I4. . Et vocavit P* ilipp m-

onem de emicis fms, & præpo- :

lnbus,

.fuit eum füuper umverfum Ti yxum füum:

emunt;

rg. Et decit ei diadema, & ílolam feam, & annulum, ut

tat f

adduceret Antloc*ïum filium fuu*n & nu:riret eum, & re-

i-

ylict

gnaret.

n Qu

16. Et mortuus eft ill ic AntlochL.S f6x,

anno- centefmo

N

-quadragefimo nono.

a

17. Et cognovit Lyf'as, quamam mortuus cfï rex: & con-

idit if

flituit regnare Antiochum filium ejus, quem rnutrivit ado ef-

üt CO

centem: & vocavit nomen ejus Eupator.

18. Ethi, qui erantin arce, concluferant Ifrael in ci:cuitu

I €0

San&oru.m, & queerebant eis mala femger, & hrmamentum

Gentium.:

eceff

To t cogltawt Judas dl(perdere eos, & convocavit uni-

*e fol

verfum populum, ut obfiderent eos:

20. Et convenerunt fimul, & obfederunt eos, anno centefi-

deye

mo quinquagefimo , & fecerunt bali as, & machinas.

21. Et exierunt quidam ex eis, qui obfidebantur, & ad

ücut

JuDXPrunt fe illis aliqui impii ex

x lirae,

etuto-

22« Et abierunt ad regem & dixerunt:

Quoufque non facis

judicium, & vindicas fratres noft1os?

, u

|4d,

23. Nos decrevimus fervire patri tuo, & ambulare in pra-

]il

CeptIS e)us , & obfequi edi&lis ejus:

Zu3

24 Et

lEt

qui fponte ad gentilitiosritus tranfte-

nis, & illam nomine Anticchi tene-

rints ö(templum Deuque in €o cultum

bant

ymiden

"Conclufetant Ifzrael , C$c. Si gmhc*&-—

neglexerant , verum in Antiochum

e€

ipfum nihil dehquet ant.

tur Hebreos fepe comprebenfos ipfof-

pmacus

IS. Dedit ej Diadema , €c. ) Non

que ,

aut cmÍos ,

aut male m uï éta-

a f

quod-hifce regni infignibus eum uti

tos ab iis , qui erant in àrce, dum in

t )

vellet, fed ut fuo tempore Antiochum

templum , aut orationis , aut facri-

fllxum iis cohoneftaret, & in regni pof-

ficiorum caufa ibant.

titidy

feffionem mitteret.

Et quarebant eis mala femper , &. )

In:enti femper erant. Judeorum dam-

Græ

I Cm/t'ztmtregmzre ) Conftituit

egem.

1]15', ut vires eorum attererent, cofq'le

xusi rC!

Euparor. ) Mle dicitur a. Gracis

opp.xmerenc fumum yero poc»ntmm

ftabilirent,

3;]0081

Einzrep ,cui bonus pater contigit.

Ita ergo appellatus eft Antiochus, li-

Q2. Quonsquen rarzfm:;s]adirmm, fff )

cet fceleratum parentem nactus ef-

Quafi a judeis violarentur, cum e-

Qu

fét , nimirum adulatione fubditorum.

contra illis ipfi effenz infefti, ideoque

19. Hi, qui erant in arce. ) Prafi-

Judam adegitfent ad Sonfliem capien-

gn zi

diarii nfllites , qm erant in arce Sio-

dum de vexatione fuorum tollcnda.

rentuls

366

LIBRI.I MACHAB/EORUM

:.T

24. Et filii populi noftri propter hoc alienabant fe a riobis,

qUOCU,

& quicumque inveniebantur ex nobis; mterücxebantur, &

MS

haereditates noftrse diripiebantur

96*

per JH

25. Et non ad nos tantum extenderunt manum, fed & in

omnes fines noftros,

Viri vit

Magit

26. Et ecce applicuerunt : hodle ad arcem in ]erufalem oC-

cupare eam, & munitionem in Bethfuram münierunt:

9 E

fes

,U

i

27. Et nifi praeveneris eos Velocms

majora quam haec fa-

cient, & non poteris obtinere eos.

E

eplonil

28. Et iratus eft rex , ut hzec audwlt & convocavüomnes

$9. 1

duerus

amicos fuos, & puncxpes exercztus fuij & eos, qul fuper

equites erant.

lfris,

9. ]

29. Sed & de regnis alus, & de infulis maritimis venerunt

ad eum exercitus condu&titii.

*

fo, &

'30. Et erat numerus exercitus eius, centum millia pedltum,

4L. ]

& viginti millia equitum, & elephanti triginta duo, do&ti ad

tuba.

-

præhum

Cnift e

. Et venerunt per Idum&es im , & epplicuerunt ad Bethfu-

ram & pugnzverunt dies mul toe.) & fecerunt machinass &

CC d4

exwlunt

& fuccerderunt eas igri1, & pugnaverunt viriliter.

9. |

g2a- Bt Teccfl't Judas ab arce, & movit caílrra ad Bethzacha-

onc

ram cm va caftta regis.

eitet.

33*

Et furrexit rex ante lucem ; & concitavit exe1c1tus in

|

Jmpttum contra yiam Bethzacharam; & comparaverunt fe

fi ïän

Q

€xcicitus in preel mn

& t:ubis cecinerurt:

&

34. Et elephantis oüenderunt fanguinem üvae, & morl, ad

ficiens

acuendos eos in praelium.

lluc,

55.-Et diviferunt beftias per legmnes, & aftiterunt fmgulls

i

(

elephantis mille viri in loricis concatenatis; & galese serece in

*6. À

nt fcu

capitibus eorum, & quingenti equltes ordlnau un1cu1que be-

tge ele&ti erant.

Vn

Idextu i

36.Hi

lmþ):l"

V v

AlI. Exzerunmt ) Bethfuræ C1yesg,

24 Sangumem sUA& .Ef5 mor:. )Suc-—

)

rf

Succesderunz eas. ) . Machinas

cum ex moris & uvis expreffum , qui-

tole ]

fanguinis fpeciém quamdam pre fe-

0 01by

33. Concitavit exercitus. ) . Scilicet

fert.

Lyfig, & fuum.

85. La lericss concatenatis. ) Id eft,

pitur

N i

Betbzacharam. ) Vextus Grecus Be-

hamatis, hamis inter fe confertis, &

tazachariam vocat, id eft , domum

more cateDarum vin&is' juut etiam

COHIUm

Zachari&.

&unc Jorice fiunt.

4L. (

turae

"

CAPUT VL

363- '-

tiobis,

"

te atem/þïls, ubicumque erat Be&ïä, ibi erant : &/[ |

;

U.«

quocumque ibat, ibant, & non difcedebant ab ea. -

tes fug

*37. Sed & turres ligneze fuper eos firmse protegen

& fuper eas machinze: & fuper fingulas

d Ui

| per fingulas beftias,

viri virtutis triginta duo, quip

-

ugnabant ddefuper ,

1

& .lndu'sf

em o

Magzifter beftiae.

538« Et xefi

duum eqqita't.um hinc, & inde ftatuit in duas par-

iac -

tes, tubis exercitum commovere, & peru

?

legionibus ejus.-

gere ;:onüi;patos in

'ofmnes

89. Et ut reful

fit fol 'in»clypeos aureos, & sereos, refplen-

; füpet

duerunt montes ab eis, &

x

refplenduerunt ficut lampades

lenis.

:

ft

nerünt

4o. Et di

in&a eft pars exercitus reg—is Vpef,/rïnontes excel-

fos, & alia per loca humilia: & ibant caute, & ordinate.

ditum,

Ar. Et commovebantur omnes inhabitantes terram a voce

odi ad

tubae, & inceffu multitudinis, & collifione armorum: erat

enim exercitus magnus valde, & fortis.

2

.

42. Et appropiavit Judas, & exercitus e

Detht»

jus in præ;iu/m S&

EM

ceciderunt de.exercitu regis fexcenti viri.

l

de beftiis loricatam

jmiter,

43. Et vidit Eleazar filius Saura unam

loricis regis: & erat eminens füper ceteras beflias, & vifam

d-

eit ei, quod in ea effet rex:

.44. Et dedit fe, ut liberaret

ts in

populum fuum, & acclüïrerat

unt fe

fibi nomen aeeternum. —

da&ter in medio legionis ', inter-

- 45 Et cucurrit ad eam au

ficiens a dextri

c,.atque

lori) ad

-

$, &a üni&rig & cadebant ab eo-hu

46. Et

ilï'gc.

[ïngu]'is

".ï-Ellegzar ffhus, S;am. ) in Greco

36. Ante tempus: ) I;e& , opportu-

orex 1

ne, feu citiffime.

p

eft, E^:eZfao 6 Ziavaog? Jofephus ait

37. Protege Abf f

4 en/;-'tzlgu!;:.f beflias )

fuilfe Judz Machabzi fratrem , quod

Ple b

Id eft turres lignes fiagulis elephantis

probabileexiftimant Salianus , & Se-

rarius, qui pro ]7.713253 ÓSAÓÁnra putac le-

impofits ipfos eliphantos procegebant.

d

- Viri virtaris. ) Bellatores.

gendum, 4ifas A4u-a , five Abaron, ut

; gg.Per:trgfïä-)

Scilicet ad preliam.

aliqui vertunt , & appellatur fupra c.

Vulgatus

2. n. 5. cum autem in Grzco dicitur

7 )S"C

Cor fl ip4tos 42 legionibus. )

'um,qul'

nofter legit, $v vZic Qaa'y£i , 42 pba-

E'Wdïa.g d Zavaxo», fubinteligen-

corn-

langibus , üve legionibus , at nunc le-

dum efít xaAsuevog , appellatus

j pIæ le

itur , £» uG Qépayer s (m vallibus ,

fentir etiam Jofepho alius Jofephus

filius Gorionis, & eamdem fenten-

li d

five in abgu&is faucibus monciunp&

tiam videtur innuere Ézmmnanucl $3.

collium..

lföl'tiS!

A. Cadebant 4b €0.) in Grsco eft,

jt «

I. Commovebantur.) Scilicet, adf

& x lforro , dividebaniur , id eft aditum

miracioxfe ;Ns timore -

.

LIBRIL MÁÀCHAPBEORUM

368

5 ]

46. Et ivit fub pedes elephantis, & fuppofuit fe ei, & oc-

Tat &O5

cidit eum; & c

ecidit in terram fuper ipfum, & mortuus efþ

3

illic; ;

4

tex À

47. Et videntes virtutem

.regisl,, & im petgm k.exgrcitus Ejuä,*

,

fimm

um

diverterunt fe ab eis.

z

9

A48. Caftra autem regis afcenderunt contra eos in Jerufa-

ahjef

m, & applicuerunt caftra regis ad Judaeam, & montem Sion,

fotia

49. Et fecit pacem cum his, qui erant in Bethfura: & exie-

tunt de civitate, quia

* d

non eranteis jbi alimenta c'»oncliufis, quia

Defici

fabbata erant terrae:

obfider

so. Et comprehen

dit re); Bethfuram5 & conftituit illic -cy,ul-l

n

ftodiam fervare eam.

Tepno.

locum fanGtificationis dies 'vmul'-

$

sr. Et convertit caftra ad

tos: & ftatuxt illic baliftas, & machinas, & ignis jacula , &

Cum il

tormenta ad lapides ja&tandos

; & fpicula, & feorpios ad mit-

8

tendas fagittas, & fundibula.

prus:

$2. Fecerunt autem & ipfi machinas adv

-

fUDï, :

er,fus.ma,chinas eo-

0. ]

rum, & pugnaverunt dies multos.

$3. Eícse autem non erant in civitate, eo quod feptimus

thifit a

ór. |

annus effet: & quiremanferant in Judaea de Gentibus, con-

i:iont

fumpfenant. reliquias eorum, qua repoficae fuerant.

(

—

$4 Pt

& m

faciebant irrumpenti. Verum eft ta-

- 7ir;utem Regis. ) 'Té» iex»vwi,

liruer

men, quod habet Vulgata ; nam pro-

potenti :m, fortitudinem : videntes Re-

61

pterea cedebant, quia cedebantur, &

gem tantofuperiorem numero exer-

cadebant.-

citus.

-

WMVen

uN

46. Crcidit.) Scilicet elephas.

49. Fecit pacem cmm his , qui eramt

l,

Morttu: ef. ilic.) Egregium lauda-

im Berb[nra. ) Qui fcilicet amice fe Re-

torem habet Eleazarus $. Ambrofium

gi dediderunt.

l. 1. offic. cap. 4. INec peccavit Elea-

Sabàata eran? ferra.) Sabbata terre

zarus hoc fa&to, licet dicatur n. 44.

vocat annum feptimum , quo terrg

sd tantüm opus accefliffe , s cqus-

vocatio dabatur ex Lege Levit. cap.

$4 R

Ib témp

reret fibà momem «Leimum. - Nam glo-

2.5.

"

D P

riam quzrere, modo-in ea finis ulti-

5O. Servire eam.) Ad fervandam,

*0u$, & primarius non ftatuatur, vel

& cuftodiendam eam.

huc j

ll

immoderate non appetatur, peccatum

5I. Cenvertit cafira

b

2d [loczm /kn-

öcïx

non eft , cum fit res indifferens. Vi-

ificationis. ) ' Urbe poticus, teraplum

de Abulenf. T. Reg. 15. qualt- 73.

obfeit.

&

Porr . Eleazarus facinus hoc aggref-

Scorpz;o:. ) Catapultas , fundibu-

fig, ) ]

fus cft, ut liber:ret populum fuum

hOc ini

la. Grece eQsiovoag f/uzdas , baliftas

cui primarig intentioni alteram ac-

majores, que lapides fundebant. Vi-

Yi

quireu dg

de Veget. ]. B. CADT

ER

jungere.

gloriæ' fine culpa potuit ad-

4« .Lipfxum lib.

Jj

. Pol*iorcec. dial. 3.

CAPET VL.

369

& o

Pa

.. €$4. Et remanferunt in fantis viri pauci, quoniam obtinue-

iüs eff

rat eos fames: & difperfi fant unufquifque in locum fuum.

$s. Etaudivit Lyfias, quod Philippus, quem conftituerat

rex Antiochus, cum adhuc viveret, ut nutriret Antiochum

s ejuä,'

filium fuum, & regnaret,

x

emft-

$6. Reveríus' etfet a Perfide

,& 'Mediä, & exercitus , qui

15101,

abierat-cum ipfo, &

quia quarebat fuícipere regni ne-

Leyfe.

gotia :

57. Feftinavit ire, & dicere ad regem, & duces exercitus:

$ quà

Deficimus quotidie, & efca nobis modica eft, & locus;quem

IC Cll-

obfidemus , eit munitusj',- & incutmbit nobis ordinare de

regno.

j

; ml«

$8. N

unc itaque demus dextras hominibus iflis, &faciamus

cum illis pacem, & cum omni gente eorum:

r

*

-

h, &

timis fuig fïcut

d mit-

$9. Et conftitaamus ilüs, ut ambulent in legi

prius: propter legitima enim ipforum, quce defpeximus, irati

:

X5 60

funt, & fecerünt omnia hzc.

?

.

*

6o. Et placuit fermo 1n con

fpe'&ü regis ..,-l'& prihcipum: &

mifit ad eos pacem facere, & receperunt illam.

plmus

61. Et juravitillis rex, & principes: & exierunt de mu-

, Q*

nitione.

'62. Etintravit rex montem

| Sion, & Vidi;t munitionem loci :

.Hl

& rupit ci&us juramentum, qucd juravit: & mandavit de-

iaxvvf ]

Ítruere murum in gyro.

65. Et difceifit feftinanter,

& reverfus eft Aätiochiam, &

ts M

j u

invenit Philippum dominantem civitati : & pugnavit adverfus

eum, & occupavit civitatem.

7877

cfoRe

, CAPUT

j f

j teti

$4- Remzt—nv/ï'rzwt' m fan&is. ) ld e&;

vertit ex Grzco, in quo habäiür eiméy

in templo ad ejus defenfionem,

myög BaciN£a.

Y p

Difgerff [unt, &c.). Urgente fame

Ordiasare de regna.)

Rggnï nägotia

andam

huc illuc dilabsbantur.

curare ,& ordinare.

g. Phippus,

quem conflituerat Rex,

4

&c. ) Mide fupra n. 14.

59: Legitimis f»is. ) Legibus füis.

j [!

Defpeximus.) In Greco eft , 2itove-

3mphlm

56.. Guarebat- f[ufcipere regni nego-

Oacaptv, difperfimus.

;;'4,) Redaéto in ordinem Lyüa ,qU.i

hoc munere fungebatur

.

6I. Exterunt de munitione. ) Scili-

jdbo

Dicere ad Regem.

) Dicere Re-

cet Judei forte obviam Regi officii *

piita

caufa.

fl

j

gi ; Vulgatus de verbo ad verbum

Aaa

Bibl. eum Com. Menochb. 1. V.

j li

4

3

)

4

o

LIBRII MA'CHABJE,ORUM'-

C AT VIIS

di Tu

de ïþr

)

Deme?riu& Seleuci filius , occifís An?z'ocbo., e Lj;fa, äobzf.z'nczf re-

[

exi

gnum patrum fuorum :. qui , accujato apud [e S'uda. Macbabeo ,

mittit ducem Bacchidem , €? acculatorem. Zllcimum. con[Hitutum Ja-

pum'aj

*

cerdotem ad affligendum filios Ifrael: fed cum non po[Jeut adverfus

itan

Sfudam prevalere , mfus e[?. a rege Nicanor , qui ut & prio-

ïi

fhum.

res, cum dolo nequiret , oà Judam aggre[fus , femel,-atque iter-

um ab eo devictus eff , C? prami[fis ad Deum precibus cum tote

ition

fuo exercitu. occilus, " amputato ipfius capite, ac dextera , quam

lo!

irrifis S'udeorum facrificiis [uperbe contra locum [antium exta-

terrar

lerat : cujus viclorie dies anmuus apud

&ad!

jfudæos

li,

celebris in[liuitur.

quia

Nno cengeümo quinquagefimo primo, exiit Demetrius

I2.

I.A

Seleuci filius ab urbe Roma, & afcendit cum paucis

fcrib

viris in civitatem maritimam , & regnavit illic.

2. Et fattnm eft ; ut ingreífus eft domum regni patrum fuo-

bazlxä :

rum, comprebendit exercitus Antiochum, & Lyfiam, ut ad-

*

l4.

ducerenteos ad eum.

Dit,

eorum,.

3. Et res ei innotuit, & ait: Nolite mihi oftendere faciem

E

Qicer

4. Et occidit

eos exeïrcitus.— Et.fedit Demetrius fuper fe-

16

dem regni fui:

U!

TO

s; Et venerunt ad eum viri iniqui, & impii ex Ifrael: &

f

n

Alcimus dux eorum, qui volebat fteri facerdos.

p

erdi-

13

efüq

6. Et. a;cufayerunt populum apud regem, dicentes: P

dit

A

d

l Esaetrius Seleuci fflius.^?) Seleuci

magno avo debicum-, t:inquam prie

mog:nito Seleuci, ejus primogeniti.

dni

qui fuit /Antiochi Epi»phanis

frater.

3. Nolte mihbi offendere, 65c.) INe

htell

4b urbe Roma.) Ubi obfes fuerat

exciter ad mifericordiam, & illis par-

6l

pro Épíphane-patruo , & unde cum

cam. Vos illos ,' quafi me infcio,

$1

paucis clam autugit.

interficite.

d

&. Qui vele&at fferi [acerdos. ) Sci-

In civitateu mariktimam.)

'Tripolim

Tüüm

fE; riz.

licet fummus ; jam enim erat ex or-

u

Regnavit illl'c) Id eft, ibi primum

dine facerdotali.

Vide 2. Machab.

TR

*

ut Rex Syrim acceprus , & falutatus

14- 3.

Whine

eft.

6. Amicos tuos. ) Duces, & mili-

ttley

Q. Regmi patrum fuorum.) Sibi fci-

tes Syros ab.Antiocho Epiphane, &

atd

licet à patre Seleuco , & Antiocho

e

Yero

Eupatore miifosv.

CAPUT VII.

3/I

dlt ]udas, & fratres ejus omnes amlcos tuos, & nos dlfperfi

de terra noftra.

M f

7. Nunc ergo mitte virum, cui credis, ut eat, & videat

le,

exterminium cinne, quod fec1t nobis, & regionibus regis, &

"]i

puniat omnes amicos ejus, & adjutores eorum.

I)

8. Et elegit rex ex amicis fuis Bacchidem , qui dominaba

jrii

trans fiumen magnum in regno, & fidel.m regl & mifit cum,

9. Ut videret exterminium , quod fecit Judas: fed & Alci-

MR

mum impium conftituit in 1acerdot1um & mandav:t ei facere

Mif

ultionem in filios Ifrael

um

1o. Et füurrexerunt, & venerunt cum exerc1tu magno in

m

terram Juda: & miferunt nuntios, & locuti .unt ad Judam,

& ad fratres ejus, verbis pacificis in dolo.

11. Et non intenderunt fermonibus eorum : vxderunt enim,

QUIR venerunt cum exercitu mawno.

etrius

12. Et convenerunt ad Almmum & Bacchidem congregatlo

a cas

fcribarum requirere, quae juíta funt:

13. Et primi, Affideei qui erant in filiis Ifrael & emmn*e-—

! fi]ü

bant ab eis pacem.

tad

14. Dixerunt enim: Homo facerdos de femine Aaron ve-

nit, non decipiet nos.

jaem

-1$. Et locutus eft.cum eis verba pacxfica : & juravit illis,

dicens: Non inferemus Vq!ïs malum, neque amicis veftris.

Dr fe-

16. Et crediderunt ei: & comprehendlt ex €eis fexaginta

Viros,

& occidit eos in una die fecundum verbum,

quod

J

fcriptum eft :

17. * Carnes SanCtorum tuorum , p fangmnem ipforum *Pfat.

'er(li

efïuderunt in cxrcmtu Jerufalem,.& non erat, qui fepeliret.

/g I,

dit

-

Aaaz

18. Et

2.&4-

U D gRIO,

j] 1&1'

i Vi;um, 0ui eredis.) 'lrbl fidunmi,

metientes; fïdem adhibendam p

4mices ejus , ET adjatores eórum. J

verunt, fed fuo malo.

(mu

Intelligit Affidzos, ut patet ex 3. lib.

I3. Ef priz Afa'w, & ) Ordo

)Ne

€. 14. n. 6.

eft: & Alffidei, qui primi erant in

jj pat

filiis lfrael,

fCIO'

9. Trans flumen.) 9c11*cetEupBratemf

exqmrebant ab eis pa-

Magmum in veguo.) Mirum primae

cem.

fínm inter regios fatrapas.

r

15 Ef locztus ef, &fc. ) Qutfï di-

) b

Il. Er non mtendetuut [evmonibgs eo»

cat fuerat enim Iocucus ;«c. &j ]ura-

ex of

rum.) judas cum fuis ex divino lu-

vérat«

achab

mine, & rerum militarium peritia ini-

I7. Cavnes fantlorum , ffc.) S'm&l

tejlexit

dem non efífe ad^ibendam

erant Affidei pmfefïïone religtonis,

r mlh

Bacch:d; nec Alcimo facrilego.

Alii

& fidei:

fumptum eft hoc teftimo,

"T

vero vm minime mali ex fell jfis alies

nium ex Pfal. 7g. 2.

1

X

372

LIBRII MACHAB/EORUM

18. Et incubuit timor, & tremor in omnem populum, quia

)

viris

dixerunt: Non eft veritas, & judicium. in-eis , ';ranfgreiïi

funt enim conftitutum , & jusjurandum, quod juraverunt.

"

cifice

Ic. Et movit Bacchxdes caftra ab Jerufalem , & applicuit in

Bethzecham, & mifit, & comprehendit multos ex eis, qui a fe

20

eum

effugerant, & quosdam de populo maétavit, & in puteum

*

Ciem i

magnum projecit.

20. Et commifit regionem Alcimo, & rehqmt cum eo auxi-

jL'

ume

- lium in adjutorium ipfi.

Et abiit Bacchxdes ad regem:

21. Et fatis agebat Alcimus pro principatu facerdotii fui-

flam

72. Et convenerunt ad eum omnes, qui perturbabant po-

pulàm fuum, & obtlnuerunt terram Juda, & fecerunt plagam

1 Vif

^^

magnam in Ifrael.

O'»

23. Et vidit Tudas omnia mila , quae fecit Alcxmus, & qui

exIE

Cum eo erant , filiis lírael ,

mu!te plus quam Gentes:

m

D

]f

|

24. Et exiit in omnes fines Iudææ in circuitu, & fecit vin-

4

dictam in viros defertores, & ceffaverunt ultra exire in're-

fü

t

gionem.

ä

2$. Vldlt autem Alcmms, quod praevaluit ]udas., & qui

&e

cum eo erant: & cognovit, quia non poteft fuflinere eos,

TO n

& regreffus eft ad regem, & acculavit eos multis criminibus.

i Mac

magn

26. * Et mifit rex Nicanorem

unum ex principibus fuis

36

I5. I.

nobilioribus:

Pe.

xercens Contra Ifrael

faris

&T

qui erat inimicitias

rhandavit ei evertere populum.

3'-

27. Et venit Nicanor in ïerufalem cum exercitu magno ,

Diom

& mifit ad Judam, & ad fratres ejus verbis pacificis cum

HEUS

dolo,

)U

at

28. Di-

ds,

18. Jwdiciwm. ) ld eft juftitia feu

Pro pr/mtp;zt;s facerdotis.. .

Hrgl

probitas.

apXiseeovsig , de [ummo [acerdetio."

Canj?;tu fHüm.

) Id eft, pa&um.

22. Feceruut plagam magnam. ) Ex-

$

2O0. Canmnft reg:anem Aleimo. ) Ut

cürfionibus faciendis, in quibus etiam

l

!

fcilicet ejus gubernator effet,' & Pon-

cedes patrabant, rapinmas , &c.

tifex loco jJude, eumque omni ope,

24. Exire,) Excurrere, popularl

ber

& ftudio profequeretur.

26. Nicanerem.) Prepofitum Ele-

Qs j'

Àp adjwtorium ipff.) Ut Jude ref'-

qU

u

Rere. poffet.

phantorum, ex lib. 2

i4. I2

ii

Ql. Et fatss ageäæt AIcimus 4 €$c.1)

DÀ erat zzzmtctt/(z: exercezns comrtfra

m

25

Sollicitus erat, & conabatur Ponti-

Iþ*ae!) Fortaífe erit Judeis infenfus,

lt

ficatu fpoliare Judam,

eoque fe juxta

quia turpiter ab illis victus profuge-

Demetrii voluntatem mduere

rat Autiochiam, ex lib- 2. c6,8. 35

D

3

;

373

CUCAGUOUSCE I

nïquia

28. Dicens: Non fit pügna inter me , & vos: v-e&iäm bc;:um

mlf

viris paucis, ut videam facies veftras cum pace.-

at

29. Et venit al Judam, & falutaverunt fe invicem 'pa-

cuit it

Cifice: & hoftes parati erant rapere Judam.

.

dolo veneftat ad

üi 2fe

3o. Et innotuit fermo Jud

&&, quoniam cum

Juteum

eum, & conterritus eft

fa—b €o, & amplius noluit Vigefe* fa-

ciem ejus.

0 a0xi-

; quoniam denudatum eft confili-

3t. Et cognovit Nizanor

umejus: & exivit

füi.

falama.

x

Qþviam Jud»æ in pugnam juxta Caphar.

int po-

-- 32. Et cecider

änt 'de Nicanoris exercitu fer

À

e quinquemäl-

à

jligam

lia viri,' & fugerunt in civitatem David..

.33. Et poft hzec verba afcendit Nicanor in montem Sion, &

exierunt de facerdotihus populi falutare eum in pace, & de-

W & qui

monítrare ei holocautomata ,' quae offerebantur pro rége.

it Viti»

34. Et irridens fprevit eos, & polluit: & locutus eft

n 16

fuperbe.

35. Et jurav

;

it cum ira, dicens: Nifi traditus fuerit juäas?

& exerciius ejus in manus mezs, continuo cum regre(fus fue-

" qui

: Q

ro in pace, fuccendam domum ift—ama

Et exit f:um itd

magna.

YnTots,

DI

J5 fuis

a. Et1

ntraverunt facerdotes , & fteterunt ante faciet al-

taris , & templi: & flentes dixerunt:

iel,

ad invocaïuäuirt

31. Tu, Domine, elegifti -domum iftam

nomen tuum in ea, ut effet domus orationis, & obíecratio-

1050 »

j CUl

nis populo tuo.

9. Fac vinditctam in homiue ifto, & exercitu ejus, & ca-

dantin gladio: memento blafphemias eorum , & ne dedetis

J

eis, ut permaneant.

Aaas

f[rl

39. Et

gfc!l.(!.l

34- Fo/?'uit.) Ici» eft, ignominio fe

721 by

1bt.

3e Conrerritde eff.) Id eft, tixmþuit:

x

tractavit, $ulaytey dvr G. .

v

u etiam

a. Juxta C:zþ/?m'faffzma,) Quántur-

36« Siereranr.) WNon figuificat ere-

bem Adrichomius in cribu. Manaflis

&o corpore fuiffe, fed /fezerus£ pofi-

cis Jardinem collocat ;- poffeaqse ait

tum eft pro zzazfe; guft,. fcilicet oran-

ab Herode reftauratam , & a parenté

lx:g

tes ut par eft ciedere, fexis genibps.

t'lm E!e

Íuo- Antipatrida appell;tam.-

e

Aate facitu altaris, ) Holocaufto-

2

2. dn ciuitaiem Dau.d.) Hoc eft,

rum, qnod erat in atrio facerdotum

u

um

ante ipfum templum.

mf'*n[

U5

b;int.

in arcem, quam adhuc þoües tene-

38. Ur permanean;,) Ut vivant, ug

pronge

fuperftites fint.

)

33 /!"'54') Id eft , gefta.

l]

374

LIBRIIL MACHAB/EORUM

: 39.. Et exiit Nicanor ab Jerufalem , & caftra apphcmt ad Be-

i. E

thoron: & occurrit illi exercitus Syriae.

Canoris

40. Et Judas applicuit in Adarfa cum tribus millibus VII'IS'

füperbe

& oravit ]udas , & dixit:

( E

AReg

A41. * Qui miffi erant a rege Sennacherlb Domme quia.

Iettia :

19 35 blafphemaverunt te, exiit Angelus, & percufïit ex eis centmn

49l

QI

ottoginta quinque millial:

t2 dee

li.Lch

42.

Sic.contere exercitum i

iftum in confpettu noüroïaoche :

j E

48.24 & Íciant ceeteri , quia male locutus eft fuper fanQa tua: &

*

lfaxæ & 'udica illum fecundum malitiam illius.

234

oiViac

43. Et commiferunt exercitus praelium 'tertia decima die -

menfis Adar:

$* 19

& contrita funt caftra Nicanoris, & cemdx* ipfe

jult

primus 1n praelio.

b]/ / r

44. Ut au.em vidit exercitus ejüs, quia cecidiffet. Nlcanor,

jrel

pro;ecex unt arma fua,

& fugerunt :

ab Adazer us-

(J'f/"z

45. E; perfecu:i font eos viam unius diei,

quequo veniatur in Gazara, & tubis cecmerunt poft eos.cum

fignitica ionibus:

46. Et cxierunt de omnibus cattellis Judaese in c1rc.u1tu,, &

Ti

ventilabant eos cornibus, & coónvertebantur i:erum ad t.,OS,

tbe

m

& ceciderunt omnes gladio , & non eft reli&tus ex eis ne

unus,

2. H

Cerunt

47 Et

|

trw Lh

E

43-

Mmfs Ad;zr.) qu F'ebruario

39« Occurvtt ilíp . exercitus Syrta )

tefate

Inciementuim copiarum ex Syria.

noftro rcfpondet.

& poff

(45. "b Adazer.) Loco pralii , qui

40« 1p Adasfa.) Miunc vicum tri-

fi. 40« dictus eft Adarfa.

ginta tantum ftadiis a Bethoron abtuif-

fe fciibit Jmcphuq' licet enim Adar-

Cum fignificationibu:. ) Ut fcilicet

j« 01

fa inlocis Samarig, & tiibu Ephraim

Omnes undique convolarent ad fugi-

i

W0

effet, Bethoron autem in tibu Benja-

entmm hoftium czdem.

In

Greco

l ut

inin, contigug tamen erant crabux il-

, fgnoræ/n á qmuuq fcili:et

dari

CO"'[;

4

lg, nt abfurdum non fit tam exiguo

folebat ngum bellu.um feu (.laiït-

fpdtlo diftafie inter fe.

cum canl.

SQ QIA

u

4Í. Qg&t m:ji e;iant A che Sennd-

46. Ventslabant eós cornibus.) ldeft

4

|

elerit, &c.) Hiftoria habetur 4. Reg.

vehementer illos perf quebantur, &

ls

QU

*U) *o6j

1g. 35:

impetebant metaphora fumpta eft a

N

49. Super fanéla.) ld eft, contra

CdullSo

/22 PT&LH

templunm.

ü ICet

Lerum: ) Subindé : quafi dicat fz-

Jediea, &6 ) Puni, vindica; utexi-

pe c&dendo ,. donec tandem omnes

1 ts

git malitia cjus,

delerent,

Ad [r

e

n()n EIT

" fed

-

p

C AP U T VII & VIII.

e]

[a]

/5

dBe.

47. Et acceperunt fpolia eorum in prædat;'l., & capu

t Ni-

VIfis:

)*

Canoris amputaverunt, & dexteram ejus,

quam extenderat

fuperbe, & attulerünt,

& füufpenderunt contra Jerufalem.

| quà

48. Et lzetatus eft populus valde ,. & egerunt diem ill

n

lgtitia magna.

am iqin.

49. Et conftituit ag

odie :

ma die menfis Adar. -

i omnibus annis diem i&am, te;'tja deci-

u

$0. Et filuit terra Juda dies paucos.

CAPUT VIIL

i 'die

AK

Itiple

Sfudas , audita celeläerriina Remanorum

fama, ac virtute, que

bic recitant

ur, mijfis nuntiis fedus cum illis percutit, ut ipforum

:anof,

refidio 5

[

idei a Gracorum jug

o liberentur : Romani autem 9fu-

[ $

- de remittunt itti federis refcriptum in tabu

lis cgretfs fculptum, |

; Cufll

quod bic refertur.

IE

T audivit Tudas nomen Romanorum, quia funt poten-

] 4

tes viribus, & acquiefcunt ad omnia, qua poftulantur

U

ab eis: & quicumque accefferunt ad eos, ftatuerunt cum eis

n«

amicitias, & quia funt potentes viribus.

2. Et audierunt praelia eorum , & virtutes bonas

, quas fe-

cerunt in Galatia,

H

tributum:

quia oþtinuerunt eos, & duxerunt fub

3. Et quanta fecerunt in regione Hifpäniæ; & quod in pAO'-'

yruario

teftatem redegerunt metalla argenti, & auri, qua illic funt,

**

& poffederunt omnem locum confilio fuo , & patientia :

i, qii

|4. Lo-

Feilidd

A7- Quam extenderatfuperbe.) Con-

-8. Firtures 60n;:.r.5

ld en:, Cgregla

L

tra dg'mlum fanéctim

omnipotentis

facinora.

Dei, ut dicitur lib. 2. c. 15. n. 32-

Greco

Coztra.) E regione, prope.

ls Galatis.) Gallia ; nam Gallos

. rl

&o.- Si£zit. ) Quievit, pacata fuit.

Greci l'aMzrag appellant. — Vel refpi-

daffe

l.

cit bellum geftum contra Gallogrz-

Cquieféunt ad omnia , qua poffu-

cos , qui & Galli , & Galate. dicti

lantur ab eis. ) In Greco eft;

funt, qui in bello contra Auntiochum

li d

gudox8cuv E» mÀci TOig mpogiOfp.evoig

"m

duTCIG , quod verti pote&, Bezevolos

magtrum a Romanis gefto a partibus

Regis fteterunt.

"

fe pratenut us, qui fe dlis adjungunt ,

fcilicet acquiefcendo juftis eorum po-

* 3- Metaíla.) Fodinas.

ftulstis.

Omnem l:cum. )

Scilicet Hifpanis,

4l fe-

Ad omnia, qua poftulantur.) ld eft,

vel generatim fenfus eft, omnia lo-

non femel, aut in uno ali

quo evenj

ca, quze poflidebant, confilio fibi

& patientia pararunt,

.tu ; fed'perpetuo.

376

2

LIBRI L MACHABJEORUM

I!

4. Loczque, qu !

onge erant valde ab eis , & Reges, qui

.

nant 1

fupervenerant eis ab extremis terrae , contriverunt, & per-

u

cufferunt eos plagaf—magna': gæþeri autem dant eis tribqtum

beban

omnibus annis :

.

$5

efant

", Et Phui

poum, & Perfen Cetheorum regem, & csetero

qui adverfum eos arma tu

bant :

lerant, & contriverupt. in belloj, &

Ü

obünuerunt eos :

6. Et Antiochum magnum regem

Afi æ; qui eis pugnam

bant:

funt:

intulerat, habens centum viginti elephantos , & equitatum,

H

& cirrus, & exerci um magnum valde, contritum ab eis.

4. Et quia ceper

unt eum vivum , & ftatuerunt ei, ut daret

batur

E

ipfe, & qui regnarent poft ipfum, tr

ibutum magnum, & da-

ret obfides, & conftitutum,

trecer

9. Et regionem indorum,

& Medos, & Lydos, de optimis

V, Q

Ib

regionibus eorum: & acceptas eas azþkeis,

'dederunt Eumeni

regl.

*

pulos

at

9. Et qu!

]

|ui erant apud Heiladam j völureï.vuntx ire, & tol-

Umq |

lere eos, & innotuit fermo his,

io.

A&w o --

Et mi

lerunt ad eos ducem unum: & pugnaverunt con-

Cb

& captivas duxergnt uxo-

ümlP]

tra illos, & ceciderunt ex eis muiti,

& terram eorum

res ^orum, & filios, & diripuerunt eos,

I8.

poffederunt, & deftruxerunt muros eorum; .

&in i*erviFUtem

quod

illos redegerunt ufque in hunc diem:

rr. Et

:

Cürta

3l

i

:

20,

Superventrant ei:.') Qui eos bel- j

vDeþmeclrius.,'uc fcilicet fïbi detrahe-

T

rentur M:dia, Lydia, & India, &

lo laceiiiverant.

pacer

Cuteri autem. ) Qui fcilicet ab eis

Eumeni, Perzami , & Bithyrïxiæ Re-

armis domiti funt.

gi traderentur.

2l

g. Et regionem Indorum , 65c. ) Mi-

s. Cetbeoram Regem.) ldeft Mace-

rum eft hic dici regionem l:dorum;

doniz; nam hujus lib. cap. I. ftatim

initio Macedonia , & Grzcia terra

&c. ereptam ab Antiocho, & ditam

Eumeni; nam Indiam neuter unquam

Cþthim dicitur.

pofiedit.

Ad veritatem hiftoris fuf-

glts ql

Oirinuerumt: eos.

) Debell;aruht, vel

Ms

ET

fibi fubjecerunt.

*

ficit Judam ita audiviffe, etít aliter

l

res forte fe haberet.

Alquibus vi-

fo 1ti

9. Et confüitutum. ) In Grzco eft

dentur nomine indiz defignari remo-

Z Vil

OvicoNq 5 fignificat autem aliquando

n

SragoNj pacificationem, & reconcilia-

tiores provinci ultra montem "T'au-

-Vide Serarium.

Cils

nem animorum.

Salianus putat idem

rum fite.

j

9. Qu erant apud Hellsdam. ) Id

& fs

valere JiagoAé» , quod. JaSimap ,. pa-

N

€tum, fedis, (ive federis cónditio-

eft Graciam, ab accufandi cafu for-

nes conftitutas.

Vel àidc oj eft divi-

matus nominativus, ficut & Ptole.

li v

E

fio regnorum , quam pati coattus &

:r;xaida ; Lampada ; 4tolog ,.intelll*

lii

C A P U*T VHI

3

5 qui

rr. Et refidua regna , & m(ldas, quae&" aliquando reftite-

U pae

rant illis , exterminaverunt, & in poteftatem redegerunt.

butum

.12, Cum amicis autem íuis, & qui in ipfis requiem ha-

bebant, confervaverunt amicitiam & obtinuerunt regna, quae

(et OS-)

erant proxima, & qu& erantlonge: quia quicumque audie-

lo &

bant nomen eorum, timebant eos:

13. Quibus vero vellent auxilio effe, ut regnarent, regna-

Ugnam

bant: quos autem vellent, regno deturbabant:

& exaltatl

DUnly

funt valde.

els.

14. Et in omnibus i(tis nemo portabat dladema nec indue-

tdare

batur purpura, ut magnificaretur in ea.

M

15. Et quia curiam fecerunt fibi,

& quotidie confulebant

trecentos viginti, confilium agentes femper de mulutudlne,

)pnmls

ut, quae digna funt, gerant:

umeni

16. Et committunt uni homini maglüratum fuum per fin-

gulos annos dominari univeríae terrae fuce, & omnes obediunt

&tol

uni, & non eft invidia, neque zelus inter eos.

;7. Et elegit Judas Eupolemum, filium TJoannis, filii Ja-

Y Cot-

cob, & Jafonem, filium Eleazari, & mifit eos Romam con-

at uxo

ftltuere cum .illis amiciiam ) & focietatem :

egruri

18. Et ut auferrent ab eis jugum Gra&ecorum, quia Vlderunt,

totem

quod in fervitutem premerent regnum Ifrael.

19. Et abierunt Romam viam multam valde, & introierunt

, M

curiam, & dixerunt:

20. Judas Machabaeus, & fratres e]us, & populus ïudæo-

deahe

rum miferunt nos ad vos ftatuere VOblfC'üm focietatem , &

sdits

pacem, & conícribere nos focios, & amicos veflros.

n :

21. Et placuxt fermo in confpe&u eorum.

Mi

22. Et

doruf

TV

yagoant

git.qui Antiochum , & Phlhppum

I5. Cueriam.) Id eft Senatum.

gn'i iu

ad arma capienda .contra Romanos

De imultitudine. ) Id eft , de populo

glitet

follicitarunt.

reéte gubernando.

Tollere eos. ) Expugnare.

16. Us;.)) Scilicet Confull.

At

xbüb Y

d&o. erant :

12. Qui in 1pfis requiem,c. )* So-

fed fic audiverat Judas ,

i Tit

Cllq

& fautoribus, qui illis £debant,

ut etiam , quod fequitur de invidia,

& fpem in eorum auxilio ponebant.

&c. quod tamen íalfum eft.

Vel

I4q. E£ 42 omnibus 5/2/5, ) . Cum fci-

421 dicitur, quia unus in urbe, alter

1

)Id

c /l fot

licet tantum opibus, & potentia pra-

in exercitu verfari, & imperare fole-

( Pmle

ftarent. -

bat ; & quia cum fimul agebant aiter-

Bibh fun Com. Menoch. Tom. VI.

Bbb

m:elll

LIBRIIL MACHABZEORUM

378

,

224. Et hoc refcriptum eft, quod refcripférunt in tabulis

cereis, & miferunt in Ierufalem, ut eiTet apud eos 1b1 memo-

:

(

riale pacis, & focietatis.

23 BENE SIT ROMANIS & gentl Judæorum, in marl,

Jut

Ü

& interra in eeternum; gladlufque & hoftis procul fitab eis.

24. Quod fi inftiterit bellum Romanis prius, aut omnibus

835

fociis eorum in omni dominatione eorum:

t

2$. Auxilium feret gens Judæorum ; Prout tempus di&ave-

i

i

l

rit, corde pleno:

U

