titudine , & de ftellis, & conculcavit eas..

Qu

i. Et uique a

d pri-—n.cigiem fortitndinis .ma:g,ni.ücaüwm eft :

f

iil

R

M

Awen

j

tam , & fignificat ],-udæam- ;nam VT;'L-bi

Mdgn.w fatus eff

» Ampliücat:;) ad

& (]u

Perfas , Medos, & Babylonicos impe-

proprie ignificabat rem tamidam, ple-

rio, videtur alludere ad'cog'nome ntun

nam, turgidam', eminentem, crafíam,

Quj

pinguenr, quz altos in fui defiderium

Alexandriqui ob rerum geftarum ma-

allicit , qualis regio erss. judza.

gnäcu

dinem: Magzss dictus eft.

Fra

Üwm. eff cormu imagnun. ) Nlor-

Io. Ujgwe dd'ufort'i:'.zm'z'?zew celi, ) In

tuus eft. Alexander , quod autem dicit

Hebreo eft ,. Ufgne as exercitum celi.

Jud«os voc«t. exercitum , aut fortitz-

fratm , fignificat eum violenta mor-

P

te extinctum effe.

dinem ccli, quia [Jeo duce bellum

Deo fac

Quatuor COYIW . ) Quatuor Reges $

gerebant. Significat ergo Antiochum

non folum hominün , fed etiam. Dei

Xfe ; q

quos fuperiore capite nuime Ó., memo-

ijfd

gavi.

exercitum viciffe , non quod fortior

tiochus

Per quatuor ventos crlé.) P'er qua-

Deo fuerit, fed quod Dus exercitum

plum, f

fuum, ejus offenfus l)g:cca:tis-,, deíen-

tuor mundi plagas, Orientem , Occi-

dere noluerit.

2

Onor

dentem , Meridiem , Septentrionem-

Y

ln

. De' uno autem ex eis. ) DeSeleu-

Dejecit de fortitadine. ) D exercitu

I2, j

judeorum multos proftravit. Mul-

£0 . qoi Syrig regnunmr occupaverac

morteni.

tos etiam ad idololatriam compulit, T.

2i0€h0 ;

pott Alexan dir

Cornu unum.

modicum-«) Mec cornu

IMachab. 4. 42. & 2. IMachab. 4. 14.'

eft Acti;chus Ejpiphanes, qui o&tavus

De felis.). 8tellas vocat Judeos il-

far & þm

faitaSeleuco. Dicitur cornu modi-

lIuftres nobilitate , doctrina, & pietate,

Pfey,

Appellat (

£um, quia: mino

r nstu fuit filius A*

quos Antiochus,vcel minis a patria le-

ftám Ài

tiochi. magni ,. cþuiïv cum:

Hannibale

g€ abduxit , vel

.con.-ü*a-xjtes irn ei ne-

eontra. k comanos pugaavit , dicitur

Cavit.-

4ciet *

Conculcavit. JGravid.

quidquid i

etiam: cornu modicum: com.p'aracivone

öxhifn atu preflit.

tete

us

fatta cum Alexandro Macedone. .

IÍ. Etafque ad Principem fortiiudinis,

Kadum efblgrande contra meridtem. )

&c. ) Non fclum coitrz judeos , fed

35!4

contra D'eum iptorum Principem au-

n

Profiigato Prolomso Pailometore ZE—

al

t (

ti Rece.

fus eft erigere Te : conatus enim eft

P Contra Orientem. ) Devi&to Artaxia

veram religionem abolere , & idolola-

Axmeniz.

N

"

fiam induecre.

Vel Onizm intelli-

Nf/;lü (

Rege

Q il

- €onfrat

forzitadinem. ) h Hebreo

g'ft f4cerdotem MASrilnuïm',-quem Pon-

CUJ

eft, 73 rfe£? , quod nofter vertit fer-

tificia dignitate exuit , & fuinmum fa-

j

ziendintn , & verfu 12. robur. cap. ve-

"055 p

cerdotiuin pretio véndidit. .2. Machab.

4«

[ refpoüd

zo if.1um. 16. & 49. zerram iucbj-

, f

?

CA *Pjü T vilf.

AT

edd-

& ab'eo tulit

juge facrificium , & dejecit locum Sanificatio-

quà

nis ejus.

bur autem datum eft contra juge facrificium pro-

mo-

pter peccata : & profternetur veritas i

:

ontta

profperabitur.

n f—ter—rav? & faciet , &

.

e

I4. Et audiv:

i ünum de fan&is loquentem

& dixit unus

fanttus alteri nefcio cui loquenti : Ufquequo vifio , & juge

ti:&

facrificium , & peccatum defolationis , quae fa&ta eft : & (an-

'hseü':

Guarium , & fortitudo conculcabitur ?

x

t

r4. Et dixit ei : Ufque ad vefperam & mane, d

ies dua

millia trecenti & mundabitur fanCtuarium.

—ÓÀ(

rs. Fa&um eít au:em , cum viderem ego Daniel vifionem;

jm Ti

& quaererem intelligentiam :

m ple-

ecce Ítetit in Confpe&u meo

craffam,

quafi fpecies viri.

16. Et-

E'tdc;ium

;:Vz ) [n

um celis

fortit

4b eo tt?,lit jugefzcr)'þ'ci?zm. ) Ve.tuic

.U[qne-qka w!:/ï,a , && j;?gg'L/;g;riþ'gjgm? »

; lu

Deo facrificari a3nam mane & ve-

Quamdiu facrificium juge, quod Da-

hum

fpere , quod erat juge facrificium.

niel ab Antiocho fublatum vidit, fub-

jm Dd

Dejecit locum fantliffcationis. ) An-

latum manebit :

tiochus non combulfit , nec dirnit tem-

| fortiot

Et peccatum defolationss.) Defolatio

sercitiul

plum , fed illud dejecit de fuo gradu,

urbis, qu& propter peccata populti fa-

N d

honore ;ne effettemplum Dei,quia

g

illud profanavit, & fovi dedicavit.

E£ fantluarium.) 'Yemplum Dei.-

I2. Robar autem datum eff i&c. ) An-

Fortitudo.) Populus , & exercitus

! e'xerci!ü

Judeorum u

f

&

t. M'Jl'

tiocho permiffum eft a Deo , ut juge

conculcabitur

mpili

facrificium auferret , templum profa-

gne quo proteretur ,

20

naret propter populi peccata.

I

U/2se.advefperam,8 mane,&c.)

gdgos

Proffernezur verttas, &c. ) Veritatem

U

fque ad diem illam, qua fcilicet fi-

appellat divinam legem , quam pene

nietur defolatio Antiochi, erunt dies

&Pictac?a

totam Antiochus abolevit.

t le

2300 .dies enim naturalis per vefpe-

a f

Faciet , E$ profperabitur. ) .Faciet,

ram & mane, quafi per fui finem, &

quidquid voluerit, & Deo ita permit-

principium defcribitur , Genef. 1

.

tente ; bene illi res fuccedent.

Alludit etiam ad juge facrifici um,quod

pl

.13. Er «udivi unwn de fantiis, &c.)

erit hoc die reftituendum ; illud enim

n,,,',;;diwn

[

(g09* d

lum quemdam ex illis, quos Deo

offerebatur tam vefpere, quam mane:

ll«

K

ere dixit fuperiori cap. numer. 9.

ideo dicit, 4f2«e ad vefperam, 4 mane,

p

t

& Io.

potius, quam sfaue ad diem iilum.

; enim t

Nefcio emi lequenti. ) Cuidam , qui

Dies duo emillia trecenti. ) Annifex,

gitolé

f g

cum illo loquebatur , alteri Angelo,

menfes quatuor , dies viginti.

ao

cujus nomen ignoro: in Hebrzo eft,

13. Quaff fpeciesvir;.) A ngelus erat

q!f

*:35955 Pgor:, quz vox Italice phrafi

fpecie humana, quem Hebrzi Gabrie-

1

,

mum fü'

refpond

lem fuiffe pucant.

Ab

qua dicimlk:sNil £ale, Hifpa-

num. 21.

;Vide infra cap. g.

ni, Fn! »

49

| PROPfIETUE DANIELI.V:S

2

- 16. Et audivi vocem viri inter Ulai : & clam

4

avit -& ai!tA:

Gabriel, fac intelligere iftum vifionem. -

&f

tUt

17. Et venit ,

& ftetit jux:a ubi ego ftabam : cumque ve-

niffet , pavens corrui in faciem meam , & ait ad me : Intelli-

i

e filih

$!

!

ominis , —quþoæniaämy in tempore finis complebitur

vifio.

:

"

H

18. Cumque loque

retur —a,d me

, Collapfus fum .

pröriuä 1n

finn

terram: & tetigit me , & flatuit me in gradu meo, .

fürp

Ic. Dixitque mihi : Ego oftendam tibi quze futura funt in

1

noviífimo maledi&ionis : quoniam habet tempus finem fuum.

e

20. Aries, quem vidifti habere cornua, re

"

l

"

X

X .Medorum;, eft—

atque Perfarum.

41. Porro hircus capraru

m : rex Craecorum eft Et cornu

grande , quod erat inter oculos ejus , ipfe eft rex primus.

Tfio 1f

22.

uod autem fracto illo furrexerunt quatuor pro eo:

Qu Di

Inte

quatuor reges de gente ejus con

v'[ur'gent,, fed. non in fortitu-

dine ejus.

fff,w

!

þ;ïls' ) .vg

23.

Et po

ft regnum ebmm ,cum creverint i'n,iquita,tueg-x,-.

?

lidus ,

confurget rex impudens facie , & intelligens propofitiones.

tüt:

P

24. Et , .&

terbress

Atitma;

q'.llïuug

Qnart:'a;n ..545;.'1 tempus finem jkuä.)

16. 'Auarli'xvt' 'vacem/ viri») Angeli Hü-

n rel'.fg

mana fpecie humanam etiam vocem

'lempus enim , quo res fiat, ab eo

2.;. R

rcferentis. Hebrazi pütant fqilï'e Mi-

-

definitum eft, & fuam.

potnti

chaelem-

tamc habet,

pcriqdum cerf

üs f

Loter Ular. )

Inter portas , vel riþ'.xs

OI. Rex

]

priems. ) 'Regni potke:nciax

Iouge l

Ulai, ubi in fpiritu confiftebat Daniel,

f

infignis.

Nn (';;

ut dictum eft n. 2.

22. Sed non i? fortitudine ejus. ) Ne-

" vol

— Fac sntelligere sff um

o

iwiln. J Bao.

quaquam potentia cum illo confe.

Udïforu

rendi.

xt Daniel vifionem illi objecta

X

m in-

B f

tellicgat.

23 Pa/l. regn/tmï: Heorum. ) Quatuox

ellinaty

17. l

| tempore fínis. ) Tempprä de-

primorum , qui Alexandro proxime

fein i

finito, & conftituto a Deo.

Rv'än;?)

19- Collap]us f[um- )

Videtur Daniel

fucceffe'runc.

Cum creverint iniqu'imre:. ) XIudæo-»

tem,'u

bis in terram cecidiffe , primo ad prz-

rum , ita ut earum menf^ra cc.0, j ta

Ylicere ;

fentiam ,. fecundo ad vocem Angeli.

QS' &&

* Terigit me , &c. ) Solo tadu vires

Deus permittat Antiochum fevire in

äe Cüm

mihi reftituit.

Judzos. De peccitis hifce, vide 1. Ma-

chab.;I. I2. & fequent.

N

fofis f

Ig. Que futura [un£t im novi/fimo ma-

Jeditlonis, ) Yn Hlebrao eft , que fwu-

Confurget.) Non proxime, fed re-

sure funtz (2 extremo r5 cum fciicet

mote , fex enim reges medii intercef-

10 arljm

ira Dei , qnam ipfe jam cohibet, pec-

ferunt, regn runtq.e per an

It (;

€itis irritata ad; fummum pervenerit,

quam centum.i

z.los plures

quld fEQIe

Wt I

& in ultionem erupcriff

Rex in*pnu:m

facit. ) Amithusï ho-

n

D

Hl q,

-

£

: CAPUT VIIL

49

Lal

34. Et toborabitur förtitudo ejus , fed non in viribus fuis:

& fupra quam credi poteft , univería vaftabit, & profperabi-

)e Vt-

inielli

tur, & faciet. Et interficiet rqbuftqs ; & populum fap&d-

rum

E

ebitur

.48. Se

C

T*undum Vbl'untatem fuam , & dirigetur dolus in ma-

nu ejus : & cor fuum magnificabit, & in copia rerum om-

nium occidét plurimos : & contra princi

guä n

pem principu'xy con-

furget , & fine manu conteretur.

funt I

26. Et vifio vefpere , & mane , quae

4

di&a eft , vera eft :

fuum.

tu ergo vifionem figna , quia poft multos dies erit.

um el

27. Et ego Daniel langui , & ægr?zaf*vi per dies : cumque

.AUur-

CamtQ

: COT

Imus.

ino impius ; qui neque homines ; nä-

Et im coptia ferum aänittm. ) »'Cnm

Y'o €0 :

que Deum reveretur.

copia rerum omaium fit abundaturus

fottito

Inteiligens propofftzones.) In Hebreo

ad male agendum opportunarum.

eft , 37v r ebidoz , enigmata, ftro-

Contra Principem Principum.) Contra

phis, verfutias , id. eft , aftutus , cal-

Deur ipfum , & csmplim ejus, con-

yitates.

lidus , fagax , ut Prov. I. 6. dici-

tra Regem Regum & Dominum Do-

tür ; eimaduerfter pnr;zäa!dm . i(i-

minantium. 'Princeps Principum di-

Dones.

terpretationem , verba fapieutum , &f

ci poteft fummus Sacerdos, cui Piinci-

, H

$ciebat Ántiochus

Anigma'a eoruu.

pes ; & capita facerdotalium fainilia-

d

quibus artibus Judeorum multi a vc-

rum fubjiciebantur.

ra religione abduci potfent.

S;ne maut conteretur. ) Non occi-

enm /þm.)

24. Róborabitur , &c. ) Crefcet ejus

detur ab homíinibus, fed a Deo, vid: 2.

ut, b

odum dl*

potentia, ex homine enim privato fa-

Machab. cap. g. num. 5. ubi Antio-

étus eft rex, & regnum ad«ptus, ilud

chus infanabili morbo a Deo correp-

longe liteque amplificavit.

tus , diuturna

Non im viribuf f&is. ) Scd permiffu

fuiffe dicitur.

que fabe confumptus

i Potelnbia

Dei volentis pütire per eum peccata

26. Er Vifio velere , 6f mane.)) Ve-

] ffü!- )Ne

jJudgorum, ut dixit n. 12.

fpere, & mane genicivi funt

qua i

jJy cone

Et facier. ) Perficiet fcclera animo

dicat : Vifio illa bis mille trecento-

deftinata , parem habebit manum in-

rum dierum , d:

qua di&':lln eft n. 14.

Q"MUOï

genio, & opera paria fuis verfutiis.

vera erit.

Robuffos.) Judmos foxtiflimam gen-

Viffoneus frgna.) Apud te referva , &

poriot

tem , quam aliter quam irato Dco,

ánnota, neque de ea dubites , quam-

üdet

vincere non potuiíict.

vis longoterpore efüs effetum diff:z-

.)]

i

ju

. 98. Secuzdum voluntatem [uam. )Ne-

ri videas ; fuo enim tempore veniet.

l

é&te cum proxime precedeotibus,, ut

Q7. Lazgu: , 69 dgrotavi. ) ,ix/ïagnï«-

j f:W"" i

fenfus fit : interficiet robuftos fecun-

t:dine vifus confternatis, & exhauftis

L2 ,

dum voluntatem fuam , id cft pro

virib:s.

L

fuo arbitrio , ac libidine.

Cumque fnrrex

més fedr

l.

Dirigetur do'us i2 mann ejus.) Q:

d-

convaluiifeníi.

dlem. )-E le&o : cum

"

jjj in

quid fceleris animo d

,

eügna?erï:,þro-

Noóm erat, gii dgterpretaretur. ) 1n

p:mes

Ípere pt&ü;iet.

10209

[

particulari nOmina,. tempus, aliafque

J

Bibl. cum Com. Mmoc'E, 1. Vi

xtïWhuS:þO

5o

PROPHETIE DANIELIS

j

furrexiiï'»em,'faciebz[m operaregis, & ftup

LI

.

;

ebam ad vifionem,

& non erat qui interpretaretur.

.

fe,

:

dixi

ADAPUT IX

E

ftod)

Poft orationem Danielis , qua confitetur S'udeos propter fua

dien

& patrum peccata «veni[le in magnam affliclionem , petens Dei

j

mifericordiam erga populum fuum , fit ipfi revelatio de feptua-

Tec

.el

.gitta bebdomadibus uque ad un&ionem Santi Janttorum , & .

6

E

inm

de Cbrifli morte , populoque ejus perdendo, C&

noth

abominatione defolationis in templo.

[

N anno primo Darii filii Affueri de femine Medorum,

&

Que

II

qui imperavit fuper regnum Chaldaorum :

* Jer

Ifra.el

2. Anno uno regni ejus , ego Daniel intellexi in libris *

terris

25.1I

numerum annorum , de quo factus eft fermo Domini ad Je-

QUib

& 29

remiam prophetam , ut complerentur defolationis ]erufaläm

IO.

$]

feptuaginta anni.

pibus

Et

3

9. ]

lat

IQ

10

circumiv-ïantikas vifionis mez , quæ erat

torem fuum appellaglt magnum domi-

de rebus futuris : eamm enim in gene-

num ,4 gram Signore.

Itaque 2affuerus

larem,

rali tantum Angelus fuerat interpre-

non tam fuit nomen proprium, quam

p'he d

tq

tatus. n. Qo. Vatablus ex Hebrao,

agnomen commtune, quod illuftribus

aliquibus Regibus Medorum, & Per-

ü

LXX. vertünt, E£ xom erat , qui in-

Hic ergo Af-

d

Inay

£elligerez , & fenfus effe poteft: nemo

farum tributum fuit.

fciebar , quid obftupefcerem , quid ha-

fuerus pater Darii Medi fuit Aftya-

berem in animo , que caufa eflet mor-

ges , avus Cyri.

:

Qui imperavit fupev regnum Chaldac-

C

j

I. J Nanno primo Darii.) Quo fcili-

rum.) (uod occupaverat Babylone

OtVert

cet expugnata Babylone copit

expugnata, & Baltaffar Rege occifo.

,' d t&y

regnare , ut Monarcha, qui fuit annus

tàpe fo :

7O. & ultimus captivitatis Dabyloni-

Q. 4uuo uno.) Anno primo, notus

4l Coz

C& , idemque annus mundi 3430.

eft Hebraifmus.

ante Chriftivero nativitatem 529.hoc

Intellexi i. libris, €&c. ) Cognovit

"Iïea, «]

ex lectione Jeremis cap. 25. 11. & c

iäm, &

ergo anno Daniel cognovit hafce 70.

20. IO. neCc €nim propheta tantus,

Cu/fgdif

hebdomadas usque ad Chriftum du-

prmhix':ïs

cem,- id eft, usque ad Cþriüi bapti-

etiam poftquam colloquia cum Ange-

p.ræüing

Ímum fupereffe.

lis mifcuerat , prophetz alterius fcri-

lm

Affueri.) Mebraice pwywwWDnwN 4-

ptá legege dedignabatur.

y &er,

ebafueros , qu& voX componitur ex

Ut complerentur defolarionis, 6$e. )

III(Z !/j

Unwx id eft, zagnos, & ww verofc , id

Signifizans fore, ut defolagio Jeru-

"m

.eft, caput, quafi.dicas, magnus capi-

falem finem haberet , ( tandem re-

*

U of

ftauraretur.

Q pec

taneus , princep?, 1c.Turcæ impera-

AGblr

CAPUT IX.

SI

It

$. Et þofüi faciem meam ad Dominum Dïeurü meum "

oga-

re , & deprecari in jejuniis ; facco , & cinere.

4. Et oravi Dominum Deum meum , & confeffus fum , &

Efd

dixi : * Obfecro , Domine Deus magne, & terribilis , cu-

ftodiens pattum , & mifericordiam diligentibus te ; & cufto-

I. $.

" u

dientibus mandata tua,

r Dui

$. * Peccavimus , iniquitatem fecimus , impie egimus ,&

* Bar

jf

receffimus : & declinaviinus a mandatis tuis , ac judiciis,

1. 17.

14

6. Non obedivimus fervis tuis prophetis ; qui locuti funt

in nomine tuo regibus noftris ;

noftris , omnique populo terrsae.

principibus noftris , .patr'i..b us

*

7. Tibi Domine juflitia : nobi

s autem confufio faciei , fi-

jülup

cut eft hodie viro Juda, & habitatoribus Jerufalem , & omni

lírael, his , qu1 prope funt, & his , qui procul in univerfis

!ibris

terris - ad.g

uas ejecifli eos propter iniquit'a'tefo' eorum , in

u fe

quibus peccaverunt in te.

*

vfalem

8. Doniine, nobis confufi

o faciei ; regibus noftris , prïi'ncï-

pibus noftris, & pa:ribus noftris, qui peccaverunt.

9. Tibi autem Domino Deo rioftro

mirfbricordäia' ; & propi-

»

tiatio , quia receffimus a te:

10: Et non audivimus vocem Domini Dei noftri ; ut ambu-

g dmr-

laremus in lege e

g um

jus, quam pofuit nobis per 1"ervos fuos pro-

*

um, quum

phetas.

11I. Et omnis Ifrael przevaricati funt legem tuani , & de-

Juoftribus

, KT

cem tuam , & ftillavit fuper nos

clinaverqn-t » ne audirent vo

male-

il AW

MRURURCUS

G.æ'

^5

3

Po[ps faciem meam ad Domirvum. )

debetur cbinvfu'fï—o '- & ignAQminiäH pro-

guit

Converti faciem meam ad Jervfalcm,

pter peccata noftra, merito confun-

& ad templum, in quo Dominus ha-

japylor!

bitare folct.

dimur, viles fumus, & abjecti pro-

0 Occl Ü

pter peccata noftia.

4. Confeffus fum. ) "Tum peccata

Sicut eff bodie wiro Juda.)

Sicut

mea, & pop,,li ,,' tum Del miferlcor'

holie res ipfa declarat nos fcelerum

diam, eamque imyiloravi.

pooas dare.

(lonnOVW

Cuflodiens patlum ,61c. ) Fid:lis in

Viro J444. ) judeis oftendit dies

, I[ &CA

promiilis , fideliter cuftódiens , &

hzc, & przeíientes calamitates. '

:tld l

ntu^

preftans

$. Nob;s confufro faciei. ) Debetur.

cym Ange

diam.

pacto promitlam miferricor-

Lj

Hezc repetitio affectum — indicat, &

5. Receffimus. ) Mebr. re£eILavsonus.

pondus addit or:tioni.

fadicits.) Lege tua.

43b autem Domino Deo noflro mife-

ionh)

d)

Ti^; .Domine juflitia.) Convenit,

ricordia ($ tropitia:s0. ) Scilicet con-

tu juftu$ es , & juftillime nos punis

venit ; te decet noftri mifereri.

r

und*

n r

ob peccata noftra.

II. Sri//avit fuper mos m,zledic'z*io.)

INoé ss 4xtem confufto factes.) Nobis

Guperuenit füper nos maleditl;o , ut ha-

*52

PROPHETIJA D'AN,IE,LIS

Deut. maledi&io: & deteftatio

1'

, *quz fcripta eft

z

| in libro Moyfi fer-

27.14- vi Dei , quia peccavimus ei.

& pre

12, Etftatuit fermones fuos , qu

os locutus eft fuper nos,

bum .

& fuper principes noftros , qui judicaverunt nos, ut fuper-

18

los ta0

induceret in nos magnum malum , quale numquam fuit fub

omni coelo , fecundum quod fa&tum eft in Jerufalem.

quam i

fi, omne malum hoc

tionibu

13. * Sicut fcriptum eft in lege Moy

e

venit fuper nos

LJ

& non rogavimus faciem tuam , Domine

in mife

Deus noft

e

r; ut reverteremur ab iniquitatibus ,noftris? & co-

1. l

gitaremus veritatem tuam.

f& ho

Quv i

I4. Et vigilavit Dominus fuper ma

L

Hitíam ,& adduxit eam

fuper nos

e

juftus Dominus Deus nofter in omnibus operi-

9. (

bus fuis , quae fecit : non enim audivimus vocem ejus.

Cia m

*Bar . :15. * Et nune ; Domine Deus nofter , *. qui eduxifti po-

1)e35 ].

*H,XO.

2.11:pulum tuum de Terra /Egypti in manu forti, & fecifti tibi

2t. À

$

.

peccavimus , iniquitetem fe-

Quem y

14.22.

nomen fecundum diem hanc

cimus

" ïü æmp

16. Domine , in omnem juftitiam tuam: avertatur obfecro

ira tua & furor tuus acivitate tua Terufalem , & monte fantto

m

tuo.

Propter peccata enim noftra , & iniquitates patrum

171 O',Qw

noftrorum , Jerufalem , & populus tuus i

r

btzo d.

n opprobrium funt

LR

omnibus per circuitum 1301*trum;

tefpice t

n

Aütés.

37. Nüne

Cumm

i üptey

immtnf&r

: 'bez;c LXX -Rgfpicit comminat:icnllesa

R«?v.ertcrez?:ar; J Pæniþtþentrixam —pec-

(& execrationes

que lege Moyfis

catorum agentes,

ntur, Levit.

tog hOC n

contra transreffores habe

Cogitaremus veritatem ruam. ) Ut

us & 1 6

26. 16. Deuter. 27. 14-

Nofter ver-

ftuderemus juftitie, id eft legi tuz 5

Ij

tit /;/Lzvi£ , quia Deus iram fuam mi-

hec. enim eft veritas practica; vel,

Tl ) |

veritas idem eft, quod juftitia vitz.

fericordia temperans ,

lquafï guttatim

effuadit. ;

I4. Vigilavit. Dorzinus [uper. maliti-

Y mm'me

Deteffatio.) Execratio.

am.) Acceleravit penas more eorum,

U Pf

I2. Er fPatuit.) Confirmavit, im-

qui vigiles , & foliciti aliquid faci-

unt. Müaolitia hic fignificat non culs

Prfery

mittendo plagas, quascomminatus elt.

r o

Qui judicaverunt nos.) Gubernarunt

pam , fed illius ponam.

3Ht€ c0m*

£108&

5. Fecifli tibi nomen fecundum diem

ebï&ifm—l

Secundum

bauc.) Nomen inclytum , & glorio-

factum eft.

quod fattum eff, ) Quale

*

fum, quale nunc habes.

U

ttfr,

D

h

1 i;*;-

19. Gieut feriptum efl, ) Levitici 26.

16. Ip omnem juflitiam tuam.) Sci-

nUermi C

& Deut. 27. & 28. ubi recenfentur

licet peccavimus.

Vel juxta omnem

l0, dty

benedi&iones fervantium divinas le-

juftitiam tuam punimur, Gepatimur

üudi

jufte hzc mala captivitatis.

ges , & violantium pceng.

L'veæ,-ïg,m-

Factens tuam. ) d.

Mente fantlo. ) Sion.

L

CAPUT IX.

53

[ fer-

rÍ. Nunc ergo exaudi , Deus nofter, oi*atiohem fervi tui,

e

& preces ejus

.

& oftende faciem tuam fuper fan&uarium

105,

tuum , quod defertum eft propter temetipfum.

pet-

.38. Inclina Deus.meus aurem tuam , & audi: aperi ocu-

i füb

lostuos , & vide defolationem noflràm , & civitatem , fuper

quam invocatum eft nomen tuum : neque enim in juftifica-

? hoc

tionibus noftrís proftertimus preces ante faciem tuam , fed

&

;

omite

in miferationibus tuis multis.

& o

& fac :

19. Exaudi Domine, placare Domine , attende

[]

ne rhoreris propter temetipfum Deus meus

L)

quia nomen

i em

tuum invocatum eft fuper civitatem, & fuper populum tuum.

.20. Cumque adhucloquercr, & orarem, & confiterer pec-

'operi-

cata mea, & peccata populi mei Ifrael, & profternerem preces

e

meas in confpectu Dei mei, pro monte fantto Dei mei

.

;[h pb-

f tii

21. Adhuc me loquente in oratione j ecce vir Gabriel ,

em fe-

quem videram in vifione a pri

»

ncipio , cito volans tetegit me

»intempore facrificii. vefpertin

l,

YYecto

3

22;. Et

fandto

17. Offende faciem tuam.) : ïn'He-

cata noftra mereantur, fed lïb;:ra nos

aqmum

9 font

brzo eft, Il/umina, illeffra faciem tu-

o

propter temetipfum , id eft propter

m , id eft beni

&

no, àc pacato vültu

bonitatem , & clementiam tuam.

refpice templum tuum, ut illud re-

Nemen tuum imvocatum . eft

27) Wide :

ftaures,

di&a verficulo fuperiore.

Nüfit |

Propter temetip[z

;;:. ) Propter. tu»am

2o0. ProffeFmerem preces. ) Vide-di&a

Ed

immenfam bonitatem, & clementiam,

fupra n. 1g.

non propter merita noftra: non quod

2I. Vir Gabrie.) Angelus Gabriel

m p

hos hoc mereamur, fed quia tu opti-

viri fpecie.

imus es, & clementiffimus.

g, ) Ut

Quem videram in viffone aprincipio.)

2

I8. Super quam imvocatum efd momen

In prima vifione ; qua vidi quatuor

Jcgi tl

2utm. ) In qua erat templum , ubi

beftias, quas ille mihi . expofuit cap.

ia; h

nomen tuum invocabatur.

Vel que

8. num. I5. & 16.

'

de nomine tuo vocabatur civitas Dei,

yd m;tlllf It

Cito volags. ) Quem virum vocavit,

ut Pfalm. 47. 2. & 100.8.

nunc cito volayiffe dieit: quare indi-

yreeortt

Proffernimus preces. ) Supplices tibi

cat llum in humana fpecie alas ha-

yid fad

preces offerimus, aut precabundi nos

buifle, ut folet E;cclefia Angelos pin-

; pon ^

ante confpe&um tuum projicimus.

gere, & Salomon in. templo pinxit

Hebraifmus , ut Jerem.

39. 26. & 42.

-Cherubinos, Exod. 25. Alis figni-

nl

) J/M

9. & infra num. 20.

ficatur celeritas minifterii.

oforo*

da mijerattonibus tuis multi

:l.) Spem

Terigit me, ) Ut me ad'attentionem

noftram conftituimus.

:

excitaret , vel ad robur addendum.

p)*

19. 4zzende & 'fac. ) Audi, & ex

z

In tempore facrifecit vefpertini.) Me-

T

audi.

.

fpere, fub illud tempus, quo folébat

&,. Pmmm"-

Nemoreris, ) Ne proroges tempus

in templo offerri juge facrificium ve-

captivitatis nofirz , quamv?s id pec-

fpertinum.

a*

*

34

P.R-OPHEi*Iæ DANIELIS

24. Et docuit me, & locutus eft mihi , dixitque : Daniel

hébd

&mn

nunc egreffus fum , ut docerem te , & intelligeres.

j*

"

:

füm.

23. Ab exordio precum tuarum egrefius eft fermo : ego

autem veni, ut indicarem tibi, quia vir defideriorum es : tu

26.

& no

ergo animadverte fermonem , & intellige vifionem.

* To2«

24. " Septuaginta hebdomades. abbreviatae fünt fuper

(atem

& fini

I'4S'

populum tuum , & fuper urbem fan&tam tuam , ut confum-

metur pravaricatio , & finem accipiat peccatum, & deleatur

"

indin

iniquitas, & adducatur juftitia fempiterna , & impleatur vi-

]n ter

fio & prophetia, & ungatur San&us fan&torum.

25. Scito ergo , & animadverte : Ab exitu fermonis , ut

tioner

ucem ,

iterum ædifigetur ]e;gfalem , ufque ad Chriftum d

Gumeel-

*

heþ-

"

".) fd

E£ impleatur vifio. ) Per adventum

Dtoxime

23, Egrefu.f -e/t' /ärma;) Decreta eft

Chrifti.

a Deo legatio , ut docereris, & ego

quod pa

adte venirem , & tempus adventus

«

Ungatur Santius S;m&arum.) Spïri- '

UET

Chrifti docerem.

tu fancto confecretur Chri(ítus in fan-

fet, df a

&ilfimum facerdotem , Regem, pro-

diat: n

( Quia vtr defideriorum es, ) Symma-

chus vertit Zyze &niüvusrgg vir defide-

phetam , doctorem , legislatorem, «

t &C.

rabilis , amore dignus.

Quia Deo

redemptorem orbis.

b n

charus es. :V«l acüive , quia magno

25. 46' exitzu fermonis , ffc) Ab eo

&tit ed

tempore, quo a Rege Perfarum exi«

itvidis ]

defiderio, ac ftudio. falutis populi ce-

neris ; uteique fenfus apte convenit ,

bit;fermo , & edictum , quo permit-

guffiiï;m(

& confentaineus eft m

tet Nehemiz, & judzis, u

m 52,

f)d() loquf:ndi

lem reedificent.

f: -fjcgufa-

Vetuot,

Hebrzoraüm.

Id.eft

QA. Sepevagiuta beädamades.) Non

Hebdomades. féptem ,. &fc.. )

25. nj

dicrum , fed annorum , qu& confici-

hebdomades 69.

Certum eít has

epäte p

ünt annos 400.

hebdomadas tempore Chrifti implo

Tade; 62

tas, a quo vero anno fxculi precife

Abbreviats funt.) Breves , & pau-

5 Qd

ct decrete funt,'quafi dicat ; quod

computari debeant, & usqueadquem

lC verfu:

attinet ad falutem urbis, & populi

annum Chrifti, varii varia, fuisom-

nes nixi conjecturis.

Aliqui incho-

ocf;ü,ffg

tui, flatute funt feptuaginta annorum

1 Judgis.

hebdomade , quibus evolutis aderit

ant ab anno vigefimo Artaxerxis Lon-

LT

Chriftus.

gimani.

Alii ab ejusdem anno fepti-

quod lub

Ut con[ammetur prevaricatio.) Ut ve-

mno.

Alii aliter.

Quod vero ad an-

num Chrifti ; aliqui putant abiolvi

Vü:f-ï Tony

niat Chriftus, q'i quafi agnus in ara

qum WJ', 1

€rüacis omnia hominum peccata con-

bebdoimadas ipfo anno , quo pafius

fumat, & prorfus aboleat.

eft ; alii eo anno, quo ef baptizatus

Ufþcr .Dfu,'.

"ddacatur juflitia fempiterga.) lpfe

a Joanne; alii paulo poft ejus mor-

'6&' E

tem.

INihil certi evinci poteft, pro-

r"nt ]udæ

Chriftus, qui fol eft juftitiz, necun-

" Ct/liïe'

quam -occafum fubit, fed fplendet

pter incertam chronologiz rationem ,

femper illumiaans omnem hominem,

€ qua res pendet.

Miae Corn. a La-

T T

pide in hunc locum, & Sugrez 3. p

Cum a,u[ t

qdi venitin hunc mundum, Vel ju-

f

ftitia fempiteina eft lex. Evangelica,

tom. I. difp. 2. fect. 2.

ai luu)

lät rur[un adificabetur plarea, & "-

Wf

atbl

que ad omnuein ju&iciam, inftituit.

—

CAPUT IX.

55

Jand |

hebdomades feptem , & hebdomadesfexagint—a» dus erunt :

& rurfum zedificabitur plateraf, & muri in anguftia tempo-

en

Tum.

x

GU

26. Et poft hebdomades fexaginta duas occidetur Chriftus:

& non erit ejus populus , qui eum negaturus eft. Et civi-

Jopet

tatem ,. & San&tuarium diffipabit populus cum duce venturo:

ynfüm-

& finis ejus vaftitas , & poft finem belli ftatuta defolatio.

oleatüt

27. Confirmabit autem pattum multis hebdomada una : & Matt.

tur vi-

in dimidio hebdomadis deficiet hoftia , & facrificium: & erit 2415

in templo abominatio defolationis : & ufque ad confumma-

ni.s ,W

tionem & finem perfeverabit defolatio.

ucem ,

CA-

heb-

p

ri.) Referändüm hoc eft non tam ad

Er ffnis eik: vafiitas.) Pagninus ver-

proxime precedentia, quam ad illud,

tit, Er ffmis ejus ip. inundatsone.

A—

ydventom

quod paulo fuperius preceflit , Ur te-

tablus cwm inesdatione , quafi dicat ,.

h Sp.lfi'

rum edificetur. ferufaiem , ejusque pla-

Romani quafi diluvio quodam copio-

hus i m

tea -T o muri.

Senfus ergo eft , quafi

fiillimi exercitusurbem capient, & va-

dicat : rurfum enim zdificabitur pla-

ftabunt.

-

?-mï QTO'

tea, &c.

Szatwta defolatio. ) À. Deo. decreta

itoreiy

In angu[lia temporum. ) Prementur

defolatio populi carentis templo, pro-

5 TU

enim xdificantes muros Jerufalem ab

phetis, viris doctis, per orbem vagi,

invidis hoftibis , vel fenfus eft, an-

& vilis, & nunquam ad priftinum fta-

firm tf*

guftiffimo, & brevitlimo tempore

tum reftituendi.

yp pamte

nam 52. diebus mznia raptim abfol-

27. Confrrmabit autem

: patlum. )

y fao^

verunt.

Chiiflus ftabiliet novum "Teftamen-

j

. Q6. Poft bebdomades fexaginte duas.)

tum , & legem Evangelicam..

)

Repete per Hebraifmum, poft hebdo-

'l

n e

( hs

mades 62. id eft, poft 69. hebdoma-

Mxltis. ) Miraculis, prophetiis, vi-

if impl

des occidetur Chriftus : alioqui enim

t fanctiflima, & plane inculpata, &c.

li p

hic verfus pugnaret cum przcedenti,

Hebdomada sna. ) Hebdomada fe-

al

Occidetur. Chriflus.) I1n crucem actus

ptuagefima , cujus tribus primis an-

j, Iuj 0

a Judzis.

nis cum dimidio Év

[ jncio

cavit.

fungelmfn pradi-

?

i L0

Non erit ejus populus

VV, &c.) Hoc eft,

Íp dimidio bebdemada deficiet hoffía ,

quod habemus apud Ofeam cap. I.

Kocz nomem éus , mon populus meus ,

& fucrifrcium. ) Sacrificia , & hoftiz

"IU

quia vos, non poprlus

veteris legis abrogatz per mortem

) ibl

li

vefler Deu:.

x

'ï',e": . ego non

Chrifti , qui.in dimidio hebdomade

go p^

jus

illius crucifigetur.

Qui eum, negaturus ef.) Quod fece-

t Dgptl'l«iltus

funt judsi clamantes, Nez ba£emus

"Abeminatio. defolatsozis. ) Abomina-

p

nifí Cajarem 5 Cruciftge ; .eruciftge.

tio defolationis fignificat profana-

p

h]

Popslus. ) Romanus.

tionem templi, propter quam, & per

j gl

Oncm !

Cum duce venturo. ) .'lito Vefpa-

quam ilud defolatum cít, & ever-

(

fiani lmpperatoris filio.

Pagninus,

fum , nimirüm abominanda fcelera

WWL j

& Vatabl. vertunt, Populus ducis ven-

Judeorum, quz ipfi in templo patra-

turi.

runt, quibus ipfi abominandam ftra-

latfhb/

L

56

PRQ/PKHE'TUE* DANIELIS

É

CAPUT X

fpécit

-U

f& affixifft Daniel, «idet virum lineis «Xeflitum , qui. bic

us

g

defcribitur , €? territus , ac tremens confortatur Jeuel C? ite-

Cande

R O

rum: de refiffente principe regni. Per[arum , de principe Graco-

erant

rum, C? de Micbaele principe S'udaorum, qui [olus

z

auxiliatur ..

6037 ä

$

Nno tertiolcyfi regis Perfarümþ, verbum revelatum eft

& nor

IA

-Danieli4 cognomento Baltaffar4 & verbum verum, &

elmnr

fortitudo, magna: intellexitque fermonem: intelligent(ia-eni.m

9 1

eft opus in vifione.

L

confte

9. Ia diebus 1

llis eg*ox Daniel lugebam trium hebdomada-

terte

rum diebus ,

10,

4. Panem de

fiderabilem non comedi , & caro & vinum

mes

non introierurnt inos meutm,

fed neque unguerito un&tus fum:

II

donec complerentur trium hebdomadarum dies.

ba, g

4. Die autem vigefima & quarta menfis primi, eram juxta

*

fimm

fluvium magnum , qui eft Tigris.

üt

T TU IN

Ie

$. Et levavi oculos meos, &'v

unus vefti-

tuslineis, & renes ejus accin&ti auro oþrizo:

6. Et;

Tüm v

"1

paebar,

neque poífem aliud a Rege edi&um

gem, & vaftationem kR,omariorüm in

Veiit,

fe , urbem , & templum provoca-

ad continuandum opus impetrare,

Ym

verunt. Vids dicta Matth. 24. num,15.

uia Cyrus ad bellum Scythicumpro-

puer y

Et usque dd tonj?/zmmatimem.; &t. )

fe&us erat , & Cambyfes ejus filius,

«ttif

Hzc defolitio erit. perpetua.

quiregni adminiftrationem obtinebat,

0

T2

i

D cnomento Bqliafar.) Vide di-

judaeos non arnabat.

3l

' i

&& C?.Ps I.n. 7

g. Panem defiderabiltn.) Cibum ali-

6. Q

Verburn wtrim.) Noo inage vaticie

quem delicatum , fed qualem j

f:jugan-

It COlu

tes comedunt.

ib, ^*

nium , qualia pfeudopr()phctarum'yeuü'e

.

&g Negue gnguento unitus fum. ) SOIC-

5]4

folent. *

Lmt'a

Fortitudo siagna. ) Ià Hebreo eft,

bant enim jejunantes ab omni delicia-

rum genere abílinere, in quibus un-

H

vN3 tfaba , id eft, exercitus magnus

guenta, & balnea erant Oriental

Dedes

obje&us eft oculis mentis mes.

populie ufitata.

.i—bus

ET

Sermonem.) Kem vifam interprete

Cnfnfs

Angelo cap. IJ. num . 2.

4 . Mezfis primi. ) Qui Nifan dici-

tur, & Martio noftro refpondet; ut

AQumim.

À lntcl/iäentia enim cpus cf? vv In-

fzpe fupra dictum eft. .

AUOe

ln

W

voluta erat viflo , nec illam absque

L.

Angeli interpretatione intelligere po-

Eram juxta figoiem. ) Autre ipfs,

tuiff-m.

aut per viflionem imaginariam , pri-

&Hz

Quol templi inftau-

mum eft probabilius, utpate ex n. 7.

um

Q. Lugtbam.)

5. Vir un85) Angelus, quem vi-,

ln

lunl

ratio à vici'nis gentibu: im;;glica ellet

bj

F.

"

4

$7

n6 Et' corpus ejiis quafi chryfolithus, & facies ejus v

elut

fpecies fülguris, & oculi ejus ut lampas ardens : & brachia

ii hi

? j

ejus, & quze deorfum funt ufque ad pedes, quafi fpecies zeris

candentis: & vox fermonum ejus ut vox multitudinis,

T -

7. Vidi autem ego Daniel folus vifionem: porro viri, qui

erant mecum, non viderunt: fed terror ni

*

mius irruit fuper

eos, & fugerunt in abíconditum.

m eft

