
mas 240. uncias triginta , duas nimi-

26. Reflitutt enim tpfe 6 c. ) "'otus

füpta

rum libras cum dimidia, Dicitur Mi-

hic verficulus in. Greco fic habet,

vetran

na, vel Mna a 5435 sazab , id eft

Cam

numeravit. $Salianus tamen tomo 6.

E)a-fäg»zää w&e duróG, wad of dàENQOI

GUTS,Xx&i ü OXog TS Tt&TeOG GUTS, Xl

UW

anno mundi 3914. n. J2. locum hunc

emoMeuou» TS6 8XSe86 iIcoaqh dm

m

explicans, minamputat uui fere libre

&U TGy), XX EO TO GUTO &AsuStoiav,

Cl(

refpondere, totiufque clypei pretium

id eft ,« Nam ipfe emm fratribus fuis

fuifle exiftimat circiter centum mil-

i qu

domoque paterna [ua conflabilrvi Iírae-

£

lium coronatorum.

Jem, &5 bcjziiäus belío

2

Populus Remanys ) Mox Rowmwnus

tatem ctdem peperir.

propu!fm.i: liber-

« a

']

C A.PUT XIV.

419

A de

cima

Simo-

51. Et hoc etft exemplüm fcripturae:: OCTAV

die menfis Elul anno centefimo feptuagefimo fecundo, anno

: reli-

;

tertio fib Simone facerdote magno in Afaramel, .

:

28. In conventu magno facerdotum, & popu

li, & princi-

tve-

pum gen:is, & feniórum regionis, nota faCta funt haec : Quo-

parif

4

niam frequenter faCta funt praelia in regione noftra.

*

29. Simon autem Mathathize filius ex filiis

Jarib,

& fratresk

!s po-

filius,

D

ejus dederunt fe periculo, & reftiterunt adveríariis gentis

T IT

füze , ut ftarent fan&ta ipforum, & lex, & gloria magna glo-

rificaverunt gentem fuam.

30. Et congregavit Jonathas gentem fuam, & fa£tus eft illis

onere

u fit

facerdos magnus, & appofitus eft ad populum fuum.

41. Et voluerunt inimici eorum calcare, & atterere regio-

horüm

nem ipforum, & extendere manus in fan&ta eorum.

32. Tunc reftitit Simón , & pugnavit pro gente fua, & ero-

n) ha'

gavit pecunias multas

,& armavit viros virtutis gentis fuæ,'&

lle, ad

dedit illis ftipendia:

yopulus

j. Et munivitcivitates Judaeze, &

Berhfuram, quae eratin

finibusJudaese , ubi erant arma hoftium antea, & pofuit illic

donem

praefidium viros Judaeos.

jnim.

Ggga

34. EF

pferunt

lz titulis.) In colamnis.

tionem rerum haéctenus ben& gefta

27. Menfís Elul. ) Qui eft fextus ,

rum , quibus populus excitatus eft ad

antus

u

& refpondet ex parte Augufto.

gratias Simoni referendas.

—

- Anno centeffmo feptuagefrmo fecundo.)

porro perfonarum apparatus oftendit

Regni Grgcorum.

hanc non effe promulgationem Rotma-

: [arii

Anno terido fub Simone, €$c.) Con-

ni decreti , fed proprii.

Adde ;; quod

5j &Sd'

decretum hoc lex quedam eft, at le-

g a

firmatur , & revocatur ad praszim,

quod dictum eft fuperiori cap. n. 42.

gem accipere a Romanis non effet

ain E*

obfervatum iri a populo , in tabulis

eos habere amicos, & focios, fed Do-

j at

publicis , privati

ue, annos Simonis.

minos.

s

jj &

y

el, ut habent Gre-

Nota fatla [unt bac. ) In aliquibus

n Ajf;tr;zmel. )

Vatablus vocem cor-

Grzcis codicibus eft z»orzmit nobis ,

) popot

CA Sararel.

n

ruptam putat, & legendum Jerefzlem,

in aliis, zezum facimus vobis.

Totis

Seratrius ait retentam vocem Hebrai-

Q9. Santla ipforum.) Lemplum eo-

" hdbeï,

rum , & facrz legis ceremoniz.

g

cam, q'z fignificat , 1» principe Deo,

raope

LU

üt Sion dicatur facerdos magnus in

30. Appofrtus efh ad populmes fuum. )

TE

Domino Deo , five Domini Dei.

M ortuus eft.

"m

uf

Wel certe. Afaramel eft nomen loci,

31- Calare, ) E?þüawsöa*&: invade-

ve, penetrare.

g

in quo hec decreta funt a comitiis

!

775 þm

generalibus.

32. Firos virtutis. ) Fortes.

772 d

28. lz conventu magno , €6c. ) Hoc

.59. atrma . boffitem. ) Pxefidium ho-

4

li

f

ium,

eft exomlium ad recolendam €xpofi-

420

LIB;RI.I.'M*A CHASBSEORUM

34. Et Joppen munivit, quse erat ad mare: & Gazaram,

.

quae eft in finibus Azoti, In qua hoftes antea habitabant , &

regif

collocavit illic Tudeeos, & quaecum

que apta erant ad- corre-

ptionem eorum , pofuit in eis.

&f

[iis

35. Et vidit populus a&um Simo

nis,k & gloriam, quam co-

gitabat facere genti fuze, & pofüerunt eum ducem fuum, &

aCC

principem facerdotum, eo quod ipífe fecerat heec omnia, &

*

jyuítitiam, & fidem

8

uam conferv avit

genti fuze) & exquiü-«

(UI,

vit omni modo exaltate populum fuum.

tip

36. Etin diebus ejus profperatum eft in manibus ejus, ut

4«

tollerentur gentes de rezione ipforum, & qui in civitate Da-

lion

vid erant in Jerufalem, in arce, de qua procedebant, & con-

44

taminabant omnia, qua in circuitu San&torum funt, & infe-

feeu

rebant plagam magnam caftitati : -

37. Et collocavit in ea viros Ju

daeos ad tutamentum ;'egio-

fün

nis, & civitatis, & exaltavit muros Jerufalem.

t

58. Et rex Demetrius ftatuit illi fummum facerdotium.

39 Secundum hzc fecit eum amicum fuum , & glorificavit

Ü

eum gloria magna.

&

40. Audivit enim,

quod appellati funt Judsi a Romanis

Sut

amici, & focii, & fratres, & quia fufceperunt legatos Simonis

X

P

gloriofe :

4t. Et quia Judaei, & facerdotes eorum confenferunt eum

4

etfe ducem fuüm, & fummum facer

x

dotem in aeternum , do-

fie

nec furgat propheta fidelis :

10j

& ut cura eöiïet illi pro fan&tis,

42 Et ut fit füper eos dux ,

[in

mememes

fiü

24- Gazaram.) Gazam intelligit, ut

4I. Denec furgat propheta fédelis..)

/

patet ex eo quod additur, que eft in

Quafi dicat , eo ufque, dum Chriftus

finibus Azoti.

veniat, voluerunt alium, ejufque fa-

l

Correptianem.) In Grzco CPC: D7

miliam populum regere , licet fint

»oeS o ,inftaurationem , reftitutio-

de tribu Levi, & principatus fpe&et

nem in bonum ftatum.

Aliqui pu-

ad Judam. Vel fenfus eft, donec De-

i

tant in noftro textu legendum corre-

us prophetam aliquem populo fuo

élionem.

Ita Vatablus

concedat, &

er eum nobis declarec,

& Salianus,

, Emanuel $3,

quomodo conftituenda refpublica, &

ad quem regni admini(tratio perti-

I

35. um Simonis. ) Res geftas. In

6

GracisV aticanis efl, rjv noczi atf um,

neat. Vide fupra cap. 4. n

in aliquibus aliis r4» v/oru» , ffZem.

42. Pro fdntlis.) ld eft

fanctorum ;

d.

36. Caflitati. ) Loci fan&itati.

fcilicet templi , & facri cultus.

39. Secwndumm pac. ) ld eft, adhac,

$,

r

Praterea.

& farta. tecta,

per opera eorum. ) Ad fabricam,

e

V

p

: CAPU T XIV. & XV.

421

ia

& ut confítitueret przepofitos fuper opera eorum

,

; & fuper

t &

regionem , & fuper arma, & fuper praefidia:

CorTe

^ 43. Et cura fit illi de fan&is: & ut audiatur

ab omhibus,.

& ícribantur in nomine ejus omnes confcriptiones m regio-

m C0

ne: & utoperiatur purpura, & auro:

m, &

44. Et ne liceat ulli ex populo, & ex-

facerxd'otibus, irritum

4

hisj quae ab eo dicun-

lid,

facere aliquid horum, & contradicere

quit-

tur, aut convocare conventum in regio

ne fine ipfc ; & vetti-

ri purpura, & uti fibula aurea.

y5, u

4s. Qui autem fecerit extra hæc,

aut irtitum fecerit aliquid.

eDi

horum, reus erit.

*

k con

- 46. Etcomplacuit omnt

þopulo ft'atuer»e Simonem, & facere

L It

fe

fecundum verba 1fta.

41. Et fufcepit Simon,

& placuit ei, ut fummo facerdotio

Tegio

fungeretur, & effet dux

& princegs gentis Judeeorum & fa-

cerdotum, & preeeffet omnibus.

)

48. Et fcrip uram iftam dixerun

t ponere in tabulis, greis, -

i.

ficarit

& ponere eas in peribo

lo San&torum, in loco celebr

»

49. Exempl

um autem eorum po

ut habeat

ls

—nere 1

n ærgrio *

prnad

Simon, & filii ejus,

fhonis

CAPU'I; XV.

: ad Simo-.

ii

eum

ZAutiocbus Demetrii filius. litteras amicitiarum mittit

nen: Romani federatos fibi Studeos ceteris nationibus per litte-

, dO

vas commendant : Z4ntiocbus , dum Trypbonem infequitur , mif-

2065

fum & Simone militum auxilium recufat ,. ittitqua ad eum. zitbe-

gobium , qui multa tamquam debita repolcat ; & Simonis re[poti-

"ilii.)

- fà accepto, co

nflituit adverfus eum. Cendebeum. ducem exercitus,

Chrifus

dpfe vero "Irypbonem per[equitur.

f.Y? T mifit rex Antiochus filius

Demetrii epiftolas ab infu-

TR

. lis maris Simoni facerdoti,

& principi gentis Judeeorum,

3

t

[

& univerfze genti:

Gggs

CRITESETE,

ynec De

Is

. 48. 4Mudiatur ab omnibts. ) Omnes

49. ngäear.) In pote&ate, ut pof-

Qeclateo

fit infpicere, aut aliis oftendere.

blica, *

illi obediant.

^

Seribamtur 12 nom

I.F

ss Demttrii. ) Demetrii cog-

0 PCIBI-

ine ejuss ö'c Vi-

!Il

omento Soteris , quem Ale-

de di&a n. 27.

xander interfecerat , frater autem De-

n&OfUm !

49. Dixerust. ) Conftituerunt.

metrii , qui Nicanor di&:s eft.

d

Peribolo. ) Ambitu , feu porticu.

Ab infulis maris.) Scilicet Rhodo;

ybricut

L

Videefupra n. 26

ut habetur ex Appianf) in Syriacis:

LIBRI I MCHAB/EORUM

422

a. Et erant continentes hunc modum: R EX Antiochus Si-

Ij

moni Sacerdoti magno , & genti Judaeorum falutem.

füc

3. Quoniam quidam peflilentes obtinuerunt regnum pa:rum

Il

noitrorum, volo autem vendicare regnum, & reftituere illud,

fel

ficuc erat aniea : & ele&am feci multltudmem exexcltus, &

Il

feci naves bellicas.

£int

4. Volo autem procedere per regionem, ut u'cifcar in eos

tum

qui corruperun:. regionem noftram , & qul defolaverunt ci-

vitates multas in regno meo.

l31

-$. Nunc ergo ftatuo tibi omnes oblationes, quas remlferunt

1tgt

tibi ante me omnes reges , & quacumque alia dona remife-

L]

runt tibi:

Mr

6. Et permitto tibi facere percuffuram proprii numifmatis

Qu

in regione tua:

7. Jerufalem autem fan&tam e(fe, & liberam, & omnia ar-

:i

lu

ma, qua3e fabricata funt, & præüdla, quae conihumftl, quæ

tenes, maneant tibi.

ï&u

.8. Et omne dcbitum regis , & quse futura. funt regi, ex

pri

hoc, & in totum tempus remittuntur tibi.

Cum au.em obtinuerimus regnum noftrum , glorlücabl-

mus te, & gentem tuam , & templum gloria inagna , ita ut ma-

D0r

mfeüetur gloria veftra in univerfa terra.

iU

10. Anno centefimo feptuagefimo quarto exiit Antiochus in

Tif

terram patrum fuorum, & convenerunt ad eum omnes exer-

citus, ita ut paucn 1eh£h effent cum Tryphone.

2

Ir k

a

E

. Peffilentes.) Scelerati; Trypho-

aurum coronarium , de quo diximus

nem intelligit, & afleclas ejus,

fupra cap. IO. n. 29

?

4 Fracmïre per. regtonem. ) Syriam

6. Percuffaram proprii numifenatis. )

ingr edi.

Quod fignum eft fupremi dominii

5. Orones oblationes.*) In Greco eft

permifft Judais.

vavT& Tà dQciofuuTA y ld eft omzes

7- Sancam effe , &$ liberam.) In Græ-

pt

ebl«tiones :

quafi dicat :

quæcumque

co eft, & /a»la effe litera , id cfttem-

t

un

nomine ve&lgahum , aut tributi au-

plum, & qu& ad pietatem, & culcum

ferenda erant , & in fifcum regium

Dei pertinent..-

mq

deferenda , ea remitto.

Juxta eum-

8. Qua futura /im*Regi )Quæ debe-

n

dem fenfum explicanda Latina ver-

buntur, vel qug debercntur. n Gre-

1e

fio , ut fit. fententia , omnia , quz

co eft, BGacuiN x regia

v dgo regalia

offerre , id eft reprefentare teneba-

dlcuntur, & Italice etiam eamdem

V

mini regio fifco, vobis remitto.

vocem retinuimus ; appellamus emm

uatuzque alia ;dena. ) Quale erat

chagltc-

e

Ü

CAPUT XV.

42y

$$I

rr. Et infecutus eft eum An

1

tiochus Xrex ,& venit quam

fugiens per maritimam. .

»

:

.

Tut

lludy

I2. Sciebat enim quo

d cofugregata fu-nt'mala'i.n eum, &

reliquit eum exercitus.

56

ochus fuper Doram cum centum vi-

13. Et applicuit Anti

ginti millibus virorum belligerat

:

] 605

tum:-:

n

orum', & o&o millibus equi-

E d-

14. Ét circuivit civ

itatem , & naves a mari accefferunt: &

vexabant civitatem a terra, & mari, & neminem finebant

rünt

ingredi, vel egredi.

nife«

15. Venit autem Numenius, & qui cum eo fuerant, ab urbe

Roma, habentes epiftolas , reg

datls

ibus, & regionibus ICriptas, in

juibus continebantur haec:

16. LUCIUS confulkRomanorum, Pto

lemæo regi fa-

J at*

lutem.

qui

. 1. Legati

*

Judaeorum 'venäi*uht ad nos amici noftri, reno-

vantes pr!

ítinam amicitiam , & focietatem ,. miffi a Simone

ex

principe Sacerdotum , & populo Judaeorum.

18. Attulerunt autem. & clypeum aureum mnarum mille.

xC&bi-

19. P'acuit itaque nobis fcribere regibus, & regionibus, ut

, Tme-

non inferan: illis mala,. neque impugnent eos, & civi:ates

eorum, & regiones eorum: & ut non ferant auxilium pug-

us if

nantibus adverfus eos.

L)

20. Vifum au:em eft nobi

s accipere ab eis clypeum.

3X€'1"

21. Si qui ergo peftilentes refugerunt de regione ipforum

ad vos, tradite eos Simoni principi facerdotum, ut vindicet

H

in eos fecundum legem fuam.

o2. Hzc eadem ícripta funt Demetrio regi, & Attalo, &

:

yimus

25. Et

(1) Ariarathi, & Arfaci,

'df l/.(- )

(1) Arabsg ;z Edir. Sixr. 4dditur;.

.m'mïi

II. Doram. ) us eft prope Jop-

vel Evergetes , & in regno fucceffit

pén , in littore maris mediterranei :

Polomzo Philometori fratri fuo.

Grt

modum fugz Tryphonis narrat Fron-

oI. Peffilentes. ) Scelerati homines,

h-

tin, lib. 9. flratag. cap. I3.. Zrjpben,

& publici boni, & patriz hoftes.

inquit, $yz;ze Rex vilaes per totum ater

Vindicet.) Puniat- .

ult.um

fugiens pecuniam fparfrt, eaque jJectaz-

22. Demetrio.) Qui ab Arface cap-

(ebe

zes Vntiochi equites moratus effugit.

tus detinebatur , fed id Romani igno-

rA

16. Lacius. ) Salianus , cum aliis

rabant.

utat hunc effe Lucium Calphuraium

p

ifonem.

Alii L. Furium , quifuit

Artalo.) Regi Pergami.-

Confulanno V. C. 617.

Ariarathbi.) Regi Cappadocis.

eniil

arthorum.

Ar/.'w?.) Regi

Pzolfuao. ) (-?ui di;ïais eft Pliyfcon,

—

44 "TIL*»,IB"RI L MACHABEORUM

lorian

23. Etinomnes regiones: & (1) Lampfaco, & Spartiatis, &

Tatum -

$n Delum, & in Myndum, & in Sicyonem, & in Cariam,

& in Sanum, & in Pamphyliam, & in Lyciam , & in Alicar-

3.

ram fü

naffum, & in Coo, & in Siden, & in Aradon, & in Rhodum;

& in Phafelidem , & in Gortynam, & Güidum, & Cyprum,

patrunm

pore p

& Cyrenen.

lum autem eorum fcripferunt

y

24. Exemp

*

Simoni principi

patruim

facerdotum , & populo Judaeorum.

)»

- 45. Antiochus antem rex applicuit caftra in Doram fecun-

bant It

do, admovens ei femper manus, & ma

chinas faciens $ con—x

damus

clufit Tryphonem, ne.procederet; -

.

veroun

46. Et mifit ad eum Simon duo mi

llia virörüm ele&torum

in auxilium , & argentum, & aurum , & vafa copiofa:

ba 1f

. 47. Et noluit ea accipere, fed rupit omnia, quae pa

Gus eít

a

tus eft

Ccum eo antea, & alienavit fe ab eo.

48. Et mifit ad eum Athenobium unum

de amicis fuis,

j!

3

ut tra&taret cum ipfo, dicens: Vos tenetis Joppen, & Gaza-

ram, & arcem, quae eft in Jerufalem, civitatesregni mei:-

exerci

29. Finis earum defolaíüs, & feciftis plagam magnaml in

39]

terra, & dominati eftis per loca multa in regno meo.

manda

& dd)

. 3o. Nunc ergo tradite civitates, quas occupaftis: & tri-

buta locorum, in quibus dominati eftis extra fines Judcece.

4

31. Sin autem , date pro illis quingenta talenta argenti, &

pleber

terfioe

exterminii, quod exterminaftis , & tributorum civitatum alia

talenta quingenta: fin autem, veniemus, & expugnabimus vos.

vidit

32. Et venit Athenobius amicus regisin ]erufalem, &

$

glo-

[ ii

mytgíierg

LU

3

(1) Sampfanz :im Edir. Szxts legitur.

h

93. Lamp[aco , €&c. ) Recenfentur

chus violavit in omnibus , quz fue-

3)

hhic novemdecim partim urbes , par-

rat pollicitus.

in

udg

forüm |

tim infule , ad quas Romani literas

28. Gazaram. ) Gazam

—

-, ut fupra

e

dederunt pro Judais, ne illis, aut in

non femel.

^ Iib.

itineribus ,aut alia ratione moleftiam

29. Feciffts plagäm maguam. ) In-

Zenflby

exhiberent.

tuliftis magnam cladem.

10n fa

Q4. Exemplum autem eorum.) Exem-

JI. Ez extermunii quod extermimna-

an

lum literarum fcriptarum ad Reges

fs &c. ( Pro clade, & vaftitate, &

Wtlon

recenfitos , populos , & infulas , &c.

damnis illatis , pendite alia

H5V71

Admovens , CGc

ginta talenta.

«quinqua-

dlmhw

E

xDionem.

) Urgentes obü—

32- Claf'i:'afcm,) In- G:zco eft P

QUi (

Q5. Ne precederer)) INe exire poffet,

xvjuxeio» , id eft abacum, in quo cali-

É

me fuga fe inde proriperct.

ces , paterz . & alia vafa aureà , &

fgfsn

27. Rupit emmia. ) Kidem Antio-

argentea in ufuim menfe repotuntur.

biil

CAPUT.XV.

425

gloriam Simovnis, & claritatem in auro & argento, & appa-

t

L1aff

&

)

ratum copiofum: & obftupuit: & retulit ei verba Regis.

licar.

33. Et refpondit ei Simon, & dixit ei: Neque alienam ter-

dum

ram fumpfimus, neque aliena detinemus: fed hzareditatem

patrum noftrorum

t

; qua injui'ie abvinimlici*s noftris aliquo tem-

pore poffetfa eft.

44. Nos vero tempus

incipi

habent&s, Vindicamus háereditatem

patrum noftrorum.

"

.35.. Nam de Joppe, & G

azara, qüæ—expo&ulas þ, ipfi facie-

eCUfe

C0f

bant in populo plagam magnam, & in regione noftra: horum

Et non refpondit ei Athenobius

damus talenta centum.

P

Orurm

verbum.

46. Reverfus au

tem cum ira ad regem , renuntiavivt*eiver-

useft

ba ifla, & gloriam Simonis, & univería, qua vidit: & ira-

tus eft rex ira magna.

fuls;

37. Tryphon autem fugi

t navi in Orthofiad a.

38. Et conftituit rex Cendebaeum.ducem maritimum ,. &

od

ez

exercitum peditum , & equitum dedit illi.

39. Et mandavit illi movere caftra contra faciem Judzese : &

n

mandavit ei eedificare Gedorem, & obftruere portas civitatis ;

& debellare populum. Rex autem perfequebatur Tryphonem.

du

4o. Et pervenit Cendebaeus Jamniam ,.

coepit irritare

Jæ

plebem, & conculcare Judaeam, & captivare populum ;, & in-

i

j dlià

terficere , & edilicare Gedorem.

YO

*

41. Et

vidit

34. Tempus. ) Oppormnia'acem ,

quod decima tantum pars eorüm,quä

xalfä)h

poftulaverat, fuiffet oblata.

35. Nam de J«ppe ,€/e.) Joppitarum

B7 Orzboffada.) Qus efturbs Pho:-

2 lt

in Iudæo»

agmium .€um ducentos

niclas

-

eorum fubmerferunt , habes in fecun-

39.. Contra faciem Tudae.

.

) Contra

fupra

dU lib- Cap-' IQ-

Quid autem a Ga-

Judzam.

zenfibus contra Judxos peccatum fit,

|dEdiffcare Gedorem. ) U

t inde impu-

non facile rcperitur.

ne poffet ex propinquo vexare Juda-

)ln

lz po lþu/a ;

$ m regióne. ) Et

os. Gedor eft civi:as ia tribu Dan ,

,-miïl/ï'

perfonis nocentes, & locis noftris.

quz Jofue 15. 58.. Gedor dicitur , &

"

Horum dammus talenta ænmm.) Re-

I. Par..4. 39. Gador,

dimende vexationis gratia, liorum

40. Irritare plebem. ) Mezare ple-

ique

cauía offert talenta centum.

bem, quz habitabat in pagis.

06. Reverfas autem efo cum ira ad

CR,

Et conculcare Judaam.) In fines Judeg

| CSH'

Regem,) Putavit enim fe contemptum;

irrampere, in Graco eft, ZuGartvcy.

1)

Bibl um Comn Mezoch. T. VL

H

tb

426

LIBRIIL M PANEORUM

fentetr

4t. Et.collocavit illic equites, & exercitum , ut egrefüper;

tranfre

ambularent in viam Judaez, ficut conftituit ei rex.

qutem

CAPUT XVI

) E

Simon [enex tnittit exercitum fuum cum filiis fuis, Studa & Sfoan-

e&c

Ae adver[us Cendebeum : 'quo devifto , Ptolemaus gener. Simonis

nerat

91

dominandi ambitione inflammatus , — acceptos| comoivio. focerum

eju/que filios Matbatbiam €? Sudam dolo interfecit , uf ita Sfte

tem in

cavit

dec provincias obtineret ; porro nuncii, quos ad Sfoaunem dole

I0

interimendum miferat , fust ab illo interfe&i , & SFoannes

&í

W

pairi in fumtmo. [acerdotio: fucce[fit.

Tum,

T afcendit Joannes de Cazaris, & nunciavit Simoni pa-

H

tri fuo, quae fecit Cendebeeus in popul

o ipforum.

p Te

2. Et vocavit Simon duos filios feniores ,

Judam & Joan-

v?

I2

nem, & aitillis: Ego & fratres mei, & domus patris mel ex-

pugnavimüs hoftes [frael ab adolefcentia ufque in hunc diem;

Qem,

tollere

& profperatum eft in manibus noftris liberare lfrael aliquo-

:

-ties.

i

3. Nunc autem fenui , fed eftote loco meo , & fratres mei,

Pl0ne

egreffi pugnate pro gent

erich

bifcum fit.

e noftra: guxilium vero de coelo vo-

ümO ,

4. Et elegit de regione viginti millia virorum belligerato-

Sibuth

rum, & equites 5 & profe&ti funt ad Cendebaeum: & dormie-

l

runt in Modin.

Catür

s. Et furrexerunt—mane,x & abierunt in campum : & ecce

Ym :

exercitus copiofus in obviam illis peditum & equitum , &

IÓ

fluvius torrens erat inter medium ipforum.

Ptoles

6. Et admovit caítra contra faciem eorum ipfe, & populus

m. tor-

ejus , & vidit populum trepidantem ad transfretandu

z

ren'.

VE

'41, Pcmm&alq-relnt v)'qm g«des. ) In

.Ef egquites.) Nunc primum fit men-

Et lmp

judsam excurrerent , & eam popu-

tio equitum in caftris Machabazo-

Omtn

lationibus infeftam haberent.

rum ; [udas enim & alii pedites tan-

4 l,

tum adhibuerunt , quod erat confor-

h:,g

ID

E Gagaris. ) De Gaza, in qua

&itho p

eum pater conflituerat , fupra

mius legi Deut. cap. 17.

mhl.f H

cap. I3. -n. 54*

08 Brtfratri; mei.) Jonathe.

In Modiz.) Loco vicino Gedori.

In v

6. Transfretaviz, ) Joann

.0

4. Elegz. ) ]oannes dux a patre

exercitus,

e.s—Duæ

conftitucus,

l;

;CAPUT XVIE.

427

pet"

fentem,' & transfretavit primus: & viderunt eum viri, &

SS

tranfierunt poft eum.

i

.1. Et divifit populum, & equites in med

io peditum: erat

autem equitatus adverfariorum copiofus nimis.

Q

9. Et exclamaverunt facris tubis, & in fugam converfus

eft Cendebaeus, & caftra ejus: & ceciderunt ex eis mul

x

T

ti vul-

nerati: refidui autem in munitionem fugerunt.

f

- 9. 'Tunc vulneratus eft Judas frater Joannis:

oannes au-

Yle

tem infecutus eft eos, donec venit

| Ceöronem, quam gedifi-

d

cavit:

^j

Io. Et fugerun

Mt ufque ad tui*res, quae erant in agris AZoti,

& (uccendit eas igni. Et ceciderunt ex illis duo millia viro-

rum, & reverfus eft in Judeeam in pace.

"L

11. Et Ptolemzeus filius Abobi conftitutus erat dux in catm-

po Jericho, & habebat argentum & aurum multum.

.12. Erat enim gener fummi facerdotis.

p

|e-

I3. Et exaltatum eít cor ejus, & volebat obtinere regio-

jetty

nem, & cogitabat dolum adverfus Simonem, & filios ejus, ut

tolleret eos.

D

14. Simon autem perambulans civitates , quæ erant in re-

Ttel,

£ione Tudaeze, & folicitudinem gerens earum, deícendit in

) V0*

Jericho ipfe, & Mathathias filius ejus, & Judas , anno cente-

fimo feptuagefimo feptimo, menfe undecimo, hic eft menfis

Sabath.

ra;o-

iil2

I5 4 fufcäpit eos filius Abobi in munifiunculam, quae vo-

catur Doch , cum dolo , quam sedificavit

, & fecit els convi-i

ecc

vium magnum, & abfcondit illic viros.

16. Et cum inebriatus effet Simon, & filiiejus, furrexit

Ptolemaeus cum fuis, & fumpferunt arma fua, & intraverunt

in

yulus

.Hhhz

(ot«

m

:

j

'8..' Exelam.;verunt facris tubis, 80),

Quam adificavi?. ) Cendebzus.

Et impletum eft , quod promiferat

Io: Pugermaut ztfque ad turres, &c. )!

Qui fcilicet in munitione Gedor ad-

t men

Dominus, Num. Io. 9- $& exzerizis

j abæO'

4d bellum , €06. clam,etis ululaniibus tu-

mitti non potuerunt.

j LAf*

445 , ET erzt recordatio vefiri coram Do.

II. Conffitutus erat? dux.) A Simo-

mino Deo veflre , ut exuamini. de ma-

ne focero fuo.

onfOI"

niàus inimicorum veþ!rarum.-,v

I3. Obrinere regionem. ) Cum fum-

In munutitione . ) Gedor.

mo imperio loco Simonis foceri.

lOïiv

9. Cedroneg ) idem locus efl cum

I4. Mezfe unmdeerme. ) Menfe ,Fa*-

fnuarioe

Dus

Gedore

n

5$ LIBRIL MACKHABEOR['JM «CAP.XVL

in convivium , & occid

erunt eum, & duos filios /ejus ;«

^

quosdam pueros ejus.

[

17. Et fecit deceptionem mag

nam in Ifrael, & rexd'did«it ma-

b

la pro bonis.

l

18. Et fcripfit hzec Pto

leþmæus,"& mifit regi, ut mittteret

Mi

€l exercitum in auxilium

, & traderet ei regionem , & civita-

tes eorum, & tributa.

I9. Et mifit alios in G

azaram tollefe -Joannem: & tribunis

Sult

,

mifit epiftolas, ut venirent ad fe

orar.

L

1

aurum, & dona.

, & daret eis argentum, &

Birit,.

20. Et alios mifit occupare l'erufalem, & möntyem tempii.

tfr

21. Et preecurrens quidam, mnunciavit Joanni in Gazara,

quia periit pater ejus, & fratres ejus, & quia mifit te quo-

que interfici.

22. Ut audivit autem,

vehementer expavit: & comprehen-

m

dit viros, qui venerant perdere eum , & occidit eos : cogno-

vit enim, quia quaerebant eum perdere.

.

23. Et caetera fermonum Joannis, & bellorum ej

us D & bO'

3. D

narum virtutum, quibus fortit?r fegeíTit & sediticii murorum,

uos extruxit , & rerum geftarum ejus:

quod

füonur

24. Ecce hzc fcripta funt in libro dierum facerdotii ejus,

fuum.

?E

cï:x quo fä&ljs eff princeps facerdotum poft patrem

£JUS Y

LIBER

4 1

&i

aQ

17. Deceptionem magnam in Ifraet. )

$

Proditionem Ifraeli damnofiflimam.

re

Tollere Toapnem. )— Joannem occide-

Yos d

Rekidittz/malrz jro £onis. ) Fuerat e-

Tribsnis.) Judaic&e militie.

nim honoratus aífinitate fummi fa-

23. Bomarum virtutum. ) Egr«egie

'cerdotis, & Principis Simonis.

factorum.

I8. Civizates eoruz.) jJudzorum.

24. ln libro dierum , 6c. ) In anna-

IPA

I9. Gagaram.) Gazam.

Tante

libus ejus temporis.

e.

Vican

&

;

W

W

(;

3

Z2

& ftnt

L?ä»

)

E

3

&tl

N

Olyui

(

A

u

qull

ii

(f

N

C

Yevs

eypto,

OMET

j

j a

temylo

&l

à 7

Vry

NQR&:

H GR

LU

xkx k at

N

429

TE

LIBER SECUNDUS

litma

ttteret

Civitae

| MAC

CAPUT PRIMU M.

ibunis

Sfudei babitantes Sferofolymis fcribun

t €Wudeis in ZEgypío com-

m &

morantibus mortem Z4ntiocbi ac f[uerum ,. que in Perfide conts-

lebrent diem [ce-

li

gerat, gratias Deo agentes , € bortantes , ut ce

ii

uopegie , C? diem dati tgnis. po[t: redu&tionem. captivitalis :

cujus rei narratur bic bifforia , C oratto

Nebemie.

'ehet

RATRIBUS , qui funt per /Egypt

um, Judaeis, faïp-

0g00-

tem dicunt fratres, qui funt in Jero

folymis , Judæl T

x.F

i

& qui in regione Judaeze, & pac

LI

em bonam.

( bo-

nerit teftamenti fui,

2. Benefaciat vobis Deus, & memi

Jrüft

quod locutus eftad Abraham, & lfaac & Jacob, fervorum

funorum fidelium:

| ejui

. Et det vobis cor omnibus, ut co

latis eum , & faciatis

& animo volenti.

ejus voluntatem , corde magno,

is fuis,

!

4. Adaperiat cor veftrum jin lege fua, & in præcept

N

& faciat pacem.

a

. Exaudiat orationes veftras, & re

congilietur vobis, nec

occidee

vos deferat in tetïïpore malo.

Hhh35

23

l..

'3. Volenti.) Promgpto.—

atribus , 6c. ) Hs litere anfo

?gregic

198. regni Grgcorum, guber-

Ada periat car-m/ir

um in lege fe4-)

) at

nante Judaicam rempublicam ]oanne

Ut fcilicet legem intelligatis , & ad

H yrcano, Sámonis fillo, cujus mentio

praxim revocetis.

Judei /Egyptii ma-

L]

eft ultimo capite fuperioris libri, mife

je intelligebant fcripturam ifaiz,

de

fz funta Jüdzis habitantibus Hiero-

ad Judeos, qui erant in /E-

Altari in media JEgypto excitagdo 1fa,

folymis,

cap. 14. n- I9-.

gypto, quos Rupertus , & alii tra-

«

( Faciat pace'm. ) Profpera omnia

dunt i

n magno tunc errore vixiffe,

templo in /Égypto sdificato contra

vobis largiatur , ut folet iis, qui le-

Dei legem,

r

m

gem fuam fideliter fervant.

2.

Teamenti.

) Pa&i,

. Reconcilietur vobis.) À quibus il

Servorum [morum. ) Servos fuos.

lum averfum eífe veremur.

Wofter interpres genitivos, ut func

$n Gfco , ad verbum ?gprem:.

Male. ) C»alamitofo.

480

LIBRI lL MACHABEORUM

6. Et nunc hic fumus orantes pro vobis.

jr. 1

7. Regnante Demetrio , anno centefimo fexageürho nono,

igimus

nos Jude fcripfimus vobis in tribulatione , & impetu , qui

I

fupervenit nobis in iftis annis

D

tunt o

, ex quo receffit Jafon a fantta

terra, & a regno.

"

114

8. Portam fuccenderunt, & effud

eruütþfang*uinem innocen-

menfas

tem: & oravimus ad Dominum , & exauditi fumus; & obtu-

facerdo

limus facrificium, & fimilaginem ; & accendimus lucernas, &

u. f

propofuimus panes.

& amici

9. Et nunc frequentate dies fcenopegise menfis Casleu.

Ij (

Io. Anno centefimo o€togefimo oCtavo, populus, qui eft

Cumi pa

Jerofolymis, & in Judaea, Senatuíque, & Judas, Ariftobolo

plutt,

magiftro Ptolemsi regis, qui eft de genere chriftorum facer-

dotum, & his

um

nitatem.

?' qui i'n,JEgypto funt, Judaeis falutem, & fa-

effe fuda

xi.De

quemdtr

——

dono inc

6. QHia fumus orantes þro vob;s, ) Ut

culorum folemnitas fpectabat ad men.

inmit J

przdicta Dei dona recipiatis.

fem Tifri. Exod. 23. & 34. Levit.

quam fe

7- Demetrio.) Nidefupral. I.c. 1.

32

Vide Riberam lib.

mipug |

5.» de feftis

nig, initi

Impetu.) Grgce áxp3, id eft, cum

cap. 17. & 1g.

tribulatio illa ad fummum vigorem

Casleu-) Qui Novembri noftro re-

eTatius

pervenilfet, & nos vehementiffime ur-

fpondet.

Ar!fol

eret & premeret, id eft in fummo

hoc

toftro difcrimine fcripfimus ad vos.

IO. 4dnno centefimo octogeffmo oclavo.)

Hoe multi putant effe initium alteri-

biss lib,

Receffit. ) Detecit , fcilicet perapo-

us epiftole, fed Serarius & Salianus

0y a

ftafiam.

probabilius negant , voluntque effe

lurgs |

9- Portam-) Urbis Jerufalem, 'T'em-

fenfum, quafi dicant; & hzc quidem

Anfuejj

pli, & aliarum urbium impio Jafone

:

illo anno fcripfimus ; hoc autem an-

f« fi

infligante.

no I88. fcribimus vobis, que fequun-

quando i

Sacrifretimo , €y f

tmildg;kem u J

tur. Ut autem conftaret , quinam

«

Sacrificia ex animalibus, addita fimi-

effent , qui fcriberent, eos numerat,

Pf's dd

li juxtalegem. Vide Exxod. cap.29.40.

ut fit initio Epiftolarum; cum prefer-

Magf/-'

"ccendimus lucermas. ) In candela-

tim hac enumeratio ínitio Epiftole

Áriltoe

bro templi.

fuiffet pretermiffa; dictum enimtan-

Propofuimus

tum fuerat, Zratrsbzs, 62c. nominibus

&deptug ;

pofitionis.

Pdnf,:') In menfa pro-

Q!.l']ug p

eorum, qui fcribebant, non appofitis.

in Raj

9. Ev »unc frequentate , €c. )

In

Et Judas.) Quia Judas Machabzus

Vel quy

Grgco eft : & zuzc ( fapple fcribimus)

dudum erat mortuus ante annum hunc

ut agatis dies [Genopegia menfés. Caileg.

Ciptu

I88. propterea in eam multi fenten-

tinents

Scenopegis. ) Fecftum Enceniorum,

tiam iverunt, ut verba illa 4zze I98.

P !0/4;;

quod inftar fefti fcenopegiæ celebra-

&c. effent claufula fuperioris epifto-

Ometor

tur lib. z. Machab. c. 4. n. $2. &lib.

le, & pofterior inciperet illis verbis;

hoc fecundo cap. 10. num. 5. & 6.

Cïib&rey

Papulus qui eft. Tero[olymis, &$c. fed di-

Omï'nus

*

Alioqui fcenopegia , five "laberna-

u

cendumJudam;cujus þic mentiodit,non

( t

43!

*CAPUþ'n,

0n,

1. De magnis periculis a Deo liberati, magnifice gratias

agimus ipfi; utpote qui adverfus talem regeim dimicavimus.

.qu

12. Ipfe enim ebullire fecit de Perfid

nda

B. eDBS qui pugnave-

runt contra nos, & fan&tam civitatem.

:

Ef

* 13. Nam cum in Perfide effet dux ip

fe, & cum ipfo im-

menfus exercitus, cecidit in templo N

$

lio deceptus

1

bt«

aned , confi

facerdotum Nanez,

5 k

14. Etenim cum ea habitaturus venit

Aaid lo&ufn Antiochus,

& amici ejus , & ut acciperet pecunias multas dotis nomine.

IR

j elt

15. Cumque propofuiffent eas facerdotes Nanes, & ipfe

cum paucis ingreffu

N

»boIo

plum,

s effet intra ambitum ïv,f.—axni, claufemnmttem-

CT

16. Cumv

if

äffe Judäm'Machabæum , fed Judam

Chrifferum.) Un&orum, Xg:g'cäv-.

quemdam, fecta. Effenum, prophetig

II. Adverfzu tAlem R:gemdimica'vi-

)e

miu.) lntelligit Antiochum fedetem

——

dono inclytum , cujus predictiones ,

inquit Jofephus lib. I3. c. I9. un-

filium Demetrii Soteris, qui Trypho-

(liéfls

quam fefellerunt. FHunc ergo , quia

nem perfecutus eft, &c. & Judsos

vlb

magng erat auCtoritatis & r.ligio-

in multis afHixit, & Simone adhuc

fs

vivente, & poft Simonem, filio ejus

nis, initio epiftole adícribunt. [ta

Serarius & Salianus,

Jo- Hyrcano principatum tenente.

[0 Ive

"riftobolo magifliro Ptolomei Regis. )

I2. E£ull;re.) Prodire in magna co-

De hoc Ariftoebolo ita fcribit Eufc-

pia, ut de ranis dictum Exod. g. n. 3.

int)

& de muribus I. Reg. 5. 6.

x

jlteri«

bius lib. 8. de preparat. c. 3. -4riff;-

erfïdem;

&olus. autem ille, cujus fecundns Macha-

De Perffde. ) Late fumit P

Jianus

beorum liber inttio memimit , quemque

ut etiam Syriam comprehendic, Par-

e effe

r iflotelica peritum philofophia fut[Je con-

thiam , Mediam & Chaldzam : fic

yidett

infra hoc codem c. n. 19. dicitur, ew

ffat , f£militer manus , $ cetera memára,

n af

uando de . Deo dicuntur ,. intelligenda

im Perfidems ducerentur patres noffri ,

qlllll'l'

effe , iz libro. quem ad P(olamamm feri-

id eft, Cbaldeam & Babylonem.

jnam

Vide Serar. ad hoc c. q. II.

ngrdhy

pf* . declarat, &c.

ro Ptolomez Regisv. ) Videfur

1W4gi/1

13. Iu templo Nanea. ) Naneam

ht

Ariftobolus magiftri Regis nomen

hanc effe Venerem- pluribus difputat

ftole

adeptus, vel propter librum illum,

Serar. ad hunc locum q. 7.

n

cijus prosime meminimus fcriptum

Confilio deceptis, 6$c.) Aliter eft in

fibus

in Regis gratiam , eique dicatum ;

Grzco; fed noftre verfionis fenten-

oütiS-

vel quod Regem doceret res ad facram

tia eft, fraudulento confilio facerdo-

jbgus

Scripturam , & legem'Mofaicam per-

tum Nanez occifum Antiochum ; res

hott

tinentesS.

autem quomodo gefta fugrit, ftatim

pl

Prolomai Regis.) Ptolomzum Phi-

fubjicitur.

! 188'

lometorem -intelligit , qui cum hac

fcriberentur, mortuus erat, fed nihi-

I4. Cum ea babitaturut. ) Eam du-

