templt erat. ) Paulo ante. meminerat

addens.

lipsndis

vclt ; cum autem velum dicitur, il-

26. lm ommi loco eorum. ) In omni

X

preenre

ditione Judeorum.

e

luct falet intelligix ; Quod ante San-

Dj*

j

ICAPDT T

329

Cecidenunt :

2*. Et inge'muemlnt principes, & feniores, virgines, &

juvenes infirmati funt , & fpeciofitas mulierum immutata eft.

Ea t

28. Omnis maritus fumpfit lamentum

thoro maritali, lugebant:

4

, & que fedeþ—ant in

t ïgm ütn

u

20. Et commota eft terra faper habit

alcendit ad

antes in ea, & unlive;??

fa domus Jacob induit confufionem.

L]

30. Et poft duos annos di

erum, mi

fit Rex principem tribu-

V.

torum in civitates Juda, & venit Jerufalem cum turba magna.

, & aceept

31. Et locutus eft ad eos verba

paciüga in dolo, & credi-

fa valaejus,

derunt ei.

. & mora-

$32. Et irruit fuper c.ivitatem*rep»c-':nte-5 & percuffit eam pla-

n agreum,

gamagna, & perdidit populum multum ex Ifrael..-

* .33. Kt accepit fpolia civitatis: & (uccendit eam igni, & de-

ncopifcibi-

ftruxit domos ejus, & muros ejus in circuitu :

, & foblais

34. Etcaptivas duxerunt mulieres, & natos, & pecora pof-

federunt:

y fuperbia

35. Et zedificaverunt civitatem David muro magno, & fir-

mo, &turribus firmis, & fatta eft illis in arcem:

r [oco

36. Et pofuerunt illic gentem peccatricem , -viros iniquos,

& convaluerunt in ea: & pofuerunt arma

, & efcas, & con-

y. Et

gregaverunt fpolia Jerufalem;

*

m d

3 1. Et repofuerunt iHivc: & fg&i funt in laqueum

magnum,

penf.zm- HiIC

38Ft

i vdam pte

27. I;gfrmati'jt;nt.) -ld eft, animo

chab. c. 5. num. 24. vocatur Apollo-

eam tempil

deje&i.

nius, dicitur vsnifie cum exercitu vt«

idcbat [)uo

ml ptte

Specioftas mulierum. imzmutata eff. )

ginti duorum millium, & juffus fuif-

Depofitis Ixtitiz veftibus, & lugu-

fe ab Antiocho, emnes. perjetha atatis

ji icgimuSI

bribus affumptis.

Faciebus etiam tri-

anterfcere, &c.

üf&äf d?ftï,:.

flitiam & merorem praterentibus.

35. Crvitatem David.) Partem eam

yload o

; nit) /f./m-

28- Maritus- ) Seonfus , »wuQrog. .

Jerufalem, quz dicebatur civitas Da-

Qu fedebat im thora maritals.) Spon-

vid,. & erat edito loco in monte Sion.

17

"

fam intelligit.

C

*

36. €omvalutrunt im e4. ) Fortes

29. Super babitantes 17 ea.

faéti funt. ltalice-di'cimLFS', f& forri-

;anis feiie

propter calamitatem habitantium in ea.

ffearono £m effa.

^

Jitos hat

Indatt confuffonem. ) ld eft, valde

3

U. Fai funt im laqueum magnum. )

at

afllict: eft, & turbata.

Ut

inde videlicet captarent occafio-

30. Poff Zuos anmos dzermum. ) Id eft;

nem judeos , tanquam laqueo feras,

3&1 Pretmü.

poft d'os annos plenos & integros.

comprehendendi, & venandi, fi qui

Primcipem triburtormm. ) A"g)gov"rc?

adtemplum adirent ad deplorandas ca-

7 W"g/),/!'

lamitates fuas, quod explicans fub-

rive

$ mmaS

Qoechoeia , qui defcribendis, & col-

lipendis pecuniis , & vectigalibus

dit, & fatlum efl hoc ad infidias fam-

preerat,

Princeps hic lib. 2. IMa-

üifieations.

lo

BiblSum Con, Menoch. Tom. VI.

JTt

'

339

L:IBRI LMACHAB/XEORUM

4 —..V

38. Et fat&tum eft hoc ad . in

gt

üdi,as- fgn.&iiica.tiopi , & in dia-

fieriin!

bolum malum in Ifrael:

39. Et effuderunt fanguinem innocentem per circuitum

n

fanétificationis, & contaminaverunt fan£&tificationem.

41 E

.^40- Et fugerunt habitatores Jerufalem propter eos, & fa&ta

i

€ft habitatio exterorum & fa&ta eft extera femini fuo, & nati

..'

lati Gir

.ejus reliquerunt eam.

"

u- E

^Tob . 41. Santtificatio ejus defolata e

ft ficut folitudo, * dies fefti

atimas !

'2. 6- /e

jus converfi fünt in lu

at oblnh

Amo

&um: fabbata ejus in o, probrium, ho-

;89 1190

nores ejus in. nihilum.

n Dei

- 42. Secundum gloriam ejus multiplicata eft ignominiaejus :

pE

& fublimitas ejus converfa eft in luétum.

^

fiochi,

43. Et fcripfit rex Antiochus omni regno fuo, ut effet omnis

LE

populus, unus: & relinqueret unufquifque legem fuam.

prapo

44. Et confenferunt omnes gentes fecundum verbum regis

&

I

Antiochi :

H

$1

4$, Et multi ex lfrälel confenferunt fervituti ejus, & facri-

liquer.

ficaverunt idolis, & coinquinaverunt fabbatum.

61

,46. Et mifit Rex libros per manus nuntiorum in Jerufa-

lus 1

lem, & in omnes civi:ates

T*

z

J;uda»:— ut fequerentur leges gen-

tium terrge,

gefim

UE EGU

47- Et

28 Et ,iihz; diabolumgs maíum. ) ld eft,

ta fortaffe major fuit ignominia. Si-

calumniatorem , five hoftem perpe-

milis phrafis Apocal. 19. 7

Ssan-

$?

£uo intentam, &

tum . glorificuit fe, 69 m delicii:f:git,

lacan

cendum.

excu.balï;t.em ad no-

lud

»T

£antum date illi tormentum , €8 luclum.

Nun

39. Centaminaverant. ) Prophana-

493. Unus. ) Moribus, & religione;

m

ufcepta nimirum fuperftitione Gen-

40- Extera femini [ue. ) AMiena iadi-

tilinm, & cultis idolis.-

LU

Nbu:

genis, & ab exsteris poffeiffa ; extera

Relinqueret unusquisque legem fman.)

fuis, & fua alienis.

Voluit legem eífe generalem, ut Ju-

feïuen

|ANasé ejm re,liqzærunr eam. ) Cives

dai, quos fciebat moris, & legis fus

hY

ejus reliquerunt eam, vel capti ab ho-

retínentiflimos, facilius iaducerentur

iddlgïa

ftibus , vel in voluntarium exilium

li

ad Gentilifmum.

Wolor

profe&i.

485- Confenferunt fervituti £u5,) In

Cn;

41. Im epprobrium.) ScMicet igno-

rgeco eít, rX A«refíz avro), quod

P

mintam , feu vituperium ; quia nuni-

Religioni ejus vertere polflis.

Düm

rum, expofita hoftium ludibrio.

LT

Nibtlum.) Whigi£ovOtvecu», in eon-

Coinquinavtrunt — fabbatum. )

Iljud

zemptum s iucceffit enim honori con-

prophanaverunt, fcilicet. non obfer-

j

yantes.

um ]

temptus, & vilipendium

Titat

49. Secundum gloriam ejus , &fe. )

46. Liiros.) Diplomara r-egia , de-

Quuanta prius fuerat gloria ejus, tan-

creta, edicta.

e

6 W

&a

Ed

M

VAPUSE L

33

; Vind-

41. Et þro*hiberent holocaufta, & facrificia, & ,p.l"aCa-ti'ohe»Sv

*

*

fieri in templo Dei :

- Citcultum

48- Et prohiberent celeb

rari fabrbxaætum , & dies folemnes:

2

49. Et juffit coinquinari fan&ta , & fan&um populum Tfrael;

0

S; & t

-'

«o. Et juffit zedificari aras, & templa, & idola, & immo-

U0 & nf

lari carnes fujillas, & pecora communia.

$1. Et relinquere filios fuos incircumcifos, & coinquinari

* dies fell

animas eorum in: omnibus immundis, & abominationibus, ita

brigm, bo-

ut oblivifcerentur

nes Del.

.legemx,æ & immutarent omnes juftificatio-

5

niniaeus:

52. Et quicumque non feciffent fecundum ve

rbum regis An-

tiochi, morerentur..

effet 6mnis

/853. Secundum omnia verba hzec fcripfit omni regno fuo; &

.—

fgam,

preepofuit principes populo , qui hec fieri cogerent..

s4. Et jufferunt civitatibus Juda facrificare..

x

bum repis

$

$5. Et congregati funt multi de populo ad: eos , qu

i dgre-*-

, & ficti

liquerant legem: Domini, & fecerunt mala fuper terram :

$6.. Et effugaverunt populum Iírael.in abditis,. & in abfcon-

2

n fenuf-

ditis fugitivorum locis.

$7. Die quintadecima menfis. Casleu

2 q*'üiht'o , & quadra-

leges get

gefimo-., & centefimo. anno. eedif.cavit. Rex Antiochus. Abo:

'Tt2

In1-

p

ts

um SHÉD

ominis 9

47- - Placationes.): Sacrificiaad Deuta

jzgä:f&:riaäz;. ) Præ-cqpca,&'Ain(ï:"ituta..'s

. d

placandum , quale peculiariter. erac il--

52. Moreregtur.) loterficerentur..

Adici fult,

lud , quod.pro peccato offerebatur ,.

53.. Principei.) lm Gr&co eft, émi-—-

, & um

Num.. 5,.8.-ubi- vocatur p/acatzlis: bo--

cxomouc , quafi dicat :' infpe&tores ,

C rdligionti

fis.

*

H

qui fcilicet' obfervarent; an regiaedi-

itione Utl

49.- Co

inquinari.). Id eft,. propha-n'ari

éta fervarentur, & Judeos ad obedi--

rebus contrariis templi fan&itati, quas

endüm cogerent:

F.

84 7ufferunt eiv

tatilus Tada -/Z;-cri;»

7!/71/24";')

fequenti verficulo enumerat:

em, utJl

&o.. Templa, ) VLucos' in: honoremr

ffcare..) 1n Grecoeft, Sveiaft» x«rà:

idolorum ,- five. delubra..

zOX ,X ROND-

Ut fcilicet per fem-

" )ggls iug

l1d:la.). . Grece eóeMNua ,. loca:ad

gulas civitates f[acriffcaretur ,- nimiruimn:

[ucerentur

idolorum cultum deftinata.

idolis.-

2

Communia.) ld. eft,. immuada, fic

5$* Cengregate 'fu'nf'ad-'ea:.) Gre&cus:

j j ) Ta

S..Perrus in vifu.AQ. I0.. 14, — 4f

textus fignificatad prefe&os , & prin-

Z'Q'Jy quo

Domine ,.-; A punquam mamincgvi*am-

cipes fe:adjunxiffe ;: Latinusvero ad.

ne commi-.e , 65 immundam.

judeos legis defertores.

Sed. res eo--

"

Tl

5I- "Abaminationibus.) Scilicet cibo-

dem récidit:

:

rum lere prohibitorum.

V el perabo-

56 l9 abditis. ) Ín

al)dïtä',, & ab-

yon oD

minationes' idola intelligit, ut etiam

fcondita, ad:que confugiebant.:

ea vocat Ezech..

cap. 7,. nqmer- 29.

57. Memffs/Casleu. ). Qui INovembri:

& cap. $- n.. IQ«

.noftro ;e.fïgondet; :

.g.ig.dc

33*

LIBRIL MACHABEORUM

(5 Ecnt

minandui idolum defolationis fuper altare Dei, & per uni-

J d funt:

verfas civitates Tuda in circuitu sedificaverunt aras:

e

-

s8. Et ante j

anuas domorum, & in plateis incendebant thu-

»

67, Ea

T3, & facrificabant:

$9. Et libros legis

Dei combufferunt ]igne, fcindentes eos:

:

n

60. Et apud quemcumque inveniebantur libri teftamenti

W^

at

Domini, & quicumque obfervabat legem Dómini, fecundum

jriphaui

edi&tum regis trucidabant eum.

6r. In virtute fua faciebant haec. populo Ifrael, qui inve-

r tlj d

jeratun:

niebatur in omni menfe , & menfe in civitatibus.

"

am fs 4

J

62. Et quinta, & vigefima die menfis íacrificabarnt fuper

aram , quae erat contra altare.

(w9) tll

j. Et mulieres, quae circumcidebant fil

ios fuos - trücida.

TU CXEG

bantur fecundum juffum regis Antiochi,

Lntici p

64. Et fufpendebant puercs a cervicibus per univerfas do-

tos eorum: & eos, qui circumciderant illos, trucidabant.

enpo J

6s. Et multi de populo Ifrael definierurt apud fe, ut non

manducarent immunda: & elegerunt mágis mori, quam cibis

L.TN die

coinquinari immqndis.

66. Et

sU

Quinto , . auadragefimo , & centefr-

Im 0mmu: wenfe. ) Qüia nimirum fin-

feditin z

-b auo.) Scilicet regni Grecorum ,

ulis menfibus die vigefimaquinta fa-

?. Kl

ut $"upr.-: m If.

Á

crificabatur Jovi, ut dicitur num. feq.

Gaddis:

Ad5bomsaandum

idolum. ) Id'olum Jo-

Idque ad abolendum facrum Neome-

vis Olympii.

niz diem , qui facer erat Judzis.

]ta-

R3

que milites Antiochi eosobfervabant,

De[olationss,) Ydolum 'defoïatiodis

illud dicitur, per quod defolatur tem-

ui Neomenias celebrarent , & male

)

tractabant.

Yetà de co]

plum, & prophanatur. "Vel fic dici-

62. Super aram, qua eat contra al-

; UtDatet ex

tur, quod magna fit defolatio , &

z4re.) (Quuia altare holocauftorum, in

magna abominatio, tale quid ftatui

67 Ia

in tznplo Deit; eft. enim abominatio

quo ftatua Jovis locata eft, amplum

fen puniti

erat

ideo in eo, przter ipfum fimu-

G. Des;

defolationis, idem quod abominabi-

lachrum Jovis conftitutum eft etiam

lis defolatio, vel abominatio defola-

eorum fed

toria.

aliad parvum altare, in quo idolo fa-

Cter a À

crificabatur.

ltaque aliqui- vertunt,

Super altare Det.) Supex; altare ho-

/upgr aram altari -impaftai?. Nln Greco

EX j

Jocauftorum.

enim eít, ém? feucv» Og $» &mi roU

Wa

Im circuzta

;I

.*

D

falem.

) Gux funtkci-rca Jeru-

Svo'iaeerov.

(utior x ]

63. Malieres , qua eircumcidebant. f-

SQ. Jucendebant thbura. ) Scilicet

dos fmos. ) Poterant enim mulieres

[ His "XM

idolts.

filios circumcidere , ut

patet Kex fa&q

prostma T

61. In virtute.) Id eft pro poteftate,

Sephorg Eixod. 4.

uamhabebant, vel pro viribus & ty-

6

« Sufpendebant pzzerok 4 cervicibus.

Ciente , a

Reïdom

rannice. ltalidicuht, f/ar 4 porenza.

[nfantqlcïs necabant, & eorufh cada-

II

a.

M

CCAPUT.L&IL

333

3f per wi

66. Et/noluerunt infringere legem Dei fanctam, & truci-

dati funt :

fd'ebant thü

NÉLSL

67. Et fa€ta eft ira magna fuper populum valde.

entes eoy:

CAPUT

IT.

t

teltamenti

fecundum

',Täsjf[atbalbz'af cum filüs luget. affi&ionem civitatis , &? Sanäïamm

] Propbanationem , offenfisque. fignis mafTitie , re[poudet bis ,. qui 4

vege mil]t erant, uec fe ttec cognationem [uam impio: decreto obtem-

; qu'imve.

peraturos : otccifisque idololatra SFudeo, C? regis miniflro, fugit

oart fupet

cum filiis in montes; . plurimi nolentes. obtemperare , irucidantur,,

cum nollent [abbato inimicis refiflere: Matbatbias , colle&lo pio-

, trücide-

rum exercttu , revocat Dei cultum,. defiructa idolelatria, cefoque

Zntiocbi prafidio ; C? moriturus bortatur filios , ut patrum ex-

irerías do-

dabant,

emplo [emper tueantur legem Domini, dans Simonem filium

fe, ut non

Juum in confultorem , & Tudam in militie

J principem.

LA

JUAm cibis

&& E

LIN diebus illis fürrexit Mathathias filius Joannis, filii Sïig

meonis, facerdos exfiliis Joarib ab Jerufalem, & con-

yocrARTU

fedit in monte Modin:

siminum fit

'2. Et habebat filios

m.aquintt 12

quinque, Jd annem, qui cognominäbatur

— Gaddis:

um Meone-

inabatur 'Thafi:

udis du

B E Simoneml,wqui cognom

l feryabatts

413

4. Et

i, & mit

'wera de collo raatrum !'ufp*cn!dsbant *

populi electione admotus eft.

, entra d-

ut patet ex libro 2. cap. 6. n. Io.

Ab Jeru[alem. ) Nefctenium cum

-67. Ira magna.) Id eft, indignatio,

verbo /zrrexzr , id e(t difcelic Hiero-

ufforim it

folyma.

b anpin

feu punitio, fcilicet Dei vel Antio-

fum ffv

chi. Deusenim fuccenfens Judzis ob

Ia monte Modigz.) Nicum Judes vo-

T

eorum fcelera permifit eos adeo atro-

cat Jofephus lib. I2. cap. g. AtScri-

citer ab Antiocho vexari.

pturà civitatem appellat hoc capite

p idoloh

n. I5. & alibi.

Adrichomius. collo-

j yatults

I. £?X füüs Joarit. ) Cujus fors pri-

cat ia tribu Dan

I Grgco

. ma exiit tempore David r. Pa-

fed ea in antiqua

1

tal- 24.. 7-

Fuitque prima in viginti

diftributione finibus tribus-Jude con-

j

y m m

quatuor vicibus, qux omnes erant de

tinebatur. D. Hieron. delocis Hebrai-

"his Aaron, ibidem num. I9.

Licet

Cis

Modin, ait, vicus juxta Dio/polin,

:iif&düt /';'

; muliie

Mathathias non eflet oriundus ex ftirpe

unde fuerunt Machabas, quorum hodie-

15r0xïma Pontificum , tamen illa defi-

que ibizem fepsichra moaftiastur.

etet W;O

ciente, ad eum, quafi prime claffis

2- Gaddis. ) ld eft acervus, vel

iab

facérdotem devo!vebatur Pontificatus,

cumulus fragum.

ad quem etiamn Dei defignatione, &

3. Thafr.) ld eft , hircus,vcl exci for.

g l-

334

LIBRLEIE

MACHABZAEORUM

4. Etjudam, qui vocabatur Machabceus :

9t

&05: fed )

g. Et Eleazarum, qui cognominabatur Abaron: & Jona-

than ,. qui cognominabatur Apphus..

b

j E

6. Ht viderunt mala, quae fiebant m popuïo Juda, & in

Ut Math:

Civiate .

]erufa em..

7. Et dixit Mathathias.:

Væ mihi ,

ut quid. natus fum vi-,

) g

dere contritionem populi mei; & contrxtxonem civitatis fan&æ,

omnes £«

& federe Hlc, cum datur in manibus inimicorum ?

lem: & &

$. SanCta in manu extraneorum fa&ta funt :

au, &2

templum ejus-

ficut homo ignobilis.

10.

orhnes Bet

9. Vafa glori&e ejus captiva abdu&a fünt z trucidati funt fe-

nes ejus in platels, & juvenes. ejus ceciderunt in g!adm inimi-

quea fern

€orum..

ejus

1o. Quie gens non haereditavit regnum: ejus ,

& non obti-

so. E

toftrorum

nuit fpolia ejus?

rr. Omnis compofitio ejus ab ata eft. Quæ erat libera, fa-

aL Pto

&a eft ancilla.

lepem, &

12. Et ecce fantta loftra, & pulchritudo noftra, *& clari-

22. Nof

tas noftra defolata eft, & coinquinaverunt ea gentes.

tranferedi

13.. Quo ergo nobis adhuc vivere?

2 i

I4. Et

fcidit veftimenta fua Mathathias: & filii ejus , &

in omni

operueruntfe ciliciis, & planxerunt valde.

N

din, fen

15. Et venerunt illuc, qui miífr erant a rege Antiocho, ut

241 EL

€ogerent eos,. qui confugerant in civitatem Modin, 1mmolare,

wus. &

& àaccendere thura , & a lege Dei difcedere.

I6. Et

nfliens

5. dbarog.) ld eft, fortis , -»3:

fic Ezech.. 23. 26, ubi legimus , Vafä

ld

Y Cwf

enim eft potens, fortzls

gloris ?&4, in. €rzco eft, XéX 0696

Apphus. Y ld eftira confilii . vel.

gloriattonis , five jatlznris,.

lto n9n 1e

volans. confilium;

|ta Pagninus in.

v 18, Man

nom.. Hebr..

IO. Qu« gens mon bareditavit regnum

Mvg ta Vb

p

eju:? ) Uctineo, velut. in paterna

à

Ju3

4

cæztr:tzanem) Vaüatlonem Du-

hzreditate dominaretur, pulfis, aut

&a cft metaphora e vafis fé&ilibus.

ï9 0[76(1'/

Vide If. cap. 30. num. I4. Polycar-

caíis legitimis poffefforibus ; quod

e)'wd"fc

pus apud Eufeb. lib. 5. cap.. I9. ex-

maxime pextnec ad Sionem , & ar-

?. Prm

clamare folebat :

cem regiam,in qua cum przfidio erant

o boge Deus,im qua

prefecti regii , & duram in ]udxos

| QU Y n

bempora me rej?rwät

ut bec patiar ?

fideles tyranmdem exercebant.

Camus N

Sedere ilíic. ) Illic habltare

ïüflf/dr

9

SazGa. ) Sanétuarium,

II

Gompofztto. ), Ornatus; Grzce

€Qeth , fec

enim eft, xccquog..

Fatta, ). Data.

juti fum

Ignobilis.)! Contemptibilis, & vilis,

Iq. Seidir 'vqüz/nenm f*2 6«.) Spon-

22. ll

C« Vafa glorie..) Gloriofa, pretio-

t€ fufceptis corporis afflictationibus ,.

telini

5

lonem

faque fupzllex templi, de cujus pul-

divinam- indignationem in.]udzos fa-

ü0et, j

chrirudine , &. pretio. gloriari foles :

vientem mmöaxe cupiens. 9

* Darte a

UM

CAPUT

I

325

i6.. Et multi d—e populo Tfrael confentientes accefferunt ad

on: & hg

"eos: fed Mathathias, & filii ejus conftanter fteterunt.

N

17. Et refpondentes, qui miffi erant ab Antiocho , dixe-

o Juda, &i

runt Mathathiee:. Princeps & clariffimus, & magnus esin hac

civitate, & ornatus filiis . & fratribus.

natüs-fum vj-

18. Ergo accede prior, & fac juffum regis, ficut fecerunt

vitàtisfanda,

omnes gentes, & viri Juda, & qui remanferunt in jJeru(a-

um?

] lem: & eris tu, & filii tui, inter amicos regis, & amplificatus

-

tempuneu ] auro, & argento, & muneribus multis.

19. Et refpondit Mathathias, & dixit magna voce: Et fi

icidati füntfee

omnes gentes regi Antiocho obediunt, ut difcedat unuíquif-

gladio ititt

.que a fervitute legis patrum fuorum , & .confentiat mandatis

ejus:

20.

& ton od

Ego, & V'fiïlii mei, & fratres mel -.obediemusv I-e.gi patrum

" noftrorum.

*

nobis Deus: non eft nobis utile relinquere

rat libera, f«

21. Propitius fit

legem, & juftitias Dei:

[ra, h d

22. Non audiemus verba regis Antiochi, nec facrificabimus

oneS.

tranfgredientes legis noftrae mandata, ut eamus altera via.-

25. Et ut ceffavit loqui veiba haec, acceífit quidam ]udaseus

| in omnium oculis facrificare idolis fu

per aram in cjyitä.te Mo-

din, fecundum juffum regis:

24, Et vidit Mathathias, &

doluit, & conti*emuerunt- renes

AnUOChOa uti

ejus, & accenfus eft furor ejus fecundum judicium legis, &

n inmt

infiliens trucidavit eum fuper aram :

$9

25, Sed

ne latum quidem unguem a veritate

j legimiss M

16. Conffanter flezerunt.) ln propo-

z

s

di gt

fito non recedendi a lege Dei.

difcedamus , & legitimo Dei cultu.

antits

^

19. Mauneribus multis.) In Greco eft,

23. -cceffit quidam Judew.) Vor-

taffe de induítria comparatus a inini-

gt vgpm

&T 06 0Nd1Gs mifäa:., fcilicet munerum

a Reoe.

firis regiis , ut verbis exempla con-

li, in pittrma

w palHSs Wi

19? Obedinnt. ) Pro oLediant.

junécta veliementius permoverent legis

Servitute.) Obfervantia.

patrim tenac:s , fed fal(i

f

j

um: expe-

Jforibus ; Q

oI. Propitius [it. ) Faveat, quafidi-

(tatione fua.

(ioge , & "*

Q4. Comtremuerunt renes ejus.) Vi-

t præ"fl

ijio etatt

cat.: ita nos Deus fervet, ut nonfa-

fcera, & interiora ejus dolore, & ze-

yam n J

udä()S.

ciamus hoc, quod jubemur.

guffitias. ) ldem fignificat , q

u-;) d

lo commota funt.

cépan

legem , fecundum quam ambulantes

Secundum juidicium: legas.) Prout po-

)rnatis

Grgct

ftulabat amor, feu zelus legis, qua.

jufïi funt.'

Deut. 11. 6. jubet occidi eum , qui

o2. lt eamus altera via.) Alteram

h) Spotr

religionem fequamur.

Grgcus textus

alios a patris religione, Dsique cultu

j

aï'dl

fprionill»

habet, dexfera, vel fégiffra: ut aliqua

abducit, uti faciebat hic Judgus Jovi

s nj

ex parte æ.re&a via,aberremus, — Vel

facriücgns'. Non defuit Miathatbis.

)i€H3'.

LIBRIIL MACHAB/UEORUM

335

?. DW

—85. Sed & virum, quem rex Antiochns miferat, qui coge-

eltes-

bat immolare, occidit in ipfo tempore, & aram delttruxit,

& telt

ditis 005

ü

9 Nu.

26. Et zelatus eft legem, fic

25.13 Salomi. .

.

üt fecjþPh'inees Zamri filio

$L

& uxo

es

27. Et excl

amavit Mathathias voce mägnav in civitate, di-

fii

Il

a

cens: Omnis, qui zelum hab

?

et legis &gtu?ns 'te&amentum,

exeat poft me.

e

y E

buerunt:

28. Et fugit 1

pfe, & filii ejus,in,montejs., & reliquerunt

quaecumque habebant in civitate.

4

40

H

ttes nof

29. 'Tunc defcenderunt mul

ti quaerentes judicium ,V & ji;-

ftiiam in defertum:

pro amm

30. Et federunt ibi ipfi & filii eorum, & mulieres eorum;

difpetde

gt E

& pecora eorum : quoniam inundaverunt fuper eos mala.

51. Et renuntiatum eft viris regis, & exercitui, qui erat

Cümque

adverius

inlïerufalem civitate David, quoniam difceffiffent viri qui-

dam,

ui diffipaverunt mandatum re

Íratres

gIs, v-in loca occulta in

deferto , & abiiffent poft illos multi.

J

&T

23

ts virb

2. Et ftatim perrexerunt ad eos, & conftituerunt adver-.

fus eos praelium in die fabbatorum,

4

g. I

fit ftr

3

4. Et dixeruntad eos: Refiftitis & nunc adhuc? exite &

facite fecundum verbumregis Antiochi, & vivetis.

1

*

j E

34. Et dixerunt: Non exibimus, ne

que faciemus verbum*

regis, ut polluamus d:em fabbatorum.

Eu

Sï In

3$. Et concitaverunt adverfus eos praelium.

cm,

36. Et non refponderunt eis, nec lapidem miferunt in eos,

?

n

q. T

nec oppilaverunt xloca occultä?

abrai

2 : 370Di'

us

Aïf?m

4l. €

au&toritas juris publici, ut poffet fine

31. Diffigaverunt. ) Violarunt.

h

aïmf

noxa ]udeum interficere; erot enim

Summus Porntifex, & fummus reipu-

32- I die fabbeterssm.) In die fab.

pote fil

bliez Judaice eo tempore pratectus.

bati, quo die Judei a tractandis armis

dam Tion

abftinebant ; ea enim. omnibus infe-

Orcili;

Q6. Sicuf feci!' Pbszees, Efc) Hifto-

derat opinio, non licere eo die, ne

TWt.

tiam habes N. 25. I3.

Q7. Smatuens feflamentum, ) Stabili-

ad defenfionem quidem arma captífe-

43 $

re, & hoftibus repugnare ; que igno-

Yel iide

re, & aflerere volens tcítamentum,

ratio zelo legis fervande , & amore;

C f'je

id eft pactum initüm cum Deo; Le-

& reverentia in Deum, qua move-

gem Dei , que fecundum fodus ob-

.

du nf

fervari debet.

þ.mtur, excufatione digna eft.

& corj

56. Nec oppilavermut loca occulza.

Yitum tl

29. Judicium, & jufiiiam.) ïuft'oi,

& fanéte vivere,

INec clauferunt loca occulta, & late-

RodoN

30- Sederuaz.) Habitarunt.

bras fuas , in quas fe recepeant. -

M

CAPUT

lT.

837

in fimplicitate noftra: &

1. qui tore.

47. Dicentes: Moriamur omnes

le iryit,

& teftes erunt fuper nos coelum & terra, quod injuíte per-

$ Zamti fil

ditis nos.

38. Etintulerun

t illis bellum fabbatis: & mortui funt ipfi,

civitate, (i.

& uxores eorum, & filii eorum, & pecora eorum , ufque ad

mille animas hominum.

*

teframentum,

39. Et cognovit Mathathias, & ami

ci ejus, & lu&tum ha-

. teliquerunt

buerunt fupcer eos valde.

4o Et dixit vir proximo fuo : Si omnes fecerimus, ficut fra-

dum, &j

tres nofiri fecerunt, & non pugnaverimus adveríus gentes

pro animabus noftris, & juftificationibus noftris: nunc citius

ieres eorum,

difperdent nos a terra,

,

H

-

C05 mala.

n die illa , dicentes: Omnis homo qui-

.A41. Et cogitaverunt 1

cumque venerit ad nos in bello die fabbatorum , pugnemus

tri, qui t

adveríus eum: & non moriemur omnes, ficut mortui funt

ent Viri qui-

c2 occulta in

fratres noftri in occultis.

42. Tunc congregata eft a

d eos fynagoga Affidaeorum for-

yünt advet-

tis viribus ex Ifrael , omnis voluntarius in lege:

4. Et omnes, qui fugiebant a malis; additi funt ad eos, &

fa€i funtillis ad firmamentum.

t^ eute; &

.

s

.44. Etcollegerunt exercitum ,

& percufferunt peccatores

in

;r'ms verbutt

37 In fimplicitate noftra.) l-I.'l[.iHnO-

quafi facri milites, ut nunc funt equï-

centia, feu integritate.

tes IVlelitenfes, arma tractabant. Vi-

de Serarium in "Friherefio lib. 3. cap.

etunt if e05

Super zo:. ) Pro nobis, de nobis.

4o. Fir. ) Quisque.

7. num. 7. & Corn. a Lapide hic.

aubralus noffri:.) Mita noftra.

Foluntarims im lege. ) Mle dicitur

juflifcarionibus.) . Legibus.

voluntarius im lege , cujus voluntas

j*

A terra ) INe vivamus fuper terram.

prompta eft ad obfervandam legem.

——

—

41« Cogiraveruat 22 die Mla, &c.)

43 Malis.

) Pe.rfecu*tione.,- feu g'a-«

Violnnte

Ex abfurdo intclligunt cum tanto ri-

lamitite.

|diii fuzt.) Adjanzerunt fe.

, ln (ie fab«

gote fabbati obfervantiam retinen-

n&gndiS a

dam non effe.

Fatt; funt illis ad fermamtntum.) Fue-

Occklti.) Locis, ubi fe abfconde-

rant illis magno prafidio.

()mnibus if*

rant.

44- Peccarore:-) Peccatores fïngulla-

a €0 ( Y

, armá apae

42. Symagoga Affidaorwm. ) A ffidei,

riter in Scriptura dicuntur, qui apo-

-^

vel iidem fuerunt cum Efienis, vel

ftate facti funt , ut non femc] in li-

ge; ia

certe fuerunt. familig, & fe&s quz-

bris Regum, & Prophetarum occur-

jg, & as

dam inftitutis valde inter fe fimiles,

runt exempla.

,

qua move*

Profitcbantur Effeni

In ira [ua. ) lrati.

& conjuné&tz.

n oh

D.

vitam theoréticam, erantque quodam-

Cereri. ) Hoftium.

modo Monachi illius 2v:.

At Affidei

Nationes.) Gentiles.

17 geilti)

, &i

Uu

lt

- Bibl. egn Com. Menoch. Te. VI.

a

3

58

LIBRI I MACHAB EORUM

in irafua, & viros iniquos in indignatione fua: & ceteri fu-

« *l

gerunt ad.nationes ) ut evaderent.

te&au ei

x

4$. Et circuivit Matha:hias, & amici ejus, & deftruxerunt

5

aras.

ef

46. Et circumciderunt pueros mcxrcummfos, quotquot in-

d' atehh

venerunt in fin'bus Ifrael:

& in forti-udine.

*

v

47. Et perfecuii funt filios füperbise , & profperatum eft

opus in manibus eorum :

»

48. Et obüinuerunt legem de manibus gentium , & dexma-

i

nibus regum: & non dederunt cornu peccatori.

fünt de f

49. t appropinquaverunt dies Mathathisae moriendi, & dixit

fo

filiis füis: Nunc confortata eft fuperbia, & caítigatio . & tem-

6 E

pus everfionis , & ira 11*dlgnatïoms

quia 0n

so. Nunc ergo, o fili, seemulatores eftote legis, & date

6 H

animas veftras pro teftamento patrum veftrorum

5;. Et memen;ote operum patrum, qus fecerunt in ge-

3115 l

6 H

nerationibus fuis; & acmpletls gloriam magnam, & nomen

æternum.

[üs e

*Gen.

52,-* Abraham nonne in tentatione inventus efc fidelis, &

22. 2-

»

P

reputatum eft ei ad juftiriam?

*Gen.

$.

* Jofeph in tempore anguftise fuæ cuftodivit manda-

qua Ma

erant, N

41. 4O

tum ,& fa&us eft dominus /Egypti..-

54. * Phi-

Teland

Cum fci

46. Et in fortitudine. ) ln Grgco

äo /Fmülzttores) Zs lacoreb, &V&l-

ilim

M

non eft conjun&xo & ; habetur enim

de ftudioft.

Q N

ZAnimas vefira:.) Mitam veürdm.

Atceb

tantum £» Jexvi sa. fertzrudime , id eft ,

fortiter.

Pro tzeffamento. patrum wveffrorum. )

HICP 1

47. Filios [uperbia. ) Hoftes fuper-

Pro cuftodia legum. patux arutn.

PWC u

SI. I2 ngemt:muw f*« ) Suo

ffü 0vi

bos Judeorum.

Profperatum . eft opm.) Bene fuc-

€vO, cum elffent in vivis.

tem jmg

ceflit.

&Q. Ia tentationo.) Cum Deusjuflit

!&m "t

illum immolare lfaac. filium. fuum ,

n .

48- Obtimmuernunt legem de masnibus ..

Genef. 22. I.

tb

Regum. ) Obtinuerunt lecis. obferva-

tionem , quam hoftes, ö( Reges im-

Reputatum eft ez ad jz /?ztmm ? F'.L -

'"ï I5

que in eo dp

d Deum juftus habitus,

g& Tt

pedlebant

Et g0m dederumt cornm peccatori.)

feu jufte agens ; perfectae juftitiz lau-

Dum [

Non permiferunt, ut peccatores, &

dem, & eximium meritim confecutus

O t

hoftes prev3lerent.

eft.

pandi te

40. Cenferiata eff. ). Invaluit.

83. lm tempore anguflia [ua ) Cum

puo dix

Cafligatio.) Dei per hoftes nos af-

ab uxore P itipharis cilumniam paf-

$. I

fligentis, & punientis.

fus eft, & in carce:em conjectus.

üm h

ETUN

bverf $His.) Kerum noflrarum.

sz/iad;"wt mandaium.) legem Dei

bb

rï&lh

Ira ZW([IUWAAZOWIJ ) Vehemens Dei

violare noluit, nec confentire in adul-

h" E((

ira, & ad puniendum incitata.

terium , Genef. 39. g.

e

E )

€brcp

M

CAPUT Il

339

&mmmï

v4. * Phinees 'pater nofter, zelando zelum Dei, accepit «N«

a

028 [3

leí

[

'Uxerunt

teftamentum facerdotii zeterni.

4. * Jefus dum implevit verbum,

fa&us eü dux in lfrae

], Eccli.

4*5. 28

s6. * Caleb, dum teftificatur in ecclefia, kaccepit haere-

* Jof;

quotquot in.

ditatem.

2

:

$7. * David in fua mifericordia con

fecutus eft fedem regni *

.U.

fperatum eft

"

I

6.

in fzecula.

[j

Hleg'is, receptus eft ih coe

Ium. *

Jof.

; & de i.

398. * Elias, dum Zelat zelum

I4. 14

* Ananias, & AZarias, & —Mifael' credentes , liberati

*2 i(eo

xdi, & dixit

funt de flamma.

6o. * Daniel

infua fimpli'citat)e liberatus eft deore leonum.

"4

27- ä;.

uo, & tert-

61. Et ita cogitate per generationem , &

generationem : 2- II*

atle

z5, & Qte

quia omnes , qui fperant in eum, non infirmantur.

3- $o.

62. Et a verbis viri peccatoris ne timueritis: quia gloria

*Dan.

6. 32.

runt in ge-

ejus ftercus, & vermis eft.

63. Hodie extollitur , & cras non invenietur: quia conver-

3 & nomen

itatio ejus periit.

fus ett in terram fuam & cog

Uu ^5

64.Vos

fidelis, &

S54- Pater ng/ler. )

ita loquitur,

tur, Jofue cap. 14- 14-4gsa fecsras eff

Domizum Deum lfracl.

i;fit mandie

quia Machabzi ficerdotalis generis

erant, & a Phinees genus ducebant.

57. In fua mifericordia, ) Pietate,

Zelando zeimm. ) Zelo arde(cens,

manfuetudine, clementia, quam pra-

54.* Phl

Cum fcilicet ifrxelitam, & impuram

fertim cum Saule exercuit,

—

atores, &vl

ilam Madianitidem pugione confo-

3

598. Elas, dum ztlat zxelum !egi:.)

dit, N. 25. 9.

Occidens prophetas Baal lib.5. R eg. c.

Accepit u:/fümentt-zm

facerdoris.) Pro-

18.40.& contra idololatriam pugnans.

m veltum.

miflionem facerdotii in pofteris ejus

dictum enira

Recepeus eft d cæl;tm.a) lib. 4. Reg.

n yej/fMi'lM-

perpetuo permanfuri

cap. 2. II.

repoarü

eft Moyfi de Phinees

Ecce d& ci pa-

KO. Lié£erati funt de

jlzzmma.' ) Hi-

fi, ) 99

cem federis mei, (5 exit tam Ipf, quam

ftoria eft apud Danicl. cap. 3.

6o. Simplicitare. ) Sinceritate, in-

femini ejus pattum acerdoiit | fémpster-

:cn Dgujjümc,

züm, qua zelatus efl pro Deo. fuo , &

tegtitate.

Blj fa. s

Liberatus rji de ore /eanum.) l*liüfo—

expiavit fielus filyorum Ifrael. INum.

riam habes Daniel. cap. 6.

25. 12.

,fh'.fm;,') ht

85. 7e»:. ) Jofue.

61. Per generationem, £f geueratio-

ftus Inbitu

Dum impl

evit verbam. ) Præceptum

nem. ) Piríingulas etates.

; vuftitie lte

Non infirsiantur.) Mibus non de-

Dei tranfeundi Jordinem, & occu-

ficiunt, nec fuccumbunt adverfis.

m conbecutts

pandi terram promiffam, eamque po-

1

pulo dividendi, Jofue cap. 1. 2.

69. 4 verbis. ) Minacibus.

n ] Cum

56. Dum ftefhficarur im Ecc!ei'i'zz.j

Firi ;)ecmtarz's,) Antivöchi , & mi-—ä

guaiam £*

Dum horratur populum , ut audeat

niftrorum ejus.

gpjt

aggredi terram promiffam, Num. 14.6.

S.ercus, 65 vermis eff. ) Pro velut

Im Eccleffa.) in ecctu populi.

ftercus.

Vel cito definit per mortem

| eg&m

P

in ftercus ,, & vermes.

n&ire

EL

"eetpit bareditatem. )

Nimirum

63. Gonver[us eft £m ferram fnam. )

L

Hebgon', quam urbem ac.ccp'ïffe dici-

340 LIBRII MACHAB EOR UM C A P. II

64. Vos ergo filii confortamini, & viriliter agite inlege:

quia in ipfa gloriofi eritis.

uod vit -cgoh

jfuzlaf 34

6$. Kt ecce Simon fratervefter, fcio, q

Qlii*efz :

ipfum audite femper, & ipfe erit vobis pater.

RTE -

ti, £jUd

66. Et Judas Machabzus fortis viribus a juventute fua, fit

vobis princeps militize , & ipfe aget bellum populi.

na au

67. Et adducetis ad vos omnes fa£&toreslegis: & vindicate

tioctu, |

vindictam populi veftri.

hdiin f

68. Retribuite retributionem gentibus, & intendite in pra-

Qu

ceptum legis.

69. Et benedixit eos, & appofitus eft ad patres fuos.

7o. Et defunttus eft anno centefimo , & quadragefimo

fexto: & fepultus eft a filiis fuis in fepulchris patrum tuorum

1

D

in Modin, & p)lanxejrunt egm omnis Ifrael'planétu magno.

1

?. E

A

fe conjt

cum lz

a

fxcjrlxz

C A-

tegebat

4.5i

Solvitur in terram , & pulv;:rem od

67. T)indicate- izdti

leonis ;

mint injurias.

?4;72. ) Ulcifci-

quo formatus eft.

H

Cogitatso ejus periit. ) Quzcumque

69. Rerributionem. ) Scilictet ;

bb

machinabatur, in nihilum reciderünt.

64. Im spfza gloriofi eritts.) Nonvult

quod par eft eis rependi pro injuriis,

6IE

& damnis populo fideli illatis.

eos gloriam quzrere ; id enim vani-

Iatendite im praceptum legis. ) Sol-

Operat

*

tatis eft, & indignum fan&is viris,

Ti n

fed eam fecuturam ait, ficut umbram

liciti eftote in legis obfervatione:

$:

