

K

4Cetll

d

B. m:n Com. Memch.- Zom. V1

N

——

258

PROPHETI& AGGZEE

17. Cumaccederetis ad acervum viginti modïorum, & fie-

M )

tent decem: & intraretis ad torcular, ut exprlmeretls quin-

JotQb

quaginta lagenas, & fiebant viginti.

nam t

Aqmos

18.'* Percuffi vos vento urente , & aurugine, & grandlne

tUm

4 . 9. omnia opera mánuum veftrarum, & non fuit in vobls, qui

reverteretur ad me, dicit Dominus.

Rem f

a*zww 6

19. Ponite corda veítra ex die ifla, & in futurum, a die

Dmerä

mnorientu

vigefima, & quarta noni menfis : a die, qua fundamenta ja-

&a funt templi Domini, ponite fuper cor veftrum.

ir.

J

"4 A71

20. Numquxd jam femen in germine eft: & adhuc vinea,

promitout

& ficus, & malogranatum, & lignum olivse non floruit? ex

tantum F

die ifta benedxcam

at Qm

21. Et fa&tum eft verbum Domini fecundo ad Aggaeum ,

eeumcanmsm

in vigefima & quarta menfis, dicens :

22. Loquere ad Zorobabel ducem ïuda, dicens : Ego mo-

sebo coelum pariter & terram.

23. Et fubvertam folium regnorum , & conteram fortitudi-

nem regni gentium: & fubvertam. quadrlgam & afcenforem

ejus, & deícendent equi , & aícenfores eorum : v1r in giadio

fratris fui,

4 In

ceps profpera evenerint , caufam quo-

femen eft im borreo?. & adbnuc viris, 65

m

que intelli gatis.

/ïcm £E5 mn/ogmnafum 6 arber oles

WM

. Gum accederetis ad acervum vi-

non tuiit [rzuclum ? lententia autem cft :

femina adhuc funt in horreo , vel fi

6 Dyt

gmtt modiernums. ) Cum. quxfplim ve-

ftrum accedebat ad cumulum manipu-

terre funt tradita, adhuc latent fub il-

itj ;

lorum, & fPlCdlum ; qui daturus vi-

la.

Pari modo vinea , & ficus non

debatur viginti modios tritici , po-

dum floruerunt, cum ftt nunc menfis

ftea illum virga excutiens non co]hge-

nonus, id eft pars Novembus, & De-

bat nifi decem.

cembrw j non dicetis erpo me ex fi-

I9. Feutzo urente , £0 aurnmgie. )

(TI'HS divinare.

Quamvis ergo nul-

Quid fit ventus urens diximus Amos

lum fïfmum videatis fextnhtacm, tamen

4.n. 9. Quid vero aurugo, Jocl c.

prædl(.o vobis annum proximum uber-

I. num. 4

rimum ,. quia jam templum mihi zdi-

Qui reverteretur ad me.) Peccata

Catis

relinquens , & ad templi edificatio-

Benedicam.)D3bo copiam fru&uum

nem fe accing'ens.

cQ. Moevebo celum , pariter €$ ter*

IITM

i

Ig Ex die ifla, €9 im fumrum.) Ut

ram.) WMide dicta fupra num. 7.

npo

videatis, quam profpam vobis futura

23. Subvertam [olium pegnorum, £$c-)

D

fint omnia , qum templum sdificare

Nam Perfas tunc. dominantes Judzis

copiftis.

contrivit Deus per Gracos;

Grzcos

dCHAlI

j

trur

n

20. Ntzmqmd jaem /emm in germine

vero per Romanos; Romanos perinu-

DtVitat

eff, &c. ) Pagninus vettit, Nopge adbue

tua bella civilia.

e

3Q

CAPUT Il

.

259

24. In die illa, dicit Dominus exercituum , afïu&zam te, **HEcfi.

Iefetis qui.

Zorobabel , fili Salathiel, ferve meus, dicit Dominus : & po- 49.13

& Ptandine

nam te quafi fignaculum

$

, quia te elwegi, d;cit-Dominus exet-

cituum.

1Y0bi, qi

Regni gentium, ) In Hebr.s: eü, yee

Quaff /z'gnaæl;zm. ) Annulum fi-

gnorum Geztium.

gnatorium, ut quemadmodum annu-

Irm, a d

lus femper in manu habetur , & di-

dtmenta

Defcendent. equi.

) ;C,adent in tgx:ram,

morientur,

E

ligenter cuftoditur, ita & tu . mea pe-

ferveris.

m

Vir.) Unufquifque.

culiari cura protegaris ,

24. -Affumam te Zorobabel, E56.

) Hzc

Eleg; £e.) Ut ex te Chriftus nafca-

Ihyc ving,

promittuntur Zorobabeli non in ejus

fomt? q

tur. Chaldæus , m te mibi complacus,

cantum perfona implenda, fed.in ejus

d Aggun,

etiam poiPceris, & precipue in Chrifto.

$: Ego -

* —

PROPHETIA .

m fortitudi-

afcenforem

virin gatio

( AC

À

ER

U

CAPUT PRIMUM.

m

Quo tempore Zacbarias prophetaverit: qui bortatur populum. ad

j al il

J

u

u 47'60!' dei

refibifcentiam , ue. imitentur patres [uos ,. qui propbetas contemnen-

yria autem dlb

zes puniti funt : duplici figura oflendi Dominus fe puniturum Gen-

hotreo , Yd 1

yc hrent f i

tes, que populum fuum ajflixerant ; bunc autem in ferufa-

, & fs 102

in qua edificabitur ipfi Domi-

fic nunc ais

. lem jefuocandum :

no iemplum.

vetnbils X U

gpo me h

H

N menfe ó&avo, in anno fecundo Darii regis, factum

jis « n

r

ii n

eft verbum Domini ad Zachariam filium Barachiee filii

z

: *

1

TO

numulu CF'

Addo; þroph&tam, dicens

2

2 P Iï'a"

VP]

EE

A chbdrikmf/ium Barachi4.) Ali-

PU

;- Nme;zfä oäava.) Qu—i Octobrzi no-

ug'm

,

»:ï: t

* (tro fere refpondet.

qui cenfent hunc effe "Lachariam il-

p

Jum, de quo ait Chriftus Matth. 23.

4 fiüme 7

Anno (ecundo Davti. ):Darii Hyfï'a-

35. Ür veuiat [uper.'vos emuis [anguit

7 7:55,'7:0/11/

f

$)

;

fpis Regis Perfarum,

ex quo app aret

jfus , qui effu[ns efl füper terram a

achariam coevum fuiffe Aggao, &

ninanes 'kaælg

i2

utrumque ccpiffe prophetare poft ca-

fenguine Abel jufhi , ufgne. ad fangui-

0

uem Zacharia filti Barachia , quem oc-

5in8063Pcr r

ptivitatem Babylonicam anno fecundo

9

5 aitare.

Al

,

Darii.

cidi,f??s mtey pemplum €

v

'

. e60

PROPHET ZACHARI .

-AyJ*

e

Iratus eft Dominus fuper patffäs veftros iracundia.

r 1

* Ifaie

3. Et dicesad eos: Hsec dicit Dominus exercituum: * Con-

8020 X

$

fl

2112. yertimini ad me, ait Dominus exercituum ) & convertar ad

H

m fx

e V

SI. 6. VOs

, d;cit Dominus exercituum.

- ,

Ü

5.22.

er.m

4- Ne fitis ficut patres veftri, ad quos clama

bant prophetæ

fum, (

^

12. priores, dicentes: Hzc dicit Dominus exercitunm * Conver-

pot a

echtimini de viis veftris malis, & de cogitationibus veftris peffi-

j E

19-30. mis, & nona

;

pdus,

Oi

'guinus.

udierunt, nequexattend.eænt ad me, dicit Do-

hac.

Ofee

14. g.

5. Patres veftri ub'i,funït ?&p

I0,

*

rophetee numquidi in fempi-

jod! ternumvivent2

2j 19:

Nis1a.

6. Verumtamen verba mea, & le'gitima'mea, qua manda-

p

e

M

vi fervis meis prophetis, numquid non comprehenderunt pa-

3

&

".H

tres veftros, & converfifunt, & dixerunt: ficut cogitavit Do-

nminus exercituum faàcere nobis fecundum vias nott

fpdnäe:

!

*

ras, & fe-

x");:

cundum 'Rgdinven;*ione;s neftra-c, fecit nobis?

qv

L

r

7. Iln '

j

L]

for

)

;lfï.«

*

"

& ere

áta fa&a funt omnia, ut a me p:zdi-

contra putant eum , C'tlillls meininit

i

Á

Chiiftus , fuiffe Zachariam

»atrem

.&a funt.

Ítaque cavete, ne conte-

If

f.

€

«

inci Joannis Baptifte.

Utraque

mnatis me modo per prophetas lo-

Ad au

fenténtia graves habet auctores patro-

quentem, ne pari pena involvamini.

qufi

n08, & fuis nititur ccnje&uris—,, quas

Vl fenfus eft : nonne falfi prophetz,

Yole

referre non eft

qui patribus veflris profpera pollice-

hujus brevitacis?" quam

IU

&

[

profitemur,

bantur, & ipfi mifere mortui funt,

Q. irarus c]f Dom;nm /hper; petres ve-

vel jslidio , vel &rumnis captivitatis

myt

abfumptif ?

Nin Q

firos ivacndia. ) Contra patres veftros

enm

Dei exarfit iracundia , eorum pecca-

6. Verba mea, 69 legitizna mea, 6c.)

tis provocatus, adeo ut eos duci vo-

prot

Precepta, & mandata mea , que ad-

byla

luerit captivos in Babylonem : Quare

junQdam habebant comminationem ,

cavete ne illorum impietatem , & fce-

nifi illis parerent. - Vel i non expref-

n

lera imiteminl.

f (

fam ,' certe, tacitam. habebant , cum

iee

3: Convertinini ad me.) Per ve-

notum fit Dei juffa. facere negligen-

a

ram poenitentiam. .

tes impune abire non poíle.-

in i

Cozotrtar ad vw,') Pi*dpitius vobis

Comprehbenderunt. ) d eos pervä-

Vnt

ero, & benefaciam vobis femper.

nerunt, illifque malis per minas in-

a

tentatis affecti funt.

5, Patres vefirr; ub funt, 6c?) Pa-

pa

tres ili veftri perierunt, fed. & pro-

Er converff [unt, & r!ixerzmvt.') Ca-

m

phete mei, quiillos monebant mor-

ftigati , & ad fe reverfi , viderunt fe

i

. fic dicebant Da-

tui funt ; homines enim erapt , nec

ju

e ame- punir ,

hu

femper. vivere poterant , fed licet illi

niel. g. Peccevimnus , iniaquitaiem fc-

cinmus , 6 c.

omnes perierint , verba tamen miea

non perierunt, nec irrita fuerunt, fed

Facere nobis. ) Pænatfl inflfrendo.

t

E.

CAPUT L

Z

5

:

icundis,

! 7 In die vigefima , & quarta undecimi menfis Sabath, in

fim: *(os:

anno fecundo Darii, fattum.eft verbum Domini ad. Zacha-

Convertar ad

riam filium Barachize , filii Addo , prophetam, dicens :

. €$. Vidi per no&em, & ecce vir afcendens fuper equum ru-

Xnt prophate

fum, & ipfíé flabat inter myrteta, qus erant in pmflgmdo: &

m Coner.

poft eum equi rufi, varii, & albi.

Domine mi? &

veltris pefi

9. Et dixi: Quid funt ifti

:dixi,t ad n'Le/Ani-

1e, dicit Dv-

batur in me: Ego oftendam tibi , quid fint

ge*lu

-

eec.

$ qui logue

il in.feqp-

IO, Et refpondit vir, qui ftabat inter myrteta, & d

ixit: n

funF) guæs mifit Domin—us ;

ut.perambulent terram.

que mante

"d

kKk5

":

m

enderunt pt

MA Mm/:'sv Sabatb. ) Qui noftro re-

patet ex fequentibus. Per hos' equites

cogitavit -

fignificantur Angeli éuftodes variarum

oftras, &f

fpondet januario.

Dicess. ) Oftendens id ,

quäd fe-

nationum, & gentium, qui, ut dici-

quitur.

tür n. TO. perambulabant terram, id

".T

9. Ef ecce. vir. ) ÀÁngelus humana

éft unufquäï'que fuam luftrabat pro-

forma. Angelum fuiffe putet ex n. 1I.

vinciam , & hominum, qui in illa

erant, curam gerebat.

—— —

& ereditur fuilfe Michae] prefes po-

puli Hfraelitici..

Equi raff.) &uo colore :

ngifïcaïga-

ut a me pl

Afcendens . fseper equum rufum , &fc. )

tur vindi&am effea Deo fumendam de

yete , n COIl-

illis nacionibus, qus alias injuria affe-

Infidet equo quafi celer , & feftinus

cerant.

r prophetts l-

ad auxilium populi fui, eoque rufo,

z ivolvamii.

Varii, U& alli, 81. ) Quibus' figni-

fift prophes,

uafi finguinarius, & vindex acer, in

ficabantur varii ftatus, & fortune po-

hoftes judeorum.

rofper lii

Stabat zztfer m)rteta.) Id eft , loca

palorum illorum , quibus preerant,

e mortui fur,

vel ad quos deftinabantur, partim 1g-

myrtis confita.

Notat Babylonem ,

xis captivits

in qua Judsi fuerant captivi ; myrtus

tz, partim trifles, partim .ex utroque

enim ol: ficcitatem amat loca demiffa,

mixtz.

aT

9. 4ngelus,) Hic Angelus videtur

itima T d)

profunda , & irrigua , qualis eft B

mei , qué 9*

bylon, qu& vicina eft B

uphrati &

cuftós prophete, & alius fuit a Mi-

chaele, cuftode, & prxfide totius po-

gumipationdt y

rl'ygri. :

Equus rufus, five fangui-

f n2 a pre-

nei coloris, cedes (ignificat, ut vide-

puli, qui apparebat 'Zacj'nari&&ans*»

re eft Apoc. 6. 4 fed quia myrtus

inter myrteta.

adant , P

Qui loqueäatw imme) ddef, quem

cere nglgel

arbor eft voluptatis , ideo equus hic

olle

in myrteto, & quidem profando, re-

ego non oculis corporis , fed imagina-

tentus ne inde exiret , fignifiz:t bellum

rie videbar videre mecum loquentem ,

d eos p

& cum IVlichaele.

*

alta pace reprefium , neim

pequam Jate

per qunas 1

patebat Pérfirum imperium.

14 (':on-

Ego effendam £ibi. ) iHebr. Videre :*

ix:rimf-) ol

eruit initiis Darii:

faciam , fcilicet fuperiore Angelo re-

In profundo. ) Significat convaligm

velante.

, vilen É

dicbant v

humilem prope flumen.

10. Ifli funt, 6c. ) Hi funt Angeli

TM

prafides regionim , quos Deus mifir

j ii "

Pofl ewm equi. )

In equis

,

luftrare eafdem.

celligunteir eti.am illorum fefiores, ut

uf

252

þRopHäT.zACHARiæ

i Et refponderunt Angelo Domini, qui ftabat inter myr-

yg H

teta, & dixerunt: Perambulavimus terr

j E

Y

am , & ecce ompig

]

hac? &

terra habitatur, & quiefcit.

19. Et refpondit Angelus Domin

E dixit: Domine äxer-

julz,

o, Bt

cituum, ufquequo tu non mifereberis Jerufalem , & urbium

p M

Juda, quibus iratus es? Ifte jam feptuagefimus annus eft.

— 13. Et refpondit Dominus Angelo, qui loquebatur in me

fünt corr

Temo £0l

verba bona, verba confolatoria.

14. Et dixit ad me Angelus, qui loquebatar in

me: Clama,

i, tt dé

*]nfia dicens: Hsec dicit Dominus Exercituum: * Zelatus fum Je-

Peï (CITà!

$. 2. rufalem & Sion zelo magno.

15. Etira magna e£o irafcor fuper Gentes opulentas : '-quia

ego iratus fum parum, ipfi vero adjuverunt in malum.

Appurd

I6. Propterea hac dicit Dominus: Revertar ad Jerufalem

Jhimn «

in mifericordiis, & domus mea adificabitur in ea, ait Domi-

) qrit,

nus exercituum: & perpendiculum extendetur fuper Jeruía-

Atr atj

lem.

z

I7. Adhuc clam

a, di&ens : Haec dicit Dominus exercituum:

Adhuc affluent civitates mese bonis, & confolabitur adhuc

K

)

. Dominus Sion; & eliget adhuc Jeru—ïalem.

$. E

faiän

I1. Omuis t;)'?;z.) Scilicet vicina ]u

14. Zelatm*fär;n Jerefalem , &c.) Id

d

dzz.

»

eft, doleo multum, & irafcor, quod

o ejus

Habitatur;

& quiefcir. ) Id'eXPc, nul-

ita Jerufalem ab hoftibus afili&a fit.

Ja provincia deferta eft, omnes ha-

$. Super gemtes opulemza:. ) Contra

—

bent habitatores fuos, nec bellis tur-

potentes populos , qui hactenus [ju-

Ciís eir al

bantur; fuit enim pax fub. Dario.

dzos vexarunt, Cujufmodi funtChaldzi.

ts Tepr

192. Refpondir.) ld eft, locutus eft.

Quia ego iratus [wm parum.).Mo-

I $ss

"dngelus Domini.) Michael, vel An-

derate vindicare volebam fcelera Ju-

CO a. ir

gelus cuftos "Lacharig.

daorum;illi vero modum excefferunt,

tüor mund

Uíauequo mom mifereleris? ) Jerufa-

& plus jufto fevierunt.

ulem. d

lem , & urbium ]uda , ut Judzi om-

ifürterems

Adjwverunt in malum.) Gravitisf-a'f-

ldtim e

nes in fuam patriam reftituantur , &

flixerunt, quam debuerint, aut quam

habitetur hec provincia, ut c«terz.

ego . Volebam.

20. Qu

Iffe jam,-,&pmdgefmus annus eff. )Quo

FUOT Alxgï

16. Revertar ad Jera[alem. in mife-

tempore ftatuifti populum tuum atam

ricordis , 65c.) 1d eft , deipceps pro-

ibrilius s

dinturnis €&rumnis liberare.

&l

?

3. Refpendzt Dominus Angelo.) An-

pitius ero Jerufalem , eam magnis be-

[30] n

[

[2]

, ut per. eum pro-

neficiis profequar.

U

$clum ,docet Deu

Domus mea.) " Femplum.

pheta doceatur, ut pofcit aptus ordo

H

&t eor

divine pr

ovidentiz.

Perpendiculum ! extezndetur. ) Id eft,

I 000 vj

Verba b&oza.

) Id eff, confolatoria,

iterum zdificabitur.

I !t

ut flatim explicat.' . Chald. re?a.

E«,nopü

17. Ehger ædäucg : /emþzf'em.) Bæ:le fi-

!

L

^CAPUT

I.

263

|fet Tyf-

18. Et levav,i,/oculos meos, & vidi: & ecöe quaf,uor cornua.

C& onnis

19: Et dixi ad Angelum, qui loquebatur in me: Quid funt

hac? & dixit ad me: Haec (funt. cornua

, qus&e v?ütilaverunt |

]ne exet.

Juda;, &. Ifrael , & Jeruíalem.

t urbium

20. Et oftendit mihi Dominus quatuor fabros.

us eft

21. Et dixi: Quid ifti veniunt facere? Qui ait, dicens: Haec.

U in ne

unt cornua, quae ventilaverunt Judam per fingulos viros, &

nemo eorum levavit caput fuum: & venerunt ifti deterrere

: Clamsy

ea, ut dejiciant cornua Gentium, q

fum Je-

us levaveruynt corrju fu-

per terram Juda, ut difpergerent eam.

CAPUT-3E

-

t "quia

L)

l

[

.Aþþaiet vir men[uraturus Sterujalem , que .pofi. capti

"Ü

z'mz*en; :

erufalem

Jolutam «ebementer replenda. eft babitatoribus:: cui Deus pro mu-

j Domi-

ro erit , & afflictis Cbaldeis , ac ceteris, qui filios Ifrael afffi-

: Jenifo

xerant , mulie gentes una cum Sion lata vivent ad fervien-

vcitüum.

dum Domino, quas ipfe Jülcipiet n populum.

r aduc

T levavi oculos meos, & vidi: & ecce vir, & in manu

-1—. E

eius funiculus menforum,

1-83-

2. Et dixi:. quo tu vadis? & dixit ad me:

Ut metiar Jeru-

fä]eln 5 &

mfjc.) M

videam quantd fit latitqu ejuäg & quanta longitu-

do ejus.

€0f , qro

s Et

TH)&K if

3

ciis eam afficiet , ut eleam, licet ha-

fs ]

lere, fed illos premebant , &Hdemifi:o'

arClulde-

éteaus reprobata vifa fit.

capite jugum fervitutis portare coge-

J8. Qnsaruor córzza.) Per quatuor

bant.

) Mo

coinua.intelligit repgna , qua a qua-

Fenerunt deterrvere -eu ) Pägnï-

fclari ]r

tuor mundi plagis in Judeos, & Je-

nus , ad zerrendam eos, id eft, ut hos

sclerutt

rufalem , & lfrael variis temporibus

Principes, & Reges per cornua figni-

infurrexerunt, & malis affecerunt, ut

ficatos terreant, & eorum potentians

;;,,fviu,s'/af;

ftatim explicatur.

dejiciant . & comminuant.

QO. Quatuor fabros. ( Yd eft, qua-

ax qui

Qua levaverunt corau. ) Que gentes

tuor Angelos , fabrorum habitu , &

hoftiliter infurrexe

, if

fabrilibus inftrumentis inftructos.

& Jerufalem.

runt c(on'trg Judzos,

Bh Per ff gulos viros.) àn Hebr. eít,

I::

WPS pïO' 1

fecundum os viri.) hoc eft quantum

-7/

Cce vir.) Id eft, Angelus fpecie.

lgglliS v

viri, Archangelus Michael.

quifque illorum voluit; tanta enim

erat eorum potentii, ut Judai refiíte-

i

Faniculus mmen'orum.) Go folent ar-

re non valerent.

chitecti metiri longitudinem, & lati-

Ef neme eorum levav

p caput, ) ld

tudinem edificiorum.

) li eli

eft, nox;ügebant ]pdæos caput attol-

2. Et dixi.) Sciicet ego "Lacharias

)Bmeä-

-

PROPHETIJ LACHARIE.

264

S

»,

5. Et ecce Angelus, qui lo

qu

- Q Sic

ebatur in me, .ä-g;r"e'(ïieba;tur,

& Angelus alius egrediebatur in occurfum ejus,

) Qua

4. Et dixit ad eum: Curre, loquere ad puerum iftum , di-

me a gel

cens: Abíque muro habitabitur Terufalem, prae multiudine

tangit p

?

hominuim, & jumentorum in med?o ejus.

9 O'ua

hls

g. Et ego ero.ei, ait Domin

us, murus ignis in circuitu; &

&d

in gloria ero in medio ejus.

Quj exerd

6. O, o fugite de terra Aquilonis

0. Laü

; diqi't Dominus: quo-

nus.

habitzbo it

niam in quatuor ventos coeli difperfi /VOS? dicit Domi

-

7..Q

nE:

CR

a ia

la, &enu

ad vitum habfencerh füniculum menfo-

^it, quafi dicat : putas, "Zacharia »

riutn-

M

«quia vides non adeo magnut

n f

kk. i

i

H

i glo-

fcies, qui

.ür metiar 787'?!;/:1

['crä. ) Scilicef are-

mum in manu Michelis, parvam tu-

[

am, in qua rezdificanda erat.

turam Jerufilem? INe dubita; erit a-

enim hortzni

Ut videam .7;.54711;2/17.) ld eft, quans

deo anrpla, & frequens , ut illius mu-

ris multitudo incolarum contitieri non

rem figam,

ta futura fic, aut elle debeat latitudo,

& longitudo ejus-

poflit.

Hxc, ut reliqua , que hoc

Deterra Á

"»

.

mzelus , qui Logsuebatmr 1 ;755.)":

capite-habentur, ad literam de Jezu-

refpetbo tema

f.

[

p

Angelus cuftos "Lacharg , ut dixi fu—

dem intellizenda funt; fenfu tamen

Qmim j

allegporico, & a Spiritu fan&o magi

periori cap. nim. 9.

ff w;,) (

Eeredicbatur.) Guafi peratto man-

intento de Écclefia accipienda funt ;

rloft , quia

dato a me abibat.

uare etiam quedam dicantur angu-

üPm Ta

"ngelins 4!1?4;.) 'lertius quicïam a-

d

iora', quam ut. urbi Jerafalem con-

um popil

lius An

&

gelus preter. Michaelem , &

veniré poflfint, plene autem quadrant

cm coalelca

cuftodem "acharie.

Ecclefie, quam maxime refpicit. Spi-

) 06

ríitus fanítus.

Ig occtirfuza. ej55. ) In occurfam A n-

Porro abfque muro

ii fl

habitatur Ecclefia , quia innumerabi-

celi cu(ïodis ZLacharig ,^ut per eum

lis hominum multitudo ad illam venit,.

i dylos,

doceret Zachariam , quanta fntura ef-

E aqïf()d B

fet Jerufalem. Hunc tertium A ngelum

Hominum , & jemenzorum. ) Per ho-

[2 77

multi. pütant fuiffe Gabrielem.

mines allecoricz fienificantur viii eru--

um D 8(' * i

diti;-per jumenta

[

4. £t dixit ad eum, €c.) Ad An-

funplices , & rudes. -

dicit ng"m

j

Vel homines font Judsi, jumenta, Gen-

(iE Ploram

gelum cuftodem "Lacharvis.

j

d puermm ifíium,) Zacharim, pue-

tile's,xht explicat D. Hieronymus.

trufiem oj

$. Eyo bb P Damimzs, HLHY M5 igm':.)

e Gabrice

ro norn etate, fed conditione, & fta-

tui; quià fgilicet erat puer , id eft,

Etsamfíi muros non habeat, non ta-

;

Drtter fb

men erit expofit

«

:

| hoftium. incurfioni-

Chfto d

cliens, & difcipulus Angeli fui cu-

f

ftodis. Homines enim refpe&tu An-

bus.; ego enim ero ei quafi murus

e

lorum fünt quafi pueri , ut ait S.

igneus, qui hoftes terreat, & pro-

Jriicen s

B

ieroninmus.

Probabile etian

efi

pius accedere non finat..

A[/ Gt*/ tet

UE

"achariam juvenili £tate proplhetare

Iz g!ari,g ero in medrio ejus.) LXV-

A vo)

copifte.

Ip glorizza, lcilicet reddam | eam otio«

fa m«s

Vel fenfus eft , ero in gloria

Q'". 6l

iA'äfgf!ue msure baletalitur ïerzfalem.)

id eft, ibi

i

'Ianta erit hominum , domorumque

[s

glorificabor.

lie ()H»md 1

Ql m

fr—egugmie.? ut muro ambiri non pof-

À

v o TALOP e. )— Id e(t, heus ., h:us: eft

lfe

LT W C

CA P-—ü T OH

26$

eïmwr,

B. O Sion,-fuge, quse habitas apud filiarm Babylonis.-

9. Quia hac dicit Dominus exercituum: Poft gloriam rnifít

ïm a di"

me ad gentes, q

us

e fpoliaverunt vos: qur enim tetigerit vos,

tidint

tangit pupillam oculi mei.

.

9. Quia ecce ego

levo manum meam fupei' eos, & erunt

vt &

