lPnicans.

cata populi.

bus a fe m»nitis idolà coh&icuec'ar-/

Loquetur magnifea. ) Superbe , &

cium fuarum t :telaria, ea tantum co-

Utà halb

let.

Aliqui docent i|Maozim Mar-

eum idolii

blafpheme.

litione Ya

Donec compleatur iratundia.) Donec

tem fignificare, quem coluerit Antio-

fatisfactum fit ire Dei propter pec-

chus, & Antichriftus.. Alii docent Àn-

Qïlm t5

cata populi illum punientis.

tichriftum ceteros Deos contemptu-

£t u à

E H ï*/;

Perpetrata quippe eft defnitio.) Pag-

rum , & diabolum occulte fub nomi-

ninus vertit, 4444 fatta efl decifio. De-

ne Maozim culturum , quafi fortem,

503 afficie

cretum eft apud Deum certum tem-

& potentem Deum , qui omnia fibi

j'tpüm.

Poteflatens

-poris fpatium, quo populus puniatur.

fubjiciat , & cui imperium fuum ac-

3-7..— Deum patrum ]uorum nom repu-

ceptum referat.

Vel tandem Deus

U Confti i

£abir.) Sperget Antiochus Judeorum

Maozim eft jupiter, qui Deoruin prin-

1f li.r. .

lls .'

Deum, quem Reges Syri& parentes

ceps,& potentiflimus habebatur,quem-

éjus muneribus coluerant , ut patet ex

admodum Deus nofter Deus virtutum, -

7&1' agmv eri

- 9. Machab. 3. num. 2. verius hoc erit

& Deus exercituum in facris Litteris

Uf ;

e"d*n

n

in Antichrifto , qui in templo fede-

eus.

appellatur,

bit, voletque coli , ut

In [oco f40.). Nide,qug proxime di-

y ltrta

Er erit im concupt[centtis feninarum.)

cemus ad fequentem verfum.

0ng däm*

Antiochus enim mulierofus fuit,qualis

IFIMP ,

Deum , quem 1gnoraverunt, &c. ) De-

etiam Antichriftus.

um Maozim , quem majores Antio-

Ti

Nec quemquam Deorum curabsr. ) LÀ-

chi fub hoc nomine Maozim non co-

40 Prg/

u

- cet enim Antiochus in templo ]udzo-

luerunt.

Y d

;

rum poni jufferit ftatuam Jovis Olym-

30. Er faciet. ) Hlac, qug iximus,

| enhn

NU

faciet.

Qitioe

ü'o

: pici : id non tam religione, öz ftudio

q & dIXnd

CAPUT XL

69

|tita-

4o. Et in tempore prs&finito praeliabitur adverfus eum rex

Aulltri, & quafi tempeftas veniet contra illum rex Aquilonis,

| COT

in curribus, & in equitibus, & in claífe ma

quia

terras, & conteret, & pertranfiet.

gnadi, & ingredietur

41. Et introibit[in terram gloriofam, & multeecorruent: hae

jeum,

autem folz2 falvabuntur de man

uejus, Edom & Moaþ, & prin«

t

&la

cipium filiorum Ammon.

42. Et mittet manum fu

i

quen

etfugiet.

am in tlerras: & terra JEgypti -non

em n

43. Et

dominabitur thefaurorum auri, & argenti, & in

omnibus pretiofis

am quoque, & JEthiopi-

2

AEgypti: pet Libly

3

44. Et

ang tranfïbit.

mandum

Dei cul-

Ut murtat Maosim cum Deo alreno. )

videtur, de Antichrifto loqui , qui Re-

" ]oviS

Ut arces fuas idolis tutelaribus mu-

gem /Egypti, Libye , & /Ethiopiz ,

dinavits

niat, & Judzos ad fuperftitionem fuam

que funt repiones ad Auftrum , de-

verficte

traducat , ut fublata varictate religio-

bellabit.

nis Iudei rebas novis minus ftudeant.

.

41. Im ferram gloriofam. ) jJudzam.

! &C-)

Vide 1. Máchab. 1. 57. Maozim ergo

Vide dicta fupra cap. 9. n. g.

IRNEM

non eft nomen proprium , fed nomen

Mryllrs corruent, ) Multg urbes. .

appellativum , arces ,

loca munita

, & fa

Ha autem . fola [alvabuntar. ) Quia,

i a

fignificans. Vel fenfus eft: A ntichri-

ut ait 5. Hieronymus, 4zziochus feft;-

gt at

ftum babicurum occultum aliquem lo-

AAHS comira Ptolomawm Regenm uflri,

ptufn CO

cum idoli fui, quem ab Idolo , & mu-

nitione vocabit Maozim.

ldumaos, Moabitas , 6 Ammonitas , qui

im Mar

ex Letere Tadas- erant , non zetigit , ne

;icAntiO-

Quem co;movit.) Va

ocepatu: al20 pralio Prolomeum redde-

ocent

feet , id. eft cojer.

Fab, æäm AgHno-

Et nu'tiplicabit gloriam. ) Honore

rer fortiorem. "ntichriffus gueque Idg-

untempmf

maam , & Moabitas , Ef felios Aanmon ,id

i n

eos afficiet Judaeos , qui Jovem fuum

efe , Arabiam relin

guer Intallam , quia-

Olympium colere voluerint , eisque

:ll/c fantli ad deforta confugiezt. [ta D.

poteftatem, & agros liberaliter dabit,

-Hierenym.

Poffumus etiam dicere

mia M

ut conítat ex lib. r. Machab. c. 2. n.

fiim. ?*

Idumzos, Moabitas, & Ammonitas

ln D

18. lib. . c. 7. n. 24. Aliqui vertunt

ab Antiocho, & Antichrifto intactos

u prl

ex Hebreo , 44e ( Deum Maozim)

gni agnoverit , eum honortbns angebit ,

relicos, quod ad idololatriam proni,

t!lï,quem,

ad religionem mutandam

fe paratos

E5 Dominum multorum faciet.

exhibuiffent.

; Lineri

Terram dividet gratuito.) LXX. ha-

Principitm, filterum 4mmon. ) Grece

bent , Terram divtder 12 donis , id eft

eft, doy?, id eft Princtpatzus, ditio fci-

roxime n

dono dabit. In Hebrzo eft, Terza» 4;-

licet Ammonitarum.

]

"vider im pretium , id eft in mercedem

42. Ert mittet manum fuum.) Injiciet

fe

iniquitatis , & idololatriz.

manus fuas , invadens varias terras.-

, 4O0. Prefinito. ) À Deo.

',69 Anfi()'

49- Thanfibit. ) Quafi victor , &

m ol (

Rex 42ffri.) Pcolomzeus Philometor,

triumphator eas calcando.

Ugde in

Redit enin hic Angelus ad bellum

in Hebrgo eft, Lylzes , t$ JEtbsopes iz«.

Antiochifcum Philometore, refricans,

,f

greffftbts ejus , id eft p'edibuswfuis pre-

qu& dixerat n. 29.. Vel, quod verius

met.

-

»

4

9

PROPHETIE DA;NIEL—IS

I

44. Et fama turbabit eum ab oriente ; & ab Aquilone:; &ve-

niet in m

[abunt

rimos.

,ultitudine maigna,' ut conterat, & interficiat ph;-

videzn

45. Et figet tabernaculu

m fu'um'Aþadho inte-r maria, fuper

«(

ihamer

montem.inclytum, & fan&tum : & veni

4

et ufq ue ad fummita-

perpes

tem "eju,s.', & nemo auxiliabitur ei,

X

T

ACAPUT!mf

UÍque

pae

Poff -mang affli&lionem: tandem. faloabuntur. ïglz'quicä*i Jfudao-

..

hin

fü

rum, C? ex inortuis quidam relurgent ad vitam, €? quidam ad

Ilifis

opprobrium ;. doli vero , ac do&lores fulgebunt : de, duobus ad ri-

pas fluminis flantibus , & viro lineis veflito , qui temporis ape-

àQuas f

rit determinationem: €? de completione bujus. propbetiee

pof? f'atutum tempus.

*

I.l

N tempore aütem illo confurget Michael princeps magnus,

enim tüne

qui ftat pro filiis populi tui: & veniet tempus , quale

f*it 4 in

non fuitab eo, ex quo 4entes effe coeperunt, ufque ad tem-

Matth. h

54[0(,»6;),

pus illud.

Et in tempore illo falvabitur

i

populus tuus, o.m..ni/s

lls Thünd

qui in'ventqs fuerit fcriptus in libro.

Q vider

2. Et

Crédideran

W t

X

Wrarg,

44. Fama t?zrädi) Est ;zä Oriente. )

mortuum f&ilicet , & mediterrane

P

o

&tüm,

Rumor de Jud&orum defe&ione tur-

inter qu fita eft Jerufalem.

2. Et D

babit Antiochum. Vide2. Machab. 5.

Montem inclytum , € fantlug. )Sion,

E: dormje

1I. Antichriftus etiam cum /Egyptios,

in quo templum erat fitum.

multi funt

Libyes,& ZEthiopes expugnaverit, au-

E£ zemo auxiliabinr e, ) Monti fan-

diens in Oriepnte, & Aquilone contra

&o ; nam Antiochus, & Antichri(tus

h Qfjro)

capient Jerufalem , & montem Sion

:EmUmQ m

fe bella confurgere, eofeconvertet,ut

cum. tet

nplo.

Ü U

explicat $. Hieronymus , & alii.

Alii , zemeo aeuxilabi-

45: E;get tabernaculum [f* p Apadna.)

iur , de

À

ntichrifto intelligunt , cui

üum, ut fj &

nullus opem ferret cum interficietur.

Pagnin. & Vatabl. vertunt. P/aata-

i,

3&"14

bt zabernacula palatii fui immter mariag:

N rempore autem illo. ) "'empore

hi

nam ut docet S. Hieron. 4padzo non

— Antichrifti, de quo paulo ante

QU f

eft nomen proprium loci , fed appella-

a&um eft. Hoc capite Angclus aper-

tivum , fignificans palatium fuum, vel

te, & diferte de noviífimis Antichri-

u

folium, aut thronum fuum. Alii pu*

fti temporibus apit.

NUt 15"*

Prisceps HPAB IUF ) Militie cceleftis.

9 W

la

tant Àpadno effe nomen proprium 1o-

u gebum (

ci, qui ita dicetur tempore Antichrifti;

Qui fla? pra fíliis populi 24i. ) Qui

D?

l'4^

cum fcilicet in eo palatium , & taber-

olim fy

*

L

5 19* f

naculum fuum collocaverit.

ftos eft.

nagoge, & nunc Ecqdlefiz cu-

U

J"Af/

Juttr mária. ) lnter duo

marià ,

Veuiez Fempns. ) Adlli&ionis ; erit

äd&zn

)&P

CAPU"I'.'XII.

7I

&ve.

2. Et multi de his, qui dormiunt in terrze

;

pulvere , €vigi-

; plu:

labunt: * alii in vitam seiernam

& aliiin opprobrium , ut *Mat

videant femper.

:

25. 46

fupet

3. Qui autem do£li fuerint, * fulgebunt quafi fplendor fir-

mamenti: & qui ad juftitiam erudiunt multos

* Sap.

nmïï&f

; quafi ftellaein

27

perpetuas seternitates.

.

- 4 Tuautem, Daniel) claude fermones,

& figna liïbrum,

ufque ad tempus ftatutum : plurimi

plex erit fcientia.

perþranübunt, & multi-

fult-

5. Et vidi ego Daniel , & ecce quafi duo aliilüabant: ïun-us

hinc fuper ripan fluminis,

-

l zzgl

minis.

& alius inde ex.alvtera ripa £lu-

n

ul i«

.. 6. Et dixi viro, qui erat indutus lineis

3

qui ftabat fuper

ri; i

l

ium ?

lt

aquas fluminis: Ufqüequo ünis ho?um mirabi

z

4

( FE

WU EQe)

enim tunc trz'!ula:io mdgn;z . 7:;411;: 2207

Ygnus

P^ perpe?um aternrt't;zte:., )in Hebræo

| uile

fW 4b daitio mundi , wt ai

t Chriüus

ePc,- Pmateruum, G sitra, id eft fem.-

Matth. 24. 21.:

per,in omnem zternitatem.

d tert

Saluabitur populus 2u21. ) Judei in

Claude fersmones , E&

, omnis

fine muudi filvabuntur , przfertim

Jffgma itbrum.)

Quod claudere jubet librum, & figno

cum viderint Ántichriftum , in quem

impreffo munire , fignificat prophe-

crediderant, a Chrifto profligari , &

tiam longo poft tempore implendam,

n

in tartar4 detrudi.

Seriptus 1m Lbro.

tudinem.

ejufdem etiam obfcuritatem , & certi.

) Prædc&inzlitioriis ;aq

a

gloriam.

Plurini pertranfibunt. ) Perlegevn-t,,'

2. Et mulii de his , u;'dïormium. )

percurrent has prophetias , & earum

E: dormientes, id e

mortui , qui

fenfum invefüligabunt.

multi fant ; omnts enim refurgent.

Mnultiplex erit fiiemtia.) Muitipli-

;rlonti fm-

In epprobriwm. ) ln fupplicium -

cem earum intelligentiam , ( inter-

ternum , mortem ignominia plenam.

pretationem afferent.

gricirils

Ur wideast femper. ) Opprobrium

3 G?zta/; duo «l jädäam.

) Proba-

j M:cildäi'.

fuum, ut femper mortem ex

periantur,

bile eft, quod D. Hieronymus dixit,

jnt , 0il

ut perpetuo moriantur.

alterum Grzecorum , alterum Perfa-

3. Qui actép doll; fuerinr.) AGive

rum Angelum fuiffe , quorum men-

fumendum , id eft do&tores fuerint ,

tio facta eft c. Io. n. 20.

Tenpo

1[110 a

qui fidem, pietatem , & bonos mores

Fiumizir. ) - Ignis.

exemplo fuo docueriat.,

Vox enim

6. Er dixi vwiro. ) Angelo : quï meé-

xdus 409

Hebr.. t ?v9Un mafcbi 1:3, non tam

cum loquebatur viri formam habenti,

; Antidti

octos , quam docentes figuifcat,

& linis induto. Vide cap. 1o. 5. In

Fu/gebunz, &c.) Sic Chriftus Matth.

ebreo eft; 53 vajomer , & dixst,

, a

I3. n' 45. ait : Tozc juflt fulgebunt ff-

fcilicet alter duorum Á ngelorum ftan-

ti )

Q

ent folzm vegho pa'/rts eorum.

tium in ripa.

d jz;'þtidm erudiant. ) Ad rectam

, Il/gueqno fíuis borum

| mit abilium ?

QT

TA

fidem , & probatos morcs.

Quandonam hs res mirabiles fient,

Onïs

j

-

-

2

,

PR.O/PHEATIE'DAN*IELIS. k

r

u -Ft audivi virum, qui indutus erat lineis, qui ftabat fuper

*Apo aquas fluminis, * cum elevaffet dexteram , & finiftram fuam

. tfeceni

il

1o. 5

in coelum , & juraffet per viventem in eeternum , quia in tem-

pus, & tempora, & dimidium temporis.

Et cum completa

in fort

fuerit difperfio m

z

Fici

fa hzec.

j

anus populi fan&ti, complebuntur univer-

lii

ud

e

44

8. Et ego audivi

, & non intellexi. Et dixi: Domine mi, quid

erit poft haec?

9. Etait: Va

de Daniel, quia claufi funt,

E

fignatique fernto-

Gf

nes, ufque ad prafinitum tempus.

10. Eligentur, & dealbabuntur, & quafi ignis probabuntur

FUi ff

multi: & impie agent impil,

neque 1ntelligelnvt omnes impii,

ærffzzr,

porro do&ti intelligent. -

rir. Et a tempore cum à

blatum fuerit juze facrificium, &

;

pofita fuerit abominatio in d

cfolationem, digs mille ducenti

nonaginta.

12. Bea'

L

d

3. Et

IO. Eligentur , &f dealbabuntur. j ln

pulchra

quas predixifti-? fimilis ifntefrogatio

apud-D. Matth. cap. 24. n. 3. Die -

tribulatione dealbabuntur , & purga-

$ P

bis , quaudo bec erunt , & quod fignum

buntur , quafi in igne, ut dixit cap. tI.

Ua fec

advengtus tui , €c.

n« 35.

7. Et juraffet,&c. ) Juramentum hoc

Neqne intells gentomnes Umpit.) Eciam

6E

Cntm (

fignificat Dei decretum de hifce ora-

videntes res ipfas evenire, prophetiam

culis, rebufque futuris immutabile ef-

hanc non intelligent, quia omnia in.

eft lor

fe, & irrevocabile.

caufas naturales referent, aut in ho-

N

ln tempus , 65 zempora , &c. )

.Refef

minum confilia , & potentiam.

10; de

hzc ad zsd;v;, quafi dicat , audivi Àn-

Doüli imtelligent. ) Dii, & fapientes

gelum , cum juraffect , dicentem : Q»iz

Chriftiani intelligent myfteria hujus

12 tempus, & remyora. 6 dimtdium tem-

prophetie , cum ea viderint impleri.

II. Gu abatum . fuerit juge fucrtfe-

ütderi

poris 5 id eft per annum, & duos an-

w &

n0$s, & dimidtum anni , hoceít , per

cium.).À tempore , quo Antichriftus

tres annos cum dimidio durabit perfe-

auferec Miffz facrificium , ita ut nul-

thes Auti

cutio Antichrifli, de qua quaris.

lus publice illud audeat offerre.

Wnfeg.

Cum completa füeriz, &c.) Cum plu-

Poffra fuerit abominatrio. ) ldolum,

(niis

rimi Chriftiani difpergentur in folitu-

put2, ipfe Antichriftus,

qui Fo!i volec-,

EM

dines , & fpeluncas; ut cedant furori

ut Deus.

m qui.

Antichrifti, Apoc. I2. 6. tunc ea, que

In defolatiomem. ) Ad defolationem ,

vmcw

hic predico ; complebuntur.

ut fcilicet omnia bona perdat, & de-

p

Mantus populi. ) Vlulti ex populo.

folet. Àb initio ergo hujus temporis,

u u üd

9. Ef non intellexi. ) Prafertim id,

:ufque ad finem perfecutignis Anti-

Tam ab

]I

uod rogavi n.6.

chrifti erunt dies mille ducenti nona-

lii

Cl

9. Clauft fuinr&c. ) Nemo hec plane

ginta, id eft tres anni cum dimidio;

E.

g

intelliget , donec àdfit tempus a. Deo

hi enim prxcife faciunt dies 1278. fed

v

prafinitum , quo ea ipfa evenient.

lj

7

ulcerigs excrefcet perfecutio per dies

2)

^CAPUT XIL. & XUI.

43

Tuper

I2. Beatus, qui expeGot, & perve

L

fusm

x

nit ufque ad dies mille

trecentos triginta quinque.

1 (em-

13. ^Tu autem vade ad

A

3

1

præünltum i. & re'q'uitefc*es " | & üabiS*

mpleta

in forte tua in finem dierum.

Inivet-

yïu'rc'n

^

!s

Lucufque Danielem in IH

Ut veU

VOcUn

!umine 1

egintus,

u f&quuntuf'

lqui

zgïïzle'adj- finem lbri de "Theodotionis editione translata funt. -

*

XCAPUT XIIL

(etnio«

! Cajäij?nmm Sufamam impudici þresläyz*äri',— cum ejus concubitu

buntur

frui son po[fint , falfo: adulrerii accufant : fed cum ad mortem du-

ceretur , orantem exaudroit Deus : C per pnerum. Danielem pro-

iil

prio ore convictos Jenes ,. fure talionis

*

, p?pulus*

um &

teremit.

dücenti

T erat vir habitans in Babylone ; & nomen ejus Jo-

*E

achim..

X

:

,Deo

|..2. Et accepit uxoreni nomine Sufa

——

nnám ; filianr Helcioe

stur. ) »

pulchram nimis , & timentem Deum.

3. Parentes enim illius,. cum effentjufti, erudierunt frliany

& puge

i ap tb

fuam fecundum legem Moyfi.

.

- 4* Erat autem Joachim dives v

alde, & erat ei pothzïriüm vi-

j.)bram

cinum domui fus&e : & ad ipfu

"

rophetiam

e(fet honorabilior, omnium..

m confluebant Judseis eo quodä

| Olnni& il

a i hn

5. Et confílituti funt de populo d

uo fenes judices in illo arr-

At

n0: de quibus l*oc;ut?useft'ï: D'ominus : Quia: egreffa: eft i

niqui-

«f pents

t?a's;»..r

*

eria huj

duodecim , fcilicet ufque ad' dies I290--

r impler

tein omniþuzsj con'fïï-tmäm*,l änc*equamj*x

hgc eveniant.

r

u J4m)

Unde & S. I»jzmnes Apocal.. II. 92

yprichrunus

docet Antichriftum regnaturum per 42

Srabis in forte tHm, &c.) Suo tem-

t U n«

menfes ,

pore refurges ,. & ftabis inter électoe:

dimidio.-

qui f;zc-.iimt:t tres: annos' cum

m

in gradu glorig, qui tibi' dabitar pro

Jdolim,

I2. Ufque 4d dies mille ?recemtos trr—

menfura meritorum tuorum..

COH Volet;

ginta quizque.) Occifopoft dies 1200.-

Üinsrium. jId' eft hortus ,. Gra-^

Antichrifto, pax. erit,. & requieszaliqua

4* [,

ce: paradifus;.

plariontr

per 44: dies : beiti ergo , qui ad tcm-

8« Confiituti [untt de þ'apu:.'a'*-'d:m' feues

rddcv !

yus illud perve-ient pott tot clades ;;

judices. ) Esctum eff hoc indulgentia

genpor^

P

nam ab illis refpirare licebit ,. & lap-

Regum: Cbaldxorum permittentium ,

fis ipatium dabitur refipifcendi..

ut cauf& , qua ad'legem Judzorum:

onis n

13. Tz axtem. y Daniel..

Cenfl

non?

pertinerent, a Judicibus ejusdem: Gen--

d!

(di;

*

Vade 4 prifigitum.) Vadeg ad mor-

tis cfogrïpfc'ercntgmv

8ed

Bibl. m com. Menochb. T. F --

8121

(i68

[

x

W"4

PROPHETI/£ DANIELIS

(

tas de Babylone a femor:bus judicibus, qui videbantur regere

populum.

prefiae

folis pu

6.. Hfti frequentabant domum Toachim , & vemebant ad eos

omnes, qui habebant judicia..

ia

7. Cum autem populus revertiffet per merldlem, mgredue-

batar Sufanna, & deambulabat in pomario viri fui.

tOH &(

5 h

8. Et videbant eam fenes quotidie ingredientem, & deam:

r

bulantem:

o[ta por

.& exarferunt in concuplfcenmm ejus :

9. Et everterunt fenfum foum, & declinaverunt oculos 1u033

$. E

103 x]ï

0

ut non viderent cælum neque recordarentur judiciorum ]u-

ftorum,

Ti neft

10. Erant ergo ambo vulnerati amore ejus,nec indicaverunt

g.

fibi viciffim dolorem fhum.

I6 .

2c. Ei

1r. Erubefcebant enim indicare fibi concuplfcentlam füam,

volentes concumbere cum ea.

108 1n

12. Et obfervabant quotidie folicitiusvidere eam. D1x1tque

Is ö&,Cw

alter ad alterum.

AL U

13. Eamus dömum, quia hora prandii eft. Et egrefïï re-

quod fue

cefferunt a fe.

lts afe.

14. Cumque revertli"ent, venerunt in unum, & fcifcitan-

22. I

tes ab invicem caufanm9 confeffi funt' concupifcentiam fuam,

1 enm h

& tunc in communi &atuerunt tempus

quandq eam poffent

effüpiam

invenire folam,

E

*

23 Seu

1s. Fa-

Ti5 Qu

um

"P

-

2

De qutäm lacutm efd Dammm : &c )

funt ejus amore ; folet enim ainor per-

autem (

Ubi, & quomodo, an fcripto, an vi-

vertere rationis fenfum

Is

ya vocé l'rophetz alicujus hec locu-

Declsmaverimt oculos fuos , &c. ) Id

tus fit Dominus » non liguet.

Mal-

eft ufque adeo mente capti funt, ut

dónatus purat non yerba, fed fenfum

timoris Dei rationem non haberent.

alicujus fcripturz loci recitari, qualis

—

Iy $i |

lr non viderent celum.) Ut Dei non

ille eft Jerem. 23.. 14. £m prophetss Je-

recordarentur- Colum pro Deo pofuit,

ru[alem vid: foniltedinem | adulzevan-

CO ntlnens pro contento.

T th

BrHna , 5 iter mmdacu

gediciorum jufforem. ) Divinorum

I* g,

A ffd al

Qui videbantur vegtre popnlum ) Quo-

judiciorum , & ultionis, qua Deminus

yum fctp!ent;"-e $X pro bitati. populas

fceler: VlndlCdt

JONUUS Q

inniti videbatur, & ab illis fuftineri.

I

Eamus domum, &c. ) Molebat

Titite

YQo;

6. 9ui /a;z&räam]ud:cm )Ofug;vomvo:,

uterque alterum ab fe dimittere, fo-

lts

LE

mæt á

gqui jf/dlftlbdnfür , id eft litigantes.

lusque remanere , ut Sufanne pudlc:-

im Y

9

Et videbant eam , &c, ) Populo

tiz infidias ponerer.

Tite

imhl

enim dxgreifo allquandlu ibi herebant

Egreff , &c. )t

Fingentes fcilicet fe

Ia

ïäv

confuitationis caufa.

V R

domum ire ,alia via eode?n reyerfi

li

mit

9. Evertumt fen[nm futm, ) Ynfatuati

uncg

pof

Lf ldml

4

CAPUT XIIL

75

ferete

:5 FaGum eít auteni, cum obfervarent diem a-ptum-.,- in-

z

grefía eft aliquando ficut heri , & nudiufteriius, cum duabus

vleos

[ 3

LJ

folis puellis , voluitque lavari in pomario

erat .

æfcu-s quippe

C

predie.

16. Et non eratibi.

tos, & contemplantes eam.

1uiffqu.ärn, preeter Jdu;os fenes abfcondi-

&

: deaq

17. Dixit ergo puellis: Afferte mihi oleum , fmigmat'a; y

oftia pomarii claudite , ut laver.

18. Et fecerunt fieut preeceperat : clauferuntque oftia po-

" fu?S :

rum J

marii, & egrelfze funt per pofticum , ut afferre:

x

it; quee juffe-

rat:neíciebantque fenes intus effe abfconditos.

averunt

1g. Cum autem egreffze effent puellae, furrexerunt duo fe-

nes, & accurrerunt ad eam , & dixerunt :

m füart,

X

2c. Ecce.oftia pomarii claufa funt , & .nemo nos viïc?'ä'c; &

nos in concupifcentia tui fumus

: quam ob *rem)vafi'entire no-

bis, & commiícere nobifcum.

/

)ixitque

2I:

2Juod fi nolueris , dicemus contra te teftimo*niürh -

quod fuerit tecum juvenis,,

reffr &

& ob hanc caufam.;fjïmiferisa puel-

las.a te.

*

:

M

.22. Ingemuit Sufanna, &

; ait: Angufi:ifæ* füht i

ifeitat

hi undique *

q foam,

fi enim hoc eg

C

ero , mors mihi eít : 'ü aut

em non egero , —

; polett

effugiam manus veftras.

23. Séd melius eft mi

h

i abfíque opere incidere in ma

P.

m:lsl ve-

*

firas, quam peccare in confpectu Domini.

y, P

24. Et exclamavit voce magna Suíanna : exclamaverunt

/

*

autem & fenes adverfus eam.

n amor pef'

25. Et cucurtit unus ad'oftia pomarii ,. & aperuit.-

&c)ld

2

^

8

*,1 fant , U

nberene

I$* Si(?t bert, 65:2!![1;1696?*!!.?!?.

yUc

liarius, & 'fä-creetiu/s ,rþers quod: in.viri-

j ao

*

aliis diebus folebang; -N();Lus—He

braif-

darium patebat aditus.

-mus. UtcGenef.31.9,.&

Dio pofWa

E

xod. 4. Io.-

Q9. Mors mibi eff. ) Riea:ero: mortis:

17. Ofeum.) lNon.olivarum , ut opi-

Corporalis, cum:adulteris ex lege de-

Divino ..

nor,. fed aliud quodpiam: ex váriis li-

beistur lapidatio, & quod: magis tri-

.* quoribus contéttum , & fortafle odo-

H Dmninüg ;

ratum.,

meo,in mortem animeg incurram

S

s-P?r

neis.

quo- utebanturn antiqui in: bzfl'-

pe Cccatuin.

Volgblü

24. Exclamavir.) Opem implorans

Smigmata, ) Srnig*inäve-&ï' unguern-

contta lafcivos fenes.-

mite W

n)£ ]" ".

:um vim habens abfterpendi.. Grece

Exclamaverunt , &co—) U"t-p,o-tfe Sufan-

o*/.z.;;"cy,a.ml, .a-verbo e'ud o y. gb&ärgo,

n£ clamore proditi.

I8. Per poffteum; ), Po(ticum eft o-

QS. Gucurrit senus ad: offia pomaris. )

j

(cnca

- ftium irfpofteriore paite domus, aut

j m

Unus fenum , ut fcilicet illac ingrefti

wiridarii, ut-hoc. loco : oftium. fami-

fuiffe viderentur , aut ut inde juve-

[

76

';PROPH E'.T'I.,JE DANIELIS

26. Cum ergo audiffent clamorem famuli domus in poma-

g.

tio, irruerunt pér pofticum, ut viderent, quidnam effet..

populi .

. E

27. Poftquam autem fenes locuti funt , erubuerunt fervi

vehementer: quia numquam dictus fuerat fermo hujufcemo-

eeterne .

Et faéta eft dies craftina.

2

di de Sufanna.

antequal

28.* Cumque veniffet populus ad Toachim virum ejus, vene-

5 T

me: & e

ruünt & duo presbyteri pleni iniqua cogitatione adverfus Su-

fannam , ut interfieerent eam.

riintole

29. Et dixerunt coram popu

lo; Mittite ad Sufannam fi'am

E

(f Ct

Helciee uxorem Joachim. . Et ftatim miferunt.

30. Et venit cum parentibus, & filiis., & univerfis cogna-

titum far

tis fuis.

*

i, E

341. Porro Sufanna erat delicata ni

mis , & pulchra fpecie.

fe huxs.

52. At iniqui illi jufferunt , ut difcooperire:ur ( erat enim

5

cooperta ) ut vel fic fatiarentur decore ejus.

Ifle ferm

53. Flebant igitur fui, & omnes, qui noverant eam,

4$. Qu

24. Confurgentes autem duo presbyteri i

:

lírodl; s

n medio : pqpuli

pofuerunt manus fuas fuper caput ejus.

*

Condemn:

55. Quse flens fi

Ü

ifpexit ad coel

um ; erat enim cor ejus fidu-

Q le

VU

ciam habens in Domino.

0Citi h

d

36. Et dixerunt presbyteri : Cum deambularemus in po-

y.

h

L

]

[2

*

).

mario foli,ingrefía eft hzec cum dt

abus pueilis : & clg:ufït

Tün ej

:

oftia pomarii , & dimifit a fe puellas,

HObI.s :

"* n

&

ä

94

Venitque ad eam adoleícens , qui erat äbfconditus $

s

Concubuit cum ea.

-

E

48- Porro nos cum effemus in

angulo 'pomarii , videntes

«4[' CWJ«

iniquitatem , cucurrimus ad eos , & vidimus eos pariter com-

-

miíceri.

]

A0D Juridi

on quiviinus comprehendere , quia

Dülts nj |

39. Etillum quidem n

que, f.iCiG.äg

fortior nobis erat , & apertis oftiis exilivit.

"

.

3 Ut(*rfuml

nterrogavimüs 5

40. Hanc autem cum apprehendiffemus , 1

QQ.IQ' & D!

ER t n

uifnam effet adolefcens, & noluit :iþdicare /nobis : hujus rei

d at 5&'.

teftes fumus. :

41. Cre-

4 Ah tt LU

Mo Wàoi

nem ,quem jyb'i fuiffe cum Sufanna di-

pro, cumque poflero die po;)uflLIS con-

]

43 Sï'/ )

£turi erant , effugiffe mentirentur.

ventie.

&üw, &C Y

34- Pofuerunt manus fuper caput ejus)

"t in |

Q7. Et fatia efl dies craflina. ) In

Qui aliquem capitalis crimguis accue-

g

Tit

hm ro

Qr&co eft, », àyeyero rf £navpioy ,

fabant, manibus fxiper caput ejus po-

?

fitis jurabant, Levit. cap« 24. 14-

I auda&

faftum eft poftero die. chxaiquus

Ul]rl Q

RT

CAU T.XHL

(

p0ma

. 4T. Credidit eis multitudo , quafi fenfibus , & ]uälclbus

t

popuh , & condemnaverunt eam ad mortem.

. fel

42. Exclamavit autem voce magna Sufanna , & d1x1t Deus

[cemo

ceterne , qui. abfcondltorum es cognitor, qul noíti omnia .

antequam fiant.

. Vene

43. Tu fcis , quoniam falfum teftimonium tu!erunt contra

u$ 3U

me: & ecce «morior , cum thïl horum feceiim , quse ifti

malitiofe compofuerunt

adverfuüm me.

v

A

»

44. Exaudivit autem Dominus vocem ejus.

4$. Cumque duceretur admortem, fufcitavit Dominus fpi-

cogn

ritum fanétum pueri junioris, cujus nsmen Daniel:

46. Et exclamawt voce magna: Mundus ego fum a fangui-

eac

ne hujus.

t enim

47-

Et converfus omnis populua ad eum : dmlt

QUIS eft

ifte fermo , quem tu locutus es ?

48. Qui cum ftaret in medio eorum , ait :

«£Sic fatul filn

popu

"T1fraelj non judicantes, neque Qquod verum eft cognofcentes,

-condemnattis filiam Iírael ?

N EX&N).

49. Revertimini ad 1ud1cmm ; qma falfum tefhmomum

- locati funt adverfus eam.

3 po

-so. Reverfus eft ergo populus cum fefhnatlone & dixe-

runt ei fenes : Veni ,

& fede in medio noftrum , & indica

r clauit

nobls : quia tibi Deus dedit honorem fene&utls.

tios . &

í

—

K 3

sI. Et

[ od

jidenté

I. Cosndemntaverunteam ad mortem.)

45. Mundus ego fzem , &l NUEL,

ter coftt

Non juridica auctoritate , quam po-

ego non con entio in ejus mortem.

pulus non habebat , fed privata qulf-

48 Quod "verum eff. )

d9 vapsg,

quod certum , & manifeftum eft.

r qUM

que , tac:mque fencentla cum fClI'CI]U

adulterium morte vmdlcarl , Levit.

50 lxe*ue,*fus eff.) Mirum videri po-

20. Ic. & Deut, 22. 22. ]uridice au-

teft totum populum pueri voce ad ju-

avlmus ,

s tem a judicibus fuiffe damnatam cre-

dicium revocatum. Credibile e(t aut

dendum eft.

qulüS [Bl

jam ante , aut tunc populum cogno-

viffe Danielem fpiritum prophetlcum

42. "ntequam fiant. ) Quafi dlcat,

habere.

j (re

Veni,tf fede.) H&c vel per ironi-

quanto magis hoc, po&quam factum

am dicunt fenes Danielem contem-

cít.

Sufcitavit Dominus Spiretum [2n-

nentes , vel per adulationem volentes

Pu y u

n

äum, &c. ) Spiritum fanc&tum , qui

eum honore exhibito concxhare, neeo-

erat in Daniele admodum juvene, fpi-

rum fcelus proder"t

Il])w €] M

ritum prophetiz , & fpiritum, faluta-

Hozsorem femäqtu ) Grxce TÓ TO EOs

(int3 1

qu

ris audafiz, & induftriz , qua pericli-

fBur£eios prastyterium , lenilem dign tà-

yt eju PO

tanti Sufannx opem ferret.

tem , id eft, ut fis Jadex ficut fenes.-

24 H

e

/

per

é

8

p ROPHETEEDA;*LE*.LISV

sj. Et dixit ad eos Daniel :

*

: Sepa-räg:e i;HO--S ab invicem pro-

1

€05

cul ,. & dijudicabo eos.

x

^ s. Cum, ergo divifi e

ffent alter ab al'tär'ö , vocavit unum

51

tuu

de'eis , & dixit ad euni : Invererate dierum ma

lorum , .n.upc

venerunt peccata tua , qua& operabaris prius:

fece

6

*Exo.

53: !

udicans judicia injufta,innocentes opprimens , & dimit.

23- 7- tens noxios, dicente Domino:*Innocentem,&

juftum non in-

Q1

;

terficies.

f

b qua arbore vide

Vi

(

z4. Nunc ergo fi vidifti eam, dic fu

*

1jis

eos colloquentes fibi. Quiait: Sub fchino.

fece

Recte mentitus es in caput tuum:

&

ss. Dixit autem Daniel :

€0$ ,

Ecce enim. Angelus Dei accepta fententia ab eo , fc'i.ridet te

k

medium:

[

«

. $6. Et,amot

o eo ,. juffit venire alium , & dixit ei : Semen

iif

Chanaan $ & non

€

Juda, fpecies decepit te ; & concupifcentia

il

Ü

fubvertit cor tuum :

,

*

d

7. Sic faciebatis filiabus I

fi

rael , & illae timentes lïo.qü-eban-

(ie j

tur VOjb,iS i

fed filia Juda non fuftinuit iniquitatem veftram.

f

58. Nunci

pit C

&i. 44 eos. ) Ad populum.

tuerit. Sed qui ita fentiunt , probare

prius deberent nihil effe in ea lingua

|

Dijudicato. ) Examinabo, dvyexpr»e.

fimile : certe in Latina eft. Potuit

Q. levtterate. dierum: tnalor um. )

Plene dierum malorum , nequam , &

enim dicere ; fi Latine egiffet , de len-

fcelerate fenex , qui vitz tuz temptus

tifco , Jemze mom rmorzerts , fed [ubizo :

de ilice zl/co peribis. Cur ergo nege-

in peccatis male confumpfifti.

Nune veneruut peccaf vtud'.-) Ad cu-

mus fimile quid fuiffe in fermone ,

mulum , & maturitatem ; jaim: debita

quo eft ufus , quod' deinde Interpres

Gracus Grzce imitatus fic , ut poffet

al o i oDl us s

ln

peccatis tuis peena punieris.

Yobife

S4- Collequentes. )

O'piNoBraG ,

intelligi ?

Y

que vox concumbentes verti pote-

4lb eo.) A Dto , ut eft

: in Grzco.

zat, & colloquentes ; hoc maluit In-

C Y

56. Semen Coatiaan. ). O homo Cha-

terpres, ut rem turpem honefto. vo-

nanee: potius moribus , quam Judze,

$1

cabulo fignificaret.

Sub fcbino.) Schinus arbor eft, qux

ut Ez. 16. 45. Marer veffra Gétbaa, &

uteo,l

etiam lentifcus dicitur.

pater vefter Amorrb&ts-

&v

Qualig i

55« Re&te. mentitus es.) Apte:,. ut te

57« Sic faciebatis fiabus Ifrael,) Pu-

ipfum verbis tuis condemnares. ,

tabatis Sufannam ex tribu Juda fan-

Imm. j

Scimle; je mcdium.) EX;;'o*æx 66 FL'gGOV'.

&e , & religiofe edugatam fimilem fo-

poffer

Nota eft, & elegars paronomafia in-

re Ifraelitis mulieribus , hoc eft,ex de-

fn, ;

um m

ter arborem ex/»o», & verbum ey/zz,

cem tribubus , quales multe funt hic

ua ludit Danicl.. Qu caufa fuit qui-

inter nos captive , qui ad patrandum

ót, |

busdam negandi hec effe canonica,

fcelus, fi timore percellantur , aut ali-

"at g

qua invitentur illecebr

Wady:n

uod Daaiel Hebraice, aut Chaldaice

*

à , Càd .itatem

loquens.his allufionibus wti nom po-

produnt..

Cripta j

à d

CAPUT xiL.

49

DT

58,. Nunc ergo dic mihi , fub qua arbore comprehenderis

Qui ait : Sub prino.

eos loquentes fibi.

num

so. Dixit autem ei Daniel: Re&te mentitus es &tu

in caput

iunc

tuum ; manet enim. Angelus Domini

, gladium habens , ut

fecet te medium ,. & interficiat vos,

.

imit-

60. Exclamavit itaque omnis coetus voce ma

Y

gna, & bene-

n

ixerunt Deum , qui falvat fperantes in fe.

i ( con-

. 61. Et confurrexerunt- adverfus duos- presbyteros

detis

vicerat enim eos Daniel ex ore fuo falfum dixiffe teftimonium)

feceruntque eis,ficut male egerant adverfus proximum.

Qum.

62. * Ut facerent fecundum legem Moyfi, & interfecerunt Deuc.

let te

19.18.

eos , & falvatus eft,fanguis innoxius in die illa.

& 1g.

63. Helcias autem , & uxor ejus laudaverunt Deum pro

emEen |

filia fua Sufanna, cum Joachim marito cjus , & cognatis om-

"entid

nibus , quia non eífet 1nventa in ea res turpis.

*

fact

64. Daniel autem

tus eft magnus in con

fpetu pmþuli a

ebate

die illa , & deinceps.

l

65. Et rex Aftyages appofitus

eft ad patr

*

í

W

es fluos», & f-i;.fceic

pgt Cyrus Períes regnum ejus,

—

I

j*

/

inge

Potulc

€

.de ]etv

j um :

C A-

;0 nege'

ymoft y

nterprd

Loquebantur vobis.) Concumbebant

Adulteria enim lapidatione punieban-

vobifcum, ut fupra uum. 54.

tur, ut patet ex locis citatis n. 4I.

t Poffet

S8- $ub prino. ) Prinus eft genusili-

65. Er Rex Affyages, &c.) Hzc ver-

cis.

ba referenda funt ad initium fequen-

g

Vide. Plin. lib. 16. cap. 6. &

tis hiftoris de Belo , & Dracone. Id

go C

.59. Ut fäcetk t& medz;zïm. ) Hg»zaai 68

patet ex Grecis bibliis correctioribus,

| xudæeï L]

u.ec0». Hic etiam inter arborem se/;o»,

quz ab hifce verbis ordiuntur cap. 14-

eft ergo hic quafi titulus ehronologi-

hts

& verbum z»ffz» , paronomafia eft,

qualis inter &x /sov,

a'xfgszvr, de qua

cus; hiftorie fequentis , ut fciamus ,

mtl ) Pu

num. 55. CTalis.in lingua Latina eífe

quo tempore ea acciderit , poft fnor-

joffet inter cedrum , & cxdere.

tem fcilicet Aftyagis fub Cyro. lta

Udd n

60. Exclamavit.) Deprehenfo fe-

Corn. a Lapide.

Maldonatus putat

jijem h

]

fenfum effe, Dzuiel fatlus ef magnus in

du

num mendacio.

; fuüf IH

61. Feceruntque eis , ffcut male ege-

confpetiu populi , & Mftyages appofrtus

rant, &c.) lalionis pena in eos ani-

eff ad patres fitos, id eft ufque ad mor-

Wndum

moadverterunt , qux in lege Mofis

tem Aftyagis, & regnum Cyri ; eft er-

aut ah

go Hebraifinus , & ponitur particula

ii

fcripta eft Deut. 19. 16. 19.

& pro s(44e.

^

62. laterfecerunt e05. ) Lapidibus,

80

PROPHE TIE DANIELIS

tiaí

CCAPUT X

;

Quan

Fraudes'

fr

acerdotum idoli Bel, qui appofitos illi cibos occulte au«/

Danielem: dete&iee [unt , ipfiíque interemplis .

